31 marca 2010 - Szósty stół wielkanocny w Marcinowicach

28 marca Zespół Szkół w Marcinowicach gościł już po raz szósty regionalną imprezę pod nazwą "Tradycje stołu wielkanocnego" organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury.
Jak co roku przyjechali do hali sportowej przedstawiciele okolicznych wsi i zaprzyjaźnionych z powiatem świdnickim gmin z Kaszub, Łowicza. Zaproszeni goście zgotowali wspaniałą ucztę dla ducha i ciała. Można było skosztować tradycyjne wyroby regionalnej kuchni, posłuchać i pooglądać występy zespołów regionalnych. Maluszki ze szkoły podstawowej pięknie zaprezentowały tańce ludowe w nowoczesnej aranżacji.
W tym roku na stoisku prezentowano prace plastyczne dzieci - pisanki wykonane różnymi technikami, wielkanocne pisklaki, palmy. Gości częstowano "Mazurkiem babci Stasi". Prezentacja Marcinowic, podobnie jak inne, została nagrodzona koszem słodyczy. Zdjęcia - >>> zobacz


31 marca 2010 - Jeśli wiesz to pomóż

Świdniczanka, studiująca na trzecim roku historii administracji prosi o pomoc osoby znające, mogące posiadać informacje na temat "Organizacji PSL-u w Świdnicy w latach 1945-49".
Temat jest dość specyficzny, materiałów w bibliotekach na ten temat bardzo mało, najlepszym wyjściem jest kontakt z osobami, działającymi obecnie lub działającymi w przeszłości w Polskim Stronnictwie Ludowym.
I takie osoby prosi o kontakt przez redakcję "dziennika". e-mail redakcja@dziennik.swidnica.pl telefon - 792195229


31 marca 2010 - Droga Rogoźnica - Kostrza

Zakończył się pierwszy etap modernizowanej przez powiat świdnicki przy wsparciu finansowym gminy Strzegom drogi na odcinku Kostrza-Rogoźnica". Wczoraj odbył się odbiór prac na tym odcinku.
- "Z uwagi na spory zakres robót niezbędnych do wykonania postanowiliśmy podzielić to zadanie na dwa etapy. W ramach I etapu, który dzisiaj odbieramy, przebudowaliśmy 2,4 km drogi za kwotę ponad 2 mln zł." - mówi Roman Etel z zarządu powiatu. To jednak nie wszystkie koszty, jakie powiat i gmina poniosą na to zadanie.
Wartość prac zamknie się kwotą 3.061.529,24 zł. Gmina Strzegom przekazała powiatowi na remont tej drogi 500 tysiecy złotych. . . . czytaj więcej


31 marca 2010 - III Warsztaty Malowania Ikon

W dniach 23 maja - 6 czerwca odbędą się w Świdnicy III Warsztaty Malowania Ikon.
Organizatorem warsztatów jest Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy przy udziale Urzędu Miasta Świdnica.
Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00.-21.00 w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej przy ulicy Basztowej 33.
Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą również oprócz zajęć artystycznych wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon. Integralną częścią warsztatów będą także nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. . . . czytaj więcej


31 marca 2010 - Maldegem jednogłośnie na tak

Dzisiaj Radni Maldegem podjęli jednogłośnie uchwałę o współpracy partnerskiej z Gminą Świdnica.
Maldegem to miasto położone w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia Gmina składa się z pięciu miejscowości Maldegem, Adegem, Middelburg, Kleit i Donk Liczy ponad 22 tysiecy mieszkańców. Całkowita powierzchnia wynosi 94.64 km ².
Miasto Maldegem od 1967 roku wiąże partnerska umowa z gminą Lampertheim, tą samą gminą, która w 2006 roku podpisała umowę o wzajemnej współpracy z gminą Świdnica. W roku 1967 miasto Maldegem podpisało również umowę z francuskim miastem Ermont, a w 1997 roku z włoskim miastem Adria.
Ostatni raz przedstawiciele władz miasta Maldegem gościli w gminie Świdnica podczas uroczystości XX lecia Mszy Św. Pojednania w Krzyżowej, a także podczas dożynek gminnych w Pszennie w 2008 roku.


31 marca 2010 - Kolejne pieniądze na odbudowę

Gmina Marcinowice kolejny w tym roku otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pieniądze na odbudowę zniszczeń powstałych w wyniku powodzi. Rządowa pomoc, 470 tysiecy złotych zostanie wykorzystana na odbudowę dróg gminnych i rowów w Szczepanowie i Wirkach.
W tej chwili trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej i kosztorysowej dla kolejnych dróg gminnych w pozostałych miejscowościach, na które w lutym tego roku Wójt Gminy Jerzy Guzik otrzymał 300 tysiecy złotych. W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie wytypowanych inwestycji ponieważ pieniądze te muszą być wykorzystane do końca roku.
Gmina Marcinowice ze środków otrzymanych w ubiegłym roku wykonała prace w Strzelcach oraz obudowę dróg w Wirach, Strzelce-Szczepanów, Tąpadle.


31 marca 2010 - Młodzi garną się do rady

Na finiszu wybory kandydatów, wkrótce spotkanie inicjujące Młodzieżową Radę Ziemi Świdnickiej. Młodzi mieszkańcy Świdnicy i powiatu świdnickiego odpowiedzieli na apel młodych ludzi z Parlamentu Młodzieży Wrocławia.
A ci zachęcili delegatów świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu do działania na rzecz utworzenia młodzieżowej rady. Inicjatywę wspiera prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i świdnicki wicestarosta, Ryszard Wawryniewicz.
W szkołach kończą się wybory delegatów. Z każdej wyłonionych zostanie po dwóch przedstawicieli, którzy będą reprezentować społeczność uczniowską. Świdnicka młodzież spotka się z działaczami Parlamentu Młodzieży Wrocławia w przyszłym tygodniu, 9-11 kwietnia w Świdnicy. . . . czytaj więcej


31 marca 2010 - Aerobik Rekreacyjny w Gimnazjum Nr 2

29 marca odbyły się VII Mistrzostwa w Aerobiku Rekreacyjnym w Powiecie Świdnickim. Organizatorem Mistrzostw jest Gimnazjum nr 2 w Świdnicy oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, natomiast pomysłodawcą i opiekunem tej imprezy jest nauczyciel wychowania fizycznego - mgr Joanna Pijanowska.
Zdjęcia - >>> zobacz. Zawody zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: zespołów 3-osobowych i zespołów 6-osobowych.
W tym roku zgłosiło swój udział pięć zespołów 6 - osobowych i cztery zespoły 3 - osobowe. Całą imprezę uatrakcyjniłu występy taneczne zespołów z Młodzieżowego Domu Kultury i Świdnickiego Ośrodka Kultury. . . . czytaj więcej


31 marca 2010 - Gminne Zawody w Piłce Siatkowej

W dniach 24-25 marca w hali sportowej OSiR w Strzegomiu odbyły się Gminne Zawody w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Organizatorem zmagań było Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu. W pierwszym dniu swoje mecze rozgrywały dziewczęta reprezentujące: Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, Gimnazjum w Jaroszowie, Gimnazjum w Goczałkowie i Gimnazjum w Roztoce. Zdjęcia z turnieju - >>> zobacz.
Bezapelacyjnie wygrały reprezentantki Gimnazjum Nr 2 ze Strzegomia, wyprzedzając Gimnazjum z Goczałkowa. Na trzecim miejscu uplasowało się Gimnazjum Nr 1 ze Strzegomia, a na dalszych miejscach było Gimnazjum z Jaroszowa oraz Roztoki. . . . czytaj więcej


30 marca 2010 - Prezydent - przewodnik

- Chcę być prezydentem przewodnikiem - mówił goszczący dzisiaj w Świdnicy Andrzej Olechowski, były minister finansów w rządzie Jana Olszewskiego i minister spraw zagranicznych w rządzie Waldemara Pawlaka, a dziś niezależny kandydat na prezydenta RP. Zdjęcia - >>> zobacz
Andrzej Olechowski odwiedził Świdnicę na zaproszenie Stowarzyszenia Przedsiebiorców i Kupców Świdnickich w ramach Świdnickiego Forum Gospodarczego.
- Przyjeżdżam do Państwa jak do siebie. Sam jestem przedsiebiorcą, od lat prowadzę działalność gospodarczą - mówił w czasie forum. - Chciałbym, aby tacy ludzie jak Państwo, przedsiebiorcy, zaangażowali sie, bym został wybrany na prezydenta, bo druga taka szansa, żeby ekonomista startował w wyborach prezydenckich, nieprędko się powtórzy - żartował.
Gość podkreślił, że nigdy nie było takiego jak teraz dystansu między prezydentem a przedsiebiorcami, a nawet między premierem a przedsiebiorcami. . . . czytaj więcej


30 marca 2010 - Groźny pożar w Mokrzeszowie

Wczoraj około godziny 22.00 w Mokrzeszowie zauważono ogień. Paliły się ogromne sterty zbelowanej słomy.
Natychmiast na miejscu pojawiła się straż pożarna i policja. W akcji brało udział osim jednostek strażaków.
Cała akcja trwała około dziewięciu godzin. Nie dopuszczono do zapalenia się kolejnych stert znajdujących się w sąsiedzwie.
Strażacy nie dopuścili ognia do pobliskich zabudowań gospodarczych. Pożar taki strażacy zaliczają do dużych.
Wstępnie właściciel słomy straty szacuje na kwotę około 160 tysiecy złotych. Najprawdopodobniej, przyczyną ognia było podpalenie. W tej chwili policja prowadzi czynności mające ustalić dokładne przyczyny pożaru. Zdjęcie - Andrzej Berdowicz.


30 marca 2010 - Jajeczko u seniorów

Jak co roku świebodzickie koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizowało śniadanie wielkanocne dla swoich członków i przyjaciół organizacji.
Przy wspólnym stole zasiedli we wtorek, 30 marca, świebodziccy seniorzy oraz zaproszeni goście: burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, Elżbieta Horodecka, przewodnicząca Rady Miejskiej, ksiądz dziekan Augustyn Nazimek, Bogusław Krzysztofowicz, biznesmen od wielu lat wspierający organizację. Zaproszenie przyjęła także Beata Galewska, szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Wszystkich zebranych przywitał gospodarz świątecznego spotkania, szef organizacji, Jan Welc.
Jak zwykle na spotkaniach u seniorów było rodzinnie i serdecznie, krótki koncert dał Chór Akord, a potem wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku. Gorące życzenia złożył burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Niech te święta będą dla Was radosne, pełne ciepła, spokoju i naprawdę rodzinne, zresztą jesteście tu państwo od wielu lat jak wielka, kochająca się rodzina --podkreślał burmistrz Kożuchowicz.


30 marca 2010 - Koncert na inaugurację zbiórki na pomnik Jana Pawła II

Rusza zbiórka funduszy na budowę pomnika Jana Pawła II w Świdnicy. "Pomnik ma stać się wotum wdzięczności za życie i pontyfikat Ojca Świętego. W Świdnicy działa już wiele dzieł, które zainicjował Jan Paweł II. To Jego decyzją nasze miasto stało się stolicą Diecezji Świdnickiej, w ramach której działają m.in.: charytatywna Caritas, Akcja Katolicka, Eucharystyczny Ruch Młodych, Katolickie Stowarzyszenie Młodych Diecezji Świdnickiej.
Chcemy, by pamięć o wielkim Polaku pozostała nie tylko w naszych sercach, ale była również bardziej namacalna, jako szczególna wdzięczność za dar pontyfikatu" - mówi Artur Moneta, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II "Pamięć i Wdzięczność".
Zbiórkę zainauguruje, o godzinie 19.15 w niedzielę 11 kwietnia w świdnickiej katedrze, uroczysty koncert "Pochwała miłosierdzia". Wykonawcami będą: Międzyuczelniany Chór Akademicki "Pro Pace" i Warszawska Orkiestra Symfoniczna "Archi Dello Spirito" pod dyrekcją Sławomira Leszczyńskiego.
"Tym religijno-kulturalnym wydarzeniem chcemy rozpocząć dzieło budowy pomnika Papieża Jana Pawła II w Świdnicy. Chcących nas wesprzeć nie powinno zabraknąć na koncercie" - mówi Artur Moneta.


30 marca 2010 - Motocykl na drodze

Według najnowszych danych Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, motocykliści spowodowali w ciągu 2009 roku około 1150 wypadków, co stanowi 3,3% wszystkich wypadków w Polsce z winy kierujących. Nadal jednak największe zagrożenie na drodze - 77,6%, stanowią kierowcy samochodów osobowych.
Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez motocyklistów jest zbyt szybka jazda oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Statystyki potwierdzają, że najwięcej wypadków na drodze powodują osoby w grupie wiekowej 25-39 lat (44,4% ogółu zdarzeń drogowych spowodowanych przez motocyklistów) oraz grupie 18-24 lata (35%). Liczba wypadków rośnie w miesiącach maj- wrzesień, wynika to z warunków klimatycznych, które sprzyjają szybkiej jeździe. Jeżeli jednak przyjrzeć się bliżej badaniom, to nie motocykliści, a kierujący samochodami osobowymi są największym zagrożeniem na drodze. . . . czytaj więcej


30 marca 2010 - Wszyscy na mecz

Po wysokim zwycięstwie nad Olimpem Grodków piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica nie mieli wiele czasu na odpoczynek.
Już jutro w kolejnym meczu o ligowe punkty zagrają z Tęczą Kościan. Oba zespoły grają w tym sezonie o zgoła inne cele.
Świdniczanie walczą o drugą lokatę w lidze gwarantującą grę w barażach o I ligę. Potrzebują do tego kompletu zwycięstw w czterech ostatnich meczach.
Drużyna z Kościana walczy o zachowanie statusu drugoligowca. Na razie Wielkopolanie okupują ostatnie miejsce w tabeli.
Stawka meczu, który w środę o godzinie 18.30 rozpocznie się w hali na osiedlu Zawiszów, jest więc wysoka. W pierwszym pojedynku obu drużyn w tym sezonie ŚKPR pokonał w Kościanie Tęczę 33:29.


30 marca 2010 - Śniadanie dla samotnych

W Wielką Sobotę, 2 kwietnia, odbędzie się śniadanie wielkanocne dla samotnych i najuboższych mieszkańców Świebodzic, organizowane tradycyjnie przez burmistrza miasta.
W tym roku wyjątkowo spotkamy się nie w jadłodajni przy ul. Piłsduskiego, ale w "Stołówce u Przemka", przy tej samej ulicy. Jadłodajnia jest w trakcie remontu.
Śniadanie wielkanocne rozpocznie się o godz. 10.00, wezmą w nim udział władze miasta, radni. A dzień wcześniej, czyli w piątek, podopieczni Ośrodka Pomocy Społecznej odbiorą paczki świąteczne. Znajdą w nich to, co na pewno przyda się na stole wielkanocnym: kiełbasę białą, szynkę, a także kurczaka. Przygotowano je dla 450 osób.


30 marca 2010 - "MotoSerce" w Świdnicy

10 kwietnia na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się ogólnopolska akcja oddawania krwi. Wcześniej pisaliśmy, że akcja odbędzie się w Rynku. To jedyna zmiana.
Akcja odbywać się będzie pod hasłem "MotoSerce". Ambulans do pobierania krwi w asyście motocyklistów wjedzie o godzinie 10.00.
Akcji towarzyszyć będą występy, koncerty. O godzinie 11:00 wystąpi grupa taneczna, o godzinie 12.00 zagra zespół "Rebel Division".
Pokazy "Bractwa Zamku Grodno" rozpoczną się o godzinie 13.00 a o 14.00 na scenie pojawi się zespół "The Floorators".
Po pokazie ratownictwa medycznego i Motocyklowej Szkoły Jazdy "Prymus" o godzina 16.00 z koncertem wystąpi zespół "Zero Procent".


30 marca 2010 - I Ogólnopolski Konkurs Akwariowy

Z okazji zbliżającej się wiosny portal Akwarium Sztuki - jedyny taki w Polsce - zaprasza wszystkie kobiety do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Akwariowym.
Konkurs ma na celu promocję artystycznych działań kobiet, pokazanie w jak wielu technikach i z jak doskonałymi efektami ONE, kobiety potrafią tworzyć.
Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na bardzo niedoceniany i rzadko stosowany kolor różowy - kwintesencję delikatności. Dla autorek zwycięskich prac przewidziane są atrakcyjne nagrody - w tym bony pieniężne oraz rabaty na zakupy we wskazanych sklepach.
Uwaga - już sam udział w Konkursie premiowany jest rabatem na zakupy w sklepie maluje.pl . . . czytaj więcej


30 marca 2010 - Te cuda do kupienia na kiermaszu

W piątek, 26 marca, rozstrzygnięte zostały konkursy na najładniejszą pisankę i palmę wielkanocną. Już po raz czwarty dzieci i młodzież z miasta oraz okolic przygotowały ręcznie robione cudeńka: misterne stroiki, pisanki, kurczaczki, no i oczywiście plamy wielkanocne.
Jury w składzie: wiceburmistrz Zbigniew Opaliński, Zofia Choińska, szefowa Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM oraz Anna Mazur, dyrektor Miejskiego Domu Kultury przez ponad godzinę wybierało prace, które ich zdaniem zasługiwały na nagrody i wyróżnienia.
W tym roku wiele było prac zaskakujących pomysłem i precyzją wykonania. Zachwyt komisji wzbudziła np. oryginalna palma, wykonana w całości z różnego rodzaju cukierków. Nie dość że ładna - to jeszcze całkowicie jadalna. Koronkową robotą popisał się autor koszyczka z pisankami, które zostały wykonane (i koszyczek i jajka) z kolorowego papieru, specjalnie złożonego i połączonego ze sobą. Nie brakowało także tradycyjnych pisanek, barwionych łupinami z cebuli. Wszystkie były piękne, ale coś trzeba było wybrać. Oto laureaci i wyróżnieni: . . . czytaj więcej


30 marca 2010 - Umów się na wizytę w salonie ReKondycja

Salon ReKondycja znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 55 w dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu.
Wystarczy zadzwonić pod numer 509 023 187 w godzinach 9:00 - 17:00 i umówić się na wizytę.
Salon Rekondycyjno-Rehabilitacyjny ReKondycja to ćwiczenia poprawiające sprawność fizyczną nie powodujące zmęczenia organizmu, ćwiczenia relaksacyjne, zwalczanie nadwagi i cellulitu, ćwiczenia odstresowujące, masaże.
Oferujemy oryginalny sposób walki z nadwagą i cellulitem - łóżka, które ćwiczą z Wami i za Was - masują, wzmacniają mięśnie, rozbijają tkankę tłuszczową, relaksują. Jeśli chcą Państwo:
schudnąć i pozbyć się cellulitu, zwalczyć ból kręgosłupa i stawów, usprawnić krążenie, uregulować gospodarkę wodną organizmu i zrelaksować sie. Dzwońcie - 509 023 187 - internetowa strona salonu - >>> zobacz


29 marca 2010 - 13 ŚDSH "Mafikeng" ma bohatera

Szerokie grono sympatyków, harcerze z zaprzyjaźnionych drużyn, przedstawiciele Gminy Świdnica, rodzice i instruktorzy świdnickiego hufca byli świadkami zakończenia kampanii bohater 13 ŚDSH "Mafikeng".
Wzruszenie, chwila zadumy, gratulacje i prezenty wręczane były 26 marca 2010 r. w Gimnazjum w Pszennie.
Drużyna z Pszenna przez dwa lata realizowała program pracy z bohaterem, realizując zadania związane z utrwaleniem postaci Andrzeja Romockiego "Morro", członka Szarych Szeregów. Wszystkie zadania zostały ocenione wzorowo przez komendę hufca. Podsumowaniem kampanii był kominek w Gimnazjum w Pszennie. . . . czytaj więcej


29 marca 2010 - Nagrody dla "Katharsis"

Kolejne sukcesy tancerzy ze Studia Artystycznego "Katharsis".
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "Wiosenne Gwiazdy 2010" zespół taneczny "Aspekt" zdobył II miejsce.
Doceniono też solistki: III miejsce otrzymała Sylwia Krzyżanowska, a wyróżnienie Natalia Kawaler. W festiwalu brały udział zespoły i soliści z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Mołdowy i Polski. . . . czytaj więcej


29 marca 2010 - Szkolny festiwal "Śpiewamy piosenki"

23 marca w sali Strzegomskiego Centrum Kultury odbył się drugi szkolny festiwal pt. "Śpiewamy piosenki naszych idoli" - kontynuacja imprezy zeszłorocznej, na której uczniowie prezentowali ulubione utwory swoich rodziców.
Przygotowania do festiwalu rozpoczęły eliminacje, po których komisja wytypowała finałową dwudziestoosobową grupę wykonawców. Każdy z nich zapoznany z regulaminem imprezy oceniany był pod względem doboru repertuaru, poprawności śpiewu i ogólnego wyrazu artystycznego. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach klas 1-3 i 4-6.
Jury powołane przez organizatorów przy wyborze najlepszych wokalistów miało utrudnione zadanie z powodu wysokiego poziomu śpiewanych utworów. Po burzliwej naradzie, oprócz nagród głównych- statuetek, przyznano aż pięć wyróżnień. . . . czytaj więcej


29 marca 2010 - Mistrzostwa Dolnego Śląska we Wspinaczce Ściankowej

17 kwietnia w Strzegomiu odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska dla dzieci i młodzieży we Wspinaczce Ściankowej.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00 w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Św. Jana 3.
Organizatorem zawodów jest sekcja Wspinaczki Sportowej DKW - AKS Strzegom.
W zawodach mogą brać udział dzieci w wieku szkolnym.
Obowiązkowe jest oświadczenie-zgoda rodziców na start w zawodach dziecka. . . . czytaj więcej


29 marca 2010 - Konkurs "Świetlica Wiejska na pięć plus"

Burmistrz Strzegomia i Strzegomskie Centrum Kultury ogłaszają konkurs "Świetlica Wiejska na pięć plus", do którego zapraszają wszystkie świetlice wiejskie działające w Gminie Strzegom.
Działalność świetlic wiejskich oceniać będzie powołane przez organizatorów Jury.
Podsumowaniem konkursu będą prezentacje dorobku świetlic wiejskich podczas obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej. Podczas obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej nastąpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. . . . czytaj więcej


29 marca 2010 - Jak w amerykańskim filmie

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali do kontroli drogowej Mercedesa, którym kierował 19 letni mieszkaniec Świebodzic. Jak się okazało samochód nie był własnością 19 latka. Mercedes został skradziony z komisu na terenie Świebodzic.
W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że około godz. 21.30 dwóch mieszkańców Świebodzic włamało się do biura autokomisu w Świebodzicach. Po wyłamaniu drzwi do biura, skradli 9 kompletów kluczyków i dowody rejestracyjne samochodów stojących na parkingu.
Udało im się uruchomić dwa samochody Mercedesa Sprintera i Citroena ZX. Ponieważ nie mogli otworzyć bramy, kierujący Mercedesem 19 latek staranował ją. Mężczyźni rozjechali sie. 19 latek został zatrzymany na jednej z ulic Świebodzic, natomiast drugiego ze sprawców zatrzymali policjanci ze Strzegomia.
Obaj przyznali się do włamania i kradzieży pojazdów. W trakcie prowadzonych czynności zatrzymani przyznali się do 14 innych włamań i kradzieży do garaży na terenie Świebodzic.
Straty jakie poniósł właściciel komisu wynoszą blisko 50 000 zł.


29 marca 2010 - "Grasz o staż" - ostatnia prosta

Jeszcze przez kilka dni studenci i absolwenci mogą wziąć udział w jubileuszowej, XV edycji konkursu "Grasz o staż". Czeka na nich ponad 190 praktyk oraz nagrody dodatkowe o łącznej sumie ponad 100 000 złotych.
Termin przyjmowania zgłoszeń mija w nocy z 7 na 8 kwietnia o godzinie 24:00 - mówi Anna Budzich, koordynator konkursu "Grasz o staż" z PricewaterhouseCoopers. Zgłoszenie powinno zawierać wypełniony formularz on-line, który w konkursie pełni rolę CV oraz co najmniej jedno, a maksymalnie trzy rozwiązane zadania wybrane przez kandydata z puli zadań dostępnych na www.grasz.pl - dodaje Budzich.
Tegoroczne zadania dotyczą wielu dziedzin biznesu - od biotechnologii, poprzez finanse, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi, na zadaniach z prawa, IT, telekomunikacji i energetyki oraz logistyki kończąc. Wybierać można z ponad 70 propozycji zadań, zatem każdy, kto szuka wakacyjnego stażu powinien odwiedzić stronę konkursu "Grasz o staż" w poszukiwania miejsca dla siebie. . . . czytaj więcej


28 marca 2010 - Półfinał Mistrzostw Polski w Świdnicy

Zakończyły się ćwierćfinały Mistrzostw Polski Kadetek. Jedyną drużyną z kompletem zwycięstw został zespół siatkarek MKS Świdnica zajmując w turnieju pierwsze miejsce.
Dzisiaj świdniczanki pokonały KS TOP Bolesławiec 3:2 w setach 25:21, 25:18, 22:25, 23:25 i 15:9.
Dzięki zajęciu pierwszego miejsca półfinały Mistrzostw Polski Kadetek odbędą się w Świdnicy w dniach 14-16 maja. W turnieju wystąpią: MKS Świdnica, MKS V LO Rzeszów, Truso Elbląg i UKS ZSMS Poznań.
Teraz kolej na młodziczki MKS Świdnica. W dniach 10-11 kwietnia w Goleniowie z udziałem drużyn: UKS Barnim Goleniów, Energa Gedania Gdańsk, SMS II LO Opole, MKS Świdnica odbędzie się ćwierćfinał Mistrzostw Polski Młodziczek.


28 marca 2010 - Liga okręgowa

W pierwszej kolejce drugiej rundy spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Włókniarz Kudowa Zdrój 5:2
Biały Orzeł Mieroszów - AKS Strzegom 4:2
Piast Nowa Ruda - Grom Witków 1:4
Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 1:6
W tabeli z 38 punktami prowadzi Bielawianka Bielawa, 4. Grom Witków zajmuje 4 miejsce mając 23 punkty, Victoria Świebodzice jest na 5 miejscu i zgromadziła 22 punkty, 9 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 21 punktów. Tabelę zamyka Stal Świdnica - 12 punktów.


28 marca 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Grodno Zagórze Śląskie - Podgórze Wałbrzych 1:7,
Zieloni Mrowiny - Cukrownik-Polonia Pszenno 3:7,
Victoria II Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 0:8,
Skalnik Czarny Bór - LKS Bystrzyca Górna 5:1,
Karolina Jaworzyna Śląska - Sudety Dziećmorowice 0:2,
Granit Roztoka - Wierzbianka Wierzbna 4:4,
Zryw Gola Świdnicka - Czarni Wałbrzych 0:3,
Gwarek Wałbrzych - Unia Jaroszów 5:2.


28 marca 2010 - Piłkarska klasa B

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa I

Granit Rogoźnica - Herbapol Stanowice 4:1
Grom Bartoszówek - LKS Wiśniowa 2:2

Płomień Makowice - Orzeł Witoszów 7:2
Tęcza Bolesławice - LKS Piotrowice Świdnickie 3:0
Wenus Nowice - Huragan Olszany 7:0
Płomień Dobromierz - Zryw Łażany 3:0
Grom Panków - Wodospad Zastruże 2:2
Nysa Kłaczyna - Zieloni Mokrzeszów 1:1
 Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa II
Rawa Boleścin - Niemczanka II Niemcza 5:1
LKS Gilów - Orzeł Przerzeczyn Zdrój 3:0
Zgoda Grodziszcze - Delta Słupice 0:7

Sparta Oleszna - LKS Dobrocin 3:3
Koliber Uciechów - Gryf Burkatów 5:0
LKS Bystrzyca Dolna - Kłos Lutomia 2:1
Boxmet Piskorzów - Orzeł Piława Dolna 2:2

28 marca 2010 - Czytelnicy piszą - czy "władza" odpowie ? zobaczymy

Każdego roku w mieście przybywa samochodów. Niestety miejsc parkingowych jest coraz mniej. Ulice są zatłoczone a "nasza władza" nie robi nic by zwiększyć ilość miejsc dla samochodów.
Kiedy są wybory obiecują wtedy, że zajmą się problemami ludzi, lecz kiedy zostali już wybrani z wysokości urzędu te sprawy widzą zupełnie inaczej.
Zachowują się wtedy tak jakby pozjadali wszystkie rozumy, żadne argumenty ich nie przekonują. Wszystko wiedzą najlepiej i najczęściej wtedy nie rąbią nic lub robią niewiele lub co gorsza robią tak jakby ich jedynym celem było utrudnianie życia zwykłym ludziom zmęczonym codzienną gonitwą. . . . czytaj więcej


28 marca 2010 - Poznaj siłę swojego głosu, a zaśpiewasz jak nigdy dotąd

Ogólnopolskie Warsztaty Wokalne (dla wokalistów, nauczycieli, osób z chorobami głosu, aktorów) "Speech Leyel Signing"
Dzięki lekcjom "Speech Level Signing" możesz poszerzyć skalę swego głosu, zmienić jego barwę, powrócić do naturalnego wydobywania dźwięku. Nauczysz się jak śpiewać zdrowo, długo, bez wysiłku i dowolną stylistyką.
Przed tobą z lekcji "Speech Level Signing" korzystali: Steve Wonder, Tina Turner, Anita Baker, Michael Jacskon, Cher, Madonna, Barbara Streisand, Natalie Cole i wielu innych. Spotkasz u nas wielu polskich nauczycieli tej metody, którzy przekażą ci tajniki dobrej emisji głosu.
24-26 kwietnia 2010 roku, Studio Artystyczne "Katharsis", Świdnica. Zgłoszenia do dnia 12 kwietnia. Szczegóły na stronie: www.sak-art.com.pl


28 marca 2010 - "MotoSerce" na świdnickim rynku

10 kwietnia na świdnickim rynku odbędzie się ogólnopolska akcja oddawania krwi. Akcja odbywać się będzie pod hasłem "MotoSerce". Ambulans do pobierania krwi w asyście motocyklistów wjedzie o godzinie 10.00.
Akcji towarzyszyć będą występy, koncerty. O godzinie 11:00 wystąpi grupa taneczna, o godzinie 12.00 zagra zespół "Rebel Division".
Pokazy "Bractwa Zamku Grodno" rozpoczną się o godzinie 13.00 a o 14.00 na scenie pojawi się zespół "The Floorators".
Po pokazie ratownictwa medycznego i Motocyklowej Szkoły Jazdy "Prymus" o godzina 16.00 z koncertem wystąpi zespół "Zero Procent".


28 marca 2010 - Kiermasz Wielkanocny

Tradycyjnie przed świętami, w szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się Wielkanocny Kiermasz.
Uczniowie uczęszczający na warsztaty plastyczne - "Jestem małym artystą" wraz z klasami 2a, 3b i 5a przygotowali wielkanocne niespodzianki w formie kolorowych kartek, ręcznie malowanych pisanek, snopków z trawy, papierowych i gipsowych kurek, baranków, zajączków oraz wytworów plastycznych wykonanych przez rodziców.
Celem przedsiewzięcia było kultywowanie tradycji wielkanocnych, rozbudzanie wrażliwości estetycznej u dzieci oraz pozyskanie funduszy na zakup środków dydaktycznych na zajęcia plastyczne w szkole.
Organizatorkami kiermaszu były: Beata Wilczewska, Joanna Kurzawa, Dorota Kubak - Rzepecka, Elżbieta Malisz, Małgorzata Pałamarz oraz Grażyna Gałuszka, która wraz z rodzicami z klasy VIa zapraszała na degustację świątecznych wypieków. Zdjęcie - >>> zobacz


28 marca 2010 - Mieszkańcy tworzą album

Od 7 marca w galerii "dziennika" powstaje album fotograficzny ukazujący piękno ziemi świdnickiej. Chcemy aby jego twórcami byli sami mieszkańcy miast, miasteczek i wsi naszego powiatu. Bo nikt inny nie zna tak dobrze uroczych zakątków, w których żyją.
Być może w przyszłości znajdzie się ktoś kto taki album wyda drukiem lub przynajmniej z wielu zdjęć zechce skorzystać. Dlatego wszystkich fotografujących prosimy aby nadsyłali zdjęcia w dużych rozdzielczościach, takich by nadawały się do ewentualnego druku. Prosimy też o krótki opis miejsc, które zostały uwiecznione oraz dokładne dane by w razie potrzeby można się było skontaktować z ich autorami.
Zdjęcia prosimy wysyłać na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl
W albumie są już zdjęcia z Bagieńca, Dobromierza, Kalna, Kraskowa, Krzyżowej, Lubachowa i jeziora, Morawy, Pszenna, Rogoźncy, Marcinowic, Piotrowic oraz zdjęcia ze Świdnicy - >>> zobacz. Otrzymalismy kolejne zdjęcia, które niebawem zostaną dodane do galerii.


28 marca 2010 - "Katyń - miejscem kaźni" - konkurs literacki

Burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Centrum Kultury ogłaszają konkurs literacki pt. "Katyń - miejscem kaźni" skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Strzegom.
0. rocznica Zbrodni Katyńskiej jest doskonałą okazją do zapoznania młodych ludzi i przypomnienia tym nieco starszym o losach polskich oficerów i inteligencji polskiej w czasie II wojny Światowej.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i do udziału w konkursie. Regulamin i karta zgłoszenia - >>> zobacz


27 marca 2010 - Dwa zwycięstwa siatkarek

Dzisiaj, drugiego dnia Mistrzostw Polski Kadetek rozgrywanych w Pile jedyną drużyną bez porażki jest zespół siatkarek MKS Świdnica.
Świdniczanki pokonały zespół gospodarzy PTPS Piła 3:1 w setach 25:17, 25:18, 15:25 i w czwartym secie 25:21.
W przypadku zwycięstwa świdniczanek w tych ćwierćfinałach a jest to bardzo prawdopodobne istnieje duża szansa że, organizatorem półfinałów Mistrzostw Polski będzie Świdnica.
Jutro odbędą się w Pile dwa ostatnie mecze, w pierwszym spotkają się - MKS Świdnica z KS TOP Bolesławiec, w drugim o punkty powalczą KS Pałac Bydgoszcz i PTPS Piła.


27 marca 2010 - Gratulacje przed meczem

W sobotnim meczu II ligi Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica pokonał na własnym parkiecie Olimp Grodków 39:25 (20:10).
Mecz nie dostarczył wielu emocji. Świdniczanie prowadzili od pierwszej do ostatniej minuty i bez kłopotów pokonali rywali, którzy przyjechali osłabieni brakiem czterech podstawowych graczy. Dla ekipy Jacka Spiechowicza był to udany rewanż za porażkę w pierwszym spotkaniu w Grodkowie.
Przed spotkaniem odbyła się miła uroczystość. Prezes klubu Jan Masłowski i wiceprezydent Świdnicy Waldemar Skórski złożyli gratulacje zespołowi juniorów ŚKPR, którzy przed tygodniem wywalczyli w Puławach siódme miejsce Mistrzostw Polski.
Młodzi szczypiorniści oraz kadra otrzymali drobne upominki, kwiaty i oczywiście burzę oklasków od wiernej choć wyjątkowo nielicznej dzisiaj publiczności.


27 marca 2010 - Porażka piłkarzy Poloni-Sparty Świdnica

Nieudanie, Polonia-Sparta Świdnica rozpoczęła dzis drugą rundę rozgrywek III ligi piłkarskiej. Przeciwnikiem świdniczan był zespół MKS Oława z którym to piłkarze ze Świdnicy wygrywali już osiem razy z rzędu.
Niestety dziewiąty pojedynek i to pojedynek rozegrany przed własną publicznością przyniósł porażkę.
Polonia-Sparta Świdnica - MKS Oława 1:2. Świdniczanie zagrali słaby mecz, byli nieskuteczni.
W tabeli rozgrywek III ligi prowadzi Górnik Wałbrzych i wyprzedza: Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie, Chrobry Głogów, Polonię Trzebnica. Na piątym miejscu jest Polonia-Sparta Świdnica.


27 marca 2010 - "Kaziukowe Gadanie"

26 marca zakończyły się obchody Dni Patrona w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera. Ich ukoronowaniem był szósty już konkurs czytania podań i legend, organizowany przez Bibliotekę Zespołu Szkół w Marcinowicach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Marcinowicach pn. "Kaziukowe Gadanie". Do Marcinowic zjechali reprezentanci gimnazjów powiatu świdnickiego, aby popisać się pięknym, sugestywnym czytaniem bajań o tematyce górskiej.
Publiczność, zaproszeni goście wysłuchali kilkunastu ciekawych wystąpień, począwszy od gwarą góralską zaprezentowanej przestrogi dla pijaków, poprzez uwspółcześnioną wersję legendy o Liczyrzepie, a skończywszy na opowieści o matce, która zostawiła swe dziecko w podziemnym skarbczyku Wieczornego Zamku.
Jury w składzie: Jadwiga Ziarnowska, Maria Wasilewska i Janusz Gaik, nagrodziło Ewelinę Kurpiewską z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, Olgę Delikatny z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz Renatę Czudak - reprezentantkę gospodarzy.
Wyróżnienie otrzymała Jowita Stopczańska z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy. Konkurs zakończył się wręczeniem upominków ufundowanych przez dyrektora Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz nagród zasponsorowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Marcinowicach. Zdjęcia - >>> zobacz


27 marca 2010 - Nosił wilk razy kilka...

Jak mówi stare przysłowie "po nitce do kłębka". Świebodziccy policjanci zatrzymali do wyjaśnienia 20 letniego mieszkańca Świebodzic, który dokonał kradzieży. Policjanci znaleźli trzy radia samochodowe, które 20 latek ukradł z komisu samochodowego w Świebodzicach.
W złodziejskim fachu pomagał mu inny 20 latek mieszkaniec Świebodzic, razem z nim dokonał wielu innych włamań i kradzieży. Ich łupem najczęściej padały elektronarzędzia, rury aluminiowe, usiłowali także dokonać kradzieży dwóch samochodów osobowych. Zamierzonego celu nie osiągnęli z uwagi na uszkodzenia pojazdów.
Straty powstałe w wyniku ich złodziejskiej działalności wyniosły blisko 45 000 złotych. Część skradzionego mienia policjanci odzyskali. W trakcie prowadzonych czynności zatrzymany został także paser, który kupił skradziony sprzęt od zatrzymanych. Mężczyzna został przesłuchany i dobrowolnie poddał się karze.


27 marca 2010 - Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie

Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie są jedna z największych wystaw budowlanych w Europie Środkowej. Jest to grupa wystawiennicza, na którą składają się 4 projekty: IBF - Międzynarodowe Targi Budowlane, SHK - Międzynarodowe Targi Technologii Sanitarnej, Ogrzewania, Klimatyzacji i Automatyzacji Budownictwa, MOBITEX - Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz oraz Wystawa Domów EDEN 3000.
Na Targach, które odbędą się w dniach 14-15 kwietnia prezentowana będzie szeroka oferta branży budowlanej, obejmująca zarówno narzędzia, materiały, maszyny czy technologie budowlane, jak i usługi. Najsilniej reprezentowane na targach branże to maszyny i stolarka budowlana.
Wśród ponad tysiąca wystawców można znaleźć znane światowe firmy i marki. Do grona stałych uczestników targów należą m.in. takie firmy jak: Rockwoll, Velux, Skanska, Deceuninck, Metrostav, Tchas, a z polskich np. Fakro i Porta. . . . czytaj więcej


27 marca 2010 - "Elektryk" na sportowo

24 marca w Brzegu Dolnym odbył się finał dolnośląski tenisa stołowego. Drużyna Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy zajęła piąte miejsce.
Skład drużyny: Marcin Makowski, Łukasz Skowron. Paweł Rataj.
26 marca w hali sportowej w Żarowie odbył się finał powiatowy piłki ręcznej chłopców. Klasyfikacja końcowa turnieju: 1 - Zespół Szkół Mechanicznych Świdnica, 2 - III Liceum Ogólnokształcące Świdnica, 3 - Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych Świdnica.


27 marca 2010 - Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na grupowy wyjazd na Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC - Branżowe Targi Warsztaty - Części - Serwis oraz AMICOM Branżowe Targi Audio - Multimedia - Nawigacja do Lipska w Niemczech.
Jeden bilet - trzy imprezy. Co warte pokreślenia odwiedzenie trzech imprez możliwe jest z jednym biletem bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
To jedyne w swoim rodzaju połączenie salonu samochodowego oraz targów branżowych jest jedyne w swoim rodzaju na skalę europejską i umożliwia publiczności pełen przegląd oferty począwszy od najnowszych modeli samochodów osobowych oraz transporterów na produktach i usługach w zakresie wyposażenia warsztatu oraz na multimediach skończywszy. AMI PLUS - Oglądaj, podziwiaj, testuj. . . . czytaj więcej


27 marca 2010 - "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo"

Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Mrowinach przystąpiła w roku szkolnym 2009/2010 do Dolnośląskiego Konkursu "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo".
W ramach programu podejmowanych jest wiele działań edukacyjno-profilaktycznych.
Jednym z nich były zajęcia warsztatowe pt.: "Szczęśliwa Wyspa - Bezpieczna Szkoła", dla uczniów z klas: IV - VI, które przeprowadził w dniach: 9 i 16 marca 2010 roku pedagog szkolny oraz koordynatora programu. Celem warsztatów było stworzenie wyspy, na której jej wszyscy mieszkańcy będą czuli się szczęśliwie i bezpiecznie oraz przedstawienie analogii, że szczęśliwa wyspa to nasza szkoła. . . . czytaj więcej


27 marca 2010 - Strzegom Horse Trials - Bilety już w sprzedaży

Ruszyła sprzedaż biletów na Strzegom Horse Trials - Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Strzegom Horse Trials to największa impreza jeździecka w tej części Europy. W terminie 24-27 czerwca 2010 r. Strzegom już po raz ósmy stanie się światową stolicą jeździecką. Podczas tej niebywałej gali rozgrywane zostaną cztery konkursy CIC1*, CIC2*, CCI3* oraz CIC3*-zaliczany do cyklu Pucharu Świata - HSBC FEI World Cup™ Eventing.
Puchar Świata w WKKW jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu sportowym Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI. Jest to najbardziej spektakularna seria zawodów w tym sporcie, nie tylko ze względu na wysoki poziom rywalizacji, ale także na piękne okoliczności przyrody, w których się rozgrywają. . . . czytaj więcej


27 marca 2010 - "Bajkowa Dolinka"

Już w czerwcu Przedszkole w Pszennie otrzyma prawo do posiadania sztandaru i tytuł Przedszkole Bajkowa Dolinka.
15 marca 2010 roku został złożony wspólny wiosek Dyrektora i Rady Pedagogicznej w Pszennie oraz Rady Rodziców i dzieci uczęszczających do przedszkola o ustaleni nazwy przedszkola oraz nadanie prawa posiadania sztandaru.
Z licznych propozycji przygotowanych przez Rodziców, dzieci i nauczycieli wybór, nie bez powodu padł na nazwę związaną z bajkami i baśniami - " Bajkowa Dolinka". Nazwa " Bajkowa Dolinka "utożsamia nasze Przedszkole z bajkami, a bajka to najbliższe dziecku utwory literackie, które towarzyszą mu od najmłodszych lat. . . . czytaj więcej


26 marca 2010 - Spotkanie samorządowców z całej Polski

Wydawnictwo Axel Springer Polska i Miasto Świdnica zorganizują Kongres Regionów.
W dniach 19-22 maja 2010 roku w Świdnicy odbędzie się pierwszy ogólnopolski Kongres Regionów zorganizowany przez wydawnictwo Axel Springer Polska wraz z Miastem Świdnica. Koncentrować się będzie wokół trzech kluczowych zagadnień: samorząd, inwestycje, rozwój.
Spodziewany jest udział co najmniej 1 500 uczestników. Adresatami Kongresu są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy prowadzący działalność w obszarze samorządu oraz inwestorzy.
Do uczestnictwa w Kongresie zaproszono także wysokich przedstawicieli administracji publicznej, Unii Europejskiej oraz reprezentantów polskich i zagranicznych samorządów.
W trakcie kongresu odbędzie się ponad osiemdziesiąt paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz cztery sesje plenarne. . . . czytaj więcej


26 marca 2010 - Udany początek mistrzostw

W Pile, z udziałem zespołów MKS Świdnica, PTPS Piła, KS Pałac Bydgoszcz i KS TOP Bolesławiec rozpoczęły się ćwierćfinały Mistrzostw Polski w Siatkówce Kadetek.
Udanie turniej rozpoczęły oba dolnośląskie zespoły. Po bardzo zaciętym spotkaniu siatkarki MKS Świdnica pokonały KS Pałac Bydgoszcz 3:2 w setach 24:26, 16:25, 28:26, 27:25 i 15:11.
Wynikiem 3:2 zakończył się mecz KS TOP Bolesławiec z PTPS Piła.
Jutro drugi dzień turnieju. Świdniczanki zmierzą się z drużyną gospodarzy PTPS Piła.


26 marca 2010 - Droga Rogoźnica - Kostrza

Zakończył się pierwszy etap przebudowy drogi realizowanej przez powiat świdnicki przy wsparciu finansowym gminy Strzegom na odcinku Kostrza-Rogoźnica". Odbiór prac odbędzie się 30 marca w Rogoźnicy.
- "Z uwagi na spory zakres robót niezbędnych do wykonania postanowiliśmy podzielić to zadanie na dwa etapy. W ramach I etapu przebudowaliśmy 2,4 km drogi za kwotę ponad 2 mln zł." - mówi Roman Etel z zarządu powiatu.
To jednak nie wszystkie koszty, jakie powiat i gmina poniosą na to zadanie. Wartość prac zamknie się kwotą 3.061.529,24 zł. Gmina Strzegom przekazała powiatowi na to zadanie 500 tys. zł. Cały remontowany odcinek obejmie 3,1 km drogi. . . . czytaj więcej


26 marca 2010 - Świdnica z wyróżnieniem, prezydent z laudacją

Trzecie miejsce Świdnicy w kategorii "Odkrycie roku", laudacja dla Wojciecha Murdzka, samorządowca z 20 letnim stażem - to efekty pierwszego dnia XI Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego, które od środy trwa w Kudowie Zdroju.
Świdnica - podobnie jak rok temu - została wyróżniona tym razem w drugiej edycji konkursu "Złote Jedynki".
Jurorzy konkursu dla samorządów z Dolnego Śląska docenili realizowaną przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej innowacyjną w Europie inwestycję - linię do produkcji energii cieplnej w ramach zgazowania słomy. . . . czytaj więcej


26 marca 2010 - Co nowego w Gminie Strzegom

O tym, co ostatnio wydarzyło się w gminie Strzegom oraz jakie stoją przed nią perspektywy rozmawiamy z burmistrzem Strzegomia Lechem Markiewiczem.
Panie Burmistrzu, za nami rok 2009 r. Już wkrótce radni będą głosować za udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu. Jaki był rok 2009 dla gminy Strzegom?
Rok 2009 był dla gminy Strzegom przełomowy i ważny. Jeszcze nigdy w historii gminy Strzegom nie udało się pozyskać tak ogromnych pieniędzy z Unii Europejskiej. Znaczącym sukcesem jest dotacja w kwocie prawie 40 mln na kanalizację siedmiu wsi i rozbudowę oczyszczalni ścieków. . . . czytaj więcej


26 marca 2010 - Komputerowi prymusi z Witoszowa

Trójka gimnazjalistów z Witoszowa Dolnego została laureatem tegorocznej edycji Powiatowego Konkurs Wiedzy Informatycznej "Aleksander 2010".
Organizatorem zmagań informatycznych był Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
"Aleksander 2010" rozpoczął się w styczniu 2010 roku etapem szkolnym do którego przystąpiło około 80 uczniów z Powiatu Świdnickiego. Do finału, który odbył się 19 marca w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy zakwalifikowało się 20 uczniów w tym 4 z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. . . . czytaj więcej


26 marca 2010 - Wiosna w "Jedynce"

Dzień 26 marca był niezwykle ekscytującym dniem w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy. Bowiem klasy 4-6 rywalizowały w konkursie o tytuł Superklasy SP1. Tematem konkursu w tym roku była "Wiosna w Unii Europejskiej". Klasy w twórczy sposób prezentowały wybrane państwo wspólnoty europejskiej: tworzyli piosenkę, prezentowali panią Wiosnę ubraną w motywy wylosowanego kraju, brali udział w quizie europejskim, ale również przygotowywali potrawy typowe dla danego kraju i tworzyli plakaty promujące wylosowane państwo.
Było mnóstwo emocji i wrażeń. Uczniowie z wypiekami na twarzy oddawali się zabawie i rywalizacji a zwycięską palmę otrzymała klasa V c, która wyśmienicie poradziła sobie ze wszystkimi konkurencjami.
Nie lada atrakcją był również występ taneczny klasy 3 b pod opieką - Justyny Staręgi. Nad całością imprezy czuwała - Anna Kaźmierska.


26 marca 2010 - Młodzieżowa Rada stawia na czystość i bezpieczeństwo

Podczas ostatnich obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji członkowie młodzieżowej Rady Gminy Świdnica mogli zapoznać się z formułą obrad komisji, procesem opiniowania projektów uchwał oraz co najważniejsze zadawać pytania i czynnie uczestniczyć w dyskusjach. Kolejnym etapem zdobywania doświadczenia pracy w samorządzie będzie udział młodych radnych w obradach LXII Sesji Rady Gminy jaka zaplanowana jest na 29 marca.
Przedmiotem obrad komisji oświaty było opiniowanie uchwał na sesję m.in. w sprawie ustalenia nazwy przedszkola w Pszennie i nadania prawa posiadania sztandaru oraz sprawozdanie z działalności GLKS, które przedstawił Pan Leszek Noworól.
Przedstawiciele młodzieżowej rady "na żywo" poznali poszczególne etapy tworzenia projektów uchwał. Wysłuchali również sprawozdania dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji nt. wyłonienia w drodze konkursu oferty na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu. . . . czytaj więcej


26 marca 2010 - "Mini piłka siatkowa dwójek"

24 marca, w zawodach "mini piłki siatkowej dwójek" spotkało się pięć drużyn chłopców ze świdnickich szkół podstawowych.
Chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 8 bez straty jednego seta wygrali wszystkie swoje spotkania zajmując pierwsze miejsce w turnieju. A grali w składzie: Szymon Stec, Szymon Brzozowski, Szymon Tragarz, Maciej Kurnicki, Damian Dzimira, Hubert Wrzochal.
Zwycięskim reprezentacjom wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary. Wyłoniono również najlepszych zawodników w swoich zespołach, a zostali nimi: Szymon Gonek - SP 4, Szymon Mikuła - SP 6, Maciej Kurnicki - SP 8, Sebastian Szopa - SP 315.
A tak wygląda końcowa klasyfikacja z punktacją współzawodnictwa: 1. SP - 8, 2. SP - 4, 3. SP - 6, 4. SP - 315, 5. SP 1. Organizatorem imprezy był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


26 marca 2010 - Fałszywe opiekunki

Najczęstszymi przestępstwami dokonywanymi na szkodę osób starszych są kradzieże, dokonywane przez "domokrążców", którzy mają swoje sposoby, kuszą nas atrakcyjnymi towarami, zapewniając jednocześnie o super wygranej, lub przedstawiają się za pracowników elektrowni, gazowni, pomocy społecznej czy też pracowników wodociągów, którzy pod pretekstem sprawdzenia wodomierzy okradają starszych ludzi.
Dwie kobiety przyszły do mieszkania 90 letniej mieszkanki Strzegomia podając się za pracownice opieki społecznej, proponując zmierzenie ciśnienia, poprosiły o pokazanie banknotu 100 złotowego gdy kobieta wyjęła z portfela pieniądze i pozostawiła go na stole, fałszywe opiekunki wykorzystując jej nieuwagę skradły 1200 złotych.
Przed wpuszczeniem do mieszkania takich osób upewnijmy się, czy osoby te są rzeczywiście tymi za które się podają. Żądajmy okazania legitymacji, zadzwońmy do instytucji na którą się powołują, poprośmy sąsiada aby w trakcie wizyty był w naszym mieszkaniu.
Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą oszustwa.


25 marca 2010 - Rozpoczęcie sezonu wkkw już za tydzień

Już za tydzień zostaną rozegrane pierwsze w tym sezonie zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Audi Centrum Wrocław Cup. Zawody odbędą się w czwartek, 1 kwietnia, na Hipodromie w Morawie koło Strzegomia. Początek konkursu o godzinie 10.00.
Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było.
Już po raz drugi w Strzegomiu rozegrany zostanie cykl zawodów jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, składający się z dwóch imprez kwalifikacyjnych i finału, który wyłoni zwycięzcę całej Ligi.


25 marca 2010 - Nowe parkometry w Świdnicy

Już za kilka dni zakończy się ostatni etap wymiany parkometrów w Świdnicy. W ramach akcji prowadzonej od stycznia 2009 r. do końca marca 2010 r. wymienionych oraz zamontowanych w nowych miejscach zostanie w sumie 55 urządzeń. Zadanie to realizuje wyłoniona w przetargu firma Cale Polska.
- Nowe urządzenia zastąpiły parkometry używane od 2000 r. Wymiana była konieczna ze względu na awaryjność starych urządzeń, które służyły kierowcom przez lata. Nakłady ponoszone na zakup nowych części były tak duże, że po analizie wszystkich kosztów postanowiliśmy rozpisać nowy przetarg i wymienić urządzenia na nowe - mówi Maciej Rataj, kierownik Biura Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy.
Dostawa i instalacja 55 sztuk nowych parkometrów, produkcji szwedzkiego potentata na rynku urządzeń i systemów parkingowych, kosztowała 713 tys. zł.
Nowe urządzenia są naszpikowane elektroniką, dzięki temu z biura strefy można nimi sterować oraz niezwłocznie stwierdzić awarię. Parkometry oprócz tradycyjnego zasilania korzystają również z baterii słonecznych. W przyszłości można w nich wykorzystywać płatność np. kartą chipową.


25 marca 2010 - Finalistka "Jedynki" w Warszawie

Uczennica klasy II a Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy, Aleksandra Żelazowska, dostała się do trzeciego etapu VI Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z poprawną polszczyzną na co dzień".
Finał w którym wezmą udział najpiękniej wypowiadający się uczniowie w Polsce odbędzie się 30 kwietnia 2010 roku w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Gratulujemy Oli sukcesów i życzymy jej wygranej w Warszawie.


25 marca 2010 - Patriotyczny Konkurs "Arsenał Pamięci"

24 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się V edycja Powiatowego Konkursu "Arsenał pamięci" poświęconego lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
Książka ta to najsłynniejsza opowieść okresu okupacji, która mówi o braterstwie, poświęceniu, cierpieniu i służbie. Organizatorem konkursu była Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy, a uczestnikami młodzież gimnazjalna z całego Powiatu Świdnickiego.
Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu pan Zygmunt Worsa. Do udziału w konkursie zgłosiło się 16 gimnazjów i 6 reprezentacji harcerskich. W kategorii gimnazjów I miejsce i nagrodę Starosty Powiatu Świdnickiego zdobyło Gimnazjum w Roztoce (gmina Dobromierz) zdobywając 120,5 pkt. Szkoła ta otrzymała również puchar Komendanta Hufca za najwyższy wynik punktowy. . . . czytaj więcej


25 marca 2010 - "Katyń - miejscem kaźni" - konkurs literacki

Burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Centrum Kultury ogłaszają konkurs literacki pt. "Katyń - miejscem kaźni" skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Strzegom.
0. rocznica Zbrodni Katyńskiej jest doskonałą okazją do zapoznania młodych ludzi i przypomnienia tym nieco starszym o losach polskich oficerów i inteligencji polskiej w czasie II wojny Światowej.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i do udziału w konkursie. Regulamin i karta zgłoszenia - >>> zobacz


25 marca 2010 - Więcej na oświatę i dożywianie

396.552 złote - o tyle została zwiększona tegoroczna subwencja oświatowa dla Gminy Świebodzice. Z tej kwoty 106.552 złote zostały przeznaczone na zabezpieczenie wynagrodzeń dla nauczycieli, natomiast 290.000 zł zwiększy wkład własny Gminy Świebodzice w zadanie pod nazwą "Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej".
Jest to międzygminy projekt, realizowany wspólnie z kilkoma samorządami, który pozwoli na modernizację ogrzewania i wymianę stolarki okiennej jednego z budynków Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Miejskiego Domu Kultury.
Więcej będzie w tym roku także na dożywianie dzieci w szkołach. Dotacja celowa na to zadanie także została zwiększona - Świebodzice otrzymały na to 188 tysiecy złotych.


25 marca 2010 - Sebastian Konstanty pojedzie na finał

Dzisiaj w Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera z Marcinowic reprezentował zwycięzca eliminacji szkolnych uczeń klasy II Sebastian Konstanty.
Okazał się on najlepszym uczestnikiem etapu powiatowego zdobywając I miejsce. Jest to największe osiągnięcie reprezentantów Gimnazjum z Marcinowic w dotychczasowych ich startach w tym turnieju.
20 kwietnia w Kowarach Sebastian Konstanty będzie reprezentował powiat świdnicki w finale wojewódzkim. Nauczycielem odpowiedzialnym za przygotowanie reprezentacji Gimnazjum z Marcinowic do konkursów Przeciw Pożarowych jest - Władysław Bielecki.


25 marca 2010 - Ma nie tylko "kryształowe", ale złote serce

Pan Bogusław Biernat, znany świebodzicki prawnik, odebrał podczas środowej sesji Rady Miejskiej Świebodzic podziękowania i gratulacje za zdobycie tytułu "Kryształowego serca radcy prawnego". Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył panu mecenasowi także skromny upominek.
- Pana oddanie i praca na rzecz dzieci zasługują na najwyższe uznanie - podkreślał burmistrz. Prestiżowy tytuł, nadawany przez Krajową Radę Radców Prawnych trafił do pana Bogusława Biernata nie bez przyczyny. Od wielu lat wspiera swoją wiedzą prawniczą Dom Pomocy Społecznej dla dzieci, prowadzony przez siostry szkolne zgromadzenia de Notre Dame w Świebodzicach, Od dwóch lat jest także członkiem stowarzyszenia charytatywnego, które powstało przy placówce. Oddaje podopiecznym domu swój czas - i serce.
Odbierając dyplom mecenas Biernat nie krył wzruszenia.
- Jestem bardzo wdzięczny i za ten tytuł, i za to miłe wyróżnienie, ale najcenniejszym podziękowaniem jest dla mnie widok uśmiechniętych buzi dzieci, które wybiegają mi na spotkanie w DPS - mówił. Dodajmy, że świebodzicki prawnik znalazł się w gronie 10 wyróżnionych tym tytułem prawników z całej Polski.


25 marca 2010 - Turniej Darta w Świdnicy

27 marca odbędzie się w Świdnicy jedna z największych imprez darta na Dolnym Śląsku. Na turnieju klasy Okręgowej zjawi się około stu zawodników.
Trzy pierwsze zawodniczki i trzech pierwszych mężczyzn otrzyma puchary. Kobiety otrzymają również nagrody od właściciela lokalu, w którym rozegrane zostaną zawody.
Turniej odbędzie się w Restauracji "Arkadia" przy ulicy Ksiecia Bolka Świdnickiego 4. Zawody rozpoczną się o godzinie 16.00 a zapisy trwać będą w godzinach 15.15 - 15.45.
Zawodników obowiązuje wpisowe w wysokości 5 złotych plus złotówkę za każdą grę. Wśród uczestników rozlosowane będą pamiątkowe koszulki z imprezy.
Organizatorem turnieju jest Szymon Barć, sekretarz Świdnickiej Ligi Darta należącej do Dolnośląskiej Ligi Darta. W Świdnicy gra już ponad sto osób w 10 lokalach. Każdego dnia organizowany jest jakiś turniej. Mimo, że w Świdnicy gra się dopiero od siedmiu to jedna z druzyn świdnickich - "Legioniści" zdobyła drugie miejsce na Dolnym Śląsku.


25 marca 2010 - Rosną mury przy rzece

Mowa oczywiście o murach oporowych, zabezpieczających rzekę przed wystąpieniem z brzegów i zalaniem drogi a także posesji mieszkańców Świebodzic. W dzielnicy Ciernie trwają właśnie prace przy odbudowie umocnień, podmytych w czerwcu ubiegłego roku, kiedy to Pełcznica, w wyniku obfitych opadów, w niektórych miejscach wylała i doszło do lokalnych podtopień. Prace powadzone są na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Ale nie byłoby ich, gdy nie usilne zabiegi władz gminy.
- Podtopień i zniszczeń na terenie powiatu było w ubiegłym roku sporo - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Jednak bardzo zabiegaliśmy o przeprowadzenie prac także i u nas, bo dotyczą bardzo newralgicznego miejsca. A chodzi o obniżenie kilkaset metrów za kamiennym mostem, w pobliżu posesji 124-125. Tu rzeka wije się ostrymi zakrętami i tu właśnie rozpędzona i wezbrana Pełcznica w czasie zwiększonych stanów wód występuje z brzegów i zalewa okoliczne podwórka.
Prace prowadzi świdnicka firma EKO-WOD. Mury oporowe zostaną odbudowane i wzmocnione na odcinku 150 metrów. Koszt naprawy to prawie 250 tys. zł.


25 marca 2010 - Awans do Finałów Dolnego Śląska

Dzisiaj na pływalni Aquarius w Bielawie zostały rozegrane szkolne zawody w sztafetach pływackich chłopców i dziewcząt 8x25m stylem dowolnym strefy wałbrzyskiej.
Reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 4 zajęły miejsca: pierwsze sztafeta chłopców i drugie miejsce sztafeta dziewcząt. Miejsca pierwsze i drugie są premiowane awansem do finału Dolnego Śląska gdzie reprezentacja SP 4 będzie rywalizować ze zwycięzcami strefy wrocławskiej, legnickiej i jeleniogórskiej.
Oprócz zajętych miejsc duże zadowolenie dają wyniki jakie osiągnęły sztafety. Dziewczęta wystartowały w młodszym składzie niż w ubiegłym roku a mimo to poprawiły swój czas o blisko siedem sekund.
W zawodach udział wzięły reprezentacje szkół z Kudowy Zdroju, Bielawy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Świebodzic, Nowej Rudy. Wszyscy reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 4 to zawodnicy trenujący w UKS SVIDA. Opiekunami uczniów-zawodników w szkole i klubie są: Ewa Gawło, Mirosław Kwak i Robert Skupień.


25 marca 2010 - Konkurs Modelarski Świdnica - Junior 2010

W dniach 20-21 marca odbyła się w Świdnicy XIV edycja Konkursu Modelarskiego Świdnica-Junior 2010. Nagrodą główną tegorocznego konkursu był "Złoty Dukat Miejski".
Do konkursu zgłoszono 160 modeli w 17 klasach i trzech kategoriach wiekowych. W kategorii młodzików zgłosiło się 36 modelarzy, w kategorii juniorów-27 a w kategorii seniorów 14 modelarzy. Wszyscy startujący młodzicy otrzymali dyplom, nagrody rzeczowe od sponsorów oraz Złoty Dukat ufundowany przez sponsora indywidualnego.
Juniorzy i seniorzy za zdobycie I, II, III miejsca w 17 klasach łączonych otrzymali Złoty Dukat, dyplom oraz nagrodę rzeczową od sponsorów. W klasach nierozegranych przyznano 9 wyróżnień. . . . czytaj więcej


25 marca 2010 - 55 Dolnośląski Konkurs Recytatorski

25 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbył się 55 Dolnośląski Konkurs Recytatorski.
Jury postanowiło zakwalifikować do finału wojewódzkiego następujące osoby: w kategorii: poezja śpiewana - Zespół z Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, Daria Krawczyk - MDK Świdnica, Zespół "Canzone - Gimnazjum. Ekologiczne w Bielawie.
W kategorii recytacja - Wiktor Kurant i Piotr Ciołek - Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, Jakub Pucelik - Gimnazjum w Marcinowicach, Radosław Bednarski - Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu, Adriana Granzow i Magda Kuśnierz - Gimnazjum nr 1 w Bielawie, Marta Adamczyk i Hanna Zając - MDK Świdnica, Jakub Szczelbewski - Gimnazjum w Polanicy Zdroju, Nicola Szulc oraz Sandra Łątka - MCK w Polanicy Zdroju.
Eliminacje wojewódzkie o zasiegu dolnośląskim odbędą się 18 - 19 maja w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie.


25 marca 2010 - Konkurs Palm Wielkanocnych

Wczoraj rozstrzygniety został w Świdnicy konkurs "Palma Wielkanocna".
Jury XI Konkursu Palm Wielkanocnych postanowiło nagrodzić i wyróżnić w następujący sposób uczestników konkursu:
Nagrody - I Miejsce - Gimnazjum nr 1 w Świdnicy - nagrody książkowe, Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy - nagrody książkowe, II Miejsce - Przedszkole Miejskie nr 6 w Świdnicy - nagrody książkowe, III Miejsce - Przedszkole Miejskie nr 4 w Świdnicy - nagrody książkowe.
Wyróżnienia - Gimnazjum nr 3 w Świdnicy - klasa 1 b - nagrody książkowe, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Świdnicy - nagrody książkowe, Akademia Przedszkolaka - Przedszkole Społeczne w Świdnicy - nagrody książkowe.
Jury składa podziękowania za udział zespołom uczniów szkół i przedszkoli w niniejszej edycji Konkursu Palm Wielkanocnych i tradycyjnie zaprasza do udziału w Korowodzie Palm, w najbliższą niedzielę. Wyruszamy o godzinie 12.00 z Rynku i idziemy do Katedry na godzinę 12.30. Palmy niosła będzie młodzież z Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg". Nagrody w konkursie ufundował Powiat Świdnicki.


24 marca 2010 - Strzegom Horse Trials - Bilety już w sprzedaży

Ruszyła sprzedaż biletów na Strzegom Horse Trials - Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Strzegom Horse Trials to największa impreza jeździecka w tej części Europy. W terminie 24-27 czerwca 2010 r. Strzegom już po raz ósmy stanie się światową stolicą jeździecką. Podczas tej niebywałej gali rozgrywane zostaną cztery konkursy CIC1*, CIC2*, CCI3* oraz CIC3*-zaliczany do cyklu Pucharu Świata - HSBC FEI World Cup™ Eventing.
Puchar Świata w WKKW jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu sportowym Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI. Jest to najbardziej spektakularna seria zawodów w tym sporcie, nie tylko ze względu na wysoki poziom rywalizacji, ale także na piękne okoliczności przyrody, w których się rozgrywają. . . . czytaj więcej


24 marca 2010 - Nowości w Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym

W Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym pojawiły się nowe urządzenia, które wzbogacą ogromne już zbiory muzealne. Nowy sprzęt stanowi wyrzutnia pocisków rakietowych MPO 5000 produkcji polskiej z 1990 roku. Wyrzutnia posiada 24 prowadnice do niszczenia celów naziemnych.
W muzeum znalazł też swoje godne miejsce wielkokalibrowy zespolony karabin maszynowy PKZM-2, kaliber 14,5 mm. Karabin służył do zwalczania celów powietrznych strzelając z szybkością 1800 pocisków na minutę. Interesującą pozycje w zbiorach stanowi tzw. przelicznik artyleryjski PUAZO. Sprzet służył do sterowania ogniem armat S-60.
Sprzęt do Muzeum Broni i Militariów przekazany został przez Ministerstwo Obrony Narodowej.


24 marca 2010 - Rusza budowa pomnika Jana Pawła II

W grudniu ubiegłego roku w Świdnicy powstało Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II "Pamięć i Wdzięczność". Jego członkowie to w większości mieszkańcy Świdnicy reprezentujący różne stany i zawody.
Łączy ich przywiązanie do osoby i nauczania Papieża Polaka.
Co także ważne - tworzą grupę całkowicie apolityczną, a poszczególni członkowie są dobrze znani mieszkańcom naszego miasta i gminy, gdyż wykonują ważne funkcje zawodowe i społeczne.
Są wśród nich m.in.: ksiądz prałat Jan Bagiński - proboszcz katedry świdnickiej, Zdzisław Deutschmann - inżynier, od lat nadzorujący prace remontowe w katedrze, Jadwiga Generowicz - sekretarz Gminy Świdnica, Joanna Grębowska-Szpak - z-ca dyrektora SP nr 8, Wiesław Rośkowicz - dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Ryszard Sobański - prezes MZEC sp. z o.o., Urszula Pawłowska - właściciel galerii sztuki współczesnej VitroArt, Artur Mastalerz - właściciel kancelarii prawnej "Mastalerz i Prawnicy".
Prezesem zarządu stowarzyszenia jest Artur Moneta, na co dzień dyrektor Sądu Okręgowego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


24 marca 2010 - CAST i AREVA dbają o pracowników

To wyniki ostatniej edycji plebiscytu, prowadzonego przez "Gazetę Świebodzicką", dwutygodnik społeczno-samorządowy mieszkańców Świebodzic.
Już po raz drugi Czytelnicy głosowali na przedsiebiorstwa, zgłoszone do konkursu. Tytuł Pracodawcy Roku 2009 w kategorii duża firma zdobyła AREVA (już po raz drugi laureat plebiscytu), a w kategorii małe, średnie przedsiebiorstwo -; firma CAST.
AREVA to jeden z większych pracodawców w mieście, zatrudnia ponad 200 osób, zajmuje się głównie produkcją przekaźników i podzespołów dla przemysłu energetycznego. Natomiast CAST to producent i dystrybutor opakowań, dostarczający je np. dla takich znanych odbiorców, jak Jelfa, Odra czy Cadbury.
Dyplomy dla najlepszych pracodawców w mieście wręczył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, pod którego honorowym patronatem prowadzony był plebiscyt.


24 marca 2010 - Marcinowickie gimnazjalistki z tarczą

Dziś, drużyna gimnazjum z Marcinowic uczestniczyła w powiatowym konkursie "Arsenał pamięci", poświęconemu lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
W tym roku odbyła się już piąta edycja tej patriotycznej imprezy organizowanej przez Komendę Hufca ZHP w Świdnicy. Konkurs odbył się w Miejskiej Bibioltece Publicznej w sali "Cystersów" w Świdnicy.
Dziewczęta: A. Białas, K. Dżugaj i D. Gaik miały niełatwy orzech do zgryzienia. Dzielnie walczyły, dosłownie i w przenośni, z …. 23 drużynami powiatu świdnickiego o 2 miejsce. Ale same zmagania konkursowe to nie wszystko, najważniejsza była dobra zabawa i … ukazanie, że są pewne wartości, dla których można było poświęcić życie, co było udziałem bohaterów "Kamieni na szaniec".
Tak można uczyć patriotyzmu współczesną młodzież - interesująco, bez zbędnego zadęcia i patosu. Tego dokonali harcerze Hufca Świdnica, którzy zadbali o wysoki poziom zadań, dobrą atmosferę i uroczystą oprawę konkursu.


24 marca 2010 - Wiosna przywitana zdrowo i wesoło

Był bieg przeciw cukrzycy, pokazy ratownictwa medycznego, taneczne występy a na koniec profesjonalna ewakuacja hali sportowej i obezwładnianie napastnika w wykonaniu policyjnych antyterrorystów. Tak w piątek, 19 marca, uczniowie świebodzickich szkół pożegnali zimę i przywitali wiosnę podczas happeningu "Razem po zdrowie".
Impreza była podsumowaniem kończącego się Tygodnia Promocji Zdrowego Stylu Życia i Zachowań Bezpiecznych, prowadzonego w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Świebodzicach. Składał się na niego cykl imprez sportowo-rekreacyjnych, konkursów, projekcji filmów. Obszerna relacja z poszczególnych wydarzeń w dziale kulturalno-oświatowym.
Finał całej akcji zgromadził w hali sportowo-widowiskowej młodzież ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych w mieście. Była to więc dobra okazja, aby podziękować młodzieży za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu w mieście tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A dziękowała oczywiście Zofia Marek, szefowa sztabu, dobry duch WOŚP-u w naszym mieście oraz Bogusław Gil.
Po części oficjalnej zobaczyliśmy jeszcze pokazy taneczne w wykonaniu młodzieży a potem nastąpił gwóźdź programu: ewakuacja hali, na której ktoś rzekomo podłożył bombę. Było też spektakularne obezwładnienie napastnika. Na końcu happeningu młodzież podpaliła przyniesione marzanny, ale zamiast topić je w rzece -;podstawiła pod sikawki strażaków, którzy szybko i sprawnie je ugasili.


24 marca 2010 - Sekcja EMiR ZNP Gminy Świdnica zmieniła swoje władze

19 marca podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP Gminy Świdnica dokonała podsumowania czteroletniej kadencji oraz wyboru nowych władz.
W zebraniu uczestniczyło 33 członków sekcji oraz zaproszeni goście: zastępca wójta gminy Świdnica i władze związkowe. Celem zebrania było podsumowanie pracy w okresie mijającej kadencji ustępującego zarządu. To był dobry okres w działalności Sekcji. Przede wszystkim wzrosła znacznie liczba członków, która obecnie wynosi 50 osób. Uporządkowano ich ewidencję, poszerzono działalność kulturalno-turystyczną w zakresie której utworzony został zespół "WAJJJM" kabaretowo-wokalny.
Priorytetem działań była pomoc socjalno-bytowa dla członków emerytów oraz innych emerytowanych nauczycieli -; mówił w swoim sprawozdaniu Przewodniczący Sekcji Antoni Duda. . . . czytaj więcej


24 marca 2010 - Walczymy z cukrzycą

Niezwykłą akcję rozpoczęła w świebodzickich szkołach doktor Halina Liguzińska-Biernat, pediatra. Wraz z pielęgniarką, panią Agnieszką Mroziuk, prowadzi badania profilaktyczne wśród uczniów klas III pod kątem wczesnego wykrycia cukrzycy. Obie panie przebadały w ten sposób już niemal wszystkich świebodzickich trzecioklasistów. Od września badaniami obejmą uczniów klas szóstych.
- Najpierw profilaktyka, potem leczenie, tego mnie uczono na studiach - śmieje się pani doktor, która leczy najmłodszych świebodziczan już od ponad 50 lat (w zeszłym roku otrzymała zresztą tytuł Honorowego Pioniera Świebodzic, nadany przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza). - Trzeba edukować dzieci od jak najwcześniejszych lat, żeby wyrobić w nich nawyk dbania o swoje zdrowie, dobrego odżywiania, regularnego badania się.
Dzieci chętnie słuchają pani doktor, bo nie zanudza trudnymi terminami medycznymi, tylko w prosty sposób uczy maluchy, gdzie np. mają trzustkę i co oznacza słowo profilaktyka. Bezbolesnym pobraniem krwi z paluszków zajmuje się pani Agnieszka Mroziuk.
W maju obie panie rozpoczną edukację zdrowotną najmłodszych czyli przedszkolaków.


24 marca 2010 - Piłka siatkowa dziewcząt - dwójki

23 marca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy odbył się turniej "mini piłki siatkowej dziewcząt dwójek". Do zawodów w ramach współzawodnictwa międzyszkolnego stanęły cztery reprezentacje.
Dziewczęta z klas czwartych, czyli najmłodsze w rozgrywkach mini siatkówki grały do dwóch wygranych setów. O wyrównanej rywalizacji świadczył fakt, iż dziewczęta z SP 315 wygrały wszystkie swoje mecze ale dopiero w tie-breaku.
Grały w składzie: Nikola Jankowska, Angelika Piekarz, Patrycja Rusiecka, Sabina Staśkiewicz, Martyna Majchrzak. Tradycyjnie na turnieju pamiątkowymi dyplomami uhonorowano najlepsze zawodniczki w swoich zespołach, zostały nimi: Paulina Jewiarz - SP 1, Paulina Miśków - SP 4, Alicja Bereta - SP 8, Nikola Jankowska - SP 315. Puchary i dyplomy przypadły najlepszym drużynom.
A oto klasyfikacja końcowa: 1. SP 315, 2. SP 4, 3. SP 1, 4. SP 8. Organizatorem imprezy był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


24 marca 2010 - Bajka matematyczna

W Szkole Podstawowej w Rogoźnicy odbył się konkurs dla czwartoklasistów na napisanie najciekawszej bajki matematycznej, zorganizowany przez Agnieszkę Guszpit.
Konkurs ten został poprzedzony zajęciami otwartymi dla nauczycieli stażystów i rodziców czwartoklasistów "Czy znamy bajki matematyczne?". Pani Agnieszka zaproponowała swoim uczniom naukę matematyki poprzez rozwiązywanie zagadek, łamigłówek, ciekawostek matematycznych wplecionych w bajki matematyczne.
I takie oto bajki stworzyły dzieci: Wiktoria Śliwa -; "Przygody Tomcia Palucha", Joanna Loranty -; "Kubuś Puchatek", Szymon Sosiński -; "Bajka o wędkarzach", Rafał Mazgajewski -; " 3 życzenia", Grzegorz Rakowski -; "Bajka o dwóch rybakach". . . . czytaj więcej


23 marca 2010 - Wyjechał jak codzień do pracy . . .

Najprawdopodobniej w wyniku choroby układu krążenia zmarł dzisiaj 68 - letni kierowca ciężarówki TIR z rejonu Zgierza w województwie łódzkim, który przyjechał po odbiór towaru do świdnickiej firmy "Comfort".
Podjęta natychmiast reanimacja mężczyzny przez świdnickie służby medyczne nie przyniosła oczekiwanego efektu.
Mimo usilnych starań sanitariuszy kierowca nie odzyskawszy przytomności zmarł.
W tej chwili prowadzone są czynnosci wyjaśniajace dokładne przyczyny tak nagłego zgonu. Współczujemy rodzinie zmarłego w takich niespodziewanych okolicznościach.


23 marca 2010 - RIO nie zdążyło

W związku z informacjami, jakie w dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu w Świdnicy otrzymał z Regionalnej Izby Obrachunkowej, jednostka ta nie zdążyła z przygotowaniem opinii o sprawozdaniu z realizacji budżetu za 2009 rok, złożonego 9 marca br. w siedzibie oddziału tej jednostki w Wałbrzychu.
W uzasadnieniu podano, iż powodem nieprzygotowania tej opinii są braki kadrowe w RIO.
Dla powiatu skutkuje to koniecznością przesunięcia głosowania nad udzieleniem absolutorium zarządowi na kolejną sesję. Zgodnie z przepisami prawa uzyskanie opinii RIO o sprawozdaniu jest niezbędne do przystąpienia przez Radę Powiatu do podjęcia uchwały w tej sprawie.


23 marca 2010 - Młodzież zapobiega pożarom

Po takim hasłem 16 marca w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzegomiu odbyły się eliminacje gminne XXXIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Wzorem lat ubiegłych organizatorem tegorocznej edycji turnieju w naszej gminie był Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Strzegomiu i Urząd Miejski w Strzegomiu.
Do eliminacji gminnych przystąpiła młodzież ze szkół podstawowych nr 2, 3 i 4 w Strzegomiu, Olszan, Stanowic i Rogoźnicy, gimnazjów w Goczałkowie i Jaroszowie.
Zakres tematyczny turnieju jest bardzo rozległy. Młodzież musiała zapoznać się z wiedzą z zakresu: historii, tradycji OSP i Związku OSP RP, organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, rodzaju sprzętu ratowniczo - gaśniczego, zasad ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. . . . czytaj więcej


23 marca 2010 - Zaproszenie na "Kiermasz Wielkanocny"

Burmistrz Miasta Świebodzice zaprasza wszystkich mieszkańców na Wielkanocny Kiermasz, który odbędzie się na placu przed Ratuszem 31 marca w godzinach od 10:00 do 14:00.
Na świątecznym kiermaszu kupić będzie można piękne ozdoby i stroiki wielkanocne wykonane przez dzieci i młodzież ze świebodzickich placówek oświatowych.
Swoje odwiedziny w tym dniu zapowiedział już wesoły Wielkanocny Zajączek.
Podczas kiermaszu rozstrzygnięty zostanie IV Gminny Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych.


23 marca 2010 - Projekt edukacyjny "Jajko"

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego "Jajko". Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali ciekawe i interesujące metody i formy dzięki którym poznali jajko od jego zarania.
Klasy 0-3 zaprezentowały między innymi przestrzenne prace plastyczne, kartki świąteczne, własnoręcznie malowane gipsowe pisanki, okolicznościową gazetkę "Jajko", książkę kucharską "Jajkowe frykasy z naszej klasy", tangramy. W trakcie przygotowań projektu nie zabrakło również konkursów recytatorskich i plastycznych.
Podczas prezentacji pojawiły się ciekawe eksperymenty z jajkiem w roli głównej, a także pisanka, która nadawała się do ksiegi Guinness’a. . . . czytaj więcej


23 marca 2010 - Warsztaty liderów wiejskich

Odnowa wsi, jako metoda rozwoju obszarów wiejskich jest obecna w Polsce od 1997 r., zapoczątkowana w województwie opolskim, jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizującym społeczność lokalną i jednocześnie pierwszym, który na sołeckim poziomie zastosował metodę długoterminowego planowania strategicznego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w roku 2009 zainaugurował wdrażanie programu Odnowy Wsi w regionie.
Odnowa ma na celu aktywizację społeczności lokalnych do pracy na rzecz rozwoju swoich miejscowości oraz przy wsparciu gminy i regionu do poprawy jakości życia na wsi.
Jednym z głównych założeń Odnowy Wsi - jako metody rozwoju - jest położenie nacisku na umiejętność planowania strategicznego i oparcie na tej zasadzie rozwoju miejscowości.
Zgodnie z tym założeniem oraz opracowanymi przez Urząd Marszałkowski zasadami uczestnictwa, każde zgłoszone do Odnowy sołectwo musi przejść cykl warsztatów dot. opracowania sołeckich strategii rozwoju. Zajęcia te są prowadzone przez Moderatorów przeszkolonych przez Urząd Marszałkowski oraz posiadających Certyfikat Wicemarszałka Województwa. . . . czytaj więcej


23 marca 2010 - Kolejny sukces wokalistek grupy "In Live"

Kolejny sukces zanotowała na swoim koncie grupa wokalna "In Live" działająca przy Strzegomskim Centrum Kultury i prowadzona przez Marka Rydwańskiego.
17 marca w Młodzieżowym Domu Kultury Legnica odbył się 1 etap konkursu ogólnopolskiego "Wygraj Sukces". W konkursie tym wzięło udział 50-ciu młodych artystów a wśród nich 8 wokalistek Strzegomskiego Centrum Kultury.
Miło nam poinformować że do drugiego etapu który odbędzie się w maju, zakwalifikowały się dwie młode wokalistki ze Strzegomia a są nimi - Kasia Madej oraz Monika Kołdacha.


23 marca 2010 - Wielkanocna Zbiórka Żywności

Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, bardzo dziękuje Właścicielom Sklepów: Chata Polska, Biedronka, Intermarche w Świebodzicach, za pomoc w organizacji zbiórki, a Klientom Sklepów za serce i wielkie poczucie ludzkiej solidarności.
Podczas zbiórki w poszczególnych sklepach zebrano: Chata Polska 85 kg, Intermarche 90,5 kg, Biedronka 94,00 kg
Stowarzyszenie z zebranej żywności przygotowało 30 paczek świątecznych dla osób potrzebujących.
Wszystkim Darczyńcom Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka, mokrego dyngusa oraz odpoczynku w rodzinnym gronie.
życzą : Członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.


23 marca 2010 - Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie

Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie są jedna z największych wystaw budowlanych w Europie Środkowej. Jest to grupa wystawiennicza, na którą składają się 4 projekty: IBF - Międzynarodowe Targi Budowlane, SHK - Międzynarodowe Targi Technologii Sanitarnej, Ogrzewania, Klimatyzacji i Automatyzacji Budownictwa, MOBITEX - Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz oraz Wystawa Domów EDEN 3000.
Na Targach, które odbędą się w dniach 14-15 kwietnia prezentowana będzie szeroka oferta branży budowlanej, obejmująca zarówno narzędzia, materiały, maszyny czy technologie budowlane, jak i usługi. Najsilniej reprezentowane na targach branże to maszyny i stolarka budowlana.
Wśród ponad tysiąca wystawców można znaleźć znane światowe firmy i marki. Do grona stałych uczestników targów należą m.in. takie firmy jak: Rockwoll, Velux, Skanska, Deceuninck, Metrostav, Tchas, a z polskich np. Fakro i Porta. . . . czytaj więcej


23 marca 2010 - Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na grupowy wyjazd na Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC - Branżowe Targi Warsztaty - Części - Serwis oraz AMICOM Branżowe Targi Audio - Multimedia - Nawigacja do Lipska w Niemczech.
Jeden bilet - trzy imprezy. Co warte pokreślenia odwiedzenie trzech imprez możliwe jest z jednym biletem bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
To jedyne w swoim rodzaju połączenie salonu samochodowego oraz targów branżowych jest jedyne w swoim rodzaju na skalę europejską i umożliwia publiczności pełen przegląd oferty począwszy od najnowszych modeli samochodów osobowych oraz transporterów na produktach i usługach w zakresie wyposażenia warsztatu oraz na multimediach skończywszy. AMI PLUS - Oglądaj, podziwiaj, testuj. . . . czytaj więcej


23 marca 2010 - XII Jarmark Wielkanocny

Burmistrz Strzegomia i Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do udziału w XII Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się 28 marca w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury.
W pierwszej części Jarmarku zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy Św. która odbędzie się o godzinie 11.30 w Bazylice Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Tam również nastąpi uroczyste poświęcenie palm wielkanocnych.
Po zakończeniu Mszy Św. uroczysty korowód przejdzie ulicami Miasta do sali widowiskowej SCK. Tam w godzinie 13.00 - 16.00 odbędą się prezentacje artystyczne dzieci, młodzieży i dorosłych. W Galerii "eS" SCK odbędzie się kiermasz i wystawa stroików, palm, i ozdób świątecznych oraz degustacja wypieków świątecznych.
Tegoroczna edycja Jarmarku uwieńczona zostanie rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Burmistrz Strzegomia wręczy zwycięzcom konkursu nagrody finansowe i rzeczowe. Chcielibyśmy, aby tegoroczna edycja Jarmarku Wielkanocnego przebiegła w świątecznej i rodzinnej atmosferze, dlatego jeszcze raz serdecznie zapraszamy.


23 marca 2010 - Pomagamy wypełnić PIT-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego z możliwością odpisania przysługujących ulg podatkowych.
Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście z pitami z 2009 roku do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo, tel. 748520179.
W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić PIT-a ?. Jak to zrobić ?
ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego), obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł), wpisać nazwę i nr KRS OPP
Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska, KRS - 0000264246, Hufiec Świdnica
Wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.
Zbiórka tych środków pomoże drużynom hufca urozmaicić zajęcia programowe, uzupełnić umundurowanie, dofinansować koszty letniego wypoczynku oraz przeprowadzić szkolenia.


22 marca 2010 - Teraz sami potrzebują

Na co dzień pomagają potrzebującym, teraz sami potrzebują wsparcia. Mowa o Polskim Komitecie Pomocy Społecznej Zarządzie Miejsko-Gminny, który działa w Świdnicy.
- Niedawno zostaliśmy okradzeni ze sprzętu, który służył nam do pracy. Zginęły dwa komputery i kserokopiarka. Jakby tego było mało, to teraz zepsuła się kuchenka gazowa, na której przygotowujemy potrawy dla potrzebujących, bądź też na spotkania w ramach Klubu Seniora.
Sami nie możemy pozwolić sobie na zakup nowego urządzenia, dlatego apelujemy do ludzi dobrej woli. Jeśli ktoś z Państwa może podarować nam używaną kuchenkę gazową, która jest sprawna, to z pewnością rozwiąże część naszych kłopotów - mówi Tadeusz Smarzyński, wiceprezes PKPS. . . . czytaj więcej


22 marca 2010 - Mistrzostwa zakończone

Do historii przeszły już 81. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie rozegrane w Strzegomiu. Ostatniego dni czempionatu wyłoniono nowych mistrzów kraju w jedenastu kategoriach wagowych.
Rekordowa ilość zawodników spowodowała, że potrzebnych było aż 167 walk, aby mistrzostwa uznać za oficjalnie zakończone.
Od 21 marca 2010 roku mamy w Polsce jedenastu nowych mistrzów. Co szczególnie ucieszyło miejscowych kibiców, zawodnicy SSS Bokser Strzegom zgarnęli trzy złote medale.
Klub ze Strzegomia wprowadził do finałów aż pięciu zawodników. Już sam ten fakt był ogromnym sukcesem. Zarówno sami finaliści, jak i bardzo licznie zgromadzeni kibice zacierali ręce na szykujące się pasjonujące starcia. Zdjęcia - >>> zobacz. . . . czytaj więcej


22 marca 2010 - Turniej Darta w Świdnicy

27 marca odbędzie się w Świdnicy jedna z największych imprez darta na Dolnym Śląsku. Na turnieju klasy Okręgowej zjawi się około stu zawodników.
Trzy pierwsze zawodniczki i trzech pierwszych mężczyzn otrzyma puchary. Kobiety otrzymają również nagrody od właściciela lokalu, w którym rozegrane zostaną zawody.
Turniej odbędzie się w Restauracji "Arkadia" przy ulicy Ksiecia Bolka Świdnickiego 4. Zawody rozpoczną się o godzinie 16.00 a zapisy trwać będą w godzinach 15.15 - 15.45.
Zawodników obowiązuje wpisowe w wysokości 5 złotych plus złotówkę za każdą grę. Wśród uczestników rozlosowane będą pamiątkowe koszulki z imprezy.
Organizatorem turnieju jest Szymon Barć, sekretarz Świdnickiej Ligi Darta należącej do Dolnośląskiej Ligi Darta. W Świdnicy gra już ponad sto osób w 10 lokalach. Każdego dnia organizowany jest jakiś turniej. Mimo, że w Świdnicy gra się dopiero od siedmiu to jedna z druzyn świdnickich - "Legioniści" zdobyła drugie miejsce na Dolnym Śląsku.


22 marca 2010 - Ikony Wandy Hüpner

W Bibliotece Publicznej w Żarowie trwa kolejna wystawa prac utalentowanej żarowianki - Wandy Hüpner. Są to misternie wykonane ikony o tematyce wielkanocnej (Męka Pańska oraz wizerunki Jezusa Chrystusa). Wcześniej były to ikony związane z Bożym Narodzeniem (wizerunki Matki Boskiej oraz Świętej Rodziny).
Artystka o swoich pracach mówi: Tworzenie ikon jest procesem wieloetapowym. Drewno poprzez swoją strukturę, wręcz podkreśla wizerunek, z którym tworzy całość.
Pociąga mnie ta tajemniczość starych ikon. Stąd pomysł na wystawę "Sacrum" w Świdnicy w 2008 roku. Wystawa ta wzbudziła żywe zainteresowanie zarówno osób świeckich jak i duchownych.
Obecnie można przyjść do Biblioteki i obejrzeć te niezwykle interesujące prace.


22 marca 2010 - Radosne place zabaw

Już niebawem przy trzech szkołach podstawowych w naszej gminie powstaną place zabaw dla najmłodszych uczniów. Prace zostaną wykonane w ramach programu "Radosna Szkoła".
W ramach rozstrzygniętego właśnie naboru na utworzenie przyszkolnych placów zabaw do trzech szkół trafi dotacja blisko 60 tysięcy złotych. Druga część środków, w takiej samej wysokości pochodzić będzie bezpośrednio z budżetu gminy.
Pozwoli to na montaż urządzeń, które z pewnością umilą najmłodszym mieszkańcom początkowy etap ich edukacji.


22 marca 2010 - Mediator Cup zakończony

20 marca w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyło się uroczyste zakończenie rozgrywek ligi halowej Mediator Cup 2009/10. Przed wręczeniem nagród rozegrany został mecz gwiazd, w którym spotkały się drużyny złożone z najlepszych zawodników I oraz II ligi. Po zaciętym spotkaniu zwyciężyła drużyna I ligi, która pokonała II ligę 7-4. Bramki dla I ligi zdobyli: Mateusz Ryczan, Łukasz Jadach po 2, Sławomir Okarma, Michał Krzysztofik, Krzysztof Hanc po1, dla II ligi: Piotr Rachajski 2, Adam Sołtysiak, Michał Czernicki po 1. . . . czytaj więcej


22 marca 2010 - Mieszkańcy tworzą album

Od 7 marca w galerii "dziennika" powstaje album fotograficzny ukazujący piękno ziemi świdnickiej. Chcemy aby jego twórcami byli sami mieszkańcy miast, miasteczek i wsi naszego powiatu. Bo nikt inny nie zna tak dobrze uroczych zakątków, w których żyją.
Być może w przyszłości znajdzie się ktoś kto taki album wyda drukiem lub przynajmniej z wielu zdjęć zechce skorzystać. Dlatego wszystkich fotografujących prosimy aby nadsyłali zdjęcia w dużych rozdzielczościach, takich by nadawały się do ewentualnego druku. Prosimy też o krótki opis miejsc, które zostały uwiecznione oraz dokładne dane by w razie potrzeby można się było skontaktować z ich autorami.
Zdjęcia prosimy wysyłać na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl
W albumie są już zdjęcia z Bagieńca, Dobromierza, Kalna, Kraskowa, Krzyżowej, Lubachowa i jeziora, Morawy, Pszenna, Rogoźncy oraz zdjecia ze Świdnicy - >>> zobacz.


21 marca 2010 - Awansowały do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski

W zakończonym dzisiaj turnieju 1/8 Finału Mistrzostw Polski Młodziczek w sezonie 2009/2010 awans do ćwierćfinałów uzyskały zespoły - MKS Świdnica z kompletem zwycięstw i VC Victoria MOSiR Cieszyn, która wygrała dwa spotkania.
Wyniki dzisiejszych spotkań: MKS Świdnica - MKS Zawisza Sulechów - 2:0 25:18 25:19, VC Victoria MOSiR Cieszyn - UKS Jedynka Kluczbork 2:0 25:17 25:20.
Najwszechstronniejszą zawodniczką turnieju została - Kornela Krakowiak z MKS Świdnica, najlepszą zawodniczka MKS Świdnica - Marta Gezella.
Świdniczanki uzyskały awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane w dniach 10-11 kwietnia w Goleniowie.


21 marca 2010 - Zawody pływaków

18 marca we Wrocławiu na basenie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu zostały rozegrane XV Zawody Wiosenne w pływaniu. UKS SVIDA reprezentowało czterech zawodników: Kacper Karpiński, Szymon Strugała, Radosław Kasprzak oraz Michał Orłowski. Zawodnicy UKS SVIDA zdobyli 3 medale: złoty i brązowy Kacper Karpiński a Szymon Strugała srebrny medal.
19 marca na basenie Szkoły Podstawowej nr 4 została rozegrana pierwsza edycja VI Świdnickiej Ligi Pływackiej 2010. W zawodach udział wzięło 75 uczniów z 5 Szkół Podstawowych w Świdnicy (SP 315, SP 105, SP 8, SP 6, SP 4, SP 1).
Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatora zawodów UKS SVIDA słodki upominek a za miejsca I-III pamiątkowy puchar oraz za miejsca IV-VI pamiątkowy medal.


21 marca 2010 - Jak mamy żyć ?

Jak bardzo potrafi być uciążliwe sąsiedztwo niesfornie zachowujących się lokatorów wiedzą o tym dobrze mieszkańcy ulicy Młynarskiej w Świebodzicach.
W jednym z budynków komunalnych bardzo blisko centrum miasta sąsiadami ich są Romowie.
Jak tu żyć ? pytają ci, którzy mają już dosyć uciążliwego towarzystwa.
Otóż "niektórzy" w tym domu swoje fizjologiczne potrzeby załatwiają w sposób, na który opisanie brak słów. Załatwiają się w mieszkaniach do reklamówek i cały ten "dobytek" wrzucają do kubłów na podwórku lub obok nich.
Nie mamy już siły. Czym zasłużyliśmy sobie na takie życie ? Czy ktoś nam może pomóc ? - pytają. Czy tylko dlatego mamy pozostać bez pomocy, bo mówienie o złych zachowaniach "mniejszości" jest teraz niemile widziane ?.


21 marca 2010 - III Świdnickie Integracje Kabaretowe

10 kwietnia o godzinie 20.30 w Sali I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przy ulicy Pionierów odbędą się III Świdnickie Integracje Kabaretowe.
Wystąpi znany w kraju Kabaret Moralnego Niepokoju i Kabaret Poszukiwani ze Świdnicy.
Bilety w cenie 45 złotych a w dniu koncertu 50 złotych można kupić w I Liceum Ogólnokształcącym (ksiegowość) ul. Pionierów 30, Zakładzie Fotograficznym przy ulicy Różanej 7, w Informacji Turystycznej w Rynku oraz w Zakładzie Fotograficznym przy ulicy Zamenhofa 46.


20 marca 2010 - Przed nami już tylko finały

Zakończyła się faza półfinałowa 81. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie w Strzegomiu. Ku ogromnej radości miejscowych kibiców największym zwycięzcą tej fazy okazał się być SSS Bokser Strzegom, z którego to aż pięciu zawodników wystąpi w niedzielnych finałach.
Rafał Kaczor (51 kg), Mariusz Burzyński (54 kg), Sebastian Jaszowski (69 kg), Piotr Ruciński (75 kg) oraz Krzysztof Sadłoń (81 kg) nie pozostawili złudzeń swym rywalom. Tym sposobem w aż pięciu niedzielnych finałach wystąpi zawodnik ze Strzegomia. Transmisja on-line - >>> zobacz, >>> zobacz też zdjecia. . . . czytaj więcej


20 marca 2010 - Świdniczanki z kompletem zwycięstw

Dzisiaj rozpoczął się w Świdnicy turniej siatkarski - 1/8 Finału Mistrzostw Polski Młodziczek w sezonie 2009/2010.
W turnieju występują zespoły: MKS Świdnica, MLKS Zawisza Sulechów, UKS Jedynka Kluczbork oraz VC Victoria - MOSiR Cieszyn.
Udanie turniej rozpoczęły świdniczanki wygrywajac oba spotkania. MKS Świdnica - UKS Jedynka Kluczbork 2:0 25:11 25:18, MKS Świdnica - VC Victoria - MOSiR Cieszyn 2:1 25:14 16:25 15:13.
Pozostałe wyniki spotkań: UKS Jedynka Kluczbork - MKS Zawisza Sulechów 1:2 18:25 25:18 10:15, VC Victoria - MOSiR Cieszyn - MKS Zawisza Sulechów 2: 0 25:17 25:18.
W turnieju prowadzą młodziczki MKS Świdnica z kompletem zwycięstw. Kolejne miejsca zajmują: VC Victoria - MOSiR Cieszyn, MKS Zawisza Sulechów, UKS Jedynka Kluczbork.
Jutro kolejny dzien turnieju. Pierwszy mecz rozpocznie się o godzinie 10.00, spotkaja sie: VC Victoria MOSiR Cieszyn - UKS Jedynka Kluczbork.
Po zakończeniu tego spotkania na parkiet wejdą młodziczki MKS Świdnica i MLKS Zawisza Sulechów.


20 marca 2010 - ŚKPR Świdnica siódmy w Polsce

To jeden z największych sukcesów świdnickiej piłki ręcznej. Juniorzy świdnickiego klubu zdobyli w Puławach siódme miejsce w kraju. Dodajmy, że pechowo dopiero siódme miejsce, bo świdniczanie byli o krok od strefy medalowej.
W piątek odbyły się spotkania o miejsca 1-4 i 5-8. ŚKPR uległ Włókniarzowi Konstantynów 37:38.
W innych meczach: o miejsca 1-4 Wisła Płock pokonała Azoty Puławy 41:27, a Vive Kielce pokonało MKS Poznań 30:27, o miejsca 5-8 ChKS Łódź pokonał Szczypiorniak Olsztyn 32:26.
Dzisiaj odbywają się spotkania o miejsca. Za nami mecz o 7 miejsce, w którym ŚKPR pokonał Szczypiorniaka 40:38. O 5 lokatę ChKS zagra z Włókniarzem, o trzecią Azoty z MKS-em Poznań, a w wielkim finale spatka się Wisła Płock z Vive Kielce.


20 marca 2010 - Medaliści wyłonieni. 5 zawodników gospodarzy w półfinałach

W piątek na 81. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów w Boksie w Strzegomiu odbyły się dwie serie ćwierćfinałowe. Ich zwycięzcy mają zapewniony co najmniej brązowy medal.
Z sześciu zawodników gospodarzy, którzy wystąpili na tym etapie rozgrywek, pięciu zakwalifikowało się do półfinałów. Są to Rafał Kaczor (51kg), Mariusz Burzyński (54 kg), Sebastian Jaszowski (69 kg), Piotr Ruciński (75 kg) oraz Krzysztof Sadłoń (81 kg). Jedynie Dariusz Matejek (waga 91 kg) nie przeszedł ¼ finałów.
I seria półfinałowa rozpocznie się o godzinie 11.00, druga zaś o godzinie 17.00. O 16.30 z tanecznym pokazem wystąpi Rosyjska Rewia Taneczna Imperium. Transmisja on-line - >>> zobacz, >>> zobacz też zdjecia.


20 marca 2010 - Śnieg zniknął, śmieci zostały

Szybkimi krokami idzie wiosna. Słońce na niebie. Jest miło ale . . . ale to co odsłoniły topniejące śniegi budzi niesmak.
- Przesyłam kilka zdjęć z parkingów na trasie Świebodzice-Świdnica koło Mokrzeszowa. Niestety zapomniałem zabrać ze sobą aparat foto i robiłem je komórką, dlatego jakość może nie jest najlepsza. - pisze Pan Andrzej. - Tak wygląda parking po weekendzie, w ostatni wtorek to i nawet było znośnie, ale generalnie mieszkańcy Komorowa i Mokrzeszowa zrobili sobie wysypisko śmieci, (taniej jest wywieźć i zostawić przy drodze niż płacić za wywóz śmieci). - dodaje.
Z kolei na forum naszego serwisu, oburzona bałaganem pisze czytelniczka "ebe" - >>> zobacz. W sprawie nieczystości na ulicy Śląskiej w Świdnicy tam gdzie miasto wywoziło śnieg mieliśmy telefony zniesmaczonych tym widokiem świdniczan. Śnieg stopniał, niestety śmieci nie maja takich umiejętności i będą leżeć tak długo jak długo nie zostaną usunięte.


19 marca 2010 - Eliminacje zakończone

Zakończył się etap eliminacji 81. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie rozgrywanych w Strzegomiu.
Przez ostatnie dwa dni na strzegomskim ringu odbyły się 4 rundy eliminacyjne - w sumie 95 walk. Najwięcej pojedynków - aż 16 rozegrano w wadze do 75 kg, bowiem zgłosiło się do niej 32 zawodników. W dwóch najlżejszych wagach - do 48 kg oraz do 51 kg pięściarze jeszcze w ogóle nie wyszli na ring.
Od dzisiaj rozpoczyna się faza ćwierćfinałów - seria południowa od godziny 11.00 i seria wieczorna od godziny 17.00. W sumie zaplanowano 40 walk, a ich zwycięzcy będą mieli już zagwarantowany przynajmniej brązowy medal mistrzostw Polski.
W ćwierćfinałach wystąpi 6 zawodników "SSS Bokser" Strzegom: Rafał Kaczor (51 kg), Mariusz Burzyński (54 kg), Sebastian Jaszowski (69 kg), Piotr Ruciński (75 kg), Krzysztof Sadłoń (81 kg) oraz Dariusz Matejek (91 kg). Transmisja on-line - >>> zobacz, >>> zobacz też zdjecia.


19 marca 2010 - Zagłębie kamienia - drogi

Powiat wspólnie z gminą Strzegom próbują porozumieć się z kopalniami kruszyw transportującymi urobek przez centrum wsi Goczałków. Jest to zmorą mieszkających tam ludzi, którzy zapowiedzieli protesty na drogach.
Kolejne pełne emocji spotkanie w tej sprawie, po długiej i wyczerpującej debacie, skończyło się wypracowaniem kilku istotnych wniosków.
Po pierwsze firmy zadeklarowały chęć współpracy i zrobią wszystko, aby odciążyć mieszkające przy głównej drodze tranzytowej rodziny, jednak wyraźnie protestują przeciw zamykaniu im jedynej możliwości wywozu kamienia.
-"Stawianie na tym odcinku znaku zakazu wjazdu samochodom ciężarowym powyżej 15 ton nie rozwiąże problemu. Problem jest złożony, dotyczy nie tylko jednej miejscowości i trzeba go kompleksowo rozwiązać." - mówił Arkadiusz Majcher, dyrektor kopalni Graniczna należącej do grupy Tarmac Kruszywa.
Podobnego zdania byli pozostali uczestnicy spotkania. . . . czytaj więcej


19 marca 2010 - Urodzinowe spotkanie

Uroczyste spotkanie urodzinowe Stowarzyszenia Przedsiebiorców i Kupców Świdnickich odbyło się w środę 17 marca. 20 lat istnienia organizacji uczczono lampką najprawdziwszego szampana i wspaniałym tortem przedstawiającym awers i rewers jubileuszowego medalu okolicznościowego wydanego na rocznice przez SPiKŚ.
Wśród gości zaproszonych na tę uroczystość byli: starosta świdnicki Zygmunt Worsa, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, członek honorowy SPiKŚ, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rotarianin, Jerzy Ignaszak, a także członkowie-seniorzy i członkowie-założyciele oraz byli prezesi stowarzyszenia.
Przedsiebiorcy spotkali się niemal dokładnie w rocznicę swojego pierwszego spotkania, a już na pewno - w rocznicę wysłania pewnego listu… Otóż, w drugiej połowie marca 1990 roku świdnicki przedsiebiorca Edward Szywała zainicjował spotkanie znajomych przedsiebiorców i przedstawicieli wolnych zawodów - wysłał do nich list z zaproszeniem do restauracji Baszta, która wówczas jako Klub Technika Naczelnej Organizacji Technicznej była stałym miejscem spotkań świdnickich inżynierów, techników i przedsiebiorców. . . . czytaj więcej


19 marca 2010 - Zespół bezpieczeństwa wydał opinię

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei - zarządca ulicy Westerplatte - otrzyma opinię, która proponuje wycięcie trzech lip.
Taką propozycję wypracował Zespół Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który w środę, 17 marca, analizował sprawę poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. Zespół ustalił, że piesi oczekujący przy przejściu dla pieszych są niewidoczni dla kierowców.
Po zapadnięciu zmroku widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Na trzech lipach są widoczne ślady zdarzeń drogowych, a drzewo rosnące na wysokości bramy nr 100 posiada konar wkraczający w obszar jezdni.
Przedstawiciele Policji, którzy biorą udział w pracach Zespołu Bezpieczeństwa potwierdzili, że w tym rejonie w 2009 roku odnotowali: . . . czytaj więcej


19 marca 2010 - "Studnia dla Południa"

Teraz również uczniowie mogą pomóc PAH budować studnie dla swoich koleżanek i kolegów w Sudanie Południowym. Z okazji 22 marca, czyli Światowego Dnia Wody zachęcamy szkoły do udziału w akcji "Studnia dla Południa", dzięki której zapewnimy dostęp do wody pitnej 150 dzieciom uczącym się w Du Cum.
Od 2006 roku PAH wspiera mieszkańców Sudanu Południowego w uzyskiwaniu dostępu do bezpiecznej wody pitnej i toalet. Pracuje z lokalnymi partnerami i instytucjami publicznymi, które znają potrzeby społeczności lokalnych. Ze środków przekazanych przez firmy, instytucje publiczne i osoby prywatne finansuje m. in. budowę studni, ujęć wodnych i toalet, szkolenia higieniczne i techniczne. W ten sposób PAH stara się zaspokajać potrzeby i chronić prawa mieszkańców Sudanu Południowego.
Biorąc udział w akcji "Studnia dla Południa" wspieracie budowę studni przy szkole podstawowej Du Cum w wiosce Pukaowo na przedmieściach miasta Bor. Mieszkańcy wybudowali tę szkołę dla swoich dzieci w 2009 roku. . . . czytaj więcej


19 marca 2010 - "Radosna szkoła"

36 tysiecy złotych dofinansowania w ramach rządowego programu "Radosna szkoła" otrzymały cztery szkoły w gminie Świdnica na zakup pomocy dydaktycznych, mających na celu wspomaganie kształtowania u dzieci umiejętności w zakresie koordynacji wzrokowo - ruchowej, spostrzegawczości, sprawności i zdolności manualnych, a także precyzji i celowości ruchu oraz wyobraźni przestrzennej.
Władze gminy ze swojej strony zadbały o przygotowanie odpowiednich pomieszczeń dla jak najlepszej realizacji założeń programu.
Prace takie przeprowadzono w szkołach w Bystrzycy Górnej, Grodziszczu, Lutomi Dolnej i Witoszowie Dolnym. . . . czytaj więcej


19 marca 2010 - Druga porażka

Po bardzo wyrównanym spotkaniu juniorzy Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica przegrali z Włókniarzem Konstantynów 37:38 w czwartym dniu odbywających się w Puławach Mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej.
Była to dopiero druga porażka świdnickiej drużyny w turnieju. Niestety oznacza ona, że jutro ŚKPR zagra o siódme miejsce. Rywalem naszych młodych szczypiornistów będzie Szczypiorniak Olsztyn. Wygrana będzie wyrównaniem wyniku podopiecznych Wojciech Sobczaka z 2000 roku.
O złote medale Wisła Płock zmierzy się z Vive Kielce, a o brązowe MKS Poznań z Azotami Puławy.


19 marca 2010 - Bezpłatne badania mammograficzne

Od 22 do 27 marca przed sklepem Intermarché w Świebodzicach przy ul. Jeleniogórskiej 21 i przed sklepem Intermarché w Strzegomiu przy ul. Witosa 5 przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.
W specjalnie podstawionym mammobusie lekarze i pracownicy ośrodka "Diagnostyk" z Zielonej Góry wykonają bezpłatne badania dla Pań od 50 do 69 roku życia.
Warunkiem udziału w badaniu jest niewykonywanie mammografii w przeciągu ostatnich dwóch lat. Panie, które nie będą spełniały tych warunków będą mogły mieć wykonane badania odpłatnie, w cenie 80 zł. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu (074) 854 75 23 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -14.00 lub w sklepie Intermarché przy ul. Jeleniogórskiej 21 w Świebodzicach i w sklepie Intermarché przy ul. Witosa 5 w Strzegomiu. . . . czytaj więcej


19 marca 2010 - Posiadał narkotyki

Policjanci z Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pełniąc służbę na terenie Świdnicy zatrzymali 18 latka, przy którym ujawnili 4 porcje marihuany.
Dalsze czynności prowadzone przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy pozwoliły na ujawnienie w mieszkaniu zatrzymanego mężczyzny około 40 porcji marihuany. Za posiadanie narkotyków został on zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. W czasie przesłuchania policjanci ustalili, iż zatrzymany od lutego do 16 marca br. na terenie Świdnicy sprzedawał narkotyki wielu osobom w tym także małoletnim.
Wczoraj 18 latek został doprowadzony do Prokuratury. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.


18 marca 2010 - Świdnica bliżej aquaparku

Przeznaczenie funduszy na projekt budowlany parku wodnego, uchwalenie planu zagospodarowania terenu przy ulicy Śląskiej i Lipowej - to kluczowe decyzje związane z powstaniem aquaparku w Świdnicy. Zadecyduje o nich Rada Miejska w Świdnicy, w piątek 26 marca.
- Do tej pory przygotowaliśmy materiały, które oceniały potrzeby przyszłych użytkowników aquaparku i szacowały opłacalność tej inwestycji. Teraz przechodzimy do konkretów. Dokładnie wiemy jak ten obiekt powinien wyglądać byśmy udźwignęli ciężar inwestycji, a jednocześnie spełnili aspiracje i potrzeby świdniczan.
Uchwała o zmianach w budżecie, która przeznacza pieniądze na projekt budowlany oraz przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego, to dokumenty, które przybliżają nas do rozpoczęcia prac budowlanych - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


18 marca 2010 - Biało-Zieloni mają taniej

Klub Piłkarski Polonia-Sparta Świdnica S.A. serdecznie zaprasza wszystkich miłośników piłki nożnej na otwarcie rundy wiosennej III ligi - każdy, kto pojawi się w biało-zielonych barwach klubowych będzie mógł wejść na mecz za 3 zł (bilet ulgowy). Inauguracyjny mecz z MKS-em Oława odbędzie się 27 marca o godzinie 15.00 na stadionie przy ul. Śląskiej.
Chcemy, by otwierający rundę wiosenną mecz z MKS-em Oława był świętem dla świdnickich kibiców, którzy w czasie zimowej przerwy zatęsknili za futbolem. Każdy w biało-zielonym szaliku czy koszulce będzie uprawniony do wejścia na mecz za 3 złote. Wierzymy, że biało-zielone trybuny dodadzą sił naszym piłkarzom, którzy niesieni dopingiem całego stadionu odniosą efektowne zwycięstwo.
Niech tradycyjne barwy świdnickiego futbolu - biel i zieleń - będą nieodzownym atrybutem nie tylko najzagorzalszych i najbardziej oddanych kibiców, ale każdego sympatyka piłki nożnej w naszym mieście.


18 marca 2010 - Absolutorium Zarządowi Powiatu

Udzielenie absolutorium jak co roku poprzedzi wystąpienie Starosty, który przedstawi Radnym sprawozdanie z realizacji budżetu za ubiegły rok. Przedstawiona zostanie także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej. A wszystko to odbędzie się na zwołanej na dzień 24 marca (środa) na godzinę 12.00 sesji Rady Powiatu w Świdnicy.
Oprócz głosowania nad tym ważnym dla Zarządu Powiatu punktem Radni wysłuchają informacji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa Powiatu Świdnickiego w 2009 roku w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz sprawozdania z wykonania planów finansowych Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Powiatowe Pogotowie Ratunkowe za 2009 rok.
Zaraz po tym punkcie obrad Radni przejdą do głosowania nad uchwałami, które znalazły się w porządku obrad. Na koniec Radni zapoznają się z protokołem z przeprowadzonej kontroli i analizy kosztów wykorzystywania samochodów służbowych powiatu w latach 2007 - 2008.
Sesja odbędzie się w Sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.


18 marca 2010 - Mistrzostwa otwarte. Chudecki pokonany

Za nami już ceremonia otwarcia 81. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie w Strzegomiu. Odbyły się już także pierwsze walki eliminacyjne. Zdjęcia - >>> zobacz
W obecności wicemarszałka województwa dolnośląskiego - Stanisława Longawy, starosty świdnickiego - Zygmunta Worsy, wiceprezesa Polskiego Związku Bokserskiego - Macieja Dziurgota, prezesa Okręgowego Dolnośląskiego Związku Bokserskiego - Mariana Pańkowa oraz władz samorządowych Strzegomia na czele z burmistrzem - Lechem Markiewiczem odbyła się ceremonia otwarcia 81. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. . . . czytaj więcej


18 marca 2010 - 1/8 Finału Mistrzostw Polski Młodziczek w Świdnicy

W dniach 20-21 marca w Świdnicy odbędzie się 1/8 Finału Mistrzostw Polski Młodziczek w sezonie 2009/2010.
W turnieju wystąpią zespoły: MKS Świdnica, MLKS Zawisza Sulechów, UKS Jedynka Kluczbork oraz VC Victoria - MOSiR Cieszyn.
Turniej Mistrzostw Polski Młodziczek rozegrany zostanie w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Organizatorzy imprezy zapraszaja kibiców i proszą o gorący doping. Wstęp na zawody jest wolny. . . . czytaj więcej


18 marca 2010 - Ukradł złote łańcuszki

Wszedł do jubilera, poprosił o pokazanie złotych łańcuszków, wykorzystując moment nieuwagi sprzedawczyni, zabrał dwie palety ze złotem i zaczął uciekać.
Kobieta natychmiast wybiegła za oddalającym się mężczyzną, krzyczała za złodziejem. Reakcja będącego na świdnickim Rynku mężczyzny była natychmiastowa.
Widząc uciekającego złodzieja podjął za nim pościg i zatrzymał go, a następnie przekazał policjantom, którzy zostali powiadomieni o kradzieży.
23 letni sprawca kradzieży mieszkaniec Wałbrzycha został zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Wartość skradzionych łańcuszków właściciel określił na kwotę około 38 tysięcy złotych. Przy zatrzymanym policjanci ujawnili łańcuszki wartości około 4 800 złotych. Część skradzionego mienia zatrzymany mężczyzna gubił uciekając z miejsca zdarzenia.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


18 marca 2010 - Imprezy - komunikaty

Ze względu na finały Mistrzostw Polski Juniorów, planowany na 20 marca mecz II ligi z Tęczą Kościan został przełożony na 31 marca na godzine 18.30.
Najbliższy mecz rozegrany będzie 27 marca 2010 r. (sobota) o godzzinie 18.00 z Olimpem Grodków. Wstęp wolny. Mecze rozgrywane są w hali ŚOSiR na osiedlu Zawiszów.
Liga Koszykówki Drużyn Niestowarzyszonych w Świebodzicach przyjmuje zapisy pod numerem telefonu 805 767 926.
Rozgrywki, które odbywać się będą w hali OSiR rozpoczną się 10 kwietnia i potrwają do 12 czerwca.


18 marca 2010 - "Tradycje Stołu Wielkanocnego"

28 marca o godzinie 14.00 w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach odbędzie się organizowana od wielu lat impreza pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Wydarzenie to swoim zasiegiem obejmuje cały region Ziemi Świdnickiej, a także jego okolice. W tym roku udział wezmą również partnerskie powiaty - Kartuski i Łowicki.
"Tradycje Stołu Wielkanocnego" to między innymi konkursy związane z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi stanowiące dla wystawców jak i zwiedzających dobrą zabawę i możliwość pokazania, że nasza tradycja jest naszym wielkim bogactwem.
Całość kończy się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw przez wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zwiedzających. . . . czytaj więcej


17 marca 2010 - Puchar Świata za 100 dni

Za niespełna 100 dni w Morawie koło Strzegomia już po raz ósmy zostaną rozegrane zawody Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Jest to jedyna szansa zobaczenia w Polsce najlepszych jeźdźców globu w bezpośredniej rywalizacji sportowej. Strzegom Horse Trials to najlepsi jeźdźcy, wspaniałe konie, wielkie widowisko.
W tym roku puchar wraca do swojego tradycyjnego terminu, zawody zostaną rozegnane w ostatni weekend czerwca. W dniach 24-27 czerwca widzowie będą mogli zobaczyć w Strzegomiu blisko 200 koni i jeźdźców reprezentujących kraje całego świata.
Podczas czterech dni zawodów jeźdźcy rywalizować będą w czterech konkursach o różnym poziomie trudności: CIC*, CCI**, CIC*** oraz CIC*** - Puchar Świata. Przez pierwsze dwa dni będziemy podziwiać grację jeźdźców i piękne ruchy koni w konkursach ujeżdżenia, a w sobotę widowiskową i bardzo emocjonującą próbę terenową - cross. Zwycięzcę całej rywalizacji wyłonią niedzielne skoki, na bardzo wymagającym parkurze.
Strzegom Horse Trials to wielkie hippiczne święto, dlatego też obok zmagań jeździeckich na najwyższym poziomie nie zabraknie widowiskowych i niepowtarzalnych pokazów. Z myślą o najmłodszych przygotowane zostanie miasteczko zabaw, przejażdżki na kucykach oraz bryczką. Bilety na to niepowtarzalne widowisko niebawem w sprzedaży. >>> zobacz stronę zawodów.


17 marca 2010 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie rozpoczęte

Strzegom został gospodarzem 81. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie. Dziś na ringu rozpoczęły się walki eliminacyjne.
W mistrzostwach bierze udział około 150 najlepszych zawodników z Polski.
Prócz nich, w Strzegomiu pojawiła się śmietanka trenerska reprezentująca polska szkołę boksu. Nie zabrakło też wspaniałych, byłych już zawodników, których dokonania swego czasu znał cały świat.
Szczegółowy program mistrzostw - >>> zobacz


17 marca 2010 - Nie zagrają o medale

Dwa zwycięstwa w trzech meczach nie wystarczyły juniorom ŚKPR Świdnica do awansu do medalowej czwórki Mistrzostw Polski.
Dzisiaj świdniczanie ulegli Vive Kielce 27:39 (18:19), a Azoty Puławy pokonały ChKS Łódź 34:26. Vive, Azoty i ŚKPR zdobyły po cztery punkty i o kolejności decydował bilans meczów pomiędzy zainteresowanymi.
By być pewnym awansu świdniczanie mogli sobie pozwolić na porażkę nie wyższą niż dwoma golami. Taki wynik utrzymywał się jeszcze na piętnaście minut do końca meczu. Vive prowadziło wówczas 25:23. Niestety w ostatnim kwadransie świdniczanie rzucili cztery bramki, Vive aż czternaście i ekipa z Kielc wygrała ostatecznie 39:27. - Zabrakło chłopakom zdrowia i sił - skwitowała trenerka naszej ekipy Donata Lulczyk.
Czwartek będzie dniem przerwy. W piątek druga faza rozgrywek. W półfinałach, o miejsca 1-4 zagrają Wisła Płock z Azotami Puławy i Vive Kielce z MKS-em Poznań, o miejsca 5-8 ŚKPR zmierzy się z Włókniarzem Konstantynów, a Szczypiorniak Olsztyn z ChKS-em Łódź.


17 marca 2010 - Strażacy gminy Strzegom w Torgau

Strażacy z czterech Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Strzegom wzięli udział, w specjalnie dla nich zorganizowanych, ćwiczeniach, które odbyły się w niemieckim mieście partnerskim Torgau.
Do Torgau, na czele z komendantem Oddziału Miejsko - Gminnego w Strzegomiu Ryszardem Wiklińskim, pojechali ochotnicy ze Strzegomia, Stanowic, Rogoźnicy i Goczałkowa. Przypomnijmy, że są to jednostki włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach w komorze dymnej, która przeznaczona jest do prowadzenia ćwiczeń w aparatach ochrony dróg oddechowych i pełnym umundurowaniu bojowym. . . . czytaj więcej


17 marca 2010 - IV Rodzinne Potyczki z Ortografią

Po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy gościła dziś uczestników Rodzinnych Potyczek z Ortografią. Inicjatorką konkursu jest dyrektor Małgorzata Pielach. Konkurs ma na celu propagować nawyki ortograficzne, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę.
To niecodzienne przedsięwzięcie z roku na rok gości coraz większą liczbę uczestników. W tym roku zgłosiło się 105 drużyn. (105 drużyn w SP 105) Drużyny reprezentowały: SP 1-23 drużyny, SP 4 - 2 drużyny, SP 105-27 drużyn, SP 315 -5 drużyn, SP 6 - 29 drużyn, SP 8 -19 drużyn.
Drużynę tworzyli: dziecko i jego opiekun, np. mama, tata, babcia, ciocia. Dzieci pisały dyktando w dwóch kategoriach: w kategorii "młodsi" to uczniowie klas I-III i w kategorii - "starsi" - uczniowie klas IV-VI. Uczniowie pisali dyktando z pomocą opiekunów, korzystając z ich podpowiedzi.
Na koniec rodzice, którzy w pierwszej części tylko podpowiadali, musieli sami zmierzyć się ze zdaniem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi. Wszyscy jednak wzięli to za dobrą zabawę i poddali się rygorowi prowadzących konkurs. . . . czytaj więcej


17 marca 2010 - Tysiąc złotych nagrody

We wtorek, najprawdopodobniej w godzinach pomiędzy 13 a 15, miało miejsce kolejne włamanie do studni głębinowych zaopatrujących gminę w wodę, które są zlokalizowane pomiędzy Kalnem a Wierzbną. Nieznany sprawca skradł kilkanaście metrów kabla miedzianego o niskiej wartości powodując jednaj kilkutysięczne straty.
- Ta ostatnia kradzież to tak naprawdę czysty wandalizm, bo sprawca zabrał kabel zasilający pompy głębinowe o wartości zaledwie kilkudziesieciu złotych - mówi Waldemar Baranowski, Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Niestety dla nas wiąże się to z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych, gdyż cała ekipa ZWiK-u musi dzisiaj naprawiać uszkodzenia - dodaje Prezes. To zdarzenie miało jednak również inny wymiar. Włamania dokonano do głównej studni, którą unieruchomiono. Gdyby w tym czasie awarii uległa druga ze studni, to mogłoby nastąpić wyłączenie dostaw wody w całej gminie nawet na 48 godzin.
Pracownicy ZWiK-u podejrzewają (po analizie śladów jakie pozostawił włamywacz), że sprawcą jest mieszkaniec jednej z okolicznych wsi. Dlatego Zarząd ZWiK-u, po konsultacji z Radą Nadzorczą postanowił ufundować nagrodę w wysokości 1.000 zł dla osoby, która wskaże sprawcę wandalizmu i kradzieży. W tym celu należy kontaktować się z Komisariatem Policji w Żarowie.


17 marca 2010 - Bez przebaczenia

Taki tytuł nosi debiutancka książka Agnieszki Lingas - Łoniewskiej. Agnieszka Lingas - Łoniewska spotkała się z czytelnikami swoich książek na spotkaniu, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom. Pisarka opowiadała o kulisach powstania powieści "Bez przebaczenia".
Jest to dramat obyczajowy obsadzony w środowisku wojskowym. - Wielowątkowa historia trudnego uczucia żołnierza i młodej malarki, będącej w trudnej sytuacji rodzinnej.
Jest wielka miłość niezrozumienie, zazdrość, intryga, zaginiony list i duma, która potrafi zniszczyć ludzi i ich wielkie uczucie. Opowieść dla wrażliwych i lubiących śledzić zawiłości ludzkich losów - tak o swojej książce opowiadała autorka. . . . czytaj więcej


17 marca 2010 - Regionalny Konkurs Informatyczny

Rywalizacja, Koncentracja, Adrenalina - to "zwykłe" konkursowe emocje, które towarzyszyły uczestnikom I etapu II Regionalnego Konkursu Informatycznego zorganizowanego dzisiaj przez Wydział Techniczny Kolegium Karkonoskiego.
Choć liczba uczestników przekroczyła wyznaczone limity i oczekiwania organizatorów to nie dopuszczono, by coś zakłóciło przebieg oraz zaważyło na powadze i atmosferze całej rozrywki.
Pilnowali tego między innymi sami studenci Wydziału Technicznego, w większości członkowie Naukowego Koła przedsiębiorczości "Bos$", którzy na tę okoliczność stali się couchami swoich młodszych kolegów.
Dochodziło także do serdecznych spotkań aktualnych studentów z byłymi nauczycielami, którzy zawitali na Wydział, towarzysząc uczniom. . . . czytaj więcej


17 marca 2010 - Radosna Szkoła

Gmina Żarów złożyła wnioski do drugiej edycji programu i dziś już wiemy, że otrzymamy na ten cel prawie 24 tys. zł. W szkole też można się bawić, temu ma właśnie służyć rządowy program "Radosna Szkoła".
Program zakłada, że placówki edukacyjne staną się bardziej przyjazne i nowoczesne, co jest szczególnie ważne w kontekście obniżenia początkowego wieku szkolnego, którego cel stanowi wyrównanie szans edukacyjnych dzieci.
W ramach programu szkoły mogą zakupić m.in. specjalne piłki i worki do rozwoju motorycznego dzieci, chusty animacyjne. Pomoce dydaktyczne będą służyć do zajęć z koordynacji ruchowej oraz rehabilitacji.
Pomoce dydaktyczne trafią do trzech gminnych szkół: Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, Szkoły Podstawowej w Imbramowicach i Szkoły podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.


17 marca 2010 - Drzwi Otwarte

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu im. M. Kopernika zaprosiła w swoje progi przyszłych pierwszoklasistów wraz z rodzicami. Na uśmiechniętych twarzach dzieci widoczna była ciekawość, jaka towarzyszy odkrywcom nieznanych dotąd lądów. Mali podróżnicy jeszcze trzymani za rękę przez swoich rodziców wkrótce wyruszą w samodzielną podróż, która będzie jedną z najwspanialszych przygód w ich życiu.
Przedsmak tej przygody, przyszli pierwszoklasiści mogli przeżyć w czasie "Drzwi otwartych" 3. marca. Dyrektor szkoły Elżbieta Smyk zebranym gościom przedstawiła organizację pracy w szkole, zaprezentowała jej sukcesy, osiągnięcia uczniów, jak również projekty, w których uczestniczy cała społeczność szkolna.
Zebrani goście mieli okazję obejrzeć przedstawienie szkolnego kółka teatralnego pt. "Alarm dla naszej planety" będącego nawiązaniem do idei jednego z projektów realizowanych przez szkołę, pod hasłem "Ekologiczne pogotowie wyjdzie Ci na zdrowie". . . . czytaj więcej


16 marca 2010 - Aleksandra Wójcik powołana

Reprezentacja Polski juniorek przygotowuje się kwietniowych kwalifikacji Mistrzostw Europy Juniorek rozgrywając cykl spotkań kontrolnych.
Ostatnim sprawdzianem formy podopiecznych Zbigniewa Krzyżanowskiego będą mecze towarzyskie z Belgijkami (29-31 marca). Reprezentacja Polski Juniorek w kwalifikacjach będzie grać z reprezentacją Węgier, z Izraelem, Austrią, Litwą i ostatni mecz z Czeszkami.
W składzie powołanej szerokiej kadry znalazła się zawodniczka MKS Świdnica - Aleksandra Wójcik.
Choć jest jeszcze kadetką to ze względu na swoje duże umiejętności została powołana do reprezentacji juniorek.


16 marca 2010 - Nie chcemy masowej wycinki drzew

W związku z wystąpieniem świdnickich radnych pragnę zapewnić, że nikt z Urzędu Miejskiego nie chce i nie wyrażał zgody na masowe wycięcie drzew przy ulicy Westerplatte.
Taką wiedzę mogli powziąć również sami radni, zanim wystosowali swój list. Zaskakujące jest także, że list choć adresowany do prezydenta Świdnicy został upubliczniony wcześniej, niż został przekazany do samego adresata.
Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi, jaką skierowaliśmy na pismo mieszkanki Świdnicy w tej samej sprawie. Wszelkie głosy świdniczan traktujemy poważnie, stąd odpowiedź, która wyjaśnia szczegóły.
Stefan Augustyn - rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy . . . czytaj więcej


16 marca 2010 - Zrobili prezent PKP i miastu

Harcerze z 15. Świebodzickiej Środowiskowej Drużyny Harcerskiej "Troter" zakasali rękawy i ... odmalowali zniszczone lamperie dworca kolejowego w Świebodzicach.
Młodzież najpierw zarobiła pieniądze na farby i materiały potrzebne do odświeżenia ścian, a potem poświęciła cały weekend (12 i 13 marca) na ciężką pracę. Harcerze najpierw zmyli ze ścian napisy i cały brud, a potem pomalowali lamperie w całym holu dworca. Teraz poczekalnia już nie straszy pasażerów. I będzie jeszcze ładniej.
- Nasza drużyna zrobiła ta za zgodą i w porozumieniu z biurem gospodarowania nieruchomościami PKP w Wałbrzychu - mówi Jakub Sobczyk, przyboczny. - Od lat przyglądamy sie, jak dworzec niszczeje, a to przecież piękny, zabytkowy budynek. PKP remontuje w tej chwili linię, przebiegająca przez Świebodzice, na remont dworca nie ma pieniędzy. Rozumiemy to. Więc pomyśleliśmy, że zamiast narzekać i krytykować - trzeba coś zrobić samemu. . . . czytaj więcej


16 marca 2010 - GLKS Świdnica - udany start

Doskonale rozpoczęli swoje starty w nowym 2010 roku lekkoatleci GLKS Świdnica trenowani przez Ryszarda Mydłowskiego.
Aleksandra Gierat w wielkim stylu wygrała w Bydgoszczy Mistrzostwa Polski Juniorek w przełajach na dystansie 6 km które odbyły się 14 marca i zapewniła sobie start w Mistrzostwach Świata, które odbędą się za dwa tygodnie. Oprócz Oli wystartowała na tym samym dystansie Jagoda Czarnota (o rok młodsza) i zajęła bardzo dobre 13 miejsce. Natomiast Michelle Schiewe (również młodsza o rok) wystartowała na dystansie 2 km i zajęła wysokie 8 miejsce.
W punktacji klubowej w kategorii juniorek GLKS Świdnica zajął drugie miejsce w kraju (pierwsze miejsce KS Podlasie Białystok), w kategorii łącznej juniorów (kobiety oraz mężczyźni) trzecie miejsce w kraju za KS Podlasie Białystok i PLKS Gwda Piła.
Województwo Dolnośląskie zajęło 5 miejsce w kraju zdobywając 72 punktów z czego 27 to punkty zdobyte przez GLKS Świdnica. Natomiast w sobotę 13 marca Jagoda Glinka trenowana przez Waldemara Glinkę wystartowała w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Żaganiu na dystansie 2 km i zajęła bardzo wysokie 8 miejsce.


16 marca 2010 - Zwyciestwo po raz drugi

W drugim meczu rozgrywanego w Puławach turnieju Mistrzostw Polski juniorów ŚKPR Świdnica pokonał ChKS Łódź 30:27 (14:12). Świdniczanie mają na koncie komplet czterech punktów i już dzisiaj mogą sobie zapewnić awans do najlepszej czwórki. Stanie się tak, jeśli w drugim meczu grupy Vive Kielce nie przegra z gospodarzami.
Pojedynek z ChKS-em był niezwykle zacięty i nerwowy. Dla łodzian było to spotkanie praktycznie ostatniej szansy. Przez całą pierwszą połowę wynik oscylował wokół remisu. W naszym zespole szwankowała nieco skuteczność, ale w trudnych chwilach wynik trzymali bramkarze. Sebastian Gołębiewski zagrał na blisko 50 procentowej skuteczności, a wchodzący z ławki Michał Łukasik obronił dwa rzuty karne.
Od 35 minuty świdniczanie utrzymywali 1-3 bramkową przewagę. Ostatnie dziesieć minut to znów nieprawdopodobna nerwówka. Kary i nieskuteczna gra z obu stron. Impas pierwsi przerwali świdniczanie, którzy przy stanie 26:25 rzucili dwie bramki z rzędu i na cztery minuty przed syreną wygrywali 28:25. Ostatecznie ekipa ŚKPR Świdnica zwyciężyła 30:27.
MVP spotkania został Staszek Makowiejew. Stachu rzucił dzisiaj osiem bramek. Jedną więcej Mateusz Piędziak. Dziki jest po pierwszym dniu królem strzelców imprezy.


16 marca 2010 - Dotacja znów przyznana

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po raz kolejny zaakceptowało wniosek Gminy Świebodzice na realizację rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.
W 2010 roku Świebodzice otrzymały wsparcie w wysokości 86 tys. złotych na poprawę sytuacji bytowej Romów, wyprawkę szkolną, wypoczynek dzieci (półkolonie), edukację przedszkolną oraz projekty " Czy Romowie znają swoje prawa i obowiązki" a także "Cygańska noc - muzyka łagodzi obyczaje".
- Świebodzice uczestniczą w programie od 2005 roku a realizowany jest na różnych płaszczyznach: edukacyjnej, kulturalnej oraz materialnej.
Dzięki pieniądzom rządowym oraz środkom z budżetu miasta systematycznie poprawiane są warunki mieszkaniowe świebodziczan narodowości romskiej (remonty mieszkań), dzieci uczące się w szkołach otrzymują wyprawkę, mogą wyjechać na wypoczynek letni, itd. - wylicza Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.


16 marca 2010 - Giełda Edukacyjna

Ponad 300 gimnazjalistów z gminy Świdnica, Marcinowic, Roztoki Świebodzic odwiedziło VIII Giełdę Edukacyjną przygotowaną tradycyjnie przez Gimnazjum w Lutomi Dolnej.
Giełda edukacyjna skierowana jest do absolwentów gimnazjów, którzy poszukują nowej szkoły. Podczas tegorocznej giełdy swoją ofertę zaproponowało 17 placówek ponadgimnazjalnych.
Już teraz wiadomo, że znana nazwa szkoły to tylko połowa sukcesu. Uczniowie Zasadczniej Szkoły Zawodowej Rzemieślnik zachęcali gimnazjalistów do wstąpienia w swoje mury pokazem umiejętności fryzjerskich, a Zespół Szkół Rolnicze Centrum - zdolnościami artystycznymi i kulinarnymi. III LO zachęcało możliwościami rozwoju talentu wokalnego i plastycznego, a Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych kusił możliwością zdobycia atrakcyjnego zawodu.
Spotykamy się po raz ósmy na Giełdzie Edukacyjnej stanowiącej już tradycję naszej szkoły i Gminy Świdnica. Jest nam niezmiernie miło, iż każdego roku możemy liczyć na aktywny udział szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego oraz innych zaprzyjaźnionych placówek. Przygotowane przez Państwa atrakcyjne prezentacje ułatwiają trzecioklasistom wybór szkoły i zaplanowanie ścieżki dalszego kształcenia. Życzliwa atmosfera naszych spotkań sprzyja wzajemnej komunikacji - nie tylko w sferze zawodowej - mówiła do przybyłych uczniów i ich opiekunów dyr. Gimnazjum im. Unii Europejskiej Elżbieta Marcińska.


16 marca 2010 - I Ogólnopolski Konkurs Akwariowy

Z okazji zbliżającej się wiosny portal Akwarium Sztuki - jedyny taki w Polsce - zaprasza wszystkie kobiety do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Akwariowym.
Konkurs ma na celu promocję artystycznych działań kobiet, pokazanie w jak wielu technikach i z jak doskonałymi efektami ONE, kobiety potrafią tworzyć.
Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na bardzo niedoceniany i rzadko stosowany kolor różowy - kwintesencję delikatności. Dla autorek zwycięskich prac przewidziane są atrakcyjne nagrody - w tym bony pieniężne oraz rabaty na zakupy we wskazanych sklepach.
Uwaga - już sam udział w Konkursie premiowany jest rabatem na zakupy w sklepie maluje.pl . . . czytaj więcej


16 marca 2010 - Zamiast topienia - gaszenie Marzanny

15 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzicach rozpoczął się Tydzień Promocji Zdrowego Stylu Życia. Wielkim finałem projektu jest piątkowy happening "Razem po zdrowie", który szkoła organizuje wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.
Wezmą w nim udział uczniowie świebodzickich szkół, w ramach pożegnania zimy i przywitania wiosny. A w programie wiele atrakcji - bieg "Policz się z cukrzycą", prowadzony ulicami Osiedla Piastowskiego, pokazy ratownictwa medycznego i zachowań bezpiecznych, program artystyczny, tradycyjne pożegnanie zimy oraz podsumowanie XVIII Finału WOŚP.
Impreza rozpoczyna się o godz. 9.00 i potrwa do południa. Jednym z bardziej widowiskowych elementów będzie ewakuacja hali pełnej młodzieży. Scenariusz wygląda następująco: ktoś dzwoni z informacją, że w obiekcie podłożono bombę. Do akcji przystępują policja i straż pożarna. Trzeba ewakuować wszystkich ludzi, a może to być nawet około tysiąca osób. W trakcie ewakuacji okazuje sie, że na terenie obiektu jest uzbrojony i niebezpieczny napastnik... Jak widać, będzie się działo.
Na koniec całej imprezy nastąpi wielkie "przeganianie" zimy - szkoły przyniosą ze sobą Marzanny, które zostaną podpalone, a potem ugaszone (utopione) przez strażaków. Może wtedy zima naprawdę się przestraszy i odejdzie na dobre?


16 marca 2010 - "Młodzież zapobiega pożarom"

11 marca w Klubie Bolko w Świdnicy odbyły się miejsko-gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Na 47 startujących drużyn dużą niespodziankę sprawili uczniowie centrum oświatowego w Lutomi Dolnej zdobywając pierwsze miejsca w obu kategoriach.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy propagowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami a zwycięscy otrzymali nagrody książkowe. Zwycięzcom życzymy osiągnięcia podobnych rezultatów w eliminacjach powiatowych. . . . czytaj więcej


16 marca 2010 - UKS SVIDA z Nominacją

II edycja Konkursu Oskary Sportowe Gminess 2009 dobiegła końca. Spośród wielu niezwykle interesujących propozycji Jury Konkursu Oskary Sportowe Gminess wybrało nominowanych.
W kategorii Uczniowskich Klubów Sportowych Jury Konkursu wytypowało do nominacji UKS SVIDA Świdnica. Oprócz Świdnickiej SVIDY wśród nominowanych w kategorii Uczniowskich Klubów Sportowych są: Parafialny UKS Młoszowo; Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Kazanów" Przemyśl; Uczniowski Klub Żeglarski HORN, Urząd Gminy Rokietnica.
Konkurs Oskary Sportowe Gminess skierowany jest do ludzi, dla których aktywność fizyczna to pasja i którzy potrafią nią zarażać innych. W jego ramach nagradzane są najlepsze jednostki samorządowe, osoby fizyczne, kluby, ośrodki i ligi, które amatorsko, albo w sposób profesjonalny zajmują się uprawianiem, promowaniem lub organizowaniem wydarzeń sportowych, rekreacyjnych czy turystycznych. . . . czytaj więcej


16 marca 2010 - Zabawa i nauka w każdej szkole

Kolejne szkoły w Gminie Świebodzice uzyskają wsparcie finansowe w ramach rządowego programu "Radosna szkoła". W tym roku dofinansowanie w wysokości 12 tys. zł otrzyma Szkoła Podstawowa nr 3. Pieniądze przeznaczone będą na zakup pomocy dydaktycznych do kącików zabaw, głównie dla dzieci z klas najmłodszych, które rozpoczynają dopiero przygodę ze szkołą. Takie kąciki zabaw w ubiegłym roku powstały w Zespole Szkół Integracyjnych i bardzo spodobały się maluchom z zerówki i klas I.
Ale to nie koniec pieniędzy z programu "Radosna szkoła". Następna podstawówka - SP 4, otrzyma prawie 64 tys. zł na zakup urządzeń na szkolny plac zabaw. Będzie wyposażony w różnorodne drabinki, drążki, ścianki wspinaczkowe, pomosty, zjeżdżalnie, równoważnie, przeplotnie oraz kolorowe huśtawki.
Będzie więc gdzie wyładować energię po 45 minutach siedzenia w ławce, a przecież to właśnie kilkulatkom najtrudniej jest na początku przystosować się do szkolnej dyscypliny. Ale starsi uczniowie też nie będą poszkodowani - w tym roku miastu wybuduje dla nich wielofunkcyjne boisko sportowe.
- Dzięki programowi "Radosna szkoła", wszystkie szkoły podstawowe w Świebodzicach otrzymały na przestrzeni dwóch lat wsparcie finansowe - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Dzięki temu nasze placówki szkolne stają się bardziej przyjazne i nowoczesne. Jest to szczególnie ważne w kontekście obniżenia początkowego wieku szkolnego dzieci rozpoczynających edukację.


16 marca 2010 - Jarmark Wielkanocny

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, zaprasza wszystkich twórców oraz miłośników sztuki i tradycji do wzięcia udziału w kiermaszu sztuki ludowej i kulinarnej: "Jarmark Wielkanocny".
Kiermasz odbędzie się w dniu 27 marca (sobota) w świetlicy w Witoszowie Dolnym.
W imprezie może wziąć udział każdy twórca, który zgłosi się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Kiermasz rozpocznie się o godzinie 10.00 i będzie trwał do godziny 17.00. Będzie można na nim zobaczyć, dotknąć oraz kupić dzieła twórców (rękodzieło artystyczne, rzemiosło artystyczne, kulinaria tradycyjne).


16 marca 2010 - Z wizytą u strażaków

Laureaci gminnego etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. "Wiatr, wypadek, ogień, woda - strażak zawsze rękę poda" spotkali się 11 marca na uroczystym wręczeniu nagród.
Ponieważ tematyka konkursu związana była z pracą strażaków, świebodziccy pożarnicy zaprosili młodych plastyków do siebie, do siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świebodzicach.
Honory gospodarza pełnił dowódca, kapitan Piotr Sułek, a gośćmi, oprócz laureatów, byli także: burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz i szefowa Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM, Zofia Choińska.
Po wręczeniu nagród i gratulacjach rozpoczęło się zwiedzanie jednostki, co dla wielu uczestników konkursu było sporym przeżyciem. Dzieci mogły np. obejrzeć dokładnie wozy strażackie, a nawet zasiąść za ich kierownicą.


15 marca 2010 - "Polacy dla Polaków na całym świecie"

Beata i Artur wyjechali ze Świdnicy do Niemiec w latach 80-tych. W marcu uruchomili polskojęzyczny wirtualny Klub Biznesu www.pol-bc.com, który ma stać się motorem napędowym tworzenia i rozwoju kontaktów gospodarczych i prywatnych Polaków rozsianych po całym świecie.
Dzięki portalowi: młodzi znajdą pracę i miejsce do studiowania, osoby prywatne będą miały dostęp do towarów i usług oferowanych przez Polaków na całym świecie, będzie możliwość wymiany poglądów na różne tematy.
Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki za naszych przyjaciół. Koledzy i koleżanki ze Świdnicy (rocznik 1964)


15 marca 2010 - Wygrana z gospodarzami

Kapitalnie rozpoczęli finały Mistrzostw Polski juniorzy Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica. W pierwszym swoim meczu pokonali gospodarzy - Azoty Puławy 36:34 (21:21).
- Wielki szacunek dla chłopaków, że zachowali w końcówce zimne głowy - mówiła po spotkaniu Donata Lulczyk piękniejsza połowa świdnickiego duetu trenerskiego. Zaczęło się nieszczególnie, od prowadzenia Puław 8:4. świdniczanie szybko dochodzą rywali i w 18. minucie wychodzą na prowadzenie 12:11. Potem znów minimalną przewagę osiągają gospodarze: 17:15, 19:17 dla Azotów. Do przerwy jest jednak remis po 21:21.
W drugiej połowie pierwszą bramkę rzucają gospodarze. ŚKPR odpowiada golem, a w 35. minucie wychodzi na prowadzenie 25:23. Najwyższą przewagę osiągają w 47. minucie 31:27. Potem oddech łapią rywale. Ich bramkarz łapie kilka rzutów, naszym "brakuje tlenu" i na sześć minut przed końcem przegrywamy 32:33.
W końcówce - jak zwykle horror. Ale z happy-endem, bo wygrywamy 36:34. Jutro spotkanie z ChKS-em Łódź, który dzisiaj uległ Vive Kielce 22:27.


15 marca 2010 - Magda i Paweł mają "Kolosa"

Wspaniały sukces naszych podróżników: Magdy i Pawła Opasków. Podczas weekendowej gali w Gdyni, związanej z rozstrzygnięciem 11. edycji "Kolosów", nagród za podróżnicze wyczyny roku, świebodziczanie otrzymali "Kolosa" 2009 w kategorii podróże. "Za dwu i półroczną rowerową podróż dookoła świata, ambitną trasą oraz umiejętność dzielenia się przeżyciami w inspirujący sposób" - czytamy na oficjalnej stronie plebiscytu.
Magda i Paweł przejechali Europę, Nową Zelandię, Azję i Amerykę Południową na rowerach. Przemierzyli ponad 33 tysięcy kilometrów na dwóch kółkach, pokonują m. in. Himalaje, Karakorum, Andy.
Przeżyli masę niezwykłych przygód (Magdę potrącił mikrobus i ukąsił skorpion), poznali mnóstwo ciekawych ludzi, zrobili dziesiątki tysięcy zdjęć, a cała podróż zakończyła się niezwykle dramatycznie - na ślubnym kobiercu. Dziś próbują spisać swoje wspomnienia i szykują się już do następnej wyprawy, pracując i zarabiając na nią w Wielkiej Brytanii.
Dzielną parę rowerzystów do nagrody "Kolosów" zgłosiła redakcja Gazety Świebodzickiej, która w kwietniu ubiegłego roku opisała historię niezwykłej wyprawy świebodziczan.


15 marca 2010 - Sprawa oznakowania przy ulicy Śląskiej

W związku z informacjami, jakie ukazały się w mediach, dotyczącymi zarzutu niedopełnienia obowiązków służbowych przy kontroli oznakowani ulicy Śląskiej w Świdnicy, przedstawionemu jednemu z pracowników Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego informujemy, że obowiązki w zakresie prowadzenia kontroli prawidłowości zastosowania i funkcjonowania oznakowania na drogach powiatowych i gminnych zostały zdaniem Wojewody wykonane prawidłowo i bez żadnych zastrzeżeń.
W protokole pokontrolnym napisano, że Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych świdnickiego starostwa w latach 2005 - 2007 sześciokrotnie dokonywał kontroli prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i nie stwierdził żadnych uchybień oceniając w efekcie realizowane przez Wydział Komunikacji zadania pozytywnie. Nie wydał również żadnych zaleceń pokontrolnych. . . . czytaj więcej


15 marca 2010 - Paweł Krysiak wystartuje w Elmocie

W połowie kwietnia, na rajdowe trasy w okolicach Świdnicy zjadą się najlepsi polscy rajdowcy. 38 Rajd Elmot jest w tym roku pierwszą eliminacją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i jednocześnie drugą eliminacją Rajdowego Pucharu Polski. Na starcie tej prestiżowej imprezy zobaczymy strzegomianina - Pawła Krysiaka.
- Jeszcze nie do końca mogę w to uwierzyć, na 99% jedziemy Elmot - mówi Paweł Krysiak. Wzięcie udziału w tym rajdzie zawsze było moim marzeniem. Marzenie to właśnie się realizuje. Cała praca przez wszystkie lata moich startów, począwszy od malucha, a skończywszy na okazjonalnych występach Astrą, wreszcie zaowocowała. Staję przed szansą sprawdzenia swoich umiejętności i zaprezentowania się kibicom, których na Elmocie zawsze są tłumy.
Strzegomianin ma już na swoim koncie sporo udanych stratów. Największy sukces to 3 miejsce w Pucharze Polski Automobilklubów. Start w Elmocie to efekt pracy i pomocy życzliwych ludzi, którzy od wielu lat pomagają Pawłowi w realizacji jego rajdowej pasji. . . . czytaj więcej


15 marca 2010 - Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie

Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie są jedna z największych wystaw budowlanych w Europie Środkowej. Jest to grupa wystawiennicza, na którą składają się 4 projekty: IBF - Międzynarodowe Targi Budowlane, SHK - Międzynarodowe Targi Technologii Sanitarnej, Ogrzewania, Klimatyzacji i Automatyzacji Budownictwa, MOBITEX - Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz oraz Wystawa Domów EDEN 3000.
Na Targach, które odbędą się w dniach 14-15 kwietnia prezentowana będzie szeroka oferta branży budowlanej, obejmująca zarówno narzędzia, materiały, maszyny czy technologie budowlane, jak i usługi. Najsilniej reprezentowane na targach branże to maszyny i stolarka budowlana.
Wśród ponad tysiąca wystawców można znaleźć znane światowe firmy i marki. Do grona stałych uczestników targów należą m.in. takie firmy jak: Rockwoll, Velux, Skanska, Deceuninck, Metrostav, Tchas, a z polskich np. Fakro i Porta. . . . czytaj więcej


15 marca 2010 - VII Festiwal Nauki

Wiosna tuż, tuż, czas więc na cykliczną międzyszkolną imprezę - Festiwal Nauki.
Od siedmiu już lat Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy żegna zimę dość szczególnie, łącząc zabawę z nauką.
18. marca zapraszamy na ulicę Sikorskiego 41 w godzinach 8.30-13.30. VII Festiwal Nauki jak zwykle zgromadzi wybitnych wykładowców z wrocławskich uczelni, gości z zaprzyjaźnionych placówek i przede wszystkim młodzież, chcącą dowiedzieć sie, cóż to "Mechanik potrafi…"?. Inicjatorka i koordynatorka przedsiewzięcia, pani Grażyna Kubiczek chce udowodnić, że "mechanik" potrafi bardzo wiele.
Szkoła techniczna przygotowuje nie tylko do matury, ale studiów, zawodu, mobilności rynkowej. Tak więc dzisiejszy mechanik naprawi, skonstruuje, zaprojektuje, ale i zatańczy, zaśpiewa… Jego wszechstronność jest odpowiedzią na realia naszych czasów.
Dzisiejszy "mechanik" ma ambicje, pasje. Musi być również osobą świadomą i wrażliwą. Wie, że wszelkie zaangażowanie, pomoc innym jest działaniem nadrzędnym - będzie więc wspierał akcję "Krew darem życia" i zostanie honorowym dawcą krwi.
Pokazy, wykłady, prezentacje znajdą swój finał na boisku szkolnym, gdzie ZSM wesprze akcję społeczną. W szkole o tak chlubnych tradycjach, istniejącej od przeszło 60-lat propagowanie szczytnych idei, wspieranie akcji charytatywnych jest priorytetowe.


15 marca 2010 - Brel raz jeszcze

Wczoraj w Strzegomskim Centrum Kultury w ramach Strzegomskiego Tygodnia z Teatrem odbył się spektakl w reżyserii Krystyny Jandy "Brel jeszcze raz".
Aktor Krakowskiego Teatru Piosenki Francuskiej Janusz Zbiegieł zaprezentował wspaniałe pieśni belgijskiego barda Jacqua Brela.
Spektakl śpiewany w języku francuskim, wsparty listami Brela do jego żony, cieszący się zasłużoną popularnością u widzów, oraz znakomitymi recenzjami, zarówno w prasie polskiej jak i zagranicznej również i w Strzegomiu wywarł ogromne wrażenie na publiczności.
Po koncercie artysta spotkał się z publicznością, rozdając autografy i pozując do zdjęć.


14 marca 2010 - 1/8 Finału Mistrzostw Polski Młodziczek w Świdnicy W dniach 20-21 marca w Świdnicy odbędzie się 1/8 Finału Mistrzostw Polski Młodziczek w sezonie 2009/2010.
W turnieju wystąpią zespoły: MKS Świdnica, MLKS Zawisza Sulechów, UKS Jedynka Kluczbork oraz VC Victoria - MOSiR Cieszyn.
Turniej Mistrzostw Polski Młodziczek rozegrany zostanie w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Organizatorzy imprezy zapraszaja kibiców i proszą o gorący doping. Wstęp na zawody jest wolny. . . . czytaj więcej
14 marca 2010 - Operacja Puławy rozpoczęta

Od poniedziałku, 15 marca rozpoczyna się finał Mistrzostw Polski Juniorów w piłce ręcznej z udziałem zawodników ŚKPR Świdnica. Świdniczanie wyjechali do Puław dzisiaj o godzinie 14.00. Na mistrzostwa wyjechało 21 osób.
W turnieju bierze udział osiem najlepszych zespołów z kraju: KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, UKS Szczypiorniak Olsztyn, ChKS Łódź, KS Vive Kielce, Wisła Płock SA, MKS Poznań, Azoty Puławy oraz ŚKPR Świdnica.
Przez pierwsze trzy dni prowadzone będą rozgrywki w dwóch grupach. Potem dzień przerwy a w piątek i sobotę rozgrywki o miejsca. Harmonogram rozgrywek przedstawia się następująco: . . . czytaj więcej


13 marca 2010 - List Otwarty do Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka

Szanowny Panie Prezydencie
O tym, że administrujący Miastem planują wycięcie trzydziestu wiekowych lip przy ulicy Westerplatte, dowiedzieliśmy się najpierw z relacji zaniepokojonych mieszkańców, a potem z artykułu, który ukazał się w lokalnej prasie pod koniec lutego.
Nikt z Urzędu Miasta nie poinformował nas, radnych, o przygotowaniach do tych działań. Na szczęście sytuacja okazała się dynamiczna i dwa dni temu, ku naszej uldze, pojawiła się kolejna prasowa informacja, że zrezygnowano z wycinki wszystkich oznakowanych drzew. Niemniej jednak zdecydowaliśmy się wystosować do Pana ten list, bowiem niepokoją nas i bulwersują dwie rzeczy.
Po pierwsze, nie przekonują nas argumenty podane dla prasy, jak i w rozmowie z jednym z urzędników, że lipy te w swej liczebności stanowią bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników ruchu. Ich usytuowanie nie odbiega od nasadzeń przy wielu innych arteriach, jak choćby przy ruchliwej ulicy Wrocławskiej. Czy w imię zwiększenia bezpieczeństwa zdecydują się Państwo na ogołocenie również kolejnych świdnickich ulic? . . . czytaj więcej


13 marca 2010 - Pokonali Zagłębie

ŚKPR Świdnica pokonał w Lubinie drugi zespół Zagłębia 39:33 (20:13).
Spotkanie toczyło się w szybkim tempie, w dość przyjacielskiej atmosferze. Świdniczanie już w pierwszej połowie wypracowali wyraźną przewagę i w drugiej raczej oszczędzali siły. Unikali ostrzejszych starć, nie chcąc nabawić się niepotrzebnych urazów.
Do końca się to nie udało, bo około 40. minuty z parkietu zejść musiał Mariusz Juściński. Kontuzja okazała się niezbyt grożna, ale "Mariola" na boisko już nie wrócił. Niewiele grali juniorzy, których trener Jacek Spiechowicz oszczędzał przed finałami Mistrzostw Polski. Wyjątkiem był tutaj Mateusz Kuriata, który wobec braku kontuzjowanego Jakuba Bąka musiał rozegrać całe spotkanie na kole.
Ze swojego występu może być zadowolony. Rzucił sześć bramek i obok Marka Mrugasa i Dariusza Kijka był najskuteczniejszym zawodnikiem naszej drużyny.
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej wystąpił w składzie: Młoczyński, Piotr Niciński - Mrugas (14/ 3 z karnych), D. Kijek (6), Kuriata (6), Juściński (4), Herudziński (3), Makowiejew (3), P. Kijek (3), Rogaczewski, Piędziak.


13 marca 2010 - Liga Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP- 2009-2010

Rozgrywki Gminnej Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP- 2009-2010.
Mecze rozegrane - 12 marca w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
Metalzbyt Świdnica - LKS Błękitni I Komorów 7:0, LKS Cukrownik Pszenno - LKS Bystrzyca Górna 1:4, LKS Puo Wiśniowa - LKS Błękitni Bystrzyca Dolna 3:6
Mecze rozegrane - 13 marca
LKS Grom Panków - LKS Orzeł Witoszów 2:6, LKS Błękitni II Komorów - LKS Gryf Burkatów 3:1, LKS Makowice - LZS Lubachów 6:4, LZS Błękitni Słotwina - My Metalzbyt 4:10.
Kolejność w rozgrywkach - 1. LKS Bystrzyca Górna - 37, 2. LKS Cukrownik Pszenno - 32, 3. Metalzbyt Świdnica - 26, 4. LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - 25, 5. LKS Makowice - 24, 6. LKS Orzeł Witoszów - 22, 7. My Metalzbyt - 22, 8. LKS Gryf Burkatów - 17, 9. LKS Puo Wiśniowa - 17, 10. LKS Grom Panków - 13, 11. LKS Błękitni Komorów II - 13, 12. LZS Sołectwo Lubachów - 9, 13. LKS Błękitni Komorów I - 9, 14. LZS Błękitni Słotwina - 0.


13 marca 2010 - Doceniani Inaczej mistrzem

Doceniani Inaczej zdobyli mistrzostwo w VII edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w sezonie 2009/2010.
W meczu finałowym pokonali Ziomali 9:4. W meczu o trzecie miejsce Karolina pokonała Pędzące Osiołki 7:6.
Mecz o 5 miejsce - XXL Bolesławice - Delta Jaroszów 7:11, o 7 miejsce - Last-Kam Nowice - FC Albatros 5:17, 9 miejsce zajęła drużyna Gimnazjum.
Najlepszy strzelcem rozgrywek został Mateusz Ptak Mateusz (Doceniani) - 113 bramek. MVP dla - Grzegorza Borowego (Doceniani), najładniejszą bramkę strzelił Paweł Prymula (Ziomale), najlepszym bramkarzem uznano Mariusza Duśko (Last-Kam), wyróżnienia otrzymali Tomasz Dyrda (Karolina) i Łukasz Nijander (FC Albatros).
Najlepszy junior to Damian Tymcik (Osiołki), najmłodszy zawodnik rozgrywek był Szymon Borowy.


13 marca 2010 - II miejsce w Dolnośląskiej Licealiadzie

Reprezentacja III LO w piłce siatkowej dziewcząt wywalczyła II miejsce w Dolnośląskiej Licealiadzie pokonując kilkaset szkół województwa dolnośląskiego. Rozgrywka finałowa odbyła się w Żarowie. 10 marca dziewczęta pokonały Zespół Szkół Ogólnokształcących z Wrocławia ulegając tylko II LO z Jawora.
Mecze budziły ogromne emocje u zebranych w pięknej hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie licznie przybyłych kibiców.
Drużyna świdnicka wystąpiła w składzie: Garbacz Monika - kapitan 3 d, Anna Malina 3 d, Katarzyna Missa 3 d, Magdalena Kukla 2 f, Patrycja Smagło 1 c, Aleksandra Wieczorek 1 c, Patrycja Zwięńczak 3f, Katarzyna Wójcik 1 d, zawodniczkami rezerwowymi były: Karolina Kuklis 3 f, Elżbieta Mikołajczyk 1 e, Daniela Mozol 1 c.
Najlepszą zawodniczką turnieju z naszego zespołu została Anna Malina.


13 marca 2010 - Dotacja na rozbudowę i remont SCK przyznana

Gmina Strzegom w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Infrastruktura Kultury" otrzymała dofinansowanie na remont sali Strzegomskiego Ośrodka Kultury.
W ramach realizacji I etapu inwestycji, którego koszt według kosztorysu inwestorskiego określa się na kwotę 3.379 374 zł., przewiduje między innymi przeprowadzenie prac rozbiórkowych i demontażowych w sali widowiskowej, prac budowlanych i prac wykończeniowych oraz wykonanie stolarki w części widowiskowej obiektu.
Sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury wyposażona zostanie również w nowe urządzenia oświetlenia scenicznego, nagłośnienia sceny, sprzętu projekcyjnego, urządzeń technologii sceny, a także urządzeń elektroakustycznych.
Wszystkie prace muszą się zakończyć do końca listopada, a rozliczenie finansowe z Ministerstwem musi nastąpić najpóźniej do 15 grudnia bieżącego roku.


12 marca 2010 - Pomnik Matki Sybiraczki

W maju w Strzegomiu odsłonięty zostanie pomnik Matki Sybiraczki.
Monument, upamiętniający masową deportację ludności polskiej z Kresów Wschodnich na Sybir, stanie u zbiegu ulic św. Anny i Alei Wojska Polskiego.
Na pomniku zostanie zamontowana tablica z treścią: "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże, zapomnij o mnie". To dla Was Bezimienne Polskie Matki Sybiraczki".
Jesteśmy przekonani, że odsłonięcie tego pomnika będzie dużym wydarzeniem nie tylko dla Sybiraków, ale i dla pozostałej społeczności Strzegomia, a dla dzieci i młodzieży cenną lekcją historii.


12 marca 2010 - Właścicielu, samochód jest tutaj !

Podczas codziennej gonitwy każdego z nas, gorączki codziennych zakupów, szukając miejsca do zaparkowania nie zauważamy, że w jakimś miejscu od wielu tygodni stoi samochód, który każdego dnia z samochodem ma coraz mniej wspólnego. Wybijane są w nim szyby, samochód staje się kupą złomu.
Robiąc zakupy w świdnickim w sklepie "Intermarche" od dłuższego czasu obserwowaliśmy stojący i niszczejący samochód o numerach LCX 1572.
Czy jest to pojazd "kukułka", którego właściciel postanowił go podrzucić by skasowano go na koszt miasta Świdnica czy też jest samochodem skradzionym i poszukiwanym przez Policje w całym kraju i do dziś nie odnalezionym. Czekamy na wyjaśnienie właściciela lub informację z policji.


12 marca 2010 - Dom dla psów potrzebny od zaraz

Czworonogi z hotelu w Dobrocinie potrzebują nowego domu. Ma w tym pomóc akcja adopcji psów "Dom potrzebny od zaraz", która rusza również w internecie pod adresem www.domdlapsiaka.blogspot.com - Pies jest przyjacielem człowieka, dlatego pobyt w schronisku lub w hotelu jest dla niego karą, na którą nie zasłużył. Bardzo nam zależy, aby pieski jak najszybciej znalazły opiekuna i dom, z którego już nikt ich nie wyrzuci.
Nasz apel kierujemy do ludzi o otwartych sercach, bo jesteśmy przekonani, że w naszym mieście ich nie brakuje. Liczymy, że dzięki ludzkiej życzliwości uda się pomóc przede wszystkim 11 czworonogom z hotelu w Dobrocinie, gdzie nie panują najlepsze warunki - mówi Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - Osoby, które zdecydują się na adopcję psiaków będą miały pewność, że zwierzęta zostały przebadane przez weterynarza i mają wszczepione chipy. Pieski są przekazywane bezpłatnie, a ich właściciel będzie zwolniony z podatku od posiadania psa w bieżącym roku.
Zdjęcia zwierząt będą pojawiały się na adopcyjnym blogu sukcesywnie. Jak można stać się właścicielem czworonoga? Wystarczy być osobą pełnoletnią i skontaktować się z Jarosławem Kozłowskim z Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy (tel. 74 8562-856, kom. 691 699 985, e-mail: j.kozlowski@um.swidnica.pl). Po podpisaniu umowy adopcyjnej - na miejscu - w Hotelu w Dobrocinie, pieska można zabrać do domu.


12 marca 2010 - Będą pieniądze z Funduszu Sołeckiego

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich mieszkańców gminy Strzegom.
Radni Rady Miejskiej w Strzegomiu podjęli uchwałę w sprawie wyodrębnienia w budżecie gminy Strzegom środków stanowiących fundusz sołecki w 2011 roku.
Pieniądze z Funduszu Sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa.
Oznacza to, że z tych środków będzie można, np. posadzić drzewa i krzewy, wybudować i wyposażyć plac zabaw, naprawić chodnik, czy wyremontować wiatę przystankową. Jednak to co dane sołectwo może faktycznie zrobić, będzie zależało od wysokości środków finansowych, które będą w jego dyspozycji.
Dodajmy jeszcze, że gmina Strzegom jest jedną z nielicznych, w której wyodrębniono Fundusz Sołecki.


12 marca 2010 - Gimnazjum w Jaroszowie ma patrona

Gimnazjum w Jaroszowie otrzymało imię Sługi Bożej Anny Jenke.
Anna Jenke była polskim pedagogiem, pisarką i działaczką społeczną, która niosła pomoc ubogim, samotnym i chorym.
Uchwałą Rady Miejskiej w Strzegomiu, podjętą 10 marca 2010 r., Jej imię będzie nosiło Gimnazjum w Jaroszowie, szkoła, która obecnie przechodzi gruntowny remont.
W imieniu dyrekcji oraz całej społeczności szkoły za ten gest podziękował radnym Tomasz Dziurla. Już wkrótce odbędą się uroczystości nadania placówce imienia. Będzie to ważne i przełomowe wydarzenie w jej historii.


12 marca 2010 - Dzień Kobiet w Jaworzynie

W środę, 10 marca w Samorzadowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet.
Przed zgromadzoną publicznością na scenie zaprezentował się zespół gitarzystów z jaworzyńskiego Gimnazjum pod kierownictwem Sebastiana Grajaszka oraz wokalistki ze studia wokalnego Mirosława Jabłońskiego w SOKiBP.
Program artystyczny oprócz części muzycznej zawierał także inne elementy - nie zabrakło skeczy, żartów i scenek, przedstawiających z dużą dawką humoru postać kobiety.
Każda z pań obecnych na spotkaniu oprócz życzeń, które złożył Dyrektor SOKiBP - Sylwester Bartczak, otrzymała słodki upominek.
Nie był to jednak koniec niespodzianek - Dyrektor Oddziału BZWBK w Jaworzynie Śląskiej - Iwona Wojciechowska przekazała jednej z Pań obecnych na koncercie, a wyłonionej w drodze losowania prezent - jej konto bankowe zostanie zasilone kwotą 200 złotych.


12 marca 2010 - Gratulacje dla najlepszych

W Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, 9 marca odbyło się spotkanie laureatów VIII edycji konkursu "Gmina Fair Play" (17 gmin z Dolnego Śląska) oraz XII edycji programu "Przedsiębiorstwo Fair Play" z województwa dolnośląskiego.
W spotkaniu najlepszych samorządów i przedsiębiorstw z naszego powiatu wziął udział burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. Gmina Świebodzice w 2009 roku już po raz drugi uzyskała certyfikat Fair Play Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.
Podczas gali wszyscy laureaci otrzymali dyplomy gratulacyjne od Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Zwycięzcom konkursu gratulacje złożył także prof. UG. dr hab. Przemysław Kulawczuk - Członek Zarządu, Dyrektor ds. Badań Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym KIG, członek Ogólnopolskiej Komisji Konkursowej Programów.


12 marca 2010 - Szukając pracy okradał urzędników

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, w trakcie prowadzonych czynności ustalili i zatrzymali 23 letniego złodzieja. Mężczyzna pod pretekstem poszukiwania pracy, przychodził do różnych urzędów, tam wykorzystując nieuwagę pracowników, dokonywał kradzieży portfeli, telefonów komórkowych, laptopów.
Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do dwunastu kradzieży w 2009 roku. Skradziony sprzęt sprzedawał, a dokumenty i portfele wyrzucał. Obecnie policjanci prowadzą czynności w tej sprawie.
Za czyny których się dopuścił grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


11 marca 2010 - Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na grupowy wyjazd na Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC - Branżowe Targi Warsztaty - Części - Serwis oraz AMICOM Branżowe Targi Audio - Multimedia - Nawigacja do Lipska w Niemczech.
Jeden bilet - trzy imprezy. Co warte pokreślenia odwiedzenie trzech imprez możliwe jest z jednym biletem bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
To jedyne w swoim rodzaju połączenie salonu samochodowego oraz targów branżowych jest jedyne w swoim rodzaju na skalę europejską i umożliwia publiczności pełen przegląd oferty począwszy od najnowszych modeli samochodów osobowych oraz transporterów na produktach i usługach w zakresie wyposażenia warsztatu oraz na multimediach skończywszy. AMI PLUS - Oglądaj, podziwiaj, testuj. . . . czytaj więcej


11 marca 2010 - Przyjechali po pracę do Polski

Są młodzi, chwilowo bezrobotni, ale otwarci na nowe doświadczenia. Dlatego zdecydowali się przyjechać do Polski za pracą. Mowa o 7-osobowej grupie Niemów, którzy od marca rozpoczęli dwumiesieczny pobyt w Świebodzicach. Pracują w jednostkach podległych miastu, zdobywają doświadczenie, uczą się języka i zawiązują nowe znajomości.
A wszystko to w ramach polsko-niemieckiego projektu wymiany Transgredio. - Projekt finansowany jest w 100% przez Europejski Fundusz Społeczny. Partnerami w projekcie są Spółka Komunalna "Aufbauwerk" w Lipsku oraz Saksoński Urząd Pracy - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach. - W ramach dwuletniego projektu 80 młodych bezrobotnych ludzi z Saksonii w wieku do 26 lat spędzi ośmiotygodniowe praktyki zawodowe w Świebodzicach. Projekt kończy się 30 czerwca 2012 roku. . . . czytaj więcej


11 marca 2010 - I Ogólnopolski Konkurs Akwariowy

Z okazji zbliżającej się wiosny portal Akwarium Sztuki - jedyny taki w Polsce - zaprasza wszystkie kobiety do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Akwariowym.
Konkurs ma na celu promocję artystycznych działań kobiet, pokazanie w jak wielu technikach i z jak doskonałymi efektami ONE, kobiety potrafią tworzyć.
Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na bardzo niedoceniany i rzadko stosowany kolor różowy - kwintesencję delikatności. Dla autorek zwycięskich prac przewidziane są atrakcyjne nagrody - w tym bony pieniężne oraz rabaty na zakupy we wskazanych sklepach.
Uwaga - już sam udział w Konkursie premiowany jest rabatem na zakupy w sklepie maluje.pl . . . czytaj więcej


11 marca 2010 - Pierwsze spotkanie dla przedsiebiorców

W ramach współpracy samorządów Świebodzic, Świdnicy i Dzierżoniowa z bankiem Pekao S.A. realizowany jest projekt wspierania mikroprzedsiębiorczości na lokalnym rynku.
23 lutego Oddział Banku Pekao S.A. w Świdnicy zorganizował spotkanie dla przedsiębiorców. Tematem konferencji był nowy nabór wniosków o dotacje unijne w województwie dolnośląskim dla mikrofirm działających krócej niż dwa lata.
Swoje oferty przedstawiły następujące instytucje:
- Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca - zaprezentowała terminy naboru wniosków i zasady ubiegania się o dotacje UE.
- Naczelna Organizacja Techniczna (NOT) przedstawiła ofertę i zakres wsparcia dla firm w przygotowaniu m.in. opinii dotyczących nowych technologii dla firm ubiegających się o kredyt technologiczny.
Na spotkaniu zaprezentowano także ofertę banku związaną z finansowaniem inwestycji realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięło udział około 50 przedsiębiorców.


11 marca 2010 - Wpływowe kobiety Dolnego Śląska

W rankingu "Polska The Times - Gazeta Wrocławska" Wójt Gminy Świdnica znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych kobiet na Dolnym Śląsku.
Wśród zaszczytnego grona wpływowych kobiet Dolnego Śląska są: Lidia Geringer De Oedenberg Kwestor Parlamentu Europejskiego, Alicja Chybicka - szefowa kliniki hematologii dziecięcej, Grażyna Orłowska-Sondej - dziennikarka TVP, Olga Tokarczuk - pisarka czy Ewa Michnik - dyrektor Opery Wrocławskiej. Na tej liście są również Anna Barańska i dorota Świeniewicz znane siatkarki.
Wójt Gminy Świdnica doceniono m.in. za przedsiębiorczość oraz za fakt, że od siedmiu lat doskonale zna potrzeby swojej gminy, potrafi pokazać walory swojej gminy i walczyć o jej interesy.


11 marca 2010 - "Tradycje Stołu Wielkanocnego"

28 marca o godzinie 14.00 w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach odbędzie się organizowana od wielu lat impreza pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Wydarzenie to swoim zasiegiem obejmuje cały region Ziemi Świdnickiej, a także jego okolice. W tym roku udział wezmą również partnerskie powiaty - Kartuski i Łowicki.
"Tradycje Stołu Wielkanocnego" to między innymi konkursy związane z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi stanowiące dla wystawców jak i zwiedzających dobrą zabawę i możliwość pokazania, że nasza tradycja jest naszym wielkim bogactwem.
Całość kończy się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw przez wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zwiedzających. . . . czytaj więcej


11 marca 2010 - Strażacy na plakacie

Ponad 70 prac nadesłały dzieci i młodzież z miasta na ogólnopolski konkurs, poświęcony pracy strażaków, pod hasłem "Wiatr, wypadek, ogień, woda - strażak zawsze rękę poda".
Wybór był trudny, dlatego jury konkursowe, które zebrało się 3 marca, miało spory dylemat, które prace nagrodzić.
A wybierali je: Zofia Choińska, przewodnicząca komisji i szefowa Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM, oraz Katarzyna Jarosz (nauczycielka sztuki), Marzanna Ślusarczyk (Wydział ES) i Piotr Sułek, Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzicach.
Komisja oceniała samodzielność wykonania pracy, technikę, oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość, estetykę i ogólne wrażenie artystyczne.
Po wnikliwej ocenie prac, w drodze uzgodnienia wspólnego stanowiska wszystkich członków Komisji, do etapu powiatowego zakwalifikowano prace: . . . czytaj więcej


11 marca 2010 - Podpalił samochód

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ustalili i zatrzymali 17 letniego mieszkańca Świdnicy, który podpalił samochód.
W nocy 3 marca, zatrzymany próbował skontaktować się ze swoim kolegą, właścicielem Opla Astry i porozmawiać z nim.
Mężczyźni byli skłóceni. Gdy próby kontaktu telefonicznego nie dały rezultatu, 17 latek udał się do miejsca zamieszkania swojego kolegi, którego nie zastał, czekając na niego postanowił podpalić jego samochód, który stał pod domem 19 latka.
Podpalił karton, którym zabezpieczona była wybita szyba w samochodzie i wrzucił go do środka. Oddalając się z miejsca przestępstwa widział jak samochód płonie.
W trakcie prowadzonych czynności 17 latek przyznał się do podpalenia samochodu, dlaczego to zrobił nie chciał opowiedzieć.
Za czyn, którego się dopuścił grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


10 marca 2010 - 20 lat Stowarzyszenia Przedsiebiorców i Kupców Świdnickich

Wielkie osobowości polskiej sceny politycznej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej przyjadą do Świdnicy 10 kwietnia 2010 roku, by wziąć udział w uroczystych obchodach 20 rocznicy powstania Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
Jubileuszowa gala odbędzie się w Teatrze Miejskim o godzinie 17.00.
Kilka godzin wcześniej przy ulicy Łukowej nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej rzeźby dla upamiętnienia 20-lecia transformacji gospodarczej w Polsce i jubileuszu SPiKŚ.
Następnie w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej odbędzie się Debata Gospodarcza zatytułowana "20 lat po przełomie, czyli co dał przedsiebiorczości Okrągły Stół". Lista zaproszonych gości jest długa: . . . czytaj więcej


10 marca 2010 - Oświadczenie

W związku z odwołaniem mnie w dniu 9 marca 2010, na sesji Rady Miejskiej, z funkcji radnego Miasta i Gminny Jaworzyna Śląska z powodu rzekomego prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu gminy, chciałem poinformować mieszkańców, że jest mi bardzo przykro, że 9 radnych nie dało mi możliwości obrony przed Wojewodą przed stawianymi mi zarzutami.
Zostałem ukarany za pomoc charytatywną na rzecz Parafii w Milikowicach.
Radni grupy rządzącej skupieni wokół Wspólnoty Samorządowej i burmistrza Grzegorzewicza podejmując tę decyzję pokazali, że kierują się tylko chęcią odwetu politycznego i nienawiścią w stosunku do mnie za moje zaangażowanie i otwartą krytykę rządzących. . . . czytaj więcej


10 marca 2010 - Mniejsze utrudnienia na pl. św. Małgorzaty

Od poniedziałku, 15 marca, część pl. św. Małgorzaty będzie przejezdna. Drogowcy kończą I etap przebudowy, z którym wiązały się największe utrudnienia dla kierowców i przechodzą do II etapu.
W związku z tym przywrócony zostanie ruch na odcinku od ul. Waleriana Łukasińskiego przez pl. św. Małgorzaty do ul. Bolesława Chrobrego.
- Wykonawca planował, że zakończy prace przy tym etapie jeszcze w starym roku, jednak konieczność wykonania dodatkowych prac oraz silne mrozy sprawiły, że to się nie udało.
W najbliższych dniach wykonana zostania dolna warstwa jezdni, co pozwoli na otwarcie drogi i mniejsze utrudnienia dla kierowców. . . . czytaj więcej


10 marca 2010 - VII Festiwal Nauki

Wiosna tuż, tuż, czas więc na cykliczną międzyszkolną imprezę - Festiwal Nauki.
Od siedmiu już lat Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy żegna zimę dość szczególnie, łącząc zabawę z nauką.
18. marca zapraszamy na ulicę Sikorskiego 41 w godzinach 8.30-13.30. VII Festiwal Nauki jak zwykle zgromadzi wybitnych wykładowców z wrocławskich uczelni, gości z zaprzyjaźnionych placówek i przede wszystkim młodzież, chcącą dowiedzieć się, cóż to "Mechanik potrafi…"?. Inicjatorka i koordynatorka przedsięwzięcia, pani Grażyna Kubiczek chce udowodnić, że "mechanik" potrafi bardzo wiele.
Szkoła techniczna przygotowuje nie tylko do matury, ale studiów, zawodu, mobilności rynkowej. Tak więc dzisiejszy mechanik naprawi, skonstruuje, zaprojektuje, ale i zatańczy, zaśpiewa… Jego wszechstronność jest odpowiedzią na realia naszych czasów.
Dzisiejszy "mechanik" ma ambicje, pasje. Musi być również osobą świadomą i wrażliwą. Wie, że wszelkie zaangażowanie, pomoc innym jest działaniem nadrzędnym - będzie więc wspierał akcję "Krew darem życia" i zostanie honorowym dawcą krwi.
Pokazy, wykłady, prezentacje znajdą swój finał na boisku szkolnym, gdzie ZSM wesprze akcję społeczną. W szkole o tak chlubnych tradycjach, istniejącej od przeszło 60-lat propagowanie szczytnych idei, wspieranie akcji charytatywnych jest priorytetowe.


10 marca 2010 - Kłopotliwy remont w Jaroszowie - ciąg dalszy

Nie tak dawno informowaliśmy o problemach, jakich mieszkańcom wsi Jaroszów przysparza prowadzony w tej miejscowości remont drogi krajowej.
Dziś po długich staraniach burmistrza Strzegomia i mieszkańców Jaroszowa wydaje sie, że sprawa przybiera pozytywny obrót. Dyrekcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu w piśmie adresowanym do burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza poinformowała, że zobowiązała projektanta, nadzór inwestorski oraz wykonawcę robót do współpracy w rozwiązywaniu kłopotów napotkanych przy realizacji robót.
Burmistrz przekazał tę wiadomość mieszkańcom Jaroszowa na spotkaniu, w którym udział także wzięli przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, radny Tomasz Dziurla oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Aleksander Struzik.
Mieszkańcy chcieliby również przedstawić swoje oczekiwania Generalnej Dyrekcji, podczas spotkania wiejskiego, które zaplanowano na koniec marca.


10 marca 2010 - Dar życia - 32 litry krwi

W trakcie wtorkowej (9 marca) akcji oddawania krwi, którą zorganizował żarowski Klub Honorowych Dawców Krwi, 70 osób oddało 32 litry krwi.
Akcja oddawania krwi zorganizowana była pod hasłem: "Oddajemy krew dla naszych najmłodszych mieszkańców", którzy w najbliższym czasie mają być poddani różnym zabiegom operacyjnym. W tym roku była to już druga akcja zorganizowana przez żarowski Klub HDK a planowane są jeszcze cztery.
Terminy kolejnych tegorocznych akcji oddawania krwi: 29 maja - Autobus "Krewniacy" osiedle Piastów (w czasie obchodów Dni Żarowa), 18 sierpnia, 6 października i 8 grudnia - Zespół Szkół w Żarowie, ul. Zamkowa 10.


10 marca 2010 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Karate Kyokushin

6 marca w Ząbkowicach Śląskich odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w Karate Kyokushin, podczas których obchodzono jubileusz dwudziestolecia istnienia Ząbkowickiego Klubu Karate Kyokushin.
Pośród 120 zawodników i zawodniczek z 11 klubów była siedmioosobowa reprezentacja Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin, pod przewodnictwem sensei Zbigniewa Romanowskiego.
Jako pierwsza do zawodów przystąpiła juniorka Beata Krzanowska w kat. do 55 kg. wygrywając wszystkie walki przed czasem dzięki przewadze technicznej nad rywalkami.
Był to kolejny złoty medal w bogatym już dorobku Beaty.
W kategorii juniorek powyżej 55 kg Świdnicę reprezentowała Zuzanna Baniowska, która w swym debiucie na tak dużej imprezie pomimo dobrej postawy w walce, nie sprostała rywalce z Wrocławia. Jako ostatni do walki przystąpił Sebastian Szczygieł, który także debiutował w zawodach tej rangi. Po niezwykle emocjonującej i zaciętej walce, decyzja sędziów wygrał przeciwnik świdniczanina. . . . czytaj więcej


10 marca 2010 - Umowa podpisana

Starania o pozyskanie dotacji na kanalizację miejscowości Granica i Tomkowice zostały uwieńczone sukcesem. Ukoronowaniem tych wysiłków było podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu o dofinansowanie tego zadania.
Swoje podpisy na umowie złożyli burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz skarbnik gminy Maria Kwiatkowska.
Jest to kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców naszej gminy. Całkowity koszt budowy kanalizacji sanitarnej we wsi Tomkowice i we wsi Granica" szacuje się na kwotę 3 254 910,65 zł. Wnioskowana i przyznana kwota pomocy to 1 997 139,00 zł., co stanowi 75 % wartości zadania.
Weryfikacja wniosku o dotację przygotowanego przez Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu trwała siedem miesiecy i zakończyła się pozytywnie. Oznacza to, że dokumenty aplikacyjne zostały przygotowane bezbłędnie pod względem formalnym i merytorycznym.
Realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji rozpocznie się jeszcze w tym roku. Warto podkreślić, że są to kolejne znaczące dotacje na działania związane z porządkowaniem gospodarki ściekowej w naszej gminie. W zeszłym roku gmina Strzegom pozyskała prawie 40 mln zł na budowę kanalizacji w siedmiu wsiach oraz na rozbudowę oczyszczalni ścieków.


10 marca 2010 - VI Świdnicka Liga Pływacka 2010

Uczniowski Klub Sportowy SVIDA zaprasza na zawody pływackie pod nazwą "VI Świdnicka Liga Pływacka 2010".
Zawody odbędą się 19 marca o godzinie 14.00 na basenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy ulicy Marcinkowskiego.
W zawodach wystartują zawodnicy z roczników 1997 - 2002 płynąc na różnych dystansach.Dla zajmujących trzy pierwsze miejsca przewidziano pamiątkowe puchary. Kolejne zawody zostaną rozegrane 21 maja - stylem dowolnym.


10 marca 2010 - Muzyka cerkiewna - "Błahodar"

Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na Uroczyste Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej.
Koncert z udziałem chóru Młodzieży Diecezji Wrocławsko - Szczecińskiej "Błahodar" pod dyrekcją Janusza Kwietnia odbędzie się w niedzielę, 28 marca o godzinie 17.00 w cerkwi na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego w Świdnicy.
Wstęp na koncert jest wolny.


10 marca 2010 - Turniej wsi

Pomysł Turnieju Wsi powraca. Tego zadania podjęła się wieś Buków, która 2 maja zorganizuje u siebie plenerową imprezę majową, w trakcie której zawody strażackie połączone zo-staną ze zmaganiami poszczególnych sołectw.
Organizacja Turnieju jest możliwa dzięki pozyskaniu środków z puli pieniędzy na organizację imprez plenerowych ze Stowarzyszenia "Szlakiem granitu", którego gmina Żarów jest członkiem założycielem.
Wszystkie koszty organizacji Turnieju zostaną pokryte właśnie z tych środków. Serdecznie zapraszamy wszystkie sołectwa do wzięcia udziału w turnieju. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody.
Będzie to świetna okazja do promocji naszych wsi jak i do świetnej zabawy. Szczegółowych informacji udziela Referat Fundusz


9 marca 2010 - Życie to dar

Pod tym hasłem panie z Powiatu Świdnickiego świętowały IV Świdnicki Dzień Kobiet. Jak co roku organizatorem akcji była Liga Kobiet Polskich przy współpracy Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Nowatorską i niezwykle ciekawą częścią programu był wykład panelowy na temat przeszczepów z udziałem przedstawicieli służby zdrowia: Agnieszki Polowczyk i Andrzeja Piezgi, psychologa - Stefanii Radeckiej-Gazdy, ksiedza Romana Tomaszczuka oraz pacjenta uratowanego dzięki przeszczepowi - Zenona Suligi. Dyskusję poprowadziła Beata Moskal- Słaniewska. W tym dniu panie mogły skorzystać również z bezpłatnych badań profilaktycznych słuchu, poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi oraz mogły wykonać EKG. Odbyły się także tak bardzo potrzebne pokazy samobadania piersi i udzielania pierwszej pomocy. Panie skorzystały dodatkowo z pokazów masażu, fryzjerstwa, makijażu i ozdabiania paznokci.
W części artystycznej wystąpił zespół Eliot ze Świebodzic. Miłym akcentem była także nagroda ufundowana przez Europoseł Lidię Geringer de Oedenberg w postaci wyjazdu do Parlamentu Europejskiego dla 2 osób - czytelników Wiadomości Świdnickich. Dodatkowo uczestniczki Świdnickiego Dnia Kobiet mogły liczyć na wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów imprezy.
Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa najbardziej cieszy się jednak z tego, że po raz kolejny tak wiele pań skorzystało z badań profilaktycznych. . . . czytaj więcej


9 marca 2010 - Praca dla miasta

50 osób pracuje na terenie miasta i jednostek podległych samorządowi w ramach prac interwencyjnych. Świebodziczanie mają zajęcie m. in. przy porządkowaniu ulic i skwerów, pracują w szkołach, obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji, wykonują zlecenia Miejskiego Zarządu Nieruchomości.
- W kwietniu zatrudnimy kolejne 20 osób, a w lipcu jeszcze 30 - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic. - Jeśli Powiatowy Urząd Pracy będzie dysponował większymi środkami na prace interwencyjne, ta liczba osób może się zwiększyć.
Prace interwencyjne podlegają refundacji przez urząd pracy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych przez pracodawcę bezrobotnych. Skierowane są do osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy - np. ze względu na wiek, brak kwalifikacji zawodowych, itp.


9 marca 2010 - Mieszkańcy tworzą album

Od kilku dni w galerii "dziennika" powstaje album fotograficzny ukazujący piękno ziemi świdnickiej. Chcemy aby jego twórcami byli sami mieszkańcy miast, miasteczek i wsi naszego powiatu. Bo nikt inny nie zna tak dobrze uroczych zakątków, w których żyją.
Być może w przyszłości znajdzie się ktoś kto taki album wyda drukiem lub przynajmniej z wielu zdjęć zechce skorzystać. Dlatego wszystkich fotografujących prosimy aby nadsyłali zdjęcia w dużych rozdzielczościach, takich by nadawały się do ewentualnego druku. Prosimy też o krótki opis miejsc, które zostały uwiecznione oraz dokładne dane by w razie potrzeby można się było skontaktować z ich autorami.
Zdjęcia prosimy wysyłać na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl
Dzisiaj pojawiły się zdjęcia Dobromierza autorstwa Józefa Mariana Dyca oraz zdjęcia Obozu Koncentracyjnego Gross - Rosen w Rogoźnicy, dodane zostały także kolejne zdjęcia ze Świdnicy - >>> zobacz.


9 marca 2010 - Dzieci - dzieciom

5 marca przedstawiciele Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy wraz z opiekunem - Anną Kaźmierską odwiedzili Dom Dziecka w Bystrzycy Górnej.
Podczas spotkania zostały przekazane artykuły papiernicze, zebrane podczas akcji "I Ty możesz zostać św. Mikołajem", przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku i styczniu tego roku.
W czasie trwania akcji udało się zebrać zeszyty, kredki, długopisy, farby, bloki, plecaki, przybory geometryczne, które na pewno ułatwią naukę dzieciakom z Domu Dziecka.
Wszystkim Tym, którzy włączyli się w tę akcję serdecznie dziękujemy.


9 marca 2010 - Razem po zdrowie

Gimnazjum nr 2 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zapraszają na miejski happening "Razem po zdrowie". To nietypowe przywitanie wiosny zaplanowano na 19 marca.
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli "policzyć sie" z zimą i przywitać upragnioną wiosnę zdrowo i na sportowo.
W tym dniu, między godz. 9:00 a 12:00 zaplanowany jest: - bieg "Policz się z cukrzycą" - prowadzony ulicami Osiedla Piastowskiego,
- podsumowanie XVIII Finału WOŚP oraz podziękowania,
- pokazy ratownictwa medycznego i zachowań bezpiecznych,
- program artystyczny,
- tradycyjne pożegnanie zimy.
Miejski Happening "Razem po zdrowie" realizowany jest w ramach Tygodnia Promocji Zdrowego Stylu Życia i Zachowań Bezpiecznych, który w "Dwójce" trwać będzie w dniach 15 - 19 marca.


9 marca 2010 - Ogólnopolski Konkurs Literacki "Płynąć pod prąd"

Wrocławskie Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta wraz ze Stowarzyszeniem Ojczyzny Polszczyzny zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Płynąć pod prąd".
Honorowym Przewodniczącym jury jest prof. dr hab. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Konkurs skierowany jest do młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych także ze szkół polonijnych. Termin zgłoszenia się do konkursu mija 15 marca 2010 roku.
Rejestracja uczestnictwa w konkursie odbywa się poprzez stronę internetową - zarejestruj


9 marca 2010 - Po zawód do - Gimnazjum w Lutomi

Jaką wybrać szkołę, w jakim kierunku poszerzać swoje umiejętności? - na te i wiele innych pytań odpowiedź będzie można znaleźć podczas VIII Giełdy Edukacyjnej 12 marca w Gimnazjum w Lutomi Dolnej.
19 lutego w naszym gimnazjum jak co roku odbył się "Dzień Poradnictwa Zawodowego". Zaprosiliśmy doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej i z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej z Wałbrzycha, którzy przeprowadzili w klasach III badania sprawdzające kompetencje zawodowe uczniów oraz doradcę zawodowego z Klubu Pracy, który w klasach II przeprowadził warsztaty "Zawody przyszłości". Zorganizowany został międzyklasowy konkurs plastyczny "Zawód przyszłości" oraz konkurs "Wiem wszystko o zawodach przyszłości". Konkurs miał na celu uświadomienie młodzieży kończącej szkołę gimnazjalną, że poprzez zabawę można realizować poważne cele, a także bardziej świadome planować przyszłość, w tym karierę zawodową - mówi Edyta Zerka, szkolny doradca zawodowy.
Dzień Poradnictwa Zawodowego był wstępem do VIII Giełdy Edukacyjnej. Podczas giełdy szkoły ponadgimnazjalne z powiatu świdnickiego będą przedstawiać swoją ofertę edukacyjną dla uczniów klas III z gimnazjów gminy Świdnica, gminy Marcinowice i gminy Roztoka.


9 marca 2010 - Konkurs rozstrzygnięty

XII edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Wiatr, wypadek ogień, woda - strażak zawsze rękę poda" - rozstrzygnięty.
Do konkursu na szczeblu gminnym, przystąpiło 171 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, Szkoły Podstawowej w Pastuchowie, Gimnazjum Nr 1 w Jaworzynie Śląskiej oraz Przedszkola Samorządowego w Jaworzynie Śląskiej.
Komisja w składzie: Roksana Sisko - podinspektor ds. promocji i kultury, Aneta Czapracka-Sawko - instruktor plastyki oraz Marek Wernecki - podinspektor ds. OC i ppoż., dokonała analizy zgłoszonych prac, ustaliła kolejność zajętych miejsc oraz przesłała nagrodzone prace do Starostwa Powiatowego w Świdnicy do udziału w kolejnym etapie konkursu. . . . czytaj więcej


9 marca 2010 - Piłka siatkowa trójek

W poniedziałek, 8 marca w kolejnych rozgrywkach siatkarskich spotkały się drużyny dziewcząt z klas piątych w turnieju mini piłki siatkowej trójek. Względy chorobowe spowodowały, że do zawodów przystąpiły jedynie trzy reprezentacje. Bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki Szkoły Podstawowej nr 1 wygrywając, podobnie jak wcześniej ich koledzy, wszystkie spotkania zajmując pierwsze miejsce w turnieju.
A grały w składzie: Emilia Kukla, Paulina Krakowska, Monika Pisula, Katarzyna Grzelak, Natalia Szczepuch, Dagmara Kamińska, Paulina Dzidek, Adrianna Pisula. Pamiątkowymi dyplomami wyróżniono najlepsze zawodniczki w swoich drużynach, zostały mini : Natalia Szczepuch - SP 1, Urszula Gorska - SP 4, Anna Kolej - SP 8/. Drużyny otrzymały puchary i dyplomy.
Końcowa klasyfikacja wygląda następująco: 1. - SP 1, 2. - SP 8, 3. - SP 4. Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


9 marca 2010 - Turniej Tekken

Co to takiego? To propozycja Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Turniej gier konsolowych o tej nazwie organizowany jest 20 marca w MDK przy ulicy Wolności 13.
Tekken to gra kultowa wśród konsolowców, zatem wtajemniczeni doskonale wiedzą, o co chodzi.
Zmagania rozgrywane będą w dwóch kategoriach wiekowych: do 18 i powyżej 18 lat. Wpisowe wynosi 5 złotych. Zapisy do zawodów w dniu turnieju, a ten zaczyna się o godzinie 10.00.


9 marca 2010 - Koncert Don Vasyl & Cygańskie Gwiazdy

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Don Vasyl & Cygańskie Gwiazdy.
W programie koncertu między innymi "Ore, ore", "Cyganeczka Zosia", "Graj piękny Cyganie" i wiele innych znanych przebojów.
Koncert odbędzie się 25 marca godzinie 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku 43
Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasie ŚOK w godzinach 8-16, telefon - 74 851 56 57, bilety można również zarezerwować pisząc na adres e-mail - gazielinska@sok.com.pl


9 marca 2010 - Pomagamy wypełnić PIT-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego z możliwością odpisania przysługujących ulg podatkowych.
Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście z pitami z 2009 roku do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo, tel. 748520179.
W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić PIT-a ?. Jak to zrobić ?
ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego), obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł), wpisać nazwę i nr KRS OPP
Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska, KRS - 0000264246, Hufiec Świdnica
Wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.
Zbiórka tych środków pomoże drużynom hufca urozmaicić zajęcia programowe, uzupełnić umundurowanie, dofinansować koszty letniego wypoczynku oraz przeprowadzić szkolenia.


8 marca 2010 - Bezpłatne badania mammograficzne

Od 22 do 27 marca przed sklepem Intermarché w Świebodzicach przy ul. Jeleniogórskiej 21 i przed sklepem Intermarché w Strzegomiu przy ul. Witosa 5 przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.
W specjalnie podstawionym mammobusie lekarze i pracownicy ośrodka "Diagnostyk" z Zielonej Góry wykonają bezpłatne badania dla Pań od 50 do 69 roku życia.
Warunkiem udziału w badaniu jest niewykonywanie mammografii w przeciągu ostatnich dwóch lat. Panie, które nie będą spełniały tych warunków będą mogły mieć wykonane badania odpłatnie, w cenie 80 zł. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu (074) 854 75 23 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -14.00 lub w sklepie Intermarché przy ul. Jeleniogórskiej 21 w Świebodzicach i w sklepie Intermarché przy ul. Witosa 5 w Strzegomiu. . . . czytaj więcej


8 marca 2010 - Agata Jodko, Kasia Kociubska i Gosia Borysiuk

W miniony weekend w Morawie rozegrano Towarzyskie Zawody Halowe w Skokach i w Ujeżdżeniu. W sobotnich zawodach skokowych triumfowała Agata Jodko. W niedzielnym ujeżdżeniu najlepsze były Kasia Kociubska i Gosia Borysiuk.
W zawodach skokowych ponownie triumfowała Agata Jodko. W najtrudniejszym konkursie całych rozgrywek na klaczy Fernhill Coll Diamond była pierwsza.
W klasie L najlepiej pojechała Gosia Borysiuk na Kansasie, w LL Natalia Wrona na Olivii, a w X0 Francisca Gillmayer na Blacky.
W Towarzyskich Zawodach Halowych w Ujeżdżeniu najlepsze okazały się Kasia Kociubska na Damie w konkursie L i Gosia Borysiuk na Kansasie w konkursie CNC1*.


8 marca 2010 - Po koncercie Krzysztofa Krawczyka

Panowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania i w prezencie z okazji Dnia Kobiet zaprosili swoje Panie na koncert Krzysztofa Krawczyka z zespołem. Pomimo śnieżnego, piątkowego popołudnia sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury wypełniła się po brzegi podczas dwóch koncertów dedykowanych Paniom.
Już od pierwszych dźwięków na sali zapanowała rodzinna atmosfera, którą stworzyła rodzina Państwa Krawczyków, jak również wspaniała strzegomska publiczność. Mottem obu koncertów była tytułowa piosenka z najnowszej setnej płyty Krzysztofa Krawczyka "Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa". Na koncertach nie zabrakło również takich utworów jak: "Bo jesteś Ty", "Parostatek", "Zatańczysz ze mną",,, "Wiesz, że Cię kocham" oraz wiele, wiele innych, które ożywiły wspomnienia i wprowadziły słuchaczy w pogodny nastrój.
Krzysztof Krawczyk to piosenkarz niezwykle ciepły, podziwiany za śpiew i wspaniały kontakt z publicznością dlatego podczas ostatniego utworu, którym była "Barka" publiczność wtórowała mu na stojąco. - To był cudowny wieczór - te słowa powtarzały panie opuszczające mury SCK.


8 marca 2010 - IV Turniej Piłki Halowej Samorządowców Powiatu Świdnickiego

W sobotę, 6 marca na sali sportowej przy ulicy Powstańców w Jaworzynie Śląskiej odbył się IV Turniej Piłki Halowej Samorządowców Powiatu Świdnickiego. Do rywalizacji o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej stanęły reprezentacje samorządów Żarowa, Strzegomia oraz gospodarzy z Jaworzyny Śląskiej.
W wyniku sportowej rywalizacji, prowadzonej w duchu fair-play zwyciężyła drużyna z Żarowa przed samorządowcami z Jaworzyny Śląskiej i Strzegomia. Na najlepszego zawodnika turnieju wybrano - Stanisława Chrapka z Żarowa. Najlepszym bramkarzem został - Sebastian Grajaszek (Jaworzyna Śląska). Podczas turnieju rozegrano też tradycyjny konkurs rzutów karnych, w którym bezkonkurencyjnym strzelcem okazał się - Mariusz Kowalski (Strzegom).
Wyniki: Jaworzyna Śląska - Żarów 7:7, Jaworzyna Śląska - Strzegom 9:6, Strzegom - Żarów 1:24.


8 marca 2010 - Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom zaprasza na spotkanie autorskie promujące debiut książki "Bez przebaczenia" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.
Spotkanie odbędzie się 16 marca o godzinie 16.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ulicy Świdnickiej 15-17 w Strzegomiu.
Jest ono częścią Dyskusyjnego Klubu Książki.


8 marca 2010 - Siatkówka chłopców

5 marca w Hali Sportowej na Osiedlu "Zawiszów" w Świdnicy odbył się Turniej piłki siatkowej trójek chłopców klas piątych.
Do zawodów przystąpiły cztery reprezentacje świdnickich szkół. Gospodarze imprezy, chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 1 nie dali szans pozostałym zespołom wygrywając cały turniej.
Grali w składzie: Michał Skoronóg, Kacper Matwiejko, Piotr Woźny, Kamil Klęsk, Jakub Bejster, Kacper Olipra, Maxymilian Hołyszewski, Jakub Michalik.
W zawodach wyróżniono pamiątkowymi dyplomami najlepszych zawodników swoich drużyn, zostali nimi: Jakub Michalik - SP 1, Aleksander Pietrzak - SP 4, Kacper Kancerz - SP 6, Karol Hydzik - SP 8. Najlepsze zespoły otrzymały dyplomy i puchary.
Miejsca zespołów: 1. SP - 1, 2. - 4, 3. SP - 8, 4. SP - 6. Organizatorem turnieju był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


7 marca 2010 - Liga Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP- 2009-2010

Rozgrywki Gminnej Ligi Piłki Nożnej Halowej "BEBA CUP- 2009-2010.
Mecze rozegrane - 5 marca w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
LKS Bystrzyca Górna - LKS Błękitni II Komorów 3:1, LZS Lubachów - LKS PUO Wiśniowa 3:9, LKS Orzeł Witoszów - LKS Makowice 3:4
Mecze rozegrane - 6 marca
My Metalzbyt - LKS Grom Panków 0:5, LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - LKS Cukrownik Pszenno 1:11, LKS Gryf Burkatów - Metalzbyt Świdnica 1:3, LKS Błękitni I Komorów - LZS Błękitni Słotwina 15:4
Kolejność w rozgrywkach - 1. LKS Bystrzyca Górna - 34, 2. LKS Cukrownik Pszenno - 32, 3. Metalzbyt Świdnica - 23, 4. LKS Błękitni Bystrzyca Dolna - 22, 5. LKS Makowice - 21, 6. LKS Orzeł Witoszów - 19, 7. My Metalzbyt - 19, 8. LKS Gryf Burkatów - 17, 9. LKS Puo Wiśniowa - 17, 10. LKS Grom Panków - 13, 11. LKS Błękitni Komorów II - 10, 12. LZS Sołectwo Lubachów - 9, 13. LKS Błękitni Komorów I - 9, 14. LZS Błękitni Słotwina - 0.


7 marca 2010 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rozegrana została trzynasta kolejka spotkań Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Mediator Cup" organizowanej przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wyniki 13 kolejki: II liga
Mortal Kombat - PCO Oldboys 2:9 (1:3), Cannabis - FC Method Men 4:3 (1:1), Mam Talent - FC Albatros 5:1 (1:1), PKS Złoty Kłos - Nefryt Junajtet 2:6 (1:3).
I liga
AKS Żarów - Zaskoczeni Żarów 3:5 (1:1), Wektor Świdnica - Zryw Łażany 2:2 (1:1, AH1N1 - Wierzbianka Wierzbna 4:5 (4:1), Drink Team - Wodospad Zastruże 5:2 (3:2).
W kolejce wybrano najlepszych zawodników oraz bramkarzy w poszczególnych ligach. II Liga: - najlepszy zawodnik - Adam Sołtysiak (PCO) - najlepszy bramkarz - Wojciech Hanc (Mam Talent).
I liga: - najlepszy zawodnik - Piotr Legiejew (Wierzbianka) - najlepszy bramkarz - Tomasz Pater (AH1N1).


7 marca 2010 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W ostatniej kolejce świdnickiej ligi halowej w piłce nożnej zanotowano następujące wyniki
LS Świdnica - LewStar 2:6, Dacco - Stal Świdnica 2:6, Steak House Sakkara - Gryf Witkowski 10:0, Chaos - Gola Witkowski 3:4.
Piłkarzem kolejki został - Tomasz Mojsa - Gola Witkowski a bramkarzem - Marcin Hruszowiec - Gola Witkowski.
Tabela końcowa: 1. Gola Witkowski - 49, 2. Chaos - 49, 3. LewStar - 36, 4. Steak House Sakkara - 25,5. Dacco - 25, 6. Gryf Witkowski - 22, 7. LS Świdnica - 0, 8. Stal Świdnica - 42.
Stal Świdnica ze względów regulaminowych została przesunięta na 8 lokatę w tabeli. . . . czytaj więcej


7 marca 2010 - Mieszkańcy tworzą album

Chcemy by w naszej galerii "dziennika" powstał album fotograficzny ukazujący piękno naszej ziemi świdnickiej. Chcemy też aby jego twórcami byli sami mieszkańcy miast, miasteczek i wsi z naszego powiatu. Bo nikt inny nie zna tak dobrze uroczych zakątków, w których żyją.
Być może w przyszłości znajdzie się ktoś kto taki album wyda drukiem lub przynajmniej z wielu zdjęć zechce skorzystać. Dlatego wszystkich fotografujących prosimy aby nadsyłali zdjęcia w dużych rozdzielczościach, takich by nadawały się do ewentualnego druku. Prosimy też o krótki opis miejsc, które zostały uwiecznione oraz dokładne dane by w razie potrzeby można się było skontaktować z ich autorami.
Zdjęcia będziemy zamieszczali na bieżąco, jeśli przypadkiem zdarzy się tak, że pojawią się bardzo podobne zdjęcia to będziemy zostawiać po kilka najlepszych z nich, kierując się również Waszymi ocenami ponieważ na zdjęcia zamieszczone w galerii będzie można głosować i je oceniać. Oczywiście ostateczny głos pozwolimy zostawić sobie. Zdjęcia przyślij na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl
Jako, że zdjęcia mają być do albumu, przyjmować będziemy tylko zdjęcia w dobrej jakości.
Pozdrawiamy wszystkich miłośników fotografii i zapraszamy do udziału w tej dobrej zabawie a być może i w przedsięwzięciu, którego finałem będzie album ziemi świdnickiej. Na dobry początek album został założony i jest już w nim kilkanaście zdjęć - > >>> zobacz.


7 marca 2010 - Policja poszukuje

Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzi czynności poszukiwawcze w związku z zaginięciem dwóch mężczyzn.
Jednym z zaginionych jest Patryk Żyła 18 letni mieszkaniec Świdnicy a drugim z Arkadiusz Surówka 35 letni, także mieszkaniec Świdnicy.
Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu któregokolwiek z zaginionych proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy telefon 074-85-82-227 lub 074-85-82-206 albo 997 czy też z numerem 112 lub najbliższą jednostką Policji.
Rysopisy poszukiwanych - . . . czytaj więcej


7 marca 2010 - Muzyka cerkiewna - "Błahodar"

Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na Uroczyste Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej.
Koncert z udziałem chóru Młodzieży Diecezji Wrocławsko - Szczecińskiej "Błahodar" pod dyrekcją Janusza Kwietnia odbędzie się w niedzielę, 28 marca o godzinie 17.00 w cerkwi na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego w Świdnicy.
Wstęp na koncert jest wolny.


7 marca 2010 - Pracownicy społeczno-użyteczni

Od 3 marca Gmina Żarów ponownie zatrudnia pracowników w ramach prac społeczno-użytecznych. Zgodnie z porozumieniem zawartym z Powiatowym Urzędom Pracy piętnaście osób bezrobotnych zatrudnionych będzie do końca listopada przy pracach porządkowych na terenie miasta i gminy. Umowa przewiduje, że będą pracować po dwie godziny dziennie.
Z tego tytułu osoby te otrzymują świadczenie, które jest refundowane w 60% przez Powiatowy Urząd pracy w Świdnicy. Wytypowaniem osób do prac społeczno-użytecznych zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie, który wskazuje ich spośród osób, które korzystają z jego pomocy. Niektóre z osób odpracowują swoje zadłużenie z tytułu czynszu lub nie zapłaconych rachunków za media.
Już pierwszego dnia pracownicy zajęli się sprzątaniem centrum miasta. - Chcemy aby najszybciej, jak to jest możliwe, zniknęły śmieci, które wyłoniły się spod śniegu - mówi Grzegorz Osiecki - zastępca burmistrza.
Poza tym osoby zatrudnione w ramach prac społeczno-użytecznych będą wspierać służby miejskie przede wszystkim w zakresie utrzymania czystości na terenie miasta i gminy. Dzięki temu, przy bardzo niewielkich nakładach finansowych, będzie możliwe zrealizowanie wielu prac, za które musielibyśmy zapłaci spore pieniądze gdyby wykonywała je prywatna firma.


7 marca 2010 - Uczniowie SP 105 w konkursach

3 marca, w Świdnickim Ośrodku Kultury odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Pegazik.
Szkołę Podstawową 105 w Świdnicy reprezentowały trzy uczennice: Joanna Bim (klasaVd), Ola Taraban (klasa Va) oraz Urszula Kisiel (klasa VI b). Jury nagrodziło trzech recytatorów, którzy już we wtorek 9 marca będą reprezentować powiat świdnicki w kolejnym etapie konkursu. Wśród zwycięzców znalazły się uczennice Szkoły Podstawowej nr 105: Asia Bim przygotowana przez - Beatę Wąż oraz Ola Taraban przygotowana przez - Agatę Piwowar. Jury wyróżniło także Ulę Kisiel, którą do konkursu przygotowała - Agata Piwowar.
W czwartek, 4 marca w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania.
Tematem przewodnim czytelniczych potyczek były dolnośląskie legendy i podania.
Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy reprezentowali: Daniel Kalemba (uczeń klasy Va) oraz Aleksandra Konstanty (uczennica klasy VI b), oboje przygotowani przez - Agatę Piwowar.
Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło Danielowi Kalembie. Natomiast Ola Konstanty zajęła II miejsce.


7 marca 2010 - "Au fil de la chanson..." Recital piosenki francuskiej

Na wszystkich sympatyków piosenki francuskiej czeka niezwykły wieczór.
10 marca o godzinie 18. 30 w Sali Reprezentacyjnej Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13 zaśpiewa Justyna Bacz. W jej wykonaniu można będzie usłyszeć klasyczne przeboje francuskie artystów XX wieku po współczesność takich, jak: Edith Piaf, Aristide Bruant, George Moustaki, Georges Brassens, Barbara, Jacques Brel, Joe Dassin, Patricia Kaas.
W programie również degustacja wyśmienitych win francuskich. Wstęp - 10 złotych.
Justyna Bacz - absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego sekcji języka francuskiego, piosenkarka, autorka tekstów, tłumaczka wierszy i piosenek, główne Brassensa i Bruanta, laureatka wielu nagród na festiwalach piosenki francuskiej w kraju i za granicą.


7 marca 2010 - Remont w OPS-ie

W w Żarowskim Ośrodku Pomocy Społecznej trwa długo wyczekiwany remont pomieszczeń.
Ukończono wymianę instalacji elektrycznej, wymieniono część okien, odmalowano ściany oraz wymieniono wykładziny PCV na podłogach. Dzięki zaangażowaniu się w organizację remontu Grzegorza Osieckiego - zastępcę burmistrza oraz Leszka Michalaka - Sekretarza Gminy prace wykonywane są sposobem gospodarczym. Bez stażystów i pracowników zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych koszty zadania byłyby dużo wyższe.
Dzięki remontowi w pomieszczeniach poprawiły się warunki do pracy z klientem. Dzięki ciepłej kolorystyce ścian panuje ciepły, przyjazny nastój.
Pracownicy OPS-u serdecznie dziękują wszystkim za wysiłek w trakcie remontu pomieszczeń Ośrodka Pomocy Społecznej: Agnieszce Lobie, Bogusławie Jania, Stanisławowi Brandeburze, Zdzisławowi Dubickiemu, Adamowi Kaczmarczykowi.


6 marca 2010 - Świdniczanie pokonali Śląsk Wrocław

Nie udała się piłkarzom Śląska Wrocław inauguracja wiosny przed własną publicznością. Wrocławianie ulegli Jagielloni Białystok, która po bramkach Laty i Jezierskiego - przerwała passę 32 meczów bez zwycięstwa na wyjeździe. Honorowego gola dla gospodarzy strzelił Piotr Celeban.
Remigiusz Jezierski swoją piłkarska karierę rozpoczynał w Polonii Świdnica później grał w klubach - Śląsk Wrocław, Hapoel Beer-Sheva (Izrael), Górnik Łęczna, Ruch Chorzów i Jagiellonia Białystok.
Jarosław Lato obecnie Jagiellonia Białystok, karierę zaczynał w Stali Świdnica, grał jeszcze w Lechii Dzierżoniów, Śląsku Wrocław, RKS Radomsko, Widzewie Łódź, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski i w Polonii Warszawa.


6 marca 2010 - Ulegli Wolsztyniakowi

ŚKPR Świdnica po emocjonującym spotkaniu uległ Wolsztyniakowi 27:30 (15:15). Emocje były ogromne.
Wygrali goście, ale postawy drużyny świdnickiej nie musimy się wstydzić. Kluczowy momentem spotkania była końcówka pierwszej połowy, gdy z pięciobramkowej przewagi ŚKPR, Wolsztyniak doprowadził do remisu.
W drugiej połowie z obu stron było dużo błędów. Więcej zimnej krwi - zwłaszcza w końcówce zachowali goście i to oni mogli cieszyć się z dwóch punktów, które praktycznie przesądzają już o ich awansie do I ligi.
Świdnicki zespół czeka walka o drugie miejsce. Komplet zwycięstw ŚKPR do końca sezonu da na pewno miejsce barażowe.


6 marca 2010 - "Niepowtarzalni - 2009" za kilka dni finał

Trwające od 10 stycznia głosowanie w plebiscycie "Dziennika" - "Niepowtarzalni" dobiega końca. Głosowanie zostanie zakończone 10 marca.
Z 525 punktami prowadzi niezagrożenie Stanisław Gabryś ze Świdnicy. Marcin Konarski zgromadził 471 punktów.
O miejsce wśród osób, które zostaną laureatami plebiscytu ostro walczą: Zuzanna Grabowicz (368) ze Strzegomia i Edmund Nawrocki ze Świdnicy majacy 367 punktów.
Pozostali kandydaci mają znacznie mniejsze szanse na tytuł bo ich strata punktowa jest znaczna. Lista kandydatów i dotychczasowa punktacja - Niepowtarzalni


6 marca 2010 - Znamy już finalistów

Zespół Karoliny nie obroni po raz szósty tytułu Mistrza Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej, odpadł z walki przegrywając w półfinale z Ziomalami 6:8.
W wielkim finale Ziomale zagrają o tytuł Mistrza z Docenianymi Inaczej którzy pokonali w drugim półfinale Pędzące Osiołki 9:4 a przegrani zagrają w meczu o 3 miejsce.
W meczach o miejsca 5:8 swoje mecze wygrali Delta Jaroszów i XXL Bolesławice, Delta potrzebowała aż rzuty karne by pokonać Last-Kam Nowice. . . . czytaj więcej


6 marca 2010 - Pomóż Muzeum - adoptuj zabytek

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej posiada bardzo wiele zniszczonych zabytków kolejnictwa i przemysłu, chcąc przywrócić im dawny blask prowadzi akcję adopcji zabytkowych parowozów.
Muzeum poszukuje ludzi, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów.
Pomóc mógłby każdy - prywatna osoba czy też firma, finansując np. odmalowanie lokomotywy. Przy takiej lokomotywie znalazłaby się tabliczka, na której znajdzie się informacja przez kogo zabytek został zaadoptowany.
Muzeum prowadzi również obozy dla wolontariuszy - głównie jest to młodzież studencka, która za nocleg i wyżywienie ma możliwość zyskać doświadczenie w pracy nad zabytkami techniki.
Dbanie o zabytki jest naszym wspólnym obowiązkiem. Adopcje i organizacja wolontariatu mają również zaangażować ludzi w życie Muzeum. Dzisiaj prezentujemy kolejny parowóz. . . . czytaj więcej


6 marca 2010 - Przyjdź do "Trójki" - zapisz się

Gimnazjum nr 3 w Świdnicy prowadzi nabór dziewcząt i chłopców do klas sportowych.
Będąc uczennicą tej szkoły możesz trenować siatkówkę, piłkę ręczną i piłkę nożną mogą uprawiać dziewczęta i chłopcy. Zajęcia prowadzą pełni pasji trenerzy.
Klasy sportowe otoczone są opieką klubów sportowych działających w Świdnicy: piłka siatkowa - MKS Świdnica, piłka nożna - Klub sportowy STAL Świdnica, piłka ręczna - Klub sportowy ŚKPR Świdnica.
Naszym uczniom oferujemy: naukę w klasach sportowych, matematyczno - przyrodniczych, humanistycznych, ogólnych, pracownię językową, pracownie multimedialne, salę gimnastyczną, zespól boisk o nowoczesnej nawierzchni, siłownię, bibliotekę z centrum informacyjnym, salę audiowizualną, zajęcia pozalekcyjne według zainteresowań uczniów, rozległy teren przy szkole.
Gimnazjum nr 3 Świdnica ulica Saperów 27a, telefon 74 853-12-13 www.gimnazjum.swidnica.pl


5 marca 2010 - Kongres Regionów potrzebuje wolontariuszy

Doświadczenie przy organizacji dużego przedsięwzięcia, możliwość zdobycia nowych umiejętności, a przy tym bycie świadkiem największego wydarzenia w Świdnicy - m. in. to oferują organizatorzy osobom, które zgłoszą się do pracy przy Kongresie Regionów.
Do obsługi tak dużego wydarzenia jak Kongresu Regionów potrzeba kilkudziesięciu osób. Zachęcamy, by w ciągu najbliższych tygodni zgłaszali się wszyscy, którzy chcą aktywnie włączyć się w to przedsięwzięcie. Między 19 a 22 maja zaplanowano kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, sesji z udziałem znanych samorządowców, polityków i szefów ogólnopolskich organizacji, imprez towarzyszących - informuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta.
W tym czasie Świdnicę odwiedzi ponad tysiąc osób. Będą wśród nich osobistości świata politycznego i gospodarczego. Myślę, że szczególnie dla młodych ludzi może to być niezwykła przygoda.
Szczegóły dotyczące Kongresu Regionów można znaleźć na stronie www.kongresregionow.pl. . . . czytaj więcej


5 marca 2010 - Droga Mrowiny-siedlimowice zamknięta

Powiat zamyka drogę nr 2896D biegnąca na odcinku między miejscowościami Mrowiny - siedlimowice. Od dzisiaj staną tam znaki informujące, że żaden samochód o masie powyżej 15 ton tą trasą jechać nie może. Pojawią się także patrole Policji, które będą monitorować, czy ograniczenie jest przez kierowców przestrzegane.
Po Goczałkowie jest to kolejna droga w Powiecie Świdnickim systematycznie niszczona przez transport ciężarowy. Odcinek ten był przewidziany do remontu w najbliższym czasie, gdyż jego stan z roku na rok się pogarszał . A wszystko przez transport ciężarowy wywożący kruszywo z pobliskiej kopalni z siedlimowic. Od teraz ruch na tym odcinku został skierowany w stronę Śmiałowic.
Winą za zły stan nawierzchni zarówno na tej trasie jak i na drodze w Goczałkowie, obarcza się kopalnie kamienia. Swoje zrobiła także długa i uporczywa zima.
- "Dlatego przy planowanym remoncie tego odcinka poprosiliśmy o wparcie kopalnię "Mineral Polska". Wstępnie wyraziła ona chęć partycypacji w kosztach naprawy drogi. W sumie na wszystkie zniszczenia, jakie występują obecnie na drogach powiatowych, potrzeba będzie około 500 tys. zł." - mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. . . . czytaj więcej


5 marca 2010 - Z wizytą w Policach nad Metują

Opieka nad seniorami, organizacja bazy dla usług opiekuńczych oraz funkcjonowanie organizacji wspierającej matki to główne sprawy omówione podczas wizyty delegacji ze Świdnicy w partnerskim mieście - Policach nad Metują w Republice Czeskiej.
Inspiracją do wyjazdu było spotkanie z władzami Polic, które odwiedziły Świdnicę w zeszłym roku. Okazało się wtedy, że czescy partnerzy mogą pochwalić się bardzo dobrą organizacją w zakresie pomocy społecznej. W jednodniowej wizycie (26 lutego) uczestniczyli: Waldemar Skórski, zastępca prezydenta wraz z dwoma pracownikami Urzędu Miejskiego oraz Elżbieta Dudziak i Irena Okruta z Ligi Kobiet Polskich, a także Anna Sobczyk z firmy Centrum Twórczej Zabawy "Ale Heca".
Spotkania przebiegało dwutorowo. Samorządowcy ze starostą Idą Seidelmanową i wicestarostą miasta Zdenkiem Kadidlo prowadzili rozmowy o wspólnych tzw. "miękkich" działaniach partnerskich oraz o dofinansowaniu inwestycji pozyskiwanym ze źródeł krajowych i unijnych.
Szczególnie interesującą z punktu widzenia Świdnicy jest aktywność czterotysięcznych Polic w sferze budowlanej, bowiem to nieduże miasto pozyskało w ostatnim czasie dofinansowanie do budowy Domu Spokojnej Starości dla osób wymagających 24-godzinnej opieki, a rok wcześniej do remontu Domu Kultury. . . . czytaj więcej


5 marca 2010 - Wak - Week Van De Amatuerkunsten - Tydzień Sztuki

Wydział Kultury miasta Maldegem (Belgia) zaprasza fotografów-amatorów z terenu gminy Świdnica do udziału w corocznym tygodniu sztuki amatorskiej pod nazwą week van de amatuerkunsten-WAK.
Komitet ds. Partnerstwa gminy Malegem dniach 23.04-2.05.2010 r. zorganizuje wystawę zdjęć fotografów - amatorów z gmin partnerskich (bez limitu wiekowego), aby w ten sposób zobrazować piękno gminy i codzienne życie jej mieszkańców. Jesteśmy zainteresowani fotografią artystyczną i informacyjną, przedstawiającą krajobraz gminy, portrety mieszkańców i ich udział w gminnych uroczystościach, itp… - mówi Jan Willems Przewodniczący Komitet ds. partnerskich miasta Maldegem.
Materiał zdjęciowy może być analogowy lub elektroniczny, w kolorze lub czarno-biały, w różnych formatach, ponieważ wystawa fotografii odbędzie poprzez projekcje zdjęć w systemie cyfrowym jak i w formie tradycyjnej. Fotografie mogą być dostarczone na DVD, koniecznie z dołączonym tytułem i imieniem autora. Wydrukowane zdjęcia są również mile widziane - ponieważ naszym celem jest zorganizowanie wystawy w oparciu o materiał elektroniczny jak i tradycyjny obraz na papierze - podkreśla Rita Verleye koordynator projektu z ramienia magistratu w Maldegem. . . . czytaj więcej


5 marca 2010 - II Międzyszkolny Festiwal Talentów

Uczniowie świebodzickich szkół pięknie śpiewają, świetnie tańczą, mają zadatki na niezłych aktorów i oryginalnych plastyków. I są na to niezbite dowody - chociażby w postaci tego, co przez trzy dni działo się w dawnym Klubie "Włókniarz" przy ulicy Żeromskiego.
Od 1 do 3 marca odbywał się tu II Międzyszkolny Festiwal Talentów, zorganizowany przez Zespół Szkół Integracyjnych. Swoje umiejętności prezentowały dzieci ze wszystkich szkół podstawowych w mieście, wprawiając jury w zdumienie i ciężki orzech do zgryzienia - kogo nagrodzić? W końcu udało się wybrać tych najlepszych.
Poniżej nazwiska laureatów i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach. Podczas wielkiego finału w środę, 3 marca, uczestnikom gratulacje złożył zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński.
Dzieci dostały nagrody, ufundowane m. in. przez Urząd Miejski. . . . czytaj więcej


5 marca 2010 - Remont Wałbrzyskiej od poniedziałku

Zamknięta od kilku dni ze względu na pozimowe uszkodzenia nawierzchni ul. Wałbrzyska będzie naprawiona. Zarządca drogi, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, wykona remont w najbliższym tygodniu.
Pierwsze działania na ul. Wałbrzyskiej w rejonie skrzyżowania ul. Wałbrzyskiej i Leśnej podjęliśmy w zeszłym tygodniu. Usunięte zostały największe usterki na jednym z pasów ruchu (po stronie kościoła). W trakcie robót ruch odbywał się jednym pasem w obu kierunkach, co doprowadziło do jego szybkiej deformacji. Stan zagrażający bezpieczeństwu kierowców zmusił nas do zamknięcia ulicy i zorganizowania objazdów. W poniedziałek dokonaliśmy wizji lokalnej z pracownikami Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Określiliśmy rozmiar uszkodzeń nawierzchni i niezbędnego remontu.
Przekracza on zakres zwykłego remontu cząstkowego, za przeprowadzenie którego odpowiada miasto. . . . czytaj więcej


5 marca 2010 - Wodociągi w gminie

Kolejne przetargi na budowę sieci przesyłowych zbliżają gminę Świdnica do zakończenia procesu wodociągowania gminy.
W ramach przedsiewzięcia przewiduje się wykonanie sieci wodociągowej przesyłowej wraz z infrastrukturą na trasach: Komorów-Słotwina, Słotwina-Witoszów, Komorów-Mokrzeszów wraz ze zbiornikiem wody oraz Miłochów-Jagodnik-Jakubów-Bystrzyca Dolna-Opoczka, Miłochów-Pszenno o łącznej długości blisko 20 km. Koszt inwestycji wyniesie 6 mln zł., a prace trwać będą do końca lipca 2011 roku.
Istotnym elementem projektu jest podłączenie ostatnich 2 miejscowości nie posiadających wodociągu, przez co poprawie ulęgną warunki życia ich mieszkańców. Tym samym, osiągnięty zostanie wskaźnik 100% zwodociągowania gminy. Dzięki realizacji projektu powstanie ponad 23 km nowych sieci wodociągowych.
Stworzone zostaną warunki do uzbrojenia nowych terenów inwestycyjnych, co umożliwi awans cywilizacyjny oraz zdynamizuje rozwój aktywności gospodarczej, a tym samym napływ mieszkańców do gminy ( rok 2008 - 15640 mieszkańców, rok 2009 - 15834 mieszkańców).


5 marca 2010 - Aparaty odzyskane

14 stycznia 2010 roku świdniccy policjanci zostali poinformowani o kradzieży z włamaniem do mieszkania, z którego skradziono aparaty fotograficzne, obiektywy oraz lampy błyskowe. Straty jakie poniósł Świdniczanin wyniosły blisko 30 000 złotych.
Prowadzone w tej sprawie czynności przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie kilkanaście dni temu 4 paserów, którzy zostali już przesłuchani i doprowadzeni do Prokuratury. Trzech z zatrzymanych dobrowolnie poddało się karzę, wobec jednego z zatrzymanych mężczyzn Prokurator zastosował dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.
W trakcie dalszych czynności policjanci ze Świdnicy zatrzymali 43 letniego mieszkańca Wrocławia, który dokonał włamania do mieszkania i kradzieży profesjonalnego sprzętu fotograficznego.
43 latek na swoim koncie ma wiele podobnych kradzieży i włamań, za które odbywał już kary pozbawienia wolności. Skradziony sprzęt sprzedał za 3 000 złotych mieszkańcowi Wrocławia.
Mężczyzna przyznał się do włamania, dzisiaj zostanie doprowadzony do Prokuratury z wnioskiem o areszt. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


5 marca 2010 - Turniej Tekken

Co to takiego? To propozycja Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Turniej gier konsolowych o tej nazwie organizowany jest 20 marca w MDK przy ulicy Wolności 13.
Tekken to gra kultowa wśród konsolowców, zatem wtajemniczeni doskonale wiedzą, o co chodzi.
Zmagania rozgrywane będą w dwóch kategoriach wiekowych: do 18 i powyżej 18 lat. Wpisowe wynosi 5 złotych. Zapisy do zawodów w dniu turnieju, a ten zaczyna się o godzinie 10.00.


4 marca 2010 - Hotel "Czerwony Baron" w Świdnicy ?

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca opublikowała wyniki oceny projektów złożonych jesienią przez firmy dolnośląskie ubiegające się o dotacje do inwestycji podnoszących atrakcyjność turystyczną regionu. Już wiadomo, że pozytywną ocenę ekspertów uzyskało 129 projektów, a odrzuconych zostało 85.
Z Powiatu Świdnickiego zgłoszono pięć projektów jednak największe szanse na dofinansowanie mają dwa.
Jednym z nich jest powstanie w Świdnicy hotelu - Czerwony Baron drugim projektem jest hotel w pałacu w Gruszowie. Wartość obu projektów opiewa na kwotę 11,6 miliona złotych, dofinansowanie może wynieść 4,7 miliona złotych.
Do podziału na Dolnym Śląsku jest około 120 mln złotych, a wszyscy przedsiebiorcy, których projekty uzyskały pozytywną ocenę, ubiegają się o 235,5 mln złotych dotacji. Teraz listę ocenionych projektów zatwierdza zarząd województwa.
Z wstępnych wyliczeń wynika, że ok. 44 procent projektów, które zdobyły podczas oceny najwięcej punktów, skorzysta z unijnych pieniędzy.
Do marca 2013 roku, kiedy muszą zostać zakończone dotowane inwestycje, przybędzie w regionie hoteli, pensjonatów, SPA, bo głównie takie projekty znalazły się wśród zwycięzców tego konkursu.


4 marca 2010 - "Zero Procent" "Śpiewa i Walczy"

W miniona sobotę, w Warszawie odbył się casting blisko pięciuset osób chętnych wystartować w nowym programie rozrywkowym Telewizji Polskiej.
Do eliminacji stanęło tak wiele osób, jednak po kilku selekcjach wyłoniono finałową piątkę.
Wśród szczęśliwców, którzy wystąpią w programie pod tytułem: "Śpiewaj i Walcz" jest zespół "Zero Procent" ze Świdnicy. W tej chwili skład zespołu tworzą: Kamil Franczak - wokalista, autor tekstów, Paweł sierakowski - gitarzysta, Daniel Urbaniak - gitarzysta, Krzysztof Brzeziński - basista, Maciej Magoch - perkusista.
Pierwszy program ukaże się w piątek, 5 marca o godzinie 20.15 w programie TVP-1. W trakcie programu telewidzowie głosując na wybranych uczestników wyłonią czwórkę, która będzie walczyć dalej.
Oglądaj i głosuj na naszych chłopaków. Strona programu w telewizji to www.spiewajiwalcz.tvp.pl


4 marca 2010 - Centrum przesiadkowe jest numerem jeden

Świdnicki wniosek o dofinansowanie centrum przesiadkowego został najlepiej oceniony przez Zarząd Województwa i jest na pierwszym miejscu listy kwalifikującej do dofinansowania z funduszy unijnych. To bardzo pozytywna wiadomość, że praca sporej grupy urzędników i projektantów została tak wysoko oceniona.
Ale jeszcze większym powodem do radości jest dla na fakt, że dzięki najwyższej nocie, mamy ogromną szansę na uzyskanie dużych środków na realizację centrum przesiadkowego. Przecież jest to przedsiewzięcie ważne nie tylko dla Świdnicy, ale dla całego regionu - stwierdza zastępca prezydenta Ireneusz Pałac.
Miasto nieustannie podejmuje kolejne działania. Właśnie podpisany został akt notarialny dający prawo użytkowania terenu kolejowego przez miasto. Wczoraj uzyskaliśmy od PKP użyczenie terenu koniecznego do przedłużenia tunelu. To kolejny ważny krok, który przybliża nas do powstania nowoczesnego i wygodnego dla pasażerów obiektu. Obecnie finalizujemy prace nad projektem wykonawczym. Jeszcze w marcu powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę. - informuje Ireneusz Pałac. . . . czytaj więcej


4 marca 2010 - "Tradycje Stołu Wielkanocnego"

28 marca o godzinie 14.00 w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach odbędzie się organizowana od wielu lat impreza pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Wydarzenie to swoim zasiegiem obejmuje cały region Ziemi Świdnickiej, a także jego okolice. W tym roku udział wezmą również partnerskie powiaty - Kartuski i Łowicki.
"Tradycje Stołu Wielkanocnego" to między innymi konkursy związane z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi stanowiące dla wystawców jak i zwiedzających dobrą zabawę i możliwość pokazania, że nasza tradycja jest naszym wielkim bogactwem.
Całość kończy się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw przez wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zwiedzających. . . . czytaj więcej


4 marca 2010 - Bartłomiej Górski w You Can Dance

Z wielką radością informujemy, że instruktor hip-hop oraz wspaniały i zdolny tancerz - Bartłomiej Górski przeszedł Casting i dostał się do piątej edycji programu "You Can Dance".
Otrzymał on bilet na warsztaty taneczne do Izraela, gdzie będzie się szkolił i walczył o wejście do finałowej grupy, która zatańczy w programach na żywo.
Bartek na co dzień jest instruktorem w Studiu Artystycznym "Katharsis" w Świdnicy, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą, przekazując im swoje umiejętności taneczne.
Trzymajcie mocno za niego kciuki i oglądajcie "You Can Dance - Po prostu tańcz"


4 marca 2010 - "Mechanik" na Zamku Królewskim w Warszawie

24 lutego odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie wręczenie raportów z ewaluacji zewnętrznej w ramach w projektu unijnego "Program wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły" wdrożonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach strategii zmian w polityce oświatowej państwa. Jedną z dwóch szkół w województwie dolnośląskim i 32 w Polsce, które otrzymały raport był Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
Gośćmi honorowymi spotkania byli: Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej i Krystyna Szumilas - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz koordynatorzy projektu: Joanna Berdzik - koordynator z ramienia MEN-u i Grzegorz Mazurkiewicz - koordynator z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W spotkaniu na Zamku Królewskim wzięli udział kuratorzy oświaty na czele z Beatą Pawłowicz - Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, wizytatorzy, przedstawiciele władz samorządowych pełniących rolę organów prowadzących oraz dyrektorzy szkół, w których przeprowadzona została ewaluacja . . . czytaj więcej


4 marca 2010 - Stypendia w dziedzinie edukacji kultury i sportu - przyznane

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej i opinii Komisji Rady Miejskiej ds. Edukacji, Sportu i Bezpieczeństwa Publicznego, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz przyznał stypendia oraz nagrody jednorazowe za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportu dla młodzieży i dzieci z gminy.
Stypendia otrzymały następujące osoby: Aleks Sołtys, Anna Stelmach, Marcin Gibki, Kamila Szewczyk, Grzegorz Dobroń i Marcin Dawid.
Nagrody jednorazowe otrzymały następujące osoby: Izabela Korzystka, Magdalena Korzystka, Katarzyna Bardłowska, Natalia Bardłowska, Anna Pacioch, Dominika Grajaszek, Karol Chmielowiec i Mateusz Jopek.


4 marca 2010 - Budowa dla piłkarzy

Kibice Miejskiego Klubu Sportowego "Victoria" Świebodzice niemal codziennie zaglądają na stadion przy ul. Sportowej, by sprawdzić postęp prac przy budowie budynku socjalnego. Obiekt jest już niemal gotowy - prace budowlane potrwają do końca marca.
- Jesteśmy po kilku spotkaniach z przedstawicielami Klubu, wykonawcy a także Ośrodka Sportu i Rekreacji, który będzie gospodarzem obiektu - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Prace w budynku socjalnym zakończą się w terminie, jednak do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie zawodnicy nie będą mogli jeszcze z niego korzystać.
Zawodnicy Klubu oraz goście będą musieli na początku rundy wiosennej korzystać ze specjalnych kontenerów, w których znajdą się przenośne szatnie, sanitariaty oraz pomieszczenie dla sędziów. Do dyspozycji zawodników oddane zostaną także szatnie w hali OsiR przy ul. Mieszka Starego 6. Trzeba się także liczyć z utrudnieniami w poruszaniu się po terenie stadionu, bo w marcu rozpocznie się dalsza część prac w ramach tego zadania - czyli budowa boiska treningowego ze sztuczną murawa i oświetleniem.
- Mamy szczegółowo opracowany harmonogram prac, na razie wszystko przebiega w terminie, nie ma żadnych opóźnień, choć sroga zima i niskie temperatury sprawiły, że wykonawca musiał sporo nadganiać - mówi wiceburmistrz Zyska. Koszt tego etapu modernizacji stadionu to prawie 4 mln zł.


4 marca 2010 - Młodzi do rady

Do młodzieży ze Świdnicy i powiatu świdnickiego trafiły listy, w których młodzi ludzie z Parlamentu Młodzieży Wrocławia zapraszają delegatów świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu na spotkanie inicjujące Młodzieżową Radę Ziemi Świdnickiej.
We Wrocławiu od kilkunastu lat działa Parlament. Spotykamy sie, dzielimy pomysłami, spieramy o ważne sprawy i wspólnie pracujemy. Dzięki niemu głos młodych jest wyraźnie słyszany przez dorosłych. - mówi Grzegorz Kalinowski, szef PMW i dodaje - To naprawdę świetna przygoda, którą chcemy się podzielić z młodymi świdniczanami i mieszkańcami powiatu świdnickiego. Dużo dobrego słyszymy o Świdnicy, dlatego właśnie tu przyszliśmy z naszą propozycją.
Inicjatywę wspiera miasto i powiat świdnicki. Wraz z listami do młodzieży trafił apel podpisany przez prezydenta Wojciecha Murdzka i wicestarostę Ryszarda Wawryniewicza. Samorządowcy proszą w nim, by dyrektorzy pomogli młodym zorganizować wybory delegatów w ich szkołach. . . . czytaj więcej


4 marca 2010 - Rajd "FLO"

Środowisko harcerskie ze Strzegomia wraz z Komendą Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy organizuje w dniach 5-7 marca 2010 r. Rajd "FLO".
Rajd ten odbywa się corocznie w rocznicę męczeńskiej śmierci harcmistrza Floriana Marciniaka - pierwszego Naczelnika Szarych Szeregów, który zginął w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen.
Miejsce jego śmierci upamiętnia obelisk, przy którym corocznie spotykają się harcerze z całej Chorągwi Dolnośląskiej ZHP na uroczystym apelu. Rajd ten, poza patriotycznym charakterem jest też ciekawą turystyczną przygodą dla młodych ludzi. Trasy rajdu przebiegają malowniczymi szlakami Wzgórz Strzegomskich.
Podczas wędrówki zastępy harcerskie wykonywać będą szereg zadań w ramach współzawodnictwa rajdowego o tytuł najlepszego patrolu.
Fundatorem nagród tegorocznej edycji rajdu jest Gmina Strzegom. Rajd odbywa się w jubileuszowym roku 100-lecia harcerstwa.


4 marca 2010 - "Au fil de la chanson..." Recital piosenki francuskiej

Na wszystkich sympatyków piosenki francuskiej czeka niezwykły wieczór.
10 marca o godzinie 18. 30 w Sali Reprezentacyjnej Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13 zaśpiewa Justyna Bacz. W jej wykonaniu można będzie usłyszeć klasyczne przeboje francuskie artystów XX wieku po współczesność takich, jak: Edith Piaf, Aristide Bruant, George Moustaki, Georges Brassens, Barbara, Jacques Brel, Joe Dassin, Patricia Kaas.
W programie również degustacja wyśmienitych win francuskich. Wstęp - 10 złotych.
Justyna Bacz - absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego sekcji języka francuskiego, piosenkarka, autorka tekstów, tłumaczka wierszy i piosenek, główne Brassensa i Bruanta, laureatka wielu nagród na festiwalach piosenki francuskiej w kraju i za granicą.


4 marca 2010 - "Owoce w szkole" zawitały do Szkoły Podstawowej nr 105

W ramach Ogólnopolskiej Akcji "Owoce w szkole" uczniowie klas I - III w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy od drugiego semestru systematycznie otrzymują smaczne i zdrowe owoce, warzywa lub soki, które z radością zjadają podczas przerw.
Podstawowym celem akcji jest zmiana nawyków żywieniowych oraz profilaktyka zdrowotna.
Ponadto wszyscy uczniowie już od kilku lat czynnie uczestniczą w programie "Mleko dla szkół".


4 marca 2010 - Zapomniał ściągnąć nogę z gazu

Wtorkowy wieczór, jedną z ulic Świdnicy jedzie BMW, jego kierowca przekracza podwójną ciągłą. Świadkami wykroczenia są policjanci ruchu drogowego, którzy chcąc zatrzymać samochód, ruszają za nim.
Po drodze kierowca BMW wyprzedza na przejściu dla pieszych inny pojazd, nie stosuje się do sygnalizacji świetlnej, na odcinku drogi gdzie jest ograniczenie do 40 km/h jedzie z prędkością 130 km/h. Jadąc z coraz większą prędkością przekraczającą 200 km/h kierowca nie reaguje na sygnały świetlne nakazujące zatrzymanie sie.
Po kilkuminutowym pościgu na terenie Świdnicy, kierujący BMW wyjechał z miasta i udał się w kierunku Jaworzyny Śląskiej, gdzie policjanci zorganizowali blokadę drogi. Kierowca, któremu nie brakowało "ułańskiej fantazji" został zatrzymany i przewieziony do Swidnicy w celu wyjaśnienia osadzenia w policyjnym areszcie.
Wczoraj z zatrzymanym zostały wykonanie czynności, poddał się on dobrowolnie karze. Został ukarany grzywną 5 000 złotych, zatrzymano mu też prawo jazdy na pół roku.


3 marca 2010 - e-Konferencja z udziałem Powiatu Świdnickiego

Powiat Świdnicki został zakwalifikowany do udziału w dużym międzynarodowym projekcie realizowanym z powodzeniem od 2004 roku przez kraje Grupy Państw Wyszehradzkich.
Tym samym jeszcze w tym roku weźmie udział w organizowanej w ramach projektu konferencji "Visegrad Four for Developing Information Society". Jej centralnym zagadnieniem jest zastosowanie technologii ICT w sektorze administracji publicznej i usług z nim związanych.
Jednym słowem głównym celem całego przedsiewzięcia jest stworzenie platformy do prezentacji nowych i interesujących rozwiązań oraz wymiana umiejętności i doświadczeń na polu e-governmentu, e-tourismu i innych związanych z tym dziedzin.
Nieodłączną częścią corocznej konferencji "V4DIS" jest także prezentacja możliwości finansowania projektów z obszaru e-tourismu z wyszehradzkich bądź branżowych źródeł. - "Głównym wydarzeniem projektu będzie międzynarodowa konferencja, która odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia br. w Hradcu Kralove. Przyczyni się ona do rozwoju społeczeństwa informacyjnego na poziomie lokalnym i regionalnym a także do nawiązania współpracy miast i regionów w krajach V4. Udział naszego powiatu pozwoli na wymianę doświadczeń i poszukanie nowych kierunków współpracy międzynarodowej w tych obszarach tematycznych." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. . . . czytaj więcej


3 marca 2010 - Konkurs na album fotograficzny

Burmistrz Strzegomia ogłasza konkurs na album fotograficzny "Strzegom - nasze miasto".
W ramach współpracy miast partnerskich Strzegomia w dniach od 24 czerwca do 1 lipca 2010 r. odbędzie się kontynuacja obozu letniego dla młodzieży, którego inicjatorem w zeszłym roku było nasze miasto. W tym roku miastem organizującym letni wypoczynek pod hasłem "Film - Fotografia - Media i język angielski" jest niemieckie Torgau.
W celu wyłonienia grupy ośmiu osób, które wyjadą do Torgau, ogłoszony został konkurs na album fotograficzny "Strzegom - nasze miasto". Konkurs, w wyniku którego zostaną wybrane dwa najlepsze albumy, adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu gminy Strzegom w wieku 14-17 lat. Regulamin konkursu "Strzegom - nasze miasto" oraz karta zgłoszeniowa do - pobrania


3 marca 2010 - "Ziemia jest tylko jedna"

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wzięły udział w wojewódzkim konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej z cyklu "Ziemia jest tylko jedna".
Jego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury - Wrocław Śródmieście. Dzieciom bardzo podobał się temat tegorocznej edycji konkursu- "Labirynty podwodnego świata". Na kartkach wyczarowały prawdziwie fantastyczny, bajkowo kolorowy podmorski świat, pełen dziwnych roślin, wraków okrętów, morskich stworzeń. Na konkurs nadesłano 2400 prac z czego wybrano 309 do prezentacji.
Uczennica klasy IIId, Małgorzata Cichowicz, zdobyła wyróżnienie. Jej koleżanki, Agnieszka Bartnik i Anna Ordys, zakwalifikowały się do wystawy.
Dziewczynkom gratulujemy i życzymy sukcesu za rok. Opiekunem dzieci jest wychowawczyni klasy IIId Anna Ambroszkiewicz.


3 marca 2010 - Tenis stołowy chłopców

We wtorek, 2 marca w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy w zawodach tenisa stołowego spotkali się chłopcy.
Do turnieju przystąpiły trzy reprezentacje. Oba swoje mecze wygrali chłopcy z Gimnazjum nr 3 zajmując pierwsze miejsce w zawodach. Grali w składzie: Jan Jaśkowiak, Mateusz Kuchciński, Damian Rybarczyk. Zwycięskie drużyny nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i pucharami. Dyplomy przypadły też najlepszy zawodnikom w swoich zespołach: Krzysztof Pikula - G 1, Sylwester Chodacz - G 2, Jan Jaśkowiak - G 3.
Klasyfikacja końcowa współzawodnictwa: 1. Gimnazjum nr 3, 2. Gimnazjum nr 2, 3. Gimnazjum nr 1.
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


3 marca 2010 - Remont świetlicy w Śmiałowicach

Już niedługo mieszkańcy Śmiałowic będą korzystać z kolejnych wyremontowanych pomieszczeń w budynku świetlicy wiejskiej.
Trwają prace remontowe przy adaptacji części mieszkalnej, która zostanie przystosowana do pełnienia funkcji świetlicy wiejskiej.
Została wykonana nowa instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja elektryczna, wymieniono stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne i poprawiono piękne kamienne schody, które zostały wykonane na początku ubiegłego wieku.
Pomieszczenia i zaplecze sanitarne przygotowano do korzystania przez najmłodszych uczestników zajęć świetlicowych. W trosce o komfort w czasie zajęć z najmłodszymi mieszkańcami Śmiałowic na podłogi zostały położone panele, ściany pomieszczeń pomalowano w pastelowych odcieniach. W ubiegłych latach z pozyskanych środków zewnętrznych wykonano nowy dach.


3 marca 2010 - Nabór do Straży Miejskiej

Świdnicka Straż Miejska poszukuje dwóch nowych pracowników.
- Praca w Straży Miejskiej wymaga sprawności fizycznej, ale przede wszystkim odporności na stres, bo służba nie jest łatwa. Szukamy osób, które chcą zadbać o bezpieczeństwo świdniczan. - mówi Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.
Strażnikiem miejskim może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, korzysta z pełni praw publicznych, posiada co najmniej wykształcenie średnie, cieszy się nienaganną opinią, jest sprawna, nie była karana sądownie oraz ma uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Wśród dodatkowych wymagań są: prawo jazdy, znajomość języka obcego, ukończony kurs podstawowy strażnika miejskiego, umiejętność obsługi komputera.
Oferty wraz z wymaganymi dokumentami przyjmowane będą do 12 marca w sekretariacie Straży Miejskiej w Świdnicy przy ulicy Traugutta 11.


3 marca 2010 - Bezpłatne warsztaty psychologiczne tylko dla kobiet

Z okazji Dnia Kobiet w Świdnicy w dniach 6 - 8 marca 2010 będą organizowane przez Centrum Rozwoju Osobistego Psyche bezpłatne warsztaty psychologiczne tylko dla kobiet.
Warsztaty będą dotyczyć problemów współczesnych kobiet i w kontekście tych problemów poruszone zostaną zagadnienia radzenia sobie ze stresem, budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi oraz asertywnej obrony własnego zdania.
Warsztaty będą zawierać także elementy psychodietetyki, która jest innowacyjnym podejściem do kwestii troski o zdrowie i szczupły wygląd, tak ważne dla większości Pań. Serdecznie zapraszamy wszystkie pełnoletnie kobiety. . . . czytaj więcej


3 marca 2010 - Eliminacje Mistrzostw Świdnicy w Darta

W sobotę, 27 lutego, w Pubie Highlander, odbyła się Pierwsza Eliminacja do Pierwszych Otwartych Mistrzostw Świdnicy w Darta. W zawodach stanęło 53 zawodnikow, w tym 6 zawodniczek. Oprócz świdnickich zawodników startowali gracze z Głogowa, Jeleniej Góry oraz Wrocławia.
Pierwsze miejsce wśród kobiet, po pasjonujacej walce w meczu finalowym, wynikiem 2-0, zdobyła Katarzyna Jończyk - Świdnica przed Katarzyną Stasiną - Wrocław. Trzecie miejsce zajęła Małgorzata Szabunia ze Świdnicy.
Zwycięzcą wśród meżczyzn, został niepokonany w żadnym meczu, Arkadiusz Niekrasz z Wrocławia, który w całym turnieju stracił tylko jednego lega, wygrywając przy tym siedem meczy, siedemnaście legów, rzucił jednego maxa /3xT20/ oraz trzynastą lotkę.
Drugie miejsce przypadło aktualnemu liderowi Dolnośląskiej Ligi Darta, Mariuszowi Szeteli z Wroclawia. Honor świdniczan obronił trzeci w zawodach Piotr Bujak - Świdnica.
Turniej rozpoczął się o godzinie 16:30 i trwał do wczesnych godzin porannych.


2 marca 2010 - Sprzątanie Świdnicy z nowymi siłami

W tym tygodniu w pozimowym sprzątaniu miasta pomagają osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy. Dodatkowe siły są bardzo potrzebne, gdyż topniejący śnieg odsłonił sporo zanieczyszczeń.
Zwróciliśmy się do dyrektora Aresztu Śledczego z prośbą o pomoc. Cieszymy sie, że już drugi raz tej zimy możemy liczyć na osadzonych. - mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji.
Osadzeni zajmują się oczyszczaniem ulic w centrum miasta, gdzie zaparkowanych jest dużo samochodów. W tych miejscach konieczne jest ręczne zamiatanie i pryzmowanie nieczystości. Sprzątane są ulice: Szpitalna, Teatralna, Siostrzana, Różana, Spółdzielcza, pl. Jana Pawła II oraz Marii Konopnickiej. . . . czytaj więcej


2 marca 2010 - Rusza VII edycja Międzypowiatowej Ligi Szachowej

W niedzielę 7 marca 2010 r. rusza kolejna edycja Międzypowiatowej Ligi Szachowej. Rozgrywki będą się odbywać tradycyjnie systemem turniejów dojazdowych, w trakcie których rozegrane zostaną maksymalnie 3 rundy. Składy zespołów 4 osobowe, a w lidze będzie można zdobyć kategorie szachowe (maks. do II kategorii).
Pierwszy turniej rozegrany zostanie 7 marca w pomieszczeniu kawiarni Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, początek o godzinie. 9.00.
Zapraszamy wszystkie chętne zespoły, które chciałby by grać w Lidze. Zgłoszenia w dniu zawodów najpóźniej do godziny 9.00.


2 marca 2010 - Przyjdź do "Trójki" - zapisz sie

Gimnazjum nr 3 w Świdnicy prowadzi nabór dziewcząt i chłopców do klas sportowych.
Będąc uczennicą tej szkoły możesz trenować siatkówkę, piłkę ręczną i piłkę nożną mogą uprawiać dziewczęta i chłopcy. Zajęcia prowadzą pełni pasji trenerzy.
Klasy sportowe otoczone są opieką klubów sportowych działających w Świdnicy: piłka siatkowa - MKS Świdnica, piłka nożna - Klub sportowy STAL Świdnica, piłka ręczna - Klub sportowy ŚKPR Świdnica.
Naszym uczniom oferujemy: naukę w klasach sportowych, matematyczno - przyrodniczych, humanistycznych, ogólnych, pracownię językową, pracownie multimedialne, salę gimnastyczną, zespól boisk o nowoczesnej nawierzchni, siłownię, bibliotekę z centrum informacyjnym, salę audiowizualną, zajęcia pozalekcyjne według zainteresowań uczniów, rozległy teren przy szkole.
Gimnazjum nr 3 Świdnica ulica Sapeerów 27a, telefon 74 853-12-13 www.gimnazjum.swidnica.pl


2 marca 2010 - Nowe "Forum Dziennika" już działa

Od wczorajszego wieczoru trwały prace modernizacyjne przy "Forum - Dziennika". Od dzisiejszego poranka jest już ono dostepne dla wszystkich co nie oznacza, że już nic więcej na nim się nie zmieni.
Ale te czynności będą prowadzone sukcesywnie i nie będą powodować żadnych przerw w działaniu forum.
Użytkowników prosimy o sprawdzenie swoich profili i ewentualne ich uzupełnienie. Wszystkim użytkownikom forum życzymy owocnego pisania i gorących dyskusji.


2 marca 2010 - Tenis gimnazjalistów

We współzawodnictwie szkolnym w tenisie stołowym po podstawówkach przyszedł czas na gimnazjalistów.
W poniedziałek, 1 marca w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Świdnicy spotkały się dziewczęta reprezentujące trzy szkoły gimnazjalne. W pierwszym bardzo wyrównanym spotkaniu pomiędzy jedynką i dwójką potrzebne były kolejne mecze singlowe aby wyłonić zwycięzcę.
Ostatecznie 3:2 wygrały dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w składzie: Karolina Serwin i Martyna Kisiel. Pozostałe spotkania kończyły się wynikami 3-0. Drużyny nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i pucharami.
Wybrane zostały również najlepsze zawodniczki w drużynach Joanna Jęczmień - G 1, Karolina Serwin - G 2, Anna Kołaczyk - G 3.
Klasyfikacja końcowa: 1. Gimnazjum nr 2, 2. Gimnazjum nr 1, 3. Gimnazjum nr 3.
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


2 marca 2010 - Balet Bieriozka w Świebodzicach

Po fantastycznym koncercie Chóru Aleksandrowa Świebodzice gościć będą kolejną gwiazdę z Rosji - słynny moskiewski balet Bieriozka. Jedyny występ na Dolnym Śląsku odbędzie się właśnie w Świebodzicach.
Bieriozka jest jedyna w swoim rodzaju. Taniec i śpiew zespołu to jak poezja odzwierciedlająca mieszankę kultur Starej Rosji. Fenomen artystyczny baletu polega na tańcu w korowodzie, ze skomplikowanym układem choreograficznym, który w połączeniu z pięknymi strojami staroruskiej kultury sprawia wrażenie, że artyści nie tańczą, lecz unoszą sie, płyną w powietrzu.
Zespół występuje w 60-osobowej zawodowej grupie tanecznej. Artyści występowali na największych scenach teatralnych i koncertowych świata wzbudzając zachwyt i podziw publiczności.
To niepowtarzalne widowisko będzie można zobaczyć 17 kwietnia o godzinie 19.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Bilety do nabycia w Wydziale Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej, ulica Świdnicka 7, w godzinach 7:30-15:30, w kasie Wodnego Centrum Rekreacji, ulica Mieszka Starego 8, w godzinach 7:00-22:00, a także w sekretariacie OSIR, ulica Mieszka Starego 6, w godzinach 8:00-15:00.


2 marca 2010 - Seniorzy w przedszkolu

Jak co miesiąc seniorzy ze Świdnickiego Domu Dziennego Pobytu "Przystań" spotkali się z przedszkolakami z Przedszkola numer 4 w ramach realizowanego programu "Integracja Międzypokoleniowa oraz Łamanie Stereotypów".
Dzieci są najlepszymi słuchaczami, dlatego seniorzy chętnie uczestniczą w takich spotkaniach, mają z dziećmi wspaniały kontakt, czują się wtedy bardzo potrzebni.
Kolejne spotkanie z dziećmi zorganizowane zostanie pod koniec marca - wtedy wspólnie przywitają długo oczekiwaną Wiosnę.


1 marca 2010 - Szpital na peryferiach - Nemocnice na kraji města

"Szpital na peryferiach - to tytuł popularnego niegdyś serialu produkcji czechosłowackiej (Nemocnice na kraji města) nie jest jednak tematem, którym chcemy się zająć.
Tytuł ten posłużył nam jedynie na prawdziwe określenie naszego szpitala popularnie zwanego "Latawcem-. Powodem, że takiego tytułu użyliśmy nie jest usytuowanie tego obiektu na obrzeżach miasta ale jego wygląd, a dokładniej otoczeni w jakim się znajduje. Ogromny brud panujący dookoła niego sprawia wrażenie obiektu zapomnianego.
Wstyd to ogromny by szpital w rankingach ogłaszanych przez znane media - uznawany za jeden z najlepszych w kraju wyglądał tak oto - >>> zobacz
Patrząc na to co odsłonił nam topniejący śnieg, odchodząca w zapomnienie zima, zaczynamy mieć wątpliwości czy przedstawiciele mediów nagradzający nasz regionalny szpital wiedzą gdzie znajduje się nasze miasto, czy zawitali tu kiedykolwiek.


1 marca 2010 - Nowe "Forum Dziennika"

Forum "Dziennika" istnieje blisko siedem lat.
To czas na tyle długi, że zdążyło się bardzo zestarzeć, skrypt na którym działa jest bardzo stabilny o czym świadczy bezawaryjna praca przez te wszystkie lata niemniej na obecny czas posiada zbyt małe możliwości dlatego dzisiaj około godziny 20.00 podjęte zostaną działania modernizacyjne.
Mamy nadzieje, że przerwa nie potrwa długo i użytkownicy dostaną forum na miarę swoich wymagań.


1 marca 2010 - Zaczęło się - remont elewacji ratusza

Potężne TIR-y podjechały pod świebodzicki ratusz, a z ciężarówek zaczęło się wynoszenie setek elementów rusztowań, które na kilka tygodni staną się nieodłącznym elementem magistratu. Tak oto rozpoczął się wyczekiwany przez świebodziczan remont elewacji ozdoby centrum miasta.
- Kiedy w 2008 roku wykonana została rewitalizacja płyty głównej Rynku wielu mieszkańców pytało, co będzie z ratuszem - mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. - Odpowiadałem: cierpliwości, ratusz także zostanie odnowiony. W 2009 roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Konkurs na dotacje do dziś nie został rozstrzygnięty, ale nie czekamy na decyzje, środki na remont zostały zabezpieczone jeszcze w 2009 roku, został wyłoniony wykonawca, a teraz wreszcie warunki atmosferyczne pozwoliły rozpocząć inwestycję. Mam nadzieję, że odnowiony ratusz spodoba się mieszkańcom.
Jeden z najważniejszych zabytków miasta zyska nie tylko nową elewację, odnowiona zostanie także uszkodzona przez wichury konstrukcja wieży ratuszowej oraz zegar, który znowu zacznie wybijać godziny.
Jego renowacją zajmie się znany w mieście miłośnik starych zegarów, pan Adam Mroziuk. Wszystko ma być gotowe do końca lipca tego roku. W budżecie Świebodzice mają na to zadanie 800 tysiecy złotych.


1 marca 2010 - Efekt zimy - zamknięta część Wałbrzyskiej

Zwykłe łatanie dziur, które rozpoczęło się w mieście kilka tygodni temu, na ul. Wałbrzyskiej nie wystarczyło. Pęknięcia, deformacje i ubytki w nawierzchni zmuszają do kompleksowego remontu ulicy.
Odcinek nawierzchni brukowej ul. Wałbrzyskiej był w tak złym stanie, że zagrażał bezpieczeństwu kierowców. Stąd zmuszeni byliśmy do zamknięcia ulicy na odcinku od ul. Boduena do ul. Leśnej. Ustaliliśmy z zarządcą drogi - służbami drogowymi Zarządu Województwa Dolnośląskiego, że remont obejmie ok. 500 m kwadr. powierzchni jezdni. Ma się on rozpocząć jeszcze w tym tygodni i potrwa kilka dni. - informuje Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji i dodaje - Dziur w drogach jest tyle, że od zeszłego tygodnia w akcji usuwania wyrw na jezdniach biorą udział dwie brygady. Szacujemy, że na łatanie dróg będziemy musieli przeznaczyć w tym roku ok. pół miliona złotych. To 100 proc. więcej niż w 2009 roku. Stąd nasze rozmowy, by właśnie od właściciela drogi, Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, otrzymać szybko zwiększone środki na remonty dróg wojewódzkich, w tym Wałbrzyskiej.
W związku z zamknięciem ulicy Wałbrzyskiej wytoczono objazd ulicami Leśną i Korczaka. Z ruchu zostają wyłączone przystanki MPK: Wałbrzyska - Kusocińskiego, Korczaka i Leśna (pomiędzy ul. Główną i ul. Świętojańską). Przystanki zastępcze zostały zlokalizowane przy ul. Leśnej na odcinku pomiędzy ul. Mierniczą i Wałbrzyską.


1 marca 2010 - Wizyta w Zespole Szkół

23 lutego, Zespół Szkół w Strzegomiu odwiedziła polsko-niemiecka grupa nauczycieli uczestniczących w Seminarium dla nauczycieli szkół zawodowych w ramach projektu "Koledzy po fachu - Kollegen vom Fach-w Krzyżowej.
Celem spotkania było między innymi zapoznanie uczestników seminarium z systemem kształcenia zawodowego w Polsce.
Dzięki uprzejmości Dyrektora Zespołu Szkół - Sławomira Dudzińskiego, uczestnicy spotkania zapoznali się z kierunkami kształcenia w Zespole Szkół przedstawianymi przez Romana Ehlerta, specyfiką egzaminów zewnętrznych przedstawionymi przez Piotra Gugę, realizacją praktycznej nauki zawodu i praktyk zawodowych omówioną przez kierownika szkolenia praktycznego - Wojciech Gruszkę.
Podczas dyskusji nie zabrakło ciekawych pytań, jak i wymiany doświadczeń zawodowych. Miłym akcentem podczas spotkania był przygotowany przez klasy kucharza małej gastronomii poczęstunek.
Po tej części nauczyciel historii i języka niemieckiego dr Marek Żubryd oprowadził uczestników seminarium po ważniejszych strzegomskich zabytkach, przedstawiając w wielkim skrócie historię naszego miasta. Największe wrażenie zarówno na niemieckich, jak i na polskich nauczycielach wywarła oczywiście strzegomska bazylika.


1 marca 2010 - Nowa szefowa OPS

Izabela Siekierzyńska jest od dzisiaj, 1 marca, pełniącą obowiązki dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach.
Dotychczas zajmowała się problematyką uzależnień i profilaktyki w gminie, na stanowisku głównego specjalisty. Zmiana na fotelu szefa OPS ma związek ze złożeniem pisemnej rezygnacji z tego stanowiska Małgorzaty Gruszki, która kierowała Ośrodkiem przez ostatnie lata.
Pani Małgorzata Gruszka pozostaje nadal w strukturach OPS.
W związku ze zmianami powołano także nowego pełnomocnika ds. uzależnień i profilaktyki. Została nim Aldona Górska, która wcześniej zasiadała w Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


1 marca 2010 - Agata Jodko najlepsza w Jaroszówce

W rozegranych wczoraj w Jaroszówce Regionalnych Zawodach Halowych w skokach przez przeszkody najlepsza okazała się zawodniczka LKS Stragona Strzegom - Agata Jodko.
Na wałachu Salazar zajęła pierwsze miejsce.
W Jaroszówce wystartowała jeszcze jedna reprezentantka, niedawno we Wrocławiu podczas Gali WKKW nominowana do kadry narodowej - Karolina Augustyn. Tym razem Agata ukończyła swój start na dziesiątym miejscu.


1 marca 2010 - Gościli w Gimnazjum nr 1

Już po raz drugi zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych w progi naszego gimnazjum.
23 lutego uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 4 w Strzegomiu oraz Szkół w Olszanach i Kostrzy przybyli do Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
Podczas swojej wizyty szóstoklasiści obejrzeli program artystyczny prezentujący historię i osiągnięcia naszej szkoły. W tle programu prezentowany był pokaz multimedialny - z wybranymi myślami patrona Gimnazjum nr 1 - Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które w szczególny sposób korelowały z wydarzeniami na scenie.
Niezwykły aplauz wzbudził występ koła teatralnego w przedstawieniu pt. "O Kopciuszku jakiego nie znacie-. Prezentację urozmaicały piosenki w wykonaniu uczniów koła wokalnego oraz niezwykle dynamiczny pokaz taneczny.
W trakcie drugiej części spotkania, podzieleni na grupy uczniowie, wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli gimnazjum. . . . czytaj więcej


1 marca 2010 - 9 razy tak i raz nie

25 lutego, w sali narad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Miejskiej w Żarowie. W znacznej mierze poświęcone było rozpatrzeniu dziesieciu projektów uchwał.
Dziewięć projektów uchwał zostało przyjętych bez żadnych problemów. Jedyna uchwała, która nie została przyjęta dotyczyła zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Żarów.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji corocznie kieruje do Burmistrza wniosek o zatwierdzenie cen. Również i w tym roku taki wniosek został skierowany do Rady Miejskiej. W uzasadnieniu wniosku Prezes ZWiK przedstawił dokładne kalkulacje uzasadniające konieczność wprowadzenia podwyżek cen wody. Burmistrz sprawdza poprawność wyliczeń i jeśli nie ma zastrzeżeń przedstawia radnym wniosek o zatwierdzenie cen wody i odprowadzania ścieków. . . . czytaj więcej


1 marca 2010 - Ekologiczne pogotowie wyjdzie Ci na zdrowie

W roku szkolnym 2009/2010 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu opracowano i zrealizowano program o charakterze ekologicznym pod tytułem "Ekologiczne pogotowie wyjdzie Ci na zdrowie".
Nad opracowaniem programu pracowały - Jolanta Wilczak i Renata Bondarek przy ogromnym wsparciu dyrektora szkoły Elżbiety Smyk oraz wicedyrektora szkoły Ewy Bajon.
W realizacji programu uczestniczyli uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami, pracownicy obsługi, rodzice, jak również instytucje na terenie gminy zainteresowane ochroną środowiska i działaniami ekologicznymi (władze miasta i gminy, Wydział Oświaty, Kultury i Sportu, Referat Ochrony Środowiska, Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja") oraz fundator nagród i wyposażenia potrzebnego do realizacji programu - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oddział w Wałbrzychu. . . . czytaj więcej


1 marca 2010 - Modlitwy, wystawy i festyn uświetnią stulecie żarowskiego kościoła

Żarowski kościół rzymsko-katolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzi w tym roku stulecie istnienia. W zeszłym roku powołano samorządowo-parafialny Komitet, który ma za zadanie przygotowanie obchodów Jubileuszu.
W piątek, 26 lutego odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu, w czasie którego omawiano scenariusz obchodów stulecia. Obchody odbędą się w dniach od 5 do 12 września i uświetnią je różnorodne wydarzenia.
Obchody otworzy uroczysta polsko-czeska msza święta, która będzie równocześnie elementem obchodów Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Od poniedziałku do soboty odbywać się będą uroczystości, w tym: wystawy, koncerty, spotkania i konkursy. Na sobotę 11 września zaplanowano poświęcenie Lapidarium, które powstanie na terenie starego, ewangelickiego cmentarza przy ul. 1-go Maja w Żarowie.
Obchody zamknie, w niedzielę 12 września, uroczysta msza polsko-niemiecka oraz niedzielny, parafialny festyn, który zostanie zorganizowany na ul. Mickiewicza w Żarowie.
Kolejne spotkanie Komitetu zaplanowano na kwiecień.


1 marca 2010 - Krew daje życie

24 lutego w ramach akcji "Krew daje życie" prowadzonej przez Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi tradycyjnie w Zespole Szkół w Strzegomiu odbyła się już ósma zbiórka krwi.
Jak na każdą akcję tak i na tą odpowiedziało duże grono młodych ludzi, uczniów Zespołu Szkół, Liceum Ogólnokształcącego, absolwentów a także starszych mieszkańców Strzegomia. W sumie krew oddało 62 osoby co dało piękny wynik zebrania w ciągu tylko jednego dnia - 30 litrów tego życiodajnego płynu.
Poboru krwi dokonało Regionalne centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha, dzięki któremu młodzież oddająca systematycznie krew ,otrzymała koszulki z własną grupą krwi. Fundacja Krewniacy natomiast przysłała dla uczestników akcji tematyczne breloczki i karty identyfikacyjne. Wszystkim uczestnikom akcji składamy serdeczne podziękowanie za przekazanie cząstki siebie potrzebującym - dziękują organizatorki akcji - Monika Kozłowska i Dorota Sozańska.


1 marca 2010 - Seniorzy czekają na wiosnę

1 marca w Świdnickim Domu Dziennego Pobytu w związku z oczekiwaniem upragnioną przez wszystkich "wiosnę" odbyło się karaoke - "Śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej...".
Uczestnicy, stali bywalcy DDP bawili się wspaniale śpiewając różnego gatunku utwory, utwory różnych wykonawców.
Panie i Panowie z DDP chętnie uczestniczą w tego typu spotkaniach, w przerwie był czas na wcześniej przygotowany poczęstunek, którym była ciepła herbatka, kawka, ciasteczko.


1 marca 2010 - Włamywali się do piwnic, podpalali altanki

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali dwóch 14 latków, którzy w 2009 roku w Świebodzicach dokonali 40 czynów karalnych w tym włamania do piwnic, kradzieże rowerów oraz podpalenia altanek.
Nieletni podpalili osiem altanek, straty jakie ponieśli ich właściciele wyniosły blisko 40 000 złotych, włamali się do 22 piwnic i skradli 10 rowerów.
Skradzione rowery sprzedawali na części osobom przypadkowo napotkanym. Jak ustalili policjanci ci sami nieletni przyjeżdżali na "gościnne występy" do Świdnicy, gdzie dokonywali włamań do piwnic, z których skradli blisko 20 rowerów.
W trakcie prowadzonych czynności z nieletnimi zostały przeprowadzone wizje lokalne, nieletni wskazali piwnice do których się włamywali, ustaleni zostali poszkodowani, który złożyli odpowiednie zawiadomienia.
Materiały z czynności wykonanych z nieletnimi na terenie Świebodzic zostały już przekazane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy.


1 marca 2010 - Zwyciężyła strona Hodowli koni Namlikowo

O północy, 28 lutego zakończyło się głosowanie w "Rankingu Stron Powiatowych".
W tym głosowaniu zwyciężyła strona Hodowli koni Namlikowo. Strona zwyciężyła kolejny raz i uzyskała 816 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 706, Rock Centrum Świdnica - 355, Wędkarstwo Świdnica - 292, 15 ŚŚDH TROTER - 259, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 192, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" - 142, ECS Nieruchomości - 81, BMWIDEO - 45, Hufiec ZHP w Świdnicy - 42, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 41, Blog Daily - 40, Góry Sowie On-line - 26, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 24, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 22, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 16, Tuning Club Świdnica - 10, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 7.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała