30 kwietnia 2011 - XV Międzynarodowy Turniej Wiosny - dzień pierwszy

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczął się XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego. Pierwszego dnia zawodów odbywają się eliminacje.
Jutro o godzinie 9.00 rozpoczną się finały, po których o godzinie 16.30 nastąpi dekoracja zwycięzców i zakończenie turnieju.
W dwudniowych zawodach udział biorą ekipy: Czechy - TJ Bohemians Praga, Gloxi Club Jihlawa, Niemcy - A.C. Taucha - Lipsk, Dresden SC 1898, TV Ebersbach, S C Hoyerswerda, SC Riesa, A.C. Ottendorf Okrilla, Holandia - Adonis Sportacrobatiek, Węgry - Epitok S.C. Budapeszt, Włochy - S.G.G. Torino, Ukraina - Reprezentacja, Polska - KS Start Bielsko Biała, ZKS Stal Rzeszów, KPKS Halemba Katowice,UKS AS Zielona Góra, KS Arabeska Bydgoszcz, PTG Sokól Kraków, DOSiR Sokolnia Chorzow, ZTA Aurmum Złotoryja, SAS - AWF Rzeszów, AZS-AWF Katowice, MKS Polonia Świdnica.


30 kwietnia 2011 - Niecodzienny transport

26 kwietnia drogami ziemi świdnickiej poruszał się niecodzienny transport. Z Ziębic do Jaworzyny Śląskiej transportowano zabytkową lokomotywę spalinową serii Ls40-4063. Lokomotywa wyprodukowana 1953 lub 1954 roku w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie przekazana została Jaworzyńskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei przez firmę "PRPH" Ziębice.
Z informacji uzyskanych od pracowników byłej Cukrowni Ziębice gdzie lokomotywa pracowała do końca istnienia zakładu wynika, że lokomotywa nie była używana przynajmniej od 15 lat ponieważ była zbyt hałaśliwa i najprawdopodobniej posiadała silnik z jakąś wadą.
W najbliższym czasie członkowie stowarzyszenia przystąpią do remontu zabytku lokomotywy. Zdjęcia z transportu lokomotywki - >>> zobacz


30 kwietnia 2011 - Puchar Świata w WKKW - wystartował

Wystartował Puchar Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Otwierające cykl pucharowy zawody rozegrano w Kihikiihi w Nowej Zelandii. Po pierwszych zawodach z serii w rankingu prowadzi Nowozelandczyk - Clarke Johnstone.
Puchar Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego to cykl siedmiu imprez rozgrywanych na trzech kontynentach.
Rozgrywki pucharowe otwierają kwietniowe zawody w nowozelandzkim Kihikiihi, a kończą sierpniowe zawody we francuskim Le Pin au Haras. Zwycięzcą całego cyku zostanie zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów podczas imprez zaliczanych do Pucharu Świata. . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2011 - Szachy w Żarowie, skateboarding w Świdnicy

Zapraszamy wszystkich miłośników "królewskiej gry" na Turniej szachowy z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Zawody rozegrane zostaną 3 maja w Gimnazjum w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10, zgłoszenia przyjmowane są w godzinach 9.00-9.55. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00. Udział w turnieju jest bezpłatny.

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Pokazy Skateboardingu w wykonaniu Zawodowego Teamu NIKE z USA.
Pokazy odbędą się w skateparku nad Zalewem Witoszówki w Świdnicy 5 mają w godzinach 14.00.-20.00


30 kwietnia 2011 - Polonia-Sparta na ósmym miejscu

W dwudziestej czwartej kolejce spotkań III ligi piłki nożnej świdniccy piłkarze pokonali Lechię Dzierżoniów 2:1.
W tabeli z 50 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 45 punktów, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 44. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje ósme miejsce mając na koncie 33 punktów. Pozostałe wyniki: Chrobry Głogów - Polonia Trzebnica 1:1, Arka Nowa Sól - Pogoń Świebodzin 0:3, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Orzeł Międzyrzecz 0:1, Czarni Witnica - Twardy Świętoszów 1:1, Promień Żary - Ilanka Rzepin 0:2, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:0. Kolejne spotkanie już 7 maja Twardy Świętoszów (trzynaste miejsce) - Polonia-Sparta Świdnica.


29 kwietnia 2011 - 4. Festiwal Reżyserii Filmowej rezerwacje od maja

Ostatniego dnia maja w Świdnicy rozpoczyna się 4. Festiwal Reżyserii Filmowej i potrwa do 4 czerwca.
Przez pięć festiwalowych dni dla miłośników X muzy zaplanowano projekcje filmów, spotkania ze znakomitościami polskiego filmu i nie tylko.
W tym roku twarzą festiwalu jest znakomita aktorka Katarzyna Figura >>> zobacz, która odbierze również festiwalową nagrodę - "Kryształowego Dzika" za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
Wstęp na wszystkie pokazy i festiwalowe spotkania jest bezpłatny - wymagana będzie jedynie rezerwacja, która rozpoczyna się 9 maja. - Z przykrością informuję, iż z przyczyn niezależnych od organizatorów rezerwacja wejściówek na 4. Festiwal Reżyserii Filmowej rozpocznie się 9 maja - mówi Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent 4. Festiwalu Reżyserii Filmowej.


29 kwietnia 2011 - Zostań Wolontariuszem na Pucharze Świata

Właśnie rozpoczął się nabór do jubileuszowej, piątej już edycji Programu Wolontariat Strzegom Horse Trials. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 31 maja.
Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem koni i lubisz aktywnie spędzać czas możesz dołączyć do organizatorów i zostać Wolontariuszem podczas jednej z największych imprez jeździeckich w Polsce.
Więcej informacji - >>> zobacz Wolontariat gwarantujemy niezapomniane emocje oraz możliwość zobaczenia wydarzenia "od środka". . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2011 - Będą ograniczenia przy ulicy Kościelnej

W piątek, 6 maja od samego rana do ok. godziny 19.00 ulica Kościelna będzie niemal w całości wyłączona z możliwości parkowania pojazdów innych niż uprawnione.
Ma to związek z wizytą szwedzkich monarchów IKM Króla Karola XVI Gustawa i Królowej Sylwii.
Powrót do stałej organizacji ruchu nastąpi po wyjeździe gości ze Świdnicy. Wprowadzone ograniczenia mają związek z zapewnieniem bezpiecznego przebiegu wizyty.


29 kwietnia 2011 - Zmiany w parkowaniu 10-12 maja

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w związku z organizowanym II Ogólnopolskim Kongresem Regionów w dniach 10-12 maja 2011 r. nastąpią utrudnienia w parkowaniu samochodów. Mapka z miejscami gdzie wprowadzony został zakaz parkowania - >>> zobacz
Zakaz parkowania zostanie wprowadzony:
• ul. M. Konopnickiej od skrzyżowania z ul. Franciszkańską do skrzyżowania z ulicą Bohaterów Getta obustronnie; • ul. Franciszkańska do skrzyżowania z ul. Siostrzaną, • ul. K. Pułaskiego do skrzyżowania z ul. Bohaterów Getta, • ul. Długa do skrzyżowania z ulicą Trybunalską, • przed Sądem Okręgowym - pl. Grunwaldzki.


29 kwietnia 2011 - 45 miejsc pracy dla bezrobotnych

Po raz piąty Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje Program prac społecznie użytecznych, w ramach którego zatrudnienie znalazło 45 mieszkańców gminy. We wszystkich sołectwach do końca listopada bezrobotni przepracują ponad 16 tysięcy godzin.
Wprowadzony od 1 listopada 2005 roku nowy instrument aktywizacji społeczno-zawodowej, którym są prace społecznie użyteczne stanowi istotny element aktywnych form pomocy na rzecz osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W ramach porozumienia zawartego pomiędzy Urzędem Gminy Świdnica a Powiatowym Urzędem Pracy, w tegorocznym programie zatrudnionych zostanie 45 bezrobotnych mieszkańców gminy Świdnica. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2011 - Zapraszamy na spotkanie z autorką Domu nad rozlewiskiem

Trylogia o niezwykłym życiu na mazurskich rozlewiskach urzekła setki tysięcy czytelniczek. Perypetie Gośki, bohaterki książek Małgorzaty Kalicińskiej, okazały się bliskie sercom wielu kobiet tym bardziej, że główna bohaterka sporo zaczerpnęła z prawdziwego życia swojej autorki. Zresztą, Małgorzata Kalicińska nigdy nie kryła, że podarowała tej postaci wiele z własnych doświadczeń. Może właśnie dlatego cała historia jest taka prawdziwa?
Dziś Małgorzata Kalicińska to jedna z najpopularniejszych polskich autorek. Czy ma jakieś nowe pomysły na książki? Jak sława odmieniła jej życie?
O to będzie można autorkę zapytać osobiście już 7 maja podczas spotkania w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do sali głównej o godzinie 15.00.


29 kwietnia 2011 - II liga - ostatni mecz ręcznych

W sobotę zakończy się ostatnia, 26 kolejka spotkań w II lidze. W tym dniu odbędzie się pięć z siedmiu meczów. Dwa rozegrana awansem w tygodniu już za nami. Krokus przegrał u siebie ze Szczypiornem Kalisz 20:26, natomiast Olimp pokonał OSiR Komprachcice 26:23.
ŚKPR zagra w Oleśnicy z Pogonią i z pewnością będzie to ciekawe spotkanie. W rundzie rewanżowej Pogoń jest prawdziwym postrachem faworytów. W Oleśnicy przegrały siódemki z Poznania i Dzierżoniowa i gospodarze z pewnością postarają się o sprawienie kolejnej niespodzianki. Zacięta walka była już w pierwszym meczu obu drużyn. Jesienią w Świdnicy ŚKPR pokonał Pogoń 36:34, zapewniając sobie dwa punkty dopiero w samej końcówce. Dla naszej ekipy mecz z Pogonią będzie ostatnią próbą przed walką w barażach o I ligę.
Relacja "Prawie Live" 30 kwietnia, z meczu z Pogonią Oleśnica o godzinie 18.00 na www.skprswidnica.pl


29 kwietnia 2011 - Letnia Amatorska Liga Piłki Nożnej

Znajomi Fryzjera - Mam Talent 4:7. Początek meczu i wszyscy oglądający to spotkanie byli zaskoczeni przebiegiem wydarzeń na boisku. Po 10 minutach meczu po bramce Marcina Kwiatkowskiego i 2 bramkach Pawła Kolasińskiego wynik na tablicy 3:0 dla Znajomych Fryzjera.
Zanosiło się na sporą niespodziankę. W tym fragmencie gry drużyna Mam Talent znowu marnowała jak w poprzednich swoich meczach dużą ilość okazji podbramkowych. Była więc szansa na to, że Znajomi Fryzjera mogą się dziś pokusić o zdobycie punktów.
Do przerwy tracą tylko jedną bramkę i mecz po 20 minutach 3:1 dla Znajomych Fryzjera. . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2011 - Pobili kierowcę i zniszczyli samochód

Do zaparkowanego przy ulicy Siennej w Świebodzicach samochodu podeszło trzech mężczyzn. Po otwarciu drzwi samochodu zażądali od siedzącego w nim 61 letniego mężczyzny wydania pieniędzy w kwocie 50 złotych. Gdy usłyszeli, że nie dostaną pieniędzy, zaczęli kopać i pięściami uderzać w samochód.
Mężczyzna wysiadł z samochodu, w jego kierunku poleciały kamienie oraz kosz na śmieci, jeden z napastników uderzył go kilka razy deską w plecy. Poinformowani o zdarzeniu policjanci na miejscu zatrzymali 16 letniego mieszkańca Świebodzic, sprawcę zniszczenia samochodu.
Pozostali dwaj sprawcy uciekli przed przyjazdem policjantów. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2011 - Majówka z Końmi w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie koło Strzegomia zaprasza na Majówkę z Końmi we wtorek, 3 maja.
W programie "majówki" Towarzyskie Zawody Skokowe oraz atrakcje dla dzieci: przejażdżki na kucyku i przejażdżki bryczką. Początek imprezy o godzinie 12.00.
Wstęp wolny, wszystkie atrakcje bezpłatne. Dojazd do Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie - >>> zobacz


28 kwietnia 2011 - "Skarby UNESCO w Polsce" Zamość 2011

7 kwietnia, komisja I Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej i Fotograficznej Dzieci i Młodzieży "Skarby UNESCO w Polsce" - Zamość 2011 dokonała przeglądu prac plastycznych nadesłanych na konkurs.
Na konkurs wpłynęło łącznie 2164 prace, w tym: 1578 prac plastycznych oraz 586 prac fotograficznych z 279 placówek.
Komisja biorąc pod uwagę wyskoki poziom prac plastycznych, postanowiła przyznać 52 równorzędne nagrody w czterech grupach wiekowych oraz pięć nagród specjalnych. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2011 - Włoscy uczniowie z wizytą w II Liceum Ogólnokształcącym

Tydzień trwała wizyta trzynastu uczniów z włoskiego miasta Rieti, którzy gościli w II LO w Świdnicy. Bogaty program wymiany obejmował zajęcia lekcyjne z chemii, fizyki, informatyki, matematyki, angielskiego i polskiego oraz zajęcia sportowe. A ponieważ nie samą szkoła uczeń żyje, nie obyło się bez wycieczek i wspólnej zabawy.
Już w pierwszym dniu pobytu na gości z Włoch czekało mnóstwo atrakcji. Grupa z Reiti wspólnie z rówieśnikami z II LO pojechała na wycieczkę do Krzeszowa i do skalnego rezerwatu krasnoludków. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2011 - Na zasłużoną emeryturę

To był bardzo wzruszający moment sesji Rady Miejskiej Świebodzic, która odbyła się w środę, 27 kwietnia.
Zaraz po jej rozpoczęciu burmistrz Bogdan Kożuchowicz i jego zastępcy obdarowali kwiatami i podarunkami panią Jadwigę Kosowską, zastępcę skarbnika miasta. Pani Jadzia to chodząca historia świebodzickiego urzędu, bowiem pracuje w nim od prawie 32 lat.
Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku zajmowała stanowisko zastępcy skarbnika miasta. I służyła wielu kolejnym szefom swoją ogromną wiedzą, doświadczeniem, dobrocią. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2011 - Oni już mają indeksy

15 uczniów strzegomskiego "ogólniaka" otrzymało certyfikaty Politechniki Wrocławskiej, a dwóch prymusów już dzisiaj może cieszyć się z indeksów na wymarzoną uczelnię. Przed uczniami wprawdzie jeszcze matura, ale niedawne sukcesy na Politechnice to dowód na świetne przygotowanie uczniów do egzaminu dojrzałości.
Program, do którego zgłosili się strzegomscy licealiści to "Studium Talent 2010/2011" i organizowany był przez Politechnikę Wrocławską.
Uczniowie w ramach programu musieli wziąć udział w serii wykładów i zmierzyć się z materiałem ponadprogramowym z zakresu matematyki i fizyki lub fizyki. Wykłady odbywały się co sobotę i trwały przez jeden semestr akademicki. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2011 - Rada przyjęła Program Zdrowotny Gminy Świebodzice

Jednogłośnie świebodziccy radni przyjęli Program Zdrowotny Gminy Świebodzice. Pierwszym elementem programu będą szczepienia dziewczynek przeciwko wirusowi HPV.
Zakłada on coroczne szczepienia grupy dziewcząt z klasy I gimnazjum - rocznie będzie to ok. 110 osób. Szczepienie odbędzie się za zgodą opiekunów. Przeprowadzi je Miejski Ośrodek Zdrowia, który w drodze przetargu wyłoni dostawcę preparatów.
Jak poinformował Adrian Szewczyk, dyrektor MOZ, obecnie na rynku są dwie szczepionki. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2011 - Wiedzą wszystko o podatkach

Trzech uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy może od dzisiaj pochwalić się najlepszą wiedzą o podatkach. Uczniowie "ekonomika" pokonali w rywalizacji 200 rówieśników z Dolnego Śląska. A wszystko w ramach organizowanego po raz pierwszy we Wrocławiu regionalnego Konkursu Wiedzy o Podatkach.
Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszej kolejności każdy zainteresowany musiał napisać pracę na jeden z czterech podanych przez komisję tematów.
Finał wojewódzki odbywał się we Wrocławiu. Spośród ponad 200 zgłoszeń zakwalifikowało się tylko 36 uczestników. W tym gronie znalazła się trójka uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy: Monika Dudziak, Beata Myrt i Robert Śmiłek. . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2011 - Zbiórka zużytego sprzętu

Wójt Gminy Marcinowice informuje, iż w dniach 9-11 maja na terenie gminy Marcinowice odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu RTV i AGD.
Zbiórkę pralek, telewizorów, lodówek, zamrażarek, komputerów, drukarek, kuchni elektrycznych itp. przeprowadzi Zakład Usług Komunalnych w Żarowie. Mieszkańcy gminy powinni wystawić wymieniony sprzęt do godziny 7.00 rano w wyznaczonych dniach przy posesjach koło pojemników na śmieci.
9 maja zbiórka w miejscowościach - Klecin, Stefanowice, Gruszów, Krasków, Śmiałowice, Marcinowice, Gola Świdnicka. 10 maja zbiórka w miejscowościach - Wiry, Wirki, Kątki, Mysłaków, Zebrzydów, Tąpadła. 11 maja zbiórka w miejscowościach - Biała, Sady, Szczepanów, Strzelce, Tworzyjanów, Chwałków.


28 kwietnia 2011 - Zmiany w budżecie

27 kwietnia na sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach Rada przyjęła uchwałę o zmianach w planie budżetu na bieżący rok.
Zmiany są niewielkie: między innymi wprowadzono do budżetu zwiększony dochód dla OSiR-u w kwocie 33.740 złotych z tytułu sprzedaży biletów na koncert zespołu "Kombii". Jednocześnie pieniądze te od razu zostały zapisane jako zwiększone wydatki Ośrodka na działalność bieżącą.
Zmniejszono wydatki budżetowe o 214 tysięcy złotych z tytułu zmniejszenie poręczenia dla WZWiK - wynika to ze spłaty odsetek od udzielonej pożyczki. . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2011 - Nowe przystanki autobusowe

Od środy, 27 kwietnia zmienia ulega trasa przejazdu autobusów linii nr 50 i 52. Wszystko dlatego, że przy ulicy Mieszka I i przy skrzyżowaniu z ulicą Wodną powstały dwa nowe przystanki komunikacji miejskiej. Dzięki temu uczniowie pobliskich szkół, pacjenci ośrodka zdrowia oraz klienci targowiska mają dogodniejszy dojazd.
O dodatkową lokalizację przystanków zabiegali głównie rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Wodnej. Wprowadzenie korzystnych zmian było możliwe, ponieważ na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Rzeźniczej została zbudowana nowa sygnalizacja świetlna, która umożliwia bezproblemowy przejazd autobusów przez to skrzyżowanie.


27 kwietnia 2011 - Bieg Pamięci - Gross-Rosen

7 maja w Rogoźnicy odbędzie się "Bieg Pamięci". Start i meta biegu usytuowane są w parku rogoźnickim na terenie którego, odbędą się wszystkie biegi.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Każdy zawodnik powinien posiadać czytelnie wypełnioną kartę startową zawierającą : imię i nazwisko, rok urodzenia, nazwę szkoły, dystans.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 5 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 074 851 98 19, 607 13 30 24, . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2011 - Zaryczą silniki w sobotę

Nawet 200 uczestników może się pojawić w najbliższą sobotę, 30 kwietnia, na Zlocie Motocyklowym w Świebodzicach. Udział w imprezie zapowiedzieli miłośnicy motocykli, quadów i różnego rodzaju pojazdów militarnych z całego Dolnego Śląska.
Impreza rozpocznie się o godzinie 15.30 pod ratuszem miejskim, gdzie zbiorą się wszyscy uczestnicy zlotu. Plakat imprezy - >>> zobacz
Następnie o godzinie 16.00 na placu Jana Pawła II odprawiona zostanie msza polowa.
Po niej wszyscy zmotoryzowani przejadą w paradzie wokół Rynku oraz ulicami miasta pod Hotel "Księżyc", gdzie rozpoczną się koncerty i występy artystyczne. . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2011 - Bądź dumny - wywieś flagę w majowe święto

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Świdnicy informuje, że z okazji Święta Flagi 2 Maja oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja będzie sprzedawała flagi narodowe w siedzibie Komendy Hufca ulica Lelewela 18 w Świdnicy w godzinach 8.00 - 15.00.
Zapraszamy Świdniczan do śmiałego zamanifestowania swojego patriotyzmu i wywieszenia flag narodowych.
Wzruszamy się, gdy nasi sportowcy wygrywają zawody i grany jest Mazurek Dąbrowskiego, jesteśmy wtedy dumni, panuje nastrój uniesienia. Szacunek do Polskiej Flagi wynosi się z domu rodzinnego - pokażmy naszym dzieciom, wnukom jak okazywać cześć naszej biało-czerwonej. . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2011 - Święto piękna

Tegoroczna edycja Festiwalu zapowiada się bardzo interesująco. Pod każdym względem jej program będzie bogatszy i pełniejszy w stosunku do poprzednich lat.
W tym roku na Targirze będziemy gościć ponad 60 wystawców z całej Polski. Wśród nich nie zabraknie oczywiście niesamowitego szkła Borowskich a także zegarów Franciszka Wieganda. W tym roku będzie więcej biżuterii i autorskiej odzieży oraz dodatków do niej, co zapewne ucieszy szczególnie wiele pań.
Spodziewamy się również znacznie więcej ceramiki, zarówno tej użytkowej z Bolesławca, jak również artystycznej. Będą także artyści zajmujący się kowalstwem artystycznym, rzeźbieniem w bursztynie, brązownictwem, malarstwem i rzeźbą w drewnie. . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2011 - I Rockowy Piknik Majowy

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza 2 maja od godziny 16.00 do Parku Miejskiego w Żarowie na I Rockowy Piknik Majowy.
W koncercie wezmą udział zespoły rockowe z Żarowa i Świdnicy: Rebel Division, Anal Front, In Ashes, Ballistic, Cool Time, Aimless Request.
Koncert dedykowany jest pamięci Łukasza Jaskuły.


27 kwietnia 2011 - 50 lat razem

26 kwietnia w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego "Złote Gody" obchodzili Państwo Irena i Józef Wizner oraz Danuta i Tadeusz Kowalscy.
Jubilaci z tej szczególnej okazji zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta RP.
Jubilatom odznaczenia wręczyli Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej - Ireneusz Besser.


27 kwietnia 2011 - Co wiesz o alkoholu i narkotykach SLUMER 2011

Już po raz kolejny Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świebodzicach ogłasza Konkurs "Co wiesz o alkoholu i narkotykach SLUMER 2011".
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału konkursie, w którym można wskazać negatywne skutki sięgania po środki psychoaktywne w dowolnej formie artystycznej. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.profilaktyka.swiebodzice.pl
Bliższych informacji udziela Aldona Górska, pod nr telefonu 074 6669599 w godzinach 7.30-15.30


27 kwietnia 2011 - XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego

W dniach 30 kwietnia - 1 maja odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego. W turnieju zapowiedziały swój udział:
Czechy - TJ Bohemians Praga, Gloxi Club Jihlawa, Niemcy - A.C. Taucha - Lipsk, Dresden SC 1898, TV Ebersbach, S C Hoyerswerda, SC Riesa, A.C. Ottendorf Okrilla, Holandia - Adonis Sportacrobatiek, Węgry - Epitok S.C. Budapeszt, Włochy - S.G.G. Torino, Ukraina - Reprezentacja, Polska - KS Start Bielsko Biała, ZKS Stal Rzeszów, KPKS Halemba Katowice,UKS AS Zielona Góra, KS Arabeska Bydgoszcz, PTG Sokól Kraków, DOSiR Sokolnia Chorzow, ZTA Aurmum Złotoryja, SAS - AWF Rzeszów, AZS-AWF Katowice, MKS Polonia Świdnica. . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2011 - "Niepowtarzalni" laureaci

Bez nich świat byłby smutny i szary. To oni są tymi, którzy w życie wprowadzają koloryt, optymizm, chęć działania. To oni, "Niepowtarzalni" powodują, że życie staje się lepsze a świat tętni pełną gamą kolorów.
Dziś grono takich osób powiększyło się o kolejne trzy nazwiska. Do "Niepowtarzalnych" z ubiegłego roku dołączyli: Krzysztof Czarnecki ze Świdnicy (dowodzi pruskim regimentem piechoty Alt Kreytzen z początku wojny siedmioletniej (1756 - 63).
Grupa działa w ramach stowarzyszenia o nazwie Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej z siedzibą w Świdnicy), Łukasz Romaniecki z Jaworzyny Śląskiej . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2011 - Świątecznie w jadłodajni

W sobotę, 23 kwietnia, śwebodziccy samorządowcy spotkali się na śniadaniu wielkanocnym z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej. W jadłodajni OPS wielkanocnym jajkiem z potrzebującymi i samotnymi mieszkańcami miasta podzielili się burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z zastępcami Ireneuszem Zyską i Zbigniewem Opalińskim, przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, radni Robert Wysoczański i Krystian Wołoszyn, ksiądz prałat Augustyn Nazimek oraz szefowa OPS Izabela Siekierzyńska.
W tym roku OPS przygotował 450 paczek świątecznych dla osób korzystających ze wsparcia. Wartość jednej paczki to 45 złotych. Nie zabrakło w nich białej kiełbasy, szynki i innych świątecznych produktów.
Zostały przekazane kilka dni przed świętami.


26 kwietnia 2011 - Podsumowanie świątecznego weekendu

Więcej patroli na ulicach, wzmożone działania ruchu drogowego przyczyniły się do tego, iż świąteczny weekend na terenie powiatu świdnickiego minął bardzo spokojnie.
W tych dniach policjanci zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierowców, rekordzista miał w organizmie 2,90 promila alkoholu, został zatrzymany w trakcie kierowania Volkswagenem Polo przez strzegomskich policjantów.
Przez cały świąteczny weekend policjanci na terenie powiatu świdnickiego odnotowali 12 kolizji drogowych, oraz jedno potrącenie pieszego 63 letniego mieszkańca Świdnicy, który 24 kwietnia z obrażeniami trafił do świdnickiego "Latawca". . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2011 - Człowiek nie jest sam

Osoby w podeszłym wieku niepełnosprawne, chore, bezrobotne i samotne często wymagają opieki. Taką opiekę i wsparcie finansowe oferuje im Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu . Pracownicy tego ośrodka wraz z władzami miasta zorganizowały okolicznościowe spotkanie, integrujące i wspierające to środowisko, by nikt w okresie przedświątecznym nie został sam ze swoim, najczęściej finansowym problemem.
21 kwietnia w Restauracji "U Bohuna" przy wielkanocnym stole spotkali się z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu organizatorzy i zaproszeni goście: Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, Zastępca Burmistrza Wiesław Witkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła ks. prałat Marek Babuśka, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej ks. kanonik Marek Żmuda i Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu Bożena Brańka. . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2011 - Świebodziczanin - Mistrzem Śląska w Kulturystyce Klasycznej

Rozpoczął się kolejny sezon startowy w kulturystyce świebodzickiego zawodnika Mateusza Brzuchacza, startującego w barwach Stowarzyszenia "Bona Fide".
Przypomnijmy, że w zeszłym roku Mateusz wielokrotnie reprezentował nasze miasto, zdobywając III miejsce w kategorii open debiutantów w Pucharze Pucka w Żelistrzewie, VI miejsce w finale Ogólnopolskich Debiutów Kulturystycznych w Ostrowii Mazowieckiej, VII miejsce w Pucharze Krakowa oraz biorąc udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Kulturystyce Klasycznej także w Krakowie. . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2011 - Nowe artykuły historyczne

W dziale naszego serwisu poświęconego historii ziemi świdnickiej zamieściliśmy dzisiaj kolejne interesujące teksty autorstwa dyrektora świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa, Andrzeja Dobkiewicza, Edmunda Nawrockiego i dr inż. arch. Macieja Małachowicza.
Nowe artykuły historyczne to między innymi: "Zidentyfikowano miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca", "MS Świdnica na afrykańskich szlakach", "Epidemie w Świdnicy", "Obraz Matki Boskiej z klasztoru Urszulanek świdnickich", "Nowatorskie dzieła twierdzy świdnickiej" i "Legenda o powstaniu Świdnicy". W części historycznej naszego serwisu znajduje się również wiele innych ciekawych artykułów i do ich przeczytania również zapraszamy. W najbliższym czasie zamieszczone zostaną kolejne teksty historyczne poświęcone nie tylko Świdnicy.


24 kwietnia 2011 - Międzynarodowe Targi - wyjazd

Punkt kontaktowy Czesko-Polskiej Współpracy Gospodarczej zaprasza na VI Międzynarodowe Targi zagospodarowania odpadów, recykling, ekologia przemysłowo-komunalna, utrzymanie porządku i czystości oraz X Międzynarodowe Targi technologii maszyn i obróbki powierzchniowej. Targi odbędą się w 5-6 maja w Pradze.
Wyjazd na targi nastąpi 5 maja o godzinie 6.00 a powrót zaplanowano na 6 maja na godzinę 15.00. W ramach grupowego wyjazdu zapewniamy: . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2011 - Remis z Orłem w Międzyrzeczu

W dwudziestej trzeciej kolejce spotkań świdniccy piłkarze rozegrali spotkanie w Międzyrzeczu z dwunastym zespołem tych rozgrywek.
Orzeł Międzyrzecz - Polonia-Sparta Świdnica 0:0
W tabeli z 49 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 42 punkty, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 41.
Polonia-Sparta Świdnica zajmuje ósme miejsce mając na koncie 30 punktów. Pozostałe wyniki: Lechia Dzierżoniów - Czarni Witnica 2:0, MKS Oława - Chrobry Głogów 0:4, Polonia Trzebnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:1, Pogoń Świebodzin - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 4:1, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Promień Żary 3:0, Twardy Świętoszów - Arka Nowa Sól 3:2.


24 kwietnia 2011 - Pewne prowadzenie AKS-u Strzegom

W dwudziestej pierwszej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Unia Złoty Stok - AKS Strzegom 0:3, Zjednoczeni Żarów - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 0:2, Grom Witków - Stal Świdnica 1:0, Pogoń Pieszyce - Victoria Świebodzice 5:1, Sparta Ziębice - Podzamcze Wałbrzych 2:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Biały Orzeł Mieroszów 3:1, Włókniarz Kudowa Zdrój - Kryształ Stronie Śląskie 0:0, Górnik Boguszów-Gorce - Nysa Kłodzko 2:2.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu jeden kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 49 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Grom Witków - 42, 3. Stal Świdnica - 41, 4. Zjednoczeni Żarów - 37, 5. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 34 punkty.


24 kwietnia 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej pierwszej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - LKS Bystrzyca Górna 0:1, Karolina Jaworzyna Śląska - Zieloni Mrowiny 4:0, Wierzbianka Wierzbna - Unia Jaroszów 2:0, Granit Roztoka - Skalnik Czarny Bór 1:1, Zagłębie Wałbrzych - Podgórze Wałbrzych 4:0, Sudety Dziećmorowice - Gwarek Wałbrzych 3:1, Victoria Tuszyn - Czarni Wałbrzych 3:2, Koliber Uciechów - Wenus Nowice 0:3.


23 kwietnia 2011 - Dukat Miejski 6 Dukatów Świebodzickich od czerwca

Cenna pamiątka, nietypowy podarunek lub po prostu lokalny środek płatniczy - tak w najkrótszy sposób można opisać Dukat Miejski. W tym roku Świebodzice dołączą do grona miast posiadających swoją własną walutę - 6 Dukatów Świebodzickich.
Emisja Dukata Miejskiego w Świebodzicach odbędzie się 18 czerwca 2011 roku i potrwa aż do 31 grudnia 2011 roku. Dukat na terenie miasta będzie obowiązywał jako bon towarowy.
Dukatami będzie można płacić za towary lub usługi, otrzymywać w formie reszty lub wymieniać jako równowartość 6 złotych w wybranych punktach w Świebodzicach. . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2011 - Katalog czeskich i polskich firm

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy, Izba Gospodarcza Województwa Kralowehradeckiego oraz Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Kłodzkiej, przygotowują wspólny projekt pod nazwą: "Katalog czeskich i polskich firm".
Katalog będzie wydany w dwóch językach: polskim i czeskim. Skierowany jest do firm, które zainteresowane są prezentacją w Polsce i w Czechach.
Przewidywany nakład katalogu to cztery tysiące egzemplarzy. Katalog będzie wydany w formie książkowej w formacie A5, w pełnym kolorze, oprawiony w spiralę oraz w wersji elektronicznej na płycie CD. . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2011 - Lany poniedziałek

Święta Wielkanocne dla wielu młodych ludzi, to święta kojarzące się nie tyle z rozdającym pisanki zajączkiem, ale przede wszystkim z lanym poniedziałkiem. Jak co roku na osiedlach, przed kościołami na miejskich skwerach spotkamy młodzież z wiadrami pełnymi wody, czyhającą na przechodniów. Należy jednak pamiętać aby nie przesadzać.
Policja świdnicka w tym czasie będzie skutecznie reagować na wszelkie próby zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Należy pamiętać, że tradycja związana z tzw. "lanym poniedziałkiem" powinna przebiegać w granicach rozsądku. . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2011 - Więcej czasu na zgłoszenia do Debiutu Gospodarczego

Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie Debiut Gospodarczy, na złożenie niezbędnych dokumentów mają więcej czasu. Termin składania zgłoszeń upływa 15 października.
- Chcemy, by jeszcze więcej osób miało szansę na wzięcie udziału w konkursie. Przesunięcie terminu pozwoli obecnym uczniom, a jesienią absolwentom szkół ponadgimnazjalnych na zgłoszenie do Debiutu Gospodarczego.
Znaczącą grupę z dobrymi pomysłami stanowią również studenci. Trwający obecnie semestr, a później sesja egzaminacyjna, która potrwa do lipca sprawiają, że to trudny czas dla studentów, dlatego przesuwamy termin zakończenia naboru pomysłów - tłumaczy Magdalena Walentynowicz-Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wszelkie niezbędne informacje - >>> zobacz


23 kwietnia 2011 - Świąteczny maj w Świdnicy z flagami i kotylionami

Uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej zaplanowano w Świdnicy w dniach 3 i 8 maja.
- W związku z majowymi uroczystościami Świdnica zyska odświętny wygląd. Zachęcam również mieszkańców, by z własnej inicjatywy wywieszali flagi w swoich oknach, przy domach. Niech to będzie znak naszego patriotyzmu i dumy z niepodległości. Zapraszam bardzo serdecznie do udziału w zaplanowanych uroczystościach - apeluje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje.
- Z tej okazji zakupiliśmy już flagi, które zostaną rozdane uczestnikom 3-majowych uroczystości. Specjalnie dla mieszkańców uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 oraz uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury przygotowują już ćwierć tysiąca kotylionów i kokard. Program - >>> zobacz


22 kwietnia 2011 - Zginęła na "dzikim" przejściu

Gorączka przedświatecznych zakupów, pośpiech, nieuwaga były najprawdopodobniej przyczyną śmierci na "dzikim" przejściu przez tory w okolicy ulicy Brackiej w Świdnicy.
Do wypadku doszło dzisiaj około godziny 11.20. Na torach w miejscu gdzie ustawiony jest surowy zakaz przechodzenia, potrącona została śmiertelnie kobieta przez jadący tamtędy pociąg.
Szczegóły wypadku ustala policja i prokuratura.


22 kwietnia 2011 - Dyrektorzy po konkursach

Rozstrzygnięto konkursy na stanowiska dyrektorskie w trzech powiatowych placówkach. Bez zmian będzie w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy, gdzie konkurs wygrał dotychczasowy dyrektor Robert Kasków oraz w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mrowinach. Tam do konkursu stanął dotychczasowy szef placówki Czesław Słodziński i został ponownie wybrany na to stanowisko.
Zmiana czeka Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy, gdzie do konkursu przystąpiła dotychczasowa wicedyrektor szkoły Ilona Sitek-Warzecha i to ona zastąpi obecną dyrektor Magdalenę Gołębiowską, która nie wystartowała w konkursie. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2011 - Kongres Regionów o marketingu miast

Już za niespełna trzy tygodnie rusza II Ogólnopolski Kongres Regionów. Wielkie spotkanie samorządowców zaplanowano w Świdnicy w dn. 10-12 maja. Kongres będzie poświęcony nie tylko zmianom ustrojowym, kwestiom bezpieczeństwa, ale także promocji, marketingowi i reklamie polskich miast oraz gmin.
Temat ten będą poruszać eksperci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy IAA oraz zaproszeni praktycy z międzynarodowych agencji reklamowych. Wszystko to w ramach specjalnej ścieżki Marketingu Miast i Regionów.
Tematy paneli dyskusyjnych to m. in. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2011 - Uśmiechnięte "mordki" na osiedlu

Na Osiedlu Piastowskim i Sudeckim w Świebodzicach stanęły kosze na psie odchody. Pojemniki zwracają uwagę, bo są w kształci psiej głowy, białe w czarne łaty. Przy każdym pojemniku można od razu pobrać torebki na odchody. Zużyte wrzucamy do koszy.
To kolejny element akcji, zorganizowanej przez samorząd wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową, zachęcającej właścicieli czworonogów do sprzątania po swoich pupilkach.
Pojemniki kupiła Spółdzielnia Mieszkaniowa. . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2011 - Młodzieżowe Centra Kariery

W Świdnicy i Strzegomiu ruszą Młodzieżowe Centra Kariery. Uruchomi je wałbrzyskie OHP w ramach projektu unijnego. Centra będą uzupełnieniem pracy Powiatowego Urzędu Pracy, który również zajmuje się aktywizacją młodzieży.
Projekt zakłada, że w naszym regionie uruchomionych zostanie w tym roku w sumie około 20 MCK.
W powiecie świdnickim powstaną dwie takie placówki w Świdnicy przy Zespole Szkół Mechanicznych oraz w Strzegomiu. . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2011 - Młodość nie sprostała rutynie i doświadczeniu

Niestety, również drugi mecz barażowy o wejście do drugiej ligi siatkówki kobiet zakończył się dzisiaj porażką świdniczanek.
Młodość nie sprostała rutynie i doświadczeniu siatkarek ze Szczecina.
MKS Świdnica - Piast Szczecin 0:3 w setach 20:25, 19:25, 22:25. W pierwszym meczu Piast Szczecin - MKS Świdnica 3:1 - 25:18, 25:19, 23:25 i 25:8.
W drugiej lidze pozostaje Piast Szczecin a MKS Świdnica grać będzie nadal w trzeciej chyba, że władze klubu w najbliższych dniach postanowią inaczej.


21 kwietnia 2011 - Tradycyjne jajeczko u seniorów

Spotykają się niemal codziennie, by wspólnie spędzić czas, pojechać na wycieczkę albo podzielić się unijną żywnością. Zaś w każde święta organizują uroczyste, świąteczne spotkania, podczas których dzielą się opłatkiem lub jajeczkiem. To świebodziccy seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, najliczniejsza chyba organizacja społeczna w Świebodzicach.
Wielkanocne spotkanie seniorów odbyło się w środę, 20 kwietnia, w ich siedzibie przy ulicy Żeromskiego.
Jak zawsze zaproszono przyjaciół organizacji, którzy od lat wspierają jej działalność - a wśród nich m. in. burmistrza Bogdana Kożuchowicza, księdza prałata Augustyna Nazimka czy Bogusława Krzysztofowicza, miejscowego przedsiębiorcę. . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2011 - Zabytkowa lokomotywa spalinowa w Jaworzynie Śląskiej

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej pozyskało kolejny eksponat a jest nim zabytkowa lokomotywa spalinowa serii Ls40.
Transport i rozładunek lokomotywy zaplanowano na 26 kwietnia. Załadunek rozpocznie się około godziny 7.30 w Ziębicach. Transport lokomotywy na platformie samochodowej z "Cukrowni" w Ziębicach poprzez Ząbkowice, Dzierżoniów, Świdnicę, Żarów dotrze do Jaworzyny Śląskiej około godziny 12.30 gdzie na przejeździe kolejowym przy ulicy Ceglanej zostanie rozładowany.
Łukasz Romaniecki - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych do oglądania przejazdu i rozładunku lokomotywy. . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2011 - Zając w ogrodzie

Zajączek bawił się z dziećmi podczas wielkanocnego spotkania, które tradycyjnie dla najmłodszych zorganizował samorząd. Przedszkolaki pojawiły się w środę, 20 kwietnia, w ogrodzie Miejskiego Domu Kultury, a ponieważ pogoda była wyjątkowo ładna, zorganizowano dla nich wesołe zabawy i konkursy na świeżym powietrzu.
Nie zabrakło podczas nich Wielkanocnego Zająca, który częstował maluchy słodyczami i zabawiał podczas przerw w konkurencjach. A te były bardzo zróżnicowane, nawiązywały jednak rzecz jasna do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Zadaniem przedszkolaków był np. slalom z jajkiem na łyżce, dzieci musiały także "ozdobić" przygotowane dla nich sporej wielkości pisanki z papieru. . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2011 - Międzynarodowe Targi - wyjazd

Punkt kontaktowy Czesko-Polskiej Współpracy Gospodarczej zaprasza na VI Międzynarodowe Targi zagospodarowania odpadów, recykling, ekologia przemysłowo-komunalna, utrzymanie porządku i czystości oraz X Międzynarodowe Targi technologii maszyn i obróbki powierzchniowej. Targi odbędą się w 5-6 maja w Pradze.
Wyjazd na targi nastąpi 5 maja o godzinie 6.00 a powrót zaplanowano na 6 maja na godzinę 15.00. W ramach grupowego wyjazdu zapewniamy: . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2011 - Z pomysłem na przyszłość

Z 16 drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Świdnickiego pięć dostało się do finału, ale tylko trzy wywalczyły główne nagrody w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym". Była to już siódma edycja tego konkursu. Nagrody ufundowane przez Radę Powiatu o wartości 9 tysięcy złotych powędrują do 6 uczniów powiatowych szkół.
Wygrał pomysł uczniów świdnickiej "budowlanki" polegający na utworzeniu firmy o nazwie BMP, która oferuje bezpieczne miejsca postojowe połączone z montażem i obsługą przenośnych, blaszanych garaży. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2011 - XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego

W dniach 30 kwietnia - 1 maja odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego. W turnieju zapowiedziały swój udział:
Czechy - TJ Bohemians Praga, Gloxi Club Jihlawa, Niemcy - A.C. Taucha - Lipsk, Dresden SC 1898, TV Ebersbach, S C Hoyerswerda, SC Riesa, A.C. Ottendorf Okrilla, Holandia - Adonis Sportacrobatiek, Węgry - Epitok S.C. Budapeszt, Włochy - S.G.G. Torino, Ukraina - Reprezentacja, Polska - KS Start Bielsko Biała, ZKS Stal Rzeszów, KPKS Halemba Katowice,UKS AS Zielona Góra, KS Arabeska Bydgoszcz, PTG Sokól Kraków, DOSiR Sokolnia Chorzow, ZTA Aurmum Złotoryja, SAS - AWF Rzeszów, AZS-AWF Katowice, MKS Polonia Świdnica. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2011 - XV Moson Model Show - Mosonmagyarovar

Piętnasta edycja konkursu w węgierskiej miejscowości Mosonmagyarovar była kolejną możliwością spotkania się wielu modelarzy z całego świata. W dniach 15-17 kwietnia modelarze z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Węgier i Polski przedstawili publiczności około trzy tysiące prac, które stały na bardzo wysokim poziomie.
Oprócz atrakcji związanych z wystawą modeli organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. Można było podziwiać repliki czołgu Hetzer oraz wspaniałej "Katiuszy" i to na "chodzie".
Wśród modeli swoje prace mogli zaprezentować również modelarze z MDK Świdnica. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2011 - Stoły wielkanocne uginały się od pyszności

35. bogato ozdobionych i zastawionych stołów prezentowało się 17 kwietnia w Marcinowicach podczas siódmej edycji konkursu "Tradycje Stołu Wielkanocnego". Impreza ta stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji.
Szczególny klimat tego spotkania przyciągnął w tym roku rekordową liczbę 35. reprezentacji gmin i powiatów: świdnickiego, wrocławskiego, dzierżoniowskiego a także, dzięki współpracy partnerskiej, łowickiego i kartuskiego. . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2011 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców Rynku i śródmieścia miasta na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej centralnej części miasta.
Spotkanie zaplanowane jest na 27 kwietnia (środa) o godzinie 17.00 w pomieszczeniach Galerii Fotografii na świdnickim Rynku.


20 kwietnia 2011 - Projekt - "Silesianie"

Tomasz Nycz oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu zapraszają do uczestnictwa w projekcie zatytułowanym - "Silesianie".
Projekt to spotkanie byłych pracowników Dolnośląskich Zakładów Chemicznych "Organika" w Żarowie.
Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 17:00 w Żarowskiej Izbie Historycznej mieszczącej się przy ulicy Armii Krajowej 40. W programie spotkania: . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2011 - Więcej czasu na zgłoszenia do Debiutu Gospodarczego

Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie Debiut Gospodarczy, na złożenie niezbędnych dokumentów mają więcej czasu. Termin składania zgłoszeń upływa 15 października.
- Chcemy, by jeszcze więcej osób miało szansę na wzięcie udziału w konkursie. Przesunięcie terminu pozwoli obecnym uczniom, a jesienią absolwentom szkół ponadgimnazjalnych na zgłoszenie do Debiutu Gospodarczego.
Znaczącą grupę z dobrymi pomysłami stanowią również studenci. Trwający obecnie semestr, a później sesja egzaminacyjna, która potrwa do lipca sprawiają, że to trudny czas dla studentów, dlatego przesuwamy termin zakończenia naboru pomysłów - tłumaczy Magdalena Walentynowicz-Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wszelkie niezbędne informacje - >>> zobacz


19 kwietnia 2011 - Partnerstwo nie zna granic

Jak się czegoś bardzo pragnie, to tak naprawdę nie ma granic aby nie zrealizować swoich zamierzeń. Potwierdzeniem tej tezy jest podróż jednego z uczestników międzynarodowego spotkania młodzieży z miast partnerskich jakie w miniony weekend miało miejsce w Gminie Świdnica. Aby dotrzeć do celu Jan Van Ginderen pokonał blisko dwa tysiące kilometrów, aby być w tym czasie wspólnie z przyjaciółmi z Maldegem, Lampertheim, którzy na spotkanie przylecieli samolotem.
A to wszystko za sprawą problemów na holenderskim lotnisku z dokumentem, którego termin ważności kończył się za kilka miesięcy. Układ z Schengen do którego Belgia i Holandia przystąpiły w 1995 roku, a Polska w 2007 roku nic nie pomógł. Jakież było zaskoczenie wszystkich uczestników spotkania, kiedy jeszcze tego samego dnia dotarł do nich na spotkanie, pokonując cała drogę samochodem. . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2011 - Bardzo dobre wyniki zawodników Stragony w Jaroszówce

Na Międzynarodowych Zawodach we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, które rozegrano w miniony weekend w Jaroszówce w barwach LKS Stragony Strzegom wystartowało 10 zawodników i 13 koni. Bardzo dobre wyniki osiągnęły Agata Jodko, Karolina Podwińska, Anna Kowalczyk, Klaudia Kołodziej, Karolina Augustyn i Janusz Kowalczyk.
Agata Jodko rywalizowała z czołowymi polskim zawodnikami wkkw i uplasowała się w ścisłej czołówce. W najtrudniejszym konkursie zawodów zajęła drugą i czwartą lokatę, ustępując tylko medaliście Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy - Pawłowi Warszawskiemu. . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2011 - Świąteczny maj w Świdnicy z flagami i kotylionami

Uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej zaplanowano w Świdnicy w dniach 3 i 8 maja.
- W związku z majowymi uroczystościami Świdnica zyska odświętny wygląd. Zachęcam również mieszkańców, by z własnej inicjatywy wywieszali flagi w swoich oknach, przy domach. Niech to będzie znak naszego patriotyzmu i dumy z niepodległości. Zapraszam bardzo serdecznie do udziału w zaplanowanych uroczystościach - apeluje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje.
- Z tej okazji zakupiliśmy już flagi, które zostaną rozdane uczestnikom 3-majowych uroczystości. Specjalnie dla mieszkańców uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 oraz uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury przygotowują już ćwierć tysiąca kotylionów i kokard. Program - >>> zobacz


19 kwietnia 2011 - Międzynarodowe Targi - wyjazd

Punkt kontaktowy Czesko-Polskiej Współpracy Gospodarczej zaprasza na VI Międzynarodowe Targi zagospodarowania odpadów, recykling, ekologia przemysłowo-komunalna, utrzymanie porządku i czystości oraz X Międzynarodowe Targi technologii maszyn i obróbki powierzchniowej. Targi odbędą się w 5-6 maja w Pradze.
Wyjazd na targi nastąpi 5 maja o godzinie 6.00 a powrót zaplanowano na 6 maja na godzinę 15.00. W ramach grupowego wyjazdu zapewniamy: . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2011 - Festiwal już za miesiąc

Kilkudziesięciu wystawców z całej Polski, biżuteria, kowalstwo artystyczne, ceramika; Plenerowa Akademia Sztuki, seminaria - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego święta sztuki rzemieślniczej w Świebodzicach. Festiwal Sztuki i Rzemiosła TARGIRA 2011 odbędzie się w dniach 13-15 maja, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tradycyjnie zobaczymy najlepszych twórców sztuki użytkowej w kraju.
M. in. już po raz drugi pojawią się ze swoimi wspaniałymi szklanymi rzeźbami Borowscy, najbardziej znani za granicą polscy artyści tworzący w szkle. Swoje niesamowite zegary astronomiczne na specjalnej wystawie tematycznej pokaże Franciszek Wiegand. . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2011 - IV Warsztaty Malowania Ikon

Przyjmowane są zapisy na IV Warsztaty Malowania Ikon, które odbędą się w dniach 22 maja - 5 czerwca 2011 Świdnicy. Organizatorem zajęć jest Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy przy udziale Urzędu Miasta Świdnica.
Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00-21.00 w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej przy ulicy Basztowej. Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą również oprócz zajęć artystycznych wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon. Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2011 - Ponad 240 gimnazjalistów odwiedziło ZS w Strzegomiu

Dni promocji Zespołu Szkół w Strzegomiu przyciągnęły w mury szkoły tłumy gimnazjalistów. W tym dniu nie mogło zabraknąć stoisk promujących kierunki kształcenia w nowym roku szkolnym oraz oferty ciekawych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkołę.
Gimnazjaliści mieli także okazję porozmawiania z uczniami kształcącymi się w konkretnych zawodach, a także uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, dotyczących m.in. organizacji praktyk zawodowych. . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2011 - Kradła będąc w zaawansowanej ciąży

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności w sprawie kradzieży w placówkach handlowych, ustalili i zatrzymali 23 letnią kobietę. Jak się okazało, zatrzymana kilka dni wcześniej urodziła dziecko.
Będąc w zaawansowanej ciąży dokonywała kradzieży portfeli w sklepach na szkodę osób starszych. Kobieta ma na swoim koncie 4 kradzieże portfeli, w których znajdowały się pieniądze, karty płatnicze oraz dokumenty.
Osoby, które okradła 23 letnia warszawianka to przeważnie osoby starsze. W sumie zatrzymana skradła blisko tysiąc złotych. Jak ustali policjanci pieniądze wydała na bieżące potrzeby a dokumenty wyrzucała. Za czyny, których się dopuściła może jej grozić do 5 lat pozbawienia wolności.


18 kwietnia 2011 - Krwawa niedziela 1905

We wtorek (19 kwietnia) Marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz Sergij Larin, Przewodniczący Kirowogradzkiej Administracji Obwodowej, podpiszą list intencyjny w sprawie przekazania stronie polskiej obrazu "Krwawa Niedziela. 1905" autorstwa Wojciecha Kossaka. Uroczystość odbędzie się w Muzeum Narodowym o godzinie 11.00.
Na mocy porozumienia dzieło wybitnego malarza zostanie nieodpłatnie przekazane stronie polskiej w roku 2012 na okres 12 miesięcy.
W tym czasie podziwiać je będą mogli zwiedzający Zamek Książ, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W każdym z tych miejsc obraz będzie wystawiony na okres ok. 2 miesięcy. . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2011 - Miejskie ulice z nowymi pasami

Niedawno się rozpoczęła i potrwa do końca maja. Mowa o akcji malowania pasów na drogach. Odnawianie tzw. znaków poziomych na ulicach rokrocznie rozpoczyna się 15 kwietnia i kończy 31 maja. Prace prowadzone są zazwyczaj nocą lub poza godzinami szczytu komunikacyjnego.
- Jednak nocne chłody i opady deszczu nie zawsze pozwalają na wykonywanie prac, dlatego cześć robót musimy przeprowadzić w ciągu dnia.
Staramy się, by działo się tak wyłącznie w miejscach, gdzie nie ma dużego ruchu oraz na parkingach. Przy tej okazji prosimy kierowców o wyrozumiałość i apelujemy o dostosowanie się do informacji, które będą zamieszczane na parkingach, by we wskazanym terminie zwolnili miejsca postoju. . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2011 - Baranki, zajączki i wielkanocne palmy - kartki

Baranki, zajączki i wielkanocne palmy.
Jednym słowem ozdoby wielkanocne, zrobione przez maluchy z przedszkoli i dzieci ze szkół i gimnazjów w Świebodzicach na doroczny konkurs na Najładniejszą Ozdobę Wielkanocną - jak zawsze zachwyciły pomysłowością, starannością wykonania, czasem wręcz artystyczną robotą.
Prace oceniło w poniedziałek, 18 kwietnia, jury, złożone m. in. z wiceburmistrza Zbigniewa Opalińskiego, pracowników Wydziału Edukacji UM, a także Miejskiego Domu Kultury. . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2011 - Muzeum Broni i Militariów - Turniej Strzelecki

16 kwietnia w Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym odbył się Turniej Strzelecki, kolejne zawody z cyklu "Sportowe weekendy na Wsi".
Oprócz 16 reprezentacji Sołectw z Gminy Świdnica, w Turnieju gościnnie wystartowały młodzieżowe Rady Gminy z Lampertheim (Niemcy), Maldegem (Belgia) i Świdnicy, a także reprezentacja Gminy Świdnica.
Najlepszym zawodnikiem Turnieju został Sylwester Babina z Sołectwa Pogorzała. I chociaż z wiatrówki strzelali głównie mężczyźni, to honor kobiet obroniła Iwona Dreluch z Bystrzycy Dolnej i udowodniła panom, że kobiety także potrafią. . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2011 - KL Gross-Rosen - seminarium dla przewodników

Po raz pierwszy w swojej historii Muzeum zorganizowało Seminarium skierowane do przewodników turystycznych, miejskich, terenowych i górskich oraz pilotów wycieczek - osób, które są łącznikami pomiędzy turystami a miejscami godnymi odwiedzenia w naszym regionie.
Przepiękna pogoda pozwoliła gościom spędzić przeszło trzy godziny na zwiedzaniu terenu byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Uczestnicy Seminarium podkreślali ogromny profesjonalizm muzealnej przewodniczki, Grażyny Teler, która bardzo szczegółowo omówiła historię KL Gross-Rosen i przybliżyła warunki w jakich żyli, cierpieli i umierali jego więźniowie.
Przewodnicy i piloci mieli m.in. możliwość zejścia do wnętrza historycznego kamieniołomu, który obecnie nie jest udostępniany zwiedzającym. . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2011 - Finał Wygraj Sukces - dwa wyróżnienia

W poniedziałek 18 kwietnia w Głogowie odbył się kolejny etap największego w Polsce konkursu piosenki.
W eliminacjach regionalnych "Wygraj Sukces" wokaliści walczyli o finał, który odbędzie się w Tarnobrzegu. W gronie tych osób znaleźli się również cztery solistki Studia Artystycznego "Katharsis".
Z radością informujemy, że Agnieszka Drozdek otrzymała nominację do ścisłego finału. Wyróżnienia otrzymały: Jagoda Kurzawa i Aleksandra Ziemba. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.


18 kwietnia 2011 - Na staż do Austrii

15 kwietnia w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły Aldony Liszki, nauczycieli Joanny Dudy, Beaty Krzysztofik, Angelik Baczkowskiej, rodziców i uczniów klas trzecich z przedstawicielką pracodawców z branży turystycznej i gastronomicznej z Austrii.
Wśród uczniów ubiegających się o staż w Austrii podczas rozmowy kwalifikacyjne w języku niemieckim została wyłoniona grupa szczęśliwców, która w styczniu 2012 roku pojedzie na miesięczny staż do Austri (region Pangau).
Uczniowie będą tam zatrudnieni m.in. jako pokojówki, pomoce kuchenne, recepcjoniści. Za praktyki uczniowie dostaną wynagrodzenie około 516 Euro oraz certyfikat zaświadczający o odbyciu stażu. Zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie zapewniają uczniom pracodawcy.


18 kwietnia 2011 - Diament dla Lecha Wałęsy wręczony

Członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich dziś, tj. 18 kwietnia 2011 roku, spotkali się z prezydentem Lechem Wałęsą. Wręczyli Diament Wolności osobie, która bez wątpienia na niego zasługuje.
Panowie na czele z prezesem Edwardem Szywałą postanowili osobiście przekazać prezydentowi Diament Wolności, którym przed rokiem uhonorowali bohatera i legendę współczesnej historii Polski.
Przypomnijmy, że diament prezydentowi Lechowi Wałęsie miał być uroczyście przekazany 25 września podczas uroczystej Gali z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Prezydent jednak nie mógł wówczas przybyć. . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2011 - Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej Młodziczek

Po wczorajszych zwycięstwach 1/8 Finału Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Młodziczek siatkarki MKS Świdnica ustąpiły dziś pierwszeństwa UKS Augustynkom Kalisz przegrywając 1:2 w setach 26:24, 8:25, 11:15.
Świdniczanki w turnieju zajęły drugie miejsce i obok siatkarek z Kalisza awansowały do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Młodziczek.
Turniej odbędzie się w dniach 7-8 maja w Mońkach w województwie podlaskim.


17 kwietnia 2011 - Aleksandra Wójcik - Mistrzostwa Europy Kadetek

W dniach 17-25 kwietnia reprezentacja Polski kadetek rozpocznie zgrupowanie w Szczyrku przygotowując się do Mistrzostw Europy Kadetek. W trakcie przygotowań rozegrane zostaną trzy spotkania kontrolne.
28 kwietnia planowany jest wyjazd do Ankary na Mistrzostwa Europy Kadetek. Polska rozegra mecze w grupie drugiej z Turcją, Czechami, Słowenią, Hiszpanią i Serbią. Pierwszy mecz odbędzie się 30 kwietnia, a rywalkami naszych siatkarek tego dnia będą Słowenki.
W reprezentacji Polski pewne miejsce ma zawodniczka ze Świdnicy - przyjmująca Aleksandra Wójcik.


17 kwietnia 2011 - Orlik ustrzelony, baraż zapewniony

ŚKPR Świdnica wygrał w Brzegu z Orlikiem 26:15 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie drugie miejsce w tabeli i grę w barażach o awans do I ligi. ŚKPR ma dwa punkty więcej i lepszy bilans bezpośrednich spotkań niż trzeci MKS Poznań. To oznacza, że w ostatnim meczu, za dwa tygodnie w Oleśnicy świdniczanie mogą sobie pozwolić nawet na porażkę.
W Brzegu ŚKPR prowadził od pierwszej do ostatniej minuty. Już po osiemnastu minutach było 11:2. Lekki przestój kosztował wprawdzie zmniejszenie przewagi do czterech trafień, ale po zmianie stron gra wróciła na właściwe tory i ostatecznie ŚKPR wygrał różnicą jedenastu bramek.
Pierwsza runda baraży o I ligę odbędzie się 7 i 14 maja ŚKPR zmierzy się z wicemistrzem II ligi północno-zachodniej - Pomezanią Malbork lub Wybrzeżem Spójnią Gdańsk. Pierwszy mecz odbędzie się w hali rywala.


17 kwietnia 2011 - Dolnośląski finał szachów drużynowych "Złota Wieża"

W dniach 15-16 kwietnia w Nowej Bystrzycy rozegrany został Dolnośląski finał szachów drużynowych "Złota Wieża". W turnieju brał udział reprezentujący powiat świdnicki GLKS Goniec Żarów, który zajął wysokie trzecie miejsce. Zawody rozegrane były w ramach XII Dolnośląskich Igrzysk LZS.
Zwyciężył UKS Giecek Radków wyprzedzając OKSiR Wisznia Mała i GLKS Goniec Żarów. W turnieju finałowym stratowało 9 zespołów. Skład GLKS Goniec Żarów: Wojciech Kowalczuk, Marek Szmyd (seniorzy), Damian Daniel (junior) i Jowita Dranka (kobieta).
Wyniki końcowe: 1 - UKS Giecek Radków 16.0 29.5, 2 - OKSiR Wisznia Mała 14.0 25.0, 3 - GLKS Goniec Żarów 12.0 21.5, 4 - LZS Oława 8.0 18.5, 5 - LZS Kamienna Góra 8.0 17.0, 6 - LZS Mewa Goliszów 8.0 14.5, 7 - LZS Pion Środa Śląska 3.0 7.5, 8 - LZS Lwówek Śląski 2.0 5.5, 9 - LZS Lubin 1.0 5.0


17 kwietnia 2011 - AKS Strzegom prowadzi choć przegrał

W dwudziestej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Grom Witków 1:2, Stal Świdnica - Sparta Ziębice 4:0, Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 3:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Włókniarz Kudowa Zdrój 0:1, Podzamcze Wałbrzych - Iskra Jaszkowa Dolna 2:2, Nysa Kłodzko - Pogoń Pieszyce 1:2, Biały Orzeł Mieroszów - Górnik Boguszów-Gorce 3:1, Kryształ Stronie Śląskie - Unia Złoty Stok 3:0.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 46 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Stal Świdnica - 41, 3. Grom Witków - 39, 4. Zjednoczeni Żarów - 37, 5. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 34 punktów.


17 kwietnia 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Podgórze Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1, Wenus Nowice - Zagłębie Wałbrzych 1:0, LKS Bystrzyca Górna - Koliber Uciechów 2:1, Gwarek Wałbrzych - Granit Roztoka 4:0, Czarni Wałbrzych - Wierzbianka Wierzbna 3:0, Unia Jaroszów - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:1, Zieloni Mrowiny - Sudety Dziećmorowice 1:4, Skalnik Czarny Bór - Victoria Tuszyn 6:0.


17 kwietnia 2011 - Młody obywatel w gimnazjum w Lutomi Dolnej

To już 7 miesiąc z projektem edukacyjnym "Młody obywatel" prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej.
Program, składa się z 8 modułów, które co miesiąc pojawiają się na platformie internetowej. Został podzielony na dwie części: część badawczą (pierwsza połowa roku szkolnego) oraz część społeczną obywatelską(druga połowa).
Jego opiekunami są: Edyta Zerka - nauczycielka wiedzy o społeczeństwie i Wiesław Lęga - nauczyciel historii. Udział w nim biorą uczniowie: Marta Adamczyk, Wojciech Walatek, Wojciech Walendzik, Łukasz Hołdanowicz, Agata Paruch, Dariusz Kępa, Mateusz Szymański, Kamil Kropidłowski, Aneta Sowa, Alicja Czerniec, Karolina Gawłowicz, Ewelina Kucięba. . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2011 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców Rynku i śródmieścia miasta na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej centralnej części miasta.
Spotkanie zaplanowane jest na 27 kwietnia (środa) o godzinie 17.00 w pomieszczeniach Galerii Fotografii na świdnickim Rynku.


17 kwietnia 2011 - Sesja Rady Gminy Świdnica

18 kwietnia w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy odbędzie się IX Sesja Rady Gminy.
Podczas sesji radni będą podejmować uchwały, między innymi w sprawie zmiany budżetu gminy na 2011 a także w sprawie przyjęcia wieloletniego programu współpracy Gminy Świdnica z organizacjami pozarządowymi, zmianami uchwały Rady Gminy Świdnica w sprawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych czy też udzieleniem dotacji z budżetu gminy Świdnica w 2011 roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków (Witoszów Dolny, Bystrzyca Górna).


17 kwietnia 2011 - XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego

W dniach 30 kwietnia - 1 maja odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego. W turnieju zapowiedziały swój udział:
Czechy - TJ Bohemians Praga, Gloxi Club Jihlawa, Niemcy - A.C. Taucha - Lipsk, Dresden SC 1898, TV Ebersbach, S C Hoyerswerda, SC Riesa, A.C. Ottendorf Okrilla, Holandia - Adonis Sportacrobatiek, Węgry - Epitok S.C. Budapeszt, Włochy - S.G.G. Torino, Ukraina - Reprezentacja, Polska - KS Start Bielsko Biała, ZKS Stal Rzeszów, KPKS Halemba Katowice,UKS AS Zielona Góra, KS Arabeska Bydgoszcz, PTG Sokól Kraków, DOSiR Sokolnia Chorzow, ZTA Aurmum Złotoryja, SAS - AWF Rzeszów, AZS-AWF Katowice, MKS Polonia Świdnica. . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2011 - Ze zmiennym szczęściem

Nie udał się wyjazd świdnickich siatkarek do Szczecina na pierwszy mecz barażowy o wejście do drugiej ligi. Mecz z Piastem Szczecin zakończył się w czterech setach. Piast Szczecin - MKS Świdnica 3:1 w setach 25:18, 25:19, 23:25 i 25:8.
Miejmy nadzieje, że drugi mecz rozegrany w Świdnicy zakończy się zwycięstwem świdniczanek i otworzy drogę do występów na drugoligowych parkietach.
Udanie rozpoczęły swoje występy w turnieju 1/8 Finału Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Młodziczek siatkarki MKS Świdnica. W meczu przedpołudniowym pokonały KS Spartę Paczków 2:0 w setach 25:10 i 25:17. W drugim meczu pokonały UKS Promień Żary 2:1 w setach 18:25, 25:21 i 15:7. Jutro świdniczanki zagrają z UKS Augustynki Kalisz.


16 kwietnia 2011 - Wygrali z przedostatnim zespołem rozgrywek

W dwudziestej drugiej kolejce spotkań świdniccy piłkarze rozegrali spotkanie w Ząbkowicach Śląskich z przedostatnim zespołem tych rozgrywek.
Orzeł Ząbkowice Śląskie - Polonia-Sparta Świdnica 2:5.
W tabeli z 46 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 42 punkty, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 38.
Polonia-Sparta Świdnica zajmuje ósme miejsce mając na koncie 29 punktów. Pozostałe wyniki: Czarni Witnica - Orzeł Międzyrzecz 1:1, Arka Nowa Sól - Lechia Dzierżoniów 2:1, Polonia Trzebnica - MKS Oława 2:1, Promień Żary - Pogoń Świebodzin 3:0, Chrobry Głogów - Ilanka Rzepin 0:1, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Twardy Świętoszów 3:2.


16 kwietnia 2011 - Letnia Amatorska Liga Piłki Nożnej

Druga kolejka zapowiadała się emocjonująco, i już na początku zmierzyły się ze sobą zwycięzcy z I kolejki drużyny Mam Talent i Smerfy. Pierwsza połowa meczu ustawiła przebieg całego spotkania, której to części drużyna Mam Talent mimo wielu dogodnych sytuacji strzeleckich nie potrafią zamienić je na bramki.
Smerfy natomiast przeprowadzali skuteczne kontry i na początku drugiej połowy wynik na tablicy był juz 8:1 dla Smerfów. Od tej pory nastąpiła poprawa gry Mam Talent i nastąpiło odrabianie strat bramkowych, zrobiło się ciekawie i emocjonująco, jednak na dogonienie Smerfów zabrakło już czasu i mecz zakończył się zwycięstwem Smerfów 12:7. . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2011 - Świebodzice - "Aktywne miasto"

Gmina Świebodzice znalazła się wśród 24 finalistów tegorocznej edycji konkursu "Aktywne miasto". Projekt, skierowany do samorządów w całej Polsce, promuje rozwój rekreacji, aktywnego stylu życia, a także premiuje miasta aktywnie działające w sferze sportu amatorskiego i rekreacji.
Organizatorem konkursu jest firma Sportwise Group - jedna z najdłużej działających Agencji Marketingu Sportowego w Polsce, od lat aktywnie promująca ideę rozwoju rekreacji w miastach i promocji miast przez sport.
Świebodzice otrzymały Certyfikat dla Finalistów Konkursu w kategorii "małe miasto". . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2011 - Młodzież gmin partnerskich w gminie Świdnica

W najbliższy weekend w gminie Świdnica gościć będzie 7 osobowa delegacja młodzieży z miast partnerskich: Lampertheim i Maldegem.
Dwukrotna wizyta przedstawicieli młodzieżowej rady gminy Świdnica w belgijskim mieście Maldegem zaowocowała przyjęciem zaproszenia przez organizacje młodzieżowe działające na rzecz wolontariatu w miastach partnerskich.
Młodzież jako pierwsza może docenić korzyści płynące z wymiany partnerskiej. Naszym zadaniem jako odpowiedzialnych za tę współpracę jest więc stworzenie odpowiednich warunków, aby jak najwięcej, przede wszystkim młodych ludzi mogło poznać wiele nowych miejsc, nowych informacji i zawrzeć nowe przyjaźnie - podkreśla wójt gminy Świdnica. . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2011 - Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny

Dzisiaj w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się już po raz 7 Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny. Wzięło w nim udział aż 133 uczniów ze szkół: SP-1. SP-4, SP-6, SP-8, SP-105, SP-315, SP Mokrzeszów, SP Mrowiny.
Konkurs rozgrywał się w różnych kategoriach: praca literacka, praca plastyczna, wiedza mitologiczna, scenka teatralna.
Największe emocje - jak co roku - wzbudzał konkurs teatralny rozgrywany w hali sportowej SP-1, a oceniany był przez: Małgorzatę Braniecką, Bożenę Kuźmę i Ewę Dominicką. Jury przyznało nagrodę główną SP-105 za spektakl pod tytułem: " Olimpijska opowieść". Wyróżnienia otrzymały szkoły: SP1, SP8, SP Mokrzeszów. . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2011 - Z przyrodą na ty w Lutomi Dolnej

Nowoczesna sala przyrodnicza powstała w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej przy wsparciu ponad 16 tysięcy złotych unijnych funduszy.
Placówka oświatowa w Lutomi realizuje indywidualny projekt w ramach POKL pn "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji" oraz w ramach RPO pn."Pracownia przyrodnicza w każdej gminie". Dzięki projektowi szkoła zyskała wyposażenie umożliwiające uczniom prowadzenie i obserwację eksperymentów z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Istotną dla szkół jest też możliwość korzystania z platformy edukacyjnej stanowiącej wirtualne środowisko nauczania - uczenia się, pracy własnej i zespołowej, tworzenia i wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz administrowania procesem kształcenia. . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2011 - Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej

Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na Uroczyste Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej z udziałem chóru Wrocławskiej Parafii Prawosławnej świętych Cyryla i Metodego "Oktoich". Zespołem dyryguje ks. Grzegorz Cebulski.
Koncert odbędzie się w Niedzielę Palmową 17 kwietnia o godzinie 18.30 w cerkwi przy ulicy Łukasińskiego 47 (cerkiew znajduje się na cmentarzu). Wstęp jest wolny ale ofiary na cerkiew są bardzo mile widziane.
Chór powstał we wrześniu 1991 roku. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej - Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej (Św. Góry Atos) i muzyka Cerkwi Gruzińskiej.


15 kwietnia 2011 - Cyrk Arlekin - do wylosowania wejściówki

Reprezentacyjny Cyrk Arlekin pod dyrekcją Krzysztofa Mazura i Juliana Madeja przedstawi mieszkańcom Świdnicy nowy atrakcyjny program sezonu 2011.
Czołowi artyści areny polskiej oraz gościnnie artyści z Ukrainy i Rosji zaprezentują najbardziej efektowne popisy tej trudnej i specyficznej sztuki, wywołującej u widzów dreszczyk emocji. Ale właśnie to uczucie decyduje o tym, że cyrk cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Na arenie zaprezentują się konie, kozy, muflony, lamy i węże. Specjalnie dla najmłodszych widzów wystąpi Kubuś Puchatek i Ogr. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2011 - Festiwal już za miesiąc

Kilkudziesięciu wystawców z całej Polski, biżuteria, kowalstwo artystyczne, ceramika; Plenerowa Akademia Sztuki, seminaria - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego święta sztuki rzemieślniczej w Świebodzicach. Festiwal Sztuki i Rzemiosła TARGIRA 2011 odbędzie się w dniach 13-15 maja, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Tradycyjnie zobaczymy najlepszych twórców sztuki użytkowej w kraju.
M. in. już po raz drugi pojawią się ze swoimi wspaniałymi szklanymi rzeźbami Borowscy, najbardziej znani za granicą polscy artyści tworzący w szkle. Swoje niesamowite zegary astronomiczne na specjalnej wystawie tematycznej pokaże Franciszek Wiegand. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2011 - Sudecki Konwent pod przewodnictwem prezydenta Świdnicy

Spotkaniem w Świdnicy samorządowcy z gmin Przedgórza Sudeckiego zainaugurowali drugą kadencję Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów.
Jednomyślnie na przewodniczącego Sudeckiego Konwentu wybrano prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, który przez ostatnie trzy lata również kierował pracami Konwentu.
- Nasz głos jest słabszy, gdy działamy w pojedynkę. Sudecki Konwent pomaga, by głos samorządów był słyszalny. . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2011 - Pokaż klasę - posprzątaj po pupilu

W Świebodzicach rozpoczyna się akcja zachęcająca właścicieli czworonogów do sprzątania po swoim pupilu na spacerze. Od piątku, 15 kwietnia, w kilku punktach w mieście, będzie można trzymać bezpłatnie zestaw do sprzątania psich odchodów.
Zestawy świebodziczanie otrzymają w następujących punktach: Zakład Gospodarki Komunalnej, ul. Strzegomska 30, Wydział Promocji i Informacji UM, ul. Świdnicka 7, I piętro, Wydział Gospodarki Mieszkaniowej, ul. Świdnicka 7, I piętro . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2011 - Jarmark Wielkanocny

16 kwietnia o godzinie 15:00 w sali widowiskowej jaworzyńskiego Samorządowego Ośrodka Kultury i Bibliotece Publicznej odbędzie się Jarmark Wielkanocny.
Podczas Jarmarku rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejszą aranżację stołu wielkanocnego oraz najsmaczniejsze potrawy wielkanocne. Będzie można obejrzeć także wystawę pisanek i palm, wykonanych przez uczestników konkursu, organizowanego przeze Ośrodek Kultury.
Podczas imprezy wystąpią: zespół Retro ze Strzegomia, seniorzy z Jaworzyny Śląskiej oraz z Żarowa. Na przygotowanych stoiskach będzie można zakupić świąteczne produkty i posmakować wielkanocnych potraw.


14 kwietnia 2011 - Jakub Rajtar mistrzem Dolnego Śląska

9 kwietnia w Sobótce odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska Młodzików i Młodziczek oraz eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Judo. W rywalizacji młodzików wystartował Jakub Rajtar ze Strzegomia (waga do 55 kg), który pokonując wszystkich rywali, zdobył tytuł mistrza Dolnego Śląska.
Nieźle zaprezentowali się inni strzegomianie w eliminacjach do OOM. Awans do finału uzyskali: Hubert Kurzej (60 kg) - druga lokata oraz Adam Sadowski (waga do 73 kg) - 5. miejsce. Stanisław Tomaszewski (trzeci w wadze do 46 kg) będzie rezerwowym. Finał zaplanowano w dniach 30 kwietnia do 3 maja w Białymstoku.


14 kwietnia 2011 - Majowa Giełda Pracy

18 maja w Miejskim Domu Kultury, w Świebodzicach w godzinach 13.00:17.00 odbędzie się III Świebodzicka Giełda Pracy. Oferty zatrudnienia z miasta i okolicy będą prezentować firmy i instytucje pośredniczące. Do udziału w Giełdzie zostało zaproszonych 30 prężnie działających firm ze Świebodzic, Świdnicy, Wałbrzycha i Wrocławia. Urząd Miejski w Świebodzicach zapewnia wszystkim firmom bezpłatne miejsce wystawiennicze w sali Miejskiego Domu Kultury.
Firmy zainteresowane udziałem mogą kontaktować się telefonicznie lub mailowo na niżej podane adresy: telefon 74 666 95 71, Ilona Szczygielska, Wydział Promocji. e-mail: ilona.szczygielska@swiebodzice.pl
Czekamy na zgłoszenia do 22 kwietnia.


14 kwietnia 2011 - Międzynarodowe Targi - wyjazd

Punkt kontaktowy Czesko-Polskiej Współpracy Gospodarczej zaprasza na VI Międzynarodowe Targi zagospodarowania odpadów, recykling, ekologia przemysłowo-komunalna, utrzymanie porządku i czystości oraz X Międzynarodowe Targi technologii maszyn i obróbki powierzchniowej. Targi odbędą się w 5-6 maja w Pradze.
Wyjazd na targi nastąpi 5 maja o godzinie 6.00 a powrót zaplanowano na 6 maja na godzinę 15.00. W ramach grupowego wyjazdu zapewniamy: . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2011 - Kwietniowe i majowe etapy Mistrzostw Polski siatkarek

W najbliższą sobotę, 16 kwietnia rozpocznie się w Świdnicy turniej 1/8 Finału Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Młodziczek.
Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" o awans będzie walczył z zespołami: UKS Augustynki Kalisz, KS Sparta Paczków i UKS Promień Żary.
Wszystkie mecze odbędą się w hali sportowej przy ulicy Pionierów.
Wstęp na spotkania jest wolny. 16 kwietnia, godzina 10.00 MKS Świdnica - KS Sparta Paczków, 40 minut po meczu spotkają się UKS Promień Żary - UKS Augustynki Kalisz. . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2011 - Piotr Betlej - pierwszy polski zawodnik w wyścigu na wyspie Man

Długie proste, górskie serpentyny, 200 zakrętów i to wszystko na 61 kilometrach publicznych dróg. Średnia prędkość 210 km/h, na prostych - 320km/h. Od ponad 100 lat na położonej w połowie drogi między Irlandią a Wielką Brytanią wyspie Man królują uważane za najbardziej fascynujące i niebezpieczne na świecie wyścigi motocyklowe Isle of Man Tourist Trophy.
Na przełomie maja i czerwca ściągają dziesiątki tysięcy widzów z całego świata. Nigdy nie brał w nich udziału Polak.
Pierwszym zawodnikiem z naszego kraju będzie Piotr Betlej z Motoświdnica Racing Team. Pierwsze na wyspie ścigały się samochody. W 1904 roku władze Isle of Man zmieniły prawo tak, by można było drogi publiczne zamykać na czas wyścigów. . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2011 - "Wyobrażenia" - malarstwo Kamili Karst

Muzeum Ślężańskie zaprasza na otwarcie wystawy "Wyobrażenia" malarstwo Kamili Karst które odbędzie się w piątek 15 kwietnia o godzinie 18:00 w Muzeum Ślężańskim w Sobótce, przy ulicy św Jakuba 18.
Kamila Karst urodziła się w Świdnicy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w latach 1990 - 1995. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki artystycznej u prof. Andrzeja Basaja oraz projektowania graficznego u prof. Jana Jaromira Aleksiuna.
Od 1997 r. jest członkiem ZPAP oddział we Wrocławiu. Główne dziedziny zainteresowań to: litografia, techniki wklęsłe, malarstwo, rysunek, formy przestrzenne, grafika użytkowa.


13 kwietnia 2011 - Mistrzowie Internetu - 2011

15 kwietnia o godzinie 10.00 odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Złotoryjskiej 144 w Legnicy VI. Półfinał, zwany "Meczem Mastersów" V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters.
Spośród ponad 23 tysięcy uczestników (gimnazjalistów i licealistów z całej Polski) - po eliminacjach on-line - do dalszych rozgrywek przeszły zespoły m.in. z Bolesławca, Głogowa, Legnicy, Lubania, Lubina, Nowej Rudy, Oławy, Piechowic, Polkowic, Świdnicy (trzy zespoły z II Liceum Ogólnokształcącego), Wałbrzycha, Wrocławia, Zgorzelca. . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2011 - Seminarium o prewencji uzależnień

Ponad pięć godzin będzie trwało specjalistyczne seminarium dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariuszy policji i organizacji pozarządowych.
Spotkanie będzie poświęcone rozwiązywaniu problemów alkoholowych w kontekście obszaru zdrowia publicznego, polityki społecznej i bezpieczeństwa publicznego. Poprowadzi je Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Początek o godzinie 9.30 w czwartek, 14 kwietnia w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2011 - Program prewencyjny STOP 24

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy zaprasza do uczestnictwa w policyjnym programie prewencyjnym przeciwdziałania kradzieżom samochodów STOP 24.
Policyjne statystyki wskazują na zbyt wysoki poziom zdarzeń w kategorii przestępczości samochodowej. Rosnąca liczba samochodów poruszających się po naszych drogach pozwala przypuszczać, że ta kategoria przestępczości będzie wykazywać tendencję wzrostową. Dotyczy to dużych aglomeracji miejskich jak i terenów gminnych.
Konieczne jest obok prowadzenia rutynowych działań prewencyjnych i operacyjnych opracowanie i wdrożenie stałych programów profilaktycznych skierowanych na ograniczenie przestępczości samochodowej. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Eliminacje do konkursu "Nie zostanę bezrobotnym"

Czternaście drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Świdnickiego będzie walczyło w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym". Jest to już siódma edycja tego konkursu. Wygrać mogą jednak tylko trzy drużyny. A jest o co walczyć. Na zwycięzców czeka nowoczesny sprzęt elektroniczny.
Organizatorem konkursu jest Rada Powiatu w Świdnicy. Eliminacje odbędą się jutro (13 kwietnia) o godzinie 10.00, w sali narad świdnickiego starostwa a już w poniedziałek 18 kwietnia o wygraną walczyć będzie wybranych pięć drużyn. Z pięciu drużyn nagrodzone zostaną jedynie trzy. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Technologia i przyroda

Zamiast długopisu i zeszytu - pilot w ręce. Zamiast tradycyjnej mapy - ta z Google Earth, na ekranie. Mikroskopy podłączone do komputera, wizualizery, tablety i zestawy do eksperymentów. Tak wygląda najnowocześniejsza szkolna pracownia przyrodnicza w gminie Świebodzice.
Pracownia znajduje się w Szkole Podstawowej nr 3. Została sfinansowana ze środków unijnych, dzięki udziałowi gminy w projekcie "Pracownia przyrodnicza w gminie", realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W całym województwie powstało 118 takich nowoczesnych pracowni. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Morze zaszumiało już w ponad stu szkołach

Czy Wrocław, Legnica, Lubin, Jugowice, Świdnica mają dostęp do morza? Okazało się, że tak! Do ogólnopolskiego konkursu "O czym szumi morze" zgłosiło się już ponad 100 szkół z całej Polski. Pierwsze pakiety startowe z materiałami dla nauczycieli już zostały wysłane.
Wkrótce zaczną powstawać prace konkursowe, a dzieci staną przed możliwością wygrania atrakcyjnych nagród. Ogólnopolski konkurs plastyczny ma na celu odnalezienie i wspieranie młodych talentów w ich drodze do rozwijania wrodzonych predyspozycji.
Tematem tegorocznej edycji jest morze, a jej ambasadorem został mistrz olimpijski w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Unijne wsparcie dla szkół specjalnych

180 godzin zajęć, a wśród nich zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, zagrożonych ryzykiem dysleksji, zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy, specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych, do tego nowe materiały dydaktyczne, nowoczesne meble szkolne i nowy laptop to wszystko otrzyma prowadzone przez powiat specjalne szkolnictwo.
Pieniądze na sfinansowanie tych działań pochodzą z programu unijnego.
Uczniowie szkół specjalnych prowadzonych przez nasz powiat zostały ponownie objęte wsparciem w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Druga kolejka spotkań Letniej Ligi Piłki Nożnej

15 kwietnia odbędzie druga kolejka spotkań Letniej Ligi Piłki Nożnej.
Kolejka zapowiada się emocjonująco, już na początku zmierzą się ze sobą zwycięzcy z ostatniej rundy spotkań - drużyny Mam Talent i Smerfy. Przeciwko sobie zagrają dotychczasowi liderzy tabeli strzelców.
W drugim meczu zmierzą się również niepokonane drużyny Igloo Koral i Samby, choć po pierwszej kolejce zwycięzcę powinno się upatrywać w drużynie Samby. W trzecim meczu spotkają się drużyny Ludzie Chudego i Znajomi Fryzjera i ten mecz powinien być również emocjonujący, bo któraś z drużyn może uzyskać pierwsze zwycięstwo w lidze. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Rusza druga kadencja Sudeckiego Konwentu

Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów wznawia swoją działalność.
Na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka, który w latach 2007-2010 przewodniczył Konwentowi, do Świdnicy przyjadą samorządowcy, by zainaugurować pracę w nowej kadencji.
W środę, 13 kwietnia, szefowie gmin z powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i kłodzkiego wybiorą nowego przewodniczącego, ustalą tematykę i miejsce kolejnych spotkań. Początek obrad o godzinie 13.00 w miejskiej sali narad (budynek USC, ulica Armii Krajowej 47). . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Żarowski "Kochbunker"

Gmina Żarów oraz jej okolice obfitują w ciekawe miejsca warte zwiedzenia. Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, zaprasza na swoją stronę internetową: www.izba.centrum.zarow.pl, na której znajdą Państwo wiele interesujących informacji dotyczących historii gminy Żarów i jej zabytków.
Poniżej przedstawiamy historię Żarowskiego bunkra.
Żarowski schron górujący nad byłymi Zakładami Chemicznymi "Organika" (dawna niem. "Silesia") to obiekt tzw. typu "Kochbunker". Kochbunkry były to betonowe, lekkie prefabrykowane schrony bojowo-obserwacyjne. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Ponad 100 dzieci przebadanych

120 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie skorzystało z bezpłatnych porad pediatrycznych w ramach wizyty studentów V roku wrocławskiej Akademii Medycznej.
Studenci medycyny pod kier. prof. Alicji Chybickiej z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu przeprowadzili wywiady w postaci ankiet, ze szczególnym uwzględnieniem wad postawy i badań przesiewowych (wzrok, słuch, waga). Swoje wyniki zaprezentowali rodzicom i opiekunom dzieci, którzy wyrazili zgodę na przeprowadzenie badań. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Przyjmiemy wszystkie dzieci

199 kart zgłoszeniowych wpłynęło do Przedszkola Bajkowego w Żarowie. 11 kwietnia przez cały dzień w przedszkolu pracowała komisja rekrutacyjna, która dokładnie analizowała każdego młodego kandydata.
"Wiemy już, że będziemy w stanie przyjąć wszystkie zgłoszone dzieci. Po wyczerpującym prześwietleniu wszystkich faktów zdecydowaliśmy się na stworzenie dwóch grup żłobkowych oraz trzech grup pięciolatków. Organizując pracę w ten sposób, jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich młodych kandydatów, musimy jednakże wyremontować dodatkowe pomieszczenia, w których będą odbywały się zajęcia, a w tym zadaniu pomoc obiecała gmina" - mówi Elżbieta Wierzyk Dyrektor Bajkowego Przedszkola w Żarowie. . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2011 - Nabór do klasy sportowej

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy prowadzi nabór do klasy czwartej - sportowej o kierunku piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców.
W ramach 10 godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego po sześć godzin przeznaczonych bedzie na zajęcia piłki siatkowej dziewcząt oraz piłki nożnej chłopców.
Szkolenie sportowe będzie prowadzone we współpracy z Miejskim Klubem Siatkówki "Świdnica" i Klubem Sportowym Stal "Świdnica".
Szczegółowe informacje uzyskać można dzwoniąc pod numer telefonu - 74 852 05 85.


11 kwietnia 2011 - Żywy pomnik naszej pamięci

Dąb oraz pamiątkowa tablica stanęły na jednym ze skwerów Parku Miejskiego w Świebodzicach. To symbole smoleńskiej tragedii, której rocznicę 10 kwietnia Polacy obchodzili w całym kraju. Uroczystości odbyły się także w Świebodzicach.
Obchody rozpoczęła msza święta, odprawiona przez księdza prałata Augustyna Nazimka w kościele pw. Św. Mikołaja. Wzięły w niej udział władze miasta, radni miejscy i powiatowi, szefowie instytucji publicznych w mieście a także mieszkańcy naszego miasta. Główna część uroczystości rocznicowych odbyła się w Parku Miejskim. . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2011 - Patrole na działkach przynoszą efekty

Straż Miejska w Świdnicy baczniej obserwuje tereny ogrodów działkowych. Widoczny efekt tej pracy przyniosła miniona noc na terenie ogrodów działkowych przy ulicy gen. Mariana Langiewicza (Osiedle Młodych).
W poniedziałek, 11 kwietnia o godzinie 4.00 patrol świdnickich strażników zatrzymał dwóch mężczyzn, którzy na widok stróżów prawa próbowali uciekać.
- Po zatrzymaniu okazało się, że mężczyźni mieli plecak wyładowany, prawdopodobnie zrabowanymi z terenu ogrodów działkowych, kablami i elementami liczników. . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2011 - 13 Jarmark Wielkanocny w Strzegomiu

17 kwietnia, Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na 13 Jarmark Wielkanocny.
Po mszy o godzinie 11.30, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej, gdzie poświęcone zostaną palmy, pozostałe imprezy odbywać się będą na strzegomskim Rynku.
O godzinie 13.00 zaprezentują się zespoły folklorystyczne i chóry.
Odbędą się też degustacje potraw świątecznych, wystawy i kiermasze stroików, palm, pisanek i kraszanek a także konkurs na najpiękniejszą palmę i stół wielkanocny.


11 kwietnia 2011 - V Konkurs Modelarski - Memoriał Benedykta Kempskiego

W dniach 9-10 kwietnia odbył się w Inowrocławiu V Konkurs Modelarski - Memoriał Benedykta Kempskiego. Jest to impreza ogólnopolska, a organizatorem jest Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych.
W konkursie wzięło udział około 800 modeli w dwóch kategoriach wiekowych tj. senior i junior. Ze Świdnicy wystartowali modelarze:
młodzicy: Rafał Lis, Jakub Grześlowski, Adrian Butkiewicz, Tomasz Łukasiewicz. Juniorzy: Michał Czajkowski, Igor Krawczyszyn, Tymoteusz Moor. . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2011 - Jarmark Wielkanocny w Witoszowie i nie tylko

16 kwietnia w Witoszowie Dolnym a następnie 17 kwietnia w Marcinowicach zapraszamy na jarmark wielkanocny.
W sobotę 16 kwietnia, od godziny 11.00 świetlica Leśniczówka w Witoszowie Dolnym gościć będzie twórców oraz miłośników sztuki ludowej i kulinarnej. Będzie można na nim zobaczyć, dotknąć oraz kupić dzieła twórców (rękodzieło artystyczne, rzemiosło artystyczne, kulinaria tradycyjne).
O godzinie 12.00 Zespół Ludowo-Estradowy "Mokrzeszów" zaprezentuje się Wielkanocnym Widowisku Obrzędowym. . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2011 - Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej

Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na Uroczyste Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej z udziałem chóru Wrocławskiej Parafii Prawosławnej świętych Cyryla i Metodego "Oktoich". Zespołem dyryguje ks. Grzegorz Cebulski.
Koncert odbędzie się w Niedzielę Palmową 17 kwietnia o godzinie 18.30 w cerkwi przy ulicy Łukasińskiego 47 (cerkiew znajduje się na cmentarzu). Wstęp jest wolny ale ofiary na cerkiew są bardzo mile widziane.
Chór powstał we wrześniu 1991 roku. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej - Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej (Św. Góry Atos) i muzyka Cerkwi Gruzińskiej.


10 kwietnia 2011 - Kwietniowe i majowe etapy Mistrzostw Polski siatkarek

W najbliższą sobotę, 16 kwietnia rozpocznie się w Świdnicy turniej 1/8 Finału Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Młodziczek.
Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" o awans będzie walczył z zespołami: UKS Augustynki Kalisz, KS Sparta Paczków i UKS Promień Żary.
Wszystkie mecze odbędą się w hali sportowej przy ulicy Pionierów.
Wstęp na spotkania jest wolny. 16 kwietnia, godzina 10.00 MKS Świdnica - KS Sparta Paczków, 40 minut po meczu spotkają się UKS Promień Żary - UKS Augustynki Kalisz. . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2011 - AKS Strzegom nadal prowadzi

W dziewiętnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Sparta Ziębice - AKS Strzegom 2:0, Unia Złoty Stok - Grom Witków 2:2, Włókniarz Kudowa Zdrój - Victoria Świebodzice 2:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Stal Świdnica 3:2, Pogoń Pieszyce - Biały Orzeł Mieroszów 1:2, Zjednoczeni Żarów - Nysa Kłodzko 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 1:1, Górnik Boguszów-Gorce - Podzamcze Wałbrzych 1:0.
W tabeli rozgrywek po siedemnastu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom majac na koncie 46 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Stal Świdnica - 38, 3. Zjednoczeni Żarów - 37, 4. Grom Witków - 36, 6. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 31 punktów.


10 kwietnia 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dziewiętnastej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zagłębie Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 2:1, Sudety Dziećmorowice - Podgórze Wałbrzych 4:2, Granit Roztoka - Zieloni Mrowiny 3:1, Victoria Tuszyn - Gwarek Wałbrzych 1:1, Wierzbianka Wierzbna - Skalnik Czarny Bór 1:3, Cukrownik-Polonia Pszenno - Czarni Wałbrzych 4:0, Koliber Uciechów - Unia Jaroszów 0:2, Wenus Nowice - LKS Bystrzyca Górna 2:4.


10 kwietnia 2011 - Świdnicki Rajd - Krause przerwany - kierowca nie żyje

Dzisiaj, kolejnego dnia świdnickiego rajdu - Krause doszło do śmiertelnego wypadku.
Na Odcinku Specjalnym "Wolibórz - Jodłownik" 31-letni kierowca automobilu karkonoskiego - Sylwester Olszewski jadący Hondą Civic Type-R z numerem 46 wypadł z trasy i uderzył w drzewo. Kierowca został natychmiast odwieziony do szpitala jednak niedługo po tym, nie odzyskawszy przytomności - zmarł. Jego pilot - Michał Całek został również odwieziony do szpitala jednak na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Zwycięzcą rajdu został Francuz Bryan Bouffier, wyprzedzając Michała Sołowowa i Tomasza Kuchara.


10 kwietnia 2011 - Platinum Rally Team po Rajdzie Świdnickim Krause

Załoga Platinum Rally Team zajęła szóste miejsce w klasyfikacji generalnej 39. Rajdu Świdnickiego Krause, trzecie w grupie N i drugie w klasyfikacji drugiego dnia. Rajd stanowił drugą rundę Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Bracia Bębenek rozpoczęli drugi dzień rywalizacji od drugiego miejsca na odcinku Michałkowa-Walim.
Na kolejnym odcinku specjalnym odnotowali szósty czas, by na ostatnim OS-ie w pierwszej pętli, znowu zająć znakomite drugie miejsce. Rajd został przerwany decyzją organizatora po wypadku załogi nr 46, w którym zginął kierowca.
Zawody wygrała załoga Bryan Bouffier i Xavier Panseri. . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2011 - Przedwczesne zakończenie sportowych zmagań

Załoga Lotos - Subaru Poland Rally Team narzuciła dobre tempo podczas drugiego dnia 39. Rajdu Świdnickiego-Krause, notując siódmy wynik na kultowej "Michałkowej". Na mecie oesu Wolibórz-Jodłownik Wojtek Chuchała i Kamil Heller zameldowali się z dziesiątym czasem, nadal utrzymując siódme miejsce w klasyfikacji drugiego etapu.
Niestety przygoda na ostatniej w pętli próbie Kamionki-Miłków kosztowała zawodników L-SPRT dużo cennego czasu. Jednak wyniki zeszły na zdecydowanie dalszy plan, gdy park serwisowy obiegła informacja o śmiertelnym wypadku na trasie.
Zawody natychmiast zostały przerwane. . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2011 - ŚKPR gromi miedziowych

Wysokim zwycięstwem 46:29 zakończyło się spotkanie Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica z Zagłębiem II Lubin.
Świdnicki zespół utrzymał drugie miejsce w tabeli premiujące grą w barażach o I ligę.
Do zakończenia rozgrywek pozostały jeszcze dwie kolejki spotkań. ŚKPR zagra na wyjazdach w Brzegu i Oleśnicy.
Sobotnie spotkanie od początku do końca przebiegało pod dyktando szczypiornistów ŚKPR-u. Jedyny słabszy fragment przydarzył się pod koniec pierwszej połowy, kiedy goście zniwelowali straty do pięciu bramek. . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2011 - Ruszyła Letnia Amatorska Liga Piłki Nożnej

Przy wietrznej pogodzie, rozpoczęła się w piątek pierwsza kolejka spotkań letniej ligi piłkarskiej.
W pierwszym meczu zmierzyły się drużyny Samorządowców i Igloo Koral. Dwa razy w tym zaciętym meczu na prowadzenie wychodziła drużyna Korala, ale Samorządowcy doprowadzali do remisu i gdyby mieli więcej szczęścia w końcówce meczu to mogli ten mecz wygrać.
Pierwsze swoje bramki w barwach Samorządowcach strzelili Stanisław Sowa i Józef Dziedzic. . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2011 - Wieczór z baśniami Andersena

Baśń "Królowa Śniegu" była motywem przewodnim tegorocznych obchodów urodzin Hansa Christiana Andersena w Szkole Podstawowej nr1 w Świdnicy.
Uczniowie klas trzecich zostali powitani przez samego solenizanta, czyli Pana Andersena i Babcię Bajarkę. Dzieci nie tylko obejrzały fragment baśni na ekranie, ale słuchały też dalszej jej części czytanej przez Joannę Szachniewicz i Wiolettę Sidorską - Brucką.
Ponadto bawiły się w zabawy na "śniegu", ulepiły bałwana, układały z puzzli wyraz "kocham", wyklejały pałac Królowej Śniegu. . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2011 - XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego

W dniach 30 kwietnia - 1 maja odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego. W turnieju zapowiedziały swój udział:
Czechy - TJ Bohemians Praga, Gloxi Club Jihlawa, Niemcy - A.C. Taucha - Lipsk, Dresden SC 1898, TV Ebersbach, S C Hoyerswerda, SC Riesa, A.C. Ottendorf Okrilla, Holandia - Adonis Sportacrobatiek, Węgry - Epitok S.C. Budapeszt, Włochy - S.G.G. Torino, Ukraina - Reprezentacja, Polska - KS Start Bielsko Biała, ZKS Stal Rzeszów, KPKS Halemba Katowice,UKS AS Zielona Góra, KS Arabeska Bydgoszcz, PTG Sokól Kraków, DOSiR Sokolnia Chorzow, ZTA Aurmum Złotoryja, SAS - AWF Rzeszów, AZS-AWF Katowice, MKS Polonia Świdnica. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Platinum Rally Team po pierwszym dniu

Zakończył się pierwszy dzień rywalizacji II rundy Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Bracia Bębenkowie, startujący po raz pierwszy Mitsubishi Lancerem Evo X po przejechaniu dziewięciu odcinków specjalnych zajmują siódme miejsce w klasyfikacji generalnej i trzecie w grupie N.
Pierwszy dzień Rajdu Świdnickiego Krause przebiegał bez problemów. Zespół po pierwszej pętli, składającej się z trzech OS-ów wprowadził drobne zmiany w setupie zawieszenia.
Poza tym samochód zbudowany przez ekipę Zbigniewa Steca spisywał się bez zastrzeżeń. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Lotos - Subaru Poland Rally Team z kolejnymi punktami

Siedemdziesiąt kilometrów, pokonanych po malowniczych, lecz bardzo wymagających trasach Gór Sowich, to bilans pierwszego etapu 39. Rajdu Świdnickiego-Krause.
Załoga Lotos - Subaru Poland Rally Team zakończyła go na szóstym miejscu w grupie N, więc konto popularnego Siemanko zasiliło pięć punktów. Wojtek Chuchała i Kamil Heller odrobili część strat z trzeciego oesu, ale na walimskiej kostce nie mogli sobie odmówić efektownej jazdy, dostarczając kibicom wiele frajdy.
Finałowa pętla pierwszego dnia 39. Rajdu Świdnickiego-Krause również składała się z dwóch oesów - trzeci przejazd próby Świerki-Włodowice został odwołany.
Słynny Rościszów-Walim Wojtek Chuchała i Kamil Heller ponownie ukończyli z dziewiątym czasem, a na kończących etap, nie mniej znanych "Kamionkach", zanotowali siódmy rezultat. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - LOTOS - Subaru Poland Rally Team z przygodami

Zawodnicy LOTOS - Subaru Poland Rally Team bardzo dobrze rozpoczęli zmagania w 39. Rajdzie Świdnickim-Krause. Na kultowym oesie Rościszów-Walim Wojtek Chuchała i Kamil Heller zanotowali ósmy czas, a na kolejnej próbie, Świerki-Włodowice, "wykręcili" siódmy wynik, awansując na wysokie, szóste miejsce.
Niestety przygoda na odcinku Miłków-Kamionki kosztowała załogę L-SPRT przeszło dwie minuty.
- Dzisiaj nauczyłem się, że na odcinku jednak nie powinienem oglądać się za dziewczynami (śmiech). . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Rusza druga kadencja Sudeckiego Konwentu

Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów wznawia swoją działalność.
Na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka, który w latach 2007-2010 przewodniczył Konwentowi, do Świdnicy przyjadą samorządowcy, by zainaugurować pracę w nowej kadencji.
W środę, 13 kwietnia, szefowie gmin z powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i kłodzkiego wybiorą nowego przewodniczącego, ustalą tematykę i miejsce kolejnych spotkań. Początek obrad o godzinie 13.00 w miejskiej sali narad (budynek USC, ulica Armii Krajowej 47). . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Ekolodzy z Mokrzeszowa

Kolejne szkoły Gminy Świdnica przystępują do konkursu realizowanego przez Tauron Ekoenergia.
W Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie podjęto szereg działań edukacyjnych i akcji mających na celu promowanie ekologicznego i przyjaznego środowisku stylu życia.
Szczególnie ważnym aspektem autorskiej akcji społecznej Tauron Ekoenergia, w której nagrodą jest zorganizowanie i wyposażenie sali dydaktycznej do nauki przyrody, są działania zapobiegające globalnemu ociepleniu klimatu. Jednym ze sposobów zapobiegania temu zjawisku jest zalesianie terenów. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Apel o pomoc dla pogorzelców

W Świebodzicach wybuchł kolejny pożar. Dramatyczne chwile przeżyło w środę 6 kwietnia sześć rodzin z ulicy Wiejskiej, w tym rodziny z dziećmi. W jednej chwili stracili wszystko - cały dorobek życia.
Burmistrz Miasta Świebodzice zwraca się z apelem i prośbą o pomoc rzeczową i wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców. Niezbędne są: środki czystości, odzież, obuwie, koce i inne.
Dary można przekazywać do Polskiego Komitetu Pomocy Rodzinie przy ulicy Piłsudskiego 28 w godzinach 8.00 - 12.00 lub kontaktować się telefonicznie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach telefon 74 666-95-88


9 kwietnia 2011 - Sesja o uzależnieniach

Sesja o uzależnieniach Profilaktyce i rozwiązywaniu problemów alkoholowych oraz uzależnień poświęcona będzie najbliższa sesja Rady Miejskiej w Świdnicy.
W jej trakcie podjętych zostanie również szereg uchwał. Obrady zaplanowano na piątek, 15 kwietnia.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 47 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego).


9 kwietnia 2011 - Dzień Pracownika Służby Zdrowia

Wszyscy pracownicy służby zdrowia obchodzili swoje święto. To właśnie 7 kwietnia utworzona została Światowa Organizacja Zdrowia i na pamiątkę tego dnia ustanowiono tego dnia - Światowym Dniem Służby Zdrowia.
Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Świdnicy zorganizowało spotkanie, na które zaproszeni zostali przedstawiciele tej trudnej i wymagającej wielu poświęceń profesji z trzech powiatowych instytucji: świdnickiego SP ZOZ-u, szpitala Latawiec, powiatowego pogotowia oraz powiatowej stacji Sanepid-u. Zaproszenie przyjęły także związki zawodowe pielęgniarek i przedstawiciele Izby Lekarskiej. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Przebudowa ulicy Równej od poniedziałku

"Galeria Świdnicka" przy ulicy Westerplatte pnie się do góry. W celu zapewnienia dogodnego dojazdu do nowej inwestycji w Świdnicy, przeprowadzone zostaną przebudowy dróg. Pierwszym z elementów jest przebudowa ulica Równej.
Prace rozpoczną się w poniedziałek, 11 kwietnia i będą prowadzone przez około dwa miesiące. Sfinansuje je inwestor budujący galerię - spółka Rank Progress.
Od poniedziałku wyłączony z ruch będzie fragment ulicy Równej (odcinek między skrzyżowaniem z ul. Zygmuntowską a ul. Mieszka I). . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Michał Rydwański mistrzem Polski juniorów

Sekcja judo AKS-u Strzegom odniosła jeden z największych sukcesów w ostatnich latach. Jej wychowanek - Michał Rydwański (73 kg) został w ostatni weekend w Kątach Wrocławskich mistrzem Polski juniorów.
W kategorii do 73 kg wystartowało aż 56 zawodników, w tym aktualni kadrowicze i uczestnicy mistrzostw Europy. Jak podkreślają trenerzy strzegomianina, każdy pojedynek dla Michała był trudny, tym bardziej należy docenić jego upór i wolę zwycięstwa.
W zgodnej opinii fachowców tytuł trafił w godne ręce i stanowi dobry prognostyk przed tegorocznymi Mistrzostwami Europy. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Teleturniej u seniorów

4 kwietnia w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbył się Teleturniej dotyczący Ojca Świętego.
Tak uczcili VI rocznicę śmierci Jana Pawła II pensjonariusze domu. Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były wolontariuszki z Gimnazjum Nr 3: Klaudia Mydłowska oraz Pamela Kurzepa, natomiast koordynatorem spotkania była Anna Sochocka.
W ciągu ostatniego tygodnia pensjonariusze przygotowywali się do teleturnieju czytając książki, czasopisma oraz oglądając filmy. . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - IV Festiwal Piosenki Przedszkolaków

6 marca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej odbył się Festiwal Piosenki Przedszkolaków. W konkursie piosenki wzięło udział siedem zespołów, które rywalizowały ze sobą w kategorii występy grupowe oraz cztery solistki, występujące w osobnej kategorii.
Na scenie SOKiBP przedszkolaki oprócz talentów wokalnych zaprezentowały oszałamiające kreacje oraz układy taneczne, które wzbogaciły ich występy o dodatkowe wrażenia. Na konkurs przybyli także licznie rodzice, babcie i dziadkowie, którzy skrzętnie rejestrowali każdy ruch swoich pociech oraz dopingowali do jak najlepszego zaprezentowania się. Po ponad godzinnych występach jury ogłosiło wyniki: . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2011 - Narkotyki w mieszkaniu

Do 3 lat pozbawienia wolności może grozić letniemu mieszkańcowi Świdnicy za posiadanie 30 porcji marihuany. Narkotyki ukryte były w mieszkaniu, odnalazł je pies z Izby Celnej w Wałbrzychu.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z funkcjonariuszami z Izby Celnej we Wrocławiu w trakcie prowadzonych czynności, w jednym z mieszkań na terenie Świdnicy odnaleźli 30 porcji marihuany.
W czynnościach brał udział pies do wyszukiwania zapachu narkotyków. Zatrzymany został właściciel mieszkania. . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2011 - Zmiany w kursowaniu MPK

Od 13 kwietnia ze względu na zamknięcie ul. Wałbrzyskiej, na odcinku od ul. Korczaka do ul. Boduena, gdzie będzie ułożona nowa nawierzchnia, przystanki: Wałbrzyska/Kusocińskiego, Korczaka oraz Wałbrzyska/Głowackiego (w kierunku Pogorzały) zostaną wyłączone z ruchu do czasu zakończenia robót. Przystanki zastępcze MPK zostaną usytuowane: dla linii nr 50 i 52 przy ul. Leśnej (odcinek pomiędzy ul. Główną i Wrzosową), dla linii nr 10 przy ul. Leśnej (odcinek pomiędzy ul. Główną i Świętojańską), dla linii nr 10 (kierunek Pogorzała) i nr 52 przy ul. Głowackiego przed budynkiem sąsiadującym z Urzędem Gminy Świdnica. . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2011 - Jubileusz Złotych Godów w Świebodzicach

W świebodzickim Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów czyli 50 lat małżeństwa świętowali Państwo Jadwiga i Stanisław Guzikowie.
Specjalne odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył jubilatom zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński.
Państwo Guzikowie przeżyli razem 50 lat. Sakramentalne "tak" powiedzieli sobie 5 listopada 1960 roku w Świebodzicach.


7 kwietnia 2011 - Trwa odliczanie do startu 39. edycji Rajdu Świdnickiego

Już w najbliższy weekend (8-10 kwietnia) rozegrana zostanie druga runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Najlepsi kierowcy w kraju staną w szranki na asfaltowych drogach Gór Sowich. Tradycyjnie już całość rozpocznie start honorowy na Rynku w Świdnicy (piątek 8 kwietnia od 18:10).
Organizator imprezy - Automobilklub Sudecki - podał oficjalną listę zgłoszeń do 39. Rajdu Świdnickiego.
Listę otwierają załogi najmocniejszych aut z napędem wszystkich kół. Pierwszy numer startowy powędrował oczywiście do aktualnych Mistrzów Polski Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana, reprezentujących Lotos Dynamic Rally Team. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - Pożar na Wiejskiej

Dramatyczne chwile przeżyli w środę, 6 kwietnia, w godzinach wieczornych lokatorzy jednego z budynków przy ul. Wiejskiej w Świebodzicach. Na poddaszu, zamieszkiwanym przez ludzi, wybuchł pożar. Ogień rozprzestrzenił się błyskawicznie, drewniana konstrukcja dachu ulega niemal doszczętnemu zniszczeniu.
Dwa lokale są spalone, cztery zalane wodą podczas akcji gaszenia.
Na szczęście nikt z mieszkających w budynku lokatorów nie ucierpiał. Dwanaścioro osób (6 rodzin) błyskawicznie ewakuowano, na wszelki wypadek Straż Pożarna poprosiła o opuszczenie mieszkań także lokatorów w sąsiedniej kamienicy. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - M2Rally na 39. Rajdzie Świdnickim-KRAUSE

W dniach 8-10 kwietnia w Świdnicy odbędzie się 2 runda Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski - 39. Rajd Świdnicki-KRAUSE, znany z ubiegłych lat jako Rajd ELMOT. Na starcie pojawi się cała czołówka najszybszych polskich kierowców, a wśród nich Łukasz Markowski, pilotowany przez Macieja Machelę.
Reprezentanci zespołu M2Rally wystartują za kierownicą Forda Fiesta R2. Portale motoryzacyjne Grupy Allegro: otoMoto.pl i Mojeauto.pl objęły załogę patronatem medialnym.
Dla Łukasza Markowskego i Macieja Macheli będzie to pierwszy start w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Polski. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - 50 syren włączą w powiecie

Około 50 syren zostanie uruchomionych w powiecie świdnickim 10 kwietnia. Będzie to forma treningu systemu ostrzegania, ale data i godzina nie są przypadkowe.
W związku z wytycznymi Wojewody Dolnośląskiego, które rozesłane zostały do wszystkich powiatów na terenie Dolnego Śląska, 10 kwietnia o godzinie 8.41 zostanie przeprowadzony trening systemu ostrzegania i alarmowania polegający na wyemitowaniu treści alarmu powietrznego. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - Jarmark Wielkanocny w Witoszowie i nie tylko

16 kwietnia w Witoszowie Dolnym a następnie 17 kwietnia w Marcinowicach zapraszamy na jarmark wielkanocny.
W sobotę 16 kwietnia, od godziny 11.00 świetlica Leśniczówka w Witoszowie Dolnym gościć będzie twórców oraz miłośników sztuki ludowej i kulinarnej. Będzie można na nim zobaczyć, dotknąć oraz kupić dzieła twórców (rękodzieło artystyczne, rzemiosło artystyczne, kulinaria tradycyjne).
O godzinie 12.00 Zespół Ludowo-Estradowy "Mokrzeszów" zaprezentuje się Wielkanocnym Widowisku Obrzędowym. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - Trzy zwycięstwa od baraży, na pierwszy ogień Zagłębie II Lubin

Po zwycięstwie 28:20 w Komprachcicach i korzystnych wynikach innych spotkań Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica awansował w tabeli II ligi na drugie miejsce i jest na dobrej drodze do wywalczenia prawa udziału w barażach o I ligę.
By tak się stało podopieczni Krzysztofa Mistaka muszą wygrać trzy ostatnie mecze.
Pierwszy z nich już w najbliższą sobotę 9 kwietnia. Przeciwnikiem świdnickich szczypiornistów będą rezerwy lubińskiego Zagłębia. Przed tygodniem miedziowi niespodziewanie pokonali Żagiew Dzierżoniów. To zwiastuje duże emocje, również w meczu w Świdnicy.


7 kwietnia 2011 - Rusza Letnia Liga Piłki Nożnej

Już w najbliższy piątek, 8 kwietnia o godzinie 17.00 rusza pierwsza edycja Letniej Piłki Nożnej. Mecze rozgrywane są na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej.
Do turnieju zgłosiło się osiem zespołów.
Trzy drużyny są ze Świdnicy, cztery z Jaworzyny Śląskiej i jedna z Żarowa. Wszystkich sympatyków piłki nożnej prosimy o gorący doping.
Piątek godzina 17.00 pierwsza kolejka spotkań. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - X Jubileuszowy Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych

Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy zaprasza na X Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych. Przegląd odbędzie się 11 i 12 kwietnia w świdnickim teatrze.
Przedstawienia rozpoczynać się będą o godzinie 9.00.
Program - poniedziałek - 11 kwietnia
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie - "Szelmostwa Lisa Witalisa" - kategoria klasy starsze,
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie - "Bajkowy kogel - mogel" - kategoria klasy młodsze . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - "Myślaczki" startują od września

Z nowym rokiem szkolnym 2011/2012 gminna oświata rusza z nowym projektem pn. "Myślaczki" - indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Świdnica w całości finansowanym ze środków unijnych.
Zgodnie z założeniami, projekt trwać będzie do stycznia 2013 roku i swoim zasięgiem obejmie sześć szkół podstawowych, w których obecnie kształci się w klasach I-III 420 dzieci.
Udział w projekcie umożliwi każdemu uczniowi skorzystanie z oferty edukacyjno-wychowawczo-profilaktycznej, zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami, zwiększy stopień i zakres wykorzystania w szkołach aktywizujących metod nauczania oraz zwiększy dostępność i podniesie jakość wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - Platinum Inspiration na 39 Rajdzie Świdnickim Krause

Już jutro wystartuje II runda Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski - 39 Rajd Świdnicki Krause. Firma Orlen Oil po raz pierwszy wręczy nagrodę, przeznaczoną dla ludzi i instytucji angażujących się w szczególny sposób w polskie rajdy - Platinum Inspiration.
Nagroda ta to wspólna inicjatywa tytularnego sponsora RSMP, Polskiego Związku Motorowego i Telewizji Polskiej.
Będzie przyznawana wszystkim zaangażowanym w mistrzostwa: organizatorom, inicjatorom innowacyjnych projektów oraz osobom, które od lat aktywnie działają na rzecz rozwoju rajdów w Polsce i odnoszą na tym polu znaczące sukcesy. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - Piotr Parobiec w Pałacu Prezydenckim

31 marca podczas uroczystej Gali Wolontariatu w Pałacu Prezydenckim, Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, spotkali się z wolontariuszami - ludźmi, którzy poświęcają swój czas, energię i umiejętności aby pomagać innym.
Organizatorem Gali było Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.
Podczas uroczystości Prezydent Bronisław Komorowski wręczył specjalne nagrody wyróżniającym się wolontariuszom. . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2011 - Studenci medycyny w Pszennie

8 kwietnia w godzinach 8.00 - 120 dzieci z klas 0-III w Pszennie skorzysta z fachowym porad pediatrycznych w ramach wizyty 6 osobowej grupy studentów V roku wrocławskiej Akademii Medycznej.
Studenci medycyny pod kier. prof. Alicji Chybickiej z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu przeprowadzą wywiady w postaci ankiet, ze szczególnym uwzględnieniem wad postawy i badań przesiewowych (wzrok, słuch, waga).
Swoje wyniki zaprezentują rodzicom i opiekunom dzieci, którzy wyrazili zgodę na przeprowadzenie badań.


7 kwietnia 2011 - Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej

Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na Uroczyste Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej z udziałem chóru Wrocławskiej Parafii Prawosławnej świętych Cyryla i Metodego "Oktoich". Zespołem dyryguje ks. Grzegorz Cebulski.
Koncert odbędzie się w Niedzielę Palmową 17 kwietnia o godzinie 18.30 w cerkwi przy ulicy Łukasińskiego 47 (cerkiew znajduje się na cmentarzu). Wstęp jest wolny ale ofiary na cerkiew są bardzo mile widziane.
Chór powstał we wrześniu 1991 roku. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej - Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej (Św. Góry Atos) i muzyka Cerkwi Gruzińskiej.


7 kwietnia 2011 - Światowy Dzień Ofiar Katynia

Burmistrz Strzegomia oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają na uroczystość z okazji Światowego Dnia Ofiar Katynia, która odbędzie się w Strzegomiu 14 kwietnia o godzinie 16.00.
W kwietniu 2010 roku obchodzona była 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej, rocznica wymordowania przez NKWD, na rozkaz Stalina, 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.
Od roku 2008 trwa Społeczny Program Upamiętnienia Ofiar tej zbrodni "Katyń… ocalić od zapomnienia". . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2011 - Pamięci tych, którzy zginęli

10 kwietnia 2011 roku minie pierwsza rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W tym tragicznym wydarzeniu śmierć poniosło 96 najważniejszych osób w państwie, m. in. Para Prezydencka, posłowie, wysocy urzędnicy Kancelarii Prezydenta, działacze organizacji i wiele innych osób.
W całej Polsce obchodzić będziemy dzień pamięci o tragicznie zmarłych. Uroczystości odbędą się także w Świebodzicach. Zapraszamy do udziału w nich mieszkańców naszego miasta. Ku czci ofiar odprawiona zostanie msza święta, a w odnawianym właśnie Parku Miejskim stanie symbol tamtych smutnych wydarzeń. . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2011 - IV Festiwal Reżyserii Filmowej z Katarzyną Figurą

Aktorka Katarzyna Figura wystąpi w filmie promującym Festiwal Reżyserii Filmowej. Dziś, 6 kwietnia w Świdnicy zakończyły się zdjęcia.
Festiwal rozpoczyna się 31 maja i potrwa do 4 czerwca. Przez pięć festiwalowych dni dla miłośników X muzy zaplanowano projekcje filmów, spotkania ze znakomitościami polskiego filmu i nie tylko.
W tym roku twarzą festiwalu będzie znakomita aktorka Katarzyna Figura, która odbierze również festiwalową nagrodę - "Kryształowego Dzika" za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
Laurem za całokształt pracy, zostanie uhonorowany wybitny reżyser Janusz Morgenstern, twórca filmów m.in.: "Kolumbowie", "Polskie drogi", "Do widzenia, do jutra...", "Jutro premiera" czy "Mniejsze zło". . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2011 - Śniadanie wielkanocne w jadłodajni

Jak co roku Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Burmistrz Miasta Świebodzice organizują śniadanie wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących.
Świąteczny posiłek w jadłodajni mieszczącej się w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej podopieczni Ośrodka zjedzą wraz z władzami miasta w sobotę, 23 kwietnia.
Godzina świątecznego spotkania nie jest jeszcze ustalona.


6 kwietnia 2011 - Rozpoczynają nowy sezon od 39. Rajdu Świdnickiego Krause

Wielkimi krokami zbliża się druga runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 2 i 3 runda Rajdowego Pucharu Polski. Podobnie jak rok temu w świdnickim klasyku sezon rozpocznie strzegomsko-bielski duet - Paweł Krysiak - Michał Trela, który ubiegłoroczny sezon zakończył zwycięstwem w 20. Rajdzie Dolnośląskim w klasie A-Astra.
Podobnie, jak w przypadku Rajdu Dolnośląskiego w ramach Rajdu Świdnickiego Krause, rozegrane zostaną dwie rundy RPP.
Lista zgłoszeń wygląda bardzo ciekawie, jest wiele niespodzianek w postaci nowych i powracających nazwisk do RPP. . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2011 - Bronisław Komorowski patronem Kongresu Regionów

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem II edycję ogólnopolskiego Kongresu Regionów.
Doroczne spotkanie samorządowców zaplanowano na 10-12 maja 2011 roku w Świdnicy (woj. dolnośląskie).
W tym roku tematem przewodnim będzie "Bezpieczeństwo i rozwój".
W trakcie trzech dni zaplanowano trzy sesje plenarne oraz około sześćdziesiąt paneli dyskusyjnych.
Dyskusje podzielono na kilka ścieżek tematycznych: polityka, ustrój samorządów, relacje rząd-samorząd, gospodarka, biznes, inwestycje, urząd-obywatel, drogi i motoryzacja, e-urząd, e-obywatel, sport, EURO 2012. . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2011 - XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego

W dniach 30 kwietnia - 1 maja odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego. W turnieju zapowiedziały swój udział:
Czechy - TJ Bohemians Praga, Gloxi Club Jihlawa, Niemcy - A.C. Taucha - Lipsk, Dresden SC 1898, TV Ebersbach, S C Hoyerswerda, SC Riesa, A.C. Ottendorf Okrilla, Holandia - Adonis Sportacrobatiek, Węgry - Epitok S.C. Budapeszt, Włochy - S.G.G. Torino, Ukraina - Reprezentacja, Polska - KS Start Bielsko Biała, ZKS Stal Rzeszów, KPKS Halemba Katowice,UKS AS Zielona Góra, KS Arabeska Bydgoszcz, PTG Sokól Kraków, DOSiR Sokolnia Chorzow, ZTA Aurmum Złotoryja, SAS - AWF Rzeszów, AZS-AWF Katowice, MKS Polonia Świdnica. . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2011 - Trening systemu ostrzegania i alarmowania

Wójt Gminy Świdnica informuje, że w związku z zarządzonym przez Wojewodę Dolnośląskiego treningiem systemu ostrzegania i alarmowania na terenie województwa dolnośląskiego, 10 kwietnia o godzinie 08.41 na terenie gminy Świdnica uruchomiony zostanie system ostrzegania i alarmowania ludności przy wykorzystaniu akustycznego systemu alarmowego. W treningu uruchomione zostaną jednocześnie wszystkie syreny.
Powodem treningu jest sprawdzenie sprawności technicznej syren oraz doskonalenie procedur ich uruchamiania. Za ewentualne niedogodności, które mogą powstać w wyniku treningu serdecznie przepraszamy.


6 kwietnia 2011 - Dbajmy o nasze wsie i zagrody

Wszystkich rolników naszej gminy zachęcamy do udziału w konkursie na estetykę wsi i zagrody wiejskiej.
W związku z organizowanym od kilku już lat przez Burmistrza Strzegomia konkursem na estetykę wsi i zagrody wiejskiej, Urząd Miejski w Strzegomiu informuje, że karty zgłoszenia do konkursu można otrzymać w Wydziale Obsługi Interesantów, Biurze ds. Wsi oraz u sołtysów.
Do konkursu mogą przystąpić Rady Sołeckie poszczególnych wsi oraz właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy. . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2011 - Miejska Droga Krzyżowa

W ostatni piątek przed Niedzielą Palmową świebodziczanie będą mogli wspólnie pomodlić się i przejść ulicami miasta w Miejskiej Drodze Krzyżowej.
Zapraszamy 15 kwietnia, na godzinę 20.00, do Rynku.
Procesja przejdzie wytyczonymi ulicami pod pomnik Jana Pawła II. Prosimy o zabranie ze sobą świec i zniczy.


6 kwietnia 2011 - Nowy sprzęt dla świdnickiej drogówki

Dwie Hondy CBF 1000 to nowy sprzęt, który od wczoraj jest w służbie świdnickiej Policji. Także nowa Alfa Romeo pomoże policjantom w walce z piratami drogowymi.
200 koni mechanicznych i około 7 sekund do setki - tak prezentuje się nowy policyjny radiowóz Alfa Romeo 159, który właśnie wchodzi do służby w świdnickiej drogówce. Radiowozie zamontowano wideorejestrator, który wyłapie piratów drogowych, i radar, pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka.
Model 159 został wyposażony w benzynowy turbodoładowany silnik o pojemności 1,8 litra a jego prędkość maksymalna wynosi aż 235 km/h. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2011 - Wiosenne sukcesy uczniów mechanika

W Finale IV Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego, który odbył się pod koniec marca w Płocku uczniowie ZSM - Paweł Rzeczkowski z kl. 4 TM oraz Mateusz Malicki i Paweł Białek z kl.3TM - zajęli VII miejsce drużynowo.
Indywidualnie III miejsce w Polsce zajął Mateusz Malicki. W finale konkursu wzięło udział 25 (3-osobowych) reprezentacji szkolnych oraz drużyna szkoły technicznej z Nowego Miasta nad Metui w Czechach.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Technicznych w Płocku. Dwudniowe zmagania podzielono na dwie części - test z zagadnień techniki i prezentacje indywidualne. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2011 - Młodzi radni na warsztatach

Szkolenie z zakresu komunikacji, organizacji projektów społecznych oraz prawidłowych relacji z mediami - to propozycja, z której w ostatni weekend skorzystało 25 członków Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej.
W ciągu trzech dni, od 1 do 3 kwietnia, w Domu Wycieczkowym ŚOSiR młodzi radni mogli dokładniej poznać i przećwiczyć techniki pracy w grupie, sprawnego i poprawnego formułowania komunikatów oraz dowiedzieć się, jak rozmawiać z dziennikarzami.
Ponadto przygotowali dokładny plan swoich działań na najbliższy rok szkolny, w szczególności dotyczący organizacji młodzieżowych obchodów Dnia Dziecka. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2011 - 85 000 dzieci powalczy o tytuł Mistrzów Polski

Prawie 85 000 dzieci powalczy o swoje marzenia: Puchar Tymbarku, tytuł Mistrzów Polski i wyjazd na stadion klubu Ajax Amsterdam.
Rekordowa liczba dzieci zagra w tegorocznej XI edycji Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", czyli Mistrzostwach Polski dziewcząt i chłopców w kategorii U-10. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją, w rozgrywkach weźmie udział ponad dwukrotnie większa liczba piłkarzy i piłkarek.
Wynik ten sprawia, że rozgrywki o Puchar Tymbarku to największa w Polsce impreza sportowa dla dziesięciolatków i młodszych dzieci. Nagrodą główną za zwycięstwo w Turnieju jest wyjazd na stadion klubu Ajax Amsterdam. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2011 - Będzie można zwiedzić schron

Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej - schron amplifikatorni. Zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zaplanowano na piątek, 8 kwietnia w godz. 10.00-14.00 w schronie przy ulicy Tołstoja 7-10. Więcej o obiekcie - >>> zobacz
Zgłoszenia od szkół przyjmowane są telefonicznie: 601 755 138.
Zdaniem naukowców schron telekomunikacyjny - świdnicka stacja wzmacniakowa - jest niezwykle cennym zabytkiem architektury i techniki, dokumentującym w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji. . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2011 - Rajd Świdnicki Krause - utrudnienia

Od piątku do niedzieli (8-10 kwietnia) zaplanowano rozegranie 39. edycji Rajdu Świdnickiego-Krause - II rundy Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2011 r. oraz II i III rundy Rajdowego Pucharu Polski.
Ze Świdnicy kierowcy wystartują, również w Świdnicy zakończy się rajd. Rajd Elmot wspiera finansowo m. in. Urząd Miejski w Świdnicy. W związku z zawodami kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami. Będą one obowiązywały od piątku do niedzieli (8-10 kwietnia). . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2011 - Po turystę do Warszawy

W miniony weekend powiat świdnicki promował się podczas trzydniowych XVI Targów Turystyki i Wypoczynku Lato 2011 w Warszawie.
Targi "Lato 2011" to wyjątkowy kiermasz ofert wakacyjnych i weekendowych, utrzymany w charakterze festynu turystycznego. Nasz powiat prezentował swoją ofertę turystyczną wraz z partnerskimi powiatami: łowickim, kartuskim i tatrzańskim.
Warszawskie Targi to niepowtarzalna okazja do znalezienia w jednym miejscu wszystkiego, co jest niezbędne do zaplanowania udanego urlopu w najatrakcyjniejszych rejonach Polski i poza granicami naszego kraju. To także doskonałe miejsce do wyboru obozów, kolonii czy zielonych szkół dla dzieci i młodzieży. . . . czytaj więcej


5 kwietnia - Zakup zabytkowej lokomotywy serii SM03

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało propozycję zakupu zabytkowej lokomotywy serii SM03, lokomotywa jest sprawna technicznie i wymaga jedynie kosmetycznych poprawek.
Koszt zakupu to około 18 tysięcy złotych, ta kwota znacznie przerasta skromne możliwości finansowe miłośników kolei, dlatego stowarzyszenie zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zakupu tej lokomotywy, a tym samym przyczynienia się do ratowania kolejowych zabytków techniki.
Kontakt dla zainteresowanych - telefon 608 833 671 e-mail - >>> napisz


5 kwietnia 2011 - 40 kilogramów trotylu - ukryte w bagażniku

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, w wyniku przeprowadzonych działań zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy przewozili samochodem osobowym marki Skoda Favoriit blisko 40 kilogramów trotylu.
Do zatrzymania doszło na jednej z ulic Strzegomia. Podejrzani o posiadanie materiałów wybuchowych to mieszkańcy miejscowości leżących w gminie Strzegom - w wieku 21 lat.
Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu. Po zatrzymaniu, policjanci znaleźli w bagażniku auta, którym poruszali się podejrzani, kilka plastikowych pojemników wypełnionych trotylem. . . . czytaj więcej


5 kwietnia - Nowe taryfy

Rada Gminy Marcinowice zatwierdziła nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w gminie Marcinowice w okresie 1 maja 2011 roku do a 30 kwietnia 2012 roku.
Wzrost stawek za wodę i ścieki podyktowany jest wzrostem cen energii elektrycznej, paliwa, wzrostem cen materiałów eksploatacyjnych przeznaczonych na remonty i naprawę urządzeń wodociągowych.
Wysokość cen i stawek opłat za dostarczoną wodę oraz za odprowadzanie ścieków - >>> zobacz


5 kwietnia 2011 - Zaprojektuj Nowego "Maciusia"

Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie ogłasza konkurs na zaprojektowanie i wykonanie nowego "Maciusia". Każdy chętny do 29 kwietnia 2011 roku może złożyć maksymalnie dwa projekty statuetki, wykonane w dowolnej technice np. rzeźby, odlewu, itp, której wysokość nie powinna przekroczyć 25 centymetrów. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę rzeczową.
Prace konkursowe należy składać w Urzędzie Miejskim w Żarowie przy ulicy Zamkowej 2. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie.
"Maciuś" jest wyróżnieniem wręczanym corocznie podczas Dni Żarowa instytucjom, stowarzyszeniom, jak i osobom prywatnym za wybitne zasługi oraz zaangażowanie w sprawy dzieci i młodzieży z Gminy Żarów. Pełny regulamin konkursu - >>> zobacz


4 kwietnia 2011 - Całodobowa placówka opiekuńcza

28 marca Wojewoda Dolnośląski wydał bezterminowe zezwolenie na prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej, jaką jest Dom Dziecka w Bystrzycy Górnej wraz z filiami w Świdnicy.
Decyzja ta jest uwieńczeniem procesu reorganizacji placówki przeprowadzonej w latach 2004-2010 i tworzy dobrą podstawę do dalszych działań mających na celu zapewnienie opieki dzieciom trwale lub czasowo pozbawionym opieki rodzicielskiej z Powiatu Świdnickiego.
Zdjęcia - >>> zobacz Placówka ma opracowany plan dalszych działań reorganizacyjnych wychodzących naprzeciw projektowanym zmianom w ustawie dotyczącej opieki nad dziećmi i rodziną.


4 kwietnia 2011 - "Jeśli zapomnę o nich - ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie"

Ten cytat z "Dziadów" Adama Mickiewicza był mottem uroczystości, która 31 marca odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach.
Uroczystość poświęcona była uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych - tym terminem określa się żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się powojennej sowietyzacji. W czasach powojennych byli mocno prześladowani przez władzę ludową, wielu z nich zostało skazanych na wielokrotne kary śmierci, czasami zamienione na długoletni pobyt w więzieniach, w tragicznych warunkach.
Żołnierze byli bestialsko torturowani i niszczeni psychicznie. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - Kopernik Cup: Zwycięstwo Rajnerta otwiera sezon WKKW

Kamil Rajnert na Maderze (51,5), po bezbłędnym przejeździe na corssie, wygrał konkurs CNC* podczas otwierających sezon Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego w kraju zawodów Kopernik Cup.
Dwa pozostałe miejsca na podium zajęli Artur Społowicz na koniu Harbuz (52,2) i Kamil Rajnert na koniu Ebonit (53,5). Prowadzący po ujeżdżeniu i skokach w klasie P Artur Społowicz (58,1) na koniu Grubianin z KJ Jaroszówka zainkasował na crossie 2 punkty karne za czas, co zepchnęło go na trzecią pozycję.
Potknięcie lidera wykorzystali reprezentantka Czech Gabriela Slavikova (56,7) na koniu Zack (JK Flamenco Sloupno) oraz Michał Knap (57,4) na koniu Lars z ZKS Drzonków awansując odpowiednio na pierwsze i drugie miejsce. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej

Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na Uroczyste Nieszpory i Koncert muzyki cerkiewnej z udziałem chóru Wrocławskiej Parafii Prawosławnej świętych Cyryla i Metodego "Oktoich". Zespołem dyryguje ks. Grzegorz Cebulski.
Koncert odbędzie się w Niedzielę Palmową 17 kwietnia o godzinie 18.30 w cerkwi przy ulicy Łukasińskiego 47 (cerkiew znajduje się na cmentarzu). Wstęp jest wolny ale ofiary na cerkiew są bardzo mile widziane.
Chór powstał we wrześniu 1991 roku. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej - Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej (Św. Góry Atos) i muzyka Cerkwi Gruzińskiej.


4 kwietnia 2011 - Już świątecznie w Szczepanowie

W niedzielę 3 kwietnia Rada Sołecka wspólnie z Radą Parafialną w Szczepanowie zorganizowali przedświąteczny kiermasz. >>> zobacz Do sprzedaży Przed kościołem wystawili własnoręcznie wykonane stroiki wielkanocne. Bardzo pomysłowe i przede wszystkim bardzo kolorowe ozdoby sprawiły, że już zawitał nastrój Świąt Wielkanocnych podkreślony fantastyczną wiosenną pogodą.
W niedzielę 10 kwietnia od godziny 10.00 będzie można znów zaopatrzyć się w piękne ozdoby, które przystroją na święta nasze mieszkania a także groby bliskich, których nie ma już wśród nas.
Dochód z przedsięwzięcia Rada Parafialna przeznaczy na renowację zabytkowego żyrandola w prezbiterium, a Rada Sołecka wzbogaci świetlicę wiejską w Szczepanowie w nowe gry i zabawy.


4 kwietnia 2011 - Mistrzostwa Szachowe Ludowych Zespołów Sportowych

W niedzielę 3 kwietnia w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie rozegrano Mistrzostwa Szachowe Ludowych Zespołów Sportowych powiatu świdnickiego w ramach XII Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Stawką zawodów było wyłonienie w każdej kategorii wiekowej dwóch najlepszych zawodników i zawodniczek, które będą reprezentować powiat świdnicki w finale wojewódzkim.
Awans do finału uzyskała również najlepsza drużyna. Grano siedem rund, tempem P'15. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - Eliminacje Festiwalu Piosenki "Rozdźwięki-Świdnica 2011"

W niedzielę, 3 kwietnia w świdnickim Klubie "Bolko" odbyły się eliminacje do Festiwalu Piosenki "Rozdźwięki-Świdnica 2011".
W przesłuchaniach wzięła udział ponad setka wokalistów z Dolnego Śląska, a wśród nich soliści Studia Artystycznego "Katharsis". Poziom jaki prezentowali młodzi artyści był bardzo wysoki i jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, aby wybrać osoby do Konkursu finałowego.
W gronie tych osób znalazła się trójka wokalistów z SAK: Jagoda Kurzawa, Nikola Makowska i Agnieszka Drozdek. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.


4 kwietnia 2011 - MDK-em rządzi kobieta

W piątek, 1 kwietnia, pracę na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach rozpoczęła nowa szefowa placówki. To Agnieszka Gielata, wyłoniona na to stanowisko w drodze konkursu. Pokonała dziewięciu innych kandydatów.
Agnieszka Gielata jest świebodziczanką, ma 37 lat. Dotychczas znana była ze swojej pracy pedagogicznej - nauczyciela w Zespole Szkół im. Prosińskiego (nauczyciel przedmiotów zawodowych) oraz Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzicach (nauczyciel przedsiębiorczości); zajmowała się także działalnością społeczną - m. in. była opiekunem Młodzieżowej Rady Miejskiej. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - Nowa pracownia w jaworzyńskiej podstawówce

W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej uroczyście otwarto nową pracownię przyrodniczą. Pracownia jest wyposażona w 30 stanowisk, w tym w 6 komputerów oraz tablicę multimedialną.
W skład wyposażenia wchodzi również wiele nowoczesnych zestawów służących do przeprowadzania badań i eksperymentów.
Uczniowie będą mieli możliwość prowadzenia badań właściwości powietrza, wody, prądu, zjawisk elektrostatycznych i atmosferycznych czy magnetyzmu przy użyciu nowoczesnych urządzeń. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - Światowy Dzień Ofiar Katynia

Burmistrz Strzegomia oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają na uroczystość z okazji Światowego Dnia Ofiar Katynia, która odbędzie się w Strzegomiu 14 kwietnia o godzinie 16.00.
W kwietniu 2010 roku obchodzona była 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej, rocznica wymordowania przez NKWD, na rozkaz Stalina, 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.
Od roku 2008 trwa Społeczny Program Upamiętnienia Ofiar tej zbrodni "Katyń… ocalić od zapomnienia". . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - Rodzina potrzebna od zaraz

Rodzicielstwo zastępcze jest jak misja. Dla odtrąconych i skrzywdzonych przez los dzieci jest szansą na "normalne życie", na zachowanie ciągłości rodziny.
Jest też szalenie trudne. O swoich problemach rodzice zastępczy rozmawiali z wicestarostą Alicją Synowską na zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie spotkaniu.
Aby skutecznie pozyskiwać kandydatów na rodziny zastępcze trzeba doskonale poznać problemy tego środowiska. Niestety coraz trudniej o kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze. Natomiast dzieci potrzebujących opieki wciąż przybywa. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - Otwarty Turniej piłki siatkowej w Witoszowie Dolnym

3 kwietnia w hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbył się Otwarty Turniej piłki siatkowej kobiet organizowany przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy.
W Turnieju uczestniczyły trzy drużyny żeńskie z województwa dolnośląskiego. Po bardzo wyrównanych zmaganiach zwycięzcą została drużyna UKS "Sokoliki" Janowice Wielkie, miejsce drugie zajęła drużyna "Gryf" Świdnica, a trzecie LZS "Zachód" Środa Śląska.
Wszystkie drużyny zostały uhonorowane pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2011 - "Muzyką, Piórem i Pędzlem Malowane"

1 kwietnia był realizacją zapowiedzianego wcześniej pierwszego inauguracyjnego wieczoru pt "Muzyką, Piórem i Pędzlem Malowane".
Miłym zaskoczeniem dla organizatorów wieczoru była frekwencja. Sala kawiarniana Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zgromadziła komplet widzów.
- W programie wykorzystano pomysł "Tryptyku" - tzn połączenia wernisażu malarskiego z recytacją wierszy który jak klamrą został spięty recitalem poezji śpiewanej.
Już od samego wejścia goście mogli zapoznać się z malarstwem Zofii Szczęsnej, która w dalszej części programu mogła przybliżyć i opisać swoją życiową pasję. . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2011 - O awans powalczą ze spadkowiczem

Po niezwykle zaciętym spotkaniu siatkarki MKS Świdnica odniosły dzisiaj drugie zwycięstwo.
Jedynka Tarnów - MKS Świdnica 2:3 - 28:26, 28:30, 25:16, 23:25, 11:15.
Po dwa spotkania w turnieju o awans do II ligi rozgrywanym w Lublinie wygrały trzy zespoły jednak jednym setem pierwsze miejsce premiowane awansem zajęły siatkarki Jedynki Tarnów a świdniczanki zajęły drugie miejsce i o awans walczyć będą ze spadkowiczem z II ligi. Wyniki MKS Świdnica
UKS Sobieski 46 Lublin - MKS Świdnica 3:2 - 26:28, 14:25, 25:23, 25:16, 15:7, . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2011 - XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego

W dniach 30 kwietnia - 1 maja odbędzie się w Świdnicy XV Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego. W turnieju zapowiedziały swój udział:
Czechy - TJ Bohemians Praga, Gloxi Club Jihlawa, Niemcy - A.C. Taucha - Lipsk, Dresden SC 1898, TV Ebersbach, S C Hoyerswerda, SC Riesa, A.C. Ottendorf Okrilla, Holandia - Adonis Sportacrobatiek, Węgry - Epitok S.C. Budapeszt, Włochy - S.G.G. Torino, Ukraina - Reprezentacja, Polska - KS Start Bielsko Biała, ZKS Stal Rzeszów, KPKS Halemba Katowice,UKS AS Zielona Góra, KS Arabeska Bydgoszcz, PTG Sokól Kraków, DOSiR Sokolnia Chorzow, ZTA Aurmum Złotoryja, SAS - AWF Rzeszów, AZS-AWF Katowice, MKS Polonia Świdnica. . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2011 - AKS Strzegom prowadzi

W osiemnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Iskra Jaszkowa Dolna 4:1, Stal Świdnica - Górnik Boguszów-Gorce 2:0, Grom Witków - Sparta Ziębice 3:0, Biały Orzeł Mieroszów - Zjednoczeni Żarów 0:1, Victoria Świebodzice - Kryształ Stronie Śląskie 4:1, Włókniarz Kudowa Zdrój - Nysa Kłodzko 1:1, Podzamcze Wałbrzych - Pogoń Pieszyce 3:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Unia Złoty Stok 0:0.
W tabeli rozgrywek po siedemnastu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 46 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Stal Świdnica - 38, 3. Grom Witków - 35, 4. Zjednoczeni Żarów - 34, 6. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 31 punktów.


3 kwietnia 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach osiemnastej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Karolina Jaworzyna Śląska - Sudety Dziećmorowice 1:1, Zieloni Mrowiny - Victoria Tuszyn 3:0, LKS Bystrzyca Górna - Zagłębie Wałbrzych 5:0, Unia Jaroszów - Wenus Nowice 1:1, Skalnik Czarny Bór - Cukrownik-Polonia Pszenno 0:0, Gwarek Wałbrzych - Wierzbianka Wierzbna 6:2, Podgórze Wałbrzych - Granit Roztoka 1:1, Czarni Wałbrzych - Koliber Uciechów 0:2.


3 kwietnia 2011 - ŚKPR blisko baraży

Po zwycięstwie 28:20 (12:9) w Komprachcicach z OSiR-em, piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica awansowali na drugie miejsce w tabeli dające prawo do gry w w barażach o I ligę.
Wyniki 23. kolejki spotkań sprzyjały świdniczanom. Swoje mecze przegrały zespoły wyprzedzające dotąd naszą drużynę: MKS Poznań uległ w Lesznie, a Żagiew Dzierżoniów sensacyjnie poległa w Lubinie.
W następnej kolejce w sobotę 9 kwietnia ŚKPR Świdnica zagra na własnym parkiecie z Zagłębiem II Lubin


3 kwietnia 2011 - Samorządowcy na parkiecie

W sobotę 2 kwietnia w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbył się I Halowy Turniej Piłkarski Samorządowców o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarowie. Poziom całego turnieju był wysoki a samorządowcy pokazali, iż nie obce im są umiejętności piłkarskie.
W całym turnieju zwyciężyli piłkarze Powiatu Strzelińskiego. Samorządowcy ze Strzelina przyjechali z czterema zawodnikami (podstawowy skład 5 - ciu zawodników). Gościnnie w barwach Powiatu Strzelińskiego zagrał reprezentujący barwy żarowskich samorządowców Zygmunt Worsa. Piłkarze ze Strzelina to aktualni Mistrzowie Polski Samorządowców. . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2011 - MKS Świdnica pokonał UKŻPS Kościan

W drugim dniu turnieju o wejście do II ligi siatkówki kobiet MKS Świdnica bez trudu pokonał UKŻPS Kościan 3:0 w setach 25:14, 25:13, 25:17. UKS Sobieski 46 Lublin przegrał z Jedynką Tarnów 1:3 25:19, 14:25, 16:25, 18:25.
Świdniczanki aby spokojnie uzyskać awans i nie spoglądać z lękiem na wyniki innych zespołów powinny wygrać 3:0.
Jutro o godzinie 10.00 relacja z meczu Jedynka Tarnów - MKS Świdnica. W tabeli prowadzi Jedynka Tarnów przed MKS Świdnica.


2 kwietnia 2011 - Podwójne podium Rajnerta po pierwszym dniu Kopernik Cup

Kamli Rajnert reprezentujący KJ Hubertus Biały Bór po ujeżdżeniu i skokach zajmuje dwa miejsca na podium konkursu CNC*. Prowadzi na koniu Madera z wynikiem 51,5, na koniu Ebonit (53,5) jest trzeci.
Artur Społowicz dosiadający konia Harbuz po dwóch konkursach zajmuje drugie miejsce z wynikiem 52,2. O zwycięstwie zadecyduje jutrzejsza próba terenowa.
Druga po ujeżdżeniu Julia Kornaszewska na koniu Sojuz inkasując na parkurze 5 pkt. karnych spadła w wynikach CNC1* na 5 miejsce.
Wykorzystała to reprezentantka gospodarzy Joanna Pawlak na Djanne S, która po bezbłędnym przejeździe parkuru awansowała z piątej na czwartą pozycję. Wyniki - >>> zobacz . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2011 - Nie sprostali rywalowi i łatwo przegrali

W dwudziestej kolejce spotkań świdniccy piłkarze rozegrali spotkanie w Nowej Soli i niestety nie sprostali rywalowi.
Arka Nowa Sól - Polonia-Sparta Świdnica 5:2.
W tabeli z 43 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 39 punktów, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 38.
Polonia-Sparta Świdnica zajmuje ósme miejsce mając na koncie 26 punktów. Pozostałe wyniki: Chrobry Głogów - Pogoń Świebodzin 4:1, Promień Żary - Lechia Dzierżoniów 1:2, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Orzeł Międzyrzecz 2:1, Polonia Trzebnica - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 0:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Czarni Witnica 3:1, MKS Oława - Ilanka Rzepin 0:0.


2 kwietnia 2011 - Zaprojektuj Nowego "Maciusia"

Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie ogłasza konkurs na zaprojektowanie i wykonanie nowego "Maciusia". Każdy chętny do 29 kwietnia 2011 roku może złożyć maksymalnie dwa projekty statuetki, wykonane w dowolnej technice np. rzeźby, odlewu, itp, której wysokość nie powinna przekroczyć 25 centymetrów. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę rzeczową.
Prace konkursowe należy składać w Urzędzie Miejskim w Żarowie przy ulicy Zamkowej 2. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie.
"Maciuś" jest wyróżnieniem wręczanym corocznie podczas Dni Żarowa instytucjom, stowarzyszeniom, jak i osobom prywatnym za wybitne zasługi oraz zaangażowanie w sprawy dzieci i młodzieży z Gminy Żarów. Pełny regulamin konkursu - >>> zobacz


2 kwietnia 2011 - III Bieg Goplany

3 kwietnia, na trasie wokół Zalewu Witoszówka w Świdnicy odbędzie się III Bieg Goplany. Panowie pokonają trzy pętle po około 1800 metrów, panie pobiegną dwie pętle. Zapisy od godziny 10.30 przy Skate Parku nad zalewem.
Start nastąpi o godzinie 11.30. Wpisowe 10 złotych od osoby, w ramach których wszyscy otrzymują posiłek po biegu.
Dla pierwszej trójki Open i zwycięzców w kategoriach przygotowane są puchary oraz nagrody rzeczowe.


2 kwietnia 2011 - Wieczór Pasyjny w Katedrze Świdnickiej

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu "Wieczory Świdnickie". W niedzielę 3 kwietnia od godziny 19:00 w Katedrze Świdnickiej zabrzmią dźwięki utworów pasyjnych, podkreślających i wspomagających przeżywanie trwającego Wielkiego Postu. Plakat - >>> zobacz
Wieczór otworzy wykład znakomitego mówcy i wykładowcy filozofii, ks. dra Janusza Czarnego (PWT Wrocław) pt. "Czy cierpienie uszlachetnia?"
W dalszej części Wieczoru wysłuchamy koncertu utworów pasyjnych, w wykonaniu chóru "Basilica Cantans" i zespołu kameralnego z Wrocławia, który wcześniej także uświetni muzyką Mszę o 18.00. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2011 - Tego się nikt nie spodziewał

W Lublinie rozpoczął się turniej, którego stawką jest awans do II ligi siatkówki kobiet.
Pierwszy mecz to spotkanie UKS Sobieski 46 Lublin i MKS Świdnica. Niezwykle zacięty pierwszy set kończy się zwycięstwem świdniczanek 28:26. Drugi set to pogrom lublinianek, które przegrywają seta do 14.
Mecz toczy się pod dyktando MKS Świdnica i ... coś się zacina. Trzeci set jest jeszcze w miarę wyrównany choć przez świdniczanki został przegrany. O dwóch ostatnich nie ma co mówić, wyniki mówią same za siebie.
Tego się nikt nie spodziewał. UKS Sobieski 46 Lublin - MKS Świdnica 3:2 w setach 26:28, 14:25, 25:23, 25:16, 15:7.
Na wnioski przyjdzie czas, teraz przed świdniczankami jeszcze dwa ważne mecze. Wyniki tego meczu redakcja "dziennika" podawała na stronie www.dziennik.swidnica.pl/mecz.php na bieżąco.


1 kwietnia 2011 - Nagroda fair play dla rajdowców

Załogi rajdowe biorące udział w 39. Rajdzie Świdnickim Krause powalczą o jeszcze jedną nagrodę - fair play Prezydenta Świdnicy. Od tego roku ma być to jedna z dodatkowych specjalnych kategorii.
- Zawsze z wielką radością gościliśmy w Świdnicy zawodników i kibiców Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tym razem cieszymy się jednak wyjątkowo, bo możemy powiedzieć, że powitamy wszystkich na naszym rajdzie - Rajdzie Świdnickim.
Uczestnikom sportowej rywalizacji i kibicom życzymy solidnej dawki emocji, ale przy tym nie możemy zapominać, że ważny jest nie tylko duch rywalizacji, ale też zasady fair play. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2011 - Cztery nominacje podczas Wygraj Sukces

Jak co roku podczas największego w Polsce 16. Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" wokaliści Studia Artystycznego "Katharsis" walczyli o udział w eliminacjach regionalnych.
1 kwietnia w Legnicy odbyły się eliminacje wstępne, w których wzięło udział 32 solistów. Jury postanowiło przyznać 10 nominacji, z których cztery otrzymali wokaliści "Katharsis": Jagoda Kurzawa, Aleksandra Ziemba, Nikola Makowska i Agnieszka Drozdek.
Przypomnijmy, że nominowane osoby będą walczyć podczas eliminacji regionalnych o finał "Wygraj Sukces", w którym do wygrania jest między innymi wycieczka do Disneylandu dla dwóch osób. W całym Konkursie bierze udział ponad dwa tysiące wokalistów. Do eliminacji regionalnych przechodzi około 700 solistów, a do ścisłego finału około 100 najlepszych.


1 kwietnia 2011 - Będzie można zwiedzić schron

Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej - schron amplifikatorni. Zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zaplanowano na piątek, 8 kwietnia w godz. 10.00-14.00 w schronie przy ulicy Tołstoja 7-10. Więcej o obiekcie - >>> zobacz
Zgłoszenia od szkół przyjmowane są telefonicznie: 601 755 138.
Zdaniem naukowców schron telekomunikacyjny - świdnicka stacja wzmacniakowa - jest niezwykle cennym zabytkiem architektury i techniki, dokumentującym w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2011 - Co słychać w lesie?

W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy gościem uczniów klas 0c, 2a, 3b i 3c był pan Mariusz Wojciechowski, specjalista do spraw ochrony lasu Nadleśnictwa Świdnica.
W trakcie spotkania i rozmowy z dziećmi poruszono problemy chorób drzew, warunki, kiedy można wejść do lasu i kiedy jest to kategorycznie zakazane, miejsca do biwakowania. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia - pożary lasów i wypalanie traw, hałasowanie i śmiecenie w lesie oraz wpływ tych zachowań na zwierzęta, niszczenie drzewostanu, łamanie gałęzi, wycinanie napisów na korze, bezmyślne zrywanie roślin, zbieranie grzybów bez ich znajomości i fatalne skutki dla zdrowia spożywania trujących, omyłkowo wziętych za jadalne. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2011 - Ponad 60 tysięcy osób do spisu

Od dzisiaj, 1 kwietnia w internecie, od 8 kwietnia w naszych domach - rusza Narodowy Spis Powszechny. W Świdnicy będzie pracowało 27 rachmistrzów. Spisem objętych zostanie 59.003 stałych mieszkańców oraz 1.182 osoby czasowo przebywające w Świdnicy. Rachmistrzowie odwiedzą 23.417 mieszkań w 3.238 budynkach.
W trakcie realizacji zadań związanych ze spisem rachmistrz posługiwać się będzie legitymacją ze zdjęciem.
Identyfikator rachmistrza zawierać będzie: numer, nazwisko i imię, informację o obszarze do przeprowadzenia spisu, okres ważności legitymacji od 1 marca 2011 roku do 30 czerwca 2011 roku, pieczęć Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, pieczątkę imienną i podpis dyrektora Urzędu. Legitymacja ważna będzie z dowodem osobistym. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2011 - Mirosław Sośnicki "Modżiburki dwa"

Właśnie skończyłam czytać najnowszą książkę Mirosława Sośnickiego "Modżiburki dwa". Polecam przeczytanie zarówno paniom jak i panom. Dlaczego?
Ta książka pozwala na chwilę przenieść się do innego świata. Nie ma w tym świecie pośpiechu, gonitwy za luksusami które nieustannie nas otaczają i często wciągają w ten zgubny wir wyścigu szczurów.
Jest to historia o dwojgu ludziach, którzy żyją w czasach nam współczesnych, ale nie dali się zwariować i żyją w swoim tempie i kierują się swoimi zasadami. Poza tym relacje między nimi są jak z bajki. Wzajemne uczucie, troska,wsłuchiwanie się w drugiego człowieka. . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2011 - Rajd Świdnicki Krause - utrudnienia

Od piątku do niedzieli (8-10 kwietnia) zaplanowano rozegranie 39. edycji Rajdu Świdnickiego-Krause - II rundy Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2011 r. oraz II i III rundy Rajdowego Pucharu Polski.
Ze Świdnicy kierowcy wystartują, również w Świdnicy zakończy się rajd. Rajd Elmot wspiera finansowo m. in. Urząd Miejski w Świdnicy. W związku z zawodami kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami. Będą one obowiązywały od piątku do niedzieli (8-10 kwietnia). . . . czytaj więcej


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii