31 lipca 2010 - Zakończył się - Piłkarski Turniej - Silesian Cup 2010

Dzisiaj w Świdnicy, meczami finałowymi zakończył się rozgrywany w dniach 28-31 lipca Piłkarski Turniej - Silesian Cup 2010.
W kategorii U15 1995 - Polonia Sparta Świdnica zwyciężyła Lechię Dzierżoniów 1:0. U13 1997 - Polonia Sparta Świdnica rozgromiła Victorię Świebodzice 6:0.
Pozostałe wyniki finałów podamy w poniedziałek. Zdjęcia z turnieju - >>> zobacz
W turnieju wystąpiły zespoły: FK Mińsk, Partyzant Mińsk, Victoria Świebodzice, Gryf Świdnica, Jaworzyna Karolina, Polonia Sparta Świdnica, Stal Świdnica, Górnik Wałbrzych, GLKS Świdnica, Zjednoczeni Żarów, Lechia Dzierżoniów, SMS Łódź, Kępno Marcinki, Start Namysłów, Zduńska Wola Pogoń, Victoria Wałbrzych, Miedź Legnica, Piła MOSIR, Krośniewianka MKS Expon.


30 lipca 2010 - Wrocławskie lotnisko przylatuje do Świdnicy

Na plenerowej wystawie zaprezentowane zostaną: europejskie miasta, do których można dostać się bezpośrednimi i tanimi połączeniami lotniczymi z Wrocławia oraz plany rozwoju Portu Lotniczego Wrocław.
Przed oficjalnym otwarciem, w Galerii Fotografii odbędzie się konferencja prasowa, na której między innymi będzie mowa o tym, jak bliskość lotniska wpływa na potencjał gospodarczy i turystyczny Świdnicy.
Przedstawiona zostanie też krótka prezentacja wrocławskiego lotniska.
Wystawa wrocławskiego lotniska otwarta zostanie na świdnickim Rynku, 4 sierpnia o godzinie 12.30.


30 lipca 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup, jeździectwo znowu zdominuje Strzegom

Już tylko dwa tygodnie dzielą Strzegom od kolejnej bardzo znaczącej imprezy jeździeckiej.
Po Pucharze Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozegranym pod koniec czerwca, na strzegomskim hipodromie zostanie rozegrana kolejna ważna impreza jeździecka, zawody z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010.
W dniach 7 - 8 sierpnia odbędą się drugie zawody w całym cyklu imprez Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010. . . . czytaj więcej


30 lipca 2010 - Mistrzostwa Polski w Kickboxingu ponownie w Świebodzicach

Już po raz trzeci Polski Związek Kickboxingu przyznał organizację Mistrzostw Polski Seniorów w Kickboxingu w formule Low-Kick Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tak jak w poprzednich latach przy organizacji Mistrzostw duże wsparcie organizatorzy mają od Mariusza Cieślińskiego, bez którego pomocy taka impreza nigdy nie odbyłaby się w Świebodzicach.
Dzięki jego doświadczeniu, autorytetowi i pozycji w świecie sportów walki w promocję mistrzostw angażuje się wiele firm. Mistrzostwa odbędą się w dniach od 17 do 19 września w Hali Sportowo-Widowiskowej w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6.


30 lipca 2010 - "Piękna wieś dolnośląska"

W środę, 28 lipca Łażany odwiedziła komisja konkursowa, która ocenia osiągnięcia wsi zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu "Piękna wieś dolnośląska". W tej edycji udział bierze 17. wsi, wśród nich jest wieś Łażany.
Mieszkańcy Łażan z tej okazji przygotowali w parku pokaz umiejętności artystycznych oraz w świetlicy wiejskiej wystawę osiągnięć mieszkańców.
Członków komisji po całej miejscowości oprowadzała Burmistrz Lilla Gruntkowska, Sołtys Danuta Gadzina wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich pokazując im prace wykonane przez mieszkańców w czynie społecznym oraz przy współdziałaniu z Urzędem Miejskim. . . . czytaj więcej


30 lipca 2010 - Belgijskie Maldegem - trzecim miastem partnerskim

5 września, podczas dorocznego Święta Plonów w Gminie Świdnica, nastąpi uroczyste podpisanie trzeciej już umowy partnerskiej Gminy Świdnica. Tym razem będzie to miasto Maldegem (Królestwo Belgii).
Maldegem to miasto położone w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia, liczy ponad 22 tysiące mieszkańców, a powierzchnia gminy wynosi 94,64 km2.
Współpraca z Maldegem została zainicjowana w czerwcu 2008 roku podczas Święta Narodów w Lampertheim, podczas którego rodzina miast partnerskich - miasta Lampertheim spotkała się na dorocznym święcie.
Partnerstwo pomiędzy Lampertheim i Maldegem trwa już od 1967 roku i jest jednym z pierwszych jakie niemieckie miasto zawarło w historii swojej międzynarodowej współpracy. . . . czytaj więcej


30 lipca 2010 - Podziękowania dla mieszkańców Gminy Marcinowice

Władze i mieszkańcy Gminy Wietrzychowice złożyli na ręce Wójta Gminy Marcinowice podziękowania dla wszystkich ofiarodawców, którzy włączyli się w akcję zbiórki darów dla powodzian przeprowadzonej w maju br. na terenie Gminy Marcinowice.
2 czerwca dary zostały przekazana do Gminy Wietrzychowice w Województwie Małopolskim, gdzie pod wodą znalazło się kilkadziesiąt domów i gospodarstw.
Akcja zbiórki darów powiodła się dzięki pomocy i ogromnemu zaangażowaniu sołtysów, radnych, dyrektorów szkół.
Serdeczne podziękowania kierujemy do przedsiębiorców i właścicieli sklepów, gdzie wystawiane były kosze, w których każdy mógł zostawić produkty dla powodzian. . . . czytaj więcej


30 lipca 2010 - Kolejne dotacje dla Gminy Żarów

29 lipca, Grzegorz Osiecki zastępca burmistrza Żarowa oraz Beata Fafuła zastępca Skarbnika Gminy Żarów podpisali dwie umowy dotacyjne w ramach tzw. małej odnowy wsi.
W ramach tych umów gmina zrealizuje dwa zadania: remont dachu nad świetlicą wiejska w Mrowinach oraz budowę czterech placów zabaw na terenie wiejskim.
Remont dachu świetlicy w Mrowinach będzie kosztował 9.382 zł. Cztery nowe place zabaw będa kosztowały 37.580 zł i powstaną w Pożarzysku, Siedlimowiach, Krukowie i Mielęcinie. W obu przypadkach 50% kosztów będzie pokrytych z dotacji Urzędu Marszałkowskiego.


30 lipca 2010 - Zniszczył wiatę przystankową

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach na gorącym uczynku zniszczenia mienia zatrzymali mieszkańca Wałbrzycha, który mając w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu zniszczył wiatę przystankową, wybijając jedną z bocznych szyb.
Wstępne straty na szkodę Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach wynoszą 400 złotych.
Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia i wyjaśnienia.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


30 lipca 2010 - Komputery dla policjantów

Przypadające kilka dni temu święto Policji było okazją do spotkania władz gminy Jaworzyny Śląskiej z kierownikiem posterunku Policji - Sławomirem Jankowskim i policjantami pracującymi w gminie. Gminę reprezentował Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek.
Burmistrz złożył Policjantom najlepsze życzenia oraz podziękował za ich codzienną służbę. Przy tej okazji na ręce kierownika posterunku zostały przekazane trzy nowe komputery. Praca na nich pozwoli zaoszczędzić czas przy zajęciach biurowych i przeznaczyć go na aktywność w terenie.
W bieżącej kondycji budżetu państwa wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego jest niezwykle cenne. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, władze gminy starają się wspierać działalność Policji dofinansowując np. dodatkowe patrole czy zakup sprzętu.


29 lipca 2010 - Pożegnaliśmy Prałata Stanisława Siwca

Strzegomianie pożegnali Prałata Stanisława Siwca, Honorowego Obywatela Strzegomia, kustosza Bazyliki Strzegomskiej, który był wielkim autorytetem dla mieszkańców naszej Gminy.
Ksiądz Stanisław Siwiec odszedł w wieku 78 lat. To wielka strata dla całej społeczności Strzegomia oraz dla środowiska katolickiego. Msza św. w kościele p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Zbawiciela Świata, odprawiona przez księdza biskupa Adama Bałabucha, uroczysty kondukt do Bazyliki Mniejszej aż wreszcie uroczystości żałobne 28 lipca 2010 r., którym przewodniczył ksiądz biskup Ignacy Dec, zgromadziły tłumy wiernych, dostojników kościoła, mieszkańców Strzegomia oraz tych wszystkich, dla których Ksiądz Siwiec był postacią szczególną. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą Ksiądz Prałat spoczął w pobliżu Bazyliki.
Strzegomianie pożegnali swojego ukochanego Kapłana z honorami, dziękując mu tym samym za całą dobroć oraz okazane serce. . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Super żuraw ruszy do pracy

Na czwartek, 29 lipca zaplanowane jest zakończenie montażu żurawia, który będzie obsługiwał odbudowę wieży ratuszowej w Świdnicy. FM Gru 1355 TLX - bo tak się fachowo nazywa, może przenieść nawet sześciotonowe elementy. Wrażenie robi już sama jego wysokość 52 metry i zasięg ramienia - 55 metrów.
- Montaż żurawia rozpoczął się w środę i będzie trwał w sumie dwa dni. Zajmuje się tym specjalistyczna firma z Olsztyna, która ma wszystkie niezbędne certyfikaty.
Dzięki nowemu urządzeniu prace na budowie będą mogły przyspieszyć - mówi Rene Maczura z firmy "Budobratex", kierownik odbudowy świdnickiej wieży ratuszowej.
Żuraw tzw. szybkiego montażu wykonany jest ze stali, dodatkowo wzmacniany wielkimi betonowymi blokami, które służą jako balast. . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Znowu będzie padało

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział we Wrocławiu ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu. Przewiduje się, że opady wystąpią w nocy z 29 na 30 lipca oraz jutro tj. 30 lipca w ciągu dnia. Ulewa rozpocznie się o godzinie 00.00 i potrwa do godziny 14.00.
- "Przewiduje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Intensywniejsze opady deszczu spodziewane są na wschód od dorzecza Kaczawy, co oznacza, że dotrą też na nasz teren. Prognozowana suma opadów wyniesie lokalnie nawet do 45 mm." - mówi Kazimierz Siemieniecki, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa.
W związku z tym mogą wystąpić utrudnienia na terenach zurbanizowanych, uszkodzenia dróg i budynków, trudności komunikacyjne i podtopienia. Wyjątkowo kapryśna pogoda po raz kolejny spowoduje, że wiele osób nie zmruży tej nocy oka czuwając i pilnując swojego dobytku.


29 lipca 2010 - Półmetek rodzinnych wycieczek

Rodzinne wycieczki dla najmłodszych świdniczan na półmetku. Na sobotę, 31 lipca zaplanowano kolejną już wycieczkę z cyklu "Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę".
- Wycieczki to doskonała okazja do poznania ciekawych historii o Świdnicy.
Tak będzie co sobotę do końca wakacji - zachęca Marta Miniewicz przewodniczka. - Mamy już za sobą ogromne upały i deszcze, co część rodziców i dzieci mogło powstrzymywać przed wyprawą. Sierpień ma być bardziej sprzyjający w związku z tym liczymy na dobrą frekwencję.
Kolejna wycieczka rodzinna odbędzie się w sobotę 31 lipca. Start - tradycyjnie - o godzinie 12.00 na świdnickim Rynku przy fontannie z Neptunem. . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Wypadek w pracy

Wczoraj w Świdnicy w jednym z zakładów produkcyjnych doszło do wypadku przy pracy. W trakcie załadunku betonowych płyt na samochód ciężarowy, mężczyzna, który układał płyty na samochodzie został uderzony jedną z nich w głowę.
Płyty były układane na samochodzie za pomocą suwnicy, obsługiwanej przez 30 letniego mężczyznę.
Jak się okazało, obsługujący suwnicę miał 0,5 promila alkoholu we krwi. Poszkodowany 21 latek doznał złamania kości czaszkowej i został przewieziony do szpitala.
Sprawca wypadku został zatrzymany do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


29 lipca 2010 - W Świdnicy będzie e-pomoc społeczna

Krótsze załatwienie sprawy, mniej mitręgi dla klientów, mniej zużytego papieru i wreszcie sposób na osoby, którym pomoc społeczna się nie należy. Ma w tym pomóc specjalny system - Świdnicka Elektroniczna Sieć Przesyłu Informacji i Dokumentów (SESPID).
Projekt realizowany przez miasto Świdnica wsparła ponad milionowym dofinansowaniem Unia Europejska. Partnerem projektu jest powiat świdnicki.
Wspólna baza danych obejmie Powiatowy Urząd Pracy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Referat Świadczeń Rodzinnych, Referat Gospodarki Mieszkaniowej, Referat Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Świdnicka Piętnastka - pobiegaj z nami

Świdnicka Piętnastka - to bieg ulicami Świdnicy. W tym roku, zachęceni sukcesem zeszłorocznego biegu, postanowiliśmy zorganizować drugą edycję imprezy.
Podobnie jak rok temu, spodziewamy się blisko 500 uczestników z całej Polski w samym tylko biegu głównym jak i co najmniej 150 uczestników biegów dodatkowych, organizowanych dla dzieci i młodzieży.
Bieg posiada atest Polskiego Związku Lekkoatletycznego, dzięki czemu wyniki są uwzględniane w ogólnokrajowych rankingach. Poprzednia edycja biegu otrzymała nagrodę w kategorii "Wyróżnienie 2009". . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Lato w pełni, pogoda dopisuje

Pierwszy miesiąc wakacji już za nami. Lato w pełni, pogoda dopisuje, toteż Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zorganizował wiele atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku.
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00 zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych ze Świebodzic, które za okazaniem legitymacji szkolnej mogą korzystać z atrakcji Wodnego Centrum Rekreacji za 2 złote.
Czynne jest także Kąpielisko Miejskie, które tego lata bije rekordy frekwencji. Na terenie kąpieliska funkcjonuje sklepik z lodami, słodyczami i napojami. Koszt wstępu na teren kąpieliska to jedynie 3 złote - bilet ulgowy i 6 złotych - bilet normalny. . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Pomoc czy listek figowy?

30 lipca rusza nabór wniosków konkursowych w działaniu 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, czyli dofinansowanie działań podejmowanych w ramach gospodarki elektronicznej.
Poprzednie rozdane e-dotacji zakończyło się medialną walką między przedsiębiorcami i PARPem.
Przedsiębiorcy skarżyli się na opóźnienia wypłat, które miały być spowodowane opieszałością urzędników, a nie ich błędami. Agencja odpierała zarzuty, twierdząc, że działa zgodnie z procedurami. Czy infolinia to dobre rozwiązanie, które przyszłym wnioskodawcom pomoże zapoznać się ze zmianami wytycznych, jakie objęły kwestie wykonalności e-projektu, czy jest tylko chwytem PRowym agencji rządowej, która boi się kolejnego starcia z przedsiębiorcami? . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Bezpłatne warsztaty capoeiry w Miejskim Domu Kultury

Wszystkich tych, którzy chcieliby zgłębić sztukę walki połączonej z tańcem, zapraszamy 21 sierpnia na bezpłatne warsztaty capoeiry.
Zajęcia organizowane przez Miejski Dom Kultury w Świebodzicach odbędą się w godzinach 11. 00 - 13. 00 oraz 15. 00 - 17. 00 w siedzibie MDK przy ulicy Wolności 13.
Zakres zajęć:
Zajęcia ruchowe charakterystyczne dla capoeiry - rozciągające, akrobatyczne, siłowe. Zajęcia muzyczne - uczestnicy zapoznają się z muzyką, która towarzyszy sztuce capoeiry, a narodziła się w Brazylii i obecnie grana jest już praktycznie na całym świecie. Zajęcia teoretyczne - zapoznanie uczestników z pojęciem capoeiry, historią tej sztuki, historią Brazylii oraz rozwojem capoeiry w Polsce i na świecie.
Główny instruktor - Kamil Zalewski z International Capoeira Raiz


29 lipca 2010 - Zatrzymajmy się na chwilę i uczcijmy minutą ciszy poległych Powstańców

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Godzina "W" - 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 - była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze Armii Krajowej pochodzący niemal z wszystkich regionów Polski. Niemcy i Sowieci po obu stronach frontu zwalczali oddziały idące Powstaniu na pomoc.
1 sierpnia przypada 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było ostatnią próbą ocalenia kraju przed zastąpieniem jednej okupacji - niemieckiej przez drugą - sowiecką. Do akcji, która rozpoczęła się po południu 1 sierpnia przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy AK, z których tylko część była uzbrojona.
Dowódcy przewidywali, że powinno trwać zaledwie kilka dni. W rzeczywistości jego walki skończyły się po 63 długich dobach nierównych starć z okupantem. . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - Nagrody kulturalne - można składać wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować między innymi stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


29 lipca 2010 - W bankach wciąż brakuje krwi

Polski Czerwony Krzyż, Zarząd Rejonowy w Świdnicy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zwraca się z prośbą do mieszkańców Powiatu Świdnickiego, aby każdy kto może przystąpił do akcji honorowego oddawania krwi.
Sytuacja na chwilę obecną jest ciężka, krwi w bankach brakuje. Wynika to z okresu wakacyjnego i dużej ilości wypadków. W tym okresie spada liczba osób, które honorowo oddają krew.
Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której krwi może zabraknąć dla potencjalnych poszkodowanych prosimy, aby osoby między 18 a 65 rokiem życia, z ogólnym stanem zdrowia dobrym, zgłaszały się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 8.00 - 12.00 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ulicy Bolesława Chrobrego 31. Ponadto w każdą środę rejestracja dawców zostaje przedłużona do godziny 17.00.


28 lipca 2010 - Dawid Romaniuk w półfinałach Pucharu Tymbarku

Rozgrywki X Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" wkroczyły w kolejną fazę - rozpoczęły się właśnie półfinały. Tegoroczne obozy półfinałowe odbędą się w Kluczborku W półfinałach które będą trwały w czasie wakacji weźmie udział 16 najlepszych zespołów dziewcząt i 16 zespołów chłopców.
Województwo dolnośląskie reprezentować będzie zespół dziewczynek UKS Gryfów Śląski oraz chłopców Top Talent Wrocław. Drużyny chłopców i dziewcząt, które zajęły I miejsce w finale wojewódzkim, dostały szansę wyjazdu na obóz, aby wzmocnione o najlepszych zawodników z pozostałych drużyn, reprezentować swoje województwo w półfinałach Turnieju. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Pierwszego sierpnia zawyją syreny

W najbliższą niedzielę, 1 sierpnia o godzinie 17.00 na obszarze województwa dolnośląskiego przeprowadzony zostanie alarm powietrzny mający na celu sprawdzenie funkcjonowania sprzętu alarmowego.
Będzie to dźwięk syren - dźwięk ciągły, modulowany, trwający przez jedną minutę.
Alarm ten jest również okazją do uczczenia 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Apelujemy do mieszkańców by po sygnale dźwiękowym uczcili bohaterów powstania - minutą ciszy.


28 lipca 2010 - Silesian Cup - międzynarodowy turniej piłki nożnej rozpoczęty

Wczoraj, po raz czwarty ruszył w Świdnicy Silesian Cup - międzynarodowy turniej piłki nożnej.
Rozegrany na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Różnorodne imprezy towarzyszące są nie tylko wspaniałą zabawą, ale też okazją do interesujących spotkań. Całość stanowi niezwykły festiwal piłkarski, a gościnność i profesjonalizm gospodarzy sprawi, że ten wakacyjny czas upłynie w przyjaznej atmosferze w duchu zdrowej sportowej rywalizacji.
Turniej organizowany jest pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej - Wydział Piłkarstwa Młodzieżowego.
W turnieju udział biorą zawodnicy roczników: 1995, 1997, 1999, 2000 i młodsi. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Jeden Bagaż - Wspólna Podróż

Od 11 do 18 sierpnia, młodzież partnerskiego miasta Lampertheim, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy weźmie udział w międzynarodowym projekcie pn. "Jeden bagaż - wspólna podróż".
Projekt skierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi w wieku 13-30 lat oraz do osób pracujących z młodzieżą, dla których edukacja pozaformalna to wspaniała szansa indywidualnego rozwoju oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych we współczesnym świecie.
Program umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Promuje ideę zjednoczonej Europy. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Siedlimowice - Gołaszyce z nową nawierzchnią

Dzisiaj, odebrano kolejny nowy odcinek drogi powiatowej na trasie Siedlimowice - Gołaszyce. Remont tego ponad kilometrowego odcinka kosztował 750 tysięcy złoty. Środki pochodziły z MSWiA i budżetu powiatu.
-"Droga została poszerzona i wzmocniona. Nie zapomnieliśmy także o ścięciu poboczy wraz z uzupełnie¬niem po obu stronach jezdni, oczyszczeniu rowów, profilowaniu dna i skarp oraz odmuleniu przepustów pod zjazdami." - mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Gmina Wietrzychowice - Dziękuje

12 sołectw Gminy Świdnica otrzymało listy gratulacyjne za okazaną pomoc poszkodowanym przez tegoroczną powódź mieszkańcom Gminy Wietrzychowice. Zostały one wręczone podczas dzisiejszej narady sołtysów. W ciągu zaledwie trzech dni, sołectwa zgromadziły ponad 4,2 tony środków żywności, art. chemicznych, odzieży, pościeli itp.
Oprócz pomocy w postaci darów zebrano również środki pieniężne w kwocie 8.711,59 zł, które zostały dostarczone do 27 rodzin Woli Rogowskiej w woj. małopolskim.
Fundatorem przewozu zebranych środków była firma Transportowo-Usługowa Polmack Pana Władysława Skrzypka z Krzczonowa. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Ruszyła budowa boiska

Rozpoczęto prace przy budowie boiska na terenie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Przy oddanej dwa i pół roku temu do użytku uczniów i mieszkańców sali sportowej zbudowane zostanie boisko wielofunkcyjne oraz mini plac zabaw.
Boisko wielofunkcyjne o wymiarach 20 m x 44 m służyć będzie do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę.
Nawierzchnia boiska zostanie wykonana z tworzywa poliuretanowego. Teren przyległy zostanie utwardzony kostką betonową. Boisko zostanie ogrodzone siatką o wysokość 4 metrów. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Partnerstwo podpisane

We wtorek, 27 lipca, w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej "Żarowskie inicjatywy". Żarowskie inicjatywy społeczne stają się małą wizytówką gminy. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) opracowują i wdrażają kolejne programy aktywizacji osób bezrobotnych.
Partnerstwo lokalne "Żarowskie Inicjatywy" to efekt współpracy OPS-u, Urzędu Miejskiego w Żarowie oraz Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (RCWIP) w Wałbrzychu.
W ramach współpracy z RCWIP-em odbył się cykl spotkań szkoleniowych, w których uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia "Edukacja", Stowarzyszenia "Nasze dzieci - wspólna szkoła" oraz RCWIP-u. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Zdrowie ma smak - czyli Powiatowe Targi Zdrowej Żywności

W dniach 17-18 września, Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy organizuje w Świdnicy - IV Dni Promocji Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej "Zdrowie ma smak".
Celem Targów jest promowanie tzw. "zdrowej" żywności, produkowanej przez firmy, gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne, często wytwarzanej w sposób tradycyjny bez dodatków środków konserwujących, substancji dodatkowych i aromatów.
Powyższe działania mają również zachęcić mieszkańców Powiatu Świdnickiego do stosowania zasad racjonalnego odżywiania oraz ograniczenia żywności wysokokalorycznej i przetworzonej. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - "Miasto dzieci" - w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza dzieci i młodzież chcące spędzić wakacje kreatywnie i niebanalnie już po raz trzeci do udziału w wakacyjnym projekcie "Miasto dzieci".
Jest to bardzo ciekawy pomysł na spędzenie dwóch tygodni sierpnia podczas, których przygotujecie od uczestnictwa w przyszłym życiu publicznym, poznacie najważniejsze zasady funkcjonowania społeczeństwa, jednocześnie będziecie się świetnie bawić.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które ze starej, nieczynnej parowozowni uczyniło placówkę naukową i oświatową, podczas pierwszych dwóch tygodni sierpnia wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów będzie otwarte dla wszystkich dzieci za darmo. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Dostaną nowy samochód

17 z 25 samorządów, otrzymało we wtorek, 27 lipca z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego dofinansowanie na realizację zadania z zakresu "Poprawy bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim".
Wśród nich znalazła się Gmina Świdnica z dotacją w wysokości 100 tysięcy złotych.
Przyznane dofinansowanie przeznaczone zostanie na zakup średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego na podwoziu z napędem terenowym 4 x 4 dla OSP w Lutomi. . . . czytaj więcej


28 lipca 2010 - Usiłował wyłudzić kredyt

Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w trakcie prowadzonych czynności zatrzymali w jednym z Banków w Świdnicy, 29 letniego mężczyznę.
Zatrzymany na podstawie podrobionych dokumentów o zatrudnieniu i zarobkach usiłował wyłudzić kredyt w wysokości pięciu tysięcy złotych. Zaciągnięty kredyt chciał przeznaczyć na remont swojego samochodu.
W trakcie przesłuchania przyznał się do przestępstwa. Sprawa jest rozwojowa. Prokurator Rejonowy w Świdnicy wobec zatrzymanego mężczyzny zastosował dozór policyjny.
Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.


27 lipca 2010 - Po pożarze młodzi muzycy proszą o pomoc

Muzycy Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk potrzebują pomocy po niedzielnym pożarze. Doszło do niego podczas koncertu w świdnickiej katedrze.
- Spora część osób pochodzi z niezamożnych rodzin, a więc utracili sprzęt, na który oszczędzali przez lata. A straty są naprawdę duże. Młodzi ludzie stracili futerały, akcesoria muzyczne jak np. ustniki, struny. Spalone zostały ubrania, ale też dokumenty i pieniądze. Sam zakup futerału do wydatek od okło 2 do 5 tysięcy złotych - wylicza Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny i dyrygent Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk. . . . czytaj więcej


27 lipca 2010 - Mistrzostwa Polski w Kickboxingu ponownie w Świebodzicach

Już po raz trzeci Polski Związek Kickboxingu przyznał organizację Mistrzostw Polski Seniorów w Kickboxingu w formule Low-Kick Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tak jak w poprzednich latach przy organizacji Mistrzostw duże wsparcie organizatorzy mają od Mariusza Cieślińskiego, bez którego pomocy taka impreza nigdy nie odbyłaby się w Świebodzicach.
Dzięki jego doświadczeniu, autorytetowi i pozycji w świecie sportów walki w promocję mistrzostw angażuje się wiele firm. Mistrzostwa odbędą się w dniach od 17 do 19 września w Hali Sportowo-Widowiskowej w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6.


27 lipca 2010 - Nagrody dla najlepszych policjantów

Wczoraj odbyła się uroczysta akademia z okazji 91 rocznicy powstania polskiej Policji. Święto Policji jest dla zdecydowanej większości funkcjonariuszy uhonorowaniem ciężkiej i pełnej poświęceń pracy. Przypomina także o randze zawodu.
Święto Policji to także czas awansów, wyróżnień i wręczenia odznaczeń za sumienną wieloletnią służbę. Z okazji Święta Policji Starosta Zygmunt Worsa w imieniu Zarządu Powiatu i samorządowców Powiatu Świdnickiego złożył życzenia wszystkim policjantom Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Dodatkowo przekazał 3000 złotych na nagrody dla najlepszych z nich. Nagrody otrzymało trzech funkcjonariuszy policji za wzorową służbę i szczególne zasługi w zakresie wypełniania powierzanych obowiązków. . . . czytaj więcej


27 lipca 2010 - Mądry transport - lepsze życie

W tym roku po raz kolejny Gmina Świebodzice włączyła się do Kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, afiliowanej przez Ministerstwo Środowiska, trwającej w dniach 16-22 września.
Akcja ta jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Hasło przewodnie tegorocznej kampanii brzmi: "Mądry transport - lepsze życie".
Obecnie trwają przygotowania nad programem obchodów tej kampanii. Podobnie jak w latach ubiegłych zaplanowana jest impreza pn. Happening Rowerowy, która odbędzie sie 22 września przed świebodzickim Ratuszem. Podczas imprezy promowany będzie aktywny wypoczynek oraz proekologiczne wzorce zachowań.


27 lipca 2010 - Turniej drużyn podwórkowych

Przekładany z powodów złej pogody Turniej drużyn podwórkowych w kategorii Open odbył się w końcu 26 lipca. Na osiem zgłoszonych zespołów do zawodów stanęło siedem.
Cztery finałowe drużyny otrzymały pamiątkowe koszulki, dyplomy medale i puchary.
Wyłoniono również króla strzelców, został nim Michał Hudziak - Powrót Larda'a strzelając w turnieju 14 bramek. Michałowi przypadły w nagrodę: pamiątkowa statuetka, dyplom i koszulka. Pełna klasyfikacja przedstawia się następująco: . . . czytaj więcej


26 lipca 2010 - Nowości w muzeum i pokaz w Mirosławicach

Gąsienicowa wyrzutnia rakietowa pocisków kierowanych typu KUB jest kolejnym pojazdem , który swoje miejsce znalazł w Muzeum Broni i Militariów - Stanisława Gabrysia w Witoszowie Dolnym.
Ważąca 20 ton wyrzutnia przewoziła trzy takie rakiety zdolne strącić samoloty w odległości 18 i na wysokości 17 kilometrów.
Wyrzutnia współdziała ściśle ze stacją radiolokacyjną SMART i taka właśnie wkrótce pojawi się również w zbiorach muzeum. Taki sprzęt nadal znajduje się na wyposażeniu naszego wojska.
W tym roku muzeum przeżywa najazd zwiedzających. W czasie roku szkolnego codziennie zjawiały się autokary z dziećmi i młodzieżą. . . . czytaj więcej


26 lipca 2010 - Gminny Program Opieki nad Zabytkami

Gmina Strzegom przygotowuje się do uchwalenia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2010 - 2013.
Projekt uchwały w tej sprawie został wysłany do Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków z prośbą o zaopiniowanie. Zaraz potem, po otrzymaniu pozytywnej opinii, trafi pod obrady poszczególnych komisji Rady Miejskiej.
Trzeba zaznaczyć, że projekt zostanie zamieszczony na stronie Gminy Strzegom oraz w Biuletynie Informacji Publicznej tak, aby wszyscy mieszkańcy mogli się z nim zapoznać i wyrazić swoją opinię.
Głównym celem Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami jest dążenie do poprawy stanu zasobu dziedzictwa kulturowego, a przez to zachowanie krajobrazu kulturowego Ziemi Strzegomskiej i Dolnego Śląska.


26 lipca 2010 - Festyn Średniowieczny w Pastuchowie

Kolejna edycja Festynu Średniowiecznego w Pastuchowie zbiegła się z dwiema wielkimi rocznicami: 600-lecia bitwy pod Grunwaldem oraz 860-lecia wsi Pastuchów.
Pomimo deszczowej pogody zaproszeni goście, gospodarze i widzowie doskonale bawili się podczas imprezy.
Na "kozim rynku" w Pastuchowie na krótko przed imprezą zaczęła powstawać rekonstrukcja średniowiecznej osady. Członkowie bractwa przygotowali historyczną scenografię specjalnie na tegoroczny festyn. . . . czytaj więcej


26 lipca 2010 - Świdniczanin odkryje Mongolię

Już 16 sierpnia rozpocznie się wyprawa trójki wrocławskich studentów, jadących uczyć języka angielskiego mongolską młodzież. Wśród nich jest pochodzący ze Świdnicy Michał Działowski.
Nie chcą siedzieć w domach. Spędzać czasu w cieniu palm albo w blasku zachodzącego słońca na leżaku. Wolą coś zrobić dla innych.
Pomysł niezwyczajnej wyprawy do azjatyckiego kraju zrodził się niemal rok temu. Wyprawa trójki dolnośląskich studentów rozpoczyna się w połowie sierpnia, zakończy miesiąc później.
Przed nimi podróż koleją transsyberyjską do Ułan Bator, a potem niemal miesiąc spędzony na prowadzeniu zajęć angielskiego z najmłodszymi mieszkańcami kraju kojarzonego głównie ze stepami. . . . czytaj więcej


26 lipca 2010 - Awanse strzegomskich belfrów

Pięciu nauczycieli ze szkół z terenu Gminy Strzegom przystąpiło w tym roku do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego.
Nauczyciele z Gimnazjów nr 1, nr 2 i Gimnazjum w Goczałkowie oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu zwycięsko przebrnęli przez egzaminacyjne sito.
Na czele komisji egzaminacyjnej stał Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Towarzyszyli mu dyrektorzy szkół oraz nauczyciele danej specjalności.
Egzaminy, których przygotowaniem zajął się Wydział Oświaty, Kultury i Sportu przebiegały bardzo sprawnie. Członkowie komisji nie mieli żadnych wątpliwości, że nauczyciele ze strzegomskich szkół są merytorycznie bardzo dobrze przygotowani do pracy z młodzieżą.


26 lipca 2010 - Uroczystości pogrzebowe Księdza Prałata Stanisława Siwca

Uroczystości pogrzebowe Prałata Stanisława Siwca rozpoczną się we środę 28 lipca mszą św. o godzinie 12.00 w Bazylice Mniejszej p.w. św. Piotra i Pawła w Strzegomiu.
We wtorek 27 lipca o godzinie 17.00 w Parafii Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej odbędzie się nabożeństwo w intencji Zmarłego Księdza Prałata, które odprawi Ksiądz Biskup Adam Bałabuch.
Po mszy odbędzie się przemarsz do Bazyliki Mniejszej, na czas którego przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej zabezpieczone zostaną następujące ulice: Kościuszki, Rynek, św. Anny, Kościelna. . . . czytaj więcej


26 lipca 2010 - Usiłował wręczyć łapówkę

Policjanci z Posterunku Policji w Marcinowicach zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej samochód Audi A3, którym podróżował 50 letni mieszkaniec Świdnicy. Samochód zatrzymał się, jednak kiedy policjanci podchodzili do niego kierowca usiłował uruchomić pojazd i odjechać.
Szybka interwencja policjantów pozwoliła na zatrzymanie samochodu. Jak się okazało kierujący był pijany, w organizmie miał 2,60 promila alkoholu. Był bardzo agresywny w stosunku do policjantów i nie wykonywał ich poleceń. W trakcie doprowadzania zatrzymanego do radiowozu usiłował im wręczyć łapówkę w wysokości 100 złotych w zamian za odstąpienie od czynności służbowych, mówiąc iż w samochodzie ma więcej pieniędzy.
Zatrzymanego mężczyznę osadzono do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


26 lipca 2010 - Biało - zieloni, bezbarwni

Po remisie 3:3 z czwartoligowym MKS-em Szczawnem Zdrój, po "laniu" z młodymi piłkarzami Śląska Wrocław 0:3 i po ostatnim przegranym spotkaniu kontrolnym z Górnikiem Wałbrzych 1:2 siła drużyny Polonii-Sparty Świdnica rysuje się w czarnych barwach.
Mimo optymistycznych wypowiedzi trenera zespołu - Roberta Pryki drużyna prezentuje się w dalszym ciągu bardzo słabo.
A jak jest naprawdę, pokaże czas.
W połowie sierpnia ruszają rozgrywki III ligi. Już na wstępie przyjdzie świdniczanom zmierzyć się z Chrobrym Głogów i dopiero wtedy zobaczymy ile wart jest naprawdę zespół biało-zielonych.


26 lipca 2010 - Dotacje dla strzegomskich szkół

Szkoły z Gminy Strzegom poprzez realizację programów ekologicznych, na które otrzymują dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jeszcze lepiej mogą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności swoich uczniów.
Dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej we Wrocławiu oddział Wałbrzych zamknęła się w kwocie 65500 złotych. Natomiast całkowity koszt zadań realizowanych przez wymienione placówki to 125 500 złotych.
W ramach projektu odbyło się szereg konkursów tematycznych. Uczniowie tworzyli prace plastyczne, pisali prace literackie, śpiewali piosenki ekologiczne i wymyślali stroje ekologiczne. Organizowano również warsztaty ekologiczne. . . . czytaj więcej


26 lipca 2010 - Nagrody kulturalne - można składać wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować między innymi stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


26 lipca 2010 - W bankach wciąż brakuje krwi

Polski Czerwony Krzyż, Zarząd Rejonowy w Świdnicy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zwraca się z prośbą do mieszkańców Powiatu Świdnickiego, aby każdy kto może przystąpił do akcji honorowego oddawania krwi.
Sytuacja na chwilę obecną jest ciężka, krwi w bankach brakuje. Wynika to z okresu wakacyjnego i dużej ilości wypadków. W tym okresie spada liczba osób, które honorowo oddają krew.
Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której krwi może zabraknąć dla potencjalnych poszkodowanych prosimy, aby osoby między 18 a 65 rokiem życia, z ogólnym stanem zdrowia dobrym, zgłaszały się w każdy czwartek do przychodni zdrowia przy ulicy Konopnickiej w Świdnicy.


26 lipca 2010 - Wyjazd na bitwę do Nysy - ruszają zapisy

Świdniczanie mogą obejrzeć rekonstrukcje historycznych bitew w Nysie. A te zaplanowano na sobotę 31 lipca.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ulica Wewnętrzna 2 lub telefon (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 29 lipca do godziny 18.00.
Niezbędne dane:
imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd i ubezpieczenie przejazdu. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wyjazd o godzinie 11.00 z ul. Nauczycielskiej. Powrót do Świdnicy około godz. 20.00. . . . czytaj więcej


25 lipca 2010 - "Retro-busem" rocznik 1989 - dookoła Europy

30 lipca wyruszą we wspaniałą podróż. Nadmorskimi trasami chcą przejechać dookoła Europy. Do pokonania będą mieć około 8 tysięcy kilometrów.
W ten sposób pięciu świdniczan zwiedzi 17 państw jadąc "retro-busem" rocznik 1989.
Kilka miesięcy temu kupili starego busa VW Transportera. Kilkadziesiąt dni pracy spędzonych przy samochodzie, każdą wolną chwilę poświęcili by doprowadzić busa do stanu umożliwiającego odbycie tej "podróży życia". Tak powstał pięcio - osobowy wygodny i w miarę przestronny camping.
Przed tą wielka podróżą odbyli kilkudniowy rajd po polskim wybrzeżu by poznać "możliwości" busa. Dziś wrócili do Świdnicy. "Bus sprawdził się rewelacyjnie więc szykujemy się do wyprawy dookoła Europy w najbliższy piątek" mówią świdniccy podróżnicy.
Życząc powodzenia, trzymamy za nich kciuki i czekamy na obiecane relacje z trasy.


25 lipca 2010 - Wratislavia Cantans wolontariusze i program

Organizatorzy Wratislavia Cantans zapraszają młodych świdniczan do współpracy przy festiwalu.
45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans będzie trwał od 4 do 12 września we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska. Świdnicki koncert zaplanowano na 10 września na godz. 19.00 w Kościele Pokoju.
Do końca lipca czekamy na zgłoszenia od osób, które ukończyły 16. rok życia i chcą nam pomóc przy organizacji festiwalu w Świdnicy. . . . czytaj więcej


25 lipca 2010 - Piłkarskie wakacje - wymarzony tydzień sportowych zmagań młodych piłkarzy

Już po raz czwarty ruszy Silesian Cup - międzynarodowy turniej piłki nożnej.
Rozegrany na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Różnorodne imprezy towarzyszące będą nie tylko wspaniałą zabawą, ale też okazją do interesujących spotkań. Całość stanowić będzie niezwykły festiwal piłkarski, a gościnność i profesjonalizm gospodarzy sprawi, że ten wakacyjny czas upłynie w przyjaznej atmosferze w duchu zdrowej sportowej rywalizacji.
W poprzednich edycjach brały udział drużyny z Czech, Węgier, Niemiec, Danii, USA, Słowacji, Belgii, Holandii, Łotwy i drużyny z Polski. Turniej organizowany jest pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej - Wydział Piłkarstwa Młodzieżowego.
W turnieju udział biorą zawodnicy roczników: 1995, 1997, 1999, 2000 i młodsi. . . . czytaj więcej


25 lipca 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 już za dwa tygodnie

Do drugich w tym roku zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 pozostały już tylko dwa tygodnie.
Zawody zostaną rozegrane na Hipodromie w Morawie w terminie 7-8 sierpnia.
Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. Już po raz drugi w Strzegomiu rozegrany zostanie cykl zawodów jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, składający się z dwóch imprez kwalifikacyjnych i finału, który wyłoni zwycięzcę całej Ligi.
Niepowtarzalności imprezy i atrakcyjne nagrody ściągają do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw. . . . czytaj więcej


25 lipca 2010 - Ostatnie wolne miejsca na pielgrzymkę

Można jeszcze zapisać się na miejską pielgrzymkę do Włoch, organizowaną przez parafię pw. Matki Boskiej Królowej Polski wspólnie z samorządem Świebodzic.
Pielgrzymka odbędzie się w dniach 13 - 20 października 2010. Trasa pielgrzymki: Rimini - Asyż - Rzym - Watykan - Monte Cassino - Rimini - Ravenna.
Zgłoszenia przyjmuje Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego, ulica Świdnicka 7 tel. 74 6669571, pani Ilona Szczygielska, e-mail: ilona.szczygielska@swiebodzice.pl


24 lipca 2010 - Wróciły z wakacji

23 lipca o godzinie 6 rano grupa 50 dzieci wróciła z wypoczynku letniego. W tym roku dzieci wypoczywały na Półwyspie Helskim.
Dzieci zmęczone podróżą ale opalone, pełne wspaniałych wrażeń, witały się ze swoimi rodzicami.
W trakcie trwania kolonii, komisja w składzie - Zbigniew Opaliński- zastępca burmistrza, Zofia Choińska - Naczelnik Wydziału Edukacji.
Aldona Górska - Pełnomocnik Burmistrza d/s Przeciwdziałania Przemocy - czuwała nad całym przedsięwzięciem. Dzieci z wielką radością przywitały gości i ucieszyły się z prezentów, które dla swoich pociech korzystając z okazji, przekazali rodzice.


24 lipca 2010 - Żarowskie Inicjatywy

Burmistrz Miasta Żarów oraz prezes "»Raz dwa trzy« Spółdzielni Socjalnej" zapraszają na 27 lipca na godzinę 11.00 na uroczystość podpisania umowy Partnerstwa Lokalnego "Żarowskie Inicjatywy" oraz otwarcia Spółdzielni Socjalnej.
W programie uroczystości między innymi: prezentacja partnerstwa, mini wykład przedstawiciela RCWIP z Wałbrzycha, prezentacja spółdzielni socjalnej oraz podpisanie umowy partnerskiej.
Uroczystość odbędzie się w kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, przy ulicy Piastowskiej 10 a.


24 lipca 2010 - Ruszają zapisy na regaty

Znany jest już termin VIII Regat "Książęcy Szkwał 2010" o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Regaty w klasie "omega" w systemie przesiadkowym zostaną rozegrane w dniach 24-26 września. Właśnie ruszyły zapisy.
Na jezioro w Sławie w województwie lubuskim wypłynąć może około 25 łodzi. Zgłoszenia do 31 sierpnia (decyduje kolejność zgłoszeń) przyjmuje Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" (telefon 074 852-02-90, ul. Wewnętrzna 2, Świdnica).
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach wynosi 250 złotych. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Ekonomik otwiera LO z klasą sportową

Od września będzie można kształcić się w klasie sportowej na kierunku piłka siatkowa dziewcząt. To nowa propozycja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.
Szkoła, widząc jak duże zainteresowanie jest wśród młodzieży tym kierunkiem, postanowiła wprowadzić go do swojej oferty. Klasa ruszy już w tym roku szkolnym 2010/2011. Jej uruchomienie wiąże się z wprowadzeniem dodatkowych siedmiu godzin wychowania fizycznego w oddziale tygodniowo. W przypadku Liceum Ogólnokształcącego, które specjalnie dla klasy sportowej uruchomiono przy świdnickim "ekonomiku", liczba godzin wychowania fizycznego wyniesie - 10. Dodatkowo w klasie sportowej nowego liceum młodzież uzyska poszerzoną wiedzę z języka angielskiego, geografii i biologii. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Wyjazd na bitwę do Nysy - ruszają zapisy

Świdniczanie mogą obejrzeć rekonstrukcje historycznych bitew w Nysie. A te zaplanowano na sobotę 31 lipca.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ulica Wewnętrzna 2 lub telefon (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 29 lipca do godziny 18.00.
Niezbędne dane:
imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd i ubezpieczenie przejazdu. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wyjazd o godzinie 11.00 z ul. Nauczycielskiej. Powrót do Świdnicy około godz. 20.00. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - W bankach wciąż brakuje krwi

Polski Czerwony Krzyż, Zarząd Rejonowy w Świdnicy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zwraca się z prośbą do mieszkańców Powiatu Świdnickiego, aby każdy kto może przystąpił do akcji honorowego oddawania krwi.
Sytuacja na chwilę obecną jest ciężka, krwi w bankach brakuje. Wynika to z okresu wakacyjnego i dużej ilości wypadków. W tym okresie spada liczba osób, które honorowo oddają krew.
Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której krwi może zabraknąć dla potencjalnych poszkodowanych prosimy, aby osoby między 18 a 65 rokiem życia, z ogólnym stanem zdrowia dobrym, zgłaszały się w każdy czwartek do przychodni zdrowia przy ulicy Konopnickiej w Świdnicy.


23 lipca 2010 - Świdnickie kwiaciarki pod "nowym dachem"

Wyłożone szlachetnym kamieniem, ze stylizowanym wykończeniem i dobrym miejscem do ekspozycji - takie są nowe stoiska świdnickich kwiaciarek, które stanęły w Rynku. W piątek, 23 lipca oficjalnie oddano je do użytku. Nowe stoiska zastąpiły betonowe stoły i brezentowe namioty.
W ramach inwestycji prowadzonej przez Miejski Zarząd Nieruchomości wybudowano 6 nowych pawilonów handlowych. Każdy z nich zajął ok. 10 m2, a na ekspozycję i do dyspozycji sprzedających kwiaty pozostało sporo miejsca. Podstawa stoisk wykonana została z kamienia i nawiązuje do kamiennych fontann znajdujących się w Rynku.
Okładzina wykonana została z piaskowca, a blaty z granitu. Pawilony są zadaszone i zgodnie z prośbą kwiaciarek przeszklone. Doprowadzono prąd i wodę. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Eleni i Zero Procent na Dożynkach w Krzyżowej

Eleni, Zero Procent, pyszne domowe wiktuały, turniej sołectw - to jedne z wielu atrakcji jakie organizatorzy tegorocznych dożynek gminnych przygotowują dla gości, którzy 5 września zawitają do Krzyżowej.
W programie Gminnego Święta Plonów z pewnością nie zabraknie konkursów na najpiękniejszy wieniec i stragan dożynkowy, występów gminnych zespołów folklorystycznych, loterii fantowych, gier i zabaw dla dzieci oraz zmagań sołectw w ramach turnieju wsi.
Dożynki rozpocznie uroczysta Msza Św. w intencji wszystkich rolników o godz. 13.30 w kościele Św. Michała Archanioła w Krzyżowej. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Kanalizują Rybną i Morską

Kanalizowanie Gminy Strzegom stanowi priorytetowe zadanie strzegomskich władz. Obecnie realizowana jest budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach Rybna i Morska w Strzegomiu na odcinku od oczyszczalni ścieków do torów kolejowych w rejonie skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów.
- Nowo wybudowany kolektor zastąpi kolektor istniejący, pochodzący sprzed roku 1945 - wyjaśnia Katarzyna Cioruń, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji. Wykonane zostanie ok. 1840 m kanalizacji. Koszt realizacji zadania to 2 440 000,00 zł.
Zgodnie z umową z wykonawcą, którym jest, wyłonione w drodze przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Chwastek" Ptaszków - Borówno koło Kamiennej Góry, termin zakończenia prac to koniec listopada tego roku.


23 lipca 2010 - Polsko-Niemiecka Młoda Filharmonia Dolny Śląsk zaprasza na koncerty

Już po raz 11 pragniemy zaprosić Państwa na koncerty Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii.
W programie - Ludwig van Beethoven - Uwertura "Coriolan" op. 62, Siergiej Liapunow - Poemat symfoniczny "Żelazowa Wola" op. 37, Antonin Dvorak - IX Symfonia e-moll, "Z Nowego Świata" op. 95.
W tym roku muzycy zagrają w trzech dolnośląskich miastach: 23 lipca o godzinie 19.00 we Wrocławiu - Katedra Marii Magdaleny - koncert w ramach festiwalu Young Classic Wratislavia - bilety do nabycia na miejscu w dniu koncertu lub w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej (Rynek 24, Wrocław)
24 lipca o godzinie 19.00 w Oleśnicy - Kościół Matki Bożej Miłosierdzia (wstęp wolny)
25 lipca o godzinie 19.00 w Świdnicy - Katedra św. Stanisława i św. Wacława (wstęp wolny)


23 lipca 2010 - Świdnica - "Grunt na medal 2010"

Świdnica dotarła do finału IV edycji ogólnopolskiego konkursu "Grunt na medal 2010". Ma on za zadanie promować samorządy, które dysponują najlepszymi terenami pod inwestycje. Świdnica zgłosiła działkę o pow. 4,14 ha przy ul. Stalowej.
- Nagroda w konkursie ma niejednokrotnie spory wpływ na ulokowanie nowej inwestycji. Zwycięskie tereny są rekomendowane inwestorom planującym rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności gospodarczej w Polsce - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Do konkursu napłynęły 242 oferty od samorządów z całej Polski. Uczestnictwo w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z marszałkami województw jest bezpłatne. Świdnica już przed dwoma laty została laureatem konkursu "Grunt na medal 2008"


23 lipca 2010 - "Fani Sportu Budowlanych" - najlepsi

Wakacyjny Turniej drużyn podwórkowych rozpoczął się w czwartek, 22 lipca grami gimnazjalistów.
Do tej kategorii zgłosiło się aż 14 drużyn, składających się z pięciu zawodników grających w polu plus dwóch rezerwowych. Po rozlosowaniu zespołów do czterech grup najpierw rozegrano mecze eliminacyjne każdy z każdym. Po dwie najlepsze drużyny przeszły następnie do ćwierćfinałów.
Od tego momentu walczono systemem pucharowym, gdzie przegrywający zespół odpadał z turnieju. Bardzo zacięte mecze ćwierćfinałowe i półfinałowe wyłoniły na koniec pary, które zagrały w ścisłych finałach. W meczu o trzecie miejsce Laserowe Dzidy wygrały 6-0 z drużyną Pułaskiego. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Wręczenie czeków

W czwartek, 22 lipca, w Urzędzie Miejskim w Żarowie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród - symbolicznych czeków dla tegorocznych laureatów konkursu "Nasz Dom".
Burmistrz Lilla Gruntkowska wraz Zastępcą Grzegorzem Osieckim, który był przewodniczącym komisji konkursowej, wręczyli czeki na: 25.000, 15.000 oraz 5.000 złotych.
Tegoroczni laureaci - wspólnoty mieszkaniowe - zwyciężyli dzięki temu, co podkreśliła Burmistrz Lilla Gruntkowska, że mieszkańcy zaangażowali się finansowo i osobiście w to, aby poprawić stan techniczny swojego budynku. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Stachowice pięknieją

Już w sierpniu mieszkańcy sołectwa Stachowice będą mogli cieszyć się z nowego obiektu użyteczności publicznej. Końca dobiegają prace przy budowie świetlicy realizowanej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, na który władze gminy otrzymały 384 tysiące złotych dotacji. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 617 tysiące złotych.
Powstaje obiekt o powierzchni użytkowej ponad 125 m2 z pełnym węzłem sanitarnym i kanalizacją deszczową.
Wykonano oświetlenie zewnętrzne terenu, teren wokół świetlicy został utwardzony, a co najważniejsze obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Strzegom wśród liderów

Wydział Funduszy Europejskich w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu utworzono w 2007 roku, jednak sukcesy w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych odnotowujemy już wcześniej.
Dla współfinansowanej w 2006 roku ze środków Unii Europejskiej w kwocie 3 861 420,48 inwestycji "Rekultywacja wysypiska odpadów komunalnych w Żółkiewce" pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pożyczkę preferencyjną w kwocie 810.000 zł oraz dotację 391.407,25 zł.
z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a z Banku Gospodarstwa Krajowego prefinansowanie w wysokości odpowiadającej dotacji z UE.
Dla realizowanego w 2006 r. zadania "Budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Graniczna" pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację w kwocie 432.934 zł. i w takiej samej wysokości pożyczkę preferencyjną.
Pozyskano też kredyt preferencyjny z Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych we Wrocławiu w kwocie 864.193 zł. . . . czytaj więcej


23 lipca 2010 - Remont toru w Żarowie

Od 19 lipca rozpoczęły się w Żarowie prace związane z remontem jednego toru linii kolejowej Wrocław - Wałbrzych.
Remont będzie przebiegał na odcinku od Imbramowic do Jaworzyny Śląskiej. Remont ma spowodować, że na tym odcinku pociągi będą mogły rozpędzać się do prędkości 100 km/h.
Z remontem toru wiązać się będą również utrudnienia dla pasażerów, mieszkańców i kierowców przejeżdżających przez Żarów.
Utrudnienia w ruchu pociągów wystąpią już od poniedziałku 26 lipca. Wszystkie pociągi będą jeździły po jednym torze, co może spowodować opóźnienia w kursowaniu pociągów. . . . czytaj więcej


22 lipca 2010 - Oko na wieżę ratuszową - odbudowa przyspiesza

Na stronie miasta można podglądać odbudowę wieży ratuszowej - niemal na żywo, zdjęcia są odświeżane co pięć minut. Obiekt zawalił się 43 lata temu, a w 2011 roku wróci do świdnickiego rynku.
A będzie co oglądać, bo już wkrótce prace przyspieszą. - Mamy zgodę konserwatora zabytków na zmianę sposobu zachowania gotyckich łęków, które pozostały po starej wieży. Brak tej decyzji powstrzymywał spore przedsięwzięcie - instalowanie kilkunastometrowych pali, które posłużą za fundament. Obecnie łęki zostaną rozebrane, a po przygotowaniu fundamentów zostaną wiernie odtworzone i staną się elementem odbudowywanej wieży. W połowie przyszłego tygodnia rozpocznie się montaż wielkiego, 50-metrowego dźwigu, który będzie obsługiwał plac budowy. Prace zdecydowanie przyspieszą - zapowiada Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


22 lipca 2010 - Stypendyści Gminy Marcinowice

15 lipca, 119 uczniów uczęszczających do szkół w gminie Marcinowice odebrało gratulacje i stypendia ufundowane przez Wójta i Radę Gminy Marcinowice.
Stypendia za osiągnięcia naukowe otrzymało 32 uczniów, sportowe 67, artystyczne 9 jak również znalazło się 11 uczniów, którzy nagrodzeni byli z kilku dziedzin jednocześnie.
W tym roku na ten cel Wójt Gminy Marcinowice przeznaczył kwotę ponad 22 tysięcy złotych.
Gratulując sukcesów Wójt Jerzy Guzik przypomniał młodym uczestnikom spotkania o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wakacji, trosce o najbliższych członków rodziny.


22 lipca 2010 - Uważaj na "wnuczka" czy fałszywego pracownika ZUS...

Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod pozorem zwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie osobom starszym wiedzy na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.
- Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy - taki telefon może odebrać każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą. Oszuści działający metodą na tzw. "wnuczka" wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama "zgaduje", że rozmawia z kimś z rodziny - wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą. Przestępcy, wciągając ofiarę w swoją grę pozorów, sprawiają, że nawet nie wie kiedy traci oszczędności życia. Pamiętajmy, że wystarczy jeden telefon do rodziny, aby potwierdzić, z kim mamy do czynienia. . . . czytaj więcej


22 lipca 2010 - 19 Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu coraz bliżej

Zespoły folklorystyczne reprezentujące folklor Azji, Europy i Ameryki Łacińskiej zobaczymy w tym roku w Strzegomiu.
Podczas 19 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu wystąpią zespoły z Jordanii, Ukrainy, Słowenii, Meksyku, Węgier, Korei, dwa zespoły z Włoch oraz zespoły polskie: z Kaszub, Łowicza, Nowej Rudy oraz rodzimych "Kostrzan".
Dopełnieniem prezentacji artystycznych na strzegomskim Rynku będą występy gminnych zespołów "Goczałkowianie", "Olszaniacy" i "Retro" - łącznie w festiwalu weźmie udział około pięciuset wykonawców. . . . czytaj więcej


22 lipca 2010 - Nagrody kulturalne - można składać wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować między innymi stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


21 lipca 2010 - W Świdnicy trafiony drugi samochód Renault Clio w Loteriadzie

Z rozpędzonej karuzeli letnich nagród Loteriady sypią się nagrody. 19 lipca wylosowano drugi samochód. Szczęście uśmiechnęło się do Gracza, który we wtorek (13 lipca) zagrał za 21 zł w Lotto i otrzymał kupon z kodem Loteriady. Zwycięski kupon o numerze 0900071533 został wydany w Świdnicy przy ulicy Kliczkowskiej. Kluczyki do nowego Renault Clio jeszcze czekają na zgłoszenie nowego właściciela.
Po pierwsze z dziesięciu aut już zgłosił się Gracz kolektury w Pucku. Dotychczas rozlosowanych zostało też 45 kamer cyfrowych Samsung.
Warto dokładnie sprawdzić posiadane kupony Loteriady ze zwycięskimi publikowanymi na stronie www.lotto.pl ponieważ aż 30 kamer nie zostało jeszcze odebranych przez nowych właścicieli. . . . czytaj więcej


21 lipca 2010 - Plac Zabaw Muszkieterów już otwarty

Strzegomskie maluchy doczekały się kolejnego placu zabaw. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz przy współpracy z właścicielami sklepu Intermarche Dorotą i Jackiem Trajderami zmodernizowali istniejący plac zabaw przy ulicy Czerwonego Krzyża w Strzegomiu.
Państwo Trajderowie wraz z Fundacją Muszkieterów ufundowali urządzenia i zestawy zabawowe. Burmistrz Strzegomia wskazał teren i zadbał o jego przygotowanie pod względem budowlanym i administracyjnym.
Obiekt dodatkowo doposażony i ogrodzony przez strzegomski samorząd, prezentuje się naprawdę okazale.
19 lipca odbyło się jego uroczyste otwarcie, podczas którego nie zabrakło uroczystego przecięcia wstęgi oraz symbolicznego aktu przekazania placu zabaw, który na ręce Burmistrza Markiewicza złożyła Dorota Trajder. . . . czytaj więcej


21 lipca 2010 - Imponująca inwestycja - jak szybko posuwają się prace

Zabłocone buty, zakurzone ubrania i tysiące zdjęć to efekt wczorajszego wyjazdu na teren budowy największej inwestycji w dziejach powiatu ziemskiego w Polsce, na który powiat świdnicki zaprosił przedstawicieli lokalnych mediów. Najważniejsze jest jednak to, że na własne oczy można było przekonać się, jak daleko posunęły się prace i jak imponująca inwestycja realizowana jest z pieniędzy samorządów powiatu świdnickiego, województwa i środków unijnych.
Obecnie na całej trasie trwają roboty ziemne, zdjęto humus i rozpoczęło się formułowanie nasypów i wykopów, które potrwa do 17 listopada br. Wzmacniane jest podłoże, aby można było przygotować wysokie nasypy. Równolegle instalowane jest zaplecze budowy, które zlokalizowano przy przyszłych obiektach inżynieryjnych (mostach i wiaduktach). . . . czytaj więcej


21 lipca 2010 - Nowe materiały promocyjne

Album "Strzegomskie Impresje", nowe foldery oraz mapy to najnowsze materiały promocyjne, jakie zostały wydane w ostatnim czasie przez Urząd Miejski w Strzegomiu.
Album "Strzegomskie Impresje" zawiera fotografie wykonane przez Tadeusza Prociaka. Możemy na nich zobaczyć, jak Strzegom zmieniał się na przestrzeni lat.
Album skupia w sobie historię i teraźniejszość. Poprzez piękne zdjęcia możemy dostrzec niektóre z obiektów, z którymi na co dzień stykamy się, zupełnie w innej perspektywie.
"Strzegomskie Impresje" zostały wydane w trzech językach - polskim, niemieckim i angielskim. . . . czytaj więcej


21 lipca 2010 - Polonia-Sparta przegrywa z Młodym Ślaskiem Wrocław

Przebywajaca na obozie szkoleniowym w Świdnicy w dniach 12-21 lipca ekipa Młodego Śląska Wrocław rozegrała kilka meczy kontrolnych. 18 lipca, wrocławianie przegrali z beniaminkiem III ligi Lechią Dzierżoniów 0:2.
Dzisiaj w ostatnim dniu zgrupowania ekipa Młodego Śląska pokonała Polonię-Spartę Świdnica 3:0.
Podopieczni Łukasza Becelli wyszli na prowadzenie już w 30 minucie, kiedy po jednym z kontrataków piłkę do bramki trzecioligowców skierował Rafał Miazgowski. Kolejne gole padły dopiero w ostatnim kwadransie meczu, a ich autorami było dwóch testowanych graczy. Najpierw błąd obrońców Polonii-Sparty wykorzystał młodzieżowy reprezentant Polski Maciej Stróżak (ostatnio Rapid Wiedeń), a tuż przed końcowym gwizdkiem kropkę nad i postawił Sergey Shapoval (wychowanek Dynama Kijów).


21 lipca 2010 - Ukradli kosiarki

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 17-28 lat, który dokonali kradzieży kosiarek do trawy.
Jeden z zatrzymanych 18 letni mieszkaniec Świdnicy zrywając plomby zabezpieczające w samochodzie ciężarowym dostał się do środka samochodu, w którym znajdowało się ponad 60 kosiarek do trawy i dokonał kradzieży jednej z nich, kosiarkę ukrył w swojej piwnicy.
Wracając po drugą kosiarkę natknął się na dwóch swoich kolegów, którzy z otwartego już samochodu dokonali kradzieży kosiarki i także wrócili po drugą kosiarkę. Zarówno 18 latek i dwaj inni 17 i 28 letni mężczyźni nie skradli innych kosiarek, ponieważ wracając po towar czekali już na nich policjanci, którzy całą trójkę zatrzymali i osadzili w policyjnym areszcie.
Skradziony towar został odzyskany. Za kradzież z włamaniem 18 latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast dwaj pozostali odpowiedzą za kradzież, za którą grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


21 lipca 2010 - Gmina Świdnica - 47 w kraju

Już po raz dwunasty "Rzeczpospolita" nagrodziła najlepsze samorządy w Polsce spośród ponad 500 uczestników dorocznego rankingu. W kapitule znaleźli się najlepsi eksperci samorządowi, którzy oceniali m.in. wyniki finansowe, wykorzystane środki unijne oraz innowacyjność.
W tegorocznym rankingu Gmina Świdnica zdobyła 47 miejsce, awansując z 65 w roku ubiegłym.
Jest to już drugie wyróżnienie dla Gminy Świdnica, będące zarazem potwierdzeniem właściwie realizowanej strategii rozwoju naszego samorządu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy na co dzień swoją pracą dbają o rozwój gminnego samorządu. Pragnę podkreślić, że jedną z najważniejszych spraw dla samorządów jest możliwość korzystania ze środków unijnych. Potwierdzeniem skutecznie pozyskiwanych środków unijnych jest właśnie przyznanie 47 miejsca w tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.


21 lipca 2010 - Komisja szacuje straty

Od 20 lipca komisja szacuje straty jakie wyrządziła nawałnica, która przeszła nad częścią Gminy Żarów w sobotę 17 lipca. Gwałtowny wiatr, ulewny deszcz oraz grad wyrządziły wiele szkód.
Największe straty ponieśli rolnicy mający swoje uprawy w okolicach Mrowin, Tarnawy, Marcinowiczek, Krukowa i Pyszczyna. Na niektórych areałach zniszczeniu uległy niemalże całe uprawy rzepaku, kukurydzy i pszenicy.
O wyjątkowym pechu może mówić rolnik z Bukowa, który ma swoje uprawy w siedmiu rożnych miejscach, z czego aż sześć uległo zniszczeniu. Na szczęście jego uprawy były ubezpieczone. Niestety wśród poszkodowanych są rolnicy, którzy w tym roku nie ubezpieczyli się.


21 lipca 2010 - Piłkarskie wakacje - wymarzony tydzień sportowych zmagań młodych piłkarzy

Już po raz czwarty ruszy Silesian Cup - międzynarodowy turniej piłki nożnej.
Rozegrany na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Różnorodne imprezy towarzyszące będą nie tylko wspaniałą zabawą, ale też okazją do interesujących spotkań. Całość stanowić będzie niezwykły festiwal piłkarski, a gościnność i profesjonalizm gospodarzy sprawi, że ten wakacyjny czas upłynie w przyjaznej atmosferze w duchu zdrowej sportowej rywalizacji.
W poprzednich edycjach brały udział drużyny z Czech, Węgier, Niemiec, Danii, USA, Słowacji, Belgii, Holandii, Łotwy i drużyny z Polski. Turniej organizowany jest pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej - Wydział Piłkarstwa Młodzieżowego.
W turnieju udział biorą zawodnicy roczników: 1995, 1997, 1999, 2000 i młodsi. . . . czytaj więcej


21 lipca 2010 - 160-lecie zakładu PCO

W piątkowy wieczór, 16 lipca, na terenie zakładu odbyły się uroczystości jubileuszu 160-lecia firmy PCO S.A. Założycielem zakładu był Carl Friedrich von Kulmiz, który był w wieku XIX niepodważalnym twórcą przemysłu w Żarowie.
Otwarcia dokonała Prezes firmy - Katarzyna Klimowicz, która przybliżyła zebranym historię zakładu. W tym dniu pani Prezes obchodziła również swój mały jubileusz - dziesięciolecie zarządzania PCO. Z tej okazji otrzymała wspaniały bukiet.
Później były podziękowania dla kontrahentów, współpracowników i załogi oraz toast i tort.


20 lipca 2010 - Bilety na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Boogie Brain" w Szczecinie - rozdane

Do dzisiaj oczekiwaliśmy na poprawne odpowiedzi, za które nagrodą były dwa bilety na odbywający się w Szczecinie - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Boogie Brain".
Festiwal rozpoczyna się już 22 lipca koncertami i imprezami, na które wejście jest bezpłatne, natomiast bilety upoważniają do udziału w koncertach w dniach 23-24 lipca.
Bilety otrzymali: Ania Gawłowska z Wałbrzycha i Andrzej Skorupa z Wrocławia. Tak, naszemu serwisowi "dziennika" stuknęło już siedem lat, i to była poprawna odpowiedź. Dziekujemy za udział w zabawie tak wielu internautom.


20 lipca 2010 - Dwa medale Mistrzostw Polski i trzecie miejsce w kraju dla LKS Stragona

Przełom czerwca i lipca przyniósł dla klubu jeździeckiego LKS Stragona Strzegom największe osiągnięcia ostatnich lat. W ciągu dwóch tygodni dwie amazonki zdobyły dwa medale Mistrzostw Polski w WKKW. W klasyfikacji klubów Stragona została trzecim klubem w naszym kraju.
W trakcie zawodów Pucharu Świata WKKW - Strzegom Horse Trials 2010 rozegrano w Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców. Stragonę w tym konkursie reprezentowała Joanna Pawlak na koniu Djenne-S, która z wynikiem 64,40 stanęła na najniższym stopniu podium zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców.
Mogło być jeszcze lepiej, ale zrzutka na parkurze przekreśliła szanse na srebro, które wywalczył Kajetan Wałecki na Bachusie (61,50). Najlepszą w tym roku wkkwistką w Polsce okazała się Natalia Wrona na koniu Tacyt (58,50). . . . czytaj więcej


20 lipca 2010 - Telebim w centrum miasta

Nowoczesny telebim zawisł dzisiaj w samym centrum Świebodzic, u zbiegu ulic Strzegomskiej i Żeromskiego. Jeszcze tylko podłączenie zasilania - i ruchoma reklama ruszy lada moment.
To wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miejskiego i prywatnej firmy, zajmującej się dostarczaniem tego typu urządzeń. Dzięki wynegocjowanym warunkom miasto za usługę nic nie zapłaci, na pewno zaś skorzystają na tym świebodzickie firmy i instytucje.
- Reklama na telebimie umiejscowionym przy jednej z głównych ulic Świebodzic gwarantuje dotarcie do ogromnej liczby potencjalnych klientów. Tego typu reklama to w Polsce swego rodzaju novum, dzięki czemu wyświetlane spoty interesują zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji świebodzickiego UM. - Oprócz celów komercyjnych telebim będzie także żywym, kolorowym banerem, zapraszającym świebodziczan na imprezy miejskie. . . . czytaj więcej


20 lipca 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 już za dwa tygodnie

Do drugich w tym roku zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 pozostały już tylko dwa tygodnie.
Zawody zostaną rozegrane na Hipodromie w Morawie w terminie 7-8 sierpnia.
Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. Już po raz drugi w Strzegomiu rozegrany zostanie cykl zawodów jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, składający się z dwóch imprez kwalifikacyjnych i finału, który wyłoni zwycięzcę całej Ligi.
Niepowtarzalności imprezy i atrakcyjne nagrody ściągają do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw. . . . czytaj więcej


20 lipca 2010 - Ukradł telefon

Policjanci z Żarowa otrzymali zgłoszenie o kradzieży telefonu komórkowego wartości 900 złotych od mieszkańca Żarowa. W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży, którym okazał się 27 letni mężczyzna. Jak się okazało skradziony telefon sprzedał mieszkance Żarowa. Telefon został odzyskany i przekazany właścicielowi.
Sprawcy kradzieży za czyn, którego się dopuścił grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
Natomiast osoba, która kupiła skradziony telefon odpowiadać będzie za paserstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


20 lipca 2010 - Skorzystaj - dopłaty do kolektorów słonecznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla podgrzewania wody użytkowej.
Osoby prywatne i wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać zwrot 45 procent brutto kredytu (nie więcej niż 2,5 tysiąca złotych do 1 metra kwadratowego instalacji). Beneficjent musi być właścicielem nieruchomości i nie może korzystać z usług ciepłownictwa miejskiego.
Aby uzyskać dopłatę, powinien zgłosić się do banku spółdzielczego z wnioskami o udzielenie kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz o spłatę przez NFOŚIGW 45 procent pożyczonego kapitału. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - 19 Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu coraz bliżej

Zespoły folklorystyczne reprezentujące folklor Azji, Europy i Ameryki Łacińskiej zobaczymy w tym roku w Strzegomiu.
Podczas 19 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu wystąpią zespoły z Jordanii, Ukrainy, Słowenii, Meksyku, Węgier, Korei, dwa zespoły z Włoch oraz zespoły polskie: z Kaszub, Łowicza, Nowej Rudy oraz rodzimych "Kostrzan".
Dopełnieniem prezentacji artystycznych na strzegomskim Rynku będą występy gminnych zespołów "Goczałkowianie", "Olszaniacy" i "Retro" - łącznie w festiwalu weźmie udział około pięciuset wykonawców. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - Strzegom Horse Trials 2010 - historyczna edycja

Strzegomskie zawody były jak dotąd najliczniej obsadzoną imprezą w tegorocznym cyklu Pucharu Świata, wytarowało w niej 44 zawodników. We wszystkich konkursach wystartowało w sumie 186 koni, rywalizację ukończyło 147.
W najważniejszym konkursie CIC***- Puchar Świata bezapelacyjnie zwyciężył Michael Jung zajmując dwa pierwsze miejsca na podium.
Po raz pierwszy w historii strzegomskich zawodów Pucharu Świata zdarzyło się, że ten sam zawodnik wygrał po raz drugi. Dotychczas co roku kto inny sięgał po najważniejsze trofeum w pucharowym konkursie. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - Bilety na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Boogie Brain" w Szczecinie

Jeszcze tylko do jutra (20 lipca) do godziny 16.00 czekamy na poprawne odpowiedzi, za które nagrodą są dwa bilety na odbywający się w Szczecinie - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Boogie Brain".
Festiwal rozpoczyna się już 22 lipca koncertami i imprezami, na które wejście jest bezpłatne, natomiast bilety upoważniają do udziału w koncertach w dniach 23-24 lipca.
Informacje o festiwalu i pytanie, na które należy udzielic poprawnej odpowiedzi - >>> zobacz


19 lipca 2010 - Tomkowice - działają aktywnie

Do tego, że działając aktywnie, można zrobić wiele dobrego w swoich miejscowościach, nie trzeba nikogo przekonywać.
Najlepszym przykładem jest wieś Tomkowice, która przystąpiła do regionalnego programu "Odnowa Wsi w Województwie Dolnośląskim". Pierwsze warsztaty szkoleniowe z cyklu "Planowanie w procesie odnowy wsi - opracowanie sołeckich strategii rozwoju" odbyły się w październiku zeszłego roku.
Oprócz Tomkowic aktywnie brały w nich udział także inne wsie z terenu Gminy Strzegom. Wiedza pozyskana na warsztatach i chęć działania dały efekt w postaci grantów z Unii Europejskiej, jakie w Tomkowicach przeznaczono na zakup nowych witaczy i tablic informacyjnych z nazwą miejscowości. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - Solna skończona

Nowa nawierzchnia, krawężniki - tak wygląda po remoncie ulica Solna w Świebodzicach. Inwestycja drogowa zakończyła się dużo przed czasem, co zapewne ucieszyło mieszkańców ulicy. Utrudnienia z dojazdem do własnej posesji nie były zbyt uciążliwe.
Przy okazji prac prowadzonych na Solnej odkryto dosyć niecodzienną sytuację jeśli chodzi o własność gruntów. Okazało się, że część pasa drogowego znajduje się na gruncie prywatnym. To końcowy odcinek drogi.
- Z tego powodu nie mogliśmy tej części wyremontować - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - W tej sytuacji przystąpiliśmy do rozmów z właścicielem gruntu i jest szansa na odkupienie tej części działki. Wtedy będzie można przystąpić do dalszych prac.


19 lipca 2010 - Nagrody kulturalne - można składać wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować między innymi stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - "Fair Play" po raz trzeci

Gmina Świebodzice ponownie ubiega się o certyfikat Gminy Fair Play. Miasto jest już dwukrotnym laureatem tego ogólnopolskiego konkursu dla samorządów i firm - certyfikat Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji otrzymaliśmy w roku 2008 i 2009.
Spotkanie z audytorem biura konkursowego odbędzie się w najbliższą środę, 22 lipca.
W ramach audytu przewidziana jest wizytacja inwestycji, spotkanie z pracownikami urzędu oraz spotkanie z przedsiębiorcami. - Tytuł "Gminy Fair Play" to potwierdzenie dobrych zasad i rzetelności samorządu - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Świebodzice już dwukrotnie otrzymały takie potwierdzenie. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - Nagrody dla piłkarzy

W piątek, 16 lipca w Hotelu "Żarmed" odbyła się miła uroczystość wręczenia nagród pieniężnych dla zawodników KS "Zjednoczeni".
Nagrody ufundowała Burmistrz Lilla Gruntkowska dla tych zawodników, którzy przyczynili się do awansu drużyny seniorów do wyższej klasy rozgrywkowej.
Nagrody, wręczał Leszek Michalak - Sekretarz Gminy Żarów oraz Jacek Kaletowski - Prezes Klubu KS. "Zjednoczeni".


19 lipca 2010 - Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych

W dniach 22-24 lipca na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrany zostanie Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych.
Drużyny rywalizować będą w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych i w kategorii open. Na boiskach wystąpią zespoły pięcioosobowe plus dwóch zawodników rezerwowych.
Zapisy zespołów przyjmowane będą w dniach 20-21 lipca w godzinach 15.00-18:00 w kawiarence tenisowej na obiektach ŚOSiR przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.


19 lipca 2010 - Starocie w każdą pierwszą sobotę miesiąca

Do jesiennych chłodów na świebodzickim Rynku będą się odbywać coraz bardziej popularne giełdy staroci i osobliwości.
Kolejna gratka dla wielbicieli starych mebli, bibelotów czy mocno zakurzonych książek w sobotę, 7 sierpnia.
Giełda dla świebodziczan i przyjezdnych potrwa tradycyjnie od godziny 8.00 do 14.00. Zapraszamy.


19 lipca 2010 - Spotkania z mieszkańcami

Od 14 do 16 lipca odbywały się spotkania z mieszkańcami Bożanowa, Wierzbnej, Mrowin, Łażan oraz ul. Dębowej w Żarowie w sprawie budowy kanalizacji.
Przy okazji spotkania z właścicielami nieruchomości przy ulicy Dębowej omówiono również sposób wybudowania sieci wodociągowej, która powstanie jako wspólna inwestycja Gminy oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Inwestycja jest zaplanowana w tym roku. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - Ruszają zapisy na regaty

Znany jest już termin VIII Regat "Książęcy Szkwał 2010" o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Regaty w klasie "omega" w systemie przesiadkowym zostaną rozegrane w dniach 24-26 września. Właśnie ruszyły zapisy.
Na jezioro w Sławie w województwie lubuskim wypłynąć może około 25 łodzi. Zgłoszenia do 31 sierpnia (decyduje kolejność zgłoszeń) przyjmuje Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" (telefon 074 852-02-90, ul. Wewnętrzna 2, Świdnica).
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach wynosi 250 złotych. . . . czytaj więcej


19 lipca 2010 - Mundury w Muzeum Broni i Militariów

W związku z coraz bardziej powiększającymi się zbiorami umundurowania znajdującymi się w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy (stała ekspozycja w Witoszowie Dolnym) i brakiem możliwości ich odpowiedniego wyeksponowania, właściciel muzeum - Stanisław Gabryś zwraca się do hurtowni, sklepów i innych firm posiadających zbędne im manekiny o nieodpłatne ich przekazanie.
W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikalnych mundurów różnych formacji wojskowych, między innymi mundur jednego z żołnierzy 1. Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka.
W zbiorach jest też oryginalny obozowy pasiak należący do więźnia obozu koncentracyjnego Gross Rosen zmarłego w 1968 roku. Kontakt telefoniczny - 603 458 908


18 lipca 2010 - Parada Świateł i Parada Narodów na świdnickim Rynku

Zlot około dwustu motocykli Honda Gold Wing Club of Poland odbył się w Świdnicy w dniach 16-17 lipca.
Na Paradę Świateł i Paradę Narodów na świdnicki Rynek motocykliści przyjechali z Jugowic gdzie wcześniej wzięli udział w Push-Pull Party, czyli Mistrzostwach Polski w Drezynowaniu w stylu retro.
Parada świateł w godzinach wieczornych zostawiła niezapomniane wrażenia wśród osób, które ją oglądały.
Nazajutrz, 17 lipca, motocykliści pojawili się w Rynku kolejny raz.
Tym razem paradzie towarzyszył pokaz szkoły tańca Tito Dance Studio. Zdjęcia z niedzieli - >>> zobacz


18 lipca 2010 - Zapytaj o unijne fundusze pod nowym adresem

Świdniczanie zainteresowani zdobyciem unijnego dofinansowania niezbędną pomoc znajdą w Punkcie Informacji o Funduszach Europejskich mieszczącym się w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Od momentu powstania, od stycznia 2010 roku, punkt działał w Domu Nauczyciela. Obecnie działa pod adresem Rynek 1A.
Bezpłatne porady udzielane są telefonicznie - (74) 667 10 50, (74) 667 10 55, fax. (74) 667 17 55, elektronicznie - pife.swidnica@dolnyslask.pl i bezpośrednio w siedzibie świdnickiego punktu od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00. . . . czytaj więcej


18 lipca 2010 - Oświetlenie na stadionie miejskim

W ramach rewitalizacji stadionu miejskiego w Jaworzynie Śląskiej wykonano wymianę starego nieekonomicznego i nieefektywnego oświetlenia stadionu miejskiego na nowe.
Zamontowano dwanaście nowych projektorów oświetleniowych Elit "Super" na regulowanych poprzecznikach. Przeprowadzona modernizacja oświetlenia poprawi jakość oświetlenia na stadionie i pozwoli na przeprowadzanie treningów a nawet zawodów w porze wieczorowej.
Przy lepszej jakości oświetlenia zużywanej będzie jednocześnie mniej energii elektrycznej co pozwoli na obniżenie kosztów oświetlenia. Koszt robót wyniósł około 50 tysięcy złotych.


17 lipca 2010 - Lało w całym powiecie świdnickim

Nad Świdnicą i innymi miejscowościami powiatu przeszły ulewy. Blisko godzinna nawałnica zalała piwnice, parkingi, zalane zostały między innymi wielkie parkingi przed centrami handlowymi.
Studzienki nie były wstanie odprowadzić takich ilości wody, ulice szybko zmieniły się w rwące potoki. Zalane zostały wszystkie wykopy jaki wykonane zostały w związku z pracami budowlanymi co spowoduje opóźnienie wielu prac.
Lał deszcz i padał grad.
Jak zwykle w takich sytuacjach najwięcej pracy miała straż pożarna wzywana wielokrotnie do odpompowania zalanych piwnic i pomieszczeń.


17 lipca 2010 - Kiedy wypoczywasz nie zapominaj o bezpieczeństwie

Upalna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Kto żyw, biegnie nad wodę.
Również świdniczanie tłumnie wypoczywają nad okolicznymi zbiornikami wodnymi, zalewami i jeziorami.
Jednym z atrakcyjniejszych miejsc do wypoczynku nad wodą jest Zalew w Mietkowie, nad którym to zaginął dzisiaj 33 letni mężczyzna.
Po godzinie bezowocnych poszukiwań prowadzonych przez brata zaginionego powiadomiono w końcu policję. Po godzinie 15.00 do akcji poszukiwawczej włączyli się strażacy z Mietkowa oraz jednostka z Wrocławia. Poszukiwania zaginionego cały czas trwają.


17 lipca 2010 - Piłkarskie wakacje - wymarzony tydzień sportowych zmagań młodych piłkarzy

Już po raz czwarty ruszy Silesian Cup - międzynarodowy turniej piłki nożnej.
Rozegrany na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Różnorodne imprezy towarzyszące będą nie tylko wspaniałą zabawą, ale też okazją do interesujących spotkań. Całość stanowić będzie niezwykły festiwal piłkarski, a gościnność i profesjonalizm gospodarzy sprawi, że ten wakacyjny czas upłynie w przyjaznej atmosferze w duchu zdrowej sportowej rywalizacji.
W poprzednich edycjach brały udział drużyny z Czech, Węgier, Niemiec, Danii, USA, Słowacji, Belgii, Holandii, Łotwy i drużyny z Polski. Turniej organizowany jest pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej - Wydział Piłkarstwa Młodzieżowego.
W turnieju udział biorą zawodnicy roczników: 1995, 1997, 1999, 2000 i młodsi. . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - Prawie jak Formuła 1

Coś dla wielbicieli szybkich bolidów i sportów motorowych. Tuż przy hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach rozpoczął działalność wakacyjny tor kartingowy. Jeśli masz 16 lat i minimum 160 cm wzrostu - możesz tu zajrzeć i poszaleć niczym młody Robert Kubica.
- Do dyspozycji są cztery gokarty, zapraszamy w godzinach od 14 do 20-21 - mówi Paweł Skrzeta, właściciel toru. - Tor będzie czynny do końca sierpnia ale niewykluczone, że jeśli będzie duże zainteresowanie, przedłużymy swoją działalność.
5 minut za kierownicą gokarta to wydatek 10 zł, 10 minut - 18 zł. Tor jest inicjatywą prywatną, OSiR udostępnił miejsce do jego rozłożenia.


16 lipca 2010 - Strażacy ochotnicy ze Świdnicy pomogli na Węgrzech

Świdniccy strażacy ochotnicy wrócili niedawno z Kazincbarcika. W węgierskim mieście - partnerskim Świdnicy - pomagali w usuwaniu skutków powodzi.
- Burmistrz Kazincbarcika zwrócił się do nas o pomoc. Potok przepływający przez miasto wystąpił z brzegów i przechodząc w rwącą rzekę zalał ulice, place i budynki.
W starej części miasta woda sięgała ponad dachy aut osobowych. Spora część domów jednorodzinnych stała w wodzie. Podobne szkody wyrządziła powódź w wielu miejscowościach w Polsce.
Po geście solidarności z Kędzierzynem-Koźle, nie pozostajemy obojętni również na prośby o wsparcie płynące z zagranicy - tłumaczył wyjazd strażaków prezydent Wojciech Murdzek. . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - Kolejna pomoc dla powodzian

Rolnicy i mieszkańcy wsi Grodziszcze zgromadzili ponad 10 ton siana z przeznaczeniem dla gospodarstw, które ucierpiały w tegorocznej powodzi. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji i transportowi, który użyczyła firma TREND G.Z. Urbaniak z Grodziszcza - gospodarstwa rolne w Landzmierzu (gmina Cisek, woj. opolskie) mogły zapewnić pożywienia dla zwierząt.
Dla wielu rolników, którzy stanęli przed dramatyczną decyzją o likwidacji gospodarstw rolnych była to radosna wiadomość. Tym bardziej, że po powodzi wiele pól nie nadawało się do koszenia, a wszystkie płody rolne zostały zniszczone.
Teraz przy tak wysokich temperaturach sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Stąd też pomoc okazana przez mieszkańców i rolników z wsi Grodziszcze była ogromną pomocą. . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - Ruszają zapisy na regaty

Znany jest już termin VIII Regat "Książęcy Szkwał 2010" o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Regaty w klasie "omega" w systemie przesiadkowym zostaną rozegrane w dniach 24-26 września. Właśnie ruszyły zapisy.
Na jezioro w Sławie w województwie lubuskim wypłynąć może około 25 łodzi. Zgłoszenia do 31 sierpnia (decyduje kolejność zgłoszeń) przyjmuje Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" (telefon 074 852-02-90, ul. Wewnętrzna 2, Świdnica).
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach wynosi 250 złotych. . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - Dla swoich dzieci

W Świebodzicach powstało nowe stowarzyszenie. "Smyki" to organizacja, założona przez rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Zajmuje się rehabilitacją dzieci i sama pozyskuje na to środki z różnych źródeł. Prezesem organizacji jest pani Agnieszka Lechowicz.
Stowarzyszenie "Smyki" od czerwca ma swoją świetlicę - "Krainę Marzeń", gdzie m. in. odbywa się rehabilitacja dzieci w kolorowych, przyjaznych, pełnych zabawek pomieszczeniach. Stowarzyszenie mieści się przy ulicy Wałbrzyskiej 33, ma także swoją stronę internetową - www.stowarzyszenie.smyki.pl


16 lipca 2010 - Będą pożyczki dla firm

1,5 mln zł otrzyma Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych na pożyczki dla małych firm. SSIG wnioskowało o unijne fundusze i jest już o krok od otrzymania dotacji.
- Chcemy pomóc 59 firmom. Preferencyjne pożyczki będą przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zarówno na rozpoczęcie działalności, jak i na rozwój już działających firm.
To jak do tej pory największe fundusze, które jednorazowo będziemy mogli przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom - mówi Konrad Jabłoński, prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych i dodaje. - Nasz wniosek został dobrze oceniony. . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - Świadomi i doskonale znający swoje potrzeby

12 osobowa grupa uczestników programu systemowego "Nie stój w miejscu - bądź aktywny" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego skorzystała z warsztatów wzmacniających z doradztwa zawodowego, w tym wsparcie grupowego oraz indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym w ilości 54 godzin dydaktycznych.
Projekt skierowany jest do osób nie posiadających zatrudnienia (bezrobotnych bądź nieaktywnych zawodowego) korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, które zagrożone są wykluczeniem. . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - Ostatnie wolne miejsca na pielgrzymkę

Można jeszcze zapisać się na miejską pielgrzymkę do Włoch, organizowaną przez parafię pw. Matki Boskiej Królowej Polski wspólnie z samorządem Świebodzic.
Pielgrzymka odbędzie się w dniach 13 - 20 października 2010. Trasa pielgrzymki: Rimini - Asyż - Rzym - Watykan - Monte Cassino - Rimini - Ravenna.
Zgłoszenia przyjmuje Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego, ulica Świdnicka 7 tel. 74 6669571, pani Ilona Szczygielska, e-mail: ilona.szczygielska@swiebodzice.pl


16 lipca 2010 - Wratislavia Cantans poszukuje wolontariuszy

Organizatorzy Wratislavia Cantans zapraszają młodych świdniczan do współpracy przy festiwalu.
45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans będzie trwał od 4 do 12 września we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska. Świdnicki koncert zaplanowano na 10 września na godz. 19.00 w Kościele Pokoju.
Do końca lipca czekamy na zgłoszenia od osób, które ukończyły 16. rok życia i chcą nam pomóc przy organizacji festiwalu w Świdnicy. . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - Mundury w Muzeum Broni i Militariów

W związku z coraz bardziej powiększającymi się zbiorami umundurowania znajdującymi się w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy (stała ekspozycja w Witoszowie Dolnym) i brakiem możliwości ich odpowiedniego wyeksponowania, właściciel muzeum - Stanisław Gabryś zwraca się do hurtowni, sklepów i innych firm posiadających zbędne im manekiny o nieodpłatne ich przekazanie.
W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikalnych mundurów różnych formacji wojskowych, między innymi mundur jednego z żołnierzy 1. Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka.
W zbiorach jest też oryginalny obozowy pasiak należący do więźnia obozu koncentracyjnego Gross Rosen zmarłego w 1968 roku. Kontakt telefoniczny - 603 458 908


16 lipca 2010 - III edycja programu uczeń na wsi zakończona

29 niepełnosprawnych uczniów z gminy Świdnica skorzystało z pomocy w zdobyciu wykształcenia.
8 grudnia 2009 roku Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek podpisała z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę na realizację programu "Uczeń na Wsi".
Program trwał do 25 czerwca tego roku, a otrzymane 45 tysięcy złotych można było przeznaczyć m.in. na zakup podręczników i przyborów szkolnych, programów komputerowych oraz przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, a także na opłaty za uczestnictwo w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności psychicznej lub fizycznej, kursach doszkalających, językowych, opłatę abonamentu za internet oraz zakwaterowanie w internacie i dojazd do szkoły.


16 lipca 2010 - Zabezpiecz swój samochód - "Nie daj szansy złodziejowi"

Świdnicka Policja w ramach ogólnopolskiej akcji prewencyjnej "Bezpieczne Wakacje 2010" rozpoczęła lokalne działania profilaktyczne pod nazwą "mie daj szansy złodziejowi", które ukierunkowane są na zmniejszenie ilości zdarzeń przestępczych, w których pokrzywdzonymi są właściciele samochodów.
W okresie wakacyjnym Policja odnotowuje większą niż zwykle ilość kradzieży z włamaniem do pojazdów oraz kradzieży pojazdów szczególnie z grupy Volkswagen - Audi.
Kradzieże te odbywają się w miejscach, w których użytkownicy pojazdów wypoczywają tj. parkingi nad brzegiem kąpielisk i basenów jak również w pobliżu miejsc zamieszkania (głównie osiedla i blokowiska). . . . czytaj więcej


16 lipca 2010 - "Wakacje Uśmiechu 2010" w Żarowie

W dniach 12-16 lipca w Żarowie w ramach wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży odbyły się "Wakacje Uśmiechu 2010" pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, zorganizowane przez Młodzieżową Radę Miejską w Żarowie, partnerem tego przedsięwzięcia był Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie.
Projekt ten obejmował m.in. warsztaty plastyczne oraz turniej "Ping-Ponga", przeprowadzone w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Jednak największą atrakcją bez wątpienia był wyjazd 13 lipca do Warszawy. . . . czytaj więcej


15 lipca 2010 - Najpiękniejsza dolnoślązaczka odwiedziła Świebodzice

Marta Haruk, 19-letnia maturzystka z Wałbrzycha, zdobywczyni tytułu Miss Polonia Dolnego Śląska 2010r. odwiedziła w czwartek, 15 lipca, świebodzicki magistrat.
Marta spotkała się z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem aby osobiście podziękować za dotychczasową współpracę. Świebodzice wsparły finansowo organizację wyborów najpiękniejszej mieszkanki regionu i Dolnego Śląska.
Marta opowiadała o swoich planach na przyszłość - wybiera się na studia na Politechnice Wrocławskiej, a już w przyszłym tygodniu weźmie udział w ćwierćfinałach i półfinałach wyborów w Białymstoku. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz życzył pięknej wałbrzyszance powodzenia i wejścia do ścisłego finału. fotografia - Michał Wyszowski.


15 lipca 2010 - Rejsu na Bornholm nie będzie

Żeglarze z naszego powiatu mieszkający na co dzień w Jaworzynie Śląskiej od dawna planowali rejs na Bornholm.
Niestety, mała nieszczelność jachtu "Libis" zmusiła żeglarzy do zajęcia się uszczelnieniem kadłuba jachtu.
Nieodpowiedzialność sternika przepływającej dużej motorówki spowodowała powstanie dużej fali w porcie jachtowym przy nabrzeżu Basenu Północnego w Świnoujściu.
Jacht przechylony w związku z robotami uszczelniającymi otrzymał mocne uderzenie co doprowadziło do złamania masztu i nabierania wody.
Sprawca został przez policję ukarany mandatem a załoga "Libisa" i łodzi nabieranej wodę, odholowana została do jednego ze świnoujskich jacht klubów gdzie będzie musiała przejść nieplanowany remont. Rejs w tym roku już się nie odbędzie. Zdjęcie - Marek Wilczek.


15 lipca 2010 - Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych

W dniach 22-24 lipca na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrany zostanie Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych.
Drużyny rywalizować będą w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych i w kategorii open. Na boiskach wystąpią zespoły pięcioosobowe plus dwóch zawodników rezerwowych.
Zapisy zespołów przyjmowane będą w dniach 20-21 lipca w godzinach 15.00-18:00 w kawiarence tenisowej na obiektach ŚOSiR przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.


15 lipca 2010 - Już są nad morzem

We wtorek, 13 lipca, grupa 50 dzieci ze Świebodzic wyjechała na kolonie letnie do Pucka. Wakacyjny wypoczynek finansuje samorząd.
Dzieci spędzą dziesięć fantastycznych dni na plaży, zwiedzając okolice, pływając w morzu i odwiedzając ciekawe miejsca. Wyjazd finansowany jest ze środków na profilaktykę.
Tego samego dnia, bardzo wcześnie rano, grupa dwanaściorga dzieci wytypowanych przez pracowników socjalnych OPS pojechała na dwa tygodnie do miejscowości Niechorze.


15 lipca 2010 - Schetynówka - już po remoncie

Kolejny strzegomski projekt, który zakwalifikował się do dofinansowania z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego pod nazwą "Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2010", został zrealizowany.
Po ubiegłorocznej przebudowie drogi gminnej nr 11075 D do miejscowości Morawa, Strzegom ma kolejną "schetynówkę".
To bardzo ważna dla naszej Gminy inwestycja, a przede wszystkim wykorzystana szansa w postaci sprawnie pozyskanych przez strzegomski samorząd środków zewnętrznych.
Przebudowa nawierzchni ul. Niepodległości w Strzegomiu wraz z przebudową skrzyżowania ulic Niepodległości - Kościuszki oraz rozbiórką dwóch wiaduktów drogowych rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku. . . . czytaj więcej


14 lipca 2010 - Wandale zdewastowali cmentarz

Nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej w Świdnicy. Kilka poprzewracanych nagrobków i niecenzuralne napisy odkrył pracownik firmy, która zajmuje się utrzymaniem cmentarza przy ulicy Łukasińskiego.
Zdewastowane zostały w sumie cztery nagrobki. Liczne napisy i wulgaryzmy wandale wymalowali na głównym obelisku w centralnym punkcie nekropolii.
Straty oszacowane są na kilka tysięcy złotych. Sprawę zgłoszono na policję.


14 lipca 2010 - Push-Pull Party po raz ósmy, czyli Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu w stylu retro

W dniach 16-18 lipca w Jugowicach odbędzie się VIII-ej edycja Push@Pull Party czyli Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu.
Oprócz corocznego ścigania drezynami ręcznymi na czas oraz przejażdżek rekreacyjnych drezynami spalinowymi, imprezę uświetni Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Festung Breslau".
W trakcie trwania imprezy rekonstruktorzy z GRH "Festung Breslau" prezentować będą szereg scenek rodzajowych "z epoki", jak pokaz musztry, pokaz strzelania z moździerzy, pokaz strzelania z panzerfaust'a, a przede wszystkim zaprezentują małą potyczkę pt. "Bitwa o dworzec w Jugowicach".
A to wszystko po to, by zwrócić uwagę na sytuację linii nr 285 "bystrzycka", jej walory turystyczne i pomóc w jej reaktywacji. . . . czytaj więcej


14 lipca 2010 - Trochę wody dla ochłody

Kurtyna wodna dziś, 14 lipca zostanie uruchomiona w świdnickim Rynku. Od południa przez kilka godzin będzie tryskać mgiełką wody.
Kurtyna będzie uruchamiana przez najbliższe dni, aż do ustąpienia największych upałów.
Na zlecenie władz Świdnicy kurtynę zainstaluje Ochotnicza Straż Pożarna.
- Kurtyna wodna nawilża powietrze i je oczyszcza. Można się również przy niej schłodzić, co powinno przynieść choć trochę ulgę w te upalne dni - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.


14 lipca 2010 - Oświadczenie - ugoda pomiędzy Bogdanem Kożuchowiczem i Tomaszem Kurzawą

Informacja jaka została zamieszczona dnia 13 lipca 2010 roku na stronie www.dziennik.swidnica.pl zatytułowana "Radny powiatowy przeprosił burmistrza" zawiera bardzo wiele nieścisłości i nieprawdę a ponadto sugeruje, że Radny Powiatowy został do czegokolwiek przymuszony przez Sąd.
Wyjaśniam, że 12 lipca br została zawarta ugoda pomiędzy Panem Bogdanem Kożuchowiczem i Panem Tomaszem Kurzawą.
W wyniku tej ugody Pan Bogdan Kożuchowicz zrezygnował ze swoich żądań wyrażonych w pozwie z dnia 07. 08. 2009 roku tj.: . . . czytaj więcej


14 lipca 2010 - LII Sesja RM już za nami

12 lipca odbyła się LII Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, która została zwołana na wniosek Burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Głównym tematem ostatniego posiedzenia sesji było zabezpieczenie środków na remont sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz poprosił radnych o wyrażenie zgody na to, aby kwotą 1 700 000 zł, dofinansować to ważne zadanie.
Przypomnijmy, że na realizację tego przedsięwzięcia w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Infrastruktura Kultury" Strzegom otrzymał dotację w wysokości miliona zł. W przypadku, gdyby uchwała nie została podjęta, Gmina Strzegom musiałaby tę dotację zwrócić. Dzięki staraniom Burmistrza i podjęciu przez Radę Miejską uchwały w sprawie zmiany budżetu już niebawem będą mogły rozpocząć się prace remontowe. . . . czytaj więcej


14 lipca 2010 - Wakacyjne kontrole biletowe

Od lipca do października w autobusach świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego pojawi się więcej kontrolerów. Gapowicze będą zachęcani do kupowania biletu np. przez komórkę - usługa moBilet, a uczniowie - przez najbliższe tygodnie - do zakupu biletu wakacyjnego.
- W Świdnicy działa kilkadziesiąt punktów sprzedaży biletów, do dyspozycji przez całą dobę są automaty w kilku punktach miasta. W razie potrzeby bilet można kupić u kierowcy, bądź przez telefon komórkowy.
Problemu z zakupem biletów więc nie ma - mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - Jazda na gapę naprawdę się nie opłaca. Co więcej mamy też ciekawe oferty, na przykład obowiązujący w lipcu i sierpniu bilet wakacyjny dla uczniów, który miesięcznie zamiast 62,50 zł kosztuje maksymalnie 21 zł. Prócz tego upoważnia do wstępu na otwarty basen za połowę ceny. . . . czytaj więcej


14 lipca 2010 - Kolejny letni remont

Drogowcy wykorzystują sprzyjającą aurę i spieszą się z remontami dróg, aby zdążyć przed sezonem zimowym i jak najwięcej z nich odnowić. Dzisiaj odebrano kolejny nowy odcinek drogi powiatowej o długości 1,868 km, na trasie Strzelce-Chwałków. Koszt inwestycji to kwota 1 155 547,06 zł.
Zakres prac remontowych obejmował przede wszystkim wzmocnienie podbudowy drogi tak, aby przystosować ją do korzystania przez transport ciężki.
Jej nawierzchnia została specjalnie uszczelniona, zlikwidowano liczne spękania, wykonano warstwę wiążącą z betonu asfaltowego oraz warstwę ścieralną. . . . czytaj więcej


14 lipca 2010 - Pomoc dla pogorzelców

Apelujemy do ludzi wielkiego serca o pomoc i wsparcie dla rodziny, która w nocy 8 lipca w Pyszczynie ucierpiała w skutek pożaru, który zniszczył większość dobytku rodziny.
Pięcioosobowa rodzina jest obecnie pod opieką rodziny i sąsiadów. Ich mieszkanie wymaga gruntownego remontu. Prawie cały dobytek uległ zniszczeniu. To, czego nie strawił pożar, zalała woda.
Rodzina potrzebuje przede wszystkim: mebli kuchennych, sprzęt gospodarstwa domowego (lodówka, kuchenka gazowa), naczyń kuchennych (sztućce, garnki, patelnie, naczynia, szklanki, kubki, itp.), kołdry, poduszki, koce, artykuły remontowe (farby, zaprawy itp.), ubrania dla kobiety, mężczyzny, 9-letniej dziewczynki i 8 i 4-letniego chłopca. Prosimy o pomoc, liczy się każdy gest dobrej woli.
Dary prosimy przynosić do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie przy ulicy Armii Krajowej 54 w dniach 12 - 16 lipca. Informacje można uzyskać pod nr tel. 74-85-80-745


13 lipca 2010 - Akcja letnia 2010 - Strzegom

Akcja letnia 2010 jest skierowana do dzieci i młodzieży szkół podstawowych z terenu miasta i Gminy Strzegom, z rodzin dysfunkcyjnych zagrożonych problemami alkoholowymi i narkotykami oraz z rodzin o niskim statusie materialnym.
W zadaniu realizowanym na basenach miejskich wezmą udział dzieci z terenu miasta Strzegomia i Gminy Strzegom w ilości 1300 dzieci. Wezmą one udział w 16 biwakach skupiających jednorazowo po 50 lub 100 dzieci.
Gmina Strzegom zapewnia dzieciom bezpłatny transport (łącznie 22 przewozy), bezpłatne wejściówki na kąpielisko, niezbędne środki medyczne.
Podczas animacji gier i zabaw promowany będzie zdrowy styl życia i umiejętność zabaw w grupie. . . . czytaj więcej


13 lipca 2010 - Radny powiatowy przeprosił burmistrza

Tomasz Kurzawa, lider świebodzickiej Platformy Obywatelskiej oraz radny powiatowy tego ugrupowania, przeprosił przed sądem burmistrza Bogdana Kożuchowicza za to, że w swoim biuletynie partyjnym określił burmistrza mianem "przestępcy".
Zobowiązany został także do zamieszczenia stosownego sprostowania w biuletynie, który wydaje.
To finał sprawy sądowej, jaką z powództwa cywilnego wytoczył politykowi PO burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Była ona bezpośrednim efektem opublikowania przez Tomasza Kurzawę w biuletynie partyjnym Platformy Obywatelskiej artykułu, którego tytuł brzmiał jednoznacznie: "Burmistrz Kożuchowicz przestępcą - tak orzekli radni" (nr 45, 2009).
Biuletyn nazwał tak burmistrza po tym, jak radni PO wspólnie z radnymi Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych przegłosowali uchwałę o likwidacji dwutygodnika samorządowo-społecznego "Gazeta Świebodzicka". . . . czytaj więcej


13 lipca 2010 - Zmiana organizacji ruchu przy ulicy Mickiewicza

Ostatnie upały sprawiły, że strzegomskie baseny odwiedza zdecydowanie większa liczba amatorów kąpieli niż zazwyczaj. Wiąże się to ze znacznymi utrudnieniami w ruchu.
Dlatego Burmistrz Strzegomia na spotkaniu z udziałem strzegomskiej Policji, Straży Miejskiej oraz dyrekcji Ośrodka Sportu i Rekreacji podjął decyzję o zmianie organizacji ruchu w rejonie basenów.
W soboty i w niedzielę na okres wakacyjny uruchomiony zostanie bezpłatny parking na dolnej płycie boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji - wjazd od ulicy Sikorskiego.
Przyjezdni spoza Strzegomia zostaną pokierowani na parking przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Orientację ułatwi także dodatkowe oznakowanie, jakie pojawi się na strzegomskich ulicach.


13 lipca 2010 - Perełka już do podziwiania

Jasna elewacja, w której odbijają się promienie słoneczne, sprawia wrażenie, jakby budowla lśniła w słońcu. To zasługa brzoskwiniowo-beżowej farby, która pięknie podkreśla architekturę klasycystycznego obiektu.
Od piątku, 9 lipca, świebodziczanie mogą już podziwiać odnowioną elewację ratusza miejskiego. Zdemontowane na sporej części rusztowania odsłoniły to, na co z ciekawością oczekiwali mieszkańcy miasta.
Nowy kolor w połączeniu z odtworzonymi ubytkami na bryle obiektu sprawił, że wreszcie widać całe piękno zabytku. . . . czytaj więcej


13 lipca 2010 - Znów ktoś porzucił czworonogi

Te sympatyczne psiaki znalazły chwilowe schronienie w komisariacie policji w Świebodzicach. Zostały przywiezione przez Straż Miejską w poniedziałek, 12 lipca. Błąkały się w okolicach ogródków działkowych sąsiadujących z Osiedlem Piastowskim.
Psy najprawdopodobniej ktoś dokarmiał, bo nie wyglądają na zabiedzone, są też bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi. Na widok zbliżającego się do klatki człowieka skaczą i merdają ogonem. Jeden z nich to jeszcze bardzo młody pies, który lubi się bawić. Drugi jest bardzo łagodny, gdy wyciągnie się do niego rękę, skamle i liże dłoń. Oba psiaki to mieszańce.
Może ktoś z mieszkańców naszego miasta chciałby zaopiekować się czworonogami? Będą na pewno świetnymi obrońcami obejścia, ale i wiernymi towarzyszami zabaw czy spacerów.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Wydziałem Infrastruktury Technicznej UM, z p. Agnieszką Jaroszewską, tel. 74 666 95 34.


13 lipca 2010 - Wratislavia Cantans poszukuje wolontariuszy

Organizatorzy Wratislavia Cantans zapraszają młodych świdniczan do współpracy przy festiwalu.
45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans będzie trwał od 4 do 12 września we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska. Świdnicki koncert zaplanowano na 10 września na godz. 19.00 w Kościele Pokoju.
Do końca lipca czekamy na zgłoszenia od osób, które ukończyły 16. rok życia i chcą nam pomóc przy organizacji festiwalu w Świdnicy. . . . czytaj więcej


13 lipca 2010 - Mundury w Muzeum Broni i Militariów

W związku z coraz bardziej powiększającymi się zbiorami umundurowania znajdującymi się w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy (stała ekspozycja w Witoszowie Dolnym) i brakiem możliwości ich odpowiedniego wyeksponowania, właściciel muzeum - Stanisław Gabryś zwraca się do hurtowni, sklepów i innych firm posiadających zbędne im manekiny o nieodpłatne ich przekazanie.
W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikalnych mundurów różnych formacji wojskowych, między innymi mundur jednego z żołnierzy 1. Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka.
W zbiorach jest też oryginalny obozowy pasiak należący do więźnia obozu koncentracyjnego Gross Rosen zmarłego w 1968 roku. Kontakt telefoniczny - 603 458 908


13 lipca 2010 - Parada hond w Świdnicy

Zlot motocykli Honda Gold Wing Club of Poland zaplanowano w Świdnicy. Luksusowe maszyny będzie można obejrzeć podczas Parady Świateł i Parady Narodów.
Motocykle zagoszczą w świdnickim Rynku w piątek i sobotę (16-17 lipca).
Program zlotu w Świdnicy: piątek (16 lipca), godzina 21.00-22.00 - Parada Świateł w Rynku,
sobota (17 lipca) godzina 13.00-15.00 - Parada Narodów ulicami Świdnicy z postojem w Rynku i pokaz szkoły tańca Tito Dance Studio.


13 lipca 2010 - Wykup karnet na baseny

Strzegomskie baseny to bez wątpienia jeden z najbardziej atrakcyjnych obiektów tego typu w regionie. Nic dziwnego więc, że od dawna ma już swoich wiernych fanów.
Teraz osoby, które chcą popływać w godzinach popołudniowo-wieczornych mogą wykupić karnet. To nowa, atrakcyjna propozycja strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Koszt miesięcznego karnetu to 30 złotych.
Po jego wykupieniu pływać można codziennie (z wyjątkiem sobót i niedziel) w godzinach od 19.00 do 20.00.


12 lipca 2010 - Co tam macie, gospodarze

W tym roku na terenie całej Polski zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny. Spis ma na celu zebranie danych o gospodarstwach rolnych od użytkowników gospodarstw. Przeprowadzony zostanie w okresie od dnia 1 września do 31 października 2010 roku.
Rachmistrze pojawią się także w Świebodzicach, bo choć to gmina miejska, dzielnica Ciernie zachowała charakter rolniczy i wciąż funkcjonują tu gospodarstwa zajmujące się uprawą rolną.
Burmistrz miasta powołał Gminne Biuro Spisowe, które już teraz weryfikuje wykazy gospodarstw rolnych. A jak będzie wyglądał sam spis? . . . czytaj więcej


12 lipca 2010 - Strzegomianie do Niesulic

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy informuje, że w związku z rozstrzygnięciem konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta i Gminy Strzegom jest organizatorem wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych z terenu miasta i gminy Strzegom.
Obóz odbędzie się w terminie 30 lipca - 13 sierpnia 2010 roku w Harcerskim Ośrodku Obozowym Hufca ZHP Świdnica w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz.
Oferta skierowana jest do 50 dzieci spełniających określone warunki. Wyjazd na obóz jest bezpłatny.
Rekrutację prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ośrodkiem w Strzegomiu, przy ulicy Bankowej 13, telefon 74 855-09-16.


12 lipca 2010 - Szukamy najładniejszego okna, balkonu i posesji

Tradycyjnie Burmistrz Miasta Świebodzice oraz Komisja Ochrony Środowiska Rady Miejskiej zapraszają świebodziczan do wzięcia udziału w konkursie "Najładniejszy balkon, okno i posesja".
Prosimy o typowanie tych wszystkich urokliwych miejsc, które budzą zachwyt przechodniów i sąsiadów, umilając nam codzienność.
Mogą to być przydomowe ogródki, pięknie ukwiecone balkony, tarasy a także okna. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 6 września 2010 r. Wystarczy wyciąć kupon, który będzie regularnie w Gazecie Świebodzickiej, i wskazać miejsce, które nam się najbardziej podoba.
Prosimy o umieszczenie swoich danych osobowych, ponieważ wśród głosujących także zostaną rozlosowane nagrody. . . . czytaj więcej


12 lipca 2010 - Nowa nawierzchnia w Białej

Zakończono już pierwszy etap odbudowy i modernizacji drogi gminnej wraz z przepustami w miejscowości Biała. W najbliższych dniach odbędzie się jej odbiór. Wykonawcą prac było Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o.
Droga, która uległa zniszczeniu podczas ubiegłorocznej powodzi została odbudowana i zmodernizowana. Całkowity koszt przedsięwzięcia to kwota prawie 65 tysięcy złotych. Na to zadanie Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik pozyskał blisko 52 tysiące złotych dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


11 lipca 2010 - Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych

W dniach 22-24 lipca na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrany zostanie Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych.
Drużyny rywalizować będą w kategorii szkół podstawowych, gimnazjalnych i w kategorii open. Na boiskach wystąpią zespoły pięcioosobowe plus dwóch zawodników rezerwowych.
Zapisy zespołów przyjmowane będą w dniach 20-21 lipca w godzinach 15.00-18:00 w kawiarence tenisowej na obiektach ŚOSiR przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.


11 lipca 2010 - 19 Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu coraz bliżej

21 zespołów folklorystycznych reprezentujących folklor Azji, Europy i Ameryki Łacińskiej zobaczymy w tym roku w Strzegomiu.
Podczas 19 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu wystąpią zespoły z Korei, Meksyku, Ukrainy, Gruzji, Słowenii, Węgier, dwa zespoły z Włoch oraz zespoły polskie: "Kostrzanie", zespół z Łowicza i Kaszub oraz 10 zespołów i kapel dolnośląskich.
Nie zabraknie cenionych przez mieszkańców miasta i przyjezdnych gości imprez towarzyszących. Największym zainteresowaniem cieszy się "Rynek Świata", gdzie spotykają się miłośnicy folkloru, tańca, muzyki i dobrej narodowej kuchni. Dla mieszkańców Strzegomia będą również atrakcją zespoły dolnośląskie, które nie tylko zaprezentują swoje programy artystyczne, ale również w niedzielny festiwalowy poranek będą budziły strzegomian, zapraszając wszystkich na festiwalowe imprezy.
Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia.


10 lipca 2010 - Pomoc dla pogorzelców

Apelujemy do ludzi wielkiego serca o pomoc i wsparcie dla rodziny, która w nocy 8 lipca w Pyszczynie ucierpiała w skutek pożaru, który zniszczył większość dobytku rodziny.
Pięcioosobowa rodzina jest obecnie pod opieką rodziny i sąsiadów. Ich mieszkanie wymaga gruntownego remontu. Prawie cały dobytek uległ zniszczeniu. To, czego nie strawił pożar, zalała woda.
Rodzina potrzebuje przede wszystkim: mebli kuchennych, sprzęt gospodarstwa domowego (lodówka, kuchenka gazowa), naczyń kuchennych (sztućce, garnki, patelnie, naczynia, szklanki, kubki, itp.), kołdry, poduszki, koce, artykuły remontowe (farby, zaprawy itp.), ubrania dla kobiety, mężczyzny, 9-letniej dziewczynki i 8 i 4-letniego chłopca. Prosimy o pomoc, liczy się każdy gest dobrej woli.
Dary prosimy przynosić do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie przy ulicy Armii Krajowej 54 w dniach 12 - 16 lipca. Informacje można uzyskać pod nr tel. 74-85-80-745


9 lipca 2010 - Po awarii serwerów w firmie OGICOM . . .

W nocy z 7 na 8 lipca na serwerach firmy OGICOM gdzie znajdują się między innymi nasze strony - www.dziennik.swidnica.pl oraz www.richthofen.pl nastąpiła bardzo poważna awaria.
Na szczęście, powoli wszystko wraca do normy.
Trudności wystąpują jeszcze z pocztą e-mailową, dlatego prosimy pocztę do "dziennika" wysyłać również na adres - dziennik1952@tlen.pl


9 lipca 2010 - Udane rodzinne wycieczki - będą kolejne

Na sobotę, 10 lipca zaplanowano trzecią już wycieczkę z cyklu "Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę".
Przed tygodniem dzieci wraz z rodzicami wyruszyły na trasę pod hasłem "To nic trudnego! Rozpoznaj Świętego!".
Podczas spaceru po świdnickim Rynku mali turyści dowiedzieli się, kto jest patronem strażaków i kominiarzy oraz dlaczego św. Jan Nepomucen trzyma na ramieniu małego aniołka.
Na placu przy katedrze św. Stanisława i św. Wacława na wszystkich czekała zagadka z tajemniczym hasłem, zaś w potężnych murach kościoła - uczestnicy wycieczki mieli okazję je zmierzyć - można było poczuć zapach świec, kadzidła i... czasu. . . . czytaj więcej


9 lipca 2010 - Giełda Pracy w Strzegomiu

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu zorganizowano po raz kolejny spotkanie mieszkańców gminy poszukujących pracy z firmą pośredniczącą Impel Job Service, prowadzącą rekrutację pracowników do firmy TPV Displays Polska Sp. z o.o. z Biskupic Podgórnych.
Na spotkanie przybyło ok. 50 osób, w większości była to młodzież ucząca się. Przedstawiciel Impel Job Service omówił ofertę pracy i przedstawił warunki zatrudnienia na stanowisko: pracownika produkcji.
Pracodawca zapewnia pracownikom bezpłatny dojazd do pracy, odzież roboczą, a także możliwość korzystania ze stołówki pracowniczej. . . . czytaj więcej


9 lipca 2010 - Magda i Paweł znów w podróży

Długo na miejscu usiedzieć nie potrafili. Magda i Paweł Opaskowie, zapaleni rowerzyści i podróżnicy ze Świebodzic, którzy dwa lata temu przejechali rowerami spory kawałek kuli ziemskiej, znów ostro pedałują w świat.
Tym razem są na Madagaskarze. Wyruszyli pod koniec czerwca i właśnie przemierzają na dwóch kółkach tę rajską wyspę położoną u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki.
I w zasadzie nie ma się co dziwić, bo świebodziccy globtroterzy zapowiadali po powrocie z poprzedniej wyprawy, że marzy im się Afryka. . . . czytaj więcej


9 lipca 2010 - Wyjazd na bitwy do Czech gratis

Świdniczanie mogą wziąć udział w rekonstrukcjach historycznych bitew w czeskim Jaromierzu. A te zaplanowano na sobotę 17 lipca.
- Rekonstrukcje bitew dobrze znane w Świdnicy cieszą się dużą popularnością. Chcemy, by mieszkańcy naszego miasta mieli również możliwość uczestniczyć w rekonstrukcjach u naszych czeskich partnerów projektu - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy ul. Wewnętrzna 2 lub telefon (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do środy, 14 lipca do godziny 18.00. Niezbędne dane to: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy. . . . czytaj więcej


9 lipca 2010 - Trwają prace przy łączniku do A4

Od przekazania wykonawcy placu pod budowę nowej drogi łączącej Świdnicę i Żarów z autostradą A4 minął już miesiąc. W tym czasie firma Heilit + Woerner i Strabag, która buduje nową drogę, w kilku miejscach rozpoczęła przygotowania terenu pod tą największą w powiecie inwestycję.
Pierwsze prace objęły wyznaczenie granic terenu pod inwestycję, wyznaczono również granice przeznaczone pod wycinkę drzew, zdjęto humus i rozpoczęło się formułowanie nasypów i wykopów, które potrwa do 17 listopada br. Instalowane są zaplecza budowy, które zlokalizowano przy przyszłych obiektach inżynieryjnych (mostach i wiaduktach).
Równolegle trwają dalsze prace projektowe i sporządzany jest projekt wykonawczy. Zakończenie budowy 13,76 km drogi planowane jest na sierpień 2011 roku.


9 lipca 2010 - Podsumowanie projektu "Gmina przyjazna młodzieży"

W dniach 20-21 lipca w Siennej (Kotlina Kłodzka) odbędzie się konferencja pt. "Edukacja - Dialog - Partycypacja".
Będzie to podsumowanie projekt "Gmina przyjazna młodzieży", którego uczestnikiem była m. in. Gmina Świebodzice.
Do programu, stworzonego przez stowarzyszenie Semper Avanti, przystąpiliśmy jesienią ubiegłego roku.
Dzięki niemu w mieście powstała Młodzieżowa Rada Miejska, która zajęła się aktywizowaniem młodych ludzi, włączaniem się w organizację imprez miejskich, wolontariatem, itd. . . . czytaj więcej


9 lipca 2010 - Więcej narodzin, mniej zgonów - świdnicki USC podsumował półrocze

Prawie o połowę więcej urodzeń w Świdnicy, mniej zgonów i ślubów - to dane, które wynikają z podsumowania I półrocza 2010 r. dokonanego przez Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy.
Od stycznia do czerwca istotnie wrosła liczba sporządzonych aktów urodzeń, co oznacza, że tylko w tym półroczu w Świdnicy urodziło się 200 noworodków więcej niż w roku poprzednim.
- Od początku roku zarejestrowaliśmy ponad 45 proc. więcej urodzeń, niż w I półroczu 2009 roku - sporządziliśmy łącznie 691 aktów urodzeń. Nie oznacza to jednak, że wszystkie maluchy zamieszkały w samej Świdnicy.
Około 31 proc. noworodków urodzonych w naszym mieście zostało zameldowanych w Świdnicy, 10 proc. z nich to nowi mieszkańcy gminy Świdnica, 9 proc. gminy Strzegom, a 6 proc. gminy Żarów - wyjaśnia Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik świdnickiego USC. . . . czytaj więcej


9 lipca 2010 - Aktywne wakacje

W wakacje nie można się nudzić. Podczas tegorocznych wakacji w każdej ze szkół przez dwa wakacyjne tygodnie odbywają się zajęcia dla uczniów, którzy nie wyjechali na wakacje. W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej w pierwszym tygodniu postawiono na zajęcia artystyczne, które prowadziła Pani L. Soboczyńska.
W drugim tygodniu dominował już sport, konkursy i zabawy na świeżym powietrzu. Trudno jednak, żeby w okresie Mundialu piłka nożna ustąpiła pola innym dyscyplinom.
Drużyny podwórkowe rywalizowały w turnieju, który zakończył się meczem finałowym. Emocji nie zabrakło. Podobnie jak nagród i upominków dla uczestników, które wręczył Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.


9 lipca 2010 - Integracja w Jaworzynie Śląskiej

7 lipca odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem seniorów ze Związku Emerytów, Rencistów z Jaworzyny Śląskiej.
Grupa pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy udała się nad "Żwirownię" w Jaworzynie Śląskiej.
Był grill, wspólne pieczenie kiełbasek, kaszanki. Podczas tego spotkania panowała wspaniała atmosfera, uśmiechy na twarzach gościły - były śpiewy, a nawet wspólna zabawa.
Kolejny wyjazd planowany jest w sierpniu.


8 lipca 2010 - Więcej miejsca dla przedszkolaków

Rusza dodatkowy nabór w świdnickich przedszkolach prowadzonych przez miasto. Zgodnie z zapowiedziami utworzone zostaną dodatkowe oddziały w trzech placówkach, w których opieką objętych zostanie w sumie 75 najmłodszych świdniczan. Pierwszeństwo mają dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkoli w pierwszym naborze.
Oddziały dla 25 dzieci zostaną utworzone w Przedszkolu Miejskim nr 1, nr 6 i nr 14.
- Zapisy już się rozpoczęły i potrwają do 23 lipca. Nie decyduje kolejność zgłoszeń, ale fakt, że w pierwszej kolejności chcemy zakwalifikować dzieci tych rodziców, którym nie udało się znaleźć miejsca w przedszkolu podczas majowego naboru.
Pozostali rodzice mają szanse zapisać swoje pociechy w miarę wolnych miejsc - mówi Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


8 lipca 2010 - Miasto kolei - za nami

Zorganizowane w ostatnią sobotę "Miasto kolei" należy uznać za udane.
Organizatorom sprzyjała pogoda, która przyciągnęła nie tylko miłośników kolejnictwa. Na przybyłych czekała nie tylko wystawa taboru kolejowego.
Nie zabrakło lokomotyw i drezyn, a przede wszystkim fachowych opowieści kolejarzy i fachowe prezentowanie sprzętu przez kolejarzy.
Na najmłodszych czekały przejazdy drezyną spalinową i szynobusem, który zawoził pasażerów do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. . . . czytaj więcej


8 lipca 2010 - Parada hond w Świdnicy

Zlot motocykli Honda Gold Wing Club of Poland zaplanowano w Świdnicy. Luksusowe maszyny będzie można obejrzeć podczas Parady Świateł i Parady Narodów.
Motocykle zagoszczą w świdnickim Rynku w piątek i sobotę (16-17 lipca).
Program zlotu w Świdnicy: piątek (16 lipca), godzina 21.00-22.00 - Parada Świateł w Rynku,
sobota (17 lipca) godzina 13.00-15.00 - Parada Narodów ulicami Świdnicy z postojem w Rynku i pokaz szkoły tańca Tito Dance Studio.


7 lipca 2010 - Czy "mecz gwiazd" był pożegnaniem Polonii-Sparty Świdnica z III ligą ?

Dzisiaj w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej obradowała Komisja ds. Licencji Klubowych Dolnośląskiego ZPN.
Po długich obradach komisji zdecydowano o nie udzieleniu licencji na udział w III lidze sześciu zespołom w tym drużynie Polonii-Sparcie Świdnica. Pozostałymi zespołami są: MKS Oława, Chrobry Głogów, Polonia Trzebnica, Ślęza Wrocław i Twardy Świętoszów.
Kluby mogą w ciągu 14 dni złożyć odwołanie do Związkowej Komisji Odwoławczej ds. Licencji. Powodem nieudzielania zgody jest nie spełnianie kryteriów licencyjnych a wymaganie kryteria są takie: . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Wratislavia Cantans poszukuje wolontariuszy

Organizatorzy Wratislavia Cantans zapraszają młodych świdniczan do współpracy przy festiwalu.
45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans będzie trwał od 4 do 12 września we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska. Świdnicki koncert zaplanowano na 10 września na godz. 19.00 w Kościele Pokoju.
Do końca lipca czekamy na zgłoszenia od osób, które ukończyły 16. rok życia i chcą nam pomóc przy organizacji festiwalu w Świdnicy. . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Mundury w Muzeum Broni i Militariów

W związku z coraz bardziej powiększającymi się zbiorami umundurowania znajdującymi się w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy (stała ekspozycja w Witoszowie Dolnym) i brakiem możliwości ich odpowiedniego wyeksponowania, właściciel muzeum - Stanisław Gabryś zwraca się do hurtowni, sklepów i innych firm posiadających zbędne im manekiny o nieodpłatne ich przekazanie.
W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikalnych mundurów różnych formacji wojskowych, między innymi mundur jednego z żołnierzy 1. Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka.
W zbiorach jest też oryginalny obozowy pasiak należący do więźnia obozu koncentracyjnego Gross Rosen zmarłego w 1968 roku. Kontakt telefoniczny - 603 458 908


7 lipca 2010 - Młodzi żarowianie w akcji "Stop powodziom"

Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie postanowiła założyć Sztab i wziąć udział w ogólnopolskiej akcji "Stop powodziom" zorganizowanej 4 lipca przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
W godzinach od 9.00 do 19.00 na ulicach Żarowa można było spotkać kwestujących Wolontariuszy, którzy mimo wakacji, pięknej pogody znaleźli czas by pomóc innym.
Tuż po godzinie 19.00 w Sztabie, który miał swoją siedzibę w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, ogłoszono końcowy wynik. Dzięki ludziom o dobrych sercach udało się zebrać 2.083,06 złotych. . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Sentymentalna podróż do miejsc dzieciństwa

Tak można chyba określić wizytę grupy około 30 Niemców, dawnych mieszkańców Świebodzic, którzy przyjechali odwiedzić swoje rodzinne miasto.
Większość z ich opuszczała Świebodzice jako dzieci, dziś to osoby wiekowe (najstarszy uczestnik tej podróży ma 92 lata), ale wciąż pełne energii i przede wszystkim chęci do utrzymywania kontaktów z miastem, w którym przyszli na świat.
Grupa spotkała się we wtorek, 6 lipca, z zastępcą burmistrza miasta, Zbigniewem Opalińskim. . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Zapytaj o unijne fundusze pod nowym adresem

Świdniczanie zainteresowani zdobyciem unijnego dofinansowania niezbędną pomoc znajdą w Punkcie Informacji o Funduszach Europejskich mieszczącym się w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Od momentu powstania, od stycznia 2010 roku, punkt działał w Domu Nauczyciela. Obecnie działa pod adresem Rynek 1A.
Bezpłatne porady udzielane są telefonicznie - (74) 667 10 50, (74) 667 10 55, fax. (74) 667 17 55, elektronicznie - pife.swidnica@dolnyslask.pl i bezpośrednio w siedzibie świdnickiego punktu od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00. . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Rekord - setka osób przyszła oddać krew

To była bez wątpienia rekordowa zbiórka krwi w Świebodzicach. We wtorek 6 lipca prawdziwe tłumy pojawiły się w dawnym Klubie "Włókniarz" aby oddać krew i pomóc Karolowi Szozdzie, 18-latkowi ze Świebodzic, dla którego zbierano cenny lek.
Przyszli jego znajomi, sąsiedzi, nie zabrakło także grupki radnych miejskich, bo ojciec Karola jest radnym.
Wszyscy podkreślali, że decyzja o oddaniu krwi była dla nich oczywista. . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Gładko na trasie Wilków-Niegoszów-Panków

Wczoraj odebrano wyremontowany odcinek drogi powiatowej na trasie Wilków - Niegoszów - Panków. Budowa trwała od kwietnia do czerwca i kosztowała około 776 tysiecy złotych.
Wyremontowany odcinek ma blisko 1,5 km długości. Prace były współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z tzw. "schetynówek" i gminę Świdnica.
Ministerialne dofinansowanie wyniosło 50 % całego zadania, natomiast z gminy Świdnica powiat otrzymał 10 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Letnie Warsztaty Internetowo-Językowe

Gimnazjalistki ze Strzegomia wzięły udział w Letnich Warsztatach Internetowo-Językowych w niemieckim Torgau, które w tym roku odbywał się pod hasłem "Media".
Przypomnijmy, że po raz pierwszy takie warsztaty odbyły się w zeszłym roku, a ich gospodarzem był Strzegom.
Do Torgau pojechały laureatki konkursu fotograficznego "Strzegom - nasze miasto", uczennice z Gimnazjów nr 1 i nr 2 w Strzegomiu. Przypomnijmy członkinie zwycięskich drużyn. . . . czytaj więcej


7 lipca 2010 - Świebodzice ważnym punktem na mapie rowerowej Księstwa Świdnicko-Jaworskiego

Obecnie trwa akcja znakowania nowych szlaków rowerowych na terenie całego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
Wszelkie koszty wytyczenia, oznakowania i późniejszego utrzymania szlaków ponosi Lokalna Organizacji Turystyczna Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, której między innymi Świebodzice są członkiem.
Szlaki poprowadzone one zostały tak, aby połączyć największe ośrodki administracyjne regionu. Wyznaczyliśmy trzy trasy, a mianowicie: . . . czytaj więcej


6 lipca 2010 - Następni nauczyciele mianowani

Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje. Wielu uczniów i nauczycieli wyjechało na letni wypoczynek, ale jeszcze nie wszyscy.
Dzisiaj w Urzędzie Gminy Świdnica odbyło się postępowanie egzaminacyjne - Anny Kozieł - nauczycielki wychowania fizycznego w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej oraz - Katarzyny Hrybacz - nauczycielki kształcenia zintegrowanego oraz języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie.
Obie Panie w bardzo interesujący sposób zaprezentowały swój dorobek zawodowy za okres stażu, który trwał 2 lata i 9 miesięcy, a następnie udzieliły wyczerpujących odpowiedzi na pytania 5-osobowej komisji powołanej przez Wójta Gminy. . . . czytaj więcej


6 lipca 2010 - Sokół Grodno z Białorusi najlepszy. Świdniczanki trzecie

Zakończyły się rozgrywki sportowe w ramach II Europejskiego Festiwalu Siatkówki Drużyn Polonijnych i Miast Partnerskich Łowicza i Ziemi Łowickiej. Zdjęcia świdniczanek - zobacz
W sobotę 3 lipca, w Łowiczu, rozegrano finały. Najlepszymi zespołami siatkarzy w obu kategoriach: kobiet i mężczyzn, okazały się drużyny Sokół Grodno z Białorusi.
Uroczyste podsumowanie rozgrywek oraz wręczenie pucharów i medali zwycięzcom, odbyło się tego samego dnia, wieczorem, w Skansenie w Marzycach.
Puchary, medale i dyplomy zawodnikom wręczyli: Krzysztof Jan Kaliński - burmistrz Łowicza, Marek Hauszyld prezes Zarządu Semper Polonia, Zbigniew Kuczyński - dyrektor łowickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Krzysztof Miklas - redaktor sportowy i współtwórca Festiwalu Siatkówki w Łowiczu. . . . czytaj więcej


6 lipca 2010 - 60 lat LKS "Błękitni Komorów"

W ubiegłą sobotę, 3 lipca uroczystą Msza Świętą w intencji byłych i obecnych działaczy LKS "Błękitni" Komorów rozpoczęto świętowanie 60-lecie istnienia o Klubu. Drużyna Błękitnych w rozegranych w tym dniu meczach nie zawiodła swoich kibiców, zdobyła ostatecznie I miejsce.
Ten piękny jubileusz przychodzi nam świętować w samym środku piłkarskich mistrzostw świata w RPA.
60 lat to piękna rocznica, za którą powinniśmy dziękować nie tylko ludziom, ale i Bogu.
Cieszy więc fakt, że żyjemy w kraju, w którym możemy wyrazić tą wdzięczność naszą postawą i obecnością tutaj - mówił w skierowanych słowach homilii Ks. Roman Tomaszczuk, dyrektor oddziału Gościa Niedzielnego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


6 lipca 2010 - Odbudowana po powodzi

Kolejne szkody popowodziowe zostały usunięte. Zakończono bowiem odbudowę i modernizację drogi w Gminie Marcinowice, w miejscowości Tąpadła.
Drogę, która uległa zniszczeniu podczas ubiegłorocznej powodzi została odbudowana i zmodernizowana na odcinku dwustu metrów, wykonało Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.
Gmina Marcinowice otrzymała na to zadanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 51 tysięcy złotych a całkowity koszt wyniósł 64 tysiące złotych.


6 lipca 2010 - Rolnicy solidarni z powodzianami

Kiedy rolnicy z Gminy Jaworzyna Śląska dowiedzieli się o apelu o pomoc dla rolników pochodzących z terenów dotkniętych powodzią bez wahania ruszyli z pomocą.
Przez tydzień zwieźli do jednego z gospodarstw w miejscowości Czechy paszę dla zwierząt gospodarskich, siano i zboże.
Dotychczas zebrane dary zostaną natychmiast dostarczone poszkodowanym rolnikom ze wsi Ciechowice w Gminie Nędza.
Powódź zabrała rolnikom z Ciechowic nie tylko zasiewy, ale także możliwość uprawy ziemi przez najbliższe lata, dlatego taka pomoc będzie potrzebna jeszcze bardzo długo.


6 lipca 2010 - Wizyta delegacji z Górnego Śląska

1 lipca mieszkańcy wsi Wierzbna podejmowali delegację Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
W skład 35 osobowej delegacji weszli liderzy wiejscy z miejscowości województwa śląskiego realizujący od kilku lat "Odnowę Wsi" jak również przedstawiciele samorządów lokalnych.
Do przyjęcia delegacji Wierzbianie zostali wytypowani przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, jako laureaci konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2009" i doskonały przykład aktywności mieszkańców. . . . czytaj więcej


6 lipca 2010 - Wycieczka w przeszłość bliską i daleką

Pierwszy dzień wakacji dla młodzieży z Goczałkowa Górnego upłynął pod hasłem "Zwiedzamy swoją okolicę".
Na początek podziemia trzech sztolni w Walimiu z pokazem (światło-dźwięk) scen z bombardowaniem oraz pracy i śmierci więźniów. Następnie w zamku Grodno, młodzi poznali historię zamku, legendy z nim związane i po przesłuchaniu w sali tortur wdrapali się na zamkową wieżę. W drodze powrotnej sprawdzono szczelność tamy w Lubachowie oraz spróbowano dań w jednej z popularnych restauracji.
Młodzi goczałkowianie już umówili się z sołtysem Andrzejem Kowszynem, że za rok zwiedzą inne ciekawe miejsca, których na Dolnym Śląsku nie brakuje.


6 lipca 2010 - Dary dla powodzian

W czwartek, 1 lipca, z gminy Żarów wyjechał samochód z darami dla powodzian ze wsi Wola Rogowska.
Z darami od mieszkańców Gminy pojechały pracownice żarowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który był koordynatorem całej akcji. Dary były gromadzone w siedzibie żarowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego członkowie ochoczo włączyli się w organizację akcji pomocy powodzianom.
Wśród przekazanych darów były: meble sprzęt gospodarstwa domowego, środki czystości i żywność. Mieszkańcy Mrowin zebrali pieniądze na zakup dwóch lodówek.


5 lipca 2010 - Strzegom będzie miał drugiego Orlika

Po boisku "Orlik 2012" zlokalizowanym przy ulicy Adama Mickiewicza w Strzegomiu już niebawem rozpocznie się budowa kolejnego obiektu tego typu.
Gmina Strzegom w ramach projektu "Moje boisko - Orlik 2012" współfinansowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki otrzymała dofinansowanie w kwocie 666 tysięcy złotych na realizację boiska piłkarskiego wielofunkcyjnego wraz z obiektem sanitarno-szatniowym przy ulicy Brzegowej.
Całkowity koszt to suma 1 125,000 złotych. Warto podkreślić, że obiekt zostanie odpowiednio ogrodzony. Powstaną także dodatkowe miejsca parkingowe, a duży wpływ na estetykę będą miały nowe nasadzenia. . . . czytaj więcej


5 lipca 2010 - Wrócili zadowoleni

28 najzdolniejszych uczniów, którzy w minionym roku szkolnym zdobyli najlepsze wyniki w nauce wróciło właśnie z wycieczki, która była dla nich nagrodą za całoroczną pracę. Wszyscy wypoczęci i zadowoleni.
Tuż po zakończeniu roku szkolnego prymusi gminnych szkół podstawowych i gimnazjów oraz osobowości szkół - uczniowie, którzy najbardziej angażowali się w życie swojej szkoły przez miniony rok szkolny, pojechali na trzydniową wycieczkę ufundowaną przez Wójta Gminy Świdnica - Teresę Mazurek.
Wraz z prymusami w wycieczce uczestniczyła uczennica Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, która zwyciężyła w gminnym konkursie "Wspomnienia z nieludzkiej ziemi" oraz grupa najlepszych uczniów Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie (wyjazd dofinansowany przez Dyrektora Gimnazjum). . . . czytaj więcej


5 lipca 2010 - Bronisław Komorowski - Prezydentem RP - a tak głosowano w powiecie świdnickim

We wczorajszych wyborach prezydenckich, w powiecie świdnickim do głosowania uprawnionych były 129752 osoby.
Kart w lokalach wyborczych wydano 66112. Wszystkich głosów oddano 66107 z czego 65266 głosów było ważnych.
Na Bronisława Komorowskiego oddano 38840 głosy czyli 59.51 %.
Na Jarosława Kaczyńskiego oddano 26426 głosów czyli 40.49%. . . . czytaj więcej


5 lipca 2010 - Dożynki Gminne w Krzyżowej

Tegoroczne Gminne Święto Plonów organizowane przez Gminę Świdnica odbędzie się 5 września na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
W programie między innymi: Turniej Wsi, degustacja potraw, konkurs na najpiękniejszy wieniec i stragan dożynkowy, gry i zabawy sportowe, to jedne z wielu atrakcji jakie czekają na gości podczas tegorocznych dożynek.


5 lipca 2010 - Jaśniej w Śmiałowicach i Chwałkowie

W minionym tygodniu odbył się odbiór techniczny oświetlenia ulicznego w miejscowościach Śmiałowice i Chwałków w Gminie Marcinowice.
Prace budowlane trwały dwa miesiące i zostały zrealizowane zgodnie z terminem. W odbiorze uczestniczył Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik wraz z pracownikami urzędu oraz sołtysi i radni z poszczególnych miejscowości.
Koszt prac to kwota ponad 146 tysięcy złotych. Na realizację projektu Gmina Marcinowice otrzymała dofinansowanie w wysokości 75 % kosztów ze środków unijnych.


5 lipca 2010 - Oddaj krew na wakacje

14 lipca (środa), w godzinach od 9:00 do 13:30, w sali nr 7 Samorządowego Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Wszystkie osoby pragnące uratować czyjeś życie serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej szlachetnej akcji.


4 lipca 2010 - Radni Rady Miejskiej - Prezydent Miasta w Świdnicy

W trosce o Zdrowie i Życie naszych dzieci składamy wniosek o zamontowanie sygnalizacji świetlnej dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr. 4 przy ulicy Marcinkowskiego i Riedla.
Ponieważ miejsca te są bardzo niebezpieczne czego przykładem jest ostatnia kolizja samochodowa z dnia 24 czerwca 2010 roku a sprawa ta znana od dawna jest urzędnikom miejskim a zapewne i Radnym a także Prezydentowi, liczymy na pozytywne jej załatwienie tak aby nowy rok szkolny mógł zacząć się bezpiecznie dla Naszych Dzieci.
Prezydium Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 4. Petycję podpisało blisko dwieście osób.


4 lipca 2010 - "Zielone Świetlice" w Gminie Świdnica - pierwsze dni wakacji

Pierwsze dwa tygodnie wakacyjnego wypoczynku upływa w gminie Świdnica pod znakiem "Zielonych Świetlic", działających na bazie świetlic środowiskowych. Z tej formy wypoczynku korzysta ponad 300 dzieci, mając poza wieloma atrakcjami zapewnione również wyżywienie.
W 13 Zielonych Świetlicach od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-13.30 dzieci korzystają z licznych zajęć sportowych, plastycznych, muzycznych i integracyjnych. Nowością jaką w tym roku zaoferowano najmłodszym to podjęcie decyzji przez nich samych o propozycji wycieczki, jaka planowana jest w drugim tygodniu trwania zielonych świetlic. Zdecydowana większość wybrała wyjazd do Multikina we Wrocławiu.
Kolejną nowością jest wzajemne poznawanie przez dzieci atrakcji znajdujących się na terenie naszego powiatu. W ramach wzajemnej wymiany, dzieci z gminy Świdnica korzystają z Aquaparku i kręgielni w Świebodzicach. Natomiast dzieci ze Świebodzic korzystają z jedynej w powiecie świdnickim ścianki wspinaczkowej w Witoszowie Dolnym.


4 lipca 2010 - Ruszyła budowa świetlicy wiejskiej w Pastuchowie

Zakończenie roku szkolnego umożliwiło rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową wielofunkcyjnej świetlicy wiejskiej w Pastuchowie. Na realizację tego zadania gmina pozyskała środki finansowe zewnętrzne w wysokości 500 000 złotych.
Pierwszy etap prac potrwa do końca sierpnia. Obejmuje on wykonanie obiektu w stanie surowym otwartym.
Po zakończeniu inwestycji obiekt będzie posiadał salę ogólnodostępną z przeznaczeniem na organizowanie imprez kulturalnych społeczności wiejskiej i gminnej, bibliotekę, zaplecze kuchenne, szatnie, pomieszczenia sanitarne, oraz magazyn sprzętu.
Należy zaznaczyć, że z sali korzystać będą również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pastuchowie, które w nowej świetlicy znajdą również miejsce na zajęcia wychowania fizycznego.


3 lipca 2010 - "Gwiazdy" nie rozbłysły"

Zapowiadany od kilku dni mecz "Gwiazd" w Świdnicy miał być wydarzeniem sezonu.
Z zapowiadanych znanych piłkarzy pojawiło się ledwie kilku. Organizatorzy spodziewając się tłumów, ilość biletów ograniczyli do tysiąca. Niestety, kibice nie dopisali. Na stadionie pojawiło się ich może trzystu.
Nie było też nic z zapowiadanych atrakcji między innymi miały być wozy bojowe z Muzeum Broni i Militariów. Ambitne plany organizatorów nie zostały zrealizowane. Czyżby w nagłośnieniu wydarzenia zawiodły media a głównie tzw. patroni medialni ?
Sam mecz mógł się podobać, zwłaszcza w wykonaniu świdnickich piłkarzy. Zespół Polonii-Sparty Świdnica choć mocno odmłodzony to zagrał znacznie powyżej oczekiwań, za co należą się zawodnikom gratulacje.
Zdjęcia z meczu - zobacz. "Gwiazdy" w tym meczu nie błyszczały i zostały pokonane 4:2. . . . czytaj więcej


3 lipca 2010 - Potrzebna pomoc

Ostatnie powodzie w kraju dotknęły dziesiątki tysięcy osób. Apele o pomoc mieszkańcom którzy stracili dorobek całego życia spotykają się z ogromnym odzewem.
Jednak w morzu potrzeb nasza pomoc jest niezauważalna choć tak bardzo potrzebna i nieoceniona.
Chcieliśmy wyłowić spośród ludzi w trudnej sytuacji tą jedna, tą która od tej chwili nie będzie już anonimową, przestanie być jedna z tysięcy. Przedstawimy Państwu ich losy i prosimy o pomoc. . . . czytaj więcej


3 lipca 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje…
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


3 lipca 2010 - Zaproszenie na Zjazd I LO w Świdnicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Koleżanki i Koledzy, Komitet organizacyjny zaprasza w dniach 18 i 19 września 2010 roku na Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.kasprowiczanie.com, gdzie znajduje się szczegółowy program zjazdu oraz formularz zgłoszeniowy.
Zatem pora spotkać się na kolejnym - XII Zjeździe Absolwentów szkoły, w której spędziliśmy najpiękniejsze lata naszej młodości i edukacji.
Z koleżeńskim pozdrowieniem - Komitet Organizacyjny XII Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.


2 lipca 2010 - Sondaże - Jarosław Kaczyński - zdecydowane prowadzenie

Jeden z najbardziej znanych i niezależnych ośrodków badania opinii publicznej w USA Institute Society World przeprowadził badania przedwyborcze w związku z drugą turą wyborów prezydenckich w Polsce.
Jako jeden z nielicznych wskazał na drugą turę w przeciwieństwie do innych ośrodków w Polsce, które już dawno wskazywały na wygraną Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze.
Okazuje się, że w Polsce jest wiele ośrodków badania opinii publicznej, które głoszą to czego oczekują ich partnerzy polityczni.
Najnowsze badania ISW dowodzą, że Prezydentem zostanie Jarosław Kaczyński z blisko pięcioprocentową przewagą nad konkurentem - Bronisławem Komorowskim.


2 lipca 2010 - "Stop Powodziom" również w Żarowie

Już 4 lipca odbędzie się akcja "Stop Powodziom" organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie także postanowiła włączyć się w zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratowniczego dla ochotniczych i zawodowych jednostek Straży Pożarnej oraz innych grup i jednostek ratowniczych.
W najbliższą niedzielę kwestujący Wolontariusze wyjdą na ulice Żarowa, będą zbierać pieniądze do specjalnych puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zbiórka trwać będzie w godzinach 9.00-19.00. Liczymy na Państwa dobre serca.


2 lipca 2010 - "Dwudziestolatki" w świebodzickim magistracie

W tym roku mija 20 rocznica powstania samorządu terytorialnego, jest więc dobra okazja by uhonorować tych pracowników samorządu, którzy pracują na jego rzecz tak samo długo.
W środę, 30 czerwca, długoletni urzędnicy, którzy pracują w świebodzickim magistracie dwie dekady (i dłużej) otrzymali od burmistrza listy gratulacyjne, serdeczne życzenia i podziękowania za pracę. - A właściwie służbę, bo chyba tak można o waszej pracy powiedzieć, służycie swoją wiedzą, fachowością, doświadczeniem mieszkańcom naszego miasta. I służba ta nie bywa wcale słodka - żartował burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
W ten sposób uhonorowanych zostało 18 pracowników (głównie pań, wśród nich znalazł się tylko jeden "rodzynek - pan Władysław Gidelski). . . . czytaj więcej


2 lipca 2010 - Mundury w Muzeum Broni i Militariów

W związku z coraz bardziej powiększającymi się zbiorami umundurowania znajdującymi się w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy (stała ekspozycja w Witoszowie Dolnym) i brakiem możliwości ich odpowiedniego wyeksponowania, właściciel muzeum - Stanisław Gabryś zwraca się do hurtowni, sklepów i innych firm posiadających zbędne im manekiny o nieodpłatne ich przekazanie.
W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikalnych mundurów różnych formacji wojskowych, między innymi mundur jednego z żołnierzy 1. Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka.
W zbiorach jest też oryginalny obozowy pasiak należący do więźnia obozu koncentracyjnego Gross Rosen zmarłego w 1968 roku. Kontakt telefoniczny - 603 458 908


2 lipca 2010 - Szukamy nazw dla nowych ulic

W rejonie tzw. obwodnicy Osiedla Piastowskiego w Świebodzicach powstanie dziesięć nowych ulic.
Chodzi o tereny na północ od osiedla - znajdują się tam grunty pod budownictwo mieszkaniowe. Właśnie w tej części osiedla zostanie wytyczonych dziesięć nowych ulic - dla których trzeba poszukać ładnych nazw.
Dlatego władze samorządowe postanowiły zapytać samych mieszkańców, którzy być może będą przy tych ulicach kiedyś mieszkać, jak powinny się nazywać.
Zapraszamy zatem świebodziczan do plebiscytu na patronów nowych ulic. . . . czytaj więcej


2 lipca 2010 - "Miasto dzieci" - pomóż by powstało

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie tegorocznego projektu "Miasto Dzieci".
Muzeum już po raz trzeci podczas pierwszych dwóch tygodni sierpnia wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów zamienia się w Miasto Dzieci, w miasto którym około 200 młodych obywateli będzie zarządzało swoim miastem.
Opis projektu: W wagonach towarowych, w drewnianych domkach oraz w zabudowaniach Muzeum tworzy się stanowiska pracy, urzędy, sklepiki, wszystko to co powinno znajdować się w mieście, jest to: Biuro Meldunkowe, Biuro Pracy, Straż Pożarna, Szpital, Piekarnia, Restauracja, Kawiarnia, Bank, Fryzjer, Kino, Teatr, itd. . . . czytaj więcej


2 lipca 2010 - Rozpoczęła się budowa łączników

Budowa ciągu pieszo - rowerowego od ulicy Księcia Bolka do ulicy Bolesława Krzywoustego 46 i budowa ciągu komunikacyjnego od ulicy Księcia Bolka do krytej pływalni - tak brzmi zadanie inwestycyjne, które rozpoczęło się na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach.
A chodzi o budowę łączników między dwoma budynkami Przedszkola nr 2 oraz dojście z ul. Ks. Bolka do Wodnego Centrum Rekreacji.
Dotychczas mieszkańcy i rodzice maluchów musieli dreptać polnymi dróżkami, po zakończeniu tego zadania powstanie wygodny chodnik z kostki betonowej, którym będą mogli się także poruszać miłośnicy dwóch kółek.
- Budowę łączników realizuje firma Stańczyk, wyłoniona w drodze przetargu - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Termin zakończenia prac to koniec lipca tego roku. Zadanie to jest dopełnieniem realizowanej w ubiegłym roku kompleksowej modernizacji dróg na Osiedlu Piastowskim.


2 lipca 2010 - Polonia-Sparta kontra "gwiazdy"

Klub Piłkarski Polonia-Sparta Świdnica S.A. zaprasza na piłkarskie święto kończące sezon rozgrywek III - ligowych, podczas którego reprezentacja Polonii - Sparty Świdnica zmierzy się z drużyną gwiazd polskiej piłki nożnej pod wodzą trenera Janusza Wójcika, również byłego Posła RP z Samoobrony.
Mecz odbędzie się w sobotę 3 lipca o godzinie 18.00 na stadionie przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.
Bilety dostępne będą w cenie 3 złote ulgowy i 7 złotych bilet normalny.


2 lipca 2010 - Świebodzice - aktywną gminą

Po raz kolejny Świebodzice zostały docenione za działania promujące sport i zdrowy styl życia. Gmina otrzymała wyróżnienie w programie "Aktywna gmina".
Jest to projekt uaktywnienia społeczności lokalnych do działań promujących sport, rekreację i zdrowy styl życia. Konkurs miał na celu wyłonienie gmin, które najbardziej dbają właśnie o popularyzację sportu, rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu.
Konkurs jest afiliowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Komisja konkursowa brała pod uwagę wszelkie imprezy sportowo-rekreacyjne, których organizatorami, współorganizatorami, sponsorami są gminy uczestniczące w konkursie. . . . czytaj więcej


2 lipca 2010 - Zwyciężyła drugi raz strona - 15 ŚŚDH TROTER

O północy, 30 czerwca zakończyło się głosowanie (okresy dwumiesięczne) w "Rankingu Stron Powiatowych".
W tym głosowaniu zwyciężyła drugi raz strona 15 ŚŚDH TROTER. Strona uzyskała - 887 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 816, Hodowla koni Namlikowo - 417, Rock Centrum Świdnica - 181, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 173, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 153, Wędkarstwo Świdnica - 118, Strzegomski Serwis Wędkarski - 56, Świdnicki Klubu "Hermes" i BMWIDEO - 47, Hufiec ZHP w Świdnicy - 41, Zespół Rockowy - Cosmo Squaw - 23, Góry Sowie On-line - 22, ECS Nieruchomości i Blog Daily - 21, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 11, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 4, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 3, Tuning Club Świdnica - 1.


1 lipca 2010 - Powstaje Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Już w przyszłym tygodniu (9 lipca) ruszają prace w budynku przy ulicy Długiej 33. Powstanie tam nowoczesne centrum dla organizacji pozarządowych działających w Świdnicy.
Jest to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez miasto. Jeżeli prace będą szły zgodnie z planem, to za 14 miesięcy (we wrześniu 2011) świdnickie organizacje będą mogły przeprowadzić się do dobrze wyposażonego i przyjaznego dla niepełnosprawnych budynku. - mówi zastępca prezydenta Waldemar Skórski i dodaje - W nowym miejscu organizacje pozarządowe będą mogły korzystać z pomocy prawnej, księgowej, czy też sekretariatu.
Do dyspozycji będą sale konferencyjne i biblioteka multimedialna. Chcemy, by obsługa stowarzyszeń była darmowa, a jedyny koszt, który poniosą poszczególne organizacje, stanowiły rozmowy telefoniczne.
Dlatego o dodatkowe wsparcie finansowe na obsługę centrum będziemy się starać z Europejskiego Funduszu Społecznego. . . . czytaj więcej


1 lipca 2010 - Robert Jagła kandydatem na burmistrza Żarowa

W poniedziałek 28 czerwca w kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyła się debata "Przyszłość Żarowa w latach 2010 - 2014", zorganizowana przez Klub Radnych "Razem dla Żarowa" i żarowską Platformę Obywatelską.
W debacie wzięli udział zaproszeni goście. Byli burmistrzowie Żarowa: Zbigniew Chlebowski, Marek Zywer i Stanisław Wachowiak. Posłowie: Zbigniew Chlebowski, Katarzyna Mrzygłocka, Tomasz Smolarz. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł. Radny sejmiku dolnośląskiego i szef Zamku Książ - Jerzy Tutaj. Członkowie Klubu "Razem dla Żarowa" i żarowskiej PO oraz przyjaciele.
Jako pierwszy głos zabrał Stanisław Wachowiak, który zwrócił słuchaczom uwagę na pilną potrzebę uporania się z finansami gminnymi. Jednocześnie podkreślił, że przyszłemu burmistrzowi i przyszłej radzie miejskiej nie będzie łatwo rozwiązać najpilniejsze problemy Żarowa. . . . czytaj więcej


1 lipca 2010 - Noc w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Ekspozycja dorobku świdnickich twórców, koncert oraz poczęstunek - na to mogą liczyć świdniczanie, którzy w piątek (9 lipca) odwiedzą Muzeum Dawnego Kupiectwa.
W ramach drugiej już Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wystawę pt. "Świdnica w kulturze i sztuce na tle dziejów". Na niej: dzieła świdnickich twórców, rzeźby gotyckie i barokowe, wyroby świdnickiego rzemiosła, gotyckie epitafia Steinberga i proboszcza Stanisława Bernwalda.
Wyeksponowane będą również ważne dla miasta dokumenty pochodzące z XIII i XV wieku, m. in. wystawiony 13 czerwca 1249 roku przywilej papieża Innocentego IV dla świdnickiego klasztoru Ojców Franciszkanów. . . . czytaj więcej


1 lipca 2010 - XIII Festiwal Teatru Otwartego

Występy grup z Polski i Ukrainy, wystawy, happeningi, improwizacje uliczne przygotowano dla świdniczan w ramach XIII Festiwalu Teatru Otwartego, który potrwa od piątku do niedzieli (9-11 lipca).
Specjalnie dla dzieci, podczas festiwalowych dni, uruchomiony zostanie plac zabaw Teatru Wagabunda.
Wstęp na wydarzenia XIII Festiwalu Teatru Otwartego jest darmowy.
Szczegółowy program - zobacz


1 lipca 2010 - Ważne dla wyborców

Jeszcze tylko jutro, 2 lipca, świdniczanie, którzy w najbliższą niedzielę podczas drugiej tury wyborów będą poza miejscem zamieszkania, mogą otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwiające oddanie głosu w dowolnie wybranej obwodowej komisji.
Zaświadczenie zostanie wydane również osobie upoważnianej przez wyborcę, która będzie posiadała jego numer PESEL. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest zgłoszenie się do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego (parter, pok. nr 9 i 10, tel. 74/8562819, 74/8562820 lub 74/8562821).
Podczas II tury wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej, 4 lipca, w Świdnicy będzie działało 31 lokali wyborczych. Lokale tego dnia są czynne od godziny 6.00 do 20.00. Podobnie jak dwa tygodnie wcześniej niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do któregoś z lokali wyborczych, mogą liczyć na pomoc. W niedzielę wyborczą w godz. 14.00-18.00 do dyspozycji będzie samochód Straży Miejskiej. Zgłoszeń będą przyjmowane pod numerem telefonu 74/8562823.


1 lipca 2010 - Więcej czasu na zgłoszenia do Debiutu Gospodarczego

Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie Debiut Gospodarczy, na złożenie niezbędnych dokumentów mają czas do 22 października.
Chcemy, by wszyscy chętni mogli przygotować swoje wnioski. Konkurs promuje przedsiębiorczość i ciekawe pomysły młodych ludzi.
Nasi konkursowicze to przede wszystkim studenci, a ci właśnie skończyli sesję egzaminacyjną. Przed nimi czas odpoczynku, dla niektórych pewnie pracy. Stąd nasza decyzja o przedłużeniu terminu. - tłumaczy Magdalena Walentynowicz-Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego.
Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w zakładce "Debiut Gospodarczy".


1 lipca 2010 - Świdnickie Gryfy - znane są nominacje

Spośród zgłoszonych do konkursu firm, kapituła nagród gospodarczych, którą stanowią przedstawiciele władz miasta, organizacji gospodarczych oraz dotychczasowi zwycięzcy "Gryfów", wyłoniła nominowane.
Laureatów w poszczególnych kategoriach wybiorą członkowie kapituły, oddając głos w każdej kategorii na jedną z firm.
Nagrodę specjalną przyzna natomiast prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Rozstrzygnięcie plebiscytu gospodarczego i wręczenie statuetek "Gryfa" zaplanowano na 8 października, podczas gali przedsiębiorczości.
Lista firm nominowanych do nagrody "Gryf Świdnicki 2010" . . . czytaj więcej


1 lipca 2010 - Pracowity czerwiec w Przystani

Pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy, odwiedzili w czerwcu Arboretum w Wojsławicach, tam też odbyło się ognisko.
Na zakończenie roku szkolnego seniorzy spotkali się z maluchami z Przedszkola nr 3 i 4. Tego typu spotkania odbywają się co miesiąc w ramach programu "Integracja Międzypokoleniowa".
Dla pensjonariuszy ośrodka to niesamowite przeżycie, to dobry moment by przestać myśleć o chorobach, o problemach, by móc wrócić myślami w lata dzieciństwa. Kolejne spotkanie już we wrześniu.
Podczas zajęć kulinarnych - prowadzonych przez Agnieszkę Moskwę - przyrządzano koktajl truskawkowy. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, zawsze w poniedziałki.
W lipcu planowany jest wspólny wyjazd do Jaworzyny Śląskiej.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała