31 lipca 2011 - Konkurs na "Produkt Lokalny"

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" z Udanina ogłasza konkurs na Produkt Lokalny na terenie działania stowarzyszenia. Konkurs ma na celu identyfikację oraz promocję oryginalnych produktów regionalnych, niejednokrotnie wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu".
Zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa różnorodności lokalnych tradycji wzbudzi większe zainteresowanie wśród potencjalnych konsumentów oraz turystów odwiedzających teren partnerstwa.
Prezentacja produktów lokalnych pozwoli także na utożsamianie ich z obszarem partnerstwa, nie będą one anonimowe, staną się wizytówką naszego partnerstwa. Regulamin oraz karta zgłoszenia do konkursu na Produkt Lokalny obszaru partnerstwa "Szlakiem Granitu" w roku 2011 - >>> zobacz


31 lipca 2011 - Wakacyjna zbiórka krwi

28 lipca odbyła się kolejna akcja poboru krwi, tym razem nie tradycyjnie w sali Miejskiego Domu Kultury, a przed Ratuszem w ambulansie Ronalda Mc Donalda.
W Świebodzicach ambulans ten zagościł po raz pierwszy. Podczas wakacyjnego okresu specjalnie wyposażone auto zbiera krew jeżdżąc po całej Polsce. Już przed godziną 10:00 ustawiła się spora kolejka dawców, letnia pogoda umiliła oczekiwanie na rejestrację i oddanie krwi.
Zgłosiło się 51 osób, z czego zdolnych do oddania krwi było 45 osób, uzbierano 20 litrów życiodajnego płynu. . . . czytaj więcej


31 lipca 2011 - Zbliża się kolejny Memoriał Pawła Sosika

To będzie już XII wyścig imienia słynnego świebodzickiego kolarza. Tegoroczny Memoriał Pawła Sosika odbędzie się 14 sierpnia. Będzie to tradycyjnie IV Etap Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego.
- Jak zawsze wyścig odbędzie się na trasie okrężnej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin - Olszany - Świebodzice.
Nowością będzie start i meta zlokalizowana przy Wodnym Centrum i Hali OSiR-u w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6. Kolarze na trasę wyruszą o godzinie 10:00 w kategoriach: Junior Młodszy, Kobiety Open oraz Juniorki Młodsze. . . . czytaj więcej


31 lipca 2011 - "Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza"

"Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza" przyznawana jest od 2004 roku. Pomysłodawcą konkursu jest Zachodnia Izba Gospodarcza. W 2005 roku do grona organizatorów dołączył Związek Pracodawców Polska Miedź, a w 2010 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Podczas siedmiu edycji konkursu Kapituła przyznała 49 statuetek "Dolnośląskiego Gryfa" w tym: 21 statuetek dla przedsiębiorstw, 14 dla jednostek samorządu terytorialnego, 2 w Kategorii Innowacyjność, 10 w kategorii Specjalnej i 2 dla osobowości Dolnego Śląska.
Przed nami VIII edycja jednej z najciekawszych inicjatyw gospodarczo-społecznych Dolnego Śląska, której celem jest promowanie i nagradzanie najważniejszych osiągnięć gospodarczych. . . . czytaj więcej


30 lipca 2011 - Paweł Krysiak i Michał Trela przed 20 Rajdem Rzeszowskim

Wielkimi krokami zbliża się 6 runda Rajdowego Pucharu Polski 2011 - 20 Rajd Rzeszowski. Rajd odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia.
Na starcie cała czołówka Rajdowego Pucharu Polski. Wśród kierowców nie zabraknie strzegomsko-bielskiego duetu Krysiak-Trela, którego głównym celem na ten rajd jest obrona pozycji drugiej pozycji w markowej klasie Opla Astry.
- Dla mnie Rajd Rzeszowski to zupełna nowość - mówi kierowca Paweł Krysiak. - Startuję w nim po raz pierwszy w życiu, wiem, że jest to bardzo wymagający rajd, piękne odcinki specjalne, bardzo techniczne, po prostu już nie możemy się doczekać startu. . . . czytaj więcej


30 lipca 2011 - Nagrody dla najlepszych policjantów

28 lipca policja obchodziła swoje święto. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy. Zaraz potem w sali konferencyjnej świdnickiego Urzędu Miasta odbyła się akademia z okazji 92 rocznicy powstania polskiej Policji.
Święto Policji jest dla funkcjonariuszy uhonorowaniem ciężkiej i pełnej poświęceń pracy. Przypomina także o randze zawodu.
Święto Policji to także czas awansów, wyróżnień i wręczenia odznaczeń za sumienną wieloletnią służbę. . . . czytaj więcej


29 lipca 2011 - Co z nową siedzibą pogotowia?

Na to pytanie podczas ostatniego posiedzenia szukał odpowiedzi Zarząd Powiatu w Świdnicy. Pismo w tej sprawie, w porozumieniu z wicestarostą Alicją Synowską, złożył na Zarząd Wydział Zdrowia. Potrzebne jest wparcie finansowe budowy nowego obiektu.
Temat budowy nowej siedziby powiatowego pogotowia omawiany jest od dłuższego czasu. Obecna siedziba wymaga bowiem pilnego remontu i odnowienia.
Modernizacja starej bazy jest jednak nieopłacalna. Postanowiono wybudować zupełnie nowy kompleks, który usytuowany ma być w okolicy świdnickiego szpitala "Latawiec". . . . czytaj więcej


29 lipca 2011 - Samorządowcy chcą mieć większy wpływ na strefę ekonomiczną

Pilotażowy projekt, który ma dać samorządom większy wpływ na Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "Invest - Park" przedstawiono wczoraj, 28 lipca podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.
Założenia, popierane przez kilkunastu samorządowców, zostaną przesłane do Prezydenta, Premiera oraz ministrów: finansów, gospodarki, skarbu państwa i rozwoju regionalnego.
- Po zmianach w zarządzie Wałbrzyskiej SSE, które odebraliśmy jako niekorzystne, nasze reakcje oraz apele do premiera i wicepremiera nic nie dały. Nie chcemy tracić czasu, dlatego wychodzimy z własną propozycją nowego sposobu zarządzania w strefach. Mówimy, że chcemy przyjąć na siebie pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie strefy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


29 lipca 2011 - Zawyją syreny

Wojewoda Dolnośląski Marek Skorupa zarządził przeprowadzenie na terenie całego województwa dolnośląskiego treningu systemu ostrzegania i alarmowania.
Syreny zostaną włączone 1 sierpnia na około dwie minuty. Początek alarmu o godzinie 17.00.


29 lipca 2011 - I Przegląd Zespołów Ludowych w Żarowie

Już jutro, Żarów zmieni się w miasto pieśni ludowych. 30 lipca 2011 roku w Żarowie przy stawie miejskim leżącym przy ulicy Wyspiańskiego odbędzie się I Przegląd Zespołów Ludowych z obszaru działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" w skład którego wchodzą: Gminy Żarów, Udanin, Jaworzyna Śląska, Kostomłoty, Strzegom, Świdnica oraz Dobromierz.
Przegląd rozpocznie się o godzinie 14:00 występami dziesięciu zespołów ludowych. Na scenie wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca "Jubilat" oraz "Formacja GO". . . . czytaj więcej


29 lipca 2011 - Silesian Cup w Świdnicy

Ponad pół tysiąca najmłodszych piłkarzy z całej Polski i zagranicy przyjedzie do Świdnicy na szósta już edycja prestiżowego turnieju piłkarskiego Silesian Cup. Na boiskach świdnickiego OSiR-u zagrają młodzi zawodnicy takich klubów jak Torpedo Moskwa, Śląsk Wrocław, GKS Bełchatów czy Zagłębie Lubin.
Od 9 sierpnia przez 6 dni zawodnicy z 37 klubów będą walczyć o zwycięstwo w czterech kategoriach wiekowych. Dodatkowo jak co roku wybrany zostanie najlepszy zawodnik, strzelc i bramkarz turnieju. - Co roku staramy się uatrakcyjniać turniej zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. . . . czytaj więcej


28 lipca 2011 - Rezonans przy Latawcu

Wraca temat uruchomienia przy szpitalu "Latawiec" w Świdnicy pracowni rezonansu magnetycznego.
Sprawą zajmowała się na ostatnim posiedzeniu Komisja Ochrony Zdrowia Rady Powiatu. Będzie przygotowana analiza pokazująca najbardziej optymalną koncepcję realizacji tej inwestycji. Wskaże ona kto i w jakiej formie taką pracownię powinien uruchomić. Wnioski trafią na Zarząd Powiatu, który chce z tym tematem ruszyć jak najszybciej.
Na ostatnim posiedzeniu Komisja Ochrony Zdrowia Rady Powiatu spotkała się z dwiema firmami, które specjalizują się w sprzedaży rezonansu. . . . czytaj więcej


28 lipca 2011 - Wakacyjna przygoda nad morzem bałtyckim

Dzięki współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu dwunastu milusińskich w wieku od 7 do 15 lat z gminy Żarów wyjedzie na nieodpłatną kolonię do Pobierowa.
Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Edukacji Narodowej z wyjazdu nieodpłatnego skorzystają dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich zamieszkujących na wsi.
W okresie od 15 do 28 sierpnia dzieci, które zakwalifikowane zostały do wyjazdu będą oddychać morską bryzą i korzystać ze słonecznej pogody. Organizatorem wypoczynku dla dzieci jest Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Żórawinie. Koszt jaki poniesie Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie, to cena przejazdu dzieci z Żarowa do Wrocławia i z powrotem oraz ich ubezpieczenie.


28 lipca 2011 - Dzieci, młodzież i studenci zapłacą mniej

Po remontowej przerwie ponownie rusza basen kryty przy ulicy Równej w Świdnicy. Remont przeszła m.in. niecka basenowa.
Od 1 sierpnia wszyscy amatorzy pływania codziennie od godziny 10 do 18 będą mogli korzystać z obiektu. - Promocyjnie w tym okresie traktujemy dzieci, młodzież i studentów, za godzinę pływania zapłacą oni tylko 3 zł - mówi dyrektor OSiR Edmund Frączak.
Osoby, które posiadają karty benefitowe multisport mogą korzystać z obiektu bez żadnej dodatkowej odpłatności.
Ośrodek szykuje na wrzesień kilka nowości, które zapewne spodobają się użytkownikom. Wśród nich m.in. "tanie godziny" oraz więcej godzin sportowych.


28 lipca 2011 - Nagrody w dziedzinie kultury - można składać wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować m. in. stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Formularz - wniosek do wypełnienia - >>> zobacz
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


27 lipca 2011 - "Mecz na szczycie" za nami

Stadion Victorii przy ulicy Sportowej był areną zmagań niezwykłych zawodników. W szranki stanęli działacze sportowi z 19 krajów świata, którzy przybyli do Zamku Książ na XXI Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski PKOl oraz drużyna samorządowców dyrygowana z linii obrony przez Burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza.
Znacznie szerszą kadrę zaprezentowała ekipa Polonusów, która wspomogła nawet swoimi piłkarzami szczupłą personalnie drużynę rywali. Część zdjęć - >>> zobacz (pozostałe w najbliższych dniach).
Gospodarzy reprezentowali zatem samorządowcy ze Świebodzic, Świdnicy, kilku działaczy z Sejmiku Olimpijskiego, a także Jarosław Krzyżanowski, trener świebodzickiej Victorii. . . . czytaj więcej


27 lipca 2011 - Z notebookami z ratusza

Święto policji już za nami. Przypadło ono na dzień wolny od pracy. Gdyby jednak ktoś pomyślał, że o naszych stróżach porządku publicznego zapomniano, to się myli. Informujemy, że 26 lipca, Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta spotkał się przedstawicielami Komisariatu Policji w Strzegomiu, by wyrazić w imieniu władz i mieszkańców gminy słowa najwyższego uznania i podziękowania za ofiarną służbę i troskę o bezpieczeństwo.
- Wasz trud, poświęcenie i stresująca praca, często w ekstremalnych warunkach zasługuje na uznanie, wsparcie i podziękowanie.
Wsparciem dla komisariatu z urzędu jest darowizna sprzętu komputerowego siedem notebooków i siedem drukarek o wartości około 15 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


27 lipca 2011 - Włamywał się do sklepów

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności w sprawie włamań do obiektów handlowych w Świdnicy, zatrzymali 17 letniego mieszkańca Świdnicy, który w trakcie prowadzonych z nim czynności przyznał się do czterech włamań i kradzieży do garażu i placówek handlowych.
17 latek w nocy z 20 na 21 czerwca tego roku po uprzednim wybiciu szyby w jednym ze sklepów dokonał kradzieży różnego rodzaju alkoholi wartości blisko 1600 złotych.
W trakcie prowadzonych czynności zatrzymany przyznał się do innych włamań w Świdnicy. . . . czytaj więcej


26 lipca 2011 - Powrót z otchłani zapomnienia dzięki starej pocztówce

"I Wojnę Światową w 1914 roku rozpoczęło osiem państw - Austro-Węgry, Francja, Niemcy, Rosja, Serbia, Wielka Brytania, Włochy i Turcja. W 1918 roku w działania wojenne zaangażowane były już 33 państwa liczące 1,5 mld mieszkańców co stanowiło wówczas 2/3 ludności globu ziemskiego. Niezwykle krwawe, czteroletnie zmagania militarne toczone były na niemalże wszystkich kontynentach i morzach z epicentrum w Europie. Na ciągnących się w nieskończoność liniach okopów we Francji i Belgii walczyły duże, wielomilionowe armie.
W początkowym okresie wojny państwa Ententy zmobilizowały pod broń 6 milionów żołnierzy " - to fragment artykułu o nieistniejącym już pomniku z lat 1914-18 znajdującego się w Imbramowicach (gmina Żarów).
Artykuł autorstwa Bogdana Muchy z Żarowskiej Izby Historycznej. Tekst w całości - >>> zobacz


26 lipca 2011 - Nauczymy Ciebie gry w tenisa

Po działającej darmowej szkółce pływackiej Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy postanowił uruchomić kolejne zajęcia dla dzieci i młodzieży.
W sierpniu na kortach tenisowych przy ul. Śląskiej ruszy szkółka tenisowa.
Jak co roku dzieci i młodzież w wieku 4 - 18 lat pod opieka Wiesława Kułakowskiego i Waldemara Kurka będą mogły stawiać swoje pierwsze kroki w tej zdobywającej coraz większą popularność dyscyplinie sportu. W zajęciach pomagać będą młodzi instruktorzy tenisa.
Zajęcia będzie się odbywać w każdy wtorek i czwartek w godzinach 10.00-11.00. . . . czytaj więcej


25 lipca 2011 - Pierwsza rolnicza bioelektrownia w Polsce otwarta

- Ta inwestycja wyznacza nowy kierunek nie tylko dla Dolnego Śląska, ale także dla całej Polski.
Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest także dla naszego kraju obligatoryjne. W 2020 taka energia będzie musiała stanowić 15% całej, wytwarzanej w Polsce - podkreślał wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Włodzimierz Chlebosz podczas uroczystości otwarcia pierwszej w Polsce bioelektrowni rolniczej.
Nowoczesna inwestycja firmy Bio-Wat Spółka z o.o. powstała w Świdnicy. Została otwarta 25 lipca 2011 roku. Złożona z trzech bardzo szczelnych zbiorników i generatorów Bioelektrownię Świdnica skłoniła wielu samorządowców i naukowców do odwiedzin. . . . czytaj więcej


25 lipca 2011 - Hala przy "ekonomiku" gotowa

W tej chwili trwają ostatnie odbiory nowego budynku Hali Sportowej, która została wybudowana przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Budynek jest nowoczesny i posiada niezbędne zaplecze techniczne.
Po szkole specjalnej i budowie drogi - tzw. "łącznika do A4" to kolejna duża inwestycja prowadzona przez powiat świdnicki. Przypomnijmy: hala umiejscowiona jest przy budynku B kompleksu szkolnego, znajdującego się przy ulicy Pionierów.
Wprawdzie jest niepełnowymiarowa, gdyż tylko taka mogła być zbudowana na tym terenie, ale jest nowoczesna i posiada niezbędne zaplecze techniczne. Budowa zakończyła się 30 czerwca br. . . . czytaj więcej


25 lipca 2011 - Odwiedzą również Dolny Śląsk

Jutro, 26 lipca o godzinie 11.00 marszałek Rafał Jurkowlaniec spotka się z młodymi Polakami mieszkającymi w białoruskim mieście Lida. Spotkanie odbędzie się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
Polonia z Białorusi, licząca około 50 osób, przyjechała do naszego kraju na zaproszenie Stowarzyszenia Komitetu Obywatelskiego Ziemi Kłodzkiej i spędzi w Polsce tydzień (22-31 lipca).
Uczniowie białoruskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wizytę rozpoczęli od zwiedzania Warszawy, Jasnej Góry w Częstochowie, Sanktuarium Matki Boskiej w Wambierzycach i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. . . . czytaj więcej


25 lipca 2011 - Młynarska-Piaskowa - startuje rewitalizacja

W pierwszej połowie sierpnia rozpocznie się rewitalizacja obszaru ulicy Młynarskiej i Piaskowej w Świebodzicach.
To zabytkowy zakątek miasta, niestety mocno zaniedbany a warty odnowienia i odwiedzenia przez turystów. Jest to dawna dzielnica robotnicza, zamieszkiwana w XIX w. i pierwszej połowie XX wieku przez robotników licznych fabryk w mieście.
Cała nawierzchnia ulicy Młynarskiej to kostka brukowa. Budynki, zamieszkiwane przez pracowników okolicznych zakładów, niegdyś tętniły życiem, było tu wiele lokali gastronomicznych a nad całością górował potężny młyn, który niestety spłonął w II połowie XX wieku. . . . czytaj więcej


25 lipca 2011 - I Przegląd Zespołów Ludowych w Żarowie

Już 30 lipca w Żarowie przy stawie miejskim - ulica Wyspiańskiego odbędzie się I Przegląd Zespołów Ludowych z Gminy Żarów, Udanin, Jaworzyna Śląska, Kostomłoty, Strzegom, Świdnica oraz Dobromierz.
Przegląd rozpocznie się o godzinie 14:00 występami zespołów lokalnych, na scenie wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca "Jubilat" oraz "Formacja GO", program zakończy dyskoteka pod gwiazdami.
Atrakcjami towarzyszącymi będą min. gry i zabawy rekreacyjne, liczne stoiska gastronomiczne i handlowe oraz przygotowane przez Burmistrza Miasta Żarów Leszka Michalaka specjalnie na tą okazję darmowe rejsy łódką i pontonem po stawie dla dzieci.


25 lipca 2011 - Zbliża się kolejny Memoriał Pawła Sosika

To będzie już XII wyścig imienia słynnego świebodzickiego kolarza. Tegoroczny Memoriał Pawła Sosika odbędzie się 14 sierpnia. Będzie to tradycyjnie IV Etap Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego.
- Jak zawsze wyścig odbędzie się na trasie okrężnej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin - Olszany - Świebodzice.
Nowością będzie start i meta zlokalizowana przy Wodnym Centrum i Hali OSiR-u w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6. Kolarze na trasę wyruszą o godzinie 10:00 w kategoriach: Junior Młodszy, Kobiety Open oraz Juniorki Młodsze. . . . czytaj więcej


25 lipca 2011 - Piknik "Solidarności" w Jaworzynie Śląskiej

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Zakładach Porcelany Stołowej "Karolina" zaprasza członków związku oraz mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska na Piknik "Solidarności", imprezę z okazji XXXI rocznicy powstania "Solidarności".
Impreza odbędzie się w sobotę, 30 lipca na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej w Jaworzynie Śląskie.
W programie imprezy między innymi: Turniej Piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami związkowymi zakładów z terenu Dolnego Śląska, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych, Konkurs strzelania z broni pneumatycznej, Rowerowy Tor Przeszkód dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych atrakcji, w tym zabawa taneczna dla dorosłych. Piknik rozpocznie się meczem piłkarskim już o godzinie 10.00.


25 lipca 2011 - Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego

Od 8 sierpnia do 15 września w Gminnym Zespole Oświaty dostępne będą wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2011/2012.
Natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych takie wnioski będzie można pobrać od 1 września do 15 października.
Formularze wydawane będą w Gminnym Zespole Oświaty, przy ulicy Głowackiego 4 w Świdnicy, pokój nr 301 (II piętro). Wypełnione druki należy składać do 15 września, a w przypadku słuchaczy wymienionych kolegiów - do 15 października tego roku.


25 lipca 2011 - Narkotyki w pościeli

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące zwalczania przestępczości narkotykowej, zatrzymali do wyjaśnienia 20 letniego mieszkańca Świdnicy. W jego mieszkaniu odnaleźli woreczek, w którym znajdował się zielony susz.
Po przebadaniu okazało się, iż zabezpieczony susz to marihuana. 20 latek posiadał blisko 210 porcji tego narkotyku.
Zabezpieczone narkotyki ukryte były w pościeli w łóżku. W trakcie prowadzonych czynności mężczyzna przyznał się, do posiadania narkotyków.
Za posiadanie znacznych ilości narkotyków może mu grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności


24 lipca 2011 - XII Festiwal Bachowski rozpoczęty

Muzyką polskiego baroku Ensemble Oltremontano Capella Cracoviensis w Kościele Pokoju w Świdnicy rozpoczął się w sobotę XII Festiwal Bachowski.
Dzisiaj, drugiego dnia festiwalu koncert odbył się równiez w Kościele Pokoju. Melomani mogli wysłuchać - miniatures tragiques & amorosi tormenti Eugénie Warnier Les Talens Lyriques - Christophe Rousseta.
Program kolejnych dni festiwalowych wygląda równie imponująco - >>> zobacz.


24 lipca 2011 - XX Lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu

Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 - lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom.
To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" zorganizował imprezę pod nazwą "Przyjaciele Kostrzan". Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne, z którymi "Kostrzanie" poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.
W 1993 roku organizatorami festiwali zostali Strzegomski Ośrodek Kultury, przekształcony później w Centrum Kultury oraz Zespół "Kostrzanie". >>> zobacz tegoroczny program festiwalu. . . . czytaj więcej


23 lipca 2011 - Obniża się poziom wody w rzekach

Dziś (sobota, 23 lipca) o godzinie 9:30 miało miejsce posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła Wicewojewoda Dolnośląski Pani Ilona Antoniszyn - Klik.
Spotkanie zostało zorganizowane ze względu na obecną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną na Dolnym Śląsku.
Podczas posiedzenia zespołu przedstawiono obecną sytuację w regionie. W ciągu ostatnich godzin uległa ona znaczącej poprawie. . . . czytaj więcej


23 lipca 2011 - Nagrody w dziedzinie kultury - można składać wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować m. in. stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Formularz - wniosek do wypełnienia - >>> zobacz
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


22 lipca 2011 - Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na Dolnym Śląsku

W dniu dzisiejszym o godzinie 12:30 miało miejsce posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła Wicewojewoda Dolnośląski - Ilona Antoniszyn - Klik. Spotkanie zostało zorganizowane ze względu na obecną sytuację hydrologiczno- meteorologiczną na Dolnym Śląsku.
Podczas spotkania Ilona Antoniszyn - Klik wysłuchała raportów odpowiednich służb na temat obecnej sytuacji w regionie. Przygotowano zalecenia dla najbardziej zagrożonych powiatów, a także poproszono podległe służby o wzmożoną czujność i monitoring stanu zagrożenia zwłaszcza podczas dwóch najbliższych dni weekendu. . . . czytaj więcej


22 lipca 2011 - Nie ma zagrożenia powodziowego

Mimo intensywnych opadów deszczu na tą chwilę w powiecie świdnickim nie ma zagrożenia powodziowego. Sytuacja jest jednak stale monitorowana. Jak informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy sytuacja w powiecie świdnickim pozostaje w dalszym ciągu stabilna.
Zbiorniki posiadają wysoką zdolność retencyjną, w przypadku rzek przepływających przez powiat tylko Pełcznica nieznacznie przekroczyła stan ostrzegawczy o 14 cm. Trwa całodobowy monitoring zbiorników i rzek na obszarze powiatu. Z posiadanych informacji, jak i z monitoringu wynika, że na tą chwilę powódź nam nie zagraża.
Prognozy meteorologiczne na kolejne doby jak i informacje hydrologiczne są coraz to bardziej optymistyczne.


22 lipca 2011 - "Lato w teatrze" już po raz trzeci w Teatrze Polskim we Wrocławiu

To kolejna edycja kultowego już projektu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie pod nazwą Lato w teatrze - projektu, który zaraża teatrem na lata, wychowuje nowe pokolenia fanów teatru i daje największe możliwości rozwoju artystycznych predyspozycji.
Jak co roku licealiści z Dolnego Śląska między 18 a 31 lipca 2011 pracują w grupach: aktorskiej, scenograficznej, muzycznej i dziennikarsko-promocyjnej. W dwa tygodnie przygotują spektakl - pomagać im będą profesjonaliści. Efekt pracy licealistów będzie można oglądać na Scenie Kameralnej w sobotę 30 i niedzielę 31 lipca 2011 o godzinie 19:00.
Wśród uczestników możemy znaleźć czwórkę świdniczan i jednego mieszkańca Strzegomia; kolejno: Iza Płotecka, Jacek Rękas, Irmina Pączek i Alina Tokarska (wszyscy I LO ) i Tomasz Blinkiewicz (LO Strzegom). Na to wyjątkowe przedstawienie, które wyreżyseruje Agnieszka Olsten, wstęp będzie wolny.


22 lipca 2011 - Odnowa Dolnośląskiej Wsi - zmiany już się rozpoczęły

Dolnośląska wieś po raz pierwszy w swojej historii stanęła przed szansą na historyczny skok modernizacyjny. Za sprawą projektu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi" zmiany już się rozpoczęły.
W 2011 roku zarząd województwa przeznaczył ponad 2,5 mln zł na realizację 92 mniejszych i większych projektów na całym Dolnym Śląsku.
Środki te pochodzą z budżetu województwa.
Dotacje są przeznaczone na budowę i remont ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, chodników, placów zabaw czy wyposażenie świetlic. . . . czytaj więcej


22 lipca 2011 - Nowa siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu

Od pierwszego sierpnia nową siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu będą pomieszczenia znajdujące się w budynku Przychodni Zdrowia przy ulicy Armii Krajowej 23 na trzecim piętrze.
Przeprowadzka do nowych pomieszczeń nastąpi w dniach 27-29 lipca.
W zawiązku z tym Ośrodek Pomocy będzie przyjmował interesantów tylko w sprawach pilnych. Płatności świadczeń w lipcu zostały przesunięte do 25 lipca. W nowych pomieszczeniach trwają już prace porządkowe. Pomieszczenia biurowe zapewnią komfort klientom korzystających z pomocy społecznej. . . . czytaj więcej


22 lipca 2011 - II turniej siatkówki plażowej

31 lipca, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje drugi już - Turniej Siatkówki Plażowej.
Turniej rozegrany zostanie dla kobiet i mężczyzn bez podziału na grupy wiekowe. Chętni do gry powinni zgłosić się pół godziny przed rozpoczęciem turnieju.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00. Szczegółowe informacje - telefon 074 852 12 62, 607 944 999


22 lipca 2011 - Inwestycje w Gminie Marcinowice

Okres wakacyjny to czas realizacji wielu inwestycji w Gminie Marcinowice. Obecnie prowadzone są dwa zadania powodziowe polegające na odbudowie i modernizacji dróg zniszczonych po ubiegłorocznych powodziach w Sadach i Wirach.
Ogłoszony jest przetarg na odbudowę kolejnej drogi powodziowej w Chwałkowie.
Rozpoczęła się jedna z większych tegorocznych inwestycji w Gminie Marcinowice a jest nią budowa świetlicy w Chwałkowie. Ogłoszony jest również przetarg na zakup samochodu strażackiego.


22 lipca 2011 - Wiceminister Rafał Baniak w granitowym sercu Polski

20 lipca, granitowe serce Polski - Strzegom odwiedził wiceminister Rafał Baniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Spotkanie władz gminy z wiceministrem, a także z zaproszonymi gośćmi odbyło się w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.
W spotkaniu uczestniczyli: Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia, Tadeusz Wasyliszyn Przewodniczący Rady Miejskiej, Monika Wielichowska Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Jurcewicz Senator RP, Zygmunt Worsa Starosta Świdnicki, Iwona Zabawa-Budziszyn Sekretarz Gminy Strzegom oraz przedstawiciele Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej i Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej. . . . czytaj więcej


22 lipca 2011 - Towarzyski mecz "na szczycie"

To będzie niecodzienne wydarzenie. Marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec ze swoją ekipą, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz i zaproszeni przez niego lokalni samorządowcy zmierzą się na boisku z reprezentantami XXI Światowego Sejmiku Olimpijskiego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Ten towarzyski - i na pewno bardzo widowiskowy mecz piłki nożnej - odbędzie się 26 lipca o godzinie 11.30 w Świebodzicach, na nowoczesnym stadionie przy ulicy Sportowej. Głównym organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Mecz zostanie rozegrany w Świebodzicach ze względu na doskonale przygotowaną bazę sportową - boisko, na którym zagrają samorządowcy i przedstawiciele PKOl zostało zmodernizowane w ubiegłym roku.


21 lipca 2011 - Sytuacja ustabilizowana, ale jesteśmy w gotowości

Mimo ciągłych opadów deszczu sytuacja na rzece Pełcznicy w Świebodzicach jest dobra. Poziom wody w korycie rzeki opadł w czwartek, 21 lipca, o metr. Jednak mieszkańcy i władze miasta są nadal w podwyższonej gotowości. Opady mają się utrzymać jeszcze do piątku, dlatego Pełcznica jest pod ciągłą obserwacją służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powodziowe.
W środę do późnych godzin wieczornych pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej usuwali konary i gałęzie, które gromadziły się głównie przy przęsłach mostów, powodując piętrzenie wody. Jednak nie doszło do żadnych lokalnych podtopień, nie licząc wylania rzeki na część drogi poniżej kamiennego mostu na Cierniach. . . . czytaj więcej


21 lipca 2011 - Paweł Fajdek u starosty

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy gościł Młodzieżowy Mistrz Europy z Ostrawy w rzucie młotem Paweł Fajdek.
Mistrz, wraz ze swoją pierwszą, wieloletnią trenerką Jolantą Kumor, przyjął zaproszenie Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy. Podczas spotkania zawodnik dzielił się wrażeniami z ostatniego, znakomitego występu podczas Mistrzostw Europy, oraz snuł plany na przyszłość, czyli Mistrzostwa Świata w koreańskim Daegu. Jednak głównym celem młodego zawodnika będą przyszłoroczne Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie.
Patrząc na dotychczasowe sukcesy Pawła Fajdka, możemy być pewni, że wraz z innym czołowym młociarzem, wielokrotnym olimpijczykiem i złotym medalistą igrzysk w Sydney, Szymonem Ziółkowskim, stanowić będzie silny punkt naszej narodowej reprezentacji lekkoatletycznej.


21 lipca 2011 - Szkolne remonty małe i duże

Malowanie sal zajęć, świetlicy, sali gimnastycznej, montaż nowych wykładzin, wymiana ogrzewania, montaż instalacji przeciwpożarowych.
W trakcie wakacji remonty przeprowadzone zostaną w placówkach oświatowych, prowadzonych przez miasto - Przedszkolach Miejskich nr 1, 3, 4, 6, 14, Szkołach Podstawowych nr 6, 105 i 315 oraz Gimnazjach nr 1, 2. Nie tylko prowadzone są mniejsze prace opiewające na ponad 0,5 mln zł, które wynikają z dobrego gospodarowania funduszami przez dyrektorów placówek, ale też ogromne remonty w ramach projektu termomodernizacji. . . . czytaj więcej


21 lipca 2011 - Pieniądze na odnowę małych miast

28 dolnośląskich miast spośród 43, które złożyły wnioski o dofinansowanie inwestycji mieszkaniowych, przeszło pozytywną ocenę i 19 lipca zarząd województwa zdecydował o przyznaniu dofinansowania.
Te miasta to m.in. Oborniki Śląskie, Niemcza, Sobótka, Lwówek Śląski, Mieroszów, Polanica Zdrój, Świerzawa i Piechowice. Każde z nich otrzyma dotację w wysokości 200 tysięcy euro z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego z przeznaczeniem na modernizację obiektów mieszkalnych. W sumie z unijnej kasy - za pośrednictwem programu regionalnego - przyznano 21,5 miliona złotych. Kto mógł ubiegać się do dotację? . . . czytaj więcej


21 lipca 2011 - Strzegomskie chodniki pod lupą ZUK

Prace remontowe strzegomskich chodników to radosna wiadomość dla mieszkańców, którzy codziennie przemieszczają się po będących w nienajlepszym stanie chodnikach. W bieżącym roku zdecydowano się na remonty chodników przy ulicach - Olszowej i Sosnowej oraz przy Alei Wojska Polskiego a także na budowę zatoki parkingowej przy ulicy Promenady w Strzegomiu.
- Remonty chodników to priorytetowa sprawa dla samorządu lokalnego, wynikająca z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa dla pieszych.
Nie jesteśmy w stanie wykonać kompleksowo wszystkich potrzebnych prac remontowych w tym zakresie, ale staramy się prowadzić prace etapowo, w zależności od dostępnych środków finansowych - powiedział Burmistrz Strzegomia pan Zbigniew Suchyta. . . . czytaj więcej


21 lipca 2011 - I Przegląd Zespołów Ludowych w Żarowie

Już 30 lipca w Żarowie przy stawie miejskim - ulica Wyspiańskiego odbędzie się I Przegląd Zespołów Ludowych z Gminy Żarów, Udanin, Jaworzyna Śląska, Kostomłoty, Strzegom, Świdnica oraz Dobromierz.
Przegląd rozpocznie się o godzinie 14:00 występami zespołów lokalnych, na scenie wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca "Jubilat" oraz "Formacja GO", program zakończy dyskoteka pod gwiazdami.
Atrakcjami towarzyszącymi będą min. gry i zabawy rekreacyjne, liczne stoiska gastronomiczne i handlowe oraz przygotowane przez Burmistrza Miasta Żarów Leszka Michalaka specjalnie na tą okazję darmowe rejsy łódką i pontonem po stawie dla dzieci.


21 lipca 2011 - Żywioły w służbie człowieka - słońce i wiatr zamiast ropy

Czy grozi nam kryzys energetyczny i globalna ciemność? Zasobów ropy naftowej wystarczy mniej więcej do końca pierwszej połowy tego stulecia - alarmują naukowcy. W Europie większość krajów, nie czekając na problemową sytuację, już teraz wykorzystuje odnawialne źródła energii.
W Polsce temat ten dopiero jest podejmowany. Powstają jednak prekursorskie projekty - jak gdańskie osiedle energooszczędne, któremu energię dostarcza wiatr i słońce.
Czy alternatywne źródła energii to tylko utopia? Już niebawem wyjaśni to Międzynarodowa Konferencja we Wrocławiu, nad którą patronat objął szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. . . . czytaj więcej


21 lipca 2011 - Startuje 11. MFF Nowe Horyzonty

W wielu punktach Wrocławia, na ulicach i skwerach pojawiły się ostatnio dodatkowe ławki i drogowskazy, a latarnie ozdobiły charakterystyczne sześciany. Na Placu Solnym leży już piasek - tradycyjna plaża czeka na gości. Na Rynku też jakby tłoczniej niż zazwyczaj. Miasto w gotowości do rozpoczęcia największego festiwalu filmowego i jednego z największych fenomenów wśród wydarzeń kulturalnych w Polsce - 11. edycji Nowych Horyzontów.
Dolnośląski Okręg Kulturalny. Stolica Dolnego Śląska jest po Warszawie najprężniej rozwijającą się aglomeracją w Polsce, przyciągającą rzesze inwestorów. Analitycy zwykli dostrzegać dogodne położenie miasta, usytuowanego niedaleko granicy z Niemcami i Czechami, doceniają też liczne inwestycje w infrastrukturę i udogodnienia dla biznesu. . . . czytaj więcej


21 lipca 2011 - Masz ochotę na to, by spróbować swoich sił na planie ?

Jeżeli masz ochotę na to, by spróbować swoich sił na planie, zobaczyć powstawanie serialu "od kuchni", przeżyć ciekawą przygodę, a przy okazji zarobić dodatkowe pieniądze, przyjdź na casting, który odbędzie się w Centrum Renesans przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 15 w dniach:
21 lipca (czwartek) w godzinach 11.00-15.00 oraz 23 lipca (sobota) w godzinach 11.00-15.00.
Nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia w TV, szukamy amatorów, bez względu na wiek czy płeć. Zapraszamy całe rodziny.


21 lipca 2011 - Stypendia Szkolne 2011

18 lipca, 86 uczniów uczęszczających do szkół w Gminie Marcinowice odebrało gratulacje i stypendia ufundowane przez Wójta i Radę Gminy Marcinowice Jerzego Guzika.
Stypendia za osiągnięcia naukowe otrzymało 37 uczniów, sportowe 31, artystyczne 8 oraz 10 uczniów, których nagrodzono za osiągnięcia w kilku dziedzinach jednocześnie.
W tym roku na ten cel Wójt Gminy Marcinowice przeznaczył kwotę ponad 22 tysiące złotych. Wójt - Jerzy Guzik złożył uczniom gratulacje i życzył dalszych sukcesów. Rodzicom i nauczycielom podziękował za trud włożony w wychowanie i edukację oraz wszystkim zebranym życzył udanych i bezpiecznych wakacji.


21 lipca 2011 - Pijani rodzice opiekowali się dziećmi

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali nietrzeźwych rodziców, którzy opiekowali się trójką dzieci. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają czy zachowanie opiekunów naraziło dzieci na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia.
Dyżurny Komisariatu Policji w Strzegomiu otrzymał zgłoszenie od nieznanej osoby, że w jednym z mieszkań w Gminie Strzegom pijani rodzice opiekują się trójką dzieci.
W mieszkaniu zastali 34 letnią kobietę i 38 letniego mężczyznę, zarówno od kobiety jak i jej partnera czuć było alkohol. Badanie alkotestem wykazało iż oboje są pijani, kobieta miała w organizmie ok. 1,70 promila alkoholu natomiast mężczyzna 2,60 promila alkoholu. . . . czytaj więcej


20 lipca 2011 - Pogotowie powodziowe w Świebodzicach

Burmistrz Świebodzic ogłosił pogotowie powodziowe dla miasta. Po gwałtownych opadach deszczu rzeka Pełcznica niebezpiecznie wezbrała - w niektórych miejscach w dolnych Cierniach lokalnie wystąpiła na ulice.
- Monitorujemy sytuację, na bieżąco otrzymujemy informację z Wałbrzycha, na razie woda się nie podnosi. Dysponujemy wystarczającą liczbą worków z piaskiem - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrz miasta.
Mieszkańcy miasta, zwłaszcza mieszkańcy Cierni, mogą się zgłaszać po odbiór worków z piaskiem do Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ulicy Strzegomskiej 30, telefon 77 666 96 06, 07 lub 10


20 lipca 2011 - Finał XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w WKKW

Do Finału XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich, w dyscyplinie jeździectwo - wszechstronny konkurs konia wierzchowego, zakwalifikowały się cztery zawodniczki z LKS Stragona Strzegom.
Finały rozpoczną się 21 lipca w Ośrodku Szkoleniowym Sportów Konnych i Rekreacji w Starej Miłosnej koło Warszawy.
W finale OOM wystartują cztery zawodniczki klubu Stragona i pięć koni. Klaudia Kołodziej wystartuje na koniu Okoń i na kucu Kim. Oprócz Klaudi zobaczymy również Nelę Tomaszewicz na Elipsonie, Tolę Armańską na Sonecie i Kasię Kurek na Dzierlatce.
Zawodniczki już dzisiaj wyjechały do Starej Miłosnej. Jutro przewidziany jest przegląd weterynaryjny oraz oficjalny trening na czworoboku i parkurze. Wieczorem odbędzie się losowanie kolejności startów. Finałowe zawody rozpocznie w piątek próba ujeżdżenia.


20 lipca 2011 - Ruszają zapisy na regaty

IX Regaty "Książęcy Szkwał 2011" o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie "omega" w systemie przesiadkowym zaplanowano w dniach 16-18 września.
Tegorocznymi organizatorami regat jest ponownie Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" przy współpracy Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg".
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach dzięki dofinansowaniu miasta Świdnica wyniesie 80 złotych. Trzydniowe wyżywienie to koszt 110 złotych od osoby. . . . czytaj więcej


20 lipca 2011 - Rusza rozbudowa fabryki Yagi Poland Factory

12 lipca roku wbiciem łopat w ziemię rozpoczęła się oficjalna ceremonia rozbudowy fabryki Yagi Poland Factory Sp. z o.o. w Żarowie. Japoński koncern z branży nowych technologii zajmuje się produkcją części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników, co też będzie kontynuowane w przyszłości i co również zostało wyartykułowane podczas oficjalnej uroczystości.
Pierwszą częścią rozpoczęcia ceremonii rozbudowy japońskiego koncernu były liczne przemówienia przybyłych gości, a wśród nich: Leszka Michalaka Burmistrza Miasta Żarów, Norihiro Yagi - generalnego prezesa firmy Yagi Poland Factory Sp. z o.o. w Żarowie, Urszuli Solińskiej-Marek prezesa zarządu WSSE. . . . czytaj więcej


20 lipca 2011 - Remigiusz Jezierski zakończył piłkarską karierę

Jego ostatnim klubem był Śląsk Wrocław. O swojej decyzji piłkarz poinformował w rozmowie z portalem WKS.pl. Jezierski odszedł ze Śląska, bo klub postanowił nie podpisywać z nim nowej umowy. Innych propozycji były już napastnik nie miał.
- Myślę, że można tak powiedzieć - odparł Jezierski na pytanie, czy oficjalnie zakończył karierę.
- Jednak żałuję, że nie odbyło się to bardziej oficjalnie. Nie udało się tego ogłosić przed zakończeniem rozgrywek, a w ostatnim meczu sezonu z Arką Gdynia nie wszedłem na boisko. Chciałem pożegnać się z kibicami i odejść w tak pięknym momencie. Byłem do dyspozycji Śląska i czasem interes klubu przedkładałem nad swój - dodaje. . . . czytaj więcej


20 lipca 2011 - Gmina Świdnica w "złotej setce"

Trzynasta edycja rankingu "Rzeczpospolitej" - prezentująca najlepsze samorządy w Polsce okazała się niezwykle szczęśliwa dla gminy Świdnica.
W Złotej Setce gmina znalazła się na 15 miejscu, awansując z 47 w roku 2010 i z 65 w roku 2009. To nie jedyny sukces władz samorządowych gminy Świdnica.
W pierwszej 20. najlepszych gmin wiejskich - gmina Świdnica uplasowała się jako jedyna z Dolnego Śląska.
Tegoroczny wynik rankingu Rzeczpospolitej jest dla nas dużym zaskoczeniem, ale zarazem potwierdzeniem właściwie realizowanej strategii rozwoju naszego samorządu. . . . czytaj więcej


20 lipca 2011 - Puchar Burmistrza Strzegomia dla Herbapolu Stanowice

W rozegranym w ostatnią niedzielę w Olszanach Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Strzegomia zwyciężył Herbapol Stanowice. W finale, po serii rzutów karnych okazał się lepszy od gospodarzy.
Organizatorem rozgrywanych od lat zawodów jest Gminny Ludowy Klub Sportowy ze Strzegomia. W tym roku w turnieju wystartowało osiem zespołów: z Bartoszówka, Goczałkowa, Jaroszowa, Kostrzy, Olszan, Rogoźnicy, Stanowic i Tomkowic.
W finale spotkali się piłkarze gospodarzy - Huraganu Olszany oraz Herbapolu Stanowice. Decydujący o zwycięstwie w całym turnieju mecz dostarczył wiele emocji, jednak kibice nie doczekali się bramek w regulaminowym czasie gry. . . . czytaj więcej


19 lipca 2011 - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - w Świdnicy

Podczas dzisiejszej wizyty w świdnickim Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Świdnicy Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński spotkał się z Burmistrzem Jaworzyny Śląskiej Grzegorzem Grzegorzewiczem, Burmistrzem Bolkowa Jarosławem Wrońskim oraz Wójtem Udanina Teresą Olkiewicz i Kostomłotów - Wacławem Jaskułą, którym wręczył umowy o dofinansowanie przyznane w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej.
W spotkaniu uczestniczyła Radna Sejmiku Wojewódzkiego Elżbieta Gaszyńska oraz Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. . . . czytaj więcej


19 lipca 2011 - Tropem tajemnicy

Wraz z mieszkańcami miasta próbujemy ustalić, gdzie mógł zostać nakręcony film z 1940 roku. Film przedstawia niemieckich robotników drogowych, którzy szykują się do wyjazdu na tereny okupowanej Polski.
Młodzi niemieccy chłopcy, żegnani na stacji kolejowej, najpierw trzymają w rękach łopaty, ale na kolejnych kadrach filmu są już uzbrojeni w karabiny.
Najprawdopodobniej były to oddziały militarne złożone z młodych mężczyzn, którzy ze względu na wiek nie mogli być wcieleni do armii. Oto pierwsze propozycje, nadesłane przez mieszkańców miasta, dotyczące tego, gdzie obraz był kręcony. . . . czytaj więcej


19 lipca 2011 - Nowe kryteria "schetynówek" - korytarze transportu kruszyw?

O dodatkowe punkty na remonty i odbudowę zniszczonych przez ciężki transport dróg, którymi wywożone są kruszywa skalne, starają się władze powiatu świdnickiego.
Chodzi o rządową pulę środków w ramach "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych", czyli tzw. schetynówek.
Jest szansa, że dzięki zgłoszonym właśnie zmianom i uwagom do założeń programu, problem korytarzy transportu zostanie uznany jako odrębny i wymagający dodatkowego wsparcia. W tej sprawie były już pisma, apele, oficjalne stanowiska, a nawet posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury w Książu w marcu 2009 roku. . . . czytaj więcej


19 lipca 2011 - Interesują cię zestawy solarne - przyjdź na spotkanie

Gmina Świebodzice przystąpiła do ekologicznego programu dotacji na zakup zestawów solarnych.
Daje on możliwość 70-procentowego dofinansowania zakupu zestawu, 30 % kosztów pokrywa beneficjent. Oferta skierowana jest przede wszystkim do odbiorców indywidualnych (właścicieli domków jednorodzinnych) oraz firm.
Firma, która jest głównym partnerem projektu, Hetman CB, będzie bezpłatnie wyceniać instalacje u odbiorcy oraz - również bezpłatnie - przygotuje wycenę całego zadania. Później pomoże przygotować wniosek o dofinansowanie. . . . czytaj więcej


19 lipca 2011 - W środę wraca ruch na ulicy Westerplatte

Od środy, 20 lipca wraca ruch na remontowany odcinek ulicy Westerplatte (na wysokości mostu). Dzięki temu kierowcy będą mogli korzystać z drogi wojewódzkiej, ale w ograniczonym zakresie. Roboty mają związek z budową dróg dojazdowych do powstającej właśnie Galerii Świdnickiej. Realizuje je i finansuje inwestor - firma Rank Progress.
- Ze względu na prowadzone prace ruch drogowy będzie się odbywać po jednej połowie jezdni ulicy Westerplatte w obu kierunkach.
Co oznacza, że kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami oraz z faktem, że będą się poruszać na sfrezowanej nawierzchni. . . . czytaj więcej


19 lipca 2011 - Drogi z nową nawierzchnią

Zniszczone przez ubiegłoroczną, lipcową powódź odcinki dróg powiatowych na trasach Kątki-Wirki i Mysłaków - Wiry będą miały nową nawierzchnię. Powiat otrzymał właśnie pieniądze na prace naprawcze. Dotacja w wysokości 1 milion 384 tysiące złotych pochodzi ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Promesę na usuwanie skutków powodzi z rąk wojewody odbiorą jutro starosta Zygmunt Worsa i odpowiedzialna za drogi członek Zarządu Powiatu Sabina Cebula. . . . czytaj więcej


19 lipca 2011 - Towarzyski mecz "na szczycie"

To będzie niecodzienne wydarzenie. Marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec ze swoją ekipą, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz i zaproszeni przez niego lokalni samorządowcy zmierzą się na boisku z reprezentantami XXI Światowego Sejmiku Olimpijskiego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Ten towarzyski - i na pewno bardzo widowiskowy mecz piłki nożnej - odbędzie się 26 lipca o godzinie 11.30 w Świebodzicach, na nowoczesnym stadionie przy ulicy Sportowej. Głównym organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Mecz zostanie rozegrany w Świebodzicach ze względu na doskonale przygotowaną bazę sportową - boisko, na którym zagrają samorządowcy i przedstawiciele PKOl zostało zmodernizowane w ubiegłym roku.


19 lipca 2011 - Zabytkowa lokomotywa spalinowa - uruchomiona

W ostatnią sobotę, 16 lipca na bocznicy kolejowej Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej od godzin porannych trwały prace przy uruchomieniu zabytkowej lokomotywy spalinowej serii Ls40-4063 rok budowy 1954.
Lokomotywa do Jaworzyny Śląskiej została przetransportowana na specjalnej niskopodwoziowej lawecie samochodowej 26 kwietnia.
Zabytek został podarowany stowarzyszeniu przez firmę PRPH "Ziębice". . . . czytaj więcej


18 lipca 2011 - Masz ochotę na to, by spróbować swoich sił na planie ?

Jeżeli masz ochotę na to, by spróbować swoich sił na planie, zobaczyć powstawanie serialu “od kuchni", przeżyć ciekawą przygodę, a przy okazji zarobić dodatkowe pieniądze, przyjdź na casting, który odbędzie się w Centrum Renesans przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 15 w dniach:
21 lipca (czwartek) w godzinach 11.00-15.00 oraz 23 lipca (sobota) w godzinach 11.00-15.00.
Nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia w TV, szukamy amatorów, bez względu na wiek czy płeć. Zapraszamy całe rodziny.


18 lipca 2011 - Pieniądze na usuwanie skutków powodzi

20 lipca, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek otrzyma z rąk Wojewody Dolnośląskiego promesę w wysokości 680 tysięcy złotych na usuwanie skutków powodzi. To kolejne środki rządowej pomocy jakie w tym roku trafią do budżetu gminy Świdnica.
Tym razem kwota w całości przeznaczona będzie na odbudowę drogi gminnej wraz odwodnieniem na odcinku Opoczka-Makowice-Krzyżowa, zniszczonej w wyniku powodzi w 2009 roku. Obecnie przystępujemy do procedury przetargowej - mówi wójt gminy Świdnica.
Kwota, którą w najbliższą środę otrzymają dolnośląskie gminy i powiaty opiewa na sumę 85 milionów złotych.


18 lipca 2011 - Rusza kontrola Straży Miejskiej

We wtorek o godzinie 11.00 zespół kontrolny wyłoniony z radnych z Komisji Rozwoju rozpoczyna kontrolę w świdnickiej Straży Miejskiej.
Radni przyjrzą się strukturze organizacyjnej straży oraz jej finansom za latach 2009-2011.
Na jutro zespół kontrolny w skład, którego wchodzą Julita Stefańska-Broda-szef, Lesław Podgórski oraz Krzysztof Grudziński i Rafał Ząbczyk zaplanował spotkanie z komendantem jednostki Stanisławem Rybakiem, oraz przyjrzenie się dokumentacji, o którą komisja wystąpiła jeszcze w czerwcu, a dotyczy ona m.in. korenspondencji komendanta oraz związków zawodowych z Departamentem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, finansów jednostki w latach 2009-2011, struktury organizacyjnej oraz zakresu obowiązków na poszczególnych stanowiskach. . . . czytaj więcej


18 lipca 2011 - Rosyjscy eksperci - zagadka wojennego cmentarza w Żarowie

Rosyjscy eksperci zainteresowani "zagadką" wojennego cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej w Żarowie. Czy uda się w pełni ustalić personalia pochowanych i odnaleźć ich rodziny?- badania naukowe w tym kierunku zostały już rozpoczęte.
W ostatnich dniach do Żarowskiej Izby Historycznej napłynęło pismo od Pani Zili Tomaszewskiej, która prowadzi badania z zakresu poszukiwania grobów żołnierzy radzieckich w Polsce i ich rodzin.
Na podstawie artykułu pt. "Niewyjaśniona zagadka cmentarza wojennego żołnierzy Armii Radzieckiej w Żarowie" (opublikowany na na stronie Izby), rosyjskim badaczom udało się dokonać pierwszych interesujących ustaleń. . . . czytaj więcej


18 lipca 2011 - Oczarowanie, zasłuchanie, zdumienie

Energetyzująca muzyka irlandzka unosząca słuchacza na wyżyny jego wrażliwości muzycznej zabrzmiała 15 lipca 2011 r. w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel", mieszczącym się w murach pokarmelitańskiego kompleksu klasztornego w Strzegomiu.
Późny letni wieczór, gra różnokolorowych świateł rozświetlających półmrok i wyłaniające się z niego ściany klasztoru i kościoła Zbawiciela wytworzyły nastrój do kontemplacji architektury i muzyki.
Wirydarz klasztoru z podświetlonymi elementami architektonicznymi stanowił naturalną dekorację sceny, na której wystąpił zespół Castle Dreams w składzie: Grzegorz Buczkowski - muzyk, gitarzysta, aranżer, kompozytor, twórca i lider zespołu oraz Katarzyna Lipert - skrzypaczka, koncertmistrz Akademickiej Orkiestry Symfonicznej we Wrocławiu, prezentując swój czarujący widzów i słuchaczy repertuar. . . . czytaj więcej


17 lipca 2011 - Paweł Fajdek młodzieżowym mistrzem Europy w rzucie młotem

Dzisiaj, 17 lipca, Paweł Fajdek został młodzieżowym mistrzem Europy w rzucie młotem. Polski lekkoatleta na zawodach w Ostrawie nie dał rywalom żadnych szans.
Fajdek jechał na tę imprezę z najlepszym na świecie wynikiem w kategorii do 23 lat (78.13). W Ostrawie nie zawiódł. Wynikiem 78.54 ustanowił nowy rekord życiowy.
Wynik ten daje mu 9. lokatę na światowych listach seniorów. To kolejna wielka impreza na której Fajdek pokazuje klasę. Miesiąc temu w Sztokholmie podopieczny trenera Czesława Cybulskiego zajął drugie miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy, teraz jest pierwszy w MME. . . . czytaj więcej


17 lipca 2011 - Strony internetowe w serwisie "dziennika"

Zbiór adresów stron internetowych zamieszczonych w dziale "linki" serwisu informacyjnego "dziennika" powiększył się dzisiaj o kolejnych kilkadziesiąt nowych lub też znalezionych w sieci stron firm, mieszkańców i instytucji z powiatu świdnickiego.
Prosimy zainteresowanych właścicieli o sprawdzenie czy ich strona www znajduje się już wśród zbioru w którym jest ponad tysiąc adresów internetowych.
Jeśli jeszcze jej tam nie ma to przyślij nam jej adres - redakcja@dziennik.swidnica.pl


16 lipca 2011 - Wakacyjne remonty placówek oświatowych

Wakacje dla jednych są czasem zasłużonego wypoczynku, dla innych okresem przeprowadzenia prac remontowych i doposażenia placówek w pomoce dydaktyczne.
W ciągu najbliższych tygodni zostanie wykonana termomodernizacja Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, budynek szkoły podstawowej w Pszennie zostanie docieplony, a nad częścią budynku szkoły podstawowej w Witoszowie Dolnym zostanie wymieniony dach. Łączny koszt tegorocznych remontów to kwota ponad 400 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


16 lipca 2011 - Świebodzice i Świebodziczanie w obiektywie

Twoją pasją jest fotografia, robisz niebanalne, zaskakujące zdjęcia? Spróbuj pokazać swoje miasto i jego mieszkańców z innej strony. Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz ogłasza konkurs fotograficzny pt. "Świebodzice i ich mieszkańcy".
- Czekamy na ciekawe zdjęcia miejskich zabytków, przyrody, interesujących miejsc, ale także szeroko rozumianego życia w mieście, wydarzeń sportowych, inwestycji - wylicza Marzena Koron-Kruk, szefowa Wydziału Promocji i Informacji Zagranicznej UM w Świebodzicach.
- Są dwie kategorie wiekowe dla uczestników: dzieci do lat 14 oraz powyżej tego wieku. Fotografie mogą być kolorowe, czarno-białe, w sepii, pozostawiamy dowolną technikę. . . . czytaj więcej


15 lipca 2011 - Są pieniądze na świdnicki aquapark

BRE Bank Hipoteczny sfinansuje budowę świdnickiego aquaparku. W piątek, 15 lipca przedstawiciele władz Świdnicy oraz spółki Inwestycje Świdnickie podpisali umowy na poręczenie oraz udzielenie kredytu z przedstawicielem banku.
Obiekt ma kosztować ok. 50 mln zł i taką kwotę Inwestycje Świdnickie mogą otrzymać na budowę. Spłata zadłużenia będzie kosztowała maksymalnie 34,4 mln zł. - Spłatę zadłużenia planujemy w perspektywie 20 lat. Dzięki temu, że racjonalnie wydajemy publiczne pieniądze, możemy podjąć ten trud.
Na park wodny czekają świdniczanie i atrakcyjny obiekt im się należy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


15 lipca 2011 - Ocalili mogiły pradziadów od zapomnienia

Swój wolny czas postanowili spędzić na ratowaniu polskich nekropolii na Wschodzie, gimnazjaliści z Pszenna czują się dumni z faktu, że poprzez swoją ciężką pracę pozostawili własną cegiełkę na Kresach. 11 osobowa delegacja z Gimnazjum w Pszennie, po 11 dniach pobytu na Ukrainie wróciła do swoich domów.
Jak wspominają uczestnicy wyjazdu wyjechaliśmy z Wrocławia spod gmachu TVP Wrocław, gdzie żegnała nas wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz Dolnośląska Kurator Oświaty. Zdjęcia - >>> zobacz
Wspólnie z naszą grupą podróżowało ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół. Podobnie jak my, postanowili oni swój wakacyjny wypoczynek zamienić na ciężką pracę przy ratowaniu polskich nekropolii, pozostawionych za wschodnią granicą. . . . czytaj więcej


15 lipca 2011 - Wizyty partnerskie na Litwie i w Anglii

W lipcu zakończyły się kilkudniowe wizyty partnerskie samorządowców ze Świdnicy na Litwie i w Anglii.
Delegacja ze Świdnicy, zaproszona przez święciańskich samorządowców wzięła udział w obchodach 525-lecia miasta Święciany.
W spotkaniu na Litwie w dniach 29 czerwca - 3 lipca uczestniczyli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy Joanna Gadzińska, radni Beata Moskal-Słaniewska i Robert Garstecki oraz reprezentujący Urząd Miejski dyrektorzy Tadeusz Niedzielski i Jerzy Legut.
Wizyta na Litwie była okazją do omówienia planów partnerskich na najbliższą przyszłość. . . . czytaj więcej


15 lipca 2011 - Ruszają zapisy na regaty

IX Regaty "Książęcy Szkwał 2011" o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie "omega" w systemie przesiadkowym zaplanowano w dniach 16-18 września.
Tegorocznymi organizatorami regat jest ponownie Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" przy współpracy Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg".
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach dzięki dofinansowaniu miasta Świdnica wyniesie 80 złotych. Trzydniowe wyżywienie to koszt 110 złotych od osoby. . . . czytaj więcej


15 lipca 2011 - Orlik wystartował

Już tylko miesiące dzielą mieszkańców Lutomi Górnej, Lutomi Dolnej i okolicznych sołectw do możliwości skorzystania z nowego kompleksu sportowego w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012".
12 lipca wójt gminy Teresa Mazurek podpisała umowę na realizację inwestycji, której wartość opiewa na kwotę ponad 966 tysięcy złotych.
Właśnie w Lutomi Górnej do końca października planuje się wybudowanie kompleksu ogólnodostępnych, bezpłatnych boisk sportowych wraz z szatnią i zapleczem socjalnym w sąsiedztwie obecnego boiska sportowego. . . . czytaj więcej


15 lipca 2011 - Nagrody w dziedzinie kultury - można składać wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować m. in. stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Formularz - wniosek do wypełnienia - >>> zobacz
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


15 lipca 2011 - Turniej Drużyn Podwórkowych w nowej oprawie

Coroczny Turniej Drużyn Podwórkowych organizowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w tym roku zyska nowa oprawę. Stanie się tak dlatego, że OSiR-owi udało się zakwalifikować turniej do rządowego programu "Razem Bezpieczniej"
Główną część programu będzie realizował świdnicki Urząd Miejski, natomiast ŚOSiR przeprowadzi turniej w ramach zadania "bez lęku i agresji w świdnickich szkołach" -
Przedsięwzięcie jest skierowane do świdnickiej młodzieży szczególnie z rejonu śródmieścia, ale oczywiście w Turnieju będzie mogła wziąć udział młodzież z całego miasta - mówi odpowiedzialny w ośrodku za realizacje programu Grzegorz Szwegler. . . . czytaj więcej


14 lipca 2011 - Dotacja dla Świdnicy na ulicę Śląską

Blisko 3 miliony złotych otrzyma Świdnica w formie dofinansowania w ramach programu tzw. schetynówek na przebudowę ulicy Śląskiej. - Dzięki dodatkowemu finansowemu wsparciu zostanie nie tylko kompletnie przebudowana ul. Śląska, ale także kompleksowo wyremontujemy most nad potokiem Witoszówka.
W naszym wypadku sprawdziło się powiedzenie: "do trzech razy sztuka". Dwie poprzednie próby uzyskania dofinansowania z programu tzw. schetynówek nie powiodły się.
Trzecie podejście zakończyliśmy sukcesem. Jak widać warto być upartym - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


14 lipca 2011 - Konkurs "Wszyscy jesteśmy reżyserami"

Tematem konkursu jest rewitalizacja podwórka lub ulicy - pokazanie jak za pomocą działań społecznych i artystycznych (robienia filmów, fotografii, instalacji, happeningów) można wpłynąć na estetykę i kształt swojego otoczenia.
Konkurs adresowany jest do młodzieży uczącej się z Dolnego Śląska. Przygotowując projekt, uczestnicy mogą konsultować się z telefonicznie i emailowo z doświadczonymi animatorami z Fundacji In Situ, którzy doradzą, jak stworzyć ciekawy i realistyczny projekt. . . . czytaj więcej


14 lipca 2011 - XII sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Nowe insygnia województwa dolnośląskiego, uchwała w sprawie utworzenia nowoczesnego centrum badawczego oraz zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej Samorządu Województwa Dolnośląskiego - tymi tematami zajmowali się radni na ostatniej sesji sejmiku przed przerwą wakacyjną.
W jednej z pierwszych przyjętych dziś uchwał radni zdecydowali, że wystąpią do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o wyrażenie zgody na ustalenie wzoru oraz zasad nadawania Odznaki "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego" oraz przyznawania tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska pod nazwą "CIVI Honoratio". . . . czytaj więcej


14 lipca 2011 - Będzie nowa nawierzchnia

Trasa Nowice - Wierzbna będzie miała nową nawierzchnię. Powiat otrzymał już pieniądze na prace naprawcze.
Dotacja w wysokości ponad 221 tysięcy złotych pochodzi z budżetu województwa dolnośląskiego.
Przyznane powiatowi środki to celowa dotacja przeznaczona na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów rolnych.
Odcinek Wierzbna - Nowice jest bowiem zakwalifikowany jako droga transportu rolnego i stanowi drogę dojazdową do gruntów rolnych na tym terenie. . . . czytaj więcej


14 lipca 2011 - Zmiany w handlu

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy informuje, że od 14 lipca obowiązuje nowe, zmienione zarządzenie Prezydenta Miasta Świdnicy w sprawie udostępniania miejsc do handlu okrężnego oraz zasad ich usytuowania.
Zarządzenie umożliwia handel jagodami i runem leśnym, w okresie od 15 lipca do 15 października.
Podania w sprawie udostępnienia miejsc do handlu jagodami i runem leśnym, można składać do 20 lipca w pok. nr 128 Urzędu Miejskiego (ulica Armii Krajowej 49). Do podania należy dołączyć: . . . czytaj więcej


14 lipca 2011 - Kolejny mistrz Polski ze Stali Świdnica

Osiem najlepszych piłkarskich reprezentacji wojewódzkich rywalizowało w Płocku o Puchar Kazimierza Deyny - Mistrzostw Polski rocznika 1995.
Przez cały turniej futboliści z Dolnego Śląska prezentowali się znakomicie i byli zdecydowanym faworytem do końcowego sukcesu. Mistrzostwo dała wygrana w finale z zespołem Warmii i Mazur 1:0. Swój udział w tym sukcesie miał zawodnik Stali Świdnica Kamil Kukla, który od lat powoływany jest do kadry DZPN i jest pewnym punktem tej drużyny.
To już w tym sezonie drugie takie osiągnięcie Kamila Kukli, który wspólnie z kolegami, z drużyny juniorów Stali wygrał rozgrywki klasy okręgowej i awansował do dolnośląskiej ligi juniorów.


14 lipca 2011 - Piotr ponownie nie zawiódł

Kolejny raz Piotr Kaczmarczyk - pracownik z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa w Świdnicy - udowodnił, że jest jednym z najlepszych samorządowych tenisistów w Polsce.
Po kilkunastu medalach, w tym także złotych, zdobytych podczas mistrzostw Polski samorządowców w tenisie ziemnym przywiózł kolejne złoto.
Jest to trzeci tytuł mistrzowski Piotra Kaczmarczyka w historii rozgrywek. Mistrzostwa, które odbywają się rokrocznie w Koninie, to jeden z największych w kraju turniej tenisowy dla amatorów. . . . czytaj więcej


13 lipca 2011 - Park przyjazny dzieciom

Dorośli doczekali się wygodnych i estetycznych alejek, a najmłodsi - kolorowego i przestronnego placu zabaw. To kolejny element trwającej od ubiegłego roku rewitalizacji Parku Miejskiego w Świebodzicach.
- Bardzo nam się tu podoba, jest dużo zjeżdżalni i fajny piasek, można biegać boso! - cieszą się mali użytkownicy. Rzeczywiście, dzieci chętnie zdejmują buty i bawią się w piasku, którym wysypany jest cały plac. Rodzice niestety na razie muszą jeszcze obserwować harce swoich pociech stojąc - ławki zostaną zamontowane w ciągu najbliższych tygodni.
Pojawią się także nasadzenia, które staną się naturalną barierą ochronną dla tego miejsca. . . . czytaj więcej


13 lipca 2011 - Zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego

W połowie sierpnia w Morawie zostaną rozegrane drugie w tym sezonie ogólnopolskie zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
W programie konkursy klasy LL, L, P i CNC1*. Równolegle z zawodami w wkkw zostaną rozegrane regionalne zawody w ujeżdżeniu oraz egzamin na odznaki jeździeckie.
Organizatorem zawodów, jest LKS Stragona Strzegom. Jeźdźcy będą rywalizować na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, na którym co roku rozgrywane są zawody Pucharu Świata w WKKW.


13 lipca 2011 - Wakacje z Miejskim Domem Kultury

Warsztaty, nauka języka angielskiego, spacery po okolicy - tak spędzają wakacje dzieci, które zapisały się na zajęcia do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Dzieci podzielone są na grupy i każdego dnia uczestniczą w warsztatach plastycznych, muzycznych, tanecznych i nauce języka Fun English. Nie brakuje też zajęć relaksacyjnych i zabaw na ogrodzie.
Największym zainteresowaniem cieszyły się jak dotychczas zajęcia z Panią Mishele z Indonezji - praktykantką z Międzynarodowej Organizacji Studenckiej AIESEC.
Z kolei miniony piątek był dniem pełnym przygody - spacer do lasu w okolicach Zamku Cisy zakończył się ogniskiem, przygotowanym wspólnie z dziećmi. Wszyscy wrócili z uśmiechem na ustach i ciekawością, co też przyniesie następny tydzień.


13 lipca 2011 - Konkurs fotograficzny "KL Gross-Rosen - Pamiętajmy"

"KL Gross-Rosen - Pamiętajmy" - pod takim tytułem Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy organizuje amatorski konkurs fotograficzny.
W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do dzielenia się własnym, osobistym spojrzeniem na świat, wrażliwością i poczuciem estetyki, utrwalonymi na fotografiach dokumentujących wizytę na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i obywatelstwo.
Do udziału w konkursie zapraszamy odwiedzających Muzeum Gross-Rosen w okresie od 15 lipca do 15 września. Celem konkursu jest utrwalenie i prezentacja w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych reliktów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, co służyć będzie zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. . . . czytaj więcej


13 lipca 2011 - Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy

Na jutro, 14 lipca została zwołana XIII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy. Sesja rozpocznie się o godzinie 13.00 w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego.
Podczas tej nadzwyczajnej sesji radni zajmować się będą między innymi uchwałami w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Świdnica, zmiany budżetu gminy na 2011 rok, radni podejmą również decyzję o sprzedaży nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Gminy Świdnica.


13 lipca 2011 - Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Czy Państwa pracownicy zostali już przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy zgodnie z najnowszymi wymogami Kodeksu Pracy? Jeśli nie to Polski Czerwony Krzyż zaprasza na kurs.
21 listopada 2008 roku uchwalona została ustawa nowelizacyjna Kodeksu Pracy dotycząca udzielania pierwszej pomocy.
Nakłada ona na pracodawców obowiązek wyznaczenia i przeszkolenia pracowników w tym zakresie zgodnie z wymogami Unii Europejskiej (Dyrektywa Rady 89/391/EWG z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy - Dz. U. WE L 183 z 29 czerwca 1989 r.).
Zapewnienie załodze firmy profesjonalnego kursu z zasad udzielania pierwszej pomocy leży w interesie obu stron - pracodawcy i pracownika - stąd wchodząca 18 stycznia w życie ustawa. . . . czytaj więcej


13 lipca 2011 - Półkolonia w Strzegomiu

Stowarzyszenie pedagogów i Psychologów Gminy Strzegom zorganizowało półkolonię dla dzieci i młodzieży.
Akcją objęto 210 uczniów z dziewięciu szkół: PSP nr 2, PSP nr 3, PSP Nr 4, Szkoły Specjalnej, PSP Goczałków, Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 2, PSP Kostrza, Gimnazjum Goczałków. Półkolonia rozpoczęła się 27 czerwca. Przez 10 dni dzieci brały udział w zajęciach: z zakresu profilaktyki uzależnień, sportowych i plastycznych.
Dużą radość najmłodszym sprawił czas spędzony w Wodnym Centrum Rekreacji w Strzegomiu. . . . czytaj więcej


13 lipca 2011 - Wielka gratka dla miłośników kolei i nie tylko

W ten weekend wielka gratka dla miłośników kolei i nie tylko. W dniach 16 i 17 lipca w godzinach 10.00 - 18.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej "Weekend pod Parą".
Na terenie bocznicy Muzeum zobaczyć będzie można czynny parowóz TKt48-18 podczas jazdy oraz pokaz pracy drużyny parowozowej.
Zaprezentowane zostanie również "obrządzanie" parowozu czyli czynności związane z jego codzienną eksploatacji. . . . czytaj więcej


12 lipca 2011 - Pierwsza rolnicza bioelektrownia w Polsce

Do 2020 roku 15% wytwarzanej w Polsce energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. W tej chwili to zaledwie 7%. Wyzwanie ogromne, a jednym z nowatorskich pomysłów jest tworzenie bioelektrowni, zasilanych wyłącznie zieloną masą.
Pierwsza tego typu inwestycja w Polsce powstała w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Otwarcie zaplanowano na 25 lipca 2011 roku.
- Bioelektrownia Świdnica jest unikatowa i wskazuje kierunek rozwoju nie tylko dla przemysłu energetycznego i ciepłowniczego, ale także dla polskiego rolnictwa - mówi Marek Baryłko, Prezes firmy Bio-Wat Sp.z o.o, do której należy bioelektrownia.
- Pomysł zrodził się z potrzeby. Jestem właścicielem kilkusethektarowego gospodarstwa i zdarzało się, że z powodu złych warunków atmosferycznych traciłem wartościowe plony. . . . czytaj więcej


12 lipca 2011 - "Castle Dreams" na dziedzińcu

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza miłośników muzyki celtyckiej, średniowiecznej, renesansowej na wieczorny koncert pod gwiazdami, który odbędzie się na dziedzińcu Centrum Aktywności Społecznej (CAS) "Karmel" przy ulicy Tadeusza Kościuszki - 15 lipca o godzinie 20.30.
Koncert zespołu zatytułowany "Rose of the Island" zapoczątkuje cykliczne prezentacje. na
Kolejne wydarzenie artystyczne będzie miało miejsce w czwartek 11 sierpnia, kiedy to, w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Folkloru zaprezentuje się Ukraiński zespół "Volynianoczka".


12 lipca 2011 - Partnerska wizyta na Kaszubach

W dniach 8 - 10 lipca delegacja z Powiatu Świdnickiego przebywała w partnerskim Powiecie Kartuskim. W tych dniach odbywały się Dni Powiatu Kartuskiego.
Była to już VIII Biesiada Kaszubska i czwarta, na której przebywali goście z Powiatu Świdnickiego. Partnerstwo powiatów ze Świdnicy i Kartuz oficjalnie podpisano podczas obchodów X lecia Samorządu Powiatowego, które nasz powiat świętował w styczniu 2009 roku, jednak nieoficjalne kontakty trwały, już znacznie wcześniej.
Partnerstwo opiera się głównie na wymianie młodzieży ze szkół i ośrodków kultury. . . . czytaj więcej


12 lipca 2011 - Nowa szatnia na boisku sportowym w Piotrowicach

Piłkarze z Piotrowic nowy sezon rozpoczną z oddaną do użytku szatnią. Obiór inwestycji przeprowadzono w ubiegłym tygodniu. Przedstawiciele wykonawcy przekazali szatnię inwestorowi-gminie, którą reprezentował Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.
Prace budowlane rozpoczęły się w roku 2010, kiedy to wybudowano obiekt w stanie surowym. W tym roku wykonano prace wykończeniowe.
Parterowy budynek kosztował blisko 254 500 złotych. Gmina większość pieniędzy (198 tysięcy złotych) otrzymała w ramach Lokalnej Grupy Działania "Odnowa i rozwój wsi".


12 lipca 2011 - "Przystań" we Wrocławiu

W ostatnim czasie grupa pensjonariuszy z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy oraz zaprzyjaźnione z ośrodkiem osoby wzięły udział w wycieczce do Wrocławia.
W programie wycieczki przewidziano między innymi zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego oraz Ogrodu Botanicznego.
Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem oglądali wszystkie zwierzęta i setki egzotycznych roślin i kwiatów. Ten "wypad" do Wrocławia seniorzy uważają za niezwykle udany.


11 lipca 2011 - XX Lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu

Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 - lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom.
To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" zorganizował imprezę pod nazwą "Przyjaciele Kostrzan". Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne, z którymi "Kostrzanie" poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.
W 1993 roku organizatorami festiwali zostali Strzegomski Ośrodek Kultury, przekształcony później w Centrum Kultury oraz Zespół "Kostrzanie". >>> zobacz tegoroczny program festiwalu. . . . czytaj więcej


11 lipca 2011 - Praktykanci zadowoleni

Pięcioosobowa grupa młodych Niemców, odbywających w Świebodzicach praktyki zawodowe, wróciła już do swoich domów.
Przed dwa miesiące - maj i czerwiec - młodzi ludzie pracowali w prywatnych firmach i jednostkach samorządu, zdobywali nowe umiejętności, poznawali język i kulturę polską.
Praktyki zawodowe dla bezrobotnych młodych Niemców w Świebodzicach to efekt przystąpienia gminy Świebodzice do partnerskiego projektu transgranicznego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerami są: Wojewódzki Urząd Pracy w Saksonii oraz spółka komunalna Aufbauwerk w Lipsku. . . . czytaj więcej


11 lipca 2011 - Pilnie potrzebna krew

Jeżeli jesteś zdrowy, masz ochotę pomóc, chcesz i możesz oddać krew, bo potrzebna jest każda krew z grupy minus, to oddaj ją dla brata legendarnego trenera "polskich siatkarskich złotek".
Oddaj ją z dopiskiem: Jerzy Niemczyk, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Łodzi.
Informację przekaż innym. Ratujemy życie - sepsa.


11 lipca 2011 - UKS Świdnica trzeci w Polsce…

Siatkarze UKS Świdnica zajęli III miejsce w Polsce w kategorii młodzieżowej. Druga edycja Amatorskiej PlusLigi zakończyła w ten weekend. Wielki Finał odbył się w Gdańsku, gdzie cztery najlepsze ekipy w dwóch kategoriach wiekowych walczyło o miano najlepszej amatorskiej drużyny w kraju. W hali Ergo Arena w kategorii młodzieżowej zwyciężył zespół BAQ Club Volleyball Team Kędzierzyn Koźle, a w finale kategorii Open pierwsze miejsce zajęła drużyna Kar-lab z Gdyni.
Zmagania Amatorskiej Plus Lidze rozpoczęły się w kwietniu. Do rozgrywek w Plus Lidze zgłosiło się aż 400 zespołów. . . . czytaj więcej


11 lipca 2011 - Świebodzice i Świebodziczanie w obiektywie

Twoją pasją jest fotografia, robisz niebanalne, zaskakujące zdjęcia? Spróbuj pokazać swoje miasto i jego mieszkańców z innej strony. Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz ogłasza konkurs fotograficzny pt. "Świebodzice i ich mieszkańcy".
- Czekamy na ciekawe zdjęcia miejskich zabytków, przyrody, interesujących miejsc, ale także szeroko rozumianego życia w mieście, wydarzeń sportowych, inwestycji - wylicza Marzena Koron-Kruk, szefowa Wydziału Promocji i Informacji Zagranicznej UM w Świebodzicach.
- Są dwie kategorie wiekowe dla uczestników: dzieci do lat 14 oraz powyżej tego wieku. Fotografie mogą być kolorowe, czarno-białe, w sepii, pozostawiamy dowolną technikę. . . . czytaj więcej


11 lipca 2011 - Więcej patroli policyjnych w czasie wakacji

Więcej patroli policyjnych w czasie wakacji, tak zadecydowali radni i przekazali na ten cel świdnickiej policji 15 tysięcy złotych.
Sprawa dotyczy tzw. patroli ponadnormatywnych. Dodatkowe patrole pojawiają się tam, gdzie są najbardziej potrzebne - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Wiadomo, że w wakacje rośnie liczba drobnych przestępstw, kolizji drogowych więc zwiększenie liczby policyjnych patroli jest jak najbardziej uzasadnione, szczególnie wieczorami.
Dofinansowanie, które Gmina przekazała Policji pozwoli zrealizować zadania z zakresu służby prewencyjnej. . . . czytaj więcej


11 lipca 2011 - Ministerstwo Edukacji Narodowej dołoży

Gmina Świebodzice otrzyma 154 tysiące złotych z rezerw Ministerstwa Edukacji Narodowej na remonty swoich placówek oświatowych.
Po raz kolejny wniosek przygotowany przez nasz samorząd uzyskał pozytywną opinię resortu edukacji.
- Występowaliśmy do MEN o dofinansowanie remontu w Gimnazjum nr 1 oraz modernizację sanitariatów i klatki schodowej w Szkole Podstawowej nr 3 - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic.


10 lipca 2011 - Konkurs "Wszyscy jesteśmy reżyserami"

Tematem konkursu jest rewitalizacja podwórka lub ulicy - pokazanie jak za pomocą działań społecznych i artystycznych (robienia filmów, fotografii, instalacji, happeningów) można wpłynąć na estetykę i kształt swojego otoczenia.
Konkurs adresowany jest do młodzieży uczącej się z Dolnego Śląska. Przygotowując projekt, uczestnicy mogą konsultować się z telefonicznie i emailowo z doświadczonymi animatorami z Fundacji In Situ, którzy doradzą, jak stworzyć ciekawy i realistyczny projekt. . . . czytaj więcej


10 lipca 2011 - Kto wystąpi w Świdnickim Klubie Piłki Ręcznej

Znamy są już niemal wszystkie nazwiska zawodników, którzy w przyszłym sezonie będą bronili barw Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej na parkietach I ligi.
W porównaniu do składu, który wywalczył awans w poprzednim sezonie zajdzie kilka zmian. Część "nowych" nazwisk jest dobrze znana świdnickim kibicom.
Do zespołu przybyli: Edward Madaliński (bramkarz, Arot Astromal Leszno),Tomasz Sadowski (kołowy, ASPR Zawadzkie), Adrian Marciniak(kołowy, uniwersalny Chrobry Głogów), Michał Pułka (rozgrywający, skrzydłowy, Zagłębie Lubin). Planowane jest jeszcze jedno wzmocnienie znanym graczem z parkietów ekstraklasy. . . . czytaj więcej


10 lipca 2011 - Sportowe weekendy na wsi

W sobotę, 9 lipca na boisku sportowym w Pszennie odbył się ostatni turniej eliminacyjny z cyklu "Sportowe weekendy na wsi". Tym razem Sołectwa zmierzyły się w rozgrywkach piłki nożnej o "Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Zdjęcia - >>> zobacz
W Turnieju wystartowało 9 reprezentacji z terenu Gminy Wiejskiej Świdnica.
W grupie 1 zagrały drużyny: Wiśniowa, Krzczonów oraz Lutomia Dolna, w grupie 2: Burkatów, Grodziszcze oraz Lutomia Górna, natomiast w grupie 3: Pogorzała, Bystrzyca Górna oraz Pszenno.
Zwycięskie drużyny z poszczególnych grup rozegrały mecze o miejsca I-III (Bystrzyca Górna, Burkatów, Lutomia Dolna), a wice mistrzowie grup o miejsca IV-VI (Pszenno, Grodziszcze, Wiśniowa). . . . czytaj więcej


10 lipca 2011 - "Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza"

"Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza" przyznawana jest od 2004 roku. Pomysłodawcą konkursu jest Zachodnia Izba Gospodarcza. W 2005 roku do grona organizatorów dołączył Związek Pracodawców Polska Miedź, a w 2010 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Podczas siedmiu edycji konkursu Kapituła przyznała 49 statuetek "Dolnośląskiego Gryfa" w tym: 21 statuetek dla przedsiębiorstw, 14 dla jednostek samorządu terytorialnego, 2 w Kategorii Innowacyjność, 10 w kategorii Specjalnej i 2 dla osobowości Dolnego Śląska.
Przed nami VIII edycja jednej z najciekawszych inicjatyw gospodarczo-społecznych Dolnego Śląska, której celem jest promowanie i nagradzanie najważniejszych osiągnięć gospodarczych. . . . czytaj więcej


10 lipca 2011 - Warsztaty Wokalne Natural Voice Perfection

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza na Warsztaty Wokalne Natural Voice Perfection, które odbędą się w dniach 14-16 lipca.
Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, nauczycieli śpiewu, a także dla śpiewającej młodzieży.
Zajęcia obejmują: pracę nad profesjonalną barwą głosu dobraną do stylistyki muzycznej, poszerzenie skali głosu, zdrowe użycie głosu w stylach od muzyki pop poprzez jazz, musical, muzykę klasyczną do rockowej, pracę nad uzyskaniem jednolitej barwy głosu na całej skali.
Zapraszamy na zajęcia także osoby potrzebujące rehabilitacji głosu mówionego jak i śpiewanego. W programie warsztatów przewidujemy wyłącznie lekcje indywidualne. . . . czytaj więcej


9 lipca 2011 - Język angielski dla firm branży turystycznej i gastronomicznej

QUEST Sp. z o.o. - autoryzowany ośrodek testowy ETS Europe działający 14 lat na rynku szkoleń językowych, posiadający akredytację European Language Competence Licence Quality Alliance zaprasza do uczestnictwa w dofinansowanych szkoleniach języka angielskiego, opracowanych dla pracowników firm branż turystycznych, gastronomicznych i hotelarskich.
Projekt "Szkolenia języka angielskiego dla firm z branży turystycznej i gastronomicznej" to 96-cio godzinny kurs realizowany w trybie stacjonarnym na terenie Dolnego Śląska.
Szkolenia realizowane są w formie zajęć odbywających się 2 razy w tygodniu po 2 dwie godziny. Harmonogram konkretnego szkolenia uzgadniany jest z grupą, aby jak najbardziej dostosować się do możliwości czasowych uczestników. . . . czytaj więcej


9 lipca 2011 - Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Czy Państwa pracownicy zostali już przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy zgodnie z najnowszymi wymogami Kodeksu Pracy? Jeśli nie to Polski Czerwony Krzyż zaprasza na kurs.
21 listopada 2008 roku uchwalona została ustawa nowelizacyjna Kodeksu Pracy dotycząca udzielania pierwszej pomocy.
Nakłada ona na pracodawców obowiązek wyznaczenia i przeszkolenia pracowników w tym zakresie zgodnie z wymogami Unii Europejskiej (Dyrektywa Rady 89/391/EWG z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy - Dz. U. WE L 183 z 29 czerwca 1989 r.).
Zapewnienie załodze firmy profesjonalnego kursu z zasad udzielania pierwszej pomocy leży w interesie obu stron - pracodawcy i pracownika - stąd wchodząca 18 stycznia w życie ustawa. . . . czytaj więcej


9 lipca 2011 - Zdobyli pieniądze na letni wypoczynek

Już nie tylko organizacje pozarządowe sięgają po środki unijne. Dużą aktywność wykazują sołectwa W Gminie Świdnica, które znając potrzeby swoich mieszkańców organizują atrakcyjne formy spędzenia wolnego czasu i jeszcze otrzymują na ten cel unijne fundusze. Tego lata 3,5 tysiąca złotych trafi do Lutomi Górnej na organizację letniego wypoczynku.
Inicjatorzy "Pożytecznych wakacji 2011" - Świetlica Wiejska oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich otrzymali środki z Fundacji Wspomagania Wsi i Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, zaprosili do współpracy Nadleśnictwo Świdnicę, Leśnictwo Lutomię Górną i Ochotniczą Straż Pożarną, aby dzieciom i młodzieży zapewnić atrakcyjny tydzień wakacji.
Od 11 do 22 lipca młodzi uczestnicy półkolonii oczyszczą teren wokół zapomnianego pomnika cesarza Wilhelma I Hohenzollera oraz ścieżkę do niego prowadzącą. . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - Rehabilitacja dzieci za nakrętki

Blisko 30 worków wypełnionych po brzegi zakrętkami trafiło do Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Dzięki akcji "Zbieraj nakrętki" chore dzieci będą mogły wyjechać na turnusy rehabilitacyjne.
Do tego charytatywnego przedsięwzięcia przyłączyli się uczniowie świdnickich szkół. Młodzi świdniczanie od lutego zbierali nakrętki po napojach. Udział w akcji wzięło w sumie ponad 360 placówek z całego województwa dolnośląskiego.
- Celem akcji jest zebranie pieniędzy na sfinansowanie wakacyjnych turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Fundacji, która prowadzi jedyne na Dolnym Śląsku hospicjum dla dzieci. . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - Urząd Stanu Cywilnego w liczbach

Od stycznia do czerwca w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego zostało sporządzonych 13 proc. mniej aktów małżeństw. W tym czasie zawarto ponad 20 proc. mniej ślubów wyznaniowych i 5 proc. mniej ślubów cywilnych, niż w analogicznym okresie 2010 roku. Niemal o 10 proc. wrosła liczba zarejestrowanych zgonów.
Ilość urodzeń utrzymuje się natomiast na stałym poziomie. Tak wynika ze statystyk prowadzonych przez USC.
Od początku roku zarejestrowanych zostało 631 noworodków, które przyszły na świat w Specjalistycznym Regionalnym Szpitalu "Latawiec". Liczba urodzeń utrzymuje się na poziomie minionego roku (to jednak 45 proc. więcej, niż w I półroczu 2009 roku). . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - 35 tysięcy złotych dla dwóch świetlic

35 tysięcy złotych w formie unijnej dotacji otrzyma Gmina Świdnica na wyposażenie dwóch świetlic w Grodziszczu i Witoszowie Dolnym w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi. Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał pomoc finansową w łącznej kwocie ponad 2,5 miliona złotych na realizację projektów.
Na liście 102 dofinansowanych projektów znalazła się Gmina Świdnica z wnioskiem o doposażenie świetlic w Grodziszczu i Witoszowie Dolnym. . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - Zdawalność powyżej średniej powiatu świdnickiego

To była wyjątkowo trudna matura. W skali kraju nie zdał co czwarty maturzysta. Strzegomskie liceum poradziło sobie z tegoroczną maturą bardzo dobrze uzyskując zdawalność egzaminu maturalnego powyżej średniej Powiatu Świdnickiego (wynik liceum - 82,1%, wynik powiatu - 80,5%).
"Nas również dotknęły poprawki z matematyki - mówi dyrektor LO Tomasz Marczak - ale, jestem przekonany, że w terminie sierpniowym uczniowie świetnie sobie poradzą".
Bardzo jesteśmy zadowoleni z przedmiotowych wyników maturalnych. . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - Piaskownice i place zabaw bezpieczne

Badania przeprowadzone przez służby sanitarne wykazały, że piasek znajdujący się w świdnickich piaskownicach dla dzieci jest bezpieczny i odpowiada dopuszczalnym wartościom granicznym wymaganych parametrów.
Próbki piasku zostały dokładnie przebadane przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Świdnicy w połowie czerwca.
Testom zostały poddane wyrywkowo trzy place zabaw: przy ul. Prądzyńskiego, Przemysłowej oraz Kilińskiego. Dodajmy, że piasek we wszystkich miejskich piaskownicach wymieniany jest jeden lub dwa razy w sezonie. Koszt takiej usługi jednorazowo wynosi około 5 tysięcy złotych.
Niezależnie od tego nadzorowane i regularnie naprawiane są urządzenia do zabawy, które obecnie znajdują się na placach zabaw.
Wszystkie urządzenia oddane do eksploatacji na świdnickich placach, posiadają certyfikaty bezpieczeństwa.


8 lipca 2011 - Mają boiska do piłki plażowej

I udało się. Nieformalna Grupa Działania Młodzieży z Grodziszcza spełniła swoje marzenie o budowie boiska do piłki plażowej. W sobotę, 16 lipca o godzinie 15.00 rozegrają wspólny mecz z przedstawicielami Rady Gminy Świdnica.
Jeszcze podczas ferii zimowych marzyli o boisku do piłki plażowej. Chyba nikt nie sądził, że tak szybko uda się im przekuć marzenia w realne działania.
Swoją pracą i zaangażowaniem młodzież z Grodziszcza udowodniła, że jeżeli pomysły przekuję się w czyn to można spełnić marzenia. . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - Narada z sołtysami

Wczoraj w Sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbyła się narada Burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty z sołtysami, w której wzięli udział również zaproszeni goście: Marian Nayda Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, Lucyna Jurek Skarbnik Gminy, Agnieszka Kuzik i Maria Wawryniewicz z Banku Gospodarki Żywnościowej, Marek Jaryczewski zastępca dyrektora Wodociągów i Kanalizacji oraz radni Rady Miejskiej - Natalia Łęcka, Krystyna Lewicka i Piotr Szmidt.
W trakcie spotkania rozmawiano o zasadach przydzielania na przyszły rok funduszu sołeckiego, którego wysokość wynosi 335 161 złotych. . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - MKS "Karolina" świętował 65 lat

Obchody jubileuszu połączone zostały z tegorocznymi "Dniami Jaworzyny Śląskiej". Święto Klubu przyciągnęło na Stadion Miejski wielu byłych i obecnych zawodników, działaczy oraz kibiców Klubu.
Okolicznościowe listy na ręce Prezesa Klubu przekazali Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz oraz Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato.
Specjalne podziękowania złożyli także na ręce Prezesa Klubu: Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Padewski, Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego Bogdan Rzepka, Dyrektor Biura Okręgowego Związku Piłki Nożnej Wałbrzych Włodzimierz Bortnik, Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa oraz Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Krzysztof Sołtys. . . . czytaj więcej


8 lipca 2011 - Umowa na budowę Orlika podpisana

6 lipca Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podpisał umowę na budowę kompleksu "Moje boisko Orlik 2012" w Wirkach". Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu, do którego zgłosiło się pięć firm. Najkorzystniejsza oferta, to wykonanie zadania za kwotę brutto 987.000,00 złotych. Inwestycja ruszy jeszcze w tym miesiącu, a jej zakończenie planuje się w październiku tego roku.
Orlik będzie posiadał zaplecze sanitarne oraz parking na około 20 samochodów. Boisko będzie ogrodzone, oświetlone i dostępne dla wszystkich mieszkańców bezpłatnie.
Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Samorządu Wojewódzkiego w kwocie ok. 325 000,00 zł oraz ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie ok. 464 000,00 zł.


8 lipca 2011 - Konkurs fotograficzny "KL Gross-Rosen - Pamiętajmy"

"KL Gross-Rosen - Pamiętajmy" - pod takim tytułem Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy organizuje amatorski konkurs fotograficzny.
W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do dzielenia się własnym, osobistym spojrzeniem na świat, wrażliwością i poczuciem estetyki, utrwalonymi na fotografiach dokumentujących wizytę na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i obywatelstwo.
Do udziału w konkursie zapraszamy odwiedzających Muzeum Gross-Rosen w okresie od 15 lipca do 15 września. Celem konkursu jest utrwalenie i prezentacja w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych reliktów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, co służyć będzie zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. . . . czytaj więcej


7 lipca 2011 - Pilnie potrzebna krew

Jeżeli jesteś zdrowy, masz ochotę pomóc, chcesz i możesz oddać krew, bo potrzebna jest każda krew z grupy minus, to oddaj ją dla brata legendarnego trenera "polskich siatkarskich złotek".
Oddaj ją z dopiskiem: Jerzy Niemczyk, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Łodzi.
Informację przekaż innym. Ratujemy życie - sepsa.


7 lipca 2011 - Budowa małej obwodnicy Świdnicy

Mała obwodnica Świdnicy to nowy odcinek drogi o długości ponad trzech kilometrów. Docelowo połączy węzeł "Słotwina" znajdujący się w ciągu projektowanej obwodnicy (DK35) z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia. Dzisiaj, 7 lipca, w siedzibie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.
W uroczystości udział wzięli członek zarządu Jerzy Łużniak, dyrektor DSDiK Roman Głowaczewski, świdniccy samorządowcy: starosta świdnicki - Zygmunt Worsa i Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek oraz przedstawiciele wykonawcy.
Nowa droga została zaprojektowana w standardzie zwykle zarezerwowanym dla najważniejszych dróg krajowych. . . . czytaj więcej


7 lipca 2011 - Międzynarodowe warsztaty zapraszają

Szczególnie po wydarzeniach w Japonii, zajmiemy się fenomenem okresu połowicznego rozpadu, filozoficznym rozważaniem nad prawdą i kłamstwem.
Jak długo przetrwają nasze prawdy? Ile prawdy dowiadujemy się od innych? Ile jest ewentualnych między nimi kłamstw, nie tylko w sprawozdaniach o wydarzeniach w Japonii, lecz również w naszym własnym życiu? ...
W dniach 17-31 lipca 2011 chcemy te nasze historie na nowo opowiedzieć, inscenizować, zwolnić, przesadzać, zaostrzyć... . . . czytaj więcej


7 lipca 2011 - Stokrotki nagrają płytę

Gminne zespoły śpiewacze znane są już w gminie. Teraz przyszedł czas, by usłyszała je cała Polska. Laureatem tegorocznego konkursu Ludowej Listy Przebojów Radia Wrocław jest Zespół Stokrotki.
To kolejny sukces naszych zespołów folklorystycznych, które znane są już nie tylko w naszej gminie czy powiecie, ale również na Dolnym Śląsku.
Zespół Stokrotki, pomimo swojego młodego stażu uzyskał największą liczbę głosów i sms, a tym samym zapewnił sobie możliwość nagrania profesjonalnej płyty. Z pewnością będzie to dokonała promocja nie tylko gminy Świdnica, ale przede wszystkim zamiłowania do folkloru - mówi wójt gminy Teresa Mazurek. . . . czytaj więcej


6 lipca 2011 - Spis kontrolny do 11 lipca

Mimo, że 30 czerwca zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011, to w lokalach mieszkalnych wylosowanych w ramach narodowego spisu może zostać jeszcze przeprowadzony spis kontrolny.
- Spis ten zostanie zrealizowany do poniedziałku, 11 lipca w formie wywiadu telefonicznego wyłącznie przez ankieterów spisowych. Celem spisu kontrolnego jest sprawdzenie kompletności NSPLiM oraz poprawności uzyskanych danych i ich zgodności ze stanem faktycznym. Nie można wykluczyć, że również niektórzy mieszkańcy Świdnicy będą nim objęci - wyjaśnia Wiesław Pietrzyk, Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


6 lipca 2011 - Dotacje na zakup zestawów solarnych

Świebodziczanie będą mogli skorzystać z ekologicznego programu dotacji na zakup baterii słonecznych. Gmina Świebodzice przystąpiła do programu, który daje możliwość 70-procentowego dofinansowania zakupu zestawów solarnych. 30 % kosztów pokrywa beneficjent.
Dotychczas z programu skorzystało już 250 gmin w Polsce, a za ich pośrednictwem prawie 1300 odbiorów indywidualnych i firm. Celem projektu jest propagowanie alternatywnych źródeł energii wśród Polaków, oraz badanie efektywności kolektorów słonecznych na terytorium naszego kraju. Oferta skierowana jest przede wszystkim do odbiorców indywidualnych (właścicieli domków jednorodzinnych) oraz firm.
Firma, która jest głównym partnerem projektu, Hetman CB, będzie bezpłatnie wyceniać instalacje u odbiorcy oraz - również bezpłatnie - przygotuje wycenę całego zadania. . . . czytaj więcej


6 lipca 2011 - "Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza"

"Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza" przyznawana jest od 2004 roku. Pomysłodawcą konkursu jest Zachodnia Izba Gospodarcza. W 2005 roku do grona organizatorów dołączył Związek Pracodawców Polska Miedź, a w 2010 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Podczas siedmiu edycji konkursu Kapituła przyznała 49 statuetek "Dolnośląskiego Gryfa" w tym: 21 statuetek dla przedsiębiorstw, 14 dla jednostek samorządu terytorialnego, 2 w Kategorii Innowacyjność, 10 w kategorii Specjalnej i 2 dla osobowości Dolnego Śląska.
Przed nami VIII edycja jednej z najciekawszych inicjatyw gospodarczo-społecznych Dolnego Śląska, której celem jest promowanie i nagradzanie najważniejszych osiągnięć gospodarczych. . . . czytaj więcej


6 lipca 2011 - Jest zgoda na poszerzenie Podstrefy Świebodzice

Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic w dniu 5 lipca radni wyrazili zgodę na poszerzenie Podstrefy Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" oraz na przystąpienie gminy do spółki.
Gmina chce rozszerzyć swoją podstrefę o kolejne blisko 9 hektarów i wnieść je aportem, jako udział, do "Invest-Parku".
Zasoby gruntów gminy w podstrefie po transakcji z GEĄ, która niedawno kupiła ponad 5 hektarów, w zasadzie się wyczerpały. Kilka rozproszonych hektarów nie skusi żadnego dużego inwestora.
- Mamy w tej chwili deficyt gruntów w podstrefie, jej poszerzenie jest więc koniecznością - argumentuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Gmina wniesie nowe tereny (jest to ok. 9 ha) aportem do spółki "Invest-Park", stając się jednocześnie jej udziałowcem. . . . czytaj więcej


6 lipca 2011 - Warsztaty Wokalne Natural Voice Perfection

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza na Warsztaty Wokalne Natural Voice Perfection, które odbędą się w dniach 14-16 lipca.
Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, nauczycieli śpiewu, a także dla śpiewającej młodzieży.
Zajęcia obejmują: pracę nad profesjonalną barwą głosu dobraną do stylistyki muzycznej, poszerzenie skali głosu, zdrowe użycie głosu w stylach od muzyki pop poprzez jazz, musical, muzykę klasyczną do rockowej, pracę nad uzyskaniem jednolitej barwy głosu na całej skali.
Zapraszamy na zajęcia także osoby potrzebujące rehabilitacji głosu mówionego jak i śpiewanego. W programie warsztatów przewidujemy wyłącznie lekcje indywidualne. . . . czytaj więcej


6 lipca 2011 - LO-ndyńczycy ze Strzegomia

Nauczyciele ze strzegomskiego LO, nawet wakacje spędzają w swoim gronie. Tym razem celem wycieczki był Londyn. Tuż po zakończeniu roku szkolnego 24-osobowa grupa wyleciała z Wrocławia do Londynu.
Plan zwiedzania był niezwykle ambitny: British Museum, National Gallery, London Eye, Parlament, Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, Regents Park, James Park, Hyde Park, stadion Arsenalu Londyn. Strzegomscy londyńczycy zwiedzili najpopularniejsze zabytki deszczowego miasta. Największe emocje wzbudził, zapierający dech w piersi, widok z kapsuły London Eye, a także z pokładu statku płynącego Tamizą.
Zachwyciły "Słoneczniki" van Gogha z National Galery i ekspozycja egipska w British Museum. "To była wspaniała wycieczka w doborowym towarzystwie - relacjonuje dyrektor Tomasz Marczak - która była uwieńczeniem całego roku szkolnego, a także piękną zapowiedzią wakacji".


6 lipca 2011 - W sprawie ustawy "śmieciowej"

Świebodziccy radni przyjęli uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz transportu nieczystości ciekłych.
Dotychczas w tym zakresie obowiązywało jedynie zarządzenie burmistrza miasta, jednak obecnie, w świetle nowych przepisów, konieczne było określenie warunków, jakie powinny spełnić podmioty, chcące świadczyć tego typu usługi.


6 lipca 2011 - Dziękuję dyrektorowi Niepublicznej Szkoły Podstawowej

Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik składa najserdeczniejsze podziękowania Pani Barbarze Zwolak - dyrektorowi Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Zebrzydowie za wszystkie lata pracy, za nauczanie i wychowywanie naszych dzieci, za kreowanie postaw i wartości etyczno-moralnych dzieci i młodzieży.
Dziękuję nauczycielom i gronu pedagogicznemu, którzy uczestniczyli i wspierali uczniów w trudzie zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności. Podziękowania kieruję również do pracowników szkoły, którzy dbali o administrację, budynek i pomieszczenia szkolne. Uchwałą Rady Gminy Marcinowice w marcu 2001 roku zlikwidowano publiczną Szkołę Podstawową w Zebrzydowie.
Jesienią tego samego roku szkoła zaczęła funkcjonować jako niepubliczna placówka i tak było przez dziesięć lat. . . . czytaj więcej


6 lipca 2011 - Noc Muzealna w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Zapraszamy na Noc Muzealną, która w tym roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbędzie się 8 lipca. Zainaugurujemy ją wernisażem wystawy stroju regionalnego, noszonego na Dolnym Śląsku w XIX i w pierwszej połowie XX wieku.
Prezentowane ubiory należały do kobiet i mężczyzn żyjących we wsiach regionu, choć swoją formą nawiązują często do garderoby mieszczan. Szczególnym elementem kobiecego stroju były ozdobne czepce, ze względu na swoją wartość pieczołowicie przechowywane przez dawnych mieszkańców Dolnego Śląska i stosunkowo dobrze zachowane.
Aranżację wystawy uzupełniają dodatkowo meble z epoki i tutejszego obszaru. . . . czytaj więcej


5 lipca 2011 - Kolejny projekt międzynarodowy w Hotelarce

W Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych będzie się działo…  Przygotowujemy się do realizacji nowego projektu międzynarodowego w języku angielskim.
Z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaczynamy dwuletni projekt napisany przez nauczycieli języka angielskiego, Agnieszkę Michalską i Joannę Dolińską-Romanowicz, pt: Local Tourist Attractions (Lokalne Atrakcje Turystyczne) w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius-Uczenie się przez całe życie.
Do współpracy zaprosiliśmy szkoły średnie z: Newcastle w Irlandii Północnej, Swindon w Anglii, Silivri w Turcji oraz Ceglie Messapica we Włoszech. . . . czytaj więcej


5 lipca 2011 - Konkurs "Wszyscy jesteśmy reżyserami"

Tematem konkursu jest rewitalizacja podwórka lub ulicy - pokazanie jak za pomocą działań społecznych i artystycznych (robienia filmów, fotografii, instalacji, happeningów) można wpłynąć na estetykę i kształt swojego otoczenia.
Konkurs adresowany jest do młodzieży uczącej się z Dolnego Śląska. Przygotowując projekt, uczestnicy mogą konsultować się z telefonicznie i emailowo z doświadczonymi animatorami z Fundacji In Situ, którzy doradzą, jak stworzyć ciekawy i realistyczny projekt. . . . czytaj więcej


4 lipca 2011 - Wyjechali ratować polskie mogiły

Ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół postanowiła spędzić tegoroczne wakacje na ratowaniu polskich nekropolii na Kresach. Wśród nich jest 11 osobowa delegacja z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, która 2 lipca wyjechała na Ukrainę.
To już druga edycja akcji pn. "Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia", którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronuje jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest Telewizja Wrocław.
Chcemy zwrócić się do młodzieży, do uczniów dolnośląskich szkół, aby włączyła się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. . . . czytaj więcej


4 lipca 2011 - Lato na świdnickim SkateParku

W dni kiedy pogoda nie sprzyja wyjściu na basen czy korzystaniu ze słońca można równie atrakcyjnie spędzić czas. Nowe zajęcia na tegoroczne lato przygotował świdnicki Skatepark.
Już od jutra młodzież ze Świdnicy i okolic będzie mogła za darmo pouczyć się jazdy na deskorolce i rolkach.
W każdy wtorek od godziny 16 do 18 na Skateparku przy ulicy Polna Droga będzie można stawiać pierwsze kroki w tych dyscyplinach pod okiem instruktora. Natomiast w czwartki również w tych samych godzinach i w tym samym miejscu zapraszamy wszystkich chętnych do gry w piłkę nożną i siatkówkę.
Pod koniec wakacji wszyscy, którzy wezmą udział w zajęciach na Skateparku dostaną okolicznościowe koszulki i dyplomy.


4 lipca 2011 - 32 tysiące euro na współpracę transgraniczną

Ponad 32 tysiące euro otrzyma gmina Świdnica na realizację dwóch mikroprojektów z zakresu współpracy transgranicznej z czeskim miastem Kopidlno. W obustronnej wymianie udział weźmie 120 uczniów, w tym 60 ze szkół podstawowych w Witoszowie Dolnym i Mokrzeszowie.
Mikroprojekty to operacje których wartość nie przekracza 30 tysięcy euro.
W ramach projektów "Tu i Tam Przyjaciół Mam" oraz "Polsko-Czeskie ABC" planowane są cztery trzydniowe wizyty studyjne, w których udział weźmie 60 dzieci z gminy Świdnica (po 30 z każdej ze szkół). . . . czytaj więcej


4 lipca 2011 - Turniej wsi Żółkiewka-Żelazów

Sołtysi, Rady Sołeckie wsi Żółkiewka i Żelazów oraz Strzegomskie Centrum Kultury zorganizowali dla mieszkańców Gminy Strzegom "Turniej wsi". Turniej odbył się 2 lipca we wsi Żółkiewka. Do późnych godzin wieczornych odbywały się gry i zabawy na świeżym powietrzu, swoje umiejętności w gaszeniu pożarów czy ratownictwie zademonstrowali strażacy z OSP.
Atrakcją dla wszystkich był pokaz najnowszego samochodu policyjnego Alfa Romeo, z komisarzem Lwem można było uwiecznić się na fotografii. Paweł Konarski zademonstrował wszystkim powożenie zaprzęgiem parokonnym. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
- Wspólna biesiada i zabawa sprawiają, że lepiej poznajemy się wzajemnie i odrywamy się od problemów codzienności. A co najważniejsze jest to czas na rozmowę z sąsiadem. Czas ,którego nam tak bardzo brakuje w naszej codzienności. To duże wydarzenie w życiu naszej wsi. Do zobaczenia za rok w Żelazowie - powiedziała sołtys wsi - Monika Róg.


4 lipca 2011 - Konkurs fotograficzny "KL Gross-Rosen - Pamiętajmy"

"KL Gross-Rosen - Pamiętajmy" - pod takim tytułem Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy organizuje amatorski konkurs fotograficzny.
W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do dzielenia się własnym, osobistym spojrzeniem na świat, wrażliwością i poczuciem estetyki, utrwalonymi na fotografiach dokumentujących wizytę na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i obywatelstwo.
Do udziału w konkursie zapraszamy odwiedzających Muzeum Gross-Rosen w okresie od 15 lipca do 15 września. Celem konkursu jest utrwalenie i prezentacja w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych reliktów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, co służyć będzie zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. . . . czytaj więcej


3 lipca 2011 - Nabór dzieci zainteresowanych uprawianiem sportu

Uczniowski Klub Sportowy SVIDA z sekcją pływania oraz lekkiej atletyki w Świdnicy ogłasza nabór dzieci zainteresowanych uprawianiem sportu. Zajęcia prowadzone są w grupach uwzględniających posiadane umiejętności. Do klubu przynależeć mogą uczniowie wszystkich świdnickich szkół. Klub prowadzi również zajęcia dla 5-6 latków.
Kontakt telefoniczny 512 114 967 lub e-mailem uks.svida@op.pl lub osobiście na Basenie Szkoły Podstawowej nr 4 we wrześniowe piątki w godzinach 14.30-16.00.
Zajęcia z lekkiej atletyki prowadził będzie Waldemar Glinka, 8-krotny mistrz Polski (1500 m, 5000 m, 10000 m, półmaraton, maraton, przełaje). Olimpijczyk z Aten (2004) w maratonie 33 miejsce. W I lidze Pucharu Europy odniósł zwycięstwo w biegu na 3000 m (1996 - 8:04.99).


3 lipca 2011 - Kup widok Świdnicy z około 1760 roku

Kilka dni temu w sprzedaży pojawił się widok Świdnicy z około 1760 roku. Widokiem o wielkości 17 x 30 centymetrów redakcja serwisu informacyjnego "dziennik.swidnica.pl" do której to trafiła informacja o sprzedaży zainteresowała Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Dzisiaj otrzymaliśmy informacje, że taka rycina znajduje się już w zbiorach muzealnych.
W tej sytuacji po konsultacjach ze sprzedającym postanowiliśmy możliwością zakupu zainteresować naszych czytelników, mieszkańców miasta, regionalistów, zbieraczy. Rycina jest w cenie 950 złotych. Chętnych do nabycia ryciny prosimy o kontakt z redakcją serwisu - redakcja@dziennik.swidnica.pl


3 lipca czerwca 2011 - Puchar Prezesa MKS Karolina

W rozegranym w piątek 1 lipca turnieju z okazji 65-rocznicy powstania MKS Karolina zwyciężyła drużyna SV 1410.
Zdobywca pucharu Prezesa MKS złożony w większości z zawodników Gromu Witków okazał się bezkonkurencyjny, z pięciu meczy wygrał cztery, w finale pokonał gładko Incognito 4:1.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Przemysław Kloc (SV 1410), najlepszym bramkarzem Łukasz Nijander (Incognito) a najlepszym strzelcem Mateusz Dopieralski (Młode Talenciaki).
Do turnieju zgłosiło się 12 drużyn, które zostały przed turniejem podzielone na 4 grupy po 3 drużyny. . . . czytaj więcej


2 lipca 2011 - Otwarcie placu św. Małgorzaty w Świdnicy

Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie placu św. Małgorzaty w Świdnicy. Plac, którego przebudowa rozpoczęła się we wrześniu 2009 roku służy już mieszkańcom miasta.
Uroczystościom towarzyszyły liczne atrakcje dla całych rodzin, były m. in. występy, gry i zabawy dla dzieci, spacery z przewodnikiem itp.
Szczególnymi względami cieszyły się tego nia wszystkie Małgorzaty, dla których wspólnie odśpiewano słynną piosenkę "Małgośka" Maryli Rodowicz. Każda Małgorzata otrzymała specjalny certyfikat.


2 lipca 2011 - 15 ŚŚDH Troter zwycięzcą rankingu

Zakończyło się głosowanie (okresy dwumiesięczne) w "Rankingu Stron Powiatowych".
W trzecim tego roku głosowaniu zwyciężyła strona 15 ŚŚDH TROTER uzyskując 820 punktów. Kolejne miejsca uzyskały strony: Strzegomski Serwis Wędkarski - 401, Hodowla koni Namlikowo - 327, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 311, Rock Centrum Świdnica - 224, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 184, Wędkarstwo Świdnica - 168, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 161, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 76, Hufiec ZHP w Świdnicy - 58, BMWIDEO - 50, Zespół Rockowy - Cosmo Squad ze Strzegomia - 45, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 44, Góry Sowie On-line - 2, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 1, Tuning Club Świdnica, ECS Nieruchomości, Rzeźbiarstwo - Art-Deco, Blog Daily po 0 głosów.1 lipca rozpoczęło się nowe głosowanie, rywalizacja trwa - >>> zobacz


1 lipca 2011 - Matury - Powiat Świdnicki

30 czerwca poznaliśmy oficjalne wyniki tegorocznych matur. Wyniki dla Powiatu Świdnickiego wyglądają następująco.
Egzamin dojrzałości zdało 1356 czyli 68,4 % uczniów (w skali województwa 75,1 % a w skali całego kraju 75,5 %). Statystyki dotyczące poszczególnych rodzajów szkół prezentują się następująco:
- w technikach uzupełniających zdawalności na poziomie 25 % (łącznie zdawały 4 osoby), - w technikach - 52,4 % (zdawało 496 osób), - w liceach uzupełniających - 18,2 % (zdawało 11 osób) . . . czytaj więcej


1 lipca czerwca 2011 - Wakacyjne malowanie

Dzieci wypoczywają na wakacjach, a w szkołach rozpoczął się kolejny, pracowity okres - czyli remonty. Letnia przerwa w zajęciach to jedyna możliwość na przeprowadzenie tego typu prac w salach lekcyjnych, więc niemal wszystkie placówki w mieście korzystają z okazji.
Ale nie tylko na malowaniu klas i wymianie wykładzin kończy się zakres tegorocznych prac w świebodzickich szkołach.
- W Szkole Podstawowej nr 2 i nr 3 podczas wakacji powstaną dwa duże, kolorowe place zabaw dla najmłodszych uczniów - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic.
- Miasto po raz kolejny złożyło wnioski do rządowego programu "Radosna szkoła", dostaliśmy dofinansowanie na oba place zabaw. . . . czytaj więcej


1 lipca czerwca 2011 - Zajęcia pantomimiczno-teatralne dla seniorów

Dom Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy zaprasza świdnickich seniorów a także pensjonariuszy DPD na zajęcia pantomimiczno-teatralne w ramach projektu "Artystyczne Lato 2011".
Pierwsze zajęcia odbędą się we wtorek, 5 lipca o godzinie 10.00 w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" przy ulicy Saperów 27 telefon 74/853 87 70.
Zajęcia pantomimiczno-teatralne w ramach projektu "Artystyczne Lato 2011" to zajęcia dla wszystkich lubiących teatr, swobodny ruch i dobrą zabawę. Prosimy o zabranie wygodnych, luźnych ubrań.


1 lipca czerwca 2011 - Ostatnia sesja przed wakacyjną przerwą

Świebodziccy radni będą obradować we wtorek, 5 lipca. Będzie to ostatnie przed przerwą letnią posiedzenie Rady Miejskiej. W programie sesji jest pięć uchwał, a jedną z ważniejszych będzie zgoda na poszerzenie Podstrefy Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" o prawie 9 hektarów.
Radni zajmą się także nadaniem nazwy ulicy, znajdującej się w Podstrefie, a także zasadami uzyskania zezwolenia przez przedsiębiorców w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
Sesja rozpoczyna się tradycyjnie o godzinie 15.30 w sali narad ratusza.


1 lipca czerwca 2011 - Do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z apelem

W związku z niepokojącymi informacjami o tragicznych wypadkach dzieci na placach zabaw i boiskach, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się 1 lipca 2011 roku do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z apelem o podjęcie zdecydowanych działań, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo na obiektach zarządzanych przez samorządy.
O działania w tej sprawie Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się także do Głównego Inspektora Sanitarnego Przemysława Bilińskiego, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Roberta Dziwińskiego oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel. . . . czytaj więcej


1 lipca 2011 - Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej z charytatywną pomocą

Ponad tysiącem złotych zostało zasilone konto pomocy dla Natalii Bober. Mieszkanka Elbląga cierpi na ciężkie schorzenie. Zbiórkę podczas festynu "Mama, tata i ja" zorganizowała pod koniec maja Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej. Podczas festynu wolontariusze zebrali 1.060 złotych.
Teraz młodzi radni dopełniają wszelkich formalności i rozliczają się ze zbiórki, w ramach założonego specjalnie na ten cel Komitetu ds. Zbiórki Publicznej.
- Wszystkim, którzy pomogli dziewczynce serdecznie dziękujemy - mówią organizatorzy z Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej.


1 lipca czerwca 2011 - Wernisaż wystawy plakatów Polskiej Prezydencji w Radzie UE

Najważniejszym punktem pobytu w Brukseli uczestników 48. wizyty Dolnoślązaków i Opolan był wernisaż wystawy plakatów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim.
Wystawa po powrocie z Brukseli będzie eksponowana podczas Polskiej Prezydencji we Wrocławiu i w 12 miastach regionu.
48. wizyta Dolnoślązaków i Opolan w Parlamencie Europejskim na zaproszenie Pani Poseł Lidii Geringer de Oedenberg miala wyjątkowy charakter nie tylko z uwagi na program, ale także z uwagi na jej uczestników. Zdjęcie - >>> zobacz
W grupie 45 gości znaleźli się między innymi laureaci konkursu pt. "Nadaj Ton Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej". . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała