30 listopada 2010 - Sople i śnieg na dachu mogą być niebezpieczne

Biały puch wygląda malowniczo, ale w nadmiarze na dachu może stwarzać zagrożenie zarówno dla domowników, jak i dla przechodzących obok budynku przechodniów. Odśnieżanie dachu to kwestia nie tyle dobrej woli ale obowiązku. Zimą właściciele i zarządcy nieruchomości muszą usuwać nadmiar śniegu z dachu oraz wiszące sople.
Mówi o tym ustawa Prawo budowlane. Dokładnie parę centymetrów śniegu zalegającego na dachu nie stanowi jeszcze zagrożenia. Jeśli jednak zbierze się go dużo, każdy dach należy odśnieżyć.
- "Szczególnie ważne jest usuwanie śniegu z dachów płaskich. Zaniedbania mogą prowadzić do katastrof budowlanych. . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Akcja zima w Świdnicy - dodatkowe działania

Pługosolarki i pługi bez przerwy są w ruchu od soboty - odśnieżają i posypują miejskie drogi. We wtorek drogowcy zajęli się udrażnianiem skrzyżowań oraz zasypanych przejść dla pieszych. Do pracy ruszyły również koparki. W związku z trudną sytuacją na ulicach, podjęto decyzję o wzmocnieniu sił i teraz drogowcy zajmują się również terenami nie objętymi zimowym utrzymaniem m. in. na osiedlach domów jednorodzinnych.
We wtorek, 30 listopada, po południu rozpoczęły się prace w rejonie m. in. ul. Sadowej, Łąkowej, Gajowej, Nasypowej, Ignacego Paderewskiego. Do wieczora zwały śniegu będą odgarniane w rejonie osiedla Słonecznego (m. in. ul. Działkowa, Agrestowa, Malinowa) oraz na terenie Koloni (m. in. ul. Józefa Kraszewskiego, Wileńska, Lwowska). . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Podziękowania wszystkim moim wyborcom

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Strzegom, Pragnę przekazać najszczersze podziękowania wszystkim moim wyborcom, tej wspaniałej grupie blisko 3 tysięcy mieszkańców, którzy oddali na mnie swój głos.
Niestety, ten wynik nie pozwolił mi na przejście do drugiej tury wyborów na burmistrza Strzegomia.
Dziękuję wszystkim, którzy wspierali moją kampanię i na których mogłem liczyć podczas tegorocznych wyborów.
Dziękuję za życzliwość, odwagę, słowa otuchy i gesty przyjaźni. Słowa uznania i wdzięczności pragnę przekazać również moim wieloletnim współpracownikom z Urzędu Miejskiego i wszystkich jednostek podległych. . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Mikołaj przyjedzie do Rynku

Podobnie jak w roku ubiegłym burmistrz Bogdan Kożuchowicz serdecznie zaprasza wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem, który w poniedziałek 6 grudnia, zawita do miasta.
Zabawa Mikołajkowa rozpocznie się o godzinie 11:30 na Rynku.
Również zgodnie z tradycją odbędzie się Kiermasz Świąteczny, na którym będzie można kupić piękne i nietuzinkowe ozdoby świąteczne wykonane przez przedszkolaków i uczniów szkół.
Podczas spotkania z Mikołajem nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na Najładniejszą Ozdobę Choinkową, który ogłoszony został w przedszkolach i szkołach Gminy Świebodzice. . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Wywiad z Pawłem Krysiakiem

Po kolejnych dwóch latach nieobecności na rajdowych trasach postanowiłeś znowu powrócić w tym roku do ścigania. Powiedz co przyczyniło się do podjęcia takiej decyzji?
To była spontaniczna decyzja, w ogóle nie planowałem kolejnego powrotu do ścigania. Po prostu pojawiła się szansa na jednorazowy start w Rajdzie Elmot wynajętym Peugeotem 206 w specyfikacji pucharowej. Jeszcze 2-3 lata wstecz był to samochód marzeń nie jednego kierowcy. Jak jeszcze "szedł" Puchar Peugeota w Mistrzostwach Polski moim marzeniem było chociaż przejechać się na prawym fotelu w tym samochodzie. Dlatego nie byłbym sobą, gdybym tej szansy nie wykorzystał.
Po tym "jednorazowym występie" nastąpił nawrót mojej choroby, która nazywa się "rajdy samochodowe" . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Świdnicka Środa Literacka z Mirosławem Sośnickim

Jutro o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii w ramach Rzeźni Poetyckiej - Świdnickiej Środy Literackiej gościem grudniowej Środy będzie Mirosław Sośnicki.
Mirosław Wojciech Sośnicki (ur. 13 stycznia 1953 w Giżycku) - polski pisarz, dziennikarz i polityk, Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Świdnicy w latach 70. zajmował się fotografią, współpracował też z Tomkiem Tryzną.
W 1980 związał się z "Solidarnością", współtworzył tygodnik "Niezależne Słowo", wydawany w województwie wałbrzyskim. . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Młodzi też się wybrali

21 listopada wybieraliśmy radnych do samorządów lokalnych, a 26 listopada swoje wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej przeprowadzili także młodzi świebodziczanie.
Kandydatów na radnych zgłosiły następujące szkoły: Publiczne Gimnazjum nr 1; Publiczny Zespół Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi; Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych; Zespól Szkół; Zespół Szkół Ogólnokształcących.
W tajnych głosowaniach wybrano piętnastkę, która będzie reprezentować sprawy i problemy młodzieży. Będzie to druga kadencja MRM w Świebodzicach. Oto skład Młodzieżowej Rady Miasta Świebodzice: . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - W Szkole Podstawowej 105 ratują i uczą ratować

Tradycyjnie w listopadzie w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyła się nauka wzywania i udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej. Jest to kontynuacja ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka "Ratujemy i uczymy ratować".
Ćwiczenia teoretyczne i praktyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Mali ratownicy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnością radzenia sobie w sytuacji wypadku, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy.
Szkolenie przeprowadziły nauczycielki - instruktorki - Joanna Kurzawa i Stanisława Ganowska.


30 listopada 2010 - Ukradł pieniądze i groził

Policjanci z Komisariatu w Strzegomiu zostali wezwani na interwencję do jednego z salonów gier, w którym doszło do kradzieży pieniędzy z kasy.
Sprawca wykorzystując chwilową nieuwagę pracownika salonu dokonał kradzieży 160 złotych z kasetki znajdującej się w biurku. Lokal został zamknięty, w środku znajdował się sprawca kradzieży, który był bardzo agresywny, groził pobiciem pracownikowi salonu, zniszczeniem automatów do gier oraz wybiciem szyb w lokalu - jeżeli nie zostanie natychmiast wypuszczony.
Gdy policjanci przyjechali na interwencję, mężczyzna nadal był bardzo agresywny, zaprzeczał aby dokonał kradzieży. . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Zakładki zaprojektowały dzieci

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach świętuje 60-lecie istnienia. Wśród cyklu wydarzeń kulturalnych i spotkań z Czytelnikami znalazł się także konkurs na zaprojektowanie zakładek do książek, oczywiście z akcentem jubileuszowym.
- Zaprosiliśmy uczniów klas I - VI szkół podstawowych oraz uczniów klas i I-III szkół gimnazjalnych do udziału w tym konkursie - mówi Alicja Głąb z Oddziału Dziecięcego MBP.
- Wpłynęło 68 prac - zakładek, które zawierały zgodnie z życzeniem organizatorów, elementy graficzne kojarzące się z książką, biblioteką i czytelnictwem. . . . czytaj więcej


30 listopada 2010 - Mikołajkowy Turniej Szachów Szybkich

5 grudnia 2010 roku w jaworzyńskim Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej odbędzie się XV Indywidualny Mikołajkowy Turniej Szachów Szybkich.
Organizatorami turnieju są: Dolnośląski Związek Szachowy, Sekcja Szachowa GLKS Jaworzyna Śląska oraz Samorządowy Ośrodek Kultury.
Regulamin turnieju dostępny jest na stronie internetowej SOKiBP - >>> zobacz


30 listopada 2010 - Brydżowe spotkania

Początek grudnia to Świebodzicach tradycyjnie święto miłośników brydża. Kolejny turniej odbędzie się już 4 grudnia. IV Mikołajkowy Turniej Brydża Sportowego Parami o Puchar Burmistrza Świebodzic jest częścią Grand Prix Dolnego Śląska.
Brydżyści startują o godzinie 10. w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
W ubiegłym roku w turnieju brało udział kilkudziesięciu uczestników z całego województwa. Wielkim miłośnikiem tej gry jest burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz a także starosta Zygmunt Worsa. Obaj panowie regularnie uczestniczą w świebodzickich rozgrywkach.


29 listopada 2010 - Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

1 grudnia o godzinie 14.00 w budynku Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbędzie się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Podczas sesji nowi radni otrzymają zaświadczenia o wyborze na radnego, złożą ślubowanie oraz wybiorą Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
W nowej radzie znalazła się jedyna świdniczanka a jest nią Elżbieta Gaszyńska.


29 listopada 2010 - Będą duże mrozy - gdzie szukać pomocy?

Wolne miejsca noclegowe, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, ciepła odzież, śpiwory, posiłki, a przede wszystkim całodobowa koordynacja pomocy czekają na osoby, które ze względu na warunki pogodowe potrzebują wsparcia.
- Wszystko po to, by nikt nie odszedł bez otrzymania niezbędnej pomocy - deklarują uczestnicy dzisiejszego (29 listopada) spotkania.
W naradzie koordynującej działania z udziałem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka, uczestniczyli przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. . . . czytaj więcej


29 listopada 2010 - Akcja zima w powiecie

Atak zimy na przełomie listopada i grudnia dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem. Drogowcy rozpoczęli "akcję zima" na terenie naszego powiatu od pierwszych dni opadów śniegów.
Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego wprowadziła całodobowy dyżur już od piątku 26 listopada, od godziny 23.00. Cały czas w akcji bierze udział 5 pługopiaskarek, pług na ciągniku, koparko - ładowarka oraz równiarka, która poszerza przejezdność dróg.
Sprzęt pracuje praktycznie na okrągło, ale tam gdzie odśnieży, zasypuje na nowo. Dobrze sprawdza się także specjalistyczny samochód Unimog, który pomaga w odśnieżaniu. . . . czytaj więcej


29 listopada 2010 - Akcja zima trwa

Blisko 50 ton mieszanki soli rozsypali na świdnickich ulicach drogowcy. Dyżury w ramach akcji zima pełnione są już od środy, 24 listopada, a pierwsze działania podjęto po opadach śniegu w nocy z piątku na sobotę, 27 listopada.
- Przez weekend opady nie były ogromne, dlatego sprzęt bez problemu utrzymywał drogi miejskie. Intensywne opady trwające nieprzerwanie od nocy z niedzieli na poniedziałek sprawiły, że pługi muszą jeździć parami. Wszystko po to, by skuteczność odśnieżania była jeszcze większa. To szczególnie ważne, bo w poniedziałek wieczorem mają pojawić się silne przymrozki.
Chcemy uniknąć powstawania niebezpiecznych "nabojów śnieżnych", dlatego akacja prowadzona jest w ten sposób. Do tego w rejonach skrzyżowań stosowana jest mieszanka solna, która pozwala skuteczniej walczyć ze śliskością - mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


29 listopada 2010 - Zima nie zaskoczyła

Cały sprzęt Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach wyjechał z samego rana na ulice i chodniki miasta. Walka ze śniegiem jest na razie wyrównana - jezdnie są w dobrym stanie, nieco gorzej jest z chodnikami. W dodatku śnieg ciągle sypie i to dosyć intensywnie, dlatego ekipy zajmujące się odśnieżaniem nie mają łatwego zadania.
- Na ulicach pracują pług i pługopiaskarka, a na chodnikach pług wirnikowy, mały ciągnik i multicar - wylicza Józef Żukrowski, szef ZGK. - Lada dzień spodziewamy się dostawy nowo zakupionego sprzętu - miniciągnika z pługiem, który zajmie się utrzymaniem chodników.
ZGK do walki ze śniegiem i lodem ma przygotowane 70 ton soli oraz 300 ton piasku. Do pracy przy akcji zima Zakład skierował około 20 osób.


29 listopada 2010 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki drugiej kolejki spotkań świdnickiej Ligi Halowej w piłce nożnej Mediator Cup: Herbapol Stanowice - Chaos 3:4, ŚFUP - Saller Team 1:8, FC Żubry - ZUS 6:4, Euro-Link - Młoda Stal 1:3, LS Świdnica - Darbor 0:8
Piłkarzem kolejki został - Patryk Piotrowski - Młoda Stal, bramkarzem - Amin Stitou - Darbor.
Tabala po drugiej kolejce spotkań - 1. Darbor - 6 punktów, 2. Saller Team - 6, 3. FC Żubry - 6, 4. ZUS - 3, 5. Młoda Stal - 3, 6. Chaos - 3, 7. Herbapol - 1, 8. ŚFUP - 1, 9. Euro-Link - 0, 10. LS Świdnica - 0.
W klasyfikacji Króla Strzelców z pięcioma bramkami prowadzi Robert Pryka, po 4 gole mają: M. Jorgos, W. Szuba, P. Piotrowski a po trzy bramki: J. Filipczak, M. Madziała, A. Łagiewka, M. Tutka.


29 listopada 2010 - Aktywni po 50-tce

Stowarzyszenie 3. Wieku w Świebodzicach realizuje projekt "Aktywizacja świebodzickich seniorów poprzez edukację". Cykl warsztatów został dofinansowany przez samorząd. Udział w projekcie zadeklarowało ponad 50 osób, a do wyboru są różne zajęcia.
- W ramach projektu odbywają się szkolenia komputerowe, zajęcia z języka niemieckiego, zajęcia z języka angielskiego, trening umysłu oraz gimnastyka relaksacyjno-ruchowa - wylicza Jolanta Sałek, szefowa Stowarzyszenia i koordynatora projektu.
Uczestnicy szkoleń podkreślają, że dzięki działaniom Stowarzyszenia wzrasta ich dobre samopoczucie i wiara we własne możliwości, że przełamują barierę niechęci do podnoszenia swoich umiejętności. Uczą się i miło spędzają czas, zawierają nowe znajomości, wspierają się i swoimi działaniami promują miasto.


29 listopada 2010 - Święty Mikołaj na strzegomskim Rynku

6 grudnia o godzinie 15.30 na strzegomski Rynek przybędzie Święty Mikołaj.
Jak przystało dostojnemu świętemu, przybędzie On do Strzegomia bryczką zaprzężoną, w tym roku, w konie. Na cześć wizyty Świętego Mikołaja uruchomione zostaną lampki na dużej miejskiej choince.
Tak więc Święty Mikołaj bawić się będzie z dziećmi przy strzegomskiej choince, będzie również rozdawał słodkości i jeździł z dziećmi bryczką wokół strzegomskiego Rynku. Dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych ubierać będą małe choinki, które ozdobią plac przy miejskiej fontannie, wezmą udział w wielu konkursach z nagrodami, a ich twarze malowane będą iskrzącymi gwiazdkami. Podczas spotkania z Mikołajem nastąpi rozstrzygniecie konkursów na: najładniejszy łańcuch choinkowy i pomnik Świętego Mikołaja, który ogłoszony został w przedszkolach i szkołach podstawowych Gminy Strzegom.


29 listopada 2010 - Ruszyła Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

W sobotę 27 listopada w Żarowie wystartowała III edycja Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Mediator CUP 2010/11".
II Liga - FC Method Men - Delta Jaroszów1:5 (0:1), Wierzbianka Wierzbna - Nocny Team 8:2 (3:0), Nefryt Junajtet - Mam Talent 1:1 (1:1), PKS Złoty Kłos - Galacticos Osiek 1:16 (0:8)
I Liga - KKZ Zaskoczeni Żarów - Zryw Łażany 11:1 (4:1), Cannabis - PCO Oldboys 2:1 (1:0), Drink Team Świdnica - AKS Żarów 3:6 (1:3), Wektor Świdnica - AH1N1 5:2 (1:0)
Najlepsi zawodnicy oraz bramkarze 1 kolejki:
II Liga: bramkarz: Wojciech Hanc (Mam Talent), zawodnik: Waldemar Dziewisz (Wierzbianka Wierzbna)
I Liga: bramkarz: Jacek Suski (AKS Żarów), zawodnik: Kamil Kmieciak (Wektor Świdnica)


29 listopada 2010 - Sesja 1 grudnia

Pierwsza sesja Rady Miejskiej Świebodzic kadencji 2010-2014 odbędzie się 1 grudnia, o godzinie 15.30.
Podczas sesji radni złożą ślubowanie, wyłonią także w tajnym głosowaniu przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących Rady.
Planowane jest także ślubowanie burmistrza, jednak ten punkt obrad uzależniony jest od ukazania się wyników wyborów samorządowych w Dzienniku Ustaw.


29 listopada 2010 - I Sesja Rady Powiatu

W czwartek 2 grudnia o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się inauguracyjna sesja Rady Powiatu kadencji 2010 - 2014.
Sesję zwołuje przewodniczący Rady Powiatu poprzedniej kadencji - Tadeusz Zawadzki, a poprowadzi ją radny senior - Stanisław Wachowiak.
W trakcie sesji nowowybrani radni otrzymają stosowne zaświadczenia i złożą ślubowanie.
Zostaną również podjęte uchwały dotyczące wyboru nowego przewodniczącego Rady Powiatu w Świdnicy, wiceprzewodniczących, starosty i wicestarosty oraz członków Zarządu Powiatu.


28 listopada 2010 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Czołowa czwórka wygrała swoje mecze i czołówka dalej zostaje bez zmian. W ostatnim meczu Ziomale bez problemów pokonali Gimnazjum Senior 13:4. Kolejnego gola (siódmego) w tych rozgrywkach zdobył Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Zawodnikiem kolejki został Jacek Koblowski z XXL Bolesławice.
W rozegranych wczoraj meczach szóstej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej zanotowano następujące wyniki: Pedzące Osiołki - Car Valet Jaroszów 16:3 (8:0), Doceniani Inaczej - XXL Bolesławice 24:13 (11:6), Glob Max - Uhahani 22:1 (7:1), Gimnazjum Senior - Ziomale 4:13 (1:5). . . . czytaj więcej


28 listopada 2010 - Już tylko dwa punkty do najlepszych

Po zwycięstwie 34:23 z OSiR-em Komprachcice Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - Świdnica traci już tylko dwa punkty do otwierających stawkę rywali z Leszna i Dzierżoniowa.
Lider - Arot Astromal Leszno przegrał pierwszy mecz w sezonie.
Ich pogromcą okazał się świetnie spisujący się beniaminek z Poznania. Za tydzień ŚKPR zagra w Lubinie, za dwa tygodnie 11 grudnia na własnym parkiecie podejmie Orlik Brzeg.
W przerwie sobotniego meczu rozstrzygnięto konkurs na projekt klubowej maskotki, będzie nią postać szarego wilka ściskająca w łapie piłkę z klubowym herbem.


28 listopada 2010 - "KOK World GP 2010 In Warsaw" - Mariusz Cieśliński

25 listopada w hali Torwaru w Warszawie odbył się "KOK World GP 2010 In Warsaw" organizowany pod patronatem światowego lidera walk K-1 i MMA japońskiej FEG.
W superfightach Main Event K-1 MAX 60 kg zwyciężył świebodziczanin Mariusz Cieśliński (Polska/Trec Team).
Przypominamy o głosowaniu sms-owym w plebiscycie na Najlepszego Sportowca na Dolnym Śląsku pierwszej dekady XXI wieku, w którym bierze udział Mariusz Cieśliński. http://naszplebiscyt.pl/wybory,sms,glosuj_na-sportowiec_dekady


27 listopada 2010 - Świdniczanki wygrywają we wszystkich ligach

Świdnickie siatkarki rozegrały dzisiaj 10 kolejkę spotkań III ligi. KS Olimpia Jawor - MKS "Świdnica" 0:3 12:25, 14:25, 24:26.
W tabeli z kompletem punktów 30 punktów i bez straty seta prowadzi MKS "Świdnica". Drugie miejsce zajmuje MMKS Gaudia Trzebnica majac 24 punkty.
Świdniczanki zagrały w składzie: Aleksandra Małodobra, Magdalena Kukla, Aleksandra Wieczorek, Natalia Bernaciak, Aleksandra Gancarz, Marta Gezella, Anna Malina, Joanna Szczurek, Patrycja Smagło, Alicja Krusiewicz, Aleksandra Dolecka, Kamila Regnowska. Zespół poporowadziła Magdalena Antoniak. . . . czytaj więcej


27 listopada 2010 - Przepustka do awansu - studia podyplomowe

Tak jak w poprzednim roku także i w tym roku akademickim na Wydziale Technicznym Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze uruchomione zostały podyplomowe studia kwalifikacyjne pn. "Nauczanie informatyki i technologii informacyjnej".
Nie jest to jednak jedyna oferta studiów podyplomowych Wydziału Technicznego KK.
Jest to dla naszego Wydziału bardzo szczególne wyróżnienie, gdy możemy uruchomić kolejną już edycję studiów. Oznacza to, że nie tylko trafiliśmy w zapotrzebowanie, ale także to, że nie tylko program, ale i kadra prowadząca oraz warunki uczestnictwa są dla słuchaczy atrakcyjne - mówi dr Beata Laszkiewicz, Dziekan Wydziału Technicznego. . . . czytaj więcej


26 listopada 2010 - Ważne dla wyborców przed II turą

W dniu ponownego głosowania w wyborach na prezydenta Świdnicy, 5 grudnia w mieście będzie pracowało 31 lokali wyborczych. Niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do któregoś z lokali wyborczych, mogą liczyć na pomoc.
W niedzielę wyborczą będzie kursował samochód. Zgłoszenia będą przyjmowane 5 grudnia, w godzinach 14.00-18.00, pod numerem telefonu 074 8562-823.
Lokale wyborcze tego dnia są czynne od godziny 8.00 do 22.00.


26 listopada 2010 - Przyjechali z darami dla bezdomnych i dzieci z Domu Dziecka

Odzież, żywność i prezenty to wszystko przywieźli ze sobą z Biberach Kawalerowie Maltańscy, którzy odwiedzili Świdnicę. Wczoraj na pomoc liczyć pomogli podopieczni Schroniska św. Brata Alberta a dzisiaj prezenty i dary otrzymają dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
Członkowie niemieckiego stowarzyszenia Kawalerów Maltańskich pomagają najbardziej potrzebującym na całym świecie. Nasz powiat może liczyć na ich pomoc od ponad 10 lat.
Wszystko zaczęło się od współpracy partnerskiej między miastem Świdnica a niemieckim Biberach. . . . czytaj więcej


26 listopada 2010 - Sonel i SSIG liderami innowacji

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych zostało laureatem dolnośląskiej edycji konkursu "Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju".
Stowarzyszenie nagrodzono najwyższym laurem w kategorii innowacyjnej organizacji Dolnego Śląska. Tytuł "Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju 2010" przyznany został Stowarzyszeniu za opracowanie koncepcji wsparcia wspólnot mieszkaniowych.
- W oczach jurorów uznanie znalazł nasz, jak się okazało, nowatorski pomysł, który polega na budowaniu lokalnych procesów rewitalizacji dzięki funduszom pożyczkowym. . . . czytaj więcej


26 listopada 2010 - Teatr Maska dopalaczom mówi - Nie

W dniach 8 - 12 grudnia we wszystkich placówkach oświatowych gminy Świdnica zagości Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska".
Specjalnie przygotowane widowisko łączące wiedzę z emocjami pt. " Klaser pełen dopalaczy" przeznaczone jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV- VI oraz gimnazjalistów.
Spektakl porusza kontrowersyjny problem dopalaczy, czyli różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne. . . . czytaj więcej


26 listopada 2010 - Sesja nowej Rady Miejskiej w Świdnicy

W środę, 1 grudnia, o godzinie 11.00 radny senior, Janusz Szalkiewicz, otworzy pierwszą sesję Rady Miejskiej w Świdnicy kadencji 2010-2014.
W programie sesji przewidziano m. in. odegranie hymnu państwowego, informację przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów, ślubowanie radnych Rady Miejskiej, wybór przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących RM.
Sesja odbędzie się w sali narad Urzędu Miejskiego, ul. Armii Krajowej 47 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego).


26 listopada 2010 - Konferencja na zakończenie projektu

29 listopada o godzinie 12.00 w sali narad Urzędu Gminy odbędzie się konferencja podsumowująca II etap realizacji projektu systemowego pn. "Nie stój w miejscu - bądź aktywny" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.
Od kwietnia do listopada kolejna grupa 12 osób z gminy Świdnica w wieku aktywności zawodowej skorzystała z cyklu kursów aby tym samym zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy.
Tym razem grupę docelową stanowili mężczyźni i kobiety, którzy wykazali zainteresowanie w uzyskaniu kwalifikacji z zakresu operatora wózków widłowych, komputerowego ABC, sprzedawcy, magazyniera, opiekuna dzieci, wychowawcy koloni, wycieczek, obsługi kasy fiskalnej, handlowca, florystyki czy wizażu.


26 listopada 2010 - Policja poszukuje świadków wypadku drogowego

24 listopada o godzinie 13.30 na drodze krajowej K-35 między Komorowem a Mokrzeszowem nieustalony samochód jadący w kierunku Świdnicy wyprzedzał samochód ciężarowy Volvo z naczepą oraz samochód Opel. Wyprzedzając te samochody zmusił kierującego VW Passatem jadącego z przeciwnego kierunku do gwałtownego zjechania na lewy pas drogi, uderzył tylne lewe koło Opla a następnie w Volvo.
W wyniku zderzenia z samochodami kierujący VW wjechał do przydrożnego rowu, doznał licznych ran głowy, ogólnych potłuczeń - obrażenia powyżej siedmiu dni i pozostał na obserwacji w Szpitalu Sokołowskiego w Wałbrzychu. Pasażerka VW doznała urazu głowy, wstrząśnienia mózgu, skręcenia kręgosłupa szyjnego - obrażenia powyżej siedmiu dni, pozostała na obserwacji w Szpitalu Latawiec w Świdnicy.
Osoby, które widziały wypadek i mogą udzielić jakichkolwiek informacji na jego temat proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy tel. 74 85 82 276 lub 997.


25 listopada 2010 - Glukometry trafiły do szkół

Kolejny rok powiat mocno angażuje się w działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej. W programie znalazł się jeden z ważniejszych elementów akcji związanej z profilaktyką cukrzycy w powiecie, prowadzonej przez Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa. Dzięki temu dzisiaj na ręce dyrektorów 15 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych trafiły gleukometry.
- "Zaopatrzenie szkół w glukometry ma na celu wczesne wykrywanie cukrzycy u naszych uczniów, ale również wśród nauczycieli." - wyjaśnia Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. . . . czytaj więcej


25 listopada 2010 - Rusza Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rusza III edycja Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej Mediator Cup 2010/11. Przed nami trzy miesiące piłkarskiego święta w wydaniu piłki halowej.
Podobnie jak w roku ubiegłym w rozgrywkach bierze udział szesnaście drużyn w dwóch klasach ligowych. . . . czytaj więcej


25 listopada 2010 - Mariusz Cieśliński Sportowcem Dekady

Mistrz Świata Kickboxingu, świebodziczanin Mariusz Cieśliński, znalazł się w trwającym plebiscycie na Najlepszego Sportowca na Dolnym Śląsku pierwszej dekady XXI wieku.
Plebiscyt prowadzony jest przez "Polska-Gazeta Wrocławska", Radio Wrocław i TVP Wrocław.
Na nominowanego do tytułu sportowca można głosować za pomocą SMS-a. Więcej o plebiscycie na: http://naszplebiscyt.pl/wybory,sms,glosuj_na-sportowiec_dekady


25 listopada 2010 - Narażał życie został nagrodzony

Wiara w ratowanie życia ludzkiego jest dobrem najwyższym, a ratowanie życia z narażeniem własnego zasługuje na najwyższe uznanie.
I na takie uznanie niewątpliwie zasługuje sierżant Krzysztof Ostojski z Komisariatu Policji w Świebodzicach. 27 października 2010 roku wieczorem na Komisariat w Świebodzicach przybiegła kobieta informując o pożarze w jednym z budynków na terenie Świebodzic.
Będący przed służbą sierżant Ostojski nie zastanawiając się, udał się na miejsce pożaru. Kobieta, która poinformowała o pożarze, stwierdziła, że na podwórku wśród lokatorów budynku nie ma osób, które przebywały w jej mieszkaniu. . . . czytaj więcej


25 listopada 2010 - Mikołajkowy Turniej Szachów Szybkich

5 grudnia 2010 roku w jaworzyńskim Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej odbędzie się XV Indywidualny Mikołajkowy Turniej Szachów Szybkich.
Organizatorami turnieju są: Dolnośląski Związek Szachowy, Sekcja Szachowa GLKS Jaworzyna Śląska oraz Samorządowy Ośrodek Kultury.
Regulamin turnieju dostępny jest na stronie internetowej SOKiBP - >>> zobacz


24 listopada 2010 - Dziękuję za udział w wyborach i poparcie

Dziękuję gorąco za udział w wyborach wszystkim mieszkańcom naszego regionu, dziękuję szczególnie tym, którzy poparli mnie i mój program.
Pracując w sejmiku dolnośląskim chciałabym mieć z Państwem stały kontakt, dlatego zapraszam do mojej strony internetowej gdzie znajdziecie Państwo mój numer telefonu oraz adres e-mailowy.
Strona internetowa - www.gaszynska.pl - >>> zobacz


24 listopada 2010 - Brydżowe spotkania

Początek grudnia to Świebodzicach tradycyjnie święto miłośników brydża. Kolejny turniej odbędzie się już 4 grudnia. IV Mikołajkowy Turniej Brydża Sportowego Parami o Puchar Burmistrza Świebodzic jest częścią Grand Prix Dolnego Śląska.
Brydżyści startują o godzinie 10. w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
W ubiegłym roku w turnieju brało udział kilkudziesięciu uczestników z całego województwa. Wielkim miłośnikiem tej gry jest burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz a także starosta Zygmunt Worsa. Obaj panowie regularnie uczestniczą w świebodzickich rozgrywkach.


24 listopada 2010 - "Ojczyźnie Miłej Służ"

20 listopada w sali teatralnej ŚOK w Świdnicy odbyła się niecodzienna uroczystość - przy pełnej widowni - Widowisko Słowno - Muzyczne (kominek harcerski) "Ojczyźnie Miłej Służ" autorstwa i z udziałem Barbary Wachowicz poświęcone: Oldze i Andrzejowi Małkowskim - twórcom harcerstwa polskiego oraz bohaterom "Szarych Szeregów".
Kominek przygotowali świdniccy harcerze z okazji jubileuszu 100-lecia Harcerstwa oraz 65. rocznicy istnienia Hufca ZHP Świdnica im. "Szarych Szeregów". . . . czytaj więcej


24 listopada 2010 - Dni Integracji w Gimnazjum nr 2

Już po raz ósmy w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Świebodzicach odbywają się Dni Integracji, cykl imprez i spotkań, wcielający w życie prawdziwego ducha integracji osób niepełnosprawnych i zdrowych. W szkole uczy się wielu uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, a podczas Dni Integracji szkoła zaprasza do siebie zaprzyjaźnione placówki, jak chociażby pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Jaskulinie, dzieci ze świebodzickiego Domu Pomocy Społecznej. Są wspólne występy, zabawy integracyjne, rozmowy.
Dziś, 24 listopada, odbyło się jedno z najsympatyczniejszych spotkań w ramach Dni - Kawiarenka Integracyjna. Początek - godzina 15.30, hol szkoły.


24 listopada 2010 - Trwają prace przy budowie łącznika do A4

Po raz drugi lokalne media miały okazję przyjrzeć się z bliska postępom prac przy budowie łącznika do A4. Mimo błota i przenikliwego zimna media z zainteresowaniem wzięły udział w wyjeździe, aby na własne oczy przekonać się na jakim etapie jest budowa drogi. Najważniejsze, że widać już pierwsze obiekty inżynieryjne a teren jest w całości przygotowany i utwardzony pod dalsze etapy budowy nitki łączącej powiat z autostradą A4.
Nowa droga będzie się płynnie łączyć z istniejącymi już trasami powiatowymi poprzez skrzyżowania i ronda oraz drogami gminnymi poprzez zjazdy. W efekcie połączy ona drogę krajową nr 5 z drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


24 listopada 2010 - "Mały świdniczanin ekologiem"

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy nastąpiła uroczysta inauguracja projektu ekologicznego pod hasłem "Mały świdniczanin ekologiem".Celem projektu jest m.in. rozbudzanie dojrzałości ekologicznej najmłodszych, uwrażliwienie na postępujące zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ustalanie przyczyn zanieczyszczeń, przekonanie o konieczności segregowania śmieci i ich powtórnego przetworzenia - recykling.
Działania w ramach projektu zakładają także przeciwdziałanie konsumpcyjnemu stylowi życia, propagowanie zdrowego stylu życia poprzez rekreację na świeżym powietrzu, rozbudzanie wrażliwości i potrzeby kontaktu z przyrodą. . . . czytaj więcej


23 listopada 2010 - Sejmik Wojewódzki w nowym składzie

Państwowa Komisja Wyborcza ma poważne problemy z oprogramowaniem i serwerami podającymi wyniki na swojej stronie internetowej.
W związku z tym Wojewódzka Komisja Wyborcza musiała wybrnąć z zaistniałej sytuacji i wywiesić ostateczne wyniki wyborów do sejmiku.
Platforma obywatelska dostaje 15 mandatów, 9 mandatów przypadło dla Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza, Prawo i Sprawiedliwość - 7, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 4, Polskie Stronnictwo Ludowe - 1.
W skład sejmiku wchodzą: . . . czytaj więcej


23 listopada 2010 - Państwowa Komisja Wyborcza nie daje rady

Mamy już dwa dni po wyborach a skostniała struktura Państwowej Komisji Wyborczej nadal nie podaje ostatecznych wyników. Mało tego, w wielu okręgach nie podaje ich wcale.
Wczoraj podawaliśmy za danymi PKW informacje, że w Strzegomiu do drugiej tury wyborów staną Lech Markiewicz i Zbigniew Suchyta. Według niepełnych danych PKW nadal tak jest a my już wiemy, że o fotel burmistrza będą walczyć - Gałuszka Marek i wymieniony wcześniej Zbigniew Suchyta.
Wynik ten jest jedną z większych niespodzianek tych wyborów.


23 listopada 2010 2010 - Telefon do urologa - "Zdrowie mężczyzny"

W listopadzie na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Warszawa, listopad 2010. Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście. . . . czytaj więcej


23 listopada 2010 - Finał Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych

Wczoraj w hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy odbył się Finał Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce koszykowej dziewcząt.
Piewrsze miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III w Świdnicy.
Kolejne miejsca przypadły dla Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy i Zespołu Szkół Nr 3, również w Świdnicy w Świdnicy


23 listopada 2010 - Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Gmina Jaworzyna Śląska organizuje bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z zakresu nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie. Na spotkaniu będzie również skonsultowany Programu Współpracy na 2011 rok.
Szkolenie odbędzie się 25 listopada w godzinach 16:00 - 19:00 w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej przy ul. Powstańców 3 w Jaworzynie Śląskiej - sala nr 7.
Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o zapisy w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej - pokój nr 19 - Roksana Sisko lub pod nr tel. 074 858 82 30 w. 30. Z każdej organizacji pozarządowej można zgłosić jedną osobę.


22 listopada 2010 - Wybory samorządowe - 2010

Niektóre z gmin mają już swoich burmistrzów i wójtów.
W Świebodzicach w pierwszej turze wygrał zdecydowanie dotychczasowy burmistrz miasta - Bogdan Kożuchowicz uzyskując 4816 głosów co dało 55,48% wszystkich głosów.
W Gminie Marcinowice Jerzy Guzik zdobył 1420 głosów 51.47% i przez kolejne cztery lata będzie decydował o losach tej gminy.
Teresa Mazurek z 77.37% poparciem i 4007 głosami nadal niezagrożenie władać będzie Gminą Świdnica. . . . czytaj więcej


22 listopada 2010 - MultimediaOFF na Festiwalu Okiem Młodych

Pokazy kina niezależnego MultimediaOFF zagoszczą podczas III Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy.
W ramach MultimediaOFF na festiwalu będzie można zobaczyć najciekawsze dokumenty o polskim offie oraz fabularny: "Cellulit" i animowany "Tramwaj".
W dniach 26-27 listopada w Świdnickim Ośrodku Kultury odbędzie się III Festiwal Filmów Dokumentalnych Tworzonych przez Młodzież "Okiem Młodych". Na Festiwalu zobaczymy dwa bloki krótkometrażowych filmów niezależnych MultimediaOFF, które poprzedzą projekcje konkursowe.
Będzie to doskonała okazja aby poznać polski off od podszewski. W ramach MultimediaOFF zobaczymy dokumenty przedstawiające głównych twórców niezależnych. . . . czytaj więcej


22 listopada 2010 - Muzyka Chopina w SP 1

W deszczowe i nostalgiczne listopadowe przedpołudnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w świdnicy zasłuchali się.... nie w deszcz odbijający się od dachu hali sportowej... ale w muzykę Peszona, czyli sławnego Fryderyka Chopina!
Dzieci miały możliwość zapoznać się z dostojnymi polonezami, skocznymi mazurkami oraz słynną Etiudą Rewolucyjną najznamienitszego polskiego kompozytora.
Audycja oprócz utworów granych na żywo wypełniona była prezentacją multimedialną o domu, rodzinie i czasach w jakich żył muzyk.
Uczniowie poznali Chopina od innej strony, stał się dla nich bliższy, bardziej do przyjęcia, a jego muzyka stała się bardziej oswojona.


22 listopada 2010 - Bezpieczna praca w gospodarstwie

17 listopada w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym po raz kolejny odbył się międzyszkolny turniej wiedzy "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym.
Pierwszym etapem był konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, w którym wzięli udział gimnazjaliści z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Do konkursu złożono kilkanaście prac, spośród których komisja konkursowa wybrała najlepsze.
W turnieju wiedzy uczestniczyły dwuosobowe zespoły wszystkich gimnazjów - uczniowie odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania - wszystkie zespoły wykazały się bardzo bogatą i dobrze ugruntowana wiedzą. . . . czytaj więcej


22 listopada 2010 - Podpalał a strażacy z OSP gasili

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności w sprawie podpaleń na terenie Gminy Świdnica, ustalili i zatrzymali pięciu mężczyzn. Jak się okazało czterech z zatrzymanych jest strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej natomiast ich wspólnikiem był 18 latek, który w zamian za podpalenia miał dostawiać od młodych strażaków część pieniędzy z akcji gaśniczej.
Do podpaleń dochodziło na przełomie czerwiec - sierpień bieżącego roku. 18 letni piroman podpalał stodoły, budynki gospodarcze, komórki oraz słomę. Wartość strat poniesionych przez rolników wyniosła około 20 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


21 listopada 2010 - ŚKPR wskoczył na podium

Po zwycięstwie 31:19 (12:11) w Kościanie z Tęczą piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica awansowali na trzecie miejsce w tabeli II ligi.
Mecz w Wielkopolsce miał dwa oblicza. W pierwszej połowie gra była wyrównana, w drugiej świdniczanie dominowali już zdecydowanie. Podopieczni Krzysztofa Mistaka do bardzo dobrej gry w defensywie dołożyli lepszą skuteczność i to wystarczyło do kolejnej bardzo wysokiej wygranej.
W kolejnym spotkaniu (sobota, 27 listopada, godzina 18.00) ŚKPR zmierzy się na własnym parkiecie z OSiR-em Komprachcice.


21 listopada 2010 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozegranych wczoraj meczach piątej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Halowej zanotowano następujące wyniki: XXL Bolesławice - Pędzące Osiołki 3:22 (0:12), Uhahani - Doceniani Inaczej 4:20 (2:12), Glob Max - Gimnazjum Senior 16:6 (8:2), Car Valet Jaroszów - Ziomale 2:9 (1:3).
Kolejność w tabeli: 1. Pędzące Osiołki - 12, 2. Glob Max - 12, 3. Ziomale - 12, 4. Doceniani Inaczej - 9, 5. Car Valet Jaroszów - 7, 6. XXL Bolesławice - 4, 7. Gimnazjum Senior - 2, 8. Uhahani - 0.
Czołówka strzelców po pięciu kolejkach - Mateusz Ptak - Doceniani Inaczej - 34 bramki, Grzegorz Borowy - Pędzące Osiołki - 33 bramki, Myśliński - Osiołki i Włodarczyk - Glob Max - po 15 bramek.


21 listopada 2010 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki pierwszej kolejki Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej Mediator CUP: Herbapol Stanowice - ŚFUP Świdnica 2:2, FC Żubry - Chaos 2:1, Saller Team - Młoda Stal 5:3, ZUS - LS Świdnica 10:0, Eurolink - Darbor 2:6.
Piłkarzem kolejki został Mateusz Jorgos z ZUS, bramkarzem kolejki - Marcin Hruszowiec FC Żubry, najszybciej strzelona bramka w tej kolejce należy do Marcina Tutki z Darbor w 2 min 25 sekundzie meczu.
Królem strzelców jest Mateusz Jorgos z czterema bramkami, Wojciech Szuba i Robert Pryka maja na swoim koncie po trzy strzelone gole.


21 listopada 2010 - Koszykówka Szkół Gimnazjalnych

18 listopada w ramach współzawodnictwa szkolnego w Turnieju piłki koszykowej rywalizowali chłopcy ze świdnickich szkół gimnazjalnych.
W turnieju wystartowały trzy drużyny. Zdyciężyła drużyna Gimnazjum nr 1 przed Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3. Najlepsza drużyna wystąpiła w składzie: Maciej Kulik, Przemysław Jurek, Paweł Myszakowski, Antonio Rąpała, Sławomir Sieradzki, Kamil Ozga, Przemysław Chmielarz, Patryk Iwanczyszyn, Kamil Piskorz.
Dzień wcześniej (17 listopada) w sali sportowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy wystąpiły dziewczęta. W turnieju wystartowały dwie szkoły.
Gimnazjum nr 3 - Gimnazjum nr 1 31:26. Drużuna z Gimnazjum nr 3 wystąpiła w składzie: Wioletta Mizera, Sara Gorzelak, Marta Kramarczyk, Anna Kołaczyk, Klaudia Figurna, Wioletta Woźniak, Wiktoria Mołoń, Wioletta Moskwa, Zaneta Włudyga.


20 listopada 2010 - Trzy do zera - dziewiąty raz

Dzisiaj rozegrana została dziewiąta kolejka spotkań o mistrzostwo III ligi siatkówki kobiet. Świdniczanki podejmowały u siebie drużynę z Głuszycy.
Mecz przez MKS Świdnica wygrany został gładko jak wszystkie dotychczasowe w trzech setach.
MKS Świdnica - UKS Głuszyca 3:0 w setach 25:13, 25:14, 25:14.
Świdniczanki z kompletem punktów prowadzą w tabeli rozgrywek przed KS Gwardią Wrocław i KS Olimpią Jawor.


20 listopada 2010 - Dolnośląska Liga Pływacka

Wczoraj, 19 listopada we Wrocławiu odbyły się zawody I edycji Dolnośląskiej Ligi Pływackiej klas V. Zawody zostały rozegrane stylem motylkowym na dystansie 50 metrów oraz stylem grzbietowym na dystansie 100 metrów a także sztafety 4x50 m stylem dowolnym.
Startowały kluby: WKS Śląsk Wrocław, AZS AWF Wrocław, UKS Koral Wrocław, Juvenia Wrocław, Redeco Wrocław, ULKS Wodny Świat Kudowa Zdrój, Płetwal Polkowice, Piranie Lubin, MKS "9" Dzierżoniów i UKS Svida Świdnica.
Cieszy fakt, że dwóch zawodników świdnickich Oskar Kiejzik (11 lat) i Elżbieta Kielka (11 lat) uzyskali klasy sportowe dla 12-latków dające prawo startu w Zimowych Mistrzostwach Okręgu. . . . czytaj więcej


20 listopada 2010 - Obronili tytuł mistrza Dolnego Śląska

Dzisiaj, 20 listopada, drużyna piłki halowej z Gimnazjum w Marcinowicach, reprezentując strefę wałbrzyską w finale wojewódzkim rozgrywek LZS piłki halowej chłopców do lat 15, powtórzyła sukces sprzed roku i obroniła tytuł mistrza Dolnego Śląska.
W zawodach brało udział siedmiu mistrzów stref województwa dolnośląskiego, którzy zostali podzieleni na dwie grupy.
Drużyna z Marcinowic trafiła do grupy cztero-drużynowej z zespołami z Lubina, Łomnicy i Oławy. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Oświadczenie

Żałujemy bardzo że Wspólnota Samorządowa nie złożyła pozwu w trybie wyborczym bo wynik był by znany jeszcze przed II turą wyborów samorządowych. Jednak zostało jeszcze kilka godzin i zachęcamy naszych konkurentów, aby skorzystali z takiej możliwości.
Obiecaliśmy na początku kampanii, że będzie ona spokojna i merytoryczna. I tak też było. Niestety, Wspólnota Samorządowa źle czuła się w takiej walce, w której wymienialiśmy się na pomysły i argumenty, postanowiła sfaulować.
Powiedzieliśmy, że jeżeli któryś komitet rzuci nam rękawicę, my ją podniesiemy. Tak też się stało. Wspólnota Samorządowa na wielkim bilboardzie pokazała swoją prawdziwą twarz. Jest to twarz klauna. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Ksiądz Prałat Stanisław Siwiec we wspomnieniach strzegomian

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyła się promocja książki "Pod Ikoną Ukrzyżowanego Jezusa. Wspomnienia o Księdzu Prałacie Stanisławie Siwcu". Spotkanie zgromadziło twórców publikacji oraz wszystkich tych, którym Ksiądz Prałat Stanisław Siwiec był bliski.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz szczególne podziękowania skierował pod adresem Grażyny Kuczer, która jest inicjatorką wydania wspomnień o Księdzu Prałacie.
Redakcję nad książką objął Ksiądz Prałat Marek Babuśka, który podczas spotkania opowiedział o testamencie Kapłana oraz o Jego zasługach dla lokalnej społeczności. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Będzie zbiórka elektroodpadów

Mieszkańcy Świdnicy bezpłatnie będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, monitory, sprzęt radiowo-telewizyjny itp.). Akcja zostanie przeprowadzona przez kilku odbiorców nieczystości, w różnych terminach, w różnych częściach miasta.
• poniedziałek-środa (22-24 listopada)
W tych dniach Alba Dolny Śląsk oraz Zakład Usług Komunalnych w Żarowie przeprowadzą zbiórkę elektroodpadów od mieszkańców budynków wielorodzinnych zarządzanych przez: Miejski Zarząd Nieruchomości, Zarząd i Obrót Nieruchomościami "Agora" oraz Andrzej Wojciechowski "Zarządca" Administracja Wspólnot. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Choinki, szopki, aniołki, karpie...

W świebodzickim magistracie rozstrzygnięto dziś doroczny konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną pn. "Magia Świąt Bożego Narodzenia".
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, o czym najlepiej świadczy liczba kartek - aż dwieście, które zostały dostarczone do Urzędu Miejskiego. Autorami prac były przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, średnich, a także wychowankowie Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach oraz Jaskulinie.
Podobnie jak w latach ubiegłych jury długo zastanawiało się nad podjęciem decyzji, bo to nie lada zadanie - z tak wielu pięknych kartek wybrać te najpiękniejsze. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie - szkolenie w Świdnicy

W piątek, 19 listopada w obchodzonym Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci przeprowadzono szkolenie na temat nowych rozwiązań prawnych wprowadzonych ustawą z 10 czerwca 2010 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
W jego trakcie omówiono nowe zadania i obowiązki wynikające ze zmiany przepisów oraz gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Szkolenie poprowadził Jarosław Polanowski, prokurator apelacyjny delegowany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Filateliści świętują i pokazują swoje zbiory

W tym roku świebodzickie koło Polskiego Związku Filatelistów obchodzi 60. rocznicę istnienia. Miłośnicy znaczków pocztowych i nie tylko, których w Świebodzicach nie brakuje, udostępnili swoje zbiory i cenne pamiątki na wystawie, prezentowanej w Miejskim Domu Kultury.
Wystawę można zwiedzać od czwartku, 18 do niedzieli, 21 listopada.
- Prezentujemy fragmenty zbiorów filatelistycznych, kronikę Koła i kroniki rodzinne naszych członków, zbiory numizmatyczne i kolekcjonerskie, a wszystko to jest dorobkiem 60 lat pasji i zamiłowania do filatelistyki pokoleń świebodziczan - mówi Kazimierz Chojnowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wystawy. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Organizacje pozarządowe szkolą się

W dniach 17-18 listopada kilkudziesięcioosobowa grupa przedstawicieli organizacji pozarządowych uczestniczyła w szkoleniu dla przedstawicieli trzeciego sektora z zakresu nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie.
Na zaproszenie Urzędu Miejskiego do Strzegomia przyjechał Waldemar Weihs, prezes Fundacji "Merkury", który poprowadził dwudniowy bezpłatny cykl szkoleniowy dla strzegomskich organizacji.
Spore zainteresowanie uczestników wzbudziły trudne zagadnienie dotyczące nowelizacji ustawy oraz zasady poprawnego sporządzania ofert i sprawozdań na realizację zadań publicznych. . . . czytaj więcej


19 listopada 2010 - Mariusz Cieśliński Sportowcem Dekady

Mistrz Świata Kickboxingu, świebodziczanin Mariusz Cieśliński, znalazł się w trwającym plebiscycie na Najlepszego Sportowca na Dolnym Śląsku pierwszej dekady XXI wieku.
Plebiscyt prowadzony jest przez "Polska-Gazeta Wrocławska", Radio Wrocław i TVP Wrocław.
Na nominowanego do tytułu sportowca można głosować za pomocą SMS-a. Więcej o plebiscycie na: http://naszplebiscyt.pl/wybory,sms,glosuj_na-sportowiec_dekady


18 listopada 2010 - 21 listopada to święto demokracji

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy zaapelował o jak największą frekwencję w zbliżających się wyborach samorządowych. Szanowni Świdniczanie, 21 listopada to dzień ważny dla Polski, a szczególnie dla naszej małej ojczyzny.
Wybory samorządowe to święto demokracji. Głos każdego z Państwa jest w tym dniu wyjątkowy, ważny i niepowtarzalny. Każdy może podjąć decyzję o przyszłości naszego miasta. Każdy może zdecydować, komu powierzyć mandat społeczny, komu zaufać.
Będziemy decydowali o różnych szczeblach samorządu. Będziemy wybierali radnych do Rady Miasta, do Rady Powiatu i do Sejmiku Województwa. . . . czytaj więcej


18 listopada 2010 - Będzie pozew sądowy przeciwko Platformie Obywatelskiej

W odpowiedzi na treść materiału wyborczego opublikowanego w prasie, "Wspólnota Samorządowa" zdecydowała o skierowaniu pozwu sądowego wobec panów Zbigniewa Szczygła i Roberta Jagły, reprezentujących Platformę Obywatelską.
Nie zrobimy tego w trybie wyborczym, ponieważ do dnia wyborów pozostało zbyt mało czasu, aby sąd był w stanie wydać prawomocny wyrok. Przekonani jesteśmy bowiem, że po niekorzystnym dla siebie rozstrzygnięciu sądu I instancji, PO skorzysta z trybu odwoławczego, co przedłuży sądowe postępowanie.
Platforma postąpiła tak w przegranym sądowym sporze z Komitetem Wyborczym Wyborców Rafała Dutkiewicza. . . . czytaj więcej


18 listopada 2010 - I Łużycki Konkurs Plastikowych i Kartonowych Modeli

W dniach 13-14 listopada w Lubaniu Śląskim odbył się I Łużycki Konkurs Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych o puchar burmistrza Lubania. Jest to nowy konkurs, który wypełnił lukę po nie odbywających się już imprezach w Bogatyni i Chojnowie.
Konkurs został zorganizowany z rozmachem. Do rywalizacji stanęło 84 modelarzy z siedmiu klubów (z Wrocławia, Bogatyni, Chojnowa, Oleśnicy, Zielonej Góry, Warszawy i Świdnicy) i indywidualnie - wystawili 215 sklasyfikowanych modeli. . . . czytaj więcej


18 listopada 2010 - Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Gmina - komunikat

18 listopada 2010 roku w Jaworzynie Śląskiej odbyła się konwencja wyborcza Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Gmina.
Na spotkanie podsumowujące aktywną kampanię wyborczą komitetu Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście.
Wśród sympatyków komitetu Grzegorza Grzegorzewicza znaleźli się także kandydaci do Rady Powiatu Świdnickiego z listy Wspólnoty Samorządowej a także przedstawiciele konkurencyjnych komitetów. . . . czytaj więcej


18 listopada 2010 - Poszukiwany 28 letni mężczyzna

Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzi czynności poszukiwawcze w związku z zaginięciem Rafała Łętowskiego urodzonego 20 czerwca 1982 roku.
Poszukiwany mieszkał w Krzczonowie.
9 listopada 2010 roku mężczyzna wyszedł z domu do pracy i do chwili obecnej nie kontaktował się z rodziną.
Rysopis zaginionego
wzrost 180 cm. waga ok. 90 kg, sylwetka szczupła, włosy ciemne krótkie, oczy niebieskie, twarz pociągła, uszy przylegające, nos średni. . . . czytaj więcej


17 listopada 2010 - Przekazali strażakom samochód

Niemieckie Torgau jest miastem partnerskim Strzegomia od 1997 r. Od tego momentu wspólnie realizowano wiele inicjatyw. Zainicjowano również współpracę między strażami pożarnymi z Torgau i Strzegomia.
W tym tygodniu w Strzegomiu gościła delegacja z Torgau na czele z nadburmistrz Andreą Staude. Głównym celem wizyty było przekazanie wozu ratownictwa technicznego, który będzie wykorzystywany przez naszych strażaków ochotników w codziennej pracy. Kolejnym krokiem było natomiast uroczyste przekazanie samochodu przez burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej z Tomkowic. . . . czytaj więcej


17 listopada 2010 - SSIG ma unijne fundusze na pożyczki

Umowa na unijne wsparcie systemu pożyczek Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych uroczyście parafowana. W środę, 17 listopada ruszył nabór wniosków dla firm. Do rozdysponowania jest 1,66 mln zł.
- Pomoc będzie mogło uzyskać w sumie 59 firm. To jak do tej pory największe fundusze, które jednorazowo będziemy mogli przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom. Każdej z firm będziemy mogli pożyczyć nie więcej niż 75 tys. zł na maksymalnie 5 lat. To duża kwota i dogodne warunki do spłaty dla małych przedsiębiorstw - mówi Konrad Jabłoński, prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. . . . czytaj więcej


17 listopada 2010 - Serce wieży znowu bije

W południe odezwał się dziś, 17 listopada, zegar z ratuszowej wieży. Świebodziczanie usłyszeli piękny, głęboki ton ratuszowego czasomierza po dziesiątkach lat milczenia. Naprawiony, odrestaurowany i lśniący nowymi tarczami znów będzie wskazywał czas przez następne dziesiątki a może nawet setki lat.
Urochomienie zegara to ukoronowanie trwającego od wiosny remontu ratusza miejskiego. Oprócz nowej elewacji i kopuły wieży odrestaurowano także 134-letni mechanizm.
Zajął się nim pieczołowicie pan Adam Mroziuk, zegarmistrz i wielki pasjonat starych zegarów. . . . czytaj więcej


17 listopada 2010 - Laurki dla powiatu

Dwie piękne laurki otrzymał w tym tygodniu powiat świdnicki. Są nimi dokumenty pokontrolne dwóch powiatowych inwestycji: budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy i drogi Mielęcin - Łażany. Obie zostały ocenione wysoko a kontrolujący nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości przy ich realizacji.
Pierwsza informacja pokontrolna dotarła do powiatu 9 listopada. W ostatnich dniach października sprawdzana była bowiem realizacja inwestycji pn. "Przebudowa drogi nr 3396D na odcinku Mielęcin - Łażany", finansowanej z udziałem środków unijnych. . . . czytaj więcej


17 listopada 2010 - Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Gmina Jaworzyna Śląska organizuje bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z zakresu nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie. Na spotkaniu będzie również skonsultowany Programu Współpracy na 2011 rok.
Szkolenie odbędzie się 25 listopada w godzinach 16:00 - 19:00 w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej przy ul. Powstańców 3 w Jaworzynie Śląskiej - sala nr 7.
Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o zapisy w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej - pokój nr 19 - Roksana Sisko lub pod nr tel. 074 858 82 30 w. 30. Z każdej organizacji pozarządowej można zgłosić jedną osobę.


17 listopada 2010 - Oświadczenie "Młodych Radnych" ze Świebodzic

Z wielką przykrością odwołujemy debatę kandydatów na Burmistrza Miasta Świebodzice.
Przyczyną tej decyzji jest brak zainteresowania naszym spotkaniem trzech z pośród czterech kandydatów. Jedynie KWW Bogdana Kożuchowicza zadeklarował udział swojego kandydata.
Dziś otrzymaliśmy kolejne informacje od kandydatów o ich nieobecności. Przykro nam, że pozostali kandydaci nie znaleźli odwagi by stanąć przed młodymi mieszkańcami miasta i stawić czoła pytaniom formułowanym przez nich. . . . czytaj więcej


17 listopada 2010 - Powiat wśród wyróżnionych

Program profilaktyczny realizowany przez powiat świdnicki znalazł się wśród wyróżnionej ósemki programów w konkursie "Powiaty i gminy dla zdrowia - edycja 2010" organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. W konkursie wzięło udział 45 samorządów, które zgłosiły 88 programów zdrowotnych.
Spośród zgłoszeń jury wyłoniło tylko ośmiu laureatów oraz przyznało wyróżnienia w kategorii całokształt działań podejmowanych na rzecz poprawy stanu zdrowia mieszkańców oraz w kategorii programy zdrowotne.
Pilotażowy Program Profilaktyczny Genetyczno-Onkologiczny pn. "Opieka nad rodzinami z predyspozycją genetyczną do nowotworów" realizowany był przez powiat świdnicki w latach 2006 - 2009 oraz kontynuowany od 28 kwietnia do 15 października tego roku. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 - Dolnośląski Szlak UNESCO w Wieliczce

Świdnica promuje dolnośląskie zabytki UNESCO w Wieliczce. Dziś, 16 listopada do Wieliczki wyjechała delegacja na czele z zastępcą prezydenta Waldemarem Skórskim.
Od poniedziałku w mieście soli goszczą przedstawiciele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, bo tego dnia zorganizowano konferencję dla nauczycieli, na której zaprezentowano Dolnośląską Ścieżkę Edukacyjną.
W poniedziałek, 15 listopada w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się również wernisaż wystawy "Odwiedź Dolny Śląsk nie wyjeżdżając z Wieliczki", którą będą mogli oglądać przez kilka następnych dni mieszkańcy miasta oraz turyści. Na wtorek zaplanowano oficjalną prezentację Dolnośląskiego Szlaku UNESCO. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 - Cis "Bolko" już ogrodzony

Dobiegają końca prace związane z zabezpieczeniem pomnikowego cisa Bolko, największej atrakcji przyrodniczej w Świebodzicach. Wokół ponad 700-letniego drzewa uporządkowano teren, wykonane zostało ogrodzenie. Niebawem pojawi się w tym miejscu rzeźbiona tabliczka informacyjna oraz drewniany kosz na śmieci.
W prace zaangażowała się nie tylko Gmina Świebodzice, ale także Nadleśnictwo Wałbrzych oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 - Jarmark z atrakcjami

W niespełna dwa tygodnie wszystkie miejsca w drewnianych domkach zostały zarezerwowane. Na "Jarmark Bożonarodzeniowy" przygotowane zostaną 34 stoiska.
Zgodnie z tradycją jarmark zaplanowano w ramach "Świdnickiej Kolędy". Od 15-22 grudnia będzie można zakupić ozdoby i dekoracje świąteczne, chleb, wędliny, sery, miody, bakalie w karmelu, minerały, biżuterię, galanterię i odzież skórzaną.
Swoje stoiska będą mieć również fundacje, szkoły i miasta partnerskie. "Jarmark Bożonarodzeniowy" zorganizowany zostanie w świdnickim Rynku.


16 listopada 2010 - Możesz pomóc dwóm rodzinom

Podczas tegorocznej powodzi na Dolnym Śląsku Świebodzice włączyły się aktywnie w pomoc dla mieszkańców dotkniętej tragedią Bogatyni.
Zbieraliśmy wtedy w kilku punktach miasta środki czystości, odzież, żywność by wesprzeć dotkniętych tragedią powodzian.
Ale pomaganie powodzianom z Bogatyni wcale się nie skończyła. Do 31 listopada 2010 wznowiona została zbiórka darów, ale teraz zbierane są konkretne rzeczy dla dwóch konkretnych rodzin. Rodziny te proszą o sprzęt gospodarstwa domowego - garnki, talerze, sztućce, ściereczki, ręczniki, lodówki, roboty kuchenne, kuchenki mikrofalowe, miksery, biurka oraz regały dla dzieci (do wysokości 1,80 cm), a także meble kuchenne. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 - Akrobaci w Rocherath w Belgii

Gromkie brawa od ponad osiemset osobowej widowni otrzymała za swój akrobatyczny występ dwójka chłopców w składzie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron na gali gimnastycznej zorganizowanej w dniach 13-14 listopada w Rocherath w Belgii.
W tej niewielkiej miejscowości z okazji 40-lecia istniejącego tam klubu sportowego, zorganizowano czterogodzinny show gimnastyczny. Zdjęcie w całości - >>> zobacz
Swoje umiejętności prezentowali gimnastycy z Belgii, Niemiec, Francji i Polski. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 - II Dolnośląski Festiwal Teatrów Szkolnych we Wrocławiu

Uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym pod kierunkiem. Władysławy Łabus zostali zakwalifikowani do II Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych we Wrocławiu.
Festiwal Teatrów Szkolnych jest projektem cyklicznym. W roku 2009 Dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, Roberto Skolmowski, zachęcony rozmachem edycji wrocławskiej, postanowił zorganizować festiwal w jeszcze szerszym zakresie - dla szkół Dolnego Śląska - łącząc go dodatkowo z obchodami Roku Juliusza Słowackiego. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 - Portal mapowy powiatu otwarty

Wczoraj w Muzeum Dawnego Kupiectwa oficjalne otworzono Portal Mapowy Powiatu Świdnickiego SIP Świdnica. Jest to pierwszy krok niezbędny do utworzenia całego Systemu Informacji Przestrzennej w Powiecie Świdnickim.
Od dzisiaj w prosty i szybki sposób będzie można dotrzeć do wielu informacji i danych geodezyjnych, które od ręki będą dostępne przez Internet dla każdego użytkownika.
- "Ten program był tworzony przez kilka lat - mówił starosta świdnicki Zygmunt Worsa otwierając spotkanie. Podkreślał, że powiat świdnicki wzorował się na przykładzie wrocławskiego WROSIP-u. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 2010 - Telefon do urologa - "Zdrowie mężczyzny"

W listopadzie na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Warszawa, listopad 2010. Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście. . . . czytaj więcej


16 listopada 2010 - Ukradł telefon

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali sprawcę kradzieży telefonu komórkowego. Jak się kazało 34 letni mieszkaniec Świebodzic przyjechał do Świdnicy, aby w jednym z warsztatów samochodowych ustalić koszty wydania samochodu, który został przez niego rozbity i przewieziony do Świdnicy.
Chwila nieuwagi wystarczyła aby pozostawiony na biurku telefon zmienił właściciela. Mężczyzna wykorzystując chwilową nieobecność w pokoju właściciela telefonu ukradł go i uciekł. Chcąc odzyskać telefon jego właściciel wsiadł do samochodu i zaczął szukać złodzieja. . . . czytaj więcej


15 listopada 2010 - Po Ikoną Ukrzyżowanego Jezusa - promocja książki

W tym roku strzegomianie pożegnali Księdza Prałata Stanisława Siwca. Ksiądz Siwiec swoją pracą, a przede wszystkim postawą życiową na trwałe zapisał się w historii Strzegomia. Odejście Księdza Prałata Stanisława Siwca to wielka strata, ale i jednocześnie zobowiązanie do tego, żeby w przyszłych pokoleniach utrwalać pamięć o Jego dokonaniach.
Wydana pod redakcją Księdza Marka Babuśki, książka "Pod Ikoną Ukrzyżowanego Jezusa. Wspomnienie o Księdzu Prałacie Stanisławie Siwcu", z pewnością się do tego przyczynia. Książka jest zapisem wspomnień osób, z którymi Ksiądz Siwiec pracował i przyjaźnił się. Spotkanie promujące tę książkę odbędzie się 18 listopada o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.


15 listopada 2010 - Niedziela pod znakiem zdrowia, urody i humoru

Komitet Wyborczy Wyborców Bogdana Kożuchowicza przygotował dla Świebodziczan w minioną niedzielę, 14 listopada, dwie atrakcyjne prepozycje spędzenia wolnego czasu.
W godzinach przedpołudniowych odbywała się Biała Niedziela - w holu kina "Wolność" można było skorzystać z porad lekarzy specjalistów, a także kosmetyczki czy speców od medycyny estetycznej. Bezpłatnych porad udzielali: dr Violetta Paluszak - dermatolog, dr Ewa Rogalska - chirurg, dr Henryk Cebulski - okulista, dr Halina Biernat - pediatra, dr Fani Fraguli Baltadzi - laryngolog, dr Edward Szwarcbach - chirurg, dr Maria Smolarek-Wicher - okulista, dr Arkadiusz Konieczny, chirurg estetyczny. . . . czytaj więcej


15 listopada 2010 - Wyróżnienie na "Poetyckiej Stajni"

W dniach 13-14 listopada w Dzierżoniowie odbył się już XVI Konkurs Poezji Śpiewanej "Poetycka Stajnia". Jak co roku uczestnicy z całej Polski walczyli o Złotą Podkowę i nagrody pieniężne.
W konkursie brał udział świdniczanin ze Studia Artystycznego "Katharsis" - Tomasz Sochacki, który wyśpiewał wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w wysokości 400 złotych.
Złota Podkowa oraz nagroda pieniężna w wysokości 1500 złotych trafiła do zespołu "Bieguni" z Nowej Rudy. Dopełnieniem imprezy były dwa koncerty - zespołu "Agnes Band" oraz "Czerwonego Tulipana".


15 listopada 2010 - XXII Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną

Strzegomskie Centrum Kultury było organizatorem kolejnych już XXII Spotkań z Piosenką Religijną i Refleksyjną.
Dzięki gościnności Ks. Prałata Marka Babuśki tegoroczne Spotkania odbyły się w Bazylice Mniejszej Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu.
Wspaniała gotycka budowla sprawiła, iż klimat Spotkań był wyjątkowy i niepowtarzalny. Atmosfera udzieliła się nie tylko wykonawcom, ale również wszystkim widzom. . . . czytaj więcej


15 listopada 2010 - W środę zacznie odmierzać czas

17 listopada, punktualnie o godzinie 12.00 odbędzie uroczyste uruchomienie zegara wieżowego, który został odrestaurowany i po raz pierwszy od dwudziestu lat zacznie wybijać godziny i kwadranse. Renowacja świebodzickiego ratusza trwała kilka miesięcy, równolegle z renowacją elewacji ratusza. Zegarem zajął się wielki miłośnik starych zegarów, pasjonat historii naszego miasta, pan Adam Mroziuk, który ma już na koncie przywrócenie do życia wielu starych czasomierzy - jak chociażby kilka lat temu zegar na budynku poczty przy ul. Świdnickiej.
Wskazówki zegara ruszą z miejsca w środę, 17 listopada, punktualnie o 12. w południe - bo właśnie na tej godzinie zostały zatrzymane przed kilkoma miesiącami.
Uruchomienie wieżowego czasomierza będzie szczególne, bo wskazówki wprawi w ruch - synek pana Adama, zaledwie dwuletni Szymuś, który dzielnie pomagał tacie podczas całego remontu zegara w domowym warsztacie.


15 listopada 2010 - Akademia z okazji obchodów Dnia Niepodległości

W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyła się akademia z okazji obchodów Dnia Niepodległości. Uczniowie klas VI wraz z wychowawcami przygotowali dla społeczności szkolnej lekcję historii. Przedstawiono wydarzenia i postaci, których ogromny patriotyzm sprawił, że Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.
Uroczystość uświetniły zaśpiewane przez młodzież pieśni legionistów. Oprawę muzyczną do przedstawienia przygotowała Barbara Musiej.


15 listopada 2010 - Festiwal Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę"

10 listopada, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach, odbyła się druga edycja Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę".
W festiwalu wzięło udział 8 zespołów ze świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjów, które konkurowały ze sobą w trzech grupach wiekowych. W konkursie wystąpiły również drużyna harcerska i gromada zuchowa. Z zaproszeń skorzystali: zastępca burmistrza miasta Ireneusz Zyska oraz przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów, Związku Sybiraków oraz dyrektorzy szkół. . . . czytaj więcej


15 listopada 2010 - Narodowy Dzień Niepodległości w Strzegomiu

W tym roku mijają 92 lata od momentu, kiedy Polska odzyskała niepodległość.
Rocznicę tego szczególnego wydarzenia uczczono także w Strzegomiu. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Ignacy Dec.
Warto dodać, że w trakcie tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście Asystę Honorową pełniła X Brygada Logistyczna w Opolu.
Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych, które nieśli reprezentanci placówek oświatowych i organizacji działających na terenie gminy Strzegom. . . . czytaj więcej


15 listopada 2010 - Elżbieta Gaszyńska - spotkanie z mieszkańcami

Dzisiaj około godziny 15.00 przed świdnickim domem handlowym "Stokrotka" na Osiedlu Młodych odbędzie się spotkanie kandydatki do sejmiku województwa dolnośląskiego - Elżbiety Gaszyńskiej z mieszkańcami Świdnicy.
W spotkaniu będzie uczestniczyć znana posłanka Prawa i Sprawiedliwości - Nelly Rokita oraz posłanka z naszego rejonu - Anna Zalewska.


14 listopada 2010 - Jak budowano "Electrolux"

W galerii fotografii "dziennika" zamieścilismy obszerną relację zdjeciową z budowy Zakładu Electrolux w Świdnicy. Zapewne z każdym rokiem zdjęcia tam zamieszczone nabierać będą coraz większej wartości historycznej.
Przepraszamy ogladających za nie zawsze odpowiednią kolejność chronologiczną ale przy tej ilości zdjęć nie ustrzegliśmy się tego i prosimy o wybaczenie. Zobacz - zdjęcia - >>> zobacz


14 listopada 2010 - Spadli choć nie grali

Dzisiaj rozegrana została siedemnasta kolejka spotkań III ligi dolnośląsko-lubuskiej. Polonia-Sparta Świdnica pauzowała jednak wyniki innych meczy spowodowały spadek w tabeli na ósme miejsce (23 punkty).
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejki spotkań: Lechia Dzierżoniów - Polonia Trzebnica 3:1, MKS Oława - Twardy Świętoszów 1:0, Czarni Witnica - Promień Żary 1:2, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:1, Arka Nowa Sól - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 1:0, Orzeł Międzyrzecz - Chrobry Głogów 1:2, Pogoń Świebodzin - Ilanka Rzepin 0:0.
W tabeli prowadzi Chrobry Głogów z 36 punktami przed Pogonią Świebodzin - 34 i Ilanką Rzepin - 32 punkty.


14 listopada 2010 - Kolejna awaria w "Multimediach"

Wszyscy użytkownicy korzystający z internetu w "multimediach" doświadczyli kolejnej przerwy w dostawach tej usługi.
Tym razem awaria trwała od wczorajszych godzin porannych do dzisiejszego południa.
Najprawdopodobniej użytkownicy nie mogli również korzystać z telefonów.
Co tym razem firma "Multimedia" wskaże jako powód tak długiej przerwy, jak wytłumaczy się przed dziesiątkami tysięcy użytkowników.


14 listopada 2010 - AKS Strzegom umacnia się na prowadzeniu

W piętnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Zjednoczeni Żarów 2:0, Stal Świdnica - Włókniarz Kudowa Zdrój 5:1, Grom Witków - Pogoń Pieszyce 2:1, Nysa Kłodzko - Victoria Świebodzice 1:2, Sparta Ziębice - Górnik Boguszów-Gorce 2:2, Podzamcze Wałbrzych - Kryształ Stronie Śląskie 6:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Unia Złoty Stok 1:2, Biały Orzeł Mieroszów - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 5:2.
Kolejność w tabeli drużym z powiatu świdnickiego: 1. AKS Strzegom - 37 punktów, 2. Stal Świdnica - 29, 3. Zjednoczeni Żarów - 28, 4. Victoria Świebodzice - 28, 5. Grom Witków - 26.


14 listopada 2010 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozegranych dzisiaj meczach IV kolejki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Halowej zanotowano następujące wyniki: XXL Bolesławice - Ziomale 4:9 (2:3), Doceniani Inaczej - Glob Max 11:12 (6:7), Pędzące Osiołki - Uchachani 29:4 (8:3).
W tabeli prowadzi: 1. Pędzące Osiołki - 9, 2. Ziomale - 9, 3. Glob Max - 9, 4. Car Valet Jaroszów - 6, 5. Doceniani Inaczej - 6, 6. XXL Bolesławice - 4, 7. Gimnazjum Senior - 1, 8. Uchachani - 0.
Czołówka strzelców po trzech kolejkach - Mateusz Ptak - Doceniani Inaczej - 26 bramek, Grzegorz Borowy - Pędzące Osiołki - 19 bramek, Daniel Głogiewicz - Karolina - 13 bramek.


14 listopada 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piętnastej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Podgórze Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 0:6, Karolina Jaworzyna Śląska - Wierzbianka Wierzbna 6:1, Zieloni Mrowiny - Koliber Uciechów 1:3, Granit Roztoka - Zagłębie Wałbrzych 0:0, Gwarek Wałbrzych - Wenus Nowice 0:2, Skalnik Czarny Bór - LKS Bystrzyca Górna 2:2, Sudety Dziećmorowice - Victoria Tuszyn 9:0, Czarni Wałbrzych - Unia Jaroszów 1:2.


13 listopada 2010 - Dolnośląski Finał Piłki Siatkowej Kobiet

Dzisiaj w hali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie odbył się Dolnośląski Finał Piłki Siatkowej Kobiet. W turnieju wystartowało osiem drużyn - finalistów eliminacji strefowych.
Organizatorem finału byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Lubinie.
Wszystkie mecze MKS Świdnica zakończyły się wynikiem 2:0. Tabela końcowa - 1. MKS Świdnica, 2. MLKS Twardogóra, 3. LZS Zachód Środa Śląska, 4. LZS Lubin, 5. LZS Zgorzelec, 6. Sokoliki Janowice Wielkie, 7. ULKS Czarna Góra, 8. MGLKS Sobieski Oława. . . . czytaj więcej


13 listopada 2010 - Olimp zdobyty

Szóste zwycięstwo w tym sezonie zapisali na swoje konto piłkarze ręczni ŚKPR-u Świdnica. W sobotę we własnej hali Świdnicki Klub Piłki Ręcznej pokonał Olimp Grodków 34:19.
Po tej wygranej świdniczanie awansowali w tabeli na czwarte miejsce. Do prowadzącego Arotu Astromalu Leszno tracą cztery, a do drugiej Żagwi Dzierżoniów dwa punkty.
Do 25 minuty spotkanie było bardzo wyrównane, a żadna ze stron nie mogła uzyskać większej przewagi. . . . czytaj więcej


13 listopada 2010 - Święto Niepodległości

Na żarowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości jak co roku składało się wiele imprez sportowych i kulturalnych przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
W czwartek 11 listopada, już o godzinie 10. 45, pod Nefrytem odbył się happening w wykonaniu aktorów Teatru "Bezdomny" w Żarowie, podczas którego zespół śpiewaczy "Żarowianie" śpiewał pieśni patriotyczne.
W tym samym czasie rozpoczęły się rozgrywki tradycyjnego turnieju koszykówki kobiet, który rozegrano w hali sportowej Centrum oraz szachowego turnieju niepodległości, który rozegrano w Gimnazjum. . . . czytaj więcej


12 listopada 2010 - W Świdnicy powstanie park przemysłowy

W najbliższych tygodniach zostaną podpisane umowy o unijnym wsparciu budowy Świdnickiego Parku Przemysłowego (ŚPP). Decyzje zapadły. Inwestycję wartą 11,9 mln zł zrealizuje "Invest-Park Development" (IPD). Spółka, którą współtworzą z inicjatywy władz Świdnicy i zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" także Wałbrzych i Dzierżoniów.
Projekt realizowany na nieruchomości wniesionej aportem przez Świdnicę zostanie wsparty blisko 3,6 mln dotacją w ramach działania "Infrastruktura wspierająca innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie". . . . czytaj więcej


12 listopada 2010 - Strzegomianie wybrali Gospodarza XX-lecia

Głosami mieszkańców Strzegomia w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" na "Gospodarza XX-lecia" w gminie Strzegom wygrał burmistrz Lech Markiewicz.
- To wyróżnienie jest szczególne, ponieważ o jego przyznaniu zadecydowali swoimi głosami sami strzegomianie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali - mówi Lech Markiewicz. W każdej ze 169 dolnośląskich gmin szukano najlepszego wójta, burmistrza i prezydenta ostatnich lat. Mieszkańcy przez kilka tygodni mogli wysłać kupony na włodarza, który ich zdaniem swoją pracą i sposobem piastowania tego najwyższego urzędu wyróżnił się na tle innych.
Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone w wydaniu "Gazety Wrocławskiej" - 12 listopada.


12 listopada 2010 - Nagrody kultury i dla artystów wręczone

Małgorzata Braniecka oraz Magdalena i Andrzej Kucharscy to laureaci tegorocznych nagród prezydenta Świdnicy. Wyróżnienia przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Komisja rozpatrywała w sumie 6 kandydatur indywidualnych i zbiorowych. Nagrodę indywidualną postanowiła przyznać Małgorzacie Branieckiej, nominowanej przez Komisję Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. W tym roku po raz drugi przyznano nagrodę zbiorową, właśnie dla państwa Kucharskich, którzy nominowani byli również przez Komisję Kultury. Małgorzatę Braniecką uhonorowano za całokształt pracy na rzecz kultury miasta, która trwa od 1976 roku. . . . czytaj więcej


12 listopada 2010 - Hit światowego fitness w Centrum Fitness BodyArt

Zumba w Centrum Fitness BodyArt hit światowego fitness. Tylko u nas w sobotę 13 listopada o godzinie 11:00. Zajęcia prowadzi wrocławski instruktor Jacek. Zapraszamy: solo, parami, rodzinnie, towarzysko, koedukacyjnie, antydepresyjnie. Zapisy w recepcji - wstęp: do czwartku 11.11 - 15 złotych w dniu zajęć - 20 złotych.


12 listopada 2010 - Stanisław Kotełko z honorami

Świdnicki historyk i działacz społeczny Stanisław Kotełko przyjął tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy". Uroczystość nadania tytułu zorganizowano w świdnickim teatrze w dniu Święta Niepodległości.
- Jestem głęboko wzruszony i zaszczycony tak wielkim wyróżnieniem dla mojej pracy. Kiedy w późny styczniowy wieczór, 65 lat temu, po raz pierwszy postawiłem stopę na bruku tego miasta, nie przypuszczałem nawet, że zwiążę się z nim na całe życie. Zdałem maturę ukończyłem studia i wróciłem tutaj. Podjąłem pracę, założyłem rodzinę i w pewnym momencie poczułem, że nie wyobrażam sobie innego miejsca dla siebie na ziemi.
Zafascynowała mnie uroda i wspaniała przeszłość tego miasta, porwała teraźniejszość i jego perspektywy przyszłościowe. Poświęciłem temu miastu i regionowi swój codzienny trud - mówił honorowy obywatel odbierając tytuł i okolicznościową statuetkę z rąk prezydenta Wojciecha Murdzka i Michała Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy. . . . czytaj więcej


12 listopada 2010 - Dzień Niepodległości w Domu Dziennego Pobytu "Przystań"

10 listopada uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy przygotowali montaż słowno - muzyczny z okazji 92 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczniowie pod opieką Marzeny Zięby i Małgorzaty Chlastawy zaprezentowali go pensjonariuszom Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy. Podczas przedstawienia młodzież z uczestnikami śpiewała pieśni patriotyczne. Niespodzianką dla gimnazjalistów była część artystyczna przygotowana przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu. Starsze osoby przeprowadziły dla młodzieży lekcję patriotyzmu, która zapewne na zawsze zapadnie w ich pamięci.


12 listopada 2010 - Urzędowe mrówki nagrodzone

Znane jest już rozstrzygnięcie "Mrówek 2010", tytułu najbardziej pracowitego i sympatycznego pracownika Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Specjalną pieczęć i nagrody rzeczowe prezydent Świdnicy wręczył pięciu osobom.
Laureatów nominowali ich przełożeni, a sympatyczną "Mrówkę" wyłoniono głosami pracowników Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Laureaci nagród: . . . czytaj więcej


12 listopada 2010 - Sukces chłopców z Marcinowic

We wcześniejszych zawodach o mistrzostwo powiatu świdnickiego LZS w halowej piłce nożnej chłopców do lat 15, rozegranych 23 października w Marcinowicach, dwie drużyny szkolne z Gimnazjum Marcinowice, reprezentujące Gminę Marcinowice, odniosły podwójny sukces zdobywając mistrzostwo i wicemistrzostwa powiatu.
Obie drużyny awansowały do finałów strefowych, rozegranych wczoraj w Czarnym Borze, reprezentując tam powiat świdnicki i ponownie odnosząc duży podwójny sukces. . . . czytaj więcej


12 listopada 2010 - Kierowcy ominą ulicę Daleką

W poniedziałek i wtorek (15-16 listopada) ulica Daleka będzie zamknięta dla ruchu. Ma to związek z prowadzeniem robót instalacyjnych do budynku przy ulicy Długiej 33, gdzie powstaje Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Wjazd w ulicę Daleką możliwy będzie jedynie na krótkich odcinkach w ramach dojazdu do posesji (droga bez przejazdu) od strony ulic Długiej i Kazimierza Pułaskiego.
Objazd dla zamkniętego fragmentu ulicy poprowadzony zostanie ul. Długą, nawrót na plac Wolności i dalej ul. Pułaskiego. Za utrudnienia przepraszamy.


11 listopada 2010 - Bieg Niepodległości

Dzisiaj na trasy "Biegu Niepodległości" organizowanego od kilku lat przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji lat wyruszyły setki biegaczy.
Trasa biegu wytyczona została ulicami Długą, Daleką, Pułaskiego (pięć okrążeń po około 800 metrów). Start i zakończenie biegu odbyło się na świdnickim Rynku.
Biegacze w koszulkach z napisem "Bieg Niepodległości 2010" na trasę wyruszyli o godzinie 13.00 a około godziny 13.40 odbyło się wręczanie nagród, którymi były pamiątkowe medale. Zdjęcia z biegu - >>> zobacz


11 listopada 2010 - Dotkliwa porażka świdnickich piłkarzy

W ostatnim w tym roku meczu Polonia Sparta Świdnica doznała w Głogowie dotkliwej porażki. Chrobry Głogów - Polonia-Sparta Świdnica 4:1. Bramki strzelili - Mateusz Hałambiec 14, 83, Łukasz Ochmański 44, Paweł Woźniak 79 - Krzysztof Goździejewski 89.
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejki spotkań: Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Pogoń Świebodzin 0:3, MKS Oława - Lechia Dzierżoniów 1:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:1, Ilanka Rzepin - Twardy Świętoszów 1:0, Promień Żary - Arka Nowa Sól 1:0.
Polonia-Sparta Świdnica z 23 punktami zajmuje nadal szóste miejsce w rozgrywkach. W tabeli prowadzi - Chrobry Głogów przed Pogonią Świebodzin. Zespoły te zgromadziły po 33 punkty.


11 listopada 2010 - AKS Strzegom umacnia się na prowadzeniu

W czternastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Włókniarz Kudowa Zdrój - AKS Strzegom 2:3, Victoria Świebodzice - Biały Orzeł Mieroszów 5:1, Zjednoczeni Żarów - Grom Witków 0:4, Górnik Boguszów-Gorce - Iskra Jaszkowa Dolna 1:0, Nysa Kłodzko - Unia Złoty Stok 1:2, Pogoń Pieszyce - Sparta Ziębice 2:0, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Podzamcze Wałbrzych 3:3, Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 4:2.
Kolejność w tabeli drużym z powiatu świdnickiego: 1. AKS Strzegom - 34, 2. Zjednoczeni Żarów - 28, 3. Stal Świdnica - 26, 4. Victoria Świebodzice - 25, 5. Grom Witków - 23.


11 listopada 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach czternastej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Karolina Jaworzyna Śląska 3:0, LKS Bystrzyca Górna - Gwarek Wałbrzych 3:1, Wierzbianka Wierzbna - Sudety Dziećmorowice 0:1, Wenus Nowice - Zieloni Mrowiny 1:1, Czarni Wałbrzych - Zagłębie Wałbrzych 1:0, Unia Jaroszów - Skalnik Czarny Bór 3:1, Koliber Uciechów - Podgórze Wałbrzych 13:0, Victoria Tuszyn - Granit Roztoka 2:3.


11 listopada 2010 2010 - Telefon do urologa - "Zdrowie mężczyzny"

W listopadzie na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów.
Warszawa, listopad 2010. Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście. . . . czytaj więcej


11 listopada 2010 - Pożegnania czas

W środę, 10 listopada, radni tej kadencji spotkali się na ostatniej - 70. Sesji Rady Miejskiej Świebodzic.
To było pożegnanie obecnej przewodniczącej Elżbiety Horodeckiej ze wszystkimi osobami, sprawującymi mandat w kadencji 2007-2010. Elżbieta Horodecka dziękowała każdemu radnemu z osobna, każdy dostał także upominek w postaci eleganckiego organizatora wykonanego ze skóry.
Podziękowania trafiły także w ręce burmistrza Bogdana Kożuchowicza i jego zastępców oraz wszystkich naczelników wydziałów w tutejszym magistracie. . . . czytaj więcej


11 listopada 2010 - "Jesienny Bukiet"

9 listopada w Przedszkolu w Witoszowie Dolnym odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na "Jesienny bukiet".
Przed rozdaniem nagród przybyli rodzice i dziadkowie, którzy obejrzeli przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków pt. "Jesień i jej synowie".
Po pięknym programie artystycznym przystąpiono do wręczania 23 nagród. Rodzice wraz z dziećmi wykazali się ogromną pomysłowością i oryginalnością podczas komponowania bukietów. W nagrodę dzieci otrzymały dyplomy, kolorowe gazetki "Kubuś Puchatek" wraz z niespodzianką oraz słodycze.


11 listopada 2010 - Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy organizuje wyjazd na Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli w Lipsku.
Targi Denkmal należą do grona najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży ochrony zabytków.
Organizowane są w cyklu dwuletnim i stanowią wiodącą platformę prezentacji najnowszych rozwiązań i technologii stosowanych w restauracji i konserwacji zabytków oraz rewitalizacji i adaptacji zabytkowych obiektów, ogrodów oraz miast. . . . czytaj więcej


10 listopada 2010 - Internetowa mapa Powiatu Świdnickiego

Jedną z kluczowych informacji o powiecie, mieście czy gminie jest informacja o przestrzeni, obiektach przestrzennych i relacjach między nimi zachodzących.
Gromadzenie, analiza i dystrybucja tego typu informacji to zadanie Systemów Informacji Przestrzennej (SIP). Tworzony od dłuższego czasu w Powiatowym Biurze Geodezji i Katastru w Świdnicy System Informacji Przestrzennej SIP Świdnica ruszy oficjalnie już w poniedziałek.
Będą w nim pozyskiwane, przetwarzane i prezentowane dane, dotyczące informacji przestrzennej łącznie z towarzyszącymi im danymi o obiektach naszego powiatu. Zarząd Powiatu przekazał na ten cel w marcu 100 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


10 listopada 2010 - Nowy blok mieszkalny gotowy

Już wkrótce 21 rodzin będzie mogło zamieszkać w nowo wybudowanym bloku przy ulicy Kopernika 9 e, f. Obiekt połączył dwa bloki komunalne wybudowane w ostatnich latach.
Dziś, 10 listopada nowi najemcy bloku komunalnego oglądali mieszkania. W najbliższych tygodniach będą mogli się do nich przeprowadzić.
Inwestycja kosztowała blisko 3,4 mln zł. Ponad 1,2 mln zł Świdnica otrzymała w ramach dotacji z Funduszu Dopłat. . . . czytaj więcej


10 listopada 2010 - Dom seniora - są chętni na jego budowę w Świdnicy

"Dom spokojnej starości", "Dom opieki nad starszymi" czy potocznie zwany "Domem Złotego Wieku" to dzisiaj prawdziwy rarytas.
Zapotrzebowanie na tego typu instytucje rośnie, ale takich miejsc jest jak na lekarstwo. W Powiecie Świdnickim są chętni na wybudowanie domu pogodnej jesieni życia. Zgłosiły się dwa podmioty.
Sprawę blokuje jednak brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów przy szpitalu w Świdnicy.
Spokojna i szczęśliwa starość to marzenie praktycznie każdego człowieka. Nie zawsze jest jednak tak pięknie. Nasi najbliżsi: rodzice, dziadkowie chorują, a my załamujemy ręce, gdyż najczęściej w związku z pracą zawodową nie jesteśmy w stanie poświęcać im dostatecznie dużo czasu i zapewnić całodobowej opieki. . . . czytaj więcej


10 listopada 2010 - Pierwszy bankomat w Gminie Marcinowice

W drodze negocjacji Wójta Gminy Marcinowice Jerzego Guzika z władzami Banku została uruchomiona dodatkowa usługa dla klientów - wypłata środków pieniężnych z bankomatu. Mieszkańcy Marcinowic oraz wszyscy odwiedzający Marcinowice od kilku dni mogą cieszyć się z dodatkowych udogodnień.
Jeden z najnowocześniejszych bankomatów na terenie powiatu świdnickiego został zainstalowany w Marcinowicach. Bankomat zlokalizowany jest na ścianie miejscowego Oddziału Banku Spółdzielczego.
Klienci banku mogą dokonywać bezprowizyjnych wypłat z rachunków prowadzonych w banku. Bank Spółdzielczy Świdnica Oddział Marcinowice prowadzi obsługę bankową budżetu Gminy Marcinowice i podległych jednostek. Od niedawna został również uruchomiona usługa wykonywania elektronicznych przelewów co usprawniło współpracę między bankiem i Urzędem Gminy.
10 listopada 2010 - Gmina Strzegom na nowego skarbnika

Po piętnastu latach pracy na stanowisku skarbnika Gminy Strzegom na zasłużoną emeryturę odchodzi Maria Kwiatkowska. Zastąpiła ją na tym stanowisku Lucyna Jurek.
Pani Maria Kwiatkowska została odwołana ze stanowiska skarbnika Gminy Strzegom uchwałą Rady Miejskiej, którą radni podjęli podczas ostatniej sesji w tej kadencji 9 listopada. W trakcie tego samego posiedzenia na stanowisko skarbnika powołano Lucynę Jurek.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz podziękował Pani Marii Kwiatkowskiej za jej długoletnią, rzetelną i sumienną pracę oraz życzył, aby jak najdłużej w swojej pamięci zachowała wspomnienia związane z pracą w strzegomskim magistracie. . . . czytaj więcej


10 listopada 2010 - Stypendia w dziedzinie kultury - można składać wnioski

Do 30 listopada można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Stypendium przyznaje prezydent Świdnicy. Zgodnie z regulaminem, który zawiera uchwała nr XXIII/308/08 z dnia 10 października 2008 roku oraz nr XLIII/521/10 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 26 marca 2010 roku.
Stypendium może otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki: • wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami, • mieszka w Świdnicy. . . . czytaj więcej


10 listopada 2010 - ŚKPR Świdnica kontra Olimp Grodków

Po efektownym wyjazdowym zwycięstwie 45:16 z SPR-em Jurist Nowa Sól szczypiorniści ŚKPR-u Świdnica znów zaprezentują się przed własną publicznością.
W sobotę 13 listopada o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów w Świdnicy rywalem podopiecznych Krzysztofa Mistaka będzie zespół Olimpu Grodków. Zapowiada się interesujące widowisko.
- Dla Was walczymy, dla Was chcemy wygrywać. W sobotni wieczór bądź razem z nami - apeluje do kibiców prawoskrzydłowy Marek Mrugas, najskuteczniejszy gracz ŚKPR w tym sezonie. . . . czytaj więcej


10 listopada 2010 - Za nami ostatnia sesja RM

9 listopada, odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu w tej kadencji.
Po przegłosowaniu uchwał w następujących sprawach - zmiany budżetu Gminy Strzegom na 2010 rok, trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, uchwalenia Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2011 oraz odwołania i powołania skarbnika, przyszedł czas na podziękowania.
Za czteroletnią współpracę radnym podziękował burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Nastepnie głos zabrał przewodniczący Tadeusz Wasyliszyn, który wręczając okolicznościowe upominki, dziękował każdemu radnemu z osobna. . . . czytaj więcej


9 listopada 2010 - Zagrają dla Mai

11 listopada o godzinie 15.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędzie się mecz halowej piłki nożnej pomiędzy drużyną Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej i wspólną reprezentacją komitetów wyborczych.
Podczas meczu odbędzie się zbiórka pieniędzy na leczenie Mai Tyczyno. Dziewczynka cierpi na niezwykle rzadką chorobę genetyczną.
W przerwie meczu odbędzie się program artystyczny, a w nim pokazy wokalne, taneczne i akrobatyczne młodzieży i dzieci ze Świdnicy i nie tylko. Plakat imprezy - >>> zobacz . . . czytaj więcej


9 listopada 2010 - Świdniczanie na Targach Książki w Krakowie

W dniach 4-7 listopada w Krakowie odbyły się 14. Targi Książki. W targach uczestniczył, zaproszony przez wydawcę "Mamiko" z Nowej Rudy, świdniczanin - Grzegorz Woźny.
Na stoisku wydawnictwa "Mamiko" promował swoja nową książkę poetycką zatytułowaną Landszaft, rozmawiał o swojej twórczości miedzy innymi z Januszem Głowackim, Ryszardem Krynickim, Ingą Iwasiów, o. Leonem Knabitem a także z Adamem Ziemianinem. Na targach zadebiutował również inny świdniczanin, obecnie krakowski student - Mateusz Witkowski, ze swoją książką "Brzydkie wiersze". Na stoisku nie zabrakło też książek Tomasza Hrynacza również świdniczanina.
"Targi odwiedziło ponad trzydzieści tysięcy osób i była to znakomita promocja lokalnych twórców i Świdnicy" - powiedział - Grzegorz Woźny.


9 listopada 2010 - Ostatnia sesja Rady Miejskiej

W środę, 10 listopada, o godzinie 15.30 po raz ostatni spotkają się radni miejscy tej kadencji. Pożegnalne obrady zawierają tylko jedną uchwałę - zmiany w budżecie na rok bieżący.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka przygotowała dla radnych upominki-niespodzianki. Będzie wykonane wspólne, pamiątkowe zdjęcie, radni spotkają się także na uroczystej kolacji.
W kadencji Rady Miejskiej 2006-2010 radni spotkali się na 70 sesjach, podjęli 360 uchwał.


9 listopada 2010 - Pozbądź się niepotrzebnego sprzętu

W dniach 15 - 19 listopada na terenie miasta i gminy Jaworzyna Śląska zostanie przeprowadzona bezpłatna zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych AGD i RTV (pralki, lodówki, sprzęt komputerowy, telewizory, radia, zamrażarki, itp.).
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni w/w sprzęt wystawić koło boksu lub pojemnika na odpady w dniu którym pojemnik jest opróżniany, natomiast mieszkańcy budynków jednorodzinnych sprzęt taki wystawiają przy pojemnikach na odpady.


9 listopada 2010 - O mniejszościach - plastycznie

W Świebodzicach rozstrzygnięto konkurs pod hasłem "Czy Romowie znają swoje praw i obowiązki". Konkurs ogłoszony został przez samorząd, a jest efektem uczestniczenia Gminy Świebodzice w projekcie, na który miasto pozyskało fundusze z MSWiA w ramach uczestnictwa w rządowym programie na rzecz społeczności romskiej.
Celem konkursu było poszerzenie wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Świebodzice wiedzy na temat uczestnictwa w życiu publicznym kraju i społeczności romskiej. Wręczenie nagród odbyło się 5 listopada w Urzędzie Miejskim. Komisja Konkursowa w składzie: . . . czytaj więcej


9 listopada 2010 - Ostatnie w tej kadencji spotkanie z sołtysami

Ostatnia narada z udziałem sołtysów w tej kadencji odbyła się 5 listopada. Z sołtysami spotkali się burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, radni Komisji ds. Wsi - Tomasz Dziurla, Piotr Szmidt, Henryk Radkowski, Ryszard Żmijewski i Józef Starak.
Naradę tradycyjnie już przygotowało Biuro ds. Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Spotkanie było okazją do tego, żeby podziękować sołtysom za dobrą współpracę oraz wręczyć im pamiątkowe grawertony. Również sołtysi skierowali słowa uznania i wdzięczności pod adresem władz naszej gminy oraz pracowników Urzędu Miejskiego.
Nie zabrakło podsumowań, wspomnień oraz snucia planów na przyszłość.


9 listopada 2010 - Śpiewaj z "Nie Wiem Kto"

6 listopada ruszyła Akademia Talentów Nie Wiem Kto. Jak już pewnie wiecie Nie Wiem Kto to wirtualny zespół śpiewający piosenki dla dzieciaków. Tym razem przebojowa czwórka dzieci, wraz z niestrasznymi potworami zaprasza nas do wspólnego śpiewania.
Akademia "Nie Wiem Kto" to seria ogólnopolskich konkursów wokalnych z piosenkami z płyty. Jej celem jest twórcze aktywizowanie najmłodszych, wynajdywanie w ich gronie muzycznych talentów i oczywiście dobra zabawa. W jury zasiądą Dj Ala, Dj Mewa, No No, Alek i Zosia...
Piosenki można śpiewać i nagrywać online na portalu karaoke ising - >>> zobacz, tam też znajdują się wszystkie inne ważne informacje
Główną nagrodą w konkursie jest profesjonalna sesja nagraniowa dla dwójki dzieci w studio zespołu z Nie Wiem Gdzie. Nad jakością nagrań będą czuwać producenci płyty Nie Wiem Kto.
Agnieszka Szydłowska - Program 3 Polskiego Radia


9 listopada 2010 - "QBRYG" na Targach Żeglarstwa i Sportów Wodnych

W dniach 12 - 14 listopada świdniccy żeglarze z klubu "QBRYG" już po raz drugi wystąpią w roli wystawców na XII Targach Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow 2010, gdzie spotkają się miłośnicy żeglarstwa i sportów wodnych z całej Polski.
Wśród Wystawców znajdą się największe stocznie jachtowe, producenci i dystrybutorzy jachtów motorowych, ożaglowania, wyposażenia oraz firmy czarterowe.
Rok temu w holu głównym targów poznańskich "QBRYG" zaprezentował się ze "Starszą Panią", w tym roku Klub reprezentować będzie jego chluba i duma, czyli wyremontowana przez członków Dz-ta, która swoją premierę miała już na tegorocznych targach "Wiatr i Woda" w Warszawie, gdzie wzbudziła niemałą sensację.


9 listopada 2010 - Hit światowego fitness w Centrum Fitness BodyArt

Zumba w Centrum Fitness BodyArt hit światowego fitness. Tylko u nas w sobotę 13 listopada o godzinie 11:00. Zajęcia prowadzi wrocławski instruktor Jacek. Zapraszamy: solo, parami, rodzinnie, towarzysko, koedukacyjnie, antydepresyjnie. Zapisy w recepcji - wstęp: do czwartku 11.11 - 15 złotych w dniu zajęć - 20 złotych.


9 listopada 2010 - IX edycja stypendiów pomostowych Fundacji "Nasze Dzieci"

6 listopada Fundacja "Nasze Dzieci" po raz kolejny uroczyście wręczyła dyplomy dla szóstki tegorocznych stypendystów: Anny Witko z Jaworzyny Śląskiej, Iwony Cholewy z Jaworzyny Śląskiej, Moniki Czachara z Jaworzyny Śląskiej, Elżbiety Łuszczak z Mrowin, Sylwii Pyrzyńskiej z Jaroszowa, Marka Wróbel z Klecina.
W ramach IX edycji stypendiów pomostowych Fundacja "Nasze Dzieci" wraz z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości z Łodzi i Fundacją Wspomagania Wsi z Warszawy, przyznała studentom I roku studiów dziennych magisterskich stypendium w wysokości 500 złotych miesięcznie.
W uroczystości brali udział stypendyści wraz z rodzicami oraz zaproszeni przedstawiciele samorządów. Z zaproszenia skorzystali - Grzegorz Grzegorzewicz - Burmistrz Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska oraz Czesława Radomska-Sucholas - Lider Odnowy Wsi Witków, Sylwia Pawlik Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu UM Żarów.


9 listopada 2010 - Modernizacja cieków wodnych

Choć jesień w pełni na terenie Gminy Marcinowice trwają prace remontowe na drogach gminnych i powiatowych uszkodzonych w wyniku nadmiernych opadów deszczu jakie miały miejsce w tym roku.
Nie zapomniano również o ciekach wodnych znajdujących się na terenie Gminy Marcinowice.
Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik współpracując z Dyrekcją Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu Oddział w Świdnicy zadbali o usunięcie szkód powstałych i poprawienie stanu potoków i cieków wodnych. . . . czytaj więcej


9 listopada 2010 - 1050 złotych łapówki od pijanego kierowcy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zostali powiadomieni o nietrzeźwym kierowcy poruszającym się po świdnickich ulicach.
Po kilku minutach zatrzymali do kontroli drogowej Lancię, kierowaną przez mężczyznę, od którego policjanci wyczuli alkohol. W trakcie prowadzonych czynności mężczyzna wsunął do notatnika służbowego jednego z interweniujących policjantów, kilka banknotów - z obietnicą dogadania się, jak będzie za mało to podjadą do bankomatu i dołoży. Jak się okazało 1050 złotych było łapówką, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. O zaistniałej sytuacji powiadomiony został oficer dyżurny świdnickiej komendy, banknoty zostały zabezpieczone, a 52 letni mężczyzna przewieziony został do komendy, gdzie przebadano go na zawartość alkoholu, w organizmie miał blisko 2,90 promila alkoholu.
Zatrzymanego mężczyznę osadzono w policyjnym areszcie. Za czyn, którego się dopuścił grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.


8 listopada 2010 - Zakład Uzdatniania Wody pnie się do góry

Do połowy wysokości budynku doprowadzono budowę nowego Zakład Uzdatniania Wody przy ulicy Bokserskiej w Świdnicy. W poniedziałek, 8 listopada wmurowano zabytkowy zawór, który pochodzi ze starej stacji, wybudowanej jeszcze w latach 70-tych XIX wieku.
- Stara stacja jeszcze działa ale jest przestarzała technologicznie. Istniejące budynki, instalacje i urządzenia po ponad 100-letniej eksploatacji muszą zostać zastąpione nowymi. Obecnie ZUW nie pozwala na uzdatnienie większej ilości wody niż 5.000 m3 na dobę. Świdniczanie potrzebują wody bardzo dobrej jakości, dlatego budujemy nowy zakład - mówi Jacek Sochacki, prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy. . . . czytaj więcej


8 listopada 2010 - Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę"

Komenda Hufca ZHP i. Szarych Szeregów w Świdnicy jest organizatorem Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę" skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz drużyn harcerskich Gminy Świebodzice.
Jest to druga edycja festiwalu, który odbędzie się w 10 listopada o godzinie 10.00 w Świebodzickim Domu Kultury. Celem festiwalu jest uczczenie 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, popularyzacja twórczości muzyczno-literackiej o tematyce patriotycznej oraz uczczenie 100. Rocznicy powstania Harcerstwa.


8 listopada 2010 - Podatki i cena wody dla mieszkańców bez zmian

Podczas piątkowej, ostatniej sesji świdnickiej Rady Miejskiej V kadencji, radni podjęli szereg uchwał. Dotyczyły one m. in. wysokości podatków oraz ceny wody, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2010 roku.
Zgodnie z propozycją nowe stawki podatków oszczędzą mieszkańców.
Dla mieszkańców Świdnicy bez zmian pozostaną podatki od nieruchomości dla budynków mieszkalnych i gruntów, na których są one posadowione.
Zaś o 3 procent wzrosną stawki podatku od nieruchomości dla budynków i gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. . . . czytaj więcej


8 listopada 2010 - Dawcy życia

Ponad 200 osób przyszło w sobotę, do szpitala "Mikulicz" by zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Akcja, zorganizowana przez Fundację DKMS przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tak wielki był odzew na apel pomocy choremu na białaczkę Karolowi Szozdzie.
Rejestracja odbywała się od godziny 10.00 do 16.00. W szpitalu "Mikulicz", który włączył się w akcję udostępniając pomieszczenia i służąc wykwalifikowaną kadrą medyczną, pojawili się głównie młodzi ludzie, wielu z nich po raz pierwszy postanowiło oddać krew, by stać się dawca szpiku.
Wśród osób, które pojawiły się na akcji, był pan Przemek Mikulski, strzegomianin, który trzy lata temu przeszedł przeszczep szpiku. . . . czytaj więcej


8 listopada 2010 - Julka i Filip dają dobry przykład

5-letnia Julka i 7-letni Filip Saramowie z własnej inicjatywy uprzątnęli ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną "Na naszej górze".
Dzieciom towarzyszyli rodzice Katarzyna Sosik-Sarama i Adam Sarama. Mali strzegomianie, wyposażeni w worki i rękawiczki, pozbierali śmieci, które prawdopodobnie pozostawili po sobie niefrasobliwi dorośli. Rodzina została zauważona przez patrolujących ścieżkę funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
Taka postawa mieszkańców zasługuje na pochwałę, dlatego Julia i Filip zostali nagrodzeni przez burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.


8 listopada 2010 - Konwencja wyborcza w Świebodzicach

Pierwsza i jak do tej pory jedyna konwencja wyborcza w Świebodzicach odbyła się w piątek, 4 października, w sali "Metalowca".
Jej organizatorem był Komitet Wyborczy Wyborców Bogdana Kożuchowicza. Świebodziczanie, którzy niemal od ostatniego miejsca zapełnili salę, usłyszeli program wyborczy kandydata na burmistrza Bogdana Kożuchowicza, mogli także zobaczyć wszystkich kandydatów tego komitetu do Rady Miejskiej Świebodzic.
Prezentację na żywo uzupełniła profesjonalna prezentacja multimedialna, którą goście obejrzeli na telebimie. . . . czytaj więcej


7 listopada 2010 - Nie straszne im tygrysy

Wczoraj w świdnickiej hali sportowej MKS Świdnica gładko pokonał UKS Tygrysy Strzelin 3:0 w setach - 25:12, 25:17 25:23.
Świdnickie siatkarki walczące o drugą ligę zajmują pierwsze miejsce z kompletem punktów nie tracąc w tych rozgrywkach nawet seta. Następny mecz świdnickie siatkarki zagraja 13 listopada z SL Salos w Nowej Rudzie.
Kadetki zajmujące w swoich rozgrywkach drugie miejsce grać będą 10 listopada z Sudetami w Kamiennej Górze a młodziczki 14 listopada rozegrają mecze z MKS Sudety Kamienna Góra i KS Chełmiec Wałbrzych.


7 listopada 2010 - Piłkarze ręczni rozbili rywala

Bardzo dobrze spisali się piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica w wyjazdowym meczu II ligi z SPR-em Nowa Sól. Świdniczanie wygrali to spotkanie aż 45:16 (23:6) i umocnili się w czołówce tabeli (5 miejsce, z takim samym dorobkiem punktowym jak trzeci zespoł).
Przeciwnik, co prawda nie był zbyt wymagający, ale ŚKPR nie zastosował dla niego taryfy ulgowej. SPR Jurist Nowa Sól - ŚKPR Świdnica 16:45 (6:23)
Następny mecz ŚKPR zagra w sobotę 13 listopada o godzinie 18.00 w hali na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy. Rywalem będzie Olimp Grodków.


7 listopada 2010 - Liga Szachowa - Goniec Żarów

Dziś rozpoczęły się rozgrywki szachowej III ligi w których gra Goniec Żarów. Zespół z Żarowa w tym roku powrócił do III ligi.
W rozegranym w Żarowie meczu I kolejki rozgrywek III Dolnośląskiej Ligi Szachowej 2010-11 Goniec Żarów pokonał silnego przeciwnika Roszadę Mietków 3,5-1,5.
Wyniki na poszczególnych szachownicach: Wojciech Kowalczuk (2196) - Ryszard Grossmann (2193) 1-0, Marek Szmyd (2063) - Ryszard Nowak (2091) 1-0, Czesław Stec (1969) - Edward Helaszek (2086) remis, Zbigniew Zieliński (1900) - Mieczysław Lichwa (1600) 1-0, Jowita Dranka (1510) - Danuta Nowak (1585) 0-1.


7 listopada 2010 - AKS Strzegom nadal na prowadzeniu

W trzynastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Kryształ Stronie Śląskie 2:0, Sparta Ziębice - Zjednoczeni Żarów 0:2, Podzamcze Wałbrzych - Victoria Świebodzice 1:1, Stal Świdnica - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:5, Grom Witków - Włókniarz Kudowa Zdrój 2:0, Biały Orzeł Mieroszów - Nysa Kłodzko 1:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Pogoń Pieszyce 1:2, Unia Złoty Stok - Górnik Boguszów-Gorce 4:1.
Kolejność w tabeli drużym z powiatu świdnickiego: 1. AKS Strzegom - 31, 2. Zjednoczeni Żarów - 28, 3. Stal Świdnica - 26, 4. Victoria Świebodzice - 22, 5. Grom Witków - 20.


7 listopada 2010 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach trzynastej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Sudety Dziećmorowice - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:4, Zieloni Mrowiny - LKS Bystrzyca Górna 1:5, Karolina Jaworzyna Śląska - Koliber Uciechów 5:1, Granit Roztoka - Wierzbianka Wierzbna 3:0, Skalnik Czarny Bór - Czarni Wałbrzych 8:2, Podgórze Wałbrzych - Wenus Nowice 1:4, Gwarek Wałbrzych - Unia Jaroszów 1:0, Zagłębie Wałbrzych - Victoria Tuszyn 4:1.


7 listopada 2010 - Zabytkowy kielich mszalny powrócił do Świdnicy

W sobotę, 6 listopada w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbyła się miła uroczystość przekazania zabytkowego kielicha mszalnego, który kiedyś znajdował się w Kościele Pokoju. Kielich z 1705 roku podarowała muzeum mieszkanka Frankfurtu nad Menem.
Kobieta należy do rodziny niemieckiego pastora Heinza Dobrina, który do końca II wojny światowej pełnił posługę w Kościele Pokoju.
W uroczystości wzięli udział darczyńcy, przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, władze miasta oraz dyrektor świdnickiego muzeum - Wiesław Rośkowicz. Przekazany kielich wykonał świdnicki złotnik Johann Fischer Starszy (był on mistrzem w latach 1675 - 1719). Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


7 listopada 2010 - Finały Dolnośląskich zawodów w warcabach 100-polowych

Wczoraj w hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbyły się Finały Dolnośląskich zawodów w warcabach 100-polowych rozgrywanych w ramach XI Dolnośląskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych i Mieszkańców Wsi.
W finałach wzięło udział około 160 zawodników. Zdjęcia z zawodów - >>> zobacz
Nagrody zwycięzcom wręczali: Elżbieta Gaszyńska - Radna Powiatu Świdnickiego, Ryszard Dudkowski - Prezes Rady Powiatowej LZS oraz Artur Adamek - sędzia główny zawodów - Prezes Gminnego Zrzeszenie LZS w Żarowie. Zawody prowadził - Leszek Noworól - Zastęca Przewodniczącego Rady DZ LZS. Wyniki - >>> zobacz


7 listopada 2010 - W krainie bajki i baśni

Czy Kubuś Puchatek i Miś Uszatek to ta sama postać? Czy Królewna Śnieżka jeździła dynią zamienioną w karetę? Takie trudne problemy musieli rozwiązać uczestnicy konkursu "W krainie bajki i baśni, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy.
W konkursowych zmaganiach brały udział trzyosobowe drużyny z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Dzieci m.in. układały puzzle, odgadywały zagadki, rozwiązywały rebusy związane z bajkowymi postaciami i tytułami. Niektóre konkurencje okazały się trudne i budziły wiele emocji.
Bardzo przyjemne dla uczestników okazało się zadanie, w którym należało narysować postać z dowolnie wybranej bajki. Zdjęcie w całości - >>> zobacz . . . czytaj więcej


7 listopada 2010 - "Jesienne poczytajki"

4. listopada w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy, odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Tym razem przebiegał pod hasłem "Jesienne poczytajki".
Jak zwykle udział w nim wzięło po dwóch reprezentantów z klas IV-VI świdnickich szkół podstawowych oraz z Mrowin i Mokrzeszowa. Każdy uczestnik przeczytał fragment dowolnie wybranej przez siebie książki.
Oprócz pięknej interpretacji przygotowanych tekstów, można było dowiedzieć się co uczniowie szkół podstawowych czytają w długie jesienne wieczory. . . . czytaj więcej


7 listopada 2010 - "Mini piłka koszykowa"

W czwartek, 4 listopada w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrane zostały zawody "mini piłki koszykowej" chłopców w ramach współzawodnictwa szkolnego.
Bez porażki w eliminacjach i w finałach pozostała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6, wygrywając cały turniej i awansując do dalszych rozgrywek. Drużyna grała w składzie: Jakub Matacz, Adrian Dymitruk, Maciej Dominikowski, Kacper Kancerz, Dawid Kwiatkowski, Wojciech Kłos, Oskar Łuszkiewicz, Adrian Gnutek, Bartosz Zatorski, Sławomir Sołtys. Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Wyłoniono też najlepszych zawodników w swoich drużynach. Pamiątkowe dyplomy otrzymali: Dawid Kwiatkowski - SP 6, Krzysztof Dobkiewicz - SP 8, Jakub Fąfara - SP 4, Kacper Olipra - SP 1.


6 listopada 2010 - Spadli na szóste miejsce

Polonia Trzebnica okazała się lepsza w dzisiejszym meczu od Polonii-Sparty Świdnica i wygrała 2:1. Bramki strzelili - Szymon Jaskułowski 21 i Edwin Kuszyk 35 dla Trzebnicy oraz Wojciech Ciołek 75 dla Świdnicy
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejki spotkań: Chrobry Głogów - Czarni Witnica 3:0, Pogoń Świebodzin - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:0, Ilanka Rzepin - Lechia Dzierżoniów 1:1, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Twardy Świętoszów 0:0, Promień Żary - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 1:1, MKS Oława - Orzeł Międzyrzecz 1:1.
Polonia-Sparta Świdnica z 23 punktami spadła na szóste miejsce w rozgrywkach. W tabeli prowadzi - Chrobry Głogów przed Pogonią Świebodzin. Zespoły te zgromadziły po 30 punktów.


6 listopada 2010 - Ważne dla wyborców

Prawo udziału w wyborach do Rady Miejskiej w Świdnicy, Rady Powiatu w Świdnicy, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz w wyborach Prezydenta Miasta Świdnicy 21 listopada przysługuje mieszkańcom naszego miasta (obywatelom polskim) zameldowanym na pobyt stały oraz wpisanym na wniosek do rejestru wyborców.
Obywatele Unii Europejskiej, ujęci w rejestrze, będą wybierali jedynie radnych do Rady Miejskiej w Świdnicy oraz Prezydenta Miasta Świdnicy.
Świdniczanie, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 rok życia zostaną ujęci w spisach wyborców w miejscu ich zamieszkania. . . . czytaj więcej


6 listopada 2010 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W trzeciej kolejce doszło do zmiany lidera, została nim drużyna Car Valet Jaroszów. Dotychczasowy lider przegrał z Global Max (do tej pory Karolina) 7:11. Zawodnikiem kolejki został bramkarz Uchachanych Łukasz Nijander.
Wszystkie wyniki: Global Max - Pędzące Osiołki 11:7 (5:4), Uchachani - Ziomale 6:13 (2:4), Doceniani Inaczej - Gimnazjum Senior 18:9 (8:3), XXL Bolesławice - Car Valet Jaroszów 6:9 (4:5). W tabeli prowadzi Car Valet Jaroszów - 6 punktów, kolejne miejsca zajmują: 2. Doceniani Inaczej 6, 3. Global Max 6, 4. Pędzące Osiołki 6, 5. Ziomale 6, 6. XXL Bolesławice 4, 7. Gimnazjum Senior 1, 8. Uchachani 0.
Czołówka strzelców po trzech kolejkach - Ptak Mateusz (Doceniani) 21 bramek, Liszka Maciej (Car Valet) 8 bramek, Kloc Andrzej (Ziomale) 8 bramek.


6 listopada 2010 - Będzie Jesienne Spotkanie Przyjaciół

Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast serdecznie zaprasza na cykliczną imprezę partnerską - "Jesienne Spotkania Przyjaciół".
- W tym roku przypada jej siódma edycja, na którą szczególnie zapraszamy wszystkich darczyńców akcji ratowania kościoła w Powiewiórce. Dach kościoła, w którym był ochrzczony Marszałek Polski Józef Piłsudski jest wyremontowany, a wdzięczność mieszkańców jest ogromna.
Kilkunastoosobowa delegacja z Litwy na czele z mer samorządu wileńskiego Marią Rekść przyjeżdża do Świdnicy już w najbliższą środę - mówi Iwona Rosiak, prezes Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. . . . czytaj więcej


6 listopada 2010 - Zagrają dla Mai

11 listopada o godzinie 15.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędzie się mecz halowej piłki nożnej pomiędzy drużyną Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej i wspólną reprezentacją komitetów wyborczych.
Podczas meczu odbędzie się zbiórka pieniędzy na leczenie Mai Tyczyno.
Dziewczynka cierpi na niezwykle rzadką chorobę genetyczną.


6 listopada 2010 - Hit światowego fitness w Centrum Fitness BodyArt

Zumba w Centrum Fitness BodyArt hit światowego fitness. Tylko u nas w sobotę 13 listopada o godzinie 11:00. Zajęcia prowadzi wrocławski instruktor Jacek. Zapraszamy: solo, parami, rodzinnie, towarzysko, koedukacyjnie, antydepresyjnie. Zapisy w recepcji - wstęp: do czwartku 11.11 - 15 złotych w dniu zajęć - 20 złotych.


6 listopada 2010 - Piłkarze z Piotrowic będą mieli szatnię

Ruszyły prace budowlane przy budowie zaplecza szatniowego na boisku w Piotrowicach. Zakres tego etapu prac obejmuje wykonanie budynku szatni w stanie surowym otwartym o powierzchni zabudowy 144 metrów kwadratowych. Budynek będzie obiektem parterowym, niepodpiwniczonym. Znajdą się w nim magazyn sprzętu sportowego, zaplecze sanitarne (prysznice, toalety, umywalki), szatnia sędziów, szatnia gości, szatnia gospodarzy oraz magazyn sprzętu do utrzymania boiska.
Koszt I-go etapu to kwota blisko 88 000 zł brutto. Gmina na powyższe zadanie złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Lokalnej Grupy Działania "Odnowa i rozwój wsi".
Zakończenie całości inwestycji planowane jest w roku 2011. Wartość całego przedsięwzięcia to kwota blisko 323 tysięcy złotych.


5 listopada 2010 - Uica Ofiar Oświęcimskich kilka dni - jednokierunkowa

W poniedziałek, 8 listopada rozpocznie się wymiana nawierzchni na około 200-metrowym odcinku ulicy Ofiar Oświęcimskich. W ramach prac powstaną również dwie zatoki autobusowe. Roboty mają związek z realizowaną w tym rejonie budową marketu Aldi. Koszt realizacji prac pokryty zostanie przez inwestora, a do wymiany nawierzchni kwotą 20 tysięcy złotych dołoży się miasto. Zakończenie prac planowane jest przed końcem nowego tygodnia - zależy od pogody.
W związku z robotami zmieniona zostanie organizacja ruchu na ulicy Ofiar Oświęcimskich, która stanie się jednokierunkowa. . . . czytaj więcej


5 listopada 2010 - Będą nowe miejsca pracy w Świebodzicach

Około stu osób znajdzie w zatrudnienie w budowanym właśnie markecie sieci Tesco w Świebodzicach. Sklep powstaje przy ulicy Wałbrzyskiej.
- Market będzie miał powierzchnię 2 tys. mkw - informuje Jakub Jaremko z działu komunikacji Tesco Polska. - Pracę znajdzie u nas około 80-100 osób. Otwarcie sklepu planujemy na połowę przyszłego roku. W ofercie znajdzie się 12 tysięcy artykułów.
Firma wykonująca prace zakończyła już rozbiórkę i wykop pod budynek, rozpoczęły się prace nad wjazdem od ulicy Kasztanowej, a od przyszłego tygodnia planowany jest montaż elementów konstrukcyjnych.


5 listopada 2010 - Świdnica Magiczna - będzie gra miejska

W czwartek, 11 listopada punktualnie o godzinie 15.00 startuje gra miejska. Skierowana jest do wszystkich świdniczan i ma na celu popularyzację wiedzy historycznej o mieście. Gra jest częścią projektu Wojciecha Korycińskiego "Świdnica Magiczna", za który autor otrzymał w 2010 roku stypendium kulturalne prezydenta Świdnicy.
- Każde miasto posiada własną legendę. Ale tylko niektóre miasta miały to szczęście, że trafiły na wielkich twórców, którzy umieli przestrzeń miejską odkryć dla literatury, oczarować ją słowami i przenieść w obszary mitu. Do tych szczęśliwych miast należą m.in. Drohobycz Brunona Schulza, Praga Franza Kafki, Paryż Victora Hugo czy Petersburg Fiodora Dostojewskiego. Wśród wielu niezwykłych miast, które czekają na odkrycie przez literaturę, znajduje się Świdnica. I choć próbę jej uwiecznienia podjął niegdyś W. Grabski w "Rapsodii świdnickiej", Świdnica czeka nadal na swego twórcę - tłumaczy Wojciech Koryciński i dodaje . . . czytaj więcej


5 listopada 2010 - Rusza konkurs na świąteczną kartkę

Choć do Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, w Świebodzicach ogłoszony już został doroczny konkurs na przygotowanie świątecznej kartki. Jak zwykle mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy miasta, bez względu na wiek. Jedynym warunkiem jest przygotowanie niepowtarzalnej, pięknej kartki świątecznej, oddającej klimat i magię Bożego Narodzenia.
Projekty należy składać do 15 listopada w sekretariacie Urzędu Miejskiego, Rynek 1, a także do Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego, ulica Świdnicka 7, pokój nr 3 (od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 - 15.30) lub nadsyłać pocztą na adres: Urząd Miejski, Rynek 1, 58-160 Świebodzice z dopiskiem: konkurs "Magia Świąt Bożego Narodzenia".


5 listopada 2010 - Śniadanie Patriotyczne w Bystrzycy Górnej

11 listopada Rada Parafialna przy Parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Bystrzycy Górnej zaprasza na śniadanie patriotyczne. To już drugie tego typu spotkanie organizowane przez Parafię w Bystrzycy Górnej.
Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym w Bystrzycy Górnej rozpocznie się o godzinie 9.00, a spotkanie w świetlicy w Bystrzycy Górnej, podczas którego wystąpią zespoły artystyczne uczestniczące w I Gminnym Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej zaplanowano na godzinę 10.00.
W programie nie zabraknie wspólnego śpiewania przy akompaniamencie muzycznym oraz poczęstunku.


5 listopada 2010 - Sukcesy Świdniczan - możesz się dopisać

Kilka dni temu w sieci internetowej pojawiła się nową stronę www.sukcesyswidniczan.um.swidnica.pl. Serwis Urzędu Miejskiego został przemyślany jako miejsce, gdzie zostaną zebrane dokonania mieszkańców, miasta, firm, instytucji, sportowców.
- W tym miejscu można i trzeba się chwalić. Strona została pomyślana jako kompendium wiedzy o dokonaniach miasta i mieszkańców.
Wpadliśmy na ten pomysł przy okazji zbierania informacji o nagrodach przyznanych miastu. Najważniejsze są jednak sukcesy samych mieszkańców, firm, instytucji, które działają na terenie Świdnicy. Takiej strony zbierającej dokonania świdniczan jeszcze nie było - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


5 listopada 2010 - ECHO wyśpiewało II miejsce w województwie

Zespół wokalny ECHO z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach został laureatem finału wojewódzkiego XV Konkursu Poezji Śpiewanej, który odbył się 29 października br. w siedzibie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.
Gratulujemy młodym wokalistkom, które w tym dniu wystąpiły w osłabionym składzie - mimo to jak zwykle doskonale zaprezentowały się: Natalia Kubiszewska, Ala Ochman, Kornelia Magiera, Julia Byra, Ania Filipczyk i Klaudia Zyska. Opiekunką zespołu jest pani Alicja Banaszak.


5 listopada 2010 - Sukces kadencji - Świdnica 12. w Polsce

Świdnica na dobrej pozycji w rankingu Tygodnika Samorządowego "Wspólnota". Ranking "Sukces kadencji" sklasyfikował gminy w różnych kategoriach: Sukces Finansowy, Sukces Ekonomiczny (gospodarczy), Sukces Infrastrukturalny.
W kategorii Sukces Ekonomiczny Świdnica zajęła 12 miejsce w Polsce wśród miast powiatowych. W poprzedniej kadencji zajmowała pozycję 18.
W ramach tej kategorii sprawdzano, gdzie najbardziej poprawiły się wskaźniki ekonomiczne, a więc dochody firm i ludności, gdzie spadło lub najmniej wzrosło bezrobocie. . . . czytaj więcej


5 listopada 2010 - Pozbądź się niepotrzebnego sprzętu

W dniach 15 - 19 listopada na terenie miasta i gminy Jaworzyna Śląska zostanie przeprowadzona bezpłatna zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych AGD i RTV (pralki, lodówki, sprzęt komputerowy, telewizory, radia, zamrażarki, itp.).
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni w/w sprzęt wystawić koło boksu lub pojemnika na odpady w dniu którym pojemnik jest opróżniany, natomiast mieszkańcy budynków jednorodzinnych sprzęt taki wystawiają przy pojemnikach na odpady.


5 listopada 2010 - Bystrzyca nagra swoją pierwszą płytę

W najbliższą niedzielę, 7 listopada Zespół Pieśni i Tańca, laureat konkursu Ludowej Listy Przebojów Radia Wrocław będzie nagrywał swoją pierwszą płytę.
To z pewnością ogromny sukces a zarazem wyróżnienie dla Zespołu, który promuje Gminę Świdnica nie tylko w gminie ale i poza granicami Polski.
Ostatnia wizyta zespołu w Bośni zaowocowała wieloma nowymi kontaktami. Płytą, która będą mogli nagrać w profesjonalnym studiu radiowym wzmocni ich promocję - mówi wójt gminy. . . . czytaj więcej


5 listopada 2010 - Debiut Gospodarczy - 14 chętnych do nagrody

W poniedziałek i we wtorek (8-9 listopada) przeprowadzony zostanie II etap konkursu Debiut Gospodarczy. Zakwalifikowało się do niego 14 osób.
II etap będzie polegał na rozmowie m. in. z doradcą zawodowym. Rozmowy dotyczyć będą m. in. motywów ubiegania się danej osoby o udział w projekcie, oceny predyspozycji do prowadzenia działalności gospodarczej, oceny doświadczenia zawodowego, dodatkowych kwalifikacji, oceny pomysłu na biznes m.in. pod kątem realności i trwałości.
Szczegółowe godziny rozmów: . . . czytaj więcej


4 listopada 2010 - Place Zabaw Muszkieterów

Fundacja Muszkieterów od 3 lat wraz z właścicielami sklepów Intermarché i Bricomarché buduje kolorowe place zabaw dla dzieci. W tym roku Place Zabaw Muszkieterów powstały w 22 miastach.
Dzieci z 9 województw zyskały atrakcyjne miejsca do zabawy. Nie byłoby to możliwe bez współpracy Muszkieterów z władzami lokalnymi czy też spółdzielniami mieszkaniowymi.
Muszkieterowie wspólnie z samorządami analizują potrzeby i budują place tam, gdzie ich naprawdę brakuje. Gotowy obiekt staje się własnością lokalnej społeczności. . . . czytaj więcej


4 listopada 2010 - Dobrze być wśród przyjaciół

W środę, 3 listopada, członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach świętowali Dzień Seniora. W sali dawnego "Włókniarza spotkało się ponad 150 osób i zaproszeni goście.
Wśród nich był burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, Liana Sztor-Marciniak, od lat związana z seniorami, Bogusław Krzysztofowicz, przedsiębiorcy wspierający działalność związku oraz wielu innych, znakomitych gości. Witał ich wszystkich gorąco Jan Welc, prezes PZERiI.
Nie obyło się od miłych akcentów - podziękowań i wręczenia dyplomów. . . . czytaj więcej


4 listopada 2010 - Katharsis poszukuje dzieci do grupy tanecznej "Kontrast"

Jeśli masz od 8-12 lat, umiesz już trochę tańczyć i chcesz rozwinąć skrzydła w tańcu hip-hop, locking czy house zapraszamy na zajęcia grupy średnio-zaawansowanej "Kontrast".
W każdy poniedziałek i środę o godzinie 16.30 wspaniała dawka tańca z niesamowitym instruktorem - Tomaszem "Biesia" Biesiadeckim. Jeśli chcesz dopiero rozpocząć przygodę z tańcem nowoczesnym zapraszamy do grupy początkującej w każdy poniedziałek i czwartek o godzinie 17.00.
Studio Artystyczne "Katharsis", Świdnica ulica Zamkowa 9. www.sak-art.com.pl


4 listopada 2010 - 11 listopada - będzie promocja książki

W Świebodzicach główne uroczystości związane z obchodami 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tradycyjnie odbędą się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Poprzedzi je msza święta w intencji Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Mikołaja, Plac Kościelny 2.
Następnie przejdziemy po pomnik Marszałka, gdzie złożone zostaną kwiaty. Natomiast po uroczystościach zaplanowano spotkanie w Miejskim Domu Kultury, gdzie odbędzie się promocja książki: "Pionierskie lata Świebodzic 1945 - 1950. Wspomnienia".
W programie uroczystości jest prezentacja multimedialna "Pionierskie Świebodzice", wystąpienie Janusza Kujata, autora projektu Pionierzy Świebodzic oraz wręczenie książek pionierom i osobom zaangażowanym w projekt.


4 listopada 2010 - "Ojczyźnie miłej służ"

20 listopada o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy odbędzie się widowisko słowno - muzyczne (kominek harcerski) zatytułowane "Ojczyźnie miłej służ" autorstwa i z udziałem Barbary Wachowicz.
Widowisko poświecone będzie Oldze i Andrzejowi Małkowskim - twórcom harcerstwa polskiego oraz bohaterom "Szarych Szeregów" przygotowane z okazji jubileuszu 100-lecia Harcerstwa oraz 65 rocznicy istnienia Hufca ZHP Świdnica im. "Szarych Szeregów". Widowisko jest opowieścią opartą wyłącznie o autentyczne teksty z listów, publikacji prasowych, wspomnień, poezji oraz pieśni narodowych i harcerskich. . . . czytaj więcej


4 listopada 2010 - Zostań dawcą szpiku

W tę sobotę, 6 listopada, w Świebodzicach odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Akcję organizuje fundacja DKMS. Rejestracja odbywać się będzie od godziny 10.00 do 16.00 w Szpitalu "Mikulicz".
Akcja została zorganizowana by pomóc choremu na białaczkę świebodziczaninowi Karolowi Szozdzie i innym, potrzebującym. Zapraszamy serdecznie osoby zdrowe, pełnoletnie.
W akcję włączył się także Urząd Miejski w Świebodzicach i Młodzieżowa Rada Miasta.


4 listopada 2010 - Ukryli się w liściach

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zostali powiadomieni o włamaniu do pomieszczeń gospodarczych na terenie parku miejskiego w Świebodzicach.
Sprawcy skradli elektronarzędzia wartości około 1 300 złotych. W trakcie prowadzonych czynności policjanci ujawnili w stercie zgarniętych liści czterech mężczyzn.
Jak się okazało byli to sprawcy kradzieży z włamaniem, którzy w liściach ukryli się przed stróżami prawa. Mieszkańcy Świebodzic w wieku od 16 do 30 lat zostali zatrzymani do wyjaśnienia w policyjnym areszcie, nieletniego osadzono w Policyjnej Izbie Dziecka. . . . czytaj więcej


4 listopada 2010 - Koniec bajki

W projekcie realizowanym przez powiat tak jak w bajce, wszystko co dobre, szybko się skończyło.rumcajs Były festiwale, wyjazdy do czeskiego Jičína, wizyty międzynarodowe, projekcje bajek i spotkania z Rumcajsem.
A wszystko to w ramach realizowanego przez nasz powiat we współpracy z miastem Jičín projektu unijnego pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki!", na który otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 241 tysięcy euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. . . . czytaj więcej


4 listopada 2010 - Bieg Niepodległości

11 listopada na trasy "Biegu Niepodległości" organizowanego od kilku lat przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji lat wyruszą setki biegaczy.
Trasa biegu wytyczona została ulicami Długą, Daleką, Pułaskiego (pięć okrążeń po około 800 metrów). Start i zakończenie biegu odbędzie się na świdnickim Rynku.
Biegacze na trasę wyruszą o godzinie 13.00 a około godziny 13.40 rozpocznie się wręczanie nagród.
Zapisy do biegu rozpoczną się od godziny 11.15.


3 listopada 2010 - Świdnicka Kolęda - jest pierwszy konkurs, miejsca na Jarmarku

W ramach przygotowań do tegorocznej edycji "Świdnickiej Kolędy", przewidziano kolejne konkursy dla świdniczan. Pierwszy już ogłoszono - to konkurs na kartkę świąteczną. Wybrane prace zostaną wydrukowane w postaci pamiątkowych kart świątecznych.
Podczas "Świdnickiej Kolędy" w dniach 15-22 grudnia zaplanowano - zgodnie z tradycją - Jarmark Bożonarodzeniowy. Chętnych do udziału w Jarmarku zapraszamy do wypełnienia karty i złożenia jej w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Karta zgłoszenia oraz regulaminy - >>> zobacz


3 listopada 2010 - Pomoc dla Karola

Po raz kolejny świebodziczanie oddawali krew dla chorego na białaczkę Karola Szozdy. W piątek, 29 października, salę dawnego "Włókniarza" odwiedziło prawie 70 osób, głównie młodzi ludzie, którzy chcieli oddać życiodajny płyn. Wśród nich wielu było znajomych i przyjaciół licealisty.
W sumie zarejestrowanych zostało sześćdziesiąt siedem osób z czego pięćdziesiąt osób oddało krew, siedemnaście osób nie kwalifikowało się do pobrania krwi z przyczyn zdrowotnych. Zarejestrowano się także 15 potencjalnych dawców szpiku kostnego. . . . czytaj więcej


3 listopada 2010 - Konsultacja nad strategią rozwiązywania problemów już w czwartek

Przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, miejskich i powiatowych instytucji, placówek oświatowych, parafii oraz rady miejskiej zostali zaproszeni do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących "Strategii rozwiązywania problemów społecznych w Gminie Miasto Świdnica na lata 2011-2018".
- Dokument przygotowywany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po konsultacjach zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej w Świdnicy.
Strategia ma określić kierunki i priorytety polityki społecznej miasta na najbliższe lata. . . . czytaj więcej


3 listopada 2010 - Zagrają dla Mai

11 listopada o godzinie 15.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędzie się mecz halowej piłki nożnej pomiędzy drużyną Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej i wspólną reprezentacją komitetów wyborczych.
Podczas meczu odbędzie się zbiórka pieniędzy na leczenie Mai Tyczyno.
Dziewczynka cierpi na niezwykle rzadką chorobę genetyczną.


3 listopada 2010 - Hit światowego fitness w Centrum Fitness BodyArt

Zumba w Centrum Fitness BodyArt hit światowego fitness. Tylko u nas w sobotę 13 listopada o godzinie 11:00. Zajęcia prowadzi wrocławski instruktor Jacek. Zapraszamy: solo, parami, rodzinnie, towarzysko, koedukacyjnie, antydepresyjnie. Zapisy w recepcji - wstęp: do czwartku 11.11 - 15 złotych w dniu zajęć - 20 złotych.


3 listopada 2010 - Dłuższe wtorki w Urzędzie - rozwiązanie sprawdzone

Świdniczanie coraz chętniej korzystają z wydłużonego czasu pracy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Od października część wydziałów urzędu w każdy wtorek pracuje dłużej.
Do godziny 17.00 można spełnić obowiązek meldunkowy, wyrobić dowód osobisty czy też załatwić sprawy związane z zawarciem związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego.
- Podczas niedawnej akcji ankietowej świdniczanie wysoko ocenili jakość świadczonych usług przez Urząd Miejski. Wskazywali jednak na potrzebę, by urząd działał dłużej, dlatego wprowadziliśmy zmiany, które mieszkańcy sobie chwalą. Dzięki wprowadzonym zmianom, by wyrobić dowód osobisty nie trzeba brać wolnego w pracy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


3 listopada 2010 - Próbna matura w II LO

3 listopada odbył się próbny egzamin maturalny z matematyki organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W II Liceum Ogólnokształcącym przystąpiło do niego 174 uczniów klas trzecich.
Mamy nadzieję, że tegoroczni maturzyści, podobnie jak we wcześniejszych latach, zdadzą maturę w 100% - mówi wicedyrektor II LO Jacek Iwancz.
Dzisiejszy egzamin maturalny jest zdawany w całej Polsce z zachowaniem wszystkich procedur obowiązujących w trakcie matury.


3 listopada 2010 - "Owoce w szkole" i "Szklanka mleka"

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego programu "Owoce w szkole". Ponownie przystąpiły do niego świebodzickie szkoły. Od drugiej połowy października uczniowie z klas O - III trzy razy w tygodniu otrzymują bezpłatnie świeże owoce i warzywa.
Łącznie w Gminie Świebodzice z programu korzysta 457 uczniów.
Celem programu jest ukształtowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych, czyli jedzenia owoców, warzyw, picia soków. Ponadto na stałe zagościł w naszych szkołach podstawowych program "Szklanka mleka".
Z tego programu korzysta 732 uczniów z klas I - VI. Bezpłatne produkty dostarczane są każdemu dziecku w kartonikach jednorazowego użytku, higienicznie i szczelnie zamknięte. Mleko spożywane w placówkach dofinansowuje Unia Europejska za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego.


3 listopada 2010 - Bilans policyjnej akcji "Znicz 2010"

Na drogach powiatu świdnickiego od 29 października do 2 listopada doszło do 26 kolizji. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nie zachowanie przez kierujących bezpiecznej odległości między pojazdami, nadmierna prędkość oraz kilku kierowców nie ustąpiło pierwszeństwa innym.
Ponadto funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej siedmiu nietrzeźwych kierujących pojazdami.
Za przekroczenie prędkości oraz inne wykroczenia w ruchu drogowym policjanci ukarali mandatami karnymi 186 kierowców oraz zatrzymali 26 dowodów rejestracyjnych. Na terenie powiatu doszło do dwóch wypadków drogowych, w których dwie osoby odniosły obrażenia. . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Kronika Koła Gospodyń ze Stanowic najlepsza

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu podsumował I edycję wojewódzkiego konkursu "Najciekawsza kronika Koła Gospodyń Wiejskich 2010", który zorganizowany był w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Niezwykle miło jest nam poinformować, że pierwsze miejsce w konkursie zajęła kronika Koła Gospodyń Wiejskich wsi Stanowice. . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Absolwent II LO wśród najlepszych

W konkursie na Najlepszego Maturzystę Dolnego Śląska organizowanym przez "Gazetę Wrocławską" tegoroczny absolwent II LO - Mateusz Legut - znalazł się dziesiątce najlepszych.
Mateusz jest jedynym przedstawicielem naszego miasta wśród najlepszych. Chcąc wyłonić najlepszych maturzystów redakcja "Gazety Wrocławskiej" wzięła pod uwagę 8 egzaminów maturalnych, w tym dwa ustne.
Z tych egzaminów Mateusz uzyskał czterokrotnie wynik 100% (chemia, język angielski, język polski). . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Narodowe Święto Niepodległości w Strzegomiu

Zapraszamy wszystkich do udziału w strzegomskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
11 listopada uroczystości w Strzegomiu rozpoczną się o godzinie 12.30 od mszy św. w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył będzie ksiądz biskup Ignacy Dec.
Dalsza część obchodów Święta Niepodległości odbędzie na skwerze przy pomniku I. Paderewskiego, a zakończy ją złożenie kwiatów i wieńców. Zwieńczeniem dnia będzie spotkanie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu.
Warto podkreślić, że 11 listopada w trakcie uroczystości Asystę Honorową pełnić będzie X Brygada Logistyczna w Opolu.


2 listopada 2010 - Niegoszów - Panków wyremontowany

Jesień to pora, kiedy odbiera się najwięcej wyremontowanych odcinków dróg i chodników. Kończą się bowiem rozpoczęte wiosną i latem inwestycje, a pora zimowa blokuje dalsze remonty do momentu wiosennego ocieplenia. W ubiegłym tygodniu oddano do użytku kolejny zmodernizowany odcinek drogi powiatowej na trasie Niegoszów - Panków.
Odnowiona trasa ma długość 1,080 km.
Prace były współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z programu tzw. "schetynówek". Ministerialne dofinansowanie wyniosło 50 % wartości całego zadania tj. 350 tysięcy złotych. Pozostała część środków pochodzi z budżetu powiatu. . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Konkurs "Estetyka wsi i zagrody wiejskiej" rozstrzygnięty

Konkurs "Estetyka wsi i zagrody wiejskiej" skończył w tym roku dziewiętnaście lat. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz mobilizuje mieszkańców do troski o własne otoczenie.
29 października w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu "Estetyka wsi i zagrody wiejskiej". Mieszkańców gminy Strzegom powitali burmistrz Lech Markiewicz, jego zastępca Robert Siekaniec, sekretarz gminy Sabina Cebula oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn.
W spotkaniu uczestniczył także dyrektor Powiatowego Zespołu Doradców w Świdnicy, Bogdan Sucharski. Burmistrz Lech Markiewicz pogratulował mieszkańcom osiągnięć oraz zachęcił do udziału w kolejnych edycjach konkursu. . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Dotknij biało-czerwonej

Komenda Hufca ZHP im. "Szarych Szeregów" w Świdnicy informuje, że z okazji Narodowego Święta Niepodległości, będzie sprzedawała flagi narodowe.
Po raz pierwszy 2 maja 2004 roku obchodziliśmy ogłoszony przez Sejm RP Dzień Flagi, a intencja, która przyświecała ustanowieniu tego święta, to potrzeba uzupełnienia bardzo skąpej wiedzy Polaków na temat historii polskich symboli narodowych. . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Bieg po złoto - 2010

Te widowiskowe i wyjątkowe zawody biegowe odbędą się 6 listopada w Złotym Stoku. Rozgrywane są w trudnym technicznie i ciekawym terenie - na terenie Kopalni Złota.
Trasa o długości około 5 km przebiega przez podziemne korytarze, sztolnie, wąwozy i skarpy. Jej pokonanie sprawi nieco wysiłku, ale pozostawi także niezapomniane wrażenia.
Ze względu na wyjątkową atrakcyjność zawody przeznaczone są nie tylko dla wytrawnych biegaczy, ale także dla amatorów biegania i aktywnego wypoczynku. Więcej informacji - >>> zobacz


2 listopada 2010 - Świdnicka Liga Pływacka

5 listopada o godzinie 14.30 na Basenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy ulicy Marcinkowskiego 4 zostanie rozegrana trzecia edycja Świdnickiej Ligi Pływackiej szkół podstawowych.
Dla zawodników przewidziano puchary, medale i dyplomy.
Zapisy chętnych do wzięcia udziału w zawodach odbędą się w dniu zawodów.


2 listopada 2010 - Pracownia przyrodnicza za unijne pieniądze

Już wkrótce dzieci ze szkół Gminy Marcinowice będą mogły uczyć się w profesjonalnej pracowni przyrodniczej, która zostanie oddana do użytku w Szkole Podstawowej w Strzelcach. Projekt pt. "Pracownia przyrodnicza w każdej gminie" został zrealizowany w ramach środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
W październiku w pierwszym etapie zostały dostarczone zestawy przyrządów do wykonywania eksperymentów biologicznych i fizycznych z użyciem komputera, oprogramowanie wraz z kamerą cyfrową. W ubiegłym tygodniu dostarczono sprzęt komputerowy wraz z tablicą interaktywną. . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Pozbądź się niepotrzebnego sprzętu

W dniach 15 - 19 listopada na terenie miasta i gminy Jaworzyna Śląska zostanie przeprowadzona bezpłatna zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych AGD i RTV (pralki, lodówki, sprzęt komputerowy, telewizory, radia, zamrażarki, itp.).
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych powinni w/w sprzęt wystawić koło boksu lub pojemnika na odpady w dniu którym pojemnik jest opróżniany, natomiast mieszkańcy budynków jednorodzinnych sprzęt taki wystawiają przy pojemnikach na odpady.


2 listopada 2010 - Stypendia w dziedzinie kultury - można składać wnioski

Do 30 listopada można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Stypendium przyznaje prezydent Świdnicy. Zgodnie z regulaminem, który zawiera uchwała nr XXIII/308/08 z dnia 10 października 2008 roku oraz nr XLIII/521/10 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 26 marca 2010 roku.
Stypendium może otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki: • wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami, • mieszka w Świdnicy. . . . czytaj więcej


2 listopada 2010 - Finały Pucharu Polski - Wspinaczka Sportowa Strzegom 2010

6 listopada w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Świętego Jana w Strzegomiu odbędą się Finały Pucharu Polski Uczniowskich Klubów Sportowych - "Wspinaczka Sportowa Strzegom 2010". Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00.
Zawody organizują i pomagają w organizacji: AKS Strzegom sekcja wspinaczki sportowej, ZSO w Strzegomiu, Polski Związek Alpinizmu, Urząd Miasta Strzegom, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im Jerzego Kukuczki.
2 listopada 2010 - Pijany tato

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zostali powiadomieni przez Komendanta Straży Miejskiej w Świebodzicach o pijanym mężczyźnie, którego zatrzymał.
Jak się okazało po przyjeździe policjantów na miejsce zdarzenia, mężczyzna spacerował z dwuletnim synkiem mając organizmie 3,60 promila alkoholu.
Chłopiec został przewieziony do Szpitala Miejskiego w Świebodzicach. O zdarzeniu poinformowana została jego matka. Teraz sprawą zajmie się Sąd Rodzinny w Świdnicy.


1 listopada 2010 - Bitwa pod Burkatowem i Lutomią

"Zaatakowanie 30 sierpnia 1756 roku przez Prusy, bez wypowiedzenia wojny, Saksonii rozpoczęło III wojnę śląską (zwaną też wojną siedmioletnią).
Do koalicji antypruskiej dołączyła Szwecja, a Sejm Rzeszy w Ratyzbonie ogłosił wojnę przeciwko Prusom. Po stronie Prus opowiedziała się Anglia i kilka mniejszych państewek niemieckich. Porównanie stosunku sił wskazywałoby na nieuniknioną klęskę Prus, które mogły, wystawić wspólnie z sojusznikami, ok. 230 tys. żołnierzy naprzeciwko ponad 400-tys. armii strony przeciwnej. Jednakże rozpoczęta wojna zakończyła się wbrew przewidywaniom dopiero po 7 latach podpisaniem 15 lutego 1763 roku pokoju na zamku myśliwskim w Hubertsburgu w Saksonii, gdzie Austria ostatecznie zrezygnowała ze Śląska.
Jednym z ostatnich epizodów wojny siedmioletniej była bitwa pod Burkatowem i Lutomią." - to fragment najnowszego tekstu historycznego zamieszczonego w naszym dziale poświęconym historii naszej ziemi - >>> zobacz


1 listopada 2010 - Świdnica pierwsza w Pradze

Dużym sukcesem świdnickich akrobatów zakończył się Trójmecz Praga - Saksonia - Dolny Śląsk jaki odbył się 30 października w Pradze. Zawodnicy klubu MKS Polonia zdobyli złoto w obu kategoriach w jakich rozgrywane były zawody.
W klasie szkolnej złoto wywalczyła trójka dziewcząt w składzie: Weronika Zięba, Emilia Zięba i Angelika Prześlica. W klasie mistrzowskiej złoto wywalczyła dwójka męska w składzie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron.
W Trójmeczu w barwach Polonii startowała również dwójka dziewcząt w składzie Karolina Szuba i Sylwia Wicińska - 9 miejsce, oraz dwójka męska: Mateusz Opyrchał i Adrian Werner - 5 miejsce. Wysokie lokaty wszystkich zawodników sprawiły, że Świdnica zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Na co dzień trenerem zawodników jest Piotr Pas.


1 listopada 2010 - Bieg Niepodległości

11 listopada na trasy "Biegu Niepodległości" organizowanego od kilku lat przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji lat wyruszą setki biegaczy.
Trasa biegu wytyczona została ulicami Długą, Daleką, Pułaskiego (pięć okrążeń po około 800 metrów). Start i zakończenie biegu odbędzie się na świdnickim Rynku.
Biegacze na trasę wyruszą o godzinie 13.00 a około godziny 13.40 rozpocznie się wręczanie nagród.
Zapisy do biegu rozpoczną się od godziny 11.15.


1 listopada 2010 - Zwyciężyli już czwarty raz

O północy, 31 października zakończyło się głosowanie (okresy dwumiesięczne) w "Rankingu Stron Powiatowych".
W tym głosowaniu zwyciężyła już czwarty raz strona Rock Centrum Świdnica uzyskując - 639 głosów. Kolejne miejsca zajęły: 15 ŚŚDH TROTER - 626, Hodowla koni Namlikowo - 593, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" - 577, Wędkarstwo Świdnica - 333, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 322, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 320, Strzegomski Serwis Wędkarski - 270, BMWIDEO - 254, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 249, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 223, Blog Daily - 202, Góry Sowie On-line - 155, Hufiec ZHP w Świdnicy - 95, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 73, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 31, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 25, ECS Nieruchomości oraz strona poświęcona tuningowi w Świdnicy - bez głosów.


1 listopada 2010 - VIII Dolnośląski Konkurs Interdyscyplinarny "zDolny Ślązaczek"

W październiku w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się I etap VIII Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego "zDolny Ślązaczek" organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Konkurs realizowany jest w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. W szkole do konkursu przystąpiło 51 uczniów z klas IV - VI, którzy rozwiązali test zawierający 25 pytań zamkniętych.
Do kolejnego II etapu powiatowego zakwalifikowało się 9 uczniów: Mateusz Basiak - kl. 6d, Joanna Bim - 6d, Damian Borowy - 6d, Rafał Krawętek - 6a, Paulina Miśkiewicz - 6d, Patrycja Pałka - 6d, Kamil Rusak - 6a, Aleksandra Taraban - 6a, Natalia Waligóra - 6d. Eliminacje powiatowe, w których naszą szkołę będą reprezentować wyżej wymienieni uczniowie, odbędą się 17 listopada 2010.


1 listopada 2010 - Festiwal Nowego Kina Duńskiego

Już pierwszy dzień Festiwalu Nowego Kina Duńskiego - 3 listopada - zapowiada się na prawdę emocjonująco. W tym dniu czeka nas uroczyste rozpoczęcie filmowego maratonu tradycyjnym duńskim poczęstunkiem, a zaraz potem thriller pt. "Nie bój się mnie". Drugiego dnia - 4 listopada - również nie zabraknie wrażeń podczas oglądania filmów: "Kandydat" i "O czym nie wie nikt".
Dzięki współpracy z Ambasadą Danii i Duńskim Instytutem Kultury mamy możliwość zaprezentowania widzom w każdym wieku całej gamy filmów fabularnych i dokumentalnych.
Na najmłodszych widzów do południa czekają bajki i filmy dla dzieci, do młodzieży szkolnej skierowany jest film "Dwa światy", a wieczory filmowe należeć będą do dojrzałych widzów.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 - wstęp wolny.


1 listopada 2010 - Nabór filmów - "Okiem Młodych"

To już trzecie odsłona Festiwalu Filmów Tworzonych i Współtworzonych przez Młodzież Okiem Młodych. Chcemy pokazywać świat oczyma młodych dokumentalistów, zarówno tych, którzy kształcą się w szkołach filmowych, jak i zupełnych amatorów, którzy czuja w sobie chęć opisu otaczającej ich rzeczywistości.
I to jest chyba największa siła tego festiwalu - różnorodność spojrzeń.
W trzyletniej już historii festiwalu zdarzało się, że surowość formy, naiwność, ale i szczerość wygrywały z profesjonalizmem i poprawnością. Co przyniesie nowa edycja? . . . czytaj więcej


1 listopada 2010 - Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy organizuje wyjazd na Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli w Lipsku.
Targi Denkmal należą do grona najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży ochrony zabytków.
Organizowane są w cyklu dwuletnim i stanowią wiodącą platformę prezentacji najnowszych rozwiązań i technologii stosowanych w restauracji i konserwacji zabytków oraz rewitalizacji i adaptacji zabytkowych obiektów, ogrodów oraz miast. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała