28 lutego 2010 - Awans świdnickich kadetek

Zakończył się turniej 1/8 finałów Mistrzostw Polski Kadetek rozgrywany w Bielsku-Białej.
W ostatnim meczu świdniczanki nie dały żadnych szans siatkarkom Sparty Żagań i zwyciężyły gładko w trzech setach - 25:11, 25:11 i 25:15. Z kompletem punktów wygrały cały turniej i awansowały do następnego etapu Mistrzostw Polski.
Po wczorajszym meczu młode siatkarki świdnickie przeżyły miłe chwile. Z drużyną spotkały się gwiazdy polskiej siatkówki, byłe zawodniczki świdnickie - Anna Barańska i Dorota Świeniewicz, to były wspaniałe chwile, były rozmowy, były wspomnienia.
Już wczoraj swoje koleżanki ze świdnickiej zespołu opuściły młodziczki, które musiały pojechać do Wrocławia na turniej w swojej kategorii rozgrywek.


28 lutego 2010 - Są wśród finalistów

W ostatnim dniu rozgrywanego w Konstantynowie Łódzkim turnieju półfinałowego Mistrzostw Polski juniorów Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" pokonał ULKS Skrzyszów 31:21 (17:9).
W drugim spotkaniu Włókniarz Konstantynów pokonał AZS AWF Gorzów 37:24 i to on został zwycięzcą turnieju.
Kolejność zespołów: 1. Włókniarz Konstantynów, 2. ŚKPR Świdnica, 3. ULKS Skrzyszów , 4. AZS AWF Gorzów.
Dwie pierwsze drużyny - Włókniarz Konstantynów i ŚKPR Świdnica awansowały do finału, który odbędzie się w dniach 15 - 21 marca.


28 lutego 2010 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rozegrana została dwunasta kolejka spotkań Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Mediator Cup" organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wyniki 12 kolejki: II liga
PKS Złoty Kłos - FC Albatros 4:2 (2:0), Mam Talent - Nefryt Junajtet 5:0 (3:0), Mortal Kombat - FC Method Men 2:16 (1:7), PCO Oldboys - Cannabis 1:3 (0:2).
I liga
AKS Żarów - Zryw Łażany 1:6 (0:2), Drink Team - Wierzbianka Wierzbna 4:5 (2:2), Zaskoczeni Żarów - Wektor Świdnica 5:3 (3:0), AH1N1 - Wodospad Zastruże 2:2 (1:1).
W kolejce wybrano najlepszych zawodników oraz bramkarzy w poszczególnych ligach. II Liga: - najlepszy zawodnik - Sławomir Marmajewski (Mam Talent) - najlepszy bramkarz - Marcin Paduch (Cannabis).
I liga: - najlepszy zawodnik - Mateusz Darowski (Wierzbianka Wierzbna) - najlepszy bramkarz - Rafał Łodej (Zryw Łażany).


28 lutego 2010 - Pomóż Muzeum - adoptuj zabytek

Parowozy pruskiej serii P8 przeznaczone do prowadzenia pociągów osobowych.
Zbudowano 3556 tych parowozów w latach 1906-1923, ponadto w latach 1932-1939 w Rumunii dobudowano jeszcze 226 parowozów.
Po pierwszej wojnie Polskie Koleje Państwowe eksploatowały ponad 250 sztuk tych parowozów, a po drugiej wojnie 429 parowozów, które pracowały we wszystkich dyrekcjach do początku lat 80-tych ubiegłego wieku. . . . czytaj więcej


28 lutego 2010 - XI Dolnośląskie Igrzyska LZS

W hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Dobromierzu odbyły się eliminacje strefowe w tenisie stołowym w ramach XI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Organizatorami Turnieju byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Dobromierz. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami oraz pamiątkowymi dyplomami, a na wszystkich uczestników czekał gorący posiłek - bigos, ufundowany przez gospodarzy.
Pierwsza trójka z każdej kategorii otrzymuje awans do Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 28.03.2010 w Głogowie. . . . czytaj więcej


28 lutego 2010 - Skoki i ujeżdżenie w pierwszy weekend marca w Morawie

W pierwszy weekend marca w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozegrane zostaną Halowe Zawody Towarzyskie, w sobotę będą to skoki, a w niedzielę zawody w ujeżdżeniu.
Zapraszamy wszystkich miłośników jeździectwa do kibicowania.
Rozpoczęcie imprezy o godzinie 11.00.


27 lutego 2010 - Komplet zwycięstw

Dzisiaj w Bielsku Białej drugi dzień rozgrywek 1/8 finałów Mistrzostw Polski Kadetek.
Po wczorajszym zwycięstwie nad Aluprofem Bielsko Biała świdniczanki wygrały też drugi mecz tym razem z NTSK Nysa w trzech setach 25:13, 25:16 i 25:23 i na swoim koncie maja już komplet zwycięstw.
Jutro MKS Świdnica czeka ostatni mecz, przeciwnikiem świdniczanek będą siatkarki Sparty Żagań.
W turnieju prowadzi MKS Świdnica mając 4 punkty, na drugim miejscu są gospodarze BKS Aluprof Bielsko-Biała z 3 punktami. Trzecie miejsce zajmuje NTSK Nysa 3 punkty, UKS Sparta Żagań ma 2 punkty.


27 lutego 2010 - Pokonali Skrzyszów

W drugim dniu rozgrywanego w Konstantynowie Łódzkim turnieju półfinałowego Mistrzostw Polski juniorów Świdnicki Klub Piłki Ręcznej Świdnica pokonał piłkarzy ręcznych ULKS Skrzyszów 31:21 (17:9).
Świdniczanie wystąpili w składzie: Gołębiewski, Łukasik, Wnęk - Piędziak (8), Rzepecki (8), Rogaczewski (8), Węcek (5), Natanek (2), Makowiejew, Ratajczak, Chaber, Kędzierski, Kuriata


27 lutego 2010 - Liga Piłki Nożnej Halowej - BEBA CUP - 2009-2010

Rozgrywki Gminnej Ligi Piłki Nożnej Halowej - BEBA CUP - 2009-2010.
Mecze rozegrane - 26 lutego w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
LZS Błękitni Słotwina - LKS Gryf Burkatów 0:5, Metalzbyt Świdnica - LKS Bystrzyca Górna 1:1, LKS Makowice - LKS Grom Panków 9:5,
Mecze rozegrane - 27 lutego
LKS Puo Wiśniowa - LKS Orzeł Witoszów 2:5, LKS Błękitni II Komorów - LKS Błękitni Bystrzyca Dolna 4:9, LKS Cukrownik Pszenno - LZS Lubachów 9:1, LKS Błękitni I Komorów - My Metalzbyt 1:15,
Kolejność w rozgrywkach - 1. LKS Bystrzyca Górna - 31, 2. LKS Cukrownik Pszenno - 29, 3. LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - 22, 4. Metalzbyt Świdnica - 20, 5. LKS Orzeł Witoszów - 19, 6. My Metalzbyt - 19, 7. LKS Makowice - 18, 8. LKS Gryf Burkatów - 17, 9. LKS Puo Wiśniowa - 14, 10. LKS Grom Panków - 10, 11. LKS Błękitni Komorów II - 10, 12. LZS Sołectwo Lubachów - 9, 13. LKS Błękitni Komorów I - 6, 14. LZS Błękitni Słotwina - 0.


27 lutego 2010 - Turniej Kręgli Amatorskich

26 lutego, w kręgielni w Świebodzicach odbył się II Samorządowo-Medialno-Sportowy Turniej Kręgli Amatorskich.
Turniej mający na celu zapewnienie dobrej zabawy jak również zintegrowanie środowisk samorządowych, mediów oraz środowisk sportowych Powiatu świdnickiego zgromadził na starcie dziesięć ekip (w ubiegłym roku wystartowało 9 reprezentacji).
Pomimo zaciętej rywalizacji sportowej i gorącej atmosfery była to przede wszystkim doskonała zabawa. Wyniki końcowe turnieju - . . . czytaj więcej


27 lutego 2010 - Balet Bieriozka w Świebodzicach

Po fantastycznym koncercie Chóru Aleksandrowa Świebodzice gościć będą kolejną gwiazdę z Rosji - słynny moskiewski balet Bieriozka. Jedyny występ na Dolnym Śląsku odbędzie się właśnie w Świebodzicach.
Bieriozka jest jedyna w swoim rodzaju. Taniec i śpiew zespołu to jak poezja odzwierciedlająca mieszankę kultur Starej Rosji. Fenomen artystyczny baletu polega na tańcu w korowodzie, ze skomplikowanym układem choreograficznym, który w połączeniu z pięknymi strojami staroruskiej kultury sprawia wrażenie, że artyści nie tańczą, lecz unoszą się, płyną w powietrzu.
Zespół występuje w 60-osobowej zawodowej grupie tanecznej. Artyści występowali na największych scenach teatralnych i koncertowych świata wzbudzając zachwyt i podziw publiczności.
To niepowtarzalne widowisko będzie można zobaczyć 17 kwietnia o godzinie 19.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Bilety do nabycia w Wydziale Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej, ulica Świdnicka 7, w godzinach 7:30-15:30, w kasie Wodnego Centrum Rekreacji, ulica Mieszka Starego 8, w godzinach 7:00-22:00, a także w sekretariacie OSIR, ulica Mieszka Starego 6, w godzinach 8:00-15:00.


26 lutego 2010 - Wygrały z Aluprof Bielsko Biała

Dzisiaj w Bielsku Białej rozpoczęły się rozgrywki 1/8 finałów Mistrzostw Polski Kadetek.
W grupie tej rywalizują: BKS Aluprof Bielsko Biała, UKS Sparta Żagań, NTSK Nysa i MKS Świdnica.
W pierwszym meczu świdniczanki zmierzyły się z gospodarzem turnieju - drużyną Aluprof Bielsko Biała i wygrały pewnie 3:1 19:25, 25:15, 25:19, 25:18.
Jutro świdniczanki zmierzą się z drużyną NTSK Nysa a w niedzielę zagraja ze Spartą Żagań.


26 lutego 2010 - Koncert uczestników Masterclass Tomasza Tomaszewskiego

Jutro, 27 lutego w Teatrze Miejskim w Świdnicy z koncertem wystąpią uczestnicy Masterclass Tomasza Tomaszewskiego profesora Universität Der Künste z Berlina.
W programie usłyszymy utwory: Maxa Brucha, Felixa Mendelssohna-Bartholdiego, Camila Saint-Saensa, Giuseppe Tartiniego, Johannesa Brahmsa, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Sergiusza Prokofiewa, Jana Sebastiana Bacha, Rudolfa Schnittke, Mikołaja Góreckiego w wykonaniu: Dong-Myoung Park i Do-Um Kang z Korei, Yuya Fukushima oraz Yukiko Inose z Japonii, Varoujan Gökcek z Armenii, Zofia Gieysztor z Polski, Sophie Girard z Francji, Mihela i Veronika Brecelj ze Slovenii, Maria Mitrovski i Luise Krüger z Niemiec. Koncert, na który wstęp jest wolny rozpocznie się o godzinie 17.00


26 lutego 2010 - Remis z Gorzowem

Za nami pierwszy dzień półfinałów Mistrzostw Polski juniorów.
W swoim pierwszym występie Świdnicki Klub Piłki Ręcznej Świdnica po zaciętym spotkaniu zremisował z AZS AWF Gorzów 28:28.
W drugim spotkaniu turnieju gospodarze - Włókniarz Konsantynów pewnie pokonali ULKS Skrzyszów 30:20.
Po pierwszym dniu turnieju świdniczanie zajmują drugie miejsce w tabeli razem z gorzowianami.
Zespół ŚKPR Świdnica wystąpił w składzie: Gołębiewski, Łukasik - Piędziak (11), Makowiejew (6), Rogaczewski (3), Kuriata (3), Chaber (2), Węcek (1), Rzepecki (1), Kędzierski (1). Jutro świdniczanie zagrają z LUKS Skrzyszów.


26 lutego 2010 - Nowa Łukowa - rusza przebudowa

Od poniedziałku, 1 marca rozpoczynają się prace przy przebudowie ul. Łukowej, która jest główną trasą prowadzącą z placu Grunwaldzkiego do świdnickiego Rynku. Po przebudowie teren ten zmieni się nie do poznania. Kostkę brukową zastąpi kamienna nawierzchnia, pojawi się fontanna, klomby z zielenią, ławki i stojaki na rowery.
Przebudowa wiąże się jednak z licznymi utrudnieniami. Ze względu na fakt, że ul. Łukowa jest wąska prace będą prowadzone etapami. Z uwagi na proces technologiczny w pierwszej kolejności przygotowane zostanie miejsce pod fontannę, która zostanie zainstalowana na tzw. placu miejskim na przeciwko budynku przy ul. Różanej 1 (BGŻ). W związku z przebudową i po jej zakończeniu zlikwidowane zostaną miejsca do parkowania przed budynkiem przy ul. Różanej 1. Kierowców zachęcamy do korzystania ze strefy płatnego parkowania przy ul. Nauczycielskiej, która nie jest w pełni wykorzystywana.
Od drugiego tygodnia prac budowlańcy będą przeprowadzać przekopy. W ich trakcie wymieniana będzie na nową kanalizacja deszczowa, sanitarna i sieci wodociągowe. . . . czytaj więcej


26 lutego 2010 - Gimnazjalny Konkurs Matematyczny w II LO

25 lutego w II Liceum Ogólnokształcących w Świdnicy odbył się -I Powiatowy Konkurs Matematyczny Szkół Gimnazjalnych-, w którym udział wzięło 29 uczestników z następujących szkół: Gimnazjum w Marcinowicach, Gimnazjum w Pszennie, Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy i Gimnazjum nr 4 w Świdnicy.
Uczniowie zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach. Do konkursu przygotowywali się rozwiązując zadania, które co miesiąc od października pojawiały się na internetowej stronie II LO.
Dzięki sponsorom uczestnicy mogli zdobyć cenne nagrody - pierwsza 300 złotych.
Konkurs będzie na pewno kontynuowany w przyszłości podobnie jak Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego, którego 3 edycja odbędzie się w marcu.
Uczniowie mieli do rozwiązania osiem zadań, które oceniała komisja w skład której wchodzili nauczyciele szkół gimnazjalnych i II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


26 lutego 2010 - Tenis dziewcząt i chłopców

24 lutego w kolejnych rozgrywkach w ramach "współzawodnictwa szkolnego- spotkały się dziewczęta ze świdnickich szkół podstawowych rywalizując w tenisie stołowym.
W turnieju wystąpiły trzy reprezentacje. Oba swoje pojedynki dosyć łatwo wygrały dziewczęta z SP 4 zajmując pierwsze miejsce w zawodach.
Grały w składzie: Roksana Wąsowska, Marzena Łagoda. Zwycięskim drużynom przypadły pamiątkowe dyplomy i puchary. Wyłoniono najlepsze zawodniczki w swoich zespołach, zostały nimi: Anna Góra - SP 1, Roksana Wąsowska - SP 3, Aleksandra Kowalczyk - SP 8. Kolejne miejsca zajęły: SP 8 i SP 1.
Dzień po dziewczętach w zawodach tenisa stołowego wystąpili chłopcy. . . . czytaj więcej


26 lutego 2010 - Powiat zamyka drogi dla transportu ciężkiego

Wiele emocji narosło wokół tematu transportu kruszyw i uciążliwości dla mieszkańców miejscowości, przez które codziennie przejeżdżają wielotonowe ciężarówki niszcząc drogi i uniemożliwiając normalne życie.
Powiat wspólnie z gminą Strzegom próbuje rozwiązać problem przewozu kruszyw na terenie miejscowości Goczałków.
Dzisiaj w starostwie w tym temacie odbyło się spotkanie obu samorządów z przedstawicielami mieszkańców tej miejscowości i właścicielami kopalń kruszyw.
Jedno jest pewne, od 1 lipca br. na terenie Goczałkowa wprowadzone zostaną znaki uniemożliwiające wjazd do centrum wsi samochodów o wadze powyżej 15 ton. >>> zobacz propozycje.
Oznacza to, że 40-tonowe samochody ciężarowe z kamieniem już przez środek wsi jeździć nie będą. Niestety jest to ogromny problem dla wielu firm kamieniarskich a przede wszystkim kopalń, które mają tam swoje siedziby.
Mieszkańcy podkreślają, że nie chcą zamykania firm ponieważ jest to dla wielu z nich jedyne miejsce pracy a gmina uzyskuje dochody z podatków. . . . czytaj więcej


26 lutego 2010 - Bezpłatne warsztaty psychologiczne tylko dla kobiet

Z okazji Dnia Kobiet w Świdnicy w dniach 6 - 8 marca 2010 będą organizowane przez Centrum Rozwoju Osobistego Psyche bezpłatne warsztaty psychologiczne tylko dla kobiet.
Warsztaty będą dotyczyć problemów współczesnych kobiet i w kontekście tych problemów poruszone zostaną zagadnienia radzenia sobie ze stresem, budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz asertywnej obrony własnego zdania.
Warsztaty będą zawierać także elementy psychodietetyki, która jest innowacyjnym podejściem do kwestii troski o zdrowie i szczupły wygląd, tak ważne dla większości Pań. Serdecznie zapraszamy wszystkie pełnoletnie kobiety. . . . czytaj więcej


26 lutego 2010 - Bili, kopali i okradli

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali trzech 19 latków i 15 latka. Na początku lutego 2010 roku, w Świebodzicach mężczyźni biciem i kopaniem po całym ciele doprowadzili do stanu bezbronności 16 i 19 letnich mieszkańców Świebodzic, a następnie dokonali na ich szkodę kradzieży telefonów komórkowych i pieniędzy.
Ogólna suma strat poniesionych przez pokrzywdzonych wyniosła ponad 2 100 złotych.
Zatrzymani 19 latkowie zostaną dzisiaj doprowadzeni do Sądu z wnioskiem o areszty, natomiast w sprawie nieletniego decyzję podejmie Sąd Rodzinny i Nieletnich w Świdnicy.
Za czyn, którego się dopuścili grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


25 lutego 2010 - Więcej zabytków w mieście

Po kilku miesiącach starań Fundacji "Red Baron Foundation" dzisiejszy dzień przyniósł przełom w sprawie wpisania na listę zabytków domu, w którym mieszkał legendarny pilot - Baron Manfred von Richthofen znany na świecie jako Red Baron - Czerwony Baron.
- O pomoc w sprawie musiałem zabiegać aż w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Ale warto było. Dzisiaj w budynku przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego 19 w Świdnicy odbyło się spotkanie przedstawiciela konserwatora wojewódzkiego z mieszkańcami, na którym to przedstawiono korzyści i obowiązki wynikające z faktu wpisania obiektu na listę zabytków.
Z tą chwilą uruchomiona została procedura, która potrwa kilka miesięcy. Świdnica będzie mieć kolejny obiekt na liście zabytków.
W Świdnicy jest jeszcze jeden obiekt, o który walczę - powiedział Jerzy Gaszyński Prezes Fundacji. Obecny jego status jest bardzo skomplikowany, ale najważniejsze, że i w jego przypadku podjęte zostały już pierwsze kroki. Obiektem tym jest super tajna przedwojenna, podziemna budowla, użytkowana jeszcze do roku 2004 - >>> zobacz. Mam nadzieję, że dzięki tym staraniom Świdnica wzbogaci się o dwa cenne zabytkowe obiekty, które będą cieszyć oko mieszkańców i zachwyt u turystów.


25 lutego 2010 - Zima droga i zła, czas na sprzątanie

Rekordowe wydatki na zimę, równie rekordowe na łatanie dziur. Sporo czasu i funduszy będzie kosztowało również pozimowe sprzątanie miasta.
Na akcję zima w tegorocznym budżecie miasto zaplanowało blisko 900 tys. zł. Do dziś wydało już 1,26 mln zł, a może się okazać, że to nie koniec działań.
- Niestety mroźna zima, której towarzyszyły śnieżyce spowodowała, że wszystkie gminy są zmuszone wydać na akcję zima zdecydowanie więcej pieniędzy niż w latach poprzednich. W związku z tym nasze budżety są przekroczone, a w dodatku sporo będzie kosztowało nas usuwanie skutków zimy. Nie zrezygnujemy jednak z łatania dziur, ponieważ oznaczałoby to pogorszenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


25 lutego 2010 - Maj pod znakiem targów rzemiosła

W połowie maja w Świebodzicach odbędzie się druga edycja Festiwalu Sztuki i Rzemiosła "Targira", którego organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła "Targira" w Świebodzicach we współpracy z Urzędem Miejskim.
Do miasta znów przyjadą najlepsi rzemieślnicy i twórcy sztuki użytkowej z kraju, będą także goście zagraniczni. Podczas trzech dni wystawowych (14-16 maja) będzie można zobaczyć i kupić rzeźby, biżuterię, zegary, obrazy, szkło artystyczne i wiele innych wyrobów rękodzieła.
Prezes Stowarzyszenia, Janusz Kujat, na razie nie zdradza wszystkich atrakcji, wiadomo jednak, że w seminarium weźmie udział jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, tworzących w szkle - Stanisław Borowski. Podczas pierwszego dnia Festiwalu otwarta zostanie wystawa "Powojenne zegary Świebodzic", której komisarzem będzie miłośnik i znawca zegarów w Świebodzicach, pan Adam Mroziuk. Honorowy patronat nad Festiwalem objął burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz starosta świdnicki Zygmunt Worsa.


25 lutego 2010 - Giełda Pracy w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu

Gminne Centrum Informacji przy współpracy z Urzędem Pracy w Strzegomiu zorganizowało Giełdę Pracy, podczas której firma pośredniczącą Adecco Poland Sp. z o.o. zaprezentowała ofertę pracy do podwrocławskiej firmy TPV LG Displays Polska Sp. z o.o. w Biskupicach Podgórnych.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 70 osób z terenu gminy Strzegom. Osoby zainteresowane miały możliwość złożenia na miejscu dokumentów na następujące stanowiska pracy: pracownik produkcji, kontroler jakości, magazynier, obsługa wózków widłowych.
Firma TPV LG Displays Polska Sp. z o.o. zajmuje się produkcją telewizorów ciekłokrystalicznych. Każdy nowo przyjęty pracownik bierze udział w cyklu szkoleń, które mają za zadanie przybliżenie pracy w zakładzie. Pracownicy mają zapewniony bezpłatny transport do pracy, otrzymują roboczą odzież oraz mogą korzystać ze stołówki pracowniczej.
Firma planuje zatrudnić ok. 100 nowych pracowników, którzy rozpoczną pracę 26 marca lub 2 kwietnia br.
Osoby zainteresowane zatrudnieniem w w/w firmie mogą złożyć swoje aplikacje w biurze Gminnego Centrum Informacji, Urząd Miejski w Strzegomiu, pokój 30, telefon (74) 8560 529 lub w Urzędzie Pracy w Strzegomiu.


> 25 lutego 2010 - Wielkie łatanie

Od ponad tygodnia Zakład Gospodarki Komunalnej uzupełnia ubytki na drogach gminnych na terenie Świebodzic. Niskie temperatury i długotrwała zima zrobiły swoje - drogi są uszkodzone, są dziury, w wielu miejscach widać pokruszony lub zapadnięty asfalt.
Największe wyrwy w jezdni zostały już uzupełnione na ulicy Żeromskiego, w tej chwili ekipy pracują na ul. Sienkiewicza a następnie przeniosą się na Aleje Lipowe.
ZGK ma w swoim budżecie na remonty dróg 320 tysięcy złotych. Na szczęście tych pieniędzy nie "zjadło" zimowe utrzymanie i odśnieżanie nawierzchni. Na to zadanie Zakład miał osobną pulę pieniędzy w wysokości 400 tysięcy złotych.


25 lutego 2010 - Spotkanie z sołtysami pod znakiem dróg i wiatraków

Ostatnie spotkanie z sołtysami, które odbyło się 25 lutego zdominowały dwa tematy. Były to zagadnienia dotycząc elektrowni wiatrowych i stanu dróg po okresie zimy i ostatnich roztopów.
Pierwszy temat podjął gospodarz spotkania Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Wyjaśnił obecnym sołtysom, że modele elektrowni wiatrowych, które mają zostać zlokalizowane na terenie gminy są nowymi obiektami, a nie uprzednio używanymi na terenie innych państw UE. Dodatkowo podkreślił, że sprawa w zakresie jakim jest prowadzona przez Urząd Miejski na każdym etapie jest bardzo wnikliwie analizowana.
Nie cierpiącym zwłoki tematem poruszonym podczas narady był stan dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych na terenie naszej gminy. Burmistrz poinformował sołtysów, że Urząd Miejski rozpoczął już procedurę przetargową na remonty powstałych ubytków. Jak tylko pozwolą warunki atmosferyczne wykonawcy będą mogli rozpocząć pracę. Niestety z uwagi na możliwe jeszcze zmiany pogody zbyt wczesne wykonanie prac mogłoby skutkować koniecznością ich powtarzania w krótkim odstępie czasu.
Burmistrz przedstawił również zebranym tegoroczne plany obejmujące m.in. budowę placów zabaw na terenie wsi: Czechy, Pasieczna i Witków, Bolesławice, Nowy Jaworów.
Sołtysi zwrócili uwagę na narastający problem dzikich wysypisk śmieci, które są już zagrożeniem epidemiologicznym. W spotkaniu oprócz sołtysów i pracowników Urzędu uczestniczyła również Pani Bożena Pospiszyl z DODR w Świdnicy.


25 lutego 2010 - Mniej na poręczenie, więcej na potrzebne remonty

Ponad 1,8 mln złotych więcej, niż planowano, świebodzicki samorząd wyda w tym roku na remonty m. in. dróg i rewitalizację Parku Miejskiego.
Zmniejszyła się bowiem tegoroczna kwota wydatków z tytułu poręczenia Gminy Świebodzice dla Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji, w związku z realizowaną w mieście budową kanalizacji.
Uchwałę o zmianach w budżecie na 2010 rok podjęła na sesji 24 lutego Rada Miejska. Dzięki niej m. in. ponad 780 tys. złotych będzie można wydać na remonty ulic w mieście - m. in. ulicy Towarowej i Solnej, które czekają na naprawę dziesiątki lat. 100 tys. zł zasili także budżet Miejskiego Zarządu Nieruchomości - pieniądze przydadzą się na remonty budynków komunalnych. Dodatkowe 650 tys. zł przeznaczone zostanie na rewitalizację Parku Miejskiego - to duża inwestycja, na którą w ubiegłym roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie z RPO. Więcej będzie także na gospodarkę komunalną oraz kulturę fizyczną i sport.


25 lutego 2010 - Imprezy w Strzegomiu

Strzegom został gospodarzem 81. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. Impreza odbędzie się na strzegomskiej hali OSiR w dniach 16-21 marca 2010 roku.
Bez wątpienia będzie to jedno z najważniejszych oraz największych przedsięwzięć sportowych w historii Strzegomia. W mistrzostwach weźmie udział około 150 najlepszych zawodników z Polski. Prócz nich, bez wątpienia pojawi się śmietanka trenerska reprezentująca polska szkołę boksu. Nie zabraknie też wspaniałych, byłych już zawodników, których dokonania swego czasu znał cały świat. Będzie to impreza, której rangi nie sposób przecenić.

25 kwietnia pierwszy raz w Strzegomiu wystąpi legenda polskiej sceny reggae zespół Izrael.
Gwieździe supportować będzie strzegomski zespół Cosmo Squad.
Koncert w Strzegomskim Centrum Kultury rozpocznie się o godzinie 19.00. Koszt biletu to 30 złotych. . . . czytaj więcej


> 25 lutego 2010 - Apel Wójta Gminy Marcinowice

Wójt prosi Mieszkańców Gminy Marcinowice, którzy mieszkają na tym terenie, ale nie dokonali jeszcze formalności meldunkowych o finansowe wsparcie Gminy.
W związku z rozpoczętym okresem rozliczeń podatkowych, zwracam się z gorącą prośbą do osób zamieszkałych w Gminie Marcinowice, aby rozliczając się z Urzędem Skarbowym wskazały, jako miejsce zamieszkania teren Gminy Marcinowice, niezależnie od miejsca zameldowania.
Obecnie wiele osób zamieszkałych w Gminie Marcinowice posiada miejsce zameldowania w innej gminy, dlatego też część zapłaconego podatku zasila budżet gminy miejsca zameldowania, a nie miejsca w którym mieszkają, czyli Gminy Marcinowice.
Pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli z rozliczeń rocznych wskazanych w PIT, trafiają w około 37 procentach do budżetów gmin. Jeśli więc np. płacicie państwo 1 000,00 zł podatku dochodowego, do gminy którą wskażecie w PIT trafi około 370,00 zł. Ta kwota może wpłynąć na komfort Waszego życia w postaci dróg dojazdowych i chodników, oświetlenia drogowego, zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz utrzymywania budynków użyteczności publicznej umożliwiających świadczenie usług edukacyjnych, kulturalnych i zdrowotnych.
Każdy z Państwa może wspomóc naszą Gminę, wystarczy tylko wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne NIP-3, a wtedy podatki powrócą do naszego miejsca zamieszkania. Decyzja Wasza będzie procentować przez wiele najbliższych lat i przyczyni się do przyjaznych zmian w otoczeniu.
. . . czytaj więcej


25 lutego 2010 - Zmiany w planach zagospodarowania

Funkcje usługowe, mieszkaniowe i handlowe - takie zmiany wprowadzili radni do czterech planów zagospodarowania przestrzennego, którymi zajmowali się na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Na obszarze ulicy Wałbrzyskiej, na którym dominowała funkcja przemysłowo-usługowa, wprowadzono dla części terenu funkcję mieszkaniową z dopuszczeniem usług, a dla pozostałej części funkcję usługową z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej.
W przypadku terenu przy ulicy Wałbrzyskiej 38-42 w dotychczasowym planie istniały trzy funkcje: przemysłowa, usługowa oraz mieszkaniowa. Na wniosek właściciela terenu wprowadzono możliwość realizacji obiektów o powierzchni handlowej do 2000 m2.
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania pprzestrzennego rejonu ulicy Łącznej i 11 Listopada umożliwi mieszkającym tam osobom lokalizację garaży, natomiast zmiana planu obszaru ulicy Piłsudskiego 35-41 polegała na uzupełnieniu funkcji mieszkaniowej o usługi.


25 lutego 2010 - "Drzwi otwarte" szkoły

Po raz kolejny świdnickie Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków otworzyło szkolne drzwi dla obecnych szóstoklasistów.
23 lutego, szkołę odwiedziło 20 klas ze świdnickich szkół podstawowych.
Imprezę otworzyło podsumowanie "Spotkań z matematyką" - to już piąta edycja spotkań szóstoklasistów, w tym roku poszerzona o zabawy z językiem polskim.
Potem poszczególne grupy ruszyły ze swoimi przewodnikami do poszczególnych gabinetów, sali audiowizualnej itd. Młodsi koledzy oglądali kolejno występ szkolnego kabaretu, brali udział w warsztatowych zajęciach przedmiotowych, wysłuchali zespołu "O3" z solistą Mateuszem Zagórskim, który śpiewał o "Naszej szkole"
Uczniowie gimnazjum ze swoimi opiekunami przygotowali pokaz aerobiku (zespół zajmuje czołowe miejsce w przeglądach wojewódzkich), swoje umiejętności prezentowali również młodzi koszykarze.
Ideą spotkań jest prezentacja szkoły, którą przygotowują i prowadzą sami uczniowie. Przygotowanie zajęć dla młodszych kolegów sprawia im dużo radości, daje satysfakcję , ale też pozwala docenić wysiłek - nauczycieli.


25 lutego 2010 - Z białego na czarny

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu ustalili i zatrzymali sprawców kradzieży z włamaniem do garażu. Okazali się nimi trzej mężczyźni w wieku od 20 do 28 lat, mieszkańcy Gminy Strzegom, którzy kilka dni temu dokonali kradzieży z włamaniem do garażu, z którego skradli drobne przedmioty, koło od malucha oraz akumulator.
Wartość skradzionych przedmiotów właściciel garażu wycenił na kwotę 1 tys. zł. W trakcie prowadzonych czynności policjanci odzyskali wszystkie skradzione przedmioty. Na kradzieży się nie skończyło. Mężczyźni przebywając w garażu, w którym znajdował się Fiat 126 p. wpadli na pomysł pomalowania go czarnym sprayem. Ponowne pomalowanie malucha na biały kolor kosztowało będzie 2 500 zł.
Obecnie zatrzymani mężczyźni przebywają w policyjnym areszcie. Za czyn, którego się dopuścili grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.


25 lutego 2010 - Są jeszcze miejsca

Trwają zapisy na miejską Pielgrzymkę do Rzymu, organizowaną wspólnie przez samorząd Świebodzic oraz parafię p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Cierniach.
Wiadomo już, że w terminie, w którym wyruszą świebodziccy pielgrzymi, nie odbędzie się planowana beatyfikacja Jana Pawła II. Jeśli w związku z tym faktem osoby już zapisane chciałyby zrezygnować z uczestnictwa - proszone są o pilny kontakt z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta, ulica Świdnicka 15, telefon 74 666 95 71.
Jednocześnie informujemy, że wyjazd odbędzie się i wszystkie z zaplanowanych atrakcji pozostają bez zmian.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty, w dalszym ciągu są jeszcze wolne miejsca w drugim autokarze. Szczegółowych informacji udziela pani Ilona Szczygielska z Wydziału Promocji.


24 lutego 2010 - Wieża ratuszowa wraca do świdnickiego Rynku

Strzelista z widokiem na miasto przez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym. Między innymi taka ma być wieża ratuszowa, która wróci do świdnickiego Rynku.
Poprzednia zawaliła się 43 lata temu podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym. Dziś, 24 lutego, po raz pierwszy zaprezentowano oficjalne wizualizacje wieży, która stanie w świdnickim Rynku. Zdjęcia - >>> zobacz
- W historii miasta to pierwszy tak długi okres, w którym wieża ratuszowa nie góruje nad Rynkiem. Dzięki funduszom unijnym wieża zostanie odbudowana. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem z pracami ruszymy najpóźniej w czerwcu tego roku, a zakończymy je do końca 2011 r. Wieża ma być efektownym zwieńczenie naszych prac nad przywracaniem blasku świdnickiej starówce - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


24 lutego 2010 - Coraz bliżej do A4

Rozpoczął się drugi etap przetargu na wyłonienie wykonawcy największej inwestycji w Powiecie Świdnickim - budowy łącznika między podstrefami ekonomicznymi w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4. Już w ostatnich dniach marca będzie wiadomo, kto drogę wybuduje. Będzie też można śledzić przebieg prac w internecie.
Zaproszenia do składania ofert na wybudowanie drogi do A4 wysłano do sześciu firm, które w pierwszym etapie przetargu pozytywnie przeszły całą weryfikację. Polegała ona na sprawdzeniu przez komisję przetargową, czy firmy, które są potencjalnymi kandydatami do budowy drogi mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, czy posiadają zaplecze techniczne i dysponują środkami finansowymi pozwalającymi na spokojną realizację tak dużej inwestycji.
- "Teraz w drugim etapie na oferty czekamy do 29 marca. Firmy mają bowiem 40 dni od dnia wysłania zaproszenia na przygotowanie swojej propozycji. W tym czasie w terminie do 9 marca firmy mogą jeszcze składać zapytania do nas odnośnie projektu budowlanego. Kto wybuduje drogę i za jaką kwotę, będziemy wiedzieli po rozstrzygnięciu przetargu." - mówi Roman Etel z Zarządu Powiatu, przewodniczący komisji przetargowej. . . . czytaj więcej


24 lutego 2010 - Skoki i ujeżdżenie w pierwszy weekend marca w Morawie

W pierwszy weekend marca w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozegrane zostaną Halowe Zawody Towarzyskie, w sobotę będa to skoki, a w niedzielę zawody w ujeżdżeniu.
Zapraszamy wszystkich miłośników jeździectwa do kibicowania.
Rozpoczęcie imprezy o godzinie 11.00.


24 lutego 2010 - Dzień Otwarty w PSP nr 4

18 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu odbył się Dzień Otwarty.
Placówkę tego dnia odwiedzili rodzice sześcio - i siedmiolatków, którzy zainteresowani są kontynuowaniem dalszej edukacji przez swoje pociechy w tej właśnie szkole. Goście mogli zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła oraz poznać jej ofertę.
Mieli również okazję do zwiedzenia sal lekcyjnych i zapoznania się z propozycjami zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań. Rodzice usłyszeli ponadto, jakie programy realizuje PSP nr 4 oraz wzięli udział w spotkaniu z Radą Rodziców i gronem pedagogicznym.
Dyrekcja szkoły stworzyła także możliwość zapisania tego dnia dziecka do pierwszej klasy.


> 24 lutego 2010 - XVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych

Świdnica gościła po raz kolejny - XVI Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Zimowych.
W dniach 12-21 lutego na obiekcie lodowiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy odbywały się trzy bardzo widowiskowe dyscypliny.
Były to - short track (jazda szybka na lodzie), curling oraz łyżwiarstwo figurowe. Olimpiada odbywa się począwszy od 1995 roku corocznie w różnych miejscach Polski. Na Dolnym Śląsku rozgrywano ją po raz czwarty. . . . czytaj więcej


24 lutego 2010 - Pomóż póki jestem - skomentuj na forum

Dom chorego dziecka jest miejscem naszego działania.
To bardzo ważne, by ostatnie dni życia dziecko mogło spędzać w otoczeniu kochającej rodziny, wśród swoich zabawek i w otoczeniu, które tak dobrze zna.
Staramy się być przy nim zawsze wtedy, gdy nas potrzebuje, gdy trzeba uśmierzyć ból lub kontrolować właściwe działanie osłabionego organizmu.
Od 2007 roku działa Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", której celem jest pozyskiwanie środków na działalność Hospicjum.
Ponieważ ma ona status organizacji pożytku publicznego, możesz przekazywać na nią 1% podatku dochodowego w ramach rozliczenia rocznego PIT. 1% to istotna część naszego budżetu. Strona Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci - zobacz i pomóż


24 lutego 2010 - Kanalizacja w Gminie Marcinowice

W piątek 19 lutego, Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik oraz Skarbnik Gminy Marcinowice Irena Wygoda podpisali umowę o dofinansowanie w kwocie - cztery miliony złotych przeznaczonych na skanalizowanie Marcinowic, Gruszowa i Stefanowic.
Wybudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej z przyłączami, przepompowniami i przesyłami do Świdnickiej Oczyszczalni Ścieków.


23 lutego 2010 - Nie - jednemu procentowi dla lecznictwa

Prosimy o nieprzysyłanie do redakcji apeli Stowarzyszeń i Fundacji o zamieszczenie ich próśb o 1% mających na celu pomoc tzw. Służbie Zdrowia.
Apele takie uważamy za niemoralne w sytuacji kiedy wpłacającymi mają być ludzie, którzy o zarobkach niektórych z pracowników szpitali mogą tylko pomarzyć.
Większość z tych do których apele te są kierowane, takich pieniędzy jakie w tej "biednej" służbie zarabiają miesięcznie niektórzy z jej pracowników nie zarobi w rok czy dwa.
Uważamy, że na tak źle zorganizowane lecznictwo jakie mamy w Polsce wyjściem nie jest zbieranie "jednego procenta" a tylko gruntowna jej przebudowa. Polska służba zdrowia sama od lat jest ciężko chora na chorobę, której nazwy tutaj nie przytoczymy, nie przytoczymy bo większość choć głośno tego nie mówi to wie o jaką przypadłość chodzi. Polska służba tzw. zdrowia jest jak studnia bez dna, której żadne pieniądze nie są w stanie uzdrowić bo takich pieniędzy nikt nie ma.
Od lat każdy z nas płaci coraz więcej i więcej a w zamian słyszy - mało, mało. Dlatego też nasza redakcja takich i podobnych apeli nigdy nie zamieści.


23 lutego 2010 - Został wybrany

Wczoraj podczas drugiego dnia obrad Sesji Rady Miejskiej w Świdnicy wybrano przewodniczącego.
Stanowisko to od czasu wycofania się z życia politycznego ówczesnego jej przewodniczącego - Michała Szukały było nieobsadzone.
Nowym przewodniczącym został Michał Ossowski, który w przeszłości już kilka razy zajmował to stanowisko.
Nowy przewodniczący ma powody do zadowolenia ponieważ przeciwko jego kandydaturze głosowała tylko jedna osoba.


23 lutego 2010 - Utrudnienia na Kolejowej

Tylko jeden pas ruchu pozostaje do dyspozycji kierowców na odcinku ulicy Kolejowej, między ul. Świdnicką a Wolności w Świebodzicach.
Utrudnienia związane są z budową kanalizacji w tym miejscu. Planowana wcześniej renowacja kanałów, która mniej komplikuje kwestie komunikacji, okazała się niemożliwa. Kanały okazały się tak skorodowane, że konieczny był wykop i położenie nowej instalacji.
W rejonie odcinka obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę.


23 lutego 2010 - Trzeci w Los Angeles

Na rozegranych 31 stycznia w Los Angeles w Kaliforni Otwartych Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Karate Kyokushin pośród 120 zawodników z sześciu państw znalazł się świdniczanin Daniel Bukowy, który bronił biało - czerwonych barw w kategorii kumite mężczyzn do 80 kg.
Zawodnik Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin stoczył dwie pasjonujące walki. W pierwszym pojedynku przyszło mu się zmierzyć z zawodnikiem gospodarzy. Świdniczanin bez najmniejszych problemów wygrał swoją walkę.
Do drugiej walki wyszedł pełen nadziei na wejście do finału. Podczas walki Daniel niefortunnie wyprowadził kopnięcie na wewnętrzną stronę uda rywala i przypadkowo trafił go w krocze za co został ukarany ujemnymi punktami. Po wznowieniu walki pomimo przewagi fizycznej i technicznej w walce zabrakło czasu aby odrobić straty wynikające z ujemnych punktów.
W walce o brązowy medal Świdniczanin wygrał walkowerem bowiem rywal nie wyszedł do walki z powodu kontuzji.
Wyjazd Daniela był możliwy dzięki wsparciu finansowemu firmy Ebodies.de. zajmującej się sprzedażą odżywek dla sportowców. Zawodnik ŚKKK dziękuje trenerowi Zbigniewowi Romanowskiemu, oraz kolegom, którzy pomogli mu w przygotowaniu się do tych ważnych zawodów.


23 lutego 2010 - Stan dróg po zimie - powiat jako pierwszy rusza z naprawami

Tradycyjnie po roztopach i całej zimie stan dróg w naszym regionie jest fatalny. Podobnie jest w całym kraju. Z remontami postanowiły nie czekać służby powiatowe.
Od wczoraj trwają remonty tych odcinków, gdzie ubytki w jezdni są największe. - "Postanowiliśmy już wczoraj ruszyć na drogi powiatowe, których jesteśmy zarządcą i rozpocząć akcję łatania dziur. Remonty przeprowadzamy masą na zimo przede wszystkim w tych miejscach, gdzie zniszczenia są największe.
Do prac wysłaliśmy trzy ekipy. " - mówi Roman Etel z Zarządu Powiatu - "Takie działania prowadzone są jedynie na drogach powiatowych. Mamy nadzieję, że zmobilizuje to pozostałych zarządców dróg do jak najszybszego rozpoczęcia napraw, gdyż jazda po wielu odcinkach jest bardzo niebezpieczna i uciążliwa." - dodaje. . . . czytaj więcej


23 lutego 2010 - Dbamy o 5-latki

Priorytetowym działaniem prowadzonej właśnie reformy oświaty jest upowszechnienie wychowania przedszkolnego. Jednym z pierwszych jej założeń jest objęcie wszystkich dzieci 5-letnich tą formą wychowania i edukacji. Okazuje się, że świebodzickie placówki przedszkolne, dla których organem prowadzącym jest gmina, realizują to bardzo dobrze.
- Potwierdziła to kontrola, przeprowadzona przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu w ubiegłym tygodniu - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta odpowiedzialny za oświatę. - Najlepszym dowodem na to jest fakt, że np. na liście rezerwowej największego przedszkola w mieście - Przedszkola nr 2 im. Jana Pawła II, brak jest oczekujących na miejsce dzieci 5 - letnich.
Do realizacji tego zadania przedszkole przygotowywało się już od stycznia 2009 m.in. poprzez udział w szkoleniach i przeprowadzenie rekrutacji na rok szkolny 2009/10. Okazało się, że zainteresowanie przyjęciem dzieci do przedszkola, nie tylko 5 - letnich, było duże. W związku z tym podjęto decyzję o modernizacji przedszkola a przez to zwiększeniu liczby miejsc. Dzięki temu we wrześniu 2009 liczba wychowanków zwiększyła się o 45.


23 lutego 2010 - Kolejne pieniądze na rozwój wsi

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził listę operacji objętch Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Na liście w 2009 roku znalazła się gmina Strzegom.
Niebawem ruszy budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Tomkowice i we wsi Granica", której koszt wynosi ponad 3,2 miliona złotych. Przyznana kwota pomocy to blisko 2 miliony.
W ubiegłym roku gmina pozyskała blisko 40 mln zł. na kanalizację wsi: Jaroszów, Goczałków, Rogoźnica, Wieśnica, Żółkiewka, Żelazów, Kostrza oraz na rozbudowę miejskiej oczyszczalni ścieków. Rozpoczęła się już realizacja kontraktów na te zadania. . . . czytaj więcej


> 23 lutego 2010 - Zbiórka na Dzień Kobiet

8 marca w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach będzie można oddać krew.
Zbiórkę tradycyjnie organizuje Paweł Bobrowski wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz przy wsparciu Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.
Życiodajny płyn będzie można oddać w godzinach. 9.30-13.30. Zapraszamy pełnoletnie i zdrowe osoby.


23 lutego 2010 - Gimnazjaliści z Marcinowic we Wrocławiu pod Grunwaldem

23 lutego klasy IIc, IIIb Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach pojechały na wycieczkę do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Na początku gimnazjaliści zobaczyli Ostrów Tumski i poznali jego historię. Później uczestniczyli w lekcji "Jak interpretować dzieło malarskie", podczas której pan Grzegorz, pracownik Muzeum, opowiadał o tym, co można zauważyć na obrazach, jak je odczytywać, co autorzy ukryli przed nieuważnym widzem. Wiedza ta na pewno przyda się na egzaminie oraz w życiu prywatnym.
Młodzież podziwiała też monumentalny [10x5 metrów] obraz "Bitwa pod Grunwaldem" autorstwa Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego - malarzy, którzy współtworzyli "Panoramę Racławicką". Odrestaurowane dzieło przyjechało ze Lwowa z okazji przypadającej w tym roku 600 rocznicy zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad Krzyżakami.
Następnie uczniowie zwiedzili wystawę obrazującą dokonania polskich artystów XX wieku. Tam - jeden z opiekunów, który wcielił się w rolę przewodnika - przekazał informacje o sztuce abstrakcyjnej, malarstwie T. Makowskiego, instalacjach W. Hasiora i abakanach M. Abakanowicz.


23 lutego 2010 - Pracowita sesja

W środę 24 lutego, świebodziccy radni spotkają się w sali narad ratusza na drugiej w tym roku sesji Rady Miejskiej.
Zapowiada się pracowicie, bo do omówienia i przyjęcia jest aż 9 projektów uchwał. Wśród nich najważniejszymi będą m. in. zmiany w budżecie gminy na 2010 rok, udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu w Świdnicy w celu realizacji zakupów inwestycyjnych dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, zaliczenia ulicy Olszańskiej do kategorii dróg gminnych a także w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Sesja rozpocznie się tradycyjnie o godz. 15.30.


23 lutego 2010 - Znamy plan naboru do klas pierwszych

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu ustalił plan naboru do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2010/2011. Będą 84 oddziały a w nich 2574 miejsc dla młodzieży na kierunkach: sprzedawca, kucharz, kelner, murarz, piekarz, technik budownictwa, elektryk, kamieniarz czy informatyk oraz wiele innych.
-"Zostanie również uruchomiony jeden zupełnie nowy oddział w Zespole Szkół w Strzegomiu o nazwie "technik górnictwa odkrywkowego". Planuje się, że naukę w klasie o tej specjalności rozpocznie ok. 32 uczniów." - informuje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, która wspólnie ze Stanisławem Sitarzem ze Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej zabiegała o utworzenie tego kierunku nauczania.
Młodzież, która wyrazi zainteresowanie kształceniem w tym zawodzie już na starcie będzie miała zapewnione praktyki w firmach kamieniarskich a nawet szansę zatrudnienia po ukończeniu szkoły.
Jeśli chodzi o powiatowe ogólniaki, tam królują tradycyjne kierunki kształcenia z klasami humanistycznymi, matematycznymi, biologiczno-chemicznymi czy językowymi, ale można też kształcić się w klasach o profilu dziennikarskim, filmowym, muzycznym czy nawet plastycznym. Oferta jest na tyle bogata, że każdy uczeń powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie.


23 lutego 2010 - Będzie jak nowa

Trwają prace remontowe w budynku świetlicy wiejskiej w Zebrzydowie. Po wielu latach, zaniedbany budynek doczekał się gruntownego remontu wszystkich pomieszczeń.
Świetlica doczeka się też nowego oszczędniejszego ogrzewania.
Rada Sołecka w ramach swojego funduszu sołeckiego zakupi wyposażenie do świetlicy by wszystkim mieszkańcom wsi, przyszłym użytkownikom obiektu niczego tam nie brakowało.


22 lutego 2010 - Nominacje do Kadry Narodowej WKKW wręczone

W minioną sobotę w Hotelu HP Park Plaza we Wrocławiu odbyła się wielka Gala WKKW, uhonorowano zwycięzców Rankingu WKKW PZJ 2009 oraz wręczono nominacje do Kadry Narodowej na rok 2010. Gala połączona była z konferencją szkoleniowo - informacyjną dyscypliny wkkw. Gościem specjalnym tego wydarzenia był Mark Todd jeden z najbardziej utytułowanych jeźdźców na świecie - >>> zobacz.
Polski Związek Jeździeckiego oraz firma Boehringer Ingelheim uhonorowały ciężką pracę i wyniki zawodników w 2009 roku.
W kategorii Juniorzy Młodsi najlepsze wyniki uzyskał Michał Knap. W kategorii Juniorzy najlepszy w 2009 roku był Tomasz Wolski. Wśród Młodych Jeźdźców najlepsze wyniki w minionym sezonie uzyskał Jerzy Lipkowski. W kategorii Seniorzy trzecie miejsce zajął Marcin Michałek, a drugie Łukasz Kaźmierczak. Niekwestionowanym triumfatorem Rankingu WKKW PZJ za 2009 był Paweł Spisak. . . . czytaj więcej


22 lutego 2010 - Mniej pieniędzy z PFRON

Mniej o ponad 200 tys. zł w porównaniu do roku ubiegłego otrzymało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy z budżetu państwa na zadania z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Będzie trudno dokonać podziału pieniędzy, gdyż osób, które chcą skorzystać ze wsparcia jest sporo.
- "W tym roku decyzją Zarządu Państwowego PFRON otrzymaliśmy 1 mln 879 tys. złotych, czyli o dwieście tysięcy mniej niż rok temu. Z tej puli 517 tys. złotych zostało już zaplanowane na warsztaty terapii zajęciowej. Na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej pozostaje 1 mln 362 tys. zł. To niewiele biorąc pod uwagę zapotrzebowanie." - mówi Beata Galewska, dyrektor PCPR.
Już dzisiaj wiadomo, że dużo wniosków wpłynęło na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, kilkanaście na likwidację barier architektonicznych i barier w komunikowaniu się a także na zakupy sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych czy przedmiotów ortopedycznych.
- "Nie mamy żadnych innych źródeł dofinansowania na te cele, tylko budżet państwa" - podkreśla dyrektor PCPR Beata Galewska. - "Będziemy jednak robić wszystko, aby jak największa liczba osób otrzymała wsparcie."


22 lutego 2010 - Trener szczypiornistek - podejrzany

Stanisław S. trener młodych szczypiornistek został zatrzymany w poniedziałek rano. Przedstawiono mu dwa zarzuty - pedofilii i gwałtu na dwóch nieletnich zawodniczkach.
Podejrzany miał proponować dziewczynkom podanie testosteronu. Dotykał je w miejsca intymne by sprawdzić, czy są na tyle dojrzałe, aby podać im podać hormony. W przypadku drugiej dziewczynki miało dojść do gwałtu.
Trener nie przyznaje się do winy. Prokuratura twierdzi, że ma mocne dowody i zwróciła się do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące.
Prowadzący śledztwo sprawdzili również doniesienia w sprawie molestowania dziewcząt złożone na trenera w 2000 i 2001 roku. W przypadku pierwszego wydarzenia prokuratura nie wszczęła śledztwa, w drugim przypadku zostało umorzone z braku dowodów winy trenera.


22 lutego 2010 - Pracujące mamy - projekt

26 lutego, w hotelu "Park- Hotel", przy ulicy Pionierów 20 w Świdnicy odbędzie się konferencja promująca realizację projektu pn. "www.pracujacemamy.pl" - kampania promocyjno - informacyjna.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Celem projektu jest promocja i upowszechnianie elastycznych i alternatywnych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy na Dolnym Śląsku. Działania skierowane są głównie do Młodych Matek oraz ich Pracodawców.
Podczas konferencji prezentowane będą prawne i organizacyjne aspekty zatrudnienia kobiet, które planują urodzić dziecko lub wrócić do pracy z urlopu macierzyńskiego. Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.00.


22 lutego 2010 - Rusza Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010

Już za miesiąc rozegrane zostaną pierwsze zawody Audi Centrum Wrocław Cup, kolejne z sierpniu, kończący je finał zostanie rozegrany we wrześniu i będzie to impreza międzynarodowa.
Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. Już po raz drugi w Strzegomiu rozegrany zostanie cykl zawodów jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, składający się z dwóch imprez kwalifikacyjnych i finału, który wyłoni zwycięzcę całej Ligi. Niepowtarzalności imprezy i atrakcyjne nagrody ściągają do Morawy czołówkę polskich zawodników WKKW
W 2009 roku na Hipodromie mogliśmy zobaczyć polskich Olimpijczyków, medalistów Mistrzostw Polski, członków Kadry Narodowej, świetnie zapowiadających się juniorów i młodych jeźdźców.
Liga Jeździecka to także niepowtarzalna szansa dla promocji i popularyzacji sportów jeździeckich na Dolnym Śląsku, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W zawodach z tego cyklu swoje pierwsze doświadczenia zdobywają początkujący adepci jeździectwa, reprezentujący później nasz region na ogólnopolskich zawodach jeździeckich i olimpiadach młodzieży.
W tym roku zawody rozegrane będą na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w terminach: 27 marca, 7-8 sierpnia, 24-26 września.
Tegoroczna edycja Ligii Jeździeckiej zapowiada się jeszcze bardziej obiecująco. Zawody kwalifikacyjne zostaną rozegrane na poziomie krajowym, wzrośnie natomiast ranga finału kończącego cykl - będą to zawody międzynarodowe, zgłoszone już do kalendarza FEI.


22 lutego 2010 - Akademia Zarządzania Zmianą

Akademia Zarządzania Zmianą jest projektem w ramach którego odbywają się 4 seminaria raz w miesiącu. Udział jest całkowicie bezpłatny.
Podczas zajęć poruszane są takie tematy jak motywowanie pracowników, prawo pracy, negocjacje, dialog społeczny, planowanie strategiczne.
Celem Akademii jest zwiększenie świadomości i zdolności adaptacyjnych pracowników w zakresie skutecznego przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą poprzez wsparcie doradczo szkoleniowe w procesie zmian.
Korzyści dla uczestników Akademii: zdobycie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie skutecznego przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą,
bezpłatne - indywidualne konsultacje w rozwiązywaniu bieżących problemów wdrażania własnych rozwiązań z prowadzącymi Akademię w ramach dyżurów uruchamianych w Biurach Projektu, bezpłatne doradztwo indywidualne w wyborze najbardziej efektywnych form wsparcia, otrzymanie Certyfikatu ukończenia Akademii Zarządzania Zmianą, nieodpłatne uczestnictwo w Akademii.
Zdobycie wiedzy z zakresu negocjacji, mediacji, systemów ocen pracowniczych, aktów prawnych związanych z dialogiem między pracodawcą a pracownikami. Dokładne informacje na temat wykładowców, terminów oraz tematów znajdują się na stronie internetowej - >>> zobacz


22 lutego 2010 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rozegrana została jedenasta kolejka spotkań Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Mediator Cup" organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wyniki 11 kolejki: II liga
PKS Złoty Kłos - FC Method Men 2:7 (1:3), Mam Talent - PCO Oldboys 2:4 (2:3), Cannabis - Nefryt Junajtet 4:1 (1:1), Mortal Kombat - FC Albatros 2:4 (0:3).
I liga
Drink Team - Zryw Łażany 4:0 (2:0, AH1N1 - Zaskoczeni Żarów 2:8 (1:5), Wektor Świdnica - Wodospad Zastruże 2:5 (1:4), AKS Żarów - Wierzbianka Wierzbna 10:3 (5:2).
W kolejce wybrano najlepszych zawodników oraz bramkarzy w poszczególnych ligach. II Liga: - najlepszy zawodnik - Grzegorz Chłopek PCO Oldboys - najlepszy bramkarz - Dariusz Krawczyk Nefryt Junajtet.
I liga: - najlepszy zawodnik - Krzysztof Klimala AKS Żarów - najlepszy bramkarz - Jacek Suski AKS Żarów.


22 lutego 2010 - Zimowa gwiazda zaświeciła w Mrowinach

"Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera". Słowa choć są tak ulotne, myślę, że w naszej pamięci wiele z nich, usłyszanych podczas XI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Zimowa gwiazda" na długo pozostanie w pamięci, a słuchanie pięknej recytacji wierszy i prozy pozwoliło zebranym przenieść się do krain pokrytych śniegiem i skutych lodem. Przedstawiciele szkół podstawowych z: Imbramowic, Zastruża, Żarowa i Mrowin, spotkali się 19 lutego 2010r. w Szkole Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, gdzie pięknie recytowali wiersze i prozę o tematyce zimowej i świątecznej. Jury w składzie: dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów Stanisława Biernacka, Magdalena Komisarczyk oraz Katarzyna Buczma miało trudne zadanie ocenienia wspaniale przygotowanych młodych recytatorów. Organizatorkami konkursu były nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Mrowinach: Katarzyna Buczma, Renata Frycz i Małgorzata Kownacka. . . . czytaj więcej


22 lutego 2010 - "Arsenał pamięci" - konkurs

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy zaprasza młodzież gimnazjalną z całego Powiatu Świdnickiego do udziału w konkursie "Arsenał pamięci" poświęconemu lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
Książka ta to najsławniejsza opowieść okresu okupacji, zakazana w ponurych czasach stalinowskich, a dziś przywrócona życiu. To opowieść przyjaciół grupie przyjaciół z harcerskiego batalionu Grup Szturmowych "Szarych Szeregów", która w pięknych literackich słowach mówi o braterstwie, poświęceniu, cierpieniu i służbie. Zależy nam na przekazaniu najlepszych wzorców z tej książki, pokazaniu młodzieży wartości nieprzemijających - bohaterstwa i patriotyzm.
Harcerze są spadkobiercami szaroszeregowych ideałów służby Bogu i Polsce. Staramy się zaszczepiać najlepsze wzorce, uczulać na wartości humanistyczne, zgodne z dekalogiem chrześcijańskim. Nieustannie trwamy na szańcach ideałów pozostawionych nam przez naszych poprzedników.
Konkurs odbędzie się 24 marca o godzinie 10.00 w siedzibie świdnickiego hufca przy ulicy Lelewela 18. Jest to już V edycja tego konkursu. Mamy nadzieję, że sojuszników kształtowania postaw patriotycznych znajdziemy w gronie nauczycieli języka polskiego, którzy przygotują młodzież do konkursu.
W tym roku konkurs i nasze działania wsparło Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Konkurs wpisany jest, w przypadające w tym roku, obchody 100-lecia harcerstwa.


21 lutego 2010 - Młodzież gra dalej i wygrywa

Dzisiaj w Świdnicy odbył się pierwszy z turniejów Finałowych o Mistrzostwo Dolnego Śląska Młodziczek w siatkówce. Świdniczanki gościły zespoły KS Gwardii Wrocław i MMKS Gaudi Trzebnica. Młode siatkarki świdnicke wygrały oba swoje mecze. MKS Świdnica - KS Gwardia Wrocław 2:1 w setach 25:17, 15:25 i 15:12. MKS Świdnica - MMKS Gaudia Trzebnica 2:1 w setach 25:11, 24:26 i 17:15. Do rozegrania zostały jeszcze dwa turnieje. Pierwszy zespół grać będzie w ćwiećfinale mistrzostw Polski a drugi grać będzie w 1/8 finału.
Wczoraj grał pierwszy zespół MKS Świdnica o mistrzostwo III ligi. Świdniczanki nie sprostały rywalkom z MMKS Gaudia Trzebnica przegrywając 1:3 w setach 16:25, 21:25, 25:20 i 26:28. Świdniczanki zakończyły rozgrywki na miejscu trzecim lub czwartym.
Miejsce uzależnione jest od wyników innych zespołów, które swoje mecze rozegrają dopiero za tydzień.
To był najsłabszy sezon w historii pierwszego zespołu MKS Świdnica.
Działacze MKS Świdnica powinni zastanowić się mocno nad sensem utrzymywania zespołu w rozgrywkach trzeciej ligi, bo zespół w tym składzie nie rokuje nadziei na awans. Ten zespół nie robi żadnego postępu. Jest to drużyna bez większych ambicji, zespół traktujący swoje występy jak występy w rozgrywkach ligi amatorskiej.
Czas na ostre decyzje, czas na podporządkowanie wszystkiego rozgrywkom młodzieżowym bo na tym polu jest wiele do osiągnięcia.
A kiedyś było tak dobrze. Dziś w Dąbrowie Górniczej odbył się mecz pomiędzy Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza a BKS-em Aluprof Bielsko-Biała. Na parkiecie wystąpiły trzy świdniczanki - w zespole z Bielska Dorota Świeniewicz i Anna Barańska w drużynie z Dąbrowy wystąpiła Magdalena Sadowska.
Łezka się w oku kręci, że są ośrodki w Polsce, które stać na najwyższą ligę i występy przed kamerami telewizyjnymi a Świdnica zaś, dorobek wielu pokoleń siatkarskich potrafi zaprzepaścić stawiając na lokalną piłke nożną. No cóż zrobić, widocznie władza wie co robi.


21 lutego 2010 - Awansowali na drugie miejsce

Przed meczem piłkarzy ręcznych Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica" z Żagwią Dzierżoniów świdniczanie zajmowali trzecie miejsce w rozgrywkach.
Wczorajszy mecz w przypadku zwycięstwa ŚKPR dawał im ogromne szanse na awans na drugie miejsce.
I to co było marzeniem stało się faktem. Po dobrej grze ŚKPR Świdnica pokonał Żagiew Dzierżoniów 40:31. Przy fantastycznym dopingu kibiców świdniczanie prowadzili już w pierwszej połowie meczu 18:14.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają w Koninie by tydzien później - 6 marca spotkać się w Świdnicy z liderem rozgrywek - KPR Wolsztyniak. Ten mecz może być najważniejszym pojedynkiem tego sezonu.


21 lutego 2010 - Pomóż póki jestem

Dom chorego dziecka jest miejscem naszego działania.
To bardzo ważne, by ostatnie dni życia dziecko mogło spędzać w otoczeniu kochającej rodziny, wśród swoich zabawek i w otoczeniu, które tak dobrze zna.
Staramy się być przy nim zawsze wtedy, gdy nas potrzebuje, gdy trzeba uśmierzyć ból lub kontrolować właściwe działanie osłabionego organizmu.
Od 2007 roku działa Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", której celem jest pozyskiwanie środków na działalność Hospicjum.
Ponieważ ma ona status organizacji pożytku publicznego, możesz przekazywać na nią 1% podatku dochodowego w ramach rozliczenia rocznego PIT. 1% to istotna część naszego budżetu. Strona Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci - zobacz i pomóż


21 lutego 2010 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rozegrana została dziesiąta kolejka spotkań Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Mediator Cup" organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wyniki 10 kolejki: II liga
Cannabis - PKS Złoty Kłos 9:3 (4:0), PCO Oldboys - FC Albatros 6:1 (3:1), Mortal Kombat - Nefryt Junajtet 0:11 (0:4), Mam Talent - FC Method Men 6:4 (2:2)
I liga
Wektor Świdnica - Drink Team 2:1 (2:0), Zaskoczeni Żarów - Wierzbianka Wierzbna 4:3 (2:1), AKS Żarów - Wodospad Zastruże 3:0 (0:1), AH1N1 - Zryw Łażany 3:3 (0:1)
W kolejce wybrano najlepszych zawodników oraz bramkarzy w poszczególnych ligach. II Liga: - najlepszy zawodnik - Stanisław Chrapek Mam Talent - najlepszy bramkarz - Paweł Jóda PCO Oldboys.
I liga: - najlepszy zawodnik - Bartosz Madej Zryw Łażany - najlepszy bramkarz - Mateusz Kizimiszyn Wodospad Zastruże.


21 lutego 2010 - Pomóż Muzeum - adoptuj zabytek

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej posiada bardzo wiele zniszczonych zabytków kolejnictwa i przemysłu, chcąc przywrócić im dawny blask prowadzi akcję adopcji zabytkowych parowozów.
Muzeum poszukuje ludzi, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów.
Pomóc mógłby każdy - prywatna osoba czy też firma, finansując np. odmalowanie lokomotywy. Przy takiej lokomotywie znalazłaby się tabliczka, na której znajdzie się informacja przez kogo zabytek został zaadoptowany.
Muzeum prowadzi również obozy dla wolontariuszy - głównie jest to młodzież studencka, która za nocleg i wyżywienie ma możliwość zyskać doświadczenie w pracy nad zabytkami techniki.
Dbanie o zabytki jest naszym wspólnym obowiązkiem. Adopcje i organizacja wolontariatu mają również zaangażować ludzi w życie Muzeum. Dzisiaj prezentujemy kolejny parowóz. . . . czytaj więcej


21 lutego 2010 - Zapisy do przedszkola

Od 1 do 31 marca Przedszkole w Pszennie prowadzić będzie zapisy dzieci na nowy rok szkolny 2010/2011.
Przedszkole zaprasza dzieci z rocznika 2007, 2006, 2005 oraz z rocznika 2004 (dzieci 6 - letnie ).
Jak mówi dyrektor placówki - Ewa Wasilenia, naszym wychowankom pragniemy stworzyć wspaniały, tęczowy świat z pięknej bajki: ułatwiamy dzieciom adaptację do warunków przedszkola, zapewniamy stałą opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, organizujemy na życzenie rodziców zajęcia dodatkowe - język obcy, zajęcia taneczno - rytmiczne, pomagamy każdemu dziecku osiągnąć sukces (preferując indywidualną pracę z dzieckiem) uwzględniając jego zainteresowania, diagnozujemy osiągnięcia rozwojowe dzieci przy współpracy specjalistów oraz wykorzystywaniu metod badawczych.


21 lutego 2010 - Łatanie to nie sposób

Zima powoli, ale skutecznie, odsłania kolejne słabe miejsca nawierzchni ulic i dróg na terenie całej gminy. Pojawia się coraz więcej dziur, które utrudniają poruszanie się i stwarzają niebezpieczeństwo powstania wypadków i uszkodzeń pojazdów.
Od kilku tygodni można zauważyć ekipę Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, która "na zimno" łata największe dziury na żarowskich ulicach. To są wyłącznie doraźne działania zapewniają przedstawiciele Służby Drogowej.
Odcinek drogi między Bożanowem i Żarowem jest w katastrofalnym stanie, a przecież to najbardziej obciążona droga w powiecie. - Od lat staramy się o położenie nowej nawierzchni przez powiat - mówi Burmistrz Lilla Gruntkowska - bo łatanie dziur nic już nie daje.
19 lutego, w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, odbyło się posiedzenie Powiatowego Sztabu Antykryzysowego, na którym Starosta zapewnił, że jest to priorytet w zadaniach bieżących i że zlecił opracowanie dokumentacji na położenie nowej nawierzchni na tym odcinku.
Obecnie trwają na tej drodze doraźne prace polegające na załataniu - metodą na zimno - największych dziur tak, aby nie dopuścić do powstania wypadków lub uszkodzeń zawieszenia samochodów jeżdżących tą drogą. Od kilku tygodni łatane są największe dziury na ulicy Armii Krajowej w Żarowie, która jest również drogą powiatową.


20 lutego 2010 - Bezpłatne warsztaty psychologiczne tylko dla kobiet

Z okazji Dnia Kobiet w Świdnicy w dniach 6 - 8 marca 2010 będą organizowane przez Centrum Rozwoju Osobistego Psyche bezpłatne warsztaty psychologiczne tylko dla kobiet.
Warsztaty będą dotyczyć problemów współczesnych kobiet i w kontekście tych problemów poruszone zostaną zagadnienia radzenia sobie ze stresem, budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz asertywnej obrony własnego zdania.
Warsztaty będą zawierać także elementy psychodietetyki, która jest innowacyjnym podejściem do kwestii troski o zdrowie i szczupły wygląd, tak ważne dla większości Pań. Serdecznie zapraszamy wszystkie pełnoletnie kobiety. . . . czytaj więcej


20 lutego 2010 - Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP" 2009-2010

Rozgrywki Gminnej Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP" 2009-2010.
Mecze rozegrane - 19 lutego w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
My Metalzbyt - LKS Makowice 1:4, LZS Lubachów - LKS Błękitni II Komorów 4:6, LKS Orzeł Witoszów - LKS Cukrownik Pszenno 2:2
Mecze rozegrane - 20 lutego
LKS Grom Panków - LKS Puo Wiśniowa 1:4, LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - Metalzbyt Świdnica 2:2, LKS Bystrzyca Górna - LZS Błękitni Słotwina 23:0, LKS Gryf Burkatów - LKS Błękitni I Komorów 7:1
Kolejność w rozgrywkach - 1. LKS Bystrzyca Górna - 30, 2. LKS Cukrownik Pszenno - 26, 3. LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - 19, 4. Metalzbyt Świdnica - 19, 5. LKS Orzeł Witoszów - 16, 6. My Metalzbyt - 16, 7. LKS Makowice - 15, 8. LKS Gryf Burkatów - 14, 9. LKS Puo Wiśniowa - 14, 10. LKS Grom Panków - 10, 11. LKS Błękitni Komorów II - 10, 12. LZS Sołectwo Lubachów - 9, 13. LKS Błękitni Komorów I - 6, 14. LZS Błękitni Słotwina - 0.


20 lutego 2010 - Nerwowo w pierwszej rundzie

W rozegranej wczoraj pierwszej rundzie play-off do półfinałów awansowała czołowa czwórka - Karolina, Doceniani Inaczej, Pędzące Osiołki i Ziomale ale awans nie przyszedł im łatwo.
Wyniki pierwszej rundy play-off
Karolina - Delta Jaroszów 5:3 (3:1)
Doceniani Inaczej - Fc Albatros 11:9 (6:4)
Pędzące Osiołki - XXL Boleslawice 9:5 (4:1)
Ziomale - Last-Kam Nowice 6:5 (2:0)
Teraz w rozgrywkach następuje 2 tygodniowa przerwa. II runda zostanie rozegrana 5 marca.


20 lutego 2010 - Puchar Kontynentalny w Karpaczu

W dniach 27-28 lutego 2010 roku w Karpaczu zostaną rozegrane zawody narciarskie o Puchar Kontynentalny.
Konkurencja odbywać się będzie na skoczni Orlinek i trasie biegowej w Karpaczu Górnym.
Impreza ma charakter międzynarodowy, w którym wezmą udział zawodnicy z całego świata. Rekord skoczni na Orlinku wynosi 94,5 metra i należy do Adama Małysza.
Program zawodów o Puchar Kontynentalny . . . czytaj więcej


19 lutego 2010 - Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odznaczony

17 lutego - podczas obchodów setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej - Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odznaczony został medalem "Ludziom czyniącym dobro".
Irena Sendlerowa - członkini Rady Pomocy Żydom "Żegota", Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, Kawaler Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, która z warszawskiego getta uratowała około 2,5 tysiąca dzieci - urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Obchody setnej rocznicy tego wydarzenia zorganizowało pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Gimnazjum nr 23 im. I. Sendlerowej w Warszawie.
Kulminacją trzydniowego zjazdu szkół sendlerowskich z całej Polski było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Pawińskiego 2a oraz uroczysta gala w Centrum Promocji Kultury Praga Południe. W jej trakcie medale "Ludziom czyniącym dobro" wręczono Małżonce Prezydenta RP Pani Marii Kaczyńskiej, córce Ireny Sendler Janinie Zgrzembskiej, Rzecznikowi Praw Dziecka Markowi Michalakowi, autorce książki "Matka Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" Annie Mieszkowskiej, szefowej Fundacji Shalom Gołdzie Tencer, Prezes Fundacji TVN "nie jesteś sam" Bożenie Walter. . . . czytaj więcej


19 lutego 2010 - Ulica Łukowa jak nowa

Kamienna nawierzchnia, mała fontanna, klomby na zieleń, ławki i stojaki na rowery tak już za kilka miesięcy będzie wyglądać ul. Łukowa prowadząca do świdnickiego Rynku.
Na przebudowę tej reprezentacyjnej części miasta Świdnica otrzyma unijną dotację w wysokości 1,69 mln zł. Całość prac będzie kosztowała 2,88 mln zł, a rozpoczną się już 1 marca.
- Ulica Łukowa to miejsce, którym codziennie przemierzają rzesze mieszkańców, ale też goście odwiedzający świdnicki Rynek. Chcemy, by zyskała nowe piękniejsze oblicze. Jestem przekonany, że tak reprezentacyjne miejsce, sąsiadujące z Rynkiem, zasługuje na to - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


19 lutego 2010 - Wsparcie lokalnej przedsiębiorczości - spotkanie informacyjne

Na wtorek, 23 lutego, w Świdnicy zaplanowano spotkanie dotyczące dotacji unijnych wspierających rozwój mikro i małych przedsiębiorstw. To wspólny projekt władz Świdnicy i Banku Pekao S.A.
- Świdnica, Świebodzice, Dzierżoniów i ich okolice to bardzo dobre miejsce dla działalności i rozwoju przedsiębiorstw. Działa tu wiele instytucji wspierających i promujących przedsiębiorczość. Dla rozwoju naszych firm niezbędna jest także atrakcyjna i przyjazna oferta bankowa. Dlatego Pekao S.A . zapewnia finansowanie inwestycji, jak również oferuje kompleksową ofertę produktów wygodnych i atrakcyjnych dla firm w prowadzeniu ich bieżącej działalności - mówi Marzena Klak, dyrektor oddziału Świdnica-Dzierżoniów banku Pekao S.A.
Spotkanie w Świdnicy poświęcone będzie wsparciu i rozwojowi firm na naszym terenie. Wezmą w nim udział przedsiębiorcy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji samorządowych, a także najważniejszych instytucji wsparcia przedsiębiorczości.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


19 lutego 2010 - Kuba ma talent

Ma 18 lat, w tym roku zdaje maturę. Ale jego największą pasją jest sport. Świebodziczanin Jakub Pawiłojć jest jednym z reprezentantów Polski w dosyć nietypowym dla nas sporcie - bobsleju.
Jakub wraz ze swoją drużyną zdobył w tym sezonie 7. miejsce na Mistrzostwach Świata.
Uczy się w I LO w Świdnicy, przez lata trenował lekkoatletykę.
- Miałem niezłe wyniki w sprincie, ale nagle pojawiła się propozycja do kadry bobsjelowej - mówi Jakub. - Na początku trochę mnie to przerażało, to mało u nas popularna dyscyplina. Ale okazało się, że to jest to. . . . czytaj więcej


19 lutego 2010 - Handel truskawkami - przyjmowane są zgłoszenia

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy informuje, że podania w sprawie sprzedaży sezonowej truskawek (z ruchomych stoisk handlowych) na terenie miasta Świdnicy przyjmowane będą w Urzędzie Miejskim (ul. Armii Krajowej 29, I p., pok. 128) do dnia 31 marca 2010 r.
Do podania należy dołączyć: w przypadku osób fizycznych - zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (ksero), umowa spółki cywilnej (o ile taka została zawarta), w przypadku spółek prawa handlowego oraz innych osób prawnych - wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku producentów rolnych - decyzja o wymiarze podatku rolnego za rok bieżący, NIP, REGON, oświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami wobec Gminy, ZUS lub KRUS, zaświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego.


19 lutego 2010 - Święto Czekolady w Misiu Uszatku

Przedszkolaki z Misia Uszatka, jak co roku nie mogły doczekać się lutego, ale nie z powodu Walentynek tylko z powodu przesłodkiego dnia, "Święta Czekolady". Święto czekolady to przemiłe spotkanie z ulubieńcem wszystkich małych i dużych - czekoladą.
Do wspólnej czekoladowej zabawy zaprosiła dzieci Czekoladowa Wróżka, a jej świtę stanowiły panie obdarowane szarfą z imieniem znanych i lubianych czekolad: Goplana, śnieżka, Milka, Terravita, Wedel. Czekoladowa przygoda rozpoczęła się od malowania twarzy czekoladą i ułożenia piosenki o tym smakołyku. Już od samego rana dzieci degustowały , oblizywały, smakowały wszystko co czekoladowe. Przedszkolaki poznały historię czekolady oraz kolejne etapy jej produkcji. Rozpoznawały różne rodzaje czekoladowych przysmaków podczas zagadek smakowych. W programie zajęć i zabaw było malowanie białą i czarną czekoladą.
Dzieci dekorowały herbatniki i wafle czekoladą, tworzyły czekoladowe obrazki i kompozycje. W grupie Ekoludków powstały piękne czekoladowe zamki. Zabawę zakończył Kiermasz Słodkiej Twórczości oraz wspólna zabawa przy "czekoladowej muzyce". Największą atrakcją naszego święta, która rozpromieniła buzie przedszkolaków był moment, kiedy wytrysła czekoladowa fontanna. Na zakończenie spotkania Czekoladowa Wróżka zaprosiła wszystkie dzieci do degustacji owocowych przysmaków maczanych w czekoladzie.


> 19 lutego 2010 - Szkoła specjalna za 17 milionów złotych

Tyle kosztować będzie powiat świdnicki wybudowanie zupełnie nowego obiektu Szkoły Specjalnej w Świdnicy. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na jego realizację. Tym samym znany jest już koszt inwestycji jak i czas jej realizacji.
- "Wiadomo już, że nową siedzibę Szkoły Specjalnej w Świdnicy wybuduje konsorcjum firm: Prefabrykat i Chwastek. Konsorcjum wygrało ponieważ zaproponowało najniższą ofertę cenową. Zadeklarowało także zdecydowanie krótszy niż planowaliśmy czas realizacji inwestycji." - mówi Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz . . . czytaj więcej


19 lutego 2010 - II Świdnickie Integracje Kabaretowe

16 marca o godzinie 18:30 w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbędą się już II Świdnickie Integracje Kabaretowe.
I tak jako kolejny zaprezentuje się Nam Kabaret Łowcy. B.
Warto wspomnieć, iż impreza ma charakter cykliczny, raz w miesiącu świdnicka scena będzie "oblężona" przez najwybitniejszych twórców polskiego kabaretu.
Poza tym będzie to impreza z nutką improwizacji - publiczność będzie tworzyć scenariusz. Zapewne będzie jeszcze sporo niespodzianek, których Kabaret Poszukiwani nie chce zdradzać.
To najlepszy sposób na przytłaczającą nudę. Nieważne że za oknem jest mroźno, Kabaret Poszukiwani oraz Kabaret Łowcy. B. gwarantuje gorącą atmosferę. Bilety w cenie 35 złotych a w dniu koncertu 40 złotych.
Bilety do nabycia: I Liceum Ogólnokształcące (księgowość) ul. Pionierów 30, Zakład Fotograficzny ul. Różana 7, Informacja Turystyczna Rynek i Zakład Fotograficzny ul. Zamenhofa 46


18 lutego 2010 - "Dom Nauczyciela" będzie sprzedany

Ta informacja pojawiła się już na grudniowej sesji Rady Powiatu, kiedy to Starosta poinformował Radnych o zamiarze zlecenia wyceny budynku i planach jego sprzedaży.
Decyzję na "tak" podjął też Zarząd Powiatu w Świdnicy. Tym samym skończył się beztroski czas korzystania bezpłatnie z mienia powiatu przez organizacje związkowe: Komisję Zakładową NSZZ Pracowników Oświaty oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, mające w tym budynku od lat swoją siedzibę. To one oskarżyły Zarząd i Radę Powiatu o niegospodarność, złe zarządzanie budynkiem i układanie się z fikcyjnym kontrahentem przy planach sprzedaży.
-"Takie zachowanie organizacji związkowych, które od lat bezpłatnie korzystają z pomieszczeń w Domu Nauczyciela i ze znajdującej się tam Sali Konferencyjnej budzi ogromne zdziwienie i wzburzenie. Dzisiaj organizacje te chcą Zarząd Powiatu przeprosić za swoje słowa, ale to nie zmieni naszej decyzji odnośnie planów sprzedaży budynku.
Powiat nie stać na jego utrzymanie i kompleksowy remont. Wolimy pieniądze przeznaczyć na naszą oświatę a przede wszystkim budowę szkoły dla niepełnosprawnych dzieci niż utrzymywać budynek tylko dlatego, że ma tam siedzibę ZNP." - mówi Starosta Zygmunt Worsa . . . czytaj więcej


18 lutego 2010 - Nie ma zagrożenia powodzią

Wiosenne roztopy spędzają sen z powiek wszystkim samorządom, leżącym na terenach górskich i podgórskich, zwłaszcza, jeśli przepływa przez nie górska rzeka.
Świebodzice także trzymają rękę na pulsie, jeśli chodzi o stany wód na Pełcznicy. Kilka dni temu zebrał się Gminny Zespołu Reagowania Kryzysowego, pod przewodnictwem Ireneusza Zyski, zastępcy burmistrza Świebodzic. W jego skład weszli także: zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński, Komendant Straży Miejskiej, Z-ca Komendanta Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świebodzicach, przedstawiciel Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, szef Zakładu Gospodarki Komunalnej, zastępca Komisariatu Policji w Świebodzicach oraz pracownik urzędu, odpowiedzialny za ochronę cywilną.
Pogoda w ostatnich dniach sprzyja roztopom i podwyższaniu stanu wód. Na razie jednak nie ma niebezpieczeństwa. . . . czytaj więcej


18 lutego 2010 - Świdnicki Ośrodek Kultury - skuteczny

Prawie ćwierć miliona złotych pozyskał Świdnicki Ośrodek Kultury z programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z konkursów ogłoszonych przez Urząd Marszałkowski.
Szczególnie dobrze ocenione zostały projekty napisane do MKiDN. Wszystkie uzyskały dofinansowanie zbliżone do wnioskowanego, a najwyższą dotację uzyskał Międzynarodowy Festiwal Bachowski.
Cieszą też środki na modernizację Klubu Bolko - po raz pierwszy w historii ŚOK środki zdobył projekt inwestycyjny. Wynik ŚOK ma tym większą wartość, że konkurencja była ogromna: złożono blisko 6 tysięcy wniosków na kwotę ponad 1,3 miliardy złotych. Suma wszystkich dotacji przyznanych w pierwszym naborze wyniosła ponad 194 miliony złotych.
Nowością w tegorocznych konkursach było to, że po raz pierwszy w historii wnioski złożone do większości programów oceniane były przez niezależnych ekspertów. Pracowali oni samodzielnie, oceniając wszystkie złożone do MKiDN aplikacje, w oparciu o kryteria zdefiniowane w regulaminach programów.


18 lutego 2010 - Angliści w ogólniaku

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego to już tradycja Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Świebodzicach. Kolejna edycja odbyła się we wtorek, 16 lutego.
Konkurs zgromadził drużyny ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całego regionu: ogólniak oprócz świebodzickich uczniów gościł także młodzież m. in. z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, czy gimnazjów z Wałbrzycha i Bolkowa.
Gośćmi specjalnymi konkursu byli: dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy Stanisław Szelewa, zastępcy burmistrza miasta: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, Magdalena Stąpor, dyrektor Zespołu Szkół zmagań: Integracyjnych w Świebodzicach. Gospodynią, która witała gości i uczestników, była dyrektor LO w Świebodzicach, Elwira Podhalicz. A oto wyniki - . . . czytaj więcej


18 lutego 2010 - Wizyta w Lohmar

W dniach 13-15 lutego, w Lohmar - naszym mieście partnerskim, przebywała delegacja naszej Gminy, która uczestniczyła w tradycyjnym karnawale, który od wielu lat należy do jednych z najważniejszych imprez miejskich w Lohmar.
Z tej okazji na ulicach Lohmar organizowane są kolorowe przemarsze, w których uczestniczą wszystkie istniejące organizacje i stowarzyszenia kulturalne i społeczne. Od zeszłego roku w tych przemarszach uczestniczy delegacja naszej gminy, która wraz z innymi miastami partnerskimi Lohmar idzie w korowodzie w ramach stowarzyszenia PlusEuropa.
Ważnym elementem obchodów jest tzw. Szturm na Ratusz, w trakcie którego odgrywana jest inscenizacja. W tegorocznej inscenizacji Ratusz przemianowano na browar, w którym burmistrz wraz z zastępcami produkowali piwo. Szturm, jak co roku, zakończył się przyjęciem w ratuszu.
Ostatni dzień wizyty był okazją do odbycia rozmów z przedstawicielami Stowarzyszenia PlusEuropa, które w imieniu miasta Lohmar zajmuje się utrzymywaniem kontaktów z miastami partnerskimi. W trakcie spotkania rozmawiano o tegorocznych planach współpracy partnerskiej. Zaplanowany jest udział przedstawicieli Lohmar w tegorocznych dwóch ważnych rocznicach: 20-lecia samorządu oraz 100-lecia kościoła w Żarowie.


18 lutego 2010 - Fizyka i chemia na wesoło

Młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach od 5 już lat przekonuje swoich rówieśników, że takie przedmioty jak chemia czy fizyka nie muszą być nudne i trudne. Wystarczy dobrze przyjrzeć się chociażby zjawiskom zachodzącym w przyrodzie czy procesom, które zaobserwujemy w... kuchni. I od razu nauka robi się przyjemniejsza. V Festiwal Nauki odbył się w szkole 16 lutego.
- Uczestnicy festiwalu po raz kolejny przekonali się, że zjawiska przyrodnicze zachodzą wokół nas, a w Publicznym Gimnazjum Nr 1 jest ich pod dostatkiem - śmieje się Elżbieta Lenik, nauczycielka z gimnazjum i opiekunka Klubu Młodego Odkrywcy, który od lat prowadzi z inną nauczycielką, panią Katarzyną Cabanek. . . . czytaj więcej


18 lutego 2010 - Kolejne pieniądze na remont dróg gminnych

W wyniku rozmów jakie prowadziła Burmistrz Gruntkowska z przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu Gmina Żarów otrzyma od Agencji bezzwrotną pomoc finansową z przeznaczeniem na przebudowę drogi w Zastrużu. Gmina otrzyma od Agencji ponad 270 tys zł.
Efektem rozmów jest również nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy dróg, które do tej pory stanowiły własność Agencji, a które były użytkowane również przez innych mieszkańców gminy. Są to drogi na terenie Łażan, Przyłegowa, Gołaszyc, Imbramowic, Zastruża, Mrowin i Pyszczyna.
Całkowity koszt przebudowy drogi w Zastrużu został wyceniony na kwotę prawie 350 tys zł. Udział gminy w tych pracach będzie wynosił niespełna 70 tys. zł.


18 lutego 2010 - Spotkanie z mieszkańcami

16 lutego w świetlicy wiejskiej w Bukowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami w sprawie remontu ul. Kwiatowej. Gmina Żarów, jak już informowaliśmy, otrzymała promesę z Ministerstwa Administracji na 150.000 zł z przeznaczeniem na odbudowę popowodziową ul. Kwiatowej w Bukowie.
Spotkanie z mieszkańcami miało na celu zapoznanie ich z zakresem planowanych prac. Gminę Żarów w spotkaniu reprezentowali: Radna Urszula Ganczarek oraz Sekretarz Leszek Michalak, któremu podlega referat inwestycji w Urzędzie Miejskim.
Leszek Michalak i projektant z biura Architektonicznego Cignus przedstawili mieszkańcom informację o tym jaki jest planowany zakres remontu. W trakcie rozmowy mieszkańcy dopytywali o możliwość wykonania podjazdów do ich posesji oraz możliwość rozszerzenia zakresu prac.
Ze strony mieszkańców i przedsiębiorców padły deklaracje włączenia się do inwestycji - dzięki czemu możliwe będzie wykonanie połączeń z główną ulicą Bukowa, która jest drogą powiatową.


17 lutego 2010 - Gala WKKW we Wrocławiu, gość specjalny Mark Todd

W sobotę 20 lutego we Wrocławiu, w Hotelu HP Park Plaza odbędzie się Konferencja dyscypliny WKKW oraz Gala WKKW. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Mark Todd jeden z najbardziej utytułowanych jeźdźców na świecie.
Mark Todd jest legendą światowego WKKW. Przez Międzynarodową Federację Jeździecką ogłoszony został Jeźdźcem XX Wieku. Jest jednym z najbardziej utytułowanych jeźdźców. Na swoim koncie ma tytuł dwukrotnego Mistrza Olimpijskiego - Los Angeles (1984) i Seul (1988). Jest trzykrotnym zwycięzcą, uchodzących za najtrudniejsze na świecie, czterogwiazdkowych zawodów Badminton Horse Trials oraz wielokrotnym zwycięzcą międzynarodowych zawodów jeździeckich.
Podczas konferencji Mark Todd wygłosi wykład na temat treningu koni i jeźdźców.
Konferencję zakończy wielka Gala WKKW, podczas której wręczone zostaną nominacje do Kadry Narodowej. Nominację dla Ludowego Klubu Sportowego Stragony Strzegom otrzymają: Karolina Augustyn, Małgorzata Borysiuk, Agata Jodko i Joanna Pawlak. Podczas konferencji uhonorowani zostaną zwycięzcy rankingu PZJ za sezon 2009.


17 lutego 2010 - Pokazali charakter

Takich emocji w meczu świdnickich piłkarzy ręcznych nie było już dawno. Po kapitalnym, trzymającym w napięciu widowisku ŚKPR Świdnica po słabej grze w pierwszej i szaleńczej pogoni w drugiej odsłonie pokonał Arot Astromal Leszno 28:26 (11:17).
Świdniczanie zapewnili sobie zwycięstwo w samej końcówce. Po raz pierwszy wyszli na prowadzenie dopiero na dwie i pół minuty przed zakończeniem spotkania. Po rzucie karnym Marka Mrugasa ŚKPR prowadził 26:25. Potem bramkę zdobyli goście, ale kolejne trafienia Marka Mrugasa i Mariusza Juścińskiego sprawiły, że dwa punkty zostały w Świdnicy.
Po pierwszej połowie nic nie wskazywało na to, że ŚKPR wygra to spotkanie. Drużyna z Leszna wypracowała sobie aż sześciobramkową przewagę. Nasi szczypiorniści grali nerwowo i mieli olbrzymie problemy z pokonaniem dobrze znanego w nas zym mieście bramkarza Arotu - Edwarda Madalińskiego.
W drugiej połowie obraz gry uległ diametralnej zmianie. Podopieczni Jacka Spiechowicza zdecydowanie poprawili grę w obronie. Udanymi interwencjami zaczął popisywać się bramkarz ŚKPR Marcin Młoczyński. Już w 39. minucie ŚKPR zmniejszył straty do zaledwie jednej bramki (18:19). Wicelider nie zamierzał jednak składać broni i dość szybko ponownie odskoczył, tym razem na dystans trzech bramek 23:20. Potem trzy bramki z rzędu zdobyli świdniczanie. W 51. minucie po trafieniu najskuteczniejszego w naszym zespole Kamila Herudzińskiego na tablicy wyników po raz pierwszy od dawna pojawił się remis 23:23. Kolejne dwa gole dorzucili rywale i na sześć minut przed końcową syreną Arot prowadził 25:23. W ostatnich fragmentach więcej zimnej krwi zachowali gospodarze. Niesieni fantastycznym dopingiem kibiców zdołali odwrócić losy spotkania. - Cały czas wierzyliśmy, że straty z pierwszej połowy jesteśmy w stanie odrobić - mówił po meczu Mariusz Juściński.
Kolejne spotkanie świdnickich szczypiornistów już w sobotę o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów ŚKPR zagra z Żagwią Dzierżoniów.


17 lutego 2010 - Przedszkolaki z Pszenna na medal

Weronika Jadach i Wiktoria Tabaka zdobyły główne nagrody w konkursie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu pt. "Włączmy bezpieczeństwo".
Na konkurs, którego uczestnikami były dzieci w wieku 5-9 lat z regionu wałbrzyskiego wpłynęło 318 prac.
Przedszkole w Pszennie zgłosiło dwie propozycje konkursowe, które w ocenie jury były najlepszymi. Należy tu wspomnieć, iż obie dziewczynki były najmłodszymi uczestniczkami konkursu. Weronika Jadach i Wiktoria Tabaka otrzymały dyplomy i odtwarzacze MP3.


17 lutego 2010 - Nagroda - "Nasz Dom"

Rada Miejska w Żarowie ustanowiła coroczną nagrodę za osiągnięcia w upowszechnianiu ochrony kultury materialnej na terenie Gminy Żarów pod nazwą "Nasz Dom". Wnioskodawcą ustanowienia nagrody był Burmistrz Miasta Żarów.
Nagrody mogą być przyznawane właścicielom, współwłaścicielom bądź wspólnotom mieszkaniowym, które wykonają prace remontowe lub modernizacyjne o szczególnym znaczeniu dla estetyki Gminy Żarów. Budynki zgłaszane do konkursu powinny spełniać warunki, według których zasadne staje się uznanie ich za obiekty kultury materialnej warte ochrony i zachowania ze względu na położenie, historię i elementy oraz detale architektoniczne jako dziedzictwo kultury materialnej gminnej wspólnoty samorządowej.
Podstawą przyznania nagrody jest wykonanie prac remontowych lub modernizacyjnych o szczególnym znaczeniu dla ekspozycji budynków uznanych za obiekty kultury materialnej Gminy Żarów.
Nagrody mają formę pieniężną: I nagrodę w wysokości 25.000 zł, II nagrodę w wysokości: 15.000 zł, III nagrodę w wysokości: 5.000 zł,
Zgłoszeń o przyznanie nagrody można dokonywać w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia każdego roku poprzez zgłoszenie formularza w Urzędzie Miejskim w Żarowie. Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać: właściciele, współwłaściciele, zarządy lub zarządcy nieruchomości.


17 lutego 2010 - Walentynki u seniorów

15 stycznia w Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy odbyło się Walentynkowe spotkanie z poezją. Spotkanie związane było z obchodami Dnia Zakochanych.
Tematem spotkania była: Miłość, Radość, Przyjaźń....
Podczas spotkania uczestnicy spotkania prezentowali wiersze własnej twórczości, między innymi była to Lidia Stańczyk, Maria Gerono, Barbara Chmura, Teresa Kosek. Inni seniorzy czytali poezję znanych poetów. Już za miesiąc kolejne spotkanie, tym razem tematem spotkania będzie oczekiwana z utęsknieniem - Wiosna.


17 lutego 2010 - Ferie na sportowo

Ponad 500 dzieci skorzystało z oferty zimowego wypoczynku przygotowanego przez Gminę Świdnica. Ferie na sportowo - bezpiecznie i zdrowo, to hasło, które przyświecało organizatorom zajęć sportowo-rekreacyjnych.
Można było wspinać się na ściance wspinaczkowej, pojechać na basen kryty w Świebodzicach lub skorzystać z rozgrywek w piłkę nożną, ręczną czy z przygotowanych wcześniej różnych gier i zabaw, które adresowane były zarówno do dziewcząt i chłopców.
Z oferty skorzystali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz dzieci i młodzież uczęszczająca do świetlic środowiskowych. Zwycięskie drużyny na wszystkich imprezach otrzymały pamiątkowe puchary oraz medale.


16 lutego 2010 - Miedziana Akcja Świdnicy dla Domu Dziecka

Sukcesem zakończyła się akcja organizowana prze kibiców Zagłębia Lubin w tym Fan Clubu Świdnica oraz TrupekTeamu.
Młodzi ludzie pokazali, że słowo kibic nie musi się kojarzyć z chuligaństwem. Wspólnie na terenie Świdnicy i Lubina przeprowadzili akcję, której celem było zebranie pieniędzy i upominków dla dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
- "Pomysł na akcję narodził się w naszych głowach w zeszłym roku. Pod koniec listopada zaczęliśmy wstępnie ustalać przebieg akcji, a na początku grudnia spotkaliśmy się z Panią Dyrektor Domu Dziecka w Bystrzycy, aby ustalić listę najpotrzebniejszych rzeczy przydatnych wychowankom." - mówi Paweł z FC Świdnica. . . . czytaj więcej


16 lutego 2010 - Nauka łączy pokolenia . . .

W dwóch pierwszych tygodniach lutego dziesięć osób ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu, wzięło udział w tygodniowym bezpłatnym szkoleniu z zakresu obsługi komputera organizowanego przez pracowników Gminnego Centrum Informacji.
Tygodniowe spotkania obejmowały sprawną i efektywną obsługę programów Microsoft Office, ze szczególnym naciskiem na program Word oraz Internet.
Uczestnicy szkolenia z wielkim entuzjazmem poznawali możliwości, jakie stwarza znajomość obsługi komputera. Dużym zainteresowaniem cieszył się Internet, który mimo różnych wyobrażeń stał się wielką atrakcją kursu.
Uczestnicy szkolenia są doskonałym przykładem na to, że osoby w różnym wieku chcą uczyć się nowych rzeczy i podnosić swoje kwalifikacje.
W najbliższym czasie planowane są kolejne szkolenia. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pracownikami GCI, Urząd Miejski w Strzegomiu, pokój 30, telefon (74) 8560-529.


> 16 lutego 2010 - "Arsenał pamięci" - konkurs

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy zaprasza młodzież gimnazjalną z całego Powiatu Świdnickiego do udziału w konkursie "Arsenał pamięci" poświęconemu lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
Książka ta to najsławniejsza opowieść okresu okupacji, zakazana w ponurych czasach stalinowskich, a dziś przywrócona życiu. To opowieść przyjaciół grupie przyjaciół z harcerskiego batalionu Grup Szturmowych "Szarych Szeregów", która w pięknych literackich słowach mówi o braterstwie, poświęceniu, cierpieniu i służbie. Zależy nam na przekazaniu najlepszych wzorców z tej książki, pokazaniu młodzieży wartości nieprzemijających - bohaterstwa i patriotyzm.
Harcerze są spadkobiercami szaroszeregowych ideałów służby Bogu i Polsce. Staramy się zaszczepiać najlepsze wzorce, uczulać na wartości humanistyczne, zgodne z dekalogiem chrześcijańskim. Nieustannie trwamy na szańcach ideałów pozostawionych nam przez naszych poprzedników.
Konkurs odbędzie się 24 marca o godzinie 10.00 w siedzibie świdnickiego hufca przy ulicy Lelewela 18. Jest to już V edycja tego konkursu. Mamy nadzieję, że sojuszników kształtowania postaw patriotycznych znajdziemy w gronie nauczycieli języka polskiego, którzy przygotują młodzież do konkursu.
W tym roku konkurs i nasze działania wsparło Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Konkurs wpisany jest, w przypadające w tym roku, obchody 100-lecia harcerstwa.


16 lutego 2010 - Zmiana terminu

Mecz siatkówki kobiet o Mistrzostwo III ligi pomiędzy MKS Świdnica a Gaudią Trzebnica, który miał odbyć się 27 lutego przełożony zostaje na 20 lutego.
Mecz rozegrany zostanie w hali sportowej przy ulicy Pionierów o godzinie 11.00.
Zmiana spowodowana jest nałożeniem się terminów. Kadetki świdnickie 27 lutego rozgrywać będą mecze eliminacyjne Mistrzostw Polski Kadetek na Górnym Śląsku.


16 lutego 2010 - Gmina Świdnica "Super Gmina"

W plebiscycie "Śląska Super Gmina" organizowanym przez miesięcznik Wrocławianin pod patronatem marszałka województwa opolskiego Józefa Szebesty i wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca Gmina Świdnica znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych gmin.
Ostatecznie spośród 240 gmin z Dolnego Śląska i Opolszczyzny tytułem Śląska Super Gmina czytelnicy uhonorowali gminę Izbicko, Gmina Świdnica zdobyła zaszczytne 9 miejsce.
W ocenie głosujących - Śląska Sper Gmina to taka gmina, w której prężnie działa władza samorządowa, dobrze się żyje i pracuje. Tu dobrze wykorzystywane są walory turystyczne i logistyczne, samorząd umiejętnie pozyskuje dotacje unijne i wykorzystuje je dla dobra społeczności lokalnej.
Uroczyste wręczenia nagród i wyróżnień odbyło się 15 lutego.


16 lutego 2010 - Formacja Chatelet w Strzegomiu

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na występ grupy kabaretowej Formacja Chatelet.
Występ, który odbędzie się w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury zaplanowano na 18 kwietnia 2010 roku na godzinę 17.00.
Koszt biletu to 30 złotych. Formacji Chatelet, nazywanej czasem Teatrem - Kabaretem Form Niebywałych. Grupa powstała późną jesienią 1996 roku. Formacja Chatelet ściśle współpracowała z Teatrem Groteska w Krakowie, gdzie grywała regularnie na Scenie of groteska. Uczestniczyła w wieczorach kabaretowych prezentowanych przez krakowskich artystów w Piwnicy pod Baranami.


16 lutego 2010 - Walentynkowe Zawody w skokach przez przeszkody

13 lutego w znanej miejscowości pod Strzegomiem - w Morawie rozegrane zostały Walentynkowe Halowe Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody.
Podczas zawodów jeźdźcy rywalizowali w czterech klasach - Kuce, Klasa LL, Klasa L, Klasa P.
Najtrudniejszą z nich, klasę P wygrała zawodniczka Klubu Stragona - Małgorzata Borysiuk na Promyku. . . . czytaj więcej


16 lutego 2010 - Byłeś świadkiem wypadku - zadzwoń

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach proszą o kontakt osoby, które były świadkami wypadku drogowego.
28 stycznia 2010 roku około godziny 16 na ulicy Łącznej w Świebodzicach doszło do wypadku drogowego. W wypadku został poszkodowany 51 letni mężczyzna, który ze złamaną nogą trafił do szpitala. Sprawca wypadku odjechał z miejsca zdarzenia czarnym BMW.
Prosimy wszystkie osoby, które były świadkami tego zdarzenia o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 74 856 33 40, telefon do prowadzącego sprawę mł. asp. Mariusza Sakowskiego 74 856 33 32 lub bezpłatny nr telefonu 997.


16 lutego 2010 - II Świdnickie Integracje Kabaretowe

16 marca o godzinie 18:30 w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbędą się już II Świdnickie Integracje Kabaretowe.
I tak jako kolejny zaprezentuje się Nam Kabaret Łowcy. B.
Warto wspomnieć, iż impreza ma charakter cykliczny, raz w miesiącu świdnicka scena będzie "oblężona" przez najwybitniejszych twórców polskiego kabaretu.
Poza tym będzie to impreza z nutką improwizacji - publiczność będzie tworzyć scenariusz. Zapewne będzie jeszcze sporo niespodzianek, których Kabaret Poszukiwani nie chce zdradzać.
To najlepszy sposób na przytłaczajacą nudę. Nieważne że za oknem jest mroźno, Kabaret Poszukiwani oraz Kabaret Łowcy. B. gwarantuje gorącą atmosferę. Bilety w cenie 35 złotych a w dniu koncertu 40 złotych.
Bilety do nabycia: I Liceum Ogólnokształcące (księgowość) ul. Pionierów 30, Zakład Fotograficzny ul. Różana 7, Informacja Turystyczna Rynek i Zakład Fotograficzny ul. Zamenhofa 46


16 lutego 2010 - Latawiec z certyfikatem akredytacyjnym

SP ZOZ RSS "Latawiec" w Świdnicy po raz kolejny otrzymał przyznawany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia certyfikat akredytacyjny. SP ZOZ RSS "Latawiec" znalazł się wśród 10 pierwszych szpitali, którym zostanie wydana sygnowana przez Ministra Zdrowia akredytacja.
"Ten niewątpliwy sukces jest rezultatem ciężkiej pracy całego personelu" mówi Jacek Domejko Dyrektor SP ZOZ RSS "Latawiec" w Świdnicy.
Szpitalowi przyznano drugą w jego historii pełną akredytację, ważną do 2013 roku, utrzymując w ten sposób placówkę na liście 71 na 700 szpitali akredytowanych.
Wizyta akredytacyjna w RSS "Latawiec" odbyła się 27-29 stycznia. Jej celem było ponowne dokonanie oceny szpitala. Zdaniem wizytatorów "szpital należy do czołówki, sprawowanie opieki spełnia najwyższe standardy opieki medycznej".
Wizytatorzy odbyli spotkania w większości oddziałów SP ZOZ oraz w kluczowych komórkach pomocniczych. Odbył się też m.in. bardzo szczegółowy przegląd dokumentacji medycznej pacjentów, dokumentów kadrowych oraz dokumentacji z zakresu zarządzania Szpitalem. W trakcie wizytacji przeprowadzane były wywiady z pacjentami oraz z przedstawicielami personelu medycznego.


16 lutego 2010 - Przebudowa budynku poklasztornego w Strzegomiu

Trwają prace budowlane jednego z priorytetowych zadań w gminie Strzegom. Są to roboty rozbiórkowe, instalacyjne oraz konserwatorskie.
W roku 2008 wykonano dokumentację projektową na remont i przebudowę zabytkowego klasztoru przy ul. Kościuszki wraz z jego otoczeniem i wydane zostało pozwolenie na budowę.
28 grudnia 2009 roku w wyniku postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę - Przedsiębiorstwo Budowlano - Konserwatorskie CASTELLUM Sp. z.o.o. z Wrocławia. Zgodnie z umową zakończenie robót nastąpi z końcem bieżącego roku. Całkowity koszt inwestycji to około 5 mln złotych. . . . czytaj więcej


> 15 lutego 2010 - Rzecznik Praw Dziecka w Boleścinie

Dzisiaj do Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Boleścinie zawitał Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.
Wizytę Rzecznika Praw Dziecka w "Małej Akademii" w Boleścinie, dzieci zawdzięczają dyrektorce placówki - Annie Borkowskiej, która 11 lutego zwróciła się do biura rzecznika z prośbą o dostarczenie Kodeksu Praw Dziecka.
Upłynął jeden dzień i otrzymaliśmy telefon z informacją, że Pan Rzecznik osobiście przekaże dzieciom uczęszczającym do punktu w Boleścinie Kodeks wraz ze dedykacją. - mówi Anna Borkowska. Było to dla nas miłe zaskoczenie i wyróżnienie, choćby z tego względu, że "Małą Akademię" uruchomiliśmy z mężem w ubiegłym roku szkolnym.
Oprócz wspomnianego Kodeksu Praw Dziecka, dla grupy 28 dzieci rzecznik przywiózł m.in. kredki z wraz dziecięcym telefonem zaufania 0800-12-12-12. W podziękowaniu dzieci zaśpiewały piosenkę i wręczyły Markowi Michalakowi własnoręcznie wykonaną laurkę. Pobyt Rzecznika Praw Dziecka zakończył się zwiedzaniem obiektu, którego przewodnikiem były oczywiście dzieci.
To już drugi Kodeks Praw Dziecka, który znajduje się w gminnym przedszkolu. Pierwszy z nich od 2 lat znajduje się w Przedszkolu w Pszennie.


15 lutego 2010 - Termomodernizacja pod wspólnym szyldem samorządów

Pięć samorządów: miasto Świdnica, powiat świdnicki, gmina Świdnica, Świebodzice i Jawor wspólnie stara się o spore środki na termomodernizację budynków placówek oświatowych i kulturalnych w ramach projektu "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej".
Tylko dopełnienie formalności i złożenie odpowiedniej dokumentacji dzieli je od unijnej dotacji. W sumie wniosek opiewa na ponad 30,5 mln zł. Unijne wsparcie wyniesie ok. 11 mln zł. Planuje się, że realizacja projektu potrwa do 2013 roku.
- "Liderem projektu jest Miasto Świdnica. Postanowiliśmy włączyć się do tej inicjatywy, gdyż uważamy, że wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania." - podkreśla Roman Etel, Członek Zarządu Powiatu.
Z pozyskanych funduszy powiat planuje wykonać termomodernizację budynku Zespołu Szkół Mechanicznych. Pieniądze pójdą na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian zewnętrznych i wykonanie elewacji, docieplenie stropodachu, modernizację węzła cieplnego, wymianę instalacji CO i wymianę opraw oświetleniowych.
Wartość projektu po stronie Powiatu Świdnickiego wynosi ponad 3,5 mln zł, z czego jest szansa na odzyskanie 1 mln 490 tys. zł z funduszy unijnych.


15 lutego 2010 - Lekcje będą jeszcze ciekawsze

W Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach na ukończeniu jest wyposażanie nowoczesnej pracowni przyrodniczej, która służyć będzie uczniom z całego miasta. Specjalnie przygotowana sala ma okrągłe stoły, przy których może usiąść 6-osobowa grupa uczniów, wyposażone w komputery z dostępem do internetu oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne. Na lekcje biologii będą tu przychodzić uczniowie z innych podstawówek.
- W listopadzie ubiegłego roku burmistrz Bogdan Kożuchowicz podpisał umowę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego na wyposażenie pracowni w ramach projektu "Pracownia przyrodnicza w każdej gminie", finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta, odpowiedzialny za oświatę.
- Gmina otrzyma pełne wyposażenie gabinetu, o wartości blisko 180 tysięcy złotych. Będą to komputery z łączami internetowymi, tablica interaktywna, pomoce dydaktyczne i meble. Uczniowie będą mogli pracować w niewielkich grupach.
W "Trójce" ferie były wyjątkowo pracowite. M. in. odświeżono pokój nauczycielski, sale dydaktyczne w budynku B oraz świetlicę.


15 lutego 2010 - Zimowisko dla dzieci z gminy Strzegom

W wyniku wygranego konkursu na organizację wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, Stowarzyszenie Pedagogów i Psychologów Gminy Strzegom otrzymało dofinansowanie ze środków publicznych gminy Strzegom. Po raz kolejny zorganizowano zimowisko dla 180 dzieci z 12 szkół. Zimowy wypoczynek dzieci trwał od 1 do 5 lutego.
Przez pięć dni, dzięki uprzejmości i gościnności dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zbigniewa Suchyty, organizatorzy mogli korzystać z pomieszczeń szkoły, w których odbywały się zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Zajęcia profilaktyczne przybierały formę warsztatów, przez co cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Prowadzono również zajęcia sportowe, turnieje międzyszkolne, gry zespołowe, zabawy ogólnorozwojowe.
W trakcie spotkań nie zabrakło wycieczek po Strzegomiu, dzięki którym podopieczni w sposób bezpośredni poznali to co dla Strzegomia jest najbardziej charakterystyczne i cenne. Dużą atrakcją było zwiedzenie Muzeum Ziemi Strzegomskiej, a poznanie historii Wieży Targowej i wejście na sam jej szczyt było dla niektórych ogromnym wyzwaniem.
W czasie pobytu na zimowisku dzieci uczestniczyły w dwóch wycieczkach: na basen do Jawora oraz do "Andrzejówki".
Z relacji dzieci oraz ich rodziców wynika ogromna potrzeba zorganizowania tej formy wypoczynku w przyszłym roku.


> 15 lutego 2010 - Praca w necie

W piątek, 12 lutego, na portalu miejskim Świebodzic www.swiebodzice.pl ruszyła specjalna zakładka, w której świebodziczanie znajdą aktualne oferty pracy z miasta i okolicy.
Będą się tu pojawiać oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy a także ogłoszenia firm, poszukujących pracowników np. za pośrednictwem świebodzickiej gazety samorządowej.
Znajdą się tu także przydatne adresy, np. agencji pośrednictwa pracy.


15 lutego 2010 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rozegrana została dziewiąta kolejka spotkań Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Mediator Cup" organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wyniki 9 kolejki: II liga
Cannabis - FC Albatros 7:0 (2:0), Mortal Kombat - Mam Talent 1:13 (1:2), FC Method Men - Nefryt Junajtet 0:6 (0:2), PCO Oldboys - PKS Złoty Kłos 8:3 (5:0).
I liga
Wektor Świdnica - Wierzbianka Wierzbna 5:2 (2:1), AKS Żarów - AH1N1 0:5 walkower, Zryw Łażany - Wodospad Zastruże 3:1 (2:1), Zaskoczeni Żarów - Drink Team 5:1 (2:0).
W kolejce wybrano najlepszych zawodników oraz bramkarzy w poszczególnych ligach. II Liga: - najlepszy zawodnik - Krystian Dopieralski Nefryt Junajtet - najlepszy bramkarz - Adam Krawczyk Nefryt Junajtet.
I liga: - najlepszy zawodnik - Piotr Koluśniewski Zaskoczeni Żarów - najlepszy bramkarz - Rafał Łodej Zryw Łażany.


15 lutego 2010 - Zimowy Turniej Piłki Halowej

Trzynastego lutego, na zakończenie ferii zimowych w sali sportowej w Jaworzynie Śląskiej odbył się turniej piłki halowej dla dzieci ze szkół podstawowych gminy Jaworzyna Śląska.
W turnieju udział wzięły dzieci ze szkół z Jaworzyny Śląskiej, Pastuchowa oraz Starego Jaworowa. Gościnnie trzy mecze z najmłodszymi zagrała także drużyna jaworzyńskich samorządowców. Osłabieni reprezentanci władz ulegli każdej z dziecięcych drużyn.
Najdotkliwszą porażkę ponieśli z drużyną dzieci z Jaworzyny Śląskiej, ponieważ sami strzelając jedynie trzy gole, stracili ich aż dwanaście.
W turnieju zwyciężyła drużyna dzieci z Jaworzyny Śląskiej, przed Szkołą Podstawową z Pastuchowa. Trzecie miejsce w turnieju zajęły dzieci ze szkoły w Starym Jaworowie.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali okolicznościowe puchary, dyplomy oraz słodkie upominki, ufundowane przez SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej. Dodatkowo najlepszy zawodnik turnieju - Krzysztof Jagieła oraz najlepszy bramkarz - Marcin Malina otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczyli Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej - Ireneusz Besser.


15 lutego 2010 - Konkurs z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

19 lutego w Gimnazjum nr 1 w Świdnicy odbędzie się zorganizowany przez Muzeum Dawnego Kupiectwa - konkursu pod tytułem "Ziemia świdnicka w latach 1526-1740".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego. Konkurs rozpocznie się o godzinie 11.00.
Do 19 lutego Muzeum dawnego Kupiectwa w Świdnicy przyjmuje zgłoszenia drużyn do udziału w konkursie.
Zgłoszenie można wysyłać na adres e-mail - muzeum_biblioteka@poczta.onet.pl
Więcej informacji udzielić może telefonicznie mgr Agnieszka Dudzińska - pracownik Muzeum Dawnego Kupiectwa - telefon 74 852-12-91


15 lutego 2010 - Z tańszej na droższą

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 60 letniego mężczyznę, który będąc na zakupach w sklepie zmienił ceny na wędlinach.
Mężczyzna odkleił cenę z tańszej wędliny i nakleił ją na wędlinę droższą. Gdy oszustwo zostało ujawnione przez ochronę sklepu, oszust usiłował zbiec z miejsca zdarzenia.
Podjęte przez policjantów czynności doprowadziły do jego zatrzymania i przedstawienia zarzutów oszustwa.
Zatrzymany przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze. Wobec niego zastosowano karę 8 miesięcy pobawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 400 zł.


14 lutego 2010 - Pewny awans juniorów

Tylko Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - Świdnica z okręgu dolnośląskiego awansował do półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów.
W trzecim dniu turnieju w Elblągu nasi szczypiorniści pokonali zespół UKS KAR-DO Gdynia 43:36 (23:21) zajmując pierwsze miejsce z kompletem punktów. Drugie miejsce premiowane awansem wywalczył zespół MKS Truso Elbląg. Półfinały (16 najlepszych drużyn) odbędą się w ostatni weekend lutego, najprawdopodobniej w Konstantynowie Łódzkim.
Z naszym zespołem rywalizować będą drużyny: LUKS Skrzyszów, AZS AWF Gorzów Wielkopolski i KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki.
W najbliższym czasie świdnickich piłkarzy ręcznych czeka wzmożona aktywność. Już w środę 17 lutego o godzinie 19.00 podejmą w hali na Osiedlu Zawiszów wicelidera II ligi Arot Astromal Leszno a w sobotę 20 lutego o godzinie 18.00 gościć będą drużynę Żagwi Dzierżoniów.


14 lutego 2010 - Trzecie w mistrzostwach

We w Wrocławiu zakończyły się dzisiaj trwajace dwa dni - siatkarskie Finały Mistrzostw Dolnego Ślaska Kadetek. Trzy drużyny zdobyły ta sama ilosć punktów, o kolejności zadecydowały sety.
Pierwsze miejsce zajęła Gwardia Wrocław która wyprzedziła TOP Bolesawiec i zespół MKS Świdnica. Ostatnie miejsce zajęły siatkarki Echa Twardogóra.
Wystepujące w turnieju drużyny zaprezentowały bardzo wysoki poziom.
Medale zwycięskim drużynom w Mistrzostwach Dolnego Śląska wręczała Elżbieta Gaszyńska - Członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej. Zdjęcia z wczorajszego meczu pomiędzy TOP Bolesławiec i MKS Świdnica - >>> zobacz


14 lutego 2010 - Pomóż Muzeum - adoptuj zabytek

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej posiada bardzo wiele zniszczonych zabytków kolejnictwa i przemysłu, chcąc przywrócić im dawny blask prowadzi akcję adopcji zabytkowych parowozów.
Muzeum poszukuje ludzi, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów.
Pomóc mógłby każdy - prywatna osoba czy też firma, finansując np. odmalowanie lokomotywy. Przy takiej lokomotywie znalazłaby się tabliczka, na której znajdzie się informacja przez kogo zabytek został zaadoptowany.
Muzeum prowadzi również obozy dla wolontariuszy - głównie jest to młodzież studencka, która za nocleg i wyżywienie ma możliwość zyskać doświadczenie w pracy nad zabytkami techniki.
Dbanie o zabytki jest naszym wspólnym obowiązkiem. Adopcje i organizacja wolontariatu mają również zaangażować ludzi w życie Muzeum. Dzisiaj prezentujemy kolejny parowóz. . . . czytaj więcej


14 lutego 2010 - Strażacy - biegacze

Marek Leśnicki, strażak mieszkający w Stanowicach odniósł kolejny sukces.
We Francji w podparyskiej miejscowości Creteil wystartował w 30. Międzynarodowym Biegu Przełajowym Strażaków. Bieg na dystansie 18,3 km nieoficjalnie uznawany jest za mistrzostwa Europy Strażaków. Ogniomistrz Marek Leśnicki strażak z JRG Świebodzice do reprezentacji Polski został powołany po raz dziesiąty.
Na starcie stanęło 1427 zawodników z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Luxemburga, Portugalii, Węgier, Szwajcarii i Polski. W klasyfikacji drużynowej (która jest najbardziej prestiżową) Polska ekipa uplasowała się na drugiej pozycji ulegając reprezentantom Włoch tym samym powtarzając sukces z ubiegłego roku.
Polacy kolejny raz udowodnili, że klimat Paryża sprzyja im w osiąganiu dobrych wyników.


13 lutego 2010 - Ręczni prowadzą

Po dzisiejszym zwycięstwie w Mistrzostwach Polski juniorów nad Czuwajem Przemyśl 32:27 (17:12) zespół ŚKPR Świdnica umocnił się na pozycji lidera grupy.
Tylko kataklizm może odebrać świdnickim szczypiornistom awans do szesnastki najlepszych drużyn w kraju.
- To był dużo trudniejszy mecz niż wczoraj - przyznaje Donata Lulczyk, trenerka naszej drużyny - Chłopaki pokazali charakter. Jeśli nie szło jednemu, ciężar gry brali na siebie inni - dodaje trenerka. ŚKPR grał bardzo twardo w obronie. Było to kluczem do wygranej, chociaż nasi zawodnicy często lądowali na ławce kar. W drugiej połowie mecz stał się bardzo brzydki. Mnożyły się faule, kary, wzajemne pretensje i dyskusje. Jeden z zawodników Czuwaju właśnie za niepotrzebne słowa został ukarany czerwoną kartką.
Taktyka rywali polegała przede wszystkim na odcięciu od gry Mateusza Piędziaka i Stanisława Makowiejewa. "Dziki" był indywidualnie kryty przez całe spotkanie, co jednak nie przeszkodziło mu w zdobyciu aż jedenastu bramek.
Kolejny bardzo dobry występ zanotowali Krzysztof Węcek i oczywiście Kamil Rogaczewski.


13 lutego 2010 - Do ostatniego meczu trwała walka o wejście

Zakończyła się runda zasadnicza Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej. Do ostatniego meczu trwała zacięta walka o wejście do dalszych rozgrywek. Po rozegraniu wszystkich pojedynków z rywalizacji odpadła drużyna Gimnazjum Senior.
FC Albatros - Ziomale 11:8 (5:3)
Pędzące Osiołki - Karolina 9:16 (5:7)
Delta Jaroszów - Last-Kam Nowice 4:21 (1:7)
Gimnazjum Senior - XXL Bolesławice 3:4 (1:2)
Tabela: 1. Karolina - 45, 2. Doceniani - 42, 3. Pędzące Osiołki - 30, 4. Ziomale - 22, 5. Last-kam Nowice - 22, 6. XXL Bolesławice - 15, 7. Fc Albatros - 13, 8. Delta Jaroszów - 13, 9. Gimnazjum - Senior - 10.
Najlepszy strzelec po rundzie zasadniczej - 113 bramek - Mateusz Ptak - Doceniani, 100 - Daniel Głogiewicz Karolina, 47 - Grzegorz Borowy Doceniani.


13 lutego 2010 - Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego

Wczoraj w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego w Halowej piłce nożnej dzieci do lat 13 w ramach XI Dolnośląskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych.
Najlepszym zespołem, zajmując pierwsze miejsce była drużyna z SP Witoszów.
Kolejne miejsca: 2 miejsce - SP Żarów, 3 miejsce - SP Marcinowice, 4 miejsce - SP Bystrzyca Górna, 5 miejsce - GLKS Strzegom, 6 miejsce - AKS Strzegom.
SP Witoszów oraz SP Żarów awansowały do zawodów strefowych, które odbędą się 20 lutego w Dzierżoniowie. Najlepsze zespoły otrzymały medale oraz dyplomy. Organizatorem turnieju było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.


13 lutego 2010 - Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP" 2009-2010

Rozgrywki Gminnej Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP" 2009-2010.
Mecze rozegrane - 12 lutego w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
LZS Błękitni Słotwina - LKS Błękitni Bystrzyca Dolna 0, LKS Cukrownik Pszenno - LKS Grom Panków 4:2, LKS Puo Wiśniowa - LKS Makowice 3:2.
Mecze rozegrane - 13 lutego
LKS Błękitni I Komorów - LKS Bystrzyca Górna 5:12, Metalzbyt Świdnica - LZS Lubachów 4:2, LKS Gryf Burkatów - My Metalzbyt 3:3, LKS Błękitni II Komorów - LKS Orzeł Witoszów 2:5
Kolejność w rozgrywkach - 1 - LKS Bystrzyca Górna - 27, 2 - LKS Cukrownik Pszenno - 25, 3 - LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - 18, 4 - Metalzbyt Świdnica - 18, 5 - My Metalzbyt - 16, 6 - LKS Orzeł Witoszów - 15, 7 - LKS Makowice - 12, 8 - LKS Puo Wiśniowa - 11, 9 - LKS Gryf Burkatów - 11, 10 - LKS Grom Panków - 10, 11 - LZS Sołectwo Lubachów - 9, 12 - LKS Błękitni Komorów II - 7, 13 - LKS Błękitni Komorów I - 6, 14 - LZS Błękitni Słotwina - 0.


12 lutego 2010 - Wygrały ale niesmak pozostał

Dzisiaj w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy w spotkaniu o mistrzostwo III ligi spotkały się zespoły MKS Świdnica i Rokita Brzeg Dolny.
Przy tej różnicy wyszkolenia obu zespołów świdniczanki powinny wygrać ten mecz bez najmniejszego trudu.
Niestety drużyna świdnicka mimo iż jest teoretycznie drużyną z "wyższej półki" na parkiecie nie potrafiła tego udowodnić.
Mecz wygrały zawodniczki ze Świdnicy 3:1 w setach 25:8, 25:8, 19:25 i 25:18. To zwycięstwo nie może jednak cieszyć bo drużyna mająca aspiracje grania w drugiej lidze nie powinna pozwolić sobie na takie przestoje w grze, bezlitośnie wykorzystywane przez przeciwniczki. Jeden stracony set z tak słabą drużyną musi niepokoić. Nasza drużyna umie dużo, jednak brak jej zaciętości i przysłowiowej ikry.
Skład świdnickiej drużyny tworzą w połowie zawodniczki mające doświadczenia drugoligowe i jak widać na słabym przeciwniku nie robi to żadnego wrażenia. Oj niedobrze, niedobrze.


12 lutego 2010 - Będą pieniądze na modernizację placówek oświaty i kultury

Tylko dopełnienie formalności i złożenie odpowiedniej dokumentacji dzieli samorządy od unijnej dotacji na termomodernizację placówek oświaty i kultury. Miasto Świdnica, gmina Świdnica, powiat Świdnicki, miasto Świebodzice i Jawor przygotowały projekt opiewający na 30,5 mln zł. Unijne wsparcie wyniesie ok. 11 mln zł.
- To ogromna szansa na szybkie poprawienie estetyki i komfortu nauki w naszych placówkach oświatowych. A docieplenie budynków wprost się przełoży na mniejsze rachunki za energię. Co więcej porozumienie kilku samorządowców sprawiło, że nasz projekt znalazł się na podstawowej liście zadań, które zyskają dofinansowanie - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Miasto jest liderem projektu pn. "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej", który realizowany będzie do 2013 roku.
Świdnicka część projektu opiewa na nieco ponad 19 mln zł, z czego ponad 7,2 mln zł to unijne wsparcie.
W ramach prac przewidziano termomodernizację budynków Gimnazjów nr 1, 2, 3 i 4, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Miejskiego Przedszkola Integracyjnego.
Miasto od 2008 r. przeznaczyło na realizację projektu ponad milion złotych. W 2010 r. ma zarezerwowane 2,7 mln zł na termomodernizację budynków Gimnazjum nr 4 i nr 2.


12 lutego 2010 - Zaczęli od zwycięstwa

Zwycięstwem 28:18 (12:8) nad gospodarzami turnieju Truso Elbląg rozpoczęli juniorzy ŚKPR Świdnica turniej ćwierćfinałowy Mistrzostw Polski. Świdniczanie po pierwszym dniu są liderami grupy. W drugim dzisiejszym spotkaniu UKS KAR-DO Gdynia pokonał Czuwaj Przemyśl 43:41.
Turniej otworzył pojedynek Czuwaju z UKS KAR-DO. Szczypiorniści z Przemyśla rozpoczęli od wysokiego prowadzenia 7:1. W miarę upływu czasu inicjatywę zaczęli przejmować gracze z Gdyni. Po raz pierwszy wyszli na prowadzenie na początku drugiej połowy i jak się później okazało nie oddali go już do końca, wygrywając 43:41. Obie drużyny zaprezentowały dość radosny handball. Dobrze spisywały się w ataku, gra defensywna pozostawiała wiele do życzenia.
O godzinie 18.00 w obecności 250 widzów na parkiet wyszli gospodarze - Truso Elbląg i ŚKPR Świdnica. Pierwszy kwadrans był bardzo wyrównany. Minimalną przewagę utrzymywało Truso, ale świdniczanie nie pozwalali rywalom odskoczyć na większą liczbę goli. Ostatni remis zanotowano w 14. minucie (4:4). Od tego momentu ŚKPR zaczął dyktować warunki gry. Skutecznie bronili, a za ich plecami udanymi interwencjami popisywali się Sebastian Gołębiewski i Michał Łukasik.
Do przerwy ŚKPR prowadził 12:8. - Kluczowy moment nastąpił między 37, a 42 minutą gry - uważa Krzysztof Terebun, trener świdnickiej drużyny. Zdobyliśmy cztery bramki z rzędu i ze stanu 15:11, wyszliśmy na prowadzenie 19:11. W końcówce spotkania trenerzy dali szansę gry zmiennikom.
W ostatnich pięciu minutach na parkiecie byli już sami juniorzy młodsi. Świdniczanie pewnie utrzymali wysokie prowadzenie i ostatecznie zwyciężyli 28:18.
- Wydaje nam się, że gospodarze mieli rozpisanych Mateusza Piędziaka i Staszka Makowiejewa. Cały czas bardzo na nich uważali, ale ciężar zdobywania bramek wzięli na siebie inni: Kamil Rogaczewski czy Michał Rzepecki, który nie tylko zdobył cztery bramki, ale wywalczył kilka rzutów karnych. Świetnie zagrał Krzysiek Węcek. Zdobył tylko jedną bramkę, ale co rozgrywał...
Nie mam pytań - komplementuje zawodników Krzysztof Terebun.


12 lutego 2010 - Wybory w partnerskim Biberach zakończone

Thomas Fettback został ponownie wybrany na stanowiska burmistrza Biberach, partnerskiego miasta Świdnicy w Niemczech.
- Decyzja mieszkańców pokazuje, że od lat niezmiennie darzą pana zaufaniem, a uzyskany wynik wyborczy świadczy o dobrej ocenie pańskiej działalności.
Życzę, by kolejne lata pracy na stanowisku burmistrza przynosiły satysfakcję z realizacji ważnych dla lokalnej społeczności celów. Jestem przekonany, że dotychczasowe doświadczenie oraz mandat społeczny do pełnienia tej ważnej funkcji pomogą podejmować dobre decyzje - napisał w liście gratulacyjnym Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, wyrażając jednocześnie nadzieję na dalsze wspólne przedsięwzięcia z naszym miastem.
Thomas Fettback w wyborach bezpośrednich zwyciężył po raz trzeci z rzędu. W głosowaniu przeprowadzonym w niedzielę, 7 lutego, uzyskał 85,7 proc. głosów poparcia. Jest drugą w histrorii miasta osobą, po Clausie Wilhelmie Hoffmannie, która będzie rządzić miastem kolejną kadencję.


12 lutego 2010 - Zabawa Walentynkowa w "Przystani"

Jak co miesiąc w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbyła się kolejna zabawa, tym razem była to zabawa "Walentynkowa", podczas której seniorzy bawili się podczas zajęć z Michałem Sokołowskim, który na co dzień prowadzi zajęcia muzyczne w Domu Dziennego Pobytu.
Na wieczorkach tanecznych uczestniczą nie tylko pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu ale również seniorzy z zewnątrz zaprzyjaźnieni z ośrodkiem. Seniorzy będąc na parkiecie zapominają o swoich problemach.
Podobnie zachowują się na zajęciach tańca integracyjnego, które odbywają się w każdą środę od godziny 11.00.


11 lutego 2010 - Kończą zgrupowanie szkoleniowe

Od 8 lutego siatkarki MKS Świdnica przebywają na obozie szkoleniowym w Strzegomiu.
W zajęciach uczestniczą dziewczęta z grup środowiskowych pod opieką Elżbiety Gaszyńskiej oraz młodziczki przygotowujące się do walki o Mistrzostwo Dolnego Śląska, tę grupę prowadzi Wojciech Ząbek.
Obóz zakończy się już jutro i niektóre z zawodniczek wystąpią w jutrzejszym meczu III ligi.
Mecz pomiedzy MKS Świdnica a MKS Rokita Brzeg Dolny rozegrany zostanie w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Początek meczu o godzinie - 17.00. Zdjęcie z obozu szkoleniowego w Strzegomiu - >>> zobacz


11 lutego 2010 - Odkładamy prywatyzację przedszkoli

Trwa analiza kosztów i konsultacje dotyczące możliwych oszczędności w świdnickiej oświacie. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek już zdecydował, że na razie reorganizacja nie będzie polegała na prywatyzacji przedszkoli publicznych.
- Przez ostatnie tygodnie analizowałem koszty, ale przede wszystkim wsłuchiwałem się w opinie i potrzeby rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz pracowników i kierownictwa tych placówek. Wcześniej, niż powszechnie to się dzieje, chciałem poznać ich zdanie, by móc wybrać najlepsze rozwiązanie. Dziś podjąłem decyzję, że w tym roku procesu prywatyzacji przedszkoli nie będziemy przeprowadzać. Pracownicy i dyrektorzy placówek nie są jeszcze gotowi na przejęcie i sprywatyzowanie przedszkoli, brakuje również gotowości radnych do przyjęcia takich niełatwych rozstrzygnięć.
Podjąłem tę niełatwą decyzję, kierując się dobrem młodych świdniczan i ich rodziców, bo to sprawa najwyższej dla mnie wagi - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje. - Nadal będziemy rozmawiać z pracownikami przedszkoli, by dzięki dużej pomocy z naszej strony, a przede wszystkim biorąc pod uwagę dogodny dostęp do edukacji dzieci, proces ten - w późniejszym terminie - się udał. W związku z tym, że odkładamy prywatyzację, nadal musimy szukać oszczędności. Nowe prawo finansowe wymaga bowiem od nas, by w przyszłorocznym budżecie (2011 rok) dochody i wydatki bieżące bilansowały się. Wyczerpują się możliwości oszczędności w sferze usług komunalnych, gdzie - co więcej, jak pokazuje tegoroczna zima - musimy wydać więcej niż zakładaliśmy pierwotnie.
Dlatego konieczne i nieuniknione są oszczędności w sferze oświaty, gdzie w ostatnich latach dokładaliśmy dziesiątki milionów złotych, zapewniając bardzo dobre standardy. . . . czytaj więcej


11 lutego 2010 - Balet Bieriozka w Świebodzicach

Po fantastycznym koncercie Chóru Aleksandrowa Świebodzice gościć będą kolejną gwiazdę z Rosji - słynny moskiewski balet Bieriozka. Jedyny występ na Dolnym Śląsku odbędzie się właśnie w Świebodzicach.
Bieriozka jest jedyna w swoim rodzaju. Taniec i śpiew zespołu to jak poezja odzwierciedlająca mieszankę kultur Starej Rosji. Fenomen artystyczny baletu polega na tańcu w korowodzie, ze skomplikowanym układem choreograficznym, który w połączeniu z pięknymi strojami staroruskiej kultury sprawia wrażenie, że artyści nie tańczą, lecz unoszą się, płyną w powietrzu.
Zespół występuje w 60-osobowej zawodowej grupie tanecznej. Artyści występowali na największych scenach teatralnych i koncertowych świata wzbudzając zachwyt i podziw publiczności.
To niepowtarzalne widowisko będzie można zobaczyć 17 kwietnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach. O rozpoczęciu sprzedaży biletów będziemy informować.


11 lutego 2010 - "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"

Rozpoczęły się zapisy do X Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Najlepsze drużyny chłopców i dziewcząt, które zdobędą Puchar Tymbarku oraz tytuł Mistrzów Polski w kategorii U-10, w nagrodę spełnią swoje marzenia i wyjadą na legendarny stadion San Siro.
Po drodze czeka na nich fantastyczna piłkarska przygoda oraz wiele niezapomnianych atrakcji. Termin rejestracji drużyn do Turnieju upływa 28 marca.
Trenerzy lub nauczyciele w-f mogą zgłaszać maksymalnie 12-osobowe zespoły dziewcząt lub chłopców, wysyłając formularz zgłoszenia przez Internet dostępny na stronie www.zpodworkanastadion.pl pocztą tradycyjną do działu UKS przy PZPN, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7, 02-366 Warszawa lub faksem na numer (22) 55-12-240. . . . czytaj więcej


11 lutego 2010 - Zmiany w pracy Komisariatu Policji w Żarowie ?

9 lutego odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, które poświęcone było wypracowaniu stanowiska w sprawie zmian w funkcjonowaniu żarowskiego Komisariatu Policji proponowanych przez Komendanta Powiatowego Policji.
W piśmie Komendant zwrócił się z wnioskiem o przedstawienie przez burmistrza opinii w sprawie zmiany organizacji pracy żarowskiego komisariatu, które mają polegać na likwidacji zespołu dyżurnych, a w jego miejsce zwiększeniu zatrudnienia w zakresie zwiększenia patroli oraz cywilnej obsługi komisariatu.
Proponowane zmiany mają być powiązane z planowaną reformą służb ratunkowych. Uruchomienie telefonu alarmowego 112 co skutkuje tym, że wszystkie zgłoszenia i wezwania o pomoc będą odbierane w Centrum Zarządzania Kryzysowego działającym przy Straży Pożarnej, a później będą kierowane do odpowiednich służb. Zmiany mają wejść w życie w połowie bieżącego roku.
Inspektor Niziołek powiedział – w uzupełnieniu pisma, że od dłuższego czasu prowadzony był monitoring działań komisariatu oraz przeprowadzane były ankiety wśród mieszkańców.
Po dyskusji Komisja przyjęła jednogłośnie stanowisko, w którym stwierdzono, że powinno pozostać dotychczasowe rozwiązanie organizacyjne w żarowskim Komisariacie Policji.


10 lutego 2010 - Konkurs z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

19 lutego w Gimnazjum nr 1 w Świdnicy odbędzie się zorganizowany przez Muzeum Dawnego Kupiectwa - konkursu pod tytułem "Ziemia świdnicka w latach 1526-1740".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego. Konkurs rozpocznie się o godzinie 11.00.
Do 19 lutego Muzeum dawnego Kupiectwa w Świdnicy przyjmuje zgłoszenia drużyn do udziału w konkursie.
Zgłoszenie można wysyłać na adres e-mail - muzeum_biblioteka@poczta.onet.pl
Więcej informacji udzielić może telefonicznie mgr Agnieszka Dudzińska - pracownik Muzeum Dawnego Kupiectwa - telefon 74 852-12-91


10 lutego 2010 - Zimowisko z biblioteką

W ubiegłym tygodniu zakończyło się zimowisko zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Strzegom. Dni od 1 do 5 lutego na długo zapadną w pamięć dzieciom, które spędzały ten czas pod opieką pracownic biblioteki. Potrafiły one zapewnić najmłodszym godną rozrywkę.
Plan zimowiska obfitował w wiele interesujących atrakcji. W zajęciach udział brały dzieci z przedziału wiekowego 3-12 lat. Wspólnie oglądały filmy, miały też zajęcia tematyczne, wykonywały serduszka walentynkowe, uczyły się tańczyć, wykonywały prace plastyczne na podstawie przeczytanej książki, rozwiązywały łamigłówki magiczne, robiły kapelusze, a i to oczywiście nie wszystko.
Na koniec zimowiska zaproszone zostały babcie oraz mamy dzieci. Każde z nich dostało też pamiątkowe upominki. Termin zakończenia zimowiska zbiegł się z urodzinami księdza Marka Babuśki, który obdarowany został wykonanym przez najmłodszych malowidłem kościoła pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Ksiądz w podzięce uraczył wszystkich pysznym tortem urodzinowym.
Dzięki takim przedsięwzięciom ferie nie będą kojarzyły się wyłącznie z czasem wolnym od szkoły. Można ten czas wykorzystać twórczo, poznając nie odkryte jeszcze pokłady własnej fantazji. Na pamiątkę tego czasu pozostaną dzieciom serduszka, origami, kapelusze oraz wiele innych wykonanych własnoręcznie przedmiotów. Pozostaną też miłe wspomnienia i nowe przyjaźnie.


> 10 lutego 2010 - Decyzje w gminie

12 lutego w Sali Narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego odbędzie się kolejna Sesja Rady Gminy. Obrady rozpoczną się o godzinie 10.00.
Tego dnia radni zajmować się będą między innymi sprawą przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica, kryteriami i trybem przyznawania nagród dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.
Zajmą się także wniesieniem przez Gminę Świdnica wkładu pieniężnego do Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Słotwinie i objęciem w niej udziałów, omawiać będą także zmiany w budżecie na bieżący rok.


10 lutego 2010 - Szanujmy swoje pieniądze

Serwis informacyjny www.dziennik.swidnica od chwili powstania a było to blisko siedem lat temu udostępnił wszystkim firmom i instytucjom oraz osobom prywatnym, posiadającym własne strony internetowe - dział linki.
Jest to dział, w którym każda firma i instytucja z Powiatu Świdnickiego po przesłaniu nam adresu swojej strony internetowej zostanie tam umieszczona. Ten dział zawsze był darmowy i takim pozostanie.
Od jakiegoś czasu na świdnickim rynku pojawiają się strony internetowe, które na początku swojej działalności robią to bezinteresownie po czym niebawem żądać będą opłat (o czym bardzo dyskretnie wspominają drobnym druczkiem lub w inny sposób).
Szanujmy swoje pieniądze i nie dajmy się nabijać w butelkę cwaniakom.
Masz stronę internetową a nie ma jej jeszcze pośród ponad tysiąca adresów to wyślij ją do nas na adres e-mailowy - redakcja@dziennik.swidnica.pl


10 lutego 2010 - Odnalazł go pies policyjny

Dwie godziny od chwili zgłoszenia trwały poszukiwania 47 letniego mieszkańca Gminy Świdnica. Mężczyzna wyszedł z domu po godzinie 8.00, długo nie wracał, zaniepokojony tym faktem brat, zgłosił się na Policję, informując o zaginięciu krewnego.
Do działań przystąpili policjanci Wydziału Kryminalnego oraz przewodnik z psem. Po około dwóch godzinach poszukiwań mężczyzna został odnaleziony na terenie Lubachowa.
To nie pierwsze szczęśliwie zakończone poszukiwania z udziałem psa policyjnego. W ubiegłym roku w Strzegomiu został odnaleziony młody mężczyzna, w poszukiwaniach, którego udział wziął pies policyjny.
3 lutego 2009 r.do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosiła się zaniepokojona matka , która powiadomiła o zaginięciu 12 letniego syna.
Chłopiec pozostawił w domu telefon komórkowy, oraz pieniądze, które zawsze rano dostawał od mamy. Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy natychmiast powołał grupę poszukiwawczą złożoną z 50 policjantów, o poszukiwaniu chłopca powiadomiona została Straż Miejska w Świdnicy oraz jednostki terenowe . Wszystkie jednostki otrzymały zdjęcia chłopca oraz jego rysopis. Do działań poszukiwawczych włączony został pies policyjny. NERO bo tak się wabi pies od razu podjął trop, ok. godz.13.30 odnalazł chłopca na klatce schodowej kilka bram dalej od miejsca zamieszkania. 12 latek był zmarznięty i głodny, gdy został przywieziony do Komendy policjanci nakarmili go i oddali pod opiekę przestraszonej mamie. Jak się okazało chłopiec kilka godzin błąkał się bez celu po Świdnicy. Powodem ucieczki była zła ocena na półrocze, o której bał się powiedzieć mamie.


9 lutego 2010 - Wątpliwa pomoc

"Stanisław Gabryś, właściciel jednego z największych w Europie muzeum broni i militariów z siedzibą w Świdnicy oraz pobliskim Witoszowie, dostał kolejną ofertę od Ministerstwa Obrony Narodowej. Zaproponowano mu przejęcie nawet trzech w pełni sprawnych amfibii, które zostały wycofane ze służby w polskiej armii."
Tak ogólnie brzmiały entuzjastyczne informacje w prasie oraz w Telewizji Wrocław.
Niestety, tak nierzetelnie przedstawiony temat nie pomaga Panu Stanisławowi, wręcz przeciwnie, stwarza mu wiele problemów.
Stanisław Gabryś w rozmowie z dziennikarzami mówił o jednym pojeździe nie o trzech, jego wniosek opiniuje Departament Wychowania i Promocji Obronności przy Ministerstwie Obrony Narodowej a nie MON jak przekazano.
Również przedstawianie Pana Stanisława Gabrysia jako kolekcjonera może spowodować wstrzymanie przekazania pojazdu ponieważ, żaden kolekcjoner, choćby najbardziej znany i szanowany nie może otrzymać takiego sprzętu bo tak stanowi prawo.
Taki sprzęt może otrzymać jedynie jako przedstawiciel Muzeum i takim Pan Gabryś przedstawicielem jako jego dyrektor jest.
Miejmy nadzieje, że problemy Pana Stanisława skończą się na kilku dzisiejszych telefonach i oczekiwany sprzęt z pomocą Starostwa w Świdnicy dotrze wkrótce na przygotowane miejsce w Witoszowie Dolnym gdzie na co dzień stanowił będzie jedną z atrakcji muzeum a w sytuacjach krytycznych amfibia posłuży do ratowania życia i mienia w naszym powiecie.


9 lutego 2010 - Przybywa użytkowników SISMS

Od ponad miesiąca świebodziczanie mogą korzystać z SMS-owego systemu komunikacji w Gminie Świebodzice. Po załogowaniu się do systemu mogą otrzymywać na swoje telefony komórkowe ważne informacje: o przerwach w dostawie prądu, wody, a także ostrzeżenia meteorologiczne, a tych w ostatnich czasie nie brakowało. Z dnia na dzień przybywa osób zalogowanych.
- Mamy już prawie 450 osób i ta liczba sukcesywnie wzrasta - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM. - Świebodziczanie powoli doceniają zalety takiej formy komunikacji i mam nadzieję, że będzie coraz więcej osób zainteresowanych otrzymywaniem krótkich informacji, już nie tylko o awariach i opadach śniegu, ale także o ważnych wydarzeniach kulturalnych i społecznych w naszym mieście.
Jak zostać użytkownikiem Samorządowego Informatora SMS? Wystarczy wysłać SMS-a rejestrującego o treści tak.dsw02 na numer 661 000 112 (koszty według stawki operatora), i będziemy regularnie otrzymywać przydatne komunikaty.
W tej chwili SISMS w Świebodzicach obejmuje trzy grupy informacji: e-komunikaty dla mieszkańców - tak.dsw02 informacja o zagrożeniu dla mieszkańców Cierni i Pełcznicy - tak.dsw02iz oraz sport, kultura, promocja - tak.dsw02sp


9 lutego 2010 - Pomóż Muzeum - adoptuj zabytek

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej posiada bardzo wiele zniszczonych zabytków kolejnictwa i przemysłu, chcąc przywrócić im dawny blask prowadzi akcję adopcji zabytkowych parowozów.
Muzeum poszukuje ludzi, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów.
Pomóc mógłby każdy - prywatna osoba czy też firma, finansując np. odmalowanie lokomotywy. Przy takiej lokomotywie znalazłaby się tabliczka, na której znajdzie się informacja przez kogo zabytek został zaadoptowany.
Muzeum prowadzi również obozy dla wolontariuszy - głównie jest to młodzież studencka, która za nocleg i wyżywienie ma możliwość zyskać doświadczenie w pracy nad zabytkami techniki.
Dbanie o zabytki jest naszym wspólnym obowiązkiem. Adopcje i organizacja wolontariatu mają również zaangażować ludzi w życie Muzeum. Dzisiaj prezentujemy kolejny parowóz. . . . czytaj więcej


9 lutego 2010 - Młodzieżowa Rada Miejska już pracuje

Młodzi świebodziccy radni wybrali już swoje władze, sprecyzowali tematykę, którą będą się zajmować.
Przewodniczącym MRM został Piotr Krzyśpiak, zastępcy to: Karol Łaniewski i Jarek Połoszczański. Sekretarzem został Kamil Michałowski.
A komisje tematyczne, jakie wmyślili młodzi radni, będą się zajmować takimi kwestiami, jak: promocja, sport, problemy dzielnicy Ciernie i Pełcznica oraz infrastruktura rowerowa. Młoda rada wymyśliła też pierwszy projekt, który będzie realizować. Ogłosiła właśnie konkurs fotograficzny dla młodych ludzi w mieście.
- Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursu pokażą Świebodzice w nowy, ciekawy sposób, liczymy na zdjęcia miejsc, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, a które są w jakiś sposób ciekawe - mówi Piotr Krzyśpiak, Przewodniczący MRM. - Konkurs trwa od 1 do 28 lutego.
MRM ma już także swoją stronę internetową. Można się na niej zapoznać ze składem MRM, są także protokoły z pierwszych sesji, uchwały, itd. Zapraszamy na stronę www.mrg-swiebodzice.cba.pl Młodzieżowa Rada Miejska Świebodzic powstała dzięki przystąpieniu gminy do projektu Gmina Przyjazna Młodzieży, realizowanego wspólnie z wrocławskim stowarzyszeniem Semper Avanti.


9 lutego 2010 - Usiłował wyłudzić 26 tysięcy złotych

Policjanci Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 21-letniego mieszkańca Świdnicy podejrzanego o oszustwo.
Mężczyzna w celu uzyskania kredytu przedłożył w jednym ze świdnickich Banków sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z firmy, w której nigdy nie pracował. Oszust ubiegał się o kredyt w łącznej wysokości 26 tysięcy złotych.
W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu wystawił 29 letni mężczyzna mieszkaniec powiatu świdnickiego. Kredytobiorca i mężczyzna, który wystawił zaświadczenia zostali zatrzymani do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Obaj zatrzymani zostali już doprowadzeni do Prokuratury, wobec nich zastosowane zostały dozory policyjne. Za popełnione przestępstwa może im grozić do 8 lat pozbawienia wolności.


8 lutego 2010 - Piast "Mecenasem Zamku Bolków"

Jeden z najbardziej znanych zabytków śląskiej architektury średniowiecznej - Zamek w Bolkowie, który jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego - trafił pod mecenat marki Piast, z portfela Carlsberg Polska. Jako "Mecenas Zamku Bolków" Piast będzie sprawował opiekę finansową nad Muzeum Zamek Bolków i wspierał planowaną w tym roku wystawę zatytułowaną "Średniowieczne budownictwo obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego".
Mecenat Piasta nad dolnośląskim zamkiem jest częścią realizowanego przez markę od 2004 roku programu "Piast dba o zabytki Dolnego Śląska".
"Zamek w Bolkowie to niezwykłe miejsce na mapie naszego regionu. Wspierając jedną z najpotężniejszych twierdz średniowiecznego Śląska jak i Polski chcemy przyczynić się do przywrócenia jej dawnej świetności i inspirować zarówno mieszkańców regionu jak i turystów do poznawania historii Dolnego Śląska - regionu niezwykle bliskiego marce Piast." - mówi Małgorzata Lisowska, Junior Brand Manager marki Piast.
"Mury zamkowe w Bolkowie zachwycają niepowtarzalną atmosferą i przenoszą w świat tajemniczej epoki średniowiecza i tradycji rycerskiej. W tym roku na terenie Muzeum Zamku Bolków zostanie otwarta wystawa poświęcona średniowiecznym obiektom obronnym, której patronować będzie Piast. Cieszymy się, że możemy mieć w tym wydarzeniu swój udział i mamy nadzieję, że Muzeum Zamku Bolków przyciągnie rzesze zwiedzających i będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie." - dodaje Małgorzata Lisowska.


8 lutego 2010 - Będzie Muzeum Ziemi Żarowskiej?

W ramach prac interwencyjnych Gmina Żarów zatrudniła pracownika - archeologa Bogdana Muchę, którego zadaniem jest przygotowanie podwalin do ewentualnego utworzenia placówki muzealnej, która mogłaby funkcjonować przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu.
Zadaniem pracownika będzie gromadzenie eksponatów historycznych z różnych dziedzin kultury, sztuki, techniki i przemysłu, związanych z obszarem Gminy Żarów w celu ich przechowywania, konserwacji, naukowego opracowania a przede wszystkim upowszechniania poprzez stałą ekspozycję dla ogółu mieszkańców. W zamierzeniach, jeśli dojdzie do powstania placówki muzealnej, będą również, m.in. badania archeologiczno-poszukiwawcze obszaru Gminy, upamiętnienie miejsc ważnych wydarzeń historycznych (pola bitew i potyczek oraz miejsca mogił poległych w nich żołnierzy), oznaczenie miejsc istniejących zabytków nieruchomych i opieka nad nimi (m.in. założenia pałacowe i dworskie, budowle sakralne, zabytkowe budowle użyteczności gospodarczo-przemysłowej), a także oznaczenie miejsc, w których zabytki te, bądź inne znajdowały się, lecz nie dotrwały do naszych czasów. . . . czytaj więcej


8 lutego 2010 - XV edycja konkursu "Grasz o staż"

187 staży i nagrody dodatkowe o łącznej wartości ponad 100 000 złotych czekają na uczestników jubileuszowej, XV edycji konkursu "Grasz o staż". W nocy z 31 stycznia na 1 lutego poprzez opublikowanie zadań na stronie www.grasz.pl rozpoczęła się jubileuszowa, XV edycja konkursu "Grasz o staż".
Cieszę się, że dzięki firmom biorącym udział w "Grasz o staż" prawie 200 osób otrzyma szansę rozpoczęcia swojej kariery - mówi Anna Budzich, koordynatorka konkursu "Grasz o staż".
Wszystkie praktyki oferowane w konkursie są płatne - laureaci otrzymują za nie wynagrodzenie w kwocie 2 200 złotych brutto za miesięczny staż w firmie. Każda praktyka jest także merytoryczna, co pozwala laureatowi zdobyć niezbędne na rynku pracy doświadczenie. Zwraca na to uwagę Zbyszek Piotrowski, laureat konkursu "Grasz o staż".
Obecnie pracodawcy szukają osób wyróżniających się, a niewiele jest lepszych sposobów na wyróżnienie się niż zostanie laureatem "Grasz o staż". . . . czytaj więcej


8 lutego 2010 - Walne zebrania OSP w Gminie Żarów

W sobotę 30 stycznia w Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarowie odbyło się doroczne Walne Zebranie OSP.
Podobne zebranie odbyło się też 5. stycznia w Kalnie. Po złożeniu sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności w obu Jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się głosowania nad udzieleniem absolutorium.
W wyniku głosowania absolutorium udzielono jednogłośne.


8 lutego 2010 - Pomagamy wypełnić PIT-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego z możliwością odpisania przysługujących ulg podatkowych.
Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście z pitami z 2009 roku do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo, tel. 748520179.
W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy.
Jak wypełnić PIT-a ?. Jak to zrobić ?
krok 1 - ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego).
krok 2 - obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł)
krok 3 - wpisać nazwę i nr KRS OPP
Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska
KRS - 0000264246
Hufiec Świdnica
krok 4 - wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.
Zbiórka tych środków pomoże drużynom hufca urozmaicić zajęcia programowe, uzupełnić umundurowanie, dofinansować koszty letniego wypoczynku oraz przeprowadzić szkolenia.


7 lutego 2010 - Pomóż - oddaj krew

W czwartek 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Pragniemy przypomnieć, że w Polsce co 15 sekund potrzebna jest krew, by ratować ludzkie życie...
Chorym z Jeleniogórskiego i Wałbrzyskiego dostarcza krew i jej składniki wałbrzyskie centrum krwiolecznictwa.
Świdniczan pragnących uczcić Światowy Dzień Chorego zapraszamy na godzinę 9.00 do NZOZ "Ars Medica" w najbliższy czwartek.


7 lutego 2010 - Pogonili Oleśnicę

Przewagą siedmiu bramek na korzyść Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica zakończył się dzisiejszy mecz II ligi piłki ręcznej z Pogonią Oleśnica 36-29 (16-10).
Wygrana naszych szczypiornistów była bardzo przekonująca. Po osiągnięciu przewagi kilku bramek, skład ŚKPR Świdnica tworzyli zawodnicy szerokiej ławki rezerwoowych.
Bez żadnych problemów utrzymywali rytm gry kontrolując mecz w bezpiecznej przewadze.
Przed szczypiornistami ważny turniej ćwierćfinałowy Mistrzostw Polski Juniorów w Elblągu (12-14 lutego) oraz spotkania na szczycie II ligi, 17 lutego z wiceliderem Arotem Leszno o godzinie 19.00 na "Zawiszowie" oraz 20 lutego w sobotę o godzinie 18.00 z Żagwią Dzierżoniów także w Świdnicy.
Te dwa mecze będą decydujące o układzie tabeli II ligi. Serdecznie zapraszamy do gorącego dopingu.


7 lutego 2010 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rozegrana została ósma kolejka spotkań Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Mediator Cup" organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wyniki 8 kolejki: II liga
FC Albatros - Nefryt Junajtet 2:9 (1:5), Mortal Kombat - Cannabis 3:11 (0:5), PKS Złoty Kłos - Mam Talent 0:1 (0:1), FC Method Men - PCO Oldboys 5:6 (2:2)
I liga
Wierzbianka Wierzbna - Wodospad Zastruże 7:3 (2:1), AKS Żarów - Wektor Świdnica 2:5 (1:2), Drink Team - AH1N1 3:3 (1:3), Zryw Łażany - Zaskoczeni Żarów 0:8 (0:6)
W kolejce wybrano najlepszych zawodników oraz bramkarzy w poszczególnych ligach. II Liga: - najlepszy zawodnik - Maciej Madziała Cannabis, - najlepszy bramkarz - Paweł Jóda PCO Oldboys.
I liga: - najlepszy zawodnik - Tomasz Oleksy Wektor Świdnica, - najlepszy bramkarz - Bartosz Duszyński Zaskoczeni Żarów.


7 lutego 2010 - Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP" 2009-2010

Rozgrywki Gminnej Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP" 2009-2010.
Mecze rozegrane - 5 lutego w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
LKS Orzeł Witoszów - Metalzbyt Świdnica 2:3, LKS Grom Panków - LKS Błękitni II Komorów 2:3, LZS Lubachów - LZS Błękitni Słotwina 10:3.
Mecze rozegrane - 6 lutego
LKS Makowice - LKS Cukrownik Pszenno 1:7, My Metalzbyt - LKS Puo Wiśniowa 5:3, LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - LKS Błękitni I Komorów 3:5, LKS Bystrzyca Górna - LKS Gryf Burkatów 6:1
Kolejność w rozgrywkach - 1. LKS Bystrzyca Górna - 24, 2. LKS Cukrownik Pszenno - 22, 3. LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - 15, 4. LKS Orzeł Witoszów - 12, 5. LKS Makowice - 12, 6. My Metalzbyt - 15, 7. Metalzbyt Świdnica - 15, 8. LKS Grom Panków - 10, 9. LKS Gryf Burkatów - 10, 10. LKS Puo Wiśniowa - 8, 11. LZS Sołectwo Lubachów - 9, 12. LKS Błękitni Komorów II - 7, 13. LKS Błękitni Komorów I - 6, 14. LZS Błękitni Słotwina - 0.


6 lutego 2010 - Ważny dokument w zbiorach Fundacji

Niedawno media w całej Polsce obiegła informacja o odnalezieniu w Ostrowie Wielkopolskim aktu zgonu najsłynniejszego świdniczanina - Barona Manfreda von Richthofena. Pisaliśmy też, że jest on już w rękach "Red Baron Foundation".
Dzisiaj możemy poinformować z dumą, że posiadamy kolejne dokumenty. Pod koniec grudnia poszukiwaliśmy we wrocławskim USC aktu urodzenia "Czerwonego Barona". Okazało się, że tam go nie ma. Akta Urzędu Stanu Cywilnego we Wrocławiu II (Standesamt Breslau II) z okresu przedwojennego znajdują się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu.
Tam zostały odnalezione akty rodziny Richthofenów. Wśród 15. dokumentów jakie zamówiliśmy i dzisiaj otrzymaliśmy znajduje się ten najważniejszy. Jest nim akt urodzenia "Red Barona".
Pośród dokumentów jest też akt urodzin siostry Manfreda - Elisabeth Terese Elfriede.
Pozostałe dokumenty dotyczą dalszych członków dużego rodu Richthofenów. Akt urodzenia "Czerwonego Barona" - >>> zobacz oraz niedawno pokazywany akt zgonu - >>> zobacz. Więcej informacji o "Red Baronie" >>> zobacz.


6 lutego 2010 2010 - Czołówka bez zmian

W dzisiejszych meczach wyjaśniła się jedna niewiadoma, a mianowicie wiadomo już że, w czwartej parze play-off zmierzą się zespoły Ziomale z Last-Kam Nowice, dalsze pary wyłonią się dopiero w ostatniej kolejce. Nie wiemy jeszcze kto zdobędzie miano najlepszego strzelca ponieważ Ptak i Głogiewicz zdobyli po 18 bramek.
Last-Kam Nowice - Gimnazjum Senior 14:2 (2:2)
Karolina - Delta Jaroszów 22:9 (9:5)
Ziomale - Pędzące Osiołki 10:6 (6:4)
Doceniani Inaczej - FC Albatros 18:7 (11:1)
Tabela: 1. Doceniani Inaczej - 42, 2. Karolina - 42, 3. Pędzące Osiołki - 30, 4. Ziomale - 22, 5. LastKam Nowice - 19, 6. Delta Jaroszów - 13, 7. XXL Bolesławice - 12, 8. Gimnazjum Senior - 10, 9. FC Albatros - 10.
Najlepszy strzelec po dzisiejszej kolejce spotkań - 113 bramek Mateusz Ptak - Karolina, kolejne miejsca: 95 bramek Daniel Głogiewicz - Karolina, 47 bramek Grzegorz Borowy - Doceniani, 42 - Krawczyk - Osiołki.


5 lutego 2010 - Dzień Bezpiecznego Internetu

9. lutego, już po raz szósty, będziemy obchodzić w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu.
Celem inicjatywy jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów sieci.
Odpowiedzialnego korzystania z Internetu powinni uczyć dorośli, na przykład przy okazji robienia zakupów w e-sklepach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Wirtualne zakupy pod kontrolą
Ujawnianie poufnych danych, zamieszczanie na portalach filmów i zdjęć z rodzinnych zbiorów, nie zabezpieczanie komputera - to tylko niektóre z szeregu zgubnych w skutkach zachowań internautów. Nieracjonalne i nieprzemyślane korzystanie z sieci zachęca do działania internetowych oszustów - często podczas dokonywania zakupów czy innych transakcji.
Jak zatem mądrze robić zakupy w Internecie, aby się nie sparzyć? . . . czytaj więcej


5 lutego 2010 - Dodatkowe pieniądze dla szpitali

Jest szansa na ubieganie się o dodatkowe pieniądze z puli unijnej na dolnośląskie szpitale. Okazuje się bowiem, że udało się znaleźć 9 milionów złotych, które zostały do podziału z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego - "Zdrowie". O te pieniądze będzie się starał świdnicki "Latawiec".
Sprawa ruszyła po informacjach w mediach. Pieniądze trafiły do dolnośląskich palcówek medycznych wytypowanych już wcześniej przez Zarząd Województwa, bez ogłoszenia dodatkowego konkursu. W rezultacie wybrano do dofinansowania cztery projekty, które wcześniej znalazły się na liście projektów rezerwowych lub otrzymały tylko część wnioskowanej kwoty. Tym samym szpital Latawiec przegrał w walce o ponad 14 mln zł, które miały być wydane na specjalistyczny sprzęt i wyposażenie. Informację o dodatkowych wolnych środkach w wysokości 9 mln zł, które zostaną przeznaczone do podziału na dolnośląską służbę zdrowia, przekazał na wczorajszej konferencji prasowej Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Zbigniew. . . . czytaj więcej


5 lutego 2010 - Jičín w obiektywie

W miniony wtorek w Galerii Fotografii w Świdnicy uroczyście otworzono wystawę zdjęć Jičína i okolic pt. "Jičín, Festiwal bajki i okolica"". Wystawa fotograficzna to kolejny element promocji tego czeskiego regionu w Polsce. Zorganizowana została w ramach projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki!" realizowanego przez Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín.
Na uroczystości przyjechała delegacja z miasta Jičín wraz z gościem szczególnym - wicestarostą Richardem Konirem, który wspólnie ze Starostą Zygmuntem Worsą wręczył nagrody zwycięzcom konkursu fotograficznego " Jičín w obiektywie". Na ulubione zdjęcie wykonane przez uczestnika konkursu podczas ubiegłorocznego Festiwalu Bajki i zamieszczone na stronie internetowej miasta Jičn, głosowali jego mieszkańcy.
-"W wyniku głosowania zostały wybrane trzy najładniejsze zdjęcia. Ich autorami są: Jacek Rękas, Michał Czajkowski i Michalina Sennicka z Młodzieżowego Domu Kultury ze Świdnicy, który tak wzorowo zaangażował się w organizowany przez nas konkurs." - mówi Monika Pasternak z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu, koordynator konkursu po stornie polskiej.
Wyróżnienia za udział w konkursie otrzymali: Marta Adamczyk, Karol Horoszko, Irmina Pączek, Jagoda Glinka, Piotr Kwiatkowski, Paweł Jas, Olaf Kolenda, Andrzej Kumięga, Agnieszka Lisowska.


5 lutego 2010 - Ponad milion złotych na usuwanie skutków powodzi

W środę 3 lutego w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów z Dolnego Śląska z Ministrem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Jerzym Millerem.
Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik odebrał z rąk Ministra promesę na 300 tysięcy złotych z przeznaczeniem na usuwanie skutków klęsk żywiołowych polegających na remoncie lub odbudowie obiektów infrastruktury technicznej zniszczonych w wyniku ubiegłorocznej powodzi.
Łączna kwota pomocy jaką otrzymała Gmina Marcinowice w ubiegłym roku z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynosi 750 tysięcy złotych.
Zgodnie z zapisami w warunkach promesy udział środków dotacji wykazanych w rozliczeniu zadań nie może przekroczyć 80%, pozostała część pokryta zostanie z budżetu gminy jako wkład własny. Pomoc musi być wykorzystana do końca tego roku.


5 lutego 2010 - Domokrążcy

Najczęstszymi przestępstwami dokonywanymi na szkodę osób starszych są kradzieże, dokonywane przez "Domokrążców", którzy mają swoje sposoby, kuszą nas atrakcyjnymi towarami, zapewniając jednocześnie o super wygranej, lub przedstawiają się za pracowników elektrowni, gazowni, pomocy społecznej czy też pracowników wodociągów, którzy pod pretekstem sprawdzenia wodomierzy okradają starszych ludzi.
Dwie kobiety przyszły do mieszkania 92 letniej mieszkanki Świdnicy podając się za pracownice opieki społecznej, wykorzystując jej nieuwagę skradły dwie obrączki, dwa złote pierścionki oraz pieniądze w kwocie 15 tysięcy złotych.
Przed wpuszczeniem do mieszkania takich osób upewnijmy się, czy osoby te są rzeczywiście tymi za które się podają.
Żądajmy okazania legitymacji, zadzwońmy do instytucji na którą się powołują, poprośmy sąsiada aby w trakcie wizyty był w naszym mieszkaniu. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą oszustwa.


4 lutego 2010 - Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu

1 lutego w siedzibie Zespołu Szkół w Strzegomiu odbyło się spotkanie z udziałem Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza, Członka zarządu Powiatu Świdnickiego - Sabiny Cebuli. Dyrektora Zespołu Szkół - Sławomira Dudzińskiego, Prezesa Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych - Ryszarda Chęcińskiego, Prezesa Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej - Zenona Kiszkiela, Prezesa Zarządu Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej - Stanisława Sitarza oraz Członka Zarządu Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej - Bogusława Skolaka.
Celem spotkania było omówienie problematyki kształcenia kadr dla firm zajmujących się eksploatacją odkrywkową złóż i kamieniarstwem. Przedsiębiorcy z tych branż od dłuższego czasu odczuwają brak kwalifikowanych pracowników nadzorujących wydobycie i przetwarzanie surowców skalnych. . . . czytaj więcej


> 4 lutego 2010 - Zapytamy mieszkańców, poprawimy jakość usług

Lepsza obsługa, bardziej przyjazny urząd - to cele projektu, który realizuje Urząd Miejski w Świdnicy. W specjalnej ankiecie sami mieszkańcy powiedzą, co ich martwi lub przeszkadza.
Od 15 lutego do 15 marca w Urzędzie Miejskim przeprowadzana będzie ankieta, która ma pokazać, co świdniccy urzędnicy powinni poprawić w swojej pracy. Świdniczanie znajdą w niej pytania o dostępność informacji w urzędzie, sprawność i czas załatwienia sprawy, a także nastawienie samego pracownika - czy był uprzejmy, pomocny.
Chcemy, by każda osoba, która odwiedza urząd, była dobrze potraktowana, a jej sprawa kompetentnie załatwiona. Choć ostatnie badania pokazały, że połowa ankietowanych ocenia naszą pracę bardzo dobrze lub dobrze, to nie znaczy, że nie mamy czego poprawiać.
Zależy nam, by świdniczanie podzielili się z nami swoimi uwagami - wyjaśnia prezydent Wojciech Murdzek.
W zeszłym roku rozpoczęliśmy realizację projektu, który pomoże polepszyć jakość usług administracyjnych. Umożliwia on m. in. korzystanie z dobrych praktyk innych urzędów. A przecież wzajemne uczenie się, jak najlepiej pomagać mieszkańcom, ocena własnego działania i relacji klient-urzędnik, to niezbędny element doskonalenia naszej pracy.
Projekt współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a jego całkowita wartość wynosi ponad 6 mln złotych. Udział świdnickiego urzędu to 17,5 tysiąca


4 lutego 2010 - Nasi podróżnicy wśród najsłynniejszych

Wojciech Cejrowski, Barbara Dzikowska, a obok nich Magda i Paweł Opaskowie ze Świebodzic. Oto gwiazdy tegorocznych dwunastych już Ogólnopolskich Spotkań Podróżników (Gdynia, 12-14 marca 2010), podczas których wręczone zostaną "Kolosy" 2009 - nagrody dla tych, którzy w niebanalny sposób zwiedzają świat.
Świebodziccy podróżnicy zostali zgłoszeni do nagrody przez redakcję "Gazety Świebodzickiej" i podczas jednego z dni Spotkań opowiedzą zebranym o swojej wyprawie.
Podczas Dnia Podróży i Wyczynu (sobota, 13 marca) Magda i Paweł zaprezentują swoją relację z podróży.
Jak czytamy na oficjalnej stronie "Kolosów": "Z kolei Paweł Opaska z Magdaleną Nitkiewicz opowiedzą nam o swojej prawie trzyletniej rowerowej włóczędze po różnych zakątkach świata. Pozostawili za sobą dystans 33 000 kilometrów i setki spełnionych marzeń".
- Bardzo dziękujemy za zgłoszenie nas do tej nagrody. Jesteśmy bardzo przejęci i szczęśliwi - mówi Paweł Opaska.


4 lutego 2010 - Motoświdniczanie powalczą o laury

Nowy zespół rajdowy "Motoświdnica Rally Team" oraz startujący już w poprzednim sezonie wyścigowym "Motoświdnica Raicing Team" zaprezentowały swoje plany na najbliższy sezon.
Kierowca rajdowy Tomasz Hupało oraz Rafał Fiołek - pilot już w marcu ruszą Hondą Civic Type R na pierwszą trasę.
Nowy zespół, nowe auto - pokażemy się z jak najlepszej strony. - obiecuje Rafał Fiołek. W planach mamy osiem startów, w tym świdnicki Rajd Elmot. Na zakończenie sezonu chcielibyśmy być w pierwszej piątce.
Piotr Betlej, który w tym roku będzie jeździł na motorze firmy Yamaha, nie deklarował najwyższego stopnia na podium: Pierwszego miejsca nie będzie, choć bardzo bym tego chciał.
Zmieniam klasę na Superstock 1000. To oznacza, że na Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski będę się ścigał z czołówką europejską, a nawet światową. W planach jest również start w czterech rundach Pucharu Europy Alpe Adria.
Zespoły połączyły siły i już wiosną planują wystartować z akcją dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.
Chcą zachęcać szczególnie młodych ludzi do rozsądnej jazdy na drogach i przekonywać, że zamiłowanie do prędkości najlepiej realizować na torach wyścigowych. . . . czytaj więcej


4 lutego 2010 - Koncert Jubileuszowy - "Bystrzycy"

W najbliższą sobotę, 6 lutego w Teatrze Miejskim w Świdnicy wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca".
Koncert jubileuszowy zorganizowany został z okazji XV - lecia Zespołu.
Występy zespołu rozpoczną się o godzinie 17.00.
Zespół na codzień działa w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej pod kierownictwem Teresy Kmery.


4 lutego 2010 - Jubileusze par małżeńskich

Na sobotę, 6 lutego, zaplanowane zostały uroczystość jubileuszowe czterech par małżeńskich.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostanie odznaczona para jubilatów ze Świdnicy oraz trzy pary zamieszkujące w gminie Świdnica. Tym razem w gronie jubilatów znajdują się dwie pary, które z uwagi na swój staż małżeński zasługują na szczególne uznanie. Świdniccy jubilaci świętować będą 63 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, a małżonkowie z Boleścina - 54 lata wspólnego życia. Pozostałe pary obchodzić będą złote gody.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczą prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 w sali ślubów świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


4 lutego 2010 - Atrakcje wygrywają z zimą

Na razie wynik 1:0 w rywalizacji: zajęcia feryjne kontra zimowe szaleństwa. Miejski Dom Kultury i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach a także świetlica środowiskowa nie narzekają na brak zainteresowania. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach przygotowanych przez miejskie jednostki, chociaż aura zachęca do saneczkowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
W hali OsiR na feriowiczów czekają różnorakie zajęcia sportowe: piłka ręczna, tenis, zajęcia na siłowni czy bardzo popularne treningi z mistrzem kickboxingu Mariuszem Cieślińskim. W niewielkiej salce do ćwiczeń jest zawsze tłoczno, a co ciekawe - sporo jest dziewcząt.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także zabawy na kręgielni, a obok hali utworzono niewielkie lodowisko, na którym można poszaleć na łyżwach. Oprócz atrakcji na miejscu są jeszcze wyjazdy na narty do Andrzejówki i Rzeczki - pierwszy już w najbliższy poniedziałek, 8 lutego.
Miłośnicy wycieczek poznawczych, zajęć teatralnych, plastycznych, tanecznych, itd. regularnie odwiedzają Miejski Dom Kultury. Kilkadziesięcioro dzieci codziennie pojawia się także w świetlicy środowiskowej na Osiedlu Sudeckim. Tu także nikt się nie nudzi - są gry i zabawy, wycieczki, wyjścia na basen a jedną z większych atrakcji będzie poniedziałkowe ognisko i pieczenie kiełbasek na świeżym powietrzu.
10 lutego wszyscy chętni mogą wybrać się na darmowy seans filmowy do kina Wolność na "Epokę lodowcową 3", który funduje dzieciom burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. Wszystkie dzieci ze Świebodzic podczas ferii mogą także za symboliczną opłatą korzystać z krytej pływalni. Cena to 2 złote za godzinę.


4 lutego 2010 - Zimowa olimpiada młodzieży w Świdnicy

Łyżwiarstwo figurowe, curling oraz short track (łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim), te dyscypliny będą mogli obejrzeć świdniczanie podczas XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2010.
Lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od 11 do 21 lutego gościć będzie młodzież uprawiającą sporty zimowe.
XVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2010 organizowana jest przez Dolnośląską Federację Sportu z siedzibą we Wrocławiu oraz poszczególne miasta regionu. Zawody rozgrywane są również m. in. w Szklarskiej Porębie, Jakuszycach, Karpaczu, Lubawce, Duszkach Zdroju, Stroniu Śląskim, a także poza granicami Dolnego Śląska - w Krynicy i Sosnowcu oraz Tomaszowie Mazowieckim.
Olimpiada obejmuje wszystkie niemal sporty zimowe łącznie z narciarstwem klasycznym i alpejskim.
Wstęp na zawody jest bezpłatny. Ze względu na przygotowanie do zawodów i ich przeprowadzenie mieszkańcy nie będą mogli korzystać z lodowiska od 10 do 22 lutego. Program zawodów w Świdnicy - . . . czytaj więcej


4 lutego 2010 - "Nie masz haka na bystrzaka"

"Nie masz haka na bystrzaka" - pod tym hasłem w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej rozpoczęto promocję projektu edukacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską. Na realizację projektu placówka otrzymała dotację ponad 960 tys. zł.
Spotkanie z udziałem przedstawicieli Gminy Świdnica, uczniów i nauczycieli szkoły miało miejsce 29 stycznia. Promowany projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej jeszcze przez dwa lata do sierpnia 2011 roku. Działania w projekcie to przede wszystkim bogata oferta zajęć pozalekcyjnych tj. zajęcia z j. angielskiego, matematyki, przyrody, sportowe, taneczne, wyrównawcze z j. polskiego, warsztaty dziennikarskie dla uczniów uzdolnionych humanistycznie oraz zajęcia z przedsiębiorczości dla najmłodszych realizowane w kole "Biznes małego bystrzaka". Ponadto wsparciem zostali objęci uczniowie potrzebujący pomocy psychologicznej, terapii logopedycznej, bajkoterapii czy też treningu umysłu Biofeedback. Dodatkowo uczniowie regularnie raz w miesiącu uczestniczą w wyjazdach na salę gimnastyczną w Lutomii Dolnej oraz w lekcjach pływania na pływalni Aquarius w Bielawie. . . . czytaj więcej


3 lutego 2010 - Inwestycja w proekologiczną gospodarkę odpadami na Dolnym Śląsku

- Po zakończeniu inwestycji ECU będzie jednym z najnowocześniejszych składowisk w regionie - podkreśla Sebastian Howański. - Zapewnimy pełen proces przetwarzania odpadów - od sortowania, poprzez produkcję paliwa alternatywnego, kompostu z odpadów biodegradowalnych i wydzielenie surowców wtórnych, aż do składowania pozostałości z procesu przeróbki.
Ekologiczne Centrum Utylizacji w Jaroszowie jest przykładem modelowego składowiska, na którym bezpiecznie deponowane są odpady komunalne pochodzące z licznych gmin na Dolnym Śląsku. Obiekt położony jest na terenie nieczynnego już wyrobiska kopalni iłów "Halina" na pograniczu wsi Jaroszów i Rusko w gminie Strzegom.
Atutem jaroszowskiego składowiska jest naturalna warstwa mineralna - szczelne wypełnienie dna ciągłymi warstwami iłów. Dodatkowo kwatera składowania wyściełana jest grubą folią, pod którą znajduje się żwirowa warstwa drenażowa. Nad izolacją syntetyczną ułożono warstwę drenażową dla odcieków powstających i odpływających ze składowanych odpadów. Dopiero na tak przygotowanej podściółce układane są odpady. W kwaterze składowania zamontowane są studnie odprowadzające gaz powstający w procesie fermentacji deponowanych materiałów. W przyszłości, gdy ilość gazu wzrośnie, będzie on magazynowany i wykorzystany przez ECU do produkcji energii elektrycznej lub ciepła. . . . czytaj więcej


3 lutego 2010 - Ania zwyciężyła w plebiscycie Strefy Siatkówki

Siatkarka Aluprofu Bielsko-Biała wygrała Plebiscyt zorganizowany przez serwis sportowy poświęcony siatkówce - Strefa Siatkówki.
Znana w Świdnicy siatkarka ponieważ tutaj zaczynała swoją błyskotliwą karierę - Anna Barańska w plebiscycie zwyciężyła w kategorii - Najlepsza Polska Siatkarka w 2009 roku.
Ania Barańska w tym plebiscycie zwyciężyła już drugi raz, poprzednio zwyciężyła w 2006 roku. Anna Barańska otrzymała blisko 40% wszystkich głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Aleksandra Jagieło, Joanna Kaczor, Agnieszka Bednarek-Kasza, Mariola Zenik i Milena Sadurek-Mikołajczyk.
Wśród trenerów na trzecim miejscu uplasował się trener reprezentacji kraju - Jerzy Matlak. Przed laty Jerzy Matlak z drużyną Polonii Świdnica zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski.


3 lutego 2010 - Aktualna sytuacja na drogach

Po ostatnich intensywnych opadach śniegu podajemy Państwu aktualną informację o stanie dróg powiatowych, na których występują utrudnienia w ruchu.
Stan podany obejmuje sytuację do godziny 13.00.
Ekipy odśnieżające pracują cały czas.
W wykazie podane są drogi już odśnieżone, drogi przejezdne i te, na których nadal występują utrudnienia - . . . czytaj więcej


3 lutego 2010 - Samochodem na ferie

Ferie w województwie dolnośląskim trwają w najlepsze. Wielu z nas wybiera się w tym okresie w podróż samochodem. Możemy spodziewać się wzmożonego ruchu oraz dodatkowych utrudnień związanych z opadami śniegu i śliską nawierzchnią. Warto więc odpowiednio przygotować się na takie warunki.
Na pytania dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowych podróży odpowiada Violetta Bubnowska, dyrektor ośrodka doskonalenia techniki jazdy Tor Rakietowa we Wrocławiu. . . . czytaj więcej


3 lutego 2010 - Aktualna sytuacja na drogach

Po ostatnich intensywnych opadach śniegu podajemy Państwu aktualną informację o stanie dróg powiatowych, na których występują utrudnienia w ruchu.
Stan podany obejmuje sytuację do godziny 10.30.
Ekipy odśnieżające pracują cały czas.
W wykazie podane są drogi już odśnieżone, drogi przejezdne i te, na których nadal występują utrudnienia - . . . czytaj więcej


3 lutego 2010 - Zawodniczki Stragony w kadrze

Cztery zawodniczki Ludowego Klubu Sportowego Stragony Strzegom otrzymały powołanie do Kadry Narodowej we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
W kategorii wiekowej junior (15-18 lat) powołane zostały: Karolina Augustyn, Małgorzata Borysiuk i Agata Jodko, a kategorii młody jeździec (19-21 lat) kadrowiczką została - Joanna Pawlak. Zawodniczki choć jeszcze bardzo młode to na swoim koncie mają już wiele sukcesów sportowych - . . . czytaj więcej


> 3 lutego 2010 - Złożyli wniosek

Hałas, zanieczyszczenia powietrza i strach o życie bliskich i swoje - to codzienność mieszkańców Rogoźnicy i Goczałkowa. Wszystkiemu winien jest transport samochodów ciężarowych, jaki kilka razy dziennie odbywa się ulicami tych miejscowości z pobliskiej kopalni surowców.
Problem ten nie jest obcy władzom Strzegomia, które już od dawna robią wszystko, aby pomóc mieszkańcom. Na wniosek burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza oraz strzegomskich radnych w Starostwie Powiatowym w Świdnicy przygotowywany jest projekt ograniczenia tonażu oraz prędkości na terenie tych miejscowości. Wniosek skierowany został do Starostwa Powiatowego w Świdnicy, ponieważ ono jest zarządcą dróg używanych przez samochody wywożące urobek z kopalni.
Wniosek zakłada zarówno ograniczenie prędkości na terenie całej miejscowości do 40 km/h, jak i ograniczenie tonażu. Jest to sposób, aby wyeliminować transport ciężki z tych miejscowości i poprowadzić go innymi drogami. - To bardzo ważne, aby działalność kopalni nie odbywała się kosztem mieszkańców - podkreśla burmistrz Lech Markiewicz.


> 3 lutego 2010 - Klęski żywiołowe - pieniądze

Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się spotkanie samorządowców z Jerzym Millerem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, który wręczył samorządowcom z Dolnego Śląska promesy na usuwanie skutków ubiegłorocznych klęsk żywiołowych. W spotkaniu uczestniczył także Grzegorz Osiecki - Zastępca Burmistrza Żarowa.
Pomimo tego, że w ubiegłym roku w naszej gminie nie było znaczących strat powodziowych, to jednak Gmina Żarów otrzymała promesę na 150.000 złotych, które przeznaczone będą na usuwanie skutków powodzi z 2006 roku.
Z kolei Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek odebrała promesę w wysokości 800 tysięcy złotych na usuwanie skutków ubiegłorocznych klęsk żywiołowych. W czterech województwach: dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim promesy otrzymały 404 samorządy na łączną sumę 165 mln zł. Do 45 gmin i 12 powiatów w województwie dolnośląskim trafi na ten cel ponad 32,08 mln złotych.


3 lutego 2010 - Turniej w Marcinowicach

Wczoraj, w ramach zajęć sportowo-rekreacyjnych odbywających się w czasie ferii zimowych w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach, odbył się Turniej piłki halowej chłopców o Puchar Prezesa "Dacco"- Świdnica. Sponsor ufundował trzy puchary, które zostały wręczone najlepszym zespołom w turnieju.
W turnieju wzięło udział pięć zespołów zgłoszonych przez uczniów Gimnazjum i Szkołę Podstawową Marcinowice.
Były to drużyny: "Asfalt Gołaszyce", "Białe Murzyny", "Dzikie Wieprze", FC Marcinowice" i "Na Wałbrzych".
Rozegrano dziesięć meczy strzelając 23 gole. W turnieju grało 34 zawodników.
Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco: I miejsce zajęła drużyna "Na Wałbrzych", II miejsce "Dzikie Wieprze", III miejsce "FC Marcinowice", IV miejsce "Białe Murzyny" i V miejsce "Asfalt Gołaszyce".
Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Anioł Przemysław, Babisz Michał, Cieślik Łukasz, Duda Michał, Madziara Patryk, Mytych Beniamin, Leżaj Piotr i Rusin Oskar. Organizatorem i sędzią turnieju był nauczyciel WF - Władysław Bielecki.


3 lutego 2010 - Kup tor kartingowy

W związku z brakiem możliwości wynajmu lodowiska w roku 2010 nie uda się w tym roku zorganizowac toru kartingowego.
W zaistniałej sytuacji sprzedajemy cały "temat", czyli 13 gokartów (10 dużych, 3 małe), kaski, kominiarki, sprężarka, opony, części oraz dużo drobiazgów.
Mamy także opony partiami spięte linami stalowymi. Opony są pomalowane na kolor biało-czerwony.
Jeżeli jest ktoś zainteresowany otwarciem toru w innym miejscu zapraszamy do obejrzenia sprzętu - >>> zobacz tutaj i >>> zobacz tu. Więcej informacji - pete@p-s.com.pl lub telefon komórkowy 501347004, 503133243.


3 lutego 2010 - Zdrowe bezpieczne dzieci bez uzależnień

Z inicjatywy Żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej 29 stycznia w sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Żarowie odbył się program profilaktyczno-edukacyjny pt. "Zdrowe, bezpieczne dzieci bez uzależnień".
Program sfinansowany został z budżetu Gminy ze środków przeznaczonych na realizację profilaktyki i rozwiązywanie problemów alkoholowych, a zrealizowany został przez Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W programie uczestniczyli uczniowie z klas "0"- "II".
Przedstawicie z CPBRD omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, a także poruszyli tematykę uzależnień. Przekazali dzieciom cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz zachowania się w sytuacji zagrożenia. Cały program połączony był z konkursami, a ich uczestnicy otrzymali nagrody, które dostarczyły dzieciom dużo radości.


2 lutego 2010 - Falstart

Przeciętny "Kowalski" w kontaktach z władzą czy urzędnikami stoi na straconej pozycji. Jak wiele razy każdy z nas po takim spotkaniu był "ugotowany". Aby sobie i Państwu ulżyć nieco w takich sytuacjach postanowiliśmy przygotować zabawę-grę, w której to będziemy mogli odreagować tego typu doświadczenia.
Za kilka dni znajdzie się ona w naszym serwisie informacyjnym.
Wybierzecie sobie Państwo zdjęcie urzędnika lub przedstawiciela władzy i zachlapiecie go dokumentnie farbą.
Po analizie statystyk będziemy wiedzieć która z tych osób cieszy się szczególnymi "względami".
Choć ma to być tylko zabawa, już dzisiaj na własnej skórze mieliśmy okazję przekonać się, że reakcje władzy mogą być bardzo różne. . . . czytaj więcej


2 lutego 2010 - Mistrzostwa Polski w boksie w Strzegomiu

Strzegom został gospodarzem 81. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. Impreza odbędzie się na strzegomskiej hali OSiR w dniach 16-21 marca 2010 roku.
Bez wątpienia będzie to jedno z najważniejszych oraz największych przedsięwzięć sportowych w historii Strzegomia. W mistrzostwach weźmie udział około 150 najlepszych zawodników z Polski. Prócz nich, bez wątpienia pojawi się śmietanka trenerska reprezentująca polska szkołę boksu. Nie zabraknie też wspaniałych, byłych już zawodników, których dokonania swego czasu znał cały świat. Będzie to impreza, której rangi nie sposób przecenić.
81. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie to również niepowtarzalna okazja dla młodych ludzi, aby naocznie mogli przekonać się, na czym polega potęga i piękno sportu. Jak pokazały wszystkie poprzednie edycje mistrzostw boks amatorski w naszym kraju ma się zupełnie dobrze. Jest u nas wielu utalentowanych oraz utytułowanych zawodników, którzy to potrafią zgotować kibicom spektakle na naprawdę wysokim poziomie. . . . czytaj więcej


2 lutego 2010 - Co świdniczanie myślą o Świdnicy?

Piękniejące miasto kultury i zabytków. Produkty świdnickie? Majonez i wagony. Tak Świdnicę widzą mieszkańcy miasta.
Świdniczanie szczegółowo wypowiedzieli się o tym przy okazji badań prowadzonych nad nową strategią miasta. Dokument wkrótce trafi pod obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Do 16 stycznia uwagi mogli składać sami mieszkańcy.
Co wynika z ankiety? - Najważniejsza dla mnie informacja z badań, to fakt, że świdniczanie są optymistami. Uważają swoje miasto za dobre miejsce do życia i są z niego zadowoleni. Co więcej w większości nie chcą się wyprowadzać ze swojej małej ojczyzny.
Dodatkowo są dumni, że mieszkają w Świdnicy i dzielą się tą dumą ze swoimi gośćmi - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


2 lutego 2010 - Liściasta zmiana warty pod ratuszem

Stara, licząca ponad sto lat lipa drobnolistna, rosnąca tuż obok świebodzickiego ratusza, wczoraj została wycięta. Niestety, los tego pięknego drzewa został przesądzony przez specjalistów dendrologów, którzy zbadali jego tkanki i stwierdzili 70-procentowe obumarcie. Lipa od lat wyglądała coraz gorzej, gołym okiem widać było usychające konary i fatalny stan liści.
- Już w 2006 roku ówczesne władze sygnalizowały służbom ochrony środowiska, że stan drzewa się pogarsza i należy podjąć jakieś działania - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrz miasta. - Wykonana w ubiegłym roku ekspertyza przez eksperta z zakresy dendrologii, pana Edmunda Steckiewicza potwierdziła, że drzewo w większości jest już obumarłe. Tzw. pas życia utrzymywał się jeszcze od strony budynku ratusza, ale należało się liczyć, że i tutaj będzie postępować obumarcie.
Na podstawie opinii biegłego w ubiegłym roku Rada Miejska wyraziła zgodę na zniesienie statutu pomnika przyrody, którym objęte było drzewo. W poniedziałek, 1 lutego, lipa została wycięta. Ale to nie oznacza, że w tym miejscu nic nowego się nie pojawi. Na wiosnę posadzona zostanie inna lipa drobnolistna. Miejmy nadzieję, że następczyni starego drzewa wytrzyma następne sto lat i dłużej.


2 lutego 2010 - Spotkanie noworoczne

W ostatni piątek stycznia w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie noworoczne. Tradycyjnie jest ono okazją do spotkania władz gminy z przedsiębiorcami, kierownikami gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz władzami Powiatu Świdnickiego.
W piątkowe popołudnie przybyłych gości przywitał Burmistrz Jaworzyny Śląskiej, który podziękował wszystkim zebranym za dotychczasową blisko czteroletnią współpracę, jednocześnie składając wszystkim przybyłym życzenia wszelkiej pomyślności w rozpoczętym roku. W imieniu przedstawicieli przedsiębiorców głos zabrała Bożena Mechla - Prezes największego pracodawcy w naszej gminie ZPS "Karolina".
Pani Prezes w bardzo ciepłych słowach podziękowała za bardzo życzliwą postawę władz gminy wobec Spółki, którą kieruje. Starosta Powiatu Świdnickiego, zwrócił uwagę, że bardzo dobra współpraca z naszą gminą, ma bardzo konkretny wymiar i jej efekty są najbardziej widoczne, w raz z kolejnymi odcinkami dróg i chodników, które zostały oddane do użytku.
Po części oficjalnej przyszła kolej na program artystyczny. Przygotowała go młodzież z jaworzyńskiego Gimnazjum, a że zrobiła to wyśmienicie świadczyć może ilość oklasków po każdym z wykonanych utworów. Na zakończenie Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Artur Nazimek wzniósł toast za pomyślność w 2010 roku… oczywiście napojem Piccolo.


2 lutego 2010 - Motoświdnica - nowy sezon, nowy zespół

Prezentację planów "Motoświdnica Racing Team" na najbliższy sezon wyścigowy oraz objęcie patronatem prezydenta Świdnicy nowego teamu rajdowego "Motoświdnica Rally Team" zaplanowano na najbliższy czwartek (4 lutego).
Zespół motocyklowy ze Świdnicy zadebiutował w zeszłym roku. Już pierwsze starty przyniosły laury - drugie miejsce na mistrzostwach Polski i najwyższe podium na zawodach w Brnie. W tym roku działalność rozpoczyna "Motoświdnica Rally Team" - zespół wystartuje w rajdowych mistrzostwach Polski.
Spotkanie z udziałem prezydenta Wojciecha Murdzka oraz członków obu grup rozpocznie się o godzinie 10.00 w Urzędzie Miejskim, w pokoju 104 (ulica Armii Krajowej 49).


2 lutego 2010 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W 13 kolejce świdnickiej ligi halowej padły następujące wyniki:
Lewstar- Dacco 4-3
Chaos- LS Świdnica 22-0
Stal - Steak House Sakkara 8-0
Gola - Gryf 5-3
W tabeli prowadzi Gola Witkowski mając 37 punktów. Kolejne miejsca zajmują: 2. Chaos - 31, 3. Stal Świdnica - 27, 4. Lewstar - 21, 5. Gryf Witkowski - 19, 6. Dacco - 15, 7. Steak House Sakkara - 15, 8. LS Świdnica - bez punktów.
W klasyfikacji "króla strzelców" z 33 bramkami prowadzi Przemysław Kloc, 27 goli uzyskał Mariusz Kutela, 26 - Rafał Tragarz, 22 - Michał Mika.


2 lutego 2010 - Mieszkanki Czech - Kobiety z inicjatywą

W pomieszczeniu w budynku po byłej szkole we wsi Czechy zorganizowano fitness- klub. Prace remontowe trwały wyjątkowo krótko.
Zapał i konsekwencja w działaniu oraz poświęcenie własnego wolnego czasu doprowadziły do powstania Klubu, którego można tylko pozazdrościć. Klub będzie działał kilka razy w tygodniu i jest otwarty dla wszystkich mieszkanek Czech i nie tylko.
Przy takim zaangażowaniu Pań i ich zapale do działalności, mieszkańców Czech czeka z pewnością jeszcze niejedna ciekawa inicjatywa.


2 lutego 2010 - Dłuższe dyżury specjalistów

Od 1 lutego rozszerzony został zakres bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców Świebodzic. Ponieważ zainteresowanie jest bardzo duże, specjaliści będą spotykać się ze świebodziczanami częściej. Np. pomoc w sprawach prawnych można będzie uzyskać w każdy wtorek, w godz. 14-18., podczas gdy dotychczas były to tylko 4 godziny w miesiącu.
Miejsce pozostaje bez zmian: to siedziba Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (budynek OPS, II piętro, pokój nr 11).
Warto zaznaczyć, że z każdym rokiem wymiar czasu pracy specjalistów zwiększa się. Obecnie pomocą służy 2 psychologów, konsultant ds. alkoholu, specjalista ds. narkotyków, są także również zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców prowadzone przez psychologa i pedagoga. Cieszą się one ogromną popularnością.
Przypominamy grafik dyżurów wszystkich specjalistów: Psycholog: poniedziałek godz. 15.00-18.00, w tym zajęcia dla rodziców, wtorek: 8.00-11.00, środa: 13.00-17.00 - tutaj również zwiększono czas dyżuru o 1 godz.
Adwokat: wtorek: 14.00 - 18.00, Konsultant ds. alkoholu: czwartek 13.00-16.00, Specjalista ds. narkotyków: piątek 15.00-18.00.


1 lutego 2010 - Nowoczesne przedsiębiorstwo utylizacyjne w Strzegomiu?

W Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się kolejne spotkanie w sprawie budowy w mieście przedsiębiorstwa utylizacji odpadów.
W spotkaniu, któremu przewodniczył burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, udział wzięli przedstawiciele Świdnicy, Świebodzic i Jaworzyny Śląskiej. Na pytania związane z koncepcją budowy przedsiębiorstwa utylizacji odpadów oraz technologią procesów utylizacyjnych odpowiadał prokurent warszawskiej spółki Bio-Elektra, która zadeklarowała chęć realizacji tego przedsięwzięcia w Strzegomiu.
Zasadniczym warunkiem realizacji tej inwestycji jest ilości składowanych odpadów. Powinna wynosić ona 20 tysięcy ton w skali roku. Gmina Strzegom samodzielnie nie jest w stanie zagwarantować takiej liczby, dlatego też jej władze zwróciły się z prośbą do sąsiednich miejscowości o rozważenie możliwości przyłączenia się do przedsięwzięcia.
Planuje się, że przedsiębiorstwo będzie miało swoją lokalizację na terenie strzegomskiego Zakładu Usług Komunalnych. Takie usytuowanie zakładu oraz zastosowane technologie sprawią, że komfort życia mieszkańców z pewnością nie ulegnie pogorszeniu.
Oferta spółki Bio-Elektra jest dla przedstawicieli poszczególnych miejscowości bardzo atrakcyjna, jednak wszystkim zależy, aby ponosić jak najmniejsze koszty za wywóz śmieci. Dlatego też do połowy lutego Bio-Elektra zobowiązała się przygotować analizę cen, według której każda z gmin zorientuje się ostatecznie, czy zaangażowanie się we wspólną realizację tego przedsięwzięcia wraz z innymi samorządami, jest dla niej korzystne.


1 lutego 2010 - XV edycja konkursu "Grasz o staż"

187 staży i nagrody dodatkowe o łącznej wartości ponad 100 000 złotych czekają na uczestników jubileuszowej, XV edycji konkursu "Grasz o staż". W nocy z 31 stycznia na 1 lutego poprzez opublikowanie zadań na stronie www.grasz.pl rozpoczęła się jubileuszowa, XV edycja konkursu "Grasz o staż".
Cieszę się, że dzięki firmom biorącym udział w "Grasz o staż" prawie 200 osób otrzyma szansę rozpoczęcia swojej kariery - mówi Anna Budzich, koordynatorka konkursu "Grasz o staż".
Wszystkie praktyki oferowane w konkursie są płatne - laureaci otrzymują za nie wynagrodzenie w kwocie 2 200 złotych brutto za miesięczny staż w firmie. Każda praktyka jest także merytoryczna, co pozwala laureatowi zdobyć niezbędne na rynku pracy doświadczenie. Zwraca na to uwagę Zbyszek Piotrowski, laureat konkursu "Grasz o staż".
Obecnie pracodawcy szukają osób wyróżniających się, a niewiele jest lepszych sposobów na wyróżnienie się niż zostanie laureatem "Grasz o staż". . . . czytaj więcej


1 lutego 2010 - Koncert Jubileuszowy - "Bystrzycy"

W najbliższą sobotę, 6 lutego w Teatrze Miejskim w Świdnicy wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca".
Koncert jubileuszowy zorganizowany został z okazji XV - lecia Zespołu.
Występy zespołu rozpoczną się o godzinie 17.00.
Zespół na codzień działa w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej pod kierownictwem Teresy Kmery.


1 lutego 2010 - Neo-Nówka rozbawiła strzegomian

31 stycznia, sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury rozbrzmiewała salwami śmiechu. Wszystko to za przyczyną dwóch programów, które zaprezentował wrocławski kabaret "Neo-Nówka". I choć strzegomianie z niecierpliwością oczekiwali przełożonego ze względu na chorobę wykonawcy programu, to wszyscy jednogłośnie stwierdzili - warto było czekać.
Pierwszy występ wrocławskiego kabaretu poprzedził program satyryczny w wykonaniu strzegomskiej grupy "Pitu Pitu". Młodzi Artyści dali z siebie wszystko, sprawiając tym samym wielką radość zgromadzonej publiczności.
Tak rozgrzana publiczność mogła później bawić się z Neo-Nówką przy takich skeczach jak: Wieści parafialne, Rada pedagogiczna, Polacy na Euro 2012, Ksiądz i kościelny, Orędzie i wreszcie przy nowym programie o swoistej nazwie Niebo.
Każdy z programów kończył się spotkaniem z artystami, sesją zdjęciową i rozdawaniem autografów. Każdy, kto chciał odtworzyć sobie w przyszłości niedzielny wieczór mógł nabyć płyty z programami kabaretu.
Strzegomskie Centrum Kultury już dziś szykuje na kwiecień kolejną, wesołą kabaretową niespodziankę.


1 lutego 2010 - Pomóżmy Haiti

Polski Czerwony Krzyż zwraca się z prośbą do społeczeństwa polskiego o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti.
12 stycznia 2010 roku potężne trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera nawiedziło Haiti. Jego epicentrum znajdowało się tylko 16 kilometrów od stolicy Haiti, na głębokości 30 km. Bardzo szybko nastąpiły po nim kolejne wstrząsy. Setki budynków nie wytrzymały wstrząsu, a w ich ruinach pogrzebani są ludzie. W stolicy Haiti Port-au-Prince panuje chaos. Nie ma prądu, tysiące ludzi spędzają noc na ulicach. Nie działają linie telefoniczne ani telefony komórkowe, dlatego informacje z wyspy docierają do świata z opóźnieniem. Zniszczeniu uległo prawie wszystko, dlatego potrzebne są leki, woda, środki higieny, ubrania, koce, a także wszelkie środki finansowe na działania o charakterze długofalowym związane z odbudową zniszczeń i rehabilitacją poszkodowanych.
W związku z tym Polski Czerwony Krzyż zwraca się z gorącą prośbą do Państwa o wsparcie działań podejmowanych na rzecz ofiar kataklizmu na Haiti. Pomóżcie nam pomagać!
Wpłaty finansowe prosimy kierować na konto: Bank Millennium SA
numer konta : 87 1160 2202 0000 0001 5455 3024 z dopiskiem "HAITI"
Bezpośrednich wpłat dokonywać można także we wszystkich placówkach Polskiego Czerwonego Krzyża na terenie całego kraju.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii