30 września 2010 - Dziki znów w natarciu

Mieszkańcy dzielnicy Pełcznica znów mają w ogródkach nieproszonych gości. Dziki z pobliskiego Książańskiego Parku Krajobrazowego podchodzą pod zabudowania, szukając smacznych owoców w sadach. Okolice ulicy Zamkowej miejscami wyglądają jakby przeorane - to robota czworonożnych mieszkańców lasu.
Interwencje w tej sprawie na środowej sesji zgłaszali radni z dzielnicy.
Zastępca burmistrza miasta, Zbigiew Opaliński przekazał informację o zaplanowanym na poniedziałek, 4 października spotkaniu z przedstawicielami wałbrzyskiego Koła Łowieckiego. . . . czytaj więcej


30 września 2010 - Konwencja Miejska "Wspólnoty Samorządowej"

Wczoraj w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbyła się Konwencja Miejska "Wspólnoty Samorządowej".
Wojciech Murdzek stawia na Świdniczan, Wspólnota na prezydenta Murdzka - to hasło konwencji, na której prezydent Wojciech Murdzek wyjaśniał dlaczego i po co Świdnicka Wspólnota Samorządowa bierze udział w wyborach.
Waldemar Skórski, wiceprezydent Świdnicy przedstawił zarys projektu programu wyborczego, opartego na Strategii Miasta "Świdnica w perspektywie pokoleniowej".
Przedstawione zostały także listy kandydatów do rady miasta i rady powiatu - >>> zobacz


30 września 2010 - Przedostatnia sesja

W środę, 29 września, świebodziccy radni spotkali się na przedostatniej już, w tej kadencji, sesji Rady Miejskiej. Ostatnie spotkanie sesyjne radnych kadencji 2006-2010 odbędzie się w październiku.
Przyjęto cztery uchwały, przedłożone pod obrady: zmiany w budżecie gminy na 2010 rok, przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, utworzenie dodatkowego obwodu do głosowania w szpitalu "Mikulicz" oraz zatwierdzenie statutu Młodzieżowej Rady Miejskiej Świebodzic.


30 września 2010 - O zdrowiu na sesji Rady Powiatu

Po raz pierwszy w historii samorządu powiatowego Radni tak obszernie rozmawiali o służbie zdrowia. Sesja w całości poświęcona była tematom zdrowotnym i to właśnie o zdrowiu na terenie Powiatu Świdnickiego wczoraj dyskutowano.
Sesję poprowadził wicestarosta Ryszard Wawryniewicz. Mówił o opiece zdrowotnej w Powiecie Świdnickim oraz przedstawił końcowy raport zamknięcia inwestycji szpitala "Latawiec". Okazuje się, że po 11 latach funkcjonowania naszego powiatu ze zdrowiem nie jest u nas tak źle. Jest nawet dobrze, gdyż mamy nowoczesny szpital, którego budowę udało się zakończyć wraz z przeniesieniem starej bazy z ulicy Westerplatte do "Latawca". . . . czytaj więcej


30 września 2010 - ŚKPR Świdnica kontra Krokus Bystrzyca Kłodzka

Po zwycięstwie na trudnym terenie w Kaliszu piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica stają przed szansą na zdobycie pierwszych punktów przed własną publicznością.
Rywal Krokus Bystrzyca Kłodzka jest w tym sezonie niezwykle groźny. Dowodem na to są zwycięstwo z silnym zespołem z Poznania i minimalna porażka z faworyzowaną Żagwią Dzierżoniów. Derby Dolnego Śląska zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie.
- Piła ręczna to sport dla ludzi z charakterem. Gwarantujemy emocje i walkę do samego końca. W sobotni wieczór bądź razem z nami - apeluje Mateusz Piędziak, najlepszy strzelec tegorocznych Mistrzostw Polski juniorów.
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej kontra Krokus Bystrzyca Kłodzka sobota, 2 października godzina 19.00 hala na osiedlu Zawiszów. Bilety w cenie 3 złotych. Młodzież szkolna do lat 12 za okazaniem legitymacji szkolnej wstęp wolny.


30 września 2010 - Zapraszamy do drużyny

Wolne miejsce na listach wyborczych Wspólnoty Samorządowej czeka na kreatywnego świdniczanina lub świdniczankę. Osoby, które dotąd zastanawiały się, czy wystartować w wyborach samorządowych, mogą teraz dołączyć do drużyny, która od dwóch kadencji zmienia oblicze Świdnicy.
Wystarczy na adres mailowy info@wspolnotasamorzadowa.org przesłać garść informacji o sobie. Dodatkowo czekamy na krótki opis dwóch działań dla Świdnicy - propozycji rozwiązania powszechnie znanej kwestii, która dla mieszkańców jest szczególnie uciążliwa oraz jednego możliwego do zrealizowania przedsięwzięcia, jakiego jeszcze w naszym mieście nie było. Prosimy, by informacja nie przekroczyła 2,5 tys. znaków.
Ze względu na nieubłagany kalendarz wyborczy na zgłoszenia kandydatów czekamy do poniedziałku, 4 października, włącznie.


30 września 2010 - To już koniec lata…

25 września, w piękny sobotni dzień mieszkańcy Goczałkowa Górnego turniejem tenisowym pożegnali lato.
W zaciętej walce, przy dopingu rodziców i sąsiadów, kategorię "Junior" wygrała Magda Białous. W kategorii "Senior" mistrzem wsi na rok 2010 został Dariusz Białous. Wyniki turnieju:
Kategoria "Junior" - 1. Magda Białous, 2. Bartek Badyna i 3. Daniel Kuntusz.
Kategoria "Senior" - 1. Dariusz Białous, 2. Dawid Macijowski, 3. Krystian Badyna.
Wręczając nagrody, sołtys Andrzej Kowszyn podziękiował młodzieży za wspaniałą postawę w ciągu całego roku oraz wspólne działanie i troskę o dobro wsi Goczałków Górny.


29 września 2010 - Wielkie Kozackie Show "Kozacy Rosji"

22 października w Hali Sportowo-Widowiskowa w Świebodzicach odbędzie się Wielkie Kozackie Show "Kozacy Rosji". Impreza rozpocznie się o godzinie 19.00.
Państwowy zespół tańca "Kozacy Rosji" jest jednym z wiodących profesjonalnych zespołów tanecznych w Rosji. Liczy on 50 artystów.
Zespół potrafi zachwycić widzów wspaniałym, dynamicznym programem. Nie raz prezentował wielbicielom sztuki tanecznej bardzo profesjonalny taniec kozacki, który jest wzbogacony także niezwykłymi trikami akrobatycznymi. . . . czytaj więcej


29 września 2010 - Dolnośląska Budowa Roku - Świdnica druga

Przyznano nagrody za najlepsze obiekty oddane do użytku na terenie Dolnego Śląska w 2009 roku.
Przebudowany wiadukt pieszo-jezdny przy al. Brzozowej w Świdnicy zajął II miejsce w kategorii budownictwa przemysłowego i inżynieryjnego.
W konkursie, którego organizatorem jest wrocławski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego, brały udział 23 obiekty o różnym przeznaczeniu. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach. . . . czytaj więcej


29 września 2010 - Rozpoczynają sezon siatkarski

2 października ruszają rozgrywki III ligi siatkówki kobiet.
W Hali Sportowej na ulicy Pionierów w Świdnicy zostanie rozegrany mecz pomiędzy MKS Świdnica i KS Koroną Sulików.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00. Drużynę prowadzi podobnie jak w poprzednim sezonie trener Magdalena Antoniak.
W tym sezonie walczyć będziemy o awans do drugiej ligi - powiedziała Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska.


29 września 2010 - Handel kwiatami i zniczami 1 listopada - potrzebna zgoda

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości informuje, że handel kwiatami i zniczami przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych może odbywać się jedynie za zgodą Urzędu Miejskiego w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Osoby zainteresowane handlem mogą składać podania w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49, pokój nr 128, I piętro do 15 października.
Do podania należy dołączyć: . . . czytaj więcej


29 września 2010 - Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Tydzien temu odbyła sie pierwsza część ważnego szkolenia dla świebodzickich organizacji pozarządowych i osób zainteresowanych tematyką III sektora.
Ważne, bo tematem spotkania była nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, omawiany był proces powoływania Gminnej Rady Pożytku Publicznego oraz tworzenie programu współpracy.
Szkoleniowcem jest Pan Waldemar Weihs, Prezes Fundacji "Merkury". Na szkolenie zostały zaproszone wszystkie świebodzickie organizacje, choć na pierwszym spotkaniu wielu z nich zabrakło. . . . czytaj więcej


29 września 2010 - Napisz o Świdnicy, zgarnij nagrodę

Studenci, którzy niedawno się obronili jeszcze mają szansę, bo do końca października, wydłużono termin na składanie prac dyplomowych, których tematem jest Świdnica.
Na nagrody w II edycji konkursu "Napisz o Świdnicy" prezydent przeznaczy 20 tysięcy złotych.
- Chcemy poznać świeże spojrzenie młodych ludzi na miasto, propozycje rozwoju, pomysły na współpracę ze społecznością lokalną, czy też sięganie do historii miasta. . . . czytaj więcej


28 września 2010 - II Mistrzostwa Modeli Rzucanych o Puchar Dyrektora MDK

W najbliższą sobotę, 2 października, o godzinie 11.00, zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Odbędą się tu II Mistrzostwa Modeli Rzucanych.
- W naszej sali reprezentacyjnej wprawimy w lot modele i sprawimy, że samoloty z papieru poszybują w podniebne przestworza - zachęca Aneta Sterna z MDK.
- Każdy może zostać mistrzem i wygrać Puchar Dyrektora MDK. A może ktoś odkryje w sobie pasję do modelarstwa i zapisze się do naszej sekcji modelarskiej? Serdecznie zapraszamy, a dla uczestników i publiczności mamy poczęstunek.


28 września 2010 - Puchar pozostaje w Księstwie

Weekendowe VIII Regaty Żeglarskie "Książęcy Szkwał" zakończone. W zmaganiach organizowanych w ramach Księstwa Świdnicko-Jaworskiego uczestniczyło 16 załóg.
W imprezie wzięli udział mieszkańcy Świdnicy, Bystrzycy Dolnej, Słotwiny, Wrocławia, Poznania i Warszawy.
Niestety drugi rok z rzędu z uwagi na warunki pogodowe - brak wiatru - udało się przeprowadzić tylko jeden bieg regatowy, w którym zwyciężyła drużyna Arkadiusza Popka.
To właśnie mieszkańcy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w składzie: Arkadiusz Popek, Laura Popek (córka) i Daniel Nowak wywalczyli w Sławie puchar w klasie "omega". . . . czytaj więcej


28 września 2010 - Zatrzymać w pamięci - Dąb Katyński w Pszennie

Kamienie, pomniki, tablice - to jedne w powszechnie stosowanych form pamięci o wydarzeniach, które minęły.
Zatrzymać w pamięci to przeważnie znaczy: zbudować punkt oparcia dla historycznej refleksji. Dlatego tez Młodzież i Grono Pedagogiczne Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie dołączyło do grona placówek oświatowych, które dokonało posadzenia Dębu Katyńskiego i zatrzymało w pamięci bolesną prawdę o Katyniu, Miednoje czy Charkowie.
Główną ideą przedsięwzięcia stało się posadzenie 21 857 dębów. Każde drzewo poświęcone jest jednej określonej osobie, której nazwisko widnieje na liście katyńskiej. . . . czytaj więcej


28 września 2010 - Praca w Toshibie

Podczas dzisiejszej Giełdy Pracy, zorganizowanej tradycyjnie przez świebodzicki samorząd, oferowane były stanowiska w firmie Toshiba w Biskupicach Podgórnych.
Osoby, które przyszły na spotkanie, po wypełnieniu kwestionariusza oraz przejściu testów manualnych, mogą podjąć prace już od jutra. Firma Impel, zajmująca się rekrutacją, oferowała głównie stanowiska produkcyjne.
W sumie poszukiwanych było 50 osób. Podczas spotkania, na które przyszło kilkadziesiąt osób, kilkanaście wypełniło kwestionariusze i przystąpiło do testów.


28 września 2010 - Konkurs recytatorski "Wesoła Kokoszka"

Biblioteka Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zapraszają uczniów klas II i III szkół podstawowych powiatu świdnickiego na konkurs recytatorski "Wesoła Kokoszka".
Konkurs odbędzie się 26 października o godzinie 9.00 w Bibliotece Zespołu Szkół w Marcinowicach przy ulicy Kolejowej 18a.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko uczestnika oraz opiekuna ucznia, tytuł utworu i jego autora prosimy kierować na adres: Zespół Szkół w Marcinowicach ul. Kolejowa 18a, 58 - 124 Marcinowice, w terminie do 21 października 2010 roku.
Szczegóły konkursu - >>> zobacz


28 września 2010 - Strażacka sobota czyli OSP Burkatów - najlepsza

O tym jak ważny jest czas w niesieniu pomocy, przekonali się sami strażacy z OSP Burkatów, którzy podczas III Wojewódzkich Zawodów Sportowo-Pożarniczych OSP w Strzelinie zajęli IV miejsce, ustępując podium jedynie o 15 setnych punktu.
Podczas gminnych zawodów strażackich, jakie 25 września odbyły się w Gogołowie drużyna OSP Burkatów potwierdziła swoje umiejętności zdobywając zasłużone I miejsce.
Tegoroczna edycja zawodów strażackich odbyła się na stadionie w Gogołowie, gdzie w konkursowe szranki stanęło 11 drużyn w IV kategoriach: chłopcy i dziewczęta w wieku 12-15 lat i 16-18 lat oraz seniorzy. . . . czytaj więcej


28 września 2010 - Masz starą odzież? Przynieś ją do ZGK

Świebodzice nawiązały współpracę z firmą z Broumova, która zajmuje się szeroko pojętą pomocą charytatywną.
Firma m. in. prowadzi zbiórki odzieży, zajmuje się także jej przetwarzaniem, np. na czyściwo. W firmie pracuje około 80 polskich pracowników. Czesi zaproponowali nam przeprowadzenie na terenie miasta zbiórki starej, zużytej odzieży, która będzie przetworzona właśnie na czyściwo przemysłowe. - Chodzi o odzież, koce, pościel i inne tego typu tekstylia, które nie nadają się już do użytku i zalegają nasze piwnice czy strychy - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. - . . . czytaj więcej


28 września 2010 - Zabłyśnij na parkiecie podczas karnawału - Karnawałowy Kurs Tańca

Zapraszamy na wyjątkowy kurs tańca łączący w sobie elementy tańca towarzyskiego, użytkowego i popularnej salsy. Możliwość opanowania kroków podstawowych tańców towarzyskich.
Nauka tańca użytkowego, który można wykorzystać na weselach, imprezach andrzejkowych, karnawałowych, sylwestrowych. Dla wielbicieli latynoskich rytmów nauka salsy. Elementy tanga i tanga Argentino.
Świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Kurs 3 miesięczny, zajęcia 1x1,5h w tygodniu. Szczegóły i zapisy - >>> zobacz Ruszamy w październiku. Plakat - >>> zobacz


28 września 2010 - Jesień - zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Szybko zapadający zmrok, opady deszczu i zalegające na jezdni liście mogą być przyczyną wypadków i kolizji drogowych. Wielu rowerzystów i pieszych porusza się po drodze w ciemnych ubraniach, które dla innych użytkowników drogi są niewidoczne.
Bez wątpienia do zwiększenia liczby wypadków w tym okresie przyczyniają się między innymi zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmierzch, opady, silny wiatr, zalegające na jezdni liście itp.
Często piesi i rowerzyści poruszają się w ciemnych ubraniach, które w porach wieczorowo-nocnych czynią ich niewidocznymi. . . . czytaj więcej


28 września 2010 - 65-lecie Liceum dla Dorosłych

14 października 2010 roku odbędzie się Zjazd Absolwentów Liceum dla Dorosłych (dawne Liceum dla Pracujących) - Świdnica ulica Równa 11.
Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów na uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 17.00 w auli szkoły.
Zapewniamy miłą atmosferę, dobry poczęstunek i sentymentalne powroty do przeszłości.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Słuchacze Liceum dla Dorosłych


27 września 2010 - ŚKPR Świdnica stawia na młodość i kreatywność

Zmiany w Świdnickim Klubie Piłki Ręcznej. Od 18 września klub ma nowe władze.
Dotychczasowy prezes Jan Masłowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji, ale pozostał w zarządzie.
Nowym prezesem został dotychczasowy wiceprezes Radosław Werner, a jego zastępcami Paweł Marszałek i Jacek Przenzak. Dziesięcioosobowy zarząd uzupełnił jeszcze Adam Werner.
- Pojawili się nowi ludzie, nawiasem mówiąc moi wychowankowie, których sam namawiałem do przyjścia do klubu. To ludzie młodzi, chętni do pracy, ze świeżym spojrzeniem, mnóstwem pomysłów i kontaktów. . . . czytaj więcej


27 września 2010 - Piknik na nowym boisku

Może nie dosłownie, ale taka była atmosfera podczas otwarcia nowego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 4. Gry, zabawy, pyszne domowe ciasto i pieczenie kiełbasek na ognisku - tak właśnie dzieci, ich rodzice i nauczyciele z "Czwórki" świętowali otwarcie swojego wymarzonego boiska.
Obiekt ma sztuczną nawierzchnię i można na nim grać w piłkę nożną, koszykową lub siatkową. Inwestycja została zrealizowana w całości z budżetu gminy, je wartość nie przekroczyła 400 tysięcy złotych.
Uroczyste otwarcie boiska odbyło się w sobotę, 25 września. W ostatnich ciepłych promieniach słońca dzieci radośnie korzystały z pięknej pogody i mnóstwa atrakcji, przygotowanych przez organizatorów. . . . czytaj więcej


27 września 2010 - Solidarność - droga ku wolności

23 września w jaworzyńskim Gimnazjum nr 1 odbyła się uroczysta wieczornica poświęcona historii najsłynniejszego ruchu społecznego w historii Polski, czyli "Solidarności". Uczniowie pod kierunkiem Pani Anny Bardzińskiej i Pana Marka Kozieła przygotowali specjalnie na tę okazję program poświęcony historii "Solidarności".
Nastrojowa scenografia, muzyka tamtych lat i pamiątkowe zdjęcia sprawiły, że zgromadzeni goście na chwilę przenieśli się w przeszłość, wspominając czasy przełomu sierpniowego.
Można było także obejrzeć pamiątki z tamtego okresu w postaci ulotek, zdjęć i plakatów z prywatnej kolekcji Marka Kozieła oraz Dyrektora Gimnazjum Krzysztofa Sołtysa. . . . czytaj więcej


27 września 2010 - Amadeusz najlepszy

Świebodzicki Klub Sportowy "Rekin" ma wielu utalentowanych podopiecznych. Młodzi zawodnicy klubu z każdych zawodów wracają z licznymi trofeami. "Rekin" ma jednak prawdziwą gwiazdę. Jest nią Amadeusz Kiełczewski, o którym głośno już w całym środowisku pływackim w Polsce.
- Po opublikowaniu ogólnopolskiego rankingu dzieci 10-letnich Amadeusz uplasował się w kilku konkurencjach pływackich na pierwszych miejscach zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski dzieci 10-letnich - mówi z dumą Krzysztof Winiarczyk, wiceprezes "Rekina". - Wyniki Amadeusza okazały się na tyle spektakularne, że zainteresowała się nim redakcja specjalistycznego dwumiesięcznika "Pływanie". . . . czytaj więcej


27 września 2010 - Stragona zaprasza na towarzyskie skoki

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza w październiku na Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody. Zawody odbędą się 2 października.
Zawody rozegrane zostaną na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie koło Strzegomia w klasie LO, LL i L.
Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 1 października.
Szczegóły oraz warunki startu w zawodach - >>> zobacz


27 września 2010 - Warsztaty Tańca Irlandzkiego

1 października o godzinie 16.30 w Studiu Artystycznym "Katharsis" rozpoczną się Warsztaty z Tańca Irlandzkiego.
Zapraszamy wszystkich powyżej szóstego roku życia na świetną zabawę. Zajęcia, te zbliżają, relaksują, bawią, a zarazem budują zdrowie i wspierają wytrwałość. To wszystko przy wspaniałej muzyce celtyckiej. Zajęcia prowadzi - Marta Zielińska. Szczegóły na www.sak-art.com.pl Wstęp wolny.


27 września 2010 - Szkolna Liga Lekkoatletyczna świdnickich gimnazjów

W czwartek, 23 września na Stadionie Zawiszów rozpoczęła się Szkolna Liga Lekkoatletyczna dla świdnickich gimnazjów w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego".
Drużyny składające się z 15 zawodników i zawodniczek rywalizowały w kilku konkurencjach biegowych i technicznych. Zawodnik mógł brać udział w jednej dyscyplinie plus sztafeta 4 x 100 m. Zespół musiał wystartować w minimum 5 konkurencjach, w których uczestniczyć mogło maksimum 3 zawodników.
Wyniki indywidualne przeliczane były wg specjalnych tabel na punkty, gdzie 12 najlepszych rezultatów stanowiło na koniec sumę punktów zdobytych przez reprezentację szkoły. . . . czytaj więcej


27 września 2010 - Drobiazg, a cieszy

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach mają nowe szafki w szatniach. Zostały one zakupione ze środków własnych szkoły.
Nowe, kolorowe szafki ucieszyły dzieci. A już za kilka dni w szkole odbędzie się uroczyste przekazanie tablicy multimedialnej dla placówki.
Jej fundatorem jest współpracujący ze szkołą Bank Pocztowy.


26 września 2010 - Balcerowicz, Kalisz, Michnik i Miodek odebrali w Świdnicy nagrody

Wczoraj, 25 września, podczas uroczystej Gali z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich wiele mówiono o jakości społeczeństwa obywatelskiego w Świdnicy. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz
- Ja przyjeżdżam tutaj, bo to jest wyjątkowe miasto - mówił prof. Leszek Balcerowicz odbierając Diament Wolności, specjalną nagrodę ustanowioną przez SPiKŚ dla wybitnych osobistości życia publicznego w Polsce. - Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich to organizacja ludzi czynu, którzy biorą sprawy we własne ręce.
Gdy nie ma konkurencji, bycie przedsiębiorcą nie jest trudne, gdy konkurencja jest - prowadzący działalność gospodarczą są bowiem ludźmi czynu. . . . czytaj więcej


26 września 2010 - Puchar Audi Cup dla Społowicza i Teamu Audi Centrum Wrocław

Tegoroczna edycja cyklu Audi Centrum Wrocław Cup już za nami. W ramach zawodów rozegrano również Mistrzostwa Dolnego Śląska we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Zdobywcą Pucharu ACWC i zwycięzcą najważniejszego konkursu ACWC - CCI * został Artur Społowicz.
Puchar Audi Centrum Wrocław Cup w kategorii indywidualnej otrzymał Artur Społowicz, a w kategorii drużynowej Audi Centrum Wrocław.
Również Artur Społowicz, na koniu Harbuz zajął pierwsze miejsce w konkursie CCI * (54,60 pkt). Drugie i trzecie miejsce zajął Jan Mossakowski (KJ CWJ Poznań). Z wynikiem 54,90 pkt na Egzemusie a na Nawisie 55,60 pkt.
W Mistrzostwach Dolnego Śląska Seniorów najlepsza okazała się Joanna Pawlak z LKS Stragona Strzegom na Down Boy (56,80 pkt), drugi był Ksawery Śniegucki i Kadin (JKS Jaroszówka) z wynikiem 65,80 pkt, trzeci Szymon Nachotko i Rufin (KJ Jedenastka Izerska) z wynikiem 67,40 pkt. . . . czytaj więcej


26 września 2010 - Złoto Jonasa Al-Hadada i Michała Skowrona

Dużym sukcesem Świdnickich akrobatów zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów jakie odbyły sie w dniach 24-26 września w Brennej.
Złoty medal zdobyła dwójka męska w składzie: Jonas Al-Hadad i Michał Skowron a srebrny medal, dwójka w składzie: Adrian Werner i Mateusz Opyrchał.
Wszyscy czterej zawodnicy są członkami Kadry Narodowej Kraju.
Na co dzień trenują w klubie "MKS Polonia" w Świdnicy w sekcji akrobatyki sportowej o bogatych tradycjach a ich trenerem jest Piotr Pas.


26 września 2010 - Robert Jagła w Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej

Powiat świdnicki ma swojego przedstawiciela w Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej.
W minioną sobotę na konwencji partii w Warszawie wybrany do niej został ponownie Robert Jagła - szef powiatowej Platformy i kandydat na burmistrza Żarowa.
Kadencja Roberta Jagły potrwa 4 lata.
Na IV konwencje Platformy Obywatelskiej RP zjechało z całej Polski ponad 1600 delegatów. Oprocz 277 osobowej Rady Krajowej, wybrano także nowy Sąd Koleżeński.
Zmieniono statut, wedle nowego Zarząd Krajowy Partii poszerzono z 15 do 25 osób. Platforma ustalila tez parytety w przyszłorocznych wyborach parlementarnych. Na listach wyborczych po 2 kobiety znajda sie w każdej pierwszej 5.


26 września 2010 - Liga okręgowa

W siódmej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Zjednoczeni Żarów - Kryształ Stronie Śląskie 2:1, Górnik Boguszów-Gorce - Victoria Świebodzice 3:3, Grom Witków - Podzamcze Wałbrzych 7:0 Unia Złoty Stok - Włókniarz Kudowa Zdrój 4:0, Pogoń Pieszyce - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:2, Sparta Ziębice - Biały Orzeł Mieroszów 3:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Nysa Kłodzko 2:1.
Mecz pomiędzy AKS Strzegom i Stalą Świdnica przeniesiony został na 29 września na godzinę 16:00 .
Kolejność w tabeli drużym z powiatu świdnickiego: 1. Zjednoczeni Żarów 18, 2. AKS Strzegom 14, 5. Stal Świdnica 11, 6. Victoria Świebodzice 11, 9. Grom Witków 9.


26 września 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach siódmej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Wenus Nowice 7:2, Wierzbianka Wierzbna - LKS Bystrzyca Górna 0:4, Karolina Jaworzyna Śląska - Gwarek Wałbrzych 1:1, Podgórze Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 5:1, Victoria Tuszyn - Unia Jaroszów 1:5, Granit Roztoka - Czarni Wałbrzych 2:5, Zagłębie Wałbrzych - Koliber Uciechów 1:1, Sudety Dziećmorowice - Skalnik Czarny Bór 4:4 .


26 września 2010 - Kurs na sędziów piłki siatkowej

7 października o godzinie 17.45 w sali konferencyjnej Dolnośląskiej Federacji Sportu (siedziba DZPS) we Wrocławiu, ul. Borowska 1 - 3 - IV piętro, pok. 49 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej. Sam kurs rozpocznie się 11 października.
Zajęcia szkoleniowe z przepisów gry i protokołowania odbywać się będą w październiku - dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki, w następnych miesiącach w czwartki. Czas zajęć teoretycznych to 2 godziny 15 minut w przedziale czasowym 17.15 - 19.30 lub w innych, dogodnych godzinach ustalonych przez wszystkich uczestników kursu na pierwszym organizacyjnym zebraniu.
Więcej informacji - region wałbrzyski - Marcin Bzodek mbzodek@wp.pl


25 września 2010 - Na prowadzeniu pozostał Społowicz

Zakończyła się próba terenowa Finału Audi Centrum Wrocław Cup. O tym, kto ostatecznie otrzyma Puchar tegorocznej edycji ACWC zadecyduje jutrzejsza próba skoków przez przeszkody.
W konkursie CCI *, po crossie liderem pozostaje już tylko Artur Społowicz na Harbuzie (50,60 pkt).
Agata Jodko na Salazarze, która po ujeżdżeniu zajmowała ze Społowiczem ex aequo pierwsze miejsce, po przekroczeniu normy czasu na crossie spadła aż na ósmą pozycję (57,40 pkt).
Aktualnie na drugim miejscu znajduje się Jan Mossakowski na Egzemusie (50,90 pkt), trzeci jest Artur Społowicz na koniu Wecort (51,20 pkt). . . . czytaj więcej


25 września 2010 - Cenne punkty w Kaliszu

W drugi mecz II ligi piłki ręcznej, sezonu 2010-2011, ŚKPR Świdnica wyjechał na teren drużyny Szczypiorna Kalisz. To był kolejny arcyważny mecz dla układu czołówki tabeli.
Świdnicka drużyna bez czterech podstawowych zawodników (bracia Kijkowie, Haczkiewicz i Lewicki) odniosła cenne zwycięstwo 28-27 (15-11).
Do wyróżniających się zawodników zaliczyć należy Marcina Schodowskiego w bramce oraz naszego najlepszego strzelca Marka Mrugasa. Już dzisiaj zapraszamy na mecz u siebie, który odbędzie się 2 października o godzinie 19.00 w hali OSiR na Osiedlu Zawiszów. Przeciwnikiem będzie drużyna Krokusa Bystrzyca Kłodzka.


25 września 2010 - Komplet punktów w Dzierżoniowie

Dzisiejszy mecz Polonii-Sparty Świdnica przyniósł kolejne trzy punkty, cenne tym bardziej, że zdobyte na terenie przeciwnika. Lechia Dzierżoniów - Polonia-Sparta Świdnica 1:2.
Bramki zdobyli: Mariusz Paszkowski 67 - Kamil Śmiałowski 66, Krzysztof Goździejewski 79.
W kolejnej, dziesiątej kolejce Polonia-Sparta Świdnica spotka się z Twardym Świętoszów 2 października o godzinie 15:00.
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejki spotkań: Orzeł Międzyrzecz - Orzeł Ząbkowice Śląskie 5:0, Ilanka Rzepin - Promień Żary 3:1, Twardy Świętoszów - Czarni Witnica 4:0, Polonia Trzebnica - Chrobry Głogów 2:1, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:0, Pogoń Świebodzin - Arka Nowa Sól 4:2.


25 września 2010 - Na prowadzeniu Społowicz i Jodko

Po pierwszej próbie w Finale Audi Centrum Wrocław Cup 2010 w konkursie CCI * na pierwszym miejscu znajdują się ex aequo Agata Jodko na Salazarze i Artur Społowicz na Harbuzie.
Zawodnicy po ujeżdżeniu osiągnęli wynik 50,60 pkt. Na trzecim miejscu znajduje się Jan Mossakowski na Egzemusie.
Reprezentantka Czech, Adela Svobodova na koniu Doven objęła prowadzenie w konkursie CIC *z wynikiem 52,5 pkt. Również na drugim miejscu znajduje się czeska zawodniczka, Sabina Erbekova na Johanka 2 (55,0 pkt), trzeci jest Artur Społowicz na Haszyszu (55,6 pkt). . . . czytaj więcej


25 września 2010 - SVIDA w zawodach Pogranicza

Dzisiaj w Jeleniej Górze zostały rozegrane pływackie X Zawody Pogranicza, w których udział wzięła siedmio osobowa reprezentacja UKS SVIDA.
Mimo tak nielicznej reprezentacji młodzi pływacy spisali się bardzo dobrze stając 11 razy na podium.
Zawody zostały rozegrane na dystansie 50 metrów stylami dowolnym, grzbietowym, klasycznym i motylkowym oraz na dystansie 100 m stylem zmiennym. Zawodnicy UKS SVIDA zajmowali następujące miejsca - . . . czytaj więcej


25 września 2010 - Marcinowiczanie pod Grunwaldem we Wrocławiu

22 września uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach wzięli udział w imprezie pt. "Grunwaldzkie zmagania na wrocławskim bruku czyli pokaz walk polsko-krzyżackich w murach "Arsenału" organizowanej w ramach XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Uczniowie wysłuchali interesującego wykładu dotyczącego uzbrojenia i sposobów walki ilustrowanego pokazami pojedynków średniowiecznego rycerstwa, a dziewczęta oblegały przystojnego wojaka.
Później zwiedzili sale wystawowe Arsenału Wrocławskiego zapoznając się z historią Śląska. . . . czytaj więcej


25 września 2010 - Niedzielne popołudnie z muzyką na żywo

Już w następną niedzielę, 26. września w świdnickiej "Łaźni" odbędzie się kolejna edycja "Niedzielnego popołudnia z muzyką na żywo".
Tym razem wystąpi duet: Gloria Janeczek (śpiew) i Mateusz Puławski (gitara).
Muzycy wykonają program zawierający m.in. utwory Kabaretu Starszych Panów oraz standardy jazzowe we własnych, ciekawych aranżacjach.
"Popołudnie" rozpocznie się o godzinie 17. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników spędzania czasu w miłej atmosferze. Posłuchaj - www.myspace.com/mateuszpulawski


25 września 2010 - 65-lecie Liceum dla Dorosłych

14 października 2010 roku odbędzie się Zjazd Absolwentów Liceum dla Dorosłych (dawne Liceum dla Pracujących) - Świdnica ulica Równa 11.
Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów na uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 17.00 w auli szkoły.
Zapewniamy miłą atmosferę, dobry poczęstunek i sentymentalne powroty do przeszłości.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Słuchacze Liceum dla Dorosłych


24 września 2010 - Urząd będzie pracował dłużej

Od października w każdy wtorek, dłużej będzie pracował Urząd Miejski w Świdnicy. Do godziny 17.00 będzie można spełnić obowiązek meldunkowy, wyrobić dowód osobisty czy też załatwić sprawy związane z zawarciem związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego.
- Podczas niedawnej akcji ankietowej świdniczanie wysoko ocenili jakość świadczonych usług przez Urząd Miejski. Wskazywali jednak na potrzebę, by urząd działał dłużej.
Chcemy sprostać oczekiwaniom mieszkańców, dlatego w każdy wtorek wydziały, które obsługują największą liczbę klientów będą czynne dłużej. Dzięki temu, by wyrobić dowód osobisty nie będzie trzeba brać wolnego w pracy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Pogodna jesień czyli warsztaty dla seniorów

Zamiast siedzenia w domu, bezczynności, samotności - wspólne spotkania, poznawanie miasta, zawiązywanie przyjaźni czy rozwój własnej osobowości.
To propozycje nowego cyklu szkoleń dla osób po 65. roku życia, które od połowy września rozpoczęły się w Świebodzicach.
Warsztaty "Pogodna jesień" zorganizowała pani Liana Sztor-Marciniak, a głównym sponsorem jest burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. Samorząd wsparł finansowo organizację cyklu spotkań. . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Zawody Pożarnicze w Tomkowicach

Wieś Tomkowice była gospodarzem ostatnich Gminnych Zawodów Pożarniczych.
W zmaganiach udział wzięło 15 sekcji Ochotnicznych Straży Pożarnych z terenu Gminy Strzegom, w tym 8 sekcji Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz 7 sekcji seniorów.
Zawody rozpoczął pokaz grupy przedszkolnej z Tomkowic, która wywołała duży aplauz wśród zgromadzonej publiczności. . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Tablica dla "Trójki"

Kolejna tablica multimedialna trafiła do szkoły w Świebodzicach.
Tym razem ta nowoczesna pomoc dydaktyczna znalazła się w Szkole Podstawowej nr 3.
Jej sponsorem jest Bank Pocztowy, współpracujący od wielu lat z placówką. To druga tablica multimedialna w tej szkole.


24 września 2010 - Plac zabaw uroczyście otwarty

Strzegom z powodzeniem zasługuje na miano miasta przyjaznego najmłodszym. Świadczą o tym liczne inwestycje w oświatę, sport i rekreację.
W ostatnim czasie na terenie Strzegomia powstały trzy place zabaw. Pierwszy został oddany do użytku w 2008 r. i zlokalizowany jest przy ul. I.J. Paderewskiego. Drugi natomiast wybudowany został przy ul. A. Mickiewicza w sąsiedztwie boiska "Orlik 2012".
Nowy plac zabaw powstał także przy ulicy J. Bema w Strzegomiu. Wszystko wskazuje na to, że jest on równie atrakcyjnym miejscem dla maluchów, jak dwa pozostałe. . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Stragona zaprasza na towarzyskie skoki

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza w październiku na Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody. Zawody odbędą się 2 października.
Zawody rozegrane zostaną na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie koło Strzegomia w klasie LO, LL i L.
Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 1 października.
Szczegóły oraz warunki startu w zawodach - >>> zobacz


24 września 2010 - Młodzieżowa Rada po wyborach

Wybory prezydium oraz ustalenie planu działania, to efekty pierwszej, inauguracyjnej sesji Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej. Młodzi radni - 33 osoby - zajęli miejsca w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego, które podczas sesji zajmują ich starsi koledzy z Rady Miejskiej i Rady Powiatu.
- Dzisiejsze spotkanie jest dla nas bardzo ważne, zaczynamy oficjalnie istnieć. Za chwilę wybierzemy władze, uchwalimy statut. I choć działamy krótko, to zdążyliśmy się już poznać i zaplanować pracę na najbliższy czas. Będziemy chcieli m. in. powołać świdnickiego rzecznika praw ucznia, włączyć się w wolontariat, pomóc młodszym w nauce - wyliczał w czwartek, 23 września Rafał Sikora, prezes MRZŚ.
Działania młodzieży od początku wspierają władze miasta i powiatu. . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Festyn na boisku

W najbliższa sobotę, 25 września, społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 oraz mieszkańcy dzielnicy Pełcznica spotykają się na wielkim festynie rodzinnym z okazji otwarcia nowego boiska wielofunkcyjnego przy szkole.
W programie jest mnóstwo atrakcji: mecze piłki nożnej, gry i zabawy, malowanie twarzy, pieczenie kiełbasek.
Jednym słowem prawdziwy piknik. Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców.


24 września 2010 - Wrześniowe wieści z Mechanika

Tegoroczny Rajd Mechanika tradycyjnie zwieńczył dni integracji klas pierwszych w Zespole Szkół Mechanicznych. Wspólne przebywanie wśród rówieśników i wychowawców sprzyjało oswajaniu nowej przestrzeni, nawiązywaniu szkolnych przyjaźni.
Uczniowie klas pierwszych początkowo uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na terenie szkoły a następnie dołączyli do, wędrujących po górach, starszych kolegów.
Masyw Śnieżnika zachwycił wielu, a trasa Śnieżnik - Czarna Góra okazała się niezwykle atrakcyjna, choć niezbyt łatwa. Uczniowie klas II -IV mają jednak niespożytą energię i po powrocie do miejsca noclegu przy wodospadzie Wilczki rozegrali turniej bilardowy. . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Stypendia dla sportowców przyznane

Prezydent Świdnicy przyznał stypendia za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym.
Stypendia za drugie półrocze 2010 roku trafią do trzydziestu zawodników.
Sportowcy będą otrzymywać co miesiąc od 280 do 380 złotych (w okresie lipiec-grudzień).
Wyróżniono następujących zawodników: . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Warsztaty Tańca Irlandzkiego

1 października o godzinie 16.30 w Studiu Artystycznym "Katharsis" rozpoczną się Warsztaty z Tańca Irlandzkiego.
Zapraszamy wszystkich powyżej szóstego roku życia na świetną zabawę. Zajęcia, te zbliżają, relaksują, bawią, a zarazem budują zdrowie i wspierają wytrwałość. To wszystko przy wspaniałej muzyce celtyckiej. Zajęcia prowadzi - Marta Zielińska. Szczegóły na www.sak-art.com.pl Wstęp wolny.


24 września 2010 - Dwie drogi i chodnik odnowione. W remoncie pomogła kopalnia

Ponad 2 mln zł wydał powiat na remonty dwóch odcinków dróg powiatowych i chodnika.
Dzisiaj odbyły się odbiory wyremontowanych nawierzchni na trasach Bożanów - Żarów i Mrowiny - Siedlimowice.
Nowy chodnik pojawił się w Jaroszowie.
W jednym z remontów rozjeżdżanej przez tiry drogi część prac sfinansowała kopalnia kruszyw. Bożanów - Żarów
1,5 kilometrowy odcinek na trasie Bożanów-Żarów doczekał się nowej nawierzchni. Wzmocniono także podbudowę drogi a całą trasę całkowicie odwodniono. . . . czytaj więcej


24 września 2010 - Oznakują rowery za darmo

Na sobotę, 2 października na deptaku przy ulicy Łukowej w Świdnicy zaplanowano znakowanie rowerów. Jednoślady znakować będzie świdnicka Komenda Powiatowa Policji, która zachęca do udziału w akcji, ponieważ znakowanie rowerów skutecznie ogranicza liczbę ich kradzieży.
Wszystkich zainteresowanych mieszkańców zapraszamy do udziału w akcji w godzinach 11.00-13.00.
Sobotnie znakowanie ma związek z faktem, że z przyczyn niezależnych od organizatorów, znakowanie rowerów w ramach Europejskiego Dniu Bez Samochodu nie mogło się odbyć.


24 września 2010 - Kolejna giełda pracy

Zapraszamy świebodziczan, poszukujących zatrudnienia, na kolejną już giełdę pracy, organizowaną przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza.
Oferty pracy z całego regionu prezentowane będą 28 września (wtorek), od godziny 10.30 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 w Świebodzicach.


23 września 2010 - Finał ACWC na nowym placu - Finał 24-26 września

Finałowe zawody Audi Centrum Wrocław Cup 2010 rozegrane zostaną w nowym miejscu. Po raz pierwszy ujeżdżenie i skoki odbędą się na terenie Ośrodka Ludowego Klubu Sportowego Stragona.
Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, kończące tegoroczny cykl trzech imprez, odbędą się w Morawie ale tym razem skoki i ujeżdżenie już na terenie Ośrodka LKS Stragona. Konkursy jednej gwiazdki rozegrane będą na zupełnie nowym placu. Właśnie zostały zakończone intensywne prace przy jego budowie.
Zakres prac był olbrzymi, ich efektem jest piękna nowa nawierzchnia z systemem drenażowym oraz wierzchnią warstwą piasku. . . . czytaj więcej


23 września 2010 - Gmina Jaworzyna Śląska - wyjaśnia

W związku z informacją dotyczącą byłego radnego Gminy Jaworzyna Śląska wyjaśniamy co następuje.
Na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 września 2010 roku, w dniu 20 września zostało wniesione zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Rozprawa w sprawie uchwały wygaszającej mandat radnego Pana Kazimierza Chęcika odbędzie się natomiast 14 października przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.
Do czasu prawomocnego wyroku, jak również do rozpatrzenia zażalenia na w/w postanowienie Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej liczy nadal 14-stu radnych.


23 września 2010 - Solidne fundamenty dla wieży

W czwartek, 23 września rozpoczyna się instalowanie kilkumetrowych pali, które posłużą za fundament wieży ratuszowej. Na placu budowy można również zobaczyć konstrukcję hełmu, który zostanie zainstalowany na szczycie wieży ratuszowej.
- W środę na placu budowy spotkali się przedstawiciele miasta, generalnego wykonawcy, firmy specjalizującej się w głębokim fundamentowaniu oraz projektantów.
Zgodnie uznaliśmy, że wszystkie szczegóły techniczne zostały ustalone i nie ma przeszkód w kontynuacji prac. W czwartek rusza więc palowanie - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


23 września 2010 - Telefon do urologa - "Zdrowie mężczyzny"

We wrześniu na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście.
Urologiczne konsultacje telefoniczne przeprowadzane w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" organizowane były już w listopadzie 2009 roku. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród mężczyzny po 50. roku życia. . . . czytaj więcej


23 września 2010 - Zawody dla miłośników rowerów

22 września, w świdnickim skateparku rozegrano dwa konkursy z udziałem miłośników rowerów. Rowery BMX- "Turniej Bike" polegający na powtarzaniu zadanego triku.
Konkurs wygrał Mariusz Stelmach ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy.
W konkursie "Rolek" na best trick zwyciężył: Łukasz Kopyciak.
Całe zmagania obserwowało około pięćdziesięciu pasjonatów i zainteresowanych widowiskowym zdarzeniem osób. Impreza sprawiła uczestnikom oraz widowni wielka frajdę i satysfakcję.


22 września 2010 - Handel kwiatami i zniczami 1 listopada - potrzebna zgoda

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości informuje, że handel kwiatami i zniczami przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych może odbywać się jedynie za zgodą Urzędu Miejskiego w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Osoby zainteresowane handlem mogą składać podania w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49, pokój nr 128, I piętro do 15 października.
Do podania należy dołączyć: . . . czytaj więcej


22 września 2010 - Świebodzice na rowerach

Dwu lub trzykołowe, górale albo wyścigówki, damki i rowerki dziecięce - jednym słowem jednoślady opanowały dziś, w środę 22 września, świebodzicki Rynek.
Spora część mieszkańców naszego miasta w dniu bez samochodu przesiadła się na rowery - i bardzo dobrze, bo dzięki temu nasz Happening Rowerowy udał się na szóstkę.
Punktualnie o godzinie 11. spod ratusza wyruszył rowerowy, barwny peleton. Wszyscy uczestnicy przejazdu zostali wyposażeni przez organizatora czyli Urząd Miejski, w kamizelki odblaskowe z nazwą imprezy. . . . czytaj więcej


22 września 2010 - Pierwsza sesja młodych radnych

Na czwartek, 23 września zaplanowano pierwszą, inauguracyjną sesję Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej. Wezmą w niej udział uczniowie świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego.
Młodzi radni brali udział w kwietniowych warsztatach i wcześniej zostali przez swoich rówieśników wybrani do uczestnictwa w tym gremium.
Sesji będzie przewodniczyć tymczasowe prezydium MRZŚ. Sesja rozpoczyna się o godzinie 11.00 w sali narad (budynek Urzędu Stanu Cywilnego). . . . czytaj więcej


22 września 2010 - Komitet Wspólnoty Samorządowej pierwszy w powiecie

Wczoraj, 21 września Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu przyjął zgłoszenie o powstaniu Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnota Samorządowa. Komitet został zarejestrowany jako pierwszy komitet wyborczy z Powiatu Świdnickiego.
Wspólnota Samorządowa to obywatelskie stowarzyszenie, które od ośmiu lat przewodniczy świdnickiemu samorządowi. Liderem Wspólnoty Samorządowej jest Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
Ugrupowanie tworzą ludzie, którzy mimo różnych poglądów i sposobu patrzenia na świat, czasami odmienności w ocenie "wielkiej polityki", potrafią współdziałać dla rozwoju Świdnicy i powiatu.


22 września 2010 - Marny żart - oczami czytelnika

Dzisiaj obchodziliśmy Światowy Dzień bez samochodu. Był to dzień, w którym kupione za ciężko zarobione pieniądze samochody powinny zdaniem pomysłodawców takiego "dnia" budzić w ich właścicielach wstręt.
Można by rzec, że udział w tym dniu jest dobrowolny. Kto chciał "brzydził" się motoryzacją kto chciał się poruszać pojazdem robił to.
Choć były również przypadki, że dzień dzisiejszy niektórzy będą pamiętać długo.
Ot choćby kierowca taksówki, który wiózł schorowaną panią, inwalidkę do urzędu w Świdnicy. . . . czytaj więcej


22 września 2010 - Zakończono I etap budowy świetlicy w Pastuchowie

Zakończył się I etap budowy wielofunkcyjnej świetlicy wiejskiej w Pastuchowie. W pierwszej połowie czerwca został wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego Wykonawca robót obejmujących wykonanie obiektu w stanie surowym otwartym. Wykonano fundamenty, ściany nośne oraz więźbę dachową. Koszt I etapu to kwota blisko 500 000 złotych.
Po zakończeniu wszystkich etapów inwestycji obiekt będzie posiadał szatnie, zaplecze kuchenne, bibliotekę, pomieszczenia sanitarne, magazyn sprzętu oraz salę ogólnodostępną na organizowanie imprez kulturalnych społeczności wiejskiej jak i gminnej.
Z sali korzystać będą również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pastuchowie.


22 września 2010 - Niedzielne popołudnie z muzyką na żywo

Już w następną niedzielę, 26. września w świdnickiej "Łaźni" odbędzie się kolejna edycja "Niedzielnego popołudnia z muzyką na żywo".
Tym razem wystąpi duet: Gloria Janeczek (śpiew) i Mateusz Puławski (gitara).
Muzycy wykonają program zawierający m.in. utwory Kabaretu Starszych Panów oraz standardy jazzowe we własnych, ciekawych aranżacjach.
"Popołudnie" rozpocznie się o godzinie 17. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników spędzania czasu w miłej atmosferze. Posłuchaj - www.myspace.com/mateuszpulawski


22 września 2010 - 65-lecie Liceum dla Dorosłych

14 października 2010 roku odbędzie się Zjazd Absolwentów Liceum dla Dorosłych (dawne Liceum dla Pracujących) - Świdnica ulica Równa 11.
Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów na uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 17.00 w auli szkoły.
Zapewniamy miłą atmosferę, dobry poczęstunek i sentymentalne powroty do przeszłości.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Słuchacze Liceum dla Dorosłych


22 września 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup - Finał 24-26 września

W Morawie koło Strzegomia w dniach 24 - 26 września odbędą się ostatnie w tegorocznym cyklu finałowe zawody Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010. Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 rozgrywany jest już po raz drugi w Strzegomiu.
Liga Jeździecka jest elementem promocji i popularyzacji sportów jeździeckich na Dolnym Śląsku, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W zawodach z tego cyklu swoje pierwsze doświadczenia zdobywają początkujący adepci jeździectwa, reprezentujący później nasz region na ogólnopolskich zawodach jeździeckich i olimpiadach młodzieży. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach

W dniach 18-19 września w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach pod honorowym patronatem Wicemarszałek Sejmu RP Ewy Kieszkowskiej.
Były to pierwsze mistrzostwa województwa, w których wystartowało niemal 180 zawodników i zawodniczek. Tym samym został pobity rekord frekwencji.
Zarówno władze związku jak i uczestnicy zawodów chwalili bardzo dobre warunki oraz samą organizację turnieju. Tym samym stwierdzono, że po raz kolejny w Żarowie odbyły się dobre zawody. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Informacja i bezpieczeństwo

1116 osób - tylu świebodziczan zarejestrowało się w Samorządowym Systemie SMS. Na swoje telefony komórkowe otrzymują ważne informacje, dotyczące tego, co dzieje się w mieście. Są to zarówno ostrzeżenia przed zwiększonymi opadami deszczu czy wyłączeniami prądu, jak i zaproszenia na ciekawe imprezy.
- System jest bardzo przydatny, będziemy go rozbudowywać - powiedział burmistrz Bogdan Kożuchowicz na dzisiejszej konferencji, podsumowującej prawie rok działania systemu w Świebodzicach.
W konferencji wziął udział także prezes SISMS Leszek Kaczuba oraz komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach Andrzej Dobies. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Obchody 71. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Dzień Sybiraka

Mszą świętą oraz uroczystym spotkaniem w Domu Nauczyciela uczczono w Powiecie Świdnickim 71. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Ten dzień to także święto Sybiraków. Były pamiątkowe dyplomy, kwiaty, medale, krzyże a przede wszystkim bolesne wspomnienia tamtych czasów.
W okolicznościowych wystąpieniach przypomniano wrześniowe walki osamotnionego Wojska Polskiego oraz opuszczonej przez sojuszników Rzeczypospolitej Polskiej i cios, jaki zadała Polsce Armia Czerwona. Przypomniano ofiary późniejszych sowieckich czystek, wywózek na Sybir i potajemnych egzekucji.
Obchody w Powiecie Świdnickim odbyły się pod patronatem Zawiązku Sybiraków Koła Ziemi Świdnickiej i odbyły się w Domu Nauczyciela. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Medal Pro Memoria dla Wójta Gminy

19 września wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek została odznaczona Medalem Pro Memoria, przyznanym na wniosek Koła Sybiraków Ziemi Świdnickiej. Do grona osób, które po raz pierwszy w historii Koła zostały odznaczone tym zaszczytnym wyróżnieniem dołączyli również: Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Prezydent Miasta Świdnica Wojciech Murdzek, Wiceprezydent Miasta Świdnica Waldemar Skórski, Elżbieta Smolarek i Zygmunt Zelek.
Honorową Odznaką Sybiraka odznaczono Pana Tadeusza Grabowskiego i Józefa Biedronia.
Medal "Pro Memoria" został ustanowiony przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 25 stycznia 2005 roku, za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Międzynarodowy Otwarty Puchar WKA w Świebodzicach

Wrzesień to zdecydowanie miesiąc wydarzeń sportowych, w dodatku o randze międzynarodowej. Zapraszamy na kolejne - międzynarodowe zmagania najlepszych zawodników karate i kickboxingu z całego świata. Będzie ich można zobaczyć od 25 do 26 września - oczywiście na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Honorowy patronat nad impreza objął burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Partnerem organizacji gali jest OSiR. Zobaczymy czołowych zawodników karate i kicboxingu z Europy i Świata.
Zawody odbędą się dzięki dobrej współpracy klubów sportowych oraz świebodziczaninowi Arkadiuszowi Kaczmarkowi, znanemu trenerowi sztuk walki i wielokrotnemu tryumfatorowi w tego typu zawodach. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Dąb Katyński w Gimnazjum w Pszennie

27 września o godzinie 11.00 na placu przed budynkiem Gimnazjum w Pszennie odbędzie się uroczystość posadzenia dębu dla uhonorowania pamięci majora Kaniewicza, w ramach programu "Katyń…. Ocalić od zapomnienia".
Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach - ofiarach zbrodni katyńskiej pragniemy uświadamiać uczestnikom i realizatorom projektu trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie.
Wszystkie działania wynikające z realizacji projektu kształtować będą poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Zdrowie ze smakiem

Ciasta warzywne, produkty wypiekane na bazie mąki orkiszowej, miody, konfitury, przetwory owocowo-warzywne, produkty leśne i wiele innych, a wśród nich ser jako król tegorocznych targów, wszystko to można było skosztować i zakupić na świdnickim Rynku podczas IV Powiatowych Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej.
Zgodnie z założeniem żywność była zupełnie ekologiczna, bez konserwantów i sztucznych dodatków a prezentowane przetwory to perły wśród naturalnych produktów regionalnych.
Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców powiatu świdnickiego i jego okolic. Podobnie było i w tym roku. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Turniej siatkarski o Puchar Burmistrza Strzegomia

18 września odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Strzegomia. Zawody, zorganizowane w ramach obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej, były także był pierwszym poważnym sprawdzianem naszych siatkarzy przed nowym sezonem, który rozpocznie się w dniu 2 października.
Do udziału w turnieju zaproszono dwie drużyny: IKAR Legnica oraz REN - BUT Złotoryja.
Turniej otworzyli wspólnie burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, radni RM w Strzegomiu - Ireneusz Traczyk i Robert Ślązak oraz sponsorzy sekcji siatkarskiej. Przed rozpoczęciem rywalizacji burmistrz, sponsorzy oraz trener - Zbigniew Dziemiańczuk otrzymali pamiątkowe koszulki ze swoimi nazwiskami. . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Piękna Bystrzyca Górna w Jaszkowej Górnej

Ponad 50 osobowa delegacja z wsi Bystrzycy Górnej gościła w Jaszkowej Górnej, na uroczystej gali wręczenia nagród w tegorocznym Konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska 2010".
Jury tegorocznej edycji konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska" przyznało miejscowości Bystrzyca Górnej III miejsce. Wśród wyróżnionych w kategorii ""Najpiękniejsza Zagroda" znalazło się gospodarstwo Piotra Gancarczyka z Witoszowa Dolnego.
W konkursie udział wzięło 46 miejscowości z 31 gmin. Gminę Świdnica reprezentowały: Bystrzyca Górna (w kat. Najpiękniejsza Wieś), Grodziszcze (w kat. Najlepszy start w Odnowie Wsi), Pogorzała (w kat. Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi) oraz Witoszów Dolny (w kat. Najpiękniejsza Zagroda). . . . czytaj więcej


21 września 2010 - Kazimierz Chęcik - radnym

9 marca 2010 roku, Kazimierz Chęcik, z Jaworzyny Śląskiej stracił mandat radnego gminy. A wszystko przez to, że zaangażował się w organizację parafialnego festynu i cały dochód z festynu został przekazany na rzecz parafii. Ktoś jednak napisał donos do wojewody, że radny postawił stoisko z piwem na terenie należącym do gminy.
Wojewoda uznał, iż Chęcik złamał prawo, i poprosił radę, by wygasiła mandat. Mandat na sesji został wygaszony.
Minęło kilka miesiecy i oto mamy decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, w której to po rozpoznaniu sprawy ze skargi Kazimierza Chęcika na uchwałę Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego postanowiał wstrzymać wykonanie zaskarżonej uchwały. Postanowienie sądu - >>> zobacz


21 września 2010 - "Bezpiecznie na Drodze" w Wałbrzychu

18 września Świdnicka Fundacji Bezpieczna Droga zorganizowała na terenie marketu TESCO w Wałbrzychu festyn skierowany głównie do dzieci w wieku szkolnym pod hasłem "Bezpiecznie na Drodze".
Uczestnicy festynu mieli możliwość zdobycia karty rowerowej podczas egzaminu przeprowadzonego we współpracy służb mundurowych i Wałbrzyskiego Ośrodka Word. Mogli również obejrzeć akcję ratunkową zainscenizowanej kolizji drogowej.
Organizatorzy zapowiadają, iż nie jest to ostatnia akcja tego typu, ponieważ temat spotkań, jak ich forma cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych to kolejna taka akcja odbędzie się już 2 października w Świebodzicach gdzie swoją pomoc zaoferowały władze miasta.
Współorganizatorami festynu były: Szkoła Jazdy PRYMUS, Klub Riders, WORD Wałbrzych, Straż Pożarna, Policja i Market TESCO.


21 września 2010 - Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe dzieci i młodzieży

Dzisiaj, 21 września na stadionie w Świdnicy odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe dzieci i młodzieży.
Wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach:
Szkoła podstawowa rocznik 1998/99 chłopcy - 1. Muzia Adrian - SP Pszenno, 2. Świątoniewski Przemysław - SP Pszenno, 3. Pojasek Michał - SP nr 4 Świdnica
Szkoła podstawowa rocznik 1998/99 dziewczęta - 1. Kalinowska Paulina SP nr 4 Świdnica, 2. Zienkiewicz Patrycja SP nr 8 Świdnica, 3. Jankowska Nicola SP nr 315 Świdnica . . . czytaj więcej


21 września 2010 - "Warsztaty Taneczne" w Katharsis

10 października w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się "Warsztaty Taneczne". Poprowadzą je znakomici tancerze i instruktorzy z Wrocławia: Piotr "Czyżuu" Czyżewski, Michał "Wisien" Czyżewski oraz Paweł "Gajos" Gaj.
Warsztaty taneczne w stylach Hip-Hop, L.A. Style, Wacking i New Age obejmujące aż 4,5 godziny zajęć, podczas których będziecie mogli nauczyć się różnych stylów tanecznych i choreografii. Szczegóły i zapowiedź filmowa na stronie www.sak-art.com.pl


21 września 2010 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór uczennic klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywają się od 7 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30
Niedopłatne zajecia z dziewczętami, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


20 września 2010 - Dni Ziemi Strzegomskiej już za nami

Inauguracja obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej połączona z Festynem Kamienia oraz 20. rocznicą Odrodzenia Samorządu Terytorialnego w Polsce odbyła podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu 15 września 2010 roku w sali obrad Urzędu Miejskiego. O przebiegu tych wydarzeń informowaliśmy w osobnych artykułach.
W dniach 17 i 18 września strzegomski Rynek połączył różne środowiska naszej Gminy. Te dwa dni upłyneły pod znakiem dobrej zabawy.
Piątek był dniem muzyki rockowej. Super rockową zabawę rozkręciły dwa strzegomskie zespoły Cool Time i Cosmo Squad oraz zaprzyjaźniony ze Strzegomiem Zero Procent. Podsumowaniem dnia rockowego był koncert "niegrzecznych chłopców" z formacji Lipali. . . . czytaj więcej


20 września 2010 - Marzenia się spełniają

Tablice ceramiczne przyjazne dla uczniów-alergików, tablice interaktywne, sala językowa z indywidualnymi stanowiskami do nauki języków obcych, pracownia fizyczno-chemiczna ze stołem do doświadczeń, internet bezprzewodowy i e-dzienniki - tak wygląda szkoła XXI wieku. Uczą się w niej od dzisiaj, 20 września, uczniowie ze Świebodzic.
Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach to jedna z najnowocześniejszych placówek oświatowych w regionie.
Nowy budynek dydaktyczny służy uczniom i kadrze pedagogicznej szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Dzieci mają tu doskonałe warunki do nauki i mogą korzystać z najnowocześniejszych pomocy dydaktycznych. . . . czytaj więcej


20 września 2010 - Otwarcie placu zabaw przy ulicy J. Bema

22 września o godzinie 15.00 odbędzie się uroczyste otwarcie placu zabaw przy ulicy J. Bema w Strzegomiu.
Nowo wybudowany plac zabaw przy ul. J. Bema w Strzegomiu bez wątpienia należy do najładniejszych obiektów tego typu w naszej Gminie. Kolorowe i bezpieczne urządzenia zabawowe oraz zadbane i atrakcyjne otoczenie gwarantują udaną zabawę najmłodszym.
Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji docenić uroków nowego placu zabaw już dziś zapraszamy na jego uroczyste otwarcie.


20 września 2010 - W piątek Finał ACWC

W piątek rozpoczyna się finałowa rozgrywka Ligi Jeździeckiej. Zawody, kończące cykl konkursów rozgrywanych w ramach Audi Centrum Wrocław Cup 2010, odbędą się wspólnie z Mistrzostwami Dolnego Śląska w dniach 24 - 26 września w Morawie koło Strzegomia.
Już w niedzielne popołudnie poznamy ostatecznego zwycięzcę tegorocznego cyklu zawodów Audi Centrum Wrocław Cup. W piątek zawodnicy wystartują w próbie ujeżdżenia, w sobotę czeka ich cross, a w niedzielę skoki. Na listach zgłoszeń znajduje się około 100 zawodników, w tym reprezentanci Czech i Niemiec.
Na hipodromie w Morawie pod Strzegomiem zobaczymy również zawodników należących do krajowej czołówki. Zawody zostaną rozegrane w sześciu klasach, międzynarodowe konkursy CCI1* i CIC1* oraz krajowe CNC 1*, CNC P, CNC L, CNC LL.


20 września 2010 - Otwarte Mistrzostwa Świdnicy - StrongMan

W słoneczną, jesienną niedzielę 19 września zawitało do Świdnicy po raz kolejny grono najsilniejszych z silnych wspaniałych mężczyzn. Rozegrano zawody Otwartych Mistrzostw Świdnicy- StrongMan.
Organizatorami imprezy był klub "Tytan" z oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do konkurencji stanęło dziewięciu zawodników pochodzących z Dolnego Śląska, ale też z innych części kraju.
Najmłodszy miał 21, najstarszy zaś 38 lat. Już swoim atletycznym wyglądem i muskulaturą wzbudzili podziw publiczności.
Wielką niespodzianką i atrakcją był dla wszystkich znany z programów telewizyjnych i wspaniałego poczucia humoru oraz niespożytej werwy komentator Irek Bieleninik, który poprowadził całą imprezę. . . . czytaj więcej


20 września 2010 - Koniec projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki"

Podsumowanie działań zrealizowanych po obu stronach granicy, wymiana doświadczeń i rozliczenie projektu to główne tematy konferencji kończącej trwający od ubiegłego roku wspólny polsko-czeski projekt "Brána do pohádky - Wrota do bajki". Spotkanie odbyło się w dniach 6-8 września w Jičínie.
Wprawdzie projekt został uroczyście zakończony, ale jego efekty pozostaną na długo.
Wizyta delegacji z Powiatu Świdnickiego w czeskim Jičínie odbyła się w ramach wspólnego projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki" realizowanego przy udziale środków z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013. . . . czytaj więcej


20 września 2010 - Udane zmagania strażaków

W sobotę w Nowicach pojawiło się 20 drużyn strażackich z wszystkich jednostek Gminy Jaworzyna Śląska. Na szczęście powodem ich obecności nie była akcja ratunkowa, a coroczne Miejsko - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Gminy Jaworzyna Śląska.
Gospodarzami zawodów była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowicach, której pomocy w organizacji imprezy udzieliły Rada Sołecka w Nowicach i LKS "Wenus" Nowice.
Zawody zorganizowano przy pomocy finansowej uzyskanej z Samorządu Województwa Dolnośląskiego, PZU S.A. oraz firmy MAT-POŻ Sp. j. Oddział w Świdnicy.
Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała Komisja Sędziowska, której przewodniczył kpt. Maciej Nowak. . . . czytaj więcej


19 września 2010 - Zwyciężyły w Turnieju Tadeusza Ząbka

W dniach 18-19 września w Świdnicy odbył się Turniej Piłki Siatkowej im. Tadeusza Ząbka. Mecze odbywały się na sali sportowej na Osiedlu Zawiszów i w sali na ulicy Pionierów. Turniej rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych: kadetki i młodziczki.
Rywalizacja młodych siatkarek zakończyła się zwycięstwem siatkarek ze Świdnicy w obu kategoriach wiekowych. Ostateczne wyniki turnieju: Młodziczki: MKS Świdnica, Kadra Dolnego Śląska, Salos Kraków, Gwardia Wrocław. Kadetki: MKS Świdnica, Augustynki Kalisz, Olimpia Jawor, Kadra Dolnego Śląska. Najlepszą zawodniczką turnieju została Aleksandra Małodobra.
Turniej zorganizowaliśmy w 30-lecie śmierci Tadeusza Ząbka i turnieje takie będziemy kontynuować w latach następnych - powiedziała Prezes MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska.


19 września 2010 - Nieudany początek

Tłumy widzów na trybunach i wielkie emocje na parkiecie. Do udanego rozpoczęcia rozgrywek zabrakło jednak najważniejszego - zwycięstwa. ŚKPR Świdnica uległ Arotowi Astromal Leszno 24:26.
To był twardy, ale czysty mecz walki. Oba zespoły postawiły na defensywę, a popisową partię rozegrali bramkarze: Marcin Schodowski w Świdnickim Klubie Piłki Ręcznej i Edward Madaliński w Arocie.
Goście rozpoczęli od prowadzenia 3:0, dystans 1-3 bramek utrzymywał się aż do 47. minuty. Świdniczanie grając w podwójnej przewadze ze stanu 14:17 doprowadzili do remisu po 17:17. . . . czytaj więcej


19 września 2010 - Liga okręgowa

W szóstej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Zjednoczeni Żarów 1:3, AKS Strzegom - Unia Złoty Stok 4:0, Victoria Świebodzice - Pogoń Pieszyce 2:1, Stal Świdnica - Grom Witków 4:0, Biały Orzeł Mieroszów - Iskra Jaszkowa Dolna 3:1, Podzamcze Wałbrzych - Sparta Ziębice 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Włókniarz Kudowa Zdrój 2:1, Nysa Kłodzko - Górnik Boguszów-Gorce 1:0.
Kolejność w tabeli: 1. Zjednoczeni Żarów 15, 2. AKS Strzegom 14, 3. Nysa Kłodzko 12, 4. Stal Świdnica 11, 5. Unia Złoty Stok 10, 6. Biały Orzeł Mieroszów 10, 7. Victoria Świebodzice 10, 8. Pogoń Pieszyce 8, 9. Kryształ Stronie Śląskie 8, 10. Iskra Jaszkowa Dolna 7, 11. Grom Witków 6, 12. Górnik Boguszów-Gorce 5, 13. Sparta Ziębice 5, 15. Włókniarz Kudowa Zdrój 4, 16. Podzamcze Wałbrzych 4.
Zdjęcie z meczu Victoria Świebodzice - Pogoń Pieszyce.


19 września 2010 - Zainspirowali Mongolię

Łzy wzruszenia, słowa, które z trudem przechodziły przez gardło i prośby o ostatnie zabawy i jeszcze przynajmniej jedną lekcję angielskiego - tak wyglądało pożegnanie wrocławskich studentów z młodymi uczestnikami zajęć z angielskiego w dalekiej Mongolii.
W niedzielę 19 września Łukasz Łasa, Michał Działowski i Jacek Afeltowicz wrócą do swoich domów na Dolnym Śląsku.
- Ciężko było się pożegnać - przyznają uczestnicy wyprawy. - To nie był zwykły wakacyjny wyjazd.
W słowach i krótkiej chwili ciężko zamknąć wszystko, co nas zaskoczyło i zdziwiło w tym kraju. Tego często nie da się opowiedzieć, czy porównać. Jak podczas każdej wyprawy były cienie i blaski oraz wiele niespodzianek. . . . czytaj więcej


18 września 2010 - Niedzielne popołudnie z muzyką na żywo

Już w następną niedzielę, 26. września w świdnickiej "Łaźni" odbędzie się kolejna edycja "Niedzielnego popołudnia z muzyką na żywo".
Tym razem wystąpi duet: Gloria Janeczek (śpiew) i Mateusz Puławski (gitara).
Muzycy wykonają program zawierający m.in. utwory Kabaretu Starszych Panów oraz standardy jazzowe we własnych, ciekawych aranżacjach.
"Popołudnie" rozpocznie się o godzinie 17. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników spędzania czasu w miłej atmosferze. Posłuchaj - www.myspace.com/mateuszpulawski


18 września 2010 - Kolejne punkty

Dzisiejszy mecz Polonii-Sparty Świdnica przyniósł kolejne trzy punkty. Polonia-Sparta Świdnica pokonała Orzeł Międzyrzecz 2:0 i zajmuje drugie miejsce w tabeli, które do tego meczu należało właśnie do Orła Międzyrzecz. Obie bramki zdobył Adrian Sobczyk - 58, 67
W kolejnej, dziewiątej kolejce Polonia-Sparta Świdnica jedzie na spotkanie do Lechii Dzierżoniów.
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejki spotkań: Czarni Witnica - Lechia Dzierżoniów 0:5, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Polonia Trzebnica 0:3, Chrobry Głogów - MKS Oława 1:0, Promień Żary - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2:1, Pogoń Oleśnica - Ilanka Rzepin 0:0, Arka Nowa Sól - Twardy Świętoszów 1:1, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Pogoń Świebodzin 1:2.


18 września 2010 - "Sprzątanie Świata - Polska 2010"

Wczoraj uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wraz z opiekunami wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2010".
Tegorocznej akcji przyświecało hasło "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady".
Głównym koordynatorem tej akcji w naszej szkole była - Monika Mieliwodzka - nauczycielka przyrody. Uczniowie klas IV - VI sprzątali m. in. teren wokół szkoły, park przy ulicy 1 Maja, Plac Kombatantów, Ogródek Jordanowski i ulicę Folwarczną. Wszyscy wyposażeni w worki i rękawice ochronne bardzo starali się, aby dokładnie posprzątać "kawałeczek świata". Zebrane śmieci zostały złożone w wyznaczonym miejscu.


18 września 2010 - 65-lecie Liceum dla Dorosłych

14 października 2010 roku odbędzie się Zjazd Absolwentów Liceum dla Dorosłych (dawne Liceum dla Pracujących) - Świdnica ulica Równa 11.
Serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów na uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 17.00 w auli szkoły.
Zapewniamy miłą atmosferę, dobry poczęstunek i sentymentalne powroty do przeszłości.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Słuchacze Liceum dla Dorosłych


18 września 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup - Finał 24-26 września

W Morawie koło Strzegomia w dniach 24 - 26 września odbędą się ostatnie w tegorocznym cyklu finałowe zawody Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010. Liga Jeździecka - Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010 rozgrywany jest już po raz drugi w Strzegomiu.
Liga Jeździecka jest elementem promocji i popularyzacji sportów jeździeckich na Dolnym Śląsku, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W zawodach z tego cyklu swoje pierwsze doświadczenia zdobywają początkujący adepci jeździectwa, reprezentujący później nasz region na ogólnopolskich zawodach jeździeckich i olimpiadach młodzieży. . . . czytaj więcej


17 września 2010 - Europejski Dzień bez Samochodu w Świdnicy

Na środę, 22 września zaplanowano Europejski Dzień bez Samochodu. Do akcji, która ma kształtować zachowania proekologiczne, przyłącza się również Świdnica.
Obchody rozpoczną się zabawami dla dzieci z klas 0-3 na parkingu przed Urzędem Miejskim (ul. Armii Krajowej 49). Od godziny 9.00 maluchy będą tworzyły z tektury swoje własne ekologiczne pojazdy.
O godzinie 10.00 w Miasteczku Rowerowym Szkoły Podstawowej nr 8 (ul. Wałbrzyska 39) odbędzie się konkurs dla uczniów klas IV-VI z atrakcyjnymi nagrodami.
W godzinach 10.00-13.00 przy SP nr 8 świdnicka Policja będzie bezpłatnie znakowała rowery wszystkim chętnym.
W godzinach 12.00-13.00 na terenie skateparku zaplanowano pokaz akrobacji rowerowych, rolkowych i deskorolkowych. Na tę część szczególnie zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych.


17 września 2010 - Samorząd to ludzie

15 września w Strzegomiu odbyły się uroczyste obchody 20-lecia Samorządu Terytorialnego.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej spotkali się ci wszyscy, którzy tworzyli strzegomski samorząd przez ostatnie 20 lat.
Gośćmi honorowymi spotkania byli profesorowie - Michał Kulesza oraz Stanisław Nicieja.
Profesor Michał Kulesza jest twórcą reformy samorządowej i niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie samorządności.
- To Pan profesor Michał Kulesza w jednym z komentarzy w znanej stacji telewizyjnej podkreślił znaczenie rady gminy w podejmowaniu decyzji dotyczącej zaspakajaniu potrzeb jej mieszkańców. . . . czytaj więcej


17 września 2010 - Nowice mają nowy chodnik

Wczoraj odbył się odbiór chodnika w ciągu drogi powiatowej w miejscowości Nowice w gminie Jaworzyna Śląska. Koszt remontu wyniósł 91 261,49 złotych.
Chodnik powstał przy sporym udziale środków jaworzyńskiego samorządu. Tylko w tym roku Jaworzyna Śląska przekazała powiatowi w sumie 240 tysięcy złotych na remonty chodników przebiegających na terenie tej gminy.
-"Współpraca naszego powiatu z samorządami przy realizacji remontów dróg i chodników to już tradycja. Jeśli chodzi o chodniki wypracowaliśmy taką formułę, że każdej gminie dokładamy do remontu 25 tys. zł. Resztę pokrywa samorząd ze swojego budżetu. Dzięki temu udało nam się wspólnie wyremontować znacznie więcej ciągów dla pieszych, niż gdyby każdy samorząd miał prowadzić tego typu inwestycję samodzielnie." - wyjaśnia Roman Etel z Zarządu Powiatu. . . . czytaj więcej


17 września 2010 - Remontują przejazd, zmiana kursów MPK

Od piątku, 17 września do niedzieli, 26 września zmienią się kursy linii nr 15 i 18 autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
Zmiany mają związek z remontem linii kolejowej i zamknięciem przejazdu w Mrowinach.
Autobusy numer 15 i 18 wykonują kursy na trasie Mrowiny-Łażany przez Wałbrzyską pecjalną Strefę Ekonomiczną w Żarowie. W związku z remontem tylko jedynie poniższe kursy będą obsługiwać strefę przemysłową.Kursy autobusów w dni powszednie: . . . czytaj więcej


17 września 2010 - Angielski na stepie - także betonowym

Setki godzin spędzonych na nauce angielskiego a przy tym dużo zabawy, emocji, uśmiechu i radości. To chyba najbardziej niezwykłe dolnośląskie "lekcje". Od ponad miesiąca odbywają się w Mongolii a prowadzi je trzech studentów wrocławskich uczelni Łukasz Łasa, Michał Działowski i Jacek Afeltowicz są już w kraju kojarzonym ze stepami.
Nietypowe "lekcje" prowadzone z wykorzystaniem metody harcerskiej (Michał jest instruktorem ZHP) odbywały się w przeróżnych miejscach - pociągu, typowych mongolskich jurtach, w żarze stepowego słońca, domach dziecka i szkołach.
- To nie są lekcje, jakie kojarzymy ze szkoły - wyjaśnia Łukasz Łasa, student Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu. - Stawiamy na zabawę, emocję i przy tej okazji wprowadzamy język angielski. . . . czytaj więcej


16 września 2010 - Balcerowicz, Frasyniuk, Kwaśniewski, Michnik, Mazowiecki w Świdnicy

Wielkie osobowości polskiej sceny politycznej i gospodarczej przyjadą do Świdnicy 25 września, by wziąć udział w uroczystych obchodach 20 rocznicy powstania Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, najstarszego stowarzyszenia biznesowego w Polsce.
Udział w uroczystościach potwierdzili: prof. Leszek Balcerowicz, Władysław Frasyniuk, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, a także Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, poseł Ryszard Kalisz, Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK.
Wszyscy wezmą udział w uroczystej jubileuszowej gali, w czasie której zostaną wręczone specjalne nagrody - Diamenty Wolności, a także Nagrody Wiecznego Pióra i tytuły Członków Honorowych. . . . czytaj więcej


16 września 2010 - "Dolnośląskie Klucze Sukcesu" zostają w Świdnicy

Miasto Świdnica to najbardziej gospodarna gmina miejska, a "Wiadomości Świdnickie" najlepsza gazeta lokalna. "Noce Kościołów", które miały miejsce również w Świdnicy, a od lat organizowane są we Wrocławiu, to najlepsza inicjatywa kulturalna.
Takie rozstrzygnięcia przyniósł dzisiejszy, 16 września, finał XIV edycji "Dolnośląskiego Klucza Sukcesu". Szczęśliwe okazało się miejsce uroczystej gali - sala świdnickiego teatru.
- Chcemy przedstawić to, co jest dobre na Dolnym Śląsku. Pokazać to czym można się chwalić - wyjaśnia Sławomir Najnigier, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. . . . czytaj więcej


16 września 2010 - Modernizacja oświetlenia ulicznego

Dzięki umowie, zawartej przez Gminę Świebodzice z firmą EnergiaPro będziemy mieli na ulicach miasta nowe i energooszczędne oprawy oświetleniowe.
Przedmiotem porozumienia jest prowadzenie eksploatacji linii i urządzeń oświetlenia ulicznego i drogowego przez energetykę.
Najważniejszą kwestią, oprócz stałego utrzymania i bieżących napraw, jest wymiana 437 szt. najbardziej energochłonnych opraw oświetleniowych i zastąpienie ich nowymi, energooszczędnymi oprawami i źródłami światła. Do tego dochodzi także wymiana 8 szt. słupów oświetleniowych i naprawa dalszych 63. . . . czytaj więcej


16 września 2010 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach klasycznych

W dniach 18-19 września w Hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach klasycznych.
Do Żarowa zjadą młodzi miłośnicy szachów z całego województwa.
Zgłoszonych zostało blisko 150 osób. Jest to już druga impreza rangi mistrzowskiej w Żarowie, gdzyż pod koniec stycznia tego roku rozegrano w Żarowie Drużynowe Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów.


16 września 2010 - 22 września - przesiądź się na rower lub autobus

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w Happeningu Rowerowym zorganizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Impreza odbędzie się 22 września o godzinie 11:00 na placu przy ratuszu miejskim.
Zapraszamy wszystkich uczestników na rowerach oraz w kaskach. Happening Rowerowy będzie trwał około dwóch godzin, a w programie imprezy moc atrakcji: konkurs na najładniej udekorowany rower (przybory zapewnia Urząd Miejski w Świebodzicach), przejazd rowerzystów ulicami miasta, quiz prowadzony przez Straż Miejską, pokaz pierwszej pomocy, konkursy rowerowe, znakowanie rowerów zabezpieczające przed kradzieżą a także rozstrzygniecie konkursów plastycznych i rozdanie wszystkim uczestnikom certyfikatów uczestnictwa w Happeningu Rowerowym. . . . czytaj więcej


16 września 2010 - "Warsztaty Taneczne" w Katharsis

10 października w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się "Warsztaty Taneczne". Poprowadzą je znakomici tancerze i instruktorzy z Wrocławia: Piotr "Czyżuu" Czyżewski, Michał "Wisien" Czyżewski oraz Paweł "Gajos" Gaj.
Warsztaty taneczne w stylach Hip-Hop, L.A. Style, Wacking i New Age obejmujące aż 4,5 godziny zajęć, podczas których będziecie mogli nauczyć się różnych stylów tanecznych i choreografii. Szczegóły i zapowiedź filmowa na stronie www.sak-art.com.pl


16 września 2010 - Zdrowie ma smak

Przez najbliższe dwa dni 17-18 września Powiat Świdnicki będzie rozmawiał o zdrowym żywieniu w ramach IV Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. Program targów - >>> zobacz
Miody, wypiekane zgodnie z tradycyjną recepturą pieczywo, konfitury, przetwory owocowo-warzywne, produkty leśne i wiele innych, a wśród nich ser jako król tegorocznych targów, to wszystko będzie można skosztować i zakupić na świdnickim Rynku.
Zgodnie z założeniem żywność będzie zupełnie ekologiczna, bez konserwantów i sztucznych dodatków a prezentowane przetwory to perły wśród naturalnych produktów regionalnych. . . . czytaj więcej


16 września 2010 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór uczennic klas trzecich i cxzwartych szkoły podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 7 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30
Niedopłatne zajecia z dziewczętami, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


16 września 2010 - Pieniądze dla Ochotniczej Straży Pożarnej

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przyznał Gminie Żarów środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z udziałem jednostek w akcji ratowniczej oraz na odtworzenie infrastruktury zniszczonej podczas powodzi w maju i czerwcu.
Pomimo tego, iż w bieżącym roku w gminie nie było znaczących strat powodziowych, to jednak Gmina Żarów otrzymała dofinansowanie w wysokości 7 tysięcy złotych.


15 września 2010 - Buddyjska Stupa w Grecji wybudowana przez Firmę "Piramida"

Mówiąc i myśląc o gospodarce w naszym rejonie myślimy najczęściej o strefach gospodarczych o coraz to nowych firmach zapominając całkowicie o prężnej gałęzi jaką jest wielka branża kamieniarska. A ta dziedzina jako nieliczna pochwalić się może ciągłym rozwojem, zdobywaniem kolejnych rynków zbytu dla swoich wyrobów.
Niektóre z firm działających w branży kamieniarskiej poszczycić się mogą również osiągnięciami artystycznymi.
Jedną z takich firm jest Firma "Piramida" w Kostrzy koło Strzegomia, która 23 sierpnia 2010 roku w górach na Półwyspie Peloponez zbudowała pierwszy buddyjski obiekt na ziemi greckiej - Stupę Kalaczakry.
Zbudowana Stupa jest dopiero 11 Stupą tego typu w całej buddyjskiej historii. Jej niezwykła rzadkość związana jest z wieloma trudnymi warunkami, które musza zaistnieć jednocześnie aby jej realizacja była możliwa. Organizatorem i zleceniodawcą projektu była europejska organizacja buddyjska z główną siedzibą w Niemczech - Buddhismus Stiftung Diamantweg. Stupa wzniesiona została na terenie greckiego ośrodka buddyjskiego - Karma Berchen Ling, położonego niedaleko miejscowości Xylokastro.
Oto co pisze na temat tego wydarzenia i samej idei Stupy - Dariusz Wawrzynkiewicz. . . . czytaj więcej


15 września 2010 - Spotkanie z organizacjami pozarządowymi

Przy wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej świdnickiego starostwa przedstawiciele organizacji pozarządowych z Powiatu Świdnickiego rozmawiali na tematy związane z bieżącą działalnością swoich stowarzyszeń. Jak zawsze wiele pytań padło odnośnie możliwości zabiegania o środki zewnętrzne wspomagające działalność tego sektora oraz zasady rozliczania przyznanych dotacji.
Spotkania z organizacjami pozarządowymi mają rozbudzić aktywność sektora pozarządowego, działającego na terenie naszego powiatu.
Są także doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń odnośnie współpracy samorządu lokalnego ze stowarzyszeniami oraz dalszego jej rozwijania i wzmacniania. . . . czytaj więcej


15 września 2010 - Inżynier z WT KK - to Twoja pewna przyszłość

Są jeszcze wolne miejsca na inżynierskich kierunkach studiów prowadzonych przez Wydział Techniczny Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Ale to już ostatni dzwonek, gdyż rekrutacja trwa tylko do 23 września 2010 roku.
Jak prognozuje Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa Wyższego, już w 2013 roku w polskim przemyśle zabraknie ponad 46 tys. inżynierów, a w usługach ponad 22 tysiące specjalistów. Ten deficyt dotknie także i nasz, jeleniogórski region. Zdjęcia - >>> zobacz
Najbardziej braki te odczują firmy produkcyjne i usługowe w takich branżach jak budownictwo, elektroenergetyka, budowa maszyn, telekomunikacja, IT czy związane z ochroną środowiska. Jednak nie tylko. . . . czytaj więcej


15 września 2010 - Milion dla Marcinowic

13 września br. Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik już po raz piąty odbierał promesę na odbudowę zniszczeń powstałych w wyniku tegorocznej powodzi. Jednak po raz pierwszy kwota pomocy wyniosła aż milion złotych. Łącznie do budżetu Gminy Marcinowice wpłynie ponad 2,5 miliona złotych.
Do realizacji zostało wybranych dwanaście zadań. W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie wytypowanych przedsięwzięć.
Środki finansowe muszą być wykorzystana do końca br.
W tej chwili trwa realizacji inwestycji finansowanych ze środków, które Gmina Marcinowice otrzymał na podstawie promes z lutego i marca br.


15 września 2010 - Rozpoczęły się prace nad strategią powiatu

Przedstawiciele samorządu, radni, dyrektorzy placówek oświatowych, urzędnicy, organizacje pozarządowe, przedstawiciele służb mundurowych to grupa, która wczoraj rozpoczęła prace nad nową Strategią Rozwoju Powiatu Świdnickiego.
Dokument wskaże ścieżkę rozwoju powiatu na przyszłe lata.
Strategia rozwoju powiatu jest kluczowym elementem planowania rozwoju lokalnego. Jest to dokument, którego celem jest wskazanie wizji oraz strategicznych kierunków rozwoju samorządu. . . . czytaj więcej


14 września 2010 - Gmina Świdnica w TVP Wrocław

Już w najbliższą sobotę, 18 września o godzinie 8.00 na antenie TVP Wrocław zagości to co najsmaczniejsze i najciekawsze w Gminie Świdnica. Marek Obszarny i Magda Pawlinow - promować będą najatrakcyjniejsze zakątki gminy Świdnica w ramach programu " Smakami Dolnego Śląska".
Pierwszy z pięciu odcinków wyemitowany 26 czerwca 2010 roku na antenie Telewizji Wrocław poświęcony był Gminie Strzegom. Najbliższy w całości prezentować będzie Gminę Świdnica. Kolejne emisje zachęcać będą do odwiedzin gmin: Jaworzyna Śląska, Kostomłoty, Udanin i Żarów.
A to wszystko za sprawą Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania - Szlakiem Granitu w ramach której realizowane jest przedsięwzięcie promocji stowarzyszenia, którego członkiem jest Gmina Świdnica.


14 września 2010 - Mistrzostwa Polski w Kickboxingu 17-19 września

Od piątku, 17 września, do niedzieli 19 września, w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka starego 6 w Świebodzicach będzie można obejrzeć gwiazdy polskiego kickboxingu. To już trzecia edycja prestiżowych Mistrzostw Polski Seniorów w Kickboxingu w formule Low-Kick, afiliowanych przez Polski Związek Kickboxingu.
Zobaczymy najlepszych polskich zawodników, w tym oczywiście Mistrza Świata Mariusza Cieślińskiego, świebodziczanina, bez którego pomocy i zaangażowania impreza by się nie odbyła.
Zapraszamy do obejrzenia walk tym bardziej, że wstęp na imprezę jest bezpłatny - tylko niedzielne walki finałowe będą biletowane. Cena biletu - 5 zł. . . . czytaj więcej


14 września 2010 - 650 tysięcy złotych na odbudowę drogi

Wczoraj dolnośląskie samorządy, które ucierpiały podczas tegorocznej powodzi, otrzymały od wojewody Rafała Jurkowlańca rządowe promesy na odbudowę i usunięcie strat. Na cały Dolny Śląsk poszło w sumie 66.220.000 zł.
Wśród 36 samorządów, które pieniądze otrzymały, jest również Powiat Świdnicki. Wysokość dotacji przekazana powiatowi wyniosła 650 tys. zł. Środki pójdą na odbudowę infrastruktury drogowej na drodze powiatowej na odcinku Wirki - Kątki w gminie Marcinowice. To właśnie ta gmina najbardziej ucierpiała podczas tegorocznej powodzi.
Obdarowane gminy muszą się jednak spieszyć z wydaniem przyznanych dotacji. Pieniądze muszą być bowiem wykorzystane do końca tego roku. Dodatkowo Wojewoda zapowiedział, że na początku 2011 roku rząd przekaże kolejne środki dla poszkodowanych samorządów.


14 września 2010 - LVI Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu

9 września odbyła się LVI Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu. Podczas posiedzenia podjęto wiele ważnych dla lokalnej społeczności decyzji.
Na początku sesji burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn zapoznali wszystkich ze sprawozdaniami ze swojej działalności. Kolejnym punktem było wystąpienie radnego Pawła Rudnickiego na temat ruchu "Solidarność" oraz porozumień sierpniowych.
Następnie radni zagłosowali w sprawie zatwierdzenia "Planu odnowy miejscowości Międzyrzecze". Jest to ważna uchwała, ponieważ przyczyni się ona do wykorzystania inicjatywy mieszkańców dla poprawy warunków i jakości życia mieszkańców wsi, jak również możliwości ubiegania się gminy i sołectwa o dotacje w ramach konkursów i programów Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


14 września 2010 - Zlot miłośników zabytkowych motocykli "Nasza historia Harley- Davidson"

18 września, od godziny 16.00 do 24.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zlot miłośników zabytkowych motocykli "Nasza historia Harley- Davidson".
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej jest miejscem gdzie można podziwiać jedyną tego typu kolekcję w Polsce - motocykle amerykańskie Harley - Davidson i Indian oraz historią motocyklizmu na Śląsku w latach międzywojennych.
Impreza "Nasza historia Harley-Davidson", która w tym roku odbędzie się po raz siódmy, porusza bardzo szeroki i interesujący temat motocykli amerykańskich od ich powstania kiedy to w 1901 roku Willianm Harley i Arthur Davidson przygotowali cztery silniki do ramy rowerowej, a 1903 roku stworzyli pierwszy model przeznaczony na sprzedaż - Silent Grey Fellow z jednocylindrowym silnikiem o pojemności 410 cm³. . . . czytaj więcej


14 września 2010 - Przedszkole dla dzieci z Milikowic

13 września rozpoczęło swoją działalność przedszkole w Milikowicach. Otwarcie przedszkola było możliwe dzięki współpracy gminy z Fundacją Przyjaciół Przedszkolaka "Agugu" oraz zaangażowaniu mieszkańców wsi. Na uruchomienie przedszkola uzyskane zostały środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Otrzymane ponad pół miliona złotych pozwoliło na remont świetlicy wiejskiej, w której mieści się przedszkole, zakupy zabawek, przygotowanie placu zabaw oraz bieżące funkcjonowanie placówki przez okres dwóch lat.
Na inauguracyjne zajęcia w towarzystwie rodziców i dziadków przybyło dwadzieścioro przedszkolaków. Uroczystego otwarcie dokonał Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz, ks. Proboszcz-Wojciech Dąbrowski, przedstawicielka Fundacji-Agnieszka Pieszczoch oraz sołtys wsi - Władysław Laszków. Obecna była również radna z Milikowic - Teresa Rudnik oraz Przewodniczący Rady Sołeckiej - Aleksander Baniewski.


14 września 2010 - Bezpłatne badania mammograficzne w Żarowie

Informujemy o możliwości wykonania bezpłatnego badania mammograficznego Paniom w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ciągu 24 miesięcy.
Badanie odbędzie się 23 września w Mammobusie ustawionym obok budynku Gimnazjum w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10.
Panie nie objęte programem profilaktycznym mogą wykonać badanie odpłatnie. Na każdą z przebadanych pań czeka miły upominek gratis. . . . czytaj więcej


14 września 2010 - Rozpoczęli rok w całkiem nowej szkole

Uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie po dwóch miesiącach odpoczynku wrócili do szkoły. Oprócz dyrekcji i nauczycieli, którzy przyjęli ich z otwartymi ramionami, czekały na nich również wyremontowane, zadbane sale. Schludne i estetyczne pomieszczenia zachęcają do jak najczęstszego spędzania czasu w murach szkoły.
- Drodzy uczniowie, pewnie zadajecie sobie pytanie, w jaki sposób nadchodzący rok szkolny może być źródłem mocnych wrażeń. Otóż kochani, zapewniam Was, że takie dwa najbliższe będą w październiku. Myślicie też zapewne, jakie szkoła szykuje dla Was niespodzianki.
Pierwsza z nich, to ta, którą zaraz zobaczycie - "całkowicie odmieniony budynek gimnazjum", w którym będziecie mieli zapewnione komfortowe warunki do nauki - mówił, witając uczniów dyrektor Krzysztof Dziurla. . . . czytaj więcej


14 września 2010 - Poświęcenie lapidarium w Żarowie

Setna rocznica wybudowania żarowskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa była okazją do zorganizowania wielu imprez, uroczystości i przedsięwzięć.
Oprócz remontów i modernizacji samego kościoła realizowanych przez wspólnotę parafialną przeprowadzono odnowienie starego, od dawna nie używanego, cmentarza przy ulicy 1-go Maja w Żarowie.
Prace polegające na wycięciu samosiejek, wywiezieniu sterty śmieci, przywróceniu alejek, czy wreszcie przywiezieniu starych nagrobków zajęły niemalże rok. Od początku postanowiono, że stary cmentarz stanie się Lapidarium - miejscem upamiętniającym byłych mieszkańców Żarowa, których po raz pierwszy pochowano na tym miejscu 145 lat temu. . . . czytaj więcej


14 września 2010 - Pobili i okradli teraz sobie posiedzą

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w pościgu zatrzymali pięciu mężczyzn mieszkańców Świdnicy, którzy pobili i okradli 44 letnią kobietę. Sprawcy uderzyli kobietę w twarz, przewrócili ją na ziemię bili i kopali po całym ciele i głowie i zabrali 540 złotych oraz telefon komórkowy.
O rozboju policjanci zostali powiadomieni przez mieszkankę Świdnicy, która widziała zajście. Wysłani na miejsce zdarzenia policjanci po krótkim pościgu zatrzymali pięciu mężczyzn sprawców rozboju. Pobita kobieta doznała ogólnych potłuczeń ciała i korzystała z pomocy medycznej.
Wszyscy zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie do wyjaśnienia, byli pijani w organizmie mieli od 1,40 do 2,60 promila alkoholu.
Po wytrzeźwieniu zostali przesłuchani, trzech z zatrzymanych mężczyzn zostało doprowadzonych do Prokuratury, zastosowane zostały tymczasowe areszty na okres trzech miesięcy. Za czyn, którego się dopuścili może im grozić do 12 lat pozbawienia wolności.


14 września 2010 - Zapraszamy na Dni Ziemi Strzegomskiej

Tegoroczne Dni Ziemi Strzegomskiej odbędą się w dniach od 17 do 18 września na strzegomskim Rynku. W piątek 17 września odbędą się prezentacje zespołów rockowych.
Natomiast w sobotę będziemy mogli podziwiać występy najmłodszych mieszkańców Strzegomia, kibicować świetlicom wiejskim biorącym udział w konkursie "Świetlica Wiejska na 5+" oraz wziąć udział w prezentacji dorobku Strzegomskiej Branży Kamieniarskiej.
Nie zabraknie również występów zespołów. W dobry nastrój strzegomian wprowadzą "Los Bahamos Desperados" oraz "Video" i Ania Wyszkoni. Tego samego dnia będzie odbywał się ponadto Gminny Turniej Szachowy.


14 września 2010 - Świdnicka Fundacja "Bezpieczna Droga" - działa

11 września podczas tegorocznego zlotu motocyklowego Motorfestiwal 2010 odbył się pokaz ratownictwa drogowego zorganizowany przy współpracy Motocyklowej Szkoły Jazdy "Prymus" Świebodzice i Świdnickiej Fundacji "Bezpieczna Droga".
W pokazie uczestniczyła również Państwowa Straż Pożarna Świdnica a jednym z ważniejszych fundatorów była Firma PHU "Car-Stal" - I. i M. Stróżyk, która to ze swojej strony udostępniła pojazd do przeprowadzenia pokazu.
Publiczność miała okazję oglądać przebieg kolizji drogowej i kolejno przebieg akcji ratunkowej. Osoby nie umiejące pomóc poszkodowanemu dowiedziały się m.in. jakie należy podjąć kroki tuż po kolizji. . . . czytaj więcej


13 września 2010 - 35-lecie Ośrodka Sportu i Rekreacji

Choć rocznica nie całkiem okrągła, to warto ją świętować.
- To dobry wiek - żartował podczas uroczystości jubileuszu 35-lecia Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach jego dyrektor Janusz Zieliński.
Uroczystość w gronie pracowników jednostki oraz zaproszonych gości odbyła się w piątek, 10 września, na terenach kompleksu przy ulicy Rekreacyjnej. W sąsiedztwie gotowego już, kolejnego obiektu, którym OSiR będzie administrował - czyli zespołu boisk "Orlik". . . . czytaj więcej


13 września 2010 - Zaczynają rozgrywki

Po czterech miesiącach przerwy do walki o ligowe punkty wracają piłkarze ręczni. Na inaugurację rozgrywek w II lidze wielki hit w Świdnicy.
Drugi zespół poprzedniego sezonu - ŚKPR kontra trzeci Arot Astromal Leszno.
Czy ŚKPR z nowym trenerem Krzysztofem Mistakiem i kilkoma nowymi zawodnikami w składzie pokona odwiecznego rywala i zrobi pierwszy krok ku upragnionej I lidze?
Przekonamy się już w najbliższą sobotę 18 września. Początek meczu w hali na osiedlu Zawiszów o godzinie 19.30. - Dla Was walczymy, dla Was chcemy wygrywać.
W sobotni wieczór bądźcie razem z nami - apeluje Stanisław Makowiejew, jeden z filarów świdnickiej drużyny. . . . czytaj więcej


13 września 2010 - Poznań dla hotelarzy

Już tradycyjnie jesienią na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się największe w Polsce spotkanie branży hotelarskiej. Od 20 do 23 października podczas Targów Wyposażenia Hoteli Invest-Hotel będzie można poznać najważniejsze informacje na temat inwestycji hotelowych, aktualne trendy w wyposażeniu wnętrz hotelowych oraz usługi w zakresie Spa&Wellness.
Invest-Hotel to kompleksowa propozycja pozwalająca na przegląd wszystkich ofert dostępnych dla sektora hotelarskiego: pokój hotelowy, łazienka hotelowa, SPA & Wellness, recepcja i restauracja hotelowa. . . . czytaj więcej


13 września 2010 - Znęcali się nad kotem

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali dwóch mieszkańców Strzegomia w wieku 29 i 34 lata. Mężczyźni znęcali się nad kotem, którego umieścili w foliowej torbie i uderzali nim wielokrotnie w ścianę budynku, powodując liczne obrażenia na ciele zwierzęcia.
O zdarzeniu powiadomili policjantów mieszkańcy jednego z budynków, którzy widzieli zdarzenie.
Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali mężczyzn, którzy na ich widok zaczęli uciekać, po drodze wrzucając kota do kontenera na śmieci. Obaj zatrzymani zostali osadzeni do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w policyjnym areszcie.
Zmaltretowanego kota policjanci przekazali pod opiekę lekarzowi weterynarii. Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem mężczyznom grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności


13 września 2010 - Audi Centrum Wrocław Cup: Finał 24-26 września

W dniach 24-26 września odbędzie się finał kończący tegoroczny cykl Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2010.
Kończące rywalizację zawody zostaną rozegrane na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie.
W ramach wrześniowych zawodów, podobnie jak w imprezach kwalifikacyjnych, rozegrane zostaną cztery konkursy rangi CNC1*, P, L i LL oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.


12 września 2010 - Pokonali ostatnią drużynę rozgrywek

Dzisiejszy mecz Polonii-Sparty Świdnica przyniósł długo oczekiwane trzy punkty. Polonia-Sparta Świdnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 4:0. Trzy punkty mogą cieszyć ale tak słaby przeciwnik jak Orzeł Ząbkowice Śląskie zajmujący ostatnie miejsce w tabeli nie trafia się często.
W kolejnej, ósmej kolejce Polonia-Sparta Świdnica podejmie Orzeł Międzyrzecz zajmujący drugie miejsce i to będzie prawdziwy sprawdzian dla drużyny świdnickiej.
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejki spotkań: Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Pogoń Oleśnica 2:1, Orzeł Międzyrzecz - Czarni Witnica 2:0, Lechia Dzierżoniów - Arka Nowa Sól 2:3, Ilanka Rzepin - Chrobry Głogów 2:1, Twardy Świętoszów - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 1:2, MKS Oława - Polonia Trzebnica 0:0, Pogoń Świebodzin - Promień Żary 0:1.


12 września 2010 - Liga okręgowa

W piątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Grom Witków - AKS Strzegom 2:3, Zjednoczeni Żarów - Victoria Świebodzice 2:1, Sparta Ziębice - Stal Świdnica 1:1, Unia Złoty Stok - Kryształ Stronie Śląskie 5:0, Włókniarz Kudowa Zdrój - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:2, Górnik Boguszów-Gorce - Biały Orzeł Mieroszów 0:0, Pogoń Pieszyce - Nysa Kłodzko 2:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Podzamcze Wałbrzych 4:1.
Kolejność w tabeli: 1. Zjednoczeni Żarów 12, 2. AKS Strzegom 11, 3. Unia Złoty Stok 10, 4. Nysa Kłodzko 9, 5. Stal Świdnica 8, 6. Pogoń Pieszyce 8, 7. Victoria Świebodzice 7, 8. Iskra Jaszkowa Dolna 7, 9. Biały Orzeł Mieroszów 7, 10. Grom Witków 6, 11. Kryształ Stronie Śląskie 5, 12. Zjednoczeni Ścinawka Średnia 5, 13. Górnik Boguszów-Gorce 5, 14. Sparta Ziębice 5, 15. Włókniarz Kudowa Zdrój 4, 16. Podzamcze Wałbrzych 1.


12 września 2010 - "Pożegnanie lata" z Zero Procent i Pauliną Lendą

W sobotę, 18 września w samo południe w Rynku mieszkańcy Świdnicy będą żegnać lato.
W ramach imprezy "Pożegnanie lata" przewidziano liczne atrakcje m. in. turniej piłki nożnej na dmuchanym boisku, pokaz teamu rajdowego, loterię z nagrodami (wśród nagród: płyty z autografami Pauliny Lendy oraz Zero Procent, plakaty z autografami Przemka Salety, piłka z podpisem piłkarzy reprezentacji Polski, kolacja dla 2 osób w restauracji "Zagłoba" oraz wiele innych).
Około godziny 16.00 rozpocznie się wyjątkowy koncert zespołu Zero Procent wraz z Pauliną Lendą. . . . czytaj więcej


12 września 2010 - Gala "Dolnośląski Klucz Sukcesu" już w czwartek

Miasto Świdnica, Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz "Wiadomości Świdnickie" ponownie nominowane do "Dolnośląskiego Klucza Sukcesu".
Jak tłumaczą organizatorzy plebiscytu - Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska - klucze mają promować wszystko co najlepsze w regionie.
O przyznaniu wyróżnień zdecyduje kapituła "Dolnośląskiego Klucza Sukcesu" . Wyniki poznamy w czwartek, 16 września podczas uroczystej gali, która odbędzie się w świdnickim teatrze. Tradycyjnie już laureat otrzyma kuty przez artystę kowala - Ryszarda Mazura - "Dolnośląski Klucz Sukcesu", a nominaci okolicznościowe dyplomy.


12 września 2010 - Darmowy wyjazd na rekonstrukcje bitew - czas na zgłoszenia

Do czwartku, 16 września, przyjmowane będą zgłoszenia na bezpłatny wyjazd do Kędzierzyna-Koźla. W sobotę, 18 września w tym mieście na Opolszczyźnie zaplanowano rekonstrukcje historycznych bitew. Wyjazd do Kędzierzyna planowany jest na godzinę 10.00, a powrót około godziny 20.00.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ulica Wewnętrzna 2 lub telefon (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 16 września do godziny 18.00. Niezbędne dane: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd oraz ubezpieczenie. Szczegółowy program wyjazdu: . . . czytaj więcej


11 września 2010 - Ryk silników motocyklowych, zapach spalin, tłumy fanów

Ryk silników motocyklowych, zapach spalin, tłumy fanów szybkich motorów, tak przez ostatnie trzy dni wyglądała Świdnica opanowana przez uczestników "MotorFestiwalu Świdnica 2010".
Zlot to nie tylko motory i parady, przez trzy dni na estradzie wystąpiło wiele zespołów muzycznych. Odbywały się również konkursy.
"MotorFestiwalu Świdnica 2010" był okazją do spotkań ludzi z różnych rejonów Polski, dla których motocykl jest życiową pasją. Zdjecia - >>> zobacz


11 września 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje…
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


11 września 2010 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór uczennic klas trzecich i cxzwartych szkoły podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 7 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30
Niedopłatne zajecia z dziewczętami, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


10 września 2010 - Festiwal Opolski - Pierwsze wyróżnienie dla zespołu ze Świdnicy - Zero Procent

W dzisiejszym konkursie Debiutów na 47. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpili: Anna Szatybełko, Juliusz Nyk, Małgosia Główka, Małgosia Rostoczyńska, Martyna Ciok, Zero Procent, Żaneta Plotnik oraz Małgorzata Janek.
Główną nagrodę dzięki największej liczbie otrzymanych sms-ów - 15 tysięcy złotych - otrzymał Juliusz Nyk, który wykonał utwór "Sen o Victorii" Dżemu.
Pierwsze wyróżnienie przypadło zespołowi ze Świdnicy - Zero Procent, który zdobył 10 tysięcy złotych.
Drugie wyróżnienie i 5 tysięcy złotych wyśpiewała Małgorzata Rostoczyńska.


10 września 2010 - Siatkarki otrzymają pieniądze

Po 300 złotych nagrody otrzymają siatkarki z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Od początku było pewne, że dziewczyny pieniądze otrzymać miały, gdyż były na liście wytypowanych do nagrody uczniów. Niestety złośliwy chochlik pokrzyżował przyjęte założenia Zarządu Powiatu.
Błąd techniczny stał się przyczyną niepotrzebnego zamieszania wokół nagród jakie władze powiatu przeznaczają dla najlepszych maturzystów i uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet światowym. . . . czytaj więcej


10 września 2010 - Mieszkancy Gminy Świdnica darmowo utylizują śmieci RTV-AGD

Od 24 do 29 września mieszkańcy Gminy Świdnica będą mogli darmowo dokonać utylizacji zużytego sprzętu RTV-AGD. Wystarczy wystawić go w sąsiedztwie pojemnika na odpady komunalne.
W myśl nowych przepisów, kara za wyrzucenie zużytego sprzętu może wynieść nawet 100 tysięcy złotych.
Zgodnie z ustawą konsument powinien mieć możliwość pozbycia się starego sprzętu przy zakupie nowego. Nowe prawo ma przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska szkodliwymi związkami zawartymi np. w zamrażarkach. . . . czytaj więcej


10 września 2010 - VII Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jaroszowie, Sołtys Wsi Rusko, Oddział Wrocławski Instytutu Pamięci Narodowej, Zarząd Główny Ruchu Wolnych Demokratów zapraszają na VII Spotkanie Religijno - Patriotyczne w Rusku.
Spotkanie odbędzie się 26 września (niedziela) pod honorowym patronatem JE ks. bpa Ignacego Deca Ordynariusza Diecezji Świdnickiej i Lecha Markiewicza Burmistrza Strzegomia. Szczegółowy program - . . . czytaj więcej


10 września 2010 - Potrzebni świadkowie i pamiątki

Poszukiwane są dokumenty i pamiątki dotyczące życia codziennego oraz męczeństwa wsi polskiej pod okupacją niemiecką i sowiecką w czasie II wojny światowej.
Akcja Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Wsi Kieleckiej ma związek z ekspozycją Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Otwarcie obiektu po przebudowie planowane jest na 2012 rok. Potrzebne są również wspomnienia osób pamiętających te wydarzenia.
Materiały w oryginałach lub w formie elektronicznej mieszkańcy, jak i instytucje mogą przekazywać również w Świdnicy do Miejskiej Biblioteki Publicznej (ulica Franciszkańska 18) lub Muzeum Dawnego Kupiectwa (Rynek 37).
Zbiórka pamiątek prowadzona będzie do końca stycznia 2011 roku.


10 września 2010 - Pieniądze na drogi zniszczone przez powódź

Jest decyzja w sprawie przyznania powiatowi świdnickiemu dotacji na usuwanie skutków tegorocznej powodzi z 7-8 sierpnia.
Wysokość dotacji wynosić będzie prawdopodobnie nie więcej niż 650 tysięcy złotych.
Promesa potwierdzająca jej przyznanie wręczona zostanie 13 września w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu przez wojewodę Rafała Jurkowlańca.
Potrzeb jest tak wiele, że nietrudno wskazać, która droga zostanie odremontowana. . . . czytaj więcej


10 września 2010 - Nowy wodociąg w Kątkach

Już niedługo popłynie woda przez nowy wodociąg w Kątkach. Po długich negocjacjach Wójta Gminy Marcinowice Jerzego Guzika z Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy we Wrocławiu, Gmina Marcinowice otrzymała bezzwrotną pomoc finansową w wysokości 80 % kosztów inwestycji.
Zadanie ma na celu przebudowę sieci wodociągowej w Kątkach i jest realizowane przez firmę Eko- Wod Sp. z o.o. w Świdnicy, która w procedurze przetargowej zaoferowała najniższą kwotę wykonania zadania około 96 tysięcy złotych.
Do tej pory mieszkańcy korzystali z ujęcia wody, które jest umiejscowione na gruntach dzierżawionych przez Kombinat Rolny Sp z o.o. w Pszennie. . . . czytaj więcej


10 września 2010 - Zapraszamy na Dni Ziemi Strzegomskiej

Tegoroczne Dni Ziemi Strzegomskiej odbędą się w dniach od 17 do 18 września na strzegomskim Rynku. W piątek 17 września odbędą się prezentacje zespołów rockowych.
Natomiast w sobotę będziemy mogli podziwiać występy najmłodszych mieszkańców Strzegomia, kibicować świetlicom wiejskim biorącym udział w konkursie "Świetlica Wiejska na 5+" oraz wziąć udział w prezentacji dorobku Strzegomskiej Branży Kamieniarskiej.
Nie zabraknie również występów zespołów. W dobry nastrój strzegomian wprowadzą "Los Bahamos Desperados" oraz "Video" i Ania Wyszkoni. Tego samego dnia będzie odbywał się ponadto Gminny Turniej Szachowy.


10 września 2010 - Zapraszamy na otwarcie placu zabaw przy ulicy J. Bema

22 września o godzinie 15.00 odbędzie się uroczyste otwarcie placu zabaw przy ulicy J. Bema w Strzegomiu.
Nowo wybudowany plac zabaw bez wątpienia należy do najładniejszych obiektów tego typu w Gminie.
Kolorowe i bezpieczne urządzenia zabawowe oraz zadbane i atrakcyjne otoczenie gwarantują udaną zabawę najmłodszym.


9 września 2010 - Drogi wywozu kruszyw - jest szansa na systemowe rozwiązania

Wraca sprawa korytarzy transportu kruszyw i rozjeżdżania lokalnych dróg przez ciężki transport. Członkowie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego debatowali wczoraj podczas spotkania w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim jak sprawnie transportować z Dolnego Śląska kruszywa potrzebne do budowy dróg.
Konkretem było przyjęcie stanowiska konwentu dolnośląskich powiatów i deklaracja władz województwa o pomocy w dotarciu do Ministra Transportu.
Z Dolnego Śląska pochodzi aż 90 proc. niezbędnych surowców potrzebnych do budowy dróg i autostrad. W regionie działa ponad 230 kopalń.
Zapotrzebowanie na kamień jest ogromne, bo oprócz autostrad budowane są także drogi powiatowe i gminne. Do ich budowy również trzeba dostarczać kruszywa. Dodatkowo kamień wykorzystywany jest w budownictwie. . . . czytaj więcej


9 września 2010 - Trwa budowa dworca

Jeszcze w tym roku zakończy się budowa tak bardzo oczekiwanego przez mieszkańców Gminy Strzegom obiektu - dworca autobusowego.
Prace przy budowie dworca są bardzo zaawansowane. Obecnie trwa wykonywanie podbudowy pod nawierzchnię z kostki granitowej placu manewrowego.
Jednocześnie prowadzona jest adaptacja budynku znajdującego się na tym terenie dla potrzeb dworca. Prace budowlane mają zakończyć się jeszcze w tym roku. . . . czytaj więcej


9 września 2010 - Zdrowie ma smak

Przez najbliższe dwa dni 17-18 września Powiat Świdnicki będzie rozmawiał o zdrowym żywieniu w ramach IV Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. Program targów - >>> zobacz
Miody, wypiekane zgodnie z tradycyjną recepturą pieczywo, konfitury, przetwory owocowo-warzywne, produkty leśne i wiele innych, a wśród nich ser jako król tegorocznych targów, to wszystko będzie można skosztować i zakupić na świdnickim Rynku.
Zgodnie z założeniem żywność będzie zupełnie ekologiczna, bez konserwantów i sztucznych dodatków a prezentowane przetwory to perły wśród naturalnych produktów regionalnych. . . . czytaj więcej


9 września 2010 - "Jeździć konno każdy może"

W czerwcu tego roku Fundacja PZU zamieściła na swojej stronie internetowej ogłoszenie o naborze wniosków w ramach konkursu dotacyjnego "Wzbogacenie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach", którego celem jest wsparcie inicjatyw edukacyjnych mających na celu realizację pomysłów na rozbudzenie w uczniach ciekawości świata, pasji i aktywności życiowej, a także poprawianie standardów nauczania i rozwijania zdolności uczniów oraz aktywności.
Mając na względzie duże zainteresowanie dzieci uczestnictwem w programie promocji jeździectwa "Jeździć konno każdy może", realizowanym w roku 2009/2010 przez Ludowy Klub Sportowy Stragona z dotacji w wysokości 20 000 zł przekazanej na ten program przez gminę Strzegom w ramach otwartego konkursu ofert, Gmina podjęła inicjatywę kontynuacji tego projektu w 2010/2011 roku, jednak już przy wsparciu finansowym z zewnątrz, między innymi z Fundacji PZU. . . . czytaj więcej


9 września 2010 - Zlot miłośników zabytkowych motocykli "Nasza historia Harley- Davidson"

18 września, od godziny 16.00 do 24.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zlot miłośników zabytkowych motocykli "Nasza historia Harley- Davidson".
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej jest miejscem gdzie można podziwiać jedyną tego typu kolekcję w Polsce - motocykle amerykańskie Harley - Davidson i Indian oraz historią motocyklizmu na Śląsku w latach międzywojennych.
Impreza "Nasza historia Harley-Davidson", która w tym roku odbędzie się po raz siódmy, porusza bardzo szeroki i interesujący temat motocykli amerykańskich od ich powstania kiedy to w 1901 roku Willianm Harley i Arthur Davidson przygotowali cztery silniki do ramy rowerowej, a 1903 roku stworzyli pierwszy model przeznaczony na sprzedaż - Silent Grey Fellow z jednocylindrowym silnikiem o pojemności 410 cm³. . . . czytaj więcej


9 września 2010 - 20-lecie Samorządu Terytorialnego w Strzegomiu

Z okazji 20-lecia Samorządu Terytorialnego w Strzegomiu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
Posiedzenie, które zostało zaplanowane na 15 września rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Będzie ono miało bardzo uroczysty charakter.
Wyjątkowym gościem tej sesji będzie prof. Michał Kulesza, które wygłosi wykład poświęcony reformie samorządowej - "Samorząd - historia - współczesność". Następnie burmistrz Strzegomia podziękuje samorządowcom za ich pracę, wręczając okolicznościowe medale.
Ostatnim akcentem sesji będzie wręczenie tytułu "Honorowego Obywatela Strzegomia" historykowi, prof. Stanisławowi Nicieji.


9 września 2010 - Ostatni plac zabaw oddany do użytku

Do użytku najmłodszym mieszkańcom Starego Jaworowa oddany został plac zabaw. Zamontowane urządzenia takie jak huśtawki, karuzele, zestawy i sprężynowce posiadają stosowne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.
Na zadanie to z budżetu gminy wydano około 26 700,00 złotych.
Tym samym we wszystkie miejscowościach naszej gminy mamy już bezpieczne i estetyczne place zabaw, na których nasi mali mieszkańcy mogą przyjemnie spędzać wolne chwile.


9 września 2010 - Bezpłatne badania mammograficzne w Żarowie

Informujemy o możliwości wykonania bezpłatnego badania mammograficznego Paniom w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ciągu 24 miesięcy.
Badanie odbędzie się 23 września w Mammobusie ustawionym obok budynku Gimnazjum w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10.
Panie nie objęte programem profilaktycznym mogą wykonać badanie odpłatnie. Na każdą z przebadanych pań czeka miły upominek gratis. . . . czytaj więcej


9 września 2010 - Kanalizują Gminę Strzegom

Zgodnie z harmonogramem idą prace przy budowie kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Tomkowice i Granica. Strzegomiu w ulicach Rybnej i Morskiej.
W miejscowości Tomkowice wykonano dotychczas 1900 m kanalizacji, a w ulicy Rybnej 470 metrów. Prace w rejonie ulic Rybna i Morska utrudnione są ze względu na wysoki poziom wód gruntowych.
To ważne dla mieszkańców inwestycje, dlatego tym bardziej cieszy nas, że są realizowane. Jesteśmy przekonani, że będą one miały znaczący wpływ na komfort życia strzegomian. . . . czytaj więcej


9 września 2010 - Drugi Orlik coraz bliżej

Prace przy budowie drugiego w Gminie Strzegom "Orlika" są bardzo zaawansowane.
Przy Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu niebawem powstanie drugi już w naszej Gminie "Orlik". Obecnie wykonywana jest podbudowa pod boiska.
Po zakończeniu prac obiekt będzie prezentował się imponująco. W skład kompleksu, zgodnie z programem, wejdą: . . . czytaj więcej


8 września 2010 - Katarzyna Figura twarzą IV Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy

Za nami już trzy Festiwale Reżyserii Filmowej odbywające się w Świdnicy.
Jak udało nam się ustalić, przyszłoroczny IV Festiwal Reżyserii Filmowej odbędzie się w dniach 7 - 11 czerwca.
Twarzą tego festiwalu będzie znana kinomanom z wielu wspaniałych filmowych kreacji, aktorka - Katarzyna Figura.
Zagrała między innymi w filmach: "Zemsta" - Andrzeja Wajdy, "Pianista" - Romana Polańskiego, "Ajlawju" - Marka Koterskiego, "Kiler-ów 2-óch" - Juliusza Machulskiego, "Złoto dezerterów" - Janusz Majewskiego, "Szczęśliwego Nowego Jorku" - Janusza Zaorskiego czy też w "Pociągu do Hollywood" - Radosława Piwowarskiego. Na zdjęciu Katarzyna Figura w scenie z filmu "Ajlawju".


8 września 2010 - Darmowy wyjazd na rekonstrukcje bitew - czas na zgłoszenia

Do czwartku, 16 września, przyjmowane będą zgłoszenia na bezpłatny wyjazd do Kędzierzyna-Koźla. W sobotę, 18 września w tym mieście na Opolszczyźnie zaplanowano rekonstrukcje historycznych bitew. Wyjazd do Kędzierzyna planowany jest na godzinę 10.00, a powrót około godziny 20.00.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału osobiście do Informacji Turystycznej w Świdnicy, ulica Wewnętrzna 2 lub telefon (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do czwartku, 16 września do godziny 18.00. Niezbędne dane: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, telefon kontaktowy.
Organizator zapewnia bezpłatny dojazd oraz ubezpieczenie. Szczegółowy program wyjazdu: . . . czytaj więcej


8 września 2010 - "To jest sukces Świebodzic"

Boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnia, trybuny, nowoczesny budynek spocjalny - tak wygląda kompleks sportowy przy ul. Sportowej, który w środę, 8 września, został uroczyście otwarty. Obiekty administrowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji wykorzystywane są przez Miejski Klub Sportowy "Victoria" Świebodzice.
Uroczystość była skromna, bo jak podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, otwierając obiekt - teraz czekamy na sukcesy naszych piłkarzy i trenującej tu młodzieży i te będzie okazja szczególnie fetować. - Ten obiekt był budowany z myślą o was, zasługiwaliście na to, aby wreszcie mieć godne warunki do treningów, do przygotowywania się do rozgrywek - podkreślał burmistrz miasta.
Marek Kiryczuk, prezes MKS "Victorii" nie ukrywał, że spełniły się marzenia klubu. . . . czytaj więcej


8 września 2010 - Maldegem-trzecim miastem partnerskim Gminy Świdnica

5 września w Krzyżowej, miejscu historycznego Pojednania dwóch narodów (polskiego i niemieckiego) władze Gminy Świdnica i Miasta Maldegem podpisały wzajemną umowę partnerską. To już trzecie miasto partnerskie dla Gminy Świdnica.
To właśnie w Krzyżowej, 18 marca 2006 roku władze gminy Świdnica podpisały swoją pierwszą umowę z niemieckim miastem Lampertheim. Po upływie 4 lat od tamtego wydarzenia Gminę Świdnica i Miasto Maldegem, połączyło pierwsze partnerskie miasto Lampertheim, dla którego Maldegem jest miastem partnerskim od 1967 roku.
Pamiętam jak dziś, że burmistrz Erich Maier, podczas podpisywania naszej umowy w swoim wystąpieniu mówił, że istnieje szansa włączenia się zachodnich partnerów miasta Lampertheim we współpracę z naszą gminą. Słowa były prorocze. - mówiła wójt gminy Teresa Mazurek podczas uroczystości w Pałacu w Krzyżowej. . . . czytaj więcej


8 września 2010 - Jak będzie wyglądać szkoła za 100 lat?

Uczniowie zawsze mają wiele pomysłów i refleksji na temat szkoły oraz lekcji. Ich bogata wyobraźnia podpowiada im coraz to nowe wizje, jak mogłaby wyglądać ich wymarzona klasa ze snów. Dlatego w tym roku organizatorzy ogólnopolskiego konkursu plastycznego postanowili zapytać ich, jak wyobrażają sobie naukę w przyszłości - za 100 lat. Plastycznej rywalizacji uczniów patronuje Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.
Ludzie zawsze wybiegają myślami w przyszłość. Wizje świata za kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat przedstawiają nam regularnie twórcy filmowi oraz pisarze.
Co jednak o przyszłości sądzą dzieci i młodzież? A jak wyobrażają sobie w przyszłości jeden z najważniejszych elementów swojego dnia - lekcje w szkole? . . . czytaj więcej


8 września 2010 - XXII Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza: Chór, Zespół, Scholę lub indywidualnych solistów do udziału w XXII Spotkaniach z Piosenką Religijną i Refleksyjną, które odbędą się w Kościele pw. Św. Jadwigi w Strzegomiu.
Spotkaniah z Piosenką Religijną i Refleksyjną odbędą się 13 listopada 2010 roku o godzinie 15.00.
Zachęcamy uczestników do zaprezentowania utworów, które w swej istocie nawiązują do źródeł wyznawanej wiary, a jednocześnie mają też charakter świecki. . . . czytaj więcej


8 września 2010 - Zbiórka makulatury i zużytych baterii z nagrodami

12 tysięcy złotych to pula nagród w konkursach na zbiórkę makulatury oraz zużytych baterii w świdnickich szkołach. Właśnie ogłosił je prezydent Świdnicy. Konkurs potrwa od 15 września do 15 maja 2011 roku.
Spośród świdnickich szkół, które zbiorą najwięcej makulatury i baterii prezydent Świdnicy wyróżni trzy najlepsze placówki.
Dla każdej z kategorii - osobno zbiórka makulatury, osobno zbiórka zużytych baterii - przewidziano nagrody pieniężne w wysokości:
• I miejsce - 2.500 złotych, • II miejsce - 2.000 złotych, • III miejsce - 1.500 złotych.
Informację o przystąpieniu do konkursu szkoły mogą zgłaszać do końca października 2010 roku.


8 września 2010 - W Krzyżowej dziękowali za plony

5 września Krzyżowa stała się centralnym punktem tegorocznego Święta Plonów w Gminie Świdnica. W tym dniu na teren Fundacji Krzyżowa przybyło 20 delegacji z wieńcami, 17 sołectw prezentujących kulinarne specjały na swoich straganach i 12 reprezentacji, które zmierzyły się w III już Turnieju Wsi.
Ten dzień, zapisał się również jako historyczne wydarzenie, z uwagi na zawarcie trzeciej już umowy partnerskiej dla Gminy Świdnica, tym razem z Miastem Maldegem (Królestwo Belgii).
Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości podpisania umowy, w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Krzyżowej rozpoczęła się Msza św. Dziękczynna, której przewodniczył Ks. Prałat Edward Szajda. Praca rolnika jest przede wszystkim powołaniem, a czasem nawet i życiem.
Życiem uzależnionym od pogody. Papież Jan XXIII mówił o rolnictwie, że zawiera wszystkie rzeczy sprzyjające godności człowieka - mówił w swojej homilii Ks. Dziekan E.Szajda. . . . czytaj więcej


8 września 2010 - 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Słoneczna ale chłodna niedziela, 5 września nie sprzyjała frekwencji na kończącym sezon plażówki ostatnim turnieju zorganizowanym w ramach akcji Lato 2010 z ŚOSiR-em. Na boiskach przy ulicy Śląskiej stawili się najzagorzalsi fani siatkówki na piasku.
Pięć zespołów męskich rozegrało pomiędzy sobą mecze każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Drużyna Michał Pękalski i Piotr Orzechowski, odnosząca sukcesy w turniejach m.in. w Wałbrzychu, Dzierżoniowie tym razem w Świdnicy nie dała żadnych szans rywalom wygrywając wszystkie swoje spotkania. Jedynego seta w turnieju oddali parze Damian Korus, Michał Szydłowski.
Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco: . . . czytaj więcej


8 września 2010 - Mistrzostwa Polski w Kickboxingu ponownie w Świebodzicach

Już po raz trzeci Polski Związek Kickboxingu przyznał organizację Mistrzostw Polski Seniorów w Kickboxingu w formule Low-Kick Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tak jak w poprzednich latach przy organizacji Mistrzostw duże wsparcie organizatorzy mają od Mariusza Cieślińskiego, bez którego pomocy taka impreza nigdy nie odbyłaby się w Świebodzicach.
Dzięki jego doświadczeniu, autorytetowi i pozycji w świecie sportów walki w promocję mistrzostw angażuje się wiele firm. Mistrzostwa odbędą się w dniach od 17 do 19 września w Hali Sportowo-Widowiskowej w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6. . . . czytaj więcej


8 września 2010 - Są jeszcze wolne miejsca do studiowania na Wydziale Technicznym KK

W Polsce brakuje inżynierów i pracowników z wykształceniem technicznym. Zdjęcia - >>> zobacz To nie jest już dla nikogo dużym zaskoczeniem. Jednak zadziwiająca może być obecna skala tego zjawiska.
Według portalu praca.pl znalezienie inżyniera w Polsce graniczy z cudem. Według ostrożnych szacunków na jednego specjalistę w naszym kraju czeka co najmniej pięć ofert pracy.
To oznacza, że już dziś brakuje nam kilkunastu tysięcy inżynierów elektryków, elektrotechników, elektroników, informatyków czy inżynierów mechaników. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Uroczystości w Gross-Rosen

Misterium nieprawości - takich słów na określenie wydarzeń sprzed 71 laty rozgrywających się na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy użył w swoim kazaniu ksiądz biskup Adam Bałabuch.
5 września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości 71. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę.
Honorowy patronat nad nimi objęli Biskup Świdnicki Ignacy Dec oraz Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Tego dnia w Rogoźnicy zgromadzili się przedstawiciele władz i duchowieństwa, byli więźniowie, Sybiracy, harcerze, kombatanci, młodzież szkolna oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy chcieli w skupieniu złożyć hołd pomordowanym w obozie Gross-Rosen. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Wołanie o pomoc usłyszała pięcioletnia Hania

We wsi Bagieniec mieszka babcia bohaterskiej Hani. Naprzeciwko mieszkało niesprawne rodzeństwo: Maria i Jan. W sobotę pod nogami mężczyzny zapadła się podłoga. Wpadł do piwnicy, która była pełna wody, trzymał się resztek podłogi - mówi burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz.
To była piwnica, której nikt nie używał, prawdę mówiąc nikt nie pamiętał, ze pod podłogą jest piwnica pełna wody. I w pewnej chwili podłoga pod panem Janem się zapadła, wpadł do wody.
Sześćdziesięcioletnia siostra pana Jana pośpieszyła bratu na pomoc ale sił miała coraz mniej, by ratować brata. Wzywała pomocy.
Wołanie o pomoc usłyszała pięcioletnia Hania i to ona poinformowała dorosłych. Na ratunek pośpieszyła cała wieś. Pan Jan trafił do szpitala w Świdnicy a na odważną Hanię czekał prezent od Burmistrza - Grzegorza Grzegorzewicza.


7 września 2010 - Udany harcerski start

Harcerze z 15 ŚŚDH TROTER zajęli pierwsze miejsce podczas XV Ogólnopolskiego Rajdu Szlakiem Wieży Spadochronowej w Katowicach, którego celem jest przypomnienie wydarzeń, jakie rozegrały się na Śląsku w pierwszych dniach II wojny światowej.
Świebodziccy harcerze zmierzyli się z drużynami z różnych zakątków Polski podczas zadań, które miały sprawdzić ich wytrzymałość, spryt, wiedzę historyczną, zdolność logicznego myślenia i orientację w terenie.
Szczególnym wyzwaniem okazało się dla nich pokonanie toru przeszkód na specjalnej sali treningowej Państwowej Straży Pożarnej. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Przebudowa budynku poklasztornego w trakcie realizacji

4 sierpnia pomiędzy Zarządem Województwa Dolnośląskiego a Gminą Strzegom zawarta została Umowa o dofinansowanie projektu "Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku poklasztornego przy ulicy Kościuszki w Strzegomiu"
Wniosek o dofinansowanie przebudowy i remontu tego obiektu gmina złożyła we wrześniu 2009 roku. W maju 2010 roku, po dokonaniu weryfikacji pod względem formalnym i merytorycznym, Zarząd Województwa wybrał do dofinansowania łącznie 65 projektów, w tym dwa z gminy Strzegom - pierwszy na przebudowę budynku poklasztornego i drugi na przebudowę parku od ulicy Kościuszki do ul. Dolnej.
Bardzo zły stan techniczny i estetyczny budynku poklasztornego przy ul. Kościuszki był przesłanką decyzji Burmistrza o rozpoczęciu realizacji inwestycji jesienią 2009 roku, pomimo braku pewności co do przyznania nam dotacji na to zadanie. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Inauguracja Jubileuszu

Ponad rok trwały przygotowania do jubileuszu stulecia żarowskiego kościoła.
W niedzielę, 5. września uroczystą mszą rozpoczęto obchody stulecia kościoła. Równocześnie msza rozpoczęła obchody dwudziestych pierwszych polsko-czeskich dni kultury chrześcijańskiej.
Z tej okazji w żarowskim kościele goszczono Arkadiusza Ignasiaka Konsula honorowego Republiki Czeskiej w Polsce, pierwszego Marszałka Województwa Dolnośląskiego Jana Waszkiewicza, posła do czeskiego parlamentu Josefa Jeżka, delegację z Nymburka - miasta partnerskiego oraz przedstawiciela Prymasa Czech monsignore Josefa Suchara. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Certyfikat za wzorową profilaktykę

Właśnie zakończyła się pierwsza, związana z konkursami indywidualnymi, część kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".
W dziesiątej, jubileuszowej akcji wzięło udział ponad 1000 samorządów z kraju. Honorowy patronat nad kampanią w mieście objął burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Prowadzona akcja ma w atrakcyjny sposób pokazywać alternatywy wobec picia alkoholu i zażywania narkotyków. Miło mi poinformować, że wśród laureatów znalazły się dzieci i młodzież z naszego miasta: . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Zapraszamy do Klubu Melomana

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie do Klubu Melomana.
Spotkanie zaplanowano na 14 września na godzinę 16.00 w Domu Parafialnym przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu.
W programie między innymi omówienie repertuaru teatrów dolnośląskich oraz ploteczki "zza kulis".


7 września 2010 - Pożegnaliśmy Janka Kipczaka

Wielu ludzi odchodząc pozostawia po sobie pustkę. Niewielu jednak jest takich, którzy żyjąc tworzyli nieprzemijające przez lata wartości. Do osób takich bez wątpienia zaliczał się Janek Kipczak, który tragicznie zginął 30 sierpnia 2010 roku. Oto wspomnienia Leszka Michalaka, Michała Bieszczada i Artura Adamka.
- Leszek Michalak - Praca z dziećmi i młodzieżą w klubie szachowym dawała mu radość i satysfakcję, która promieniowała na podopiecznych.
Pamiętam kiedy mój syn, dziś maturzysta uczęszczając do przedszkola chodził na swoje pierwsze lekcje - lekcje szachowe. Dzięki dwóm ludziom panom Jankowi i Michałowi poznawał trudny świat logicznego myślenia przy szachownicy sześćdziesięciu i stu polowej. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Laureaci z Jaworzyny w Gdańsku

Uczniowie Gimnazjum w Jaworzynie Ślaskiej: Dawid Rybka, Piotr Rzezała i Bartosz Stelmasik, którzy zajęli II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Ocal okruchy historii- młodzież buduje muzea" w kategorii "Solidarność i opozycja demokratyczna 1970-1989" wzięli udział w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu, które miało miejsce w Gdańsku.
Spotkanie laureatów odbyło się w Dworze Artusa. Poza uczestnikami konkursu wzięło w nim udział wiele znanych osób między innymi: Bogdan Borusewicz-Marszałek Senatu RP, o. Maciej Zięba-Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, prof. Paweł Machcewicz-Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Tadeusz Mazowiecki-pierwszy premier III RP, Marek Michalak-Rzecznik Praw Dziecka, Katarzyna Hall-Minister Edukacji. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Czeskie Targi Kooperacyjne oraz Polsko - Czeskie Forum Gospodarcze

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy po raz kolejny serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych Przedsiębiorców na Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne - 7 października 2010 oraz Polsko - Czeskie Forum Gospodarcze - 8 października 2010.
Forum Gospodarcze to doskonała okazja do nawiązania i zacieśnienia kontaktów pomiędzy polskimi i czeskimi przedsiębiorcami oraz regionami. W trakcie spotkania zostanie przedstawiona problematyka dotycząca ochrony środowiska. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Zapraszamy na Dni Ziemi Strzegomskiej

Tegoroczne Dni Ziemi Strzegomskiej odbędą się w dniach od 17 do 18 września na strzegomskim Rynku. W piątek 17 września odbędą się prezentacje zespołów rockowych.
Natomiast w sobotę będziemy mogli podziwiać występy najmłodszych mieszkańców Strzegomia, kibicować świetlicom wiejskim biorącym udział w konkursie "Świetlica Wiejska na 5+" oraz wziąć udział w prezentacji dorobku Strzegomskiej Branży Kamieniarskiej.
Nie zabraknie również występów zespołów. W dobry nastrój strzegomian wprowadzą "Los Bahamos Desperados" oraz "Video" i Ania Wyszkoni. Tego samego dnia będzie odbywał się ponadto Gminny Turniej Szachowy.


7 września 2010 - Dożynki wiejskie

Dziękczynienie Panu Bogu za zebrane plony to jedna z najstarszych tradycji kultywowanych do dzisiaj.
Tak jak w latach poprzednich, społeczności wiejskie na uroczystych mszach składają podziękowanie Panu Bogu za zebrane plony i proszą o pomyślność w latach następnych. W tym roku Kalno nietypowo zainicjowało Dożynki w sobotę 4 września. Mszę dożynkową w świetlicy wiejskiej odprawił ks. Andrzej Walów, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy Kalna.
W niedzielę, 5 września odbyły się dożynki w Wierzbnej i Bukowie. . . . czytaj więcej


7 września 2010 - Jaworzyna Śląska - Gmina przyjazna młodzieży

Dobiegł końca projekt realizowany we współpracy z fundacją Semper Avanti. Podsumowaniem działań była konferencja Edukacja - Dialog - Partycypacja, w której uczestniczyła liczna reprezentacja młodzieży z naszej gminy.
W trakcie konferencji nasi reprezentanci przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą Jaworzyny Śląskiej. Także gminne koszulki przyczyniły się do tego, że nasi uczestnicy konferencji byli doskonale widoczni.
Podczas konferencji podsumowano całoroczną pracę. Nasza młodzież została doceniona.
Młodzieżowa Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej zajęła III miejsce w konkursie dla najbardziej aktywnych dolnośląskich rad młodzieżowych. Takie samo miejsce przyznano gminie w konkursie dla dolnośląskich gmin najaktywniej wspierających młodzież.


7 września 2010 - Zlikwidowana uprawa konopi indyjskich

Policjanci z Komisariatu Policji w Żarowie wspólnie z "kryminalnymi" ze Świdnicy prowadzili czynności w sprawie kradzieży elektronarzędzi z budowy domu jednorodzinnego w Gminie Żarów. Właściciel domu zgłosił kradzież elektronarzędzi, materiałów budowlanych oraz agregatu tynkarskiego na ogólną sumę 34 000 złotych. Podjęte przez policjantów czynności doprowadziły do ujawnienia skradzionych przedmiotów.
W trakcie przeszukania posesji na której ujawniono skradziony sprzęt policjanci odnaleźli 11 worków, w których znajdowały się ścięte konopie indyjskie. Dalsze przeszukania zaowocowały ujawnieniem plantacji konopi.
W profesjonalnie przygotowanym pomieszczeniu ogrzewanym i naświetlanym policjanci ujawnili rośliny konopi indyjskich. Policjanci zabezpieczyli 481 krzaków od 50 do 120 cm.
Obecnie policjanci prowadzą bardzo intensywne czynności w tej sprawie. Za uprawianie znaczniej ilości środków odurzających grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.


6 września 2010 - Bajkowy festiwal

Rusza 20. jubileuszowa edycja Festiwalu "Jičín - Miasto Bajki". Rozpoczęcie uroczystości połączonych z wieloma atrakcjami dla najmłodszych już 7 września.
Finał zaplanowano w sobotę 11 września. Jičin to malowniczo położone miasto znane przede wszystkim z obecności rodziny szewca Rumcajsa, jak również przepięknej okolicy zwanej Czeskim Rajem.
Tegoroczna edycja Festiwalu, podobnie jak w ubiegłym roku, organizowana jest w ramach wspólnego polsko - czeskiego projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki!“, na którego realizację uzyskano dofinansowanie w wysokości 240.949,37 euro z EFRR w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013. . . . czytaj więcej


6 września 2010 - Po giełdzie pracy

Kilkadziesiąt osób odwiedziło w piątek, 3 września, Giełdę Pracy, odbywającą się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Organizatorem giełdy był burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz oraz firma Randstad z Wałbrzycha.
Poszukiwani byli głównie pracownicy do zakładów zlokalizowanych w Biskupicach Dolnych, na stanowiska pracownika produkcji i operatora wózka widłowego. Agnieszka Kiec konsultantka firmy Randstad przedstawiła zainteresowanym osobom również oferty pracy z terenu Świebodzic i Świdnicy.
Każdy, kto przyszedł tego dnia na giełdę uczestniczył w rozmowie rekrutacyjnej i miał możliwość wypełnienia dokumentów aplikacyjnych. Większość przybyłych osób zostało zaproszonych na poniedziałek, 6 września, na ostateczne rozmowy kwalifikacyjne oraz testy manualne do siedziby firmy Randstad. Zainteresowanym podjęciem zatrudnienia w Biskupicach proponowane jest wynagrodzenie w wysokości 1600 złotych brutto, a po dwóch miesiącach dodatkowo premię absencyjną.


6 września 2010 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór uczennic klas trzecich i cxzwartych szkoły podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 7 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30
Niedopłatne zajecia z dziewczętami, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


6 września 2010 - Dziękczynne biesiadowanie czyli Święto Plonów

Święto plonów w gminie Świebodzice to tradycyjnie pierwsza niedziela września. Tak było i w tym roku, rolnicy z gminy Ciernie, mieszkańcy miasta oraz władze samorządowe uczciły tegoroczne plony w minioną niedzielę, 5 września.
Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta polowa, odprawiona przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski Witolda Wojewódkę wraz z księdzem Jarosławem Zabłockim zaprzyjaźnionym proboszczem z Dziećmorowic.
Przy ołtarzu nie zabrakło także księdza Andrzeja Białka z parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu. . . . czytaj więcej


6 września 2010 - Zlot miłośników zabytkowych motocykli "Nasza historia Harley- Davidson"

18 września, od godziny 16 00 do 24 00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zlot miłośników zabytkowych motocykli "Nasza historia Harley- Davidson".
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej jest miejscem gdzie można podziwiać jedyną tego typu kolekcję w Polsce - motocykle amerykańskie Harley - Davidson i Indian oraz historią motocyklizmu na Śląsku w latach międzywojennych.
Impreza "Nasza historia Harley-Davidson", która w tym roku odbędzie się po raz siódmy, porusza bardzo szeroki i interesujący temat motocykli amerykańskich od ich powstania kiedy to w 1901 roku Willianm Harley i Arthur Davidson przygotowali cztery silniki do ramy rowerowej, a 1903 roku stworzyli pierwszy model przeznaczony na sprzedaż - Silent Grey Fellow z jednocylindrowym silnikiem o pojemności 410 cm³. . . . czytaj więcej


6 września 2010 - Unijne pieniądze wpływają już do budżetu gminy

Gmina Marcinowice otrzymała już zwrot pieniędzy unijnych za realizację zadania "Remont świetlicy wiejskiej z wyposażeniem w miejscowości Biała.
Projekt był realizowany od września do grudnia ubiegłego roku. Na początku bieżącego roku został złożony wniosek o płatność. Po pozytywnej weryfikacji i kontroli, Urząd Marszałkowski uruchomił procedurę refundacji.
Na konto Urzędu Gminy wpłynęło ponad 240 tysięcy złotych co stanowi 75 % wartości projektu. . . . czytaj więcej


5 września 2010 - Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Granicie Strzegom 2010 - zakończone

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyła się LV Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, podczas której uroczyście podsumowano Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Granicie Strzegom 2010.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wręczył statuetki wyróżniającym się firmom kamieniarskim oraz artystom uczestniczącym w Sympozjum.
Po sesji, na strzegomskim Rynku, odbył się wernisaż rzeźb powstałych w trakcie Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Granicie. Rzeźby będą zdobiły centrum miasta przez cały rok.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Strzegomia i nie tylko do podziwiania granitowych dzieł, które przez kilka tygodni na terenie zakładów kamieniarskich wykonywali tak znakomici artyści jak: Zenichi Yokoyama z Japonii, prof. Jerzy Fober z Cieszyna, prof. Andrzej Szarek z Nowego Sącza, prof. Stanisław Cukier z Zakopanego, Andrzej Renes z Warszawy, Ryszard Zarycki z Wrocławia i Adam Wyspiański (komisarz sympozjum) z Bolesławic. Galeria zdjęć z uroczystości - >>> zobacz


5 września 2010 - Sukces świdnickich akrobatów

Dużym sukcesem Świdnickich akrobatów zakończył się Międzynarodowy Turniej Winobrania w akrobatyce sportowej jaki odbył się w dniach 3-4 września w Zielonej Górze.
W konkurencji dwójek męskich w kategorii juniorów, dwójka w składzie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron zdobyła złoty medal.
Dwójka w składzie Adrian Werner i Mateusz Opyrchał w tej samej kategorii zdobyła srebrny medal.
Wszyscy czterej zawodnicy startują w barwach klubu MKS Polonia Świdnica i są członkami Kadry Narodowej Kraju w kategorii junior. Zawodnicy trenują pod okiem trenera Piotra Pasa.


5 września 2010 - Liga okręgowa

W czwartej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Nysa Kłodzko - Zjednoczeni Żarów 2:0, AKS Strzegom - Sparta Ziębice 4:0, Victoria Świebodzice - Włókniarz Kudowa Zdrój 7:2, Grom Witków - Unia Złoty Stok 2:0, Stal Świdnica - Iskra Jaszkowa Dolna 4:1, Podzamcze Wałbrzych - Górnik Boguszów-Gorce 1:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Kryształ Stronie Śląskie 2:2, Biały Orzeł Mieroszów - Pogoń Pieszyce 2:0.
Kolejność W tabeli: 1. Nysa Kłodzko 9, 2. Zjednoczeni Żarów 9, 3. AKS Strzegom 8, 4. Unia Złoty Stok 7, 5. Stal Świdnica 7, 6. Victoria Świebodzice 7, 7. Grom Witków 6, 8. Biały Orzeł Mieroszów 6, 9. Pogoń Pieszyce 5, 10. Kryształ Stronie Śląskie 5, 11. Sparta Ziębice 4, 12. Górnik Boguszów-Gorce 4, 13. Zjednoczeni Ścinawka Średnia 4, 14. Iskra Jaszkowa Dolna 4, 15. Włókniarz Kudowa Zdrój 3, 16. Podzamcze Wałbrzych 1.


5 września 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach trzeciej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Czarni Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 2-3, Karolina Jaworzyna Śląska - Zagłębie Wałbrzych 2-1, Zieloni Mrowiny - Granit Roztoka 5-2, Skalnik Czarny Bór - Wierzbianka Wierzbna 2-0, Unia Jaroszów - Koliber Uciechów 2-3, LKS Bystrzyca Górna - Wenus Nowice 4-0, Gwarek Wałbrzych - Victoria Tuszyn 1-0,Podgórze Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 0-2.


5 września 2010 - Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" zaprasza chłopców

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" zaprasza chłopców z roczników 1995 - 2000 na zajęcia z piłki ręcznej.
Wszystkie nasze drużyny biorą udział w rozgrywkach ligowych. Współpracujemy z wieloma Klubami na terenie kraju i za granicą.
Zajmujemy wysokie lokaty na turniejach krajowych i międzynarodowych. Szkoleni przez nas młodzi piłkarze są powoływani do kadry. . . . czytaj więcej


5 września 2010 - Bezpłatny wyjazd do Brna na Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy po raz kolejny serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych Przedsiębiorców na bezpłatny wyjazd do Brna na Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV w dniach 15-16 września 2010 roku.
W ramach wyjazdu zapewniamy przejazd na trasie Świdnica-Brno-Świdnica, ubezpieczenie NNW, wejściówki, bezpłatne zakwaterowanie w hotelu w okolicach Brna oraz wyżywienie.
Wyjazd ze Świdnicy w środę 15 września o godzinie 6.00 rano, a planowany wyjazd z Brna w czwartek około godziny 15.00. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń na wyjazd.
Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o kontakt z panią Magdą Myrtą, telefon: 74 8535009, faks: 74 8569388, e-mail: magda.myrta@siph.pl - formularz zgłoszeniowy - >>> zobacz


5 września 2010 - Amfetamina w samochodzie

Blisko 200 porcji amfetaminy ujawnili w trakcie rutynowej kontroli drogowej w samochodzie VW Golf policjanci z Żarowa.
Policjanci z Komisariatu Policji w Żarowie zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej samochód VW Golf, którym poruszało się trzech 19 letnich mieszkańców Żarowa. W trakcie przeszukania samochodu pod siedzeniem kierowcy ujawnili 30 woreczków strunowych z białym proszkiem. Po przeprowadzeniu testu okazało się iż jest to amfetamina, do posiadania której żaden z podróżujących się nie przyznawał. Po dowiezieniu do komisariatu ujawnił się właściciel amfetaminy. Okazał się nim kierowca samochodu 19 letni mieszkaniec Żarowa.
Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.


4 września 2010 - Mistrzostwa Polski w Kickboxingu ponownie w Świebodzicach

Już po raz trzeci Polski Związek Kickboxingu przyznał organizację Mistrzostw Polski Seniorów w Kickboxingu w formule Low-Kick Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tak jak w poprzednich latach przy organizacji Mistrzostw duże wsparcie organizatorzy mają od Mariusza Cieślińskiego, bez którego pomocy taka impreza nigdy nie odbyłaby się w Świebodzicach.
Dzięki jego doświadczeniu, autorytetowi i pozycji w świecie sportów walki w promocję mistrzostw angażuje się wiele firm. Mistrzostwa odbędą się w dniach od 17 do 19 września w Hali Sportowo-Widowiskowej w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6. . . . czytaj więcej


4 września 2010 - Jest tylko jeden punkt

Dzisiejszy mecz jak zapowiadał trener drużyny Polonii-Sparty Świdnica Przemysław Malczyk miał przynieść długo oczekiwane 3 punkty. Niestety punkt był tylko jeden. Czarni Witnica - Polonia-Sparta Świdnica 1:1
11 września o godzinie 17.00 Polonia-Sparta Świdnica rozegra u siebie mecz z Orłem Ząbkowice.
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejski spotkań: Chrobry Głogów - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - MKS Oława 0:2, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Lechia Dzierżoniów 0:0, Polonia Trzebnica - Ilanka Rzepin 3:1, Arka Nowa Sól - Orzeł Międzyrzecz 1:3, Pogoń Oleśnica - Pogoń Świebodzin 1:2, Promień Żary - Twardy Świętoszów 2:0.
Kolejność w tabeli: 1. Chrobry Głogów - 15, 2. Orzeł Międzyrzecz - 11, 3. Celuloza Kostrzyn nad Odrą - 11, 4. Pogoń Świebodzin - 11, 5. Promień Żary - 10, 6. Lechia Dzierżoniów - 10, 7. Polonia Trzebnica - 9, 8. Polonia-Sparta Świdnica - 9, 9. Arka Nowa Sól - 8, 10. Ilanka Rzepin - 8, 11. MKS Oława - 7, 12. Czarni Witnica - 7, 13. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - 7, 14. Pogoń Oleśnica - 6, 15. Twardy Świętoszów - 3, 16. Orzeł Ząbkowice Śląskie - 1.


3 września 2010 - Wypowiedzenie porozumienia na utrzymanie dróg wojewódzkich w Świdnicy

Z ciężkim sercem wypowiedzieliśmy porozumienie w sprawie utrzymania dróg wojewódzkich, bo szkoda kończyć współdziałanie trwające nieprzerwanie od 1999 roku.
Zasady współpracy polegały na tym, że Miasto dokładało się w pewnym stopniu do bieżącego utrzymania dróg wojewódzkich na terenie Świdnicy. W zamian samorząd wojewódzki finansował zwiększoną ilość remontów i inwestycji. Co roku zawieraliśmy stosowne porozumienia, negocjując szczegółową ich treść. W ten sposób, także dzięki pieniądzom z naszego budżetu, stan dróg wojewódzkich był w naszym mieście lepszy niż gdzie indziej.
Niestety, w 2008 roku z Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy propozycję zawarcia trzyletniego porozumienia na zdecydowanie gorszych warunkach finansowych niż w poprzednich latach. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Dolnośląski Szlak UNESCO w Zamościu

Wystawa na zamojskim rynku, spektakl teatralny, spotkanie z władzami Zamościa i lokalnymi mediami - tak dziś i jutro (3, 4 września) Świdnica promuje dolnośląskie zabytki UNESCO w Zamościu.
To drugie po Toruniu z zaplanowanych pięciu przedsięwzięć pokazujących mieszkańcom różnych części Polski dolnośląskie dziedzictwo UNESCO: świdnicki Kościół Pokoju, Kościół Pokoju w Jaworze oraz Halę Stulecia we Wrocławiu. - Choć z Zamościa do Świdnicy jest ponad 550 km, to liczymy, że po naszej prezentacji część mieszkańców odwiedzi Dolny Śląsk, w tym Świdnicę.
Nasz region naprawdę ma się czym pochwalić. - przekonuje zastępca prezydenta Waldemar Skórski, który wraz z pastorem Waldemarem Pytlem osobiście zaprezentują walory architektoniczne i kulturalne obiektów. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Pod żagle z harcerzami

Za harcerzami z 15 ŚŚDH Troter pełne turystycznych i żeglarskich przygód wakacje, podczas których niemal cała drużyna zdobyła państwowe patenty żeglarskie. Teraz harcerze chcieliby podzielić się swoją pasją z mieszkańcami Świebodzic i pokazać.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat na Dzień Pod Żaglami na Zalewie Mietkowskim - mówi Jakub Sobczyk, przyboczny drużyny.
- Impreza odbędzie się 18.09.2010 roku. Koszt - 25 zł. Wrażenia - bezcenne. Zgłoszenia harcerze przyjmują do 15 września, mailowo na adres 15troter@zhp.net.pl lub telefonicznie pod numerem 663 124 574. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Czeskie Targi Kooperacyjne oraz Polsko - Czeskie Forum Gospodarcze

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy po raz kolejny serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych Przedsiębiorców na Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne - 7 października 2010 oraz Polsko - Czeskie Forum Gospodarcze - 8 października 2010.
Forum Gospodarcze to doskonała okazja do nawiązania i zacieśnienia kontaktów pomiędzy polskimi i czeskimi przedsiębiorcami oraz regionami. W trakcie spotkania zostanie przedstawiona problematyka dotycząca ochrony środowiska. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Przerwa na basenie

Miłośnicy korzystania z wodnych atrakcji będą musieli uzbroić się w cierpliwość.
Od poniedziałku, 6 września, Wodne Centrum Rekreacji w Świebodzicach będzie nieczynne przez dwa tygodnie. Ma to związek z corocznym przeglądem technologicznym. Sprawdzenia wymagają wszystkie urządzenia, działające na basenie.
Przerwa potrwa do 17 września. W tym czasie nie będzie można także korzystać z solarium i gabinetów masażu. Za powstałe z tego tytułu niedogodności Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprasza.


3 września 2010 - "Złota Lira" w Strzegomiu

W niepowtarzalnej scenerii i klimacie kościołów: Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Bazyliki Mniejszej pw. Świętych App. Piotra i Pawła w Strzegomiu odbyły się 31 sierpnia koncerty Żeńskiego Chóru Kameralnego "Złota Lira" z Targovishte z Bułgarii.
Chór działa od 1973 roku i może poszczycić się wieloma sukcesami na światowych scenach w Niemczech, Włoszech, Rosji, Czechach, Grecji Macedonii, Serbii, Hiszpanii i na Węgrzech. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Dożynki gminnne w Szczepanowie

Choć tegoroczne żniwa nie należą do najłatwiejszych, to jednak rolnicy Gminy Marcinowice w ostatnią niedzielę sierpnia tłumnie zgromadzili się, aby świętować i dziękować za dotychczas zebrane plony.
Tegoroczne święto plonów rozpoczęto Mszą Św. odprawioną w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie.
Delegacje dożynkowe oraz wszyscy uczestnicy uroczystości w korowodzie dożynkowym przeszli na boisko, gdzie rozpoczęła się kolorowa zabawa dożynkowa przy śpiewie Koła Gospodyń Wiejskich "Akacjowe Śpiewule" z Kątek, zespołu ABBA cover oraz występach wielu innych artystów m.in. Elżbiety Marii Kuzio. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Informacja o zagrożeniach dla mieszkańców okolic Bystrzycy

W najbliższym tygodniu do mieszkań i domów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bystrzycy trafi ulotka zachęcająca do rejestracji w bezpłatnym Samorządowym Informatorze SMS.
- Zależy nam, by do świdniczan, szczególnie mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie Bystrzycy, na czas docierała informacja o ewentualnych zagrożeniach. Ostatnie powodzie, które dotknęły różne części Polski, w tym Dolny Śląsk, potwierdzają, że w sytuacjach ekstremalnych liczy się przede wszystkim szybka i precyzyjna informacja skierowana do konkretnego mieszkańca i jego rodziny.
Sprawny system ostrzeżeń jest kluczowy, gdy chodzi o ocalenie ludzkiego życia i dorobku przed żywiołem. - tłumaczy prezydent Wojciech Murdzek. Stąd ponowna zachęta, by zarejestrować się w systemie. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Zapraszamy na Dni Ziemi Strzegomskiej

Tegoroczne Dni Ziemi Strzegomskiej odbędą się w dniach od 17 do 18 września na strzegomskim Rynku. W piątek 17 września odbędą się prezentacje zespołów rockowych.
Natomiast w sobotę będziemy mogli podziwiać występy najmłodszych mieszkańców Strzegomia, kibicować świetlicom wiejskim biorącym udział w konkursie "Świetlica Wiejska na 5+" oraz wziąć udział w prezentacji dorobku Strzegomskiej Branży Kamieniarskiej.
Nie zabraknie również występów zespołów. W dobry nastrój strzegomian wprowadzą "Los Bahamos Desperados" oraz "Video" i Ania Wyszkoni. Tego samego dnia będzie odbywał się ponadto Gminny Turniej Szachowy.


3 września 2010 - Rozpoczął się spis rolny

Rachmistrz spisowy, pani Katarzyna Trzop, wkrótce zacznie odwiedzać świebodzickich rolników. Od 1 września na terenie Gminy Świebodzice, tak jak w całym kraju prowadzony jest powszechny spis rolny. Potrwa do 31 października 2010 roku.
Choć Świebodzice są gminą miejską, to jednak dzielnica Ciernie zachowała charakter rolniczy i wciąż funkcjonują tu gospodarstwa zajmujące się uprawą rolną.
Takich gospodarstw jest w wykazie gminnym 738. . . . czytaj więcej


3 września 2010 - Klub Sportowy "Gryf" Świdnica ogłasza nabór

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci szkół podstawowych w rocznikach 2003/2002/2001/2000/1999/1998 oraz z przedszkoli z roczników 2004/2005 na Treningi piłki nożnej. Nabór odbędzie się 10 września o godzinie 17.00 na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 35 (obowiązkowy strój sportowy).
Jesteśmy jedynym klubem w Świdnicy szkolącym profesjonalnie chłopców z najmłodszych roczników.
Zawodnicy KS Gryf biorą udział w rozgrywkach Dolnośląskiej i Terenowej Ligi Młodzików oraz uczestniczą w licznych turniejach krajowych i międzynarodowych - zajmując wysokie lokaty. Zawodnicy przez nas trenowani otrzymują powołania do kadr oraz otrzymują liczne nagrody indywidualne. . . . czytaj więcej


2 września 2010 - Dni powiatów partnerskich

Tradycyjnie w miesiącach letnich w powiatach partnerskich, z którymi współpracuje Powiat Świdnicki odbywają się uroczystości będące świętem danego regionu. Podobnie było i w tym roku.
Cztery współpracujące ze sobą powiaty: Świdnicki, Kartuski, Łowicki i Tatrzański wspólnie promowały się podczas tegorocznych imprez kulturalnych, odbywających się w tych trzech oddalonych od siebie regionach. Jest to najlepsza forma dotarcia do turystów i zaproszenia ich do odwiedzenia jednych z najpiękniejszych zakątków naszego kraju.
Wszystko zaczęło się od Powiatu Świdnickiego, który jako pierwszy rozpoczął tegoroczne świętowanie. W czerwcu odbył się Festiwal Bajki, gdzie wspólnie z partnerami z czeskiego Jičína powiat przygotował wielkie święto dla najmłodszych w ramach projektu unijnego "Brána do pohádky - Wrota do bajki". Gościliśmy wtedy w naszym powiecie praktycznie wszystkie regiony, z którymi powiat współpracuje. . . . czytaj więcej


2 września 2010 - Zero Procent w Opolu - Świdnica razem z nami

Zespół Zero Procent 10 września zawalczy o zwycięstwo w opolskich Debiutach. Czterech z pięciu członków bandu pochodzi ze Świdnicy i okolic. Liczymy, że świdniczanie zagłosują właśnie na nas.
I nie chodzi tylko o solidarność miejsca. Tego dnia damy z siebie wszystko, tak, by chciało się sięgnąć po komórkę. - obiecuje Krzysiek Brzeziński, basista, i dodaje: Odwdzięczymy się świdniczanom w sobotę, 18 września. Zagramy koncert na świdnickim Rynku. Będzie z nami Paulina Lenda.
Prezydent Wojciech Murdzek zachęca do oddania głosu na zespół: Ja na pewno wyślę SMS na Zero Procent. Dzięki pasji muzycy dotarli do najważniejszego polskiego konkursu dla debiutantów. To duży sukces, a ja chcę pomóc im w zwycięstwie. . . . czytaj więcej


2 września 2010 - Bystrzyca przyjacielem Zagłębia jest !

Dla większości, przyjście na stadion Dialog Arena w Lubinie nie jest miczym wyjątkowym.
Dla dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej sobotni mecz przyjaźni z Arką Gdynia był pierwszą okazją do tego, aby posmakować Ekstraklasy w lubińskim wydaniu.
Dzieciaki z Bystrzycy Górnej zostały zaproszone na mecz z Arką kilka tygodni temu, podczas wizyty kibiców Zagłębia Lubin w ich placówce.
Przyjazd dzieciaków nie byłby możliwy, gdyby nie wytężona praca Stowarzyszenia Sympatyków Zagłębia Lubin "Zagłębie Fanatyków", którzy z własnej kieszeni pokryli koszty przejazdu, załatwili im klubowe gadżety oraz umożliwili zjedzenie ciepłego posiłku już na stadionie. . . . czytaj więcej


2 września 2010 - Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego

"Równa", szkoła z ulicy Równej szczycąca się licznymi osiągnięciami, znana ze swoich dokonań i rozsławiona przez Absolwentów otwiera swoje podwoje…
2 października 2010 roku odbędzie się IX Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego połączony z 60 - leciem Szkoły.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Absolwentów, aby odwiedzili stare mury. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły www.lo2.swidnica.pl


2 września 2010 - Pierwsze miejsce strony świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica"

O północy, 31 sierpnia zakończyło się głosowanie (okresy dwumiesięczne) w "Rankingu Stron Powiatowych".
W tym głosowaniu zwyciężyła pierwszy raz strona świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica" uzyskując - 300 głosów, o jeden głos wyprzedziła -, 15 ŚŚDH TROTER - 299. Kolejne miejsca zajęcły strony: Hodowla koni Namlikowo - 205, Rock Centrum Świdnica - 141, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 130, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 121, Wędkarstwo Świdnica - 104, Strzegomski Serwis Wędkarski - 77, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 36, BMWIDEO - 17, Hufiec ZHP w Świdnicy - 13, Góry Sowie On-line - 10, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 9, Blog Daily - 7, ECS Nieruchomości - 5, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 3, Rzeźbiarstwo - Art-Deco -


2 września 2010 - Zaproszenie na Zjazd I LO w Świdnicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Koleżanki i Koledzy, Komitet organizacyjny zaprasza w dniach 18 i 19 września 2010 roku na Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.kasprowiczanie.com, gdzie znajduje się szczegółowy program zjazdu oraz formularz zgłoszeniowy.
Zatem pora spotkać się na kolejnym - XII Zjeździe Absolwentów szkoły, w której spędziliśmy najpiękniejsze lata naszej młodości i edukacji.
Z koleżeńskim pozdrowieniem - Komitet Organizacyjny XII Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.


2 września 2010 - Nagrody dla najlepszych

Ponad 64 tysiące złotych otrzymali najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Wczoraj w Domu Nauczyciela Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa wraz z Zarządem Powiatu nagrodził najlepszych tegorocznych maturzystów oraz uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum ogólnopolskim.
Czeki na kwotę od 200 do 500 zł wręczone zostały 175 osobom - 28 maturzystom, 71 olimpijczykom oraz 76 sportowcom.
Najlepsi maturzyści wytypowani z każdej szkoły ponadgimnazjalnej naszego powiatu otrzymali po 500 zł. Uczelnie wyższe tylko czekają na takich uczniów.
Bez problemu na wymarzoną uczelnię dostały się Jagoda Klonowska i Agata Nawojowska - absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, które otrzymały najwięcej punktów z egzaminu maturalnego wśród wszystkich tegorocznych maturzystów naszego powiatu, wynoszący 98,20% i 97,80%. Równie imponujący wynik z matury - 97,20% - uzyskała Stanisława Sandler z Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze Świebodzic. . . . czytaj więcej


1 września 2010 - "Drogi do wolności"

"Drogi do wolności", pod takim hasłem od wczesnego przedpołudnia można było dzisiaj na świdnickim Rynku oglądać pojazdy wojskowe i sprzęt artyleryjski ze zbiorów Muzeum Broni i Militariów.
Największa frajdę wystawa stanowiła dla dzieci a także byłych żołnierzy służących w różnych jednostkach wojskowych i mających ówcześnie z tym sprzętem codzienny kontakt. Były wspomnienia i interesujące opowieści.
W Galerii Fotografii wystawiono modele samolotów z IPMS Świdnica oraz umundurowanie wojska polskiego w czasie II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy. Zdjęcia ekspozycji broni - >>> zobacz


1 września 2010 - Zremisowali

W dzisiaj rozegranej piątej kolejce spotkan III ligi, Polonia Sparta-Świdnica zremisowała na własnym boisku z Arką Nowa Sól 0:0.
Pozostałe wyniki: Pogoń Świebodzin - Chrobry Głogów 1:4, Lechia Dzierżoniów - Promień Żary 1:2, Czarni Witnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:0, Orzeł Międzyrzecz - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 0:0, Ilanka Rzepin - MKS Oława 0:0, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Polonia Trzebnica 1:1, Twardy Świętoszów - Pogoń Oleśnica 0:1.
W tabeli prowadzi Chrobry Głogów mając 12 punktów, kolejne miejsca zajmują: 2. Celuloza Kostrzyn nad Odrą - 10, 3. Lechia Dzierżoniów - 9, 4. Arka Nowa Sól - 8, 5. Polonia-Sparta Świdnica - 8, 6. Orzeł Międzyrzecz - 8, 7. Ilanka Rzepin - 8, 8. Promień Żary - 7, 9. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - 7, 10. Pogoń Oleśnica - 6, 11. Polonia Trzebnica - 6, 12. Czarni Witnica - 6, 13. Pogoń Świebodzin - 5, 14. MKS Oława - 4, 15. Orzeł Ząbkowice Śląskie - 1, 16. Twardy Świętoszów bez punktów.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają z Czarnymi Witnica 4 września.


1 września 2010 - Dożynki, dożynki

29 sierpnia na boisku sportowym w Olszanach odbyły się dożynki Gminy Strzegom.
4 września dożynki Gminy Jaworzyna Śląska odbędą się w Pastuchowie i rozpoczną sie o godzinie 16.00 - program - >>> zobacz
5 września czekają nas dożynki Gminy Świebodzice. Dożynki odbędą się w Cierniach i rozpoczną się dziękczynną mszą świętą, a potem czeka nas mnóstwo zabawy. Program dożynek - >>> zobacz
Również 5 września odbędą się dożynki Gminy Świdnica. Na terenie Fundacji Krzyżowa gdzie odbywać się będą wszystkie uroczystości podpisana zostanie także III umowa partnerska z belgijskim miastem Maldegem. Program dożynek i mapa dojazdu do Krzyżowej - >>> zobacz


1 września 2010 - Świebodzice wzorowo współpracują z organizacjami

Gmina Świebodzice wzięła udział w konkursie Dolnośląskie Wektory Współpracy, organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Konkurs ten miał na celu wyłonienie najefektywniejszych programów współpracy między samorządowcami a organizacjami pozarządowymi, które przyczyniły się do usprawnienia obszaru współpracy oraz wyznaczyły nowe ramy tego współdziałania. Jego zadaniem było także sprawdzenie, jak wyglądają relacje urząd: społeczność lokalna.
W sierpniu Kapituła Dolnośląskich Wektorów Współpracy dokonała oceny merytorycznej nadesłanych aplikacji. Świebodzice zajęły bardzo dobre, drugie miejsce, w kategorii gmin miejskich, zdobywając 24 punkty.
Kolejny etap oceny będzie polegał na badaniu telefonicznym organizacji pozarządowych współpracujących z biorącymi udział w konkursie urzędami.


1 września 2010 - Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór uczennic klas trzecich i cxzwartych szkoły podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 7 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30
Niedopłatne zajecia z dziewczętami, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy prowadzić będzie Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810.


1 września 2010 - SP Mrowiny - blaski i cienie

Ta szkoła, jak żadna inna, przeszła w minionym czteroleciu wiele perturbacji. Jednoroczny burmistrz groził jej likwidacją. Miejscowa radna, która była zwolenniczką przekazania jej prywatnemu stowarzyszeniu - rodziców broniących szkoły nazywała "ciemnogrodem".
Pozostała dzięki samozaparciu rodziców, nauczycieli i zaangażowaniu się w jej ratowanie posłanki Anny Zalewskiej i burmistrz Lilli Gruntkowskiej.
Czerwcowy konkurs na dyrektora szkoły w Mrowinach wygrała rzutka i utytułowana nauczycielka ze Świdnicy. Beata Jankiewicz od momentu objęcia stanowiska rzuciła się w wir prac remontowych i poszukiwania wsparcia dla realizacji swoich zamierzeń. . . . czytaj więcej


1 września 2010 - Uczniowski Klub Sportowy SVIDA w Świdnicy z sekcją pływania ogłasza nabór

Uczniowski Klub Sportowy SVIDA w Świdnicy z sekcją pływania ogłasza nabór w sezonie 2010/2011.
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami zainteresowanych uprawianiem dyscypliny sportowej - pływanie na spotkanie informacyjne 15 września o godzinie 1800 do holu basenu Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.
Treningi prowadzone są w grupach ze względu na posiadane umiejętności. Do klubu przynależeć mogą uczniowie wszystkich Szkół Podstawowych z Miasta Świdnica.
Nowością są zajęcia dla 5-6 latków w pięcio osobowych grupach oraz indywidualna nauka pływania. . . . czytaj więcej


1 września 2010 - Do takich szkół chce się iść

1 września zabrzmiały pierwsze dzwonki w świebodzickich szkołach. Tradycyjnie maluchy i młodzież przywitały nowy rok szkolny. Niektórzy mieli szczególne powody do radości - po wakacjach na dzieci z Cierni czekała nowa szkoła, a uczniowie SP 4 mają nowe boisko.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego w świebodzickich placówkach oświatowych w tym roku odbyła się w Zespole Szkół Integracyjnych w Cierniach. Nie bez powodu to właśnie tu świętowano szczególnie rozpoczęcie nauki. Dzieci przywitali dobrze znani nauczyciele i "starzy" koledzy z ławek - ale za to zupełnie nowa szkoła.
Budynek dydaktyczny ZSI tak jak obiecywał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, jest gotowy na 1 września. Pachnące farbą ściany i tynki, kolorowe korytarze i sale, piękny holl ze świetlikiem, dzięki któremu na korytarzu jest niezwykle jasno - tak wygląda nowy obiekt. . . . czytaj więcej


1 września 2010 - Dożynki Gminne 2010 za nami

Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Strzegom były Olszany. Impreza odbyła się 29 sierpnia.
Święto Plonów rozpoczęło się od mszy św., która odprawili księża - Marek Babuśka, Marek Żmuda, Józef Wróbel oraz Jan Miłoś. Zaraz po nabożeństwie wszyscy udali się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyło się Misterium Chleba. Gości przybyłych na uroczystość powitał sołtys Jan Figurak.
Następnie starostowie dożynek w osobach Anny Żywioł i Łukasza Komornickiego przekazali Burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi chleb - symbol dożynek. . . . czytaj więcej


1 września 2010 - Turniej Piłki Nożnej Firm Kamieniarskich

4 września o godzinie 12.00 odbędzie się tradycyjny Turniej Piłki Nożnej Firm Kamieniarskich. W turnieju wystąpią drużyny 6-osobowe (w tym bramkarz).
Mecze rozgrywane będą na sztucznej nawierzchni "Orlik - 2012" i "Blisko-boisko" (obowiązuje obuwie halowe). Zapisy w hali sportowej OSiR do 3 września (na druku firmowym skład zespołu oraz wpisowe).
Wszelkich informacji udziela zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu - Jerzy Majewski 728-338-477.


1 września 2010 - Świebodziccy młodzi radni najaktywniejsi na Dolnym Śląsku

W dniach 30-31 sierpnia przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta wraz z opiekunem - Katarzyną Czarnik, wzięli udział w konferencji Edukacja- Dialog-Partycypacja, będącej elementem projektu "Gmina Przyjazna Młodzieży".
Spotkanie to odbyło się w malowniczym kompleksie Puchaczówka w miejscowości Sienna.
Organizatorem spotkania i koordynatorem całego projektu jest wrocławskie Stowarzyszenie Semper Avanti w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała