30 kwietnia 2010 - Puchar Świata na nowych zasadach

Cykl zawodów Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego zostanie rozegrany na nowych zasadach.
W tym roku rozgrywek nie zakończy finał. Zwycięzcą całego cyklu zostanie zawodnik, który zdobędzie największą ilość punktów. W związku z powyższym ranga poszczególnych zawodów zaliczanych do cyklu Pucharu Świata jest znacznie wyższa niż w poprzednich latach.
Tegoroczny cykl Pucharu Świata składa się z 12 imprez rozgrywanych na czterech kontynentach. Rozpoczęły go w marcu zawody w Tallahassee w USA, a zakończą w sierpniu zawody w Schenefeld w Niemczech.
W Polsce najlepszych zawodników świata będziemy mogli podziwiać już w czerwcu na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia. . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2010 - XIV Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej

W dniach 1-2 maja odbędzie się w Świdnicy XIV Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej im. Henryka Chmielewskiego.
W tegorocznym turnieju weźmie udział 245 zawodników. Tak wielka liczba zawodników w turnieju spowodowana jest zbliżającymi się w lipcu Mistrzostwami Świata we Wrocławiu.
Turniej w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się w sobotę o godzinie 8.30 eliminacjami.
W turnieju zobaczymy zawodników z takich państw jak: Belgia, Czechy, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Ukraina, Usa, Walia, Węgry i Polska. Szczegóły - >>> >>> zobacz


30 kwietnia 2010 - Rusza VI edycja Gryfów

Najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy - "Świdnickie Gryfy" - przyznane zostaną po raz szósty. Właśnie rozpoczął się nabór zgłoszeń od firm działających na terenie Świdnicy. Ankiety można składać do 31 maja.
Nagroda ta ma na celu wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w mieście. Decyzję o nominacji firm podejmie kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji nagrody oraz przedstawiciele instytucji okołobiznesowych.
Zgłoszeń, które będą oceniane przez kapitułę, mogą dokonać sami przedsiębiorcy. Wypełnione ankiety można przesyłać do 31 mają br. na adres mailowy: drg@um.swidnica.pl lub e.greber@um.swidnica.pl. Ankietę oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony: www.swidnickigryf.pl


30 kwietnia 2010 - Odsłonięcie pomnika w Strzegomiu

"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże, zapomnij o mnie. To dla Was Bezimienne Polskie Matki Sybiraczki".
Uroczystość odsłonięcia pomnika Bezimiennej Matki Sybiraczki odbędzie się 6 maja u zbiegu ulic Św. Anny i Alei Wojska Polskiego w Strzegomiu.
Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu o godzinie 10.00 po czym o godzinie 11.00 uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik.
Po odegraniu hymnu państwowego, Apelu Poległych nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Pomnikiem opiekować się będą uczniowie PSP nr 4.


30 kwietnia 2010 - Dwanaście Gwiazd Bystrzaka

12 kół zainteresowań niczym 12 gwiazd na fladze Unii Europejskiej rozświetla szkolną rzeczywistość w SP w Bystrzycy Górnej.
Dzięki środkom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Społecznego szkoła realizuje dwuletni projekt pod hasłem "Nie masz haka na bystrzaka", którego głównym założeniem jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz rozbudzanie zainteresowań naukami przyrodniczymi, matematycznymi, technologią IT oraz językiem angielskim. Ponadto uczniowie objęci są terapią logopedyczną, innowacyjnym treningiem umysłu Biofeedback, korzystają z pomocy psychologa oraz uczestniczą w zajęciach z bajkoterapii. . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2010 - Strzegomianie na jubileuszu obchodów Dni Łaby

Na zaproszenie nadburmistrz Torgau Andrei Staude do miasta partnerskiego Strzegomia, w dniach 24 - 25 kwietnia udała się delegacja Gminy Strzegom, którą reprezentowali Radni Rady Miejskiej Piotr Szmidt i Tomasz Kołodziejski oraz inspektor ds. współpracy z zagranicą Agnieszka Przedzinkowska.
Wizyta była związana z 65. rocznicą obchodów Dni Łaby, bardzo ważnym wydarzeniem w historii miasta Torgau. Wszystko zaczęło się 25 kwietnia 1945 roku, kiedy na zniszczonym moście na rzece Łabie spotkały się wojska radzieckie i amerykańskie. Wtedy to żołnierze Alexander Silwaszko i William Robertson podali sobie spontanicznie ręce na znak pokoju. To podanie dłoni stało się symbolem zakończenia wojny i apelem o pokój.
I tak co roku świętuje się w Torgau Dni Łaby na pamiątkę tamtych wydarzeń. . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2010 - Uczniowie II LO w mieście Romea i Julii

W kwietniu grupa 22 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy wzięła udział w wymianie z partnerską szkołą Liceo Scientifico "A.Messedaglia" w Weronie (Włochy).
Podczas tygodniowego pobytu uczniowie mieli okazję m.in.: zwiedzić Weronę, nieco oddaloną Wenecję oraz wziąć udział w kursie żeglowania po pobliskim jeziorze Garda. Spędzili u rodzin włoskich sporo czasu, poznając ich zwyczaje oraz życie codzienne. Zasmakowali w tradycyjnych potrawach kuchni śródziemnomorskiej. Uczestniczyli również w lekcjach takich jak: biologia, chemia, wf, język niemiecki, informatyka oraz niespotykany u nas przedmiot - robotyka.
Pobyt niespodziewanie uległ wydłużeniu ze względu na odwołane loty. Opiekunami były - Urszula Tokarska - Łokić i Elżbieta Badzioch-Zarzycka.


30 kwietnia 2010 - Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej

Ekologia, zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia to tematy przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej.
Obchodów szczególnych, bo wynikających z zaplanowanych na ten rok szkolny działań dofinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jednym z celów strategicznych projektu "Nie masz haka na bystrzaka" , który uzyskał unijne dofinansowanie, jest bowiem rozwijanie zainteresowań naukami przyrodniczymi i matematycznymi.
Realizując te założenia, zorganizowano w szkole Festiwal Nauki przygotowany przez uczniów - uczestników koła "Bystrzak poznaje Błękitną Planetę". . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2010 - Absolutorium dla Burmistrza Strzegomia

Budowa "schetynówki", dwóch boisk wielofunkcyjnych, budynku komunalnego, remonty szkół i przedszkoli oraz pozyskanie znaczących środków pozabudżetowych - to tylko niektóre z osiągnięć Gminy Strzegom w 2009 r. Wymieniał je burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz podczas sesji absolutoryjnej 29 kwietnia.
Budżet Gminy Strzegom na 2009 r. zamknął się po stronie dochodów kwotą 63 873 283 zł, co daje 107,27 proc. wielkości planowanej. Na uwagę zasługuje fakt zwiększenia planowanych dochodów majątkowych z 4 222 632 zł do 6 770 024 zł. Nastąpił wzrost o 160,28 proc. Wydatki zaplanowano na poziomie 70 636 511 zł, w tym wydatki majątkowe na kwotę 14 623 167 zł.
W rzeczywistości wydatki zrealizowano w wysokości 65 925 006 zł, tj. 93,33 proc. wielkości planowanej. Natomiast wydatki majątkowe wykonano na kwitę 12 289 175 zł, co stanowi 84,04 proc. w stosunku do planu. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - Finał siedmiu rankingów na Kongresie Regionów w Świdnicy

Podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów, który odbędzie się w dniach 19-21 maja br. ogłoszone zostaną wyniki siedmiu niezależnych rankingów samorządowych jakie partnerzy wydarzenia oraz wydawnictwo Axel Springer Polska przygotowali specjalnie na tę okazję.
N15 - Ranking Prezydentów Miast według Newsweeka
Newsweek nagrodzi 15 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem menedżerów. Ludzi, którzy poświęcają się pracy dla lokalanych społeczności. W wyborze będą brane pod uwagę wielkość miasta, tradycja gospodarowania, położenie oraz historia. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - Absolutorium dla burmistrza

Rada Miejska Świebodzic udzieliła burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu miasta. Pozytywną opinię rady potwierdziła również Regionalna Izba Obrachunkowa. Sesja absolutoryjna odbyła się w środę, 28 kwietnia.
Dochody budżetu Gminy Świebodzice w 2009 roku zostały zrealizowane na poziomie 92,34 %, zaś wykonanie wydatków osiągnęło pułap 91,12 %.
W specjalnie przygotowanej dla radnych prezentacji multimedialnej burmistrz Bogdan Kożuchowicz pokazał bardzo dobrą realizację wydatków majątkowych. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - Wyścig Grodów Piastowskich w Świdnicy

Etap II 45. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich rozpocznie się w Świdnicy w sobotę, 8 maja. Start honorowy zaplanowano na godzinę 12.00 w świdnickim Rynku. Po nim peleton kolarski przejedzie: ul. Długą, pl. Wolności, ul. Westerplatte, Bystrzycką gdzie nastąpi start ostry do II etapu.
W ramach etapu Świdnica - Dzierżoniów kolarze pokonają 167,8 km.
Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich wpisany jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie "UCI Europe Tour". . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Świdnicy Radni udzielili absolutorium dla Zarządu Powiatu z wykonania budżetu w 2009 roku.
15. Radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium Zarządowi przy 14. głosach wstrzymujących się.
Zanim jednak doszło do głosowania Starosta przedstawił sprawozdanie z realizacji budżetu za 2009 rok.
Odczytano również opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o realizacji ubiegłorocznego budżetu i opinię Komisji Rewizyjnej. Obie opinie były pozytywne. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - II Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Świdnickiej

Strzegom będzie gospodarzem II Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Diecezji Świdnickiej, który odbędzie się 8 maja.
Uczestnicy turnieju rozpoczną dzień od mszy św., zaplanowanej na godzinę 9.00 w kościele pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. O godzzinie 10.30 na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu nastąpi otwarcie turnieju. Uczestnicy to reprezentanci 20 dekanatów Diecezji Świdnickiej.
Sportowcy zaprezentują się w II kategoriach wiekowych: ministranci (szkoła podstawowa), ministranci starsi i lektorzy (uczniowie klas gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych)


29 kwietnia 2010 - 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki

30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki - standardowy kurs prawa jazdy, to najczęściej pierwszy i ostatni etap szkolenia polskich kierowców. Wszyscy wiedzą, że to za mało. Jednak na dodatkową naukę bezpiecznej jazdy wciąż decydują się tylko nieliczni.
Większość z nas weryfikuje i rozwija własne umiejętności metodą prób i błędów, po prostu wsiadając za kółko. Sądzimy, że nic tak nie uczy techniki jazdy jak codzienna praktyka. Tymczasem większość kierowców z wieloletnim stażem w razie niespodziewanej, trudnej sytuacji drogowej nie wie jak zareagować by uniknąć kolizji. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - Majowy weekend 2010

W związku ze zbliżającym się długim weekendem w dniach od 30 kwietnia do 3 maja policja świdnicka prowadzić będzie wzmożone działania prewencyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu oraz turystom, którzy w tych dniach odwiedzą nasz powiat.
Celem tych działań jest zminimalizowanie skutków i ograniczenie zdarzeń drogowych. W tym czasie dużo osób planuje odwiedziny rodziny czy przyjaciół, w Polsce lub zagranicą. Mając to na uwadze policjanci będą czuwać nad ułatwieniem podróżującym przejazdu oraz nad bezpiecznym dotarciem do celu podróży. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - III Powiatowe Zawody Sportowo - Obronne

Zespół Szkół nr 3 w Świdnicy po raz trzeci zorganizował Powiatowe Zawody Sportowo - Obronne.
Zawody odbyły się w dniu 27 kwietnia w Witoszowie Dolnym. Zgłosiło się do nich siedem drużyn, w tym cztery drużyny chłopców: z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy i Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego z Mokrzeszowa oraz 2 drużyny klas wojskowych z Zespołu Szkół nr 3 w Świdnicy, natomiast drużyny żeńskie reprezentowały następujące szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy i Zespół Szkół nr 3 w Świdnicy. Zmagania oceniała także Wojskowa Komenda Uzupełnień w Świdnicy. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2010 - Żarowski "WIP" II

Dzisiaj w siedzibie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów odbyło się drugie spotkanie rekrutacyjne, mające na celu wyłonienie grupy docelowej projektu "WIP - Wiara w Integrację Pokoleniową".
Założenia projektu realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie obejmują aktywizację zawodową, edukacyjną i społeczną bezrobotnych mieszkańców Gminy, a jego uroczyste otwarcie nastąpi w maju tego roku.
W spotkaniu uczestniczyło 11 osób, co pozwoliło na wyłonienie 10-osobowej grupy docelowej (6 kobiet i 4 mężczyzn). Zebrani z zaciekawieniem wysłuchali założeń projektu oraz wyrazili chęć uczestnictwa w proponowanej formie wsparcia.
- Mam nadzieję, że projekt ten w znacznym stopni przyczyni się do integracji mieszkańców Gminy Żarów, bowiem po raz kolejny dajemy szansę ludziom na ich aktywizację, a tym samym na dostrzeżenie swoich pozytywnych stron i uświadomienie sobie, że każdy może być "WIP-em" - powiedziała po spotkaniu Anita Denes-Ziemkiewicz, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.


29 kwietnia 2010 - Święto Matematyki w Mechaniku

Zespół Szkół Mechanicznych od lat promuje i wspiera młodych matematyków organizując Powiatowy Konkurs Matematyczny. 22 kwietnia najlepsi matematycy z ponadgimnazjalnych szkół Powiatu Świdnickiego mieli okazję zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi tradycyjnie przez pana Leszka Stefańskiego.
To już VIII raz Mechanik zaprosił młodzież na swoiste święto matematyki. Główne założenia i cele konkursu to rozwijanie i pogłębianie zainteresowań oraz uzdolnień matematycznych, kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia, stymulowanie pracowitości i wytrwałości, upowszechnianie i uatrakcyjnianie wiedzy matematycznej. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - Statuetki wręczone

- Przedsiębiorcy niewątpliwie należą do współczesnych bohaterów, bo zmieniają rzeczywistość - mówi Władysław Frasyniuk, gość specjalny Gali Przedsiębiorczości 2010 i honorowy członek organizującego galę Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Gala, będąca kolejną częścią obchodów jubileuszu 20-lecia SPiKŚ, odbyła się 28 kwietnia w Hotelu Piast-Roman.
10 kwietnia wieść o tragicznej katastrofie samolotu prezydenckiego przerwała ledwo co rozpoczęte, zaplanowane wówczas na cały dzień, jubileuszowe obchody.
Dzisiaj, odsłonięto rzeźbę ufundowaną dla miasta z okazji 20-lecia transformacji gospodarczej i jubileuszu 20-lecia SPiKś, a następnie odbyła się minigala jubileuszowa. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - Świdniczanie wypływają w historyczny rejs

W 70. rocznicę bitwy o Narwik Stowarzyszenie Świdnicki Klub Żeglarski "QBRYG" organizuje rejs szkoleniowo-stażowy za koło podbiegunowe do Tromso w północnej Norwegii.
Wieloetapowy rejs, który rozpoczyna się 5 maja będzie trwał 4 miesiące. Na początku każdego z kolejnych etapów (5 maja, 19 maja, 26 maja, 9 czerwca, 23 czerwca, 10 lipca, 24 lipca, 7 sierpnia) nastąpi zmiana załogi. W wyprawie weźmie udział ok. 30 osób.
Rejs odbędzie się na statku Idol III kapitana Jana Ząbka. Świdniczanin własnoręcznie zbudował ten pełnomorski jacht przed pięcioma laty. I była to już trzecia z kolei jednostka wybudowana przez niego. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - Im nie grozi bezrobocie

10 drużyn, 11 prezentacji i dwa dni walki o wygraną - to liczby tegorocznego konkursu organizowanego przez powiat świdnicki dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pt. "Nie zostanę bezrobotnym. Już po raz szósty młodzi mieli za zadanie zaprezentować swoje pomysły na otworzenie własnego biznesu po zakończeniu edukacji. Wygrać mogły tylko trzy najlepsze pomysły.
Na zwycięzców czeka wysokiej klasy sprzęt RTV.
Po pierwszym etapie konkursu do finału zakwalifikowało się pięć drużyn. Kapituła konkursowa w składzie Grażyna Sławińska- Gąska, Radna Rady Powiatu w Świdnicy - Przewodnicząca Komisji Konkursowej, Tadeusz Kotlarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz Krzysztof Wierzęć - przedstawiciel biznesu, właściciel firmy Mediator, wybrała trzy zwycięskie drużyny: . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - Polska w świecie do roku 2020

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych organizuje ósmą już edycję konkursu dla studentów szkół wyższych na esej w zakresie spraw międzynarodowych.
Celem konkursu jest popularyzacja problematyki spraw międzynarodowych wśród studentów szkół wyższych. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy studenci kształcący się zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich, w trybie dziennym, zaocznym i wieczorowym.
W konkursie nie mogą brać udziału studenci studiów doktoranckich i podyplomowych. W tegorocznej edycji konkursu proponujemy następujący temat na esej: "Polska w świecie do roku 2020 - szanse i wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej".


28 kwietnia 2010 - Młodzież z księgą kondolencyjną jedzie do Warszawy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 oraz wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury osobiście przekażą księgę kondolencyjną z setkami wpisów mieszkańców ziemi świdnickiej do Kancelarii Prezydenta w Warszawie. Księga kondolencyjna, która przez tydzień po tragicznej śmierci pary prezydenckiej oraz wielu osób wypełniała się wpisami świdniczan i mieszkańców powiatu, trafi bezpośrednio do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej. Jutro, 29 kwietnia, zawozi ją pięcioosobowa grupa młodzieży.
Towarzyszyć im będą opiekunowie: dyrektor SP nr 105, Małgorzata Pielach, Anna Sądel z rady rodziców, współorganizatorka marszu pamięci po katastrofie pod Smoleńskiem, oraz Mirosław Jabłoński, kierujący pracownią muzyczną w MDK. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - 20 milionów dotacji dla młodych firm

Na dotacje inwestycyjne dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorstw działających krócej niż 2 lata przeznaczono prawie 5,3 mln euro ( tj. ok. 20, 5 mln zł). Przedsiębiorca może uzyskać nawet do 480 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji, czyli odzyskać 60 procent poniesionych wydatków.
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP), która odpowiada za podział i rozliczenie unijnych dotacji na inwestycje firm, w czwartek 29 kwietnia ogłosiła konkurs.
Przedsiębiorcy mają dwa miesiące na przygotowanie wniosków o dofinansowanie. W tym czasie mogą korzystać z bezpłatnych szkoleń i konsultacji prowadzonych przez DIP. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - Polska Flaga - Cześć i Szacunek - bądź dumny - wywieś flagę

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Świdnicy informuje, że z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja będzie sprzedawała flagi narodowe. Zapraszamy Świdniczan do śmiałego zamanifestowania swojego patriotyzmu i wywieszenia flag narodowych.
Wzruszamy się, gdy nasi sportowcy wygrywają zawody i grany jest Mazurek Dąbrowskiego, jesteśmy wtedy dumni, panuje nastrój uniesienia. Szacunek do Polskiej Flagi wynosi się z domu rodzinnego - pokażmy naszym dzieciom, wnukom jak okazywać cześć naszej biało-czerwonej. 2 Maja to Dzień Flagi - najmłodsze święto ogłoszone przez Sejm RP. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - Paweł Krysiak na mecie w Świdnicy

Sukcesem zakończył się start Pawła Krysiaka za kierownicą Peugeotem 206 XS w 4. Rajdzie Świdnickim. Strzegomianin pilotowany przez doświadczonego Michała Trelę zajął bardzo dobre 6 miejsce w swojej klasie.
- Jestem niezmiernie szczęśliwy ze udało nam sie ukończyć ten trudny rajd. Dla mnie tym bardziej trudny, ponieważ był to pierwszy start po 4-letniej przerwie, w dodatku zupełnie nowym dla mnie samochodem.
Śmiało mogę powiedzieć, że plan na ten start, jakim była nauka samochodu, spokojna, konsekwentna i dynamiczna jazda, został wykonany w 100% - podsumowuje swój start Paweł Krysiak. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2010 - Odnalezione nagrobki

Policjanci z Komisariatu Policji w Żarowie prowadzą czynności w sprawie ujawnienia ośmiu płyt nagrobkowych.
Na pięciu z odnalezionych płyt widnieją napisy w języku niemieckim. Płyty znajdowały się na drodze gruntowej między miejscowościami Imbramowice - Pożarzysko.
Osoby mogące udzielić informacji na temat odnalezionych nagrobków proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Żarowie pod numerem telefonu 74 858 05 77 lub 74 858 85 07.


27 kwietnia 2010 - "Niepowtarzalni 2009" - laureaci nagrodzeni

Dzisiaj zostały wręczone nagrody w zakończonym w marcu plebiscycie "Niepowtarzalni 2009". Zdjęcie laureatów - >>> >>> zobacz
Plebiscyt ma na celu wyszukiwanie i uhonorowanie osób, które zdaniem czytelników zajmują się czymś interesującym co zasługuje na uwagę i wyróżnienie, dokonały czegoś niezwykłego, osoby dzięki, którym świat staje się inny, lepszy, osoby, które swoimi działaniami promują naszą ziemie świdnicką.
Plebiscyt ogłosił serwis internetowy www.dziennik.swidnica.pl oddając pod osąd czytelników zebrane wcześniej kandydatury. Głosowanie internetowe wyłoniło trzy osoby, które właśnie dzisiaj otrzymały z rąk Jerzego Gaszyńskiego wyróżnienia "Niepowtarzalny 2009". . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2010 - Europejskie trofeum dla fabryki zmywarek Electrolux w Żarowie

Żarowska fabryka zmywarek Electrolux zdobyła jedną z najważniejszych nagród wewnętrznych w firmie Electrolux. Została europejskim laureatem nagrody EMS Best Practice za rok 2009.
Europejska nagroda EMS Best Practice corocznie trafia do jednej z fabryk za projekt prezentujący osiągnięcia we wdrażaniu narzędzi Electrolux Manufacturing System (system produkcyjny w firmie Electrolux). Fabryki zgłaszają swoje propozycje w formie standardowych prezentacji pokazujących plan, przebieg i efekty projektu. Następnie komisja regionalna, złożona ze specjalistów Electroluxa, dokonuje selekcji projektów i wybiera 10 najlepszych w każdym regionie.
W drugiej rundzie, w której bierze udział 10 najlepszych projektów, zespoły z poszczególnych fabryk przedstawiają dwudziestominutowe prezentacje na temat efektów projektu, a następnie odpowiadają na szereg pytań oceniających. Po tej rundzie ogłaszana jest najlepsza trójka w każdym z regionów: w Europie, Ameryce Północnej, Ameryka Południowej oraz Azji/Pacyfik. . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2010 - Czy Katyń nas pojedna? - debat w najbliższy czwartek

Czy Katyń nas pojedna - na to pytanie będą próbowali odpowiedzieć w Świdnicy dr Adolf Juzwenko historyk, dyrektor Zakładu im. Ossolińskich, Michał Kacewicz, korespondent tygodnika "Newsweek" z Rosji i terenu ZSRR oraz dr Marcin Kaczmarski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie.
Debatę z udziałem młodych świdniczan zaplanowano na czwartek, 29 kwietnia na godzinę 18.00.
W sali narad urzędu (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47) uczniowie świdnickich szkół średnich spotkają się z osobami, które będą mówiły o historii, obecnej sytuacji i przyszłości stosunków polsko-rosyjskich. . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2010 - Cosmiczny Izrael w Strzegomiu

W niedzielny wieczór 25 kwietnia odbył się ostatni koncert rockowy przed modernizacją Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury, która zaplanowana jest w miesiącach maj-grudzień 2010 roku.
Był to wyjątkowy wieczór, podczas którego wracały wspomnienia koncertów z poprzednich lat, mieszając się z pozytywnymi wibracjami prezentujących się na scenie zespołów.
Koncert rozpoczęła strzegomska załoga Cosmo Squad, prezentując kolejny raz repertuar niebanalnych treści o ponadczasowym przesłaniu. Promując dobrą muzykę i głęboką refleksję, wprowadzili publiczność w "kosmiczny" nastrój, który owocował w dalszej części wieczornego programu… . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2010 - Gminne Dyktando 2010

Po raz trzeci Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Ślaskiej zorganizował Gminne Dyktando, w którym 23 kwietnia wzięło udział 46 osób.
W trzech kategoriach - szkoły podstawowe, gimnazjum oraz powyżej 16-lat - uczestnicy zmagali się z przygotowanym przez ośrodek tekstem.
Ostatecznie, po sprawdzeniu wszystkich dyktand przez komisję (Panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej) okazało się, że najlepszą znajomością zasad ortografii wykazały się następujące osoby: . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2010 - XIV Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej

W dniach 1-2 maja odbędzie się w Świdnicy XIV Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej im. Henryka Chmielewskiego.
W tegorocznym turnieju weźmie udział 245 zawodników. Tak wielka liczba zawodników w turnieju spowodowana jest zbliżającymi się w lipcu Mistrzostwami Świata we Wrocławiu.
Turniej w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się w sobotę o godzinie 8.30 eliminacjami.
W turnieju zobaczymy zawodników z takich państw jak: Belgia, Czechy, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Ukraina, Usa, Walia, Węgry i Polska.


27 kwietnia 2010 - Turniej ekologiczny

"Ludzie, zwierzęta, drzewa oddychają tym samym powietrzem i żyją z tej samej Ziemi.
Każdy zamach na naturę jest zamachem na człowieka"
Pod tym hasłem 20 kwietnia 2010 w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków rozpoczął się VIII Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy Ekologicznej i Zdrowotnej.
W wiosennej scenerii pełnej kolorowych kwiatów rywalizowały ze sobą drużyny z Żarowa, Strzegomia, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum Integracyjnego ze Świebodzic oraz drużyna gospodarzy. . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2010 - Dzień Ziemi w Rogoźnicy

Jak co roku 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Rogoźnicy obchodzony był Dzień Ziemi.
W tym dniu w szkole przeważał kolor zielony. Uroczystość rozpoczęły dzieci z Punktu Przedszkolnego "Chatka Puchatka".
Następnie odbył się konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów klas II-VI zorganizowany przez Panią Aleksandrę Szyrner. Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w konkursach i zabawach o tematyce ekologicznej. Za swoją wiedzę zostali nagrodzeni dyplomami.
Na zakończenie uczniowie przeszli ulicami wsi głosząc ekologiczne hasła.


27 kwietnia 2010 - Bilety tańsze jeszcze tylko tydzień

Jeszcze tylko przez najbliższy tydzień będzie można kupić po atrakcyjnych cenach bilety na Strzegom Horse Trials - Puchar Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Promocja trwa do końca kwietnia.
Strzegom Horse Trials to największa impreza jeździecka w tej części Europy. W terminie 24-27 czerwca 2010 roku Strzegom już po raz ósmy stanie się światową stolicą jeździecką. Podczas tej niebywałej gali rozgrywane zostaną cztery konkursy CIC1*, CCI2*, CCI3* oraz CIC3*-zaliczany do cyklu Pucharu Świata - HSBC FEI World Cup™ Eventing.
Zakupu wejściówek na to niepowtarzalne widowisko sportowe warto dokonać już teraz. Bilety można nabyć na stronie www.ticketpro.pl oraz w salonach Empik, sklepach Media Markt, Saturn i wybranych biurach podróży.
Dla osób, które zdecydują się na zakup do końca kwietnia czekają bilety w promocyjnej cenie. Karnet w przedsprzedaży kosztuje tylko 30 złotych.
Wszelkie informacje dotyczące cen i dystrybucji biletów dostępne są w zakładce "Widzowie" na oficjalnej stronie zawodów: www.worldcupstrzegom.pl


27 kwietnia 2010 - Ukradł laptopa

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu otrzymali zgłoszenie o kradzieży laptopa, który został skradziony z gabinetu w jednej ze strzegomskich szkół.
Podjęte przez policjantów czynności pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie sprawcy kradzieży. Okazał się nim 27 letni mieszkaniec Strzegomia, który pod pretekstem kserowania dokumentów wszedł na teren szkoły i skradł pozostawiony w sali lekcyjnej laptop o wartości 2 500 złotych, na szkodę pracownika szkoły.
Po kradzieży ukrył skradziony sprzęt u swojej babci. Laptop został odzyskany a sprawca zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


26 kwietnia 2010 - Z projektu nakreślonego na serwetce do umowy

Wkrótce rusza budowa łącznika do A4. Dzisiaj uroczyście podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. W czerwcu ciężki sprzęt wjedzie na plac budowy a w sierpniu 2011 r planuje się zakończenie budowy 13,76 km odcinka drogi.
Wszystko zaczęło się od nakreślonej przez obecnego wiceprezydenta Świdnicy Waldemara Skórskiego projektu przyszłej drogi łączącej podstrefę ekonomiczną w Świdnicy z autostradą A4. Był rok 2003.
Potem pomysłem zaraziło się kilka samorządów, ale całość spiął Powiat Świdnicki. To on zaczął kompletować dokumentacje, występować o pozwolenia na budowę i szukał środków zewnętrznych na budowę przyszłej drogi.
Po 7 latach od pomysłu, który przez wszystkie lata przechodził trzykrotnie metamorfozę uzyskując w rezultacie pierwotny przebieg (ten ze sławnej serwetki), weszliśmy w fazę wykonawczą. . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2010 - Międzynarodowy debiut zawodniczek Stragony

W miniony weekend Agata Jodko i Karolina Augustyn wystartowały w zawodach w niemieckim Neu Krauscha.
Był to debiut zawodniczek LKS Stragony Strzegom na arenie międzynarodowej.
Zawodniczki Stragony startowały w następujących konkursach:
Agata Jodko na Salazarze w międzynarodowym konkursie CIC* oraz na Fernhill Cool Diamond w narodowym niemieckim konkursie klasy A.
Karolina Augustyn na Jamajce w narodowym niemieckim konkursie klasy A. W sobotę, pierwszego dnia rywalizacji zostały rozegrane zawody w klasie A. . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2010 - Gmina Strzegom będzie miała swoją Strategię Rozwoju

Gmina Strzegom we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskim od listopada 2009 roku opracowuje Strategię Rozwoju Lokalnego Gminy Strzegom na lata 2010 - 2020.
Strategia Rozwoju Lokalnego to dokument wyznaczający najważniejsze kierunki rozwoju gminy. Określa wizję, misję, główne cele strategiczne i operacyjne, a także sposób ich realizacji. Posiadanie takiego dokumentu ułatwia metodyczne, planowe i spójne dążenie do rozwoju gminy.
Projekt opracowywany był z udziałem społeczności lokalnej Gminy Strzegom. Pytaliśmy Państwa podczas badań ankietowych, jak żyje się w naszej gminie, jakie są jej najmocniejsze, a jakie słabsze strony.
O tym samym mieli Państwo również szansę rozmawiać na spotkaniach, które odbyły się w Strzegomiu, Jaroszowie oraz Stanowicach. . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2010 - Dominika - nie zawiodła

Pięknym sukcesem zakończyła swą drogę artystyczną Dominika Sikorska, która zdobyła prestiżowe wyróżnienie I stopnia w Finale Dolnośląskim Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" w Kłodzku. Recytowała dwa teksty: poezji i prozy- zachwycając swoją interpretacją wymagające jury i publiczność.
Biorąc udział w finale - Dominika nabyła kolejnych doświadczeń artystycznych, zaistniała na scenie Kłodzkiego Ośrodka Kultury i kolejny rok z rzędu potwierdziła zasadę, że nasze gimnazjum- to kuźnia talentów recytatorskich, a Świebodzice mają powody do dumy z odnoszonych przez nią sukcesów.
Dominika ma wiele tytułów laureata, finalisty, bogatą kolekcję dyplomów i dowodów uznania dla jej talentu. Od trzech lat pracuje w Kole Aktywności Twórczej "Amicus" pod opieką pani Haliny Serafin.


26 kwietnia 2010 - Wernisaż "Barwy życia"

Biblioteka Miasta i Gminy Strzegom zaprasza na wernisaż "Barwy życia" autorstwa wiedeńskich malarzy Jerzego Popka i Anny Kalczyńskiej.
Wernisaż odbędzie się 14 maja o godzinie 18.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Oprawę muzyczną tego wydarzenia zapewnią piosenkarka z Ugandy Jenny Bell oraz akompaniator Helmut Posch z Austrii.


26 kwietnia 2010 - Przegląd Małych Form Teatralnych

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyło się uroczyste odczytanie protokołu IX Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych.
Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
- Kategoria: Oddziały Przedszkolne - Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy "Kłopoty Małej Czarownicy"
- Kategoria: klasy I - III Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy "Statek Płynie"
- Kategoria: klasy IV - VI Szkoła Podstawowa w Żarowie "Wieloryb" . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2010 - Awansowały do Mistrzostw Polski

Za nami drugi dzień półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. W pierwszym meczu EKS Skra Bełchatów pokonał UKS Orzeł Malbork 2:1 w setach 25:20, 22:25, 15:10.
Ostatnim meczem turnieju było spotkanie gospodyń turnieju z siatkarkami z Biłgoraja. Świdniczanki by awansować musiały to spotkanie wygrać. Zadanie wykonały, BKS Szóstka Biłgoraj - MKS Świdnica 0:2 w setach 14:25 i 30:32.
Do finału Mistrzostw Polski Młodziczek awansowały zespoły MKS Świdnica i EKS Skra Bełchatów. Zdjęcia z zakończenia turnieju - >>> zobacz


25 kwietnia 2010 - Elmot dla Tomka Kuchara

Tomasz Kuchar za kierownicą Peugeota 207 S2000 wygrał pierwszą rundę RSMP - Krause 38 Rajd Elmot, odniósł również zwycięstwo drugiego dnia rajdu i tym samym zwyciężył w klasyfikacji końcowej rajdu.
O drugie miejsce kierowcy walczyli do końca. Drugie miejsce zajął Michał Sołowow a trzecie przypadło Leszkowi Kuzajowi.
Kolejne miejsca zajęli Sebastian Frycz, Maciej Rzeźnik, Kamil Butruk, Kajetan Kajetanowicz, Marcin Bełtowski rywalizację na dziewiątym miejscu zakończył Michał Bębenek.
W galerii zamieściliśmy zdjęcia nadesłane przez naszych czytelników - >>> zobacz


25 kwietnia 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Biały Orzeł Mieroszów 3:0
AKS Strzegom - Grom Witków 0:3
Bielawianka Bielawa - Stal Świdnica 4:0
W tabeli niezagrożenie prowadzi Bielawianka Bielawa mając na koncie 44 punkty i wyprzedza Górnika Boguszów-Gorce z 38 punktami oraz Victorię Świebodzice, która traci do Boguszowa 10 punktów.


25 kwietnia 2010 - 1-majowy pochód żaglówek i Dni Żagli w Świdnicy

Pływanie łodziami po zalewie, prezentacja zabytkowych drewnianych łodzi, strzelnica plenerowa - te i wiele innych atrakcji zaplanowano podczas Dni Żagli.
Impreza nad świdnickim zalewem Witoszówka potrwa od soboty do poniedziałku (1-3 maja). W jej trakcie zaplanowano również uroczysty 1-majowy pochód żaglówek.
Dni Żagli organizuje Świdnicki Klub Żeglarski "Qbryg" przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2010 - Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek

W Świdnicy rozpoczął się dzisiaj turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Młodziczek. W pierwszym meczu świdniczanki pokonały UKS Orzeł Malbork 2:0 w setach 25:8 i 25:23. W popołudniowym spotkaniu uległy EKS Skrze Bełchatów 0:2 w setach 15:25, 19:25.
Pozostałe spotkania: EKS Skra Bełchatów - BKS Szóstka Biłgoraj 2:0 - 25:14 i 25:23, UKS Orzeł Malbork - BKS Szóstka Biłgoraj 1:2 - 19:25, 28:26, 13:15.
Jutro świdniczanki spotkają się z BKS Szóstką Biłgoraj - MKS Świdnica.


24 kwietnia 2010 - Kolejne punkty ŚKPR Świdnica

ŚKPR Świdnica pokonał we własnej hali Orlik Brzeg 35:28 (18:13) i nadal liczy się w walce o baraże.
Szkoleniowiec świdnickiej drużyny Jacek Spiechowicz potraktował to spotkanie wybitnie treningowo. Grała cała czternastka, a wszyscy gracze z pola wpisali się na listę strzelców, w tym debiutujący w zespole seniorów Krzysztof Węcek.
Świdniczanie podeszli do pojedynku z Orlikiem zanadto rozluźnieni. To zaowocowało dość wyrównaną grą. Aż do 25 minuty goście utrzymywali wynik w okolicy remisu. Dopiero w końcówce pierwszej części świdniczanie uzyskali pięć bramek przewagi, a na początku drugiej odsłony odskoczyli na dziesięć trafień (24:14 w 35. minucie). Potem gra znów się wyrównała, a ambitnie grający rywale w pewnym momencie zmniejszyli straty do pięciu bramek.
28 kwietnia o godzinie 19.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów ŚKPR Świdnica spotka się z drużyną Szczypiorno Kalisz.


24 kwietnia 2010 - Koniec snów o potędze

Piłkarze świdniccy choć nadal zajmują piąte miejsce w tabeli to swoją grą rozczarowuja wszystkich.
Sny o potędze skończyły się. Na stadionie pojawia się już tylko garstka kibiców. Kolejna przegrana ze średniakiem III ligi nie wróży nic dobrego. Zespoły zajmujące w rozgrywkach dalsze miejsca z każdym meczem zmniejszają dystans do drużyny świdnickiej.
Polonia-Sparta Świdnica - Pogoń Oleśnica 0:1. Jedyną bramkę dla gości w 56 minucie meczu zdobył - Krzysztof Molka.


24 kwietnia 2010 - Kolejne punkty ŚKPR Świdnica

ŚKPR Świdnica pokonał we własnej hali Orlik Brzeg 35:28 (18:13) i nadal liczy się w walce o baraże.
Szkoleniowiec świdnickiej drużyny Jacek Spiechowicz potraktował to spotkanie wybitnie treningowo. Grała cała czternastka, a wszyscy gracze z pola wpisali się na listę strzelców, w tym debiutujący w zespole seniorów Krzysztof Węcek.
Świdniczanie podeszli do pojedynku z Orlikiem zanadto rozluźnieni. To zaowocowało dość wyrównaną grą. Aż do 25 minuty goście utrzymywali wynik w okolicy remisu. Dopiero w końcówce pierwszej części świdniczanie uzyskali pięć bramek przewagi, a na początku drugiej odsłony odskoczyli na dziesięć trafień (24:14 w 35. minucie). Potem gra znów się wyrównała, a ambitnie grający rywale w pewnym momencie zmniejszyli straty do pięciu bramek.
28 kwietnia o godzinie 19.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów ŚKPR Świdnica spotka się z drużyną Szczypiorno Kalisz.


24 kwietnia 2010 - Transporter pływający w muzeum

W Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym pojawił sie długo oczekiwany pojazd majacy mieć poza rolą eksponatu również pełnienie funkcji praktycznej.
Transporter pływający PTS M-2 może w wodzie przewozić ładunki do 10 ton lub przewieźć naraz 75 osób i to właśnie jest jego drugim ale jakże ważnym zadaniem. W razie sytuacji zagrożenia czy też częstych w naszym rejonie powodzi będzie służył w powiecie służbom ratowniczym.
Ekipę obsługującą pojazd będzie stanowiła wtedy Świdnicka Ochotnicza Straz Pożarna.
Transporter jest w doskonałym stanie technicznym i już teraz może pełnić swoją rolę.
Stanisław Gabryś, dyrektor muzeum dziekuje za ogromną pomoc w transporcie pojazdu firmie Drog-Ziem Zbigniewa Wysoczańskiego oraz staroście świdnickiemu Zygmuntowi Worsie. Zdjęcia transportu - >>> >>> zobacz


24 kwietnia 2010 - Zdjęcia z rajdu

Jeśli udało Ci się zrobić interesujące zdjęcie podczas trwającego 38. Rajdu Elmot i uważasz, że jest warte tego by mogli zobaczyć je inni, przyślij je do naszej redakcji.
Zamieścimy je w galerii wraz z innymi.
Podpiszemy je Twoim imieniem i nazwiskiem. Czekamy na Wasze e-maile - wyślij


24 kwietnia 2010 - Ciosek, Juzwenko, Kaczmarski - Czy Katyń nas pojedna?

Czy Katyń nas pojedna - na to pytanie będą próbowali odpowiedzieć w Świdnicy dr Adolf Juzwenko historyk, dyrektor Zakładu im. Ossolińskich, Stanisław Ciosek, były ambasador RP w ZSRR i w Rosji oraz dr Marcin Kaczmarski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie.
Debatę z udziałem młodych świdniczan zaplanowano na czwartek, 29 kwietnia na godzinę 18.00.
W sali narad urzędu (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Armii Krajowej 47) uczniowie świdnickich szkół średnich spotkają się z osobami, które będą mówiły o historii, obecnej sytuacji i przyszłości stosunków polsko-rosyjskich. . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2010 - Absolutorium dla prezydenta

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy otrzymał absolutorium za 2009 r. Realizację budżetu pozytywnie oceniła Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy, a także Regionalna Izba Obrachunkowa.
Te decyzje stały się podstawą do udzielenia absolutorium prezydentowi przez zdecydowaną większość radnych.
Finanse miasta za 2009 r. przedstawiają się następująco. Dochody planowane na 131,25 mln zł zrealizowano na poziomie 123,44 mln zł (94,1 proc. planu). Wydatki planowano na 149,91 mln zł, a w rezultacie były mniejsze, bo na koniec roku wyniosły 141,27 mln zł (94,2 proc. planu). . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2010 - Na wnuczka

Mechanizm działania przestępców jest prosty i odbywa się według podobnego scenariusza: dzwoniący do osoby - najczęściej starszej i samotnej- podaje się za członka jej rodziny.
Podczas rozmowy telefonicznej w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych ludzi i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki.
Po uzyskaniu obietnicy pożyczki dzwoniący informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy. Naiwne, chcące pomóc osoby, wręczają pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.
Do wyłudzenia doszło w Świebodzicach. Do 77 letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka, informując o wypadku wyłudził 6 000 złotych.


23 kwietnia 2010 - Bilety tańsze jeszcze tylko tydzień

Jeszcze tylko przez najbliższy tydzień będzie można kupić po atrakcyjnych cenach bilety na Strzegom Horse Trials - Puchar Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Promocja trwa do końca kwietnia.
Strzegom Horse Trials to największa impreza jeździecka w tej części Europy. W terminie 24-27 czerwca 2010 roku Strzegom już po raz ósmy stanie się światową stolicą jeździecką. Podczas tej niebywałej gali rozgrywane zostaną cztery konkursy CIC1*, CCI2*, CCI3* oraz CIC3*-zaliczany do cyklu Pucharu Świata - HSBC FEI World Cup™ Eventing.
Zakupu wejściówek na to niepowtarzalne widowisko sportowe warto dokonać już teraz. Bilety można nabyć na stronie www.ticketpro.pl oraz w salonach Empik, sklepach Media Markt, Saturn i wybranych biurach podróży.
Dla osób, które zdecydują się na zakup do końca kwietnia czekają bilety w promocyjnej cenie. Karnet w przedsprzedaży kosztuje tylko 30 złotych.
Wszelkie informacje dotyczące cen i dystrybucji biletów dostępne są w zakładce "Widzowie" na oficjalnej stronie zawodów: www.worldcupstrzegom.pl


23 kwietnia 2010 - Kongres Regionów w Świdnicy

Znany jest już program Kongresu Regionów w Świdnicy.
Ponad 300 dyskutujących, 80 paneli, cztery sesje plenarne, około 1,5 tysiąca uczestników - to najnowsze statystyki Kongresu Regionów, ogólnopolskiego spotkania samorządowców, przedstawicieli UE, rządu i biznesu, które odbędzie się w Świdnicy. Kongres rusza już za niespełna miesiąc - 19 maja.
Oficjalna strona Kongresu Regionów a na niej wszystko o mającym się odbyć spotkaniu - www.kongresregionow.pl
Program ramowy Kongresu Regionów w Świdnicy (19-21 maja): . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2010 - Euro na łącznik do A4 już pewne

W środę 21 kwietnia Zarząd Powiatu w Świdnicy otrzymał informację, że wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5, a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy" został pozytywnie oceniony i uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego wybrany do dofinansowania.
To przypieczętowuje długą drogę jaką powiat świdnicki przeszedł przy ubieganiu się o dofinansowanie projektu budowy drogi ze środków unijnych.
Pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.


23 kwietnia 2010 - Na Nieludzkiej Ziemi

Po raz drugi młodzież gimnazjalna z gminy Świdnica wykazała się niezwykła wiedzą historyczną o losach Polaków na wschodzie podczas II wojny światowej uczestnicząc konkursie "Na nieludzkiej ziemi" .
W obliczu 70. rocznicy wydarzeń katyńskich oraz ostatniej katastrofy prezydenckiego samolotu postawa gimnazjalistów pragnących poszerzać wiedzę historyczną nabiera symbolicznego znaczenia.
W latach 1940-1941 władze radzieckie przeprowadziły cztery wielkie wywózki ze wschodniej Polski (w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 oraz w maju - czerwcu 1941 roku), oficjalnie nazywane "przesiedleniem". Wywiezieni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka i Kraju Krasnojarskiego.
Według różnych szacunków, podczas czterech masowych deportacji, zesłano od ponad 300 tysięcy Polaków, co zostało udokumentowane, do 1 miliona 300 tysięcy. . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2010 - Radni będą udzielali absolutorium Zarządowi Powiatu

Udzielenie absolutorium jak co roku poprzedzi wystąpienie Starosty, który przedstawi Radnym sprawozdanie z realizacji budżetu za ubiegły rok. Przedstawiona zostanie także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej. Brak opinii RIO spowodował, że głosowanie nad absolutorium dla Zarządu Powiatu przeniesiono z marca na kwiecień.
Oprócz głosowania nad tym ważnym dla Zarządu Powiatu punktem Radni wysłuchają sprawozdania z realizacji programu współpracy Powiatu Świdnickiego z organizacjami pozarządowymi w 2009 roku oraz informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Świdnickiego za ubiegły rok.
Zaraz po tym punkcie obrad Radni przejdą do głosowania nad uchwałami, które znalazły się w porządku obrad. Sesja odbędzie się w sali konferencyjnej przy Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy, 28 kwietnia o godzinie 15.00.


23 kwietnia 2010 - Absolutorium w środę

Na 28 kwietnia wyznaczono w Świebodzicach datę sesji absolutoryjnej.
Radni spotkają się dwa dni wcześniej na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej, aby jeszcze raz, przed głosowaniem, przedyskutować sprawozdanie z wykonania budżetu za 2009 rok.
Sesja absolutoryjna rozpocznie się tradycyjnie o 15.30 w sali narad ratusza.


23 kwietnia 2010 - Turniej Piłkarski Coca Cola

21 kwietnia odbyła się I runda eliminacyjna XII edycji Turnieju Piłkarskim Coca Cola Cup dla dziewcząt, rozgrywana na boisku Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. W eliminacjach udział wzięły 3 drużyny piłkarek z: Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, Gimnazjum nr 2 w Świdnicy i Gimnazjum z Jaworzyny Śląskiej.
I miejsce wywalczyła drużyna z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy, II miejsce Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, III miejsce Gimnazjum z Jaworzyny Śląskiej.
Skład zwycięskiej drużyny: Joanna Szczurek, Ewa Klas, Karolina Serwin, Magdalena Żuk, Ewelina Hydzik, Emilia Cichawa, Marlena Uczkuronic, Karolina Michajluk, Justyna Wicher. Opiekun: Arkadiusz Oleksy.


23 kwietnia 2010 - Najlepsi gimnazjaliści w II LO

W marcu i kwietniu odbył się III Świdnicki Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Gimnazjalnych organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Do etapu pisemnego przystąpiło 57 gimnazjalistów z 11 szkół powiatu świdnickiego. Uczniowie pisali test sprawdzający znajomość gramatyki i słownictwa, rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstu czytanego.
Do etapu ustnego zakwalifikowało się 12 uczniów z 5 szkół gimnazjalnych.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom znajomości języka angielskiego.
Zwyciężyła Joanna Lasocka z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2010 - Kolorowo, wesoło i bezpiecznie

Tak jest w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Jana Pawła II w Świebodzicach. I to nie tylko za sprawą ciekawych zajęć i przemiłych opiekunek.
Niedawno zakończył się tu poważny remont. W obu budynkach przedszkola wymieniono wykładzinę w holu i korytarzach, pomalowano też ściany w tych pomieszczeniach.
Prace miały charakter usunięcia barier architektonicznych (wyrównanie poziomów między pomieszczeniami) oraz poprawy bezpieczeństwa, bo zamontowano nowoczesną wykładzie antypoślizgową. Została zakupiona przez miasto, koszt to 70 tysięcy złotych, z czego 50 % tej kwoty pochodzi z budżetu a druga połowa z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2010 - "Wyobraźnia bez granic"

W tegorocznej edycji Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych w dniach w dniach 20-21 kwietnia wzięło udział 13 zespołów o łącznej liczbie 250 uczestników (dzieci w wieku od 3 do 6 lat).
Przedstawienia teatralne przygotowane zostały przez nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych miasta Świdnicy przy wydatnej pomocy rodziców.
Po obejrzeniu wszystkich spektakli jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - Jan Nowicki twarzą 3 Festiwalu Reżyserii Filmowej

Pokazy czołowych polskich filmów, dzień z kinem niemieckim, warsztaty reżyserskie, kino pod gwiazdami oraz spotkania z twórcami - to i jeszcze więcej zaplanowano na 3 edycję Festiwalu Reżyserii Filmowej. Spotkanie miłośników kina ponownie odbędzie się w Świdnicy. Tym razem w drugim tygodniu czerwca - 8-12 czerwca.
Najlepsi twórcy polskiego kina otrzymają tradycyjną nagrodę - złotego i kryształowego dzika. Jak informują organizatorzy, jeden z kryształowych - za całokształt twórczości - powędruje do Krzysztofa Zanussiego.
Do Świdnicy na 3 Festiwal Reżyserii Filmowej przyjadą m. in.: Jan Nowicki - twarz tegorocznej edycji Festiwalu, Xawery Żuławski, Borys Lankosz, Joanna Liszowska, Małgorzata Kożuchowska i Robert Gonera. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - Warsztaty gitarowe z Leszkiem Cichońskim

Jutro w Świdnicy odbędą się warsztaty gitarowe z Leszkiem Cichońskim. Wszystkich fanów gitary zainteresowanych szkoleniem zapraszamy do Klubu "Bolko" przy placu Grunwaldzkim na godzinę 16.00.
Na ścianie budynku Klubu wisi plakat informujący o warsztatach, taka sama informacja znajduje się również na stronie artysty.
Z uwagi na niedawno przeprowadzany remony Klubu "Bolko" napływały do nas sprzeczne informacje. Najprościej było zadzwonić do artysty i z jego ust uzyskać potwierdzenie. Tak też uczyniliśmy i mamy już pewność, że jutrzejsze warsztaty odbędą się. Jeszcze raz zapraszamy.


22 kwietnia 2010 - XIV Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej

W dniach 1-2 maja odbędzie się w Świdnicy XIV Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej im. Henryka Chmielewskiego.
W tegorocznym turnieju weźmie udział 245 zawodników. Tak wielka liczba zawodników w turnieju spowodowana jest zbliżającymi się w lipcu Mistrzostwami Świata we Wrocławiu.
Turniej w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się w sobotę o godzinie 8.30 eliminacjami.
W turnieju zobaczymy zawodników z takich państw jak: Belgia, Czechy, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Ukraina, Usa, Walia, Węgry i Polska. Szczegóły - >>> >>> zobacz


22 kwietnia 2010 - IX Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych

W dniach 19 - 20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 105 odbył się IX Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych. W tym roku zaprezentowało się 13 zespołów, których reprezentowało ponad 200 aktorów.
Jury i organizatorzy po obejrzeniu wszystkich przedstawień zapraszają na uroczystość ogłoszenia wyników, która odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 10.00 w auli przy ulicy Franciszkańskiej 7 w Świdnicy.
W programie uroczystości: odczytanie protokołu z obrad jury, wręczenie nagród, wyróżnień, podziękowań, prezentacja nagrodzonego przedstawienia. Serdecznie zapraszamy.


22 kwietnia 2010 - Sukcesy "strażaka" z Marcinowicach

20 kwietnia odbył się w Kowarach finał dolnośląski Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
Powiat świdnicki w kategorii szkół gimnazjalnych reprezentował zwycięzca eliminacji powiatowych, uczeń klasy II Gimnazjum z Marcinowic, Sebastian Konstanty. Odniósł on kolejny duży sukces zdobywając II miejsce w finale dolnośląskim i tym samym zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego, który zostanie rozegrany pod koniec maja.
Cała społeczność Gimnazjum z Marcinowic a także gmina Marcinowice już od dzisiaj trzyma kciuki za swojego kolegę i jego dalsze sukcesy. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - Pomagamy wypełnić PIT-y - zostało 8 dni

Przypominamy, że ostateczny termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija 30 kwietnia.
Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć po raz kolejny na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego za 2009 rok.
Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ulicy Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. Informujemy, że w tym roku kwotę 1% przekazuje za nas Urząd Skarbowy na podstawie zadeklarowania organizacji oraz podaniu numeru KRS w swoim rozliczeniu rocznym oraz podaniu jednostki tj. nazwy drużyny. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - PCPR walczy o pieniądze

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy na początku 2010 r. otrzymało informację o zmniejszonej o ponad 200 tys. zł, w porównaniu do roku ubiegłego, dotacji z budżetu państwa na zadania z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Okazało się wtedy, że trudno jest dokonać podziału pieniędzy, gdyż osób, które chcą skorzystać ze wsparcia, jest więcej niż przyznanych środków. PCPR postanowiło powalczyć o zwiększenie puli przyznanej naszemu powiatowi.
- "W tym roku decyzją Zarządu Państwowego PFRON otrzymaliśmy 1 mln 879 tys. złotych, czyli o dwieście tysięcy mniej niż rok temu. Z tej puli 517 tys. złotych zostało już zaplanowane na warsztaty terapii zajęciowej. Na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej pozostaje 1 mln 362 tys. zł. To niewiele biorąc pod uwagę zapotrzebowanie." - mówi Beata Galewska, dyrektor PCPR. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - Zmiana rejonów dla dzielnicowych

W związku z awansem zawodowym dotychczasowego dzielnicowego mł.asp. Arkadiusza Piasecznego, zmianie ulegają rejony służbowe dla dwóch pozostałych dzielnicowych.
Dodatkowo w każdy wtorek w godz. 900-1300 dzielnicowi gminy Świdnica pełnią dyżur w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego 4 w Świdnicy.
Telefon 74-852-30-67 wewnętrzny 118 - e-mail: policja@gmina.swidnica.pl . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - "Przebój z jajem"

Wczoraj zakończył się VII Konkurs dla dzieci i młodzieży "Przebój z jajem".
Grand Prix w kategorii zespoły przypadło "Wesołej Czwórce" z SP 4 Świdnica.
Grand Prix w kat. Soliści zdobyła Weronika Nawrocka i Karol Dziobak również z SP 4 w Świdnicy.
Złote jajo w kategorii soliści - Julianna Łuczak - SSP Świdnica. Złote jajo - w kategorii zespoły dla Zespołu wokalnego Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.
Srebrne Jajo - w kategorii soliści wywalczyła Jagoda Banaszczyk z SP nr 8 w Świdnicy. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - XV edycja Międzynarodowego Konkursu Językowego Oxford Plus

Już trzeci raz uczniowie Szkoły Podstawowej 105 w Świdnicy wzięli udział w kolejnej XV edycji międzynarodowego konkursu językowego Oxford Plus. Koordynatorem i osobą czuwającą nad prawidłowym przebiegiem konkursu była Dorota Kubak Rzepecka.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV, V i VI. 5 uczniów z klas IV, 13 uczniów z klas V i 12 uczniów z klas VI.
30 uczniów przez 45 minut miało do rozwiązania test leksykalno - gramatyczny dostosowany do poszczególnych poziomów.
Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec maja. Dzięki temu, że szkoła wytypowała tak dużą grupę uczniów otrzyma od organizatorów prezent w postaci płyt DVD "Świat bez tajemnic". Każdy uczestnik otrzyma długopis, natomiast nagrody będą przyznane za zdobycie jak największej ilości punktów.


22 kwietnia 2010 - Remis w Nowej Soli

1. Górnik Wałbrzych - 44 punkty, 2. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - 37, 3. Polonia Trzebnica - 35, 4. Chrobry Głogów jeden mecz mniej - 33, 5. Polonia-Sparta Świdnica - 31, 6. MKS Oława - 28 punktów. Tak wygląda tabela grupy dolnośląsko-lubuskiej III ligi po rozegraniu zaległej kolejki spotkań.
Wczoraj po słabym meczu i ogromnej nieskuteczności zespół świdnicki zdołał wywalczyć tylko remis.
Arka Nowa Sól - Polonia-Sparta Świdnica 2:2. Bramki zdobyli: Łukasz Kałużny 40, Filip Kamiński 41 dla Arki i Arkadiusz Felich 10, Marcin Bodnar 54 dla Polonii-Sparty Świdnica.


22 kwietnia 2010 - Motocykliści

Wiosna to czas wyczekiwany przez wszystkich miłośników motocykli, rozpoczyna się sezon motocyklowy.
Niestety dla wielu posiadaczy motorów jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego.
Najczęstszą przyczyną wypadków na motorach jest nadmierna prędkość, przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy.
Większości tragicznych wypadków drogowych na polskich drogach z udziałem motocyklistów można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2010 - Narada sołtysów

28 kwietnia o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego w Świdnicy odbędzie się narada sołtysów.
Tematem głównym narady będzie działalność Administracji Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w Świdnicy, z uwzględnieniem możliwości sprzedaży gruntów dla rolników indywidualnych, na powiększenie istniejących gospodarstw rolnych.
Temat omówi kierownik Adam Kozarowicz.


21 kwietnia 2010 - Rekordowa liczba zgłoszeń do X Turnieju Piłki Nożnej

W tegorocznym Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", czyli Mistrzostwach Polski w piłce nożnej dziewczynek i chłopców w kategorii U-10, weźmie udział rekordowa ilość zawodników. Zgłosiło się ich ponad 40 tysięcy, dzięki czemu X edycja Turnieju będzie największą imprezą sportową dla dzieci i młodzieży oraz największym turniejem piłkarskim w Polsce.
Oprócz Pucharu Tymbarku i tytułu Mistrzów Polski, młodzi piłkarze będą walczyć o wspaniałą nagrodę główną - wyjazd na legendarny stadion San Siro.
Największy turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży w Polsce Turniej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" od lat cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem młodych piłkarzy i piłkarek. . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2010 - To była wyjątkowa służba

Podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej ulice miasta wyludniły się, większość z nas zasiadła przed telewizorami, aby obejrzeć to Ostatnie Pożegnanie.
Ale niektórzy byli w Warszawie i Krakowie osobiście. W sobotę, 17 kwietnia, harcerze z 1 Świebodzickiej Drużyny Harcerzy "Virtus" i 1 Świebodzickiej Drużyny Harcerek "Światło" pełnili służbę medyczną, porządkową i informacyjną podczas uroczystości żałobnych w Warszawie. Wyruszyli do stolicy już w piątek, 16 kwietnia.
Na służbę pojechali starsi harcerze i harcerki z obydwu drużyn - w sumie 12 osób: Wiktoria Dziewit, Kamila Liman, Magdalena Krajewska, Natalia Kaczorowska ze "Światła" oraz Bartosz Cieśla, Bartłomiej Łepek, Jakub Cankudis, Michał Oleksyn, Kamil Pałczyński, Patryk Zarębski, Michał Gadowicz, Mateusz Dziewit z "Virtusa".
Pomysł wyjazdu padł we wtorek, wiadomość rozeszła się SMS-ami i w środę rano lista osób była już zamknięta. . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2010 - Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek

W dniach 24-25 kwietnia odbędą się w Świdnicy Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek. Turniej w którym udział wezmą MKS Świdnica, EKS Skra Bełchatów, BKS Szóstka Biłgoraj, UKS Orzeł Malbork odbędzie się w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
24 kwietnia
godzina 10.00 MKS Świdnica - UKS Orzeł Malbork
godzina 12.00 EKS Skra Bełchatów - BKS Szóstka Biłgoraj
godzina 16.00 UKS Orzeł Malbork - BKS Szóstka Biłgoraj
godzina 18.00 MKS Świdnica - EKS Skra Bełchatów
25 kwietnia
godzina 10.00 EKS Skra Bełchatów - UKS Orzeł Malbork
godzina 12.00 BKS Szóstka Biłgoraj - MKS Świdnica


21 kwietnia 2010 - Trener Gminny w Pszennie

W centrum oświatowym w Pszennie ruszył program Szkolnego Związku Sportowego pn. "Trener Gminny", przy udziale finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Organizatorzy założyli, że od połowy kwietnia do połowy października 2010 roku na wytypowanych 29 boiskach w gminach Dolnego Śląska pracować będzie 29 trenerów gminnych w wymiarze 18 godzin tygodniowo (zajęcia w dni powszednie w godzinach popołudniowych oraz soboty z możliwością odbywania niektórych zajęć w niedziele). Zajęcia odbywałyby się także w okresie wakacji letnich.
Atutem tego projektu są minimalne nakłady finansowe ze strony samorządu gminnego, tj. wytypowanie obiektu sportowego, nieodpłatne jego udostępnienie oraz wizytowanie zajęć trenera i przekazywanie informacji do Szkolnego Związku Sportowego Dolny Śląsk.


21 kwietnia 2010 - Muzeum Gross-Rosen - "Bieg Pamięci"

Muzeum Gross-Rosen zaprasza uczestników "Biegu Pamięci" do zapoznania się z historią funkcjonującego w czasie drugiej wojny światowej obozu koncentracyjnego Gross- Rosen.
Proponujemy poznanie:
genezy systemów totalitarnych w Europie (faszyzmu i stalinizmu) prezentowanych na wystawie "Zaginione człowieczeństwo", dokumentów archiwalnych, zdjęć i eksponatów pochodzących z okresu funkcjonowania obozu prezentowanych na wystawach "KL Gross- Rosen 1941-1945" i "AL Riese", poobozowych reliktów (bramy obozu, łaźni, baraku francuskiego, polowego krematorium), kamieniołomu, miejsca pracy i martyrologii więźniów.
Zapewniamy nieodpłatną 30 minutową projekcję filmu o "KL Gross-Rosen". Zainteresowanych, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie pobytu grupy. Muzeum jest czynne od godzinę 8.00. tel. kontaktowy (74) 842 15 94. . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2010 - Złote Gody czyli 50 lat razem

W sobotę, 17 kwietnia, w świebodzickim Urzędzie Stanu Cywilnego, jubileusz 50 lat pożycia małżeńskiego świętowali Państwo Bronisława i Stanisław Dziduchowie. W gronie najbliższych jeszcze raz przypomnieli sobie te piękne chwile, gdy spotkali się po raz pierwszy a potem stanęli na ślubnym kobiercu.
Podczas ceremonii w USC serdeczne podziękowania za tak długie pożycie małżeńskie złożyła szefowa USC, Aleksandra Szymecka, a medale, nadane jubilatom przez Prezydenta RP wręczył zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński.
Potem były oczywiście kwiaty od rodziny i symboliczna lampka szampana.


21 kwietnia 2010 - Balet Bieriozka w Świebodzicach

Po fantastycznym koncercie Chóru Aleksandrowa Świebodzice gościć będą kolejną gwiazdę z Rosji - słynny moskiewski balet Bieriozka. Jedyny występ na Dolnym Śląsku odbędzie się właśnie w Świebodzicach.
Bieriozka jest jedyna w swoim rodzaju. Taniec i śpiew zespołu to jak poezja odzwierciedlająca mieszankę kultur Starej Rosji. Fenomen artystyczny baletu polega na tańcu w korowodzie, ze skomplikowanym układem choreograficznym, który w połączeniu z pięknymi strojami staroruskiej kultury sprawia wrażenie, że artyści nie tańczą, lecz unoszą się, płyną w powietrzu.
Zespół występuje w 60-osobowej zawodowej grupie tanecznej. Artyści występowali na największych scenach teatralnych i koncertowych świata wzbudzając zachwyt i podziw publiczności.
To niepowtarzalne widowisko będzie można zobaczyć 23 kwietnia o godzinie 19.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Ostatnie bilety, do nabycia w Wydziale Promocji UM, ul. Świdnicka 7, tel. 74 666 95 71


21 kwietnia 2010 - Przeglądu Twórczości Muzycznej Młodych Artystów

21 maja rozpocznie się XI edycja Przeglądu Twórczości Muzycznej Młodych Artystów "Wysypisko". Organizatorem Przeglądu jest Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem: "Nad srebrnym potokiem ukryję marzenia…", czyli piosenki Tadeusza Szarwaryna.
W naszym konkursie wykonawca powinien zaprezentować utwór z repertuaru obowiązkowego - mówi dyr. szkoły podstawowej Elżbieta Dolińska. Uczestnikami konkursu będą przedszkola, szkoły podstawowe: klasy 0-III, IV-VI i gimnazja. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2010 - "Orlik" niebawem rusza

W najbliższy piątek, 23 kwietnia, Gmina Świebodzic podpisze umowę z wykonawcą kolejnego boiska w mieście. Tym razem będzie to "Orlik", dofinansowany z budżetu państwa. Boisko będzie zlokalizowane w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Rekreacyjnej.
Wartość prac to prawie 1 mln złotych. Pierwsze roboty będzie można zaobserwować już na początku maja.
Od początku kadencji w Świebodzicach powstały trzy boiska: w centrum, przy Szkole Podstawowej 3 (realizowane w ramach rządowego programu Blisko Boisko), na Osiedlu Piastowskim oraz na Osiedlu Sudeckim - plac sportowy z mini boiskami do koszykówki i piłki nożnej.
W tym roku przybędą następne dwa: wspomniany "Orlik" oraz boisko przy Szkole Podstawowej nr 4.


20 kwietnia 2010 - Centrale telefoniczne przyszłości

Od 1 maja 2010 świdnicka firma NEO LABS wprowadza na polski rynek centrale telefoniczne neoPBX.
Są to innowacyjne systemy, które w standardzie wprowadzają wiele funkcji dostępnych tylko w bardzo drogich tradycyjnych rozwiązaniach. Atuty centrali neoPBX:
- nielimitowana ilość abonentów wewnętrznych, - przekazywanie odebranych faksów na mail, - nagrywanie rozmów, - poczta głosowa, - telefony zdalne w jednej numeracji wewnętrznej, - darmowe łączenie wielu oddziałów, - funkcjonalność serwera plików dla Windows (nielimitowana ilość równoczesnych użytkowników, pełne nadawanie praw dostępu dla użytkowników),
Zapraszamy na stronę www.neopbx.pl


20 kwietnia 2010 - Hinrich Romeike wystartuje w Strzegomiu

Już za niespełna dwa miesiące w Morawie na Dolnym Śląsku po raz już ósmy rozegrane zostaną zawody z cyklu Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Strzegom Horse Trials. Jest to jedna z największych imprez jeździeckich w tej części Europy. Swój start w tegorocznych zawodach zapowiedział Niemiec, Hinrich Romeike - Mistrz Olimpijski z Pekinu.
Jest to bezprecedensowe wydarzenie w historii polskiego jeździectwa. Jeszcze nigdy dotąd w Polsce nie wystartował aktualny Mistrz Olimpijski na swoim olimpijskim koniu.
Hinrich Romeike na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie triumfował dwukrotnie - stanął na najwyższym podium zdobywając złoto dla Niemiec w rywalizacji indywidualnej oraz drużynowej.
W Strzegomiu Hinrich Romeike planuje wystartować na tym samym koniu, na którym zdobył olimpijskie złoto - wałachu Marius. Hinrich Romeike brał udział w igrzyskach w Atenach, w drużynie w 2006 w Aachen - w klasyfikacji indywidualnej uplasował się na piątym miejscu, a drużynowo na czwartym. W 2006 roku razem z reprezentacją Niemiec zdobył tytuł Mistrza Świata.


20 kwietnia 2010 - Powiat Świdnicki i Świdnica w aglomeracji wrocławskiej

Trudno mówić o rozwoju regionu nie mając konkretnych wizji i planów na przyszłość.
Dzisiaj w sali narad przy USC w Świdnicy odbyło się spotkanie aglomeracyjne, podczas którego zebrani szefowie miast i gmin z otoczenia Wrocławia próbowali znaleźć drogę szybszego, wspólnego i spójnego rozwoju w ramach wrocławskiego obszaru metropolitalnego czyli aglomeracji wrocławskiej.
Wśród samorządów, bez których to planowanie i rozwój byłby niemożliwy, jest także nasz powiat i miasto Świdnica. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2010 - Paweł Krysiak przed startem w Świdnickim

Krause 38. Rajd Elmot, w trakcie którego odbędzie się także druga Runda Rajdowego Pucharu Polski - 4. Rajd Świdnicki rusza już za tydzień. Na jej starcie zobaczymy strzegomianina Pawła Krysiaka pilotowanego przez Michała Trelę.
Będzie to pierwszy start strzegomianina w tym roku i jednocześnie pierwszy po dość długiej przerwie. Paweł pojedzie z nowym, bardzo doświadczonym pilotem - Michałem Trelą, zupełnie nowym dla siebie autem - pucharowym Peugeotem 206 XS.
- Pierwszy raz Peugeotem jechałem dwa tygodnie temu - mówi Paweł Krysiak. - Udało mi się jednak trochę oswoić z tym autem. Przyznam, że jego zachowanie mnie pozytywnie zaskoczyło, w porównaniu do Astry, którą jeździłem wcześniej, Peugeot o wiele lepiej hamuje, auto jest lżejsze i krótsze, a co za tym idzie szybciej reaguje. Mogłem się o tym przekonać podczas testów jakie ostatnio przeprowadziliśmy. Udało mi się przejechać kilkadziesiąt kilometrów po bardzo technicznej i szybkiej trasie. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2010 - 38. Rajd Elmot: Rusza kolejny bój o Mistrzostwo Polski

Po zimowej przerwie rusza kolejny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Inauguracja tegorocznych zmagań nastąpi już w najbliższy weekend (23-25 kwietnia) w Świdnicy, podczas 38. Rajdu Elmot. Równolegle z rundą RSMP zostanie rozegrana eliminacja Rajdowego Pucharu Polski.
Po raz kolejny pierwsza runda RSMP rozegra się na wymagających asfaltowych trasach Gór Sowich. Ze względu na żałobę narodową, rajd został przesunięty o tydzień i odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia.
Otwarcie rajdu zaplanowano na sobotę, na godzinę 12.30 na świdnickim Rynku. Piętnaście minut później w tym samym miejscu pierwszy samochód przekroczy linię startu.
Podczas inauguracji sezonu niestety nie zobaczymy trzykrotnego (w tym ubiegłorocznego) mistrza Polski, Francuza Bryana Bouffiera, który w tym roku został oficjalnym kierowcą koncernu PSA i jego priorytetem są starty w mistrzostwach Francji. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2010 - Handlował narkotykami - został zatrzymany

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali 29 letniego mężczyznę, przy którym ujawnili 23 porcje heroiny. W trakcie prowadzonych czynności przez policjantów mężczyzna przyznał się do handlu narkotykami.
W jego mieszkaniu policjanci ujawnili wagę elektroniczna oraz strzykawki. Zatrzymany mężczyzna wcześniej był notowany za posiadanie narkotyków.
Za udzielanie środków narkotycznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, zatrzymany został aresztowany na 3 miesiące.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


19 kwietnia 2010 - Patrole policji na strzegomskich ulicach

Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy Krzysztof Niziołek podpisali porozumienie, zgodnie z którym strzegomskie ulice będą patrolować dwuosobowe patrole policyjne.
- Uważam, że sprawa bezpieczeństwa naszych mieszkańców jest jedną z priorytetowych, dlatego też podpisanie takiego porozumienia powinno nas wszystkich cieszyć. - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
W ramach podpisanego porozumienia Gmina przekazuje kwotę 10 tys. złotych na rekompensatę pieniężną dla funkcjonariuszy Policji za czas służby przekraczający normę określoną w art.33 ust.2 ustawy o Policji, pełnioną na terenie Gminy Strzegom.
Służba pełniona będzie przez piesze patrole dwuosobowe, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacji letnich dzieci i młodzieży oraz przestrzegania ładu i porządku na terenie Gminy Strzegom w miejscach szczególnie zagrożonych przestrzegania ruchu drogowego, przestrzegania zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.


19 kwietnia 2010 - Targi AMI w Lipsku

Od lat nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych - Grażyna Kubiczek i Anna Foryś - Musik wychodzą naprzeciw motoryzacyjnym zainteresowaniom swoich uczniów i organizują wyjazdy na targi branżowe.
W tym roku (12 kwietnia) grupa uczniów wraz z opiekunami odwiedziła 20. jubileuszową edycję Targów AMI.
Wystawa w Lipsku odbywa się kilka tygodni po najważniejszym w sezonie międzynarodowym salonie samochodowym w Genewie.
To doskonała okazja, by znacznie taniej obejrzeć najważniejsze premiery, by właśnie tutaj po raz pierwszy zobaczyć najnowsze modele (Audi A1, Porsche Cayenne w wersji hybrydowej, nową Toyotę RAV4 oraz Auris). Samochody można było oglądnąć, ale i przetestować na okolicznych drogach. Dla pojazdów terenowych przygotowany był specjalny tor. . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2010 - Trwają prace przy "schetynówce"

Pełną parą ruszyły prace przy budowie drugiej już w naszej gminie "schetynówki". Przypomnijmy, że pierwsza została oddana do użytku w zeszłym roku i była to droga gminna nr 11075 D do miejscowości Morawa.
Przebudowa nawierzchni ul. Niepodległości w Strzegomiu wraz z przebudową skrzyżowania ulic Niepodległości - Kościuszki oraz rozbiórką dwóch wiaduktów drogowych rozpoczęła się w kwietniu. Zadanie realizowane jest w ramach "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011" i jest dofinansowywane w 50 proc. z budżetu państwa.
Wykonawcą robót jest Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2010 - "Hrabi" w Świdnicy

Epidemia ŚwInKi zapanowała na dobre. Objawy to ból brzucha oraz łzy ale wszystko oczywiście ze śmiechu. Już 9 maja o godzinie 17:00 odbędą się Świdnickie Integracje Kabaretowe a gościć będziemy Kabaret Hrabi- twórców kultowego serialu "Spadkobiercy".
Bilety w cenie 35 złotych a w dniu koncertu 40 złotych.
Bilety do nabycia: I Liceum Ogólnokształcące (księgowość) ul. Pionierów 30, Informacja Turystyczna Rynek, Drukarnia Stolgraf ul. M. Konopnickiej 13, Zakład Fotograficzny ul. Różana 7 oraz Zakład Fotograficzny ul. Zamenhofa 46


19 kwietnia 2010 - Dworzec coraz bliżej

Władze Strzegomia robią wszystko, aby mieszkańcy jak najszybciej mogli korzystać z nowego dworca autobusowego. Umowa na budowę dworca autobusowego w Strzegomiu przy ul. Dworcowej została podpisana 9 kwietnia tego roku.
- Wiem, jak ważna dla mieszkańców gminy Strzegom jest budowa dworca, dlatego cieszy mnie, że możemy przekazać im taką dobrą wiadomość - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu, będzie firma: Przedsiębiorstwo budowlane "InterBud".
Wartość robót według oferty wykonawcy wyniesie - 983.205 zł. Termin zakończenia realizacji inwestycji przewidywany jest na koniec grudnia 2010 roku.


19 kwietnia 2010 - Mosonmagyarovar

Czternasta edycja konkursu w węgierskiej miejscowości Mosonmagyarovar była kolejną możliwością spotkania się modelarzy z całego świata. Modelarze z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Węgier i Polski przedstawili szerokiej publiczności około 3000 prac.
Oprócz atrakcji związanych z wystawą modeli organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących, które odbywały się w okolicach wystawy. Można było podziwiać repliki czołgów Pantera i Tygrys.
Swoje prace zaprezentowali również modelarze z MDK Świdnica. Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowali następujący modelarze: . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2010 - "Polska Biega"

W sobotę 8 maja na stadionie sportowym oraz w pobliskim lesie odbędą się biegi w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska Biega".
Gmina Jaworzyna Śląska włączając się w organizację imprezy pragnie promować zdrowy tryb życia i modę na bieganie.
Biegi rozpoczną się o godzinie 16.00.
Karta zgłoszenia udziału w imprezie - >>> pobierz oraz regulamin zawodów - >>> zobacz.


19 kwietnia 2010 - Ukradł tablicę pamiątkową

Świdniccy policjanci zatrzymali 26 letniego mieszkańca Świdnicy podejrzewanego o kradzież tablicy granitowej upamiętniającej, podpisane umowy partnerskiej z niemieckim miastem Lamperthein. Tablica umocowana była od 2006 roku na budynku Urzędu Gminy w Świdnicy.
W sobotni wieczór, została skradziona. Straty jakie poniósł Urząd Gminy wyniosły 2 000 złotych.
W trakcie prowadzonych czynności przez policjantów z Wydziału Kryminalnego i Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, został ustalony i zatrzymany 26 letni mężczyzna mieszkaniec Świdnicy, który podczas przesłuchania przyznał się do kradzieży płyty oraz wskazał miejsce jej ukrycia.
W mieszkaniu zatrzymanego 26 latka policjanci ujawnili także narzędzia, które posłużyły do kradzieży.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


19 kwietnia 2010 - Uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej

Burmistrz Miasta Świebodzice zaprasza Mieszkańców na uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się 21 kwietnia godzinie 17.00, w sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13.
W programie: wykład nt. Zbrodni Katyńskiej dr Jerzy Kirszak (Instytut Pamięci Narodowej Wrocław), projekcja filmu "Śladami Polskiej Męki" - VI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński 2006.
Organizatorami uroczystości są: Miejska Biblioteka Publiczna, Urząd Miejski w Świebodzicach, Miejski Dom Kultury.


18 kwietnia 2010 - Uroczystości

Dzisiaj na placu przed świdnicką katedrą miało miejsce wspólne oglądanie na telebimie, uroczystości pogrzebowych transmitowanych z Krakowa.
Na placu zgromadzili się mieszkańcy miasta, harcerze, strażacy.
Pod tablicą upamiętniającą ofiary tragicznego wypadku lotniczego pod Smoleńskiem zapalono setki zniczy. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz.
Wieczorem około godziny 20.00 spod pomnika na pl. Grunwaldzkim wyruszył marsz pamięci. Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta na plac Jana Pawła II gdzie odbył się uroczysty apel.


18 kwietnia 2010 - Nikodemowe wieczory - cykl katechez dla dorosłych

"Nikodemowe wieczory" - to cykl katechez dla osób dorosłych, które rozpoczynają się od czwartku 22 kwietnia w salce domu parafialnego (I piętro) przy parafii NMP Królowej Polski przy ulicy Prądzyńskiego 2 w Świdnicy (wejście do domu parafialnego przez drzwi do kancelarii parafialnej).
Katechezy prowadzić będzie ks. dr Janusz Michalewski, pełnomocnik rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej ds. nauki.
Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie w czwartki o godzinie 19.15. Pierwszy cykl katechez będzie poświęcony problematyce struktury aktu wiary. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych katechezach wszystkie te osoby, które pragną pogłębić swoją wiarę oraz znajomość nauki Kościoła.
Terminy spotkań do wakacji: 22 kwietnia, 6 maja, 20 maja, 10 czerwca i 24 czerwca.


18 kwietnia 2010 - Turnieje w Świdnicy

W dniach 24-25 kwietnia odbędzie się w Świdnicy półfinałowy turniej siatkarski Mistrzostw Polski Młodziczek. Na parkiecie wystąpią młode zawodniczki - MKS Świdnica, EKS Skra Bełchatów, BKS Szóstka Biłgoraj i UKS Orzeł Malbork.
W pozostałych turniejach zagrają TKST Budowlani Toruń, MKS Truso Elbląg, Salos Kraków, UKS MOSM Bytom, KS Gwardia Wrocław, KS Dziewiątka Łódź, UKS Remis Świdnik AZS UMCS TPS Lublin Energa Gedania Gdańsk, UKS Augustynki Kalisz, MKS V LO Rzeszów, MUKS Siatkarz Wieluń oraz MOSM Tychy.
Osiem z wymienionych drużyn zagra w finale o tytuł mistrzowski. Mamy nadzieję, że wśród finalistów będzie zespół MKS Świdnica.
A w maju, w dniach 14-16 czekaja nas półfinały Mistrzostw Polski Kadetek. W turnieju w Świdnicy wystąpią: MKS Świdnica, MKS Truso Elbląg, MKS V LO Rzeszów i UKS ZSMS Poznań.


18 kwietnia 2010 - Wracają do gry

Piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica wracają na parkiety II ligi.
W najbliższą sobotę (24 kwietnia) podejmować będą zespół Orlika Brzeg o godzinie 18.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Planowany na 1 maja mecz ze Szczypiornem Kalisz odbędzie się prawdopodobnie w środę lub czwartek przed długim weekendem ze względu na turniej akrobatów. O szczegółach poinformujemy później.
Zagłosuj na Sławka Szmala
Sławomir Szmal ma szansę zostać najlepszym zawodnikiem świata 2009 roku w plebiscycie IHF - poinformowała międzynarodowa federacja na swojej stronie internetowej. Oprócz Szmala o ten tytuł walczą Chorwat Igor Vori oraz Francuz Nikola Karabatić. Głosowanie internetowe potrwa do 22 maja.
Głosować można do 22 maja na stronie internetowej - oddaj głos.


18 kwietnia 2010 - "Piłkarska Kadra Czeka"

Informujemy, że Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju "Piłkarska Kadra Czeka" chłopców odbędą się 5 maja w Pankowie (Gmina Świdnica).
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem centralnym w turnieju startuje rocznik 1994 i młodsi (obowiązują legitymacje szkolne).
Przyjazd drużyn do godziny 9.45.
Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00. Pozostałe jak w regulaminie dolnośląskim. Z jednej gminy mogą wystartować dwie drużyny - finaliści eliminacji gminnych.


17 kwietnia 2010 - "Wolność i Prawda" - przemówienie Prezydenta RP z 10 kwietnia

Przemówienie na grobach Ofiar Zbrodni Katyńskiej było dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego niezwykle ważne. 3 kwietnia, na bazie kolejnej wersji założeń i tez, przygotowano list do Rodzin Katyńskich (omyłkowo uznany przez część prasy za ostateczną wersję przemówienia). List ten - po wydrukowaniu w kilkuset egzemplarzach - został przekazany 6 kwietnia organizatorom wyjazdu Rodzin Katyńskich na uroczystości rocznicowe.
Ostatni tydzień przed wylotem do Smoleńska to czas intensywnego namysłu Prezydenta nad końcową wersją przemówienia.
Tekst ostatniej wersji rozwiniętych tez Prezydent zabrał w piątek, 9 kwietnia, do Belwederu, gdzie przygotowywał się do wygłoszenia swego przesłania. . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2010 - Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek

W dniach 24-25 kwietnia odbędą się w Świdnicy Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek. Turniej w którym udział wezmą MKS Świdnica, EKS Skra Bełchatów, BKS Szóstka Biłgoraj, UKS Orzeł Malbork odbędzie się w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
24 kwietnia
godzina 10.00 MKS Świdnica - UKS Orzeł Malbork
godzina 12.00 EKS Skra Bełchatów - BKS Szóstka Biłgoraj
godzina 16.00 UKS Orzeł Malbork - BKS Szóstka Biłgoraj
godzina 18.00 MKS Świdnica - EKS Skra Bełchatów
25 kwietnia
godzina 10.00 EKS Skra Bełchatów - UKS Orzeł Malbork
godzina 12.00 BKS Szóstka Biłgoraj - MKS Świdnica


17 kwietnia 2010 - Młody Śląsk wygrał sparing

Młody Śląsk wygrał w Świdnicy 3:0 w sparingowym meczu z Polonią-Spartą Świdnica (5 miejsce w dolnośląsko-lubuskiej III lidze). Bramki dla podopiecznych Andrzeja Ignasiaka strzelili Jakub Więzik (dwie) i Patryk Jędrzejowski. Rzutu karnego dla gospodarzy nie wykorzystał były piłkarz Śląska, Dariusz Filipczak.
W zespole Śląska zabrakło Bartosza Kaśnikowskiego i Dariusza Górala, którzy trenowali z pierwszą drużyną. Świdniczanie także przystąpili do meczu w niepełnym składzie z powodu licznych urazów, a braki w kadrze uzupełniali juniorami.
Spotkanie mogło się podobać, obfitowało w wiele sytuacji podbramkowych z obu stron.


16 kwietnia 2010 - Harcerze i ochotnicza straż pożarna - pełnią żałobną służbę

Dziesiątki harcerzy i strażaków ochotników zaangażuje się w sobotnio-niedzielne świdnickie uroczystości upamiętniające ofiary tragedii pod Smoleńskiem.
- Nikogo nie trzeba było namawiać to akcji. To był zryw dla nas, harcerzy, oczywisty. Zresztą osoby, które zginęły w katastrofie lotniczej, były nam bliskie. Prezydent RP Lech Kaczyński był naszym protektorem, opiekunem duchowym.
Utraciliśmy więc wielkiego przyjaciela. Podobnie Ryszard Kaczorowski, Prezydent RP na uchodźstwie, był również naczelnikiem Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie.
To osoba, która ma wielkie zasługi dla harcerstwa i miała ogromny wpływ na pełnienie naszej służby - mówi harcmistrz Piotr Pamuła, komendant świdnickiego hufca ZHP. . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2010 - Muzeum Gross-Rosen - "Bieg Pamięci"

Muzeum Gross-Rosen zaprasza uczestników "Biegu Pamięci" do zapoznania się z historią funkcjonującego w czasie drugiej wojny światowej obozu koncentracyjnego Gross- Rosen.
Proponujemy poznanie:
genezy systemów totalitarnych w Europie (faszyzmu i stalinizmu) prezentowanych na wystawie "Zaginione człowieczeństwo", dokumentów archiwalnych, zdjęć i eksponatów pochodzących z okresu funkcjonowania obozu prezentowanych na wystawach "KL Gross- Rosen 1941-1945" i "AL Riese", poobozowych reliktów (bramy obozu, łaźni, baraku francuskiego, polowego krematorium), kamieniołomu, miejsca pracy i martyrologii więźniów.
Zapewniamy nieodpłatną 30 minutową projekcję filmu o "KL Gross-Rosen". Zainteresowanych, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie pobytu grupy. Muzeum jest czynne od godzinę 8.00. tel. kontaktowy (74) 842 15 94. . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2010 - Świebodzice - znicze, modlitwa, pamięć

Spotkaniem żałobnym w sali posiedzeń ratusza świebodziccy radni i urzędnicy miejscy uczcili pamięć tragicznie zmarłych ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego.
Na zaproszenie przewodniczącej RM Elżbiety Horodeckiej w czwartek, 15 kwietnia, w ratuszu zgromadzili się radni a także naczelnicy niemal wszystkich wydziałów magistratu, aby wspólnie dokonać wpisu w Księdze Kondolencyjnej, poświęconej tej tragedii. Obecni byli także burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, gościem była także posłanka Anna Zalewska.
Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem nazwisk wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia w lesie pod Smoleńskiem, następnie odśpiewano hymn narodowy. Wszyscy obecni złożyli pamiątkowe wpisy do Księgi Kondolencyjnej, która od poniedziałku wyłożona jest w ratuszu, a następnie zgromadzeni wyszli przed ratusz, aby zapalić znicze przed tablicą ze zdjęciami Pary Prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy.
Zapalono 96 zniczy - tyle, ile osób zginęło.


16 kwietnia 2010 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 23 kwietnia zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy.
W jej trakcie radni wysłuchają sprawozdania z wykonania budżetu Świdnicy za 2009 rok i zadecydują o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta Świdnicy - Wojciechowi Murdzkowi.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).
Radni podejmą również szereg uchwał.


16 kwietnia 2010 - Biskup wizytuje i rozmawia z dziećmi

Ksiądz Adam Bałabuch, biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej wizytował dziś, 16 kwietnia, dwie placówki oświatowe w Świebodzicach. Odwiedził Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi oraz Publiczne Przedszkole nr 2 im. Jana Pawła II.
Odwiedzimy miały związek z wizytacją parafii pw. Św. Brata Alberta na Osiedlu Piastowskim oraz planowanym na niedzielę bierzmowaniem. Ponadto ksiądz biskup bardzo chciał zobaczyć szkołę i przedszkole, spotkać się z dziećmi, młodzieżą oraz kadrą nauczycielską.
Pierwsze odwiedziny odbyły się w ZSP-G. Najpierw ksiądz biskup spotkał się z uczniami szkoły podstawowej a następnie z gimnazjalistami. Od każdej z grup dostał kwiaty, młodzież przygotowała też krótki program artystyczny.
Podobnie było w przedszkolu. Podczas każdego ze spotkań biskup modlił się razem z zebranymi w intencji ofiar sobotniej katastrofy, udzielił także błogosławieństwa.


16 kwietnia 2010 - Plac św. Małgorzaty - zmiany od poniedziałku

W poniedziałek, 19 kwietnia, główna część pl. św. Małgorzaty będzie przejezdna. Drogowcy - wcześniej niż planowano - kończą II etap przebudowy. W związku z tym przywrócony zostanie ruch na głównej drodze dojazdowej do placu - ul. 1 Maja.
Przystąpienie do III etapu przebudowy placu wymaga zamknięcia ulicy M. Konopnickiej (odcinek od skrzyżowania z pl. św. Małgorzaty niedaleko przychodni zdrowia aż do skrzyżowania przy przedszkolu). Skutkować to będzie od poniedziałku, 19 kwietnia wprowadzeniem objazdu:
pojazdy jadące w kierunku ul. Franciszkańskiej będą kierowane ulicami: 1 Maja, Szpitalną, Teatralną i Siostrzaną.
Nie zmieni się funkcjonowanie komunikacji miejskiej przez centralne skrzyżowanie pl. św. Małgorzaty. Linie, które jeszcze dziś są zlokalizowane na ulicy M. Konopnickiej wrócą na swoje pierwotne miejsce na plac św. Małgorzaty - w rejon skrzyżowania z ulicą ks. Agnieszki.


16 kwietnia 2010 - Czuwanie modlitewne

W sobotę, 17 kwietnia, na placu przed Pomnikiem Pamięci Narodowej na osiedlu Piastów w Żarowie od godziny 11.00 odbędzie czuwanie modlitewne w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Burmistrz Lilla Gruntkowska wspólnie z proboszczem Piotrem Ważydrągiem zapraszają wszystkich mieszkańców, którzy w ten sposób chcą oddać hołd tragicznie zmarłym: Prezydentowi, jego małżonce, członkom delegacji na uroczystości katyńskie, pracownikom Biura Ochrony Rządu oraz załodze samolotu.


16 kwietnia 2010 - Sparing Młodego Śląska w Świdnicy

Wykorzystując przerwę w rozgrywkach spowodowaną żałobą narodową, zespół Młodego Śląska rozegra sparing z Polonią-Spartą Świdnica.
Mecz towarzyski z piątym zespołem III ligi odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia o godzinie 11.00 na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.


15 kwietnia 2010 - Uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej

Burmistrz Miasta Świebodzice zaprasza Mieszkańców na uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się 21 kwietnia godzinie 17.00, w sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13.
W programie: wykład nt. Zbrodni Katyńskiej dr Jerzy Kirszak (Instytut Pamięci Narodowej Wrocław), projekcja filmu "Śladami Polskiej Męki" - VI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński 2006.
Organizatorami uroczystości są: Miejska Biblioteka Publiczna, Urząd Miejski w Świebodzicach, Miejski Dom Kultury.


15 kwietnia 2010 - Świdnica oddaje hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem

Świdnica oddaje hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem: do 16 kwietnia - Księga kondolencyjna w Galerii Fotografii w świdnickim Rynku. Wpisów można dokonywać w godz. 9.00-19.00.
17 kwietnia - od godz. 9.00 harcerska warta i księga kondolencyjna na pl. Jana Pawła II w sąsiedztwie Katedry Świdnickiej. Możliwość złożenia zniczy bądź kwiatów przy tablicach upamiętniających ofiary katastrofy lotniczej,
Marsz pamięci - wyruszy w sobotę o godz. 20.00 spod pomnika na pl. Grunwaldzkim. Uczestnicy marszu pamięci przejdą ulicami do pl. Jana Pawła II. Młodzi świdniczanie wraz z rodzicami organizują sobotni marsz na znak solidarności z rodzinami ofiar tragedii pod Smoleńskiem.
Uroczysty apel upamiętniający ofiary katastrofy - godz. 20.30 - pl. Jana Pawła II.
18 kwietnia - od godz. 14.00 transmisja na telebimie krakowskich uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej (Świdnica, pl. Jana Pawła II) oraz ostatnia możliwość dokonania wpisu do księgi kondolencyjnej.


15 kwietnia 2010 - Minuta ciszy podczas sesji

Minutą ciszy radni Rady Gminy Świdnica uczcili pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem podczas LXII Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Świdnica.
"Tragiczna wiadomość o śmierci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz Gości towarzyszących Parze Prezydenckiej spowiła Polskę mgłą żałoby i wielkiej zadumy. To ogromny cios dla polskiego narodu, który w 70 rocznicę wydarzeń katyńskich, zapisał kolejną smutną kartę w swojej historii.
Łącząc się z wszystkimi pogrążonymi w żałobie uczcijmy ich pamięć minutą ciszy" - mówił do przybyłych radnych przewodniczący Rady Gminy Świdnica Henryk Sara.
W tym dniu radni głosowali dwie uchwały: w sprawie zmiany budżetu gminy na 2010 rok oraz w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Świdnica w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica. Obie uchwały zostały przyjęte.


15 kwietnia 2010 - IX Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych

Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy zaprasza na IX Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych.
Przegląd odbędzie się w dniach 19 i 20 kwietnia w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 10 na ulicy Franciszkańskiej 7. Przedstawienia rozpoczną się o godzinie 9.00.
Podsumowanie przeglądu - odczytanie protokołu, wręczenie nagród oraz prezentacja nagrodzonego przedstawienia odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 10.00 w auli przy ulicy Franciszkańskiej 7. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2010 - Spotkanie żałobne samorządowców

Burmistrzowie, wójtowie, prezydenci, starostowie, radni rad miast i powiatu Ziemi Świdnickiej wspólnie oddali hołd ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Ramię w ramię samorządowcy wszystkich opcji wzięli udział w uroczystości żałobnej zorganizowanej wczoraj, 14 kwietnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej USC w Świdnicy.
Spotkanie poprowadzili przewodniczący: Rady Powiatu - Tadeusz Zawadzki oraz Rady Miejskiej - Michał Ossowski.
- Pamięci tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii Kaczyńskiej, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, parlamentarzystów i innych dostojników państwowych, duchownych, przedstawicieli Rodzin Katyńskich oraz wszystkich tragicznie zmarłych. Z wyrazami głębokiego żalu i smutku, w solidarności z rodzinami ofiar łączą się mieszkańcy Ziemi Świdnickiej - odczytali kondolencje skierowane do rodzin i bliskich tragicznie zmarłych oraz listę ofiar wypadku z 10 kwietnia.
Ofiary lotniczej katastrofy pożegnano minutą ciszy. Zaraz potem przy zdjęciach Pary Prezydenckiej odegrano na trąbce "Ciszę", a z sali popłynęły słowa polskiego hymnu narodowego. Spotkanie odbyło się w całości na stojąco. Zdjęcia z dzisiejszego spotkania - >>> zobacz


14 kwietnia 2010 - Marsz pamięci z tulipanami i zniczami

Młodzi świdniczanie wraz z rodzicami organizują w sobotę "marsz pamięci" na znak solidarności z rodzinami ofiar tragedii pod Smoleńskiem.
- Na znak żałoby chcemy oddać hołd wszystkim ofiarom oraz wyrazić solidarność z rodzinami, których bliscy odeszli.
Marsz to nie obowiązek ale nasza wspólna mobilizacja. Chcą w nim uczestniczyć dzieci, młodzież z rodzicami, kluby sportowe. Miejsce znajdzie się dla każdego, tak więc zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do uczestnictwa - mówi Anna Sądel reprezentująca rodziców Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy.
To rodzice i uczniowie tej placówki wpadli na pomysł zorganizowania marszu. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2010 - Marsz Żywych

8,5 tysiąca osób wzięło udział w Marszu Żywych, który 12 kwietnia przeszedł tzw. drogą śmierci z byłego Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, by uczcić pamięć ofiar holokaustu.
W marszu wzięli udział także uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Świdnicy jako jedyni przedstawiciele powiatu i województwa. Tegoroczna uroczystość była szczególna, gdyż organizatorzy wyrazili swój smutek i żal z powodu tragedii pod Smoleńskiem i zapewnili Polaków, że idąc w Marszu będą również oddawać cześć naszym zmarłym tragicznie rodakom.
Wraz z żydowską młodzieżą z całego świata w uroczystościach wzięło udział około dwóch tysięcy Polaków. W tym 50 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 w Świdnicy. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2010 - Wystawa "Zbrodnia Katyńska" w SCK

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Strzegom do obejrzenia wystawy "Zbrodnia Katyńska".
Wystawę można oglądać w Strzegomskim Centrum Kultury w godzinach od 8.00 do 20.00 do 30 kwietnia
Otwarcie ekspozycji, miało miejsce 12 kwietnia.
Wzięli w nim udział burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jego zastępca Robert Siekaniec, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn oraz radni i młodzież szkolna.


14 kwietnia 2010 - "Bieriozka", "Kabaret Moralnego Niepokoju" nowe terminy

W związku z trwającą Żałobą Narodową napływa do redakcji wiele sprzecznych informacji często też niezależnych od wysyłających je.
Staramy się podawać te najbardziej aktualne.
I tak: w związku z przedłużeniem żałoby narodowej przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego do godziny 24:00 w niedzielę, występ zespołu "Bieriozka" w Świebodzicach został odwołany.
Nowy termin występy to: 23 kwietnia godzina 19:00 (piątek).
Również występ Kabaretu Moralnego Niepokoju w Świdnicy został przełożony na 22 maja na godzinę 20:30.
Osoby, którym termin ten nie odpowiada mogą zamienić bilety na Występ Kabaretu Hrabi, który odbędzie się 9 maja o godzinie 17:00 (różnicę w cenie zwrócimy) lub oddać je do 23 kwietnia w siedzibie firmy ARDiK Media przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 6 w Świdnicy.


14 kwietnia 2010 - Historyczne dokumenty w rękach specjalistów

Konserwatorzy z wrocławskiego Archiwum Państwowego zajmą się cennym znaleziskiem wydobytym z kuli, wieńczącej wieżę świebodzickiego ratusza. Dokumenty, odnalezione w metalowych puszkach, są w bardzo złym stanie i muszą zostać poddane pieczołowitej renowacji. Na razie wiadomo mniej więcej, z jakiego okresu pochodzi jeden z dokumentów, przypuszczalnie kronika miasta spisana ręcznie.
- Wstępnie, na podstawie tego, o udało się zobaczyć, oceniamy wiek tego dokumentu na połowę XIX wieku - mówi Anna Dziatczyk z Archiwum Państwowego, oddział w Kamieńcu Ząbkowickim. - Jednak nic więcej nie można powiedzieć, oba dokumenty są w złym stanie i zostaną poddane zabiegom konserwatorskim przez specjalistów z AP we Wrocławiu.
Świebodzickie znaleziska już trafiły do wrocławskiego laboratorium, jednak teraz musimy uzbroić się w cierpliwość, ich konserwacja i odczytanie może zająć wiele miesięcy.


14 kwietnia 2010 - Gmina Strzegom w żałobie

Strzegomianie oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu.
W sesji, oprócz władz Strzegomia i radnych, licznie wzięli udział przedstawiciele szkół, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Spotkanie rozpoczęło się dwoma minutami milczenia, o które wszystkich zgromadzonych poprosił przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn.
Następnie w imieniu radnych głos zabrał Tomasz Dziurla, który w kilku słowach próbował opisać uczucia, jakie towarzyszą obecnie wszystkim Polakom - smutek, żal i tęsknotę.
Po tej krótkiej, ale pełnej wzruszeń i emocji sesji wszyscy udali się na mszę św. do Bazyliki Mniejszej, którą odprawił ksiądz proboszcz Marek Żmuda. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2010 - Piszą wiersze w DDP "Przystań"

Tragiczne wydarzenie jakie miało miejsce ostatniej soboty wyzwala w ludziach wiele pozytywnych emocji.
Jedni wpisują się do ksiąg kondolencyjnych inni palą świeczki modląc się, są też tacy pośród nas, którzy swoje emocje przelewają na papier pisząc wiersze.
Tak jest też w przypadku osób z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy. Dwie Panie napisały o tych smutnych dniach co prezentujemy poniżej. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2010 - Biskup odwiedzi maluchy i młodzież

Ordynariusz Diecezji Świdnickiej, ksiądz biskup Ignacy Dec, w najbliższy piątek, 16 kwietnia, pojawi się w największej szkole w Świebodzicach - Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi na Osiedlu Piastowskim.
Wizyta diecezjalna wiąże się z bierzmowaniem, które 18 kwietnia (niedziela) odbędzie się w parafii pw. Św. rata Alberta Chmielowskiego na osiedlu.
Ksiądz Biskup spotka się z młodzieżą szkoły i nauczycielami około godziny 10.00. Później uda się do Przedszkola nr 2, które także znajduje się na tym osiedlu.


13 kwietnia 2010 - Transmisja pogrzebu pary prezydenckiej . . .

Wyrażają żal, ból, poczucie straty, ale też dają nadzieję - ponad pół setki wpisów tej treści znalazło się w księdze kondolencyjnej, która w poniedziałek dostępna była w urzędach, a od dziś jest dostępna dla świdniczan w Galerii Fotografii.
Mieszkańcy Świdnicy i powiatu świdnickiego mogą zapełniać karty księgi pamiątkowej w Galerii Fotografii w świdnickim rynku w godzinach 9.00-19.00.
Decyzją prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka trwają przygotowania do miejskiej transmisji uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej, które zaplanowano na niedzielę w Krakowie. . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2010 - Kondolencje miast partnerskich

Cały świat solidaryzuje się z Polską się w tym trudnym momencie. Burmistrzowie miast partnerskich Lampertheim, Nowograd-Wołyński oraz stowarzyszonego - Maldegem, bezpośrednio po otrzymaniu wstrząsających wiadomości przesłali listy kondolencyjne, w których czytamy:
Szanowna Pani Wójt, Polska w pierwszym tygodniu po Wielkanocy jest świadkiem strasznej katastrofy lotniczej, w której, obok prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i jego żony, zginęło 96 osób. . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2010 - Spotkanie żałobne samorządowców Ziemi Świdnickiej

Od dnia tragicznego wypadku samolotu pod Smoleńskiem mieszkańcy powiatu świdnickiego w różny sposób włączają się w ogólnopolską żałobę narodową. Organizowane są nabożeństwa religijne, wystawy, programy artystyczne, ludzie spontanicznie zapalają znicze i pogrążają się w zadumie i modlitwie.
Odwołano wszystkie imprezy o charakterze rozrywkowym, przed urzędami flagi z kirem opuszczone zostały do połowy masztów.
Od wczoraj mieszkańcy Świdnicy i powiatu mogą składać wpisy do księgi kondolencyjnej, która jeszcze dzisiaj rano była wystawiona w świdnickich urzędach, a od godziny 9.00 została przewieziona do Galerii Fotografii. Wpisywać będzie się można do dnia uroczystości pogrzebowych, w godzinach 9.00-19.00. . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2010 - Kondolencje z Włoch

Na wieść o tragedii, jaka wydarzyła się w Smoleńsku, do Polski z całego świata napływają kondolencje. Wyrazy współczucia otrzymują również władze Strzegomia. O strzegomianach w tych trudnych chwilach pamiętał burmistrz włoskiego miasta partnerskiego Pavullo Nel Frignano, Romano Canovi.
W Pavullo Nel Frignano w dniu pogrzebu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, na znak solidarności z narodem polskim, flagi zostaną przybrane kirem i opuszczone do połowy masztu.
Natomiast w niedzielę o godzinie 18.00 w kościele parafialnym zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy.


13 kwietnia 2010 - Spotkanie z mieszkańcami w innym terminie

Znany jest nowy termin spotkania Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka z mieszkańcami osiedla Młodych, osiedla Zwierzynieckiego, ulicy Sikorskiego oraz Ofiar Oświęcimskich.
To planowane na najbliższą środę w związku z żałobą narodową zostało odwołane.
Spotkanie zorganizowane zostanie w środę, 21 kwietnia o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 4 (łącznik, I piętro) przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.


13 kwietnia 2010 - Co kryje schron ?

Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej - schron amplifikatorni. Na zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zapraszają Telekomunikacja Polska i Fundacja Otwartego Muzeum Techniki.
Zaplanowano je na piątek, 16 kwietnia w godzinach 10.00-15.00 w schronie przy ulicy Tołstoja 7-10. Zdjęcia - >>> >>> zobacz
W programie: wizja lokalna adresowana do uczestników Konkursu Architektonicznego na nowy program użytkowy schronu szczegóły - >>> >>> zobacz, seanse dla świdnickich szkół oraz mieszkańców miasta - zwiedzanie schronu z przewodnikiem, opowieść o historii budowli, projekcje filmów o zabytkach techniki Gór Sowich (seanse w godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 dla klas 30-osobowych). . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2010 - Turnieje w Świdnicy

W dniach 24-25 kwietnia odbędzie się w Świdnicy półfinałowy turniej siatkarski Mistrzostw Polski Młodziczek. Na parkiecie wystąpią młode zawodniczki - MKS Świdnica, EKS Skra Bełchatów, BKS Szóstka Biłgoraj i UKS Orzeł Malbork.
W pozostałych turniejach zagrają TKST Budowlani Toruń, MKS Truso Elbląg, Salos Kraków, UKS MOSM Bytom, KS Gwardia Wrocław, KS Dziewiątka Łódź, UKS Remis Świdnik AZS UMCS TPS Lublin Energa Gedania Gdańsk, UKS Augustynki Kalisz, MKS V LO Rzeszów, MUKS Siatkarz Wieluń oraz MOSM Tychy.
Osiem z wymienionych drużyn zagra w finale o tytuł mistrzowski. Mamy nadzieję, że wśród finalistów będzie zespół MKS Świdnica.
A w maju, w dniach 14-16 czekaja nas półfinały Mistrzostw Polski Kadetek. W turnieju w Świdnicy wystąpią: MKS Świdnica, MKS Truso Elbląg, MKS V LO Rzeszów i UKS ZSMS Poznań.


13 kwietnia 2010 - "Bieriozka" wystąpi

Zaplanowany występ moskiewskiego baletu Bierozka w Świebodzicach nie został odwołany jak wileu ludzi mogło sądzić.
Repertuar koncertu został zmieniony i będzie miał charakter "Epitafium" poświęconemu pamięci ofiar sobotniej katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
Występ podziwianego i bardzo popularnego na całym świecie zespołu "Bieriozka" odbędzie się tak jak zaplanowano wcześniej, 17 kwietnia o godzinie 19:00 w Sali Widowiskowo-Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6.


13 kwietnia 2010 - Kabaret Hrabi w maju

9 maja rusza kolejna edycja Świdnickich Integracji Kabaretowych (ŚwInKa) na której oprócz Gospodarzy Kabaretu "Poszukiwani" zaprezentuje się Państwu gwiazda, legenda Polskiego Kabaretu - "Kabaret Hrabi", pomysłodawcy i aktorzy kultowego serialu "Spadkobiercy".
Impreza rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
ŚwInKa - która miała odbyć się 10 kwietnia z "Kabaretem Moralnego Niepokoju" została przeniesiona. O nowym terminie poinformujemy w najbliższym czasie.


12 kwietnia 2010 - Rajd w Świdnicy w innym terminie

W związku z trwaniem w Polsce Dniami Żałoby Narodowej Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego odwołuje wszystkie imprezy sportowe.
Planowany w dniach 16-18 kwietnia w Świdnicy - Rajd Krause 38. Rajd Elmot i 4. Rajd Świdnicki odbędą się w innym terminie.
Nowym terminem są dni 23-25 kwietnia. Przed organizatorami rajdu w Świdnicy gigantyczna praca organizacyjna. Trzeba odwołać planowane noclegi, hotele i znaleźć wolne miejsca w nowym terminie.
Znając ich umiejętności mamy nadzieję, że podołają temu trudnemu wyzwaniu i rajd w/w wymienionych dniach odbędzie się.


12 kwietnia 2010 - Żałoba Narodowa w Świebodzicach

Od dzisiaj tj. od poniedziałku, 12 kwietnia, w ratuszu miejskim wyłożona jest Księga Kondolencyjna, do której mogą się wpisywać świebodziczanie, chcący oddać hołd tragicznie zmarłym ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego. Księga dostępna będzie na parterze magistratu do 16 kwietnia włącznie.
W miejskich kościołach codziennie odbywają się nabożeństwa żałobne.
W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła od 12 do 17 kwietnia 2010 o godzinie 18:00 odbywać się będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po Koronce Msza Święta w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2010 - Świdnica pamięta o ofiarach tragedii, miasta partnerskie również

Nabożeństwa religijne, program artystyczny - świdniczanie tłumnie w niedzielę oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu oraz uczcili 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
- Dziękuję mieszkańcom Świdnicy, że w tak godnym wymiarze włączają się w żałobę narodową. Szczególnie chcę podkreślić postawę młodzieży. Widzę ich wielką dojrzałość i przejęcie stratą, jaka dotknęła nasz naród. Ich reakcje dają nam, dorosłym nadzieję, bo oni również teraz w sposób szczególny czują się odpowiedzialni za Polskę - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Dziś - w poniedziałek, 12 kwietnia dokonywane będą wpisy do księgi kondolencyjnej w urzędach. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i starosta świdnicki, Zygmunt Worsa zachęcają, by od wtorku mieszkańcy miasta i powiatu składali wpisy w księdze kondolencyjnej. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2010 - Żałoba Narodowa

Strzegomianie łączą się w bólu z całym narodem, który z ogromnym żalem i niedowierzaniem przyjął wiadomość o tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego małżonki, parlamentarzystów, ministrów, wojskowych i duchownych, którzy zginęli w drodze na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Strzegomiu wystosowali już kondolencje do Premiera RP Donalda Tuska oraz Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego. Wyrazili solidarność z całym narodem oraz zapewnili o swoim duchownym wsparciu. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2010 - Gmina Świebodzice - "Sportową Gminą"

Kapituła Konkursu "Sportowa Gmina" oraz Zarząd Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej uhonorował Gminę Świebodzice Wyróżnieniem "Sportowa Gmina".
Wyróżnienie jest przyznawane samorządom za inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie. A oba te warunki są w Świebodzicach spełniane wyśmienicie.
Od początku tej kadencji powstały aż trzy boiska sportowe dla dzieci i młodzieży, obecnie trwa modernizacja stadionu miejskiego MKS "Victoria" Świebodzice. Co roku w mieście organizowanych jest bardzo wiele imprez sportowych, rozgrywki piłki ręcznej i nożnej, zawody pływackie, z roku na rok coraz więcej świebodziczan startuje w maratonie "Polska biega". Uroczystość wręczenia Wyróżnienia "Sportowa Gmina" odbędzie się 21 kwietnia.


12 kwietnia 2010 - Zmiana terminu Dnia Otwartego w II LO

Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy informuje, że z powodu trwającej żałoby i planowanych uroczystości pogrzebowych zmienia termin Dnia Otwartego w szkole. Nowy termin to - 8 maja, godzina 10.00.
W programie przede wszystkim prezentacja oferty edukacyjnej na rok szkolny 2010/2011, prezentacja kół przedmiotowych i zajęć sportowych.
-"Nie zapomnieliśmy także o części artystycznej. Będą przedstawienia teatralne oraz występy grupy tanecznej. Odwiedzający w tym dniu naszą szkołę będą mogli zapoznać się także z imprezami organizowanymi przez szkołę oraz dowiedzieć się o wymianie międzynarodowej, którą realizujemy w ramach różnych projektów." - zachęca Jacek Iwancz, wicedyrektor II LO.
Zaproszenie na Dzień Otwarty do II LO w Świdnicy skierowane jest zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych jak i ich rodziców. Takie wizyty w szkołach podczas Dni Otwartych z pewnością pomagają uczniom dokonać właściwego wyboru wymarzonej szkoły.


12 kwietnia 2010 - Wzorowy zegar

Choć zegar z wieży świebodzickiego ratusza chwilowo jest w stanie "rozkładu" - i to dosłownego, bo rozmontował go, naprawia, czyści i odnawia znany miłośnik zegarów w mieście pan Adam Mroziuk - to jednak już znany jest w całej Polsce.
I także za sprawą pana Adama, który wszystkie świebodzickie zegary publiczne umieścił w katalogu zegarów wieżowych - >>> >>> zobacz
Okazuje się, że są one podawane jako wzór pełnego wpisu katalogowego obok takich znakomitych zabytków jak np. Zamek Królewski w Warszawie. A tymczasem serce ratuszowej wieży właśnie przechodzi intensywną renowację. Pan Adam pieczołowicie bada i uzupełnia każdą część XIX-wiecznego mechanizmu, który wyszedł spod ręki Carla Weissa w 1895 roku. I chwilami łapie się za głowę.
Podczas ostatniej naprawy zegara, prowadzonej w latach 90-tych, użyto bardzo dziwnych części - np.... elementów pralki automatycznej. Po renowacji prowadzonej teraz wszystkie te "wynalazki" znikną z zabytkowego mechanizmu, a całość zyska nie tylko dawną urodę - ale i właściwe takim urządzeniom części. Zegar zacznie wybijać godziny latem tego roku, gdy zakończy się remont elewacji ratusza.


12 kwietnia 2010 - XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Taekwon-do

10 kwietnia rozegrano XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Taekwon-do w Ząbkowicach Śląskich. Impreza początkowo planowana na dwa dni z powodu tragicznych wydarzeń w Smoleńsku musiała zakończyć się w sobotę.
Zawody straciły również charakter imprezy widowiskowej i na halę wstęp mięli tylko zawodnicy i ich najbliższe rodziny. Podczas zawodów trzykrotnie podawano w specjalnych komunikatach z wielkim smutkiem najświeższe informacje dotyczące katastrofy, a szef niemieckiej reprezentacji wyraził słowa duchowego wparcia i solidarności z narodem polskim.
Z niewiadomych powodów na zawody nie dotarła reprezentacja Białorusi.
Dzięki wysiłkowi trenerów z kilku klubów, którzy zasilili składy sędziowskie możliwe było zorganizowanie dodatkowych plansz. Skróceniu uległy też wszystkie walki z dwóch 1,5 minutowych rund do jednej 2 minutowej, co przełożyło się na możliwość przeprowadzenia zawodów w jeden dzień. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2010 - VII Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo - Suchy Las

10 kwietnia, w pięknej hali Gminnego Ośrodka Sportu w Suchym Lesie odbył się VII Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo - Suchy Las.
W turnieju udział wzięli zawodnicy również zawodnicy sekcji judo AKS Strzegom. Miejsca strzegomian:
dzieci młodsze: Chypta Dawid 26 kg III miejsce, Duszak Bartek 26 kg II miejsce, Zrąbkowski 42 kg II miejsce
młodzicy: Zięba Mikołaj III miejsce 42kg, Tomaszewski Stanisław III miejsce 38kg, Sadowski Adam 55 kg III miejsce, Krystian Biedrzyński V miejsce.


12 kwietnia 2010 - Wspólnota Samorządowa oddała hołd

10 kwietnia w Kościele pw. św. Mikołaj przedstawiciele Wspólnoty Samorządowej ze Świebodzic oddali hołd i modlili się za tragicznie zmarłą polską elitę życia politycznego i społecznego.
Po Mszy Mieszkańcy Świebodzic wraz z przedstawicielami władz miasta, na czele z zastępcą Burmistrza Miasta Ireneuszem Zyską złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.


11 kwietnia 2010 - Salony gry a Żałoba Narodowa

Mimo obowiązującej w kraju Żałoby Narodowej otrzymaliśmy dzisiaj kilka informacji o czynnych salonach gry.
Czyżby właściciele tych dwóch lokali nie potrafili się pohamować nawet w takim szczególnym okresie.
Nie podajemy lokalizacji tych obiektów licząc, że były to przypadki incydentalne i więcej nie będą mieć miejsca.


10 kwietnia 2010 - Świdnicka Kuria Biskupia

Prezydent Lech Kaczyński nie żyje, Polska i Diecezja Świdnicka w żałobie.
W kraju ogłoszono żałobę narodową. Także Wałbrzych pogrążony jest w żałobie - odwołano wszystkie imprezy sportowe i rozrywkowe, na stopniach magistratu pojawiły się kwiaty i zapalone znicze, a nad wejściem do budynku wiszą polskie flagi przybrane kirem.
O godzinie 18.00 w sobotę, w Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu, z udziałem prezydenta miasta i duchowieństwa z Wałbrzycha i okolic odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny i osób, które zginęły w katastrofie.
W intencji ofiar modlił sie równiez biskup świdnicki Ignacy Dec, który wraz z pielgrzymami z Diecezji Świdnickiej w sobotę przebywał w podkrakowskich Łagiewnikach, podczas pielgrzymki kończącej peregrynację po naszej diecezji Obrazu Jezusa Miłosiernego. - Biuro Prasowe Świdnickiej Kurii Biskupiej


10 kwietnia 2010 - Świdnica w smutku

Doszło do katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu. Według informacji na pokładzie mieli się znajdować: prezydent RP Lech Kaczyński, wraz z żoną Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Jerzy Szmajdziński, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Paweł Wypych, Mariusz Handzlik, Andrzej Kremer, szef sztabu generalnego WP gen. Franciszek Gągor, Andrzej Przewoźnik, Grzegorz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Janusz Kochanowski, Sławomir Skrzypek, Janusz Kurtyka, bp Tadeusz Płoski oraz wiele innych osób.
Według informacji nikt z pasażerów nie przeżył katastrofy.
Władze Świdnicy składają wyrazy współczucia i kondolencje rodzinom oraz bliskim ofiar tragedii: - Jesteśmy do głębi wstrząśnięci informacjami o tej wielkiej tragedii. Chcemy złożyć wyrazy najszczerszego współczucia rodzinom ofiar katastrofy oraz ich bliskim.
Społeczność świdnicka jest wstrząśnięta tą tragiczną wiadomością. Łączymy się w bólu z przeżywającymi żałobę i apelujemy o wyciszenie oraz gesty solidarności. Brakuje słów, by wyrazić ból i ogrom tragedii.


10 kwietnia 2010 - Odwołane imprezy

Wszystkie imprezy o charakterze rozrywkowym w mieście są odwoływane, a innym nadawany jest żałobny charakter.

- Odwołana zostaje Debata Gospodarcza organizowa z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
- Ze względu na zaistniałe okoliczności Żałoby Narodowej z przykrością informujemy iż III edycja Świdnickich Integracji Kabaretowych zostaje przeniesiona na inny termin.


10 kwietnia 2010 - Msze, koncerty, obchody

Dzisiaj o godzinie 18:00 w kościele św. Mikołaja w Świebodzicach odbędzie się msza żałobna w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Także dzisiaj w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie o godzinie 18.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich osób, które zginęły w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Na jutro, w Świdnicy zaplanowano obchody organizowane z okazji rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu nabierają one szczególnego wymiaru.
Program:
godzina 9.30 - msza święta w kościele NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych;
Zapraszamy świdniczan na mszę świętą w intencji ofiar katastrofy lotniczej, która będzie odprawiona pod przewodnictwem biskupa świdnickiego ks. Ignacego Deca w niedzielę, 11 kwietnia o godzinie 20.00 w katedrze świdnickiej.
Na niedzielę zaplanowano uroczystości upamiętniające Zbrodnię Katyńską. W intencji ofiar mordu w Katyniu o godzinie 9.30 odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem ks. infułata Kazimierza Jandziszaka w kościele NMP Królowej Polski na osiedlu Młodych.
Natomiast o godzinie 16.00 w teatrze miejskim dalsza część obchodów, podczas których uczczona zostanie również pamięć osób, które zginęły w katastrofie lotniczej.


10 kwietnia 2010 - Dwa półfinały w Świdnicy

Dzisiaj w Goleniowie odbyły się ćwierćfinały siatkarskich Mistrzostw Polski Młodziczek.
W związku z ogłoszona Żałobą Narodową wszystkie mecze rozegrane zostały jednego dnia.
MKS Świdnica - Gedania Gdańsk 1:2, Barnim Goleniów - MKS Świdnica 0:2 i MKS Świdnica - SMS II LO Opole 2:0.
Świdniczanki zajęły w turnieju pierwsze miejsce i podobnie jak w przypadku Mistrzostw Polski Kadetek oba półfinałowe turnieje odbędą się w Świdnicy.


10 kwietnia 2010 - Zbiórka krwi

8 kwietnia w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbyła się publiczna zbiórka krwi, dokonana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Spośród 37 osób, które odwiedziły Ośrodek Kultury w tym dniu 33 oddało cenny lek, pomagający ratować życie.
Kolejne zbiórki krwi, odbywające się w SOKiBP w ramach akcji poboru krwi, zorganizowanej przez Pawła Bobrowskiego cieszą się coraz większą popularnością. Honorowi krwiodawcy nie tylko zyskują satysfakcję ze świadomości, że ich krew ratuje życie innym ludziom, ale także otrzymują kompletne badania stanu zdrowia oraz bieżące wyniki badań laboratoryjnych. Następna publiczna zbiórka odbędzie się 30 czerwca.


9 kwietnia 2010 - "Zgoda buduje" - odpowiedź w sprawie braku parkingów

28 marca w informacji zatytułowanej - "Czytelnicy piszą - czy "władza" odpowie ? zobaczymy", zaprezentowaliśmy stanowisko mieszkańców ulicy J. Gąbrowskiego w sprawie braku miejsc parkingowych.
Dziś prezentujemy odpowiedź Urzędu Miejskiego w Świdnicy w tej sprawie.
- Z uwagą wsłuchujemy się w opinie i podpowiedzi mieszkańców przekazywane również mediom. Mimo, iż wystąpienie z "Dziennika Świdnica", dotyczące problemów z parkowaniem do nas nie trafiło, spieszę odpowiedzieć, bo problem jest nam znany, a jego rozwiązanie bardzo ważne.
Zmiana organizacji ruchu na ulicy J. Dąbrowskiego wyniknęła nie skądinąd a z samej interwencji mieszkańców. Otóż mieszkańcy wspomnianej ulicy skarżyli się, że nikt nie reaguje na niewłaściwe parkowanie samochodów, zawężanie chodników i ich niszczenie, a często i tarasowanie całego przejazdu.
Po sprawdzeniu na miejscu okazało się, że oczekiwania mieszkańców, by sytuację tę, a przede wszystkim bezpieczeństwo, poprawić są jak najbardziej słuszne. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2010 - Przebudowa placu św. Małgorzaty - wkrótce III etap

Od 19 kwietnia, główna część placu św. Małgorzaty będzie przejezdna. Drogowcy - wcześniej niż planowano - chcą zakończyć II etap przebudowy. W związku z tym przywrócony zostanie ruch na głównej drodze dojazdowej do placu - ul. 1 Maja.
Przystąpienie do III etapu przebudowy placu wymaga zamknięcia ul. M. Konopnickiej (odcinek od skrzyżowania z pl. św. Małgorzaty niedaleko przychodni zdrowia aż do skrzyżowania przy przedszkolu). Skutkować to będzie od poniedziałku, 19 kwietnia wprowadzeniem objazdu: - pojazdy jadące w kierunku ul. Franciszkańskiej będą kierowane ul. 1 Maja, Szpitalną, Teatralną i Siostrzaną;
Nie zmieni się funkcjonowanie komunikacji miejskiej przez centralne skrzyżowanie pl. św. Małgorzaty. Linie, które jeszcze dziś są zlokalizowane na ul. M. Konopnickiej wrócą na swoje pierwotne miejsce na pl. św. Małgorzaty - w rejon skrzyżowania z ul. ks. Agnieszki. Mapa utrudnień i objazdu - >>> >>> zobacz


9 kwietnia 2010 - O prywatyzacji Zrembu na sesji Rady Miejskiej

Głównym tematem ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Strzegomiu była prywatyzacja Strzegomskich Zakładów Mechanicznych "Zremb".
Strzegomskie Zakłady Mechaniczne "Zremb" czeka nieuchronna prywatyzacja. W związku z tym pracownicy przedsiębiorstwa wyszli z inicjatywą, aby zakład został przekształcony w spółkę pracowniczą, w której 15 procent akcji to własność obligatoryjna zatrudnionych tam osób.
Władze "Zrembu" przedstawiły burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi i radnym Rady Miejskiej wzór listu intencyjnego do Ministra Skarbu Państwa. Zgodnie z wolą spółki, Gmina Strzegom miałaby taki list złożyć oraz co za tym idzie uczestniczyć w procesie prywatyzacji. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2010 - "Warsztaty Taneczne"

W dniu 8-9 maja w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się "Warsztaty Taneczne". Poprowadzą je znakomici tancerze i instruktorzy z Wrocławia oraz Świdnicy: Piotr "Czyżuu" Czyżewski, Michał "Wisien" Czyżewski, Paweł "Gajos" Gaj, Sylwia Chilińska-Zdanowicz oraz Bartłomiej Górski.
Warsztaty taneczne w stylach Hip-Hop, L.A. Style, Wacking, New Age, Modern Dance oraz Modern Jazz Underground obejmujące aż 7,5 godzin zajęć, podczas których będziecie mogli nauczyć się różnych stylów tanecznych i choreografii. Szczegóły na stronie www.sak-art.com.pl


9 kwietnia 2010 - Wsparcie unijne dla przedsiębiorców - konferencja

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaprasza na konferencję zatytułowaną "Możliwości wsparcia przedsiębiorczości z Funduszy Europejskich 2007-2013", promującą działalność sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE) w województwie dolnośląskim.
W programie konferencji przewidziano m. in. prezentację możliwości pozyskania dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach Programów Europejskich na lata 2007-2013, w tym mikroprzedsiębiorców działających na obszarach wiejskich.
Konferencję zaplanowano na czwartek, 15 kwietnia w Świdnicy w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (Rynek 1a) w godzinach 10.00-14.00.
Zgłoszenia udziału w konferencji należy dokonać elektronicznie na stronie: http://rejestracje.dawg.pl/swidnica lub faksem pod numerem: 071 344-02-85.


9 kwietnia 2010 - Nie bądźmy obojętni

Po usłyszeniu informacji w Telewizji Wrocław postanowiłem zareagować.
Wolontariatem i pomocą potrzebującym zajmuję się od 15-stego roku życia. Dziś mam 19. Organizowałem wiele akcji, np. Szlachetna Paczka, w której biedne świdnickie rodziny otrzymywały Paczki od darczyńców z całej Polski. Uważam, że wszyscy Polacy, to jedna rodzina, dlatego też musimy reagować na czyjeś cierpienie. Nie bądźmy obojętni. Proszę o pomoc wszystkich mieszkańców powiatu świdnickiego, aby zareagowali na mój apel - Piotr Parobiec. Każdy grosz się liczy.
Wpłaty można dokonywać na konto nr: Urząd Gminy Żórawina, ul. Kolejowa 6, 55-020 Żórawina
24 9574 1028 2002 0013 0013 0002 z dopiskiem: "Pogorzelcy Zagródki"
Informacja Telewizji Wrocław: . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2010 - Rajd Elmot w Świdnicy

Na 17 i 18 kwietnia zaplanowano rozegranie 38. edycji Rajdu Elmot-Krause - pierwszej rundy Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2010 oraz drugiej rundy Rajdowego Pucharu Polski - 4. Rajdu Świdnickiego.
Ze Świdnicy kierowcy wystartują, również w Świdnicy zakończy się rajd.
Rajd Elmot wspiera finansowo m. in. Urząd Miejski w Świdnicy.
W związku z zawodami kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami tym bardziej, że start i meta będą miały swoje miejsce w Rynku. Utrudnienia odczujemy dotkliwie w sobotę i niedzielę. . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2010 - Co kryje schron ?

Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej - schron amplifikatorni. Na zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zapraszają Telekomunikacja Polska i Fundacja Otwartego Muzeum Techniki.
Zaplanowano je na piątek, 16 kwietnia w godzinach 10.00-15.00 w schronie przy ulicy Tołstoja 7-10. Zdjęcia - >>> >>> zobacz
W programie: wizja lokalna adresowana do uczestników Konkursu Architektonicznego na nowy program użytkowy schronu szczegóły - >>> >>> zobacz, seanse dla świdnickich szkół oraz mieszkańców miasta - zwiedzanie schronu z przewodnikiem, opowieść o historii budowli, projekcje filmów o zabytkach techniki Gór Sowich (seanse w godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 dla klas 30-osobowych). . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2010 - Historia zamknięta w kuli

Takie wydarzenia nie mają miejsca często, nic więc dziwnego, że towarzyszy im sporo emocji, a nawet wzruszenie. Dziejowy moment - może to zabrzmieć trywialnie, ale coś było w tej chwili, gdy pod uderzeniami przecinaka pojawiła się najpierw szczelina, a potem spory otwór, w którym błysnęły tajemnicze, pokryte rdzą metalowe tuleje.
Dziś, 8 kwietnia 2010 roku, w świebodzickim ratuszu równo o godz. 9.30 specjalnie powołana komisja otworzyła tzw. kapsułę czasu. To metalowa kula, wieńczącą ratuszową więżę, w której według przekazów kronikarskich zamknięte zostały dokumenty i monety z końca XVIII wieku - miały tu trafić dokładnie 13 maja 1781 roku.
Według tychże zapisków do kapsuły nie zaglądano od czasów powojennych. . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2010 - Świdnicka Liga Tenisa - nagrody

Dzisiaj w Słotwinie odbyło się podsumowanie XII edycji Międzypowiatowej Świdnickiej Ligi Tenisa Stołowego. Gospodarzem uroczystości był LZS Słotwina, którego pierwsza drużyna drugi rok z rzędu zajęła pierwsze miejsce w lidze. W uroczystości wzięli udział: Gaszyńska Elżbieta - Radna Rady Powiatu (członek Komisji Sportu), Dudkowski Ryszard - Prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy, Noworól Leszek - Sekretarz Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy, Zamirski Jacek - Prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS w Dzierżoniowie, Jasiński Wiesław - sekretarz Powiatowego Zrzeszenia LZS w Dzierżoniowie, Radni Gminy Świdnica - Wiesław Malisz, Eligiusz Janasik przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Świdnicy - Leszek Michalski, Monika Matuszewska oraz zawodnicy z drużyn uczestniczących w rozgrywkach. . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2010 - Wiosna na strzegomskim Rynku

Strzegom przygotował się na nadejście wiosny. Rynek jeszcze nigdy tak pięknie nie prezentował się o tej porze roku.
Centrum miasta mieni się ferią barw. Klomby zachwycają pięknymi kwiatami i od razu wprawiają w dobry nastrój.
Wiosenny wizerunek Rynku zachwyca nie tylko samych strzegomian, ale również tych, którzy tylko przez nasze miasto przejeżdżają. Zgodnie twierdzą, że taki widok napawa optymizmem i sprawia, że z łatwością zapomina się o mroźnej i śnieżnej zimie.
Piękno kwiatów szczególnie łatwo dostrzegalne jest teraz, kiedy kwiaty rozkwitają, dlatego zachęcamy wszystkich do spaceru po centrum Strzegomia.


8 kwietnia 2010 - Pomóżmy Kresowiakom

Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich serdecznie zapraszają na koncert muzyki sakralnej Chóru Cantate Domino z Grodna. Koncert odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 19:00 w Kościele Garnizownowym Św. Elżbiety we Wrocławiu.
W skład chóru wchodzi 45 osób, głównie młodych grodnian, którzy po koncercie chcą sprzedać swoją pierwszą premierową, po 10 latach działalności, płytę.
Realizuje się ich największe marzenie, będą śpiewać dla Polaków w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.


8 kwietnia 2010 - Ogólnopolskie Zawody Pływackie w Świebodzicach

Ponad dwustu trzydziestu zawodników rywalizuje w ten weekend w Świebodzicach podczas Ogólnopolskich Zawodów Pływackich o Puchar Klubu Kibica. Organizatorem imprezy jest Świebodzicki Klub Sportowy "Rekin".
W zawodach mających miejsce na pływalni Wodnego Centrum Rekreacji przy ulicy Mieszka Starego 6, zmierzą się ze sobą zawodnicy z całego kraju oraz z okolicznych klubów.
W zawodach wezmą udział MMKS Kędzierzyn-Koźle, UKS Dziewiątka Kalisz, MKS Płetval Polkowice, WKS Śląsk Wrocław, KS Wankan Legnica, MKS Dziewiątka Dzierżoniów, MUKS Aquarius Bielawa, MKS Jedenastka Jelenia Góra, MKS Rokita Brzeg Dolny, UKP Manta Jelcz-Laskowice, ATOL Oleśnica, MKS Juvenia Wrocław, SP nr 18 Legnica, UKS Orka Lubań, Znicz Kłobuck, KS Rekin Świebodzice.
Starty rozpoczynają sie o godzinie 10.00. Najlepsi otrzymają wyróżnienia i nagrody.


8 kwietnia 2010 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek spotka się w najbliższą środę, 14 kwietnia z mieszkańcami osiedla Młodych, osiedla Zwierzynieckiego, ulicy Sikorskiego oraz Ofiar Oświęcimskich.
Przedmiotem rozmów będą bieżące problemy mieszkańców.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 4 (łącznik między budynkami szkolnymi, pierwsze piętro) przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.


8 kwietnia 2010 - Dzień Otwarty w II LO

II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy organizuje w sobotę, 17. kwietnia - Dzień Otwarty. Szkoła zaprasza przyszłych uczniów na godzinę 10.00, a w programie przede wszystkim prezentacja oferty edukacyjnej na rok szkolny 2010/2011, prezentacja kół przedmiotowych i zajęć sportowych.
-"Nie zapomnieliśmy także o części artystycznej. Będą przedstawienia teatralne oraz występy grupy tanecznej.
Odwiedzający w tym dniu naszą szkołę będą mogli zapoznać się także z imprezami organizowanymi przez szkołę oraz dowiedzieć się o wymianie międzynarodowej, którą realizujemy w ramach różnych projektów." - zachęca Jacek Iwancz, wicedyrektor II LO.
Zaproszenie na Dzień Otwarty do II LO w Świdnicy skierowane jest zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych jak i ich rodziców. Takie wizyty w szkołach podczas Dni Otwartych z pewnością pomagają uczniom dokonać właściwego wyboru wymarzonej szkoły.


8 kwietnia 2010 - Turniej judo w Imbramowicach

We wtorek 6 kwietnia w sali sportowej w Imbramowicach po raz pierwszy rozegrano miniturniej judo pomiędzy działającą w Imbramowicach sekcją judo Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie a Uczniowskim Ludowym Klubem Sportowym "Błyskawica" Mietków.
W rywalizacji na macie (jap. tatami) wzięło udział blisko 60 młodych judoczek i judoków z Dzikowej, Borzygniewu, Piławy, Bukowa, Mietkowa, Tarnawy i z Imbramowic.
Sala sportowe pękała w szwach od ilości zawodników i publiczności, która zgromadziła się, aby dopingować najmłodszych adeptów judo.
Rywalizacja sportowa toczyła się w dwóch grupach wiekowych 5-9 lat i 9-14 lat. Dzieci zostały podzielone pod względem wagi, wieku i stopnia szkoleniowego. . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2010 - Jeśli wiesz to pomóż

Świdniczanka, studiująca na trzecim roku historii administracji prosi o pomoc osoby znające, mogące posiadać informacje na temat "Organizacji PSL-u w Świdnicy w latach 1945-49".
Temat jest dość specyficzny, materiałów w bibliotekach na ten temat bardzo mało, najlepszym wyjściem jest kontakt z osobami, działającymi obecnie lub działającymi w przeszłości w Polskim Stronnictwie Ludowym.
I takie osoby prosi o kontakt przez redakcję "dziennika". e-mail redakcja@dziennik.swidnica.pl telefon - 792195229


8 kwietnia 2010 - Ukradli środki ochrony roślin

Pod koniec marca nieznani sprawcy włamali się do hurtowni w Gminie Dobromierz, z której skradli środki ochrony roślin wartości ponad 50 000 zł. W trakcie prowadzonych czynności policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ustalili i zatrzymali trzech mężczyzn, podejrzewanych o kradzież z włamaniem.
Wszyscy zatrzymani zostali osadzeni do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Blisko sto butelek nawozów o pojemności od 0,5 do 5 litrów wywieźli z hurtowni samochodem osobowym. Wcześniej jeden z zatrzymanych mężczyzn rozpoznał teren, wiedział, że w hurtowni znajdują się bardzo drogie nawozy. Podczas przesłuchania zatrzymani przyznali się do kradzieży. Prokurator zastosował wobec nich dozory policyjne oraz poręczenia majątkowe. Skradziony z hurtowni towar został odzyskany.
Prowadzone dalsze czynności pozwoliły na ustalenie dwóch paserów, którym złodzieje sprzedali skradzione nawozy. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzut paserstwa i dobrowolnie poddali się karze.


8 kwietnia 2010 - 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Na niedzielę, 11 kwietnia, zaplanowano obchody organizowane z okazji rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 70. rocznica tego tragicznego wydarzenia.
Program świdnickich obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej:
- godzina 9.30 - msza święta w kościele NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych,
- od godziny 16.00 - (sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43) - m. in. montaż słowno-muzyczny pt. "Tej nocy zgładzono Wolność" w wykonaniu solistów, chóru ze Studia Piosenki Mirosława Jabłońskiego i grupy teatralnej Joanny Chojnowskiej z Młodzieżowego Domu Kultury oraz projekcja filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wstęp wolny.


7 kwietnia 2010 - Każdy uczeń jest ważny

"Uczeń jest ważny - i to każdy!" - pod takim hasłem przewodnim realizowany jest przez Powiat Świdnicki projekt edukacyjny skierowany do szkół specjalnych w Świdnicy, Świebodzicach i Strzegomiu oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych i socjoterapii w Mrowinach i Bystrzycy Górnej.
Projekt ma dotrzeć do każdego ucznia, także tego z zaburzeniami w zachowaniu czy ucznia niepełnosprawnego. To uczeń jest w tym projekcie najważniejszy.
-"I to każdy uczeń. - podkreśla pomysłodawca projektu, Grzegorz Stawarz, główny specjalista w Wydziale Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa - "Także ten z upośledzeniem umysłowym, i ten odrzucony ze względu na niedostosowanie społeczne i zaburzenia zachowania. I nawet ten, który ze względu na swoją głęboką niepełnosprawność umysłową nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Nasz projekt chce dotrzeć właśnie do nich!" - mówi Grzegorz. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2010 - Kwiaty i modlitwa za pomordowanych

Na całym świecie trwają dzisiaj obchody rocznicowe upamiętniające bestialsko pomordowanych polskich żołnierzy, policjantów i urzędników w lesie katyńskim.
W czasie kiedy - tam na miejscu zbrodni - trwały uroczystości z udziałem władz państwowych Polski i Rosji, to w Żarowie pod pomnikiem "Pamięci Narodowej" skromnie lecz uroczyście upamiętniono pomordowanych.
Wspólny hołd złożyły dzieci ze świetlicy "Cztery Pory Roku" oraz władze Gminy: Burmistrz Lilla Gruntkowska, jej zastępca Grzegorz Osiecki oraz Leszek Michalak Sekretarz Gminy.
Ta skromna, żarowska uroczystość była równocześnie lekcją historii dla najmłodszych mieszkańców Żarowa, gdyż Burmistrz Gruntkowska opowiedziała dzieciom czym był Katyń i kim byli zamordowani w lesie Katyńskim.


7 kwietnia 2010 - III Warsztaty Malowania Ikon

W dniach 23 maja - 6 czerwca odbędą się w Świdnicy III Warsztaty Malowania Ikon.
Organizatorem warsztatów jest Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy przy udziale Urzędu Miasta Świdnica.
Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00.-21.00 w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej przy ulicy Basztowej 33.
Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą również oprócz zajęć artystycznych wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon. Integralną częścią warsztatów będą także nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2010 - Kurs na "prawko" to nie wszystko

Każdy nowy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z trudu, jaki towarzyszy zdobyciu prawa jazdy. Nerwowe pokrzykiwania instruktora, godziny spędzone za kółkiem wysłużonych "L"-ek, stres egzaminacyjny, jednym słowem ogromny wysiłek, który jednak wynagradza nam zdobycie prawa jazdy. Czy jednak zdobycie dokumentu czyni nas dobrymi kierowcami?
Polska rzeczywistość wygląda tak, że kursanci są traktowani przez instruktorów po macoszemu. Kursy nauki jazdy prowadzone są pośpiesznie i pobieżnie.
Osoby, które przed rozpoczęciem kursu nie siedziały nigdy za kierownicą nie mają szans opanować tej trudnej sztuki w ciągu kilkudziesięciu godzin szkolenia. W przypadku realnego zagrożenia na drodze, młodzi kierowcy tracą głowę i nie wiedzą jak prawidłowo zareagować - mówi Violetta Bubnowska, instruktor z Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Rakietowa we Wrocławiu. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2010 - Będzie remont stacji w Żarowie

W piątek 2 kwietnia, Grzegorz Osiecki, Zastępca Burmistrza Żarowa spotkał się z Adamem Pryndą zastępcą dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu. Spotkanie dotyczyło porządku i remontów terenów należących do PKP.
Burmistrz Osiecki zwrócił przedstawicielowi PKP uwagę na znaczną dewastację wiaty peronowej oraz przejścia podziemnego pod torami. Adam Prynda przedstawił plany przeprowadzenia remontu wiaty peronowej, który zaplanowany jest na najbliższe miesiące. W ramach remontu zaplanowane jest pokrycie dachu wiaty, uzupełnienie przeszklenia oraz odmalowanie konstrukcji drewnianej wiaty oraz osłony przejścia podziemnego.
Osobnym tematem było utrzymanie czystości na terenie należącym do PLK PKP. Grzegorz Osiecki zwrócił uwagę przedstawicielowi PKP, że teren wokół PKP jest niesolidnie sprzątany, a przejście podziemne jest w bardzo złym stanie. Przedstawiciel PKP poinformował, że w najbliższym czasie specjalistyczna firma przystąpi do usunięcia "malowideł" ze ścian przejścia podziemnego.
Dyskutowano również nad sposobem monitorowania całego terenu. Rozważano możliwość zainstalowania monitoringu, który pozwoliłby na ustalenie sprawców dewastacji na terenie stacji i terenie wokół stacji. PKP wyraziło zainteresowanie współfinansowaniem takiego monitoringu.


6 kwietnia 2010 - Zbrodnia Katyńska - wystawa w Strzegomiu

Strzegomskie Centrum Kultury zapraszamy na otwarcie wystawy - Zbrodnia Katyńska.
Otwarcie wystawy w Galerii "eS" przy ulicy Jana Ignacego Paderewskiego nastąpi 12 kwietnia o godzinie 13.00.
Wystawa zorganizowana została przez Instytut Pamięci Narodowej, Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Edukacji Publicznej oraz Strzegomskie Centrum Kultury.
Na wystawie pokazane zostaną fotografie ze zbiorów: Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Muzeum Katyńskie oraz ze zbiorów prywatnych Wojciecha Czaplickiego, Macieja Poręby i Aleksandra Zaleskiego.


6 kwietnia 2010 - Z wizytą w Maldegem

W dniach 2 - 5 kwietnia przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica przebywali z wizytą w mieście Maldegem (Belgia) w ramach spotkania organizacji młodzieżowych miast partnerskich miasta Maldegem.
To pierwsze takie spotkanie dla powołanej we wrześniu 2009 roku młodzieżowej rady Gminy Świdnica. Młodzież z Belgii, Francji, Niemiec i Włoch cyklicznie odbywa takie spotkania, aby wspólnie wypracować projekty wymiany młodzieży przy ich udziale.
Dla uczestników spotkania była to nie tylko okazja do poznania kultury, języka i zwyczajów jakie panują w belgijskim mieście Maldegem, ale przede wszystkim do zapoznania się z funkcjonowaniem młodzieżowych organizacji w tym regionie. Warto dodać, że wiele z nich działa na zasadach wolontariatu, mając za sobą bogate doświadczenia w zakresie realizacji projektów unijnych z udziałem młodzieży. . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2010 - Odświętnie i smacznie jak w domu

Śniadanie wielkanocne zorganizowane dla samotnych i niezamożnych mieszkańców Świebodzic było w tym roku nieco inne, niż zazwyczaj. Chociażby ze względu na miejsce, do którego burmistrz miasta zaprosił świebodziczan. Tym razem nie spotkaliśmy się w jadłodajni Caritas przy OPS-ie, gdzie codziennie wydawane są posiłki, lecz w odświętnie przybranej "Stołówce u Przemka" przy ul. Piłsudskiego.
Na pięknie nakrytych stołach czekały wielkanocne przysmaki: żurek z kiełbasą, jajka faszerowane, smaczne wędliny, ryba, ciasta. Wszystko przyrządzone "jak w domu" przez właściciela lokalu, pana Przemysława Mielcarka.
Świąteczny posiłek świebodziczanie zjedli razem z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem oraz jego zastępcami: Zbigniewem Opalińskim i Ireneuszem Zyską. Zaproszenie na śniadanie przyjęli także: Przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, ksiądz dziekan Augustyn Nazimek oraz radny Robert Wysoczański.
Nie zabrakło również szefowej Ośrodka Pomocy Społecznej, Izabeli Siekierzyńskiej. Była wspólna modlitwa oraz serdeczne życzenia spokojnych i rodzinnych świąt.


6 kwietnia 2010 - Sportowe Gimnazjum w Lutomi

29 marca zawodniczki reprezentujące Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej zdobyły pierwsze miejsce w sportowych zmaganiach w ramach IV Gimnazjady w Aerobiku Rekreacyjnym Powiatu Świdnckiego.
W zawodach wzięły udział trzy świdnickie gimnazja oraz gimnazja ze Świebodzic, Jaworzyny Śląskiej oraz Lutomi Dolnej.
Poziom przygotowania zawodniczek był bardzo wysoki a walka wyrównana.
Jak się okazało, to właśnie zawodniczki gminnego gimnazjum z Lutomi Dolnej zdobyły najwięcej nagród, plasując się na I, III i IV miejscu. . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2010 - Balet Bieriozka w Świebodzicach

Po fantastycznym koncercie Chóru Aleksandrowa Świebodzice gościć będą kolejną gwiazdę z Rosji - słynny moskiewski balet Bieriozka. Jedyny występ na Dolnym Śląsku odbędzie się właśnie w Świebodzicach.
Bieriozka jest jedyna w swoim rodzaju. Taniec i śpiew zespołu to jak poezja odzwierciedlająca mieszankę kultur Starej Rosji. Fenomen artystyczny baletu polega na tańcu w korowodzie, ze skomplikowanym układem choreograficznym, który w połączeniu z pięknymi strojami staroruskiej kultury sprawia wrażenie, że artyści nie tańczą, lecz unoszą się, płyną w powietrzu.
Zespół występuje w 60-osobowej zawodowej grupie tanecznej. Artyści występowali na największych scenach teatralnych i koncertowych świata wzbudzając zachwyt i podziw publiczności.
To niepowtarzalne widowisko będzie można zobaczyć 17 kwietnia o godzinie 19.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Bilety do nabycia w Wydziale Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej, ulica Świdnicka 7, w godzinach 7:30-15:30, w kasie Wodnego Centrum Rekreacji, ulica Mieszka Starego 8, w godzinach 7:00-22:00, a także w sekretariacie OSIR, ulica Mieszka Starego 6, w godzinach 8:00-15:00.


5 kwietnia 2010 - Ola Wójcik w kadrze

Wczoraj siatkarska reprezentacja Polski Kadetek wyjechała na turniej towarzyski odbywający się w Belgii. W turnieju oprócz Polek udział biorą zespoły z Francji, Słowacji, Belgii, Niemiec i Czech.
W składzie reprezentacji Polski ogłoszonej przez trenera kadry - Andrzeja Pecia jest też utalentowana zawodniczka świdnicka - Aleksandra Wójcik.
- Ciesze się ogromnie, że dzięki pobytowi Oli Wójcik w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu znalazła w niej wspaniałe warunki do rozwijania swojego talentu.
Smuci z kolei, że jako klub o tak ogromnych tradycjach nie potrafimy utalentowanym zawodniczkom tego zapewnić. Brak pieniędzy spowoduje, że i ta zawodniczka jak zdarzało się juz wielokrotnie nie powróci do Świdnicy, znajdzie się klub, w którym kolejny świdnicki talent znajdzie miejsce dla siebie. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2010 - II Regionalny Konkurs Informatyczny w Jeleniej Górze

Wprawdzie było ciężko, ale Komputer wart 3 tysiące złotych, "wypasiony" Netbook oraz PlayStation 3 - coraz bliżej. A szanse są coraz większe, gdyż w drugim, finałowym etapie Konkursu weźmie udział już tylko 15 najlepszych.
Ze zgłoszonych 84 uczniów ostatecznie prace konkursowe w I etapie II Regionalnego Konkursu Informatycznego złożyło 80 uczestników.
Poziom prac był bardzo wyrównany : szczególnie w pierwszej osiemnastce, ale zgodnie z Regulaminem Konkursu do finału mogło zostać zaklasyfikowanych wyłącznie 15 osób. Dosłownie : decydowały pojedyncze punkty. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2010 - Mistrzostwa Dolnego Śląska we Wspinaczce Ściankowej

17 kwietnia w Strzegomiu odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska dla dzieci i młodzieży we Wspinaczce Ściankowej.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00 w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Św. Jana 3.
Organizatorem zawodów jest sekcja Wspinaczki Sportowej DKW - AKS Strzegom.
W zawodach mogą brać udział dzieci w wieku szkolnym.
Obowiązkowe jest oświadczenie-zgoda rodziców na start w zawodach dziecka. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2010 - Koncert na inaugurację zbiórki na pomnik Jana Pawła II

Rusza zbiórka funduszy na budowę pomnika Jana Pawła II w Świdnicy. "Pomnik ma stać się wotum wdzięczności za życie i pontyfikat Ojca Świętego. W Świdnicy działa już wiele dzieł, które zainicjował Jan Paweł II. To Jego decyzją nasze miasto stało się stolicą Diecezji Świdnickiej, w ramach której działają m.in. charytatywna Caritas, Akcja Katolicka, Eucharystyczny Ruch Młodych, Katolickie Stowarzyszenie Młodych Diecezji Świdnickiej.
Chcemy, by pamięć o wielkim Polaku pozostała nie tylko w naszych sercach, ale była również bardziej namacalna, jako szczególna wdzięczność za dar pontyfikatu" - mówi Artur Moneta, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II "Pamięć i Wdzięczność".
Zbiórkę zainauguruje, o godzinie 19.15 w niedzielę 11 kwietnia w świdnickiej katedrze, uroczysty koncert "Pochwała miłosierdzia". Wykonawcami będą: Międzyuczelniany Chór Akademicki "Pro Pace" i Warszawska Orkiestra Symfoniczna "Archi Dello Spirito" pod dyrekcją Sławomira Leszczyńskiego.
"Tym religijno-kulturalnym wydarzeniem chcemy rozpocząć dzieło budowy pomnika Papieża Jana Pawła II w Świdnicy. Chcących nas wesprzeć nie powinno zabraknąć na koncercie" - mówi Artur Moneta.


4 kwietnia 2010 - Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie

Międzynarodowe Targi Budowlane w Brnie są jedna z największych wystaw budowlanych w Europie Środkowej. Jest to grupa wystawiennicza, na którą składają się 4 projekty: IBF - Międzynarodowe Targi Budowlane, SHK - Międzynarodowe Targi Technologii Sanitarnej, Ogrzewania, Klimatyzacji i Automatyzacji Budownictwa, MOBITEX - Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz oraz Wystawa Domów EDEN 3000.
Na Targach, które odbędą się w dniach 14-15 kwietnia prezentowana będzie szeroka oferta branży budowlanej, obejmująca zarówno narzędzia, materiały, maszyny czy technologie budowlane, jak i usługi. Najsilniej reprezentowane na targach branże to maszyny i stolarka budowlana.
Wśród ponad tysiąca wystawców można znaleźć znane światowe firmy i marki. Do grona stałych uczestników targów należą m.in. takie firmy jak: Rockwoll, Velux, Skanska, Deceuninck, Metrostav, Tchas, a z polskich np. Fakro i Porta. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2010 - Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na grupowy wyjazd na Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI i AMITEC - Branżowe Targi Warsztaty - Części - Serwis oraz AMICOM Branżowe Targi Audio - Multimedia - Nawigacja do Lipska w Niemczech.
Jeden bilet - trzy imprezy. Co warte pokreślenia odwiedzenie trzech imprez możliwe jest z jednym biletem bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
To jedyne w swoim rodzaju połączenie salonu samochodowego oraz targów branżowych jest jedyne w swoim rodzaju na skalę europejską i umożliwia publiczności pełen przegląd oferty począwszy od najnowszych modeli samochodów osobowych oraz transporterów na produktach i usługach w zakresie wyposażenia warsztatu oraz na multimediach skończywszy. AMI PLUS - Oglądaj, podziwiaj, testuj. . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2010 - Polonia-Sparta bez zmian

Gdyby dzisiejszy dzień był dniem - pierwszym kwietnia wynik piłkarzy można byłoby uznać za dobry żart. Niestety, dziś jest już 3 kwietnia i kolejna porażka jest faktem. Polonia-Sparta Świdnica występująca w grupie dolnośląsko-lubuskej III ligi podobnie jak w poprzednim meczu raziła nieskutecznością.
Promień Żary - Polonia-Sparta Świdnica 2:0. Bramki dla Promienia zdobyli: Dariusz Bryjak 62 minuta i Łukasz Czyżyk w 82 minucie meczu. Inne ważniejsze wyniki: Górnik Wałbrzych - Łucznik Strzelce Krajeńskie 1:0, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Chrobry Głogów 0:0.
W tabeli z 44 punktami prowadzi Górnik Wałbrzych, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie ma 37 punktów, Chrobry Głogów - 33, Polonia Trzebnica - 32, Polonia-Sparta Świdnica zajmuje piąte miejsce z 30 punktami.


3 kwietnia 2010 - Liga okręgowa

W osiemnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Bielawianka Bielawa 0:2
Victoria Świebodzice - Kryształ Stronie Śląskie 8:1
Stal Świdnica - Piast Nowa Ruda 4:2
Grom Witków pauzował w tej kolejce.
W tabeli z 41 punktami prowadzi Bielawianka Bielawa, Victoria Świebodzice jest na 3 miejscu i zgromadziła 25 punktów, Grom Witków zajmuje 6 miejsce mając 23 punkty, 10 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 21 punktów, Stal Świdnica z 15 punktami jest na 12 miejscu.


3 kwietnia 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Czarni Wałbrzych - Granit Roztoka 3:1
Gwarek Wałbrzych - Grodno Zagórze Śląskie 4:1
Cukrownik-Polonia Pszenno - Podgórze Wałbrzych 4:0
Karolina Jaworzyna Śląska - Wierzbianka Wierzbna 3:0
Victoria II Świebodzice - LKS Bystrzyca Górna 0:3
Zjednoczeni Żarów - Zieloni Mrowiny 3:0
Unia Jaroszów - Zryw Gola Świdnicka 0:1
Sudety Dziećmorowice - Skalnik Czarny Bór 3:2


3 kwietnia 2010 - Piłkarska klasa B

Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa I

Herbapol Stanowice - Orzeł Witoszów 4:4
Nysa Kłaczyna - Płomień Makowice 1:2

Zryw Łażany - Wenus Nowice 2:5
Zieloni Mokrzeszów - Grom Panków 2:1
Wodospad Zastruże - Płomień Dobromierz 3:0
KS Piotrowice Świdnickie - Grom Bartoszówek 3:4
LKS Wiśniowa - Granit Rogoźnica 2:2
Huragan Olszany - Tęcza Bolesławice 3:8
 Wyniki spotkań w piłkarskiej klasie "B" - Świdnicka Grupa II
Boxmet Piskorzów - Rawa Boleścin 4:0
Gryf Burkatów - Sparta Oleszna 3:3
Orzeł Piława Dolna - LKS Bystrzyca Dolna 7:0

Kłos Lutomia - Koliber Uciechów 0:4
LKS Dobrocin - Zgoda Grodziszcze 3:2
Orzeł Przerzeczyn Zdrój - Niemczanka II Niemcza 5:3
Dąb Mościsko - LKS Gilów 3:0

3 kwietnia 2010 - Misterium Męki Pańskiej

Zgodnie z zapoczątkowaną w minionym roku tradycją świebodziczanie w przededniu Świąt Wielkiej Nocy mogli zobaczyć Misterium Męki Pańskiej.
W tym roku przejmujące widowisko pasyjne przygotowała grupa teatralna parafian z kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim.
Przedstawienie odbyło się 31 marca, w kościele pw. Świętego Mikołaja - ze względu na niesprzyjającą aurę widowisko zostało tu przeniesione, pierwotnie inscenizacja ostatnich godzin życia Chrystusa miała zostać zaprezentowana na Rynku, tuż przed ratuszem. . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2010 - Warsztaty taneczne w "Katharsis"

10 kwietnia w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się"Warsztaty Taneczne z techniki modern z elementami improwizacji tanecznej".
Prowadzić je będzie po raz kolejny Justyna Kalbarczyk - tancerka tańca współczesnego, jazzowego i klasycznego, studentka Northern School of Contemporary Dance In Leeds (Anglia), laureatka wielu konkursów choreograficznych, uczestniczka wielu prestiżowych warsztatów tanecznych.
Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży od dwunastego roku życia. . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2010 - Pieniądze dla Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych

Zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył dla Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach dofinansowanie w wysokości 300,000 złotych na modernizację obiektu.
Jest to pierwsza część pieniędzy, które otrzymała szkoła na budowę. W sumie Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznał pieniądze jedenastu podmiotom z Województwa Dolnośląskiego na prowadzenie działań w zakresie rehabilitacji, całkowita pula przyznanych środków wyniosła 2.508 588 złotych.


2 kwietnia 2010 - Społowicz wygrywa gwiazdkę

Artur Społowicz na Orleanie został zwycięzcą najtrudniejszego konkursu rozgrywanego w ramach cyklu Audi Centrum Wrocław Cup 2010. W klasie P i L najlepsza była Joanna Mandecka-Turczyńska. Konkurs LL wygrała Wioleta Hajnos na koniu Majorka.
Rozegrane wczoraj w Morawie zawody Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 otworzyły tegoroczny sezon wszechstronnego konkursu konia wierzchowego w Polsce. W rywalizacji wystartowało przeszło 50 koni. Jeźdźcy rywalizowali w czterech konkursach.
Liga Jeździecka to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. Już po raz drugi w Strzegomiu rozgrywany jest cykl zawodów jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, składający się z dwóch imprez kwalifikacyjnych i finału, który wyłania zwycięzcę całej Ligi. O zwycięstwie decyduje najlepszy wynik punktów zdobytych w całym cyklu.
Zawody rozgrywane są na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w terminach: 7-8 sierpnia 2010, 24-26 września 2010. Więcej informacji na stronie www.LigaJezdziecka.pl


2 kwietnia 2010 - 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Na niedzielę, 11 kwietnia, zaplanowano obchody organizowane z okazji rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 70. rocznica tego tragicznego wydarzenia.
Program świdnickich obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej:
- godzina 9.30 - msza święta w kościele NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych,
- od godziny 16.00 - (sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43) - m. in. montaż słowno-muzyczny pt. "Tej nocy zgładzono Wolność" w wykonaniu solistów, chóru ze Studia Piosenki Mirosława Jabłońskiego i grupy teatralnej Joanny Chojnowskiej z Młodzieżowego Domu Kultury oraz projekcja filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wstęp wolny.


2 kwietnia 2010 - 8 milionów złotych dla Świebodzic

2010 rok będzie dla miasta rokiem potężnego impulsu do rozwoju. Aż 7 projektów, złożonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, zyskało dofinansowanie.
Świebodzice dostaną wsparcie unijne w wysokości 8,2 mln zł. Dzięki tym pieniądzom rozpocznie się m. in. rewitalizacja Parku Miejskiego, budowa Centrum Rehabilitacji Społecznej czy rekonstrukcja zabytkowych murów obronnych miasta. Znaleźliśmy się wśród 12 miast z Dolnego Śląska, których projekty znalazły uznanie Zarządu Województwa. W sumie na 56 projektów rozdzielono kwotę ponad 103 mln złotych. Wśród tych projektów siedem należy do Świebodzic.
Są to: rewitalizacja Parku Miejskiego, rewitalizacja obszaru ul. Młynarskiej-Piaskowej, modernizacja placu przy Miejskim Domu Kultury, adaptacja budynku po dawnym pogotowiu na budynek mieszkalny (inwestycja zrealizowana), entrum Rehabilitacji Społecznej, rekonstrukcja zabytkowych murów obronnych wraz z zagospodarowaniem terenu wokół ul. Piłsudskiego, poprawa bezpieczeństwa ciągu pieszego łączącego ul. Prusa z Krasickiego. . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2010 - 5 lat rewitalizacji w Świdnicy

Część zadań zrealizowanych, większość umów podpisanych : tak wygląda realizacja programu rewitalizacji miasta w Świdnicy.
: Możemy mieć satysfakcję, ponieważ efekty naszej pracy zaczynają być widoczne dla mieszkańców. A z miesiącami będzie ich przybywać. Z racji tego, że prace przy rewitalizacji zaczynaliśmy jako pierwsi : przed pięciu laty, dziś już jedną inwestycję mamy zrealizowaną, druga trwa, a kolejne będą ruszać. Również jako pierwsi podpisaliśmy umowy na unijne dofinansowanie : mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
: Świdnica znalazła się w grupie miast powyżej 40 tys. mieszkańców, w której właśnie podpisujemy umowy. W zeszłym tygodniu zarząd województwa wybrał projekty, którym przyznane zostaną fundusze na rewitalizację miast powyżej 40 tys. mieszkańców i również w tej grupie przygotowywane są umowy : dodaje Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa dolnośląskiego. . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2010 - "Pokaż swój talent"

Pod takim hasłem odbyła się już druga edycja przeglądu, organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach.
Licealiści ponownie zaprosili do siebie wszystkich tych, którzy mają jakieś uzdolnienia, od przedszkolaków po uczniów szkół ponadgimnazjalnych z miasta i okolic. Kilkudziesięciu uczestników prezentowało swoje talenty: wokalne, taneczne, recytatorskie czy gry na instrumencie.
Gościem specjalnym uroczystości był burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz oraz posłanka Anna Zalewska, która zasiadła w jury. Jurorzy wcale nie mieli łatwego zadania, bo młodzież znowu udowodniła, że potrafi zaskoczyć swoimi zdolnościami. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2010 - Zero Procent w TVP 1

Nadal trwa rywalizacja w ramach konkursu ogłoszonego przez TVP 1 pt. Śpiewaj i walcz". Uczestnicy walczą o miano najciekawszego i najzdolniejszego debiutanta muzycznego (solisty lub zespołu), który wystąpi podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w ramach Koncertu Debiuty. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 16 wykonawców a wśród nich zespół Zero Procent z naszego powiatu.
Począwszy od drugiego etapu program "Śpiewaj i walcz" będzie nadawany na żywo. Wykonawcy zostaną podzieleni na dwie grupy, które poznamy kolejno w 5 i w 6 odcinku (po 8 wykonawców w każdym odcinku).
Na tym etapie jurorzy zmienili zasady i w obu programach (5 i 6) wskażą 3 uczestników, których chcieliby odrzucić. Wtedy to widzowie głosując za pomocą SMS-ów, będą mogli uratować jedno z uczestników przed odrzuceniem. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2010 - Dzień Patrona w Gimnazjum nr 2

31 marca w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona tej szkoły.
Jednocześnie było to upamiętnienie piątej rocznicy śmierci Papieża-Polaka. O godzinie 9.00 - w Parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel - wszyscy uczniowie, grupa rodziców, władze miasta oraz pracownicy szkoły wzięli udział w Mszy Świętej.
Po tym wydarzeniu religijnym nastąpiły kolejne, tym razem świeckie, jednak również skłaniające do głębokich refleksji. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2010 - Jarmark Wielkanocny w Stanowicach

Jarmark Wielkanocny wpisał się na stałe w życie wsi Stanowice. Przygotowuje go Rada Rodziców działająca w szkole przy wydatnej pomocy mieszkańców, uczniów i nauczycieli.
Tak było i w tym roku. Wypełniona po brzegi świetlica wiejska z trudem pomieściła wszystkich chętnych do uczestnictwa w tej niezwykłej imprezie. Zdjęcia - >>> >>> zobacz
Mieliśmy okazję podziwiać występy przedszkolaków, które pod wodzą pani Kazi Szmidt i pani Ewy Lasak pięknie prezentowały się na scenie.
Potem pojawili się na estradzie uczniowie klasy I i II. Brawurowo śpiewali, tańczyli, deklamowali swoje kwestie. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2010 - XII Jarmark Wielkanocny 2010

Jarmark Wielkanocny ma już swoją historię i na stałe wpisał się do kalendarza strzegomskich imprez. W tym roku miała miejsce jego XII edycja.
Tradycyjnie już uczestnicy jarmarku, a więc zespoły folklorystyczne, przedstawiciele wsi oraz twórcy ludowi wzięli udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mniejszej, a następnie w korowodzie przeszli ulicami Miasta do Strzegomskiego Centrum Kultury.
W sali widowiskowej SCK zaprezentowali się zespoły folklorystyczne : "Kostrzanie", "Goczałkowianie" i "Olszaniacy", dzieci z publicznych przedszkoli nr 2, 3 i 4 w Strzegomiu oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2010 - Droga do aktywności

Bezpłatne spotkania z doradcą zawodowym, kursy językowe, komputerowe, wizażu i makijażu, na prawo jazdy, udział w terapii psychologicznej, rodzinnej lub psychospołecznej oraz wyjazdy grupowe na treningi umiejętności i kompetencji społecznych a także zajęcia rehabilitacyjne - to wszystko czeka na osoby chcące wziąć udziału w projekcie pt. "Droga do aktywności". Projekt realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Trwa nabór osób chętnych do wzięcia udziału w projekcie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy pt. "Droga do aktywności" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2010 - Wielkanocny konkurs rozstrzygnięty

28 marca w kawiarni mieszczącej się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbył się XVI finał konkursu "Pisanka, Palma, Wypieki Wielkanocne", w tym po raz drugi w nowej siedzibie.
Konkurs finansowo wspierało Starostwo Powiatowe w Świdnicy.
W konkursie wzięło ok. 130 osób (dzieci, młodzież, dorośli), które wykonały 106 prac konkursowych. W tym roku pojawiły się również nowe techniki zdobienia pisanek (np. cekinowe, decoupage). Natomiast palmy, w zdecydowanej większości, wykonane były z naturalnych surowców, zdobione bibułkowymi kwiatami, co ucieszyło organizatorów, gdyż elementy zdobnicze wykonane zostały samodzielnie, a nie zakupione w sklepach.
Były również wypieki wielkanocne. Te smakowicie wyglądające ciasta można było skosztować po ceremonii rozdania nagród i okazało się, że walory smakowe dorównały, a nawet przewyższyły doznania wizualne. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2010 - Strona Klubu Sportowego LKS "Rawa Boleścin"

W ramach prezentacji stron internetowych chcemy przybliżyc stronę Klubu Sportowego LKS "Rawa Boleścin".
Klub "Rawa Boleścin" to klub reaktywowany w 2007 roku, grający w tej chwili w piłkarskiej klasie "B" w drugiej grupie świdnickiej.
Zespł walczy w tym sezonie o awans do klasy "A" i jak widać z przebiegu rozgrywek na ten awans ma duże szanse.
W zespole wystepują zawodnicy z Boleścina, w skład zespołu wchodzą też piłkarze ze Świdnicy.
Na stronie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje o klubie, takie jak: dane adresowe, można poznać skład zespołu czy też dowiedzieć się o władzach klubu. >>> zobacz stronę klubu.


1 kwietnia 2010 - "Katyń - miejscem kaźni" - konkurs literacki

Burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Centrum Kultury ogłaszają konkurs literacki pt. "Katyń - miejscem kaźni" skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Strzegom.
0. rocznica Zbrodni Katyńskiej jest doskonałą okazją do zapoznania młodych ludzi i przypomnienia tym nieco starszym o losach polskich oficerów i inteligencji polskiej w czasie II wojny Światowej.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i do udziału w konkursie. Regulamin i karta zgłoszenia - >>> >>> zobacz


1 kwietnia 2010 2010 - Punkty dla ŚKPR

W rozegranym wczoraj zaległym spotkaniu II ligi piłki ręcznej ŚKPR Świdnica pokonał na własnym parkiecie Tęczę Kościan 41:32 (18:13).
Dla podopiecznych Jacka Spiechowicza był to trzeci kolejny mecz z niezbyt wymagającym przeciwnikiem. Świdniczanie mieli za zadanie zdobyć dwa punkty i nie narazić się na niepotrzebne kontuzje. Oba cele zrealizowali i z tego można się cieszyć. Emocji wiele nie było. Goście prowadzili tylko raz (2:1), ale jeszcze w siedemnastej minucie tracili do naszej drużyny tylko dwie bramki (7:9).
Kolejnych sześć bramek z rzędu zdobyli jednak świdniczanie. W tym okresie przez moment grali nawet w potrójnej przewadze. W 23. minucie ŚKPR prowadził już 15:9 i w tym momencie w zasadzie skończyły się emocje. Wynik na 18:13 do przerwy ustalił Igor Grabowski, zdobywając bramkę z rzutu wolnego już po końcowej syrenie.
W drugiej połowie przewaga ŚKPR oscylowała w granicach 6-9 trafień. Jedyną niewiadomą było to czy nas zespół zdoła osiągnąć granicę czterdziestu bramek. Ku radości kibiców stało się tak za sprawą Mateusza Kaczmarczyka. "Matełko" w swoim stylu efektownie wykończył kilka kontrataków.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii