31 sierpnia 2010 - Urząd Miejski w Strzegomiu doceniony

Kapituła Konkursu Najwyższa Jakość Quality International 2010 pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Klubu Polskie Forum ISO 9000 wraz z organizatorem Forum Biznesu przyznała Urzędowi Miejskiemu w Strzegomiu tytuł laureata oraz złote godło w kategorii Qi Services - usługi najwyższej jakości.
Złote Godło dla Urzędu Miejskiego w Strzegomiu to docenienie starań związanych z wdrażaniem oraz promowaniem idei Jakości.
To przede wszystkim jednak znak, że w naszym Urzędzie systematycznie podnoszona jest jakość obsługi Klienta. Takie wyróżnienie bardzo cieszy, ale jednocześnie motywuje do dalszej efektywnej pracy.


31 sierpnia 2010 - Masz dom, to o niego dbaj

Od przyszłego roku w Świebodzicach ogłaszane będą konkursy, w których będą mogły wziąć udział wspólnoty mieszkaniowe lub właściciele prywatnych nieruchomości. Miasto chce docenić finansowo tych, którzy szczególnie dbają o wygląd swoich budynków i poprawiają w ten sposób estetykę miasta.
Konkurs pod hasłem "Nasz Dom" kierowany jest do tych właścicieli nieruchomości, które nie są zabytkami, jednak ich elementy architektoniczne, szczególne położenia czy historia są cenne z punktu widzenia kultury materialnej miasta. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2010 - Na "gościnnych występach"

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali 18 latka z Koszalina i 15 latka ze Świebodzic, którzy dokonali kradzieży dwóch puszek piwa, w jednym z marketów na terenie Świebodzic.
W celu utrzymania się w posiadaniu skradzionego towaru zatrzymani szarpali za odzież oraz przytrzymywali ręce pracownika ochrony sklepu. Ochroniarz nie odniósł żadnych obrażeń ciała. Jak się okazało 18 latek przebywa na przepustce z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, do którego ma powrócić 31 sierpnia. Był nietrzeźwy w organizmie miał promil alkoholu. Został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie, natomiast 15 latka umieszczono w Policyjnej Izbie Dziecka w Wałbrzychu. Jego sprawą zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich w Świdnicy. Za czyn, którego się dopuścili grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


31 sierpnia 2010 - E-usługi dla mieszkańców

To projekt, który realizowany jest w świebodzickim magistracie. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie unijne.
Projekt pn. "Wprowadzenie e-usług dla ludności poprzez wdrożenie elektronicznego obiegu spraw i dokumentów oraz wprowadzenie elektronicznego podpisu w Gminie Świebodzice" został złożony i otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku (Społeczeństwo informacyjne). . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2010 - Busem Przez Świat

Wyprawa zajęła nam 27 dni. Ponad dwudziestoletnim VW Transporterem T3 przejechaliśmy w 5 osób 8307 kilometrów.
Pieniądze na wyprawę zbieraliśmy przez pół roku, busa kupiliśmy 3 miesiące przed wyprawą - z białego busa dostawczego przerobiliśmy go na hipisowskiego campera z palmami i rozkładaną kanapą.
Przejechaliśmy przez dwanaście państw: Polska-Czechy-Austria-Liechtenstain-Szwajcaria-Włochy-Monaco-Francja-Hiszpania-Gibraltar-Portugalia-Francja-Niemcy. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2010 - Bierzemy kredyt

Na sesji w dniu 27 sierpnia Rada Miejska Świebodzic podjęła uchwałę o zaciągnięciu kredytu długoterminowego w kwocie 6.105.500 złotych.
Jest to kredyt na pokrycie deficytu budżetowego, zapisanego w uchwale budżetowej, podjętej jeszcze w grudniu 2009 roku.
Do tej pory Gmina Świebodzice nie miała potrzeb korzystania z kredytu, jednak ponieważ dobiega końca realizacja wielu inwestycji w gminie, część pieniędzy zostanie przeznaczona na pokrycie zadań, które są w toku.


31 sierpnia 2010 - Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" zaprasza chłopców

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" zaprasza chłopców z roczników 1995 - 2000 na zajęcia z piłki ręcznej.
Wszystkie nasze drużyny biorą udział w rozgrywkach ligowych. Współpracujemy z wieloma Klubami na terenie kraju i za granicą.
Zajmujemy wysokie lokaty na turniejach krajowych i międzynarodowych. Szkoleni przez nas młodzi piłkarze są powoływani do kadry. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2010 - Bezpłatny wyjazd do Brna na Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy po raz kolejny serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych Przedsiębiorców na bezpłatny wyjazd do Brna na Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV w dniach 15-16 września 2010 roku.
W ramach wyjazdu zapewniamy przejazd na trasie Świdnica-Brno-Świdnica, ubezpieczenie NNW, wejściówki, bezpłatne zakwaterowanie w hotelu w okolicach Brna oraz wyżywienie.
Wyjazd ze Świdnicy w środę 15 września o godzinie 6.00 rano, a planowany wyjazd z Brna w czwartek około godziny 15.00. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń na wyjazd.
Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o kontakt z panią Magdą Myrtą, telefon: 74 8535009, faks: 74 8569388, e-mail: magda.myrta@siph.pl - formularz zgłoszeniowy - >>> zobacz


30 sierpnia 2010 - Pierwszy dzwonek w odnowionych klasach

Już w środę we wszystkich szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Tymczasem na uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego czekają odnowione sale i toalety. Wakacyjne "liftingi" przeszły wszystkie powiatowe szkoły. W kilku prowadzone są jeszcze ostatnie roboty wykończeniowe. Równolegle trwa budowa Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
Uczniowie mają jeszcze dwa dni wakacji, ale już w środę pomaszerują do swoich szkół. A w nich przez okres wakacyjny przeprowadzono sporo drobnych i większych remontów dla poprawy estetyki klas i toalet a także korytarzy szkolnych.
W I LO w Świdnicy dwie sale lekcyjne przeszły kompleksowy remont, odnowiona została także pracownia filmowa, gdzie prace potrwają jeszcze do września. . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2010 - Świdnicka Piętnastka

Pomimo bardzo deszczowej pogody ponad 300 zawodników stanęło na starcie 2.Świdnickiej Piętnastki. Pierwszy na mecie był Tomasz Sobczyk, który zwyciężył z bardzo dobrym czasem 49:05, wyprzedzając o ponad dwie minuty drugiego zawodnika, którym był Yuriy Blahodir (51:33).
Trzeci na metę dotarł Eryk Dobrochowski (51:44). W czołówce pań znalazło się wiele lokalnych biegaczek, jednak najszybsza była wrocławianka Katarzyna Durak z czasem 57:05, druga pochodząca z naszego powiatu Ola Gierat, trzecia dobrze znana z biegowych tras Elżbieta Jarosz.
Obie z czasem poniżej 1h. Kolejne trzy miejsca przypadły świdniczankom.
Ostateczne wyniki biegu - >>> zobacz Rezultaty biegów dzieci - >>> zobacz


30 sierpnia 2010 - Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Granicie

Już za kilka dni odbędzie się uroczyste podsumowanie Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Granicie Strzegom 2010.
4 września o godzinie 13.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu rozpocznie się LV Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, podczas której podsumowana zostanie ta ważna dla lokalnego środowiska impreza. W trakcie posiedzenia Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz dokona wręczenia statuetek wyróżniającym się firmom kamieniarskim oraz artystom uczestniczącym w Sympozjum.
Po sesji, na strzegomskim Rynku, odbędzie wernisaż rzeźb powstałych w trakcie Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Granicie. Będą one zdobiły centrum miasta przez rok.
Już dziś zachęcamy wszystkich mieszkańców do podziwiania granitowych dzieł, które przez kilka tygodni na terenie zakładów kamieniarskich wykonywali tak znakomici artyści jak: Zenichi Yokoyama z Japonii, prof. Jerzy Fober z Cieszyna, prof. Andrzej Szarek z Nowego Sącza, prof. Stanisław Cukier z Zakopanego, Andrzej Renes z Warszawy, Ryszard Zarycki z Wrocławia i Adam Wyspiański (komisarz sympozjum) z Bolesławic.


30 sierpnia 2010 - Odpowiedzą za uprowadzenie

26 sierpnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, zostali powiadomieni o uprowadzeniu 25 letniego mężczyzny. Sprawcy uprowadzenia w zamian za uwolnienie mężczyzny zażądali 1 000 złotych okupu.
Po otrzymaniu informacji o porwaniu policjanci natychmiast podjęli czynności. Została powołana grupa realizacyjna "antyterroryści" w celu odbicia porwanego.
Porwanemu 25 latkowi udało się uciec. Sprawcy uprowadzenia po pościgu przez policjantów zostali zatrzymani. Okazali się nimi 4 mężczyźni w wieku 24-36 lat mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej i Świdnicy. Zostali oni osadzeni do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Wszyscy zatrzymani na wniosek prokuratury, decyzją sądu zostali już aresztowani na okres 3 miesięcy. Za czyn, którego się dopuścili może im grozić nawet do 15 lat pozbawienia wolności.


30 sierpnia 2010 - Zapraszamy na Dni Ziemi Strzegomskiej

Tegoroczne Dni Ziemi Strzegomskiej odbędą się w dniach od 17 do 18 września na strzegomskim Rynku. W piątek 17 września odbędą się prezentacje zespołów rockowych.
Natomiast w sobotę będziemy mogli podziwiać występy najmłodszych mieszkańców Strzegomia, kibicować świetlicom wiejskim biorącym udział w konkursie "Świetlica Wiejska na 5+" oraz wziąć udział w prezentacji dorobku Strzegomskiej Branży Kamieniarskiej.
Nie zabraknie również występów zespołów. W dobry nastrój strzegomian wprowadzą "Los Bahamos Desperados" oraz "Video" i Ania Wyszkoni. Tego samego dnia będzie odbywał się ponadto Gminny Turniej Szachowy.


30 sierpnia 2010 - XXV Regionalna Giełda Minerałów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zaprasza na XXV Regionalną Giełdę Minerałów, która odbędzie się w niedzielę - 3 września w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr-4 przy Alei Wojska Polskiego 3.
Wystawcy minerałów pojawią się w sali wystawienniczej już o godzinie 8.00.
Otwarcie giełdy odbędzie się o godzinie 10.00, o godzinie 12.00 nastąpi prezentacja zbiorów i ich ocena a o godzinie 13.00 zostaną wręczone nagrody.
Giełda potrwa do godziny 18.00.


29 sierpnia 2010 - Wracają z medalami

Wspaniale spisali się sportowcy z powiatu świdnickiego biorący udział w III Ogólnopolskich Igrzyskach LZS 2010.
Igrzyska odbyły się w dniach 26-28 sierpnia w Kielcach. Siatkarki MKS Świdnica, wygrywając wszystkie spotkania wywalczyły tytuł Mistrzyń Polski. Najlepszą zawodniczką imprezy została Aleksandra Małodobra.
Mistrzami Polski zostali też piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. Piłkarki ręczne MKS "Victoria" Świebodzice wywalczyły trzecie miejsce.
Igrzyskom patronowali między innymi: Roman Jagieliński - Przewodniczący Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS, Tadeusz Kowalczyk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski.


29 sierpnia 2010 - Liga okręgowa - "Zjednoczeni" idą jak burza

W trzeciej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Beniaminek ligi okręgowej Zjednoczeni Żarów pokonał Biały Orzeł Mieroszów 3:0.
Górnik Boguszów-Gorce - Stal Świdnica 1:4, Iskra Jaszkowa Dolna - AKS Strzegom 1:1, Sparta Ziębice - Grom Witków 1:2, Kryształ Stronie Śląskie - Victoria Świebodzice 1:1, Unia Złoty Stok - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 6:0, Włókniarz Kudowa Zdrój - Nysa Kłodzko 0:1, Pogoń Pieszyce - Podzamcze Wałbrzych 5:2. W tabeli z kompletem punktów prowadzą Zjednoczeni Żarów. Miejsca pozostałych drużyn: 5. AKS Strzegom, 7. Victoria Świebodzice, 9. Stal Świdnica, 14. Grom Witków.


29 sierpnia 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach trzeciej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Skalnik Czarny Bór 1:1, Zagłębie Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 2:1, Wierzbianka Wierzbna - Gwarek Wałbrzych 1:4, Wenus Nowice - Unia Jaroszów 2:6, Koliber Uciechów - Czarni Wałbrzych 3:0, Granit Roztoka - Podgórze Wałbrzych 3:1, Sudety Dziećmorowice - Karolina Jaworzyna Śląska 5:3, Victoria Tuszyn - Zieloni Mrowiny 5:3.


28 sierpnia 2010 - "Czerwony Baron" największą atrakcją Świdnicy

Blisko cztery miliony złotych to dotacja w programie dla projektów podnoszących atrakcyjność regionu. To dotacja do modernizacji, która wyniesie 10 milionów złotych.
A tą atrakcją jest hotel "Czerwony Baron" powstający 150 metrów od domu Richthofenów, 200 metrów od mauzoleum "Czerwonego Barona". Jednym słowem hotel powstaje w miejscu najbardziej kojarzonym z legendą lotnictwa, z najbardziej znanym lotnikiem na świecie. Lotnikiem, którym fascynuje się mnóstwo ludzi na całym świecie - Baronem Manfredem von Richthofenem.
Plan budynku - >>> zobacz Hotel powstaje w pięknym, zabytkowym budynku, jednym z najpiękniejszych w mieście, który Sylwia i Mirosław Toporkiewiczowie kupili już znacznie wcześniej. Hotel "Czerwony Baron" to jedyny w mieście hotel czterogwiazdkowy jaki będzie czekał na gości już od drugiej połowy przyszłego roku.
Hotel będzie posiadał piękną restaurację, salę konferencyjno-baniektową, bibliotekę i pokoje gościnne dla 60 osób chcących zasmakować atmosfery czasów "Red Barona". . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2010 - Spadli na szóste miejsce

Po dwóch wygranych meczach świdniczanie byli liderem, wystaczyła jednak jedna kolejka i porażka z Celulozą Kostrzyn nad Odrą 0:1 by spadli na szóste miejsce i zajmowali je razem z Ilanką Rzepin.
1 września, o godzinie 17.00 Polonia-Sparta Świdnica rozegra u siebie mecz z Arką Nowa Sól i mecz ten pokaże ostatecznie jakim zespołem i jaki poziom prezentuje drużyna świdnicka.
Pozostałe wyniki: Arka Nowa Sól - Czarni Witnica 5:0, Chrobry Głogów - Twardy Świętoszów 5:0, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - MKS Oława 1:2, Polonia Trzebnica - Pogoń Świebodzin 2:2, Pogoń Oleśnica - Lechia Dzierżoniów 1:3, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Ilanka Rzepin 2:3, Promień Żary - Orzeł Międzyrzecz 1:3


28 sierpnia 2010 - Świdniccy radni przeciw dopalaczom

W piątek, 27 sierpnia, specjalną uchwałą Rada Miejska w Świdnicy wyraziła sprzeciw wobec legalnego obrotu tzw. "dopalaczami" i domaga się wprowadzenia zmian w polskim prawie.
Prezydent Świdnicy przekaże stanowisko Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom z okręgu wyborczego nr 2.
Pełna treść stanowiska Rady poniżej: . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2010 - Monitoring Świdnicy zyska na ostrości

Mobilny punkt monitoringu, kamery internetowe, mniej zawodny system przesyłu obrazu, integracja monitoringu miejskiego i szkolnego - tak zmieni się po modernizacji monitoring Świdnicy.
W tym tygodniu podpisano umowę z firmą, która wykona zadanie. Przetarg wygrała firma Alcom, która zrealizuje przedsięwzięcie do końca listopada kosztem 106 tys. zł.
- Projektujemy i budujemy wielką sieć radiowego przesyłu danych. Będzie ona wykorzystywana przez miejski monitoring, ale także tworzoną sieć przesyłu danych w miejskich jednostkach. Mniej zawodny przesył obrazu sprawi, że monitoring będzie działał zdecydowanie sprawniej. Przygotowujemy również nową infrastrukturę poza centrum miasta co pozwoli na dalszą rozbudowę monitoringu - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2010 - Inwestcja w zdrowie

Zakup terenu pod stacją dializ przez jej operatora, firmę HP-Dializa, będzie miał efekt daleko wykraczający poza kwestie medyczne - tłumaczą przedstawiciele inwestora. Na transakcji zyskają nie tylko pacjenci stacji, ale również jej pracownicy, władze powiatu i mieszkańcy regionu. Podpisanie aktu notarialnego przypieczętowującego przekazanie terenu właścicielowi stacji dializ nastąpi we wtorek, 31 sierpnia br.
O konieczności uregulowania własności miejsca, na którym stoi stacja dializ, jej właściciele rozmawiali z władzami powiatu od ......... "
Bez aktu własności terenu bardzo trudno byłoby nam myśleć o rozwoju stacji. Inwestycje w naszej branży są bardzo kosztowne i planuje się je na wiele lat w przód, by jak najlepiej dostosować je do zmieniających się warunków - w tym rosnącej liczby pacjentów. . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2010 - W Kazincbarcika chwalą strażaków ochotników

Na zaproszenie władz Kazincbarcika do miasta na Węgrzech wyjechała delegacja ze Świdnicy.
Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, radny Rady Miejskiej Krzysztof Trzop oraz Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy wzięli udział w uroczystych obchodach Dni Kazincbarcika oraz Święta Narodowego Węgier.
Głównym punktem były jednak spotkania z władzami Kazincbarcika i rozmowy o partnerstwie. Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej jeszcze raz dziękowano świdnickim strażakom ochotnikom za pomoc w usuwaniu skutków powodzi na Węgrzech. . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2010 - Pierwszy dzwonek w Gminie Świdnica

1 września 2010 roku naukę w gminnych placówkach oświatowych rozpocznie łącznie 1560 uczniów, w tym w gimnazjach 683 uczniów, z czego w klasach pierwszych będzie uczyło się 237 uczniów. Do szkół podstawowych (bez oddziałów przedszkolnych) będzie uczęszczało 877 uczniów, z tego naukę w klasach pierwszych rozpocznie 133 dzieci.
Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych będzie uczęszczało łącznie 241 dzieci, z tego 108 dzieci 6-letnich oraz 82 dzieci 5-letnich.
Gminna inauguracja nowego roku szkolnego z udziałem Teresy Mazurek - Wójta Gminy Świdnica oraz Henryka Sary - Przewodniczącego Rady Gminy Świdnica odbędzie 1 września o godzinie 8.00 w Szkole Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym.


27 sierpnia 2010 - Plac zabaw przeniesiony, będzie też nowy

Urządzenia zabawowe z placu św. Małgorzaty zostały przeniesione. Dwie huśtawki i karuzelę zamontowano na placu zabaw pomiędzy ul. Towarową i M. Kopernika w miejsce wyeksploatowanych urządzeń. Huśtawka i stół do tenisa stołowego wzbogacił plac zabaw w Parku Ułanów.
Przeniesieni urządzeń nie oznacza, że plac zabaw zniknie z placu św. Małgorzaty na stałe. W ramach przebudowy zaplanowano urządzenie zupełnie nowego miejsca do zabawy.
Na wygrodzonym terenie ustawione zostaną huśtawki, bujaki, stół do tenisa, karuzela, wieża ze zjeżdżalnią, pomost wiszący z belkami, drabinką i przeplotnicą.


27 sierpnia 2010 - Odbiory dróg i chodnika

Dzisiaj odbyły się trzy odbiory dróg powiatowych i chodnika w ciągu drogi powiatowej. Odcinki w Strzelcach i Gniewkowie mają nowe nawierzchnie a Jugowa nowy chodnik.
Na te trzy zadania powiat wydał w sumie 745 810 zł W miejscowości Strzelce w gminie Marcinowice wyremontowano i odwodniono nawierzchnię na drodze powiatowej nr 2899D.
Była to kontynuacja robót w ramach zadania finansowanego z programu tzw. "schetynówek". Wcześniej zmodernizowano odcinek od końca miejscowości Strzelce do miejscowości Chwałków a ponieważ udało się wygenerować oszczędności poprzetargowe, MSWiA wyraziło zgodę na pociągnięcie remontu o kolejne 0,565 km.
Dzięki temu cała trasa, także przez Strzelce, jest odnowiona i wzmocniona a rowy odmulone. . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2010 - Regaty - więcej czasu na zgłoszenia

Jeszcze tylko do środy, 15 września do godziny 15.00 przedłużony został termin zgłoszeń na VIII Regaty Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Zgłoszenia przyjmuje Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" (telefon 074-852-02-90, ulica Wewnętrzna 2, 58-100 Świdnica).
Regaty rozegrane zostaną na jeziorze w Sławie w dniach 24-26 września. Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach wynosi 250 złotych. Trzydniowe wyżywienie to koszt 110 zł od osoby. . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2010 - Kolejna świetlica wyremontowana

Tydzień temu mieszkańcy Stachowic, tym razem mieszkańcy Lutomi mogą cieszyć się z nowo wyremontowanej świetlicy.
W Lutomi Górnej przy budynku świetlicy przez ponad 6 miesięcy trwały prace remontowe związane m.in. z wymiana pokrycia dachowego, ocieplenia wraz w wykonaniem elewacji zewnętrznej, wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. W sali głównej świetlicy wykonane zostały: docieplenia dachu i wykonany został sufit podwieszany, przeprowadzony został remont posadzki.
Ponadto wyremontowane zostało zaplecze kuchenne świetlicy, korytarze i klatkę schodowa.
Obiekt został dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Koszt realizowanej inwestycji wyniósł ponad 794 tysiące złotych.


27 sierpnia 2010 - Czerwony Baron w Ostrowie. Preludium legendy…

Manfred von Richthofen (1892-1918), najlepszy pilot z okresu I wojny światowej, znany powszechnie jako "Czerwony Baron", był legendą już za życia.
Choć zginął przed ukończeniem 26 lat, jest dziś jednym z symboli lotnictwa, wzbudzając duże zainteresowanie na całym świecie. I wojna światowa zastała Manfreda von Richthofena w Ostrowie Wielkopolskim (w tamtejszym garnizonie), a celem jego pierwszej wojennej misji była wieś Chełmce koło Kalisza. Autor książki historyk prawa Maciej Kowalczyk, zasłynął w grudniu 2009 jako odkrywca aktu zgonu Manfreda von Richthofena w ostrowskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
W nowo wydanej publikacji czyni on dalsze odkrycia, ukazując nieznane dotychczas fakty z ostrowsko-kaliskiego wątku życia "Czerwonego Barona". . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2010 - Dyrektorzy podsumowali rok szkolny 2009/2010

Wczoraj w sali narad Urzędu Gminy Świdnica w obecności wójta gminy, przewodniczącego Rady Gminy Świdnica,sekretarza i Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty odbyło się podsumowanie roku szkolnego 2009/2010.
Podczas konferencji podsumowującej ubiegły rok szkolny, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wręczyła Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie Zarządzenie w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora na kolejne 5 lat.
Pan Tadeusz Szarwaryn jest dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie od 1 września 2000 roku. Szkoła liczy 12 oddziałów, 241 uczniów.
Również akty mianowania z rąk wójta gminy otrzymały Panie Katarzyna Hrynacz (nauczyciel kształcenia zintegrowanego oraz języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie) i Anna Kozieł (nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej).


26 sierpnia 2010 - Hip Hop Streetdanc-Gruppe Funky Kids w Świdnicy

Tina, Marco, Phil, Tim, Shabba, Noco, Eric, Benjamin i Jonathan to niektóre imiona tancerzy z Biberach, którzy przez tydzień wspólnie z grupą Warszawy trenują i wypoczywają w Krzyżowej.
We wtorek, młodzież przyjechała do Świdnicy. Natalia Krawczyszyn z Departamentu Rozwoju Gospodarczego UM przygotowała młodym ciekawą wycieczkę po mieście.
Dzięki życzliwości proboszcza katedry młodzi weszli na wieżę kościelną i mogli podziwiać panoramę miasta. Później obejrzeli zabytki Muzeum Dawnego Kupiectwa prezentowane na ekspozycji czasowej i stałej. Na zakończenie "perełka" Kościół Pokoju i rozmowy uczestników warsztatów z przedstawicielami Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Okazuje się, że problemy młodych są takie same w Polsce i w Niemczech tzn. bezrobocie, brak miejsc wspólnych spotkań oraz finanse.
W czwartek o godzinie 19.00 w Krzyżowej będzie można podziwiać efekty pracy młodych tancerzy z Polski i Niemiec. Jeśli warsztaty się powiodą, młodzi zrobią JAM w piątek w Świdnicy.


26 sierpnia 2010 - Wratislavia Cantans w Świdnicy

"Pastisz po francusku" to tytuł koncertu, który zaplanowano w Świdnicy na 10 września w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.
Tę wiadomość ogłoszono podczas środowej, 25 sierpnia, konferencji prasowej.
- Świdnickie koncerty w ramach Wratislavii Cantans to rokrocznie prawdziwa uczta dla melomanów. Z tych atrakcji korzystają nie tylko świdniczanie, ale też spora rzesza gości z Dolnego Śląska i różnych zakątków Polski - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2010 - Do spacerków i na rolki

Łączniki, wybudowane na Osiedlu Piastowskim, cieszą wszystkich mieszkańców tej dzielnicy. Starsi mogą wreszcie wygodnie dostać się do starszej części osiedla, mamy z wózkami nie muszą nadrabiać spaceru okrężną drogą a dzieci chętnie przychodzą tu pojeździć na rolkach.
W środę, 25 sierpnia, nastąpił odbiór techniczny tego zadania.
Powstały dwa ciągi pieszo-rowerowe: jeden komunikuje ulicę Księcia Bolka z Wodnym Centrum Rekreacji, drugi łączy oba budynki Przedszkola nr 2 a także obie części osiedla. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2010 - Bezpłatny wyjazd do Brna na Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy po raz kolejny serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych Przedsiębiorców na bezpłatny wyjazd do Brna na Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV w dniach 15-16 września 2010 roku.
W ramach wyjazdu zapewniamy przejazd na trasie Świdnica-Brno-Świdnica, ubezpieczenie NNW, wejściówki, bezpłatne zakwaterowanie w hotelu w okolicach Brna oraz wyżywienie.
Wyjazd ze Świdnicy w środę 15 września o godzinie 6.00 rano, a planowany wyjazd z Brna w czwartek około godziny 15.00. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń na wyjazd.
Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o kontakt z panią Magdą Myrtą, telefon: 74 8535009, faks: 74 8569388, e-mail: magda.myrta@siph.pl - formularz zgłoszeniowy - >>> zobacz


26 sierpnia 2010 - Rehabilitacja tuż, tuż

Inwestycja goni inwestycję w Świebodzicach. Kolejne zadanie zostało odebrane w czwartek, 26 sierpnia. To I etap budowy Centrum Rehabilitacji Społecznej.
To obiekt, w którym osoby starsze, chore i niepełnosprawne znajdą pomoc, wsparcie a także dostęp do zabiegów rehabilitacyjnych, na które w mieście jest spory deficyt.
Na razie zostaną uruchomione właśnie te ostatnie - zabiegi rehabilitacji ruchowej. W oddanym do użytku pawilonie przy ulicy Parkowej 4 znajduje się poczekalnia dla pacjentów, pomieszczenie rehabilitanta, szatnia dla osób rehabilitowanych, zaplecze socjalne (toalety i natrysk) oraz sala ćwiczeń o powierzchni blisko 25 m2. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2010 - Od września nowy rozkład jazdy

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września zacznie obowiązywać jesienny rozkład jazdy autobusów.
Najistotniejsze zmiany to: wprowadzenie nowego kursu linii 52 z ulicy E. Plater do ulicy Kopernika o godzinie 5.22 w dni powszednie, dodatkowe kursy linii 7 w godzinach przedpołudniowych, likwidacja kursu linii 6 z ul. E. Plater z godz. 22.40 w dni powszednie, więcej kursów linii 15 i 18 do miejscowości Kalno.
Wymiana rozkładów nastąpi ostatniego dnia sierpnia. Prosimy zwracać uwagę na termin obowiązywania rozkładu. W dniu wdrożenia informacje dotyczące rozkładu jazdy będzie można uzyskać u dyspozytora MPK pod nr telefonu 74 851-81-55.


26 sierpnia 2010 - Kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

Gmina Żarów od wielu lat aktywnie włącza się w działania podejmujące problem profilaktyki uzależnień. Przykładem jest chociażby ostatnie działania przeciwko dopalaczom. Po raz kolejny Gmina Żarów została wyróżniona za te działania Certyfikatem nadanym przez organizatorów kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".
Organizatorzy docenili całoroczny wkład i efekty pracy uczestników kampanii.
W akcję podejmującą problem profilaktyki uzależnień, której gminnym koordynatorem jest Ośrodek Pomocy Społecznej, aktywnie włączają się wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Żarów oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2010 - II Świdnicka Piętnastka

28 sierpnia, Świdnica, Stowarzyszeniem SPRING 04, Świdnicki Klub Biegacza "Hermes" oraz ŚOSiR organizuje bieg uliczny o nazwie: II Świdnicka Piętnastka. W związku z tym w godzinach 12:00-14:00) nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu kołowego pojazdów. W celu zmniejszenia niedogodności związanych z tym faktem do mieszkańców ulic wzdłuż których przebiega trasa biegu zostały dostarczone ulotki informacyjne.
Ponadto na drogach dojazdowych do Osiedla Słowiańskiego (na ul. Słowiańskiej od strony Bystrzycy Dolnej, oraz ulicy Wałbrzyskiej) zostaną zamocowane tablice informujące o planowym zamknięciu dróg.
Tego dnia w godzinach 11.30-14.30 zostaną wyłączone z ruchu przystanki MPK - Aleja Niepodległości, ulice: Śląska - OSiR, Śląska - Działki, Słowiańska, Przyjaźni, Kraszowicka - Most, Kraszowicka, Działkowa oraz Bystrzyca Dolna.


26 sierpnia 2010 - Przedszkolaki będą zadowolone

Rok szkolny zacznie się za kilka dni, w świebodzickich placówkach oświatowych trwają ostatnie prace remontowe. W Przedszkolu nr 2 było ich podczas tych wakacji sporo.
- Systematycznie poprawiamy naszą bazę, w tym roku wymieniliśmy okna w sali gimnastycznej w ramach programu wolontariatu "Pomoc z Toyoty" - mówi Alicja Mokrzyńska, dyrektor przedszkola. - Organizatorem całej akcji był pan Marcin Kostrzycki.
Dotacja przyznana w kwocie 750 została wykorzystana na zakup materiałów a prace remontowe wykonali pracownicy Toyoty Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. Wałbrzych. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2010 - Komputery z internetem dla 167 rodzin przed 1 września

Kolejna grupa świdnickich dzieci dziś, 26 sierpnia, otrzymała zestawy komputerowe. Przekazanie sprzętu to element realizowanego przez miasto projektu "Przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion w Gminie Miasto Świdnica". Kierowany jest on do dzieci, u których z racji niepełnosprawności, bądź trudnej sytuacji finansowej ich rodzin istnieje zagrożenie wykluczeniem cyfrowym.
- Komputery z dostępem do internetu mają pomóc w wyrównaniu różnic edukacyjnych, kulturowych i zawodowych. Wierzę, że będą z nich mądrze korzystać całe rodziny. Dzieciom życzę dobrej zabawy i edukacji, a rodzicom, by najczęściej jak się da, odrywali swoje pociechy od komputerów i zapraszali także do innych aktywności - mówił podczas akcji przekazania sprzętu Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2010 - Budżet powiatu za I półrocze 2010

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Świdnicy Radni rozmawiali na temat przebiegu wykonania budżetu za I półrocze tego roku. Był to jeden z ważniejszych punktów sesji.
W ciągu minionych sześciu miesięcy realizacja budżetu po stronie dochodów wyniosła ponad 62 mln zł, co stanowi 35,54 % planu rocznego. Najlepiej z wykonaniem jest w dziale rolnictwo i łowiectwo, gdzie powiat otrzymał 9 tys. zł dotacji, co stanowi aż 90 proc. planu rocznego, w dziale administracja publiczna, gdzie 100 % wykonanie dochodów uzyskano w ramach zadania organizacji komisji poborowych. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2010 - Sesja w piątek

Nietypowo, bo tym razem w piątek, odbędzie się sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Radni spotkają się w sali narad 27 sierpnia o godzinie 13.00.
W programie obrad jest dziewięć projektów uchwał. Jedną z ważniejszych będzie ustanowienie corocznych nagród dla właścicieli budynków lub wspólnot mieszkaniowych, które szczególnie dbają o swoje nieruchomości. Chodzi tu jednak nie o obiekty, wpisane w rejestr zabytków, lecz budynki, które ze względu na swoje szczególne, historyczne położenie czy detale architektoniczne warte są zachowania i stanowią cenny dla miasta element jego historii.
Radni będą obradować także m. in. nad zaciągnięciem kredytu długoterminowego. W projekcie budżetu na 2010 rok był zaplanowany kredyt na pokrycie deficytu, jak dotąd gmina nie miała potrzeb kredytowania, jednak ponieważ dobiega końca szereg inwestycji, pieniądze są potrzebne na realizacje umów. Kwota kredytu wynosić będzie 6.105.500 zł.


26 sierpnia 2010 - Sprzęt sportowy na Orlika

W ostatnich dniach Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie wzbogaciło się o sprzęt sportowy o wartości 6,5 tysiąca złotych, który przeznaczony będzie na organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu zajęcia "Akademii Orlika".
Sprzęt został przyznany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Jest to kolejny sprzęt sportowy jaki trafił na Orlika w Żarowie, gdyż jeszcze w roku ubiegłym został pozyskany poprzez klub ULKS Piast 2008 Żarów sprzęt sportowy, który pochodził również z Ministerstwa Sportu.


26 sierpnia 2010 - Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy zaprasza

Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w zajęciach tanecznych, wokalno-muzycznych oraz plastycznych.
Balet, hip-hop, taniec towarzyski, taniec brzucha, wokal, gitara, pianino, plastyka i wiele innych.
Profesjonalna kadra, wspaniałe sale i rodzinny klimat. Przyjdź, bo to miejsce dla ludzi z pasją. Szczegółowe informacje oraz zapisy - >>> zobacz


26 sierpnia 2010 - Pedofil zatrzymany

Kilka dni temu policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach otrzymali informację, o starszym mężczyźnie, który na jednym z osiedli w Świebodzicach zaczepił 7 letnią dziewczynkę. Wraz z dziewczynką udał się na klatkę schodową i tam zaczął ją dotykać. Dziewczynka uciekła do domu opowiadając o zdarzeniu swoim rodzicom, którzy poinformowali o zdarzeniu policjantów.
Policjanci, mimo zaangażowania znacznych sił i środków, nie zatrzymali sprawcy. Tego samego dnia na terenie Świebodzic pojawił się plakat, sporządzony przez mieszkańców osiedla ostrzegający przed mężczyzną zaczepiającym dzieci.
Dalsze czynności prowadzone przez policjantów pozwoliły na ustalenie i zatrzymane sprawcy tego czynu. Okazał się nim 58 letni mieszkaniec Wałbrzycha, który wcześniej był notowany przez policję za podobne czyny.
Wczoraj mężczyzna został doprowadzony do Sądu, który wobec niego zastosował 3 miesięczny areszt tymczasowy. Za czyn, którego się dopuścił grozi do 12 lat pozbawienia wolności.


26 sierpnia 2010 - Pożegnanie wakacji

28 sierpnia na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbedzie się "Pożegnanie wakacji".
Od godziny 16:00 na najmłodszych oraz starszych czekają liczne atrakcje. Podczas imprezy odbędą się konkursy i zabawy dla dzieci. Na scenie wystąpi zespół "No Business" ze Świebodzic.
O godzinie 18:00 rozpocznie się Biesiada Śląska, prowadzona przez Grzegorza Stasiaka - artystę i aktora znanego z serialu "Święta wojna, programu "Nauka jazdy" (TVN) oraz zwycięzcę "Maratonu uśmiechu".
Około godziny 22:00 rozpocznie się zabawa taneczna, która potrwa do godziny 2:00 w nocy.


26 sierpnia 2010 - Ostatnie zajęcia "Wakacyjnej Szkółki Tenisa Ziemnego"

Dzisiaj odbyły się ostatnie zajęcia "Wakacyjnej Szkółki Tenisa Ziemnego" w ramach akcji "Lato - 2010". Organizatorem zajęć jak co roku był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub.
Przez cały miesiąc, we wtorki i czwartki blisko trzydzieścioro dzieci i młodzieży szkoliło swoje umiejętności tenisowe. Niektóre z nich na kortach były pierwszy raz i miejmy nadzieję, że nie ostatni. Zakończenie szkółki odbyło się w formie konkursowej. Nowi adepci białego sportu sprawdzali czego się nauczyli w poszczególnych testach: żonglerki, bekhendu, forhendu, serwisu i woleja. Wszyscy uczestnicy szkółki otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, po dwie piłeczki, soczek i loda. . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2010 - Pomyśl zanim kupisz

Skala 1:6, rozpiętość 120, długość 98 i wysokość 49 centymetrów to reklamowany w telewizji model samolotu Fokker DR1 jakim latał Baron Manfred von Richthofen - "Czerwony Baron" najsłynniejszy lotnik I Wojny Światowej mieszkajacy w Świdnicy.
Pierwszy numer z elementami do montażu modelu samolotu ukazał się też w kioskach.
Czytając instrukcję montażu można zachwycić się pomysłem firmy DeAgostini, tym bardziej kiedy numer ten kosztuje jedynie 4,90 złotych. Wydawca - producent zachwala model i tu trudno się z nim nie zgodzić, model na zdjęciach wygląda rewelacyjnie. Kusi cena pierwszego numeru, nie zniechęca też cena drugiego, trzeci numer ma już kosztować 34,90 w kioskach (w prenumeracie 24,90). . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2010 - Miliony na scalenie gruntów w Milikowicach

Wczoraj starosta świdnicki Zygmunt Worsa oraz dyrektor Powiatowego Biura Geodezji i Katastru Paweł Kaśków odebrali z rąk wicemarszałka województwa dolnośląskiego Stanisława Longawy decyzję na przeprowadzenie scaleń gruntów w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Tym samym do powiatu trafiło prawie 4 mln zł, które w całości pójdzie na unowocześnienie gospodarstw rolnych w Milikowicach. Milikowice to mała miejscowość w gminie Jaworzyna Śląska. Ale to właśnie ona jako pierwsza w powiecie i jedna z niewielu w regionie bierze udział w dużym programie mającym na celu przyspieszenie rozwoju obszarów wiejskich.
W całym województwie w ramach II naboru wniosków na działanie "Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów" . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup - finał już za miesiąc

Już tylko miesiąc pozostał do finału kończącego tegoroczny cykl Audi Centrum Wrocław Cup Strzegom.
Kończące rywalizację zawody zostaną rozegrane w dniach 24-26 września na Hipodromie w Morawie. Zawody każdego dnia rozpoczynają się ujeżdżaniem o godzinie 9.00.
W ramach wrześniowych zawodów, podobnie jak w imprezach kwalifikacyjnych, rozegrane zostaną cztery konkursy rangi CNC1*, P, L i LL oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska w WKKW.


25 sierpnia 2010 - Zmiana organizacji ruchu drogowego

5 września podczas Gminnego Święta Plonów w Krzyżowej obowiązywać będzie zmiana organizacji ruchu drogowego. Na czas dożynek na drodze gminnej Boleścin-Krzyżowa zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy, z zakazem zatrzymywania się po obu stronach jezdni.
Dojazd do siedziby Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego (miejsca tegorocznych dożynek) odbywać się będzie zjazdem z drogi wojewódzkiej nr 382 Świdnica-Dzierżoniów poprzez drogę gminną.
Wyjazd zorganizowany został poprzez miejscowość Grodziszcze, drogą powiatową. Program dożynek i plan dojazdu - >>> zobacz
Dla odwiedzających w tym dniu Krzyżową, zostały przygotowane wyznaczone sektory parkingowe, dlatego uprzejmie prosimy o stosowanie się do poleceń służb porządkowych.


25 sierpnia 2010 - Człowiek - najlepsza inwestycja

To hasło nowego projektu pt. "Zarządzaj Strategicznie Zmianą Gospodarczą", realizowanego przez Powiat Świdnicki wspólnie z Agencją Rozwoju Innowacji z Wrocławia. Dzięki projektowi ma powstać Rada Gospodarcza Powiatu Świdnickiego i Strategia Zarządzania Zmianą Gospodarczą.
Pierwsze spotkanie konsultacyjne w ramach projektu odbyło się wczoraj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Do udziału w projekcie zaproszone zostały samorządy naszego powiatu. Mają włączyć się w tworzenie Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą w Powiecie Świdnickim.
- "Projekt ma przede wszystkim uaktywnić społeczność lokalną do wspólnej pracy nad utworzeniem strategii i powołaniem Rady Gospodarczej. Dzięki tym działaniom przeprowadzimy analizę zmian gospodarczych w naszym powiecie. Płaszczyzną tworzenia strategii będą spotkania partnerstwa zorganizowane w postaci warsztatów oraz platformy internetowej." - wyjaśnia starosta świdnicki Zygmunt Worsa. . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2010 - Małe Euro 2010 na Orliku

W dniach 9-20 sierpnia na boisku Orlik w Jaworzynie Śląskiej rozegrany został turniej piłkarski "Małe Euro 2012". Rozgrywki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych zawodników.
Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn (70 zawodników), którzy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych. Turniej składał się z fazy zasadniczej i rewanżowej. Łącznie rozegranych zostało 40 meczów.
Najlepszą drużyną w grupie starszej okazała się Bułgaria natomiast w grupie młodszej Anglia.
Najlepszym strzelcem z grupy starszej został reprezentant Szymon Borowy, grupy młodszej Piotr Pańczyk. Najlepszymi bramkarzami zostali w grupie starszej Marcin Łucyk i w młodszej Bartek Klim.
Zwycięzcy turnieju oraz najlepsi zawodnicy w nagrodę otrzymali sprzęt sportowy, które wręczył Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Turniej zakończono wspólnym grillowaniem.


25 sierpnia 2010 - Musical "Zapytaj tych, co Go znają"

4 września w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Świdnicy przy ulicy Jagiellońskiej 3, wystąpi z koncertem Chrześcijański zespół "All 4 Him", który przedstawi musical "Zapytaj tych, co Go znają".
Zespół ma już za sobą kilka udanych koncertów w innych częściach Polski i za każdym razem sale 300 osobowe i większe były przepełnione.
Koncert, na który wstęp dla wszystkich chętnych jest darmowy rozpocznie się o godzinie 19.00


25 sierpnia 2010 - Okradli skup złomu

Policjanci z Komisariatu Policji w Żarowie zatrzymali dwóch mieszkańców Żarowa, którzy pod okiem kamer weszli na teren punku skupu złomu i ukradli zgromadzony tam złom.
Mężczyźni w wieku 18 i 21 lat wynieśli 40 kilogramów złomu w torbach. Złodzieje zostali zatrzymani przez policjantów, chwilę po tym jak wyszli za bramę skupu. Straty na szkodę właściciela punktu wyniosły 350 złotych.
Obaj zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie do wyjaśnienia.
Inny amator złomu został zatrzymany przez policjantów w Świebodzicach. 27 letni mieszkaniec Świebodzic z 2 promilami alkoholu w organizmie, z budynku mieszkalnego zerwał żeliwne rynny. Straty na szkodę mieszkańca Świebodzic wyniosły 300 złotych. Za kradzieże, których dopuścili się zatrzymani mężczyźni grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.


25 sierpnia 2010 - XXV Regionalna Giełda Minerałów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zaprasza na XXV Regionalną Giełdę Minerałów, która odbędzie się w niedzielę - 3 września w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr-4 przy Alei Wojska Polskiego 3.
Wystawcy minerałów pojawią się w sali wystawienniczej już o godzinie 8.00.
Otwarcie giełdy odbędzie się o godzinie 10.00, o godzinie 12.00 nastąpi prezentacja zbiorów i ich ocena a o godzinie 13.00 zostaną wręczone nagrody.
Giełda potrwa do godziny 18.00. W załączniku karta zgłoszeniowa dla wystawców - >>> zobacz


25 sierpnia 2010 - Agnieszka z Gdańska poszukuje rodziny

Agnieszka, mieszkająca w Gdańsku poszukuje rodziny Wojdyłów ze Świdnicy. W tej rodzinie pamięta niektóre z imion - babcia miała na imię Kazimiera, kuzyn Jurek był księdzem.
Jeśli ktokolwiek z rodziny zechce się odezwać to podamy telefon do Pani Agnieszki. Może sąsiedzi, znajomi tej rodziny znają ich dalsze losy i zechcą przekazać ważne informacje to również uzyskają kontakt z Panią Agnieszką. Adres redakcji: redakcja@dziennik.swidnica.pl telefon 792195229


25 sierpnia 2010 - Chorwaci, Grecy i Polacy zatańczą przed świdnicką publicznością

W sobotę, 28 sierpnia, na deskach świdnickiego Teatru Miejskiego swoje umiejętności zaprezentują tancerze z Grecji, Chorwacji i Polski. Początek o godzinie 16.00. Wstęp wolny.
W ramach projektu pt. "Trzy morza, trzy kultury, wspólna droga" Świdnicę odwiedzą zespoły Folk Ensemble Tena oraz Aliartos.
6-dniowy projekt skupiający uczestników z trzech krajów UE: Polski, Chorwacji i Grecji to spotkanie mieszkańców obszaru drogi europejskiej E65 północ-południe. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2010 - Świebodziczanka triumfatorką XI Memoriału Pawła Sosika

Historia zatoczyła koło - świebodziczanka znów wygrała wyścig, upamiętniający innego, świetnego sportowca-świebodziczanina. Natalia Frączek, utalentowana młoda kolarka, została nie tylko triumfatorką Memoriału im. Pawła Sosika, zdobyła także Złotą Spinkę, wygrywając Nocne Kryterium Uliczne w Wałbrzychu.
Szczególnie ten nocny wyścig krętymi ulicami Wałbrzycha uznawany jest za wyjątkową trudną technicznie trasę.
Tym bardziej cieszy więc wspaniały sukces Natalii, która chyba niesiona gorącym dopingiem kibiców ze Świebodzic i Wałbrzycha, pierwsza dotarła do mety.
Na mecie tego etapu Natalia, obecnie zawodniczka Ogniwa Dzierżoniów, o 16 sekund wyprzedziła pozostałą grupę. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2010 - Wypadek pod Strzegomiem

15 osób zostało poszkodowanych w wypadku, do którego doszło o godzinie 5.12 na trasie Świdnica - Strzegom. Nie ma ofiar śmiertelnych. Rannych do szpitala przewoziło 5 karetek Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Nie zagraża im niebezpieczeństwo. Pierwsza karetka pojawiła się na miejscu wypadku już po trzech minutach. Droga jest zablokowana.
Do zdarzenia doszło w okolicy zjazdu na Olszany, zaraz za wyjazdem z miejscowości Strzegom.
Bus przewożący ludzi do pracy nagle zjechał ze swojego pasa i wjechał prosto na nadjeżdżający samochodów osobowy. Na te dwa auta najechał jeszcze jeden samochód osobowy, który nie zdążył wyhamować. Najbardziej poszkodowany jest kierowca busa. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2010 - Odsłonięcie pod samym niebem

Od dzisiaj, czyli od wtorku, 24 sierpnia, mieszkańcy Świebodzic mogą już podziwiać odnowioną kulę wieńczącą ratuszową wieżę wraz z koroną i wiatrowskazem.
Dziś rano zostały symbolicznie odsłonięte przez burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza. Tym razem już nie w ratuszowej sali, lecz na swoim właściwym miejscu czyli na szczycie wieży, kilkadziesiąt metrów nad ziemią. A to oznacza, że trzeba było na czubek ratusza wejść wąskimi drabinkami po rusztowaniach. Na szczęście "operacja" przebiegła bez żadnych przygód, burmistrz Kożuchowicz zaopatrzony w kask wszedł na wieżę. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2010 - MongoliaAng rusza na step

Od 23 sierpnia trójka wrocławskich studentów jest w Mongolii. Późnym wieczorem 24 sierpnia wyruszają na mongolski step, gdzie spędzą niemal tydzień. W swoim ekwipunku zabierają materiały do uczenia angielskiego.
W poniedziałek wczesnym rankiem po pokonaniu 8100 km koleją transsyberyjską dotarli do Ułan Bator. Już sama droga do mongolskiej stolicy była pełna przygód. - W przedziale, którym jechaliśmy spotkaliśmy zagranicznych turystów, z którymi pięć dni minęło na ciekawych rozmowach i opowieściach - mówi Jacek Afeltowicz, członek wyprawy.
Uczestnicy MONGOLIAng-u oprócz rozmów już w kolejowych przedziałach prowadzili pierwsze lekcje angielskiego. Najmłodszych uczestników do udziału w lekcji angielskiego na trasie kolei transsyberyjskiej zjednywały piłeczki od Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, która wspiera organizacyjnie to przedsięwzięcie edukacyjne. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2010 - Świdniczanin odwiedził świdniczan

W dniach 16 - 24 sierpnia 2010 roku z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce odbył się w Krakowie Jubileuszowy Zlot, w którym uczestniczyli przedstawiciele 17 chorągwi ZHP z całego kraju, a także z innych organizacji skautowych polskich i zagranicznych. Obecnych było łącznie 8 tys. osób.
Zlot otworzył Premier Donald Tusk, będący patronem tego spotkania. Zwracając się do harcerzy stwierdził, iż są elitą młodego polskiego pokolenia. Być polskim harcerzem to powód do dumy - mówił, a 100 lat harcerstwa to historia bezinteresownego poświęcenia dla Polski.
Premier zwiedził teren zlotu na krakowskich Błoniach, a także uczestniczył w zajęciach sprawnościowych oraz wspólnym posiłku z harcerzami. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2010 - Droga do wolności

Uroczystą mszą świętą, złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wręczeniem odznak i dyplomów dla najbardziej zasłużonych działaczy uczczono w Świebodzicach 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
W uroczystościach, organizowanych wspólnie przez władze miasta oraz świebodzicką "Solidarność" wzięło udział wielu gości: burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, zastępca Ireneusz Zyska, Przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka; Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ ""Solidarność"" Kazimierz Kimso, Zofia Cierniewska, Członek Zarządu Regionu i wieloletnia przewodnicząca "S" w Świebodzicach, Radosław Mychliński, przedstawiciel dolnośląskiej "S", wicestarosta powiatu świdnickiego Ryszard Wawryniewicz; radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, duchowieństwo. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2010 - Sesja Rady Powiatu

Radni wracają do pracy po przerwie wakacyjnej. Już w środę 25 sierpnia o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu.
Sesja rozpocznie się od wysłuchania sprawozdania starosty z działalności Zarządu Powiatu ze okres od poprzedniej, czerwcowej sesji.
Po tym punkcie Radni złożą interpelacje oraz zapytania i wysłuchają informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2010 roku. Zaraz po tym przejdą do głosowania nad uchwałami, które dotyczyć będą powiatowej oświaty.
Sesję zakończą informacje, wnioski i oświadczenia Radnych.


23 sierpnia 2010 - "Najważniejsze, to się nie poddać"

Dwadzieścia osób, które postanowiły wyjść z domu i zrobić coś dla siebie, właśnie kończy udział w projekcie, który pomoże im w znalezieniu zatrudnienia. Niektórym już pomógł - pierwsze 3 osoby znalazły pracę a po dzisiejszych targach pracy takich osób będzie bez wątpienia więcej.
W Świebodzicach właśnie dobiega końca realizacja projektu "Gmina Świebodzice miejscem aktywności społecznej". Projekt ma na celu aktywizację osób bezrobotnych.
Jednak nie ogranicza się wyłącznie do przeprowadzenia szkoleń z zakresu jak szukać pracy, jak rozmawiać z pracodawcą, itd. Dla uczestników projektu zorganizowano także giełdę pracy, podczas której mogli bezpośrednio porozmawiać z kilkoma pracodawcami oraz firmami pośredniczącymi. Targi odbyły się dzisiaj, 23 sierpnia. Taka forma szkolenia bardzo przypadła do gustu uczestnikom. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2010 - Czerwony Baron w Ostrowie. Preludium legendy…

Manfred von Richthofen (1892-1918), najlepszy pilot z okresu I wojny światowej, znany powszechnie jako "Czerwony Baron", był legendą już za życia.
Choć zginął przed ukończeniem 26 lat, jest dziś jednym z symboli lotnictwa, wzbudzając duże zainteresowanie na całym świecie. I wojna światowa zastała Manfreda von Richthofena w Ostrowie Wielkopolskim (w tamtejszym garnizonie), a celem jego pierwszej wojennej misji była wieś Chełmce koło Kalisza. Autor książki historyk prawa Maciej Kowalczyk, zasłynął w grudniu 2009 jako odkrywca aktu zgonu Manfreda von Richthofena w ostrowskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
W nowo wydanej publikacji czyni on dalsze odkrycia, ukazując nieznane dotychczas fakty z ostrowsko-kaliskiego wątku życia "Czerwonego Barona". . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2010 - 40-lecie Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie

Trwają przygotowania do jubileuszu, który obchodzony będzie 3 września w Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie. Jego mieszkańcy pod okiem instruktorów terapii zajęciowej szykują dla gości własnoręcznie wykonane niespodzianki. To dla nich szczególne święto, bo i ten dom jest dla nich szczególny i wyjątkowy.
Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie to dzisiaj spełniająca wszelkie standardy, nowoczesna placówka dla niepełnosprawnych intelektualnie osób dorosłych. Przestronne pokoje, przyjazne pomieszczenia terapeutyczne, w pełni wyposażona baza sportowa i rehabilitacyjna, wokół mnóstwo zieleni i teren rekreacyjny z małą sceną, to wszystko przygotowano specjalnie dla mieszkańców DPS-u.
Nad wszystkim czuwa dyrektor Janusz Jarocki i jego kadra. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2010 - Kolejny konkurs o dotacje

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP), której zarząd województwa powierzył obsługę funduszy unijnych dla przedsiębiorców, na początku września ogłosi kolejny konkurs o dotacje.
Skorzystać mogą małe i średnie przedsiębiorstwa, lub mikrofirmy działające dłużej niż dwa lata. Dofinansowane będą inwestycje w najnowsze technologie lub materiały zaawansowane. W konkursie do podziału jest 14,1 miliona euro.
Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne szkolenia z wypełniania wniosków o dofinansowanie, które DIP przeprowadzi: w Jeleniej Górze 31 sierpnia, w Legnicy 2 września, w Świdnicy 6 września, w Wałbrzychu 8 września. Szczegółowe informacje o konkursie i szkoleniach są na www.dip.dolnyslask.pl lub do uzyskania telefonicznie: 0 71 776 58 12 (-14). . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2010 - Poszukiwany 43 letni mieszkaniec Świdnicy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą czynności poszukiwawcze w związku z zaginięciem - Dariusza Pacułta, urodzonego 30 lipca 1967 roku i zamieszkałego w Świdnicy. 17 sierpnia 2010 roku około godziny 17.00 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną.
Rysopis zaginionego: wzrost 181 cm., włosy krótkie, ciemne - szpakowate, twarz okrągła, oczy piwne, nos średni, uszy przylegające.
Ubrany był w kurtkę wiatrówkę koloru ciemnego z napisem "NIKE", spodnie jeans koloru niebieskiego, szare buty z napisem "NIKE".
Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionego proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod nr telefonu 74 8582 227, 997 lub 112.


23 sierpnia 2010 - Place zabaw dla najmłodszych

W kolejnych sołectwach gminy Jaworzyna Śląska powstały nowe place zabaw. Tym razem cieszą się najmłodsi mieszkańcy Pasiecznej, Bolesławic, Czechy, Witkowa i Nowego Jaworowa.
Zakres wykonanych prac obejmował demontaż istniejących starych urządzeń, przygotowanie terenu oraz zamontowanie nowych urządzeń zabawowych posiadających odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że realizacja zadania została w znacznej mierze sfinansowana z pozyskanych środków zewnętrznych w wysokości 108 828 złotych z Programu Rozwoju Wsi na lata 2007-2013. Warto również dodać, że także oddany do użytku nowy plac zabaw w miejscowości Bagieniec, powstał przy udziale środków pozyskanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach konkursu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi".
W najbliższym czasie nowy plac zabaw powstanie również w Starym Jaworowie - informuje Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Dodając również z satysfakcją, że udało się zrealizować zapowiedź budowy placów zabaw w mieście i każdej z wsi.


22 sierpnia 2010 - Liga okręgowa - beniaminek liderem

W drugiej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Beniaminek ligi okręgowej Zjednoczeni Żarów pokonał Podzamcze Wałbrzych 2:0, Grom Witków - Iskra Jaszkowa Dolna 1:2,
Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 3:1, Stal Świdnica - Pogoń Pieszyce 0:0, AKS Strzegom - Górnik Boguszów-Gorce 1:0
Pozostałe wyniki: Nysa Kłodzko - Kryształ Stronie Śląskie 2:3, Sparta Ziębice - Unia Złoty Stok 2:2, Biały Orzeł Mieroszów - Włókniarz Kudowa Zdrój 2:0. W tabeli z kompletem punktów prowadzą Zjednoczeni Żarów.


22 sierpnia 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach drugiej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Gwarek Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:0, Unia Jaroszów - LKS Bystrzyca Górna 2:3, Karolina Jaworzyna Śląska - Granit Roztoka 5:3, Zieloni Mrowiny - Wierzbianka Wierzbna 2:3, Sudety Dziećmorowice - Zagłębie Wałbrzych 1:0, Podgórze Wałbrzych - Victoria Tuszyn 7:1, Skalnik Czarny Bór - Koliber Uciechów 5:0, Wenus Nowice - Czarni Wałbrzych 2:0


22 sierpnia 2010 - Znamy już wyniki głosowania

Zakończyliśmy głosowanie w naszym plebiscycie-zabawie pod nazwą "Wybory z Dziennikiem 2010".
Jak to głosowanie mieć się będzie do rzeczywistych wyników wyborów zobaczymy już niedługo, bowiem jesienią tego roku wybierać będziemy wójtów, burmistrzów, prezydenta i radnych na kolejne cztery lata. Wyniki głosowania czytelników - >>> zobacz


22 sierpnia 2010 - Sukces gimnazjalistów

Uczniowie Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jaworzynie Ślaskiej: Dawid Rybka, Piotr Rzezała i Bartosz Stelmasik zajęli II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Ocal okruchy historii- młodzież buduje muzea". Laureaci wzięli udział w kategorii "Solidarność i opozycja demokratyczna 1970-1989".
Założeniem konkursu było odkrywanie pamiątek mających wartość historyczną oraz opisanie ich w interesującej formie - przedstawienie ich pochodzenia, losów i znaczenia dla historii.
Praca uczniów dotyczyła pieczątek opozycyjnych wykonanych z wykładziny PCV przy udziale pana Józefa Cholewy. . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2010 - Kolejny plac zabaw w Gminie Marcinowice

W zeszłym tygodniu powstał nowy plac zabaw przy boisku sportowym w miejscowości Marcinowice.
Pojawiły się tam bujaki, huśtawka, konik oraz zestaw zabawowy. To już kolejne miejsce do bezpiecznej zabawy w Gminie Marcinowice.
Projekt został sfinansowany z budżetu Gminy w ramach Funduszu Sołeckiego. Nowe urządzenia kosztowały około 20 tysięcy złotych. Kolejny plac zabaw zostanie zamontowany w Śmiałowicach.


21 sierpnia 2010 - Będzie chodnik do "Latawca"

Do końca sierpnia potrwają prace przy budowie chodnika prowadzącego od przystanku komunikacji miejskiej przy ulicy Janusza Korczka do szpitala "Latawiec".
Pierwszy odcinek chodnika do skrzyżowania z ulicą Leśną zostanie wykonany z miału kamiennego ze względu na fakt, że na tym odcinku w przyszłości planowana jest przebudowa.
Pozostała część zostanie wykonana z kostki. Prace prowadzone będą na odcinku ponad 150 metrów i będą kosztowały 42 tysiące złotych.


21 sierpnia 2010 - Otwarcie świetlicy w Stachowicach

Barwnym korowodem, uroczystą mszą świętą i występami zespołów artystycznych mieszkańcy Stachowic świętowali otwarcie nowej świetlicy. Nowy obiekt kosztował ponad 617 tysięcy złotych. "Po 50 latach spełniło się marzenie mieszkańców Stachowic.
Od dziś mieszkańcy naszej miejscowości mogą cieszyć się z nowego obiektu jakim jest świetlica. Już dwa lata temu wokół tego placu posadziliśmy tysiąc dębów.
Ta wiadomość z pewnością ucieszy młodzież, która do tej pory mogła tylko w sezonie wiosenno-jesiennym korzystać z boiska sportowego. . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2010 - Pieniądze dla Milikowic

24 sierpnia w gabinecie Wicemarszałka Stanisława Longawy nastąpi uroczyste wręczenie decyzji na przeprowadzenie scaleń gruntów w ramach działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Scalanie gruntów prowadzone jest na obszarach charakteryzujących się znacznym rozdrobnieniem działek ewidencyjnych. W związku z tym, wsparcie w zakresie postępowania scaleniowego, ma na celu przede wszystkim poprawę przestrzennego rozmieszczenia ww. działek w ramach poszczególnych gospodarstw rolnych.
W wyniku zmniejszenia ich liczby w gospodarstwach, uzyskuje się poprawę efektywności gospodarowania poprzez zmniejszenie kosztów transportu oraz ułatwienie mechanizacji upraw polowych. . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2010 - Prowadzą choć tylko zremisowali

Po dwóch niespodziewanie wygranych spotkaniach o mistrzostwo III ligi co było dla wszystkich miłym zaskoczeniem przyszedł mecz z Promieniem Żary. I tu juz tylko remis.
Polonia-Sparta Świdnica - Promień Żary 2:2.
Mimo tego remisu Polonia-Sparta Świdnica objęła prowadzenie w tabeli rozgrywek mając na swoim koncie siedem punktów. Bramki strzelili: Krzysztof Goździejewski 49 z rzutu karnego, Kamil Śmiałowski 53 minuta i Łukasz Czyżyk 37, 63 minuta meczu.
Najgroźniejsi rywale maja po sześć punktów a są nimi w kolejności: Chrobry Głogów, Celuloza Kostrzyn nad Odrą, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie i Lechia Dzierżoniów.
Następny mecz Polonia-Sparta Świdnica rozegra 28 sierpnia z Celulozą Kostrzyń nad Odrą, która będzie gospodarzem tego spotkania.


20 sierpnia 2010 - Jak jest naprawdę ?

Tydzień temu otrzymaliśmy od naszego czytelnika informację, w której to poinformował nas, że nad Zalewem w Komorowie od wypoczywających i od wędkarzy pobierane są opłaty. Zaskoczony czytelnik zadał również pytanie czy pobierający nie jest zwykłym naciągaczem ?
Wyjaśniamy, że Pan, o którym mowa powyżej jest tam dzierżawcą, błędem, który powinien szybko naprawić jest brak informacji o dzierżawie i brak informacji o pobieraniu opłat.
Choć wszystko jest zgodne z prawem nie rozumiemy jednego, nie rozumiemy mianowicie w jakim celu gospodarz zbiornika - Dolnośląski Zarząd Melioracji Urządzeń Wodnych o/ Świdnica wydzierżawił ten obiekt, ponieważ jedyną zmianą jaką tam zauważyliśmy jest od tego momentu pobieranie opłat czego nigdy wcześniej nie było. Święta to prawda - "pieniądze leżą na ulicy", w tym przypadku leżą również nad zalewem.


20 sierpnia 2010 - Plac św. Małgorzaty - zbliża się ostatni etap

W poniedziałek, 30 sierpnia rozpocznie się V - ostatni etap przebudowy pl. św. Małgorzaty. Z ruchu wyłączona zostanie jego centralna część.
Kierowcy, piesi i pasażerowie autobusów muszą się liczyć z utrudnieniami. W ramach prowadzonych prac przebudowany zostanie środek placu - nowe skrzyżowania, zatoki, sygnalizacja świetlna, tereny zielone. Wcześniej wymienione zostaną podziemne instalacje.
W związku z V etapem w nocy z 29 na 30 sierpnia wprowadzona zostanie zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie. Ruch ma zostać przywrócony po zakończeniu prac drogowych wraz z instalacją sygnalizacji świetlnej. . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2010 - Kapsuła znów poczeka na odkrycie

W piątek, 20 sierpnia, kapsuła czasu z wieży ratuszowej znów zyskała cenną zawartość i powróciła na swoje historyczne miejsce. Cenną nie w dosłownym znaczeniu - ale mamy nadzieję, że gdy za sto lat Świebodziczanie zajrzą do jej wnętrza być może uznają, że znaleźli prawdziwy skarb.
Kula została poddana pieczołowitej renowacji, uzupełniono wszystkie ubytki, powierzchnia została oczyszczona i galwanicznie pozłocona. Podobnym zabiegom poddano elementy wiatrowskazu, jednak tu uszkodzenia były większe i trzeba było go częściowo odtworzyć. Na wieży jest już także ozdobna korona.
Co zostawiliśmy potomnym na pamiątkę? . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2010 - Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy zaprasza

Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w zajęciach tanecznych, wokalno-muzycznych oraz plastycznych.
Balet, hip-hop, taniec towarzyski, taniec brzucha, wokal, gitara, pianino, plastyka i wiele innych.
Profesjonalna kadra, wspaniałe sale i rodzinny klimat. Przyjdź, bo to miejsce dla ludzi z pasją. Szczegółowe informacje oraz zapisy - >>> zobacz


20 sierpnia 2010 - Powszechny spis rolny już 1 września

Od 1 września do 31 października 2010 roku odbędzie się w naszym kraju Powszechny Spis Rolny. 5 rachmistrzów w Gminie Świdnica dokona spisu ponad 1400 gospodarstw rolnych.
Będzie to pierwszy spis realizowany od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i jednocześnie pierwszy przeprowadzony w tym samym terminie i w tym samym zakresie tematycznym we wszystkich 27 państwach członkowskich UE
Zwracamy się do Państwa z prośbą o udział w tym historycznym badaniu i życzliwe przyjęcie rachmistrzów spisowych.
Powszechny Spis Rolny dotyczyć będzie stanu w dniu 30 czerwca 2010 roku lub okresu od 1 lipca 2009 do 30 czerwca 2010 roku. (czyli umownego roku gospodarczego). . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2010 - Świdnica pamięta o rocznicach

Na ostatni dzień sierpnia i pierwszy września zaplanowano świdnickie obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 71. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Uroczystości odbywać się będą pod hasłem "Drogi do wolności"
Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i Michał Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej: - Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci jednych z najważniejszych momentów w historii Rzeczypospolitej. Bez nich słowo "teraźniejszość" wyglądałaby zupełnie inaczej, a słowo "wolność" nie miałoby tak wielkiej wagi. . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2010 - Świdnicka Piętnastka - pobiegaj z nami

Świdnicki Klub Biegowy "Hermes" wraz z nowo powstałym świdnicko- wrocławskim Śtowarzyszeniem na Rzecz Rozkwitu Kreatywności "Spring04" oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji orgaznizują bieg uliczny "Świdnicka Piętnastka", który odbędzie się 28 sierpnia w Świdnicy.
Będzie to wielkie święto entuzjastów sportu, na które zapraszamy nie tylko samych biegających, ale wszystkich świdniczan z rodzinami. W tym roku przy okazji biegu odbędzie sie piknik rodzinny, w ramach którego organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji i niespodzianek. . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2010 - Wyjazd na święto czeskiego Trutnowa

Mieszkańcy Świdnicy mogą wyjechać na dwa dni do miasta partnerskiego w Czechach - Trutnowa, na obchody 750-lecia miasta.
Bezpłatny wyjazd to element projektu "Tacy sami - Świdnica i Trutnow". Uczestnicy wycieczki będą zwiedzać stare miasto i brać udział w wielu wydarzeniach kulturalnych przygotowanych przez stronę czeską specjalnie na ten wyjątkowy dzień.
Wyjazd zaplanowano na sobotę, 4 września na godzinę 8.00 z placu Grunwaldzkiego 11 (boczne wejście do Klubu Bolko) przy sklepie Jonatan. Powrót przewidziano na niedzielę, 5 września około godziny 18.00. . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2010 - Gadżety zamiast informacji, czyli Polak potrafi

Każdy przedsiębiorca i instytucja realizująca projekt przy wsparciu Unii Europejskiej ma obowiązek promocji swojego przedsięwzięcia.
Według założeń unijnych, promocja to przede wszystkim informacja na temat projektu, a według przedsiębiorców to zamówione dla pracowników projektu "fanty". Od notesu, po catering i pendrivy. Czy to kolejny sposób na ominięcie przepisów i łatwą aprowizację firmy oraz pracowników?
Zamiast rzetelnej informacji w ramach budżetu projektowego niektórzy przedsiębiorcy załatwiają sobie zapas papieru i biurowych sprzętów, a niezbędne informacje rozpowszechniają darmowymi kanałami - umieszczając je na własnych stronach internetowych oraz na portalach społecznościowych. . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2010 - Chorwaci, Grecy i Polacy zatańczą przed świdnicką publicznością

W sobotę, 28 sierpnia, na deskach świdnickiego Teatru Miejskiego swoje umiejętności zaprezentują tancerze z Grecji, Chorwacji i Polski. Początek o godzinie 16.00. Wstęp wolny.
W ramach projektu pt. "Trzy morza, trzy kultury, wspólna droga" Świdnicę odwiedzą zespoły Folk Ensemble Tena oraz Aliartos.
6-dniowy projekt skupiający uczestników z trzech krajów UE: Polski, Chorwacji i Grecji to spotkanie mieszkańców obszaru drogi europejskiej E65 północ-południe. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - Jeszcze trzy dni głosowania

Za trzy dni, 22 sierpnia o godzinie 23.00 kończymy nasz plebiscyt-zabawę pod nazwą "Wybory z Dziennikiem 2010". Jak wyniki naszej zabawy przełożą się wyniki wyborów jesiennych - zobaczymy wkrótce.
Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i radni, wybrani przez nas cztery lata temu, 12 listopada zakończą swoją kadencję.
Za kilka tygodni ogłoszona zostanie data wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią tego roku. Głosowanie - >>> zobacz


19 sierpnia 2010 - Startuje Dolnośląski Szlak UNESCO

Rusza akcja promocyjna Dolnośląskiego Szlaku UNESCO w Polsce.
- W piątek przyjedziemy do Torunia - mówi ks. Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Świdnicy, która wygrała przetarg na organizację projektu. - Będziemy zachęcać do przyjazdu nie tylko do Świdnicy, ale opowiadając o walorach regionu zaprosimy Torunian na Dolny Śląsk.
Projekt przewiduje zorganizowanie różnych wydarzeń kulturalnych w Toruniu, Zamościu, Krakowie i Wieliczce, które to będą szczególną prezentacją trzech dolnośląskich zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa.
Zakończenie projektu, zaplanowane na grudzień 2010 roku w Hali Stulecia, będzie jednocześnie podsumowaniem całej akcji. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - Wałbrzyska specjalna strefa ekonomiczna większa, co z Żarowską ?

PAP informuje: Rząd zdecydował o powiększeniu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o prawie 18 ha - podało w środę po posiedzeniu rządu Centrum Informacyjne Rządu.
Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie w tej sprawie.
Ze strefy wyłączono prawie 22,7 ha i dołączono 40,6 ha. Wyłączenia objęły tereny w Żarowie, Wrocławiu i Bystrzycy Kłodzkiej - które okazały się nieatrakcyjne inwestycyjnie lub zajęte pod działalność prowadzoną bez zezwolenia. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - Niedziela należy do kolarzy i siłaczy

Najpierw wystartuje XI Memoriał Pawła Sosika, a od godziny 13.00 swoje muskuły będą prężyć strongmeni. Niedziela, 22 sierpnia, zapowiada się w Świebodzicach bardzo sportowo.
Wyścig kolarski, poświęcony pamięci tragicznie zmarłego kolarza ze Świebodzic Pawła Sosika, wystartuje o godzinie 10.00.
Będzie to czwarty, ostatni etap, Międzynarodowego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. Memoriał zostanie rozegrany na tradycyjnej trasie okrężnej: Świebodzice - Szymanów - Modlęcin - Olszany - Świebodzice, ze startem i metą na Osiedlu Piastowskim (ul. Piasta, a nie jak wcześniej podano parking OSiR-u). . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - XXV Regionalna Giełda Minerałów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zaprasza na XXV Regionalną Giełdę Minerałów, która odbędzie się w niedzielę - 3 września w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr-4 przy Alei Wojska Polskiego 3.
Wystawcy minerałów pojawią się w sali wystawienniczej już o godzinie 8.00.
Otwarcie giełdy odbędzie się o godzinie 10.00, o godzinie 12.00 nastąpi prezentacja zbiorów i ich ocena a o godzinie 13.00 zostaną wręczone nagrody.
Giełda potrwa go godziny 18.00. W załączniku karta zgłoszeniowa dla wystawców - >>> zobacz


19 sierpnia 2010 - Agnieszka z Gdańska poszukuje rodziny

Agnieszka, mieszkająca w Gdańsku poszukuje rodziny Wojdyłów ze Świdnicy. W tej rodzinie pamięta niektóre z imion - babcia miała na imię Kazimiera, kuzyn Jurek był księdzem.
Jeśli ktokolwiek z rodziny zechce się odezwać to podamy telefon do Pani Agnieszki. Może sąsiedzi, znajomi tej rodziny znają ich dalsze losy i zechcą przekazać ważne informacje to również uzyskają kontakt z Panią Agnieszką. Adres redakcji: redakcja@dziennik.swidnica.pl telefon 792195229


19 sierpnia 2010 - Na jesieni ruszy remont dworca kolejowego

Dziś, 19 sierpnia miasto ogłosiło przetarg na remont świdnickiego dworca kolejowego.
To jeden z elementów wielkiego projektu realizowanego przez miasto - budowę centrum przesiadkowego. Skąd pośpiech? - Niestety opóźniają się procedury związane z przyznaniem unijnej dotacji, dlatego nie chcemy stracić roku na oczekiwanie i ogłaszamy przetarg już teraz - tłumaczą władze miasta.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze we wrześniu powinna zostać wyłoniona firma, które podejmie się remontu budynku dworca kolejowego PKP. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - Pożar ugaszony

Blisko godzinę trwała akcja gaszenia pożaru jaki wybuchł gwałtownie około godziny 14.00 w jednej z największych hal produkcyjnych firmy Comfort w Świdnicy.
Z ogniem walczyło ponad 20 jednostek strażaków ze Świdnicy oraz z pobliskich Świebodzic, Wałbrzycha a także z Dzierżoniowa.
Ogień doprowadził do zawalenia się części dachu w której produkowano filc.
Po wyniesieniu spalonych maszyn i urządzeń natychmiast zostanie podjęta produkcja.


19 sierpnia 2010 - "Jeden bagaż, wspólna podróż"

Uroczystym happeningiem zakończyło się spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec, które trwało od 11 sierpnia w Krzyżowej. "Jeden bagaż, wspólna podróż" to projekt, który otrzymał grant z programu "Młodzież w działaniu" w wysokości 6 tys. euro. Uczestnikami projektu była m.in. młodzież z miasta partnerskiego Lampertheim.
Instytucją wspierającą młodzież była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy.
Do współpracy przy realizacji projektu włączyły się władze Gminy Świdnica oraz Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - Strzegomska fontanna jak nowa

Fontanna, która znajduje się na strzegomskim Rynku, jest bez wątpienia jego dużą ozdobą.
Ten wdzięczny obiekt wymaga jednak stałej konserwacji. W ostatnich dniach fontanna była przez kilka dni nieczynna, ponieważ odbywało się jej gruntowne czyszczenie.
Nowego blasku nabrały elementy konstrukcji, które od jakiegoś czasu pokryte były glonami. Naprawione zostały także spoiny fontanny. Zabiegowi hydrofobizacji została poddana ponadto kamienna niecka. Proces ten polega na naniesieniu na kamienne powierzchnie odpowiednich substancji, które czynią je odpornymi na niszczące działanie wody.
Dziś, ta wykonana z granitu fontanna, ponownie prezentuje się znakomicie i zachęca turystów do zrobienia sobie przy niej pamiątkowego zdjęcia.


19 sierpnia 2010 - "Orlik" już prawie gotowy

Miłośnicy piłki nożnej, zwłaszcza ci młodsi, z niecierpliwością obserwują to, co dzieje się na terenie kompleksu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Rekreacyjnej w Świebodzicach.
Tu, na płycie górnej boiska, powstaje "Orlik".
Obiekt składa się z boiska do piłki nożnej z nawierzchnią z trawy syntetycznej oraz boiska z nawierzchnią poliuretanową do gry w koszykówkę i siatkówkę.
Na boisku stoją już słupy oświetleniowe a także podłączone do mediów kontenery zaplecza sanitarno-szatniowego. I tu mała ciekawostka - w projekcie miały mieć one kolor szary, ale na prośbę burmistrza Bogdana Kożuchowicza kolorem dominującym wybrano niebieski z białymi pasami. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - Są jeszcze wolne miejsca do studiowania na Wydziale Technicznym KK

W Polsce brakuje inżynierów i pracowników z wykształceniem technicznym. Zdjęcia - >>> zobacz To nie jest już dla nikogo dużym zaskoczeniem. Jednak zadziwiająca może być obecna skala tego zjawiska.
Według portalu praca.pl znalezienie inżyniera w Polsce graniczy z cudem. Według ostrożnych szacunków na jednego specjalistę w naszym kraju czeka co najmniej pięć ofert pracy.
To oznacza, że już dziś brakuje nam kilkunastu tysięcy inżynierów elektryków, elektrotechników, elektroników, informatyków czy inżynierów mechaników. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2010 - Wizyta w Kazincbarcika

Od czwartku do niedzieli (19-22 sierpnia) w partnerskim mieście na Węgrzech będzie przebywała delegacja ze Świdnicy.
Do Kazincbarcika wyjechali: Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, radny Rady Miejskiej Krzysztof Trzop oraz Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Wizyta to odpowiedź na zaproszenie burmistrza węgierskiego miasta, Petera Szitka na spotkanie partnerskie. W jego trakcie omawiana będzie współpraca. Zaplanowano również udział w uroczystych obchodach Dni Kazincbarcika oraz Święta Narodowego Węgier. 20 sierpnia przypada uroczystość powstania państwa węgierskiego.
Dodajmy, że kilka tygodni temu w Kazincbarcika przebywali świdniccy strażacy ochotnicy. W węgierskim mieście pomagali w usuwaniu skutków powodzi.


19 sierpnia 2010 - Nowa świetlica w Stachowicach

W najbliższą sobotę, 21 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie nowej świetlicy w Stachowicach.
W ciągu niespełna 6 miesięcy powstał obiekt o powierzchni użytkowej ponad 125 m2 w pełnym węzłem sanitarnym i kanalizacją deszczową.
Wykonano oświetlenie zewnętrzne terenu w strefie wjazdu i lokalizacji budynku świetlicy, teren wokół świetlicy został utwardzony, a co najważniejsze obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2010 - Strzał w dziesiatkę

Kiedy 15 sierpnia w pierwszym meczu o mistrzostwo III ligi Polonia Sparta-Świdnica pokonała Chrobrego Głogów można było sądzić, że to była miła niespodzianka ale co sądzić o sile zespołu kiedy dzisiaj pokonała Pogoń Oleśnicę.
Okazuje się, że gruntowne odmłodzenie zespołu było strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Pogoń Oleśnica - Polonia-Sparta Świdnica 2:3
Po dwóch kolejkach spotkań świdniczanie podobnie jak Celuloza Kostrzyn nad Odrą i Lechia Dzierżoniów zdobyły komplet punktów. W dzisiejszym meczu trzy bramki strzelił Krzysztof Goździejewski.


18 sierpnia 2010 - Trwa budowa Wapienniczki - wyłączenia na ulicy Armii Krajowej

Rozpoczął się kolejny etap budowy kolektora potoku Wapienniczka. Budowlańcy prowadzą prace m. in. w rejonie ul. Armii Krajowej.
Obecnie kolektor deszczowy powstaje w rejonie skrzyżowania z ul. Sybiraków. W związku z tym odcinek ten do skrzyżowania z ul. Okulickiego został wyłączony z ruchu. Prace potrwają do 10 września.
W kolejnym etapie roboty będą prowadzone na odcinku ul. Armii Krajowej od skrzyżowania z ul. Okulickiego do skrzyżowania z ul. Inwalidów Wojennych (10-29 września).
W związku z pracami wyznaczono objazd ul. Sybiraków. Mimo, że budowa kolektora nie została jeszcze zakończona, to część infrastruktury już spełnia swoją rolę. Przy okazji opadów tzw. suchy zbiornik w znacznej części napełnia się wodą. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2010 - IV Turniej o Puchar Burmistrza Strzegomia Dirty Jumping i "Letnia Serenada"

Zapraszamy na IV Turniej o Puchar Burmistrza Strzegomia Dirty Jumping.
Turniej odbędzie się na terenie strzegomskiego skate parku w sobotę 21 sierpnia 2010 roku.
Impreza rozpoczyna się o godzinie 10.00, a zakończy o godzinie 17.00 koncertem wałbrzyskiego zespołu "Trzeci Wymiar".
Grupa powstała w 1998 roku w Wałbrzychu początkowo występowała pod nazwą Poetikanonim. SCK zaprasza na "Letnią Serenadę"
Strzegomskie Centrum Kultury i Filharmonia Sudecka zapraszają na "Letnią Serenadę". Koncert odbędzie się 22 sierpnia, rozpocznie się o godzinie 18.00 w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Przed publicznością zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej.
Zapisy w Strzegomskim Centrum Kultury. Bilety w cenie 45 zł (z przejazdem).


18 sierpnia 2010 - Punkt konsultacyjny

W ramach działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" (LGD "Szlakiem Granitu"), powstał w Strzegomiu "Punkt konsultacyjny". Punkt mieści się w Rynku w siedzibie Gminneg Centrum Informacji (nad bankiem Spółdzielczym).
Punkt konsultacyjny świadczy usługi doradcze w zakresie Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa, inwestująca w obszary wiejskie Osi 4 Leader PROW na lata 2007 - 2013.
Bezpłatne konsultacje indywidualne dotyczące wniosków aplikacyjnych oraz Lokalnej Strategii Rozwoju LGD "Szlakiem Granitu" odbywają się w czwartki w godzinach 16:00 - 20:00.
Dodatkowe Informacje dotyczące ewentualnych zmian terminów konsultacji będą ogłaszane na stronie internetowej oraz tablicy informacyjnej Gminnego Centrum Informacji w Strzegomiu.


18 sierpnia 2010 - Wielka bitwa w Czechach - wyjazd gratis

W sobotę, 21 sierpnia, rozegrane zostaną ostatnie w trakcie wakacji rekonstrukcje historycznych bitew. Tym razem świdniczanie mogą obejrzeć historyczne starcia w czeskim mieście Kraliki.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 lub tel. (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 19 sierpnia do godzinie 18.00.
Niezbędne dane: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd i ubezpieczenie przejazdu. Decyduje kolejność zgłoszeń. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2010 - Czerwony Baron w Ostrowie. Preludium legendy…

Manfred von Richthofen (1892-1918), najlepszy pilot z okresu I wojny światowej, znany powszechnie jako "Czerwony Baron", był legendą już za życia.
Choć zginął przed ukończeniem 26 lat, jest dziś jednym z symboli lotnictwa, wzbudzając duże zainteresowanie na całym świecie. I wojna światowa zastała Manfreda von Richthofena w Ostrowie Wielkopolskim (w tamtejszym garnizonie), a celem jego pierwszej wojennej misji była wieś Chełmce koło Kalisza. Autor książki historyk prawa Maciej Kowalczyk, zasłynął w grudniu 2009 jako odkrywca aktu zgonu Manfreda von Richthofena w ostrowskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
W nowo wydanej publikacji czyni on dalsze odkrycia, ukazując nieznane dotychczas fakty z ostrowsko-kaliskiego wątku życia "Czerwonego Barona". . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2010 - Uważaj na fałszywego pracownika Zakładu Energetycznego

Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod pozorem zwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają.
Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie osobom starszym wiedzy na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.
Oszuści odwiedzając najczęściej osoby starsze, samotne podają różne powody wizyty, podszywając się często za - pracowników różnych instytucji, czy to pracownika społecznego, administracji, gazowni, energetyki czy też funkcjonariuszy publicznych.
Gdy pokrzywdzony wpuszcza ich do mieszkania, wykorzystując jego nieuwagę kradną kosztowności, pieniądze lub inne wartościowe mienie. . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2010 - Solidarni z Bogatynią

W biurach poselskich Anny Zalewskiej w Wałbrzychu, Świdnicy, Dzierżoniowie i Świebodzicach zakończyła się już zbiórka darów dla powodzian z Bogatyni.
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, w ciągu czterech dni akcji, udało się zebrać mnóstwo artykułów spożywczych, wody, środków czystości, pościeli, koców, odzieży, nieprzemakalnego obuwia oraz zabawek.
Zebranych darów było tak dużo, że ich przewóz odbył się w kilku turach. Świetne wyniki akcji są kolejnym dowodem na to, że w trudnych chwilach potrafimy się solidaryzować z potrzebującymi rodakami. Zebrane rzeczy na pewno przydadzą się mieszkańcom Bogatyni.
Wielu z nich utraciło przecież dorobek całego swojego życia.
W imieniu Poseł Anny Zalewskiej bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę darów dla powodzian.


17 sierpnia 2010 - 30 lat "Solidarności"

W najbliższą niedzielę, 22 sierpnia, zaplanowano w Świebodzicach obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości podzielone są na dwie części.
Pierwsza rozpocznie się mszą świętą o godz. 13. w kościele Św. Mikołaja, po niej nastąpi złożenie wiązanek pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Druga część uroczystości odbędzie się o 14:30 w Miejskim Domu Kultury. Wysłuchamy okolicznościowego przemówienia burmistrza Bogdana Kożuchowicza, będzie także wystąpienie Zofii Cierniewskiej - członka Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" oraz Janusza Zielińskiego, magistra historii.
Zostaną także wręczone wyróżnienia wieloletnim działaczom NSZZ "Solidarność" z naszego miasta. Po uroczystościach odbędzie się krótki koncert kwartetu gitarowego z Wałbrzycha. . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2010 - Dni Ziemi Strzegomskiej

Tegoroczne obchody Dni Ziemi Strzegomskiej odbędą się we wrześniu. Impreza będzie połączeniem Festynu Kamienia oraz 20 rocznicy Odrodzenia Samorządu Terytorialnego pod wspólnym hasłem Dni Ziemi Strzegomskiej, mającym na celu integrację środowisk Gminy Strzegom.
Zgodnie z tradycją lat ubiegłych na scenie prezentować się będą amatorskie zespoły wokalne, taneczne i instrumentalne z terenu naszej Gminy oraz gwiazdy scen polskich.
Odbędzie się szereg zawodów i konkursów rekreacyjnych, sportowych i kulturalnych z wieloma nagrodami.
Ogólny plan Dni Ziemi Strzegomskiej przedstawia się następująco: . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2010 - Żarowska Izba Pamięci

17 września, w pomieszczeniach byłego ŻOK-u, w 69 rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę zostanie uruchomiona Żarowska Izba Historyczna, która będzie funkcjonowała w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu.
Na wybór daty uruchomienia Izby wpłynął fakt przekazania pamiątek przez Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Żarowie.
10 sierpnia w siedzibie Związku Kombatantów w Żarowie odbyło się spotkanie, w który uczestniczyli: Prezes Koła Miejsko-Gminnego Wacław Rzeczycki, kombatanci i więźniowie polityczni RP zamieszkali w Żarowie, Burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska, dyrektor GCKiS Artur Adamek, Bogdan Mucha z GCKiS, Przemysław Sikora z UM w Żarowie. . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2010 - Jak uchronić samochód przed kradzieżą i włamaniem

Jednym z ważnych aspektów naszego życia jest możliwość swobodnej komunikacji jaką daje posiadanie samochodu.
Jest on kupowany nie rzadko kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela.
Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, by nie paść ofiarą złodziei.
Wychodząc więc na przeciw takiemu problemowi poniżej przedstawiamy szereg porad utrudniających kradzież pojazdu, czy tylko włamanie do niego: . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Świdnickie pogotowie pojedzie na mistrzostwa

W dniach 30 sierpnia - 4 września po raz pierwszy w Polsce, w Olsztynie, odbędą się Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Medycznym.
Wśród uczestników nie zabraknie zespołu z Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.
Z ekipami z całej Europy zmierzy się trzech śmiałków. Ideą organizacji zawodów jest promocja ratownictwa medycznego, dobrych praktyk i bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. W sumie w zmaganiach weźmie udział ponad 50 zespołów z krajów europejskich oraz gościnnie zaproszonych zespołów spoza Europy. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Święto Łukowej z nagrodami

Setki świdniczan wzięło udział w sobotnim festynie rodzinnym z okazji uroczystego otwarcia ulicy Łukowej połączonego z inauguracją wieczornej iluminacji.
- Przebudowana Łukowa to miejsce dla wszystkich świdniczan, by mogli, jak dziś, spędzać tu wolny czas, spotykać się z bliskimi.
Otwarcie ulicy Łukowej przygotowaliśmy wspólnie z przedsiębiorcami, którzy tu handlują. To święto jest przede wszystkim, by ich uhonorować - mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Podczas sobotniego festynu nie zabrakło atrakcji dla dzieci, a także promocji oraz konkursów dla klientów sklepów i kawiarenek działających przy ul. Łukowej. W samo południe po raz pierwszy trysnęła wodą mała fontanna, a wieczorem zainaugurowano nową iluminację. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Współpraca z włoskim Pavullo nel Frignano odnowiona

12 sierpnia 2010 roku odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, podczas której doszło do odnowienia współpracy partnerskiej między Strzegomiem a włoskim Pavullo nel Frignano.
Burmistrzowie Lech Markiewicz i Romano Canovi oraz przewodniczący Rad Miejskich Tadeusz Wasyliszyn i Gianluca Vignali podpisali umowę odnawiającą partnerstwo naszych miast.
- To ważna chwila dla obu stron. Bardzo cieszę się, że możemy razem z Pavullo nel Frignano tworzyć partnerstwo miast oparte na przyjaźni i zrozumieniu.
Chciałbym, aby nasza współpraca w kolejnych latach była jeszcze bardziej intensywna niż dotychczas. Widząc zaangażowanie i dobrą wolę pana burmistrza Romano Canoviego, jestem przekonany, że tak będzie - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Dziękujemy i prosimy o jeszcze

Dzisiaj, z samego rana ostatni transport z darami dla powodzian wyjechał ze Świebodzic do Bogatyni. Takich transportów było kilka, bo w akcję zbiórki żywności i środków czystości dla dotkniętych tragedią mieszkańców tego miasta włączyło się bardzo wielu ludzi dobrej woli, ogromne serce okazały też świebodzickie firmy, dzieląc się z powodzianami m. in. chlebem, chemią domową, wędlinami.
- Pragnę gorąco podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy odpowiedzieli na nasz apel i wsparli powodzian z Bogatyni - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Okazaliście Państwo wielkie serce, współczucie, ludzką solidarność.
Szczególne słowa podziękowania kieruję do naszych przedsiębiorców, właścicieli sklepów, firm, które tak hojnie podzieliły się tym, co produkują. My, świebodziczanie doskonale wiemy, co oznacza powódź, przeżyliśmy ją wielokrotnie. Dlatego chcemy pomóc i pomagamy. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Piknik z okazji powstania "Solidarnośći"

14 sierpnia na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej z okazji XXX rocznicy powstania Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność" odbyła się impreza pod nazwą "Piknik rodzinny Solidarności".
Organizatorzy imprezy: Komisja Zakładowa NSZZ "S" przy ZPS "Karolina" sp. z o.o, Gmina Jaworzyna Śląska oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej zadbali o atrakcje dla przybyłych mieszkańców: zarówno tych starszych jak i najmłodszych.
Chociaż piknik odbywał się z okazji powstania "Solidarnośći", na imprezę zostali zaproszeni wszyscy chętni. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - XIX Międzynarodowy Festiwal Folkloru za nami

W niedzielę 15 sierpnia zakończył się XIX Międzynarodowy Festiwal Folkloru.
Ostatni dzień festiwalowych emocji tradycyjnie rozpoczął się od imprezy pod nazwą Rynek Świata. Na strzegomskim Rynku potrawy charakterystyczne dla poszczególnych państw goszczących na festiwalu przygotowali członkowie zespołów folklorystycznych. Każdy strzegomianin mógł spróbować, jak smakują dania z Korei, Węgier, czy z Włoch. Degustację poprzedził polonez w wykonaniu grup folklorystycznych.
Na tym jednak nie zakończyły się niedzielne atrakcje, ponieważ już wieczorem na scenie zlokalizowanej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, publiczność miała okazję doskonale bawić się przy piosenkach Marcina Siegieńczuka.
Następnie do wspólnej zabawy publiczność porwała szwedzka piosenkarka Velevet. Przeboje w wykonaniu gwiazdy wprowadziły strzegomską publiczność w doskonały nastrój. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Świdnicka Piętnastka - pobiegaj z nami

Świdnicki Klub Biegowy "Hermes" wraz z nowo powstałym świdnicko- wrocławskim Śtowarzyszeniem na Rzecz Rozkwitu Kreatywności "Spring04" oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji orgaznizują bieg uliczny "Świdnicka Piętnastka", który odbędzie się 28 sierpnia w Świdnicy.
Będzie to wielkie święto entuzjastów sportu, na które zapraszamy nie tylko samych biegających, ale wszystkich świdniczan z rodzinami. W tym roku przy okazji biegu odbędzie sie piknik rodzinny, w ramach którego organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji i niespodzianek. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Warto korzystać z dobrych doświadczeń

10 sierpnia, w świebodzickim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, profesor Jürgen Lipp przedstawiciel niemieckiej firmy GESENWASSER oraz prezes świebodzickiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Piotr Zalewski.
Firma GESENWASSER świadczy usługi doradcze i projektowe na rzecz przedsiębiorstw z branży wodno-kanalizacyjnej, a spotkanie dotyczyło planów ewentualnej współpracy, polegającej na wymianie informacji i doświadczeń w dziedzinie zarządzania infrastrukturą wodno - kanalizacyjną, modernizacji urządzeń wodociągowych, zarządzania przedsiębiorstwami wod.-kan. czy stosowania najnowocześniejszych technologii i wdrażania najlepszych instrumentów finansowych i ekonomicznych, w zakresie inwestycji w przedsiębiorstwach tego typu.


16 sierpnia 2010 - Święto Wojska Polskiego

Wczoraj, uroczystą paradą spod Wojskowej Komendy Uzupełnień rozpoczęły się obchody upamiętniające Bitwę Warszawską, rozegraną w 1920 roku na przedpolach Warszawy. Uroczystości odbywały się na Placu Grunwaldzkim pod Pomnikiem Zwycięstwa. Prowadził je Wojskowy Komendant Uzupełnień w Świdnicy ppłk. Krzysztof Ksztoń.
W uroczystościach oprócz mieszkańców naszego powiatu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu terytorialnego: prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, jego zastępca Waldemar Skórski, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz oraz przewodniczący rady miasta - Michał Ossowski, gminy - Henryk Sara i powiatu - Tadeusz Zawadzki. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - MongoliAng startuje

Późnym wieczorem 16 sierpnia do Mongolii wyruszyła ze stolicy Dolnego Śląska trójka studentów. Przez prawie miesiąc będą uczyć dzieci i młodzież języka angielskiego w kraju kojarzonym z jurtami i stepem.
17 sierpnia Michał Działowski, Jacek Afeltowicz i Łukasz Łasa wyruszą pociągiem z Warszawy do Moskwy.
Stamtąd od 18 do 23 sierpnia będą podróżowali koleją transsyberyjską do Ułan Bator - stolicy Mongolii.
Z dworca odbierze ich lokalna przewodniczka i tłumaczka, która będzie towarzyszyła Polakom podczas całej wyprawy. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2010 - Zniszczony samochód - nagroda

W nocy z 10 na 11 lipca 2010 roku w Świdnicy przy ulicy Gdyńskiej zniszczony został samochód Panda.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą czynności w sprawie zniszczenia samochodu Panda. Straty jakie poniósł właściciel pojazdu wynoszą blisko 23 tysiące złotych.
Właściciel pojazdu wyznaczył nagrodę dla osoby, która wskaże sprawcę zniszczenia samochodu. Policjanci są w posiadaniu zdjęcia, na którym jest mężczyzna - sprawca zniszczenia samochodu.
Osoby, które rozpoznają mężczyznę ze zdjęcia prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod nr telefonu 74 8582 301, 74 8582 291 lub 997. Zdjęcie powiększone - >>> zobacz


16 sierpnia 2010 - Ależ się będzie działo!

Tegoroczny Happening Rowerowy odbędzie się 22 września. Choć do tego wydarzenia pozostał ponad miesiąc, już wiemy, jakie atrakcje szykują organizatorzy.
Będzie oczywiście wspólny przejazd wszystkich uczestników dookoła ratusza - rzecz jasna na rowerach, liczne konkursy - np. na najładniej udekorowany rower. W akcję włączył się także przewoźnik, świadczący usługi komunikacji zbiorowej w mieście, firma DLA.
W dniu happeningu czyli 22 września, każda osoba, która pokaże kierowcy autobusu prawo jazdy, będzie mogła skorzystać z przejazdu za darmo.
A świebodzicka Straż Miejska, na kilka dni przed 22 września, będzie za wycieraczki aut niewłaściwie parkujących na ulicach miasta zamiast mandatu - wkładać ulotki reklamujące happening.


16 sierpnia 2010 - Dożynki Gminne 2010

Burmistrz Strzegomia oraz sołectwo wsi Olszany zapraszają na Dożynki Gminne, które odbędą się 29 sierpnia na boisku sportowym w Olszanach.
Dożynki rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą św. Zaraz po nabożeństwie odbędzie się ceremoniał przekazania chleba, a po nim występy artystyczne w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach oraz zespołów folklorystycznych.
Tegoroczne święto plonów zakończy biesiada śląska oraz zabawa dożynkowa z zespołem wokalno-instrumentalnym.


15 sierpnia 2010 - Zwycięstwo na początku rozgrywek

Pierwszy mecz w rozgrywkach III ligi w Świdnicy odbył się bez udziału publiczności.
Świdniczanie zagrali mecz z bardziej faworyzowanym Chrobrym Głogów. W 28 minucie meczu prowadzenie objęli piłkarze z Głogowa i mimo optycznej ich przewagi Polonia-Sparta Świdnica w 34 minucie doprowadziła do wyrównania a w 76 minucie objęła prowadzenie, którego nie oddała do końca meczu. Polonia-Sparta Świdnica - Chrobry Głogów 2:1
Pozostałe wyniki: Pogoń Świebodzin - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 5:2, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Orzeł Ząbkowice Śląskie 4:2, Czarni Witnica - Pogoń Oleśnica 1:5, Arka Nowa Sól - Promień Żary 1:0, Lechia Dzierżoniów - MKS Oława 2:1, Orzeł Międzyrzecz - Polonia Trzebnica 2:2, Twardy Świętoszów - Ilanka Rzepin 1:2


15 sierpnia 2010 - Liga okręgowa - beniaminek wygrywa

W pierwszej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Beniaminek ligi okręgowej Zjednoczeni Żarów pokonał Stal Świdnicę 2:0,
Górnik Boguszów-Gorce - Grom Witków 3:2,
Unia Złoty Stok - Victoria Świebodzice 2:1.
Mecz Pogoń Pieszyce - AKS Strzegom odbędzie się 25 sierpnia.


15 sierpnia 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach pierwszej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Zieloni Mrowiny 4:0,
Wierzbianka Wierzbna - Podgórze Wałbrzych 2:1,
Zagłębie Wałbrzych - Unia Jaroszów 2:1,
LKS Bystrzyca Górna - Czarni Wałbrzych 2:2,
Granit Roztoka - Sudety Dziećmorowice 1:1,
Wenus Nowice - Skalnik Czarny Bór 1:2,
Koliber Uciechów - Gwarek Wałbrzych 2:0,
Victoria Tuszyn - Karolina Jaworzyna Śląska 1:5.


14 sierpnia 2010 - Są jeszcze wolne miejsca do studiowania na Wydziale Technicznym KK

W Polsce brakuje inżynierów i pracowników z wykształceniem technicznym. Zdjęcia - >>> zobacz To nie jest już dla nikogo dużym zaskoczeniem. Jednak zadziwiająca może być obecna skala tego zjawiska.
Według portalu praca.pl znalezienie inżyniera w Polsce graniczy z cudem. Według ostrożnych szacunków na jednego specjalistę w naszym kraju czeka co najmniej pięć ofert pracy.
To oznacza, że już dziś brakuje nam kilkunastu tysięcy inżynierów elektryków, elektrotechników, elektroników, informatyków czy inżynierów mechaników. . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2010 - Nowy plac w mieście

Dzisiaj na ulicy Łukowej w Świdnicy z okazji otwarcia nowego placu odbył się festyn rodzinny.
Były atrakcje dla dzieci, były też konkursy dla klientów sklepów i kawiarenek działających przy przebudowanej ulicy Łukowej. Wszystkim przygrywała Kapela podwórkowa z ulicy Hutniczej.
Po krótkim przemówieniu Prezydenta Świdnicy - Wojciecha Murdzka plac został oddany we władanie mieszkańcom miasta. Trysnęła wodą również fontanna z czego najbardziej cieszyły się dzieci.
Przebudowa ulicy Łukowej zrealizowana została w ramach programu rewitalizacji miasta Świdnica. Całość prac kosztowała 2,88 mln zł. Na przebudowę miasto Świdnica przeznaczyło ze swojego budżetu 1,19 mln zł.
Dofinansowanie w wysokości 1,69 mln zł miasto otrzymało z funduszy unijnych.


14 sierpnia 2010 - Jak jest naprawdę ?

Czytelnik pisze: - "W ostatni weekend wybrałem się z rodziną na zalew w Komorowie, po kilku minutach biwakowania podjechał do nas starszy Pan, który przedstawił się jako dzierżawca tego zbiornika i zażądał 10 złotych za to, że pływamy dmuchanym pontonem (bez napędu) po jego zbiorniku. Groził wezwaniem policji.
Człowiek ten nie miał żadnego dokumentu stwierdzającego, że jest dzierżawcą, również na terenie akwenu nie ma zapisu w regulaminie mówiącym o konieczności uiszczania opłaty za pływanie pontonem.
Widziałem, że także od wędkarzy nad zbiornikiem pobierał opłaty, co często kończyło się awanturami ze strony wędkarzy. Od nich pobierał również 10 złotych. Czy faktycznie, pobieranie takiej opłaty jest zgodne z prawem, czy jest on prawnym dzierżawcą całego zbiornika? a może to zwykły naciągacz." Czekamy na wyjaśnienia z Urzędu Gminy Świdnica.


14 sierpnia 2010 - Jest praca na zastępstwo

Na około półroczne zastępstwo poszukiwany jest kontroler do Biura Strefy Płatnego Parkowania Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Osoby zainteresowane pracą mogą się kontaktować z Biurem Strefy Płatnego Parkowania, ul. Długa 22-24, tel. 074 853-74-40.
Kandydat na to stanowisko powinien spełniać następujące wymagania:
• wykształcenie średnie (preferowane kierunki: mechaniczny, elektryczny),
• bardzo dobry stan zdrowia,
• komunikatywność. . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2010 - Ostrzeżenie synoptyków - możliwe intensywne burze

Intensywne opady deszczu i burze oraz możliwość wystąpienia gwałtownych przyborów wód w rzekach zapowiada Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu. Stopień zagrożenia oceniany jest na 3 w 3-stopniowej skali.
Ostrzeżenie ma obowiązywać do niedzieli.
Apelujemy o zachowanie szczególnych środków ostrożności oraz o przekazywanie informacji o ewentualnych podtopieniach do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świdnicy - telefon 074/ 851 88 77.


13 sierpnia 2010 - Wielka bitwa w Czechach - wyjazd gratis

W sobotę, 21 sierpnia, rozegrane zostaną ostatnie w trakcie wakacji rekonstrukcje historycznych bitew. Tym razem świdniczanie mogą obejrzeć historyczne starcia w czeskim mieście Kraliki.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 lub tel. (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 19 sierpnia do godzinie 18.00.
Niezbędne dane: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd i ubezpieczenie przejazdu. Decyduje kolejność zgłoszeń. . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2010 - Wieża z tarczami

Nie chodzi o oręż, lecz o tarcze zegarowe. Pięknie odnowione tarcze ratuszowego zegara w Świebodzicach są już na swoim miejscu od kilku dni.
Po zamontowaniu całość została zabezpieczona specjalnymi siatkami tak, aby nikt niepowołany nie mógł się tu dostać. Obiekt jest także pilnowany.
Ale serce ratuszowego czasomierza nadal pozostaje w profesjonalnych rękach pana Adama Mroziuka, świebodzickiego pasjonata zegarów, który jak mało kto zna się na zabytkowych mechanizmach.
Renowacja blisko stuczterdziestoletniego zegara potrwa jeszcze kilka miesięcy. . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2010 - XIX Międzynarodowy Festiwal Folkloru oficjalnie rozpoczęty

Międzynarodowy Festiwal Folkloru to ważne wydarzenie artystyczne w naszym regionie. Wczoraj na stadionie strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji została zainaugurowana 19. edycja tej imprezy.
Wszystkich zgromadzonych oraz zespoły biorące udział w imprezie przywitała dyrektor Strzegomskiego Ośrodka Kultury, Wioletta Urban.
Następnie, jak co roku, festiwal oficjalnie otworzył burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, życząc wszystkim zgromadzonym dobrej zabawy, a zespołom owocnych występów. Kilka słów wypowiedzieli również przedstawiciele CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, dziękując za zaproszenie i życząc wszystkim udanego wieczoru. . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2010 - Pomóż - wyślij sms

Od soboty mieszkańcy Bogatyni likwidują skutki powodzi, która w ciągu dwóch godzin pozbawiła ich domów i zrujnowała miasto.
Polska Akcja Humanitarna jako jedna z pierwszych organizacji znalazła się na miejscu katastrofy, by nieść pomoc.
Pomagaj razem z PAH - wyślij sms o treści "powódź" na nr 7261, koszt sms-a 2 złote + VAT. To dzięki ludziom takim jak Ty pomagamy ofiarom powodzi.


13 sierpnia 2010 - Psi problem coraz większy

Problem z bezpańskimi, porzuconymi zwierzętami w Świebodzicach narasta. Nie ma tygodnia, by jakiś psiak nie został odwieziony przez Straż Miejską do Komisariatu Policji, gdzie znajduje się kojec, w którym zwierzęta mogą spędzić kilka dni.
Jeśli nie zgłasza się po nie właściciel, trafiają do schroniska, jednak jest z tym duży problem, placówki takie nie chcą przyjmować kolejnych zwierząt, gdyż są przepełnione. Dziś rano kolejna zguba na czterech łapach trafiła na Wiejską. Zwierzę zostało znalezione przy ulicy Jeleniogórskiej. . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2010 - Jadą do Mongolii, by pomagać

Świdniczanin Michał Działowski wyjeżdża do Mongolii uczyć dzieci języka angielskiego. Wyprawa trzech studentów wyrusza w poniedziałek, 16 sierpnia. Michał Działowski odwiedził w piątek, 13 sierpnia prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. Miasto wspiera wyprawę.
- Mongolia jest ciągle krajem mało popularnym i często zapomnianym w różnych akcjach organizacji pozarządowych.
My chcemy zrobić coś, co połączy naszą studencką pasję z przygodą. Język angielski to szansa i przyszłość dla młodych mieszkańców kraju, kojarzonego głównie ze stepami.
Taka wiedza zaprocentuje na dalszym etapie życia. Być może będzie to także wspaniała inspiracja do dalszej nauki i podejmowanie wyzwań edukacyjnych - dodaje Michał Działowski, uczestnik wyprawy edukacyjnej MONGOLIAng 2010. . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2010 - "Piknik rodzinny Solidarności"

W najbliższą sobotę na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się "Piknik rodzinny Solidarności" z okazji XXX rocznicy powstania Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Organizatorzy imprezy: Komisja Zakładowa NSZZ "S" przy ZPS "Karolina" sp. z o.o, Gmina Jaworzyna Śląska oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej zapraszają już od godziny 10:00, kiedy to rozpocznie się turniej piłki nożnej, w którym wezmą udział drużyny reprezentujące związkowców ZPS "Karolina" SP z o.o. w Jaworzynie Śląskiej, AKS Precision Balls Żarów, PKP Cargo Wagon oraz MOS Ziemi Kłodzkiej.
Na wszystkich widzów czeka moc różnego rodzaju konkursów i atrakcji. Związkowcy z ZPS "Karolina" będą mogli wziąć udział w loterii fantowej, a całość imprezy zakończy się zabawą taneczną pod chmurką. Program pikniku - >>> zobacz


13 sierpnia 2010 - Czerwony Baron w Ostrowie. Preludium legendy…

Manfred von Richthofen (1892-1918), najlepszy pilot z okresu I wojny światowej, znany powszechnie jako "Czerwony Baron", był legendą już za życia.
Choć zginął przed ukończeniem 26 lat, jest dziś jednym z symboli lotnictwa, wzbudzając duże zainteresowanie na całym świecie. I wojna światowa zastała Manfreda von Richthofena w Ostrowie Wielkopolskim (w tamtejszym garnizonie), a celem jego pierwszej wojennej misji była wieś Chełmce koło Kalisza. Autor książki historyk prawa Maciej Kowalczyk, zasłynął w grudniu 2009 jako odkrywca aktu zgonu Manfreda von Richthofena w ostrowskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
W nowo wydanej publikacji czyni on dalsze odkrycia, ukazując nieznane dotychczas fakty z ostrowsko-kaliskiego wątku życia "Czerwonego Barona". . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2010 - 30 mln na termomodernizację szkół

Świdnica wraz z innymi gminami z regionu i powiatem otrzyma unijne wsparcie na docieplenie placówek edukacyjnych i kultury. Projekt opiewa na 30 mln zł.
W tym tygodniu prezydent i skarbnik Świdnicy podpisali w Warszawie umowę na dofinansowanie zadania. Wsparcie udzielane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców czterech miast i gmin, a także powiatu świdnickiego. Przedszkola, szkoły, domy kultury i biblioteka doczekają się zupełnie nowego wyglądu.
Ale nie chodzi tu tylko o estetykę ale poprawę komfortu nauki w placówkach oświatowych. Po zakończeniu prac termomodernizacyjnych samorządy będą płacić mniejsze rachunki za ciepło - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2010 - "Mała obwodnica" - wyjaśniamy

W związku z pojawiającymi się sprzecznymi informacjami dotyczącymi budowy "małej obwodnicy" Świdnicy, a w szczególności: • treścią oświadczenia działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy rozpowszechnili informację, że: "… końcem maja br. Zarząd Województwa zabezpieczył w swoim budżecie niezbędne środki finansowe w wysokości 32 milionów złotych na jak najszybszą realizację tego zadania" oraz • opinią przedstawiciela Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei zamieszczonego w "Gazecie Wrocławskiej" nr 185 z dn.10.08.2010 : "Chcielibyśmy, by obwodnica była gotowa w przyszłym roku." sprawdziliśmy faktyczny stan przygotowań do sfinansowania inwestycji. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2010 - Więcej pieniędzy w budżecie

O blisko 1,2 mln złotych zwiększyły się dochody budżetu Gminy Świebodzice na 2010 rok. Na sesji rady Miejskiej w dniu 10 sierpnia radni podjęli uchwałę dotycząca przeznaczenia tej kwoty.
Większość stanowią dotacje zewnętrzne, znaczącą pozycją jest jednak kwota 400 tys. zł stanowiąca odsetki od nieterminowych wpłat podatków.
Ok. 424 tysiące złotych przekazała do budżetu gminy Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach, tytułem drugiego etapu rozliczenia inwestycji remontu dróg na Osiedlu Piastowskim, prowadzonego w ubiegłym roku. Zadanie to realizowała gmina, zaś spółdzielnia, na zasadzie porozumienia, partycypowała w kosztach prac realizowanych bezpośrednio na jej gruncie. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2010 - Przedsmak festiwalowych emocji

W środę 11 sierpnia strzegomianie mogli poczuć atmosferę zbliżającego się wielkimi krokami XIX Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
Tradycyjnie już przed strzegomską publicznością na miejskim Rynku zaprezentowały się zespoły, które goszczą na XIX Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.
Artyści zaprosili mieszkańców do wspólnej zabawy, zachęcając jednocześnie do przyjścia na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie od czwartku będą odbywały się festiwalowe występy. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2010 - Nowe plany zagospodarowania

Rada miejska Świebodzic przyjęła na ostatniej sesji nowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dotyczą one obszarów: ulicy Strzegomska obręb Śródmieście oraz ulicy Kamiennogórska i Jeleniogórska.
Szczególne znaczenie ma obszar ulicy Strzegomskiej, gdyż znajdują się na nim pozostałości po dawnym zakładzie "Silena".
Dzięki podejmowanym przez samorząd od 2007 roku działaniom sytuacja tego terenu zmieniła się, gmina doprowadziła do ustanowienia zarządcy nieruchomości a w obecnej chwili podejmowane są kroki do przeprowadzenia jej licytacji.
- Mamy nadzieję, że przyjęcie nowego planu tego obszaru spowoduje większe zainteresowanie wśród potencjalnych inwestorów - mówi na sesji burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz.
Rada przyjęła także uchwałę o przystąpieniu do sporządzania mpzp terenu w rejonie Osiedla Piastowskiego.


12 sierpnia 2010 - Zapiera dech w piersiach

Członkowie węgierskiego zespołu "Bogyiszlo", który gości na XIX Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu opowiedzieli nam, jakie wrażenie wywarł na nich Strzegom.
Który raz jesteście w Polsce? Grupa jest w Polsce drugi raz. Nasz debiut w waszej ojczyźnie miał miejsce w Zakopanem.
Jak podoba Wam się Strzegom? Miasto nie jest duże, ale jest bardzo ładne. Spacerując po Strzegomiu szczególnie nasza uwagę przyciągają stare zabudowania.
Największe wrażenie wywarła na nas wasza Strzegomska Bazylika. Kościół jest przepiękny, gdy go zwiedzaliśmy zapierało nam dech w piersiach. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2010 - Kontrowersyjna bonifikata

Dwunastoma głosami za, przy zero przeciw i zero wstrzymujących Rada Miejska przyjęła uchwałę o odstąpieniu od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy zakupie od Gminy Świebodzice lokalu mieszkalnego.
Sprawa dotyczyła rodziny, która wykupiła od gminy lokal komunalny z 95-procentową bonifikatą i sprzedała go przed upływem wymaganych 5 lat.
Wprawdzie rodzina podjęła kroki w celu nabycia innej nieruchomości, jednak procedury prawne trwały prawie 2 lata i dopiero w lipcu tego roku państwo ci podpisali akt notarialny. . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2010 - Pierwsze dary już zawiezione

Transporty z żywnością: chlebem, konserwami, nabiałem oraz środkami czystości dla mieszkańców Bogatyni już w poniedziałek i we wtorek po południu wyruszyły ze Świebodzic.
Artykuły spożywcze i chemia domowa zostały zakupione za pieniądze zebrane w wyniku spontanicznej zbiórki wśród pracowników świebodzickiego magistratu i podległych jednostek. Sporo dołożyli także świebodziccy piekarze i tutejsze sklepy.
Ale nadal zbieramy potrzebne powodzianom rzeczy - w tej chwili najbardziej proszą o środki czystości, wiadra, kalosze, itd. Artykuły te można do czwartku przynosić w dwa punkty: do jadłodajni Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Piłsudskiego 8 oraz do biura poselskiego poseł Anny Zalewskiej, ul. Wałbrzyska 7a.


11 sierpnia 2010 - Świdnicka Piętnastka - pobiegaj z nami

Świdnicki Klub Biegowy "Hermes" wraz z nowo powstałym świdnicko- wrocławskim Śtowarzyszeniem na Rzecz Rozkwitu Kreatywności "Spring04" oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji orgaznizują bieg uliczny "Świdnicka Piętnastka", który odbędzie się 28 sierpnia w Świdnicy.
Będzie to wielkie święto entuzjastów sportu, na które zapraszamy nie tylko samych biegających, ale wszystkich świdniczan z rodzinami. W tym roku przy okazji biegu odbędzie sie piknik rodzinny, w ramach którego organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji i niespodzianek. . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2010 - Witamy przyjaciół z Pavullo

Wczoraj o godzinie 11.30 na strzegomskim Rynku po kilkunastu godzinach podróży zatrzymał się autokar Gruppo Folkloristico Pavullese, który przyjechał prosto z włoskiego miasta partnerskiego Strzegomia - Pavullo nel Frignano.
Do Strzegomia zawitała delegacja na czele z Romano Canovi, burmistrzem Pavullo nel Frignano. Nie zabrakło również Grupy Folklorystycznej Pavullese z Pavullo, która od 1970 roku promuje kulturę ludową swojego regionu. Umiejętności, śpiew i tańce włoskich gości już niebawem będziemy mogli podziwiać na scenie folklorystycznej.
Z pobytem delegacji włoskiej związane jest jeszcze jedno ważne wydarzenie. Jutro o godzinie 11.30 rozpocznie się LIV Sesja rady Miejskiej, której głównym punktem będzie odnowienie współpracy partnerskiej pomiędzy Strzegomiem a włoskim Pavullo nel Frignano. . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2010 - Pomoc dla powodzian z gminy Wilków

Kolejny raz mieszkańcy gminy Świdnica włączyli się w akcję niesienia pomocy powodzianom z województwa lubelskiego. W spontanicznej akcji, w której uczestniczyły sołectwa Wilków, Pogorzała, Słotwina, Opoczka, Makowice i Pszenno zebrano 1,5 tony artykułów pierwszej potrzeby.
Odzież, środki chemiczne i żywność, a także środki pieniężne w wysokości 7 tysięcy złotych przekazano mieszkańcom gminy Wilków 5 sierpnia.
Do akcji włączyła się też Młodzieżowa Rada Gminy, która zebrała przybory szkolne i przekazała je dzieciom.


11 sierpnia 2010 - Prosta, ładna i bez dziur

Tak wygląda odcinek drogi wojewódzkiej nr 374 od Świebodzic do miejscowości Gruchotów. Droga ta przez lata była prawdziwym koszmarem kierowców. Dziś, 11 sierpnia, odbył się odbiór techniczny prac.
Inwestycję prowadziła Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, jako że jest to droga wojewódzka. Nowa nawierzchnia pojawiła się na odcinku prawie 2,5 kilometra. Prace trwały od czerwca, a zakończyły się na początku sierpnia br. Ich wykonawcą była firma Skanska.
W odbiorze prac wziął udział Zbigniew Szczygieł, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, starosta świdnicki Zygmunt Worsa oraz burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2010 - Spotkanie rekrutacyjne

16 sierpnia, w Strzegomiu odbędzie się spotkanie rekrutacyjne podczas, którego prezentowane będą oferty pracy do firmy Toshiba z siedzibą w Biskupicach Podgórnych.
Przedstawione zostaną również aktualne oferty pracy z biura Manpower w Wałbrzychu.
Spotkanie odbywające się w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, (pokók 29, I piętro) rozpocznie się o godzinie 11.00.
Więcej informacji uzyskać można w biurze Gminnego Centrum Informacji, pokój 30, telefon 74 856 05 29.


11 sierpnia 2010 - Modernizacja świdnickiego lodowiska

Rozpoczął się I etap prac mających na celu poprawę akustyki lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Wyłoniona w przetargu firma mocuje specjalne panele (ecofony) na suficie obiektu w znacznym stopniu poprawi jego akustykę i dostosuje obiekt do możliwości organizowania w nim koncertów i innych imprez kulturalno - rozrywkowych.
Wartość inwestycji to 238 000 złotych, a termin zakończenia prac - 17 września tego roku.
Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku na trybunach lodowiska zamontowano 750 krzesełek spełniających wymagane warunki bezpieczeństwa widzów. Na przyszły rok planowany jest ciąg dalszy inwestycji- pokrycie panelami ścian obiektu.


11 sierpnia 2010 - Zareklamuj się na telebimie

Już działa duży telebim, który znajduje się w centrum Świebodzic, u zbiegu ulic Żeromskiego i Strzegomskiej.
Swoją reklamę mogą tu umieszczać wszyscy zainteresowani. Firma, która zainstalowała urządzenie, oferuje na początek spore rabaty.
To wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miejskiego i prywatnej firmy, zajmującej się dostarczaniem tego typu urządzeń.
Dzięki wynegocjowanym warunkom miasto za usługę nic nie płaci, a będzie także korzystać z ruchomej reklamy, zapowiadając np. miejskie imprezy czy ważne wydarzenia. . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2010 - Projekt "Menadżer na Medal"

9 sierpnia ruszyła rekrutacja na pierwszy cykl szkoleń z Zarządzania Projektami. Szkolenia będą odbywały się we Wrocławiu.
Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć i zarządzać projektami sportowymi dofinansowywanymi ze środków unijnych? Chcesz nabyć nowe umiejętności z zakresu pozyskiwania funduszy europejskich na rzecz sportu? - zapraszamy na szkolenie.
Jeżeli, masz ukończone 18 lat, mieszkasz na terenie Dolnego Śląska, pracujesz w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło w organizacjach sportowych lub w jednostkach spoza sektora sportowego lecz jesteś zainteresowany i związany ze sportem, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.dips.pl w zakładce rekrutacja. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2010 - Samorządowcy powiatu pomogą zalanej Bogatyni

Wspólna akcja pomocy Bogatyni została zadeklarowana przez wszystkie samorządy naszego powiatu. Starosta Świdnicki na zwołanym dzisiaj spotkaniu rozmawiał z wójtami, burmistrzami i prezydentem o koordynacji akcji przekazywanej mieszkańcom Bogatyni pomocy. Będzie wsparcie finansowe i rzeczowe dla konkretnych rodzin. Nie zapomniano także o wsparciu dla najmłodszych.
Po tym jak woda zmiotła wszystko, co spotkała na swojej drodze Bogatynia próbuje podnieść się po powodzi. Pierwsze transporty, które pojechały z powiatu świdnickiego w zalane rejony już wracają do Świdnicy.
Z informacji przekazanych od samorządów, które już pomogły zalanemu miastu wiadomo, że powoli próbuje się opanować panujący tam chaos, a załamani ludzie zabierają się za wielkie sprzątanie i odkażanie swoich domostw. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2010 - Dary w Bogatyni - dziękujemy

Dokładnie o godzinie 20.00 do Bogatyni dojechała ponad tona darów od świdniczan. Transport zapewnił Miejski Zakład Energetyki Cieplnej.
- Świdnickim przedsiębiorcom, sklepom i wielu anonimowych świdniczan, którzy pospieszyli z pomocą należą się wielkie podziękowania. Wczorajsza zaledwie kilkogodzinna akcja zbiórki darów pokazała, że potrafimy zjednoczyć się w trudnych chwilach i dzielić się z innymi. Za te wszystkie gesty i odruchy serca serdecznie dziękuję - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Jak możesz pomóc? Mieszkańcy Bogatyni najbardziej potrzebują obecnie środków czystości oraz wszelkiego sprzętu, który będzie pomocny w usuwaniu skutków powodzi. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2010 - "Piknik rodzinny Solidarności"

W najbliższą sobotę na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się "Piknik rodzinny Solidarności" z okazji XXX rocznicy powstania Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Organizatorzy imprezy: Komisja Zakładowa NSZZ "S" przy ZPS "Karolina" sp. z o.o, Gmina Jaworzyna Śląska oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej zapraszają już od godziny 10:00, kiedy to rozpocznie się turniej piłki nożnej, w którym wezmą udział drużyny reprezentujące związkowców ZPS "Karolina" SP z o.o. w Jaworzynie Śląskiej, AKS Precision Balls Żarów, PKP Cargo Wagon oraz MOS Ziemi Kłodzkiej.
Na wszystkich widzów czeka moc różnego rodzaju konkursów i atrakcji. Związkowcy z ZPS "Karolina" będą mogli wziąć udział w loterii fantowej, a całość imprezy zakończy się zabawą taneczną pod chmurką. Program pikniku - >>> zobacz


10 sierpnia 2010 - Pierwsi goście już są

Na terenie Strzegomskiego Centrum Kultury trwają ostanie prace przed rozpoczęciem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
Tymczasem do Strzegomia zawitali już pierwsi goście, którzy wezmą udział w XIX Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. Pierwszy zespół przyjechał do Strzegomia już w poniedziałek.
- Powitaliśmy 19-osobowy zespół Bae Sunghan Dance Company z Korei - informuje Violetta Urban, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury. - Ten zespół z Seulu przyjechał do Europy na swoistego rodzaju tournee, weźmie udział w kilku festiwalach, a ze Strzegomia nasi goście udadzą się z wizytą do naszych południowych sąsiadów i pojadą prosto do Pragi. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2010 - Młodzi włamywacze i "dopalacze"

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy otrzymali informację o dwóch mężczyznach włamujących się do sklepu z dopalaczami. Na miejsce wysłani zostali policjanci, którzy na gorącym uczynku zatrzymali 16 i 17 latka, mieszkańców Świdnicy.
Zatrzymani uszkodzili roletę antywłamaniową oraz wybili szybę w drzwiach wejściowych. Straty na szkodę właściciela sklepu wyniosły 2 tysiące złotych.
Nieletniego przewieziono do Policyjnej Izby Dziecka, jego sprawą zajmie się Sąd Rodzinny, natomiast 17 letni chłopak, osadzony został w policyjnym areszcie.
Obaj zatrzymani zostali dzisiaj przesłuchani, przyznali się, że chcieli ukraść "dopalacze".
Za przestępstwo, którego się dopuścili grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


10 sierpnia 2010 - Nowy chodnik w Wirach

Powstające place zabaw, nowe drogi, kanalizacja, oświetlenie uliczne to jedne z wielu inwestycji jakie są i będą realizowane w tym roku w Gminie Marcinowice.
Zgodnie z ideą Programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi Wójt Gminy Marcinowice - Jerzy Guzik wciąż inwestuje w jej rozwój. W tegorocznym budżecie wysokość wydatków inwestycyjnych stanowi 40,14 % wydatków ogółem.
Nigdy nie osiągnięto jeszcze tak wysokiego wyniku. Już w tym miesiącu rozpoczną się prace przy przebudowie świetlicy wiejskiej w Mysłakowie, natomiast w sąsiedniej miejscowości Wiry trwają już prace przy budowie chodnika. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2010 - Czerwony Baron w Ostrowie. Preludium legendy…

Manfred von Richthofen (1892-1918), najlepszy pilot z okresu I wojny światowej, znany powszechnie jako "Czerwony Baron", był legendą już za życia.
Choć zginął przed ukończeniem 26 lat, jest dziś jednym z symboli lotnictwa, wzbudzając duże zainteresowanie na całym świecie. I wojna światowa zastała Manfreda von Richthofena w Ostrowie Wielkopolskim (w tamtejszym garnizonie), a celem jego pierwszej wojennej misji była wieś Chełmce koło Kalisza. Autor książki historyk prawa Maciej Kowalczyk, zasłynął w grudniu 2009 jako odkrywca aktu zgonu Manfreda von Richthofena w ostrowskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
W nowo wydanej publikacji czyni on dalsze odkrycia, ukazując nieznane dotychczas fakty z ostrowsko-kaliskiego wątku życia "Czerwonego Barona". . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2010 - Wyjazd na bitwę do Kłodzka - zapisy do czwartku

Świdniczanie mogą obejrzeć rekonstrukcje historycznych bitew w Kłodzku. A te zaplanowano na sobotę, 14 sierpnia.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 lub tel. (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 12 sierpnia do godziny 18.00. Niezbędne dane: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd i ubezpieczenie przejazdu. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wyjazd o godzinie 10.15 z ulicy Nauczycielskiej. Powrót do Świdnicy około godziny 19.00. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2010 - Bez "Karty Kibica" nie obejrzysz meczu

Klub Sportowy Polonia-Sparta Świdnica informuje , że w sezonie 2010/2011 wejścia na mecze naszej III ligowej drużyny, które będą odbywać się na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, będą możliwe jedynie za okazaniem karty kibica. Wejścia na mecze w rundzie jesiennej będą bezpłatne.
Karty kibica można wyrobić w siedzibie klubu na ul. Śląskiej 35a, po 12 sierpnia 2010 roku.
Należy przyjść osobiście z dowodem lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem.
Przypominamy, że pierwszy mecz który gramy u siebie z Chrobrym Głogów, odbędzie się bez udziału publiczności. . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2010 - Dary od mieszkańców Świdnicy dotarły do Bogatyni

Kilka godzin wystarczyło, by samochód dostawczy wypełnił się darami dla powodzian z Bogatyni. Mieszkańcy Świdnicy powiadomieni zostali specjalnymi SMS-ami, w akcję informacyjną włączyły się również świdnickie media.
- Mieszkańcy Świdnicy jak zwykle pokazali swoją hojność. Do urzędu przychodzili świdniczanie, którzy dzielili się swoimi zakupami. Duża liczba osób dzwoniła i pytała, co jest potrzebne, jak można pomóc i przyłączali się do akcji. Na nasz apel odpowiedzieli również przedsiębiorcy. To wszystko sprawiło, że dziś mogła wyjechać ponad tona darów dla powodzian - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2010 - Spotkali Otylię Jędrzejczak

Pozdrowienia z pobytu we Władysławowie przesyłają zawodnicy zawodnicy UKS SVIDA - sekcja pływania.
Oprócz zajęć sportowych na obiektach Ośrodka Przygotowań Olimpijskich młodzi zawodnicy SVIDY spotykają wielu znakomitych sportowców.
Mieli okazję uczestniczyć w grze w siatkówkę z reprezentantem Polski Danielem Plińskim, wziąć udział w ceremonii odsłaniania kolejnych nazwisk wielkich sportowców w Alei Gwiazd we Władysławowie.
Jednak największą radość młodym pływakom sprawiło spotkanie z Otylią Jędrzejczak.
Otylia Jędrzejczak dzieliła się z młodymi pływakami SVIDY swoim doświadczeniem, życząc im jednocześnie wielu sukcesów. Zawodnicy UKS SVIDA wręczyli mistrzyni pamiątkową koszulkę klubowa z podpisami uczestników obozu. Na koniec spotkania zaprosili Otylię Jędrzejczak do Świdnicy.


9 sierpnia 2010 - Oceniali postępy w inwestycji

Przebudowa budynku poklasztornego przy ulicy T. Kościuszki w Strzegomiu to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji realizowanych obecnie w naszym mieście.
O postępach w pracach mogli naocznie przekonać się strzegomscy radni, którzy wraz z burmistrzem Lechem Markiewiczem, sekretarzem gminy Sabiną Cebulą, przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Wasyliszynem, przedstawicielami wykonawcy oraz pracownikami Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, 6 sierpnia, zwiedzili inwestycję.
Dzięki remontom, klasztor z każdym dniem nabiera swojego uroku i specyficznego charakteru, a zabytkowe wnętrza odkrywają swoje tajemnice. Zwiedzający nie kryli zainteresowania i podziwu dla tempa zmian, jakie zachodzą w tym obiekcie. . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2010 - Awans do Wielkiego Finału X Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"

Dwie drużyny - chłopców i dziewcząt - reprezentantów województwa dolnośląskiego, świetnym występem podczas trzeciego obozu półfinałowego w Kluczborku, zapewniły sobie awans do Wielkiego Finału X Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Tym samym młodzi zawodnicy są coraz bliżej szansy na zdobycie Pucharu Tymbarku i tytułu Mistrzów Polski U-10, a także wyjazdu na San Siro - stadion najsławniejszych włoskich klubów AC Milan i Interu Mediolan.
Dzięki bardzo dobrej grze i ogromniej woli zwycięstwa dwie drużyny z województwa dolnośląskiego wystąpią w Wielkim Finale Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2010 - Wspomóż powodzian z Bogatyni

Zbiórka darów dla mieszkańców Bogatyni, poszkodowanych w wyniku powodzi, odbywa się w biurach poselskich Poseł Anny Zalewskiej w: Wałbrzychu (ul. Słowackiego 8, tel. 601 492 715), Świdnicy (ul. Długa 6, tel. 74 851 20 20), Dzierżoniowie (ul. Świdnicka 24, tel. 603 218 767) oraz Świebodzicach (ul. Wałbrzyska 7A - "Merateh", tel. 666 024 012).
Dary można przynosić codziennie, od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 10.00 do 17.00.
Prosimy o przynoszenie środków czystości, koców, wody mineralnej i suchej żywności. W piątek zebrane dary zostaną przekazane powodzianom.


9 sierpnia 2010 - Zbiórka darów dla Bogatyni

Świdnica włącza się w pomoc dla Bogatyni. W poniedziałek, do godziny 14.00 przyjmowane są dary, które jeszcze dziś zostaną wysłane transportem do zniszczonej przez powódź Bogatyni.
- Mieszkańcy Bogatyni najbardziej potrzebują tzw. suchej żywności, wody i środków czystości. Samochód dostawczy Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej chcemy wypełnić darami.
Liczymy również na pomoc, jak zawsze hojnych, świdniczan. Koordynujemy także zbiórkę darów od świdnickich firm - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2010 - Świebodzice pomagają mieszkańcom Bogatyni

Po tragicznej powodzi, jaka dotknęła w miniony weekend Bogatynię, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz zaapelował do mieszkańców miasta o wsparcie dla powodzian.
- Drodzy świebodziczanie, wiele rodzin Bogatyni straciło dorobek całego swojego życia, zostali bez dachu nad głową na skutek powodzi.
Dlatego zwracam się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, zakładów, instytucji, hurtowni, osób prywatnych o pomoc rzeczową dla powodzian i wsparcie tych, którzy tej pomocy potrzebują, o to, byśmy nie pozostali obojętni wobec trudności, jakie przeżywa wiele tysięcy rodzin, które walczą z żywiołem - mówi burmistrz Świebodzic. . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2010 - W Żarowie zbiórka darów dla Bogatyni

Gmina Żarów włącza się w pomoc dla mieszkańców okolic Bogatyni, którzy ucierpieli w wyniku tragicznej powodzi.
Mieszkańcy Bogatyni najbardziej potrzebują wody, suchej żywności, środków czystości dlatego osoby, które chciałyby pomóc poszkodowanym proszone są o przynoszenie tych produktów od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie - ul. Armii Krajowej 54.
Żarowski OPS uzyskał nieodpłatnie ponad 100 bochenków chleba, które maja być jutro zawiezione do Bogatyni.


9 sierpnia 2010 - Tragiczny wypadek

Dzisiaj około godziny czwartej nad ranem doszło w Słotwinie w pobliżu Świdnicy do tragicznego w skutkach wypadku.
Z niewiadomych przyczyn ogromny samochód ciężaroy TiR wjechał nagle na chodnik, na którym potrącił dwie kobiety zmierzające do pracy.
Obie kobiety poniosły śmierć na miejscu a trzeźwy, ranny kierowca został przewieziony do świdnickiego szpitala.
Do tej pory niepoznane są przyczyny wypadku. Ruch na drodze przez Słotwinę przez wiele godzin po wypadku był ogromnym utrudnieniem dla przejeżdżających samochodów.


8 sierpnia 2010 - "III Świdnicki Zlot Karawaningowy" - Otwarty

Dzisiaj w Świdnicy otwarty został "III Świdnicki Zlot Karawaningowy" odbywający sie w dniach 7-15 sierpnia. W zlocie biorą udział załogi z Francji, Austrii i Polski.
Załogi z Niemiec i Czech nie pojawiły się, najprawdopodobniej w wyniku ostatnich powodzi.
Uczestnicy zlotu każdy dzień mają wypełniony atrakcjami. Na najbliższe dni zaplanowali: pieszą wycieczkę po Świdnicy i zwiedzanie Muzeum Dawnego Kupiectwa, Katedry, Kościoła Pokoju. Zwiedzanie Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym, Muzeum Techniki i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Na trasie wycieczek znajdą się też: Zamek Książ, Palmiarnia w Lubiechowie, Krzyżowa, sztolnie w Walimiu i na Osówce, Góry Sowie, Przełęcz Walimska, Gross Rosen, Sobótka, Zagórze, Lubachów. W otwarciu Zlotu uczestniczył między innymi: Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek oraz jego zastepca - Waldemar Skórski.


8 sierpnia 2010 - Kaźmierczak zwycięzcą CNC* w ACWC

Zakończyły się drugie zawody z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup 2010. Prowadzący po dwóch próbach Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze w konkursie CNC* utrzymał prowadzenie o ostatecznie został zwycięzcą. Kaźmierczak zwyciężył z wynikiem 47,50 pkt.
Drugie miejsce w CNC* zajęła Małgorzata Haręzga (ZKJ Przylep - Lotnisko) na koniu Lobo z wynikiem 55,00 pkt.
Na trzecim miejscu, z wynikiem 55,20 pkt znalazła się Agata Jodko (LKS Stragona) na koniu Salazar.
Również w konkursie L nie zmieniła się sytuacja na pierwszym miejscu. Zwyciężyła para Joanna Pawlak i Gea (LKS Stragona) z wynikiem 50,00 pkt.
Drugie miejsce zajęła Anna Łopato i Durello Top (ZKS Drzonków) - 50,60 pkt, trzecia jest Elżbieta Zachary na Grubianinie (KJ OSK Jaroszówka) - 51,00 pkt. . . . czytaj więcej


8 sierpnia 2010 - 19 Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu coraz bliżej

Zespoły folklorystyczne reprezentujące folklor Azji, Europy i Ameryki Łacińskiej zobaczymy w tym roku w Strzegomiu.
Podczas 19 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu wystąpią zespoły z Jordanii, Ukrainy, Słowenii, Meksyku, Węgier, Korei, dwa zespoły z Włoch oraz zespoły polskie: z Kaszub, Łowicza, Nowej Rudy oraz rodzimych "Kostrzan".
Dopełnieniem prezentacji artystycznych na strzegomskim Rynku będą występy gminnych zespołów "Goczałkowianie", "Olszaniacy" i "Retro" - łącznie w festiwalu weźmie udział około pięciuset wykonawców. . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2010 - Zapraszamy PO do zbierania podpisów, obwodnica jest ważna dla mieszkańców

Treść oświadczenia działaczy Platformy Obywatelskiej, dotyczące trwającej akcji społecznej na rzecz budowy obwodnicy miasta jest dla nas ogromnym rozczarowaniem.
Nie wiemy, dlaczego tak trudno zrozumieć przedstawicielom Platformy to, co jest zupełnie jasne dla licznych mieszkańców naszego miasta podpisujących się pod petycją w tej sprawie. Obywatele Świdnicy cztery lata temu przekonali się, że zbiorowe wystąpienie dotyczące tzw. odrolnienia może pomóc w zmianie krzywdzącego prawa. Podjęcie dzisiaj podobnych działań na rzecz powstania obwodnicy także ma realne szanse powodzenia!
Dlatego niepokoi nas, że lokalni politycy rządzącej partii z niezwykłą agresją zwalczają próbę jednoczenia świdniczan wokół ważnego celu tylko dlatego, że inicjatorem tych działań jest Wspólnota Samorządowa. . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2010 - Po dwóch próbach w CNC* prowadzi Kaźmierczak

Po próbie ujeżdżenia i skoków przez przeszkody w konkursie głównym CNC* na prowadzeniu znajduje się Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze.
Zawodnik KJ Gryf Biały Bór Łukasz Kaźmierczak został liderem konkursu już po pierwszej próbie, ujeżdżeniu. Bezbłędny przejazd parkuru pozwolił mu utrzymać pozycję lidera z wynikiem 47,50 pkt. Drugą i trzecią pozycję zajmuje zawodniczka LKS Stragona Agata Jodko. Amazonka na koniu Fernhill Cool Diamonjest druga z wynikiem 52,20 pkt, a na Salazarze jest trzecia (52,80 pkt).
W konkursie L pierwsze miejsce zajmuje para Joanna Pawlak i Gea (LKS Stragona) z wynikiem 50,00 pkt. Druga miejsce zajmuje ex aequo Elżbieta Zachary na Grubianinie (KJ OSK Jaroszówka) - i Anna Łopato i Durello Top (ZKS Drzonków) - 50,60 pkt. . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2010 - Mistrzostwa Polski w Kickboxingu ponownie w Świebodzicach

Już po raz trzeci Polski Związek Kickboxingu przyznał organizację Mistrzostw Polski Seniorów w Kickboxingu w formule Low-Kick Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tak jak w poprzednich latach przy organizacji Mistrzostw duże wsparcie organizatorzy mają od Mariusza Cieślińskiego, bez którego pomocy taka impreza nigdy nie odbyłaby się w Świebodzicach.
Dzięki jego doświadczeniu, autorytetowi i pozycji w świecie sportów walki w promocję mistrzostw angażuje się wiele firm. Mistrzostwa odbędą się w dniach od 17 do 19 września w Hali Sportowo-Widowiskowej w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6.


6 sierpnia 2010 - Czerwony Baron w Ostrowie. Preludium legendy…

Manfred von Richthofen (1892-1918), najlepszy pilot z okresu I wojny światowej, znany powszechnie jako "Czerwony Baron", był legendą już za życia.
Choć zginął przed ukończeniem 26 lat, jest dziś jednym z symboli lotnictwa, wzbudzając duże zainteresowanie na całym świecie. I wojna światowa zastała Manfreda von Richthofena w Ostrowie Wielkopolskim (w tamtejszym garnizonie), a celem jego pierwszej wojennej misji była wieś Chełmce koło Kalisza. Autor książki historyk prawa Maciej Kowalczyk, zasłynął w grudniu 2009 jako odkrywca aktu zgonu Manfreda von Richthofena w ostrowskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
W nowo wydanej publikacji czyni on dalsze odkrycia, ukazując nieznane dotychczas fakty z ostrowsko-kaliskiego wątku życia "Czerwonego Barona". . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2010 - Wyjazd na bitwę do Kłodzka - zapisy do czwartku

Świdniczanie mogą obejrzeć rekonstrukcje historycznych bitew w Kłodzku. A te zaplanowano na sobotę, 14 sierpnia.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 lub tel. (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 12 sierpnia do godziny 18.00. Niezbędne dane: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd i ubezpieczenie przejazdu. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wyjazd o godzinie 10.15 z ulicy Nauczycielskiej. Powrót do Świdnicy około godziny 19.00. . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2010 - Bez "Karty Kibica" nie obejrzysz meczu

Klub Sportowy Polonia-Sparta Świdnica informuje , że w sezonie 2010/2011 wejścia na mecze naszej III ligowej drużyny, które będą odbywać się na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, będą możliwe jedynie za okazaniem karty kibica. Wejścia na mecze w rundzie jesiennej będą bezpłatne.
Karty kibica można wyrobić w siedzibie klubu na ul. Śląskiej 35a, po 12 sierpnia 2010 roku.
Należy przyjść osobiście z dowodem lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem.
Przypominamy, że pierwszy mecz który gramy u siebie z Chrobrym Głogów, odbędzie się bez udziału publiczności. . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2010 - Finisz prac na Łukowej - będzie festyn na otwarcie

Kończą się prace przy przebudowie ulicy Łukowej. Na czwartek, 12 sierpnia zaplanowano odbiór techniczny, a na sobotę 14 sierpnia uroczyste otwarcie.
W jego ramach odbędzie się festyn rodzinny.
- Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, a także promocji, konkursów dla klientów sklepów i kawiarenek działających przy ul. Łukowej.
To reprezentacyjna ulica, która prowadzi do świdnickiego Rynku. W sobotę, 14 sierpnia będzie można zobaczyć zupełnie odmienioną ulicę Łukową. Z ciekawą aranżacją, małą fontanną i iluminacją - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Handlowcy z ulicy Łukowej na sobotę przygotowują degustacje i promocje. . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2010 - Oświadczenie Platformy Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej

Oświadczenie Platformy Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej w sprawie "gigantycznej propagandowej manipulacji" Wspólnoty Samorządowej.
Budowa małej obwodnicy Świdnicy" jest już niewątpliwym sukcesem mieszkańców Świdnicy i Powiatu Świdnickiego, którzy obdarzyli Platformę Obywatelską zaufaniem.
Końcem miesiąca maja bieżącego roku przedstawiciele PO ziemi świdnickiej tj. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł, Radni Powiatowi Tomasz Kurzawa i Robert Jagła oraz Radny Miejski Krzysztof Grudziński informowali o podjęciu decyzji przez Sejmik Wojewódzki Województwa Dolnośląskiego w sprawie budowy tzw. "małej" zachodniej obwodnicy Świdnicy. . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2010 - 27 młodych strzegomian zostało nagrodzonych stypendiami Burmistrza Strzegomia

Stypendia za wybitne osiągnięcia zostały przyznane 27 uczniom z Gminy Strzegom na okres od lipca do grudnia 2010 roku.
Stypendia przyznawane są szczególnie uzdolnionym uczniom i studentom do 25 roku życia, którzy posiadają udokumentowane osiągnięcia na konkursach i olimpiadach ogólnopolskich, wojewódzkich oraz powiatowych dotyczące laureatów jak i finalistów a także inne wybitne sukcesy wykraczające ponad przeciętne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu, muzyki, plastyki lub literatury.
Oto lista stypendystów Burmistrza Strzegomia: . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2010 - Zaśpiewają Leszcze

W sobotę, 13 sierpnia, w Świebodzicach wystąpi zespół Leszcze. Koncert grupy odbędzie się w ramach otwarcia nowego marketu sieci POLOmarket, który powstał przy ulicy Strzegomskiej 13 a.
Placówka zostanie otwarta punktualnie o godzinie 8.00. A dla świebodziczan przygotowano mnóstwo atrakcji - m. in. konkursy z nagrodami, ogromny tort, trzysta szampanów dla pierwszych klientów, a dla najmłodszych malowanie twarzy, konkursy oraz zabawy na nadmuchiwanej zjeżdżalni.
Koncert zespołu Leszcze rozpocznie się o godzinie 19.00. Foto - oficjalna strona zespołu.


6 sierpnia 2010 - Budowa łącznika do A4 pod szczególnym nadzorem

Po ponad trzech miesiącach powiatowi udało się w końcu wyłonić Inżyniera Kontraktu inwestycji budowy łącznika do A4. Był to zaraz po przetargu na budowę tej drogi jeden z trudniejszych i bardziej złożonych przetargów. Od poniedziałku realizacja największej inwestycji w powiecie będzie pod szczególnym nadzorem.
Wybór Inżyniera Kontraktu to wymóg przy tak dużych i finansowanych ze środków unijnych inwestycjach.
Bezbłędny i zakończony sukcesem przebieg całego przedsięwzięcia jest w znacznej mierze zależny od właściwego nadzoru.
Tak skomplikowane przedsięwzięcie, jakim jest budowa łącznika Świdnicy i Żarowa z autostradą A4, wraz ze wszystkimi obiektami inżynieryjnymi, będzie wymagała kontroli na wielu poziomach, którą zapewni właśnie Inżynier Kontraktu. . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2010 - Radosna wędrówka

Świebodziczanie wraz z całą grupą z Diecezji Świdnickiej zmierzają na Jasną Górą. Pielgrzymi już 9 sierpnia spotkają się w Częstochowie, pod cudownym obrazem Matki Boskiej.
A w drodze strudzonych pielgrzymów odwiedził burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
To już miejska tradycja. W środę, 4 sierpnia, pielgrzymka stacjonowała w miejscowości Popielów (opolskie).
Zmęczeni, ale zadowoleni wędrowcy mogli liczyć jak zawsze na pyszną grochówkę, którą serwowała sekretarz miasta Anna Żygadło, napoje, owoce i słodkości.


6 sierpnia 2010 - Dla organizacji pozarządowych - czas na uwagi

Świdnickie organizacje pozarządowe mogą zgłaszać własne sugestie i uwagi do projektu uchwały "w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z radą pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji".
Wszystkie zainteresowane organizacje mogą wnosić uwagi do projektu do 12 sierpnia 2010 roku:
• w formie pisemnej na adres: Departament Edukacji Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica,
• drogą mailową na adres: j.trojan-skala@um.swidnica.pl Projekt uchwały - >>> zobacz


6 sierpnia 2010 - Piękna Wieś Dolnośląska

Do tego, że Stanowice są piękną wsią nikogo w Gminie Strzegom przekonywać nie trzeba. Wkrótce uroki tej miejscowości będą mieli okazję poznać pozostali mieszkańcy naszego województwa, ponieważ wieś bierze udział w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska 2010".
Konkurs, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, składa się z trzech kategorii "Najpiękniejsza wieś", "Najpiękniejsza zagroda", "Najpiękniejsze przedsięwzięcie odnowy wsi". Stanowice startują w pierwszej z wymienionych.
W ostatnich dniach miejscowość odwiedziła komisja z Urzędu Marszałkowskiego, aby naocznie przekonać się, jak prezentują się Stanowice. Gości po wsi oprowadzała sołtys Zdzisława Dmytrarz. Członkowie komisji zwiedzili m.in. stanowicki kościół, zobaczyli krzyż pokutny oraz zapoznali się w świetlicy wiejskiej z twórczością mieszkańców.
Zgodnie z regulaminem, rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 13 sierpnia 2010 roku.


6 sierpnia 2010 - Kędzierzyn-Koźle dziękuje za pomoc

Kwota 20 tys. zł została przekazana dotkniętemu przez powódź miastu na Opolszczyźnie. Władze Kędzierzyna-Koźla za ten gest dziękują Świdnicy.
- Dziękujemy za pomoc okazaną mieszkańcom naszego miasta, która daje poczucie bezpieczeństwa oraz nadzieję na powrót do normalności po trudnych doświadczeniach powodzi z maja 2010 roku. Wasza życzliwość to dowód na to, że w sytuacjach kryzysowych nie pozostajemy zdani tylko na siebie - takie podziękowania na ręce prezydenta Świdnicy złożył prezydent Kędzierzyna-Koźla. Prezydent Wiesław Fąfara w piątek odwiedził Świdnicę.
- Decyzja o pomocy finansowej, to był symbol naszej solidarności z miastem i mieszkańcami, którzy znaleźli się w potrzebie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Decyzję o przekazaniu finansowego wsparcia podjęła 18 czerwca Rada Miejska w Świdnicy. O pomoc zwróciły się władze Kędzierzyna-Koźla.


6 sierpnia 2010 - Wesoło w świetlicy

W sierpniu rozpoczęły się wakacyjne zajęcia w świetlicy środowiskowej przy ul. Osiedle Sudeckie 12. Letnia półkolonia dla dzieci i młodzieży z miasta finansowana jest przez Urząd Miejski.
- W półkolonii uczestniczy 54 dzieci. Wycieczki piesze i autokarowe, wyjścia na basen oraz rozmaitość gier i zabaw to jedne z wielu atrakcji, które czekają na dzieci - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.
Jak zwykle ciekawe zajęcia i niespodzianki przygotował dla milusińskich kierownik półkolonii, pan Marian Kocik wraz z wychowawcami.
Pierwszym gościem świetlicy był Komendant Straży Miejskiej Łukasz Gil, który rozmawiał z podopiecznymi półkolonii o zasadach bezpiecznego wypoczynku.


6 sierpnia 2010 - Wyniki matury - dobrze w liceach

Znamy już wyniki tegorocznych matur. Z danych zebranych przez Wydział Oświaty świdnickiego starostwa wynika, że tegoroczną maturę w Powiecie Świdnickim zdało 77,1 % uczniów.
Ten wynik jest porównywalny do wyniku zdawalności matury w Polsce, gdzie wyniosła ona 81 % oraz na Dolnym Śląsku, gdzie wyniosła 79 %.
Tradycyjnie najlepiej poszło w ogólniakach. Maturę zdało tam ponad 90 % uczniów. Wiodące okazały się dwa ogólniaki: I LO ze Świdnicy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy (II LO). Uzyskały one wyniki prawie 100 % zdawalności. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2010 - Kradzież na wieży

Rusztowania, oplatające jedną ze ścian remontowanego właśnie ratusza, skusiły złodziei i poszukiwaczy złomu.
W nocy z 3 na 4 sierpnia nieznani sprawcy wspięli się po konstrukcji na wieżę i ukradli z niej zamontowane już, miedziane odgromniki. Zniknęło 30 metrów cennego drutu. Wartość wstępnie oszacowano na 2700 zł. Wandale wyrwali zamontowane odgromniki z muru, uszkadzając dopiero co odremontowaną elewację.
Budynek ratusza jest w trakcie remontu, a większość prac toczy się obecnie właśnie w obrębie wieży.
Złodzieje musieli wspiąć się naprawdę wysoko, żeby ukraść miedziane elementy. O kradzieży natychmiast poinformowano policję, która wraz ze Strażą Miejską sprawdza okoliczne skupy złomu. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2010 - Monitoring

Po wielu monitach władz gminy i kilkumiesięcznych rozmowach z władzami PKP udało się wyegzekwować remont przejścia oraz wiaty peronowej.
Niestety jak szybko remont przejścia został wykonany, tak szybko pojawiły się oznaki wandalizmu. Powybijano świeżo wstawione szyby oraz namalowano nowe, szpetne napisy na ścianach. O sposobie rozwiązania problemu mówi Zastępca Burmistrza Grzegorz Osiecki.
To duży problem dla nas i dla żarowskiej policji. Do tej pory praca policjantów była utrudniona ze względu na popsutą kamerę monitorującą ten teren.
Na szczęście pomimo trudności kamerę udało się naprawić i obecnie policjanci prowadzą stały nadzór terenu przed stacją. Dokonaliśmy cięć korekcyjnych drzew tak, aby kamera swoim zasięgiem objęła jak największy obszar. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2010 - Łączniki prawie gotowe

Świebodziczanie mieszkający w rejonie ulicy Księcia Bolka (Osiedle Piastowskie) z zadowoleniem obserwują prace przy budowie łączników między tą ulicą a Wodnym Centrum Rekreacji oraz między obydwoma budynkami Przedszkola nr 2.
Powstanie wygodnego chodnika było od lat bolączką tego rejonu osiedla.
Chodniki będą służyć pieszym i rowerzystom, a skomunikują one starą i nową część Osiedla Piastowskiego.
Zadanie to jest dopełnieniem realizowanej wcześniej kompleksowej modernizacji dróg na Osiedlu Piastowskim.


5 sierpnia 2010 - Pobili i okradli

Policjanci z Posterunku Policji w Jaworzynie Śląskiej zatrzymali dwóch pijanych 24 latków (1 i 1,80 promila alkoholu w organizmie), którzy pobili 18 letniego mieszkańca Jaworzyny Śląskiej. Sprawcy skradli 18 latkowi z plecaka odzież, kartę bankomatową, dowód osobisty i pieniądze w kwocie 1 000 złotych. W wyniku podjętych czynności policjanci z Jaworzyny Śląskiej odzyskali skradzione mienie.
Sprawcy rozboju zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Wczoraj zostali doprowadzeni do Prokuratury, zastosowano wobec nich dozory policyjne, poręczenie majątkowe w wysokości 500 złotych oraz zakaz zbliżania się do poszkodowanego. Za czyn, którego się dopuścili grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.


5 sierpnia 2010 - Czytelnicy piszą . . .

Będąc niedawno w Zagórzu Śląskim nad Jeziorem Bystrzyckim bardzo się przestraszyłem.
Okazuje się, że nie tylko w zamku Grodno straszy ale i nad Jeziorem Bystrzyckim krąży duch i mocno straszy. Udało mi się sfotografować tego ducha. Niech zobaczą go wszyscy, którzy tam się wybierają. >>> zobacz
Ciekawe jak długo będzie jeszcze straszyć nad wodami, kiedyś pięknego jeziora, nad, którego wodami istniało wiele uroczych ośrodków ?


4 sierpnia 2010 - Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Granicie Strzegom 2010

Pod koniec lipca w Strzegomiu rozpoczęło się Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Granicie, będące kontynuacją trzech wcześniejszych edycji Plenerów Kamieniarskich. Artyści będą wykonywali swoje rzeźby przez kilka następnych tygodni, a efekty ich pracy będzie można zobaczyć już we wrześniu.
Organizatorami sympozjum jest Fundacja Monolit, powstała na potrzeby organizacji przedsięwzięcia oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Nowością w trakcie tegorocznej edycji imprezy jest obecność rzeźbiarza spoza Polski. Jest nim Zenichi Yokoyama z Japonii, uznawany za duży autorytet w dziedzinie rzeźby w granicie.
Swoje prace wykonywał już w Portugalii, Francji, Holandii, na terenie Niemiec oraz naturalnie w Azji. . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2010 - Wrocławskie lotnisko wylądowało w Świdnicy

Świdnica to drugie miasto na mapie objazdowego tournée, z jakim Port Lotniczy Wrocław wyruszył na Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Zobacz "odlecianą" wystawę na świdnickim Rynku, poznaj najciekawsze oferty wrocławskiego lotniska i poleć na wymarzone wakacje.
Od 4 sierpnia na Rynku w Świdnicy można oglądać wystawę "Wrocławskie lotnisko przyleciało do Świdnicy". Na kolorowych planszach zobaczymy dokąd, za ile i w jakie dni tygodnia można bezpośrednio polecieć z Wrocławia do najciekawszych miast Europy.
- Na wymarzone wakacje za granicę można wybrać się bezpośrednim samolotem z Wrocławia już za kilkadziesiąt złotych. To okazja, dla tych, którzy jeszcze nie zaplanowali urlopu albo mają ochotę na weekendowy wypad do europejskiej metropolii - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Z okazji mogą korzystać zwłaszcza mieszkańcy Świdnicy, ponieważ na Strachowice dojadą w niecałą godzinę. To mniej niż podróż na lotnisko z północy Wrocławia - dodaje. . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2010 - Nowe drogi w Strzelcach i Kątkach

Gminna komisja Gminy Marcinowice dokonała odbioru robót drogowych jakie zostały przeprowadzone na drogach w miejscowościach Strzelce i Kątki.
Inwestycje polegały na odbudowaniu i modernizacji dróg, które uległy uszkodzeniu podczas ubiegłorocznej powodzi.
Na realizację prac Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach środków przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi w gminnej infrastrukturze.
Na każde zadanie z budżetu gminy na ten cel przeznaczono 20% wartości inwestycji.


4 sierpnia 2010 - Domokrążcy

Najczęstszymi przestępstwami dokonywanymi na szkodę osób starszych są kradzieże, dokonywane przez "DOMOKRĄŻCÓW", którzy mają swoje sposoby, kuszą nas atrakcyjnymi towarami, zapewniając jednocześnie o super wygranej, lub przedstawiają się za pracowników elektrowni, gazowni, pomocy społecznej czy też pracowników wodociągów, którzy pod pretekstem sprawdzenia wodomierzy okradają starszych ludzi.
Ostatnie dni lipca i początek sierpnia to trzy kradzieże na szkodę osób starszych.
30 lipca do mieszkania 74 letniej Świdniczanki został wpuszczony młody mężczyzna, który wykorzystując nieuwagę kobiety skradł jej portfel z zawartością dowodu osobistego, legitymacji ubezpieczeniowej oraz pieniędzy w kwocie 300 złotych. . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2010 - Świdnicka Piętnastka - pobiegaj z nami

Świdnicka Piętnastka - to bieg ulicami Świdnicy. W tym roku, zachęceni sukcesem zeszłorocznego biegu, postanowiliśmy zorganizować drugą edycję imprezy.
Podobnie jak rok temu, spodziewamy się blisko 500 uczestników z całej Polski w samym tylko biegu głównym jak i co najmniej 150 uczestników biegów dodatkowych, organizowanych dla dzieci i młodzieży.
Bieg posiada atest Polskiego Związku Lekkoatletycznego, dzięki czemu wyniki są uwzględniane w ogólnokrajowych rankingach. Poprzednia edycja biegu otrzymała nagrodę w kategorii "Wyróżnienie 2009". . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - Pieniądze na scalanie gruntów

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Stanisław Longawa poinformował o zatwierdzeniu listy operacji, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w zakresie działania "Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów"
W wyniku naboru zostały przyznane dotacje dla trzech wniosków, na kwotę 13 189 527,38 złotych.
Scalenia mają bardzo pozytywne skutki dla mieszkańców wioski, ponieważ każda z nich po takim działaniu ma odbudowaną strukturę, drogi, rowy. Można powiedzieć, że jest to swoisty generalny remont dla wsi. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - Koloniści z Ukrainy i Litwy zwiedzali Świdnicę

W poniedziałek, 2 sierpnia w Świdnicy gościła 115 osobowa grupa dzieci z Polski, Litwy i Ukrainy. Koloniści zwiedzali zabytki miasta oraz spotkali się z prezydentem Świdnicy.
- Wśród kolonistów jest blisko 30-osobowa grupa z naszego partnerskiego miasta na Ukrainie - Niżyna. We współpracy międzynarodowej to właśnie osobisty kontakt jest najcenniejszy. Cieszymy się z tych spotkań, od których zależą przecież relacje między Polską a Litwą, czy też Ukrainą. Serdecznym przyjęciem w Polsce pokazujemy praktyczny wymiar naszej współpracy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Kolonie dla młodych ludzi ze Wschodu organizujemy cyklicznie.
Najważniejsze jest to, że możemy się poznawać, a goszczącej u nas młodzieży przybliżyć polską kulturę. Owoce takich spotkań na pewno się pojawią - dodaje ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - Ostrzeżenie dla dłużników

Trwają prace nad przygotowaniem uchwały, która umożliwi najemcom lokali komunalnych w Świebodzicach odpracowanie zaległych należności względem gminy.
Dzięki wprowadzonym przepisom dłużnik, będący w trudnej sytuacji materialnej, swój dług będzie mógł odpracować na rzecz miasta.
Samorząd chce w ten sposób pomóc osobom, które z powodu swoich kłopotów finansowych nie są w stanie regulować należności np. za mieszkanie. Jednocześnie ci dłużnicy, którzy nie płacą czynszu, choć stać ich na to, powinni zacząć myśleć o spłacie swoich należności. Weszły bowiem w życie przepisy umożliwiające gminie umieszczanie takich nie wywiązujących się ze swoich obowiązków lokatorów w Krajowym Rejestrze Dłużników. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - Apel do Ministra Infrastruktury - Cezarego Grabarczyka

"Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej zwraca się z apelem do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka o przyspieszenie budowy południowej obwodnicy miasta Świdnica oraz do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Marka Łapińskiego o jak najszybsze wybudowanie zachodniej obwodnicy Świdnicy.
W związku z realizacją przez samorządy Powiatu Świdnickiego i samorząd Województwa Dolnośląskiego znaczącej dla regionu inwestycji budowy drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, której zakończenie datuje się na wrzesień 2011, przyspieszenie budowy obu obwodnic staje się kluczowe dla miasta i regionu. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - 20-lecie Samorządu Terytorialnego

Władze Gminy Strzegom postanowiły uczcić 20. Rocznicę Samorządu Terytorialnego, dlatego 15 września tego roku odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wykład wygłosi profesor Michał Kulesza.
Profesor Michał Kulesza, który uważany jest za twórcę reformy samorządowej w Polsce, w trakcie sesji w Strzegomiu wygłosi wykład pt. "20 lat Samorządu Terytorialnego - punkt wyjścia, stan dzisiejszy, wyzwania i dylematy".
Wizyta profesora to duże wydarzenie w Gminie Strzegom. O szczegółach będziemy na bieżąco informować.


3 sierpnia 2010 - Nowy dyrektor w Fabryce Kuchenek Electrolux w Świdnicy

Od sierpnia 2010 roku, Sebastian Gulka, objął stanowisko dyrektora fabryki kuchenek Electrolux w Świdnicy.
Sebastian Gulka związany jest z firmą Electrolux od 2005 roku. Swoją karierę rozpoczął w fabryce zmywarek w Żarowie, pracując na stanowisku kierownika ds. produkcyjnych. W listopadzie 2008 roku objął stanowisko dyrektora fabryki pralek Electrolux w Oławie.
Nowy dyrektor świdnickiej fabryki ma 35 lat. Jest absolwentem Politechniki Opolskiej, ukończył dwa kierunki - automatykę i robotykę oraz zarządzanie. Wcześniej zdobywał doświadczenie zawodowe pracując między innymi w branży automotive. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - Odnowią umowę partnerską

W dniach 10 - 15 sierpnia w Strzegomiu będzie gościła delegacja miasta partnerskiego - Pavullo nel Frignano we Włoszech.
Głównym celem wizyty będzie odnowienie umowy partnerskiej, którą władze Gminy Strzegom podpisały wspólnie z władzami Pavullo nel Frignano w październiku 2005 roku. Oficjalnej delegacji na czele z Burmistrzem Romano Canovim będzie towarzyszyła grupa folklorystyczna "Pavullese", która zaprezentuje się podczas odbywającego się w tym czasie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
Na zdjęciach moment podpisania umowy partnerskiej między Strzegomiem i Pavullo nel Frignano w 2005 roku.


3 sierpnia 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 już za dwa tygodnie

Do drugich w tym roku zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 pozostało już kilka dni.
Zawody zostaną rozegrane na Hipodromie w Morawie w terminie 7-8 sierpnia.
Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. Już po raz drugi w Strzegomiu rozegrany zostanie cykl zawodów jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, składający się z dwóch imprez kwalifikacyjnych i finału, który wyłoni zwycięzcę całej Ligi.
Znana jest już lista zgłoszeń. Na dziś na liście znajduje się aż 112 koni. W sobotniej rywalizacji, w klasie LL zobaczymy 14 przejazdów, L - 28, w P - 19, a w CNC* aż 51. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - Wakacje na wesoło

Pod takim hasłem Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Olszany realizowało projekt związany z wypoczynkiem letnim zorganizowanym dla dzieci i młodzieży w dniach 14 - 27 lipca 2010 roku.
Na realizację wypoczynku Stowarzyszenie otrzymało dotację z Gminy Strzegom w kwocie 40 tysięcy złotych. Koszt realizowanych działań był jednak dużo większy dzięki pozyskanym sponsorom i wolontariuszom uczestniczącym w wypoczynku.
Myślą przewodnią zorganizowanego wypoczynku była promocja zdrowego stylu życia oraz zapobieganie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. Proces profilaktyczny rozwijał się poprzez pracę w grupie, integrację uczestników, poznawanie ciekawych ludzi i miejsc nie tylko w regionie, ćwiczenie zachowań asertywnych, zagospodarowanie czasu wolnego, upowszechnianie sportu i rekreacji, organizowanie wycieczek, uczenie samodzielności i odpowiedzialności za swoje zachowania.
To były wspaniałe dwa tygodnie, gdzie dzieci i młodzież mogła spędzić atrakcyjnie wolny czas. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - Mistrzostwa Polski w Kickboxingu ponownie w Świebodzicach

Już po raz trzeci Polski Związek Kickboxingu przyznał organizację Mistrzostw Polski Seniorów w Kickboxingu w formule Low-Kick Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tak jak w poprzednich latach przy organizacji Mistrzostw duże wsparcie organizatorzy mają od Mariusza Cieślińskiego, bez którego pomocy taka impreza nigdy nie odbyłaby się w Świebodzicach.
Dzięki jego doświadczeniu, autorytetowi i pozycji w świecie sportów walki w promocję mistrzostw angażuje się wiele firm. Mistrzostwa odbędą się w dniach od 17 do 19 września w Hali Sportowo-Widowiskowej w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6.


3 sierpnia 2010 - Grupa Linkin Park nagrodziła świdniczanina

Na portalu www.onet.pl przeczytaliśmy: W związku z premierą singla amerykańskiej grupy Linkin Park "The Catalyst" na całym świecie ruszył konkurs na najlepszy remiks piosenki.
Autorem zwycięskiej wersji singla "The Catalyst", został użytkownik o nicku NoBraiN - nauczyciel języka angielskiego, mieszkający w Świdnicy.
Zwycięska produkcja zostanie umieszczona jako bonus track na nowym albumie Linkin Park, który do sprzedaży trafi 13 września. Współproducentem premierowego materiału grupy "A Thousand Suns" jest Rick Rubin, który ma na swoim koncie współpracę z takimi gwiazdami jak U2 i Johnny Cash.
Posłuchaj zwycięskiej wersji singla "The Catalyst" - >>> zobacz. Pod tym adresem - >>> zobacz wideo, na którym Mike Shinoda z Linkin Park rozmawia ze zwycięzcą.


3 sierpnia 2010 - Wyremontowali wiaty przystankowe i słupy ogłoszeniowe

W czterech wsiach gminy Strzegom wyremontowano wiaty przystankowe.
Oczekiwanie na autobus pod zadbaną wiatą, szczególnie w deszczowy dzień, bardzo ważne dla wszystkich podróżujących.
Nie przejmują się tym jednak wandale, którzy z typową dla siebie bezmyślnością, dewastują takie obiekty.
Tak też stało się w Wieśnicy, Granicznej, Morawie i Skarżycach. Dlatego konieczne było wyremontowanie uszkodzonych wiat.
Dziś zadbane i estetyczne sprawiają, że znacznie przyjemniej czeka się na autobus. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

W niedzielę, 1 sierpnia odbył się 2. Turniej siatkówki plażowej w ramach akcji - Lato 2010.
Mniejsza frekwencja spowodowana była głównie środkiem wakacji oraz faktem, że zawody przeniesione były z poprzedniej niedzieli za względu na złe warunki pogodowe.
Do imprezy stanęło dwanaście drużyn męskich i trzy kobiece.
Dla zwycięzców, organizator turnieju, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, przygotował pamiątkowe dyplomy, medale, statuetki oraz nagrody rzeczowe.
Końcowa klasyfikacja tego turnieju wygląda następująco - . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2010 - "Silesian Cup 2010" - wyniki wszystkich kategorii

Przez cztery dni od 28 do 31 sierpnia na stadionach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, współorganizatora imprezy, odbywał się V Międzynarodowy Turniej piłkarski "Silesian Cup 2010". Zdjęcia z turnieju - >>> zobacz
Organizatorem imprezy był Klub Sportowy Gryf Świdnica.
Zespoły biorące udział w turnieju, a uczestniczyło w nim 21 drużyn, podzielone były na kategorie wiekowe.
W najmłodszej U 10/11 grano w dwóch grupach eliminacyjnych, z których wyłoniono po dwie najlepsze drużyny walczące następnie w półfinałach. Starsi piłkarze w kategoriach U 13 i U 15 przez pierwsze trzy zawodów również grali mecze eliminacyjne w dwóch rundach, mecz i rewanż.
Na ostatni dzień, sobotę przypadły mecze finałowe we wszystkich grupach. Ścisłe finały wyglądały następująco: . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2010 - Mecz z Chrobrym Głogów bez publiczności

Klub Sportowy Polonia-Sparta Świdnica z przykrością informuje, że mecz z Chrobrym Głogów zaplanowany na 14 sierpnia 2010 roku w Świdnicy odbędzie się bez udziału publiczności.
Powodem podjęcia takiej decyzji są wchodzące z dniem 1 sierpnia 2010 roku zapisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. "Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r." oraz "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 czerwca 2010 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej" jasno precyzują warunki organizacji meczu piłki nożnej i związane z nim wymogi dotyczące bezpieczeństwa. . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2010 - "Quo Vadis Świdnico"

Co jakiś czas prezentujemy Państwu nowe strony pojawiające się w internecie. Niedawno trafiliśmy na stronę internetową, anonimowego, najprawdopodobniej sądząc po tym o czym pisze - świdniczanina.
Strona a dokładniej "bloog" nosi tytuł "Quo Vadis Świdnico". Powstała kilka dni temu bo pierwsze zamieszczone teksty rozpoczynają się od 13 lipca. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną - >>> zobacz


2 sierpnia 2010 - Rozbój na starszej kobiecie

Policjanci ze Świebodzic zatrzymali dwóch nieletnich, którzy używając siły skradli starszej kobiecie torebkę z telefonem komórkowym i pieniędzmi.
W sobotni wieczór mieszkanka Świebodzic, zauważyła na jednej z ulic dwóch mężczyzn, którzy odchodzili od starszej leżącej na ulicy kobiety. Kobieta wstała i odeszła w nieznanym kierunku. Widząca zdarzenie kobieta poszła za mężczyznami, którzy w jednej z bram porzucili torebkę i parasolkę napadniętej i odeszli. Śledząca mężczyzn kobieta spotkała będącego po służbie policjanta ze Świebodzic, któremu podała rysopisy mężczyzn.
Policjanci, na jednej z ulic Świebodzic zatrzymali dwóch mężczyzn odpowiadających rysopisom sprawców, którzy posiadali przy sobie skradzione kobiecie 300 złotych i telefon komórkowy. Zatrzymanymi okazali się nieletni mieszkańcy Świebodzic w wieku 15 i 17 lat, obaj byli nietrzeźwi w organizmie mieli 2 i 0,6 promila alkoholu. Sprawa nieletnich trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy.


1 sierpnia 2010 - XI Festiwal Bachowski dobiegł końca

Porannym nabożeństwem kantatowym w Kościele Pokoju oraz popołudniowym koncertem gdzie wystąpiła Marzena Lubaszka oraz Katarzyna Oleś-Blacha i Ewa Krzak a także Capella Cracoviensis - Jan Tomasz Adamus, zakończył się tegoroczny Festiwal Bachowski.
XI Festiwal Bachowski rozpoczął się w tym roku już 24 lipca.
Festiwal finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego.


1 sierpnia 2010 - "Katastrofa na Jagiellońskiej" i "Afera finansowa"

"Katastrofa na Jagiellońskiej. W majowe przedpołudnie 1956 roku w centrum Świdnicy mieszkańcy usłyszeli potężny, nietypowy huk. Jakie był ich zdziwienie, kiedy na środku ulicy Jagiellońskiej zobaczyli rozbity samolot… W pierwszych latach powojennych na terenie Polski znajdowała się olbrzymia ilość różnego rodzaju, poniemieckiego, sprzętu, który w wielu przypadkach pozostawał w bardzo dobrym stanie i który z powodzeniem był adaptowany do różnych zadań. W ten właśnie sposób do lotnictwa cywilnego trafiło pięć samolotów szkolno-treningowych Heinkel He-72 "Kadett"."
To fragment nowych informacji na temat katastrofy samolotu, który rozbił się w Świdnicy w 1956 roku, autorstwa - Andrzeja Dobkiewicza.
Ten sam autor napisał również o słynnym przed wiekami fałszerstwie półgroszków w Polsce, również w Świdnicy. Oba teksty zamieszczone są w części serwisu - www.dziennik.swidnica.pl zajmującego się historią ziemi świdnickiej. "Afera finansowa" - >>> zobacz "Katastrofa na Jagiellońskiej" - >>> zobacz


1 sierpnia 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje…
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


1 sierpnia 2010 - Zaproszenie na Zjazd I LO w Świdnicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Koleżanki i Koledzy, Komitet organizacyjny zaprasza w dniach 18 i 19 września 2010 roku na Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.kasprowiczanie.com, gdzie znajduje się szczegółowy program zjazdu oraz formularz zgłoszeniowy.
Zatem pora spotkać się na kolejnym - XII Zjeździe Absolwentów szkoły, w której spędziliśmy najpiękniejsze lata naszej młodości i edukacji.
Z koleżeńskim pozdrowieniem - Komitet Organizacyjny XII Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała