30 czerwca 2011 - Noc Muzealna w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Zapraszamy na Noc Muzealną, która w tym roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbędzie się 8 lipca. Zainaugurujemy ją wernisażem wystawy stroju regionalnego, noszonego na Dolnym Śląsku w XIX i w pierwszej połowie XX wieku.
Prezentowane ubiory należały do kobiet i mężczyzn żyjących we wsiach regionu, choć swoją formą nawiązują często do garderoby mieszczan. Szczególnym elementem kobiecego stroju były ozdobne czepce, ze względu na swoją wartość pieczołowicie przechowywane przez dawnych mieszkańców Dolnego Śląska i stosunkowo dobrze zachowane.
Aranżację wystawy uzupełniają dodatkowo meble z epoki i tutejszego obszaru. . . . czytaj więcej


30 czerwca 2011 - Radni na największym placu budowy

Przed mającą się odbyć dzisiaj sesją Radni Powiatu Świdnickiego wizytowali sztandarową inwestycję powiatu.
Budowa drogi powiatowej nr 3396 D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy, popularnie zwany "łącznikiem do A4", to projekt wart prawie 109 milionów złotych.
W ostatnim czasie projekt oraz prace nad jego realizacją były szczegółowo badane przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu. Radni mogli na własne oczy ocenić postęp prac oraz sposób realizacji poszczególnych jego odcinków. . . . czytaj więcej


30 czerwca 2011 - Przejazdy drezynami motorowymi

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej organizuje 2 lipca w godzinach 14:00 - 20:00 przejazdy drezynami motorowymi oraz lokomotywkami spalinowymi po bocznicy na trasie Jaworzyna Śląska - Pastuchów.
Chętnych na przejażdżki zapraszamy na przejazdu kolejowy przy ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej.
Przejazdy zorganizowane zostały w związku z obchodzonymi w dniach 1-2 lipca Dni Jaworzyny Śląskiej


30 czerwca 2011 - Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu radni przegłosowali poparcie dla Zarządu Powiatu za wykonanie budżetu za rok 2010.
Radni, zdecydowaną większością głosów, udzielili absolutorium Zarządowi, a właściwie nie zgodzili się z sugestią i propozycją Komisji Rewizyjnej, która wnioskowała, aby takiego poparcia nie udzielać.
Argumentacji Komisji Rewizyjnej nie podzieliło dwudziestu z pośród dwudziestu dziewięciu radnych powiatowych.


30 czerwca 2011 - Lato w Gminie Świdnica

Ponad 360 dzieci skorzysta w tym roku z wakacyjnego wypoczynku przygotowanego przez Gminę Świdnica.
Ostróda, Przesieka, Pobierowo, Niesulice to kierunki tegorocznych wyjazdów dzieci z gminy Świdnica. Dla tych którzy w tym roku zdecydują się spędzić ten czas w miejscu swojego zamieszkania - GOPS przygotował zielone świetlice.
Nowością w tym roku będzie tygodniowy pobyt dzieci w szkolnym schronisku młodzieżowym w Lubachowie.


30 czerwca 2011 - Pokazy historyczne w Czechach - wyjazd gratis

Na sobotę, 2 lipca w miejscowości Chlum koło Hradec Kralove zaplanowano pokaz historyczny w ramach projektu "Dotknij historii - rocznice, flesze, numizmaty". Mieszkańcy Świdnicy mogą skorzystać z bezpłatnego wyjazdu i wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy przy ulicy Wewnętrznej 2 (Rynek) lub telefonicznie (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do poniedziałku, 27 czerwca do godziny 18.00. Niezbędne dane do ubezpieczenia i kontaktu: . . . czytaj więcej


29 czerwca 2011 - Spotkali się z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem

Samorządowcy z Dolnego Śląska i Wielkopolski w środę, 29 czerwca w Warszawie spotkali się z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.
Interwencja samorządowców ma związek z nagłą decyzją o zmianie zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".
W ponadgodzinnym spotkaniu wzięli udział: prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, prezydent Bolesławca, Piotr Roman, prezydent Leszna, Tomasz Malepszy oraz burmistrz Dzierżoniowa, Marek Piorun.
- Jesteśmy zadowoleni, że wicepremier się z nami spotkał. Natomiast rozmowy niewiele dały, jeśli chodzi o modyfikację decyzji w sprawie składu zarządu. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2011 - Przedsiębiorcy: czujemy wsparcie samorządu

Gmina Świebodzice po raz czwarty przystąpiła do konkursu Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Podczas drugiego etapu weryfikacji miasto odwiedził audytor Biura Konkursowego, dr Ryszard Pęczak. Spotkał się z władzami miasta, urzędnikami, wizytował w terenie inwestycje, rozmawiał z przedsiębiorcami - i nie ukrywał, że jest pod dużym wrażeniem zmian, jakie zobaczył w gminie.
- Gdy byłem tu trzy lata temu w wielu miejscach były wykopy, dziury, rusztowania. Dziś są tam drogi, nowa szkoła, boiska. Macie fantastyczną bazę sportową i piękną szkołę integracyjną, jest nowy inwestor - naprawdę widać, że ta gmina się rozwija - oceniał podczas spotkania z przedstawicielami biznesu. - Ale nie byłoby zapewne tego rozwoju bez m. in. przychylności i dobrej współpracy z przedsiębiorcami, ich podatków, sponsoringu. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2011 - Konkurs fotograficzny "KL Gross-Rosen - Pamiętajmy"

"KL Gross-Rosen - Pamiętajmy" - pod takim tytułem Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy organizuje amatorski konkurs fotograficzny.
W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do dzielenia się własnym, osobistym spojrzeniem na świat, wrażliwością i poczuciem estetyki, utrwalonymi na fotografiach dokumentujących wizytę na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i obywatelstwo.
Do udziału w konkursie zapraszamy odwiedzających Muzeum Gross-Rosen w okresie od 15 lipca do 15 września. Celem konkursu jest utrwalenie i prezentacja w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych reliktów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, co służyć będzie zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2011 - Od wtorku część ulicy Westerplatte będzie wyłączona z ruchu

Od wtorku, 5 lipca przez około dwa tygodnie zamknięty dla ruchu będzie fragmentu ul. Westerplatte (na wysokości mostu). Roboty mają związek z budową dróg dojazdowych do powstającej właśnie Galerii Świdnickiej. Realizuje je i finansuje inwestor - firma Rank Progress.
- Po przeprowadzeniu najpilniejszych prac instalacyjnych, które potrwają ok. dwa tygodnie, ruch w tym miejscu zostanie przywrócony. Następnie za około dwa miesiące, po zakończeniu przebudowy ul. Równej i Mieszka I, nastąpi kolejna zmiana w organizacji ruchu.
W rejonie skrzyżowania ul. Westerplatte ze Śląską wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy do centrum miasta - mówi Jarosław Markowski, kierownik Referatu Dróg Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2011 - Taniej na basen w Świdnicy

Dwa ostatnie dni z piękną słoneczna pogodą spowodowały, że na świdnicki basen letni ciągnęły tłumy świdniczan i nie tylko. Wiele osób przyjechało z pobliskich miejscowości. We wtorek i w środę basen przy ulicy Śląskiej odwiedziło blisko 2, 5 tysiąca świdniczan.
Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji mimo tak dużej frekwencji nie zasypuje gruszek w popiele, tylko cały czas stara się wzbogacać swoją ofertę. Dlatego na lipiec szykuje kolejne nowości.
- Bardzo cieszymy się z frekwencji pierwszych dni funkcjonowania basenu, ale realizujemy konsekwentnie politykę wzbogacania naszej oferty.
Licząc na to, że kolejne ciepłe dni spowodują, że odwiedzi nas jeszcze więcej mieszkańców - mówi Rafał Ząbczyk. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2011 - Kup widok Świdnicy z około 1760 roku

Kilka dni temu w sprzedaży pojawił się widok Świdnicy z około 1760 roku. Widokiem o wielkości 17 x 30 centymetrów redakcja serwisu informacyjnego "dziennik.swidnica.pl" do której to trafiła informacja o sprzedaży zainteresowała Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Dzisiaj otrzymaliśmy informacje, że taka rycina znajduje się już w zbiorach muzealnych.
W tej sytuacji po konsultacjach ze sprzedającym postanowiliśmy możliwością zakupu zainteresować naszych czytelników, mieszkańców miasta, regionalistów, zbieraczy. Rycina jest w cenie 950 złotych. Chętnych do nabycia ryciny prosimy o kontakt z redakcją serwisu - redakcja@dziennik.swidnica.pl


28 czerwca 2011 - Finisz prac na placu św. Małgorzaty - będzie festyn na otwarcie

Trwają kosmetyczne prace wykończeniowe w ramach przebudowy placu św. Małgorzaty. Na sobotę, 2 lipca zaplanowano uroczyste otwarcie placu.
W jego ramach odbędzie się festyn rodzinny. Na ten dzień przygotowano liczne atrakcje dla całych rodzin m. in. występy, gry i zabawy dla dzieci, spacery z przewodnikiem itp.
Z największymi honorami przyjmowane będą wszystkie Małgorzaty, które wybiorą się na festyn.
Plac św. Małgorzaty z atrakcjami - Festyn rodzinny na otwarcie. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2011 - Stypendia pomostowe

Już po raz kolejny Fundacja "Nasze Dzieci" wraz z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości w Łodzi oraz m.in. Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i NBP, finansuje stypendia pomostowe dla tegorocznych maturzystów w ramach Programu Stypendiów Pomostowych organizowanego przez FEP.
W ramach tegorocznej, X już Edycji Programu, do zdobycia jest stypendium na pierwszy rok studiów dziennych magisterskich na uczelniach państwowych, w kwocie pięćset złotych miesięcznie. W związku z tym, zachęcamy tegorocznych maturzystów spełniających warunki określone w regulaminie Programu Stypendiów Pomostowych, do składania wniosków z ramienia Fundacji "Nasze Dzieci", czyli II segmentu.
Dokumenty dostępne są na stronie internetowej Programu - >>> zobacz oraz stronie Fundacji - >>> zobacz


28 czerwca 2011 - Zabytkowe limuzyny w Strzegomiu

30 czerwca, fanów motoryzacji czeka w Strzegomiu nie lada gratka. Na strzegomskim Rynku pojawią się piękne i zabytkowe limuzyny, które przyjadą w ramach III Międzynarodowego Rajdu Samochodów Rolls - Royce & Bentley.
Załogi przyjadą do Strzegomia z Legnicy i Jawora i pojawią się w Rynku około godziny 16.30.
Następnego dnia samochody odwiedzą Dzierżoniów, Bardo, Złoty Stok i Ząbkowice Śląskie.


28 czerwca 2011 - Budowa oświetlenia w Marcinowicach i Szczepanowie

Już wkrótce w Szczepanowie i Marcinowicach będzie jaśniej, a to za sprawą rozbudowy oświetlenia ulicznego.
Pod koniec kwietnia Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podpisał dwie umowy na "Budowę oświetlenia ulicznego w miejscowości Marcinowice (etap I)", oraz na "Budowę oświetlenia ulicznego w miejscowości Szczepanów".
Projekt zakłada w Szczepanowie oświetlenie odcinka drogi krajowej nr 35 między przystankami autobusowymi oraz oświetlenie drogi do cmentarza - w kierunku Goli Świdnickiej. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2011 - Świebodzice stolicą najpiękniejszych

Przez jeden dzień nasze miasto stało się bez wątpienia stolicą piękniejszej części Dolnego Śląska. A to za sprawą urodziwych Dolnoślązaczek, które właśnie w Świebodzicach walczyły o tytuł Miss Polonia 2011 Dolnego Śląska.
O tytuł ubiegało się 20 kandydatek, a zwyciężyła 20-letnia wrocławianka Justyna Grochala. Będzie reprezentować Dolny Śląsk w wyborach centralnych.
Tytuł I Wicemiss zdobyła Katarzyna Stadnicka z Ziębic, a II Wicemis została Katarzyna Englard z Pieszyc. Miss Publiczności została wybrana Paulina Zielińska z Jeżowa Sudeckiego. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2011 - Tymczasowa zmiana organizacji ruchu

Wykonawca budowy drogi powiatowej nr 3396D (tzw łącznik do autostrady) informuje o ponownym zamknięciu skrzyżowania na trasie Żarów - Piotrowice Świdnickie.
Skrzyżowanie będzie zamknięte od 29 czerwca do 14 lipca tego roku.
Objazd do Żarowa odbywać się będzie przez Pastuchów - Przyłęgów - Łażany.


27 czerwca 2011 - Sukces wieńczy dzieło

Władze miasta, pragnąc podkreślić znaczenie awansu do IV Ligi drużyny piłki nożnej AKS Strzegom zaprosiły zawodników, trenera Rafała Hubschera i działaczy klubu na galę w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.
Na spotkanie przybyli także Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn oraz radni Piotr Szmidt, Przemysław Stępniewicz, Andrzej Gregorczyk, Krystyna Lewicka i Tomasz Dziurla. Burmistrz Miasta Strzegomia - Zbigniew Suchyta złożył zawodnikom gratulacje i podziękował za piękną walkę fair play. Zawodnicy zostali uhonorowani dyplomami uznania i nagrodami pieniężnymi. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2011 - Pod lupą audytora

We wtorek, 28 czerwca, przedstawiciel Biura Konkursowego Fair Play przeprowadzi audyt w gminie Świebodzice.
O godzinie 9.00 rozpocznie się spotkanie z władzami miasta i urzędnikami, następnie audytor będzie wizytował wybrane inwestycje gminne i prywatne na terenie gminy, a o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z przedsiębiorcami, poświecone współpracy samorządu z lokalnym biznesem.
Podsumowanie audytu zaplanowano na godzinę 13.00. Gmina Świebodzice była laureatem tytułu Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji już trzykrotnie.


27 czerwca 2011 - Nocny Turniej w Piłce Nożnej

Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina" zaprasza 1 lipca (piątek) na Nocny Turniej w Piłce Nożnej, który odbędzie się na obiekcie sportowym "Orlik 2012" przy ulicy Jana Pawła II.
Turniej rozgrywany będzie w ramach obchodów 65-lecia Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina".
Zapisy oraz spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę o godzinie 18.00 w siedzibie klubu na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej


26 czerwca 2011 - Podwójne zwycięstwo Junga

W konkursie Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego podwójne zwycięstwo odniósł Mistrz Świata Michael Jung.
Jest to już trzecie zwycięstwo z rzędu Junga w Strzegomiu. Mistrz Świata i zdobywca Pucharu Świata w wkkw po trzech próbach ostatecznie odniósł podwójne zwycięstwo. Po ujeżdżeniu i crossie Jung zajmował pierwsze miejsce na koniu, na którym zdobył tytuł mistrza, La Biosthetique-Sam FBW. Na Leopinie był drugi.
Próba skoków w ostatnim dniu zawodów przyniosła nieoczekiwaną zmianę. Zrzutka na parkurze na La Biosthetique-Sam FBW spowodowała spadek na drugie miejsce i awans Leopina na miejsce pierwsze. Michael Jung, po raz trzeci z rzędu zwyciężył konkurs Pucharu Świata w Strzegomiu. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2011 - Ostra walka na "plaży"

Pogoda nie zniechęciła amatorów siatkówki plażowej, którzy licznie przybyli w niedzielę na świdnicki OSiR. Na ulice Śląską zjechały zawodniczki i zawodnicy nie tylko ze Świdnicy, ale także Wałbrzycha, Dobromierza czy Sobótki. Publiczność, która zgromadziła się na trybunach mogła zobaczyć wiele zaciętych pojedynków.
W Turnieju wystartowały cztery zespoły dziewcząt i aż czternaście zespołów męskich. Zdjęcia - >>> zobacz Wśród dziewcząt mogliśmy oglądać dobrze znane świdnickim kibicom siatkówki zawodniczki MKS-u Świdnica, które rozegrały turniej systemem "każdy z każdym".
Z tej zaciętej rywalizacji zwycięsko wyszła dwójka Ola Małodobra i Ania Malina. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2011 - Mistrz Świata nadal liderem

W konkursie CIC 3* W cross nie wniósł żadnych zmian w czołówce. Niezmiennie liderem pozostaje Michael Jung na swoich dwóch koniach.
Na koniu La Biosthetique-Sam FBW, na którym zdobył tytuł Mistrza Świata, Jung zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 42,10 pkt.
Cross nie zmienił sytuacji również w przypadku drugiego konia Junga, Leopina. Para ta po ujeżdżeniu zajmowała drugie miejsce. Czysty przejazd crossu pozwolił utrzymać się Jungowi na tej pozycji (42,40 pkt).
Na trzecim miejscu znajduje się Andreas Dibowski na FHR Fantasia z wynikiem 51,00 punktów. Również i ten zawodnik utrzymał swoje miejsce zajmowane po ujeżdżeniu.
Świetny przejazd crossu Pawła Spisaka na Weriuszu dał im awans z szóstego miejsca na miejsce piąte (52,40 pkt). . . . czytaj więcej


25 czerwca 2011 - Klub Seniora z wizytą w Lauchhammer

Niedawno świętowali swoje 15-lecie, 2 tygodnie temu gościli w Telewizyjnym Klub Seniora TVP Wrocław. W miniony weekend udali się z wizytą do zaprzyjaźnionego klubu seniora w Lauchhammer niedaleko Cottbus. I jak zapowiadają to nie koniec ich pomysłów na aktywne spędzenie jesieni życia, która wcale nie musi być szara i nudna.
W ramach polsko-niemieckiej wymiany Seniorów w dniach 17-19. czerwca br. seniorzy z gminy Świdnica gościli z wizytą w niemieckim mieście Lauchhammer niedaleko Cottbus (powiat Oberspreewald-Lausitz).
Program pobytu obejmował między innymi zwiedzanie byłych terenów pogórniczych obecnie zagospodarowywanych na nowo - największego placu budowy w Europie. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2011 - Konkurs fotograficzny "KL Gross-Rosen - Pamiętajmy"

"KL Gross-Rosen - Pamiętajmy" - pod takim tytułem Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy organizuje amatorski konkurs fotograficzny.
W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do dzielenia się własnym, osobistym spojrzeniem na świat, wrażliwością i poczuciem estetyki, utrwalonymi na fotografiach dokumentujących wizytę na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i obywatelstwo.
Do udziału w konkursie zapraszamy odwiedzających Muzeum Gross-Rosen w okresie od 15 lipca do 15 września. Celem konkursu jest utrwalenie i prezentacja w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych reliktów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, co służyć będzie zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2011 - Pokazy historyczne w Czechach - wyjazd gratis

Na sobotę, 2 lipca w miejscowości Chlum koło Hradec Kralove zaplanowano pokaz historyczny w ramach projektu "Dotknij historii - rocznice, flesze, numizmaty". Mieszkańcy Świdnicy mogą skorzystać z bezpłatnego wyjazdu i wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy przy ulicy Wewnętrznej 2 (Rynek) lub telefonicznie (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do poniedziałku, 27 czerwca do godziny 18.00. Niezbędne dane do ubezpieczenia i kontaktu: . . . czytaj więcej


24 czerwca 2011 - Niemcy na prowadzeniu

W konkursie CCI 2* Strzegom Horse Trials w czołówce sami Niemcy. Po ujeżdżeniu trzy pierwsze miejsca zajmują reprezentanci Niemiec a prowadzi Julia Krajewski na koniu Lost Prophecy.
Krajewski po ujeżdżeniu prowadzi z wynikiem 48,1pkt. Na drugim miejscu znajduje się Dirk Schrade i Play The Joker (49,5pkt), która ma jedynie 1 punkt przewagi nad zajmującą trzecie miejsce Aliną Meister na Hill Dream (50,5pkt).
Najlepszym polskim zawodnikiem jest Jerzy Krukowski na koniu Gondolier, który z wynikiem 51,9pkt zajmuje piąte miejsce. Zawodnicy startujący w tym konkursie jutro będą walczyć o punkty na crossie, a w niedzielę będą pokonywać parkur. . . . czytaj więcej


24 czerwca 2011 - Będą nowe ceny biletów MPK

Od 1 lipca zacznie obowiązywać uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy zmieniająca taryfę opłat za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej. Zmiany dotyczą m. in.:
- nowych cen biletów jednorazowych - ceny biletów okresowych pozostają bez zmian,
- wprowadzony zostaje nowy bilet czasowy 120-minutowy (w miejsce biletu 180-minutowego),
- obniżenia opłaty za przewóz bagażu (większego niż 60 cm x 40 cm x 20 cm) do wysokości ceny biletu jednorazowego ulgowego gminnego obowiązującego dla danej strefy przewozu (do tej pory obowiązywała cena biletu jednorazowego normalnego), . . . czytaj więcej


24 czerwca 2011 - LKS Bystrzyca Górna awansował do klasy okręgowej

Czekali 10 lat i udało się. Ludowy Klub Sportowy Bystrzyca Górna awansował do klasy okręgowej. Swój pierwszy mecz w nowej klasyfikacji planują rozegrać już 14 sierpnia.
Na zakończenie sezonu ligowego 2010/2011, w ostatnim meczu A-klasie, LKS Bystrzyca Górna pokonał drużynę Skalnika Czarny Bór 6:0. Po dwie bramki strzelili Konrad Sajdak, Tomek Łysoń i Łukasz Somala. Zobacz zdjęcie - >>> zobacz

Mecz do ostatnich minut był świetnym widowiskiem. Początek spotkania był wyrównany, żadna z drużyn nie potrafiła osiągnąć zdecydowanej przewagi.
Festiwal strzelecki rozpoczął Łukasz Somala, pokonując bramkarza gości pięknym strzałem pod poprzeczkę w 23 minucie. Siedem minut później Tomek Łysoń pokonuje bramkarza, dobijając piłkę po strzale Bartka Klagi. . . . czytaj więcej
24 czerwca 2011 - Promocyjny bilet wakacyjny

W czasie wypoczynku letniego dzieci i młodzież mogą skorzystać z biletu wakacyjnego. W zależności od liczby stref jego cena wynosi 16 zł, 18 zł lub 21 zł za miesiąc. W roku szkolnym taki bilet kosztuje ponad dwa razy więcej.
Zachęcając do zakupu, informujemy, że bilety wakacyjne oprócz ważności na trasie przejazdu obowiązują na wszystkich liniach komunikacyjnych na obszarze miasta. Ilość przejazdów nie jest ograniczona.
Dodatkowo bilet wakacyjny upoważnia do 50-procentowej zniżki przy zakupie biletu na basen otwarty Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Bilety można kupić w kasie biletowej MPK na placu Grunwaldzkim. Ważne są w lipcu i sierpniu.


24 czerwca 2011 - Koniec roku szkolnego, początek wakacji

Nadszedł czas wakacji. Uczniowie naszych szkół uroczyście zakończyli rok szkolny 2010/2011. Był to okres owocnej pracy, rozwoju intelektualnego, sportowego i artystycznego.
Czas budowania więzi koleżeńskich i przyjacielskich. Akademie z okazji zakończenia roku szkolnego były okazją do wyróżnienia przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza oraz przez jego Zastępcę Marka Zawiszę najlepszych uczniów - prymusów poszczególnych szkół.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe. Dodatkowo Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek ufundował nagrody pieniężne dla trójki najlepszych absolwentów Gimnazjum - Artura Malarza, Marleny Mazur oraz Tomasza Stuły. . . . czytaj więcej


24 czerwca 2011 - Zawody strażacko-pożarnicze w Lutomi z nowym samochodem

O tym jak ważny jest czas w niesieniu pomocy, przekonali się sami strażacy z OSP Burkatów, którzy w 2010 r. podczas III Wojewódzkich Zawodów Sportowo-Pożarniczych OSP w Strzelinie zajęli IV miejsce, ustępując podium jedynie o 15 setnych punktu. W roku ubiegłym zdobyli I miejsce podczas gminnych zawodów strażackich w Gogołowie.
W tym roku potwierdzili swoją wysoką formę zdobywając również I miejsce.
Zawody poprzedziło przekazanie kluczyków do nowego wozu bojowego dla OSP Lutomia, którego zakup był możliwy dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2011 - Andreas Dibowski, Dirk Schrade, Bettina Hoy prowadzą

Wczoraj próbę ujeżdżenia rozpoczęła pierwsza część zawodników startujących w konkursie CIC 1*. Druga grupa, prezentowała się przed sędziami w dniu dzisiejszym. Ostatecznie po próbie ujeżdżenia prowadzenie objął Andreas Dibowski z Niemiec na koniu Eskadia 2.
Andreas Dibowski, który uzyskał najlepszy wynik w ujeżdżeniu w CIC 1* (47,8 pkt) objął prowadzenie w konkursie.
Drugie miejsce zajmuje Szwajcarka Eveline Bodenmüller na koniu Unita MB CH z wynikiem 48,1 pkt. Na trzecim miejscu znajduje się Merel Blom z Holandii na Queen Off The z wynikiem 48,4 pkt. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2011 - Koniec roku szkolnego w Marcinowicach

Jak co roku czerwiec to miesiąc pożegnań. Kończy się rok szkolny i pora na podziękowania, pochwały i podsumowania.
Tak było też w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach. Na uroczystym apelu nagrodzono prymusa szkoły, którym w tym roku została Anna Białas. Ania otrzymała też nagrodę za najlepsze wyniki z egzaminów gimnazjalnych z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, natomiast Dawid Oruba otrzymał nagrodę za najlepsze wyniki z bloku przedmiotów humanistycznych.
W tym roku ma to szczególne znaczenie, gdyż uczniowie naszej szkoły osiągnęli wyniki z egzaminów o kilka punktów przekraczające wyniki wojewódzkie. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2011 - Międzycechowy Konkurs Fryzjerski dla Juniorów

Izba Rzemieślnicza i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy wraz z Sekcją Fryzjerską Cechu w Świdnicy jest organizatorem Międzycechowego Konkursu Fryzjerskiego dla Juniorów - uczniów szkół zawodowych powiatu świdnickiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego. W trakcie Konkursu odbędzie się także pokaz fryzur, przygotowanych przez uznane świdnickie salony fryzjerskie.
Konkurs ten rozgrywany jest w tym roku po raz trzeci i stanowi formę promocji kształcenia zawodowego oraz promocję fryzjerstwa i stylizacji. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2011 - "Dni Świdnicy" z Kultem, Bayer Full i DJ-em Adamusem

Znany jest już pełny program Dni Świdnicy. Święto miasta rozpocznie się w piątek, 24 czerwca i potrwa do niedzieli, 26 czerwca. W programie przewidziano wiele atrakcji i koncerty gwiazd.
- Wprowadzona w ubiegłym roku symboliczna odpłatność za "Dni Świdnicy" wpłynęła w ocenie zarówno uczestników, jak i organizatorów na poprawę bezpieczeństwa na imprezie.
W tym roku biletujemy tylko ten dzień, kiedy spodziewamy się największego napływu widzów, właśnie by poprawić bezpieczeństwo, a w pozostałe dni zrezygnowaliśmy z biletów, aby szersze rzesze mieszkańców mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji w rodzinnej atmosferze. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2011 - Rafał Gaj młodzieżowym Mistrzem Republiki Czeskiej

18 czerwca w Brnie miała miejsce największa w Europie impreza modelarska ModelBrno 2011. Można było podziwiać ponad trzy tysiące modeli zgłoszonych w siedemdziesięciu kategoriach.
Młodzieżowy Kultury w Świdnicy reprezentowali: Krzysztof Zdybel, Rafał Gaj, Michał Markowski, Piotr Kulej.
Świdnicka reprezentacja zgłosiła do konkursu sześć modeli. Rafał Gaj zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Republiki Czeskiej. Oprócz Rafała nagrodzony został Krzysztof Zdybel.


23 czerwca 2011 - "Noce Kościołów" w Świdnicy

W Świdnicy po raz drugi zagoszczą "Noce Kościołów". W ramach przedsięwzięcia wzorowanego na "Nocy Muzeów" w Świdnicy zaplanowano panel dyskusyjny oraz koncert.
Tegoroczna edycja "Nocy Kościołów" będzie obecna nie tylko na Dolnym Śląsku ale również w Czechach i na Ukrainie.
Program "Nocy Kościołów" w Świdnicy: . . . czytaj więcej


23 czerwca 2011 - Pomnik potargany przez wichury

Nie da się odratować wiekowego klonu, który rośnie w Parku Miejskim, na wprost wejścia od ulicy Aleje Lipowe w Świebodzicach.
Drzewo, mające do tej pory statut pomnika przyrody, straciło ten przywilej na mocy uchwały, podjętej przez Radę Miejską na sesji w dniu 21 czerwca. Uszkodzenia spowodowane przez wichury są tak poważne, że nie da się na klonie przeprowadzić zabiegów leczniczych.
Najprawdopodobniej zostanie wycięty i zastąpiony nowym, młodym egzemplarzem.


23 czerwca 2011 - Wystawa kończącą warsztaty malowania ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą IV warsztaty malowania ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego zorganizowane przy udziale Urzędu Miasta Świdnica i Świdnickiego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej oraz IV Wrocławskie warsztaty malowania ikon pod kierunkiem Anny Makać zorganizowane przez "Grupę Ikona".
Wernisaż odbędzie się w piątek 1 lipca o godzinie 18.00. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył krótki recital chóru Oktoich


23 czerwca 2011 - Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011

W dniach 24-26 czerwca Klub Motocyklowy RoadRunners MC Procpect Chapter Świdnica organizuje jak co roku Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011.
Zlot odbędzie się w Ludwikowicach Kłodzkich przy ulicy Kasprowicza 34 w Ośrodku Harenda.
Impreza rozpocznie się już o godzinie 9.00. W trakcie zlotu odbędzie się też Festiwal Muzyki Rock Stock. Plakat imprezy a na nim szczegóły - >>> zobacz


22 czerwca 2011 - Mistrz Świata już w Strzegomiu

Od poniedziałku do miasteczka zawodów zaczęli zjeżdżać zawodnicy z zagranicy, którzy chcą wypocząć po męczącej podróży i przygotować się do rywalizacji w gronie najlepszych. W dniu dzisiejszym, w rannych godzinach do Strzegomia dotarł również aktualny Mistrz Świata w WKKW Michael Jung wraz ze swoimi końmi.
W stajniach na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie koło Strzegomia jest już około 100 koni. Oprócz kilku polskich zawodników, swoje konie przywieźli zawodnicy z 10 krajów, m. in. Karin Donckers, Oliver Townand i Andreas Dibowski.
Do jutra przyjadą wszyscy zawodnicy, którzy zgłosili swój udział w zawodach. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2011 - Finisz prac na placu św. Małgorzaty - będzie festyn na otwarcie

Trwają kosmetyczne prace wykończeniowe w ramach przebudowy placu św. Małgorzaty. Na sobotę, 2 lipca zaplanowano uroczyste otwarcie placu.
W jego ramach odbędzie się festyn rodzinny. Na ten dzień przygotowano liczne atrakcje dla całych rodzin m. in. występy, gry i zabawy dla dzieci, spacery z przewodnikiem itp.
Z największymi honorami przyjmowane będą wszystkie Małgorzaty, które wybiorą się na festyn.
Plac św. Małgorzaty z atrakcjami - Festyn rodzinny na otwarcie. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2011 - Można handlować całodobowo

Rada Miejska Świebodzic na sesji w dniu 21 czerwca przyjęła uchwałę, która ustala dni i godziny zamykania oraz otwierania palcówek handlowych na terenie miasta. Nowe zapisy umożliwiają prowadzenie handlu detalicznego przez takie placówki całodobowo, przez wszystkie dni tygodnia. Dotychczas w Świebodzicach istniało w tej kwestii ograniczenie - stara uchwała RM, sprzed 11 laty, dopuszczała otwarcie placówek handlowych tylko do godz. 22.00.
Zaproponowane w nowej uchwale zapisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno przedsiębiorców prowadzących tego typu działalność, jak i społeczności lokalnej.


22 czerwca 2011 - Dni Świdnicy - będą zmiany w organizacji ruchu

Od piątku do niedzieli (24-26 czerwca) w związku z trwającymi Dniami Świdnicy zostanie zmieniona organizacja ruchu w rejonie ulicy Parkowej.
Ruch jednokierunkowy wprowadzony będzie na ulicy Parkowej na odcinku od ulicy Saperów do ulicy Gdyńskiej oraz na ulicy Gdyńskiej w stronę ulicy Waleriana Łukasińskiego.
Dzięki temu mieszkańcy będą mogli parkować samochody po obu stronach ulicy Gdyńskiej oraz po jednej stronie ulicy Parkowej. Przy ulicy Saperów zostaje zachowana dotychczas obowiązująca możliwość parkowania jednostronnego. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2011 - Ruszają wakacyjne rodzinne wycieczki

Przez całe wakacje najmłodsi świdniczanie wraz z rodzicami będą mogli poznać swoje miasto. W sobotę, 25 czerwca rusza akcja 10. sobotnich wycieczek rodzinnych.
- Projekt po raz pierwszy realizowany był w Świdnicy w trakcie poprzednich wakacji i się sprawdził. Ta oferta wakacyjna skierowana jest do rodziców z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat.
Trasy wycieczek oraz sposób oprowadzania przez przewodników uwzględnia zainteresowanie dzieci i ich możliwości. W tym roku wprowadzamy również ofertę dla dorosłych - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2011 - Powiat finalistą - Najwyższa Jakość Quality International 2011

Powiat Świdnicki został finalistą piątej edycji Programu Najwyższa Jakość QI 2011, ogólnopolskiego programu konkursowego, w którym nagradzane są instytucje, samorządy, producenci i usługodawcy, posiadający czytelną politykę jakości w odniesieniu do produktu, usługi lub systemu zarządzania, odznaczającego się szczególną dbałością o najwyższą jakość swoich produktów i usług.
Program realizowany jest przez redakcję Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Klubu Polskie Forum ISO 9000. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - Maciej Florek gościem specjalnym na Strzegom Horse Trials

Zwycięzca I polskiej edycji "You Can Dance - Po prostu tańcz", Maciej Florek będzie gościem specjalnym Strzegom Horse Trials 2011.
Maciej Florek, znany z niekonwencjonalnego stylu tańca, który nazywa współczesnym ezoterycznym tańcem dynamicznym oraz zamiłowania do jeździectwa, będzie konferansjerem podczas strzegomskich zawodów.
W niedzielę, 26 czerwca poprowadzi dodatkowe atrakcje przewidziane w przerwach między konkursami oraz weźmie udział w programie Gwiazdy dla dzieci. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - II edycja Saller Cup zakończona

Półtora miesiąca piłkarskiego święta zafundowali nam uczestnicy II edycji Powiatowej Ligi Oldboys Saller Cup. Rozgrywki rozgrywane były dwa razy w tygodniu na boisku Orlik w Żarowie.
Przed ostatnią kolejką było wiadomo, iż tytuł mistrzowski zdobędzie Nocny Team, piąte miejsce zajmą piłkarze Nefretete a na szóstej pozycji rozgrywki zakończą zawodnicy Pebek.
Losy pozostałych miejsc na podium rozstrzygnęła ostatnia X kolejka.
Nefretete wygrało zdecydowanie 7:2 z drużyną Mam Talent. Zdjęcia - >>> zobacz Tym samym zeszłoroczny zwycięzca ligi pozbawiony został szans na zajęcie drugiego miejsca. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - Pierwszy inwestor w Podstrefie na Strzegomskiej

GEA Polska Sp. z o.o. - to pierwszy inwestor w Podstrefie Świebodzice WSSE "Invest-Park", na gruntach które w pełni należą do Gminy Świebodzice.
We wtorek 21 czerwca burmistrz Bogdan Kożuchowicz i Edyta Rękas, dyrektor GEA Polska Sp. z o.o., w obecności Prezes WSSE Invest-Park Urszuli Solińskiej-Marek, podpisali akt notarialny.
Firma kupiła ponad 5 hektarów gruntów położonych w rejonie ulicy Strzegomskiej. Zamierza uruchomić pierwszą halę produkcyjną już w lutym 2012 roku. GEA to tak naprawdę pierwszy inwestor w świebodzickiej podstrefie ekonomicznej. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - Konkurs fotograficzny "KL Gross-Rosen - Pamiętajmy"

"KL Gross-Rosen - Pamiętajmy" - pod takim tytułem Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy organizuje amatorski konkurs fotograficzny.
W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do dzielenia się własnym, osobistym spojrzeniem na świat, wrażliwością i poczuciem estetyki, utrwalonymi na fotografiach dokumentujących wizytę na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i obywatelstwo.
Do udziału w konkursie zapraszamy odwiedzających Muzeum Gross-Rosen w okresie od 15 lipca do 15 września. Celem konkursu jest utrwalenie i prezentacja w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych reliktów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, co służyć będzie zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - Najlepsi uczniowie z nagrodami

Wyroby jubilerskie, odtwarzacze mp4, sprzęt muzyczny, aparaty fotograficzne, sprzęt komputerowy to nagrody dla najlepszych absolwentów świdnickich szkół, prowadzonych przez miasto. Nagrody o wartości 600 zł dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej, a 700 złotyvh dla absolwenta gimnazjum uczniowie wybierali sobie sami.
We wtorek, 21 czerwca nagrody prymusom wręczył prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i przewodnicząca Rady Miejskiej, Joanna Gadzińska.
Nagrody przypadły 10 uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy mogą pochwalić się średnią ocen od 5,18 do 6,00. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - Electrolux świętuje pięciolecie produkcji na Dolnym Śląsku

Pięć lat temu Electrolux, wiodący producent urządzeń gospodarstwa domowego na świecie, silnie związał się z polską gospodarką, otwierając trzy nowoczesne fabryki w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej: fabrykę zmywarek w Żarowie, fabrykę pralek w Oławie oraz fabrykę kuchenek i piekarników w Świdnicy.
Podjął też decyzję o rozbudowie fabryki suszarek bębnowych i wentylacyjnych w Siewierzu oraz o otwarciu Globalnego Centrum Usług w Krakowie. Od tego czasu Polska jest jednym z najważniejszych rynków na mapie inwestycji Grupy Electrolux.
W polskich fabrykach powstają innowacyjne, dobrze zaprojektowane, przyjazne dla środowiska urządzenia zainspirowane oczekiwaniami i potrzebami konsumentów, m.in. wyjątkowo energooszczędne suszarki Heat Pump, ułatwiające prasowanie suszarki Iron Aid czy piekarniki parowe z funkcją mikrofali. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - Głosowanie na najlepszy projekt pomnika Jana Pawła II

Głosowanie na najlepszy projekt pomnika Jana Pawła II ogłoszone przez Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II "Pamięć i Wdzięczność" wkracza w decydującą fazę.
Głosowanie dobiega końca, 26 czerwca o godzinie 18.00 w Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury poznamy wyniki głosowania i decyzje sądu konkursowego w składzie - Jan Bagiński, Jerzy Jerych, Piotr Kozak, Barbara Obelinda, Kazimierz Ożóg, Urszula Pawłowska, Wiesław Rośkowicz, Ryszard Skórka, Waldemar Skórski, Edward Szajda. Wstęp do teatru jest wolny. Strona Stowarzyszenia - głosowanie - >>> zobacz


21 czerwca 2011 - Pokazy historyczne w Czechach - wyjazd gratis

Na sobotę, 2 lipca w miejscowości Chlum koło Hradec Kralove zaplanowano pokaz historyczny w ramach projektu "Dotknij historii - rocznice, flesze, numizmaty". Mieszkańcy Świdnicy mogą skorzystać z bezpłatnego wyjazdu i wziąć udział w tym przedsięwzięciu.
Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy przy ulicy Wewnętrznej 2 (Rynek) lub telefonicznie (074) 852-02-90, e-mail: it@um.swidnica.pl do poniedziałku, 27 czerwca do godziny 18.00. Niezbędne dane do ubezpieczenia i kontaktu: . . . czytaj więcej


21 czerwca 2011 - Dwieście lat trwa proces rozkładu opakowań

Dwieście lat trwa proces rozkładu opakowań typu PET. Uczniowie gminnych placówek oświatowych postanowili chronić zieloną planetę biorąc udział w III edycji konkursu na utylizację opakowań PET. Zebrali 5,7 ton opakowań, z których odzyskano 5 ton granulatu do powtórnej przeróbki.
To jest nasz wspólny sukces, bo zużyte opakowania nie trafiły na wysypiska śmieci czy też do lasów, ale zostały poddane przetworzeniu pod wpływem syntezy chemicznej.
Dzięki temu powstał produkt, z którego po dalszej przeróbce powstaną użyteczne sprzęty - mówił organizator konkursu Waldemar Drozdowski Prezes ZUK Żarów Sp. z o.o. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2011 - Znamy zwycięzców dolnośląskiego finału o Puchar Tymbarku

Piłkarskie zmagania na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji już za nami. W sobotę, 18 czerwca, odbył się tam dolnośląski finał Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", czyli oficjalnych Mistrzostw Polski dziewcząt i chłopców w kategorii U-10
O mistrzostwo województwa walczyły 34 drużyny, które wykazały się największymi umiejętnościami podczas rozgrywek gminnych i powiatowych. Awans do finału wojewódzkiego nie był łatwy, ponieważ do rozgrywek w całym województwie stanęło ponad 4000 dzieci.
Finałowy mecz w kategorii chłopców został rozegrany pomiędzy drużyną SP Nr 18 Wrocław a zespołem UKS Gryf Świdnica. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2011 - Święto Granitu Strzegomskiego

W dniach 17-19 czerwca 2011 Strzegom obchodził swoje święto, które w tym roku przyjęło nazwę Święto Granitu Strzegomskiego, akcentując najistotniejsze dobro Ziemi Strzegomskiej.
Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Burmistrz Strzegomia, Rada Miejska Strzegomia, Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej, Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej, Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych oraz Strzegomskie Centrum Kultury. W tych dniach Strzegom stał się, nie tylko, miejscem prezentacji artystycznych i sportowych, ale też centrum wystawienniczym branży kamieniarskiej. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2011 - Wietrzne Dni Świebodzic za nami

Pogoda nie rozpieszczała nas przez miniony weekend, jednak nie odstraszyło to mieszkańców Świebodzic od udziału w święcie miasta. Dwudniowa impreza odbyła się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Rekreacyjnej.
Najwięcej osób pojawiło się tradycyjnie podczas koncertów głównych gwiazd Dni Świebodzic - w sobotę był to zespół Bayer Full, w niedzielę Lao Che.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych - były dmuchańce, wesołe miasteczko, trampoliny, itd. W sobotę m. in. rodziny mogły wybrać się na bezpłatną przejażdżkę bryczką po Parku Książańskim, dzięki dobrej współpracy z dyrekcją parku i Stadniną Ogierów w Książu. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2011 - IV Turniej Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego

Niedzielny IV Turniej Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, rozegrany na murawie stadionu w Jaworze, zakończył się zwycięstwem Strzegomia i to tam odbędzie się kolejny turniej w przyszłym roku.
Już po raz czwarty rajcy miast, gmin i powiatów leżących na terenie dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego stanęli w szranki w ramach organizowanego przez ubiegłorocznych zwycięzców z Jawora turnieju rycerskiego. Oprócz walecznych rycerzy do zmagań i potyczek rodem ze Średniowiecza zgłosiły się także dzielne białogłowy.
Bitwę rozegrano pomiędzy drużynami ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Urzędu Miasta w Świdnicy, Gminy Świdnica, Strzegomia, Jawora, Świebodzic i Bractwa Rycerskiego z Niepołomic. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2011 - ŚKPR poznał rywali

Wyjazdowym meczem z AZS AWF Biała Podlaska rozpoczną nowy sezon w I lidze piłkarze ręczni ŚKPR-u Świdnica. Zmagania rozpoczną się 17 września 2011 roku i potrwają do 28 kwietnia 2012. Decyzją Związku Piłki Ręcznej w Polsce ŚKPR trafił do grupy B.
Wystąpią w niej zespoły przede wszystkim z południa Polski. Świdnicki klub uniknie dalekich i kosztownych eskapad do Gdańska, Szczecina, Kościerzyny czy Elbląga.
W grupie B najdalszymi wyprawami będą te do Białej Podlaskiej i Przemyśla. Obok ŚKPR-u w lidze zagrają: AZS AWF Białą Podlaska (beniaminek), Gwardia Opole, ASPR Zawadzkie, Olimpia Piekary Śląskie, KSPR Końskie, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski (spadkowicz), Viret Zawiercie, MTS Chrzanów, Czuwaj Przemyśl, Ostrovia Ostrów Wielkopolski i Politechnika Radom. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2011 - Udane zmagania strażaków

W sobotę 18 czerwca w Piotrowicach pojawiły się 22 drużyny strażackie ze wszystkich jednostek OSP Gminy Jaworzyna Śląska.
Powodem ich obecności nie była akcja ratunkowa, a coroczne Miejsko - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Gminy Jaworzyna Śląska.
Gospodarzami zawodów była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrowicach, której pomocy w organizacji imprezy udzieliły Rada Sołecka w Piotrowicach i miejscowy klub sportowy. Drużyny, podzielone na kategorie wiekowe, rywalizowały w dwóch konkurencjach: bieg sztafetowy oraz ćwiczenie bojowe. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2011 - Przez Strzegom na Olimpiadę

Wyjątkowo emocjonująco zapowiada się w tym roku przebieg konkursu CCI 3*. Zawodnicy, którzy wystartują w tym konkursie będą walczyć o punkty pozwalające na start na Olimpiadzie w Londynie w 2012 roku.
W konkursie CCI 3*, w ramach którego zawodnicy będą walczyć o punkty kwalifikacyjne na Letnie Igrzyska Olimpijskie, wystartuje 42 konie.
Rywalizację rozpocznie próba ujeżdżenia, która zostanie rozegrana już w czwartek.


19 czerwca 2011 - "Dni Świdnicy" z Kultem, Bayer Full i DJ-em Adamusem

Znany jest już pełny program Dni Świdnicy. Święto miasta rozpocznie się w piątek, 24 czerwca i potrwa do niedzieli, 26 czerwca. W programie przewidziano wiele atrakcji i koncerty gwiazd.
- Wprowadzona w ubiegłym roku symboliczna odpłatność za "Dni Świdnicy" wpłynęła w ocenie zarówno uczestników, jak i organizatorów na poprawę bezpieczeństwa na imprezie.
W tym roku biletujemy tylko ten dzień, kiedy spodziewamy się największego napływu widzów, właśnie by poprawić bezpieczeństwo, a w pozostałe dni zrezygnowaliśmy z biletów, aby szersze rzesze mieszkańców mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji w rodzinnej atmosferze. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2011 - Wystawa kończącą warsztaty malowania ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą IV warsztaty malowania ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego zorganizowane przy udziale Urzędu Miasta Świdnica i Świdnickiego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej oraz IV Wrocławskie warsztaty malowania ikon pod kierunkiem Anny Makać zorganizowane przez "Grupę Ikona".
Wernisaż odbędzie się w piątek 1 lipca o godzinie 18.00. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył krótki recital chóru Oktoich


19 czerwca 2011 - "Okiem Młodych" czeka na filmy dokumentalne

Ruszył nabór filmów do konkursu IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy, który w tym roku odbędzie się w terminie 14-16 października. Do 31 sierpnia organizatorzy czekają na filmy dokumentalne twórców do 30 roku życia. Zwycięzca konkursu otrzyma 5 tysięcy złotych.
Festiwal jest adresowany do wszystkich młodych filmowców (profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i amatorów), którzy zaproszeni są do udziału w konkursie na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Organizatorzy czekają na filmy o długości nie przekraczającej 30 minut. Nagrodę główną przyzna Jury, złożone z uznanych przedstawicieli branży filmowej. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2011 - 45 tysięcy złotych dla wspólnot rozdane

16 czerwca w Urzędzie Miejskim w Żarowie, miało miejsce oficjalne wręczenie czeków dla przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, które wygrały w konkursie "Nasz Dom".
"Cieszę się, że mieszkańcy naszej gminy coraz bardziej dbają o wygląd swoich domów a co za tym idzie wpływają na ogólny pozytywny wizerunek miasta. Całym sercem popieramy takie inicjatywy.
W tym roku zgłosiło się 16 wspólnot, mam nadzieję, że w roku przyszłym rywalizacja będzie równie zaciekła." - powiedział Burmistrz miasta Żarów Leszek Michalak. Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców: . . . czytaj więcej


19 czerwca 2011 - 630 zarzutów za oszustwa i podrobienie dokumentów

Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy od września 2010 roku prowadzili czynności w sprawie poświadczenia nieprawdy w celu uzyskania korzyści majątkowych przez mieszkankę Świdnicy.
50 letnia kobieta była zatrudniona w jednym z Towarzystw Ubezpieczeniowych.
Od stycznia 2005 roku do 2010 roku wielokrotnie poświadczyła nieprawdę w dokumentach ubezpieczeniowych. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2011 - Sto placów zabaw na sto lat Nivea

Z okazji 100 urodzin marka Nivea ogłosiła konkurs w ramach, którego sfinansuje zakup i montaż urządzeń zabawowych na terenach przygotowanych i przekazanych przez gminy pod budowę placów zabaw. Na terenie całego kraju powstanie ich sto. Gmina Jaworzyna Śląska skorzystała z tej możliwości i zgłosiła swoją lokalizację do projektu (teren Żwirowni, działka 672/4). Wszystkie zgłoszone lokalizacje będą brały udział w otwartym głosowaniu internetowym.
Zarejestruj się i oddawaj głos na "nasz plac", rób to każdego dnia - >>> zobacz W zwycięskich lokalizacjach, na terenie 250 m2, wybudowane zostaną bezpieczne i funkcjonalne place zabaw.


18 czerwca 2011 - Krzysztof Stelmach - Honorowym mieszkańcem Strzegomia

17 czerwca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyła się miła uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta - Krzysztofowi Stelmachowi jednemu z najwybitniejszych siatkarzy w Polsce.
W wypełnionej po brzegi sali narad urzędu na honorowym miejscu zasiadł Pan Krzysztof z żoną Beatą. Na sali obecni byli również rodzice słynnego siatkarza. Część zdjęć z uroczystości - >>> zobacz
Po przedstawieniu bogatej drogi życiowej honorowego gościa Burmistrz Zbigniew Suchta oraz Przewodniczący Rady Miasta Strzegomia Tadeusz Wasyliszyn wręczyli Krzysztofowi Stelmachowi tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2011 - Sudecki Konwent w Kłodzku o odpadach i drogach

Jeszcze przed wakacjami w poniedziałek, 20 czerwca, spotka się Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. Samorządowcy będą rozmawiać o stanie dróg wojewódzkich i obowiązkach gmin wynikających z nowego prawa dotyczącego gospodarki odpadami.
Na spotkanie zaprosili m. in. szefów Wydziału Ochrony Środowiska i Departamentu Realizacji Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
To drugie w obecnej kadencji posiedzenie Konwentu po inauguracyjnym spotkaniu w Świdnicy. Gospodarzami tym razem są gmina i miasto Kłodzko. Początek posiedzenia o godz. 11.00 w hotelu Metro w Boguszynie.


18 czerwca 2011 - Bezpiecznie na wakacjach

22 czerwca zabrzmi ostatni dzwonek w tym roku szkolnym. Dla ponad 1800 uczniów w Gminie Świdnica rozpoczną się upragnione wakacje.
Jednak jeszcze przed ich rozpoczęciem uczniowie szkoły podstawowej w Witoszowie Dolnym postanowili wykorzystać ostatnie dni nauki na przygotowanie się do bezpiecznego spędzenia letniego wypoczynku.
Korzystając z porad specjalistów świdnickiego Pogotowia Ratunkowego, szukali odpowiedzi na pytanie - jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, gdy zagrożone jest nasze zdrowie lub życie?
Uczniowie mieli doskonałą okazję przećwiczyć właściwe reakcje na praktycznym szkoleniu prowadzonym przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2011 - Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011

W dniach 24-26 czerwca Klub Motocyklowy RoadRunners MC Procpect Chapter Świdnica organizuje jak co roku Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011.
Zlot odbędzie się w Ludwikowicach Kłodzkich przy ulicy Kasprowicza 34 w Ośrodku Harenda.
Impreza rozpocznie się już o godzinie 9.00. W trakcie zlotu odbędzie się też Festiwal Muzyki Rock Stock. Plakat imprezy a na nim szczegóły - >>> zobacz


17 czerwca 2011 - Prezydent Świdnicy z absolutorium

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek podczas piątkowej sesji, 17 czerwca otrzymał absolutorium za 2010 rok. Realizację budżetu pozytywnie oceniły Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy, a także Regionalna Izba Obrachunkowa. To stało się podstawą do udzielenia absolutorium prezydentowi przez większość radnych.
Finanse miasta za 2010 rok przedstawiają się następująco. Dochody planowane na 141,4 mln zł zrealizowano na poziomie ponad 136,5 mln zł (96,58 proc. planu). Wydatki planowano na 167,71 mln zł, a w rezultacie były mniejsze, bo na koniec roku wyniosły 158,66 mln zł (94,60 proc. planu). . . . czytaj więcej


17 czerwca 2011 - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

W maju 2006 roku Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego w Polsce. W Powiecie Świdnickim również obchodziliśmy to święto. W tym roku w ramach uroczystości Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało festyn dla niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych.
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbyły się 14 czerwca w urokliwym plenerze w okolicach Świebodzic.
Rodziny zastępcze w podziękowaniu za opiekę nad dziećmi otrzymały drobne upominki, a dzieciom zapewniono mnóstwo atrakcji. . . . czytaj więcej


17 czerwca 2011 - Nagrody za ekologiczną zbiórkę

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Fundacji "Naszej Szkole" zebrali najwięcej makulatury. W zbiórce baterii pozycję lidera zajęła Katolicka Szkoła Podstawowa "Caritas". Takie są wyniki konkursu, który przez cały rok szkolny trwał w świdnickich placówkach oświatowych.
Uczniowie szkół rywalizowali w ramach ekologicznej zbiórki makulatury i zużytych baterii. Dla najlepszych placówek przewidziano nagrody Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka: za I miejsce - 2,5 tysiąca złotych, za II miejsce - 2 tysiące złotych, a za III miejsce - 1,5 tysiąca złotych.
W ramach zbiórki makulatury świdniczanie zgromadzili ponad 28,87 ton tego surowca. Zwycięzcy: . . . czytaj więcej


17 czerwca 2011 - Głosowanie na najlepszy projekt pomnika Jana Pawła II

Głosowanie na najlepszy projekt pomnika Jana Pawła II ogłoszone przez Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II "Pamięć i Wdzięczność" wkracza w decydującą fazę.
Głosowanie dobiega końca, 26 czerwca o godzinie 18.00 w Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury poznamy wyniki głosowania i decyzje sądu konkursowego w składzie - Jan Bagiński, Jerzy Jerych, Piotr Kozak, Barbara Obelinda, Kazimierz Ożóg, Urszula Pawłowska, Wiesław Rośkowicz, Ryszard Skórka, Waldemar Skórski, Edward Szajda. Wstęp do teatru jest wolny. Strona Stowarzyszenia - głosowanie - >>> zobacz


17 czerwca 2011 - Prymusi nagrodzeni

Trzynaste spotkanie wójta gminy Świdnica z prymusami i osobowościami szkoły było niezwykle szczęśliwe. Szczęśliwe albowiem z każdym rokiem przybywa w gminie Świdnica uczniów, którzy mogą poszczycić się najlepszymi wynikami w nauce i wybitnymi osiągnięciami sportowymi. W ubiegłym roku przyznano 168 stypendiów, obecnym aż 185. Łączna kwota przyznanych nagród to 18,5 tysiąca złotych.
Prymusem Gminy Świdnica jest Weronika Milanowska uczennica z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym ze średnią ocen 5.80.
Największą liczbą stypendystów może pochwalić się Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pszennie - 29 uczniów oraz Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie - 32 uczniów. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2011 - Strzegom Horse Trials: rekordowa liczba zgłoszeń

Honorowy Patronat nad tegorocznymi zawodami Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski. Podczas tej, dziewiątej już edycji zawodów zgłoszona została rekordowa liczba koni.
Na aktualnej liście zgłoszeń jest ponad 270 koni, ale tylko 240 z nich wystartuje w ostatni weekend czerwca na Hipodromie w Morawie.
Na Strzegom Horse Trials wystartują zawodnicy z 19 krajów. Bardzo liczne będą ekipy Niemiec, Holandii i Szwajcarii. Niemiecka Federacja zgłosiła ponad pięćdziesiąt koni, co jest absolutnym rekordem w historii strzegomskich zawodów. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2011 - Krzysztof Stelmach Honorowym Obywatelem Strzegomia

Jutro o godzinie 15.00 na Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, wybitny polski siatkarz Krzysztofa Stelmach otrzyma od władz miasta tytułu "Honorowego Obywatela Strzegomia".
Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu - Tadeusz Wasyliszyn we wniosku o nadanie tytułu "Honorowego Obywatela Strzegomia" przedstawił biografię Krzysztofa Stelmacha.
Krzysztof Stelmach urodził się 11 listopada 1967 roku z Świebodzicach w rodzinie robotniczej. Mama Olga pracowała jako laborantka w Państwowym Zakładzie Zbożowym w Dzierżoniowie - Młyn w Strzegomiu. Tato Bronisław był zawodowym kierowcą w Jaroszowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2011 - Zawody strażacko-pożarnicze w Lutomi

Najbliższa sobota zapowiada się pod znakiem dużej ilości wody. A to za sprawą zawodów sportowo-pożarniczych jakie będą miały miejsce na boisku sportowym w Lutomi.
Dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutomi będzie to podwójna uroczystość.
W tym dniu jednostka oficjalnie otrzyma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, którego zakup był możliwy dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 100 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2011 - Rusza budowa nowej fabryki w WSSE Invest - Park - Żarów

14 czerwca plac przed fabryką Bridgestone Diversified Products Poland Sp. z o.o. w Żarowie zapełnił się ważnymi postaciami ze świata biznesu, władz samorządowych oraz polityki.
Tego dnia zaproszeni goście oraz pracownicy żarowskiej firmy przybyli na uroczystość symbolicznego "poświęcenia gruntu" pod budowę nowej fabryki Bridgestone Diversified Products Poland Sp. z o.o.
Ceremonii uroczystego "poświęcenia gruntu" towarzyszyły przemówienia zgromadzonych gości. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2011 - Gimnazjaliści z Pszenna

Gimnazjaliści z Pszenna mogą mieć powody do dumy i radości. 15 czerwca poznali swoje wyniki testów na koniec gimnazjów.
To one zadecydują o tym, czy uczniowie dostaną się do wymarzonej szkoły. Przeciętny dolnośląski gimnazjalista dostał 24,7 punktu z części humanistycznej i 23,0 - z matematyczno-przyrodniczej. W gminie Świdnica najlepszymi wynikami może poszczycić się Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
Jego uczniowie z części humanistycznej zdobyli 29,5 i 26,6 z matematyczno-przyrodniczej - czyli znacznie więcej aniżeli średnia wojewódzka.


16 czerwca 2011 - Ukradli kasetę z pieniędzmi

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali dwóch mieszkańców Świebodzic.
Mężczyźni w wieku 18 i 16 lat wyłamując żaluzję zabezpieczającą drzwi wejściowe do punktu przyjmowania opłat, weszli do środka i wyrwali przymocowaną do odłogi metalową kasetkę, Znajdowało się w niej blisko 27 tysięcy złotych.
Obaj zatrzymani zostali zatrzymani do wyjaśnienia. Nieletniego umieszczono w Policyjnej Izbie Dziecka w Wałbrzychu, natomiast 18 latka osadzono w policyjnym areszcie w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2011 - Paweł Krysiak i Krystian Pachuta po 26. Rajdzie Karkonoskim

Pomimo dużych problemów, trzecim miejscem w markowiej klasie ASTRY i zarazem obroną wysokiej drugiej pozycji w łącznej klasyfikacji zakończył swój udział w 26. Rajdzie Karkonoskim Paweł Krysiak pilotowany przez Krystiana Pachutę, który zastąpił na prawym fotelu stałego pilota Pawła - Michała Trelę.
Bez wątpienia było to, jak do do tej pory, najbardziej wymagający rajd w sezonie, świadczyć może o tym chociażby fakt jak duża liczba załóg nie dotarła do mety.
- Jeżeli chodzi o trasy, to organizator naprawdę się postarał i przygotował bardzo wymagające oesy - komentuje Paweł Krysiak. - My przystąpiliśmy do rajdu z zamiarem ostrej walki o obronę naszej dotychczasowej pozycji, zdając sobie również sprawę z faktu, że będzie to bardzo trudne. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2011 - Z rąk Wojewody Dolnośląskiego

16 czerwca o godzinie 10.00 w sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wręczone zostaną polskie obywatelstwa. 26 osób, w tym 5 dzieci, odbierze z rąk Wojewody Dolnośląskiego akt nadania obywatelstwa polskiego.
Nowi obywatele naszego kraju w większości pochodzą z Ukrainy, są również osoby z Armenii, Meksyku, Kazachstanu, Indii, Litwy, Wietnamu, Rosi i Bułgarii. Najmłodszy z nich ma zaledwie 2,5 roku.
Równiez jutro ale już o godzinie 13.00 osoby wybitnie zasłużone w służbie państwa i społeczeństwa zostaną uhonorowane odznaczeniami państwowymi. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2011 - Dobry wynik świebodzickich gimnazjalistów

Gimnazjaliści ze Świebodzic w części humanistycznej osiągnęli średnio 25,5 pkt., w części matematyczno-przyrodniczej 23,3 pkt. - to wynik lepszy, niż w województwie.
Średni wynik gimnazjalistów z województwa dolnośląskiego, piszących w pierwszym terminie standardowy zestaw zadań z części humanistycznej to 24,7 pkt., z części matematyczno-przyrodniczej - 23 pkt. na 50 pkt. możliwych do uzyskania.
Egzamin gimnazjalny w tym roku odbywał się w dniach 12, 13 i 14 kwietnia, sprawdzał stopień opanowania przez uczniów kończących naukę w gimnazjum wiadomości i umiejętności, określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2011 - Akcja "Zdrowa Rodzina" - przebadano prawie 800 osób

Sobotnia akcja "Zdrowa Rodzina" organizowana przez Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa we współpracy z niepublicznymi przychodniami, szpitalem "Latawiec" i pogotowiem przyciągnęła sporą grupę mieszkańców naszego powiatu, którzy w tym dniu bez skierowań i kolejek mogli skorzystać zarówno z bezpłatnych badań, jak i porad lekarzy specjalistów. Przebadanych zostało w sumie 754 osób, które w sobotę 11 czerwca stawiły się w przychodni "Eskulap" w Świdnicy.
Ideą akcji było wyrobienie w ludziach nawyków prozdrowotnych i pokazanie jak dbać o swoje zdrowie.
- Chcieliśmy pokazać, że myślenie o zdrowiu powinno pojawiać się w momencie, kiedy jesteśmy zdrowi, a nie jak już zaczynamy cierpieć na konkretną dolegliwość. - wyjaśnia Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2011 - Dofinansowanie zakupu podręczników

Jak co roku rodzice uczniów klas I-III, którzy mają trudną sytuację finansową, mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników na rok szkolny 2011/2012.
Pomoc finansowa w przygotowaniu szkolnej wyprawki przysługuje uczniom z rodzin, których dochód nie przekracza 351 zł netto miesięcznie na jedną osobę, a także uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego - w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tj. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego - zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze, trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej) - na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2011 - VIII Spotkanie Motocyklistów "Nasza Historia Harley-Davidson"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na VIII Spotkanie Motocyklistów "Nasza Historia Harley-Davidson". Impreza odbędzie się 18 czerwca i rozpocznie się o godzinie 17.00.
W programie spotkania między innymi: spektakl "Historia, kultura, nauka i motocykle XX wieku", przejazdy zabytkowym taborem - parowóz Tkt48-18 oraz czeskim szynobusem "Motorak", parada motocykli, pokazy historycznych pojazdów oraz pokazy "Czarodzieja Garażu" Pierr'a Bodina - artystyczne malowanie motocykli. W trakcie imprezy odbędzie się Regionalny przegląd zespołów rockowych "Szopa Rockiem Brzmiąca". Organizatorzy zapewniają świetną zabawę i parking dla motocykli.
Wejście na imprezę - 15 złotych (wjazd, parking) a pakiet -50 zł (koszulka, parking, wjazd), rezerwacje i informacje - telefon 692-407-806


15 czerwca 2011 - "Targ Różności" i wycieczka do Warszawy

Rada Sołecka wsi Rogoźnica postanowiła zorganizować "Targ Różności" z którego dochód przeznaczony zostanie na zorganizowanie wycieczki miejscowych dzieci do Warszawy.
Na targu miałyby się znaleźć różne przedmioty, miedzy innymi odzież, zabawki podarowane na ten cel przez znajomych organizatorów, przyjaciół i mieszkańców wsi. Plakat "Targu Różności" - >>> zobacz
18 czerwca w godzinach 16.00-20.00 w Świetlicy Wiejskiej w Rogoźnicy dary te zostaną sprzedane a pieniądze w ten sposób uzyskane trafią na konto, za które dzieci wyjadą na upragnioną wycieczkę. Dla wielu z nich, tych ubogich taka wycieczka może być tą jedyną w ich życiu.
Kontakt Hanna Czerwińska - Członek Rady Sołeckiej wsi Rogoźnica telefon 724430004


15 czerwca 2011 - Zwycięstwo młodych piłkarzy Kostrzy

11 czerwca w Jaroszowie odbył się IV Gminny Dziecięcy Turniej Piłki Nożnej im. Czesława Żydka - nieżyjącego już wieloletniego trenera i działacza Unii Jaroszów.
W turnieju uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych z Olszan, Rogoźnicy, Kostrzy, Goczałkowa, Jaroszowa i gościnnie Udanina. W wyniku kilkugodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę zawodów, którym zostali młodzi zawodnicy z Kostrzy. Drugą lokatę zajęli młodzi adepci futbolu z Rogoźnicy, a trzecią - z Udanina.
Medale i puchary poszczególnym drużynom wręczał burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta oraz działacze Unii Jaroszów i przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Jaroszów i Rusko . . . czytaj więcej


15 czerwca 2011 - Zniszczyli zaparkowane samochody

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali trzech mieszkańców Świebodzic. Mężczyźni w wieku od 19 do 21 lat kopiąc w zaparkowane na ulicy samochody, dokonali zniszczenia lusterka w samochodzie ciężarowym, w BMW oraz wgnietli i porysowali drzwi w samochodzie Seat Toledo.
Straty na szkodę właścicieli pojazdów wyniosły blisko 2 tys. złotych. Mężczyźni byli nietrzeźwi, zniszczyli 11 samochodów. W chwili obecnej poicjanci ustalili 3 pokrzywdzonych.
Wszyscy zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia i wyjaśnienia.
Za zniszczenie mienia grozi im od 3 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.


14 czerwca 2011 - List do Premiera Rządu

Dzisiaj na specjalnej naradzie w Urzędzie Miasta w Świdnicy spotkali się Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie i ich przedstawiciele zaniepokojeni zmianami w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest Park.
Tematem rozmów była obecna sytuacja spółki, która zdaniem zebranych była bardzo dobrze zarządzana a niedawne zmiany w zarządzie wprowadziły niepotrzebne zamieszanie i niepewność o jej przyszłe losy.
Efektem spotkania był list do Premiera RP, który zaakceptowało i podpisało 25 samorządowców z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Wielkopolski. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2011 - I znów pomogli bezinteresownie

Piętnaście litrów krwi - tyle udało się zebrać podczas kolejnej akcji krwiodawstwa w Świebodzicach.
Do Miejskiego Domu Kultury, który tradycyjnie udostępnił salę, przyszło w poniedziałek, 13 czerwca, ponad 30 osób, ostatecznie po badaniach lekarskich bezcenny płyn mogło oddać trzydzieścioro świebodziczan.
Ponieważ takie akcje organizowane są w mieście już od kilku lat, wytworzyła się spora grupa stałych krwiodawców, którzy pojawiają się na każdej zbiórce, ale są także nowe osoby.
- Cieszymy się z tak dużej frekwencji, to była naprawdę udana zbiórka - mówi Teresa Kamińska, szefowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, współorganizatora akcji. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2011 - Wybory ławników - można zgłaszać kandydatury

Od wtorku, 14 czerwca na podstawie przepisów nowego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2011 roku w sprawie postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia - Dziennik Ustaw Nr 121, pozycja 693, można składać w pokoju numer 27 (Biuro Obsługi Klienta) Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49 dokumenty zgłoszeniowe kandydatów na ławnika.
Szczegółowe informacje w sprawach wyborów ławników udziela Wiesław Pietrzyk - dyrektor WSO (telefon 74 85-62-821) . . . czytaj więcej


14 czerwca 2011 - Studio Artystyczne "Katharsis" i Fundacja "Krzyżowa" zapraszają

Studio Artystyczne "Katharsis" w Świdnicy oraz Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na koncert dla rodziców i przyjaciół oraz "Piknik Rodzinny".
Wstęp na imprezę która odbędzie się 18 czerwca w godzinach 15.00-21.00 w Krzyżowej - jest wolny. Plakat - >>> zobacz O godzinie 15.00 rozpocznie się Piknik Rodzinny Studia Artystycznego "Katharsis" podczas, którego występować będą zespoły taneczne i wokaliści SAK, dla dzieci zabawy, malowanie twarzy, tatuaże, balony i mnóstwo innych atrakcji. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2011 - Zawody sportowo-pożarnicze

19 czerwca na boisku sportowym w Tworzyjanowie w Gminie Marcinowice odbedą się zawody sportowo-pożarnicze.
Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00. W programie zawodów między innymi ćwiczenia sprawnościowe, będzie to rywalizacja Ochotniczych Straży Pożarnych na wesoło, pokaz sprzętu ratownictwa drogowego, zabawne konkurencje dla OSP i sympatyków, atrakcje dla dzieci, kiełbaski przy ognisku a na zakończenie odbędzie się zabawa, która potrwa do godziny 24.00, grać będzie zespoł Maximuz.


14 czerwca 2011 - VII Grand Prix MTB Solidarności

11 czerwca na terenie jaworzyńskiego kąpieliska - Żwirowni - odbył się kolejny cykliczny wyścig kolarski na rowerach górskich. Mimo że w tym roku zaliczany był tylko do chalange’u Dolnośląskiego Związku Kolarskiego wystartowało w nim ponad stu zawodników z całej Polski.
Najliczniej obsadzone były kategorie juniora i seniora, dla których wyścig ten był ostatnim sprawdzianem formy na tydzień przed Mistrzostwami Polski w Kielcach.
Runda dwukilometrowa była szybka, z licznymi krótkimi podjazdami i technicznymi zjazdami. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2011 - Ostatnie dni na spisanie się przez internet

Jedynie do 16 czerwca można dokonać tzw. samospisu w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.
Osoby, których nie odwiedził rachmistrz spisowy, mogą same dokonać spisu wchodząc na strony Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl i wypełniając zamieszczony tam formularz. Mieszkańcy nieposiadający dostępu do internetu mogą dokonać spisu w Gminnym Biurze Spisowym, które od 13 do 16 czerwca będzie pracowało dłużej - do godziny 18.00.
GBS mieści się w Urzędzie Miejskim przy ulicy Armii Krajowej 49 (pokój 10, parter). . . . czytaj więcej


14 czerwca 2011 - Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011

W dniach 24-26 czerwca Klub Motocyklowy RoadRunners MC Procpect Chapter Świdnica organizuje jak co roku Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011.
Zlot odbędzie się w Ludwikowicach Kłodzkich przy ulicy Kasprowicza 34 w Ośrodku Harenda.
Impreza rozpocznie się już o godzinie 9.00. W trakcie zlotu odbędzie się też Festiwal Muzyki Rock Stock. Plakat imprezy a na nim szczegóły - >>> zobacz


13 czerwca 2011 - Narada w sprawie WSSE

Kilkudziesięciu Prezydentów, Burmistrzów oraz Wójtów i ich przedstawiciele, zaniepokojonych zmianami w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest Park" we wtorek, 14 czerwca spotka się w Świdnicy na specjalnej naradzie.
Tematem rozmów będzie obecna sytuacja spółki oraz zagrożone projekty inwestycyjne w miastach i gminach.
Gra toczy się o miliard złotych przeznaczonych na nowe inwestycje i ok. 1,5 tysiąca nowych miejsc pracy. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2011 - Jonas Al-Hadad i Michał Skowron mistrzami kraju

Zarząd MKS "Polonia" w Świdnicy oraz kierownictwo sekcji Akrobatyki Sportowej informuje, że w dniach 10-12 czerwca w Zielonej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w Akrobatyce Sportowej.
Zawodnicy świdnickiej sekcji Jonas Al-Hadad i Michał Skowron w konkurencji dwójek męskich odnieśli olbrzymi sukces zdobywając tytuł Mistrza Polski.
Za uzyskany wynik zawodnicy otrzymali powołanie do Kadry Narodowej Kraju oraz powołanie do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy które odbędą się w październiku 2011 roku w Warnie. Trenerem zawodników jest Piotr Pas.


13 czerwca 2011 - Lato w mieście coraz bliżej

Wyjazd na dwutygodniowe kolonie do Rewala i Pobierowa, zajęcia w świetlicy środowiskowej, "Lato z angielskim" w Miejskim Domu Kultury, zajęcia sportowe na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji - jak co roku samorząd przygotowuje bardzo bogatą ofertę wakacyjną dla dzieci i młodzieży ze Świebodzic.
- Nasi najmłodsi mieszkańcy w tym roku w okresie od 27 czerwca do 22 lipca, będą mogli skorzystać z oferty świetlicy środowiskowej, która tradycyjnie jest miejscem, gdzie odbywają się półkolonie - mówi Aldona Górska, zajmująca się profilaktyką w mieście. - Nie zabraknie ciekawych wycieczek, wyjść na basen, do kina, itd. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2011 - Najlepszy wynik w Jaroszówce należy do Karoliny Augustyn

Spośród sześciu zawodników startujących w barwach LKS Stragona w miniony weekend na Ogólnopolskich zawodach w Jaroszówce najlepszy wynik uzyskała Karolina Augustyn na koniu Jamajka.
W konkursie P z LKS Stragona wystartowała Karolina Augustyn na dwóch koniach, Jamajka i Campari. Na Jamajce, z wynikiem 60,6 pkt Karolina zajęła czwarte miejsce. Błędy popełnione na crossie i na parkurze na Camparim dały amazonce dwunaste miejsce i wynik 100,8 pkt. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2011 - 40 tysięcy złotych dla Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym

Nowoczesna sala przyrody o wartości 40 tysięcy złotych powędruje do Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. To główna nagroda w konkursie Tauron EkoEnergia.
Szkoły podstawowe z miast i gmin, gdzie znajdują się elektrownie wodne firmy Tauron Ekoenergia walczyły o 40 tysięcy złotych z przeznaczeniem na wyposażenie nowoczesnej sali przyrody.
W gminie Świdnica do konkursu przystąpiły dwie placówki oświatowe: z Mokrzeszowa i Witoszowa. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2011 - Najładniejsze okno, balkon posesja - rusza kolejna edycja

To jeden z ulubionych konkursów świebodziczan. Mowa o miejskim konkursie promującym estetykę najbliższego otoczenia - "Najładniejsze okno, balkon i posesja".
Dbanie o własny ogród, posesję czy choćby mały, osiedlowy balkon to czasami ciężka praca, ale i ogromna przyjemność. Tym większa, gdy inni doceniają wysiłek.
Dlatego z roku na rok coraz więcej mieszkańców Świebodzic zostaje nagrodzonych w konkursie, organizowanym przez samorząd. Kolejna edycja zabawy właśnie ruszyła. Konkurs potrwa do końca września. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2011 - Koncert gitarzystów Katharsis

7 czerwca w Pałacu "Krzyżowa" odbył się Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis", którzy na co dzień pracują z Grzegorzem Wierzbą.
Piękne dźwięki szarpanych strun, ogromne skupienie i zróżnicowany repertuar powodowały zadumę wśród widowni jak i samych uczestników.
Na zakończenie Koncertu wystąpili Tomasz Sochacki i Grzegorz Wierzba, którzy recitalem "Miłość" pozwolili przenieść się w świat poezji śpiewanej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie www.sak-art.com.pl


13 czerwca 2011 - VII Dolnośląski Konkurs Modeli Redukcyjnych

W dniach 10-12 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Bogatyni odbył się VII Dolnośląski Konkurs Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych - O puchar Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia.
Udział w konkursie wzięło 288 zawodników i modelarzy z Dolnego Śląska i Euroregionu Nysa. Konkurs rozegrano w kategoriach dla seniorów, juniorów i młodzików.
Wystawiono pod ocenę ponad 320 modeli. Zawodnicy Młodzieżowego Domu Kultury ze Świdnicy zajęli miejsca: . . . czytaj więcej


12 czerwca 2011 - "Targ Różności" i wycieczka do Warszawy

Rada Sołecka wsi Rogoźnica postanowiła zorganizować "Targ Różności" z którego dochód przeznaczony zostanie na zorganizowanie wycieczki miejscowych dzieci do Warszawy.
Na targu miałyby się znaleźć różne przedmioty, miedzy innymi odzież, zabawki podarowane na ten cel przez znajomych organizatorów, przyjaciół i mieszkańców wsi. Plakat "Targu Różności" - >>> zobacz
18 czerwca w godzinach 16.00-20.00 w Świetlicy Wiejskiej w Rogoźnicy dary te zostaną sprzedane a pieniądze w ten sposób uzyskane trafią na konto, za które dzieci wyjadą na upragnioną wycieczkę. Dla wielu z nich, tych ubogich taka wycieczka może być tą jedyną w ich życiu.
Kontakt Hanna Czerwińska - Członek Rady Sołeckiej wsi Rogoźnica telefon 724430004


12 czerwca 2011 - Wysokie zwycięstwo AKS Strzegom

W dwudziestej dziewiątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
AKS Strzegom - Włókniarz Kudowa Zdrój 6:1, Stal Świdnica - Kryształ Stronie Śląskie 8:2, Grom Witków - Zjednoczeni Żarów 0:0, Biały Orzeł Mieroszów - Victoria Świebodzice 4:5, Podzamcze Wałbrzych - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 0:2, Sparta Ziębice - Pogoń Pieszyce 1:6, Iskra Jaszkowa Dolna - Górnik Boguszów-Gorce 0:0, Nysa Kłodzko - Unia Złoty Stok 2:4.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu dziewięciu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 71 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających tej lidze: 2. Grom Witków - 56, 3. Stal Świdnica - 52, 4. Zjednoczeni Żarów - 52, na siódme miejsce spadła Victoria Świebodzice - 43 punkty.


12 czerwca 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej dziewiątej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zieloni Mrowiny - Wenus Nowice 4:1, Karolina Jaworzyna Śląska - Cukrownik-Polonia Pszenno 3:2, Granit Roztoka - Victoria Tuszyn 3:1, Gwarek Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 1:0, Sudety Dziećmorowice - Wierzbianka Wierzbna 5:1, Skalnik Czarny Bór - Unia Jaroszów 6:0, Podgórze Wałbrzych - Koliber Uciechów 0:2, Zagłębie Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 5:0.


11 czerwca 2011 - Samorządowcy staną do boju

Świdniccy rajcy powalczą o laury m. in. z drużynami: Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Gminy Świdnica, Strzegomia, Jawora, Świebodzic, Bractwa Rycerskiego z Niepołomic. W niedzielę, 19 czerwca, w Jaworze rozegrany zostanie IV Turniej Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
Konkurencje poprowadzi Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. W programie Turnieju m. in.: pokazy walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego z Bolkowa i Niepołomic, jarmark różności, pokazy starodawnych tańców. Nagrodą w turnieju jest organizacja przyszłorocznych zmagań rajców. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2011 - 1. Dzień Przedsiębiorczości i Pracy

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy zapraszają 14 czerwca na 1. Dzień Przedsiębiorczości i Pracy "Możliwości pozyskania ostatnich środków z dotacji z funduszy Unii Europejskiej"
Spotkanie, w którym udział jest bezpłatny rozpocznie się o godzinie 10.00 w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy - Rynek 1a. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2011 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 17 czerwca zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni wysłuchają sprawozdania z wykonania budżetu Świdnicy za 2010 rok i zadecydują o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta Wojciechowi Murdzkowi.
Zajmą się również między innymi sprawą ustanowienia Jana Pawła II patronem Świdnicy oraz polityką parkingową miasta. Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


11 czerwca 2011 - Podpisy - referendum

W dniach 14-17 czerwca w godzinach 15.00-18.00 działacze Prawa i Sprawiedliwości będa zbierać podpisy pod wnioskiem o poddanie pod referendum ogólnokrajowego sprawy komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia oraz prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z sektorów strategicznych dla Polski.
W wymienionym okresie w Rynku w Świdnicy będzie stał namiot i będzie tam możliwość złożenia podpisu popierającego referendum.


11 czerwca 2011 - "Okiem Młodych" czeka na filmy dokumentalne

Ruszył nabór filmów do konkursu IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy, który w tym roku odbędzie się w terminie 14-16 października. Do 31 sierpnia organizatorzy czekają na filmy dokumentalne twórców do 30 roku życia. Zwycięzca konkursu otrzyma 5 tysięcy złotych.
Festiwal jest adresowany do wszystkich młodych filmowców (profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i amatorów), którzy zaproszeni są do udziału w konkursie na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Organizatorzy czekają na filmy o długości nie przekraczającej 30 minut. Nagrodę główną przyzna Jury, złożone z uznanych przedstawicieli branży filmowej. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2011 - Ostatnie dni na spisanie się przez internet

Jedynie do 16 czerwca można dokonać tzw. samospisu w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.
Osoby, których nie odwiedził rachmistrz spisowy, mogą same dokonać spisu wchodząc na strony Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl i wypełniając zamieszczony tam formularz. Mieszkańcy nieposiadający dostępu do internetu mogą dokonać spisu w Gminnym Biurze Spisowym, które od 13 do 16 czerwca będzie pracowało dłużej - do godziny 18.00.
GBS mieści się w Urzędzie Miejskim przy ulicy Armii Krajowej 49 (pokój 10, parter). . . . czytaj więcej


10 czerwca 2011 - Strzegom Horse Trials: rekordowa liczba zgłoszeń

Podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji zawodów Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego zgłoszona została rekordowa liczba koni.
Na aktualnej liście zgłoszeń jest ponad 270 koni, ale tylko 240 z nich wystartuje w ostatni weekend czerwca na Hipodromie w Morawie.
Na Strzegom Horse Trials wystartują zawodnicy z 19 krajów. Bardzo liczne będą ekipy Niemiec, Holandii i Szwajcarii. Niemiecka Federacja zgłosiła ponad pięćdziesiąt koni, co jest absolutnym rekordem w historii strzegomskich zawodów. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2011 - Ankieta dla mieszkańców

Po raz kolejny pracownicy Urzędu Miejskiego zapytają mieszkańców o ocenę jakości swojej pracy. Ankieta badająca satysfakcję klientów będzie dostępna od 13 czerwca do 8 lipca w każdym wydziale oraz przy wejściu do Urzędu Miejskiego.
Będziemy zachęcać do wypełnienia ankiety wszystkich odwiedzających nasz urząd. W zeszłym roku nasza praca została dobrze oceniona.
W ankiecie mieszkańcy zwrócili uwagę na konieczność wydłużenia czasu pracy. Tak zrobiliśmy, od października część wydziałów pracuje dłużej. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2011 - Uwaga, utrudnienia na Strzegomskiej

Do niecodziennego zdarzenia doszło w piątek, 10 czerwca, w godzinach przedpołudniowych, na ulicy Strzegomskiej w Świebodzicach. Na wysokości skrzyżowania z ulicą Wolności z ciężarówki jadącej od strony Wałbrzycha wylało się 15 ton masy bitumicznej.
W naczepie najprawdopodobniej odpięły się zamocowania i masa wylądowała na jezdni.
Obecnie droga jest już przejezdna, jednak policja oraz Straż Miejska zwracają się do kierowców z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności. Masa została już w większości uprzątnięta a nawierzchnia posypana piaskiem, jednak może być w tym miejscu nadal ślisko.
Zarządca drogi (jest to droga wojewódzka) jest w trakcie montowania oznakowania ostrzegającego oraz nakazującego zmniejszenie prędkości do 30 km/h.


10 czerwca 2011 - Ruszy nabór na ławników

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego informuje, że kandydaci na ławników mogą już rozpocząć kompletowanie niezbędnych aplikacyjnych dokumentów.
Choć nie został jeszcze określony wzór karty zgłoszenia kandydata na ławnika, to zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej ministerstwa Minister Sprawiedliwości w najbliższych dniach zamierza wydać nowe rozporządzenie w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru kart zgłoszenia. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2011 - VII Grand Prix MTB Solidarności

Już w najbliższą sobotę, 11 czerwca rusza jeden z największych wyścigów kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku. Po raz siódmy z okazji rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" na wymagającej trasie, biegnącej po ścieżkach i bezdrożach Żwirowni w Jaworzynie Śląskiej o atrakcyjne nagrody będą rywalizować kolarze górscy.
Wyścig odbędzie się w dziewięciu kategoriach wiekowych, a zdobyte punkty będą liczyć się do rankingu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.
Plakat VII Grand Prix MTB Solidarności - >>> zobacz Odbędzie się wyścig dla niezrzeszonej w klubach sportowych dzieci i młodzieży. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2011 - Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011

W dniach 24-26 czerwca Klub Motocyklowy RoadRunners MC Procpect Chapter Świdnica organizuje jak co roku Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011.
Zlot odbędzie się w Ludwikowicach Kłodzkich przy ulicy Kasprowicza 34 w Ośrodku Harenda.
Impreza rozpocznie się już o godzinie 9.00. W trakcie zlotu odbędzie się też Festiwal Muzyki Rock Stock. Plakat imprezy a na nim szczegóły - >>> zobacz


10 czerwca 2011 - Dwie Ojczyzny - wspomnienia

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w szczególnie wrażliwy sposób odnosi się do dziejów naszego miasta i regionu, zarówno tych dawnych, jak i najnowszych. Historią stały się też losy naszych bliskich, którzy przez burze wojenne zostali pozbawieni swoich Małych Ojczyzn - miejsc, gdzie się urodzili i wychowali.
Były to trudne przeżycia. Wojna i okupacja Polski przez dwóch wrogów zaznaczyła się łapankami, wywózkami do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty, a także nieludzkimi zsyłkami w głąb ZSRR. Osoby, które przeżyły, starały się powrócić w strony rodzinne, jednak często z różnych przyczyn było to niemożliwe. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2011 - IV Polski Kongres Odnowy Wsi w Krzyżowej

Ponad 1200 gości z kraju i zza granicy, 6 paneli dyskusyjnych, wizyty studyjne, produkty regionalne, dyskusje i wymiana doświadczeń w zakresie Odnowy Wsi - to tylko jedne z głównych punktów programu IV Polskiego Kongresu Odnowy Wsi jaki w dniach 10-11 czerwca będzie miał miejsce w Krzyżowej.
Swój udział w uroczystej sesji inauguracyjnej zapowiedzieli m.in. przedstawiciel Prezydenta RP dr Andrzej Hałasiewicz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE w Wiedniu dr Ryszard Wilczyński, a także władze województwa dolnośląskiego. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2011 - Księżna Daisy pod ratuszem

Świebodzicki Rynek zamienił się w czwartek, 9 czerwca, w miasto z końca XIX wieku. Pod ratuszem pojawiły się panie w stylowych sukniach, panowie we frakach i cylindrach, wspaniały powóz, zaprzężony w dwa konie. A w środku księżna Daisy wraz z mężem - czyli słynni magnaci z Zamku Książ.
Obecność książęcej pary to efekt kręcenia filmu fabularnego poświeconego życiu niezwykłej pani z Książa. Fabularyzowany dokument realizowany jest przez TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Zdjęcia - >>> zobacz Zdjęcia trwają już od kilku dni, ekipa telewizyjna główne ujęcia do materiału kręci w Zamku Książ, ale w filmie zobaczymy także kadry ze Szczawna Zdroju, Pszczyny czy Świebodzic. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2011 - Siatkarki MKS Świdnica u prezydenta

Wczoraj w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy prezydent Wojciech Murdzek spotkał się z siatkarkami Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica", które 29 maja zdobyły srebrny medal na Mistrzostwach Polski Kadetek rozegranych w Tomaszowie Lubelskim.
W spotkaniu uczestniczyła prezes klubu Elżbieta Gaszyńska, wiceprezes klubu Lech Stankiewicz i oczywiście trenerka srebrnej drużyny Magdalena Antoniak, która od prezydenta miasta otrzymała "świdnickiego dzika bojowego" by zespołowi przynosił wiele sukcesów.
Prezes Klubu - Elżbieta Gaszyńska dostała dla klubu kamerę filmową a Aleksandra Wieczorek - kapitan zespołu obdarowała Wojciecha Murdzka jednym z wywalczonych w pięknym stylu srebrnych medali. W galerii dziennika "info-foto" zamieściliśmy ostatnią część zdjęć z turnieju półfinałowego rozgrywanego w Świdnicy - >>> zobacz


9 czerwca 2011 - Trzynastka w Drzonkowie

Na zawodach, rozegranych w Drzonkowie wystartowała bardzo liczna ekipa zawodników i koni z LKS Stragona.
W Drzonkowie rozegrano Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w ujeżdżeniu, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i skokach przez przeszkody.
W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzieży, w zawodach kombinowanych Stragonę reprezentował Michał Konarski na kucu Blacky Princess. Para ta zajęła piąte miejsce. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2011 - Kto zwycięży w dolnośląskim finale Turnieju o Puchar Tymbarku?

Już wkrótce odbędzie się dolnośląski finał Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", czyli oficjalnych Mistrzostw Polski dziewcząt i chłopców w kategorii U-10.
To prawdziwe święto dziecięcego futbolu odbędzie się już 18 czerwca w Świdnicy. Spośród 4000 dzieci zgłoszonych z woj. dolnośląskiego do tegorocznej edycji rozgrywek, do półfinałów największego Turnieju dla dzieci w Polsce awansuje tylko jedna najlepsza drużyna chłopców oraz jeden najlepszy zespół dziewcząt.
Młodzi piłkarze i piłkarki z Dolnego Śląska, aby zdobyć Puchar Tymbarku, tytuł Mistrzów Polski oraz wyjechać na stadion sławnego klubu Ajax Amsterdam, muszą najpierw pokonać wszystkich swoich rywali z województwa i zdobyć przepustkę do kolejnego etapu Turnieju, jakim są półfinałowe, wakacyjne obozy szkoleniowe. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2011 - Jaworzyńska podstawówka otrzymała certyfikat

Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląska bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje".
Celem przedsięwzięcia Bezpieczne Wakacje jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych. Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne. Materiały dotyczące zasad akcji zostały przygotowane przez ekspertów we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie udostępnienia materiałów Ministerstwa dla akcji Bezpieczne Wakacje. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2011 - Dzieci ze Starego Sioła dziękują Dobroczyńcom

Z okazji Dnia Dziecka na Litwę wyjechała 3-osobowa delegacja z Gminy Świdnica na czele z Krzysztofem Jasem Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury.
Ponad pół tony darów przekazano szkole podstawowej w Starym Siole na Wileńszyźnie. W akcję pomocy włączyły się szkoły z Gminy i Miasta Świdnica oraz Radni Rady Gminy Świdnica, Prezydent Miasta Świdnica, Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast, Uniwersytet Trzeciego Wieku, harcerze z Hufca Świdnica oraz indywidualne osoby.
Szczególne podziękowania kieruję do Pani Róży Golak i jej męża Zbigniewa, którzy przekazali najwięcej darów: zrobili paczki żywnościowe, zakupili skakanki, kubeczki, gry i ubrania. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2011 - Nie chcesz prywatyzacji Lotosu ? Przyjdź i poprzyj wniosek !

W biurach poselskich Poseł Anny Zalewskiej w Świdnicy (ulica Długa 6), Dzierżoniowie (ulica Świdnicka 24), Wałbrzychu (ulica Słowackiego 8) i Świebodzicach (ulica Wałbrzyska 7A) można udzielić poparcia pod wnioskiem o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia oraz prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z sektorów strategicznych dla Polski.
Chodzi między innymi o wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu wobec planów rządowych zakładających sprzedaż Lotosu rosyjskiemu koncernowi paliwowemu. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2011 - Jest wsparcie na opiekę nad dzieckiem i rodziną

Programy szkoleniowe i zakupy sprzętu RTV-AGD to zadania, które otrzymały ministerialne dofinansowanie w ramach Programu Wspierania Jednostek Samorządu Terytorialnego w Budowaniu Lokalnego Systemu Opieki nad Dzieckiem i Rodziną. W sumie do rodzin zastępczych działających na terenie naszego powiatu trafi 64 tysiące złotych.
Wniosek o dofinansowanie dwóch projektów: "I będzie nam do siebie bliżej" oraz "Łatwiej żyje się z nowym sprzętem RTV i AGD" do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej złożyło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2011 - Do boju, rycerze i piękne niewiasty

W niedzielę, 19 czerwca, odbędzie się IV Turniej Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. W tym roku gospodarzem turnieju jest gmina Jawor, ubiegłoroczny zwycięzca potyczek.
W szranki o laur zwycięzcy staną jak co roku drużyny samorządowców z powiatu świdnickiego i jaworskiego, a wśród nich nie zabraknie drużyny ze Świebodzic, jak zwykle pod wodzą burmistrza Bogdana Kożuchowicza.
W tym roku czekają na nas trudne zadania - przebiegli władcy Jawora przygotowali dla nas takie konkurencje, jak kobyle piękności, rzut zapałką, narty Bolka, kręcioł czy ubieranie na czas. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2011 - Szkoła specjalna na finiszu

Pozostały tylko trzy tygodnie do zakończenia budowy nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Termin upływa równo 30 czerwca.
Firma zajmująca się pracami wykończeniowymi uwija się jak może, żeby wszystko było gotowe na czas. Postęp prac, ich dokładność i zgodność z zapisami w przetargu oraz umowie na każdym etapie kontroluje czujne oko inwestora - powiatu świdnickiego.
- Mimo, że tempo jest spore, tutaj nie ma mowy o bylejakości, czy półśrodkach. - zapewnia Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, odpowiedzialna za inwestycje - Kontrolujemy każdy etap realizowanej inwestycji i systematycznie monitorujemy jej postępy. - dodaje. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2011 - Wykonanie na piątkę z plusem

Rekordowa liczba inwestycji, wysoka realizacja dochodów budżetowych, wydatki na inwestycje w wysokości jednej piątej wszystkich wydatków- tak w skrócie wygląda wykonanie budżetu Świebodzic za rok 2010. Na sesji 7 czerwca burmistrz Bogdan Kożuchowicz większością głosów otrzymał absolutorium, Rada Miejska zatwierdziła także sprawozdanie finansowe za ubiegły rok.
Ogółem dochody udało się zrealizować w ponad 90 % - co jest bardzo dobrym wynikiem. To z kolei zdeterminowało także wysokość realizacji wydatków budżetowych - i tu wartości są wysokie, bo prawie 90 %.
Warto także zwrócić uwagę na wysoki procent finansowania zadań inwestycyjnych - to ponad 21 % wszystkich wydatków budżetu. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2011 - "Okiem Młodych" czeka na filmy dokumentalne

Ruszył nabór filmów do konkursu IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy, który w tym roku odbędzie się w terminie 14-16 października. Do 31 sierpnia organizatorzy czekają na filmy dokumentalne twórców do 30 roku życia. Zwycięzca konkursu otrzyma 5 tysięcy złotych.
Festiwal jest adresowany do wszystkich młodych filmowców (profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i amatorów), którzy zaproszeni są do udziału w konkursie na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Organizatorzy czekają na filmy o długości nie przekraczającej 30 minut. Nagrodę główną przyzna Jury, złożone z uznanych przedstawicieli branży filmowej. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2011 - Świętojański - III Bieg Wieżyczkowy

Świdnicki Klub Biegacza "Hermes" zaprasza na świętojański - III Bieg Wieżyczkowy. Bieg odbędzie się 18 czerwca, rozpocznie się o godzinie 21.00 przy skwerku dawnej wieżyczki. Trasą biegu będą alejki w Parku Młodzieżowym przy ulicy Armii Krajowej.
Opłata startowa wynosi 10 złotych. Po biegu dla wszystkich uczestników zostanie przygotowany poczęstunek (trzymajmy kciuki za skuteczność pochodni na owady), podczas którego przy blasku ogniska, będziemy mogli wspólnie porozmawiać o planach wakacyjnych, w tym oczywiście także tych startowo-treningowych. Współorganizatorem biegu jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


8 czerwca 2011 - Nowy chodnik w Nowym Jaworowie

6 czerwca dokonano odbioru technicznego chodnika w Nowym Jaworowie. Budowa realizowana była w ramach porozumienia zawartego w 2009 roku pomiędzy Gminą Jaworzyna Śląska a Województwem Dolnośląskim reprezentowanym przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu.
W ramach budowy wykonano chodnik na odcinku o długości 511 metrów i 1,5 metra szerokości. Koszt budowy chodnika to kwota blisko 420 tysięcy złotych, z czego połowa środków pochodzi z budżetu gminy, a reszta z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Chodnik poprawi bezpieczeństwo mieszkańców poruszających się pieszo wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej.


8 czerwca 2011 - Policjanci odzyskali mienie wartości 185 tysięcy złotych

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w trakcie prowadzonych czynności w Gminie Świdnica, ujawnili samochód Mercedes Vito, pochodzący z kradzieży. Samochód wartości 110 tysięcy złotych został skradziony w 2007 roku w Lesznie. W trakcie dalszych czynności policjanci ujawnili citroena jumper wypełnionego sprzętem diagnostycznym. Jak się okazało sprzęt pochodził z włamania do Stacji Kontroli Pojazdów w Świdnicy, które miało miejsce w kwietniu 2009 roku.
Po dokonaniu sprawdzeń policjanci ustalili właściciela citroena, w którym znajdował się skradziony sprzęt. Okazał się nim 34 letni mieszkaniec Świdnicy, któremu przedstawiony został zarzut paserstwa. Wartość odzyskanego przez policjantów mienia to 185 tysięcy złotych. Skradziony sprzęt diagnostyczny został oddany właścicielowi. Zatrzymanemu 34 latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


7 czerwca 2011 - Przebudowa ronda przy ulicy Śląskiej

Ruszają prace przy przebudowie ronda u zbiegu ulic Śląskiej i Pionierów Ziemi Świdnickiej. Od poniedziałku, 13 czerwca, obowiązywać będzie zmodyfikowana organizacja ruchu.
Trasa objazdów dla zamkniętego ronda pokrywa się w większości z przebiegiem tras objazdowych dla zamkniętego już wcześniej odcinka ul. Śląskiej i poprowadzona zostanie:
• Wjazd w ul. Śląską od ulicy Westerplatte z kierunku Dzierżoniowa - ulicami: Westerplatte, aleją Niepodległości, ulicą Sprzymierzeńców.
• Wjazd w ul. Śląską od ulicy Westerplatte z kierunku centrum miasta - ulicami: Westerplatte, Bystrzycką, Kraszowicką, Przyjaźni, Słowiańską, Wałbrzyską do Pionierów. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2011 - Tę monetę musisz mieć

W sobotę 18 czerwca 2011 roku podczas obchodów Dni Świebodzic do obiegu zostanie wprowadzony Dukat Miejski o nominale 6 Dukatów Świebodzickich. Dukaty będą funkcjonowały na terenie miasta jako lokalny środek płatniczy do końca roku.
W oznaczonych punktach w mieście będzie można dukaty nabyć, jak również płacić nimi za towary i usługi lub otrzymywać w formie reszty. Uroczyste wprowadzenie do obiegu 6 Dukatów Świebodzickich rozpocznie organizator akcji - Karkonoski Dom Numizmatyczny.
Od godziny 12:00 na Stadionie miejskim przy ulicy Rekreacyjnej w firmowym namiocie Karkonoskiego Domu Numizmatycznego będzie można nabyć własnego świebodzickiego dukata. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2011 - 1. Dzień Przedsiębiorczości i Pracy

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy zapraszają 14 czerwca na 1. Dzień Przedsiębiorczości i Pracy "Możliwości pozyskania ostatnich środków z dotacji z funduszy Unii Europejskiej"
Spotkanie, w którym udział jest bezpłatny rozpocznie się o godzinie 10.00 w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy - Rynek 1a. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2011 - Żarowskie Święto Profilaktyki z Rzecznikiem Praw Dziecka

Wczoraj w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyło się I Żarowskie Święto Profilaktyki.
Wśród gości nie zabrakło: Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka, któremu towarzyszyła posłanka Katarzyna Mrzygłocka oraz dyrektor Biura Rzecznika Bartosz Sowiel, Gospodarza Gminy - Leszka Michalaka, Sekretarz Gminy - Sylwii Pawlik, radnego powiatu - Stanisława Wachowiaka, przedstawicieli radnych Rady Miejskiej w Żarowie, przedstawicieli oświaty, biblioteki, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sołtysów i przewodniczących rad sołeckich oraz rodziców.
Celem spotkania integracyjnego pn. "Wszystkie dzieci nasze są" była integracja uczestników oraz promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2011 - Gmina trzyma poziom

Już po raz czwarty Świebodzice przystąpiły do ogólnopolskiego konkursu Gmina Fair Play. Certyfikat Lokalizacji Inwestycji Świebodzice otrzymały w roku 2008, 2009 i 2010.
28 czerwca zostanie przeprowadzony audyt z udziałem przedstawiciela biura konkursu. Pan Ryszard Pęczak spotka się m. in. ze świebodzickimi przedsiębiorcami, zobaczy także najnowsze inwestycje, zrealizowane w ubiegłym roku a także zadania będące w trakcie realizacji. Audyt rozpocznie się o godzinie 9.00


7 czerwca 2011 - Jaworzyna Śląska - dawniej i dziś

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna wraz z grupą młodzieży z naszej gminy realizuje projekt "Jaworzyna Śląska - dawniej i dziś", którego celem jest zebranie informacji na temat historii Gminy Jaworzyna Śląska oraz zaprezentowanie ich w formie tablic informacyjnych, wydawnictw, wystaw i materiałów wideo.
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z programu "Bank Ambitnej Młodzieży" Fundacji Banku Zachodniego WBK S. A., który ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że od wykształcenia, inicjatywy, aktywności i działalności społecznej zależy nie tylko ich własna przyszłość, ale także przyszłość lokalnego środowiska, Narodu i Państwa Polskiego. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2011 - Most nad Europą w 105

6 czerwca roku w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyła się uroczystość zakończenia całorocznego projektu - Most nad Europą, projektu którego głównym celem było nabywanie przez jego uczestników świadomości obywatelstwa europejskiego jako jednym z priorytetów stawiał sobie budowanie magazynu internetowego, który stał się zarówno dziennikiem wydarzeń jak i naszą refleksją nad łączeniem narodów, kultur, emocji i wspólnoty celów.
Projekt umożliwił współpracę uczniów i nauczycieli ponad granicami, ułatwił wymianę materiałów edukacyjnych i informacji. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2011 - Dzień Projektów Edukacyjnych

"1 czerwca - Dzień Projektów Edukacyjnych" - pod takim hasłem upłynął w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy Dzień Dziecka.
Impreza odbyła się w sali gimnastycznej udekorowanej wytworami uczniowskich prac projektowych.
Obecni na prezentacjach gimnazjaliści z zainteresowaniem obserwowali pomysły swoich kolegów, a w szczególności pierwszoklasiści, bo to oni w przyszłym roku szkolnym będą pracowali metodą projektów. Działania drugoklasistów skupiały się wokół siedmiu tematów - problemów: . . . czytaj więcej


7 czerwca 2011 - Dni Świebodzic biesiadne

Bayer Full, Lao Che i Kabaret Elita - to gwiazdy tegorocznych Dni Świebodzic. Święto miasta odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie - 18 i 19 czerwca.
Oprócz znanych artystów na scenie pojawią się także lokalne grupy muzyczne, będą liczne konkursy dla dzieci, wspaniałe wesołe miasteczko i moc innych atrakcji.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Szczegółowy program dni już wkrótce będzie dostępny na plakatach. Jeśli pogoda dopisze, podczas tego samego weekendu zostanie uruchomione kąpielisko miejskie.


7 czerwca 2011 - Dni Ziemi Strzegomskiej

Dni Ziemi Strzegomskiej organizowane były w Strzegomiu od lat powojennych. Pierwotnie nazywały się Świętem Dnia Pokoju, następnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Dniem Zwycięstwa i Wyzwolenia Strzegomia, aby od roku 1978 przyjąć swoją nazwę: Dni Ziemi Strzegomskiej.
Ponieważ okolice Strzegomia słyną z bogatych złóż granitu i bazaltu - materiałów mających zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym i rzeźbiarstwie, jak również z profesjonalnych zakładów zajmujących się obróbką kamienia, 6 września 2003 roku w Strzegomiu odbył się I w Polsce Festyn Kamieniarski zorganizowany z inicjatywy Pracodawców Branży Kamieniarskiej Ziemi Strzegomskiej, Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Redakcji dwumiesięcznika branży kamieniarskiej "Świat Kamienia". . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - Sprawdzili gotowość na wypadek powodzi

Każdego roku w okresie letnim służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe ze zwiększoną uwagą przyglądają się prognozom pogody. Kolejne lata 2006, 2007 i 2009 pokazują bowiem, jak niebezpieczne mogą być nagłe nawałnice, obfite opady deszczu i burze, które tak często występują w czerwcu czy lipcu.
Stan gotowości wszystkich służb działających w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego sprawdzał jego szef - starosta świdnicki Zygmunt Worsa.
Na tą chwilę w naszym powiecie zagrożenia powodziowego nie ma. Mimo to stale monitorowana jest sytuacja na zbiornikach i rzekach przepływających przez nasz powiat. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - VII Grand Prix MTB Solidarności

Już w najbliższą sobotę, 11 czerwca rusza jeden z największych wyścigów kolarstwa górskiego na Dolnym Śląsku. Po raz siódmy z okazji rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" na wymagającej trasie, biegnącej po ścieżkach i bezdrożach Żwirowni w Jaworzynie Śląskiej o atrakcyjne nagrody będą rywalizować kolarze górscy.
Wyścig odbędzie się w dziewięciu kategoriach wiekowych, a zdobyte punkty będą liczyć się do rankingu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.
Plakat VII Grand Prix MTB Solidarności - >>> zobacz Odbędzie się wyścig dla niezrzeszonej w klubach sportowych dzieci i młodzieży. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - Rodzinnie na miejskiej planszy i podczas żywych warcabów

- Przeszliśmy z córką ze dwadzieścia kilometrów - powiedział po grze Grzegorz Struczuk, który drużynę stworzył z córką Melanią.
II Świebodzicka Gra Miejska okazała się niezwykle trudnym wyzwaniem. Aby wygrać przydało się doświadczenie zdobyte przed rokiem. Doświadczeniem tym dysponowała Ewelina Sułek, która w szranki stanęła wspólnie z siostrą Justyną. Świebodziczanki zwyciężyły ostatecznie po partii żywych warcabów. Zdjęcia z imprezy - >>> zobacz
W jakim powiecie do 1975 roku zlokalizowane było miasto Świebodzice, w którym roku książę Bolko II nadał Świebodzicom przywilej handlu suknem i jak miał na imię pierwszy świebodzicki student? Na takie między innymi pytania odpowiedzieć musieli uczestnicy II Świebodzickiej Gry Miejskiej. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - Klub Szachowy "Goniec Żarów" piąty w finale

Olbrzymi sukces odniósł klub szachowy Goniec Żarów, który w dniach 30 maja - 4 czerwca w Augustowie rywalizował w 53 Finale Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o "Złotą Wieżę".
Ostatecznie po dziewięciu rundach zaciętej walki zawodnicy z Żarowa zajęli bardzo wysokie piąte miejsce, ustępując czwartemu zespołowi dopiero gorszym wynikiem na 1 szachownicy.
W Finale "Złotej Wieży" rywalizowało 26 klubów z całej Polski. Goniec Żarów wraz z klubem UKS Giecek Radków reprezentował województwo dolnośląskie. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011

W dniach 24-26 czerwca Klub Motocyklowy RoadRunners MC Procpect Chapter Świdnica organizuje jak co roku Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoDevilshow 2011.
Zlot odbędzie się w Ludwikowicach Kłodzkich przy ulicy Kasprowicza 34 w Ośrodku Harenda.
Impreza rozpocznie się już o godzinie 9.00. W trakcie zlotu odbędzie się też Festiwal Muzyki Rock Stock. Plakat imprezy a na nim szczegóły - >>> zobacz


6 czerwca 2011 - Finalista I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego

Maciej Ławniczak, uczeń klasy 2a Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, który pod opieką nauczycielki języka angielskiego, pani Edyty Szustak, wziął udział w I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów, został jej finalistą.
Maciej przez wiele tygodni pokonywał kolejne etapy olimpiady drogą internetową. Oprócz zadań gramatycznych i leksykalnych, testy obejmowały także umiejętność rozumienia tekstu słuchanego i czytanego.
Uczeń napisał również pracę literacką w języku angielskim na podstawie książki "Buszujący w zbożu". . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - Dwie Ojczyzny - wspomnienia

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w szczególnie wrażliwy sposób odnosi się do dziejów naszego miasta i regionu, zarówno tych dawnych, jak i najnowszych. Historią stały się też losy naszych bliskich, którzy przez burze wojenne zostali pozbawieni swoich Małych Ojczyzn - miejsc, gdzie się urodzili i wychowali.
Były to trudne przeżycia. Wojna i okupacja Polski przez dwóch wrogów zaznaczyła się łapankami, wywózkami do niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty, a także nieludzkimi zsyłkami w głąb ZSRR. Osoby, które przeżyły, starały się powrócić w strony rodzinne, jednak często z różnych przyczyn było to niemożliwe. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - Przebadaj się bezpłatnie

11 czerwca rusza kolejna edycja bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców naszego powiatu. Publiczne i prywatne przychodnie zdrowia po raz drugi skrzyknęły się, aby sprawdzić nasze zdrowie.
Akcja, której hasło brzmi "Zdrowa Rodzina", to pomysł Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Włączyło się do niej 6 placówek medycznych oraz duża grupa lekarzy specjalistów, pielęgniarek, położnych, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów i terapeutów. Badań i konsultacji lekarskich, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy naszego powiatu jest kilkanaście. Na zaproszenie włączenia się do akcji odpowiedzieli specjaliści różnych dziedzin: laryngologii, dermatologii, urologii, neurologii i kardiologii. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2011 - IX Mityng Lekkoatletyczny o Puchar Burmistrza Strzegomia

Już w najbliższą środę odbędzie się IX Mityng Lekkoatletyczny o Puchar Burmistrza Strzegomia i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu.
Początek zawodów o godzinie 9.00 na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Organizatorem mityngu jest Uczniowski Klub Sportowy "Olimpia", skupiający uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego w gminie Strzegom.
Zawody te stanowią podsumowanie sezonu w rywalizacji szkół podstawowych i gimnazjalnych.


6 czerwca 2011 - Oszukiwał przy sprzedaży sztabek złota

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z kolegami ze Świdnicy zatrzymali 19-letniego mieszkańca Świebodzic, podejrzanego o oszustwo. Mężczyzna za pośrednictwem portalu aukcyjnego Allegro oferował do sprzedaży nieistniejące sztabki złota, po bardzo atrakcyjnych cenach.
Podjęte działania to efekt ścisłej współpracy pomiędzy policjantami, a działem bezpieczeństwa portalu internetowego. Jak ustalili funkcjonariusze sprawca w ten sposób oszukał nie mniej niż 10 osób z terenu całego kraju, powodując straty na kwotę nie mniejsza niż 25 tysięcy złotych. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.


5 czerwca 2011 - 4. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy zakończony

Ponad 30 pokazów filmowych, spotkania z najlepszymi twórcami kina, wreszcie 7,5 tysiąca osób na widowni. To liczby Festiwalu Reżyserii Filmowej, który po raz 4. zorganizowano w Świdnicy. Ostatniego dnia, w sobotę 4 czerwca, przyznano najważniejszą nagrodę festiwalu.
Statuetka złotego dzika i 10 tysięcy złotych. Powędrowało do Pawła Sali, reżysera filmu "Matka Teresa od kotów". Tak zadecydowało jury, któremu przewodniczył znakomity bułgarski reżyser Ivan Nichev.
Specjalną nagrodę przyznano Dorocie Kędzierzawskiej, za wyreżyserowanie obrazu "Jutro będzie lepiej".
- To smutny obowiązek, ale 4. Festiwal Reżyserii Filmowej uznajemy za zamknięty - mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodał. . . . czytaj więcej


5 czerwca 2011 - AKS Strzegom mistrzem

W dwudziestej ósmej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Kryształ Stronie Śląskie - AKS Strzegom 2:4, Victoria Świebodzice - Podzamcze Wałbrzych 5:1, Zjednoczeni Żarów - Sparta Ziębice 2:1, Włókniarz Kudowa Zdrój - Grom Witków 1:0, Pogoń Pieszyce - Iskra Jaszkowa Dolna 3:0, Nysa Kłodzko - Biały Orzeł Mieroszów 0:1, Górnik Boguszów-Gorce - Unia Złoty Stok 0:0, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Stal Świdnica 0:0.
W tabeli rozgrywek po dwudziestu ośmiu kolejkach spotkań prowadzi AKS Strzegom mając na koncie 68 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Grom Witków - 55, 3. Zjednoczeni Żarów - 51, 4. Stal Świdnica - 49, na piąte miejsce awansowała Victoria Świebodzice - 43 punkty.


5 czerwca 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwudziestej ósmej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
LKS Bystrzyca Górna - Zieloni Mrowiny 5:1, Koliber Uciechów - Karolina Jaworzyna Śląska 0:0, Cukrownik-Polonia Pszenno - Sudety Dziećmorowice 1:0, Wierzbianka Wierzbna - Granit Roztoka 3:0, Unia Jaroszów - Gwarek Wałbrzych 2:7, Wenus Nowice - Podgórze Wałbrzych 9:1, Czarni Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór 0:5, Victoria Tuszyn - Zagłębie Wałbrzych 1:0.


5 czerwca 2011 - Śladami księżnej Daisy

9 i 10 czerwca na świebodzickim Rynku pojawi się ekipa filmowa. Ratusz i najbardziej znane zabytki miasta "zagrają" w powstającym właśnie filmie biograficznym poświęconym księżnej Daisy. Ten fabularyzowany dokument ma przybliżyć niezwykle ciekawe życie słynnej pani na Zamku Książ, a przy okazji pokazać nie mniej ciekawą historię Dolnego Śląska.
Księżna Daisy słynęła ze swojej działalności charytatywnej, zakładała m. in. ochronki dla dzieci, ale jednocześnie prowadziła bardzo bujne życie towarzyskie, m. in. przyjaźniła się z Bernardem Shaw.
Była niewątpliwe jedną z najpiękniejszych i najciekawszych kobiet przełomu wieków, która swoje życie związała z Dolnym Śląskiem. . . . czytaj więcej


5 czerwca 2011 - Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis"

7 czerwca o godzinie 18.00 w Pałacu "Krzyżowa" odbędzie się Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis".
Uczniowie na co dzień uczęszczają do klasy gitary Grzegorza Wierzby, a wielu z nich gra już ponad trzy lata. Zaprezentują oni utwory klasyczne jak i znane przeboje muzyki rozrywkowej, które będą wykonywać na gitarze klasycznej, akustycznej czy nawet elektrycznej.
Na zakończenie koncertu w swoim recitalu pt. "Miłość" wystąpią: Grzegorz Wierzba - gitara i Tomasz Sochacki - gitara, wokal. Plakat - >>> zobacz Więcej o nich na stronie www.sak-art.com.pl.


4 czerwca 2011 - Świętojański - III Bieg Wieżyczkowy

Świdnicki Klub Biegacza "Hermes" zaprasza na świętojański - III Bieg Wieżyczkowy. Bieg odbędzie się 18 czerwca, rozpocznie się o godzinie 21.00 przy skwerku dawnej wieżyczki. Trasą biegu będą alejki w Parku Młodzieżowym przy ulicy Armii Krajowej.
Opłata startowa wynosi 10 złotych. Po biegu dla wszystkich uczestników zostanie przygotowany poczęstunek (trzymajmy kciuki za skuteczność pochodni na owady), podczas którego przy blasku ogniska, będziemy mogli wspólnie porozmawiać o planach wakacyjnych, w tym oczywiście także tych startowo-treningowych. Współorganizatorem biegu jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


4 czerwca 2011 - Kolejna porażka Polonii-Sparty Świdnica

Tylko największy optymista mógł oczekiwać zwycięstwa Polonii-Sparty Świdnica a o takiego coraz trudniej.
Po ubiegłotygodniowej porażce na własnym boisku tym razem drużyna Polonii-Sparty Świdnica mająca do niedawna ogromne aspiracje na awans przegrała z Oławą i zajmuje nadal siódme miejsce mając na koncie 40 punktów.
MKS Oława - Polonia-Sparta Świdnica 3:1. . . . czytaj więcej


3 czerwca 2011 - Strzegom Horse Trials po patronatem Prezydenta RP

Honorowy Patronat nad tegorocznymi zawodami Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski.
Strzegom Horse Trials to najlepsi jeźdźcy, wspaniałe konie, niepowtarzalne widowisko sportowe. Podczas czterech dni, w pięciu konkursach o różnym poziomie trudności: CIC*, CCI**, CIC*** oraz CIC*** - Puchar Świata, wystartuje ponad 200 koni.
Podczas strzegomskich zawodów widzowie będą mogli podziwiać zmagania jeźdźców z 15 krajów. Najliczniejsza będzie reprezentacja Niemiec. Niemiecka Federacja Jeździecka zgłosiła aż 49 koni, co jest niewątpliwym rekordem w historii nie tylko strzegomskich zawodów, ale imprez jeździeckich organizowanych w Polsce.


3 czerwca 2011 - Wiersz dla Natalki

Dla jednych ważny w życiu jest koncert, dla innych wycieczka w nieznane rejony świata czy kraju, inni wolą posiedziec wśród parkowej czy ogródkowej zieleni.
Innym do życia potrzebny jest ruch, sport czy choćby rola kibica mogącego z bliska przeżywać sukcesy swojej ukochanej drużyny.
Dzisiaj otrzymaliśmy z Wałbrzycha wiersz poświęcony jednej z siatkarek Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" zatytułowany "Natalka" - 1 czerwca 2011. Wiersz powstał po zdobyciu przez siatkarki MKS Świdnica srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Kadetek (29 maja)) . . . czytaj więcej


3 czerwca 2011 - Dni Świebodzic biesiadne

Bayer Full, Lao Che i Kabaret Elita - to gwiazdy tegorocznych Dni Świebodzic. Święto miasta odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie - 18 i 19 czerwca.
Oprócz znanych artystów na scenie pojawią się także lokalne grupy muzyczne, będą liczne konkursy dla dzieci, wspaniałe wesołe miasteczko i moc innych atrakcji.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Szczegółowy program dni już wkrótce będzie dostępny na plakatach. Jeśli pogoda dopisze, podczas tego samego weekendu zostanie uruchomione kąpielisko miejskie.


3 czerwca 2011 - Budynek komunalny pnie się w górę

Budowa pierwszego budynku komunalnego w Gminie Świdnica pnie się w górę. Fundamenty już są, a pracę przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Jak zapewnia wykonawca firma Mik-Transbet z Dzierżoniowa, do lipca 2012 roku w Pszennie powstanie 3-kondygnacyjny, podpiwniczony budynek mieszkalny wielorodzinny, posiadający 12 lokali mieszkalnych.
Inwestycja w całości sfinansowana zostanie ze środków własnych Gminy Świdnica, której wartość opiewa na kwotę 1,84 mln zł.
Z pewnością budowa budynku komunalnego nie rozwiąże w wszystkich problemów mieszkaniowych w Gminie Świdnica, jednak pozwoli na modernizację istniejących zasobów mieszkaniowych. . . . czytaj więcej


3 czerwca 2011 - Seniorzy na Uniwersjadzie - rzut beretem i bieg kelnerski

W sobotę, 4 czerwca w Świdnicy ruszają nietypowe zawody. O godzinie 10.00 na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczyna się I Uniwersjada sportowo-rekreacyjna seniorów "Jestem w formie".
- Uniwersjadę organizujemy z okazji rozpoczęcia piątego roku naszej działalności. W zawodach weźmie udział około 140 osób, w tym pięćdziesiąt z innych Uniwersytetów Trzeciego Wieku ze Świebodzic, Żarowa, Bielawy i Wałbrzycha. Uniwersjada jest formą promocji zdrowego stylu życia i sprzyja integracji międzypokoleniowej. . . . czytaj więcej


3 czerwca 2011 - Dni Ziemi Strzegomskiej

Dni Ziemi Strzegomskiej organizowane były w Strzegomiu od lat powojennych. Pierwotnie nazywały się Świętem Dnia Pokoju, następnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Dniem Zwycięstwa i Wyzwolenia Strzegomia, aby od roku 1978 przyjąć swoją nazwę: Dni Ziemi Strzegomskiej.
Ponieważ okolice Strzegomia słyną z bogatych złóż granitu i bazaltu - materiałów mających zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym i rzeźbiarstwie, jak również z profesjonalnych zakładów zajmujących się obróbką kamienia, 6 września 2003 roku w Strzegomiu odbył się I w Polsce Festyn Kamieniarski zorganizowany z inicjatywy Pracodawców Branży Kamieniarskiej Ziemi Strzegomskiej, Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Redakcji dwumiesięcznika branży kamieniarskiej "Świat Kamienia". . . . czytaj więcej


3 czerwca 2011 - Studio Artystyczne "Katharsis" i Fundacja "Krzyżowa" zapraszają

Studio Artystyczne "Katharsis" w Świdnicy oraz Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na koncert dla rodziców i przyjaciół oraz "Piknik Rodzinny". Wstęp na imprezę która odbędzie się 18 czerwca w godzinach 15.00-21.00 w Krzyżowej - jest wolny.
Pałac w Krzyżowej - >>> zobacz O godzinie 15.00 rozpocznie się Piknik Rodzinny Studia Artystycznego "Katharsis" podczas, którego występować będą zespoły taneczne i wokaliści SAK, dla dzieci zabawy, malowanie twarzy, tatuaże, balony i mnóstwo innych atrakcji.


3 czerwca 2011 - Zapisy do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych

Trwają zapisy do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Świdnicy. Jeśli chcesz kontynuować naukę w systemie wieczorowym, ukończyć szkołę i przygotować się do matury, zapraszamy do nas.
Zapisy do klas pierwszej, drugiej i trzeciej w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Świdnicy przy ulicy Równej 11 - telefon 748520232 lub 748520573.
Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie internetowej szkoły - www.lo2.swidnica.pl


3 czerwca 2011 - Szóstoklasiści ze średnią wojewódzką

24,8 punktów - tyle wynosi średnia punktacja uczniów klas szóstych w Świebodzicach.
Szóstoklasiści w całym kraju pisali w kwietniu testy kompetencyjne, sprawdzające umiejętność czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystania wiedzy w praktyce.
Świebodziccy uczniowie osiągnęli średni wynik województwa dolnośląskiego czyli 24,8 punktów. Maksymalnie można było zdobyć ich czterdzieści.


3 czerwca 2011 - Wielobój Lekkoatletyczny

W czwartek, 2 czerwca na stadionie Zawiszów przy Szkole Podstawowej 1 w Świdnicy odbył się Wielobój Lekkoatletyczny klas I-II szkół podstawowych.
W zwodach uczestniczą 10 osobowe zespoły poszczególnych klas składające się z uczniów jednej szkoły. W składzie drużyny jest 5 dziewcząt i pięciu chłopców.
Zawody rozgrywane są w następujących konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Zdjęcia - >>> zobacz W Wieloboju klas I-II szkoły uzyskały następujące miejsca: . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Władze Świdnicy: Stop chuliganom w Rynku

Świdnica jeszcze skuteczniej będzie walczyć z chuliganami. Sprawcami drobnych kradzieży, wymuszeń, czy też pobić coraz częściej stają się nastolatkowie.
Robocze spotkanie na czwartek, 2 czerwca zwołał prezydent Świdnicy. Wzięli w nim udział przedstawiciele policji, straży miejskiej, miejskiego zarządzania kryzysowego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Bez szybkiej reakcji służb porządkowych i pełnej wymiany informacji, zwalczanie zachowań przestępczych wśród młodych ludzi będzie trudne. Im szybciej z problemem wspólnie się uporamy, tym bardziej mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Wyniki I Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego

Matematyczne zmagania drużyn z powiatów partnerskich dobiegły końca. W dniach 26 - 27 maja w Zespole Szkół Mechanicznych reprezentanci powiatu kartuskiego, tatrzańskiego, łowickiego i - oczywiście - świdnickiego wyłonili zwycięzców.
Konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszego dnia uczniowie walczyli indywidualnie: I miejsce zdobył Michał Szutenberg - reprezentant powiatu kartuskiego a II i III przypadło reprezentantom ze Świdnicy - Mateuszowi Krzykowskiemu i Bartłomiejowi Rzeszotarskiemu.
W etapie drużynowym zwyciężyła drużyna reprezentująca Kartuzy, a zaraz za nimi, z niewielką różnicą punktową - drużyna świdnicka. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Przebadaj się bezpłatnie

11 czerwca rusza kolejna edycja bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców naszego powiatu. Publiczne i prywatne przychodnie zdrowia po raz drugi skrzyknęły się, aby sprawdzić nasze zdrowie.
Akcja, której hasło brzmi "Zdrowa Rodzina", to pomysł Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Włączyło się do niej 6 placówek medycznych oraz duża grupa lekarzy specjalistów, pielęgniarek, położnych, rehabilitantów, ratowników medycznych, psychologów i terapeutów. Badań i konsultacji lekarskich, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy naszego powiatu jest kilkanaście. Na zaproszenie włączenia się do akcji odpowiedzieli specjaliści różnych dziedzin: laryngologii, dermatologii, urologii, neurologii i kardiologii. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Radni udzielili wójtowi absolutorium

Jednogłośnie gminni radni przyjęli uchwałę nad udzieleniem absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica z wykonania budżetu gminy za rok 2010 podczas XI Sesji Rady Gminy Świdnica.
Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2010 zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Świdnica oraz Regionalną Izbę Obrachunkową we Wrocławiu.
"Badając pod względem merytorycznym przedłożone przez Wójta Gminy Świdnica sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 r., Skład Orzekający stwierdził, że część opisowa sprawozdania zawiera wykonanie strony dochodowej i wydatkowej budżetu gminy za rok 2010. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Strzegomskie baseny czekają na gości

Tegoroczny sezon kąpielowy na strzegomskim kompleksie basenów otwartych rozpocznie się 4 czerwca o godzinie 10.00.
W okresie od 4 do 22 czerwca baseny będą otwarte w godzinach 10.00 - 18.00, natomiast od 23 czerwca do końca sierpnia - w godzinach 9.00-20.00.
Dzieci do lat 6 korzystają z basenów bezpłatnie, bilet całodzienny ulgowy dla dzieci, młodzieży i studentów mieszkańców gminy Strzegom. Poniedziałek - czwartek 1,00 zł, piątek 5,00 zł od godziny 15.00 - 3,00 zł, sobota - niedziela bez zniżek od 15.00. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie

1 czerwca roku w restauracji "Magnolia Rast" w Jaworzynie Śląskiej odbyło się szkolenie poświęcone ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które na zaproszenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworzynie Śląskiej poprowadził Robert Lemański - ekspert w sprawach przemocy w rodzinie i problematyki alkoholowej.
W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy, służby zdrowia, Rady Miejskiej, Policji oraz członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W najbliższym czasie Burmistrz Jaworzyny Śląskiej spośród osób uczestniczących w szkoleniu powoła wymagany ustawą Zespół Interdyscyplinarny, który będzie realizował Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ofiar Przemocy w Rodzinie.


2 czerwca 2011 - Przedsiębiorco sprawdź swój wpis w ewidencji

Jeżeli przedsiębiorca po 1 stycznia 2008 roku nie dokonał żadnej zmiany we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej, to taki wpis jest nieaktualny! W tym celu należy niezwłocznie zgłosić się do Urzędu Gminy Świdnica, stanowisko ds. działalności gospodarczej i koncesji, parter - stanowisko nr 5, w godzinach 7.30-15.30 - od poniedziałku do piątku.
Informujemy, że w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy Świdnica figurują nieaktualne wpisy nie zawierające numeru NIP oraz PESEL i określenia przedmiotu wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD 2007). . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Zaatakował młotkiem pracownicę socjalną

Policjanci z powiatu świdnickiego zatrzymali mężczyznę, który w Ośrodku Pomocy Społecznej zaatakował młotkiem pracownicę socjalną. Napastnik uderzał kobietę po głowie, ramionach i nogach. Pokrzywdzona została przewieziona do szpitala. Na szczęście okazało się, że obrażenia, których doznała kobieta, to głównie krwiaki. Po udzieleniu pomocy medycznej opuściła ona szpital.
Policjanci z posterunku w Jaworzynie Śląskiej zatrzymali mężczyznę, który zaatakował kobietę młotkiem. Podejrzany, to 48 - letni mieszkaniec jednej z miejscowości leżących na terenie gminy. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2011 - Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

Po raz 7. startują Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Po raz pierwszy organizację tej prestiżowej imprezy powierzono Powiatowemu Pogotowiu Ratunkowemu w Świdnicy. Zmagania najlepszych ekip ratowniczych z Dolnego Śląska będziemy mogli obejrzeć w naszym powiecie już 3 i 4 czerwca.
Uroczyste otwarcie zawodów nastąpi w piątek 3 czerwca o godzinie 9.00 w hotelu "Esperanto" w Świdnicy. Godzinę później zespoły będą musiały wykonać powierzone im zadania medyczne. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Powołano Powiatową Radę Gospodarczą

18 członków a wśród nich jedna kobieta to skład powołanej w ubiegłym tygodniu Powiatowej Rady Gospodarczej. Będzie to niezależny organ doradczo-opiniująco-konsultacyjny działający przy staroście świdnickim.
Powołanie PRG to pomysł prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich Edwarda Szywały, jako efekt udziału w realizowanym przez powiat unijnym projekcie skierowanym na powiatową gospodarkę. Pomysłem zainteresował się prezydencki minister, szef doradców Bronisława Komorowskiego - Olgierd Dziekoński.
Powiat Świdnicki stał się pionierem nowych form współpracy z biznesem. W żadnym z powiatów nie można bowiem doszukać się istnienia Powiatowej Rady Gospodarczej. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Śladami księżnej Daisy

9 i 10 czerwca na świebodzickim Rynku pojawi się ekipa filmowa. Ratusz i najbardziej znane zabytki miasta "zagrają" w powstającym właśnie filmie biograficznym poświęconym księżnej Daisy. Ten fabularyzowany dokument ma przybliżyć niezwykle ciekawe życie słynnej pani na Zamku Książ, a przy okazji pokazać nie mniej ciekawą historię Dolnego Śląska.
Księżna Daisy słynęła ze swojej działalności charytatywnej, zakładała m. in. ochronki dla dzieci, ale jednocześnie prowadziła bardzo bujne życie towarzyskie, m. in. przyjaźniła się z Bernardem Shaw.
Była niewątpliwe jedną z najpiękniejszych i najciekawszych kobiet przełomu wieków, która swoje życie związała z Dolnym Śląskiem. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Drzewo pamięci w 100 rocznicę urodzin

Gdyby żyła, 3 marca 2011 roku Freya vom Moltke obchodziłaby swoje 100 urodziny. Zmarła 1 stycznia 2010 roku w wieku 99 lat w USA. W najbliższy piątek, 3 czerwca na terenie Fundacji Krzyżowa odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci Freyi, na którym swoją obecność zapowiedział m.in. najstarszy syn Freyi - Caspar von Moltke.
W programie uroczystości nie zabraknie prezentacji fragmentów wyróżnionych pac konkursu literackiego Freya von Moltke - niezwykła osobowość niezwykłych czasów a także symbolicznego zasadzenia drzewa w Alei Czereśniowej.
Początek uroczystości jaka odbędzie się w sali wielofunkcyjnej planowana jest na godzinę 11.00. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Casting dla dzieci

Organizatorzy 4. Festiwalu Reżyserii Filmowej zapraszają dzieci w wieku 5-12 lat na casting, który zaplanowano na sobotę, 4 czerwca. Poprowadzi go reżyser i scenarzystka, Dorota Kędzierzawska. Casting odbędzie się w sali lustrzanej Teatru Miejskiego w Świdnicy w godzinach 15.00-17.00.
Warunkiem wzięcia udziału w castingu jest przybycie na wskazane miejsce z rodzicem lub prawnym opiekunem oraz przedłożenie podpisanego przez uprawnione osoby oświadczenia o następującej treści: "Wyrażam zgodę na udział syna/córki w castingu dla dzieci organizowanym w ramach 4. Festiwalu Reżyserii Filmowej".
Oświadczenie będzie można wypełnić również w chwili przybycia w Teatrze Miejskim.


1 czerwca 2011 - Wstęp do lata

Choć do wakacji jeszcze trzy tygodnie, Miejski Dom Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji już zapraszają na ciekawe, typowo letnie imprezy.
OSiR 3 czerwca (piątek) zaprasza na cykliczny już Świebodzicki Turniej Koszykówki Ulicznej Streetball. Rozgrywki odbędą się na terenie boiska "Orlik", start godzina 17. Zagrać może każdy, kto ukończył 16 lat, zarówno amatorzy jak i zawodnicy licencjonowani.
Tego samego dnia sezon letni rozpoczyna także Miejski Dom Kultury. Zapraszamy do ogrodu letniego MDK na godzinę 18. W programie wiele atrakcji: występ kabaretowy w wykonaniu Teatru Niemożliwego, show muzyczno-taneczne: Sleeper (sławek Stemplewski), Gang The Funk (hip hop), Dance Factory (hip hop) oraz Lazy Rockers (break dance). Wstęp wolny.


1 czerwca 2011 - Szpital pozostaje publiczny

Wczoraj pracę zakończył powołany przez starostę specjalny zespół, który badał zasadność przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Zaproponowany przez szefów placówki program oszczędnościowy oddalił konieczność przekształceń. Takiej konieczności nie ma także w zapisach nowej ustawy o działalności leczniczej. Debata na temat przyszłości placówki okazała się jednak bardzo potrzebna.
Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca zespołu, wicestarosta Alicja Synowska. Mówiła, że w ustawie aktualny pozostał zapis obligujący samorząd do pokrycia ujemnego wyniku finansowego placówki w ciągu 3 miesięcy. - Jeśli samorząd tego nie zrobił, będzie musiał w ciągu 12 miesięcy podjąć decyzję odnośnie dalszej formy funkcjonowania placówki. - mówiła Alicja Synowska. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Ekologiczna Piosenka na Wysypisku

Kto śpiewa ten jest szczęśliwy, a szczęśliwi ludzie czynią wiele dobra, mówiła wójt gminy na podsumowaniu XII jubileuszowego Przeglądu Muzycznego Młodych Artystów "Wysypisko 2011".Celem od lat przyświecającym temu konkursowi jest poszukiwanie i promowanie młodych talentów ukrywających się w murach naszych gminnych placówek oświatowych.
Występującym organizatorzy chcą dać możliwość szerszego zaprezentowania i konfrontacji z jury. Ideą jest zaś, by był to przegląd jak zawsze bez barier, prowadzony przez dzieci dla dzieci.
Nie zależy w nim bowiem na twardej walce i rywalizacji, ale na wspólnym muzykowaniu i obcowaniu z muzyką formie zabawy. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Dotknij historii - prezentacje wojów

W niedzielę, 5 czerwca na terenie Campingu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także w Rynku miasto Świdnica organizuje "Prezentacje historyczno-edukacyjne 2011".
W programie zaplanowano konkursy i zabawy historyczne, pokazy życia obozowego, walk i ćwiczeń rycerskich.
Wszystkie wydarzenia na polu walki będą komentowane. Szczegółowy program "Prezentacje historyczno-edukacyjne 2011" - >>> zobacz


1 czerwca 2011 - Telewizyjny Klub Seniora w Gminie Świdnica

Najbliższy odcinek Telewizyjnego klubu seniora poświęcony będzie Seniorom z Gminy Świdnica. Emisja już 4 czerwca o godzinie 8.00 na antenie TVP Wrocław.
Maria Bierska i Marek Łyczkowski tym razem zaproszą na IV Polski Kongres Odnowy Wsi, jaki będzie miał miejsce w dniach 9-11 czerwca w Krzyżowej. Dla widzów przygotowali wiele niespodzianek, spotykając się z m.in. z młodzieżą z Grodziszcza, która podczas tegorocznych ferii zimowych pomagała seniorom w ich codziennych obowiązkach oraz z członkami Klubu Seniora z Bystrzycy Górnej, którzy w tym miesiącu świętowali swoje XV-lecie.
Stałym elementem programu jest spotkanie z niezwykłym seniorem. Kogo tym razem widzowie zobaczą na szklanym ekranie? O tym będzie można się przekonać już w sobotę.


1 czerwca 2011 - Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis"

7 czerwca o godzinie 18.00 w Pałacu "Krzyżowa" odbędzie się Koncert gitarzystów ze Studia Artystycznego "Katharsis".
Uczniowie na co dzień uczęszczają do klasy gitary Grzegorza Wierzby, a wielu z nich gra już ponad trzy lata. Zaprezentują oni utwory klasyczne jak i znane przeboje muzyki rozrywkowej, które będą wykonywać na gitarze klasycznej, akustycznej czy nawet elektrycznej.
Na zakończenie koncertu w swoim recitalu pt. "Miłość" wystąpią: Grzegorz Wierzba - gitara i Tomasz Sochacki - gitara, wokal. Plakat - >>> zobacz Więcej o nich na stronie www.sak-art.com.pl.


1 czerwca 2011 - VIII Spotkanie Motocyklistów "Nasza Historia Harley-Davidson"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na VIII Spotkanie Motocyklistów "Nasza Historia Harley-Davidson". Impreza odbędzie się 18 czerwca i rozpocznie się o godzinie 17.00.
W programie spotkania między innymi: spektakl "Historia, kultura, nauka i motocykle XX wieku", przejazdy zabytkowym taborem - parowóz Tkt48-18 oraz czeskim szynobusem "Motorak", parada motocykli, pokazy historycznych pojazdów oraz pokazy "Czarodzieja Garażu" Pierr'a Bodina - artystyczne malowanie motocykli. W trakcie imprezy odbędzie się Regionalny przegląd zespołów rockowych "Szopa Rockiem Brzmiąca". Organizatorzy zapewniają świetną zabawę i parking dla motocykli.
Wejście na imprezę - 15 złotych (wjazd, parking) a pakiet -50 zł (koszulka, parking, wjazd), rezerwacje i informacje - telefon 692-407-806


1 czerwca 2011 - Poszukuję informacji o rodzinie

Nazywam się Justyna Kossakowska (Śnieżek). Urodziłam się w Świdnicy.
Poszukuję informacji o rodzinie Małgorzaty (Piękoś) Śnieżek, Zbigniewa Śnieżek mieszkających w Świdnicy przy ulicy Długiej 34/7. Obecnie mieszkam w Elku, mam męża i dwójkę dzieci.
Jeśli ktoś posiada informacje na ten temat proszę o kontakt. Z wiadomych względów moje dane są do wiadomości redakcji, jeśli ktoś zgłosi się do niej otrzyma kontakt do mnie.
Z góry dziękuję. Piszcie na adres: redakcja@dziennik.swidnica.pl . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - 58 lat razem czyli Złote Gody

W dobie rozwodów i rezygnacji, jesteście Państwo potwierdzeniem, że można budować trwały związek małżeński - mówiła wójt gminy do odznaczonych medalami za długoletnie pożycie małżeńskie.
W sobotni poranek 28 maja sala Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy wypełniła się 7 parami małżeńskim, które świętowały swoje złote jubileusze małżeńskie. Wśród nich dwie pary z Gminy Świdnica Maria i Bogdan Jóźwiak ze Słotwiny i Maria i Henryk Szymulewicz z Witoszowa Dolnego.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Państwo Maria i Bogdan Jóźwiakowie 24 grudnia 2010 roku obchodzili 58 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Co stanowi sekret tak pięknego wspólnego życia? Jubilaci odpowiadają krótko: kompromis, wzajemne wsparcie i pracowitość. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Festyn Rodzinny "Mama, Tata i Ja, Razem - Zawsze Jest Wesoło"

29 maja na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się plenerowa impreza pod nazwą " Mama. Tata i ja, razem - zawsze jest wesoło". Ten prorodzinny piknik odbywał się przy przepięknej, słonecznej pogodzie oraz, co trzeba podkreślić, przy ogromnej frekwencji świdnickich rodzin.
Organizatorem imprezy była Liga Kobiet i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Współorganizatorem - Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej.
Liczni sponsorzy oraz partnerzy imprezy uświetnili ją całą gamą przeróżnych atrakcji. Każdy znalazł coś dla siebie. Od przejażdżek konnych, nauki salsy, czytania bajek, występów teatralnych po występy grupy rockowej.


1 czerwca 2011 - Absolutorium według nowych zasad

We wtorek, 7 czerwca, świebodziccy radni spotkają się na sesji absolutoryjnej. W tym roku zatwierdzenie wykonania budżetu będzie się odbywać według nowej ustawy o finansach publicznych.
Radnym przedłożone będą zatem dwie uchwały: jedna o zatwardzeniu sprawozdania finansowego za rok 2010 oraz druga - o udzielenie absolutorium burmistrzowi z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
Obie uchwały uzyskały pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Sesja absolutoryjna rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali narad ratusza miejskiego.


1 czerwca 2011 - II zlot szkół imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego

28 maja w Warszawie uczniowie jaworzyńskiego gimnazjum uczestniczyli w II Zlocie Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się w związku z 30-stą rocznicą śmierci i zbliżającą się 110 rocznicą urodzin patrona szkoły.
Nasze gimnazjum reprezentowała delegacja w składzie: Agata Grobelna - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Alicja Wojtyczko, poczet sztandarowy: Joanna Cieślik, Sylwia Naskręt, Michał Majborski.
Mottem przewodnim zjazdu było hasło: "Bądźcie jak orły szybujcie w przyszłość Ojczyzny". . . . czytaj więcej


1 czerwca 2011 - Ronald Mc Donald w Przedszkolu

1 czerwca Przedszkole w Witoszowie Dolnym odwiedził klaun Ronald Mc Donald. Przez godzinę bawił dzieci śmiesznymi opowiastkami i czarami. W czarach asystowały dzieci, pomagając wypowiadać "czarodziejskie zaklęcia".
Gość przypomniał też dzieciom o "magicznych" słowach, których powinny używać - proszę, przepraszam, dziękuję. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało wyczarowane wspólnie prezenty.
Ronalda pożegnały gromkie brawa i zaproszenie do przedszkola, przy kolejnej okazji. Przedszkolaki składają podziękowania właścicielowi restauracji Mc Donald w Świdnicy, panu Markowi Borowemu za ufundowanie prezentów i nagród z okazji Dnia Dziecka.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała