30 września 2009 - Delegacja świdnickiego PiS na kongresie w Warszawie

26 września w Warszawie odbył się II Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem obrad delegatów były zmiany statutowe w PiS. Nowy statut przekazuje dużo więcej praw i możliwości wpływania na życie partii strukturom lokalnym.
Komitetom Miejskim PiS dano swobodę w koordynowaniu na obszarze działania Komitetu akcji społecznopolitycznych, kampanii wyborczych, pozyskiwanie kandydatów w poczet członków PiS, opiniowanie kandydatów na radnych. Wszystkie te zmiany mają spowodować większe otwarcie na potrzeby samorządów lokalnych.
Na zdjęciu: Europoseł Jacek Kurski w otoczeniu delegatów ze Świdnicy: Barbary Burak, Krzysztofa Lewandowskiego i Wojciecha Kielki.


30 września 2009 - Abolicja czynszowa

W Świebodzicach rusza program oddłużenia najemców lokali czynszowych. Dzięki podjętej na sesji 29 września uchwale, blisko 600 osób, posiadających zadłużenie będzie mogło skorzystać z umorzenia 50 procent należności.
Program to szansa dla tych osób, które popadły w tarapaty finansowe z różnych powodów (np. utrata pracy, choroba), i nie mogły przez pewien czas regulować należności.
- Takie osoby wpadły w swoistą pułapkę zadłużenia, której nie są w stanie spłacić mimo, że ich sytuacja finansowa nieco się poprawiła - mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. - Chcemy właśnie takim osobom pomóc pozbyć się tego "ogona" ale jednocześnie zmobilizować do regularnego uiszczania opłat za czynsz. To obowiązek każdego lokatora.
Samorząd Świebodzic postanowił skorzystać z takiej metody także i z innego powodu: obecne prawo w Polsce nie zezwala na eksmisję na bruk. Z kolei liczba lokali socjalnych, do których można eksmitować niepłacących najemców, jest bardzo ograniczona. Zatem trudno jest w ten sposób egzekwować od mieszkańców ich obowiązki względem gminy jako właściciela lokali.
Wierzytelności Gminy Świebodzice z tytułu niezapłaconych czynszów sięgają obecnie miliona złotych. Zaległości ma 576 najemców, średnie zadłużenie to ponad 1823 złote.
- Mamy nadzieję, że program przyniesie korzyści obu stronom: gmina odzyska część pieniędzy, za które będzie można wykonać np. remonty w budynkach komunalnych, a ludzie wyjdą na prostą - dodaje burmistrz.
Warunki uzyskania umorzenia to: spłata 50 procent zaległości jednorazowo lub w ratach oraz brak bieżącego zadłużenia. Program ma charakter jednorazowej pomocy.


30 września 2009 - Po sesji Rady Miejskiej

Rada Miejska, 28 września rozpoczęła się od podziękowań, jakie dyrektor Zespołu Szkół w Strzegomiu Sławomir Dudziński, wraz z przedstawicielami uczniów, złożył burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi oraz radnym Rady Miejskiej za wsparcie inicjatywy i zapewnienie środków finansowych na renowację terenu przy ul. Krótkiej, dzięki czemu otoczenie zyskało na atrakcyjności.
W sesji wziął udział także wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz, który opowiedział radnym o sposobie finansowania inwestycji drogowych w ramach programu "Budowa i modernizacja dróg lokalnych - powiatowych i gminnych". Po przeprowadzeniu weryfikacji projekt ma opiewać na kwotę 220 mln zł. Przystąpiło do niego 11 samorządów. - Spośród wszystkich możliwych mechanizmów finansowania tak dużych inwestycji wybrano ten najbardziej optymalny czyli metodą forfaiting - wykupu wierzytelności. Tylko on nie ma negatywnego wpływu na limit zadłużenia samorządów i został dopuszczony przez Regionalną Izbę Obrachunkową - przekonywał wicestarosta. Sam tylko powiat świdnicki przeznaczy na ten cel 105 mln złotych, za co planuje wyremontować maksymalnie do 100 km dróg.
Do gminy Strzegom trafił już projekt porozumienia w tej sprawie. Teraz w drodze uchwały, na jednej z najbliższych sesji, radni opowiedzą się za lub przeciw przystąpieniu do niego.
Dużo czasu radni poświęcili również dyskusji nad uchwałą w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Dolnośląskiego na budowę obwodnicy Strzegomia w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 374 i DK Nr 5", w efekcie wyrażając zgodę na finansowanie tego zadania w 2010 roku ze środków gminy w kwocie 1.700.000 zł.
Podczas sesji nadano tytułu "Honorowego Obywatela Strzegomia" Krzysztofowi Stelmachowi, wybitnemu polskiemu siatkarzowi, olimpijczykowi z Atlanty oraz trenerowi, którego sukcesy na dobre weszły już do historii polskiego sportu.


30 września 2009 - Nocny maraton szachowy już po raz 11.

W dniach 10-11 października odbędzie już jedenasty Nocny Maraton Szachowy. Tegoroczny Maraton odbędzie się w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10 A.
Maraton rozegrany będzie w systemie 3-kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 min. na partię.
Wpisowe do turnieju wynosi 25 zł dla seniora (urodzeni w 1991 i starsi), juniorzy, juniorki i seniorki zapłacą po 10 zł. Zawodnicy klubu Goniec Żarów oraz osoby powyżej 65. roku życia zwolnieni są z wpisowego.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 8 października 2009 roku, które należy dokonywać za pomocą formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie internetowej www.maraton.zarow.info.
Organizatorzy przewidzieli sporo atrakcyjnych nagród finansowych i rzeczowych. Na zwycięzcę w kategorii Open czeka nagroda w wysokości 1.000 zł.
Sponsorami tegorocznego turnieju są: Gant S.A., Bank Spółdzielczy w Świdnicy, Dolnośląski Związek Szachowy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Gmina Żarów.


30 września 2009 - Ambasadorzy Świebodzic

Tak można śmiało powiedzieć o tych osobach, które rozsławiają miasto poprzez podejmowane przez siebie działania. Tradycją jest, aby tacy właśnie, wyjątkowi goście, pojawiali się na sesjach Rady Miejskiej. Tak było i we wtorek, 29 września. Obrady rozpoczęły się właśnie od wręczenia przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza gratulacji i podziękowań kilku osobom.
A zaczęło się od... mostu. Chodzi oczywiście o nagrodzoną przez Ministra Infrastruktury modernizację zabytkowego mostu w Cierniach. Nagrodę odebrał w Warszawie burmistrz Bogdan Kożuchowicz, ale listy gratulacyjne Ministerstwo przekazało także dla wykonawcy zadania oraz projektanta. Z prawdziwą przyjemnością burmistrz Kożuchowicz przekazał je Bernardowi Michalskiemu, który zaprojektował przebudowę przeprawy oraz Dariuszowi Stańczykowi, szefowi firmy, która zrealizowała zadanie.
- Dziękuję, że miałem możliwość tu, u Państwa, wykazać się swoimi umiejętnościami - mówił Bernard Michalski. - To dla mnie bardzo ważna nagroda. Spotkałem się w Świebodzicach z wyjątkowo życzliwą współpracą zarówno z samorządem, jak i wykonawcą. Bardzo dziękuję.
Kolejne podziękowania i prezent trafiły do mistrza świata kicboxingu, naszego utalentowanego sportowca Mariusza Cieślińskiego. Ten świetny zawodnik nie tylko rozsławia Świebodzice wygrywając kolejne walki (ostatnią w Tajlandii), ale także organizuje w mieście szereg imprez na niezwykle wysokim poziomie, a także zajęcia sportowe dla najmłodszych. - Jest pan prawdziwym ambasadorem miasta - dziękował burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Na koniec wyrazy uznania i gratulacje trafiły do świebodzickiego Koła Filatelistów, za doskonałą organizację zakończonej niedawno Krajowej Młodzieżowej Wystawy Filatelistycznej. Z kolei filateliści obdarowali upominkami burmistrza Kożuchowicza, wiceburmistrza Zbigniewa Opalińskiego oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Elżbietę Horodecką za pomoc w organizacji wystawy.


30 września 2009 - Dziesięć lat Teatru Bezdomnego

Dziesięć lat temu, z inicjatywy Ryszarda Dykcika, powstał w Żarowie teatr, który obecnie nosi nazwę Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala. Uroczystości rocznicowe zaplanowano na 1 i 2 października 2009 roku.
Zespół zaprasza na jubileuszowe spotkania aktorów oraz przyjaciół teatru w czwartek, 1 października do siedziby teatru na godzinę 19.00 oraz w piątek 2 października do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie również na godzinę 19.00.
Żarowski teatr, który działa przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ma spore osiągnięcia. W 2005 roku zdobył wyróżnienie w konkursie na współczesną sztukę polską organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl "Droga w ciemności". W 2006 roku zdobył III miejsce w konkursie "Dolina Kreatywna" organizowanym przez Telewizję Polską za spektakl "Szmaragdowe tablice". W 2007 roku zdobył II miejsce na Festiwalu Teatrów Małych w Lublinie za spektakl "Ja człowiek" Mirosława Siwka.
Teatr "Bezdomny" znany jest z "Teatralnych czwartków", które są nie tylko spektaklami teatralnymi ale szeroko pojętą sztuką nowoczesną, tworzoną przez okolicznych artystów i stałych bywalców Teatru. Odbywają się tam wernisaże malarstwa, fotografii, grafiki, przedsięwzięcia typu "performance".
Teatr przyciąga i przywiązuje młodych i kreatywnych ludzi, często dając inspirację do działań i rozwijając ich na wielu płaszczyznach.


30 września 2009 - Świetlica w Granicy coraz bliżej

Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz skarbnik gminy Maria Kwiatkowska podpisali umowę na budowę świetlicy wiejskiej w Granicy. Podpisanie umowy miało miejsce 28 września w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu.
Przypomnijmy, że gmina Strzegom, po długich staraniach, na budowę świetlicy wiejskiej w Granicy pozyskała dotację w kwocie 472 tys. 128 zł. Całkowity koszt zadania to ponad 963 tys. zł.
- Inwestycja ta jest szczególnie ważna, ponieważ wiem, jak bardzo doskwiera mieszkańcom Granicy brak świetlicy z prawdziwego zdarzenia. Nie zapominajmy, że to przecież w takich obiektach najczęściej koncentruje się życie małych miejscowości - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
- Dlatego informacja o wsparciu przedsięwzięcia przez Urząd Marszałkowski wyjątkowo mnie ucieszyła. Mam również nadzieję, że efekty tego wsparcia w postaci nowoczesnej świetlicy jeszcze bardziej ucieszą samych mieszkańców - dodaje burmistrz.
Wybudowanie świetlicy przewiduje się na koniec 2010 roku. Wcześniej konieczne jest wyburzenie istniejących budynków świetlicy, wybudowanych w znacznej części z azbestu.


30 września 2009 - Niebywała pula nagród w Finale Audi Centrum Wrocław Cup

Na najlepszych zawodników, którzy wystartują w zawodach kończących cykl Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Pula nagród w konkursie CNC1* wynosi 10 tysięcy zł. Finałowe zawody Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 rozegrane zostaną w dniach 10-11 października.
Październikowe zawody w Strzegomiu kończą cykl trzech imprez rozgrywanych w ramach Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009.
Pierwsze odbyły się w kwietniu i otworzyły tegoroczny sezon zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w Polsce. Triumfował na nich aktualny Mistrz Polski - Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze. Drugie rozegrano na początku czerwca.
Tym razem najlepszy był Paweł Spisak, trzykrotny Mistrz Polski, na Halogenie. Trzecie, finałowe, wyłonią zwycięzcę całego cyklu. Rywalizacja z pewnością będzie bardzo zacięta.
W ramach zawodów rozegrane zostaną cztery konkursy: LL, L, P i CNC*. W sobotę najlepszych polskich zawodników zobaczymy na czworoboku i parkurze, w niedzielę jeźdźcy będą rywalizować na crossie.


30 września 2009 - Bonifikaty na wykup lokalu są bezterminowe

Referat Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Żarowie przypomina, że nadal istnieje możliwość wykupienia lokalu mieszkalnego za 5% lub 1 % jego wartości.
Z tak dużej bonifikaty mogą skorzystać wyłącznie najemcy lokali, którzy wykupią je na własność.
Aby skorzystać z okazji i wykupić mieszkanie za 1% wartości konieczne jest jednak to, aby wszyscy lokatorzy danego budynku złożyli wniosek o wykup swoich lokali. W przeciwnym wypadku za mieszkanie trzeba będzie zapłacić 5% jego wartości.
Referat Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej informuje ponadto, że zasady wykupu mieszkań będą takie same również w przyszłym roku, gdyż uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących zasób nieruchomości gminy Żarów, określająca zasady oraz bonifikaty obowiązujące przy wykupie lokalu mieszkalnego, obowiązuje do czasu jej uchylenia lub zmiany.
Wnioski o wykup lokalu są do pobrania w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Żarowie.


30 września 2009 - "Palma odbija"

"3 piwa i palma mu odbija". Tak tłumaczył się 19 letni mężczyzna zatrzymany przez policjantów po wybiciu szyb w sklepach.
Świdniccy policjanci zatrzymali 19 letniego mieszkańca Świdnicy, który wybił dwie szyby wystawowe w sklepach na ulicy Długiej. Zatrzymany mężczyzna kilka dni wcześniej został zatrzymany przez policjantów gdy wybijając szyby w lokalu gastronomicznym i dwóch innych sklepach dokonał kradzieży np. pepsi, bo chciało mu się pić.
W innym ze sklepów wybijając szybę ukradł apaszkę twierdząc, że to prezent dla dziewczyny.
Straty jakie ponieśli właściciele sklepów wynoszą blisko 7 tysięcy złotych.
W trakcie przesłuchania mężczyzna tłumaczył policjantom, że jak wypije 3 piwa to" palma mu odbija". Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury gdzie wobec niego zastosowany został dozór policyjny.


29 września 2009 - 375 ton żywności - to rekord

Ponad 375 ton żywności zebrano podczas Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności w ramach 7. edycji programu Podziel się Posiłkiem. 25 i 26 września w ponad 2000 sklepów w całej Polsce ludzie dobrej woli przekazywali wolontariuszom żywność.
Rekordowy wynik pokazuje, że Polacy są coraz bardziej świadomi problemu niedożywionych dzieci i chcą angażować się w dobroczynność.
Ofiarność Polaków w tym roku pozwoli na wydanie 750 tysięcy posiłków.
Swój udział w tym rekordowym wyniku mają również robiący zakupy w tych dniach mieszkańcy naszego rejonu. Wielu z nich robiąc zakupy dzieliło się kupionymi produktami z potrzebującymi.
Akcja była prowadzona w sklepach: Świdnica - "Biały Dom" ul. Grodzka 19, "Eko-Jaskółka" ul. Dąbrowskiego 6, "Eko-Opolanka" ul. Ofiar Oświęcimskich 48, Cp z o.o. Carrefour Express ul. Kombatantów 1, Biedronka ul. Kozara Słobudzkiego 19 A, ul. H. Pobożnego, ul. Okrężna 41, Cytra Sp. z.o.o. Intermarche ul. Skłodowskiej-Curie 2, Tesco ul. Strzegomska 2. Świebodzice - Biedronka ul. Strzegomska 15, Chata Polska ul. Bolesława Krzywoustego, Intermarche ul. Jeleniogórska 21. Strzegom - Intermarche ul. Witosa 5, Biedronka ul. Kościuszki 8. Plus Rynek.


29 września 2009 - Nowy nabytek Jaworzyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Jaworzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei sprowadziło do Jaworzyny Śląskiej swój kolejny nabytek: drezynę WMB10L-6404 . Transport drezyny odbył się na własnych kołach. Pojazd został włączony do składu pociąg gospodarczego jadącego z Wrocławia Głównego do Rogoźnicy. Sam przejazd trwał 1,5h z postojem w Kątach Wrocławskich. Wciągnięcie drezyny na bocznice odbyło się przy pomocy lokomotywki Stowarzyszenie - Ls60, która to po raz pierwszy odkąd jest u nas pociągnęła skład.
W najbliższym czasie Stowarzyszenie planuje odpalenie drezyny i wykonanie niezbędnych napraw. Cały skład, należący do JSMK kursuje na linii Jaworzyna Śląska - Pastuchów podczas różnego rodzaju imprez, organizowanych na terenie Gminy.
Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy przy pracach naprawczych jak i wszystkich innych związanych z działalnością Jaworzyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób pomagających przy transporcie drezyny.


29 września 2009 - Dotacje unijne dla przedsiębiorców z branży turystycznej

W konkursie o dotacje unijne dla przedsiębiorców z branży turystycznej, który prowadzi Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (obsługująca część RPO adresowaną do przedsiębiorstw), do podziału są ponad 122 mln złotych.
Do DIP wpłynęło 306 wniosków o dofinansowanie, z czego 8 od firm ze Świdnicy. Nie oznacza to, że wszyscy tutejsi przedsiębiorcy zamierzają prowadzić swoje inwestycje w granicach miasta. Świdniczanie chcą inwestować m.in. w budowę centrum SPA w Jedlinie Zdroju, otwarcie pensjonatu we Wrocławiu czy hotel w Jaworzynie Śląskiej. Są też projekty zlokalizowane w samej Świdnicy, np. budowa pierwszego w mieście hostelu czy rozbudowa centrum rekreacyjno-wypoczynkowego.
Łączna wartość inwestycji planowanych przez świdniczan uczestniczących w tym konkursie wynosi około 35,5 mln zł. Ubiegają się w sumie o ponad 15,3 mln dotacji.
Przedsiębiorcy mogą otrzymać zwrot 60 proc. poniesionych wydatków. Koszty podlegające refundacji muszą się mieścić między 100 tysięcy a 8 milionów złotych, co oznacza, że najniższa możliwa w tym konkursie dotacja wynosi 60 tys., najwyższa 4,8 mln złotych. Najwyższe dofinansowanie o jakie wnioskuje świdnicka firma to 3,9 mln zł (inwestycja hotelowa wartości 9,6 mln).
Komu z 306 przedsiębiorców Unia Europejska zwróci część kosztów inwestycji, dowiemy się za około sto dni, czyli po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej złożonych projektów. Znacznie wcześniej poznamy listę firm, które w tym samym konkursie DIP ubiegały się o dotację na tworzenie ośrodkowych pobytowych na EURO 2012. Wnioski złożyło tylko pięciu przedsiębiorców. Mimo że Świdnica jest na wojewódzkiej liście gmin pobytowych, nikt nie ubiegał się tu o wsparcie inwestycji w ośrodek pobytowy.


29 września 2009 - Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Granicy

20 września w Granicy rozegrane zostały zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Strzegom, zorganizowane przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Strzegomiu.
W zawodach wzięły udział jednostki OSP z gminy, ogółem 14 sekcji MDP i seniorów. Organizatorzy przedsięwzięcia podzielili uczestników na cztery kategorie: dziewczęta 12-15 lat, chłopcy 12-15 lat, chłopcy 16-18 lat oraz seniorzy. Zawody zgrywające miały dwie składowe: sztafetę oraz ćwiczenia bojowe.
Pogoda szczęśliwe dopisała, dzięki czemu zmagania strażaków oglądała znaczna liczba widzów oglądali je między innymi burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, komendant powiatowy OSP - Tomasz Szuszwalak, sekretarz gminy Strzegom -Sabina Cebula, kapelan diecezjalny OSP - prałat Marek Babuśka, kapelan gminny OSP - ksiądz Józef Wróbel oraz sołtys wsi Granica Mirosława Chmieliczek.
Chętnych do zdobycia tytułu najlepszej jednostki OSP w gminie Strzegom było wielu. Dodatkową motywacją, prócz pamiątkowych pucharów i dyplomów, były atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez burmistrza Strzegomia. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wywalczyły jednostki:
Seniorzy - OSP Stanowice
Dziewczęta 12-15 lat - OSP Tomkowice, Chłopcy 12-15 lat - OSP Goczałków, Chłopcy 16-18 lat - OSP Stanowice
Prezesowi Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu - Urszuli Olszewskiej udało się zorganizować bardzo atrakcyjne zawody. Duży wkład w sukces miał też komendant gminny OSP - Ryszard Wikliński oraz członkowie OSP Granica.


29 września 2009 - II Nocny Turniej Piłki Nożnej

25 września, w pierwszą rocznicę otwarcia kompleksu boisk Orlik'2012 w Jaworzynie Śląskiej, odbył się II Nocny Turniej Piłki Nożnej.
Honorowy patronat nad imprezą objął senator Stanisław Jurcewicz, fundatorem nagród oraz głównymi organizatorami byli SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej oraz Miejski Klub Sportowy "Karolina".
Sportowa rywalizacja rozpoczęła się z lekkim opóźnieniem, ponieważ do udziału w Turnieju zgłosiło się aż 14 drużyn. Ponad 130 zawodników rywalizowało w czterech grupach o prawo gry w półfinałach i szansę na zwycięstwo w całych zawodach.
Podczas imprezy nie zabrakło dodatkowych atrakcji - rozegrano mecz Samorządowcy kontra Wykonawcy, podczas którego padł remis 3:3. Ostatecznie w rzutach karnych wygrała drużyna Samorządowców z Jaworzyny Śląskiej. W tej rywalizacji mamy więc remis, gdyż w ubiegłym roku zwyciężyła drużyna Wykonawców.
Pomimo spadającej temperatury i późnej pory na boisku panowała gorąca atmosfera. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich osób biorących udział w turnieju ciepły poczęstunek, który z pewnością pozwolił zregenerować siły i dotrwać do godziny 0:30 w nocy, gdyż o tej porze rozegrano mini-konkurs rzutów karnych. Cały Turniej zakończył się około godziny 2:00.
Zwycięzcami Turnieju zostali członkowie drużyny "Karolina". Najlepszym zawodnikiem został wybrany Adam Kujawa, królem strzelców został Mariusz Charytanowicz, a najlepszym bramkarzem Krzysztof Głogiewicz.


29 września 2009 - Strażnica po remoncie

Ochotnicza Straż Pożarna w Tomkowicach może wreszcie korzystać z nowo wyremontowanego budynku strażnicy. Na uwagę zasługuje fakt, że w prace związane z przywróceniem mu świetności, wykonali własnymi rękoma członkowie OSP. Remont obiektu, który trwał około miesiąca.
- Szczególne podziękowania należą się Burmistrzowi Strzegomia Panu Lechowi Markiewiczowi, który zawsze wspiera Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Strzegom w ich działaniach. Tego wsparcia nie zabrakło również w przypadku remontu strażnicy w Tomkowicach. Dzięki zrozumieniu naszych potrzeb, gmina finansowo wspomogła to przedsięwzięcie - mówi Urszula Olszewska, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu.
Inwestycja mogła zostać również zrealizowana dzięki sponsorom, którzy ufundowali niezbędny, do jej przeprowadzenia, materiał.
Podczas uroczystego odbioru strażnicy wstęgę przecięli: Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, ksiądz prałat Marek Babuśka, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu Urszula Olszewska, komendant gminny OSP Ryszard Wikliński oraz prezes OSP w Tomkowicach Stanisław Kubiak.
- Ochotnicze Straże Pożarne zawsze zajmowały szczególne miejsce w życiu naszej gminy. To one są siłą, z której możemy być dumni, dlatego uważam, że należy im się nie tylko wsparcie, ale i podziękowanie za to, co robią dla bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy - mówi Burmistrz Lech Markiewicz.


29 września 2009 - Sztafetowe Biegi Przełajowe

Wczoraj, w Żarowie na stadionie sportowym odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe.
Wyniki szkoły podstawowe - dziewczęta: 1 SP Imbramowice, 2 SP Jaworzyna Śląska, 3 SP Marcinowice,
chłopcy: 1 SP Marcinowice, 2 SP Jaworzyna Śląska, 3 SP Imbramowice.
Wyniki gimnazja - chłopcy: 1 Gimnazjum Nr 1 Świdnica, 2 Gimnazjum Marcinowice, 3 Gimnazjum Żarów,
dziewczęta: 1 Gimnazjum Marcinowice, 2 Gimnazjum Nr 1 Świdnica, 3 Gimnazjum Żarów.
Wyniki szkoły ponadgimnazjalne - dziewczęta: 1 ZSO Świdnica, 2 ZS nr 3 Świdnica, 3 I LO Świdnica,
chłopcy: 1 ZS Nr 1 Świdnica, 2 ZSO Świdnica, 3 ZSM Świdnica.
Drużyny które zajęły pierwsze miejsca pojadą na finały dolnośląskie, które odbędą się w dniach 8-9 października, do Olszyny koło Lubania.


29 września 2009 - Liga Lekkoatletyczna

24 września na stadionie sportowym na Osiedlu "Zawiszów" w Świdnicy rozpoczęła się Liga Lekkoatletyczna świdnickich szkół gimnazjalnych. W świdnickiej lidze uczniowie rywalizowali w biegach na 100, 300, 600 dziewczęta, 1000 chłopcy, sztafeta 4 x 100 oraz w konkurencjach: skok w dal, pchnięcie kulą i rzut oszczepem. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco (z punktacją do współzawodnictwa):
Dziewczęta - 1. Gimnazjum nr 1 /811 pkt/ - 6 pkt, 2. Gimnazjum nr 2 /719 pkt/ - 4 pkt, 3. Gimnazjum nr 3 /219 pkt/ - 3 pkt. Chłopcy - 1. Gimnazjum nr 1 /1010 pkt/ - 6 pkt, 2. Gimnazjum nr 2 /932 pkt/ - 4 pkt, 3. Gimnazjum nr 3 /589 pkt/ - 3 pkt.
Zwycięskim drużynom przypadły puchary i pamiątkowe dyplomy. Najlepsze zespoły z powiatu walczyć będą w Finale Dolnośląskim 1 października we Wrocławiu.
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


28 września 2009 - Miss Turnieju

Serwis internetowy "Wirtualna Polska" w dziale sportowym poświęconym Mistrzostwom Europy w Siatkówce Kobiet ogłosił wybory najpiękniejszej zawodniczki tej imprezy.
Swoje głosy można oddawać na - reprezentantki Polski - Annę Barańską (kilka lat temu zawodniczka grająca w Świdnicy), Agnieszkę Bednarek i Klaudię Kaczorowską oraz na siatkarki: Manon Flier (Holandia), Ana Grbac (Chorwacja), Marina Katić (Chorwacja), Tereza Matuszkowa (Czechy), Francesca Piccinini (Włochy), Sanja Popović (Chorwacja), Kathy Radzuweit (Niemcy) i Eva Janeva (Bułgaria).
W tej chwili zdecydowaną ilością głosów w wyborach w miss turnieju prowadzi Anna Barańska.
Sympatyków siatkówki i reprezentacji Polski zapraszamy do głosowania - oddaj swój głos


28 września 2009 - Maciek Gleba Florek w Świebodzicach

Finalista I edycji programu "You can dance" będzie jurorem Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych, które w dniach 24 i 25 października odbywać się będą w Świebodzicach. Organizatorem tej imprezy jest Studio Tańca "Rytm" przy współudziale Urzędu Miejskiego, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Teatru Tańca STEP.
- Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej imprezie podczas której będzie możliwość prezentacji tanecznego dorobku artystycznego i konfrontacji zespołów, duetów i solistów z różnych miejscowości w Polsce - zachęca Violetta Kowalska, szefowa Studia Tańca. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji w postaci cennych nagród finansowych i rzeczowych we wszystkich kategoriach, nagrody indywidualne organizatora, sponsorów, publiczności oraz wiele imprez towarzyszących.
Swoją nagrodę wręczy m. in. burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz oraz główny sponsor imprezy - firma Toyota.
Oprócz zmagań tanecznych możemy także liczyć na imprezy towarzyszące - będą to np. otwarte warsztaty taneczne dla początkujących i zaawansowanych. Zapowiada się naprawdę dobra zabawa. Już dziś zapraszamy do hali OsiRu.


28 września 2009 - Spotkanie w Katedrze Świdnickiej

27 września rzemieślnicy, kupcy, członkowie Jedności Rzemieślniczo-Kupieckiej, grono pedagogiczne szkół rzemieślniczych wraz z uczniami oraz pracownicy organizacji rzemieślniczych z rejonu działania Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy spotkali się na uroczystej Mszy Św. w Katedrze Świdnickiej, by wspólnie modlić się w intencji rzemiosła, kupiectwa i nowego roku szkolnego.
Wspólne przeżycie Eucharystii w otoczeniu sztandaru Izby i sztandarów cechowych oraz innych insygniów rzemieślniczych, śpiew chóru katedralnego - stworzyły niepowtarzalny klimat i nastrój tej przepięknej uroczystości, dając wyraz wspólnoty i integracji społeczności rzemieślniczej. We mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele powiatowych i gminnych władz lokalnych.
Mszę św. odprawił Ks. Prałat Jan Bagiński - duszpasterz Świdnickiej Izby Rzemieślniczej, a uświetnił homilią Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu J.M. ks. prof. PWT dr hab. Waldemar Irek.


28 września 2009 - Liceum dumne ze Stasi

Jedna z najlepszych licealistek w Polsce to świebodziczanka, Stanisława Sandler, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach. Jej imponujące osiągnięcia w nauce oraz średnia ocen z roku szkolnego 2008/2009 sprawiły, że znajdzie się w gronie tych nielicznych osób, które otrzymają nagrodę premiera Donalda Tuska. Nagrodę odbierze wkrótce na uroczystym spotkaniu w Warszawie. Szkoła i nauczyciele Stasi nie ukrywają ogromnej dumy i radości.
- Dzięki swojej ciężkiej pracy, wsparciu i pomocy nauczycieli z liceum i zapewne kosztem wielu wyrzeczeń udało się tej niezwykle skromnej, miłej i sympatycznej dziewczynie uzyskać świetne wyniki w nauce - mówi Urszula Zyska, nauczycielka z liceum.
Jak podkreślają nauczyciele, nagroda premiera dla Stasi w zasadzie nie jest dla nich zaskoczeniem. To jej się należało. Już od I klasy jest najlepszą uczennicą liceum.
- Nasza Stasia jest w tej chwili najlepszą uczennicą na Dolnym Śląsku, jej średnia ocen to ponad 5,8 - mówi Marek Orłowski, dyrektor świebodzickiego liceum. - To prawdziwy tytan pracy, a jednocześnie bardzo skromna a nawet nieśmiała osoba. Bardzo cieszymy się z jej sukcesu. Jest w szkole bardzo lubiana.
Spotkanie z premierem Tuskiem odbędzie się na początku października. Zdjęcie ze szkolnej strony internetowej.


28 września 2009 - Wizyta prezesa DSSE

15 września w Urzędzie Miejskim w Żarowie gościli przedstawiciele firmy Daicel Safety Systems Europe Sp. z o. o, która ma swój zakład w Żarowie. Wśród gości byli Daisuke Ogawa - Prezes koncernu Daicel Chemical Industries Ltd, Chihiro Aoki - Prezes Daicel Safety Systems Europe Sp. z o.o., Bogusław Pindur - tłumacz oraz Dominika Ciara kierownik działu HR/GA.
Wizyta pana Daisuko Ogawa związana była z wizytacją żarowskiej fabryki należącej do koncernu Daicel. Taka wizytacja odbywa się raz na kilka lat. Obecna wypadła bardzo dobrze dla żarowskiej fabryki.
Przy okazji wizyty Burmistrz Gruntkowska rozmawiała z przedstawicielami firmy na temat ewentualnych dalszych inwestycji firmy na terenie żarowskiej podstrefy WSSE Invest-Park.
DSSE należy do koncernu japońskiej firmy Daicel Chemical Industries Ltd. (DCI). Grupa Daicel powstała w 1919 roku. Obecnie zajmuje się wytwarzaniem szerokiej gamy produktów, zaczynając od produktów celuloidowych, poprzez produkty oparte na chemicznych substancjach organicznych, plastiku, aż po urządzenia pirotechniczne. Żarowska firma rozpoczęła produkcję w 2006 roku.


28 września 2009 - Sesja w Gminie Świdnica

30 września odbędzie się LII Sesja Rady Gminy Świdnica.
Rozpocznie się o godzinie 13.00 w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy.
Podczas sesji rani zajmą się miedzy innymi zmianami uchwał w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica, zmianami budżetu gminy na 2009 rok.
Zajmą się również sprawą udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu na przebudowę drogi powiatowej nr 2889D na odcinku Wilków - Niegoszów - Panków" a także sprzedażą lokali i gruntów w Pszennie, Burkatowie i Gogołowie.


28 września 2009 - Remonty chodników

25 września odbył się odbiór prac remontowych chodników w Gminie Jaworzyna Śląska. Remont 330 metrów chodników zrealizowano w porozumieniu z Powiatem Świdnickim.
W odbiorze oprócz wykonawców uczestniczył Roman Etel - członek Zarządu Powiatu Świdnickiego, Marek Olesiński - Dyrektor SDPŚ, radny powiatu z terenu naszej gminy - Pan Krzysztof Sołtys, gminę reprezentował natomiast Burmistrz Pan Grzegorz Grzegorzewicz.
Nowe chodniki zostały położone w Piotrowicach Świdnickich, Pastuchowie i Jaworzynie Śląskiej. Niebawem taki remont czeka chodnik w Milikowicach.
Na powyższe prace z budżetu gminy wyasygnowano kwotę 220 000 zł. Wkład finansowy gminy z całą pewnością umożliwił wykonanie takiego właśnie zakresu prac w roku bieżącym - podkreślił Roman Etel.


28 września 2009 - Relaks w parze

Wodne Centrum Rekreacji w Świebodzicach zaprasza do nowo uruchomionej sauny parowej.
Jest to sauna w stylu łaźni rzymskiej. W pomieszczeniu, wyłożonym kaflami, relaksowi może się oddawać w jednym czasie nawet dwanaście osób.
Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska) to sauna o wilgotności dochodzącej do 100% lecz niższej temperaturze: 40-50°C. Pomaga w leczeniu chorób przewlekłych, podnosi odporność organizmu.
W Wodnym Centrum Rekreacji do dyspozycji osób odwiedzających są już trzy rodzaje saun: dwie fińskie (sucha i parowa) oraz rzymska.
Pieniądze na nową saunę udało się wygospodarować dzięki przerwie technologicznej na WCR oraz dobrym wynikom finansowym obiektu.


28 września 2009 - Nowy samochód policyjny

W piątek, 25 września w Komisariacie Policji w Żarowie odbyło się uroczyste przekazanie nowego samochodu policyjnego, który będzie wykorzystywany przez dzielnicowych żarowskiego Komisariatu Policji. Komisariat otrzymał nowy samochód Kia.
Uroczystego przekazania kluczyków dokonał Komendant Powiatowy Policji młodszy inspektor Krzysztof Niziołek. To już drugi nowy samochód, po fiacie Bravo, jaki żarowski komisariat otrzymał w ostatnim czasie.
W uroczystości ze strony Gminy uczestniczyli: Burmistrz Lilla Gruntkowska, Zastępca Burmistrza Grzegorz Osiecki oraz Stanisław Szczęsny - Przewodniczący komisji bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Żarowie.
W trakcie spotkania dyskutowano o możliwości wsparcia działań Policji przez Gminę. Rozważano możliwości zakupu sprzętu, wyposażenia oraz finansowania tzw. godzin ponadwymiarowych czyli dodatkowych pieszych patroli policyjnych na terenie Żarowa.


27 września 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
AKS Strzegom - Stal Świdnica 5:1
Sparta Ziębice - Grom Witków 1:2
Polonia-Sparta II Świdnica - Górnik Boguszów:Gorce 0:2
Bielawianka Bielawa - Victoria Świebodzice 2:2
W tabeli rozgrywek prowadzi Górnik Boguszów-Gorce przed Bielawianką Bielawa i Włókniarzem Kudowa Zdrój. Victoria Świebodzice zajmuje dwunaste miejsce, AKS Strzegom zajmuje piąte mając rozegrany jeden mecz mniej niż pozostali, Polonia-Sparta II Świdnica jest na czternastym miejscu, Grom Witków na ósmym miejscu, na ostatnim miejscu jest Stal Świdnica.


27 września 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Unia Jaroszów - Victoria II Świebodzice 3:0
Skalnik Czarny Bór - Gwarek Wałbrzych 3:4
Cukrownik-Polonia Pszenno - Sudety Dziećmorowice 0:1
Zieloni Mrowiny - Czarni Wałbrzych 6:1 Podgórze Wałbrzych - Wierzbianka Wierzbna 6:0
Zjednoczeni Żarów - LKS Bystrzyca Górna 2:1
Grodno Zagórze Śląskie - Granit Roztoka 2:4
Zryw Gola Świdnicka - Karolina Jaworzyna Śląska 1:0


27 września 2009 - Inauguracja roku akademickiego

Dzisiaj w Auli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie odbyła się inauguracja roku akademickiego żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
W auli zebrało się ok. osiemdziesiąt osób, tyle bowiem słuchaczy rozpocznie przygodę z nauką. Wszystkich zebranych przywitali: Zbigniew Owczarski, Prezes UTW oraz Lilla Gruntkowska, Burmistrz Żarowa. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Świdnicy i Brzegu.
Rozpoczęcie roku odbyło się z zachowaniem tradycji, gdyż chór Uniwersytecki z Brzegu odśpiewał "Gaudeamus", utwór, który śpiewany jest na rozpoczęcie roku akademickiego w niemalże każdej uczelni na świecie. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Walentyna Wnuk, Przewodnicząca Rady Naukowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wrocławiu, który działa przy Uniwersytecie Wrocławskim.
Po wykładzie Burmistrz Lilla Gruntkowska wraz z Prezesem Uniwersytetu wręczyli legitymacje studenckie, a później przyszedł czas na część artystyczną, którą przygotował kabaret działający w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzegu. Po ponad godzinnym programie artystycznym studenci i zaproszeni goście udali się do patio w Gimnazjum, gdzie przygotowany był poczęstunek: kawa, herbata i pyszne ciasto. Tutaj był czas na rozmowy kuluarowe i planowanie najbliższych zajęć.
Szkoda, że na tak ważnej uroczystości zabrakło Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarowie i Przewodniczącej Komisji Kultury. Już niebawem Rada Miejska będzie decydować o przeznaczeniu środków w przyszłorocznym budżecie. Miejmy nadzieję, że w trakcie sesji nie usłyszymy, że Gminy na to nie stać.


27 września 2009 - Odwiedzili Krzeszów

W ostatnim czasie członkowie Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Podczas pielgrzymki grupie towarzyszył też Ks. Roman Tomaszczuk, który przewodniczył we mszy św. w Krzeszowskim Sanktuarium.
Po mszy św. grupę ze Świdnicy oprowadził po miejscach godnych zwiedzenia przewodnik.
Zwiedzano między innymi: Kościół św. Józefa, Kaplicę Loretańską, bazylikę, Grób Pański oraz Mauzoleum.
W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się na krótki odpoczynek na deptaku Parku Zdrojowego w Szczawnie Zdroju.


26 września 2009 - Dobry występ piłkarzy ręcznych

W drugim spotkaniu II ligi piłki ręcznej mężczyzn Świdnicki Klub Piłki Ręcznej Świdnica podejmował na własnym parkiecie drużynę Krokusa Bystrzyca Kłodzka.
Spotkanie przez większość czasu było bardzo wyrównane. Żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć większej niż jednobramkowej przewagi. Po pierwszej połowie wynik brzmiał 13-13.
Dopiero w czterdziestej minucie nasz zespół wyraźnie przyśpieszył co pozwoliło na zdobycie pięciobramkowej przewagi.
Zawodnicy ŚKPR Świdnica do końca kontrolowali wynik spotkania, które zakończyło się wynikiem 28-26.
Za tydzień świdniccy szczypiorniści wyjeżdżają do bardzo silnej drużyny z Leszna. Następny mecz u siebie ŚKPR Świdnica rozegra prawdopodobnie (ze względu na Puchar Polski w Akrobatyce) w niedzielę 11 października z Pogonią Oleśnica.


26 września 2009 - Klęska Sparty

Tego się nikt nie spodziewał. Wiadomo było, że mecz z zespołem Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie do łatwych nie będzie należał jednak tak wysoka porażka świdnickiej zaskoczyła wszystkich. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Polonia-Sparta Świdnica 6:2.
Bramki dla Motobi strzelili: w 17 minucie Grzegorz Rajter, Marek Kowalczyk w 60, Adam Samiec 67, Sławomir Rosiecki 79, Damian Szczepaniak 90, Piotr Jawny 90 z rzutu karnego, dla Polonii-Sparty Świdnica: w 71 minucie meczu Mirosław Marszałek i Jacek Fojna w 86 minucie.
Jeszcze większą niespodziankę sprawił Górnik Wałbrzych przegrywając na własnym boisku z najsłabszym zespołem w tej lidze, przegrał z drużyną z Oławy. Górnik Wałbrzych - MKS Oława 0:2.
Polonia Trzebnica wygrywając wysoko z Pogonią Oleśnica 6:0 objęła prowadzenie w tabeli rozgrywek. Kolejne miejsca zajmują: Polonia-Sparta Świdnica 21 punktów, tyle samo punktów ma Górnik Wałbrzych. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie i Chrobry Głogów maja po 19 punktów.
Następny mecz Polonia-Sparta Świdnica rozegra w Świdnicy z Tęczą Krosno Odrzańskie 3 października o godzinie 15.00.


26 września 2009 - Liga pływacka

25 września na basenie Szkoły Podstawowej nr 4 odbyła się III edycja zawodów "V Świdnickiej Ligi Pływackiej SKOK Cup".
Udział w zawodach wzięło 73 zawodników ze Świdnickich Szkół Podstawowych 315, 105, 8, 6, 1 i 4, którzy startowali stylem grzbietowym i klasycznym na dystansie 25 i 50 metrów.
Reprezentanci UKS SVIDA - Elżbieta Kielka, Klaudia Sadowska, Justyna Kutyło, Oskar Kiejzik i Mikołaj Ryszawy w czasie spotkania w Urzędzie Miasta z Wiceprezydentem Świdnicy Waldemarem Skórskim otrzymali nagrody za wyniki w Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski. Wyniki "V Świdnickiej Ligi Pływackiej SKOK Cup" - >>> zobacz


26 września 2009 - Najpierw mleko, teraz owoce

"Owoce w szkole" to kolejny rządowy program, który będzie realizowany w świebodzickich podstawówkach.
Program skierowany jest do uczniów klas I-III. Pierwszą szkołą, w której dzieci dostaną na przerwie owoce i warzywa, będzie Szkoła Podstawowa nr 4. Niemal wszystkie dzieci, uczęszczające do szkoły, piją też mleko i jogurty.
Program trwać będzie w okresie od 19 października do 12 lutego 2010 roku i od 1 lutego 2010 do 18 czerwca 2010 roku.
Na program "Owoc w Szkole" Agencja Rynku Rolnego przeznaczy 12 milionów euro. Do uczniów klas od I-III trafią m.in. jabłka, gruszki, marchew, ogórki, papryka oraz soki owocowe i warzywne.


26 września 2009 - Szukają ludzi do pracy

Strzegomskie Stowarzyszenie na rzecz osób Niepełnosprawnych działa nieprzerwanie od ponad 10 lat. Przez ten czas udało się zrobić naprawdę wiele dobrego.
Dziś stowarzyszenie pilnie poszukuje osoby chętnej do prowadzenia placówki i wolontariuszy do współpracy. - Pomagamy osobom niepełnosprawnym, działamy także w obszarze zdrowia i edukacji, a dziś szukamy osób gotowych bezinteresownie zaangażować się w działania organizacji. Nasze stowarzyszenie liczy 20 członków. Wprawdzie pracuje u nas jedna osoba i mamy stażystę, ale ze względu na to, że stowarzyszenie jest czynne pięć dni w tygodniu przez 8 godzin nie ukrywamy, że przydałyby się pomoc wolontariuszy.
Niepełnosprawne osoby są wszędzie, a tu można stworzyć naprawdę wielkie dzieło - informuje Barbara Pawłyszak, prezes strzegomskiego Stowarzyszenia na rzecz osób Niepełnosprawnych.
Oprócz tego stowarzyszenie szuka osoby, która zajęłaby się jego prowadzeniem. - U nas naprawdę dużo się dzieje. W miarę możliwości organizujemy wycieczki krajoznawcze i piesze często połączone z ćwiczeniami i zabawami, nasi podopieczni uczestniczą w zajęciach na hali sportowej, chodzimy na basen, organizujemy takie uroczystości jak urodziny naszych członków, razem spędzamy mikołajki, spotykamy się w okresie świątecznym.
Zabawy muzyczne i integracyjne pozwalają nam się bliżej poznać i miło spędzić czas - wylicza Barbara Pawłyszak.
Stowarzyszenie pomaga nie tylko dorosłym, ale także dzieciom i młodzieży. Dziś strzegomska placówka szuka osoby, która zajmie się prowadzeniem organizacji. Więcej informacji uzyskają Państwo pod numerem (074) 649-10-87, kom. 691-850-118


26 września 2009 - Potrzebne badania

Ponad 2300 badań wykonano podczas tegorocznej III edycji Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. To pozwoliło na zdiagnozowanie zaburzeń u prawie 400 osób, które zgłosiły się do akcji bezpłatnych badań profilaktycznych.
Ogromne zainteresowanie mieszkańców powiatu imprezą w ramach Dni Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej spowodowało, że część żywieniową poszerzono o część medyczną.
W punkcie medycznym można było bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterol, poziom tkanki tłuszczowej w organizmie i słuch.
-"Kolejki do punktów pomiaru ciśnienia i poziomu cukru we krwi oraz cholesterolu nie miały końca. Bardzo dużo osób skorzystało z naszych badań. Niestety nie wszyscy zdążyli. To utwierdza nas w przekonaniu, że organizacja bezpłatnych, profilaktycznych badan jest bardzo ważna i potrzeba. Będziemy z pewnością organizować więcej takich akcji, aby jak najwięcej osób mogło się przebadać." - wyjaśnia Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Wśród 2386 przebadanych osób było aż 400, u których wykryto zaburzenia. Wszystkie te osoby zostały skierowane na dalsze badania do przychodni zdrowia.
Tegoroczne obchody Dni Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej odbyły się w dniach 18 i 19 września. Oprócz części medycznej przez dwa dni mogliśmy spróbować i kupić żywność od 15 wystawców z powiatu świdnickiego, jeleniogórskiego, łowickiego i tatrzańskiego.
- "Na stoiskach na degustację czekały pyszne miody wrzosowe z Borów Dolnośląskich, produkty pszczele, tradycyjne pieczywo z dodatkami czosnku, orzechów czy śliwek, sery kozie, ryby, pierożki, przetwory z grzybów, zioła i przyprawy z całego świata, produkty medycyny naturalnej "Bonimed" z Żywca, zakopiańskie oscypki, wyroby braci Urbanek z Łowicza, wyroby wędliniarskie oraz wiele innych zdrowych pyszności." - relacjonuje Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.


25 września 2009 - Jak zapowiadali, tak zrobili

Od dłuższego czasu na forach i komunikatorach internetowych obserwowaliśmy dyskusje kierowców, zrzeszonych i niezrzeszonych, nie mogących pogodzić się z decyzją Komisji Bezpieczeństwa w Strzegomiu o zaniechaniu usunięcia drzew rosnących zbyt blisko jezdni.
Kierowcy zapowiadali protest na dziś i tak też zrobili.
Spotkali się na trasie Świdnica - Strzegom w okolicy skrzyżowania drogi do Świebodzic, skąd w asyście kilku wozów policyjnych odjechali do Strzegomia.
Kilka kilometrów dzielących ich od strzegomskiego Rynku pokonali w "żółwim" tempie.
Przed wyruszeniem kolumny trasa ta o tej porze świeciła pustkami jednak juz po kilkunastu minutach "jazdy" utworzył się liczący około dwóch kilometrów sznur pojazdów.
Na Rynku w Strzegomiu, kierowcy zbierali podpisy pod protestem wśród mieszkańców miasta. Po zebraniu ponad stu podpisów akcję zakończono.
Dzisiejsza akcja jest jedną z wielu jakie w najbliższym czasie mają nastąpić. Organizatorzy liczą że, w następnym takim wydarzeniu weźmie udział znacznie więcej pojazdów.
Wielu obserwatorów dzisiejszego wydarzenia uważa, że była ona udana i spełniła swoje zadanie. Mimo utrudnień jakie spowodowała ona innym kierowcom to można stwierdzić, że przebiegła bardzo sprawnie. I chyba to jest powodem złośliwych uwag malkontentów i jej przeciwników, że akcja była nieudana.
Czyżby oczekiwali, że w wyniku protestu zostanie sparaliżowany cały kraj?. Tego chyba nikt sobie i nikomu innemu nie życzy.
Zdjęcia z dzisiejszej akcji - >>> zobacz. Proszę zwrócić uwagę na kilka ostatnich zdjęć co wyprawiają kierowcy mimo pojawienia się tam ograniczenia szybkości.
Te zdjęcia udało się zrobić w przeciągu dziesięciu minut a kilku innych takich "wyskoków" z faktu, że przebiegały bardzo szybko, nie udało się wykonać. Zdjęcia te są jednym z dowodów, że postawione tam znaki nie spowodują żadnych zmian w zachowaniach niektórych kierujących a chyba nie o to chodziło pomysłodawcom ich postawienia.
Przeczytaj opinię innych na ten temat lub wygłoś swoją - >>> zobacz


25 września 2009 - Chór Aleksandrowa w Świebodzicach

Światowej sławy rosyjski Chór Aleksandrowa, wystąpi w Świebodzicach 29 października o godz. 19:00. Koncert odbędzie się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6.
Artyści wystąpią w 14 miastach całej Polski, a jednym z nich będą Świebodzice. Chór Aleksandrowa jest jedną z najbardziej znanych grup artystycznych pochodzących z dawnych krajów ZSSR. Jego nazwa związana jest z założycielem i pierwszym dyrektorem chóru, Aleksandrem Aleksandrowem, utalentowanym profesorem moskiewskiego konserwatorium.
Do roku 1989 chór odwiedził ponad 40 krajów w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce. Ich występy zawsze spotykały się z żywym zainteresowaniem i uwagą ze względu na wielość wpływów kulturowych. Po kanadyjskim tournee w 1987 roku montrealska gazeta "La Presse" napisała: "Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa jest bezspornie jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert to fajerwerk wykonawczej maestrii".
Obecnie chórem kieruje J. B. Uchow oraz chórmistrze: I. I. Tupikow i S. A. Sokołow. Zespół uznawany jest za jeden z najlepszych chórów męskich na całym świecie. W repertuarze chóru znajduje się ponad 2 tysiące utworów: od piosenek żołnierskich przez pieśni narodowe, pieśni ludowe, przez muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popularnej.
Bilety do nabycia w Wydziale Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej, ul. Wolności 13 (II piętro), w godzinach 7:00-15:30 oraz w Ośrodku Sportu i rekreacji ul. Mieszka Starego 6. Ceny biletów: 50 zł, 80 zł, 100 zł, 120 zł.


25 września 2009 - Rajd Pojazdów Zabytkowych

Jutro, Szlakiem Polskiego Granitu ruszy Rajd Pojazdów Zabytkowych.
Organizatorem wydarzenia jest Legnickie Towarzystwo Automobilowe. Jednym z najważniejszych etapów rajdu będzie postój samochodów na strzegomskim Rynku.
Rajd ma charakter towarzyski, wezmą w nim udział załogi w pojazdach zabytkowych wyprodukowanych przed 25 laty, których produkcja została zakończona 15 lat temu.
Zgłoszonych do udziału w rajdzie zostało już około 60 niepowtarzalnych samochodów.
Uczestnicy wyruszą 26 września o godzinie 10 00 z Legnicy, ich pierwszym postojem będzie strzegomski Rynek. Od godziny 12.00 do 14.00 centrum Strzegomia opanuje kolorowy korowód zabytkowych pojazdów. Przeprowadzony też zostanie konkurs elegancji, podczas którego wybrane zostaną trzy najpiękniejsze pojazdy. Ze Strzegomia uczestnicy rajdu udadzą się do Jaworzyny Śląskiej.


25 września 2009 - Od dzisiaj mają gdzie mieszkać

Pięciu pełnoletnich wychowanków Domu Dziecka ma od dzisiaj swój dach nad głową. Na ponad 65 m² będzie od teraz próbowało usamodzielnić się i prowadzić normalne, dorosłe życie. Mieszkanie utworzone zostało przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Jest to już piąte mieszkanie, które otworzone zostało w Powiecie Świdnickim dla dzieci z Domu Dziecka. Wcześniejsze cztery prowadzone są jako filie Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej a jedno prowadzone jest przez Fundację Ziemi Świdnickiej na rzecz Profesjonalnej Pomocy SKSK. We wszystkich mieszkaniach usamodzielnia się 47 niepełnoletnich wychowanków. Warunki jakie w nich panują, zbliżone są do tych, w jakich mieszkają ich rówieśnicy z pełnych rodzin.
Mieszkanie, które utworzone zostało przez PCPR, ma nieco inną formę. Jest to bowiem miejsce, w którym schronienie znaleźć mogą pełnoletni wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych z powiatu.
- "Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej mającej na celu przygotowanie osoby w nim przebywającej, do prowadzenia samodzielnego życia, zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną. Wszystko to prowadzone jest pod opieką specjalistów. Młodzież może w nim mieszkać przez okres do trzech lat. Pobyt będzie odpłatny. Odpłatność będzie regulowała uchwała rady powiatu." - mówi Beata Galewska, dyrektor PCPR w Świdnicy.


25 września 2009 - Niebywała pula nagród w Finale Audi Centrum Wrocław Cup

Na najlepszych zawodników, którzy wystartują w zawodach kończących cykl Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Pula nagród w konkursie CNC1* wynosi 10 tysięcy zł. Finałowe zawody Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 rozegrane zostaną w dniach 10-11 października.
Październikowe zawody w Strzegomiu kończą cykl trzech imprez rozgrywanych w ramach Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009.
Pierwsze odbyły się w kwietniu i otworzyły tegoroczny sezon zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w Polsce. Triumfował na nich aktualny Mistrz Polski - Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze. Drugie rozegrano na początku czerwca.
Tym razem najlepszy był Paweł Spisak, trzykrotny Mistrz Polski, na Halogenie. Trzecie, finałowe, wyłonią zwycięzcę całego cyklu. Rywalizacja z pewnością będzie bardzo zacięta.
W ramach zawodów rozegrane zostaną cztery konkursy: LL, L, P i CNC*. W sobotę najlepszych polskich zawodników zobaczymy na czworoboku i parkurze, w niedzielę jeźdźcy będą rywalizować na crossie.


25 września 2009 - Zostań Liderem …

Stowarzyszenie Tratwa we Wrocławiu oraz Gminne Centrum Informacji w Strzegomiu zaprasza osoby prężne, ambitne oraz charyzmatyczne do wzięcia udziału w projekcie "Cyber-Ręka Lidera" skierowanego do osób między 18 a 28 rokiem życia zainteresowanych pracą w organizacjach pozarządowych.
Szkolenie odbędzie się w dniach od 7 do 11 grudnia w Strzegomiu.
Celem projektu jest upowszechnienie idei przedsiębiorczości społecznej w wybranych małych miejscowościach Dolnego Śląska.
Z uczestników szkolenia zasadniczego wyłoniona zostanie grupa osób, które otrzymają propozycję 6 miesięcznego zatrudnienia w wybranej dolnośląskiej organizacji pozarządowej. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy, a także więcej informacji o projekcie można uzyskać w biurze Gminnego Centrum Informacji, Urząd Miejski w Strzegomiu, Rynek 38, tel. (074) 8560-529 lub na stronie www.cyber-reka.tratwa.org.


25 września 2009 - W krainie znaczków

Do niedzieli, 27 września, w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach można oglądać wystawę znaczków i kart pocztowych w ramach Krajowej Młodzieżowej Wystawy Filatelistycznej. Zorganizowało ją Koło Filatelistów w Świebodzicach i jest ona jednym z elementów tegorocznych obchodów 730-lecia nadania Świebodzicom praw miejskich.
Uroczyste otrawcie Wystawy odbyło się w czwartek, 24 września. Gości powitał szef Koła, Kazimierz Chojnowski. Głos zabrał także burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. - Wystawa ma naprawdę wysoką rangę, jestem dumny, że możemy gościć w naszym mieście tak fantastyczne zbiory - podkreślał burmistrz.
A zbiory rzeczywiście są przebogate - to efekt kolekcjonerskiej pasji kilkudziesięciu młodych zbieraczy z całej Polski i Niemiec. W większości młodzi filateliści przejęli zamiłowanie do zbierania znaczków po swoich dziadkach czy rodzicach.
Tak było w przypadku Damiana Bieżyńskiego. - Znaczki zbierał mój dziadek i tato - mówi kolekcjoner, który przedstawia na wystawie eksponaty pod hasłem "Lotnictwo balonowe w Polsce". - To wcale nie jest nudne, można się dowiedzieć wielu intresujących rzeczy. Co prawda niewielu moich kolegów się tym interesuje, ale uważam, że to naprawdę ciekawe.
W dzieciństwie prawie każdy coś zbierał, znaczki były swego czasu jednym z popularniejszych hobby. - Sam miałem klaser, może jeszcze gdzieś leży na strychu? - zastanawiał się starosta Zygmunt Worsa, który również patronuje wystawie. - To niezwykłe, że ta forma kolekcjonerstwa nie zanika, że młodzi ludzie wciąż się tym pasjonują.
Na wystawie można zobaczyć wiele cennych eksponatów, między innymi obsypaną nagrodami kolekcję świebodziczanki Alicji Łuszczyny "Ruch olimpijski w Polsce". Wystawa czynna codziennie w godzinach 10.-18.00, w niedzielę do 14.30. Wstęp wolny.


25 września 2009 - Pokazowy remont

W najbliższy piątek 1 października o godzinie 9.00 odbędzie się niecodzienny pokaz remontu drogi na trasie Goczałków - Lusina najnowszą technologią recyklingu. Do tej pory jeszcze żadna droga na terenie naszego powiatu nie była w ten nowatorski sposób remontowana.
-" Drogi komunikacyjne to majątek naszego powiatu jak i całego regionu i tak je traktujemy. Dzisiaj chcemy zmierzyć się z nowymi możliwościami ich remontu w sposób szybki, tani i trwały." - mówi Roman Etel, Członek Zarządu Powiatu w Świdnicy.
Okazuje się bowiem, że materiał zniszczonej drogi to cenny surowiec, który w momencie kiedy zostaje uszlachetniony pozwala na nadanie mu nowej wartości użytkowej w całym procesie technologicznym. Mówiąc krótko materiał pochodzący z remontowanej drogi jest poddawany procesom recyklingu i dzięki temu może być ponownie wykorzystany do jej remontu.
-"Technologia ta jest ekologiczna i przystępna cenowo, ponieważ istniejący materiał jest regenerowany w 100 % i przy niewielkim dodatku materiałów dopełniających kładziony ponownie na drogę." - wyjaśnia Roman Etel.
Dlatego modernizacje i remonty dróg z wykorzystaniem metody recyklingu są w pełni popierane i zalecane przez Unię Europejską. Pokaz remontu drogi tą metodą, pozwoli na wyremontowanie ok. 400 metrów zniszczonej nawierzchni i będzie wykonany zupełnie za darmo.


25 września 2009 - Przedszkolaki w leśniczówce

Edukacja ekologiczna znalazła stałe miejsce w planie pracy Przedszkola Nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu.
22 września, przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ekologicznych na terenie leśniczówki w Dobromierzu. Pod opieką leśniczego dzieci wędrowały leśną ścieżką dydaktyczną. Poznały różne gatunki drzew i krzewów, obserwowały zachowanie mrówek w mrowisku, dowiedziały się w jaki sposób określić wiek drzewa, słuchały odgłosów zwierząt i ptaków.
Największą atrakcją były zajęcia w szkółce leśnej, gdzie pod okiem leśniczych dzieci sadziły młode sadzonki drzewek.
Ostatnim etapem wędrówki było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Wspaniała atmosfera wycieczki dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. Przedszkolaki wróciły do przedszkola z pięknymi bukietami z liści, żołędziami, kasztanami i innymi darami jesieni, które wzbogaciły kąciki przyrodnicze w przedszkolu. Na zakończenie dostaliśmy zaproszenie Pana leśniczego za kolejne warsztaty w miesiącu maju.
Zajęcia edukacyjne w środowisku naturalnym są okazją do bezpośredniej obserwacji i kontaktu z przyrodą. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.


24 września 2009 - Oferty pracy w Gminie Świdnica i Gminie Marcinowice

Jeżeli szukasz ofert pracy, możesz sprawdzić je również w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica. Od września działa infokiosk, w całości sfinansowany ze środków Powiatowego Urzędu Pracy.
Tym samym Gmina Świdnica dołączyła do kilku gmin powiatu świdnickiego, w których działają już takie urządzenia.
Infokiosk to komputer multimedialny, który udostępnia klientom bezpłatny dostęp do wybranych zasobów internetowych. W swoich zasobach posiada aktualne oferty pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy, bieżące informacje trzech portali internetowych: Urzędu Gminy Świdnica, Urzędu Miasta Świdnica oraz Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Sama obsługa urządzenia jest niezmiernie prosta, nawet dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z komputerem. Panel dotykowy umożliwia proste i szybkie wyszukanie właściwych informacji. Taki sam infokiosk działa w Urzędzie Gminy w Marcinowicach, tam dostępne są strony Urzędu Gminy Marcinowice, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Publicznych Służb Zatrudnienia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy. Zainteresowani mogą z infokiosku korzystać w godzinach pracy urzędu.


24 września 2009 - Breakdance w Katharsis

Od października w Studiu Artystycznym "Katharsis" będzie można uczęszczać na zajęcia breakdance.
Poprowadzi je Mateusz Mleko - świdniczanin, znakomity b-boy, tancerz breakdance, electric boogie i pop/locking, reprezentant grupy należącej do prekursorów stylu w Break Dance w Polsce oraz aktualnie grupy "friki triki" składającej się z wielu osobistości sceny tanecznej w kraju.
Od początku obecny na większości największych imprez w Polsce jako zawodnik.
Szczegóły na stronie internetowej www.sak-art.com.pl
S.A.K. przyjmuje jeszcze do wszystkich pracowni artystycznych.


24 września 2009 - "Klasa ze Snów"

W III edycji konkursu Klasa ze Snów, której organizatorem jest firma ACCO - właściciel marki NOBO, uczestniczyć mogą również uczniowie, którzy swoją kreatywność prezentują nie tyle na kartkach papieru, czy płótnie, ale przy pomocy graficznych programów komputerowych.
Przy projektach plastycznych i graficznych można pracować grupowo lub indywidualnie. Każdy uczeń zyskuje możliwość wczucia się w rolę prawdziwego projektanta i przedstawienia wizji wymarzonej klasy lekcyjnej. Zarówno jej kształt, forma jak i wyposażenie pozostają kwestią wyobraźni młodych twórców.
Partnerem konkursu jest fundacja "Aeris Futuro", dlatego tworząc w "realu" dzieci poproszone są o wykorzystanie jak największej ilości materiałów ekologicznych - będzie to główne kryterium oceny jury. Graficy mogą przesyłać zarówno obrazy jak i animacje. W grafikach komputerowych jury zwróci uwagę przede wszystkim na ujęcie tematu, koncepcje ekologicznej klasy, nakład pracy włożonej w wykonanie projektu oraz wrażenie artystyczno estetyczne. Prace konkursowe można przesyłać pocztą do 31 grudnia 2009 (decyduje data stempla pocztowego).
Formularz zgłoszeniowy do konkursu Klasa ze Snów, regulamin, oraz informacje o nagrodach można znaleźć na stronie www.klasazesnow.pl.


24 września 2009 - Biegi Przełajowe szkół ponadgimnazjalnych

22 września na stadionie miejskim w Świdnicy odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe szkół ponadgimnazjalnych. Wśród dziewcząt zwyciężyła Aleksandra Gierat ZSO Strzegom drugie miejsce zajęła Michelle Schiewe ZSO Świdnica a trzecie Jagoda Czarnota I LO Swidnica.
Jakub Pasiewicz z ZSH-T Świdnica zwyciężył pośród chłopców na drugim miejscu bieg zakończył Tomasz Klawczyk ZS Nr 1 Świdnica zaś trzecie miejsce zajął Marek Grzelak ZS Nr 3 Świdnica.
Punktacja drużynowa dziewcząt: 1. ZSO Świdnica - 61 pkt. 2. ZS Nr 3 Świdnica - 44 pkt. 3. I LO Świdnica - 40 pkt. 4. ZSH-T Świdnica - 38 pkt. 5. III LO Świdnica - 35 pkt. 6. ZSO Strzegom - 30 pkt. 7. ZS Nr 1 Świdnica - 13 pkt. 8. ZS Strzegom - 12 pkt. 9. ZS Świebodzice - 2 pkt.
Chłopcy: ZSM Świdnica - 61 pkt. ZS Nr 1 Świdnica - 45 pkt. ZSO Świdnica - 36 pkt. ZS Nr 3 Świdnica - 32 pkt. ZSB-E Świdnica - 26 pkt. ZSH-T Świdnica - 25 pkt. I LO Świdnica - 19 pkt. III LO Świdnica - 16 pkt. ZSO Strzegom - 7 pkt. ZS Świebodzice - 6 pkt. ZS Strzegom - 4 pkt.


24 września 2009 - Opole Gospel Choir zaśpiewa w Kościele Pokoju

11 października w świdnickim Kościele Pokoju odbędzie się koncert opolskiego chóru Opole Gospel Choir. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.
W trakcie występu odbędzie się sprzedaż darów otrzymanych od sponsorów a pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach.
Koncert organizuje Stowarzyszenie Charytatywno - Opiekuńcze im. Bł. Marii Teresy Gerhardinger przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach wspólnie z Parafią Ewangelicko - Augsburską w Świdnicy.


23 września 2009 - "Fundacja Bezpieczna Droga" - pierwsze spotkanie

Dzisiaj w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy spotkali się założyciele fundacji - "Fundacja Bezpieczna Droga" z osobami chcącymi działać w fundacji oraz jej sympatycy.
Fundacja za cel, postawiła sobie działania nad szeroko pojętym bezpieczeństwem na drogach.
Nie jest tak jak chcieliby to widzieć przeciwnicy, którzy głosili, że chodzi tylko o wycięcie drzew przy drogach. Fundacja chce prowadzić akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa wśród kierowców samochodowych, motocyklistów, pieszych czy tez rowerzystów a więc wsród wszystkich użytkowników dróg bez względu na ich wiek.
Wśród osób popierających powstanie fundacji i popierających jej przyszłe działania byli uczestniczący w spotkaniu, między innymi: Burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska, Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego - Roman Etel, Piotr Betlej z teamu motocyklowego "Motoswidnica Racing Team", Paweł Kowalski założyciel i Prezes Klubu StreetRacing Team Świdnica.
Twórcą fundacji jest Paweł Chejdysz, który jest równiez jej Prezesem, Wiceprezesem jest Michał Szukała - Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy a Członkiem Zarządu Jerzy Gaszyński. Na spotkaniu zabrakło kilka osób, które również zgłosiły chęć działania i z różnych powodów byli dziś nieobecni, są to między innymi: Grzegorz Grzegorzewicz - Burmistrz Jaworzyny Śląskiej a także Radny ze Strzegomia - Piotr Szmidt z kilkunastoosobową grupą zainteresowanych.
Teraz przed zbliżającą się zimą nadal najważniejszym celem działania całej grupy jest doprowadzenie do wycinki przydrożnych drzew rosnących niezgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami a przepisy powinny być egzekwowane, bo półśrodki jakimi ma być ograniczenie szybkości oraz fotoradar nie rozwiązują niczego.
W najbliższym czasie o wsparcie poproszeni zostaną znani kierowcy rajdowi - Krzysztof Chołowczyc oraz Tomasz Kuchar.


23 września 2009 - Wyróżnienie dla powiatu

Powiat Świdnicki otrzymał prestiżowe wyróżnienie w I edycji konkursu Dolnośląskie Wektory Współpracy organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej z Wrocławia. Wyróżnienie przyznawane jest za współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi.
Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych programów na współpracę jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi.
-" Według Kapituły Konkursowej nasz program współpracy z organizacjami pozarządowymi zasługuje na wyróżnienie. To dla nas sygnał, że tworzony od kilku lat program ma taką formułę, która pozwala w jak najlepszy sposób prowadzić współpracę ze stowarzyszeniami z terenu naszego powiatu." - cieszy się Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
W wyniku badań i prac Kapituły Konkursowej z nadesłanych w tym roku aplikacji konkursowych wyłoniono trzech zwycięzców: I miejsce - Urząd Gminy w Wałbrzychu, II miejsce - Urząd Gminy Polkowice, III miejsce - Urząd Miejski Oława.
Kapituła postanowiła także przyznać dwa wyróżnienia dla: Urzędu Gminy w Kamiennej Górze i Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Spotkanie, podczas którego zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia odbędzie się 30 września w siedzibie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie, we Wrocławiu.


23 września 2009 - Razem przeciw przemocy

Ruszyły warsztaty dotyczące profilaktyki przemocy, a w szkołach rozpoczęli pracę specjaliści. To efekt działań władz miasta w ramach walki ze zjawiskami przemocy.
Do 11 grudnia zostanie zorganizowanych 10 spotkań. Pierwsze trwa od poniedziałku i zakończy się w środę, 23 września. Trzy warsztaty poświęcone będą "postępowaniu służb publicznych wobec problemów agresji dzieci i młodzieży", a ich uczestnikami będą pracownicy socjalni, kuratorzy, policjanci, strażnicy miejscy, pedagodzy szkolni, przedstawiciele poradni pedagogiczno-psychologicznej.
- Jednym z celów szkolenia jest budowanie współpracy między różnymi służbami i ośrodkami, co pomoże w działaniach profilaktycznych i interwencyjnych. Kolejne warsztaty przeznaczone dla środowiska nauczycielskiego poświęcone będą budowaniu dobrej współpracy wychowawcy z rodzicami oraz budowaniu systemu przeciwdziałania agresji i przemocy na terenie szkoły. Z tych warsztatów skorzystają przede wszystkim wychowawcy klas gimnazjalnych ze Świdnicy - wyjaśnia Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Trenerami warsztatów są ich autorzy - członkowie renomowanych stowarzyszeń: Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki "Spójrz inaczej" ze Starachowic oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowisk Szkolnych "Bliżej Dziecka". W warsztatach weźmie udział ok. 190 osób, a przedsięwzięcie to będzie kosztowało blisko 90 tys. zł.
Niezależnie od tego od września do grudnia we wszystkich miejskich gimnazjach oraz czterech szkołach podstawowych (nr 4, 6, 8, 315) zatrudnieni zostali psycholodzy, którzy pracują z młodzieżą przez 15 godzin tygodniowo.
- Mają za zadanie udzielać indywidualnych konsultacji psychologicznych, prowadzić zajęcia grupowe dla uczniów i ich opiekunów oraz nauczycieli - dodaje Dorota Szyłobryt. Zorganizowanie dyżurów psychologów pochłonie ok. 75 tys. zł.
Zarówno szkolenia, jak i wynagrodzenie psychologów finansowane są z budżetu Świdnicy w ramach środków przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych.


23 września 2009 - Zbiórka żywności

25 i 26 września na terenie Świebodzic odbędzie się Zbiórka Żywności na rzecz dzieci żyjących w trudnych warunkach materialnych.
Żywność tradycyjnie zbierana będzie pod patronatem Wrocławskiego Banku Żywności.
Na wszystkich, którzy pragną podzielić się posiłkiem, w sklepach czekać będą wolontariusze Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Akcja prowadzona będzie w sklepach: Biedronka, Intermarche oraz Chata Polska.


23 września 2009 - Kasztanowce można uratować

Od lat trwa inwazja groźnego szkodnika kasztanowców. Również w tym roku prezydent Świdnicy zwrócił się do zarządców nieruchomości i świdniczan z apelem o systematyczne grabienie opadłych liści kasztanowców oraz niszczenie zimujących w nich poczwarek.
- Metoda grabienia i palenia liści jest obecnie najbardziej bezpieczna i skuteczna w ograniczaniu szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka - mówi Eleonora Sikocińska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Specjaliści od ochrony środowiska zaznaczają, że palenie liści niszczy poczwarki szrotówka, a także grzyby chorobotwórcze powodujące znaczne uszkodzenia liści kasztanowca.
Akcję grabienia liści rokrocznie przeprowadza miasto na terenach, którymi zarządza. Kasztanowce rosną w sumie na powierzchni blisko 3 ha (wzdłuż miejskich dróg, na terenach zielonych, w parkach).


23 września 2009 - Świebodzice w sieci

A chodzi o Ogólnopolską Sieć Gmin Wiodących. Jest to projekt Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, będący jedną z priorytetowych form współpracy PARPY z samorządami. Co to oznacza?
- To potwierdzenie, że w Świebodzicach realizowane są wszystkie zadania zapisane w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w sposób należyty, a sposób prowadzenia wszystkich poszczególnych działań w tym obrębie ma charakter innowacyjny i długofalowy - mówi Izabela Siekierzyńska, główny specjalista ds. profilaktyki w mieście.
W mieście od 2007 roku systematycznie przybywa form propagowania profilaktyki. Zwiększyła się także oferta pomocy w zakresie rozwiązywania problemów. Przy Ośrodku Pomocy Społecznej powstał Ośrodek Interwencji Kryzysowej, w którym bezpłatnych porad udzielają specjaliści z różnych dziedzin: psycholog, pedagog, prawnik, specjalista ds. narkotyków. Wielkim zainteresowaniem cieszą się także zajęcia psychoedukacyjne (indywidualne i grupowe) dla rodziców mających problemy ze swoimi pociechami.
Bardzo dobrze działa poradnia uzależnień, a świetlica środowiskowa z roku na rok zwiększa ofertę - prowadzone są tu np. zajęcia z dogoterapii, dzieci otrzymują także posiłek. To wszystko zostało zauważone i docenione przez PARPA.


23 września 2009 - Cyrk Europa - bilety wylosowane

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią o losowaniu biletów do cyrku podajemy dziś liste dziesięciu osób, które zostały wylosowane spośród 116 nadesłanych emali. Osobami, które w kasie Cyrku Europa odbiorą darmowe bilety są: Krzysztof Michel, Krzysztof Słomiński, Izabela Rypin, Tomasz Chlipalski, Mirosław Małecki, Renata Łaba, Irek Kobiela, Tadeusz Magiera, Kinga Antoniewicz oraz Justyna Klimczak.
Dzisiaj zagości w Świdnicy tradycyjny polski Cyrk Europa pod dyrekcją Daniela Woźniaka. Zapraszamy na barwne widowisko dla dorosłych i dzieci z udziałem artystów z Hiszpanii, Czech, Ukrainy i Polski.
W programie będzie można zobaczyć piękne tygrysy bengalskie, wielbłądy, kuce, lamy, amerykańską krowę, akrobatyke napowietrzną, linę poziomą i żonglerkę - >>> zobacz.
Bawić Państwa będzie po raz pierwszy w Polsce clown Tampa z Hiszpanii, a na żywo zagra orkiestra cyrkowa.
Świdnica - Droga Polna plac nad zalewem. Program rozpoczyna się o godzinie 17.30.


21 września 2009 - "Radosne szkoły" w Gminie Świdnica

Gmina Świdnica otrzyma ponad 35 tysięcy złotych dotacji w ramach rządowego programu "Radosna Szkoła" z przeznaczeniem dla czterech gminnych placówek oświatowych:
Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu.
W ramach programu szkoły zakupią pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw: duże, miękkie klocki, piłki, zestawy figur geometrycznych, ścianki wspinaczkowe, puzzle matematyczne, puzzle sylabowe, materace do zabaw ruchowych, tory przeszkód, drabinki, linki, siatki i inne materiały do integracji zmysłowej i stymulacji wielozmysłowej.


23 września 2009 - W dobrej wierze

Tak brzmi nazwa nowego stowarzyszenia, które powstało w Świebodzicach. Bona Fide to właśnie oznacza po łacinie.
Celem Stowarzyszenia jest działalność publiczna na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem, niedostosowaniem społecznym, promowanie działań na rzecz reintegracji społecznej, resocjalizacji, promowanie wartości szacunku, tolerancji i zrozumienia dla wszystkich ludzi bez względu na ich płeć, wiek, narodowość, wyznanie, pochodzenie społeczne i etniczne, wykonywaną pracę, stan zdrowia, orientację seksualną.
Szefem organizacji i jej założycielem jest Łukasz Kwadrans, kurator, socjolog, radny tej kadencji Rady Miejskiej Świebodzic.


23 września 2009 - Spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych

29 września w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbędzie się spotkanie informacyjne na temat ekonomii społecznej, które jest skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych z Gminy Żarów lub osób zainteresowanych założeniem organizacji non-profit.
Celem spotkania, przygotowanego przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych i Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej, jest przekazanie wiedzy z zakresu ekonomii społecznej, wzbudzenie zainteresowania wśród uczestników przedsiębiorczością społeczną.
Podczas spotkania omówione zostaną podstawy związane z funkcjonowaniem podmiotów ekonomii społecznej i perspektywy pozyskiwania przez nie środków na działalność. Zostaną także zaprezentowane "dobre praktyki" - czyli przykłady rozwijających swoją działalność przedsiębiorstw społecznych.
Ponadto jest przewidziany czas na dyskusję, podczas której zostaną zebrane m.in. potrzeby lokalnych organizacji pozarządowych w celu przygotowania odpowiedniej oferty edukacyjnej.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych.


23 września 2009 - Biegi przełajowe

W poniedziałek, 21 września dzieci ze świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięły udział w "Indywidualnych Biegach Przełajowych" organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Na stadionie ŚOSiR zgromadziło się 157 zawodników. Biegi podzielone były na trzy kategorie wiekowe, osobno dla dziewcząt i chłopców.
Pierwsi na starcie stanęli najmłodsi, klasy III-IV szkół podstawowych. Kolejni wystartowali ich starsi koledzy i koleżanki. Na koniec na trasę wyruszali biegacze z gimnazjów.
Trójka najlepszych zawodników w swoich kategoriach otrzymała pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki. Klasyfikacja końcowa - >>> zobacz


23 września 2009 - 13 latek z piłą tarczową

Ukradł piłę tarczową i spacerował z nią po ulicy. 13 letniego złodzieja zatrzymał policjant idący na służbę.
Policjant z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy udając się na służbę, zauważył trzech chłopców, wśród nich znajdował się 13 latek znany policjantowi i notowany za drobne kradzieże.
Gdy podszedł do chłopców dwóch z nich uciekło. Chłopiec, który pozostał miał przy sobie akumulatorową piłę tarczową. Na pytanie policjanta czyja to piła zaczął "kręcić".
Nieletni został doprowadzony do komendy. Po kilku minutach w komendzie zjawił się mężczyzna, który w jednym z budynków wykonywał remont klatki schodowej, odłożył piłę a gdy chciał jej ponownie użyć piły już nie było. Swoją stratę wycenił na 300 złotych. Jakież było jego zaskoczenie gdy Oficer Dyżurny okazał mężczyźnie piłę, z którą kilka minut wcześniej zatrzymany został 13 latek.
Skradziony sprzęt został przekazany właścicielowi. Natomiast nieletni za swój czyn odpowie przed Sądem dla Nieletnich.


22 września 2009 - Początek roku szkolnego w Mechaniku

Jak trudno wrócić do pracy po wakacyjnej beztrosce wie każdy, i młodszy i starszy. Powrót do obowiązków jest tym trudniejszy im dłuższy wypoczynek. Dwumiesięczna przerwa dobiegła jednak końca i uczniowie wrócili do szkolnych ław i dawno niewidzianych kolegów. Najtrudniej pierwszakom rozpoczynającym nowy etap edukacji - nowa szkoła, obcy ludzie budzą ciekawość, ale i niepokój.
By oswoić nową rzeczywistość Zespół Szkół Mechanicznych od lat propaguje inicjatywę kilkudniowych zajęć integracyjnych. Kiedy młodsi poznają szkołę, młodzież starszych klas tradycyjnie wyjeżdża na "Rajd Mechanika". W tym roku wybór padł na Góry Stołowe. Atrakcyjne szlaki turystyczne, wieczory przy ognisku przypominały minione wakacje. Uczniowie pierwszych klas dołączyli do piechurów i wspólnie zdobyli najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec. Tam na szczycie symbolicznie dołączyli do szkolnej braci.
Organizatorzy rajdu zadbali, by połączyć przyjemne z pożytecznym - młodzież poznając okolice nauczyła się wielu zachowań prospołecznych. Wspólny Dzień Sportu, już na szkolnym boisku, był zwieńczeniem integracji. Nauczyciele wychowania fizycznego znają rangę rywalizacji i wiedzą, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Teraz już tylko nauka, choć i ta w różnych formach.
Młodzież najstarszych klas korzysta z wykładów i warsztatów organizowanych przez kadrę Politechniki Wrocławskiej w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki. Cóż, to właśnie tam trafiają absolwenci Mechanika, przyszli inżynierowie i konstruktorzy.


22 września 2009 - IPN - kampania wrześniowa

W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w dniach 24-25 września we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Militarne i polityczne aspekty kampanii polskiej 1939 r. z perspektywy 70-lecia". Zaproszeni prelegenci wygłoszą referaty, których wspólnym punktem będzie kampania wrześniowa, widziana jednak z różnych perspektyw.
Organizatorami konferencji jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Kołem Naukowym Historyków Wojskowości.
Honorowy patronat nad konferencją objął były Prezydent RP Ryszard Kaczorowski. Obrady będą miały miejsce w auli Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. ul. Szewska 49. Wstęp wolny. Szczegółowy program spotkania - >>> zobacz.


22 września 2009 - Miasto Przyjazne Biznesowi

Strzegom został zaliczony przez portal GepardyBiznesu.pl do grona "Miast Przyjaznych Biznesowi 2009".
Miasto jest uznawane za Przyjazne Biznesowi, jeżeli na 10 tysięcy mieszkańców mają w nim siedzibę przynajmniej dwie dynamiczne firmy - Gepardy Biznesu. Może być uznane za Przyjazne Biznesowi również wtedy, gdy dobrze zostanie ocenione w ankietach od podmiotów gospodarczych. Te kryteria spełnił Strzegom, który w rankingu województwa dolnośląskiego uplasował się miedzy Świdnicą i Bolesławcem.
Misją Konkursu "Miasto Przyjazne Biznesowi" jest wspieranie rozwoju polskich firm, instytucji oraz miast, a także przekonywanie ich do tego, by same siebie nawzajem wspierały.
Konkurs ma na celu wyłonienie i promowanie gmin, miast, powiatów i samorządów najbardziej przyjaznych biznesowi.


22 września 2009 - Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim

27 września w wałbrzyskim Książu startują Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim.
Trasa jest trudna i bardzo wymagająca. Przebiegać będzie przez górskie okolice Książa, w tym przez fragment Świebodzic.
Start o godzinie 11:00 w Książu. W związku z powyższym między godziną 11:20 a 17:00 w dzielnicy Pełcznica mogą pojawić się chwilowe i nieznaczne utrudnienia w ruchu samochodowym.
Na czas przejazdu kolarzy wstrzymywany będzie ruch na ulicach: Spacerowej, Sikorskiego, Mikulicza i Długiej.
Wszystkich miłośników kolarstwa górskiego i Mieszkańców Miasta zapraszamy do kibicowania zawodnikom, zarówno w Książu, jak i na trasie ich przejazdu w Świebodzicach.


22 września 2009 - Parada zabytkowych pojazdów

Organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki z 20 ośrodków naukowych i edukacyjnych przygotowali ponad 800 imprez popularyzujących naukę, w tym roku wraz z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku będzie można poznać historię techniki, kolejnictwa i przemysłu.
26 września w ramach obchodów 100 - lecia Parowozowni, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej organizuje Jesienny Zlot Motocykli oraz Zabytkowych Pojazdów.
Impreza rozpocznie się o godzinie 14.30.
W programie między innymi: parada zabytkowych pojazdów, koncert zespołu "Żywioł", pokazy motocykli "Nasza historia Harley - Davidson", pokazy mody motocyklowej, liczne konkursy, atrakcje, stoiska z akcesoriami motocyklowymi, możliwość noclegów w wagonach sypialnych. Wejście - 8 złotych.


22 września 2009 - Pomalują parking

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Świdnicy - w środę, 23 września.
od godziny 8.00 - przedszkolaki i najmłodsze dzieci ze szkół podstawowych pomalują kredą parking przed Urzędem Miejskim, który zostanie wyłączony z ruchu samochodów,
od godziny 10.00 - uczniowie świdnickich szkół zmierzą się w konkursach w miasteczku rowerowym przy Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Wałbrzyska 39), a także w zawodach czterokołowców,
w godzinach 12.00-14.00 na terenie skateparku (ul. Polna Droga) odbędą się pokazy skoków ekstremalnych na rowerach i deskorolkach,
od godziny 14.00 do 18.00 - czterokołowcem będzie mógł pojeździć każdy, kto przyjdzie na boisko przy Szkoły Podstawowej numer 8.


22 września 2009 - Infokiosk w Jaworzynie Śląskiej

Mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska oraz klienci Urzędu Miejskiego mogą bezpłatnie skorzystać z Infokiosku, umożliwiającego dostęp do internetu.
Ten specjalny komputer zamontowany został Urzędzie przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy. Urządzenie ma podwójne zastosowanie.
Za jego pośrednictwem korzystający w przejrzysty sposób będą mogli zapoznać się z ofertami pracy PUP w Świdnicy (panel górny).
Dodatkowo Infokiosk daje możliwość darmowego dostępu do Internetu dla Klientów Urzędu (dolny panel).
Obsługa urządzenia odbywa się za pomocą dotykowego wyświetlacza i jest bardzo prosta.


22 września 2009 - "Pomagajmy Ziemi - codziennie"

W ubiegłym tygodniu uczniowie Zespołu Szkół w Roztoce tradycyjnie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata".
Zadaniem uczniów było posprzątanie miejsc w pobliżu szkoły. Najstarsze klasy - III a oraz III b gimnazjum - zajęli się sprzątaniem terenu wzdłuż koryta rzeki. Opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele: Przemysław Niemczuk, Anna Żur oraz Monika Ostrówka.
Porządkowaniem boiska wiejskiego oraz terenu przyległego zajęła się klasa II a, wraz z opiekunem Dariuszem Ficą.
Teren wokół kościoła, stawu oraz plebanii porządkowali uczniowie klasy I a gimnazjum pod opieką Małgorzaty Serafin. Wychowankowie z klasy III Szkoły Podstawowej porządkowali boisko szkolne oraz teren wokół szkoły, a opiekę sprawowali Dorota Perełka oraz Tomasz Aleksiuk.
Akcja nadzorowana przez dyrekcję szkoły przyniosła rezultaty, śmieci już nie zanieczyszczają i nie szpecą okolicy.


22 września 2009 - 300 złotych łapówki

Za siedzenie w samochodzie wsadził 300 złotych, chciał się dogadać i obiecywał więcej.
Zadzwonił na Policję bo zapomniał , gdzie zostawił swój samochód. Policjanci jadąc na interwencję do zapominalskiego kierowcy, na drodze zauważyli zatrzymujący się przed nimi samochód osobowy, nagle kierujący i pasażer siedzący z przodu zamienili się miejscami. Policjanci podjęli interwencję, okazało się , że pasażer nie ma uprawnień do kierowania pojazdem, a chciał się przejechać. Gdy policjanci legitymowali pozostałych podróżujących, wyczuli woń alkoholu od mężczyzny, który chwilę wcześniej kierował pojazdem. Podejrzenia policjantów były trafne. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu, aby uniknąć, kary już w drodze do Komisariatu wspominał policjantom, że ma przy sobie pieniądze i można to załatwić inaczej. Policjanci pouczali zatrzymanego o tym iż jest to przestępstwo, mężczyzna nie reagował na ich pouczenia, mówiąc, aby policjanci odwieźli go do domu i zapomnieli o całej sprawie.
W trakcie wysiadania z samochodu, policjant zauważył na siedzeniu pieniądze - trzy banknoty 100 złotowe, które zatrzymany wsadził między oparcie siedzenia a plecy policjanta.
O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Banknoty zostały zabezpieczone przez policjantów, a 21 letni mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


22 września 2009 - Świetlice środowiskowe zaczynają pracę

W połowie września, w gminie Dobromierz odbyło się spotkanie poświecone organizacji zajęć pozalekcyjnych w świetlicach środowiskowych w roku szkolnym 2009/2010.
Na spotkaniu omówiono sprawy związane z funkcjonowaniem świetlic środowiskowych w Gminie Dobromierz. Ustalono również harmonogram zajęć dla poszczególnych miejscowości.
Przypominamy rodzicom, że uczestnictwo dzieci w zajęciach środowiskowych powinno być potwierdzone ich pisemna zgodą. Warto dodać, że na 12 sołectw mamy 11 świetlic środowiskowych.
Przed rozpoczęciem zajęć skontrolowano już wszystkie świetlice pod względem przygotowania technicznego i organizacyjnego.
W tym roku, po raz pierwszy opiekunowie świetlic otrzymają identyfikatory z fotografiami.


22 września 2009 - Cyrk Europa w Świdnicy

Już jutro, 23 września zagości w Świdnicy tradycyjny polski Cyrk Europa pod dyrekcją Daniela Woźniaka. Zapraszamy na barwne widowisko dla dorosłych i dzieci z udziałem artystów z Hiszpanii, Czech, Ukrainy i Polski.
W programie będzie można zobaczyć piękne tygrysy bengalskie, wielbłądy, kuce, lamy, amerykańską krowę, akrobatyke napowietrzną, linę poziomą i żonglerkę - >>> zobacz.
Bawić Państwa będzie po raz pierwszy w Polsce clown Tampa z Hiszpanii, a na żywo zagra orkiestra cyrkowa.
Świdnica - Droga Polna plac nad zalewem. Program rozpoczyna się o godzinie 17.30. Konkurs: wśród użytkowników serwisu "dziennik.swidnica.pl", którzy wyślą e maila do redakcji wylosujemy 10 bezpłatnych biletów na widowisko Cyrku Europa (koniecznie proszę podać imię i nazwisko).
Emaile przyjmujemy tylko 22 września do godziny 24.00 a jutro 23 września podamy listę osób, które takie bilety odbiorą w kasie Cyrku Europa.


22 września 2009 - Świdniczanie upiększają domy

Najbliższe dwa weekendy w Świdnicy będą prawdziwym świętem dla poszukiwaczy oryginalnych akcentów czy pasjonatów aranżacji wnętrz. Wszystko za sprawą wyprzedażowych weekendów z Franc Textil i Franc Gardiner, które potrwają do 27 września.
- Tego rodzaju kiermasze to nie lada gratka dla wszystkich, którzy doceniają subtelny urok i dekoracyjny charakter tkanin pod różną postacią - mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner - Mamy nadzieję, że ogromny wybór wzorów i kolorów sprawi, że każdy za niewielką cenę znajdzie coś dla siebie.
Wyprzedaży produktów Franc Gardiner i Franc Textil podlegają wszelkiego rodzaju tekstylia: rolety, zasłony, narzuty, obrusy, poszewki, siedziska, ogromny różnorodne tkaniny. Jak zapewniają organizatorzy dla odwiedzających przygotowano ekstremalnie niskie ceny fabryczne.
Pierwszy weekend akcji już zaskoczył ogromną frekwencją.
Wyprzedaże odbywają się w sobotę i niedzielę (do 27 września włącznie), w godzinach 9-14, w budynku Franc Decor przy ulicy Bystrzyckiej 7a w Świdnicy. Kiermasz organizują firmy Franc Textil i Franc Gardiner.


21 września 2009 - Czy będzie blokada drogi ?

Od kilku dni na forach i w komunikatorach internetowych obserwujemy wzmożony "ruch" różnych grup kierowców, zrzeszonych i niezrzeszonych nie mogących pogodzić się z decyzją Komisji Bezpieczeństwa w Strzegomiu o zaniechaniu usunięcia drzew rosnących zbyt blisko jezdni.
Decyzja komisji sprowadziła się do typowego w naszym kraju wyjścia. Zdaniem komisji, ograniczenie szybkości poruszania się jest receptą na bezpieczeństwo i aby było jeszcze bezpieczniej komisja wnioskuje o postawienie tam fotoradaru.
Akcja kierowców przeciwnych tej decyzji zatacza coraz szersze kręgi. Komunikat "PIATEK GODZ 17 Skrzyżowanie Świdnica-Strzegom-Świebodzice. BLOKADA DROGI ŚWIDNICA-STRZEGOM. KTO CHETNY? POWIEDZCIE ZNAJOMYM" pojawił się też w środowisku kierowców z rejonu Wałbrzycha.
Czy blokada jest legalna ? zapewne nie można drogi zablokować ale znając pomysłowość ludzi możemy mieć pewność, że będą poruszać się w ślimaczym tempie a nie daj Boże jak ktoś złapie gumę, wtedy droga stanie się kompletnie nieprzejezdna z braku pobocza i blokada z konieczności stanie się faktem.
Czy kierowcy będą wstanie skrzyknąć się i doprowadzić sprawę do końca zobaczymy za kilka dni.


21 września 2009 - Kto zdobędzie nagrodę ?

Już niebawem poznamy kolejnych świdnickich laureatów, dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Nagrody wręczane są podczas inauguracji Sezonu Kulturalnego w Świdnicy. Dotychczas otrzymali je między innymi: Stanisław Kotełko, Piotr Snopczyński, Marian Ruszkiewicz, Stanisław Gabryś, Juliusz Chrząstowski, Bożena Kuźma, Halina Szymańska, Mirosław Sośnicki, Sobiesław Nowotny, Edmund Nawrocki, Marek Stadnicki. i Andrzej Andrzejewski.
Doroczna nagroda jest nagrodą za wybitne osiągnięcia, często za ogromny dorobek wielu lat pracy.
Niepokoi w tym jedno, nagroda mimo iż prestiżowa to często jej wartość jest zdecydowanie mniejsza niż nagrody fundowane w konkursach, konkursikach dla biegających z aparacikami po mieście.
Czyżby w Świdnicy, młodociany pasjonat fotografii dla, którego jest to jedynie wspaniała zabawa ceniony był bardziej niż pisarz czy malarz z ogromnym dorobkiem ?
Miejmy nadzieję, że o świdnickiej kulturze nie będą decydowali panowie z aparatami a decydować zacznie wreszcie Wydział Kultury w UM, by słowo kultura przestało kojarzyć się w Świdnicy tylko z fotografią.


21 września 2009 - Świdnica solidaryzuje się z rodzinami ofiar tragedii na Śląsku

W związku z żałobą narodową ogłoszoną przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego (21-22 września) prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zadecydował o odwołaniu miejskich imprez rozrywkowych. W przypadku przedsięwzięć, które nie mają takiego charakteru, zostanie zachowana zasada uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar tragedii w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej.
Na znak żałoby przed Urzędem Miejskim w Świdnicy flagi zostały opuszczone o połowę i przyozdobione kirem.
Do władz Rudy Śląskiej oraz kopalni "Wujek-Śląsk" zostanie przekazany list kondolencyjny od prezydenta Świdnicy.
Jednocześnie informujemy, że atrakcje zaplanowane na poniedziałek i wtorek (21-22 września) w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zostają przeniesione na środę, 23 września. Godziny i miejsca imprez pozostają bez zmian.


21 września 2009 - "Radosne szkoły" w Gminie Świebodzice

Aż trzy szkoły podstawowe w Gminie Świebodzice skorzystają z dofinansowania udzielonego w ramach Rządowego programu "Radosna szkoła". Program dofinansowuje działania gmin w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I-III szkół podstawowych.
Świebodzicom udało się uzyskać pomoc dla trzech podstawówek: Publicznego Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi, Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4.
Program przewiduje udzielenie wsparcia finansowego na pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkołach.


21 września 2009 - Rocznicowy wernisaż

18 września Oddział Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia wraz ze Strzegomskim Centrum Kultury zorganizowały wystawę starych fotografii pod hasłem "Obozy zagłady na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny w czasie II Wojny Światowej". Wernisaż odbył się w ramach prowadzonego przez SCK programu "Oblicza ojczyzny"
W roku 2009 zbiegły się dwie niezmiernie ważne dla Polaków rocznice: minęło 70 lat od wybuchu II Wojny Światowej oraz 20 lat od odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej. "Oblicza ojczyzny" mają uświetnić obchody rocznicowe, a pierwszym ich punktem był właśnie piątkowy wernisaż.
Wernisaż swoją obecnością uświetnił Tomasz Gałwiaczek z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który w konferencyjnej formie przybliżył zebranej młodzieży ideę oraz cele wystawy. Obecny też był zastępca dyrektora muzeum Gross-Rosen Andrzej Gwiazda oraz grupa radnych Strzegomia.
Wystawa potrwa do 30 września. Kolejnymi przedsięwzięciami SCK w ramach programu "Oblicza ojczyzny" będą klasy patriotyczne oraz spektakl "Ojczyzna to samo życie".


21 września 2009 - Rywalizacja strażaków

19 września, w Pasiecznej odbyły się Miejsko - Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Jaworzyna Śląska.
W rywalizacji wzięło udział 18 drużyn strażackich w różnych kategoriach wiekowych. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała komisja sędziowska, której przewodniczył mł. kpt. Maciej Nowak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal, a ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:
- w kategorii "seniorzy": OSP Jaworzyna Śląska - I miejsce, OSP Bolesławice - II miejsce, OSP Pasieczna - III miejsce, OSP Pastuchów - IV miejsce, OSP Nowice - V miejsce,
- w kategorii "MDP chłopcy 16 - 18 lat": OSP Pasieczna - I miejsce, OSP Bolesławice - II miejsce, OSP Jaworzyna Śląska - III miejsce, OSP Piotrowice - IV miejsce,
- w kategorii "MDP dziewczęta 16 - 18 lat": OSP Bolesławice - I miejsce, OSP Piotrowice - II miejsce,
- w kategorii "MDP chłopcy 12 - 15 lat": OSP Pasieczna - I miejsce, OSP Jaworzyna Śląska - II miejsce, OSP Nowice - III miejsce, OSP Pastuchów - IV miejsce, OSP Bolesławice - V miejsce,
- w kategorii "MDP dziewczęta 12 -15 lat" OSP Pastuchów - I miejsce.
W zawodach wystartowała również drużyna młodych strażaków chłopców do lat 12 z Jaworzyny Śląskiej. Drużyny nagrodzono dyplomami, pucharami, medalami oraz drobnymi upominkami rzeczowymi. Nagrody wręczył - Grzegorz Grzegorzewicz - Burmistrz Jaworzyny Śląskiej.


21 września 2009 - Święto filatelistów już za trzy dni

W czwartek, 24 września, w Świebodzicach otwarta zostanie Krajowa Młodzieżowa Wystawa Filatelistyczna. Podczas czterech dni wystawowych można będzie zobaczyć zbiory filatelistyczne młodych kolekcjonerów z całej Polski oraz gości Niemiec.
Organizatorem wystawy jest świebodzickie Koło Filatelistów. W imprezie bierze udział blisko 40 młodych wystawców z kraju i zagranicy. Wśród setek a może i tysięcy eksponatów zobaczymy także zbiory świebodzickiej filatelistki, Alicji Łuszczyny, które zdobyły już liczne trofea na wystawach światowych. Warto je zobaczyć.
Wystawę można oglądać w Miejskim Domu Kultury od czwartku do niedzieli, od godziny 10.00 do 18.00, w niedzielę do 14.30. Serdecznie zapraszamy - wstęp wolny.


21 września 2009 - Święto Plonów w Łażanach

W niedzielę, 20 września odbyły się gminne obchody dorocznego Święta Plonów - Dożynki Gminne 2009. Tegorocznym gospodarzem dożynek w Gminie Żarów była wieś Łażany.
Ponad dwumiesięczne przygotowania, w których uczestniczyli mieszkańcy wsi pod kierownictwem Pani Sołtys, przyniosły niespodziewane efekty.
Wspaniale przygotowany park, piękne wieńce dożynkowe oraz prezentacje sprawiły, że wszyscy, którzy przyszli do Parku w Łażanach wspaniale się bawili.


21 września 2009 - Wspaniała wycieczka

12 września mieszkańcy Powiatu Świdnickiego mieli okazję uczestniczyć w 19. edycji festiwalu "Jicin - miasto bajki". Do Jičína pojechały trzy autokary z mieszkańcami, którzy chcieli poznać partnerskie miasto naszego powiatu i wziąć udział we wspólnej zabawie podczas Festiwalu Bajki.
Do Jičína pojechali pracownicy świdnickiego starostwa, którzy przez cały czas trwania imprezy promowali powiat na przygotowanym stoisku, lokalni twórcy, którzy przywieźli do Jičina przepiękne wyroby artystyczne: serwety, bieżniki i inne wspaniałe rękodzieła, grupa teatralna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, Ludowo - Estradowy Zespół Mokrzeszów, który dwukrotnie wystąpił na scenie głównej i na czeskim Rynku oraz grupa młodych fotografów z Młodzieżowego Domu Kultury ze Świdnicy, która uczestniczyła w plenerze fotograficznym "Jicin w oczach młodych fotografów" organizowanym w ramach projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki".
Do miasta bajki pojechała także grupa Radnych Rady Powiatu w Świdnicy i dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Podczas Festiwalu Bajki w Galerii Miejskiego Centrum Informacji w Jicinie turyści mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć promujących Powiat Świdnicki.
Z wyjazdu najbardziej cieszyły się dzieci, dla których ta uroczystość była wspaniałą okazją do zabawy i zobaczenia miasta Rumcajsa nie tylko w telewizji.
- "Wszyscy odwiedzający bajkowy Jicin, a przede wszystkim najmłodsi mieli okazję skorzystać z licznych atrakcji. Mogli obejrzeć występy zespołów muzycznych, grup teatralnych, mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach artystycznych i przejażdżkach na karuzelach. Co więcej dzieci były zachwycone spotkaniem z Rumcajsem i Hanką." - relacjonuje Agnieszka Nocuń-Jurek, z Biura ds. Europejskich świdnickiego starostwa.


21 września 2009 - Poszukiwana 15 letnia mieszkanka Świdnicy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą poszukiwania 15 letniej mieszkanki Świdnicy.
19 września 2009 roku około godziny 13 00 wyszła z domu i do chwili obecnej nie powróciła do miejsca zamieszkania 15 letnia mieszkanka Świdnicy - Katarzyna Prucnal, urodzona 21 maja 1994 roku.
Rysopis - wiek z wyglądu 17 lat, wzrost ok. 165 cm. włosy długie proste-ciemny blond, twarz okrągła, cera opalona, oczy piwne. W dniu zaginięcia ubrana była w białą bawełnianą bluzę zapinaną na zamek, koszulkę w biało-szare pasy, krótką dżinsową spódnicę.
Osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionej prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy telefon 074 85 82 227 lub 997 lub osobiście z najbliższą jednostką Policji.


21 września 2009 - Rajd Pojazdów Zabytkowych

26 września Szlakiem Polskiego Granitu ruszy Rajd Pojazdów Zabytkowych.
Organizatorem wydarzenia jest Legnickie Towarzystwo Automobilowe. Jednym z najważniejszych etapów rajdu będzie postój samochodów na strzegomskim Rynku.
Rajd ma charakter towarzyski, wezmą w nim udział załogi w pojazdach zabytkowych wyprodukowanych przed 25 laty, których produkcja została zakończona 15 lat temu.
Zgłoszonych do udziału w rajdzie zostało już około 60 niepowtarzalnych samochodów.
Uczestnicy wyruszą 26 września o godzinie 10 00 z Legnicy, ich pierwszym postojem będzie strzegomski Rynek. Od godziny 12.00 do 14.00 centrum Strzegomia opanuje kolorowy korowód zabytkowych pojazdów. Przeprowadzony też zostanie konkurs elegancji, podczas którego wybrane zostaną trzy najpiękniejsze pojazdy. Ze Strzegomia uczestnicy rajdu udadzą się do Jaworzyny Śląskiej.


20 września 2009 - Świetny początek ŚKPR

Od wysokiego zwycięstwa 31:23 (18:10) w Komprachcicach rozpoczęli nowy sezon piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica.
Inauguracyjny sukces ma wyjątkowy smak. Rywal nigdy "nie leżał" świdniczanom, a na własnym parkiecie przegrywa wyjątkowo rzadko. Losy meczu rozstrzygnęły się w drugiej połowie. Po remisowej pierwszej odsłonie, po przerwie świdniczanie szybko powiększali przewagę. Najwięcej bramek dla ŚKPR zdobyli: Marek Mrugas (9), Daraaiusz Kijek (6), Stanisław Makowiejew (6).
W najbliższą sobotę 26 września o godzinie 18.00 ŚKPR po raz pierwszy zagra na własnym parkiecie. Rywalem będzie siódemka Krokusa Bystrzyca Kłodzka.
Krokus, podobnie jak ŚKPR rozpoczął sezon od zwycięstwa, pokonując we własnej hali Tęczę Kościan 27:19.


20 września 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
Biały Orzeł Mieroszów - Victoria Świebodzice 3:1
Grom Witków - AKS Strzegom 3:5
Stal Świdnica - Bielawianka Bielawa 0:4
Piławianka Piława Górna - Polonia-Sparta II Świdnica 2:0
W tabeli rozgrywek prowadzi Górnik Boguszów-Gorce przed Bielawianką Bielawa i Włokniarzem Kudowa Zdrój. Victoria Świebodzice zajmuje ósme miejsce, AKS Strzegom zajmuje dziewiąte mając rozegrany jeden mecz mniej niż pozostali, Polonia-Sparta II Świdnica jest na dwunastym miejscu, Grom Witków na trzynastym miejscu, na ostatnim miejscu jest Stal Świdnica.


20 września 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Czarni Wałbrzych - Victoria II Świebodzice 4:2
Unia Jaroszów - Skalnik Czarny Bór 2:3
Grodno Zagórze Śląskie - Zjednoczeni Żarów 3:3
LKS Bystrzyca Górna - Cukrownik/Polonia Pszenno 2:1
Sudety Dziećmorowice - Podgórze Wałbrzych 5:2
Zryw Gola Świdnicka - Granit Roztoka 3:1
Wierzbianka Wierzbna - Zieloni Mrowiny 3:4
Gwarek Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 3:2


19 września 2009 - Spotkanie w muzeum - promocją Gminy Świdnica

Wczoraj, 18 września w Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym odbyło się spotkanie Stowarzyszenia "Radar" z członkami "Pamięć i Obronność" ze Świdnicy.
W spotkaniu uczestniczyli obecni i byli oficerowie Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze.
W Muzeum Broni i Militariów pojawili się również generałowie z Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy.
W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób. Goście zwiedzili muzeum, obejrzeli wspaniałe, unikalne zbiory Stanisława Gabrysia - twórcy muzeum, które znane jest nie tylko w kraju, znane jest również w całej Europie.
Na tym ważnym spotkaniu zjawiło się kilka telewizji z kraju, zjawiła się też jedna telewizja z Niemiec.
Muzeum niechciane przez władze miasta w Świdnicy stało się teraz największą atrakcją w Gminie Świdnica i z każdym rokiem jego znaczenie będzie rosło.
Zdjęcia ze spotkania w Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie - >>> zobacz


19 września 2009 - Słaby rywal, łatwe zwycięstwo

Dzisiaj na stadionie piłkarskim w Świdnicy spotkały się drużyny Polonii-Sparty Świdnica i Łucznika Strzelce Krajeńskie.
Zwycięsko z rywalizacji wyszła Polonia-Sparta Świdnica zwyciężając przeciwnika 4:0.
Bramki dla świdniczan zdobyli: Jacek Fojna 11, 58, 83 oraz Kamil Śmiałowski w 56 minucie meczu.
Kolejny mecz, tym razem znacznie trudniejszy odbędzie się 26 września, Polonia-Sparta Świdnica spotka się z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie na boisku przeciwnika.


18 września 2009 - W 65 rocznicę bitwy o Walter

13 września, w 65 rocznicę bitwy o Walter (Belgia) wójt gminy Świdnica uczciła pamięć poległych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, składając wieniec pod pomnikiem na cmentarzu wojskowym w Adenem. Adegem to miejscowość, w znajduje się tutaj Kanadyjski Cmentarz Wojskowy.
Na terenie nekropolii znajduje się 1119 grobów żołnierzy z krajów Alianckich poległych w czasie II Wojny Światowej. Większość żołnierzy pochowanych w Adegem to ofiary operacji odbijania lewego brzegu Skaldy, co miało miejsce na przełomie października i listopada 1944 r.
Na tym cmentarzu złożone są także prochy żołnierzy walczących w innych rejonach Belgii, pochowane uprzednio na cmentarzach parafialnych w różnych zakątkach kraju. W wydzielonej polskiej kwaterze znajdują się 33 groby żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, m.in. poległych w dn. 9-10 września 1944 r. w walkach o Walter.
Na zaproszenie burmistrza miasta Maldegem Johana De Roo (miasta, które od 1967 r. wiąże partnerska umowa z niemieckim miastem Lampertheim) w tegorocznych uroczystościach udział wzięła delegacja z gminy Świdnica. Wójt gminy Teresa Mazurek w hołdzie poległym żołnierzom złożyła wieniec biało-czerwonych kwiatów. Pamięć poległym żołnierzom oddawali ambasadorowie Polski i Kanady pracujący na placówkach dyplomatycznych w Brukseli, przedstawiciele wojsk RP przy NATO, licznie przybyli weterani wojenni, żołnierze oraz obywatele Polscy, mieszkający w Belgii. Całość uroczystości zakończył przelot zabytkowych samolotów, które ze swoich pokładów zrzuciły setki czerwonych maczków.
Podczas pobytu władze miasta Maldegem przedstawiły obszary potencjalnej współpracy partnerskiej. Miłym akcentem był wieczór polski zorganizowany przez organizację działającą społecznie przy magistracie miasta Maldegem na rzecz współpracy partnerskiej. Wójt gminy Świdnica mogła spotkać się z polonią mieszkającą w gminie Maldegem i okolicznych miejscowościach.


18 września 2009 - Świdniczanie upiększają domy

Najbliższe dwa weekendy w Świdnicy będą prawdziwym świętem dla poszukiwaczy oryginalnych akcentów czy pasjonatów aranżacji wnętrz. Wszystko za sprawą wyprzedażowych weekendów z Franc Textil i Franc Gardiner, które potrwają do 27 września.
- Tego rodzaju kiermasze to nie lada gratka dla wszystkich, którzy doceniają subtelny urok i dekoracyjny charakter tkanin pod różną postacią - mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner - Mamy nadzieję, że ogromny wybór wzorów i kolorów sprawi, że każdy za niewielką cenę znajdzie coś dla siebie.
Wyprzedaży produktów Franc Gardiner i Franc Textil podlegają wszelkiego rodzaju tekstylia: rolety, zasłony, narzuty, obrusy, poszewki, siedziska, ogromny różnorodne tkaniny. Jak zapewniają organizatorzy dla odwiedzających przygotowano ekstremalnie niskie ceny fabryczne.
Pierwszy weekend akcji już zaskoczył ogromną frekwencją.
Wyprzedaże odbywają się w sobotę i niedzielę (do 27 września włącznie), w godzinach 9-14, w budynku Franc Decor przy ulicy Bystrzyckiej 7a w Świdnicy. Kiermasz organizują firmy Franc Textil i Franc Gardiner.


18 września 2009 - Prezydent postawił na piłkę nożną

Prezydent Świdnicy porozumiał się z kierownictwem świdnickiego Klubu Piłkarskiego Polonia/Sparta. Klub, którego zawodnicy grają w III lidze piłkarskiej otrzyma jeszcze więcej pieniędzy. Rozmowy dotyczące dofinansowania i przekształceń trwały blisko rok.
- Podjąłem decyzję o skierowaniu pod obrady uchwały, która przewiduje, że do końca roku świdnicki klub sportowy otrzyma dodatkowe wsparcie. Te fundusze pozwolą piłkarzom martwić się o wynik, a nie o byt. Mimo, że 2009 rok jest jednym z najtrudniejszych w historii świdnickiego samorządu ze względu na kryzys gospodarczy i oszczędności, które wprowadziliśmy w bardzo wielu dziedzinach życia, wspieraliśmy świdnicką drużynę cały czas i kontynuujemy to dalej - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Cieszymy się z dodatkowego wsparcia, ponieważ klub znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Zdajemy sobie sprawę, że władze miasta w ten sposób dają pierwszeństwo do promocji naszego klubu oraz piłki nożnej, ale mam przekonanie, że zawodnicy pokażą kibicom, że warto było to zrobić - mówi Romuald Górski, prezes Klubu Piłkarskiego Polonia/Sparta. Zgodnie z planem w 2009 r. władze Świdnicy przeznaczyły na działalność klubu w ramach konkursów (szkolenia dzieci i młodzieży, sport kwalifikowany, stypendia dla zawodników) niespełna 287 tys. zł. Szacujemy, że w konkursach, które są realizowane w drugiej połowie roku klub otrzyma kolejne ok. 90 tys. zł. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy (w piątek, 25 września) radnym zostanie przekazany pakiet uchwał, które pozwolą na dodatkowe wsparcie klubu. Jeśli radni miejscy wyrażą zgodę, to budżet klubu jeszcze w tym roku zostałby zasilony kwotą ok. 131 tys. zł. W ciągu najbliższych kilku tygodni byłoby to 50 tys. zł, a pozostałe środki zostaną przekazane jeszcze w tym roku, pod warunkiem, że klub będzie terminowo realizował swoje zobowiązania. Od stopnia realizacji postanowień będzie zależało również przyszłoroczne finansowanie klubu, które w zależności od realizacji ustaleń może wynosić od 200 do 450 tys. zł. Klub Polonia/Sparta zobowiązał się niezwłocznie przystąpić do powołania sportowej spółki akcyjnej, która według planu powinna rozpocząć działalność od stycznia 2010 r.
- To najlepsze rozwiązanie, które sprawia, że finanse i działalność jest przejrzysta, co może pomóc w szybszym znalezieniu sponsorów - mówią zgodnie prezydent Murdzek i prezes Górski. Polonia/Sparta zobowiązała się również wspólnie z miastem wprowadzić do spółki udziałowca, który zapewni brakujące kwoty dofinansowania - w tym roku 10 proc. wielkości budżetu klubu.


18 września 2009 - "Relikty twierdzy świdnickiej"

12 września w Kołobrzeskim Ratuszu Miejskim, rozpoczęła się uroczysta ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2009.
Tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest hasło "Zabytkom na odsiecz. Szlakiem grodów, zamków, twierdz".
Spośród wielu wydarzeń w ramach EDD jedno będzie mieć miejsce w Świdnicy. 19 września o godzinie 13.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa rozpocznie się wykład dr Macieja Małachowicza zatytułowany "Relikty twierdzy świdnickiej". Dr Maciej Małachowicz jest wybitnym znawcą fortyfikacji polskich, autorem szeregu publikacji, w tym też o twierdzy świdnickiej.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w tym roku w dniach od 12 do 20 września. W ramach tych obchodów świdnickie Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało również wystawę czasową pt. "Twierdza świdnicka". Będzie ona trwała do 20 września. Wstęp na wykład bezpłatny.


18 września 2009 - Finisz remontu przy ulicy Głowackiego

Zakończyły się prace budowlane przy przebudowie skrzyżowania ul. Bartosza Głowackiego z Wałbrzyską.
- Przebudowa skrzyżowania oznacza również znaczne zmiany w organizacji ruchu na ulicy Wałbrzyskiej. Dlatego dzisiaj montowane jest nowe oznakowanie pionowe na ulicach Głowackiego i Wałbrzyskiej. Pozostaje do wykonania usunięcie starego oznakowania poziomego na ulicy Wałbrzyskiej i pomalowanie nowej organizacji. W poniedziałek, 21 września uruchomiony zostanie ruch na wyłączonym skrzyżowaniu - mówi Waldemar Wall z Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Po uruchomieniu nowego odcinka kierowcy nie będą już mieć problemów z włączeniem się do ruchu. Szersze są pasy jezdni, a piesi będą mogli liczyć na bezpieczniejsze i łagodniejsze wejście na drogę.
Inwestycja, która rozpoczęła się w ostatnich dniach czerwca i właśnie się kończy będzie kosztowała ok. 570 tys. zł. 250 tys. zł na ten cel przeznaczy Urząd Marszałkowski. Pozostałą kwotę Urząd Miejski w Świdnicy. Do prac drogowych dołoży się również prywatny inwestor, który buduje osiedle mieszkaniowe przy ul. Świerkowej.
Po zakończeniu remontu zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo i płynność ruchu w tym rejonie. W ramach przebudowy skrzyżowania przy ul. Głowackiego powstał dodatkowy pas do skrętu w prawo i w lewo, który ułatwi kierowcom włączanie się w ul. Wałbrzyską. Dla pieszych ustawiona została specjalna wysepka, co zwiększy bezpieczeństwo poruszania się na szerszej drodze. Ulica Wałbrzyska ma sporą szerokość, dlatego w części staje się drogą trzypasmową.


18 września 2009 - Zmiana w Gminnym Centrum

Dzisiaj nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Artur Adamek zastąpił Zbigniewa Malickiego, który do tej pory pełnił tę funkcję.
Artur Adamek w latach 2006-2007 oraz 2008-2009 był pracownikiem Referatu Oświaty, i Promocji Urzędu Miejskiego w Żarowie. W ramach swoich obowiązków nadzorował funkcjonowanie klubów sportowych oraz współpracował z instytucjami kultury i sportu w zakresie organizacji różnorodnych imprez kulturalnych i sportowych w Gminie. Od wielu lat jest związany ze środowiskiem sportowym. Pełni funkcję Prezesa Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.
Od lutego tego roku był pracownikiem Gminnego Centrum Kultury i Sportu, w którym zajmuje się organizacją imprez sportowych i współorganizatorem imprez kulturalnych. Od otwarcia hali Sportowej w Żarowie zajmuje się jej zarządzaniem i organizowaniem tam różnorodnych imprez sportowych.
Jest bardzo dobrym i cenionym w środowisku organizatorem. Zna zasady zarządzania instytucjami samorządowymi. ma jasną i klarowną wizję rozwoju działalności Gminnego Centrum Kultury i Sportu oraz wykorzystania pozostałych obiektów sportowych i rekreacyjnych funkcjonujących na terenie Gminy Żarów.


18 września 2009 - "Gryf Świdnicki 2009" - nominacje

Znane już są nominacje do nagrody gospodarczej "Gryf Świdnicki 2009". Oto lista nominowanych:
Kategoria "Produkt regionalny" rękawiczki skórzane - Zakład Konfekcji Skórzanej Czesław Piekielnik, wagony towarowe - Wagony Świdnica, kostka betonowa - Pebek. Kategoria "Inwestycja roku" Dolmen, Gryphon, Odlewnia Świdnica.
Kategoria "Dynamiczny rozwój firmy" Eurotrans - Wądołowski Stanisław, Sonel, Franc Gardiner.
Kategoria "Innowacyjność" Sonel, SP ZOZ - Regionalny Szpital Latawiec, Pebek.
Kategoria "Firma przyjazna środowisku" Colgate-Palmolive Manufacturing (Poland), Adler Polska, Odlewnia Świdnica.
Kategoria "Wybitna osobowość" Jacek Domejko, dyrektor SP ZOZ Świdnica, Ryszard Sobański, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, Jerzy Franckiewicz, współwłaściciel firmy Franc Gardiner.
W następnym etapie członkowie kapituły przeanalizują kandydatury każdej z firm i wytypują jedno przedsiębiorstwo w każdej kategorii. Firma, na którą oddanych zostanie najwięcej głosów, zwycięży w konkretnej kategorii. Rozstrzygnięcie plebiscytu gospodarczego i wręczenie statuetek "Gryfa" zaplanowano 9 października podczas Gali przedsiębiorczości.


18 września 2009 - Obchodzą swoje jubileusze

Instytucje zajmujące się niepełnosprawnymi obchodzą swoje jubileusze W tym tygodniu dwie instytucje zajmujące się opieką nad osobami niepełnosprawnymi obchodziły swoje jubileusze.
We wtorek 15 września 5 - lecie świętował Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdnicy. Placówka ta funkcjonuje od 2004 roku i aktualnie obejmuje swoją działalnością 25 podopiecznych w wieku od 18 roku życia.
-"Cieszymy się z naszego małego święta a przede wszystkim z tego, że przez te minione pięć lat mogliśmy pomagać tym najbardziej potrzebującym, chorym ludziom." - mówiła prezes Środowiskowego Domu Samopomocy Grażyna Sławińska - Gąska.
Celem placówki jest bowiem usamodzielnienie i uspołecznienie osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i udziału w życiu poprzez własną aktywność.
W czwartek 17 września w Teatrze Miejskim w Świdnicy równie uroczyście obchodzono 10 - lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.
Placówka ta swoją działalnością obejmuje 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną zamieszkujących teren powiatu świdnickiego. Celem jej działalności jest takie realizowanie zadań, aby podtrzymywać umiejętności osób niepełnosprawnych w zakresie funkcjonowania w życiu codziennym, w rodzinie i społeczności lokalnej z dążeniem do usamodzielnienia. Co więcej uczestnicy warsztatów przygotowani są nawet do wykonywania prostych prac na rynku pracy. Dzięki współpracy wielu firm niepełnosprawni mogą odbywać praktyki w ogrodnictwie, w warsztatach samochodowych, a także urzędach.


18 września 2009 - Zagłosuj na najlepszego pracodawcę i wygraj nagrodę

Do poniedziałku, 5 października świdniczanie mogą wziąć udział w głosowaniu i przyznać własnego Gryfa. W tym roku - podobnie jak przed rokiem - stworzono nową kategorię nagrody gospodarczej Gryf - Najlepszy pracodawca w Świdnicy. - Specjalny Gryf przyznany bezpośrednio przez samych świdniczan ma wyłonić najlepszego pracodawcę, czyli firmę dbającą o pracowników i dobry klimat w przedsiębiorstwie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Oddając swój głos podaj Imię i Nazwisko, Adres, Telefon kontaktowy oraz Nazwę wybranej Firmy - i >>> napisz Wśród głosujących rozlosowana zostania nagroda - weekend dla dwojga w czterogwiazdkowym hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.
Zwycięska firma zostanie zaprezentowana podczas Gali Przedsiębiorczości - Świdnicki Gryf, w piątek, 9 października.


18 września 2009 - Powstają kolejne place zabaw dla dzieci

W dniach 16 i 17 września oddane zostały, ku uciesze najmłodszych mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska, kolejne, bezpieczne i estetyczne place zabaw.
Tym razem przyszła kolej na następne dwie miejscowości.
Huśtawki, karuzele, piaskownice i inne atrakcyjne urządzenia do zabawy zostały zamontowane w Pastuchowie i Nowicach.
W ostatnich latach w gminie powstało osiem nowych placów zabaw.


18 września 2009 - Sportowa rywalizacja szkół

Inauguracja sportowego "Współzawodnictwa Szkolnego" w roku szkolnym 2009/2010 rozpoczęła się 17 września "Sztafetowym biegiem przełajowym" świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Młodzi biegacze mieli do pokonania dziesięciokrotnie trasę 900 m na obiektach sportowych Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W swoich kategoriach najlepszymi okazali się:
Dziewczęta z SP 1 w składzie: Dominika Sorota, Klaudia Sorota, Anna Faruń, Anna Góra, Gabrysia Leśniańska, Magda Filipczak, Aleksandra Całka, Monika Pisula, Katarzyna Grzelak, Ida Radecka.
Chłopcy z SP 4 w składzie: Damian Koziorowski, Daniel Pinkos, Olaf Mrzygłód, Maciej Klag, Michał Pojasek, Bartosz Ficek, Jakub Suprynowicz, Jakub Fąfara, Jakub Wcisło, Piotr Jaśkiewicz, Bartosz Kaczorowski.
Dziewczęta z Gimnazjum nr 1 w składzie: Ewa Kielka, Kornela Krakowiak, Kamila Kościelna, Jagoda Glinka, Aleksandra Godyla, Hanna Zając, Patrycja Surmaj, Patrycja Kozak, Paulina Skóra, Anna Jasionowicz.
Chłopcy z Gimnazjum nr 1 w składzie: Igor Mateja, Marcin Tworzydło, Mateusz Misiak, Kamil Istelski, Remigiusz Hrycak, Igor Koroblowski, Szymon Suprynowicz, Krzysztof Pikula, Jakub Niedzielski, Kamil Zawojak.
Kolejna szansa czeka szkoły w poniedziałek, 21 września, tym razem w indywidualnych biegach przełajowych. O godzinie 13.00 starty rozpoczną młodsze klasy podstawówek a zakończą gimnazjaliści.


18 września 2009 - Polscy i czescy pedagodzy współpracują

Współpraca Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu z Liceum Pedagogicznym w Znojmo wchodzi w nową fazę. Po wspaniałym przedstawieniu pt. "Ślub Anny Czeskiej z Henrykiem II Pobożnym", w którym wystąpili uczniowie ze strzegomskiego LO i Czech, przyszła kolej na integrację nauczycieli z obu partnerskich szkół. Tym razem nauczyciele ze strzegomskiego ogólniaka udali się do Znojmo na zaproszenie swoich czeskich koleżanek i kolegów.
-"Podczas wizyty nauczyciele poznali partnerską szkołę, wymienili się poglądami i doświadczeniami pedagogicznymi, a także zwiedzili pięknie położone miasto." - mówi Zbigniew Suchyta, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu.
Największe zainteresowanie nauczycieli z czeskiego Znojmo wzbudziła nowa matura w Polsce. Okazało się, że w Czechach podobny system do polskiego próbuje się wprowadzić już od pięciu lat, a termin ostateczny jest ciągle przesuwany.
Natomiast nauczycielom z Polski spodobały się prowadzone w nowatorski sposób zajęcia na kierunkach muzycznym i plastycznym, a przede wszystkim baza szkoły.
-"Obejrzeliśmy bardzo nowoczesne laboratorium chemiczne i gabinety lekcyjne. Większość z nich wyposażona jest w tablice interaktywne i niezbędne pomoce naukowe, o których niejedna szkoła mogłaby tylko pomarzyć." - relacjonuje Tomasz Marczak, nauczyciel z ZSO w Strzegomiu.
Nasi pedagodzy spotkali się także ze Starostą Znojmo, z którym rozmawiali o dalszej współpracy. Ale prawdziwą atrakcją okazała się jednodniowa wycieczka do Wiednia, którą zaproponowali nauczyciele ze Znojmo. Kolejnym etapem współpracy będzie zaplanowana na listopad br. rewizyta nauczycieli ze Znojmo.


18 września 2009 - Będą ostro kopać

Serdecznie zapraszamy mieszkańców całego powiatu na Mistrzostwa Polski Low-Kick Seniorów i Kobiet do Świebodzic. Zawody odbędą się 19 i 20 września w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, ul. Mieszka Starego 6.
Mistrzostwa organizują na zlecenie Polskiego Związku Kickboxingu Klub Fighter Wrocław 1992 oraz OSiR Świebodzice. Bilety kosztują symbolicznie - 5 złotych.
Walki będą toczone w formule Low-Kick czyli niskich kopnięć. Są to kopnięcia używane w niektórych sztukach i sportach walki takich jak kick-boxing, boks tajski, boks birmański czy MMA. Polegają na uderzeniu stopą lub piszczelem w nogę przeciwnika (najczęściej w udo). W zależności od regulaminu danego sportu można zadawać to uderzenie w zewnętrzną lub wewnętrzną część nogi.
Niskie kopnięcie ma na celu pozbawienie przeciwnika równowagi i tym samym zyskania chwilowej przewagi. Szczegóły na plakacie - >>> zobacz


17 września 2009 - Jubileusze par małżeńskich

Złote gody już w najbliższą sobotę (19 września) świętować będą trzy pary małżeńskie. Mieszkańcy Świdnicy i jedna para z gminy Świdnica odnowi przysięgę małżeńską i z rąk wiceprezydenta Ireneusza Pałaca oraz wójt gminy Teresy Mazurek otrzymają medale przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Staż małżeński jednej z par to niemal 54 lata, pozostałe pary świętować będą swoje złote gody.
Początek uroczystości o godzinie 10.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego, ulica Armii Krajowej 47.


17 września 2009 - Imprezy w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa

Organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki z 20 ośrodków naukowych i edukacyjnych przygotowali ponad 800 imprez popularyzujących naukę, w tym roku wraz z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku będzie można poznać historię techniki, kolejnictwa i przemysłu.
19 września w godzinach 12.00 - 17.00 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku oraz Dolnośląski Festiwal Nauki zapraszają na piknik zatytułowany - "Urok Starych Pociągów". Impreza odbywa się w ramach obchodów - 100 lecia Lokomotywowni
W programie: możliwość przyjazdu z Wrocławia pociągiem specjalnym do Jaworzyny Śląskiej ok. godz.10:30 z Dworca Głównego we Wrocławiu, powrót planowany na godzinę 17 00.
W Muzeum można będzie zwiedzać ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy od roku 1890 do lat 70. wieku XX. Na przykładzie unikatowej kolekcji motocykli Harley Davidson zwiedzający zapoznają się z rozwojem techniki motoryzacyjnej. Uruchomiona będzie również makieta modelarska obrazująca ruch kolejowy. Na terenie Muzeum istnieje możliwość przejazdu zabytkowym czeskim szynobusem oraz drezynami.
26 września w ramach obchodów 100 - lecia Parowozowni, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej organizuje Jesienny Zlot Motocykli oraz Zabytkowych Pojazdów.
Impreza rozpocznie się o godzinie 14.30.
W programie między innymi: parada zabytkowych pojazdów, koncert zespołu "Żywioł", pokazy motocykli "Nasza historia Harley - Davidson", pokazy mody motocyklowej, liczne konkursy, atrakcje, stoiska z akcesoriami motocyklowymi, możliwość noclegów w wagonach sypialnych. Wejście - 8 złotych.


17 września 2009 - Chcą ratować konie

Młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu planuje zorganizować 7 października o godzinie 11.15 happening poświęcony obronie życia koni. Hasłem przewodnim akcji jest:"Młodzież w obronie życia zwierząt".
Nie od dziś wiadomo, że Strzegom obok tradycji kamieniarskich ma równie mocne tradycje związane z końmi. Wszystko dzięki organizowanemu rokrocznie na terenie gminy Wszechstronnemu Konkursowi Konia Wierzchowego w Morawie.
- "Nasza akcja organizowana jest po to, aby uratować te piękne zwierzęta przed okrucieństwem ludzi. Chcemy zebrać fundusze na wykup koni przeznaczonych do ubojni w Europie." - wyjaśnia Laura Rychlik nauczycielka z Zespołu Szkół w Strzegomiu, organizatorka happeningu.
Akcja organizowana jest po raz pierwszy. Obok zbierania pieniędzy na wykup koni młodzież chce zebrać podpisy pod petycją dotyczącą skreślenia koni z listy zwierząt rzeźnych w Polsce. Program realizowany jest we współpracy z fundacją Viva Polska z Warszawy.
-"Do naszej akcji przyłączyły się także strzegomskie gimnazja oraz Liceum Ogólnokształcące. Chcemy zebrać jak najwięcej pieniędzy i podpisów pod petycją. Każdy z uczestników happeningu wpłaci symboliczną złotówkę na ten cel, a zebrana kwota zostanie przekazana na konto Viva Polska." - mówi Laura Rychlik.
Strzegomska młodzież chce także zwrócić uwagę mieszkańców powiatu na problem okrucieństwa wobec zwierząt.


17 września 2009 - Będą nagrody za ekologiczną zbiórkę

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek ogłosił konkurs na zbiórkę makulatury oraz zużytych baterii.
W ekologicznym konkursie mogą wziąć udział uczniowie wszystkich świdnicki szkół: podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Konkurs potrwa do 15 maja 2010 roku. Spośród szkół, które wezmą udział w konkursie i zbiorą najwięcej makulatury lub zużytych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia, prezydent wyróżni trzy najlepsze. Również w tym roku szkolnym - podobnie jak przed rokiem - przewidziano wyższe nagrody.
Za I miejsce placówka może otrzymać 2,5 tys. zł, za II miejsce - 2 tys. zł, zaś za III miejsce - 1,5 tysiąca złotych.
Pieniądze otrzymają trzy szkoły, które zbiorą najwięcej baterii i trzy placówki, które zbiorą najwięcej makulatury. Do rozdysponowania jest w sumie 12 tys. zł.


17 września 2009 - Rajd Pojazdów Zabytkowych

26 września Szlakiem Polskiego Granitu ruszy Rajd Pojazdów Zabytkowych.
Organizatorem wydarzenia jest Legnickie Towarzystwo Automobilowe. Jednym z najważniejszych etapów rajdu będzie postój samochodów na strzegomskim Rynku.
Rajd ma charakter towarzyski, wezmą w nim udział załogi w pojazdach zabytkowych wyprodukowanych przed 25 laty, których produkcja została zakończona 15 lat temu.
Zgłoszonych do udziału w rajdzie zostało już około 60 niepowtarzalnych samochodów.
Uczestnicy wyruszą 26 września o godzinie 10 00 z Legnicy, ich pierwszym postojem będzie strzegomski Rynek. Od godziny 12.00 do 14.00 centrum Strzegomia opanuje kolorowy korowód zabytkowych pojazdów. Przeprowadzony też zostanie konkurs elegancji, podczas którego wybrane zostaną trzy najpiękniejsze pojazdy. Ze Strzegomia uczestnicy rajdu udadzą się do Jaworzyny Śląskiej.


17 września 2009 - Spotkanie z mieszkańcami Zawiszowa

Na najbliższą środę, 23 września, zaplanowano spotkanie prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka z mieszkańcami osiedla Zawiszów.
Spotkanie, poświęcone bieżącym sprawom mieszkańców, rozpocznie się o godzinie 18.00, w holu Szkoły Podstawowej numer 1, przy ulicy Galla Anonima 1.


16 września 2009 - Powołanie Fundacji "Bezpieczna Droga".

Szanowni Państwo pragnę poinformować, iż w najbliższym czasie zamierzam powołać do życia Fundację Bezpieczna Droga. Celem Fundacji będzie propagowanie zasad bezpiecznego ruchu, poprawa jakości dróg, pasa ruchu drogowego i działania edukacyjne w powyższym zakresie.
Od kilku miesięcy prowadzę akcję mającą na celu wyegzekwowanie od Zarządców Dróg i Samorządów działań służących powyższym celom.
Ponad tysiąc mieszkańców naszego powiatu wypowiedziało się za przeprowadzeniem wycinki drzew pozostających w pasie ruchu drogowego na drogach 374 i 382 ze Świdnicy do Strzegomia. Jednak nie jest to moim jedynym celem działania. Generalnym celem jest poprawa bezpieczeństwa na naszych drogach i uniknięcie kolejnych tragicznych wypadków, do których dochodzi każdego dnia, nie tylko z powodu czynnika ludzkiego, ale również z powodu złej nawierzchni, czy też wadliwego oznakowania. Wśród grupy osób, które poparły publicznie moją akcję znajduje się wielu samorządowców i publicznie znanych osób. Dlatego też zdecydowałem się powołać do życia Fundację Bezpieczna Droga i zapraszam do współudziału w tworzeniu tej fundacji i jej dzieła.
W związku z tym zapraszam wszystkich zainteresowanych wsparciem moich działań w środę, 23 września na godzinę 15:30 do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy na spotkanie inicjujące grupy założycielskiej. Organizator - Paweł Chejdysz


16 września 2009 - Dotacja na naprawy

600 tys. złotych otrzymał Powiat Świdnicki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Dotyczy to zniszczeń jakie pozostawiła po sobie lipcowa powódź. Dotacja przyznana została przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powiat będzie musiał wykorzystać przekazane środki jeszcze w tym roku.
Przyznana dotacja stanowi 80 % wszystkich kosztów napraw, jakie powiat będzie realizował na drogach. Reszta, czyli ok. 150 tys. zł pochodzić będzie z budżetu powiatu. Dzięki tym pieniądzom odbudowany zostanie odcinek drogi na trasie Złoty Las - Modliszów. Już dzisiaj powiat rozpoczął remont tego odcinka przy udziale własnych środków.
-"W tym roku na ten cel zabezpieczyliśmy 500 tys. zł. w budżecie. Dodatkowe środki w wysokości 600 tys. zł przekazane przez MSWiA zdecydowaliśmy przeznaczyć na wykonanie kolejnego odcinek tej drogi jako przedłużenie i kontynuacja rozpoczętej przez nas inwestycji." - wyjaśnia Roman Etel, Członek Zarządu Powiatu w Świdnicy.
Cała zmodernizowana trasa obejmować będzie prawie 2 kilometry nowej nawierzchni. Prace zakończą się jeszcze w tym roku.


16 września 2009 - Świebodziczanin mistrzem Świdnicy

W niedzielne popołudnie, 13 września na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji miały miejsce III Mistrzostwa Świdnicy Strong-Man. Impreza rozpoczęła grami i konkurencjami sprawnościowymi przygotowanymi przez świdnickie ognisko TKKF.
Zmagania siłaczy jak co roku poprzedzały eliminacje, które miały na celu wyłonić finałową ósemkę zawodników. Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie sześciu uczestników i od razu przystąpiono do rywalizacji w pięciu przygotowanych konkurencjach. Mistrzem Świdnicy Strong-Man na rok 2009 został Mateusz Dacyna ze Świebodzic. Punktacja końcowa wszystkich zawodników: Mateusz Dacyna - 35 pkt Świebodzice, Damian Frączkowski - 32 pkt Bielawa, Marcin Wojtal - 29 pkt Wirki, Bartłomiej Rogoziński - 27 pkt Świebodzice, Jacek Kata - 25 pkt Świdnica, Stanisław Jenke - 24 pkt KS Tytan Świdnica.
Mistrz Strong-Man 2009 uhonorowany został również pucharem ufundowanym przez Marszałka Sejmiku Dolnośląskiego.
Na zakończenie imprezy dla odważnych kibiców organizatorzy przygotowali konkurs przeciągania liny. Zgłosiła się mieszana wiekowo jedna drużyna, która powalczyła z przedstawicielami klubu Tytan, zwyciężając po zaciętym boju.


16 września 2009 - Spotkanie z organizacjami pozarządowymi

15 września w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi gminy Strzegom.
Przedstawiciele sektora pozarządowego mogli zgłaszać swoje propozycje do Rocznego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2010 rok. Oprócz tego zainteresowani dowiedzieli się, jak prawidłowo wypełniać potrzebne dokumenty i tym samym uniknąć błędów przy pisaniu wniosków. - Uczestnicy konsultacji zgłosili wiele cennych uwag, które pomogą nam wprowadzić usprawnienia - mówi Anna Góralska, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Jednym z priorytetów, które wykazali przedstawiciele organizacji pozarządowych jest potrzeba zwołania sesji Rady Miejskiej, której tematem przewodnim byłby właśnie sport. Zaproponowano także podjęcie kroków, których celem byłoby uaktywnienie działalności Rady Sportu, która powstała w Strzegomiu. Ze względu na to, że w gminie Strzegom aktywnie rozwijają się różne dyscypliny sportowe i rośnie liczba sportowców, którzy odnoszą liczne sukcesy nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej, pojawił się pomysł, aby w rocznym planie współpracy ująć dodatkowe dyscypliny sportowe takie jak: kulturystyka, trójbój siłowy, czy jeździectwo.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele następujących organizacji: Amatorski Klub Sportowy, Gminny Ludowy Klub Sportowy, Polski Związek Niewidomych w Strzegomiu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Ludowy Klub Sportowy "Herbapol", Uczniowski Klub Sportowy "LO", Ludowy Klub Sportowy "Stragona", Stowarzyszenie Pedagogów i Psychologów Gminy Strzegom, Stowarzyszenie Mieszkańców wsi Tomkowice, Stowarzyszenie Piłki Siatkowej "Oldboys", LZS Tomkowice, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom, Klub Sportowy "Granit" Rogoźnica, Klub Sportowy "Start" Strzegom.


16 września 2009 - I Mistrzostwa Świdnicy w Skateboardingu

12 września odbyły się I Mistrzostwa Świdnicy w Skateboardingu. Impreza zorganizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zgromadziła 31 zawodników. Oprócz świdniczan liczną grupę stanowili przyjezdni skaterzy m.in. z Wrocławia, Poznania, Ząbkowic, Opola, Zimnic Wlk., Wałbrzycha, Świebodzic, Bielawy.
Przed finałami odbył się konkurs "Best Trick" na najciekawszą ewolucję. Uczestnicy mieli 25 minut na zademonstrowanie efektownych skoków. W tej konkurencji najlepszym okazał się Mateusz Ciesielski z Wrocławia.
Tegorocznym Mistrzem Świdnicy w Skateboardingu został Przemek Matejko. Cieszy fakt, że Przemek jest mieszkańcem naszego miasta.
Klasyfikacja Mistrzostw: 1. Przemek Matejko - Świdnica, 2. Bartek Górka - Wrocław, 3. Paweł Stańczyk - Poznań, 4. Robert Chudaszek - Wrocław, 5. Patryk Witek - Wrocław, 6. Filip Firkowski - Wrocław, 7. Jurek Poleszczuk - Ząbkowice, 8. Arek Gomółka - Zimnice Wielkie, 9. Michał Mucha - Ząbkowice Śląskie.
Finaliści otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.


16 września 2009 - To już pięć lat…

5 lat minęło od momentu nadania Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu im. Kornela Makuszyńskiego oraz wręczenia sztandaru.
Uroczyste obchody tej ważnej w historii placówki rocznicy odbyły się 16 września. Zainaugurowała je msza św. w Bazylice Mniejszej, po której, w uroczystym przemarszu społeczność szkoły oraz zaproszeni goście udali się do Strzegomskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz w swoim przemówieniu pogratulował szkole sukcesów i życzył samych radosnych wydarzeń w jej historii. W imieniu dyrektorów szkół z terenu gminy Strzegom głos zabrał natomiast Bronisław Forski. Zaproszeni gości mogli również, poprzez prezentację multimedialną, zapoznać się z dotychczasowymi osiągnięciami szkoły.
Następnie wszyscy mogli podziwiać to, co przygotowała dla nich młodzież. Nie zabrakło piosenek, wierszy i przedstawień, w których wykonanie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 włożyli całe swoje umiejętności i serca. Każdy z poszczególnych, jakże różnych od siebie, występów był zaskakujący i starannie wyreżyserowany. Publiczność nagradzała artystów, zasłużonymi, gromkimi brawami.
Gratulujemy uczniom oraz ich nauczycielom świetnej i niezapomnianej prezentacji.
Dalsza cześć obchodów tego szczególnego jubileuszu odbyła się w murach szkoły.


16 września 2009 - Zdrowie ma smak

Przez najbliższe dwa dni 18-19 września Powiat Świdnicki będzie rozmawiał o zdrowym żywieniu w ramach III Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. Duże zainteresowanie mieszkańców ubiegłoroczną imprezą zachęciło głównego organizatora - Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa do przygotowania obchodów dni zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia także w tym roku.
Tegoroczne obchody Dni Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej zaplanowano na świdnickim Rynku. W piątek i sobotę w godzinach od 10.00 do 18.00 będzie możliwość degustacji i zakupu żywności prozdrowotnej od ponad 15 wystawców z powiatu świdnickiego, jeleniogórskiego, łowickiego i tatrzańskiego.
Będzie więc można spróbować i kupić m.in. miody wrzosowe z Borów Dolnośląskich posiadające certyfikat Unii Europejskiej, produkty pszczele (pyłek propolis), tradycyjne pieczywo z dodatkami czosnku, orzechów czy śliwek, sery kozie, ryby, pierożki, przetwory z grzybów, zioła i przyprawy z całego świata, słynne już produkty z Laboratorium Medycyny Naturalnej "Bonimed" z Żywca, zakopiańskie oscypki, wyroby braci Urbanek z Łowicza czy wyroby wędliniarskie pretendujących do "Perły" krajowej na Targach w Warszawie oraz wiele innych zdrowych pyszności. Będzie też okazja do spróbowania prawdziwego miodu pitnego.
Oprócz zdrowej żywności w specjalnie przygotowanym przez wydział zdrowia punkcie medycznym będzie można bezpłatnie obliczyć swój wskaźnik BMI, który pozwala w prosty sposób sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterol i poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.
Udało się także zaprosić firmę, która będzie bezpłatnie badała słuch. Takie badanie wykonane zostanie tylko w jeden dzień trwania targów w piątek 18 września, w godz. od 10.00 do 18.00.


15 września 2009 - Zrobimy to w trzy lata a nie w dziewięćdziesiąt

Nie od dziś wiadomo, że dobre drogi to element sprzyjający rozwojowi gospodarki, zachęta dla inwestorów do lokowania biznesu na terenach dobrze skomunikowanych z resztą świata. Powiat Świdnicki chce raz na zawsze uporać się z problemem fatalnego stanu dróg na swoim terenie i w jego okolicy. Potrzebne są jednak spore środki finansowe. Po wielu miesiącach spotkań i konsultacji udało się znaleźć antidotum na brak środków w budżecie powiatu świdnickiego i innych samorządów, które przyłączyły się do realizacji innowacyjnego projektu drogowego pn. "Budowa i modernizacja dróg lokalnych - powiatowych i gminnych". Do projektu przystąpiło 11 samorządów. Wśród nich oprócz lidera, którym jest powiat świdnicki, są 4 inne powiaty: wrocławski ziemski, jaworski, średzki, kamiennogórski oraz gminy: Świdnica miasto, Świdnica - gmina wiejska, Strzegom, Świebodzice, Jaworzyna Śląska i Żarów.
Po jednym z pierwszych spotkań okazało się, że potrzeby są tak duże, iż sięgają kwoty 956 mln zł. Ta okazała się jednak nierealna do wygospodarowania przez wątłe budżety przyszłych sygnatariuszy porozumienia. Zweryfikowano zgłoszone zapotrzebowanie i ostatecznie projekt ma opiewać na kwotę 220 mln zł. Za takie pieniądze udałoby się wyremontować ok. 250-300 km dróg w regionie.
Powiat Świdnicki przeznaczy na ten cel 105 mln złotych, za co planuje wyremontować ok 100 km dróg.
- "Wyremontowane zostaną nie tylko drogi główne, ale także drogi dojazdowe. Dzięki temu odnowiony odcinek nie będzie kończył się na granicy powiatu, a potem kierowcy będą wpadali w dziury. Będzie się to wiązało w logiczną całość." - wyjaśnia Roman Etel, Członek Zarządu Powiatu w Świdnicy.
- "W obecnej sytuacji w jakiej znajduje się wiele samorządów, wyremontowanie wszystkich dróg zajęłoby nam ponad 90 lat. Dzisiaj możemy zmierzyć się z tym tematem w ciągu maksymalnie trzech. Warto podjąć takie wyzwanie nawet jeśli jego skutki finansowe odczuwać będziemy przez kolejne 15 lat. W innym przypadku nigdy nie udałoby nam się zrealizować tego programu." - wyjaśnia wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.


15 września 2009 - I Ogólnopolski Festyn Kamienia

W dniach od 12 do 13 września odbywał się w Strzegomiu I Ogólnopolski Festyn Kamienia, który na stałe już wpisał się do kalendarza strzegomskich imprez.
Święto rozpoczęło się od zwyczajnej sesji Rady Miejskiej, do udziału w której zostali zaproszeni przedstawiciele firm kamieniarskich oraz rzeźbiarze biorący udział w III edycji Pleneru Kamieniarskiego. Przypomnijmy, że organizatorami pleneru było Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął natomiast marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński.
Z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu pamiątkowe certyfikaty otrzymali artyści: Stanisław Cukier, Jan Zamorski, Ryszard Zarycki, Marcin Łuczkowski, Bronisław Krzysztof, Adam Wyspiański oraz Andrzej Renes.
Wyróżniono również osoby, które zasłużyły się dla polskiego kamieniarstwa. Znaleźli się wśród nich: Janusz Repelowski, Stanisław Gmurczyk i Bogusław Skolak.
W trakcie obrad zostały złożone dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczył wykupu jednej lub dwóch prac wykonanych na Plenerze Kamieniarskim w tym roku i cyklicznego zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy Strzegom na wykup prac z każdego pleneru.
W trakcie dwóch dni odbyło się wiele imprez. Rozegrany został Piłkarski Turniej Firm Kamieniarskich w którym zwycięstwo odniósł Granit Strzegom. Drugie miejsce zajął WRKB Granit SP Z.O.O., natomiast trzecie Grabinex. Wystąpił kabaret Ciach czy też zespół Farben Lehre. Rozegrany został turniej armwrestlingowy o miano najsilniejszego mieszkańca gminy Strzegom. Miano najsilniejszego zdobył niepokonany tego dnia Grzegorz Wolarczyk. W jednostronnym finale pokonał Piotra Pyznarskiego. Na trzecim stopniu podium stanął Grzegorz Karoń. Zdjęcia z otwarcia wystawy rzeźb - >>> zobacz


15 września 2009 - Breakdance w Katharsis

Od października w Studiu Artystycznym "Katharsis" będzie można uczęszczać na zajęcia breakdance.
Poprowadzi je Mateusz Mleko - świdniczanin, znakomity b-boy, tancerz breakdance, electric boogie i pop/locking, reprezentant grupy należącej do prekursorów stylu w Break Dance w Polsce oraz aktualnie grupy "friki triki" składającej się z wielu osobistości sceny tanecznej w kraju.
Od początku obecny na większości największych imprez w Polsce jako zawodnik.
Szczegóły na stronie internetowej www.sak-art.com.pl
S.A.K. przyjmuje jeszcze do wszystkich pracowni artystycznych.


15 września 2009 - Spotkanie poświęcone zdrowiu

24 października 2009 roku w Gimnazjum im Jana Pawła II w Żarowie odbędzie się spotkanie pod nazwą "Profilaktyka nowotworu piersi".
Organizatorem spotkania jest Świdnickie Stowarzyszenie "Amazonki", Gmina Żarów oraz Wydział Promocji Zdrowia Starostwa Powiatu Świdnickiego.
W trakcie spotkania dr. n. med. onkolog Radosław Tarkowski wygłosi wykład na temat "Budowa i fizjologia gruczołu piersiowego". Na fantomie przedstawione zostaną metody badania gruczołu piersiowego. W przerwie zaprezentowane zostaną materiały informacyjne. W trakcie spotkania, które zaplanowano w godzinach od 15 do 18 prowadzone będą badania mammograficzne.


15 września 2009 - Dotacja dla Powiatu Świdnickiego

Na ostatniej sesji 9 września Rada Gminy Marcinowice podjęła uchwałę w sprawie udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji Powiatowi Świdnickiemu na remont nawierzchni drogi powiatowej Nr 2899D Strzelce -Chwałków. Gmina Marcinowice zobowiązały się do udzielenia pomocy w kwocie 150 tys. zł. Droga powiatowa na odcinku planowanej modernizacji łączy dwie miejscowości: Strzelce - Chwałków, położone na terenie Gminy Marcinowice.
Zły stan nawierzchni tego odcinka drogi uzasadnia przeprowadzenie modernizacji wraz z przebudową.
Na realizacje zadania Powiat Świdnicki złoży wniosek o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 autorstwa Ministra Grzegorza Schetyny.
Wojewoda ogłosił nabór wniosków na rok 2010, który ma trwać do 30 września br. Zmienił się sposób podziału pieniędzy dla województw i obecnie rząd bierze pod uwagę gęstość zaludnienia i gęstość dróg w regionie. Dzięki temu na Dolny Śląsk trafi o 3 mln zł więcej niż w roku 2009.


15 września 2009 - Lokomat w Żarowie

Od wtorku 15 września do poniedziałku 5 października, w żarowskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym im. dr. Zbigniewa Walla odbywa się prezentacja unikalnego urządzenia służącego do rehabilitacji osób, która umożliwia zautomatyzowaną terapię chodu.
Urządzenie trafiło do Żarowa dzięki pasji i staraniom dr. Haliny Nawrockiej - ordynator żarowskiego szpitala, która czyni starania aby to unikalne urządzenie trafiło na stałe do żarowskiego szpitala. Od wtorku rano do urządzenia "podwieszono" pierwszą pacjentkę, która dzięki temu mogła być poddana ćwiczeniom. Taki zabieg w niemieckiej klinice kosztuje 800 Euro, a trzeba ich wykonać kilkanaście aby przyniosły efekt. Lokomat to urządzenie do nauki chodu, umożliwiająca poruszanie się na bieżni, używana w rehabilitacji po udarach, urazach rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych, stwardnieniu rozsianym oraz w innych chorobach czy urazach układu nerwowego.
Terapia prowadzona za pomocą lokomatu, umożliwia efektywne działanie w kierunku poprawy zaburzonych funkcji chodu, spowodowanych urazami lub chorobami układu nerwowego.
Ogółem, w okresie prezentacji urządzenia w Żarowie, skorzysta z niego kilka osób z całej Polski oraz odbędą się konsultacje i szkolenia z udziałem specjalistów w dziedzinie ortopedii, reumatologii i rehabilitacji z prof. Andrzejem Wallem (synem założyciela i patrona szpitala) włącznie.
Od dłuższego czasu prowadzona jest akcja zbiórki pieniędzy (w ramach 1%) na ten cel i poszukiwanie środków pomocowych. Jest duża szansa aby urządzenie o wartości 1,3 mln zł pojawiło się w Żarowie.


15 września 2009 - Regaty żeglarskie - można zgłaszać drużyny

Ruszyły zapisy na "Książęcy Szkwał 2009" - regaty żeglarskie organizowane w ramach Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. VII regaty o Puchar Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka w klasie OMEGA w systemie przesiadkowym rozegrane zostaną w Sławie (woj. lubuskie) 25-27 września.
Na jezioro w Sławie może wypłynąć 25 łodzi. Zgłoszenia załóg przyjmowane są do piątku, 18 września w Biurze Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" (ul. Wewnętrzna 2, Świdnica, tel. 074-852-02-90
). Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach wynosi 250 zł. Trzydniowe wyżywienie to koszt 100 zł od osoby, natomiast za nocleg w domkach z pełnym węzłem sanitarnym 4-5 osobowych trzeba będzie zapłacić 150 zł. Na regaty mogą się również wybrać kibice. Dla nich przygotowano wycieczki łodzią po jeziorze. Na sobotę, 26 września zaplanowano biesiadę żeglarską przy ognisku.
Dodatkowych informacji udziela Norbert Karwowski, członek zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie", wicekomandor Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg" - tel. 601-788-785.
Organizatorami regat są: Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" oraz Świdnicki Klub Żeglarski "Qbryg" przy współpracy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Program Regat "Książęcy Szkwał" oraz karta zgłoszenia - >>> zobacz


15 września 2009 - Odlotowy soczek

Do pięciu lat pozbawienia wolności grozi 22 letniemu mieszkańcowi Świebodzic, za posiadanie i przywóz narkotyków z Holandii.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w toku prowadzonych czynności zatrzymali do wyjaśnienia w policyjnym areszcie 22 letniego mieszkańca Świebodzic, który posiadał przy sobie blisko 40 porcji marihuany.
Z 11 na 12 września mężczyzna przekraczając autobusem granicę, przewiózł do Polski marihuanę, którą ukrył w pudełku po soku. Jak powiedział w czasie przesłuchania narkotyki przewoził na własny użytek.
22 latek został już doprowadzony do Prokuratury, wobec niego zastosowano dozór policyjny.


15 września 2009 - Będą ostro kopać

Serdecznie zapraszamy mieszkańców całego powiatu na Mistrzostwa Polski Low-Kick Seniorów i Kobiet do Świebodzic. Zawody odbędą się 19 i 20 września w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, ul. Mieszka Starego 6.
Mistrzostwa organizują na zlecenie Polskiego Związku Kickboxingu Klub Fighter Wrocław 1992 oraz OSiR Świebodzice. Bilety kosztują symbolicznie - 5 złotych.
Walki będą toczone w formule Low-Kick czyli niskich kopnięć. Są to kopnięcia używane w niektórych sztukach i sportach walki takich jak kick-boxing, boks tajski, boks birmański czy MMA. Polegają na uderzeniu stopą lub piszczelem w nogę przeciwnika (najczęściej w udo). W zależności od regulaminu danego sportu można zadawać to uderzenie w zewnętrzną lub wewnętrzną część nogi.
Niskie kopnięcie ma na celu pozbawienie przeciwnika równowagi i tym samym zyskania chwilowej przewagi.


14 września 2009 - "Relikty twierdzy świdnickiej"

12 września w Kołobrzeskim Ratuszu Miejskim, rozpoczęła się uroczysta ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2009.
Tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest hasło "Zabytkom na odsiecz. Szlakiem grodów, zamków, twierdz".
Spośród wielu wydarzeń w ramach EDD jedno będzie mieć miejsce w Świdnicy. 19 września o godzinie 13.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa rozpocznie się wykład dr Macieja Małachowicza zatytułowany "Relikty twierdzy świdnickiej". Dr Maciej Małachowicz jest wybitnym znawcą fortyfikacji polskich, autorem szeregu publikacji, w tym też o twierdzy świdnickiej.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w tym roku w dniach od 12 do 20 września. W ramach tych obchodów świdnickie Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało również wystawę czasową pt. "Twierdza świdnicka". Będzie ona trwała do 20 września. Wstęp na wykład bezpłatny.


14 września 2009 - Mistrzostwa Europy w Siatkówce Kobiet - 2009

Wczoraj polscy siatkarze zostali Mistrzami Europy a już za kilkanaście dni o ten tytuł powalczą polskie siatkarki.
Mistrzostwa Europy w Siatkówce Kobiet odbędą się w dniach 25 września - 4 października.
Mecze eliminacyjne rozegrane zostaną w Hali Atlasu Arena w Łodzi, w Katowickim Spodku, w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy i we Wrocławskiej Hali Stulecia.
Dzięki Wiceprzewodniczącej Wydziału Gier i Dyscypliny Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej - Elżbiecie Gaszyńskiej wszystkie młode świdnickie siatkarki będą miały niebywałą okazję zobaczyć w walce reprezentacje Włoch, Turcji Niemiec i Francji. Na wszystkie sześć meczy rozgrywanych w Hali Stulecia, wstęp dla nich będzie wolny.


14 września 2009 - Podziel się posiłkiem

25 i 26 września w ponad 2 000 sklepów w całej Polsce odbędzie się Zbiórka Żywności. Na wszystkich, którzy pragną podzielić się posiłkiem z niedożywionymi dziećmi, czekać będzie ponad 30 000 wolontariuszy Banków Żywności. Wspólnie możemy pomóc w realizacji celu programu Podziel się Posiłkiem - przekazaniu miliona posiłków niedożywionym dzieciom.
O tym, że Polacy chcą pomagać świadczą efekty zbiórki z ubiegłych lat. Kolejne edycje programu Podziel się Posiłkiem pokazują, że Polacy chętnie pomagają. W zeszłorocznej edycji Zbiórki Żywności zebrano ponad 360 ton produktów spożywczych. W tym roku uczestnicy Koncertu Gwiazd w Białymstoku, przynieśli ponad 14 ton żywności. To dobry znak przed kolejną ogólnopolską zbiórką i wielka nadzieja dla dzieci, które czekają na naszą pomoc. W powiecie świdnickim żywność dla dzieci zbierana będzie:
Świdnica - "Biały Dom" ul. Grodzka 19, "Eko-Jaskółka" ul. Dąbrowskiego 6, "Eko-Opolanka" ul. Ofiar Oświęcimskich 48, Cp z o.o. Carrefour Express ul. Kombatantów 1, Biedronka ul. Kozara Słobudzkiego 19 A, ul. H. Pobożnego, ul. Okrężna 41, Cytra Sp. z.o.o. Intermarche ul. Skłodowskiej-Curie 2, Tesco ul. Strzegomska 2.
Świebodzice - Biedronka ul. Strzegomska 15, Chata Polska ul. Bolesława Krzywoustego, Intermarche ul. Jeleniogórska 21.
Strzegom - Intermarche ul. Witosa 5, Biedronka ul. Kościuszki 8. Plus Rynek.
W specjalnie oznaczonych miejscach będą czekać wolontariusze oraz kosze, do których będzie można włożyć długoterminową żywność (ryż, konserwy, płatki śniadaniowe, mąka, cukier, itp.), która trafi do potrzebujących dzieci.


14 września 2009 - Pożegnanie wakacji pod żaglami

11 września Szkoła Podstawowa w Zastrużu pożegnała wakacje nad Zalewem Mietkowskim. Organizatorem wypoczynku pod żaglami było Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa i Sportów Wodnych "Szkwał". Uczniowie, bez względu na wiek, mogli zasmakować tego pięknego sportu pod opieką sterników "Szkwału" (Marek Odon, Marek Szymański) oraz opiekunów.
Wietrzna pogoda sprzyjała pirackim igraszkom na wodzie. Zadowoleni uczniowie okupowali pomost, a najbardziej wytrwali pływali nawet po kilka razy.
Na wyczerpanych żeglarzy czekało ognisko z kiełbaskami. Nie zabrakło także atrakcji w postaci konkursów i zawodów sportowych. Amatorów nagród było wielu i nikt nie odszedł z pustymi rękami. Również szkolni wędkarze znaleźli coś dla siebie. Szybko zaprzyjaźnili się z tutejszymi wędkarzami i dzielnie pomagali w połowach.
Młodsi uczestnicy skoncentrowali się na przekopywaniu plaży w poszukiwaniu skarbów. Szczęśliwi uczniowie niechętnie wracali do domu. Z pikniku zabrali jednak ze sobą drogocenną pamiątkę: piasek w butach, kieszeniach i we włosach, ku uciesze rodziców.


14 września 2009 - Jaworzyńskie Gimnazjum w e-Szkole

Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej znalazło się w grupie szkół, które zakwalifikowały się do prestiżowego Programu e-Szkoła.
Na 250 złożonych wniosków do projektu zakwalifikowane zostały 134 placówki oświatowe z województwa dolnośląskiego.
Etap pilotażowy, do którego dostało się nasze jaworzyńskie Gimnazjum obejmuje projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz budżetu państwa.
Uczniowie będą mieli szanse na zdobywanie nowych doświadczeń i poszerzanie swojej wiedzy dzięki nowoczesnym technologiom informacyjnym, bez których współczesny młody europejczyk nie wyobraża sobie życia.


14 września 2009 - Akademia malucha w bibliotece

To w bibliotece, często po raz pierwszy w życiu, maluchy bawią się w grupach rówieśniczych, poznają świat książek i zabaw plastycznych, przy okazji nawiązując swoje "małe" przyjaźnie.
Na zajęciach w żarowskiej bibliotece dzieci nie są narażone na stres związany z pozostawieniem ich w obcym miejscu, gdyż rodzice są z nimi i współuczestniczą w zabawach. Wspólna zabawa sprzyja wzajemnemu poznawaniu siebie i otoczenia przez dzieci i zawieraniu cennych przyjaźni rodziców, biorących udział w zajęciach.
Zajęcia w "Akademii Malucha" kierowane są do dzieci od 6-miesiąca życia do lat 4 i ich rodziców. Pierwsze zajęcia odbędą się 1 października o godzinie 11.00 w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Żarowie. Kolejne spotkania - w każdy czwartek o godzinie 11.00.
Zajęcia plastyczne kierowane są do dzieci od 5. roku życia do kl. III SP. Zapraszamy również rodziców, którzy chcieliby spędzić czas na wspólnych zabawach plastycznych ze swoją pociechą.
Pierwsze zajęcia odbędą się 2 października o godzinie 15.00 w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Żarowie. Kolejne spotkania - w każdy piątek o godzinie 15.00. Zajęcia prowadzić będzie Elżbieta Kulas.


14 września 2009 - Miedź z transformatorów

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 41 letniego mieszkańca Wałbrzycha, który przyjeżdżając na "gościnne występy" na teren Powiatu Świdnickiego dokonywał kradzieży elementów miedzianych z transformatorów.
W toku postępowania policjanci ustalili, iż łupem złodzieja padło 6 transformatorów, w każdym z nich znajdowało się blisko 100 kg miedzi, którą sprzedawał w punktach skupu złomu. Straty na szkodę Koncernu Energetycznego wynoszą blisko 100 000 zł.
Mężczyzna wcześniej był notowany za włamania i kradzieże.
Za przestępstwo, którego się opuścił grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanego Prokurator zastosował dozór policyjny.


14 września 2009 - Senior w sieci

Biblioteka Publiczna w Żarowie wznawia zajęcia z cyklu "Ty też potrafisz". Zakres zajęć obejmuje naukę podstaw obsługi komputera i Internetu.
Zajęcia adresowane są do seniorów. Biblioteka wyszła naprzeciw potrzebom osób starszych, które chciałyby samodzielnie obsługiwać komputer, np.: napisać pismo, wyszukać potrzebne informacje, poczytać prasę w Internecie, wysłać maila do znajomych czy odszukać kolegę ze szkolnych lat.
Przewidzianych jest sześć spotkań po dwie godziny. Bibliotek ma w Czytelni Internetowej trzy stanowiska komputerowe, w związku z tym trzy osoby będą mogły równocześnie korzystać z zajęć w godzinach przedpołudniowych, od 10.00 do 12.00.
Termin do uzgodnienia. Można zgłaszać się osobiście lub telefonicznie pod numerem 074-85-80-540 lub 074-85-70-435.


13 września 2009 - Mitteldeutscher Rundfunk - o Świdnicy

Na stronie internetowej niemieckiej Mitteldeutscher Rundfunk - MDR można obejrzeć interesująco zrealizowany przez Beate Werner fim o Świdnicy i okolicach.
Oglądając film zobaczymy między innymi - Ślężę, zamek Książ, podziemia w Górach Sowich, zamek Grodno, Krzyżową, wieś Panków a nawet miejsca związane ze Świdnicą we Wrocławiu.
Film zrealizowany został w tym roku - >>> zobacz


13 września 2009 - Prosimy o pomoc

Prosimy o pomoc. Tak pisze w imieniu mieszkańców jeden z naszych czytelników.
Od wielu lat drzewa w parku przy Placu 1000-lecia nie były przycinane i za bardzo przesłaniają dostęp światła słonecznego do budynków znajdujących się w pobliżu. Przy dużych wichurach i burzach spadają z drzew duże, stare gałęzie zagrażając przechodzącym ludziom czy też stojącym samochodom.
Wiele razy mieszkańcy tej ulicy pisali pisma w tej sprawie domagając się zapewnienia im bezpieczeństwa ale odpowiedź zawsze jest taka sama, drzewa są zdrowe i nie będą przycinane.
Wszystko dookoła jest upaprane ptasimi odchodami. Pomóżcie nam rozwiązać ten problem ponieważ z roku na rok jest coraz gorzej.


13 września 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
Bielawianka Bielawa - Grom Witków 3:2
Polonia-Sparta II Świdnica - Victoria Świebodzice 1:3
Biały Orzeł Mieroszów - Stal Świdnica 1:1
AKS Strzegom - Sparta Ziębice 1:2
W tabeli rozgrywek prowadzi Górnik Boguszów-Gorce przed Bielawianką Bielawa i Włokniarzem Kudowa Zdrój. Victoria Świebodzice zajmuje siódme miejsce Polonia-Sparta II Świdnica jest na ósmej pozycji, Grom Witków na dziesiątym miejscu, AKS Strzegom zajmuje jedenaste, na czternastym miejscu jest Stal Świdnica.


13 września 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Granit Roztoka - Gwarek Wałbrzych 1:1
Cukrownik-Polonia Pszenno - Zjednoczeni Żarów 2:0
Grodno Zagórze Śląskie - Zryw Gola Świdnicka 2:2
Unia Jaroszów - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1
Wierzbianka Wierzbna - Victoria II Świebodzice 3:0
Skalnik Czarny Bór - Czarni Wałbrzych 10:1
Zieloni Mrowiny - Sudety Dziećmorowice 0:2
Podgórze Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 3:3


12 września 2009 - I Ogólnopolski Festyn Kamienia 2009 rozpoczęty

Dzisiaj w Strzegomiu rozpoczął się I Ogólnopolski Festyn Kamienia 2009. Pierwszym punktem programu festiwalowego była sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu. W trakcie sesji odbyło się też seminarium naukowe.
Później przed Urzędem Miejskim nastąpiło otwarcie Festynu Kamienia, w którym uczestniczyli również artyści rzeźbiarze, autorzy rzeźb granitowych stojących w Rynku. Rzeźby wykonane zostały podczas niedawnego pleneru rzeźbiarskiego.
Po południu odbył się jeszcze Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich, wystąpił Kabaret "Ciach" a także zespołu "Fragnatic". Jutro kolejny dzień Festynu Kamienia. Zdjęcia z otwarcia Festynu - >>> zobacz


12 września 2009 - Zmniana lidera

Polonia - Sparta Świdnica dzisiejszy mecz rozegrała w Oleśnicy z zespołem Pogonii Oleśnica.
Świdniczanie zdobyli kolejne trzy punkty zwyciężając w meczu 4:0.
Bramki zdobyli - Maciej Bielski w 64 minucie spotkania, Jacek Fojna 86, Arkadiusz Felich 90, Maciej Sajdak 90.
W tabeli nastąpiła zmiana lidera. Górnik Wałbrzych przegrał dzisiaj z Chrobrym Głogów 0:1, na pierwsze miejsce wysunęła się Polonia-Sparta Świdnica, na drugim miejscu z tą sama ilością punktów jest Górnik Wałbrzych.
19 września Sparta zagra u siebie z Łucznikiem Strzelce Krajeńskie. Mecz rozpocznie się o godzinie 16.00.


11 września 2009 - Przebudowa placu św. Małgorzaty - pierwsze utrudnienia

Od środy, 16 września zamknięty dla ruchu będzie fragment placu św. Małgorzaty (odcinek od skrzyżowania ulicy Łukasińskiego z placem św. Małgorzaty do skrzyżowania: placu św. Małgorzaty, Jagiellońska, Bolesława Chrobrego).
Odcinek ten wyłączony będzie z ruchu przez około dwa miesiące.
Dotychczasowe miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania na czas remontu zostają zlikwidowane.
Kierowców zachęcamy do korzystania z pobliskich miejsc parkingowych. Planowane zamknięcie nie wymaga poprowadzenia objazdów.


11 września 2009 - Zarząd mówi nie "bylejakości"

Skończyły się pieniądze przekazywane Powiatowi Świdnickiemu przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego na letnie i zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich. W efekcie Powiat Świdnicki był zmuszony do wypowiedzenia umowy o utrzymanie tych dróg. A szkoda. Dotychczasową pracę Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego na drogach wojewódzkich docenili nawet najwięksi malkontenci.
Powiat na mocy porozumienia zawartego w maju ubiegłego roku otrzymał dodatkowo ok. 60 km dróg do letniego i zimowego utrzymania. Na ten cel województwo przekazało dotację celową w wysokości ok. 800 tys. zł na rok. Porozumienie funkcjonowało bez zarzutu do momentu srogiej zimy 2008/2009, kiedy to spore środki pochłonęło właściwe utrzymywanie dróg wojewódzkich przebiegających przez nasz powiat. Wykonano wtedy kilkaset napraw awaryjnych i remontów nawierzchni. Zaraz po tym Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego zasygnalizowała Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei we Wrocławiu, że źle się dzieje w finansowaniu zleconych prac i potrzebne będą dodatkowe pieniądze. Niestety pieniędzy nie otrzymała. Powiat zwrócił się więc z wnioskiem o zwiększenie dotacji do zarządu województwa. Niestety i tym razem pieniędzy nie dostał. A prace na drogach przebiegały dalej tak, aby w jak najlepszy sposób wywiązywać się z zawartego porozumienia.
Lato również nie było łaskawe dla drogowców. Lipcowa powódź tylko pogłębiły straty i zniszczenia w infrastrukturze drogowej. Powiat po raz kolejny wystąpił z wnioskiem o zwiększenie dotacji o 300 tys. do samego Marszałka Województwa. Już wtedy sygnalizował, że brak środków może spowodować wszczęcie procedury rozwiązania umowy.
-"Chętnie realizowalibyśmy dalej to porozumienie. Jest ono wyjątkowo korzystne dla mieszkańców powiatu świdnickiego. Nasza służba drogowa zdecydowanie szybciej reagowała na pojawiające się zniszczenia w nawierzchni czy zarośnięte pobocza. Jednak w przypadku braku pieniędzy nie możemy dofinansowywać utrzymywania nie swoich dróg." - wyjaśnia Ryszard Wawryniewicz, Wicestarosta Świdnicki.
1 września Powiat porozumienie wypowiedział. Ponieważ konieczne jest zachowanie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia będzie musiał zarządzać drogami do 30 listopada. W tym okresie utrzymywanie dróg wojewódzkich będzie realizowane tylko w minimalnym zakresie.


11 września 2009 - Jubileuszowy korowód i partnerskie potyczki

Zapraszamy na Jubileuszowy Korowód Mieszkańców Świebodzic (organizacji pozarządowych, oświaty, związków zawodowych, harcerzy, sekcji sportowych, tanecznych, teatralnych, muzycznych, przedsiębiorstw) zorganizowany w ramach Meetingu Miast Partnerskich i Jubileuszu Miasta.
Korowód wyruszy 20 września o godzinie 11.00 spod Ratusza, przejdzie ulicami Kopernika, Wałbrzyską i Piłsudskiego, a zakończy się na stadionie przy ulicy Rekreacyjnej, gdzie wszyscy uczestnicy oraz goście zostaną ugoszczeni gorąca grochówką. Korowód poprowadzą delegacje z Niemiec, Czech i Białorusi - miast partnerskich Świebodzic.
Korowód będzie podsumowaniem Mityngu Miast Partnerskich, organizowanego przez Świebodzice w ramach tegorocznych obchodów 730-lecia miasta. Jednym z jego elementów będą Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrz Miasta Świebodzice, które odbędą się w sobotę, 19 września na świebodzickiej krytej pływalni.


11 września 2009 - Sprzątanie, wycieczki i samochód pod domem

Świdnickie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu obfitować będą w atrakcje dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych:
- w środę (16 września) gimnazjaliści ze świdnickich szkół zadbają o czystość "Zielonych płuc Świdnicy", czyli Parku Sikorskiego
- w czwartek (17 września) młodzież wyruszy na wycieczkę szlakiem pamiątek Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Na podobną wycieczkę zapraszamy także wszystkich świdniczan zainteresowanych bliższym poznaniem naszego pięknego miasta. Zbiórka w czwartek o godz. 16.00 pod fontanną z Neptunem
- w piątek i sobotę (18-19 września) w świdnickim Rynku swoje wyroby zaprezentują wystawcy podczas Targów Ekologicznych, organizowanych przez powiat świdnicki
- w poniedziałek (21 września) w godz. 12.00-14.00 na terenie skateparku (ul. Polna Droga) odbędą się pokazy skoków ekstremalnych na rowerach i deskorolkach
- we wtorek (22 września) podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu, zachęcamy do zamiany codziennego środka transportu na autobusy komunikacji miejskiej lub pojazd ekologiczny.
Przedszkolaki i najmłodsze dzieci ze szkół podstawowych pomalują kredą parking przed Urzędem Miejskim, który zostanie wyłączony z ruchu samochodów.
Uczniowie świdnickich szkół zmierzą się w konkursach w miasteczku rowerowym przy Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Wałbrzyska 39), a także w zawodach czterokołowców. Od godz. 14.00 do 18.00 czterokołowcem będzie mógł pojeździć każdy, kto przyjdzie na boisko przy SP nr 8.


11 września 2009 - Infokiosk w Urzędzie Miejskim

Żyjemy w czasach, w których informacja i sposób jej przekazu odgrywają kluczową rolę. Urząd Miejski w Strzegomiu, wychodząc naprzeciw tej tendencji, w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy, zadecydował o ustawieniu w holu magistratu infokiosku.
Infokiosk jest to komputer multimedialny, który udostępnia klientom dostęp do wybranych zasobów internetowych.
Poprzez zastosowanie ekranu dotykowego i klawiatury ekranowej infokiosk umożliwia podstawowe interakcje między środowiskiem systemu operacyjnego a użytkownikiem, dzięki czemu ma on możliwość dowolnych działań, takich jak przeglądanie stron internetowych czy wyszukiwanie informacji.
Klient odwiedzający Urząd Miejski w Strzegomiu będzie miał okazję zapoznać się z najnowszymi ofertami pracy, jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy oraz skorzystać z następujących stron internetowych - Miasta i Gminy Strzegom, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Publicznych Służb Zatrudnienia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy.
Obsługa infokiosku jest prosta i intuicyjna, a jego oprogramowanie zostało tak zaprojektowane, aby umożliwić bezproblemowe dotarcie do informacji nawet osobom nie mającym na co dzień do czynienia z komputerem.


11 września 2009 - Utrudnienia na Strzegomskiej

Kierowcy przejeżdżający przez centrum miasta od dzisiaj napotkają poważne utrudnienia komunikacyjne na ulicy Strzegomskiej. W rejonie firmy Areva rozpoczęły się prace związane z budową kanalizacji. W jezdni powstaje ogromny, głęboki i szeroki na kilka metrów wykop, w którym powstanie największa komora, zbierająca ścieki z całego miasta.
To newralgiczny punkt budowanej właśnie sieci kanalizacyjnej w Świebodzicach. Tu bowiem zbiega się główny kolektor sanitarny oraz główna magistrala wodociągowa. Firma wykonawcza przyznaje, że to będzie chyba najtrudniejszy odcinek prac. W dodatku spowodują one niemalże paraliż komunikacyjny, bo ulica Strzegomska to droga wojewódzka, jedna z głównych arterii miasta, którą kieruje się ruch tranzytowy w kierunku Legnicy.
Wykonawca ma decyzję na zajęcie pasa połówkowo, niestety komora jest tak usytuowana, że w zasadzie jej spora część wchodzi także na drugi pas jezdni.
Dla kierowców oznacza to korki i poważne utrudnienia w tym rejonie przez najbliższe półtora miesiąca. Ruch odbywać się tu będzie wahadłowo, jednym pasem oraz częścią chodnika. Kierowcom aut ciężarowych radzimy objeżdżać ten odcinek ulicami Piłsudskiego i Łączną.


11 września 2009 - "Biesiada kolejarzy" i zawody drezynowe

Jutro w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się "Biesiada kolejarzy" oraz zawody drezynowe. To wszystko będzie mieć miejsce z okazji obchodów 100 -lecia Parowozowni.
W ramach "Biesiady kolejarskiej" odbędzie się koncert zespołu muzycznego, pokazy motocykli, przejażdżki zabytkowym czeskim szynobusem, pokaz sztucznych ogni, uroczystość odnowienia nadania imienia parowozu Tkt48-173 zostaną też uhonorowani zasłużeni kolejarze.
W zawodach drezynowych rywalizować będą dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni, służby mundurowe i VIP-owie.
Całą impreza odbędzie się w godzinach 14 00 - 24 00.


11 września 2009 - Świebodzice przyjazne biznesowi

Gmina Świebodzice znalazła się wśród najbardziej przyjaznych biznesowi firm na Dolnym Śląsku w 2008 roku. Jesteśmy w gronie tych miast, które mają najprężniej działające firmy - laureatów konkursu Geopardy Biznesu.
Miasto jest uznawane za Przyjazne Biznesowi, jeżeli na 10 tysięcy mieszkańców mają w nim siedzibę przynajmniej dwie dynamiczne firmy - Gepardy Biznesu.
W Świebodzicach takich firm jest więcej. Oto one: Promont Sp. z o.o. Walesta Sp. z o.o. 3. Śnieżka - Invest Sp. z o.o. GEA Polska Sp. z o.o. KLIMONT Sp. z o.o. MONEVA Polska Sp. z o.o. Capricorn Sp. z o.o. Organizatorem rankingu jest Instytut Lokalnego Biznesu. Jego celem jest wspieranie rozwoju polskich firm, banków, instytucji finansowych, gmin i miast oraz przekonywanie ich do tego, by same siebie nawzajem wspierały.


11 września 2009 - Turyści z Anglii w Świdnicy

Od niedzieli do piątku (13-18 września) w Świdnicy będzie gościć blisko 40-osobowa grupa mieszkańców Dystryktu Tendring - partnera Świdnicy. - To pierwsza wizyta tak dużej grupy, która przyjeżdża do Świdnicy turystycznie. Mieszkańcy Anglii sami finansują swój pobyt, a my pomagamy im zorganizować atrakcje. Cieszymy się, że wieloletnia współpraca zaczyna przynosić efekty - mówi Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.
Delegacja składa się z ludzi związanych z bliźniaczą organizacją ŚTPM - Tendring Twinning Association, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, z klubem turystycznym Tendring Ramblers Association, a największą grupę stanowią goście z The Harwich Centre Guild - stowarzyszenia dla ludzi po pięćdziesiątce.
W poniedziałek, 14 września, goście z Anglii zwiedzą Świdnicę. W kolejnych dniach odwiedzą Kotlinę Kłodzką, Wrocław, Zamek Książ, sztolnie w Walimiu. Wezmą również udział w biesiadzie, którą zaplanowano na środę, 16 września w Klubie "Bolko".
Porozumienie o współpracy z Dystryktem Tendring Świdnica zawarła w sierpniu 1999 r. w Anglii. - Współpraca prowadzona jest głównie w dziedzinie kulturalnej i oświatowej. Anglicy zorganizowali również kilka akcji humanitarnej pomocy świdnickim niepełnosprawnym. Mało kto wie, że cztery czerwone elektryczne wózki i inny sprzęt dla chorych podarowali kilka lat temu właśnie przyjaciele z Dystryktu Tendring - dodaje Iwona Rosiak.
Od lat do Świdnicy przyjeżdżają turyści z zaprzyjaźnionego ze Świdnicą niemieckiego miasta Biberach. Do soboty w Świdnicy gości 40-osobowa grupa. Niemieckie rodziny zwiedzają Świdnicę, Wrocław i Krzyżową.


11 września 2009 - Będą ostro kopać

Serdecznie zapraszamy mieszkańców całego powiatu na Mistrzostwa Polski Low-Kick Seniorów i Kobiet do Świebodzic. Zawody odbędą się 19 i 20 września w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, ul. Mieszka Starego 6.
Mistrzostwa organizują na zlecenie Polskiego Związku Kickboxingu Klub Fighter Wrocław 1992 oraz OSiR Świebodzice. Bilety kosztują symbolicznie - 5 złotych.
Walki będą toczone w formule Low-Kick czyli niskich kopnięć. Są to kopnięcia używane w niektórych sztukach i sportach walki takich jak kick-boxing, boks tajski, boks birmański czy MMA. Polegają na uderzeniu stopą lub piszczelem w nogę przeciwnika (najczęściej w udo). W zależności od regulaminu danego sportu można zadawać to uderzenie w zewnętrzną lub wewnętrzną część nogi.
Niskie kopnięcie ma na celu pozbawienie przeciwnika równowagi i tym samym zyskania chwilowej przewagi.


10 września 2009 - Zderzenie tirów pod Dobromierzem

W Dobromierzu, w powiecie świdnickim 10 września br., około godziny 13:00, na skrzyżowaniu krajowej 5. i drogi nr 34. doszło do zderzenia dwóch tirów.
Według pierwszych, nieoficjalnych informacji z godziny 13:00 dwóch kierowców zostało rannych, w tym jeden bardzo ciężko. Do wypadku jako pierwsze przyjechało pogotowie ratunkowe i Ochotnicza Straż Pożarna w Dobromierzu, działająca w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Następnie przyjechała policja i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP ze Świebodzic oraz OSP Strzegom. Strażacy z OSP Dobromierz jako pierwsi na miejscu wypadku z dużym trudem wyciągnęli rannych z rozbitych pojazdów.
Prawdopodobnie przyczyną wypadku było pęknięcie opony w samochodzie ciężarowym jadącym od strony Jeleniej Góry. W wyniku wypadku pojazdy uległy dużemu zniszczeniu, a ze zbiorników rozlała się znaczna ilość ropy. Wszystko wskazuje na to, że być może będzie konieczne użycie specjalistycznego wozu chemiczny do oczyszczenia jezdni i przepompowania paliwa ze zbiorników obu samochodów.
Warto dodać, że na tym skrzyżowaniu często dochodzi do kolizji i wypadków mimo, że znajduje się tu urządzenie radarowe, a prędkość jest ograniczona do 50 km/h.


10 września 2009 - Obraz zawitał do Świebodzic

Wizerunek Jezusa Miłosiernego w środę, 9 września, przywędrował do Świebodzic w ramach peregrynacji w Diecezji Świdnickiej.
Obraz przywieźli parafianie z pobliskiego Mokrzeszowa, gdzie przez ostatnie kilka dni odbywały się czuwania i modlitwy. Cudowny obraz przyjechał w asyście wozów policyjnych, strażackich i bryczek konnych, co wyglądało bardzo malowniczo.
Wizerunek Jezusa przywitany został na Rynku o godzinie 17.00, potem obyła się msza święta w kościele pw. Św. Mikołaja, celebrowana przez biskupa świdnickiego, Ignacego Deca. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni mieszkańcy, duchowieństwo oraz władze miasta: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka oraz radni miejscy.
Peregrynacja obrazu w dekanacie Świebodzice potrwa do 27 września i zakończy się w parafii w Dobromierzu. W tym czasie w parafiach potrwają rekolekcje.


10 września 2009 - Atrakcyjne tereny do sprzedaży

W piątek, 18 września odbędzie się kolejna sprzedaż bardzo atrakcyjnych terenów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną po obniżonej cenie.
Działki położone są w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Spółdzielczej.
Atrakcyjny teren planowanego osiedla przylega bezpośrednio do istniejącej zabudowy jednorodzinnej i pobliskiego lasu.
Wykaz działek oraz szczegóły przetargu ustnego nieograniczonego ogłoszonego przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej - >>> zobacz


10 września 2009 - Trenuj piłkę ręczną

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej ogłasza nabór do sekcji chłopców urodzonych w roku 1997 i młodszych.
Treningi odbywają się od 9 września, w poniedziałki i środy w godzinach 15.30-17.00.
Zajęcia prowadzone są w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Zainteresowanym, szczegółowych informacji udziela trener Krzysztof Terebun - telefon 600-685-379.


10 września 2009 - Opole Gospel Choir zaśpiewa w Kościele Pokoju

11 października w świdnickim Kościele Pokoju odbędzie się koncert opolskiego chóru Opole Gospel Choir. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.
W trakcie występu odbędzie się sprzedaż darów otrzymanych od sponsorów a pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach.
Koncert organizuje Stowarzyszenie Charytatywno - Opiekuńcze im. Bł. Marii Teresy Gerhardinger przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach wspólnie z Parafią Ewangelicko - Augsburską w Świdnicy.


10 września 2009 - Uderzył butelką w głowę za 10 złotych

Świebodziccy policjanci zatrzymali 39 letniego mieszkańca Świebodzic, który z kieszeni spodni przypadkowego mężczyzny wyciągnął dziesięć złotych. Nie chcąc ich oddać uderzył 49 letniego Świebodziczanina butelką w głowę.
W toku prowadzonych czynności policjanci ze Świebodzic ustalili świadków zdarzenia, oraz zebrali informacje dotyczące rysopisu sprawcy. Na podstawie zebranych materiałów zatrzymany został 39 letni mieszkaniec Świebodzic, który wcześniej był wielokrotnie karany. Zatrzymany przyznał się do popełnionego czynu.
Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej z wnioskiem o aresztowanie.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


10 września 2009 - "Strong Man" w Świdnicy

Świdnicki Klub Sportowy "Tytan" zaprasza na Mistrzostwa Świdnicy "Strong Man" zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta w Świdnicy i Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.
Mistrzostwa wraz z festynem rodzinnym odbędą się 13 września na Stadionie Miejskim i rozpoczną się o godzinie 14.00.
W przerwach, między konkurencjami walczących siłaczy na widzów czekać będzie mnóstwo niespodzianek. Najsilniejszy z silnych otrzyma tytuł "Mistrza Świdnicy Strong - Man 2009". Idźmy zatem na stadion dodać mocarzom siły niezbędnej w tej trudnej, wymagającej ogromnego wysiłku walce.


9 września 2009 - Świdnica w konkursie "Dzień Dobry TVN"

W maju tego roku film nakręcony przez świdniczan: Wojciecha Lewandowskiego, Krystiana Laskowskiego oraz Adama Kozłowskiego, zyskał największą liczbę głosów w III edycji konkursu "Kocham to miasto".
Konkurs organizowało Radio Zet.
Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Wojciech Lewandowski nakręcił kolejny film i ten zakwalifikowany został do finałowej "dwunastki" w konkursie TVN "Polska nakręcona".
Do finałowych miast wybiorą się prezenterzy TVN i miejsca te zostaną przedstawione w weekendowych wydaniach.


9 września 2009 - 20 rozmów na 20 lat Mszy Pojednania

Blisko 30 tysięcy złotych otrzyma Świdnica od Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na wydanie publikacji upamiętniającej 20. rocznicę Mszy Pojednania. Projekt nazwano "20 lat Mszy Pojednania: 20 rozmów na 20 lat". Publikacja ma upamiętnić 20. rocznicę obalenia komunizmu w Europie Środkowej oraz symbolicznego wydarzenia, jakim 12 listopada 1989 roku była Msza Pojednania w Krzyżowej, z udziałem m.in. ówczesnego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec, Helmuta Kohla.
Przed Mszą Pojednania Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl spotkali się w świdnickim kościele Pokoju.
Na realizację projektu Świdnica otrzymała 29,8 tysięcy złotych. Miasto wraz z partnerami: miastem partnerskim w Niemczech - Biberach, Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską im. św. Trójcy w Świdnicy planuje wydanie wyjątkowego albumu. Album ma za pomocą zdjęć i tekstów oddawać siłę dokonanych przemian i pokazać postępy na drodze porozumienia między Polakami a Niemcami w ciągu ostatnich 20 lat.


9 września 2009 - Świebodziccy licealiści nagrodzeni przez starostę

W miniony poniedziałek odbyła się w Świdnicy uroczystość wręczenia dorocznych nagród Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych.
Na uroczystości nie zabrakło licealistów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach.
Wśród nagrodzonych laureatów znaleźli się najlepsi tegoroczni maturzyści: Agata Antoniak i Michał Nazarkiewicz oraz szczególnie utalentowani artystycznie i literacko: Paweł Rychlik, Magdalena Nowaczyk i Konrad Stanowicz.


9 września 2009 - Wróciłeś z zagranicy? Powiedz nam o tym

Mieszkańcy Świdnicy do końca września mogą wypełnić specjalną ankietę. - Jest ona skierowana do osób, które wróciły z emigracji. To jedno z największych badań poświęconych zjawisku powrotów z emigracji mieszkańców Dolnego Śląska - tłumaczą przedstawiciele Centrum Doradztwa Strategicznego, realizatora projektu.
Ankieta ma pomóc w uzyskaniu informacji na temat doświadczeń związanych z pracą lub nauką za granicą, po to, by jak najlepiej dostosować działania instytucji publicznych do oczekiwań osób powracających do kraju. - Osoby, które w Wydziale Spraw Obywatelskich załatwiają sprawy związane z zameldowaniem, bądź wyrobieniem nowych dokumentów pytamy o powody ich powrotu i zachęcamy do wypełniania ankiet - mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
>>> napisz ankietę. Odpowiedzi udzielone przez osoby, które przebywały za granicą minimum 3 miesiące i wróciły na Dolny Śląsk, są w pełni anonimowe i posłużą jedynie do tworzenia statystycznych zestawień. Masz pytanie ? >>> napisz
Projekt "Kierunek Dolny Śląsk - wpływ potencjału społeczno-ekonomicznego migrantów powrotnych na rozwój województwa dolnośląskiego w kontekście przygotowania regionu na przyjęcie powracających" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.


8 września 2009 - Aby szybko nie zapomnieć…

Powraca temat dotyczący uporządkowania spraw związanych z tamą i zbiornikami retencyjnymi w Lubachowie i Dobromierzu oraz ten związany z koniecznością podsumowania działań różnych służb podejmowanych w trakcie tegorocznej powodzi.
Po raz kolejny bowiem pokazała ona, jak wiele kwestii nie zostało w ogóle ustalonych a obawa przed zalaniem domostw pojawia się za każdym razem przy niepomyślnych prognozach pogody.
Dlatego też Wicestarosta Świdnicki Ryszard Wawryniewicz zwołał na dzisiaj konferencję, której tematem przewodnim było omówienie spraw związanych z zagrożeniem powodziowym. Temat analizowany był na podstawie sytuacji powodzi z czerwca i lipca tego roku, która dokonała ogromnych zniszczeń.
-"Cel konferencji jest jasny." - zaczął wicestarosta Ryszard Wawryniewicz. - "Spotykamy się dzisiaj, aby szybko nie zapomnieć, że była powódź, aby wyciągnąć konkretne wnioski, podjąć zdecydowane działania i w efekcie zapobiec podobnym sytuacjom" - mówił wicestarosta.
Na konferencję przybyli m. in. wszyscy ci, którzy w momencie zagrożenia powodziowego mają udział w zarządzaniu zespołami reagowania kryzysowego. Konferencja pozwoliła na wyciągniecie konkretnych wniosków, które mogą w przyszłości ograniczyć straty powodziowe. Udało się także uszczegółowić zasady współpracy i współdziałania pomiędzy jednostkami rządowymi, samorządowymi, instytucjami, służbami, strażą pożarną oraz zarządcami urządzeń hydrotechnicznych. W trakcie podejmowania szybkich i konkretnych decyzji taka współpraca jest niezwykle istotna i często może uratować wiele miejscowości przed zalaniem.
- "Dzięki konferencji udało się zdefiniować podstawowe problemy, jakie należy jak najszybciej rozwiązać, aby uniknąć powtarzających się każdorazowo scenariuszy w momencie zagrożenia powodziowego." - mówi Kazimierz Siemieniecki, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa.


8 września 2009 - Festiwal strzelecki

W piątek 4 września na strzegomskim stadionie rozegrany został mecz uświetniający 15-lecie istnienia zespołu Oldboys AKS Strzegom. Ich przeciwnikiem była drużyna Oldboys Zagłębie Lubin.
Przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy dosyć ambitnie ustalili czas jego trwania na 2x45 minut. Zagłębie przyjechało w szesnastoosobowym składzie. Byłych zawodników AKS-u było natomiast blisko trzydziestu. Mecz poprzedziła wspólna fotografia. Następnie występujący w Oldboys AKS burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz otrzymał pamiątkową koszulkę Zagłębia Lubin ze swoim nazwiskiem. Zdzisław Szpak - prezes oraz kapitan strzegomskich Oldboys wymienił z kapitanem Zagłębia pamiątkowe proporczyki, po czym sentymenty się skończyły. Zaczęła się ostra, męska rywalizacja.
Lubinianie wyszli na boisko z wieloma byłymi pierwszoligowcami, w ich składzie wystąpili m.in. Romuald Kujawa (204 mecze w pierwszej lidze), Andrzej Wójcik (196), Józef Ligus (196), Czesław Juszkaluk (160) oraz Andrzej Turowski (150).
Pod koniec spotkania przewaga Zagłębia była tak duża że AKS-owi nie pomogło nawet wejście burmistrza na boisko jako dwunastego zawodnika.
Oldboys AKS Strzegom - Oldboys Zagłębie Lubin 3:8.


8 września 2009 - II Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu

W niedzielę, 6 września na krytym basenie w Świdnicy odbyły się II Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu zorganizowane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Do zawodów stanęło blisko 100 zawodników i zawodniczek rywalizując w ośmiu kategoriach wiekowych chłopców i dziewcząt w trzech stylach.
Uczestnikami mistrzostw byli głównie członkowie dwóch klubów pływackich: Rekin ze Świebodzic i Svida ze Świdnicy. Najlepszym pływakom przypadły pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki.
Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Świdnicy - >>> zobacz


8 września 2009 - 70. Rocznica Agresji Niemiec na Polskę

6 września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się obchody 70. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę. Patronat nad uroczystościami objęli: Prezydent RP Lech Kaczyński, Biskup Świdnicki Ignacy Dec oraz Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Tego dnia w Rogoźnicy zgromadzili się przedstawiciele władz i duchowieństwa, byli więźniowie, Sybiracy, harcerze, kombatanci, młodzież szkolna oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy chcieli w skupieniu złożyć hołd pomordowanym w obozie Gross-Rosen
Mszę św. w intencji wszystkich pomordowanych w obozie odprawił biskup świdnicki Ignacy Dec. W swoim kazaniu ksiądz biskup zwrócił uwagę na bezsens wojny, która pochłonęła ogromną liczbę ludzkich istnień. Prosił także, aby z wyjątkową troską pielęgnować pamięć o tamtych trudnych czasach i przekazywać ją przyszłym pokoleniom.
- Uroczystą mszą, tym uroczystym spotkaniem, tymi słowami i symbolicznymi wiązankami kwiatów dziękujemy żyjącym i zmarłym Bohaterom. Dziękujemy Wam za Wasz heroizm, bohaterstwo i męstwo, za to, że nauczyliście nas, że nawet w obliczu największej tragedii można pozostać człowiekiem - mówił z kolei w swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
List od Prezydenta RP odczytała posłanka Anna Zalewska.
Wielu wzruszeń dostarczyło wszystkim wystąpienie byłego więźnia obozu Gross-Rosen, Zenona Kickiego, a także Apel Poległych w wykonaniu harcerzy ZHR. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów przed mauzoleum przez poszczególne delegacje.
Tego dnia miało miejsce również otwarcie nowej ekspozycji pod znaczącym tytułem "Zaginione Człowieczeństwo".


8 września 2009 - Pieniądze na remont

Gmina Marcinowice została wyróżniona i jako jedna z pierwszych 30 dolnośląskich gmin i instytucji kultury otrzymała już umowę na dofinansowanie zadania w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, na kwotę 357 271,00 zł, co stanowi maksymalny poziom dofinansowania 75% kosztów kwalifikowanych projektu.
Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik oraz Skarbnik Gminy Marcinowice Irena Wygoda podpisali umowę o dofinansowanie remontu świetlicy wiejskiej z wyposażeniem w miejscowości Biała" .
Gmina Marcinowice ogłosiła już przetarg i niebawem nastąpi jego rozstrzygnięcie. Inwestycja będzie obejmowała wymianę pokrycia dachowego, wymianę stolarki okiennej, docieplenie budynku, wymianę instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej wraz z zagospodarowaniem terenu przed budynkiem. W ramach zadania zostanie również zakupione wyposażenie świetlicy wiejskich w tym: stoły krzesła meble kuchenne oraz sprzęt AGD. Wójt Gminy. Całkowity koszt zadania to kwota 579 597,54 zł z czego 75 % kosztów kwalifikowanych to środki unijne.
Do konkursu zgłoszono 206 wniosków z całego województwa. Po dokonaniu oceny wniosków na liście znalazło się 180 wniosków, natomiast do współfinansowania zakwalifikowano 163.


8 września 2009 - Święto Plonów w Gminie Jaworzyna Śląska

Tegoroczne obchody Święta Plonów w Gminie Jaworzyna Śląska odbyły się 6 września na placu przy ulicy Towarowej w Jaworzynie Śląskiej. Impreza rozpoczęła się polową Mszą Świętą.
Po Mszy Świętej, przy akompaniamencie muzyki ludowej oraz śpiewów w wykonaniu zespołu ludowego "Goczałkowianie" odbyła się uroczystość dożynkowa - starostowie przekazali na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej - Grzegorza Grzegorzewicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej - Artura Nazimka symboliczny bochen chleba. Burmistrz wraz z Przewodniczącym złożyli w imieniu władz Gminy podziękowania dla rolników za ich całoroczny trud.
Z okazji Gminnych Dożynek sołectwa przygotowały specjalne stoiska, na których można było podziwiać wyroby rękodzieła ludowego oraz tegoroczne plony zebrane przez rolników. Na pięknych straganach nie zabrakło wyrobów gastronomicznych, przygotowanych specjalnie na tę okazję: domowych wypieków i ciast, nalewek, różnego rodzaju podrobów oraz dań na ciepło. Za najładniejsze stoisko uznano stoisko sołectwa Milikowice. Na ręce sołtysa wsi - Władysława Laszkowa przekazano nagrodę rzeczową - miniwieżę HiFi.
Po kolejnych występach zespołu "Goczałkowianie" nadszedł czas na "Turniej Wsi". Reprezentacje sołect walczyły o atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz finansowe, ufundowane przez Gminę Jaworzyna Śląska. Tarcie cebuli na czas, wyścigi na nartach trzyosobowych, wyścig na piłkach, ubijanie piany z jajek oraz bieg w taczkach, przygotowano także specjalne konkurencje dla władz sołeckich: rzut beretem (dla kobiet) oraz rzut kaloszem (dla mężczyzn). Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji okazało się, że zwyciężyło sołectwo wsi Czechy. Drugie miejsce wywalczyły Nowice, natomiast trzecie miejsce zajęła Pasieczna. Najdalej beretem rzuciła reprezentantka Nowic. W rzucie kaloszem bezkonkurencyjny zaś okazał się reprezentant władz sołeckich Czech.
Drużyny, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymały nagrody rzeczowe. Uhonorowano też zwycięzców w konkurencjach rzut kaloszem i beretem. Oprócz nagród rzeczowych Gmina Jaworzyna Śląska ufundowała także nagrody finansowe - każde z sołectw otrzymało symboliczny czek.
Tegoroczne Dożynki zakończyła zabawa taneczna, która potrwała do późnych godzin wieczornych. Do tańca przygrywał zespół "Fanado".


8 września 2009 - Wierzbna - najpiękniejszą wsią?

3 września Wierzbną odwiedziła komisja konkursowa z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w związku z konkursem "Piękna Wieś Dolnośląska".
Mieszkańcy bardzo długo i intensywnie przygotowywali się do tego dnia. Uporządkowali wieś, która i tak zawsze była najbardziej zadbana spośród wszystkich okolicznych wsi.
W ruch poszły nie tylko grabki, szpadle i sekatory, ale i cięższy sprzęt. Mieszkańcy przeprowadzili remont świetlicy oraz uporządkowali cały teren wokół niej i remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Przygotowano specjalną trasę po której oprowadzono komisje konkursową. Komisja oglądała obejścia, podwórka i zabytki.
Na zakończenie, w malowniczym parku, panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały wspaniałą prezentację, w której swoje umiejętności i talenty prezentowali mieszkańcy Wierzbnej.
Bez względu na wynik konkursu możemy powiedzieć, że Wierzbna już wygrała. Mieszkańcy zaprezentowali swoją wieś od jak najlepszej strony i pokazali, że razem mogą bardzo dużo osiągnąć. Ogłoszenie wyników 18 września. Trzymajmy kciuki za Wierzbną i jej mieszkańców.


8 września 2009 - Strzegom przystąpił do e-Szkoły

Gimnazjum nr 1 i Zespół Szkół w Strzegomiu to dwie szkoły z gminy Strzegom, które zakwalifikowały się do prestiżowego programu Dolnośląska e-Szkoła.
Strzegomskie placówki oświatowe czekają spore zmiany, bowiem głównym celem programu Dolnośląska e-Szkoła jest efektywne wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) do procesu kształcenia. Wartość projektu to 19 milionów złotych.
Na 250 złożonych wniosków do projektu zakwalifikowane zostały 134 placówki oświatowe z województwa dolnośląskiego. Etap pilotażowy, do którego zakwalifikowało się Gimnazjum nr 1 i Zespół Szkół w Strzegomiu, obejmuje projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz budżetu państwa.
- To dla nas ogromne wyróżnienie. Projekt ma charakter strategiczny, ponieważ pozwoli na wdrażanie komplementarnych i efektywnych rozwiązań z zakresu ICT w kilkudziesięciu dolnośląskich szkołach. Nasza szkoła należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia, dlatego nie sposób było nie zainteresować się tym programem. Wierzę, że ten program będzie w znacznym stopniu jedną z metod wspierających rozwój uzdolnień naszych uczniów - mówi Bronisław Forski, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
Strzegomscy uczniowie już dziś wiedzą jak duże znaczenie i możliwości niesie Internet i chcą pracować przy maksymalnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Program będzie realizowany przez 1,5 roku, a obie szkoły czekają spore zmiany. Przede wszystkim modyfikacja programów rozwojowych. Swoistym nowum będzie tak zwany dziennik elektroniczny, do którego dostęp będą mieli także rodzice uczniów. Nauczyciel w takim dzienniku po sprawdzeniu obecności zaznaczy czy uczeń w szkole jest czy go nie ma, a rodzic w domu będzie mógł z łatwością sprawdzić czy jego pociecha faktycznie dotarła do szkoły.


8 września 2009 - Handel kwiatami i zniczami 1 listopada - potrzebna zgoda

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości informuje, że handel kwiatami i zniczami przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych może odbywać się jedynie za zgodą Urzędu Miejskiego w wyznaczonych do tego celu miejscach. Osoby zainteresowane handlem mogą składać podania w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 128, I p.) do poniedziałku, 14 października. Do podania należy dołączyć: - w przypadku osób fizycznych - zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (ksero), umowę spółki cywilnej (jeśli taka została zawarta),
- w przypadku spółek prawa handlowego oraz innych osób prawnych - wypis z Krajowego Rejestru Sądowego,
- w przypadku producentów rolnych - decyzję o wymiarze podatku rolnego za rok bieżący oraz NIP, REGON, oświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec gminy, ZUS i KRUS i zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego.
Bliższych informacji udziela - Bożena Bałazy, Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości telefon 074 856-28-46.


7 września 2009 - 10 tysięcy w puli nagród

Finałowe zawody Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 rozegrane zostaną w dniach 10-11 października. W sobotę najlepszych polskich zawodników zobaczymy na czworoboku i parkurze, w niedzielę jeźdźcy będą rywalizować na crossie. W najwyższym konkursie zawodów - CNC1* - pula nagród wynosi 10 tysięcy zł.
Po dwóch eliminacjach w prowadzonej w ramach cyklu Audi Centrum Wrocław CUP - Strzegom 2009 klasyfikacji SPONSOR CUP najwyżej indywidualnie nadal najwyżej plasuje się Agata Jodko z VW Jodko Schiewe, a zespołowo Pol-Dróg.
Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 to zupełnie nowe wydarzenie w kalendarzu jeździeckim. W ramach cyklu rozegrane zostaną trzy imprezy: dwie kwalifikacyjne w kwietniu i czerwcu oraz finał w październiku. Wszystkie zawody odbędą się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia.
Na każdej z trzech imprez rozegrywane są cztery konkursy o zróżnicowanym stopniu trudności, przeznaczone dla mniej i bardziej doświadczonych zawodników i koni: - LL - dla dopiero rozpoczynających straty w wkkw jeźdźców, młodych koni i kucy, wysokość przeszkód w crossie wynosi 90 cm, a na parkurze 90 cm,
- L - dla początkujących jeźdźców oraz młodych koni i kucy, wysokość przeszkód w crossie wynosi 100 cm, a na parkurze 100 cm,
- P - dla średniozaawansowanych jeźdźców i koni, wysokość przeszkód w crossie wynosi 105 cm, a na parkurze 105 cm,
- CNC* - dla doświadczonych jeźdźców i koni, członków juniorskiej kadry narodowej, wysokość przeszkód w crossie wynosi 110 cm, a na parkurze 115 cm.


7 września 2009 - Najlepsi zostali nagrodzeni

Ponad 80 tysięcy złotych otrzymali najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Dzisiaj w Domu Nauczyciela Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa nagrodził najlepszych tegorocznych maturzystów oraz uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum ogólnopolskim.
Czeki na kwotę od 200 do 500 zł wręczone zostały 190 osobom - 27 maturzystom, 89 olimpijczykom oraz 74 sportowcom. Najlepsi maturzyści z każdej szkoły ponadgimnazjalnej po 500 zł. Uczelnie wyższe tylko czekają na takich uczniów. Bez problemu na wymarzoną uczelnię dostał się Paweł Kmiecik - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy, który otrzymał najwięcej punktów z egzaminu maturalnego wśród wszystkich tegorocznych maturzystów. Równie imponujący wynik z matury uzyskała Agata Antoniak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy.
Wśród olimpijczyków i zwycięzców prestiżowych konkursów znaleźli się laureaci zmagań z zakresu wiedzy hotelarskiej, konkursów na najlepsze miniprzedsiębiorstwo, laureaci konkursów polonistycznych, matematycznych, artystycznych, finaliści zawodów sportowo-obronnych, turniejów motoryzacyjnych, fotograficznych, wiedzy o Internecie, finaliści olimpiad biologicznych, wiedzy o Unii Europejskiej czy konkursów historycznych.
Wiele znaczących osiągnięć uzyskali uczniowie również w zmaganiach sportowych. Wśród nich warto wymienić takie dyscypliny jak rzut młotem, w której to konkurencji Paweł Fajdek z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych zdobył IV miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów i dzięki swoich osiągnięciom jest członkiem kadry młodzieżowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Mamy w Powiecie młodych mistrzów w wieli innych dyscyplinach sportowych.
-" Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży, która dzięki ciężkiej pracy, codziennym treningom, sumiennej i systematycznej nauce osiągnęła bardzo dużo. Nie ma lepszej promocji dla naszego powiatu jak jej zdolni uczniowie." - cieszy się Starosta Zygmunt Worsa.


7 września 2009 - "Biesiada kolejarzy" i zawody drezynowe

12 września w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się "Biesiada kolejarzy" oraz zawody drezynowe. To wszystko będzie mieć miejsce z okazji obchodów 100 -lecia Parowozowni.
W ramach "Biesiady kolejarskiej" odbędzie się koncert zespołu muzycznego, pokazy motocykli, przejażdżki zabytkowym czeskim szynobusem, pokaz sztucznych ogni, uroczystość odnowienia nadania imienia parowozu Tkt48-173 zostaną też uhonorowani zasłużeni kolejarze.
W zawodach drezynowych rywalizować będą dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni, służby mundurowe i VIP-owie.
Całą impreza odbędzie się w godzinach 14 00 - 24 00.


7 września 2009 - Nowy, wspaniały plac zabaw i mini boisko do gry w piłkę

Od soboty, 5 września, dzieci w Świebodzicach mają nowy, wspaniały plac zabaw i mini boisko do gry w piłkę. Skwer przy ul. Młynarskiej to prawdziwe królestwo najmłodszych: mają tu do dyspozycji huśtawki, zjeżdżalnię i piaskownicą, a tuż obok nieco starsi mogą pograć w piłkę nożną oraz w koszykówkę. Całość jest ogrodzona, obsiana trawą i wyposażona w ławeczki.
To prezent władz miasta dla dzielnicy, o której przez dziesiątki lat nikt w Świebodzicach nie pamiętał.
Mimo niezbyt korzystnej pogody wielu rodziców przyprowadziło swoje pociechy na otwarcie placu. Na starszych i młodszych czekało mnóstwo atrakcji: zabawy prowadzone przez wesołych clownów, konkursy z nagrodami, słodycze, balony. Starsi chłopcy zagrali towarzyski mecz, który sędziował burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Ale zaczęło się od zasadzenia drzewka. Piękny miłorząb został wkopany wspólnie przez burmistrza Kożuchowicza, zastępców: Zbigniew Opalińskiego i Ireneusza Zyskę oraz Edmunda Sołowija, radnego z tej dzielnicy, dzięki którego staraniom plac właśnie tu powstał. Drzewko rośnie tuż przy wejściu na plac zabaw, obok muru, ozdobionego fantazyjnym graffiti, które wykonał, w prezencie dla dzieci, młody świebodziczanin, Amos Choma. Potem już tylko formalne przecięcie wstęgi - i plac został przekazany we władanie dzieciaków.
- Niech wam dobrze służy kochani - powiedział burmistrz Kożuchowicz do dzieci i ich rodziców. Świetna zabawa trwała kilka godzin. Wzięli w niej udział także radni, którzy przyszli na otrawcie skweru. Przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka i radny Łukasz Kwadrans dopingowali obie rozgrywające mecz drużyny. Radny Robert Wysoczański zaangażował się w "produkcję" balonów dla najmłodszych a radny Marek Gąsior razem z wiceburmistrzem Zyską rozegrali towarzyski mecz w kosza z grupką chłopców. Plac zabaw oraz mini boisko zostało sfinansowane z budżetu miasta. Koszt to około 80 tysięcy złotych.


7 września 2009 - Poszukiwany 66 letni mieszkaniec Świdnicy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą poszukiwania 66 letniego mieszkańca Świdnicy.
1 września 2009 roku wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania. Skulski Bronisław urodzony 9 stycznia 1943 roku, zamieszkały w Świdnicy.
Rysopis zaginionego: wzrost 175 cm, sylwetka szczupła, włosy szpakowate, oczy piwne, uszy średnie przylegające.
W dniu zaginięcia ubrany był w jasną koszulę z długim rękawem, spodnie garniturowe kawa z mlekiem, popielate adidasy.
Osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionego prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy telefon 074 85 82 227 lub 997 lub osobiście z najbliższą jednostką Policji.


7 września 2009 - Turniej piłki nożnej dziewcząt Żarów Cup'2009

Zwycięstwem zespołu Ecoren Ziemia Lubińska zakończył się pierwszy turniej piłki nożnej dziewcząt Żarów Cup'2009 rozegrany 5 września na Stadionie Miejskim w Żarowie.
W rywalizacji dziewcząt do lat 16 w turnieju wzięło udział 6 zespołów, w tym drużyna dziewcząt z Lohmar - miasta partnerskiego Żarowa.
Drugie miejsce w turnieju zajęła druga drużyna Ecoren Ziemia Lubińska. Na kolejnych miejscach turniej zakończyły zespoły: ULKS Piast 2008 Żarów, Gmina Czarny Bór, Wahlscheider SV (Niemcy) i ULKS Lesk Czarny Bór.
Najlepszym strzelcem turnieju została Katarzyna Brzeska (Piast Żarów) - 10 bramek, najlepszą bramkarką - Katarzyna Kurylas (Gmina Czarny Bór) a najlepszą zawodniczką uznana została Natalia Zagajewska (Ziemia Lubińska).
Turniej zorganizowali - Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, PZ LZS w Świdnicy, GZ LZS w Żarowie oraz UKS Harcek Żarów.


7 września 2009 - Pornografia dziecięca w komputerze

Świdniccy policjanci zatrzymali 28 letniego mężczyznę, mieszkańca Świdnicy, który w swoim mieszkaniu posiadał treści pornograficzne z udziałem dzieci poniżej 15 roku życia.
Jak ustalili policjanci mężczyzna od roku gromadził na swoim komputerze zdjęcia pornograficzne z udziałem dzieci poniżej 15 roku życia. W trakcie przesłuchania przyznał się do posiadania materiałów pornograficznych z udziałem dzieci.
W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli 24 płyty oraz komputer. Na temat zawartości komputera i płyt wypowie się biegły.
Zatrzymanemu został przedstawiony zarzut, został doprowadzony do Prokuratury. Wobec niego zastosowano poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.
Za czyn, którego się dopuścił grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


6 września 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
Grom Witków - Biały Orzeł Mieroszów 3:0
Stal Świdnica - Polonia-Sparta II Świdnica 0:1
AKS Strzegom - Podzamcze Wałbrzych 4:4
Piast Nowa Ruda - Victoria Świebodzice 2:2
W tabeli rozgrywek prowadzi Górnik Boguszów-Gorce przed Bielawianką Bielawa i Włokniarzem Kudowa Zdrój. Polonia-Sparta II Świdnica jest na szóstej pozycji, Grom Witków na dziewiątym miejscu, AKS Strzegom zajmuje dziesiąte miejsce, na jedenastym miejscu jest Victoria Świebodzice a Stal Świdnica zajmuje czternaste miejsce.


6 września 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Gwarek Wałbrzych - Zryw Gola Świdnicka 2:0
Sudety Dziećmorowice - Victoria II Świebodzice 9:0
Wierzbianka Wierzbna - Skalnik Czarny Bór 1:6
Czarni Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 1:3
Unia Jaroszów - Granit Roztoka 5:2
Cukrownik-Polonia Pszenno - Grodno Zagórze Śląskie 6:0
Zjednoczeni Żarów - Podgórze Wałbrzych 1:0
LKS Bystrzyca Górna - Zieloni Mrowiny 0:0


6 września 2009 - Czyżby ekologia przestała być modna ?

Pisze do nas nasz stały czytelnik, że od trzech tygodni w miejscu (ulica Słobódzkiego, wjazd od strony sklepu Eko) gdzie zwykle stały pojemniki na makulaturę, szkło i plastik nie ma po nich już śladu.
Wszystkie śmieci wrzucane są teraz do dwóch pojemników przez co szybko się zapełniają a śmieci walają się po całym placu i okolicy. Czyżby ekologia w Zakładzie Oczyszczania Miasta przestała być modna i potrzebna ?
Kiedy znowu pojawią się pojemniki na makulaturę, szkło i plastik ? Czy czekać będziemy do kolejnej akcji, kiedy to kolejny raz będziemy pouczani jak powinniśmy segregować odpadki. Czy na akcje są pieniądze a na pojemniki już ich brak ?


5 września 2009 - "Strong Man" w Świdnicy

Świdnicki Klub Sportowy "Tytan" zaprasza na Mistrzostwa Świdnicy "Strong Man" zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta w Świdnicy i Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.
Mistrzostwa wraz z festynem rodzinnym odbędą się 13 września na Stadionie Miejskim i rozpoczną się o godzinie 14.00.
W przerwach, między konkurencjami walczących siłaczy na widzów czekać będzie mnóstwo niespodzianek. Najsilniejszy z silnych otrzyma tytuł "Mistrza Świdnicy Strong - Man 2009". Idźmy zatem na stadion dodać mocarzom siły niezbędnej w tej trudnej, wymagającej ogromnego wysiłku walce.


5 września 2009 - Wygrali wysoko

Dzisiaj w Świdnicy piłkarze Polonii-Sparty Świdnica pokonali bez problemu i wysoko Pogoń Świebodzin bo aż 5:0.
Bramki dla świdniczan uzyskali: Dariusz Filipczak w 9 i 43 minucie z rzutu karnego, Marcin Józefowicz w 45 i 64 minicie oraz w Piotr Galuś 48 minucie meczu.
Jutro poznamy wynik meczu faworyta tej grupy Górnika Wałbrzych z Ilanka Rzepin, co ciekawe, Górnik pojawił się w tych rozgrywkach dopiero w tym sezonie a już uchodzi za faworyta i jest nim niewątpliwie. To drużyna z dużymi aspiracjami zbudowana tak by grać w wyższych ligach, nie tłuc się latami wśród słabych. Ten zespół idzie przebojem do II ligi i z dużą dozą pewnością już na początku sezonu można powiedzieć, że osiągnie ten cel.
Kolejny mecz Polonia-Sparta Świdnica zagra w Oleśnicy z Pogonią już 12 września. Mecz rozpocznie się o godzinie 17.00.


5 września 2009 - Jubileusz żarowskiego szpitala

Wczoraj zainaugurowano obchody sześćdziesięciopięciolecia powstania żarowskiego szpitala im. dr. Zbigniewa Walla, który obecnie jest szpitalem reumatologiczno-rehabilitacyjnym.
Uroczystości odbyły się w żarowskim szpitalu, gdzie zebrali się zaproszeni goście honorowi, wśród których byli - syn założyciela, prof. Andrzej Wall, przedstawiciele władz samorządowych gminnych i powiatowych z Burmistrz Lillą Gruntkowską oraz Wicestarostą Świdnickim Ryszardem Wawryniewiczem i Wiceprezydentem Wałbrzycha Mirosławem Bartolikiem. Nie zabrakło również przedstawicieli środowiska medycznego i osób związanych ze szpitalem.
Goście w krótkich przemówieniach zwracali uwagę na rolę jaką w przeszłości odegrał szpital w naszej lokalnej społeczności oraz rolę dr. Zbigniewa Walla - założyciela szpitala, której nie sposób przecenić. Można rzec, że powstanie i funkcjonowanie szpitala było możliwe dzięki temu, że przybyli do niego ludzie niezwykli. Ludzie: lekarze, pielęgniarki, personel, którzy swoją pracą stworzyli wyjątkowe miejsce, wyjątkową instytucję, która przetrwała dotychczasowe zawirowania w służbie zdrowia. Co więcej w tych tak trudnych czasach dla placówek publicznej służby zdrowia istnieje realna szansa na dalszy rozwój żarowskiego szpitala.
Ryszard Wawryniewicz powiedział, że tak długo jak długo żarowski szpital nie przynosi strat (a nie przynosi, czym wyróżnia się spośród dolnośląskich placówek), to jego funkcjonowanie nie jest w żaden sposób zagrożone. Dodał również to, że samorząd w powiecie świdnickim nie musi ulegać naciskom z góry i dlatego szpital Latawiec (w skład, którego wchodzi żarowski szpital) nie zostanie sprywatyzowany, co powinno uspokoić nie tylko personel szpitala ale również pacjentów.


5 września 2009 - Chcesz grać w piłkę zgłoś się do nas

Klub Sportowy "Gryf" Świdnica prowadzi nabór chłopców w rocznikach 1997-2003. Spotkanie kwalifikacyjne odbędzie się 11 września o godzinie 18.oo na stadionie ŚOSiR przy ulicy Śląskiej.
Klub "Gryf" oferuje całoroczne szkolenie na obiektach ŚOSiR oraz w halach sportowych, wykwalifikowaną kadrę trenerską, wyjazdy na rozgrywki powiatowe, wojewódzkie, krajowe, międzynarodowe, udział w rozgrywkach Ligowych, obozy szkoleniowe letnie i zimowe oraz sprzęt i odzież sportową. Telefon w sprawie informacji - 515133203 oraz 601854924.


5 września 2009 - Wystawa grafiki

Piotr Studnicki, uczeń klasy II Gimnazjum numer 3 w Świdnicy zaprezentował swoje linoryty na wystawie w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy dzięki uprzejmości Agnieszki Nawrockiej, kierownika tej placówki.
Grafiki Piotra wykonane zostały pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej, nauczycielki plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Przedstawiają one zamki, pałace, kościoły a także przeuroczy i pełen tajemniczości cmentarz przy Kościele Pokoju.
Wystawę można oglądać przez cały miesiąc wrzesień tego roku od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 17.00.


5 września 2009 - Kurs na stopień żeglarza jachtowego

We wrześniu i październiku odbędzie się kurs na stopień żeglarza jachtowego. Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w siedzibie Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg" przy ulicy Kraszowickiej 65B w piątki o godzinie 18 00, natomiast manewrowe w Borzygniewie nad Jeziorem Mietkowskim, w soboty i niedziele.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie organizacyjne oraz pierwszy wykład, który odbędzie się w najbliższy piątek 4 września o godzinie 18 00. Równolegle odbędzie się szkolenie dla osób posiadających patent, które chcą poprawić swoje żeglarskie umiejętności. Manewrowanie odbywać się będzie także na łódkach kabinowych z silnikiem zaburtowym.


5 września 2009 - Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu. Rywalizacja odbędzie się 6 września i rozpocznie o godzinie 10.00 na Krytym Basenie przy ulicy Równej w Świdnicy.
W zawodach ma prawo uczestniczyć każda chętna osoba, która w dniu zawodów zgłosi swoje uczestnictwo w biurze zawodów do godziny 9.30.
Każdy niepełnoletni uczestnik mistrzostw będący bez opiekuna musi posiadać pisemną zgodę rodziców na udział w zawodach oraz oświadczenie o tym, że jego stan zdrowia pozwala mu na udział w zawodach na swoją odpowiedzialność podpisane przez osobę pełnoletnią.
W mistrzostwach wystartuje młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest też kategoria open


4 września 2009 - Regaty żeglarskie - można zgłaszać drużyny

Ruszyły zapisy na "Książęcy Szkwał 2009" - regaty żeglarskie organizowane w ramach Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. VII regaty o Puchar Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka w klasie OMEGA w systemie przesiadkowym rozegrane zostaną w Sławie (woj. lubuskie) 25-27 września.
Na jezioro w Sławie może wypłynąć 25 łodzi. Zgłoszenia załóg przyjmowane są do piątku, 18 września w Biurze Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" (ul. Wewnętrzna 2, Świdnica, tel. 074-852-02-90
). Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach wynosi 250 zł. Trzydniowe wyżywienie to koszt 100 zł od osoby, natomiast za nocleg w domkach z pełnym węzłem sanitarnym 4-5 osobowych trzeba będzie zapłacić 150 zł. Na regaty mogą się również wybrać kibice. Dla nich przygotowano wycieczki łodzią po jeziorze. Na sobotę, 26 września zaplanowano biesiadę żeglarską przy ognisku.
Dodatkowych informacji udziela Norbert Karwowski, członek zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie", wicekomandor Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg" - tel. 601-788-785.
Organizatorami regat są: Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" oraz Świdnicki Klub Żeglarski "Qbryg" przy współpracy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Program Regat "Książęcy Szkwał" oraz karta zgłoszenia - >>> zobacz


4 września 2009 - Bajkowy festiwal

Rusza 19. edycja Festiwalu "Jičín - Miasto Bajki". Rozpoczęcie uroczystości połączonych z wieloma atrakcjami dla najmłodszych już 8 września. Finał zaplanowano w sobotę 12 września.
Jičin to malowniczo położone miasto znane przede wszystkim z obecności rodziny szewca Rumcajsa, jak również przepięknej okolicy zwanej Czeskim Rajem. Tegoroczna edycja Festiwalu organizowana jest w ramach wspólnego polsko - czeskiego projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki!", na którego realizację uzyskano dofinansowanie w wysokości 240.949,37 euro z EFRR w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
- "Festiwal jest doskonałą okazją do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych ze względu na bardzo bogaty program. Nie zabraknie gier, zabaw, koncertów i wielu wspaniałych atrakcji. Serdecznie zapraszam mieszkańców naszego powiatu do odwiedzenia Jičina szczególnie w trakcie trwania Festiwalu." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Podczas pobytu w Jičinie można nie tylko pobawić się biorąc udział w Festiwalu, ale także zwiedzić Muzeum szewca Rumcajsa, Muzeum Gry, ścieżkę naukową Rumcajsa oraz przepiękną okolicę bogatą w liczne zamki, pałace i ruiny.
Do przyjazdu do Jičina zachęcał nas także sam Rumcajs wraz z żoną Manką, którzy w ubiegły poniedziałek przyjechali do Świdnicy i na świdnickim Rynku rozdawali zaproszenia ze szczegółowym programem tej niecodziennej imprezy.
- "Mamy nadzieję, że dzięki temu udało się zachęcić mieszkańców naszego powiatu do odwiedzenia naszego czeskiego partnera. Program obchodów święta bajki jest bardzo bogaty i na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie." - zachęca Agnieszka Nocuń-Jurek z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu świdnickiego starostwa.


4 września 2009 - Ze Strzegomia na wrocławski Rynek

Wczoraj na wrocławskim Rynku odbył się wernisaż prac, jakie wykonali wybitni polscy artyści podczas III Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby w Strzegomiu.
Wśród twórców, których prace mogliśmy podziwiać w centrum Wrocławia znaleźli się: Stanisław Cukier, dyrektor słynnego zakopiańskiego liceum plastycznego im. Kenara, Jan Zamorski, Ryszard Zarycki, Marcin Łuczkowski oraz Bronisław Krzysztof. Komisarzem pleneru był natomiast Adam Wyspiański.
Artyści przez ostatnie miesiące, w pocie czoła, tworzyli swoje granitowe dzieła w największych zakładach kamieniarskich Strzegomia. Rzeźby budziły duże zainteresowanie wszystkich, którzy odwiedzili tego dnia wrocławski Rynek. Na wernisażu nie mogło zabraknąć także osób, bez których wsparcia plener nie doszedłby do skutku.
Przypomnijmy, że w realizację pleneru zaangażowali się burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wrocławski Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej.
Mimo nagłej ulewy, która przerwała podziwianie dzieł, wernisaż przysporzył odwiedzającym go wielu doznań estetycznych. Za kilka dni rzeźby będą mogli podziwiać także mieszkańcy Strzegomia, ponieważ na rok znajdą one miejsce na strzegomskim Rynku.


4 września 2009 - Współpraca z Dystryktem Tendring odnowiona

Świdnica od 10 lat współpracuje z Dystryktem Tendring. Z tej okazji w poniedziałek, 31 sierpnia blisko 50-osobowa delegacja ze Świdnicy zakończyła czterodniową wizytę w Anglii. Władze dystryktu i mieszkańcy Tendring w tym czasie świętowali również 40-lecie partnerstwa z francuskim miastem Valence sur Rhone.
- Dekada współpracy Świdnicy i Dystryktu Tendring to niewiele, biorąc pod uwagę wielowiekową tradycję naszych miast. Jednak te lata naszej wspólnej historii stały się początkiem wielu głębokich i życzliwych kontaktów międzyludzkich. Ze wspólnej pracy, zabawy i pomocy zrodziły się przyjaźnie pomiędzy mieszkańcami Tendring i Świdnicy. Przekraczają bariery, obalają stereotypy, pokazują, że otwarte serce i umysł może podążać nowymi ścieżkami i odkrywać nieznane dotąd obszary na polu kulturowym, językowym, a przede wszystkim międzyludzkim. Co ważne spotkanie Polaków, Niemców, Francuzów i Anglików, do którego doszło w Tendring w przededniu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, pokazuje, że pojednanie i nową historię najlepiej jest pisać właśnie na polu współpracy - uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Świdnica z Tendring chce dalej współpracować przede wszystkim w dziedzinie kultury oraz rozwijać wymianę młodzieży. Właśnie dziedzina kultury jest tym, co wzbudza zainteresowanie naszych partnerów. Prawdziwe poruszenie wywołał świdnicki zespół Jubilat, podczas kilkukrotnych występów w Anglii. Świdniczanie podbili serca publiczności m.in. podczas otwarcia pokazów lotniczych w Clacton-on-sea. Oprócz prezentacji kulturalnych, symbolicznego odnowienia umowy współpracy, przedstawiciele z miast partnerskich mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami lokalnych środowisk ekologicznych. Wystawa oraz prezentacje dotyczyły spraw związanych z wykorzystywaniem energii odnawialnej, selekcją odpadów, produkcją wyrobów wolnych od konserwantów i polepszaczy, edukacji ekologicznej dzieci itp.
Do Anglii na rocznicowe obchody wyjechała blisko 50-osobowa delegacja ze Świdnicy: Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy wraz z zastępcą Ireneuszem Pałacem, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej (radna Teresa Świło), zespół pieśni i tańca Jubilat oraz przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.


4 września 2009 - Gmina przejmie "Termy"

Przedstawione, do zaopiniowania radnym, stanowisko jest efektem wielomiesięcznych rozmów i negocjacji z firmą Deyle Polska - współudziałowca "Term" - w sprawie przyszłości inwestycji i sposobu jej realizowania. Firma Deyle Polska postanowiła wycofać się z inwestycji aby umożliwić jej realizację jako przedsięwzięcia komunalnego, ponieważ taki ma największe szanse na pozyskanie dotacji unijnych i krajowych na budowę infrastruktury sportowej.
Burmistrz Gruntkowska, w negocjacjach postawiła warunek, że Gmina przejmie te udziały za osiemset trzydzieści dwa i pół tysiąca złotych choć Firma "Deyle Polska" chciała ponad dwa i pół miliona złotych. Kwota ta ma być zapłacona przez gminę w tym i przyszłym roku.
"Nas nie stać na basen" - to argument przytaczany przez radnych: Kaśkowa, Rerucha, Lewandowską i Gąsior z klubu "Razem dla Żarowa".
Nie docierały do nich żadne argumenty kierowane do nich przez Burmistrz Lillę Gruntkowską i Sekretarza Leszka Michalaka, które wskazywały ewidentne straty w przypadku nie kontynuowania budowy (chociażby z powodu postępującej dewastacji obiektu) oraz korzyści i możliwości pozyskiwania środków pomocowych na budowę basenu jako inwestycji komunalnej.
W głosowaniu Rada Miejska ostatecznie przyjęła zaproponowane przez Burmistrz Gruntkowską stanowisko aprobujące wynik negocjacji z firmą Deyle Polska. Za głosowali wszyscy radni "Wspólnoty" oraz Adam Ciupiński. Przeciwko byli: Robert Kaśków, Halina Lewandowska, Elżbieta Gąsior oraz Tadeusz Reruch. Od głosu wstrzymali się: Maria Tomaszewska Zbigniew Wiśniewski oraz Mieczysław Myrta.
Przyjęcie przez Radę tego stanowiska otwiera drogę do tego aby Gmina Żarów przejęła udziały firmy Deyle Polska sp. z o.o. w spółce Termy Żarów sp. z o.o., która ma realizować budowę basenu w Żarowie. Tym samym otwiera się możliwość zrealizowania tej inwestycji przez Gminę w oparciu o istniejące obecnie możliwości pozyskania środków zewnętrznych.


4 września 2009 - Nowa nawierzchnia

Zakończył się remont nawierzchni kolejnego odcinka z zasobu dróg powiatowych prowadzący przez Żelazów i Godzieszówek. Droga nr 2792 D na tym odcinku była w opłakanym stanie.
Zajmowała jedno z pierwszych miejsc w rankingu najgorszych dróg w powiecie. Dzisiaj kierowcy mogą pokonywać ten odcinek bez nieprzyjemnych niespodzianek. Droga jest doskonale wyremontowana, pobocza i rowy wyregulowane a drzewa utrudniające widoczność wycięte. Zmodernizowany odcinek to ponad dwa kilometry nowej nawierzchni.
Remont drogi wykonała firma Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, która wygrała przetarg na jego realizację. Koszt inwestycji to kwota 1.081.286,98 zł.


4 września 2009 - Plac św. Małgorzaty z atrakcjami

Zieleń, fontanny, plac zabaw, stoliki szachowe, płynniejszy ruch samochodów, bezpieczeństwo dla pieszych. Taki ma być po przebudowie plac św. Małgorzaty. W Świdnicy to jeden z centralnych punktów, gdzie przesiadają się pasażerowie komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Realizacja zadania będzie kosztowała 9,5 mln zł. Prace ruszą w drugiej połowie września tego roku a zakończą się w czerwcu 2011 roku.
- Chcemy, by plac św. Małgorzaty zyskał na atrakcyjności i spełniał jeszcze lepiej kilka funkcji niezwykle ważnych dla mieszkańców. Był bezpiecznym miejscem dla podróżnych i kierowców, ale też pełnił funkcję rekreacyjną - - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Przebudowę placu zrealizuje konsorcjum firm, któremu przewodniczy Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Zadanie pochłonie niebagatelną kwotę 9,5 mln zł. 4,1 mln zł wyłożą władze województwa dolnośląskiego w ramach unijnego wsparcia, pozostałą kwotę - ponad 5,4 mln zł - władze Świdnicy z budżetu miasta.
- O przebudowę tego ważnego miejsca zabiegaliśmy od lat. Dzięki unijnemu dofinansowaniu możemy prace rozpocząć już w tym roku. Cieszy nas fakt, że większość robót będą wykonywać świdnickie firmy, które dają pracę naszym mieszkańcom - dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


4 września 2009 - Pomoc dla Gminy Marcinowice na usuwanie skutków powodzi

Gmina Marcinowice po raz kolejny otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesę na odbudowę zniszczeń powstałych w wyniku powodzi.
Promesa została podpisana 31 sierpnia. Kolejna rządowa pomoc to kwota 350 tysięcy złotych. Zostanie ona wykorzystana na odbudowę infrastruktury drogowej zniszczonej w czasie powodzi. Gmina Marcinowice ogłosiła już przetarg na odbudowę i modernizację rowu przydrożnego wraz z przepustami w Strzelcach.
Kolejny przetarg zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.
Łączna kwota pomocy jaką otrzyma Gmina Marcinowice w bieżących roku z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynosi 750 tysięcy złotych.br> Zgodnie z zapisami w warunkach promesy udział środków dotacji wykazanych w rozliczeniu zadań nie może przekroczyć 80% , pozostała część pokryta zostanie z budżetu gminy jako wkład własny. Pomoc musi być wykorzystana do końca tego roku.


4 września 2009 - Handel kwiatami i zniczami 1 listopada - potrzebna zgoda

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości informuje, że handel kwiatami i zniczami przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych może odbywać się jedynie za zgodą Urzędu Miejskiego w wyznaczonych do tego celu miejscach. Osoby zainteresowane handlem mogą składać podania w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 128, I p.) do poniedziałku, 14 października. Do podania należy dołączyć: - w przypadku osób fizycznych - zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (ksero), umowę spółki cywilnej (jeśli taka została zawarta),
- w przypadku spółek prawa handlowego oraz innych osób prawnych - wypis z Krajowego Rejestru Sądowego,
- w przypadku producentów rolnych - decyzję o wymiarze podatku rolnego za rok bieżący oraz NIP, REGON, oświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec gminy, ZUS i KRUS i zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego.
Bliższych informacji udziela - Bożena Bałazy, Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości telefon 074 856-28-46.


4 września 2009 - Święto plonów w Tomkowicach

Tomkowice były gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek. Impreza odbyła się 30 sierpnia. Jednak mieszkańcy wsi już sporo wcześniej starali się, aby ich miejscowość wyglądała niepowtarzalnie.
Każdego odwiedzającego tego dnia Tomkowice czekała nie lada atrakcja. Mieszkańcy większości gospodarstw postanowili uatrakcyjnić obchody dożynek. W tym celu stworzyli galerię Chochołów, które witały gości.
Dożynki zainaugurowała msza św. po której rozpoczęło się Misterium Chleba - tradycyjny obrzęd żniwowo - dożynkowy, który rozpoczął swym przemówieniem sołtys Tomkowic - Andrzej Szczepanik. Na scenę został poproszony burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, który przyjął chleb z rąk starostów dożynek - Małgorzaty Kaszczyszyn i Zenona Pudło. Burmistrz gratulował rolnikom udanych żniw i dziękował za ich wytężoną i ciężką pracę. - Życzę nam wszystkim, aby nigdy tego chleba nie zabrakło - mówił burmistrz.
Tradycją dożynek gminnych jest wręczenie upominków i dyplomów przedstawicielom poszczególnych sołectw za przygotowane wieńce. Tak też było w tym roku. Wyróżnienia z rąk burmistrza Strzegomia otrzymały te wsie, które przez ostatnie tygodnie ciężko pracowały nad przygotowaniem pięknych wieńców dożynkowych oraz okolicznościowych bochnów chleba.
Część artystyczna rozpoczęta została występem Kostrzan, Goczałkowiaków oraz Olszaniaków. Po nich swój talent wokalny zaprezentowała Dorota Czekajło.
Głównym punktem zabawy dożynkowej były wystąpienia Śląskich Pierunów, którzy zabawili wszystkich swoją wersją Biesiady Śląskiej. Po nich wystąpił zespół country - Elektryczne Koguty. Uczestnicy tomkowickich dożynek, mieli też możliwość wzięcia udziału w różnych konkursach, takich jak np. picie piwa przez słomkę na czas, czy na najszybszy taniec. Ostatnim akcentem dożynek było losowanie nagród w wielkiej loterii fantowej.


4 września 2009 - V edycja Gryfów - czekamy na nominacje

Do poniedziałku, 14 września przyjmowane będą zgłoszeń od firm działających na terenie Świdnicy do najważniejszej nagrody gospodarczej - "Świdnickiego Gryfa". Nagroda ta ma na celu wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w mieście.
Decyzję o nominacji firm podejmie kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji nagrody oraz przedstawiciele instytucji okołobiznesowych.
Zgłoszeń, które będą oceniane przez kapitułę, mogą dokonać sami przedsiębiorcy. Wypełnione ankiety można przesyłać dłużej tj. do 14 września.


4 września 2009 - Uroczystości w Gross-Rosen

Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen zapraszają na uroczystości z okazji 70. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę.
Honorowy Patronat nad uroczystościami, które odbędą się 6 września, objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Biskup Świdnicki Ignacy Dec oraz Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
W programie uroczystości w Gross-Rosen w Rogoźnicy - wystąpienia okolicznościowe, Msza Święta, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz otwarcie wystawy stałej zatytułowanej "Zaginione człowieczeństwo". Zbiórka uczestników na placu przed muzeum już o godzinie 11.45.


4 września 2009 - Wycieczka do Krzeszowa

Dom Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy organizuje wyjazd do Krzeszowa.
Koszt wycieczki, która odbędzie się 16 września wynosi 38 złotych. Wyjazd nastąpi o godzinie 9.00 spod Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Saperów 27 w Świdnicy.
Podczas wycieczki uczestnicy wezmą udział między innymi we mszy św. w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie, mszę prowadzi zaprzyjaźniony z ośrodkiem ks. Roman Tomaszczuk, w dalszej części zwiedzanie z przewodnikiem bazyliki, Kościoła Św. Józefa, Kaplicy Loretańskiej, Kaplicy Marii Magdaleny, Grobu Pańskiego a także obiad.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Anną Sochocką - terapeutką DDP pod numerem: 074 853 - 87 - 70.


3 września 2009 - Ponad 600 nowych znaków

Zakończyły się trwające od ubiegłego roku prace mające na celu wymianę znaków wzdłuż wszystkich dróg powiatowych. W efekcie Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego postawiła prawie 600 nowych znaków na drogach powiatowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Do zamocowania tylu tarcz znaków potrzeba było aż 3,19 km rur. Wszystko po to, aby podnieść bezpieczeństwo ruchu drogowego i dostosować oznakowanie do nowych wymogów prawa.
Nowe znaki na drogach pojawiły się w związku z rozpoczętym w połowie zeszłego roku kompleksowym działaniem mającym na celu podwyższenie standardu oznakowania dróg. Wynikało to głównie z obowiązujących nowych uregulowań prawnych, a także z faktu rozbudowy miejscowości w Powiecie Świdnickim.
- "Prace zaczęto od wykonania nowych projektów organizacji ruchu, czyli dokumentów opisujących całe oznakowanie obowiązujące na drodze. Projekty te były następnie zatwierdzane przez pracowników Policji i Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego." - wyjaśnia Roman Etel, Członek Zarządu Powiatu odpowiedzialny za drogi w naszym powiecie.
Cała akcja wymiany znaków była bardzo pracochłonna. Pracowało nad nią codziennie pięć osób, które przejeżdżały wybrane kilometry dróg filmując każdy odcinek.
- "Oprócz montowania i stawiania nowych znaków drogowych, niektóre istniejące znaki zmieniły lokalizacje a inne zostały naprawione. Okazało się także, że kilka znaków było zupełnie zbędnych. Zostały one zdemontowane." - mówi Marek Olesiński, Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Wszystkie te prace wykonali pracownicy SDPŚ i Wydziału Komunikacji świdnickiego starostwa przy dużym wsparciu osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy. Dzięki temu nie trzeba było wynajmować firm zewnętrznych, co dało spore oszczędności w budżecie powiatu.


3 września 2009 - Spotkanie Religijno - Patriotyczne

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jaroszowie, Sołtys Wsi Rusko, Oddział Wrocławski Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarząd Główny Ruchu Wolnych Demokratów zapraszają 13 września na VI Spotkanie Religijno - Patriotyczne w Rusku.
Już o godzinie 13.00 rozpocznie się Msza św. w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rusku.
Około godziny 14.00 na cmentarzu przed Tablicę Pamiątkową miedzy innymi: odśpiewanie Hymnu Państwowego, modlitwa za więźniów politycznych zmarłych w Obozie Pracy w Rusku i w całej Polsce oraz za osoby spoczywające na miejscowym cmentarzu, złożenie wieńców i kwiatów pod Tablicą Pamiątkową, zakończenie uroczystości pieśnią patriotyczną "Boże coś Polskę".
Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem JE ks. bpa Ignacego Deca Ordynariusza Diecezji Świdnickiej oraz Pana Lecha Markiewicza Burmistrza Strzegomia.


3 września 2009 - Uczestniczyli w Dniach Powiatu Łowickiego

W ostatnią niedzielę sierpnia delegacja Powiatu Świdnickiego uczestniczyła w obchodach Dni Powiatu Łowickiego, które połączone były z X Biesiadą Łowicką.
Zaproszone zostały również delegacje, zespoły regionalne i twórcy ludowi z powiatów: kartuskiego i tatrzańskiego.
Atrakcją biesiady był zorganizowany po raz pierwszy w historii Łowicki Wyścig Listonoszy. Uczestnicy zawodów musieli na rowerach pokonać dystans 8 km, najszybsi otrzymali markowe rowery oraz wieńce laurowe.
Na łowickiej scenie występowały zespoły regionalne z zaprzyjaźnionych samorządów, m.in. z naszego Powiatu, którego przedstawicielem był Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" ze Świdnicy. Licznie zgromadzona publiczność była zachwycona występem naszego zespołu, czego dowodem były liczne owacje.


3 września 2009 - Święto Plonów w Gminie Świebodzice

Piękne wieńce dożynkowe, msza dziękczynna, występy artystyczne i wspaniała, słoneczna pogoda złożyły się na wyjątkowo udane Święto Plonów w Gminie Świebodzice.
Dożynki odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia. Tradycyjnie bawiliśmy się na boisku w Cierniach, tu odprawiona została msza dożynkowa, w której wzięli udział mieszkańcy oraz władze miasta: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka, świebodziccy radni. Nie zabrakło także znakomitych gości: w świebodzickich dożynkach wziął udział wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Świdnicy Michał Szukała oraz poseł Anna Zalewska.
Organizatorzy dożynek, parafia pw. NMP Królowej Polski w Cierniach oraz Miejski Dom Kultury zadbali o szereg atrakcji. Były wstępy zespołów ludowych, zabawa taneczna, pokazy sztucznych ogni; można też było spróbować pysznych wyrobów domowych świebodzickich gospodyń.


3 września 2009 - I Mistrzostwa Świdnicy w Skateboardingu

12 września odbędą się "I Mistrzostwa Świdnicy w Skateboardingu".
Zawody w Skateparku przy ulicy Polna Droga rozpoczną się o godzinie 19.00 eliminacjami po czym o godzinie 20.15 najlepsi zawodnicy rywalizować będą w finałach.
Zapisy do zawodów, które są koniecznym warunkiem uczestnictwa rozpoczną się już od godziny 15.00 i potrwają do godziny 18.30.
"I Mistrzostwa Świdnicy w Skateboardingu" mają charakter "otwarty" i zostaną przeprowadzone w kategorii "open".


3 września 2009 - Z widłami na policjanta

Strzegomscy policjanci wczoraj około godziny 18.00 otrzymali informację o pijanym kierowcy ciągnika Ursus.
Mieszkaniec Gminy Strzegom jechał z pola do swojego miejsca zamieszkania. Policjanci, którzy zatrzymali ciągnik wyczuli od traktorzysty woń alkoholu. Jak się okazało 48 letni mężczyzna miał w organizmie 2,20 promila alkoholu.
Zatrzymany mężczyzna w trakcie interwencji był agresywny i wulgarny, próbował uciekać interweniującym policjantom. Gdy jeden z policjantów podjął próbę zatrzymania pijanego traktorzysty ten chwycił za widły i uderzył go w nogę. Policjant doznał powierzchownego zadrapania.
Krewki traktorzysta został obezwładniony i zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Za czyny których się dopuścił grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.


3 września 2009 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" - zaprasza

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt urodzonych w latach 1999-2000 do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 8 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30
Zajęcia z dziewczętami prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


3 września 2009 - Chcesz pływać ? przyjdź i zapisz się

Uczniowski Klub Sportowy SVIDA z sekcją pływania ogłasza nabór dzieci zainteresowanych uprawianiem dyscypliny sportowej - pływanie.
Spotkanie z osobami chcącymi zapisać dziecko do klubu odbędzie się 14 września o godzinie 17,00 w holu Basenu Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy.
Więcej informacji o działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego SVIDA można znaleźć na stronie internetowej - >>> zobacz


2 września 2009 - Młodzież też zbiera znaczki

Filatelistyka nie jest hobby, które odchodzi w zapomnienie. Udowodnią to młodzi wystawcy z całej Polski, którzy wezmą udział w Krajowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej, która w dniach 24-27 września odbędzie się w Świebodzicach. Jej organizatorem jest świebodzickie Koło Filatelistów.
Swoje unikatowe zbiory pokaże blisko 40 młodych wystawców z całego kraju.
- Wystawa zaprezentuje zbiory młodych filatelistów, w wieku od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej - mówi Tadeusz Gawlicki, sekretarz Komitetu Organizacyjnego. - Wśród tych ciekawych eksponatów będą także i te, należące do naszej świebodzickiej filatelistki, Alicji Łuszczyny.
Jeśli ktoś myśli, że na wystawie zobaczy tylko znaczki pocztowe - grubo się myli. Filatelistyka obejmuje tak naprawdę wszystko to, co poprzez 450 lat swojej działalności wypuściły urzędy pocztowe na całym świecie: a więc przesyłki, karty pocztowe, stemple i znaczki.
Świebodzickie Koło Filatelistów chce w ten sposób uczcić tegoroczne obchody 730-lecia miasta. Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.


2 września 2009 - Kurs na stopień żeglarza jachtowego

We wrześniu i październiku odbędzie się kurs na stopień żeglarza jachtowego. Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w siedzibie Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg" przy ulicy Kraszowickiej 65B w piątki o godzinie 18 00, natomiast manewrowe w Borzygniewie nad Jeziorem Mietkowskim, w soboty i niedziele.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie organizacyjne oraz pierwszy wykład, który odbędzie się w najbliższy piątek 4 września o godzinie 18 00. Równolegle odbędzie się szkolenie dla osób posiadających patent, które chcą poprawić swoje żeglarskie umiejętności. Manewrowanie odbywać się będzie także na łódkach kabinowych z silnikiem zaburtowym.


2 września 2009 - Ruszamy do pracy

Ponad 1000 uczniów świebodzickich szkół rozpoczęło 1 września rok szkolny 2009/2010. Choć wakacji trochę żal, na twarzach dzieci widać było przede wszystkim radość ze spotkania z długo niewidzianymi kolegami z klasy. Pierwszoklasiści, debiutanci wśród szkolnej braci, z wypiekami na buzi słuchali tego, co przekazywały na apelach panie wychowawczyni.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wziął udział w uroczystościach w Zespole Szkół Integracyjnych w Cierniach. To szkoła wyjątkowa z wielu względów - uczą się tu dzieci niepełnoprawne, a w tym roku placówkę czeka rozpoczęcie ogromnej inwestycja: to przebudowa i modernizacja całego obiektu.
- Wiem, że czekacie od dawna na rozpoczęcie prac, dokładamy wszelkich starań, aby stało się to jak najszybciej, jednak jest to bardzo duże zadanie, o wartości przekraczającej 10 mln złotych. Dlatego procedury przygotowania takiej inwestycji wymagają czasu - mówił burmistrz do dzieci, rodziców i grona pedagogicznego.
W trakcie wakacji niemal w każdej świebodzickiej placówce oświatowej prowadzone były remonty. Największy - termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 3 - jeszcze się nie zakończył. Ostatnie prace trwają także w Przedszkolu nr 3 "Niezapominajka". Nie wpływają jednak one w żaden sposób na prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Nowy rok szkolny to także wyższe kwalifikacje świebodzickich pedagogów. 8 nauczycieli uzyskało stopień nauczyciela mianowanego, 6 -dyplomowanego.


2 września 2009 - Leszek Michalak Sekretarzem Gminy Żarów

W wyniku przeprowadzonego konkursu na stanowisko Sekretarza Gminy funkcję to powierzono Leszkowi Michalakowi, który od jesieni 2006 roku był pracownikiem zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej "Invest-Park" w Wałbrzychu, a wcześniej przez wiele lat pełnił funkcję zastępcy Burmistrza Żarowa.
Jego działania koncentrować się będą w kierunku uaktywnienia potencjału rozwojowego Gminy Żarów, dlatego też będzie zajmował się działaniami proinwestycyjnymi. Temu będzie służyć podporządkowanie mu referatów: inwestycji oraz nieruchomości i gospodarki przestrzennej.
- Wspólnie będziemy intensyfikować działania nakierowane na: pozyskiwanie dochodów do budżetu gminy oraz zmierzające do zdynamizowania rozwoju gminy w oparciu o inwencję mieszkańców gminy i firmy tutaj funkcjonujące - powiedział Leszek Michalak.


2 września 2009 - Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu. Rywalizacja odbędzie się 6 września i rozpocznie o godzinie 10.00 na Krytym Basenie przy ulicy Równej w Świdnicy.
W zawodach ma prawo uczestniczyć każda chętna osoba, która w dniu zawodów zgłosi swoje uczestnictwo w biurze zawodów do godziny 9.30.
Każdy niepełnoletni uczestnik mistrzostw będący bez opiekuna musi posiadać pisemną zgodę rodziców na udział w zawodach oraz oświadczenie o tym, że jego stan zdrowia pozwala mu na udział w zawodach na swoją odpowiedzialność podpisane przez osobę pełnoletnią.
W mistrzostwach wystartuje młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest też kategoria open


2 września 2009 - "Namlikowo" drugi raz

Minął kolejny okres głosowania w "powiatowym rankingu stron".
W tym głosowaniu zwyciężyła strona Hodowla koni "Namlikowo". Strona ta zwyciężyła już drugi raz, uzyskując 1230 głosy.
Kolejne miejsca zajęły: Rock Centrum Świdnica - 1112, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 913, Ludowe Zespoły Sportowe - 805, Zajazd Pod Wierzbą w Świdnicy - 611, Góry Sowie On-line - 462, Taekwon-do Gryf - 160, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 92, Zakład Ogólnobudowlany Krupa Marcin - 81, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 73, Hufiec ZHP w Świdnicy - 55, Wędkarstwo Świdnica - 54, Cybuch - 53, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 51, ECS Nieruchomości - 29, Zespół Muzyczny Walter Band, Tuning Club Świdnica i Liga halowa- Jaworzyna Śląska po 10 głosów, ZSO II Liceum Ogólnokształcące - 9, Zespół rockowy Zero Procent z Żarowa - 6, Admi.net usługi sieciowe i Strzegomski Serwis Wędkarski, Podokręg Piłki Nożnej w Świdnicy i Gimnazjum nr 3 w Świdnicy po 3, ZHP-Strzegom oraz Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia po 2, Barteknow i Link Direct po 1 głosie.
Pozostałe strony nie uzyskały głosów.


2 września 2009 - Zdolni uczniowie mają zdolnych nauczycieli

Halina Serafin, polonistka ze Świebodzic, została laureatką ogólnopolskiego konkursu dla nauczycieli organizowanego w ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".
Pani Halina zdobyła nagrodę za autorski scenariusz teatralny, który zresztą był już nagradzany - zdobył I miejsce w II Przeglądzie Teatrów Profilaktycznych w maju tego roku.
Halina Serafin uczy języka polskiego w Gimnazjum nr 2, od wielu lat jest opiekunką utalentowanej młodzieży, zrzeszonej w Kole Aktywności Twórczej "Amicus".
Gimnazjaliści pod skrzydłami swojej polonistki wygrywają liczne konkursy recytatorskie, teatralne i ortograficzne. Tym razem sukcesu mogą pogratulować swojej mentorce.
Nagrodą w konkursie jest udział polonistki w warsztatach metodycznych, które odbędą się w październiku w Zakopanem.


2 września 2009 - Świetlice pracują

Od 1 września 2009 r., po wakacyjne przerwie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie uruchomił świetlice środowiskowe w Wierzbnej (wtorek, środa w godz. 13.00 - 18.00), Łażanach (czwartek, piątek w godz. 13.00 - 18.00) i Kalnie (poniedziałek w godz. 13.00 - 18.00). Opiekunem świetlic jest Katarzyna Kondratowicz.
Ponadto w związku z przystąpieniem do realizacji projektu "WIP - Wiara w Integrację Pokoleniową" funkcjonuje nowa świetlica w Żarowie przy ul. Mickiewicza 8, która mieści się na plebanii żarowskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 16.00.


1 września 2009 - Zaczęło się w Polsce

Dziś pierwszy września. Mija 70 lat od wybuchu II wojny światowej.
Na Westerplatte zakończyły się oficjalne uroczystości, w czasie których przemówienia wygłosili między innymi: Lech Kaczyński, Donald Tusk, Angela Merkel i Władimir Putin.
Przemówienia i uroczystości odbywały się w całej Polsce, miały miejsce również w Świdnicy.
O męstwie i ofiarności żołnierzy w tamtym czasie powiedziano dziś wiele, my postanowiliśmy nie pisać relacji z dzisiejszej uroczystości, proponujemy chwilę zadumy słuchając co o tamtych dniach śpiewają inni. Wejdź i posłuchaj


1 września 2009 - Uroczystości w Gross-Rosen

Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen zapraszają na uroczystości z okazji 70. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę.
Honorowy Patronat nad uroczystościami, które odbędą się 6 września, objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Biskup Świdnicki Ignacy Dec oraz Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
W programie uroczystości w Gross-Rosen w Rogoźnicy - wystąpienia okolicznościowe, Msza Święta, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz otwarcie wystawy stałej zatytułowanej "Zaginione człowieczeństwo". Zbiórka uczestników na placu przed muzeum już o godzinie 11.45.


1 września 2009 - V Grand Prix MTB Solidarności

29 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej został rozegrany wyścig kolarstwa górskiego - V Grand Prix MTB Solidarności, odbywający się z okazji XXIX rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Dodatkową okazją do uczczenia tegorocznej edycji wyścigu było 45-lecie Sekcji Kolarskiej MKS "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej.
Na starcie usytuowanym na jaworzyńskim kąpielisku "Sanussi" stanęło 118 zawodników.
Rywalizowali oni o laur zwycięstwa i punkty w rankingu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego w XI kategoriach wiekowych.
Bardzo ciekawa i technicznie trudna runda długości 3,2 km, zgromadziła liczne grono kibiców kolarstwa. Pozytywne opinie uczestników i sędziów, nakłoniły organizatorów do ubiegania się o rozegranie Mistrzostw Dolnego Śląska MTB na tej trasie w przyszłym roku. Wyniki końcowe - >>> zobacz


1 września 2009 - "Zaszalały" na koniec wakacji

Cztery 12 letnie dziewczynki zostały przewiezione do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, po tym jak kilka minut wcześniej w jednym z hipermarketów dokonały kradzieży na kwotę 1 200 złotych.
Świdniccy policjanci zostali poinformowani przez ochronę jednego z hipermarketów na terenie Świdnicy o zatrzymaniu, czterech 12 letnich dziewczynek. Jak się okazało nieletnie zapakowały do plecaków artykuły szkolne, kosmetyki oraz 3 prostownice do włosów, minęły kasy nie płacąc za towar. Po chwili zostały zatrzymane przez ochronę sklepu.
W plecakach znajdowały się przedmioty wartości 1 200 złotych, które pozostały w sklepie. Powiadomieni o kradzieży policjanci przewieźli dziewczynki do Komendy. O zdarzeniu poinformowani zostali rodzice zatrzymanych, którzy musieli odebrać swoje "pociechy" osobiście z jednostki Policji.
Po przesłuchaniu nieletnich przez policjantów z Zespołu d/s Nieletnich i Patologii materiały sprawy trafią do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy.


1 września 2009 - Utrudnienia na drodze

Rozpoczęły się prace przy remoncie drogi powiatowej na odcinku Tomkowa - Bolesławice - Nowice - Piotrowice Świdnickie.
Pierwsza część prac obejmie nawierzchnię od drogi wojewódzkiej nr 382 do miejscowości Tomkowa, w której zostanie równocześnie położony chodnik.
Koszt przewidzianych prac wyceniono na kwotę ponad 1,5 miliona złotych, z czego 200 tysięcy złotych pochodzi z budżetu gminy Jaworzyna Śląska. Wykonawca przewiduje zakończenie prac do 22 października. Do tego czasu mieszkańców naszej Gminy korzystających z tej drogi czekają utrudnienia.


1 września 2009 - Uroczystości w Kalnie, Bożanowie, Wierzbnej i Imbramowicach

Tegoroczne żniwa dobiegają końca. Na polach pozostały już ostatnie łany do skoszenia. Rozpoczęły się uroczystości dożynkowe.
W minioną niedzielę, 30 sierpnia 2009 roku odbyły się aż cztery wiejskie uroczystości dziękczynne za tegoroczne żniwa: w Kalnie, Bożanowie, Wierzbnej i Imbramowicach.
Głównym punktem obchodów w każdej z tych wsi była uroczysta msza dożynkowa, po której po południu odbywały się wiejskie zabawy.


1 września 2009 - Na sportowo

30 sierpnia odbył się ostatni w tym sezonie III Turniej Siatkówki Plażowej w ramach "Lata z ŚOSIR-em 2009". W zawodach wystartowało 21 zespołów. Cieszy fakt, że na świdnicki turniej przyjeżdżają zawodnicy m.in. z Wrocławia, Legnicy, Wałbrzycha, Kamieńca, Bielawy, Strzegomia. W niedzielnym turnieju w kategorii Open większość zawodników stanowili przyjezdni.
W sierpniu, co tydzień na innym świdnickim osiedlu odbywały się gry i zabawy rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Jedną z dyscyplin była piłka nożna. I właśnie na zakończenie mistrzowie osiedli spotkali się w finale 30 sierpnia. Wszystkie spotkania wygrali chłopcy z Osiedla Zawiszów "Bułgajvery", zajmując pierwsze miejsce.
29 sierpnia odbył się "I Świdnicki Bieg Dekoria". Wcześniej podawaliśmy zwycięzców biegu głównego dziś podajemy klasyfikacje biegów dla najmłodszych oraz klasyfikacje siatkówki plażowej i piłki nożnej >>> zobacz. Zdjęcia z wyżej wymienionych zawodów - >>> zobacz


1 września 2009 - Wycieczka do Trutnova gratis

Mieszkańcy Świdnicy mogą wyjechać do miasta partnerskiego w Czechach - Trutnova - na Dni Dziedzictwa Europejskiego.
- To dobra okazja do lepszego poznania tożsamości i tradycji naszych czeskich sąsiadów - zachęca Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Bezpłatny wyjazd do Czech to element projektu "Rynek bez granic", który Świdnica realizuje z Trutnovem. Uczestnicy wycieczki będą zwiedzać stare miasto, obejrzą wystawy fotograficzne i plastyczne oraz występy zespołów muzycznych.
Wyjazd zaplanowano na sobotę, 12 września na godz. 8.00, a powrót na godz. 20.00. Zapisy prowadzone będą do poniedziałku, 7 września w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, III p., pok. 319). Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu - 074 8562-889.
Liczba miejsc ograniczona, o wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń, organizatorzy zapewniają bezpłatny przejazd, ubezpieczenie oraz wstęp na wszystkie planowane imprezy, organizatorzy nie pokrywają kosztów wyżywienia, dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mogą wziąć udział w wyjeździe tylko z rodzicami lub opiekunami prawnymi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma