31 maja 2010 - Byli mieszkańcy Świdnicy odwiedzą swoje miasto

Od wtorku do soboty (1-5 czerwca) zaplanowano zjazd byłych świdniczan pochodzenia żydowskiego. Do Świdnicy przyjedzie kilkadziesiąt osób, które w latach 60-tych opuściły miasto i obecnie mieszkają poza granicami Polski - w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
Uczestników zjazdu łączy bardzo wiele, przede wszystkim przyjaźń z lat dzieciństwa i młodości oraz ich wspólne miejsce - Świdnica, z którą wiążą swoje wspomnienia.
- Wszyscy uczestniczyli w życiu miasta. Tutaj mieszkali ze swoimi rodzicami, mieli przyjaciół, byli uczniami świdnickich szkół, tu spotykali się i działali w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce - mówi Artur Janicki z komitetu organizacyjnego Zjazdu Świdniczan. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Wszystkie dzieci, nasze są. Czy zawsze ?

Zwracam się z apelem do mieszkańców budynku przy ulicy Księcia Bernarda 9-11-13-15 na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Nie zamykajcie swojego placu zabaw dla innych dzieci.
Jestem mieszkańcem Świdnicy od urodzenia, wychowanym na Osiedlu Młodych a obecnie mieszkającym na Zawiszowie. Wielkim plusem naszego miasta od zawsze była możliwość korzystania z placów zabaw przez wszystkie dzieci niezależnie od miejsca zamieszkania. Wszystkie place zabaw są powszechnie dostępne i ze spacerów z moją córką wiem, że wielkim plusem dla dziecka jest możliwość bawienia się w różnych miejscach z różnymi dziećmi.
Teraz jeden plac zabaw ma być terenem tylko dla wybranych dzieci. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Ławeczki z patronem

Jedna nosi imię Juliusza Słowackiego, druga - wspaniałego lekarza Jana Mikulicza Radeckiego. Trzecia wciąż czeka na patrona. Ale najważniejsze, że już są i służą wszystkim podróżnym, korzystającym z dworca PKP w Świebodzicach.
Ławki dla pasażerów na świebodzickim dworcu stanęły kilka dni temu. W piątek, 28 maja, odbyło się ich uroczyste oddanie do użytku. To zasługa harcerzy ze świebodzickiej drużyny Troter, którzy już od kilku miesięcy za główny cel swojej pracy postawili sobie uratowane tutejszego dworca kolejowego przed całkowitą dewastacją. W marcu odmalowali część korytarza, potem zamontowali ciekawą wystawę poświęconą historii tej linii kolejowej.
A teraz przyszedł czas na ławki. Harcerze zorganizowali zbiórkę, pozyskali też sponsorów i dzięki temu pasażerowie mogą wreszcie oczekiwać na pociąg wygodnie siedząc. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja w całym kraju obchodzony był Dzień Samorządu Terytorialnego, dlatego sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, która odbyła się tego dnia, rozpoczęła się od okolicznościowych przemówień.
Otwierając obrady, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Tadeusz Wasyliszyn przypomniał wszystkim zgromadzonym, że 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast.
W skrócie przybliżył przemiany, jakie zaszły w polskich gminach od czasu tego wydarzenia i zaprosił wszystkich na uroczyste obchody 20-lecia Samorządu Terytorialnego, które zaplanowane zostały na 15 września 2010 r. Do udziału w uroczystościach zaproszono twórcę reformy samorządowej - profesora Michała Kuleszę. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Świebodzice - Dni Dolnego Śląska 2010

30 maja przy Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbyła się inauguracja corocznych Dni Dolnego Śląska 2010. Podczas całodniowej imprezy wiele gmin, związków i stowarzyszeń prezentowało swoją atrakcyjność i różnorodność.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, organizator Dni Dolnego Śląska, zapewnił wszystkim uczestnikom moc atrakcji. Były pokazy jeździeckie, a także gonitwa o Puchar Marszałka Województwa Marka Łapińskiego, występy regionalnych zespołów, konkursy dla dzieci, rzeźbienie w lodzie. Główną atrakcją całego dnia był występ zespołu "Mezo".
Ważnym punktem Dni Dolnego Śląska była aukcja charytatywna na rzecz powodzian, zorganizowana wspólnie z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Sylwia Krzyżanowska nagrodzona

29 maja, w Lubinie odbył się I Dziecięcy i Młodzieżowy Przegląd Taneczny Dolnego Śląska "Lubin Dance". Wzięło w nim udział kilkudziesięciu tancerzy, którzy prezentowali się w solówkach jak i w zespołach. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Studia Artystycznego "Katharsis"ze Świdnicy: Marika Niksa, Katarzyna Niemiec, Natalia Kawaler, Sylwia Krzyżanowska, zespoły - "Kontrast", "Apogeum"i "Aspekt".
Jury przyznało tylko pięć nagród, a jedna z nich - "Gracja za choreografię"trafiła do Sylwii Krzyżanowskiej, która została przygotowana przez Sylwię Zdanowicz - instruktorkę SAK. Zapraszamy do galerii zdjęć na www.sak-art.com.pl


31 maja 2010 - "Super Juniory 2010"

Już po raz drugi w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy zostały rozdane Super Juniory za szczególne osiągnięcia w nauce.
Uroczystość rozpoczęła się krótkim programem artystycznym przygotowanym przez uczniów klas I-VI. Na początku wystąpiła grupa taneczna dzieci z klas młodszych, które przygotowuje pani Maria i Wojciech Skiślewicz na zajęciach pozalekcyjnych w szkole. Potem Klaudia Papież i Żaneta Włudyga zaśpiewały piosenkę, którą wywalczyły sobie II miejsce w I Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej.
Następnie uczniowie kl.V-VI zaprezentowali niezwykły taniec z folią, który wzbudził zachwyt u oglądających. Część artystyczną zakończyła Weronika Wąsowska - uczennica klasy II, która zaśpiewała dwie piosenki. Dziewczynka zdobyła już wiele nagród na powiatowych i wojewódzkich konkursach. Dyrektor szkoły - Małgorzata Pielach wręczyła statuetki "Super Juniory". . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Będzie hala sportowa

Gmina Jaworzyna Śląska jako jedyna w najbliższej okolicy nie posiada hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Takiego obiektu sportowego, który służyłby nie tylko uczniom, ale również wszystkim mieszkańcom poza godzinami zajęć lekcyjnych.
Podjęta jakiś czas temu przez Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza oraz Radę Miejską decyzja o budowie hali sportowej ma realną szansę zmaterializować się w najbliższych latach.
Przygotowana została już dokumentacja projektowa oraz pozwolenie na budowę. W ostatnim czasie udało się uzyskać w ramach Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2010-2012 dofinansowanie na kwotę 1 mln. 400 tys. zł. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Spotkanie z autorką ilustracji

W ramach akcji "Z książką na walizkach"w Szkole Podstawowej w Rogoźnicy 27 maja odbyło się spotkanie uczniów z ilustratorką książek, Panią Joanną Zagner - Kołat.
Poprzez zabawę dzieci poznały pracę ilustratora, wykonały ilustrację do fragmentu książki "Dziobaś i inni".
Rysunki zostały ocenione przez Panią Joannę. Dzieci mogły również porównać swoje rysunki z ilustracjami autorki.
Na zakończenie wszystkim uczestnikom spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie, a dzieci otrzymały autograf.


31 maja 2010 - Powiatowy Punkt Kontroli Autokarów

Do końca czerwca na ulicy Esperantystów w Świdnicy - stacja PKN Orlen działa punkt kontroli autokarów.
Codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 6.30-8.30 na stacji dyżur pełnić będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, którzy dokonają sprawdzenia autokaru wyjeżdżającego na wycieczkę.
Przede wszystkim skontrolowany zostanie stan trzeźwości kierowcy, sprawdzone zostaną uprawnienia do prowadzenia autokarów oraz to, czy autokar posiada aktualne badania techniczne.
Organizatorów wycieczek prosimy o wcześniejsze informowanie policjantów o wyjazdach autokarów.


31 maja 2010 - Zawody wspinaczkowe Youth Color Climbing Festiwal Imst

W dniach 22-23 maja na ścianie Europejskiego Ośrodka Wspinaczkowego w Imst w Austrii odbyły się najważniejsze zawody rangi europejskiej we wspinaczce sportowej dla dzieci.
W zawodach uczestniczyły dzieci z całej Europy i z innych kontynentów - m. in. z Wielkiej Brytanii, Austrii, Czech, Niemiec, Holandii, Belgii, a nawet Ekwadoru i Izraela (prawie 200 młodych sportowców).
Polskę reprezentowały: Zuzanna Grabowicz, Patrycja Jędrzejczak, Natalia Dudek oraz Mateusz Przyboś.
W sobotę dzieci miały do pokonania 6 dróg o różnych trudnościach, w niedzielę natomiast kolejne 4 drogi o zwiększonym stopniu trudności. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Mistrzowskie pływanie "Rekinów"

W dniach 28-29 maja na pływalni w Nowej Rudzie odbyły się Korespondencyjne Mistrzostwa Polski Dzieci 10-11 letnich.
Na pływalnie do Nowej Rudy zjechało 18 drużyn z całego Dolnego Śląska.
W zawodach wystartowało 225 zawodników.
Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Wyniki uzyskiwane w wielu konkurencjach z pewnością uplasują zawodników na wysokich miejscach w ogólnopolskim rankingu 10 i 11 latków. Drużyna "Rekina" wystąpiła w 23 osobowym składzie. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Europejski tydzień sportu w Szkole Podstawowej nr 105

W dniach 26 maja - 1 czerwca Krajowa Federacja Sportu zorganizowała "Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich". Celem głównym turnieju była aktywizacja ruchowa.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Koordynatorkami imprez były nauczycielki wychowania fizycznego. S. Ganowska, I. Serwin, M. Stec.
Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych został odwołany Mitting lekkoatletyczny kl.IV-VI. Zwycięzców nagrodzono medalami i pamiątkowymi dyplomami. . . . czytaj więcej


31 maja 2010 - Rozkłady jazdy autobusów na nowych tablicach

Pod koniec maja br. na kilku świebodzickich przystankach pojawiły się nowe tablice, na których zawieszono aktualnie obowiązujące rozkłady jazdy autobusów.
Tablice zostały zamontowane na przystankach przy ulicy Świdnickiej (obok Poczty), Wolności (obok Targowiska Miejskiego) oraz na Dworcu PKP.
Stanęły one wszędzie tam, gdzie swój postój mają nie tylko autobusy komunikacji miejskiej, ale również i te które obsługują linie regionalne i krajowe. . . . czytaj więcej


30 maja 2010 - Badania opinii

Jeden z najbardziej znanych niezależnych ośrodków badania opinii publicznej w USA Institute Society World pokusił się o zweryfikowanie badań opinii publicznej prowadzonych w Polsce w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.
Otóż okazuje się, że w przeciwieństwie do podobnych ośrodków prowadzących badania w Polsce i wykazujących ciągłą przewagę Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim, a także pozostałymi kandydatami, badania ISW wykazują coś przeciwnego. Pokazują prowadzenie Jarosława Kaczyńskiego i dalszy wzrost tego prowadzenia. Pokazują też zdecydowanie większe poparcie dla niektórych z pozostałych kandydatów.
Jarosław Kaczyński uzyskuje według badań około 40,7 % głosów, kolejne miejsca zajmują Bronisław Komorowski z 29,4 %.
Gdyby wybory odbyły się teraz, Waldemar Pawlak dostałby 9,1 %, bardzo podobnie Grzegorz Napieralski - 9,0 %. Andrzej Olechowski mógłby liczyć na 3,2 %. Pozostali kandydaci uzyskaliby od 0,1 do 1,1 % głosów.


30 maja 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Stal Świdnica 4:0, Pogoń Pieszyce - AKS Strzegom 7:1, Piławianka Piława Górna - Grom Witków 0:2
W tabeli prowadzi Bielawianka Bielawa mając na koncie 61 punktów, Victoria Świebodzice jest na 4 miejscu i zgromadziła 44 punkty, Grom Witków zajmuje 5 miejsce mając 32 punkty, Stal Świdnica z 22 punktami jest na 12 miejscu, 14 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 21 punktów.


30 maja 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Unia Jaroszów - Zjednoczeni Żarów 0:3 Gwarek Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:2,
Skalnik Czarny Bór - Grodno Zagórze Śląskie 3:0,
Karolina Jaworzyna Śląska - Victoria II Świebodzice 7:1,
Granit Roztoka - Zieloni Mrowiny 2:1,
Czarni Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 2:5,
Wierzbianka Wierzbna - Sudety Dziećmorowice 4:6,
Zryw Gola Świdnicka - Podgórze Wałbrzych 4:3.


30 maja 2010 - Dzień Dziecka w Bystrzycy Dolnej

5 czerwca w Bystrzycy Dolnej odbędzie się organizowany przez Klub Piłkarski LKS Bystrzyca Dolna - "Dzień Dziecka".
Zaproszenie od organizatorów już po raz kolejny otrzymały dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
W programie mecz piłki nożnej pomiędzy zespołami Dzieci z Bystrzycy Dolnej - Dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej (limit wieku 13 lat).
W ostatnich latach zwyciężały Dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
Podczas imprezy odbędą się między innymi: loteria fantowa, biegi na 50 metrów (chłopcy i dziewczęta), slalom rowerowy na czas, slalom z piłką (2 osobowy, na czas), bieg w worku (na czas).
Rozegrany zostanie również mecz piłki nożnej dziewcząt pomiędzy zespołami Bystrzyca Dolna i Dom Dziecka.
Organizatorzy zapewniają puchary i medale oraz bardzo ciekawe niespodzianki i przede wszystkim dobrą zabawę.


30 maja 2010 - ECDL- e-kompetencje, e-umiejętności

30 maja w EuroKarkonoskim Ośrodku ECDL, składającym się z certyfikowanego Laboratorium ECDL oraz Centrum ECDL, który funkcjonuje przy Wydziale Technicznym Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, już po raz piaty w tym roku obył się egzamin ECDL.
W projekcie uczestniczą m.in. osoby, które: ukończyły 45 lat (priorytetowo traktowane są kobiety), zatrudnienie, z wyłączeniem osób samozatrudnionych, - posiadające średnie wykształcenie. . . . czytaj więcej


30 maja 2010 - III Rekonstrukcje Historycznych Bitew - Świdnica 2010

Na początku czerwca Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok - od X do XX w.
Przez cały dzień będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.
Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec.
Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje. III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu "rekonstrukcje historyczne" - . . . czytaj więcej


29 maja 2010 - Pokaz ratownictwa

Wczoraj w okolicy Gimnazjum w Żarowie odbył się pokaz samochodowy, podczas którego "doszło do wypadku"samochodowego z udziałem pieszego.
Dzieci zobaczyły z jakich przyczyn do takiego zdarzenia dochodzi, w jaki sposób należy zachować się w takiej sytuacji, jak również jakiej pomocy należy i można udzielić osobie poszkodowanej.
Całe zdarzenie było komentowane krok po kroku, przez ratownika i szkoleniowca bezpiecznej jazdy - Andrzeja Olszówkę tak aby można było je dobrze zrozumieć. Zdjęcia z pokazu - >>> zobacz
Spotkania i zorganizowanie pokazu samochodowego zainicjowane zostało przez Fundację "Bezpieczna Droga"z siedzibą w Świdnicy i przedstawicieli Gminy Żarów. . . . czytaj więcej


29 maja 2010 - "Minimundial - 2010"

Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy informuje, że eliminacje Powiatowe Dolnośląskiego Turnieju piłki nożnej Dzieci "Minimundial - 2010" odbędą się 5 czerwca na boisku sportowym Orlik w Żarowie (przy Gimnazjum w Żarowie).
W turnieju startować mogą zorganizowane drużyny piłkarskie pod opieką trenera lub nauczyciela. Udział w imprezie biorą 11-osobowe zespoły z roczników: 1997 i młodsi, oraz 1994-96.
Informacji o turnieju udziela telefoniczne Leszek Noworól - telefon 605 432 249.


29 maja 2010 - "Wyśpiewali Tadeusza Szarwaryna jak z nut"

22 maja, w Domu Kultury w Bystrzycy Górnej odbyła się kolejna edycja Gminnego Przeglądu Muzycznego Młodych Artystów "Wysypisko". Było to już jedenaste spotkanie muzyczne, organizatorem którego była Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Głównym pomysłodawcą tej cyklicznej imprezy jest Dariusz Jaros- nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej. Tegoroczne hasło przewodnie koncertu brzmiało: "Nad srebrnym potokiem ukryję marzenia", czyli piosenki Tadeusza Szarwaryna, który znany jest w środowisku przede wszystkim jako dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Jak się okazało, to także znakomity autor tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży.
Można było więc usłyszeć - przy "żywym"akompaniamencie zespołu "Big Band"takie jego kompozycje jak: "Irracjonalnie", "Szkolny rock & roll"czy "A ja po prostu frajdę mam". . . . czytaj więcej


29 maja 2010 - Jest jeden punkt

Jeden punkt zdobyła dzisiaj Polonia-Sparta Świdnica remisując 0:0 w meczu wyjazdowym z Ilanką Rzepin.
Wyniki ważniejszych spotkań: Górnik Wałbrzych - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 3:1, Pogoń Świebodzin - MKS Oława 3:1, Arka Nowa Sól - Pogoń Oleśnica 0:0, Łucznik Strzelce Krajeńskie - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 0:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Polonia Trzebnica 0:1, Promień Żary - Vitrosilicon Iłowa 1:0.
W rozgrywkach III ligi dolnośląsko - lubuskiej prowadzi Górnik Wałbrzych mając 53 punkty przed Polonią Trzebnica z 52 punktami. Na trzecim miejscu jest Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - 49, 4. Chrobry Głogów - 47 (jeden mecz mniej rozegrany, podobnie jak Górnik Wałbrzych), 5. Pogoń Świebodzin - 42, 6. Ilanka Rzepin - 36, siódme miejsce zajmuje z 35 punktami Polonia-Sparta Świdnica.


29 maja 2010 - XIII Festyn Dziecięcy

Dyrekcja Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu, Szkoła Podstawowa Nr 2, Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej oraz Zakon Sióstr Elżbietanek zapraszają na XIII Festyn Dziecięcy, który odbędzie się 30 maja w godzinach 14.00 - 21.30 na boisku szkolnym przy ulicy Kochanowskiego w Strzegomiu.
W czasie Festynu przewidziane są występy estradowe uczniów oraz zespołów muzycznych i folklorystycznych, wielka loteria fantowa (każdy los wygrywa), pokazy tresury psów, badania profilaktyczne, mecz piłki nożnej księża-służby mundurowe.
Kuchnia polowa serwować będzie grochówkę, potrawy z grilla, chleb ze smalcem, ciasto.


29 maja 2010 - Świdnicki Dzień Trzeźwości

Już po raz dwunasty zorganizowany zostanie "Świdnicki Dzień Trzeźwości".
W niedzielę, 30 maja świdniczanie będą bawić się bez alkoholu.
W ramach imprezy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych koncertach. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. W tym roku odbędzie się on na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Śląskiej przed wejściem na lodowisko (a w razie niepogody wewnątrz budynku). Organizatorami są - Urząd Miejski w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury, świdnickie parafie. . . . czytaj więcej


29 maja 2010 - sms - "pomoc" - 7364

"Polski Czerwony Krzyż poza prowadzeniem kwest na rzecz powodzian oraz uruchomieniem specjalnego konta uzyskał zgodę na dotatkową formę zbiórki publicznej, w formie wysyłania wiadomości tekstowych typu sms na numer 7364.
Hasło - treść sms-a : "POMOC" Koszt to 3 złote plus VAT."


29 maja 2010 - Wygraj bilet na Zawody Pucharu Świata w Morawie

Do rozlosowania mamy sto wejściówek na Zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Bilety upoważniają do wejścia na zawody odbywające się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w sobotę, 26 czerwca 2010 roku.
Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek należy prawidłowo wymienić minimum trzech sponsorów zawodów oraz trzech patronów medialnych i poprawną odpowiedź wraz ze swoimi danymi wysłać na adres e-mailowy - redakcja@dziennik.swidnica.pl
Odpowiedzi szukaj - zobacz.


28 maja 2010 - Jeden telefon dwie tony pomocy

W ciągu 48 godzin dwóm pielęgniarkom ze Szpitala "Latawiec"w Świdnicy udało się zebrać ponad 2 tony pomocy w postaci środków żywności, chemicznych, odzieży, pościeli i innych produktów pierwszej potrzeby dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi mieszkańców Sandomierza.
W akcję spontanicznie włączyli się również pracownicy Urzędu Gminy Świdnica gromadząc łącznie 500 kg odzieży, środków spożywczych, chemicznych i artykułów pierwszej pomocy.
A wszystko za sprawą jednego telefonu od którego wszystko się zaczęło: Czy miałaby Pani ubranka dla 8 letniej dziewczynki….? Ewa Bielecka i Małgorzata Wierzyk - dwie pielęgniarki z oddziału chirurgii Szpitala "Latawiec"w Świdnicy podjęły się akcji zbierania darów dla powodzian z Sandomierza, a dokładnie dla rodzin pracujących w Hucie Sandomierz. . . . czytaj więcej


28 maja 2010 - Graj w zielone - trzymaj przyrody stronę

27 maja w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbyło się XVII Międzyszkolne Spotkanie z Ekologią pod hasłem Graj w zielone - trzymaj przyrody stronę. Proekologiczne działania są już w tej szkole tradycją i zapraszana jest do nich młodzież, której zależy na czystej glebie, powietrzu i wodzie.
Organizatorki - Jolanta Orleańska i Małgorzata Pałka - zaproponowały gimnazjalistom konkurs fotograficzny oraz grę terenową. Do udziału zaprosiły drużyny z gimnazjów ze Świebodzic, Pszenna, Lutomi Dolnej, Witoszowa Dolnego, Jaworzyny Śląskiej, Żarowa i ze Świdnicy. . . . czytaj więcej


28 maja 2010 - Zbiórka darów w Marcinowicach

W Gminie Marcinowice trwa akcja zbiórki środków finansowych, żywności, wody, środków czystości dla ludzi dotkniętych przez powódź. Akcja potrwa do 30 maja. Zainteresowanie pomocą dla powodzian jest tak duże, że nie wyklucza się przedłużenia terminu trwania zbiórki darów. W poniedziałek 24 maja Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik spotkał się z sołtysami i radnymi, którzy zadeklarowali swoją pomoc.
Już w tym dniu zgromadzeni sołtysi i radni przekazali środki finansowe na ten cel. Do akcji przyłączyły się również szkoły, gdzie już od poniedziałku trwa zbiórka darów. Pomoc w akcji oferują również rolnicy, przedsiębiorcy i właściciele sklepów, gdzie wystawiane są kosze, w których każdy może zostawić produkty dla powodzian. Wzorem ubiegłego roku Rada Parafialna Mysłaków zadeklarowała chęć przekazania kwoty tysiąca złotych z dochodu jaki uzyskali ze zorganizowanego w ubiegłą niedzielę festynu w Sadach.
Serdecznie wszystkich zachęcamy do przyłączenia się do akcji i wsparcie potrzebujących. Dary można składać u sołtysów wsi, w Urzędzie Gminy Marcinowice, w szkołach oraz w sklepach i placówkach, które przyłączyły się do akcji.


28 maja 2010 - Samorząd bez tajemnic

Po raz kolejny świebodziccy gimnazjaliści mieli okazję wykazać się wiedzą o funkcjonowaniu samorządu i jego najważniejszych instytucjach. Konkurs Wiedzy o Samorządzie, etap miejski, odbył się w środę,
26 maja, w Szkole Podstawowej nr 3. W jury zasiedli: burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, zastępca Zbigniew Opaliński, sekretarz urzędu Anna Żygadło oraz szefowa Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Zofia Choińska wraz z Marzeną Ślusarczyk, inspektorem wydziału.
Uczniowie mieli do rozwiązania test, składający się z kilkudziesięciu pytań, m. in. jak wybierany jest burmistrz miasta, kto ustala jego wynagrodzenie; uczestnicy konkurs mieli także niełatwe zadanie wskazania np. jednostek pomocniczych gminy. . . . czytaj więcej


28 maja 2010 - Zlot motocyklowy MotoDevilShow

Klub motocyklowy "Road Runners Support Świdnica" i Przyjaciele kolejny raz organizuje zlot motocyklowy MotoDevilShow. Zlot odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w uroczym zakątku Gór Sowich, w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie na terenie Centrum Szkoleniowo - Rekreacyjnego "HARENDA".
W zeszłym roku podczas imprezy majowej zgromadziło się ponad 400 motocykli i ponad dwa tysiące osób zwiedzających. Z każdym rokiem liczba odwiedzających gości stale rośnie z uwagi na ogólnopolski charakter imprezy.
Podczas zlotu zapewniamy wszystkim moc wrażeń i atrakcji, są to między innymi konkursy z nagrodami, pokazy jazdy ekstremalnej, liczne koncerty, wystawy motocykli, zwiedzanie podziemnego miasta w Kompleksie Osówka oraz parada motocykli. Szczegóły imprezy znajdują się na stronie MotoDevilShow >>> zobacz


28 maja 2010 - 20 lat samorządu w Gminie Świdnica

Uroczystą sesją Rady Gminy 27 maja w Witoszowie Dolnym władze samorządowe Gminy Świdnica uczciły 20 rocznicę istnienia Samorządu, na którą przybyli m.in. przewodniczący wszystkich pięciu kadencji.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa, przewodniczący Rady Gminy: pierwszej kadencji Stanisław Sadowski, II kadencji Pan Zbigniew Staszków, III kadencji Teresa Mazurek (obecnie wójt gminy) IV kadencji Wiesław Malisz oraz V - Henryk Sara oraz licznie przybyli wiceprzewodniczący rad i radni poprzednich i obecnej kadencji, sołtysi, byli i obecni kierownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy placówek oświatowych. . . . czytaj więcej


28 maja 2010 - Dolnośląski finał rozstrzygnięty - "Gryf" trzeci

Drużyny z woj. dolnośląskiego rywalizowały w czwartek w Dzierżoniowie podczas wojewódzkiego finału Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Stawką był awans do ogólnopolskich półfinałów.
Gra była zacięta, a emocje sięgały zenitu, ponieważ już we wrześniu w Wielkim Finale najlepsze drużyny z całego kraju zagrają o Puchar Tymbarku, tytuł Mistrzów Polski oraz wyjazd do Mediolanu na sławny stadion San Siro.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie wypełniony był w czwartek wielkimi piłkarskimi emocjami.
Zmierzyły się tam 32 drużyny, które zakwalifikowały się do dolnośląskiego finału Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", czyli Mistrzostw Polski U-10 dla chłopców i dziewcząt. . . . czytaj więcej


28 maja 2010 - Muzyka lat ’60, ’70, ’80 i ’90 w Klubie Muzycznym "Madness"

Klub Madness, Retro Bit Akademickiego Radia Bit.
Pierwsza otwarta impreza pod patronatem Radia Bit. Zamykamy sesję, podkręcamy lato, smakujemy wakacji.
W programie koncerty reggae, rap i hip-hop, DJ’skie sety, konkursy. Zabawa w rytmach muzyki lat ’60, ’70, ’80 i ’90.
Startujemy 24 czerwca o godzinie 20:00, wstęp wolny - Wrocław ulica Hubska 6.


28 maja 2010 - Konkurs "Strzegom - nasze miasto"rozstrzygnięty

Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Strzegom - nasze miasto", który adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z Gminy Strzegom.
Zwycięzców wyłonili przedstawiciele poszczególnych Klubów Rady Miejskiej w Strzegomiu. Oceniający nie mieli łatwego zadania, ponieważ wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs były na bardzo wysokim poziomie.
Ostatecznie zadecydowano, że laureatami zostają zespoły z Gimnazjów nr 1 i nr 2 w Strzegomiu. Zespół Gimnazjum nr 1 w składzie: Beata Łęgowik, Ada Sokołowska, Joanna Sozańska, Sandra Taranek.
Zespół Gimnazjum nr 2 w składzie: Natalia Trawczyńska, Magdalena Mantyk, Aleksandra Adamaszek, Aleksandra Rut.
Zwycięskie drużyny wezmą udział w obozie letnim pod hasłem "Media - Film - Fotografia i język angielski", który odbędzie się w Torgau w dniach od 24 czerwca do 1 lipca.


28 maja 2010 - Kolarska majówka

Jutro, w Świebodzicach zostanie rozegrane Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice, które stanowi IV etap Małego Wyścigu Pokoju rozgrywanego na Dolnym Śląsku.
- Wyścig zostanie rozegrany w kategoriach: dzieci, żak, młodzik, junior młodszy i open. Start dzieci nastąpi o godzinie 16.00 a pozostałych kategorii o godzinie 16.15. Zapisy dzieci będą przyjmowane od godziny 14.15. - proszę pamiętać o zgodzie rodziców, dzieci powinny być także wyposażone w kask ochronny - mówi Władysław Góra z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik", który tradycyjnie jest organizatorem wyścigu.
Trasa wyścigu będzie prowadzić ulicami: Rynek, M. Kopernika, Jana Pawła II, S. Żeromskiego, B. Prusa, Szkolna, H. Sienkiewicza, Rynek.
W związku z organizacją wyścigu LKKS "Górnik" Wałbrzych zwraca się z prośbą do użytkowników samochodów aby na czas przygotowania rozgrywania zawodów usunęli samochody z trasy wyścigu (od godziny 13.00 do około 19.00).


27 maja 2010 - Okręgówka coraz bliżej

Z dziennikarskiego obowiązku o meczu Polonii-Sparty Świdnica należałoby podać jedynie wynik i na tym zakończyć.
Polonia-Sparta Świdnica - Vitrosilicon Iłowa 0:2. Bramki dla gości: Grzegorz Borkowski 15, Marcin Jakubik 38 minuta.
Trudno jednak po nieuzasadnionym, nie popartym niczym hurrrrra optymizmie, po naciskach klubu na radnych, po szaleństwie wielu z nich przejść nad tym wszystkim do porządku dziennego.
Przez ostatnie lata w świdnicki klub wpompowano olbrzymie pieniądze, pieniądze jakich inne świdnickie kluby dotychczas nie widziały o jakich mogłyby tylko pomarzyć. . . . czytaj więcej


27 maja 2010 - Kongres Regionów w liczbach

Blisko 1,5 tysiąca uczestników, na prawie 100 panelach dyskusyjnych i czterech sesjach plenarnych. To najważniejsze liczby I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów, który w dniach 19-22 maja w Świdnicy zorganizowało wydawnictwo Axel Springer Polska wspólnie z Miastem Świdnica.
Współtwórcy reformy samorządowej w Polsce, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej i Unii Europejskiej zjechali na kilka dni do Świdnicy.
Mimo że spotkanie odbywało się w cieniu powodzi, to w Kongresie Regionów wzięło udział blisko 1,5 tysiąca osób. . . . czytaj więcej


27 maja 2010 - Szkoła, jakiej dotąd nie było

E-dzienniki, tablice multimedialne, sala językowa ze stanowiskami i słuchawkami, mini laboratorium w gabinecie fizyczno-chemicznym, internet bezprzewodowy w całym budynku - tak będzie wyglądać nowoczesny obiekt dydaktyczny Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. I to już 1 września tego roku, bo według terminów dzieci nowy rok szkolny zaczną już w swojej nowej szkole.
Ta największa obecnie inwestycja oświatowa w Świebodzicach trwa od ubiegłego roku.
Całość zadania obejmuje budowę nowego budynku dydaktycznego, sali gimnastycznej oraz łącznika między obiektami. I etap czyli budynek dydaktyczny wraz z wyposażeniem, ma być gotowy do 31 sierpnia tego roku. . . . czytaj więcej


27 maja 2010 - Sesja Rady Powiatu

W piątek 28 maja, o godzinie 11.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu.
Po wysłuchaniu sprawozdania Starosty z działalności Zarządu Powiatu w okresie od poprzedniej sesji Radni podejmą uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu na 2010 rok, utworzenia jednostki organizacyjnej pod nazwą Powiatowe Biuro Geodezji i Katastru w Świdnicy oraz założenia Liceum Ogólnpkształcącego nr 5 w Świdnicy przy Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie planuje się uruchomienie klasy sportowej w piłce siatkowej. . . . czytaj więcej


> 27 maja 2010 - III Rekonstrukcje Historycznych Bitew - Świdnica 2010

Na początku czerwca Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok - od X do XX w.
Przez cały dzień będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.
Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec.
Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje. III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu "rekonstrukcje historyczne" - . . . czytaj więcej


27 maja 2010 - Kręgle są cool

Świebodzice to jedno z nielicznych miast w regionie, które posiadają kręgielnię. Obiekt cieszy się sporą popularnością, często rozgrywane są tu także zawody.
24 maja odbył się tu Turniej Kręglarski o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice, w którym wzięły udział dzieci z ośrodków kuratorskich.
Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Bona Fide, które pozyskało na to dotacje z budżetu Gminy Świebodzice oraz Sądu Rejonowego w Świdnicy.
- Była to nie tylko znakomita okazja do gry i zabawy dla dzieci, ale również możliwość wypromowania na zewnątrz naszego obiektu, który co prawda wymaga remontu, jednak wciąż nadaje się do zabawy i rywalizacji w kręglach klasycznych - mówi Łukasz Kwadrans, szef Bona Fide. . . . czytaj więcej


27 maja 2010 - Szał wyprzedaży w Świdnicy

Maj, tradycyjnie upływa w Świdnicy pod znakiem wielkiego zakupowego szaleństwa.
A to wszystko za sprawą wyprzedażowych weekendów, które dla amatorów aranżowania wnętrz przygotowały firmy Franc Gardiner i Franc Textil.
- Co pół roku, zgodnie z naszym firmowym zwyczajem, organizujemy wielkie wietrzenie magazynów, umożliwiając Klientom zakup produktów w bardzo niskich cenach - mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner. - To okazja na upolowanie niecodziennych elementów dekoracyjnych, które dodadzą smaczku każdej aranżacji. . . . czytaj więcej


27 maja 2010 - Seniorzy jak zawsze aktywni

Dopiero co wrócili z wojaży po Chorwacji, a już zdążyli wygrać konkurs. Mowa o świebodzickich seniorach ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Zespół śpiewaczy "Akord", działający przy związku, zdobył pierwszą nagrodę na III Przeglądzie Dorobku Artystycznego Seniorów "Żyć bliżej siebie"w Lubaniu. Konkurs pod patronatem burmistrza tego miasta odbył się 20 maja. W kategorii chórów, w którym uczestniczyli nasi seniorzy, brało udział dwanaście zespołów z Dolnego Śląska.
Najpoważniejszym konkurentem była grupa z Wrocławia. Jednak publiczności i jurorom najbardziej spodobały się popularne piosenki w wykonaniu świebodzickich artystów - "Kareta", "Nie jestem winna"i inne.


27 maja 2010 - Pomóż powodzianom

Setki zalanych domów i ewakuowanych ludzi - to pokłosie ostatnich powodzi na południu Polski.
Urząd Miejski w Strzegomiu organizuje pomoc dla poszkodowanych.
Dary będą przyjmowane w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 9.00 - 11.00 oraz 13.00 - 15.00.
Dary będzie przyjmował pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu.
Najbardziej potrzebna pomoc to: . . . czytaj więcej


27 maja 2010 - Bezpłatne badania - akcja "Zdrowa Rodzina"już 12 czerwca

Publiczne i prywatne przychodnie zdrowia skrzyknęły się, aby bezpłatne przebadać mieszkańców naszego powiatu.
Akcja badań profilaktycznych, której hasło brzmi "Zdrowa Rodzina", to pomysł Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Włączyło się do niej 5 placówek medycznych, 18 lekarzy specjalistów i duża grupa pielęgniarek, położnych, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów i terapeutów.
W całej akcji ważne jest to, że na badania mogą przyjść całe rodziny od dziadków i babć, po ciocie, wujków i najmłodszych jej członków. . . . czytaj więcej


> 27 maja 2010 - ŚOSiR zawody, imprezy

1 czerwca, z okazji rocznicy otwarcia skateparku odbędzie się nad zalewem Witoszówki w Świdnicy Festyn Sportowo-Rekreacyjny.
. W godzinach 15.00-17.00 odbędą się zawody na deskorolkach, zawody na rowerach BMX, zawody na rowerach MTB oraz zawody na rolkach.
W godzinach 17.00-18.00 - tory przeszkód, wyścigi indywidualne, wyścigi drużynowe.
Grill, godzina 18.00-20.00 - rozdanie nagród. . . . czytaj więcej


26 maja 2010 - sms - "pomoc" - 7364

"Polski Czerwony Krzyż poza prowadzeniem kwest na rzecz powodzian oraz uruchomieniem specjalnego konta uzyskał zgodę na dotatkową formę zbiórki publicznej, w formie wysyłania wiadomości tekstowych typu sms na numer 7364.
Hasło - treść sms-a : "POMOC" Koszt to 3 złote plus VAT."


26 maja 2010 - Budowa łącznika do A4 na starcie

Dzisiaj, o godzinie 10.00 powiat świdnicki przekazał wykonawcy plac pod budowę nowej drogi łączącej Świdnicę i Żarów z autostradą A4.
Samorządowcy i przedstawiciele firmy Heilit + Woerner i Strabag, która wygrała przetarg na jej budowę, spotkali się w miejscu projektowanego ronda przy wjeździe do Świdnicy od strony Strzegomia, gdzie swój początek ma nowa droga.
Dzisiaj startuje realizacja tej największej inwestycji, realizowanej przez samorządy naszego powiatu. Zdjęcia z otwarcia - >>> zobacz.
Zgodnie z ustaleniami droga gotowa będzie równo za 15 miesięcy. . . . czytaj więcej


> 26 maja 2010 - Wygraj bilet na Zawody Pucharu Świata w Morawie

Do rozlosowania mamy sto wejściówek na Zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Bilety upoważniają do wejścia na zawody odbywające się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w sobotę, 26 czerwca 2010 roku.
Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek należy prawidłowo wymienić minimum trzech sponsorów zawodów oraz trzech patronów medialnych i poprawną odpowiedź wraz ze swoimi danymi wysłać na adres e-mailowy - redakcja@dziennik.swidnica.pl
Odpowiedzi szukaj - >>> zobacz.


26 maja 2010 - 18 mln zł na małą obwodnicę Świdnicy

Zaraz po uroczystym rozpoczęciu budowy drogi łączącej Świdnicę i Żarów z autostradą A4 pojawiła się kolejna bardzo dobra informacja dla mieszkańców naszego powiatu. Zarząd Województwa dosłownie przez chwilą podjął decyzję o przekazaniu 18 mln zł na budowę zachodniej obwodnicy miasta Świdnica. Starania naszych samorządowców o wpisanie tej inwestycji do jak najszybszej realizacji przyniosły więc konkretny efekt.
Praktycznie już zaczęto zbierać podpisy mieszkańców pod apelem do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego popierające starania władz miasta i gminy Świdnica oraz powiatu świdnickiego o budowę tej obwodnicy.
Okazało się jednak, że właśnie dzisiaj sejmik województwa dolnośląskiego podjął pozytywną dla naszego regionu decyzję w tej sprawie.
W rezultacie jest realna szansa, że równolegle do budowy łącznika do A4 powstanie 5. kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej między drogą krajową nr 35 a drogą wojewódzką nr 382droga, która połączy Wałbrzych z rozpoczętą dziś budową drogi A4. . . . czytaj więcej


> 26 maja 2010 - Młodzieżowa Rada na sesji Parlamentu

Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej wzięła udział w majowej sesji Parlamentu Młodzieży Wrocławia. We wtorek, 25 maja była wspólna dyskusja, pytania, pomysły i długie rozmowy po oficjalnych obradach.
- Pierwsza sesja dopiero przed nami, warto więc było się przyglądać, jak pracują koleżanki i koledzy we Wrocławiu. Będziemy musieli stworzyć statut, wybrać oficjalne władze, podzielić się pracą.
Dopiero zaczynamy, a już odczuliśmy wielką aprobatę ze strony prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka. To dobrze rokuje - mówił Rafał Sikora, przewodniczący świdnickiej rady. . . . czytaj więcej


26 maja 2010 - Budynek dla sportowców na ukończeniu

Zmierzają do końca prace przy budynku socjalnym na stadionie Miejskiego Klubu Sportowego "Victoria"w Świebodzicach. W tej chwili wykonawca zajmuje się już typową "wykończeniówką"- układaniem kafli, montowaniem oświetlenia, itp. Obiekt to całkowicie nowy budynek, powstały w miejsce starego, niespełniającego w zasadzie żadnych warunków. Piłkarze i trenująca w klubie młodzież będą tu mieli wygodne szatnie, prysznice, itd. Równolegle wykonawca całego zadania, firma Tamex Obiekty Sportowe, przystąpił do budowy boiska treningowego. - Dzięki podjętej na ostatniej sesji uchwale o przesunięciu pieniędzy w budżecie boisko treningowe będzie miało pełne wymiary, przez co będzie też mogło być pełniej wykorzystywane - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. Ostateczny termin zakończenia prac w ramach tego etapu przebudowy i modernizacji stadionu to 31 sierpień tego roku. Inwestycja będzie kosztować budżet miasta ponad 4 mln złotych.


26 maja 2010 - Tydzień sportowych zmagań młodych piłkarzy w Świdnicy

Już po raz piąty klub Gryf Świdnica będzie organizatorem i gospodarzem Silesian Cup - międzynarodowego turnieju piłki nożnej. Turniej organizowany jest dla roczników: 1995, 1997, 1999, 2000 i młodsi w dniach 27 lipca - 1 sierpnia 2010 roku.
Turniej jest imprezą cykliczną odbywającą się co roku. W rywalizacji bierze udział około 1200 zawodników w wieku 10 - 15 lat. Uczestniczy w nim około 30 - 40 zespołów polskich oraz 10 - 20 drużyn zagranicznych. W dotychczasowych edycjach brali udział zawodnicy z takich krajów jak: Belgia, Czechy, Dania, Holandia, Łotwa, Niemcy, Słowacja, USA i Węgry. Były one pokazywane w telewizyjnych programach sportowych, komentowane w radio jak również opisywane w prasie.


26 maja 2010 - Konkurs na trenera ŚKPR

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" ogłasza konkurs na stanowisko trenera zespołu seniorów.
W ofercie powinny się znaleźć: kwalifikacje i CV kandydata, opis dotychczasowej pracy oraz koncepcja prowadzenia zespołu.
Oferty należy składać do 15 czerwca 2010 roku na adres elektroniczny skpr@wp.pl lub listownie ŚKPR Świdnica, skrytka pocztowa 130, 58-100 Świdnica


26 maja 2010 - Strzegomianin członkiem kadry narodowej

Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego powołało strzegomianina - Krzysztofa Jankowskiego na członka kadry narodowej w dyscyplinie spławikowej (U 18) na rok 2010.
Kadrę narodową w wędkarstwie stanowi grupa najlepszych zawodników. W skład kadry wchodzą członkowie PZW, posiadajacy odpowiedni zasób wiedzy wędkarskiej oraz wyszkolenia sportowego a także reprezentujący wysoki poziom moralny i etyki wędkarskiej.
Krzysztof Jankowski urodził się w 1992 roku. Pierwsze sukcesy reprezentanta koła PZW w Strzegomiu zaczęły się już gdy miał dziewięć lat, później to już była "lawina" sukcesów.


26 maja 2010 - Jubileusze par małżeńskich

Na najbliższą sobotę (29 maja), zaplanowano uroczystość złotych godów sześciu par.
Mieszkańcy Świdnicy oraz jedna para z Witoszowa Górnego odnowią w tym dniu przysięgę małżeńską, składaną sobie przed laty i z rąk prezydenta Wojciecha Murdzka oraz wójt gminy Teresy Mazurek odbiorą medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznane przez tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 w sali narad świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego, ulica Armii Krajowej 47.


26 maja 2010 - Wystąpią w Klubie Muzycznym "Madness"

4 czerwca, we wrocławskim Klubie Muzycznym "Madness" wystąpią: Blight - Strzegom - >>> zobacz Collision - Świdnica - >>> zobacz oraz Dead Mind - Wrocław - >>> zobacz, >>> zobacz
Koncert w Klubie Muzycznym Madness przy ulicy Hubskiej 6 rozpocznie się o godzinie 19.00.
Wstęp za darmo. "Wstęp mają tylko osoby pełnoletnie". Szczegóły na plakacie - >>> zobacz


26 maja 2010 - Zobacz, co Świebodzice mają do ukrycia

Jeśli jesteś raczej bierny niż aktywny, raczej leniwy niż ambitny, raczej pozbawiony inwencji niż kreatywny - nie graj w to. Ale jeśli marzy Ci się przygoda, odkrywanie na nowo codziennie przemierzanych ulic, koniecznie weź udział w I Świebodzickiej Grze Miejskiej.
- Pod lupę weźmiemy całe miasto - sięgając czasów średniowiecza. Przedzierając się przez wieki, usiane tajemnicami, zaskakującymi faktami, nieznanymi legendami. Myślisz, że Twoje miasto, które przemierzasz na co dzień, nie ma przed Tobą żadnych tajemnic? Udowodnimy Ci, że się mylisz… Że tak naprawdę nie znasz Świebodzic. - zapowiadają organizatorzy imprezy. . . . czytaj więcej


25 maja 2010 - Strzegom Horse Trials: został już tylko miesiąc

Już za niespełna miesiąc w Strzegomiu (Dolny Śląsk) rozpoczną się najbardziej spektakularne zawody jeździeckie w Polsce.
Między 24 a 27 czerwca na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Na cztery dni Strzegom po raz kolejny stanie się światową stolicą WKKW.
Do dnia dzisiejszego do startu w strzegomskich zawodach zgłosili się już zawodnicy z 11 państw. Swój start w tegorocznych zawodach zapowiedział Niemiec, Hinrich Romeike - Mistrz Olimpijski z Pekinu.
Jest to bezprecedensowe wydarzenie w historii polskiego jeździectwa. Jeszcze nigdy dotąd w Polsce nie wystartował aktualny Mistrz Olimpijski na swoim olimpijskim koniu. . . . czytaj więcej


25 maja 2010 - Jeśli możesz, pomóż

Południe Polski walczy z żywiołem. Potrzebna jest pomoc! Woda zalewa kolejne miasta. Zalane są domy, budynki gospodarcze, zniszczone mosty i drogi. Wiele osób straciło cały dobytek życia. W tej chwili najpilniejsze są środki czystości i dezynfekcji, koce, śpiwory, żywność i woda pitna.
Polski Czerwony Krzyż ogłasza zbiórkę środków finansowych na pomoc powodzianom.
Pieniądze można wpłacać na konto nr 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem "Powódź 2010".
Dane do przelewu zagranicznego: IBAN PL93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 SWIFT/BIC BIGBPLPWXXX . . . czytaj więcej


25 maja 2010 - Tytoń bez akcyzy

Kara grzywny grozi mieszkańcowi powiatu świdnickiego za posiadanie blisko 11 kg. tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z funkcjonariuszami z Urzędu Celnego w Wałbrzychu, prowadząc czynności w sprawie posiadania tytoniu bez znaków akcyzy ustalili i zatrzymali do wyjaśnienia trzech mężczyzn mieszkańców powiatu świdnickiego w wieku od 29 do 33.
W garażu jednego z zatrzymanych funkcjonariusze ujawnili 15 worków strunowych z zawartością tytoniu o łącznej wadze blisko 11 kg wartości 2 700 złotych. Właścicielem tytoniu okazał się 33 letni mieszkaniec Świebodzic, który w trakcie przesłuchania powiedział, iż tytoń posiadał na własne potrzeby.
Całość materiałów wraz z zabezpieczonym tytoniem została przekazana do Urzędu Celnego w Wałbrzychu. Zatrzymani mężczyźni po przesłuchaniu zostali zwolnieni.
Wobec mężczyzny, który przyznał się do posiadania tytoniu prowadzone będzie postępowanie karno skarbowe. W myśl Kodeksu Karno Skarbowego posiadanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy zagrożone jest karą grzywny i pozbawienia wolności do lat dwóch.


25 maja 2010 - Gimnazjaliści na Jasnej Górze

Uczniowie jaworzyńskiego gimnazjum, jak co roku, uczestniczyli w pielgrzymce szkół noszących imię ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Jasną Górę.
W autokarową podróż do Częstochowy wyruszyło 44 uczniów wraz z opiekunami. Motto tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Odkryć piękno drogi".
Pobyt na Jasnej Górze rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Patrona. Pielgrzymi wzięli również udział w uroczystej Mszy Św. odprawionej przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, w intencji wszystkich szkół, które za patrona obrały sobie Prymasa Tysiąclecia.


25 maja 2010 - Kolarska majówka

W najbliższą sobotę 29 maja, w Świebodzicach zostanie rozegrane Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice, które stanowi IV etap Małego Wyścigu Pokoju rozgrywanego na Dolnym Śląsku.
- Wyścig zostanie rozegrany w kategoriach: dzieci, żak, młodzik, junior młodszy i open. Start dzieci nastąpi o godzinie 16.00 a pozostałych kategorii o godzinie 16.15. Zapisy dzieci będą przyjmowane od godziny 14.15. - proszę pamiętać o zgodzie rodziców, dzieci powinny być także wyposażone w kask ochronny - mówi Władysław Góra z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik", który tradycyjnie jest organizatorem wyścigu.
Trasa wyścigu będzie prowadzić ulicami: Rynek, M. Kopernika, Jana Pawła II, S. Żeromskiego, B. Prusa, Szkolna, H. Sienkiewicza, Rynek.
W związku z organizacją wyścigu LKKS "Górnik" Wałbrzych zwraca się z prośbą do użytkowników samochodów aby na czas przygotowania rozgrywania zawodów usunęli samochody z trasy wyścigu (od godziny 13.00 do około 19.00).


25 maja 2010 - Świdnicki Dzień Trzeźwości

Już po raz dwunasty zorganizowany zostanie "Świdnicki Dzień Trzeźwości".
W niedzielę, 30 maja świdniczanie będą bawić się bez alkoholu.
W ramach imprezy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych koncertach. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. W tym roku odbędzie się on na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Śląskiej przed wejściem na lodowisko (a w razie niepogody wewnątrz budynku). Organizatorami są - Urząd Miejski w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury, świdnickie parafie. . . . czytaj więcej


24 maja 2010 - III Rekonstrukcje Historycznych Bitew - Świdnica 2010

Na początku czerwca Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok - od X do XX w.
Przez cały dzień będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.
Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec.
Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje. III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu "rekonstrukcje historyczne" - . . . czytaj więcej


24 maja 2010 - Dzień Dziecka z Końmi: dopisała pogoda i humory

Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z końmi - tradycyjnie już ściągnął do Morawy całe rodziny. W niedzielne popołudnie Ośrodek Jeździecki w Morawie odwiedziło prawie 1000 osób. Największą furorę zrobiły zawody konne dla małych jeźdźców i przejażdżki bryczką, nie zabrakło również chętnych do zabaw zwinnościowych.
W zawodach konnych wystartowało prawie 200 dzieci w trzech przedziałach wiekowych (do 8 lat, 9-12 lat oraz 13-16 lat). Najbardziej liczna i prężna była najmłodsza grupa. Mali jeźdźcy mieli do pokonania tor przeszkód. Trzeba było przejechać po belkach, pokonać slalomem beczki i przeskoczyć przeszkodę.
Podczas pikniku nie zabrakło też dodatkowych atrakcji. W zabawach zwinnościowo-sprawnościowych startowały same dzieci oraz całe rodziny. Było przenoszenie jajek na łyżce, skakanie w workach, picie na czas, przeciąganie liny, toczenie beczek oraz wiele innych. Dopisała pogoda i humory.
Organizatorem imprezy był Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie. A wśród sponsorów, dzięki którym każde dziecko mogło otrzymać nagrodę za udział w zabawach, znaleźli się Gmina Strzegom, Agencja Opłat Expert - Krzysztof Olech, Edyta i Piotr Bujak oraz Ośrodek Jeździecki Stragona.


24 maja 2010 - XIII Festyn Dziecięcy

30 maja, na boisku szkolnym przy ulicy Jana Kochanowskiego w Strzegomiu odbędzie się XIII Festyn Dziecięcy. Festyn, 30 maja odbywać się będzie pod hasłem "Jestem Bezpieczny w Domu, w Szkole i na Drodze".
W programie między innymi: "Wielka Loteria Fantowa", w której każdy los wygrywa. Wystąpią też Trio "Waldenburger Klezmorin", Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie", Zespoły dziecięce ze szkół i przedszkoli oraz ze szkoły czeskiej z Nowego Mesta nad Metuji, Kabaret "Pitu Pitu" i Zespoły artystyczne ze szkół i przedszkoli Gminy Strzegom. . . . czytaj więcej


24 maja 2010 - Pojadą na mistrzostwa PCK

Drużyna "A" z II liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zajęła I miejsce w Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Dzierżoniowie (mistrzostwa odbyły się 21 maja br).
Świdnicka grupa ratownicza będzie reprezentowała województwo dolnośląskie w Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Bielsko- Białej w dniach 11-13 czerwca 2010 roku.
W historii ZR PCK Świdnica jest to druga drużyna, która ma możliwość udziału w Ogólnopolskich Mistrzostwach. Pierwszy raz Świdniczanie brali udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach w latach 80-tych.
Udział w tym sukcesie maja również Roman Dulanowski - nauczyciel PO II LO w Świdnicy oraz Natalia Gielerska - instruktorka pierwszej pomocy przedmedycznej PCK, to oni brali udział w przygotowaniu zespołu, który już jest najlepszy w województwie.


24 maja 2010 - XV Turniej im. Marka Wielgusa w Świdnicy

Ponad 16 tysięcy dzieci gra w Orange Cup!. Od 17 maja do 10 czerwca najlepsze drużyny z rozgrywek powiatowych będą walczyć w rozgrywkach wojewódzkich. Z każdego finału wojewódzkiego dwie drużyny będą miały szansę walczyć o tytuł Mistrza Polski w kategorii chłopców i dziewcząt.
Najwięcej drużyn w tegorocznej edycji zgłosiło się w województwie lubelskim.
Ale wcześniej czekają nas rozgrywki finałowe w powiatach. Jeden z takich finałów odbędzie się już jutro na świdnickim stadionie. Mecze rozpoczynają się o godzinie 9.00
O awans w Świdnicy powalczą drużyny dziewcząt i chłopców. Finały dolnośląskie odbędą się 10 czerwca na stadionie OSiR w Dzierżoniowie.
Finał ogólnopolski Orange Cup XV Turnieju im. Marka Wielgusa odbędzie się w dniach 3-5 września w Gdańsku. Dopingujmy nasze drużyny.


24 maja 2010 - "Kamienna Rzeźba 2010"

22 maja w Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się Eliminacje do Mistrzostw Europy w Kulturystyce Mężczyzn oraz Fitness Sylwetkowym Kobiet - "Kamienna Rzeźba 2010".
Zawody zostały zorganizowane przez Klub Sportowy Start Strzegom, Urząd Miejski w Strzegomiu, Strzegomskie Centrum Kultury oraz Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.
W rywalizacji mężczyzn wystartowało 12 zawodników, a wśród kobiet 4 zawodniczki.
Najlepszym kulturystą został Michał Karmowski z Gdańska, wyprzedzając Patrycjusza Wróblewskiego z Torunia oraz Piotra Boreckiego z Zabrza. W rywalizacji fitness sylwetkowym kobiet bezkonkurencyjna okazała się Patrycja Kozyra z Lublina. Drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka - Joanna Meyza, a trzecia była Andrea Chorubczyk z Zabrza. . . . czytaj więcej


24 maja 2010 - Nie ma Wielkich Finałów Dolnośląskich Konkursów-bez świebodziczan

Od trzech lat …nie ma Wielkiego Finału Dolnośląskich Konkursów w Kłodzku i w Oławie bez świebodziczanina - Piotra Ciołka, ucznia Publicznego Gimnazjum nr 2 … … ten komentarz pojawia się w ślad za werdyktem jury 55 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego w Oławie, gdzie przyznano Piotrowi szczególne wyróżnienie w finale, który odbył się 19 maja z udziałem dwóch uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 - debiutującego na scenie Wiktora Kuranta - ucznia M. Chojdy - Ozgi i właśnie Piotra Ciołka, który od trzech lat pracuje pod skrzydłami opiekuna K.A.T "Amicus"- Haliny Serafin, rozwijając swoje zdolności recytatorskie, teatralne i literackie oraz zdobywając w środowisku liczne dowody uznania dla swego talentu.
Piotrowi należą się wielkie słowa podziwu, bo oprócz efektywnej pracy w K.A.T."Amicus", honorowanej zdobywanymi tytułami - aktywnie działa w Miejskim Domu Kultury, znajdując czas na pracę w grupie teatralnej.
Dodać należy, że Piotr ma również "lekkie pióro", co udowania dziennikarskimi tekstami - umieszczanymi w lokalnych publikatorach, pisząc konkursową legendę o Świebodzicach i przygotowując do upublicznienia swoją pierwszą książkę, której tytułu i treści na razie nie ujawniamy. I tu sprawdza się zasada, że "jaki mistrz, taki uczeń"- bo sukcesorem osiągnięć Piotra jest Halina Serafin - jego "pani od polskiego", również wielokrotnie doceniana i nagradzana za pomysły twórcze i pracę z młodzieżą.


24 maja 2010 - Otwarcie świetlicy w Zebrzydowie

W scenerii bajkowego świata krasnali otwarta została świetlica wiejska w Zebrzydowie. Dzieci z Niepublicznej Szkoły w Zebrzydowie przebrane w piękne bajkowe stroje przedstawiły program artystyczny, a Koło Gospodyń Wiejskich "Akacjowe Śpiewule"bawiło zebranych. Na otwarcie przybył wyjątkowy gość Pani Anna Zalewska Poseł na Sejm RP.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik wraz z Panią Poseł, Ks. Proboszczem, Panią Sołtys, Panią Dyrektor Szkoły oraz Radnymi. Pani Krystyna Grum Sołtys wsi Zebrzydów złożyła serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Marcinowice Jerzemu Guzkowi za stworzenie pięknych warunków do spotkań mieszkańcom Zebrzydowa i uczniom pobliskiej szkoły.
Prace remontowe w budynku świetlicy wiejskiej w Zebrzydowie trwały kilka tygodni i obejmowały kompleksowy remont wszystkich pomieszczeń.
Koszt prac to ponad 70 tys. zł. Rada Sołecka w ramach funduszu sołeckiego (ponad 14 tys. zł) zakupiła część wyposażenia. Na zakup dodatkowego wyposażenie Gmina Marcinowice złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków UE.


24 maja 2010 - Majowy Turniej Piłki Nożnej

28 maja na Boisku Orlika w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Jana Pawła II odbędzie się Majowy Turniej Piłki Nożnej.
Mecze rozpoczną się o godzinie 18.00. W turnieju mogą wystartować drużyny z gminy Gminy Jaworzyna Śląska.
Dla drużyn zajmujących miejsca 1-3 przygotowano okolicznościowe puchary.
Wszystkie zespoły otrzymają dyplomy. Nagrodzeni zostaną także - król strzelców, najlepszy bramkarz oraz najlepszy zawodnik turnieju.


24 maja 2010 - Orliki do Amatorskiego Klubu Sportowego Strzegom

29 maja od godziny 11.00 na boisku Orlik przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu przy ulicy A. Mickiewicza 2 rozpocznie się nabór do Akademii Orlika.
W ramach Rodzinnego Pikniku Sportowego wszystkie chętne dzieci z roczników 2002-2004 będą mogły wziąć udział w teście sprawnościowym organizowanym przez Amatorski Klub Sportowy Strzegom - mówi Wiesław Witkowski-Prezes Klubu.
Na piknik zapraszamy mieszkańców całej Gminy Strzegom. Uczestnicy otrzymają okolicznościowe koszulki Akademii Orlika oraz pamiątkowe dyplomy. Na wszystkich czekają ciekawe konkursy i nagrody.


23 maja 2010 - Mistrzostwa Polski Młodziczek - szóste w kraju

W Kaliszu zakończył się Finałowy Turniej Mistrzostw Polski Młodziczek.
W dzisiejszym spotkaniu drużyna MKS Świdnica przegrała z siatkarkami Budowlanych Toruń 0:2 i zajęła szóste miejsce w Polsce.
Również Gwardia Wrocław przegrała swój mecz z MOSM Tychy i w mistrzostwach Polski uplasowała się na ósmej pozycji.
Mistrzyniami Polski zostały młodziczki Dziewiątki Łódź, drugie miejsce zdobyły Augustynki Kalisz a brązowy medal trafił w ręce Salosu Kraków. Po wielu latach braku sukcesów, ubiegłoroczny brązowy medal młodziczek, tegoroczne ich szóste miejsce oraz 13-16 miejsce kadetek w kraju cieszą władze i działaczy klubu. Zarząd Klubu MKS Świdnica dziękuje wszystkim instytucjom i osobom prywatnym za okazaną pomoc.


23 maja 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Górnik Boguszów Gorce 0:4, Podzamcze Wałbrzych - Stal Świdnica 1:0, Victoria Świebodzice - Grom Witków 1:0
W tabeli z 58 punktami prowadzi Bielawianka Bielawa, Victoria Świebodzice jest na 4 miejscu i zgromadziła 41 punktów, Grom Witków zajmuje 6 miejsce mając 29 punktów, Stal Świdnica z 22 punktami jest na 11 miejscu, 14 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 21 punktów.


23 maja 2010 - 3. Festiwal Reżyserii Filmowej

W dniach 8-12 czerwca odbędzie się w Świdnicy 3. Festiwal Reżyserii Filmowej.
Projekcje filmów, spotkania z reżyserami oraz panele dyskusyjne i warsztaty odbywać się będą w Sal Teartalnej w Rynku, w Klubie Bolko przy placy Grunwaldzkim oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej na ulicy Franciszkańskiej.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, dbając o wygodę Widzów, organizatorzy Festiwalu wprowadzają poniższe zasady rezerwacji miejsc: drogą mailową - prosimy o przesyłanie e-maili na adres: rezerwacje@mbp.swidnica.pl ze słowem "rezerwacja" w temacie. . . . czytaj więcej


23 maja 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zjednoczeni Żarów - Czarni Wałbrzych 6:0, Victoria II Świebodzice - Granit Roztoka 2:5,
Karolina Jaworzyna Śląska - Skalnik Czarny Bór 3:5,
Grodno Zagórze Śląskie - Sudety Dziećmorowice 1:9,
LKS Bystrzyca Górna - Wierzbianka Wierzbna 4:1,
Cukrownik-Polonia Pszenno - Unia Jaroszów 3:0,
Podgórze Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 4:3,
Zieloni Mrowiny - Zryw Gola Świdnicka 2:2


23 maja 2010 - Zostań liderem w "Szlachetnej Paczce"

Lubisz wyzwania? Stawiasz na własny rozwój? Wierzysz w sens pracy dla dobra innych? Dołącz do naszej Paczki! ... "Szlachetnej Paczki".
Czujesz w sobie moc? Chcesz komuś pomóc i pociągnąć za sobą ludzi? Zostań liderem w "Szlachetnej Paczce" To sposób na konkretną pomoc dla potrzebujących z Twojej okolicy.
Już dziś zmieniaj z nami świat i rozwiń swoje możliwości jako Lider Rejonu Akcji "Szlachetna Paczka".
Rusza kolejna edycja programu pomocowego Szlachetna Paczka - do 31 maja trwa rekrutacja liderów, odważnych ludzi, którzy staną na czele zespołu wolontariuszy i zorganizują pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszego województwa. . . . czytaj więcej


23 maja 2010 - Wystąpią w Klubie Muzycznym "Madness"

4 czerwca, we wrocławskim Klubie Muzycznym "Madness" wystąpią: Blight - Strzegom - >>> zobacz Collision - Świdnica - >>> zobacz oraz Dead Mind - Wrocław - >>> zobacz, >>> zobacz
Koncert w Klubie Muzycznym Madness przy ulicy Hubskiej 6 rozpocznie się o godzinie 19.00.
Wstęp za darmo. "Wstęp mają tylko osoby pełnoletnie". Szczegóły na plakacie - >>> zobacz


22 maja 2010 - Było źle a mogło być jeszcze gorzej

Od sromotnej porażki na własnym boisku uchronił dziś Polonię-Spartę Świdnica - bramkarz Damian Wójcik.
To jego wspaniałe obrony sprawiły, że mecz zakończył się tylko dwubramkową porażką.
Polonia-Sparta Świdnica - Polonia Trzebnica 0:2.
Bramki dla gości zdobyli Szymon Jaskułowski w 45 minucie meczu i Przemysław Stasiak w 69 minucie spotkania. Do końca sezonu do rozegrania zostały jeszcze cztery kolejki.
Tak słabo grający zespół ma niewielkie szanse na zdobycie kilku punktów, bardziej prawdopodobny jest spadek o kilka pozycji w tabeli tym bardziej, że w dwóch ostatnich spotkaniach zmierzy się z liderem oraz z trzecim zespołem rozgrywek.


22 maja 2010 - Casting dla dzieci

Znany reżyser filmów dla dzieci i młodzieży, m.in. bardzo popularnego i wielokrotnie nagradzanego "Magicznego drzewa", Andrzej Maleszka, w ramach 3 Festiwalu Reżyserii Filmowej, organizuje casting dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Casting, który być może wyłoni młodych aktorów do najnowszego filmu Pana Andrzeja Maleszki, odbędzie się w sobotę, 12. czerwca, o godzinie 15.00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
W castingu będą mogły wziąć udział wyłącznie te dzieci, które zostaną wcześniej zgłoszone.
Zapisy na casting przyjmowane będą w Biurze Festiwalowym, mieszczącym się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18, II piętro pokój 304, codziennie do 7. czerwca (poniedziałek) do godziny 16.00.
Zgłoszeń dzieci dokonywać mogą wyłącznie ich rodzice lub opiekunowie prawni.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale w castingu decydować będzie kolejność zgłoszeń.


21 maja 2010 - Jeśli możesz, pomóż

Południe Polski walczy z żywiołem. Potrzebna jest pomoc! Woda zalewa kolejne miasta. Zalane są domy, budynki gospodarcze, zniszczone mosty i drogi. Wiele osób straciło cały dobytek życia. W tej chwili najpilniejsze są środki czystości i dezynfekcji, koce, śpiwory, żywność i woda pitna.
Polski Czerwony Krzyż ogłasza zbiórkę środków finansowych na pomoc powodzianom.
Pieniądze można wpłacać na konto nr 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem "Powódź 2010".
Dane do przelewu zagranicznego: IBAN PL93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 SWIFT/BIC BIGBPLPWXXX . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - Ranking Najatrakcyjniejszych Miast dla Biznesu wg Forbesa

Lublin, Toruń, Tomaszów Mazowiecki i Piaseczno to zwycięzcy Rankingu Najatrakcyjniejszych Miast dla Biznesu wg Forbesa.
Wyniki rankingu ogłoszono podczas ostatniego dnia I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów.
O kolejności decyduje dynamika wzrostu liczby spółek rejestrowanych w KRS w 2009 roku vs. 2008 roku, pomniejszona o spółki znajdujące się w upadłości. Pod uwagę wzięto wszystkie miasta w Polsce.
Dane do rankingu zbiera Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Miasta podzielone są na cztery kategorie w zależności od liczby mieszkańców: powyżej 300 tysięcy, od 100 do 300 tysięcy, do 100 , poniżej 50 tysięcy. . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - "Samorząd jest nudny - bo dobrze działa"

Gmina Świebodzice, tak jak wiele innych samorządów, świętuje jubileusz dwudziestolecia funkcjonowania struktur lokalnych. Uroczystym akcentem jubileuszu była konferencja, poświęcona właśnie sprawom samorządu terytorialnego, której specjalnym gościem był współtwórca reformy samorządowej w Polsce, prof. dr hab. Michał Kulesza.
Na zaproszenie burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza w konferencji udział wzięli także: prof. dr hab. Krzysztof Jaworski z Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz dr prawa Piotr Sosiński, wiceprezydent Wałbrzycha, który zastąpił poseł Annę Zalewską, nie mogącą wziąć udział w spotkaniu.
Chwilę czasu, by odwiedzić naszą uroczystość, znalazł także starosta świdnicki Zygmunt Worsa. . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - Pięć milionów unijnej dotacji dla Gminy Strzegom

Zarząd Województwa Dolnośląskiego na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców". Wśród 65 zgłoszonych projektów dofinansowanie otrzymały dwa projekty Gminy Strzegom.
"Rewitalizacja centrum miasta Strzegomia - Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku poklasztornego przy ulicy Kościuszki w Strzegomiu"oraz "Przebudowa parku przy ulicy Krótkiej w Strzegomiu"- to dwa projekty, które zostały dofinansowane łączną kwotą 5 163 963,64 złotych. . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - Świdnicki Dzień Trzeźwości

Już po raz dwunasty zorganizowany zostanie "Świdnicki Dzień Trzeźwości".
W niedzielę, 30 maja świdniczanie będą bawić się bez alkoholu.
W ramach imprezy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych koncertach. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. W tym roku odbędzie się on na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Śląskiej przed wejściem na lodowisko (a w razie niepogody wewnątrz budynku). Organizatorami są - Urząd Miejski w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury, świdnickie parafie. . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - Ave Maria rozbrzmiała w murach strzegomskiej Bazyliki

16 maja w strzegomskiej Bazylice zabrzmiały utwory: Ave Verum Mozarta, Aria Stabat Mater Pergolesiego, Ave Maria Saint-Saensa, Aria Modlitwa Floria Pucciniego, Panis Angelicus Franka Cezara, Aria Ponkielego, Solutaris autora nieznanego.
A wszystko to w wykonaniu znanej wrocławskiej śpiewaczki operowej i operetkowej - Marii Zygmaniak-Lesiak, której towarzyszył na organach Marcin Armański.
Patronat nad koncertem objęli Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz ksiądz Prałat Marek Babuśka.
To wydarzenie kulturalne miało również charakter promocyjny ksiąg "Ojcze-nasz-nasz" autorstwa Jana Choroszego. . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - Pieniądze unijne

Są już pierwsze środki na realizację projektów finansowanych w ramach LGD "Szlakiem Granitu". Na zagospodarowanie centrum wsi Bystrzyca Górna pod potrzeby turystyczno-rekreacyjne Gmina Świdnica otrzyma dotację w wysokości 25 tysięcy złotych.
OŚ 4 LEADER - ma na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru objętego lokalną strategią rozwoju (LSR) realizację projektów w ramach tej strategii.
Realizacja strategii powinna przyczynić się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich m.in. poprzez wzrost aktywności lokalnych społeczności oraz stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy. . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - Otwarte Mistrzostwa Legnicy

Już w najbliższy weekend, w dniach 22 - 23 maj Klubie Tenisowym SINET w Legnicy odbędą się otwarte Mistrzostwa Legnicy o Puchar Prezesa LST.
Zawody odbędą sie w kategoriach OPEN Meżczyzn i OPEN Kobiet oraz Mężczyzn +40 i Męźczyzn +50. Turniej rozgrywany w ramach ATP w kategorii 3.
To już trzecia edycja turnieju pod patronatem Legnickiego Stowarzyszenia Tenisowego.
Zapraszamy serdecznie kibiców Tenisa Ziemnego w godzinach od 8 do 22 do Klubu Sinet przy ulicy Bielańskiej 29 w Legnicy. . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - "Woda korzeniem Życia"

W okresie 15 września 2009 - 15 maja tego roku w Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu realizowano projekt o charakterze ekologicznym "Woda korzeniem Życia".
Projekt dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z oddziałem w Wałbrzychu.
W ramach działań projektowych uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z poszczególnych przedmiotów - . . . czytaj więcej


21 maja 2010 - Majowe Giełdy Pracy w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu

W pierwszej połowie maja w sali konferencyjnej strzegomskiego Urzędu Miejskiego odbyły się dwie giełdy pracy. W spotkaniach uczestniczyło około 120 osób z terenu gminy Strzegom. Miały one możliwość zapoznania się z ofertami pracy przedsiębiorców oraz złożenia na miejscu dokumentów aplikacyjnych. Giełdy zostały zorganizowane dzięki współpracy Urzędu Pracy w Strzegomiu z Gminnym Centrum Informacji.
- Uczestnikom obu giełd dziękujemy za liczne przybycie. Cieszymy się, że taka forma organizacji giełdy pracy ze strony Gminnego Centrum Informacji wzbudza zainteresowanie wśród naszych mieszkańców.
Zapraszamy Państwa do odwiedzania naszego biura w tutejszym urzędzie, gdzie na tablicy ogłoszeń, na bieżąco umieszczane są informacje o rynku pracy - mówią pracownicy strzegomskiego GCI. . . . czytaj więcej


20 maja 2010 - Ranking najlepszych gmin i powiatów

Związek Powiatów Polskich rozstrzygnął Ranking Gmin i Powiatów 2009. To jedyny w Polsce ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Gminy walczą o tytuł "Dobrego Polskiego Samorządu"
Kolejność w rankingu uzależniona jest od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności.
Ranking prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego w kraju.
Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku pozwala uzyskać tytuł "Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku. . . . czytaj więcej


20 maja 2010 - Będzie oświetlenie

17 maja Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik oraz Skarbnik Irena Wygoda podpisali w Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie budowy oświetlenia ulicznego w miejscowościach Chwałków (etap I) i Śmiałowice.
Kwota dofinansowania to ponad 147 tysięcy złotych co stanowi 75% kosztów projektu. Gmina Marcinowice złożyła wniosek na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Przetarg na budowę został już ogłoszony i rozstrzygnięty.
Wykonawcy są w trakcie realizacji zadania. Budowa zakończy się pod o koniec czerwca.
Zadanie zostanie w całości sfinansowane z budżetu gminy i następnie po złożeniu wniosku o płatność nastąpi zgodnie z umową zwrot części poniesionych wydatków.
To już kolejna umowa o dofinansowanie inwestycji ze środków UE, którą władze Gminy Marcinowice podpisały w tym roku (w lutym br. została podpisana umowa na 4 mln zł na dofinansowanie budowy sieci kanalizacji sanitarnej).


20 maja 2010 - Najlepsze witryny internetowe polskich miast nagrodzone

Katowice, Olsztyn i Poznań w czołówce rankingu serwisów internetowych miast wojewódzkich Komputer Świata. Wyniki ogłoszono i laureatów nagrodzono podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy.
Do testu trafiło 18 miast wojewódzkich. Mimo, że w Polsce jest 16 województw to w kujawsko-pomorskim są dwa miasta wojewódzkie -; Bydgoszcz i Toruń, podobnie w lubuskim -; Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra.
Dziennikarze Komputer Świata postawili się w roli użytkowników -; internautów. Ich doświadczenia i odczucia posłużyły do ułożenia rankingu. A ten składa się z części opisowej, w której znalazła się zarówno specyfikacja całego zagadnienia dotyczącego usług i informacji on-line na stronach urzędów miejskich, jak i moduły z opisami poszczególnych witryn.
Druga część rankingu to tabela testowa, w której znalazły się sprawdzone w praktyce szczegółowe informacje o serwisach. . . . czytaj więcej


20 maja 2010 - Wybory 2010 z dziennikiem - rozpoczęte

Tragiczna katastrofa prezydenckiego samolotu w locie do Smoleńska i śmierć Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki - Pani Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych osób towarzyszących spowodowała przyśpieszone wybory nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przed nami w tym roku również wybory samorządowe.
Do wyborów zostało nieco czasu, proponujemy zatem zabawę - sondaż, która będzie wstępem wyborczym.
Przygotowaliśmy ją dla Państwa i bardzo prosimy o oddawanie głosów na swoich kandydatów.
Jako, że w wyborach samorządowych bierze udział kilkaset osób postanowiliśmy ograniczyć nasz "sondaż" do wyboru osób rządzących naszymi miastami i gminami. Lista kandydatów - >>> zobacz


20 maja 2010 - Remontują drogi

Już coraz bliżej do rozpoczęcia prac remontowych przy drodze powiatowej Śmiałowice-;Marcinowice. Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik w pierwszych dniach maja podpisał porozumienie ze Starostą Powiatu Świdnickiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej przez Gminę Marcinowice Powiatowi Świdnickiemu na przebudowę drogi powiatowej nr 2879D Marcinowice- Śmiałowice oraz drogi nr 2886D w Śmiłowicach.
Na mocy porozumienia Gmina Marcinowice przekaże Powiatowi Świdnickiemu 50 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej drogi i chodników oraz 450 tys. zł na wykonanie inwestycji. . . . czytaj więcej


20 maja 2010 - Kongres Regionów - rankingi

Zwycięzcy Rankingu Przyjaznych Miast dla Biznesu wg Forbesa i TNS OBOP. Wrocław, Gdańsk, Poznań w czołówce miast przyjaznych dla biznesu.
Ranking Przyjaznych Miast Newsweeka i TNS OBOP. Wrocław, Kraków, Poznań to najbardziej przyjazne miasta
Znani są zwycięzcy rankingu Energii Odnawialnej przygotowanego przez Związek Powiatów Polskich.
Wyniki ogłoszono i laureatów nagrodzono podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy. . . . czytaj więcej


20 maja 2010 - Letnie Grand Prix

Już 29 maja miłośnicy mocnych wrażeń będą mogli wziąć udział w samochodowym Grand Prix Wrocławia. Impreza gromadząca w każdej edycji kilkudziesięciu kierowców, już po raz piąty odbędzie się na Torze Rakietowa.
Początkujący, amatorzy, profesjonaliści, mężczyźni, kobiety - niezależnie od wieku, płci i doświadczenia - każdy może wziąć udział w wyścigach.
Zmagania na torze, polegają na trzykrotnym przejechaniu wyznaczonej wcześniej trasy. Różnorodność zakrętów i nawierzchni sprawi, że o zwycięstwo nie będzie łatwo.
Asfalt, beton, kostka brukowa i na koniec płyta poślizgowa - to wszystko czeka na chętnych fanów motoryzacji. . . . czytaj więcej


20 maja 2010 - Orliki do Amatorskiego Klubu Sportowego Strzegom

29 maja od godziny 11.00 na boisku Orlik przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu przy ulicy A. Mickiewicza 2 rozpocznie się nabór do Akademii Orlika.
W ramach Rodzinnego Pikniku Sportowego wszystkie chętne dzieci z roczników 2002-2004 będą mogły wziąć udział w teście sprawnościowym organizowanym przez Amatorski Klub Sportowy Strzegom - mówi Wiesław Witkowski-Prezes Klubu.
Na piknik zapraszamy mieszkańców całej Gminy Strzegom. Uczestnicy otrzymają okolicznościowe koszulki Akademii Orlika oraz pamiątkowe dyplomy. Na wszystkich czekają ciekawe konkursy i nagrody.


20 maja 2010 - Bajkowa Dolinka już w czerwcu

Wójt Gminy Świdnica, Dyrektor Przedszkola Bajkowa Dolinka w Pszennie oraz Rada Rodziców i Dzieci zapraszają na uroczystość nadania nazwy i sztandaru, która odbędzie się 14 czerwca o godzinie 11.00 na terenie kompleksu oświatowego w Pszennie.
Program uroczystości:
godzina 11.00 - Powitanie Gości
godzina 11.15 - Uroczystość poświęcenia sztandaru i przekazania uchwały w sprawie nadania nazwy "Bajkowa Dolinka"oraz sztandaru
godzina 11.30 - Przemówienia i podziękowania
godzina 11.45 - Program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków


20 maja 2010 - Dobry Dzień w "Jedynce"

Dzień 19 maja, w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy był dniem dobrych uczynków.
Za oknami deszczowa i pochmurna aura, ale za to wewnątrz szkoły pachniało radością, bowiem uczniowie i nauczyciele chodzili z przyczepionymi do mundurków żółtymi, zawadiacko uśmiechniętymi buźkami.
Poza tym był też czas na powiedzenie sobie wzajemnie kilku dobrych i ciepłych słów.
Niewątpliwie takie dni powinny zdarzać się częściej, choćby po to aby na przekór pogodzie, być optymistycznie i radośnie nastawionym do świata i ludzi wokół.


19 maja 2010 - Ranking 15. najlepszych prezydentów polskich miast rozstrzygnięty

Znane są już wyniki rankingu N15 - najlepszych prezydentów wg tygodnika Newsweek Polska.
Laureaci zostali zaprezentowani podczas gali otwierającej I Ogólnopolski Kongres Regionów, w środę 19 maja w Świdnicy. Samorządowcy nie zapomnieli o poszkodowanych przez powódź. Podczas akcji sprzedaży symbolicznych cegiełek - worków na piasek zebrano ponad tysiąc siedemset złotych.
Ranking w 2010 r. rozstrzygnięto po raz drugi. Zwycięzcą rankingu najlepszych prezydentów polskich miast został Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
- Prezydent miasta jest jak prezes banku. Mieszkańcy to jego klienci i rada nadzorcza zarazem. Gdy uznają, że jest im potrzebny sprawniejszy menedżer, nie zawahają się odwołać starego i mianować nowego. Różnica jest tylko jedna - firma nastawia się na zysk, zaś misją miasta jest robić wszystko, by klienci, czyli mieszkańcy, byli zadowoleni - tłumaczą organizatorzy rankingu. . . . czytaj więcej


19 maja 2010 - U nas spokojnie

Na tą chwilę w naszym powiecie nie ma zagrożenia powodziowego.
Stale monitorowana sytuacja na zbiornikach i rzekach przepływających przez nasz powiat jasno pokazuje, że woda z koryt nie wystąpi. Nie ma też zwiększonych zrzutów na tamach w Lubachowie i Dobromierzu.
- "Po trzygodzinnym objeździe po terenie Powiatu Świdnickiego mamy dobre informacje dla naszych mieszkańców. Na tą chwilę nie ma zagrożenia powodziowego a stan wód i opady są stale monitorowane."- uspokaja świdnicki starosta Zygmunt Worsa, który wspólnie z Kazimierzem Siemienieckim, dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego osobiście monitorował stan wód na rzekach i zbiornikach retencyjnych.
Mimo nieprzychylnej prognozy pogody, która zapowiada wystąpienie dalszych opadów deszczu, porywistego wiatru i burzy, w powiecie świdnickim możemy spać spokojnie.
Czuwają natomiast gminne zespoły zarządzania kryzysowego, które na bieżąco przekazują meldunki do Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa. Na tą chwilę nie ma jednak powodów do niepokoju.


> 19 maja 2010 - Wielkie spotkanie już od dzisiaj w Świdnicy

Współtwórcy reformy samorządowej w Polsce, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej i Unii Europejskiej już przyjechali do Świdnicy.
W dniach 19-22 maja odbędzie się pierwszy ogólnopolski Kongres Regionów zorganizowany przez wydawnictwo Axel Springer Polska wraz z Miastem Świdnica. Koncentrować się będzie wokół trzech kluczowych zagadnień: samorząd, inwestycje, rozwój. Spodziewany jest udział co najmniej 1 000 uczestników.
W trakcie kongresu odbędzie się ponad osiemdziesiąt paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz cztery sesje plenarne.
Zdjęcia z konferencji we Wrocławiu - Hotel Mercure Panorama - 12 maja - >>> zobacz. Celem dyskusji panelowych jest przedstawienie praktycznych rozwiązań, z których będą mogli skorzystać przedstawiciele JST. . . . czytaj więcej


19 maja 2010 - TARGIRA to dobra marka

Liczba i klasa tegorocznych wystawców na świebodzickim Festiwalu Sztuki i Rzemiosła potwierdziła wysoki poziom tej imprezy.
TARGIRA to miejsce, gdzie prezentują się najlepsi w branży, gdzie dochodzi do wymiany doświadczeń, do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.
Przez trzy dni targowe - od piątku 14 do niedzieli, 16 maja, można było oglądać wyroby polskich rzemieślników z całej Polski a nawet zagranicy.
Niekwestionowaną gwiazdą okazał się być - co zresztą było do przewidzenia - Stanisław Borowski, światowej sławy artysta tworzący w szkle. Ma on swoją pracownię i galerię w Berlinie, rzadko wyjeżdża i odrywa się od pracy dlatego tym większy był to prestiż, gdy mistrz pojawił się na TARGIRZE w niedzielę. . . . czytaj więcej


19 maja 2010 - "Wysypisko"muzycznych talentów

W najbliższy piątek, 21 maja rozpocznie się XI edycja Przeglądu Twórczości Muzycznej Młodych Artystów "Wysypisko". Organizatorem Przeglądu jest Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem: "Nad srebrnym potokiem ukryję marzenia…", czyli piosenki Tadeusza Szarwaryna.
W naszym konkursie wykonawca powinien zaprezentować utwór z repertuaru obowiązkowego - mówi dyr. szkoły Elżbieta Dolińska. . . . czytaj więcej


19 maja 2010 - Rezonans przy Latawcu

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu w Świdnicy rozstrzygnął ogłoszony miesiąc temu konkurs na uruchomienie przy szpitalu "Latawiec"w Świdnicy pracowni rezonansu magnetycznego. Wpłynęły dwie oferty firm ze Strzegomia i Poznania. Wygrało Strzegomskie Centrum Diagnostyczno Medyczne z najnowszej klasy sprzętem do MRI.
Rezonans magnetyczny jest badaniem pozwalającym na obrazowanie wnętrza ludzkiego ciała poprzez wykonanie zdjęć na podstawie naturalnych właściwości magnetycznych.
Dzięki niemu można zdiagnozować wiele chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy).
Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. . . . czytaj więcej


> 19 maja 2010 - Święto Niezapominajki

14 maja w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy odbyło się Święto Polskiej Niezapominajki.
W ramach tego święta uczniowie z klas 0-III wzięli udział w przygotowanych zabawach. W znalezionych kącikach zadań dzieci m.in. układały puzzle, wyklejały kwiaty, a na koniec wykonały taniec "szalonej niezapominajki".
Święto Niezapominajki sprawiło dzieciom wiele radości. Niewątpliwie był to barwny dzień w szkole. Zabawy przeprowadziły i zorganizowały nauczycielki: Ewa Dziedzic i Joanna Szachniewicz.


19 maja 2010 - Przedszkolaki na sportowo

Już po raz czwarty przedszkolaki z gminy Świdnica zmierzą się w konkurencjach sportowych przygotowanych przez Przedszkole w Pszennie.
Uroczyste otwarcie IV Gminnej Olimpiady Przedszkolaków nastąpi 28 maja o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej przy Gimnazjum w Pszennie.
Tradycyjnie do udziału w olimpiadzie zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym.
Każda placówka wystawia na olimpiadzie jedną drużynę pięcioosobową.


18 maja 2010 - Dzień Dziecka z końmi

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka Końmi - Morawa 2010. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogły spróbować całe rodziny. Piknik odbędzie się w niedzielę 23 maja.
Jest to już czwarta edycja imprezy, dotychczasowe cieszyły się sporym zainteresowaniem. W programie: konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach i bryczką oraz zwiedzanie stajni i karmienie koni. Dla wszystkich biorących udział w konkursach i zabawach przewidziane są nagrody.
Piknik odbędzie się na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie. Impreza rozpoczyna się o godzinie 12.00. Wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne.


18 maja 2010 - Zapraszamy na wystawę do Morawy

Grono autorytetów świata kultury, dyplomacji, kościoła Polski i Niemiec, przedstawiciele władz samorządów lokalnych Dolnego Śląska i Fundacja św. Jadwigi w Morawie zapraszają na wernisaż i uroczyste otwarcie wystawy pt. "Boże młyny"krzyże i kapliczki przydroże na pograniczu kudowsko-nachodzkim (na tropach dziedzictwa kulturowego Ziemi Kłodzkiej i Śląska).
Otwarcie wystawy w wersji niemieckiej będzie miało miejsce w auli neoklasycystycznego pałacu w Morawie w czwartek 20 maja o godzinie 11.00. Autorem fotografii i koncepcji wystawy jest ks. prof. ndzw. dr hab. Tadeusz Fitych. Wystawa zawiera fotografie, mapki, wykresy, świadectwa oraz syntezy historyczno-kulturowe na temat ponad 200 obiektów małej architektury sakralnej. . . . czytaj więcej


18 maja 2010 - Zostań liderem w "Szlachetnej Paczce"

Lubisz wyzwania? Stawiasz na własny rozwój? Wierzysz w sens pracy dla dobra innych? Dołącz do naszej Paczki! ... "Szlachetnej Paczki".
Czujesz w sobie moc? Chcesz komuś pomóc i pociągnąć za sobą ludzi? Zostań liderem w "Szlachetnej Paczce" To sposób na konkretną pomoc dla potrzebujących z Twojej okolicy.
Już dziś zmieniaj z nami świat i rozwiń swoje możliwości jako Lider Rejonu Akcji "Szlachetna Paczka".
Rusza kolejna edycja programu pomocowego Szlachetna Paczka - do 31 maja trwa rekrutacja liderów, odważnych ludzi, którzy staną na czele zespołu wolontariuszy i zorganizują pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszego województwa. . . . czytaj więcej


18 maja 2010 - Profesor Michał Kulesza w Świebodzicach

Współtwórca reformy samorządowej w Polsce, profesor Michał Kulesza, będzie gościem specjalnej konferencji, poświęconej 20 rocznicy samorządności, która już 20 maja odbędzie się w Świebodzicach.
Spotkanie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury o godzinie 12.00.
W programie między innymi: wystąpienie Poseł RP Anny Zalewskiej "Kluczowe problemy samorządu terytorialnego w Województwie Dolnośląskim", wystąpienie prof. dr hab. Michała Kuleszy - "Założenia reformy samorządowej w Polsce. Ocena po dwudziestu latach", wręczenie wyróżnień dla samorządowców Gminy Świebodzice i występ dziecięcego zespołu wokalnego "Echo".


18 maja 2010 - Badania mammograficzne w Gminie Marcinowice

Ponad 60 kobiet z Gminy Marcinowice skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych wykonanych w ramach Programu NFZ. Badania przeprowadzone zostały 13 maja w Marcinowicach.
Było to możliwe dzięki współpracy Wójta Gminy Marcinowice Jerzego Guzika z firmą FADO S.A. Centrum Usług Medycznych.
Firma dysponująca mammobusem przeprowadza bezpłatne badania mammograficzne kobiet w wieku 50-69 roku życia. W Gminie Marcinowice autobus był do dyspozycji pacjentek jeden dzień na parkingu przy Urzędzie Gminy.
Zachęcamy mieszkańców do korzystania z usług medycznych jakie są stale świadczone w Marcinowicach.
W Marcinowicach funkcjonuje gabinet stomatologiczny, ginekologiczny i rehabilitacyjny, którego koszt funkcjonowania pokrywany jest z budżetu gminy. Usługi stomatologiczne i ginekologiczne świadczone są przez doświadczonych specjalistów z Wrocławia.


18 maja 2010 - V Gminny Turniej Ortograficzno-Sportowy

Uczniowie klas trzecich szkół podstawowych gminy Strzegom już po raz piąty mieli okazję uczestniczyć w Gminnym Turnieju Ortograficzno - Sportowym zorganizowanym przez nauczycieli PSP nr 2: Jolantę Wilczak i Renatę Bondarek oraz nauczycieli PSP nr 4: E. Szczepanik i Roberta Kotowicza.
Impreza ta pozwala na integracyjne spotkanie międzyszkolne oraz umożliwia dzieciom praktyczne wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności. Aktywna rywalizacja uczniów dotyczyła zagadnień stosowania poznanych zasad ortografii oraz zachęcała do rozwijania sprawności fizycznej.
W rozgrywkach wzięli udział reprezentanci następujących szkół: PSP nr 2, PSP nr 4, PSP z Goczałkowa, PSP z Kostrzy, PSP z Jaroszowa, PSP Olszan, PSP nr 3. . . . czytaj więcej


18 maja 2010 - Czy Romowie znają swoje prawa?

Pewnie nie wszyscy, ale jest spora grupa, która chce je poznać. Taka właśnie grupa społeczności romskiej z Wałbrzycha i Świebodzic pojawiła się w piątek, 14 maja, na konferencji poświęconej prawom Romów.
Spotkanie w MDK zorganizował Urząd Miejski w Świebodzicach.
Specjalny wykład poświęcony tej problematyce przedstawił Stanisław Stankiewicz, Prezydent Światowej Organizacji International Romani Union.
W konferencji udział wzięli burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz oraz zastępca Zbigniew Opaliński, a także dyrektorzy i nauczyciele świebodzickich szkół. Na zakończenie spotkania wystąpił wałbrzyski zespół Nowa Roma.


18 maja 2010 - Schron bardziej dostępny, ale czy przetrwa kolejne lata ?

Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej - schron amplifikatorni "odkryty" w maju 2004 roku przez Jerzego Gaszyńskiego.
Na zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zapraszają Telekomunikacja Polska i Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Zaplanowano je na czwartek, 20 maja w godzinach 10.00-15.00 w schronie przy ul. Tołstoja 7-10.
Zdaniem naukowców schron telekomunikacyjny - świdnicka stacja wzmacniakowa - jest niezwykle cennym zabytkiem architektury i techniki, dokumentującym w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji. Były one budowane w obliczu zagrożenia wojną powietrzną, w realiach lat 30. XX w. . . . czytaj więcej


17 maja 2010 - Odszedł nagle

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł nagle Andrzej Scheer, wielki społecznik, pasjonat historii Świdnicy i ziemi świdnickiej.
Z wykształcenia był geografem i to ona była niejako wyznacznikiem jego wielu zainteresowań. Jedną z jego fascynacji były tzw. krzyże pokutne. Na początku lat siedemdziesiątych pan Andrzej zaczął publikować zebrane przez siebie materiały inwentaryzacyjne, stopniowo poszerzane na cały kraj. W 1985 roku z jego inicjatywy założony został Ogólnopolski Klubu Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych przy świdnickim Oddziale PTTK.
Inną dziedziną zainteresowań Andrzeja Scheera było kolejnictwo. Był autorem wielu opracowań o historii kolei na Dolnym Śląsku. . . . czytaj więcej


17 maja 2010 - Wygrana w WSA. Forfaiting sfinansuje budowę dróg w regionie

Powiat wygrał przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą finansowania budowy dróg za pomocą fortfaitingu, czyli wykupu wierzytelności. WSA jednoznacznie uznał, że decyzja RIO w sprawie uchylenia finansowania budowy dróg tzw. kredytem kupieckim jest niezgodna z prawem.
Z wygranej najbardziej cieszy się pomysłodawca projektu w naszym regionie - wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz.
- Mieliśmy rację interpretując przepisy prawa - mówi Wawryniewicz - Teraz możemy spokojnie przystąpić do pracy i realizować nasz projekt, który przeleżał na półce kilka miesięcy."- dodaje. . . . czytaj więcej


> 17 maja 2010 - Szał wyprzedaży w Świdnicy

Maj, tradycyjnie upływa w Świdnicy pod znakiem wielkiego zakupowego szaleństwa.
A to wszystko za sprawą wyprzedażowych weekendów, które dla amatorów aranżowania wnętrz przygotowały firmy Franc Gardiner i Franc Textil.
- Co pół roku, zgodnie z naszym firmowym zwyczajem, organizujemy wielkie wietrzenie magazynów, umożliwiając Klientom zakup produktów w bardzo niskich cenach - mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner. - To okazja na upolowanie niecodziennych elementów dekoracyjnych, które dodadzą smaczku każdej aranżacji. . . . czytaj więcej


17 maja 2010 - Oszczędności pójdą na drogi

760 tysięcy złotych to kwota, którą udało się zaoszczędzić powiatowi na przetargach związanych ze schetynówkami.
Te pieniądze pójdą na dalsze remonty dróg. Urząd Wojewódzki wydał decyzję, która pozwala samorządom na rozszerzenie zakresu rzeczowego zadań remontowych dróg w ramach "schetynówek"w przypadku oszczędności poprzetargowych.
Powiat świdnicki realizuje dwa remonty w ramach tzw. schetynówek, czyli Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych: odcinek Strzelce - Chwałków oraz Pszenno-Wilków-Niegoszów-Panków. Mechanizm finansowania remontów w tym programie wygląda tak, że połowę kosztów remontu pokrywa samorząd a resztę dorzucane jest z budżetu państwa. . . . czytaj więcej


> 17 maja 2010 - Ścigali się w Jaworzynie Śląskiej

15 maja na jaworzyńskim stadionie zagościli miłośnicy żużla. Na bieżni wokół boiska po raz pierwszy w gminie rozegrane zostały zawody żużlowe. Co prawda do rywalizacji przystąpiły dzieci, jednak emocji nie zabrakło.
W pokazowym turnieju rywalizowało czterech adeptów. Nie obyło się bez charakterystycznych w żużlu zaciętych startów i "dynamicznych wiraży", które budziły uznanie publiczności. W przerwie między biegami najmłodszych, na torze pojawiało się dwoje nieco starszych żużlowców, w tym przełamująca stereotypy Emilia Isańska.
Współorganizatorem turnieju było Wałbrzyskie Stowarzyszenie Motocyklowe. Jego członkowie, zapraszają w swoje szeregi wszystkich chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił w jeździe na torze i nie tylko.


17 maja 2010 - Zbiorniki retencyjne są przygotowane

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informuje, że generalnie największe zagrożenie powodziowe występuje w dolinie Odry na całym odcinku.
Przekroczone są stany ostrzegawcze na wszystkich wodowskazach na Odrze oraz stany alarmowe na większości wodowskazów. Występuje tendencja wzrostowa stanów wody.
Fala powodziowa na Odrze jest formowana z rozległych, intensywnych opadów w czeskiej części zlewni Odry (w tym zlewni Olzy oraz górnych dopływach Odry).
Stan alarmowy na wodowskazie w Cieszynie na Olzie przekroczony jest o 2 m, a przepływ wynosił ok. 480 m3/s w godzinach rannych. . . . czytaj więcej


17 maja 2010 - Chroń swoją tożsamość

Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w Banku.
Kampania Informacyjna Systemu Dokumenty Zastrzeżone prowadzona jest przy współpracy Policji ze Związkiem Banków Polskich i skierowana jest do wszystkich, którzy posługują się jakimikolwiek dokumentami lub kartami zawierającymi dane osobowe.
Kampania ma na celu przekazanie informacji o postępowaniu w przypadku utraty dokumentów.
Do akcji przyłączyła się także Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy. W miejscach obsługi interesantów zostały umieszczone ulotki informacyjne. . . . czytaj więcej


17 maja 2010 - III Turniej Rycerski Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w Krzyżowej

Już 19 czerwca o godzinie 14.00 na terenie Fundacji "Krzyżowa"dla Porozumienia Europejskiego staną w szranki włodarze miast i gmin skupionych w ramach Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwa Świdnicko-Jaworskiego".
Pierwsza edycja Turnieju odbyła się na Zamku w Bolkowie w 2007 roku. W długi majowy weekend zgromadziła ponad 1,5 tysiąca widzów.
Turniej poprzedziło podpisanie porozumienia o utworzeniu Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Druga edycja odbyła się w czerwcu 2009 roku Świebodzicach, podczas obchodów 730-lecia nadania praw miejskich miastu Świebodzice. . . . czytaj więcej


17 maja 2010 - Młodzież z Pfeffenhausen

W sobotę wyjechali, goszczący w gminie uczniowie z VS Pfeffenhausen. Młodzież z zaprzyjaźnionej gminy przebywała w Jaworzynie Śląskiej blisko tydzień. Pobyt odbywał się w ramach programu wymiany młodzieży Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej i VS Pfeffenhausen.
Z wizytą przyjechało 15 uczniów i 3 nauczycieli, natomiast ze strony Jaworzyny Śląskiej w organizację pobytu zaangażowanych było 17 uczniów i 6 nauczycieli. Młodzi goście zakwaterowani zostali w domach swoich jaworzyńskich rówieśników, co z pewnością przyczyniło się do budowania wzajemnych relacji.
Podczas pobytu zrealizowany został bogaty program, który przybliżył przyjaciołom z Bawarii walory gminy i regionu. Nie zabrakło oczywiście wspólnych wycieczek.


16 maja 2010 - "Zbyt gościnne"

Niestety ostatni dzień w wykonaniu świdnickich siatkarek nie zmienił nic. MKS V LO Rzeszów - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:15, 25:20, 25:18. Ten wynik mówi wszystko.
Świdniczanki zajęły w turnieju ostatnie miejsce z jednym zwycięstwem. Do finałów awansował MKS V LO Rzeszów i UKS ZSMS Poznań.
MKS Świdnica nie zagrał tak jak oczekiwano a rywalki zagrały zdecydowanie lepiej niż wstępnie je oceniano.
Mimo wszystko zespół świdnicki zajmując w Polsce miejsce 12-16 osiągnął bardzo wiele, to najlepszy wynik drużyny kadetek od lat.
Co nie udało się kadetkom to udało się świdnickim młodziczkom. Przed nami Finały Mistrzostw Polski Młodziczek. W dniach 21-23 maja w Kaliszu MKS Świdnica jako jedna z ośmiu drużyn walczyć będzie o tytuł Mistrza Polski Młodziczek. Wyniki wszystkich spotkań - . . . czytaj więcej


16 maja 2010 - Strefy ekonomiczne świętują 15-lecie na Kongresie Regionów

Miliardy złotych na inwestycje, ponad 200 tysięcy nowych miejsc pracy - to wyniki 15-letniej działalności stref ekonomicznych.
Jaki jest ostateczny bilans działalności stref i jaka będzie ich przyszłość? O tym przekonają się uczestnicy sesji plenarnych i debat podczas Kongresu Regionów.
W najbliższą środę, 19 maja rusza pierwszy ogólnopolski Kongres Regionów.
Głównymi tematami poruszanymi podczas kongresu będą: samorząd, inwestycje oraz rozwój.
Wpisując się w te tematy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK"organizuje w piątek, 21 maja sesję plenarną zatytułowaną: "Specjalne Strefy Ekonomiczne - bilans piętnastu lat istnienia. Udane połączenie potrzeb inwestorów z kierunkami rozwoju poszczególnych regionów?". . . . czytaj więcej


16 maja 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Sparta Ziębice 3:0,
Piławianka Piława Górna - AKS Strzegom 4:2,
Stal Świdnica - Grom Witków 3:0
W tabeli z 52 punktami prowadzi Bielawianka Bielawa, Victoria Świebodzice jest na 4 miejscu i zgromadziła 38 punktów, Grom Witków zajmuje 6 miejsce mając 29 punkty, 12 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 21 punktów, Stal Świdnica z 19 punktami jest na 14 ostatnim w tabeli.


16 maja 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wierzbianka Wierzbna - Zjednoczeni Żarów 0:9
Victoria II Świebodzice - Zryw Gola Świdnicka 1:2
Granit Roztoka - Skalnik Czarny Bór 5:4
Gwarek Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 7:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Grodno Zagórze Śląskie 1:0
Sudety Dziećmorowice - LKS Bystrzyca Górna 1:0
Unia Jaroszów - Podgórze Wałbrzych 4:3
Czarni Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 0:1


15 maja 2010 - Jutro powalczą o finał

Gwizdek. Rozpoczyna się pierwszy set. Wygląda nieciekawie, wygląda podobnie jak mecz wczorajszy kiedy to świdniczanki nie umiały nawiązać walki z UKS ZSMS Poznań. Taka gra nie daje wielkich nadziei.
Set drugi, wreszcie zespół świdnicki zaczyna grać tak jak wszyscy zgromadzeni na sali sportowej oczekiwali.
MKS Świdnica wygrywa kolejne sety dość pewnie. Niepokój wzbudził jedynie set ostatni kiedy prowadząc wysoko bo blisko 10 punktami, siatkarki świdnickie pozwoliły na to by drużyna z Elbląga odrobiła straty i objęła na chwilę prowadzenie.
MKS Świdnica - MKS TRUSO Elbląg 3:1 w setach 22:25, 25:22, 25:20, 25:20.
Drugi mecz dzisiejszy: UKS ZSMS Poznań - MKS V LO Rzeszów 3:2 25:20, 15:25, 25:23, 22:25, 15:13.
Jutro o miejsce w finale MKS Świdnica zmierzy się z mającą podobne szanse na awans - drużyną MKS V LO Rzeszów.


15 maja 2010 - Poprzeczka była zbyt wysoko

W rewanżowym meczu rundy barażów o I ligę Świdnicki Klub Piłki Ręcznej Świdnica pokonał przed własną publicznością Pogoń Handball Szczecin 29:25 (15:18).
To zwycięstwo było jednak zbyt niskie by można było walczyć w następnych meczach o możliwość awansu do pierwszej ligi.
O nią będą walczyć szczecinianie, którzy obronili dziewięciobramkową zaliczkę wywalczoną w środowym spotkaniu w Szczecinie.
Na kolejną szansę świdniczanie muszą czekać do przyszłego sezonu.


15 maja 2010 - Schron bardziej dostępny, ale czy przetrwa kolejne lata ?

Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej - schron amplifikatorni "odkryty" w maju 2004 roku przez Jerzego Gaszyńskiego.
Na zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zapraszają Telekomunikacja Polska i Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Zaplanowano je na czwartek, 20 maja w godzinach 10.00-15.00 w schronie przy ul. Tołstoja 7-10.
Zdaniem naukowców schron telekomunikacyjny - świdnicka stacja wzmacniakowa - jest niezwykle cennym zabytkiem architektury i techniki, dokumentującym w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji. Były one budowane w obliczu zagrożenia wojną powietrzną, w realiach lat 30. XX w. . . . czytaj więcej


15 maja 2010 - Marzenia na bok, czas zacząć grać

Na drodze do wymarzonego awansu do drugiej ligi przez piłkarzy Polonii-Sparty Świdnica pojawiła się przepaść nie do pokonania.
Mimo dzisiejszego zwycięstwa 1:0 nad najsłabszą bo ostatnią drużyną rozgrywek - Tęczą Krosno awans do drugiej ligi stał się już nierealny.
16 punktów straty do lidera rozgrywek - Górnika Wałbrzych jest tą przepaścią.
Teraz drużyna ze Świdnicy musi postarać się mocno o to by nie znaleźć się niespodziewanie w gronie spadkowiczów z III ligi.
Przykro, że życie musiało zweryfikować w tak brutalny sposób mocarstwowe zapędy świdnickiej sekcji piłki nie przygotowanej w żaden sposób, ani organizacyjnie ani finansowo do gry w drugiej lidze.
Smutne i to, że nierealne marzenia udzieliły się również wielu radnym miejskim, ludziom z natury zobowiązanym do stąpania twardo po ziemi. No cóż, marzyciele i fantaści są też w radzie miasta. Ale ich fantazje lub ich "niezdrowe majaki" to osobny temat.
A nierealne marzenia piłkarzy dotyczą również innych "potęg" sportowych w mieście.


15 maja 2010 - Mirosław Sośnicki porozmawia z czytelnikami

"Niestety, chwile szczęścia trwają krótko. Szybko się okazało, że "Czytelnik" nie może wydać mojej powieści (cenzura). Zawiozłem powieść do Wydawnictwa Dolnośląskiego. Po kilku miesiącach oczekiwania dowiedziałem się, że utwór może zostać wydany po drobnych zmianach (na czym one miały polegać, nie określono). Kiedy dostarczę poprawioną powieść, zostanie ona skierowana na ścieżkę szybkiego druku. Nieśmiało zapytałem, jak długo będę czekał na druk. Osiem lat - usłyszałem w odpowiedzi."
To krótki fragment tekstu zaczerpnięty ze strony pisarza - Mirosława Sośnickiego, który na blogu pisze co nieco o sobie. Blog założył po to by móc spokojnie rozmawiać ze swoimi czytelnikami. Tam będzie opowiadał o swoim pisaniu, o tym w jaki sposób powstawały jego powieści: "Wzgórze Pana Boga", "Miłość, tylko miłość"i "Astrachowka". Blog Mirosława Sośnickiego - wejdź


15 maja 2010 - XV Turniej im. Marka Wielgusa w Świdnicy

Ponad 16 tysięcy dzieci gra w Orange Cup!. Od 17 maja do 10 czerwca najlepsze drużyny z rozgrywek powiatowych będą walczyć w rozgrywkach wojewódzkich. Z każdego finału wojewódzkiego dwie drużyny będą miały szansę walczyć o tytuł Mistrza Polski w kategorii chłopców i dziewcząt.
Najwięcej drużyn w tegorocznej edycji zgłosiło się w województwie lubelskim.
Ale wcześniej czekają nas rozgrywki finałowe w powiatach. Jeden z takich finałów odbędzie się 25 maja na świdnickim stadionie.
O awans w Świdnicy powalczą drużyny dziewcząt i chłopców. Finały dolnośląskie odbędą się 10 czerwca na stadionie OSiR w Dzierżoniowie.
Finał ogólnopolski Orange Cup XV Turnieju im. Marka Wielgusa odbędzie się w dniach 3-5 września w Gdańsku. Dopingujmy nasze drużyny.


15 maja 2010 - Kongres Regionów - zmiana organizacji parkowania

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w związku z Kongresem Regionów w dniach 19-22 maja (środa-sobota) wprowadzone zostaną następującego ograniczenia w ruchu:
utrudniony będzie wjazd do Rynku oraz parkowanie na jego terenie, zamknięty będzie odcinek ulicy Długiej (pomiędzy Rynkiem a ulicą Trybunalską), zamknięty będzie odcinek ul. Pułaskiego (pomiędzy Rynkiem a ul. Bohaterów Getta), wyłączone z parkowania będą miejsca przed Sądem Okręgowy na pl. Grunwaldzkim 14 oraz po jednej stronie przy pl. Grunwaldzkim (droga dojazdowa do dworca PKP).
Kierowców zachęcamy do korzystania ze Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Nauczycielskiej, która nie jest w pełni wykorzystywana. Wolne miejsca w SPP oraz na miejscach bezpłatnych są również przy pl. Wojska Polskiego i ul. Sprzymierzeńców. Do dyspozycji jest również bezpłatny parking przy pl. Tysiąclecia.


15 maja 2010 - Lekka Atletyka szkół gimnazjalnych

11 maja na stadionie sportowym na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Lekkiej Atletyki szkół gimnazjalnych.
Pięcioro najlepszych zawodników i zawodniczek w swoich konkurencjach awansowało do finału strefy wałbrzyskiej, który odbędzie się również w Świdnicy - 20 mają o godzinie 10.00.
Wyniki uzyskane przez dziewczęta i chłopców - . . . czytaj więcej


15 maja 2010 - Wystąpią w Klubie Muzycznym "Madness"

4 czerwca, we wrocławskim Klubie Muzycznym "Madness" wystąpią: Blight - Strzegom - >>> zobacz Collision - Świdnica - >>> zobacz oraz Dead Mind - Wrocław - >>> zobacz, >>> zobacz
Koncert w Klubie Muzycznym Madness przy ulicy Hubskiej 6 rozpocznie się o godzinie 19.00.
Wstęp za darmo. "Wstęp mają tylko osoby pełnoletnie". Szczegóły na plakacie - >>> zobacz


14 maja 2010 - Brak sportowej wiary

Nieudanie dla gospodyń MKS Świdnica rozpoczęły się dzisiaj w Świdnicy Półfinały Mistrzostw Polski Kadetek.
Dziewczęta zagrały pierwsze spotkanie dużo poniżej swoich możliwości. Najbardziej widoczny w drużynie był jednak brak woli walki, kompletny brak zangażowania dlatego też poznanianki ani przez moment nie były zagrożone i mecz wygrały pewnie.
MKS Świdnica - UKS ZSMS Poznań 0:3 w setach 17:25, 20:25, 16:25.
W drugim spotkaniu: MKS Truso Elbląg - MKS V LO Rzeszów 0:3 - 15:25, 19:25, 22:25.


14 maja 2010 - Współpraca z ukraińskimi partnerami

Udział w święcie Iwano-Frankowska, spotkanie z władzami miasta, planowana wizyta młodych świdniczan oraz omówienie wspólnego przedsięwzięcia sportowego - to efekt wizyty na Ukrainie przedstawicieli władz Świdnicy.
Od 6 do 9 maja czteroosobowa delegacja ze Świdnicy na czele z zastępcą prezydenta miasta, Ireneuszem Pałacem odwiedziła zaprzyjaźniony Iwano-Frankowsk.
7 maja Iwano-Frankowsk świętował dzień miasta. 8 maja w mieście trwały obchody Dnia Europy. Na scenie jednego z głównych placów wiceprezydent Pałac wręczył przywiezione ze Świdnicy dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu organizowanego w szkołach Iwano-Frankowska na temat wiedzy o Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. . . . czytaj więcej


14 maja 2010 - Festiwalowy weekend rozpoczęty

Dzisiaj, rozpoczął się Festiwal Sztuki i Rzemiosła TARGIRA 2010 w Świebodzicach. Targi uroczyście otworzył burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, a wśród gości byli m. in. starosta świdnicki Zygmunt Worsa, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, rektor Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu, prof. Michał Sachanbiński, przewodnicząca Rady Miejskiej Świebodzic Elżbieta Horodecka, wiceburmistrz Świebodzic Ireneusz Zyska.
- Niezmiernie się cieszę, że Świebodzice już po raz drugi mogą gościć wspaniałych artystów-rzemieślników z całego kraju - podkreślał burmistrz Kożuchowicz. - Mam nadzieję, że nasze miasto na stałe wpisze się w ogólnopolski kalendarz imprez, szeroko promujących rękodzieło i rzemiosło najwyższej klasy. . . . czytaj więcej


14 maja 2010 - Nowy parking przy urzędzie

Od czerwca, klienci Urzędu Gminy Świdnica będą mogli korzystać z nowego parkingu zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Powstanie 27 nowych miejsc parkingowych.
Z chwilą remontu ulicy Głowackiego w 2009 r. ilość miejsc parkingowych uległa zmniejszeniu. Władze gminy chcąc zapewnić bezpieczeństwo i komfort parkującym, przystąpiły do wykonania niezbędnych prac związanych z utwardzeniem ponad 600 m2 powierzchni. Korzyści z położenia nowego parkingu z pewnością dostrzeżone zostaną przez rodziców z małymi dziećmi oraz osoby starsze, które chcąc załatwiać formalności w urzędzie nie będą zmuszone przechodzić przez jednie.
Wartość inwestycji wyniesie 70 tys. zł. Środki pochodzić będą w całości z budżetu gminy.


14 maja 2010 - Powstaje Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej

Plany na działalność w najbliższych miesiącach oraz zaangażowanie w życie miasta - to tematy, które prezydium Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej przedstawiło prezydentowi Świdnicy, Wojciechowi Murdzkowi.
- Młodzież jest pełna zapału do pracy i ma naprawdę dobre pomysły. Co ważne, nie czeka na gotowe, nie liczy, że dorośli załatwią za nią pewne rzeczy. Sami chcą działać.
W młodych świdniczanach widać entuzjazm i radość, a to dobrze rokuje - powiedział po poniedziałkowym (10 maja) spotkaniu prezydent Murdzek.
- Praca w radzie z pewnością będzie dla młodzieży przygodą pokazującą, że w grupie można zdziałać więcej i sporo się nauczyć. Przecież za kilka czy kilkanaście lat to właśnie oni zaczną pracę w świdnickich instytucjach i organizacjach, a może przejmą kierowanie naszym miastem. . . . czytaj więcej


14 maja 2010 - Spacerkiem po Europie

11 maja w Krzyżowej odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego. Organizatorami konkursu były Gimnazja z Lutomi Dolnej i Pszenna.
Do zmagań językowych przystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Świdnica. Konkurs składał się z trzech części: pierwsza pisemna - uczniowie otrzymali zestawy testów z zakresu gramatyki i leksyki.
Druga ustna - losowali temat wypowiedzi ustnej oraz jeden obrazek do opisu, trzecia część polegała na prezentacji piosenki w języku niemieckim lub angielskim. . . . czytaj więcej


14 maja 2010 - Pokaz sterowca w locie

W poniedziałek, 24 maja w Domu Technika w Świdnicy (ul. Basztowa) oraz we wtorek, 25 maja w Sowiogórskim Muzeum Techniki w Dzierżoniowie (parowozownia, ul. Sienkiewicza 18), w godzinach 11.00-13.00 odbędą się pokazy w locie modelu sterowca Henri Giffarda.
Model wykonany w skali 1:10 (długość 4,4 m) ma napęd z silnika parowego.
Pokaz, któremu patronują Lincoln Electric Bester SA i 3M Poland przygotował Uniwersytet Techniczny Bordeaux i Sowiogórskie Muzeum Techniki Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. . . . czytaj więcej


13 maja 2010 - Świdniczanki walczą o finał

Jutro w Świdnicy rozpoczynają się Półfinały Mistrzostw Polski Kadetek.
W Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów o awans do finałowej grupy walczyć będą siatkarki z UKS ZSMS Poznań, MKS Truso Elbląg, MKS V LO Rzeszów oraz gospodynie turnieju - MKS Świdnica.
Turniej trwający do niedzieli - 16 maja rozpocznie się jutro o godzinie 16.00 meczem MKS Świdnica - UKS ZSMS Poznań. Szczegółowy plan turnieju - >>> zobacz


13 maja 2010 - Wybory 2010 z dziennikiem

Tragiczna katastrofa prezydenckiego samolotu w locie do Smoleńska i śmierć Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki - Pani Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych osób towarzyszących spowodowała przyśpieszone wybory nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przed nami w tym roku również wybory samorządowe.
Do wyborów zostało nieco czasu, proponujemy zatem zabawę - sondaż, która będzie wstępem wyborczym.
Przygotowujemy ją dla Państwa i bardzo prosimy o zapoznanie sią z dotychczasową listą jaka powstała dzięki nadesłanym kandydaturom i uzupełnienie jej o osoby, których zdaniem Państwa zabrakło na tej liście.
Jako, że w wyborach samorządowych bierze udział kilkaset osób postanowiliśmy ograniczyć nasz "sondaż" do wyboru osób rządzących naszymi miastami i gminami. Lista kandydatów - >>> zobacz
Swoje kandydatury prosimy wysyłać na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl Na zgłoszenia czekamy do 20 maja i w dniu następnym rozpoczniemy głosowanie.


13 maja 2010 - "Orlik"gotowy za cztery miesiące

Kilka dni temu w Świebodzicach rozpoczęły się prace przy budowie "Orlika". Nowoczesne boisko powstaje w kompleksie sportowo-rekreacyjnym OSiR przy ulicy Rekreacyjnej.
- To kolejne już boisko w gminie Świebodzice, które będzie do pełnej dyspozycji dzieci i młodzieży - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Bardzo się cieszę, że taki obiekt sportowy powstaje w kolejnej części miasta a sądząc po popularności dotychczas wybudowanych boisk jestem pewien, że i tutaj, na Rekreacyjnej, będzie się dużo działo.
Wykonawca, firma TAMEX Obiekty Sportowe, ma 4 miesiące na realizację tego zadania. W ramach obiektu powstanie: . . . czytaj więcej


13 maja 2010 - II Turniej Łuczniczy o Złotą Kaczkę

15 maja o godzinie 17:00 na obiekcie Stadionu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej rozpocznie się II Turniej Łuczniczy o Złotą Kaczkę.
Zawody łucznicze organizowane są po raz kolejny przez Bractwo Rycerskie Św. Barbary oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej. Udział w turnieju wezmą członkowie grup rekonstrukcji historycznej oraz inne osoby, które używają replik łuków historycznych.
Wśród zgłoszonych zawodników wystartują zawodnicy reprezentujący Bractwo Rycerskie Św. Barbary, Chorągiew Rycerską Ziemi Piotrkowskiej, Bractwo Ergo Bibamus z Wałbrzycha oraz Chorągiew Piastów Śląskich.
Na łuczników czekają nie lada wyzwania, ponieważ kategorie zawodów są nawiązaniem do realiów historycznych. Czekają na nich takie zadania jak: polowanie, strzelanie bojowe czy też próba sił.
Serdecznie zapraszamy do kibicowania zawodnikom startującym w Turnieju.


13 maja 2010 - Rekordowa liczba wystawców

Aż 40 rzemieślników i twórców sztuki użytkowej od piątku do niedzieli będzie prezentować swoje wyroby podczas Festiwalu Sztuki i Rzemiosła TARGIRA w Świebodzicach. - Wśród wystawców będzie można zobaczyć min. artystów tworzących w szkle, zegarmistrzów, jubilerów; do Świebodzic przyjadą także graficy, malarze, rzeźbiarze, ceramicy. Na szczególną uwagę zasługują bez wątpienia szklane rzeźby artystów o światowej sławie - Borowskich (ojciec i syn), wyjątkowe dzieła Adama Gołembowskiego i Zbigniewa Brzezińskiego, jak również witraże wykonane metodą Tifaniego przez Katarzynę i Krzysztofa Pieczków - zachęca Janusz Kujat, dyrektor Festiwalu. . . . czytaj więcej


13 maja 2010 - Początek nieudany . . .

W pierwszym meczu barażowym o awans do I ligi Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - Świdnica przegrał w Szczecinie z Pogonią 24:33 (12:15).
W sobotę o godzinie 20.00 rewanż w Świdnicy. Bitwa przegrana, ale wojna trwa...
Pogoń Handball Szczecin - ŚKPR Świdnica 33:24 (15:12).
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - Świdnica: Młoczyński, Gołębiewski - Makowiejew (6), Juściński (5), Mrugas 4/1 z karnego), P. Kijek (3), Rogaczewski (2), Bąk (2), Herudziński (1), Piędziak (1), Przemysław Niciński, Kuriata, D. Kijek, Kaczmarczyk


13 maja 2010 - Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

13 maja w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Klas III pod hasłem "Uroczystości z matematyką". Wzięło w nim udział 20 uczniów z 10 szkół, w tym również spoza Świdnicy. Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Marzena Barylak i Renata Pasik.
Celem konkursu było wyzwolenie aktywności uczniów oraz rozbudzenie zainteresowań matematyką. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, rywalizując z uczestnikami z innych szkół. W świat uroczystości z matematyką wprowadziły uczestników konkursu trzy Murzynki: Cyferka, Iksik i Grafik, które pomogły w gąszczu dżungli odnaleźć jajo tukana. W środku jajka znajdowała się matematyczna zagadka, którą należało rozwiązać po przejściu przez magiczny most. . . . czytaj więcej


13 maja 2010 - "Czy Romowie znają swoje prawa"

To hasło konferencji, która w piątek, 14 maja, rozpoczyna się w Świebodzicach.
W ramach spotkania wykład na temat problematyki romskiej wygłosi Stanisław Stankiewicz, Prezydent Światowej Organizacji International Romani Union.
W programie jest także występ zespołu Nowa Roma. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 na godzinę 10.00


13 maja 2010 - Policja poszukuje

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą czynności poszukiwawcze w związku z zaginięciem Arkadiusza Gwiazdy urodzonego 5 września 1977 roku w Świebodzicach syna Andrzeja.
15 kwietnia tego roku wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie kontaktował się z bliskimi.
Rysopis zaginionego: wzrost 176-180 cm. waga 80 kg. szczupła budowa ciała, włosy bardzo krótkie szatyn,twarz owalna.
Ubrany był w jasną kurtkę, jasne spodnie, jasny sweter, niebieską koszulkę polo, czarne buty Nike.
Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionego proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod nr telefonów 74 8582 227, 997 lub 112.


13 maja 2010 - "Noc w Muzeum"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza 15 maja w godzinach 17.00-23.00 na "Noc w Muzeum" W ramach europejskiej edycji Long Night of Museums.
Muzeum przygotowało całonocny program wydarzeń i atrakcji kulturalnych.
Czy kiedykolwiek zwiedzałeś muzeum w nocy ? Serdecznie zapraszamy do muzeum przy ulicy Towarowej 4 - wstęp bezpłatny. Na terenie Muzeum dostępny będzie catering.
Możliwość noclegów w wagonach sypialnych. . . . czytaj więcej


12 maja 2010 - Wielkie spotkanie już za tydzień w Świdnicy

Współtwórcy reformy samorządowej w Polsce, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej i Unii Europejskiej już za kilka dni zjadą do Świdnicy.
W dniach 19-22 maja odbędzie się pierwszy ogólnopolski Kongres Regionów zorganizowany przez wydawnictwo Axel Springer Polska wraz z Miastem Świdnica. Koncentrować się będzie wokół trzech kluczowych zagadnień: samorząd, inwestycje, rozwój. Spodziewany jest udział co najmniej 1 000 uczestników.
W trakcie kongresu odbędzie się ponad osiemdziesiąt paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz cztery sesje plenarne.
Zdjęcia z konferencji we Wrocławiu - Hotel Mercure Panorama - 12 maja - >>> zobacz. Celem dyskusji panelowych jest przedstawienie praktycznych rozwiązań, z których będą mogli skorzystać przedstawiciele JST. . . . czytaj więcej


12 maja 2010 - Warsztaty polsko-czeskie

Dzisiaj do powiatu przyjechała delegacja z partnerskiego Miasto Jičín. Goście zostaną w Świdnicy do 14 maja.
Wizyta Sąsiadów związana jest z udziałem we wspólnych warsztatach z zakresu turystyki i promocji.
Warsztaty organizowane są w ramach projektu pn. "Turystyka bez granic. Promocja Powiatu Świdnickiego w Czechach", na które Powiat Świdnicki uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 14 487,40 euro i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w wysokości 1 704,40 euro w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
Warsztaty otworzyli wicestarosta czeskiego Jičína Richard Konir i świdnicki starosta Zygmunt Worsa. . . . czytaj więcej


> 12 maja 2010 - "Ku pocieszeniu serc ludzkich"

Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, Ksiądz Prałat Marek Babuśka oraz Strzegomskie Towarzystwo Inicjatyw Gospodarczych - Wydawca Gazety Strzegomskiej zapraszają 16 maja o godzinie 17.00 (po mszy św.) na koncert muzyczny "Ku pocieszeniu serc ludzkich", który odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu.
Jest to wydarzenie kulturalne, którego częścią będzie promocja książki "Ojcze-nasz-nasz" autorstwa Jana Choroszego.
Fragmenty tego utworu zostaną wyśpiewane przez znaną wrocławską śpiewaczkę operową i operetkową, grajacą na unikatowych skrzypcach z włókna węglowego - Marię Zygmaniak-Lesiak oraz aktorów scen wrocławskich. . . . czytaj więcej


12 maja 2010 - Głosuj na "Zero Procent"

Zespół "Zero Procent" przeszedł pomyślnie już trzeci etap walki o miejsce na Debiutach Opolskich. W programie emitowanym 30 kwietnia chłopaki wywalczyli sobie po 5 punktów od każdego z jurorów, utworem zespołu Maanam "Cykady na Cykladach".
Dało im to 15 punktów, a zarazem najwyższą notę od jury w tym odcinku.
Ich wcześniejsze występy można zobaczyć na stronach www.spiewajiwalcz.tvp.pl lub www.zeroprocent.pl
Przed nimi kolejny etap już w piątek 14 maja w TVP-1 o godzinie 20.15. Podczas programu liczą się także głosy smsowe, które są zliczane pod koniec każdego odcinka i dodawane w formie punktów do oceny jury. Zapraszamy do oglądania i głosowania.


12 maja 2010 - Wspólnie rozwiązują problemy powiatu

O stanie dróg na terenie powiatu, wspólnej inwestycji budowy łącznika do A4, budowie Zespołu Szkół Specjalnych, schronisku dla zwierząt oraz planowanych wspólnych imprezach i uroczystościach rozmawiali samorządowcy z terenu naszego powiatu na zorganizowanej wczoraj konferencji wójtów, burmistrzów i prezydentów powiatu świdnickiego.
Tradycyjnie organizatorem konferencji był starosta Zygmunt Worsa, który wspólnie z Zarządem Powiatu w Świdnicy omówił najważniejsze inwestycje i projekty realizowane w tym roku z budżetu powiatu.
Wśród nich nie zabrakło szczegółów dotyczących terminu rozpoczęcia budowy drogi łączącej strefy ekonomiczne w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4. . . . czytaj więcej


> 12 maja 2010 - Kursy doskonalący technikę jazdy

Doskonalenie własnych umiejętności zawsze było w dobrym tonie. Jednak, aby dobrze wypaść w towarzystwie, nie wystarczy już wspomnieć o intensywnym kursie nauki języka.
Dzisiaj dobrze jest zabłysnąć udziałem w kursie niebanalnym - takim, który nie tylko będzie się wyróżniał swoją dziedziną, ale również faktycznie poprawi nasze umiejętności.
Strzałem w dziesiątkę może okazać się profesjonalny kurs doskonalący technikę jazdy. . . . czytaj więcej


12 maja 2010 - Obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej

6 maja w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach miała miejsce uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uczniowie w poetycki sposób, przy nastrojowej, symbolicznej scenerii i muzyce przypomnieli jak ważny w świadomości polskiego narodu jest Katyń.
Motywem przewodnim wieczornicy był akt przebaczenia wobec tych wszystkich, którzy przyczynili się do mordu, którzy zacierali ślady i robili wszystko, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw.
Ważnym przekazem było odwołanie się do sumień wszystkich obecnych, aby na chwilę zatrzymali się w pędzie ku "kolorowym mirażom dobrego bytu", zastanowili się nad sensem tej tragedii, aby już nigdy nikt nie chciał zabić w tylu ludziach Wiary, Nadziei i Miłości, aby w przyszłości zaobfitowała łaska przebaczenia, modlitwy i ciągle rodzącego się dobra. . . . czytaj więcej


12 maja 2010 - Gościli w Znojmo

Zastępca burmistrza Strzegomia Robert Siekaniec, inspektor ds. współpracy z zagranicą Agnieszka Przedzinkowska oraz zespół Kostrzanie odwiedzili partnerskie miasto Strzegomia - czeskie Znojmo. Trzydniowa wizyta była okazją do tego, aby znana i lubiana grupa Kostrzanie mogła dać pokaz swoich umiejętności przed czeską publicznością podczas obchodów Dni Miast Partnerskich w Znojmo. Występ grupy wzbudził duży aplauz publiczności oraz zainteresowanie naszą kulturą.
Zastępca burmistrza Robert Siekaniec miał możliwość spotkać się z przedstawicielami miast z Holandii, Włoch, Węgier, Niemiec i Słowacji. Poglądy i doświadczenia, które wymieniane były podczas wspólnych dyskusji z pewnością zaowocują ciekawymi przedsięwzięciami.
Strzegomianie, biorący udział w wizycie w Znojmo, zgodnie podkreślali, że przebiegała ona w przyjaznej i rodzinnej atmosferze.


12 maja 2010 - Uczniowie "105" zdobywają nagrody

11 maja uczennice Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wzięły udział w I Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej. W wyniku rywalizacji z zespołami i solistami z 10 szkół podstawowych z całego powiatu Żaneta Włudyga i Klaudia Papież zajęły II miejsce śpiewając po angielsku piosenkę zespołu U2 " With or without you".
Dziewczyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki w języku angielskim oraz bon o wartości 100 zł do zrealizowania w empiku. . . . czytaj więcej


12 maja 2010 - Zawody żużlowe w Jaworzynie Śląskiej

Zapraszamy wszystkich sympatyków żużla i sportów motorowych na pierwsze zawodu żużlowe w Jaworzynie Śląskiej.
Turniej pokazowy odbędzie się na stadionie miejskim już w najbliższą sobotę o godzinie 15.00. Na bieżni ścigać się będą najmłodsi adepci czarnego sportu.
Organizatorami zawodów są: Gmina Jaworzyna Śląska, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej oraz Wyścigowa Sekcja Motocyklowa "Chełmiec" z Wałbrzycha.
Mamy nadzieję, że po sobocie także i gminie Jaworzyna Śląska pojawią się przyszli następcy Tomasza Golloba.


12 maja 2010 - Dzień otwarty ECDL na Wydziale Technicznym KK

12 maja, w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego na Wydziele Technicznym Kolegium Karkonoskiego, w EuroKarkonoskim Centrum ECDL, gdzie uczy się wielu mieszkańców z powiatu świdnickiego odbył się wykład-prelekcja na temat: Misja, geneza, korzyści i praktyka Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych.
Znaczenie Certyfikowanych Ośrodków Egzaminacyjnych ECDL dla społeczności lokalnych osób uczących się i pracujących. Spotkanie poprowadził p. mgr inż. Wojciech Łyczek certyfikowany egzaminator ECDL.
Spotkanie było elementem szerszej oferty imprez merytorycznych w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2010 w Polsce, w których uczestniczą m.in.: ośrodki szkoleniowe oraz Centra Egzaminacyjne i Laboratoria ECDL.
Spotkanie w EuroKarkonoskim Centrum ECDL odbyło się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz EcdlPolska.


12 maja 2010 - XXX. Wrocław Model Expo "Światowid 2010"

W dniach 8-9 maja odbył się we Wrocławiu jeden z najstarszych konkursów modelarskich w naszym rejonie. Dla modelarzy świdnickich z Młodzieżowego Domu Kultury była to bardzo udana impreza.
Oprócz konkursu odbyła się też giełda modelarska, gdzie można było zakupić wiele niezbędnych materiałów do budowy modeli oraz same modele.
Warto zauważyć, że jednym ze sponsorów był Dowódca Sił Powietrzynych generał Andrzej Błasik, który poległ w katastrofie lotniczej. . . . czytaj więcej


12 maja 2010 - Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

Już po raz drugi uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach postanowili uczcić nadejście bardzo długo oczekiwanej wiosennej aury, samodzielnie przygotowując interpretację głosową fragmentów prozy traktujących o tej najpiękniejszej - dla wielu-porze roku.
W Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanego przez panie: Justynę Gąsior i Jolantę Bieniasz jury w składzie: pani Joanna Grzelak oraz pani Jolanta Bieniasz nagrodziło 3 osoby.
I miejsce w kategorii "młodsi" zajęła Klaudia Zyska, I miejsce w kategorii "starsi" zajęła Patrycja Fila. Wyróżnienie w kategorii "starsi" zdobyła Weronika Glapa.


11 maja 2010 - Nowości w Muzeum Broni i Militariów

Wczoraj w godzinach wieczornych do Muzeum Broni i Militariów do oddziału w Witoszowie Dolnym dotarł unikalny pojazd wojskowy.
Jest to wóz dowodzenia batalionem - MTLB. Pojazd gąsiennicowy może również pływać. Wóz jest we wspaniałym stanie technicznym, wyprodukowany został w 1997 roku. Waży 13 ton, w terenie osiąga szybkość do 80 km na godzinę.
Pojazd do Muzeum Broni i Militariów trafił wraz z terenowym UAZ-em z Jednostki Wojskowej w Pile.
Muzeum w ostatnim czasie wzbogaciło swoją kolekcję o wiele unikalnych wozów bojowych.
Zbiory można oglądać codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 11.00-14.00. Więcej na stronie muzeum - >>> zobacz. Zdjęcie MTLB - >>> zobacz


11 maja 2010 - III Turniej Rycerski Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w Krzyżowej

Już 19 czerwca o godzinie 14.00 na terenie Fundacji "Krzyżowa"dla Porozumienia Europejskiego staną w szranki włodarze miast i gmin skupionych w ramach Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwa Świdnicko-Jaworskiego".
Pierwsza edycja Turnieju odbyła się na Zamku w Bolkowie w 2007 roku. W długi majowy weekend zgromadziła ponad 1,5 tysiąca widzów.
Turniej poprzedziło podpisanie porozumienia o utworzeniu Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Druga edycja odbyła się w czerwcu 2009 roku Świebodzicach, podczas obchodów 730-lecia nadania praw miejskich miastu Świebodzice. . . . czytaj więcej


11 maja 2010 - II Turniej Ministrantów Diecezji Świdnickiej w Piłce Nożnej

8 maja na terenie boisk Orlik 2012 oraz Blisko Boisko w Strzegomiu odbył się II Turniej Ministrantów Diecezji Świdnickiej w Piłce Nożnej.
Turniej podzielonym był na dwie kategorie ministrantów młodszych oraz starszych. W turnieju brało udział 38 drużyn z całej diecezji. Swoją obecnością ministrantów dopingował Biskup Ignacy Dec.
Turniej rozpoczął się od wspólnej modlitwy oraz błogosławieństwa dla uczestników. Turniejowi patronował ksiądz Marek Żmuda, który bardzo pozytywnie ocenił organizacje turnieju.
W kategorii ministrantów starszych zwyciężyła drużyna z Kłodzka, która okazała się lepsza od ministrantów ze strzegomskich parafii.
W kategorii ministrantów młodszych zwyciężyła drużyna z Jaworzyny Śląskiej. Na dalszych miejscach uplasowały się drużyny ze Świdnicy oraz Dzierżoniowa.


11 maja 2010 - Powiat i Gmina na Targach Turystycznych w Gdańsku

Ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy w dniach 7 - 9 maja zaprezentowało swoją ofertę w ramach 13. Gdańskich Targów Turystycznych GTT. Targi odbywały się od hasłem: "Od gór po morze, od morza do Tatr". Na wspólnym stoisku promowały się partnerskie powiaty: kartuski, świdnicki, łowicki i tatrzański.
W ramach targów ofertę turystyki przyjazdowej i wyjazdowej zaprezentowali touroperatorzy, biura podróży, regiony turystyczne, regionalne i lokalne organizacje turystyczne, a także miasta z Polski i zagranicy, m.in. Litwy, Ukrainy, Chorwacji, Norwegii, Turcji, Tunezji, Indonezji, oferty z Meksyku, Chin i Azji oraz polskie regiony: Podkarpacki, Podlaski, Pomorze, Mazowsze, Śląsk a także Warmia, Mazury czy Żywiecczyzna.
Wśród nich nie zabrakło także stoiska Powiatu Świdnickiego, które wspólnie z Gminą Świdnica i partnerskimi powiatami: kartuskim, łowickim i tatrzańskim zachęcało turystów do odwiedzenia każdego z tych pięknych regionów. . . . czytaj więcej


11 maja 2010 - Profesor Michał Kulesza w Świebodzicach

Współtwórca reformy samorządowej w Polsce, profesor Michał Kulesza, będzie gościem specjalnej konferencji, poświęconej 20 rocznicy samorządności, która już 20 maja odbędzie się w Świebodzicach.
Spotkanie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury o godzinie 12.00.
W programie między innymi: wystąpienie Poseł RP Anny Zalewskiej "Kluczowe problemy samorządu terytorialnego w Województwie Dolnośląskim", wystąpienie prof. dr hab. Michała Kuleszy - "Założenia reformy samorządowej w Polsce. Ocena po dwudziestu latach", wręczenie wyróżnień dla samorządowców Gminy Świebodzice i występ dziecięcego zespołu wokalnego "Echo".


11 maja 2010 - Polska Biega

9 maja odbyła się 6. edycja ogólnopolskiej akcji "Polska Biega" w Strzegomiu. Impreza zorganizowana została przez OSiR Strzegom pod patronatem burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
W biegu brała udział młodzież dzieci z okolicznych szkół oraz osoby indywidualne.
Po raz pierwszy w bieg odbył się w nowej formule w której nie chodziło o rywalizacje; wszyscy biegli razem ze startu wspólnego wcześniej wyznaczoną trasą. Trasa przebiegała przez: Rynek, ul. Krótką, ul. Bohaterów Getta, alejkami parkowymi, koło pomnika księżnej Anny, ul. Parkowa, ul. Kościuszki, a kończyła się metą na pięknym rynku strzegomskim. . . . czytaj więcej


11 maja 2010 - Rusza VI edycja Gryfów

Najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy - "Świdnickie Gryfy"- przyznane zostaną po raz szósty. Właśnie rozpoczął się nabór zgłoszeń od firm działających na terenie Świdnicy. Ankiety można składać do 31 maja.
Nagroda ta ma na celu wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w mieście. Decyzję o nominacji firm podejmie kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji nagrody oraz przedstawiciele instytucji okołobiznesowych.
Zgłoszeń, które będą oceniane przez kapitułę, mogą dokonać sami przedsiębiorcy. Wypełnione ankiety można przesyłać do 31 mają br. na adres mailowy: drg@um.swidnica.pl lub e.greber@um.swidnica.pl. Ankietę oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony: www.swidnickigryf.pl


11 maja 2010 - V Gminny Konkurs Recytatorski

30 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach odbył się V Gminny Konkurs Recytatorski pod patronatem Burmistrza Strzegomia.
Głównym celem było rozwijanie zainteresowań i zdolności recytatorskich uczniów oraz kształtowanie nawyków obcowania z pięknem języka.
W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Jaroszowa, Stanowic, Rogoźnicy, Kostrzy, Olszan oraz reprezentanci PSP nr 4 w Strzegomiu i PSP nr2 w Strzegomiu. Dzieci pod kierunkiem swoich opiekunów przygotowały wiersze o różnorodnej tematyce. . . . czytaj więcej


11 maja 2010 - Wystąpią w Klubie Muzycznym "Madness"

4 czerwca, we wrocławskim Klubie Muzycznym "Madness" wystąpią: Blight - Strzegom - >>> zobacz Collision - Świdnica - >>> zobacz oraz Dead Mind - Wrocław - >>> zobacz, >>> zobacz
Koncert w Klubie Muzycznym Madness przy ulicy Hubskiej 6 rozpocznie się o godzinie 19.00.
Wstęp za darmo. "Wstęp mają tylko osoby pełnoletnie".


10 maja 2010 - Pomnik Bezimiennej Matki Sybiraczki uroczyście odsłonięty

6 maja odsłonięty został pomnik Bezimiennej Matki Sybiraczki. To ważne wydarzenie nie tylko dla środowiska sybirackiego, ale także dla Strzegomia.
W uroczystości licznie udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych i lokalnych, Sybiracy, dyrektorzy szkół i zakładów, duchowieństwo oraz strzegomska młodzież.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., którą w strzegomskiej Bazylice Mniejszej odprawił biskup świdnicki Ignacy Dec. Ksiądz biskup podkreślił w swojej homilii, że nie możemy zapominać o bolesnej historii Polski i musimy zaszczepiać w młodych ludziach pamięć o tych wydarzeniach. . . . czytaj więcej


10 maja 2010 - "Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat"

Słowa z Talmudu, świętej księgi Żydów, towarzyszyły niezwykle wzruszającym uroczystościom, które w piątek, 7 maja, odbyły się we Wrocławiu.
Kilkunastu osobom z Dolnego Śląska wręczone zostały odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"orz honorowe obywatelstwa państwa Izrael.
Te dwa najwyższe wyróżnienia trafiają do tych, którzy w czasie II wojny światowej ratowali od śmierci osoby narodowości żydowskiej. To najwyższy hołd, jakie państwo Izrael może oddać ludziom, którzy bezinteresownie, z narażeniem własnego życia, ratowali swoich żydowskich sąsiadów, przyjaciół, a czasami zupełnie obce osoby, skazane na zagładę. W Polsce uhonorowano w ten sposób ponad 6 tys. osób.
Wśród takich niezwykłych bohaterów jest świebodziczanka, pani Władysława Paprota. . . . czytaj więcej


10 maja 2010 - Jaworzyńscy Drezyniarze na szlaku

VII Ogólnopolski Zlot Drezyniarzy, za nami. Cykliczna impreza odbyła się w pierwszy majowy weekend. Na spotkaniu fascynatów nieczynnych szlaków kolejowych, budowniczych i konstruktorów drezyn oraz wszystkich miłośników kolei nie mogło zabraknąć przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Kolei z Jaworzyny Śląskiej.
Zloty są nie tylko okazją do wspólnych spotkań kolejowych pasjonatów, ale również podczas nich prezentowane są drezyny ręczne i spalinowe, o które przez cały rok dbają miłośnicy drezyn.
Oczywiście nie pełnią one jedynie funkcji wystawienniczych eksponatów, ale również są uruchamiane, a ich właściciele przemierzają za ich pomocą setki kilometrów kolejowych tras.


10 maja 2010 - Reklama dźwignią handlu . . .

Reklama dźwignią handlu, ale czy zawsze ? Jeśli reklama wygląda tak jak wyglądała dzisiaj na jednym ze świdnickich parkingów, to śmiało można powiedzieć, że jedynym efektem jaki przyniosła tej firmie jest ogromny wstyd.
Bo jak ocenić rzetelność firmy, która oferując między innymi naukę języka angielskiego nie zna języka polskiego.
Taki błąd "bijący po oczach"może budzić obawy o prawdziwe umiejętności firmy. To typowy przykład antyreklamy. Zdjecie reklamy - >>> zobacz


10 maja 2010 - Badania mammograficzne

W ramach programu NFZ w Jaworzynie Śląskiej oraz w Marcinowicach przeprowadzone zostaną bezpłatne badania mammograficzne.
Panie w wieku 50-69 lat proszone są o dokonanie wcześniejszej rejestracji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00 pod numerem telefonu 0-801-080-007 lub 058-666-24-44
Panie nie objęte Programem Profilaktycznym mogą wykonać badanie mammograficzne odpłatnie, na podstawie zaświadczenia wystawionego po wcześniejszej konsultacji od lekarza dowolnej specjalności, w cenie - 80 złotych.
Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty.
W Jaworzynie Śląskiej badania odbędą się 12 maja na stadionie sportowym a na parkingu przy Urzędzie Gminy w Marcinowicach 13 maja.


10 maja 2010 - Mickiewicz wśród nas

Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej właśnie okazji w Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu zorganizowany został kolejny, siódmy już, Międzygimnazjalny Konkurs Biblioteczny "Książka. Informacja. Biblioteka."
W tym roku tematem przewodnim spotkania był Adam Mickiewicz - jego życie i twórczość. Wyłonione we wcześniejszych eliminacjach szkolnych drużyny konkursowe spotkały się pod koniec kwietnia w progach Gimnazjum 1 w Strzegomiu, by zmagać się z zadaniami i pytaniami z zakresu twórczości jednego z największych pisarzy polskich. Wybór tematu konkursu związany był również ze 155. rocznicą śmierci Wieszcza. . . . czytaj więcej


10 maja 2010 - Do biegu, gotowi, start

Kilkuset uczestników wystartowało tradycyjnie w świebodzickim maratonie "Polska biega". W sobotę, 8 maja, w samo południe biegacze w różnym wieku pobiegli trasą wokół Osiedla Piastowskiego, ulicami Mieszka Starego i Księcia Bolka. Wszyscy w jednakowych, białych koszulkach z logo miasta i akcji "Polska biega".
Pierwszych dziesięć osób, które przybiegło na metę, otrzymało statuetki, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe certyfikaty ukończenia biegu. Wręczali je wiceburmistrz Zbigniew Opaliński oraz Mariusz Szafraniec, radny miejski.
Dla wszystkich biegaczy były też inne niespodzianki: napoje, pyszne lody ufundowane przez firmę Sajmon i grochówka. Wśród uczestników rozlosowano także nagrody.
Organizatorami akacji byli tradycyjnie: Urząd Miejski i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.


10 maja 2010 - Czwórbój Lekkoatletyczny

W piątek, 7 mają odbyły się pierwsze w tym sezonie zawody lekkoatletyczne w ramach współzawodnictwa międzyszkolnego.
Chłopcy i dziewczęta ze szkół podstawowych rywalizowali w Czwórboju Lekkoatletycznym na stadionie Zawiszów.
Sześcioosobowe drużyny walczyły o punkty w czterech konkurencjach - bieg na 60 m, bieg na 600 m dziewczęta, 1000 m chłopcy, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Klasyfikacja końcowa wygląda następująco: . . . czytaj więcej


10 maja 2010 - Pobiegliśmy po raz czwarty

Gmina Jaworzyna Śląska już po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Polska Biega". W ten sposób promujemy nie tylko bieganie i spędzanie wolnego czasu na sportowo, ale i również zdrowy tryb życia.
Tegoroczna rywalizacja odbyła się w minioną sobotę. Niesprzyjająca pogoda w tygodniu poprzedzającym bieg, uniemożliwiła przeprowadzenie trasy leśnymi dróżkami. Dlatego organizatorzy z uwagi na bezpieczeństwo uczestników biegu zdecydowali się przenieść jego trasę.
Nie zniechęciło to oczywiście miłośników biegania, którzy stanęli do rywalizacji na bieżni miejskiego stadionu. Tradycyjnie już w dniu biegu dopisała pogoda. . . . czytaj więcej


10 maja 2010 - "Noc w Muzeum"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza 15 maja w godzinach 17.00-23.00 na "Noc w Muzeum" W ramach europejskiej edycji Long Night of Museums.
Muzeum przygotowało całonocny program wydarzeń i atrakcji kulturalnych.
Czy kiedykolwiek zwiedzałeś muzeum w nocy ? Serdecznie zapraszamy do muzeum przy ulicy Towarowej 4 - wstęp bezpłatny. Na terenie Muzeum dostępny będzie catering.
Możliwość noclegów w wagonach sypialnych. . . . czytaj więcej


10 maja 2010 - Nie skonsumujemy unijnej kasy ?

W przyszłym roku Polskę zaleje - i to prawie dosłownie - rzeka dotacji z Unii Europejskiej.
Komisja Europejska przyjęła bowiem wydatki na tzw. politykę spójności w 2010, czyli w praktyce naszego kraju na najważniejsze infrastrukturalne inwestycje realizowane przez samorządy terytorialne.
Otrzymamy w 2010 roku ponad 10,2 mld euro, co oznacza, że zgarniemy jedną piątą całej unijnej puli przeznaczonej na ten cel. Specjaliści mają jednak wątpliwości, czy racjonalnie wykorzystamy przyznane nam pieniądze. . . . czytaj więcej


10 maja 2010 - Złote Gody państwa Garula

Jubileusze małżeńskie to po samych ceremoniach ślubnych najmilsze uroczystości w urzędach stanu cywilnego. Miło i serdecznie było także w sobotę, 8 maja, podczas uroczystości 50. rocznicy zawarcia związku małżeńskiego przez państwa Władysławę i Alberta Garula.
Jubilaci otrzymali nadane przez Prezydenta RP medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Wręczył je zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński.
Były też kwiaty, życzenia i symboliczna lampka szampana. Życzymy szacownym jubilatom kolejnych lat w szczęściu, zdrowiu i wzajemnym zrozumieniu.


9 maja 2010 - Dialog Arena - Zagłębie Lubin - Korona Kielce - wejściówki

Na Lubińskiej Dialog Arenie do końca sezonu w piłkarskiej ekstraklasie został do rozegrania jeszcze jeden mecz.
Ósmego maja ogłosiliśmy, że mamy do rozlosowania kolejne trzy podwójne wejściówki na mecz, tym razem będzie to mecz pomiędzy Zagłębiem Lubin i Koroną Kielce.
Spotkanie odbędzie się 11 maja o godzinie 19.00 na pięknym stadionie w Lubinie - "Dialog Arena".
Po tym losowaniu wejściówki trafią do: Marcina Czałkiewicza, Jakuba Łaby i Łukasza Czajkowskiego. O sposobie odebrania wejściówek informujemy w osobnych e-mailach wysłanych do zainteresowanych.


9 maja 2010 - ŚKPR zagra w barażach

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej stoją przed historyczną szansą awansu do I ligi.
W sobotę po zwycięstwie 26:25 w Obornikach Wielkopolskich ze Spartą zapewnili sobie drugie miejsce w lidze i prawo gry w barażach. Pierwszym rywalem będzie Pogoń Szczecin.
Pierwsze spotkanie w środę w Szczecinie, rewanż w sobotę 15 mają o godzinie 20.00 w Świdnicy. Zajęcie drugiego miejsca w rozgrywkach zasadniczych jest największym osiągnięciem klubu w historii występów w II lidze. Droga do awansu jest trudna.
Trzeba wygrać najpierw z drużyną Pogoni Szczecin by później móc walczyć z drużyną z I ligi - najprawdopodobniej AZS AWF Warszawa.


9 maja 2010 - Głosuj na "Zero Procent"

Zespół "Zero Procent" przeszedł pomyślnie już trzeci etap walki o miejsce na Debiutach Opolskich. W programie emitowanym 30 kwietnia chłopaki wywalczyli sobie po 5 punktów od każdego z jurorów, utworem zespołu Maanam "Cykady na Cykladach".
Dało im to 15 punktów, a zarazem najwyższą notę od jury w tym odcinku.
Ich wcześniejsze występy można zobaczyć na stronach www.spiewajiwalcz.tvp.pl lub www.zeroprocent.pl
Przed nimi kolejny etap już w piątek 14 maja w TVP-1 o godzinie 20.15. Podczas programu liczą się także głosy smsowe, które są zliczane pod koniec każdego odcinka i dodawane w formie punktów do oceny jury. Zapraszamy do oglądania i głosowania.


9 maja 2010 - Liga okręgowa

W 23. kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Podzamcze Wałbrzych - Grom Witków 1:0
Victoria Świebodzice - AKS Strzegom 2:1
Sparta Ziębice - Stal Świdnica 1:1
W tabeli z 51 punktami prowadzi Bielawianka Bielawa, Victoria Świebodzice jest na 4 miejscu i zgromadziła 35 punktów, Grom Witków zajmuje 6 miejsce mając 29 punkty, 12 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 21 punktów, Stal Świdnica z 16 punktami jest na 15, ostatnim miejscu w tabeli.


9 maja 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Skalnik Czarny Bór - Zryw Gola Świdnicka 4:2
Zieloni Mrowiny - Unia Jaroszów 2:2
Grodno Zagórze Śląskie - LKS Bystrzyca Górna 1:2
Podgórze Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 0:1
Victoria II Świebodzice - Gwarek Wałbrzych 2:2
Karolina Jaworzyna Śląska - Granit Roztoka 7:0
Zjednoczeni Żarów - Sudety Dziećmorowice 3:0
Cukrownik-Polonia Pszenno - Wierzbianka Wierzbna 3:1


8 maja 2010 - Faworyci nie dają szans słabeuszom

Górnik Wałbrzych i Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie mimo iż grały na boiskach przeciwników odniosły pewne choć jednobramkowe zwycięstwa. Wśród przegranych jest świdnicka Polonia-Sparta, której aspiracje drugoligowe już dawno wybito z głowy. Nie dość, że druga liga to za wysokie progi to za świdniczanami robi się tłoczno od zespołów chcącach i mających szansę ją wyprzedzić.
Po jutrzejszych meczach tej kolejki może się okazać, że piąte miejsce piłkarzy świdnickich jest również za wysokie.
Polonia-Sparta Świdnica - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 0:1. Bramkę zdobył Adam Samiec.
Jeśli chcesz zobaczyć kawał "dobrej piłki" odpowiedz na pytanie i wylosuj 3 podwójne wejściówki na mecz pomiędzy Zagłębiem Lubin i Koroną Kielce, który odbędzie się 11 maja o godzinie 19.00 na Dialog Arena w Lubinie.
Kto jest najlepszym strzelcem w Zagłębiu Lubin w tym sezonie ? Odpowiedź na to pytanie prosimy przysłać do 9 maja do godziny 24.00 na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl


8 maja 2010 - Wyścig Grodów Piastowskich Świdnica - Dzierżoniów

Dzisiaj o godzinie 12.00 ze startu honorowego na świdnickim rynku wystartowali kolarze do etapu II, 45. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich.
Ulicami: Długą, placem Wolności, ulicą Westerplatte i Bystrzycką gdzie nastąpił start ostry ruszyli na trasę Świdnica - Dzierżoniów. Kolarze do pokonania mieli 167,8 km.
Pierwszy na mecie w Dzierżoniowie zameldował się Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice), drugi był Bartosz Huzarski (z torowej reprezentacji Polski). Na trzecim miejscu dojechał Marek Rutkiewicz (Mróz ActiveJet), który nadal jest liderem wyścigu.


8 maja 2010 - Wystąpią w Klubie Muzycznym "Madness"

4 czerwca, we wrocławskim Klubie Muzycznym "Madness" wystąpią: Blight - Strzegom - >>> zobaczCollision - Świdnica - >>> zobacz oraz Dead Mind - Wrocław - >>> zobacz, >>> zobacz
Koncert w Klubie Muzycznym Madness przy ulicy Hubskiej 6 rozpocznie się o godzinie 19.00.
Wstęp za darmo. "Wstęp mają tylko osoby pełnoletnie". Szczegóły na plakacie - >>> zobacz


8 maja 2010 - "Bieg Pamięci Gross - Rosen"Rogoźnica 2010

Dzisiaj w Rogoźnicy odbyły się XXIV Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci Gross - Rosen"Rogoźnica 2010.
Zgodnie z tradycją przed rozpoczęciem biegów złożono wieńce pod Mauzoleum Pomordowanych, a przyniesiony przez sztafetę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy znicz pamięci został zapalony i tym samym uroczyście rozpoczął "Bieg Pamięci".
Otwarcia dokonał przewodniczący Rady Miejskiej Strzegomia Tadeusz Wasyliszyn. . . . czytaj więcej


8 maja 2010 - Wychowawcy do Niesulic

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy poszukuje kandydatów na kadrę wychowawczą na obozy w Niesulicach w miesiącach lipiec i sierpień.
Szczegóły na stronie www.swidnica.zhp.pl (terminy, opis obozów itp.).
Zgłoszenia (podanie oraz kopia uprawnień) kierować na e-mail: swidnica@zhp.pl tel./fax 748520179 lub osobiście ulica Lelewela 18 w Świdnicy.
Wymagania: uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawcy, doświadczenie w pracy z dziećmi na obozie/kolonii.


7 maja 2010 - Dialog Arena - trzy podwójne wejściówki wylosowane

Na Lubińskiej Dialog Arenie do końca sezonu w piłkarskiej ekstraklasie zostały do rozegrania jeszcze dwa mecze. 5 maja ogłosiliśmy, że mamy do rozlosowania trzy podwójne wejściówki na mecz pomiędzy Zagłębiem Lubin i Odrą Wodzisław, który odbędzie się już jutro o godzinie 17.00 na pięknym stadionie w Lubinie - "Dialog Arena".
Wejściówki wylosowali: Robert Klimczak, Wojciech Dutkiewicz i Michał Dąbrowski. O sposobie odebrania wejścówek informujemy w osobnych e-mailach wysłanych do zainteresowanych.
11 maja odbędzie się ostatni mecz ekstraklasy na który mamy do wylosowania również 3 podwójne wejściówki. Na odpowiedzi czekamy do 9 maja do godziny 24.00.
Zagłębie Lubin podejmuje u siebie Koronę Kielce a mecz rozpocznie się o godzinie 19.00.
Oto pytanie na które oczekujemy poprawnej odpowiedzi: kto jest najlepszym strzelcem w Zagłębiu Lubin w tym sezonie ? Odpowiedzi prosimy przysyłać na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl
W przypadku wylosowania poinformujemy o sposobie odebrania wejściówek e-mailem lub telefonicznie jeśli zechcesz taki numer podać wysyłając odpowiedź.


7 maja 2010 - Kogo wybierzemy ?

Gorączka wyborów prezydenckich nabiera tempa. Przed nami również jesienne wybory samorządowe.
Kto rządzi w miastach i gminach powiatu świdnickiego obecnie, to wiemy wszyscy lecz kto będzie to robił w nowej kadencji dowiemy się dopiero po listopadowych wyborach.
A kogo byśmy chcieli widzieć na stanowisku prezydenta Świdnicy, burmistrza w Strzegomiu, Świebodzicach, Żarowie i w Jaworzynie Śląskiej oraz kto powinien zasiąść na fotelu wójta w gminie Świdnica, Marcinowicach a także w gminie Dobromierz ?. Kto zdaniem Państwa powinien zostać starostą ?.
Prosimy o przysyłanie Państwa kandydatów na te stanowiska.
Poddamy je pod głosowanie internetowe. Może ono pokaże kto ma szansę wyborcze i pomoże wahającym się że warto podjąć taką próbę, by zgłosić swoją kandydaturę.
Na e-maile z nazwiskami kandydatów czekamy dzisiaj do godziny 24.00. Wyślij nazwiska swoich kandydatów do tych stanowisk na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl


7 maja 2010 - Świdnica ma okno życia

Okno życia - miejsce, w którym anonimowo można zostawić nowo narodzone dziecko, powstało właśnie dzięki staraniom Caritas Diecezji Świdnickiej w domu Sióstr Prezentek (Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny) przy ul. Piekarskiej 2.
Dzisiaj (7 maja) okno poświęcił biskup świdnicki ks. Ignacy Dec, który podczas uroczystości przypomniał: - Największą formą miłości bliźniego jest oddanie życia za innych. Nie każdy z nas powołany jest do takiej ofiary jak np. ojciec Maksymilian Maria Kolbe.
Ale każdy wezwany jest do wysiłku, poświęcania czasu i swoich umiejętności, by chronić życie i mu służyć. Okno życia, które dziś otwieramy, jest gestem miłości wobec drugiego człowieka. . . . czytaj więcej


7 maja 2010 - "Jeździć konno każdy może"

Od kilku tygodni w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu realizowany był program "Jeździć konno każdy może". Program składał się z zajęć teoretycznych, w trakcie których uczniowie dowiedzieli się podstawowych wiadomości o koniach. Zajęcia prowadził Marcin Konarski z klubu LKS Stragona.
Dopełnieniem programu był wyjazd klas IV - VI do Morawy (27 i 29 kwietnia, 6 maja). Młodzież szkolna miała możliwość przejażdżki na koniu pod opieką instruktora ze Stadniny Koni oraz na bryczce, zwiedzenia stajni, a także czyszczenia koni.
Na zakończenie pobytu w Morawie odbyły się klasowe ogniska.


7 maja 2010 - Srebrna Adriana Grabowicz

2 maja, w Kownie na Litwie odbył się Puchar Europy juniorów w judo.
Polacy spisali się znakomicie zdobywając 16 medali. Polacy zdobyli sześć złotych medali, sześć brązowych i cztery srebrne.
Wśród medalistek znalazła się strzegomianka Adriana Grabowicz zawodniczka Amatorskiego Klubu Sportowego Strzegom.
W finale kategorii wagowej do 48 kg uległa na punkty rywalce i zdobyła srebrny medal.


7 maja 2010 - Świdnicka księga kondolencyjna w Kancelarii Prezydenta

Młodzi świdniczanie ze Szkoły Podstawowej nr 105 i Młodzieżowego Domu Kultury wraz z opiekunami zawieźli księgę kondolencyjną z wpisami świdniczan po katastrofie pod Smoleńskiem do Kancelarii Prezydenta.
- Jesteśmy dumni, że w imieniu wszystkich mieszkańców Świdnicy mogliśmy zawieźć księgę kondolencyjną do stolicy. - mówi Małgorzata Pielach, dyrektor SP nr 105.
- Nasi uczniowie i ich rodzice zainicjowali marsz pamięci po tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia.
W Świdnicy wspólnie z mieszkańcami oddaliśmy hołd zmarłym. W Warszawie natomiast mogliśmy zobaczyć te miejsca, które były dla nich ważne. . . . czytaj więcej


7 maja 2010 - Szał wyprzedaży w Świdnicy

Maj już tradycyjnie upłynie w Świdnicy pod znakiem wielkiego zakupowego szaleństwa.
A to wszystko za sprawą wyprzedażowych weekendów, które dla amatorów aranżowania wnętrz przygotowały firmy Franc Gardiner i Franc Textil. Start już 8 maja.
- Co pół roku, zgodnie z naszym firmowym zwyczajem, organizujemy wielkie wietrzenie magazynów, umożliwiając Klientom zakup produktów w bardzo niskich cenach - mówi Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner. - To okazja na upolowanie niecodziennych elementów dekoracyjnych, które dodadzą smaczku każdej aranżacji. . . . czytaj więcej


7 maja 2010 - Dzień Strażaka i Święto Konstytucji 3 Maja

Jak co roku, z okazji Dnia Strażaka i Święta Konstytucji 3 maja, na stadionie w Marcinowicach odbyła się uroczystość z licznym udziałem strażaków, zaproszonych gości i mieszkańców gminy Marcinowice. Rozpoczęto obchody uroczystą mszą świętą koncelebrowaną. Przewodniczył eucharystii i wygłosił patriotyczne kazanie ksiądz Marian Lewandowski.
W celebrze uczestniczyli również księża: Tadeusz Dudek, Adam Wodniak oraz Grzegorz Ławniczak.
Po mszy świętej zabrał głos, witając gości oraz nawiązując do tematyki święta, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Marcinowicach Arkadiusz Kulig. . . . czytaj więcej


7 maja 2010 - Wyścig Grodów Piastowskich w Świdnicy

Etap II 45. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich rozpocznie się w Świdnicy w sobotę, 8 maja. Start honorowy zaplanowano na godzinę 12.00 w świdnickim Rynku. Po nim peleton kolarski przejedzie: ul. Długą, pl. Wolności, ul. Westerplatte, Bystrzycką gdzie nastąpi start ostry do II etapu.
W ramach etapu Świdnica - Dzierżoniów kolarze pokonają 167,8 km.
Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich wpisany jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie "UCI Europe Tour". . . . czytaj więcej


7 maja 2010 - Projekt pogotowia do 15 maja

Kolejna po drodze do A4 duża inwestycja budowy nowej siedziby Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy przy "Latawcu"ruszy w tym roku we wrześniu.
Do 15 maja znany będzie projekt budowlany przyszłej siedziby pogotowia.
Znane jest już dokładne miejsce jego lokalizacji a powiat stał się właścicielem gruntów, na których stanie budynek z zapleczem technicznym.
Co więcej nie trzeba będzie czekać na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. . . . czytaj więcej


> 7 maja 2010 - 18-21 maja zmiana miejsca obsługi klientów USC

Wszystkich mieszkańców chcących załatwić swoje sprawy w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego informujemy, że w dniach 18-21 maja zmieni się lokalizacja biura obsługi Urzędu Stanu Cywilnego.
Wszelkie sprawy związane z rejestracją stanu cywilnego oraz wydawaniem odpisów w dniach 18-21 maja (wtorek - piątek) będzie można załatwić w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49, na pierwszym piętrze w pokoju numer 104.
Godziny przyjęć interesantów pozostają bez zmian - wtorek godz. 8:30-16:15, środa, czwartek, piątek godz. 7:30-14:45.
Zmiana związana jest z organizacją Kongresu Regionów, współorganizowanego przez Miasto Świdnica.
Przepraszamy za wynikłe utrudnienia, pragniemy jednocześnie zapewnić, że jakość obsługi naszych interesantów w tym okresie nie ulegnie zmianie.


7 maja 2010 - Świebodzicki Festiwal Piosenki 2010

Projekt realizowany był od marca do maja tego roku. Organizatorami festiwalu byli: Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży " Młodzi Artyści", Urząd Miejski w Świebodzicach i Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach.
Koordynatorami festiwalu były panie: Joanna Gulbicka-Byra i Alicja Banaszak. Festiwal adresowany był do młodych wokalistów zamieszkałych na terenie miasta i gminy Świebodzice.
Główną częścią festiwalu były warsztaty wokalne, sesje nagraniowe oraz Koncert Galowy wykonawców. . . . czytaj więcej


7 maja 2010 - Zlot karawaningu w Świdnicy

Od niedzieli, 16 maja do czwartku, 20 maja w Świdnicy zorganizowany zostanie 5. Halcamp Rally - zlot miłośników karawaningu.
Na polu campingowym na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zamelduje się ok. 25 załóg, ponad 50 osób z Czech, Francji oraz Polski. Przez pięć dni miłośnicy karawaningu zwiedzą świdnickie zabytki, będą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych oraz odwiedzą m. in. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Oficjalne otwarcie zlotu w Świdnicy zaplanowano na poniedziałek, 17 maja na godz. 14.00 w Witoszowie, a oficjalne zamknięcie na środę, 19 maja, po czym załogi wyjadą do Pieszczan na Słowacji na 49 Europa Rally.
Organizatorami zlotu są: Halcamp, Camping Caravaning Klub Świdnica oraz miasto Świdnica.


7 maja 2010 - Poświęcenie figurki w Wirkach

Dzień 1 maja był niezwykle wyjątkowym dniem dla mieszkańców Wirek. W pierwszomajowy poranek Wirki miały swoje święto, została poświecona odrestaurowana kolumna maryjna. Wszyscy cieszyli się , że po wielu miesiącach prac renowacyjnych ponownie góruje nad miejscowością ponad 300 -letnia figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.
Kilka miesięcy temu mieszkańcy wsi Wirki wraz z Sołtys wsi Panią Teresą Michalak zwrócili się do Wójta Gminy Jerzego Guzika z prośba o pomoc w jej odrestaurowaniu.
Koszt renowacji okazał się bardzo wysoki z uwagi na to, iż figurka została uszkodzona przez szczątki pokrycia dachowego, które oderwało się od pobliskiego budynku agencyjnego w czasie nawałnicy. . . . czytaj więcej


7 maja 2010 - Zatrzymany na strychu z narkotykami

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Strzegomiu będąc na klatce schodowej jednego z budynków w swoim rewirze wyczuł zapach dymu. Jak się okazało zapach dymu wydobywał się ze strychu. Tam też przebywał 29 letni mieszkaniec Strzegomia, przy którym policjant ujawnił narkotyki.
Mężczyzna posiadał przy sobie 16 woreczków strunowych z marihuaną. W trakcie dalszych czynności w mieszkaniu zatrzymanego policjanci ujawnili wagę elektroniczną oraz blisko 150 porcji marihuany. 29 latek przyznał się do posiadania i usiłowania wprowadzenia na rynek narkotyków.
Zatrzymany wczoraj został doprowadzony do Prokuratury, wobec niego zastosowany został dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


6 maja 2010 - Profesor Michał Kulesza w Świebodzicach

Współtwórca reformy samorządowej w Polsce, profesor Michał Kulesza, będzie gościem specjalnej konferencji, poświęconej 20 rocznicy samorządności, która już 20 maja odbędzie się w Świebodzicach.
Spotkanie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury o godzinie 12.00.
W programie między innymi: wystąpienie Poseł RP Anny Zalewskiej "Kluczowe problemy samorządu terytorialnego w Województwie Dolnośląskim", wystąpienie prof. dr hab. Michała Kuleszy - "Założenia reformy samorządowej w Polsce. Ocena po dwudziestu latach", wręczenie wyróżnień dla samorządowców Gminy Świebodzice i występ dziecięcego zespołu wokalnego "Echo".


6 maja 2010 - "Kamienna Rzeźba 2010"

Mamy dla Państwa niezwykłą gratkę. "Kamienna Rzeźba 2010" tozawody, które odbędą się 22 maja w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, będą one eliminacjami do Mistrzostw Europy Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness.
Organizatorem zawodów jest Klub Sportowy "Start" Strzegom. Wstęp wolny. Poniżej regulamin zawodów. . . . czytaj więcej


6 maja 2010 - West na Fest - kwalifikacje do Mistrzostw Polski PLWiR

W dniach 1 - 2 maja w Nowym Jaworowie odbyły się po raz czwarty zawody w ujeżdzaniu koni w stylu western pod nazwą "West na Fest".
Impreza sportowa w tym roku osiągnęła rangę kwalifikacji do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo i okazała się pierwszą na Dolnym Śląsku, podczas której rozegrano wszystkie konkurencje związane ze stylem western.
Głównym organizatorem imprezy jest Metaranch - ośrodek westernowy pod kierownictwem - Marka Miśka. Współorganizatorami imprezy są także Stowarzyszenie Western Riders oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej. . . . czytaj więcej


6 maja 2010 - "Noc w Muzeum"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza 15 maja w godzinach 17.00-23.00 na "Noc w Muzeum" W ramach europejskiej edycji Long Night of Museums.
Muzeum przygotowało całonocny program wydarzeń i atrakcji kulturalnych.
Czy kiedykolwiek zwiedzałeś muzeum w nocy ? Serdecznie zapraszamy do muzeum przy ulicy Towarowej 4 - wstęp bezpłatny. Na terenie Muzeum dostępny będzie catering.
Możliwość noclegów w wagonach sypialnych. . . . czytaj więcej


6 maja 2010 - Wspaniały występ naszych pływaków u przyjaciół

Po raz pierwszy w swojej historii reprezentacja Klubu Sportowego Rekin ze Świebodzic wyjechała do Niemiec, do partnerskiego miasta Waldbröl, by wziąć udział w międzynarodowych zawodach pływackich.
- Rekin otrzymał zaproszenie podczas jesiennego pobytu drużyny SV Waldbröl w Świebodzicach - mówi Krzysztof Winiarczyk, wiceprezes Klubu.
- Pobyt trwał od 30 kwietnia do 3 maja i był pełen wrażeń. Reprezentacja świebodzickiego Rekina w sobotę, 1 maja, rywalizowała w Międzynarodowych Klubowych Zawodach Pływackich "75 lat SV Waldbröl 1935/59 ". Po zawodach odbyła się wspólna kolacja obu drużyn. . . . czytaj więcej


6 maja 2010 - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

W piątek, 7 maja, w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"oraz honorowych obywatelstw Izraela Polakom, którzy w czasie II wojny światowej, z narażeniem życia ratowali swoich żydowskich współobywateli.
Podczas tych uroczystości takim odznaczeniem uhonorowanych będzie 9 mieszkańców Dolnego Śląska, a wśród nich mieszkanka Świebodzic (mieszka tu od kilku lat z synem), pani Władysława Paprota, z domu Kowalik. . . . czytaj więcej


6 maja 2010 - 60. lat "Venus Nowice"

Klub Sportowy Venus Nowice ma już 60 lat. Jubileusz świętowano 1-go maja na boisku w Nowicach. Piłkarze i działacze Klubu do wspólnego świętowania zaprosili również byłych zawodniów oraz mieszkańców Nowic.
Rocznicowe obchody uczczono meczem aktualnie grającej w B-klasie drużyny seniorów Venusa, która zmierzyła się z Legendami Venusa. Rywalizacja zakończyła się remisem.
Po meczu obecny Prezes Klubu Jarosław Hurman wraz z Burmistrzem Grzegorzem Grzegorzewiczem uhonorowali pamiątkowym odznaczeniem Pana Franciszka Kańko-wieloletniego działacza Venusa. Na ręce Prezesa Klubu Burmistrz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Besser przekazali okolicznościowych puchar oraz zestaw piłek. Święto zakończyła zabawa taneczna.


5 maja 2010 - Dialog Arena - mecz - trzy podwójne wejściówki

Na Lubińskiej Dialog Arenie do końca sezonu w piłkarskiej ekstraklasie zostały do rozegrania jeszcze dwa mecze. Chcesz być uczestnikiem tego wydarzenia ? Do wylosowania mamy trzy podwójne wejściówki na najbliższy mecz pomiędzy Zagłębiem Lubin i Odrą Wodzisław.
Zasiądziesz na trybunach Dialog Areny 8 maja o godzinie 17.00 jeśli prześlesz nam poprawną odpowiedź na pytanie: ile razy i w jakich latach Zagłębie Lubin było Mistrzem Polski ?
Odpowiedź wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz danymi osoby towarzyszącej prześlij na adres redakcja@dziennik.swidnica.pl
Na odpowiedzi czekamy do godziny 24.00 do 6 maja. W przypadku wylosowania poinformujemy o sposobie odebrania wejściówek e-mailem lub telefonicznie jeśli zechcesz taki numer podać wysyłając odpowiedź.


5 maja 2010 - Projektanci Muzeum Chopina i szefowa Komitetu Regionów UE

Architekci mediolańskiej pracowni Migliore plus Servetto - zwycięzcy międzynarodowego konkursu na projekt wnętrza multimedialnego Muzeum Fryderyka Chopina będą gośćmi Kongresu Regionów.
Świdnica gościć też będzie Mercedes Bresso, przewodniczącą Komitetu Regionów Unii Europejskiej.
Kongres - zaplanowany na 19-22 maja - zgromadzi kilkuset panelistów, którzy uczestniczyć będą w 80 dyskusjach panelowych i czterech sesjach plenarnych.
Wśród nich Ico Migliore i Mara Servetto - założyciele Pracowni Architektonicznej Migliore+Servetto Architetti Associati. . . . czytaj więcej


5 maja 2010 - Głosuj na "Zero Procent"

Zespół "Zero Procent" przeszedł pomyślnie już trzeci etap walki o miejsce na Debiutach Opolskich. W programie emitowanym 30 kwietnia chłopaki wywalczyli sobie po 5 punktów od każdego z jurorów, utworem zespołu Maanam "Cykady na Cykladach".
Dało im to 15 punktów, a zarazem najwyższą notę od jury w tym odcinku.
Ich wcześniejsze występy można zobaczyć na stronach www.spiewajiwalcz.tvp.pl lub www.zeroprocent.pl
Przed nimi kolejny etap już w piątek 14 maja w TVP-1 o godzinie 20.15. Podczas programu liczą się także głosy smsowe, które są zliczane pod koniec każdego odcinka i dodawane w formie punktów do oceny jury. Zapraszamy do oglądania i głosowania.


5 maja 2010 - Delegacja ze Świdnicy jedzie do Iwano-Frankowska

W czwartek, 6 maja, trzyosobowa delegacja ze Świdnicy wyrusza do partnerskiego miasta na Ukrainie.
Zgodnie z tradycją 7 maja Iwano-Frankowsk świętuje dzień miasta. W tym dniu w 1662 roku miasto otrzymało prawo magdeburskie.
Z tej okazji gospodarze zaprosili wszystkie miasta partnerskie do udziału w uroczystych obchodach, podczas których zaprezentowany zostanie potencjał kulturalny oraz artystyczny metropolii.
Na Ukrainę wyjeżdża zastępcą prezydenta Świdnicy, Ireneusz Pałac, radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska oraz Tomasz Kościów, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim za współpracę z miastami partnerskimi. . . . czytaj więcej


5 maja 2010 - Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dzień Strażaka, obchodzony 4 maja w dniu św. Floriana, to międzynarodowe święto wszystkich strażaków.
Uroczystości w Powiecie Świdnickim odbyły się na placu apelowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Tradycyjnie Dzień strażaka był okazją do podsumowań, wręczenia odznaczeń i awansów.
- "W tym dniu dziękujemy wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy za trud i poświęcenie, jakie ponoszą każdego dnia broniąc ludzkiego życia i mienia. Wasza służba cieszy się szacunkiem i zaufaniem społecznym, co bez wątpienia świadczy o ogromnym zaangażowaniu i poświęceniu ludzi przynależących do tej formacji."- mówił Starosta Zygmunt Worsa. . . . czytaj więcej


> 5 maja 2010 - Pracowali w czynie społecznym

Mieszkańcy Goczałkowa Górnego na czele z sołtysem Andrzejem Kowszynem, już po raz kolejny, wzięli udział w porządkowaniu swojej wsi.
Mogłoby wydawać się, że czasy czynów społecznych mamy już za sobą, jednak przykład Goczałkowa Górnego pokazuje, że mieszkańcy potrafią razem dokonać czegoś w swojej miejscowości.
W akcji wzięło udział trzydzieści osób, co szczególnie zasługuje na podziw, ponieważ goczałkowianie pracowali 1 maja, czyli w dniu, w który wielu z nas najczęściej oddaje się błogiemu lenistwu. Mieszkańcy wykarczowali pień pozostały po starym drzewie, wyrównali teren, na którym następnie posiali trawę oraz zasadzili kwiaty w dwóch klombach.
W roli ogrodnika i fotografa wystąpiła, będąca na co dzień mieszkanką Goczałkowa Górnego, kierownik Biura ds. Wsi Alicja Czekajło.


5 maja 2010 - Dodatkowe połączenie

We wtorek, 4 maja zostało uruchomione dodatkowe połączenie komunikacji miejskiej do ulicy Pogodnej.
W związku z licznymi prośbami właścicieli ogródków działkowych wydłużony został kurs linii 30 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z godziny 8.57 z przystanku Bystrzyca Górna - Kościół do przystanku Pogodna-Ciepłownia (dotychczas realizowany jedynie do przystanku Sikorskiego-Podmiejska).


5 maja 2010 - 60-lecie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostrzy

Jednostka OSP w Kostrzy skończyła w tym roku 60 lat. Ten niezwykły jubileusz był znakomitą okazją do wspólnego spotkania wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Strzegom.
Razem ze strażakami byli tego dnia: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, sekretarz gminy Sabina Cebula, strzegomscy radni, przedstawiciele oświaty, przedsiębiorcy oraz licznie przybyli goście związani ze Strażą Pożarną.
Warto dodać, że jubileusz kostrzańskiej jednostki zbiegł się z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka. . . . czytaj więcej


5 maja 2010 - Stypendia socjalne - dodatkowe środki finansowe

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej informuje, że istnieje możliwość zmiany decyzji dotyczącej pomocy materialnej o charakterze socjalnym za rok szkolny 2009/2010.
W tym celu rodzice stypendystów proszeni są o pobranie druków z Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej pokój 20, na których będą mogli wyrazić zgodę na zmianę decyzji administracyjnej.
W przypadku, jeśli zmienił się dochód w rodzinie stypendysty powodujący zmianę grupy lub zmiany w liczbie członków rodziny, prosi się o ponowne złożenie wniosku i oświadczenia o dochodach rodziny za miesiąc, w którym ta zmiana wystąpiła.
Druki będą wystawione od 10 maja do 14 maja 2010 r.


5 maja 2010 - Majowy Festyn Rodzinny…

… odbył się w tym roku 2 maja w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Remi-Blues, Grupa Wokalna działająca przy SCK- "IN LIVE", Grupa Tańca Nowoczesnego "Wyjście Ewakuacyjne"oraz Grupa Tańca Nowoczesnego Pani Barbary Ryszawy.
Najmłodsi mogli skorzystać z "gabinetu kolorowego wizażu". Było więc malowanie twarzy w kolorach wiosny. Na dzieci czekały również słodkie niespodzianki.
Publiczność dopisała, a miła i sympatyczna majowa atmosfera udzieliła się wszystkim, zarówno wykonawcom, jak i pozostałym uczestnikom.


4 maja 2010 - Dzisiaj pierwszy dzień matur

Dzisiaj ponad 1600 maturzystów z powiatu świdnickiego zasiada do najważniejszego egzaminu w swoim życiu - egzaminu dojrzałości.
W pierwszy dzień maturzyści zmierzą się z językiem polskim.
Pisemny egzamin z tego przedmiotu jest obowiązkowy dla każdego maturzysty.
Jutro na abiturientów czeka obowiązkowa od tego roku matematyka.
Egzaminy ustne potrwają do 28 maja, a na tych, którym się nie powiedzie, czekają egzaminy poprawkowe w sierpniu. . . . czytaj więcej


> 4 maja 2010 - Świebodzicka Majówka 2010

Mimo kapryśnej pogody świebodziczanie doskonale bawili się na imprezach, przygotowanych przez Urząd Miejski i OsiR w ramach długiego weekendu.
Najpierw, w sobotę 1 maja, do południa można było odwiedzić Giełdę Staroci odbywającą się pod ratuszem, a w godzinach popołudniowych zaczął się dwudniowy festyn na stadionie OSiR przy ulicy Rekreacyjnej.
W programie były m. in. występy dzieci, konkursy, a także koncerty zespołów. Wśród wielu atrakcji prawdziwą furorę robiła sówka Świebodka czyli maskotka promocyjna miasta. Z sympatycznym pluszakiem fotografowali się i duzi i mali.


4 maja 2010 - Święto Konstytucji w cieniu smoleńskiej tragedii

Zwykle radośnie świętowana rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, ze względu na dramat świeżo przeżywanej katastrofy pod Smoleńskiem, upłynęła w atmosferze zadumy i refleksji.
Obchody powiatowe połączone z obchodami miejskimi rozpoczęły się w samo południe na placu przed kościołem pw.
Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na Osiedlu Młodych w Świdnicy, gdzie odbył się uroczysty apel upamiętniający to wydarzenie.
- "Radosne święto uchwalenia Konstytucji 3 maja w tym roku jest przesłonięte kirem żałoby narodowej."- mówił podczas uroczystości Ryszard Wawryniewicz, wicestarosta świdnicki. . . . czytaj więcej


> 4 maja 2010 - Wychowawcy do Niesulic

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy poszukuje kandydatów na kadrę wychowawczą na obozy w Niesulicach w miesiącach lipiec i sierpień.
Szczegóły na stronie www.swidnica.zhp.pl (terminy, opis obozów itp.).
Zgłoszenia (podanie oraz kopia uprawnień) kierować na e-mail: swidnica@zhp.pl tel./fax 748520179 lub osobiście ulica Lelewela 18 w Świdnicy.
Wymagania: uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawcy, doświadczenie w pracy z dziećmi na obozie/kolonii.


4 maja 2010 - Rusza VI edycja Gryfów

Najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy - "Świdnickie Gryfy"- przyznane zostaną po raz szósty. Właśnie rozpoczął się nabór zgłoszeń od firm działających na terenie Świdnicy. Ankiety można składać do 31 maja.
Nagroda ta ma na celu wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w mieście. Decyzję o nominacji firm podejmie kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji nagrody oraz przedstawiciele instytucji okołobiznesowych.
Zgłoszeń, które będą oceniane przez kapitułę, mogą dokonać sami przedsiębiorcy. Wypełnione ankiety można przesyłać do 31 mają br. na adres mailowy: drg@um.swidnica.pl lub e.greber@um.swidnica.pl. Ankietę oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony: www.swidnickigryf.pl


4 maja - Odsłonięcie pomnika w Strzegomiu

"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże, zapomnij o mnie. To dla Was Bezimienne Polskie Matki Sybiraczki".
Uroczystość odsłoniącia pomnika Bezimiennej Matki Sybiraczki odbędzie się 6 maja u zbiegu ulic Św. Anny i Alei Wojska Polskiego w Strzegomiu.
Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu o godzinie 10.00 po czym o godzinie 11.00 uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik.
Po odegraniu hymnu państwowego, Apelu Poległych nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Pomnikiem opiekować się będą uczniowie PSP nr 4.


4 maja 2010 - Trzeci Maja w Pszennie

Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Henrykiem Sarą i zaproszonymi gośćmi uczciła w Pszennie 219. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Tegoroczne gminne uroczystości 3 Maja rozpoczęła Msza Święta sprawowana w intencji Ojczyzny przez Proboszcza Parafii pw. Św. Mikołaja Ks. Kanonika Kazimierza Gniota.
W słowach homilii proboszcz parafii w Pszennie przypomniał niełatwe i bolesne karty historii polskiego narodu, który przez pokolenia walczył o swoją wolność i tożsamość narodową.
Bezpośrednio po zakończeniu mszy św. okolicznościowe przemówienie z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja skierowała wójt gminy Teresa Mazurek. . . . czytaj więcej


4 maja 2010 - Ogólnopolski konkurs "Alior Banku" dla domów kultury

Alior Bank rozpoczął pierwszą edycję konkursu "Dom z Wyższą Kulturą". Jest to ogólnopolska akcja skierowana do ponad 6 tys. placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów, aktywizujących lokalną społeczność. Konkurs jest realizowany we współpracy z tygodnikiem "Newsweek Polska", dziennikiem "Fakt"oraz Narodowym Centrum Kultury.
Pierwsza edycja konkursu "Dom z Wyższą Kulturą"ruszyła 4 maja 2010 roku. Co kwartał cztery placówki kulturalne, które zgłoszą najlepsze pomysły na projekt w kategorii: kultura, edukacja, integracja oraz sport i rekreacja, otrzymają po 15 000 złotych na ich realizację. W I edycji konkursu zgłoszenia projektów przyjmowane będą do 18 czerwca 2010 roku.
Aby wziąć w nim udział, należy w tym czasie wypełnić wniosek, dostępny na dedykowanej stronie www.domykultury.newsweek.pl a także uzyskać rekomendację dyrektora oddziału Alior Banku. . . . czytaj więcej


4 maja 2010 - Nowa odsłona Strzegomskiego Serwisu Wędkarskiego

Od kilku dni w sieci internetowej funkcjonuje nowa wersja popularnej wcześniej wśród wędkarzy strony - Strzegomskiego Serwisu Wędkarskiego.
Jest to serwis dla dla wędkarzy z Dolnego Śląska a w nim między innymi cenna baza informacji o hobby jakim jest wędkarstwo dla początkującego wędkarza jak i profesjonalisty.
Zawsze aktualne informacje związane z działalnością koła PZW Strzegom jak i kół działających w okręgu PZW Wałbrzych. Forum dyskusyjne, Galerie fotografii, video... - >>> zobacz


4 maja 2010 - Mini Playback Show

28 kwietnia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach wzięli udział w tradycyjnym konkursie Mini Playback Show.
Z zaangażowaniem przygotowali się do naśladowania ulubionych wokalistów. Dużym entuzjazmem wśród widowni cieszyli się najmłodsi uczestnicy konkursu z klasy "0", a wspaniałe show przygotowali chłopcy z klasy VI.
Jak zwykle jury miało trudne zadanie w wyborze zwycięzców.
W tym roku laureatami zostali: . . . czytaj więcej


3 maja 2010 - Kogo wybierzemy ?

Gorączka wyborów prezydenckich nabiera tempa. Przed nami również jesienne wybory samorządowe.
Kto rządzi w miastach i gminach powiatu świdnickiego obecnie, to wiemy wszyscy lecz kto będzie to robił w nowej kadencji dowiemy się dopiero po listopadowych wyborach.
A kogo byśmy chcieli widzieć na stanowisku prezydenta Świdnicy, burmistrza w Strzegomiu, Świebodzicach, Żarowie i w Jaworzynie Śląskiej oraz kto powinien zasiąść na fotelu wójta w gminie Świdnica, Marcinowicach a także w gminie Dobromierz ?. Kto zdaniem Państwa powinien zostać starostą ?.
Prosimy o przysyłanie Państwa kandydatów na te stanowiska.
Poddamy je pod głosowanie internetowe. Może ono pokaże kto ma szansę wyborcze i pomoże wahającym się że warto podjąć taką próbę, by zgłosić swoją kandydaturę.
Na e-maile z nazwiskami kandydatów czekamy do piątku, 7 maja do godziny 24.00. Wyślij nazwiska swoich kandydatów do tych stanowisk na adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl


3 maja 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Bielawianka Bielawa 1:1,
Stal Świdnica - AKS Strzegom 1:1,
Grom Witków - Sparta Ziębice 3:0.
W tabeli niezagrożenie prowadzi Bielawianka Bielawa mając na koncie 48 punktów i wyprzedza Górnika Boguszów-Gorce, który ma 41 punktów oraz Victorię Świebodzice, która zgromadziła 32 punkty.
Piąte miejsce zajmuje Grom Witków - 29 punktów, 11. AKS Strzegom - 21, 15. Stal Świdnica - 14.


3 maja 2010 - Dzień Otwarty w II LO

II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy organizuje 8. maja - Dzień Otwarty. Szkoła zaprasza przyszłych uczniów na godzinę 10.00, a w programie przede wszystkim prezentacja oferty edukacyjnej na rok szkolny 2010/2011, prezentacja kół przedmiotowych i zajęć sportowych.
-"Nie zapomnieliśmy także o części artystycznej. Będą przedstawienia teatralne oraz występy grupy tanecznej.
Odwiedzający w tym dniu naszą szkołę będą mogli zapoznać się także z imprezami organizowanymi przez szkołę oraz dowiedzieć się o wymianie międzynarodowej, którą realizujemy w ramach różnych projektów."- zachęca Jacek Iwancz, wicedyrektor II LO.
Zaproszenie na Dzień Otwarty do II LO w Świdnicy skierowane jest zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych jak i ich rodziców. Takie wizyty w szkołach podczas Dni Otwartych z pewnością pomagają uczniom dokonać właściwego wyboru wymarzonej szkoły.


3 maja 2010 - Zwyciężyła strona - 15 ŚŚDH TROTER

O północy, 30 kwietnia sie głosowanie w "Rankingu Stron Powiatowych".
W tym głosowaniu zwyciężyła strona 15 ŚŚDH TROTER. Strona zwyciężyła pierwszy raz i uzyskała - 829 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Hodowla koni Namlikowo - 703, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 246, Wędkarstwo Świdnica - 189, Rock Centrum Świdnica - 164, strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 128, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 123, BMWIDEO - 90, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 60, Hufiec ZHP w Świdnicy - 20, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 16, strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 15, ECS Nieruchomości - 12, Blog Daily - 12, Góry Sowie On-line - 11, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 8, Tuning Club Świdnica - 2, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 1.


3 maja 2010 - Wyścig Grodów Piastowskich w Świdnicy

Etap II 45. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich rozpocznie się w Świdnicy w sobotę, 8 maja. Start honorowy zaplanowano na godzinę 12.00 w świdnickim Rynku. Po nim peleton kolarski przejedzie: ul. Długą, pl. Wolności, ul. Westerplatte, Bystrzycką gdzie nastąpi start ostry do II etapu.
W ramach etapu Świdnica - Dzierżoniów kolarze pokonają 167,8 km.
Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich wpisany jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie "UCI Europe Tour". . . . czytaj więcej


2 maja 2010 - Rekordowa liczba zawodników

W dniach 1-2 maja odbył się w Świdnicy XIV Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej im. Henryka Chmielewskiego.
W tegorocznym turnieju wzięło blisko trzystu zawodników. Tak wielka liczba zawodników w turnieju spowodowana była zbliżającymi się w lipcu Mistrzostwami Świata, które odbędą się we Wrocławiu.
Ta piękna impreza sportowa w Świdnicy zgromadziła zawodników z Belgii, Czech, Holandii, Niemiec, Portugalii, Rosji, Ukrainy, USA, Walii, Węgier i Polski.
Zdjęcia z turnieju - >>> zobacz. To tylko mały fragment zdjęć, kolejne dodamy w najbliższym czasie.


2 maja 2010 - Absolutorium udzielono

W czwartek 29 kwietnia odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Żarowie, która poświęcona była, w głównej mierze, rozpatrzeniu projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrz Lilli Gruntkowskiej.
Przed rozpoczęciem rozpatrywania uchwały odczytano pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Komisja Rewizyjna przedstawiła również swoją opinię, a następnie rekomendowała udzielenie absolutorium.
W głosowaniu, 11 głosami za oraz 4 wstrzymującymi się (część klubu Razem dla Żarowa) Rada Miejska w Żarowie udzieliła Burmistrz Gruntkowskiej absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok.


2 maja 2010 - Pieniądze na regulacje

Zgodnie z zapewnieniami wójta gminy Świdnica całość otrzymanej kwoty tj. 800 tysięcy złotych na usuwanie ubiegłorocznych klęsk żywiołowych zostanie wykorzystana na kolejny etap regulacji potoku Kotarba.
W ubiegłym roku na usuwanie skutków klęsk żywiołowych przeznaczono z budżetu państwa 365 mln zł. z czego 100 mln zł zostało przeznaczonych na szkody powstałe tylko w 2009 roku.
Pieniądze otrzymały wtedy m.in. województwa dolnośląskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie i opolskie. W samej gminie Świdnica straty poniesione w wyniku nawalnych opadów deszczu w 2009 r. wyniosły ponad 14 mln. . . . czytaj więcej


2 maja 2010 - Rozmawiali o drogach

Ostatnia narada sołtysów gminy Strzegom poświęcona była tematowi dróg.
W spotkaniu, oprócz sołtysów, udział wzięli burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, sekretarz gminy Sabina Cebula, inspektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Maria Bajerska, dyrektor strzegomskiego Zakładu Usług Komunalnych Marian Nayda oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Aleksander Struzik.
Maria Bojarska opowiedziała o zakończonych inwestycjach na drogach powiatowych oraz o tych, które zostały przewidziane do realizacji w tym roku. Odpowiadała także na pytania sołtysów, których interesowało, jakie drogi doczekają się remontu i jaki będzie zakres prac na nich prowadzonych. . . . czytaj więcej


1 maja 2010 - Porażka z ostatnią drużyną

Jedną z większych niespodzianek w rozgrywkach III ligi dolnośląsko-lubuskiej jest przegrana Górnika Wałbrzych na własnym boisku z Celulozą Kostrzyń 0:1 oraz remis 1:1 Chrobrego Głogów z Arką Nowa Sól.
Kolejna przegrana słabo spisującej się od dłuższego czasu Polonii-Sparty Świdnica nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Świdniczanie zaznali smaku porażki z najsłabszą drużyną rozgrywek - Łucznik Strzelce Krajeńskie - Polonia-Sparta Świdnica 1:0. Jedyną bramkę zdobył Marcin Nowik z rzutu karnego w 27 minucie spotkania.
W tabeli prowadzi Górnik Wałbrzych z 44 punktami. Kolejne miejsca zajmują Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - 43, Chrobry Głogów - 40, Polonia Trzebnica - 39, Polonia-Sparta Świdnica - 31, Pogoń Świebodzin - 29, MKS Oława - 29.


1 maja 2010 - Bicie żarowskiego rekordu we wspólnym graniu na gitarze

Szkoła Podstawowa w Żarowie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i gminy, grających na gitarach, do wspólnej zabawy.
Wzorem wrocławskiego "Gitarowego Rekordu Guinnessa"proponujemy zbiorowe odegranie gitarowego utworu "Hey Joe"Jimi Hendrix`a.
Bicie rekordu odbędzie się 21 maja podczas plenerowej imprezy "Piknik Rodzinny"organizowanej z okazji Dnia Dziecka, połączonej z obchodami X-lecia szkoły.
Zbiórka gitarzystów na terenach zielonych szkoły przy ulicy 1 Maja 2 o godzinie 16.30.


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa