31 grudnia 2010 - Nowy Rok 2011 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa

Nowy Rok 2011 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej przywita pod parą z parowozem TKt48-18.
Wszytko po to, aby poczuli Państwo zapach pary, oliwy, szum kotła i charakterystyczny gwizdek zwiedzając Muzeum.
Parowóz TKt48-18 z 1950 roku, przeznaczony był do prowadzenia lekkich pociągów towarowych i pociągów osobowych na krótkich trasach, często można go było zobaczyć na liniach w Sudetach.
1 stycznia w godzinach 9.00 - 16.00 będzie można podziwiać pokaz (obrządzania parowozów) na kanale oczystkowym oraz wodowania, a nawet zajrzeć do budki maszynisty i poczuć gorąco palącego się kotła. . . . czytaj więcej


31 grudnia 2010 - Pędzące Osiołki liderem

Jaworzyńska Liga Piłki Halowej Pędzące Osiołki gromiąc Uhahanych 31:5 odzyskali w jedenastej kolejce rozgrywek Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej - fotel lidera, 18 bramek zdobył lider strzelców Grzegorz Borowy i ma już ich na swoim koncie 76.
Zawodnikiem kolejki został Grzegorz Ignatowicz z Docenianych Inaczej
XXL Bolesławice - Ziomale 8:6 (3:3), Glob Max - Doceniani Inaczej 9:11 (7:2), Uhahani - Pędzące Osiołki 5:31 (2:16), Car Valet Jaroszów - Gimnazjum Senior 6:8 (3:3).
Tabela rozgrywek - 1. Pedzące Osiołki - 27, 2. Doceniani Inaczej - 24, 3. Glob Max - 24, 4. Ziomale - 18, 5. Car Valet Jaroszów - 16, 6. Gimnazjum Senior - 11, 7. XXL Bolesławice - 10, 8. Uhahani - 0.
Następna kolejka już w środę 5 stycznia 2011 roku.


31 grudnia 2010 - VI Sesja Rady Gminy - Budżetowa

5 stycznia 2011 roku radni Rady Gminy Świdnica podejmą decyzję o kształcie budżetu gminy na 2011 rok. Właśnie na ten dzień Przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska zwołuje VI Sesję Rady Gminy Świdnica.
Radni podejmować będą uchwały w między innymi sprawach:
przyjęcia "Programu współpracy Gminy Świdnica z organizacjami pozarządowymi, przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania narkomanii, uchwały Budżetowej Gminy Świdnica na 2011 rok.


30 grudnia 2010 - Zatrzymujemy klimat świąt - konkurs fotograficzny

W sumie 1.000 zł przeznaczono na nagrody w konkursie fotograficznym "Zatrzymajmy klimat świąt na dłużej", który ogłosił Urząd Miejski w Świdnicy.
Świdniczanie wraz z rodzinami i znajomymi brali udział w wydarzeniach związanych ze "Świdnicką Kolędą 2010" i uwieczniali je na fotografiach. Kolejki ustawiały się również do zdjęć z 2-metrowym aniołem przy ul. Łukowej.
Miasto chce to wykorzystać i nagrodzić autorów najlepszych prac. Fotografie należy przesyłać do 25 stycznia 2011 roku na adres: swidnickakoleda@um.swidnica.pl. . . . czytaj więcej


30 grudnia 2010 - Młodzież nie zawiodła

Świąteczno-noworoczna zbiórka krwi w Świebodzicach tym razem okazała się nieco skromniejsza niż zazwyczaj. W środę, 29 grudnia, do Miejskiego Domu Kultury przyszło oddać ten najcenniejszy lek kilkanaście osób. Jak zwykle, przeważały osoby młode, które mimo wolnego czasu i odpoczynku stawiły się na akcji.
- Mamy wielu stałych krwiodawców, ale są też osoby nowe i to bardzo cieszy - mówi Teresa Kamińska, szefowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, które zajmuje się poborem krwi.
- Sporo osób oddało także krew na szpik, bo była taka możliwość. . . . czytaj więcej


30 grudnia 2010 - Zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu

Informujemy wszystkich mieszkańców gminy Strzegom, że od 17 stycznia 2011 roku ulegają zmianie godziny pracy Urzędu Miejskiego, a od 1 stycznia uległy zmianie Zamiejscowego Referatu Komunikacji.
Zmiana ta podytkowana jest prośbami mieszkanców Strzegomia. Urząd czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od:
poniedziałek, środa, czwartek od 8.00 do 16.00
wtorek od 8.00 do 17.30 oraz piątek od 8.00 do 14.30
Kasa Urzędu czynna będzie: poniedziałek, środa, czwartek od 8.30 do 15.00, wtorek od 8.30 do 16.15 . . . czytaj więcej


30 grudnia 2010 - Sesja Rady Miejskiej Świebodzic

Wyjątkowo szczęśliwa była środowa sesja Rady Miejskiej Świebodzic dla Roberta Wysoczańskiego. 29 grudnia został przyjęty i uroczyście zaprzysiężony w poczet radnych, zajmując miejsce po Zbigniewie Opalińskim, który zrzekł się mandatu na sesji poprzedniej. Jednocześnie na tej samej sesji kandydatura Roberta Wysoczańskiego została zgłoszona na funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Został wybrany zdecydowaną większością głosów (15).
Rada Miejska Świebodzic ma dwóch wiceprzewodniczących, jednak drugiego nie udało się wybrać.
Pozostali zgłoszeni kandydaci nie otrzymali bowiem wymaganej większości głosów. Na Władysława Górę głosowało 10 radnych, na Zdzisława Pantala 9 a na Dariusza skalnego 7. . . . czytaj więcej


30 grudnia 2010 - Sesja w ostatni dzień starego roku

W piątek, 31 grudnia na godzinę 9.00 zwołano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni dokonają zmian w budżecie ze względu na fakt, że 28 grudnia na konto miasta wpłynęło 1,18 mln zł jako dofinansowanie budowy 21 mieszkań w nowym budynku przy ulicy Kopernika.
Inwestycję zrealizowało Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a dofinansowanie miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Inwestycja została zakończona i rozliczona, dlatego konieczne są zmiany w budżecie.


30 grudnia 2010 - Podziękowania dla bohaterskiego policjanta

Zanim radni przystąpili do prac nad uchwałami, na sesji odbyła się miła uroczystość. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz uhonorował dyplomem oraz upominkiem funkcjonariusza świebodzickiego Komisariatu Policji, sierżanta Krzysztofa Ostojskiego.
Pan Krzysztof wsławił się brawurową akcją ratowania uwięzionych w pożarze mieszkania lokatorów. Wyniósł jednego z nich z płonącego mieszkania, ratując mu życie.
- Taka postawa zasługuje na najwyższe uznanie - podkreślał burmistrz Kożuchowicz. Radni nagrodzili policjanta brawami.


30 grudnia 2010 - Pobiegnij z "Hermesem" w Sylwestra

Klimat świąteczny czujemy w powietrzu jeszcze bardzo mocno, a już niebawem kolejny raz będziemy świętować nadejście Nowego 2011 Roku. Właściwie przeżyte święta Bożego Narodzenia zapewne odbudują naszą strukturę duchową, jednak ze sprawami samego ciała może być już bardzo różnie.
Przywołując popularną łacińską sentencję "Anima sana in corpore sano"- "w zdrowym ciele, zdrowy duch", jako amatorzy biegania staramy się wprowadzać jej przesłanie w życie. Dlatego też w tym miejscu chciałbym się upomnieć o Waszą poświąteczną kondycję fizyczną. . . . czytaj więcej


30 grudnia 2010 - Trwa nabór do specjalnego Przeglądu Animacji KAN 2011

Festiwal KAN czeka na amatorskie i niezależne filmy animowane, które wezmą udział w Przeglądzie Animacji podczas Finału XII edycji Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN w Klubie Festiwalowym.
Animacje mogą mieć dowolną tematykę, mogą mieć dowolną formę, ale nie mogą przekraczać 30 minut.
Liczy się przede wszystkim pomysł. Zgłoszenia należy nadsyłać do 1 marca (decyduje data stempla pocztowego). Ze względu na charakter wydarzenia to wizualna warstwa animacji zaważy o jej przyjęciu lub odrzuceniu. . . . czytaj więcej


29 grudnia 2010 - III Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Za nami trzecia sesja obrad sejmiku dolnośląskiego. Podczas obrad marszałek Rafał Jurkowlaniec przedstawił krótkie sprawozdanie z dotychczasowych prac Zarządu Województwa. Skarbnik Województwa Elżbieta Berezowska poinformowała o poprawkach do budżetu na rok 2011. Zaproponowane poprawki zostały przyjęte w głosowaniu.
Rafał Jurkowlaniec poinformował również, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego negatywnie opiniuje przesunięcie w Programie priorytetowych, z punktu widzenia regionu, inwestycji na bliżej niesprecyzowany okres realizacji po 2013 roku. Wśród nich są: . . . czytaj więcej


29 grudnia 2010 - Radni apelują

Radni Rady Miejskiej w Strzegomiu w trosce o zdrowie mieszkańców Gminy Strzegom apelują do Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu we Wrocławiu o przyznanie dla Strzegomskiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego sp.z.o.o w Strzegomiu ul. Witosa 7 kontraktu na świadczenia zdrowotne w zakresie Poradnii Chirurgii Ogólnej na rok 2011 oraz o poparcie w konkursie uzupełniającym Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdrowie" w Strzegomiu przy ulicy Kościelnej w sprawie podpisania kontraktu z dwoma dotychczasowymi specjalistami tego zakładu - neurologiem i laryngologiem. . . . czytaj więcej


29 grudnia 2010 - Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz kolejny jest organizatorem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 9 stycznia 2011 roku.
XIX Finał WOŚP poświęcony będzie dwóm dziedzinom medycznym - nefrologii i urologii dziecięcej. Poza kwestą uliczną, planujemy organizację Jarmarku Rodzinnego na świdnickim Rynku, który trwać będzie od wczesnych godzin południowych aż do godziny 20.00.
Nasze działania wspierać będzie rzesza 150 wolontariuszy ze świdnickich szkół średnich i gimnazjów oraz 200 harcerzy i instruktorów naszego hufca. . . . czytaj więcej


29 grudnia 2010 - Wiesław Witkowski zastępcą burmistrza Strzegomia

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta podczas sesji Rady Miejskiej 28 grudnia 2010 r. oficjalnie ogłosił, że funkcję zastępcy burmistrza będzie pełnił Wiesław Witkowski.
Wiesław Witkowski jest osobą znaną strzegomianom.
Przez ostatnie lata aktywnie działał na rzecz lokalnej społeczności, dlatego burmistrz Zbigniew Suchyta jest przekonany, że będzie on jak najlepiej wypełniał swoje obowiązki na stanowisku zastępcy.


29 grudnia 2010 - Miasto przystrojone jednak zwyciężył Lubin

Na świąteczną dekorację Świdnicy można było głosować do środy, 29 grudnia. Świdnica brała udział w ogólnopolskim konkursie na najpiękniejsze iluminacje świąteczne - "Świeć Się".
Niestety,Świdnica zakończyła swój udział na pierwszym etapie konkursu. Zwycięzcą wojewódzkiego etapu został Lubin, który wyprzedził Wrocław i to on będzie reprezentować województwo dolnośląskie w finale plebiscytu na najpiękniejsze iluminacje świąteczne w Polsce. Konkurs organizuje Grupa "Energa".


29 grudnia 2010 - "Bieg Noworoczny - Świdnica 2011"

16 stycznia, w Parku Centralnym przy ulicy Pionierów w Świdnicy odbędzie się "Bieg Noworoczny - Świdnica 2011".
W biegu wystartują: skrzaty, dzieci młodsze, dzieci starsze, młodzicy, juniorzy, seniorzy i oldboye. Zawodnicy biegać będą na dystansach od stu metrów do czterech kilometrów.
Za pierwsze miejsca zwycięzcy otrzymają statuetkę, dyplom i nagrodę rzeczową, za miejsca drugie i trzecie - dyplom i nagrodę rzeczową. Pozostali - koszulki okolicznościowe. Pierwsze biegi rozpoczną się o godzinie 12.00.
Zapisy do biegu odbywać się będą w dniu zawodów w godzinach 10.30 - 11.45 w Hali Sportowej. Prawo startu mają wszyscy posiadający aktualne badania lekarskie.


29 grudnia 2010 - Pożegnanie Sekretarza Gminy Strzegom

Po wieloletniej pracy w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu ze stanowiskiem sekretarza gminy żegna się Sabina Cebula.
Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej podziękował w imieniu władz samorządowych gminy oraz wszystkich pracowników Sabinie Cebuli za wieloletnią pracę na stanowisku sekretarza gminy Strzegom.
- Pani profesjonalizm i wkład w podnoszenie poziomu obsługi Klienta są nieocenione i zasługują na podziw. . . . czytaj więcej


29 grudnia 2010 - Konkurs na nowe logo Wydziału Technicznego

W związku ze zmianą nazwy Uczelni, Wydział Techniczny Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze ogłosił Konkurs na zaprojektowanie znaku graficznego (logo, logotypu) jednoznacznie identyfikującego tę techniczną podstawową jednostkę KPSW.
Konkurs ma charakter otwarty a uczestnictwo w nim jest bezpłatne. W Konkursie mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Konkurs potrwa do 10 stycznia 2011 roku a nagrodą jest przenośny dysk o pojemności 1tb.
Szczegóły na stronie Wydział Technicznego: http://wt.kk.jgora.pl


29 grudnia 2010 - Pieniądze dla organizacji pozarządowych

Jeszcze do 11 stycznia 2011 roku organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach ogłoszonych konkursów na realizację zadań z zakresu kultury, sportu i promocji zdrowia. Oferty należy składać do Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Do rozdysponowania jest kwota prawie 230 tysięcy złotych.
Na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji Zarząd Powiatu przeznaczył kwotę 25.500 złotych. Powinny one dotyczyć organizowania wydarzeń kulturalnych lub edukacyjnych.
Do konkursu mogą przystąpić również organizacje, które zajmują się wspieraniem imprez o charakterze powiatowym, wydają publikacje służące upowszechnianiu tradycji, historii i kultury Powiatu Świdnickiego. . . . czytaj więcej


29 grudnia 2010 - Teatr Polski we Wrocławiu spełnia życzenia publiczności

Specjalnie dla naszych widzów w sylwestra będzie można zobaczyć nieśmiertelną farsę Raya Cooneya Mayday. W ten wyjątkowy wieczór gramy na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego przy ul. Zapolskiej 3.
Po spektaklu zapraszamy do wzniesienia noworocznego toastu. Bilety na to wyjątkowe przedstawienie kosztują 80 złotych. Ostatnie wolne miejsca na godzinę 17:00.
Wszelkich informacji udziela dział marketingu czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 - telefon 71 316 07 77-78


29 grudnia 2010 - Zatrzymani złodzieje samochodów

W nocy 25 grudnia świdniccy policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn, którzy usiłowali skraść samochód osobowy marki Volkswagen Caddy z Osiedla Młodych.
Sprawcami okazali się mieszkańcy ościennego powiatu w wieku od 25 do 33 lat. Dwóch z nich w przeszłości było karanych za popełnienie podobnych przestępstw na terenie kraju.
W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze ustalili, że w okresie od listopada bieżącego roku do momentu zatrzymania sprawcy brali udział w kradzieży siedmiu i usiłowaniu kradzieży dwóch pojazdów z powiatu świdnickiego. Najczęściej kradzione były dwie marki pojazdów: Volkswagen i Audi. Realizując sprawę policjanci odzyskali samochód marki Audi skradziony w nocy z 24 na 25 grudnia z Gminy Żarów. Szczęśliwy właściciel odzyskanego samochodu, obywatel Niemiec, wróci własnym pojazdem do domu.
Decyzją Sądu Rejonowego w Świdnicy dwóch sprawców zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy.


29 grudnia 2010 - Radni obradowali, czyli III sesja za nami

W trakcie sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu 28 grudnia radni ustalili m.in. wynagrodzenie dla burmistrza Strzegomia oraz zatwierdzili taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Strzegom.
Jedna z pierwszych uchwał, nad którymi głosowali radni, dotyczyła zmian budżetu gminy Strzegom na 2010 rok. Zmiana polega na zwiększeniu wydatków budżetowych o 231 640 zł.
Dzięki temu zwiększeniu ulegną wydatki na odśnieżanie dróg, dofinansowana zostanie działalność świetlic wiejskich oraz orkiestry dętej, jak również zrealizowany zostanie remont oświetlenia w Bibliotece Miejskiej. . . . czytaj więcej


28 grudnia 2010 - IV Festiwal Reżyserii Filmowej

Wielkimi krokami zbliża się czwarta edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej. Po raz kolejny, wspólnie z Januszem Zaorskim, przygotowaliśmy prawdziwą ucztę dla miłośników X muzy. Podobnie jak w latach poprzednich, będzie mnóstwo filmów i spotkań ze znakomitościami polskiego filmu i nie tylko.
W ramach Dnia Kina Czeskiego, swój przyjazd zapowiedział już Peter Zelenka, jeden z najlepszych reżyserów naszych południowych sąsiadów.
Do Świdnicy przyjedzie również Iwan Niczew, reżyser bułgarski, który zapozna nas z kinematografią tego kraju. Jak już informowaliśmy, twarzą festiwalu będzie nasza znakomita aktorka Katarzyna Figura. Kasia odbierze również Kryształowego Dzika, nagrodę za twórczą współpracę aktora z reżyserem. . . . czytaj więcej


28 grudnia 2010 - Apel o ustalenie sprawcy zdarzenia

W związku z wczorajszymi wydarzeniami (27 grudnia) zwracamy się z prośbą do czytelników o pomoc w ustaleniu sprawcy zdarzenia, do którego doszło około godziny 7:15 przed miejscowością Pszenno.
Z tira poruszającego się od strony Świdnicy w kierunku Wrocławia spadła bryła rodu silnie raniąc kierowcę samochodu osobowego jadącego z naprzeciwka. Poruszał się nim jadący do pracy funkcjonariusz Policji, który sam przed utratą przytomności wezwał o godzinie 7:17 karetkę pogotowia.
Poszkodowany doznał licznych obrażeń: rany cięte szyi i twarzy, wiele odłamków szkła w oczach i wstrząs mózgu. . . . czytaj więcej


28 grudnia 2010 - Ślubowanie radnych, wybór w komisjach

Nowi radni złożyli ślubowanie, komisje z radnymi, a część z przewodniczącymi.
Michał Kulig i Michał Ossowski złożyli we wtorek, 28 grudnia, ślubowanie na radnych Rady Miejskiej w Świdnicy. Obaj objęli mandaty złożone przez prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka i jego zastępcę Ireneusza Pałaca.
Od teraz Rada Miejska w Świdnicy pracuje w pełnym, 23-osobowym składzie. Radni ustalili składy wszystkich komisji oraz wybrali część przewodniczących: . . . czytaj więcej


28 grudnia 2010 - Jarmark Bożonarodzeniowy - rzemieślnicy

Wiele atrakcji dla mieszkańców Świdnicy oraz osób odwiedzających Świdnicę w okresie przedświątecznym przygotowali rzemieślnicy z Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy. Podczas tradycyjnego Świdnickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego stoisko Izby wyróżniało się świąteczną dekoracją oraz wieloma nispodziankami.
Przygotowano m.in. degustację aromatycznych pierników, makowców i innych słodyczy wykonanych przez świdnickich cukierników i piekarzy. Można było spróbować wspaniałego chlebka z białym serem i miodem prosto z Dzierżoniowa oraz rozgrzać się w ten bardzo mroźny czas grzanym winem serwowanym na stoisku.
A jakże, był także Święty Mikołaj, a jego dzwonek obwieszczał wszem czas rozdawania prezentów. . . . czytaj więcej


28 grudnia 2010 - Indiańskie tańce i inne atrakcje

Świebodziccy sztabowcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już pracują nad programem XIX Finału.
Jak zwykle będzie mnóstwo ciekawych wydarzeń, towarzyszących zbiórce pieniędzy na rzecz pomocy chorym dzieciom - tym razem w całej Polsce zbieramy fundusze na zakup sprzętu na oddziały urologii i nefrologii dziecięcej.
Nie ma jeszcze pełnego programu imprezy wiemy już jednak co nieco o tym, co będzie się działo 9 stycznia 2011 roku w Świebodzicach. . . . czytaj więcej


28 grudnia 2010 - Udogodnienie dla pasażerów - nowy przystanek MPK

Z nowego przystanku "na żądanie" przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej mogą korzystać podróżni. Został on zlokalizowany przy skrzyżowaniu z al. Brzozową. To znane miejsce, które do tej pory funkcjonowało - jedynie tymczasowo - w okresie Wszystkich Świętych.
Od kilku tygodni obsługuje go linia nr 50. Przystanek posiada status "na żądanie", w związku z tym należy odpowiednio wcześniej zasygnalizować konieczność zatrzymania autobusu.
Pełny wykaz świdnickich przystanków komunikacji miejskiej dostępny jest w systemie map Google. Przystanki - >>> zobacz


28 grudnia 2010 - Turniej Tenisa Stołowego

8 stycznia 2011 roku w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrany zostanie Turniej Tenisa Stołowego w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapisy chętnych odbywać się będą przed zawodami, które rozpoczną się o godzinie 15.00
Wpisowe: młodzież 5 złotych, dorośli 10 złotych. O godzinie 17:00 odbędzie się licytacja przedmiotów na WOŚP.
Turniej jest organizowany przez LZS Świdnica sekcja Tenis Stołowy a współorganizatorem jest OSIR Świdnica.


28 grudnia 2010 - Odliczamy do sylwestrowych szaleństw

To jeszcze tylko kilka dni - stary rok pożegnamy już w ten piątek, 31 grudnia. Świebodziczanie mają do wyboru sporo imprez, organizowanych w mieście, a wśród nich tę największą - czyli Sylwester na Rynku.
Pod ratuszem będzie się można bawić od godziny 22.30. O dobrą muzykę zadbają prezenterzy Radia Sudety: Janusz Mocarski, Adrian Pietraszek i Tomasz Dudlej. Punktualnie o północy wraz ze świebodziczanami Nowy Rok przywita burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Będą toasty szampanem i życzenia, a potem noworoczne konkursy z niespodziankami. . . . czytaj więcej


28 grudnia 2010 - Kolekcjonerskie bilety w Świdnicy

W Świdnicy można nabyć limitowaną serię kolekcjonerskich biletów obowiązujących w autobusach świdnickiego MPK. Bilety jednorazowe wyemitował Urząd Miejski w Świdnicy w nakładzie 450 tysięcy sztuk. Na odwrocie znalazł się kontur Kościoła Pokoju oraz napis "750 lat Świdnicy 1250-2000".
Bilet jest honorowany w autobusach MPK i oprócz tego, że służy jako zapłata za przejazd, to ma jeszcze wartość kolekcjonerską.
Bilety można nabywać we wszystkich punktach sprzedaży: kioski, sklepy itp. na terenie Świdnicy oraz gmin sąsiednich, gdzie komunikację obsługuje MPK.


28 grudnia 2010 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W Strzegomiu, tak jak w większości polskich miast, już po raz XIX zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będziemy zbierać pieniądze Na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Od godzin rannych 9 stycznia 2011 roku ruszy 50 wolontariuszy, aby "zapukać do serc" Strzegomian.
Natomiast o godziny 15.00 w hali Sportowej OSiR w Strzegomiu (ul. Mickiewicza) rozpoczną się prezentacje artystyczne z udziałem dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, sekcji wokalnej działającej przy SCK oraz zespołów folklorystycznych i rockowych z terenu miasta i Gminy Strzegom. W przerwach między występami obędzie się licytacja gadżetów WOŚP oraz darów ofiarowanych przez Strzegomian.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy i mieszkańców czuwać będą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.


27 grudnia 2010 - Pobiegnij z "Hermesem" w Sylwestra

Klimat świąteczny czujemy w powietrzu jeszcze bardzo mocno, a już niebawem kolejny raz będziemy świętować nadejście Nowego 2011 Roku. Właściwie przeżyte święta Bożego Narodzenia zapewne odbudują naszą strukturę duchową, jednak ze sprawami samego ciała może być już bardzo różnie.
Przywołując popularną łacińską sentencję "Anima sana in corpore sano"- "w zdrowym ciele, zdrowy duch", jako amatorzy biegania staramy się wprowadzać jej przesłanie w życie. Dlatego też w tym miejscu chciałbym się upomnieć o Waszą poświąteczną kondycję fizyczną. . . . czytaj więcej


27 grudnia 2010 - Trwa nabór do specjalnego Przeglądu Animacji KAN 2011

Festiwal KAN czeka na amatorskie i niezależne filmy animowane, które wezmą udział w Przeglądzie Animacji podczas Finału XII edycji Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN w Klubie Festiwalowym.
Animacje mogą mieć dowolną tematykę, mogą mieć dowolną formę, ale nie mogą przekraczać 30 minut.
Liczy się przede wszystkim pomysł. Zgłoszenia należy nadsyłać do 1 marca (decyduje data stempla pocztowego). Ze względu na charakter wydarzenia to wizualna warstwa animacji zaważy o jej przyjęciu lub odrzuceniu. . . . czytaj więcej


27 grudnia 2010 - Ostatnia w tym roku

Mowa o sesji Rady Miejskiej Świebodzic, która odbędzie się w najbliższą środę, 29 grudnia, w sali narad ratusza. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 15.30 a w projekcie sesji jest sporo uchwał. Między innymiw sprawach:
* wstąpienia kandydata z tej samej listy na miejsce radnego w związku z wygaśnięciem mandatu
* zmian w planie budżetu gminy na 2010 rok
* szczegółowego sposobu konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji . . . czytaj więcej


27 grudnia 2010 - Glob Max liderem

W najciekawszym meczu dziesiątej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Halowej Pędzące Osiołki mimo iż w 30 minucie prowadzili już 6:2 to ostatecznie przegrali z Glob Max 7:9.
Pędzące Osiołki - Glob Max 7:9 (2:1), Ziomale - Uhahani 14:2 (5:2), Gimnazjum Senior - Doceniani Inaczej 2:18 (0:4), Car Valet Jaroszów - XXL Bolesławice 8:7 (3:2).
1. Glob Max - 24, 2. Pedzące Osiołki - 24, 3. Doceniani Inaczej - 21, 4. Ziomale - 18, 5. Car Valet Jaroszów - 16, 6. Gimnazjum Senior - 8, 7. XXL Bolesławice - 7, 8. Uhachani - 0.
Zawodnikiem kolejki został Mariusz Charytanowicz (Glob Max)


27 grudnia 2010 - Spotkanie wigilijne w "Przystani"

W Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbyło się Spotkanie Wigilijne. W spotkaniu poza seniorami udział wzięli: Prezydent Miasta Świdnicy - Wojciech Murdzek, Przewodnicząca Rady Miejskiej - Joanna Gadzińska, Ks. Biskup Adam Bałabuch, Ks. Prałat Jan Bagiński, Ks. Roman Tomaszczuk.
Podczas spotkania zaprezentowała się grupa teatralna pod kierownictwem Moniki Dybel.
Grupa przedstawiła Opowieść Wigilijną według Karola Dickensa oraz chór "Przystań", który zaprezentował znane kolędy.


26 grudnia 2010 - Czat z Eweliną już jutro, 27 grudnia o godzinie 19.00

Przypominamy, że jutro, 27 grudnia o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie na czacie z Eweliną Wojnicką, kiedyś mieszkanką Świdnicy mieszkającą obecnie w Norwegii.
Ewelina ma w Świdnicy wielu znajomych i przyjaciół. Spotkanie możliwe jest również z kamerkami internetowymi.
Na czat można wejść ze strony głównej dziennika z menu po prawej stronie, naciskając u góry przycisk "kamerki czatowe - pokój świdnica" - >>> zobacz lub wejść na czat serwisu www.onet.pl - >>> zobacz i następnie zawitać do pokoju "świdnica". Wystawa fotografii Eweliny - >>> zobacz


24 grudnia 2010 - Miasto przystrojone na święta, można głosować

Na świąteczną dekorację Świdnicy można głosować do środy, 29 grudnia. Świdnica bierze udział w ogólnopolskim konkursie na najpiękniejsze iluminacje świąteczne - "Świeć Się".
Jedna z kategorii konkursu organizowanego przez Grupę Energa dotyczy miast - Plebiscyt Iluminacji Miejskich. Konkurs składa się z dwóch etapów - pierwszy etap - eliminacje wojewódzkie - potrwa do środy, 29 grudnia i polega na oddaniu głosu m. in. na dolnośląskie iluminacje. Na Świdnicę można zagłosować na stronie - >>> zobacz
Każdy oddany w plebiscycie głos to szansa na wygranie jednego z 3 laptopów oraz 10 aparatów fotograficznych.
W kolejnym etapie miasta z każdego województwa będą walczyć o tytuł najpiękniej oświetlonej miejscowości. Finałowe głosowanie potrwa od 29 grudnia 2010 do 9 stycznia 2011 roku.


24 grudnia 2010 - "Bieg Noworoczny - Świdnica 2011"

16 stycznia, w Parku Centralnym przy ulicy Pionierów w Świdnicy odbędzie się "Bieg Noworoczny - Świdnica 2011".
W biegu wystartują: skrzaty, dzieci młodsze, dzieci starsze, młodzicy, juniorzy, seniorzy i oldboye. Zawodnicy biegać będą na dystansach od stu metrów do czterech kilometrów.
Za pierwsze miejsca zwycięzcy otrzymają statuetkę, dyplom i nagrodę rzeczową, za miejsca drugie i trzecie - dyplom i nagrodę rzeczową. Pozostali - koszulki okolicznościowe. Pierwsze biegi rozpoczną się o godzinie 12.00.
Zapisy do biegu odbywać się będą w dniu zawodów w godzinach 10.30 - 11.45 w Hali Sportowej. Prawo startu mają wszyscy posiadający aktualne badania lekarskie.


24 grudnia 2010 - 2,5 miliona euro na działalność

Nawet 240 tysięcy złotych dotacji może uzyskać przedsiębiorca z Dolnego Śląska na tworzenie bądź modernizację działu badawczo-rozwojowego. W grudniu Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP) ogłosiła konkurs o dotacje na ten cel. Do podziału jest 2,5 miliona euro.
Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup środków trwałych (np. sprzętu badawczego czy aparatury), wartości niematerialnych i prawnych (np. licencje, patenty), a jeśli będzie to niezbędne - nawet na zakup nieruchomości, materiałów czy robót budowlanych.
Wszystkie wydatki muszą prowadzić do powstania bądź zmodernizowania działu badawczo-rozwojowego. . . . czytaj więcej


24 grudnia 2010 - Spotkanie wigilijne

Spotkanie wigilijne dla samotnych i potrzebujących mieszkańców naszej gminy jest coroczną tradycją, a w organizację tego przedsięwzięcia w bieżącym roku zaangażowała się ogromna ilość osób i instytucji.
Głównymi organizatorami spotkania byli w tym roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworzynie Śląskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, koło w Jaworzynie Śląskiej.
Swoją pomoc zaoferowali także radni Młodzieżowej Rady Miejskiej wraz z grupą wolontariuszy, maluchy z jaworzyńskiego Przedszkola wraz z wychowawcami, młodzież z zespołu "Word Pick" oraz jaworzyńscy samorządowcy. . . . czytaj więcej


24 grudnia 2010 - Spotkanie wigilijne w Domu Parafialnym

W poniedziałek, 20 grudnia w Sali Konferencyjnej Domu Parafialnego im. Jana Pawła II przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odbyło się Spotkanie Wigilijne, w którym udział wzięli przedstawiciele sekcji i kół zainteresowań działających przy Strzegomskim Centrum Kultury.
Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania - jak to jest w zwyczaju - przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia, wysłuchali kolęd i pastorałek, a także skosztowali świątecznych wypieków.
Uczestnikom spotkania życzenia świąteczne złożyli przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, ks. prałat Marek Babuśka oraz dyrektor SCK Wioletta Urban.
Zdrowych i pogodnych, a przede wszystkim spędzonych w gronie rodzinnym Świat Bożego Narodzenia wszystkim mieszkańcom gminy życzą dyrektor i pracownicy Strzegomskiego Centrum Kultury.


23 grudnia 2010 - Przy wigilijnym stole

Ponad 400 osób zasiadło w czwartek, 23 grudnia, do świątecznego stołu w Świebodzicach. To tradycyjnie największa chyba wigilia w powiecie. W hali sportowo-widowiskowej OsiR-u spotkali się potrzebujący i samotni świebodziczanie, by wspólnie zaśpiewać kolędy, podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.
A wraz z nimi do stołu zasiedli samorządowcy - gospodarze uroczystości czyli burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz zastępcy Ireneusz Zyska i Zbigniew Opaliński; przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka, zaproszeni dostojni goście - Jego Ekscelencja Ignacy Dec, biskup świdnicki, poseł na Sejm Anna Zalewska, starosta Zygmunt Worsa, duchowieństwo, radni miejscy i powiatowi. . . . czytaj więcej


23 grudnia 2010 - Nagrodzeni za świąteczne dekoracje

Ozdoby z rękodzieła i piękne oświetlenie, ruchome renifery i dalmatyńczyk. Między innymi takie pomysły mają świdniczanie na świąteczne przystrojenie domów. W środę, 22 grudnia, prezydent Świdnicy nagrodził autorów najlepszych świątecznych dekoracji.
- Klimat świąt tworzą również pięknie przystrojone i odświętnie oświetlone domy. Świąteczny czas chcemy zachować na dłużej i nagrodzić mieszkańców za ich trud, stąd konkurs. Cieszę się, że w akcję włączają się nie tylko właściciele domków jednorodzinnych, ale i mieszkańcy całych bloków.
Obserwujemy rywalizację między mieszkańcami, którzy co roku rozwijają swój pomysł. . . . czytaj więcej


23 grudnia 2010 - W styczniu nowe godziny urzędowania

Od stycznia 2011 roku Starostwo Powiatowe w Świdnicy wprowadza nowe godziny urzędowania. We wtorki drzwi magistratu będą otwarte nieco dłużej, bo do godziny 17.15.
Skróci się natomiast czas pracy w piątek.
Wprowadzone zmiany ułatwią mieszkańcom powiatu korzystanie z usług urzędu.
Starostwo będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: poniedziałek, środa, czwartek od 7.15 do 15.15, . . . czytaj więcej


23 grudnia 2010 - Udany koncert dla Karoliny

W sumie 2 tys. zł udało się zebrać podczas środowego koncertu charytatywnego w świdnickim teatrze, który zorganizowano pod hasłem "Pomagamy chodzić Karolinie". Na deskach świdnickiego teatru wystąpił zespół All For Him z musicalem "Zapytaj Tych, Co Go Znają".
- Świdniczanie jak zwykle okazali się bardzo hojni i nie zawiedli. Tysiąc złotych udało się zebrać w wyniku licytacji, taka sama kwota znalazła się w specjalnych puszkach.
To spora pomoc dla rodziców chorej dziewczynki - mówi Magdalena Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, która zorganizowała charytatywny koncert. . . . czytaj więcej


22 grudnia 2010 - Policjanci z laptopami

Świebodziccy policjanci dostali kolejny prezent od władz miasta - cztery nowoczesne komputery przenośne wraz z drukarkami i zapasowymi toneremi.
Będą służyć pracy dzielnicowym, którzy zajmują się sprawami m. in. przemocy w rodzinie. Zostały zakupione ze środków gminnych właśnie na przeciwdziałanie przemocy domowej.
Sprzęt bardzo ucieszył funkcjonariuszy. - Nie moglibyśmy sobie pozwolić na taki wydatek, a komputery bardzo ułatwią pracę policjantom - przyznaje komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach Andrzej Dobies. - Podczas kierowania do sądu wniosków przeciwko sprawcom przemocy trzeba przygotować mnóstwo dokumentacji. Zajmują się tym prowadzący sprawę. To nam bardzo usprawni procedurę. . . . czytaj więcej


22 grudnia 2010 - Czat z Eweliną - 27 grudnia o godzinie 19.00

Ewelina Wojnicka kiedyś mieszkanka Świdnicy mieszka obecnie w Norwegii. "Mieszkam na wyspie fiordowej. Zewsząd otaczają mnie góry i morze. Wyspa nigdy nie jest taka sama, zmieniają się jej barwy w zależności od pory dnia, w zależności od pór roku. Dlatego też staram się jak najczęściej fotografować. Fotografuję amatorsko" - mówi Ewelina.
W "Galerii Dziennika" można oglądać zdjęcia "cudownej krainy", w której obecnie mieszka - >>> zobacz.
W Świdnicy ma pełno znajomych i przyjaciół, których już dziś zaprasza na spotkanie na czacie (spotkanie możliwe jest z kamerkami internetowymi) w poniedziałek 27 grudnia o godzinie 19.00. Na czat można wejść ze strony głównej dziennika z menu po prawej stronie, naciskając u góry przycisk "kamerki czatowe - pokój świdnica" - >>> zobacz lub wejść na czat serwisu www.onet.pl - >>> zobacz i następnie zawitać do pokoju "świdnica".


22 grudnia 2010 - Turniej Tenisa Stołowego

8 stycznia 2011 w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrany zostanie Turniej Tenisa Stołowego w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapisy chętnych odbywać się będą przed zawodami, które rozpoczną się o godzinie 15.00
Wpisowe: młodzież 5 złotych, dorośli 10 złotych. O godzinie 17:00 odbędzie się licytacja przedmiotów na WOŚP.
Turniej jest organizowany przez LZS Świdnica sekcja Tenis Stołowy a współorganizatorem jest OSIR Świdnica.


21 grudnia 2010 - "Debiut gospodarczy", - "Napisz o Świdnicy"

Kawiarnia, restauracja rodzinna, studio fotograficzne i agencja medialna. Nowe przedsięwzięcia zostaną zrealizowane dzięki "Debiutowi Gospodarczemu". Konkurs po raz VI rozstrzygnięto w Świdnicy, w poniedziałek 20 grudnia. Tego samego dnia przyznano również nagrody w konkursie "Napisz o Świdnicy"
- Wszyscy już jesteście ludźmi sukcesu, bo wyrastacie ponad przeciętność - mówił do finalistów konkursów prezydent Wojciech Murdzek. - Świdnica wyróżnia się w sferze gospodarczej, jesteśmy coraz wyżej w ogólnopolskich rankingach.
Sukces odnoszą nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również te, które powstały w ramach "Debiutu Gospodarczego" - istnieją i rozwijają się, zatrudniają nowe osoby. . . . czytaj więcej


21 grudnia 2010 - Kiermasz Bożonarodzeniowy w SP nr 105 w Świdnicy

Kontynuując tradycje lat ubiegłych przed Świętami Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej 105 został zorganizowany charytatywny kiermasz. Każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie.
W tym roku tworzone nowymi metodami ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, nowe świeczniki, szklane ozdoby wykonane metodą decoupage, świąteczne stroiki, choinki z kolorowego filcu bądź makaronu, jak również znane z poprzednich lat, m. in. gipsowe aniołki, zabawki choinkowe czy szopki bożonarodzeniowe cieszyły się dużym powodzeniem. Zdjęcia - >>> zobacz . . . czytaj więcej


21 grudnia 2010 - Dukat szczęścia na licytację

Siedem Dukatów Szczęścia - każdy o nominale czterech - dotarło już do Świdnicy.
Miasto zostało laureatem piątego etapu konkursu "Na wagę złota", organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP.
Dukaty trafiają do samorządów, które najpełniej budują swój wizerunek informacyjny. Świdnicę doceniono za regularność przesyłanych materiałów oraz ich różnorodność.
Dukaty specjalnie wybite przez Mennicę Polską są już w Świdnicy. Jeden z nich zostanie przekazany na licytację podczas środowego koncertu charytatywnego "Pomagamy chodzić Karolinie". . . . czytaj więcej


21 grudnia 2010 - "Dziękuję, że mogę być wśród przyjaciół"

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia burmistrz Bogdan Kożuchowicz spotkał się ze świebodzickimi przedsiębiorcami, szefami firm i instytucji w mieście. Dziękując za kolejny, udany rok współpracy podkreślał, jak ważną rolę w życiu miasta pełnią lokalne firmy i organizacje.
W sali głównej Miejskiego Domu Kultury, pięknie odnowionej i udekorowanej świątecznie, spotkała się blisko setka osób. Wśród gości nie zabrakło zastępców burmistrza w osobach Ireneusza Zyski i Zbigniewa Opalińskiego, obecna była także przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, która wspólnie z burmistrzem Kożuchowiczem pełniła honory gospodarzy spotkania.
Gości powitała Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM i - muzycznie - Tomasz Sośniak, niezwykle utalentowany pianista, świebodziczanin, obecnie student IV roku Akademii Muzycznej w Poznaniu, współpracujący już z wieloma renomowanymi instytucjami kultury w kraju. . . . czytaj więcej


21 grudnia 2010 - Trwa nabór do specjalnego Przeglądu Animacji KAN 2011

Ruszyły przygotowania do 12 edycji Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Tym razem Festiwal będzie gościł w monumentalnym, wrocławskim kinie Lwów, 4-8 maja 2011 roku.
KAN to przede wszystkim dwa konkursy, trzony festiwalowego programu: Konkurs Filmów Polskich i znacznie rozwinięty w tym roku Konkurs Filmów Zagranicznych. Do 15 stycznia 2011 roku, zapraszamy polskich i zagranicznych twórców OFFu do nadsyłania swoich prac o dowolnej tematyce, a w Konkursie Filmów Zagranicznych o długości nie przekraczającej 30 minut. Te będą następnie poddane preselekcji, a do ścisłego finału trafi około 80-90 filmów.
Finaliści poddani będą ocenie Jury, Publiczności i Dziennikarzy i powalczą o najwyższe wyróżnienia Festiwalu - KANewki - oraz o specjalne wyróżnienia. Filmy oceniane są w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny oraz film animowany. Regulamin i Formularz zgłoszeniowy >>> zobacz


21 grudnia 2010 - Spotkanie Świąteczne - 2010

Nawet zimowa aura nie przeszkodziła zaproszonym gościom przybyć tłumnie do Urzędu Gminy na doroczne spotkanie wigilijne, którego gospodarzem jest wójt gminy Świdnica - Teresa Mazurek.
Jest już dobrą gminną tradycją, że na kilka dni przed Bożym Narodzeniem wójt gminy Świdnica spotyka się z zaproszonymi gośćmi na spotkaniu świątecznym, aby podziękować wszystkim za współpracę, życzliwość oraz wsparcie w realizowanych działaniach w okresie mijającego roku. W tym roku sala narad Urzędu Gminy wypełniona była po brzegi. . . . czytaj więcej


21 grudnia 2010 - Komputery pod choinkę

W tym roku Mikołaj był dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Świebodzicach wyjątkowo hojny. Mają nie tylko nową siedzibę, ale także cztery nowoczesne komputery.
Ten ostatni prezent przekazał dzieciom burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas uroczystej wigilii, która odbyła się w świetlicy 20 grudnia. Zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem edukacyjnym zostały zakupione z pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę alkoholową.
W nowej siedzibie przy ul. Żeromskiego dzieci spotkały się przy wigilijnym stole z zaproszonymi gośćmi - m. in. zastępcą burmistrza Zbigniewem Opalińskim, przewodniczącą RM Elżbietą Horodecką i wielu innymi. Były tradycyjne jasełka, łamanie się opłatkiem oraz świąteczne paczki - upominki otrzymały wszystkie dzieci, uczęszczające na świetlicę.


21 grudnia 2010 - Wtorkowe obrady rady

Na wtorek, 28 grudnia na godzinę 11.00 zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni podejmą uchwały m. in. w sprawie nadania Statutu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Świdnicy oraz zmian w budżecie. Ale to pewnie nie jedyne decyzje, bowiem wałbrzyska delegatura Krajowego Biura Wyborczego wskazała osoby, które mogą objąć mandaty radnych po złożeniu rezygnacji przez Wojciecha Murdzka, prezydenta Świdnicy i jego zastępcy Ireneusza Pałaca.
Mandat będą mogły objąć osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów: w okręgu, w którym startował prezydent Murdzek jest to Michał Kulig, a w okręgu, w którym zdobył mandat wiceprezydent Pałac - Michał Ossowski.


21 grudnia 2010 - Piłka Siatkowa Chłopców - Gimnazja

Po dziewczętach we współzawodnictwie szkolnym przyszedł czas na piłkę siatkową chłopców ze świdnickich gimnazjów. W poniedziałek, 20 grudnia do ostatnich w tym roku kalendarzowym zawodów przystąpiły trzy reprezentacje gimnazjalistów, które zagrały w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Małą niespodzianką okazała się wygrana chłopców z Gimnazjum nr 2 z drużyną "jedynki", która w ostatnich latach wygrywała rywalizację współzawodnictwa.
W następnym spotkaniu dwójka pokonała drużynę gospodarzy i tym samym zajęła pierwsze miejsce w turnieju awansując do dalszych szczebli rywalizacji. . . . czytaj więcej


20 grudnia 2010 - Złota Lokalizacja dla Świebodzic

Gmina Świebodzice w mijającym roku ponownie uzyskała certyfikat Gminy Fair Play. Tym razem Świebodzice znalazły się wśród 21 samorządów wyróżnionych Złotą Lokalizacją Inwestycji "Fair Play". Tytuł Złotej Lokalizacji przyznawany jest tym samorządom, które trzykrotnie przejdą pozytywną weryfikację Kapituły Konkursowej.
Tytułem gminy Fair Play oraz certyfikatami nagrodzono w tym roku w sumie 122 samorządów z całej Polski.
Uroczysta gala, podczas której wręczono trofea, odbyła się 17 grudnia w Warszawie, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. . . . czytaj więcej


20 grudnia 2010 - Stan dróg powiatowych na godzinę 9.00

Od rana wystąpiły problemy na 10 trasach powiatowych. Sześć dróg jest całkowicie nieprzejezdnych a na czterech wystąpiły zawężenia utrudniające przejazd.
Oto lista nieprzejezdnych odcinków: Piotrowice - Nowice, Żółkiewka - Kostrza, Olszany - Stanowice, Komorów - Milikowice, Czechy - Pastuchów - Piotrowice, Dobromierz - Kłaczyna.
Drogi z zawężeniem: Stawiska - Olszany - Świebodzice, Goczałków - Goczałków Górny, Goczałków Górny - Graniczna, Lutomia Górna - Bojanice.
Na wymienionych trasach trwają prace usuwające utrudnienia i przywracające drożność.


20 grudnia 2010 - Pani doktor nie odpoczywa

Znana wszystkim dzieciom - dużym i małym - dr Hanna Liguzińska-Biernat, świebodzicki pediatra, została wyróżniona przez Kapitułę Konkursu "Akcja Akacja - Niezwykła Dolnoślązaczka 2010".
Kapituła doceniła starania pani doktor na rzecz poprawy zdrowia a zwłaszcza promocję profilaktyki zdrowotnej wśród najmłodszych pacjentów.
Dr Biernat wraz z pielęgniarką, panią Agnieszką Mroziuk, od ubiegłego roku bezpłatnie badają dzieci w szkołach podstawowych pod kątem wczesnego wykrycia cukrzycy. . . . czytaj więcej


20 grudnia 2010 - XVIII Przegląd Teatrów Szkolnych zakończony

W dniach 15-16 grudnia w Żarowie odbył się XVIII Przegląd Teatrów Szkolnych przy udziale licznie zgromadzonej. W Przeglądzie brały udział zespoły z Żarowa, Wałbrzych, Lwówka Śląskiego i Mietkowa.
Organizatorem Przeglądu było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Teatralne zmagania
Mimo ostrej zimy i zasypanych śniegiem dróg dzieci z odległych szkół województwa dolnośląskiego dotarły do Żarowa. . . . czytaj więcej


20 grudnia 2010 - Ujawnione dziuple samochodowe

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące kradzieży samochodów, ujawnili na terenie powiatu świdnickiego miejsca przechowywania pojazdów i części samochodowych pochodzących z kradzieży.
W pomieszczeniach gospodarczych znajdowało się kilkadziesiąt silników samochodowych, skrzynie biegów, komplety foteli samochodowych, wyposażenia wnętrza, radioodtwarzacze samochodowe, ćwiartki samochodów VW, BMW. Skoda, Audi, Subaru.
Szacunkowa wartość zabezpieczonych przedmiotów może wynieść nawet 1,5 miliona złotych. . . . czytaj więcej


19 grudnia 2010 - "Cudowny świat" Eweliny Wojnickiej

Ewelina Wojnicka kiedyś mieszkanka Świdnicy mieszka obecnie w Norwegii. Za nic w świecie nie chciałaby wrócić do Polski. Tutaj, jak mówi wszystko jest inne.
"Mieszkam na wyspie fiordowej. Zewsząd otaczają mnie góry i morze. Wyspa nigdy nie jest taka sama, zmieniają się jej barwy w zależności od pory dnia, w zależności od pór roku.
Dlatego też staram się jak najczęściej fotografować. Fotografuję amatorsko. Często jest tak, że jadę samochodem i nie potrafię się skupić na jeździe..." Zapraszam do obejrzenia mojego "cudownego świata" - >>> zobacz


19 grudnia 2010 - ŚKPR na półmetku wiceliderem

W ostatnim meczu pierwszej rundy rozgrywek II ligi szczypiorniści Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica pokonali we własnej hali Pogoń Oleśnica 31:29 i na półmetku rozgrywek plasują się na drugim miejscu. Prowadzi zespół Arotu Astromal Leszno (24 punkty). ŚKPR traci dwa punkty (22). Identyczny dorobek punktowy ma trzecia Żagiew Dzierżoniów i czwarty MKS Poznań.
Sobotni mecz dostarczył widzom olbrzymich emocji. Losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich sekund. Jeszcze na dziesięć minut przed końcową syreną zanosiło się na weilką sensację, bo goście objęli prowadzenie 25:23. W dramatycznej końcówce ŚKPR zdołał jednak zapewnić sobie wygraną. . . . czytaj więcej


19 grudnia 2010 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki szóstej kolejki spotkań świdnickiej Ligi Halowej w piłce nożnej:
Darbor - Młoda Stal 1:1, ZUS - Euro Link 11:2, Chaos - Saller Team 3:2, FC Żubry - Herbapol 8:3, Śfup Service Świdnica - LS Świdnica 1:0
Piłkarzem kolejki został - Kamil Ratajczyk - Chaos, bramkarzem - Krzysztof Zając - Śfup.
Tabala po szóstej kolejce spotkań wygląda następująco: 1. FC Żubry - 18 punktów, 2. Chaos - 15, 3. Saller Team - 15, 4. ZUS - 12, 5. Darbor - 10, 6. Euro-Link - 9, 7. Młoda Stal - 4, 8. Śfup Service - 4, 9. Herbapol - 1, 10. LS Świdnica - 0.


18 grudnia 2010 - Szczęśliwa trzynastka

Siatkarki MkS Świdnica spotkały się dzisiaj we Wrocławiu z drugą drużyną w tabeli III ligi siatkówki kobiet - zespołem Gwardii Wrocław odnosząc kolejne, trzynaste już zwycięstwo w stosunku 3:0.
KS Gwardia Wrocław - MKS Świdnica 0:3 w setach 18:25, 18:25, 23:25.
W drużynie świdnickiej wystąpiły: Aleksandra Małodobra, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Gancarz, Magdalena Kukla, Patrycja Smagło, Natalia Bernaciak, libero - Joanna Szczurek, Marta Gezella, Anna Malina, Aleksandra Dolecka, Alicja Krusiewicz, Martyna Walczak. Zespół prowadziła trener Magdalena Antoniak.


18 grudnia 2010 - Piłkarsko w Jaworzynie Śląskiej

Pędzące Osiołki po zwycięstwie 20:9 nad mistrzem Docenianymi umocniły się na pierwszym miejscu w tabeli Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej.
Pod nie obecność Grzegorz Borowego zmieniła się klasyfikacja strzelców bowiem Mateusz Ptak zdobył sześć bramek i teraz on prowadzi z dorobkiem 58 bramek.
Uhahani - Car Valet Jaroszów 6:20 (1:11), XXL Bolesławice - Gimnazjum Senior 5:8 (3:6), Glob Max - Ziomale 12:5 (3:4), Doceniani Inaczej - Pędzące Osiołki 9:20 (4:6), Następna kolejka już w czwartek, 23 grudnia. . . . czytaj więcej


18 grudnia 2010 - Adriana Woźniak nagrodzona

Adrianna Wożniak, uczennica Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie otrzymała wyróżnienie w konkursie na jednoaktówkę w ramach Programu "Młodzież Poznaje Teatr", którego organizatorem jest Teatr Polski we Wrocławiu.
Od ponad 40 lat konkursy organizowane przez Teatr Polski we Wrocławiu są jego najlepszą wizytówką. Przed młodymi miłośnikami sztuki teatru otwiera się drogę do zdobycia nagród, zaprezentowania ich twórczości na szerokim polu oraz nawiązania nowych kontaktów.
Laureaci ubiegłorocznych edycji konkursu doczekali się propozycji współpracy od redakcji e-teatru i gazety wydawanej przez Teatr Polski "1212 Generacja Tpl". . . . czytaj więcej


18 grudnia 2010 - "Anioły - muśnięcie skrzydeł" - nagroda dla Cecyli Danisiewicz

Świdnicka pracownia malarsko-rysunkowa ze Studia Artystycznego "Katharsis" po raz drugi wzięła udział w konkursie organizowanym przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury pt. "Anioły - muśnięcie skrzydeł".
Aż 1100 prac wpłynęło z całej Polski do Wałbrzycha, a wśród nich były również prace przygotowane przez uczniów SAK.
Z wielką radością informujemy, że pierwsze miejsce w kategorii - dorośli - otrzymała Cecylia Danisiewicz. Serdecznie gratulujemy.


18 grudnia 2010 - Społecznicy na spotkaniu z samorządowcami

Było nastrojowo i świątecznie - tak mówili przedstawicie organizacji pozarządowych o uroczystym spotkaniu bożonarodzeniowym zorganizowanym dla nich przez władze powiatu, miasta i gminy w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
Mimo wcześniejszego potwierdzenia przybycia, wielu z nich nie udało się jednak dotrzeć na spotkanie. Plany pokrzyżowała zimowa pogoda za oknami i trudne warunki na drogach.
Na tych, którym udało się dotrzeć wczoraj wieczorem do świdnickiego teatru czekało kilka niespodzianek. Uroczystości rozpoczęły się od powitania gości przez starostę Zygmunta Worsę, prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka oraz wójt gminy Świdnica Teresę Mazurek. . . . czytaj więcej


17 grudnia 2010 - "Niech kolęduje z nami cała ziemia"

Po raz czwarty samorządowcy z Gminy Świdnica zaprezentują swój talent aktorski wcielając się w biblijne postacie bożonarodzeniowej historii Narodzin Jezusa. W tegorocznej inscenizacji pt. "Niech kolęduje z nami cała ziemia" oprócz gry scenicznej, pracownicy Urzędu Gminy oraz radni rady gminy będą mogli pochwalić się swoim śpiewem, a całość przedstawienia swoją formułą będzie zbliżona do musicalu.
To będzie nowość, która - mamy nadzieję - zainteresuje widzów. Nad całością przedsięwzięcia czuwa dyrektor Szkoły Podstawowej w Pszennie Tadeusz Szarwaryn - mówiła wójt gminy podczas konferencji prasowej nt. świdnickiej kolędy. . . . czytaj więcej


17 grudnia 2010 - Trwa nabór do specjalnego Przeglądu Animacji KAN 2011

Ruszyły przygotowania do 12 edycji Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Tym razem Festiwal będzie gościł w monumentalnym, wrocławskim kinie Lwów, 4-8 maja 2011 roku.
KAN to przede wszystkim dwa konkursy, trzony festiwalowego programu: Konkurs Filmów Polskich i znacznie rozwinięty w tym roku Konkurs Filmów Zagranicznych. Do 15 stycznia 2011 roku, zapraszamy polskich i zagranicznych twórców OFFu do nadsyłania swoich prac o dowolnej tematyce, a w Konkursie Filmów Zagranicznych o długości nie przekraczającej 30 minut. Te będą następnie poddane preselekcji, a do ścisłego finału trafi około 80-90 filmów.
Finaliści poddani będą ocenie Jury, Publiczności i Dziennikarzy i powalczą o najwyższe wyróżnienia Festiwalu - KANewki - oraz o specjalne wyróżnienia. Filmy oceniane są w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny oraz film animowany. Regulamin i Formularz zgłoszeniowy >>> zobacz


17 grudnia 2010 - "Teraz znamy swoją wartość"

Spotykali się przez kilka miesięcy, więc nic dziwnego, że zaprzyjaźnili się, zżyli ze sobą. Dziś niektóre panie odwiedzają się w domach. A wszyscy zgodnie twierdzą, że strasznie im brakuje warsztatów. I pytają, kiedy będą następne.
Dziesiątka świebodziczan - osiem pań i dwóch panów - właśnie ukończyła serię szkoleń w ramach projektu unijnego "Wiesz więcej, żyjesz lepiej", prowadzonego przez świebodzicki Ośrodek Pomocy Społecznej. Projekt polegał na cyklu szkoleń i warsztatów, przygotowujących osoby do aktywnego poszukiwania pracy.
W okresie od 26 kwietnia do 2 listopada 2010 roku kursanci wzięli udział w kursie "Profesjonalny sprzedawca z obsługą komputera i kas fiskalnych + minimum sanitarne" oraz w szkoleniach w zakresie wsparcia specjalistycznego zawierającego spotkania indywidualne i grupowe z doradcą zawodowym, psychologiem i specjalistą w zakresie komunikacji interpersonalnej. . . . czytaj więcej


17 grudnia 2010 - Koncert charytatywny dla Karoliny

"Świdnicka Kolęda" wielkie przedświąteczne wydarzenie w Świdnicy zyskało akcent charytatywny m. in. za sprawą koncertu "Pomagamy chodzić Karolinie". A ten zaplanowano na środę, 22 grudnia na godzinę 18.00. Na deskach świdnickiego teatru (Rynek 43) wystąpi zespół All For Him z musicalem "Zapytaj Tych, Co Go Znają". Wstęp na musical jest bezpłatny, a podczas koncertu zbierane będą datki na leczenie Karoliny.
4-latka urodziła się z zespołem wad, które uniemożliwiają prawidłowe poruszanie się dziewczynki. Może jej pomóc innowacyjna metoda, która nie jest refundowana przez NFZ, a polega na wyprostowaniu i wydłużeniu nogi.
Rodzice Karoliny sfinansowali pierwszy etap leczenia, potrzeba jest ok. 20 tysięcy złotych na kolejny etap. Datki będą zbierane do puszek przy wejściu do sali teatralnej oraz w trakcie koncertu.


17 grudnia 2010 - VI Finał Elfów Świętego Mikołaja

Jutro, 18 grudnia w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się VI już Finał Elfów Świętego Mikołaja.
Podczas akcja rozdawane będą paczki dla dzieci pochodzących z najuboższych rodzin oraz zorganizowana zostanie zabawa dla dzieci z mnóstwem konkursów.
Odbędą się między innymi: karaoke, konkursy z nagrodami, czytanie bajek i .... odwiedziny samego Świętego Mikołaja
Zwieńczeniem Finału będzie program "Mini - Mam Talent", podczas którego swoje umiejętności zaprezentują najmłodsi mieszkańcy Gminy Jaworzyna Śląska.


17 grudnia 2010 - Samochód dla OSP w Lutomi

Ochotnicza Straż Pożarna w Lutomi może cieszyć się z nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, którego zakup był możliwy dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 100 tysięcy złotych.
Nowy samochód marki Renault to średni samochód gaśniczy, o mocy 290 KM, uterenowiony o pojemności zbiornika z wodą 2500 litrów z autopompą szwedzkiej firmy Ruberg. Na wyposażeniu znajdują się; linia szybkiego natarcia o długości 60 metrów, maszt oświetleniowy, działko wodno pianowe, agregat prądotwórczy, system klimatyzacyjny kabiny a także system bocznych skrytek z wyposażeniem. Całkowity koszt nowego pojazdu wyniósł 657 tysięcy w tym 100 tys. z dotacji UMWD.
W Gminie Świdnica funkcjonuje osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarny. Trzy jednostki OSP włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, Witoszów i Burkatów.


17 grudnia 2010 - Mikołajkowe Warsztaty DanceHall z Ulą

W niedzielę 19 grudnia w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się "Mikołajkowe Warsztaty DanceHall". Prowadzić je będzie świdniczanka i nasza przyjaciółka - Urszula "Afro" Fryc, która jest znana głównie z II edycji show "Mam talent".
Kształciła swoje umiejętności na warsztatach u takich instruktorów jak: Clara, Meech, Jujka, Gauła, Roofi, Kimberly Taylor, Filip Czeszyk i wielu innych.
Zdobyła wiele nagród na prestiżowych turniejach i konkursach. W czerwcu 2008 roku zdobyła Mistrzostwo Polski w dancehall, gdzie wygrała stypendium na Jamajce. Tam w regionalnych mistrzostwach w Montego May wywalczyła II miejsce. Występowała już w wielu prestiżowych pokazach oraz programach, m.in. "Pytanie na śniadanie", "Dzień dobry TVN" czy "Szymon Majewski Show". Szczegóły na www.sak-art.com.pl


17 grudnia 2010 - Na meczu superligi

Klasy sportowe Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy, Ib i IIb o profilu piłka ręczna chłopców wyjechały 15 grudnia do Legnicy na mecz Superligi pomiędzy KS VIVE Targi Kielce a MSPR Reflex Mied Legnica. Wyjazd zorganizował trener piłki ręcznej w Gimnazjum Nr 3 - p. Krzysztof Terebun. Klasami opiekowały się także wychowawczynie: p. Renata Jończyk i p. Jolanta Orleańska.
Wyrównane starcie lidera polskiej superligi z gospodarzami spotkania dostarczyło młodzieży ogromnych emocji. Uczniowie nie tylko mieli okazję kibicować swoim ulubieńcom, ale także podejść do zawodników, zrobić z nimi zdjęcia pamiątkowe i poprosić o autografy.
Młodzi adepci szczypiornictwa mieli okazję zobaczyć na żywo pracę najlepszego trenera - Bogdana Wenty, a także podpatrzeć metody prowadzenia rozgrzewki w profesjonalny sposób. Krótka rozmowa z Jurasikiem, Stojkovićiem i Dżombą na długo pozostanie w pamięci uczniów, dostarczając nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale na pewno zmotywuje do jeszcze lepszej pracy i wytężonych treningów.
Życzymy sukcesów nie tylko VIVE i Miedzi, ale także młodym szczypiornistom z Gimnazjum Nr 3.


17 grudnia 2010 - ŚKPR gra ostatni mecz w tym roku

Ostatnie tegoroczne spotkanie szczypiornistów Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej odbędzie się tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia (sobota, 18 grudnia, godzina 18.00, hala na osiedlu Zawiszów). Kibice, którzy przyjdą dopingować podopiecznych Krzysztofa Mistaka w konfrontacji z Pogonią Oleśnica już wtedy poczują atmosferę świąt. Do wygrania będą nagrody wartości 720 złotych.
Konkursy z w przerwie meczów to stała atrakcja spotkań świdnickich piłkarzy ręcznych. Tym razem na posiadaczy biletów, do których uśmiechnie się szczęście w losowaniu czeka: osiem kart podarunkowych wartości od 20 do 100 złotych do realizacji w aptekach Pod Gryfem i Pod Koroną, trzy talony konsumpcyjne po 25 złotych każdy do lokalu Fosa, karnet na dziesięć ślizgawek na lodowisku, sprzęt sportowy firmy Dacco oraz talon wartości 35 złotych do studia urody Victoria. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2010 - Spotkanie samorządowców

Serdeczne gratulacje wyborczego sukcesu i życzenia zdrowia, optymizmu i pomyślności przekazali zaproszonym gościom starosta Zygmunt Worsa, wicestarosta Alicja Synowska oraz członek Zarządu Sabina Cebula na pierwszym spotkaniu noworocznym z prezydentem, burmistrzami i wójtami nowej kadencji 2010-2014. Organizacja spotkań z szefami miast i gmin naszego powiatu to już tradycja. Samorządowcy spotykają się, aby rozmawiać o problemach swoich gmin, wspólnych inwestycjach i przedsięwzięciach, wymienić zdobytym doświadczeniem i ustalić plany na dalszą współpracę. - "Współpraca i porozumienie między partnerami jest najlepszą odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją zarówno przed samorządmi naszego powiatu, jak i regionem oraz całym krajem. W imieniu Zarządu Powiatu chciałbym zapewnić, że będziemy nadal wspierać wszystkie miasta i gminy tworzące Powiat Świdnicki budując zgodę i przyjaźń." - mówił starosta Zygmunt Worsa. W tej kadencji podobnie jak w poprzednich samorządy będą realizować wspólnie wiele ważnych inwestycji, projektów i uroczystości. - "Chcemy, aby ta współpraca, którą udało się wypracować przez ostatnie lata, była kontynuowana" - podkreślali zgodnie członkowie Zarządu Powiatu w Świdnicy. Na spotkaniu gościliśmy prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, wójt Gminy Świdnica Teresę Mazurek, burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, burmistrza Żarowa Leszka Michalaka, burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchtę, burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, wójta Marcinowic Jerzego Guzika oraz Wójta Dobromierza Jerzego Ulbina.


16 grudnia 2010 - Przebudowa Strzegomskiego Centrum Kultury

Trwa remont, przebudowa i rozbudowa Strzegomskiego Centrum Kultury.
Realizowany jest pierwszy etap przebudowy Strzegomskiego Centrum Kultury - remont sali widowiskowej. Zadanie realizowane jest z udziałem środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wysokość dotacji wynosi 1 miliona złotych.
Sala widowiskowa zostanie odremontowana i wyposażona w nowoczesne systemy - technologii sceny, nagłośnieniowy, projekcyjny, elektroakustyczny. Koszt wykonania I etapu wynosi - 4 949 192,40 zł.


15 grudnia 2010 - Akcja zima w Świdnicy

Mimo intensywnych opadów śniegu, w nocy z wtorku na środę (14-15 grudnia) spadło ok. 20 cm śniegu, udało się utrzymać przejezdność wszystkich głównych dróg w Świdnicy. Decyzją prezydenta Świdnicy, drogowcy sukcesywnie będą odśnieżać również jezdnie nie objęte zimowym utrzymaniem, tam gdzie są najtrudniejsze warunki m. in. na os. Zarzecze, Kolonia, w rejonie ul. Stanisława Staszica, Józefa Lompy, Sadowej, Łąkowej.
Bez przerwy pracują pługosolarki i pługi, dzięki czemu sytuacja w Świdnicy jest unormowana, a miasto nie jest zakorkowane. Sprzęt jest wykorzystywany przez całą dobę, zmieniają się jedynie ekipy, które z wielką ofiarnością pracują mimo niesprzyjających warunków. Od wczesnych godzin porannych prowadzona jest również akcja odśnieżania chodników, a także przejść dla pieszych. Miejskie służby drogowe przygotowują się do nocnych mrozów - temperatura może spaść nawet do -20 stopni - dlatego rozsypują mieszankę, która ma uszorstnić jezdnie. Jeśli pozwoli temperatura, kontynuowana będzie akcja wywożenia śniegu ze ścisłego centrum Świdnicy.
W mieście nie pracują koparki, które przez ostatnie tygodnie zgarniały śniegi i usypywały go w pryzmy. Ze względu na ogromne problemy na trasach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, zewnętrzni usługodawcy walczą o przejezdność dróg w tamtych rejonach.


15 grudnia 2010 - Finał Powiatowy Piłki Koszykowej

W sali Zespołu Szkół Ogółnokształcących - II Liceum Ogólnokształcące - w Świdnicy odbył się Finał Powiatowy Piłki Koszykowej chłopców szkół ponadgimnazjalnych.
W meczach I LO przegrało z II LO 22:36.
II LO uległo ZSO nr III 22:29.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna ZSO Nr III, drugie miejsce ZSO Świdnica, a trzecie I LO Świdnica


14 grudnia 2010 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

15 grudnia o godzinie 17 w Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu odbędzie się zebranie organizacyjne wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą zdjęć do identyfikatorów. Od rannych godzin 9 stycznia 2011 roku kwestować będzie około 50 wolontariuszy. O godzinie 15 w hali Sportowej OSiR w Strzegomiu przy ulicy Mickiewicza rozpoczną się prezentacje artystyczne z udziałem dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, sekcji wokalnej działającej przy SCK oraz zespołów folklorystycznych i rockowych z terenu miasta i Gminy Strzegom. W przerwach między występami obędzie się licytacja gadżetów WOŚP oraz darów ofiarowanych przez Strzegomian. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy i mieszkańców czuwać będą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.


14 grudnia 2010 - Droga do aktywności

Uroczyste spotkanie podsumowujące projekt "Droga do aktywności" odbędzie się 17 grudnia o godzinie 12 w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy.
W ramach projektu prowadzonego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy uczestnicy wyjechali między innymi do Polanicy Zdrój na pięciodniową rehabilitację i do Szklarskiej Poręby, gdzie przez dwa weekendy grupy trenowały kompetencje i umiejętności społeczne. Celem projektu była aktywizacja zawodowa, społeczna oraz edukacyjna.
Uczestnicy przeszli kursy prawa jazdy, obsługi wózków widłowych, kursy komputerowe i nauki języka angielskiego oraz niemieckiego. Dla chętnych zorganizowano indywidualne terapie psychologiczne w tym jedną z nich przeprowadzono w języku migowym dla niedosłyszącej dziewczynki. Uczestniczki miały dodatkowo okazję skorzystania z kursu wizażu i makijażu.


14 grudnia 2010 - VI Finał Elfów Świętego Mikołaja

18 grudnia w Jaworzynie Śląskiej Fundacja "Nasze Dzieci" organizuje VI Finał Elfów Świętego Mikołaja, a w jego trakcie : karaoke, konkursy z nagrodami, czytanie bajek i odwiedziny Świętego Mikołaja. W Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie odbędzie się również Mini Mam Talent.13 grudnia 2010 - Sesja Rady Gminy Świdnica

14 grudnia w sali narad Urzędu Gminy Świdnica Teresa Mazurek, po złożeniu uroczystego ślubowania zostanie zaprzysiężona na Wójta Gminy Świdnica. Zgodnie z wolą wyborców w tegorocznych wyborach samorządowych Teresa Mazurek otrzymała 4007 głosów ( 77,37% poparcia). Był to najwyższy wynik wyborczy wśród wszystkich kandydatów ubiegających się o mandat wójt, burmistrza i prezydenta w powiecie świdnickim w I turze wyborów. Dla obecnie sprawującej urząd wójta gminy, Teresy Mazurek będzie to już III kadencja.


12 grudnia 2010 - Świdnicki Klub Piłki Ręcznej

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej wygrał dziesiąte spotkanie w tym sezonie.
We własnej hali ŚKPR Świdnica rozgromił Orlika Brzeg 34:18 (18:10).
Za tydzień spotkaniem na własnym parkiecie z Pogonią Oleśnica świdniczanie zakończą pierwszą rundę. Jeśli ekipa Mistaka wygra, a w meczu na szczycie Arotu Astromal Leszno z Żagwią Dzierżoniów nie będzie remisu, zakończy ten etap na drugim miejscu z dwoma punktami straty do lidera.


11 grudnia 2010 - Zawody pływackie

W zawodach pływackich II Świdnicka Gwiazdka wystartowało 252 zawodników z 15 klubów. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 50 metrów stylami: dowolnym , grzbietowym, motylkowym i klasycznym oraz w sztafetach 4x 50 metrów stylem dowolnym. W punktacji wielobojowej (punkty FINA) zawodnicy świdnickiej SVIDY zajeli jedno pierwsze miejsce dwa drugie i jedno trzecie. Sztafety SVIDY zajmowały miejsca - rocznik 1999 - 3 i 5 na siedem sztafet , rocznik 2000 miejsce 2 na 11 startujących sztafet. Reprezentacja SVIDY wystartowała bez rocznika 1998.


10 grudnia 2010 - Ślubowanie prezydenta

Na 14 grudnia na godzinę 16 II sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. W jej trakcie Wojciech Murdzek, złoży uroczyste ślubowanie w związku z wyborem na stanowiska prezydenta Świdnicy. Ślubowanie poprzedzi wręczenie przez przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej, Jarosława Kozłowskiego zaświadczenia o wyborze Prezydenta Miasta. Podczas sesji radni podejmą uchwały w sprawie: stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Wojciecha Murdzka i Ireneusza Pałaca, ustalenia wynagrodzenia prezydenta Świdnicy - pozostanie ono na dotychczasowym poziomie.


10 grudnia 2010 - Odbiór nowych dróg

W Rogoźnicy odebrano do użytku nową drogę i chodniki. Całość zadania podzielona została na dwie części. Jako pierwszą odebrano trasę o długości 2,440 km od rogatek miejscowości Rogoźnica w kierunku Kostrzy.
Remont w samej miejscowości został zsynchronizowany z prowadzoną w tym czasie przez gminę Strzegom kanalizacją wsi. Całkowity koszt modernizacji całości trasy Rogoźnica - Kostrza to kwota 3061529 złotych.
Duży udział finansowy w remoncie miała gmina Strzegom, która współfinansowała zadanie w wysokości 500000 złotych. W Szczepanowie odebrano do użytku skrzyżowanie z drogą do kamieniołomu.
Zakres remontu drogi obejmował prace poprawiające stan nawierzchni i podbudowy. Wykonano także odwodnienie terenu. Ścięto i uzupełniono pobocza, wycięto krzaki z pasa, oczyszczono rowy z namułu wraz z profilowaniem dna, skarp i rowu.


9 grudnia 2010 - Termomodernizacja

Gmina Świebodzice w partnerstwie z Gminą Świdnica, Miastem Świdnica, Powiatem Świdnickim i Gminą Jawor realizuje projekt "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcję edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej".
Projekt dofinansowany w ramach Działania 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej Priorytet IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki unijnym funduszom dwie placówki w mieście zyskają nowe okna i docieplenie.
Nowymi oknami już cieszą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 - wymiana została przeprowadzona w budynku głównym oraz budynku B, nowa stolarka pojawi się także w sali gimnastycznej. W ramach projektu zostanie także wykonana termomodernizacja budynku Miejskiego Domu Kultury - prace obejmą docieplenie ścian, dachu i również wymianę stolarki okiennej. Działania te spowodują zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do ogrzania budynków oraz spowoduje mniejszą emisję CO2 do środowiska.
Całkowita wartość projektu: 30 546 072,39 zł Dofinansowanie projektu: 11 574 084,00 zł
Wkład Gminy Świebodzice w wartość projektu wynosi 3 085 153,31 zł. Dotacja przypadająca dla Gminy - 1 168 982,48 zł.


9 grudnia 2010 - Technikum Górnictwa Odkrywkowego

Uczniowie I klasy Technikum Górnictwa Odkrywkowego z Zespołu Szkół w Strzegomiu po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach "Kamień - Stone 2010", które odbyły się w Poznaniu.
Swoją ofertę prezentowało tam ponad 330 wystawców z kraju i ze świata. Podczas targów młodzież ze strzegomskiej szkoły mogła zapoznać się z osiemdziesięcioma nowościami, wśród których nie zabrakło różnorodnych odmian kamienia, najnowocześniejszych urządzeń elektrycznych i pneumatycznych oraz nowych sposobów transportu kamienia.
Nowy kierunek w Zespole Szkół w Strzegomiu został uruchomiony w tym roku szkolnym. Jest to pierwsza w Polsce szkoła kształcąca techników o specjalności górnictwa odkrywkowego. Czas nauki trwa tu 4 lata. Program nauczania obejmuje eksploatację odkrywkową złóż, przeróbkę mechaniczną, obróbkę kamienia i przeróbkę termiczną (produkcja cementu, wapna, gipsu i materiałów ogniotrwałych).


8 grudnia 2010 - Pierwsza robocza sesja

Dzisiaj w Świebodzicach odbyła się pierwsza robocza sesja Rady Miejskiej. Radni mieli do podjęcia trzy uchwały. Pierwsza wiązała się z wygaśnięciem mandatu Bogdana Kożuchowicza i wstąpieniem kandydata z tej samej listy. Nowym radnym został Zbigniew Opaliński, który podczas sesji złożył uroczyste ślubowanie. Kolejne dwie uchwały dotyczyły ustalenia stawek podatku od środków transportu i nieruchomości na rok 2011. Rada co roku ustala te stawki w oparciu o bieżącą sytuację finansową gminy jak i poziom inflacji w kraju. Stawki na rok 2011 wzrastają - średnio o 2,6 % czyli tyle, ile wynosi poziom inflacji.
Podatki od środków transportu i nieruchomości stanowią istotną pozycję dochodów budżetu gminy - podkreślała skarbnik miasta Luiza Gass-Sokólska. - W efekcie zmian tychże stawek do przyszłorocznego budżetu wpłynie blisko 230 tysięcy złotych więcej.
Obie uchwały zostały przyjęte niemal jednogłośnie. Pod koniec sesji radny Ireneusz Zyska zgłosił wniosek o zmianę porządku obrad i wprowadzenie uchwały o wygaśnięciu jego mandatu. Rada przyjęła jego rezygnację 18 głosami za przy jednym wstrzymującym.


7 grudnia 2010 - Medale zawodników Gryfa Świdnica

Dziesięcioro zawodników klubu Taekwon-Do Gryf ze Świdnicy wzięło udział w Otwartym Międzynarodowym Pucharze Polski w Opolu. Świdnicki klub reprezentowali Daniel Radej, Michalina Dynia, Patrycja Konieczna, Tomek Paździora, Angelika Osienienko, Jerzy Brzostowski, Dawid Konopelski, Patrycja Pawlik, Angelika Janasz oraz Arkadiusz Osienienko.
Srebrny medal w układach formalnych oraz brązowy w technikach szybkościowych zdobyła Patrycja Konieczna startująca wśród młodziczek.
Angelika Janasz wśród seniorek była druga w walkach light contact.
Arek Osienienko zdobył brązowy medal w walkach light contact w kategorii seniorów do 60 kilo.


7 grudnia 2010 - Zarząd Powiatu Świdnickiego

Dzisiaj odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Powiatu w Świdnicy w nowym składzie: Zygmunt Worsa - przewodniczący i starosta świdnicki, Alicja Synowska - wicestarosta oraz Sabina Cebula, Henryk Rosiek i Szczepan Kownacki - członkowie zarządu.
Za priorytet uznano zapoznanie się ze stanem faktycznym mienia powiatu oraz realizacją największej inwestycji drogowej - budową łącznika do autostrady A4.
Tak jak w poprzedniej kadencji zarząd będzie zbierał się we wtorki.


7 grudnia 2010 - Festiwalu Tańca

Podczas kolejnej edycji Festiwalu Tańca do Świdnicy zjechało ponad 40 zespołów tanecznych.
Wśród nich były również zespoły ze Studia Artystycznego Katharsis.
Jurorzy nagrodzili dwa zespoły.
Nagrodę otrzymał zespół Kontrast, a wyróżnienie zespół Apogeum.
6 grudnia 2010 - Odśnieżanie w Świdnicy

Wczoraj rozpoczęła się akcja pryzmowania śniegu w ścisłym centrum Świdnicy. Cztery koparko-ładowarki z zespołem porządkowych pracowały przy ul. Kazimierza Pułaskiego, Dalekiej, Środkowej i Mennickiej.
Urzędnicy apelują do mieszkańców o przestawienie samochodów z ulic na których prowadzone będą prace co przyspieszy odśnieżanie.
7 grudnia w godzinach wieczornych odśnieżanie prowadzone będzie przy ul. Kotlarskiej oraz na ulicach okalających Skwer Lecha Kaczyńskiego. Dodatkowy sprzęt pojawi się również na osiedlu Zarzecze - ul. Jana Kilińskiego, Dębowa, Hugona Kołłątaja.


6 grudnia 2010 - Mikołajkowy brydż

Maksymilian Karpierz i Grzegorz Tarka z Ziębic zwyciężyli w IV Mikołajkowym Turnieju Brydża Sportowego Parami o Puchar Burmistrza Świebodzic.
W turnieju udział wzięło 20 par.
Drugie miejsce zdobyli Jerzy Kubica i Mieczysław Walczyk, trzecie - Bogumił Wegner i Ryszard Laskowski, czwarte - Lilianna Szatańska i Krzysztof Wójcik, piąte - Aleksander Poznasz oraz Dariusz Wincenty


6 grudnia 2010 - Wojciech Murdzek prezydentem

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Świdnicy zwyciężył Wojciech Murdzek ze Wspólnoty Samorządowej zdobywając 7564 głosów - 59,77%.
Na Adama Markiewicza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej głosowały 5092 osoby - 40,23 %.
Dla Wojciecha Murdzka będzie to trzecia kadencja.
Świdniczanie oddali 12768 głosów - frekwencja wyniosła 25,87%.


6 grudnia 2010 - Awantura na poczcie

W ręce świebodzickiej Policji wpadła 54-letnia kobieta, która zdemolowała placówkę pocztową. Straty wyniosły 2000 złotych.
Niezadowolona z jakości obsługi kobieta zniszczyła szklaną gablotę, banner reklamowy, a także wywróciła skrzynkę na listy.
Zatrzymanej grozić może do 5 lat pozbawienia wolności.
Kobieta została zatrzymania do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.


5 grudnia 2010 - Portale, portaliki

Ostatnie kilka lat w Świdnicy to powstawanie ciagle to nowych gazet i nowych portali informacyjnych. I dobrze. Dobrych portali i gazet nigdy za wiele.
Niestety większość z nich poprzestaje na głoszeniu wszem i wobec, że już w chwili powstania są najwięksi, najlepsi i jedyni, że reszta nie ma żadnego znaczenia. Do napisania tej informacji skłoniło nas nieuzasadnione reklamowanie siebie w taki sposób.
Ostatnio jeden z portali zarzucił kolorowymi ulotkami całe miasto. W ulotkach tych ukazuje siebie jako potentata na rynku, stwarza wrażenie lokalnego "Onetu" nie mającego konkurentów.
Wszelkie klasyfikacje, wykazy porównania nie są miarodajne ale jeśli do kilku zastosowano ten sam klucz jego wyniki nabierają sensu, pokazują kto jest kim i co znaczy. Prosimy porównać sobie kilka lokalnych portali i z tego porównania wyciągnąć wnioski. Dzisiaj Świdnica - >>> zobacz WS-24.pl - >>> zobacz Świdniczka - >>> zobacz Świdnica24.pl - >>> zobacz Doba.pl - >>> zobacz Dziennik Świdnica.pl - >>> zobacz


5 grudnia 2010 - ŚKPR Świdnica znów wygrywa

Dziewiąte zwycięstwo piłkarzy ręcznych Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica. W niedzielę w meczu jedenastej kolejki podopieczni Krzysztofa Mistaka pokonali w Lubinie rezerwy Zagłębia Lubin 23:21 (12:11) i utrzymali trzecią lokatę w tabeli. Do prowadzących siódemek z Dzierżoniowa i Leszna tracą dwa punkty.
Spotkanie w Lubinie nie było najlepsze w wykonaniu ŚKPR. Świdniczanie tym razem zagrali słabiej i długo męczyli się się z niżej notowanym przeciwnikiem.
Ostatecznie jednak przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W następnej kolejce (sobota, 11 grudnia, godzina 18.00 hala na osiedlu Zawiszów) rywalem naszej drużyny będzie Orlik Brzeg.


5 grudnia 2010 - Świdniczanki najlepsze

Wczoraj świdnickie siatkarki rozegrały mecz o mistrzostwo III ligi. KS Korona Sulików - MKS Świdnica 0:3 w setach 6:25, 10:25, 20:25.
Kolejnym rywalem siatkarek ze Świdnicy będzie 11 grudnia drużyna UKS Lubań.
W tabeli z kompletem 33 punktów i bez straty seta prowadzi MKS Świdnica. Kolejne miejsca zajmują: 2. MMKS Gaudia Trzebnica 27, 3. KS Gwardia Wrocław 26, 4. KS Olimpia Jawor 24. Tabelę na jedenastym miejscu zamyka KS Korona Sulików bez punktów z dwoma setami na koncie.
Wczoraj kadetki ze Świdnicy zagrały o punkty w Głogowie. MKS Piast Głogów - MKS Świdnica 2:3 24:26, 25:16, 25:11, 19:25, 8:15. Kolejny mecz świdniczanki zagrają 11 grudnia z UKS Volley Bolesławiec.
Młodziczki zagrają w ćwierćfinałach 12 grudnia.


4 grudnia 2010 - Cisza wyborcza jest łamana

Od północy rozpoczęła się cisza wyborcza. Tak przynajmniej powinno być lecz jak informują nas czytelnicy tak nie jest. Otrzymujemy sygnały, że na ulicy Łukowej w Świdnicy rozdawana jest jedna z darmowych gazet świdnickich na, której całą pierwszą stronę zajmuje reklama wyborcza jednego z kandydatów na prezydenta.
Dzwoniliśmy w tej sprawie do Państwowej Komisji Wyborczej gdzie stwierdzono, że jest to klasyczne łamanie ciszy wyborczej i każdy kto spotkał się z takim przypadkiem powinien zgłosić to na piśmie i skierować na policję. Sam telefon z informacją może nie wystarczyć by odpowiednie służby się tym zainteresowały.


4 grudnia 2010 - Mikołaj przyjedzie do Rynku

Podobnie jak w roku ubiegłym burmistrz Bogdan Kożuchowicz serdecznie zaprasza wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem, który w poniedziałek 6 grudnia, zawita do miasta.
Zabawa Mikołajkowa rozpocznie się o godzinie 11:30 na Rynku.
Również zgodnie z tradycją odbędzie się Kiermasz Świąteczny, na którym będzie można kupić piękne i nietuzinkowe ozdoby świąteczne wykonane przez przedszkolaków i uczniów szkół.
Podczas spotkania z Mikołajem nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na Najładniejszą Ozdobę Choinkową, który ogłoszony został w przedszkolach i szkołach Gminy Świebodzice. . . . czytaj więcej


4 grudnia 2010 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W meczu na szczycie tabeli Pędzące Osiołki pokonali Ziomali 9:8.
W rozegranych meczach siódmej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej zanotowano następujące wyniki: Ziomale - Pędzące Osiołki 8:9 (2:2), Car Valet Jaroszów - Doceniani Inaczej 9:12 (4:5), Uhahani - Gimnazjum Senior 7:9 (5:2), XXL Bolesławice - Glob Max 8:14 (3:7). . . . czytaj więcej


4 grudnia 2010 - Mikołajkowy Turniej Szachów Szybkich

5 grudnia 2010 roku w jaworzyńskim Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej odbędzie się XV Indywidualny Mikołajkowy Turniej Szachów Szybkich.
Organizatorami turnieju są: Dolnośląski Związek Szachowy, Sekcja Szachowa GLKS Jaworzyna Śląska oraz Samorządowy Ośrodek Kultury.
Regulamin turnieju dostępny jest na stronie internetowej SOKiBP - >>> zobacz


3 grudnia 2010 - SLD skłamało

Świdnicki Sąd Okręgowy nakazał Komitetowi Wyborczemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej zamieszczenie sprostowania nieprawdziwej informacji, przeprosin prezydenta Wojciecha Murdzka i wpłatę 2 tysięcy złotych na cel charytatywny dla Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia we Wrocławiu - na leczenie Mai Tyczyno.
To odpowiedź na kłamliwe ogłoszenie wyborcze zamieszczone 29 listopada w "Wiadomościach Wyborczych" w wydaniu specjalnym "Wiadomości Świdnickich". Komitet Wyborczy Wspólnoty Samorządowej złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko SLD za nieprawdę, która pojawiła się w wypowiedzi Adama Markiewicza, kandydata na prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2010 - Akcja zima trwa

Już ponad 125 ton soli w ramach akcji zima rozsypano na świdnickich drogach. Od soboty niezmiennie pracuje pełna flota pługosolarek i pługów. Miasto wynajęło również firmy dysponujące koparko-ładowarkami, dzięki czemu 8 ekip pracuje w różnych częściach miasta.
- Od soboty w Świdnicy spadło blisko pół metra śniegu w dwóch potężnych falach. Jak na tak duży opad udało się utrzymać przejezdność głównych ulic. Pracujemy również w bardzo wielu miejscach, które do tej pory nie były objęte zimowym utrzymaniem - zazwyczaj są to boczne ulice, którymi nie kursuje komunikacja miejska.
Wszystko po to, by złagodzić skutki ataku zimy - mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2010 - Święty Mikołaj na strzegomskim Rynku

6 grudnia o godzinie 15.30 na strzegomski Rynek przybędzie Święty Mikołaj.
Jak przystało dostojnemu świętemu, przybędzie On do Strzegomia bryczką zaprzężoną, w tym roku, w konie. Na cześć wizyty Świętego Mikołaja uruchomione zostaną lampki na dużej miejskiej choince.
Tak więc Święty Mikołaj bawić się będzie z dziećmi przy strzegomskiej choince, będzie również rozdawał słodkości i jeździł z dziećmi bryczką wokół strzegomskiego Rynku. Dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych ubierać będą małe choinki, które ozdobią plac przy miejskiej fontannie, wezmą udział w wielu konkursach z nagrodami, a ich twarze malowane będą iskrzącymi gwiazdkami. Podczas spotkania z Mikołajem nastąpi rozstrzygniecie konkursów na: najładniejszy łańcuch choinkowy i pomnik Świętego Mikołaja, który ogłoszony został w przedszkolach i szkołach podstawowych Gminy Strzegom.


3 grudnia 2010 - Rusza konkurs na świątecznie przystrojony dom

Do zabawy zaproszeni są wszyscy świdniczanie, którzy świątecznie udekorują i oświetlą swoje domy, bramy lub balkony.
- Tradycją Świdnickiej Kolędy stał się wybór najładniej przystrojonego i oświetlonego domu. Cieszę się, że są już stali uczestnicy konkursu, a jeszcze bardziej, że co roku kolejni świdniczanie włączają się w tę zabawę. Zewnętrzne oznaki zbliżającego się Bożego Narodzenia sprawiają przecież, że z jeszcze większą radością czekamy na święta - mówi prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.
Dekoracje będzie oceniała specjalna komisja. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 17 grudnia, w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, pok. 318 (III p.), tel. 74 856-28-98 lub e-mail: a.gorgon@um.swidnica.pl. Wystarczy podać imię i nazwisko zgłaszającego, adres posesji oraz numer telefonu do kontaktu. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.


3 grudnia 2010 - Studio Artystyczne "Katharsis" - Modern Dance

Już w sobotę 11 grudnia odbędą się "Warsztaty Taneczne z techniki modern z elementami improwizacji tanecznej".
Prowadzić je będzie Justyna Kalbarczyk - tancerka tańca współczesnego, jazzowego i klasycznego, studentka Northern School of Contemporary Dance In Leeds (Anglia), laureatka wielu konkursów choreograficznych, uczestniczka wielu prestiżowych warsztatów tanecznych.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych (od 10 lat). . . . czytaj więcej


3 grudnia 2010 - I sesja Rady Gminy Marcinowice kadencji 2010-2014

Wczoraj w Marcinowicach odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy Marcinowice kadencji 2010-2014.
Sesję VI kadencji otworzył radny senior - Janusz Gąsior. Radni otrzymali zaświadczenia Gminnej Komisji Wyborczej o wyborze oraz złożyli ślubowanie. Tekst ślubowania odczytał najmłodszy wiekiem radny - Kamil Waśniewski.
Podczas sesji radni wybrali ze swego grona Przewodniczącego Rady oraz dwóch Wiceprzewodniczących. Przewodniczącym został Zdzisław Grabowski, a jego zastępcami Teodor Miś oraz Iwona Sawicka. Na najbliższa czteroletnią kadencję mieszkańcy Gminy Marcinowice wybrali 15 radnych. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2010 - Megahit na Walentynki - "Kombi" w Świebodzicach

To już pewne - w lutym w Świebodzicach wystąpi zespół "Kombi".
Gwiazda zagra 12 lutego, prawie na Walentynki, w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Mieszka Starego 6.
Koncert jest dofinansowany przez miasto, zatem bilety nie będą w tak wysokich cenach, jak wstęp na imprezy komercyjne.
O szczegółach tego wydarzenia będziemy informować na bieżąco.


3 grudnia 2010 - Zostali zatrzymani za rozbój i kradzież torebki

Policjanci z Wydziału Kryminalnego prowadząc czynności w sprawie rozboju dokonanego 13 listopada na 59 letniej mieszkance Świdnicy, zatrzymali dwóch mieszkańców Świdnicy, podejrzewanych o dokonanie tego czynu.
Kobieta - pracownik firmy ubezpieczeniowej wychodząc od klienta, została uderzona w głowę ciężkim narzędziem.
Sprawcy dokonali kradzieży torebki z telefonem komórkowym i pieniędzmi w kwocie 1 430 złotych. Poszkodowana kobieta korzystała z pomocy medycznej. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2010 - Nowi radni już po ślubowaniu - pierwsza sesja za nami

Za nami pierwsza sesja strzegomskiej Rady Miejskiej w kadencji 2010 - 2014, która odbyła się 2 grudnia.
Obrady poprowadził najstarszy wiekiem radny Józef Starak. Jednym z pierwszych punktów sesji było wręczenie zaświadczeń nowo wybranym radnym. Zaraz potem każdy z obecnych złożył uroczyste ślubowanie.
Następnie przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu. Zgłoszono dwie kandydatury - radnego Mariana Góry i radnego Tadeusza Wasyliszyna.
W głosowaniu tajnym 15 spośród 18 radnych poparło kandydaturę Tadeusza Wasyliszyna. Będzie on więc pełnił tę zaszczytną funkcję drugą już kadencję. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2010 - Burmistrz zaprzysiężony, Rada ukonstytuowana

Niecodziennie, bo dwa dni trwała inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Świebodzic kadencji 2010-2014. Obrady rozpoczęły się w środę, 1 grudnia, a zakończyły w czwartek, 2 grudnia.
Podczas pierwszego dnia sesji wszyscy radni otrzymali z rąk Jerzego Krzana, przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze na radnego, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Kolejnym punktem obrad był wybór przewodniczącego RM. Tego punktu jednak nie udało się zrealizować. Kandydatura Elżbiety Horodeckiej zgłoszona przez radnego Edwarda Szwarcbacha, nie uzyskała wymaganej większość głosów.
Wobec powyższej sytuacji prowadzący sesję radny senior Tadeusz Gruszka zarządził przerwę w obradach do dnia następnego. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2010 - Nowe władze w starostwie

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu dokonano wyboru nowego starosty.
19 głosami za przy ośmiu głosach przeciwko nowym starostą został dotychczasowy starosta - Zygmunt Worsa.
Zastępcą starosty została Alicja Synowska. Sabina Cebula została etatowym członkiem Zarządu Powiatu świdnickiego.
Szczepan Kownacki i Henryk Rosiek zostali nieetatowymi członkami.
Przewodniczącym Rady Powiatu został Krzysztof Sołtys, jego zastępcami Marek Zywer i Janusz Zieliński.


2 grudnia 2010 - Zima - drugie uderzenie

Nadal trwa 24-godziny dyżur wszystkich służb zajmujących się w powiecie odśnieżaniem dróg. Przez noc spadło mnóstwo śniegu, co spowodowało blokadę wielu tras na terenie naszego powiatu, które są systematycznie udrażniane.
Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego wprowadziła całodobowy dyżur od piątku 26 listopada, od godziny 23.00.
Obecnie w akcji bierze udział 6 ładowarek poszerzających przejezdność dróg, 5 pługopiaskarek, pług na ciągniku, koparko - ładowarka, równiarka i sprzęt z gminy Marcinowice. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2010 - Cudeńka na choinkę i świąteczny stół

Misterna szopka z makaronu, gwiazda betlejemska z fasoli, stroiki, bombki, aniołki z masy solnej - wszystko zrobione przez dzieci, ręcznie i z ogromnym sercem.
Dlatego komisja konkursowa miała jak zwykle bardzo trudne zadanie, by wybrać te najpiękniejsze i najbardziej pracochłonne prace.
Konkurs Bożonarodzeniowy na Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową został rozstrzygnięty 1 grudnia w świebodzickim magistracie. W konkursie uczestniczyły dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z miasta. Prace oceniane były indywidualnie w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2010 - Sesja Rady Miejskiej w Żarowie kadencji 2010-2014

Dzisiaj w Żarowie odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miejskiej w Żarowie kadencji 2010-2014.
Pierwszą sesję VI kadencji otworzył radny senior Tadeusz Reruch, który przedstawił porządek obrad oraz odczytał rotę ślubowania dla radnych.
Piętnastu nowo wybranych radnych złożyło ślubowanie. Następnie zdecydowali o wyborze przewodniczącego rady oraz wiceprzewodniczącej rady. . . . czytaj więcej

2 grudnia 2010 - Słodki czas świąt w MDK - Święto Piernika

Smak słodkich Świąt Bożego Narodzenia czeka na wszystkich już 13 grudnia o godzinie 18:00 w MDK w Świebodzicach. Tego wieczoru będziemy mieli przyjemność spróbować wyjątkowych i kolorowych pierników, przygotowanych i udekorowanych przez dzieci z naszego miasta. Zawitają anioły malowane podczas spotkania przez całe rodziny.
Święto piernika uatrakcyjni koncert pastorałkowy w wykonaniu: Społecznego Ogniska Muzycznego, Kółka Muzycznego ze Szkoły Publicznej nr 3 ze Świebodzic i sekcji wokalnej MDK.
Czeka również świąteczna niespodzianka muzyczna - wystąpi młody świebodzicki artysta Sławek Stemplewski "Sleeper".


2 grudnia 2010 - "Nie stój w miejscu - bądź aktywny"

29 listopada Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował na konferencji w sali narad Urzędu Gminy II etap realizacji projektu systemowego pn. "Nie stój w miejscu - bądź aktywny" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.
Projekt systemowy był odpowiedzią na zwiększające się bezrobocie a także bezradność rodzącą się w związku z długotrwałym pozostawaniem bez pracy. Założeniem każdego projektu systemowego jest zdolność przywrócenia do zatrudnienia, odzyskania motywacji, pewności oraz integracji ze środowiskiem poprzez podniesienie samooceny i nabycie kwalifikacji.
Celem ogólnym projektu było zwiększenie integracji społeczno-zawodowej osób w wieku aktywności zawodowej, pozostających bez pracy i korzystających z pomocy społecznej. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2010 - Sesja Sejmiku Dolnośląskiego we Wrocławiu

Sesja Sejmiku Dolnośląskiego we Wrocławiu rozpoczęła się dzisiaj od wręczenia wszystkim radnym dokumentu poświadczającego wybór na radnego kadencji 2010-2014.
Następnie wszyscy radni złożyli ślubowanie, które pierwszy raz w historii sejmiku polegało na tym aby każdy z radnych przeczytał pełny tekst ślubowania. Wśród ślubujących była radna ze Świdnicy Elżbieta Gaszyńska.
Przewodniczącym Sejmiku Dolnośląskiego wybrany został Jerzy Pokój, który funkcję tą pełnił także w poprzedniej kadencji. Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego został Rafał Jurkowlaniec.


1 grudnia 2010 - Powiat z programem współpracy

Zakończyły się konsultacje do programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2011 rok. Program jest już zatwierdzony przez Zarząd i Radę Powiatu w Świdnicy.
Do konsultacji programu współpracy zaproszone zostały wszystkie organizacje pozarządowe prowadzące działalność na terenie Powiatu Świdnickiego oraz dyrektorzy wydziałów i jednostek podległych Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Swoje uwagi i propozycje do projektu złożyło Stowarzyszenie Rodziców i Społeczności Szkolnej "Bliżej Ciebie" przy Szkole Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 5 w Świdnicy, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy, Klub Piłkarski Polonia-Sparta Świdnica oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Wydział Oświaty i Wychowania oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2010 - Nowa Rada Miejska w Świdnicy

Joanna Gadzińska, przewodniczącą rady, a radny Lesław Podgórski, wiceprzewodniczącym. To efekt pierwszych obrad Rady Miejskiej w Świdnicy kadencji 2010-2014.
Wybory te poprzedziło ślubowanie nowych radnych. Obrady rozpoczął radny senior Janusz Szalkiewicz. W tajnym głosowaniu 12 spośród 22 radnych poparło kandydaturę Joanny Gadzińskiej (Platforma Obywatelska) na stanowisko przewodniczącego RM.
Zgodnie z decyzją radnych wiceprzewodniczącym został Lesław Podgórski (Wspólnota Samorządowa). Tzw. prezydium rady powiększone zostanie o jednego wiceprzewodniczącego - w sumie będzie ich trzech - po to, by każdy z klubów mógł desygnować swojego przedstawiciela. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2010 - Pomógł mu szklany wojownik

Jest szansa, że mistrz świata Formuły 1 Sebastian Vettel odwiedzi w przyszłym roku Świdnicę. Wszystko dzięki współpracy naszego powiatu z niemieckim Powiatem Bergstrasse, z którego Sebastian Vettel pochodzi. Zaproszenie do przyjazdu do Polski Vettel otrzymał od starosty świdnickiego Zygmunta Worsy, który spotkał się z nim w jego rodzinnym mieście Heppenheim.
Niemieckie Heppenheim to stolica Powiatu Bergstrasse. To tam 3 lipca 1987 r. urodził się tegoroczny mistrz świata Formuły 1 Sebastian Vettel.
Latem tego roku Vettel odwiedził swoje rodzinne miasto, gdzie dał pokaz umiejętności rajdowych. Do Heppenheim zjechali się fani z całego regionu - Landu Hesja. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2010 - Pierwsza Sesja - Pierwsze Wybory

Na pierwszej, inauguracyjnej sesji Rady Gminy Świdnica radni zdecydowali o wyborze przewodniczącej rady, dwóch wiceprzewodniczących, przewodniczących komisji stałych rady gminy oraz członków tych komisji.
Pierwszą sesję VI kadencji otworzył radny senior Zbigniew Karnowski. Wystąpienie Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej podsumowało tegoroczne wybory samorządowe, które w Gminie Świdnica odbyły się bez zakłóceń.
Tekst ślubowania zgodnie z ordynacją wyborczą odczytał najmłodszy wiekiem radny Szymon Gumny. Następnie w głosowaniach tajnych radni dokonali wyboru przewodniczącej Rady Gminy Świdnica oraz dwóch wiceprzewodniczących. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2010 - I sesja Rady Miejskiej

Wczoraj odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami otworzył ją najstarszy wiekiem radny, którym jest - Jan Dochniak. Radni otrzymali zaświadczenia o wyborze, które wręczyła Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej - Halina Kołodka, a następnie złożyli ślubowanie.
Wybrane zostały również władze Rady. Przewodniczącym ponownie został Artur Nazimek a jego zastępcami Ireneusz Besser oraz Ewa Pilecka. Przewodniczenie poszczególny komisjom powierzono: Katarzynie Chmielowiec - komisja rewizyjna, Markowi Zawisza - komisji ds. budżetu i finansów, Marianowi Gawronowi komisja ds. rozwoju gospodarczego, zdrowia i opieki społecznej, Sebastianowi Grajaszkowi - komisja ds. edukacji, sportu i bezpieczeństwa publicznego oraz Hieronimowi Fabiś - komisja ds. gospodarki mieszkaniowej i infrastruktury.


1 grudnia 2010 - Szlachetny znaczy wolontariusz

W poniedziałek 5 grudnia na całym świecie będziemy świętować dzień wolontariusza. Dziś każdy student zdaje sobie sprawę z tego, że nieodpłatna działalność dla innych daje wiele satysfakcji.
Uczestnicy wakacyjnej wyprawy do Mongolii, gdzie uczyli angielskiego, postanowili działać dalej i założyć Fundację, wspierającą kraje Afryki i Azji Michał Działowski i Łukasz Łasa przez prawie miesiąc uczyli angielskiego w dalekiej Mongolii.
Zdobyli tam serca mieszkańców, szczególnie najmłodszych uczestników zajęć, którzy z żalem żegnali się ze studentami wrocławskich uczelni. Niezwykłą edukacyjną podróż wspierało miasto Świdnica. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2010 - Konferencja metodyczna dla nauczycieli wychowania fizycznego

Dzisiaj w Zespole Szkół Nr 1 w Świdnicy odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli wychowania fizycznego szkół ponadgimnazjalnych.
Konferencja poświęcona była Autorskiemu Programowi Edukacji Wychowania Fizycznego i Treningowi Zdrowotnemu. Spotkanie zorganizował Wydział Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Świdnicy i ZS Nr 1 w Świdnicy.
Prowadził ją pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dr Ryszard Jezierski. Poruszane były ważne tematy, związane są z wdrożeniem nowej podstawy programowej wychowania fizycznego. Udział w konferencji wzięło wielu nauczycieli wychowania fizycznego z powiatu świdnickiego.


1 grudnia 2010 - To już druga rocznica Stowarzyszenia "Jasny Horyzont"

27 listopada Stowarzyszenie Krzewienia Trzeźwości w Rodzinie "Jasny Horyzont" w Marcinowicach świętowało swoją drugą rocznicę powstania.
Na uroczystość połączoną z obchodami tradycyjnych Andrzejek, przybyło 70 osób. W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Jerzy Guzik, Ksiądz Proboszcz z Parafii Rzymsko-Katolickiej w Mysłakowie Tadeusz Karasiewicz, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach Elżbieta Gołębiowska oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń i Klubów Abstynenckich z Wałbrzycha, Świdnicy, Żarowa, Lubania, Chojnowa, Świebodzic, Złotoryi i Strzegomia. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma