31 marca 2011 - "Jedziemy do Lublina zająć pierwsze miejsce"

"Jedziemy do Lublina zająć pierwsze miejsce by po kilku latach nieobecności powrócić na drugoligowe parkiety" - mówi Prezes Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" - Elżbieta Gaszyńska.
"Klub przygotowany jest na awans organizacyjnie i finansowo. Szkolenie dzieci i młodzieży przynosi spodziewane efekty. Młode zdolne dziewczęta zasilają pierwszy zespół, zasilają też reprezentację kraju i Dolnego Śląska. Siatkówka w Świdnicy to była zawsze "znana marka" i robimy wszystko by nadal tak było" - dodała Elżbieta Gaszyńska.
Zdjęcie drużyny przed dzisiejszym wyjazdem - >>> zobacz Turniej o wejście do drugiej ligi w Lublinie odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia. . . . czytaj więcej


31 marca 2011 - Zmiany w Świdnickim Ośrodku Kultury

Witold Tomkiewicz złożył rezygnację z funkcji dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury. Prezydent ją przyjął. Dyrektor Tomkiewicz będzie pełnił swoje obowiązki do końca czerwca. Jego następca, podobnie jak pan Tomkiewicz, wyłoniony zostanie w konkursie.
- Dyrektor Tomkiewicz zrealizował sporo ciekawych projektów ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, za co należą mu się podziękowania.
Wspólnie uznaliśmy, że zadania postawione przed dyrektorem Tomkiewiczem zostały zrealizowane, więc wraz z nową kadencją prezydenta możemy się zmierzyć z nową wizją ŚOK. . . . czytaj więcej


31 marca 2011 - Zmiany stawek, nowe zasady, we wtorki dłużej

Rada Miejska Świebodzic na sesji 29 marca zatwierdziła nowe propozycje cenowe za odbiór nieczystości stałych oraz dostarczanie wody w mieście.
Świebodziczanie zapłacą 50 zł netto za metr sześcienny wytworzonych przez siebie śmieci. Przed zmianami stawka ta wynosiła 41 zł netto dla mieszkańców domków jednorodzinnych oraz 44 zł netto dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Obecnie ten podział został zlikwidowany i wszyscy będą płacić tyle samo.
Wzrost stawki, jak motywował Zakład Gospodarki Komunalnej, spowodowany jest przede wszystkim wzrostem opłaty za korzystanie ze środowiska, którą ponoszą wszystkie gminy, składujące odpady, oraz kosztami transportu (głównie ze względu na szalejące ceny paliw). . . . czytaj więcej


31 marca 2011 - Ogólnopolskie sukcesy uczniów jaworzyńskiej podstawówki

Znane są już wyniki ogólnopolskiego konkursu poetyckiego na walentynkowy wiersz o miłości, ogłoszonego z początkiem lutego przez Urząd Miejski w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury i Łowickie Warsztaty Literackie. Uczniowie zaproponowali swoje utwory. Na konkurs wysłano 32 wiersze, które zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe 7-15 lat i powyżej 15.
Wszystkie prace zostały zaprezentowane publiczności podczas 64. Slamu Turnieju Prezentacji Poetycko-Muzycznych, który odbył się 4 marca w kawiarni "Powroty". To publiczność ostatecznie wytypowała zwycięzców. . . . czytaj więcej


31 marca 2011 - Wspólna modlitwa pod pomnikiem Ojca Świętego

Co roku 2 kwietnia obchodzimy rocznicę śmieci papieża Jana Pawła II. W Świebodzicach uczczenie pamięci Ojca Świętego to przede wszystkim msza święta w jego intencji.
Zostanie ona odprawiona w sobotę, 2 kwietnia, o godzinie 18.00 w kościele pw. Św. Mikołaja.
Natomiast o godzinie 21.00 mieszkańcy zbiorą się na placu imienia Jana Pawła II, by wspólnie modlić się i przeżywać radosne wydarzenie, jakim jest zbliżająca się beatyfikacja Ojca Świętego.


31 marca 2011 - Jutro rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011

Już jutro rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011, przy którym pracować będzie ponad 18 tysięcy rachmistrzów. Mieszkańców gminy Świdnica odwiedzi siedmiu z nich. Zapukają do drzwi 20 % gospodarstwa domowych. Na terenie Gminy funkcję rachmistrza pełnić będą:
Krzysztof Ćwiertnia, Justyna Sara-Hryncyszyn, Barbara Marciniak, Barbara Dudzic-Janasik, Sylwia Nosal, Beata Szyszka i Mateusz Mróz.
W pierwszym etapie spisu rachmistrzowie dokonali weryfikacji 2832 budynków. Następnie od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 ta sama grupa rachmistrzów odwiedzi mieszkańców Gminy Świdnica zadając pytania. . . . czytaj więcej


31 marca 2011 - Trudny wyjazd do "Komprachów", hit w Lesznie

Do zakończenia rozgrywek w II lidze już tylko cztery kolejki. W nadchodzący weekend rozegrana zostanie 23 kolejkę spotkań.
Zdecydowanie najciekawiej za powiada się to w Lesznie, gdzie miejscowy Arot Astromal podejmie MKS Poznań. Nas tymczasem czeka bardzo trudny wyjazd do Komprachcic. Z zespołem trenera Mirosława Nawrockiego zawsze gra się bardzo niewygodnie.
W tym sezonie OSiR plasuje się w środku stawki, ale na własnym parkiecie znalazł patent nawet na lidera z Leszna.
Miejmy nadzieję, że limit niespodzianek w wykonaniu rywali został już wyczerpany i w sobotę dwa punkty pojadą na Dolny Śląsk. Szansę na podtrzymanie nadziei na baraże daje tylko wygrana świdnickich piłkarzy ręcznych.


31 marca 2011 - Złote Gody

50 lat razem spędzili Państwo Zuzanna i Antoni Sobieccy ze Świebodzic. Jubileusz Złotych Godów pary odbył się 26 marca w tutejszym Urzędzie Stanu Cywilnego. Dostojni Jubilaci zawarli swój związek małżeński 23 lipca 1960 roku w Świebodzicach.
Podczas uroczystości burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył Państwu Sobieckim przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pamiątkowe medale.
A w najbliższą sobotę, okrągłą rocznicę będzie obchodzić kolejna para jubilatów. Złote Gody tym razem świętują Państwo Stanisław i Jadwiga Guzikowie. Uroczystość w USC rozpocznie się o godzinie 12.00.


31 marca 2011 - Zawody pływackie strefy wałbrzyskiej

29 marca na pływalni Aquarius w Bielawie zostaly rozegrane szkolne zawody pływackie strefy wałbrzyskiej. Ze Świdnicy wystąpiła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 zajmując pierwsze miejsce wśród chłopców i dziewcząt. Sztafety zostały rozegrane stylem dowolnym na dystansie 8x25 metrów. Zajęcie pierwszego miejsca premiuje reprezentację SP 4 do startu w Finale Dolnego Ślaska.
Szkołę reprezentowali: wśród dziewcząt, Elżbieta Kielka, Kaludia Sadowska, Justyna Kutyło, Emilia Wcisło, Agata Kopycka, Małgorzata Toroń, Ewelina Góra, Emilia Dzięcielska, Maja Jóźwik, Maja Siembab, wśród chłopców, Maciej Roszak, Oskar Kiejzik, Mikołaj Ryszawy, Oskar Jochymek, Karol Kopycki, Szymon Strugała, Krystian Dobrzański, Kacper Karpiński, Radosław Kasprzak. Wszyscy pływacy są zawodnikami UKS SVIDA.


30 marca 2011 - Co na to Spółdzielnia Mieszkaniowa ? Protest mieszkańców

Do redakcji naszego serwisu - www.dziennik.swidnica.pl wpłynął e-mail zawierajacy protest jaki mieszkańcy z ulicy Dąbrowskiego w Świdnicy skierowali do władz Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy. Oryginał dokumentu - >>> zobacz
Oto jego treść: W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą przeniesienia kontenerów na śmieci przy ulicy Dąbrowskiego, my mieszkańcy bramy 69 i pozostałych numerów w pobliżu zgłaszamy stanowczy protest i oburzenie. Na skutek nieodpowiedzialnych decyzji podjętych przez nieodpowiedzialnych pracowników Spółdzielni, utrzymywanych i opłacanych z naszych składek, śmietniki wstawiono lokatorom niemalże do mieszkań. . . . czytaj więcej


30 marca 2011 - Kopernik Cup: imponująca lista zgłoszeń

Ponad 70 koni wystartuje w Ogólnopolskich Zawodach we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Kopernik Cup, które zostaną rozegrane w najbliższy weekend w Morawie koło Strzegomia.
Rywalizacja zapowiada się bardzo emocjonująco. Do Morawy przyjadą zawodnicy z całej Polski oraz zawodnicy z Czech. W czerech konkursach wytaruje ponad 70 koni.
Zawody rozpocznie się w sobotę od ujeżdżenia i skoków, zwycięzców wyłoni niedzielny cross. Sobotnie konkursy zostaną rozegrane w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, a cross na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. . . . czytaj więcej


30 marca 2011 - Jesteśmy gotowi na kryzys

Tak zgodnie mówią wszystkie służby, które wzięły udział w zwołanym wczoraj przez starostę Zygmunta Worsę posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Komisji Bezpieczeństwa.
Wprawdzie spotkanie nie było spowodowane żadnym zagrożeniem czy nagłym zdarzeniem występującym na terenie powiatu świdnickiego, ale było konieczne.
Sytuacja kryzysowa czyli np. duży wypadek, powódź czy silne wiatry z opadami przychodzą nagle, a wtedy nie ma już czasu na planowanie. . . . czytaj więcej


30 marca 2011 - Malowane, wyklejane - wszystkie piękne

Projekty kart świątecznych, nadesłane na miejski konkurs pn. "Magia Świąt Wielkanocnych", jak zwykle zachwyciły konkursowe jury. Bajecznie korowe, starannie wykonane, pełne kurczaczków, pisanek, uśmiechniętych zajączków i zafrasowanych baranków - wspaniale przywołują klimat Świąt Wielkiej Nocy.
Oczywiście, największy problem był z wyborem tych naj, naj.
Prawdę mówiąc, najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkich autorów, jednak trzeba było wybrać 8 zwycięskich prac. Ponad dwudziestu autorów zyskało wyróżnienia.
Zwycięskie projekty zostaną wydrukowane i rozesłane wraz z oficjalnymi życzeniami świątecznymi od władz miasta Świebodzice do instytucji i zaprzyjaźnionych placówek w całej Polsce. . . . czytaj więcej


30 marca 2011 - III Bieg Goplany

3 kwietnia, na trasie wokół Zalewu Witoszówka w Świdnicy odbędzie się III Bieg Goplany. Panowie pokonają trzy pętle po około 1800 metrów, panie pobiegną dwie pętle. Zapisy od godziny 10.30 przy Skate Parku nad zalewem.
Start nastąpi o godzinie 11.30. Wpisowe 10 złotych od osoby, w ramach których wszyscy otrzymują posiłek po biegu.
Dla pierwszej trójki Open i zwycięzców w kategoriach przygotowane są puchary oraz nagrody rzeczowe.


30 marca 2011 - Samorząd lekarski przeciw przekształceniu szpitala

Po raz pierwszy oficjalne stanowisko w debacie na temat przekształceń w szpitalu zaprezentowali przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Lekarskiej podczas wczorajszego posiedzenia Rady Społecznej SP ZOZ. Wiadomo już, że stanowisko samorządu lekarskiego jest podobne do tego, prezentowanego przez związki pielęgniarskie. Izba Lekarska jest przeciwna przekształceniu szpitala.
- "W ciągu ostatnich trzech lat szpital się bilansuje, rozszerza wachlarz usług, staramy się, aby pacjenci byli zadowoleni z naszej pracy. Uważam, że słuszne są obawy pielęgniarek, które boją się przekształceń. . . . czytaj więcej


30 marca 2011 - Młodzieżowa rada z nowym prezesem będzie się szkolić

Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej wybrała nowego prezesa. Rafała Sikorę, który zrezygnował z funkcji, zastąpił Aleksander Stefanienko uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Taką decyzję podjęli młodzi radni podczas sesji swojej rady w poniedziałek, 28 marca.
W jej trakcie zastanawiali się również nad planami działań na najbliższy rok oraz powołali komisje problemowe ds. organizacji obchodów 1 czerwca oraz stworzenia witryny internetowej MRZŚ. . . . czytaj więcej


30 marca 2011 - Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach

17 kwietnia 2011 roku o godzinie 14.00 w Hali Sportowej w Marcinowicach odbędzie się konkurs "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Konkurs organizowany jest w Gminie Marcinowice już po raz siódmy, stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji.
Swoim zasięgiem obejmuje cały region Ziemi Świdnickiej, a także Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich. W tym roku zaproszone zostały partnerskie powiaty: łowicki, kartuski i tatrzański. . . . czytaj więcej


30 marca 2011 - Wieczór Pasyjny w Katedrze Świdnickiej

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu "Wieczory Świdnickie". W niedzielę 3 kwietnia od godziny 19:00 w Katedrze Świdnickiej zabrzmią dźwięki utworów pasyjnych, podkreślających i wspomagających przeżywanie trwającego Wielkiego Postu. Plakat - >>> zobacz
Wieczór otworzy wykład znakomitego mówcy i wykładowcy filozofii, ks. dra Janusza Czarnego (PWT Wrocław) pt. "Czy cierpienie uszlachetnia?"
W dalszej części Wieczoru wysłuchamy koncertu utworów pasyjnych, w wykonaniu chóru "Basilica Cantans" i zespołu kameralnego z Wrocławia, który wcześniej także uświetni muzyką Mszę o 18.00. . . . czytaj więcej


29 marca 2011 - Pierwsze miejsce w Pucharze Polski

Kolejnym sukcesem zakończył się start Świdnickich akrobatów w Pucharze Polski jaki został rozegrany w dniach 25-27 marca 2011 roku w Brennej.
Dwójka męska w składzie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron startowała w kategorii senior w klasie mistrzowskiej i zajęła pierwsze miejsce.
Zawodnicy na co dzień trenują w klubie MKS Polonia Świdnica a ich trenerem jest Piotr Pas.


29 marca 2011 - Góralskie opowieści w marcinowickim gimnazjum

Już po raz siódmy w marcinowickim gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera odbył się konkurs "Kaziukowe Gadanie", organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Zespołu szkół w Marcinowicach, w którym wzięli udział gimnazjaliści z powiatu świdnickiemu.
Zdjęcie wszystkich nagrodzonych - >>> zobacz Laureatami zostali: I miejsce - Izabela Piecyk z Gimnazjum w Lutomi, II - Katarzyna Gruba z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy.
Jury postanowiło też przyznać dwa trzecie miejsca, które zdobyły: Kamila Cyniak z Gimnazjum w Pszenne oraz reprezentantka gospodarzy - Gabriela Leśniańska. . . . czytaj więcej


29 marca 2011 - "Muzyką, Piórem i Pędzlem Malowane"

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza na Wieczór - "Muzyką, Piórem i Pędzlem Malowane".
W programie usłyszymy wiersze Wandy (Igi) Krasuskiej, Elżbiety Kulas, odbędzie się też wernisaż malarstwa Zofii Szczęsnej - "To lubię, to kocham"
Podczas wieczoru recital Ryszarda Fidlera z zespołem "Viatori". Wieczór - "Muzyką, Piórem i Pędzlem Malowane" odbędzie się 1 kwietnia o godzinie 18.00


29 marca 2011 - Nowa siedziba filii biblioteki w Kostrzy

21 marca Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Strzegom zorganizowała uroczyste otwarcie nowej siedziby filii biblioteki w Kostrzy, która obecnie znajduje się w budynku szkoły podstawowej.
Wśród zaproszonych gości byli burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski oraz była skarbnik gminy Strzegom - Maria Kwiatkowska.
Na spotkaniu nie zabrakło również czytelników biblioteki. . . . czytaj więcej


28 marca 2011 - Lekcje w "pigułce"

Jak przebiegają zajęcia dydaktyczne w najnowocześniejszej szkole w Świebodzicach? Ciekawie, nieszablonowo i w świetnej atmosferze. Przekonali się o tym świebodziccy samorządowcy uczestnicząc w lekcjach pokazowych w Zespole Szkół Integracyjnych, które specjalnie dla nich zorganizowano w poniedziałek, 28 marca.
W ławkach szkolnych, razem z uczniami, zasiedli: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępca Zbigniew Opaliński, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Zofia Choińska oraz radni z Komisji Oświaty Rady Miejskiej: Tadeusz Gruszka i Władysław Góra. . . . czytaj więcej


28 marca 2011 - Zakup zabytkowej lokomotywy serii SM03

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało propozycję zakupu zabytkowej lokomotywy serii SM03, lokomotywa jest sprawna technicznie i wymaga jedynie kosmetycznych poprawek.
Koszt zakupu to około 18 tysięcy złotych, ta kwota znacznie przerasta skromne możliwości finansowe miłośników kolei, dlatego stowarzyszenie zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zakupu tej lokomotywy, a tym samym przyczynienia się do ratowania kolejowych zabytków techniki.
Kontakt dla zainteresowanych - telefon 608 833 671 e-mail - >>> napisz


28 marca 2011 - Będą kolejne "radosne" place zabaw

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach wraz z rozpoczęciem wiosny mogą wreszcie w pełni korzystać z nowego placu zabaw, który powstał przy szkole. Wprawdzie plac został oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku, ale dopiero teraz aura pozwala najmłodszym cieszyć się huśtawkami i zjeżdżalniami.
- Dzieci mają ogromną frajdę, wykorzystują każdą przerwę na zabawę na placu - a my z przyjemnością patrzymy na ich roześmiane buzie - mówi Ewa Limberger, dyrektor SP 4.
Plac zabaw powstał w ramach programu "Radosna szkoła", realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. . . . czytaj więcej


28 marca 2011 - Trzecia edycja Re-Style

W sobotę 2 kwietnia, spotykamy się już po raz trzeci na wymianie ubrań "Re-style". Wymiana odbędzie się w Klubie Bolko w Świdnicy, przy Placu Grunwaldzkim 11.
Tym razem formuła akcji została rozszerzona o wymianę ubranek dziecięcych. Rosnące szybko dzieci stanowią prawdziwe wyzwanie dla młodych mam, które muszą uporać się z koniecznością nabywania coraz to nowych ubranek, a także z narastającą ilością rzeczy, z których dziecko już wyrosło.
Wymiana ciuszków dziecięcych jest alternatywą dla obciążonych portfeli rodziców. . . . czytaj więcej


28 marca 2011 - Młodzi o bezpieczeństwie

Radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej Świebodzic zakończyli projekt diagnozowania młodzieży pod kątem bezpieczeństwa w mieście.
Jest to projekt realizowany we współpracy z Przewodniczącym Komisji Handlu, Usług, Bezrobocia, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Świebodzicach Lesławem Podhaliczem.
Młodzi samorządowcy ankietowali swoich rówieśników w szkołach, pytając m. in., czy czują się bezpieczni, czy byli kiedykolwiek ofiarą szkolnej przemocy lub jakie są ich zdaniem niebezpieczne miejsca w mieście. . . . czytaj więcej


28 marca 2011 - III Targi Edukacyjne w Gimnazjum w Głuszycy

Czy można w jednym miejscu dowiedzieć się wszystkiego o szkołach z powiatu wałbrzyskiego, kłodzkiego i świdnickiego, jak również zapoznać się z ofertą agroturystyczną naszej okolicy?
Odpowiedzią na to pytanie są Targi Szkół Ponadgimnazjalnych w Gimnazjum w Głuszycy, które odbyły się 28 marca.
Targi to impreza cykliczna, która zorganizowana została po raz trzeci. Dwa lata temu targi odwiedziło 10 szkół, rok później 11, a w tym roku chętnych do zaprezentowania się gimnazjalistów było znowu więcej. . . . czytaj więcej


28 marca 2011 - Profilaktyka raka piersi

30 marca o godzinie 16.00 w sali gimnastycznej, w Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy, przy ulicy Folwarcznej 2 odbędzie się spotkanie dla wszystkich chętnych pań.
Tematem będzie "Profilaktyka raka piersi". Organizatorem akcji jest Świdnickie Stowarzyszenie "Amazonki", Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Szkoła Podstawowa nr 105.
Podczas spotkania wykład multimedialny wygłosi dr Agnieszka Ignatowicz - Pacyna onkolog z Wrocławia. Ponadto będzie można zbadać bezpłatnie poziom cukru, cholesterolu i ciśnienie. Zainteresowane panie będą miały możliwość nauki samobadania piersi na fantomie.


27 marca 2011 - Wygrały i są w półfinale Mistrzostw Polski

W ostatnim dniu ćwierćfinałowego turnieju Mistrzostw Polski Kadetek rozgrywanych w Pile, siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki spotkały się z zespołem gospodarzy - PTPS Piła. Mecz zacięty od początku do końca jednak cały czas pod kontrolą siatkarek ze Świdnicy, które wygrały go w trzech setach. MKS Świdnica - PTPS Piła 3:0 w setach 25:23, 29:27 i 25:22.
Kadetki MKS Świdnica wygrywając wszystkie mecze w turnieju zajęły w nim pierwsze miejsce i dzięki temu turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Kadetek rozegrany zostanie w Świdnicy w dniach 13-15 maja.
Drugie miejsce zajęła Sparta Warszawa wygrywając dzisiaj z Osiemnastką Szczecin 3:1.


27 marca 2011 - Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach

17 kwietnia 2011 roku o godzinie 14.00 w Hali Sportowej w Marcinowicach odbędzie się konkurs "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Konkurs organizowany jest w Gminie Marcinowice już po raz siódmy, stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji.
Swoim zasięgiem obejmuje cały region Ziemi Świdnickiej, a także Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich. W tym roku zaproszone zostały partnerskie powiaty: łowicki, kartuski i tatrzański. . . . czytaj więcej


27 marca 2011 - Sto lat Pani Rozalii

Nie każdemu jest dane, by po stu latach życia mógł wrócić myślami do młodzieńczych lat. Życie tego nie poskąpiło Pani Rozalii Zadora z Mokrzeszowa, która 28 marca 2011 roku obchodzić będzie jubileusz jaki można tylko sobie wymarzyć - 100 Urodziny.
To wspaniałe święto zgromadziło w domu jubilatki jej rodzinę, krewnych, a także przedstawicieli władz samorządowych oraz przedstawiciel KRUS - Świdnica. Pomimo słusznego wieku, Jubilatka nadal cieszy się wyśmienitym humorem i pamięcią. Do Mokrzeszowa przybyła w sierpniu 1945 roku. . . . czytaj więcej


27 marca 2011 - Najwyższe zwycięstwo świdniczan

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej Świdnica rozgromił na własnym parkiecie Tęczę Kościan 50:18 w meczu 22. kolejki rozgrywek II ligi piłkarzy ręcznych.
To najwyższe zwycięstwo świdniczan w historii występów w II lidze. ŚKPR urządził sobie prawdziwy trening strzelecki, nie mając cienia litości dla rywali.
Już do przerwy zespół świdnicki prowadził 25:7, a w drugiej połowie konsekwentnie powiększał przewagę, która na finiszu wyniosła aż 32 bramki. Najwięcej bramek dla ŚKPR-u rzucili Jarosław Gnysiński i Kamil Herudziński po 9 oraz Łukasz Kłos - 7.
W tabeli ŚKPR jest na czwartym miejscu, za tydzień wyjazdowe spotkanie w Komprachcicach.


27 marca 2011 - Wieczór Pasyjny w Katedrze Świdnickiej

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu "Wieczory Świdnickie". W niedzielę 3 kwietnia od godziny 19:00 w Katedrze Świdnickiej zabrzmią dźwięki utworów pasyjnych, podkreślających i wspomagających przeżywanie trwającego Wielkiego Postu. Plakat - >>> zobacz
Wieczór otworzy wykład znakomitego mówcy i wykładowcy filozofii, ks. dra Janusza Czarnego (PWT Wrocław) pt. "Czy cierpienie uszlachetnia?"
W dalszej części Wieczoru wysłuchamy koncertu utworów pasyjnych, w wykonaniu chóru "Basilica Cantans" i zespołu kameralnego z Wrocławia, który wcześniej także uświetni muzyką Mszę o 18.00. . . . czytaj więcej


27 marca 2011 - Tylko Victoria Świebodzice bez punktów

W siedemnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Podzamcze Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 1:2, Nysa Kłodzko - Kryształ Stronie Śląskie 4:1, Unia Złoty Stok - Sparta Ziębice 1:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Grom Witków 1:2, Górnik Boguszów-Gorce - AKS Strzegom 0:2, Pogoń Pieszyce - Stal Świdnica 1:3, Włókniarz Kudowa Zdrój - Biały Orzeł Mieroszów 2:2, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Victoria Świebodzice 2:1.
W tabeli rozgrywek po siedemnastu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom majac na koncie 43 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Stal Świdnica - 35, 3. Grom Witków - 32, 4. Zjednoczeni Żarów - 31, na 6. miejsce spadła Victoria Świebodzice - 28 punktów.


27 marca 2011 - Strefowy Turniej Tenisa Stołowego

27 marca w hali sportowej w Dobromierzu odbył się finał strefy VI tenisa stołowego organizowany w ramach XII Dolnośląskich Igrzysk LZS.
Zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Wyniki końcowe turnieju:
Młodziczki - 1. Polańska Klaudia - Marcinowice, 2. Chraścina Monika - Świdnica, 3. Dec Dagmara - Dobromierz, 4. Botuszan Edyta - Marcinowice, 5. Dola Dominika - Dobromierz, 6. Wysoczańska Paulina - Dobromierz, . . . czytaj więcej


27 marca 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach siedemnastej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wierzbianka Wierzbna - Zieloni Mrowiny 4:2, Czarni Wałbrzych - Wenus Nowice 2:1, Granit Roztoka - Karolina Jaworzyna Śląska 3:7, Zagłębie Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 0:1, LKS Bystrzyca Górna - Unia Jaroszów 7:1, Victoria Tuszyn - Podgórze Wałbrzych 1:1, Cukrownik-Polonia Pszenno - Gwarek Wałbrzych 2:2, Koliber Uciechów - Skalnik Czarny Bór 1:1.


27 marca 2011 - Szkoły z Żarowa najlepsze w strefie wałbrzyskiej

W sobotę 26 marca w Gimnazjum w Żarowie rozegrano zawody strefowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady w szachach. W obu turniejach zwycięstwo odniosły szkoły z Żarowa oparte na szachistach klubu szachowego Goniec Żarów. W rywalizacji szkół podstawowych, gdzie wystartowało 8 zespołów zwycięstwo odniosła Szkoła Podstawowa w Żarowie wyprzedzając Publiczną Szkołę Podstawową w Radkowie. Obie szkoły awansowały do finału Dolnośląskiego.
W Gimnazjadzie udział wzięło 7 zespołów a zwycięstwo odniosło Gimnazjum w Żarowie wyprzedzając Gimnazjum nr 9 z Wałbrzycha. Oba Gimnazja awansowały do finału Dolnośląskiego.


27 marca 2011 - Zawody pływackie

W dniach 25-26 marca na pływalni Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie została rozegrana I runda Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików strefy lubusko-dolnoślaśkiej.
Na starcie staneło 214 zawodników z 19 klubów. Reprezentacja UKS SVIDA składająca się z siedmiu zawodników: Elżbieta Kielka, Klaudia Sadowska, Justyna Kutyło, Agata Kopycka, Oskar Kiejzik, Piotr Pączka i Sebastian Stawicki zajęła drużynowo trzecie miejsce uzyskując łącznie 3907 punktów wielobojowych.
Druga runda zostanie rozegrana w czerwcu w Zielonej Górze a trzecia w październiku ponownie w Nowej Rudzie z trzech edycji zostanie utworzony klubowy ranking ogólnopolski.


26 marca 2011 - Prowadzą w ćwierćfinałowym turnieju Mistrzostw Polski Kadetek

Drugiego dnia ćwierćfinałowego turnieju Mistrzostw Polski Kadetek rozgrywanych w Pile, siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki spotkały się z zespołem z Warszawy mającym podobnie jak MKS Świdnica jedno zwycięstwo na koncie.
Drużyną, która wyszła zwycięsko z tej rywalizacji zostały siatkarki MKS Świdnica zwyciężając Spartę Warszawa 3:1 w setach 25:20, 26:24, 15:25, 26:24.
W drugim dzisiejszym meczu PTPS Piła uległ Osiemnastce Szczecin 2:3.
W turnieju z dwoma zwycięstwami prowadzą świdniczanki, które jutro w ostatnim meczu spotkają się z PTPS Piła.


26 marca 2011 - Wygrali z Celulozą

W pierwszym tegorocznym meczu świdniccy piłkarze podejmowali przed własną publicznością dwunasty zespół rozgrywek III ligi dolnośląsko lubuskiej - Celulozę Kostrzyn nad Odrą.
Mimo dużej różnicy jaka dzieli oba zespoły świdniczanie z trudem wywalczyli zwycięstwo. Polonia-Sparta Świdnica - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 3:2.
W tabeli z 40 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Pogoń Świebodzin zajmuje drugie miejsce, tyle samo punktów ma zajmująca trzecieą pozycję Ilanka Rzepin.
Polonia-Sparta Świdnica zajmuje siódme miejsce mając na koncie 26 punktów.


25 marca 2011 - Zwycięstwo kadetek

W pierwszym dniu ćwierćfinałowego turnieju Mistrzostw Polski Kadetek rozgrywanych w Pile, siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki Świdnica pokonały w czterech setach kadetki "Osiemnastki" Szczecin 3:1 w setach - 25:23, 25:23, 25:27, 25:12.
Gospodarz turnieju PTPS Piła przegrał ze Spartą Warszawa 1:3 w poszczególnych setach 17:25,26:24,21:25,22:25.
Jutro drugi dzień turnieju. MKS Świdnica spotka się ze Spartą Warszawa.


25 marca 2011 - Unijne fundusze na zajęcia dla uczniów zapewnione

Specjalistyczne zajęcia z uczniami, w ramach projektu "Indywidualizacja - sposób na sukces ucznia" już pewne.
W czwartek, 24 marca prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego podpisał umowę, która zagwarantowała Świdnicy blisko 600 tys. zł unijnego dofinansowania. Projekt obejmuje dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I-III, które prowadzi miasto.
- To potrzebny projekt, który dzięki swej różnorodności ma pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów. Dodatkowe zajęcia to dla części dzieci szansa na pomoc w dziedzinach, które sprawiają im trudności, a dla innej grupy szansa na rozwijanie pasji. . . . czytaj więcej


25 marca 2011 - Piąta sesja Rady Powiatu

W czwartek 31 marca, o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się piąta sesja Rady Powiatu. Sesję rozpocznie sprawozdanie starosty z działalności Zarządu Powiatu w okresie od poprzedniej sesji. Zaraz po tym Radni przejdą do głosowania nad uchwałami.
Wśród nich znajdą się sprawy związane z bieżącymi przesunięciami w budżecie, określeniem zadań, na które przeznacza się środki przekazane powiatowi przez PFRON, ustaleniem stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na drogach powiatowych oraz odwołaniem i powołaniem nowych delegatów powiatu do władz statutowych Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Sesję zakończą informacje, wnioski i oświadczenia Radnych.


25 marca 2011 - Pierwszy krok do obustronnej współpracy

21 marca, władze gminy Świdnica podpisały list intencyjny z czeskim miastem Kopidlno.
W imieniu władz gminy Świdnica list intencyjny podpisała wójt gminy Teresa Mazurek, stronę czeską reprezentowała pani burmistrz Kopidlna Hana Masáková. W uroczystości udział wzięli również zastępca burmistrza Kopidlna Václav Šimůnek oraz dyrektor szkoły podstawowej, której uczniowie będą brali udział w międzynarodowej wymianie. . . . czytaj więcej


25 marca 2011 - Młodzież Zapobiega Pożarom

Pod tym hasłem, 24 marca w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy odbyły się eliminacje Powiatowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Celem turnieju była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą.
Pierwsze miejsce w grupie gimnazjalistów zdobył Sebastian Konstanty z Gimnazjum w Marcinowicach (MDP Zebrzydów).
Jego opiekunem jest Władysław Bielecki nauczyciel. Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Świdnickiego oraz Gminy Powiatu Świdnickiego. Sebastian będzie reprezentował Powiat Świdnicki w eliminacjach Wojewódzkich.


25 marca 2011 - Pijani rodzice

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali powiadomieni, iż w jednym z mieszkań na terenie miasta, przebywają nietrzeźwi rodzice. Pod ich opieką miało znajdować się 3 miesięczne niemowlę. Po przybyciu na miejsce zdarzenia policjanci zastali w mieszkaniu kompletnie pijanych rodziców, jak się okazało po przebadaniu na alkoteście matka miała w organizmie 3,40 promila alkoholu natomiast ojciec 2,20 promila.
Niemowlak został zabrany przez Pogotowie Ratunkowe do Szpitala, w trakcie przeprowadzonego badania lekarz stwierdził iż chłopczyk jest w dobrej kondycji i nie ma śladów zaniedbania. Oboje rodzice zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Materiały z prowadzonego postępowania zostaną przesłane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy. Jeśli okaże się, iż rodzice swoim postępowaniem narazili dziecko na niebezpieczeństwo może im grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


25 marca 2011 - II Marsz Patrolowy Zespołu Szkół w pierwszym Dniu Wiosny

Już kolejny rok młodzież Zespołu Szkół przywitała I Dzień Wiosny, uczestnicząc w II Marszu Patrolowym przygotowanym przez nauczycieli: Renatę Dziurlę, Jacka Sozańskiego oraz uczniów klasy III TE: Natalię Dziadurę oraz Piotra Kocota.
Do uczestnictwa w rajdzie zgłosiły się następujące klasy: 1 TE, 1TIM, 1 mps, 2 ks, 2 TI oraz 2 TE. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie było przygotowanie przez klasy Marzanny, i w tym zadaniu młodzieży nie zabrakło fantazji. Najpiękniejszą Marzannę-Zimę wykonała klasa 1 mps. . . . czytaj więcej


25 marca 2011 - OSP kupuje sprzęt

Na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, w ramach wynagrodzenia za ciężką pracę i wyjazdy, trzy jednostki OSP z terenu gminy Żarów otrzymały ponad 44 000 zł dofinansowania na zakup sprzętu, który to pojawi się w jednostkach pod koniec marca 2011 roku.
W związku z dotacją budżetową na funkcjonowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej działających w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego zostały przyznane środki dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Żarów tj: . . . czytaj więcej


25 marca 2011 - Gimnazjum nr 3 w Świdnicy najlepsze

18 marca w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się finał powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej "Aleksander", w którym wystartowało 33 uczniów z gimnazjów świdnickich, ze Strzegomia, z Witoszowa i Świebodzic. W konkursie wzięło udział Gimnazjum nr 3: Natalia Mielnik, Kinga Wieczorek, Piotr Studnicki i Jakub Ćwiek (kl. 3c) pod opieką - Beaty Samoraj.
Uczniowie wykonywali zadania w programach Microsoft Word i Microsoft Excel. Oceniana również była prezentacja multimedialna wykonana w programie Microsoft Power Point dostarczona przed finałem. Uczniowie zajęli czołowe miejsca: I miejsce - Natalia Mielnik, II miejsce - Piotr Studnicki.


25 marca 2011 - Ekologiczny pierwszy dzień wiosny

21 marca w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym przeprowadzono Wiosenną Akcję Ekologiczną związaną z konkursem ogłoszonym przez TAURON Ekoenergia "Sala przyrody TAURON Ekoenergia".
Konkurs adresowany był do szkół podstawowych z miast i gmin, gdzie Spółka posiada swoje elektrownie wodne.
W Gminie Świdnica jest to wyjątkowa Elektrownia Wodna Lubachów, której historia sięga XIX wieku. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - Bronisław Komorowski patronem Kongresu Regionów

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem II edycję ogólnopolskiego Kongresu Regionów.
Doroczne spotkanie samorządowców zaplanowano na 10-12 maja 2011 roku w Świdnicy (woj. dolnośląskie).
W tym roku tematem przewodnim będzie "Bezpieczeństwo i rozwój".
W trakcie trzech dni zaplanowano trzy sesje plenarne oraz około sześćdziesiąt paneli dyskusyjnych.
Dyskusje podzielono na kilka ścieżek tematycznych: polityka, ustrój samorządów, relacje rząd-samorząd, gospodarka, biznes, inwestycje, urząd-obywatel, drogi i motoryzacja, e-urząd, e-obywatel, sport, EURO 2012. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - IV Festiwal Reżyserii Filmowej

Wielkimi krokami zbliża się czwarta edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej. Po raz kolejny, wspólnie z Januszem Zaorskim, przygotowaliśmy prawdziwą ucztę dla miłośników X muzy. Podobnie jak w latach poprzednich, będzie mnóstwo filmów i spotkań ze znakomitościami polskiego filmu i nie tylko.
W ramach Dnia Kina Czeskiego, swój przyjazd zapowiedział już Peter Zelenka, jeden z najlepszych reżyserów naszych południowych sąsiadów.
Do Świdnicy przyjedzie również Iwan Niczew, reżyser bułgarski, który zapozna nas z kinematografią tego kraju. Jak już informowaliśmy, twarzą festiwalu będzie nasza znakomita aktorka Katarzyna Figura. Kasia odbierze również Kryształowego Dzika, nagrodę za twórczą współpracę aktora z reżyserem. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - Electrolux zwiększa inwestycję w Świdnicy

Kolejne zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie ekonomicznej otrzymał świdnicki zakład Electrolux. Szwedzki koncern przeznaczy co najmniej 20 mln zł na uruchomienie procesu produkcji całkowicie nowego, kompaktowego piekarnika do zabudowy.
Zezwolenie zostało przyznane przed tygodniem przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK".
Electrolux działa w świdnickiej podstrefie "Invest-Park" od 2006 roku. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - Liga szkół rozstrzygnięta

Zwycięstwem SP 6 Świdnica zakończyła się pierwsza edycja rozgrywek Ligi Szkół Podstawowych w piłce ręcznej. Uroczyste podsumowanie trzymiesięcznych zmagań młodych szczypiornistów odbyło się w czwartek 23 marca w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy.
Szóstka grająca w składzie: Maciej Dominikowski, Marcin Telesz, Adrian Dymitruk, Jakub Matacz, Kacper Kanclerz, Adrian Gnutek, Oskar Łuszkiewicz, Sławomir Sołtys, Wojciech Kłos, Aleksander Kowalski, Daniel Kwiatkowski, trener Sebastian Błaszczyk wygrała komplet sześciu spotkań. Drugie miejsce wywalczyła SP 315, trzecie SP 8, a czwarte SP 105. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - Głosowanie na Monopoly zakończone, konkurs rozstrzygnięty

Znane są wyniki głosowania na miasta, które znajdą się na planszy gry Monopoly.
Na ponad dwa tysiące miast i miejscowości Świdnica zajęła 20 miejsce, a tylko dwa pierwsze samorządy, miały szansę na znalezienie się na planszy Monopoly z tzw. dzikiej karty.
Świdnica zajęła lepszą pozycję niż m. in. Karpacz, Szklarska Poręba, Ustka, Gliwice, czy Zabrze. Udało się to dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie serdecznie dziękujemy za mobilizację i oddawanie głosów na Świdnicę. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - SP ZOZ czy Sp. z o.o?

Wczoraj pracę rozpoczął powołany przez starostę specjalny zespół, który bada zasadność przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Nie padła jeszcze konkretna odpowiedź, co dalej z publicznym szpitalem, ale jest zgoda na dalszą debatę. Będzie też dialog społeczny w tej sprawie.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji wyników finansowych szpitala z ostatnich trzech lat oraz przedstawienia analizy SWOT, czyli mocnych i słabych stron placówki oraz jej szans i zagrożeń.
Prezentacje przygotowali dyrektor szpitala Jacek Domejko oraz jego zastępca ds. ekonomicznych Grzegorz Kloc, którzy są jednocześnie członkami zespołu. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - "Arsenał pamięci" - 2011 rok

23 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu "Arsenał pamięci" poświęconego lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Książka ta to najsłynniejsza opowieść okresu okupacji, która mówi o braterstwie, poświęceniu, cierpieniu i służbie.
Organizatorem konkursu była Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy, a uczestnikami młodzież gimnazjalna z całego Powiatu Świdnickiego.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 13 gimnazjów i 5 reprezentacji harcerskich, w sumie 54 uczniów i 18 opiekunów. . . . czytaj więcej


24 marca 2011 - Czy zabraknie miejsc w przedszkolach?

W związku z obniżeniem przez ustawę o systemie oświaty wieku obowiązku szkolnego, musimy przyjąć wszystkie pięciolatki, tak aby było też miejsca dla młodszych dzieci. W 2011 roku decyzja o rozpoczęciu nauki w szkole przez dziecko sześcioletnie, tj. urodzone w 2005 roku, należy jeszcze do rodziców.
Dziecko może być przyjęte do szkoły, jeżeli było objęte wychowaniem przedszkolnym. Dla szkół oraz przedszkoli oznacza to zwiększoną liczbę dzieci, które należy przyjąć pod opiekę w tym roku.
Jednak czy oznacza to, że w gminie Żarów zabraknie miejsc dla wszystkich chętnych? Bynajmniej nie. . . . czytaj więcej


23 marca 2011 - Wieczór Pasyjny w Katedrze Świdnickiej

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu "Wieczory Świdnickie". W niedzielę 3 kwietnia od godziny 19:00 w Katedrze Świdnickiej zabrzmią dźwięki utworów pasyjnych, podkreślających i wspomagających przeżywanie trwającego Wielkiego Postu. Plakat - >>> zobacz
Wieczór otworzy wykład znakomitego mówcy i wykładowcy filozofii, ks. dra Janusza Czarnego (PWT Wrocław) pt. "Czy cierpienie uszlachetnia?"
W dalszej części Wieczoru wysłuchamy koncertu utworów pasyjnych, w wykonaniu chóru "Basilica Cantans" i zespołu kameralnego z Wrocławia, który wcześniej także uświetni muzyką Mszę o 18.00. . . . czytaj więcej


23 marca 2011 - Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo

Ty też możesz pomóc. Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo.
Polski Czerwony Krzyż rozpoczął zbiórki publiczne pod hasłem " Godne dzieciństwo".
Program "Godne Dzieciństwo" powstał w 2001 roku, w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację materialną polskiego społeczeństwa.
Obecnie co czwarte dziecko w Polsce jest niedożywione, a co ósme żyje w ubóstwie. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2009 roku 2,2 miliona osób żyło w warunkach skrajnego ubóstwa. Wynika z tego, że co piąty Polak na co dzień żyje w niedostatku i nie zaspokaja swoich elementarnych potrzeb tj.: brakuje im pieniędzy na jedzenie, opłaty za mieszkanie, higienę i edukację. . . . czytaj więcej


23 marca 2011 - Stragona otwiera sezon WKKW

W przyszły weekend w Morawie odbędą się Ogólnopolskie Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Kopernik Cup. Zawody w Morawie otworzą sezon wkkw w Polsce. W programie cztery konkursy: klasy CNC1*, P, L i LL. Plakat zawodów - >>> zobacz
Rywalizacja rozpocznie się w sobotę od ujeżdżenia i skoków, zwycięzców wyłoni niedzielny cross. Sobotnie konkursy zostaną rozegrane w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, a cross na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Obok zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, w niedzielę odbędą się także Regionalne Zawody w Ujeżdżeniu. Sponsorem zawodów są Strzegomskie Zakłady Odzieżowe - Kopernik Polska.


23 marca 2011 - Eliminacje Powiatowe Konkursu Recytatorskiego "Pegazik"

Wczoraj w Świdnickim Ośrodku Kultury odbyły się Eliminacje Powiatowe Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" - kategoria młodsi. W konkursie wystąpiło 22 recytatorów. Przyznano trzy nagrody - Paweł Wroński - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu, Mateusz Zakrzewski - Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym, Agata Wróbel - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Świebodzicach i trzy wyróżnienia - Paweł Olszewski - Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy, Aleksandra Taraban - Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, Adrian Janowski - Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy. . . . czytaj więcej


23 marca 2011 - System Informacji Miejskiej

22 marca na niemal wszystkich skrzyżowaniach wzdłuż głównej arterii Świebodzic - ulicy Jeleniogórskiej (droga krajowa nr 34) stanęły nowe słupki z nazwami ulic.
System ten będzie stopniowo rozbudowywany i obejmie większą część miasta.
W przyszłym tygodniu do zamontowanych już słupków zostaną dołożone tabliczki kierunkowe w kolorze biało-niebieskim oraz biało-brązowym wskazujące drogę odpowiednio do budynków użyteczności publicznej (takich jak np. Policja, Urząd Miejski, Straż Pożarna) oraz do zabytków w Świebodzicach i okolicach (np. Ratusz, Mury obronne, Zamek Książ). . . . czytaj więcej


23 marca 2011 - Wiosna w Strzegomiu

Na powitanie Pani Wiosny w Strzegomiu wyszedł barwny korowód dzieci ze strzegomskich przedszkoli, na czele z młodzieżową orkiestrą dętą, a także instruktorami Strzegomskiego Centrum Kultury, w kolorowych, oryginalnych strojach. Nie zabrakło też dostojnej Pani Zimy, która wysoko królowała nad dziećmi.
Przed Ratuszem dzieci wręczyły przedstawicielom władz samorządowych pierwsze zwiastuny długo oczekiwanej Wiosny. W podziękowaniu za tak wspaniałe przygotowanie się do powitania Wiosny przedszkolaki otrzymały słodycze. . . . czytaj więcej


23 marca 2011 - ŚKPR walczy o baraże, w sobotę mecz z Kościanem

Po zwycięstwie 27:17 w Grodkowie z Olimpem Świdnicki Klub Piłki Rcznej Świdnica nadal zajmuje czwarte miejsce w tabeli II ligi, ale ma już tylko punkt straty do drugiego w tabeli MKS-u Poznań.
Zespół Krzysztofa Mistaka wciąż zatem liczy się w walce o awans do baraży o I ligę. W sobotę 26 marca rywalem świdnickiej drużyny będzie Tęcza Kościan. Po 21. kolejkach II ligi Tęcza z dorobkiem 17 punktów jest dziesiąta. W pierwszym spotkaniu obu drużyn, ŚKPR wygrał na parkiecie w Kościanie 31:19.
Bilety w cenie 3 złotych, młodzież szkolna do lat 12 za okazaniem legitymacji szkolnej wstęp wolny.


23 marca 2011 - Giełda Staroci i Różności

Wszystkich miłośników pięknych, niepowtarzalnych przedmiotów zapraszamy serdecznie na Świebodzicką Giełdę Staroci i Różności, która odbędzie się jak dotychczas, na placu przy ratuszu miejskim 2 kwietnia w sobotę.
Przypominamy, że w sezonie wiosenno-letnim giełda będzie odbywała się systematycznie w każdą pierwszą sobotę miesiąca.


23 marca 2011 - Z wizytą w Szkole Podstawowej w Strzelcach

18 marca Radni Gminy Marcinowice oraz Sołtysi odwiedzili Szkołę Podstawową w Strzelcach gdzie wzięli udział w dwóch pokazowych lekcjach. Pierwsze zajęcia odbyły się w pracowni przyrodniczej, drugie w pracowni językowej.
Szkoła Podstawowa w Strzelcach może poszczycić się pracownią przyrodniczą z najnowocześniejszą technologią multimedialną z komputerami, tablicą interaktywną, wizualizerem, oraz pomocami dydaktycznymi umożliwiającymi przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów.
Dzięki temu w bardzo atrakcyjny sposób prowadzone są zajęcia. Dzieci uczestniczą w urozmaiconych zajęciach pozalekcyjnych, tj."E-mailik" czy "Eko-Strzelczyk" i uczą się poprzez doświadczenia własne.


22 marca 2011 - Mała Akademia Muzyki zaprasza

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza melomanów na kolejne spotkanie z muzyką klasyczną w ramach cyklu Mała Akademia Muzyki.
Wieczór koncertowy odbędzie się w sali kawiarnianej GCKiS przy ulicy Piastowskiej 10A w najbliższy piątek 25 marca o godzinie 18.00. W programie fletowa muzyka kameralna w wykonaniu uczniów Mirosławy Druzd klasy fletu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.
Podczas koncertu usłyszymy utwory solowe oraz w wykonaniu zespołów fletowych. Akompaniuje przy fortepianie Beata Bartko. Wstęp wolny, wszystkich gorąco zapraszamy.


22 marca 2011 - Powitanie Wiosny w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zaprasza na Powitanie Wiosny w sobotę, 26 marca. W programie Towarzyskie Zawody Skokowe, wspólne ognisko oraz atrakcje dla dzieci.
Impreza rozpoczyna się Towarzyskimi Zawodami w Skokach przez Przeszkody o godzinie 11.00.
O godzinie 14.00 rozpocznie się Powitanie Wiosny, w trakcie którego odbędzie się ognisko z kiełbaskami, przejażdżki na kucyku oraz przejażdżki bryczką. Wstęp wolny, kiełbaski gratis, wszystkie atrakcje bezpłatne.


22 marca 2011 - Skarby UNESCO w Polsce - Konkurs

Na ogłoszony I Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej i Fotograficznej dla Dzieci i Młodzieży "Skarby UNESCO w Polsce - Świdnica - eliminacje miejskie 2011 napłynęło 125 prac z ośmiu placówek oświatowych z miasta.
Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury im. Mieczysława Kozara - Słobódzkiego w Świdnicy komisja konkursowa przyznała nagrody.
Lista nagrodzonych i wyróżnionych oraz ich opiekunowie - >>> zobacz


22 marca 2011 - Recytują i śpiewają

18 marca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbyły się eliminacje gminne do 56 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Urząd Miejski w Oławie.
Patronat nad konkursem objęła Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty. Spośród recytatorów, którzy zaprezentowali się w Jaworzynie, jury wybrało trójkę, która będzie reprezentować gminę na etapie rejonowym w Świdnicy - 31 marca. Będą to Natalia Marciniak, Agnieszka Król i Joanna Cieślik - uczennice Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie.
Podczas eliminacji rejonowych w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy w kategorii poezja śpiewana wystąpią także Natalia Konopelska, Paulina Powązka oraz zeszłoroczni finaliści konkursu - Zespół Word Pick.


22 marca 2011 - Kropla do kropli...

21 marca w Świebodzicach odbyła się wiosenna akcja poboru krwi. Zbiórka ta nie należała do rekordowych, jednakże stali bywalcy nie zawiedli. Do Miejskiego Domu Kultury zgłosiło się czternaście osób, z czego dziewięć osób oddało krew. W sumie zebrano 4 litry życiodajnego płynu.
Pamiętajmy, że taka ilość zebranej krwi z pewnością uratuje niejedno życie.
Tradycyjnie organizatorami akcji było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Paweł Bobrowski oraz Urząd Miejski w Świebodzicach. Zbiórkę wsparł także SKOK Wspólnota Oddział Świebodzice oraz Śnieżka Invest.


22 marca 2011 - Zakup zabytkowej lokomotywy serii SM03

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało propozycję zakupu zabytkowej lokomotywy serii SM03, lokomotywa jest sprawna technicznie i wymaga jedynie kosmetycznych poprawek.
Koszt zakupu to około 18 tysięcy złotych, ta kwota znacznie przerasta skromne możliwości finansowe miłośników kolei, dlatego stowarzyszenie zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zakupu tej lokomotywy, a tym samym przyczynienia się do ratowania kolejowych zabytków techniki.
Kontakt dla zainteresowanych - telefon 608 833 671 e-mail - >>> napisz


21 marca 2011 - Imprezy i zawody w w Morawie koło Strzegomia

Bogato i interesująco zapowiada się kalendarz imprez i zawodów w najbliższych miesiącach w Morawie koło Strzegomia.
Już w dniach 2-3 kwietnia odbędą się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich Ogólnopolskie Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
22 maja jak co roku Piknik rodzinny - Dzień dziecka z końmi.
23-26 czerwca to kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Strzegom Horse Trials 2011. . . . czytaj więcej


21 marca 2011 - Konferencja PJN w Świdnicy

Mimo wcześniejszej zapowiedzi nie pojawił się na dzisiejszej konferencji w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - Paweł Poncyliusz z PJN. Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza reprezentowali: Poseł RP Wiesław Kilian, Senator Jacek Swakoń oraz pełnomocnik PJN na okręg wałbrzyski Ryszard Kabat.
PJN jest na etapie tworzenia programu gospodarczego jego zarys można znaleźć już w internecie, gdzie każdy kto tylko zechce może go ocenić. Główny nacisk położony jest na politykę prorodzinną.
Od 9 lutego trwa tworzenie struktur PJN w kraju. W rejonie świdnickim gotowe do zarejestrowania są między innymi koła w Świdnicy oraz w Strzegomiu. PJN w najbliższych wyborach wystawi pełne listy kandydatów do sejmu i senatu.


21 marca 2011 - Minimaraton Matematyczno - Maturalny "for M"

18 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się Minimaraton Matematyczno - Maturalny "for M". W konkursie brały udział trzyosobowe reprezentacje klas. Uczniowie sami decydowali o systemie pracy, mogli razem rozwiązywać wszystkie zadania po kolei lub dzielić się nimi, a dopiero potem wspólnie rozwiązywać te, z którymi indywidualnie mieli problemy. Zdjęcia - >>> zobacz Uczniowie zmierzyli się z sześćdziesięcioma zadaniami przypominającymi zadania obowiązujące na maturze z matematyki na poziomie podstawowym.
Miało to na celu popularyzację matematyki a także oswojenie się z obowiązkową maturą z matematyki wśród uczniów. . . . czytaj więcej


21 marca 2011 - Trzecia edycja Re-Style

W sobotę 2 kwietnia, spotykamy się już po raz trzeci na wymianie ubrań "Re-style". Wymiana odbędzie się w Klubie Bolko w Świdnicy, przy Placu Grunwaldzkim 11.
Tym razem formuła akcji została rozszerzona o wymianę ubranek dziecięcych. Rosnące szybko dzieci stanowią prawdziwe wyzwanie dla młodych mam, które muszą uporać się z koniecznością nabywania coraz to nowych ubranek, a także z narastającą ilością rzeczy, z których dziecko już wyrosło.
Wymiana ciuszków dziecięcych jest alternatywą dla obciążonych portfeli rodziców. . . . czytaj więcej


21 marca 2011 - Drzwi otwarte szkół

W czwartek, 24 marca, do odwiedzenia zaprasza przyszłych uczniów Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach. Będzie okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, a w programie m. in. spotkanie z dyrektorem i nauczycielami, prezentacja szkoły, zwiedzanie klas (pracowni językowej, komputerowej, fizyczno-chemicznej) a na koniec słodki poczęstunek. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godzinę 17.00.
Dzień później, czyli w piątek, 25 marca, swoje podwoje otwiera dla gimnazjalistów kończących naukę Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Od godziny 12.30 do 16.00 gimnazjaliści będą mogli poznać ofertę edukacyjną liceum, porozmawiać z uczniami i nauczycielami oraz zwiedzić szkolne gabinety.


21 marca 2011 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców ulicy Wałbrzyskiej oraz przyległych ulic, a także osiedla Słowiańskiego na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej części miasta.
Spotkanie zaplanowano na środę, 30 marca na godzinę 17.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 8 przy ulicy Wałbrzyskiej w budynku A.


21 marca 2011 - Minisiatkówka Dwójek

W kolejnym dniu rozgrywek z cyklu "współzawodnictwa szkolnego" spotkali się chłopcy z klas czwartych w "Minisiatkówce Dwójek".
W czwartek, 17 marca w sali gimnastycznej SP 8 w Świdnicy stawiło się sześć reprezentacji Szkół Podstawowych. Najlepsi w rywalizacji okazali się chłopcy z SP 105 pokonując wszystkich rywali, choć każde spotkanie wygrywali dopiero w tiebreaku. zdjęcia - >>> zobacz Grali w składzie: Jakub Marcinkowski, Michał Żurek, Bartosz Bońciun, Antoni Dorowicz, Daniel Ryży.
Zwycięskie ekipy otrzymały na zakończenie pamiątkowe dyplomy i puchary. . . . czytaj więcej


20 marca 2011 - Zagrają w Tarnowie

W ostatnim dniu turnieju półfinałowego siatkówki o wejście do II ligi Kobiet niespodzianki nie było.
MKS Świdnica bez najmniejszego problemu pokonał AZS ŁWSH Żary Lubsko 3:0 w setach 25:11, 25:17 i 25:19.
Trzeci mecz w turnieju wygrały siatkarki MKS Zorza Wodzisław Śląski pokonując MOSM Tychy 3:0 (25:21, 28:26, 25:22). Do kolejnego etapu awansowały zespoły MKS Świdnica oraz MKS Zorza Wodzisław Śląski. Następny turniej o wejście do II ligi odbędzie się w Tarnowie. Zwycięzca turnieju awansuje do II ligi a zespół zajmujący drugie miejsce o wejście walczył będzie ze spadkowiczem z II ligi w dodatkowym turnieju barażowym.


20 marca 2011 - Wygrali w Grodkowie z Olimpem

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica wygrali w Grodkowie z Olimpem 27:17 (10:8) w meczu 21. kolejki rozgrywek II ligi.
Świdniczanie w dalszym ciągu liczą się w walce o drugie miejsce i udział w barażach o I ligę.
O wysokiej wygranej w Grodkowie zadecydowała druga połowa, bardzo dobra w wykonaniu podopiecznych Krzysztofa Mistaka. ŚKPR wygrał ten fragment 17:9.
W następnej kolejce ŚKPR zagra na własnym parkiecie z Tęczą Kościan (sobota, 27 marca, godzina 18.00, hala sportowa na Osiedlu Zawiszów.


20 marca 2011 - Grom Witków rozgromił Górnika

W szesnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Pogoń Pieszyce - AKS Strzegom 0:3, Victoria Świebodzice - Unia Złoty Stok 1:3, Stal Świdnica - Zjednoczeni Żarów 5:0, Grom Witków - Górnik Boguszów-Gorce 10:0, Biały Orzeł Mieroszów - Kryształ Stronie Śląskie 1:1, Sparta Ziębice - Iskra Jaszkowa Dolna 1:2, Nysa Kłodzko - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:0.
W tabeli rozgrywek po szesnastu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom majac na koncie 40 punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających tej lidze: 2. Stal Świdnica - 32, 3. Grom Witków - 29, 4. Zjednoczeni Żarów - 28, 5. Victoria Świebodzice - 28 punktów.


20 marca 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach szesnastej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Unia Jaroszów - Zagłębie Wałbrzych 1:2, Czarni Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 3:3, Skalnik Czarny Bór - Wenus Nowice 3:2, Gwarek Wałbrzych - Koliber Uciechów 4:1, Zieloni Mrowiny - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:3, Podgórze Wałbrzych - Wierzbianka Wierzbna 1:6, Karolina Jaworzyna Śląska - Victoria Tuszyn 9:3, Sudety Dziećmorowice - Granit Roztoka 2:0


20 marca 2011 - Laureaci Konkursu Ekologicznego

18 marca w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego "Mój Skrzydlaty Sąsiad".
W konkursie tym dzieci z przedszkola w Witoszowie Dolnym zdobyły:
Jakub Pietraszek - I miejsce, Oliwia Kruczek - II miejsce a Klaudia Ciszewska - wyróżnienie.
Wszystkie dzieci otrzymały piękne dyplomy oraz upominki a prace ich można było oglądać na wystawie pokonkursowej.


20 marca 2011 - Parking przy "Latawcu" jeszcze w tym roku

Jest nowe rozwiązanie dla planów budowy parkingu przy szpitalu "Latawiec" w Świdnicy.
Pomimo braku uchwalonego przez Radę Miasta planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, co blokowało realizację inwestycji, znaleziono wyjście z tej sytuacji.
W efekcie jest szansa, że jeszcze w tym roku ruszy budowa parkingu przy szpitalu. . . . czytaj więcej


20 marca 2011 - Odkręcając gaz, chciał popełnić samobójstwo

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali 53 letniego mieszkańca Świebodzic, który odkręcając gaz w kuchence chciał popełnić samobójstwo.
Mężczyzna pozostawił list pożegnalny. Gdy gaz był odkręcony, niedoszły samobójca kilkakrotnie kontaktował się rodziną. Zaniepokojeni całą sytuacją najbliżsi poinformowali o zajściu policjantów.
Policjanci wezwali Pogotowie Gazowe, Straż Pożarną i Pogotowie Ratunkowe. Z czterorodzinnej kamienicy ewakuowano dwie osoby. . . . czytaj więcej


19 marca 2011 - Niespodziewana porażka siatkarek

Po wczorajszej wygranej 3:0 MKS Świdnica z MOSM Tychy, ekipa mistrza ligi dolnośląskiej MKS Świdnica uważana była za zdecydowanego faworyta turnieju półfinałowego o awans do II ligi piłki siatkowej kobiet.
Świdniczanki w obecnym sezonie w 21 spotkaniach nie straciły nawet seta dopóki na ich drodze nie stanęła drużyna Zorzy Wodzisław Śląski. I tu nieprzyjemna niespodzianka.
MKS Zorza Wodzisław Śląski - MKS Świdnica 3:1 (25:21, 25:19, 15:25, 25:21) W drugim meczu AZS ŁWSH Żary Lubsko przegrał z MOSiR MOSM Tychy 0:3 (18:25, 21:25, 15:25). Jutro świdniczanki spotkają się z gospodarzem turnieju AZS ŁWSH Żary Lubsko.


19 marca 2011 - Nie sprostali piłkarzom z Żar

W pierwszym tegorocznym meczu o mistrzostwo III ligi świdniccy piłkarze nie sprostali piłkarzom z Żar. Promień Żary 3:1 Polonia-Sparta Świdnica. Bramki zdobyli: Daniel Gałach 18 minuta, Mariusz Hanclich 22, Łukasz Świdkiewicz 40 (karny) - Dariusz Filipczak 73 (karny).
Innym ciekawym wynikiem tej kolejki jest pogrom Lechii Dzierżoniów w Głogowie. Chrobry Głogów - Lechia Dzierżoniów 6:0.
W tabeli z 39 punktami prowadzi Chrobry Głogów. Polonia-Sparta Świdnica mając na swoim koncie 23 punkty zajmuje ósme miejsce w rozgrywkach.


19 marca 2011 - Gminny Festiwal piłki siatkowej

Dzisiaj w hali sportowej w Witoszowie Dolnym po raz kolejny do sportowych zmagań w ramach "Sportowych weekendów na wsi" przystąpiły Sołectwa z Gminy Świdnica.
Tym razem przybyłe reprezentacje zmierzyły się w Turnieju Piłki Siatkowej. Do rozgrywek przystąpiło 13 drużyn. Wszyscy pełni zapału i gotowości do walki.
zdjęcia - >>> zobacz W drużynach oprócz mieszkańców Wsi po raz kolejny nie zabrakło Sołtysów, Przewodniczących i Członków Rad Sołeckich oraz Radnych Gminnych. W turnieju zwyciężyło Sołectwo Panków . . . czytaj więcej


19 marca 2011 - "Aktywnie Po Zdrowie"

Nie mówimy ostatniego słowa - mówiła młodzież z Grodziszcza podczas podsumowania pierwszego unijnego projektu "Sztafeta pokoleń". Już teraz można powiedzieć, że młodzi mieszkańcy Grodziszcza dotrzymali słowa.
Od marca ruszają z nowym projektem "Aktywnie Po Zdrowie".
Projekt Inicjatywnej Grupy Odnowy Wsi Grodziszcze "Aktywnie po zdrowie" został nagrodzony w ramach VI edycji konkursu realizowanego w ramach Programu "Razem możemy Więcej" ze środków Fundacji "Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej". . . . czytaj więcej


19 marca 2011 - V Dolnośląski Przegląd Piosenki I Pieśni Patriotycznej

18 marca w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbył się V Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w regionalnych eliminacjach III Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Uczestnicy wyróżnieni otrzymali nagrody książekowe, natomiast laureaci przeglądu - soliści i zespoły wytypowane do koncertu galowego - certyfikaty.
• Jury przyznało następujące wyróżnienia: . . . czytaj więcej


19 marca 2011 - Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

17 marca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy został przeprowadzony Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur w kategoriach "Kangurek" dla klas II, "Maluch" dla klas III-IV oraz "Beniamin" dla klas V-VI.
Wzięło w nim aż 41 uczniów (9 - drugoklasistów, 19 z klas III-IV oraz 14 z V-VI). Każdego roku zgłasza się do udziału coraz więcej uczniów.
Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.00 i trwał w zależności od kategorii od 60 do 75 minut. Uczniowie mieli do wykonania konkretną ilość zadań, za którą mogli otrzymać od 3 do 5 punktów w zależności od stopnia trudności wykonywanego zadania.


19 marca 2011 - Zakup zabytkowej lokomotywy serii SM03

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało propozycję zakupu zabytkowej lokomotywy serii SM03, lokomotywa jest sprawna technicznie i wymaga jedynie kosmetycznych poprawek.
Koszt zakupu to około 18 tysięcy złotych, ta kwota znacznie przerasta skromne możliwości finansowe miłośników kolei, dlatego stowarzyszenie zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zakupu tej lokomotywy, a tym samym przyczynienia się do ratowania kolejowych zabytków techniki.
Kontakt dla zainteresowanych - telefon 608 833 671 e-mail - >>> napisz


19 marca 2011 - VII Targi Szkół Średnich

21 marca kolejny raz Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy będzie gospodarzem Targów Szkół Ponadgimnazjalych, na których szkoły zaprezentują swoje osiągnięcia oraz profile kształcenia.
Uczniowie klas trzecich, wszystkich świdnickich gimnazjów, zapoznają się z najnowszą ofertą edukacyjną naszego miasta, poznają wymagania poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych, porozmawiają z ich obecnymi uczniami. Odbędą się wystawy i prezentacje multimedialne pokazujące charakter i klimat poszczególnych szkół.
Doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że młodzież chętnie korzysta z wszelkich podpowiedzi - tegoroczne targi dadzą możliwość bezpośredniej konfrontacji ofert, zadania pytań, porównania. Targi organizowane przez gimnazjum, utwierdzają uczniów w ich wyborach.
Mamy nadzieję, że i tym razem spotkanie ułatwi gimnazjalistom podjecie jednej z ważniejszych życiowych decyzji. Targi przygotowuje - Magdalena Filipiak.


18 marca 2011 - Demonstracja podczas sesji - Wolne Media - wstyd

Dzisiaj podczas sesji Rady Miejskiej miała miejsce niecodzienna demonstracja tzw mediów lokalnych.
Gazety świdnickie oraz portale prowadzone w większości przez niedopieszczoną dzieciarnię poczuły się niedowartościowane i ich zdaniem zmarginalizowane i co najważniejsze "spoliczkowane" finansowo.
Otóż jak podawano sobie z ust do ust, jeden ze świdnickich portali nie wiedzieć czemu nazywający siebie największym, najlepszym itp. (być może jest tak, że jak długo powtarza się bzdury można z czasem uwierzyć że tak jest w istocie) otrzymał od miasta i być może również od starostwa powiatowego intratną propozycję. . . . czytaj więcej


18 marca 2011 - Pierwszy mecz o wejście do II ligi

W Lubsku rozpoczął się dzisiaj turniej półfinałowy siatkówki kobiet o wejście do II ligi Kobiet.
W zawodach rozgrywanych w dniach 18-20 marca startują: AZS ŁWSH Żary Lubsko, MOSiR MOSM Tychy, MKS Świdnica oraz MKS Zorza Wodzisław.
Siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" pokonały w swoim pierwszym spotkaniu MOSiR MOSM Tychy 3:0 w setach 25:21, 25:10 i 25:22. Jutro świdniczanki zmierzą się z MKS Zorza Wodzisław.


18 marca 2011 - Projekt pomnika Papieża Jana Pawła II w Świdnicy

Stowarzyszenie na rzecz zachowania dziedzictwa Jana Pawła II "Pamięć i Wdzięczność" ogłosiło konkurs na projekt pomnika Papieża Jana Pawła II w Świdnicy. Zaproszenie do konkursu wysłane zostało do dwunastu pracowni rzeźbiarskich. Zaproszenia otrzymali artyści w Legnicy, Zakopanem, Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Sierakowie, Bielsku Białej i Strzegomia.
Koszt pomnika wyznaczony przez organizatora nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych.
Organizator podaje całą listę nazwisk i nazw firm wspierajacych, niestety redakcja "dziennika" nie będzie wymieniać żadnych nazwisk ani nazw firm poza tymi, które dokonają wpłat na budowę pomnika. Samo wspieranie ani patronowanie nie jest wartością.


18 marca 2011 - Filmowcy w ogrodzie domu Richthofena

Trójka młodych filmowców pojawiła się dziś w ogrodzie domu Richthofena gdzie przeprowadziła krótką rozmowę z Prezesem "Red Baron Foundation" w Świdnicy - Jerzym Gaszyńskim.
Zarejestrowana rozmowa jest małym fragmentem filmu jaki realizują będąc uczniami klasy humanistyczno-filmowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Głównym tematem filmu Michała Berneta, Damiana Kurasa oraz Sylwestra Chodacza jest dom Barona Manfreda von Richthofena.


18 marca 2011 - Aquapark z poręczeniem

Miasto poręczy kredyt na budowę świdnickiego aquaparku. Obiekt ma kosztować ok. 50 mln zł, a jego budowa ruszy jeszcze w tegoroczne wakacje.
- Spłatę zadłużenia planujemy w perspektywie 20 lat. Na takie obciążenie jesteśmy gotowi dzięki racjonalnemu wydawaniu miejskich funduszy.
Aquapark będzie obiektem, jakiego oczekują świdniczanie i który dzięki swej atrakcyjności ma zarobić na swoje utrzymanie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


18 marca 2011 - "Polska Jest Najważniejsza" zawita do Świdnicy

Świdnickie Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie miejscem jutrzejszego spotkania Posłów Stowarzyszenia "Polska Jest Najważniejsza" z dziennikarzami.
Tematem głównym będzie tworzenie struktur PJN.
Posłowie na Sejm RP - Paweł Poncyliusz oraz Wiesław Kilian ocenią równiez sytuację społeczno - gospodarczą kraju. Spotkanie odbędzie się 21 marca o godzinie 12.00


18 marca 2011 - Nie wyrzucaj wersalki do rzeki

Wszystkie odpady tzw. wielkogabarytowe - czyli zużyte meble, sprzęt AGD i RTV, można bezpłatnie oddać do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach - codziennie, w godzinach pracy Zakładu czyli od 7.00 do 15.00. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich do ZGK, należy wystawić je w pobliżu pojemnika na śmieci. Raz w tygodniu specjalny samochód objeżdża całe miasto i zbiera tego typu odpady.
Apelujemy do mieszkańców o skorzystanie z tej oferty i nie wyrzucanie mebli np. do rzeki (kilka tygodni temu można było zauważyć mebel "pływający" w okolicach mostu przy ul. Łącznej) czy pobliskich lasów. Niedawno pracownicy ZGK zrobili przegląd okolicznych dróg leśnych i miejsc mniej uczęszczanych, skąd wywieźli... 6 pełnych ciężarówek śmieci różnego typu.


18 marca 2011 - "Złe Psy" zagrają w "Izy Rajder"

19 marca w świdnickim pubie "Izy Rajder" przy alei Niepodległości (Muzeum Broni i Militariów) odbędzie się koncert zespołu "Złe Psy".
"Złe Psy" to rozpoznawalna marka w świecie muzyki. Nazwę i nagrania grupy zna każdy miłośnik bluesa, rock and rolla i motocykli.
Zespół gra obecnie w składzie: Andrzej Nowak (również TSA) - śpiew, gitara, Marek Kapłon (również TSA) - perkusja, Jacek Kasprzyk - gitara, śpiew, Paweł Nafus - Bass, Przemek "Stona" Stankiewicz - harmonijka, śpiew. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30, bilety w cenie - 20 złotych.


18 marca 2011 - Drzwi otwarte szkół

W czwartek, 24 marca, do odwiedzenia zaprasza przyszłych uczniów Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach. Będzie okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, a w programie m. in. spotkanie z dyrektorem i nauczycielami, prezentacja szkoły, zwiedzanie klas (pracowni językowej, komputerowej, fizyczno-chemicznej) a na koniec słodki poczęstunek. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godzinę 17.00.
Dzień później, czyli w piątek, 25 marca, swoje podwoje otwiera dla gimnazjalistów kończących naukę Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Od godziny 12.30 do 16.00 gimnazjaliści będą mogli poznać ofertę edukacyjną liceum, porozmawiać z uczniami i nauczycielami oraz zwiedzić szkolne gabinety.


18 marca 2011 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców ulicy Wałbrzyskiej oraz przyległych ulic, a także osiedla Słowiańskiego na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej części miasta.
Spotkanie zaplanowano na środę, 30 marca na godzinę 17.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 8 przy ulicy Wałbrzyskiej w budynku A.


18 marca 2011 - Wiosenna zbiórka krwi

Szykuje się kolejna akcja krwiodawstwa w Świebodzicach.
Zbiórka bezcennego leku odbędzie się 21 marca, w godzinach 10.00-14.00 w sali Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
Jej organizatorem jest tradycyjnie Paweł Bobrowski, a współorganizatorami: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz świebodzicki Urząd Miejski.


17 marca 2011 - Można się wpinać do kanalizacji

Gościem środowej sesji Rady Miejskiej Świebodzic był Marek Mielniczuk, nowy przewodniczący Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Gmina Świebodzice jest członkiem WZWiK. Powodem wizyty szefa Związku było zakończenie największej inwestycji w powojennej historii Świebodzic - budowy sieci kanalizacji sanitarnej.
W ciągu ostatnich 4 lat w mieście powstało 27 km sieci kanalizacyjnej, a renowacji poddano 6 km już istniejących rur. Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cierniach pochłonęła około 120 mln złotych.
Cała inwestycja budowy kanalizacji to setki mln złotych. WZWiK realizował ją na terenie kilku gmin, które są członkiem Związku, za pieniądze uzyskane z Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Informacje dotyczące Teatru Bezdomnego

17-go marca 2011 roku w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się wcześniej uzgodnione spotkanie dotyczące dalszej pracy Teatru Bezdomnego w Żarowie. W dyskusji udział wzięli Artur Adamek - Dyrektor GCKiS, Ryszard Dykcik - etatowy pracownik GCKiS i animator młodzieży, Zastępca Burmistrza Grzegorz Osiecki oraz Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak.
Po raz kolejny wyjaśniona została kwestia pojawiających się obaw rzekomej chęci zamknięcia teatru i sprzedaży lokalu, który obecnie jest siedzibą Teatru Bezdomnego. Informacje te były zwykłymi plotkami i doprowadziły do niepotrzebnych emocji.
Podczas spotkania omówiono również kierunki dalszego rozwoju Teatru Bezdomnego, tak aby mógł on w przyszłości dotrzeć do szerszej publiczności. Ustalono również termin kolejnego, na którym zostaną przedstawione bardziej szczegółowe plany rozwoju teatru.


17 marca 2011 - Zmiany w budżecie

Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic, która odbyła się w środę, 16 marca, radni jednogłośnie przyjęli zmiany do budżetu gminy na 2011 rok.
Zmiany wiążą się przede wszystkim z wprowadzeniem zwiększonych dochodów do budżetu. Tegoroczne dochody miejskiej kasy zwiększyły się o kwotę 2.361.824 złotych.
Tak duży dopływ gotówki ma związek przede wszystkim z refundacją środków unijnych, przekazanych na zadania inwestycyjne, realizowane przez gminę w ramach rewitalizacji miasta: . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo

Pierwszy Konwent Sołtysów zorganizowany przez Wojewodę Dolnośląskiego Aleksandra Skorupę zgromadził najaktywniejszych sołtysów Dolnego Śląska. Wśród nich znalazł się najmłodszy sołtys gminy Świdnica, a może i Polski - Adam Strach.
Spośród kilku tysięcy najaktywniejszych włodarzy wsi z całego Dolnego Śląska Kapituła wyróżniła osoby, które korzystają z funduszy unijnych, dbają o rozwój najmłodszych mieszkańców oraz dokładają wszelkich starań aby to ich wieś była nowoczesna. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Być jak Oni…

Takich gości w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy jeszcze nie było! W sali gimnastycznej pojawili się członkowie grupy akrobatyczno- cyrkowej "Fly Cube" z Wrocławia. Grupa przygotowuje widowiska teatralno-cyrkowe. W ich trakcie widzowie oglądają ewolucje akrobatyczne, pantomimę, taniec, balet, pokazy świateł, a wszystko to przy akompaniamencie porywającej, energetycznej muzyki. Zdjęcia - >>> zobacz. W trakcie pokazu dla dzieci członkowie grupy przedstawili m. in. układy akrobatyczne, ewolucje z partnerem, prezentację taekwondo z użyciem nunczako. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Nowa Rada Społeczna miejskiej przychodni

Przewodniczący - wiceburmistrz Zbigniew Opaliński; członkowie: Augustyn Skrętkowicz, Edward Szwarcbach, Łukasz Kwadrans i Zdzisław Pantal. Tak wygląda nowa Rada Społeczna Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach.
Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, prowadzonych przez samorządy, tworzy się rady społeczne takich placówek. W radzie powinien się znaleźć przedstawiciel burmistrza, wojewody oraz - zgodnie ze statutem naszej przychodni - 3 przedstawicieli Rady Miejskiej.
Wiceburmistrz Opaliński reprezentuje w RS burmistrza miasta, Augustyn Skrętkowicz jest reprezentantem wojewody, zaś pozostali panowie to przedstawiciele Rady Miejskiej.


17 marca 2011 - Zaproszenie w podróż dookoła świata

18 marca w świdnickiej restauracji Loving Hut rozpocznie się pokaz slajdów z podróży Daniela i Kasi dookoła świata.
Pokaz rozpoczyna się o godzinie 18:30. Paszport i wizy nie są wymagane. Daniel Numan i Kasia Kubiak - zmęczeni pogonią za pieniędzmi i życiem w systemie ośmiogodzinnej pracy postanowili rzucić wszystko i ruszyć w podróż dookoła świata - na tak długo aż starczy sił i finansów.
Wegetarianie od kilkunastu a weganie od kilku lat często podczas podróży zaglądali do kuchni w różnych zakątkach świata. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Trzecia edycja Re-Style

W sobotę 2 kwietnia, spotykamy się już po raz trzeci na wymianie ubrań "Re-style". Wymiana odbędzie się w Klubie Bolko w Świdnicy, przy Placu Grunwaldzkim 11.
Tym razem formuła akcji została rozszerzona o wymianę ubranek dziecięcych. Rosnące szybko dzieci stanowią prawdziwe wyzwanie dla młodych mam, które muszą uporać się z koniecznością nabywania coraz to nowych ubranek, a także z narastającą ilością rzeczy, z których dziecko już wyrosło.
Wymiana ciuszków dziecięcych jest alternatywą dla obciążonych portfeli rodziców. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo

Ty też możesz pomóc. Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo.
Polski Czerwony Krzyż rozpoczął zbiórki publiczne pod hasłem " Godne dzieciństwo".
Program "Godne Dzieciństwo" powstał w 2001 roku, w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację materialną polskiego społeczeństwa.
Obecnie co czwarte dziecko w Polsce jest niedożywione, a co ósme żyje w ubóstwie. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2009 roku 2,2 miliona osób żyło w warunkach skrajnego ubóstwa. Wynika z tego, że co piąty Polak na co dzień żyje w niedostatku i nie zaspokaja swoich elementarnych potrzeb tj.: brakuje im pieniędzy na jedzenie, opłaty za mieszkanie, higienę i edukację. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Nabór do klasy sportowej

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy prowadzi nabór do klasy czwartej - sportowej o kierunku piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców.
W ramach 10 godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego po sześć godzin przeznaczonych będzie na zajęcia piłki siatkowej dziewcząt oraz piłki nożnej chłopców.
Szkolenie sportowe będzie prowadzone we współpracy z Miejskim Klubem Siatkówki "Świdnica" i Klubem Sportowym Stal "Świdnica".
Szczegółowe informacje uzyskać można dzwoniąc pod numer telefonu - 74 852 05 85.


17 marca 2011 - Zwiększ swoje szanse na rynku pracy

Rusza kolejna edycja realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy projektu pt. "Droga do aktywności". Kursy, wyjazdy, terapie i treningi to wszystko czeka na chętnych, którzy zgłoszą swój udział w projekcie. Rekrutacja do projektu potrwa jeszcze tylko do 31 marca.
Z pomocy skorzystać mogą osoby niepełnosprawne, wychowankowie rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo - wychowawczych lub innej formy opieki i wychowania.
Bezcenne jest to, że uczestnicy nabędą wiele dodatkowych umiejętności, które z powodzeniem będą mogli wykorzystać w dalszym życiu. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Poszukuję koleżanki z okresu mojej młodości

Jestem świdniczanką, która w roku 1974 wyjechała do Krosna. Poszukuję za pomocą Waszego portalu koleżanki z okresu mojej młodości - Elżbiety, która mieszkała na ulicy Westerplatte.
Byłyśmy uczennicami Liceum Ogólnokształcącego im. A. Zawadzkiego w Świdnicy, klasa "A" w latach 1969 - 1973, wychowawcą był Pan Włodarczyk, który uczył języka niemieckiego.
Oczekuję wszelkich informacji, pozdrawiam całą Świdnicę - Danuta Szląskiewicz. Proszę pisać na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl


17 marca 2011 - Kurs na stopień żeglarza jachtowego

Zapraszamy chętnych na kurs na stopień żeglarza jachtowego. Spotkanie organizacyjne oraz pierwsze zajęcia odbędą się 19 marca. Zajęcia teoretyczne będą odbywać się w siedzibie klubu przy ulicy Kraszowickiej 65 B (w systemie weekendowym sobota-niedziela), natomiast zajęcia praktyczne na zalewie Mietków, przystań w Borzygniewie na łódkach typu DZ, Omega, regatowe, katamaran.
Kandydaci muszą mieć ukończony 12 rok życia. Przewidywany termin zakończenia kursu to pierwsza połowa czerwca. Kadrę będą tworzyć doświadczeni żeglarze śródlądowi i morscy. Informacje - Waldemar Ząbek 605 621 779, waldemarzabek@wp.pl


17 marca 2011 - 21 marca 2011 - VIII Festiwal Nauki

Wiosna tuż, tuż czas więc na cykliczną międzyszkolną imprezę w Mechaniku - 21 marca 2011 - VIII Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka jako fascynująca przygoda. Obyś nigdy nie przestał(a) się dziwić"
Inicjatorka i dobry duch naukowych wagarów w Mechaniku - mgr inż. Grażyna Kubiczek zapowiada wiele atrakcji. Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu tradycyjnie jest popularyzacja nauki wśród młodzieży ze Świdnicy i regionu.
Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy uczelni, ale także lokalnych instytucji, którzy prezentują swoje osiągnięcia naukowe, zainteresowania i fascynacje. . . . czytaj więcej


17 marca 2011 - Ukradł pieniądze z kasy fiskalnej

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali mężczyznę, który ukradł pieniądze z kasy fiskalnej. 25 letni mieszkaniec Świebodzic będąc w jednej z aptek wykorzystał chwilową nieuwagę aptekarki i z otwartej kasy fiskalnej skradł 700 złotych. Po dokonaniu kradzieży oddalił się z miejsca zdarzenia.
Podjęte przez policjantów ze Świebodzic czynności doprowadziły do ustalenia i zatrzymania sprawcy kradzieży, przy którym policjanci odnaleźli skradzione pieniądze.
Podczas przesłuchania zatrzymany mężczyzna przyznał się do kradzieży i dobrowolnie poddał się karze. Zastosowano wobec niego karę 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.


16 marca 2011 - Zakup zabytkowej lokomotywy serii SM03

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało propozycję zakupu zabytkowej lokomotywy serii SM03, lokomotywa jest sprawna technicznie i wymaga jedynie kosmetycznych poprawek.
Koszt zakupu to około 18 tysięcy złotych, ta kwota znacznie przerasta skromne możliwości finansowe miłośników kolei, dlatego stowarzyszenie zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zakupu tej lokomotywy, a tym samym przyczynienia się do ratowania kolejowych zabytków techniki.
Kontakt dla zainteresowanych - telefon 608 833 671 e-mail - >>> napisz


16 marca 2011 - Zagrają w Pile

Wydział Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej, zgodnie z kalendarzem rozgrywek na sezon 2010/2011 oraz na podstawie wyników 1/8 finału o MP Kadetek ustalił podział zespołów na grupy ćwierćfinałowe.
W jednej z ośmiu grup zawodów ćwierćfinałowych o Mistrzostwo Polski Kadetek w terminie 25-27 marca roku wystąpi zespół Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Grupa druga, to oprócz MKS "Świdnica", UKS "Osiemnastka" Szczecin, MUKS Sparta Warszawa i gospodarz turnieju PTPS Piła.


16 marca 2011 - VII Targi Szkół Średnich

21 marca kolejny raz Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy będzie gospodarzem Targów Szkół Ponadgimnazjalych, na których szkoły zaprezentują swoje osiągnięcia oraz profile kształcenia.
Uczniowie klas trzecich, wszystkich świdnickich gimnazjów, zapoznają się z najnowszą ofertą edukacyjną naszego miasta, poznają wymagania poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych, porozmawiają z ich obecnymi uczniami. Odbędą się wystawy i prezentacje multimedialne pokazujące charakter i klimat poszczególnych szkół.
Doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że młodzież chętnie korzysta z wszelkich podpowiedzi - tegoroczne targi dadzą możliwość bezpośredniej konfrontacji ofert, zadania pytań, porównania.Targi organizowane przez gimnazjum, utwierdzają uczniów w ich wyborach.
Mamy nadzieję, że i tym razem spotkanie ułatwi gimnazjalistom podjecie jednej z ważniejszych życiowych decyzji. Targi przygotowuje - Magdalena Filipiak.


16 marca 2011 - Gmina Świdnica będzie gospodarzem uroczystości

W najbliższy poniedziałek, 21 marca br. Gmina Świdnica będzie gospodarzem uroczystości podpisania 12 umów na ponad 8 milionów złotych w ramach PROW 2007-2013. Do siedziby Urzędu Gminy Świdnica oprócz szefów gmin z powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego przyjedzie również członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.
Odnowa wsi to metoda rozwoju obszarów wiejskich, która odnosi się do pełnego spektrum potrzeb człowieka oraz jego problemów wynikających z zamieszkiwania na obszarach wiejskich.
Daje możliwość wykorzystania często uśpionego potencjału wewnętrznego mieszkańców i ich zaangażowania do pracy na rzecz swoich miejscowości, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości życia na wsi. . . . czytaj więcej


16 marca 2011 - Alkohol i tytoń bez znaków akcyzy

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, w trackie prowadzonych czynności ustalili i zatrzymali mężczyznę, który sprzedawał alkohol bez polskich znaków akcyzy skarbowej.
50 letni mieszkaniec Świdnicy w mieszkaniu i pomieszczeniu gospodarczym posiadał ponad 100 litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia bez znaków akcyzy.
Dalsze czynności prowadzone w mieszkaniu zatrzymanego mężczyzny pozwoliły na odnalezienie 1,5 kilograma tytoniu, również bez znaków akcyzy. . . . czytaj więcej


16 marca 2011 - W rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia 2011 roku minie dokładnie rok od tragicznych wydarzeń pod Smoleńskiem. W katastrofie prezydenckiego Tupolewa zginęło wówczas 96 najważniejszych osób w państwie, m. in. para prezydencka, posłowie, wysocy urzędnicy Kancelarii Prezydenta, działacze społeczni.
W rocznicę tego dramatycznego wydarzenia w całej Polsce odbywać się będą uroczystości ku czci ofiar.
W Świebodzicach odbędzie się msza święta, a w odnawianym właśnie Parku Miejskim stanie symbol tamtych smutnych wydarzeń. . . . czytaj więcej


16 marca 2011 - "O Baśni Inaczej" w II LO

II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy wzięło udział w akcji społecznej organizowanej przez Fundację Tygodnika Powszechnego pt. "Lekcja czytania". Ta niecodzienna lekcja miała formę spotkania połączonego z dyskusją z krytykiem literackim, który 3 marca odwiedził szkołę.
Inicjatorem włączenia się szkoły do akcji organizowanej przez Fundację Tygodnika Powszechnego był uczeń klasy 3d Maciej Krogel.
To dzięki niemu udało się zorganizować spotkanie z krytykiem właśnie w II LO w Świdnicy. A chętnych do udziału w spotkaniu nie zabrakło. Sala biblioteki wręcz pękała w szwach. . . . czytaj więcej


15 marca 2011 - Znamy już termin i tematykę II Kongresu Regionów w Świdnicy

II edycja kongresu samorządowego odbędzie się w dniach 10-12 maja w Świdnicy Tegorocznym tematem przewodnim będzie "bezpieczeństwo i rozwój".

- Przed rokiem, podczas pierwszej edycji Kongresu Regionów wielu mieszkańców miast i miejscowości dotkliwie doświadczyła powódź. Podczas drugiego Kongresu Regionów chcemy porozmawiać o tym jak skutecznie walczyć z żywiołami. Wraz z ekspertami chcemy szczegółowo przeanalizować mocne i słabe strony przygotowań. Chcemy uzyskać odpowiedź na pytanie jak możemy minimalizować straty i gdzie szukać pomocy. To bardzo ważne pytania, które będą się przewijać podczas kongresowych paneli. To główny temat, ale nie jedyny, ponieważ w trakcie trzech kongresowych dni zaplanowano trzy sesje plenarne oraz około siedemdziesiąt paneli dyskusyjnych - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


15 marca 2011 - Diament Forbesa 2011

Diament Forbesa 2011 wręczony został dzisiaj w Świdnickim Urzędzie Miejskim Prezesowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Wiktorowi Karolowi.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "Świdnica" Sp. z o.o. za osiągnięte wyniki za ostatnie trzy lata działalności jako jedyne przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej w kraju, w grupie przedsiębiorstw o przychodach (5-50) mln zł znalazło się na prestiżowej liście przedsiębiorstw wyróżnionych przez magazyn biznesowy Forbes "Diamentem Forbesa" roku 2011.
&"Diamentem Forbesa" wyróżniane są polskie przedsiębiorstwa najszybciej zwiększające swoją wartość w ciągu ostatnich trzech lat działalności.


15 marca 2011 - Świdnicka Liga Pływacka 2011

Uczniowski Klub Sportowy SVIDA z sekcją pływania zaprasza uczniów świdnickich szkół podstawowych na zawody pływackie jakie zostaną rozegrane 18 marca w ramach "Świdnickiej Ligi Pływackiej 2011". Zawody na Basenie Szkoły Podstawowej nr 4 rozpoczną się o godzinie 14,15.
Zawodnicy popłyną stylem dowolnym na dystansie: klasa I - 25 metrów na plecach, klasa II 25 metrów stylem dowolnym, klasy III-IV 50 metrów stylem dowolnym, klasy V-VI sto metrów stylem dowolnym z podziałem na chłopców i dziewczęta.
Nagrodami w zawodach są - pamiątkowy medal za miejsca I-III a zwycięzca całej edycji (cztery starty ) otrzyma nagrodę rzeczową.


15 marca 2011 - "Złe Psy" zagrają w "Izy Rajder"

19 marca w świdnickim pubie "Izy Rajder" przy alei Niepodległości (Muzeum Broni i Militariów) odbędzie się koncert zespołu "Złe Psy".
"Złe Psy" to rozpoznawalna marka w świecie muzyki. Nazwę i nagrania grupy zna każdy miłośnik bluesa, rock and rolla i motocykli.
Zespół gra obecnie w składzie: Andrzej Nowak (również TSA) - śpiew, gitara, Marek Kapłon (również TSA) - perkusja, Jacek Kasprzyk - gitara, śpiew, Paweł Nafus - Bass, Przemek "Stona" Stankiewicz - harmonijka, śpiew. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30, bilety w cenie - 20 złotych.


15 marca 2011 - Letnia Amatorska Liga Piłki Nożnej - zapisy

Do końca marca pod numerem telefonu 608404630 prowadzone są zapisy do Letniej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej.
Mecze drużyn pięcioosobowych w wieku 15-100 lat rozgrywane będą w okresie kwiecień 30 czerwca 2011 na boisku przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląska - "nowo otwarte". Liga przeznaczona jest wyłącznie dla amatorów - zawodnicy grający w klubach sportowych nie mogą uczestniczyć w rozgrywkach.
Będzie prowadzona strona internetowa Letniej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. Mecze będą nagrywane, można będzie je później zobaczyć na stronie, zdjęcia. Dla najlepszych zespołów będą nagrody. Będzie możliwość umycia się po meczu. Zapraszamy wszystkich amatorów piłki nożnej - młodzież i dorosłych z powiatu świdnickiego.


15 marca 2011 - "Czwórka" najlepsza

11 marca w hali OSiR w Strzegomiu odbyły się miejsko-gminne eliminacje w mini piłce siatkowej "czwórek" dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Do udziału w rywalizacji zgłosiły się PSP nr 2, PSP nr 3, PSP nr 4 ze Strzegomia i PSP z Olszan. Każda ze szkół wystawiła reprezentację w kategorii dziewcząt i chłopców.
Ogółem w tegorocznej edycji zawodów wystartowało 70 zawodników zawodniczek. Klasyfikacja końcowa zawodów: dziewczęta - I miejsce - PSP nr 4 w Strzegomiu, II miejsce - PSP nr 2 w Strzegomiu, III miejsce - PSP nr 3 w Strzegomiu, IV miejsce - PSP w Olszanach,
chłopcy - I miejsce - PSP nr 4 w Strzegomiu, II miejsce - PSP nr 3 w Strzegomiu, III miejsce - PSP nr 2 w Strzegomiu, IV miejsce - PSP w Olszanach.


14 marca 2011 - Rynek 26 - tu się wszystko zaczęło

Tablica, upamiętniająca pierwszą manufakturę produkującą zegary Gustava Beckera już niebawem pojawi się na kamienicy z numerem 26 w świebodzickim Rynku. Pomysłodawcą takiej formy uczczenia najsłynnniejszego zegarmistrza ze Świebodzic jest Towarzystwo Miłośników Świebodzic, a fundatorem prywatna osoba.
Tablica jest swego rodzaju pokłosiem wystawy prezentującej dorobek Gustava Beckera, którą w październiku 2008 roku zorganizowano w mieście. Tablica, w języku polskim i niemieckim, będzie zamontowana przy wejściu do budynku z nr 26 w Rynku. . . . czytaj więcej


14 marca 2011 - Powojenny Dolny Śląsk oczami Polaków, Niemców i Rosjan

Spotkanie prezentujące najnowszą publikację wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
"Zagadnienie ucieczki Niemców przed zbliżającą się do granic Trzeciej Rzeszy Armią Radziecką wydaje się być mocno zakorzenione w europejskiej świadomości zbiorowej.
Z jednej strony bowiem te dramatyczne wydarzenia były wykorzystywane do politycznych manipulacji, z drugiej natomiast literatura i kinematografia niejednokrotnie podnosiły ten temat (...)."
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - KŚZpNP we Wrocławiu Prof. dr hab. Włodzimierz Suleja oraz Dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz mają zaszczyt zaprosić na promocję książki dr Joanny Hytrek-Hryciuk "Rosjanie nadchodzą! Ludność niemiecka a żołnierze Armii Radzieckiej (Czerwonej) na Dolnym Śląsku w latach 1945-1948" . . . czytaj więcej


14 marca 2011 - Glob Max - XXL Bolesławice 40:7

Rzutem na taśmę Glob Max wskoczył na drugie miejsce rozgramiając XXL Bolesławice aż 40:7. Wcześniej poznaliśmy mistrza została nim drużyna Pędzących Osiołków.
Wyniki ostatniej kolejki spotkań: Car Valet Jaroszów - Doceniani Inaczej 17:12 (14:4), XXL Bolesławice - Glob Max 7:40 (6:17), Ziomale - Pędzące Osiołki 7:12 (4:4), Uhahani - Gimnazjum Senior 0:10.
Nagrody na zakończenie tegorocznej edycji wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska - Grzegorz Grzegorzewicz i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Besser. . . . czytaj więcej


14 marca 2011 - Wiosenna sesja

W środę, 16 marca, o godzinie 15.30 w sali narad ratusza miejskiego zbiorą się świebodziccy radni. Mają do rozpatrzenia trzy projekty uchwał.
Pierwszy z nich dotyczy zmian w planie budżetu gminy na 2011 rok, następnie Rada powoła Radę Społeczną Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach".
Ale najważniejszą uchwałą będzie bez wątpienia ta, dotycząca określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.


14 marca 2011 - Radosne odkrywanie matematyki i przyrody

Niezwykłe zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Marcinowicach miały miejsce 12 marca w ExploraParku w Wałbrzychu.
Interaktywne zabawki, modele, konstrukcje, animacje i wiele innych atrakcji wprowadziły dzieci w świat nauk matematyczno - przyrodniczych.
Poprzez ciekawe doświadczenia i prezentacje uczniowie edukacji wczesnoszkolnej badali, dociekali i szukali odpowiedzi na liczne pytania.
Lekcja w Parku Nauki i Techniki Explora Park jest częścią projektu "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkoły podstawowej", którego realizacja rozpoczęła się w Szkole Podstawowej w Marcinowicach. . . . czytaj więcej


14 marca 2011 - Kurs na stopień żeglarza jachtowego

Zapraszamy chętnych na kurs na stopień żeglarza jachtowego. Spotkanie organizacyjne oraz pierwsze zajęcia odbędą się 19 marca. Zajęcia teoretyczne będą odbywać się w siedzibie klubu przy ulicy Kraszowickiej 65 B (w systemie weekendowym sobota-niedziela), natomiast zajęcia praktyczne na zalewie Mietków, przystań w Borzygniewie na łódkach typu DZ, Omega, regatowe, katamaran.
Kandydaci muszą mieć ukończony 12 rok życia. Przewidywany termin zakończenia kursu to pierwsza połowa czerwca. Kadrę będą tworzyć doświadczeni żeglarze śródlądowi i morscy. Informacje - Waldemar Ząbek 605 621 779, waldemarzabek@wp.pl


14 marca 2011 - Pierwsze zawody na otwartym powietrzu

Prawie 60 przejazdów zobaczyli widzowie podczas sobotnich Towarzyskich Zawodów w skokach przez przeszkody, które odbyły się w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie.
Rozegrano cztery konkursy. W konkursie dla początkujących jeźdźców wystartowało 12 par, najlepszą okazała się Francisca Gillmajer na kucu Korsyka. Druga była Martyna Krzywicka na Black Princess, a trzecia Karolina Michalska na Łatca.
W najliczniej obsadzonej klasie LL było aż 21 przejazdów, z czego 12 na czysto czyli bez błędów na przeszkodach i w normie czasu. . . . czytaj więcej


14 marca 2011 - 21 marca 2011 - VIII Festiwal Nauki

Wiosna tuż, tuż czas więc na cykliczną międzyszkolną imprezę w Mechaniku - 21 marca 2011 - VIII Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka jako fascynująca przygoda. Obyś nigdy nie przestał(a) się dziwić"
Inicjatorka i dobry duch naukowych wagarów w Mechaniku - mgr inż. Grażyna Kubiczek zapowiada wiele atrakcji. Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu tradycyjnie jest popularyzacja nauki wśród młodzieży ze Świdnicy i regionu.
Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy uczelni, ale także lokalnych instytucji, którzy prezentują swoje osiągnięcia naukowe, zainteresowania i fascynacje. . . . czytaj więcej


14 marca 2011 - Międzypowiatowa Liga Szachowa

13 marca dobiegła końca VIII edycja Międzypowiatowej Ligi Szachowej. Tego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury "Bartek" w Świdnicy odbyło się wręczenie nagród wszystkim drużynom.
Zwycięzcą Ligi została drużyna GLKS Jaworzyna Śląska, miejsce drugie zajęła reprezentacja GLKS "Goniec" Żarów, a miejsce trzecie drużyna GOK Malczyce.
Pozostałe miejsca: 4 - GLKS Strzegom 9.0, 5 - UKS Piast Bolków 9.0, 6 - LKS Zryw Łażany 7.0, 7 - ULKS Wieża Żarów 6.0, 8 - KSz Gambit MDK Świdnica I 4.0, 9 - KSz Gambit MDK Świdnica II 0.0 1.


14 marca 2011 - Pobili i okradli

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali dwóch mieszkańców Świebodzic w wieku 15 i 56 lat, którzy pobili i okradli 18 letniego mężczyznę. W wyniku rozboju 18 latek stracił telefon komórkowy wartości 300 złotych. W trakcie prowadzonych czynności policjanci odnaleźli skradziony telefon komórkowy, który przekazali właścicielowi.
Jak się okazało po przewiezieniu na Komisariat obaj sprawcy rozboju byli pijani, 56 latek miał w organizmie 1,60 promila alkoholu natomiast nieletni blisko 2,30 promila.
Obaj zostali zatrzymani. Starszy z zatrzymanych mężczyzn został już doprowadzony do Prokuratury. Wobec niego zastosowany został dozór policyjny, natomiast sprawą 15 latka zajmie się Sąd Rodzinny w Świdnicy. Za przestępstwo, którego dopuścili się zatrzymani grozi do 12 lat pozbawienia wolności.


13 marca 2011 - Kim był K. Franke ?

Jeden z naszych czytelników jest posiadaczem przedwojennej akwareli podpisanej - Schweidnitz 4.III.1943 K. Franke. Akwarela - >>> zobacz
Czy K. Franke jest Kurtem Franke, przedwojennym burmistrzem Świdnicy czy to tylko zbieg okoliczności.
Kurte Franke w 1931 roku został nadburmistrzem miasta a pod koniec kwietnia 1933 roku zarządzeniem prezydenta rządu został odwołany i jego miejsce zajął radny miejski Trzeciak, który w najbliższej przyszłości zmienił nazwisko na Trenk. Niestety osoby zajmujące się historią w Świdnicy nie umiały na to pytanie odpowiedzieć, nie odpowiedział też Horst Adler z Niemiec, przedwojenny mieszkaniec Świdnicy, jednak przewertowawszy dokumenty nie wykluczył takiej możliwości. Tak więc obecny posiadacz akwareli nadal nie wie kim był K.Franke - autor akwareli.


13 marca 2011 - Nabór do klasy sportowej

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy prowadzi nabór do klasy czwartej - sportowej o kierunku piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców.
W ramach 10 godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego po sześć godzin przeznaczonych bedzie na zajęcia piłki siatkowej dziewcząt oraz piłki nożnej chłopców.
Szkolenie sportowe będzie prowadzone we współpracy z Miejskim Klubem Siatkówki "Świdnica" i Klubem Sportowym Stal "Świdnica".
Szczegółowe informacje uzyskać można dzwoniąc pod numer telefonu - 74 852 05 85.


13 marca 2011 - Poszukuję koleżanki z okresu mojej młodości

Jestem świdniczanką, która w roku 1974 wyjechała do Krosna. Poszukuję za pomocą Waszego portalu koleżanki z okresu mojej młodości - Elżbiety, która mieszkała na ulicy Westerplatte.
Byłyśmy uczennicami Liceum Ogólnokształcącego im. A. Zawadzkiego w Świdnicy, klasa "A" w latach 1969 - 1973, wychowawcą był Pan Włodarczyk, który uczył języka niemieckiego.
Oczekuję wszelkich informacji, pozdrawiam całą Świdnicę - Danuta Szląskiewicz. Proszę pisać na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl


13 marca 2011 - Jak Dawid z Goliatem

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica pokonali w świdnickiej hali sportowej SPR Jurist Nowa Sól 38:18 w meczu dwudziestej kolejki II ligi.
Świdniczanie prowadzili od pierwszej do ostatniej minuty meczu. ŚKPR ze stratą pięciu punktów do lidera i trzech do wicelidera nadal zajmuje czwarte miejsce w tabeli.
W następnej kolejce podopieczni Krzysztofa Mistaka zagrają w Grodkowie z Olimpem.


13 marca 2011 - LKS Bystrzyca Górna zwycięzcą

Dobiegły końca rozgrywki Gminnej Ligi Halowej Piłki nożnej seniorów. W rozgrywkach ligowych wzięło udział 14 zespołów Gminy Świdnica.
W 13 kolejkach swoje piłkarskie umiejętności zaprezentowało ponad 160 zawodników. Pojedynki pomiędzy zespołami stały na dobrym poziomie sportowym i dostarczyły wiele emocji kibicom i zawodnikom.
W czasie rozgrywek strzelono 895 bramek. Wczoraj po ostatnim rozegranym meczu w hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbyło się uroczyste zakończenie ligi.
Zwycięzcą rozgrywek została drużyna LKS Bystrzyca Górna, która po 13 spotkaniach zgromadziła 35 punktów (11 meczy wygranych, 2 remisy), zdobywając 112 bramek. . . . czytaj więcej


12 marca 2011 - Laureaci II Plebiscytu "Niepowtarzalni" 2010

16 stycznia rozpoczęło się oddawanie głosów na kandydatów II Plebiscytu "Niepowtarzalni" ogłoszonego przez Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej - www.dziennik.swidnica.pl Głosowanie zakończyło się o północy 10 marca. O terminie wręczenia nagród będziemy informowali.
Laureatami Plebiscytu "Niepowtarzalni - 2010" zostali: Andrzej Scheer - Świdnica - (pośmiertnie). Był niezwykle ciekawą oraz barwną postacią i jednocześnie bardzo skromnym człowiekiem nie dbającym o rozgłos czy popularność.
W roku 1985 założył Ogólnopolski Klub Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych znany pod popularną nazwą “Bractwo Krzyżowców", któremu prezesował i poświęcał każdą wolną chwilę. . . . czytaj więcej


12 marca 2011 - Letnia Amatorska Liga Piłki Nożnej - zapisy

Do końca marca pod numerem telefonu 608404630 prowadzone są zapisy do Letniej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej.
Mecze drużyn pięcioosobowych w wieku 15-100 lat rozgrywane będą w okresie kwiecień 30 czerwca 2011 na boisku przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląska - "nowo otwarte". Liga przeznaczona jest wyłącznie dla amatorów - zawodnicy grający w klubach sportowych nie mogą uczestniczyć w rozgrywkach.
Będzie prowadzona strona internetowa Letniej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej. Mecze będą nagrywane, można będzie je później zobaczyć na stronie, zdjęcia. Dla najlepszych zespołów będą nagrody. Będzie możliwość umycia się po meczu. Zapraszamy wszystkich amatorów piłki nożnej - młodzież i dorosłych z powiatu świdnickiego.


12 marca 2011 - Finał Dolnośląski Halowej Piłki Nożnej Dzieci do lat 13

Dzisiaj w hali sportowej w Kotli odbył się Dolnośląski Finał Halowej Piłki Nożnej Dzieci do lat 13.
Impreza zainaugurowała XII Dolnośląskie Igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych i Mieszkańców Wsi. Do finału zgłosiło się osiem drużyn finalistów eliminacji strefowych.
Organizatorem imprezy były: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Starostwo Powiatowe w Głogowie, Gmina Kotla. Impreza była dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów. . . . czytaj więcej


12 marca 2011 - Festiwal KAN zaprasza na Pokaz Specjalny

Na Pokazie Specjalnym Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN w Bezsenności wyświetlone zostaną filmy spośród tych nagrodzonych i wyróżnionych w finałach dwóch ostatnich edycji festiwalu. Zobaczymy coś z dokumentu, animacji i fabuły, czyli dla każdego coś dobrego.
Pokaz potrwa dwie godziny i będzie pilotował cykl filmowych spotkań w Bezsenności, które będą się odbywały co dwa tygodnie do finału festiwalu na początku maja.
15 marca o godzinie 19.30 - klub Bezsenność - Pasaż Niepolda, Ruska 51. Wstęp jak zawsze wolny.


11 marca 2011 - Debata w Teatrze Bezdomnym

11 marca 2011 roku w siedzibie teatru przy ulicy Zamkowej, odbyła się debata na temat idei funkcjonowania Teatru Bezdomnego w Żarowie.
Na spotkanie przybyli młodzi aktorzy obecnie grający w teatrze oraz ci, którzy uczęszczali na jego zajęcia w poprzednich latach, Radni i zainteresowani mieszkańcy.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim występem artystycznym. Młodzież prowadząca spotkanie wyraziła obawy na temat jego dalszego funkcjonowania i zaprosiła zebranych do debaty, podczas której odczytane zostało stanowisko Burmistrza Miasta Żarów w sprawie Teatru Bezdomnego, z którego jasno wynika, jakie są plany względem teatru. . . . czytaj więcej


11 marca 2011 - "Złe Psy" zagrają w "Izy Rajder"

19 marca w świdnickim pubie "Izy Rajder" przy alei Niepodległości (Muzeum Broni i Militariów) odbędzie się koncert zespołu "Złe Psy".
"Złe Psy" to rozpoznawalna marka w świecie muzyki. Nazwę i nagrania grupy zna każdy miłośnik bluesa, rock and rolla i motocykli.
Zespół gra obecnie w składzie: Andrzej Nowak (również TSA) - śpiew, gitara, Marek Kapłon (również TSA) - perkusja, Jacek Kasprzyk - gitara, śpiew, Paweł Nafus - Bass, Przemek "Stona" Stankiewicz - harmonijka, śpiew. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30, bilety w cenie - 20 złotych.


11 marca 2011 - Zapisy do przedszkoli

Do końca marca potrwa nabór do świdnickich przedszkoli. Karty zgłoszenia oraz szczegółowy regulamin rekrutacji dostępny jest w placówkach. Listy z nazwiskami dzieci przyjętych zostaną wywieszone w przedszkolach 18 kwietnia 2011 roku.
W tym roku w 7 przedszkolach publicznych będzie 820 wolnych miejsc.
Jednocześnie informujemy o przerwach wakacyjnych, które zaplanowano w miejskich przedszkolach: . . . czytaj więcej


11 marca 2011 - Pół tysiąca osób odwiedziło giełdę

Ponad 500 gimnazjalistów i ich rodziców z gminy Świdnica, Marcinowic, Świebodzic, Roztoki odwiedziło IX Giełdę Edukacyjną przygotowaną tradycyjnie przez Gimnazjum w Lutomi Dolnej. Giełda edukacyjna skierowana jest do absolwentów gimnazjów, którzy rok rocznie licznie odwiedzają ją w poszukiwaniu świadomego i trafnego wyboru szkoły.
Podczas tegorocznej giełdy swoją ofertę zaproponowało 18 placówek ponadgimnazjalnych. Wstępem do Giełdy był "Dzień Poradnictwa Zawodowego". Zaprosiliśmy doradców zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Wałbrzycha (Sylwię Maciejowską oraz Daniela Wijasa), którzy przeprowadzili w klasach trzecich badania sprawdzające kompetencje zawodowe uczniów, oraz doradcę zawodowego z Klubu Pracy - Ilonę Janecką, która w klasach drugich zorganizowała warsztaty "Zawody przyszłości" - mówi Agata Zerka, koordynator przedsięwzięcia, szkolny doradcza zawodowy. . . . czytaj więcej


11 marca 2011 - Ślizg na lodowisku tylko do 20 marca

Dobiega końca sezon na świdnickim lodowisku. Ostatnie ślizgi zostaną zorganizowane w niedzielę, 20 marca. Sztuczne lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji działa w tym sezonie od 16 października 2010 roku do 20 marca 2011 roku.
Godziny funkcjonowania sztucznego lodowiska przy ul. Śląskiej: • Od poniedziałku do piątku ogólnodostępne ślizgawki rozpoczynają się o godzinach: 15.30, 17.00, 18.30, 20.00.
• Soboty, niedziele, święta, ferie w godz. 8.00-10.00 (promocja - 120 min w cenie jednego biletu). Następne godziny rozpoczęcia: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00. Bilety w cenie: normalny - 8 zł/godzinę, ulgowy - 4 złote. Wypożyczenie łyżew - 4 złote. Wypożyczenie hełmu dla dziecka - bezpłatnie do biletu.


11 marca 2011 - Ponad 800 tysięcy złotych na odnowę wsi

Przebudowa boiska sportowego w Bystrzycy Górnej oraz rozbudowa świetlicy Grodziszczu to zadania, które znalazły się na zatwierdzonej do realizacji liście Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Na przebudowę boiska sportowego wraz z budową szatni sportowej i miejsc postojowych w miejscowości Bystrzyca Górna władze gminy planują wydać kwotę ponad 794 tysięcy złotych przy 404 tys. zł dofinansowania. . . . czytaj więcej


11 marca 2011 - " Drzwi Otwarte w Gimnazjum nr 4"

Idąc naprzeciw oczekiwaniom dzieci oraz rodziców 9 marca 2011 Gimnazjum nr 4 zorganizowało już kolejny raz Drzwi Otwarte dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych.
W spotkaniu wzięło udział około 150 uczniów. Impreza, miała na celu przybliżenie uczniom działalności zajęć pozalekcyjnych oraz zaprezentować możliwości rozwoju jakie daje Gimnazjum nr 4. Towarzyszyła temu dobra zabawa i miła atmosfera.
Szóstoklasiści mieli okazję zobaczyć efekty niedawno zakończonego remontu generalnego szkoły - nowa elewacja, nowe okna, nowe ogrzewanie, sale lekcyjne oraz korytarze są świeżo pomalowane. . . . czytaj więcej


11 marca 2011 - III miejsce Rydwańskiego

W pierwszej dekadzie marca w Bochni odbył się Puchar Polski Juniorów i Juniorek w Judo. Bardzo dobrze spisał się tam Michał Rydwański (kat. wagowa do 73 kg), zajmując najniższe miejsce na podium.
W turnieju w Bochni startowało 275 zawodników z 70 klubów. AKS Strzegom reprezentowało trzech zawodników. Najlepiej spisał się, powracający po dwuletniej przerwie, Michał Rydwański, który w gronie 44 judoków wywalczył 3. miejsce w swojej kategorii wagowej.
Starszy z braci Rydwański przegrał tylko jedną walkę - o wejście do ścisłego finału. Dobry wynik Michała w Pucharze Polski jest niezłym prognostykiem dla niego przed kwietniowymi mistrzostwami Polski juniorów i juniorek w judo.


11 marca 2011 - Marcinowice - uwaga kierowcy

W związku z trwającymi pracami kanalizacyjnymi na ulicy Tuwima w Marcinowicach po 20 marca planowana jest zmiana organizacji ruchu drogowego.
Ulica Tuwima będzie zamknięta dla pojazdów wielkogabarytowych o rzeczywistej masie całkowitej przekraczającej 2,5 t. Objazd dla tych pojazdów będzie kierowany przez Szczepanów Gola Świdnicka lub Pszenno Wilków - Gruszów. Pojazdy nie przekraczające 2,5 t będą korzystały z ulicy Tuwima i Kwiatowej, na których będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy.
W krótkim czasie ruch jednokierunkowy obowiązywać będzie również na ulicy Spółdzielczej. Utrudnienia w ruchu potrwają około dwóch tygodni.


10 marca 2011 - Przebudowa placu św. Małgorzaty bliżej końca

Wciąż trwają prace przy przebudowie pl. św. Małgorzaty. Obecnie drogowcy prowadzą roboty przy układaniu chodników i nawierzchni alejek na terenach rekreacyjnych. Trwa również korekta drzew, która zakończy się w połowie przyszłego tygodnia.
- Korekta drzew jest konieczna. W ramach przebudowy przewidziano nowe alejki, plac zabaw oraz miejsca rekreacji, dlatego drzewa muszą zostać przycięte, by nie zagrażały korzystającym z tych miejsc. Część drzew jest ogromnych rozmiarów, mają po 28-32 metry wysokości, a gałęzie w przypadku wiatrów bądź wichur są bardzo niebezpieczne. . . . czytaj więcej


10 marca 2011 - Zakręcone ścieżki już widać

Alejki wyłożone kostką granitową, stylowe latarnie, niewielka muszla koncertowa, ozdobna fontanna, plac zabaw, wygodne ławki, a wszystko pod bacznym okiem ośmiu obrotowych kamer. Tak będzie wyglądał odnowiony Park Miejski w Świebodzicach. Rewitalizacja tego obszaru trwa od ubiegłego roku.
Od pewnego czasu pogoda sprzyjała wykonawcom zadania, prace prowadzone są dosyć intensywnie dzięki czemu widać już sporo efektów. Pięknie "zakręcone" alejki mają już częściowo nawierzchnię, widać stylowe oprawy oświetleniowe. . . . czytaj więcej


10 marca 2011 - Nocna i świąteczna pomoc medyczna

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od 1 marca 2011 roku zmieniają się miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i święta.
Na Dolnym Śląsku w 33 punktach utworzone zostały 63 zespoły złożone z lekarza i pielęgniarki, które w razie potrzeby udzielą pomocy nie tylko w ambulatorium, ale także w domu chorego. Jeśli w nocy czujesz się źle i potrzebujesz pomocy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i nie jest to stan nagły zagrażający zdrowiu lub życiu to zgłoś się do ambulatorium lub zadzwoń pod wskazany numer telefonu. . . . czytaj więcej


10 marca 2011 - Świdnica chce wejść do gry... Monopoly - konkurs na Facebooku

Trzy polskie edycje gry Monopoly, na której może znaleźć się również Świdnica zostaną rozlosowane wśród uczestników konkursu na Facebooku. Wystarczy, że internauci polubią oficjalny profil miasta - Świdnica rynek z tradycjami - w tym portalu społecznościowym.
Świdnica ma szansę znaleźć się na planszy najbardziej znanej gry - Monopoly. Do 20 marca trwa głosowanie, które wyłoni miasta w polskiej edycji Monopoly.
Świdnica znalazła się na liście miast z tzw. dzikiej karty. Dwa z nich, które uzyskają najwięcej punktów znajdą się na planszy Monopoly. . . . czytaj więcej


10 marca 2011 - Warsztaty taneczne z Agnieszką Jaśkowską

W niedzielę, 20 marca w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się "Warsztaty taneczne". Prowadzić je będzie niesamowita i wszechstronna tancerka oraz instruktorka - Agnieszka Jaśkowska.
Ogromna dawka energii i tańca. Trzy style taneczne: hip-hop freestyle, house oraz modern dance.
Dowiedz się więcej na stronie www.sak-art.com.pl Film z zapowiedzią warsztatów - . . . czytaj więcej


10 marca 2011 - 21 marca 2011 - VIII Festiwal Nauki

Wiosna tuż, tuż czas więc na cykliczną międzyszkolną imprezę w Mechaniku - 21 marca 2011 - VIII Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka jako fascynująca przygoda. Obyś nigdy nie przestał(a) się dziwić"
Inicjatorka i dobry duch naukowych wagarów w Mechaniku - mgr inż. Grażyna Kubiczek zapowiada wiele atrakcji. Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu tradycyjnie jest popularyzacja nauki wśród młodzieży ze Świdnicy i regionu.
Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy uczelni, ale także lokalnych instytucji, którzy prezentują swoje osiągnięcia naukowe, zainteresowania i fascynacje. . . . czytaj więcej


10 marca 2011 - Pierwszy Orlik w gminie Marcinowice

Już w tym roku ruszy budowa kompleksu boisk sportowych w miejscowości Wirki w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012".
Projekt obejmuje budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wchodzą: boisko piłkarskie o wymiarach 30m x 62m, boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej o wymiarach 19,1m x 32,1m oraz budynek sanitarno-szatniowy o powierzchni użytkowej ok 60 m2. Boisko będzie ogrodzone i oświetlone.
Obiekt będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców bezpłatnie. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia sięga 1 mln 50 tys. zł.
Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków samorządu wojewódzkiego w kwocie ok 333 000,00 zł oraz ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie do 500 000,00 zł. Pozostałą kwotę pokryje gmina. Już jesienią obiekt będzie gotowy.


10 marca 2011 - Wiosenna zbiórka krwi

Szykuje się kolejna akcja krwiodawstwa w Świebodzicach.
Zbiórka bezcennego leku odbędzie się 21 marca, w godzinach 10.00-14.00 w sali Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
Jej organizatorem jest tradycyjnie Paweł Bobrowski, a współorganizatorami: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz świebodzicki Urząd Miejski.


9 marca 2011 - Szpital spółką?

Specjalny zespół zbada zasadność przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Przekształcanie publicznych szpitali w spółki prawa handlowego trwa już w Polsce od co najmniej kilku lat. Czy przyszła kolej na świdnicki Latawiec?
Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu podjął decyzję o utworzeniu specjalnego zespołu, który ma przygotować analizę skutków pozostawania placówki w strukturach Zakładu Opieki Zdrowotnej, jak i zasadności przekształcenia szpitala w spółkę.
Wszystko dlatego, że Zarząd poważnie myśli o zmianie działającego obecnie w formie SP ZOZ szpitala w spółkę prawa handlowego. Zespołem pokieruje wicestarosta Alicja Synowska. . . . czytaj więcej


9 marca 2011 - Hala przy "ekonomiku" pnie się w górę

Stanęły już ściany, trwa przygotowanie do wykonania zadaszenia. Hala sportowa przy Zespole Szkół Ekonomicznych ma być gotowa 31 czerwca br. Budynek będzie nowoczesny i będzie posiadał niezbędne zaplecze techniczne.
Hala powstanie przy budynku B kompleksu szkolnego znajdującego się przy ulicy Pionierów. Wprawdzie będzie ona niepełnowymiarowa, gdyż tylko taka może być wykowana na tym terenie, ale będzie nowoczesna i będzie posiadała niezbędne zaplecze techniczne. Według planów hala stanie w czerwcu tego roku. . . . czytaj więcej


9 marca 2011 - W Jaworzynie Śląskiej powołano zastępcę

Wczoraj, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz powołał na funkcję swojego zastępcy - Marka Zawiszę.
Marek Zawisza ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, na kierunku zarządzanie i marketing oraz menadżerskie studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Dotychczas pracował w ZPS "Karolina" Sp. z o.o. na stanowisku Kierownika Działu Sprzedaży Eksportowej. Od urodzenia jest mieszkańcem Jaworzyny Śląskiej, a w latach 2006-2011 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej i Przewodniczącego Komisji ds. Budżetu i Finansów.


9 marca 2011 - Dzień Kobiet z SCK

Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku, Strzegomskie Centrum Kultury zaprosiło Panie z okazji ich święta. Specjalnie dla Pań zaprezentowała się Formacja Chatelet. Pełen humoru, dowcipu i świetnych skeczy program oraz profesjonalizm artystów sprawiły, że publiczność bawiła się wspaniale. Świadczyć o tym może również fakt, iż program przedłużył się do prawie dwóch godzin.
Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie dziękuje dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, za udostępnienie auli szkolnej, gdzie w tym roku miał miejsce program dedykowany Paniom.


9 marca 2011 - Handel truskawkami - czas na wnioski do 31 marca

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy informuje, że do 31 marca przyjmowane są wnioski w sprawie udostępnienia miejsc do handlu truskawkami, poza targowiskami. Na terenie miasta Świdnicy wyznaczono pięć miejsc: ul. Długa 9 (przed Apteką Pod Bykami), ul. Długa 31 (obok sklepu obuwniczego), ul. Bohaterów Getta róg ul. Pułaskiego, pl. Grunwaldzki (obok przejścia dla pieszych przy Klubie Bolko), pl. Grunwaldzki (naprzeciw budynku nr 10).
Wnioski można składać do dnia 31 marca 2011 roku w Urzędzie Miejskim, ul. Armii Krajowej 49 (Ip., pok. nr 128).
Po upływie tego terminu wnioski nie będą przyjmowane, niedopuszczalna jest również zmiana we wnioskach już złożonych, a wnioski niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu. . . . czytaj więcej


9 marca 2011 - Rywale w walce o II ligę już znani

Poznaliśmy już rywalki siatkarek MKS Świdnica w turnieju półfinałowym o wejście do II ligi Kobiet.
Turniej odbędzie się w dniach 18-20 marca w Lubsku.
W grupie rywalizować będą: AZS ŁWSH Żary Lubsko, MOSiR MOSM Tychy, MKS Świdnica oraz MKS Zorza Wodzisław. Drugim zespołem walczącym o wejście do II ligi z Dolnego Ślaska jest KS Olimpia Jawor, która możliwość taką uzyskała ponieważ Gwardia Wrocław (drugi zespół w III lidze) zrezygnowała z rywalizacji.


9 marca 2011 - ŚKPR podejmie outsidera

Po serii bardzo trudnych spotkań, w siódmej kolejce II ligi ŚKPR Świdnica podejmie na własnym parkiecie drużynę SPR Jurist Nowa Sól.
Rywale są beniaminkiem rozgrywek i cały czas czekają na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Dotychczas dwukrotnie zdołali zremisować swoje spotkania i z dorobkiem dwóch punktów zamykają tabelę.
W pierwszym spotkaniu obu drużyn w tym sezonie, ŚKPR wygrał w Nowej Soli 45:16. Jakim wynikiem zakończy rewanż, przekonamy się w sobotę 12 marca o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów. Bilety w cenie 3 złotych, młodzież szkolna do lat 12 za okazaniem legitymacji szkolnej wstęp wolny. . . . czytaj więcej


9 marca 2011 - II Plebiscyt - Niepowtarzalni - głosowanie do jutra

Tylko do jutra, 10 marca można głosować w dorocznym II Plebiscycie "Niepowtarzalni" jaki już drugi raz ogłosił Informacyjny Serwis Internetowy Ziemi Świdnickiej - Dziennik-Swidnica.
Głosowanie ma wyłonić trzy osoby, które zostaną "Niepowtarzalnymi - 2010" - osoby wybitne, niepowtarzalne, zajmujące się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, które dokonały czegoś niezwykłego, osoby dzięki, którym świat staje się inny, lepszy.
Głosowanie na osoby zasłużone dla ziemi świdnickiej - >>> zobacz Laureaci poprzedniego plebiscytu - >>> zobacz


9 marca 2011 - Dzień Kobiet w Przystani

Ósmego marca, Dzień Kobiet, grupa mężczyzn z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy przy ulicy Saperów pod okiem terapeutki Ani Sochockiej przygotowała niespodziankę dla pań.
Niespodzianką były samodzielnie ułożone wiersze o kobietach, przygotowali również żartobliwą scenkę, która przedstawiała dialog żony i męża.
To nie koniec atrakcji jakie czekały panie ze strony panów - każda z pań otrzymała kwiatek, który został wykonany w tajemnicy podczas zajęć.


8 marca 2011 - Skargi na pogotowie pod lupą

Drugie posiedzenie Rady Społecznej SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy zdominowały tematy skarg, jakie wpłynęły na placówkę na przestrzeni ostatnich 4 lat. Spotkanie z udziałem członków Rady, dyrektora pogotowia i jego pracowników trwało ponad dwie godziny.
Sprawdzane było przestrzeganie procedur w placówce. Rozważana jest kontrola zewnętrzna.
W sumie na przestrzeni lat 2008 - 2010 do pogotowia wpłynęły 24 skargi złożone na piśmie (2008 rok - 12 skarg, 2009 rok - 8 skarg, 2010 rok - 4 skargi). Natomiast w tym roku wpłynęły 3 skargi. Z tego ok. połowa to skargi nieuzasadnione. . . . czytaj więcej


8 marca 2011 - Dobry początek sezonu

Zawodniczki Stragony bardzo dobrze spisały się w rozegranych z niedzielę w Ośrodku Sportów Konnych w Jaroszówce zawodach w skokach przez przeszkody.
Gosia Borysiuk zajęła pierwsze miejsce w konkursie klasy N. W konkursie klasy P. Agata Jodko była druga, a Gosia Borysiuk trzecia.
Były to pierwsze w tym sezonie zawody wyjazdowe zawodników Stragony. W Jaroszówce Gosia i Agata startowały na dwóch koniach każda - Gosia na Kansasie i Promyku, a Agata na Salazarze i Fernhill Cool Diamond.


8 marca 2011 - IV Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy organizują eliminacje rejonowe - Świdnica 2011 - IV Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Eliminacje odbędą się 18 marca w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. W przeglądzie wystąpią soliści i zespoły wokalne składające się z uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Dla laureatów w eliminacjach regionalnych przewidziano nagrody a szczególnym ich wyróżnieniem będzie udział w koncercie galowym, który odbędzie się 29 kwietnia.


8 marca 2011 - Już wkrótce Warsztaty Muzyczne

W dniach 18-19 marca w Strzegomskim Centrum Kultury odbędą się Warsztaty Muzyczne prowadzone przez profesjonalnych muzyków.
W trakcie warsztatów będzie można m. in. wysłuchać wykładów na temat gry na gitarze basowej i elektrycznej, uczestniczyć w zajęciach wokalnych oraz spróbować swoich muzycznych możliwości podczas tzw. Jam Session. Zachęcamy do udziału w warsztatach osoby pragnące rozpocząć przygodę z muzyką. Zgłoszenia przyjmowane są przez SCK pod nr telefonu: 74-649-44-02 lub na adres e-mailowy: sck@poczta.onet.pl
Szczegóły: 698675494 (Artur). Wstęp na zajęcia jest wolny.


8 marca 2011 - Krótkotrwałe użycie pojazdu

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 16 letnią mieszkankę Świdnicy, przy skradzionym wczoraj wieczorem samochodzie VW Vento.
Jak wynika z ustaleń policjantów, zatrzymana dziewczyna wraz z koleżanką przebywały tego dnia w mieszkaniu, które miały sprzątać.
Wykorzystując nieuwagę właściciela mieszkania jedna z nich dokonała kradzieży kluczyków od samochodu, po czym opuściły mieszkanie. Po jakimś czasie właściciel mieszkania zorientował się, że nie ma kluczyków, wyszedł przed blok i zauważył, że na parkingu nie ma jego samochodu. . . . czytaj więcej


7 marca 2011 - Apel o pomoc dla pogorzelców

W nocy z 24 na 25 lutego w wyniku pożaru spłonęła spora część domu zamieszkiwanego przez 7 mieszkańców Świebodzic.
Mimo sprawnej akcji strażaków nie udało się uratować dachu, który uległ znacznemu spaleniu. Mieszkające w budynku osoby nie mają obecnie możliwości powrotu do swojego domu. Koszty remontu częściowo spalonego budynku przekraczają możliwości finansowe jego mieszkańców.
Obecnie największym pragnieniem jest jak najszybsza odbudowa domu - głównie dachu. Dlatego też Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach zwracają się z prośbą o pomoc i finansowe wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców. . . . czytaj więcej


7 marca 2011 - Dowody osobiste

Biuro meldunkowe Urzędu Gminy Świdnica informuje, że dowody osobiste wydane w 2001 roku na okres 10 lat tracą swoją ważność w 2011 roku.
Prosimy mieszkańców o sprawdzenie kiedy upływa ten termin - jest on wskazany w prawym dolnym rogu dowodu osobistego. Jedynie osoby, które złożyły wniosek po ukończeniu 65 roku życia, posiadają dowody osobiste wydane na czas nieoznaczony.
Od 1 stycznia 2010 roku dowody osobiste wydawane są nieodpłatnie.
W przypadku, gdy data wydania wskaże na szybką utratę ważności dokumentu, należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego przynajmniej miesiąc przed upływem dziesięcioletniego okresu ważności. Przypominamy jednocześnie, iż dowód osobisty podlega obowiązkowej wymianie również w przypadku: zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym (zmiana nazwiska, adresu), utraty dowodu osobistego, uszkodzenia dowodu osobistego.


7 marca 2011 - Wciąż są "niepokonani"

Co najmniej tysiąc osób spędziło niedzielny wieczór przy największych przebojach zespołu Perfect. Giganci rocka wystąpili w hali widowiskowo-sportowej w Świebodzicach, w ramach trasy koncertowej promującej jubileusz 30-lecia istnienia formacji.
Ci, którzy spodziewali się usłyszeć nieśmiertelne hity Perfectu, takie jak "Autobiografia", "Nie płacz Ewka" czy "Niepokonani" - nie zawiedli się. Artyści wykonali także dwa utwory ze swojej najnowszej płyty - "XXX". Grzegorz Markowski i jego koledzy z zespołu w czasie godzinnego koncertu dostarczyli wszystkim ogromną dawkę energii i wzruszenia - zwłaszcza tym fanom, którzy przy piosenkach Perfectu przeżywali swoją młodość. . . . czytaj więcej


7 marca 2011 - "Skarby UNESCO w Polsce" - Świdnica - eliminacje miejskie 2011

I Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej i Fotograficznej dla Dzieci i Młodzieży.
W 1972 roku w Paryżu podczas 17 sesji Konferencja Generalna UNESCO przyjęła Konwencję Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego. Po ratyfikowaniu jej przez 20 państw Konwencja weszła w życie w 1975 roku. Pierwsza sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa miała miejsce w Paryżu w 1977 r.
Komitet rozpoczął wówczas tworzenie Listy Światowego Dziedzictwa. Wpisu 12 pierwszych obiektów, w tym dwóch z Polski - zespołu staromiejskiego Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce - dokonano na II sesji w Waszyngtonie w 1978 roku. . . . czytaj więcej


7 marca 2011 - Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo

Ty też możesz pomóc. Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo.
Polski Czerwony Krzyż rozpoczął zbiórki publiczne pod hasłem " Godne dzieciństwo".
Program "Godne Dzieciństwo" powstał w 2001 roku, w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację materialną polskiego społeczeństwa.
Obecnie co czwarte dziecko w Polsce jest niedożywione, a co ósme żyje w ubóstwie. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2009 roku 2,2 miliona osób żyło w warunkach skrajnego ubóstwa. Wynika z tego, że co piaty Polak na co dzień żyje w niedostatku i nie zaspokaja swoich elementarnych potrzeb tj.: brakuje im pieniędzy na jedzenie, opłaty za mieszkanie, higienę i edukację. . . . czytaj więcej


7 marca 2011 - Sołectwa grają w kręgle

I ruszyło. W pierwszą sobotę marca w Kręgielni w Świebodzicach odbył się I Turniej Kręglarski "o Puchar Sekretarza Gminy" z cyklu "Sportowe Weekendy na Wsi". Na starcie stanęło 12 czteroosobowych reprezentacji Sołectw z Gminy Wiejskiej Świdnica. Wszyscy w świetnych humorach, i gotowi do sportowych zmagań. Taki amatorski Turniej to niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności gry w kręgle.
Choć z tego co się nieoficjalnie dowiedzieliśmy niektóre z drużyn indywidualnie przygotowywały się do zawodów, stąd też wiele świetnych wyników.
W składach drużyn znajdowali się Sołtysi, Przewodniczący i Członkowie Rad Sołeckich, Prezesi LKS-ów, a także mieszkańcy wsi, wszyscy oczywiście w regulaminowym wieku 35+. . . . czytaj więcej


7 marca 2011 - "Czy te oczy …"

Pod tym hasłem panie z Powiatu Świdnickiego świętowały V Świdnicki Dzień Kobiet. Jak co roku organizatorem akcji była Liga Kobiet Polskich przy współpracy Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa. Ta edycja, podobnie jak poprzednie, poświęcona była promowaniu profilaktycznych badań zdrowotnych. Tym razem tematem przewodnim były oczy.
W piątkowe popołudnie, 4 marca, w Teatrze Miejskim w Świdnicy na wszystkie panie czekało mnóstwo atrakcji. Niezwykle ciekawą częścią programu był wykład panelowy z udziałem okulisty Jerzego Ostapińskiego, który poprowadziła Beata Moskal-Słaniewska.
Była to także okazja do wykonania bezpłatnych komputerowych badań wzroku, które przeprowadził dr Krzysztof Babula oraz badania ciśnienia w gałce ocznej, którym zajęła się dr Magdalena Jakimiec. . . . czytaj więcej


7 marca 2011 - Budowa sieci kanalizacyjnej w Zebrzydowie

W marcu rusza budowa sieci kanalizacyjnej w Zebrzydowie w gminie Marcinowice.
Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu, do którego w ostatnim etapie zgłosiło się sześć firm. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło świdnickie przedsiębiorstwo, które zadeklarowało wykonanie zadanie za kwotę 4 mln 489 tys. zł brutto.
Zakończenie prac planowane jest na 15 grudnia. Ze skanalizowania skorzysta 570 mieszkańców, a sieć będzie miała długość około 10 km. Po raz pierwszy tak duża inwestycja będzie realizowana poprzez spółkę gminną.
6 marca 2011 - Konkurs "Wójt Roku 2010" rozstrzygnięty

5 marca podczas gali w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie rozstrzygnięta została dziesiąta edycja konkursu "Wójta roku", organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. Wójtem Roku 2010 został Czesław Zalewski z Gminy Sterdyń w woj. mazowieckim.
Wójt Gminy Świdnica została uhonorowana wieloma wyróżnieniami, w tym za wzorową współpracę z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi oraz za współpracę z Klubami Seniora.
Istotą tego jedynego na świecie konkursu jest uhonorowanie tych, którzy pracują w gminie bezpośrednio z ludźmi, a ich praca ma wymierne wartości i widać ją na co dzień. Wśród 10 finalistów tego prestiżowego konkursu znalazła się wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. . . . czytaj więcej


6 marca 2011 - Zamach na "Teatr Bezdomny" - debata

10 marca o godzinie 19.00 w siedzibie żarowskiego "Teatru Bezdomnego" im. Bohumila Hrabala odbędzie się debata, na której poruszona zostanie kwestia funkcji i użyteczności teatru "Bezdomnego" w tworzeniu lokalnej - szeroko pojętej kultury.
W dyskusji wezmą udział aktorzy wspomnianego teatru, delegacje instytucji kulturalnych z przedstawicielami Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Rady Kultury Miasta i Gminy Żarów oraz władzami Urzędu Miasta i Gminy Żarów. Debata jest następstwem działań Gminnego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Miasta i Gminy Żarów, które zmierzają do likwidacji ponad 10-letniej tradycji żarowskiej sceny teatralnej jak twierdzą "bezdomni". . . . czytaj więcej


6 marca 2011 - Po pierwszym turnieju prowadzą swidnickie młodziczki

Pierwszy z trzech turniejów o Mistrzostwo Dolnego Śląska rozegrany został w Świdnicy. MKS Świdnica - KS Gwardia I Wrocław 2:1 - 25:15, 18:25, 16:14. KS Gwardia I Wrocław - MMKS Gaudia Trzebnica 2:0 - 25:16, 25:10. MMKS Gaudia Trzebnica - MKS Świdnica 1:2 - 15:25, 25:18, 14:16. Po pierwszym turnieju prowadzą świdnickie młodziczki.
Mistrza Dolnego Śląska poznamy po rozegraniu dwóch pozostałych turniejów. Następny odbędzie się we Wrocławiu i ostatni turniej w Trzebnicy.


6 marca 2011 - Obronił rzut karny i uchronił zespół od porażki

Piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica po dramatycznym meczu zremisowali w Obornikach Wielkopolskich ze Spartą 25:25. Świdniczanie nadal zajmują czwarte miejsce w tabeli II ligi. Przewaga do prowadzącego Arotu Astromal Leszno zmniejszyła się do pięciu punktów, bo lider sensacyjnie przegrał w Komprachcicach. Dwa punkty zapisały na swoje konto inne zespoły z czołówki: MKS Poznań i Żagiew Dzierżoniów.
Mecz w Obornikach Wielkopolskich od początku nie układał się po myśli podopiecznych Krzysztofa Mistaka. Do przerwy świdniczanie przegrywali 10:16. W drugiej części zagrali jednak lepiej i na finiszu dogonili rywali. Bohaterem ostatniej akcji był bramkarz Marcin Schodowski, który na cztery sekundy przed końcem obronił rzut karny i uchronił zespół od porażki.
Następny mecz ŚKPR rozegra w sobotę 12 marca w hali na osiedlu Zawiszów. O godzinie 18.00 podejmie SPR Jurist Nowa Sól.


6 marca 2011 - "Złe Psy" zagrają w "Izy Rajder"

19 marca w świdnickim pubie "Izy Rajder" przy alei Niepodległości (Muzeum Broni i Militariów) odbędzie się koncert zespołu "Złe Psy".
"Złe Psy" to rozpoznawalna marka w świecie muzyki. Nazwę i nagrania grupy zna każdy miłośnik bluesa, rock and rolla i motocykli.
Zespół gra obecnie w składzie: Andrzej Nowak (również TSA) - śpiew, gitara, Marek Kapłon (również TSA) - perkusja, Jacek Kasprzyk - gitara, śpiew, Paweł Nafus - Bass, Przemek "Stona" Stankiewicz - harmonijka, śpiew. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00, bilety w cenie - 20 złotych.


6 marca 2011 - Spotkania z młodym kinem w Świdnicy

W piątek 11 marca w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury będzie miał miejsce pokaz filmów "Mama, tata, Bóg i Szatan" oraz "osiem9". Po projekcji odbędzie się spotkanie z ich reżyserem Pawłem Jóźwiakiem Rodanem.
Wydarzenie zapoczątkuje cykl spotkań z twórczością młodych adeptów sztuki filmowej, stanowiący rozwinięcie formuły świdnickiego festiwalu filmów dokumentalnych "Okiem Młodych".
Paweł Jóźwiak-Rodan jest utalentowanym, odnoszącym sukcesy reżyserem - absolwentem katowickiej szkoły filmowej (WRiTV). . . . czytaj więcej


5 marca 2011 - To co było niemożliwe stało się faktem

Pierwsze miejsce w rozgrywkach III ligi, wszystkie spotkania wygrane 3:0 to jest coś o czym marzą wszyscy a osiągaja tylko nieliczni. To wszystko stało się udziałem siatkarek MKS Świdnica. Dzisiaj pokonały Olimpię Jawor również 3:0 w setach 25:23, 25:22, 25:13 i zajęły w rozgrywkach pierwsze miejsce z kompletem 60 punktów.
Kolejne miejsca zajęli: 2. KS Gwardia Wrocław - 48, 3. KS Olimpia Jawor - 44, 4. MMKS Gaudia Trzebnica - 39, 5. UKS Tygrysy Strzelin - 35, 6. SL Salos RP Nowa Ruda - 30, 7. MGLKS "Sobieski" Oława - 29, 8. MKS Rokita Brzeg Dolny - 18, 9. UKS "Głuszyca" Głuszyca - 18, 10. UKS Lubań - 6, 11. KS Korona Sulików - bez punktów. Pierwszy turniej o wejście do II ligi siatkarki MKS Świdnica rozegrają w dniach 18-20 marca.


5 marca 2011 - Pędzące Osiołki - mistrzem

Choć do zakończenia VIII edycji Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej pozostała tylko jedna kolejka ale poznaliśmy już mistrza, została nim drużyna Pędzących Osiołków. Wyniki przedostatniej kolejki Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej: Pędzące Osiołki - Car Valet Jaroszów 14:5 (3:3), Doceniani Inaczej - XXL Bolesławice 22:12 (10:7), Gimnazjum Senior - Ziomale 0:10 walkower, Glob Max - Uhahani 10:0 walkower.
Tabela rozgrywek - 1. Pędzące Osiołki - 49, 2. Doceniani Inaczej - 45, 3. Glob Max - 42, 4. Ziomale - 40, 5. Car Valet Jaroszów - 28, 6. XXL Bolesławice - 19, 7. Gimnazjum Senior - 14, 8. Uhachani - 0.
Czołówka strzelców - 1. Mateusz Ptak (Doceniani) - 118 bramek, 2. Grzegorz Borowy (Osiołki) - 83 bramki, 3. Dariusz Włodarczyk (Glob Max) - 64 bramki.


4 marca 2011 - Przedstawiciele króla szwedzkiego w Świdnicy

Dziś, 4 marca w Świdnicy gościli przedstawiciele szwedzkiego Dworu Królewskiego na czele z Pierwszym Marszałkiem Dworu Królewskiego oraz Pierwszą Damą Dworu Królewskiego.
Podejmowali ich Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy wraz z Waldemarem Pytlem, proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy oraz świdnickim starostą Zygmuntem Worsą.
Przedstawiciele szwedzkiego monarchy w towarzystwie szwedzkiego MSZ, ministra pełniącego funkcję ambasadora Szwecji w Polsce, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP wzięli udział w roboczej wizycie. . . . czytaj więcej


4 marca 2011 - Będzie dąb pamięci

W rocznicę katastrofy smoleńskiej w Świebodzicach zasadzony zostanie dąb, upamiętniający ofiary tej tragedii.
10 kwietnia 2011 roku odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar. Zapraszamy świebodziczan, chcących wziąć w tej uroczystości, na godzinę 13.00 do kościoła pw. Św. Mikołaja.
A po mszy w Parku Miejskim zasadzony zostanie dąb, upamiętniający katastrofę i osoby, które w jej wyniku poniosły śmierć.


4 marca 2011 - Kibicujmy siatkarkom MKS Świdnica

Wczoraj spotkały się w Głuszycy z zespołem UKS Głuszyca i mimo rezerwowego składu mecz wygrały podobnie jak wszystkie rozegrane wcześniej czyli w trzech setach.
UKS Głuszyca - MKS Świdnica 0:3 w setach 10:25, 19:25, 11:25.
Jutro w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy o godzinie 17.00 MKS Świdnica spotka się w ostatnim meczu z Olimpią Jawor i jeśli to spotkanie skończy się zwycięstwem 3:0 to ustanowiony zostanie pewnego rodzaju rekord - 20 meczy (wszystkie mecze ligowe) wygrane w trzech setach. Kibicujmy więc siatkarkom by stało się coś co się nie zdarza.


4 marca 2011 - Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

To trudna decyzja dla gimnazjalistów. Być może w podjęciu decyzji pomocne będą Targi Edukacyjne Szkół Ponadgimnazjalnych, które 17 marca organizuje Publiczne Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach, na które zaprasza uczniów, w szczególności klas III gimnazjów, ich rodziców i nauczycieli.
Początek targów - godzina 16.30, na terenie szkoły. Wykaz szkół, które będą się tego dnia prezentować: . . . czytaj więcej


4 marca 2011 - Pijany lekarz

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w jednej z Przychodni Zdrowia w Świdnicy zatrzymali lekarza ortopedę. Pacjentka, która tego dnia była przyjmowana przez lekarza, powiadomiła policjantów, iż w trakcie wizyty wyczuła od niego alkohol. Lekarz został zatrzymany przez policjantów.
Po przebadaniu na alkoteście okazało się iż w organizmie ma blisko 3,40 promila alkoholu, pobrano od niego także krew na zawartość alkoholu.
Jeżeli okaże się, że lekarz swoim postępowaniem naraził pacjentów na utratę życia lub zdrowia, może mu grozić do trzech lat pozbawienia wolności.


4 marca 2011 - Zapraszamy do SP 105 na Drzwi Otwarte

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy zapraszają na Drzwi Otwarte Szkoły, które odbędą się w czwartek 10 marca w godzinach 16.30-18.00 przy ulicy Folwarcznej 2.
Chcielibyśmy przedstawić naszym gościom ofertę dydaktyczną i bazę lokalową naszej placówki. Przewidujemy zwiedzanie szkoły, spotkania z nauczycielami, prezentacje multimedialne.
Zapoznamy także ze zbiorami biblioteki szkolnej, pracowniami komputerowymi, przedstawimy możliwości tablic multimedialnych, na jakich pracują nasi uczniowie, pokażemy nowocześnie wyposażoną salę gimnastyczną. . . . czytaj więcej


4 marca 2011 - Zapachniało Wielkanocą

W tym roku Święta Wielkiej Nocy przypadają bardzo późno - niemal pod koniec kwietnia. W Świebodzicach świąteczne klimaty już dają się odczuć, głównie za sprawą dwóch konkursów, które tradycyjnie organizuje samorząd. To konkurs na świąteczną kartkę oraz wielkanocną ozdobę.
Pierwszy z nich organizuje Wydział Promocji UM. Do 25 marca można składać projekty kartek wielkanocnych, wykonane dowolną techniką, w dowolnym kształcie i formacie. Hasłem przewodnim konkursu jest "Radosne Święto Wielkanocne". . . . czytaj więcej


3 marca 2011 - "Rajd Świdnicki KRAUSE" rusza już w kwietniu

W dniach 8 - 10 kwietnia 2011 roku na drogach powiatu świdnickiego odbędzie się druga runda Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 39. Rajdu Świdnickiego KRAUSE.
Sponsorem generalnym imprezy jest firma KRAUSE, przy dużym wsparciu miasta i powiatu świdnickiego.
Do Świdnicy, wraz z załogami startującymi w cyklu RSMP, przyjadą także zawodnicy rywalizujący w Rajdowym Pucharze Polski.
Organizatorem rywalizacji kierowców i samochodó jest Automobilklub Sudecki. . . . czytaj więcej


3 marca 2011 - Dni "Drzwi Otwartych" w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy

Przyjmując dla szkoły imię Polskich Olimpijczyków, wzięliśmy na siebie zobowiązanie, aby popularyzować wśród młodzieży ideę olimpijską, rozwijać zainteresowania uczniowskie oraz propagować sportowy i zdrowy styl życia.
Dotychczasowe działania zaowocowały szeregiem ciekawych imprez i spotkań. Gośćmi specjalnymi szkoły byli reprezentanci Polski, znani olimpijczycy, którzy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich, młodzież wyjeżdżała także do Warszawy na zaproszenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. . . . czytaj więcej


3 marca 2011 - Rock Centrum Świdnica na czele

Zakończyło się głosowanie (okresy dwumiesięczne) w "Rankingu Stron Powiatowych".
W pierwszym tegorocznym głosowaniu zwyciężyła strona internetowa poświęcona szeroko rozumianej świdnickiej scenie rockowej - "Rock Centrum Świdnica" gromadząc 955 punktów.
Kolejne miejsca zajęły strony: Hodowla koni Namlikowo - 947, 15 ŚŚDH TROTER - 929, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 643, Strzegomski Serwis Wędkarski - 553, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 444, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 418, Wędkarstwo Świdnica - 386, BMWIDEO - 345, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 345, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 298, Blog Daily - 229, Góry Sowie On-line - 213, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 195, Hufiec ZHP w Świdnicy - 194, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 194, ECS Nieruchomości - 122, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 5, Tuning Club Świdnica - bez głosów.
1 marca rozpoczęło się nowe głosowanie, rywalizacja trwa - >>> zobacz


3 marca 2011 - "Skarby UNESCO w Polsce" - Świdnica - eliminacje miejskie 2011

I Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej i Fotograficznej dla Dzieci i Młodzieży.
W 1972 roku w Paryżu podczas 17 sesji Konferencja Generalna UNESCO przyjęła Konwencję Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego. Po ratyfikowaniu jej przez 20 państw Konwencja weszła w życie w 1975 roku. Pierwsza sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa miała miejsce w Paryżu w 1977 r.
Komitet rozpoczął wówczas tworzenie Listy Światowego Dziedzictwa. Wpisu 12 pierwszych obiektów, w tym dwóch z Polski - zespołu staromiejskiego Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce - dokonano na II sesji w Waszyngtonie w 1978 roku. . . . czytaj więcej


3 marca 2011 - Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo

Ty tez możesz pomóc. Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo.
Polski Czerwony Krzyż rozpoczął zbiórki publiczne pod hasłem " Godne dzieciństwo".
Program "Godne Dzieciństwo" powstał w 2001 roku, w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację materialną polskiego społeczeństwa.
Obecnie co czwarte dziecko w Polsce jest niedożywione, a co ósme żyje w ubóstwie. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2009 roku 2,2 miliona osób żyło w warunkach skrajnego ubóstwa. Wynika z tego, że co piaty Polak na co dzień żyje w niedostatku i nie zaspokaja swoich elementarnych potrzeb tj.: brakuje im pieniędzy na jedzenie, opłaty za mieszkanie, higienę i edukację. . . . czytaj więcej


3 marca 2011 - Warsztaty taneczne z Agnieszką Jaśkowską

W niedzielę, 20 marca w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się "Warsztaty taneczne". Prowadzić je będzie niesamowita i wszechstronna tancerka oraz instruktorka - Agnieszka Jaśkowska.
Ogromna dawka energii i tańca. Trzy style taneczne: hip-hop freestyle, house oraz modern dance.
Dowiedz się więcej na stronie www.sak-art.com.pl Film z zapowiedzią warsztatów - . . . czytaj więcej


2 marca 2011 - Nowy inwestor w Świebodzicach

Firma AGRO CORN z Gdańska kupiła prawie 2,5 hektara gruntów w Świebodzicach. Działka zlokalizowana jest w tzw. miejskiej strefie przemysłowej, graniczącej z Podstrefą Świebodzice WSSE "Invest-Park".
Stanie tu zespół elewatorów, gdyż spółka zajmuje się skupem i sprzedażą płodów rolnych, dla potrzeb przemysłu spożywczego ale także do produkcji pasz.
AGRO CORN wybuduje bazę magazynowo-logistyczną w Świebodzicach do końca 2012 roku. . . . czytaj więcej


2 marca 2011 - Sportowe weekendy na wsi

Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica", Urząd Gminy Świdnica oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zapraszają na "Sportowe weekendy na wsi - Turniej Sołectw Gminy Świdnica"
Cykl imprez adresowany jest do Rad Sołeckich - mieszkańców Wsi w wieku powyżej 35 lat (Sołtys i Przewodniczący Rady Sołeckiej bez progu wiekowego).
W ramach Turnieju odbędą się: Turniej Kręglarski 5 marca Kręgielnia Świebodzice, Turniej Siatkówki 19 marca Hala w Witoszowie, Turniej Strzelecki 16 kwietnia Strzelnica Al. Niepodległości, Turniej Rekreacyjny 29 maja boisko w Komorowie, Turniej Mini Piłki Nożnej 2 lipca boisko w Pszennie, Finał Turnieju Sołectw Gminy Świdnica - Dożynki 2011.


2 marca 2011 - Cięcia na roboty publiczne

W zeszłym roku w ramach robót publicznych pracę miało w Świebodzicach prawie sto osób. W tym roku może to być tylko 10 miejsc.
Tak drastyczne ograniczenie wydatków na tzw. subsydiowane miejsca pracy wiąże się sytuacją finansową Powiatowego Urzędu Pracy, który otrzymał na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu zmniejszoną dotację z budżetu.
To nieco ponad 4 mln zł, podczas gdy w 2010 roku dotacja wyniosła ponad 25 milionów złotych.
- Choć złożyliśmy jak co roku wnioski o stworzenie tego typu miejsc pracy już dziś wiadomo, że będzie ich drastycznie mało w porównaniu z latami ubiegłymi. . . . czytaj więcej


2 marca 2011 - Zatrzymany za napad z nożem w ręku

Nawet do 15 lat pozbawienia wolności grozi 43 - letniemu mężczyźnie, zatrzymanemu przez świdnickich policjantów za napad rabunkowy w kasynie gier. Sprawca grożąc nożem, zażądał od pracownicy kasyna wydania pieniędzy. Dzisiaj zatrzymany został doprowadzony do sądu z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie.
Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ustalili i zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o napad rabunkowy z użyciem noża. Zatrzymany to 43 - letni mieszkaniec Świdnicy.
Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Wcześniej był już notowany przez policję. . . . czytaj więcej


1 marca 2011 - Referat Spraw Społecznych będzie w MOPS

Dziś, 1 marca rozpoczęła się przeprowadzka Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Od 7 marca mieszkańcy będą obsługiwani w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Wałbrzyskiej 15.
- Zapewnimy ciągłość obsługi, a co więcej do 11 marca - w okresie przejściowym - mieszkańcy mogą liczyć na naszą pomoc zarówno w urzędzie miejskim, jak i ośrodku pomocy społecznej - mówi Dorota Szyłobryt, która od 9 lat kierowała Referatem Spraw Społecznych w UM. . . . czytaj więcej


1 marca 2011 - Spotkali się po raz piąty

Zmiany budżetu Gminy Strzegom na 2011 rok oraz wyrażenie zgody na zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dla dzieci oraz uczniów w roku szkolnym 2011/2012 to tylko dwie z kilku uchwał podjętych przez radnych podczas sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, która odbyła się 28 lutego.
W trakcie piątej sesji tej kadencji strzegomscy radni w drodze uchwały zmienili budżet Gminy Strzegom na 2011 rok, ustalili szczegółowe zasady, sposób i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Strzegom lub jej jednostkom podległym, a także wskazania organów do tego uprawnionych oraz zmienili wieloletnią prognozę finansową Gminy Strzegom. . . . czytaj więcej


1 marca 2011 - Świdnica - CBŚ 6:0

Drużyna powiatu świdnickiego wróciła z pucharem z Warszawy. Nasi piłkarze zajęli II miejsce w IV Międzynarodowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Turniej rozegrano w sobotę i niedzielę (26-27 lutego). Drużyna z powiatu zajęła II miejsce i wywalczyła puchar.
- Tak dobry rezultat zaskoczył nas samych, ponieważ wystąpiliśmy w niepełnym składzie. Wynik też był sporą niespodzianką dla organizatorów GKP Targówek oraz innych uczestników turnieju. . . . czytaj więcej


1 marca 2011 - Spotkania z młodym kinem w Świdnicy

W piątek 11 marca w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury będzie miał miejsce pokaz filmów "Mama, tata, Bóg i Szatan" oraz "osiem9". Po projekcji odbędzie się spotkanie z ich reżyserem Pawłem Jóźwiakiem Rodanem.
Wydarzenie zapoczątkuje cykl spotkań z twórczością młodych adeptów sztuki filmowej, stanowiący rozwinięcie formuły świdnickiego festiwalu filmów dokumentalnych "Okiem Młodych".
Paweł Jóźwiak-Rodan jest utalentowanym, odnoszącym sukcesy reżyserem - absolwentem katowickiej szkoły filmowej (WRiTV). . . . czytaj więcej


1 marca 2011 - Zapisy do przedszkola w Witoszowie Dolnym

Od 1 marca Przedszkole w Witoszowie Dolnym rozpoczyna zapisy na nowy rok szkolny 2011/2012.
Przedszkole zapewnia stałą opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej; wszechstronny rozwój psychofizyczny dzieciom w bogato wyposażonych w pomoce dydaktyczne i zabawki kolorowych i słonecznych salach; pomaga każdemu dziecku osiągnąć sukces uwzględniając jego możliwości zainteresowania.


1 marca 2011 - "Młode Gwiazdy 2011"

W dniach 15-20 lutego UKS SVIDA realizował projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej "Młode Gwiazdy 2011". W projekcie uczestniczyły kluby pływackie ze Słowacji - KP "Aquacity" Poprad i z Czech - TJ "Delfin" Nachod.
W projekcie uczestniczyło 36 zawodników z zagranicy i zawodnicy UKS SVIDA. Wspólne treningi odbywały się na basenie Szkoły Podstawowej nr 4 i pływalni przy ulicy Równej oraz hali sportowej przy ul. Pionierów.
Atrakcją był wyjazd w pobliskie góry z pieczeniem kiełbasek oraz wspólne wyjście na Lodowisko.
Spotkanie zakończyło się podpisaniem listów intencyjnych o wzajemnej współpracy.


1 marca 2011 - Pogotowie z kontaktem na nocną i świąteczną opiekę

Pozytywnie zakończyło się zamieszanie z kontaktami dla świdnickiego pogotowia. Już oficjalnie wiadomo, że SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy wygrało konkurs na świadczenie ambulatoryjnej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie powiatu.
Oznacza to, że od dzisiaj pacjenci nie muszą się już martwić, kto będzie udzielał pomocy lekarskiej w dni wolne od pracy, święta oraz po godzinie 18.00.
Wszystko będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach. . . . czytaj więcej


1 marca 2011 - Przedszkolaki z "trójki" - przyjaciółmi natury

Dzieci z Przedszkola nr 3 biorą udział w programie edukacyjnym "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Program organizowany jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz firmę Tymbark.
W ramach realizacji programu dzieci uczą się oszczędzania energii i postaw ekologicznych. Przedszkolaki biorą udział w zajęciach edukacyjnych, angażując się w praktyczne działanie na rzecz środowiska przyrodniczego.
Poprzez udział w programie Przedszkole nr 3 stara się o certyfikat "Kubusiowi Przyjaciele Natury".


1 marca 2011 - II Streetowe Zawody Snowboardowe "Snow Jam 2011"

W niedzielę, 27 lutego na zakończenie ferii zimowych odbyły się II Streetowe Zawody Snowboardowe "Snow Jam 2011".
Impreza organizowana przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprowadzona została na Skateparku nad Zalewem Witoszówka. Mimo niekorzystnej pogody dla tego rodzaju zawodów udało się je przeprowadzić dzięki dowiezieniu śniegu i przygotowaniu dwóch zjazdów. Do rywalizacji stanęło 10 zawodników.
W finale czterech najlepszych streetowców demonstrowało swoje tricki na dwóch przeszkodach, ośmiometrowej rurze PCV i boxie o długości 6 metrów.
Ostatecznie kolejność była następująca: 1. Jakub Hasek - Boleścin, 2. Kamil Jowik - Wałbrzych, 3. Łukasz Kopyciak - Świdnica, 4. Przemysław Matejko - Świdnica. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepszym przypadły puchary, które wręczał dyrektor ŚOSiR - Edmund Frączak.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała