31 sierpnia 2009 - IPN w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Instytut Pamięci Narodowej aktywnie uczestniczy w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Podejmuje wszelkie inicjatywy mające charakter zarówno lokalny, jak i ogólnopolski, mające na celu zaakcentowanie faktu, że II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce oraz ukazanie skali ogromu polskich ofiar poniesionych nie tylko podczas kampanii wrześniowej, ale także w okresie całej II wojny światowej.
Takie inicjatywy podejmuje także Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który przygotował szereg konferencji czy wystaw.
Jedna z takich wystaw pod hasłem - "Człowiek-człowiekowi... Obozy na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny w czasie II wojny światowej" odbędzie się w Strzegomiu w dniach 18-30 września.
Wystawę prezentowaną w Strzegomskim Centrum Kultury poprzedzi wykład dr. Tomasza Gałwiaczka - "Zaczęło się w Polsce".
Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Gross-Rosen, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu, oraz Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu.


31 sierpnia 2009 - Akcja zakończona, czekamy na decyzję

Ponad dziewięćset podpisów to efekt akcji "Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis", której inicjatorem jest Paweł Chejdysz ze Świdnicy.
Podpisy zbierano w wielu miejscowościach powiatu, zbierali przyjaciele, zbierali też obcy ludzie popierający akcję wycinki przydrożnych drzew zagrażających bezpiecznemu podróżowaniu trasą Świdnica - Strzegom.
Listy poparcia zostały dziś przekazane na ręce Zastępcy Dyrektora Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu - Romana Głowaczewskiego.
Taki sam komplet podpisów trafił dzisiaj również do Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza bo to do niego należeć będzie podjęcie ostatecznej decyzji w tak ważnej sprawie. Zdjęcie z przekazania list - >>> zobacz


31 sierpnia 2009 - Nepalski polityk w ratuszu

Pan Ram Chadra Pokhrel, sekretarz biura partii NEPALI Congress z Nepalu był w poniedziałek, 31 sierpnia, gościem burmistrza Świebodzic, Bogdana Kożuchowicza. Do niezwykłej wizyty doszło poniekąd za sprawą rodzinnych związków nepalskiego polityka. Pan Chadra Pokhrel jest teściem doktora Bodha Rai Subedi, znanego, świebodzickiego chirurga, który jest mieszkańcem naszego miasta od ponad 20 lat. Dr Subedi uczestniczył w spotkaniu i pełnił rolę tłumacza. W spotkaniu wzięła także udział Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM.
Sekretarz największej, rządzącej obecnie w Nepalu partii, gościł w Świebodzicach tylko 2 dni, jednak bardzo chciał spotkać się z władzami samorządowymi miasta.
- Nasza rozmowa dotyczyła głównie reformy administracyjnej naszego kraju - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Nepal, który ma bardzo młodą demokrację, podpatruje dobre, sprawdzone wzorce, stąd wiele pytań o polską reformę, o szczeble samorządu, itd.
Miłym akcentem wizyty był podarunek przywieziony przez gościa dla burmistrza - to charakterystyczne dla Nepalu, narodowe nakrycie głowy. Burmistrz Kożuchowicz zrewanżował się zestawem materiałów promocyjnych miasta.


31 sierpnia 2009 - Farben Lehre w Strzegomiu

13 września w Strzegomiu podczas I Ogólnopolskiego Festynu Kamienia odbędzie się koncert zespołu Farben Lehre.
Początek koncertu zaplanowano na godzinę 20.00 (dolna płyta stadionu OSiR).
Na strzegomskim stadionie będziemy mogli usłyszeć m.in.: "Handel" "Egoiści", "Matura", "Rozkołysanka", "Pozytywka", "Terrorystan", "Spodnie z GS-u", "Erato" czy "Atomowe zabawki".
Przed koncertem Farben Lehre zagrają także grupy: CooL Time ze Strzegomia oraz Cockroach z Mieroszowa. Foto - Marta Kotarska


31 sierpnia 2009 - Królestwo dzieci na Młynarskiej

Zabawy i konkursy, mecz radni kontra władze miasta, animacje, mnóstwo słodyczy - to największe atrakcje otwarcia nowego placu zabaw oraz mini boiska przy ulicy Młynarskiej w Świebodzicach. Serdecznie zapraszamy mieszkańców w tę sobotę, 5 września, o godzinie 11.
Ogródek w tej części miasta to prezent od władz samorządowych. Rejon ten, mimo że położony niedaleko centrum, od lat był pod tym względem zaniedbywany.
- Mam nadzieję, że dzieci ze Śródmieścia i okolic będą tu chętnie zaglądać - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Dla najmłodszych są huśtawki i zjeżdżalnia, dla nieco starszych boisko trawiaste do gry w piłkę.
Przygotowanie placu zabaw wraz z wyposażeniem oraz boiska kosztowało budżet miasta około 80 tysięcy złotych.


31 sierpnia 2009 - 1 września w Świdnicy

W związku z przypadającą 1 września 2009 roku 70. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej władze Świdnicy wspierane przez swoje wyspecjalizowane jednostki przygotowały imprezy, które mają umożliwić jak najszerszym rzeszom świdniczan wspomnienie tamtych dramatycznych chwil, które na pięć lat spowiły Rzeczpospolitą wojennym całunem a na długie lata odcisnęły bolesne piętno na losach naszej ojczyzny i kilku pokoleń jej obywateli.
Program wydarzeń - >>> zobacz


31 sierpnia 2009 - Dożynki Gminne w Mysłakowie

Na długo zostanie w pamięci gości dożynkowych obraz polskiej wsi malowniczo przedstawiony przez mieszkańców Mysłakowa. Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym, po czym korowód dożynkowy przeszedł na boisko, gdzie rozpoczęła się kolorowa zabawa dożynkowa przy śpiewie Koła Gospodyń wiejskich "Akacjowe Śpiewule" z Kątek oraz Ukraińskiego Zespołu Ludowego "Zwierciadło".
Gwiazdą wieczoru był zespół Happy End. Dodatkową atrakcją była wystawa sprzętu rolniczego gromadzonego przez gospodarzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Natomiast wystawa fotografii mogła zapoznać oglądających z historią wielu rodzin mieszkających obecnie w Mysłakowie i Sadach począwszy od okresu międzywojennych do współczesności.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne gdzie podawano specjały polskiej kuchni i degustacja ślężańskiego soku malinowego i różnych przetworów z malin.
Dla mieszkańców Mysłakowa nie było w tym dniu rzeczy niemożliwych nawet złote gruszki na wierzbie rosły, a przy posesjach słomiane figury zachęcały do wzięcia udziału w zabawie dożynkowej.


31 sierpnia 2009 - Poszukiwany 18 latek

17 sierpnia 2009 roku wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania.
Patryk Solarz urodzony 5 czerwca 1991 roku, zamieszkały w Świdnicy.
Rysopis - wzrost 180 centymetrów, sylwetka szczupła, włosy blond - krótkie, czesane do góry, oczy niebieskie, usta wąskie, uszy średnie przylegające.
Osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionego prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy przy ulicy Jagiellońskiej telefon 074 85 82 227 lub 997 oraz, osobiście z najbliższą jednostką Policji.


31 sierpnia 2009 - Nowy Rok Szkolny

Już jutro ponad 1983 uczniów usłyszy pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego 2009/2010 w gminie Świdnica. Gminne uroczystości inaugurujące nowy rok szkolny powiązane będą z oddaniem nowego budynku rozbudowanej Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej i rozpoczną się o godzinie 8.00 w Bystrzycy Górnej.
Inwestycja obejmowała wybudowanie trzech sal lekcyjnych, auli oraz pomieszczeń administracyjnych i połączenie ich z istniejącą szkołą i klatką schodową. Łączna powierzchnia użytkowa nowych pomieszczeń to około 400 m2. W ramach inwestycji wymieniona została również instalacja centralnego ogrzewania na terenie całego obiektu. Koszt rozbudowy szkoły wyniósł około 1,2 mln zł.
W tym roku edukację w I klasie szkoły podstawowej rozpocznie 140 uczniów w tym 3 sześciolatków. Do klas pierwszych w gimnazjach pójdzie 234 uczniów, a w oddziałach zerowych 175 dzieci (w tym 45 "5-latków" oraz 4 "4-latków").


31 sierpnia 2009 - "Wakacyjna Szkółka Tenisa Ziemnego"

Przez cały sierpień na kortach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dwa razy w tygodniu odbywały się zajęcia "Wakacyjnej Szkółki Tenisa Ziemnego" w ramach "Lata z ŚOSIR-em 2009".
Każde zajęcia gromadziły blisko 40-cioro miejmy nadzieję przyszłych adeptów tego sportu.
Z grą w tenisa zaznajamiali się i ci najmłodsi, pięciolatkowie i trochę starsi, uczniowie gimnazjów, podzieleni tak na grupy wiekowe ze względu na poziom zaawansowania. Szkoleniem dzieci zajmował się Wiesław Kułakowski z Tenis Fan Klubu a pomagali mu Klaudia Wieczorek, Bartek Różycki, Kacper Dębich i Mateusz Sztuka.
Na zakończenie szkółki, w piątek 28 sierpnia wszyscy uczestnicy sprawdzali swoje nabyte umiejętności w przygotowanych grach i sprawdzianach technicznych. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia kursu, a najlepszym przypadły drobne upominki.


31 sierpnia 2009 - Jan Marcinkowski z Poznania wystartuje w turnieju

Jan Marcinkowski z Poznania, obrońca tytułu mistrzowskiego z JAREXS CUP 2008 potwierdził przybycie na tegoroczny turniej.
Jan Marcinkowski to wielokrotny Tenisowy Mistrz Polski w kategorii juniorskiej do lat 18 i młodzieżowej do lat 21. Był również reprezentantem Polski i członkiem Kadry Narodowej w latach 1994 - 1996.
W dokonaniach Jana Marcinkowskiego można odnotować również zwycięstwo w kilkudziesięciu turniejach w rożnych kategoriach w Polsce i Europie. w tym ponad pięćdziesiąt wygranych w Niemczech. Przez ponad dwanaście lat grał w I ligowej Olimpii Poznań oraz w kilku klubach Niemieckich.
SinetKlub w Legnicy zaprasza na czwartą już edycję głównego turnieju rozgrywanego na kortach klubu - JAREXS CUP 2009.
W tym roku organizatorzy robią kolejny krok w stronę podniesienia rangi turnieju zwiększając pulę nagród, przy udziale sponsora strategicznego, do 20.000 złotych.
W głównej kategorii OPEN Mężczyzn w tym roku główna nagroda to 7.000 złotych. Informacje o turnieju - >>> zobacz


31 sierpnia 2009 - Grand Prix dla "Dobromierzan"

Po udanych występach na wybrzeżu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, "Dobromierzanie", 23 sierpnia zdobyli Grand Prix w II Przeglądzie Zespołów Ludowych w Kobierzycach.
Obecnie zespół liczy osiemnaście osób, a już we wrześniu rozpocznie się nabór nowych członków zespołu. Chodzi bowiem o to, by tworzyć przy zespole grupę taneczną, aby stworzyć warunki do funkcjonowania zespołu Pieśni i Tańca Dobromierz.
Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie to na początku przyszłego roku "Dobromierzanie" wystąpią z nowym programem artystycznym.


30 sierpnia 2009 - Jan Nowicki zaprasza na kolejny festiwal

Dwa Festiwale Reżyserii Filmowej w Świdnicy za nami. W przyszłym roku kolejny i choć do rozpoczęcia jeszcze daleko to przygotowania rozpoczęły się zaraz po zakończeniu tegorocznego festiwalu.
W Świdnicy przebywała dziś ekipa filmowców realizując materiały do filmu, który stanowił będzie reklamę III Festiwalu Reżyserii.
Jak zwykle w filmie znajdą się najatrakcyjniejsze miejsca w mieście będące jego wizytówką.
Tym razem na festiwal zapraszał będzie jeden z najbardziej znanych polskich aktorów - Jan Nowicki niezapomniany z roli Wielkiego Szu.
Oprócz Jana Nowickiego gościliśmy dzisiaj Andrzeja Wolfa operatora filmowego, Janusza Zaorskiego i Stanisława Dzierniejkę. Zdjęcia z realizacji filmu reklamowego - >>> zobacz


30 sierpnia 2009 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" - zaprasza

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt urodzonych w latach 1999-2000 do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 8 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30
Zajęcia z dziewczętami prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


30 sierpnia 2009 - Chcesz pływać ? przyjdź i zapisz się

Uczniowski Klub Sportowy SVIDA z sekcją pływania ogłasza nabór dzieci zainteresowanych uprawianiem dyscypliny sportowej - pływanie.
Spotkanie z osobami chcącymi zapisać dziecko do klubu odbędzie się 14 września o godzinie 17,00 w holu Basenu Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy.
Więcej informacji o działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego SVIDA można znaleźć na stronie internetowej - >>> zobacz


30 sierpnia 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
Kryształ Stronie Śląskie - Victoria Świebodzice 3:1
Piast Nowa Ruda - Stal Świdnica 4:0
Polonia-Sparta II Świdnica - Grom Witków 2:0
Bielawianka Bielawa - AKS Strzegom 2:0
W tabeli rozgrywek prowadzi Górnik Boguszów-Gorce przed Włókniarzem Kudowa Zdrój i Bielawianką Bielawa. Victoria Świebodzice zajmuje siódme miejsce, AKS Strzegom ósme miejsce, Polonia-Sparta II Świdnica jest na dziewiątej pozycji, Stal Świdnica na dwunastym miejscu a Grom Witków na czternastym miejscu.


30 sierpnia 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
LKS Bystrzyca Górna - MKS Victoria II Świebodzice 10:1
Granit Roztoka - Czarni Wałbrzych 3:2
Zryw Gola Świdnicka - Unia Jaroszów 2:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Wierzbianka Wierzbna 4:5
Skalnik Czarny Bór - Sudety Dziećmorowice 4:1
Zieloni Mrowiny - Zjednoczeni Żarów 2:2
Podgórze Wałbrzych - Cukrownik Pszenno 2:1


30 sierpnia 2009 - Piłkarska klasa B

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa I

Orzeł Witoszów - Herbapol Stanowice 2:5
Płomień Makowice - Nysa Kłaczyna 0:2

Tęcza Bolesławice - Huragan Olszany 2:0
Grom Bartoszówek - LKS Piotrowice Świdnickie 0:1
Granit Rogoźnica - LKS Wiśniowa 0:1
Grom Panków - Zieloni Mokrzeszów 2:3
Płomień Dobromierz - Wodospad Zastruże 3:0
Wenus Nowice - Zryw Łażany 11:1
 Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa II
Piławianka II Piława Górna - Delta Słupice 2:3
LKS Gilów - Dąb Mościsko 4:2
Niemczanka II Niemcza - Orzeł Przerzeczyn Zdrój 2:3
Rawa Boleścin - Boxmet Piskorzów 1:0
LKS Bystrzyca Dolna - Orzeł Piława Dolna 4:2
Koliber Uciechów - Kłos Lutomia 11:0
Sparta Oleszna - Gryf Burkatów 4:1
Zgoda Grodziszcze - LKS Dobrocin 4:4

30 sierpnia 2009 - Zakończenie wakacji w Żarowie

W piątek 28 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu około setka dzieci i młodzieży pożegnało wakacje we wspólnej zabawie i rywalizacjach sportowych. Imprezę zorganizowało wspólnie Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Biblioteka Publiczna w Żarowie, Żarowskie Stowarzyszenie "Edukacja" oraz TKKF Chemik Żarów.
W programie dla przybyłych dzieci i młodzieży były: zabawy i konkursy plastyczne (m.in. rysowanie, malowanie, origami), gry i zabawy rekreacyjne dla najmłodszych, turniej halowej piłki nożnej, turniej w tenisa stołowego, turniej piłkarzyków, turniej gry w chińczyka, turniej w darta (popularne lotki), wyścigi samochodem zdalnie sterowanym.
Wyniki w poszczególnych konkurencjach - >>> zobacz


30 sierpnia 2009 - 44. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 2009

W dniach 5-20 września odbędzie się 44. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 2009. W tym roku w Świdnicy zaplanowano tylko jeden koncert. 11 września w Kościele Pokoju o godzinie 19.00 wystąpi Kronos Quartet w składzie: David Harrington skrzypce, John Sherba skrzypce, Hank Dutt altówka i Jeffrey Zeigler wiolonczela.
W programie koncertu: Franghiz Ali-Zadeh - Mugam Sayagi, Ramallah Underground (arr. Jacob Garchik) - Tashweesh, Rahul Dev Burman (arr. Stephen Prutsman/Kronos) - MehboobaMehbooba (Beloved, O Beloved), Traditional (arr.Jacob Garchik) - "Zari" Ritual Lamentation, Bryce Dessner - Aheym. Café Tacuba (arr.Osvaldo Golijov) - 12/12
Dla pierwszego melomana, który wyśle email ze swoimi danymi mamy jeden, jednosobowy bilet wstępu. Do odbioru będzie przed koncertem w pokoju numer 8 w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury lub odbierze go na swoje nazwisko w kasie w dniu koncertu.


29 sierpnia 2009 - I Bieg zakończony

Dzisiaj w Świdnicy odbył się I Świdnicki Bieg Dekoria. W rywalizacji uczestniczyło 441 biegaczy z całej Polski.
Najszybszym wśród mężczyzn był Dariusz Kruczkowski ze Szklarskiej Poręby, który uzyskał czas - 47:23. Drugi na mecie był Grzegorz Sobczyk ze Środy Śląskiej z czasem - 47:26 jako trzeci na mecie pojawił się Krzysztof Bartkiewicz z Torunia - 48:28.
Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Wioletta Uryga z Kluczborka z czasem - 54:43. Drugie miejsce wywalczyła sobie Wioletta Kryza z Olsztyna - 55:22 a na trzecim miejscu bieg zakończyła Małgorzata Sobańska z Poznania z czasem 55:29.
Klasyfikacja biegu - >>> zobacz. Zdjęcia z pierwszego biegu Dekoria - >>> zobacz


29 sierpnia 2009 - Trzy punkty w Iłowej

Mecz piątej kolejki spotkań o mistrzostwo III ligi Polonia-Sparta Świdnica rozgrywała dzisiaj w Iłowej z Vitrosiliconem Iłowa.
Po dziewięćdziesięciu minutach gry zespołem lepszym okazali się świdniczanie.
Vitrosilicon Iłowa - Polonia-Sparta Świdnica 2:3. Bramki zdobyli: Adrian Mentel 5, Grzegorz Borkowski 9 z rzutu karnego - Marcin Józefowicz 47, Dariusz Filipczak 48, Krzysztof Goździejewski 69
W rozgrywkach z kompletem punktów prowadzi Górnik Wałbrzych (15 punktów) drugie miejsce zajmuje Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 12 punktów, z tą samą ilością punktów Polonia-Sparta Świdnica zajmuje trzecie miejsce. Kolejną pozycję zajmuje Polonia Trzebnica mając na swoim koncie równiez 12 punktów.
Kolejny mecz Polonia-Sparta Świdnica rozegra z Pogonią Świebodzin 5 września o godzinie 16:00 na stadionie przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.


28 sierpnia 2009 - Biegacze na start

Jutro w Świdnicy wystartuje Pierwszy Bieg - Dekoria. Na starcie stanie ponad 460 zawodników choć niewykluczone, że w ostatniej chwili liczba startujących przekroczy pół tysiąca. W biegu uczestniczyć będą zawodnicy reprezentujący kluby sportowe z całej Polski oraz biegacze niezrzeszeni.
W biegu głównym sportowcy będą mieć do pokonania trzy okrążenia po pięć kilometrów biegnących ulicami Świdnicy. Meta, po przebiegnięciu 15 kilometrów będzie znajdowała się na stadionie miejskim.
Ważne informacje dla przybywających do Świdnicy - >>> zobacz
Bieg odbywa się pod znanym w kraju i za granicą szyldem - świdnickiej firmy - Dekoria.


28 sierpnia 2009 - Wycieczka do Trutnova gratis

Mieszkańcy Świdnicy mogą wyjechać do miasta partnerskiego w Czechach - Trutnova - na Dni Dziedzictwa Europejskiego.
- To dobra okazja do lepszego poznania tożsamości i tradycji naszych czeskich sąsiadów - zachęca Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Bezpłatny wyjazd do Czech to element projektu "Rynek bez granic", który Świdnica realizuje z Trutnovem. Uczestnicy wycieczki będą zwiedzać stare miasto, obejrzą wystawy fotograficzne i plastyczne oraz występy zespołów muzycznych.
Wyjazd zaplanowano na sobotę, 12 września na godz. 8.00, a powrót na godz. 20.00. Zapisy prowadzone będą do poniedziałku, 7 września w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, III p., pok. 319). Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu - 074 8562-889.
Liczba miejsc ograniczona, o wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń, organizatorzy zapewniają bezpłatny przejazd, ubezpieczenie oraz wstęp na wszystkie planowane imprezy, organizatorzy nie pokrywają kosztów wyżywienia, dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mogą wziąć udział w wyjeździe tylko z rodzicami lub opiekunami prawnymi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013


28 sierpnia 2009 - Najlepiej zmodernizowany most w Polsce

Gmina Świebodzice otrzymała indywidualną nagrodę Ministra Infrastruktury za odnowiony most w dzielnicy Ciernie. Świebodzice są laureatem XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku" 2008, organizowanego pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 27 sierpnia, na Zamku Królewskim w Warszawie. Gmina Świebodzice jest jedyną gminą w Polsce, która otrzymała nagrodę indywidualną ministra Cezarego Grabarczyka. Warto dodać, że do konkursu wpłynęło 701 projektów od samorządów i instytucji z terenu całego kraju.
- Podczas remontu mostu staraliśmy się zachować jego zabytkowy charakter, ale jednocześnie podnieść funkcjonalność - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Dlatego obok starannie odtworzonej architektury przeprawy mamy jednocześnie poszerzoną nawierzchnię i chodniki, których wcześniej nie było. Myślę, że odnowiony most posłuży mieszkańcom kolejne wieki.
Zabytkowy, kamienny most w Cierniach istnieje ponad sto lat. W ubiegłym roku władze miasta przystąpiły do gruntownej modernizacji jego konstrukcji i nawierzchni. Przeprawa spina dwie części dzielnicy Ciernie, jest bardzo ważnym szlakiem komunikacyjnym mieszkańców miasta; dzielnie oparła się także wezbranej w czerwcu tego roku Pełcznicy, co podkreślił w liście gratulacyjnym minister Cezary Grabarczyk. List gratulacyjny otrzymał także wykonawca remontu, świebodzicka firma "Stańczyk". Modernizacja przeprowadzona była w 2008 roku, koszt tej inwestycji to ponad 500 tys. zł, z czego 300 tys. zł otrzymaliśmy w formie promesy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resztę dołożył budżet gminy.


28 sierpnia 2009 - 70. rocznica wybuchu II wojny światowej - Świdnica pamięta

Apel Poległych Świdniczan, spotkanie kombatantów z młodzieżą, wystawy, pokaz musztry i bezpłatne zwiedzanie muzeum ze sprzętem wojskowym m. in. takie przedsięwzięcia zaplanowano w Świdnicy w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, która przypada w tym roku.
- 1 września 1939 roku był, jak się później okazało, dla całej Europy dniem upadku, a zarazem przedziwnego zwycięstwa. Zwycięstwa człowieczeństwa, które nawet w najgorszych warunkach upodlenia i zagrożenia śmiercią, nie dało się zniszczyć. Czas, kiedy człowiek wystąpił przeciwko człowiekowi, z całym możliwym okrucieństwem, pokazał jednocześnie siłę solidarności, braterstwa, patriotyzmu - wierności tym wartościom, bez których człowiek jest zdecydowanie uboższy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje.
- W dniu, w którym mija 70. rocznica wybuchu II wojny światowej i w przeddzień 20. rocznicy Mszy Pojednania, chcemy, by pamięć o przeszłości była wciąż żywa, a jednocześnie teraźniejszość przynaglała do otwartości, wzajemnej życzliwości i łamania stereotypów.


28 sierpnia 2009 - Sesja w Gminie Świdnica

31 sierpnia w Gminie Świdnica odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy.
Powakacyjna sesja rozpocznie się o godzinie 13.00 i jak zawsze odbędzie się w Sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy.
Podczas sesji radni zajmą się miedzy innymi - zmianą budżetu gminy na 2009 rok, celowością wniesienia przez Gminę Świdnica nieruchomości gruntowych i środków trwałych - infrastruktury wodno-kanalizacyjnej do Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. i objęcia udziałów. Podejmą też uchwały w sprawie nadania nazw ulic na osiedlach w Bystrzycy Górnej, Lutomi Górnej i Witoszowa Dolnego.


28 sierpnia 2009 - 10 lat partnerstwa z Tendring

Do poniedziałku, 31 sierpnia w angielskim dystrykcie Tendring będzie przebywać 50-osobowa delegacja ze Świdnicy. Wizyta ma związek z 10. rocznicą partnerstwa Świdnicy z Tendring oraz 40. rocznicą współpracy Tendring z francuskim Valence-sur-Rhone.
W programie wizyty znalazły się spotkania z lokalnymi władzami, udział w konferencji pod nazwą "Początki i rozwój społeczeństwa proekologicznego", występy zespołów tanecznych z Polski, Niemiec i Francji oraz wizyta na pokazie lotniczym Clacton Airshow, gdzie organizatorzy spodziewają się ponad 50 tysięcy uczestników.
W Anglii przebywają: Wojciech Murdzek prezydent Świdnicy wraz z zastępcą Ireneuszem Pałacem, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej (radna Teresa Świło), zespół pieśni i tańca Jubilat oraz przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.
W ramach uroczystości przewidziano podpisanie deklaracji dalszej współpracy pomiędzy Dystryktem Tendring i miastem Świdnica.


27 sierpnia 2009 - Pomyśl zanim zamówisz

"Dzisiaj na Osiedlu Młodych w Świdnicy wielu z mieszkańców otrzymało zawiadomienie, mówiące o korzystnej wymianie piecyków gazowych (junkersów). Zapewne nie byłem jedynym, który zainteresował się taka ofertą. Po drugiej stronie telefon odebrał miły Pan zachwalając jaka to okazja. Piecyki, które kosztują 1366 złotych oni montują po cenie fabrycznej czyli po 1150 złotych wraz z montażem.
Jako, że należę do osób, które lubią wiedzieć co kupują poprosiłem o adres strony producenta aby na niej zapoznać się ze specyfikacją piecyka. Adres otrzymałem, piecyk zobaczyłem i zobaczyłem też cenę. Jak wół stoi tam - 1366 złotych.
No to rzeczywiście okazja, będę miał zamontowany i zapłacę znacznie mniej.
Ale ciekawość ludzka nie zna granic. Nie mogłem zrozumieć jak to wszystko może się komuś opłacać a nie wierzę w dobre duszki chodzące po ziemi. Poszukałem po stronach i cóż zobaczyłem ? te piecyki można kupić znacznie taniej w wielu firmach a w jednej, która prowadzi sklep internetowy piecyk, który jest "na magazynie" i czeka na zamówienie, kosztuje wraz z wysyłką 695 złotych. W tym momencie zrozumiałem wszystko."
Tej treści email otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników. Sprawdziliśmy wszystko i nie pozostaje nam nic innego niż prosić o przemyślenie zamówienia, zapoznając się z adresami stron zawierających opisywany tutaj piecyk.
Strona podana przez firmę montującą piecyki na Osiedlu - >>> zobacz oraz strona znaleziona przez naszego czytelnika - >>> zobacz


27 sierpnia 2009 - Niezwykły kwartet na festiwalu Wratislavia Cantans w Świdnicy

Kronos Quartet - legendarny kwartet smyczkowy założony w San Francisco wystąpi 11 września w Świdnicy. Podczas dzisiejszej, 27 sierpnia, konferencji prasowej ujawniono szczegóły świdnickiego koncertu, który odbędzie się w ramach 44. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.
- Chcemy, by mieszkańcy i goście, którzy przyjadą do Świdnicy, mieli okazję skorzystać z ciekawej propozycji kulturalnej. Z tego też powodu i w tym roku - mimo kryzysu oraz ograniczeń w wydatkach - zdecydowaliśmy się wesprzeć kolejną edycję festiwalu - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
- Dzięki dobrej współpracy z miastem możemy zaproponować mieszkańcom niezwykłe przedsięwzięcie muzyczne. Na festiwalu nie ma miejsca na koncerty przeciętne - uważa Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans i dodaje. - Świdnicki koncert będzie zupełnie inny od dotychczasowych ze względu na bardzo interesujących artystów. Liczymy na świdnicką publiczność i jestem przekonany, że Kronos Quartet zdoła ją zaczarować.


27 sierpnia 2009 - Oświadczenie

1 września mija 70 lat, gdy militarnie osamotniona Polska stanęła w obliczu agresji ze strony dwu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, choć ten ostatni dołączył się do swego brunatnego sojusznika dopiero 17 września. Te dwie daty wyznaczają zarazem początek najkrwawszego kataklizmu w dziejach ludzkości - II wojny światowej.
Upływ czasu i topniejące szeregi świadków nie powinny wieść ani do historycznej amnezji, ani fałszowania historycznej prawdy.
W Europie wojnę rozpętały hitlerowskie Niemcy wespół z sowiecką Rosją, toteż faktu tego ze zbiorowej pamięci narodów Europy wymazać się nie da.
Polska była pierwszym krajem, który czynnie agresji ze strony ówczesnych totalitaryzmów się przeciwstawił, dlatego też my, kombatanci II wojny światowej, kombatanci zniewolonych krajów mamy moralne prawo, by domagać się szacunku dla prawdy, zaś rządzący, występując z naszego mandatu, powinni domagać się tak od sojuszników, jak i przyjaciół, by prawda ta była podawana narodom wolnego świata.
Jerzy Woźniak - Przewodniczący Rady Kombatanckiej
Włodzimierz Suleja - Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu


27 sierpnia 2009 - Weekend pełen wydarzeń

O godzinie 11. w sobotę, 29 sierpnia, na placu przed świebodzickim ratuszem rozpocznie się festyn rodzinny, zorganizowany przez sklep Delikatesy DW. W programie jest mnóstwo atrakcji, zabawy i gry dla dzieci, a głównym punktem festynu będzie rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszonego przez sklep. Jego hasło brzmiało "Kocham miasto Świebodzice i jego piękne okolice". Do wygrania są bardzo cenne nagrody - główna to telewizor LCD 32 cale, rower oraz aparat fotograficzny. Zabawa potrwa do godziny 16.
A w niedzielę zapraszamy wszystkich mieszkańców na Dożynki Gminne 2009. Na stadionie w dzielnicy Ciernie o godzinie 13. rozpocznie się msza dożynkowa, w której wezmą udział władze miasta, a po niej blok imprez, przygotowany przez Miejski Dom Kultury.


27 sierpnia 2009 - Świdnickie szkoły od 1 września

W świdnickich szkołach podstawowych i gimnazjalnych 1 września zabrzmi pierwszy dzwonek. Miejską uroczystość związaną z rozpoczęciem roku szkolnego zaplanowano na godz. 9.00 w Gimnazjum nr 1 im. Marii Kunic (ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 21). Weźmie w niej udział prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
W tym roku w placówkach prowadzonych przez miasto uczyć się będzie w sumie 4.591 uczniów. Do szkół podstawowych po raz pierwszy pójdzie 405 osób, a do gimnazjalnych 533 osoby. Do pierwszych klas szkół podstawowych dołączy 10 sześciolatków. Kontrola przeprowadzona jeszcze przed wakacjami przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty wskazywała, że świdnickie placówki spełniają podstawowe kryteria i są przygotowane na przyjęcie pierwszych sześciolatków.
Natomiast do klas "0" działających w świdnickich szkołach podstawowych zapisano 42 pięciolatków.
1 września w Gimnazjum nr 3 rozpoczną działalność trzy klasy sportowe, które powstały we współpracy ze świdnickimi klubami (piłka nożna chłopców/piłka siatkowa dziewcząt, piłka ręczna chłopców, piłka nożna chłopców). Kolejny rok z rzędu w Szkole Podstawowej nr 4 będzie funkcjonowała klasa sportowa o profilu pływanie.
Przed nowym rokiem szkolnym zakończyły się również wakacyjne remonty przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Miasto przeznaczyło na nie blisko 900 tys. zł. Z tych funduszy m. in. wymalowano sale lekcyjne, korytarze, wyremontowano sanitariaty, wymieniono okna.
Z początkiem września rodzice mogą składać w placówkach oświatowych wnioski w sprawie wyprawki szkolnej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie wymogu, by dochód na jednego członka rodziny nie przekroczył 351 złotych netto lub uczeń pochodził z rodziny niepełnej bądź patologicznej.
Dofinansowanie może osiągnąć maksymalnie: klasa I i II szkoły podstawowej - 150 złotych, klasa III szkoły podstawowej - 170 złotych, klasa I gimnazjum - 280 złotych.


27 sierpnia 2009 - Nagroda im. Adama Mickiewicza dla Freyi von Moltke

Z okazji 15-lecia powołania do życia Trójkąta Weimarskiego, 29 sierpnia 2006 roku Komitet Wspierania współpracy francusko-niemiecko-polskiej (Komitet "Trójkąta Weimarskiego") ufundował nagrodę im. Adama Mickiewicza za zasługi dla pojednania i współpracy europejskiej. Wśród osób, które zostały uhonorowane tym zaszczytnym wyróżnieniem jest dr Freya von Moltke.
W 2009 roku, gdy obchodzone są liczne rocznice: francusko-niemiecko-polskie Nagroda im. Adama Mickiewicza za zasługi dla Pojednania i Współpracy Europejskiej zostanie przyznana trzem osobistościom z Francji, Niemiec i Polski. Ich losy stanowią przykład, jak własne doświadczenia ofiar bezprawia mogą dodawać sił w działaniach na rzecz obrony godności i praw człowieka oraz pokojowej współpracy między narodami: dr Freyi von Moltke, Stéphane Hessel i dr Zdzisławowi Najderowi.
Pierwszymi laureatami byli ojcowie-założyciele Trójkąta Weimarskiego, b. Ministrowie Spraw Zagranicznych: Roland Dumas, Hans-Dietrich Genscher i Krzysztof Skubiszewski. Nagroda zostanie wręczona przez Nadburmistrza miasta Weimar, Stefana Wolfa oraz Przewodniczącego Komitetu Trójkąta Weimarskiego, Prof. Dr. dr honoris causa mult. Klausa-Heinricha Standke, b. Zastępcę Dyrektora Generalnego UNESCO.
Wręczenie nagrody odbędzie się 29 sierpnia w Sali Paradnej Ratusza miasta Weimar. W tej samej Sali 29 sierpnia 1991 r. zostało podpisane "Wspólne oświadczenie o przyszłości Europy" ministrów Spraw Zagranicznych Francji‚ Niemiec i Polski, dające początek współpracy Trójkąta Weimarskiego.
Po zakończeniu uroczystości odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Weimarze spotkanie z laureatami nagrody oraz z młodzieżą z Polski, Francji i Niemiec.


27 sierpnia 2009 - Infokiosk w ratuszu

W piątek, 28 sierpnia, w holu świebodzickiego magistratu stanie infokiosk z bezpłatnym dostępem do internetu.
Urządzenie wyposażone w panel dotykowy będzie miało dostęp do wybranych stron internetowych.
Każda zainteresowana osoba będzie mogła bezpłatnie wyszukać interesujące ją informacje oraz wysłać e-mail.
W infokiosku znajdą się portale internetowe m. in. Świebodzic, Powiatowego Urzędu Pracy a także strony dostarczające informacji turystycznej. Urządzenie zostało użyczone przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy.


27 sierpnia 2009 - Nauczyciele mianowani

11 pedagogów szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkola przystąpiło do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego.
- Podczas egzaminu nauczyciele zaprezentowali swój dorobek zawodowy, który zdobyli podczas stażu trwającego 2 lata i 9 miesięcy. Następnie odpowiadali na szereg pytań m.in. związanych z organizacją i doskonaleniem warsztatu pracy, umiejętnością uwzględniania w pracy potrzeb ucznia, czy też zastosowania w pracy wiedzy z dziedziny psychologii, pedagogiki i dydaktyki - mówi Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, który przewodniczył komisji egzaminacyjnej.
Wkrótce nauczyciele złożą ślubowanie przed dyrektorem placówki. Lista nauczycieli mianowanych:
Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 - Małgorzata Tomczyk (wychowawca w grupie specjalnej),
Szkoła Podstawowa nr 1 - Justyna Malczyk (wychowanie fizyczne), Agnieszka Ziomek (matematyka),
Szkoła Podstawowa nr 4 - Urszula Magda (religia), ks. Daniel Rydz (religia),
Szkoła Podstawowa nr 6 - Sebastian Błaszczyk (wychowanie fizyczne), Krzysztof Kądziołka (matematyka), Piotr Opoka (informatyka),
Gimnazjum nr 1 - Dorota Boroń, język niemiecki,
Gimnazjum nr 3 - Paweł Kondzior (wychowanie fizyczne),
Gimnazjum nr 4 - Marta Kurzawa (język niemiecki).


27 sierpnia 2009 - Mamy kredyt

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli Gminie Świebodzice kredytu w wysokości 7,5 mln złotych. Umowa z kredytodawcą podpisana została w poniedziałek, 24 sierpnia.
Świebodzice zaciągają kredyt długoterminowy zgodnie z uchwałą budżetową.
Kwota 7,5 mln złotych sfinansuje największe inwestycje, prowadzone obecnie w mieście. Spośród nich najważniejszą jest modernizacja dróg na Osiedlu Piastowskim - z kredytu na tę inwestycje będzie przeznaczona kwota 3 mln złotych.
Kolejnym, dużym zadaniem, które będzie finansowane z tych środków, to rozbudowa Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach.


27 sierpnia 2009 - 1 września w Świdnicy

W związku z przypadającą 1 września 2009 roku 70. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej władze Świdnicy wspierane przez swoje wyspecjalizowane jednostki przygotowały imprezy, które mają umożliwić jak najszerszym rzeszom świdniczan wspomnienie tamtych dramatycznych chwil, które na pięć lat spowiły Rzeczpospolitą wojennym całunem a na długie lata odcisnęły bolesne piętno na losach naszej ojczyzny i kilku pokoleń jej obywateli.
Program wydarzeń - >>> zobacz


27 sierpnia 2009 - Plac zabaw w Pszennie

Wczoraj odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi - otwierającej nowy plac zabaw w Pszennie.
Uroczystego poświęcenia placu zabaw dokonał Ks. Kanonik Kazimierz Gniot - Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Pszennie. Głównymi bohaterami tego wydarzenia były jednak dzieci, które w programie artystycznym przygotowanym przez przedszkolaków w Pszennie zachęcały do wspólnej zabawy.
Nowy obiekt wyposażono m.in. w zestaw zabawowy, dwa bujaki sprężynowe, huśtawkę na kwotę ponad 8 tys zł. Cały teren został ogrodzony, tak aby korzystające z nich dzieci były w pełni bezpieczne. Poprzez zasadzenie krzewów i umieszczenie ławeczek - nowy plac zabaw jest doskonałym miejscem na zabawę i wypoczynek, o czym mogli już pierwszego dnia przekonać się rodzice i opiekunowie najmłodszych pociech.
Z nowego placu najwięcej radości miały dzieci, które po dokonaniu oficjalnego otwarcia placu ochoczo przystąpiły do zabawy i "testowania" wszystkich jego urządzeń, a ich ogromna radość i uśmiech na twarzy był najwspanialszą nagrodą dla wszystkich osób zaangażowanych w jego powstanie.


27 sierpnia 2009 - Korekta budżetu

Gmina Świebodzice dołączyła do samorządów, które wprowadziły zmiany w budżecie w związku z analizą bieżącej sytuacji finansowej. Korekta była w zasadzie kosmetyczna. W ponad 64-milionowym budżecie zmniejszono dochody gminy o 4,3 mln zł, a wydatki o kwotę prawie 4,5 mln złotych, ale jednocześnie w niektórych działach uległy one zwiększeniu.
Uchwałę o zmianach w budżecie gminy na 2009 rok Rada Miejska przyjęła na sesji 26 sierpnia.
- Cięcia w dochodach mają związek z trudnościami ze sprzedażą nieruchomości, ale z tym problemem borykają się dzisiaj wszyscy.
Natomiast oszczędności w wydatkach zaczynamy od siebie - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Nie będziemy w stanie przystąpić w tym roku do remontu budynku Urzędu Miejskiego, znajdującego się na ul. Żeromskiego. Ale w zasadzie jest to jedyne duże zadanie, z którego rezygnujemy w ramach oszczędności- chodzi o kwotę ponad 2 mln złotych. Zmiany w budżecie zostały tak zaplanowane, aby mieszkańcy miasta nie odczuli ich negatywnych skutków.
Świebodziczanie odczują za to dobre efekty przesunięć - zobaczą np. dodatkowe patrole policji na mieście. Dzięki podjętej uchwale 10 tys. złotych ponownie sfinansuje płatne patrole. 382.500 zł to z kolei kwota wprowadzona do budżetu jako zwiększona subwencja z MEN, która m. in. zasili bardzo ważny remont związany z termomodernizacją Szkoły Podstawowej nr 3.


27 sierpnia 2009 - Znika wąwóz w środku miasta

Powoli, pod gruzem, ziemią (wywożoną z budowy "Orlika") znika fragment wąwozu, w którym zlokalizowane było torowisko wiodące do "Organiki" w Żarowie.
Tam właśnie powstaje przejście dla pieszych, łączące ulicę Ogrodową z ulicą Krasińskiego. W dalszej kolejności planowane jest wykonanie terenu zielonego, fragmentu ulicy i miejsc postojowych dla samochodów, których w mieście brakuje.
Takie rozwiązanie ułatwi przejście wszystkim tym, którzy do tej pory z trudem korzystali ze starego wiaduktu nad torowiskiem: osób starszych, niepełnosprawnych, czy matek z wózkami.
Tak więc przy jednej inwestycji powstaje kolejna. Nadkład ziemi z "Orlika"nie będzie leżał gdzieś na boku, tylko posłużył do zasypania torowiska, a władze miasta nie będą musiały wydać gminnych pieniędzy na wypełnienie "dołu", który dzielił miasto i utrudniał przejście.


27 sierpnia 2009 - Gratulacje na sesji

Marek Leśnicki i Jarosław Drzęźla, świebodziccy strażacy-olimpijczycy, byli gośćmi środowej sesji Rady Miejskiej Świebodzic. Wraz ze swoim dowódcą kapitanem Piotrem Sułkiem zostali zaproszeni na posiedzenie przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Elżbietę Horodecką. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Rada chcieli osobiście pogratulować imponujących wyników naszym pożarnikom. A przypomnijmy tylko, że obaj strażacy w Kanadzie zdobyli łącznie aż 5 medali olimpijskich, w tym dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy.
Burmistrz Kożuchowicz serdecznie gratulował wyników i dziękował, za tak wspaniałą promocję Świebodzic za oceanem. Strażacy dostali dyplomy oraz upominki, dziękując przy okazji za wsparcie władz Świebodzic w wyprawie.
Gościem specjalnym była także Natalia Frączek, zwyciężczyni tegorocznego Memoriału Pawła Sosika, zawodniczka która już od kilku lat trenuje kolarstwo.
Świebodziczanka dziękowała za miłe zaproszenie a szczególne podziękowania złożyła burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi oraz radnemu Władysławowi Górze z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik" za wieloletnie wsparcie i pomoc.


27 sierpnia 2009 - Zanim ruszą zerówki

Od kilku tygodni w byłym przedszkolu szamotowni trwa ją prace adaptacyjne, w wyniku których mają być przygotowane pomieszczenia dla klas zerówek, jednakże w trakcie prac konieczne było wykonanie dodatkowych robót, które opóźniły termin oddania ich do użytku. Dlatego we wrześniu organizacja pracy żarowskiej szkoły podstawowej przedstawia się następująco: Budynek przy ul. A. Krajowej 58 - w budynku tym, uczyć się będą dzieci w 4 oddziałach przedszkolnych, klasy I i klasy II. Tu również zorganizowana będzie świetlica dla dzieci przedszkolnych, jak również dla uczniów kl. I - II. Świetlica czynna będzie w godzinach 5.30 - 16.00
Budynek przy ul. 1 Maja 2 - w budynku tym uczyć się będą uczniowie kl. III - VI . Uczniowie ci będą również mieli możliwość korzystania ze świetlicy szkolnej.
Po zakończeniu prac remontowych na ul. Ogrodowej (tj. od 1 października 2009 r.), dzieci z oddziałów przedszkolnych uczyć się będą w przestronnych i estetycznych salach z pełnym zapleczem sanitarnym.


26 sierpnia 2009 - Biegacze na ulicy, autobusy zmienią trasę

W sobotę, 29 sierpnia, w Świdnicy rozegrany zostanie I Świdnicki Bieg Dekoria. Jego trasa poprowadzi w godzinach 10.30-15.00 m. in. ulicami: Słowiańską, Przyjaźni, Pionierów Ziemi Świdnickiej. W związku z tym po zmienionej trasie kursowała będzie komunikacja miejska:
linia nr 30: (...) Westerplatte/Śląska - Bystrzycka-Przejazd Kol. - Bystrzycka-Diora - Bystrzycka-Wiadukt - Bystrzyca Dolna-Skrzyżowanie (...)
linia nr 50: (...) Pl. Grunwaldzki - Pl. Drzymały - Westerplatte/Śląska - Bystrzycka-Przejazd Kol. - Bystrzycka-Diora
linia nr 52: Bystrzycka-Diora - Bystrzycka-Przejazd Kol. - Westerplatte/Śląska - Pl. Wolności - Pl. Grunwaldzki (...)
W najbliższą sobotę biegacze mają do przebycia dystans 15 km, trzykrotnie pokonując trasę: Śląska - Pionierów - Park Centralny - Sprzymierzeńców - Polna Droga -Wałbrzyska - Słowiańska - Przyjaźni - Łąkowa - Sadowa - Śląska.


26 sierpnia 2009 - Zdrowe dożynki w Bystrzycy Dolnej

Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji organizuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad specjalistów podczas gminnego święta plonów - 6 września w Bystrzycy Dolnej.
Od godziny 14.30 na terenie boiska sportowego prowadzone będą porady przez specjalistów - alergologa, pediatry, internisty, ortopedy, okulisty w zakresie wczesnego wykrywania jaskry i badania wad wzroku, fizjoterapeuty, pomiar tkanki tłuszczowej i obliczanie BMI, mierzenie poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i badanie cholesterolu, punkt konsultacyjny Dolnośląskiego Centrum Onkologii z Wrocławia, punkt konsultacyjny Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ze Świdnicy.
Lekarze specjaliści będą udzielać mieszkańcom bezpłatnych porad oraz konsultacji, ale nie będą wystawiać recept.
To jednak nie koniec atrakcji. Na dożynkach w Bystrzycy Dolnej każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie - i najmłodsi i ci trochę starsi. Smakowite potrawy, kolorowe stragany, wspaniałą rodzinną atmosferę, niezapomniane emocje towarzyszące zmaganiom podczas turnieju sołectw.
Będą występy dla wielbicieli ludowych tradycji: Zespołu Pieśni i Tańca "Mokrzeszów", Kądziołeczka, Ale Babki i coś dla fanów nowocześniejszych brzmień. Wieczorem do tańca rozgrzewać będzie zespół ABBA COVER - niezapomnianymi przebojami szwedzkiej grupy ABBA.
I coś jeszcze jest piękne i ważne na dożynkach w Gminie Świdnica - zapach chleba, którym przybyłych gości częstują gospodarze. Chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów.
Szczegółowy program dożynek - >>> zobacz


26 sierpnia 2009 - "JAREXS CUP" 2009 Ogólnopolski Turniej Amatorów

SinetKlub w Legnicy zaprasza na czwartą już edycję głównego turnieju rozgrywanego na kortach klubu - JAREXS CUP 2009.
W tym roku organizatorzy robią kolejny krok w stronę podniesienia rangi turnieju zwiększając pulę nagród, przy udziale sponsora strategicznego, do 20.000 złotych.
W głównej kategorii OPEN Mężczyzn w tym roku główna nagroda to 7.000 złotych. Kategoria ta z pewnością dzięki temu dostarczy nam w tym roku jeszcze silniejszych emocji. Serdecznie zapraszamy chętnych do udziału w turnieju.
Jednocześnie gorąco zapraszamy widzów oraz amatorów tenisa na szeroki doping startujących. Turniej do wspaniała okazja aby przez trzy dni przyjemnie spędzić czas obserwując zmagania tenisowe łącząc doping z weekendowym odpoczynkiem.
Restauracja SINET dostarczy wszystkiego co niezbędne do uatrakcyjnienia spędzanego czasu. Informacje o turnieju - >>> zobacz


26 sierpnia 2009 - Nowy rozkład jazdy MPK

Od 1 września będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Ma on związek z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
W rozkładzie wprowadzone zostaną w zasadzie dwie główne zmiany: przystanki Korczka oraz Śląska OSiR tracą charakter "na żądanie" - ze względu na duże zainteresowania pasażerów, na przystankach będą zatrzymywały się wszystkie autobusy jadące tą trasą,
linia nr 7 - częstotliwość i godziny odjazdu dostosowane zostały do zmiany trybu pracy w zakładzie Electrolux.
Wymiana rozkładów jazdy zostanie przeprowadzona w poniedziałek, 31 sierpnia. Prosimy o zwrócenie uwagi na termin obowiązywania rozkładu i zapoznanie się na przystankach z wprowadzanymi zmianami.


26 sierpnia 2009 - Mini Mundial Żarów '2009

Dzisiaj rozegrana została druga część "Mini Mundialu Żarów '2009".
W turnieju mini piłki nożnej drużyn podwórkowych rozgrywanym na Stadionie Miejskim w Żarowie w kategorii do lat 13 zwyciężyła Szkoła Podstawowa Zastruże wyprzedzając Błyskawicę Kalno, AC Rozwalacze i Jupik Team.
Klasyfikacja najlepszych strzelców: 1. Patryk Klimala (Kalno) - 16 bramek, 2. Mateusz Jaros (AC Rozwalacze) - 13, 3. Krzysztof Marczak (Zastruże) - 12.
Najlepszy bramkarz turnieju: Piotr Pieczonka (Rozwalacze), Najlepszy zawodnik turnieju: Kornel Lipiński (Zastruże), Najmłodsi zawodnicy turnieju: Bartosz Jastrzębski i Kamil Wołek (obaj Kalno), Puchar Fair Play: AC Rozwalacze.
W kategorii 14-16 lat zwyciężyli KS Bidżys przed FC Leszcze.
Organizatorem zawodów byli: Żarowskie Stowarzyszenie Edukacja i Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.


26 sierpnia 2009 - V Grand Prix MTB Solidarności

29 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się V Grand Prix MTB Solidarności.
Zdobyte punkty w wyścigu zaliczają się nie tylko do rankingu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, ale także będą uwzględniane w challenge'u Polskiego Związku Kolarskiego.
Wyścig organizowany jest z okazji 29 rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Są to także Mistrzostwa Polski NSZZ "Solidarność" w kolarstwie górskim.
W ciągu pięciu lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę wartość nagród oraz ilość startujących zawodników. Organizatorzy: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy ZPS Karolina, Sekcja Kolarska MKS Karolina oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna wstępnie zapowiadają pulę nagród w wysokości 10.000 złotych.
W sponsoring imprezy włączyły się także Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Zarząd Regionu Solidarności Dolnego Śląska. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji z trudami wymagającej trasy wyścigu zmagało się ponad 100 zawodników z całej Polski, a także z Republiki Czeskiej.
Już teraz zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji oraz kibiców do dopingowania startujących. Regulamin wyścigu - >>> zobacz


25 sierpnia 2009 - 44. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 2009

W dniach 5-20 września odbędzie się 44. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 2009. W tym roku w Świdnicy zaplanowano tylko jeden koncert. 11 września w Kościele Pokoju o godzinie 19.00 wystąpi Kronos Quartet w składzie: David Harrington skrzypce, John Sherba skrzypce, Hank Dutt altówka i Jeffrey Zeigler wiolonczela.
W programie koncertu: Franghiz Ali-Zadeh - Mugam Sayagi, Ramallah Underground (arr. Jacob Garchik) - Tashweesh, Rahul Dev Burman (arr. Stephen Prutsman/Kronos) - MehboobaMehbooba (Beloved, O Beloved), Traditional (arr.Jacob Garchik) - "Zari" Ritual Lamentation, Bryce Dessner - Aheym. Café Tacuba (arr.Osvaldo Golijov) - 12/12
Dla pierwszego melomana, który wyśle email ze swoimi danymi mamy jeden, jednoosobowy bilet wstępu. Do odbioru będzie przed koncertem w pokoju numer 8 w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury lub odbierze go na swoje nazwisko w kasie w dniu koncertu.


25 sierpnia 2009 - I Świdnicki Bieg Dekoria - już 440 biegaczy

Do I Świdnickiego Biegu Dekoria pozostały cztery dni. 29 sierpnia na starcie pojawią się zawodnicy z całej Polski.
Do tej pory zgłosiło się 440 zawodników a w dalszym ciągu napływają zgłoszenia chętnych do udziału.
Bieg główny to trzy okrążenia po pięć kilometrów biegnących ulicami miasta. Meta, po przebiegnięciu 15 kilometrów będzie znajdowała się na stadionie miejskim.
Ważne informacje dla przybywających do Świdnicy - >>> zobacz
Bieg odbywa się pod znanym w kraju i za granicą szyldem - świdnickiej firmy - Dekoria.


25 sierpnia 2009 - Łażany gospodarzem tegorocznych Dożynek

Tegoroczne dożynki Gminy Żarów odbędą się 20 września w Łażanach. Będą miały podwójny wymiar: dożynek gminnych i parafialnych. - Dla mieszkańców wsi to bardzo znaczące wyzwanie - powiedziała Danuta Gadzina, Sołtys wsi Łażany. - Chcemy przygotować wieś tak, aby nie wstydzić się, kiedy przyjadą goście z pozostałych wsi i spoza Gminy Żarów.
Przygotowania do dożynek mają w tej wsi szczególny charakter, gdyż przebiegają na wielu odcinkach. Wieś podjęła się trudu zakończenia kolejnego etapu remontu kościoła, remontu dróg lokalnych i kontynuacji remontu parku, w którym odbędą się uroczystości dożynkowe i zabawa.
- Mieszkańcy, dzięki wsparciu ze strony Gminy, wyremontowali już trzy drogi i chodnik tuż przy parku - powiedział Waldemar Budzyński, kierownik referatu ds. inwestycji w Urzędzie Miejskim w Żarowie. - Zapewniliśmy mieszkańcom niezbędne materiały, czy farby w przypadku remontu świetlicy - dodał Waldemar Budzyński.
- Pani Danuta Gadzina, sołtys wsi Łażany, potrafi zmotywować mieszkańców do pracy na rzecz wsi - powiedziała Lilla Gruntkowska, Burmistrz Żarowa. - To godne naśladowania działanie. Takie działanie, z jakim mamy do czynienia w Łażanach, wpisuje się w naszą strategię na trudne czasy: "przy jak najmniejszym zaangażowaniu środków finansowych zbudować jak najwięcej". Łażany to kolejny przykład na to, że nie ma co siedzieć z założonymi rękami i czekać na cud.
W Łażanach wykonano w tym roku już bardzo dużo. Oprócz wcześniej wyremontowanych dróg na terenie wsi oraz remontu świetlicy, w ciągu ostatniego miesiąca mieszkańcy wyremontowali chodnik, wjazd do parku oraz uporządkowali teren parku przygotowując go do przeprowadzenia uroczystości dożynkowych.
- Gmina przekazała mieszkańcom ponad trzy tysiące sztuk kostki betonowej, a mieszkańcy ułożyli czterdziestometrowy chodnik oraz drogę dojazdową do parku - powiedział Grzegorz Osiecki, Zastępca Burmistrza Żarowa. - Te prace wykonano praktycznie bez kosztów, a wykonane chodniki i remont w parku będą służyły nie tylko mieszkańcom Łażan.


25 sierpnia 2009 - Złoci ręczni

Juniorzy Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica reprezentujący Dolny Śląsk w Igrzyskach Ludowych Zespołów Sportowych w Opolu zdobyli złoty medal.
Zawodnicy ze Świdnicy wygrali wszystkie swoje pojedynki.
Zwyciężyli z zespołem Skorpiona Rudka (Podlasie) 27:19, z ZSP Koźmin (Wielkopolska) 20:17 i z OSiRem Staszów (województwo świętokrzyskie) 29:17.


25 sierpnia 2009 - "Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis"

Akcja "Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis" dobiega powoli do końca.
W najbliższych dniach ze wszystkich punktów, w których zbierano głosy spłyną listy poparcia dla akcji. Listy te trafią do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, do Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz do Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza, od którego należeć będzie podjęcie ostatecznej decyzji.
Miejmy nadzieję, że będzie to decyzja rozwiązująca problem niebezpiecznej drogi już na zawsze.
Zakończą się wtedy wszelkie niepotrzebne i bezsensowne dyskusje nie załatwiające jak do tej pory niczego. Jeszcze jest czas by w ostatniej chwili złożyć swoje poparcie dla akcji - poprzyj


25 sierpnia 2009 - Nowy plac zabaw

Jutro o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste otwarcie nowego placu zabaw w Pszennie przy ulicy Działkowej. Nowy obiekt wyposażono m.in. w zestaw zabawowy, dwa bujaki sprężynowce, huśtawkę.
Cały teren został ogrodzony, tak aby korzystające z nich dzieci były w pełni bezpieczne. Zakup materiałów i prace ziemne wraz z utwardzeniem terenu, wykonano dzięki ofiarności sponsorów, którzy przekazali na ten cel m.in. kostkę granitową, słupki, siatkę oraz usługi transportowe.
Z nowego placu zabaw już cieszą się najmłodsi i ich rodzice, którzy do tej pory mogli korzystać jedynie z placu zabaw znajdującego się przy budynku świetlicy. Perspektywa otwarcia nowego placu zabaw napawa ich ogromną radością i będzie to miły prezent na rozpoczynający się nowy rok szkolny 2009/2010.
W gminie Świdnica znajduje się 29 placów zabaw, które co roku staraniem władz gminy i rad sołeckich doposażone są o nowe urządzenia. Na uwagę zasługuje fakt, że wiele prac porządkowych na w/w obiektach wykonywanych jest w czynie społecznym przez mieszkańców poszczególnych miejscowości.
Każdego roku odbywają się również kontrole stanu technicznego przeprowadzane przez inspektora nadzoru, zlecane przez Gminny Zespół Oświaty. W planie działań członków Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki dokonuje się również przeglądu i funkcjonalności sprzętu znajdującego się na terenie placów zabaw.
Nowy plac zabaw w Pszennie to już drugi taki obiekt, który zostanie oddany do użytku w tym roku. Pierwszym był plac zabaw w Bystrzycy Górnej.
Na zakup urządzeń na place zabaw w 2009 roku wydano ponad 30 tysięcy złotych.


25 sierpnia 2009 - Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu. Rywalizacja odbędzie się 6 września i rozpocznie o godzinie 10.00 na Krytym Basenie przy ulicy Równej w Świdnicy.
W zawodach ma prawo uczestniczyć każda chętna osoba, która w dniu zawodów zgłosi swoje uczestnictwo w biurze zawodów do godziny 9.30.
Każdy niepełnoletni uczestnik mistrzostw będący bez opiekuna musi posiadać pisemną zgodę rodziców na udział w zawodach oraz oświadczenie o tym, że jego stan zdrowia pozwala mu na udział w zawodach na swoją odpowiedzialność podpisane przez osobę pełnoletnią.
W mistrzostwach wystartuje młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest też kategoria open


25 sierpnia 2009 - "Zakończenie wakacji"

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Żarowskie Stowarzyszenie "Edukacja" i Biblioteka Publiczna w Żarowie zapraszają wszystkie dzieci i młodzież na "zakończenie wakacji".
W programie między innymi zabawy i konkursy plastyczne, gry i zabawy rekreacyjne dla najmłodszych, turnieje i zabawy sportowe (halowa piłka nożna, tenis stołowy, piłkarzyki, lotki, wyścigi modelem samochodu zdalnie sterowanym).
"Zakończenie wakacji" odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 10.00 w Hali Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej.


25 sierpnia 2009 - "Lato na korcie"

22 sierpnia w Jaworzynie Śląskiej odbył się drugi wakacyjny turniej sportowy w ramach letniej akcji "Lato na korcie".
Tym razem zawodnicy rywalizowali pomiędzy sobą w piłce siatkowej. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: UKS Jaworzyna Śląska, VC Staszic, "Żongleszy" oraz Wolności Team.
Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna UKS Jaworzyna Śląska, kolejne - VC Staszic, "Żongleszy", Wolności Team.
Drużyny, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Sławomir Janikowski, a najlepszym rozgrywającym Wojciech Syntyrz.


25 sierpnia 2009 - Zobacz co wandale zmalowali...

21 sierpnia o godzinie 0.20 policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w wieku 17 i 19 lat, którzy na terenie miasta pomalowali farbą 10 samochodów osobowych, znaki drogowe oraz szybę wystawową w sklepie.
O fakcie wandalizmu dyżurnego miejscowego komisariatu powiadomił mieszkaniec Świebodzic zbulwersowany zaistniałą sytuacją. Przekazał funkcjonariuszom rysopisy oraz kierunek przemieszczania się sprawców.
Policjanci rozpoczęli penetrację terenu. Po kilkunastu minutach zauważyli dwóch osobników odpowiadających podanemu rysopisowi. Młodzieńcy mieli przy sobie farbę, rękawiczki, a na ich dłoniach i ubraniach widoczne były ślady farby.
Obaj sprawcy byli nietrzeźwi, zostali zatrzymani do wyjaśnienia w sprawie zniszczenia mienia. Za powyższe czyny grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.


25 sierpnia 2009 - Neo Labs - zatrudni

Firma Neo Labs zatrudni osobę do wykonywania stron www oraz aplikacji web.
Wymagania:
bardzo dobra znajomosc PHP, tworzenie stron www, tworzenie aplikacji web opartych na PHP/mySQL, obsługa dowolnego programu wektorowego (np. Corel lub Adobe Ilustrator)
Firma Neo Labs oferuje pracę na pełny etat, wypłaty oraz premie.
Kontakt w sprawie zatrudnienia: telefon 074 648 51 30, telefony komórkowe - 501 347 004 lub 503 133 243
Więcej informacji o firmie - www.neolabs.pl


25 sierpnia 2009 - I Ogólnopolski Festyn Kamienia

W dniach 12-13 września na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbędzie się I Ogólnopolski Festyn Kamienia. Impreza ma już 6-letnią tradycję, jednak po raz pierwszy będzie miała tak duży zasięg.
W trakcie festynu swoje wyroby kamieniarskie będą prezentowały firmy z całej Polski, dodatkowo zostanie odsłoniętych 9 granitowych rzeźb, które tworzone są przez profesjonalnych artystów-rzeźbiarzy w ramach Pleneru Rzeźby w Granicie w Strzegomiu. Zaprezentowany zostanie również pokaz obróbki kamienia. Ponadto rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny na najciekawsze fotografie przedstawiające strzegomski granit, odbędą się również zawody sportowe - Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich oraz zawody w armwrestlingu (siłowanie na rękę) o miano najsilniejszego mieszkańca gminy Strzegom. Na koniec dwudniowej imprezy zagra zespół muzyczny Farben Lehre.
W okolicach Strzegomia występują bogate złoża granitu - materiału mającego zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym oraz w rzeźbiarstwie - i mają swoją siedzibę profesjonalne zakłady zajmujące się obróbką kamienia z całego świata. W gminie zarejestrowanych jest ponad 300 firm kamieniarskich.
Prace strzegomskich rzemieślników, rzeźbiarzy, grawerów można oglądać w całym kraju, jak również poza jego granicami. Warto dodać, że ze strzegomskiego granitu zbudowano jeden z symbolicznych obiektów Warszawy - kolumnę Zygmunta III Wazy oraz wykorzystano go podczas budowy metra oraz piramidy energetycznej Aleksandra Gudzowatego.
Strzegomski granit przeżywa prawdziwą hossę i jest wykorzystywany do licznych remontów nawierzchni ulic zabytkowych miast w całej Europie (m. in. miast niemieckich - Berlina, Torgau) i budowy autostrad.


24 sierpnia 2009 - Po 14 latach zmienione będą ceny biletów MPK

O 10 procent wzrosną ceny biletów obowiązujące w autobusach świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To pierwsza zmiana cen, którą zmuszone jest wprowadzić miasto od 1995 roku. Od 14 lat korzystający z usług MPK za podstawowy bilet jednorazowy płacą 2 złote.
Podwyżka związana jest z faktem, że Świdnica coraz więcej dopłaca do funkcjonowania komunikacji miejskiej. Tylko od ubiegłego roku o 12 proc. wzrosły koszty świadczenia usług przez MPK. Ma to związek m. in. z podwyżką cen paliw, wynagrodzeń, energii elektrycznej itp., które ponosi przewoźnik.
Uchwalone w piątek, 21 sierpnia, przez radnych nowe ceny biletów wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego - prawdopodobnie w pierwszej połowie października.
Po wprowadzeniu zmian w Świdnicy i tak nie będą obowiązywały wygórowane stawki. Z porównania przeprowadzonego w polskich miastach, gdzie usługi świadczone są na podobną skalę wynika, że już dziś obowiązują stawki wyższe niż w Świdnicy - nawet 2,40 zł za bilet podstawowy.


24 sierpnia 2009 - Dotacja dla Granicy przyznana

Po wielu latach starań wieś Granica będzie miała wreszcie świetlicę wiejską z prawdziwego zdarzenia.
Gmina Strzegom pozyskała na ten cel dotację w kwocie 472 tys. 128 zł. Całkowity koszt zadania to ponad 963 tys. zł.
Świetlica wiejska jest ważnym obiektem w każdej małej miejscowości. Jej brak jest dla mieszkańców Granicy bardzo uciążliwy. Realizacja przedsięwzięcia polegającego na budowie tego obiektu przyczyni się do zaspokojenia potrzeb społecznych i kulturalnych, wpłynie także na poprawę integracji społecznej i wzrost tożsamości lokalnej mieszkańców wsi. Będzie miała również duże znaczenie dla wzrostu atrakcyjności terenu i poprawy jakości życia mieszkańców.
Przypomnijmy, że na uwagę zasługuje zaangażowanie, z jakim mieszkańcy miejscowości zabiegali o wybudowanie świetlicy w swojej miejscowości. W kwietniu tego roku wieś odwiedził ówczesny wicemarszałek województwa dolnośląskiego, któremu przedstawiciele społeczności wiejskiej przedstawili problemy związane z brakiem świetlicy. Jak widać ich wysiłki, wsparte merytorycznie przez Urząd Miejski w Strzegomiu, nie poszły na marne.
Wybudowanie świetlicy przewiduje się z końcem 2010 roku. Wcześniej konieczne jest wyburzenie istniejących budynków świetlicy, wybudowanych w znacznej części z azbestu.


24 sierpnia 2009 - Będą gadać językiem Bonda

Po pozytywnym zaliczeniu testu, 22 uczniów klas III gimnazjum Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Roztoce będzie uczestniczyło w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach z języka angielskiego w roku szkolnym 2009/2010.
To już druga umowa na prowadzenie tego typu zajęć, podpisana przez Wójta Gminy Czesław Drąga z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej w Warszawie, który pokrywa w całości honoraria dla nauczyciela, a uczniom bezpłatnie dostarcza podręczniki i pomoc naukową.
W czerwcu br. takie zajęcia ukończyło 20 uczniów klas III gimnazjum. Warto dodać, że standardowo Fundacja zezwala na kształcenie maksymalnie 18 osób.
Jeśli u nas jest ich więcej, to niewątpliwa zasługa nauczyciela i organizatorów oraz solidnej współpracy z Fundacją.


24 sierpnia 2009 - Kryzysowe korekty budżetu

Rada Miejska w Świdnicy przyjęła zmiany zmniejszające budżet Świdnicy o ponad 6,2 mln zł. Taka decyzja, podjęta w piątek, 21 sierpnia, związana była z analizą budżetu po I półroczu 2009 r. Jak się okazuje - wbrew najbardziej pesymistycznym prognozom - dotychczas nie obniżyły się wpływy z podatków. Jest to możliwe m. in. dzięki dobrym decyzjom sprzed kilku lat, dotyczącym inwestycji związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy, które skutkują obecnie wpływami do miejskiej kasy.
W budżecie miasta brakuje jednak pieniędzy, które miały wpłynąć ze sprzedaży mienia, stąd konieczne było wprowadzenie zmian.
Korektą budżetową radni zmniejszyli wpływy i wydatki miasta o ponad 6,2 mln zł. W związku z tym 900 tys. zł mniej przeznaczonych zostanie na funkcjonowanie administracji (m. in. zamrożenie płac i cięcia w utrzymaniu bieżącym). Mniej pieniędzy przeznaczonych zostanie na transport i łączność m. in. komunikację miejską, remonty dróg, oświetlenie, budowę kanalizacji deszczowej i zieleń miejską. Odsunięty w czasie będzie również projekt termomodernizacji budynków oświatowych.
- Kryzys, który dotyka rynek nieruchomości obserwujemy również w Świdnicy. Trudniej jest dziś sprzedać nieruchomości, dlatego konieczne było wprowadzenie zmian w budżecie. Niezależnie od ograniczeń wydatków zdwajamy wysiłki, by znaleźć nabywców na tereny i obiekty, które przeznaczyliśmy do sprzedaży - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


24 sierpnia 2009 - Mini Mundial Żarów'2009

Dzisiaj na Stadionie Miejskim w Żarowie rozegrana została pierwsza część "Mini Mundialu Żarów'2009".
W turnieju mini piłki nożnej drużyn podwórkowych po pierwszym dniu w kategorii młodszej do lat 13 prowadzi SP Zastruże przed juniorami Błyskawicy Kalno, AC Rozwalacze i Jupik Team.
Klasyfikacja najlepszych strzelców po 1 dniu: 1. Patryk Klimala (Kalno) - 10 bramek, 2. Krzysztof Marczak (Zastruże) - 8, 3. Mateusz Jaros (AC Rozwalacze) - 5.
W środę 26 sieprnia rozegrane zostaną mecze rewanżowe.


24 sierpnia 2009 - Przed pierwszym dzwonkiem

Wakacje dobiegają końca. W Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Roztoce kończą się już przygotowania do przyjęcia uczniów.
Szkoła częściowo zmieniła swój wygląd: położono nowe płytki na schodach przy głównym wejściu, odmalowano pięć sal lekcyjnych, wycyklinowano i polakierowano schody w budynku przedszkolno-szkolnym. Przygotowano i umeblowano pomieszczenia dla dwóch oddziałów przedszkolnych i to jest największe zadanie jakie udało się zrealizować przed pierwszym dzwonkiem.
Wszystkie prace wykonali samodzielnie pracownicy obsługi technicznej, a nad zabezpieczeniem czuwał dyrektor Bronisław Fica.


24 sierpnia 2009 - Zabawa w "Przystani"

Jak co miesiąc w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbyła się kolejna zabawa.
Seniorom nie przeszkadzała nawet wysoka temperatura panująca dookoła by dobrze się bawić. W wieczorkach tanecznych uczestniczą nie tylko członkowie Domu Dziennego Pobytu ale również seniorzy z zewnątrz, zaprzyjaźnieni ze świdnickim ośrodkiem.
Na takich zabawach panuje wspaniała atmosfera - ciepła i rodzinna, wszyscy się dobrze bawią. Kolejna zabawa już niebawem, osoby chcące uczestniczyć w takich imprezach prosimy o kontakt pod numerem - 074- 853 - 87 - 70.


23 sierpnia 2009 - Puchar Świata dla Junga, Paweł Spisak siódmy

Znamy już zwycięzcę HSBC FEI World Cup Eventing Final Strzegom 2009 - został nim 29 letni Michael Jung z Niemiec na koniu La Biosthetique-Sam FBW, który bezbłędnie przejechał parkur. Jego rodak Frank Ostholt na Air Jordan 2, prowadzący po dwóch próbach, nie mógł pozwolić sobie na żaden błąd. Niestety zrobił jedną zrzutkę i stracił prowadzenie. Trzecie miejsce utrzymał Clayton Fredericks z Australii na Ben Along Time.
Parkur przygotowany przez Stanisława Helaka sprawił wiele trudności zmęczonym po ciężkim krosie koniom i zawodnikom. W pierwszych przejazdach drągi sypały się gęsto, 4 zrzutki zaliczył m.in. Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze. Im dalej na liście startowej, tym błędów było mniej. Z pierwszej dziesiątki sześć par miało czyste przejazdy, pozostali zrobili tylko po jednej zrzutce.
Ponad czterotysięczny tłum wstrzymał oddech, gdy na parkur wjechał najlepszy z Polaków, Paweł Spisak na Weriuszu. Zawodnik precyzyjnie przeprowadził konia przez parkur, nie zrzucając żadnego drąga. Po bezbłędnym przejeździe para utrzymała zdobytą na krosie 7 pozycję. Jest to największy sukces Polaka w Pucharze Świata wkkw.
"Weriusz pojechał ten parkur na 200 procent" - powiedział na konferencji prasowej szczęśliwy polski zawodnik.
Pula nagród w Finale Pucharu Świata wynosiła 290 tysięcy franków szwajcarskich. Jest to najwyższa kwota, jaką można było wygrać kiedykolwiek w tej dyscyplinie w Polsce. Zwycięzca wyjechał ze Strzegomia bogatszy o 90 tysięcy franków szwajcarskich, Spisak wygrał 12 tysięcy franków. Na strzegomskim hipodromie padł jeszcze jeden rekord. Sobotni kros obejrzało 20 tysięcy widzów.
Więcej informacji na stronie Finału Pucharu Świata - >>> zobacz


23 sierpnia 2009 - Brązowy medal w Opolu - Wójcik w reprezentacji

Siatkarki Świdnickiego Klubu MKS reprezentujące Dolny Śląsk w Igrzyskach Ludowych Zespołów Sportowych w Opolu zdobyły brązowy medal.
Igrzyska odbywały się w dniach 21-22 sierpnia. MKS Świdnica - LUKS "Orkan" Września 2:3 (25:27, 25:13, 18:25, 25:22, 12:15)
MKS Świdnica - TKS "Tomasovia" Tomaszów Lubelski 1:3 (26:28, 25:18, 15:25,12:25)
MKS Świdnica - MLKS Foto "Ola" Ostróda 3:0 ( 25:11, 25:20, 25:19)
Turniej wygrała drużyna "Orkanu" Września wygrywając w finale z "Tomasovią" Tomaszów Lubelski 3:2
W igrzyskach nie brała udziału Aleksandra Wójcik, która wystąpiła już w Reprezentacji Polski Kadetek na mocno obsadzonym turnieju na Białorusi.
Polska - Białoruś 2:3 (25:23, 21:25, 18:25, 25:17, 13:15), Łotwa - Polska 0:3 (13:25, 17:25, 19:25), Estonia - Polska 0:3 (11:25, 13:25, 24:26) i Rosja - Polska 1:3 (25:22, 19:25, 19:25, 22:25).


23 sierpnia 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
AKS Strzegom - Biały Orzeł Mieroszów 3:0
Sparta Ziębice - Polonia-Sparta Świdnica 1:0
Grom Witków - Piast Nowa Ruda 4:0
Stal Świdnica - Kryształ Stronie Śląskie 2:0
Włókniarz Kudowa-Zdrój - Victoria Świebodzice 3:1
W tabeli rozgrywek prowadzi Włókniarz Kudowa Zdrój przed AKS Strzegom i Górnikiem Boguszów-Gorce. Victoria Świebodzice zajmuje piąte miejsce, Grom Witków jest na szóstym miejscu, Stal Świdnica na siódmym miejscu a Polonia-Sparta II Świdnica na 15 pozycji.


23 sierpnia 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Cukrownik-Polonia Pszenno - Zieloni Mrowiny 2:2
Zjednoczeni Żarów - Victoria II Świebodzice 3:2
LKS Bystrzyca Górna - Skalnik Czarny Bór 2:1
Sudety Dziećmorowice - Karolina Jaworzyna Śląska 7:1
Wierzbianka Wierzbna - Granit Roztoka 2:3
Czarni Wałbrzych - Zryw Gola Świdnicka 2:1
Unia Jaroszów - Gwarek Wałbrzych 2:2
Podgórze Wałbrzych - Grodno Zagórze Śląskie 2:1


23 sierpnia 2009 - Piłkarska klasa B

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa I

Herbapol Stanowice - Granit Rogoźnica 2:4
LKS Wiśniowa - Grom Bartoszówek 2:1

LKS Piotrowice Świdnickie - Tęcza Bolesławice 0:3
Huragan Olszany - Wenus Nowice 0:3
Zryw Łażany - Płomień Dobromierz 0:1
Wodospad Zastruże - Grom Panków 5:0
Zieloni Mokrzeszów - Nysa Kłaczyna 4:6
Orzeł Witoszów - Płomień Makowice 0:3
 Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa II
Orzeł Przerzeczyn Zdrój - LKS Gilów 2:1
Dąb Mościsko - Piławianka II Piława Górna 1:7
Delta Słupice - Zgoda Grodziszcze 4:1
Gryf Burkatów - Koliber Uciechów 1:2
Kłos Lutomia - LKS Bystrzyca Dolna 1:4
Niemczanka II Niemcza - Rawa Boleścin 1:7

23 sierpnia 2009 - 1 września w Świdnicy

W związku z przypadającą 1 września 2009 roku 70. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej władze Świdnicy wspierane przez swoje wyspecjalizowane jednostki przygotowały imprezy, które mają umożliwić jak najszerszym rzeszom świdniczan wspomnienie tamtych dramatycznych chwil, które na pięć lat spowiły Rzeczpospolitą wojennym całunem a na długie lata odcisnęły bolesne piętno na losach naszej ojczyzny i kilku pokoleń jej obywateli.
Program wydarzeń - >>> zobacz


22 sierpnia 2009 - Niespodziewane przetasowania w Finale

Próba krosu Finału Pucharu Świata zmieniła całkowicie klasyfikację. Niespodziewane upadki wyeliminowały gwiazdy tych zawodów, prowadzącego Olivera Townenda i Marka Todda.
Frank Ostholt z Niemiec i Air Jordan wysunęli się na prowadzenie, ale jutro Frank nie może pozwolić sobie nawet na jedną zrzutkę. Michael Jung i La Biostetique - Sam FBW traci do niego zaledwie 3,40 pkt karnego. Na trzecim miejscu utrzymał się Australijczyk Clayton Fredericks i Ben Along Time.
Na siódmą pozycję po bezbłędnym przejeździe awansował Paweł Spisak i Weriusz. Robert Powała niestety zrezygnował z kontynuowania przejazdu po dwóch wyłamaniach, a Łukasz Kaźmierczak mimo jednej odmowy i dużego spóźnienia awansował na 17 pozycję.
Próby terenowej nie ukończyło 9 koni, a 2 zostały wycofane przed startem. Jutro czeka nas emocjonujące widowisko sportowe - wszystko może się jeszcze zdarzyć.
Więcej informacji na stronie Finału Pucharu Świata - >>> zobacz


22 sierpnia 2009 - I Świdnicki Bieg Dekorii - już 399 biegaczy

29 sierpnia wystartuje I Świdnicki Bieg Dekorii.
Do dzisiaj chęć startu zadeklarowało 399 biegaczy głównie z Dolnego Śląska ale są też miłośnicy biegania również z Poznania, Katowic, łodzi, Kluczborka, Gliwic, Opola, Warszawy, Bytomia, Słupska, Zielonej Góry, Sosnowca, Gdyni czy z Biłgoraja. Jednym słowem w biegu wystartuje cała biegająca Polska.
Bieg główny to trzy okrążenia po pięć kilometrów biegnących ulicami miasta. Meta, po przebiegnięciu 15 kilometrów będzie znajdowała się na stadionie miejskim.
Ten dzień to również biegi towarzyszące dzieci i młodzieży.
Bieg odbywa się pod znanym w kraju i za granicą szyldem - świdnickiej firmy - Dekoria.


22 sierpnia 2009 - Polonia-Sparta pokonana

Dzisiaj Polonia-Sparta Świdnica podejmowała u siebie najsłabszy zespół w III lidze Promień Żary. Zespół z Żar nie zdobył do tej pory żadnego punktu co sympatyków świdnickich utwierdziło w przekonaniu na łatwe zdobycie trzech punktów. Jakież było zdziwienie, jak wielkie rozczarowanie kiedy po 90 minutach gry zespół aspirujący do prowadzenia w tabeli musiał zejść z boiska pokonany.
Polonia-Sparta Świdnica - Promień Żary 1:2.
Bramki zdobyli: Krzysztof Goździejewski - 58 Polonia-Sparta Świdnica, Jacek Bartkowiak 30 i Łukasz Czyżyk 68 - Promień Żary. Kolejny mecz już 29 sierpnia z zespołem Vitrosilicon Iłowa.


22 sierpnia 2009 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" - zaprasza

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt urodzonych w latach 1999-2000 do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe, chętnych dziewcząt do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 1 września, we wszystkie wtorki od godziny 15.30 na Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła numer 15).
Treningi z dziewczętami prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


22 sierpnia 2009 - Przygotowania do sezonu

Zawodnicy UKS Svida obozem dochodzeniowym rozpoczęli przygotowania do sezonu 2009/2010, w którego kalendarzu startów jest udział w Dolnośląskiej Lidze Pływackiej, Mistrzostwa Polski i wyjazd na międzynarodowe zawody do Berlina i Wiednia.
Obóz organizowany jest po raz drugi i jak w poprzednim roku celem jest integracja środowiska oraz przygotowanie reprezentantów do sezonu startowego.
W dniach 20-28 sierpnia obóz odbywa się na Stadionie przy ulicy Śląskiej w Świdnicy w godzinach 10-12 i Pływalni przy ulicy Równej w godzinach 14-16.
Udział w obozie bierze 35 zawodników z rocznika 2001-1999 oraz starsi gdzie w formie gier i zabaw sportowych na stadionie oraz zajęć z technik pływania na basenie. W programie obozu jest również dwukrotny wyjazd na wycieczkę w pobliskie góry z pieczeniem kiełbasek oraz grami i zabawami sportowymi.
Za pomoc przy organizacji obozu Zarząd UKS Svida oraz rodzice zrzeszeni w klubie składają podziękowania władzom miasta za udostępnienie obiektów, firmie Guliwer za usługę transportową oraz rodzicom za ufundowanie kiełbasek w czasie ogniska. Zapraszamy mieszkańców Świdnicy wraz z dziećmi zainteresowanych sekcja pływania aby w czasie zajęć zaznajomić się z działalnością klubu.


22 sierpnia 2009 - "JAREXS CUP" 2009 Ogólnopolski Turniej Amatorów

SinetKlub w Legnicy zaprasza na czwartą już edycję głównego turnieju rozgrywanego na kortach klubu - JAREXS CUP 2009.
W tym roku organizatorzy robią kolejny krok w stronę podniesienia rangi turnieju zwiększając pulę nagród, przy udziale sponsora strategicznego, do 20.000 złotych.
W głównej kategorii OPEN Mężczyzn w tym roku główna nagroda to 7.000 złotych. Kategoria ta z pewnością dzięki temu dostarczy nam w tym roku jeszcze silniejszych emocji. Serdecznie zapraszamy chętnych do udziału w turnieju.
Jednocześnie gorąco zapraszamy widzów oraz amatorów tenisa na szeroki doping startujących. Turniej do wspaniała okazja aby przez trzy dni przyjemnie spędzić czas obserwując zmagania tenisowe łącząc doping z weekendowym odpoczynkiem.
Restauracja SINET dostarczy wszystkiego co niezbędne do uatrakcyjnienia spędzanego czasu. Informacje o turnieju - >>> zobacz


22 sierpnia 2009 - Sesja Rady Powiatu

W środę 26 sierpnia o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu.
Sesja rozpocznie się od wysłuchania sprawozdania starosty z działalności Zarządu Powiatu ze okres od poprzedniej sesji.
Po tym punkcie Radni złożą interpelacje oraz zapytania i wysłuchają informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2009 roku. Zaraz po tym przejdą do głosowania m.in. nad uchwałą o emisji obligacji.
zmian w tegorocznym budżecie, oraz zmienią składy osobowe Zarządu Powiatu i poszczególnych komisji w Radzie Powiatu. Sesję zakończą uchwały "oświatowe" oraz informacje, wnioski i oświadczenia Radnych.


22 sierpnia 2009 - Walka przy stole bilardowym

W ostatnim czasie w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbył się kolejny turniej, tym razem walczono przy stole bilardowym.
W turnieju udział brało 10 - ciu pensjonariuszy w tym też przewodnicząca Rady Domu - Lucyna Piątkowska, która mimo kontuzji walczyła do końca. Turniej trwał dwa dni, po to by pensjonariusze mogli z pełną koncentracją i spokojem walczyć o najlepsze miejsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali na koniec turnieju dyplom, natomiast pierwsze trzy miejsca otrzymały dyplomy, medale oraz małe upominki a są to: III miejsce: Jerzy Sylwestrzak, II miejsce: Roman Ratajczyk natomiast I miejsce - niepokonany Stanisław Owocki. Turniej koordynowali: Łukasz Kołakowski - stażysta oraz Anna Sochocka - terapeutka.


22 sierpnia 2009 - Wszystkie dzieci widoczne i bezpieczne

Z okazji powrotu do szkoły w supermarketach Intermaché zostanie zorganizowana akcja promocyjno-prospołeczna. Chcemy, aby wszystkie dzieci były widoczne i bezpieczne w drodze do szkoły i domu.
Każdy klient, który od 25 do 30 sierpnia zrobi zakupy za minimum 10zł i kupi jeden z produktów z wkładki w obowiązującej w tym czasie gazetce handlowej otrzyma znaczek odblaskowy do przywieszenia na plecak lub torbę szkolną. Odblaski są w kolorze zielonym, żółtym i czerwonym.
Produkty promocyjne z wkładki będą oznaczone w sklepach specjalnymi kiwakami.
Działalność prospołeczna wpisana jest na stałe w strategię realizowaną przez Grupę Muszkieterów. Każdy z przedsiębiorców przystępujących do Grupy akceptuje Kartę Muszkietera - spis zasad, wśród których znajduje się m.in. aktywność na rzecz lokalnych społeczności.
Zbiórka krwi z Polskim Czerwonym Krzyżem, badania mammograficzne dla Polek, budowa placów zabaw, konwój z darami dla placówek opiekujących się dziećmi, wsparcie pieniężne na leczenie niepełnosprawnych dzieci - to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych przez Grupę Muszkieterów, zrzeszenie przedsiębiorców społecznie zaangażowanych.
W 2008 roku Grupa Muszkieterów otrzymała tytuł Lidera Społecznej Odpowiedzialności - Dobra Firma. Kapituła programu doceniła zaangażowanie Muszkieterów w działania na rzecz lokalnych społeczności.


21 sierpnia 2009 - Rekordowy wynik Olivera, dwóch Polaków w pierwszej 10

Oliver Townend reprezentujący Wielką Brytanię w Finale Pucharu Świata w WKKW na koniu Flint Curtis otrzymał rekordowo wysokie noty. Został oceniony na 80,26%, co w przeliczeniu na punkty karne daje wyjątkowo niską sumę - 29, 60 pkt.
Drugie miejsce przypadło Frankowi Ostholtowi z Niemiec na koniu Air Jordan 2 - 30,60pkt, a trzecie Claytonowi Fredericksowi z Australii na Ben Along Time - 31,40. W sumie aż dziewięciu zawodników uzyskało wynik poniżej 40 punktów karnych.
Najlepsi z Polaków zajmują ex equo 10 miejsce i są to Paweł Spisak na Weriuszu i Robert Powała na Introversie Delle Roane z 41,50 pkt.
Sędzia główny zawodów Marylin Payne powiedziała, że razem z pozostałymi członkami komisji sędziowała już wiele wspaniałych przejazdów, ale jeszcze nigdy nie było ich tylu razem na jednych zawodach. Oliver dostał 10 za cofanie. Wszyscy zawodnicy stwierdzili, że kros jest postawiony fair, ale jest niezwykle trudny i jutro czeka ich maksymalny wysiłek.
Chęć stawienia się na mecie w normie czasu, która jest bardzo wyśrubowana, może doprowadzić do utraty koncentracji i popełnienia błędów. Pierwszy start w tej próbie w sobotę o godzinie 14:00.
Więcej informacji na stronie Finału Pucharu Świata - >>> zobacz


21 sierpnia 2009 - Po remoncie

Dzisiaj na trasie Świdnica - Strzegom doszło do przekazania wyremontowanego odcinka drogi wojewódzkiej nr 374 (odcinek o długości 2680 metrów - Strzegom - Stanowice). W przekazaniu uczestniczyli między innymi: Zbigniew Szczygieł - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego - Sabina Cebula i Radny Rady Miejskiej w Strzegomiu - Piotr Szmidt. Droga po wielu latach zaniedbań jest nareszcie drogą spełniającą wszystkie wymagane normy. Aż miło popatrzeć na mknące sznury samochodów.
Niepokoi nadal jedno. Czy lobby producentów i konserwatorów sygnalizacji świetlnej w Polsce jest nadal tak mocne, że nie pozwala na powstanie kolejnych rond a miejsce dzisiejszego spotkania o to właśnie się prosi aby stać się wreszcie rondem, by ruch tam stał się płynny i bezpieczny (rozjazd dróg Świdnica - Strzegom - Świebodzice).
Jak mamy okazję obserwować, wszędzie tam gdzie zgłaszane są problemy z trudnościami w przepływie pojazdów zaraz pojawiają się światła, o których z doświadczenia każdy z nas wie, że w efekcie kompletnie paraliżują ruch.
Nie po to powstają drogi o równej, gładkiej powierzchni by ograniczano na nich prędkość w imię bezpieczeństwa, drogi te mają służyć szybkiemu przemieszczaniu się ludzi i towarów a bezpieczeństwo osiągnąć można na wiele innych sposobów.
Cóż nam proponuje w pierwszej propozycji Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ? Otóż proponuje nam ograniczenie do 70 kilometrów na godzinę. Jeśli zdaniem tego urzędu jest to jedyny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa to nasza redakcja podpowiada im by nie remontować w Polsce dróg wcale, po kilku latach nie da się na nich jechać szybciej niż 30 kilometrów na godzinę, przy okazji zaoszczędzimy na znakach drogowych bo przy takiej nawierzchni, nie będzie czego ograniczać i przed niczym ostrzegać.
Druga propozycja jest już sensowna. Otóż przewiduje ona wycięcie wszystkich drzew, które rosną przed rowami tuż przy krawędzi jezdni. Umożliwi to w przyszłości poszerzenie jezdni. Miejmy nadzieje, że burmistrz Strzegomia do, którego skierowano prośbę o podjecie takiej decyzji, taką decyzje wyda. Dzięki jego decyzji droga ta przestanie nosić niechlubne miano "drogi śmierci".


21 sierpnia 2009 - Strażacy na medal - złoty i nie tylko

Świebodziccy strażacy: Marek Leśnicki i Jarosław Drzęźla, wrócili właśnie z olimpiady służb mundurowych w Vancouver (Kanada). Nasi pożarnicy przywieźli aż 5 medali, w tym dwa złote. Dolny Śląsk reprezentowali wraz ze strażakiem ze Złotoryi, a z całej Polski było ich tylko 20.
O Marku Leśnickim pisaliśmy już wczoraj. Dzisiaj wspomnimy o drugim medaliście, którym jest Jarosław Drzęźla. Z Olimpiady przywiózł swój pierwszy, olimpijski medal w srebrze. Startował w mało popularnej na igrzyskach dyscyplinie - boksie, waga superciężka. - To było dla mnie ogromne przeżycie, olimpiada wyglądała jak prawdziwe igrzyska, z hucznym otwarciem. Stratowało nas ponad 10,5 tysiąca zawodników z całego świata - mówi.
Od powrotu olimpijczycy są prawdziwymi gwiazdami w swojej jednostce i nie tylko. Komenda Główna też odnotowała sukces pożarników, informacje już umieściła na swojej stronie internetowej. Komendant powiatowy PSP, Tomasz Szuszwalak chwali swoich strażaków i obiecuje gratyfikacje.
- Strażacy wspaniale zaprezentowali powiat, więc jakże mogłoby nie być nagrody? - żartuje.
Warto dodać, że obaj panowie pojechali do Kanady w zasadzie za własne, uzbierane od sponsorów pieniądze. Wyprawę świebodzickich strażaków wsparły m. in. władze Świebodzic, władze Strzegomia, Komendant Powiatowy PSP, branżowe związki zawodowe "Solidarność" oraz prywatni sponsorzy.
Olimpijczycy wraz ze swoim dowódcą zostali zaproszeni na najbliższą sesję Rady Miejskiej Świebodzic 26 sierpnia, podczas której burmistrz Bogdan Kożuchowicz chce im uroczyście pogratulować.


21 sierpnia 2009 - I Ogólnopolski Festyn Kamienia

W dniach 12-13 września na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbędzie się I Ogólnopolski Festyn Kamienia. Impreza ma już 6-letnią tradycję, jednak po raz pierwszy będzie miała tak duży zasięg.
W trakcie festynu swoje wyroby kamieniarskie będą prezentowały firmy z całej Polski, dodatkowo zostanie odsłoniętych 9 granitowych rzeźb, które tworzone są przez profesjonalnych artystów-rzeźbiarzy w ramach Pleneru Rzeźby w Granicie w Strzegomiu. Zaprezentowany zostanie również pokaz obróbki kamienia. Ponadto rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny na najciekawsze fotografie przedstawiające strzegomski granit, odbędą się również zawody sportowe - Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich oraz zawody w armwrestlingu (siłowanie na rękę) o miano najsilniejszego mieszkańca gminy Strzegom. Na koniec dwudniowej imprezy zagra zespół muzyczny Farben Lehre.
W okolicach Strzegomia występują bogate złoża granitu - materiału mającego zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym oraz w rzeźbiarstwie - i mają swoją siedzibę profesjonalne zakłady zajmujące się obróbką kamienia z całego świata. W gminie zarejestrowanych jest ponad 300 firm kamieniarskich.
Prace strzegomskich rzemieślników, rzeźbiarzy, grawerów można oglądać w całym kraju, jak również poza jego granicami. Warto dodać, że ze strzegomskiego granitu zbudowano jeden z symbolicznych obiektów Warszawy - kolumnę Zygmunta III Wazy oraz wykorzystano go podczas budowy metra oraz piramidy energetycznej Aleksandra Gudzowatego.
Strzegomski granit przeżywa prawdziwą hossę i jest wykorzystywany do licznych remontów nawierzchni ulic zabytkowych miast w całej Europie (m. in. miast niemieckich - Berlina, Torgau) i budowy autostrad.


21 sierpnia 2009 - Apel Radnych Klubu PiS

Od wielu lat priorytetem władz miasta Świdnicy jest rozwój poprzez tworzenie nowych miejsc pracy. Konsekwentne działania doprowadziły do powstania na terenie miasta podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", co spowodowało, że Świdnica stała się miejscem działalności wielu nowych przedsiębiorców. Zachętą dla nowych zakładów pracy są tanie atrakcyjne tereny pod budowę fabryk jak i liczne ulgi podatkowe oraz wykształcona kadra, która rekrutuje się spośród mieszkańców Świdnicy.
Oczekiwaniem mieszkańców naszego miasta jest by te fabryki i ich właściciele aktywnie włączyli się w rozwój Świdnicy.
Dlatego zwracamy się do Państwa o pomoc w tworzeniu przyzakładowych przedszkoli dla dzieci waszych pracowników. Takie przedszkola funkcjonowały przed laty i dziś mogą być skutecznym sposobem wsparcia rodziców chcących posłać swe dzieci do przedszkola.
Przy braku miejsc w przedszkolach miejskich dla wszystkich chętnych taka inicjatywa ze strony Państwa Firmy będzie bardzo pomocna. Na ten cel mogą być przeznaczone środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Wsparcia oczekują również dziecięce i młodzieżowe kluby sportowe działające na terenie naszego miasta. Miasto przeznacza rokrocznie ze swego budżetu duże środki finansowe, które jednak nie wystarczają na należyte działanie i rozwój kultury fizycznej w Świdnicy. Tylko dzięki determinacji i bezinteresowności wielu klubów jak np. Polonia-Spart /piłka nożna/ setki dzieci i młodzieży może dalej uprawiać swój ulubiony sport. Tradycją nie istniejących już zakładów pracy/fabryk świdnickich było sponsorowanie i opieka nad wybranymi klubami i dyscyplinami obecnymi w Świdnicy. To dzięki takiemu wsparciu Świdnica może się poszczycić sportowcami, którzy zdobywali medale na mistrzostwach Polski czy świata. Uprawianie sportu dawało i daje radość tysiącom świdniczan, którzy, na co dzień pracowali i pracują w świdnickich fabrykach. Władze miasta jak i mieszkańcy Świdnicy zawsze z wielką życzliwością patrzą na firmy działające w naszym mieście, chętnie pracując i angażując się dla nowego pracodawcy.
Dlatego dziś zwracamy się do Państwa z apelem o aktywny udział w życie miasta i jego mieszkańców a Waszych pracowników poprzez sponsorowanie świdnickiego sportu dzieci i młodzieży czy tworzenie przyzakładowych przedszkoli.
Liczymy, że ten apel, który jest efektem naszej troski o mieszkańców spotka się z Państwa strony ze zrozumieniem i odzewem. Radni Klubu PiS - Krzysztof Lewandowski, Lidia Bakalarczyk, Bariusz Barcicki, Andrzej Gondek i Janusz Kalinowski.


21 sierpnia 2009 - Seniorzy z DDP "Przystań" w Sulistrowiczkach

W tym tygodniu seniorzy Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy odwiedzili Sanktuarium Ślężańskiej Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, następnie spacerkiem doszli do Źródełka położonego blisko Sanktuarium gdzie mieli możliwość napicia się wody zdrowotnej.
Ostatnim etapem wycieczki był przejazd na kąpielisko gdzie przy grillu śpiewano, toczono gorące dyskusje na, które nie zawsze jest czas w ośrodku, smażono kiełbaski a co niektórzy grali w badmintona.
Ten dzień spędzony na świeżym powietrzu na długo zostanie w pamięci uczestników.


20 sierpnia 2009 - Przegląd za nami

Wszystkie konie zgłoszone do Finału Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego przeszły dzisiaj rano pierwszy przegląd weterynaryjny. Jutro na czworoboku zobaczymy więc 31 par z 14 państw. Próba ujeżdżenia rozpocznie się o godzinie 13:20 i potrwa do 18:00.
Na czworoboku wystąpią gwiazdy światowego WKKW, między innymi Mark Todd, Linda Algotsson, Andreas Dibowski oraz najlepsi polscy zawodnicy Łukasz Kaźmierczak, Paweł Spisak i Robert Powała.
W piątek o 8 rano dla koni startujących w CIC** zostanie przeprowadzony przegląd weterynaryjny, po nim rozpoczną się starty w próbie ujeżdżenia, która potrwa od 10:00 do 17:00.
Ceremonia otwarcia Finału Pucharu Świata - HSBC FEI World Cup Eventing Final się dzisiaj na rynku w Strzegomiu. Obecni byli: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, członkowie komitetu organizacyjnego, przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, sędziowie i zawodnicy. Ceremonii towarzyszył pokaz z flagami i Konna Straż Miejska z Wrocławia.
Bilety na zawody będzie można nabyć bezpośrednio przed imprezą. Każdego dnia, począwszy od piątku popołudnia, czynne będą kasy biletowe.
Dwie w Morawie przy wejściu na Hipodrom oraz jedna pod Skarżycami przy drodze prowadzącej od Żarowa.
Program zawodów - >>> zobacz


20 sierpnia 2009 - Medalista ze Stanowic

W dniach 31 lipca - 9 sierpnia, Vancouver w Kanadzie było gospodarzem 13. Światowych Igrzysk Policjantów i Strażaków. W 20-osobowej kadrze polskich strażaków (która musiała sama zdobyć środki na ten wyjazd) nie zabrakło reprezentanta KP PSP w Świdnicy, był nim mieszkaniec Stanowic - Marek Leśnicki.
W pierwszym dniu Igrzysk odbyła się ceremonia otwarcia, którą rozpoczął przemarsz reprezentacji 55 krajów ulicami Vancouver, wśród licznie zebranych, żywiołowo reagujących mieszkańców. Uroczystość otwarcia Igrzysk i zapalenia znicza odbyła się w hali sportowej General Motors Place (hala hokejowej drużyny na 18 tys. miejsc). 10,5 tysiąca przedstawicieli służb mundurowych rywalizowało w różnych dyscyplinach indywidualnych i zespołowych.
Marek Leśnicki wystartował w czterech konkurencjach, w których zdobył 4 medale: złoty w bieg przełajowym na 10 km i w półmaratonie (21 km), srebrny w chodzie sportowym na 5 km oraz brązowy w sztafecie 4x400 m.
Po zakończeniu Igrzysk wszyscy Polscy sportowcy zostali zaproszeni do konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej na uroczyste przyjęcie.
W Vancouver Marek spotkał się z pochodzącym ze Stanowic rodakiem - Leszkiem Kosiorem, który gorąco go dopingował wraz z rodziną.
Marek Leśnicki składa podziękowania Radnemu - Piotrowi Szmidtowi oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzegom - Lechowi Markiewiczowi za pomoc finansową.


20 sierpnia 2009 - Remont świetlic

Remont świetlicy w Lutomi Górnej i budowa świetlicy w Stachowicach z maksymalnym poziomem dofinansowania (75% kosztów kwalifikowanych) - to wynik naboru projektów, które m.in. zostaną dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1,77 miliona złotych.
Do konkursu złożono 206 wniosków. Zarząd województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przyznał dofinansowanie 163 projektom na łączną kwotą 60 mln zł. Aż dwa projekty złożone przez Gminę Świdnica i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji znalazły się na liście operacji zakwalifikowanych do współfinansowania z łączną kwotą 994 327 tys zł.
Świetlica w Lutomi Górnej po remoncie dostosowana będzie też do obsługi osób niepełnosprawnych. W kwietniu przyszłego roku będzie już służyć mieszkańcom.
Świetlica w Stachowicach swoje progi otworzy w lipcu 2010 roku.


20 sierpnia 2009 - Umowa podpisana

Wiele lat starań o pozyskanie dotacji na kanalizację siedmiu wsi gminy Strzegom oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków zakończyło się sukcesem.
Ukoronowaniem tych wysiłków było podpisanie umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o dofinansowanie z Funduszu Spójności zadania pn. "Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom", do którego doszło podczas wvzorajszej sesji Rady Miejskiej.
Podpisanie umowy poprzedziło przemówienie burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, który przypomniał wszystkim historię pozyskiwania dotacji.
Po tych słowach nastąpiło to, na co czekali wszyscy. Swoje podpisy na umowie złożyli: prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Ewa Mańkowska, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Stanisław Romanowicz oraz główna księgowa spółki Teresa Kebłesz.
To wyjątkowe w historii gminy wydarzenie, zgromadziło także tych, którzy wspierali Strzegom w staraniach o pozyskanie dotacji. Znaleźli się wśród nich: wiceprezesi WFOŚiGW we Wrocławiu - Bogumiła Turzyńska-Chrobat i Jerzy Ignaszak, kierownik Wydziału Funduszy Europejskich Zbigniew Mirecki, starosta świdnicki Zygmunt Worsa wraz z dyrektorami Wydziałów: Budownictwa - Antonim Pobihonem oraz Rolnictwa i Ochrony Środowiska - Januszem Marlingą.
Później przyszła kolej na gratulacje i słowa uznania, których nie szczędzili m.in. starosta Zygmunt Worsa oraz radni Rady Miejskiej w Strzegomiu. - Gratuluję gminie Strzegom tak ogromnego sukcesu. Pozyskanie dotacji w kwocie prawie 40 mln zł to wydarzenie, które zasługuje na uwagę, a Strzegom udowodnił, że potrafi wykorzystać daną mu szansę - mówił starosta.


20 sierpnia 2009 - Najpiękniejsza wieś

Gmina Żarów zgłosiła Wierzbną do, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, konkursu "Piękna wieś dolnośląska 2009". Jest jedną z czternastu zgłoszonych do konkursu.
- Wieś Wierzbna została zgłoszona do konkursu w kategorii "Najpiękniejsza wieś" - powiedziała Dominika Trzepla z Urzędu Miejskiego w Żarowie, która przygotowała aplikację i pilotuje udział Wierzbnej w konkursie. Wybór padł na Wierzbną nie tylko ze względu na dużą aktywność mieszkańców w działaniach na rzecz jej wyglądu i rozwoju, ale również ze względu na jej malownicze położenie, historię i istniejące zabytki - dodała Dominika Trzepla.
Wizytacja komisji konkursowej odbędzie się 3 września. Mieszkańcy bardzo zaangażowali się w przygotowanie swojej wsi do konkursu.
- Trwają prace porządkowe. Cała społeczność wsi chce pokazać Wierzbną z jak najlepszej strony - powiedziała Burmistrz Lilla Gruntkowska. - Już widać efekty ich pracy. Mam nadzieję, że efekt końcowy tych prac zachwyci również komisję konkursową. Zdobycie wyróżnienia przez Wierzbną byłoby pięknym ukoronowaniem dotychczasowej pracy mieszkańców na rzecz wsi - dodała Lilla Gruntkowska. - Dla wszystkich malkontentów siedzących z założonymi rękami Wierzbna jest kolejnym przykładem, że wystarczy chcieć działać, mieć pomysł i systematycznie go realizować aby osiągnąć sukces, nawet przy minimalnym zaangażowaniu pieniędzy z budżetu gminy. Wierzę, że udział Wierzbnej w tegorocznym konkursie będzie inspiracją dla innych wsi naszej gminy do udziału w przyszłorocznej edycji.


20 sierpnia 2009 - Zapisy do przedszkola

Od 1 września rozpocznie działalność punkt przedszkolny dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie.
Będzie on czynny od poniedziałku do piątku po pięć godzin dziennie.
Dzieci będą miały tam zapewnione posiłki, dowóz oraz wyprawki przedszkolne.
Podania o przyjęcie dzieci będą przyjmowane w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Wolności 9 do 24 sierpnia (poniedziałek). Ilość miejsc ograniczona.


20 sierpnia 2009 - Ułatwiony dojazd

Okres letni to czas nie tylko wypoczynku dzieci i młodzieży, ale również czas wzmożonych prac polowych rolników.
W tym czasie drogi, które prowadzą do pól i dojazd do nich jest najważniejszy. Bolączką rolników, którzy dojeżdżali w Marcinowicach do swoich gruntów, był utrudniony dojazd przez drogi osiedla "Nowe".
Dlatego Wójt Gminy Marcinowice podjął decyzję o poszerzeniu i utwardzeniu drogi prowadzącej do pól rolników, którzy właśnie tam posiadają swoje grunty.
Obecnie rolnicy mogą dojechać do swoich pól bezpośrednie z drogi krajowej nr 35, omijając zabudowania osiedlowe. Prace ziemne wykonała miejscowa spółka Zakład Usług Wodnych i Komunalnych, natomiast pracownicy zatrudnienie w ramach robót publicznych uporządkowali teren obok drogi.


ach 20 sierpnia 2009 - Woda w gminie

18 sierpnia decyzją Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Gmina Świdnica otrzyma dofinansowanie na zakończenie procesu wodociągowania oraz modernizację sieci Stacji Uzdatniania Wody. Do 2011 roku gmina otrzymana na ten cel aż 11 milionów złotych.
To ogromny sukces dla gminy i znaczny przychód środków do budżetu, który pozwoli uporządkować gospodarkę wodną i zakończyć proces wodociągowania gminy Świdnica - tak decyzję Zarządu komentuje wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Zbudowane zostaną dwie stacje uzdatniania wody (w Komorowie i Jagodniku), wybudowane ujęcie w Jagodniku, sieci przesyłowe pomiędzy miejscowościami: Jagodnik - Bystrzyca Dolna, Słotwina-Komorów-Mokrzeszów, Witoszów-Słotwina, Miłochów-Pszenno oraz sieć rozdzielcza w Modliszowie i Jakubowie z doprowadzeniem wody do gospodarstw domowych.
Realizacja tego projektu umożliwi wykorzystanie zasobów wodnych znajdujących się na terenie gminy i w konsekwencji uniezależnienie się od dostaw wody spoza granic administracyjnych gminy Świdnica, a tym samym zmniejszy koszty funkcjonowania Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego.


20 sierpnia 2009 - III Turniej o Puchar Burmistrza Dirty Jumping

Strzegomski skate-park powoli staje się miejscem, w którym możemy oglądać najlepszych zawodników z całej Polski. Tak było podczas III Turnieju o Puchar Burmistrza Dirty Jumping, podczas którego mogliśmy podziwiać karkołomne ewolucje w wykonaniu aż 30 zawodników.
Poziom zmagań był bardzo wysoki. - Zawodnicy prezentowali m.in. przejazdy, salta, czy obroty wokół własnej osi - wylicza strzegomski skatowiec Filip Soczyński.
O randze turnieju i o ogromnym zainteresowaniu nim świadczyła licznie zgromadzona publiczność, której nie zdołała odstraszyć nawet burza.
Po zaciętej rywalizacji postanowiono wyróżnić zawodników następującymi miejscami: I miejsce - Piotr Krajewski z Warszawy, II miejsce - Marcin Kybak z Katowic, III miejsce - Tomasz Prokopowicz ze Świdnicy, IV miejsce - Juliusz Sokołowski z Warszawy.
Warto dodać, że zwycięzca zawodów Piotr Krajewski jest wicemistrzem Polski w dircie i co za tym idzie bardzo doświadczonym zawodnikiem. Natomiast najmłodszym uczestnikiem okazał się zaledwie 14-letni zdobywca III miejsca - Tomasz Prokopowicz. Wszyscy zawodnicy odebrali nagrody i podziękowania za udział w turnieju z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, radny Rady Miejskiej w Strzegomiu Andrzej Gregorczyk oraz strzegomska młodzież na czele z Filipem Soczyńskim.
Sponsorami turnieju byli: Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, radny Andrzej Gregorczyk, Joanna Siekaniec, firmy - Red Bull, 26 Clothing Zeid, Dart Moore oraz rodzice startujących zawodników.


20 sierpnia 2009 - Jaśniej w gminie Marcinowice

Corocznie w budżecie gminy przeznaczone są pieniądze na modernizacje i rozbudowę oświetlenia ulicznego w Gminie Marcinowice.
Również w tym roku przybyło kilka punktów świetlnych. Rozbudowano oświetlenie przy drodze gminnej w Wirach, zamontowano oprawę oświetleniową przy drodze gminnej w Kątkach oraz 4 punkty świetlne przy drodze powiatowej w Wirkach. Rozbudowano oświetlenie uliczne przy drodze gminnej w Tworzyjanowie, gdzie do prac włączyła się również miejscowa młodzież co znacznie obniżyło koszt wykonania zadania.
Tylko w tym roku na wymienione prace z budżetu gminy wydano kwotę ponad 70 tysięcy złotych.
Aby ułatwić organizację wielu imprez jakie odbywają się w miejscowościach gminy wykonano przyłącza energetyczne do boisk sportowych w Mysłakowie i Sadach. Przygotowano już dokumentacje projektową i kosztorysową na budowę oświetlenia ulicznego drogi gminnej i odcinka drogi powiatowej w Śmiałowicach, drogi powiatowej w Tąpadłach (kierunek Wiry). Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji na budowę oświetlenia ulicznego drogi krajowej nr 35 w miejscowościach Marcinowice i Szczepanów, oraz drogi powiatowej w Szczepanowie (kierunek Gola Świdnicka).
Uzyskano pozwolenie na budowę oświetlenia ulicznego przy drodze powiatowej w Chwałkowie.


20 sierpnia 2009 - Neo Labs - zatrudni

Firma Neo Labs zatrudni osobę do wykonywania stron www oraz aplikacji web.
Wymagania:
bardzo dobra znajomosc PHP, tworzenie stron www, tworzenie aplikacji web opartych na PHP/mySQL, obsługa dowolnego programu wektorowego (np. Corel lub Adobe Ilustrator)
Firma Neo Labs oferuje pracę na pełny etat, wypłaty oraz premie.
Kontakt w sprawie zatrudnienia: telefon 074 648 51 30, telefony komórkowe - 501 347 004 lub 503 133 243
Więcej informacji o firmie - www.neolabs.pl


19 sierpnia 2009 - 1 września w Świdnicy

W związku z przypadającą 1 września 2009 roku 70. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej władze Świdnicy wspierane przez swoje wyspecjalizowane jednostki przygotowały imprezy, które mają umożliwić jak najszerszym rzeszom świdniczan wspomnienie tamtych dramatycznych chwil, które na pięć lat spowiły Rzeczpospolitą wojennym całunem a na długie lata odcisnęły bolesne piętno na losach naszej ojczyzny i kilku pokoleń jej obywateli.
Program wydarzeń - >>> zobacz


19 sierpnia 2009 - Trzecie zwycięstwo

Dzisiejszy mecz o mistrzostwo III ligi - grupy dolnośląsko-lubuskiej świdniczanie rozegrali w Oławie.
Trzeci mecz dla Oławy był trzecim przegranym dla świdniczan trzecim zwycięskim meczem.
MKS Oława - Polonia-Sparta Świdnica 0:2.
Bramki dla Polonii-Sparty Świdnica strzelili: Dariusz Filipczak w 18 minucie meczu oraz Krzysztof Goździejewski w 72 minucie. W tabeli rozgrywek Prowadzi Polonia-Sparta Świdnica, tyle samo punktów ma Górnik Wałbrzych, na trzecim miejscu jest Chrobry Głogów.


19 sierpnia 2009 - Nagroda za dobrą współpracę

Komisariat Policji w Świebodzicach ma jedne z najnowocześniejszych aut w całym powiecie. Dzisiaj świebodzickim mundurowym przekazano kolejny nowy samochód. To kia cee’d, która służyć będzie do patrolowania miasta i podejmowania interwencji.
Uroczyste przekazanie wozu odbyło się przed ratuszem. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, podinspektor Sebastian Nowak podkreślał, że świebodziccy mundurowi dostali samochód dlatego, że współpraca na linii policja-urząd odbywa się tu naprawdę wzorowo.
- To nasze podziękowanie za tak dobre współdziałanie - mówił podinspektor Nowak. A współpraca układa się rzeczywiście dobrze. W zeszłym roku samorząd sfinansował dodatkowe służby policjantów, dzięki czemu więcej było na ulicach patroli. Budżet miasta przekazał na to 10 tys. zł. W tym roku 15 tysięcy złotych zasiliło remont pomieszczenia w komisariacie, które przystosowano do pobytu osób zatrzymanych. I zapewne na tym wsparciu się nie skończy.
- Cieszę się, że komendant powiatowy dostrzega nasze starania. Nowe auto na pewno bardzo się przyda funkcjonariuszom i pozwoli im jeszcze skuteczniej wykonywać swoją pracę czyli dbać o bezpieczeństwo mieszkańców - mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz.
Zastępca komendanta Komisariatu Policji w Świebodzicach, Piotr Galicki nie ukrywa dumy ze swojego taboru.
- Mamy w tej chwili 6 nowoczesnych aut, w tym 2 nieoznakowane. Dobry sprzęt bez wątpienia pomaga w pracy - mówił podczas przekazania wozu. Wartość nowego auta to około 70 tys. złotych.


19 sierpnia 2009 - Języki z Federacją Sportu

Dolnośląska Federacja Sportu oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie zapraszają do udziału w bezpłatnych szkoleniach językowych realizowanych we Wrocławiu w ramach projektu "Edukacja dla sportu".
Szkolenie obejmuje dwa semestry nauki języka angielskiego lub niemieckiego (poziom podstawowy, średniozaawansowany lub zaawansowany) oraz szkolenia interpersonalne z zakresu negocjacji, sponsoringu, promocji sportu, zarządzania zespołem, komunikacji.
Chcesz podwyższyć swoje kompetencje językowe i interpersonalne wyślij swoje zgłoszenie do 15 września. Szczegóły - >>> zobacz


19 sierpnia 2009 - Ciszej i ładniej na hali

Odnowiony parkiet a przede wszystkim lepsza akustyka - to prace, które wykonano podczas tegorocznych wakacji w hali widowiskowo-sportowej OSiR w Świebodzicach.
Szczególnie ważny był pierwszy etap modernizacji akustycznej obiektu. Pogłos doskwierał szczególnie podczas dużych imprez sportowych czy rekreacyjnych.
- Wyłożenie blaszanego dachu dźwiękochłonna płyta ecophon spowodowało, że czas pogłosu w hali zmniejszył się z 7 do 4 sekund. To bardzo dużo, ale dla osiągnięcia poziomu zgodnego z polską normą tj. 1,8 sekundy trzeba wykonać resztę przewidzianych w projekcie prac - mówi Janusz Zieliński, dyrektor OsiR-u.
Stworzenie w hali właściwej akustyki pochłonie łącznie około 600 tysięcy złotych - trzeba będzie jeszcze wygłuszyć dwie ściany szczytowe.
Inną pilną koniecznością stała się renowacja parkietu. Po 9 latach intensywnego użytkowania płyta boiska wymagała solidnego odnowienia. Staranne cyklinowanie, wymalowanie nowych linii i pól do gry oraz pokrycie całości odpowiednim antypoślizgowym lakierem przyniosło zamierzony efekt - boisko wygląda jak nowe. Znacznie lepiej, jak przed wakacjami, wyglądają też świeżo odmalowane korytarze, a także szatnie, szczególnie te, gdzie na ścianach położono ceramiczne płytki.


19 sierpnia 2009 - Zarządzanie Kapitałem Ludzkim

Firma Szkoleniowo-Doradcza - Anna Szywała wspólnie ze Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi zapraszają do udziału w studiach podyplomowych Zarządzanie Kapitałem Ludzkim.
Zajęcia dydaktyczne odbywać się będą w siedzibie Firmy Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 2/3.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć to wrzesień 2009 roku.
Zgłoszenia na studia przyjmowane są osobiście lub telefonicznie: (74) 857 72 83, (074) 662 62 03


18 sierpnia 2009 - Mark Todd jedną z wielu gwiazd w finale Pucharu Świata

Mark Todd, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego na świecie, wystartuje razem z 30 zawodnikami w finale Pucharu Świata, który w najbliższy weekend odbędzie się w Strzegomiu.
Oprócz nowozelandczyka do Polski przyjedzie m.in Olivier Townend, Brytyjczyk, który w tym roku wygrał czterogwiazdkowe zawody w Badminton, uważane za jedne z najtrudniejszych na świecie.
W Strzegomiu wystartuje też Andreas Dibowski i Frank Ostholt, którzy zdobyli drużynowo złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W finale zobaczymy też trzech Polaków: Pawła Spisaka, Łukasza Kaźmierczaka i Roberta Powałę.
Reprezentanci 14 krajów walczyć będą o 290 tysięcy franków szwajcarskich. Obok finału Pucharu Świata w Strzegomiu odbędą się dwugwiazdkowe zawody międzynarodowe, w których wystartuje blisko 30 zawodników, w tym 6 Polaków.
Dla widzów oprócz atrakcji sportowych organizatorzy przygotowali wiele pokazów oraz atrakcji dla dzieci. W Strzegomiu wystąpi m.in. światowej sławy "zaklinacz koni" Honza Blaha, z pokazem naturalnego ujeżdżenia.
Bilety będzie można zakupić również bezpośrednio przed imprezą. Każdego dnia, począwszy od piątku popołudnia, czynne będą kasy biletowe. Dwie w Morawie przy wejściu na Hipodrom oraz jedna pod Skarżycami przy drodze prowadzącej od Żarowa.


18 sierpnia 2009 - Świebodzice wciąż kolarstwem stoją

A najlepszym tego przykładem jest tryumf w tegorocznym, X Memoriale Pawła Sosika zawodniczki pochodzącej ze Świebodzic, Natalii Frączek.
Jubileuszowy wyścig, który odbył się 16 sierpnia w Świebodzicach, jak zawsze zgromadził na starcie czołówkę polskich zawodników i zawodniczek, na czele z wicemistrzynią olimpijską Mają Włoszczowską czy Olą Dawidowicz. Tradycyjnie młodzi kolarze ścigali się w kilku kategoriach na różnym dystansie, ale emocji nie brakowało w żadnym ze startów nawet wtedy, gdy swój dystans pokonywali najmłodsi uczestnicy Memoriału, przy gorącym dopingu rodziców i dziadków.
Wyścig tradycyjnie zorganizował Ludowy Kolarski Klub Sportowy "Górnik" Wałbrzych, przy wsparciu licznych sponsorów, a wśród nich był jak zawsze świebodzicki samorząd.
Koszulki liderów wręczyli zawodnikom przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka oraz zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński. Sygnał startu chorągiewką dał Ireneusz Zyska, drugi z zastępców. Nad całością organizacyjną czuwał tradycyjnie Władysław Góra z LKKS "Górnik".
Nie zabrakło także rodziców świebodzickiego kolarza, tragicznie zmarłego w wypadku samochodowym, którego upamiętnia wyścig. Państwo Jolanta i Ryszard Sosikowie nie opuszczają żadnego memoriału.
- To dla nas zawsze wielka przyjemność obserwować, jak rosną kolejne pokolenia świetnych, młodych kolarzy - mówił pan Ryszard. - Bardzo kibicuję naszej świebodziczance Natalii i oczywiście Mai Włoszczowskiej, która triumfowała tu w zeszłym roku.
Ale to jednak nie ona wygrała Memoriał. Udało się to właśnie Natalii Frączek, która otrzymała także dodatkową nagrodę ufundowaną przez burmistrza miasta, Bogdana Kożuchowicza. Zdjęcia z imprezy - >>> zobacz oraz klasyfikacja końcowa zawodów - >>> zobacz


18 sierpnia 2009 - Polsko - Niemiecka Nagroda Samorządowa

Powiat Świdnicki powalczy o Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową 2009. Projekt pn. "Festiwal kultur. Wymiana kulturalna w Powiecie Świdnickim", zakwalifikowany został do II edycji konkursu o tą prestiżową nagrodę.
Projekt złożyły samorządy partnerskich powiatów: świdnickiego i Bergstrasse. Został on pozytywnie oceniony przez Zarząd Fundacji uzyskując dotację w wysokości 29 tys. zł.
Dzięki temu impreza pn. Festiwal Kultur organizowana przez powiat świdnicki w Krzyżowej w maju br. mogła mieć tak bogatą oprawę. Były warsztaty z rękodzieła: garncarstwa, hafciarstwa kaszubskiego, malarstwa na szkle, wycinanki łowickiej, haftu koralikowego i artystycznego oraz koronkarstwa i prac wykonanych na szydełku połączone z praktyczną nauką wymienionych umiejętności a także warsztaty wokalno - taneczne. Jednak najważniejszym wydarzeniem w ramach projektu były prezentacje wokalne i taneczne grup folklorystycznych z obu powiatów z Polski i Niemiec a także z Powiatu Kartuskiego, Łowickiego i Republiki Czeskiej.
-"Całe przedsięwzięcie skierowane było do mieszkańców naszego powiatu i okolicy bez względu na wiek. Projekt tworzyliśmy z myślą o zainteresowaniu współpracą partnerską mieszkańców powiatu oraz obudzeniu w nich aktywnego zaangażowania w organizowane działania kulturalne." - wyjaśnia Monika Pasternak z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu.
Polsko - Niemiecka Nagroda Samorządowa jest przyznawana za wyróżniające się, wspólnie realizowane projekty. Jej przyznanie ma służyć wzmocnieniu partnerstwa między współpracującymi samorządami z Polski i Niemiec.


18 sierpnia 2009 - Dotacje na wyprawkę szkolną

Do połowy września rodzice mogą składać w szkołach swoich pociech wnioski o przyznanie dofinansowania do wyprawki szkolnej.
Aby dostać wsparcie, należy spełniać trzy podstawowe kryteria: dziecko musi być uczniem szkoły podstawowej (klasy I-III) lub gimnazjum (klasa I), musi być zameldowane w Świebodzicach, a dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 351 złotych netto.

Druki można odbierać w sekretariatach szkół. Dotacja rozliczana jest na zasadzie refundacji czyli przedstawienia rachunków za zakupy.
Maksymalne wysokości dotacji to: szkoły podstawowe - klasa I i II - 150 złotych, klasa III - 170 zł, gimnazja - klasa I - 280 złotych.
Refundacji podlegają tylko wydatki na podręczniki szkolne.


18 sierpnia 2009 - Fundusze dla przedsiębiorstw z małych miejscowości

Mazurska Fundacja Integracji Europejskiej rozpoczęła realizować ogólnopolski program informacyjny "Dotacje Unii Europejskiej dostępny dla przedsiębiorców z miejscowości do 5 tysięcy mieszkańców".
Głównym celem programu są m.in. działania mające na celu zwiększenie absorpcji funduszy UE przez przedsiębiorstwa z małych miejscowości.
W związku z tym został uruchomiony telefon o numerze (087) 643 57 94, pod którym osoby zainteresowane mogą uzyskać bezpłatne informacje o możliwości skutecznego pozyskania dofinansowania na rozwój swojego przedsiębiorstwa.
Informacji udziela ekspert z ponad 7-letnim doświadczeniem w funduszach Unii Europejskiej.


18 sierpnia 2009 - Dożynki coraz bliżej

Tradycyjnie już rolnicza dzielnica Świebodzic - Ciernie, świętować będzie Święto Plonów, na które zapraszamy oczywiście wszystkich mieszkańców miasta.
Tegoroczne dożynki odbędą się 30 sierpnia na boisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cierniach.
Gospodarzami będą burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz oraz proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, ksiądz Witold Wojewódka.
Program dożynek zapowiada się bardzo bogato. Po mszy dożynkowej, która rozpocznie się o godzinie 13.00, wystąpi Kabaret "Twister" z programem dla najmłodszych. Zaprezentują się także zespoły z Miejskiego Domu Kultury, ludowo zaśpiewa Zespół Pieśni i Tańca "Mokrzeszów", Zespół "Akord", Kapela "Janicki" i wiele innych. Serdecznie zapraszamy.


18 sierpnia 2009 - Sesja Rady Powiatu

W środę 26 sierpnia o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu.
Sesja rozpocznie się od wysłuchania sprawozdania starosty z działalności Zarządu Powiatu ze okres od poprzedniej sesji.
Po tym punkcie Radni złożą interpelacje oraz zapytania i wysłuchają informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2009 roku. Zaraz po tym przejdą do głosowania m.in. nad uchwałą o emisji obligacji.
zmian w tegorocznym budżecie, oraz zmienią składy osobowe Zarządu Powiatu i poszczególnych komisji w Radzie Powiatu. Sesję zakończą uchwały "oświatowe" oraz informacje, wnioski i oświadczenia Radnych.


18 sierpnia 2009 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" - zaprasza

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi do końca wakacji zajęcia siatkówki dla dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia sportowe, chętnych dziewcząt do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywają się we wszystkie poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16.00-17.00 na Sali Sportowej przy ulicy Pionierów 29 w Świdnicy.
Treningi z dziewczętami prowadzi wykwalifikowana kadra trenerska MKS "Świdnica".


17 sierpnia 2009 - Sesje - Strzegom i Świdnica

Po przerwie wakacyjnej czas na pracę radnych, czas na sesje.
Najbliższa, sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu odbędzie się 19 sierpnia.
Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Rynku.
A już 21 sierpnia sesja odbędzie się w Świdnicy.
Obrady Rady Miejskiej rozpoczną się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


17 sierpnia 2009 - Festiwal dobiegł końca

Sobota upłynęła pod znakiem koncertu galowego. Był to ostatni dzień XVIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Strzegomiu. Wszystkie prezentujące się grupy robiły wszystko, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie.
Wieczór rozpoczął się bardzo oficjalnie. Na scenie tuż przed występem zespołu z Indonezji pojawił się ambasador Republiki Indonezji - J.E. Hazairin Pohan. - W naszej Republice jest siedemnaście tysięcy wysp. Zamieszkuje je około trzystu grup etnicznych. Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy zaprezentować państwu choć nieznaczną część naszej bogatej kultury - opowiadał o swoim kraju.
Po występie Indonezyjczyków swoje układy taneczne zaprezentowali Filipińczycy, Słowacy, Łowiczanie, Kolumbijczycy, Kaszubi oraz Kostrzanie. Część artystyczną zakończyło ciekawe wydarzenie. Na scenę jednocześnie weszli Kaszubi, Łowiczanie oraz Kostrzanie. Doszło do słownego sporu dotyczącego, który z zespołów tańczy najlepiej. Po krótkiej kłótni uczestnicy sporu rzucili się na siebie z pięściami. W ten sposób chcieli pokazać swoją wyższość. Wszystko rozeszło się po kościach. Grupy doszły szczęśliwie do porozumienia. Wspólny taniec oraz gromkie brawa od publiczności pozwoliły wszystkim zapomnieć o niesnaskach. Koncert galowy zakończył się wspólnym tańcem wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu. Uroczystym przemówieniem burmistrz Lech Markiewicz pożegnał zespoły oraz publiczność, jednocześnie zapraszając wszystkich na przyszłoroczną edycję. Natomiast dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, Wioletta Urban serdecznie podziękowała za udział w festiwalu bardzo licznej widowni.
Nie byłoby Międzynarodowego Festiwalu Folkloru bez imprezy pod nazwą Rynek Świata, którą 16 sierpnia rozpoczął polonez w wykonaniu zespołów biorących udział w festiwalu. Potem przyszedł czas na degustację potraw przygotowanych przez każdy z zespołów. Strzegomianie mieli okazję spróbować zarówno polskich potraw, jak i tych egzotycznych przygotowanych przez zespoły z Indonezji czy Kolumbii. Rynek Świata przyciągnął także przyjezdnych z sąsiednich miejscowości.
Na tym jednak nie zakończyły się niedzielne atrakcje, ponieważ już wieczorem na scenie zlokalizowanej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, publiczność miała okazję doskonale bawić się przy biesiadzie zorganizowanej przez Teatr Franta.
Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu był występ Kabaretu "Smak Mamrota" z udziałem aktorów serialu telewizyjnego "Ranczo". Skecze przygotowane przez kabareciarzy wprowadziły strzegomian w znakomity nastrój.


17 sierpnia 2009 - I Świdnicki Bieg Dekorii

29 sierpnia wystartuje I Świdnicki Bieg Dekorii.
"Do dzisiaj chęć startu zadeklarowało 271 biegaczy głównie z Dolnego Śląska ale są też miłośnicy biegania również z Poznania, Katowic, łodzi, Kluczborka, Gliwic, Opola, Warszawy, Bytomia, Słupska, Zielonej Góry, Sosnowca, Gdyni czy z Biłgoraja. Jednym słowem w biegu wystartuje cała biegająca Polska" - tak o liczbie uczestników pisaliśmy kilka dni temu. A dziś jest już ponad 330 osób, które staną na starcie biegu, który miejmy nadzieję wejdzie na stałe do kalendarza imprez biegowych w Polsce.
Bieg główny to trzy okrążenia po pięć kilometrów biegnących ulicami miasta. Meta, po przebiegnięciu 15 kilometrów będzie znajdowała się na stadionie miejskim.
Ten dzień to również biegi towarzyszące dzieci i młodzieży. Bieg odbywa się pod znanym w kraju i za granicą szyldem - świdnickiej firmy - Dekoria.


17 sierpnia 2009 - Obóz sportowy w Lubniewicach

Od siatkarek Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" przebywających na obozie sportowym w Lubniewicach w województwie lubuskim otrzymaliśmy pozdrowienia, które przekazujemy teraz ich rodzicom i bliskim a także sympatykom siatkówki.
Na obozie przebywa grupa młodziczek oraz dziewczęta z kilku grup środowiskowych jakie prowadzi świdnicki klub sportowy. Przygotowania do nowego sezonu przebiegają zgodnie z planem jaki założyli sobie trenerzy i opiekunowie. Zdjęcie w większym rozmiarze - >>> zobacz


16 sierpnia 2009 - Ruszyła okręgówka

Rozpoczęły sie rozgrywki piłkarskiej ligi okręgowej. W dzisiejszych meczach zanotowano wyniki:
Iskra Jaszkowa Dolna - MKS Victoria Świebodzice 1:4,
Włókniarz Kudowa Zdrój - Stal Świdnica 5:0,
Kryształ Stronie Śląskie - Grom Witków 3:1,
Polonia-Sparta II Świdnica - AKS Strzegom 1:3.
W tabeli rozgrywek Victoria Świebodzice zajmuje drugie miejsce, AKS Strzegom znajduje się na czwartej pozycji. Polonia-Sparta II Świdnica i Grom Witków po porażkach są na jedenastym miejscu a Stal Świdnica na 16 miejscu zamyka tabelę rozgrywek sezonu 2009/2010


16 sierpnia 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Zryw Gola Świdnicka - Wierzbianka Wierzbna 3:1
Granit Roztoka - Sudety Dziećmorowice 3:2
Skalnik Czarny Bór - Zjednoczeni Żarów 1:1
Zieloni Mrowiny - Podgórze Wałbrzych 4:1
Grodno Zagórze Śląskie - Unia Jaroszów 1:6
LKS Bystrzyca Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 0:1
Cukrownik-Polonia Pszenno - Victoria II Świebodzice 3:0
Gwarek Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 2:0


16 sierpnia 2009 - Piłkarska klasa B

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa I

Nysa Kłaczyna - Wodospad Zastruże 1:1
Grom Panków - Zryw Łażany 4:4

Tęcza Bolesławice - LKS Wiśniowa 1:2
Grom Bartoszówek - Herbapol Stanowice 1:3
Płomień Dobromierz - Huragan Olszany 7:1
Granit Rogoźnica - Orzeł Witoszów 10:0
Płomień Makowice - Zieloni Mokrzeszów 3:3
Wenus Nowice - LKS Piotrowice Świdnickie 6:1
 Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa II
Boxmet Piskorzów - Kłos Lutomia 8:2
LKS Bystrzyca Dolna - Gryf Burkatów 6:2
Koliber Uciechów - LKS Dobrocin 4:2
Sparta Oleszna - Delta Słupice 2:6
Zgoda Grodziszcze - Dąb Mościsko 1:0
Piławianka II Piława Grn. - Orzeł Przerzeczyn Zdrój 5:1
LKS Gilów - Niemczanka II Niemcza 6:0
Rawa Boleścin - Orzeł Piława Dolna 8:0

16 sierpnia 2009 - Atrakcyjne tereny do sprzedaży

We wrześniu odbędzie się kolejna sprzedaż atrakcyjnych (obniżonej cenie) terenów w Jaworzynie Śląskiej.
Tereny przy ulicy Spółdzielczej przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Planowane osiedle przylega bezpośrednio do istniejącej zabudowy jednorodzinnej i lasu.
Szczegóły sprzedaży działek - >>> zobacz


16 sierpnia 2009 - Neo Labs - zatrudni

Firma Neo Labs zatrudni osobę do wykonywania stron www oraz aplikacji web.
Wymagania:
bardzo dobra znajomosc PHP, tworzenie stron www, tworzenie aplikacji web opartych na PHP/mySQL, obsługa dowolnego programu wektorowego (np. Corel lub Adobe Ilustrator)
Firma Neo Labs oferuje pracę na pełny etat, wypłaty oraz premie.
Kontakt w sprawie zatrudnienia: telefon 074 648 51 30, telefony komórkowe - 501 347 004 lub 503 133 243
Więcej informacji o firmie - www.neolabs.pl


16 sierpnia 2009 - Program współpracy z organizacjami pozarządowymi

Świdnickie organizacje pozarządowe mogą zgłaszać własne propozycje do "Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2010 r.".
Po konsultacjach zatwierdzony dokument będzie podstawą do ogłoszenia konkursów na poszczególne zadania, a co za tym idzie skorzystania ze środków budżetu miasta.
Opinie i sugestie są przyjmowane do 28 sierpnia (piątek) w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, pokój 126 Urzędu Miejskiego lub drogą mailową na adres e.grzesiak@um.swidnica.pl.
Bliższych informacji udzielają pracownicy Referatu pod numerem telefonu 074/85 62 852. Projekt współpracy z organizacjami pozarządowymi - >>> zobacz


15 sierpnia 2009 - Arka zatopiona w Świdnicy

W dzisiejszym meczu o mistrzostwo III ligi - grupy dolnośląsko-lubuskiej świdniczanie podejmowali piłkarzy Arki z Nowej Soli.
Piłkarze Arki zaskoczyli wszystkich słabym poziomem gry ani przez chwilę nie zagrażając świdnickiej bramce. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem Polonii-Sparty Świdnica 2:0.
Bramki dla Polonii-Sparty Świdnica strzelili: Marcin Józefowicz w 16 minucie meczu oraz Krzysztof Goździejewski w 59 minucie. W tabeli rozgrywek cztery zespoły mają komplet zwycięstw a są to - Chrobry Głogów, Górnik Wałbrzych, Polonia-Sparta Świdnica i Polonia Trzebnica. Następny mecz świdniczanie rozegrają 19 sierpnia w Oławie z MKS-em.
Obszerna galeria zdjęć z dzisiejszego meczu - >>> zobacz


15 sierpnia 2009 - Międzynarodowe pływanie

Prawie 13,5 tysiąca złotych dotacji unijnej dostała Gmina Świebodzice na organizację Międzynarodowego Turnieju Miast Partnerskich.
Wydział Promocji przygotował wniosek do programu Town Twinning, którego obszar działania to współpraca miast i gmin partnerskich. Impreza odbywać się będzie w dniach 18 do 21 września.
W ramach Meetingu Miast Partnerskich odbędą się międzynarodowe zawody pływackie. Zaplanowane je na 19 września. Do Świebodzic przyjadą drużyny pływackie z Waldbröl (Niemcy), Marjina Gorka (Białoruś) oraz Jilemnic (Czechy )- to miasta partnerskie Świebodzic.
Z odwiedzinami do naszej jednostki Państwowej Straży Pożarnej przybędzie również 10 kolegów po fachu z Waldbröl.
W ramach całego projektu odbędzie się wiele interesujących imprez towarzyszących na terenie miasta. Projekt jest częścią obchodów tegorocznego jubileuszu 730-lecia miasta.


15 sierpnia 2009 - Miasto bajki na fotografiach

Od poniedziałku na świdnickim Rynku można obejrzeć niecodzienną wystawę. Na fotografiach uwiecznione zostały najpiękniejsze miejsca i najciekawsze wydarzenia malowniczego regionu rozbójnika Rumcajsa - czeskiego Jičína. A wszystko w ramach realizowanego przez Powiat Świdnicki wspólnie z czeskim partnerem projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki".
Właśnie w tym celu do Świdnicy przyjechała delegacja Urzędu Miasta Jičín w składzie Martin Mitlöhner, pracownik Wydziału Planowania i Rozwoju Miasta oraz Alena Stillerová pracownik z Wydziału Kultury i Turystyki. Czescy partnerzy odwiedzili nasz powiat, aby omówić plan dalszej pracy nad realizowanym wspólnie projektem oraz organizacją wystawy promującej Jičín i Festiwal Bajki.
- "Celem wystawy jest zaprezentowanie mieszkańcom naszego powiatu regionu rozbójnika Rumcajsa. Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do odwiedzenia Jičína i udziału w zbliżającej się 19 edycji Festiwalu "Jičín - miasto bajki", który odbędzie się w dniach 8 - 13 września z głównymi obchodami w dniu 12 września br." - wyjaśnia Monika Pasternak z Wydziału ds. Europejskich i Promocji Powiatu świdnickiego starostwa.
Niecodzienną wystawę zdjęć będzie można oglądać na świdnickim Rynku do 3 września.
-"W imieniu swoim i władz miasta Jičín serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Powiatu Świdnickiego do obejrzenia wystawy a przede wszystkim zachęcam do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu po drugiej stronie granicy podczas zbliżającego się Festiwalu Bajki." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.


14 sierpnia 2009 - Ruszył przetarg na największą inwestycję w powiecie

7 sierpnia ogłoszony został przetarg na budowę ponad 17 kilometrowego łącznika Świdnicy z autostradą A4. Ogłoszenie o zamówieniu zostało przekazane także Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. Budowa drogi nabiera coraz bardziej realnych kształtów.
Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy", to jedna z największych inwestycji w Powiecie Świdnickim.
- "Dzięki niej połączone zostaną dwie strefy ekonomiczne w Żarowie i Świdnicy a dojazd do Wrocławia stanie się nie tylko szybszy ale przede wszystkim bezpieczniejszy." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Koszt inwestycji jest ogromny i sięga ponad 147 mln zł. Pieniądze będą pochodziły w 50 % z Unii Europejskiej, reszta finansowania podzielona jest na kilku parterów w tym: Województwo Dolnośląskie wyłoży 48 mln zł, Powiat Świdnicki ponad 13 mln zł, Gmina Miasto Świdnica i Gmina Żarów po 5 mln zl, Gmina Świdnica 1 mln zł oraz Gmina Jaworzyna Śląska 736 tys. zł. Zakończenie budowy przewidywane jest na 2011 rok.
-"Właśnie mięły trzy lata ogromnej pracy i wielu działań oraz zabiegów, by wreszcie inwestycja dostała dofinansowanie ze środków unijnych. Dzisiaj mogliśmy w końcu ogłosić przetarg na wykonawstwo." - dodaje starosta.
O randze i wadze przetargu świadczy chociażby zapis, który wskazuje, że o zamówienie mogą ubiegać się wykonawcy, którzy znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia, co oznacza, że posiadają na rachunku bankowym kwotę min. 30 mln zł lub posiadają zdolność kredytową na kwotę min. 30 mln zł. Muszą także posiadać średni roczny przychód za ostatnie trzy lata w wysokości nie mniejszej niż 100 mln zł. Co więcej przy składaniu ofert wymaga się wniesienia wadium w wysokości 3 mln zł. Do tej pory w historii powiatu nie ogłaszano tak dużego przetargu. Termin składania ofert minie 18 września br. o godzinie 9.00. Roboty ruszą jeszcze w tym roku.


14 sierpnia 2009 - Inauguracja XVIII MFF

Międzynarodowy Festiwal Folkloru na dobre już wpisał się w krajobraz Strzegomia, zyskując sobie wierną publiczność. Nie zawiodła ona również wczoraj podczas inauguracji 18. edycji imprezy, która odbyła się na stadionie strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Wszystkich zgromadzonych oraz zespoły biorące udział w imprezie przywitała dyrektor Strzegomskiego Ośrodka Kultury, Wioletta Urban. Następnie jak co roku festiwal oficjalnie otworzył burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, życząc wszystkim zgromadzonym dobrej zabawy, a zespołom owocnych występów. Kilka słów wypowiedzieli również przedstawiciele CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, dziękując za zaproszenie i życząc wszystkim udanego wieczoru. Cały koncert inauguracyjny poprowadziła natomiast dziennikarka Małgorzata Majeran-Kokott.
Kolejnym punktem ceremonii otwarcia było uroczyste wciągnięcie na maszt flagi z emblematem CIOFF. Aktu tego dokonały delegacje poszczególnych zespołów. Wreszcie przyszedł czas na występy grup folklorystycznych.
Jako pierwsi na scenie pojawili się Kolumbijczycy, którzy swoim żywiołowym tańcem zaprosili do wspólnej zabawy strzegomską publiczność. Gorące rytmy i bogactwo strojów bardzo przypadły do gustu naszym mieszkańcom.
Równie duże zainteresowanie wzbudziły występy zespołów z Indonezji i Filipin. Obie grupy zachwyciły publiczność dużymi umiejętnościami technicznymi oraz sugestywnością przekazu.
Podczas tego koncertu nie mogło zabraknąć również polskich akcentów. Obok "Kostrzan" - gospodarzy festiwalu, na scenie zaprezentowali się także "Blichowiacy" z Łowicza i "Sierakowice" z Kaszub. Przed nami kolejne dni festiwalowe, do udziału w których serdecznie zapraszamy.


14 sierpnia 2009 - Budżet miasta reaguje na kryzys

Wbrew najbardziej pesymistycznym prognozom dotychczas nie obniżyły się wpływy z podatków. Analiza dochodów i wydatków budżetowych za pierwsze półrocze pokazuje, że w tym zakresie wykonanie planu nie powinni budzić na razie większych obaw. Dobre decyzje sprzed kilku lat dotyczące inwestycji związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy skutkują obecnie wpływami do miejskiej kasy. Widać, że gospodarka Świdnicy nie najgorzej radzi sobie w trudnym czasie.
Inna sytuacja jest natomiast w zakresie sprzedaży mienia. Wpływy są znacznie niższe niż zakładano podczas uchwalania budżetu w grudniu ubiegłego roku, stąd konieczność ograniczenia wydatków, co najmniej o 6 mln zł. I tak, milion mniej na funkcjonowanie administracji (zamrożenie płac i cięcia w utrzymaniu bieżącym) oraz ograniczenie środków m. in. na remonty dróg, oświetlenie, budowę kanalizacji deszczowej i zieleń miejską, a także odsunięcie w czasie termomodernizacji budynków oświatowych - to zawartość drugiego w tym roku pakietu oszczędnościowego, który zostanie przedstawiony radnym na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaplanowanej na 21 sierpnia.
Mniejsze dochody ze sprzedaży nieruchomości zmuszają nas do ograniczenia wydatków miasta. - wyjaśnia Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta.
Niestety światowy kryzys wpływa także na stan naszego budżetu. Trudniej dziś namówić inwestorów, by kupowali tereny. W porównaniu z ubiegłym rokiem wyraźnie spadły ceny zbywanych mieszkań i lokali użytkowych. Wskutek trudności w uzyskaniu kredytu bankowego zmalała również ilość osób zainteresowanych ich kupnem. Szukamy nowych sposobów uatrakcyjnienia naszej oferty, nie jesteśmy jednak w stanie zmienić ogólnokrajowych tendencji na rynku nieruchomości.


14 sierpnia 2009 - Świebodzice będą miały wiatraki?

Niemiecka firma Sparinvest chce postawić na terenie Gminy Świebodzice około 20 wiatraków, wytwarzających energię elektryczną. Zamierzeniem spółki jest budowa dużej farmy wiatrakowej, liczącej 60 elektrowni, które staną na terenie trzech gmin: Świebodzice, Jaworzyna Śląska oraz Gmina Wiejska Świdnica.
W świebodzickim magistracie trwa postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji środowiskowej dla farmy wiatraków. Plany inwestora obejmują postawienie 20 wiatraków w obrębie dzielnicy Ciernie. Zdaniem przedstawicieli inwestora, taka lokalizacja ma kilka atutów.
- Przede wszystkim jest tu dość dobrze, w porównaniu z inną częścią kraju, rozbudowana sieć energetyczna. Wybrane przez nas działki są idealnie położone, ze względu na bliskość głównego punktu przyłączenia. Są tu także dobre warunki wietrzne, co zostało poprzedzone badaniami - mówi Adriana Madziar-Bujak, przedstawicielka firmy Sparinvest.
Windpark, który planuje wybudować Sparinvest, ma kosztować 180 mln euro. 60 wiatraków będzie produkować 120 MW.
- Polska, jako członek Unii Europejskiej, jest zobligowana do stosowania unijnych zleceń, także tych odnoszących się do odnawialnych źródeł energii. W naszym kraju to jeszcze ciągle temat bardzo nowy, dlatego cieszę się, że Świebodzice mogą się stać w tym względzie pionierem jeśli chodzi o region czy województwo - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic.


14 sierpnia 2009 - Jubileuszowy Memoriał Pawła Sosika

Już po raz dziesiąty w Świebodzicach odbędzie się wyścig kolarski Memoriał Pawła Sosika. W tym roku będzie to już dziesiąta edycja. Kolarze wystartują 16 sierpnia, o godz. 10.00, tradycyjnie z Osiedla Piastowskiego. Trasa wyścigu wiedzie drogami na pętli zamkniętej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin-Olszany - Świebodzice. Wyścig zostanie rozegrany w czterech kategoriach wiekowych: junior młodszy, juniorki młodsze, juniorki, kobiety open.
- Start w wyścigu zapowiedziały czołowe polskie zespoły i zawodnicy, min. Maja Włoszczowska, ubiegłoroczna triumfatorka, wicemistrzyni olimpijska i aktualna Mistrzyni Europy) - wylicza Władysław Góra z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik", organizatora wyścigu.
- Swój udział zapowiedziała też Aleksandra Dawidowicz, aktualna młodzieżowa Mistrzyni Europy i Anna Szafraniec, 4. zawodniczka Mistrzostw Europy. Awizowany jest również udział zawodników z Niemiec, Litwy i Białorusi.
Memoriał Pawła Sosika stanowi czwarty etap Wałbrzyskiego Górskiego Wyścigu Kolarskiego, który zostanie rozegrany w Wałbrzychu, Głuszycy i Walimiu. Wyścig upamiętnia wspaniałego, młodego kolarza, pochodzącego ze Świebodzic, którego kariera sportowa została przerwana przez tragiczną śmierć. Corocznie zawody rozpoczynają się od złożenia kwiatów na grobie Pawła. W uroczystościach otwarcia wyścigu biorą też udział rodzice zmarłego kolarza.


14 sierpnia 2009 - Plener kamieniarski

Od 3 sierpnia trwa w Strzegomiu trzecia już edycja Pleneru Kamieniarskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Patronat nad plenerem objął natomiast Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński.
Do Strzegomia zawitali artyści rzeźbiarze z najwyższej półki. Mają oni okazję do tworzenia rzeźb w bardzo rzadko przez siebie używanym materiale - granicie. - W swojej karierze przerzuciliśmy już tony różnego materiału. Granit nie jest przez nas często używany, mamy więc możliwość próbowania czegoś dla nas nowego - mówi jeden z uczestników Pleneru, Stanisław Cukier. Prace tego artysty znajdują się w zbiorach m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz British Museum w Londynie. Bronisław Krzysztof - wystawiający swoje dzieła we Francji, Niemczech, Anglii oraz wielu galeriach polskich dodaje - Prywatnie nie byłoby możliwości stworzenia czegoś na taką skalę. Plener w Strzegomiu pozwala nam na stworzenie rzeźb wręcz monumentalnych.
Komisarzem Pleneru jest Adam Wyspiański - artysta znany m.in. z wykonania Iglicy na placu Solnym we Wrocławiu. - Myślą przewodnią pleneru jest rozsławienie środowiska kamieniarskiego Strzegomia. Chcemy pokazać, że nie tworzy się tu wyłącznie kostki brukowej czy płyt nagrobkowych. Granit tutaj jest najwyższej klasy światowej. Strzegom to idealne miejsce na takie wydarzenie, lepszego nie mogę sobie wyobrazić. Jeżeli chodzi o kategorię pleneru granitowego, to nie ma wręcz w naszym kraju miejsca o większym prestiżu - mówi komisarz.
Swoje rzeźby podczas tego wydarzenia artyści tworzą z kilku zakładach kamieniarskich na terenie naszej gminy - w firmie Kamieniarstwo Zenona Kiszkiela, w Kamieniarstwie Skamet Andrzeja Cybucha, w przedsiębiorstwie Piramida Bogusława Solimy oraz w zakładach Ryszarda Golińskiego i Tadeusza Kalicińskiego.
Granitowe rzeźby w Strzegomiu tworzą też: Andrzej Renes - wybitny polski rzeźbiarz znany m.in. z pomników Prymasa Wyszyńskiego oraz prezydenta Starzyńskiego w Warszawie, a także statuetek telewizyjnych Wiktorów. Ryszard Zarycki - artysta słynący z rzeźbienia w lodzie. Marcin Łuczkowski - współtwórca bardzo popularnych krasnali rozsianych po całym Wrocławiu oraz artysta plastyk Jan Zamorski - znany z wystaw w m.in. Muzeum Miejskim Wrocławia.
Zakończenie prac przewidziane jest na 29 sierpnia, po tym terminie efekty pracy artystów przez około rok będą zdobiły strzegomski Rynek.


14 sierpnia 2009 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" - zaprasza

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi do końca wakacji zajęcia siatkówki dla dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia sportowe, chętnych dziewcząt do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywają się we wszystkie poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16.00-17.00 na Sali Sportowej przy ulicy Pionierów 29 w Świdnicy.
Treningi z dziewczętami prowadzi wykwalifikowana kadra trenerska MKS "Świdnica".


14 sierpnia 2009 - Wandale zniszczyli trybuny

Prawie 20 plastikowych krzesełek spłonęło na stadionie Miejskiego Klubu Sportowego "Victoria" Świebodzice. Nieznani chuligani weszli na teren obiektu, oblali trybuny benzyną i podpalili.
Ochrona stadionu i robotnicy, zajmujący się przebudową obiektu, zauważyli ogień około godziny 22.00 w czwartek, 13 sierpnia. Paliło się kilkanaście plastikowych krzesełek. Najpierw zostały oblane łatwopalnym płynem, najprawdopodobniej benzyną.
Sprawcy dostali się na teren stadionu przez wyrwę w betonowym ogrodzeniu boiska. Ponieważ było ciemno trudno mówić o identyfikacji wandali. Sprawą zajmuje się policja.
- Nie wiemy jeszcze, ile wynoszą straty - mówi Marek Kiryczuk, prezes MKS "Victoria". - To przykład niepojętej bezmyślności, niszczenia mienia, za które zapłacili mieszkańcy miasta - nie ukrywa zdenerwowania burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. - Budowa trybun została sfinansowana z budżetu miasta, czyli z pieniędzy wszystkich podatników. Mam nadzieję, że policja ustali sprawców i zostaną ukarani.


14 sierpnia 2009 - Światła do "żwirowni"

Zakończona została budowa oświetlenia drogi dojazdowej do żwirowni w Jaworzynie Śląskiej.
W ramach przedsięwzięcia wybudowano doziemną linię kablową oświetlenia drogowego oraz wykonano 16 słupów oświetleniowych parkowych z oprawami od ulicy Towarowej wzdłuż drogi dojazdowej do żwirowni.
Oświetlenie drogi zostało zaprojektowane i wykonane z myślą o poprawie bezpieczeństwa naszych mieszkańców oraz gości odwiedzających kąpielisko na żwirowni. Inwestycja w dużej mierze przyczyni się do poprawy komfortu osób korzystających z tej drogi.


14 sierpnia 2009 - Będą moczyć nogi w Bałtyku

Dzisiaj z dobromierskiego rynku 120 dzieci wyjechało na kolonię do nadmorskiego Mrzeżyna.
Zbiórka i organizacja wyjazdu przebiegła bardzo sprawnie, autobusy i opiekunowie przyjechali po kolonistów już dzień wcześniej. Noclegu użyczyła im Szkoła Podstawowa w Dobromierzu.
Trzy klimatyzowane autokary i ich kierowców "przebadała" świdnicka drogówka i miejscowi policjanci. Podobnie jak w latach ubiegłych, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przyjechali na pisemną prośbę władz gminy i dokonali przeglądu pojazdów, nie stwierdzając usterek czy wad technicznych. Bardzo duża grupa rodziców, mocno przeżywających rozstanie z pociechami, pożegnała kolonistów.
Na pocieszenie informujemy więc, że mogą oni kontaktować się ze swoimi dziećmi za pośrednictwem telefonów komórkowych, w godzinach wolnych od zajęć tj. od 13:00 - 15:00 oraz od 18:00 do 20:00. Podajemy również numer telefonu stacjonarnego Ośrodka "Bryza" - 091 386 62 88 lub 091 46 20 814.


14 sierpnia 2009 - Zakończona Księcia Bolka

Kolejna ulica na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach została wyremontowana. W czwartek, 13 sierpnia, nastąpił odbiór techniczny ulicy Księcia Bolka.
Ulica zyskała nową nawierzchnię oraz chodniki z kostki betonowej, w okolicy Przedszkola nr 2 pojawiły się też wygodne miejsca parkingowe. - Tego od zawsze brakowało, rodzice przywożący dzieci do przedszkola narzekali, że nie mają gdzie postawić auta - przyznaje Alicja Mokrzyńska, dyrektor Przedszkola nr 2.
- Komisja nie miała większych zastrzeżeń co do wykonania prac, drobne poprawki firma Chwastek, która prowadziła zadanie, wykona w najbliższym czasie - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta, odpowiedzialny za inwestycje.
- Skrzyżowanie z ulicą Mieszka Starego, na której właśnie trwają prace, będzie poprawione po zakończeniu remontu Mieszka Starego. W tej chwili jeździ tędy ciężki sprzęt. Ulica Księcia Bolka to kolejny, po Kazimierza Odnowiciela i fragmencie ulicy Piasta, odcinek dróg osiedlowych, który w tym roku remontuje miasto. Na modernizację dróg na największym osiedlu w Świebodzicach samorząd przeznaczył 3,5 mln złotych.


14 sierpnia 2009 - Po Silesian Cup

W zeszłym tygodniu przez cztery dni od 5 do 8 sierpnia odbywał się "Turniej Piłkarski Silesian Cup Świdnica 2009", którego organizatorami byli Klub Piłkarski Gryf Świdnica oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. W zawodach wzięły udział 22 drużyny w trzech kategoriach wiekowych.
Oprócz rywalizacji w turnieju organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji a było to były pokazy piłkarskie we Freestyle, sztuk walki Aikido.
Frajdę sprawiły dmuchane maksi piłkarzyki oraz dmuchana bramka gdzie można było zmierzyć szybkość i celność strzału. W ostatnim dniu, szczególnie upalnym niesamowitą niespodziankę przygotowali świdniccy strażacy, niespodzianka była kąpiel w pianie i prysznic oraz wjazd na wysokość około 20 metrów drabiną strażacką. Wyniki turnieju - >>> zobacz


13 sierpnia 2009 - "Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis"

Dzisiaj na odcinku drogi nazywanej przez kierowców "drogą śmierci" na trasie łączącej Strzegom ze Świdnicą pojawiła się kolejna telewizja. Niedawno materiał robiła tam Telewizja TVN24 tym razem była to Telewizja Wrocław.
Reporter rozmawiał z przedstawicielem straży pożarnej oraz z Pawłem Chejdyszem, inicjatorem akcji obywatelskiej mającej na celu wycinkę drzew zagrażających każdego dnia życiu i zdrowiu kierowców i pasażerów jadących tą coraz bardziej zatłoczona trasą. Każdego roku na polskich drogach śmierć ponosi ponad 5,5 tysiąca osób. Około 20% wypadków kończy się na przydrożnych drzewach z czego większość kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem powodując cierpienie i rozpacz dziesiątków tysięcy ludzi - członków rodzin i ich znajomych.
Społeczeństwo obywatelskie jakim niewątpliwie jesteśmy daje nam prawo, a także nakłada obowiązek, widząc to zło, reagować na nie i robić wszystko aby w miarę możliwości je minimalizować.
Na akcję jaką prowadzimy, zmierzającą do wycięcia drzew rosnących zbyt blisko drogi odpowiedziało już wiele osób. Apel ten to wołanie o podjęcie skutecznych działań, działań kompleksowych a nie doraźnych jak dotychczas nie przynoszących pożądanego efektu.
"Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis".
Podpis możesz złożyć poprzez internet wysyłając email - >>> zobacz lub osobiście złożyć podpis w jednym z wymienionych punktów w wielu miejscowościach naszego powiatu.
Kilka zdjęć z realizacji materiału z udziałem TVP Wrocław - >>> zobacz


13 sierpnia 2009 - Otwierają się kolejne wrota

Po tym, jak sukcesem zakończyło się wspólne starania o środki unijne w ramach polsko-czeskiego projektu pt. "Brána do pohádky - Wrota do bajki!" przyszła kolejna dobra informacja o przyznaniu Powiatowi Świdnickiemu dofinansowania na realizację projektu promującego nasz region w Czechach.
Środki unijne w wysokości 14 487,40 euro pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Planuje się, że projekt pn. "Turystyka bez granic. Promocja Powiatu Świdnickiego w Czechach" będzie realizowany do czerwca 2010 roku.
- "Pozyskanie środków na kolejny projekt z udziałem partnera zagranicznego jest dla naszego powiatu bardzo dobrą informacją, która daje realną szansę na podpisanie w najbliższej przyszłości trwałej umowy o współpracy z czeskim." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Podobnie jak w przypadku projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki!", partnerem jest Miasto Jičín, które realizuje projekt lustrzany do projektu świdnickiego. Głównym jego celem jest promocja naszego powiatu, jako regionu atrakcyjnego turystycznie i kulturalnie.
- "Cel ten będzie realizowany głównie poprzez produkcję i dystrybucję materiałów promocyjnych wśród mieszkańców Republiki Czeskiej, organizację warsztatów turystycznych i promocyjnych." - wyjaśnia Agnieszka Nocuń-Jurek z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu świdnickiego starostwa, odpowiedzialna za realizację projektu.
Na stronie internetowej powiatu utworzony zostanie dział w czeskiej wersji językowej informujący o naszym regionie i jego atrakcjach. Ma to doprowadzić do ożywienia ruchu turystycznego po obu stronach granicy. W czerwcu przyszłego roku zostanie zorganizowany w naszym powiecie Festiwal Bajki. Będzie to spore wydarzenie kulturalne i promocyjne dla mieszkańców obu regionów.


13 sierpnia 2009 - Pierwsi goście już są

Wczoraj na strzegomskim Rynku mogliśmy zobaczyć namiastkę tego, co będzie można zobaczyć przez wszystkie dni XVIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Publiczności zaprezentowały się zespoły z Filipin, Kolumbii i Łowicza.
Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół z Filipin "Fiesta Filipina Dance Troupe". Zaprezentował on bardzo oryginalne tańce z użyciem ciekawych rekwizytów. Duże wrażenie na strzegomskiej publiczności wywarła ponadto najmłodsza członkini grupy, 12-letnia Jasmin, która oczarowała wszystkich swoim pięknym śpiewem.
Następnie piękny pokaz tańca łowieckiego dał polski zespół "Blichowniacy". Piękno i wyjątkowość łowickiego folkloru zachwyciły zgromadzoną publiczność, która nagrodziła występ gromkimi brawami. Ostatni na scenie pojawił się zespół z Kolumbii. Strzegomski Rynek mienił się ferią barw. Niesamowita muzyka, barwne stroje i śmiałe tańce przypadły do gustu publiczności. To jednak nie koniec atrakcji, jakie czekały na strzegomian tego dnia.
Wieczorem w strzegomskim Liceum Ogólnokształcącym odbył się Wieczór Narodowy. Choć miał inną formułę niż w ubiegłych latach, to zabawa była przednia. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego poczęstunku. Następnie w szkolnej auli staropolskim zwyczajem wszystkie zespoły odtańczyły poloneza. Później już były zabawy i tańce do późnego wieczoru. Przypomnijmy, że w ubiegłych latach Wieczór Narodowy odbywał się w Kostrzy, jednakże w związku z remontem świetlicy wiejskiej, w tym roku zabawę przeniesiono do LO.
Mieszkańcy Kostrzy nie muszą mieć jednak powodów do zmartwień, ponieważ zespoły uczestniczące w Festiwalu dadzą specjalny koncert dla mieszkańców wsi w sobotę o godz. 11:15 w świetlicy wiejskiej.


13 sierpnia 2009 - Z paszportem po nagrodę

Nagrody m. in. bluzy sportowe i kurtki czekają na widzów rekonstrukcji bitew historycznych, którzy zapełnią specjalny paszport okolicznościowymi pieczątkami. Świdnica wraz z partnerami polsko-czeskiego pogranicza realizuje projekt rekonstrukcji bitew historycznych "Fortfan - pogranicze w ogniu". Wytrwali fani przedsięwzięcia mogą powalczyć o zestawy promocyjne i inne nagrody.
Warunki uczestnictwa w zabawie: Odebranie paszportu "Fortfan" w namiotach promocyjnych podczas rekonstrukcji lub w urzędach miast i gmin, gdzie rekonstrukcje się już odbyły. W Świdnicy paszporty czekają w Urzędzie Miejskiej w pok. nr 128 (Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości).
Zebranie pieczątek podczas wybranych bitew (jedna osoba może mieć jeden paszport). Osoby, które odbiorą paszport w Urzędzie Miejskim, będą miały wbitą pieczątkę z rekonstrukcji świdnickiej.
Obecność na ostatniej rekonstrukcji w danym roku (Kędzierzyn-Koźle) oraz w urzędach partnerskich miast i gmin, gdzie rozdawane będą nagrody w postaci gadżetów promocyjnych lub na ostatniej bitwie projektu (Kędzierzyn-Koźle), podczas której wręczone zostaną nagrody główne.
O przyznaniu nagród decydować będzie ilość pieczątek w paszporcie:
4 pieczątki - nagroda drobna: smycz i długopis,
6 pieczątek - nagroda drobna: czapeczka i kubek,
9 pieczątek - nagroda drobna: koszulka i gra memo,
11 pieczątek - nagroda duża: koszulka, kubek, smycz, czapeczka,
20 lub 21 pieczątek - nagroda duża: zestaw materiałów promocyjnych Fortfan - bluza sportowa i kurtka, smycz, długopis, czapeczka i kubek, koszulka oraz gra memo.
Odebranie którejkolwiek z nagród drobnych wyklucza otrzymanie nagrody dużej. Paszport jest ważny od czerwca 2009 r. do 19 września 2010 roku. Więcej informacji na stronie www.fortfan.eu


13 sierpnia 2009 - Fundusze dla przedsiębiorstw z małych miejscowości

Mazurska Fundacja Integracji Europejskiej rozpoczęła realizować ogólnopolski program informacyjny "Dotacje Unii Europejskiej dostępny dla przedsiębiorców z miejscowości do 5 tysięcy mieszkańców".
Głównym celem programu są m.in. działania mające na celu zwiększenie absorpcji funduszy UE przez przedsiębiorstwa z małych miejscowości.
W związku z tym został uruchomiony telefon o numerze (087) 643 57 94, pod którym osoby zainteresowane mogą uzyskać bezpłatne informacje o możliwości skutecznego pozyskania dofinansowania na rozwój swojego przedsiębiorstwa.
Informacji udziela ekspert z ponad 7-letnim doświadczeniem w funduszach Unii Europejskiej.


12 sierpnia 2009 - Neo Labs - zatrudni

Firma Neo Labs zatrudni osobę do wykonywania stron www oraz aplikacji web.
Wymagania:
bardzo dobra znajomosc PHP, tworzenie stron www, tworzenie aplikacji web opartych na PHP/mySQL, obsługa dowolnego programu wektorowego (np. Corel lub Adobe Ilustrator)
Firma Neo Labs oferuje pracę na pełny etat, wypłaty oraz premie.
Kontakt w sprawie zatrudnienia: telefon 074 648 51 30, telefony komórkowe - 501 347 004 lub 503 133 243
Więcej informacji o firmie - www.neolabs.pl


12 sierpnia 2009 - Powiat Świdnicki w czołówce rankingu

Według najnowszego rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat Świdnicki znalazł się na trzecim miejscu w zestawieniu obejmującym rok 2009.
-"Jest to bardzo dobry wynik. Udało nam się pokonać 318 powiatów z całego kraju." - cieszy się Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Związek Powiatów Polskich to stowarzyszenie, które powstało w marcu 1999 roku i skupia niemal wszystkie samorządy powiatowe. Członkami ZPP są 321 powiaty z całej Polski.
-"W ustalaniu punktacji i miejsca w rankingu władze ZPP biorą pod uwagę szereg różnych kryteriów. Oceniane są między innymi działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania promujące jakość obsługi mieszkańców oraz funkcjonowania samorządu, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego." - mówi Piotr Dębek z Biura Europejskiego i Promocji Powiatu.
Oprócz tego oceniane są także działania wpływające na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz wszelkie działania promocyjne. Do końca roku pozostały jeszcze cztery miesiące i przez ten okres powiat będzie walczył o utrzymanie swojej pozycji. A może uda się osiągnąć jeszcze lepszy wynik.


12 sierpnia 2009 - Jest nowy pracownik promocji

Sowę, nie orła, wybrali świdniczanie, by promowała miasto we wrocławskim ZOO. Ten wyjątkowy ptak będzie na etacie Urzędu Miejskiego od 1 września.
Konkurs na zwierzę, które ma reprezentować Świdnicę, został rozstrzygnięty. Sowa otrzymała 55% głosów. Internauci uzasadnili swój wybór tym, że sowa kojarzy się z mądrością i jest reprezentacyjna, po prostu byłaby dobrym pracownikiem Urzędu Miejskiego.
Wśród świdniczan, którzy przez dwa tygodnie oddali swoje głosy, wylosowano nagrodę. Bezpłatny wstęp do ZOO dla całej rodziny, wstęp dla dzieci do parku linowego oraz 100 zł na posiłek w jednej z restauracji w ogrodzie zoologicznym wygrał Michał Banaś.
Ponieważ dzików nie ma we wrocławskim zoo, poprzednio udało nam się znaleźć pekari - kuzyna dzika. Teraz szukaliśmy zwierzęcia podobnego do gryfa. Zaproponowaliśmy orła i sowę. Świdniczanie wybrali.
Przez najbliższy rok to właśnie sowa będzie reprezentować nasze miasto przed turystami z regionu, których do wrocławskiego zoo przybywa rocznie ponad pół miliona - stwierdza Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta.


12 sierpnia 2009 - Maskotka dla Świebodzic

Burmistrz Świebodzic ogłosił konkurs na projekt maskotki promującej miasto.
- Chodzi nam o stworzenie maskotki promocyjnej Świebodzic, która stanie się jednym z elementów rozpoznawczych naszego miasta, i który przeznaczony będzie do celów identyfikacyjnych, reklamowych, ponadto znajdzie się na naszej stronie internetowej oraz innych materiałach promocyjnych - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM w Świebodzicach.
- Liczymy na pomysłowość, ale chcielibyśmy, aby maskotka w jakiś sposób kojarzyła się z naszym miastem, to znaczy aby w projekcie pojawiło się zwierzątko, występujące na terenie miasta lub w okolicy.
Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie zwierzątko zaproponują Świebodzicom biorący udział w konkursie. Zabawa potrwa do 30 października.


12 sierpnia 2009 - Bartosz Guran w "Tytanie"

Klub Sportowy "Tytan" Świdnica, zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach w siłowni w lokalu Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Skłodowskiej 8. Akcja prowadzona jest w dniach 10-14 sierpnia w godzinach 9:00-20:00.
Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy sportów siłowych z Marcinem Wojtalem na czele. Można uzyskać poradę instruktora dotyczącą treningu jak i doboru odpowiedniej diety oraz suplementacji.
Zapraszenie kierowane jest przede wszystkim do młodzieży w wieku od 16 lat, oraz tych, którzy chcieliby poprawić nieco swoją sylwetkę - czy to poprzez zbudowanie odpowiedniej muskulatury, czy też utratę zbędnych kilogramów.
Porad udzielają również utytułowani zawodnicy klubu: Wojciech Jastrząb - strong-man, Mateusz Dacyna - kulturystyka.
13 sierpnia w godz. 11-17 gościem specjalnym na zajęciach będzie wielokrotny uczestnik mistrzostw polski, aktualny wicemistrz kraju w kulturystyce - Bartosz Guran - to nie lada gratka szczególnie dla młodych kulturystów, dla których porady mistrza mogą być nieocenione.


12 sierpnia 2009 - Tatrzańskie Wici

Już po raz ósmy Powiat Tatrzański wspólnie z Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury zorganizował cykl imprez plenerowych pod nazwą VIII Tatrzańskie Wici. Jest to ogromna impreza trwająca w okresie wakacyjnym od lipca do września, skierowana głównie do turystów przebywających w tym czasie w Zakopanem i okolicy a także do mieszkańców tego pięknego regionu.
Do wspólnego świętowania Dni Powiatu Tatrzańskiego zaproszona została także delegacja z Powiatu Świdnickiego. Chciano w ten sposób podkreślić, że mimo iż współpraca między tymi dwoma powiatami nie została podpisana na papierze, jest konsekwentnie realizowana.
Delegacja z Powiatu Świdnickiego przebywała w Zakopanem 8 i 9 sierpnia. W tych dniach na placu pod Gubałówką odbywały się "Europejskie Targi Produktu Regionalnego" oraz "Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich". Podczas Europejskich Targów Produktu Regionalnego, realizowanych w ramach projektu Kultura ? Tak !, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowanego, mogliśmy pod Gubałówką podziwiać prace oraz wyroby twórców ludowych także z Powiatu Świdnickiego. Tradycyjnie nie zabrakło również młodych śpiewaków i muzyków w strojach regionalnych. Elementem wspólnym całego cyklu jest rozpalenie na rozpoczęcie każdej z imprez watry czyli ogniska, mającej upamiętniać przelot w 2002 roku Jana Pawła II nad Tatrami, kiedy to górale uczcili naszego Wielkiego Rodaka paląc ku jego czci watry na całym Podhalu.
-"Serce rośnie, kiedy możemy powiedzieć jednoznacznie, że nie spotyka się nigdzie w Polsce takiego pielęgnowania kultury, tradycji i obyczajowości etnicznej jak na Podhalu." - mówił na scenie pod Gubałówką Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski.
Miniony weekend to dopiero początek atrakcji. Tatrzańskie Wici potrwają aż do 6 września. Imprezy będą się odbywać w różnych miejscowościach na terenie Powiatu Tatrzańskiego, a w bogatym programie każdy z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie.


12 sierpnia 2009 - Program współpracy z organizacjami pozarządowymi

Świdnickie organizacje pozarządowe mogą zgłaszać własne propozycje do "Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2010 r.".
Po konsultacjach zatwierdzony dokument będzie podstawą do ogłoszenia konkursów na poszczególne zadania, a co za tym idzie skorzystania ze środków budżetu miasta.
Opinie i sugestie są przyjmowane do 28 sierpnia (piątek) w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, pokój 126 Urzędu Miejskiego lub drogą mailową na adres e.grzesiak@um.swidnica.pl.
Bliższych informacji udzielają pracownicy Referatu pod numerem telefonu 074/85 62 852. Projekt współpracy z organizacjami pozarządowymi - >>> zobacz


12 sierpnia 2009 - Życie zaczyna się po 50-tce

A przynajmniej wcale nie musi się kończyć wraz z odejściem na emeryturę. Będą o tym przekonywać świebodziczan członkowie nowo powstałego Stowarzyszenia Trzeciego Wieku.
Pomysł powołania takiego stowarzyszenia narodził się w środowisku nauczycielskim. "Matkami założycielkami" są bowiem panie, które uczą lub uczyły jeszcze do niedawna w świebodzickich szkołach.
- Jest zapotrzebowanie na taką organizację - mówi Jolanta Sałek, szefowa Stowarzyszenia. - Tu chodzi o inne podejście do osób tzw. "starszych". Nie chodzi nam o wspólne, miłe spędzenie czasu tylko o działanie twórcze. Ludzie na emeryturze to wciąż osoby pełne pomysłów, które mogą dać wiele sobie i innym, a niekoniecznie ograniczać się do spędzenia czasu na działce.
Dlatego Stowarzyszenie Trzeciego Wieku zamierza organizować szkolenia, kursy komputerowe, językowe dla naszych członków, różnego rodzaju spotkania i warsztaty twórcze. Chce także nawiązać współpracę z innymi, działającymi w mieście stowarzyszeniami i realizować wspólnie z nimi duże projekty, których beneficjantami będą mieszkańcy miasta.
Organizacja jest jeszcze w fazie rejestracji. Zainteresowane osoby mogą zasięgać informacji w siedzibie ZNP, przy ulicy Piłsudskiego w Świebodzicach.


12 sierpnia 2009 - Pierwszy Infokiosk

Gmina Dobromierz znalazła się wśród jednostek samorządu terytorialnego powiatu świdnickiego, w których Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy zainstaluje Infokioski. W naszym zakresie będzie przygotowanie instalacji z dostępem do Internetu i energii elektrycznej oraz ponoszenie kosztów eksploatacji.
Głównym przeznaczeniem Infokiosku będzie informowanie mieszkańców gminy o ofertach pracy oraz innych usługach PUP w Świdnicy. Zamieszczane będą również oferty turystyczne naszej gminy, będzie także możliwy dostęp do naszej strony internetowej.
Takie urządzenie to pierwszy multimedialny kiosk w gminie. Umieszczony zostanie w holu Urzędu Gminy, przy wejściu od strony Posterunku Policji.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to montaż kiosku nastąpi pod koniec sierpnia. Oddanie kiosku do dyspozycji mieszkańców zaplanowano do 25 września.


12 sierpnia 2009 - Pracowicie w szkołach

Wymiana ogrzewania, wymiana okien, nowe pomieszczenie na oddział przedszkolny, malowanie, odświeżanie - bardzo wiele dzieje się podczas tegorocznych wakacji w świebodzickich placówkach oświatowych. Bez wątpienia największą inwestycją jest kompleksowa wymiana ogrzewania w Szkole Podstawowej nr 3. Wysłużony, ciągle psujący się piec węglowy, zastąpi nowoczesny kocioł gazowy. Na korytarzu stoi już blisko 200 zakupionych grzejników, wkrótce rozpocznie się montaż kotła.
A tymczasem zakończył się montaż ponad 120 okien w Gimnazjum nr 1. Firma, która wygrała przetarg na to zadanie, bardzo sprawnie poradziła sobie z tak dużym zakresem prac. Wymiana trwała niecały miesiąc. Nowych kształtów nabiera pomieszczenie na dodatkowy oddział dziecięcy, przygotowywany w budynku Przedszkola nr 2. - Dzięki wygospodarowaniu kolejnego pomieszczenia w przedszkolu ruszy od września 12 oddziałów - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.
Sporo dzieje się także w Przedszkolu nr 3 "Niezapominajka". Tu także wymieniony będzie piec grzewczy, a oprócz tego sale są odświeżane, a w niektórych pojawiły się także nowe, kolorowe mebelki.


11 sierpnia 2009 - HSBC FEI World Cup™ Eventing Final: rozdajemy bilety

Ogłaszamy Wielki Konkurs Szybkości. Wszystkim osobom, które zadzwonią do biura zawodów Finału Pucharu Świata Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w czwartek, 13 sierpnia, między 13.00 a 13.13 wręczymy bezpłatne bilety imprezę! Należy dzwonić po numer 074 855 07 34.
Tych, którym nie uda się dodzwonić informujemy, że już teraz można nabyć bilety w atrakcyjnych cenach: sobota - 15 zł, niedziela - 25 zł, karnet - 35 zł. Dzieci do 10 lat mają wstęp bezpłatny.
Bilety na zawody dostępne są w salonach Empik, sklepach Media Markt, Saturn, wybranych biurach podróży oraz na stronach www.ticketpro.pl i www.WorldCupStrzegom.pl.
Podczas trzech dni zawodów oczy całego międzynarodowego świata wkkw w będą w napięciu śledzić zmagania na strzegomskim Hipodromie. Zapraszamy do skorzystania z unikalnej szansy na zobaczenie na żywo rywalizacji o jedno w najcenniejszych jeździeckich trofeów na świecie. Odwiedzający Strzegom widzowie będą uczestnikami wielkiej gali jeździeckiej, na której obok emocji sportowych nie zabraknie również efektownych pokazów oraz ciekawych atrakcji dla dzieci.
Rozgrywany w pięknej scenerii Finał Pucharu Świata w wkkw to wyjątkowe połączenie widowiskowych zawodów jeździeckich z wielkim piknikiem dla całej rodziny.


11 sierpnia 2009 - Zatroskana Komisja

Przez wiele lat istnienia Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy, jego właściciel - Stanisław Gabryś nie mógł liczyć na pomoc Komisji zajmującej się Kulturą w mieście.
Po latach kłopotów lokalowych, szansy na dalszy rozwój Muzeum musiał szukać w "ucieczce" do Witoszowa Dolnego.
Tam wreszcie mimo problemów Muzeum Broni znalazło swoje miejsce. Własnymi siłami zbudował tam nową siedzibę, ogrodził duży plac gdzie do tej pory zgromadził wiele pojazdów i samolotów wojskowych. W budynku umieścił unikalna kolekcję broni.
Dla tych zbiorów w Świdnicy nie było miejsca i nie było szans na pomoc.
I . . . . . . . oto dzisiaj w Muzeum pojawiła się Komisja Kultury, z której większość członków do dziś muzeum się nie interesowało, można z dużą pewnością zakładać, że nie wiedziała gdzie ono się znajduje.
I oto dziś, na rok przed wyborami wykazała się być szczególnie zainteresowana losami placówki. Dziś właścicielowi muzeum oferowano "wszystko" a nawet więcej.
Znając życie, kolejna szczególnie zainteresowana komisja zjawi się tam za cztery lata by z troską pytać co placówce jest potrzebne i w czym jej pomóc.


11 sierpnia 2009 - Świdnica bliżej Euro, przedsiębiorcy bliżej dotacji

Świdnica bliżej Euro, przedsiębiorcy bliżej dotacji Dzięki temu, że Świdnica znalazła się wśród 11 dolnośląskich miast na tzw. krótkiej liście centrów pobytowych na Euro 2012, przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje unijne.
Właśnie ruszył konkurs dla przedsiębiorców, którzy mają w planach budowę lub modernizację bazy turystycznej, a także poszerzenie istniejącej bądź wprowadzenie nowej oferty dla turystów. Mogą oni składać wnioski o wartości nawet 8 mln zł.
Decyzja zarządu województwa o umieszczeniu Świdnicy na liście centrów pobytowych umożliwia naszym restauratorom, hotelarzom i innym inwestorom, by występowali o środki unijne - wyjaśnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, i dodaje - O to, aby w naszym mieście powstało centrum pobytowe na Euro 2012, staramy się od dwóch lat. Przez ten czas systematycznie unowocześniamy obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dziś można powiedzieć, że jesteśmy w ścisłym finale. To spośród jedenastu dolnośląskich miast zostanie wybrane prawdopodobnie cztery, które UEFA umieści w swojej ofercie.
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca organizuje 18 sierpnia (wtorek) w Krzyżowej bezpłatne szkolenie dla świdnickich firm, które będą zainteresowane dofinansowaniem swoich inwestycji. Niezbędne informacje o zasadach ubiegania się o dotacje z funduszy strukturalnych oraz możliwość zapisów na szkolenie znajdują się na stronie www.dip.dolnyslask.pl.


11 sierpnia 2009 - Nowe chodniki

Obok znaczących remontów i modernizacji nawierzchni dróg powiatowych w Powiecie Świdnickim realizowane są także remonty chodników biegnących wzdłuż tych dróg. W minionych tygodniu zakończył się remont kolejnych dwóch odcinków chodników przy drodze powiatowej nr 2876 D w miejscowości Burkatów o długości 176 m oraz drodze powiatowej nr 2879 D w miejscowości Panków o długości 115 m.
Wartość robót zamknęła się kwotą ponad 48 tysięcy złotych. Wartość robót w Pankowie to kwota ponad 29 tysięcy złotych.


11 sierpnia 2009 - Legalne graffiti

- Koniec z bazgroleniem gdzie popadnie -mówi Grzegorz Osiecki zastępca burmistrza.
Młodzi graficiarze chcą dogadać się z władzami miasta, dzięki czemu dostaną do dyspozycji wyznaczone miejsca. Będą mogli tam malować legalnie, a dreszczykiem emocji nie będzie już ucieczka z miejsca "wybryku chuligańskiego", lecz wspólna twórczość artystyczna.
Grzegorz Osiecki -zastępca burmistrza zaprosił żarowskich grafficiarzy na spotkanie, które odbyło się 4 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu. W trakcie nawiązał do niedawnego popisu grafficiarzy (tuż przed Dniami Żarowa), gdzie została niewybrednie pomalowana odnowiona scena oraz do coraz większej ilości "malowideł" w całym mieście (przystanki autobusowe, przejście pod stacją PKP, itp.).
Zaprosiłem Was po to, żeby się dowiedzieć, czy jesteście zainteresowani współpracą - powiedział Grzegorz Osiecki zwracając się do młodzieży. - Czy macie jakąś wizję co do miejsca i tematu Waszej twórczości. Chcemy uniknąć malowania gdzie popadnie. Możecie spotykać się w Centrum i planować kolejne malowidła, robić do nich projekty, które po akceptacji, będziecie mogli realizować w wyznaczonych do tego miejscach.
Propozycja spodobała się młodym grafficiarzom. Wykazali chęć współpracy. Przyznali również, że nuda popchnęła ich do takich wyczynów. Mając jednak do wyboru legalne bądź nielegalne malowanie, wybrali to pierwsze.
Pierwsze, "legalne" spotkanie grafficiarzy odbyło się już następnego dnia w Bibliotece Publicznej w Żarowie. Kolejne spotkanie już jutro.


11 sierpnia 2009 - I Świdnicki Bieg Dekorii

29 sierpnia wystartuje I Świdnicki Bieg Dekorii. Do dzisiaj chęć startu zadeklarowało 271 biegaczy głównie z Dolnego Śląska ale są też miłośnicy biegania również z Poznania, Katowic, łodzi, Kluczborka, Gliwic, Opola, Warszawy, Bytomia, Słupska, Zielonej Góry, Sosnowca, Gdyni czy z Biłgoraja. Jednym słowem w biegu wystartuje cała biegająca Polska.
Bieg główny to 3 okrążenia po pięć kilometrów biegnących ulicami miasta. Meta, po przebiegnięciu 15 kilometrów będzie znajdowała się na stadionie miejskim.
Ten dzień to również biegi towarzyszące dzieci i młodzieży. Bieg odbywa się pod znanym w kraju i za granicą szyldem - świdnickiej firmy - Dekoria.


11 sierpnia 2009 - Z troską o uczniów

Komisja przetargowa w Dobromierzu wyłoniła wykonawcę na usługę dowozu uczniów do szkół w Gminie Dobromierz w roku szkolnym 2009/2010.
W związku ze zdarzającymi się dotychczas awariami autobusów potencjalnym wykonawcom podwyższono poprzeczkę dotyczącą wieku taboru samochodowego.
Oczekiwanie było następujące: autobusy nie mogą być starsze niż 10 lat.
Do przetargu przystąpiły trzy przedsiębiorstwa. Wybrano najkorzystniejszą ofertę zgodną z oczekiwaniem gminy, złożoną przez PKS w Kamiennej Górze.
Od tego roku szkolnego młodzież szkolna i nie powinni mieć powodów do narzekań. Autobusy będą nowocześniejsze, większe, wygodniejsze i zadbane.


11 sierpnia 2009 - Wizyta u przyjaciół

W dniach 7-10 sierpnia 2009 r. delegacja naszej gminy gościła w mieście partnerskim Lohmar w Niemczech. Zaproszono naszych przedstawicieli na uroczystości - "Święto Lata" zorganizowane przez Stowarzyszenie EUROPA PLUS.
Wizyta miała charakter roboczy. W spotkaniach z władzami miasta oraz Stowarzyszenia podsumowano realizację wspólnych projektów. Zaplanowano dalsze działania: wymianę młodzieży, nawiązanie kontaktów pomiędzy parafiami, współpracę seniorów, sportowców oraz ludzi kultury.
W wizycie wzięli udział: Iwona Nieradka (radna), Helena Słowik (dyrektor żarowskiego gimnazjum), Grzegorz Osiecki (zastępca burmistrza), Ganczarek Urszula (radna), Robert Kaśków (przewodniczący rady), Kwiatkowska Danuta oraz Paweł Chejdysz (tłumacz).


11 sierpnia 2009 - Zarządzanie Kapitałem Ludzkim

Firma Szkoleniowo-Doradcza - Anna Szywała wspólnie ze Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi zapraszają do udziału w studiach podyplomowych Zarządzanie Kapitałem Ludzkim.
Zajęcia dydaktyczne odbywać się będą w siedzibie Firmy Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 2/3.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć to wrzesień 2009 roku.
Zgłoszenia na studia przyjmowane są osobiście lub telefonicznie: (74) 857 72 83, (074) 662 62 03


11 sierpnia 2009 - Dobra woda zdrowia doda

Od początku otwarcia basenów do wtorku, 11 sierpnia br. z obiektu w Dobromierzu skorzystało ponad 5200 osób.
Z przywileju bezpłatnej kąpieli skorzystało 710 najmłodszych mieszkańców gminy. W tym samym okresie sprzedano 4500 biletów.
Synoptycy zapowiadają słoneczne weekendy, co daje szansę na udany wypoczynek i zwiększenie dochodów, które wpłyną do kasy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji - dzięki czemu bilans może wyjdzie na "zero".


10 sierpnia 2009 - Nagrodzeni w "Ekobaskecie"

Wczoraj o godzinie 11.00, kiedy miały rozpocząć się zapisy do udziału w Wakacyjnym Turnieju Koszykówki "Ekobasket" mimo iż wszystko było już przygotowane nie pojawiły się dzieci. Organizatorzy rozpoczęli przechadzkę po okolicznym osiedlu w celu nakłonienia do zabawy. Po godzinie udało im się utworzyć dwie drużyny, którym kibicowała garstka młodszych dzieci. Zawody z konieczności były krótkie, ale pozwoliły na wyłonienie prawdziwych królów kosza, którymi zostali: Maurycy Zawiła z Wałbrzycha oraz Krystian Jakimczyk z Niemiec - chłopcy otrzymali w nagrody telefony komórkowe oraz puchary.
Pozostali uczestnicy otrzymali paczki z napojami, słodyczami, gadżety oraz maskotkę EKOchomika.
Organizatorzy ubolewają nad tym, że dzieci nie wykazały zainteresowania, z drugiej strony cieszą się, że mimo wszystko udało się nakłonić przesiadujące na ławkach grupy do wzięcia udziału w zawodach. Pokazali tym samym, jak można na szkolnym boisku przyjemnie i pożytecznie spędzić czas.


10 sierpnia 2009 - Wyjadą do Istebnej

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka grupa 31 dzieci z Gminy Świdnica, z miejscowości dotkniętych powodzią, wyjedzie na kolonie z zabiegami rehabilitacyjnymi do Istebnej.
Dzieci będą przebywały w Wojewódzkim Centrum Pediatrii "Kubalonka" w Istebnej, gdzie zaraz po przyjeździe zostaną przebadane w ramach tzw. wstępnego badania lekarskiego obejmującego badanie lekarskie pediatryczne oraz badanie lekarskie wad postawy, po czym lekarze zaproponują ewentualne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (grota solna, inhalacje, gimnastyka, siłownia, sala gimnastyczna). Wszystkie dzieci będą miały zapewnione całodzienne wyżywienie, nocleg w pokojach 3-4- osobowych.
Dzięki uprzejmości Dyrektora szkoły działającej przy WCP "Kubalonka", Wójta Gminy Istebna, Dyrektora GOK i Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła uczestnicy kolonii będą mieli zorganizowany bardzo bogaty program pobytu, który obejmuje między innymi wycieczki krajoznawcze - objazdowe i piesze (Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, Muzeum Koronki w Koniakowie, Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Skocznia Narciarska w Wiśle, Trójwieś Beskidzka (to potoczne określenie trzech miejscowości: Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, położonych w Beskidzie Śląskim), wycieczkę wyciągiem krzesełkowym na Stożek i Czantorię, pieszą wycieczkę na Stecówkę i do Doliny Białej i Czarnej Wisełki z możliwością letniego kuligu i ogniska, wyjazdy na baseny w Jabłonkowie oraz dyskoteki, zawody sportowe, zajęcia plastyczne, projekcje filmowe.
Kolonie będą zorganizowane w dniach 23 - 29 sierpnia.


10 sierpnia 2009 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" - zaprasza

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi do końca wakacji zajęcia siatkówki dla dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia sportowe, chętnych dziewcząt do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywają się we wszystkie poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16.00-17.00 na Sali Sportowej przy ulicy Pionierów 29 w Świdnicy.
Treningi z dziewczętami prowadzi wykwalifikowana kadra trenerska MKS "Świdnica".


10 sierpnia 2009 - "Lato na korcie"

W drugiej edycji jaworzyńskiego turnieju "Lato na korcie", który został rozegrany 8 sierpnia wystartowało 5 drużyn.
W zmaganiach mogły uczestniczyć dzieci do lat 13, czyli uczniowie szkoły podstawowej. Najlepszym zespołem okazały się "Białe Misie", które wygrały wszystkie mecze, a w pojedynku finałowym pokonali drużynę "Las Vegas" 3:1.
Pomiędzy poszczególnymi meczami zostały rozegrane dwa dodatkowe konkursy. W strzelaniu rzutów karnych najlepsza okazała się Izabela Luber natomiast w rzutach do kosza Marcin Wójcik.
Po zakończeniu turnieju uczestnikom zostały wręczone medale, dyplomy oraz nagrody. Nikt nie opuścił kortu przy ulicy Ceglanej bez choćby drobnego upominku.
Zmagania zostały zorganizowane ze środków Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej oraz przy udziale wolontariuszy - związkowców z NSZZ Solidarność przy ZPS "Karolina".


10 sierpnia 2009 - Jubileuszowy Memoriał Pawła Sosika

Już po raz dziesiąty w Świebodzicach odbędzie się wyścig kolarski Memoriał Pawła Sosika. W tym roku będzie to już dziesiąta edycja. Kolarze wystartują 16 sierpnia, o godz. 10.00, tradycyjnie z Osiedla Piastowskiego. Trasa wyścigu wiedzie drogami na pętli zamkniętej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin-Olszany - Świebodzice. Wyścig zostanie rozegrany w czterech kategoriach wiekowych: junior młodszy, juniorki młodsze, juniorki, kobiety open.
- Start w wyścigu zapowiedziały czołowe polskie zespoły i zawodnicy, min. Maja Włoszczowska, ubiegłoroczna triumfatorka, wicemistrzyni olimpijska i aktualna Mistrzyni Europy) - wylicza Władysław Góra z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik", organizatora wyścigu.
- Swój udział zapowiedziała też Aleksandra Dawidowicz, aktualna młodzieżowa Mistrzyni Europy i Anna Szafraniec, 4. zawodniczka Mistrzostw Europy. Awizowany jest również udział zawodników z Niemiec, Litwy i Białorusi.
Memoriał Pawła Sosika stanowi czwarty etap Wałbrzyskiego Górskiego Wyścigu Kolarskiego, który zostanie rozegrany w Wałbrzychu, Głuszycy i Walimiu. Wyścig upamiętnia wspaniałego, młodego kolarza, pochodzącego ze Świebodzic, którego kariera sportowa została przerwana przez tragiczną śmierć. Corocznie zawody rozpoczynają się od złożenia kwiatów na grobie Pawła. W uroczystościach otwarcia wyścigu biorą też udział rodzice zmarłego kolarza.
Wyścig finansuje świebodzicki samorząd, a także pozyskani przez Klub sponsorzy i partnerzy. Organizatorem jest Ludowy Kolarski Klub Sportowy "Górnik" Wałbrzych.


10 sierpnia 2009 - Dotacje unijne

Dzisiaj, w poniedziałek (10 sierpnia) ruszył długo wyczekiwany przez przedsiębiorców konkurs o dotacje unijne dla inwestycji w branży turystycznej.
Do podziału jest 30 milionów euro, z czego pięć milionów na inwestycje w gminach pobytowych EURO 2012 (czyli dodatkowo spełniające wymagania UEFA).
Od momentu ogłoszenia konkursu (poniedziałek) do 14 września przedsiębiorcy przygotowują wnioski, a 14 września będą je internetowo rejestrować.
Najlepsi mogą liczyć na 60 proc. bezzwrotnej dotacji. Szczegóły konkursu - >>> zobacz


9 sierpnia 2009 - XII Ogólnopolskie Igrzyska LZS "Opole '2009"

W dniach 20-22 sierpnia w Hali Sportowej "Okrąglak" w Opolu odbędą się Finały XII Ogólnopolskich Igrzysk LZS "Opole '2009".
Województwo dolnośląskie w siatkówce kobiet reprezentować będą dziewczęta MKS "Świdnica".
Finałową czwórkę drużyn piłki siatkowej kobiet tworzą:
"Luks" "Orkan" Września (woj. wielkopolskie), MKS "Świdnica" (woj. dolnośląskie), TKS "Tomasovia" Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie) i MLKS Foto "Ola" Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie).


9 sierpnia 2009 - Atrakcyjne szkolenie

6 sierpnia w Świdnicy, w ramach projektu "WIP - Wiara w integrację pokoleniową" rozpoczęło się szkolenie zawodowe dla grupy 15 osób - mieszkańców Gminy Żarów, uczestników projektu WIP.
- Szkolenie "Opiekun/ka do dziecka" ma na celu aktywizację edukacyjną osób bezrobotnych w zakresie zdobywania nowych kompetencji i umiejętności zawodowych, umożliwiających aktywizację zawodową mówi Marta Plizga, koordynatorka projektu i pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.
- Tematyka zajęć obejmować będzie: elementy psychologii rozwojowej i wychowawczej, elementy pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, elementy wiedzy medycznej i prawnej oraz pedagogikę zabawy - dodaje Marta Plizga.
Szkolenie, które będzie trwało 72 godzin, w okresie od 6 do 31 sierpnia zakończy się egzaminem.
- W czasie trwania szkolenia dzieciom uczestników projektu została zorganizowana opieka. Wychowawca świetlicy zapewnia dzieciom czas wolny, proponując ciekawe zajęcia, pozwalające rozwijać zainteresowania i zdolności - mówi Anita Denes-Ziemkiewicz, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.
- Szkolenie i cały projekt "WIP" kosztował będzie 71 547,05 zł, z czego z budżetu Gminy przeznaczono 7 512,44 zł. Pozostała kwota, w wysokości 64 034,61 zł, pochodzi z dofinansowania w ramach: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, poddziałanie 7.1.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej" - dodaje Anita Denes-Ziemkiewicz.


9 sierpnia 2009 - Dożynki Gminne - Gminy Strzegom

30 sierpnia w Tomkowicach odbędą się Dożynki Gminne - Gminy Strzegom.
Dożynki rozpoczną się o godzinie 12.00 Mszą Świętą na boisku sportowym. Po części oficjalnej o godzinie 13.45 - Misterium Chleba a później na uczestników czeka już tylko "zabawa".
W programie imprezy - Zespoły Folklorystyczne: "Kostrzanie", "Goczałkowianle", "Olszaniacy", Dorota Czekajło, "Biesiada Śląska" w wykonaniu "Śląskich Pieronów", Zespół country "Elektryczne Koguty", zabawa dożynkowa, loteria fantowa, konkursy z nagrodami, pokazy maszyn rolniczych.


9 sierpnia 2009 - Wyprawa na pielgrzymkę do Częstochowy

Ponad dwudziestoosobowa grupa wyruszyła 6 sierpnia ze Świebodzic na pielgrzymkę do Częstochowy.
Świebodziczanom nie straszna była kapryśna pogoda, pełni zapału, uśmiechnięci, nie przejmują się trudami wędrówki.
W miejscowości Łomnica pielgrzymów przywitał Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z Sekretarz Miasta Anną Żygadło.
Dzielna grupa reprezentantów miasta została poczęstowana przez Burmistrza pyszną grochówką, bułkami oraz owocami na deser. Pielgrzymi byli bardzo zadowoleni z tak miłego przystanku.
Tego dnia nie zabrakło także wspólnej modlitwy w intencji wszystkich mieszkańców Świebodzic.


8 sierpnia 2009 - Ruszyła III liga

Ruszyły rozgrywki nowego sezonu piłkarskiego.
W pierwszym spotkaniu o mistrzostwo III ligi piłki nożnej, Polonia-Sparta Świdnica pokonała dzisiaj w Kostrzynie nad Odrą zespół Celulozy.
Bramkę dającą prowadzenie dla gospodarzy strzelił w 11 minucie meczu Michał Rajkiewicz. Dwie zwycięskie bramki dla Polonii-Sparty Świdnica strzelili: w 55 minucie meczu - Arkadiusz Felich i w 86 minucie - Tomasz Urban.
Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Polonia-Sparta Świdnica 1:2.
Kolejne spotkanie w Świdnicy. Świdniczanie podejmą u siebie zespół Arki Nowa Sól.


8 sierpnia 2009 - Wakacyjny Turniej Koszykówki "Ekobasket"

Jutro na boisku Gimnazjum numer 2 w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 30 odbędzie się - Wakacyjny Turniej Koszykówki "Ekobasket".
Do turnieju mogą zgłaszać się dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 10-12 i 13-15 lat. Zapisy drużyn 4 osobowych (3+rezerwowy) rozpoczną się na miejscu zawodów od godziny 11.00.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in. telefony komórkowe.
Turnieje EKO Basket będą odbywać się przez całe wakacje, w różnych miastach Polskich. Z każdej zwycięskiej drużyny wyłaniany będzie "król kosza" - osoba, która w określonej ilości rzutów uzyska najwięcej punktów.
"Królowie kosza" zostaną zaproszeni na turniej finałowy z koszykarzami ekstraligi "MKS Znicza Jarosław".
Spośród "Królów Kosza" w każdej kategorii wiekowej wyłonieni zostaną "Mistrzowie Kosza" (decyduje ilość punktów zdobytych w określonej ilości rzutów).
Nagrodami głównymi dla "Mistrzów Kosza" są dwa bilety na mecz Koszykarskich Mistrzostw Europy Eurobasket w Katowicach 18 września 2009 roku. Turniej w Świdnicy rozpoczyna się o godzinie 12.00.


8 sierpnia 2009 - Wakacyjne atrakcje

Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie rozpoczął wakacyjną akcję wyjazdów na basen dla wszystkich chętnych dzieci z miejscowości znajdujących się na terenie Gminy Żarów.
Pierwszy wyjazd został zapoczątkowany przez wychowanków ze świetlicy środowiskowej w Zastrużu - grupa 21 osób wyjechała 21 lipca na basen do Świebodzic.
6 sierpnia 21 osób z Siedlimowic również miło spędziło czas w wodnym centrum w Świebodzicach.
Przed wejściem na basen dzieci zostały poinformowane przez ratowników o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk.
- Dzięki współpracy z sołtysami w najbliższym czasie dzieci i młodzież z innych miejscowości również skorzystają z basenowych atrakcji - mówi Marta Plizga z Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie. - Wyjazdy zostaną sfinansowane ze środków budżetu Gminy, przeznaczonych na realizację profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. Ponadto z tych samych środków został ufundowany transport dla 55 osób do Wrocławia. Dzieci z Wierzbnej 7 sierpnia 2009 r. wyjechały do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Akcja ta ma na celu dostarczenie dzieciom dużo radości oraz wskazanie alternatywnych - propagujących zdrowy i aktywny styl życia - sposobów spędzania czasu wolnego.


7 sierpnia 2009 - "Droga - poligon" - statystyka prawdę powie

Nasza akcja "Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis" zatacza coraz szersze kręgi.
To bardzo cieszy, to oznacza również, że jest ważna, że interesuje ludzi, nie tylko z naszego regionu, budzi zainteresowanie także w kraju.
Do dziś zebraliśmy ponad tysiąc podpisów popierających propozycję by wyciąć drzewa na najbardziej niebezpiecznym odcinku trasy ze Świdnicy do Strzegomia.
Odwiedziła nas dzisiaj telewizja TVN24 zainteresowana tym problemem. Dziennikarze rozmawiali z organizatorami akcji, rozmawiali też z ludźmi zbierającymi podpisy mającymi poprzeć wniosek i skierować go do instytucji mogących podjąć decyzję, by na tej drodze zniknęły wszystkie drzewa będące w trakcie najmniejszej kolizji drogowej "betonową ścianą", zbierającą śmiertelne żniwo.
W trakcie rozmowy, Jerzy Gaszyński zaproponował by odcinek ten potraktować po wycince drzew jako swego rodzaju "drogę - poligon" by móc po roku, czy dwóch jednoznacznie stwierdzić słuszność takiej decyzji. By w końcu uciąć bezsensowną walkę zwolenników i przeciwników takich działań. Statystyka w tym przypadku nie będzie kłamać i powie nam wszystkim co mamy robić w przyszłości.
Zdjęcia z dzisiejszej wizyty ekipy dziennikarzy - TVN24 i kilka zdjęć tragicznych wypadków na tym odcinku - >>> zobacz
Prosimy wszystkich chętnych, chcących w swoich sklepach czy instytucjach wyłożyć takie listy do podpisu o kontakt emailowy - >>> napisz lub telefoniczny - 792 195 229.


7 sierpnia 2009 - Zarządzanie Kapitałem Ludzkim

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza 15 września o godzinie 15:30 na spotkanie organizacyjno-informacyjne studiów podyplomowych Rachunkowość i Finanse - studia dla kandydatów na dyplomowanych księgowych, które współrealizowane jest z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Firmy w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 2/3.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia pod numerem telefonu: (074) 857 72 83 lub 852 24 73 , 0 512 305 222. W spotkaniu organizacyjno-informacyjnym wezmą udział dr hab. prof. UE Jacek Adamek - opiekun naukowy i dr Joanna Zuchewicz - kierownik studiów.
W celu uzyskania najnowszych informacji w sprawie tytułu zawodowego Dyplomowany Księgowy oraz zapoznania się z treścią uchwał podjętych na spotkaniu 20 lipca dotyczących Certyfikatu Dyplomowanego Księgowego. Zapraszamy do lektury strony Zarządu Głownego SKwP www.skwp.pl

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała oraz Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na 27 sierpnia na godzinę 15:30 spotkanie organizacyjne na studiach podyplomowych Kwalifikacje Pedagogiczne.


6 sierpnia 2009 - Przed finałem PŚ w WKKW w Strzegomiu

Po raz pierwszy w historii Polska gościć będzie finał Pucharu Świata w jednej z konkurencji jeździeckich - Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Zawody odbędą się w dniach 21-23 sierpnia w Strzegomiu. Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu.
"Tak ważna impreza odbędzie się po raz pierwszy w tej części Europy. Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) przyznała po raz kolejny organizację zawodów z udziałem światowej czołówki Polsce. Poprzednio byliśmy dwukrotnie organizatorem mistrzostw świata w powożeniu. Teraz przyszła kolej na tę niezwykle trudną, ale zarazem jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji - WKKW" - powiedział prezes Polskiego Związku Jeździeckiego Marcin Szczypiorski.
"Przez trzy dni w Strzegomiu zaprezentuje się światowa czołówka. Klasyfikację generalną PŚ po dziesięciu tegorocznych zawodach FEI opublikuje, po otrzymaniu wyników ostatnich zawodów eliminacyjnych w kanadyjskim Mansfield i brytyjskim Gatcombe, 7-9 sierpnia. Przyjadą do nas wszyscy najlepsi. Polacy spisywali się w tym roku nie najlepiej w eliminacjach i bardzo liczymy na "dzikie karty" dla gospodarzy. Zarówno my, jak i FEI nie wyobrażamy sobie, aby Polacy nie stanęli na starcie tych zawodów. Emocji w Strzegomiu nie zabraknie" - powiedział dyrektor zawodów, a w niedalekiej przeszłości czołowy polski WKKW-ista Marcin Konarski.
Obok finału Pucharu Świata w Strzegomiu odbędą się 2-gwiazdkowe zawody międzynarodowe. Rekordowa będzie pula nagród finału PŚ w Strzegomiu. Na nagrody organizatorzy przeznaczyli bowiem aż 290 tysięcy franków szwajcarskich (około 180 tysięcy euro), co plasuje Strzegom na czwartym miejscu zawodów na świecie, po imprezach w Lexington (USA) oraz brytyjskich w Badmintonie i Barnley.
Do atrakcyjności zawodów przyczyni się też nowa trasa krosu. Jej projektant Niemiec Ruediger Schwarz zmienił dotychczasową w 95 procentach. Z poprzedniej w tym samym miejscu pozostała jedynie przeszkoda wodna.
W trosce o bezpieczeństwo jeźdźców i koni organizatorzy zaprezentują po raz pierwszy "bezpieczne kłódki" uwalniające drągi na przeszkodach w momencie ich potrącenia oraz przeszkody o odpowiednim profilu.
Dla widzów przygotowano ponad dwa tysiące miejsc siedzących na stadionie oraz 350 przy oczku wodnym.


6 sierpnia 2009 - "Lato z ŚOSiR-em" zaprasza

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w ramach prowadzonej akcji "Lato z ŚOSiR-em" zaprasza na imprezy pod nazwą "Gry i zabawy sportowo rekreacyjne" a w nich: tory przeszkód, piłka plażowa, piłka nożna, gry zręcznościowe.
Imprezy odbywać się będą w każdy wtorek i czwartek sierpnia w godzinach 15.00 - 17.00.
To wszystko czeka na chętnych na terenie Skateparku przy ulicy Polnej Drogi w Świdnicy obok zalewu Witoszówki.


6 sierpnia 2009 - Festiwal Folkloru w Strzegomiu

XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu odbędzie się w dniach 12 - 16 sierpnia.
Również w tym roku, aby wzbogacić ofertę festiwalową Strzegomski festiwal będzie realizowany wspólnie z festiwalem w Nowej Rudzie, w którym uczestniczyć będą zespoły z: Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Cypru. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Świdnicy do udziału w XVIII edycji MFF zaproszone zostały zespoły: "Sierakowice" z Kaszub i "Blichowiacy" z Łowicza.
Tak, więc podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, będzie można podziwiać zespoły z: Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Cypru, Indonezji, Kolumbii, Filipin oraz Polski tj. "Sierakowice" z Kaszub i "Blichowiaków" z Łowicza.
Mamy nadzieję, iż tegoroczna edycja festiwalu dzięki bogatej ofercie usatysfakcjonuje wszystkich miłośników folkloru. Jesteśmy również przekonani, że dzięki ogromnej gościnności strzegomian oraz niezwykłej atmosferze festiwalowej wszyscy uczestnicy - zespoły goszczące w XVIII MFF wywiozą same miłe, niezapomniane wrażenia. Program Festiwalu - >>> zobacz


6 sierpnia 2009 - V Grand Prix MTB Solidarności

29 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się V Grand Prix MTB Solidarności.
Zdobyte punkty w wyścigu zaliczają się nie tylko do rankingu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, ale także będą uwzględniane w challenge'u Polskiego Związku Kolarskiego.
Wyścig organizowany jest z okazji 29 rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Są to także Mistrzostwa Polski NSZZ "Solidarność" w kolarstwie górskim.
W ciągu pięciu lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę wartość nagród oraz ilość startujących zawodników. Organizatorzy: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy ZPS Karolina, Sekcja Kolarska MKS Karolina oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna wstępnie zapowiadają pulę nagród w wysokości 10.000 złotych.
W sponsoring imprezy włączyły się także Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Zarząd Regionu Solidarności Dolnego Śląska. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji z trudami wymagającej trasy wyścigu zmagało się ponad 100 zawodników z całej Polski, a także z Republiki Czeskiej.
Już teraz zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji oraz kibiców do dopingowania startujących. Regulamin wyścigu - >>> zobacz


6 sierpnia 2009 - Remont szkoły

Trwa remont w budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie przy ulicy Ogrodowej.
Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych odnowione zostanie wnętrze budynku. W salach lekcyjnych będą nowe podłogi i drzwi, wygładzone i odmalowane ściany, podobnie w korytarzach. Wymieniona zostanie cała instalacja sanitarna, płytki i biała armatura. Dzięki tej inwestycji 1 września najmłodsi uczniowie gminy będą mogli rozpocząć swoją naukę w komfortowych warunkach.
Prace wewnątrz budynku które zostały zaplanowane w tegorocznym budżecie gminy to pierwszy etap całkowitego remontu obiektu. II etap planowany jest na rok 2010.


6 sierpnia 2009 - Zarządzanie Kapitałem Ludzkim

Firma Szkoleniowo-Doradcza - Anna Szywała wspólnie ze Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi zapraszają do udziału w studiach podyplomowych Zarządzanie Kapitałem Ludzkim.
Zajęcia dydaktyczne odbywać się będą w siedzibie Firmy Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 2/3.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć to wrzesień 2009 roku.
Zgłoszenia na studia przyjmowane są osobiście lub telefonicznie: (74) 857 72 83, (074) 662 62 03


5 sierpnia 2009 - HSBC FEI World Cup™ Eventing Final: Bilety rozdane

Wczorajszy konkurs szybkości cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu 13 minut rozdaliśmy 15 biletów na sobotni cross. W przyszłym tygodniu kolejna edycja konkursu. Zapraszamy do zabawy.
Tych, którym nie uda się dodzwonić informujemy, że już teraz można nabyć bilety w atrakcyjnych cenach: sobota - 15 zł, niedziela - 25 zł, karnet - 35 zł. Dzieci do 10 lat mają wstęp bezpłatny. Bilety na zawody dostępne są w salonach Empik, sklepach Media Markt, Saturn, wybranych biurach podróży oraz na stronach www.ticketpro.pl i www.WorldCupStrzegom.pl.
Podczas trzech dni zawodów oczy całego międzynarodowego świata wkkw w będą w napięciu śledzić zmagania na strzegomskim Hipodromie.
Zapraszamy do skorzystania z unikalnej szansy na zobaczenie na żywo rywalizacji o jedno w najcenniejszych jeździeckich trofeów na świecie.
Odwiedzający Strzegom widzowie będą uczestnikami wielkiej gali jeździeckiej, na której obok emocji sportowych nie zabraknie również efektownych pokazów oraz ciekawych atrakcji dla dzieci. Rozgrywany w pięknej scenerii Finał Pucharu Świata w wkkw to wyjątkowe połączenie widowiskowych zawodów jeździeckich z wielkim piknikiem dla całej rodziny.


5 sierpnia 2009 - Doroto - wracaj, Jesteś potrzebna wszystkim

"Wyjątkowo agresywne wpisy internautów, a przede wszystkim niesprawiedliwe oceny tzw. fachowców zajmujących się tematyką sportową, pismaków nie znających żadnego umiaru doprowadziły w końcu do odejścia wspaniałej siatkarki - Doroty Świeniewicz z narodowej reprezentacji Polski.
Tym samym najlepszej siatkarki Europy 2005, po 25 latach zawodowej gry w siatkówkę nie zobaczymy już w występach reprezentacji kraju.
Nie pozwólmy, aby Honorowa Obywatelka Miasta Świdnicy, która w tak wspaniały sposób reprezentowała nasze miasto, nasz powiat na arenie międzynarodowej padła ofiarą niesprawiedliwej krytyki ludzi nieodpowiedzialnych.
Doroto, jesteśmy całym sercem z Tobą. Dostarczałaś nam swoją grą tyle emocji i radości.
Jesteś fantastyczną siatkarka i to głównie dzięki Tobie Polska zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Europy.
Dla nas Jesteś naszym Złotkiem. Świdnica jest z Ciebie dumna. Pamiętaj, że prawdziwych kibiców, którzy w Ciebie wierzą jest tysiące, a tych, którzy piszą obraźliwe słowa jedynie kilku. To ludzie obrażający wszystko i wszystkich, dziś piszą o siatkówce, jutro o kwiatkach by za czas jakiś stać się "fachowcami" np. od hodowli.
Ty byłaś, jesteś i będziesz, o nich nikt nie będzie pamiętał. Głowa do góry i wracaj do reprezentacji bo Jesteś tam potrzebna, Jesteś potrzebna też nam, chcemy nadal podziwiać Ciebie na światowych arenach."
Redakcja.

Prosimy Państwa o ocenę tej sytuacji, prosimy też o głosy nawołujące do zmiany decyzji i powrotu naszej wspaniałej Doroty do reprezentacji - wejdź i napisz.


5 sierpnia 2009 - Orlik będzie tańszy

Nie 1,5 mln, ale niewiele ponad 1 mln kosztować będzie budowa Orlika przy Szkole Podstawowej nr 4.
Według zeszłorocznych obliczeń realizacja programu "Orlik 2012" miała kosztować ok. 1,8 mln zł. Po przeszacowaniu kosztów budżet inwestycji w tym roku miał się zamknąć w kwocie 1,5 mln. Wnikliwa analiza projektu oraz kosztów, a w konsekwencji decyzja o odłożeniu zadania na kolejny rok, przyniosła teraz realną korzyść. Ostatecznie bowiem budowa obiektu zrealizowana zostanie za 1.037 tys. zł. Na obniżenie ceny wpłynęła ogólna sytuacja gospodarcza w kraju jak również fakt, że obecnie na rynku funkcjonują firmy wyspecjalizowane w budowie boisk.
Do zadania 666 tys. dokłada Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz samorząd województwa dolnośląskiego.
W ramach inwestycji, która rozpocznie się jeszcze w sierpniu, powstanie boisko ze sztuczną murawą do gry w piłkę nożną oraz drugie - wielofunkcyjne o nawierzchni z poliuretanu, a także budynki szatniowo-sanitarne. Boiska będą wyposażone w bramki, siatki i kosze, ogrodzone oraz oświetlone. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na połowę listopada br., a przeprowadzi je konsorcjum "DABRO-BAU" z Opoczki z partnerem, firmą "UNIPOL" ze Szczecina.
W zeszłym roku w mieście powstało aż sześć nowych boisk. Wiosną Ośrodek Sportu i Rekreacji wzbogacił się o kolejne. Konsekwentnie poprawiamy bazę sportową w Świdnicy. Chcemy, by młodzi świdniczanie mieli dostęp do nowoczesnych obiektów - stwierdza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


5 sierpnia 2009 - Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis

Publikujemy dzisiaj kolejny email poparcia w akcji jaką prowadzimy - "jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis".
Dotarł on do naszej redakcji z dalekiego Sanoka co dowodzi, że tej niebezpiecznej drogi (odcinek na trasie Świdnica - Strzegom) nie można zapomnieć.
Przejeżdżam tą drogą kilka razy do roku odwiedzając najbliższych i zgroza ogarnia na widok wąskiej drogi ograniczonej drzewami.
Weźcie przykład z Sanoka, stare przydrożne drzewa wycięto. Nie stwarzają już takiego zagrożenia dla kierowców.
Pozdrawiam z "Końca świata" - Aneta (dawna mieszkanka Świdnicy)

Akcja - "jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis" >>> zobacz


5 sierpnia 2009 - Mieszkańcy Powiewiórki dziękują świdniczanom

Podziękowania za otwartość i konkretne gesty pomocy przywiozła delegacja, która kilka dni spędziła na Litwie, uzgadniając z ekspertami litewskimi przygotowanie dokumentacji technicznej na remont kościoła w Powiewiórce.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że Polacy w Ojczyźnie pamiętają o nas i o Marszałku. Wierzymy, że akcja się uda i czekamy z niecierpliwością na remont - z przekonaniem mówiła Maria Palińska, opiekująca się kościołem w Powiewiórce.
Przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miasta oraz architekt Maciej Małachowicz od 27 do 30 lipca prowadzili na Litwie rozmowy z urzędnikami i architektami, spotkali się z mieszkańcami Powiewiórki, a także zrobili niezbędne pomiary kościoła i rozmawiali z ks. Janem Czerniawskim, gospodarzem obiektu.
Ta wizyta to duży krok w kierunku rozpoczęcia prac remontowych. By je wykonać, potrzebne są odpowiednie dokumenty. Po oględzinach kościoła przygotowana zostanie ekspertyza techniczna, a następnie projekt budowlany. Środki na ich opracowanie przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wyjaśnia cel wizyty Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, i dodaje - Chcieliśmy również osobiście poinformować Polaków tu mieszkających, że wielu ludzi pracuje nad tym, by świątynia odzyskała swoją świetność. Spotkaliśmy się z niesamowitą serdecznością zarówno ze strony Edwarda Puncewicza, starosty niemenczyńskiego i jego współpracowników jak i członkiń zespołu "Sużanianka", którzy gościli w listopadzie zeszłego roku w Świdnicy. Po drugiej stronie granicy nie brakuje życzliwych ludzi, którzy wspierają nas w tym trudnym, ale i ważnym dziele ratowania pamiątki po Józefie Piłsudskim.
Obecnie na koncie akcji jest 85 tys. Zbiórka trwa nadal.


5 sierpnia 2009 - Marihuana u Czecha

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu w ramach wspólnych działań z funkcjonariuszami Izby Celnej we Wrocławiu (Referat Wałbrzych) zatrzymali 31-letniego obywatela Czech, który posiadał przy sobie środki odurzające w postaci marihuay w ilości 3,49 g.
Zatrzymanego osadzono w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych oraz powiadomiono Ambasadę Republiki Czeskiej w Warszawie.
Przypomnijmy:
W Polsce zarówno import, produkcja, pośrednictwo w sprzedaży, jak i samo posiadanie marihuany jest nielegalne i stanowi przestępstwo.
Za samo posiadanie marihuany grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności, natomiast udzielanie marihuany innej osobie zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności, a udzielanie jej małoletniemu jest zbrodnią, zagrożoną karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Ustawa przestrzegana jest bardzo rygorystycznie.


5 sierpnia 2009 - Jubileuszowy Memoriał Pawła Sosika

Już po raz dziesiąty w Świebodzicach odbędzie się wyścig kolarski Memoriał Pawła Sosika. W tym roku będzie to już dziesiąta edycja. Kolarze wystartują 16 sierpnia, o godz. 10.00, tradycyjnie z Osiedla Piastowskiego. Trasa wyścigu wiedzie drogami na pętli zamkniętej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin-Olszany - Świebodzice. Wyścig zostanie rozegrany w czterech kategoriach wiekowych: junior młodszy, juniorki młodsze, juniorki, kobiety open.
- Start w wyścigu zapowiedziały czołowe polskie zespoły i zawodnicy, min. Maja Włoszczowska, ubiegłoroczna triumfatorka, wicemistrzyni olimpijska i aktualna Mistrzyni Europy) - wylicza Władysław Góra z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik", organizatora wyścigu.
- Swój udział zapowiedziała też Aleksandra Dawidowicz, aktualna młodzieżowa Mistrzyni Europy i Anna Szafraniec, 4. zawodniczka Mistrzostw Europy. Awizowany jest również udział zawodników z Niemiec, Litwy i Białorusi.
Memoriał Pawła Sosika stanowi czwarty etap Wałbrzyskiego Górskiego Wyścigu Kolarskiego, który zostanie rozegrany w Wałbrzychu, Głuszycy i Walimiu. Wyścig upamiętnia wspaniałego, młodego kolarza, pochodzącego ze Świebodzic, którego kariera sportowa została przerwana przez tragiczną śmierć. Corocznie zawody rozpoczynają się od złożenia kwiatów na grobie Pawła. W uroczystościach otwarcia wyścigu biorą też udział rodzice zmarłego kolarza.
Wyścig finansuje świebodzicki samorząd, a także pozyskani przez Klub sponsorzy i partnerzy. Organizatorem jest Ludowy Kolarski Klub Sportowy "Górnik" Wałbrzych.


4 sierpnia 2009 - "Silesian Cup" w Świdnicy

Ceremonią otwarcia rozpoczął się dzisiaj IV Międzynarodowy Turniej Piłkarski "Silesian Cup" w Świdnicy. Od godziny 10.00 do godziny 17.00 trwają rozgrywki grupowe.
W turnieju udział biorą zespoły: Gryf Świdnica, FC Dac (Słowacja), Niedźwiadek Chełm, Żyrardowianka Żyrardów, Tarnovia Tarnów, Darzbór Szczecinek, Sas Skierniewice, Lechia Dzierżoniów, UKS Zielona Góra, Javoria Jawor, Cukrownik Pszenno, Odra Opole, Stal Chocianów, Victoria Wałbrzych.
W piątek rozpoczną się rozgrywki półfinałowe. Zwycięzców poznamy w sobotę kiedy to odbędą się już mecze finałowe.


4 sierpnia 2009 - Sprawa tamy

Powraca temat dotyczący uporządkowania spraw związanych z tamą i zbiornikiem retencyjnym w Lubachowie. Tegoroczna powódź po raz kolejny pokazała, jak wiele kwestii nie zostało w ogóle ustalonych a obawa przed zalaniem domostw pojawia się za każdym razem przy niepomyślnych prognozach pogody.
Do tego doszły problemy związane z ustalenie kilku kluczowych elementów powodujących prawidłowe zarządzanie zarówno samym obiektem, jak i jego otoczeniem. Dlatego w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu, podczas którego omawiano sprawę tamy i jej najbliższej okolicy. Postanowiono, że jako pierwszą należy wyjaśnić sprawę związaną z podziałem kompetencji przy podejmowaniu interwencji przez Policję i Straż Pożarną ze Świdnicy i Wałbrzycha. Dotyczy to także służb drogowych oraz wydziałów zarządzania kryzysowego z obu powiatów. W spotkaniu oprócz członków zarządu obu powiatów brali udział także przedstawiciele tych służb z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego.
-"Podczas spotkania ustalono podział kompetencji na terenie tamy. Teraz wiemy już, do którego miejsca interweniować mają nasze służby, a od którego służby sąsiedniego powiatu." - wyjaśnia Roman Etel, Członek Zarządu Powiatu w Świdnicy.
Taka interwencja jest często konieczna szczególnie wtedy, gdy na parkingu tuż pod tamą oraz na tamie i moście zaraz pod nią zbierają się nierozważni gapie, obserwujący zwiększone zrzuty wody podczas zagrożenia powodziowego. Jest to z pewnością bardzo widowiskowe i ciekawe zjawisko, ale także szczególnie niebezpieczne.
- "Podczas spotkania udało się także ostatecznie ustalić, kto jest zarządcą drogi i mostu znajdującego się w niedalekiej odległości od tamy. Do tej pory podział administracyjny tego terenu był wyjątkowo niejasny. Teraz już wiemy, że np. zarządcą mostu jest powiat wałbrzyski." - wyjaśnia Roman Etel z Zarządu Powiatu w Świdnicy.
Co więcej także droga nie należy do naszego powiatu, mimo, że kilka posesji z naszego terenu umiejscowionych jest właśnie przy niej.
-"Już niebawem staną tam tablice informacyjne, które będą znaczyły granicę między naszymi powiatami. Dodatkowo zamknięty zostanie dostęp dla pojazdów nieupoważnionych do wjazdu na teren parkingu pod tamą. Dzięki temu miejsce to zostanie zamknięte i gapie nie będą mogli już tam parkować." - mówi Marek Olesiński, Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Te ustalenia to dopiero początek porządkowania spraw związanych z tamą. Pozostaje jeszcze bardzo ważny temat dotyczący zarządzania zrzutami wody. Ustalono, że kolejne spotkanie będzie próbą zmierzenia się z tym trudnym tematem.


4 sierpnia 2009 - Gotowa na WKKW

31 lipca odbyło się uroczyste otwarcie nowo wyremontowanej drogi gminnej do miejscowości Morawa.
Z tej okazji mogliśmy gościć w Strzegomiu wojewodę dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca i posła na Sejm RP Zbigniewa Chlebowskiego.
Obaj politycy w swoich przemówieniach podkreślali znaczenie "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011", czyli tzw. "schetynówek", w ramach którego wyremontowano drogę gminną nr 11075 D.
- Inwestycja ta jest bez wątpienia wspólnym sukcesem, rządu, województwa oraz naszej lokalnej społeczności. Jestem przekonany, że o konieczności jej przeprowadzenia przekonają się, już w sierpniu, zarówno strzegomianie, jak i goście spoza naszej gminy, którzy wezmą udział w prestiżowej imprezie sportowej, jaką jest Finał Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - mówił z kolei burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz.
Burmistrz podziękował również posłowi Zbigniewowi Chlebowskiemu, który wspierał działania gminy w realizacji tej inwestycji.
Następnie uroczystego przecięcia wstęgi dokonali - wojewoda Rafał Jurkowlaniec, poseł Zbigniew Chlebowski, burmistrz Lech Markiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn.
Następnie wszyscy zgromadzeni podczas przejazdu drogą mieli okazję podziwiać efekty prac, jakim została ona poddana.
"Schetynówka" to jedna z ważniejszych inwestycji w gminie Strzegom, która została zrealizowana w ostatnim czasie, dzięki efektywnemu pozyskiwaniu przez nasz samorząd środków pozabudżetowych. Przypomnijmy, że poza remontem drogi, możemy pochwalić się również boiskiem "Blisko Boisko". W trakcie realizacji jest ponadto boisko "Orlik". Jednak najważniejszym przedsięwzięciem, na które pozyskano niebagatelną kwotę prawie 40 mln zł, będzie, tak bardzo wyczekiwana, kanalizacja siedmiu wsi naszej gminy oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków.


4 sierpnia 2009 - Doradzą świdniczanom

Pracownicy wrocławskiego Terenowego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich spotkają się ze świdniczanami, by pomóc im w rozwiązaniu trudnych spraw.
14 sierpnia (piątek) od godziny 10.00 do 14.00 w Urzędzie Miejskim (pokój numer 26, parter) będzie można uzyskać pomoc od dyżurujących przedstawicieli Terenowego Biura RPO.
Zakres działania tej instytucji jest szeroki, gdyż obejmuje interwencje w przypadku naruszenia praw i wolności obywatela. Szczegółowe informacje o sprawach, którymi zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich, można znaleźć na stronie www.brpo.gov.pl.
Zapisy na konsultacje do 12 sierpnia (środa) prowadzi pani Urszula Larecka w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego (pokój numer 27), numer telefonu 074/8562943.
Na spotkanie należy przygotować krótkie pismo z nakreślonym problemem oraz przynieść dokumentację dotyczącą poruszanej sprawy.


4 sierpnia 2009 - "Popraw Klimat Swojego Miasta"- konkurs ekologiczny

W ramach kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Urząd Miejski w Świebodzicach ogłasza konkurs plastyczny, który adresowany jest do wszystkich uczniów i przedszkolaków - indywidualnie, tematem jest motto przewodnie tegorocznej kampanii, które brzmi: "Popraw Klimat Swojego Miasta".
Technika prac jest dowolna, format (nie większy niż 70/100 cm). Podpisane prace w prawym dolnym rogu (imię, nazwisko, szkoła, klasa) proszę dostarczać do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, ul. Rynek 1 lub do Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej, ul. Wolności 13 (2 piętro).
Na prace plastyczne czekamy do 15 września.
Rozdanie nagród odbędzie się podczas Happeningu Rowerowego 22 września, prosimy, aby autorzy prac byli obecni na imprezie.


4 sierpnia 2009 - Festyn z okazji święta Św. Krzysztofa patrona kierowców

W niedzielę 26 lipca na boisku sportowym w Marcinowicach odbył się festyn zorganizowany przez Stowarzyszenie Krzewienia Trzeźwości w Rodzinie "Jasny Horyzont".
Uroczystość, z okazji święta Św. Krzysztofa patrona kierowców, była okazją do poświęcenia pojazdów i ich użytkowników. Ceremonii tej przewodniczył ks.Kanonik Marian Lewandowski wraz z ks. Diakonem Pawłem Schanne.
Każdy kierowca otrzymał ulotkę "Wyhamuj w porę - kierowca i alkohol" promującą trzeźwość, jazdę bez alkoholu.
Festyn był bardzo dobrą okazją do promowania zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych. Panowie Policjanci z miejscowego Posterunku Policji przeprowadzili zabawę przy użyciu alkogogli symulujących stan po spożyciu alkoholu. Nagrody dla uczestników konkursów ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach.


3 sierpnia 2009 - Wybory w MKS "Świdnica"

Dzisiaj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyło się Zgromadzenie Sprawozdawczo - Wyborcze Członków Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Zgodnie z obowiązującym statutem Klubu zebranie podsumowujące czteroletnią kadencję Zarządu głosowało nad udzieleniem absolutorium dotychczasowemu Prezesowi Klubu - Elżbiecie Gaszyńskiej. Takie absolutorium otrzymała jednogłośnie została tez wybrana ponownie na to stanowisko. Za największy sukces klubu mimo olbrzymich problemów finansowych i organizacyjnych uznano tegoroczny brązowy medal Mistrzostw Polski Młodziczek
Podczas dzisiejszego zgromadzenia wybrano też nowy Zarząd Klubu zwiększając liczbę członków z dotychczasowych trzech do pięciu. Nowy zarząd Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" tworzą dostając najwięcej głosów: Jerzy Gaszyński (13) Piotr Godula, Marek Barszcz i Marek Tuziński (po 12) i Lech Stankiewicz (9).


3 sierpnia 2009 - "II Giełda Staroci i Różności"

W słoneczną pierwszą sobotę sierpnia na Placu Ratuszowym odbyła się "II Giełda Staroci i Różności".
Już od wczesnych godzin rannych pod Ratusz docierali wystawcy z Wrocławia, Legnicy, Sobótki, Wałbrzycha, a nawet goście z Włoch. Pierwsi wystawcy przyjechali około godziny piątej, przed ósmą ciężko było o znalezienie wolnego miejsca.
Na giełdzie można było spotkać wytrawnych sprzedawców z takich dziedzin jak militaria, zegary, porcelana, obrazy, meble, dywany, aparaty fotograficzne, numizmatyka i inne. Odwiedzający mogli znaleźć coś specjalnego dla siebie. Większość przedmiotów była po fachowej renowacji, dzięki czemu nadawała się do bezpośredniego użytku.
Świebodzicka Giełda Staroci jest nie tylko miejscem handlu. Jest również miejscem spotkań wystawców, stałych klientów, rodzin, młodszych i starszych ludzi, którzy z miłości do antyków i przedmiotów z duszą często przyjeżdżają z bardzo daleka po to, by przenieść się na moment w świat poszukiwaczy skarbów. Wśród odwiedzających Giełdę byli nie tylko mieszkańcy Świebodzic, a także turyści z sąsiednich miast. A mieszkańcy, którzy wybrali się na szybkie zakupy nie mogli oprzeć się temu, by nie odwiedzić giełdy.
Z rozmów przeprowadzonych z wystawcami wynika, że "Giełda Staroci i Różności" cieszy się dużym zainteresowaniem, zainteresowani jednogłośnie chcą by odbywała się co miesiąc. Zdjęcia z giełdy - >>> zobacz


3 sierpnia 2009 - HSBC FEI World Cup™ Eventing Final - rozdajemy bilety

Ogłaszamy Wielki Konkurs Szybkości. Wszystkich osobom, które zadzwonią do biura zawodów Finału Pucharu Świata Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego we wtorek, 4 sierpnia, między godziną 13.00 a 13.13 wręczymy bezpłatne bilety na imprezę.
Należy dzwonić po numer 074 855 07 34.
Tych, którym nie uda się dodzwonić informujemy, że już teraz można nabyć bilety w atrakcyjnych cenach: sobota - 15 zł, niedziela - 25 zł, karnet - 35 zł. Dzieci do 10 lat mają wstęp bezpłatny.
Bilety na zawody dostępne są w salonach Empik, sklepach Media Markt, Saturn, wybranych biurach podróży oraz na stronach www.ticketpro.pl i www.WorldCupStrzegom.pl.
Podczas trzech dni zawodów oczy całego międzynarodowego świata wkkw będą w napięciu śledzić zmagania na strzegomskim Hipodromie. Zapraszamy do skorzystania z unikalnej szansy zobaczenia na żywo rywalizacji o jedno w najcenniejszych jeździeckich trofeów na świecie.
Odwiedzający Strzegom widzowie będą uczestnikami wielkiej gali jeździeckiej, na której obok emocji sportowych nie zabraknie również efektownych pokazów oraz ciekawych atrakcji dla dzieci.
Rozgrywany w pięknej scenerii Finał Pucharu Świata w wkkw to wyjątkowe połączenie widowiskowych zawodów jeździeckich z wielkim piknikiem dla całej rodziny.


3 sierpnia 2009 - Pomoc na usuwanie skutków powodzi

Gmina Marcinowice otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesę na odbudowę zniszczeń powstałych w wyniku powodzi.
Rządowa pomoc wyniesie 400 tysięcy złotych. Zgodnie z zapisami w warunkach promesy udział środków dotacji wykazanych w rozliczeniu zadań nie może przekroczyć 80%, pozostała część pokryta zostanie z budżetu gminy jako wkład własny. Pomoc musi być wykorzystana do końca br.
Okres żniw i intensywnych prac polowych spowodował konieczność rozpoczęcia już usuwania strat w infrastrukturze. Do chwili obecnej z budżetu gminy wydatkowano na ten cel sumę 168 tys. zł.
Łącznie w budżecie gminy ponad 683 tys. zł zostanie przeznaczone na: remont dróg, przepustów, studzienek i rowów, budynków komunalnych, wynagrodzeń dla strażaków za udział w akcji, zakup piasku, pompy i odzieży dla Ochotniczych Straży Pożarnych, które to rzeczy zostały zniszczone w czasie powodzi.
Ponad 18 tys. zł wyniósł koszt wywozu nieczystości z miejscowości, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi.


3 sierpnia 2009 - Wakacyjny Turniej Koszykówki "Ekobasket"

W niedzielę, 9 sierpnia na boisku Gimnazjum numer 2 w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 30 odbędzie się - Wakacyjny Turniej Koszykówki "Ekobasket".
Do turnieju mogą zgłaszać się dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 10-12 i 13-15 lat. Zapisy drużyn 4 osobowych (3+rezerwowy) rozpoczną się na miejscu zawodów od godziny 11.00.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in. telefony komórkowe.
Turnieje EKO Basket będą odbywać się przez całe wakacje, w różnych miastach Polskich. Z każdej zwycięskiej drużyny wyłaniany będzie "król kosza" - osoba, która w określonej ilości rzutów uzyska najwięcej punktów.
"Królowie kosza" zostaną zaproszeni na turniej finałowy z koszykarzami ekstraligi "MKS Znicza Jarosław".
Spośród "Królów Kosza" w każdej kategorii wiekowej wyłonieni zostaną "Mistrzowie Kosza" (decyduje ilość punktów zdobytych w określonej ilości rzutów).
Nagrodami głównymi dla "Mistrzów Kosza" są dwa bilety na mecz Koszykarskich Mistrzostw Europy Eurobasket w Katowicach 18 września 2009 roku. Turniej w Świdnicy rozpoczyna się o godzinie 12.00.


3 sierpnia 2009 - Poszukiwany 78 letni mieszkaniec Świdnicy odnaleziony

Zakończyły się poszukiwania 78 - letniego mężczyzny, który 27 lipca 2009 roku wyszedł z domu i nie powrócił do miejsca swojego zamieszkania. Został odnaleziony.
1 sierpnia około godziny 21.00 policjanci odnaleźli zaginionego Jana Sipowicza.
Mężczyzna przebywał w okolicy pętli autobusowej przy ulicy Sikorskiego. Jego stan zdrowia lekarze określili jako dobry. Po przeprowadzonych badaniach Pan Jan wrócił do domu.
Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia zaginionego.


3 sierpnia 2009 - Zabawa w "Przystani"

Jak co miesiąc w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbyła się kolejna "zabawa".
Seniorom nie przeszkadzała nawet wysoka temperatura by dobrze się bawić.
Na wieczorkach tanecznych uczestniczą nie tylko pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu ale również seniorzy z zewnątrz, zaprzyjaźnieni z ośrodkiem. Na takich zabawach panuje atmosfera taka jak na co dzień - ciepła i rodzinna. Kolejna zabawa już niebawem, osoby chcące być razem z nami prosimy o kontakt pod numerem 074 853 - 87 - 70.


2 sierpnia 2009 - Dorota Świeniewicz - odchodzi

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na turnieju siatkarskim World Grand Prix rozgrywanym w Kielcach z reprezentacją pożegnała się Dorota Świeniewicz. Oto jej oświadczenie:
"Od bez mała 25 lat siatkówka zawładnęła moim życiem stała się pasją, z czasem miłością i w końcu niezłym dochodem. Kiedyś usłyszałam frazę, że szczęśliwym jest człowiek, który wykonuje to co kocha i lubi, a jeżeli ma możliwość przekształcić to w źródło utrzymania, to czegoż od życia wymagać więcej. Los pozwolił mi znaleźć się w grupie szczęśliwców, którym się to udało.
Często powtarzałam, że dopóki gra w siatkówkę będzie dawała mi radość będę grała. Ciągle jest dla mnie bardzo ważna, co więcej chyba nie potrafię żyć normalnie bez niej, ale przyszedł moment w którym przynajmniej w pewnym wymiarze muszę powiedzieć dość.
Nie siatkówki, lecz tego co się wokół niej wytworzyło, szczególnie w odniesieniu do drużyny narodowej.
zdałam sobie sprawę, że minęły czasy kiedy z rozpierającą pierś dumą jechałam na zgrupowanie reprezentacji. Ogromna szkoda, że właśnie teraz kiedy zapanowała w kadrze właściwa atmosfera i naprawdę odrodził się duch zespołu, grupa wytrawnych "znawców" materii wzięła w ogień krytyki nasze poczynania i wytworzyła nieznaną nam do tej pory presję. Owszem zdarzały się w przeszłości opinie krytyczne ze strony dziennikarzy i tzw. ludzi z branży, ale dzisiaj w dobie pozornie pełnej anonimowości kilka osób z licznej rzeszy sympatyków siatkówki, postanowiło wziąć sprawy mojej siatkarskiej kariery w swoje ręce. Nie mam i nigdy nie miałam pretensji do fachowej i bez stronnej krytyki, ale maniakalne atakowanie mnie musiało w końcu przynieść skutki. Zapewniam że fizycznie nic mi nie dolega, lecz moja psychika nie jest już w wystarczającym stopniu odporna na stres.
Oświadczam zatem, że definitywnie kończę karierę reprezentacyjną.
Dziękuję wszystkim koleżankom z reprezentacji za wspaniałe chwile przeżyte razem, za pomoc w trudnych chwilach i okazane mi zaufanie, trenerowi Matlakowi za odwagę, stanowczość i uszanowanie mojej decyzji, mężowi i synowi za wyrozumiałość dla moich czasami niezrozumiałych dla nich wyborów i w końcu specjalne podziękowania z głębi serca dla wszystkich prawdziwych kibiców siatkówki w Polsce i za granicą, dzięki którym mogę powiedzieć - warto było. Dorota Świeniewicz"
Zdjęcie z telewizji Polsat-Sport


2 sierpnia 2009 - Jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis

Szanowna Redakcjo "Dziennika".
Bardzo cieszy mnie fakt, że włączyliście się do akcji mającej na celu usunięcie tych nieszczęsnych drzew przy drodze Strzegom-Świdnica.
Ja jestem mieszkańcem Stanowic więc dużo wiem na temat tego co na tej drodze się dzieje.
W zeszłym roku nasza OSP interweniowała 15 razy, a w tym roku już 9 razy - mam na myśli tylko najpoważniejsze wypadki (najczęściej z ofiarami śmiertelnymi).
Jestem Radnym Rady Miejskiej w Strzegomiu i dzięki temu udało się we współpracy z Powiatem Świdnickim i Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei usunąć kilka drzew, które ograniczały widoczność przy wyjeździe ze Stanowic na drogę 374.
Szkoda tych drzew, ale przecież można zamiast nich nasadzić wiele drzew w innym miejscu. Szanuję przyrodę, ale chyba ważniejsze jest życie ludzkie.
Z wyrazami szacunku Piotr Szmidt
Akcja - "jesteś kierowcą, bywasz pasażerem - poprzyj akcję - złóż podpis" >>> zobacz


2 sierpnia 2009 - Zaproszenia wysłane

W 1974 roku przebywałem w Świdnicy na zgrupowaniu kadry skoczków do wody i z pobytu w Świdnicy mam bardzo miłe wspomnienia.
Tak wspomina Świdnicę obecny trener Otyli Jędrzejczak - dr Robert Białecki.
Zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego "SVIDA" stara się zaprosić do Świdnicy Otylię Jędrzejczak - wielokrotną medalistkę olimpijską, mistrzostw Świata i Europy na zakończenie "Świdnickiej Ligi Pływackiej 2009" i zawody " Świdnicka Gwiazdka 2009", które zostaną rozegrane w grudniu tego roku.
Po wielu rozmowach pan Robert Białecki wyraził wstępną gotowość na przyjazd do Świdnicy jednak uzależnione jest to od startu w Mistrzostwach Europy jakie odbędą się w grudniu w Turcji, w razie udziału w mistrzostwach przyjazd przełożony zostanie na jedna z edycji Świdnickiej Ligi Pływackiej w 2010 roku.
Do udziały w zawodach zostały wysłane zaproszenia do klubów z miast partnerskich Świdnicy i jeśli będą pozytywne odpowiedzi to uda się zorganizować międzynarodowe zawody z udziałem silnych klubów z Dolnego Śląska.
Ponadto podjęto rozmowy z trenerem Pawłem Słomińskim aby zaprosić obecnego wicemistrza świata na dystansie 200 metrów stylem motylkowym - Pawła Korzeniowskiego.


2 sierpnia 2009 - "Świdnica" czeka na Ciebie

Od kilkunastu dni, użytkownicy naszego serwisu chcąc skorzystać z czatu mogą to zrobić w znacznie łatwiejszy sposób niż dotychczas. Panel pokoju Świdnica jest już dostępny na stronie dziennika. Wystarczy wpisać swój nick by porozmawiać ze znajomymi lub ich tam poszukać.
Jeśli masz kamerkę internetową będziesz mógł oglądać rozmówców i być widziany.
Zachęceni przykładem innych miast i regionów w Polsce, chcemy aby i nasz rejon, nasz powiat, nasza ziemia świdnicka, posiadała swoje miejsce na czacie Onetu.
Pokój regionalny o nazwie "Świdnica" ma służyć wszystkim, w pokoju tym można rozmawiać na każdy temat.
Jeśli masz pomysł na rozmowę, masz ciekawy temat do poruszenia, chciałbyś aby o pewnej godzinie, określonego dnia na czacie spotkali się np miłosnicy psów, czy chętni rozmawiać o sporcie, poruszyć sprawy kultury - >>> napisz do nas, zapowiemy to w informacjach "dziennika", że takie spotkanie się odbędzie.


2 sierpnia 2009 - Zarządzanie Kapitałem Ludzkim

Firma Szkoleniowo-Doradcza - Anna Szywała wspólnie ze Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi zapraszają do udziału w studiach podyplomowych Zarządzanie Kapitałem Ludzkim.
Zajęcia dydaktyczne odbywać się będą w siedzibie Firmy Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 2/3.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć to wrzesień 2009 roku.
Zgłoszenia na studia przyjmowane są osobiście lub telefonicznie: (74) 857 72 83, (074) 662 62 03


1 sierpnia 2009 - "Szczęściarz z bronią"

"- Należałem do jednej z dwóch band chłopaków w naszej wsi - opowiada, uśmiechając się do tych wspomnień.
- Byliśmy, niestety, słabsi i nieraz dostawaliśmy od tych drugich łomot. Pomyślałem więc, że z pistoletem w ręce poradzimy sobie z nimi. Zagoniliśmy ich do pobliskiego PGR, gdzie w wielkim strachu się poddali.
Byłem z siebie dumny. Jednak pech chciał, że jeden z tamtych chłopaków był synem wysoko postawionego pracownika Urzędu Bezpieczeństwa. " To fragment interesującego artykułu zatytułowanego "Szczęściarz z bronią" o Stanisławie Gabrysiu i jego unikalnym "Muzeum Broni i Militariów" jaki ukazał się w najnowszym, sierpniowym wydaniu miesięcznika Reader's Digest.


1 sierpnia 2009 - "Strong Man"

W dniach 25 i 26 lipca w Trzebiatowie odbyły się indywidualne Mistrzostwa Polski "Strong- Man". Wzięła w nich udział cała czołówka polskich Strong-Man-ów z Mariuszem Pudzianowskim na czele. W pierwszym dniu przy Ratuszu odbyły się eliminacje, a następnego dnia na Stadionie Miejskim rozegrano finały.
Do grupy finałowej awansował też zawodnik "Tytana" - Wojciech Jastrząb, który start w eliminacjach przypłacił jednak kontuzją nadgarstka.
Niedzielne finały, które odbywały się przy dużym zainteresowaniu przybyłych tu kibiców miały ciekawy przebieg. Doping kibiców mobilizował szczególnie mieszkańca Trzebiatowa Grzegorza Szymańskiego.
Tytan Wojciech Jastrząb również walczył zdobywając kolejne punkty w doborowym gronie najlepszych Strong-Manów Polski. W finale trudno mu było jednak walczyć o najwyższe pozycje z uwagi na ból nadgarstka.
Ostatecznie w zawodach zdecydowanie zwyciężył Mariusz Pudzianowski (42 punkty), na drugim miejscu Grzegorz Szymański, który tylko 1 punktem wyprzedził Krzysztofa Radzikowskiego.
Uwaga - 22 sierpnia na stadionie ŚOSiR przy ulicy Śląskiej w Świdnicy - zawody Strong-Man 2009


1 sierpnia 2009 - "Demolka" w Przedszkolu nr 2

Rozburzone ściany, pełno gruzu - tak wygląda obecnie parter jednego z budynków Publicznego Przedszkola nr 2 w Świebodzicach.
Nie chodzi tu jednak o działanie wandali tylko prowadzony właśnie remont pomieszczenia, w którym powstanie kolejny oddział przedszkolny.
Ponieważ zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach miejskich jest wciąć bardzo dużo, władze miasta zdecydowały o wygospodarowaniu dodatkowego lokum na nowy oddział dziecięcy. W ubiegłym roku takie dodatkowe oddziały powstały w Przedszkolu nr 2 i 3 - "Niezapominajka".
W Świebodzicach działają w sumie trzy przedszkola: dwa publiczne, prowadzone przez gminę oraz jedno niepubliczne.


1 sierpnia 2009 - Jubileuszowy Memoriał Pawła Sosika

Już po raz dziesiąty w Świebodzicach odbędzie się wyścig kolarski Memoriał Pawła Sosika. W tym roku będzie to już dziesiąta edycja. Kolarze wystartują 16 sierpnia, o godz. 10.00, tradycyjnie z Osiedla Piastowskiego. Trasa wyścigu wiedzie drogami na pętli zamkniętej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin-Olszany - Świebodzice. Wyścig zostanie rozegrany w czterech kategoriach wiekowych: junior młodszy, juniorki młodsze, juniorki, kobiety open.
- Start w wyścigu zapowiedziały czołowe polskie zespoły i zawodnicy, min. Maja Włoszczowska, ubiegłoroczna triumfatorka, wicemistrzyni olimpijska i aktualna Mistrzyni Europy) - wylicza Władysław Góra z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik", organizatora wyścigu.
- Swój udział zapowiedziała też Aleksandra Dawidowicz, aktualna młodzieżowa Mistrzyni Europy i Anna Szafraniec, 4. zawodniczka Mistrzostw Europy. Awizowany jest również udział zawodników z Niemiec, Litwy i Białorusi.
Memoriał Pawła Sosika stanowi czwarty etap Wałbrzyskiego Górskiego Wyścigu Kolarskiego, który zostanie rozegrany w Wałbrzychu, Głuszycy i Walimiu. Wyścig upamiętnia wspaniałego, młodego kolarza, pochodzącego ze Świebodzic, którego kariera sportowa została przerwana przez tragiczną śmierć. Corocznie zawody rozpoczynają się od złożenia kwiatów na grobie Pawła. W uroczystościach otwarcia wyścigu biorą też udział rodzice zmarłego kolarza.
Wyścig finansuje świebodzicki samorząd, a także pozyskani przez Klub sponsorzy i partnerzy. Organizatorem jest Ludowy Kolarski Klub Sportowy "Górnik" Wałbrzych.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała