30 listopada 2009 - Unijne fundusze na plac Jana Pawła II

Blisko 1,5 mln zł otrzyma Świdnica z funduszy unijnych na zakończoną właśnie przebudowę placu Jana Pawła II. Reprezentacyjne miejsce sąsiadujące ze świdnicką katedrą dziś, 30 listopada oddano do użytku. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu i kosztowały 2,1 mln zł. Centralny punkt wyłożony kostką i płytami granitowymi, podświetlone schody z cytatami z pielgrzymek Papieża Polaka, tereny zielone, stylizowane ławeczki, przyjazny dla osób niepełnosprawnych - taki po przebudowie jest pl. Jana Pawła II.
- Obecny wygląd placu nawiązuje do tego z poprzednich okresów historycznych. Wówczas był miejscem, które prowadzi w stronę katedry. Na wiosnę część placu się zazieleni, nasadzone zostaną również kwiaty. Co więcej oblicze placu zmieni się jeszcze bardziej, jak stanie na nim pomnik Jana Pawła II. Zbiórkę na monument wkrótce rozpocznie społeczny komitet - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. Plac Jana Pawła II po przebudowie ma ponad 1 tys. m kwad. powierzchni. Około 200 m kwad. zajmują tereny zielone. Do dziś nasadzono ok. 300 krzewów min. kosodrzewina, cis, jałowiec, bukszpan, śnieguliczka, tawuła, mahonia.
Zgodnie z pomysłem architektów - Elżbiety Linard i Macieja Quasnera - zaprojektowano ją jako wolną, bez dekoracji, zbędnych ornamentów. Dominującym obiektem będzie pomnik Jana Pawła II, który ufundują mieszkańcy miasta. Zbiórką funduszy i realizacją budowy pomnika zajmie się społeczny komitet. Pieniądze na ten cel nie będą pochodziły z budżetu miasta.
Przed trzema laty miasto ogłosiło otwarty konkurs architektoniczny na pomysł zagospodarowania pl. Jana Pawła II. Pewne elementy ze zwycięskich prac zostały zaproponowane przez miasto do zrealizowania profesjonalnej pracowni projektowej. I tak w nowym projekcie znalazł się tzw. szlak pielgrzymkowy. Utworzyły go stopnie schodów, na których wyryte zostały daty i hasła z pielgrzymek Jana Pawła II. W projekcie - przygotowanym pod kierownictwem architekt Elżbiety Linard - element ten zyskał nowy, bardziej nowoczesny wymiar.
Plac Jana Pawła II będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Oświetlenie palcu stanowi światło rozproszone lamp ulicznych oraz światło naprowadzające na miejsce pomnika - punktowe jak i światło podświetlające stopnie z cytatami. Nowy plac wyłożony jest wachlarzowo kostką granitową oraz promieniście płytami granitowymi, stanęły na nim również stylizowane ławki, uliczne kosze i stojaki na rowery.


30 listopada 2009 - Polska Wioska Świętego Mikołaja

Już czwarty rok z rzędu do Gminnej Biblioteki Publicznej w Srebrnej Górze w Górach Sowich docierają torby pełne przesyłek zaadresowanych " Biuro Listów do Świętego Mikołaja". Trafiają tu nawet listy wysłane na trudny do znalezienia w taryfie opłat pocztowych adres "Święty Mikołaj" - Niebo i nikogo tutaj nie dziwi, że czasem brak na nich znaczka.
Święty Mikołaj przy pomocy Elfów i wolontariuszy skrupulatnie odpowiada na każdy list, co sprawia, że dla tysięcy dzieci w Polsce ten grudniowy czas staje się bardziej magiczny i radosny. 6 grudnia w pobliskim Mikołajowie, którego nazwa zainspirowała inicjatorów tej niecodziennej akcji, odbywa się tradycyjne już dla mieszkańców gminy " Święto Radości i Prezentów", gdzie w trakcie konkursów i spektaklu, każde dziecko otrzymuje Świąteczną Paczkę.
Już od 1-go grudnia, przyjeżdżając do Srebrnej Góry, lub zapraszając Mikołaja wraz z pomocnikami do siebie, każdy przedszkolak i uczeń będzie mógł osobiście wręczyć swój list i spotkać się w gronie kolegów z tym nietypowym Świętym. W czasie tej niezapomnianej wizyty, dzieci wezmą udział w warsztatach malowania ozdób choinkowych, zrobią świecę z prawdziwego wosku pszczelego, a nawet będą mogły "wdrapać" się na ściankę wspinaczkową, aby zadzwonić Dzwonkiem Świętego Mikołaja.
Dochód z tych wycieczek i spotkań ich organizator - Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej w Srebrnej Górze przeznacza na wsparcie "biura listów" i bratniej akcji charytatywnej "Fabryka Świętego Mikołaja" we Wrocławiu.
Wszystkich chętnych do pomocy w naszej akcji prosimy o kontakt pod numerem 74 8164552.
Zachęcamy serdecznie najmłodszych do przysyłania listów na adres: "Biuro Listów do Świętego Mikołaja"
Ulica Letnia 10, 57-215 Srebrna Góra, (pamiętajmy o adresie zwrotnym).


30 listopada 2009 - Nowe urządzenia

Od kilku tygodni do szkół w Gminie Świdnica dostarczane są różne urządzenia i pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw.
Są to duże, miękkie klocki, piłki masujące i piankowe, zestawy kolorowych figur geometrycznych, ścianki wspinaczkowe, materace do zabaw ruchowych, drabinki, linki i siatki do wspinania, tory przeszkód, czy wreszcie różnorodne gry dydaktyczne (puzzle matematyczne, puzzle sylabowe, dynamiczne szablony, kostki do układania wzorków, trójwymiarowe puzzle, linijki wspomagające czytanie, konstrukcyjne zestawy geometryczne i wiele innych).
Gmina Świdnica otrzymała 35.948,00 zł dotacji w ramach rządowego programu "Radosna Szkoła" z przeznaczeniem dla Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu, Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej oraz Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. Dwie pozostałe szkoły - SP w Mokrzeszowie i SP im. Mikołaja Kopernika w Pszennie złożyły wnioski do programu na następny rok.
Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym możliwe będzie realizowanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym oraz stworzenie bezpiecznych i przyjaznych warunków organizowania zajęć szkolnych i zajęć opieki świetlicowej. Wyposażenie sal do zabaw pozwoli na zaspokojenie przez dzieci potrzeby ruchu i usprawnienie koordynacji wzrokowo - ruchowej, spostrzegawczości, sprawności i zdolności manualnych, a także precyzji i celowości ruchu oraz wyobraźni przestrzennej.
Stworzone zostaną w szkołach też miejsca odpoczynku i wyciszenia. Kolorowe i ciekawe pomoce dydaktyczne zachęcają dzieci do zabawy i aktywności ruchowej oraz ćwiczenia sprawności zarówno fizycznej jak i umysłowej.


30 listopada 2009 - Piękna Wieś Dolnośląska

Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska" realizowany przez Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich to jeden z elementów wsparcia przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej zainaugurowanej w roku bieżącym.
Konkurs ten ma na celu wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, a zorganizowany został w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Wieś, Najpiękniejsza Zagroda oraz Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi.
Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się ogółem 44 sołectwa z 28 gmin, w tym 14 wsi w kategorii głównej, 14 zagród do kategorii Najpiękniejsza Zagroda oraz 19 projektów do kategorii Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi.
Uroczystość wręczenia nagród wszystkim laureatom konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2009 odbyła się 21 listopada we wsi Mościsko (gminy Dzierżoniów). Właśnie ta miejscowość zdobyła zaszczytny laur Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska 2009. Co szczególnie cieszy, komisja konkursowa w kategorii Najpiękniejszej Zagrody postanowiła przyznać wyróżnienie dla rolnika ze wsi Modlęcin - Bogusława Lewandowskiego. Jego gospodarstwo jest typowo rodzinne, ogromny wkład w jego obecny kształt mają rodzice laureata - Józefa oraz Waldemar Lewandowscy. Tym oto sposobem Gmina Strzegom wpisała się w historii pierwszej edycji tego konkursu.


30 listopada 2009 - To już szósta kawiarenka

Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych od sześciu lat w wyjątkowy sposób podkreśla, że jest to szkoła integracyjna, w której uczą się dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
W tegorocznej Kawiarence Integracyjnej, która odbyła się 25 listopada, jak zwykle było niepowtarzalnie.
Wspaniałe występy młodych ludzi, zabawy integracyjne, bliskość, przyjaźń - to właśnie atmosfera Kawiarenki.
Gośćmi spotkania byli m. in. burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, który uczestniczył we wspólnych zabawach, była także Zofia Choińska, szefowa Wydziału Edukacji UM i Marzena Korona-Kruk, naczelnik Wydziału Promocji UM.


30 listopada 2009 - Nowe samochody

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy odbyła się uroczystość przekazania dwóch nowych samochodów oraz podpisane zostało porozumienie o współpracy między Komendą Powiatową Policji w Świdnicy a Strażą Miejską w Świdnicy.
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy na uroczystej odprawie z udziałem Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy, Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy mł. insp. Krzysztofa Niziołka oraz kadry KPP w Świdnicy, zaprezentowany został Certyfikat Jakości ISO oraz droga jaką przeszła KPP w Świdnicy aby certyfikat otrzymać.
Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Świdnicy, między Prezydentem Miasta Świdnica a Komendantem Powiatowym Policji w Świdnicy zostało podpisane porozumienie o współpracy między KPP w Świdnicy a Strażą Miejską w Świdnicy.
Dwa nowe samochody Kia już patrolują ulice Świdnicy. Radiowóz oznakowany zakupiony został ze środków Urzędu Miasta w Świdnicy i Komendy Głównej Policji, natomiast drugi radiowóz przekazany został przez Komendę Główną Policji.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczony został podinsp. Kazimierz Białoń Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KPP w Świdnicy, medal wręczył Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy mł. insp. Krzysztof Niziołek.


29 listopada 2009 - MKS Świdnica - wygrywa

Wczoraj świdnickie siatkarki w meczu o mistrzostwo III ligi gładko pokonały dziewczęta z Głuszycy.
MKS "Świdnica" - UKS "Głuszyca" - 3:0 w setach 25:11, 25:15, 25:8.
Następny mecz świdniczanki zagrają w Trzebnicy 5 grudnia.
Również wczoraj swoje mecze wygrały kadetki.
MKS "Świdnica" Świdnica - MMKS Gaudia Trzebnica - 3:0 - 25:18, 25:16, 25:23,
MKS "Świdnica" Świdnica - MKS Piast Głogów - 3:0 - 25:11, 25:4, 25:21.


29 listopada 2009 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki drugiej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej.
Stal Świdnica - Lew Star 2:4
Chaos - Steak House Sakkara 3:3
Dacco - Gola Witkowski 3:5
"LS"- Świdnica - Gryf Witkowski 0:17
Piłkarzem kolejki został Dariusz Filipczak Gola Witkowski, najlepszym bramkarzem - Piotr Bęc Lew Star.
W tabeli prowadzi Gryf Witkowski z 6 punktami. Kolejne miejsca zajmują: Gola Witkowski - 6 punktów, Chaos - 4, Stal Świdnica - 3, Lew Star 3, Steak House Sakkara 1, Dacco i LS-Świdnica bez punktów.
W klasyfikacji "króla strzelców" z ośmioma bramkami prowadzi Rafał Tragarz, 7 goli uzyskał Michał Mika, 4 - K. Pawłowski, R. Pawłowski, P. Kloc, M. Kutela, D. Filipczak, P. Malczyk, 3 - M. Kopernicki i A. Tragarz 2 - M. Morawski, S. Ratajczak, K. Goździejewski, Ł. Cegielski, K. Ratajczyk, M. Krupczak, M. Karaś, W. Ciuba, M. Marszałek, A. Konefał, M. Kucała


29 listopada 2009 - Turniej oldbojów

Na parkiecie hali sportowej na Osiedlu Zawiszów spotkały się gwiazdy piłki ręcznej z poprzednich lat. Do Świdnicy przyjechały zespoły z Milicza, Wrocławia, Bystrzycy Kłodzkiej, Lubina i Obornik Śląskich. Turniej odbywał się w dwóch grupach. Do finału dotarły zespoły ŚKPR Świdnica i Śląska Wrocław.
Doświadczenie i spore umiejętności nabyte podczas wielu lat gry na najwyższym poziomie zagwarantowało wspaniałe widowisko dla licznie zgromadzonych kibiców. W ciągu wymiarowego czasu gry osiągnięto remis 9:9. O zwycięstwie Śląska zadecydowały rzuty karne. Trzecie miejsce zajęło Zagłębie Lubin.
Każda drużyna wyjechała z pucharem i nagrodami. Wyłoniono również najlepszych zawodników turnieju: Tomasz Rogosz z Zagłębia został królem strzelców. Dariusz Bajkiewicz z ŚKPR najlepszym bramkarzem, a Sławomir Obrzut z Milicza - najsympatyczniejszym graczem. Najstarszym zawodnikiem okazał się 58-letni Ryszard Sobków z Boru.
Oldboje ŚKPR przygotowali też specjalny upominek dla prezesa klubu Jana Masłowskiego. Z okazji 35-lecia istnienia klubu otrzymał wielki tort.


29 listopada 2009 - V Świdnicka Liga Pływacka 2009 - Finał

27 listopada zakończyła się "V Świdnicka Liga Pływacka 2009".
Na starcie stanęło 123 zawodników ze Świdnickich Szkół Podstawowych w rocznikach 2001, 2000, 1999, 1998, 1997 i 1996.
W zawodach udział wzięli też zawodnicy z Wałbrzycha, Bielawy, Żarowa i Grodziszcza.
Dzięki świdnickim firmom każda edycja miała swojego tytularnego sponsora i tak rozegrano "ŚLP Guliwer cup" "ŚLP EnergiaPro cup" "ŚLP SKOK cup" i "ŚLP SVIDA cup". W każdej edycji wręczono pamiątkowe puchary za miejsca I-III i medale za miejsca IV-VI. W każdej edycji wszyscy startujący otrzymali słodki upominek.


28 listopada 2009 - 10. Najlepszych Sportowców Polski 2009 roku

Trwa 75. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na 10. Najlepszych Sportowców Polski 2009 roku.
Nominowanych zostało dwudziestu wspaniałych sportowców, dla wielu równie wspaniałych zabrakło miejsca. Takie są nieubłagane prawa wszelkiego rodzaju plebiscytów.
1. Tomasz Adamek (boks), 2. Anna Barańska (siatkówka), 3. Tomasz Gollob (żużel), 4. Marcin Gortat (koszykówka), 5. Piotr Gruszka (siatkówka), 6. Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski (wioślarstwo), 7. Paweł Korzeniowski (pływanie), 8. Justyna Kowalczyk (narciarstwo), 9. Paulina Ligocka (snowboard), 10. Tomasz Majewski (lekkoatletyka), 11. Piotr Małachowski (lekkoatletyka), 12. Julia Michalska, Magdalena Fularczyk (wioślarstwo), 13. Monika Pyrek (lekkoatletyka), 14. Agnieszka Radwańska (tenis), 15. Anna Rogowska (lekkoatletyka), 16. Tomasz Sikora (biathlon), 17. Sławomir Szmal (piłka ręczna), 18. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), 19. Maja Włoszczowska (kolarstwo), 20. Szymon Ziółkowski (lekkoatletyka).
Pośród nominowanych jest "nasza" Anna Barańska.
Nie musimy pisać dlaczego o tym przypominamy. Każdy kibic dobrze to rozumie.
Aby uniknąć wielokrotnego klikania organizator tegorocznego plebiscytu wymaga zarejestrowania się by oddać jeden głos - zarejestruj się i zagłosuj.
Dzięki rejestracji i oddaniu głosu weźmiecie udział w losowaniu nagrody głównej, którą w tym plebiscycie jest samochód Fiat Linea. Życzymy owocnego głosowania bo warto.
W naszej galerii pokazujemy kilkanaście zdjęć z wczorajszego meczu pomiędzy Impelem Gwardią Wrocław i Aluprofem Bielsko. Niespodzianki nie było mecz wygrały bielszczanki.
W drużynie Bielska występują dwie byłe świdniczanki - Anna Barańska i Dorota Świeniewicz a w Impelu Wrocław - Bogumiła Barańska. >>> zobacz


28 listopada 2009 - Świdnica będzie czerpać energię ze... słomy

Dokładnie 6 mln 990 tys. zł będzie kosztował montaż pierwszej w Europie linii do produkcji energii cieplnej w ramach zgazowania słomy. Nowatorską również na świecie technologię przygotowali inżynierowie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy.
- Nad projektem pracowaliśmy 2 lata. Zgazowanie biomasy to coraz powszechniejsza technologia uzyskiwania gazu, który można wykorzystać do produkcji energii cieplnej, ale w takim kształcie, jak w Świdnicy nie była jeszcze stosowana - mówi Ryszard Sobański, prezes MZEC w Świdnicy.
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej podpisał już umowę z konsorcjum firm MTS Energy Systems, które zamontują w Świdnicy specjalną linię technologiczną. Konsorcjum tworzą: polski Mostostal, Torftech z Wielkiej Brytanii oraz świdnicki ŚFUP Servis. Instalacja ma być gotowa za pół roku. Jest ona pierwszym etapem inwestycji związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o biomasę.
Pieniądze na tak dużą inwestycję MZEC pozyskał m.in. dzięki dotacji z Fundacji "EkoFundusz", która opiewa na 3,6 mln zł, co stanowi ponad połowę wartości całego zdania oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 840 tys. zł. Pozostałą część - 2,55 mln zł - MZEC przeznaczy z własnego budżetu z oszczędności wypracowywanych przez lata.
- Głównym celem nowej technologii jest produkcja ciepła w oparciu o zgazowanie biomasy. Węgiel chcemy zastąpić słomą z rzepaku i pszenicy, czy też zrębkami drewnianymi oraz odpadami drzewnymi. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii ograniczymy zanieczyszczenie powietrza w mieście. To nie tylko korzyść dla mieszkańców w postaci czystszego powietrza, ale też szansa na ograniczenie wzrostu cen za ciepło. Dzięki nowej technologii nasz zakład zaoszczędzi na opłatach za emisję CO2 do atmosfery - dodaje prezes Sobański.
- Nowa inwestycja Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej to ochrona tego co najcenniejsze - środowiska naturalnego, ale też dobra wiadomość dla mieszkańców i sygnał, że dbając o środowisko, chcemy również zadbać o ich portfele. Cieszę się, że ogromny wkład w przedsięwzięcie mają inżynierowie z MZEC, co jest powodem do dumy. Nowy kontrakt to również dobra wiadomość dla rynku pracy, ponieważ będziemy korzystać z doświadczeń lokalnego przedsiębiorstwa - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


28 listopada 2009 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

We wczorajszych rozgrywkach doszło do meczu na szczycie Doceniani Inaczej ograli Pędzących Osiołków 4:3. Był to bardzo dobry i szybki mecz, w którym o zwycięstwo walczono do samego końca.
W drugim meczu Ziomale po zaciętym meczu przegrali z Deltą Jaroszów 6:7, również w tym pojedynku o zwycięstwie Delty zadecydowała końcówka. Ziomale przegrywali 2:4 by wyjść na prowadzenie 5:4. Delta strzeliła zwycięską bramkę na 1 przed końcem meczu po strzale Olszańskiego.
Karolina w swoim kolejnym meczu rozgromiła Gimnazjum senior 29:1. Prowadzenie obięli jednak Gimnazjaliści po golu Jędrasa, ale to wszystko na co było ich stać w tym spotkaniu grając kolejny mecz we czwórkę. Rekord w strzelaniu bramek pobił Daniel Głogiewicz, zdobywając 18 bramek. Warto dodać, że przy stanie 18:1 dla Karoliny czerwoną kartkę po żółtej otrzymał Krzysiek Gługiewicz (Karolina) za kłótnię z sędzią i musi pauzować jeden mecz.
W spotkaniu między Last-Kamem a XXL lepsi okazali się Bolesławiczanie wygrywając 4:3. XXL wygrał dzięki swojemu nowemu bramkarzowi, Legiejew bronił dużo dogodnych sytuacji. Nie miał dnia dzisiaj Włodarczyk który nie mógł się wstrzelić, piłka po jego strzałach nie mogła znaleźć drogi do bramki.
wyniki VII kolejki: Doceniani Inaczej - Pędzące Osiołki 4:3,
Ziomale - Delta Jaroszów 6:7,
Karolina - Gimnazjum Senior 29:1,
Last-Kam Nowice - XXL Bolesławice 3:4.
Tabela: 1. Doceniani Inaczej, 2. Karolina, 3. Pędzące Osiołki, 4. XXL Boleslawice, 5. Ziomale, 6. Delta Jaroszów, 7. Gimnazjum Senior, 8. Last-Kam Nowice, 9. FC Albatros.
Najlepszy strzelec - 44 Głogiewicz D. (Karolina).


28 listopada 2009 - Puchar Dolnego Śląska w Wyciskaniu Sztangi

21 listopada w Strzegomiu odbył się Otwarty Puchar Dolnego Śląska w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Burmistrza Strzegomia. Po raz pierwszy zawody w Strzegomiu zostały zgłoszone do kalendarza imprez PZKFiTS. Głównym organizatorem zawodów był Klub Sportowy "START" Strzegom z Markiem Rydwańskim na czele.
W zawodach udział wzięło 57 zawodników w tym 14 zawodniczek z 11 klubów.
Najlepszą zawodniczką wśród kobiet została Katarzyna Owsianka, aktualna Mistrzyni Polski seniorek z KS - MOSSiTF Relax Kamienna Góra. Na drugim miejscu uplasowała się Malwina Madajewska, także aktualna Mistrzyni Polski Seniorek i Mistrzyni Świata do lat 18. Na trzecim miejscu reprezentantka klubu Eugen Knurów Patrycja Małkowska, aktualna Mistrzyni Polski do lat 20 i 23 uzyskała w trzecim podejściu 57,5 kg co dało zawodniczce 77,92975 pkt.
Najlepszym juniorem do lat 18 został Michał Jakubowski z GZ LZS Olszanka Pogorzela. Dawid Kalarus kandydat Klubu Sportowego "START" Strzegom został najlepszym juniorem do 23 lat zaliczając przy wadze ciała 78,9 kg w trzecim podejściu 197,5 kg uzyskał 136,038 pkt.
Najlepszym zawodnikiem wśród seniorów i zdobywcą Pucharu Dolnego Śląska został reprezentant TKKF Śródmieście Legnica - Paweł Ziemba. Dariusz Ilów z GZ LZS Olszanka Pogorzela okazał się najlepszym zawodnikiem wśród weteranów wyciskając sztangę o wadze 165 kg, a Zbigniew Micheń, kandydat Klubu Sportowego "START" Strzegom został najlepszym zawodnikiem w kategorii niepełnosprawnych zaliczając w drugim podejściu 135 kg.


28 listopada 2009 - Świdnicki orlik gotowy, za tydzień otwarcie

Jeśli procedura odbioru przebiegnie zgodnie z planem, to od 4 grudnia młodzi świdniczanie będą mogli korzystać z kompleksu boisk orlik, które powstały przy Szkole Podstawowej nr 4 na osiedlu Młodych (ul. Marcinkowskiego). Na piątek, 4 grudnia zaplanowano również uroczyste otwarcie świdnickiego orlika, początek o godz. 17.00.
Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu i zakończyły - wcześniej niż planowano - 10 listopada. Obecnie trwa trzytygodniowa procedura odbioru, która zakończy się dopuszczeniem obiektu do użytku. W ramach inwestycji przy ul. Marcinkowskiego powstało boisko ze sztuczną murawą do gry w piłkę nożną oraz drugie - wielofunkcyjne o nawierzchni z poliuretanu, a także budynki szatniowo-sanitarne. Boiska są wyposażone w bramki, siatki i kosze, ogrodzone oraz oświetlone.
- Chcemy by młodzi świdniczanie mieli równy i łatwy dostęp do nowoczesnych obiektów, dlatego zdecydowaliśmy, by boiska w ramach programu "Moje boisko - Orlik 2012" powstały przy Szkole Podstawowej nr 4. Już wkrótce dołączą one do innych obiektów, a przypomnę, że w 2008 r. w Świdnicy oddaliśmy do użytku rekordową liczbę boisk dla dzieci i młodzieży - aż sześć. W tym roku na wiosnę Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji wzbogacił się o kolejne - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Inwestycja kosztowała 1,037 mln zł. Dzięki rezygnacji z realizacji projektu w 2008 r., szacowanego na 1,8 mln zł, Świdnica zapłaciła za boiska dużo mniej.
Na obniżenie ceny wpłynęła ogólna sytuacja gospodarcza w kraju jak również fakt, że obecnie na rynku funkcjonują firmy wyspecjalizowane w budowie orlików. Do zadania 666 tys. zł dokłada Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz samorząd województwa dolnośląskiego.


28 listopada 2009 - Policyjne działania "Andrzejki"

Od 27 listopada do 1 grudnia 2009 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z policjantami prewencji na terenie całego powiatu świdnickiego przeprowadzą działania prewencyjne pod kryptonimem "Andrzejki".
Konieczność prowadzenia takich działań wynika z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która jednoznacznie wskazuje na wzrost zagrożenia w tych dniach ze strony osób będących pod wpływem alkoholu lub środków podobnie działających, szczególnie w trakcie powrotu ze spotkań towarzyskich związanych z popularnymi imieninami "Andrzeja". Ponadto jest to również początek weekendu.
Policyjne działania mają na celu ograniczenie zagrożeń powodowanych przez użytkowników dróg.
W związku z tym wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - kierowcy, piesi, rowerzyści muszą liczyć się z licznymi kontrolami drogowymi. Policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, opony, a także czy kierowcy i pasażerowie stosują się do obowiązku zapinania podczas jazdy pasów bezpieczeństwa oraz będą dyscyplinować kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiają przez telefony komórkowe.
Szczególną uwagę zwrócą jednak na kierujących, na tzw. "dwóch gazach".
Należy pamiętać, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, a sprawcy grozi za to nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Policjanci zapowiadają surowe kary, dla tych uczestników ruchu drogowego, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów w tym zakresie.


28 listopada 2009 - Zasypani kartkami

Komisja konkursowa miała poważne trudności z wyborem najładniejszej kartki bożonarodzeniowej. Konkurs tradycyjnie ogłosił w Świebodzicach burmistrz miasta, ale w tym roku liczba zgłoszonych projektów przeszła nasze oczekiwania. Dostaliśmy mnóstwo kartek od dzieci i młodzieży ze Świebodzic a także od uczniów szkół w Dobromierzu i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie.
Prace były bardzo różnorodne, wykonane rozmaitymi technikami, niezwykle pomysłowe i starannie wykonane. Zachwyciła nas zwłaszcza praca Wiktorii Pelc, zrobiona z maleńkich, bibułkowych kuleczek, mozolnie naklejanych na kartę papieru. Prawdziwie misterna robota.
Jury wybrało ostatecznie 8 projektów, które zostaną wydrukowane i będą rozsyłane do firm i instytucji przez Urząd Miejski w Świebodzicach.
Nagrody otrzymują: Jagoda Serafin, Przedszkole nr 2, Natasza Bylińska i Maja Kuliberda Przedszkole nr 2, Amanda Solarewicz, Gimnazjum nr 2, Wiktoria Pelc Szkoła Podstawowa nr 2, Ewa Litowczenko DPS Jaskulin, Julia Mikołajczyk Szkoła Podstawowa nr 2, Michał Mazur Przedszkole nr 2.
Wyróżnienia: Ania Dwornik, Patrtycja Grzelec, Małgorzata Łysoń, DPS w Jaskulinie.
Wręczanie nagród odbędzie się w pierwszej połowie grudnia.


28 listopada 2009 - Nie zapominają o potrzebujących

Społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie nie zapomina o potrzebujących.
W tym tygodniu sala gimnastyczna po raz kolejny zapełniła się ludźmi dobrej woli. "Człowiek nie jest stworzony, aby żył sam, ale żeby był usłużny drugim" - te słowa przyświecały we wtorek 24 listopada nauczycielom, rodzicom i uczniom zaangażowanym w charytatywne przedsięwzięcie, którego celem jest pomoc chorym dzieciom.
Podczas ostatniego spotkania w szkole gościli harcerze byłej Chorągwi Wałbrzyskiej, którzy zaśpiewali wspólnie ze szkolnym zespołem "Humoreska" kilka piosenek o naszych pięknych Sudetach.
Do tej pory uczniom udało się zebrać całkiem sporą kwotę a mają przed sobą wiele planów. Jednym z nich jest wyjazd i prezentacja szkoły i gminy na pierwszym Bożonarodzeniowym Kiermaszu w Kraskowie.
Jego namiastka, którą uczniowie zaprezentowali w szkole wprowadził wszystkich obecnych w świat Świąt Bożego Narodzenia.
Magiczne aniołki, Mikołaje, lampiony, świąteczne stroiki, to nie są wszystkie możliwości uczniów tej szkoły. W zupełnych ciemnościach, tylko przy blasku trzymanych w dłoniach świec, uczennice zatańczyły taniec Św. Łucji, który na zebranych wywarł duże wrażenie.


27 listopada 2009 - Rejtani na sali obrad

Podczas większości sesji Rady Miejskiej w Świdnicy pojawiają się tematy, które podnoszą temperaturę obrad. Woda, bo o niej mowa nie potrafiła ostudzić dzisiejszych emocji.
Podwyżka ceny wody stała się powodem wystąpień lokalnych "Rejtanów" gotowych drzeć szaty w obronie biednych mieszkańców miasta.
Ci Panowie mający pracę, diety, często zasiadający w różnego rodzaju radach nadzorczych nagle przypomnieli sobie o biedzie innych. To większość z tych "mówców" jest tzw. utrwalaczami biedy ponieważ na co dzień występując przeciw rozwojowi, przeciw choćby budowie zakładów do tej biedy doprowadzają.
Przysłuchiwałem się z niesmakiem tym wystąpieniom. Rozrywający szaty bez tej biednej części społeczeństwa nie potrafiliby żyć, nie mieliby nic do powiedzenia.
Ożywiają się kiedy idzie o obronę złotówki, dwu złotych, kwoty te urastają wtedy w ich wystąpieniach do rozmiarów, które zagrażają istnieniu biologicznemu narodu. Martwią się nagle jak i co ugotuje na obiad biedny mieszkaniec miasta.
Wstydźcie się Panowie, wstydźcie tym bardziej, że ludzie to oglądają w telewizji lokalnej. Nie łudźcie się, że takimi "tanimi" wystąpieniami zyskacie zwolenników. Zajmijcie się likwidacją biedy poprzez budowanie, poprzez rozwój a nie dzielcie tej biedy "sprawiedliwie".

Od 1 stycznia 2010 roku zmianie ulegną stawki opłat za wodę i ścieki. Ceny netto (+ 7 proc. VAT) dla gospodarstw domowych wyniosą:
cena za 1 m3 dostarczonej wody - 2,86 zł (wzrost o 71 gr.), cena za 1 m3 odprowadzonych ścieków - 3,95 zł (wzrost 1 gr.) (w tym nie zmieniona cena za oczyszczenie ścieków - 2,58 zł ).
Opłata stała miesięczna za jeden punkt rozliczeniowy będzie wynosić 3,60 zł (wzrost o 80 gr).
Na statystycznego mieszkańca podwyżka wyniesie ok. 2 zł miesięcznie.
Wzrost opłat związany jest z ogromną inwestycją, którą realizuje Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - budowa nowego zakładu uzdatniania wody przy ul. Bokserskiej. Inwestycja, której koszt szacowany jest na kilkanaście milionów złotych, musi być podjęta niezwłocznie, ponieważ stary zakład ma ponad 100 lat i grozi mu awaryjne wyłączenie.
Ponad to Świdnica znajduje się w pierwszej trzydziestce miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców (jest ich 240), w których obowiązują niskie stawki za wodę.


27 listopada 2009 - Konkursy dla organizacji pozarządowych

Ruszyły konkursy na realizację zadań przez organizacje pozarządowe w 2010 roku.
Obecnie prowadzona jest procedura na realizację zadań publicznych z zakresu sportu kwalifikowanego. Wkrótce zostaną ogłoszone konkursy z zakresu ochrony i promocji zdrowia, pomocy społecznej.
Aktualne ogłoszenia wynikają z decyzji prezydenta Świdnicy. Zasady i tryb przeprowadzania otwartych konkursów na realizację zadań publicznych, kontroli tych zadań oraz sporządzania sprawozdań z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną w 2010 roku reguluje Zarządzenie Prezydenta Miasta Świdnicy nr 0151-303/09.
Ogłoszenia o otwartych konkursach dostępne są w wersji elektronicznej na stronie BIP - www.bip.um.swidnica.pl oraz www.konkursy.um.swidnica.pl.


27 listopada 2009 - Dzień Życzliwości

25 listopada w Szkole Podstawowej nr 7 w Strzegomiu świętowano Dzień Życzliwości.
Na zaproszenie wicedyrektor szkoły Katarzyny Gołąbek placówkę odwiedzili burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jego zastępca Robert Siekaniec oraz sekretarz gminy Sabina Cebula. Spotkanie poprowadziła bibliotekarka Marlena Kuna.
Już na początku goście otrzymali medale - serduszka, które były wyrazem wdzięczności od władz szkoły i jej uczniów za życzliwość i zainteresowanie, jakie okazują placówce. Spotkanie, które przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, połączone było z warsztatami, podczas których dzieci miały okazję poprzez rysunki wyrazić, czym jest dla nich życzliwość oraz jakie są ich marzenia.
Uczniowie chętnie realizowali zaproponowane przez opiekunów zabawy i z radością dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.
- Cieszę się, że mogłem przekonać się, jak doskonale funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 7. Wszystko to zasługa wspaniałej dyrekcji oraz pedagogów, którzy wkładają całe swoje serca w pracę z dziećmi - mówił po wizycie w placówce burmistrz Markiewicz.


27 listopada 2009 - Dukat na święta

Otwarcie jarmarku bożonarodzeniowego to także pierwszy dzień emisji dukata miejskiego Świdnicy - 6 Florenów. Oficjalnego wprowadzenia dukata do obiegu dokona organizator akcji - Karkonoski Dom Numizmatyczny z Jeleniej Góry, który 16 grudnia rozbije swój namiot na świdnickim Rynku. Tam od godziny 15.00 będzie można nabyć świdnickie floreny.
6 Florenów będzie stanowiło równowartość 6 zł. Będzie można je zdobyć jako resztę za zakupione towary lub usługi w specjalnie oznaczonym punktach w mieście. W tych miejscach będzie można również płacić florenami, traktując je jako równowartość 6 zł.
Świdnickie dukaty miejskie zostaną wybite w mosiądzu o średnicy 30mm w nakładzie 10 000 sztuk, z czego 5000 sztuk zostanie wybitych stemplem zwykłym i 5000 szt. stemplem odwróconym.
Na wizerunku monety znajdzie się historyczny floren wybijany w świdnickiej mennicy za czasów Bolka II.
1000 szt. żetonów mosiężnych zostanie zapakowana w ozdobne blistry ze zdjęciami i historią miasta. Blistry również bedą do nabycia u Agentów.
Obiegowej emisji 6 Florenów towarzyszy emisja kolekcjonerskich dukatów w wersji srebrnej. Dukat srebrny jest wykonany z najwyższej próby srebra Ag999 o średnicy 34 mm (dukaty będą większe niż jak wcześniej podawano - 28mm) w ograniczonym nakładzie zaledwie 150 szt.
Dukaty kolekcjonerskie w wersji srebrnej nie podlegają wymianie i nie są nigdzie honorowane. Każdy srebrny dukat posiada ozdobne pudełko oraz certyfikat.


27 listopada 2009 - Można dokupić bilet uzupełniający

Pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy mają bilety o starych nominałach będą mogli je wykorzystać po dokupieniu biletu uzupełniającego. Do końca grudnia tego roku będą dostępne dwa dodatkowe bilety o nominałach 10 i 20 groszy.
Po dokupieniu biletu uzupełniającego posiadacze starych biletów będą mogli je wykorzystać zgodnie z nowymi stawkami cen biletów, które obowiązują od 1 listopada.
Bilety uzupełniające dostępne są w kasie biletowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego lub w kiosku na przystanku autobusowym przy placu Grunwaldzkim.


27 listopada 2009 - Wytrzymają następne 30 lat

Zamiast asfaltu - estetyczna kostka, szerokie chodniki, wygodne zatoczki parkingowe. Ale przede wszystkim szeroka, bezpieczna nawierzchnia ulic. Tak wygląda spora część ulic na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach. W czwartek, 26 listopada, symbolicznie otwarto wyremontowane drogi. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy samorząd zmodernizował i przebudował cztery ważne z punktu widzenia komunikacji, ulice, udało się także skorygować niebezpieczny zakręt na odcinku ulicy Piasta, będącym obwodnicą tego największego osiedla w mieście. Drogi nie były remontowane od powstania osiedla, czyli od ponad 30 lat.
Symboliczną wstęgę przecinali wszyscy, którzy mieli wpływ na inwestycję: nie tylko samorządowcy, ale władze Spółdzielni Mieszkaniowej, wykonawcy a nawet mieszkańcy osiedla, którzy niejednokrotnie pełnili coś w rodzaju społecznego nadzoru inwestorskiego. Nie zabrakło też radnych.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz zapewniał, że to nie koniec inwestycji na osiedlu.
- W następnej kolejności zajmiemy się tzw. łącznikami, czyli fragmentami ciągów pieszo-jezdnych, które łączą poszczególne ulice a także ważne obiekty znajdujące się na osiedlu, jak chociażby basen - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
- To dla naszej osiedlowej społeczności bardzo ważne wydarzenie, wierzę, że mieszkańcy osiedla wspólnie zadbają o nowe drogi, by mogły służyć kolejne 30 lat - dodała prezes SM Elżbieta Krzan.
Modernizacja dróg na Osiedlu Piastowskim kosztowała blisko 4 mln zł. Została sfinansowana z budżetu miasta. Od końca marca, kiedy to rozpoczął się remont ulicy Piasta do 19 listopada 2009 (zakończenie remontu H. Pobożnego) roku wyremontowano 4 ulice wraz z chodnikami i zatokami parkingowymi: Księcia Bolka, Kazimierza Odnowiciela, Mieszka Starego i Henryka Pobożnego oraz fragment ulicy Piasta. W ramach zadania została także zagospodarowana zieleń.
W remoncie partycypowała Spółdzielnia Mieszkaniowa.


27 listopada 2009 - Podatki, największe dla właścicieli lokali z automatami

Właściciele lokali z automatami do gry zapłacą najwyższe stawki podatku od nieruchomości od budynków (20,51 zł za 1 m kwad.) oraz od gruntu (77 gr za 1 m kwad.). Taką decyzję dziś, 27 listopada podjęła Rada Miejska w Świdnicy.
Jednocześnie radni ustalili nowe stawki podatków, które będą obowiązywały w Świdnicy w 2010 rok.
- Nasza propozycja powoduje, że poza wspomnianym przypadkiem nie będzie najwyższych stawek w pozostałych działach. Korekta wiąże się generalnie z zastosowaniem 3,5-procentowego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2009 roku, który ogłosił minister finansów.
Wiąże się również z koniecznością większych wpływów do budżetu w związku ze zmianami ustawy o finansach publicznych, które określają bezpieczny poziom zadłużenia samorządu.
Stąd zmiana stawek podatku dla różnych grup jest inna - tłumaczy Izabela Niemczyk, skarbnik miasta Świdnica.
Radni postanowili również o zwiększeniu o 3,5 proc. - wspomniany już wskaźnik ministra finansów - stawek podatków od środków transportu.
Stawki te nie były zmieniane od 2007 roku. Szczegółowe stawki podatków - >>> zobacz


27 listopada 2009 - Mikołajki za tydzień

Wiele sympatycznych imprez czeka na najmłodszych mieszkańców Świebodzic w grudniu. Już 4 grudnia zapraszamy na Rynek na spotkanie ze Świętym Mikołajem: Godzina 10.00 - rozpoczyna się kiermasz, na którym sprzedawane będą wykonane własnoręcznie przez świebodzickich uczniów ozdoby, kartki świąteczne i wiele innych gadżetów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
12.00 - spotkanie ze Świętym Mikołajem.
13.15 - rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Burmistrza Miasta na najładniejszą ozdobę świąteczną.
14.00 - w Publicznym Gimnazjum nr 1 oprócz zabawy Św. Mikołaj będzie rozdawał paczki ze słodyczami dla najmłodszych dzieci, które już zostały przez niego zaproszone.
Natomiast 7 grudnia o godzinie 15.00 Św. Mikołaj zaprasza do kina "Wolność" świebodzickich uczniów klas I i II szkół podstawowych na seans filmowy pt. "Magiczne drzewo".


27 listopada 2009 - Szkolne zawody pływackie w SP 105

26 listopada uczniowie klas III oraz IV-VI Szkoły Podstawowej nr 105 wzięli udział w szkolnych zawodach pływackich. Wzbudziły one wśród dzieci wiele emocji, każda klasa bardzo gorąco dopingowała swoich zawodników.
Finaliści szkolnych eliminacji wezmą udział w mikołajkowych międzyszkolnych zawodach pływackich, które odbędą się na początku grudnia.
Wystartowało 52 zawodników. Najlepsi pływacy nagrodzeni zostali medalami. Kl.III- IV - dziewczęta: 1. Julita Rafałko IV B, 2. Hanna Stankiewicz IV B, 3. Aleksandra Korbut III C.
chłopcy: 1. Hubert Konior IV B, 2. Dominik Taratuta III D, 3. Bartosz Żurawicki III B.
Kl.V-VI - dziewczęta: 1. Justyna Janiszewska V C, 2. Włudyga Żaneta VI C, 3. Dominika Milanowska V D.
chłopcy: 1. Norbert Kaczmarczyk VI A, 2. Sebastian Andrzejewski VI A, 3. Damian Iwański V A.
Zawody zorganizowały: Stanisława Ganowska, Iwona Serwin oraz Miłosława Stec.


27 listopada 2009 - Jubileusz czterech par

Na sobotę, 5 grudnia w sali ślubów świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego zaplanowano uroczystość Złotych Godów czterech par małżeńskich.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostaną odznaczone trzy pary ze Świdnicy oraz jedna para z terenu gminy Marcinowice.
W tym dniu po 50 latach małżeństwa jubilaci odnowią przysięgę małżeńską i wzniosą toast za pomyślność na kolejne lata.
Początek uroczystości o godzinie 10.00.


27 listopada 2009 - Andrzejkowe zawody w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie, koło Strzegomia zaprasza na Towarzyskie Zawody Halowe w skokach. Zawody odbędą się w ostatnią sobotę listopada. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Jeźdźcy, którzy zdecydują się wystartować w zawodach będą rywalizować w trzech konkursach. Do startu w zawodach zapraszamy wszystkich chętnych.
Miłośników koni i sportów hippicznych zachęcamy do odwiedzenia Ośrodka Jeździeckiego Stragona, który mieści się w miejscowości Morawa i wspólnego kibicowania startującym jeźdźcom. Początek o godzinie 13.00.
Po zawodach zapraszamy na Wieczór Andrzejkowy do Domku Klubowego "Dzikus".
Organizatorem imprezy jest LKS Stragona Strzegom oraz EVENT Promotion.


27 listopada 2009 - Moto - Andrzejki - alternatywa dla lania wosku

Moto - Andrzejki to okazja dla wszystkich, pragnących sprawdzić się w jeździe na czas po torze bez konieczności wieloletnich treningów, czy uruchamiania symulatora wyścigów na ulubionej konsoli.
Jedyne czego potrzebujesz to sprawny, zarejestrowany i ubezpieczony samochód, minimum doświadczenia i maksimum zapału do dobrej zabawy. Oczywiście duża chęć rywalizacji i nastawienie na współzawodnictwo mogą pomóc równie mocno, jak dodatkowy bieg, czy zamontowane nitro.
Wyścigi odbędą się w trzech klasach. Najlepsi zawodnicy staną przed szansą zdobycia nagród-niespodzianek. Natomiast wszyscy uczestnicy będą mogli rozgrzać się gorącym napojem, czy posilić kiełbaską.
Jeżeli masz ochotę sprawdzić się i poczuć emocje silniejsze i pewniejsze od wróżb, zjaw się na Torze Rakietowa przy ulicy Rakietowej 39 we Wrocławiu w sobotę 28 listopada o godzinie 9:30.
Zgłoszenia: na torze w dniu imprezy w godzinach 9.30 - 10.45, badania kontrolne - 10.00 - 10.45, zapoznanie z trasą - 10.00 - 10.50 i start o godzinie 11.00.


26 listopada 2009 - Uczeń jest ważny - i to każdy

Powiat Świdnicki jest jednym z siedmiu dolnośląskich samorządów, które dostaną unijną dotację na realizację projektu edukacyjnego pod tytułem "Uczeń jest ważny - i to każdy!". Do powiatu na edukację trafi dodatkowo ponad 450 tysięcy złotych i to bez konieczności posiadania wkładu własnego.
Projekt zakłada wsparcie dla 186 uczniów z trzech placówek edukacyjnych powiatu świdnickiego: Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mrowinach, Zespołu Placówek Specjalnych w Bystrzycy Górnej oraz Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Bystrzycy Dolnej.
-"Projekt będzie realizowany w trakcie drugiego semestru tego roku szkolnego i cały następny rok szkolny, a datą kończącą projekt jest 26 sierpnia 2011 roku." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Za unijne fundusze 186 uczniów skorzysta z dodatkowych programów rozwojowych, które w przypadku MOW z Mrowin i ZPS z Bystrzycy Górnej obejmą zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia z doradztwa pedagogiczno-psychologicznego, zajęcia specjalistyczne z wykorzystaniem metody Biofeedback oraz zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe (kulturalne, obywatelskie i związane z nauką) czyli te, które są potrzebne młodemu człowiekowi do życia w społeczeństwie. Dodatkowo uczniowie skorzystają z wycieczek pozaszkolnych i zajęć związanych z przeciwdziałaniem patologiom. Szkoły natomiast zyskają nowe pomoce dydaktyczne.
-"Jeśli chodzi o program rozwojowy dla Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych zorganizowane zostaną m. in. dwa zimowiska dla uczniów i półkolonie letnie. Natomiast sama placówka będzie mogła zakupić nowe meble do zajęć modułowych i pomoce dydaktyczne." - wyjaśnia Grzegorz Stawarz z Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa, odpowiedzialny za realizację projektu.


26 listopada 2009 - Wśród kwiatów żyje się lepiej

Pasja mieszkańców Świebodzic do pielęgnowania przydomowych ogródków, posesji czy balkonów po raz kolejny została doceniona. Miejski konkurs, w którym nagradza się najładniej ukwiecone miejsca, cieszy się niesłabnąca popularnością. Tegoroczną edycję rozstrzygnięto w środę, 25 listopada.
Organizatorami konkursu był jak zwykle Urząd Miejski oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa. Nagrody wręczali wspólnie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Elżbieta Krzan, szefowa SM oraz radny Zdzisław Pantal, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej.
- Dziękuję z całego serca za pasję, za to, że upiększacie Państwo miasto, że swoimi pięknymi ogródkami czy balkonami mobilizujecie sąsiadów, żeby też zadbali o najbliższe otoczenie - mówił burmistrz Kożuchowicz. - Dzięki temu na osiedlach, w centrum czy innych częściach miasta jest kolorowo i estetycznie.
A oto tegoroczni laureaci:
W kategorii : najładniejsza posesja - I miejsce - Danuta Bujak, II miejsce - Państwo Halina, Marek Mądrzak, III miejsce - Państwo Kazimierz, Danuta Zawadzcy, Jolanta, Mieczysław Zubowicz. Wyróżnienie: Państwo Elżbieta i Eugeniusz Szydłowscy.
W kategorii: najładniejsze okno - I miejsce - Państwo Bożena i Krzysztof Lehner, II miejsce - Janina Grygiel, III miejsce - Aniela Karczewska. Wyróżnienie : Państwo Małgorzata i Dariusz Błaszczyk.
W kategorii: najładniejszy balkon - I miejsce - Sabina Zapotoczna, II miejsce - Agata Osóbka, III miejsce - Pelagia Błazik. Wyróżnienie: Zofia Kubińska.
W kategorii: najładniejsza firma - 1. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Stańczyk", 2. Pensjonat Galery, 3. PPHU Angol.


26 listopada 2009 - Międzynarodowy Puchar Polski Polskiej Unii Taekwondo

W dniach 21-22 listopada w Opolu odbył Międzynarodowy Puchar Polski Polskiej Unii Taekwondo W Turnieju wzięli udział zawodnicy świdnickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do "Gryf". Klub z powodu przeziębień reprezentowała jedynie czwórka zawodników: młodziczka - Daria Goździejewska (srebrny medal w konkurencji sprawnościowej tzw. "przeskokówka", kadet - Jerzy Brzostowski (czwarte miejsce w układach formalnych, wygrana jedna walka w formule semicontact), juniorka - Angelika Janasz (złoty medal w walkach lightcontact), senior - Przemysław Goździejewski (wygrana jedna walka w formule semicontact).
Na zawodach w Opolu startowały także reprezentacje Armenii, Austrii, Ukrainy i Mołdawi. Przed świdnickimi zawodnikami w najbliższym czasie jeszcze Mikołajkowy Turniej w Srebrnej Górze oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, które rozegrane zostaną w Ząbkowicach Śląskich.


26 listopada 2009 - Orlik otwarty

24 listopada odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu boisk realizowanych przez Gminę Żarów w ramach ogólnokrajowego programu: "Moje boisko Orlik 2012". W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy, młodzież gimnazjalna, wykonawcy, władze gminy oraz zaproszeni goście.
Wśród zaproszonych gości byli: Zdzisław Średniawski - Wicewojewoda Dolnośląski, Stanisław Jurcewicz - Senator RP oraz Prezes Wojewódzkiego Związku LZS, Paweł Łukaszewski - zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Zygmunt Worsa - Starosta Świdnicki, Wojciech Murdzek - Prezydent Miasta Świdnicy, Grzegorz Grzego-rzewicz - Burmistrz Jaworzyny Śląskiej, Lech Markiewicz - Burmistrz Strzegomia, Bogdan Korzuchowicz - Burmistrz Świebodzic, Teresa Mazurek - Wójt Gminy Świdnica, oraz przedstawiciele klubów i organizacji sportowych.
Burmistrz Lilla Gruntkowska, zwróciła zebranym uwagę na to, że to już druga oddana do użytku inwestycja sportowa w tym roku i w tym miejscu. Po otwarciu hali sportowej teraz otwarto kompleksu boisk.
Dobitnie podkreśliła to, że w trakcie realizacji inwestycji zaistniały problemy jednakże nie wynikały z przyczyn technicznych lecz z niechęci opozycyjnego klubu "Razem dla Żarowa", który nie popierał inwestycji, a wręcz podkreślał, że gmina nie ma uskładanych pieniędzy na inwestycję. Jednakże ona zawsze uważała, że gminę stać na tę i wiele innych przedsięwzięć jednakże ich realizacja wymaga uzyskania poparcia w radzie.
Dlatego na zakończenie skierowała apel do mieszkańców aby rozważnie wybierali kandydatów w wyborach do rady i stwierdziła, że trzeba wybierać ludzi, którym chce się chcieć zrobić coś dla gminy i jej mieszkańców.
Symbolicznego otwarcia - przecięcia wstęgi dokonali wspólnie z burmistrz Gruntkowską: Laura Król - najmłodsza użytkowniczka boiska oraz Wicewojewoda i przedstawiciel Marszałka. Później dziewczęta trenujące piłkę nożną w drużynie dziewczęcej Piast 2008 rozegrały krótki mecz.


26 listopada 2009 - Konkurs latawców

24 listopada w Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy odbył się konkurs latawców zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
Konkurs zorganizowany przez Zofię Krawczyńską był kontynuacją obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka.
Wszystkie klasy wykonały latawce przyozdobione kartkami z zapisanymi na nich prawami dziecka.
Najpiękniejsze latawce nagrodzone słodyczami wykonały klasy 2 C i 1 B.


26 listopada 2009 - "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele" w Zastrużu

Każdy ma swojego misia. Im bardziej doświadczony, tym cenniejszy. Naderwane ucho, brak noska - to ślady dziecięcych emocji, które miś dzielnie znosił. I właśnie za to każdy właściciel bardzo kocha swojego misia.
W środę, 25 listopada, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, w Szkole Podstawowej w Zastrużu, w bogatej "scenerii pluszowej" został rozstrzygnięty II Gminny Konkurs Plastyczny pt. "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele" dla 5 i 6-latków. Zorganizowany został przez Justynę Świerczek i Annę Blicharz.
Na konkurs wpłynęły piękne prace dzieci z Przedszkola Miejskiego w Żarowie, Niepublicznego Przedszkola "Chatka Małolatka", ze Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej w Mrowinach oraz Szkoły Podstawowej w Zastrużu.
Organizatorzy nagrodzili wszystkich małych artystów, zaprosili również na małe "conieco". Wszystkim wspaniałym artystom życzymy wielu osiągnięć i samych przyjaznych misiów. Opiekunkom, Violetcie Kozakow, Joannie Klim, Renacie Frycz oraz Elżbiecie Wierzyk, składamy serdeczne podziękowania z życzeniami, by osiągnięcia wychowanków były dla pań powodem do dumy i radości. Pluszowym Misiakom życzymy kochających dzieci, tych małych i dużych, a maluchom na całym świecie i tym, którym brakuje przyjaciół - małego, milutkiego pluszaka.


25 listopada 2009 - Napisali o Świdnicy, mogą liczyć na nagrody

Outsourcing usług informatycznych, studium krajobrazowe miasta, tożsamość regionalna mieszkańców, turystyka w zmieniającej się rzeczywistości m. in. takie tematy prac wybrało szesnastu studentów politechniki, uniwersytetów i innych szkół wyższych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Łączy ich jedno - tematem prac jest Świdnica.
W ramach akcji "Napisz o Świdnicy" prezydent Świdnicy przeznaczył na nagrody dla studentów 20 tys. zł. Zainteresowanie konkursem jest spore, a rozstrzygnięcie nastąpi jeszcze w grudniu.
- Każda z prac jest obecnie szczegółowo analizowana. Chcemy wybrać autorów najlepszych prac i ich nagrodzić. Najciekawsze pomysły zamierzamy wykorzystać. Kryterium główne to wartość pracy dla rozwoju miasta, czy też rozwiązania lokalnego problemu - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Projekt pod hasłem "Napisz o Świdnicy" promowany był wśród wyższych uczelni w regionie oraz na Dolnym Śląsku. Zgłoszenia do konkursu na najlepszą pracę dyplomową, licencjacką, inżynierską lub magisterską, związaną z problematyką miasta Świdnica przyjmowano do końca października.
Do konkursu można było zgłosić prace dyplomowe przygotowane na polskich wyższych uczelniach, które zostały obronione lub też otrzymały pozytywne recenzje i został wyznaczony termin ich obrony, nie wcześniej niż 24 miesiące przed terminem ogłoszenia konkursu.


25 listopada 2009 - VI Mistrzostwa Śląska "W Skale" Gierałtowice '09

W Szkole Podstawowej w Gierałtowicach (Górny Śląsk) odbyły się już po raz szósty Mistrzostwa Śląska Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych we wspinaczce sportowej.
Te największe wspinaczkowe zawody w tych kategoriach wiekowych w Polsce zebrały prawie 60-ciu najlepszych zawodników z całego kraju.
Na gierałtowickiej ściance w konkurencji na czas i w prowadzeniu rywalizowali poza gospodarzami wspinacze z Ornontowic, Katowic, Jaworzna, Jastrzębia-Zdrój, Zabrza, Strzegomia, Bielska-Białej, Krakowa, Knurowa, Łodzi, Rybnika, Pawłowic, Warszawy, Gliwic, Brzeszcz i Orzesza. W zaciętej walce często do łez, młodym wspinaczom dopingowali licznie zgromadzeni kibice, rodzice, trenerzy, koledzy, Dyrekcja Szkoły i Wójt Gminy Gierałtowice.
Na szczególną uwagę zasługują wyniki czwórki zawodników, którzy w przyszłości zapewne wzmocnią reprezentację Polski na arenach międzynarodowych.
I tak w kategorii Szkół Podstawowych bezkonkurencyjna okazała się reprezentantka AKW Strzegom Zuzia Grabowicz, która pokonała rywali w czasówce i w prowadzeniu.
Natomiast zawodniczka Tripoint KW Jastrzębie-Zdrój Patrycja Gawlas wygrała w prowadzeniu i zajęła II miejsce w czasówkach. Podobnego wyczynu dokonali reprezentanci ŁKW Łódź Paweł Biernacki i CW Cechownia Rybnik Igor Fojcik.
Za swoje dobre wyniki Zuzia i Paweł zdobyli laur Najlepszego Zawodnika Mistrzostw Śląska 2009.
Miejsca zawodników ze Strzegomia: Szkoły Podstawowe - czas - dziewczęta - 1. Zuzanna Grabowicz - AKS Strzegom, 4. Aleksandra Orłowska - AKS Strzegom.
Szkoły Podstawowe - prowadzenie - dziewczęta - 1. Zuzanna Grabowicz - AKS Strzegom.
Szkoły Podstawowe - czas - chłopcy - 4. Mateusz Przyboś - AKS Strzegom.
Szkoły Podstawowe - prowadzenie - chłopcy - 3. Mateusz Przyboś - AKS Strzegom.
Gimnazjum - czas - dziewczęta - 4. Zuzanna Sitarek - AKS Strzegom.


25 listopada 2009 - "Biblioteka cyfrowa Kościoła Pokoju"

Zakończył się realizowany przez Kościół Pokoju w Świdnicy projekt pn. "Biblioteka cyfrowa Kościoła Pokoju". Projekt finansowany był przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach prowadzone były przez kilka miesięcy prace w archiwum, co pozwoliło na rozpoznanie i skatalogowanie znajdującego się tam księgozbioru.
- "O tym, co odnaleziono w archiwum świdnickiej świątyni, będzie można posłuchać 27 listopada o godzinie 17.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa podczas spotkania dla mediów i Świdniczan, na które serdecznie wszystkich zapraszamy." - mówi Bożena Pytel, odpowiedzialna za realizację projektu.
W programie spotkania przewidziano prezentację rezultatów uzyskanych podczas kilkumiesięcznych prac badawczych w archiwum Kościoła Pokoju.
Gośćmi honorowymi na konferencji będą polscy i niemieccy naukowcy. Swój udział w spotkaniu potwierdzili już przedstawiciele Uniwersytetów: Wrocławskiego, Zielonogórskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskiej Akademii Nauk, a także pracownicy niemieckich archiwów.


25 listopada 2009 - Wielki teatr w strzegomskim liceum

Kolejne znakomite przedstawienie, przygotowane w całości przez nauczycieli i uczniów strzegomskiego liceum, mogli podziwiać zaproszeni w sobotę 21 listopada na występ goście. Społeczność szkolna bardzo poważnie bawi się w teatr. Od kilku lat ideą listopadowych przedstawień w strzegomskim liceum jest pozyskiwanie pieniędzy dla najzdolniejszych absolwentów. Podczas tegorocznego święta teatru aktorzy Emilia Krakowska i Mirosław Oczkoś, a także wiceburmistrz Strzegomia Robert Siekaniec wręczyli nagrody pieniężne, zebrane podczas poprzedniego przedstawienia pt. "Pan Tadeusz", najlepszym absolwentom roku szkolnego 2008/2009: Agacie Jurczyk, Michałowi Posackiemu oraz Albertowi Fidosowi.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w auli liceum. Już od progu można było usłyszeć muzykę Vivaldiego, scena zachwycała wyobrażeniem zamku i wnętrza szlacheckiego dworku.
-"Przedstawienie uświetnione było obecnością dwóch znakomitych aktorów: Emilii Krakowskiej, która już po raz trzeci poprowadziła dla młodzieży warsztaty teatralne i wcieliła się w postać Podstoliny, a także absolwenta strzegomskiego LO - Mirosława Oczkosia, który brawurowo odegrał rolę Papkina ." - mówi dyrektor LO Zbigniew Suchyta.
-"Zachwyciła gra Andrzeja Podwojewskiego, który w stylowej peruce zaprezentował frywolnego Pana Jowialskiego opowiadającego anegdotki i sentencje, a także śpiew Patrycji Szefler. Ciekawym zabiegiem była podwójna kreacja Ludmira, którą odegrali bracia Ćwikowie. Niewielu widzów zorientowało się, że w połowie pierwszego aktu Wojtka zastąpił brat bliźniak - Paweł." - mówi Tomasz Marczak, polonista strzegomskiego LO.
W II akcie wystąpili nauczyciele, którzy brawurowo odegrali "Śluby panieńskie. W III akcie zaprezentowali się VIP-owie: przedstawiciele władz gminy, powiatu oraz reprezentanci społeczności lokalnej, którzy odegrali konflikt sąsiedzki na podstawie "Zemsty".
Zwieńczeniem wieczoru był bal andrzejkowy, podczas którego rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście mogli spotkać się, aby wymienić się wrażeniami.


25 listopada 2009 - Modernizacja drogi gminnej w Chwałkowie

23 listopada dokonano odbioru zmodernizowanej drogi gminnej w Chwałkowie, na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Sobótka-Marcinowice do wjazdu do kopalni o długości 160 metrów.
Zakres prac obejmował wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej, wykonanie chodnika dla pieszych z kostki brukowej oraz udrożnienie systemu rowów przydrożnych.
Wszystkie nakłady finansowe w tym zakresie poniosła firma Granbud Sp. zo.o. z Krakowa, zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem z Urzędem Gminy Marcinowice.


25 listopada 2009 - "Orlik" oficjalnie otwarty

"Orlik 2012" oficjalnie dołączył do kolejnych obiektów sportowych naszej gminy. Obok hali widowiskowo-sportowej, kompleksu basenów odkrytych i boiska "Blisko Boisko" jest następnym ważnym ogniwem strzegomskiej bazy sportowo-rekreacyjnej.
"Orlik" został otwarty 23 listopada. W uroczystości tej udział wzięło wiele osób. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych i powiatowych na czele ze starostą świdnickim Zygmuntem Worsą.
Nie zabrakło również szefów sąsiednich gmin - Świdnicy, Jaworzyny Śląskiej, Żarowa i Świebodzic, proboszczów strzegomskich parafii - Marka Babuśki i Marka Żmudy, radnych, sołtysów, dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz mieszkańców gminy Strzegom, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych, którzy naocznie chcieli przekonać się, jak prezentuje się "Orlik". Uroczystość swą obecnością zaszczycił także były dyrektor OSiR-u Władysław Sobieszczański.
- Cieszę się, że Strzegom potrafi wykorzystać każdą szansę rozwoju, jaka się przed nim pojawi. To, że dziś możemy się tu spotkać i świętować otwarcie nowoczesnego kompleksu sportowego jest tego najlepszym dowodem - mówił Zbigniew Szczygieł, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
- Jestem przekonany, że "Orlik" będzie dobrze służył naszym mieszkańcom, że stanie się miejscem rodzinnym, miejscem spotkań oraz będzie stanowił prawdziwą wizytówkę naszej gminy. Dziękuję za wsparcie tym wszystkim, bez których zaangażowania i pracy budowa "Orlika" nie mogłaby dojść do skutku - podkreślał w swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Ponadto burmistrz odczytał list gratulacyjny od premiera Donalda Tuska.
Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, członek Zarządu Województwa Zbigniew Szczygieł, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn oraz kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji Andrzej Rajtar.
Pierwszego gola, do bramki, na której stał młody zawodnik AKS-u Strzegom, strzelił Lech Markiewicz. Następnie swoich sił spróbowali burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska, przewodniczący RM Tadeusz Wasyliszyn, radny Ryszard Żmijewski oraz sołtys Goczałkowa Górnego Andrzej Kowszyn. Goście mieli okazję złożyć swoje podpisy na piłce oraz zostawić pamiątkowy wpis w kronice OSiR-u.


25 listopada 2009 - Nagrody dla "Jedynki"

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy w ramach obchodów święta Niepodległości brała udział w wielu konkursach. Poznaliśmy teraz ich wyniki. Uczniowie SP 1 zajęli zaszczytne miejsca w czołówce dwóch konkursów plastycznych.
• "Flaga miasta"- organizator Urząd Miasta w Świdnicy. Nagrody: Jakub Kiszczyszyn -klasa VI c i Jakub Bejster- klasa V b.
Wyróżnienia: Aleksandra Kowalska- klasa VIb, Antoni Nowak- klasa Va i Hanna Moczulska- klasa VIa.
• "Barwy niepodległości"- organizator Urząd Miasta, MDK.
Nagrody: Bartek Wazner - Vb, Paulina Krakowska - V a, Emilia Kukla - Va, Aleksandra Całka -VI b. Wyróżnienia: Anna Bardowska - IV a.
Gratulujemy uczniom talentów i aktywności, a nauczycielowi Adamowi Miszkuro za ich przygotowanie i opiekę.


25 listopada 2009 - "Pracownia przyrodnicza w każdej gminie"

18 listopada Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podpisał Umowę Partnerską z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego w celu wspólnego opracowania i realizacji Projektu pt. "Pracownia przyrodnicza w każdej gminie".
Do projektu zgłoszona została Szkoła Podstawowa w Strzelcach, dla której zakupione zostanie nowoczesne wyposażenie pracowni przyrodniczej pozwalające realizować zajęcia metodami ćwiczeniowymi w kilkuosobowych zespołach uczniowskich.
Dostarczony sprzęt pozwoli na zaprojektowanie i przeprowadzenie większości doświadczeń uczniowskich przewidzianych w programach nauczania przedmiotu przyroda, wpływając na rozwój zainteresowań i umiejętności uczniów związanych z poznawaniem i badaniem środowiska naturalnego oraz jego ochroną.


24 listopada 2009 - Andrzejkowe zawody w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie, koło Strzegomia zaprasza na Towarzyskie Zawody Halowe w skokach. Zawody odbędą się w ostania sobotę listopada. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Jeźdźcy, którzy zdecydują się wystartować w zawodach będą rywalizować w trzech konkursach. Do startu w zawodach zapraszamy wszystkich chętnych.
Miłośników koni i sportów hippicznych zachęcamy do odwiedzenia Ośrodka Jeździeckiego Stragona, który mieści się w miejscowości Morawa i wspólnego kibicowania startującym jeźdźcom. Początek o godzinie 13.00.
Po zawodach zapraszamy na Wieczór Andrzejkowy do Domku Klubowego "Dzikus".
Organizatorem imprezy jest LKS Stragona Strzegom oraz EVENT Promotion.


24 listopada 2009 - Kanalizacja w gminie Strzegom

Gmina Strzegom stanęła przed wielką szansą, jaką jest budowa kanalizacji we wsiach - Goczałków, Rogoźnica, Jaroszów, Kostrza, Wieśnica, Żelazów, Żółkiewka wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w Strzegomiu.
Beneficjentem zadania jest Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Strzegomiu. Pieniądze zostały przyznane i przeprowadzono procedury przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawców poszczególnych zadań.
Pod koniec listopada 2009 roku została podpisana pierwsza umowa z wykonawcą budowy kanalizacji sanitarnej we wsi Jaroszów.
- Przewidujemy, że pozostałe umowy na budowę kanalizacji zostaną podpisane do połowy listopada 2009, a umowa na rozbudowę oczyszczalni ścieków najpóźniej w styczniu 2010 r. - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


24 listopada 2009 - Pomysłowi i aktywni

18 listopada odbyło się inauguracyjne spotkanie nowo powstałego w Świebodzicach Stowarzyszenia 3. Wieku.
W pierwszym spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, a wśród nich specjalnie zaproszeni goście: burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, który zresztą jest już członkiem Stowarzyszenia, szef Żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zbigniew Owczarski, Edward Dereń, autor monografii Liceum Pedagogicznego w Kłodzku, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji kulturalnych działających w mieście. Całość poprowadziła szefowa Stowarzyszenia, Jolanta Sałek.
- Nasze Stowarzyszenie powstało na skutek niewątpliwie korzystnych zmian zachodzących w rzeczywistości społecznej Świebodzic. Pojawiła się przestrzeń stwarzająca możliwość twórczej i pożytecznej działalności na rzecz mieszkańców naszego miasta, szczególnie na rzecz ludzi starszych - bez względu na ich status społeczny i wykształcenie ale zgodnie z ich oczekiwaniami. Pojawiła się szansa na nowe doświadczenia, zdobywanie wiedzy i umiejętności - mówiła Jolanta Sałek.
Członkowie stowarzyszenia już te doświadczenia zdobywają. Ruszyły właśnie zajęcia komputerowe, prowadzone w małych grupkach przez nauczycielki-wolontariuszki. W najbliższym czasie na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 rozpoczną się także zajęcia relaksacyjno-ruchowe a w Zespole Szkół na Osiedlu Piastowskim zacznie działać Dyskusyjny Klub Filmowy.
- Zarząd Stowarzyszenia podjął również rozmowy na temat kursów językowych oraz szeroko pojmowanej turystyki i rekreacji. Planowane są wykłady, prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi - zapowiada Jolanta Sałek. - Będzie się u nas naprawdę dużo działo. Mamy pomysły i jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi w naszym mieście i w naszym rejonie a także wszystkimi instytucjami, którym zależy na aktywizacji społecznej ludzi starszych.


24 listopada 2009 - Szkoła z prawami dziecka

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy przyłączyła się do programu "Szkoła z Prawami Dziecka", w ramach którego pedagog szkoły, Agnieszka August, przeprowadziła lekcje na temat praw dziecka.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w rozmowie, wykonali również piękne ilustracje do najważniejszych, według nich, praw.
Ponadto szkoła obchodziła 20 listopada Dzień Praw Dziecka. Dzieci przyniosły do szkoły balony, na których zapisywały swoje prawa. W związku z tym odbyła się również tematyczna pogadanka z policjantem.


24 listopada 2009 - Przegląd Kabaretów Świetlicowych

W piątek, 20 listopada w świetlicy wiejskiej w Sadach odbył się Przegląd Kabaretów Świetlicowych. Nazwa brzmi bardzo poważnie a tak naprawdę chodziło o to, aby spotkały się dzieci i młodzież z całej gminy i przedstawiły sobie nawzajem oraz publiczności zabawne skecze i krótkie, dowcipne formy sceniczne. Niestety, jednak z nazwy był to przegląd, więc choć bardzo łagodnie, nie mniej jednak prezentacje oceniało jury pod przewodnictwem Renaty Konarskiej, polonistki. W ocenie uczestniczyli również Jadwiga Konstanty oraz Władysław Gołębiowski.
Trzeba przyznać, że instruktorzy w świetlicach wykazali się pomysłowością i znajomością rzeczy. Było na co popatrzeć i czego posłuchać. Od repertuaru lekkiego - formy wizualizacji dowcipu po treści z podtekstem wychowawczym. Wszyscy bawili się doskonale!
Nagrody zdobyli: Świetlica Sady "Tofik", Świetlica Śmiałowice "Bolą zęby", Świetlica Wirki "Pigwa", Świetlica Zebrzydów "Lekcja - Jaki jesteś Mickiewiczu" Wyróżnienia wręczono: Świetlica Gruszów "Zwierzyniec", Świetlica Kątki "Kości Niezgody", Świetlica Klecin "U nas w klasie", Świetlica Tąpadła "Trudne wyrazy" oraz "Brudasek i Kotki" i Świetlica Wiry "Kim chciałbyś być", "Pawełek".
Na pięknej scenie w Sadach zaprezentowało się 38 osób.
W czasie gdy jury obradowało uczestników gości zaproszono na przygotowany przez Panią Bożenę posiłek. Przegląd odbył się w ramach programu "Przyjazna Świetlica Wiejska".


24 listopada 2009 - Moto - Andrzejki - alternatywa dla lania wosku

Moto - Andrzejki to okazja dla wszystkich, pragnących sprawdzić się w jeździe na czas po torze bez konieczności wieloletnich treningów, czy uruchamiania symulatora wyścigów na ulubionej konsoli.
Jedyne czego potrzebujesz to sprawny, zarejestrowany i ubezpieczony samochód, minimum doświadczenia i maksimum zapału do dobrej zabawy. Oczywiście duża chęć rywalizacji i nastawienie na współzawodnictwo mogą pomóc równie mocno, jak dodatkowy bieg, czy zamontowane nitro.
Wyścigi odbędą się w trzech klasach. Najlepsi zawodnicy staną przed szansą zdobycia nagród-niespodzianek. Natomiast wszyscy uczestnicy będą mogli rozgrzać się gorącym napojem, czy posilić kiełbaską.
Jeżeli masz ochotę sprawdzić się i poczuć emocje silniejsze i pewniejsze od wróżb, zjaw się na Torze Rakietowa przy ulicy Rakietowej 39 we Wrocławiu w sobotę 28 listopada o godzinie 9:30.
Zgłoszenia: na torze w dniu imprezy w godzinach 9.30 - 10.45, badania kontrolne - 10.00 - 10.45, zapoznanie z trasą - 10.00 - 10.50 i start o godzinie 11.00.


24 listopada 2009 - Pięknie fotografuje

Maciek Bloch, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach został zwycięzcą Europejskiego Konkursu Fotograficznego, organizowanego przez EUROPE DIRECT - Legnica. Tematyką konkursu było "Moje miasto przyjazne środowisku".
Praca Maćka, zatytułowana "Ekologiczne oczyszczanie miasta", zwyciężyła jednogłośnie. Serdecznie gratulujemy uzdolnionemu licealiście.
Jego prace były już prezentowane szerszej publiczności, m. in. na wystawie plenerowej pod ratuszem.


24 listopada 2009 - "Umiemy Pomagać"

23 listopada, już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 315 zorganizowała międzyszkolny konkurs dla Świdnickich szkół podstawowych z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej "Umiemy pomagać".
Do rywalizacji zgłosiły się drużyny z sześciu szkół. Uczestnicy konkursu pisali test, który potwierdził ich wysoki poziom teoretycznego przygotowania do niesienia pomocy poszkodowanym.
Ocenie jurorów podlegała również część praktyczna, czyli pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że oni rzeczywiście umieją pomagać.
Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Monika Jamro - przedstawicielka Urzędu Miasta, Krystyna Czerniak - pielęgniarka w SP nr 315, Krystian Warecki - przedstawiciel świdnickiego oddziału PCK i dwóch losowo wybranych nauczycieli.
Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 315, drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 105, a trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Rozstrzygnięty został również międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III na najlepszą pracę przedstawiającą sytuacje, w której dzieciom grożą niebezpieczeństwa. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Tomaka z SP nr 1, drugą Magdalena Kołodziejczyk z SP nr 105, a trzecią Angelika Lema z SP nr 315.
Były też trzy wyróżnienia dla: Kacpra Nóżki z SP nr 315, Brajana Wojewody z SP nr 8 i Aleksandry Iwancz z SP nr 1.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 315 Violetta Skibicka, pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu ich wiedzy i umiejętności i wręczyła cenne nagrody, a nauczycielom dziękowała za ich trud wniesiony w przygotowanie uczniów do konkursu.
Organizatorami III Międzyszkolnego Konkursu z zasad udzielania pomocy przedlekarskiej "Umiemy Pomagać" w Szkole Podstawowej nr 315 były - Alina Jasionowicz i Małgorzata Sidoruk.


24 listopada 2009 - "Chatka Puchatka" w Rogoźnicy

W związku z realizacją przez Stowarzyszenie "Mała Szkoła" projektu "Zaczynając od dziecka przedszkolnego, zmniejszamy nierówności edukacyjne. 18 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Punktu Przedszkolnego "Chatka Puchatka" w Rogoźnicy.
Na tą uroczystość przybyły władze gminy Strzegom na czele z Lechem Markiewiczem Burmistrzem Strzegomia, Dyrektorzy Strzegomskich Placówek Oświatowych, instytucji wspomagających przedszkole i szkołę oraz przyjaciół dzieci.
Część artystyczna została przygotowana przez dzieci przedszkolne pod kierunkiem A. Marek i I. Zuchmantowicz. Po obejrzeniu popisów milusińskich odbyło się pasowanie ich na prawdziwych przedszkolaków kolorową kredką oraz uroczyste otwarcie przedszkola poprzez przecięcie wstęgi przez Naczelnika Wydziału Oświaty - Urszulę Podsiadły - Szubert, księdza proboszcza kanonika Franciszka Skwarka, Prezesa Stowarzyszenia "Mała Szkoła" - Danutę Dzikowską oraz najstarszego przedszkolaka Olę Skripkiunas.
Koordynator projektu Maria Kowalczyk wręczyła nauczycielkom klucz do sal przedszkolnych. Na zakończenie na dzieci czekała słodka niespodzianka - płonący tort w kształcie misia.
Burmistrz Strzegomia przekazał czek, a zaproszeni goście zamiast grzechotki i maskotki obdarowali przedszkole paprotkami.


24 listopada 2009 - Szkoła z prawami dziecka

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Świebodzicach przystąpiła do programu UNICEF pn. "Szkoła z prawami dziecka".
W ramach cyklu zajęć dzieci poznały swoje prawa, dostały kolorowe i ciekawe materiały z tym związane.
Ale najwięcej frajdy sprawił wszystkim happening "balony do nieba".
W piątek, 20 listopada, niemal cała szkoła wyszła na podwórko, aby w jednym czasie wypuścić dziesiątki kolorowych balonów. Było mnóstwo radości, pisków i wspólnego recytowania najważniejszych praw, które należą się najmłodszym a które reguluje Konwencja Praw Dziecka.


24 listopada 2009 - Koszykówka gimnazjalistów

W czwartek, 18 listopada dzień po dziewczętach w zawodach piłki koszykowej rozgrywanych w Sali sportowej Gimnazjum nr 3 spotkały się zespoły ze świdnickich gimnazjów.
W rywalizacji najlepszymi okazali się chłopcy z Gimnazjum nr 1 wygrywając wszystkie spotkania i zajmując pierwsze miejsce w turnieju.
Skład zwycięskiej drużyny: Mateusz Krystosiak, Maciej Kukulski, Szymon Łozowicki, Maciej Kulig, Marcin Tworzydło, Przemysław Jurek, Przemysław Chmielarz, Patryk Iwanczyszyn, Paweł Myszałowski.
Kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 4.
Wyłoniono również najlepszy zawodników w zespołach, zostali nimi: Szymon Łozowicki, Michał Rostkowski, Damian Rybarczyk, Konrad Kamiński. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy a zespoły puchary.


24 listopada 2009 - Wierzbna "Piękna Wieś Dolnośląska 2009"

21 listopada w Mościsku w gminie Dzierżoniów odbył się pierwszy finał konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2009". W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele wsi Wierzbna, która została uhonorowana drugim miejscem.
- Na tę okoliczność przygotowane zostało piękne stoisko promujące wieś, które cieszyło się ogromną popularnością - powiedział Grzegorz Osiecki, Zastępca Burmistrza Żarowa, który uczestniczył w uroczystościach. Wystąpiły również dziewczęta z zespołu tańca dawnego "Chiarra Stella".
A na koniec przedstawiciele wszystkich organizacji działających w Wierzbnej odebrali z rąk Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Stanisława Longawy nagrodę.


23 listopada 2009 - XIV Mikołajkowy Turniej Szachowy

6 grudnia w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się XIV Mikołajkowy Turniej Szachowy.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00 i rozgrywać się będą w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej.
Głównym organizatorem turnieju jest sekcja szachowa GLKS w Jaworzynie Śląskiej, a wspomagają ją Dolnośląski Związek Szachowy we Wrocławiu oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej. Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz finansowe.
Ponadto przewiduje się nagrody rzeczowe dla uczestników z gminy Jaworzyna Śląska.


23 listopada 2009 - XXIV Dolnośląska Liga Pływacka

20 listopada wystartowała XXIV Dolnośląska Liga Pływacka klas IV Szkól Podstawowych. Do startu w tych prestiżowych rozgrywkach Dolnego Śląska zgłoszono dwunastoosobową reprezentację UKS SVIDA Świdnica. Zawodnicy startowali na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym i 100 metrów stylem zmiennym. Do Ligi zgłoszono 118 zawodników z najsilniejszych klubów Dolnego Śląska: WKS Śląsk Wrocław, Juvenia Wrocław, Płetwal Polkowice, AZS AWF Wrocław, Koral Wrocław, Rokita Brzeg Dolny, MKP Atol Oleśnica, Wodny Świat Kudowa Zdrój, Manta Jelcz Laskowice, TOP Bolesławiec, Redeco Wrocław, Gigant Wrocław, Wrocławska Sportowa Szkoła Podstawowa 46 oraz reprezentacje UKS SVIDA Świdnica.
Miejsca zawodników SVIDY: Elżbieta Kielka 1 miejsce 50 metrów stylem grzbietowym i 5 miejsce 100 metrów stylem zmiennym, Oskar Kiejzik 2 miejsce 100 metrów stylem zmiennym i 7 miejsce 50 metrów stylem grzbietowym, Maciej Roszak 5 miejsce 50 metrów stylem grzbietowym, Agata Kopycka 8 miejsce 50 metrów stylem grzbietowym, Szymon Gonek 10 miejsce 50 metrów stylem grzbietowym.
Wszyscy zawodnicy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 4.
12 grudnia o godzinie 11.00 na pływalni przy ulicy Równej w Świdnicy odbędą się zawody pod nazwą "Świdnicka Gwiazdka 2009".
W zawodach udział wezmą czołowe kluby Dolnego Śląska oraz kluby zagraniczne.


23 listopada 2009 - Międzyszkolny Turniej Ekologiczny

19 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu odbył się "Turniej Ekologiczny, który stanowił ostatni etap realizowanego projektu ekologicznego: "Jeżeli odpady z głową sortujemy, to przyrodę ratujemy".
Udział turnieju wzięły szkoły i uczniowie wyróżniający się wiedzą ekologiczną i praktyczna. Prezentowali modę ekologiczną, rozwiązywali testy, krzyżówki, quizy oraz wykonywali plakaty o tematyce związanej z segregacją odpadów.
I miejsce zajęła PSP z Goczałkowa - opiekun - Jolanta Jankowska, II miejsce zajęła PSP z Kostrzy - opiekun - Anna Semenowicz, III miejsce zajęła PSP z Olszan - opiekun - Anna Janczak - Róg, IV miejsce zajęła PSP nr 2 w Strzegomiu - opiekun - Jolanta Ratkowska, V miejsce zajęła PSP ze Stanowic - opiekun - Anna Janczak - Róg.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy dla szkół i nagrody indywidualne a nauczyciele podziękowania za przygotowanie drużyn do turnieju. Pomysłodawcą turnieju była - Beata Karkau.


23 listopada 2009 - Konkurs piosenki w SP nr 105

20 listopada w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się konkurs piosenki klas 0-I pod hasłem "Rośliny w jesiennych nutach".
Jest to impreza, która odbywa się co roku i cieszy się wielką popularnością wśród dzieci. Tak było i teraz.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar. Usłyszeliśmy m. in. piosenki o jesieni, warzywach, listkach, jesiennej pogodzie. Uwagę zwracało to, że wszystkie klasy zdecydowały się na wykorzystanie tańców, strojów, rekwizytów, czy instrumentów. Gośćmi szczególnymi były dzieci z najstarszych grup Przedszkola nr 1 i 6. Udział przedszkolaków w konkursie należy już do tradycji szkoły.
Komisja, przyglądająca się prezentacjom klas, zadecydowała, że wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom i zasłużyli na nagrody, którymi były gry planszowe oraz maskotki do dekoracji klas. Wyróżnienie otrzymały dzieci z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 6 oraz uczniowie z klasy 1a. Nasi goście z przedszkoli otrzymali również kolorowanki i słodycze, a po zakończeniu konkursu zwiedzali szkołę.
Mieli okazję poczuć się jak prawdziwi uczniowie, pisząc na tablicy szkolnej swoje imię oraz siedząc w szkolnych ławkach.
Konkurs przygotowały Anna Ambroszkiewicz, Joanna Andrzejewska, Małgorzata Kiszecka-Decowska.


22 listopada 2009 - Kościan zdobyty

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica" wygrali wczoraj 33:29 (14:15) na trudnym terenie w Kościanie i awansowali na trzecie miejsce w tabeli.
Kluczem do zwycięstwa była konsekwentna gra w drugiej połowie meczu.
Losy meczu rozstrzygnęły się w ostatnim kwadransie, kiedy konsekwentnie grający ŚKPR zaczął wykorzystywać dłuższy okres gry w przewadze.
Następne spotkanie świdnicki zespół rozegra już w środę w Grodkowie z Olimpem.


22 listopada 2009 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki pierwszej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej. Chaos - Lew Star 6:0, LS-Świdnica - Stal Świdnica 0:19, Dacco - Gryf Witkowski 3:4, Steak House Sakkara - Gola Witkowski 0:5.
Piłkarzem kolejki został Przemysław Kloc Chaos, najlepszym bramkarzem - Tomasz Styś Chaos.
W tabeli prowadzi Stal Świdnica z 3 punktami. Kolejne miejsca zajmują: Chaos - 3 punkty, Gola Witkowski - 3, Gryf Witkowski - 3, Dacco, Steak House Sakkara, Lew Star i LS-Świdnica bez punktów.
W klasyfikacji "króla strzelców" z sześcioma bramkami prowadzi Michał Mika, 4 gole uzyskał Konrad Pawłowski, 3 - Przemysław Kloc, Roman Pawłowski, Mateusz Kopernicki, 2 - Maciej Morawski, Sebastian Ratajczak, Mariusz Kutela, Krzysztof Goździejewski.


22 listopada 2009 - Najlepsi na Dolnym Śląsku

Wczoraj w Czarnym Borze odbyły się finały dolnośląskie piłki halowej chłopców do lat 15 rozgrywane w ramach X Igrzysk LZS i mieszkańców wsi.
Reprezentacja Gimnazjum w Marcinowicach, reprezentująca strefę wałbrzyską, grająca w składzie: Przemysław Anioł, Michał Duda, Piotr Leżaj, Arkadiusz Łyp, Sebastian Michułka, Beniamin Mytych, Michał Rubaszewski - bramkarz, Oskar Rusin, Tomasz Skowronek - kapitan i Mikołaj Urbaniak odniosła ogromny sukces wygrywając zawody i zdobywając tytuł Mistrza Dolnego Śląska LZS na rok 2009.
W drodze do finału w grupowych rozgrywkach drużyna pokonała zespoły: Wilków "Osiedle Złotoryja" 3:1, UKS "Kamienica" 1:0 i Gimnazjum Jerzmanki 1:0.
W finale gimnazjaliści pokonali drużynę LZS "Miłoradzice" 6:3 będąc jedyną drużyną turnieju, która wygrała wszystkie spotkania. Trenerem piłkarskiej reprezentacji Gimnazjum z Marcinowic jest Władysław Bielecki.


22 listopada 2009 - Czołowa trójka ucieka

W rozegranych dzisiaj meczach Jaworzyńskiej Amatorskiej Lidze Piłki Halowej nie zabrakło emocji. W pierwszym meczu XXL przegrywa z Karoliną 7:14.
Bardzo emocjonujący pojedynek miedzy Gimnazjum Senior a Ziomalami, który zakończył się remisem 7:7. Ciekawie było też w pojedynku Docenianych z Deltą. Na początku meczu po szybkich golach był remis 2:2, ale z biegiem czasu do głosu dochodzą Doceniani. Delta pokazała się na tle lidera przyzwoicie strzelając im 10 bramek.
W ostatnim meczu kolejki grały zespoły składające się z młodych zawodników klubu MKS Karolina. Pierwsi na prowadzenie wyszli Albatrosi prowadząc 2:0, by do przerwy przegrywać 2:6. Po zmianie stron Pędzące Osiołki powiększają swoją przewagę nie dając sobie wydrzeć kolejnego zwycięstwa. wyniki VI kolejki;
XXL Bolesławice - Karolina 7:14,
Gimnazjum Senior - Ziomale 7:7,
Delta Jaroszów - Doceniani Inaczej 10:18,
Pędzące Osiołki - FC Albatros 12:6.
Tabela: 1. Doceniani Inaczej, 2. Pędzące Osiołki, 3. Karolina, 4. Ziomale, 5. XXL Boleslawice, 6. Gimnazjum Senior, 7. Delta Jaroszów, 8. Last-Kam Nowice, 9. FC Albatros.
Czołówka strzelców po sześciu kolejkach - 31 bramek - Borowy (Doceniani), 26 Głogiewicz D. (Karolina), 22 bramki - Ptak (Doceniani), 16 - Charytanowicz M. (Karolina), i Ignatowicz (Doceniani), 15 Krawczyk (Osiołki).


22 listopada 2009 - "Potyczki z Kubusiem Puchatkiem"

19 listopada w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyła się V Międzyszkolna Świetlicowa Spartakiada "Potyczki z Kubusiem Puchatkiem". Imprezę przygotowały panie: Dominika Stefanicka - Stama, Małgorzata Pałamarz i Wioletta Gotowiecka - Kamocka.
W sali gimnastycznej drużyny ze świetlic sześciu świdnickich szkół rozpoczęły sportową rywalizację składającą się z siedmiu konkurencji.
Dzieci m.in. skakały w płóciennych workach, maszerowały na szczudłach, "sadziły" marchewki, ścigały się w zaprzęgach, z dynią oraz tacką na której stał kubek wypełniony wodą. Jedną z konkurencji, która przyniosła najwięcej radości był bieg na miotle.
Wszystkie drużyny mimo zaciętej rywalizacji niemalże do ostatniego tchu, walczyły fair play, dlatego wszystkie grupy zostały nagrodzone równorzędnymi nagrodami - grami edukacyjnymi, dyplomem za uczestnictwo w spartakiadzie i słodyczami.
Na pamiątkę wspólnej zabawy każdy mógł zrobić sobie zdjęcie jako Kubuś Puchatek lub Prosiaczek.


21 listopada 2009 - Wybór przewodniczącego - impas

Klub radnych Wspólnoty Samorządowej uważa, że dla prawidłowej pracy RM nieodzowne jest sprawne powołanie nowego przewodniczącego ,w miejsce pana Michała Szukały, który z powodów osobistych złożył mandat radnego. Niestety, podjęte z naszej inicjatywy w ciągu ostatnich dni próby uzgodnienia z radnymi pozostałych klubów, wspólnego, akceptowalnego rozwiązania nie powiodły się.
Nie została także zaakceptowana nasza propozycja zapewnienia pełnej reprezentatywności wszystkich klubów w prezydium rady. Zgodnie z nią obecnie oraz w kolejnych kadencjach, najliczniejszy klub wskazywałby kandydata na przewodniczącego rady, a pozostałe kluby typowałyby osoby do pełnienia funkcji wiceprzewodniczących. Przy niewielkiej korekcie wysokości diet rozwiązanie to nie zwiększałoby kosztów działalności samorządu.
Szczególnie rozczarowani jesteśmy postawą PiS, z którym związani jesteśmy porozumieniem koalicyjnym. Niestety, koalicjanci nie tylko nie akceptują żadnego kandydata Wspólnoty Samorządowej, ale podjęli w porozumieniu z radnymi opozycji próbę powołania na tę funkcję przewodniczącego swojego klubu pana Krzysztofa Lewandowskiego.
Klub radnych Wspólnoty Samorządowej, najliczniejszy w Radzie Miasta, zawsze z wielkim poczuciem odpowiedzialności desygnował na stanowisko przewodniczącego osoby bardzo dobrze przygotowane do pełnienia tej funkcji, o dużym autorytecie i doświadczeniu samorządowym.
W poprzedniej kadencji funkcję tę pełnił z powodzeniem pan Michał Ossowski, od którego obowiązki przejął pan Michał Szukała. W obu przypadkach kierowanie przez nich radą, pomimo występujących podczas prac napięć i różnic zdań, było wysoko oceniane przez mieszkańców Świdnicy.
Dlatego przekonani jesteśmy, że także obecnie spośród radnych Wspólnoty Samorządowej jest osoba o równie wyokich walorach, która godnie, bezstronnie i gwarantując harmonijne współdziałanie może przewodniczyć Radzie Miasta. Wyrażamy nadzieję, że wystarczająca do dokonania takiego wyboru liczba radnych zechce poprzeć taką kandydaturę i zakończyć obecny impas w pracach miejskiego samorządu.
w imieniu Klubu Radnych WS - przewodniczący Lesław Podgórski


21 listopada 2009 - Świdnicka siatkówka

Mecz o mistrzostwo III ligi siatkówki kobiet świdnickie siatkarki rozegrały dziś w Brzegu Dolnym. Mimo osłabienia zespołu spowodowanego chorobami zawodniczek drużyna wygrała w trzech setach.
MKS Rokita Brzeg Dolny - MKS "Świdnica" - 0:3 w setach 20:25, 23:25 i 24:26.
Kadetki grały dzisiaj w Jaworze.
KS "Olimpia" Jawor - MKS "Świdnica" Świdnica - 3:0 w setach 25:19, 25:19, 25:14.
Świdnicki zespół mając zapewniony finał dolnośląski mógł ten mecz traktować szkoleniowo i pozwolić na grę młodszych zawodniczek.


21 listopada 2009 - I Turniej Zakładów Pracy

21 listopada w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie rozegrany został I Turniej Zakładów Pracy o puchar Mirosława Grebera – Prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" w Wałbrzychu.
Zwycięstwo odniósł zespół AKS Precision Ball Polska Sp. z o.o.
Wyniki końcowe: 1. AKS Precision Ball Polska Sp. z o.o. 9 pkt 13-1
2. Electrolux Poland sp. z.o.o 6 pkt 9-8
3. Steel.s Poland Sp. z o.o. 3 pkt 7-14
4. Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy 0 pkt 4-10
Wspólne zdjęcie zespołów uczestniczących w turnieju I Turniej Zakładów Pracy - zobacz


20 listopada 2009 - Oświadczenie Zbigniewa Chlebowskiego

W związku z przekazami medialnymi, w których łączy się moją osobę ze "sprawą przetargową", oświadczam, że nigdy nie angażowałem się w postępowanie przetargowe na dzierżawę wyciągu narciarskiego na Polanie Sosny prowadzone przez Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. w Niedzicy, ani w żadne inne sprawy związane z tą Spółką.
Jednocześnie informuję, że nie utrzymywałem i nie utrzymuję żadnych kontaktów z Panem Lechem Jancza i Panem Andrzejem Stochem, ani z innymi osobami z ZEW Niedzica S.A.
Ponadto nadmieniam, że nigdy nie interweniowałem w Ministerstwie Skarbu Państwa, ani nie wywierałem jakichkolwiek nacisków na urzędników i funkcjonariuszy publicznych.
W związku z rozpowszechnianiem przez autorów publikacji nieprawdziwych informacji dotyczących mojej osoby, skieruję sprawę na drogę postępowania sądowego.
Zbigniew Chlebowski - Poseł na Sejm RP


20 listopada 2009 - Więcej czasu dla debiutantów

30, 20 i 10 tysięcy złotych - to nagrody przewidziane w konkursie dla absolwentów - "Debiut Gospodarczy". Konkurs ma promować przedsiębiorczość i wspierać ciekawe pomysły. Zgłoszenia można składać do końca listopada.
W konkursie mogą wziąć absolwenci szkół średnich i uczelni wyższych, które ukończyły naukę nie wcześniej niż 36 miesięcy od daty ogłoszenia konkursu i nie podjęły zatrudnienia, uruchamiają działalność gospodarczą po raz pierwszy i są zameldowane w Świdnicy. Osoby chcące wziąć udział w konkursie muszą do 30 listopada złożyć dokumenty w Urzędzie Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49 w pokoju 302 lub 303.
Wymagane dokumenty: kopia świadectwa ukończenia szkoły, uczelni, zaświadczenie, że jest się mieszkańcem Świdnicy (kopia dowodu osobistego), oświadczenie, że wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej oraz koncepcję swojej działalności w formie pisemnej.


20 listopada 2009 - Bank pomaga najmłodszym

Fundacja Banku Zachodniego WBK s.a. od wielu już lat w ramach programu "Bank Dziecięcych Uśmiechów" wspiera szereg inicjatyw mających na celu wyrównanie szans dla dzieci z ubogich rodzin.
W tym roku dzięki "Bankowi Dziecięcych Uśmiechów" paczki mikołajkowe otrzymają dzieci z gminy Strzegom, pochodzące z rodzin o niskim statusie materialnym. Fundacja przeznaczyła na ten cel kwotę 1500 złotych.
- To bardzo ważne, że możemy spełniać marzenia dzieci. Ich uśmiech jest dla nas największym podziękowaniem - mówi dyrektor Banku Zachodniego WBK w Strzegomiu, Lilla Szumin, która odwiedziła Urząd Miejski w Strzegomiu, aby uroczyście wraz z burmistrzem Lechem Markiewiczem podpisać umowę darowizny.
- Jestem wdzięczny za ten piękny gest. Jestem przekonany, że dzięki niemu wielu najmłodszych mieszkańców naszej gminy będzie miało niezapomniane Mikołajki - podkreśla burmistrz.


20 listopada 2009 - Sukcesy zdolnych gimnazjalistów

Stypendystą programu "zDolny Śląsk" ponownie został świdniczanin Piotr Studnicki. A uczniowie z Gimnazjum nr 2 pojadą na szczyt klimatyczny. To nagroda za film z piosenką o... żarówce. Grupa 10 uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków będzie uczestniczyć w Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym w Poznaniu (26 listopada). To nagroda dla autorów najlepszego filmu z województwa dolnośląskiego w ogólnopolskim konkursie na film o oszczędzaniu energii.
"Piosenkę energetyczną" przygotowali nauczyciele: Anna Działak i Magdalena Szczepańska wspólnie z uczniami: Krzysztofem Darukiem, Grzegorzem Dwornikiem, Michałem Gąsiorem, Krystianem Garsteckim i Michałem Szokało. Zdjęcia i montaż trzyminutowego filmu jest również autorstwa gimnazjalisty - Marcina Jastrzębskiego.
Uczniowie potraktowali temat na wesoło, układając żartobliwą piosenkę o żarówce, co zyskało aprobatę jurorów, którzy przyznali uczniom Gimnazjum nr 2 nagrodę drugiego stopnia.
Stypendium w ramach konkursu "zDolnego Śląska" Piotr Studnicki otrzymał w poniedziałek, 16 listopada podczas specjalnej gali w Filharmonii Wrocławskiej. Piotr Studnicki jest uczniem Gimnazjum nr 3. Został uhonorowany za wybitne zdolności artystyczne - Piotr jest uzdolniony plastycznie.
Program stypendialny "zDolny Śląsk" służy znoszeniu barier w dostępie do oświaty oraz wspieraniu uzdolnionej młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego. Istnieje w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień, którego stworzenie zainicjowały w 2001 roku Fundacja Edukacji Międzynarodowej oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jest to pierwszy w Polsce program pomocy najzdolniejszej młodzieży obejmujący swoim zasięgiem całe województwo.


20 listopada 2009 - Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Starosta Zygmunt Worsa oraz Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz spotkali się dzisiaj z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, aby złożyć wszystkim pracownikom socjalnym w imieniu Zarządu Powiatu serdeczne życzenia i podziękowania za trudną i ciężką pracę.
Obecnie przed służbami społecznymi stawia się bowiem wciąż nowe wyzwania. Wymaga się od nich określonych cech osobowości oraz odpowiedniej postawy etycznej. Dużym problemem jest też opór, jaki napotykają podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wiąże się to z koniecznością balansowania na granicy prywatności i wchodzenia w często trudne i zawiłe relacje potrzebującej pomocy rodziny.
Jak trudno sprostać tym wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom dobrze wie każdy pracownik socjalny. Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony w czwartek 19 listopada w świdnickim starostwie był wspaniałą okazją do podziękowania pracownikom socjalnym za ich zaangażowanie i poświęcenie w działalności na rzecz pomocy osobom potrzebującym.


20 listopada 2009 - Uroczystość w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Laureaci nagrody prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury uhonorowani. Specjalne statuetki w czwartek, 19 listopada powędrowały do Bożeny Pytel i Radosława Skowrona.
- Ludzie kultury nie tylko rozwijają sferę duchową świdniczan, pobudzają ich wyobraźnię. Tworzą również dobry klimat, który odczuwają mieszkańcy oraz turyści, a bez którego miasto nie mogłoby się rozwijać. Miasto to nie budowle i drogi, a przede wszystkim ludzie, którzy budują tą niepowtarzalną atmosferę. Cieszę się, że laureaci nagrody kulturalnej mają w tym swój duży udział. Co więcej ważne jest, że Bożena Pytel oraz Radosław Skowron realizowali duże projekty kulturalne, dzięki czemu swoją pasją i zaangażowaniem zarazili bardzo wiele osób - uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Bożenę Pytel nagrodzono za upowszechnianie kultury. Pani Pytel jest pomysłodawczynią i organizatorką projektu "Artystyczne Lato na Placu Pokoju". Ściśle współpracuje ze świdnickimi instytucjami kultury i oświaty, od lat tworzy środowisko artystyczne wokół Kościoła Pokoju.
Radosława Skowrona nagrodzono również za upowszechnianie kultury - organizację wystawy czasowej, międzynarodowej sesji naukowej, redakcję książki, a wszystko to w ramach projektu "Rok Marii Kunic", który przyczynił się do promocji miasta w Polsce.
Czwartkową uroczystość zorganizowano w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Uświetnił ją występ na harfę w wykonaniu Jadwigi Tompińskiej.


20 listopada 2009 - "Dzień Praw Dziecka" w SP - 315

20 listopada w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy obchodzono "Dzień Praw Dziecka" w 20 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych - "Konwencji Praw Dziecka".
Kulminacją wcześniej prowadzonych licznych działań: lekcje o prawach dziecka, konkurs plastyczny i literacki, scenariusze i realizacja filmow, gazetki, ulotki, był apel i happening na ulicach Świdnicy zakończony w Rynku "Balonami do nieba".
Szkoła otrzymała od UNICEF patronat na akcje przeprowadzone tego dnia i ma też prawo do używania logo 20 - lecia Konwencji o Prawach Dziecka na stronie internetowej szkoły oraz w oficjalnych dokumentach szkoły.


20 listopada 2009 - Sesje, narady

23 listopada o godzinie 16:00, w sali nr 7 Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się XXXV sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
25 listopada o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego odbędzie się narada sołtysów.
27 listopada o godzinie 11.00 rozpoczną się obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Sesja odbędzie się w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ulica Armii Krajowej 47.


20 listopada 2009 - "Gminne Pejzaże"

Komisja konkursowa w składzie: Bernadetta Gaik, Władysław Gołębiowski oraz Jadwiga Konstanty oceniła prace, które wpłynęły na konkurs plastyczny "Gminne Pejzaże" o głoszony przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach.
W konkursie wzięło udział w kategorii indywidualnej 50 osób oraz w kategorii prac zespołowych 16 świetlic wiejskich.
W kategorii indywidualnej nagrody główne (dyplom, pendrive i czekoladę) otrzymali: Joanna Anioł - Świetlica Wiejska w Szczepanowie, Anna Sikorska - Świetlica Wiejska w Strzelcach , Dorota Woźna - Świetlica Wiejska w Śmiałowicach, Angelika Babiarz - Szkoła Podstawowa w Wirach, Joanna Furmańska - Szkołą Podstawowa w Strzelcach oraz Klaudia Śmietana - Szkoła Podstawowa w Strzelcach.
Natomiast wyróżnienia otrzymali: Mateusz Legiejew - Świetlica Wiejska w Wirkach, Izabela Juśko - wieś Śmiałowice, Paulina Tręda - wieś Śmiałowice, Maria Pielech - Szkoła Podstawowa w Wirach, Magdalena Wyderka - Szkoła Podstawowa w Wirach, Klaudia Cichoń - Szkoła Podstawowa w Strzelcach, Sara Ilkowska - Szkoła Podstawowa w Strzelcach, Magdalena Kulig - Szkoła Podstawowa w Strzelcach, Roksana Blicharska - Szkoła Podstawowa w Strzelcach, Mariusz Kutyba - Gimnazjum w Marcinowicach.
Za pracę zespołową nagrody główne w wysokości 100 złotych zdobyły świetlice wiejskie w Tąpadłach, w Gruszewie, w Zebrzydowie, w Chwałkowie, w Mysłakowie.
Wyróżnienie Specjalne otrzymały: Świetlica Wiejska w Szczepanowie, Świetlica Wiejska w Goli Świdnickiej oraz Świetlica Wiejska w Śmiałowicach.
Wyróżnienia zdobyły: Świetlica Wiejska w Tworzyjanowie, Świetlica Wiejska w Strzelcach, Świetlica Wiejska w Wirkach, Świetlica Wiejska w Sadach, Świetlica Wiejska w Wirach, Świetlica Wiejska w Klecinie, Świetlica Wiejska w Kątkach i Świetlica Wiejska w Marcinowicach.


19 listopada 2009 - Wygraj z rakiem

18 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych i Rodziny, podczas którego podsumowano realizację programu onkologicznego "Wygraj z rakiem".
Program został zrealizowany ze środków gminy Strzegom, a jego wykonawcą było, wyłonione z przetargu, Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne. Podczas spotkania prezes centrum Dariusz Gajecki opowiedział o przebiegu akcji, do której zakwalifikowano 79 osób. U dwóch osób rozpoznano czynną chorobę onkologiczną, natomiast u dziewiętnastu pacjentów stwierdzono stany przednowotworowe.
- Pacjenci z rozpoznanymi chorobami onkologicznymi zostali skierowani do specjalistycznych ośrodków onkologicznych i poddani dalszej terapii. Biorąc pod uwagę te dane, uważam, że prowadzony na terenie miasta i gminy Strzegom program "Wygraj z rakiem" ma sens merytoryczny. Widzę konieczność kontynuowania go przez kolejne lata. Jestem bardzo zadowolony z możliwości realizacji tej akcji, tym bardziej, że w tak szerokim stopniu medycznym jest to innowacja diagnostyczna na terenie województwa dolnośląskiego - mówił Dariusz Gajecki.
Radni zgodnie podkreślali, że program "Wygraj z rakiem" został bardzo dobrze przyjęty przez strzegomian, którzy doceniają zaangażowanie gminy w tę akcję.
- Ze swojej strony mogę obiecać, że Komisja Zdrowia będzie zabiegała o kontynuację tego programu w latach następnych. Uważam, że nasza gmina może się poszczycić taką inicjatywą. Jest ona czymś szczególnym, ponieważ rzadko zdarza się, aby z gminnych środków finansowano takie programy. W Strzegomiu się to udało. - podkreślała przewodnicząca Komisji, Maria Michalec.
Na zakończenie Dariusz Gajecki podziękował burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi, Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz pozostałym członkom Rady Miejskiej za przyznanie środków niezbędnych do realizacji programu onkologicznego.
Słowa wdzięczności skierował również do lekarzy, którzy wraz z nim włączyli się w akcję - do Anny Sokołowskiej i Krzysztofa Kitajczuka.


19 listopada 2009 - Sympatyczna sówka ambasadorem Świebodzic

Maskotka sowy będzie promować miasto. Właśnie taka propozycja zwyciężyła w konkursie na maskotkę reklamującą Świebodzice.
Do Wydziału Promocji UM nadesłano bardzo wiele prac, nie wszystkie jednak spełniały podstawowy wymóg.
- Chodziło nam o propozycję zwierzątka, które występuje na terenie Świebodzic i okolicy - mówi Marzena Korona-Kruk, kierownik Wydziału Promocji świebodzickiego magistratu. - Najbardziej spodobała nam się sowa, a właśnie jeden z rodzajów tego ptaka - puchacz - ma swoje liczne gniazda w mieście. Więc zdecydowaliśmy jednogłośnie, że sówka świetnie kojarzy się ze Świebodzicami.
Sowę zaproponowały dwie autorki: Patrycja Ślęzak z klasy 5, Publiczny Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi oraz Julia Mikołajczyk z Mamą - klasa 2, Szkoła Podstawowa nr 2.


19 listopada 2009 - Otwarcie Orlika 2012

Strzegomska baza sportowo-rekreacyjna jest systematycznie rozbudowywana. Niepowtarzalny kompleks basenów, nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, boisko "Blisko Boisko" - wszystkie te obiekty już na dobre wpisały się w sportowe życie gminy. 23 listopada o godzinie 12.00 oddany do użytku zostanie kompleks boisk Orlik 2012.
Zagospodarowanie OSiR w Strzegomiu składało się z dwóch etapów: pierwszy etap to budowa nowoczesnych boisk wielofunkcyjnych wraz z budynkiem sanitarno-szatniowym; drugi natomiast to budowa boiska do tenisa ziemnego oraz największego w gminie Strzegom placu zabaw.
Całkowity koszt zadania to niebagatelna kwota 1,5 mln zł. Budowa kompleksu była możliwa dzięki dofinansowania samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" w kwocie łącznej 666 tyś. zł.
Kompleks sportowo-rekreacyjny składa się z:
boiska do piłki nożnej z nawierzchnią z trawy syntetycznej o powierzchni całkowitej 1860 m2,
boiska wielofunkcyjnego (siatkówka, koszykówka) z nawierzchnią poliuretanową o powierzchni ponad 600 m2,
boiska do tenisa o nawierzchni z trawy syntetycznej o powierzchni ponad 650 m2,
zaplecza sanitarno-szatniowego i placu zabaw o powierzchni 685 m2.


19 listopada 2009 - Pojadą na Mistrzostwa Polski

W sobotę w Bytomiu odbył się Puchar Polski Judo - juniorów młodszych. W zawodach wzięło udział dwóch reprezentantów AKS Strzegom - Krystian Biedrzyński i Hubert Kurzej.
Krystian "Buła" Biedrzyński zajął trzecie miejsce nieznacznie przegrywając z triumfatorem całego turnieju Patrykiem Godkiem. Krystian w turnieju stoczył pięć walk z czego dwie wygrał przed czasem. To świetny start Biedrzyńskiego bowiem jest on dopiero pierwszy rok w kategorii młodzika i jeszcze przed nim trzy lata startów w kategorii juniora młodszego.
Młodzicy ze Strzegomia mają przed sobą najważniejszy w tym roku start, to Mistrzostwa Polski młodzików w Pile, które odbędą się 5 grudnia.
Z zawodników przebywających na zgrupowaniu w Zakopanem na Mistrzostwa Polski Młodzików pojadą: Krystian Biedrzyński, Adam Sadowski, Hubert Kurzeja i Stanisław Tomaszewski.


19 listopada 2009 - Dziki w ogródku

Określenie "dziki" do tych leśnych zwierząt przestaje mieć zastosowanie. W świebodzickiej dzielnicy Pełcznica całe stada dzików podchodzą pod posesje mieszkańców, niszcząc ogrodzenia, ogródki, trawniki. Nie reagują na przeganianie, nie boją się ludzi, a czasami zbyt natarczywie wypraszane z przydomowych ogródków - ruszają do ataku.
Sprawa robi się coraz bardziej uciążliwa, władze miasta chcą podjąć działania, niestety przepisy nie dają samorządom narzędzi do interwencji.
- Dziki mieszkają na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, który jest rezerwatem, a zatem są objęte ochroną - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic. - Nie wolno ich płoszyć, nie mówiąc już o odstrzale.
Wiceburmistrz Opaliński we wtorek, 17 listopada, wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez wałbrzyski oddział Polskiego Związku Łowieckiego. Na spotkaniu zastanawiano się, jak poradzić sobie z problemem, bo dotyka on także mieszkańców walbrzyskich dzielnic graniczących z parkiem. Dzików jest coraz więcej, a na dodatkowy odstrzał zgodę może wydać nadleśniczy, na wniosek władz powiatu, na którego terenie występuje problem.
Odstrzał może być wykonany tylko poza rezerwatem i przez licencjonowanych myśliwych. Świebodzice na razie robią więc to, co jest możliwe w ramach kompetencji samorządu. W najbliższym czasie w tych miejscach, którymi najchętniej wędrują do miasta dziki, ustawione zostaną zapachowe odstraszacze. To słupki nasączone substancją, której zapachu zwierzęta nie lubią. Być może zniechęci to przynajmniej część z nich do odwiedzania Pełcznicy. Regulacje prawne w Polsce przyznają prawo do odszkodowania za zniszczenia poczynione przez dziki tylko w uprawach rolnych. Należy je wnosić do kół łowieckich. Niestety, ogródki przydomowe i kwietniki w tej kategorii się nie mieszczą.


19 listopada 2009 - "Wróć bez HIV"

To już 9. edycja imprezy organizowanej w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS. "Rock przeciw AIDS" adresowany jest do świdnickiej młodzieży (uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych), dlatego w tym roku organizatorzy zadbali o to, aby forma obchodów tak ważnego dnia była dla młodego pokolenia bardzo atrakcyjna.
W ramach happeningu przewidziano wspólne (wraz z młodzieżą) przygotowywanie graffiti i prac plastycznych ściśle związanych z tematyką AIDS, a ponieważ wszystkie działania upłyną pod hasłem "Wróć bez HIV" nie zabraknie też szczypty wiadomości dotyczących profilaktyki.
Na pytanie jak ustrzec się przed zakażeniem groźnym wirusem odpowiedzą współorganizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, Świdnicki Ośrodek Kultury, Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy oraz Zarząd Rejonowy PCK w Świdnicy".
- Zachęcamy wszystkich, a przede wszystkich młodych ludzi, którzy chcą być świadomi zagrożenia do wzięcia udziału w happeningu ulicznym i w koncercie. Te punkty programu oraz jeszcze wiele innych elementów Światowego Dnia Walki z AIDS zaplanowano z myślą o tym, aby ustrzec dzisiejszą młodzież przed niepotrzebnymi komplikacjami zdrowotnymi, które wynikają z… niewiedzy - mówi Joanna Chojnowska, koordynator działań "Rock przeciw AIDS" z ramienia Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Szczegółowy program - >>> zobacz


19 listopada 2009 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy od 27 października prowadzi cykl spotkań dla rodziców chcących udoskonalić swoje umiejętności wychowawcze. Zajęcia prowadzone przez psychologów i odbywają się w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" przy ulicy Saperów 27.
W trakcie sześciu spotkań rodzice uczą się jak praktycznie dotrzeć do swojego dziecka, jak radzić sobie z jego trudnym zachowaniem, dorastaniem, codziennymi problemami. Zajęcia są próbą wypracowania nowych sposobów postępowania z własnym dzieckiem.
Pracownicy MOPS mają nadzieję iż będzie to początek cyklicznych warsztatów doskonalących.
21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego i z tej okazji dla Wszystkich Pracowników Socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jak i Pracowników Socjalnych całego powiatu życzenia wytrwałości, w dalszej tak trudnej, a jednak wspaniałej pracy na rzecz ludzi potrzebujących ślą Koleżanki po "fachu".


19 listopada 2009 - Za zasługi dla obronności kraju

Niezwykle miło jest nam poinformować, że pracownikowi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu - pani Bożenie Kuczyńskiej - w uznaniu za zasługi położone w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Obrony Narodowej nadał "Brązowy medal za zasługi dla obronności kraju".
Uroczyste wręczenie medalu nastąpiło 18 listopada w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Świdnicy.
Odznaczenie Bożenie Kuczyńskiej, która na co dzień pracuje w strzegomskim magistracie na stanowisku inspektora ds. wojskowości, wręczyli Wojskowy Komendant Uzupełnień w Świdnicy ppłk Krzysztof Ksztoń oraz burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Nagrodzona nie kryła wzruszenia. - Jestem bardzo wdzięczna i zaskoczona. To naprawdę dla mnie duże wyróżnienie. Dziękuję - mówiła Bożena Kuczyńska.
"Brązowy medal za zasługi dla obronności kraju" odebrała również tego dnia Ewa Szymańska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.


19 listopada 2009 - Świąteczne cudeńka na Rynku

Tradycyjnie w grudniu na placu przed ratuszem w Świebodzicach będzie można kupić świąteczne akcesoria i wypieki.
Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa dwa dni, 12 i 13 grudnia. Pod ratuszem stanie 15 kolorowych, drewnianych domków jarmarcznych, w których będzie można kupić rozmaite, świąteczne produkty.
Będzie to przede wszystkim rękodzieło, anioły z masy solnej, obrazy, stroiki z igliwia, wypieki, potrawy wigilijne, chleb ze smalcem, soki z aronii. Oczywiście, jak zwykle jednym z hitów jarmarku będą ręcznie robione pierniki od naszych sióstr zakonnych z Domu Pomocy Społecznej, będą także piękne przedmioty wykonane techniką decupage, ceramika, biżuteria i wiele innych, atrakcyjnych towarów.
Zakupy będzie można robić w godzinach 10:00-18:00, 12 grudnia (sobota) w godz. 12:00 -14:00 odbędzie się Zabawa Mikołajkowa dla dzieci z udziałem animatorów, od godz. 14:30 do 16:30 prezentować się będą dzieci i młodzież ze Świebodzickiego Ogniska Muzycznego. Natomiast w niedzielę, 13 grudnia, o godz. 12:00 rozpoczną się prezentacje szkół i przedszkoli.
Organizatorem jarmarku jest Urząd Miejski w Świebodzicach, szczegółowych informacji udziela Wydział Promocji UM, tel. 74 666 95 71.


19 listopada 2009 - Żarowska Piłka Halowa - turnieje

W sobotę w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie rozegrany zostanie I Turniej zakładów pracy w piłce halowej o puchar Mirosława Grebera - Prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Rozpoczęcie turnieju - sobota 21 listopada o godzinie 10.00.

Rusza druga edycja Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej Mediator Cup.
Turniej rozgrywany będzie w dwóch ligach, w lidze I i II. Rozgrywki rozpoczną się w sobotę 12 grudnia i potrwają do 13 marca 2010 roku.
Termin zgłoszeń dla I ligi: do 1 grudnia 2009, natomiast dla II ligi: do 5 grudnia 2009 roku.
Regulamin rozgrywek oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.halowka.zarow.info.


19 listopada 2009 - X Żarowski Turniej Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie

Tegoroczny jubileuszowy Turniej Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie pełen będzie niespodzianek gdyż na każdym jego etapie na uczestników czeka wiele atrakcji.
Najistotniejszą niespodzianką jest udział w Turnieju firmy Daicel Safety System Europe Sp. z o.o. działającej w "Podstrefie Żarów" WSSE "Invest-Park". Dzięki przychylności Prezesa Chihiro Aoki oraz przy współpracy z Dominiką Ciarą w zajęciach merytorycznych uczestniczyć będą przedstawiciele firmy, którzy w trakcie prelekcji opowiedzą o zagrożeniach i zasadach bezpieczeństwa.
Treści merytoryczne opracowane między innymi przez fachowców z Daicel Safety System Europe Sp. z o.o. wzbogacą tegoroczny projekt Kalendarza Ucznia, który corocznie przygotowuje Iwona Nieradka i Małgorzata Świtoń w oparciu o prace plastyczne zgłoszone do konkursu.
Laureaci prac plastycznych, których ilustracje zobaczymy w kalendarzu otrzymają indywidualne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Daicel Safety System Europe Sp. z o.o. Szkoły uczestniczące w konkursie otrzymają nagrody finansowe których wysokość zależna jest od zajętego miejsca i tak: za I miejsce - 600 zł, za II miejsce - 400 zł, za III miejsce - 200 zł.
Za zajęcie IV i V miejsca szkoły otrzymają nagrody pieniężne po 100 zł. Daicel Safety System Europe Sp. z o.o. ufunduje nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz 40 t-shirtów. Wybrani przedstawiciele szkół będą mogli zwiedzić żarowski zakład firmy Daicel Safety System Europe Sp. z o.o.
Zwycięska drużyna wraz z laureatami prac plastycznych wyjedzie na nieodpłatną wycieczkę ufundowaną ze środków profilaktycznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.
Pierwsze zajęcia profilaktyczne rozpoczną się już w listopadzie, a konkurs potrwa do mają 2010 roku. Finał konkursu będzie miał miejsce w trakcie przyszłorocznych Dni Żarowa.


19 listopada 2009 - Konkurs historyczny "Polska znów wolna"

Już po raz dziewiąty Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach było organizatorem powiatowego konkursu historycznego "Polska znowu wolna". W organizację zmagań włączyło się także Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz świdnickie III LO.
W tym roku formuła konkursu uległa niewielkim zmianom. Po etapie pisemnym finał poprowadzony był w stylu telewizyjnego teleturnieju "Jeden z dziesięciu". We współzawodnictwie udział wzięli uczniowie z 9 szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu, ale do etapu decydującego przeszło tylko sześć drużyn.
Pytania przygotowali główni organizatorzy: nauczyciele historii ze świebodzickiego liceum: Krystyna Szelewa i Mariusz Motak oraz dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Stanisław Szelewa.
A oto zwycięzcy: I miejsce - Paweł Rzeczkowski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy (60 punktów), II miejsce - Bartosz Czarnotta z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy (50 punktów), III miejsce - Łukasz Richter, Technikum nr 6 w Świdnicy (30 punktów).
O oprawę artystyczną imprezy zadbał chór Pryma Voce z III LO w Świdnicy. Nagrody wręczali dyrektor świebodzickiego Liceum Marek Orłowski oraz Stanisław Szelewa, szef Wydziału Oświaty Starostwa. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym.


19 listopada 2009 - 700-lecie herbu Strzegomia

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej postanowiło uczcić rocznicę herbu Strzegomia. Utrwalanie chlubnych kart historycznych strzegomskiego dziedzictwa kulturowego, sięgającego jeszcze piastowskich korzeni jest dla współczesnego społeczeństwa powinnością oraz dumą z tak wielowiekowej tradycji.
Przez wieki herb Strzegomia podlegał wielu zmianom, jednakże od samego początku jego istnienia widniały na nim podobizny św. Piotra i Pawła. Najstarszy zachowany wizerunek herbu pochodzi z 1309 roku. Znajduje się on w postaci pieczęci woskowej na dokumencie o treści: SI ……V.CI…IUM M.SREGV.." (Pieczęć mieszczan Strzegomia). Obecnie dokument przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Wiedniu.
W tym roku mija 700 lat od wystawienia tego historycznego dokumentu przez mieszczan strzegomskich. Późniejsze dokumenty z tłokami pieczętnymi Strzegomia, które znajdują się w różnych archiwach (m.in. Praga, Berlin) potwierdzają swym obrazem tą najstarszą pieczęć.
- Przedstawiliśmy naszą wizję upamiętnienia 700-lecia herbu burmistrzowi Strzegomia, Lechowi Markiewiczowi, który ją zaaprobował -- mówi prezes TMZS, Edmund Szczepański. - Chcę podziękować burmistrzowi za przyjacielską pomoc oraz aktywne włączenie się w uczczenie tego historycznego jubileuszu.
Chciałbym też podkreślić wielkie zaangażowanie fundatora - Bogdana Solimy oraz Ewy Solimy - autorki projektu. Dziękuję też Janowi Krzeszowowi za artystyczne wykonanie herbów na obelisku. Słowa uznania kieruję też do przewodniczącego RM - Tadeusza Wasyliszyna oraz wszystkich radnych strzegomskich za przegłosowanie "pomocy" w postawieniu granitowego obelisku.
Równie mocne poparcie projektu było wśród członków naszego towarzystwa, a szczególnie dziękuję Antoniemu Larczyńskiemu, który zaangażował się w pilotowanie pomysłu oraz fachowe doradztwo.
Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się jakikolwiek sposób do faktu postawienia przed ratuszem pamiątkowego kamienia z herbem naszego miasta - dodaje Edmund Szczepański.


19 listopada 2009 - Tydzień Edukacji Zdrowotnej

Od 30 listopada do 4 grudnia 2009 roku we wszystkich szkołach podstawowych w mieście trwać będzie Tydzień Edukacji Zdrowotnej. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Bona Fide. W ramach projektu przeprowadzone będą prelekcje edukacyjno- profilaktyczne w klasach IV-VI, dotyczące promocji zdrowia, profilaktyki uzależnień oraz HIV/AIDS.
Pogadanki przeprowadzą edukatorzy ze Stowarzyszenia. - Na podsumowanie zajęć przygotujemy quiz sprawdzający poziom wiadomości. Podczas realizacji programu uczniowie dostaną także pakiety materiałów edukacyjno-profilaktycznych - mówi Wiesława Senczyszyn ze Stowarzyszenia.
Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie indywidualnego konkursu rysunkowego dla uczniów klas IV-VI na temat "Dbam o swoje zdrowie" oraz konkursu grupowego na wykonanie najciekawszej gazetki klasowej, promującej zdrowy styl życia.
Na podsumowanie Świebodzickiego Tygodnia Zdrowia spotkamy się z wyróżnionymi uczestnikami i ich opiekunami 4 grudnia 2009 roku, o godzinie 13.00 w Miejskim Domu Kultury. Na zwycięzców czeka wiele atrakcyjnych nagród.


19 listopada 2009 - Komisja oglądała przejazd w Mrowinach

18 listopada w Mrowinach, odbyło się spotkanie komisji, która dokonała wizji lokalnej stanu torowiska i drogi przy przejeździe kolejowym. Inicjatorem spotkania było PKP, a uczestniczyli w nim również przedstawiciele Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, Urzędu Miejskiego w Żarowie oraz WSSE "Invest-Park".
Przedstawiciele PKP zwrócili uwagę, że jest to już kolejne spotkanie w tym samym miejscu i dotyczy powtarzających się problemów z niszczeniem urządzeń przez przejeżdżające tędy ciężkie samochody dostawcze jadące z podstrefy.
Leszek Michalak, Sekretarz Gminy Żarów zwrócił uwagę na to, że za stan dróg powiatowych odpowiada powiat. Gmina przygotowała, jeszcze w 2000 roku, plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje odsunięcie skrzyżowania od przejazdu i budowę nowego odcinka drogi w kierunku żarowskiej podstrefy. Przebudowy drogi w tym miejscu musi dokonać jej właściciel, czyli Powiat.
Gmina Żarów bardzo chętnie włączy się w tę inwestycję w zakresie przebudowy drogi w kierunku podstrefy. Mamy również wstępne obietnice tego, że firmy wydobywcze korzystające z tej drogi również włączą się w jej przebudowę.
Teraz ruch należy do Powiatu, gdyż to co najważniejsze ze strony gminy - plan zagospodarowania - zostało już zrobione.


19 listopada 2009 - Sukces drużyny piłkarskiej z Gimnazjum w Marcinowicach

11 listopada w Czarnym Borze odbyły się finały strefy wałbrzyskiej piłki halowej chłopców do lat 15 rozegrane w ramach X Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W turnieju wzięła udział drużyna Gimnazjum z Marcinowic reprezentująca, jako zwycięzca eliminacji powiatowych, powiat świdnicki.
Drużyna wystąpiła w składzie: Przemysław Anioł, Michał Duda, Jakub Garbol, Arkadiusz Łyp, Sebastian Michułka, Beniamin Mytych, Michał Rubaszewski, Oskar Rusin, kapitan Tomasz Skowronek i Mikołaj Urbaniak.
W rundzie eliminacyjnej drużyna rozegrała dwa mecze: Gimnazjum Marcinowice - LKS Ostroszowice (7:0) i Gimnazjum Marcinowice - Skalnik Czarny Bór (5:1) co dało I miejsce w grupie i awans do finału.
W finale, po zaciętym meczu, gimnazjaliści z Marcinowic pokonali drużynę z Jaczkowa 1:0 zostając zwycięzcą turnieju i mistrzem strefy wałbrzyskiej, awansując jednocześnie do finału dolnośląskiego, który zostanie rozegrany 21 listopada również w Czarnym Borze.
Trenerem reprezentacji piłkarskiej Gimnazjum jest Władysław Bielecki.


19 listopada 2009 - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Ten słynny cytat z poezji ks. Jana Twardowskiego, będziemy mogli usłyszeć z ust wybitnego aktora Jana Nowickiego, który wcieli się w postać kapłana, podczas spektaklu poetycko - muzycznego pt. " Z obłoków na ziemię".
Tematem tego spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata.
Spektakl obejrzeli już m.inn. widzowie RPA, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Jan Nowicki oraz muzycy Marek Stryszowski - saksofony, flet prosty, śpiew, Cezary Chmiel - syntezatory, Krzysztof Bodzoń - kontrabas elektryczny, tym razem zaprezentują się świdnickiej widowni podczas spektaklu, który odbędzie się 21 listopada o godzinie 19.00 w świdnickiej Katedrze.


19 listopada 2009 - Gimnazjalna koszykówka

18 listopada w sali sportowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbyły się zawody Piłki koszykowej dziewcząt szkół gimnazjalnych w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego".
Dziewczęta z jedynki wygrały wszystkie spotkania i zajęły pierwsze miejsce w turnieju. Zagrały w składzie: Marta Kowalczyk, Ada Niedźwiecka, Anna Jasionowicz, Mariola Lewandowska, Alicja Słowikowska, Ewa Czerniak, Anna Bodzioch, Nikola Budkiewicz.
Bardzo wyrównane spotkanie zagrały dziewczęta z dwójki i trójki. Jednym punktem wygrał zespół Gimnazjum nr 3, jak się później okazało był to mecz decydujący o drugim miejscu.
W zawodach zwyciężyły dziewczęta Gimnazjum nr 1 wyprzedzając zespoły Gimnazjum nr 3, kolejne miejsca zajęły Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4.
Zwycięskim zespołom przypadły w udziale pamiątkowe dyplomy i puchary. Dyplomami nagrodzono również najlepsze zawodniczki w swoich drużynach, były nimi: Anna Jasionowicz, Magdalena Żuk, Jagoda Staropilna i Anna Zięba.


18 listopada 2009 - Jedni z wybranych sprawdzili się, inni nie

Mijają trzy lata od ostatnich wyborów samorządowych. Wtedy to wybieraliśmy swoich przedstawicieli do różnych szczebli władzy.
Jedni z wybranych sprawdzili się w dalszej swojej pracy, inni nie.
Dziś dajemy Państwu możliwość poparcia tych pierwszych oddaniem na nich głosu lub nie dając takiego, ostrzec pozostałych i przypomnieć, że został ostatni już rok na wykazanie się pracą dla całej społeczności.
186 osób, pełniących w gminach, miastach czy powiecie funkcje radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów możecie Państwo ocenic biorąc udział w naszej "zabawie". Ocenic możemy też parlamentarzystów ziemi świdnickiej. Wybierz osobę, zaznacz ją i zagłosuj.


18 listopada 2009 - Bieg "Dekoria" doceniony i wyróżniony przez biegaczy

Koniec roku jest świetnym momentem na wszelkie podsumowania i wyciągnięcie wniosków z tego co się zdążyło wydarzyć.
Podobnego zdania byli redaktorzy ogólnopolskiego portalu biegowego "Maratony Polskie", którzy kolejny raz zorganizowali wybory najlepszych biegów 2009 roku. Pierwszy Świdnicki Bieg Dekoria został nominowany w dwóch kategoriach, a mianowicie jako debiut i wyróżnienia roku. Decyzję o wyborze najlepszych imprez mijającego roku kierownictwo serwisu oddało w ręce biegaczy. Użytkownicy portalu w dniach od 1 do 8 listopada oddawali swoje głosy na wybrane biegi...
Świdniccy organizatorzy po cichu liczyli na docenienie Biegu Dekorii przez wymagające rzesze doświadczonych zawodników. Pokładane nadzieje zostały urzeczywistnione i w ten sposób pierwszy Świdnicki Bieg Dekoria otrzymał Wyróżnienie 2009 roku.
Klub "Hermes" dziękuje wszystkim osobom które skorzystały z zaproszenia i wzięły udział w Dekorii, oraz zechciały oddać swoje głosy na świdnicki bieg.


18 listopada 2009 - Dzień Pracownika Socjalnego

W najbliższą sobotę 21 listopada obchodzić będziemy w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego. To wspaniały moment na wyróżnienie ich pracy, dostrzeżenie roli i znaczenia służby dla społeczeństwa. To także pewien sposób promowania zawodu pracownika socjalnego.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Starosta Zygmunt Worsa spotka się 19 listopada o godzinie 8.30 w siedzibie świdnickiego starostwa z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, aby złożyć wszystkim pracownikom socjalnym w imieniu Zarządu Powiatu życzenia i podziękowania za trudną i ciężką pracę.
Obecnie przed służbami społecznymi stawia się bowiem wciąż nowe wyzwania. Wymaga się od nich określonych cech osobowości oraz odpowiedniej postawy etycznej. Dużym problemem jest też opór, jaki napotykają podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wiąże się to z koniecznością balansowania na granicy prywatności i wchodzenia w często trudne i zawiłe relacje potrzebującej pomocy rodziny.
- "Oczekiwania społeczne wobec pracowników socjalnych sa bardzo duże. Dobry pracownik socjalny to taki, który posiada zdolność rozumienia drugiego człowieka, głęboką wrażliwość, budzi zaufanie, jest tolerancyjny i solidaryzuje się z ludźmi potrzebującymi. Jednocześnie zawód ten wymaga dobrej kondycji psychicznej i umiejętności odpowiedniego dystansowania się do problemów społecznych. Przemoc, cierpienie, bieda - to codzienna rzeczywistość pracownika socjalnego, który musi umieć sobie z tym poradzić." - mówi Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy
Jak trudno sprostać tym wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom dobrze wie każdy pracownik socjalny.


18 listopada 2009 - Mieszkańcy Powiewiórki dziękują świdniczanom za remont

Skład drewna na konstrukcję i gont na dach. Tak wygląda przykościelny plac w Powiewiórce. W tej małej świątyni ochrzczony został Marszałek Polski Józef Piłsudski. W ratowanie kościoła półtora roku temu włączyła się Świdnica i dolnoślązacy, dzięki zebranym pieniądzom ruszyły prace.
- Wielkie podziękowania dla mieszkańców Świdnicy, Dolnego Śląska, którzy nie zapomnieli o nas. To świadectwo ludzi, którzy włączyli się w ofiarę dla nas mimo, że mają swoje kłopoty, trudności i wydatki. To wielkie świadectwo tych ludzi dla naszej wspólnoty. Wizyta w Świdnicy 11 listopada i doświadczenie tego dobra było dla mnie wielkim wzruszeniem i pokazaniem przyjaźni - mówił podczas niedzielnej mszy w Powiewiórce (15 listopada) ks. Jan Czerniawski, proboszcz parafii św. Kazimierza. Zaprezentował wiernym z Powiewiórki ogromny symboliczny czek, przekazany w Świdnicy.
W Powiewiórce w miniony weekend gościli przedstawiciele miasta i Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miasta, którzy koordynowali zbiórkę pieniędzy na litewską świątynię.
Z wizji przeprowadzonej na miejscu wynika, że jedna połać dachu w trzech czwartych została już ułożona. Zbutwiałą konstrukcję przykrytą eternitowymi płytami zastąpił nowy dach kryty modrzewiowym gontem. - Prace mają się zakończyć przed świętami Bożego Narodzenia. To wielka dla nas radość, że Polacy od was, pomagają Polakom mieszkającym na Litwie. Gdyby nie ten remont, to podczas deszczy kapałoby nam na głowę. Wielkie Bóg zapłać dla was - mówi Maria Palińska, która opiekuje się kościołem w Powiewiórce.
Na akcję "Świdnica dla Powiewiórki" z Polski przekazano w sumie 118 tys. zł. Dodatkowo Kuria Wileńska wyasygnowała na prace remontowe 100 tys. litów (ok. 120 tys. zł).


18 listopada 2009 - Pomoc sąsiadom ze wschodu

W związku z wystąpieniem pandemii grypy na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż rozpoczął akcję zbierania pieniędzy aby pomóc sąsiadom ze wschodu.
Pomoc realizowana będzie poprzez zapewnienie środków do dezynfekcji, leków, sprzętu medycznego, materiałów ochrony osobistej oraz pokrycie kosztów ewentualnego transportu darów z Polski na Ukrainę, przy czym w przypadku, gdy możliwy będzie transport darów z Polski, część funduszy może zostać wydana w kraju na odtworzenie zapasów magazynów interwencyjnych Polskiego Czerwonego Krzyża.
Mieszkańcy Świdnicy mogą pomóc dokonując wpłat na specjalne konto bankowe o numerze 31 1160 22 02 0000 0001 5018 6995 z dopiskiem " Ukraina Pomoc".
Pomoc możliwa jest również poprzez datki do zaplombowanych puszek podczas zbiórki, którą organizuje Zarząd Rejonowy PCK w Świdnicy.
2 grudnia po godzinie 14.00 wolontariusze ZR PCK będą kwestować w Świdnicy na rzecz Ukrainy.


18 listopada 2009 - Kolejna ulica po remoncie

Strzegomskie ulice zmieniają swój wygląd. Ukończone zostały prace na ulicy Wyspiańskiego.
Od sierpnia tego roku trwał na ulicy Wyspiańskiego gruntowny remont.
Środki z budżetu gminy przeznaczone na tę inwestycję wyniosły 236 tysięcy.
Położona została zupełnie nowa nawierzchnia drogi. Od teraz pokrywa ją kostka kamienna. Chodniki po obu jej stronach zostały natomiast w całości wykonane z kostki betonowej. Całość prac wykonał strzegomski Zakład Usług Komunalnych.


17 listopada 2009 - Pogotowie najlepsze na Dolnym Śląsku

SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy uzyskało trzeci wynik w kraju i pierwszy na Dolnym Śląsku w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Medycznego Perły Medycyny 2009.
Już po raz trzeci Kapituła Konkursu nagrodziła najlepsze zakłady opieki zdrowotnej i firmy działające na rynku medycznym. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 14 listopada w Warszawie podczas Wielkiej Gali. W konkursowe szranki stanęło ponad 60 uczestników.
Zgodnie z celem konkursu nagrodzeni zostali ci, którzy zakresem swojej działalności oraz przy udziale kompetentnego personelu wpływają na poziom oferowanych usług - ich dostępność i jakość, mając przy tym na uwadze bezpieczeństwo pacjentów.
- "Rywalizacja była bardzo zacięta, bowiem wszyscy nominowani reprezentowali bardzo wysoki poziom. Wyprzedziły nas tylko stacje pogotowia z Warszawy i Konina." - mówi dyrektor pogotowia Zbigniew Kołodziejczyk. - "Zajęcie trzeciego miejsca w Polsce w kategorii ratownictwo medyczne i transport sanitarny jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i świadczy o tym, że kierunek rozwoju jaki obraliśmy jest właściwy."
Tak jak co roku uczestnicy konkursu oceniani byli m.in. przez pryzmat danych ekonomicznych i statystycznych oraz dokonań i osiągnięć na przełomie dwóch pełnych lat 2007-2008. Oceniano m.in. działania zakładu w realiach rynku medycznego pod kątem wdrażania systemów jakości, struktury zatrudnienia, szkolenia kadry zarządzającej i pracowników, inwestycji wspomagających konkurencyjność i rozwój oraz innowacyjność. Kapituła Konkursowa przy ocenie brała pod uwagę także dotychczasowe osiągnięcia, aktywność w środowisku medycznym, przestrzeganie zasad etycznych, ważne były opinie pacjentów oraz działania na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia.
- "Pogotowie swój sukces zawdzięcza wieloletniej, ciężkiej i pełnej oddania pracy chorym. Nie byłby on z pewnością możliwy, gdyby nie inwestycje w postaci nowych karetek, które w ostatnich latach zakupiliśmy ze środków unijnych i budżetu powiatu. Pogotowie swój sukces zawdzięcza także profesjonalnie przygotowanej kadrze." - mówi wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Konkurs Perły Medycyny jest formą promowania najlepszych zakładów opieki zdrowotnej i przyczynia się do podnoszenia poziomu świadczonych usług w służbie zdrowia. Wyłonieni przez Wysoką Kapitułę laureaci z całego kraju, są prawdziwymi perłami w naszej opiece zdrowotnej.


17 listopada 2009 - Dyskutowano w gminie

Dzisiaj w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Świdnica.
Radni podczas sesji głosowali między innymi za zmianami uchwał w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica, dokonali zmian budżetu gminy na 2009 rok.
Podjęto decyzję w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych. Dyskutowano również nad zmianami statutu Gminy Świdnica.


17 listopada 2009 - "Fotowystawa" - Jičín w obiektywie

Jeszcze do 26 listopada można obejrzeć wystawę zdjęć Jičína i okolic, która prezentowana jest w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wystawa fotograficzna to kolejny element promocji tego czeskiego regionu w Polsce. Zorganizowana została w ramach projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki!" realizowanego przez Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín.
Głównym celem projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki!" jest ożywienie ruchu turystycznego po obu stronach granicy, a także promocja partnerskich regionów.
Miasto Jičín leży w odległości ok. 120 kilometrów od Świdnicy. Jest to niewielkie miasto liczące 17 tysięcy mieszkańców, które stanowi administracyjne, kulturalno - historyczne i turystyczne centrum regionu.
-"Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą Prachovské skály ze śladami osadnictwa prehistorycznego, będące jednocześnie bramą do przepięknej części Czech, zwanej Czeskim Rajem." - relacjonuje Agnieszka Nocuń - Jurek, z biura promocji świdnickiego starostwa, odpowiedzialna za realizację projektu -"Do miejsc wartych odwiedzenia należą także: gotycki zamek Kost, ruiny zamku Trosky, pałace Humprecht i Staré Hrady, pozostałości zamków Pařez, Kumburk i Bradlec." - dodaje.
To właśnie tam urodzili się pisarze Josef Štefan Kubin i Karl Kraus oraz kompozytor Josef Bohuslav Foerster. Wybitną osobowością miasta jest również pisarz Václav Čtvrtek, który stworzył bajkowe postacie szewca, a później rozbójnika Rumcajsa, jego żony Manki i synka Cypiska.
Do bogatej tradycji kulturalnej nawiązuje organizowany corocznie Festiwal "Jičín - miasto bajki" i wznowione niedawno "Dni Valdštejnskie". Miasto ma do zaoferowania również inne atrakcje, liczne szlaki spacerowe i do przejażdżek konnych oraz wycieczki lotnicze.


17 listopada 2009 - Wpadli...

Nawet do 12 lat więzienia grozi trzem osobom, zatrzymanym przez świdnickich policjantów za rozbój na starszej kobiecie. Jedna ze sprawczyń podszyła się za pracowniczkę administracji. Napastnicy próbowali ukraść pieniądze i biżuterię. Uciekając wpadli prosto w ręce funkcjonariuszy. Dwoje z nich zostało już tymczasowo aresztowanych.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy powiatowej w Świdnicy zatrzymali trzy osoby, podejrzane o rozbój na starszej kobiecie. Zatrzymani to 45 - letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 22 i 52 lat. O wcześniejszym, nienaturalnym zachowaniu tej trójki policjanci otrzymali informację od funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy zauważyli ich na monitoringu znajdującym się w mieście. Osoby te poruszały się po jednej z ulic bez wyraźnego celu.
Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy skierował na miejsce policjantów z wydziału kryminalnego. Gdy funkcjonariusze dojechali we wskazany rejon, usłyszeli krzyki kobiety, dochodzące z okien jednego z tamtejszych mieszkań. Natychmiast wbiegli na klatkę schodową, zatrzymując podejrzanych na gorącym uczynku.
Jak ustalili policjanci, młodsza z kobiet weszła do mieszkania starszej pani, podając się za pracownika administracji. Oświadczyła, że musi sprawdzić centralne ogrzewanie. Gdy była już w środku, za nią wtargnęli do mieszkania mężczyzna i druga kobieta. Sprawcy usiłowali obezwładnić pokrzywdzoną prześcieradłem. Chcieli ukraść pieniądze i biżuterię. Starsza pani jednak broniła się i głośno krzyczała. Spłoszeni napastnicy uciekając, wpadli na schodach prosto w ręce policjantów. Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu.
Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego zdarzenia, w tym czy zatrzymani nie mają na koncie jeszcze innych tego typu przestępstw w innych miejscach na terenie kraju. Wobec 22 - letniej kobiety zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Pozostałe dwie osoby zostały już tymczasowo aresztowane na okres 3 miesięcy. Druga z kobiet okazała się też być poszukiwaną do odbycia kary za wcześniejsze przestępstwa.
Teraz za czyn, którego sprawcy się dopuścili, grozi im kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.


17 listopada 2009 - Filmy świdniczan w sieci

W konkursie ogłoszonym przez MillionYou.com, zatytułowanym "Buntownik bez powodu" pierwsze miejsce i nagrodę 2500 złotych zdobył za film "Fi50 na 60 iloraz hłasko" świdniczanin - Krzysztof Światowy. Autorowi filmu gratulujemy a czytelników zapraszamy do obejrzenia - >>> zobacz

11 listopada podczas II Biegu Niepodległości w Świdnicy wiele osób robiło zdjęcia, byli wśród oglądających to wydarzenie i tacy, którzy je filmowali. Jedną z osób, która zrobiła film z tego biegu jest Krzysztof Michel ze Świdnicy. Film zamieszczony został na YouTube - >>> zobacz


17 listopada 2009 - Żywność dla mieszkańców Gminy Żarów

Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie informuje, iż w dniach 25-27 listopada w godzinach od 8.00 - 15.00 w ramach programu PEAD wydawana będzie żywność na plebanii parafii rzymsko-katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie przy ul. Mickiewicza 8.
Żywność, w pierwszej kolejności, trafi do osób, które korzystają ze świadczeń pomocy społecznej i figurują w rejestrze świadczeniobiorców żarowskiego ośrodka (tzn. spełniają kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania pomocy żywnościowej, tj. 715,50 zł - dla osoby samotnej, 526,50 - dla jednego członka rodziny).
Informacje o tym, czy dana rodzina znajduje się na liście upoważniającej do odbioru żywności można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Armii Krajowej 54, pokój nr 3.
Żywność unijna dzięki inicjatywie Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie zostanie przekazana przez Wrocławski Bank Żywności za formalnym pośrednictwem Stowarzyszenia "Nasze Dzieci - Wspólna" Szkoła w Zastrużu.
Ponad 35 ton żywności do blisko tysiąca osób - najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy. Akcja będzie możliwa dzięki Jadwidze Sośniak - Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Wodnych i Ekologicznych "Eko-Wod" ze Świdnicy, która zapewniła nieodpłatne przewiezienie żywności z Wrocławia do Żarowa.


17 listopada 2009 - Są w finale

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Kram z wierszami.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas drugich, którzy zaprezentowali wiersze znanej i lubianej przez dzieci poetki Wandy Chotomskiej.
Do finału międzyszkolnego, który odbędzie się 26 listopada 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, przystąpią tylko dwie nagrodzone recytatorki eliminacji szkolnych: Katarzyna Szczepanik z klasy 2a i Weronika Wąsowska z klasy 2c.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Organizatorkami szkolnych eliminacji były nauczycielki klas drugich: Joanna Kurzawa, Joanna Andrzejewska i Anna Traczyk. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w międzyszkolnym finale.


16 listopada 2009 - Stanisław Nicieja Honorowym Obywatelem Strzegomia

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu radni podjęli uchwałę w sprawie nadania imienia Honorowego Obywatela Strzegomia profesorowi Stanisławowi Niciei.
Profesor Nicieja jest wybitnym historykiem i rektorem Uniwersytetu Opolskiego. Swoją postawą zawsze promuje Strzegom. Warto podkreślić, że Stanisław Nicieja utożsamia się z miastem, z którego pochodzi, a jego pozycja w świecie nauki jest niezaprzeczalna.
Profesor nigdy nie zapomina o Strzegomiu i zawsze darzy go ogromnym sentymentem.
Stanisław Nicieja, otrzymując zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia znajdzie się w gronie takich osób, jak: Walenty Wyrwa, Stanisław Siwiec, Stanisław Targosz Edward Forski oraz Krzysztof Stelmach.


16 listopada 2009 - Certyfikaty dla odpowiedzialnych sklepów

Dwanaście świdnickich placówek handlowych, w których dwukrotnie odmówiono sprzedaży alkoholu niepełnoletnim, otrzymało honorowy certyfikat "Odpowiedzialny Lokal".
Badania metodą "tajnego klienta" przeprowadziło na zlecenie władz miasta Ogólnopolskie Stowarzyszenie "RoPSAN - Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim" z Warszawy. W lipcu stowarzyszenie odwiedziło ponad 100 punktów sprzedających alkohol w Świdnicy. Jedynie w 12 z nich przestrzegano przepisów zakazujących sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim - zażądano okazania dowodu osobistego i przy jego braku odmówiono sprzedaży.
Ważne jest, by dorośli, a szczególnie sprzedawcy, pamiętali, jak niebezpieczne jest spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie. Wiele ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań ma miejsce właśnie po wypiciu piwa czy wódki. - mówi prezydent Wojciech Murdzek.
Ten problem społeczny powinniśmy rozwiązywać wspólnie. Dlatego zachęcam wszystkich świdniczan, by reagowali, gdy niepełnoletnim sprzedawany jest alkohol. Jestem przekonany, że dzięki naszej aktywnej postawie zmniejszy się dostępność alkoholu dla młodych ludzi. To natomiast przełoży się na mniejszą ilość zniszczonych ławek, lamp i elewacji, naprawa których kosztuje nas wszystkich, a co najważniejsze wielu rodziców nie będzie musiało się martwić, że ktoś z kolegów namówi ich dziecko na wypicie alkoholu.
Wyróżnione punkty: Sklep spożywczy "Netto", "Gradan", Sklep monopolowy, ul. Żeromskiego, Sklep spożywczy "Kaja", Sklep spożywczo-monopolowy "Malina", Sklep "Ramaja", Polska Sieć Handlowa "Tursbud", Delikatesy "Max", Pawilon handlowy "Haris", Sklep "AS", Sklep z napojami "Mieszko", Pizzeria "Piątka".
Za badania miasto zapłaciło 20 tysięcy złotych.


16 listopada 2009 - Świebodziczanin "Społecznikiem Regionu 2009"

Paweł Bobrowski, 18-latek ze Świebodzic, został tegorocznym laureatem Nagrody Zamku Książ w kategorii "Najlepszy Społecznik regionu wałbrzysko - świdnickiego". Tytuł przyznała Kapituła Konkursowa w składzie: Piotr Kruczkowski - Prezydent Miasta Wałbrzycha, Wojciech Murdzek - Prezydent Świdnicy, Jerzy Tutaj - Prezes Przedsiębiorstwa Zamek Książ Sp. z o.o.
Przyznano także nagrody i wyróżnienia w kategorii "Aktywny Człowiek III wieku regionu wałbrzysko - świdnickiego" oraz "Najlepszy Student regionu wałbrzysko - świdnickiego".
Kandydaturę Pawła do Nagrody Zamku Książ zgłosił świebodzicki magistrat. Powód? Licealista nauczył świebodziczan regularnego oddawania krwi. Od 2007 roku Paweł cyklicznie organizuje w swoim mieście zbiórki krwi, w których bierze udział po kilkadziesiąt osób. Od niedawna rozszerzył swoją akcję także na okoliczne miasta, np. organizując zbiórki w Jaworzynie Śląskiej czy Kamiennej Górze.
Paweł robi to wszystko społecznie, w dodatku ucząc się w Warszawie. Wspomagają go liczne instytucje, m. in. Urząd Miejski w Świebodzicach. Krew pobierają pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha.
- Gratuluję Pawłowi nagrody, robi coś naprawdę ważnego i cieszę się, że tak wiele osób w mieście zaczęło właśnie dzięki niemu regularnie oddawać ten najcenniejszy lek - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Uroczyste wręczenie statuetek Nagrody Zamku Książ 2009 odbędzie się 20 listopada o godzinie 17.00 w Sali Maksymiliana w Zamku Książ.


16 listopada 2009 - XXI Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną w Strzegomiu

Od wielu lat Strzegom wypełnia się młodzieżą przybywającą z różnych regionów naszej diecezji, aby śpiewem i muzyką grać dla większej chwały Boga.
W tym roku Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną odbyły się w Sali Widowiskowej SCK 15 listopada.
Spotkania miały charakter przeglądu i wzięło w nich udział jedenaście chórów, zespołów i solistów: Chór Św. Cecylii i Zespół Wokalno-Muzyczny "Retros" ze Strzegomia, Chór "Kanon" z Dzierżoniowa, Schola Dziecięca "Mróweczki" z Mrowin, Zbigniew Ciesielski z Ujazdu Górnego, Koło Wokalne z Olszan, Chór Parafialny ze Stanowic, Ola Myszczyszyn i Wiktoria Rakoczy ze Strzegomia, Zespół wokalny "In Live": Natalia Rydwańska, Paulina Borodyń, Natalia Siewiera ze Strzegomia "Grzmiące Kije Band" ze Strzegomia oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny "Jeruzalem" z Jaroszowa.
Publiczność dopisała, a koncert był wspaniałym momentem, aby zatrzymać się i oddać refleksji, zadumie nad sensem życia oraz nad wielkim ponadczasowym przesłaniem miłości.
Zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu Świdnickiego za przyznane środki finansowe zostały zakupione pamiątkowe albumy na zdjęcia, które wręczono trzem chórom i trzem zespołom wokalnym. Pozostali wykonawcy otrzymali nagrody ufundowane przez Strzegomskie Centrum Kultury.


16 listopada 2009 - Wymiana opinii, poglądów i kto wie, co jeszcze...

26 listopada o godzinie 10:00 w Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy przy ulicy Budowlanej 10 otwarta zostanie "Konferencja B2B".
Konferencja potrwa do 27 listopada.
Będzie to wspaniała okazja, by wspólnie zastanowić się nad możliwościami oraz zagrożeniami, które pojawiają się w obecnych realiach biznesowych.
Da to również okazję do bliższego poznania się z lokalnymi współpracownikami z innych organizacji, wymianę opinii, poglądów i kto wie, co jeszcze...


16 listopada 2009 - Święto Niepodległości w Dobromierzu

91. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu świętowali 13 listopada w sali widowiskowej GOKSiR na uroczystym apelu.
Wbrew przesądom, że trzynastego w piątek przydarzają się różne pechowe sytuacje, wszystko udało się znakomicie.
Swą obecnością zaszczycili uroczystość, dodając jej jeszcze większej rangi, kombatanci, Weronika Sadowska, Antonina Szozda i Stanisław Broszczak, którym dzieci podziękowały wręczając symboliczną różę.
Hołd twórcom niepodległego państwa polskiego uczniowie złożyli poprzez recytację poezji patriotycznej.
W repertuarze zaśpiewanym przez Paulinę Maciejczuk, a wykonanym przy akompaniamencie Krzysztofa Łapko, znalazły się najpiękniejsze polskie pieśni: "Marsz, marsz Polonia", "Biały krzyż", "Rota", "Rozkwitały pęki białych róż".
Wszystko to sprawiło, że obecnym udzielił się podniosły nastrój uroczystości. Polały się też łzy wzruszenia.


16 listopada 2009 - Sybiracy będą mieli swój pomnik

Zarząd Koła Sybiraków w Strzegomiu zwrócił się z prośbą o wskazanie na terenie miasta miejsca do ustawienia pamiątkowego obelisku będącego wyrazem upamiętnienia 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i masowych deportacji ludności z Kresów Wschodnich do Drugiej Rzeczypospolitej przez Związek Radziecki.
W związku z tym na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o zmianie dotychczasowego napisu: "W XV-tą rocznicę powstania Polski Ludowej Miasto Strzegom lipiec 1959 r." istniejącego na pomniku znajdującym się u zbiegu ulic Św. Anny - Aleja Wojska Polskiego w Strzegomiu poprzez zamontowanie dwóch tablic o treści:
"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie"
"To Dla Was Bezimienne Polskie Matki Sybiraczki W 70 Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej i Pierwszej Deportacji Polaków na Sybir - Sybiracy Ziemi Strzegomskiej - Wrzesień 2009".
Pomnik, który zmieni swoje oblicze, pozwoli na godne upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń, jakimi były II Wojna Światowa i zsyłki na Sybir.


16 listopada 2009 - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Ten słynny cytat z poezji ks. Jana Twardowskiego, będziemy mogli usłyszeć z ust wybitnego aktora Jana Nowickiego, który wcieli się w postać kapłana, podczas spektaklu poetycko - muzycznego pt. " Z obłoków na ziemię".
Tematem tego spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata.
Spektakl obejrzeli już m.inn. widzowie RPA, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Jan Nowicki oraz muzycy Marek Stryszowski - saksofony, flet prosty, śpiew, Cezary Chmiel - syntezatory, Krzysztof Bodzoń - kontrabas elektryczny, tym razem zaprezentują się świdnickiej widowni podczas spektaklu, który odbędzie się 21 listopada o godzinie 19.00 w świdnickiej Katedrze.


15 listopada 2009 - Dolnośląski Finał Piłki Siatkowej Kobiet - LZS

W Twardogórze odbył się dzisiaj Dolnośląski Finał Piłki Siatkowej Kobiet - LZS. W finale wystartowało osiem zespołów, byli to finaliści eliminacji strefowych.
Turniej zakończył się zwycięstwem siatkarek MKS Świdnica, które wygrały wszystkie spotkania reprezentując powiat świdnicki.
Kolejne miejsca zajęły: MGLKS Sobieski Oława - Powiat Oława, LKS Krzeczyn Wieli - Powiat Lubin, ULKS Echo Twardogóra - Powiat Oleśnica, ULKS Czarna Góra - Powiat Kłodzko, LKS Janowice Wielkie - Powiat Jelenia Góra, UKS Emilka Zgorzelec - Powiat Zgorzelec, SKF Zachód Środa Śląska - Powiat Środa Śląska.
Świdniczanki wystąpiły w składzie: Aleksandra Małodobra, Magdalena Kukla, Aleksandra Wieczorek, Anna Jasionowicz, Joanna Szczurek, Patrycja Smagło, Aleksandra Kępska, Martyna Walczak, Elżbieta Ziaja. Zespół prowadzi trener - Elżbieta Gaszyńska.


15 listopada 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
Pogoń Pieszyce - Victoria Świebodzice 1:1
AKS Strzegom - Piast Nowa Ruda 5:4
Stal Świdnica - Iskra Jaszkowa Dolna 5:5
Grom Witków - Włókniarz Kudowa Zdrój 3:0
W tabeli rozgrywek prowadzi Bielawianka Bielawa przed Górnikiem Boguszowem-Gorce. Victoria Świebodzice zajmuje ósme miejsce, AKS Strzegom zajmuje dziesiąte, Grom Witków zajmuje siódme miejsce, tabelę na 15 miejscu zamyka Stal Świdnica.


15 listopada 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Podgórze Wałbrzych - Victoria II Świebodzice 1:3
Cukrownik-Polonia Pszenno - Skalnik Czarny Bór 0:1
Zieloni Mrowiny - Grodno Zagórze Śląskie 5:3
Sudety Dziećmorowice - Zryw Gola Świdnicka 3:1
Zjednoczeni Żarów - Karolina Jaworzyna Śląska 4:0
LKS Bystrzyca Górna - Granit Roztoka 2:2
Wierzbianka Wierzbna - Gwarek Wałbrzych 1:4


15 listopada 2009 - Przemysł świdnicki do 1945 roku

"Wybudowanie w drugiej połowie XVIII w. twierdzy świdnickiej spowodowało ograniczenie rozwoju miasta na ponad sto lat. Co prawda już w tym okresie istniały w Świdnicy oraz znajdującej się w jej pobliżu wsi Kleczków1 manufaktury, jednak nie one kształtowały obraz miasta, które było wówczas postrzegane głównie jako ważna twierdza.
Omawiając przemysł świdnicki powinno się jednak wspomnieć o nich. Wiadomo, że w jednej z nich wytwarzano wstążki jedwabne (właścicielem jej był w 1754 r. Georg Kusche), istniała również manufaktura sukna (pracowało w niej pod koniec XVIII w. 27 osób) oraz manufaktura wstążek Lindnera. W Świdnicy wytwarzano także inne tkaniny: serżę oraz kamlot. Funkcjonowała również bielarnia lnianego płótna oraz manufaktura w której przetwarzano skóry (wywożono je nawet za granicę Prus).
Na planie miasta z 1811 r. jest widoczny folusz do obróbki lnianego płótna (Leinwand Walke). W foluszu wilgotną tkaninę poddawano zgniataniu uderzając w nią drewnianymi młotami. Folusz ten znajdował się u zbiegu ul. Komunalnej z ul. Esperantystów (na terenie obecnych ogródków działkowych).
W Świdnicy wytwarzano na początku XIX w. wiele innych wyrobów, które były cenione przez odbiorców. Były nimi skórzane i wełniane rękawiczki, pończochy, krochmal, mydło, świeczniki, puder do włosów, pierniki oraz tabaka. W mieście istniały liczne młyny zbożowe, a nawet młyn papierniczy (do 1757 r.), prochowy (przy ul. Wrocławskiej - naprzeciw ul. Siennej) oraz tłocznia oleju."
To fragment tekstu zatytułowanego "Zarys dziejów przemysłu świdnickiego do zakończenia II wojny światowej" jaki ukazał się w dziale "historia" naszego serwisu - przeczytaj. Autorem tego interesującego opracowania jest Dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - Wiesław Rośkowicz.


15 listopada 2009 - Zdjęcia z uroczystości w Krzyżowej i z Biegu Niepodległości

W dziale naszego serwisu dostępne są już wszystkie zdjęcia z historycznej już uroczystość "Jubileuszowej Mszy Pojednania w Krzyżowej", w której oprócz zaproszonych gości, ludzi świata polityki brali udział mieszkańcy naszego powiatu, młodzież i uczniowie szkół.
>>> zobacz może jesteś na jednym z nich. Dodana została też kolejna część relacji fotograficznej z II Biegu Niepodległości jaki miał miejsce na świdnickim Rynku 11 listopada - >>> zobacz. Pozostałe zdjęcia ukażą się jutro.


14 listopada 2009 - Zagłębie II Lubin pokonane w Świdnicy

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej pokonali zdecydowanie na własnym parkiecie piłkarzy Zagłębia II Lubin w siódmej kolejce II ligi.
Nasi szczypiorniści kontrolowali przebieg całego meczu systematycznie powiększając przewagę.
Wynik 43-31 (23-20).
Było to piąte zwycięstwo w tym sezonie.
W następną sobotę świdnicka drużyna wyjeżdża do Kościana.


14 listopada 2009 - Siatkarki odrabiają punkty

Siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" w kolejnym spotkaniu o Mistrzostwo III ligi pokonały dzisiaj drużynę z Nowej Rudy.
SL SALOS RP Nowa Ruda - 3:0 w setach 25:10, 25:12 i 25:20.
Nareszcie świdnicki zespół rozpoczął odrabianie punktów straconych w początkowej fazie rozgrywek ligowych kiedy to przegrał oba mecze z drużynami wrocławskimi. Zdobytych punktów z meczu zwycięskiego z Olimpią II Jawor MKS Świdnica nie zaliczy na swoim koncie ponieważ drużyna z Jawora została wycofana z rozgrywek.


14 listopada 2009 2009 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Nie ma już drużyny bez zdobyczy punktowej, pierwsze punkty niespodziewanie zdobyła drużyna FC Albatros pokonując Deltę Jaroszów po dramatycznym meczu 6:5, do przerwy przegrywając 1:4!.
Kolejne punkty zdobywa lider Doceniani Inaczej tym razem pokonując Gimnazjum 11:7 do przerwy wynik był bliski remisu. W drugiej połowie Doceniani powiększają przewagę i nie oddają zwycięstwa do końca.
Niezwykle wyrównany był mecz XXL z Ziomalami. Drużyna z Bolesławic zagrała kolejny mecz bez swojego bramkarza Górskiego, który leczy kontuzję. Ziomale po słabym początku radzą sobie coraz lepiej.
W ostatnim pojedynku Karolina pokonała wysoko Last-Kam Nowice. W pierwszej części, mecz był wyrównany, Nowice nawet pierwsi strzelili gola. Druga połowa to dominacja na boisku już tylko Karoliny, Last-kam w tej części strzelili tylko jedną bramkę.
Tabela: 1. Doceniani Inaczej, 2. Pędzące Osiołki, 3. Karolina, 4. XXL Boleslawice, 5. Ziomale, 6. Gimnazjum Senior, 7. Delta Jaroszów, 8. FC Albatros, 9. Last-Kam Nowice.
Czołówka strzelców po 4 kolejkach - 22 bramki - Borowy (Doceniani) 9 Głogiewicz D. (Karolina), 17 bramek - Ptak (Doceniani), 14 - Charytanowicz M. (Karolina), 13 - Ignatowicz (Doceniani), 11 - Frankowski (Karolina), Krawczyk (Osiołki) i Masny M. (Osiołki).


13 listopada 2009 - 35-lecie działalności Strzegomskiego Centrum Kultury

Imprezy organizowane w roku 2009 przebiegają pod hasłem Jubileuszu Strzegomskiego Centrum Kultury. Koncert inaugurujący obchody odbył się 23 maja 2009 roku z okazji Dnia Animatora Kultury w Sali Widowiskowej SCK, podczas którego zaprezentował się wrocławski zespół Dixi Tiger’s Band oraz odbył się recital kabaretowy Grzegorza Stasiaka.
7 listopada odbyła się uroczystość wieńcząca obchody z okazji 35-lecia Strzegomskiego Centrum Kultury. Udział w niej wzięli animatorzy i twórcy kultury z terenu Miasta i Gminy Strzegom, przedstawiciele Senatu RP oraz przedstawiciele Zarządu Powiatu Świdnickiego, władze miejskie, darczyńcy, sponsorzy, byli dyrektorzy oraz pracownicy ośrodka kultury, a także przedstawiciele lokalnych instytucji oświatowych, firm, zakładów pracy, stowarzyszeń i towarzystw.
Podczas uroczystości zostały wręczone przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej dla Wioletty Urban i Zbigniewa Suchyty. Dyplomy Ministra Kultury za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury i propagowaniu kultury regionu otrzymali pracownicy SCK Elżbieta Pienio, Ewa Świątek, Elżbieta Przedmojska, a także Lech Radomski.
Po prezencji multimedialnej obrazującej 35 lat ośrodka kultury w Strzegomiu, a także wielu serdecznych słowach skierowanych do obecnego dyrektora SCK Wioletty Urban na scenie wystąpiła gwiazda estrady polskiej - Zbigniew Wodecki, prezentując największe przeboje ze swojej kariery muzycznej.


13 listopada 2009 - Zgłaszamy podróżników do nagrody "Kolosów"

Zapewne pamiętacie Państwo wyprawę młodych, świebodzickich podróżników: Magdy i Pawła Opasków, dookoła świata rowerami.
Prawie trzy lata para podróżowała na dwóch kółkach po Europie, Azji, Ameryce Południowej, zwiedzając najbardziej egzotyczne zakątki świata, poznając ciekawych ludzi i przeżywając przygodę swojego życia. Ich niezwykła podróż odbiła się echem w całym regionie, lokalne media informowały o wyprawie, podróżnicy byli gośćmi jednej z sesji Rady Miejskiej, podczas której zostali uhonorowani przez burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, a wszyscy świebodziczanie przez miesiąc mogli oglądać na wystawie pod ratuszem zdjęcia z tej wyjątkowej, rowerowej wyprawy.
Jako pierwsza historię sympatycznych podróżników opisała "Gazeta Świebodzicka", dwutygodnik społeczno-samorządowy ukazujący się w Świebodzicach. I to właśnie Redakcja "Gazety" postanowiła zgłosić wyprawę świebodziczan do nagrody, przyznawanej corocznie przez portal podróżniczy www.kolosy.pl
Wyprawa Magdy i Pawła zostanie zgłoszona w kategorii podróże. Zgłoszenia do "Kolosów 2009" przyjmowane są do 15 stycznia 2010 roku.
Mamy nadzieję, że nasi podróżnicy zostaną docenieni przez Kapitułę bo ich niezwykła wyprawa z pewnością na to zasługuje.


13 listopada 2009 - Świdnicki konkurs recytatorski poezji patriotycznej

11 listopada odbył się świdnicki konkurs recytatorski poezji patriotycznej. W konkursie tym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy. Ich wyniki były imponujące, bo w kategorii szkoły podstawowe udało im się zdobyć jedno pierwsze miejsce i dwa wyróżnienia.
I tak I miejsce zdobyła Magdalena Jończyk ("Taki kraj" Jan Pietrzak) a wyróżnienia zdobyły Gabriela Leśniańska ("Nocny gość" W. Broniewski") i Hanna Moczulska ("Modlitwa za ojczyznę" Wł. Bełza).
Gratulacje trzeba również złożyć opiekunkom: Wioletcie Sidorskiej- Bruckiej i Małgorzacie Kowalskiej, które wiele pracy włożyły w przygotowanie dziewcząt do konkursu.


13 listopada 2009 - Nagrody kulturalne

Na czwartek, 19 listopada, zaplanowano uroczyste wręczenie nagród prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Specjalne statuetki powędrują do Bożeny Pytel i Radosława Skowrona.
Komisja rozpatrywała pięć kandydatur. Zaproponowała nagrody dla dwóch osób. Nominowanej przez Świdnicki Ośrodek Kultury Bożeny Pytel oraz nominowanego przez Muzeum Dawnego Kupiectwa Radosława Skowrona. Prezydent Wojciech Murdzek wręczy nagrody laureatom podczas uroczystości w Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Bożenę Pytel nagrodzono za upowszechnianie kultury. Pani Pytel jest pomysłodawczynią i organizatorką projektu "Artystyczne Lato na Placu Pokoju. Ściśle współpracuje ze świdnickimi instytucjami kultury i oświaty, od lat tworzy środowisko artystyczne wokół Kościoła Pokoju.
Radosława Skowrona nagrodzono również za upowszechnianie kultury - organizację wystawy czasowej, międzynarodowej sesji naukowej, redakcję książki, a wszystko to w ramach projektu "Rok Marii Kunic", który przyczynił się do promocji miasta w Polsce.


13 listopada 2009 - Piętnastka wybrana

Tyle osób liczy nowo wybrana Młodzieżowa Rada Gminy Świebodzice. Wybory młodych radnych odbyły się we wtorek, 10 listopada, we wszystkich szkołach gimnazjalnych w mieście oraz dwóch ponadgimnazjalnych: w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej i Zespole Szkół im. Prosińskiego. O mandat radnego ubiegało się 21 uczniów.
Wybory wzbudziły spore zainteresowanie wśród młodych ludzi. W głosowaniu wzięło udział prawie 700 osób. Niektóre szkoły bardzo zmobilizowały się, aby wesprzeć swoich kandydatów - rekordzista Piotr Łaniewski z Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków zebrał w swojej szkole aż 155 głosów poparcia. To najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów. Jego kolega Jarosław Połoszczański też ma bardzo dobry wynik - aż 90 głosów.
- Piotrek jest znanym i lubianym uczniem, angażuje się w życie szkoły, działa w harcerstwie - mówi Grażyna Koropczuk, wicedyrektor szkoły. - Obaj chłopcy mają swoje pasje, chętnie pomagają innym, więc wcale nie dziwię się, że zdobyli tak duże poparcie. Jesteśmy bardzo dumni z ich wyniku.
Najwięcej swoich reprezentantów w MRG będzie miało Gimnazjum nr 2 - do Rady weszło aż 6 osób. Swoje dwie radne ma Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach, w MRG zasiądzie także czwórka licealistów. Jedna osoba reprezentuje w młodzieżowej Radzie Zespół Szkół im. Prosińskiego. Warto zauważyć, że MRG zdominowały dziewczęta - na 15-osobowy skład aż dziesięć to właśnie radne.
W najbliższym czasie Młodzieżowa Rada Gminy Świebodzice musi spotkać się, ukonstytuować, wyłonić przewodniczącego, wiceprzewodniczących, powołać komisje. Takie spotkanie, z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Semper Avanti, odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni.
Powołanie MRG to efekt realizowanego w Świebodzicach projektu "Gmina przyjazna młodzieży".
Skład Młodzieżowej Rady Gminy Świebodzice: Łaniewski Piotr i Połoszczański Jarosław Gimnazjum nr 1, Gwiazda Jagoda, Karbownik Patrycja, Sikorska Dominika, Garlińska Aleksandra, Piwko Agata i Magnes Magdalena - Gimnazjum nr 2, Schwarz Marta Gimnazjum Integracyjne, Dynius Sylwia Zespół Szkół, Graczyk Rafał, Filipiak Magda, Krzyśpiak Piotr i Michałowski Kamil - Zespół Szkól Ogólnokształcących, Wysoczańska Kamila Zespół Szkól Integracyjnych.


13 listopada 2009 - Czas na wnioski

Do 30 listopada można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury.
Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej jej rodzice lub prawni opiekunowie. Osoba, której przyznano stypendium zobowiązana jest: do podpisania umowy określającej zobowiązania stron wynikające z przyznanego stypendium; wykonania przyjętego programu stypendium, w szczególności założonego celu, uwzględniającego efekt promocyjny dla miasta; przedstawienia w ustalonym terminie sprawozdania z realizacji części lub całości programu stypendium.
W przypadku niezrealizowania programu stypendium, stypendysta jest zobowiązany zwrócić pobrane stypendium. Stypendium może być przyznane maksymalnie na 12 miesięcy.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27.


13 listopada 2009 - Uroczyście w Jaworzynie Śląskiej

Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Jaworzynie Śląskiej rozpoczęły się już 10 listopada we wtorkowy wieczór. Uroczysta wieczornica z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz mieszkańców, przygotowana przez członków Stowarzyszenia "Wspierajmy się" oraz zespół "Wrzosy" była okazją do wspólnego wysłuchania i śpiewania pieśni patriotycznych.
11 listopada uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca sprawował ksiądz kanonik Janusz Stokłosa.
Po zakończeniu Mszy Św. okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz gminy Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Podkreślił on, że 11-sty listopada jest dniem radosnego święta, ale również momentem refleksji nad losami przeszłymi i przyszłymi Ojczyzny.
Po Mszy Św. w asyście pocztów sztandarowych złożono okolicznościową wiązankę kwiatów.
Obchody tego dnia zakończyła, projekcja filmu "Generał. Zamach na Gibraltarze", poświęconego śmierci Generała Władysława Sikorskiego, która odbyła się w sali widowiskowej SOKiBP. Warto podkreślić, że projekcja zgromadziła nie tylko starszych mieszkańców ale również młodzież.


13 listopada 2009 - Międzyszkolny Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

10 listopada odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, Międzyszkolny Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów klas drugich i trzecich świdnickich szkół podstawowych p.n. "Razem Bezpiecznie". W kolejnej edycji rozgrywanego od kilku już lat konkursu, wzięły udział dzieci z siedmiu szkół: SP nr 1, SP nr 4, SP nr 8, SP nr 105, SP nr 315, SP "Bliżej Dziecka" oraz Niepubliczna Szkoła Katolicka.
Trzyosobowe drużyny rozwiązywały rebusy, krzyżówki. Należało także ułożyć w krótkim czasie puzzle, znaleźć na obrazkach z sytuacjami drogowymi różnice, czy rozpoznać sygnały pokazywane przez policjanta na skrzyżowaniu.
Nad poprawnością wykonanych zadań czuwali organizatorzy: Edyta Kruk i Adam Blach oraz zaproszeni goście - opiekunowie reprezentacji i umundurowani przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej. Kierownik Prewencji S.M. Jan Łętowski oraz przedstawiciel Policji nadkomisarz Robert Topolski aktywnie uczestniczyli w ocenianiu zadań wykonanych przez najmłodszych mieszkańców Świdnicy.
Nauczyciele wchodzący w skład jury wyłonili następujących zwycięzców: I miejsce: SP nr 8, II miejsce: SP nr 4, III miejsce: SP nr 1.
Każdy uczestnik otrzymał nagrody ufundowane przez Departament Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.


13 listopada 2009 - Uchwała w sprawie dowozów podjęta

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dla dzieci oraz uczniów w roku szkolnym 2009/2010. Temat bezpłatnego dowozu do szkół dzieci gminy Strzegom budzi w ostatnim czasie wiele emocji.
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu, jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie mieszka, przekracza 3 km w przypadku uczniów klas I - IV oraz 4 km w przypadku uczniów klas V i VI.
Dotychczas Rada Miejska w Strzegomiu w drodze uchwały wyrażała zgodę na zapewnienie przez gminę bezpłatnego transportu i opieki dla uczniów, którzy nie spełniają kryteriów odległości oraz uczniów spoza obwodów szkół.
Jednakże Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze zakwestionowała uchwałę Rady jednej z tamtejszych gmin w podobnej sprawie. W związku z tym uchwała dotycząca zapewnienia nieodpłatnego dowozu dla uczniów niespełniających kryteriów odległości nie mogła zostać podjęta na rok szkolny 2009/2010.
Zdając sobie sprawę z tych przesłanek, na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie zagłosowali za podjęciem takiej uchwały. Nie zmienia to jednak faktu, że może ona zostać zakwestionowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
- Uważam, że warto było podjąć to ryzyko. Pamiętajmy przecież, że najważniejsze jest dobro dzieci - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Przypomnijmy także, że w ostatnim czasie burmistrz zwrócił się z prośbą do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie takich zmian w ustawie o systemie oświaty, które umożliwią gminom decydowanie o konieczności zapewnienia bezpiecznego dowozu wszystkim potrzebującym uczniom.


13 listopada 2009 - "Baw się razem z nami"

10 listopada w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego turnieju "Baw się razem z nami". Do udziału w zabawie zaproszono uczniów z trzech szkół podstawowych (SP 315, SP 6, SP105).
Każda szkoła wytypowała 5-osobowe drużyny, których zadaniem było rozwiązanie kilku zadań interdyscyplinarnych. Zawodnicy musieli wykazać się znajomością praw fizyki, umiejętnością szybkiego liczenia, pomysłowością i sprytem. Wszystkie drużyny były odpowiednio dopingowane przez wiernych sobie kibiców.
Organizatorzy pragnęli połączyć elementy nauki z dobrą zabawą. Przyświecała im idea, by szóstoklasistom pokazać, że nauka w Gimnazjum Nr 3 nie jest czymś nudnym, trudnym, czego nie wykorzystuje się w życiu codziennym. Starali się tak dobrać zadania, by uczestnicy turnieju wykazali się wiedzą, poznali ciekawe zjawiska fizyczne, pokazali swe umiejętności sportowe, a przede wszystkim mieli przy tym dobrą zabawę i potrafili docenić dokonania przeciwnika. Liczyła się wyobraźnia i zdolności twórcze. Całość turnieju okraszono muzyką, śmiechem i "zdrową rywalizacją".
Na koniec spotkania zawodnicy - za rywalizację "fair play"- otrzymali upominki, a kibice - za wspaniały doping - słodycze.


13 listopada 2009 - Odnowa naszych wsi

7 listopada gościł w Jaworzynie Śląskiej Moderator programu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi", który z ramienia Urzędu Marszałkowskiego odwiedził 4 sołectwa (Bolesławice, Piotrowice Świdnickie, Nowice, Witków, gdzie spotkał się i rozmawiał z mieszkańcami każdego z nich. Celem wizyty było poznanie potrzeb lokalnych społeczności oraz wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości dotyczących programu.
Odnowa wsi jest ważną napędową siłą rozwoju obszarów wiejskich, skutecznie przeobrażającą tereny nią objęte i stanowiącą istotny składnik procesów rozwojowych na poziomie lokalnym i regionalnym.
Program odnowy wsi to szeroko rozumiany proces zmiany warunków życia mieszkańców wsi. Poprzez jego realizację zmianie na lepsze może ulegać najbliższe otoczenie, infrastruktura, usługi, komunikacja, bezpieczeństwo.
Wprowadzane zmiany jednocześnie zachowują tożsamość i dziedzictwo wsi. Warunkiem koniecznym realizacji procesu odnowa wsi jest aktywność społeczności, której bezpośrednio dotyczy program. Mieszkańcy wsi są bowiem nie tylko adresatami programu, ale również przede wszystkim jego autorami i animatorami.
W dniach 14 - 15 listopada odbędą się warsztaty szkoleniowe, na których Liderzy i Grupy Odnowy opracują Strategie Odnowy Wsi.


12 listopada 2009 - Tadeusz Mazowiecki w Świdnicy i w Krzyżowej

"Dolny Śląsk - ziemia polsko-niemieckiego pojednania" Krzyżowa, 12-14 listopada 2009 r. pod Patronatem Honorowym Norberta Lammerta - Przewodniczącego Bundestagu i Bronisława Komorowskiego - Marszałka Sejmu rozpoczęło się dziś w Krzyżowej Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze.
Forum rozpoczęło się już w Świdnicy w Kościele Pokoju gdzie Tadeusz Mazowiecki jeden z uczestników historycznego wydarzenia sprzed 20. lat wręczył nagrody w konkursie szkół na felieton mówiący o "Mszy Pojednania". Zdjęcia z pobytu Tadeusza Mazowieckiego w Świdnicy - >>> zobacz.
Zaraz potem w Krzyżowej, miejscowości pod Świdnicą, która zasłynęła ze spotkania Tadeusza Mazowieckiego z Kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem i pamiętnej "Mszy" odsłonięto tablicę "Jubileuszu 20-lecia Mszy Pojednania".
W tym roku w Krzyżowej stanie również Pomnik upamiętniający obalenie "Muru Berlińskiego".
Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej, z udziałem około tysiąca osób odbyła się Msza Święta. (zdjęcia z wydarzeń w Krzyżowej już wkrótce pojawią się w galerii "dziennika".)
Po południu nastąpiło otwarcie Forum Gospodarczego, które trwać będzie do 14 listopada.
Quo Vadis Europa? dokąd zmierza Europa - to jeden z tematów, którym zajmą się uczestnicy forum.


12 listopada 2009 - Świdnica będzie miała Miejsce Pamięci Narodowej

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Bobrzańskiej w Świdnicy powstaje Miejsce Pamięci Narodowej. Wczoraj, 11 listopada z udziałem władz miejskich, powiatowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz władz kościelnych dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pomnika.
- Budowa pomnika to nasza odpowiedź na prośbę środowisk kombatanckich i księdza infułata Kazimierza Jandziszaka, którzy zabiegali o miejsce oddawania hołdu wszystkim tym, którzy walczyli o ojczyznę - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Świdnickie Miejsce Pamięci Narodowej ma być miejscem oddawania hołdu ofiarom utraty i dochodzenia przez Polskę niepodległości. To miejsce oddania czci Polakom, którzy zginęli w różnych okresach historycznych.
Miejsce pamięci utworzy w sumie osiem obelisków. Dwa centralne zostały ustawione w poniedziałek, 9 listopada. Sześć kolejnych będzie upamiętniało ofiary zaborów, okupacji niemieckiej i sowieckiej, tych, którzy zginęli na froncie I i II wojny światowej.
- Elementem tego miejsca pamięci będą w przyszłości dodatkowe, multimedialne tablice, które pozwolą na prowadzenie lekcji historii i języka polskiego - opowieści o martyrologii Polaków walczących o niepodległość, opowieści o poetach wypowiadających ważne dla nas wszystkich słowa. Mam nadzieję, że świdniccy pedagodzy wraz z młodzieżą szkolną będą korzystać z tego miejsca - dodaje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Kolejne kamienie tworzące miejsce pamięci będą ustawiane przy okazji rocznic wspomnianych wydarzeń. Cały kompleks będzie gotowy na przyszłoroczne Święto Odzyskania Niepodległości - 11 listopada. Przedsięwzięcie to jest realizowane dzięki pomocy sponsorów m.in. GT&F Corporation Polska, Zakład Budowlany Henryk Jaskólski, Farma Miejska, Pebek.


12 listopada 2009 - Wielki dzień

Data 11 listopada 2009r. miała w Świebodzicach podwójne znaczenie. Była to bowiem okazja nie tylko do radosnego świętowania 91. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale i bardzo wyjątkowa, lokalna uroczystość, związana z uhonorowaniem świebodzickich pionierów. Tych mieszkańców, którzy jako piersi pojawili się w mieście tuż po wojnie i właśnie tutaj postanowili się osiedlić, założyć rodziny, budować gospodarkę, szkoły, tworzyć kulturę. Dzięki nim Świebodzice szybko stały się prężnie rozwijającym ośrodkiem przemysłowym; tutaj już 50 lat temu powstała świetnie zorganizowana spółdzielczość mieszkaniowa, zaczęły działać liczne kluby sportowe, zespoły, itd. Właśnie za to wszystko samorząd postanowił podziękować w wyjątkowym, bo przecież jubileuszowym roku 730-lecia miasta.
Uroczystości związane z obchodami święta narodowego rozpoczęły się o godzinie 13. Mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. Św. Mikołaja. Wzięły w niej udział tradycyjnie władze samorządowe z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem na czele, poseł na Sejm RP Anna Zalewska, senator RP Stanisław Jurcewicz, radni miejscy i powiatowi a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.
Po mszy młodzież z Koła Aktywności Twórczej "Amicus", działającego przy Gimnazjum nr 2, zaprezentowała montaż słowno-muzyczny. Po nim nastąpiły krótkie przemówienia, a potem wszyscy przeszli pod talicę upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod którą złożono kwiaty i wieńce.
Druga część uroczystości odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Wręczenie odznaczeń Honorowego Pioniera Świebodzic połączono z otwarciem wystawy, prezentującej miasto sprzed ponad pół wieku. Znalazły się na niej zdjęcia, dokumenty i materiały pochodzące z prywatnych archiwów świebodziczan, udostępnione właśnie na potrzeby całego projektu.
- Pragnę wyrazić najwyższą wdzięczność za to, co Państwo zrobiliście dla miasta, dzięki Wam Świebodzice tak szybko stały się miejscem, do którego chętnie przyjeżdżano z rożnych stron Polski - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Odznaczenia Honorowego Pioniera Świebodzic otrzymało 30 osób, niestety kilkoro z nich nie doczekało tej wspaniałej uroczystości. Wszyscy, którzy odbierali z rąk burmistrza charakterystyczną, opatrzoną herbem miasta plakietkę, nie kryli wzruszenia i radości z takiego wyróżnienia.
Uroczystość poprowadziła Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, głos zabrał także Janusz Kujat, przewodniczący komitetu wystawy. Wystawę można zwiedzać przez najbliższe dwa tygodnie w małej sali MDK przy ul. Wolności 13, w godzinach 10.00-18.00. Szkoły, które chciałyby zobaczyć ekspozycję, proszone są o kontakt z Wydziałem Promocji UM. Następnie wystawa pojawi się w witrynach MBP. Wszyscy nagrodzeni - >>> zobacz


12 listopada 2009 - Zapytają o Świdnicę

Co się podoba w Świdnicy, co należy zmienić, z czego jesteśmy znani, czy ktoś z naszej rodziny wyemigrował m.in. takie pytania w czwartek i piątek zostaną zadane świdniczanom. Sondaż telefoniczny zostanie przeprowadzony w związku z końcem prac nad strategią miasta na lata 2009-2020.
- Prace nad nową strategią prowadzili wspólnie z nami naukowcy, konsultując ją z różnymi grupami m.in. przedsiębiorcami, działaczami kultury, młodymi ludźmi. Obecne badania pomogą w przygotowaniu ostatecznego dokumentu. To kluczowe, bo strategia ma odpowiedzieć na pytanie, jak Świdnica ma wyglądać za wiele lat - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który koordynuje prace nad strategią. - Zmiana strategii wynika z dynamicznych zmian, jakim podlega Świdnica, nasz region i cały Dolny Śląsk - dodaje.
Badania 12-13 listopada przeprowadzone zostaną metodą CATI, czyli telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wśród pełnoletnich mieszkańców Świdnicy. Ankieta składa się z 20 pytań (w tym kilku otwartych) dotyczących zapatrywań, postaw i zapotrzebowań świdniczan związanych z życiem w mieście - zarządzaniem gminą, planami rozwojowymi, gospodarką komunalną, kulturą, oświatą, udziałem mieszkańców w życiu kulturalnym itp.


12 listopada 2009 - XI Festiwal Pieśni Patriotycznej

Do konkursu - XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej jaki został zorganizowany w Żarowie przystąpiło 205 uczestników w 21 zespołach-chórach. Tegorocznym zdobywcą nagrody pieniężnej Grand Prix, którą ufundował Senator RP Stanisław Jurcewicz został zespół z Jeleniej Góry "Paka buziaka".
Nagrodzono: Kategoria I (zespoły): I miejsce - Zespół "Baby Jagi" ze SP nr 8 w Świdnicy, II miejsce - Zespół Wokalny SP w Mrowinach, III miejsce - Tercet ze SP w Żarowie. Wyróżnienie słowne zespół JUMA z GOK w Mietkowie.
Kategoria II (zespoły): I miejsce - Zespół Wokalno-Inste z Gimnazjum w Żarowie, II miejsce - Zespół Wokalny Gimnazjum Sióstr Niepokalanek z Wałbrzycha.
Kategoria III (zespoły): I miejsce - Zespół "Paka Buziaka" z MDK w Jeleniej Górze, II miejsce - Zespół Wokal - Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, III miejsce - Zespół Razowiec MDK z Wrocław Fabryczna.
Kategoria I (chóry): I miejsce - Chór "Libro di muzica" SP nr 8 w Świdnicy, II miejsce - Chór Gimnazjalny w Żarowie, III miejsce - ex aequo - Świetlica "Cztery Pory Roku" w Żarowie oraz Zespół DOMINANTA SP w Żarowie.
Kategoria II (chóry): I miejsce - Chór "Retro ze Strzegomia, II miejsce - Chór "Koniczynki i Ujowianki" z Mietkowa, III miejsce - Chór "Żarowienie" z Żarowa.


12 listopada 2009 - O czasach Józefa Piłsudskiego w "Jedynce"

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy odbyła się niecodzienna uroczystość.
Wspólnie z gośćmi z Urzędu Miasta podsumowaliśmy akcję zbierania pieniążków na kościół w Powiewiórce, gdzie był chrzczony Józef Piłsudski.
Lekcję historii o czasach Józefa Piłsudskiego wyłożył ksiądz infuat Kazimierz Jandziszak. Natomiast prezydent Ireneusz Pałac obrazowo nakreślił z jakimi problemami borykają się Polacy mieszkający na Litwie.
Następnie uczniowie wraz z gośćmi obejrzeli nietypowy występ przedstawiający sylwetkę Piłsudskiego i odzyskanie wolności przez Polskę.


12 listopada 2009 - Orlik 2012 na ukończeniu

Na ukończeniu są już prace przy budowie kompleksu przy budowie boisk ze sztuczną nawierzchnią przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie. Boiska powstają w ramach programu: "Moje boisko Orlik 2012".
Ukończono prace przy obu boiskach. Trwają prace wykończeniowe wokół boisk oraz prace przy adaptacji byłych garaży na szatnie i ubikacje.
Całość prac oszacowano na kwotę 1.124.000 zł, z czego po 333.000 zł pochodzić będzie z budżetu państwa i województwa dolnośląskiego. Pozostała kwota to udział Gminy Żarów. Gmina Żarów jako jedna z nielicznych zdecydowała się na realizację sporej części inwestycji w sposób gospodarczy, co pozwoliło ograniczyć koszty leżące po stronie gminy do minimum.
Znaczna część udziału gminy w tym przedsięwzięciu to przede wszystkim praca pracowników zatrudnionych w ramach robót publicznych, koszt materiałów oraz koszty nadzoru. Pracownikom firm zewnętrznych i robót publicznych od początku kibicowało wielu mieszkańców, którzy codziennie przychodzili na plac budowy aby oglądać kolejne etapy prac. Niestety zdarzył się również i akt wandalizmu. Nieznani (na razie) sprawcy zniszczyli dwa urządzenia oraz uszkodzili fragmenty przygotowywanej nawierzchni boiska wielofunkcyjnego. Na szczęście nie wpłynęło to znacząco na terminowe wykonanie prac, ale naraziło firmę na straty.
27 listopada nastąpi uroczyste otwarcie kompleksu boisk.


12 listopada 2009 - Patriotycznie w "Przystani"

12 listopada w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbyła się Akademia poświęcona 91. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Pensjonariusze przygotowali montaż słowno - muzyczny, który pozwolił na chwilę refleksji, zadumy nad przemijaniem.
Bóg - Honor - Ojczyzna, każdy z uczestników miał okazję zastanowić się nad sensem, znaczeniem tych słów.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane wiersze własnej twórczości między innymi Marii Gerono oraz Teresy Kosek. Były to wiersze wzruszające, bo to były myśli płynące z ich serc.
Został również odśpiewany Hymn Polski, Rota, śpiewano również inne patriotyczne pieśni.
Na koniec grupa teatralna, której opiekunem jest Monika Zdybel zaprezentowała bajkę "Dziad i Baba".


11 listopada 2009 - Świdnica świętowała

W całym kraju uroczyście obchodzono dzisiaj Święto Niepodległości, podobnie było w Świdnicy. W godzinach przedpołudniowych na cmentarzu przy ulicy Bobrzańskiej dokonano wmurowania aktu erekcyjnego i poświęcenia Miejsca Pamięci Narodowej.
W Rynku i na okolicznych ulicach odbył się już II Świdnicki Bieg Niepodległości gromadzący coraz większą liczbe osób chcących w ten sposób uczcić to dzisiejsze Świeto.
Zdjęcia z biegu (duża część - kolejne dodane zostaną w najbliższym czasie) - >>> zobacz.
Wieczorem w Katedrze Świdnickiej odbył się koncert chórów "Kakofonia" i "Cartusia".


11 listopada 2009 - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Ten słynny cytat z poezji ks. Jana Twardowskiego, będziemy mogli usłyszeć z ust wybitnego aktora Jana Nowickiego, który wcieli się w postać kapłana, podczas spektaklu poetycko - muzycznego pt. " Z obłoków na ziemię".
Tematem tego spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata.
Spektakl obejrzeli już m.inn. widzowie RPA, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Jan Nowicki oraz muzycy Marek Stryszowski - saksofony, flet prosty, śpiew, Cezary Chmiel - syntezatory, Krzysztof Bodzoń - kontrabas elektryczny, tym razem zaprezentują się świdnickiej widowni podczas spektaklu, który odbędzie się 21 listopada o godzinie 19.00 w świdnickiej Katedrze.


10 listopada 2009 - "Kakofonia" i "Cartusia" - koncert

W ramach obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada o godzinie 19.00 odbędzie koncert chórów: "Kakofonia" i "Cartusia". Na koncert zapraszamy do Katedry pw. św. Stanisława i św. Wacława Wstęp wolny.
Chór "Kakofonia"
Chór powstał wiosną 1999 roku. Pierwszy raz zaśpiewał podczas uroczystości wręczenia chórowi Cartusia platynowej płyty w styczniu 1999 rok. Oficjalnie, pod nazwą Kakofonia, zaśpiewał 5 maja na sopockim hipodromie podczas wizyty Papieża Jana Pawła II.
Dorobek chóru Kakofonia to kilkaset koncertów, festiwali i konkursów muzycznych, występy za granicą, udział w znaczących projektach muzycznych takich, jak Reqiem Mozarta, Dekalog Preisnera, Stabat Mater Szymanowskiego, IX Symfonia Beethovena, Msza Koronacyjna Mozarta, prawykonanie i nagranie Missa Miseri Leszka Kułakowskiego, dwie oryginalne płyty - Veni Domine i Przylecieli Aniołkowie.
Chór "Cartusia"
Dziecięco-młodzieżowy Chór "Cartusia" powstał w 1993 r. Założył go ks. Gerard Jakubiak. Od 1995 r. jego dyrygentką jest Małgorzata Kuchtyk, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Podyplomowego Studium Chóru Mistrzowskiego w Bydgoszczy.
Przez ostatnie 10 lat "Cartusia" dała ponad 500 koncertów w: Niemczech, Włoszech, Szwecji, Polsce oraz na Litwie.
Chór wykonuje utwory m.in. kompozytorów polskich ( od Mikołaja Gomółki po współczesnych m.in. Romualda Twardowskiego, Józefa Świdra). Do repertuaru włącza także utwory kaszubskie. Chór brał udział w różnych konkursach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody.
Do najważniejszych sukcesów należą m.in. Grand Prix i pierwsze miejsce w Łodzi na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej, Brązowy Kamerton na Ogólnopolskim Konkursie.


10 listopada 2009 - Narodowe Święto Niepodległości 2009

Narodowe Święto Niepodległości to bez wątpienia najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Obchody upamiętniające to wydarzenie odbędą się także w Strzegomiu.
Obchody rozpoczną się o godzinie 14.40 zbiórką delegacji oraz pocztów sztandarowych przed Urzędem Miasta. Stamtąd ruszy przemarsz w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej wprost do Bazyliki Mniejszej, gdzie celebrowana będzie Uroczysta Msza Święta.
Po mszy nastąpi przemarsz pod pomnik I. J. Paderewskiego. Tam m.in. będzie można uczestniczyć w Apelu Poległych czytanym przez Roberta Kotowicza oraz wysłuchać wystąpienia zatytułowanego "Cisza" - na trąbce zagra Leszek Tuliński. Uroczystości pod pomnikiem zakończy złożenie wieńców.
Bezpośrednio z pod pomnika uroczystości przeniosą się do Sali widowiskowej SCK. Tam wręczone zostaną medale i odznaczenia. Wtedy właśnie medalem "Pro Memoria" odznaczeni zostaną m.in. ks. Prałat Marek Babuśka oraz ks. Proboszcz Marek Żmuda.
W części artystycznej zaprezentują się uczniowie Gimnazjum nr 2 ze Strzegomia. Zaprezentują oni montaż słowno-muzyczny dotyczący wywalczenia niepodległości. Na koniec Teatr "Frant" z Wrocławia przedstawi spektakl muzyczny pt. "Ta, co nie zginęła".


10 listopada 2009 - Przyjdź i zaśpiewaj

Z okazji 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości w auli Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych.
Pragnienie upowszechniania możliwości wspólnego śpiewu, pogłębienie znajomości wielu polskich pieśni żołnierskich i wojskowych oraz chęć budowania poczucia jedności będzie wystarczającym powodem do tego, by każdy uczestnik spotkania mógł wykonać pieśń indywidualnie lub zbiorowo.
Potrzeba budowania jedności w naszym narodzie a także rozpowszechniania przemijającej - niestety - tradycji wspólnego śpiewu skłania organizatorów do skierowania zaproszenia nie tylko do uczniów, ale także do wszystkich Świdniczan. Koncert odbędzie się 12 listopada o godzinie 17.00 w auli szkoły (parter).


10 listopada 2009 - "Turniej o Miecz Księcia Bolka II Świdnickiego"

Już po raz drugi w Hali Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy spotkali się szermierze w "Turnieju o Miecz Księcia Bolka II Świdnickiego" rozgrywanego w ramach VI Pucharu Polski Weteranów Szermierki.
Turniej ten wspólnie z Urzędem Miasta Świdnicy i Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, przy wsparciu Stowarzyszenia Polskich Weteranów Szermierki organizował Wrocławski Klub Szermierczy "Kolejarz".
Walki były bardzo zacięte i wyrównane a o zwycięstwach w poszczególnych broniach decydowało jedno lub dwa trafienia, natomiast w szabli dopiero walka barażowa.
W turnieju brali udział zawodnicy z Gdańska, Warszawy, Białegostoku, Tarnowa, Krakowa, Zakopanego, Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina, oraz wielu miast z Górnego Śląska (Katowice, Zabrze, Sosnowiec, Bytom,Gliwice). Ponadto startował reprezentant Łotwy. Szermierze wrocławscy byli mało gościnni dla rywali z całej Polski, gdyż odnieśli zwycięstwa w szpadzie - Paweł Krawczyk i florecie - Ryszard Cała, przed Tomaszem Kończyło (też z "Kolejarza"). Najlepsze trójki w poszczególnych broniach otrzymały z rąk Wiceprezydenta Miasta Świdnicy Pana Waldemara Skórskiego piękne - kute w Malborku miecze, dyplomy i upominki.


10 listopada 2009 - Plac zabaw przy Orliku

Jeszcze w tym miesiącu oddany zostanie do użytku kompleks boisk Orlik 2012. W ramach realizacji rozbudowy bazy sportowo-rekreacyjnej strzegomskiego OSiR-u powstał tam największy w mieście plac zabaw.
Plac zabaw to część drugiego zadania budowy całego kompleksu. Utworzony został on na naturalnej, trawiasto-piaskowej nawierzchni. Powierzchnia zabudowy wynosi aż 685 metrów kwadratowych. Wszystkie zamontowane na placu urządzenia posiadają certyfikat zgodności wydany przez COBRABID BBC i Instytut Sportu. Podstawowym materiałem wykorzystanym do produkcji zestawów i urządzeń zabawowych są belki drewniane.
Już wkrótce dzieci z gminy będą miały przyjemność spędzać czas m.in. na torze sprawnościowym, huśtawkach podwójnych oraz sprężynowych, karuzeli i lokomotywie. Główną atrakcją placu będzie natomiast zestaw zabawowy wyposażony w ślizgawki, ruchomy mostek oraz w drabinkę.
Cały teren ogrodzony został drewnianym płotkiem. Natomiast zamontowane na placu ławki pozwolą opiekunom na niespuszczanie z oczu swoich pociech.


10 listopada 2009 - Gimnazjaliści z Marcinowic najlepsi

8 listopada odbył się w Witoszowie Dolnym turniej piłki halowej chłopców do lat 15 w ramach Igrzysk Mieszkańców Wsi - finał powiatu LZS. W turnieju wzięło udział 10 drużyn z powiatu świdnickiego.
Gminę Marcinowice reprezentowały dwie drużyny gimnazjalne: Gimnazjum Marcinowice I w składzie: Andrzejewski Mateusz, Anioł Przemysław, Duda Michał, Garbol Jakub, Leżaj Piotr, Łyp Arkadiusz, Michułka Sebastian, Mytych Beniamin, Rubaszewski Michał i Skowronek Tomasz i Gimnazjum Marcinowice II w składzie: Adamczyk Michał, Konstanty Sebastian, Mleczko Kamil, Oruba Dawid, Panfil Mateusz, Pawłowski Mateusz, Skowronek Wojciech, Sordyl Mateusz, Tadrzak Kacper i Urbaniak Mikołaj.
Obie drużyny z pierwszych miejsc po rozgrywkach grupowych weszły do cztero drużynowego finału.
Po rozegraniu meczy finałowych drużyna Gimnazjum Marcinowice I zajęła pierwsze miejsce w turnieju awansując do finału strefy wałbrzyskiej, który zostanie rozegrany 11 listopada w Czarnym Borze, natomiast drużyna Gimnazjum Marcinowice II zajęła czwarye miejsce.
Trenerem piłkarskiej reprezentacji Gimnazjum jest Władysław Bielecki.


10 listopada 2009 - Uczniowie z Gniewkowa bliżej teatru

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym rozwój, co pozwala na uaktywnienie się fantazji dziecka, jego marzeń i zainteresowań.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniewkowie mieli możliwość obcowania ze sztuką.
Na początku listopada br. klasy IV-VI wyjechały do Teatru w Jaworze na spektakl "Opowieści robotów". Sztuka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów ze względu na ciekawą scenografię i oryginalne efekty dźwiękowe.
Język przedstawienia dostosowany był do możliwości odbioru uczniów szkoły podstawowej i wzbogacony o cybersłownictwo, które rozbawiło widownię.


10 listopada 2009 - Narada sołtysów

Gmina Strzegom wyróżnia się na tle innych organizowaniem spotkań z sołtysami, podczas których poruszane są ważne dla poszczególnych sołectw tematy. Ostatnia z takich narad odbyła się 10 listopada.
Spotkanie zdominowały dwa główne tematy utrzymanie świetlic wiejskich oraz zagadnienia związane ze zwierzętami dziko żyjącymi w zasobach leśnych. Drugą z tych kwestii omówił przedstawiciel Koła Łowieckiego Nemrod. Przybliżył on działalność Koła oraz opowiedział o głównych problemach swojej instytucji. Poprosił także sołtysów, aby rozmawiali na zebraniach wiejskich o kłusownikach, których działalność w ostatnim czasie zaobserwowano na terenie naszej gminy.
Następna część spotkania poświęcona została omówieniu funkcjonowania Strzegomskiego Centrum Kultury oraz świetlic wiejskich, które są przez nie zarządzane. Sołtysów szczególnie interesowało, czy będzie więcej pieniędzy na świetlice, bo środki, którymi obecnie dysponują, są ich zdaniem niedostateczne.
Zarówno dyrektor SCK Wioletta Urban, jak i główna księgowa Bożena Bojanowska-Czuk podkreślały, że finansami, jakie przyznawane są na te obiekty, starają się zarządzać sprawiedliwie i odpowiedzialnie, analizując jednocześnie najważniejsze potrzeby sołectw.
W naradzie wziął udział również prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Strzegomiu Stanisław Romanowicz, który poinformował sołtysów, że w drodze przetargów zostali wyłonieni wykonawcy poszczególnych odcinków kanalizacji.
- Zaraz po realizacji pierwszego etapu inwestycji, kanalizowane będą kolejne wsie. Proszę o cierpliwość i zrozumienie. Do 2015 roku wszystkie wsie powinny zostać skanalizowane - wyjaśniał burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Na koniec spotkania burmistrz przekazał sołtysom najnowsze informacje dotyczące tworzącego się budżetu gminy Strzegom na 2010 rok.


9 listopada 2009 - Będzie lepiej na rynku pracy

Na ostatniej sesji Rada Powiatu w Świdnicy zajmowała się między innymi analizą sytuacji na rynku pracy w naszym powiecie w latach 2006-2008.
Analiza rynku pracy pokazała, że najlepszym rokiem był 2007, kiedy to dynamicznie spadło bezrobocie w powiecie. W samej tylko Świdnicy praktycznie ono nie występowało a stopa bezrobocia wynosiła wtedy zaledwie 3 %. Niestety od listopada 2008 roku nastąpił przełom i liczba bezrobotnych znacząco wzrastała.
Nadal największą grupę bezrobotnych w powiecie stanowią osoby z przedziału wiekowego 25-34 lata oraz 45-54 lata. Na aktywizację tych grup przeznaczane są największe środki urzędu pracy. Sporą grupę bezrobotnych stanowią również osoby nie posiadające wykształcenia lub nie posiadające konkretnych kwalifikacji czy doświadczenia. Ogromny nacisk PUP kładzie także na aktywizację młodych ludzi.
-"W 2008 roku zorganizowano staże dla 941 osób bezrobotnych, w tym 361 osób kontynuowało program rozpoczęty w roku poprzednim." - mówi Tadeusz Kotlarski.
Dużym zainteresowaniem cieszą się refundacje kosztów wyposażenia i doposażenia nowych stanowisk pracy dla bezrobotnych, wydatki w 2008 roku na ten cel to kwota ponad 2 mln zł. Dzięki temu utworzono 167 nowych stanowisk pracy. Inną popularną formą pomocy są środki przekazywane na podjęcie działalności gospodarczej. Skorzystało z niej ponad 330 osób na łączną kwotę 4,6 mln zł.
Ze współpracy z PUP cieszą się również gminy powiatu. Największą liczbę miejsc pracy w 2008 r. w zakresie prac interwencyjnych utworzyli pracodawcy z miasta i gminy Strzegom oraz Miasta Świdnica. Natomiast największą liczbę miejsc pracy w ramach robót publicznych utworzono także na terenie Strzegomia oraz Świebodzic i gminy Świdnica.
Analizę rynku pracy zakończyły optymistyczne prognozy przekazane przez dyrektora PUP.


9 listopada 2009 - "Wyśpiewać Ojczyznę"

W sobotę, 7 listopada w Świebodzickim Domu Kultury odbył się Festiwal Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę" zorganizowany przez Komendę Hufca ZHP w Świdnicy.
W festiwalu wzięło udział 10 zespołów ze świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjów, które konkurowały ze sobą w trzech grupach wiekowych. W konkursie wystąpiły również dwie świebodzickie drużyny harcerskie i gromada zuchowa.
Sala MDK była wypełniona do ostatniego miejsca, zarówno gośćmi festiwalu jak i rodzicami występujących dzieci. Z zaproszeń skorzystali Burmistrz Miasta, Bogdan Kożuchowicz, który objął festiwal honorowym patronatem i Przewodnicząca Rady Miasta pani Elżbieta Horodecka. Podczas festiwalu prowadzący harcmistrz Piotr Pamuła przypominał ważne wydarzenia z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, cytował jego życiowe mądrości, a także mówił o genezie wykonywanych przez zespoły piosenek i ich twórcach.
Postacią szczególnie wspominaną był autor pieśni "Rozkwitały Pąki Białych Róż" Mieczysław Kozar-Słobódzki - legionista, który po II wojnie światowej od 1945 roku mieszkał w Świdnicy i był pierwszym dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego.
Jury w składzie: Jan Górski, hm. Teresa Słupianek, hm. Zuzanna Nawrot, Grażyna Pantal - przewodnicząca, Małgorzata Chlastawa i Lidia Bakalarczyk, po długiej debacie wyłoniło zwycięzców.
Grand Prix Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę" przyznano zespołowi ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Świebodzicach, opiekun pan Bogusław Gil. Nagrodą był puchar i aparat fotograficzny. Zespół ten zdobył zarówno Grand Prix jak i I miejsce w swojej kategorii wiekowej, czyli szkół podstawowych klas 4-6.
W kategorii szkół podstawowych klas 0-3 - I miejsce zajął duet reprezentujący MDK Świebodzice (opiekun Michał Sokołowski). W kategorii gimnazjów jury postanowiło nie przyznawać I i II miejsca, a III miejsce zdobyła 2 ŚDSH "Agrikola" (drużynowa Katarzyna Ostynowicz). Przez cały czas trwania festiwalu prezentowane były zdjęcia z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, a pokaz ten przygotował druh Radosław Pamuła.
Po festiwalu organizatorzy udali się na Cmentarz Parafialny przy Al. Brzozowej w Świdnicy na grób Mieczysława Kozara-Słobódzkiego i złożyli na mogile 100 białych i czerwonych goździków, które były darem Firmy Grajewscy ze Świebodzic.


9 listopada 2009 - Polska Flaga - Cześć i Szacunek. Komunikat

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Świdnicy informuje, że z okazji Narodowego Święta Niepodległości będzie sprzedawała flagi narodowe. Zapraszamy Świdniczan do śmiałego zamanifestowania swojego patriotyzmu.
Wzruszamy się, gdy nasi sportowcy wygrywają zawody i grany jest Mazurek Dąbrowskiego, jesteśmy wtedy dumni, panuje nastrój uniesienia.
Szacunek do Polskiej Flagi wynosi się z domu rodzinnego - pokażmy naszym dzieciom, wnukom jak okazywać cześć naszej biało-czerwonej.
Patriotyzm to wyraz świadomości, pamięci i dumy z historii naszego narodu. Patriotyzm to spojrzenie na osoby, dla których hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" było wyznacznikiem konkretnych zachowań i działań. Patriotyzm to służba i dążenie do doskonałości.
Niech Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada zostanie uczczone wywieszeniem flag narodowych w oknach naszych domów. Flagi do nabycia w świdnickim hufcu przy ulicy Lelewela 18, (rozmiar 100x 60cm) - 12 zł netto, z kijem 15 zł netto.
Zapraszamy wszystkich chętnych harcerzy do pomocy przy organizacji II Świdnickiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada o godzinie 13.00 na świdnickim Rynku. Potrzebnych jest około 30 harcerzy do obsługi trasy biegu. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do hufca. Dostaniecie okolicznościowe koszuli i medale.


9 listopada 2009 - "zDolne Ślązaczki"

Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu po przeprowadzonych w październiku eliminacjach szkolnych konkursów przeznaczonych dla szkół podstawowych - "zDolny Ślązaczek" oraz "zDolny Ślązak gimnazjalista" podało wyniki.
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Bartosz Podkówka z klasy VI szkoły podstawowej oraz Joanna Majewska z klasy III c gimnazjum w Roztoce.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.


9 listopada 2009 - Ekologia ważna rzecz

Przedszkolaczek dobrze wie, ekologia ważna rzecz - pod takim hasłem 5 listopada dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu świętowały zakończenie realizacji programu ekologicznego.
Zaproszonych gości zachwyciło ekologiczne przedstawienie zatytułowane Eko-Kapturek. We wszystkie role wcieliły się oczywiście same przedszkolaki. Był to fantastyczny akcent, który na długo zostanie w pamięci aktorów oraz gości ich podziwiających. Prócz przedstawienia można było także obejrzeć wystawę fotografii, prac plastycznych oraz kąciki przyrodniczo-badawcze w salach zajęć.
Program przedszkolnej edukacji ekologicznej "Choć przedszkolak jest nieduży to przyrodzie wie jak służyć" realizowany był od marca do września. Dzieci prowadziły obserwację wybranych ekosystemów: łąki, pola, lasu, rzeki, stawów oraz jezior. Program uzupełnił i wzbogacił działania edukacyjne przedszkola o nowe treści i doświadczenia.
Przedszkolaki wzięły udział w ekologicznych akcjach środowiskowych, konkursach, wycieczko-warsztatach. Podczas zajęć dydaktycznych prowadziły obserwacje, proste doświadczenia, eksperymenty, zabawy badawcze i hodowlę roślin. Zdobytą wiedzę oraz wrażenia i spostrzeżenia dzieci prezentowały w pracach plastycznych oraz w założonych "Księgach przyrody".
Sposoby realizacji programu dokumentowane były na stronie internetowej przedszkola, w lokalnej prasie oraz w przedszkolnej galerii fotografii. Przedszkole wydało folder z prezentacją realizowanego projektu. Program współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Strzegomiu. Całość dotacji wyniosła 19500 zł. Dzięki pozyskanym środkom finansowym przedszkole wzbogaciło się o nowy sprzęt audiowizualny, doposażono kąciki przyrodnicze w sprzęt i pomoce dydaktyczne, jak i zakupiono książki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej do biblioteki przedszkolnej.


9 listopada 2009 - Młodzieżowa Rada Miejska

6 listopada odbyły się wybory Radnych do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Głosowania przebiegały w okręgach wyborczych, które miały swoje siedziby głównie w szkołach. Rywalizację poprzedziła kampania kandydatów na młodzieżowych radnych. Wybory pozwoliły wyłonić 15 osobowy skład Rady.
Mandaty młodzieżowych Radnych uzyskali: Araszczuk Magdalena, Chmielowiec Karol, Jajko Adriana, Gargula Marta, Kalicińska Magdalena, Korsak Sylwia, Lewandowski Adam, Malewicz Mariola, Pitura Justyna, Płocica Monika, Rędzia Aldona, Samek Radosław, Sidorska Natalia, Szczepaniak Jarosław i Trzpil Donata.
Wszystkim wybranym gratulujemy i życzymy owocnej pracy i wielu pomysłów na dwa lata rozpoczętej kadencji. Dziękujemy za pomoc Dyrektorom Szkół oraz osobom odpowiedzialnym za przeprowadzenie wyborów.


9 listopada 2009 - Tytoń bez akcyzy

Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej wspólnie z funkcjonariuszami z Urzędu Celnego w Wałbrzychu, zatrzymali do kontroli dwa samochody, w których znajdował się tytoń i papierosy bez znaków akcyzy skarbowej.
W jednym z samochodów funkcjonariusze odnaleźli 15 paczek papierosów a w drugim 19 półkilogramowych paczek z zawartością tytoniu "Red & White".
W trakcie przesłuchania obaj mężczyźni twierdzi, że tytoń i papierosy kupili około tygodnia temu we Wrocławiu na własny użytek, po atrakcyjnej cenie od nieznajomego mężczyzny. Wartość rynkowa zabezpieczonego tytoniu to blisko 2000 złotych.
Mężczyźni po przesłuchaniu zostali zwolnieni, materiały sprawy wraz z zabezpieczonym tytoniem zostaną przesłane do Urzędu Celnego w Wałbrzychu.
Za posiadanie tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej mężczyznom grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.


9 listopada 2009 - "Georg Leonhard Weber - świdnicki rzeźbiarz śląskiego baroku"

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy informuje, że 13 listopada, w piątek o godzinie 12. 00 odbędzie się w muzeum wystąpienie historyka sztuki - Ewy Grochowskiej.
Spotkanie zatytułowane "Georg Leonhard Weber - świdnicki rzeźbiarz śląskiego baroku. 270 rocznica śmierci" odbędzie się w dużej sali na pierwszym piętrze.
Zapraszamy do muzeum wszystkich zainteresowanych tą interesującą tematyką jakże mocno związaną z naszym miastem.
Georg Leonhard Weber jest twórcą rzeźb św. Jana Nepomucena (1718), św. Floriana (1720) na świdnickim rynku oraz fontanny: z Atlasem (1716), z Neptunem (1732). Pracował również nad wystrojem kościoła p.w. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Jego dziełem są rzeźby prospektu organowego 1704-1708, figury świętych przy filarach nawy głównej 1709-1710


8 listopada 2009 - Liga okręgowa

W dzisiejszych meczach piłkarskiej ligi okręgowej zanotowano wyniki:
AKS Strzegom - Włókniarz Kudowa Zdrój 3:3,
Piławianka Piława Górna - Victoria Świebodzice 1:1,
Stal Świdnica - Górnik Boguszów-Gorce 1:2,
Grom Witków - Pogoń Pieszyce 1:1.
W tabeli rozgrywek prowadzi Bielawianka Bielawa przed Górnikiem Boguszowem-Gorce. Victoria Świebodzice zajmuje piąte miejsce, AKS Strzegom zajmuje trzynaste, Grom Witków zajmuje siódme miejsce, tabelę zamyka Stal Świdnica.


8 listopada 2009 - Piłkarska klasa A

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "A"
Zjednoczeni Żarów - Zryw Gola Świdnicka 1:0,
LKS Bystrzyca Górna - Gwarek Wałbrzych 4:2,
Zieloni Mrowiny - Skalnik Czarny Bór 3:4,
Podgórze Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 3:1,
Wierzbianka Wierzbna - Czarni Wałbrzych 3:3,
Grodno Zagórze Śląskie - Victoria II Świebodzice 6:0,
Cukrownik-Polonia Pszenno - Granit Roztoka 2:0,
Sudety Dziećmorowice - Unia Jaroszów 1:0.


8 listopada 2009 - Drugi mecz w tym sezonie

Szczypiorniści ŚKPR Świdnica przegrali wczoraj drugi mecz w tym sezonie.
W Wolsztynie ulegli spadkowiczowi z I ligi Wolsztyniakowi 29:36 (14:17).
O losach meczu zadecydował niefortunny początek spotkania.
Już po 10. minutach świdniczanie przegrywali 1:5 i dystans 3-4 bramek utrzymywał się przez większą część meczu.
Następny mecz Świdnicki Klub Piłki Ręcznej rozegra w najbliższą sobotę, 14 listopada o godzinie 18.00 w Świdnicy z Zagłębiem II Lubin.


7 listopada 2009 - Piknik w Lubinie z Muzeum Broni i Militariów

Na Piknik Wojskowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości wyruszyła dzisiaj do Lubina kolumna pojazdów wojskowych ze świdnickiego Muzeum Broni i Militariów.
Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, poligon paintballowy, koncerty oraz degustacja wojskowej grochówki i bigosu - to tylko nieliczne atrakcje, które przygotowane zostały przez Urząd Miejski oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubinie.
Na tak dużą skalę piknik wojskowy organizowany jest w Lubinie po raz pierwszy. - Prezentowany będzie sprzęt wojskowy, zarówno ten nowoczesny, obecnie używany przez polską armię, jak i ten historyczny, który używany był wcześniej - opowiada Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Roberta Raczyńskiego. - Między innymi będzie można zobaczyć czołgi Leopard - najnowocześniejsze czołgi niemieckiej produkcji używane na świecie, którymi od kilku lat dysponuje także polska armia - dodaje.
Mieszkańcy z bliska będą mogli też obejrzeć wyrzutnię rakiet Langusta, czyli zmodernizowaną wersję popularnej "katiuszy", która ma zasięg 40 km i na sekundę może wyrzucić 40 rakiet. Atrakcją będzie też wóz bojowy piechoty Rosomak, używany obecnie przez polskich żołnierzy przebywających w Iraku i Afganistanie czy sprzęt historyczny z Muzeum w Świdnicy. Pokazom towarzyszyć będą również występy artystyczne zespołów: The Liverpool, Izmael, a także koncert chóru górniczego.
Świdnickie Muzeum Broni i Militariów w Lubinie zaprezentuje dwa wozy opancerzone (SKOT i BRDM), stację radarową RW-31 (Justyna) wraz z armatą przeciwlotniczą S-60 oraz wóz amunicyjny - Star 266 z haubicą 122 mm wz/37-85. Zdjęcia z przygotowań i wyjazdu na Piknik - >>> zobacz


7 listopada 2009 - MKS Świdnica wygrywa

Po zmianie trenera drużyny MKS Świdnica dzisiejszy mecz w Jaworze miał być sprawdzianem i przynieść punkty. W roli trenera III ligi zadebiutowała Magdalena Antoniak i był to debiut udany.
Świdniczanki ani przez moment nie oddawały inicjatywy rywalkom i wygrały pewnie.
KS. "Olimpia" II Jawor - MKS "Świdnica" - 0:3 w setach 8:25, 16:25, 10:25.
Dzisiaj w Świdnicy grały Kadetki.
MKS "Świdnica" Świdnica - Sil Kus-Kus Kamienna Góra - 3:0 w setach 25:8, 25:8, 25:11. Świdniczanki z kompletem zwycięstw prowadzą pewnie w rozgrywkach
Młodziczki grają jutro w Nowej Rudzie. Miejmy nadzieję, że niepokonane dotychczas wygrają i tam oba spotkania.


7 listopada 2009 - Świdniczanie bez punktów

Mecz świdniczan w Wałbrzychu był kolejnym meczem na szczycie.
Po strzeleniu bramki w 25 minucie meczu, wałbrzyszanie skupili się na obronie i rozbijaniu ataków świdniczan. To udało im się znakomicie a w końcówce meczu podwyższyli wynik na 2:0.
Górnik Wałbrzych - Polonia-Sparta Świdnica 2:0.
Bramki dla Górnika zdobyli: Dominik Janik w 25 minucie oraz Adrian Moszyk w 90 minucie meczu.
W tabeli rozgrywek z 37 punktami prowadzi Górnik Wałbrzych, drugie miejsce zajmuje Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie mając 34 punktów. Polonia-Sparta Świdnica z 30 punktami zajmuje trzecią pozycję. Czwarta w tabeli jest Chrobry Głogów z 29 punktami a Polonia Trzebnica zajmuje piąte miejsce gromadząc 28 punktów.


7 listopada 2009 - Wybory tuż, tuż

Po 10 listopada poznamy skład Młodzieżowej Rady Gminy, która powstaje w mieście dzięki przystąpieniu Świebodzic do projektu "Gmina przyjazna młodzieży", realizowanego przez Stowarzyszenie Semper Avanti.
Wybory odbędą się w szkołach 10 listopada, w godzinach od. 9.00 do 12.00. Młodzi ludzie będą oddawać głosy na kartach do głosowania i wrzucać je do przygotowanych w tym celu urn.
W szkołach udało się wyłonić po 4 lub więcej kandydatów. W tajnym głosowaniu zostanie wybrana 15-osobowa Młodzieżowa Rada Gminy.


7 listopada 2009 2009 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W rozegranych wczoraj spotkaniach pierwsze punkty zdobyły Ziomale i Gimnazjum Senior. Liderzy również zdobyli komplet punktów i coraz wyraźniej uciekają rywalom. Wyniki IV kolejki:
Last-Kam Nowice - Ziomale 9:11 (1:6)
XXL Boleslawice - Doceniani Inaczej 6:17 (2:8)
Gmnazjum Senior - FC Albatros 8:5 (3:2)
Delta Jaroszów - Pędzące Osiołki 6:9 (2:6)
Tabela: 1. Doceniani Inaczej, 2. Pędzące Osiołki, 3. Karolina, 4. XXL Boleslawice, 5. Gimnazjum Senior, 6. Delta Jaroszów, 7. Last-Kam Nowice, 8. Ziomale, 9. FC Albatros.
Czołówka strzelców po 4 kolejkach - 18 bramek - Borowy (Doceniani),15 bramek - Głogiewicz D. (Karolina) i Ptak (Doceniani).


6 listopada 2009 - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Ten słynny cytat z poezji ks. Jana Twardowskiego, będziemy mogli usłyszeć z ust wybitnego aktora Jana Nowickiego, który wcieli się w postać kapłana, podczas spektaklu poetycko - muzycznego pt. " Z obłoków na ziemię".
Tematem tego spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata.
Spektakl obejrzeli już m.inn. widzowie RPA, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Jan Nowicki oraz muzycy Marek Stryszowski - saksofony, flet prosty, śpiew, Cezary Chmiel - syntezatory, Krzysztof Bodzoń - kontrabas elektryczny, tym razem zaprezentują się świdnickiej widowni podczas spektaklu, który odbędzie się 21 listopada o godzinie 19.00 w świdnickiej Katedrze.


6 listopada 2009 - Nie ma pandemii

W Powiecie Świdnickim nie ma zagrożenia pandemią grypy. Nie ma także sytuacji kryzysowej związanej ze szczególnie zwiększoną zachorowalnością na tą chorobę. Potwierdzili to przedstawiciele Sanepidu, przychodni zdrowia oraz szpitala na specjalnie zwołanym w tym celu spotkaniu informacyjnym.
Na spotkaniu zwołanym przez Wicestarostę Świdnickiego Ryszarda Wawryniewicza przedstawiono kilka istotnych informacji dotyczących zachorowalności na grypę w naszym powiecie, omówiono sprawę dostępności leków i szczepionek w aptekach oraz zaprezentowano sytuację z kolejkami w przychodniach.
Dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa Zbigniew Okarmus poinformował zebranych, że z danych statystycznych wynika, iż zachorowalność ludzi w Polsce zwiększyła się dwukrotnie w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Nie znaczy to jednak, że mamy do czynienia z zagrożeniem epidemią grypy. Potwierdziła to również Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy. W samym Powiecie Świdnickim nie widać dramatycznego wzrostu zachorowań na grypę. Natomiast o grypie i jej przebiegu opowiedział doktor Piotr Kosikowski zaznaczając, że najlepsza dla pacjentów jest przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie chorobie oraz szczepienia.
Warto zaznaczyć, że w aptekach i przychodniach na chętnych nadal czekają szczepionki przeciw grypie. Nie ma też niebezpieczeństwa, że może zabraknąć leków przeciwwirusowych. Przychodnie zdrowia przyjmują pacjentów terminowo i nigdzie nie ma kolejek. Podobna sytuacja ma miejsce w szpitalu Latawiec w Świdnicy.
W tym miesiącu odbędzie się spotkanie przedstawicieli służby zdrowia z młodzieżą szkolną z powiatu, gdzie przekazane zostaną informacje o tym, jak uchronić się przed zarażeniem i jak dbać o odporność organizmu. Tymczasem na stronie internetowej Sanepidu znajdują się ulotki informacyjne na temat grypy, z którymi warto się zapoznać. Ulotka - >>> zobacz, >>> zobacz, >>> zobacz


6 listopada 2009 - Pionierzy Świebodzic zostaną uhonorowani

W dniu Święta Niepodległości 11 listopada, odbędzie się w Świebodzicach wyjątkowa uroczystość. Oprócz świętowania ważnej dla kraju rocznicy, miasto uczci także swoich pionierów, ludzi, którzy tworzyli powojenną rzeczywistość miasta.
Kilkudziesięciu mieszkańców dostanie odznaczenia "Honorowego Pioniera Świebodzic". Uroczystość odbędzie się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13. Odznaczenia wręczy burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz.
- To wspaniali ludzie, którym należą się słowa najgorętszego podziękowania za to, co zrobili dla swojego miasta - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - To oni budowali zakłady pracy, zakładali spółdzielnię mieszkaniową, budowali przedszkola, szkoły, tworzyli w tym mieście kulturę. Bez nich Świebodzice nie byłyby tym, czym są obecnie - miastem, w którym dobrze się żyje.
Obchody Święta Niepodległości poprzedzi Msza Święta w kościele pw. św. Mikołaja, która rozpocznie się o godz. 13.00. Tuż po niej, o godz. 14.00, nastąpi złożenie wieńców przy tablicy poświęconej pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
A o godzinie 15.00 - otwarcie wystawy "Honorowy Pionier Świebodzic", połączone z wręczeniem odznaczeń. To niejako uwieńczenie tegorocznych obchodów 730-lecia Świebodzic.
Po uroczystości z koncertem wystąpi solistka Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Bogusława Kawalec.


6 listopada 2009 - Rusza remont skrzyżowania ul. Sikorskiego z Esperantystów

W poniedziałek, 9 listopada rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania ul. Władysława Sikorskiego z Esperantystów. Prace potrwają ok. 1,5 miesiąca.
- Skrzyżowanie ul. Sikorskiego z Esperantystów, łączy drogę miejską z bardzo ruchliwą drogą krajową oraz wojewódzką. Jest to główny dojazd z centrum miasta do centrum handlowego oraz w kierunku Legnicy, co dodatkowo zwiększa ruch w tym rejonie. Ze względu na tworzące się na co dzień zatory, u zarządcy drogi od dłuższego czasu zabiegaliśmy o poprawę tej sytuacji. Dzięki wspólnemu porozumieniu, jeszcze w tym roku, sytuacja zdecydowanie się poprawi - mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Zgodnie z ustaleniami miasto sfinansowało przygotowanie dokumentacji oraz uzyskało pozwolenie na budowę. Za roboty drogowe ok. 0,5 mln zł zapłaci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza drogą.
W ramach prac zaplanowano poszerzenie drogi o tzw. prawoskręt od strony centrum miasta (z ul. Sikorskiego do Esperantystów). Dzięki temu zwiększy się liczba pasów, co pomoże w segregacji ruchu. W rejonie prowadzonych prac zostanie wymieniona nawierzchnia drogi, przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna. Wyremontowana zostanie część ciągu pieszo/rowerowego.
Na czas remontu skrzyżowanie nie zostanie wyłączone z ruchu, ale kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami polegającymi na zwężeniu jezdni.
Osoby, które nie muszą korzystać z drogi dojazdowej zachęcamy do korzystania z innych skrzyżowań np. ul. Waleriana Łukasińskiego z Esperantystów. Za utrudnienia przepraszamy.


6 listopada 2009 - Po wielu klapsach jest "Maraton Tańca"

W przedostatni czwartek października, tuż przed północą realizatorzy i wykonawcy "Maratonu Tańca" spotkali się z władzami Gminy Dobromierz, aby podsumować miesiąc ciężkiej (miejmy nadzieję) owocnej pracy, jeszcze zmęczeni ostatnimi ujęciami pod wieżą widokową w Dobromierzu. Przez niemal 20 minut oglądaliśmy fotografie Jarosława Sosińskiego, który towarzyszył filmowcom podczas ich pracy.
Zobaczyliśmy to, czego być może nie zobaczymy na filmie: filmową kuchnię, zmęczenie i radość aktorów, statystów i ekipy filmowej.
Rozpoczynając spotkanie Sylwester Banaszkiewicz (producent) podziękował wszystkim za ciężką i wytrwałą pracę. - Przepraszam za wszystkie niedogodności, które pojawiły się w całej realizacji filmu. Mam nadzieję, że finał który zobaczymy w maju lub w czerwcu przyszłego roku zadowoli wszystkich. Prawdopodobnie pokaz premierowy odbędzie się w Dobromierzu.
- Niech ten bukiet wiosennych kwiatów dla pani reżyser będzie darem od wszystkich mieszkańców i niech pamięć o nas trwa bardzo długo, powiedział Przewodniczący Rady Gminy Marek Jaworski wręczając kwiaty Magdalenie Łazarkiewicz.
Podsumowując przygodę z Dobromierzem i "Maratonem Tańca" reżyserka filmu Magdalena Łazarkiewicz powiedziała - Spotkaliśmy się tutaj z nadzwyczajną gościnnością i musze powiedzieć, że nie są to zwykłe zapewnienia, mieliśmy poczucie, że mieszkańcy tolerują nas z niezwykłą cierpliwością. Macie tu kilka fantastycznych aktorskich talentów, które mają zadatki na prawdziwych artystów. Wszyscy byli dla nas serdeczni i gościnni, nie spotkaliśmy się z żadnym aktem niechęci, a wprost przeciwnie z życzliwością i ciepłem za co bardzo serdecznie dziękujemy. Chce powiedzieć, że pomogliście mi wrócić po latach do kina, ponieważ od długiego czasu nie robiłam filmu kinowego, wsparliście mnie także, po bardzo ciężkim dla mnie czasie, dzięki czemu mogłam wrócić do życia.
Już w piątek wszystko powróciło do rzeczywistości. Ratuszowy zegar zaczął wybijać kwadranse, rynek wypełnił się mieszkańcami i samochodami.


6 listopada 2009 - Rap to moja pasja - "można śpiewać o życiu"

Mateusz Zagórski ze Świdnicy, ma 15 lat. Interesuje się rapem, dlatego, że jak sam mawia - "można śpiewać o życiu".
Rap to jego pasja. Muzykę tworzy jego brat on sam układa teksty i śpiewa.
Dotychczas zaśpiewał dwie piosenki, jednak do końca roku ma zamiar nagrać i wydać płytę.
I tu zaczyna się problem. Aby wydać płytę potrzebne są pieniądze, których jako młody człowiek nie posiada.
Mateusz oczekuje na pomoc finansową, jeśli możesz pomóc - >>> napisz.
Dwa dotychczasowe nagrania - Te słowa Zaxon, Tak często


6 listopada 2009 - Ocalić od zapomnienia

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu uczestniczyła w ogólnopolskim programie "Katyń…Ocalić od zapomnienia", nad którym honorowy patronat objął prezydent RP Lech Kaczyński, a duchowo przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Głównym założeniem programu jest posadzenie w całej Polsce 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu również przyłączyła się do tej akcji. Na jej terenie posadzono drzewo upamiętniające porucznika Antoniego Lipińskiego ur. 24.03.1913 r. w Jaworze. Porucznik zginął w 1940 roku od strzału w głowę w Charkowie.
Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej i posadzenia dębu odbyły się 4 listopada. Oprócz władz samorządowych gminy Strzegom na czele z burmistrzem Lechem Markiewiczem wzięli w nich udział Bolesław Prorok - prezes zarządu dolnośląskiego Rodzin Katyńskich we Wrocławiu wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Sosną. W tej ważnej chwili uczestniczył także Jerzy Orabczuk - prezes strzegomskiego Koła Związku Sybiraków oraz inni przedstawiciele tego związku.
Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia przez Romana Asyngera faktów dotyczących zbrodni katyńskiej. Następnie odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i prezes Jerzy Orabczuk. Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Marek Żmuda. Ważnym akcentem było również przekazanie na ręce burmistrza Strzegomia ziemi z Katynia.
Istotnym elementem uroczystości była recytacja wierszy o tematyce katyńskiej w wykonaniu uczniów szkoły. Oprawę muzyczną zapewniała strzegomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Na zakończenie Bolesław Prorok podkreślił, że akcja "Katyń...Ocalić od zapomnienia" jest ważnym elementem edukacji młodych pokoleń i z radością obserwuje, z jak ogromnym zaangażowaniem jest realizowana i propagowana przez placówki oświatowe.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz także docenił włączenie się szkoły do programu. - Jest to cenna lekcja historii dla najmłodszych. Zaszczepianie w mentalności dzieci pamięci o tamtych czasach stanowi istotne ogniwo w budowaniu własnej tożsamości - mówił burmistrz.


6 listopada 2009 - Święto Niepodległości

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Świdnicy przewidziano: 11 listopada godzina 10.00, Cmentarz Komunalny przy ul. Bobrzańskiej - uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego i poświęcenia Miejsca Pamięci Narodowej.
godzina 11.00, katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława - uroczysta msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca - w jej trakcie zostaną przekazane środki na ratowanie kościoła w Powiewiórce, które otrzyma ks. Jan Czerniawski, proboszcz litewskiej świątyni,
godzina 13.00, start II Świdnickiego Biegu Niepodległości,
godzina 19.00, katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława - koncert chóru żeńskiego "Cartusia" i chóru mieszanego "Kakofonia" pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk. Wstęp wolny.
14 listopada - godzina 17.00, teatr miejski - Salon Poezji, Wiersze swoje oraz Bolesława Leśmiana i Stanisława Wyspiańskiego recytuje Anna Milewska. Wstęp wolny. W związku z uroczystościami na cmentarzu komunalnym przy ul. Bobrzańskiej informujemy, że będzie możliwość bezpłatnego dojazdu na cmentarz specjalnym autobusem MPK. Godziny odjazdów autobusów: ul. Emilii Plater - godz. 9.15, ul. Karola Marcinkowskiego - godz. 9.17, ul. Jana Riedla - godz. 9.18, ul. Ludwika Zamenhofa - godz. 9.20, ul. Waleriana Łukasińskiego - 9.25, pl. Św. Małgorzaty - 9.27, ul. Muzealna - godz. 9.30, ul. Grunwaldzki - godz. 9.32 + 5 minut postoju, ul. Śląska - godz. 9.44, Cmentarz Bobrzańska - godz. 9.50. Po uroczystościach na cmentarzu autobus pokona taką samą trasę.


6 listopada 2009 - 3. wiek rusza do dzieła

Stowarzyszenie 3. Wieku zostało już oficjalnie zarejestrowane, a jego pomysłodawcy zapraszają świebodziczan do przyłączenia się do tego przedsięwzięcia.
Jesteś twórczy? Masz wiele pomysłów? Zgłoś się do nas - zachęcają i zapraszają na spotkanie inauguracyjne, które odbędzie się 18 listopada o godzinie 18.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Świdnickiej 13. W programie spotkania wykład profesora Franciszka Marka, dyskusja.
Celem Stowarzyszenia 3. Wieku jest organizowanie imprez kulturalnych i integracyjnych, szkoleń, wykładów, seminariów i konferencji, warsztatów twórczych; propagowanie i organizowanie wymiany doświadczeń międzykulturowych, propagowanie zdrowego stylu życia oraz współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi oraz miastami partnerskimi.
Adres Stowarzyszenia: ulica Piłsudskiego 30 (przy siedzibie ZNP), Świebodzice, telefon: 513 124 314 - e-mail: stow.3.wieku@gmail.com


6 listopada 2009 - Nie będzie zwolnień z podatku dla "jednorękich bandytów"

Rada Miejska w Świdnicy dziś, 6 listopada, zdecydowała, że zwolnień w podatku od nieruchomości nie będą mogli uzyskać właściciele oraz dzierżawcy hoteli i lokali gastronomicznych, w których znajdują się automaty do gier o niskich wygranych.
Przygotowanie projektu zlecił prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, ale to nie koniec walki władz miasta z tzw. jednorękimi bandytami. Urzędnicy pracują nad kolejnym pakietem uchwał dotyczącym ekstrapodwyżek stawek podatku od nieruchomości oraz stawek opłat za dzierżawę lokali, które będą najwyższe dla przedsiębiorców, gdzie będą działać automaty.
- Zdecydowana decyzja Rady Miejskiej jest dobrym sygnałem przyjętego kierunku, więc działamy dalej - komentuje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje. - Chcemy zwalczyć hazard, a to wymaga działania na wielu frontach. Problem narasta w Świdnicy od wiosny 2009 roku.
Dziś w 60-tysięcznym mieście działa 115 punktów z automatami, a mamy informacje, że jeszcze w tym roku może pojawić się kilkadziesiąt kolejnych. To dużo za dużo. Automaty dają mieszkańcom złudną nadzieję na szybkie wzbogacenie się, a w rzeczywistości opróżniają ich kieszeń. Uderzą również w budżet miasta, ponieważ już dziś pracujemy nad programem walki z uzależnieniem od hazardu. Koszt takich działań w 2010 roku oceniamy na 100-150 tys. zł.- mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Miasto będzie musiało również przeznaczać więcej funduszy na pomoc społeczną osobom, które stracą pieniądze na automatach. Właściciele automatów to osoby spoza Świdnicy, a więc mieszkańcy są głównie drenowani z gotówki.
Uchwały dotyczące wprowadzenia restrykcyjnych stawek podatków i opłat dla przedsiębiorców, w których lokalach działają automaty, mają zostać podjęte przez Radę Miejską w Świdnicy jeszcze w tym roku.


6 listopada 2009 - Nowe stawki podatków

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach w dniu 3 listopada 2009 roku, Rada Miejska przyjęła uchwałę określającą wysokość stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na 2010 rok.
Stawki podatku od nieruchomości uległy podwyższeniu zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o 3,5 % tj. o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2009 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2008 roku.
Na uwagę zasługują dwie pozycje w wykazie nowych stawek podatku od nieruchomości: bez zmian pozostaje stawka podatku za 1m² powierzchni użytkowej dla budynków zajętych przez organizacje pożytku publicznego - wynosi 6,01 zł. Natomiast obniżeniu o połowę tj. z kwoty 6,88 zł na 3,44 zł uległa stawka za 1 m² powierzchni użytkowej budynków gospodarczych przeznaczonych wyłącznie na niezarobkowe cele bytowe gospodarstwa domowego tj. popularnych komórek oraz budynków gospodarczych typu stodoły stajnie, obory, itd.
Takich budynków zwłaszcza w rolniczej dzielnicy Ciernie nie brakuje, dlatego jest to dobra wiadomość dla sporej grupy świebodziczan.


6 listopada 2009 - "Bąbel w drodze do szkoły"

"Bąbel w drodze do szkoły" - spektakle dla dzieci Uczniowie klas I świdnickich szkół podstawowych wezmą udział w specjalnym spektaklu "Bąbel w drodze do szkoły". W najbliższy poniedziałek, 9 listopada 446 uczniów i ich opiekunowie obejrzą trzy spektakle w sali Teatru Miejskiego w Świdnicy.
Spektakle mają uświadomić małym świdniczanom, jak mają się poruszać na drodze, bezpiecznie zachowywać w szkole i poza nią. By nauka nie była trudnym obowiązkiem wszelkie zasady są podawane w przystępny sposób, podczas spektaklu w wykonaniu grupy "Teatr Nie - Wielki, Pompon z Bąblem", utworzonej przez Dariusza Skowrońskiego i Wiesława Cichego.
W ramach prowadzonych działań wszyscy uczniowie klas I otrzymają również zawieszki odblaskowe w kształcie "duszka" z logo miasta.
Za organizację spektaklu oraz zakup odblaskowych zawieszek miasto zapłaci blisko 6 tysięcy złotych.


5 listopada 2009 - Są już "Karty Wstępu"

Gmina Świdnica informuje, że "Karty Wstępu" na uroczystość Jubileuszowej Mszy Pojednania w Krzyżowej są już dostępne w biurze rzecznika prasowego Urzędu Gminy Świdnica, pokój 213 w godzinach 7.30-15.30 (tel. 74-852-12-26 wew. 213).
Poza siedzibą urzędu, karty wstępu można bezpłatnie otrzymać: w siedzibie Fundacji "Krzyżowa" - Krzyżowa 7, tel. 74-8500-301 (odbiór w dniu 12-11-2009 możliwy jest tylko do godz. 12.00 ), u sołtysów wsi Boleścin, Grodziszcze, Krzyżowa, Wieruszów.
Dla mieszkańców aglomeracji wrocławskiej - na portierni w Domu Edyty Stein we Wrocławiu przy ul. Nowowiejskiej 38.
Z uwagi na zmianę organizacji ruchu drogowego w dniu 12 listopada 2009 r. sugerowany dojazd do siedziby Fundacji Krzyżowa bezpłatnym transportem publicznym MPK Świdnica. Autobusy kursować będą na trasie: Świdnica (Pl. Grunwaldzki, ul. Strzelińska ) - Boleścin-Krzyżowa: 12.00, 12.10, 12.20
Krzyżowa-Boleścin-Świdnica (ul. Strzelińska, Pl. Grunwaldzki) 15.15, 15.30
Uroczystości odbywać się będą w ogrzewanym namiocie.


5 listopada 2009 - Nagrywali film

Już niebawem będzie można obejrzeć krótki film promujący projekt pt. "Brána do pohádky - Wrota do bajki", który nagrała lokalna telewizja. Jest to kolejny element wspólnego polsko-czeskiego projektu realizowanego z powodzeniem przez obu parterów z Powiatu Świdnickiego i miasta Jicin, na którego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Film nagrywano w dniu 29 października podczas partnerskiej wizyty w czeskim mieście Jicin. Wizytę rozpoczęło oficjalne spotkanie w Urzędzie Miasta z udziałem Wicestarosty Richarda Konířa, koordynatora projektu po stronie czeskiej Martina Mitlöhner oraz delegacji świdnickiego starostwa pod przewodnictwem Starosty Zygmunta Worsy.
- "Celem wizyty było omówienie kolejnych etapów realizacji projektu. Rozmawialiśmy głównie o organizacji Festiwalu Bajki w Powiecie Świdnickim. Ważną sprawą była także kwestia skoordynowania wspólnych działań promujących projekt i Festiwal Bajki w Jicinie oraz Powiecie Świdnickim." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Festiwal Bajki odbędzie się w czerwcu przyszłego roku a tymczasem już niedługo będzie można obejrzeć efekt pracy ekipy z telewizji Tele-Top. Będzie to materiał promujący projekt pt. "Brána do pohádky - Wrota do bajki" z udziałem Wicestarosty Richarda Konířa oraz Starosty Zygmunta Worsy.


5 listopada 2009 - Każdy ma jakiś skarb

O tym gdzie najlepiej poszukiwać skarbów i jakie tajemnice skrywa Dolny Śląsk opowiadała dziennikarka i pisarka Joanna Lamparska podczas spotkania, które odbyło się 3 listopada 2009 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu.
Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom. Joanna Lamparska to przede wszystkim osoba kochająca Dolny Śląsk i to właśnie najsilniej dało się odczuć, słuchając jej opowieści. Bogate słownictwo pisarki oraz umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością to elementy, które sprawiły, że spotkanie przebiegało w bardzo pozytywnej atmosferze.
Pisarka opowiadała nie tylko o swoich najciekawszych odkryciach, ale także opisała emocje, jakie towarzyszą odnajdywaniu skarbu.
Wyjaśniła również, że każdy z nas, ustalając własną hierarchię wartości, określa, co dla niego jest najcenniejsze, co jest właśnie tym skarbem, który po wielu latach inni próbują odnaleźć.
- Podczas poszukiwań okazywało się, że ludzie ukrywają rzeczy, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Zdarzało się, że natrafiałam na przykład na słoiki ze smalcem lub na jakiś zupełnie bezwartościowy bibelot. Należy jednak pamiętać, że żadnej wartości mógł on nie posiadać dla nas, natomiast dla tego, kto go ukrywał był czymś wyjątkowym - mówiła Joanna Lamparska.
Dziennikarka zachęciła także wszystkich do poznawania historii i tajemnic swojego regionu, opowiadając o barwnej przeszłości Zamku Książ i o Marii Teresie Oliwii Hochberg von Pless, zwanej księżną Daisy, której postać oraz związane z nią sekrety od dawna fascynują poszukiwaczy skarbów.
Spotkanie, mimo, że dość krótkie, bez wątpienia należało do najciekawszych, jakie w ostatnim czasie zorganizowała strzegomska biblioteka.


5 listopada 2009 - "Georg Leonhard Weber - świdnicki rzeźbiarz śląskiego baroku"

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy informuje, że 13 listopada, w piątek o godzinie 12. 00 odbędzie się w muzeum wystąpienie historyka sztuki - Ewy Grochowskiej.
Spotkanie zatytułowane "Georg Leonhard Weber - świdnicki rzeźbiarz śląskiego baroku. 270 rocznica śmierci" odbędzie się w dużej sali na pierwszym piętrze.
Zapraszamy do muzeum wszystkich zainteresowanych tą interesującą tematyką jakże mocno związaną z naszym miastem.
Georg Leonhard Weber jest twórcą rzeźb św. Jana Nepomucena (1718), św. Floriana (1720) na świdnickim rynku oraz fontanny: z Atlasem (1716), z Neptunem (1732). Pracował również nad wystrojem kościoła p.w. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Jego dziełem są rzeźby prospektu organowego 1704-1708, figury świętych przy filarach nawy głównej 1709-1710


5 listopada 2009 - Świdnica wysyła pomoc do Iwano-Frankowska

Świdnica wysyła pomoc do partnerskiego miasta na Ukrainie.
- Rozmawiałem z merem Iwano-Frankowska, który jest zaniepokojony, ponieważ na terenie miasta stwierdzono ponad tysiąc przypadków zachorowań na grypę i ostrą niewydolność oddechową. Często chorobie towarzyszą powikłania i niestety pojawiają się już pierwsze ofiary śmiertelne - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Pospieszymy z pomocą naszym partnerom na Ukrainie, ponieważ współpraca partnerska szczególnie ważna jest w trudnych chwilach. Zakupiliśmy 7,5 tysiąca klisz rentgenowskich, które potrzebne są do prześwietlania płuc chorych. Ta liczba wystarczy na zabezpieczenie wszystkich ośmiu szpitali w Iwano-Frankowsku na tydzień. Zakupiliśmy również dozowniki do płynów dezynfekujących, których brakuje w szpitalach i przychodniach zdrowia. Dary wyślemy transportem jeszcze w piątek.
Transport ze Świdnicy w piątek dotrze do Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie, a stamtąd tego samego dnia wyjedzie do Iwano-Frankowska. Pomoc dla Ukrainy organizuje również Caritas Diecezji Świdnickiej.
- Wszyscy, którzy chcą pomóc narodowi ukraińskiemu mogą wpłacać pieniądze na nasze konto bankowe. Wystarczy dać dopisek "Pomoc dla Ukrainy". Zostaną one przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych medykamentów i sprzętu. Przyjmujemy również dary np. maseczki, które będziemy przekazywać do transportu na Ukrainę - mówi ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej. Konto Caritas Diecezji Świdnickiej: Bank Millennium, nr 49 1160 2202 0000 0000 8082 2941z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".
Dary można przekazywać do siedziby Caritas w Świdnicy, ul. Westerplatte 4-6, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.


5 listopada 2009 - Jesienne Grand Prix Wrocławia - impreza samochodowa

Jeżeli lubisz rywalizację i jesteś miłośnikiem jazdy zręcznościowej na czas, wystartuj w samochodowym Jesiennym Grand Prix Wrocławia. Poczuj dreszczyk emocji na profesjonalnym torze samochodowym.
Otwarta impreza dla miłośników mocnej jazdy.
Gdy stan naszych dróg przeszkadza w bezpiecznej jeździe, a zamiast autostrad otrzymujemy jedynie kolejne fotoradary - miejscem, gdzie pasjonaci czterech kół mogą do woli poszaleć - stają się zwykle ekrany komputerów. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Już w najbliższą niedzielę startuje druga eliminacja Jesiennego Grand Prix Wrocławia.
To szansa dla wszystkich marzących o przeniesieniu zmagań z wirtualnej rzeczywistości na prawdziwy tor, gdzie otrzymają możliwość zmierzenia się z najlepszymi kierowcami z Dolnego Śląska.
Do rejestracji wystarczy jedynie ważne prawo jazdy i dowolne auto, spełniające wymagania ustawy o ruchu drogowym.
Impreza odbędzie się 8 listopada o godzinie 8.00 na Torze Rakietowa przy ulicy Rakietowej we Wrocławiu. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy - zastrzyk adrenaliny i niezapomniane emocje.
Zgłoszenia: on-line http://redeco.pl/zapisy_moto.php lub na torze w dniu imprezy w godzinach 8.00-9.30.


5 listopada 2009 - Krew - "ARS Medica"

Od grudnia tego roku zmienia się sposób poboru krwi w Świdnicy.
Przestaje istnieć Oddział Terenowy, który mieści się przy Szpitalu "Latawiec".
Krew można będzie oddać w każdy czwartek w godzinach 8 - 12 w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "ARS Medica" w Świdnicy przy ulicy M. Konopnickiej 4.
Telefon do NZOS "ARS Medica" - 074 852 03 67 oraz 074 852 06 66.


5 listopada 2009 - Oddział noworodkowy z nowym sprzętem

Najnowszej generacji sprzęt do opieki nad nowonarodzonym dzieckiem wartości ponad 272 tys. złotych otrzymał dziś Oddział Fizjologii i Patologii Noworodka Regionalnego Specjalistycznego Szpitala Latawiec w Świdnicy. Wszystko po to, aby poprawić jakość opieki nad najmłodszymi mieszkańcami naszego powiatu.
Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się dzisiaj na terenie szpitala "Latawiec" w Świdnicy przy udziale Pełnomocnika Zarządu Województwa ds. polityki zdrowotnej Romana Szełemeja i Zbigniewa Szczygła, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Wręczyli oni dyrektorowi szpitala oraz Wicestaroście Ryszardowi Wawryniewiczowi akty przekazania sprzętu medycznego dla oddziału patologii noworodka Na oddział trafił sprzęt za ponad 270 tys. złotych.
Dofinansowanie zakupu sprzętu dla Latawca to kropla w morzu potrzeb. Szpital może liczyć na pomoc finansową głównie od Powiatu Świdnickiego, który rokrocznie przekazuje ogromne pieniądze na poprawę opieki zdrowotnej nad mieszkańcami powiatu.
Przez dwa lata szpital otrzymał ponad 7,3 mln zł . pomocy od Powiatu Świdnickiego.


5 listopada 2009 - Odkrycie w Żelazowie

Niecodziennego odkrycia dokonali mieszkańcy Żelazowa oraz pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu przy usuwaniu jednego z drzew. Stary dąb w Żelazowie na skutek niesprzyjających warunków pogodowych uległ zniszczeniu, w związku z czym konieczne było usunięcie go. Dodajmy, że drzewo to było jednym z wielu, które sadzono z okazji dojścia do władzy Adolfa Hitlera w latach trzydziestych XX wieku.
Duże było zdziwienie osób, które pracowały przy wycince drzewa, kiedy spostrzegły głęboko ukrytą, zapieczętowaną butelkę. - Butelkę staraliśmy się otworzyć bardzo dokładnie, tak aby nie uszkodzić jej zawartości - wyjaśnia Ryszard Wikliński, komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej, który był przy odkryciu znaleziska.
W środku odkryto poniemiecką gazetę, opisującą ówczesne wydarzenia, jakie rozgrywały się w Europie oraz dokładny plan uroczystości posadzenia dębu. Najbardziej ucierpiał drugi z tych dokumentów, dlatego dokładne odtworzenie jego treści okazało się niemożliwe.
Znalezisko to pozornie nie posiadające większej wartości, jest cenną pamiątką historyczną, która przybliża nam fakty z przeszłości.


5 listopada 2009 - Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich Mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.
Będą one wykonywane w Samorządowej Przychodni Zdrowia przy ulicy Westerplatte 16 w Jaworzynie Śląskiej, po uprzednim badaniu u swojego lekarza.
Szczepienia są wykonywane w następujących terminach: poniedziałki od 14.00 do 16.00, wtorki od 14.00 do 15.00, środy od 9.00 do 11.00, czwartki od 11.00 do 14.00, piątki od 14.00 do 15.00, aż do wyczerpania szczepionek.


5 listopada 2009 - Konsul Stanów Zjednoczonych w Świebodzickim LO

Świebodzickie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej gościło 30 października wyjątkowego gościa, jakim jest konsul Stanów Zjednoczonych - Nathan Halat.
Amerykański dyplomata przygotował dla uczniów prezentację multimedialną na temat życia nastolatków w USA. Najciekawszą częścią spotkania była dyskusja z młodzieżą, która chętnie zadawała pytania dotyczące między innymi: pracy konsula, sytuacji polityczno - gospodarczej USA, jak również jego zainteresowań i refleksji na temat Polski i Polaków.
Ogromna komunikatywność i fantastyczne poczucie humoru konsula przełamały naturalną obawę młodych ludzi przed publicznym wypowiadaniem się w języku obcym, co zaowocowało przyjemną atmosferą wypełnioną salwami śmiechu.
Konsul był zauroczony kompetencjami językowymi uczniów i stwierdził, że poziom nauczania języka angielskiego w świebodzickim liceum jest najwyższy ze wszystkich szkół średnich, które odwiedził w Polsce. Warto też dodać, że konsul ma polskie korzenie i zaprezentował swoją znajomość języka polskiego, co spotkało się z głośnym aplauzem młodzieży.
Spotkanie zorganizowały nauczycielki języka angielskiego: Urszula Zyska, Agnieszka Andruszków i Małgorzata Pełechata.


5 listopada 2009 - Włamali się do sklepu i ukradli słodycze

Policjanci ze Świebodzic zatrzymali dwóch mieszkańców Świebodzic, którzy włamali się do sklepu skąd ukradli słodycze i gazety.
Tuż przed północą policjanci ze Świebodzic zatrzymali w bezpośrednim pościgu dwóch mężczyzn mieszkańców Świebodzic, którzy włamali się do sklepu.
18 i 16 latek wybili szybę wystawową w sklepie na ul. Świdnickiej i dokonali kradzieży gum do żucia, batonów oraz gazet.
Obaj zatrzymani byli nietrzeźwi, mieli blisko promil alkoholu. Obaj zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Policjanci odzyskali skradziony towar, który przekazali właścicielowi sklepu.
18 latek przyznał się do kradzieży z włamaniem i dobrowolnie poddał się karze natomiast sprawa nieletniego trafi do Sądu dla Nieletnich. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


4 listopada 2009 - Oblicza Ojczyzny

Strzegomskie Centrum Kultury gościło 3 listopada 2009 r. laureatów konkursu plastycznego organizowanego dla przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy Strzegom w ramach programu patriotycznego "Oblicza Ojczyzny".
Program ma na celu uczczenie 70. Rocznicy II Wojny Światowej, 20. Rocznicy Upadku Komunizmu w Europie Środkowej oraz 91. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ważnym jest, aby najmłodsze pokolenie Polaków znało swoją przeszłość i przekazywało wiedzę o niej kolejnym pokoleniom.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza objęła dzieci w wieku przedszkolnym, a tematem przewodnim był "Strzegom - Moja mała ojczyzna". Nagrodzeni w tej kategorii to dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4 w Strzegomiu: Jagoda Kotlicka - I miejsce, Szymon Zysk - II miejsce, Wiktoria Greda, Amelia Góra i Filip Niemczyk - III miejsce.
W drugiej kategorii wiekowej prace zostały przygotowane przez dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Tematem prac było hasło: "Jaki znak twój - orzeł biały".
Nagrody otrzymali: Dorota Taracińska - PSP Goczałków - I miejsce, Jakub Nejman - PSP 4 Strzegom i Klaudia Zakolska - PSP 2 Strzegom - II miejsce oraz Mateusz Bochenek - PSP 3 Strzegom - i Dawid Wójtowicz - PSP Kostrza - III miejsce.
Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane z dotacji gminy Strzegom.


4 listopada 2009 - Drogowy zastrzyk finansowy

Gmina Świebodzice otrzyma 1,6 mln złotych dotacji na realizowany właśnie remont i przebudowę dróg gminnych na Osiedlu Piastowskim. Pieniądze pochodzą z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2008-2011.
Gmina złożyła wniosek do projektu pod koniec ubiegłego roku. Zabrakło jednak kilku punktów, aby został zakwalifikowany do dofinansowania.
- Wniosek od początku spełniał wszystkie wymogi merytoryczne programu, zadecydowała jedynie punktacja - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Pod koniec roku zostało w puli sporo niewykorzystanych środków, zapadła decyzja o przekazaniu ich tym samorządom, które mimo nie otrzymania dofinansowania, realizują zaplanowane inwestycje drogowe ze swoich środków. A Świebodzice już w zasadzie kończą zadanie, dlatego bez wahania przyznano nam pieniądze.
Gmina Świebodzice modernizuje drogi na Osiedlu Piastowskim od początku tego roku. Mimo nie otrzymania dofinansowania samorząd zdecydował o zaciągnięciu kredytu i przystąpieniu do realizacji zadania. W ten sposób udało się wyremontować fragment ulicy Piasta, ul. Księcia Bolka, Kazimierza Odnowiciela, Mieszka Starego, a obecnie dobiegają końca prace na ul. Henryka Pobożnego. W rejonach tych ulic powstały też nowe chodniki i miejsca parkingowe.
Wartość całej inwestycji to 3,5 mln zł. Dofinansowanie sprawi, że część zaplanowanych na drogowe zadanie pieniędzy z kredytu będzie można przeznaczyć na inne inwestycje.


4 listopada 2009 - Październik miesiącem odkrywania nowych pasji

Wrześniowy okres adaptacyjny minął w "Mechaniku" bezpowrotnie. Jesienna szaruga zmusza do refleksji, ale i wytężonej pracy. By nie dopadła nas jesienna depresja w Zespole Szkół Mechanicznych zorganizowano szereg spotkań, imprez rozbudzających nowe pasje.
W końcu udało się zaprosić do szkoły - Grzegorza Lorka - Nauczyciela Roku 2002. Nauczyciel biologii z leszczyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego został uznany najlepszym belfrem w Polsce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Głos Nauczycielski.
Spotkanie z tak nietuzinkowym człowiekiem okazało się niezwykle inspirujące zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Pan Lorek zachęcił młodzież do poszukiwań, do stawiania pytań. Uświadamiał, że życie jest zbyt krótkie, by zajmować się sprawami nieistotnymi. Swoimi pasjami podróżniczymi zaraził wielu i zaimponował aktywnością w realizacji najskrytszych marzeń. Z szerokiego wachlarza podróżniczych wypraw wybrał zaledwie dwie - opowiedział o wyprawie rowerowej po Bośni i KALAALLITT NUNAAT(Grenlandia).
Pozostał niedosyt, biolog takich wypraw dla młodzieży zorganizował całe mnóstwo, szkoda, że nie poopowiadał o Indiach, Laponii… Pani Małgorzata Bogusławska-Kurzawa - inicjatorka i współorganizator spotkania, zapraszając tak niezwykłego, oddanego swoim pasjom człowieka, sprawiła młodzieży wielką niespodziankę.
Być może niektórzy zechcą realizować własne pasje, zacząć można od czytelniczych, jesienno - zimowy czas temu idealnie sprzyja. Pod koniec października po raz kolejny na całym świecie obchodzone było Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez International Association of School Librarianship - Iasl.
Biblioteka ZSM przygotowała szereg imprez i spotkań. Takie obchody są okazją do szerszego zaprezentowania zbiorów bibliotecznych, pozyskania nowych czytelników. W te dni uczniowie mają możliwość szerszego uczestniczenia w życiu kulturalnym biblioteki i szkoły. By zachęcić młodych ludzi do aktywności czytelniczej panie bibliotekarki zorganizowały konkursy, wystawy, prelekcje. Spotkania czytelnicze "na słodko" stały się tradycją szkolną, nowością były cukierki z sentencjami. Mamy nadzieję, że akcja "Podaruj książkę" zakończy się sukcesem i pozyskane książki dla najmłodszych trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.
Dzięki aktywności pani Agnieszki, Heleny i Pauliny u młodych czytelników zawita uśmiech.


4 listopada 2009 - Koło Gospodyń Wiejskich w Krakowie

Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich w Roztoce i Szymanowie, Danuta Fica i Teresa Hałdaś uczestniczą w cyklu szkoleniowym "Kobiety i Rozwój" zorganizowanym przez Fundację "Przestrzeń Kobiet". Konkurencja była bardzo duża, bowiem z całej Polski wybrano tylko 20 uczestniczek, w tym przewodniczące KGW, jednocześnie Radne Gminy Dobromierz.
Projekt ten bazuje na dotychczasowych doświadczeniach płynących z realizacji projektów z cyklu "Kobiety i Rozwój" (2007 i 2008), przeznaczonych dla liderek i animatorek społeczności lokalnych. W ramach cyklu szkoleniowego uczestniczki dowiedzą się m.in. z jakimi barierami swojej działalności borykają się kobiety mieszkające na terenach wiejskich i jak mogą z nimi skutecznie walczyć.
Nauczą się również jak zdobywać środki na działalność i jak korzystać z funduszy unijnych.
Cykl szkoleniowy składa się z czterech dwudniowych warsztatów, które odbywają się w Krakowie.


4 listopada 2009 - Kłopotliwy remont

Mieszkańcy Jaroszowa mają problem. Sprawa związana jest z wykonywanym obecnie remontem drogi krajowej nr 5, która przebiega przez ich miejscowość.
Dzięki pośrednictwu burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza mieszkańcy Jaroszowa mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, która jest zarządcą drogi, i przedstawić swoje zastrzeżenia odnośnie wykonywanych prac modernizacyjnych.
Głównym problem stanowi odłącznie posesji od istniejącej kanalizacji burzowej, co w efekcie skutkuje, zwłaszcza po obfitych opadach deszczu, zalewaniem gospodarstw. Niestety, zbyt wysoko ułożone krawężniki uniemożliwiają odpływ wody z podwórzy. Taki stan rzeczy bez wątpienia uniemożliwia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie i naraża ich na dodatkowy stres.
W trakcie wizji lokalnej, która odbyła się 2 listopada pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawiciele wykonawcy mieli okazję naocznie przekonać się, iż mimo, że tak potrzebny remont, może być uciążliwy i nastręczać wielu kłopotów.
- Apelowałem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o jak najszybsze rozwiązanie problemu mieszkańców Jaroszowa, przy jednoczesnym uwzględnieniu ich zastrzeżeń. Uważam, że tak jak inni mieszkańcy gminy Strzegom, mają pełne prawo żyć w przyjaznym i bezpiecznym dla nich otoczeniu. Liczę na dobrą wolę GDKiA. Wierzę, że instytucja ta nie zlekceważy problemów mieszkańców Jaroszowa - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


4 listopada 2009 - Trzecioklasiści z SP 1 w TVP Wrocław

Telewizja to kraina magii i czarów. Przekonali się o tym uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy, którzy we wtorek, 3 listopada pojechali wraz z wychowawczyniami do stolicy Dolnego Śląska.
Podczas pobytu w okazałym gmachu Telewizji Polskiej we Wrocławiu dzieci odbyły niezwykłą podróż nie tylko do miejsc, które znamy z ekranów telewizorów, lecz także były w zakątkach zupełnie niedostępnych nawet dla części pracowników TVP.
Dzieci wiedzą już, jak wygląda studio "Faktów" oraz reżyserka. Poznały też tajniki powstawania programów telewizyjnych od nagrania przez montaż aż po emisję.
Ich język wzbogacił się o zwroty i wyrażenia związane z produkcją telewizyjną. Zwiedziły największe w Europie studio nagraniowe, w którym m.in. powstaje teleturniej "Koło Fortuny".


4 listopada 2009 - Pomysł na piątkowy wieczór

W piątek, 30 października grupa pięćdziesieciu gimnazjalistów z Dobromierza wraz z opiekunami (M. Skowron, D. Fica, M. Wierzbicka, E. Ochrombel, M. Ostrówka, M. Sawko) udała się do wrocławskiego Teatru Polskiego, aby obejrzeć spektakl R. Cooney’a "Okno na parlament".
Świetna komedia, z obsadą aktorów znanych młodzieży z telewizyjnych seriali, bardzo się wszystkim spodobała. Komplikacja kaskady zdarzeń, przerysowane postacie, dowcipne dialogi i gagi - niektórych uczniów rozbawiły do łez.
Wyjazdy do teatru na wieczorne spektakle cieszą się wśród uczniów ogromną popularnością. Organizowane od 2007 roku powoli stają się tradycją szkoły. Każdego roku szkolnego planuje się ich około sześciu.


4 listopada 2009 - Po dwóch "Żubrach" opiekowała się siostrzenicą

Świdniccy policjanci zatrzymali pijaną 14 letnią dziewczynę, pod opieką której znajdowała się 2 letnia siostrzenica. Wczoraj około godziny 20.00 policjanci zostali powiadomieni przez mieszkańca Świdnicy, o pijanej kobiecie pod opieką której znajduje się w wózku małe dziecko.
Policjanci, którzy przyjechali na interwencję zatrzymali 14 letnią dziewczynkę, która opiekowała się dwuletnim dzieckiem.
Od "opiekunki" dziecka policjanci wyczuli alkohol, po przebadaniu na alkoteście okazało się iż dziewczyna ma w organizmie 1,20 promila alkoholu. Gdy brała siostrzenicę na spacer była trzeźwa, na spacerze wypiła dwa piwa Żubr.
Obie dziewczynki 14 latka i 2 latka zostały przekazane pod opiekę rodziny.
Teraz sprawą nieletniej zajmie się Sąd Rodzinny.


4 listopada 2009 - Młodzi duchem

29 października w siedzibie Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Żarowie odbyła się niecodzienna uroczystość. Burmistrz Lilla Gruntkowska wraz z Anitą Denes-Ziemkiewicz - kierownikiem żarowskiego OPS-u wręczyły przedstawicielom Związku prezent: mini wieżę.
To swoista nagroda-prezent dla członków związku, którzy od wielu lat reprezentują gminę na wielu uroczystościach, a obecnie dzielnie walczy w radiowej rywalizacji na najlepszy zespół w ramach "Listy Przebojów Ludowych" Polskiego Radia Wrocław.
Zespół można usłyszeć w każdą niedzielę na antenie Polskiego Radia Wrocław w godzinach od 7 do 10.
Zespół "Żarowienie" można wesprzeć wysyłając SMS o treści Rwkapela zarowianie na numer 71160 lub dzwoniąc w każdą niedzielę, w trakcie programu porannego, na numer 071-339-90-60.
Zespół "Żarowianie", działa od 1991 roku przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Żarowie. Obecnie kierownikiem i instruktorem zespołu jest Stanisław Wójciuk, a Danuta Kwiatkowska pełni funkcję opiekuna.
Zespół ma bogaty repertuar, w którym są zarówno utwory biesiadne jak i poważne, ludowe i kościelne. Koncertuje poza Żarowem z różnorodnych okazji i bierze udział w wielu koncertach i konkursach.


3 listopada 2009 - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Ten słynny cytat z poezji ks. Jana Twardowskiego, będziemy mogli usłyszeć z ust wybitnego aktora Jana Nowickiego, który wcieli się w postać kapłana, podczas spektaklu poetycko - muzycznego pt. " Z obłoków na ziemię".
Tematem tego spektaklu jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze, w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata.
Spektakl obejrzeli już m.inn. widzowie RPA, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Jan Nowicki oraz muzycy Marek Stryszowski - saksofony, flet prosty, śpiew, Cezary Chmiel - syntezatory, Krzysztof Bodzoń - kontrabas elektryczny, tym razem zaprezentują się świdnickiej widowni podczas spektaklu, który odbędzie się 21 listopada.
O miejscu i godzinie spektaklu będziemy informować w najbliższym czasie.
Przypomnijmy, że Jan Nowicki, będzie twarzą przyszłorocznego Festiwalu Reżyserii Filmowej, który odbędzie się w dniach 8 - 12 czerwca.


3 listopada 2009 - Gmina Strzegom przyjazna organizacjom

Gmina Strzegom otrzymała wyróżnienie za udział w projekcie "Dolnośląska Akademia Pełnomocników NGO".
Od maja 2009 roku Urząd Miejski w Strzegomiu brał udział w projekcie "Dolnośląska Akademia Pełnomocników NGO". Projekt realizowany był w partnerstwie Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Przedsięwzięcie współfinansowane było natomiast ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Podziałanie 5.2.1.
- Zostaliśmy docenieni za to, że gmina wykorzystuje narzędzia pozafinansowe do współpracy z organizacjami pozarządowymi. Tu należy wymienić takie działania jak organizowanie spotkań ze stowarzyszeniami, użyczanie lokali na ich działalność, czy funkcjonowanie na gminnej stronie internetowej specjalnego działu poświęconego organizacjom. Wyróżniono nas także za to, że aktywnie informujemy organizacje o sposobach pozyskiwania środków pozabudżetowych oraz za to, że przekazujemy społeczeństwu informacje o działalności stowarzyszeń - wyjaśnia zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Anna Góralska.
Warto ponadto podkreślić, że gmina Strzegom aktywnie wspiera organizacje pozarządowej od wielu już lat, a przyznane jej wyróżnienie jest tylko dowodem na to, że inni dostrzegają te działania.


3 listopada 2009 - Giełda Pracy - kontroler jakości, pracownik produkcji, pakowacz

Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy zaprasza wszystkich chętnych do pracy w zawodach:
kontroler jakości - (wymagania: wykształcenie średnie techniczne, umiejętność dokonywania pomiarów z wykorzystaniem maszyn i przyrządów pomiarowych, praca w pozycji stojącej)
pracownik produkcji - (wymagania: wykształcenie zawodowe mile widziane, dobre warunki fizyczne, mile widziane doświadczenie, praca przy obsłudze pras w pozycji stojącej i siedzącej
pakowaczka - (wymagania: zdolności manualne, praca w pozycji stojącej)
Zatrudnienie oferuje firma Dongseo Display Poland sp. z o.o. na terenie Biskupic Podgórnych. Urząd pracy organizuje Giełdę Pracy, która odbędzie się w Świdnicy 5 listopada. Zaproszenia na giełdę dla osób niezarejestrowanych wydawane są w pokoju nr 1.
Osoby zarejestrowane odbierają skierowania na giełdę w pokojach pośredników pracy pok. 22 i 23.
Ilość miejsc ograniczona, wstęp na giełdę tylko z zaproszeniem lub skierowaniem z urzędu pracy.
Osoby zainteresowane prosimy o zabranie na Giełdę Pracy świadectw pracy i posiadanych uprawnień.
Pobierz zaproszenie.


3 listopada 2009 - Są pieniądze na remont dwóch dróg powiatowych

Powiat Świdnicki otrzymał pieniądze z budżetu państwa na remont dwóch dróg powiatowych w ramach drugiej tury naboru projektów do wieloletniego programu rządowego. A mowa o "Narodowym programie przebudowy dróg lokalnych 2008-2011", gdzie finansowane w ten sposób drogi nazywa się "schetynówkami". Nazwa ta pochodzi od nazwiska wicepremiera Grzegorza Schetyny.
"Schetynówki" to potocznie drogi lokalne, które mają być zmodernizowane lub wybudowane od nowa właśnie w ramach nowego programu rządowego. Powiat złożył do tego programu dwa wnioski. Pierwszy to dofinansowanie remontu nawierzchni wraz ze wzmocnieniem podbudowy drogi powiatowej nr 2899D Strzelce - Chwałków w Gminie Marcinowie a drugi to modernizacja i przebudowa drogi nr 2889D na odcinku Wilków - Niegoszów - Panków w Gminie Świdnica. Koszt realizacji obu inwestycji to kwota ponad 3,6 mln zł. Resztę dołoży Powiat Świdnicki ze swojego budżetu.
- "W pierwszej turze nasze dwa wnioski odpadły. Nie zniechęciło nas to jednak do spróbowania ponownie sięgnąć po środki z budżetu państwa." - wyjaśnia Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Świdnicy. - "Zasada finansowania "schetynówek" polega na tym, że samorządy muszą wyłożyć połowę pieniędzy na inwestycje, a wtedy rząd da drugą połowę." - dodaje Roman Etel.
W założeniach programu wnioski o dofinansowanie składane przez samorządy nie mogły opiewać na więcej niż 3 miliony złotych i trafiały do MSWiA. Tam rozpatrywała je specjalna komisja. Z pewnością program ten wesprze samorządy, które najlepiej wiedzą, co i gdzie remontować. To także duża szansa dla małych gmin i powiatów, które nie mają możliwości na duże programy rządowe z funduszy europejskich.
Oprócz Powiatu Świdnickiego pieniądze na "schetynówki" w ramach listy projektów zgłoszonych przez gminy otrzymała także gmina Strzegom. Świdnica, Świebodzice i Jaworzyna Śląska są na liście rezerwowej. Drogi te zgodnie z założeniem programu będą remontowane w 2010 roku.


3 listopada 2009 - Dbają o swoje zagrody

W tym roku konkurs "Estetyka wsi i zagrody wiejskiej" obchodzi swoje 18. urodziny. Konkurs na dobre wpisał się do tradycji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, z roku na rok ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy.
Tegoroczne spotkanie z mieszkańcami gminy Strzegom, którzy wzięli udział w konkursie rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji multimedialnej z przebiegu Dożynek Gminnych, jakie odbyły się w Tomkowicach.
Następnie burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wyraził wyrazy uznania pod adresem osób dbających o swoje gospodarstwa. - To dzięki Państwu gmina Strzegom zmienia swój wizerunek na lepsze, a Wasze zagrody stają się prawdziwymi wizytówkami swoich miejscowości - mówił burmistrz.
Sami mieszkańcy gminy, którzy zgromadzili się tego dnia w strzegomskim magistracie nie ukrywali, że kolejne edycje konkursu mobilizują ich do dbania o swoje gospodarstwa i przynoszą im wiele satysfakcji.
Za troskę o swoje obejścia mieszkańcy zostali nagrodzeni z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, jego zastępcy Roberta Siekańca, radnego Tomasz Dziurli oraz kierownik Biura ds. Wsi Alicji Czekajło. Wszyscy otrzymali nagrody, które z pewnością posłużą do uatrakcyjnienia zagród.
Nagrodzono następujące wsie: Goczałków Górny, Goczałków, Granica, Kostrza, Tomkowice, Rogoźnica i Wieśnica. Wyróżniono natomiast Stanowice i Skarżyce. Nagrodzeni - >>> zobacz


3 listopada 2009 - Kasa na e-pomoc społeczną

Ponad milion złotych otrzymało miasto i powiat z funduszy strukturalnych na wdrożenie elektronicznego systemu wymiany informacji w zakresie pomocy społecznej i rynku pracy. Będzie to pierwsza Świdnicka Elektroniczna Sieć Przesyłu Informacji i Dokumentów - SESPID pomiędzy instytucjami działającymi w ramach pomocy społecznej w Świdnicy.
Oznacza to przede wszystkim duże udogodnienia dla klientów ośrodków pomocy społecznej i urzędu pracy, którzy nie będą musieli tracić czasu na bieganie między urzędami i instytucjami i wszystkie sprawy związane np. z uzyskaniem zasiłku będą mogli załatwić przy jednym okienku.
Samorządy miejski i powiatowy pracowały nad projektem od ubiegłego roku. Porozumienie o współpracy podpisano w czerwcu 2009 tego roku.
- "Liderem projektu jest Miasto Świdnica. Postanowiliśmy włączyć się do tej inicjatywy, gdyż uważamy, że wspólne staranie się o środki zewnętrzne zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania. Co więcej zyskają także klienci naszych instytucji." - podkreśla Zygmunt Worsa, Starosta Świdnicki.
Przyznane samorządom środki finansowe przeznaczone będą na zakup niezbędnego oprogramowania, sprzętu komputerowego, infokiosków, a także uruchomienie podpisów elektronicznych. System ułatwi i przyspieszy obsługę mieszkańców powiatu oraz wymianę informacji pomiędzy Urzędem Miejskim, Starostwem Powiatowym, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Urzędem Pracy i Domem Dziennego Pobytu.
- "Połączenie instytucji pomocowych specjalnym systemem elektronicznym pozwoli na to, by pomoc trafiała do osób naprawdę potrzebujących. Będzie również wielkim ułatwieniem dla mieszkańców miasta i całego powiatu, szczególnie niepełnosprawnych, którzy w krótkim czasie i bez wychodzenia z domu będą mogli załatwić wiele spraw". - wyjaśnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta.
Koszt całej inwestycji to 1.316 tys., z czego miasto dołoży 123 tys. a powiat ponad 73 tys. zł System ma ruszyć w 2011 roku. Prace nad jego wdrożeniem będą realizowane już w przyszłym roku.


3 listopada 2009 - 20 rocznica Mszy Pojednania

W dwie dekady po pamiętnym spotkaniu premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla w Krzyżowej i wspólnej modlitwie o pojednanie między narodami, 12 listopada powtórzone zostanie to wyjątkowe wydarzenie.
Uroczystości jubileuszowej Mszy Pojednania odbywać się będą na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego w ogrzewanym namiocie, początek o godzinie 13.00.
Dla świdniczan chcących wziąć udział w uroczystościach, przygotowane zostały wejściówki, które jednocześnie posłużą za bilety na przejazd ze Świdnicy do Krzyżowej. Specjalne bezpłatne autobusy MPK kursować będą 12 listopada:
z pl. Grunwaldzkiego do kompleksu Fundacji "Krzyżowa" (ul. Strzelińska, Boleścin, Krzyżowa) o godzinie 12.00, 12.10 i 12.20.
z Krzyżowej do Świdnicy (Boleścin, ul. Strzelińska, pl. Grunwaldzki) o godzinie 15.15 i 15.30.
Ze względu na zmiany w organizacji ruchu, dojazd do siedziby Fundacji w Krzyżowej możliwy będzie jedynie autobusami MPK.
Bezpłatne karty wstępu można odebrać 5 i 6 listopada w godzinach 7.30-15.30 w Urzędzie Gminy Świdnica, ul. Głowackiego 4, p. 213.


3 listopada 2009 - Zwyciężyła strona Sklepu RTT

Minął kolejny okres głosowania w "powiatowym rankingu stron".
W tym głosowaniu zwyciężyła strona Sklepu RTT. Strona ta zwyciężyła uzyskując 1517 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 1512, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 1488, Hodowla koni Namlikowo - 1458, Rock Centrum Świdnica - 1336, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 1053, Blog Daily - 952, Zakład Ogólnobudowlany Krupa Marcin - 816, Taekwon-do Gryf - 795, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 787, Wędkarstwo Świdnica - 780, Cybuch - 704, Hufiec ZHP w Świdnicy - 593, Góry Sowie On-line - 587, Firma Elsik - 547, ECS Nieruchomości - 526, LZS - 512, ZHP-Strzegom - 496, Zespół Muzyczny Walter Band - 494, Liga halowa - Jaworzyna Śląska - 489, Strzegomski Serwis Wędkarski - 472, ZSO II Liceum Ogólnokształcące - 471, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy - 470, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 468, Podokręg Piłki Nożnej w Świdnicy - 463, Zajazd Pod Wierzbą - 15, Tuning Club Świdnica - 4, Grom Witków i Lakier - po 3, Barteknow i Opakowania i wyroby z tworzyw sztucznych po 2, Link Direct i Raziu po jednym głosie.
Pozostałe strony nie uzyskały głosów.


3 listopada 2009 - Skradzionym samochodem pojechali na obiad do Wrocławia

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat, którzy dokonali rozboju na 23 letnim mieszkańcu Świdnicy.
Trójka mężczyzn będących pod wpływem alkoholu weszła na jezdnię, swoim zachowaniem doprowadzili do zatrzymania Volkswagena Golfa, którym kierował 23 letni mężczyzna. Po zatrzymaniu się samochodu kierowca został siłą wyrzucony z pojazdu. Mężczyźni kopali go po całym ciele i bili pięściami, doprowadzając do stanu bezbronności skradli jego samochód i odjechali z miejsca zdarzenia.
W toku prowadzonych czynności policjanci z Wydziału Kryminalnego ustalili a następnie zatrzymali sprawców rozboju . Okazali się nimi mieszkańcy Świdnicy, którzy skradzionym samochodem pojechali do Wrocławia , gdzie zostali zatrzymani na Dworcu Głównym PKP, jak powiedzieli w trakcie przesłuchania pojechali na obiad.
Wobec dwóch sprawców tego zdarzenia Prokurator Rejonowy w Świdnicy zastosował dozór policyjny.
Za czyn, którego się dopuścili grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


2 listopada 2009 - XIV Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

Rozstrzygnięty został XIV Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej. Finały odbyły się w dniach 28-30 października w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas Finału Dolnośląskiego w Jaworzynie Śląskiej przed jury konkursu zaprezentowało się ponad 60 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych oraz 9 osób w kategorii poezja śpiewana.
Głównym sponsorem nagród oraz patronem XIV Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej było Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Wyniki konkursu - >>> zobacz.


2 listopada 2009 - Taniec z gwiazdami

Ogólnopolskie Spotkania Taneczne o Puchar Toyoty, które w ostatni weekend października odbyły się w Świebodzicach, to kolejna, bardzo udana i stająca na wysokim poziomie impreza w mieście. Swoje umiejętności taneczne przyjechały do nas zaprezentować dzieci i młodzież z różnych zakątków kraju. Dzieciaki prezentowały bardzo różne techniki: hip-hop, taniec współczesny, disco, itd. Występowano solowo, w duetach albo w grupach. Pokazy młodzieżowych tancerzy oceniało jury, na którego czele stał jeden z najbardziej znanych tancerzy w naszym kraju, Maciek "Gleba" Florek.
W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji stworzono dla tancerzy niemalże profesjolny parkiet, świetne nagłośnienie i doskonałe oświetlenie. Na tancerzy czekało wiele niespodziankę - pierwszą było dosyć nietypowe otwarcie konkursu w wykonaniu burmistrza Bogdana Kożuchowicza.
- Nie będzie żadnych przemówień, po prostu zatańczymy dla Was kochani - powiedział szef miasta i wraz z grupą przyjaciół-samorządowców odtańczył przed publicznością pięknego walca angielskiego. Towarzyszyła mu małżonka Teresa, a na parkiecie pojawili się także: wiceprezydent Świdnicy Ireneusz Pałac z żoną, szef świdnickiego Młodzieżowego Domu Kultury Zbigniew Curyl z małżonką oraz Aleksander Jaksz, także z żoną. Występ naszych samorządowców został przyjęty niezwykle ciepło.
Konkurs trwał do niedzieli, 25 października. Główną nagrodę czyli puchar Toyoty zdobył zespół Style Addicted z Wrocławia, zaś w bitwie hip -hopowej w kategorii do 15 lat zwyciężyła Adrianna Piasecka ze studia "RYTM" w Świebodzicach. Organizatorem imprezy było Studio Tańca Rytm ze Świebodzic, zaś współorganizatorami: Urząd Miejski w Świebodzicach, OSiR oraz Teatr Tańca STEP.


2 listopada 2009 - Masz pomysł na działalność przyjdź na spotkanie

6 listopada o godzinie 11.00 w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica - Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego SA organizuje otwarte spotkania informacyjno - rekrutacyjne, przed kolejnym - już III cyklem szkoleniowym, dla osób bezrobotnych (w tym długotrwałe bezrobotnych) i nieaktywnych zawodowo, które mają pomysł na biznes i chcą założyć własną działalność gospodarczą na terenie województwa dolnośląskiego.
Celem spotkania będzie przekazanie informacji na temat ogólnych założeń projektu, warunków wzięcia w nim udziału jak i zakładanych rezultatów.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny i nie są wymagane wcześniejsze zapisy.


2 listopada 2009 - Wycieczka do Karpacza

29 października pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie zorganizowali wycieczkę do Karpacza dla zwycięzców IX Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie oraz osób, których prace zostały zamieszczone w Kalendarzu Ucznia.
Siedemnastoosobowa grupa laureatów zwiedziła Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, gdzie mogła podziwiać wspaniałą kolekcję lalek i zabawek z całego świata. Ponadto zwycięzcy wraz z opiekunami odwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki, w którym zgromadzone są eksponaty i pamiątki związane z rozwojem sportu, turystki i ochrony przyrody.
Na zakończenie, po krótkim odpoczynku, zwiedzili średniowieczną Świątynię Wang.
Wycieczka została sfinansowana ze środków budżetu Gminy Żarów, przeznaczonych na realizację profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
Nad organizacją wycieczki czuwała Karolina Dyduch - przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.


2 listopada 2009 - Zaduszki

Dzisiejszy dzień był odpowiedni by odwiedzić groby pensjonariuszy, którzy odeszli z Domu Dziennego Pobytu.
Grupa seniorów DDP "Przystań" - w Świdnicy udała się na świdnickie cmentarze by zapalić światełko osobom, których nie ma już wśród nich.
Dzisiejszy dzień był takim dniem kiedy można pozwolić sobie na chwilę refleksji. Akcja "Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą ..." od teraz, każdego roku będzie stałym elementem w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy.


2 listopada 2009 - Bezpiecznie na wsi - w gospodarstwach rolnych

Pod takim hasłem, 28 października, po raz trzeci, odbył się w szkole Podstawowej w Imbramowicach konkurs gminny dla szkól podstawowych. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa w Imbramowicach oraz Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu PT w Świdnicy przy współudziale Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.
Pytania były niełatwe, ale drużyny starały się udzielać tylko prawidłowych odpowiedzi. Wybiki konkursu: I Konkurs plastyczny - I miejsce - Wojciech Krawczyszyn - SP Imbramowice, II miejsce - Patrycja Strzałkowska - SP Imbramowice, III miejsce - Karolina Mikołajek - SP Mrowiny.
Wyróżnienia: Martyna Kołacińska - SP Imbramowice, Mateusz Michalski - SP Zastruże, Martyna Pęcherska - SP Imbramowice
II Turniej wiedzy (zespoły 2 - osobowe) - I miejsce - zespół Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, skład zespołu: Aleksandra Ogryzek, Karolina Mikołajek, II miejsce - zespół Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, skład zespołu: Sandra Ciastoń, Bartłomiej Galek, III miejsce - zespół Szkoły Podstawowej w Zastrużu, skład zespołu: Angelika Król, Marcin Górski.
Nagrody: radiomagnetofony z odtwarzaczem płyt CD, odtwarzacze CD, gry edukacyjne, planszowe, zestawy płyt CD, przybornik do prac plastycznych, zestawy do gier sportowych, pakiety edukacyjne o Gminie Żarów, słodycze - ufundowane przez KRUS OR Wrocław PT Świdnica, Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu, Gminę Żarów, PZU SA COK w Świdnicy.


1 listopada 2009 - Magdalena Antoniak - trenerem siatkarek

Od listopada trenerem pierwszego zespołu MKS Świdnica jest Magdalena Antoniak.
Decyzję taką podjął zarząd klubu na zebraniu 30 października. Magdalena Antoniak zastąpiła Piotra Godulę pełniącego funkcje trenera drużyny siatkarek od sierpnia 2008 roku.
Decyzja taka podjęta została w związku ze słabymi wynikami III ligowej drużyny.
Za Zarząd Klubu - Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska. Pani Magdalenie i świdnickiej drużynie życzymy wielu sukcesów.


1 listopada 2009 - VIII Mistrzostwa Zagłębia Miedziowego w Pływaniu

31 października w Legnicy rozegrano VIII Mistrzostwa Zagłębia Miedziowego w Pływaniu roczników 1997-2001.
W zawodach udział wzięło 165 zawodników z jedenastu klubów Dolnego Śląska: MKS Rokita Brzeg Dolny, UKS Shark Rudna, MKP Atol Oleśnica, KS Wankan Legnica, MKS Jedenastka Jelenia Góra, UKS Gigant Wrocław, TOP Bolesławiec, UKP Manta Jelcz Laskowice, UKS Orka Lubań, KS Rekin Świebodzice i UKS SVIDA Świdnica.
Zawodnicy SVIDY wielokrotnie stawali na podium zdobywając trzy pierwsze miejsca cztery drugie i pięć trzecich.
Ustanowiono wiele rekordów życiowych a wyniki zawodów umieszczono w rankingu ogólnopolskim. Kilku zawodników rocznika 1999 poprawiło swoje miejsca rankingowe.
Kolejny raz wyniki zawodników SVIDY pokazują że warto było utworzyć klasy sportowe o profilu pływackim przy Szkole Podstawowej nr 4 gdzie kadra szkoleniowa posiada kwalifikacje przekładające się na sukcesy młodych pływaków.
Wyniki świdnickich zawodników - >>> zobacz UKS SVIDA zaprasza wszystkich uczniów Świdnickich Szkół Podstawowych na zawody Świdnickiej Ligi Pływackiej 2009 jakie zostaną rozegrane 19 listopada o godzinie 14.00 na Basenie Szkoły Podstawowej nr 4.


1 listopada 2009 - Turniej Szermierczy

7 listopada w Świdnicy odbędzie się kolejny Turniej Szermierczy o Miecz Księcia Bolka I Pierścień Księżnej Agnieszki.
Zawody odbędą się w ramach VI Pucharu Polski Weteranów w Szermierce- Świdnica 2009.
Już o godzinie 10.00 rozpoczną się walki w szpadzistów.
Zawodnicy we florecie i szabli wystartują o godzinie 14:00.
Wstęp na zawody w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów jest wolny.
Organizatorem turnieju jest Urząd Miejski w Świdnicy, Wrocławski Klub Szermierczy "Kolejarz" i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


1 listopada 2009 - "Nadzieje Olimpijskie"

Wczoraj w Miliczu zakończył się siatkarski Turniej "Nadzieje Olimpijskie".
W turnieju wystąpiły reprezentacje wszystkich województw.
W drużynie Dolnego Śląska wystąpiły cztery zawodniczki MKS "Świdnica" Kornela Krakowiak, Sara Golec, Natalia Bernaciak i Marta Gezella.
Pierwsze miejsce w "Nadziejach Olimpijskich" zajęło województwo Wielkopolskie, na drugim miejscu turniej zakończyło województwo Śląskie, trzecie miejsce zdobyło Małopolskie, województwo Dolnośląskie zajęło wysokie - czwarte miejsce.


1 listopada 2009 - Puchar dla siłaczy

W dniu 21 listopada w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbędzie się "Otwarty Puchar Dolnego Śląska w wyciskaniu leżąc o Puchar Burmistrza Strzegomia". W zawodach uczestniczyć mogą: reprezentanci klubów, ognisk i stowarzyszeń kultury fizycznej, którzy skończyli 14 rok życia i posiadają ważne badania lekarskie.
Zawodnicy będą rywalizować: juniorzy do lat 18 w kat. open, juniorzy do lat 23 w kat. open, kobiety w kat. open, seniorzy w kat. do 60, do 75, do 90, do + 125kg wg formuły Wilks’a, weterani 40 lat i powyżej w kat. open oraz niepełnosprawni w kat. open.
Trzy pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych i wagowych nagrodzone zostaną medalami i dyplomami, dodatkowo za pierwsze miejsce wręczone zostaną nagrody rzeczowe. Zawodnik, który uzyska największą ilość punktów otrzyma puchar. Puchar specjalny ufundowany przez Burmistrza Strzegomia trafi do najlepszego zawodnika turnieju wg formuły Wilks’a. Regulamin zawodów - >>> zobacz


1 listopada 2009 - Rotmistrz Witold Pilecki w Świebodzicach

W holu Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach otwart wystawą przedstawiającą postać Rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, żołnierza Andersa, zabitego po II wojnie światowej przez władze komunistyczne.
Wystawa obejmuje 24 plansze ekspozycyjne i jest pomniejszoną wersją wystawy plenerowej, która od maja 2007 roku objeżdża różne miasta w Polsce.
Uroczystego otwarcia wystawy, 29 października dokonał Burmistrz Miasta Świebodzice - Bogdan Kożuchowicz oraz wiceburmistrz - Ireneusz Zyska.
Młodzież przygotowała w tym dniu program przedstawiający bliżej postać rotmistrza - były elementy biograficzne, prezentacja fragmentów teatru telewizji w reżyserii Ryszarda Bugaja pt. "Śmierć Rotmistrza" i oczywiście zwiedzanie wystawy. Warto dodać, że ekspozycja jest własnością Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, które powołało Dział Wystaw, mający za zadanie wytwarzanie plansz edukacyjno - historycznych w celu przedstawienia mało znanych, kontrowersyjnych, albo zapomnianych tematów z historii Polski.
Wystawę można zwiedzać do 6 listopada w holu LO w Świebodzicach.


1 listopada 2009 - II Świdnicki Bieg Niepodległości

11 listopada o godzinie 13.00 rusza na świdnickim Rynku - II Świdnicki Bieg Niepodległości.
Zawodnicy wystartują w Rynku a dalej trasa biegu przebiegać będzie ulicami: Długą, Daleką, Pułaskiego po czym biegacze zawitają ponownie w Rynku. Okrążeń będzie pięć.
Każdy chcący spróbować swoich sił może w biegu wystartować i nie musi przebiec całej trasy, może pobiec tyle na ile starczy mu sił.
Zapisy rozpoczną się o godzinie 11.15 i potrwają do godziny 12.45.
Bieg odbędzie się bez względu na pogodę. Przebieralnia dla zawodników i ciepły napój po biegu w znajdować się będzie hallu Teatru Miejskiego.
Każdy biegacz otrzyma pamiątkową koszulkę i okolicznościowy medal a wśród wszystkich uczestników na zakończenie rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe.


1 listopada 2009 - Policja poszukuje

Poszukiwana 34 letnia kobieta mieszkanka Lutomi Górnej.
Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzi czynności poszukiwawcze w związku z zaginięciem Zofii Danuty Brzezińskiej córką Andrzeja i Anny, ur. 31 grudnia 1975 roku. Zamieszkała - Lutomia Górna.
Rysopis - wzrost 164 cm. sylwetka szczupła, włosy ciemne do ramion "jasne pasemka", oczy niebieskie, usta wąskie, nos prosty, uszy małe przylegające.
Kobieta ubrana była w białą polarową bluzę z szarymi rękawami zapinaną na zamek, jasne dżinsowe spodnie koloru niebieskiego, buty sportowe koloru białego.
Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionej proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy tel. 074-85-82-227, 074-85-82-206 lub najbliższą jednostką Policji tel. 997 lub 112.


1 listopada 2009 - Rozbudowa Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych

29 października odbyło się uroczyste otwarcie rozbudowy Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. W uroczystości wzięli udział między innymi - Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, wiceburmistrz Ireneusz Zyska, wiceburmistrz Zbigniew Opaliński.
Rozbudowa rozpoczyna się od poniedziałku, 2 listopada. W pierwszym etapie powstanie zupełnie nowa część budynku dydaktycznego, dobudowana do starego budynku, który w następnym etapie będzie modernizowany. Trzeci etap tej rozbudowy to budowa sali gimnastycznej.
Całość rozbudowy i modernizacji szkoły ma trwać trzy lata i zakończyć się w roku szkolnym 2012/2013. W związku z tym od poniedziałku na teren szkoły wjeżdża ciężki sprzęt i na dobre rozpoczynają się prace budowlane.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała