31 maja 2011 - 4. Festiwal Reżyserii Filmowej rozpoczęty

Projekcją filmu - "Trzeba zabić tę miłość" w reżyserii Janusza Morgensterna rozpoczął się dzisiaj w Świdnicy 4. Festiwal Reżyserii Filmowej.
Widzowie mieli okazję obejrzeć również film w reżyserii Wojciecha Marczewskiego - "Dreszcze" a także pierwszy z filmów konkursowych zatytułowany "Chrzest" w reżyserii Marcina Wrony.
Podczas ceremonii otwarcia festiwalu "Kryształowego Dzika" otrzymał Janusz Morgenstern oraz za twórczą współpracę aktora z reżyserem odebrała znakomita aktorka - Katarzyna Figura.
Pierwszy dzień festiwalu zakończył się projekcją filmu - "Giuseppe w Warszawie" Stanisława Lenartowicza. Program na kolejne dni festiwalowe - >>> zobacz


31 maja 2011 - First Open Contest BMX&MTB in Świdnica podczas rocznicy

11 czerwca w Skateparku w Świdnicy przy ulicy Polna Droga odbędą się zawody First Open Contest BMX&MTB powiązane z jubileuszem II Rocznicy Otwarcia Skateparku. Organizatorem imprezy jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Celem zmagań jest promocja sportu rowerowego oraz sportów ekstremalnych.
Biuro zawodów mieścić się będzie na terenie Skateparku i czynne będzie w godzinach 9.00 - 11.45.
Zawody odbywać się będą w formie open na Dircie i Skateparku w konkurencji BMX i MTB. Przewidziano nagrody i medale dla finalistów oraz nagrody rzeczowe. . . . czytaj więcej


31 maja 2011 - Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "Światowid"

W dniach 28-29 maja odbył się XXXI Miedzynarodowy Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych "Światowid". Miejscem rywalizacji był Ośrodek Działań Twórczych we Wrocławiu.
Do konkursu wystartowało 91 zawodników z 14 klubów oraz modelarze nie zrzeszeni. Wystawiono 207 modeli z czego sklasyfikowano 159.
Na tegorocznej edycji "Światowida" nie mogło zabraknąć także modelarzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.
I tak dział pierwszy reprezentowali: Rafał Gaj i Krzysztof Zdybel. Krzysztof Zdybel zajął pierwsze miejsce i zdobył złoty medal w kategorii S3 Junior (modele samolotów w skali 1:48). . . . czytaj więcej


31 maja 2011 - Gra Miejska w Świebodzicach

II Świebodzicka Gra Miejska organizowana jest przez Agencję Medialną ARETE, we współpracy z Urzędem Miejskim w Świebodzicach. Do akcji przyłączył się również portal ze Świdnicy Znanenieznane.pl, dzięki któremu można szybko planować rodzinne wycieczki.
Gra rozpoczyna się 4 czerwca roku od godziny 12 do godziny 17.00. Zabawa rozpoczyna się rejestracją uczestników, Rynek-1 ratusz.
Później uczestnicy wyruszą w trasę, w poszukiwaniu tajemnic miasta. Do rywalizacji zostaną zaproszeni dzieci oraz młodzież ze szkół gimnazjalnych, średnich oraz wyższych.
W grze powinno wziąć udział około 30 drużyn, czyli 60 uczestników. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Piąta edycja Pikniku Rodzinnego

Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z końmi w Morawie ma już swoją tradycję. Już od pięciu lat impreza ściąga całe rodziny, które aktywnie uczestniczą w organizowanych zabawach.
Pogoda, dzieci i konie spisały się na medal. Słoneczna pogoda w niedzielne popołudnie ściągnęła na teren ośrodka w Morawie prawie 1000 osób. Zdjęcia - >>> zobacz Największą furorę zrobiły zawody konne małych jeźdźców i przejażdżki bryczką, nie zabrakło również chętnych do zabaw zwinnościowych.
W zawodach konnych wystartowało prawie 200 dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Najbardziej liczna i prężna była najmłodsza grupa. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Festiwal Reżyserii Filmowej z konkursem

Jutro w Świdnicy rozpoczyna się 4. Festiwal Reżyserii Filmowej i potrwa do 4 czerwca. Przez pięć festiwalowych dni dla miłośników X muzy zaplanowano projekcje filmów, spotkania ze znakomitościami polskiego filmu i nie tylko.
W tym roku twarzą festiwalu jest znakomita aktorka Katarzyna Figura, która odbierze również festiwalową nagrodę- "Kryształowego Dzika" za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
Po raz kolejny w trakcie Festiwalu zorganizowany zostanie konkurs na recenzję filmową przeznaczony dla gimnazjalistów i licealistów. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

Po raz 7. startują Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Po raz pierwszy organizację tej prestiżowej imprezy powierzono Powiatowemu Pogotowiu Ratunkowemu w Świdnicy. Zmagania najlepszych ekip ratowniczych z Dolnego Śląska będziemy mogli obejrzeć w naszym powiecie już 3 i 4 czerwca.
Uroczyste otwarcie zawodów nastąpi w piątek 3 czerwca o godzinie 9.00 w hotelu "Esperanto" w Świdnicy. Godzinę później zespoły będą musiały wykonać powierzone im zadania medyczne. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Kino objazdowe Orange w Żarowie

31 maja zagości w Żarowie kino objazdowe Orange. Jest to projekt stworzony przez firmę Outdoor Cinema oraz operatora komórkowego Orange, specjalnie dla mieszkańców miejscowości, w których nie ma kin stacjonarnych.
W Żarowie obejrzeć będzie można dwa filmy. O godzinie 17:00 zaprezentowana będzie dla dzieci bajka "Artur i Minimki 3.
Dwa światy" reżyserowana przez samego Luca Bessona (Taxi, Leon Zawodowiec, Piąty element, Nikita) z polskim dubbingiem z udziałem m.in. Daniela Olbrychskiego. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza 1 czerwca

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wszystkie dzieci wraz z opiekunami do muzeum. W tym dniu wstęp do muzeum jest bezpłatny. Dzieci będą mogły obejrzeć zbiory muzeum w godzinach 10.00-15.00.
Muzeum posiada bogatą kolekcję eksponatów związanych z dawnym handlem np. kasy sklepowe, wagi, odważniki. Prawdziwym rarytasem są aranżacje przedstawiające sklep kolonialny, dawny dom wagi miejskiej, aptekę, czy średniowieczne kramy kupieckie, a także ekspozycję dotyczącą produkcji piwa w dawnej Świdnicy.
Nie brak również sali historycznej, gdzie są zabytki związane z naszym miastem. Można tam obejrzeć m.in. makietę, która przedstawia Świdnicę pod koniec XVII wieku.


30 maja 2011 - Strzegom Horse Trials: już za miesiąc

Już za niespełna miesiąc w Strzegomiu (Dolny Śląsk) rozpoczną się najbardziej spektakularne zawody jeździeckie w Polsce.
Między 23 a 26 czerwca na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Na cztery dni Strzegom po raz kolejny stanie się światową stolicą WKKW.
Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej, dziewiątej już, edycji strzegomskich zawodów będzie mistrzowska para - Michael Jung i La Biosthetique-Sam. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Pierwsze konsultacje społeczne Burmistrza Strzegomia

Rzeczowa dyskusja w przyjaznej atmosferze, ale bez unikania trudnych tematów - to najkrótsza charakterystyka pierwszych konsultacji społecznych z Burmistrzem Strzegomia panem Zbigniewem Suchytą, które odbyły się 26 maja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu.
"Pomysł konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta zrodził się podczas spotkań z mieszkańcami wsi w trakcie wyborów sołtysów. Byłem obecny na 22 zebraniach, zajęło mi to 2 miesiące, odwiedziłem wszystkie wsie, i dzięki temu mam pogląd na sytuację wsi w naszej gminie" - powiedział burmistrz, uzasadniając potrzebę tego typu spotkań również w mieście.
Konsultacja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu jest pierwszym spotkaniem w kalendarzu kontaktów z mieszkańcami, ale nie ostatnim. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Sesja w Gminie Świdnica

2 czerwca, w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego 4, odbędzie się XI Sesja Rady Gminy. W porządku obrad znajdzie się m.in. udzielenie Wójtowi Gminy Świdnica absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Świdnica za 2010 rok.
Radni podejmą uchwały miedzy innymi w sprawie: ustalenia opłat za świadczenia przedszkoli publicznych, których organem prowadzącym jest Gmina Świdnica czy też wyrażą zgodę na sprzedaż nieruchomości niezabudowanych w Słotwinie, zatwierdzą również "Plan Odnowy Miejscowości Bojanice".
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00.


30 maja 2011 - Antoni Szewczyk nowym radnym Rady Miejskiej

We wczorajszych wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, jaworzynianie zdecydowali, że mandat radnego obejmie Pan Antoni Szewczyk (KWW Grzegorza Grzegorzewicza), którego poparło 220 wyborców, 76,65%.
Drugi z kandydatów Józef Rzepecki (KWW Lepsza Przyszłość) uzyskał 64 głosy, 22,29%. W wyborach wzięło udział ok. 13% uprawnionych do głosowania.
Zaprzysiężenie nowego radnego odbędzie się na najbliższej Sesji Rady Miejskiej.


30 maja 2011 - Dla mamy, taty i dzieciaków

Jednym słowem Piknik Rodzinny - pod takim hasłem w piątek, 27 maja, na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach bawiło się kilkaset osób. Całe rodziny przyszły, by miło spędzić czas na zabawie. Atrakcji przygotowano bowiem sporo.
Były zatem występy artystyczne wszystkich grup maluchów z Przedszkola nr 2. Dzieci recytowały wierszyki dla rodziców, śpiewały i tańczyły a po występie każde dziecko wręczyło swojej mamusi kwiatka. Wiele pań ze wzruszenia wycierało co chwilę oczy zwłaszcza, gdy dzieciaczki z grupy "Pszczółki" zaśpiewały "Cudownych rodziców mam".
Później na scenę wkroczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, które także zademonstrowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. . . . czytaj więcej


30 maja 2011 - Sobota na sportowo

W sobotę 28 maja na boisku sportowym w Komorowie odbył się Turniej rekreacyjno - sportowy, czwarty z cyklu "Sportowe weekendy na Wsi".
W sportowych zmaganiach zmierzyło się 12 reprezentacji Sołectw z Gminy Wiejskiej Świdnica. Na przybyłe drużyny czekał szereg konkurencji sportowych tj. rzuty ringo, hokej na trawie, rzuty do kosza, strzały na bramkę oraz strzelanie z łuku.
Po zakończeniu konkurencji wręczono pamiątkowe dyplomy oraz puchary i medale dla zwycięskich drużyn. Zdjęcia z turnieju - >>> zobacz
Klasyfikacja końcowa turnieju: I. Sołectwo Panków, II. Sołectwo Wiśniowa, III. Sołectwo Lutomia Dolna, IV-V. Sołectwo Burkatów, IV-V. Sołectwo Pogorzała, VI. Sołectwo Grodziszcze, VII. Sołectwo Bojanice, VIII.-IX. Sołectwo Lubachów, VIII-IX. Sołectwo Pszenno, X. Sołectwo Komorów, XI. Sołectwo Krzczonów, XII. Sołectwo Lutomia Górna.


30 maja 2011 - Zniszczył wiatę przystankową

W piątek wieczorem Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Osiedla Zawiszów. Dotyczyło ono zniszczenia wiaty przystankowej przez młodego mężczyznę. Na miejsce zdarzenia wysłany został patrol, który zatrzymał chuligana.
Okazał się nim 16 letni mieszkaniec Świdnicy, który po przesłuchaniu został oddany pod opiekę rodziców. Szybka reakcja mieszkańca osiedla, powiadomienie o zdarzeniu Policji, zaowocowała zatrzymaniem sprawcy zniszczenia mienia na gorącym uczynku.
Teraz nieletnim zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich w Świdnicy.


29 maja 2011 - Po pięciu setach - srebro dla MKS Świdnica

W ostatnim dniu Mistrzostw Polski Kadetek w Tomaszowie Lubelskim świdnickie siatkarki spotkały się w finale z Gedanią Gdańsk i mimo wspaniałej postawy i zaciętej walki uległy w pięciu setach. Gedania Gdańsk - MKS Świdnica 3:2 sety - 26:24, 16:25, 25:21, 20:25, 15:9.
W ostatnich latach jest to kolejny sukces siatkarek ze Świdnicy po niedawnym brązowym medalu Mistrzostw Polski Młodziczek, po szóstym miejscu młodziczek w kraju w ubiegłym roku tym razem kadetki zajęły drugie miejsce w Polsce i do Świdnicy wracają ze srebrnymi medalami.
Najlepszą atakującą w mistrzostwach uznana została Aleksandra Wójcik z MKS Świdnica a w drużynie świdnickiej tytuł najlepszej w zespole dostała libero - Joanna Szczurek. . . . czytaj więcej


29 maja 2011 - ŚKPR Świdnica w pierwszej lidze

W sobotę zakończyła się druga faza baraży o pierwszą ligę mężczyzn. W gronie pierwszoligowców pierwszy raz zobaczymy zespół Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica, który dwukrotnie pokonał AZS AWF Warszawa. AZS AWF Warszawa - ŚKPR Świdnica 24:25 (6:14).
Drugie spotkanie i drugie zwycięstwo. Taki bilans spotkań przeciwko AZS AWF Warszawa ustanowili piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica. Świdniczanie do stolicy Polski wyruszyli wcześnie rano.
Do Warszawy wyruszył także pełen autobus świdnickich kibiców, który w związku z ogromnymi korkami związanymi z wizytą prezydenta USA, dotarł na halę AWF na ostatnie cztery minuty spotkania. . . . czytaj więcej


29 maja 2011 - IV Wrocławska Olimpiada Młodzieży w Akrobatyce Sportowej

Dwa złote i jeden srebrny medal zdobyli świdniccy akrobaci na IV Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży w Akrobatyce Sportowej jaka rozegrała się w minioną sobotę we Wrocławiu.
Złoty medal - dwójka męska (reprezentanci Kadry Narodowej Kraju) Jonas Al-Hadad i Michał Skowron.
Złoty medal - trójka dziewcząt w składzie: Weronika Zięba, Emilia Zięba, Angelika Prześlica. Srebrny medal - trójka dziewcząt w składzie: Nikola Miklas, Kamila Cyniak, Roksana Ostrowska. Trenerem zawodników jest Piotr Pas


29 maja 2011 - Kolejna porażka Polonii-Sparty Świdnica

Słabo grający w tym sezonie piłkarze Polonii-Sparty Świdnica doznali kolejnej porażki, tym razem musieli uznać wyższość Ilanki Rzepin. Przykre to, tym bardziej, że klęski zaznali na swoim boisku. Polonia-Sparta Świdnica - Ilanka Rzepin 0:3
W tabeli z 56 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 55 punktów, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 49. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje siódme miejsce mając na koncie 40 punktów. . . . czytaj więcej


29 maja 2011 - AKS Strzegom pewnie prowadzi

W dwudziestej siódmej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 5:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Zjednoczeni Żarów 1:2, Grom Witków - Kryształ Stronie Śląskie 7:0, Stal Świdnica - Victoria Świebodzice 2:0, Unia Złoty Stok - Biały Orzeł Mieroszów 4:1, Górnik Boguszów-Gorce - Pogoń Pieszyce 1:1, Sparta Ziębice - Włókniarz Kudowa Zdrój 2:1, Podzamcze Wałbrzych - Nysa Kłodzko 4:3.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu siedmiu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 65 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających tej lidze: 2. Grom Witków - 55, 3. Stal Świdnica - 48, 4. Zjednoczeni Żarów - 48, 6. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 40 punktów.


29 maja 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej siódmej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
LKSZieloni Mrowiny - Unia Jaroszów 4:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Wenus Nowice 2:1, Victoria Tuszyn - Wierzbianka Wierzbna 2:0, Granit Roztoka - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:1, Gwarek Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 2:2, Sudety Dziećmorowice - Koliber Uciechów 5:1, Podgórze Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 0:1, Zagłębie Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór 3:1.


29 maja 2011 - Poszukuję informacji o rodzinie

Nazywam sie Justyna Kossakowska (Śnieżek). Urodziłam się w Świdnicy.
Poszukuję informacji o rodzinie Małgorzaty (Piękoś) Śnieżek, Zbigniewa Śnieżek mieszkających w Świdnicy przy ulicy Długiej 34/7. Obecnie mieszkam w Elku, mam męża i dwójke dzieci.
Jeśli ktoś posiada informacje na ten temat proszę o kontakt. Z wiadomych względów moje dane są do wiadomości redakcji, jeśli ktoś zgłosi się do niej otrzyma kontakt do mnie.
Z góry dziękuję. Piszcie na adres: redakcja@dziennik.swidnica.pl . . . czytaj więcej


29 maja 2011 - Zmiana organizacji ruchu w Krzyżowej

W dniach 9-11 czerwca w Krzyżowej odbywać się będzie IV Polski Kongres Odnowy Wsi. W tych dniach na drodze dojazdowej będzie panował wzmożony ruch co zmusza organizatorów do zmian organizacji ruchu drogowego.
Na odcinku drogi gminnej do Krzyżowej (Alei Czereśniowej) tj. od drogi wojewódzkiej nr 382 do skrzyżowania w miejscowości Krzyżowa - zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wyjazd z Krzyżowej do Świdnicy odbywać się będzie przez miejscowość Grodziszcze. Wzdłuż drogi powiatowej w Krzyżowej tj. od skrzyżowania z Aleją Czereśniowa w kierunku Fundacji Krzyżowa obowiązywać będzie zakaz parkowania.


28 maja 2011 - Jutro zagrają o tytuł Mistrzyń Polski Kadetek

Po dzisiejszym zwycięskim meczu z Truso Elbląg świdniczanki zagrają jutro w finale Mistrzostw Polski Kadetek.
Mecz z Truso Elbląg nie należał do łatwych jednak MKS Świdnica wygrał go w trzech setach 27:25, 25:23, 25:22 i to on zagra w finale z Gedanią Gdańsk, który wygrał dzisiaj z Legionovią Legionowo 3:2 w setach 14:25, 25:19, 25:20, 18:25, 15:9.
O brązowy medal mistrzostw zagrają Truso Elbląg i Legionovia Legionowo.
W pojedynkach o miejsca 5-8 padły następujące wyniki: UKS Krzanowice - Tomasovia Tomaszów Lubelski 2:3 - 25:27, 27:25, 25:19, 24:26, 10:15, Pałac Bydgoszcz - Dziewiątka Łódź 3:1 - 11:25, 25:13, 25:18, 25:16. Trzymamy kciuki za finał życząc młodym świdniczankom złotego medalu.


28 maja 2011 - Spotkanie dla organizacji pozarządowych

Na środę, 8 czerwca zaplanowano spotkanie prezydenta Świdnicy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na terenie Świdnicy. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w klubie "Bolko" przy placu Grunwaldzkim.
Plan spotkania: podsumowanie współpracy Gminy Miasto Świdnica z organizacjami pozarządowymi w 2010 roku, informacja na temat powstającego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, program współpracy na 2012 rok, propozycje organizacji (lista potrzeb społecznych), wyłonienie grupy osób chętnych do aktywnego udziału w procesie tworzenia programu.


28 maja 2011 - Bezpieczeństwo w Gminie

Każdego miesiąca sołtysi gminy Świdnica debatują o sprawach ważnych, mających wpływ na rozwój swoich miejscowości. Ostatnia narada poświęcona była bezpieczeństwu w gminie na którą przybyli włodarze wsi a także dzielnicowi gminy Świdnica na czele z komisarzem Robertem Hamudą.
Zastanawiano się nad bezpieczeństwem w Gminie Świdnica w aspekcie zbliżających się wakacji oraz nad przypadkami aktów wandalizmu, które w ostatnich tygodniach odnotowują sołtysi wsi.
Ostatnio spotykamy się z dewastacją naszych przystanków autobusowych, placów zabaw. . . . czytaj więcej


28 maja 2011 - Będą zmiany w prawie - nabór na ławników wstrzymany

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku - Prawo o ustroju sądów powszechnych (obecnie dobiega końca proces legislacyjny) m. in. w zakresie zgłaszania kandydatów na ławników, Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że nabór na ławników jest w dalszym ciągu wstrzymany do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej.
Podobnie postąpiło już wiele gmin mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad rekrutacji kandydatów na ławnika.
Uchwalone zmiany przez Sejm dotyczą: - możliwości kandydowania na ławnika przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, . . . czytaj więcej


28 maja 2011 - Kolejne "radosne place zabaw"

Dwa place zabaw powstaną przy Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach. Gmina Świebodzice otrzymała dofinansowanie na ich utworzenie z ministerialnego programu "Radosna szkoła". Na sesji Rady Miejskiej w dniu 25 maja Rada wprowadziła kwotę do budżetu miasta na 2011 rok.
Kwota dotacji wynosi 230.900 zł, gmina uzupełni ją o wkład własny i utworzy bezpieczne i kolorowe miejsca do zabawy dla najmłodszych uczniów obu placówek. Tego typu plac zabaw powstał w ubiegłym roku przy Szkole Podstawowej nr 4, w kilku placówkach urządzono także kąciki zabaw, w którym najmłodsze dzieci mogą spędzać wolny czas, ale także uczestniczyć w zajęciach. Kąciki wyposażone są w nowoczesne pomoce dydaktyczne


27 maja 2011 - Świdniczanki są wśród najlepszych

W trzecim dniu rozgrywanych w Tomaszowie Lubelskim Mistrzostw Polski Kadetek świdnickie siatkarki rozgromiły Dziewiątkę Łódź w trzech setach wygrywając wysoko 25:13,25:15 i 25:13.
Dzięki temu zwycięstwu MKS Świdnica znalazł się wśród najlepszych drużyn w kraju i wystąpi od jutra w walce o medale Mistzostw Polski Kadetek. Po rozegraniu pozostałych dzisiejszych meczów poznamy czwórkę finalistów a będą nimi najprawdopodobniej obok MKS Świdnica - Legionovia Legionowo, Energa Gedania Gdańsk i MKS Truso Elbląg.


27 maja 2011 - Festiwal Reżyserii Filmowej z konkursem

Ostatniego dnia maja w Świdnicy rozpoczyna się 4. Festiwal Reżyserii Filmowej i potrwa do 4 czerwca. Przez pięć festiwalowych dni dla miłośników X muzy zaplanowano projekcje filmów, spotkania ze znakomitościami polskiego filmu i nie tylko.
W tym roku twarzą festiwalu jest znakomita aktorka Katarzyna Figura, która odbierze również festiwalową nagrodę- "Kryształowego Dzika" za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
Po raz kolejny w trakcie Festiwalu zorganizowany zostanie konkurs na recenzję filmową przeznaczony dla gimnazjalistów i licealistów. . . . czytaj więcej


27 maja 2011 - Laury dla Witoszowa i Pszenna

Test wiedzy samorządowej, pytania ustne a na koniec reklama gminy- to etapy IV edycji konkursu o Laur Młodego Samorządowca, które wyłoniły tegorocznych laureatów.
25 maja w schronisku w Lubachowie odbył się finał konkursu.
Drużyny z 6 szkół podstawowych i 3 gminnych gimnazjów zmagały się z pytaniami testowymi, udzielając odpowiedzi nt. powierzchni, liczby ludności, liczby komisji stałych rady gminy czy rodzaju zadań jakie realizuje gminny samorząd.
Bezpośrednio po zakończeniu testów uczniowie przystąpili do odpowiedzi na pytania zadawane przez komisję konkursową. Za każdą prawidłowo udzieloną odpowiedź uczniowie mogli otrzymać od 1 do 2 punktów, w zależności od skali trudności pytania. . . . czytaj więcej


27 maja 2011 - Gra Miejska w Świebodzicach

II Świebodzicka Gra Miejska organizowana jest przez Agencję Medialną ARETE, we współpracy z Urzędem Miejskim w Świebodzicach. Do akcji przyłączył się również portal ze Świdnicy Znanenieznane.pl, dzięki któremu można szybko planować rodzinne wycieczki.
Gra rozpoczyna się 4 czerwca roku od godziny 12 do godziny 17.00. Zabawa rozpoczyna się rejestracją uczestników, Rynek-1 ratusz.
Później uczestnicy wyruszą w trasę, w poszukiwaniu tajemnic miasta. Do rywalizacji zostaną zaproszeni dzieci oraz młodzież ze szkół gimnazjalnych, średnich oraz wyższych.
W grze powinno wziąć udział około 30 drużyn, czyli 60 uczestników. . . . czytaj więcej


27 maja 2011 - Dotknij historii - prezentacje wojów

W niedzielę, 5 czerwca na terenie Campingu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także w Rynku miasto Świdnica organizuje "Prezentacje historyczno-edukacyjne 2011".
W programie zaplanowano konkursy i zabawy historyczne, pokazy życia obozowego, walk i ćwiczeń rycerskich.
Wszystkie wydarzenia na polu walki będą komentowane. Szczegółowy program "Prezentacje historyczno-edukacyjne 2011" - >>> zobacz


27 maja 2011 - Która liga?

W sobotę rozstrzygnie się czy w przyszłym sezonie zobaczymy szczypiornistów Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej na parkietach I ligi. O godzinie 15.00 w hali przy ulicy Marymonckiej w Warszawie, w rewanżowym meczu drugiej rundy baraży nasz zespół zmierzy się z miejscowym AZS-AWF. W pierwszym spotkaniu w Świdnicy ŚKPR wygrał 30:21.
Przepustkę do wyższej klasy rozgrywkowej da każde zwycięstwo, remis, porażka różnicą 1-8 bramek lub porażka dziewięcioma golami, pod warunkiem, że świdniczanie zdobędą 22 lub więcej bramek.
Do Warszawy wyjeżdża autokar ze zorganizowaną grupą kibiców. Kibiców, których zabraknie na meczu w Warszawie zapraszamy do śledzenia relacji live. Początek kilka mi nut przed godziną 15.00.


27 maja 2011 - Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza 1 czerwca

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wszystkie dzieci wraz z opiekunami do muzeum. W tym dniu wstęp do muzeum jest bezpłatny. Dzieci będą mogły obejrzeć zbiory muzeum w godzinach 10.00-15.00.
Muzeum posiada bogatą kolekcję eksponatów związanych z dawnym handlem np. kasy sklepowe, wagi, odważniki. Prawdziwym rarytasem są aranżacje przedstawiające sklep kolonialny, dawny dom wagi miejskiej, aptekę, czy średniowieczne kramy kupieckie, a także ekspozycję dotyczącą produkcji piwa w dawnej Świdnicy.
Nie brak również sali historycznej, gdzie są zabytki związane z naszym miastem. Można tam obejrzeć m.in. makietę, która przedstawia Świdnicę pod koniec XVII wieku.


27 maja 2011 - Pomagają Polskiej Szkole na Litwie

Kilkaset książek i podręczników, ponad tysiąc zeszytów i przyborów szkolnych, słodycze i pomoce dydaktyczne już z najbliższy poniedziałek, 30 maja zostaną przewiezione do polskiej szkoły w Starym Siole na Litwie.
To odpowiedź na list jaki dyrektor polskiej placówki oświatowej Jadwiga Gabryjałowicz na Litwie skierowała do władz Gminy Świdnica.
Do akcji przyłączyły się wszystkie placówki oświatowe, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, urzędnicy oraz Rada Gminy Świdnica. . . . czytaj więcej


27 maja 2011 - Dwie Ojczyzny - wspomnienia

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w szczególnie wrażliwy sposób odnosi się do dziejów naszego miasta i regionu, zarówno tych dawnych, jak i najnowszych. Historią stały się też losy naszych bliskich, którzy przez burze wojenne zostali pozbawieni swoich Małych Ojczyzn - miejsc, gdzie się urodzili i wychowali.
Były to trudne przeżycia. Wojna i okupacja Polski przez dwóch wrogów zaznaczyła się łapankami, wywózkami do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty, a także nieludzkimi zsyłkami w głąb ZSRR. Osoby, które przeżyły, starały się powrócić w strony rodzinne, jednak często z różnych przyczyn było to niemożliwe. . . . czytaj więcej


27 maja 2011 - Międzyszkolne Spotkanie z Ekologią

26 maja Gimnazjum nr 3 w Świdnicy- szkoła z tytułem Lidera Edukacji Ekologicznej za aktywne działanie na rzecz środowiska lokalnego w ramach Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój "Ziemia dla wszystkich" zorganizowała XVIII Międzyszkolne Spotkanie z Ekologią pod hasłem "Ptaki wokół nas". Zdjęcia - >>> zobacz
Uczestnicy konkursu- uczniowie gimnazjów ze Świebodzic, Strzegomia, z Lutomi Dolnej, z Witoszowa Dolnego, z Żarowa i ze Świdnicy - wzorem ubiegłego roku realizowali dwa etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu przez młodzież trzech fotografii pod hasłem "Ptaki w obiektywie".
Tegoroczny konkurs fotograficzny miał rangę międzynarodowego ze względu na udział także uczniów z Ukrainy i Litwy. II część - to ekologiczne gry terenowe, w których dwuosobowe zespoły przedstawicieli szkół rozwiązywali zestawy ciekawych zadań praktycznych. . . . czytaj więcej


26 maja 2011 - Świdniczanki na Mistrzostwach Polski Kadetek

W drugim dniu rozgrywanych w Tomaszowie Lubelskim Mistrzostw Polski Kadetek świdnickie siatkarki pokonały UKS Krzanowice 3:0 w setach 25:15, 25:21 i w trzecim secie 26:24.
Wczoraj świdniczanki uległy w meczu z Legionovią Legionowo 0:3 23:25, 20:25, 19:25 i zajmują w swojej grupie "A" drugie miejsce. Jutro MKS Świdnica zmierzy się z Dziewiątką Łódź w ostatnim meczu grupowym. Trzymamy kciuki za naszą drużynę bo strefa medalowa tuż, tuż.
Pozostałe mecze w grupie "A" - UKS Krzanowice Dziewiątka Łódź 3:1 25:21, 23:25, 25:20, 25:23, Dziewiątka Łódź Legionovia Legionowo 2:3 21:25, 25:14, 25:22, 23:25, 7:15.


26 maja 2011 - Dom Nauczyciela sprzedany

1 mln 410 tysięcy złotych tyle wpłynie do budżetu powiatu z tytułu sprzedaży kompleksu przy alei Niepodległości 14 w Świdnicy, gdzie mieści się Dom Nauczyciela. Dzisiaj zakończył się przetarg na sprzedaż tego budynku. Nabywcą jest osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą w powiecie.
- Więcej informacji na temat nabywcy nieruchomości będzie można uzyskać w momencie, gdy wyniki przetargu zgodnie z procedurą zostaną podane do publicznej wiadomości.
Ogłoszenie o wynikach będzie dodatkowo wywieszone w naszym urzędzie przez 7 dni. Procedura jeszcze się nie zakończyła, ale bardzo się cieszymy, że udało nam się sprzedać tę nieruchomość." - mówi Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, która odpowiedzialna jest za sprawy związane z gospodarką nieruchomościami w powiecie. Cena wywoławcza za nieruchomość wynosiła 1 milion 396 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


26 maja 2011 - Zamiast kina centrum usługowo-mieszkaniowe

Wszystko wskazuje na to, że Kino "Wolność" zniknie z krajobrazu Świebodzic.
Placówka nie działa już od pewnego czasu, a wkrótce przestanie istnieć także sam budynek. Dotychczasowy właściciel obiektu, spółka "Odra Film" wystawiła go na sprzedaż.
Nieruchomość została kupiona przez firmę Polkomer, a obecni właściciele zamierzają w tym miejscu wybudować dwukondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na funkcje usługowe i mieszkaniowe. . . . czytaj więcej


26 maja 2011 - Dla rodziny warto wyjść z domu - nietypowy marsz w Świdnicy

W niedzielę, 29 maja na świdnickie ulice wyruszy specjalny marsz, to "Marsz dla Życia i Rodziny". Przedsięwzięcie pod hasłem "Rodzina to wartość, dla której warto wyjść z domu" organizuje Stowarzyszenie "Rodzice Rodzicom".
- Celem marszu jest promocja rodziny i życia jako wartości ponadczasowej oraz fundamentu cywilizacji. Podczas przemarszu będziemy wspólnie promować Stowarzyszenie Krwiodawców "Kropla Życia". Uczestnikom marszu rozdamy także materiały popularyzujące wiedzę o transplantacji i będziemy zachęcać do podpisywania oświadczeń woli dawców - tłumaczą organizatorzy. . . . czytaj więcej


26 maja 2011 - Aleje Lipowe 1 nie na sprzedaż

Mieszkania znajdujące się w wyremontowanym przez Gminę Świebodzice budynku po dawnym pogotowiu nie będą mogły być wykupione przez lokatorów. Rada Miejska podjęła uchwałę, na mocy które budynek został wyłączony ze sprzedaży.
Zabytkowy obiekt po pogotowiu, znajdujący się przy Alejach Lipowych 1, gmina otrzymała w drodze darowizny od powiatu. W budynku znajduje się ogółem 17 lokali, w tym cztery socjalne i jedne lokal chroniony oddany w dyspozycję Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Znajduje się tu mieszkanie usamodzielniające dla młodych ludzi wychodzących z rodzin zastępczych. . . . czytaj więcej


26 maja 2011 - "Mały świdniczanin ekologiem"

25 maja w Szkole Podstawowej nr 105 nastąpiło uroczyste zamknięcie projektu ekologicznego pod hasłem "Mały świdniczanin ekologiem".
Celem projektu było m. in. rozbudzanie dojrzałości ekologicznej najmłodszych, uwrażliwienie na postępujące zanieczyszczenie środowiska naturalnego, ustalanie przyczyn zanieczyszczeń, budzenie świadomości wpływu działań człowieka na otaczającą przyrodę, przekonanie o konieczności segregowania śmieci i ich powtórnego przetworzenia - recykling.
Działania w ramach projektu zakładały także przeciwdziałanie konsumpcyjnemu stylowi życia, propagowanie zdrowego stylu życia poprzez rekreację na świeżym powietrzu, rozbudzanie wrażliwości i potrzeby kontaktu z przyrodą, rozwijanie i utrwalanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, wyzwalanie kreatywności i innowacyjności poprzez działalność artystyczną. . . . czytaj więcej


26 maja 2011 - Nowe stawki za ścieki

4, 86 złotych netto za metr sześcienny ścieków zapłacą mieszkańcy Świebodzic od 1 lipca tego roku. Stawka dotyczy zarówno gospodarstw domowych jak i odbiorców przemysłowych.
Wzrost w przypadku gospodarstw indywidualnych wynosi 2,10 zł, dla pozostałych 1,86 złotych.
Wniosek taryfowy przedłożył Zakład Wodociągów i Kanalizacja w Świebodzicach. Jak tłumaczył podczas sesji prezes spółki Piotr Zalewski, propozycja nowych stawek spowodowana jest koniecznością pokrycia kosztów obsługi nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej w mieście, którą częściowo obsługuje ZWiK - do momentu wyłonienia przez Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji ostatecznego operatora - oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania spółki. . . . czytaj więcej


26 maja 2011 - IV Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów w Lubaniu

19 maja grupa pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu "Przystań" ze Świdnicy brała udział w IV Przeglądzie Dorobku Artystycznego Seniorów w Lubaniu.
Grupa artystyczna Teatrzyku "Zielona Gęś", który na co dzień prowadzony jest przez Monikę Zdybel zaprezentowała trzy scenki, wymagające dużej koncentracji dzięki czemu zespół zajął pierwsze miejsce.
Dobrze zaprezentowała się też grupa taneczna prowadzona przez Anię Sochocką - terapeutkę w Domu Dziennego Pobytu, która zajęła drugie miejsce.


26 maja 2011 - Zdolni gimnazjaliści na sesji

Grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków wraz z nauczycielką biologii Katarzyną Cabanek i dyrektor szkoły Małgorzatą Schabowską była gośćmi ostatniej sesji Rady Miejskiej.
Młodzież została zaproszona przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza, który na forum Rady podziękował uczniom za wygraną w III Pikniku Ekologicznym w Pobiedziskach. Młodzież zajęła po raz drugi I miejsce i po raz drugi wygrała dla szkoły nowoczesną tablicę multimedialną wraz z projektorem.
Drużyna w składzie: Magda Ślusarczyk, Martyna Dziakowicz, Agnieszka Mikołajczyk, Tomek Marcyniuk i Mateusz Długosz pokonała blisko 30 innych szkół z całej Polski.
Zdolni gimnazjaliści i ich opiekunka dostali od burmistrza upominki a od całej Rady gromkie brawa.


26 maja 2011 - Drezyną do Pastuchowa

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych przeżyciem niecodziennej przygody na pokładzie drezyny spalinowej do Jaworzyny Śląskiej. W dniach 28-29 maja na trasie Jaworzyna Śląska - Pastuchów - Jaworzyna Śląska będzie kursował specjalny pociąg drezynowy.
godzina 14:00 początek przejazdów (start z przejazdu kolejowego na ulicy Ceglanej), godzina 19:00 ostatni kurs pociągu drezynowego
Przejazdy odbywać będą się na drezynie spalinowej, której napęd oparty jest na poczciwym fiacie 126p. Dla osób spragnionych większych wrażeń przygotowano przejazd na pokładzie kolejowej drezyny typu WMB10L - 6404 "Kolzam" oraz na pokładzie zabytkowej lokomotywy typu Ls60-01.


25 maja 2011 - Zmiana organizacji ruchu w Krzyżowej

W dniach 9-11 czerwca w Krzyżowej odbywać się będzie IV Polski Kongres Odnowy Wsi. W tych dniach na drodze dojazdowej będzie panował wzmożony ruch co zmusza organizatorów do zmian organizacji ruchu drogowego.
Na odcinku drogi gminnej do Krzyżowej (Alei Czereśniowej) tj. od drogi wojewódzkiej nr 382 do skrzyżowania w miejscowości Krzyżowa - zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wyjazd z Krzyżowej do Świdnicy odbywać się będzie przez miejscowość Grodziszcze. Wzdłuż drogi powiatowej w Krzyżowej tj. od skrzyżowania z Aleją Czereśniowa w kierunku Fundacji Krzyżowa obowiązywać będzie zakaz parkowania.


25 maja 2011 - Rodzice potrzebni od zaraz

W Polsce pod opieką rodzin zastępczych znajduje się 14 tys. dzieci. To i tak tylko połowa z tych, które nie mają rodziców.
Dlatego Fundacja Happy Kids przy wsparciu Tesco nieustannie poszukuje opiekunów - rodziców zastępczych, którzy są gotowi przygotować osierocone dzieci do samodzielnego życia.
30 maja, czyli w Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, w sklepach Tesco startuje kampania - "Podziel się miłością - zostań rodziną zastępczą". . . . czytaj więcej


25 maja 2011 - Zmagania matematyczne dla uczniów z czterech powiatów

Już 26 i 27 maja rozpoczną się międzypowiatowe zmagania najlepszych matematyków z czterech partnerskich powiatów: świdnickiego, kartuskiego, łowickiego i tatrzańskiego. Pomysłodawcą organizacji wspólnego konkursu jest Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
Mechanik jako szkoła typowo techniczna promuje i wspiera młodych matematyków, organizując m.in. Powiatowy Konkurs Matematyczny. W tym roku jednak impreza będzie miała nieco inny charakter. Konkurs rozszerzony został o etap międzypowiatowy.
Najlepsi matematycy z powiatu świdnickiego będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w konfrontacji z rówieśnikami z powiatów: kartuskiego, łowieckiego i tatrzańskiego. . . . czytaj więcej


25 maja 2011 - Powiatowy Punkt Kontroli Autokarów

Do końca czerwca na ulicy Esperantystów w Świdnicy - stacja PKN Orlen będzie działał punkt kontroli autokarów.
Codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 6.30-8.30 na stacji dyżur pełnić będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, którzy dokonają sprawdzenia autokaru wyjeżdżającego na wycieczkę.
Przede wszystkim skontrolowany zostanie stan trzeźwości kierowcy, sprawdzone zostaną uprawnienia do prowadzenia autokarów oraz czy autokar posiada aktualne badania techniczne. Organizatorów wycieczek prosimy o wcześniejsze informowanie policjantów o wyjazdach autokarów. . . . czytaj więcej


24 maja 2011 - Nowe bujaki i huśtawki przed Dniem Dziecka, będą kolejne

Świdnickie place zabaw z nowym wyposażeniem. Place zabaw w parku Centralnym, Jana Kasprowicza oraz przy ul. Prądzyńskiego zostały jeszcze przed 1 czerwca doposażono w nowe huśtawki i bujaki na sprężynach. Łącznie ustawiono 9 nowych, kolorowych bujaków oraz 3 podwójne huśtawki. Wszystkie urządzenia posiadają certyfikaty bezpieczeństwa.
Wcześniej, bo jeszcze w kwietniu w piaskownicach wymieniony został piasek. Regularnie naprawiane są urządzenia do zabawy, które obecnie znajdują się na placach zabaw.
Za nowe urządzenia i ich montaż miasto zapłaciło 39 tysięcy złotych. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Kończą się prace przy urządzaniu nowego placu zabaw na przebudowywanym pl. św. Małgorzaty. . . . czytaj więcej


24 maja 2011 - II Świebodzicka Gra Miejska rusza 4 czerwca

Odkrywanie tajemnic miasta, ciekawe zagadki historyczne i mnóstwo świetnej zabawy szykuje się w pierwszą sobotę czerwca. Tego dnia wystartuje już druga edycja Świebodzickiej Gry Miejskiej.
Zabawa organizowana jest przez Urząd Miejski w Świebodzicach wraz z Agencją Medialną Arete. Oprócz dobrej zabawy, na graczy czekają atrakcyjne nagrody.
Czekamy na aktywnych i pełnych zapału zawodników, którzy w 2-osobowych drużynach zmierzą się ze świebodzickimi legendami. W II Świebodzickiej Grze Miejskiej mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz inni chętni, bez górnej granicy wiekowej. Jeśli jednak nie masz 18 lat, weź ze sobą opiekuna. Może to być rodzic, nauczyciel lub pełnoletni przyjaciel. Regulamin i formularz rejestracyjny są dostępne na portalu miejskim www.swiebodzice.pl


24 maja 2011 - Mają już trzecią tablicę multimedialną

III Ogólnopolski Piknik Ekologiczny w Pobiedziskach należał znowu do zdolnych uczniów z Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach. Drużyna naszego gimnazjum pokonała 27 drużyn z całej Polski a także Niemiec i Francji, po raz drugi w tym konkursie zajmując I miejsce! W nagrodę szkoła otrzyma nowoczesną tablicę multimedialną.
Mocna reprezentacja w składzie: Magda Ślusarczyk, Martyna Dziakowicz, Agnieszka Mikołajczyk, Tomek Marcyniuk, Mateusz Długosz długie godziny spędziła nad przewodnikami do rozpoznawania roślin i zwierząt, zajęciach terenowych i wkuwaniu zagadnień z zakresu ekologii, ochrony środowiska i przyrody.
Uczniowie przygotowywali się pod okiem nauczycielki biologii, pani Katarzyny Cabanek. . . . czytaj więcej


24 maja 2011 - Świetlica w Granicy już otwarta

Oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej w Granicy odbyło się 18 maja tego roku. W uroczystościach uczestniczyli m. in. przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Strzegomia - Zbigniewem Suchytą i przewodniczącym Rady Miejskiej w Strzegomiu - Tadeuszem Wasyliszynem. Władze kościelne reprezentował ks. prałat Marek Babuśka.
Licznie obecni byli radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, sołtysi i mieszkańcy Granicy. Wstęgę przecięli - burmistrz, przewodniczący RM, sołtys Granicy oraz dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury. . . . czytaj więcej


24 maja 2011 - 2 500 porcji amfetaminy i broń

Zatrzymane dwie osoby, przechwycona amfetamina, z której można było uzyskać około 2500 porcji oraz zabezpieczona broń palna i amunicja, to efekty realizacji przeprowadzonej przez policjantów z powiatu świdnickiego. Do zatrzymania doszło na ulicy, w chwili gdy podejrzani wsiadali do samochodu. Jeden z nich, decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany.
Policjanci Wydziału Kryminalnego ze świdnickiej komendy powiatowej, realizując działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości narkotykowej, zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o posiadanie dużej ilości środków odurzających. Zatrzymani to mieszkańcy jednej z miejscowości leżących w powiecie świdnickim, w wieku 34 i 22 lat. . . . czytaj więcej


24 maja 2011 - Zapraszamy na Piknik Rodzinny

Zabawy i konkursy, pyszne domowe jedzenia, loteria, dmuchańce i mecz samorządowcy kontra rodzice - to tylko niektóre z atrakcji Pikniku Rodzinnego, który w ten piątek, 27 maja, odbędzie się w Świebodzicach. Zapraszamy od godziny 15.00 na Osiedle Piastowskie, na teren boiska "Blisko boisko".
Organizatorem festynu jest Urząd Miejski oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach przy współpracy z Przedszkolem nr 2, OSiR-em, Miejskim Domem Kultury i Stowarzyszeniem Bona Fide.


24 maja 2011 - Drodzy świdniczanie

Chciałam Was gorąco poprosić o ofiarność w organizowanej akcji humanitarnej pomocy małym Polakom na Litwie. Otrzymaliśmy wzruszający list ze szkoły podstawowej w Starym Siole na Wileńszczyźnie. Nasi rodacy dziękowali za materiały szkolne przekazane przez świdnicką młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Pani Jadwiga Gabrijałowicz od 20 lat kieruje szkołą, do której uczęszcza 21 dzieci.
Napisała w swoim liście: "Jesteście jak dobre światełko, jasna iskierka, pojawiła się nadzieja, że będziecie naszymi Przyjaciółmi, Dobroczyńcami. Czekamy dobrych wiadomości, pomocy, listu, zrozumienia..." Nie mogliśmy tego apelu pozostawić bez odpowiedzi. . . . czytaj więcej


24 maja 2011 - Dwie Ojczyzny - wspomnienia

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w szczególnie wrażliwy sposób odnosi się do dziejów naszego miasta i regionu, zarówno tych dawnych, jak i najnowszych. Historią stały się też losy naszych bliskich, którzy przez burze wojenne zostali pozbawieni swoich Małych Ojczyzn - miejsc, gdzie się urodzili i wychowali.
Były to trudne przeżycia. Wojna i okupacja Polski przez dwóch wrogów zaznaczyła się łapankami, wywózkami do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty, a także nieludzkimi zsyłkami w głąb ZSRR. Osoby, które przeżyły, starały się powrócić w strony rodzinne, jednak często z różnych przyczyn było to niemożliwe. . . . czytaj więcej


23 maja 2011 - "Dwa powiaty jedna idea"

To tytuł prezentacji, która zajęła pierwsze miejsce w powiatowym konkursie ogłoszonym z okazji jubileuszu 10-lecia partnerstwa między Powiatami: Świdnickim i Bergstrasse. Zdjęcia - >>> zobacz
Doskonale oddaje on to, co od dekady łączy te oddalone od siebie o ponad 800 km regiony z Polski i Niemiec. Przyjaźń, partnerstwo, współpraca ponad podziałami i bez względu na odległość - wszystko to sprawia, że ta współpraca trwa już 10 lat i będzie kontynuowana.
W minioną sobotę oba powiaty z Polski i Niemiec uroczyście świętowały 10. rocznicę podpisania umowy o partnerskiej współpracy. . . . czytaj więcej


23 maja 2011 - Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza 1 czerwca

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wszystkie dzieci wraz z opiekunami do muzeum. W tym dniu wstęp do muzeum jest bezpłatny. Dzieci będą mogły obejrzeć zbiory muzeum w godzinach 10.00-15.00.
Muzeum posiada bogatą kolekcję eksponatów związanych z dawnym handlem np. kasy sklepowe, wagi, odważniki. Prawdziwym rarytasem są aranżacje przedstawiające sklep kolonialny, dawny dom wagi miejskiej, aptekę, czy średniowieczne kramy kupieckie, a także ekspozycję dotyczącą produkcji piwa w dawnej Świdnicy.
Nie brak również sali historycznej, gdzie są zabytki związane z naszym miastem. Można tam obejrzeć m.in. makietę, która przedstawia Świdnicę pod koniec XVII wieku.


23 maja 2011 - Prawie 60 koni wystartowało w Morawie

W minioną sobotę w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozegrane zostały zawody Pucharu Dolnośląskiego Związku Jeździeckiego oraz Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody. W rywalizacji regionalnej i towarzyskiej startowali zawodnicy z 5 klubów oraz prawie 60 koni.
Sobotnie zawody rozpoczęły konkursy Zawodów Towarzyskich - klasy L0, LL i L, w który rywalizowało 15 jeźdźców.
W konkursie L0 najlepiej pojechała para Monika Wiśniewska i Denisa z klubu Stajnia Biały Las, drugi był Michał Konarski z LKS Stragona, a trzecia Paulina Pytel ze Stajni Biały Las. . . . czytaj więcej


23 maja 2011 - Happening "Chcę być bezpieczny na drodze"

Ulicami miasta w piątkowe przedpołudnie przemaszerowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej (klasy 6a, 6c i członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa) z transparentami informującymi o bezpieczeństwie na drodze. Oprócz plakatów dzieci przygotowały ulotki na temat bezpiecznego poruszania się, które mogli znaleźć właściciele pojazdów za wycieraczkami.
Do kierowców skierowane były także hasła "Kierowco uważaj dzieci na drodze!", "Stop piratom drogowym".
Podobne happeningi na drogach będziemy oglądać częściej, są bowiem świetnym i sprawdzonym sposobem edukacji społecznej. Przekaz dociera bowiem nie tylko do kierowców, ale i pieszych - to oni mogą także dodatkowo wpływać na bezpieczeństwo jazdy.


23 maja 2011 - Jubileusze siedmiu par

W najbliższą sobotę, 28 maja w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędą się uroczystości jubileuszowe siedmiu par małżeńskich. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez prezydenta RP zostanie odznaczonych pięć par ze Świdnicy oraz dwie pary mieszkające w Gminie Świdnica. Większość par świętować będzie pięćdziesiątą rocznicę małżeństwa - złote gody. Para z najdłuższym stażem małżeńskim przeżyła wspólnie już ponad 58 lat.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczą prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek. Uroczystości zaplanowano na godzinę 10.00 w sali narad świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


23 maja 2011 - II Dziecięcy i Młodzieżowy Przegląd Taneczny Dolnego Śląska

W sobotę 21 maja, zespoły taneczne ze Studia Artystycznego "Katharsis" brały udział w II Dziecięcym i Młodzieżowym Przeglądzie Tanecznym Dolnego Śląska "Lubin Dance". Swoje choreografie zatańczyły zespoły: Apogeum, Supreme, Jalla, Yassirah oraz solistka Katarzyna Niemiec.
Wspaniała zabawa, przygoda, zdrowa rywalizacja, piękne, własne prezentacje oraz nowe doświadczenie - to przeżyły dzieci podczas tej imprezy, w której wystąpiło ok. 80 podmiotów wykonawczych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na www.sak-art.com.pl


23 maja 2011 - Memorial Kit Show Borumov 2011

21 maja w Broumovie, w Republice Czeskiej odbył się tradycyjny Międzynarodowy Konkurs Modeli Redukcyjnych - Memorial Kit Show Borumov 2011.
Udział w nim wzięło wiele zespołów i modelarzy z całych Czech i dwa zespoły z Polski. Konkurs odbywał się w różnych kategoriach.
Udział w konkursie wzięło 203 zawodników z ponad 300 modelami.
Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymali medale i dyplomy, a juniorzy dodatkowo zestawy modelarskie. . . . czytaj więcej


22 maja 2011 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich

W dniach 21-22 maja 2011 w Żarowie rozegrane zostały Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich. Do udziału w Mistrzostwach zgłosiło się 150 osób z całego województwa podzielonych w 6 kategoriach wiekowych w grupach dziewcząt i chłopców.
Organizatorami Mistrzostw na zlecenie Dolnośląskiego Związku Szachowego było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz klub szachowy Goniec Żarów.
Z powiatu świdnickiego startowali zawodnicy dwóch klubów Goniec Żarów oraz Gambit MDK Świdnica. . . . czytaj więcej


22 maja 2011 - AKS Strzegom wygrywa

W dwudziestej szóstej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - AKS Strzegom 1:3, Zjednoczeni Żarów - Górnik Boguszów-Gorce 2:0, Nysa Kłodzko - Stal Świdnica 2:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Grom Witków 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Sparta Ziębice 5:2, Biały Orzeł Mieroszów - Podzamcze Wałbrzych 0:0, Pogoń Pieszyce - Unia Złoty Stok 2:1, Włókniarz Kudowa Zdrój - Iskra Jaszkowa Dolna 2:1.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu sześciu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 59 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Grom Witków - 51, 3. Stal Świdnica - 45, 4. Zjednoczeni Żarów - 45, 5. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 40 punktów.


22 maja 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej szóstej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
LKS Bystrzyca Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 2:2, Czarni Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 4:0, Wierzbianka Wierzbna - Zagłębie Wałbrzych 3:0, Koliber Uciechów - Granit Roztoka 0:2, Cukrownik-Polonia Pszenno - Victoria Tuszyn 1:1, Unia Jaroszów - Podgórze Wałbrzych 1:0, Skalnik Czarny Bór - Gwarek Wałbrzych 4:4, Wenus Nowice - Sudety Dziećmorowice 5:3.


22 maja 2011 - Do stolicy z solidną zaliczką

ŚKPR Świdnica pokonał AZS AWF Warszawa 30:21 w pierwszym meczu decydującej rundy baraży o awans do I ligi. Rewanż za tydzień w Warszawie. Kibice w hali na osiedlu Zawiszów kolejny raz byli świadkami kapitalnego widowiska.
Świdniczanie pokazali olbrzymi hart ducha i determinację zapewniając sobie wysokie zwycięstwo w samej końcówce spotkania.
Jeszcze na 12 minut przed końcem gry ŚKPR prowadził tylko 20:19, ale po nieprawdopodobnym finiszu przewaga wyniosła aż dziewięć bramek.
ŚKPR Świdnica organizuje wyjazd na mecz rewanżowy do Warszawy.
Autokar z kibicami wyruszy do stolicy w niedzielę rano 29 maja. Szczegóły i zapisy od poniedziałku 23 maja w Biurze Turystycznym Planeta (ul. Długa), salonie telefonów komórkowych "Świat Połączeń" (ulica Łukowa) oraz na stronie internetowej klubuwww.skprswidnica.pl


22 maja 2011 - IV Edycja Konkursu o "Laur Młodego Samorządowca"

25 maja o godzinie 10.00 uczniowie sześciu szkół podstawowych i trzech gimnazjów zmierzą się w czwartym konkursie wiedzy o samorządzie gminnym.
Do kogo powędruje najcenniejsze trofeum - "Laur Młodego Samorządowca" przekonamy się już w najbliższą środę, obserwując finałowe zmagania uczestników w schronisku w niedalekim Lubachowie.


22 maja 2011 - "Zielone Teatrzyki"

Cieszymy się bardzo, że wymyślona przez nas trzy lata temu impreza o nazwie "Zielone Teatrzyki" stała się częścią kulturalnego życia gminy.
Dzięki wzorowej współpracy Szkoły Podstawowej w Pastuchowie z Ośrodkiem Kultury oraz z Urzędem Miasta w Jaworzynie Śląskiej możemy nawet śmiało powiedzieć, że prestiż tego wydarzenia wzrasta, ponieważ na naszej scenie występuje coraz więcej zespołów, a zwycięzcy zawsze otrzymują atrakcyjne nagrody. W tym roku przegląd teatrów odbył się 19. maja. W gościnnych murach Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej mogliśmy podziwiać przedstawienia przygotowane przez osiem grup teatralnych. . . . czytaj więcej


22 maja 2011 - Drezyną do Pastuchowa

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych przeżyciem niecodziennej przygody na pokładzie drezyny spalinowej do Jaworzyny Śląskiej. W dniach 28-29 maja na trasie Jaworzyna Śląska - Pastuchów - Jaworzyna Śląska będzie kursował specjalny pociąg drezynowy.
godzina 14:00 początek przejazdów (start z przejazdu kolejowego na ulicy Ceglanej), godzina 19:00 ostatni kurs pociągu drezynowego
Przejazdy odbywać będą się na drezynie spalinowej, której napęd oparty jest na poczciwym fiacie 126p. Dla osób spragnionych większych wrażeń przygotowano przejazd na pokładzie kolejowej drezyny typu WMB10L - 6404 "Kolzam" oraz na pokładzie zabytkowej lokomotywy typu Ls60-01.


21 maja 2011 - W Świdnicy i Strzegomiu zbierają krew dla Polski

Polski Czerwony Krzyż I Grupa Muszkieterów już po raz czwarty zbierają krew dla Polski.
W środę, 25 maja, mieszkańcy Świdnicy będą mogli oddać krew w specjalnym ambulansie, który stanie na przysklepowym parkingu przy ul. M.C. Skłodowskiej 2.
Akcja krwiodawstwa, w której będą mogli wziąć udział mieszkańcy Świdnicy organizowana jest w ramach kampanii "Zbieramy krew dla Polski", która od czterech lat prowadzona jest przez Polski Czerwony Krzyż i Grupę Muszkieterów. . . . czytaj więcej


21 maja 2011 - Puchar Świata w WKKW - ranking bez zmian

Po trzech z siedmiu imprez zaliczanych do cyklu Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego ranking ciągle bez zmian. Czołówka zdominowana jest przez Nowozelandczyków, prowadzi Clarke Johnstone, na drugim miejscu plasuje się Chris Burton, trzecia jest Shane Rose.
Kolejne, czwarte zawody Pucharu Świata zostaną rozegrane w Polsce w ostatni weekend czerwca.
Strzegom Horse Trials to najlepsi jeźdźcy i wspaniałe konie, niepowtarzalne widowisko sportowe. . . . czytaj więcej


21 maja 2011 - Polonia-Sparta przegrywa w Kątach

W dwudziestej siódmej kolejce spotkań III ligi piłki nożnej świdniccy piłkarze przegrali z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:0.
W tabeli z 53 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 52 punkty, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 49. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje siódme miejsce mając na koncie 40 punktów.
Pozostałe wyniki: Twardy Świętoszów - Lechia Dzierżoniów 2:4, Chrobry Głogów - Promień Żary 1:2, Pogoń Świebodzin Orzeł Międzyrzecz 1:1, Ilanka Rzepin - Czarni Witnica 0:0, MKS Oława - Arka Nowa Sól 4:1, Polonia Trzebnica - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 0:5.
Kolejne spotkanie Polonia-Sparta Świdnica rozegra z wiceliderem Ilanką Rzepin 28 maja o godzinie 17:00 na stadionie przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.


21 maja 2011 - IV Kongres Odnowy Wsi w Krzyżowej

W dniach 9-11 czerwca 2011 w Krzyżowej odbędzie się IV Polski Kongres Odnowy Wsi pod hasłem "Partnerstwo gminy i sołectwa w odnowie wsi".
Swój udział w uroczystej sesji inauguracyjnej zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi a także władze województwa dolnośląskiego.
Głównym celem Kongresu będzie zwrócenie uwagi na znaczenie współpracy gminy i sołectw jako kluczowych partnerów w realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi. Każde takie spotkanie jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń jakie daje realizacji programu Odnowy - mowi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. . . . czytaj więcej


21 maja 2011 - Wiedzą dzieci, co zrobić ze śmieci

Pod takim hasłem odbył się międzyszkolny konkurs plastyczno-ekologiczny, będący częścią projektu pod hasłem "Mały świdniczanin ekologiem".
Jego celem było upowszechnianie praktyki ekologicznego stylu życia, umiejętność wykorzystania w twórczy sposób materiałów nietypowych i surowców wtórnych, pobudzanie wyobraźni twórczej dzieci. Zdjęcia - >>> zobacz Uczniowie wykonywali dowolną pracę przestrzenną, do wykonania której posłużyły papierowe i plastikowe opakowania, patyczki, kubeczki, tacki, butelki po napojach, kartonowe opakowania, puszki, itp. Do konkursu stanęły dwuosobowe drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1, 4, 6, 105. . . . czytaj więcej


21 maja 2011 - Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis"

7 czerwca o godzinie 18.00 w Pałacu "Krzyżowa" odbędzie się Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis".
Uczniowie na co dzień uczęszczają do klasy gitary Grzegorza Wierzby, a wielu z nich gra już ponad trzy lata. Zaprezentują oni utwory klasyczne jak i znane przeboje muzyki rozrywkowej, które będą wykonywać na gitarze klasycznej, akustycznej czy nawet elektrycznej.
Na zakończenie koncertu w swoim recitalu pt. "Miłość" wystąpią: Grzegorz Wierzba - gitara i Tomasz Sochacki - gitara, wokal. Plakat - >>> zobacz Więcej o nich na stronie www.sak-art.com.pl.


21 maja 2011 - II Przegląd Piosenki i Pieśni Lwowskiej

Jury II Przeglądu Piosenki i Pieśni Lwowskiej, który odbył się 20 maja w Świdnicy nagrodził:
1 miejsce - Chór "Kanon" - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, 2 - Zespół "Paka Buziaka" - MDK Jelenia Góra, 3 - Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej" - Centrum kultury i Turystyki Ścinawa, 4 - Malwina Bogdan - MDK Jelenia Góra, 5 - Joanna Kowalewska - MDK Jelenia Góra, oraz wyróżnił: 1 - Chór szkolny "Libra di misica" - Sp nr 8 Świdnica, 2 - Duet "Kowalesz to joj" - MDK Jelenia Góra, 3 - Trio wokalne -Gimnazjum Sióstr Niepokalanek Wałbrzych, 4 - Natalia Kowzan - MDK Jelenia Góra, 5 - Zespół "Lumen" - PCEiK Oleśnica, 6 - Estera Ofiara i Wiktoria Skowrońska - MDK Świdnica, 7 - Emilia Kowalewska - MDK Jelenia Góra.


20 maja 2011 - Wypadek na terenie dawnej Sileny

Dzisiaj, w godzinach przedpołudniowych, doszło do tragicznego wydarzenia. Na terenie dawnej fabryki Silena, będącej własnością spółki Eurolen, zawalił się dach jednego z budynków. Spadający gruz przygniótł trzy osoby, które najprawdopodobniej zbierały złom na terenie nieczynnego zakładu.
Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu, dwie są ranne, w tym jedna ciężko.
Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz wielokrotnie zwracał się do instytucji i organów państwowych (w tym do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i prokuratury) o podjęcie działań w celu należytego zabezpieczenia nieruchomości. . . . czytaj więcej


20 maja 2011 - Znalezisko z Przyłęgowa

W ostatnich dniach podczas prac związanych z rozbiórką starego fundamentu w miejscowości Przyłęgów (gm. Żarów), odnaleziona została butelka o interesującej zawartości. Jak się okazało wewnątrz znajdowały się liczne banknoty, kartki żywnościowe, kilka monet oraz odręcznie spisany list. Znalezisko to jest kolejnym depozytem odnalezionym na terenie gminy Żarów.
Wstępna analiza całego zbioru wykazała, iż wewnątrz zaplombowanej butelki znajdowało się 36 banknotów z lat 1906, 1910, 1913, 1914, 1917, 1918 (Cesarstwo Niemieckie), a także banknoty Republiki Weimarskiej z lat 1919-1923.
Szczególnie interesujące są trzy tzw. "notgeldy", czyli pieniądze zastępcze: miasta Strzegom (zachowany cząstkowo), miasta Kamienna Góra oraz tzw. "Gutschein" Państwowej Dyrekcji Kolei Niemieckich we Wrocławiu. . . . czytaj więcej


20 maja 2011 - Prawie 60 koni wystartuje w Morawie

Już jutro w Morawie zostaną rozegrane zawody Pucharu Dolnośląskiego Związku Jeździeckiego w skokach przez przeszkody. W rywalizacji regionalnej i towarzyskiej wystartują zawodnicy z 5 klubów oraz prawie 60 koni.
Sobotnie zawody rozpoczynają się o godz. 10.00. W pierwszej kolejności rozegnane zostaną konkursy Zawodów Towarzyskich - klasy L0, LL i L, w który rywalizować i zdobywać swoje pierwsze doświadczenia sportowe zdobywać będzie 13 jeźdźców.
Po nich rozegrane zostaną Zawody Regionalne. W sześciu konkursach klasy LL-kuce, LL, L, P, N i C wystartuje prawie 50 koni.


20 maja 2011 - Świdnica będzie mieć drugiego orlika

Jeszcze w tym roku przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy powstanie boisko w ramach programu "Moje boisko - Orlik 2012". Bliźniaczy kompleks działa już w Świdnicy przy Szkole Podstawowej nr 4.
- Nowe boisko wpisuje się w nasz wieloletni plan poprawy bazy sportowej w mieście. Dotyczy to nie tylko szkół i Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale także osiedli.
W ostatnich latach mogliśmy obserwować inwestycje na dużą skalę. W tym roku orlik zastąpi wysłużone asfaltowe boiska, które są obecnie do dyspozycji na terenie Szkoły Podstawowej nr 6. . . . czytaj więcej


20 maja 2011 - III Regaty o Puchar Starosty Powiatu Wrocławskiego

Świdnicki Klub Żeglarski "QBRYG" zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w III Regatach o Puchar Starosty Powiatu Wrocławskiego.
Regaty zostaną rozegrane 21 maja (sobota) nad jeziorem Mietkowskim w Borzygniewie. Regaty będą częścią III edycji imprezy "Marinowanie Mietków". Zapisy do regat będą przyjmowane w godzinach od 10:00 do 11:00 21 maja w bosmance klubu "QBRYG" w Borzygniewie. Regulamin regat - >>> zobacz
Wieczorem wystąpią zespoły: Za Horyzontem, The Sailors, Orkiestra Samanta, Mechanicy Szanty. A na zakończenie dyskoteka pod żaglami.


20 maja 2011 - Zostawiam SSIG w dobrych rękach

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy nie jest już członkiem zarządu Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Stowarzyszenie, które udziela pożyczek na rozwój przedsiębiorstw, a na remonty wspólnotom mieszkaniowym, dysponuje obecnie największymi w historii środkami.
Prezydent złożył rezygnację z funkcji, którą od 2001 roku na stanowisku prezesa, a od września 2007 roku na stanowisku członka zarządu, pełnił społecznie.
- Zostawiam Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w bardzo dobrym stanie i w dobrych rękach, gdy jego dalsza działalność nie jest zagrożona, a co więcej widzę nowe role i dobrą przyszłość tej organizacji. Kapitan nie schodzi ze statku, gdy są sztormy, a dopiero wtedy, gdy statek zmierza do dobrego portu. . . . czytaj więcej


20 maja 2011 - Pojedzie na Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Spławikowym

W kole Polskiego Związku Wędkarskiego - Żarów pojawił się duży talent wędkarski. Bartosz Rasiewicz (17 lat) zdobył tytuł mistrza koła w wędkarstwie spławikowym oraz tytuł mistrza okręgu Wałbrzyskiego w tej samej dyscyplinie - w kategorii Junior od 14-18 lat.
W dniach 24-26 czerwca 2011 roku będzie reprezentował koło PZW z Żarowa na Mistrzostwach Polski, które odbędą się na zbiorniku Oświęcim-Kurki koło Oświęcimia.
Jest to największe osiągnięcie w historii Gminy Żarów. fot - E Rog.


20 maja 2011 - Sesja o bezpieczeństwie i parkingach

Omówienie stanu bezpieczeństwa publicznego, zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz polityka parkingowa w mieście - to główne tematy najbliższych obrad Rady Miejskiej w Świdnicy.
A te zaplanowano na piątek, 27 maja.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego). Radni podejmować będą uchwały między innymi w sprawie nadania nazwy ulicom miasta Świdnicy, zmiany składu osobowego stałych komisji Rady Miejskiej w Świdnicy czy też w sprawie przeznaczenia do zbycia gruntów miejskich.


20 maja 2011 - Zakończenie Świdnickiej Międzypowiatowej Ligi Tenisa Stołowego

19 maja w Świetlicy Wiejskiej w Lutomi odbyło się uroczyste zakończenie Świdnickiej Międzypowiatowej Ligi Tenisa Stołowego. Zdjęcia - >>> zobacz Organizatorem Podsumowania była zwycięska drużyna LKS "Sowa" Lutomia. Rozgrywki ligowe toczyły się w dwóch rundach od listopada 2010 do kwietnia 2011.
W rozgrywkach uczestniczyło sześć drużyn. Wspólne spotkanie było doskonałą okazją do podziękowania działaczom.
Nagrody za propagowanie tenisa stołowego w województwie dolnośląskim z rąk Radnej Sejmiku Dolnośląskiego Elżbiety Gaszyńskiej oraz Ryszarda Dutkowskiego Prezesa GLKS Świdnica otrzymali - Wiesław Malisz, Jan Szklarski, Andrzej Litwińczuk oraz Grzegorz Kościak. . . . czytaj więcej


20 maja 2011 - Marzenia się spełniają

Jeszcze podczas ferii zimowych marzyli o boisku do piłki plażowej. Chyba nikt nie sądził, że tak szybko uda się im przekuć marzenia w realne działania. Swoją pracą i zaangażowaniem młodzież z Grodziszcza udowodniła, że marzenia się spełniają. Budowa boiska ruszyła.
Podczas tegorocznych ferii zimowych odwiedzili 15 osobową grupę seniorów i osoby starsze pomagając im w codziennych pracach.
Dostrzegliśmy jak niewielkim nakładem środków finansowych można sprawić wiele radości, tym którzy czekają na nasze wsparcie - mówili wówczas uczestnicy projektu. . . . czytaj więcej


20 maja 2011 - Drodzy świdniczanie

Chciałam Was gorąco poprosić o ofiarność w organizowanej akcji humanitarnej pomocy małym Polakom na Litwie. Otrzymaliśmy wzruszający list ze szkoły podstawowej w Starym Siole na Wileńszczyźnie. Nasi rodacy dziękowali za materiały szkolne przekazane przez świdnicką młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Pani Jadwiga Gabrijałowicz od 20 lat kieruje szkołą, do której uczęszcza 21 dzieci.
Napisała w swoim liście: "Jesteście jak dobre światełko, jasna iskierka, pojawiła się nadzieja, że będziecie naszymi Przyjaciółmi, Dobroczyńcami. Czekamy dobrych wiadomości, pomocy, listu, zrozumienia..." Nie mogliśmy tego apelu pozostawić bez odpowiedzi. . . . czytaj więcej


20 maja 2011 - Dzień Dziecka z końmi

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na piąty, jubileuszowy Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z Końmi. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogły spróbować całe rodziny. Piknik odbędzie się w niedzielę 22 maja, rozpoczęcie o godzinie 12.00.
W programie: konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach i bryczką oraz zwiedzanie stajni i karmienie koni. Dla wszystkich biorących udział w konkursach i zabawach przewidziane są nagrody. Wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne. Organizatorem pikniku jest LKS Stragona Strzegom - www.stragona.pl


20 maja 2011 - Dwie Ojczyzny - wspomnienia

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w szczególnie wrażliwy sposób odnosi się do dziejów naszego miasta i regionu, zarówno tych dawnych, jak i najnowszych. Historią stały się też losy naszych bliskich, którzy przez burze wojenne zostali pozbawieni swoich Małych Ojczyzn - miejsc, gdzie się urodzili i wychowali.
Były to trudne przeżycia. Wojna i okupacja Polski przez dwóch wrogów zaznaczyła się łapankami, wywózkami do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty, a także nieludzkimi zsyłkami w głąb ZSRR. Osoby, które przeżyły, starały się powrócić w strony rodzinne, jednak często z różnych przyczyn było to niemożliwe. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - Drezyną do Pastuchowa

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych przeżyciem niecodziennej przygody na pokładzie drezyny spalinowej do Jaworzyny Śląskiej. W dniach 28-29 maja na trasie Jaworzyna Śląska - Pastuchów - Jaworzyna Śląska będzie kursował specjalny pociąg drezynowy.
godzina 14:00 początek przejazdów (start z przejazdu kolejowego na ulicy Ceglanej), godzina 19:00 ostatni kurs pociągu drezynowego
Przejazdy odbywać będą się na drezynie spalinowej, której napęd oparty jest na poczciwym fiacie 126p. Dla osób spragnionych większych wrażeń przygotowano przejazd na pokładzie kolejowej drezyny typu WMB10L - 6404 "Kolzam" oraz na pokładzie zabytkowej lokomotywy typu Ls60-01.


19 maja 2011 - Udana Giełda Pracy

Dziewiętnaście firm oferujących różne stanowiska pracy, bezpłatne porady, pomiar ciśnienia, poziomu cukru, warsztaty motywacyjne i degustacja zdrowej żywności - tak bogaty był program III Świebodzickiej Giełdy Pracy, która w środę, 18 maja, odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Jej organizatorem był samorząd miasta we współpracy z tutejszą filią Powiatowego Urzędu Pracy.
Giełda ściągnęła do MDK-u sporą grupę mieszkańców, zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.
Przedział wiekowy osób był bardzo duży - od młodych, kończących naukę, bo pięćdziesięciolatków. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - Publiczna zbiórka dla Fundacji "Nasze Dzieci"

W dniach 16 - 31 maja na terenie Gminy Jaworzyna Śląska potrwa publiczna zbiórka, mająca na celu wsparcie działań Fundacji "Nasze Dzieci".
Celem Fundacji jest prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, prozdrowotnej, opiekuńczej, leczniczej i społecznej na rzecz dzieci chorych, niepełnosprawnych, wybitnie uzdolnionych, pochodzących z rodzin patologicznych i zagrożonych patologią społeczną oraz wszystkich innych dzieci potrzebujących pomocy osób trzecich, poprzez tworzenie im w ten sposób warunków wyrównujących ich szanse na drodze wszechstronnego rozwoju.
Z pomocy Fundacji "Nasze Dzieci" skorzystało wiele osób zarówno poprzez pomoc materialną, jak i niematerialną. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - Czas na podsumowanie

Tegoroczny Festiwal Sztuki i Rzemiosła, który odbywał się w Świebodzicach od 13 do 15 maja, zgromadził 53 artystów i rzemieślników z całego kraju. Przez trzy dni stoiska wystawiennicze oglądali zarówno świebodziczanie, jak i odwiedzający nas mieszkańcy okolicznych miast.
Zdaniem dyrektora Festiwalu, Janusza Kujata, prestiż imprezy rośnie z roku na rok. - Wśród wystawców byli nasi dobrzy znajomi z poprzednich spotkań, jednak część z nich zawitała do naszego miasta po raz pierwszy.
Gościliśmy również kilku debiutantów - rzemieślników, którzy właśnie w Świebodzicach postanowili rozpocząć swoją prezentację własnej twórczości przed szeroką publicznością. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - Nowa idea konkursu matematycznego w Mechaniku

Myśl techniczna matematyką stoi o czym nieustannie od lat przypominają organizatorzy konkursów matematycznych w Zespole Szkół Mechanicznych. Mechanik jako szkoła typowo techniczna promuje i wspiera młodych matematyków, organizując m.in. Powiatowy Konkurs Matematyczny.
To już dziewiąty raz najlepsi matematycy z ponadgimnazjalnych szkół Powiatu Świdnickiego mieli swoje święto i okazję sprawdzenia własnych możliwości.
Najlepszymi okazali się uczniowie II LO: Mateusz Krzykowski, Bartłomiej Rzeszotarski, Dorota Janik i Michał Sławiński, którzy wg wymienionej kolejności zajęli pierwsze cztery miejsca i tym samym zakwalifikowali się do następnego etapu. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - Jadą ratować polskie nekropolie

Podczas tegorocznych wakacji uczniowie z Gimnazjum im. Szarych Szeregów razem z grupą stu uczniów z dolnośląskich szkół spędzą dwa tygodnie na Ukrainie, ratując polskie nekropolie. Uroczyste podsumowanie akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia odbyło się 13 maja na wrocławskim rynku.
13 maja o godzinie 14.00 na wrocławskim rynku odbyła się parada pocztów sztandarowych z 94 dolnośląskich szkół i uroczysty koncert, w którym wzięli udział młodzi artyści z Ukrainy i Białorusi Podolski Kwiat z Koziatyna i zespół Wielkie Serce z Nowego Rozdołu, Białe Skrzydła z Mołodeczna oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.
Podczas koncertu popłynęły podziękowania dla uczniów ale także ich wychowawców - i za wsparcie tej szlachetnej akcji i za wakacyjną pracę przy porządkowaniu zaniedbanych polskich nekropolii. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - Patryk jest the best

Pasmo sukcesów - tak można by podsumować pracę Patryka Wilmana - ucznia Publicznego Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, który doskonalił przez trzy lata nauki w szkole - swój talent recytatorski w K.A.T "Amicus" pod kierunkiem Haliny Serafin i w tegorocznym Wielkim Finale XVI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy "Pegazik" w Kłodzku - zdobył uznanie jury i wyróżnienie I - stopnia.
Na scenie Kłodzkiego Ośrodka Kultury Patryk spotkał się z 40 najlepszymi recytatorami Dolnego Śląska, godnie reprezentując siebie, miasto Świebodzice i powiat świdnicki. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - V Rodzinne Potyczki z Ortografią

Grupka rzutkich harcerzy urządziła postój po prawie że całodziennej wędrówce po Górach Świętokrzyskich." Z takimi i innymi trudnościami ortograficznymi musieli się zmagać uczestnicy V Rodzinnych Potyczek z Ortografią, które miały miejsce 18 maja w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Inicjatorką konkursu jest pani dyrektor Małgorzata Pielach.
Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę.
Zdjęcia - >>> zobacz W zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu włączyli się wszyscy nauczyciele SP 105. W tym roku do rywalizacji zgłosiły się 83 drużyny ze świdnickich podstawówek: z SP1 - 16 drużyn, SP4 - 4 drużyny, SP105 - 16 drużyn, SP 315 - 1 drużyna, SP 6 - 27 drużyn, SP8 - 19 drużyn. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - XIII Turniej Małego Aktora "Niezapominajka"

XIII Turniej Małego Aktora "Niezapominajka" skierowany dla dzieci do lat 6 i klas zerowych szkół podstawowych, tradycyjnie odbył się, jak co roku, w miesiącu maju. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
W tym roku do turnieju zgłoszonych zostało13 zespołów, łącznie 20 dzieci, których talenty aktorskie oceniało jury w składzie: Przewodnicząca Jury - Mariola Król - opiekunka Zespołu Teatralnego przy Bajkowym Przedszkolu w Żarowie, - Stanisława Biernacka - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów oraz Ryszard Fidler - muzyk, kompozytor, założyciel zespołu VIATORI, współzałożyciel Teatru Pantomimy Centro-Mima GCKiS w Żarowie oraz jury dziecięce w składzie: Laura Król, Martyna Janaszek i Przemysław Dobrowolski z Bajkowego Przedszkola w Żarowie. . . . czytaj więcej


19 maja 2011 - Akcja zdrowie

Akcja zdrowie Szesnastu świebodziczan oddało krew w ramach akcji, zorganizowanej przez sieć Intermarche. Zbiórkę w Świebodzicach przeprowadzono w sobotę, 14 maja, na parkingu przed sklepem przy ul. Jeleniogórskiej.
Od poniedziałku 16 maja odbywają się tu także bezpłatne badania mammograficzne.
Akcja skierowana jest do pań w wieku 50-69 lat.
Zainteresowanie jest ogromne, na mammografię zapisało się już ponad 200 świebodziczanek. Badania potrwają do piątku, 20 maja.


18 maja 2011 - Mistrzostwa Polski Kadetek w Tomaszowie Lubelskim

Dzisiaj poznaliśmy miejsce i zespoły, które wystąpią w Finałach Mistrzostw Polski Kadetek. Mimo starań Klubu MKS Świdnica aby finał odbył się w Świdnicy organizacje finałów przyznano TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski.
W dniach 25-29 maja w grupie A wystąpią: GKS - UKS Krzanowice, MKS Świdnica, LTS Legionovia Legionowo i KS Dziewiątka Łódź. W grupie B grać będą: Energa Gedania Gdańsk, TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski, MKS Truso Elbląg oraz KS Pałac Bydgoszcz.
W dziale info-foto dziennika ukazały się dzisiaj zdjęcia z pierwszego dnia turnieju półfinałowego rozegranego w dniach 13-15 maja w Świdnicy - >>> zobacz


18 maja 2011 - Spotkania Świdniczan z Janem Pawłem II

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza na wystawę fotografii zatytułowaną Spotkania Świdniczan z Janem Pawłem II. Organizowana jest ona w ramach VI edycji Dni Papieskich, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Jan Paweł II. Pamięć i obecność".
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną zdjęcia dokumentujące spotkania z Papieżem, które udostępnili mieszkańcy Świdnicy.
Wystawa odbywać się będzie w Muzeum Dawnego Kupiectwa w dniach od 17 maja do 19 czerwca 2011 roku. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.


18 maja 2011 - Decydujące starcie ŚKPR-u - z akademikami z Warszawy o I ligę

Po wyeliminowaniu Pomezanii Malbork szczypiorniści Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica" awansowali do drugiej, decydującej rundy baraży o I ligę.
Przeciwnikiem podopiecznych Krzysztofa Mistaka będzie pierwszoligowy AZS AWF Warszawa. Pierwsze spotkanie już w najbliższą sobotę 21 maja o godzinie 18.00 w Świdnicy, rewanż tydzień później w stolicy.
AZS AWF Warszawa zajął dziewiąte miejsce w dwunastozespołowej grupie A I ligi. Z dwudziestu dwóch spotkań wygrał 8, 2 zakończyły się remisem, a 12 porażkami. . . . czytaj więcej


18 maja 2011 - Zremb na Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego

Światowe marki, koncerny, największe firmy związane z budownictwem drogowym prezentowały najnowszy sprzęt, materiały i surowce do budowy dróg na XVIII Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska w Kielcach, które odbyły się w dniach 10-13 maja 2011.
Prestiż i znaczenie targów w środowisku branżowym przyciągają wystawców i zwiedzających z kraju i ze świata. Na liście wystawców znalazł się również strzegomski Zremb, który zaprezentował innowacyjną, mobilną i łatwą w obsłudze, kontenerową wytwórnię betonu WBK-1000. . . . czytaj więcej


18 maja 2011 - Ruszyła Liga Oldboys Saller Cup oraz Liga Orlika Dacco Cup

W środę 16 maja w żarowie ruszyła Powiatowa Liga Oldboys Saller Cup. W pierwszej kolejce obrońca mistrzowskiego tytułu zespół Mam Talent przegrał z beniaminkiem Jaga Team 1:2
Dwukrotnie do bramki Mam Talent trafiał Arkadiusz Piaseczny. Po jednej bramce zanotowali Dariusz Misiura oraz Ryszard Czerwiński. Dwukrotnie na listę strzelców w Mam Talent wpisał się Sławomir Marmajewski.
Najwyższa wygrana I kolejki padła łupem piłkarzy Geospace-Pleucom, którzy wysoko pokonali PeBek 6:1. Cztery celne trafienia zanotował Marcin Bal zostając liderem klasyfikacji najlepszego strzelca. . . . czytaj więcej


18 maja 2011 - VI Dolnośląski Konkurs Poezji i Prozy Religijnej

17 maja w sali Teatru Miejskiego w Świdnicy odbył się finał - "ARKA" VI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Religijnej - Jan Paweł II.
Nagrodzeni recytatorzy otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody książkowe, natomiast pozostali finaliści konkursu również zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi i dyplomami.
W finale po wysłuchaniu trzynastu recytacji jury przyznało następujące nagrody: . . . czytaj więcej


18 maja 2011 - Badania fokusowe na Dolnym Śląsku

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych wraz z partnerami: Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego oraz firmą Heapmail Internet Solutions sp. z o.o. od stycznia br. realizują Projekt innowacyjny "Współpraca międzysektorowa - projekt na rzecz odpowiedzialnego biznesu".
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zapraszamy organizacje pozarządowe z Dolnego Śląska do udziału w badaniu fokusowym. Badanie fokusowe polegające na prowadzeniu dyskusji moderowanej (w formie wywiadu grupowego) zostanie przeprowadzone z udziałem firm reprezentujących MŚP oraz organizacji pozarządowych działających na Dolnym Śląsku i będzie miało na celu stwierdzenie, skodyfikowanie i przeanalizowanie przykładów "dobrych praktyk" we wdrażaniu CSR na Dolnym Śląsku. . . . czytaj więcej


18 maja 2011 - Mistrzostwa Dolnego Śląska juniorów w szachach

W dniach 21-22 maja 2011 w Żarowie odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich. Turniej rozegrany będzie w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10 A.
Udział w Mistrzostwach otwarty jest dla każdego chętnego w następujących grupach wiekowych: do lat 8, do lat 10, do lat 12, do lat 14, do lat 16, do lat 18.
Organizatorem Mistrzostw jest Dolnośląski Związek Szachowy we Wrocławiu, GCKiS w Żarowie, GLKS Goniec Żarów. Szczegółowe informacje - >>> zobacz


18 maja 2011 - Team Krysiak-Trela znowu wysoko

Drugim miejscem w klasie A-Astra zakończył się występ strzegomsko-bielski duet w 9. Rajdzie Mazowieckim, 4. rundzie Rajdowego Pucharu Polski. W łącznej klasyfikacji RPP 2011 załoga Paweł Krysiak - Michał Trela zajmuje bardzo wysokie drugie miejsce.
- Mega szybki rajd - komentował na mecie w Kozienicach Paweł Krysiak.
Był to pierwszy start tego teamu w Rajdzie Mazowieckim. Kluczem do kręcenia dobrych czasów na oesach było dobre obieranie punktów hamowania po długich prostych, na których prędkość nierzadko dochodziła do 180 km/h. . . . czytaj więcej


18 maja 2011 - Zawody Pucharu DZJ w Morawie

Po raz pierwszy w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane zawody Pucharu DZJ w skokach przez przeszkody. Zawody obędą się w sobotę, 21 maja.
Puchar Dolnośląskiego Związku Jeździeckiego to cykl zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych od 1996 roku na Dolnym Śląsku. Podczas rywalizacji pucharowej prowadzona jest klasyfikacja punktowa w sześciu kategoriach: Juniorzy, Seniorzy, Nadzieje Jeździeckie (dzieci i młodzież) do 15 lat, Kuce, Konie oraz Kluby.
Co roku w ramach cyklu pucharowego rozgrywanych jest kilkanaście imprez. W 2011, w okresie od kwietnia do września, będzie to 10 rund, które zakończy 1 października finał w Golędziowie koło Obornik Śląskich. . . . czytaj więcej


17 maja 2011 - Nadaj Ton Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej - rozstrzygnięcie

Aż 22 laureatów konkursu plastycznego będzie mogło podziwiać swoje dzieła na specjalnej wystawie w Parlamencie Europejskim. Zadecydowała o tym komisja konkursowa, która spośród 242 prac wybrała prace, które będą reprezentować nasz region na wernisażu w Brukseli.
- Bardzo się cieszę, że wpłynęło aż tyle prac. Często dostawaliśmy po kilkadziesiąt plakatów z jednej szkoły - mówi Lidia Geringer de Oedenberg, Poseł do Parlamentu Europejskiego, organizatorka konkursu.
- Trzeba również podkreślić, że rozpiętość wiekowa uczestników była ogromna. Najmłodsza osoba miała 7, a najstarsza - 78 lat. . . . czytaj więcej


17 maja 2011 - Drodzy świdniczanie

Chciałam Was gorąco poprosić o ofiarność w organizowanej akcji humanitarnej pomocy małym Polakom na Litwie. Otrzymaliśmy wzruszający list ze szkoły podstawowej w Starym Siole na Wileńszczyźnie. Nasi rodacy dziękowali za materiały szkolne przekazane przez świdnicką młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Pani Jadwiga Gabrijałowicz od 20 lat kieruje szkołą, do której uczęszcza 21 dzieci.
Napisała w swoim liście: "Jesteście jak dobre światełko, jasna iskierka, pojawiła się nadzieja, że będziecie naszymi Przyjaciółmi, Dobroczyńcami. Czekamy dobrych wiadomości, pomocy, listu, zrozumienia..." Nie mogliśmy tego apelu pozostawić bez odpowiedzi. . . . czytaj więcej


17 maja 2011 - Bezpłatne badania mammograficzne w Strzegomiu

Od 23 do 27 maja w ramach zdrowotnej akcji "Muszkieterowie dla Polek" przed sklepem Intermarché w Strzegomiu przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.
W specjalnie podstawionym mammobusie, lekarze i pracownicy z ośrodka "Diagnostyk" z Zielonej Góry wykonają bezpłatne badania dla Pań od 50 do 69 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.
Panie, które nie będą spełniały tych warunków będą mogły mieć wykonane badania odpłatnie w cenie 80 złotych. Zapisy na badania. . . . czytaj więcej


17 maja 2011 - Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis"

7 czerwca o godzinie 18.00 w Pałacu "Krzyżowa" odbędzie się Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis".
Uczniowie na co dzień uczęszczają do klasy gitary Grzegorza Wierzby, a wielu z nich gra już ponad trzy lata. Zaprezentują oni utwory klasyczne jak i znane przeboje muzyki rozrywkowej, które będą wykonywać na gitarze klasycznej, akustycznej czy nawet elektrycznej.
Na zakończenie koncertu w swoim recitalu pt. "Miłość" wystąpią: Grzegorz Wierzba - gitara i Tomasz Sochacki - gitara, wokal. Plakat - >>> zobacz Więcej o nich na stronie www.sak-art.com.pl.


17 maja 2011 - Zbiórka krwi 18 maja w SOKiBP

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu po raz kolejny odwiedzi Jaworzynę Śląską, aby przeprowadzić publiczna zbiórkę krwi. Odbędzie się ona 18 maja 2011 roku w godzinach od 9:00 do 13:00 w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej przy ulicy Powstańców w Jaworzynie Śląskiej.
Wszyscy chętni chcący oddać drogocenny lek ratujący życie, jakim jest krew, proszeni są o stawienie się z dowodem osobistym.


17 maja 2011 - Dni Żarowa w maju

27-28 maja 2011 roku w Żarowie odbędą się Dni Żarowa, na które już teraz serdecznie zapraszamy.
W poprzednich latach Dni Żarowa jak i Dożynki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, podobnie i w tym roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji takich jak: występy zespołów, Turniej Wsi, zawody sportowe, gry i zabawy dla dzieci, wyśmienite dania przygotowane przez wioski z Gminy Żarów. Zapowiada się fantastyczna zabawa, dlatego już dziś zarezerwuj sobie na nią czas. Program Dni Żarowa: . . . czytaj więcej


17 maja 2011 - Nie ma zgody na dewastacje

Kompleks odrestaurowanego klasztoru pokarmelitańskiego wkomponował się pięknie w pejzaż architektoniczny miasta i stanowi, wraz z przyległym do niego kościołem pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, uroczy zakątek do kontemplacji i spacerów.
Kolejny zabytek Strzegomia został uratowany dzięki wieloletnim staraniom władz miasta.
Przywrócenie mu dawnej świetności wymagało pozyskania niemałych środków finansowych. I oto dziś, gdy marzenia miłośników miasta się spełniły, ktoś bezmyślnie zniszczył ścianę boczną budynku, oszpecając ją napisami, trudnymi do usunięcia. . . . czytaj więcej


17 maja 2011 - Dzień Dziecka z końmi

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na piąty, jubileuszowy Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z Końmi. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogły spróbować całe rodziny. Piknik odbędzie się w niedzielę 22 maja, rozpoczęcie o godzinie 12.00.
W programie: konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach i bryczką oraz zwiedzanie stajni i karmienie koni. Dla wszystkich biorących udział w konkursach i zabawach przewidziane są nagrody. Wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne. Organizatorem pikniku jest LKS Stragona Strzegom - www.stragona.pl


16 maja 2011 - Dwie Ojczyzny - wspomnienia

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w szczególnie wrażliwy sposób odnosi się do dziejów naszego miasta i regionu, zarówno tych dawnych, jak i najnowszych. Historią stały się też losy naszych bliskich, którzy przez burze wojenne zostali pozbawieni swoich Małych Ojczyzn - miejsc, gdzie się urodzili i wychowali.
Były to trudne przeżycia. Wojna i okupacja Polski przez dwóch wrogów zaznaczyła się łapankami, wywózkami do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty, a także nieludzkimi zsyłkami w głąb ZSRR. Osoby, które przeżyły, starały się powrócić w strony rodzinne, jednak często z różnych przyczyn było to niemożliwe. . . . czytaj więcej


16 maja 2011 - Rekordowe bieganie

Blisko 700 świebodziczan wystartowało w sobotę, 14 maja, w dorocznym maratonie "Polska biega". Wokół Osiedla Piastowskiego biegli i całkiem mali i trochę więksi, dorośli, osoby niepełnosprawne i rodziny z maluszkami w wózkach.
Na starcie pojawili się m. in. burmistrz Bogdan Kożuchowicz i zastępca Ireneusz Zyska, a także radni, nauczyciele ze świebodzickich szkół oraz wielu mieszkańców naszego miasta, którzy przyszli na wspólne bieganie całymi rodzinami.
Biegacze mieli do pokonania pętle wokół kompleksu sportowego, ale nie liczyło się, kto pierwszy dobiegnie do mety - najważniejsze było, by ukończyć maraton. . . . czytaj więcej


16 maja 2011 - Pomoc dla bezrobotnych w Gminie Strzegom

Gmina Strzegom nadal pomaga osobom bezrobotnym. Współpracujemy w tym zakresie z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy, który ma bardzo ograniczone środki finansowe na aktywizację osób bezrobotnych.
Tworzymy również miejsca pracy we własnym zakresie - głównie dla osób, którym brakują krótkie okresy do "wypracowania" prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Do dnia dzisiejszego utworzonych zostało 277 miejsc pracy, w tym 158 miejsc dofinansowywanych jest przez urząd pracy (roboty publiczne - 78 miejsc, prace interwencyjne - 35 miejsc, prace społecznie użyteczne - 30 miejsc. . . . czytaj więcej


16 maja 2011 - Giełda Pracy już w środę

III Świebodzicka Giełda Pracy odbędzie się w najbliższą środę, 18 maja, w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach.
Zapraszamy wszystkie osoby, zainteresowane znalezieniem pracy. Będzie możliwość porozmawiania z doradcami Powiatowego Urzędu Pracy i przedstawicielami firm pośredniczących, zostawienia swojego CV. Giełdzie towarzyszyć będzie Wystawa Expo Zdrowie.
Początek giełdy - godzinie 13.00, sala główna Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.


16 maja 2011 - Tymczasowa zmiana organizacji ruchu

Wykonawca budowy drogi powiatowej nr 3396D informuje o wprowadzeniu 16 maja (poniedziałek) tymczasowej zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu Żarów - Piotrowice Świdnickie - zamknięcie skrzyżowania.
Objazd do Żarowa z Piotrowic Świdnickich przez Pastuchów - Przyłęgów - Łażany.
Tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do 3 czerwca 2011 roku. Objazd - >>> zobacz


16 maja 2011 - Prezentacja "Mechanika" najlepsza

Znamy już wyniki konkursu na najlepszą prezentację na temat 10. lat współpracy partnerskiej Powiatu Świdnickiego i Bergstrasse. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Prezentacja miała trwać ok. 10 min. i miała zawierać informacje dotyczące Powiatu Bergstrasse, jego danych geograficznych, zabytków i osobliwości, władz powiatowych, najważniejszych wydarzeń realizowanych w ramach partnerstwa oraz własnych pomysłów i propozycji dalszej współpracy partnerskiej.
Oprócz tego oceniano także pomysłowość, kreatywność i estetykę przygotowanego materiału. . . . czytaj więcej


15 maja 2011 - Kolorowe paznokcie nie pomogły w meczu z MKS Świdnica

Nawet kolorowe paznokcie Zbigniewa Barańskiego trenera Gwardii Wrocław nie pomogły drużynie w dzisiejszym meczu z siatkarkami MKS Świdnica. Każdy z trzech setów po zaciętej walce zdobyty został przez siatkarki ze Świdnicy. KS Gwardia Wrocław - MKS Świdnica 0:3 w setach 22:25, 20:25, 22:25.
Dwa zwycięstwa w turnieju uplasowały MKS Świdnica na drugim miejscu i pozwoliły na awans obok Truso Elbląg (MKS Truso Elbląg - TKS-T Budowlani Toruń 3:1 22:25, 19:25, 25:23, 22:25) do Finału Mistrzostw Polski Kadetek. MP odbędą się w dniach 25-29 maja. . . . czytaj więcej


15 maja 2011 - ŚKPR odrobił straty z Malborka, do I ligi zostały dwa kroki

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica wygrali z Pomezanią Malborek 25:20 w rewanżowym meczu pierwszej rundy baraży o I ligę. Ostatnią przeszkodą na drodze do upragnionej I ligi będzie AZS AWF Warszawa. Pierwsze spotkanie 21 maja w Świdnicy.
Oba zespoły stworzyły kapitalne widowisko. Świdniczanie prowadzili niemal przez całe spotkanie, ale niemal do samego końca nie było wiadomo czy nasz zespół utrzyma bezpieczną przewagę. Świetną partię w ŚKPR rozegrał bramkarz Marcin Schodowski, Kamil Herudziński i Grzegorz Rutkowski, ale jak podkreślał po meczu trener Krzysztof Mistak każdy zawodnik dołożył swoją cegiełkę do wygranej.


15 maja 2011 - Wysokie zwycięstwo Victorii Świebodzice

W dwudziestej piątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Nysa Kłodzko 2:1, Pogoń Pieszyce - Zjednoczeni Żarów 2:2, Grom Witków - Victoria Świebodzice 4:2, Stal Świdnica - Biały Orzeł Mieroszów 1:1, Sparta Ziębice - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 1:0, Górnik Boguszów-Gorce - Włókniarz Kudowa Zdrój 1:0, Unia Złoty Stok - Podzamcze Wałbrzych 2:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Kryształ Stronie Śląskie 2:0.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu pięciu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 56 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Grom Witków - 51, 3. Stal Świdnica - 45, 4. Zjednoczeni Żarów - 42, 5. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 40 punktów.


15 maja 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej piątej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wierzbianka Wierzbna - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:3, Karolina Jaworzyna Śląska - Unia Jaroszów 6:2, Zieloni Mrowiny - Skalnik Czarny Bór 1:3, Granit Roztoka - Wenus Nowice 4:0, Sudety Dziećmorowice - LKS Bystrzyca Górna 2:4, Podgórze Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 1:2, Zagłębie Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 0:1, Victoria Tuszyn - Koliber Uciechów 1:2.


15 maja 2011 - Sesja Rady Powiatu

W czwartek 19 maja, o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Sesję rozpocznie prezentacja prac nagrodzonych w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym" oraz wręczenie najlepszym drużynom nagród ufundowanych przez Radę Powiatu.
Zaraz po tym Radni wysłuchają informacji na temat działalności Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, którą przedstawi jej prezes Kondrat Jabłoński oraz sprawozdania starosty z działalności Zarządu Powiatu w okresie od poprzedniej sesji. To jednak nie koniec informacji, które będą prezentowane Radnym w tym dniu. . . . czytaj więcej


15 maja 2011 - Bezpłatne badania mammograficzne

W dniach od 16 do 20 maja na parkingu supermarketu Intermarche w Świebodzicach odbędzie się akcja bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku 50-69 lat.
Panie, które nie spełniają warunków wiekowych, będą mogły wykonać badania odpłatnie.
Zapisy prowadzone są w sklepie Intermarche w Świebodzicach telefon (74) 854-75-73 lub osobiście w Kasie Głównej. Zapraszamy do udziału w akcji.
Dlaczego warto robić mammografię? . . . czytaj więcej


15 maja 2011 - Zawody Pucharu DZJ w Morawie

Po raz pierwszy w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane zawody Pucharu DZJ w skokach przez przeszkody. Zawody obędą się w sobotę, 21 maja.
Puchar Dolnośląskiego Związku Jeździeckiego to cykl zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych od 1996 roku na Dolnym Śląsku. Podczas rywalizacji pucharowej prowadzona jest klasyfikacja punktowa w sześciu kategoriach: Juniorzy, Seniorzy, Nadzieje Jeździeckie (dzieci i młodzież) do 15 lat, Kuce, Konie oraz Kluby.
Co roku w ramach cyklu pucharowego rozgrywanych jest kilkanaście imprez. W 2011, w okresie od kwietnia do września, będzie to 10 rund, które zakończy 1 października finał w Golędziowie koło Obornik Śląskich. . . . czytaj więcej


15 maja 2011 - Głosuj na Elizę Wołowicz

W Holandii ma rodzinę, którą odwiedzała od lat ale od czasu ukończenia szkoły Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych zdecydowała się na wyjazd do Holandii gdzie znalazła pracę i zamieszkała. Ma wspaniałą figurę i nietuzinkową urodę. Miała kilka sesji zdjęciowych wykonanych przez profesjonalnych fotografów.
Świdniczanka Eliza Wołowicz została jedną z dziewięciu finalistek konkursu Miss Poland in Holand. Finał odbędzie się w maju a zwyciężczyni weźmie udział w czerwcowym konkursie Miss Polski 2011. >>> zobacz i oddaj głos.
Głosować można na kandydatki również przez Internet, najpiękniejsza z dziewcząt zostanie Miss Internetu. . . . czytaj więcej


15 maja 2011 - Seniorzy z DDP w Borzygniewie

11 maja pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy przebywali na wycieczce w Borzygniewie. Świdnicy seniorzy odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej "Nad Zalewem". Uczestnicy wycieczki przygotowali kilka atrakcji, m. in. zaprezentowali montaż słowno - muzyczny a także pokaz taneczny.
Panie z Rady Domu Dziennego Pobytu "Przystań" - Lucyna Piątkowska, Genowefa Pyrz oraz Helena Banik wręczyły w ramach współpracy i obraz namalowany przez Janinę Arendarską. Odbyło się też wspólne pieczenie kiełbasek


14 maja 2011 - Szansa w jutrzejszym meczu

Po wczorajszym łatwym zwycięstwie Miejskiego Klubu Siatkówki Świdnica nad TKS-T Budowlani Toruń 3:0 25:17 25:7 25:19 można było z optymizmem oczekiwać kolejnego spotkania w Półfinałach Mistrzostw Polski Kadetek rozgrywanych w Świdnicy.
Niestety dzisiaj świdnicki zespół był bezradny w meczu z siatkarkami z Elbląga. Wiele zepsutych zagrywek, nieskuteczność w ataku i słaba obrona złożyły się na niekorzystny wynik tego spotkania - MKS "Świdnica" - MKS Truso Elbląg 1:3 22:25 19:25 25:23 22:25.
O awansie świdniczanek do Finału Mistrzostw Polski Kadetek zadecyduje jutrzejsze spotkanie z drużyną Gwardii Wrocław. . . . czytaj więcej


14 maja 2011 - Mija 10 lat współpracy Powiatu Świdnickiego i Bergstrasse

W tym roku mija 10 lat współpracy partnerskiej między Powiatami Bergstrasse i Świdnickim. Z tej okazji gościć będziemy w powiecie delegację z Niemiec.
Nie zabraknie wspomnień i podsumowania dotychczasowego partnerstwa. Będzie także uroczystość symbolicznego odnowienia podpisów złożonych pod deklaracją współpracy sprzed 10 lat oraz spotkanie wszystkich tych, którzy współpracę rozpoczęli.
Prawdziwa przyjaźń i partnerstwo z niemieckim Powiatem Bergstrasse trwa nieprzerwanie już 10 lat. Pierwszą umowę o współpracy podpisali ówczesny starosta świdnicki Wojciech Murdzek i starosta z Bergstrasse Norbert Hofmann w październiku 2001 roku w Niemczech. Niecały rok po tym wydarzeniu, w kwietniu 2002, umowę o współpracy podpisano także w naszym powiecie, podczas uroczystości w Krzyżowej. . . . czytaj więcej


14 maja 2011 - Polonia-Sparta remisuje

W dwudziestej szóstej kolejce spotkań III ligi piłki nożnej świdniccy piłkarze zremisowali na własnym boisku z Pogonią Świebodzin 1:1.
W tabeli z 53 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 51 punktów, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 48. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje siódme miejsce mając na koncie 37 punktów.
Pozostałe wyniki: Orzeł Ząbkowice Śląskie - Lechia Dzierżoniów 1:2, Arka Nowa Sól - Ilanka Rzepin 0:2, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - MKS Oława 1:2, Czarni Witnica - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:4, Promień Żary - Polonia Trzebnica 1:0, Orzeł Międzyrzecz - Twardy Świętoszów 2:1. Kolejne spotkanie już 21 maja o godzinie 16.00 - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Polonia-Sparta Świdnica.


14 maja 2011 - Zarząd Miejskiego PiS - informuje

Zarząd Miejski Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy podjął uchwałę w sprawie dalszych działań mających za celu doprowadzenie do powstania na skwerze Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Decyzją Zarządu wszelkie działania w związku z budową pomnika zostają przekazane Klubowi Gazety Polskiej w Świdnicy. Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy chce wszystkie swoje siły zaangażować w rozpoczynająca się kampanię wyborczą do parlamentu.
Członkowie Zarządu wierzą, że działacze skupieni wokół Klubu Gazety Polskiej z determinacją i zaangażowaniem doprowadzą w krótkim czasie do powstania tak oczekiwanego pomnika.
Zarząd PiS Świdnica - Krzysztof Lewandowski, Jacek Krzaczek, Antoni Lotycz


14 maja 2011 - Chwyć za spray z Burmistrzem

Jak każde miasto w Polsce, również i Żarów zmaga się z wandalami wypisującymi po ścianach niecenzuralne hasła. Największe szkody wciąż wyrządzane są w przejściu podziemnym Żarowskiego dworca PKP, na ścianach hali sportowej, przystankach autobusowych, znakach drogowych i innych miejscach gminy.
Średnio co dwa tygodnie pracownicy społeczno-użyteczni zmywają lub malują całe przejście podziemne.
Działania takie są bardzo zajmujące i nie starcza już czasu na wykonanie np. nowych nasadzeń, malowanie ławek i placów zabaw. . . . czytaj więcej


14 maja 2011 - IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

12 maja w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla dzieci z przedszkoli i z oddziałów przedszkolnych przy szkołach. Zdjęcia - >>> zobacz
Celem konkursu było przybliżenie dzieciom poezji polskiej, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego a także prezentacja autorskich koncepcji recytacji poezji.
Do konkursu zgłosiło się piętnastu uczestników z sześciu świdnickich przedszkoli. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Dzień Dziecka z końmi

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na piąty, jubileuszowy Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z Końmi. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogły spróbować całe rodziny. Piknik odbędzie się w niedzielę 22 maja, rozpoczęcie o godzinie 12.00.
W programie: konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach i bryczką oraz zwiedzanie stajni i karmienie koni. Dla wszystkich biorących udział w konkursach i zabawach przewidziane są nagrody. Wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne. Organizatorem pikniku jest LKS Stragona Strzegom - www.stragona.pl


13 maja 2011 - II Kongres Regionów zakończony

II Ogólnopolski Kongres Regionów, który zorganizowano w Świdnicy w dniach 10-12 maja, to blisko dwa tysiące gości, pięćdziesięciu partnerów komercyjnych, dwudziestu patronów medialnych, stu trzydziestu akredytowanych dziennikarzy, osiem rankingów samorządowych, ponad pięćdziesiąt sesji panelowych oraz cztery sesje plenarne, w tym jedna z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który objął tegoroczny Kongres Honorowym Patronatem.
Impreza ta jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Tu powstawały najsłynniejsze zegary

2 maja 1850 roku, w malutkim, dwuizbowym pomieszczeniu w świebodzickim Rynku, Gustav Beker zaczął produkować zegary na większą skalę. Dokładnie 161 lat później odsłonięta została tablica upamiętniająca początek produkcji najsłynniejszych zegarów na świecie.
Uroczystość zorganizowali inicjatorzy uczczenia najsłynniejszego świebodziczanina - Towarzystwo Miłośników Świebodzic. W czwartek, 12 maja, o godzinie 17, prezes TMŚ Marek Mikołajczak wspólnie z zaproszonym na uroczystość burmistrzem miasta Bogdanem Kożuchowiczem symbolicznie odsłonili granitową płytę, która znajduje się na froncie kamienicy nr 27.
To właśnie tutaj Gustav Becker zapoczątkował produkcję zegarów, które już za kilkanaście lat stały się najpopularniejszymi i najbardziej cenionymi w Europie i na świecie czasomierzami. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Biogazownia w Żarowskiej Strefie, pytania i odpowiedzi

10 maja, w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego i Komisji do Spraw Rolnictwa. Na spotkanie zaproszony został także Burmistrz Żarowa Leszek Michalak, przedstawiciele firmy Polenergia Biogaz Sp. z o.o., sołtysi a także wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy Żarów.
Tematem spotkania był projekt wybudowania przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Żarowie biogazowni, cieszący się w ostatnich tygodniach ogromną popularnością wśród naszych mieszkańców.
Dlatego też spotkanie było okazją do uzyskania odpowiedzi na najbardziej nurtujące wszystkich pytania dotyczące zarówno samego procesu technologicznego uzyskiwania energii w trakcie zgazowywania płodów rolnych, jak i spodziewanych korzyści związanych ze skupem od rolników naszej gminy odpowiednich do przeprowadzenia tego procesu materiałów. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Szkoła specjalna pnie się w górę

Do 30 czerwca potrwają prace przy budowie nowego kompleksu Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Obiekt nabiera coraz wyraźniejszych kształtów, widać już konkretne elementy architektoniczne na zewnątrz kompleksu i ciekawe rozwiązania wewnątrz budynku.
Będzie mnóstwo klas dla niepełnosprawnych uczniów, przestronna sala gimnastyczna i ciekawie zagospodarowane otoczenie terenu. Koszt budowy obiektu to 17 milionów złotych.
Nowej szkoły nie mogą doczekać się jej przyszli, niepełnosprawni uczniowie, a przede wszystkim ich rodzice, którzy dzisiaj po raz kolejny odwiedzili budowany obiekt.
Budowę jak co tydzień wizytowali także Inżynier Kontraktu, odpowiedzialna za inwestycje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, kierownik budowy, przedstawiciel ze strony wykonawcy oraz kierownik Wydziału Inwestycyjnego świdnickiego starostwa Łukasz Pełka. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Pokaz sprzętu rolniczego na morawskim Hipodromie

W poniedziałek, 16 maja, w Morawie odbędzie się pokaz sprzętu rolniczego znanej polskiej marki Warfama oraz marki Samasz. Rozpoczęcie pokazu nastąpi o godzinie 10.00.
Warfama to polska firma z ponad sześćdziesięcioletnimi tradycjami - produkowane przez firmę maszyny są efektem połączenia doświadczenia z najnowocześniejszymi technologiami.
Pokaz odbędzie się na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich od strony Skarżyc. Organizatorem jest firma JASKOT z Siekierczyna. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Nagrody na koniec Kongresu

W ostatnim dniu II Ogólnopolskiego Kongresu Regionów nagrodzono laureatów konkursu energii odnawialnej oraz najlepszych gmin i powiatów według Związku Powiatów Polskich. Dodatkowo Poznań zwyciężył w konkursie "Miasto Szans - Miasto Zrównoważonego Rozwoju"
Związek Powiatów Polskich już po raz ósmy ogłosił listę najlepszych powiatów i gmin.
Ranking jest wypadkową ocen polskich gmin i powiatów dokonywanych przez ekspertów ze Związku Powiatów Polskich. Wyniki rankingu powiatów i gmin w roku 2010 . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Kolejne miejsca pracy dla bezrobotnych

Grupa 28 osób bezrobotnych z gminy Świdnica znalazła zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych. Po programie prac społecznie użytecznych, gdzie zatrudnienie znalazło 45 osób, to kolejne miejsca pracy dla bezrobotnych mieszkańców gminy.
Ich aktywizacja możliwa jest dzięki realizacji przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy projektu systemowego pn. "Odkryj swój kapitał" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS.
Program ten zakłada organizowanie prac interwencyjnych na okres 6 miesięcy, w ramach którego w szczególności będą kierowane osoby bezrobotne powyżej 50 roku życia oraz niepełnosprawne. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Klub Bezpieczeństwa z wizytą w przedszkolu

Członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa działającego w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej (takich klubów jest tylko pięć w województwie dolnośląskim) opracowali gry dydaktyczne pt ."Bezpieczna droga." Przygotowane plansze zostały opatrzone zasadami gry.
Są nagrody za prawidłowe zachowania na drodze w postaci dodatkowego rzutu czy bonusowych punktów, ale są też upomnienia za niebezpieczne postępowania. Gry zostały przekazane podopiecznym Przedszkola Samorządowego z Grupą Żłobkową w Jaworzynie Śląskiej w czasie piątkowego spotkania. . . . czytaj więcej


13 maja 2011 - Akcja poboru krwi

Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów zapraszają do wspólnej akcji Oddaj Krew - Uratuj Życie.
Pobór krwi będzie miał miejsce 14 maja (sobota) w godzinach od 10.00 do 13.30 na parkingu sklepu Intermarche W Świebodzicach.
Wśród krwiodawców zostanie rozlosowanych dziesięć profesjonalnych apteczek samochodowych. Organizatorzy akcji przypominają o zabraniu dowodu osobistego.


12 maja 2011 - Półfinał Mistrzostw Polski Kadetek - siatkówka w Świdnicy

W dniach 13-15 maja w Świdnicy odbędzie się siatkarski turniej Półfinałowy Mistrzostw Polski Kadetek.
W turnieju rozgrywanym w hali sportowej Osiedla Zawiszów wezmą udział zespoły: MKS Truso Elbląg, KS Gwardia Wrocław, TKS-T Budowlani Toruń i zespół gospodarzy - MKS Świdnica.
Dwa najlepsze zespoły awansują do turnieju finałowego. W przypadku awansu drużyny świdnickiej Zarząd Klubu Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" wystąpi o organizację finału Mistrzostw Polski w Świdnicy. . . . czytaj więcej


12 maja 2011 - Głosuj na Elizę Wołowicz

W Holandii ma rodzinę, którą odwiedzała od lat ale od czasu ukończenia szkoły Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych zdecydowała się na wyjazd do Holandii gdzie znalazła pracę i zamieszkała. Ma wspaniałą figurę i nietuzinkową urodę. Miała kilka sesji zdjęciowych wykonanych przez profesjonalnych fotografów.
Świdniczanka Eliza Wołowicz została jedną z dziewięciu finalistek konkursu Miss Poland in Holand. Finał odbędzie się w maju a zwyciężczyni weźmie udział w czerwcowym konkursie Miss Polski 2011. >>> zobacz i oddaj głos.
Głosować można na kandydatki również przez Internet, najpiękniejsza z dziewcząt zostanie Miss Internetu. . . . czytaj więcej


12 maja 2011 - KRUS zaprasza na letni wypoczynek

Dzieci i młodzież których rodzic lub prawny opiekun ubezpieczony jest w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia społecznego mają szansę wyjechać na kolonię organizowaną przez Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni" z/s w Jeleniej Górze.
Corocznie organizowany wypoczynek cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. W tym roku wakacje zorganizowane zostaną w ośrodkach: DW "Zielona Gospoda" w Przesiece - województwo dolnośląskie - oraz w SOM "Kaczory" w Ostródzie woj. warmińsko-mazurskie w czterech turnusach - mówi Ewa Burdek kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. . . . czytaj więcej


12 maja 2011 - Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

11 maja w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Klas III pod hasłem "Matematyka i zakupy". Wzięło w nim udział dwunastu uczniów z sześciu szkół, w tym również spoza Świdnicy.
Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Marzena Barylak i Renata Pasik. Zdjęcia - >>> zobacz Celem konkursu było wyzwolenie aktywności uczniów oraz rozbudzenie zainteresowań matematyką. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności rywalizując z uczestnikami z innych szkół. W świat matematycznych zakupów wprowadziły uczestników konkursu uczennice klasy czwartej poprzez przeprowadzenie matematycznej rozgrzewki. . . . czytaj więcej


12 maja 2011 - Podróże kontra telewizor

Ruszyła społecznościowa inicjatywa ustawodawcza na rzecz ustanowienia prawa dzieci do soboty bez telewizora i do wyjazdów z rodzicami w weekendy. Aż kilka tysięcy podpisów poparcia zebrano 11 maja na Rynku w Świdnicy, w dniu startu akcji.
Ustanowiono nieformalny rekord w kategorii "najdłuższa inicjatywa ustawodawcza": podpisy w formie kolorowych odcisków dłoni dzieci i dorosłych zapełniły aż 30-metrową wstęgę.
Organizatorzy, którym patronuje Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, chcą zebrać min. 100 000 głosów pod prawami, i złożyć je 1 czerwca na ręce marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mają nadzieję, że Sejm przegłosuje je w tym jednym jedynym dniu w roku, kiedy to dzieci stanowią władzę prawodawczą - w Dniu Dziecka. Zbieranie podpisów rozpoczęto 11 maja na Rynku w Świdnicy. . . . czytaj więcej


12 maja 2011 - Finał Dolnego Śląska Szkół Podstawowych w pływaniu

12 maja na pływalni Zespołu Szkól Sportowych w Lubinie rozegrano Finał Dolnego Śląska Szkół Podstawowych w pływaniu. Zawodnicy rywalizowali stylem dowolnym na dystansie 8x25 metrów.
Sztafety Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy zarówno chłopcy jak i dziewczęta awansowały do finału z pierwszego miejsca strefy wałbrzyskiej i w konfrontacji finałowej z pozostałymi strefami, dwukrotnie stanęły na podium.
Sztafeta dziewcząt w składzie Maja Jóźwik, Emilia Dzięcielska, Małgorzata Toroń, Urszula Nowak, Elżbieta Kielka, Emilia Wcisło, Klaudia Sadowska, Agata Kopycka, Ewelina Góra, Justyna Kutyło zajęła 2 miejsce ustępując minimalnie SP 50 z Wrocławia. . . . czytaj więcej


12 maja 2011 - Sport dzieci i młodzieży

We wtorek, 10 mają świdnickie szkoły gimnazjalne rywalizowały w rozgrywkach siatkówki plażowej w ramach "współzawodnictwa szkolnego".
Wszystkie swoje spotkania wśród dziewcząt wygrała drużyna Gimnazjum nr 1, u chłopców najlepsi okazali się zawodnicy Gimnazjum nr 3.
Zdjęcia - >>> zobacz Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Wyróżniono też najlepszych zawodników w swoich reprezentacji, zostali nimi: Marta Gezella i Kamil Szczygieł Gimnazjum nr 1, Agata Pawlak i Jan Brygadzin - Gimnazjum nr 2, Oliwia Rosiek i Jan Jaśkowiak - Gimnazjum nr 3, Kamila Regnowska i Artur Pawlik - Gimnazjum nr 4. . . . czytaj więcej


11 maja 2011 - Nagrody dla laureatów kolejnych rankingów

Od sesji plenarnej "Władza centralna, a władza samorządowa. Jak jest naprawdę?" rozpoczął się II dzień Ogólnopolskiego Kongresu Regionów.
Z tej okazji do Świdnicy przyjechał Prezydent RP Bronisław Komorowski, patron honorowy Kongresu. Wieczorem przedstawiono zwycięzców rankingu miejskich serwisów internetowych, miasta przyjazne kierowcy oraz przyjazne dla biznesu.
"Komputer Świat" przetestował serwisy internetowe 18 miast wojewódzkich (w Polsce jest 16 województw, jednak w kujawsko-pomorskim są dwa miasta wojewódzkie - Bydgoszcz i Toruń, a w lubuskim - Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra). . . . czytaj więcej


11 maja 2011 - Mateusz Wicemistrzem Polski w kulturystyce

Dwa tygodnie po zdobyciu tytułu Mistrza Śląska w kulturystyce klasycznej przez świebodziczanina Mateusza Brzuchacza mieliśmy nadzieję na udany występ naszego świetnego kulturysty na Mistrzostwach Polski w Częstochowie.
I udało się, zawodnik reprezentujący Stowarzyszenie "Bona Fide" Świebodzice nie zawiódł oczekiwań, zdobywając srebrny medal i tym samym tytuł Wicemistrza Polski podczas zawodów odbywających się w dniach 29 kwietnia - 1 maja w Częstochowie.
I tym razem wspierała go z trybun grupa kibiców ze Świebodzic, która trenuje na co dzień z Mateuszem w siłowni OSiR Świebodzice.


11 maja 2011 - XV Lat Klubu Seniora z Bystrzycy Górnej

14 maja o godzinie 17.00 Klub Seniora z Bystrzycy Górnej świętować będzie swoje XV lecie. Tak zacny Jubileusz to historia wielu ludzi, ich praca, troska o dobro osób starszych, ale przede wszystkim potwierdzenie zasady, że jesień życia wcale nie musi być szara, wręcz przeciwnie może mieć swoje piękne barwy.
Głównym celem oraz zadaniem Klubu Seniora w Bystrzycy Górnej jest prowadzenie działalności integracyjnej, kulturalnej i turystycznej, zapobieganie poczuciu osamotnienia i zachęcenie do zwiększenia aktywności społecznej i zdrowotnej ludzi starszych. Klub w sposób bardzo różnorodny organizuje Seniorom ich wolny czas, mając aspiracje do pogłębiania ich zainteresowań. . . . czytaj więcej


11 maja 2011 - Dni miast partnerskich w Znojmo

Znojmo, piękne miasto czeskie położone nad rzeką Dyje przy granicy z Austrią, zorganizowało w dniach 6-7 maja 2011 trzecie już spotkanie miast partnerskich, do których należą: Bratysława- Ružinov, Harderwijk, Nowe Zamky, Pontassieve, Retz, Strzegom, Torgau, Trento-Villazano, Trento-Povo.
Akt umowy partnerskiej Strzegom - Znojmo podpisano w 1998 i od tego czasu współpraca, przyjaźń, indywidualne i grupowe kontakty cechują relacje między naszymi miastami.
Na uroczystości Dni miast partnerskich w Znojmo pojechała delegacja na czele z Burmistrzem Strzegomia panem Zbigniewem Suchytą. . . . czytaj więcej


11 maja 2011 - Ukryte kamery w lasach

Na terenie Gminy Marcinowice powstaje coraz więcej nielegalnych wysypisk śmieci. Mieszkańcy gminy a także mieszkańcy ościennych gmin wyrzucają śmieci m.in. przy drogach i w lesie. Meble, gruz, śmieci domowe rozsypane po lasach i przy drogach już nikogo nie dziwią. A powinny dziwić, a nawet złościć i to bardzo.
Odpady na dzikich wysypiskach nie tylko psują widoki, ale i zagrażają środowisku. Niewątpliwie dzikie wysypiska śmieci obniżają walory estetyczne miejsc, w których są zlokalizowane. Odstraszają potencjalnych turystów oraz uniemożliwiają spokojny wypoczynek na oszpeconych terenach zielonych. . . . czytaj więcej


11 maja 2011 - W gościnie u drzew

9 i 10 maja uczniowie klas 0, 3c,d oraz 2a Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wzięli udział w nietypowej lekcji przyrody w terenie.
Dzieci wybrały się do szkółki leśnej Nadleśnictwa Świdnica w Burkatowie. Gospodarzem spotkania był pan Dariusz Malinowski - leśnik-szkółkarz, który opiekuje się młodziutkim drzewostanem. W trakcie wędrówki po szkółce dzieci obserwowały różnice wzrostu drzewek, dowiedziały się, że szybciej rosną drzewa liściaste niż iglaste.
Duże zdumienie wzbudził fakt, że na niewielkiej powierzchni rośnie aż 100.000 sadzonek, które na swoje stałe miejsce w lesie wysadzane są po osiągnięciu wieku 4 lat i żyją przeciętnie 80-90 lat. . . . czytaj więcej


11 maja 2011 - Świdnica stolicą Polski?

Dzisiaj, 11 maja - Świdnica stanie się prawdziwa stolicą Polski. To właśnie tego dnia będą zbierane podpisy pod wyjątkową, ogólnopolską inicjatywną ustawodawczą. Czy uważasz, że dzieci powinny spędzać więcej czasu z rodzicami i w weekendy wyjeżdżać na rodzinne wycieczki? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, nie może Cię zabraknąć na świdnickim Rynku.
Niech usłyszy o nas cała Polska. Takiej akcji w Świdnicy jeszcze nie było.
Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość", 11 maja, na świdnickim Rynku organizuje wielki happening połączony ze zbieraniem podpisów pod inicjatywą ustawodawczą na Sejm Dzieci i Młodzieży, którego obrady odbędą się w święto wszystkich dzieci - 1 czerwca. . . . czytaj więcej


11 maja 2011 - Świdnicki Klub Piłki Ręcznej gra o I ligę, do odrobienia trzy gole

Wielkie sportowe wydarzenie w Świdnicy. Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica walczą o awans do I ligi.
W sobotę 14 maja o godzinie 18.30 w hali na osiedlu Zawiszów świdnickie "szare wilki" w rewanżowym meczu pierwszej rundy barażów podejmą Pomezanię Malbork. W pierwszym spotkaniu w grodzie Krzyżaków Pomezania pokonała ŚKPR 28;25. Awans do dalszych gier jest więc sprawą otwartą, a podopieczni Krzysztofa Mistaka spróbują odrobić trzy bramki straty z pierwszego spotkania.
Bilety w cenie 5 złotych, młodzież szkolna do lat 12 za okazaniem legitymacji szkolnej wstęp wolny.


11 maja 2011 - Akademia w "Przystani"

9 maja w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbyła się akademia związana z 220 Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Grupa członków DDP zaprezentowała montaż słowno - muzyczny; wiersze dotyczące Konstytucji 3 Maja przeplatane pieśniami.
Na koniec spotkania Pani Teresa Kosek zaprezentowała wiersze własnej twórczości. Koordynatorem akademii była Ania Sochocka - terapeutka DDP.


10 maja 2011 - Odwiedź Festiwal Sztuki i Rzemiosła TARGIRA 2011

Tegoroczna TARGIRA będzie bez wątpienia równie interesująca, jak dotychczasowe. W tym roku będziemy gościć ponad 60 wystawców z całej Polski. Wśród nich nie zabraknie oczywiście niesamowitego szkła Borowskich )ojca i syna) a także zegarów Franciszka Wieganda.
W tym roku będzie więcej biżuterii i autorskiej odzieży oraz dodatków do niej, co zapewne ucieszy szczególnie wiele pań. Spodziewamy się również znacznie więcej ceramiki, zarówno tej użytkowej z Bolesławca, jak również artystycznej.
Będą także artyści zajmujący się kowalstwem artystycznym, rzeźbieniem w bursztynie, brązownictwem, malarstwem i rzeźbą w drewnie. Niewątpliwym przebojem będzie odzież z wełny merynosów połączona z naturalnym, ręcznie malowanym jedwabiem. . . . czytaj więcej


10 maja 2011 - II Kongres Regionów - wręczenie nagród w dwóch rankingach

Pierwszy dzień II Kongresu Regionów zakończyło wręczenie nagród w dwóch rankingach. We wtorek, 10 maja wyróżniono najlepszych prezydentów miast oraz włodarzy miast atrakcyjnych dla biznesu. Już po raz trzeci Newsweek nagrodził najlepszych prezydentów miast.
Aktywność włodarzy z ostatniego roku oceniano według następujących kryteriów: dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje prowadzone z budżetu oraz zdolność przyciągania inwestorów. Ranking uwzględnił także umiejętność rozwiązywania problemów społecznych oraz inwestycje w kulturę, edukację i rekreację.
Ranking powstał na podstawie ankiet przesłanych do 107 prezydentów największych miast. . . . czytaj więcej


10 maja 2011 - XXV Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci - Gross Rosen"

7 maja, w Rogoźnicy odbyły się Jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci - Gross Rosen". Zgodnie z tradycją przed rozpoczęciem biegów złożono wieńce pod Mauzoleum Pomordowanych znajdującym się w Muzeum KL Gross Rosen, a przyniesiony przez sztafetę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy znicz pamięci został zapalony i tym samym uroczyście rozpoczął XXV "Bieg Pamięci".
Dzięki pięknej słonecznej pogodnie na starcie stanęło 326 zawodników, którzy startowali w 11 kategoriach wiekowych.
Zawody zostały zorganizowane przez Gminę Strzegom, Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, Ochotniczą Straż Pożarną Gminy Strzegom, Szkołę Podstawową w Rogoźnicy oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. . . . czytaj więcej


10 maja 2011 - Eko Witoszów walczy o salę przyrody

Szkoły podstawowe z miast i gmin, gdzie znajdują się elektrownie wodne firmy Tauron Ekoenergia walczą o 40 tysięcy złotych z przeznaczeniem na wyposażenie nowoczesnej sali przyrody. W gminie Świdnica dwie placówki oświatowe z Mokrzeszowa i Witoszowa zdecydowały się powalczyć o to cenne trofeum.
W praktyce oznacza to, że spośród szkół podstawowych, które znajdują się w miastach i gminach, gdzie swoje zielone elektrownie posiada TAURON Ekoenergia, wyłonione zostaną cztery najbardziej "ekologiczne" podstawówki. Każda z nich otrzyma 40 tysięcy złotych na zorganizowanie i wyposażenie sali dydaktycznej do nauki przyrody. . . . czytaj więcej


10 maja 2011 - Kto zgarnie 25 tysięcy złotych ?

9 maja 2011 roku swoje obrady rozpoczęła komisja konkursowa "Nasz Dom". Konkurs Nasz Dom został powołany w celu ochrony dorobku materialnego mieszkańców Gminy Żarów jako dziedzictwa kulturowego gminnej wspólnoty samorządowej.
Nagrody w konkursie otrzymać mogą właściciele, współwłaściciele bądź wspólnoty mieszkaniowe, których budynki nie są wpisane do rejestru zabytków oraz wykonali prace remontowe lub modernizacyjne o szczególnym znaczeniu dla ekspozycji budynków.
Do Urzędu Miejskiego w Żarowie wpłynęło 16 wniosków, z czego 13 dotyczyło budynków znajdujących się w mieście a trzech budynków na wioskach. . . . czytaj więcej


10 maja 2011 - Akcja poboru krwi

Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów zapraszają do wspólnej akcji Oddaj Krew - Uratuj Życie.
Pobór krwi będzie miał miejsce 14 maja (sobota) w godzinach od 10.00 do 13.30 na parkingu sklepu Intermarche W Świebodzicach.
Wśród krwiodawców zostanie rozlosowanych dziesięć profesjonalnych apteczek samochodowych. Organizatorzy akcji przypominają o zabraniu dowodu osobistego.


10 maja 2011 - Europejska Noc Muzeów - KL Gross-Rosen

Europejska Noc Muzeów - KL Gross-Rosen "Tylko 14 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów możesz "poczuć historię" i w porze dotychczas niedostępnej dla odwiedzających zobaczyć tragiczne i bolesne Miejsce Pamięci - teren dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. O godzinie 20.00 Muzeum Gross-Rosen zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia ekspozycji muzealnych KL Gross-Rosen 1941-1945, Zaginione człowieczeństwo i AL Riese.
W programie planujemy również projekcje filmu o historii Konzentrationslager Gross-Rosen (co 30 min.) oraz przejście wraz z przewodnikiem muzealnym do kamieniołomu granitu - miejsca niewolniczej pracy więźniów.
Turysto, pobyt w miejscu dawnego terroru to czas zadumy i refleksji, to pamięć o tym, co było, to hołd oddany ofiarom. Wstęp do Muzeum, zwiedzanie ekspozycji oraz projekcje filmu będą bezpłatne.


9 maja 2011 - Zawodniczki Stragony startowały w Marbach

Podczas minionego weekendu w Marbach (Niemcy) zostały rozegrane Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego CIC 3*, CIC 1* i CCIP 1*. W konkursie CIC 1* w polskich barwach jechały dwie zawodniczki LKS Stragony - Agata Jodko i Małgorzata Borysiuk.
W Marbach Agata Jodko startowała na dwóch koniach. Na koniu Fernhill Cool Diamond ostatecznie zajęła 27 miejsce, co przy 74 startujących zawodnikach jest niezłym wynikiem tej młodej amazonki.
Start na drugim koniu - Salazarze był nieudany. . . . czytaj więcej


9 maja 2011 - Spada liczba bezrobotnych

O ponad sto osób zmniejszyła się ostatnio liczba osób zarejestrowanych w świebodzickiej filii Powiatowego Urzędu Pracy - na koniec kwietnia 2011 roku było ich 1354, podczas gdy na koniec marca liczba bez pracy pozostawało 1464 świebodziczan.
To efekt nie tylko wiosennego ożywienia na rynku pracy, ale także organizacji giełd pracy, które przygotowuje regularnie PUP i samorząd Świebodzic.
Najbliższa taka giełda odbędzie się 18 maja w Miejskim Domu Kultury. Pojawi się na niej kilkanaście firm, oferujących zatrudnienie lub pośrednictwo w jego znalezieniu. . . . czytaj więcej


9 maja 2011 - Wakacje w Krzyżowej przed UEFA-EURO 2012

Pomimo, że do wakacji pozostało ponad 40 dni już teraz Fundacja Krzyżowa przygotowuje się do organizacji letniego wypoczynku z piłką i muzyką.
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zaprasza na tygodniowy pobyt do Krzyżowej dzieci z Polski i Niemiec w wieku 10-16 lat grające na instrumentach dętych i lubiące piłkę nożną.
Patronem wakacyjnego spotkania, które organizowane jest z myślą o przyszłorocznych Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej "UEFA EURO 2012", jest Piotr Trochowski, polak grający w reprezentacji Niemiec w piłce nożnej. . . . czytaj więcej


9 maja 2011 - Bezpłatne badania mammograficzne

W dniach od 16 do 20 maja na parkingu supermarketu Intermarche w Świebodzicach odbędzie się akcja bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku 50-69 lat.
Panie, które nie spełniają warunków wiekowych, będą mogły wykonać badania odpłatnie.
Zapisy prowadzone są w sklepie Intermarche w Świebodzicach telefon (74) 854-75-73 lub osobiście w Kasie Głównej. Zapraszamy do udziału w akcji.
Dlaczego warto robić mammografię? . . . czytaj więcej


9 maja 2011 - Zawody Pucharu DZJ w Morawie

Po raz pierwszy w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane zawody Pucharu DZJ w skokach przez przeszkody. Zawody obędą się w sobotę, 21 maja.
Puchar Dolnośląskiego Związku Jeździeckiego to cykl zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych od 1996 roku na Dolnym Śląsku. Podczas rywalizacji pucharowej prowadzona jest klasyfikacja punktowa w sześciu kategoriach: Juniorzy, Seniorzy, Nadzieje Jeździeckie (dzieci i młodzież) do 15 lat, Kuce, Konie oraz Kluby.
Co roku w ramach cyklu pucharowego rozgrywanych jest kilkanaście imprez. W 2011, w okresie od kwietnia do września, będzie to 10 rund, które zakończy 1 października finał w Golędziowie koło Obornik Śląskich. . . . czytaj więcej


9 maja 2011 - Usiłowali wyłudzić kredyt

Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące wyłudzeń kredytów, zatrzymali dwie osoby.
Wspólnicy 29 letnia kobieta i 28 letni mężczyzna na podstawie podrobionych zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach w jednej z firm kredytowych w Świdnicy usiłowali wyłudzić kredyt w wysokości 5 tysięcy złotych. Kredyt miał być przyznany dla mężczyzny natomiast, zatrzymana kobieta pomagała mu w podrobieniu dokumentów, świadczących o jego zatrudnieniu i zarobkach.
Wyłudzone w ten sposób pieniądze 28 letni mieszkaniec Świdnicy miał przeznaczyć na bieżące wydatki.
Za czyn którego dopuściła się zatrzymana przez policjantów kobieta może jej grozić 5 lat pozbawienia wolności, natomiast zatrzymanemu mężczyźnie nawet 8 lat pozbawienia wolności.


9 maja 2011 - "Noc Muzeów 2011" w Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu

14 maja w godzinach 19:00 - 01:00 "Noc Muzeów 2011" w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przy ulicy Sołtysowickiej 21a.
Prezentacja jednego z magazynów, połączona z ekspozycją skanów akt UB/SB oraz przedstawieniem czynności wykonywanych w zakresie gromadzenia i opracowywania dokumentacji.
Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych UB/SB (kartoteki, dzienniki, rejestry, wykazy agentury).
Przedstawienie działalności ustawowej Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w zakresie udostępniania akt komunistycznej bezpieki oraz krótka charakterystyka procedur prawnych. . . . czytaj więcej


8 maja 2011 - Zlot caravaningu i campingu

W dniach 7-8 maja Świdnicki Camping OSiRu gościł blisko 40 uczestników mini zlotu rodzinnego zrzeszonych w Polskim Związku Motorowym. Po uroczystym otwarciu odbyło się wręczenie pucharów i dyplomów za ubiegły - 2010 rok w różnych kategoriach caravaningu i campingu.
Zlotowi towarzyszyła wystawa zdjęć z Rajdu Monte Carlo Samochodów Historycznym przygotowana przez Andrzeja Zapała. Osoby przybyłe na zlot miały okazję wysłuchać ciekawe opowieści załogi Andrzej i Stanisław Postawka startującej w rajdzie Monte Carlo w 2011 roku.
Uczestnicy zlotu mieli także okazje na żywo zobaczyć Polskiego Fiata 125 P z 1976 roku w wersji rajdowej przygotowanego specjalnie na rajd, mieli też okazje pozadawać dowiedzieć się o przygotowaniach i starcie w tych zawodach oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia przy aucie.


8 maja 2011 - Polonia-Sparta na ósmym miejscu

W dwudziestej piątej kolejce spotkań III ligi piłki nożnej świdniccy piłkarze pokonali Twardy Świętoszów zajmujący końcowe lokaty w rozgrywkach. Twardy Świętoszów - Polonia-Sparta Świdnica 3:4
W tabeli z 53 punktami prowadzi Chrobry Głogów, Ilanka Rzepin zajmuje drugie miejsce mając 48 punktów, na trzecim miejscu jest Pogoń Świebodzin 47. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje nadal ósme miejsce mając na koncie 36 punktów. Pozostałe wyniki: Chrobry Głogów - Orzeł Ząbkowice Śląskie 4:0, Pogoń Świebodzin - Czarni Witnica 2:0, Lechia Dzierżoniów - Orzeł Międzyrzecz 3:1, Ilanka Rzepin - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:0, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Arka Nowa Sól 2:2, MKS Oława - Promień Żary 1:1. Kolejne spotkanie już 14 maja o godzinie 17.00 - Polonia-Sparta Świdnica podejmować będzie Pogoń Świebodzin.


8 maja 2011 - Wysokie zwycięstwo Victorii Świebodzice

W dwudziestej czwartej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Sparta Ziębice 7:1, Biały Orzeł Mieroszów - AKS Strzegom 2:2, Nysa Kłodzko - Grom Witków 0:1, Zjednoczeni Żarów - Unia Złoty Stok 1:0, Podzamcze Wałbrzych - Stal Świdnica 1:5, Kryształ Stronie Śląskie - Górnik Boguszów-Gorce 2:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Iskra Jaszkowa Dolna 3:1, Włókniarz Kudowa Zdrój - Pogoń Pieszyce 2:1.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu czterech kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 53 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Grom Witków - 48, 3. Stal Świdnica - 44, 4. Zjednoczeni Żarów - 41, 5. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 40 punktów.


8 maja 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej czwartej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Czarni Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 2:0, Cukrownik-Polonia Pszenno - Zagłębie Wałbrzych 2:0, Gwarek Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 3:0, LKS Bystrzyca Górna - Granit Roztoka 2:0, Koliber Uciechów - Wierzbianka Wierzbna 2:1, Skalnik Czarny Bór - Podgórze Wałbrzych 3:2, Wenus Nowice - Victoria Tuszyn 4:0, Unia Jaroszów - Sudety Dziećmorowice 1:2.


8 maja 2011 - Wszystko rozstrzygnie się w rewanżu

W pierwszym meczu barażowym o awans do I lligi ŚKPR Świdnica po zaciętym spotkaniu uległ w Malborku Pomezanii 25:28. Rewanż w sobotę 14 maja o godzinie 18.30 w Świdnicy. ŚKPR bardzo dobrze rozpoczął spotkanie. Po kilku minutach prowadził 6:3. Do przerwy był jdnak remis 13:13.
W drugiej części Pomezania odskoczyła nawet na pięć bramek, ale ambitnie grający świdniczanie zniwelowali część strat.
Minimalna porażka sprawia, że kwestia awansu do kolejnej fazy baraży pozostaje otwarta. Świdniczanie muszą odrobić trzy bramki straty. Jeśli sztuka ta im się uda, następnym przeciwnikiem będzie pierwszoligowy AZS AWF Warszawa.


8 maja 2011 - Noc Muzeów w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne odbywające się w godzinach wieczornych i nocnych. W tym roku przypada w sobotę 14 maja. Jest to świetna okazja do odwiedzenia z rodziną i przyjaciółmi muzeów i galerii sztuki.
W tym dniu wstęp do nich jest bezpłatny. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.
Noc Muzeów już od wielu lat odbywa się również od 2003 roku w Polsce i z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. . . . czytaj więcej


7 maja 2011 - Świdniczanki na krajowych parkietach, Ola Wójcik na europejskich

Młodziczki MKS Świdnica rozpoczęły dzisiaj rywalizację o awans w 1/4 Siatkarskich Finałach Mistrzostw Polski Młodziczek w Mońkach w województwie podlaskim.
W przedpołudniowym spotkaniu uległy siatkarkom AZS UMCS TPS Lublin 0:2 - 24:26 i 18:25 natomiast w popołudniowym meczu zaliczyły pierwsze zwycięstwo pokonując Gim-Net Mońki 2:0 w setach 26:24 oraz 25:21.
Jutro MKS Świdnica spotka się z Sandecją Nowy Sącz.
Po dzisiejszym zwycięskim spotkaniu z Grecją na Mistrzostwach Europy Kadetek, jutro Polki zagrają ze Słowacją o piąte miejsce. . . . czytaj więcej


7 maja 2011 - Głosuj na Elizę Wołowicz

W Holandii ma rodzinę, którą odwiedzała od lat ale od czasu ukończenia szkoły Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych zdecydowała się na wyjazd do Holandii gdzie znalazła pracę i zamieszkała. Ma wspaniałą figurę i nietuzinkową urodę. Miała kilka sesji zdjęciowych wykonanych przez profesjonalnych fotografów.
Świdniczanka Eliza Wołowicz została jedną z dziewięciu finalistek konkursu Miss Poland in Holand. Finał odbędzie się w maju a zwyciężczyni weźmie udział w czerwcowym konkursie Miss Polski 2011. >>> zobacz i oddaj głos.
Głosować można na kandydatki również przez Internet, najpiękniejsza z dziewcząt zostanie Miss Internetu. . . . czytaj więcej


7 maja 2011 - Festyn sportowo-rekreacyjny w ramach II Kongresu Regionów

10 maja, na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej w godzinach 11.00 - 17.00 odbędzie się Festyn sportowo-rekreacyjny w ramach Kongresu Regionów.
W trakcie festynu przeprowadzone zostaną: turniej siatkówki plażowej - gimnazja - dziewczęta, chłopcy, turniej piłki nożnej - podstawówki oraz gimnazja. Zawodom będzie towarzyszyć bardzo wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wsród nich wymienić należy zamek dmuchany i zjeżdżalnię, stoiska rekreacyjno-sprawnościowe TKKF.
Straż pożarna przeprowadzi pokazy ratownicze z zastosowaniem technik alpinistycznych. Odbędą się także pokazy - psich zaprzęgów oraz prezentacje sportów walki (karate, judo). Dodatkowo zobaczyć będzie można bardzo widowiskowe pokazy akrobatów. . . . czytaj więcej


7 maja 2011 - Zostań Wolontariuszem na Pucharze Świata

Właśnie rozpoczął się nabór do jubileuszowej, piątej już edycji Programu Wolontariat Strzegom Horse Trials. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 31 maja.
Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem koni i lubisz aktywnie spędzać czas możesz dołączyć do organizatorów i zostać Wolontariuszem podczas jednej z największych imprez jeździeckich w Polsce.
Więcej informacji - >>> zobacz Wolontariat gwarantujemy niezapomniane emocje oraz możliwość zobaczenia wydarzenia "od środka". . . . czytaj więcej


7 maja 2011 - I Międzygimnazjalny Konkurs "Literaki"

5 maja w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbył się I Międzygimnazjalny Konkurs "Literaki", w którym uczniowie grali w popularnego scrabble"a. Do udziału zgłosiły się: Gimnazjum Społeczne, Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum Nr 3. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała - Elżbieta Gąsior - nauczyciel informatyki.
Konkurs zintegrował gimnazjalistów z różnych szkół, była wspaniała atmosfera wspólnej zabawy. Młodzież wykazała się dogłębną znajomością słownictwa oraz kreatywnością.
Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 3, drugie było Gimnazjum Społeczne, trzecie Gimnazjum Nr 1, na czwartym miejscu uplasowało się Gimnazjum Nr 4. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski, którego opiekunami są - Czesława Michalik i Zofia Krawczyńska. Nagrody książkowe, dyplomy i słodycze ufundowała dyrektor Gimnazjum Nr 3 - Jolanta Giergiczna-Siwkin.


6 maja 2011 - W Świdnicy para królewska zakończyła państwową wizytę

Świdnica była ostatnim punktem państwowej wizyty, którą złożyli IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia w Polsce. Tuż po przyjeździe do Świdnicy szwedzkich monarchów przywitał prezydent miasta Wojciech Murdzek wraz z żoną, mówiąc, że to zaszczyt i honor spotkać tak znamienitych gości.
Para królewska wraz z Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka i w towarzystwie innych gości m. in. wojewody dolnośląskiego i marszałka województwa odwiedziła "Dom Serca - Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej". Następnym punktem wizyty było powitanie przez gospodarza Kościoła Pokoju, pastora Waldemara Pytla i jego małżonkę.
IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia, wraz z blisko 500 zaproszonymi gośćmi, wysłuchali sopranistki Susanne Rydén z zespołem. Koncert zatytułowany "Podróż Krystyny" opowiadał o polsko-szwedzkiej tematyce historycznej. . . . czytaj więcej


6 maja 2011 - Strategia dla Świebodzic

Jakie kierunki rozwoju przyjmie miasto do 2020 roku? Co będzie priorytetem, jakie obszary życia społecznego powinny być dla samorządu najważniejsze? Między innymi na te pytanie odpowiedź przyniesie nowa Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Świebodzice na lata 2011-2020. Prace nad tym niezwykle ważnym dokumentem weszły w decydującą fazę, rozpoczęły się bowiem konsultacje społeczne.
Zostały one poprzedzone badaniem ankietowym, w którym świebodziczanie mogli zaakceptować lub zaproponować nowe kierunki rozwoju swojego miasta.
Sporo ciekawych informacji przyniosła pierwsza tura bezpośrednich konsultacji, które w czwartek, 5 maja, niemal przez cały dzień odbywały się w świebodzickim ratuszu. . . . czytaj więcej


6 maja 2011 - Akcja poboru krwi

Polski Czerwony Krzyż i Grupa Muszkieterów zapraszają do wspólnej akcji Oddaj Krew - Uratuj Życie.
Pobór krwi będzie miał miejsce 14 maja (sobota) w godzinach od 10.00 do 13.30 na parkingu sklepu Intermarche W Świebodzicach.
Wśród krwiodawców zostanie rozlosowanych dziesięć profesjonalnych apteczek samochodowych. Organizatorzy akcji przypominają o zabraniu dowodu osobistego.


6 maja 2011 - Wraca ruch na plac św. Małgorzaty

Z odnowionego placu św. Małgorzaty już od najbliższego poniedziałku, 9 maja, korzystać będą kierowcy i piesi. Zakończenie przebudowy jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta zaplanowano na koniec czerwca, ale już teraz otwarty zostanie dla ruchu samochodowego i dla pieszych. Nadal trwać będą prace przy fontannach i części zieleni.
Komunikacja na placu w porównaniu do pierwotnej, sprzed remontu, nie zostanie zasadniczo zmieniona.
Przejazd po drogach okalających główne skrzyżowanie będzie w każdym miejscu jednokierunkowy. Szczegółowe informacje na mapie - >>> zobacz Pojawiają się dodatkowe pasy prawo - i lewoskrętów, ułatwiające płynny ruch oraz sygnalizacja świetlna. . . . czytaj więcej


6 maja 2011 - Europejska Noc Muzeów - KL Gross-Rosen

Tylko 14 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów możesz "poczuć historię" i w porze dotychczas niedostępnej dla odwiedzających zobaczyć tragiczne i bolesne Miejsce Pamięci - teren dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. O godzinie 20.00 Muzeum Gross-Rosen zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia ekspozycji muzealnych KL Gross-Rosen 1941-1945, Zaginione człowieczeństwo i AL Riese.
W programie planujemy również projekcje filmu o historii Konzentrationslager Gross-Rosen (co 30 min.) oraz przejście wraz z przewodnikiem muzealnym do kamieniołomu granitu - miejsca niewolniczej pracy więźniów.
Turysto, pobyt w miejscu dawnego terroru to czas zadumy i refleksji, to pamięć o tym, co było, to hołd oddany ofiarom. Wstęp do Muzeum, zwiedzanie ekspozycji oraz projekcje filmu będą bezpłatne.


6 maja 2011 - Wyścig kolarski znów w Świdnicy

Etap IV 46. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich rozpocznie się w Świdnicy w niedzielę, 8 maja. Na świdnickim Rynku, w godzinach 10.00-10.55 zaplanowano ceremonię prezentacji ekip startujących w wyścigu, a o godzinie 11.00 nastąpi start honorowy do IV etapu.
W ramach etapu Świdnica-Dzierżoniów kolarze pokonają dokładnie 167,8 km.
Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich wpisany jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie "UCI Europe Tour". . . . czytaj więcej


6 maja 2011 - Planeta wiecznie zielona, czyli wysypisko po raz dwunasty

28 maja już po raz dwunasty zabrzmi wysypisko w Lutomi Górnej. Piosenki śpiewano niemal wszędzie: na szlaku, przy ognisku, w schroniskach. Ich słowa mówią o tym , co piękne, pierwotne, naturalne.
Mówią one o naszych tęsknotach, marzeniach, przyjaźniach - i co najważniejsze - o zwykłych zjawiskach, urokach świata, których czasami - z pośpiechu dnia codziennego - nie jesteśmy w stanie - dostrzec czy zauważyć: o deszczu, wietrze, jeziorach, słońcu czy powietrzu.
W taki oto sposób Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji pragną zaprosić wszystkich na XII Gminny Przegląd Muzyczny Młodych Artystów -"Wysypisko", który w tym roku odbywa się pod hasłem: "Planeta Wiecznie Zielona", czyli piosenka ekologiczna. . . . czytaj więcej


6 maja 2011 - Świdniccy wierni podziękują za beatyfikację Jana Pawła II

Na sobotę, 7 maja zaplanowano świdnickie i diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację błogosławionego Jana Pawła II. W niedzielnych uroczystościach w Rzymie prywatnie uczestniczył prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
- To było naprawdę wielkie osobiste przeżycie, dzięki któremu po raz kolejny można się przekonać, jak Jan Paweł II był ważny dla każdego z nas. A przy okazji zwyczajnie możemy być dumni jako Polacy. Osoba Jana Pawła II wyróżnia nas. W sobotę będziemy mieć okazję włączać się w ogólnonarodowe podziękowania za dar beatyfikacji. . . . czytaj więcej


6 maja 2011 - Międzyszkolny Festiwal Talentów

Przed nami kolejna, trzecia już, edycja przeglądu utalentowanych tancerzy, recytatorów, piosenkarzy ze świebodzickich szkół podstawowych. Międzyszkolny Festiwal Talentów organizowany jest tradycyjnie przez Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach przy ulicy Ciernie 30.
Festiwal odbędzie się w dniach 9-11 maja w sali dawnego klubu "Włókniarz" przy ulicy Żeromskiego.
Uczestnicy zaprezentują talenty, umiejętności i uzdolnienia w następujących kategoriach: talent wokalny, teatralny, taneczny i plastyczny.


6 maja 2011 - Jan Paweł II - Błogosławiony

W przeddzień beatyfikacji Papieża Jana Pawła II - uczniowie Szkoły Podstawowej w Grodziszczu uczcili tę historyczną chwilę specjalnie przygotowaną akademią. Dla nauczycieli i dzieci uczęszczających do szkoły w Grodziszczu radość była tym większa, bowiem patronem ich placówki oświatowej jest właśnie Jan Paweł II.
30 kwietnia zaproszenie na gminne uroczystości z okazji Beatyfikacji Jana Pawła II, przyjęły władze gminy Świdnica, radni rady Gminy, radni powiatu świdnickiego, dyrektorzy placówek oświatowych i sołtysi z terenu gminy Świdnica.
Nie zabrakło również przyjaciół szkoły i osób z nią związanych, którzy pomimo odległości swoją obecnością dzielili wspólną radość z decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI. . . . czytaj więcej


5 maja 2011 - Karol XVI Gustaw, Król Szwecji wraz z Małżonką Sylwią w Świdnicy

W piątek 6 maja 2011 roku w godzinach popołudniowych - w ostatnim dniu pobytu w Polsce - Jego Królewska Mość Karol XVI Gustaw, Król Szwecji wraz z Małżonką Sylwią, Królową Szwecji, odwiedzą Świdnicę: miasto, od 2003 roku noszące tytuł "Stolicy Dziecięcych Marzeń".
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej, prowadzonym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" z podopiecznymi tej organizacji.
Tutaj codziennie dziesiątki dzieci z ubogich rodzin objętych jest m.in. dożywianiem, socjoterapią, reedukacją, pomocą socjalną i pomocą w nauce. . . . czytaj więcej


5 maja 2011 - NSZZ "Solidarność" protestuje

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" przy Podmiotach Gospodarczych i Stowarzyszeniach Powiatu Świdnickiego, reprezentująca pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Świdnicy protestuje przeciw zapisowi w Karcie Świdnickiej 2011 zawartemu w punkcie II.
Postulaty dla Zasady Decentralizacji, w części dotyczącej: "Wprowadzenie pełnego zwierzchnictwa starostów i prezydentów miast na prawach powiatu nad służbami i inspekcjami w ramach powiatu. "Karta Świdnicka 2011" ma zostać zaprezentowana na II Ogólnopolskim Kongresie Regionów w Świdnicy odbywającym się w dniach 10-12 maja 2011 roku, którego tematem przewodnim będzie "Bezpieczeństwo i rozwój". . . . czytaj więcej


5 maja 2011 - "Noc Muzeów 2011" w Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu

14 maja w godzinach 19:00 - 01:00 "Noc Muzeów 2011" w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przy ulicy Sołtysowickiej 21a.
Prezentacja jednego z magazynów, połączona z ekspozycją skanów akt UB/SB oraz przedstawieniem czynności wykonywanych w zakresie gromadzenia i opracowywania dokumentacji.
Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych UB/SB (kartoteki, dzienniki, rejestry, wykazy agentury).
Przedstawienie działalności ustawowej Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w zakresie udostępniania akt komunistycznej bezpieki oraz krótka charakterystyka procedur prawnych. . . . czytaj więcej


5 maja 2011 - Wystawa "Silesianie"

29 kwietnia, w pomieszczeniu Żarowskiej Izby Historycznej w Żarowie nastąpiło otwarcie wernisażu - wystawy fotografii przedstawiających portrety studyjne byłych pracowników "Organiki", życia społecznego, mikro-instytucji powstałych w zakładzie, pochodów I Majowych, czyny społeczne, sekwencje zebrań i spotkań, Dnia Kobiet, obiektów zakładowych, orkiestry dętej etc.
Projekt "Silesianie" jest próbą odtworzenia szeroko pojętego obrazu Dolnośląskich Zakładów Chemicznych "Organika" w Żarowie z pamięci jednostek (byłych pracowników DZCH), tworzących jak mawiał Ricker zbiorową świadomość. . . . czytaj więcej


5 maja 2011 - Świdnica stolicą Polski?

Już 11 maja to Świdnica stanie się prawdziwa stolicą Polski. To właśnie tego dnia będą zbierane podpisy pod wyjątkową, ogólnopolską inicjatywną ustawodawczą. Czy uważasz, że dzieci powinny spędzać więcej czasu z rodzicami i w weekendy wyjeżdżać na rodzinne wycieczki? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, nie może Cię zabraknąć na świdnickim Rynku.
Niech usłyszy o nas cała Polska. Takiej akcji w Świdnicy jeszcze nie było.
Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość", 11 maja, na świdnickim Rynku organizuje wielki happening połączony ze zbieraniem podpisów pod inicjatywą ustawodawczą na Sejm Dzieci i Młodzieży, którego obrady odbędą się w święto wszystkich dzieci - 1 czerwca. . . . czytaj więcej


5 maja 2011 - Bieg Pamięci - Gross-Rosen

7 maja w Rogoźnicy odbędzie się "Bieg Pamięci". Start i meta biegu usytuowane są w parku rogoźnickim na terenie którego, odbędą się wszystkie biegi.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Każdy zawodnik powinien posiadać czytelnie wypełnioną kartę startową zawierającą : imię i nazwisko, rok urodzenia, nazwę szkoły, dystans.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 5 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 074 851 98 19, 607 13 30 24, . . . czytaj więcej


5 maja 2011 - "Deutsch-Wagen-Tour"

W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy w ramach akcji "Deutsch-Wagen-Tour" zagościł kolorowy Deutsch - Wagen.
Podczas swojej wizyty pani Małgorzata Urlich-Kornacka prowadziła niekonwencjonalne zajęcia lekcyjne.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I - VI. Podczas zabaw, gier i pląsów uczestnicy poznawali niektóre zwroty w języku niemieckim.
Projekt "Deutsch-Wagen-Tour" skierowany jest do uczniów, rodziców i dyrektorów szkół. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Śnieg zablokował drogi

3 maja miał być dniem wolnym od pracy. Niestety nie dla wszystkich. Pełne ręce roboty mieli pracownicy Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, którzy cały wczorajszy dzień pełnili dyżur i pracowali przy udrażnianiu powiatowych tras. Taką niespodziankę zgotował im padający od rana do późnych godzin popołudniowy mokry i ciężki śnieg, pod którym łamały się gałęzie drzew i krzewów rosnących przy drogach.
Wczoraj w powiecie nieprzejezdnych było kilkanaście dróg. Całkowicie nieprzejezdne były trzy powiatowe trasy: Pogorzała - w kierunku powiatu wałbrzyskiego (z powodu blokady, która wystąpiła już na terenie sąsiedniego powiatu), Bystrzyca Górna - Bojanice (z powodu zbyt nisko wiszących przewodów elektrycznych) oraz trasa Złoty Las - Dziećmorowice (połamane gałęzie drzew). . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Motocykle zjechały do Świebodzic

Ryk silników, błysk metalu i tłumy zachwyconych świebodziczan - tak było w sobotę, 30 kwietnia, pod ratuszem miejskim, gdzie w godzinach popołudniowych rozpoczął się Zlot Motocykli.
Na swoich wspaniałych jedno - i dwuśladach (bo były także motocykle trzykołowe oraz quady) przyjechali miłośnicy tych pojazdów ze Świebodzic, Wałbrzycha, Strzegomia, Legnicy a nawet Wrocławia.
Mogliśmy zobaczyć zarówno nowoczesne ścigacze, rozwijające zawrotne prędkości, jak i piękne, lśniące chromem harleye a także przedziwne pojazdy najwyraźniej zaprojektowane i skonstruowane przez samych właścicieli. Motocykliści kilkakrotnie objechali plac wokół ratusza, a następnie pojechali pod kościół pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, w którym odprawiona została msza święta. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - II Kongres Regionów o problemach samorządów

Blisko dwa tysiące uczestników może przyciągnąć Ogólnopolski Kongres Regionów. Wielkie spotkanie samorządowców z biznesem, przedstawicielami władz regionalnych i centralnych po raz drugi organizuje wydawnictwo Ringier Axel Springer i Miasto Świdnica. Gościem specjalnym w tym roku będzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
W Świdnicy nie zabraknie również współtwórców ustawy o samorządzie - profesorów Jerzego Regulskiego i Michała Kuleszy.
Kongres Regionów rusza już za niespełna tydzień. W dniach 10-12 maja w Świdnicy (Dolny Śląsk) zorganizowane zostaną 4 sesje plenarne, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Konsultacje w sprawie strategii rozwoju gminy

W 2011 roku rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Świebodzice na lata 2011-2020.
Poprzedni dokument (Strategia Rozwoju Miasta Świebodzice na lata 2004-2010) jest już nieaktualny i zaistniała potrzeba zrewidowania poglądów oraz założeń, które z biegiem lat muszą zostać uaktualnione i dostosowane do nowej sytuacji. Obecnie rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie opracowania tego ważnego dla miasta dokumentu.
- Zapraszam mieszkańców miasta do czynnego współtworzenia strategii - zachęca burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Motocykliści kilkakrotnie objechali plac wokół ratusza, a następnie pojechali pod kościół pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, w którym odprawiona została msza święta. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Nikola Makowska laureatką festiwalu

W dniach 29 i 30 kwietnia w sali teatralnej w Świdnicy odbył się finał Festiwalu Piosenki "Rozdźwięki 2011".
Wzięło w nim udział 22 wokalistów, którzy wcześniej musieli przejść przez eliminacje wstępne. Wśród finalistek były trzy solistki Studia Artystycznego "Katharsis", które przy akompaniamencie zespołu muzycznego walczyły o festiwalowe nagrody.
Udało się to Nikoli Makowskiej, która z piosenką "Małe c" została laureatką festiwalu.


4 maja 2011 - Zdolne przedszkolaki

Maja Komenda i Michał Krupa, muzyczne talenty z Publicznego Przedszkola nr 3 z Grupą Żłobkową Niezapominajka w Świebodzicach 27 kwietnia wzięli udział w przesłuchaniu półfinałowym w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W tym roku uczestnicy konkursu prezentowali utwory z bajek Walta Disneya.
Jury oceniając wykonanie piosenek podczas eliminacji, brało pod uwagę intonację, walory głosowe, dykcję oraz interpretacje piosenek.
W konkursie wzięło udział wielu uczestników z wałbrzyskich placówek przedszkolnych i szkół. Nie było więc łatwo. Dlatego miło nam poinformować, iż nasi mali soliści zakwalifikowali się do Finału Konkursu i Koncertu Laureatów, który odbędzie się 5 czerwca o godzinie 15:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.


4 maja 2011 - Ranking miast przyjaznych biznesowi według Newsweeeka

Najbardziej przyjaznym dla biznesu miastem w Polsce jest Krosno - wynika z rankingu zrealizowanego przez redakcję Newsweek Polska.
Odpowiedzi dotyczące 28 kryteriów umożliwiających klasyfikację rankingową udzieliły 74 miasta. Za kryteria o największym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości uznano ceny gruntów oraz stawki podatków.
Jeśli w danej odpowiedzi najkorzystniejsza z punktu widzenia prowadzenia biznesu była jak najniższa wartość (np. przy cenach najmu powierzchni biurowej), największą liczbę punktów otrzymywało miasto oferujące najniższą stawkę. W odwrotnej sytuacji - np. w przypadku wydatków budżetowych w przeliczeniu na mieszkańca - najwięcej punktów dostawało miasto mające najwyższe wydatki. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Marsz Godności

Jak co roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy zaprasza na obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym roku patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Wicestarosta Alicja Synowska i Prezydenta Świdnicy Wojciech Murdzek.
Tegoroczne obchody zaplanowano na dwa dni. Rozpoczęły się one 6 kwietnia od spotkania z Biskupem Ignacym Decem na świdnickim Rynku.
Zaraz po tym odbył się happening, a na mieszkańców czekało wiele ciekawych atrakcji. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Sveiki atvykę į Lietuva - Welcome to Lithuania - Witaj Litwo

W dniach 17-23 kwietnia 5-cio osobowa delegacja naszego kraju, wśród niej reprezentanci żarowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej: Krystian Chęciek - Burmistrz i Marlena Jasińska - Wiceprzewodnicząca Rady, uczestniczyli w projekcie "The Twin Cities", który odbył się w Kownie na Litwie. Zdjęcia - >>> zobacz
Udział w nim wzięło siedem europejskich państw: Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Litwa, Łotwa i Estonia.
Seminarium miało na celu rozpowszechnianie wśród młodych ludzi aktywności społecznej, jak również tworzenie inicjatyw młodzieżowych oraz lepszej polityki młodzieżowej w swoich miastach poprzez angażowanie młodych ludzi oraz tworzenie nowych, wspólnych przedsięwzięć na rzecz swoich miast i krajów. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Zostań Wolontariuszem na Pucharze Świata

Właśnie rozpoczął się nabór do jubileuszowej, piątej już edycji Programu Wolontariat Strzegom Horse Trials. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 31 maja.
Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem koni i lubisz aktywnie spędzać czas możesz dołączyć do organizatorów i zostać Wolontariuszem podczas jednej z największych imprez jeździeckich w Polsce.
Więcej informacji - >>> zobacz Wolontariat gwarantujemy niezapomniane emocje oraz możliwość zobaczenia wydarzenia "od środka". . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Będą ograniczenia przy ulicy Kościelnej

W piątek, 6 maja od samego rana do ok. godziny 19.00 ulica Kościelna będzie niemal w całości wyłączona z możliwości parkowania pojazdów innych niż uprawnione.
Ma to związek z wizytą szwedzkich monarchów IKM Króla Karola XVI Gustawa i Królowej Sylwii.
Powrót do stałej organizacji ruchu nastąpi po wyjeździe gości ze Świdnicy. Wprowadzone ograniczenia mają związek z zapewnieniem bezpiecznego przebiegu wizyty.


4 maja 2011 - Świdnickia Liga Pływacka i "Jaśminowa Zasłona" Olgi Szewrańskiej

6 maja, na basenie Szkoły Podstawowej nr 4 odbędą się kolejne zawody Świdnickiej Ligi Pływackiej 2011. Zawody rozpoczną się o godzinie 14.15.

14 maja o godzinie 20.00 w kameralnej sali classic, przy blasku świec zaprezentuje się Olga Szewrańska ze swoją Jaśminowa Zasłoną - Muzyka alternatywna, gotyk, poezja Muzyka Jacek Wanszewicz, wiersze i wykonanie Olga Szewrańska.
Płyta wydana przez Wydawnictwo Astrum. Wśród uczestników zostaną rozlosowane trzy płyty z nagrodami.
Renesans - Cetrum rozwoju osobowego - ulica Ofiar Oświęcimskich 15. Wstęp gratis


4 maja 2011 - Odwodnili drogę

Zakończyły się prace przy ulicy Kopalnianej w Strzegomiu. Jest to fragment drogi powiatowej, która dała się we znaki mieszkającym w jej pobliżu rodzinom zalewając ich posesje. Problem ten został już rozwiązany.
30 tysięcy złotych pochłonęły prace przy odwodnieniu ulicy Kopalnianej w miejscowości Strzegom.
Jeszcze tak niedawno zamulone urządzenia odwadniające w okresie jesiennym powodowały zalewanie budynków mieszkalnych, a zimą były przyczyną tworzenia niebezpiecznych naboi lodowych. . . . czytaj więcej


4 maja 2011 - Podsumowanie majowego weekendu

Długi majowy weekend za nami.Na terenie powiatu świdnickiego minął on bardzo spokojnie, policjanci nie odnotowali poważnych zdarzeń kryminalnych. Na drogach powiatu doszło do dwóch wypadków drogowych.
Przez pięć dni "majówki" policjanci ruchu drogowego prowadzili działania "Bezpieczny weekend".
W ciągu majowego weekendu policjanci zatrzymali w sumie 12 nietrzeźwych kierujących. Wśród nich, 1 rowerzysta oraz dwóch kierowców, którzy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu. Rekordzistą wśród zatrzymanych okazał się 46 letni mężczyzna mieszkaniec Boguszowa, który kierował Alfa Romeo mając w organizmie 2,31 promila alkoholu. . . . czytaj więcej


3 maja 2011 - Śnieżny majowy dzień

Do zmiennej pogody w kwietniu jesteśmy przygotowani, w końcu wszyscy znamy stare porzekadło "kwiecień plecień wciąż przeplata trochę zimy trochę lata" jednak to co zafundował nam dzisiejszy, trzeci dzień maja było zaskoczeniem dla wszystkich.
Po ostatnich kilku ciepłych dniach wielu z nas planowało w ten wolny czas wypad za miasto, czy też dłuższy spacer. Niestety dzisiaj mieliśmy prawdziwą zimę z dużymi opadami śniegu. Dzień Święta Narodowego Trzeciego Maja, liczne tego dnia imprezy plenerowe odbyły się w pośpiechu ze względu na panujący ziąb i sypiący nieustannie ciężki i mokry śnieg. Takiej pogody nie notowano od lat.
Większość z nas spacery i wycieczki musiało odłożyć na późniejszy lepszy czas.
Nie odbyły się dzisiaj ze względu na warunki atmosferyczne również mecze 23. kolejki ligi okręgowej i mecze piłkarskiej klasy "A" (w klasie "A" rozegrany został jedynie mecz pomiędzy Wierzbianką Wierzbna i Wenusem Nowice zakończony remisem 4:4).


3 maja 2011 - Ekologiczna Gmina

Rachunek za energię przestanie być problemem dla mieszkańców wybranych gmin z Dolnego Śląska. Tak może się stać, jeśli samorządy wdrożą nowatorskie projekty.
Już niebawem szefowie 21 gmin poznają tajniki co zrobić, by po pierwsze znacząco zredukować opłaty za energię i po drugie, by nauczyć się na niej zarabiać.
Kierunek na EKO. Wszystko w ramach projektu Eko Gmina, na którym skorzystają również indywidualni mieszkańcy. Świdnicki, wałbrzyski, kłodzki, dzierżoniowski - w tych powiatach o wiele łatwiej będzie można uzyskać dotację na urządzenia inteligentnie wykorzystujące naturalne źródła energii. . . . czytaj więcej


3 maja 2011 - Strzegomski Serwis Wędkarski zwycięzcą rankingu

Zakończyło się głosowanie (okresy dwumiesięczne) w "Rankingu Stron Powiatowych".
W drugim tego roku głosowaniu zwyciężyła strona Strzegomskiego Serwisu Wędkarskiego - 1147 głosów, który rzutem na taśmę wyprzedził stronę długo prowadząca w rankingu - 15 ŚŚDH TROTER - 1133.
Kolejne miejsca zajęły: Hodowla koni Namlikowo - 849 głosów, Rock Centrum Świdnica - 595, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 422, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 335, Wędkarstwo Świdnica - 197, Hufiec ZHP w Świdnicy - 143, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 136, BMWIDEO - 134, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 109, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 108, Góry Sowie On-line - 104, Blog Daily - 101, ECS Nieruchomości - 100, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 98, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 0, Tuning Club Świdnica - 0.
1 maja rozpoczęło się nowe głosowanie, rywalizacja trwa - >>> zobacz


2 maja 2011 - Joanna Pawlak ósma w Sopocie

Joanna Pawlak, reprezentująca LKS Stragona Strzegom na Międzynarodowych Zawodach we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Sopocie, w konkursie CIC 2* zajęła ósme miejsce. Zawodniczka do Sopotu pojechała z dwoma końmi, Djenne-S i Down Boy.
Po ujeżdżeniu, Joanna Pawlak na Djenne - S zajmowała 12 pozycję. Niestety pechowy upadek na crossie wyeliminował tą parę z dalszej rozgrywki.
Na drugim koniu, Down Boy amazonka po ujeżdżeniu zajmowała odległe 28 miejsce. Udany przejazd crossu dał im 13 pozycję. Ostatecznie para ta zajęła ósme miejsce. W konkursie zwyciężyła Szwedka, Sandra Gustafsson na koniu Kaminskij.


2 maja 2011 - AKS-u Strzegom umocnił się na prowadzeniu

W dwudziestej drugiej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Stal Świdnica - AKS Strzegom 2:3, Victoria Świebodzice - Górnik Boguszów-Gorce 6:0, Kryształ Stronie Śląskie - Zjednoczeni Żarów 1:1, Podzamcze Wałbrzych - Grom Witków 0:1, Biały Orzeł Mieroszów - Sparta Ziębice 2:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Pogoń Pieszyce 0:0, Nysa Kłodzko - Iskra Jaszkowa Dolna 0:0, Włókniarz Kudowa Zdrój - Unia Złoty Stok 4:1.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu dwóch kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 52 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających tej lidze: 2. Grom Witków - 45, 3. Stal Świdnica - 41, 4. Zjednoczeni Żarów - 38, 5. miejsce zajmuje Victoria Świebodzice - 37 punktów


2 maja 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej drugiej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Gwarek Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1, Wenus Nowice - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:2, LKS Bystrzyca Górna - Wierzbianka Wierzbna 6:0, Zieloni Mrowiny - Podgórze Wałbrzych 1:1, Unia Jaroszów - Victoria Tuszyn 0:3, Czarni Wałbrzych - Granit Roztoka 2:0, Koliber Uciechów - Zagłębie Wałbrzych 0:0, Skalnik Czarny Bór - Sudety Dziećmorowice 1:1.


1 maja 2011 - Baraż z Malborkiem

Wyjazdową wygraną 35:30 w Oleśnicy z Pogonią szczypiorniści ŚKPR-u Świdnica zakończyli rozgrywki w II lidze. ŚKPR zajął drugie miejsce w swojej grupie II ligi i szansy na awans do I ligi będzie szukał w dwustopniowych barażach.
Pierwszym rywalem będzie wicemistrz II grupy II ligi - Pomezania Malbork. Pierwsze spotkanie 7 maja w Malborku, rewanż tydzień później w Świdnicy.
Lepszy z tego dwumeczu w drugiej, decydującej rundzie baraży zmierzy się z dziewiątym zespołem I ligi - AZS AWF Warszawa.


1 maja 2011 - Bieg Pamięci - Gross-Rosen

7 maja w Rogoźnicy odbędzie się "Bieg Pamięci". Start i meta biegu usytuowane są w parku rogoźnickim na terenie którego, odbędą się wszystkie biegi.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Każdy zawodnik powinien posiadać czytelnie wypełnioną kartę startową zawierającą : imię i nazwisko, rok urodzenia, nazwę szkoły, dystans.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 5 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 074 851 98 19, 607 13 30 24, . . . czytaj więcej


1 maja 2011 - I Rockowy Piknik Majowy

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza 2 maja od godziny 16.00 do Parku Miejskiego w Żarowie na I Rockowy Piknik Majowy.
W koncercie wezmą udział zespoły rockowe z Żarowa i Świdnicy: Rebel Division, Anal Front, In Ashes, Ballistic, Cool Time, Aimless Request.
Koncert dedykowany jest pamięci Łukasza Jaskuły.


1 maja 2011 - "Boże młyny" - perły krajobrazu

"Dusza kultury jest kulturą duszy" - tym przewrotnym cytatem rozpoczął swój wykład ksiądz profesor nadzw. dr hab. Tadeusz Fitych, autor niezwykłej wystawy "Boże młyny", która objechała już spory kawałek Polski i zawitała także do Świebodzic. Uroczysty wernisaż wystawy i spotkanie z jej interesującym autorem odbyło się 28 kwietnia w Miejskim Domu Kultury.
Na wystawie zobaczymy kilkanaście plansz, opisujących i dokumentujących kapliczki, krzyże przydrożne i tzw. nisze znajdujące się na terenie Ziemi Kłodzkiej - owe tytułowe "boże młyny". Poprzez analizę tych niezwykłych, istniejących czasami od wielu wieków symboli ludzkiej wiary, ksiądz profesor przedstawia bogactwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. . . . czytaj więcej


1 maja 2011 - Majówka z Końmi w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie koło Strzegomia zaprasza na Majówkę z Końmi we wtorek, 3 maja.
W programie "majówki" Towarzyskie Zawody Skokowe oraz atrakcje dla dzieci: przejażdżki na kucyku i przejażdżki bryczką. Początek imprezy o godzinie 12.00.
Wstęp wolny, wszystkie atrakcje bezpłatne. Dojazd do Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie - >>> zobacz


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii