30 czerwca 2010 - Głosuj na "Jarka" - "Jarkobus" w Świdnicy

Do Świdnicy zawitał dziś autobus Prawa i Sprawiedliwości popularnie zwany Jarkobusem. Zdjęcia - >>> zobacz>
Lokalni działacze PiS wyruszyli w miasto by przekonać niezdecydowanych mieszkańców. Już w niedzielę druga tura wyborów prezydenckich i każdy głos oddany na kandydata na fotel Prezydenta RP jest bardzo ważny. Wśród grupy działaczy Prawa i Sprawiedliwości była między innymi - Anna Zalewska Poseł na Sejm RP.
Podczas spotkań i rozmów z mieszkańcami okazało się, że coraz więcej osób ma zamiar oddać głos na Jarosława Kaczyńskiego. Wiele osób stwierdziło podczas rozmowy - "że, najwyższy czas stać się odważnym i zagłosować na "Jarka", bo wcześniej wstydzili się że zostaną nazwani moherami". . . . czytaj więcej


30 czerwca 2010 - Pomoc dla powodzian z Wilkowa

10 tysięcy złotych przekaże gmina Świebodzice powodzianom z Wilkowa. Uchwałę o pomocy dla poszkodowanej gminy Rada Miejska przyjęła na sesji w dniu 29 czerwca.
Początkowo w uchwale zapisana była Lanckorona, jednak po długiej dyskusji radni uznali, że pomoc bardziej potrzebna jest zalanej całkowicie miejscowości Wilków.
Pieniądze to zresztą nie pierwsza pomoc, jaką Świebodzice przekażą tej poszkodowanej miejscowości. Kilkanaście dni temu ksiądz Andrzej Białek, proboszcz parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu zawiózł do Wilkowa osiem ton darów, zebranych w mieście podczas zbiórki dla powodzian. Znalazły się tam głównie odzież, środki czystości i ubrania.


30 czerwca 2010 - Telefon do urologa

W lipcu na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą.
Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście. . . . czytaj więcej


30 czerwca 2010 - "Kolejowo" dla miłośników kolejnictwa

3 lipca, w Jaworzynie Śląskiej, na torach obok parkingu przy ulicy Powstańców odbędzie się impreza pod nazwą "Jaworzyna Śląska - Miasto Kolei".
Podczas imprezy odbędą się III Powiatowe Zawody Drezynowe, czyli konkurs w jeździe drezyną ręczną na czas. Nie zabraknie także wystaw poświęconych rozwojowi kolejnictwa na Dolnym Śląsku.
Pasjonaci kolei będą mogli przejechać się autobusem szynowym Kolei Dolnośląskich, drezynami motorowymi, a także lokomotywkami Jaworzyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Oprócz Muzeum Techniki i Kolejnictwa na Śląsku, będzie można także zwiedzać wraz z przewodnikiem nastawnię JŚ-1. PKP Cargo S.A. przedstawi część swojego taboru, a Straż Ochrony Kolei zaprezentuje pokaz sprawnościowy swojej grupy specjalnej.
Polskie Linie Kolejowe S.A. będą prowadzić podczas imprezy akcję "Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj." . . . czytaj więcej


30 czerwca 2010 - Oddaj krew dla Karola

6 lipca w Świebodzicach odbędzie się kolejna już zbiórka krwi, organizowana przez Pawła Bobrowskiego przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz świebodzickim samorządem.
Tym razem jednak zbiórka będzie wyjątkowa - będziemy zbierać życiodajny płyn dla Karola Szozdy, 18-latka ze Świebodzic, który cierpi na ostrą białaczkę. Każdy, kto przyjdzie w tym dniu do dawnego Klubu "Włókniarz" i odda krew może w ten sposób pomóc w leczeniu Karola.
Zapraszamy 6 lipca (wtorek), w godzinach 10.00 - 13.30. Każda osoba, która odda krew na rzecz 18-latka, powinna poprosić o wydanie zaświadczenia. To ważne, gdyż ten dokument zostanie przesłany do kliniki, w której Karol jest poddawany leczeniu, i w której otrzymuje krew.


30 czerwca 2010 - Szacunki strat po powodzi na terenie gminy

Niedawno w Urzędzie Gminy w Marcinowicach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wójta Gminy Marcinowice Jerzego Guzika z sołtysami i radnymi Gminy Marcinowice.
Na spotkaniu obecny był Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, Bożena Spychała Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, przedstawiciele Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu Odział w Świdnicy, przedstawiciele Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Marcinowice. . . . czytaj więcej


30 czerwca 2010 - Aktywizacja bezrobotnych

"Gmina Świebodzice miejscem aktywności społecznej" - taką nazwę nosi projekt, do którego realizacji przystąpiły Świebodzice.
Dzięki pozyskanej z Unii dotacji w wysokości 45 tys. zł samorząd chce przeszkolić 20 osób długotrwale bezrobotnych.
Być może w ten sposób osoby te staną się atrakcyjniejsze na rynku pracy i zdobędą zatrudnienie.
Projekt jest w stu procentach finansowany przez Unię Europejską.
Do udziału w szkoleniach wytypowane zostaną osoby, które długo pozostają bez pracy, są długoletnimi klientami OPS i nie radzą sobie z własną sytuacją.


30 czerwca 2010 - Świdnickie ikony

Efekty pracy uczestników warsztatów malowania ikon będzie można obejrzeć w piątek, 2 lipca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.
Pod okiem malarza Michała Boguckiego przez dwa tygodnie powstawały wizerunki świętych.
Organizatorami trzecich już warsztatów była Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Miejska Biblioteka Publiczna przy udziale Urzędu Miasta oraz Świdnickiego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.


29 czerwca 2010 - Potrzebna pomoc

Ostatnie powodzie w kraju dotknęły dziesiątki tysięcy osób. Apele o pomoc mieszkańcom którzy stracili dorobek całego życia spotykają się z ogromnym odzewem.
Jednak w morzu potrzeb nasza pomoc jest niezauważalna choć tak bardzo potrzebna i nieoceniona.
Chcieliśmy wyłowić spośród ludzi w trudnej sytuacji tą jedna, tą która od tej chwili nie będzie już anonimową, przestanie być jedna z tysięcy. Przedstawimy Państwu ich losy i prosimy o pomoc. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2010 - "Stop Powodziom" również w Żarowie

Już 4 lipca odbędzie się akcja "Stop Powodziom" organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie także postanowiła włączyć się w zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratowniczego dla ochotniczych i zawodowych jednostek Straży Pożarnej oraz innych grup i jednostek ratowniczych.
W najbliższą niedzielę kwestujący Wolontariusze wyjdą na ulice Żarowa, będą zbierać pieniądze do specjalnych puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zbiórka trwać będzie w godzinach 9.00-19.00. Liczymy na Państwa dobre serca.


29 czerwca 2010 - Turniej Wsi Rusko-Godzieszówek-Olszany

Tym razem Mieszkańcy wsi Rusko 26 czerwca zaprosili do wspólnej rywalizacji mieszkańców z Olszan i z Godzieszówka.
Turniej rozpoczął się meczem piłki nożnej. Przy dopingu wszystkich gości zaproszonych zwyciężyła drużyna z Ruska.
Po emocjach związanych z meczem na plenerowej scenie zaprezentowały swój program kabaretowy i wokalno-taneczny dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych wsi.
Gościnnie na scenie wystąpiły tancerki ze Szkoła Tańca Flamenco z Bolesławca i Jeleniej Góry. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2010 - Zapraszamy na Giełdę Pracy

8 lipca o godzinie 10.00 odbędzie się w Strzegomiu spotkanie rekrutacyjne prowadzone przez Firmę Impel Job Service.
Spotkanie z zainteresowanymi osobami będzie miało miejsce w Sali Konferencyjnej na pierwszym piętrze Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Firma możliwość zatrudnienia pracowników produkcji do TPV Displays Polska w Biskupicach Podgórnych a także pełnoletniej młodzieży uczącej się i studentów w okresie wakacyjnym.
Więcej informacji uzyskać można w biurze Gminnego Centrum Informacji, pokój numer 30, telefon (74) 8 560 529


29 czerwca 2010 - Polonia-Sparta kontra "gwiazdy"

Klub Piłkarski Polonia-Sparta Świdnica S.A. zaprasza na piłkarskie święto kończące sezon rozgrywek III - ligowych, podczas którego reprezentacja Polonii - Sparty Świdnica zmierzy się z drużyną gwiazd polskiej piłki nożnej pod wodzą trenera Janusza Wójcika, również byłego Posła RP z Samoobrony.
Mecz odbędzie się w sobotę 3 lipca o godzinie 18.00 na stadionie przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.
Bilety dostępne będą w cenie 3 złote ulgowy i 7 złotych bilet normalny.


29 czerwca 2010 - 257 młodych firm walczy o dotacje

Mikrofirmy*, które działają krócej niż dwa lata, rejestrowały dziś w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (DIP) wnioski o dofinansowanie swoich inwestycji.
Do podziału jest ok. 20,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedsiębiorca może uzyskać nawet do 480 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji, czyli odzyskać 60 procent poniesionych wydatków.
Rejestracja wniosków odbywała się od godzina 8.00 do 15.30 za pośrednictwem Internetu. Pierwszy wniosek już w 14 sekundzie zarejestrował przedsiębiorca z branży gastronomicznej ze Świdnicy. Ubiega się on o dotację wysokości 464 tysięcy złotych i planuje inwestycję wartą 976 tysięcy.
Ostatni spośród 257 wniosków wpłynął 46 sekund przed zakończeniem rejestracji. Łączna kwota dotacji, o jaką wnioskują przedsiębiorcy wynosi 44 877 381 złotych. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2010 - Nowe place zabaw w Gminie Marcinowice

W ubiegłym tygodniu ruszył montaż placów zabaw w Gminie Marcinowice. Prace rozpoczęto od miejscowości Gola Świdnicka, gdzie przy niedawno wyremontowanej świetlicy wiejskiej powstanie kompleks zabawowy dla najmłodszych mieszkańców wsi.
Środki na ten cel zostały przeznaczone z budżetu Gminy Marcinowice w ramach funduszu sołeckiego.
Do montażu przygotowują się Mysłaków, Marcinowice, Tąpała, Śmiałowice. Dodatkowe elementy zostaną również zamontowane na placu zabaw w Chwałkowie.
Gmina Marcinowice jest w trakcie realizacji projektu pn."Zakup wyposażenia na plac zabaw w miejscowości Biała" w ramach dofinansowania ze środków unijnych. Łączna wartość projektu to kwota ponad 20 tysięcy złotych.


29 czerwca 2010 - Nocny Streetball

Młodzież ze Świebodzic i okolic rozpoczęła wakacje na sportowo. A to za sprawą I Nocnego Turnieju Koszykówki Ulicznej Streetball 2010 o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice zorganizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta Świebodzice oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Impreza ta była niejako podsumowaniem działań Rady oraz zamknięciem kadencji 2009/2010, której przewodniczył Piotr Krzyśpiak, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach. Imprezę można zaliczyć do udanych, ponieważ przyciągnęła ona zawodników i kibiców nie tylko ze Świebodzic, ale również z Wałbrzycha i Świdnicy. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2010 - Zaproszenie na Zjazd I LO w Świdnicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Koleżanki i Koledzy, Komitet organizacyjny zaprasza w dniach 18 i 19 września 2010 roku na Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.kasprowiczanie.com, gdzie znajduje się szczegółowy program zjazdu oraz formularz zgłoszeniowy.
Zatem pora spotkać się na kolejnym - XII Zjeździe Absolwentów szkoły, w której spędziliśmy najpiękniejsze lata naszej młodości i edukacji.
Z koleżeńskim pozdrowieniem - Komitet Organizacyjny XII Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.


29 czerwca 2010 - Chcę oddychać czystym powietrzem

Od 1 października 2009 roku do 17 czerwca 2010 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy realizowała projekt ekologiczny "Chcę oddychać czystym powietrzem" dofinansowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu.
Założeniem programu było poszerzenie, uzupełnienie i usystematyzowanie wiedzy o powietrzu i jego zanieczyszczeniach, zagrożeniach dla układu oddechowego człowieka i całego życia na Ziemi spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza, nowoczesnych sposobach ochrony powietrza i sposobach walki z bezmyślną dewastacją środowiska na Ziemi.
Promowaliśmy zdrowy styl życia jako jeden ze sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza, kształtowaliśmy u uczniów postawy proekologiczne, poczucie odpowiedzialności i wiarę w sens podejmowanych działań wobec przyrody. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje…
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


28 czerwca 2010 - Pozdrowienia dla przyszłych pokoleń

Tak jak zapowiadaliśmy, w czwartek, 24 czerwca, spotkaliśmy się na Rynku tuż przed ratuszem, aby wykonać wspólne, pamiątkowe zdjęcie świebodziczan.
Wywołane i specjalnie zabezpieczone zostanie umieszczone w tzw. kapsule czasu czyli kuli wieńczącej ratuszową wieżę. Kula już za kilka dni powróci na swoje miejsce, by wraz z nową zawartością czekać na kolejne otwarcie za 100 lub więcej lat.
Godzina wykonania zdjęcia została początkowo ustalona na 12.00, jednak po licznych telefonach mieszkańców, proszących o zmianę terminu, przesunęliśmy to wydarzenie na 16.30.
Jednocześnie bardzo przepraszamy tych z Państwa, którzy nie zdążyli zapoznać się z komunikatem na stronie internetowej miasta i pojawili się w miniony czwartek w południe przed ratuszem. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2010 - Uwaga - Domokrążcy

Najczęstszymi przestępstwami dokonywanymi na szkodę osób starszych są kradzieże, dokonywane przez "domokrążców", którzy mają swoje sposoby, kuszą nas atrakcyjnymi towarami, zapewniając jednocześnie o super wygranej, lub przedstawiają się za pracowników elektrowni, gazowni, pomocy społecznej czy też pracowników wodociągów, którzy pod pretekstem sprawdzenia wodomierzy okradają starszych ludzi.
23 czerwca do mieszkania 82 letniej mieszkanki Świdnicy przyszły dwie kobiety podające się za pracownice fundacji.
Miały pomóc w otrzymaniu pieniędzy z tytułu wieku starszej pani. Wykorzystując jej nieuwagę skradły 1 400 złotych.
Przed wpuszczeniem do mieszkania takich osób upewnijmy się, czy osoby te są rzeczywiście tymi za które się podają. Żądajmy okazania legitymacji, zadzwońmy do instytucji na którą się powołują , poprośmy sąsiada aby w trakcie wizyty był w naszym mieszkaniu. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą oszustwa.


28 czerwca 2010 - Kolonie nad morzem

Podobnie jak w latach minionych, Urząd Miejski w Świebodzicach organizuje wypoczynek letni dla dzieci. W tym roku 50-tka dzieci w ramach kolonii profilaktycznej będzie wypoczywać nad morzem.
- Grupa spędzi dwa tygodnie w Pucku, pięknej miejscowości na Półwyspie Helskim - mówi Aldona Górska, pełnomocnik ds. przeciwdziałania alkoholizmowi UM. - Kolonia potrwa od 14 do 23 lipca.
W programie pobytu organizatorzy przewidują wycieczki do Gdyni - Oceanarium, zwiedzanie okrętu wojennego “Błyskawica", Gdańska (Stare Miasto, Kościół Mariacki, Fontanna Neptuna, Westerplatte) oraz zwiedzanie Fabryki Cukierków, Oliwy, Półwyspu Helskiego. Na małych świebodziczan czeka także wspaniały rejs statkiem po otwartym morzu. W trakcie wypoczynku będzie realizowany program profilaktyczny.


28 czerwca 2010 - Koniec roku szkolnego, początek wakacji

Nadszedł czas wakacji. Uczniowie naszych szkół uroczyście zakończyli rok szkolny 2009/2010. Był to okres owocnej pracy, rozwoju intelektualnego, sportowego i artystycznego. Czas budowania więzi koleżeńskich i przyjacielskich.
Akademie z okazji zakończenia roku szkolnego były okazją do wyróżnienia przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej - Grzegorza Grzegorzewicza najlepszych uczniów - prymusów poszczególnych szkół.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe w postaci multimedialnych odtwarzaczy MP4. Dodatkowo Przewodniczący Rady Miejskiej - Artur Nazimek ufundował nagrody pieniężne dla trójki najlepszych absolwentów Gimnazjum - Karola Kaszubowskiego, Martyny Jabłońskiej oraz Bartosza Jaworskiego. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2010 - Pół wieku minęło tak szybko

Dla państwa Haliny Danuty i Bogusława Biernatów czas ten minął niewątpliwie w szczęśliwym i trwałym związku oraz na ciekawej, dającej wiele satysfakcji pracy.
Bo też i para, która pojawiła się w świebodzickim Urzędu Stanu Cywilnego, by świętować jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego, to wyjątkowi ludzie.
Pani Halina to znany i lubiany w mieście lekarz pediatra, do dziś leczy małych pacjentów a są to już kolejne pokolenia świebodziczan. Zaś pan Bogusław to ceniony i szanowany adwokat, który chętnie pomaga i służy swoją wiedzą dzieciom z Domu Pomocy Społecznej prowadzonej przez siostry szkolne de Notre Dame. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2010 - I Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

W niedzielę, 27 czerwca odbył się I Otwarty Turniej Saitkówki Plażowej organizowany przez Świdnicki Ośrodek sportu i Rekreacji w ramach akcji "Lato z ŚOSiR-em 2010".
Ciesząca się corocznie dużym zainteresowaniem impreza zgromadziła 20 zespołów męskich i 5 kobiecych. Siedmiogodzinne zmagania rozpoczęły się już o godzinie 10.00.
Wspaniała pogoda, zgromadzeni kibice i wysoki poziom zawodów potwierdza fakt zainteresowania i rozwoju tej dyscypliny sportu, która na stałe weszła do kalendarza świdnickich imprez sportowych. Coraz więcej przyjezdnych siatkarzy wygrywa nasze turnieje i coraz trudniej świdniczanom ratować "honor" naszego miasta. Impreza zakończyła się wręczeniem najlepszym drużynom pamiątkowych statuetek, medali, dyplomów i nagród rzeczowych. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2010 - Podwójne zwycięstwo Junga w Pucharze Świata

Michael Jung podwójnym zwycięzcą w Pucharze Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w Strzegomiu. Niemiec dwa pierwsze miejsca zajmował już po próbie ujeżdżenia, po crossie utrzymał swoją pozycję, a po skokach ostatecznie podwójnie stanął na podium.
Na koniu Weidezaunprofi’s River of Joy Michael Jung odniósł zwycięstwo z wynikiem 36,60 pkt. Start na drugim koniu, La Biosthetique-Sam, pomimo jednej zrzutki na parkurze zapewnił zawodnikowi ostatecznie drugie miejsce. Jung zapytany na którym koniu planuje wystartować na Mistrzostwach Świata w Kentucky, odpowiedział, że weźmie bardziej doświadczonego La Biosthetique-Sam. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2010 - "Dni Świdnicy" dobiegły końca

Zakończyły się Dni Świdnicy. Podczas trzech świątecznych dni, świdniczanie mogli wziąć udział w licznych koncertach, występach kabaretowych i występach zespołów tanecznych.
Na scenie wystąpili między innymi: Fireballs, zespół Nurth, Coma, TSA, Andrzej "Piasek" Piaseczny, kabaret "Koń Polski", "Paka" oraz grecki zespół "Zorba". Wystąpiło też Studio Artystyczne "Katharsis", Studio Piosenki Mirka Jabłońskiego oraz zespoły taneczne "Krąg", "Jubilat" duży i mały, "Second" i "Koraliki". Tysiące ludzi odwiedziło tereny przy ulicy Parkowej.
W trakcie święta miasta miały miejsce inne wydarzenia równie interesujące i niepowtarzalne. Jednym z takich był pokaz akrobacji modeli samolotów, przygotowany przez Stowarzyszenie Sportowe Modelarzy Ziemi Świdnickiej na lotnisku modelarskim przy ulicy Komunalnej. Z tego interesującego wydarzenia, w którym wzięli udział modelarze ze Świdnicy, Dzierżoniowa i Bielawy przygotowaliśmy galerię fotograficzną - >>> zobacz


27 czerwca 2010 - Podium w CCI*** dla Szwedów, Kaźmierczak siódmy

W konkursie CCI*** Strzegom Horse Trials wszystkie miejsca na podium zajęli zawodnicy ze Szwecji. Z wynikiem 49,00 pkt zwycięzcą został Niklas Lindback na koniu Mister Pooh. Lindback, pomimo jednej zrzutki na parkurze utrzymał pozycję lidera.
Miejsce drugie, awansem z zajmowanego po crossie miejsca trzeciego, zajął Malin Larsson dosiadający Soffasogood uzyskując 51,40 pkt. Jedna zrzutka na parkurze, zepchnęła z drugiego na trzecie miejsce Christoffera Forsberga jadącego na koniu Grafman, który ukończył konkurs z wynikiem 52,00 pkt.
W konkursie CCI*** po dwóch zrzutkach na parkurze 7 miejsce utrzymał Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze (86pkt). Wynik ten zapewnił parze kwalifikacje do tegorocznych Mistrzostw Świata w Kentucky. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2010 - Liga okręgowa - Victoria Świebodzice na drugim miejscu

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Iskra Jaszkowa Dolna 5:2
Grom Witków - Kryształ Stronie Śląskie 4:1
Stal Świdnica - Włókniarz Kudowa Zdrój 11:1
W rozgrywkach zwyciężyła i awans do IV ligi uzyskała Bielawianka Bielawa mając na koncie 71 punktów.
Victoria Świebodzice zajęła drugie miejsce i zgromadziła 59 punktów, na trzecim miejscu ligowe rozgrywki zakończył Górnik Boguszów-Gorce również 59 punktów. Grom Witków zajął 5 miejsce mając 40 punktów, Stal Świdnica z 33 punktami jest na 10 miejscu, 12 miejsce zajął AKS Strzegom - 27 punktów.


27 czerwca 2010 - W CCI** Townend zwycięzcą, Spisak drugi

Start Pawła Spisaka na ogierze Baryt w konkursie CCI** przyniósł drugie miejsce. Zwycięzcą konkursu został Oliver Townend na ODT Sonas Rovatio. Brytyjczyk, po próbie ujeżdżenia zajmował na nim drugie miejsce, po crossie utrzymał tą pozycję, a czysty przejazd parkuru umożliwił awans na miejsce pierwsze.
Na ODT Sonas Rovatio Townend zwyciężył z wynikiem 45,70 pkt. Przez dwie próby zawodnik prowadził na Nikosie, ale zaliczył dwie zrzutki na parkurze i ostatecznie zajął na tym koniu miejsce szóste (53,20 pkt).
Była to szansa dla Pawła Spisaka. Świetny przejazd crossu awansował Polaka z piątego miejsca na czwarte, a bezbłędny przejazd parkuru w ostatniej próbie ostatecznie zapewnił mu drugą pozycję (48pkt). Po udanym starcie Baryta w Strzegomiu, zawodnik planuje jeszcze w tym sezonie wystartować na nim w konkursie trzygwiazdkowym.
Miejsce trzecie zajęła reprezentantka Szwecji Amanda Staam na koniu Highlander KLT z wynikiem 49,20 pkt. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2010 - "Miasto dzieci" - pomóż by powstało

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie tegorocznego projektu "Miasto Dzieci".
Muzeum już po raz trzeci podczas pierwszych dwóch tygodni sierpnia wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów zamienia się w Miasto Dzieci, w miasto którym około 200 młodych obywateli będzie zarządzało swoim miastem.
Opis projektu: W wagonach towarowych, w drewnianych domkach oraz w zabudowaniach Muzeum tworzy się stanowiska pracy, urzędy, sklepiki, wszystko to co powinno znajdować się w mieście, jest to: Biuro Meldunkowe, Biuro Pracy, Straż Pożarna, Szpital, Piekarnia, Restauracja, Kawiarnia, Bank, Fryzjer, Kino, Teatr, itd. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2010 - Townend utrzymuje podwójne prowadzenie w CCI**

Po ujeżdżeniu w konkursie CCI** prowadzenie objął Oliver Townend na Nikosie, a na ODT Sonas Rovatio zajmował drugą pozycję. Fantastyczny przejazd crossu wzmocnił jego wiodącą pozycję na tych dwóch koniach.
Brytyjczyk Townend z wynikiem 45,20 pkt na Nikosie zajmuje pierwsze miejsce, a na koniu ODT Sonas Rovatio z 45,70 pkt pozycję drugą. Wywalczone na czworoboku trzecie miejsce zachowała również szwedzka para Hannes Melin na Gaston KLG (46,70 pkt).
Paweł Spisak jadący konkurs CCI** na Barycie, po świetnym przejeździe crossu awansował na czwarte miejsce z wynikiem 48,00 pkt. Spisak na konferencji prasowej stwierdził, że był to jeden z najlepszych crossów w wykonaniu tego konia. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2010 - Yoshiaki Oiwa zwycięzcą CIC*

Yoshiaki Oiwa, który po ujeżdżeniu i skokach wyszedł na prowadzenie ostatecznie zwyciężył konkurs CIC*. Japończyk, dosiadający wałacha User Friendly, po czystym przejeździe crossu utrzymał swoją pozycję lidera i z wynikiem 46,30 pkt sięgnął po złoto.
Również drugie i trzecie miejsca, uzyskane po czworoboku i skokach, zostały zachowane przez jeźdźców.
Druga jest Szwedka Anna Nilsson na wałachu Leo M (47 pkt), trzeci Dirk Schrade (Niemcy) z koniem Easy Going 14 (48,40 pkt). . . . czytaj więcej


26 czerwca 2010 - X Finał Projektu Edukacji Teatralnej - Alchemia Teatralna

Świdnicki Ośrodek Kultury 23 i 24 czerwca obchodził X Jubileusz Projektu Edukacji Teatralnej.
Pierwszego dnia pokazano spektakl "Parady" J. Potockiego w wykonaniu Studium aktorskiego Mimodrom z Wrocławia (reż. T. Dajewski) i pokaz "Prób" w/g B. Schaeffera - Grupa "PET-Reaktywacja" (reż. J. Chrząstowski) i wręczono specjalne nagrody - Deski Sceniczne dla młodych, wiernych uczestników projektu, które otrzymali: Ola Ćwik, Ola Łyczkowska, Przemek Pest, Marcin Wilczek, Kamil Gąszowski, Łukasz Podgórski, Sebastian Bieżyński, Krzysztof Światowy, Jacek Rękas, Karolina Kosior, Matylda Barczyszyn, Patrycja Strzyżewska, Radek Strzyżewski, Tomek Puzio, Irmina Pączek. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2010 - Świdnickie ikony

Efekty pracy uczestników warsztatów malowania ikon będzie można obejrzeć w piątek, 2 lipca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.
Pod okiem malarza Michała Boguckiego przez dwa tygodnie powstawały wizerunki świętych.
Organizatorami trzecich już warsztatów była Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Miejska Biblioteka Publiczna przy udziale Urzędu Miasta oraz Świdnickiego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.


25 czerwca 2010 - Michael Jung pierwszy i drugi po ujeżdżeniu w Pucharze Świata w Strzegomiu

Niemiec Michael Jung prowadzi po ujeżdżeniu w Pucharze Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Strzegomiu na koniu Weidezaunprofi’s River of Joy z wynikiem 37,2 pkt. Ubiegłoroczny zwycięzca finału Pucharu Świata zajmuje także drugą pozycję na koniu La Biosthetique-Sam z wynikiem 38 pkt.
Na trzecim miejscu znajduje się również Niemiec, Frank Ostholt na wałachu Air Jordan 2 (43,2 pkt).
Katarzyna Kokowska, jedyna reprezentantka Polski, startująca w tym konkursie na koniu Czarnolas, zajmuje 27 pozycję z wynikiem 60 pkt. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Piknik rodzinny na strzegomskim hipodromie

Zawody Strzegom Horse Trials to nie tylko wielkie hippiczne święto, dlatego też organizatorzy zadbali o szereg dodatkowych atrakcji, które uprzyjemnią chwile spędzone na terenie hipodromu zarówno dorosłym, jak i najmłodszym.
Obok trwających zmagań jeździeckich na najwyższym poziomie nie brakuje widowiskowych i niepowtarzalnych pokazów, między innymi tańczących koni fryzyjskich i andaluzyjskich, pokaz woltyżerki, pokaz tresury psów.
W trakcie imprezy niezwykła okazja zobaczenia koników polskich, rzadkich koni, których przodkami są tarpany.
Z myślą o najmłodszych przygotowane zostało miasteczko zabaw, przejażdżki na kucykach oraz bryczką. Ciekawostką jest konkurs Gwiazdy wkkw dla dzieci, w ramach którego trzech topowych zawodników wkkw oraz zawodniczek trenujących w LKS Stragona Strzegom będzie pokonywać na czas tor przeszkód. Najmłodsi jeźdźcy ze szkółki jeździeckiej LKS Stragony Strzegom zaprezentują swoje umiejętności na kucach.


25 czerwca 2010 - Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej

Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej podjęło najważniejsze decyzje dotyczące jesiennych wyborów samorządowych.
Wysoko oceniając pracę naszych przedstawicieli we władzach samorządowych powiatu świdnickiego ostatnich dwóch kadencji, postanowiliśmy, podobnie jak osiem i cztery lata temu, zgłosić w każdym okręgu kandydatów z listy Wspólnoty Samorządowej w wyborach do Rady Powiatu.
Uznajemy, że największe znaczenie dla wizerunku Wspólnoty Samorządowej i realnej możliwości wpływania na rozwój wszystkich gmin Powiatu Świdnickiego ma ponowny wybór Wojciecha Murdzka na prezydenta Świdnicy, Lilli Gruntkowskiej na burmistrza Żarowa, Lecha Markiewicza na burmistrza Strzegomia i Grzegorza Grzegorzewicza na burmistrza Jaworzyny Śląskiej. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Świdniccy strażacy pomogą w partnerskim Kazincbarcika

W usuwaniu skutków powodzi w węgierskim Kazincbarcika pomoże świdnicka Ochotnicza Straż Pożarna.
Dzisiaj (25 czerwca) trzech strażaków ze specjalistycznym sprzętem wyruszyło na Węgry.
Przy użyciu agregatu pompowego o dużej wydajności oraz dwóch mniejszych pomp pływających osuszać będą budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.
Burmistrz Kazincbarcika zwrócił się do nas o pomoc. Potok przepływający przez miasto wystąpił z brzegów i przechodząc w rwącą rzekę zalał ulice, place i budynki. W starej części miasta woda sięgała ponad dachy aut osobowych. Spora część domów jednorodzinnych stoi w wodzie. Podobne szkody wyrządziła powódź w wielu miejscowościach w Polsce.
Po geście solidarności z Kędzierzynem-Koźlem, nie pozostajemy obojętni również na prośby o wsparcie płynące z zagranicy. - mówi prezydent Wojciech Murdzek. W zależności od potrzeb pobyt ekipy w Kazincbarcika potrwa od 3 do 5 dni. Partnerzy węgierscy zapewniają nocleg i wyżywienie oraz pomoc tłumacza, natomiast Urząd Miejski pokrywa koszty przejazdu.


25 czerwca 2010 - "Noce Kościołów".

W dniach 25-27 czerwca na terenie Dolnego Śląska odbędą się "Noce Kościołów".
Organizatorem tego interesującego wydarzenia jest Radio Rodzina - Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezja Świdnicka.
Współorganizatorami są: Polskie Stowarzyszenie Estradowe "Polest" i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w potrzebie.
Mecenat - Parlament Europejski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Miejski Świdnicy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Letnie Festyny Rodzinne w Gminie Strzegom

Strzegomskie Centrum Kultury w czerwcu było organizatorem szeregu festynów rodzinnych na terenie Miasta i Gminy Strzegom.
Podczas tych spotkań, które zazwyczaj trwały ok. 3 godzin odbywało się wiele konkursów i zabaw integracyjnych z wykorzystaniem znanych i lubianych przez dzieci rekwizytów takich jak: spadochron, gąsienica, trampolina, tunele, mega koła, itp.
Każde z uczestniczących w zabawie dzieci otrzymywało nie tylko nagrody za uczestnictwo w konkursach, ale również słodki poczęstunek i napoje. Niektóre z imprez sponsorowane były zarówno przez osoby prywatne, jak i instytucje. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Basen otwarty

Już od soboty, 26 czerwca, od godziny 10.00 amatorzy kąpieli będą mogli skorzystać z basenu letniego Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej.
Na zainteresowanych czekają dwie głębokie niecki oraz dwa brodziki.
Basen czynny będzie w godzinach 10.00-18.00 przez cały okres wakacji (do 31 sierpnia).
Bilet normalny kosztuje 4 złote a ulgowy 2 złote.


25 czerwca 2010 - Ostatni dzwonek w tym roku szkolnym

1688 uczniów w gminie Świdnica usłyszało dzisiaj ostatni w tym roku dzwonek szkolny. To dla nich znak, że od jutra rozpoczynają zasłużony wypoczynek. Uroczyste zakończenie roku szkolnego z udziałem władz gminy odbyło się w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.
Wspólnym ośpiewaniem hymny państwowego i szkolnego 177 uczniów szkoły pedagogicznej wraz z zaproszonymi gośćmi rozpoczęli uroczysta akademię kończącą rok szkolny 2009/2010.
Cieszę, się że w tym dniu wszyscy uczniowie dobiegli do mety, która jest zakończenie roku szkolnego i promocja do następnej klasy.
Dziś mamy jeszcze jeden powód do dumy. Nasza szkoła po raz drugi otrzymała Certyfikat Bezpiecznej Szkoły, na kolejne 3 lata - mówiła w swoim przemówieniu dyrektor Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej Ewa Kwaśnik. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Najmilszy dzień w szkole

Taki jest bez wątpienia ostatni dzień roku szkolnego. Dziś dzieci i młodzież ze świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjalnych po raz ostatni w roku szkolnym 2009/2010 spotkały się na uroczystych apelach, ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami.
Wszyscy odebrali świadectwa a ci, którzy w minionym roku szkolnym odnosili sukcesy w nauce lub sporcie - także stypendia ufundowane przez burmistrza miasta.
W sumie takich szczęśliwców we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina, było 92. Oprócz stypendium za osiągnięcia sportowe oraz naukowe, jedno stypendium przyznano za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Ogólnopolska infolinia i portal internetowy dla powodzian i deklarujących pomoc

Ruszyła ogólnopolska infolinia “powodziowa" 0 801 112 112 oraz specjalny portal internetowy www.powodz.ngo.pl, dzięki którym można zgłaszać oferty pomocy dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.
Dzwonić i przekazywać swoje potrzeby przez stronę www. mogą również przedstawiciele samorządów, gmin, sołectw i wsi znajdujących się na zniszczonych terenach.
Za inicjatywą "Razem Powodzianom" stoi kilkanaście organizacji pozarządowych. Tysiące ludzi potrzebuje pomocy i niemalże tyle samo chce tę pomoc zaoferować. Dlatego, kilkanaście organizacji pozarządowych postanowiło współpracować w ramach wspólnej inicjatywy “Razem Powodzianom". Jej celem jest połączenie potrzebujących z oferującymi pomoc. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Lato w mieście

Młodzi świebodziczanie, którzy na razie nie wyjeżdżają na kolonie lub inny, wakacyjny pobyt poza miastem, mają do wyboru szereg imprez przygotowanych przez samorząd.
Tradycyjnie swoją ofertę przygotowały: Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Dom Kultury oraz Świetlica Środowiskowa na Osiedlu Sudeckim.
Dzięki temu zajęcia trwają nieprzerwanie od 28 czerwca do 31 sierpnia.
OSiR to głównie oferta sportowa: rozgrywki na hali, zajęcia na kręgielni, siłowni, wakacyjne treningi z mistrzem kickboxingu Mariuszem Cieślińskim. Dla wszystkich dzieci z miasta wejście na krytą pływalnię kosztuje symboliczne 2 złote. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Bezpieczna Szkoła w Kostrzy

16 czerwca we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo przyznawana przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy znalazła się wśród laureatów konkursu dolnośląskiego i otrzymała certyfikat, który został uroczyście wręczony przez Panią Ilonę Antoniszyn- Klik Wicewojewodę Dolnośląskiego.
Otrzymanie tego wyróżnienia było uhonorowaniem całorocznej pracy nad programem "Bezpieczna Szkoła".
Wśród najważniejszych zadań, w których uczestniczyła cała społeczność szkolna, należy wymienić wprowadzenie "Dnia Życzliwości" w szkole, projekty edukacyjne "Szkoła z Prawami Dziecka", "Szkoła bez Przemocy, "Uczymy Ratować". . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Nie dla wszystkich wakacyjny oddech

Choć szkolne mury opustoszały i nie słychać już w nich radosnych krzyków dzieci, to jednak placówki nie zostały zamkniętę na przysłowiową kłódkę.
W większości rozpoczną się lada moment wakacyjne remonty. Sporo będzie się działo w Szkole Podstawowej nr 3, gdzie na wymianę czeka stolarka okienna (częściowo jest już wymieniona) w obu budynkach dydaktycznych oraz sali gimnastycznej.
Na naprawę i uzupełnienie czeka także ogrodzenie sali.
W SP 4 będą odnawiane sale dydaktyczne, szatnia, na wymianę czekają drzwi wejściowe. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Na bitwy do Czech

Świdniczanie mogą wziąć udziału w rekonstrukcjach historycznych bitew w czeskim Chlumie niedaleko Hradec Kralowe.
Wydarzenia bitewne cieszą się w Świdnicy dużą popularnością. To szczególna gratka dla miłośników zapachu prochu i huku armat.
Chcemy, by mieszkańcy mieli możliwość uczestniczyć w rekonstrukcjach u naszych czeskich partnerów projektowych. - do wspólnej wyprawy zachęca Waldemar Skórski, zastępca prezydenta. W sobotę, 3 lipca, u kolejnego z partnerów projektu "Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza" walczyć będą oddziały z epoki. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2010 - Strzegom Horse Trials w TV

W sobotę, 26 czerwca obejrzymy pierwsze relacje na żywo z zawodów Strzegom Horse Trials.
Na TVP Sport w sobotę będzie przez dwie godziny na żywo transmitowany cross, a w niedzielę przez godzinę skoki. Skróty z całego dnia pokaże TVP Info i w sobotę i w niedzielę.
Sobota, 26 czerwca
godzina 12.45 - 14.40 TVP Sport - 2h /live/, godzina 18.00 TVP Info - 2h /skrót z całego dnia/
Niedziela, 27 czerwca
godzina 13.40 - 14.40 TVP Sport - 1h /live/, godzina 18.00 TVP Info - 2h /skrót z całego dnia/


25 czerwca 2010 - Stłuczka w Pszennie

Dziś w godzinach porannych, w okolicy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pszennie doszło do stłuczki dwóch pojazdów.
Najprawdopodobniej kierowca samochodu osobowego wyjeżdżającego z parkingu szkolnego wymusił pierwszeństwo i zderzył się z autobusem Firmy Guliwer jadącym z Wrocławia do Świdnicy.
Zdarzenie miało miejsce na przejściu dla pieszych. Szczęśliwie, że w tej chwili nie było tam dzieci wracających z zakończenia roku szkolnego.
Zdjęcie otrzymaliśmy od Waldemara Zdebskiego.


25 czerwca 2010 - 60 lat LZS "Błękitni" Komorów

3 lipca o godzinie 13.00 Ludowy Klub Sportowy "Błękitni" Komorów świętował będzie 60-lecie swojej działalności.
Ludowy Klub Sportowy "Błękitni" Komorów jest stowarzyszeniem kultury fizycznej wpisanym do ewidencji Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Istnieje od 1950 roku. W tym roku obchodzi swoje 60-lecie. Może się poszczycić grą w "A" klasie w latach 80 za prezesury Krzysztofa Sopla. W tym okresie grał z sukcesami m.in. z drużynami z Wałbrzycha, Boguszowa Gorc, Żarowa czy Świdnicy.
Należy dodać, że przygoda w klasie "A" trwała kilka sezonów i każda drużyna musiała się niegdyś liczyć z drużyną z Komorowa, drużyną z tak małej miejscowości. . . . czytaj więcej


24 czerwca 2010 - Ostholt liderem CIC*

Zakończyła się próba ujeżdżenia i skoków w konkursie CIC* o Puchar Starosty Świdnickiego i nagrodę Kopras dla 51 zawodników. Pozostałych 38 wystartuje w dniu jutrzejszym. Również jutro wszyscy zawodnicy startujący w CIC* będą pokonywać cross.
Liderem pierwszej grupy zawodników startujących w konkursie CIC* jest Frank Ostholt (Niemcy) dosiadający konia Sir Medicott. Para ta wyszła na prowadzenie już po próbie ujeżdżenia, uzyskując wynik 48,8pkt. Bezbłędny przejazd parkuru, pozwolił utrzymać pozycję lidera.
Drugie miejsce zajmuje również Niemiec, Dirk Schrade na koniu Easy Going 14, który po ujeżdżeniu uzyskał wynik 49,8 pkt. Wynik ten nie uległ zmianie po próbie skoków. Na trzecim miejscu znajduje się Robert Sirch (Niemcy) dosiadający klaczy Louella z wynikiem 50,3 pkt. . . . czytaj więcej


24 czerwca 2010 - Dni Świdnicy - zmiana organizacji ruchu

W najbliższą sobotę i niedzielę, 26 i 27 czerwca, w związku z trwającymi Dniami Świdnicy zostanie zmieniona organizacja ruchu w rejonie ul. Parkowej.
Ruch jednokierunkowy wprowadzony będzie na ulicy Parkowej na odcinku od ulicy Saperów do ulicy Gdyńskiej oraz na ul. Gdyńskiej w stronę ul. Waleriana Łukasińskiego.
Dzięki temu mieszkańcy będą mogli parkować samochody po obu stronach ul. Gdyńskiej oraz po jednej stronie ul. Parkowej. Przy ul. Saperów zostaje zachowana dotychczas obowiązująca możliwość parkowania jednostronnego. Dodatkowo na placu pomiędzy ul. Parkową 19 a ul. Ułańską 6 zorganizowany zostanie parking.
Zamknięte natomiast będą ul. Hetmańska oraz ul. Podchorążych. Dopuszczony tam będzie jedynie ruch podjazdów lokalnych podmiotów gospodarczych. Kierowców prosimy o szczególną uwagę i ostrożną jazdę.


24 czerwca 2010 - Ponad 4 tony pomocy

Spontaniczna pomoc 12 sołectw w gminie Świdnica dla mieszkańców Woli Rogowskiej (powiat tarnowski), poszkodowanych w tegorocznej powodzi uruchomiła niespodziewane pokłady dobroci.
W ciągu zaledwie 3 dni sołectwa zgromadziły ponad 4,2 tony środków żywności, art. chemicznych, odzieży, pościeli itp.
W akcję zaangażowane były sołectwa: Boleścin, Burkatów, Bystrzyca Górna, Grodziszcze, Komorów, Krzczonów, Krzyżowa, Mokrzeszów, Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Pszenno, Witoszów Dolny oraz "Koła Miejskiego Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej". . . . czytaj więcej


24 czerwca 2010 - Gmina Strzegom w Telewizji Wrocław

Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" promuje swoje stowarzyszenie w Telewizji Wrocław.
Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca o godzinie 8.00 na antenie Telewizji Wrocław wyemitowany zostanie program "M2 On i Ona - Smakami Dolnego Śląska".
W programie zaprezentowana zostanie Gmina Strzegom.
W następnych odcinkach zobaczymy pozostałe Gminy wchodzące w skład LGD "Szlakiem Granitu". . . . czytaj więcej


24 czerwca 2010 - Wyróżnienia dla najlepszych sportowców

Do najlepszych świdnickich zawodników i trenerów trafią nagrody prezydenta Świdnicy.
Wyróżnienia za osiągnięcie wysokich wyników sportowych zostaną wręczone podczas Dni Świdnicy w niedzielę, 27 czerwca, o godzinie 16.30 przy ulicy Parkowej.
W kategorii zawodnik nagroda trafi do: - zawodniczek Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" w składzie: Anna Jasionowicz, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik, Joanna Szczurek, Alicja Słowikowska, Marta Gezella za zajęcie I miejsca w Mistrzostwach Województwa Dolnośląskiego oraz III miejsca w Międzywojewódzkim Turnieju Młodziczek (w sumie 3 tys. zł), . . . czytaj więcej


24 czerwca 2010 - Dorośli - Liceum czeka

Już czas. Trwają zapisy do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Świdnicy.
Jeśli chcesz kontynuować naukę w systemie wieczorowym, ukończyć szkołę i przygotować się do matury, zapraszamy do nas.
Zapisy do klas I, II, III w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Świdnica przy ulicy Równej 11 - telefon 748520573 lub 748520232.
Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie internetowej szkoły - www.lo2.swidnica.pl


24 czerwca 2010 - Na wakacje bilet ze zniżką

W czasie wypoczynku letniego dzieci i młodzież będą mogli skorzystać z biletu wakacyjnego. W zależności od liczby stref jego cena wynosi 16 zł, 18 zł lub 21 zł za miesiąc (w roku szkolnym taki bilet kosztuje od 38,50 zł do 62,50 zł). Obowiązuje on na nieograniczonej liczbie przejazdów na liniach miejskich i pozamiejskich. Dodatkowo bilet wakacyjny upoważnia do 50-procentowej zniżki przy zakupie biletu na basen otwarty Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Bilety można kupić w kasie biletowej MPK na placu Grunwaldzkim. Ważne są w lipcu i sierpniu.
Warto pamiętać, że w mieście istnieje możliwość zakupu biletu komunikacji miejskiej przez komórkę. Dzięki systemowi moBiLET bilety są dostępne 24 godziny na dobę w każdym miejscu. Aby zostać użytkownikiem moBiLET, wystarczy bezpłatnie zarejestrować się na stronie www.mobilet.pl.


24 czerwca 2010 - Nagrody dla prymusów

Najlepsi uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych otrzymają nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce.
Do dziesięciu uczniów miejskich szkół trafią nagrody o łącznej wartości 6,4 tysiąca złotych.
Prymusi, którzy wypracowali średnie między 5,19 a 6,0, zostaną wyróżnieni podczas Dni Świdnicy (27 czerwca o godzinie 16.30 na boisku przy ulicy Parkowej) przez prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka.
Nagrody otrzymają: . . . czytaj więcej


24 czerwca 2010 - Forum Obywatelskie

Mieszkańcy Osiedla Zawiszów w Świdnicy, na "Forum Obywatelskim" rozmawiali z przedstawicielami Urzędu Miasta, Spółdzielni i Policji o problemach związanych z bezpieczeństwem na terenie osiedla.
Inicjatorem Forum Obywatelskiego zorganizowanego na terenie Osiedla Zawiszów była Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.
W spotkaniu w Szkole Podstawowej Nr 1 udział wzięli Radni z Urzędu Miasta Świdnica, Przewodniczący Rady Miasta, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy, Naczelnik Wydziału Prewencji oraz dzielnicowy osiedla Zawiszów. . . . czytaj więcej


24 czerwca 2010 - Wakacyjne zmiany w komunikacji miejskiej

Od soboty, 3 lipca, obowiązywać będzie letni rozkład jazdy autobusów. Rozkłady jazdy na przystankach zostaną wymienione 3 lipca.
Od 1 lipca nowy rozkład dostępny będzie na stronie internetowej www.mpk.swidnica.pl, informacji udzielać będzie również dyspozytor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego pod numerem telefonu 74-851-81-55.
Letni rozkład jazdy obowiązywać będzie do końca sierpnia. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Zmiany na placu św. Małgorzaty

Rozpoczyna się kolejny, czwarty etap przebudowy placu św. Małgorzaty.
Od 29 czerwca wyłączony z ruchu będzie fragment placu od skrzyżowania z ul. 1 Maja do skrzyżowania z ul. ks. Agnieszki (wzdłuż zabudowy o numerach od 7 do 14).
Ruch natomiast zostaje przywrócony na dotąd remontowanym odcinku ulicy Marii Konopnickiej (od skrzyżowania z placem św. Małgorzaty niedaleko przychodni zdrowia aż do skrzyżowania przy przedszkolu). Natomiast na ulicy Bohaterów Getta wraca pierwotny ruch jednokierunkowy. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Powstaje kolejne boisko

To będzie piąte boisko sportowe w tej kadencji świebodzickiego samorządu. Tym razem własny plac do gry w piłkę będą miały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 i mali mieszkańcy dzielnicy Pełcznica.
Przy obiekcie trwają już roboty budowlane, wykonywana jest obecnie podbudowa nawierzchni boiska.
- Jak sama nazwa wskazuje - boisko jest wielofunkcyjne, będzie można tu grać w piłkę nożną, koszykową i piłkę siatkową na bezpiecznej, sztucznej nawierzchni - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Dzieci będą mogły zacząć pierwsze rozgrywki już nowym roku szkolnym. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Prymusi gminni 2009-2010

Już po raz dwunasty wójt gminy Świdnica wręczyła statuetki prymusów oraz dyplomy za osiągnięcia w nauce i za osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2009/2010.
Tegoroczna uroczystość w Bystrzycy Górnej zgromadziła 169 stypendystów z 6 szkół podstawowych i 3 gimnazjów z terenu gminy Świdnica. Łączna kwota przyznanych nagród to 16,9 tys. zł.
Oprócz nagród finansowych najlepsi uczniowie - czyli prymusi i osobowości szkoły już 28 czerwca wyjadą w nagrodę na 3 dniową wycieczkę do Krakowa, Wadowic i Ojcowskiego Parku Narodowego.
To dla mnie wyjątkowy dzień, na który czekam cały rok. Te słowa powtarzam każdego roku podczas tej wyjątkowej uroczystości. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Wielka Gala Humanistów

Już po raz trzeci najzdolniejsi uczniowie Gimnazjum nr 2, zdobywający przez cały rok laury w konkursach polonistycznych, recytatorskich, ortograficznych itd. zostali uhonorowani podczas Wielkiej Gali Humanistów.Całoroczny cykl działań humanistów to pomysł polonistki gimnazjum, pani Haliny Serafin, która przez lata gromadzi najzdolniejszych uczniów pod skrzydłami Koła Aktywności Twórczej "Amicus".
Tegorocznym hasłem przewodnim podsumowania była "Chopinada", projekt edukacyjno-artystyczny, podsumowujący działania w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - "Miasto dzieci" - pomóż by powstało

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie tegorocznego projektu "Miasto Dzieci".
Muzeum już po raz trzeci podczas pierwszych dwóch tygodni sierpnia wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów zamienia się w Miasto Dzieci, w miasto którym około 200 młodych obywateli będzie zarządzało swoim miastem.
Opis projektu: W wagonach towarowych, w drewnianych domkach oraz w zabudowaniach Muzeum tworzy się stanowiska pracy, urzędy, sklepiki, wszystko to co powinno znajdować się w mieście, jest to: Biuro Meldunkowe, Biuro Pracy, Straż Pożarna, Szpital, Piekarnia, Restauracja, Kawiarnia, Bank, Fryzjer, Kino, Teatr, itd. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Sportowe Współzawodnictwo Międzyszkolne

Uroczystość podsumowania "Sportowego Współzawodnictwa Międzyszkolnego" świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych odbyła się 22 czerwca w Sali Urzędu Stanu Cywilnego.
W ciągu tego roku szkolnego rozegrano 43 konkurencje sportowe. Zwyciężyły szkoły: Szkoły Podstawowe - dziewczęta 1. SP 4, 2. SP 1, 3. SP 8, 4. SP 6, 5. SP 315, 6. SP 105,
chłopcy - 1. SP 4, 2. SP 8, 3. SP 1, 4. SP 315, 5. SP 6, 6. SP 105, . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Zaproszenie na Zjazd I LO w Świdnicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Koleżanki i Koledzy, Komitet organizacyjny zaprasza w dniach 18 i 19 września 2010 roku na Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.kasprowiczanie.com, gdzie znajduje się szczegółowy program zjazdu oraz formularz zgłoszeniowy.
Zatem pora spotkać się na kolejnym - XII Zjeździe Absolwentów szkoły, w której spędziliśmy najpiękniejsze lata naszej młodości i edukacji.
Z koleżeńskim pozdrowieniem - Komitet Organizacyjny XII Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.


23 czerwca 2010 - Letni wypoczynek z gminą Świdnica

Ponad 350 dzieci skorzysta w tym roku z letniego wypoczynku organizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który na ten cel przeznaczy ponad 48 tysięcy złotych.
Do Niesulic w okresie od 18 do 30 lipca wyjedzie 35 dzieci.
W okresie od 28 czerwca do 9 lipca w gminie będą działać "zielone świetlice". W zajęciach "zielonych świetlic" zwykle bierze udział około 300 dzieci. Przez okres 2 tygodni mają one zorganizowane zajęcia, wycieczki, wspólne zabawy, gry, konkursy plastyczne i muzyczne, zawody sportowe, również międzyświetlicowe. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Telefon Bezpieczeństwa dla Turystów Zagranicznych

Pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 200 300 każdy zagraniczny turysta uzyska niezbędne informacje o zasadach bezpiecznego podróżowania po naszym kraju. Będzie mógł również podzielić się uwagami na temat pracy policji i bezpieczeństwa w miejscach turystycznych, w których przebywa.
Każda osoba dzwoniąca otrzyma pełną informację o służbach ratunkowych, numery telefonów alarmowych oraz porady, jak zachować się w czasie kolizji lub wypadku drogowego.
Dla osób posiadających tylko telefony komórkowe uruchomiono numer +48 608 599 999, połączenia płatne zgodnie z taryfą operatora. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2010 - Złote gody w Jaworzynie Śląskiej

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaworzynie Śląskiej pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego świętowały trzy pary małżeńskie. Pół wieku przeżyli razem Państwo Gertruda i Jan Gradowicz, Ewa i Piotr Piaseccy oraz Helena i Leopold Radkiewicz.
Wszystkie pary odebrały z tej szczególnej okazji pamiątkowe medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane jeszcze przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Jubilatom odznaczenia wręczyli Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej Artur Nazimek. Świętujący złote gody otrzymali również pamiątkowe księgi z życzeniami i kwiaty.


22 czerwca 2010 - Pomoc po powodzi dla Kędzierzyna

Kwota 20 tys. zł zostanie przekazana dotkniętemu przez powódź miastu na Opolszczyźnie. Taką decyzję podjęła w piątek, 18 czerwca, Rada Miejska w Świdnicy.
O pomoc zwróciły się władze Kędzierzyna-Koźla. - Po raz trzeci w ciągu ostatnich 25 lat miasto Kędzierzyn-Koźle dotknęła katastrofalna w skutkach powódź. Także tym razem zniszczenia są ogromne, a likwidacja skutków kataklizmu pochłonie mnóstwo pieniędzy. Możliwości finansowe gminy są ograniczone. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2010 - Miniony weekend w Powiecie Świdnickim upłynął pod znakiem bajki

W piątek 18 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu Bajki w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
Inaugurację poprzedził kolorowy korowód przedszkolaków z placówek z terenu powiatu, który w towarzystwie clownów przeszedł ulicami świdnickiego rynku. Wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami powiatu w uroczystościach wzięły udział delegacje z czeskiego Miasta Jičín, oraz Powiatów: Kartuskiego, Łowickiego i Świdnickiego.
Obchody festiwalu rozpoczęły się powitaniem przez gospodarza imprezy Starostę Świdnickiego - Zygmunta Worsę oraz Wicestarostę Miasta Jičín - Richarda Konířa, którzy zaprosili najmłodszych gości do obejrzenia jednego z najpopularniejszych przedstawień Wrocławskiego Teatru Lalek pt. "Calineczka". . . . czytaj więcej


22 czerwca 2010 - Rolls-Royce i Bentley w świdnickim rynku

O tytuł najbardziej eleganckiego samochodu i puchar prezydenta Świdnicy powalczą już w najbliższy piątek, 25 czerwca, właściciele ponad dwudziestu aut marek Rolls-Royce i Bentley.
Spośród modeli, które zagoszczą w rynku, sami świdniczanie wybiorą ten najbardziej godny podziwu.
Auta zjadą do Świdnicy w ramach II Ogólnopolskiego Zlotu Samochodów Rolls Royce i Bentley. Jego uczestnicy od 23 do 27 czerwca odwiedzą jeszcze między innymi Wrocław, Zamek Książ, Lubiąż. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2010 - Nieznani i jak zawsze bezkarni

Choć Świdnica jest miastem bardzo gościnnym to nie do tego stopnia by montować znaki witające gości głębokim pokłonem.
Tak wygląda każdy znak kiedy pojawi się w zasięgu wzroku frustrata lub osiłka, który na nim udowadnia swoją wielką, niespożyta siłę.
To na takim "bezbronnym" znaku, tępy osiłek udowadnia kto jest silniejszy i kto ma rację.
Sprawca jak zwykle pozostaje nieznany i nieuchwytny, w efekcie czego różne służby (miejskie, drogowe) zamiast wydać pieniądze na załatanie choćby kolejnego odcinka drogi muszą je topić w ciągłych naprawach, wymianach tego co już istnieje.
Jest to bardzo smutne, że przysłowiowa babcia przechodząca w niedozwolonym miejscu zostanie natychmiast zauważona, natomiast sprawcy takich dewastacji chodzą jak zawsze bezkarni.


22 czerwca 2010 - Poszukujemy świadków wypadku drogowego

10 kwietnia 2010 roku w Świebodzicach na ul. Wałbrzyskiej na wysokości sklepu Biedronka, jadący motorowerem 24 letni mieszkaniec Wałbrzycha został wyprzedzony przez samochód osobowy Ford Eskort koloru zielonego.
Kierowca Forda, po wyprzedzeniu motocyklisty gwałtownie zahamował, wynikiem czego było przewrócenie się motocyklisty.
Kierowca Forda odjechał. W wyniku wypadku motocyklista doznał złamania palca lewej ręki.
Osoby, które były Świadkami zdarzenia prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny telefoniczny 74 856 33 32 z Komisariatem Policji w Świebodzicach.


21 czerwca 2010 - Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty

Konkurs Fotograficzny organizowany w ramach zawodów Strzegom Horse Trials 24-27 czerwca 2010 wygrało zdjęcie Dagmary Boboń, zatytułowane przez autorkę "A miało być tak pięknie...".
Tematem konkursu był: "Cross wkkw - energia, szybkość, wyzwanie".
Jury po przewodnictwem Jarka Zaleskiego najwyżej oceniło zdjęcie Dagmary Boboń o wymownym tytule "A miało być tak pięknie...". Zdjęcie przedstawia doskonale uchwycony moment, zatrzymany ruch na przeszkodzie, takie ujęcia powodują, że chce się przyjeżdżać na zawody, w tej dyscyplinie fotografii to ważne, dobre zdjęcia to dużo szczęścia, ale też umiejętne znalezienie tego szczęścia przez wybranie dobrego miejsca do fotografowania i to właśnie widać na tej fotografii - komentowali najlepszą pracę jurorzy. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2010 - Dni Świebodzic za nami

Chciałoby się powiedzieć - szkoda, że tak szybko minęły. Bo tegoroczne święto miasta jak zwykle pełne było wspaniałych atrakcji, a przede wszystkim występów gwiazd. Ponieważ pogoda dopisała, a cała impreza przebiegała bezpiecznie i sprawnie można uznać, że Dni Świebodzic 2010 to kolejne świetne wydarzenie.
W tym roku bawiliśmy się w sobotę i niedzielę, 19 i 20 czerwca. Sobota upłynęła pod znakiem energetycznych górali czyli Łukasza i Pawła Golców z zespołem.
Władze naszego miasta przygotowały artystom niespodziankę - urodzinowy tort, ponieważ uOrkiestra świętuje w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia.
Słodki upominek wręczył burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, a artyści byli naprawdę mile zaskoczeni. W zamian zagrali i zaśpiewali tak, że nogi same rwały się do tańca. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2010 - "Noce Kościołów".

W dniach 25-27 czerwca na terenie Dolnego Śląska odbędą się "Noce Kościołów".
Organizatorem tego interesującego wydarzenia jest Radio Rodzina - Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezja Świdnicka.
Współorganizatorami są: Polskie Stowarzyszenie Estradowe "Polest" i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w potrzebie.
Mecenat - Parlament Europejski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Miejski Świdnicy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2010 - Teatralna rewizyta w Znojmo

W czerwcu 2009 roku, podczas obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej i odsłonięcia pomnika Anny Czeskiej przy ul. Krótkiej, strzegomscy licealiści, wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z Liceum Pedagogicznego w Znojmo, wystawili spektakl historyczny: "Miłość ponad granicami, czyli ślub Anny Czeskiej z Henrykiem II Pobożnym".
Przedstawienie, zaprezentowane na rynku Strzegomia spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem przez władze samorządowe, mieszkańców miasta i zaproszonych gości.
Dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza, naturalną konsekwencją wystawienia przedstawienia w Strzegomiu była rewizyta polskich licealistów, z dyrektorem szkoły Zbigniewem Suchytą i nauczycielem Tomaszem Marczakiem w Znojmo. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2010 - "Mam prawo" spotkaie informacyjne dla obywateli Dolnego Śląska

22 czerwca, o godzinie 13:00 przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy, I piętro, Koło Ligi Kobiet Polskich oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych organizują spotkanie pn.: "Mam prawo" .Jest to jedno ze spotkań informacyjnych dla obywateli Dolnego Śląska.
Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z uregulowaniami prawnymi w zakresie prawa do informacji publicznej, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia:
Co to jest informacja publiczna?, Komu przysługuje prawo do dostępu do informacji?, Kto jest zobowiązany do jej udzielenia?, O co możemy pytać?, Sposoby i ograniczenia udostępniania informacji publicznej?.
Dobre i złe praktyki stosowania ustawy w szczególności dotyczących obszarów: ochrona zdrowia, ochrona środowiska, wymiar sprawiedliwości.
Na spotkanie zapraszamy wszystkich chętnych.


21 czerwca 2010 - Świebodzice na Turnieju Rycerskim Księstwa Świdnicko-Jaworskiego

Już po raz drugi Drużyna Rycerska Ziemi Świebodzickiej stanęła do potyczek i zabaw plebejskich na Turnieju Rycerskim, który odbył się w Krzyżowej w sobotę, 19 czerwca.
Rok temu to my gościliśmy szlachetnych rycerzy i nadobne damy, w tym bawiliśmy się u ubiegłorocznych zwycięzców czyli w gminie wiejskiej Świdnica.
W naszej drużynie, pod wodzą burmistrza Bogdana Kożuchowicza, znaleźli się: Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Agnieszka Gielata, nauczycielka z liceum, Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy UM oraz Piotr Krzyśpiak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej, Michał Mroziuk i Kacper Nogajczyk, który na co dzień pracuje w Wydziale Infrastruktury Technicznej urzędu. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2010 - I Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

"Lato ze Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji - 2010" zaprasza 27 czerwca na I Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej.
Turniej rozegrany zostanie w dwóch kategoriach - kobiety-open, mężczyźni- open. Wystąpią zespoły dwuosobowe.
Organizator turnieju zapisy przyjmować będzie 27 czerwca w godzinach 9.30-10.00. Turniej odbędzie się na boiskach ŚOSR przy ulicy Śląskiej 35. Mecze rozpoczną się już o godzinie 10.00.
Dodatkowe informacje telefoniczne - 074 852 12 62 oraz 607 944 999.


21 czerwca 2010 - Uczennice - o wydarzeniu w szkole

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Kto przypuszczałby, że noc spędzona w szkole może zapewnić godziny śmiechu i rozrywki?
11 czerwca, już po raz czwarty, młodzież Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu zebrała się w szkole, by spędzić "Noc u Jana Pawła II".
Jak co roku, zaproszeni goście czytali myśli i fragmenty twórczości Jana Pawła II, co skłoniło uczniów do refleksji nad ponadczasowymi wartościami, jakie głosił nasz patron. Po chwili zadumy wszyscy spiesznym krokiem ruszyli do stołówki, aby dostarczyć sobie energii do dalszej pracy i zabawy. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2010 - Wakacyjne wycieczki rodzinne

Przez całe wakacje najmłodsi świdniczanie wraz z rodzicami będą mogli poznać swoje miasto. W sobotę, 26 czerwca rusza akcja 10. sobotnich wycieczek rodzinnych. Bezpłatnie organizuje je dla mieszkańców miasto Świdnica, w ramach autorskiego projektu przewodniczek sudeckich - Marty Miniewicz i Anny Motyki.
- Projekt sprawdził się już w innych miastach m. in. we Wrocławiu, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem.
To nowa wakacyjna oferta skierowana do rodziców z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat. Trasy wycieczek oraz sposób oprowadzania przez przewodników uwzględnia zainteresowanie dzieci i ich możliwości. Mają one pobudzać aktywność najmłodszych świdniczan poprzez ciekawe zadania, konkursy, czy też "eksperymenty" - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2010 - Sukces uczniów z Pastuchowa

Zbliżającej się rocznicy Bitwy pod Grunwaldem poświęcony został tegoroczny konkurs wiedzy o tym ważnym w naszej historii wydarzeniu. Uczniowie podstawówki z Pastuchowa wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o Bitwie pod Grunwaldem, który zorganizowało Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.
Wśród laureatów znaleźli się Konrad Mentel (8 miejsce) i Aleksander Lubas (10 miejsce), a w gronie wyróżnionych Wiktor Dąbrowa (11 miejsce) i Adrian Kycia (15 miejsce). Sukces uczniów jest godny odnotowania tym bardziej, że w konkursie wzięło udział 3720 uczestników z całej Polski.
Pozostali uczestnicy uplasowali się na miejscach: Oskar Kaszubowski 18, Barbara Brzegowa 22, Donata Trzpil 27, Klaudia Opioła 27, Krzysztof Feszter 28, Aleksandra Moc 33.


21 czerwca 2010 - Zakrapiany weekend

Na terenie powiatu świdnickiego policjanci codziennie zatrzymują nietrzeźwych kierowców. Tydzień temu zatrzymali ich aż 27. Miniony weekend to 13 nietrzeźwych kierowców, wśród nich był rekordzista, mieszkaniec Świebodzic, który został zatrzymany w Jaworzynie Śląskiej. 38 letni kierowca jadąc rowerem miał w organizmie 3,10 promila alkoholu. Inny zatrzymany kierowca w 2009 roku, otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów, niestety wsiadł za kierownicę mimo zakazu. Jego sprawa trafi do Sądu Grodzkiego.
Miniony weekend to dwa wypadki drogowe, w jednym z nich potrącona została 54 letnia kobieta, która nagle wtargnęła na jezdnię. Jak się okazało w organizmie miała 2 promile alkoholu. Z ogólnymi potłuczeniami trafiła do szpitala, gdzie pozostała na obserwacji.
Drugi wypadek miał miejsce na terenie Gminy Świdnica. Pod koła roweru którym kierował mieszkaniec Gminy Świdnica wbiegł pies. Rowerzysta przewrócił się. W wyniku upadku doznał złamania obojczyka, żebra i wstrząśnienia mózgu. Pozostał na obserwacji w szpitalu.


20 czerwca 2010 - Walczą na Mistrzostwach Europy

Od 19 do 27 czerwca w Leukerbad (Szwajcaria) rozgrywane się Mistrzostwa Europy (Europejskiej Federacji Darta EDU).
Dolnośląską Ligę Darta reprezentują w tym roku: Joanna Krzyżak (Głogów), Piotr Antoniak (Świdnica) oraz Piotr Bujak (Świdnica). Życzymy sukcesów na arenie międzynarodowej i trzymamy mocno kciuki.
Tydzień wcześniej, w dniach 11-13 czerwca w Głogowie odbyły się 5. Mistrzostwa Dolnego Śląska w Darta. W zawodach tych uczestniczyli również zawodnicy ze Świdnicy. Wyniki - >>> zobacz>


20 czerwca 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Pogoń Pieszyce 2:0,
Włókniarz Kudowa Zdrój - Grom Witków 1:1,
Piast Nowa Ruda - AKS Strzegom 1:0,
Iskra Jaszkowa Dolna - Stal Świdnica 1:1
W tabeli zdecydowanie prowadzi Bielawianka Bielawa mając na koncie 71 punktów i już może cieszyc się z awansu do IV ligi. Górnik Boguszów-Gorce - 58 punktów jest na drugim miejscu.
Victoria Świebodzice jest na 3 miejscu i zgromadziła 53 punkty, Grom Witków zajmuje 6 miejsce mając 37 punktów, Stal Świdnica z 30 punktami jest na 11 miejscu, 12 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 27 punktów.


20 czerwca 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Karolina Jaworzyna Śląska - Zjednoczeni Żarów 0:3,
Grodno Zagórze Śląskie - Zieloni Mrowiny 1:16,
Victoria II Świebodzice - Podgórze Wałbrzych 1:3,
Skalnik Czarny Bór - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:0,
Granit Roztoka - LKS Bystrzyca Górna 1:4,
Zryw Gola Świdnicka - Sudety Dziećmorowice 2:2,
Unia Jaroszów - Czarni Wałbrzych 2:1,
Gwarek Wałbrzych - Wierzbianka Wierzbna 2:4.


20 czerwca 2010 - Telefon do urologa

Przez cały czerwiec na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście.
Urologiczne konsultacje telefoniczne przeprowadzane w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" organizowane były już w listopadzie 2009 roku. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród mężczyzny po 50. roku życia. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2010 - Ogólnopolska infolinia i portal internetowy dla powodzian i deklarujących pomoc

Ruszyła ogólnopolska infolinia “powodziowa" 0 801 112 112 oraz specjalny portal internetowy www.powodz.ngo.pl, dzięki którym można zgłaszać oferty pomocy dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.
Dzwonić i przekazywać swoje potrzeby przez stronę www. mogą również przedstawiciele samorządów, gmin, sołectw i wsi znajdujących się na zniszczonych terenach.
Za inicjatywą "Razem Powodzianom" stoi kilkanaście organizacji pozarządowych. Tysiące ludzi potrzebuje pomocy i niemalże tyle samo chce tę pomoc zaoferować. Dlatego, kilkanaście organizacji pozarządowych postanowiło współpracować w ramach wspólnej inicjatywy “Razem Powodzianom". Jej celem jest połączenie potrzebujących z oferującymi pomoc. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje…
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


19 czerwca 2010 - Awans Górnika Wałbrzych do II ligi - świdniczanie na szóstym miejscu

Polonia Sparta-Świdnica po dzisiejszym zwycięstwie nad Celulozą Kostrzyniem nad Odrą 3:0 zakończyła rozgrywki III ligowe na szóstym miejscu z 43 punktami. Bramki strzelili: Sebastian Burda 30, Adrian Sobczyk 50, Kamil Śmiałowski 77.
Awans do drugiej ligi uzyskał beniaminek tych rozgrywek - Górnik Wałbrzych zdobywając 66 punktów.
Drugie miejsce zajął Chrobry Głogów gromadząc 65 punktów.
Do IV ligi spadają zespoły: Orzeł Ząbkowice Śląskie, Vitrosilicon Iłowa, Tęcza Krosno Odrzańskie i zajmujący ostatnie - 16 miejsce - Łucznik Strzelce Krajeńskie.


19 czerwca 2010 - Sesja Rady Powiatu

W środę 23 czerwca, o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej USC w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Będzie to sesja poświęcona tematom związanym z zarządzaniem drogami na terenie powiatu.
Omówiona zostanie budowa drogi 3396D- łącznika w kierunku autostrady A4.
Radni porozmawiają o problemie wywozu kruszyw w regionie, podsumowana zostanie również działalność Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego w latach 2006-2010.
Zaraz po tym starosta przedstawi sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie od poprzedniej sesji a Radni będą głosowali nad szeregiem uchwał, które zdominują czerwcowe obrady. Sesję zakończą wnioski, oświadczenia i informacje dla Radnych.


18 czerwca 2010 - Wakacyjne wycieczki rodzinne

Przez całe wakacje najmłodsi świdniczanie wraz z rodzicami będą mogli poznać swoje miasto. W sobotę, 26 czerwca rusza akcja 10. sobotnich wycieczek rodzinnych. Bezpłatnie organizuje je dla mieszkańców miasto Świdnica, w ramach autorskiego projektu przewodniczek sudeckich - Marty Miniewicz i Anny Motyki.
- Projekt sprawdził się już w innych miastach m. in. we Wrocławiu, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem.
To nowa wakacyjna oferta skierowana do rodziców z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat. Trasy wycieczek oraz sposób oprowadzania przez przewodników uwzględnia zainteresowanie dzieci i ich możliwości. Mają one pobudzać aktywność najmłodszych świdniczan poprzez ciekawe zadania, konkursy, czy też "eksperymenty" - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Rekultywacja wysypiska

Trwa rekultywacja nieczynnego już wysypiska w Mokrzeszowie, na które Gmina Świebodzice w ubiegłym roku uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie ponad 1,6 mln złotych.
Składowisko zlokalizowane jest po wschodniej stronie Świebodzic a po zachodniej Mokrzeszowa, przy drodze łączącej Ciernie z Mokrzeszowem.
Położone jest w wyrobisku powstałym w skutek eksploatacji żwiru na zboczu niewielkiego wyniesienia terenowego. Wysypisko od wielu lat jest nieczynne, zostało częściowo zrekultywowane, jednak zabezpieczenie składowiska nie jest wystarczające, stąd powstała konieczność podjęcia dodatkowych działań na rzecz pełnej rekultywacji terenu. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Wyśpiewali wyróżnienie

Przez całe wakacje najmłodsi świdniczanie wraz z rodzicami będą mogli poznać swoje miasto. W sobotę, 26 czerwca rusza akcja 10. sobotnich wycieczek rodzinnych. Bezpłatnie organizuje je dla mieszkańców miasto Świdnica, w ramach autorskiego projektu przewodniczek sudeckich - Marty Miniewicz i Anny Motyki.
- Projekt sprawdził się już w innych miastach m. in. we Wrocławiu, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem.
To nowa wakacyjna oferta skierowana do rodziców z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat. Trasy wycieczek oraz sposób oprowadzania przez przewodników uwzględnia zainteresowanie dzieci i ich możliwości. Mają one pobudzać aktywność najmłodszych świdniczan poprzez ciekawe zadania, konkursy, czy też "eksperymenty" - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Modernizują plac zabaw

Gmina Strzegom wraz z Fundacją Muszkieterów modernizuje plac zabaw przy ulicy Czerwonego Krzyża. Strzegom bez wątpienia jest miastem przyjaznym najmłodszym. Świadczą o tym powstające place zabaw.
W tym roku władze Strzegomia zainwestowały nie tylko w plac zabaw przy ulicy J. Bema, ale także podjęły się, wraz z Fundacją Muszkieterów, modernizacji placu przy ulicy Czerwonego Krzyża.
Obiekt ten do niedawna zaniedbany teraz z dnia na dzień zmienia swój wizerunek. Nawierzchnia, na której znajduje się teren, będzie podzielona na trawiastą i piaskową.
Na placu pojawią się nowe elementy zabawowe oraz nasadzenia. Zmodernizowany plac zabaw zostanie odpowiednio ogrodzony, tak aby maluchy, które będą spędzały na nim czas, były bezpieczne. Oficjalne otwarcie placu zabaw przy ulicy Czerwonego Krzyża zaplanowane zostało na 19 lipca na godzinę 12.30.


18 czerwca 2010 - Pomimo nowelizacji ustawy o e-państwie nadal nic się nie zmienia

Wejście w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji nie oznacza jeszcze, że już dziś obywatele będą mogli załatwiać sprawy urzędowe on-line, bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Dzieje się tak, gdyż nie zostały wydane przepisy wykonawcze niezbędne dla funkcjonowania tzw. profilu zaufanego na platformie E-PUAP, który w zamierzeniach ustawodawcy ma stanowić efektywną infrastrukturę teleinformatyczną, na której swą działalność oprze polska e-administracja.
Pracodawcy RP wskazują, że już od dawna toczą się prace nad stworzeniem systemu, który spełniłby oczekiwania użytkowników, którzy nie chcą wydawać około 300 złotych w okresie dwuletnim, by wykupić urządzenia potrzebne do składania podpisów kwalifikowanych. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Ośrodek Zdrowia w Olszanach już po remoncie

Zakończył się remont Ośrodka Zdrowia we wsi Olszany.
W uroczystym odbiorze inwestycji wzięli udział: Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jego zastępca Robert Siekaniec, sołtys wsi Jan Figurak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach Maria Karkowska, Krystyna Gajecka ze Strzegomskiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego, przedstawiciele wykonawcy oraz pracownicy służby zdrowia.
- Zakres prac obejmował przebudowę i remont wnętrz ośrodka oraz wykonanie nowego wejścia z możliwością dojścia dla osób niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Dofinansowanie na podręczniki

Rodzice i prawni opiekunowie dzieci, uczęszczających do świebodzickich placówek oświatowych, mogą składać wnioski do dyrektora szkoły o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych.
Wnioski należy składać do dnia 31 sierpnia 2010 roku, a informację o niezbędnych dokumentach można uzyskać w szkołach lub w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Dofinansowanie dla poszczególnych grup kształtuje się następująco: . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Czy młodzi Polacy chcą zmieniać świat - debata już we wtorek

Na pytanie, czy młodzi chcą zmieniać Polskę, świat będą próbowali odpowiedzieć w Świdnicy: Agnieszka Aleksandrowicz, prezes Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", prof. Roman Galar z Politechniki Wrocławskiej, Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia oraz Jerzy Fornalik, wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
Debatę z udziałem młodych świdniczan zaplanowano na wtorek, 22 czerwca na godzinę 18.00. W sali narad urzędu (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ulica Armii Krajowej 47) uczniowie świdnickich szkół średnich spotkają się z osobami, które będą mówiły o zaangażowaniu młodych ludzi oraz swoich własnych doświadczeniach. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Zosia pokonała wszystkich

Świebodziczanka Zofia Dal Canton, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach zwyciężyła w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Przyjaciele z Breslau". Konkurs organizowany był przez Bibliotekę Publiczną w Długołęce oraz Wydawnictwo Verdana.
Dotyczył książki młodego autora, gimnazjalisty, Adama Seredyńskego właśnie pt. "Przyjaciele z Breslau", którego kilka miesięcy temu gościła świebodzicka biblioteka.
Uczestnicy konkursu mieli do wyboru dwie kategorie: . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Najlepsi absolwenci u Burmistrza Strzegomia

Rozwój strzegomskiej oświaty i zaangażowanie, z jakim dba o nią nasz samorząd, zawsze wzbudzały podziw.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz niejednokrotnie podkreślał, że istnieje silna potrzeba, aby inwestować w edukację młodych mieszkańców, dlatego zawsze w gminnym budżecie znajdują się znaczne środki na oświatę.
O tym, jak bardzo ważne jest promowanie młodych talentów świadczą nie tylko przyznawane co roku stypendia dla najzdolniejszych, ale również spotkania, podczas których Burmistrz nagradza najlepszych absolwentów. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Oddaj krew - pomóż innym

W ramach ogólnopolskiej akcji "Zbieramy krew dla Polski", organizowanej już po raz trzeci przez Grupę Muszkieterów oraz Polski Czerwony Krzyż, w sobotę, 19 czerwca przed supermarketem Intermarché w Świebodzicach odbędzie się akcja poboru krwi.
Mieszkańcy Świebodzic będą mogli oddać krew w godzinach 10.00 -14.00 w specjalnym ambulansie PCK, który stanie przed supermarketem przy ulicy Jeleniogórskiej 21.
Osoby chętne do wzięcia udziału w akcji powinny być zdrowe i pełnoletnie oraz powinny mieć przy sobie dowód osobisty. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - "Wakacyjne warsztaty tańca brzucha"

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza na "Wakacyjne warsztaty tańca brzucha", które poprowadzi Sandra Węcławek.
2 tygodnie tańca oraz pracy nad naszym ciałem, emocjami, a także kokieteryjnością. Zajęcia techniczne z intensywną pracą bioder, ekspresyjne ruchy rąk, prowadzenie dłoni, praca nad prawidłową postawą, piękną linią w tańcu, wężowe ruchy oraz gibkość, która nadaje nam wdzięku.
Wsłuchaj się w orientalne dźwięki muzyki, uwolnij swą siłę kobiecości i Tańcz! . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Sondaże - Jarosław Kaczyński - numerem jeden w wyborach prezydenckich

Jeden z najbardziej znanych i niezależnych ośrodków badania opinii publicznej w USA Institute Society World przeprowadził badania przedwyborcze w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Polsce.
Otóż okazuje się, że w przeciwieństwie do podobnych ośrodków prowadzących badania w Polsce i wykazujących ciągłą przewagę Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim, a także pozostałymi kandydatami, badania ISW wykazują zupełnie coś przeciwnego.
Ukazują one zdecydowane prowadzenie Jarosława Kaczyńskiego i dalszy wzrost tego prowadzenia zwłaszcza po wielu ostatnich niefortunnych wypowiedziach drugiego z kandydatów - Bronisława Komorowskiego. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Brak planu dla Leśnej - konsekwencje dla budżetu i mieszkańców

Plan zagospodarowania rejonu ulicy Leśnej nie został przyjęty w środę, 16 czerwca, przez Radę Miejską w Świdnicy.
Stało się tak mimo zapewnień prezydenta, że właściciele ogrodów działkowych nie muszą obawiać się o swoją przyszłość oraz fakt, że przy ulicy Głowackiego, gdzie mogą powstać nowe mieszkania dla świdniczan zostanie zachowany ponad 2,2-hektarowy teren przeznaczony na zieleń i rekreację.
Przyjęcie przez radnych kilku uwag zgłoszonych do planu sprawiło, że uchwalenie dokumentu zostało zablokowane. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2010 - Obradowali w Strzegomiu

17 czerwca, strzegomscy radni spotkali się podczas sesji Rady Miejskiej, aby podjąć ważne dla lokalnej społeczności decyzje.
Radni zadecydowali o zmianie budżetu Gminy Strzegom na rok 2010. Zmiany te polegają na zwiększeniu planowanych dochodów o 1 328 380 zł, zwiększeniu planowanych wydatków o 3 321 180 zł oraz zwiększeniu planowanego deficytu budżetowego o 1 992 800 zł.
Na kwotę wydatków składają się m.in. wykonanie nawierzchni ulicy Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Parkową w Strzegomiu, przebudowa budynku poklasztornego przy ulicy Kościuszki w Strzegomiu, zwiększenie wydatku na monitoring ulicy Kochanowskiego czy remont świetlicy wiejskiej w Olszanach. . . . czytaj więcej


17 czerwca 2010 - "Groźna broń" w Muzeum Broni i Militariów

Lotnicza wyrzutnia pocisków kierowanych typu 5P 73 "Mewa" jest kolejnym już nabytkiem w ogromnych zbiorach Muzeum Broni i Militariów - Stanisława Gabrysia.
Z takiej wyrzutni zestrzelono 1 maja 1960 roku amerykański samolot szpiegowski U-2 nad Związkiem Radzieckim.
Pociski rakietowe mają zasięg w locie poziomym 25 kilometrów a w locie pionowym 22 kilometry i służą do zwalczania celów powietrznych.
Wyrzutnia przekazana została do Muzeum z I BMT w Toruniu. Informacje o muzeum - >>> zobacz


17 czerwca 2010 - Akcja "Zdrowa Rodzina" - przebadano prawie 900 osób

Sobotnia akcja "Zdrowa Rodzina" organizowana przez Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa we współpracy z niepublicznymi przychodniami, szpitalem "Latawiec" i pogotowiem przyciągnęła sporą rzeszę mieszkańców naszego powiatu, chętnych sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Przebadanych zostało w sumie 875 osób, które w sobotę 12 czerwca stawiły się w przychodni.
Ideą akcji było wyrobienie w ludziach nawyków prozdrowotnych i pokazanie jak dbać o swoje zdrowie.
- "Chcieliśmy pokazać, że myślenie o zdrowiu powinno pojawiać się w momencie, kiedy jesteśmy zdrowi, a nie jak już zaczynamy cierpieć na konkretną dolegliwość." - wyjaśnia Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. . . . czytaj więcej


17 czerwca 2010 - Zarząd przekazał pieniądze powodzianom

30 tysięcy zł z budżetu powiatu zostanie przekazane jako pomoc finansowa samorządom, które najbardziej ucierpiały w tegorocznej powodzi. Pieniądze otrzymają trzy samorządy, które zwróciły się o pomoc do Powiatu Świdnickiego.
Tegoroczna powódź, która dotkliwie zniszczyła wiele miejscowości w Polsce, pozostawiła po sobie masę błota, kamieni, zmiecionych z powierzchni ziemi domów, upraw, dróg, obiektów inżynieryjnych, zabierając wielu ludziom dobytek całego ich życia.
Pozostawiła również po sobie ogromny problem związany z odbudowaniem tego, co zostało doszczętnie zniszczone. Samorządy, które ucierpiały w wyniku tegorocznej powodzi już wiedzą, że bez pomocy z zewnątrz nie uda im się odbudować swoich miejscowości.
Do Starostwa Powiatowego w Świdnicy wpłynęły trzy pisma skierowane do Zarządu Powiatu z prośbą o wsparcie. . . . czytaj więcej


17 czerwca 2010 - VI Zlot Motocyklowy

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na VI Zlot Motocyklowy "Nasza Historia Harley-Davidson".
Zlot odbędzie się 19 czerwca i rozpocznie się o godzinie 16.00.
W programie: pokazy zabytkowych motocykli marki Harley-Davidson z lat 1920-1980, pokazy mody motocyklowej, przejazdy parowozem Tkt48-18 oraz zabytkowym czeskim szynobusem, *koncert zespołu rockowego "Żywioł", zwiedzanie ekspozycji Muzeum, stoiska branżowe, pokazy "Czarodzieja Garażu" Pierr'a Bodina - artystyczne malowanie motocykli.
Organizatorzy zapewniają posiłki oraz świetną zabawę. Możliwość noclegów w wagonach sypialnych. Parking dla motocykli. Wjazd na zlot - 10 złotych. Pakiet - 60 złotych (koszulka, nocleg, wjazd).


17 czerwca 2010 - Wrota do bajki otwarte

Rumcajs, Hanka, Calineczka, Kopciuszek a nawet małe czarownice to tylko niektóre bajkowe postacie, które już w sobotę 19 czerwca zjawią się na terenie Fundacji Krzyżowa podczas odbywającego się w tym dniu Festiwalu Bajki.
Będzie to jedyny taki festiwal w regionie organizowany przez Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín w ramach polsko-czeskiego projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki!“.
Już tylko dwa dni dzielą najmłodszych mieszkańców powiatu świdnickiego od jednej z niepowtarzalnych okazji przeniesienia się w magiczny świat bajek i baśni.
W sobotę, 19 czerwca o godzinie 14.00 na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego startuje "Festiwal Bajki". . . . czytaj więcej


17 czerwca 2010 - Zaproszenie na Zjazd I LO w Świdnicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Koleżanki i Koledzy, Komitet organizacyjny zaprasza w dniach 18 i 19 września 2010 roku na Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.kasprowiczanie.com, gdzie znajduje się szczegółowy program zjazdu oraz formularz zgłoszeniowy.
Zatem pora spotkać się na kolejnym - XII Zjeździe Absolwentów szkoły, w której spędziliśmy najpiękniejsze lata naszej młodości i edukacji.
Z koleżeńskim pozdrowieniem - Komitet Organizacyjny XII Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.


17 czerwca 2010 - Strzegomskie zawody na Facebooku i Youtube

Strzegom Horse Trials 2010 już w przyszłym tygodniu, a już teraz można dowiedzieć się więcej o zawodach odwiedzając stronę zawodów na bardzo popularnym portalu społecznościowym jakim jest Facebook oraz uruchomiony kilka dni temu kanał na Youtube.
- W tym roku postanowiliśmy wzmocnić naszą obecność w Internecie - mówi dyrektor zawodów Marcin Konarski. - Oprócz oficjalnej strony zawodów www.WorldCupStrzegom.pl uruchomiliśmy serwis na portalu społecznościowym Facebook, istnieje on od niedawna, a cieszy się sporym zainteresowaniem, z dnia na dzień na coraz więcej fanów. . . . czytaj więcej


17 czerwca 2010 - "Noce Kościołów".

W dniach 25-27 czerwca na terenie Dolnego Śląska odbędą się "Noce Kościołów".
Organizatorem tego interesującego wydarzenia jest Radio Rodzina - Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezja Świdnicka.
Współorganizatorami są: Polskie Stowarzyszenie Estradowe "Polest" i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w potrzebie.
Mecenat - Parlament Europejski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Miejski Świdnicy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. . . . czytaj więcej


17 czerwca 2010 - Muzyka lat ’60, ’70, ’80 i ’90 w Klubie Muzycznym "Madness"

Klub Madness, Retro Bit Akademickiego Radia Bit.
Pierwsza otwarta impreza pod patronatem Radia Bit. Zamykamy sesję, podkręcamy lato, smakujemy wakacji.
W programie koncerty reggae, rap i hip-hop, DJ’skie sety, konkursy. Zabawa w rytmach muzyki lat ’60, ’70, ’80 i ’90.
Startujemy 24 czerwca o godzinie 20:00, wstęp wolny - Wrocław ulica Hubska 6.


16 czerwca 2010 - Porozmawiają o "Debiucie Gospodarczym"

Na poniedziałek, 21 czerwca zaplanowano spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych startem w "Debiucie Gospodarczym".Porozmawiają o "Debiucie Gospodarczym" Pula nagród w konkursie, na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wynosi 80 tysięcy złotych.
Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca, ale wcześniej w poniedziałek, 21 czerwca będzie można poznać zasady konkursu oraz uzyskać odpowiedzi na pytania.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Armii Krajowej 47, I p.). Szczegóły konkursu: www.debiut.um.swidnica.pl


16 czerwca 2010 - Najnowsze badania przedwyborcze

Jeden z najbardziej znanych niezależnych ośrodków badania opinii publicznej w USA Institute Society World pokusił się o zweryfikowanie badań opinii publicznej prowadzonych w Polsce w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.
Otóż okazuje się, że w przeciwieństwie do podobnych ośrodków prowadzących badania w Polsce i wykazujących ciągłą przewagę Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim, a także pozostałymi kandydatami, badania ISW wykazują coś przeciwnego. Pokazują prowadzenie Jarosława Kaczyńskiego i dalszy wzrost tego prowadzenia. Pokazują też zdecydowanie większe poparcie dla niektórych z pozostałych kandydatów.
Jarosław Kaczyński uzyskuje według badań około 41,1 % głosów (wzrost o 0,4% do stanu sprzed dwóch tygodni), kolejne miejsca zajmują Bronisław Komorowski z 30,2 % (wzrost o 0,8 % do stanu sprzed dwóch tygodni).
Gdyby wybory odbyły się teraz, Waldemar Pawlak dostałby 9,2 %, (wzrost o 0,1 % do stanu sprzed dwóch tygodni) bardzo podobnie Grzegorz Napieralski - 9,3 % (wzrost o 0,3 % do stanu sprzed dwóch tygodni). Andrzej Olechowski mógłby liczyć na 2,1 % (spadek o 1,1 % do stanu sprzed dwóch tygodni). Pozostali kandydaci uzyskaliby od 0,2 do 1,0 % głosów.


16 czerwca 2010 - Letnie remonty

Powiat Świdnicki zarządza drogami o łącznej długości ponad 400 kilometrów. Coraz więcej z nich jest rokrocznie systematycznie remontowanych, co cieszy poruszających się po nich kierowców. Już w lipcu ruszą kolejne dwa remonty dróg powiatowych, które zarząd powiatu wraz ze służbą drogową wytypowali do pilnej modernizacji.
"Świeże" odcinki pojawią się na trasie Mrowiny-Siedlimowice oraz Świdnica-Jagodnik.
-"Posiadamy już przygotowaną dokumentację projektową na te dwa zadania. W budżecie zabezpieczone zostały środki na ich realizację. Pozostało tylko ogłosić przetarg." - mówi Roman Etel z Zarządu Powiatu w Świdnicy. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2010 - Oni rozsławiają Świebodzice

Poniedziałkowe popołudnie, 14 czerwca, było okazją do bardzo miłego spotkania w naszym ratuszu.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz zaprosił na spotkanie młodych ludzi, którzy robią coś wyjątkowego - dla innych, dla miasta. To wolontariuszki Domu Pomocy Społecznej dla dzieci oraz kadra i młodzi pływacy z Klubu Sportowego “Rekin".
Dziewczęta, pracujące społecznie na rzecz podopiecznych DPS otrzymały nagrody za swoją pracę. Poświęcają bezinteresownie własny czas dla niepełnosprawnych dzieci, godząc - czasami z niemałym trudem - obowiązki szkolne i domowe. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2010 - Ekologiczna zbiórka zakończona, są nagrody

Uczniowie świdnickiego Zespołu Szkół Specjalnych - trzeci rok z rzędu - zebrali najwięcej zużytych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia.
W zbiórce makulatury przoduje Katolicka Szkoła Podstawowa "Caritas". W nagrodę od prezydenta Świdnicy każda z placówek otrzyma po 2,5 tysiąca złotych.
Jeszcze we wrześniu 2009 roku prezydent Wojciech Murdzek ogłosił w świdnickich szkołach konkurs zbiórki zużytych baterii oraz makulatury.
Na zwycięskie placówki czekało za I miejsce - 2,5 tys. zł, za II miejsce - 2 tys. zł, a za III miejsce - 1,5 tysiąca złotych. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2010 - Kapsuła wróci niebawem na wieżę

Powoli dobiegają końca prace związane z renowacją miedzianej kuli, wieńczącej ratuszową wieżę. Kula nazwana kapsułą czasu, zawierała w sobie stare dokumenty i kronikę miasta sprzed ponad stu lat, postawione tu przez dawnych świebodziczan.
W odrestaurowanej kapsule znajdą się pamiątki z czasów współczesnych - m. in. niedawno wydana kronika Świebodzic, zdjęcia, wydanie "Gazety Świebodzickiej" a także wspólne zdjęcie świebodziczan.
Chcemy je wykonać 24 czerwca (czwartek), w samo południe na Rynku, dlatego już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, którzy chcą znaleźć się na fotografii.
Jakby nie patrzeć - przejdą tym sposobem do lokalnej historii a za sto lat, kiedy kapsułę znów otworzą następne pokolenia, będą mogły rozpoznać na fotografii swoich pradziadków.


16 czerwca 2010 - Szczęśliwa 13-tka

14 czerwca już po raz VIII w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu odbył się etap gminny konkursu matematycznego "Szczęśliwa 13-tka".
W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich gimnazjów gminy.
Zadania przygotowała - Ewa Tutka, nauczyciel matematyki Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu. Komisja konkursowa składała się nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych i nauczycieli gimnazjów.
Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali sześć zadań otwartych. Za każde zadanie otrzymali maksymalnie po 5 punktów. Obowiązywał program matematyki od I - III klasy gimnazjalnej. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2010 - Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB

12 czerwca na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbył się wyścig kolarstwa górskiego - VI Grand Prix MTB Solidarności. W tym roku wyścig osiągnął rangę Mistrzostw Dolnego Śląska MTB Cross Country.
Do startu w wyścigu organizowanym przez: Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina", Sekcję Kolarską MKS" Karolina", Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publicznę w Jaworzynie Śląskiej zgłosiło się 106 zawodników, którzy przy pięknej pogodzie rywalizowali ze sobą na trudnej technicznie trasie, prowadzącej po terenie jaworzyńskiej żwirowni.
Oprócz klasyfikacji w jedenastu kategoriach wiekowych organizatorzy przeprowadzili także wyścig dla najmłodszych adeptów kolarstwa, którzy na co dzień nie startują w zawodach.
Nagrody rzeczowe i finansowe wręczyli: Wicestarosta Powiatu Świdnickiego - Ryszard Wawryniewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej - Artur Nazimek, Przewodniczący KZ NSZZ "S" przy ZPS "Karolina" sp. z o.o. - Ireneusz Besser, Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Sportu NSZZ "S" Pan Rafał Tomczak oraz trener sekcji kolarskiej MKS "Karolina" - Antoni Szewczyk. Wyniki - >>> zobacz>


16 czerwca 2010 - "Zielony" patriotyzm

Miejski skwerek przy ul. Wałbrzyskiej zyskał piękne ozdoby w postaci krzewów. Posadził je tam pan Jan Chruszcz, właściciel kwiaciarni z naprzeciwka. Pan Jan po prostu chciał, żeby było tu ładnie. Sam posadził i ufundował krzewy na skwerek.
- A niech będzie w mieście coraz piękniej - mówi pan Jan. - Kosztowało to mnie i moich znajomych trochę pracy, ale za to jest przyjemnie i ludzie przechodzący chwalą, że Wałbrzyska coraz ładniejsza.
Ozdobiony roślinami skwerek przyciąga uwagę od ponad tygodnia. A że obok są ławki, przyjemnie jest tu przysiąść i chwilkę odpocząć.
- Jestem bardzo wdzięczny panu Janowi za tak bezinteresowny gest - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Tym bardziej, że zrobił to z potrzeby zadbania o estetykę miasta, miejsca w którym pracuje. To naprawdę godne szacunku.


16 czerwca 2010 - Optymistycznie w Misiu Uszatku

Optymistyczne dzieci, optymistyczny personel i optymistyczni rodzice. Czy to możliwe? Można się było o tym przekonać 11 czerwca 2010 roku w Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu podczas uroczystości z okazji uzyskania przez Przedszkole certyfikatu jakości "Optymistyczne Przedszkole".
W tym radosnym dniu nie zabrakło zaproszonych gości. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Lech Markiewicz - Burmistrz Strzegomia, Urszula Podsiadły - Szubert - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Strzegomiu oraz rodzice.
Certyfikat jakości i tytuł "Optymistyczne Przedszkole" to duży sukces nauczycieli, rodziców i wszystkich przedszkolaków. Na drodze do tego sukcesu znalazło się także wiele osób, które wspomagały działania przedszkola w realizacji programu. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2010 - Telefon do urologa

Przez cały czerwiec na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście.
Urologiczne konsultacje telefoniczne przeprowadzane w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" organizowane były już w listopadzie 2009 roku. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród mężczyzny po 50. roku życia. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2010 - Wygraj bilet na Zawody Pucharu Świata w Morawie

Do rozlosowania mamy sto wejściówek na Zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Bilety upoważniają do wejścia na zawody odbywające się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w sobotę, 26 czerwca 2010 roku.
Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek należy prawidłowo wymienić minimum trzech sponsorów zawodów oraz trzech patronów medialnych i poprawną odpowiedź wraz ze swoimi danymi wysłać na adres e-mailowy - redakcja@dziennik.swidnica.pl Odpowiedzi szukaj - zobacz. Na odpowiedzi czekamy tylko do 20 czerwca.


16 czerwca 2010 - Turniej podwórkowy

Plac sportowy na Osiedlu Sudeckim, który został oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku, służy dzieciom z całego osiedla podczas codziennych zabaw, a w następną sobotę, 26 czerwca, będzie miejscem rozegrania turnieju podwórkowego.
Zagrają drużyny złożone z młodych piłkarzy (rocznik 1996 i młodsze).
Turniej rozpocznie się o godzinie 9.00. Zgłoszenia drużyn przyjmowane są pod numerem telefonu - 512 545 128


15 czerwca 2010 - Dzisiaj jest Czas Inżynierów

Dla wszystkich tegorocznych maturzystów nadszedł czas podjęcia decydujących o przyszłości, decyzji. Dla części będzie to wybór wymarzonego kierunku studiów, uczelni i często miasta, w którym uczelnia ta się znajduje.
Wydział Techniczny Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze zaprasza do studiowania wszystkich tych, których pasjonuje technika i którzy lubią prawdziwe życiowe wyzwania.
Oferuje studia na czterech akredytowanych inżynierskich kierunkach, możliwość zdobycia gruntownej wiedzy, dobrego przygotowania do dojrzałego życia zawodowego, a także szansę uczestniczenia w promocji postępu technicznego, tworzenia innowacyjnych projektów, wdrażania nowych rozwiązań technologiczno-konstrukcyjnych oraz rozwiązywania innych problemów, godnych inżyniera XXI wieku. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2010 - Pijani kierowcy

Miniony weekend na drogach powiatu świdnickiego obfitował w pijanych kierowców. Zatrzymano ich aż 18, byli też tacy, którzy jadąc na podwójnym gazie - 2 promile, mieli sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Policyjne statystyki dotyczące zatrzymań kierowców na "podwójnym gazie" biją na alarm.
Już dawno w weekend policjanci nie zatrzymali tylu pijanych kierowców. Co gorsza, dla niektórych kierowców to nie pierwsze zatrzymanie za jazdę po spożyciu alkoholu.
Jednym z zatrzymanych był 48 latek, który mając orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, kierował rowerem mając w organizmie 2 promile alkoholu. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2010 - VI Turniej Sportowy Przedszkoli o Puchar Burmistrza Strzegomia

10 czerwca w hali sportowej strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz dokonał otwarcia VI Turnieju Sportowego Przedszkoli.
W turnieju brały udział dzieci z Przedszkoli nr 2, 3, 4 oraz Jaroszowa i Stanowic.
Wśród zaproszonych gości obecni byli również zastępca burmistrza Robert Siekaniec, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, sekretarz gminy Sabina Cebula oraz zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Anna Góralska.
Małym sportowcom kibicowały całe rodziny, przyjaciele, dyrektorzy wymienionych placówek oraz starsi koledzy i koleżanki. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2010 - Świebodziczanka wyróżniona w konkursie diecezjalnym

W poniedziałek, 14 czerwca, dzieci, młodzież oraz samorządowcy z całej Diecezji Świdnickiej spotkali się w zamku Książ na rozstrzygnięciu Konkursu Plastyczno-Literackiego "Zło dobrem zwyciężaj"- ks. Jerzy Popiełuszko, organizowanym przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej oraz Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu.
Celem Konkursu było przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci księdza Jerzego Popiełuszki, męczennika czasów komunistycznych, kapelana "Solidarności", jak również przekonanie młodych ludzi, że hasło "Zło dobrem zwyciężaj" jest aktualne w naszych czasach i że konieczny jest powrót do wartości, o których nauczał ksiądz Jerzy. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2010 - Strażackie święto w Pasiecznej

12 czerwca we wsi Pasieczna odbyła się uroczystość nadania sztandaru jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Pasiecznej.
Sztandar pozyskano dzięki staraniom miejscowego Komitetu Organizacyjnego oraz ofiarności mieszkańców, strażaków i darczyńców.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez ks. Kanonika Janusza Stokłosę oraz ks. Prałata Marka Babuśkę - kapelan strażaków Diecezji Świdnickiej. W trakcie mszy poświęcono sztandar.
Po uroczystościach w kościele w uroczystym przemarszu strażacy i przybyli goście przemaszerowali pod remizę strażacką, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2010 - Najlepsi z najlepszych wystartują w Strzegomiu

Międzynarodowa Federacja Jeździecka opublikowała właśnie ranking najlepszych na świecie zawodników i koni we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Na Strzegom Horse Trials wystartują najlepsi z najlepszych - liderzy rankingu - niekwestionowane gwiazdy wkkw. Żadne zawody jeździeckie w Polsce nie mogły dotychczas pochwalić się tak znamienitą obsadą.
W strzegomskich zawodach wystartuje aż trzech zawodników z pierwszej dziesiątki aktualnego rankingu: numer jeden na świecie - Andreas Dibowski, zajmujący piątą lokatę Michael Jung oraz plasujący się na dziesiątym miejscu Dirk Schrade. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2010 - II Świebodzicka Giełda Pracy i Forum Organizacji Pozarządowych

Już po raz drugi samorząd przygotował dla mieszkańców miasta targi pracy połączone z prezentacją oferty lokalnych organizacji i stowarzyszeń.
W sobotę, 12 czerwca, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności można było w jednym miejscu zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy na rynku a także np. zapisać się do jakiejś organizacji lub zapytać o możliwości współpracy.
Z takiej możliwości skorzystało wiele osób. Najwięcej świebodziczan pojawiło się zaraz po godz. 10. Zainteresowani rozmawiali z doradcami zawodowymi Powiatowego Urzędu Pracy filia w Świebodzicach, wypełniali kwestionariusze rozdawane przez firmy pośredniczące w znalezieniu zatrudnienia. Była także spora grupka młodzieży, szukającej pracy na wakacje. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje"
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


14 czerwca 2010 - Zbiórka dla powodzian

Koce, pościel, odzież, środki czystości i żywność - te artykuły udało się zebrać w ramach akcji pomocowej dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią.
Świebodziczanie mogli przynosić wszystkie te potrzebne powodzianom artykuły niemal do wszystkich miejskich placówek oświatowych.
Inicjatorem akcji był Piotr Krzyśpiak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Świebodzice, który napisał do szkół list z prośbą o zorganizowanie takiej zbiórki.
- Do akcji bardzo mocno włączyły się Gimnazjum nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 4, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 2, którzy z bardzo wielkim zaangażowaniem zebrali bardzo dużo środków czystości - mówi Piotr Krzyśpiak. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2010 - Nauka tańca dla nowożeńców

Studio Artystyczne "Katharsis" w Świdnicy zaprasza do nauki tańca dla nowożeńców.
Są to zajęcia przygotowane specjalnie dla Par Młodych przygotowujących się do pierwszego tańca.
Nauczamy także tańca towarzyskiego i użytkowego, który na pewno przyda się nie tylko na weselnej zabawie. Zajęcia są dopasowywane do potrzeb pary, wybranej muzyki oraz charakteru tańca. Przyjemnie i bezstresowo.
Gwarancja sukcesu potwierdzona dziesiątkami udanych występów zadowolonych par. Szczegóły na www.sak-art.com.pl i pod tel. 605 609 301.


14 czerwca 2010 - Uratuj Życie

Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów zapraszają do wspólnej akcji Oddaj Krew - Zbieramy krew dla Polski.
Pobór krwi odbędzie się 17 czerwca przed sklepem Intermarche w Świdnicy w godzinach 10.00 -14.00. Pobieranie będzie miało miejsce w specjalnym ambulansie PCK.
Taka sama akcja przeprowadzona zostanie 19 czerwca na parkingu sklepu Intermarche w Świebodzicach przy ulicy Jeleniogórskiej 21.
Dołącz do honorowych krwiodawców. Zapraszamy.


14 czerwca 2010 - "Bajkowa Dolinka" ma sztandar

14 czerwca 2010 roku na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków w Pszennie, ponieważ w tym dniu ich placówka otrzymała nazwę "Bajkowa Dolinka" i prawo posiadania sztandaru. Przedszkolaki odśpiewały również swój hymn, który miał właśnie premierę podczas tej doniosłej uroczystości. Dołączyło tym samym do elitarnego grona placówek oświatowych, które mają swoją nazwę, sztandar i hymn.
W naszym kraju niewiele przedszkoli posiada jednocześnie prawo posiadania sztandaru, swój hymn i piękną nazwę.
Wy, drogie przedszkolaki możecie być z tego dumne. Wasze przedszkole dołączyło do elitarnego grona placówek, które mogą poszczycić się takimi osiągnięciami. Serdecznie Wam tego gratuluje. Wszyscy chcielibyśmy by dzieciństwo najmłodszych było bajkowe, pełne radości i zabawy, ale też mądrych i szlachetnych dorosłych - mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który gościł na uroczystości w Pszennie. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2010 - Jest decyzja

W miniony piątek Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz uczestniczył w uroczystym odbiorze decyzji w sprawie dofinansowania budowy hali sportowej.
Samorządowcom reprezentującym dziesięć gmin Dolnego Śląska decyzje wręczył Marszałek Województwa Marek Łapiński.
Inwestycja będzie prowadzona w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej. Pieniądze na dofinansowanie inwestycji pochodzą ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na lata 2010-2012. Z rozdysponowanych 11,5 mln zł. 1,4 mln zł. trafi do Gminy Jaworzyna Śląska.


14 czerwca 2010 - V Gminny Konkurs Recytatorski

9 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszowie odbył się V Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów kształcenia zintegrowanego pod patronatem Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza.
Udział w konkursie wzięły dzieci z siedmiu szkół podstawowych Gminy Strzegom.
Zwyciężyła reprezentantka PSP w Stanowicach: Katarzyna Mądrzyk. Drugie miejsce wywalczył Szymon Litwicki - uczeń kl. I z PSP nr 4 w Strzegomiu, a trzecie miejsce zajął Karol Żmijewski- trzecioklasista z PSP nr 2 w Strzegomiu.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Natalia Greń- PSP w Olszanach, Karolina Wojtyra- PSP w Jaroszowie, Alicja Riss - PSP w Goczałkowie, Anna Wapczyńska - PSP nr 3 w Strzegomiu.


13 czerwca 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Górnik Boguszów-Gorce 3:0, Grom Witków - Iskra Jaszkowa Dolna 1:2, AKS Strzegom - Kryształ Stronie Śląskie 4:2, Stal Świdnica - Pogoń Pieszyce 2:0.
W tabeli prowadzi Bielawianka Bielawa mając na koncie 68 punktów, i wyprzedza Górnika Boguszów-Gorce - 55 punktów.
Victoria Świebodzice jest na 3 miejscu i zgromadziła 50 punktów, Grom Witków zajmuje 6 miejsce mając 36 punktów, Stal Świdnica z 29 punktami jest na 11 miejscu, 12 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 27 punktów.


13 czerwca 2010 - W Strzegomiu można już popływać

Już wczoraj, rozpoczął się kolejny sezon basenowy na strzegomskim kompleksie basenów odkrytych.
Do rozpoczęcia wakacji obiekt Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Mickiewicza 2 będzie czynny w godzinach 10.00 - 18.00.
Aktualny cennik: Ceny biletów od poniedziałku do piątku.
Dzieci i młodzież szkolna (legitymacja) 5 złotych całodzienny / 3 złote od godziny 15.00. Dorośli 10 złotych całodzienny / 6 złotych od godziny 15.00.
Ceny karnetów miesięcznych: dzieci i młodzież szkolna (legitymacja) 60 zł, dorośli 120 zł. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2010 - III Turniej Rycerski Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w Krzyżowej

Już 19 czerwca o godzinie 13.30 na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego staną w szranki włodarze miast i gmin skupionych w ramach Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwa Świdnicko-Jaworskiego".
Pierwsza edycja Turnieju odbyła się na Zamku w Bolkowie w 2007 roku. W długi majowy weekend zgromadziła ponad 1,5 tysiąca widzów.
Turniej poprzedziło podpisanie porozumienia o utworzeniu Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Druga edycja odbyła się w czerwcu 2009 roku Świebodzicach, podczas obchodów 730-lecia nadania praw miejskich miastu Świebodzice. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2010 - Uratuj Życie

Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów zapraszają do wspólnej akcji Oddaj Krew - Uratuj Życie.
Pobór krwi będzie miał miejsce 19 czerwca (sobota) w godzinach od 10.00 do 14.00 na parkingu sklepu Intermarche w Świebodzicach przy ulicy Jeleniogórskiej 21.
Dołącz do ogromnej rzeszy honorowych krwiodawców. Zapraszamy.


12 czerwca 2010 - "Złoty Dzik" w dobrych rękach

Złotego Dzika 2010 - Nagrodę za reżyserię filmu "Zero" otrzymał dzisiaj podczas ostatniego dnia 3. Świdnickiego Festiwalu reżyserii - Paweł Borowski (absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku malarstwo i film animowany).
Pierwsze miejsce przyznało filmowi Jury festiwalu w składzie:
Sylwester Chęciński - przewodniczący jury, Robert Gonera, Andrzej Krakowski, Jakub Socha oraz Janusz Zaorski.
Złotego Dzika laureatowi tegorocznego festiwalu wręczył - Sylwester Chęciński a do nagrody "Złotego Dzika", dużego, choć już nie złotego, dzika pluszowego, dorzucił od wszystkich świdniczan Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek.
Zakończenie festiwalu prowadzili - Małgorzata Kożuchowska i Michał Chaciński. Zdjęcia z pierwszego i ostatniego dnia festiwalu - >>> zobacz


12 czerwca 2010 - Wojna za remis

Jeśli gra zespołu w niskiej lidze piłkarskiej wywołuje takie emocje, że doprowadzają one do boiskowych awantur to dziękujmy, że nie gramy w wyższych ligach.
Dzisiejsze spotkanie pomiędzy Polonią-Spartą Świdnica i Górnikiem Wałbrzych zakończone bezbramkowym remisem rozzłościło kibiców do tego stopnia, że wtargnęli oni na murawę i rozpoczęli gonitwę za piłkarzami.
Mimo wielu zapowiedzi władz piłkarskich poradzenia sobie z awanturami na boiskach, władze te nadal są bezsilne by nie powiedzieć, że kompletnie nieudolne.
To samo można powiedzieć o wszystkich służbach z nazwy jedynie porządkowych. Polska piłka nożna nie znacząca nic, o czym świadczy ostatni wynik reprezentacji Polski w meczu z Hiszpanią w kraju wygląda właśnie tak jak dziś zaprezentowano nam to w Świdnicy. Burdy są nawet w meczach o przysłowiową pietruszkę. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Ważne dla wyborców

W dniu wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej, 20 czerwca w Świdnicy będzie działało 31 lokali wyborczych. Lokale tego dnia są czynne od godziny 6.00 do 20.00.
Niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do któregoś z lokali wyborczych, mogą liczyć na pomoc harcerzy.
W niedzielę wyborczą w godzinach 14.00-18.00 do dyspozycji będzie samochód z wolontariuszami.
Zgłoszeń należy dokonywać 20 czerwca pod numerem telefonu 74/8562823. Osoby niepełnosprawne mogą również do 15 czerwca złożyć wniosek o umożliwienie im głosowania w wybranym obwodzie dostosowanym dla potrzeb niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Kolejne wsparcie dla mniejszości

86 tysięcy złotych - tyle otrzymają w tym roku Świebodzice na realizację rządowego programu na rzecz społeczności romskiej.
Dotacja została przyznana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji a wniosek jak zwykle przygotował Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
- Wsparcie finansowe otrzyma wiele projektów, szczególnie z zakresu edukacji (priorytetowe), poprawy sytuacji bytowej i kultury, upowszechniania wiedzy o społeczności romskiej oraz edukacji obywatelskiej Romów - wylicza Zofia Choińska, szefowa wydziału. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - "Zrób to sam" w Tomkowicach

"Zrób to sam" pod takim hasłem instruktorzy Strzegomskiego Centrum Kultury przeprowadzili zajęcia teatralne w Świetlicy Wiejskiej w Tomkowicach.
Po wcześniejszym przeczytaniu bajki "Królewna Śnieżka" dzieci miały za zadanie przygotować jej bajkowych bohaterów.
Zaangażowanie dzieci były ogromne, a ich wspaniałe pomysły nietuzinkowe, co zaowocowało wieloma atrakcyjnymi pracami.
Po ciężkiej i mozolnej pracy dzieci otrzymały słodki poczęstunek.


11 czerwca 2010 - Rusza konkurs "Debiut gospodarczy"

Łączna pula nagród w tegorocznej edycji konkursu promującego przedsiębiorczość i ciekawe pomysły świdniczan to 80 tysięcy złotych. Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miejskim do 30 czerwca.
Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które w dniu przystępowania do konkursu: ukończyły 18 lat, a nie przekroczyły 30 roku życia, nie pozostają w stosunku pracy, zarówno zarejestrowane, jak i niezarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, zamieszkują na terenie Gminy Miasto Świdnica, zamierzają rozpocząć działalności gospodarczą na terenie Gminy Miasto Świdnica, nie prowadzą działalności gospodarczej przed przystąpieniem i w momencie przystąpienia do konkursu, są uczniami lub absolwentami szkoły ponadgimnazjalnej bądź studentami lub absolwentami szkoły wyższej. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Telefon do urologa

Przez cały czerwiec na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście.
Urologiczne konsultacje telefoniczne przeprowadzane w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" organizowane były już w listopadzie 2009 roku. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród mężczyzny po 50. roku życia. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Wygraj bilet na Zawody Pucharu Świata w Morawie

Do rozlosowania mamy sto wejściówek na Zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Bilety upoważniają do wejścia na zawody odbywające się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w sobotę, 26 czerwca 2010 roku.
Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek należy prawidłowo wymienić minimum trzech sponsorów zawodów oraz trzech patronów medialnych i poprawną odpowiedź wraz ze swoimi danymi wysłać na adres e-mailowy - redakcja@dziennik.swidnica.pl Odpowiedzi szukaj - zobacz.


11 czerwca 2010 - Gimnazjum nr 3 - Liderem Edukacji Ekologicznej

Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zostało Liderem Edukacji Ekologicznej za aktywne działanie na rzecz środowiska lokalnego. Szkoła należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Ekorozwój "Ziemia dla Wszystkich" prowadzonej pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Ósmego czerwca, podczas III Dolnośląskiej Konferencji Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu Gimnazjum nr 3 w Świdnicy otrzymało tytuł Lidera Edukacji Ekologicznej. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Święto Rodziny w Witoszowie Dolnym

1 czerwca w Szkole Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym po raz kolejny odbyła się uroczystość Święta Rodziny.
Uczniowie wszystkich klas pod opieką nauczycieli i wychowawców przygotowali dla swoich najbliższych barwny i ciekawy program artystyczny.
Szkolne Święto Rodziny cieszyło się w tym roku ogromnym zainteresowaniem - uczestniczyło w nim bardzo wielu rodziców wraz z młodszym rodzeństwem uczniów, a jeżeli rodzice nie mogli być obecni, to w zastępstwie byli dziadkowie i babcie. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Sportowa rywalizacja "podstawówek"

Ostatnie zawody w ramach "współzawodnictwa międzyszkolnego" w roku szkolnym 2009/2010 odbyły się 10 czerwca na stadionie Osiedla Zawiszów w Świdnicy.
Dzieci ze świdnickich szkół podstawowych rywalizowały w trójboju lekkoatletycznym.
W zawodach brali udział uczniowie klas czwartych i młodszych w trzech konkurencjach: bieg na 60 m, bieg na 300 m - dziewczęta, bieg na 600 m - chłopcy i rzut piłeczką palantową. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Bezpłatne badania - akcja "Zdrowa Rodzina" już 12 czerwca

Publiczne i prywatne przychodnie zdrowia skrzyknęły się, aby bezpłatne przebadać mieszkańców naszego powiatu.
Akcja badań profilaktycznych, której hasło brzmi "Zdrowa Rodzina", to pomysł Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Włączyło się do niej 5 placówek medycznych, 18 lekarzy specjalistów i duża grupa pielęgniarek, położnych, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów i terapeutów.
W całej akcji ważne jest to, że na badania mogą przyjść całe rodziny od dziadków i babć, po ciocie, wujków i najmłodszych jej członków. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2010 - Teatr Niemożliwy

Co byś zrobił, gdyby twój najlepszy przyjaciel wydał fortunę na kupno zupełnie białego obrazu?. O przyjaźni trzech mężczyzn wystawionej na ciężką próbę z powodu zakupu przez jednego z nich białego płótna opowiada właśnie "Sztuka" Yasminy Rezy.
Marc nie może pogodzić się z faktem, iż jego przyjaciel Serge stał się snobistycznym koneserem nowoczesnej sztuki. Dochodzi do konfliktu. Rozjemcą sporu ma być Ivan - nieposiadający własnego zdania - który tylko pogarsza zaistniałą sytuację.
O tym, jak trudna jest sztuka przyjaźni i jak niewiele trzeba, by najlepsi koledzy skoczyli sobie do oczu, przekonać się będzie można 14 czerwca o godzinie 19. 30 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 podczas premiery spektaklu Teatru Niemożliwego.


10 czerwca 2010 - Alarm odwołany, trwa szacowanie strat - prognoza

Po ciężkim popołudniu i nocy spędzonej na walce z żywiołem w gminie Marcinowice odwołano alarm przeciwpowodziowy.
Pracę zaczynają komisje ds. szacowania strat wywołanych wczorajszą nawałnicą. A jest ich sporo. Mieszkańcy gminy, którzy wcześniej zorganizowali zbiórkę dla powodzian z innych części kraju dotkniętych powodzią, dzisiaj sami potrzebują pomocy. W sumie pod wodą znalazło się 8 miejscowości z gminy Marcinowice. Całą noc trwała walka z wodą w Szczepanowie i Zebrzydowie. Nie udało się uratować także Strzelc.
Już wiadomo, że straty będą ogromne, porównywalne do tych sprzed roku. W ubiegłym roku bowiem te same miejscowości znalazły się także pod wodą. Nie pomogło nawet czyszczenie koryta potoku Czarna Woda na odcinku Szczepanów - Strzelce. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje…
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


10 czerwca 2010 - Marcinowice podtopione

Wystarczyło kilka minut burzy z silnymi opadami deszczu i gradu, aby zalało wiele miejscowości w powiecie świdnickim.
Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 14.00. Zaraz do Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy zaczęły spływać informacje o podtopieniach spowodowanych opadami. Pierwsze sygnały docierały z miejscowości Roztoka (gm. Dobromierz) i Jaworzyny Śląskiej oraz Witkowa.
- "O godz. 15.00 napłynęły dalsze informacje ze straży pożarnej o zalaniach w Marcinowicach i w Wirkach oraz o kolejnych podtopieniach w Jaworzynie Śl. oraz w Wirkach i Wirach (gm. Marcinowice).
Po sprawdzeniu sytuacji w terenie okazało się, że podtopień dokonała woda spływająca z pól." - wyjaśnia Kazimierz Siemieniecki, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2010 - "Cross wkkw - energia, szybkość, wyzwanie"

Organizatorzy największej jeździeckiej imprezy w tej części Europy - Strzegom Horse Trials 24-27.06.2010 zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Cross wkkw - energia, szybkość, wyzwanie". Patronat nad konkursem objął Miesięcznik Foto oraz Internetowa Gazeta Fotograficzna www.foto.com.pl
Tematem konkursu jest najbardziej widowiskowa część WKKW - cross - próba terenowa w trakcie której para jeździec i koń musi pokonać kilkadziesiąt przeszkód na trasie kilku kilometrów. Cross jest sprawdzianem wytrzymałości i odwagi, próbą pełną dynamiki, widowiskowych skoków i efektownych przejazdów przez przeszkody wodne. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2010 - "Mam Prawo" spotkanie informacyjne

Czy umiesz wymienić prawa, które przysługują ci jako obywatelowi rzeczpospolitej? Nie? W takim razie czas je poznać!
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na spotkanie informacyjne "Prawo i procedury dostępu do informacji publicznej dla mieszkańców Dolnego Śląska"
Spotkanie odbędzie się 22 czerwca w godzinach 13:00 do 15:00 w siedzibie Koła Ligi Kobiet Polskich przy ul. Długiej 33.
Spotkanie organizowane jest w ramach kampanii społecznej na rzecz aktywnego obywatelstwa "Mam prawo".
Zainteresowani tematem będą mogli dowiedzieć się m.in. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2010 - 104-lata mieszkanki Gminy Marcinowice

7 czerwca, Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik odwiedził najstarszą mieszkankę Gminy Marcinowice i Powiatu Świdnickiego Panią Anielą Fiołek.
104 lata temu - 5 czerwca 1906 roku w Józefówce - urodziła się Pani Aniela, najstarsza mieszkanka Wirek.
Z okazji tego pięknego Jubileuszu Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik, Zastępca Wójta Jadwiga Ziarnowska oraz Sołtys wsi Wirki Teresa Michalak złożyli Szanownej Jubilatce, w imieniu władz samorządowych i lokalnej społeczności, najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, pogody ducha, dużo radości i spokoju na kolejne lata, a rodzinie serdeczne podziękowania za opiekę i troskę.
Pani Aniela przyjechała do Wirek w 1967 roku, gdzie wraz z mężem Tomaszem prowadziła gospodarstwo rolne.
Spotkanie w rodzinnym gronie, przy urodzinowym torcie i kawie, było chwilą na wspomnienia i refleksje.


10 czerwca 2010 - Czytają dzieciom

Od 7 do 11 czerwca w ponad 20 przedszkolach na terenie powiatu świdnickiego trwa akcja czytania bajek przez samorządowców.
Również przedstawiciele Urzędu Gminy Świdnica przyłączyli się do wspólnej akcji zainicjowanej przez powiat świdnicki, czytając bajki w dwóch gminnych przedszkolach: Pszennie i Witoszowie Dolnym.
To wszystko za sprawą polsko - czeskiego projektu pn. "Wrota do Bajki" realizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy i miasto Jicin. Jego kulminacyjnym punktem będzie wielki, rodzinny festyn w Krzyżowej, już 19 czerwca, który rozpocznie się o godzinie 16.00. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2010 - O bezpieczeństwie w Bystrzycy Dolnej

Fundacja Bezpieczna Droga została zaproszona do Bystrzycy Dolnej na spotkanie z uczniami organizowane przez Zasadniczą Szkołę Zawodową i Szkołę Przysposabiającą do Pracy.
W spotkaniu organizowanym pod nazwą "Żyję zdrowo i bezpiecznie" udział wzięli Strażacy OSP Burkatów, którzy zaprezentowali swoje możliwości i sprzęt gaśniczy, jak również przeprowadzili akcję ratowniczą podczas "alarmu pożarowego".
Przedstawiciele Fundacji Bezpieczna Droga, rozmawiali z młodzieżą na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i w ruchu miejskim. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2010 - "Bajkowa Dolinka" dla przedszkola

Wójt Gminy Świdnica, Dyrektor Przedszkola Bajkowa Dolinka w Pszennie oraz Rada Rodziców i Dzieci serdecznie zapraszają na uroczystość nadania nazwy i sztandaru, która odbędzie się 14 czerwca o godzinie 11.00 na terenie kompleksu oświatowego w Pszennie.
15 marca 2010 r. został złożony wspólny wiosek Dyrektora i Rady Pedagogicznej w Pszennie oraz Rady Rodziców i dzieci uczęszczających do przedszkola o ustaleni nazwy przedszkola oraz nadanie prawa posiadania sztandaru.
Z licznych propozycji przygotowanych przez Rodziców, dzieci i nauczycieli wybór, nie bez powodu padł na nazwę związaną z bajkami i baśniami - " Bajkowa Dolinka".
Nazwa "Bajkowa Dolinka" utożsamia nasze Przedszkole z bajkami, a bajka to najbliższe dziecku utwory literackie, które towarzyszą mu od najmłodszych lat. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2010 - Podpalacz zatrzymany

Pod koniec marca br. na terenie Gminy Strzegom doszło do podpalenia 2 stogów siana, szopy z trocinami oraz usiłowania podpalenia domu i zabudowań gospodarczych.
W toku prowadzonych czynności policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu ustalili i zatrzymali sprawcę podpaleń.
Okazał się nim 19 letni mieszkaniec Gminy Strzegom, który w trakcie przesłuchania przyznał się do podpaleń i usiłowania podpalenia domu sąsiadów. Dom i zabudowania gospodarcze wartości blisko 120 tys. złotych usiłował podpalić łatwopalną cieczą wlaną do butelki, zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na znaczną wilgotność słomy, w którą wrzucona została butelka.
W trakcie przesłuchania zatrzymany mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.


9 czerwca 2010 - Dary dla Sandomierza

Polski Czerwony Krzyż Zarząd Rejonowy w Świdnicy wysyła dary, które zbierane były od 25 maja do Sandomierza. Dzisiaj wszystkie dary, które otrzymaliśmy od osób prywatnych i firm dotrą do potrzebujących.
Przypominamy także, że pomóc można przesyłając kwoty pieniężne na specjalne konto, bądź wpłacając fundusze na rzecz powodzian bezpośrednio do puszek kwestarskich.
W najbliższym czasie odbędą się zbiórki publiczne na terenie miasta, gdzie wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża będą zbierać datki na rzecz poszkodowanych przez powódź.
Zwolnione z opłat jest konto: Polski Czerwony Krzyż, ul. Mokotowska 14, 00-561 Warszawa,
nr rachunku odbiorcy: 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614, tytułem: "Powódź 2010".


9 czerwca 2010 - Julia Byra mistrzynią ortografii w Świebodzicach

We wtorek, 8 czerwca, w Zespole Szkół Integracyjnych w Świebodzicach odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficznym "Łatwa ortografia". W tym roku honorowy patronat nad konkursem objął burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, a uczniowie ze wszystkich podstawówek w mieście walczyli o specjalną nagrodę czyli pióro, ufundowane przez pana burmistrza.
W zmaganiach z niełatwą polską ortografią wzięło udział 12 uczniów. Uczestnicy pisali ze słuchu dyktando o objętości strony A4.
Najlepsza okazała się Julia Byra z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach, która otrzymała ufundowane przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza pióro wieczne z wygrawerowanym napisem "Mistrz ortografii 2010". . . . czytaj więcej


9 czerwca 2010 - Festyn rodzinny w Jaroszowie

Organizatorzy III Festynu Rodzinnego Jaroszów 2010 mogą mówić o wielkim szczęściu, bo już po raz kolejny udało się przeprowadzić to ważne dla społeczności lokalnej przedsięwzięcie.
W niedzielę - 6 czerwca br. - dopisała nie tylko pogoda, która wyklarowała się tuż przed imprezą, ale z roku na rok przybywająca liczba uczestników, chętnych do zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Organizatorami Festynu była Rada Rodziców, grono pedagogiczne, Samorząd Uczniowski Gimnazjum w Jaroszowie oraz Rady Sołeckie wsi: Jaroszów, Rusko i Bartoszówek, Strzegomskie Centrum Kultury i OSP w Jaroszowie. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2010 - Nowa nawierzchnia

Zakończył się remont nawierzchni kolejnego odcinka drogi powiatowej biegnącej przez Modliszów i Złoty Las. Droga na tym odcinku była w opłakanym stanie, co spowodowane było między innymi szkodami, jakie pozostawiła po sobie ubiegłoroczna powódź.
Dzisiaj kierowcy mogą już przejechać tą drogą bez nieprzyjemnych niespodzianek. Zmodernizowany odcinek to 650 metrów nowej nawierzchni.
- "Zakres robót obejmował wykonanie nowej wartswy, uzupełnienie poboczy materiałem kamiennym oraz przebudowę nawierzchni na zjazdach z drogi." - mówi Roman Etel, członek Zarządu Powiatu w Świdnicy.
Remont drogi wykonała firma Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Koszt inwestycji to kwota ponad 240 tys. zł. z czego dofinansowanie z funduszy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wyniosło 150 tys. zł.


9 czerwca 2010 - Płatne patrole po raz trzeci

Od początku maja na terenie Świebodzic pracują dodatkowe patrole policyjne, finansowane z budżetu gminy. Ponadnormatywne patrole piesze pojawiają się w mieście przede wszystkim w weekendy, pilnując porządku i bezpieczeństwa. W tym roku budżet gminy przeznaczył na nie 15 tys. zł.
- Efekty pracy dodatkowych patroli to mniej wybryków chuligańskich, zniszczenia mienia, a przede wszystkim - zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Płatne patrole pojawiają się w mieście od 2008 roku. Piętnaście tysięcy złotych, które przekazała gmina, wystarczy na dodatkowe zabezpieczenie miasta podczas weekendów aż do końca sierpnia.


9 czerwca 2010 - VI Zlot Motocyklowy

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na VI Zlot Motocyklowy "Nasza Historia Harley-Davidson".
Zlot odbędzie się 19 czerwca i rozpocznie się o godzinie 16.00.
W programie: pokazy zabytkowych motocykli marki Harley-Davidson z lat 1920-1980, pokazy mody motocyklowej, przejazdy parowozem Tkt48-18 oraz zabytkowym czeskim szynobusem, *koncert zespołu rockowego "Żywioł", zwiedzanie ekspozycji Muzeum, stoiska branżowe, pokazy "Czarodzieja Garażu" Pierr'a Bodina - artystyczne malowanie motocykli.
Organizatorzy zapewniają posiłki oraz świetną zabawę. Możliwość noclegów w wagonach sypialnych. Parking dla motocykli. Wjazd na zlot - 10 złotych. Pakiet - 60 złotych (koszulka, nocleg, wjazd).


9 czerwca 2010 - Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB

12 czerwca na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się VI Grand Prix MTB Solidarności - wyścig kolarstwa górskiego z okazji 30-lecia powstania NSZZ "Solidarność".
W roku obecnym wyścig osiągnął rangę Mistrzostw Dolnego Śląska MTB.
Głównymi organizatorami zawodów są: Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina", Sekcja Kolarska MKS" Karolina", Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej przy pomocy: Gminy Jaworzyna Śląska, Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Sportu NSZZ "Solidarność", Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ "S", Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Organizatorzy zapraszają kibiców od godziny 10:00, kiedy to rozpoczną się starty w poszczególnych kategoriach. Regulamin wyścigu dostępny na stronie internetowej: http://www.nszzskarolina.net


9 czerwca 2010 - Samorządowcy czytają dzieciom

Ruszyła akcja czytania dzieciom bajek przez samorządowców z powiatu świdnickiego. Do akcji włączyli samorządowcy oraz pracownicy urzędów. Akcja rozpoczęła się w poniedziałek 7 czerwca i potrwa do piątku, 11 czerwca.
Dzisiaj najmłodszym bajki prezentował starosta Zygmunt Worsa. Odwiedził on przedszkole im. “Bolka i Lolka" w Świdnicy, gdzie czekali na niego najmłodsi i zarazem najbardziej wymagający mieszkańcy naszego powiatu.
Podobne akcje odbywają się w różnych przedszkolach miast i gmin, które przyłączyły się do realizowanego przez powiat polsko-czeskiego projektu pt."Brána do pohádky - Wrota do bajki" . . . czytaj więcej


9 czerwca 2010 - Giełda Pracy już w sobotę

Oferty pracy ze Świebodzic i okolicy, porady prawne, możliwość skorzystania z fachowych wskazówek doradców z instytucji pośredniczących w znalezieniu zatrudnienia - to wszystko już w najbliższą sobotę, 12 czerwca, podczas II Giełdy Pracy oraz Forum Organizacji Pozarządowych w Świebodzicach.
Partnerzy: PFRON, ASC Workers, Interkadra, PUP Świebodzice, Radnstad, Pollux, Adecco Poland, Steilmann, Tester oraz Świebodzickie Organizacje Pozarządowe.
Pyszne wypieki domowe i napoje zapewnia Stowarzyszenie Charytatywno - Opiekuńcze im. Bł. Marii Teresy Gerhardinger przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach.
W programie także występ zespołu wokalnego "Echo".Zapraszamy serdecznie już od godziny 10.00 do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.


9 czerwca 2010 - Dni Miasta w Jaworzynie Śląskiej

Jako co roku po święcie Bożego Ciała odbyły się w Jaworzynie Śląskiej Dni Miasta. Z tej okazji w piątek i sobotę przewidziano dla mieszkańców wiele atrakcji.
Pierwszego dnia odbył się III Jaworzyński Przegląd Zespołów Rockowych "Rock na Murawie", podczas którego wystąpiło 7 zespołów z całej Polski (spośród 41 zgłoszonych).
Zwycięzcą przeglądu został zespół Fireflower z Kielc przed zespołem Delbirt z Kępna i Fragnatic z Dzierżoniowa. Najlepszą wokalistką została wybrana Justyna Jaszczyk (Fireflower).
Wieczornymi atrakcjami okazały się koncerty zespołów DeZetEl ze Złotoryi i Świnki Halinki z Bolesławca. Najwięcej widzów przyciągnął jednak koncert gwiazdy wieczoru - Sidney’a Polaka z zespołem. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2010 - Koncert dla rodziców i przyjaciół

Studio Artystyczne "Katharsis" organizuje koncert dla rodziców i przyjaciół studia.
Koncert, w którym zaprezentują się grupy i soliści ze Studia Artystycznego "Katharsis" odbędzie się w sali widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przy ulicy Pionierów 16 czerwca, rozpocznie się o godzinie 17.30. Wstęp jest wolny.


9 czerwca 2010 - Uratuj Życie

Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów zapraszają do wspólnej akcji Oddaj Krew - Uratuj Życie.
Pobór krwi będzie miał miejsce 19 czerwca (sobota) w godzinach od 10.00 do 14.00 na parkingu sklepu Intermarche w Świebodzicach przy ulicy Jeleniogórskiej 21.
Dołącz do honorowych krwiodawców. Zapraszamy.


9 czerwca 2010 - Pracowity maj seniorów

W każdą środę, w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbywają się Dni Otwarte.
Każdy świdnicki senior może przyjść i miło spędzić tam czas, korzystając również z zajęć jakie oferuje ośrodek, a są to: gimnastyka usprawniająca pod okiem specjalisty, zajęcia w ramach tańca integracyjnego, oraz relaksacja przy spokojnej muzyce.
Możliwa jest również rozmowa ze specjalistami takimi jak: pracownik socjalny, psycholog, pielęgniarka, rehabilitant oraz instruktor terapii zajęciowej. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2010 - Bajkowe spotkania

Historia o Brzydkim Kaczątku w wykonaniu burmistrza Bogdana Kożuchowicza bardzo podobała się dzieciom z Przedszkola nr 2 im. Jana Pawła II w Świebodzicach.
Maluchy miały okazję wysłuchać interpretacji tej znanej baśni H. Ch. Andersena we wtorek, 8 czerwca. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz odwiedził przedszkole aby przeczytać maluchom bajkę, tak jak i inni samorządowcy w powiecie, w ramach projektu "Wrota do bajki", realizowanego przez samorząd powiatowy wspólnie z czeskim Jicinem.
Przedszkolaki, choć dobrze znają historię o Brzydkim Kaczątku, z chęcią słuchały czytanej przez burmistrza bajki i chętnie odpowiadały na pytania, związane z opowieścią. W nagrodę za uważne słuchanie wszystkie dzieci dostały lizaki.
A w czwartek, 10 czerwca, bajkowe historie przeczyta dzieciom z Przedszkola nr 3 "Niezapominajka" przewodnicząca RN, Elżbieta Horodecka.


8 czerwca 2010 - 3. Festiwal Reżyserii - otwarty

Filmem Konkursowym zatytułowanym "Zero" w reżyserii Pawła. Borowskiego rozpoczął się dzisiaj 3. Festiwal Reżyserii Filmowej - Świdnica 2010.
Po projekcji filmu odbyło się uroczyste otwarcie, które prowadzili - Joanna Liszowska i Robert Gonera. Otwarcia festiwalu w doborowym towarzystwie znakomitego reżysera i Dyrektora Artystycznego Festiwalu - Andrzeja Zaorskiego oraz Stanisława Dzierniejki - Producenta i Dyrektora Festiwalu, dokonał Prezydent Miasta Świdnicy - Wojciech Murdzek.
Po ceremonii otwarcia nastąpiło wręczenie nagród. Otrzymali je: Jan Nowicki, Krzysztof Zanussi oraz pośmiertnie Zbigniew Zapasiewicz.
Jutro drugi dzień festiwalu. Pierwszy z filmów można będzie zobaczyć już o godzinie 10.00 w Sali Teatralnej a będzie nim film zatytułowany "Zamiana" w reżyserii Konrada Aksinowicza.


8 czerwca 2010 - Ruszyła odbudowa wieży ratuszowej

Świdnicki ratusz jako jeden z nielicznych historycznych budynków w Polsce nie ma wieży ratuszowej. Wkrótce to się zmieni.
Dziś, 8 czerwca rozpoczęła się odbudowa wieży, która zawaliła się 43 lata temu podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym. Nowa wieża będzie strzelista z widokiem na miasto przez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym.
- W historii miasta tak bardzo długi okres, w którym wieża ratuszowa nie góruje nad Rynkiem. Dzięki funduszom unijnym wieża zostanie odbudowana.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to na jesieni 2011 roku budowa zostanie zakończona. To wielkie przedsięwzięcie dla ekipy budowlanej, ponieważ wąska zabudowa nie ułatwia zadania - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2010 - Wygraj bilet na Zawody Pucharu Świata w Morawie

Do rozlosowania mamy sto wejściówek na Zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Bilety upoważniają do wejścia na zawody odbywające się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w sobotę, 26 czerwca 2010 roku.
Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek należy prawidłowo wymienić minimum trzech sponsorów zawodów oraz trzech patronów medialnych i poprawną odpowiedź wraz ze swoimi danymi wysłać na adres e-mailowy - redakcja@dziennik.swidnica.pl Odpowiedzi szukaj - zobacz.


8 czerwca 2010 - Samorząd gminny ma już 20 lat

Wprowadzony po zmianach ustrojowych samorząd gminny ma już 20 lat. Za symboliczną datę uznaje się dzień 27 maja 1990 roku, kiedy przeprowadzone zostały pierwsze wybory do rad gmin. W okresie minionych dwóch dekad administracja samorządowa, przechodziła kolejne reformy.
Wspomnieć należy przede wszystkim wprowadzenie w 1999 roku trójstopniowego podziału administracyjnego, uwzględniającego podział państwa na 16 województw i przywrócenie powiatów. Ważną zmianą było również wprowadzenie w 2002 roku wyborów bezpośrednich na urząd wójta, burmistrza i prezydenta miasta. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2010 - III Turniej Rycerski Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w Krzyżowej

Już 19 czerwca o godzinie 13.30 na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego staną w szranki włodarze miast i gmin skupionych w ramach Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwa Świdnicko-Jaworskiego".
Pierwsza edycja Turnieju odbyła się na Zamku w Bolkowie w 2007 roku. W długi majowy weekend zgromadziła ponad 1,5 tysiąca widzów.
Turniej poprzedziło podpisanie porozumienia o utworzeniu Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Druga edycja odbyła się w czerwcu 2009 roku Świebodzicach, podczas obchodów 730-lecia nadania praw miejskich miastu Świebodzice. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2010 - "W zdrowym ciele, zdrowy duch"

20 maja Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy zorganizowała V już edycję Gminnego Konkursu prozdrowotnego. Jest to konkurs przeprowadzany niezmiennie od 2006 r. Jego celem jest poszerzanie i sprawdzanie wiedzy z zakresu budowy ciała, zdrowego stylu życia i ekologii.
Ubiegłe edycje odbywały się pod hasłami: "Odżywiaj się zdrowo", "Serce masz jedno", "Chcę oddychać czystym powietrzem", "Walcz z hałasem, szanuj ciszę".
W tegorocznej edycji tematem głównym był kręgosłup i jego znaczenie dla zdrowia człowieka. Celem konkursu było uświadomienie uczestnikom wpływu stylu życia na zdrowie i sprawność kręgosłupa. Pogłębiona została wiedza na temat skrzywień kręgosłupa i ich zapobieganie. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Wielkie serca w Gminie Marcinowice

W Gminie Marcinowice zakończyła się zbiórka darów dla powodzian. Choć miała trwać do 30 maja, zainteresowanie pomocą było tak duże, że przedłużono czas trwania zbiórki do 1 czerwca.
Mieszkańcy gminy odpowiadając na apel Wójta Jerzego Guzika wykazali się wielką hojności i złożyli ponad 3 tony darów: żywności, wody środków czystości, odzieży. Zgromadzono również środki finansowe w kwocie 6814,54 zł, których zbiórkę przeprowadzono w szkołach, wśród radnych, sołtysów, pracowników urzędu i kierowników jednostek.
Wzorem ubiegłego roku mieszkańcy Mysłakowa i Sadów przekazali kwotę 1 tys. zł z dochodu jaki uzyskali ze zorganizowanego festynu parafialnego. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Ruszyła budowa szkoły specjalnej

Dzisiaj ruszyła budowa nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
W uroczystym przekazaniu placu pod budowę szkoły uczestniczyli samorządowcy powiatu świdnickiego: starosta Zygmunt Worsa, wicestarosta Ryszard Wawryniewicz, członek zarządu powiatu Roman Etel, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, jego zastępca Ireneusz Pałac a także przedstawiciel wykonawcy Stanisław Tomkiewicz.
Nie zabrakło także dyrektorek obecnych placówek wchodzących w skład Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych: Ewy Jańczak, Katarzyny Gołąbek, Beaty Soroki, Bożeny Soszki i Iwony Wiśniowskiej oraz najważniejszych uczestników uroczystości - rodziców uczniów szkoły specjalnej. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Polsko-Niemieckie Warsztaty dla dzieci z terenów powodziowych

W minioną niedzielę do Krzyżowej, w gminie Świdnica przyjechała grupa 18 dzieci z Roszewickiego Lasu w województwie opolskim, z terenów dotkniętych tegoroczną powodzią - na tygodniowy odpoczynek i polsko - niemiecką wymianę połączoną z edukacją europejską.
Uczestnicy mają od 8 - 13 lat i pochodzą z Roszewickiego Lasu (18 osób) i Poczdamu (19 osób). Dzieci w Krzyżowej na zajęciach plastycznych z panem prof. Markiem Stanielewiczem (ASP Wrocław) i z ekspresji ruchowej oraz improwizacji tanecznej z trenerem Jakubem Gontarskim (Wrocław) budowali swoją tożsamość europejską, bawili się i uczyli od siebie wzajemne. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Bezpłatne badania - akcja "Zdrowa Rodzina" już 12 czerwca

Publiczne i prywatne przychodnie zdrowia skrzyknęły się, aby bezpłatne przebadać mieszkańców naszego powiatu.
Akcja badań profilaktycznych, której hasło brzmi "Zdrowa Rodzina", to pomysł Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Włączyło się do niej 5 placówek medycznych, 18 lekarzy specjalistów i duża grupa pielęgniarek, położnych, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów i terapeutów.
W całej akcji ważne jest to, że na badania mogą przyjść całe rodziny od dziadków i babć, po ciocie, wujków i najmłodszych jej członków. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Pomoc dla Gminy Wietrzychowice

2 czerwca podczas LXVI Nadzwyczajnej sesji Radni Rady Gminy Świdnica podjęli cztery uchwały w tym jednogłośnie o pomocy finansowej w wysokości 20 tysięcy złotych w formie dotacji celowej na zasiłki celowe dla mieszkańców gminy Wietrzychowice poszkodowanych w tegorocznej powodzi.
W tych trudnych chwilach, jakich doświadczają mieszkańcy południowej Polski powinniśmy wspólnie podjąć inicjatywę wsparcia finansowego dla tych gmin, które są w najtrudniejszej sytuacji.
Mamy żywo w pamięci nawalne opady deszczu, które w roku ubiegłym nawiedziły gminę Świdnica i wyrządziły 14 milionowe straty w infrastrukturze drogowej i komunalnej. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Zagadki, rebusy i świetna zabawa

I Świebodzicka Gra Miejska okazała się nie tylko świetną zabawą, ale i ciekawym pomysłem na lepsze poznanie historii własnego miasta. Impreza odbyła się w minioną sobotę, 5 czerwca. Do zabawy zgłosiło się 20 drużyn 2 i 3-osobowych. Dzieci, młodzież i dorośli przez kilka godzin przeczesywali miasto, poznając na nowo jego największe ciekawostki a dla niektórych wręcz tajemnice.
Gracze wyruszyli w trasę o godz. 13, spod ratusza miejskiego. Pokonywali ją w sposób dowolny: pieszo, biegiem, samochodem a nawet taksówkami.
Każda drużyna otrzymała kopertę, w której były zagadka i rebus. Ich rozwiązania wskazywały drogę do następnego punktu. Było ich w sumie dwadzieścia kilka - urządzonych w obiektach zabytkowych lub miejscach istotnych dla miasta. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Podsumowanie czerwcowego weekendu

Od 2 do 6 czerwca br na drogach powiatu świdnickiego panował duży ruch. W całym regionie doszło do 31 zdarzeń drogowych, których najczęstszą przyczyną była nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa oraz najechanie na tył.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwali zarówno policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, jak również policjanci prewencji.
Funkcjonariusze ukarali 98 kierowców za różne wykroczenia drogowe, głównie za przekroczenie dozwolonej prędkości, stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa i nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Kolejne pieniądze

Druga pula środków na realizację projektów finansowanych w ramach LGD "Szlakiem Granitu" trafi do gminy Świdnica, tym razem na remont świetlicy w Bojanicach.
Na ten cel zostanie przyznana dotacja w wysokości 25 tysięcy złotych unijnych funduszy. W ramach projektu budynek świetlicy w Bojanicach zostanie ocieplony, a następnie zyska nową elewację.
Realizacja projektu przyczyni się do zaspokojenia potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych mieszkańców miejscowości Bojanic. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2010 - Teatr Niemożliwy

Co byś zrobił, gdyby twój najlepszy przyjaciel wydał fortunę na kupno zupełnie białego obrazu?. O przyjaźni trzech mężczyzn wystawionej na ciężką próbę z powodu zakupu przez jednego z nich białego płótna opowiada właśnie "Sztuka" Yasminy Rezy.
Marc nie może pogodzić się z faktem, iż jego przyjaciel Serge stał się snobistycznym koneserem nowoczesnej sztuki. Dochodzi do konfliktu. Rozjemcą sporu ma być Ivan - nieposiadający własnego zdania - który tylko pogarsza zaistniałą sytuację.
O tym, jak trudna jest sztuka przyjaźni i jak niewiele trzeba, by najlepsi koledzy skoczyli sobie do oczu, przekonać się będzie można 14 czerwca o godzinie 19. 30 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 podczas premiery spektaklu Teatru Niemożliwego.


7 czerwca 2010 - Jedyny taki dzień w roku

Takiego Dnia Dziecka jeszcze nie było w Bystrzycy Górnej - mówili zgodnie przybyli goście i uczestnicy tegorocznych obchodów.
Ranga imprezy była tym większa, bowiem przy okazji wspólnej zabawy odbywała się promocja projektu edukacyjnego "Nie masz haka na bystrzaka" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Z tego tytułu wszyscy uczniowie z klas I- VI otrzymali modne plecaki oraz czapki z logo projektu. Część artystyczną stanowiły występy uczniów. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2010 - Wojowie, rycerze i żołnierze

W dniach 4-6 czerwca Świdnica po raz kolejny przeniosła się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawili się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok - od X do XX w.
Przez cały dzień (5 czerwca) można było oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.
Nie zabrakło zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę tego dnia zakończyła inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec.
Imprezie towarzyszyszyły koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje. III rekonstrukcja historycznych bitew była imprezą organizowaną w ramach projektu "rekonstrukcje historyczne" Część zdjęć - >>> zobacz


6 czerwca 2010 - Co ze Świebodzicką Platformą Obywatelską ?

Od kilku dni z adresu e-mailowego - platforma-swiebodzice@wp.pl - Świebodzickiej Platformy Obywatelskiej nadchodzą do naszej redakcji głosy na kandydatów, na prowadzone przez nasz serwis - "Wybory z Dziennikiem - 2010". Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby głosy dotyczyły kandydatów Platformy, niestety osoba wysyłająca głosy robi sobie chyba żarty bo wysyła głosy na niejakiego - Pawła Prostaka, nie podając przy tym kim ona jest, skąd pochodzi a na pytanie redakcji odpowiada: "Odpowiedź prosta. Czarny koń wyborów. Pozdrawiam".
Wszystkie pozostałe głosy oddaje na swoich przeciwników z PiS-u. Czy to normalne ? Co na to władze Platformy Obywatelskiej w Świebodzicach ?
Prosimy o wyjaśnienie czy jest to żart ? czy spod tego adresu ktoś robi wrogą robotę Platformie Obywatelskiej czy może całe Świebodzickie PO postanowiło zapisać się do Prawa i Sprawiedliwości ? (korespondencja do wglądu w redakcji "dziennika").


6 czerwca 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Pogoń Pieszyce - Grom Witków 1:1, Włókniarz Kudowa Zdrój - AKS Strzegom 0:1, Górnik Boguszów-Gorce - Stal Świdnica 2:2, mecz pomiędzy Victorią Świebodzice a Piławianką Piława Górna nie odbył się.
W tabeli prowadzi Bielawianka Bielawa mając na koncie 65 punktów, Victoria Świebodzice jest na 4 miejscu i zgromadziła 44 punkty, Grom Witków zajmuje 5 miejsce mając 36 punktów, Stal Świdnica z 26 punktami jest na 11 miejscu, 13 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 24 punkty.


6 czerwca 2010 - Muzyka lat ’60, ’70, ’80 i ’90 w Klubie Muzycznym "Madness"

Klub Madness, Retro Bit Akademickiego Radia Bit.
Pierwsza otwarta impreza pod patronatem Radia Bit. Zamykamy sesję, podkręcamy lato, smakujemy wakacji.
W programie koncerty reggae, rap i hip-hop, DJ’skie sety, konkursy. Zabawa w rytmach muzyki lat ’60, ’70, ’80 i ’90.
Startujemy 24 czerwca o godzinie 20:00, wstęp wolny - Wrocław ulica Hubska 6.


6 czerwca 2010 - Zlot motocyklowy MotoDevilShow

Klub motocyklowy "Road Runners Support Świdnica" i Przyjaciele kolejny raz organizuje zlot motocyklowy MotoDevilShow. Zlot odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w uroczym zakątku Gór Sowich, w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie na terenie Centrum Szkoleniowo - Rekreacyjnego "HARENDA".
W zeszłym roku podczas imprezy majowej zgromadziło się ponad 400 motocykli i ponad dwa tysiące osób zwiedzających. Z każdym rokiem liczba odwiedzających gości stale rośnie z uwagi na ogólnopolski charakter imprezy.
Podczas zlotu zapewniamy wszystkim moc wrażeń i atrakcji, są to między innymi konkursy z nagrodami, pokazy jazdy ekstremalnej, liczne koncerty, wystawy motocykli, zwiedzanie podziemnego miasta w Kompleksie Osówka oraz parada motocykli. Szczegóły imprezy znajdują się na stronie MotoDevilShow >>> zobacz


6 czerwca 2010 - sms - "pomoc" - 7364

"Polski Czerwony Krzyż poza prowadzeniem kwest na rzecz powodzian oraz uruchomieniem specjalnego konta uzyskał zgodę na dotatkową formę zbiórki publicznej, w formie wysyłania wiadomości tekstowych typu sms na numer 7364.
Hasło - treść sms-a : "POMOC" Koszt to 3 złote plus VAT."


5 czerwca 2010 - Złodzieju kochany . . .

Centrum Świdnicy. Na każdym rogu świdnickiego rynku kamery. Kosztowny monitoring.
Interesujące jest to czy kamery nagrały miłośnika dziejów miasta, historyka amatora wycinającego ostrym narzędziem - plan miasta Świdnicy z roku 1623 umieszczony na wystawie plenerowej przed Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
W tej chwili plansza zieje pustką. Złodzieju kochany, a wystarczyło wejść do muzeum i zakupić taki plan miasta wydany przez tą placówkę za jedyne sześć polskich złotych, byłoby łatwiej.
Wstydź się człowieku. Wstydźcie się też obserwatorzy śledzący ponoć na monitorach każdy ruch w mieście.


5 czerwca 2010 - Pozostało bronić miejsca

Po kilku latach "tłustych" kiedy Polonia-Sparta Świdnica liczyła się w rozgrywkach trzecioligowych i była czołowym zespołem nadszedł czas kiedy zespół prezentuje się bardzo przeciętnie.
Chrobry Głogów - Polonia-Sparta Świdnica 1:0. Jedyna bramka w meczu padła w 71 minucie meczu po strzale Mateusza Herbusia.
W tej chwili poprawienie szóstego miejsca jakie zajmuje drużyna w rozgrywkach jest już niemożliwe, a utrzymanie tego miejsca będzie bardzo trudne gdyż za Polonią-Spartą Świdnica zrobiło się bardzo tłoczno. Teraz już kilka zespołów walczy o to miejsce.
W rozgrywkach III ligi dolnośląsko - lubuskiej prowadzi Górnik Wałbrzych z 56 punktami kolejne miejsca zajmują: 2. Polonia Trzebnica 56, 3. Chrobry Głogów 53, 4. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 52, 5. Pogoń Świebodzin 48, 6. Polonia-Sparta Świdnica 38, 7. Ilanka Rzepin 37, 8. MKS Oława 36, 9. Celuloza Kostrzyn nad Odrą 34, 10. Pogoń Oleśnica 34, 11. Arka Nowa Sól 34. Z tej grupy dwa zespoły mają rozegrany mecz mniej a są to: Górnik Wałbrzych i Chrobry Głogów.


4 czerwca 2010 - Strzegom może wyłonić zwycięzcę Pucharu Świata

W strzegomskich zawodach Pucharu Świata wystartuje Michael Jung i Oliver Townend - dwaj wielcy faworyci w walce o zwycięstwo w całym tegorocznym cyklu pucharowym. Zatem już w czerwcu, w Strzegomiu, po 7 imprezach, możemy poznać najlepszego zawodnik wkkw w 2010 roku.
Tegoroczny cykl zawodów Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego jest rozegrany na nowych zasadach.
W tym roku rozgrywek nie zakończy finał. Zwycięzcą całego cyklu zostanie zawodnik, który zdobędzie największą ilość punktów.
Pod uwagę w klasyfikacji końcowej brane są dwa najlepsze wyniki każdego zawodnika. Dlatego ranga poszczególnych zawodów zaliczanych do cyklu Pucharu Świata jest znacznie wyższa niż w poprzednich latach. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2010 - 3. Festiwal Reżyserii Filmowej - ostatnie odliczanie

Skompletowana widownia na uroczystość otwarcia i zamknięcia, pełne rezerwacje na liczne seanse, w sumie blisko 6 tysięcy osób na projekcjach i spotkaniach - to wstępny bilans 3. Festiwalu Reżyserii Filmowej na kilka dni przed jego rozpoczęciem. Wielkie święto kina rozpoczyna się w Świdnicy we wtorek, 8 czerwca i potrwa do soboty 12 czerwca.
Plejada gwiazd polskiego kina, projekcje najlepszych filmów, spotkania z twórcami i aktorami. To i jeszcze więcej zaplanowano na 3 Festiwal Reżyserii Filmowej.
- Ciekawy program z różnorodnym repertuarem filmowym, plus wartość dodana w postaci spotkań z reżyserami, aktorami i warsztaty filmowe - to atuty Festiwalu Reżyserii Filmowej.
Do tego dzień z niemieckim kinem i nagrody dla najlepszych twórców - wylicza Stanisław Dzierniejko, producent 3. FRF. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2010 - Zadebiutują w Opolu

Dziś zakończył się dwunasty odcinek programu organizowanego przez Telewizję Polską - "Śpiewaj i Walcz".
Występujący w nim świdnicki Zespół "Zero Procent" znalazł się wśród laureatów programu, którzy pojadą do Opola i wystąpią w "Opolskich Debiutach 2010" podczas odbywającego się w dniach 10-12 września Festiwalu Polskiej Piosenki.
Na festiwalu obok Zespołu "Zero Procent" wystąpią inni dzisiejsi laureaci programu "Śpiewaj i Walcz", a są nimi: Juliusz Nyk, Anna Szatybełko, Martyna Ciok, Małgorzata Rostoczyńska i Małgorzata Główka.


4 czerwca 2010 - "Cross wkkw - energia, szybkość, wyzwanie"

Organizatorzy największej jeździeckiej imprezy w tej części Europy - Strzegom Horse Trials 24-27.06.2010 zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Cross wkkw - energia, szybkość, wyzwanie". Patronat nad konkursem objął Miesięcznik Foto oraz Internetowa Gazeta Fotograficzna www.foto.com.pl
Tematem konkursu jest najbardziej widowiskowa część WKKW - cross - próba terenowa w trakcie której para jeździec i koń musi pokonać kilkadziesiąt przeszkód na trasie kilku kilometrów. Cross jest sprawdzianem wytrzymałości i odwagi, próbą pełną dynamiki, widowiskowych skoków i efektownych przejazdów przez przeszkody wodne. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2010 - VI Zlot Motocyklowy

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na VI Zlot Motocyklowy "Nasza Historia Harley-Davidson".
Zlot odbędzie się 19 czerwca i rozpocznie się o godzinie 16.00.
W programie: pokazy zabytkowych motocykli marki Harley-Davidson z lat 1920-1980, pokazy mody motocyklowej, przejazdy parowozem Tkt48-18 oraz zabytkowym czeskim szynobusem, *koncert zespołu rockowego "Żywioł", zwiedzanie ekspozycji Muzeum, stoiska branżowe, pokazy "Czarodzieja Garażu" Pierr'a Bodina - artystyczne malowanie motocykli.
Organizatorzy zapewniają posiłki oraz świetną zabawę. Możliwość noclegów w wagonach sypialnych. Parking dla motocykli. Wjazd na zlot - 10 złotych. Pakiet - 60 złotych (koszulka, nocleg, wjazd).


4 czerwca 2010 - Szkolny Tydzień Czytania

W dniach 8 - 16 czerwca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 105, przy ulicy Folwarcznej 2 w Świdnicy odbędzie się "Szkolny Tydzień Czytania".
W przedsięwzięciu udział wezmą i czytać dla dzieci z klas 0-3 będą: 8 czerwca - Bożena Kuźma, 9 czerwca - Małgorzata Braniecka, 10 czerwca - Anna Pietrzyk, 11 czerwca - ks. Roman Tomaszczuk, 14 czerwca - Jacek Sikora, 15 czerwca - Mariusz Kozłowski, 16 czerwca - Joanna Chojnowska.
Uczniom z klas starszych teksty będą czytać nauczyciele.


3 czerwca 2010 - Kamil Gierula trzeci na Mistrzostwach Polski

Agnieszka Winek (Otwock) i Maciej Miller (Warszawa) uznani zostali najlepszymi zawodnikami 38. mistrzostw Polski w karate kyokushin, które odbyły się 30 maja w Warszawie.
W turnieju rywalizowało 120 sportowców z 60 klubów z całego kraju.
W wadze 70 kg wystąpił zawodnik Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin - Kamil Gierula zajmując trzecie, medalowe miejsce.
Zwyciężył karateka z Kielc wygrywając w finale z Pawłem Bronowickim z Warszawy.


3 czerwca 2010 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Iskra Jaszkowa Dolna 0:2, Stal Świdnica - Piławianka Piława Górna 4:2, Grom Witków - Górnik Boguszów-Gorce 4:1
Mecz pomiędzy Victorią Świebodzice i Podzamczem Wałbrzych z powodu złego stanu murawy.
W tabeli prowadzi Bielawianka Bielawa mając na koncie 64 punkty, Victoria Świebodzice jest na 4 miejscu i zgromadziła 44 punkty, Grom Witków zajmuje 5 miejsce mając 35 punktów, Stal Świdnica z 25 punktami jest na 11 miejscu, 13 miejsce zajmuje AKS Strzegom - 21 punktów.


3 czerwca 2010 - Wychowawcy do Niesulic

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy poszukuje kandydatów na kadrę wychowawczą na obozy w Niesulicach w miesiącach lipiec i sierpień.
Szczegóły na stronie www.swidnica.zhp.pl (terminy, opis obozów itp.).
Zgłoszenia (podanie oraz kopia uprawnień) kierować na e-mail: swidnica@zhp.pl tel./fax 748520179 lub osobiście ulica Lelewela 18 w Świdnicy.
Wymagania: uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawcy, doświadczenie w pracy z dziećmi na obozie/kolonii.


3 czerwca 2010 - Powiatowy Punkt Kontroli Autokarów

Do końca czerwca na ulicy Esperantystów w Świdnicy - stacja PKN Orlen działa punkt kontroli autokarów.
Codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 6.30-8.30 na stacji dyżur pełnić będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, którzy dokonają sprawdzenia autokaru wyjeżdżającego na wycieczkę.
Przede wszystkim skontrolowany zostanie stan trzeźwości kierowcy, sprawdzone zostaną uprawnienia do prowadzenia autokarów oraz to, czy autokar posiada aktualne badania techniczne.
Organizatorów wycieczek prosimy o wcześniejsze informowanie policjantów o wyjazdach autokarów.


3 czerwca 2010 - Wygraj bilet na Zawody Pucharu Świata w Morawie

Do rozlosowania mamy sto wejściówek na Zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Bilety upoważniają do wejścia na zawody odbywające się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w sobotę, 26 czerwca 2010 roku.
Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek należy prawidłowo wymienić minimum trzech sponsorów zawodów oraz trzech patronów medialnych i poprawną odpowiedź wraz ze swoimi danymi wysłać na adres e-mailowy - redakcja@dziennik.swidnica.pl
Odpowiedzi szukaj - zobacz.


2 czerwca 2010 - Awaria w Multimediach Polska

Wczoraj przez cały dzień nie działał w Świdnicy internet u osób i instytucji korzystających z dostawcy - Multimedia Polska.
Również serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl korzystający z tej sieci od pół roku nie miał możliwości ukazania się.
Sprawę tak poważnej awarii, dotyczącej ogromnej rzeszy odbiorców wyjaśniamy w Centrali Multimedia Polska. Za niedogodności związane z brakiem wczorajszych informacji przepraszamy. Informacje i inne dane zamieszczane w serwisie zostaną szybko uzupełnione.


2 czerwca 2010 - Zbieramy krew dla Polski

Polski Czerwony Krzyż w Świdnicy organizuje akcję "Zbieramy krew dla Polski". Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów ponownie razem dla Potrzebujących.
W tym roku już po raz trzeci Polski Czerwony Krzyż wraz z Grupą Muszkieterów organizują ogólnopolską kampanię honorowego krwiodawstwa pod hasłem "Zbieramy krew dla Polski", największą tego typu akcję w naszym kraju.
W ciągu dwóch lat udało się zaangażować w akcję ponad 6 300 osób i zebrać 2 820 litrów krwi, ilość która pozwoliłaby na przykład na przeprowadzenie 800 operacji na otwartym sercu.
Akcja w Świdnicy odbędzie się 17 czerwca a w Strzegomiu 24 czerwca. Krew można oddawać w godzinach 10.00-14.00 przed sklepami Intermarche. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - Zdobyli punkty

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica pokonując dzisiaj Orzeł Ząbkowice Śląskie 4:0 odnieśli pierwsze zwycięstwo w tej fazie rozgrywek na własnym terenie.
Trzy bramki zdobył Adrian Sobczyk jedną dołożył Marcin Bodnar.
W rozgrywkach III ligi dolnośląsko - lubuskiej prowadzi Polonia Trzebnica 26 spotkań - 55 punktów, kolejne miejsca: 2. Górnik Wałbrzych 25/53, 3. Chrobry Głogów 25/50, 4. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 26/49, 5. Pogoń Świebodzin 26/45, 6. Polonia-Sparta Świdnica 26/38, 7. MKS Oława 26/36, 8. Ilanka Rzepin 26/36, 9. Pogoń Oleśnica 26/34, 10. Celuloza Kostrzyn nad Odrą 26/33, 11. Arka Nowa Sól 26/33, 12. Promień Żary 26/30, 13. Orzeł Ząbkowice Śląskie 26/29, 14. Vitrosilicon Iłowa 26/25, 15. Tęcza Krosno Odrzańskie 24/19, 16. Łucznik Strzelce Krajeńskie 26/18.


2 czerwca 2010 - Szkolenia, komputery i internet za darmo dla potrzebujących

Młodzi świdniczanie szkolą się z obsługi komputera i internetu. Wszystko to w ramach projektu, który zakłada zakup 167 komputerów dla niepełnosprawnych uczniów oraz pochodzących z ubogich rodzin.
1 czerwca, grupa młodych świdniczan rozpoczęła kolejny cykl szkoleń z obsługi sprzętu. Wszyscy przyszli użytkownicy komputerów zakończą szkolenia z początkiem lipca.
- To ogromne przedsięwzięcie, które ma pozwolić na przekazanie komputera z dostępem do internetu młodym świdniczanom. Chcemy przeciwdziałać tzw. wykluczeniu cyfrowemu, by przeszkodą w rozwoju indywidualnym dziecka oraz jego zainteresowań nie była choroba, czy też kłopoty finansowe rodzin. Stąd pomysł na projekt, który zyskał ponad milionowe unijne wsparcie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - Pielęgniarki przeszkolone

Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa wspólnie z Roche Diagnostics Polska Sp z o.o z Warszawy zorganizował w ubiegłym tygodniu bezpłatne szkolenie z zakresu profilaktyki cukrzycy połączone z diabetologicznymi warsztatami sprzętowymi. Szkolenie skierowane było do pielęgniarek oddziałowych i pielęgniarek medycyny szkolnej, pracujących na terenie powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego.
Dzięki temu ponad 20 pań mogło pogłębić swoją wiedzę na temat cukrzycy. Zaprezentowano również nowy sprzęt diabetologiczny stosowany u dzieci i dorosłych (pompy insulinowe oraz produkty do pomiaru glikemii).
Wykłady poprowadziła lek. med. Krystyna Wygoda - specjalista z dziedziny diabetologii. Dodatkowo panie wzięły udział w zajęciach warsztatowych z psychologiem - Stefanią Raducką-Gazdą, podczas których dowiedziały się, jak postępować i rozmawiać z pacjentem trudnym, roszczeniowym i agresywnym.
Prezentację nowego sprzętu przygotowały natomiast Agnieszka Sauter i Katarzyna Kurbiel, pracownice firmy Roche Diagnostics, które poprowadziły także sprzętowe warsztaty diabetologiczne.


2 czerwca 2010 - Pełcznica pod nadzorem

Od rana służby miejskie w Świebodzicach monitorują stan rzeki Pełcznicy w związku z ogłoszeniem przez wojewodą dolnośląskiego pogotowia przeciwpowodziowego na obszarze między innymi powiatu świdnickiego.
W tej chwili sytuacja jest dobra, opady deszczu nie są zbyt intensywne zatem stan Pełcznicy jest stabilny, woda nie podnosi się zbyt gwałtownie, wodowskaz pokazuje 1 metr co jest wskazaniem w normie.
Jednak na bieżąco odpowiednie służby będą sprawdzać jak wygląda sytuacja na rzece.


2 czerwca 2010 - Wędkarski Dzień Dziecka

Tradycją jest, że zarząd koła Polskiego Związku Wędkarskiego - Strzegom jak co roku 30 maja zorganizował Festyn wędkarski z okazji Dnia Dziecka.
Miejscem wędkarskivh zmagań był staw "Rekreacyjny" w miejscowości Rusko.
Dzięki hojności sponsorów i zaangażowaniu członków zarządu koła - impreza ta cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców oraz opiekunów. Zgłosiło sie 37 uczestników.
Po otwarciu zawodów i powitaniu uczestników zawodów i rodziców przez Prezesa Koła Tadeusza Chmielińskiego rozlosowano stanowiska i rozdano wszystkim uczestnikom słodycze i napoje a na zakończenie zawodów wszyscy otrzymali gorącą kiełbasą. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - Międzynarodowy turniej w Holandii

W miniony weekend 29-30 maja odbył się bardzo prestiżowy turniej judo w Holandii. W miejscowości Venray wystartowali także Strzegomscy judocy.
W tegorocznym turnieju udział wzięło 1764 uczestników z 304 klubów reprezentujących 22 kraje.
Świetnie spisał się Krystian Biedrzyński, który w kategorii 55 kg wywalczył brązowy medal tocząc aż 9 pojedynków z czego jeden tylko przegrał.
Na 7 miejscu uplasowal sie młodziutki Bartosz Duszak do 27 kg jego start rownież należy do bardzo udanych. Bartek wygrał 4 walki i dwie przegral.


2 czerwca 2010 - Szpital z certyfikatem

Szpital w Świebodzicach otrzymał 12 maja certyfikat przystąpienia do programu edukacji poporodowej - Szkoła matek i ojców "Razem łatwiej".
Działająca przy świebodzickim szpitalu szkoła rodzenia od dawna cieszy się zaufaniem przyszłych rodziców.
Na cykl spotkań (dziesięć w ciągu pięciu tygodni) przyjeżdżają ciężarne nawet z sąsiednich miejscowości. Bo tutaj kobieta i jej partner nie tylko przygotowują się psychofizycznie do aktywnego odbycia porodu naturalnego, ale także do późniejszej, wspólnej opieki nad maluchem.
I właśnie za tę edukację poporodową niepubliczny szpital otrzymał certyfikat. Realizuje go Pomorska Akademia Medyczna. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - sms - "pomoc" - 7364

"Polski Czerwony Krzyż poza prowadzeniem kwest na rzecz powodzian oraz uruchomieniem specjalnego konta uzyskał zgodę na dotatkową formę zbiórki publicznej, w formie wysyłania wiadomości tekstowych typu sms na numer 7364.
Hasło - treść sms-a : "POMOC" Koszt to 3 złote plus VAT."


2 czerwca 2010 - Pomoc dla powodzian

Świebodziczanie mogą pomóc mieszkańcom tych rejonów kraju, które zostały dotknięte klęską powodzi. Dary w postaci odzieży, środków czystości, suchej żywności, można przynosić do Szkoły Podstawowej nr 3, w godzinach od 8. do 15.
Od 7 czerwca będą zbierane datki dla powodzian w postaci m.in. żywności długoterminowej, koców, ubrań przez większość placówek oświatowych. Zostaną utworzone również punkty ogólnodostępne w których będzie można zostawiać rzeczy.
Gmina Świebodzice udostępni także bezpłatnie basen i obiekty sportowe 45 dzieciom powodzian, które zaprosiła do siebie Gmina Stare Bogaczowice. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej pojawiła się także inicjatywa przekazania z budżetu miasta 10 tys. zł dla powodzian.


2 czerwca 2010 - Festyn Mama, Tata i Ja na sportowo

W sobotę, 29 mają na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się biegi w ramach I Rodzinnego Biegu Po Zdrowie połączone z Festynem Mama, Tata i Ja na sportowo.
Trzy formuły biegów rozpoczęła Sztafeta Pokoleniowa.
Trzyosobowe drużyny składające się najlepiej z trzech pokoleń miały do pokonania dystans 400 metrów. Pałeczkę do przekazywania zastąpiły tu banany.
Na starcie stanęły trzy rodziny, a kolejność była następująca: . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - Na sesji w Świebodzicach

Stawki za wodę i ścieki utrzymane. Miejska przychodnia też na plusie.
Świebodziczanie nie będą w tym roku obciążeni podwyżką za dostawę wody i odprowadzenie ścieków. Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic, 1 czerwca rada przyjęła uchwałę o przedłużeniu obowiązywania dotychczasowych stawek. To bardzo dobra wiadomość dla tysięcy odbiorców w mieście.
- Zależy nam na ochronie interesów mieszkańców naszej gminy, zresztą nie ma uzasadnionych przesłanek ku temu, aby zmieniać ceny naszych usług w tym zakresie - mówił na sesji Piotr Zalewski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - "Młodzież a uzależnienia"

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu oraz Geschwister School w Auerbach realizowali w dniach 25-29 maja projekt pod hasłem "Młodzież a uzależnienia". Poprzedzony przygotowaniami organizacyjnymi, merytorycznymi i językowymi wspólnie spędzony czas młodzi ludzie zarówno z Polski jak i z Niemiec zapamiętają na długo.
Wspólna zabawa i praca nad zagadnieniami związanymi z projektem, długie rozmowy o swoich priorytetach, autocharakterystyki, zwiedzanie Kłodzka - przeprowadzenie tam sondy ulicznej na temat uzależnień i ich przyczyn, wizyta w Krzyżowej, która to miejscowość jest symbolem pojednania polsko - niemieckiego, podziwianie piękna Uniwersytetu Wrocławskiego, Starego Miasta, Ogrodu Japońskiego, a także lekcja średniowiecznej historii podczas turnieju rycerskiego w Bolkowie - to tylko niektóre punkty programu. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - Dzień Dziecka u "Olimpijczyków" w Świdnicy

1 czerwca w Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy, odbyło się z okazji Dnia Dziecka wiele ciekawych i angażujących uczniów i ich rodziców imprez.
Gimnazjaliści i goście mieli możliwość wzięcia udziału w rozgrywkach sportowych: mecz w piłkę ręczną rodzice - gimnazjaliści, liga klas-piłka nożna, konkurs rowerowy, liga klas-piłka siatkowa, liga klas-piłka koszykowa, turniej tenisowy.
Każda z klas przygotowała prezentację stoisk z dyscyplinami olimpijskimi i konkursy na wiedzę o danej dyscyplinie - gdzie wszystkie odpowiedzi zostały nagrodzone. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - III Rekonstrukcje Historycznych Bitew - Świdnica 2010

W dniach 4-6 czerwca Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok - od X do XX w.
Przez cały dzień będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.
Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec.
Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje. III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu "rekonstrukcje historyczne" - . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - Grupa operacyjna na Dzień Dziecka

Takiego prezentu z okazji Dnia Dziecka świebodzicka młodzież chyba się nie spodziewała. Specjalnie dla nich 28 maja wystąpiła Grupa Operacyjna, znany z kontrowersyjnych tekstów polski zespół hip-hopowy. Koncert to niespodzianka od burmistrza Bogdana Kożuchowicza.
Nim jednak muzycy zaprezentowali się publiczności, swój popis dały laureatki Świebodzickiego Festiwalu Piosenki.
Solistki zostały ciepło przyjęte przez młodzież, która chętnie nagradzała brawami każdy ich występ. Po zakończonych prezentacjach młodych talentów nastąpiło gorączkowe oczekiwanie na gwiazdę dnia. Fani zespołu ustawili się wzdłuż barierek z zeszytami, aparatami i telefonami w dłoniach. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - "Bezpieczna Droga" w szkołach

31 maja Fundacja Bezpieczna Droga spotkała się z dziećmi w Szkołach Podstawowych w Zastrużu, Imbramowicach, Mrowinach i Żarowie.
Tematyka spotkań dotyczyła bezpieczeństwa w drodze do szkoły, w czasie wolnych i ogólnych zasad poprawnego poruszania się po drogach. Dzieci dowiedziały się również o wielu zagrożeniach, które związane są z codziennością pieszego, rowerzysty, jadącego motocyklem czy też samochodem.
Przedstawiciele Fundacji pokazali dzieciom prezentacje multimedialne a Funkcjonariusz Policji - Robert Topolski odpowiadał zarówno na pytania dzieci, jak i ich nauczycieli, przedstawił również wymogi jakie należy spełniać poruszając się poszczególnymi pojazdami. Pan Topolski przypomniał dzieciom dojeżdżającym do szkoły, jak powinny zadbać o siebie i swoje zdrowie jadąc do szkoły autobusem.
Miejmy nadzieję, iż dzieci zapamiętają skutki wypadku, który widziały w piątek i treści przekazywane podczas spotkań z nimi, przede wszystkim ze względu na fakt, iż już nie długo zaczynają się wakacje, a to właśnie wtedy czyha na nich wiele niebezpieczeństw. Zdjęcia - zobacz


2 czerwca 2010 - W Szkole Podstawowej nr 105 Dzień Dziecka na sportowo

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy stał się turniej sportowy organizowany z okazji Dnia Dziecka. Jest on przewidziany dla uczniów klas 0- III, którzy bardzo chętnie biorą udział w sportowej rywalizacji.
Uczestnicy zmagali się m. in. z różnego rodzaju biegami, przenoszeniem w nietypowy sposób przyborów, przemieszczaniem się na workach. Nie lada wyzwaniem okazał się bieg, w którym należało za pomocą kija hokejowego przemieścić woreczek w wyznaczone miejsce. Największe emocje wzbudziło jednak klasowe przeciąganie liny.
A oto zwycięzcy tegorocznego turnieju na poziomie klas: oddział przedszkolny A, klasa Ib, IIc i IIIc.
Każda startująca w turnieju klasa otrzymała dyplom oraz piłkę i gumę do skakania. Turniej przygotowały: Anna Ambroszkiewicz, Joanna Andrzejewska oraz Anna Krynicka-Tobiasz.


2 czerwca 2010 - VI Regaty Żeglarskie

W miniony weekend w Sławie odbyty się VI Regaty Żeglarskie w Klasie Omega o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji i Przewodniczącego NSZZ Policjantów we Wrocławiu.
Organizatorem regat był Klub Żeglarski "Wodnik" i Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów w Świdnicy.
W zawodach wystartowały załogi reprezentujące jednostki Policji garnizonu dolnośląskiego.
Uroczystego otwarcia regat dokonał Komandor Klubu - Henryk Kowalski w obecności zaproszonego Komendanta Komisariatu Policji w Sławie - podkom. Marka Biedaka. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2010 - SMS - i wszytko wiesz...

Gmina Jaworzyna Śląska uruchomiła serwis informacyjny dla osób zainteresowanych uzyskiwaniem informacji o wydarzeniach gminnych. Wystarczy wysłać jeden SMS o treści TAK na numer 661 002 038, by zagwarantować sobie dostęp systemu.
Za jego pośrednictwem wszystkim zalogowanym osobom, poprzez SMS-y, przekazywane będą informacje na temat zbliżających się imprezach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, prowadzonych przez gminę programach zdrowotnych lub edukacyjnych, a także o niepokojących zjawiskach pogodowych.
Koszt wysłania SMS-a jest zgodny ze stawkami stosowanymi przez operatorów (jak za zwykły sms). Serwis gwarantuje anonimowość.


1 czerwca 2010 - "Nie stój w miejscu-bądź aktywny"

27 kwietnia, warsztatami wzmacniającymi z doradztwa zawodowego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy zainaugurował realizację projektu systemowego pn. "Nie stój w miejscu-bądź aktywny" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Realizacja projektu trwa już od 1 stycznia 2010 roku, a warsztaty poprzedzone były rekrutacją uczestników. Z grupy 24 kandydatów stworzono listę 12 osób (9 kobiet i 3 mężczyzn) i 12 osobową listę rezerwową. Z uczestnikami projektu pracownicy socjalni zawarli kontrakty socjalne, w których określili zasady uczestnictwa w projekcie.
W grupie znajdują się osoby, które ze względu na specyficzne problemy osobiste wymagają wsparcia psychologicznego/doradztwa zawodowego ukierunkowanego na wsparcie jednostki. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2010 - Radni promują powiat w Czechach

Piątkowe obrany sesji Rady Powiatu miały swój finał w czeskim Jičínie. Właśnie tam odbyło się uroczyste spotkanie samorządowców z Polski, Czech i Niemiec w ramach organizowanych Dni Wallensteina. Niewielkie czeskie miasteczko Jičín, z którym Powiat Świdnicki podpisał umowę o współpracy partnerskiej i z którym wspólnie realizuje projekt unijny pt. "Brána do pohádky - Wrota do bajki!“, to nie tylko rodzinne miasto Rumcajsa. Mieści się tam również pałac słynnego hrabiego Albrechta Wallensteina, czeskiego wodza z czasów wojny 30-letniej, przedstawiciela jednego z najznakomitszych rodów szlacheckich i dobroczyńcy miasta.
To na jego cześć, rokrocznie w maju mieszkańcy Jičína świętują dni hrabiego Wallensteina, któremu Jičín zawdzięcza największy rozkwit. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2010 - Dzień Dziecka w Gminie Strzegom

Władze Strzegomia - burmistrz Lech Markiewicz, sekretarz gminy Sabina Cebula, przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn oraz naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert z okazji Dnia Dziecka, odwiedziły strzegomskie placówki oświatowe.
Goście odwiedzili Publiczne Przedszkole nr 3, Publiczne Przedszkole nr 2, Publiczne Przedszkole nr 4, Punkt Przedszkolny "Chatka Puchatka" w Rogoźnicy oraz Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Jaroszowie i Stanowicach po to, aby złożyć najmłodszym najlepsze życzenia z okazji ich święta oraz podarować upominki w postać kolorowych maskotek.
Dzieci przyjęły władze Strzegomia bardzo serdecznie i za prezenty podziękowały występami artystycznymi.
Tego dnia we wszystkich szkołach gminy odbyły się liczne imprezy, podczas których najmłodsi dobrze bawili się w trakcie imprezy przygotowanych przez dyrekcję oraz grona pedagogiczne placówek.


1 czerwca 2010 - "Leśne Duszki" w SP 6 - Otwarcie harcówki

Od kilku lat w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy działa 23 Świdnicka Gromada Zuchowa "Leśne Duszki". Drużynowym jest przewodnik Michał Działowski - instruktor Związku Harcerstwa Polskiego.
Dzięki jego staraniom i życzliwości dyrekcji szkoły udało się druhowi Michałowi pozyskać specjalne pomieszczenie na harcówkę dla gromady. "Leśne duszki" trafiły do bardzo dobrej szkoły, której zależy na rozwijaniu zajęć pozalekcyjnych swoich uczniów.
Przez ostatni rok harcówka była remontowana i przystosowywana do zajęć gromady zuchowej, która liczy sobie ponad 30 zuchów. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2010 - Serwis Przedszkola w Pszennie w dziesiątce najlepszych

Serwis internetowy Przedszkola w Pszennie nalazł się w dziesiątce najlepszych stron według portalu szkolnastrona.pl
Strona Przedszkola w Pszennie powstała z myślą o rodzicach i ich dzieciach. Można na niej znaleźć program zajęć, warunki ubiegania się o przyjęcie do naszego przedszkola, prawa dziecka, galerię zdjęć z wydarzeń jakie miały miejsce w naszej placówce.
Serwis jest przyjazny i prosty w obsłudze - mówi dyr. Przedszkola w Pszennie Ewa Wasilenia. Obecnie przygotowujemy się do szczególnego wydarzenia jakim będzie nadanie Bajkowa Dolinka imienia i sztandaru. Uroczystość odbędzie się 14 czerwca o godzinie 11.00 na terenie kompleksu oświatowego w Pszennie.
Wyróżnione w rankingu placówki otrzymały podczas uroczystej gali w Warszawie programy multimedialne "Czytam i Piszę" oraz dyplomy.


1 czerwca 2010 - "Na przełaj przez stulecie harcerstwa"

Od 1 czerwca na świdnickim Rynku (przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa) stoi wystawa plenerowa "Na przełaj przez stulecie harcerstwa".
Jest to projekt przygotowany przez Hufiec ZHP Świdnica a sfinansowany przez Urząd Miejski w Świdnicy dla uczczenia 100-lecia harcerstwa.
Wystawa składa się z 20 plansz z barwnymi fotografiami i krótkimi opisami. Każdej harcerskiej dekadzie poświęcona jest jedna plansza, od początków harcerstwa i skautingu aż po dzień dzisiejszy świdnickiego hufca. Wiele zdjęć to historyczne fotogramy z okresu przedwojennego oraz zdjęcia współczesne.
Zamysłem twórców tego projektu było pokazanie szerokiego spektrum działalności harcerskiej, przybliżenie idei skautingu i harcerstwa mieszkańcom miasta. Wystawa będzie stała na świdnickim Rynku przez cały czerwiec.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała