31 sierpnia 2011 - Ruszają zapisy na Encyklopedię Świdnicy

Do 31 października osoby zainteresowane dziejami Świdnicy mogą wpisywać się na listę subskrypcyjną Encyklopedii Świdnicy.
Encyklopedia Świdnicy to projekt, który zakłada stworzenie kompleksowej publikacji o dziejach Świdnicy, wybitnych świdniczanach, ważnych datach w historii miasta i wszystkim, co nierozłącznie wiąże się ze Świdnicą.
Podobnie, jak popularny w latach dziewięćdziesiątych Świat Wiedzy, Encyklopedia Świdnicy będzie składała się z segregatorów podzielonych tematycznie według rozdziałów Encyklopedii.
Segregatory wypełnią się kartami, tworzonymi na bieżąco przez powołany do tego celu zespół redakcyjny oraz chętnych świdniczan (w porozumieniu z zespołem redakcyjnym). . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2011 - Szkoła Specjalna już otwarta

Dzisiaj, nastąpiło uroczyste otwarcie Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. W inauguracyjnym przemówieniu Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz Etatowy Członek Zarządu Sabina Cebula przypomnieli historię budowy, negocjacje z rodzicami, poszukiwania właściwego miejsca pod inwestycję oraz omówili poszczególne etapy budowy.
Po przemówieniach i powitaniach gości, gospodarze uroczyście zasadzili pamiątkowe drzewo, które rosło będzie wraz z wychowankami tej placówki.
Przypomnijmy, że inwestycja ta, warta prawie 17 milionów złotych sfinansowana został w całości z budżetu powiatu świdnickiego. Zespół Szkół Specjalnych to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek na Dolnym Śląsku. Uczyć się będą w niej uczniowie z zamkniętej szkoły w Świdnicy i Bystrzycy Dolnej.


31 sierpnia 2011 - Co świdniczanie włożą do kuli na wieży ratuszowej?

Informacje o mieście, zdjęcia Świdnicy, lokalne gazety, monety... O tym, co jeszcze znajdzie się w kuli wieży ratuszowej zadecydują mieszkańcy.
- Po 45 latach wieża ratuszowa wróci do świdnickiego Rynku. Na otwarcie dla zwiedzających czekamy do przyszłego roku, natomiast już niebawem zamontowana zostanie iglica hełmu wraz z kulą. - informuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta miasta.
Chcemy w niej umieścić pamiątki, które dla przyszłych pokoleń udokumentują współczesną nam Świdnicę. Zachęcamy mieszkańców, by włączyli się do akcji. To niecodzienna możliwość przejścia do historii. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2011 - Dożynki Gminne w Nowicach

Już po żniwach, więc zgodnie z tradycją, w ubiegłą niedzielę odbyły się dożynki-święto podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony.
Tegoroczne dożynki odbyły się na boisku sportowym w Nowicach. Zainaugurowała je Msza Święta w intencji rolników, w trakcie której zostały poświęcone wieńce dożynkowe.
Burmistrz Gminy Jaworzyna Śląska Grzegorz Grzegorzewicz podziękował rolnikom za trud i pełną wysiłku pracę. Wraz z rolnikami świętowali licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, a także delegacje z miast partnerskich: Teplice nad Metuji i Pfeffenhausen. Gospodarze i organizatorzy zadbali o to, by nikt się nie nudził. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2011 - Uroczystości w Gross-Rosen

Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na uroczystości z okazji 72. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę.
4 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczysta Polowa Msza Święta, a także nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Uroczystości organizowane są pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty.
Zbiórka uczestników obchodów o godzinie 11.45 na placu przed muzeum. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2011 - Przewodnik Elżbiety Dzikowskiej z bonifikatą

8 sierpnia 2011 roku odbyła się premiera III wydania serii "Groch i kapusta.
Podróżuj po Polsce!" wydawnictwa Rosikon Press.
Autorka, Elżbieta Dzikowska, prowadziła przed laty z mężem Tonym Halikiem cykl programów "Pieprz i wanilia". Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie, dzieli się z nami opisami niezwykłych miejsc, jakie poznała i często odwiedza w Polsce.
W serii "Groch i kapusta" oprócz relacji o nich i zdjęć wiele uwagi poświęca wybranym przez siebie ludziom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko czytelników zaciekawią, lecz i zainspirują. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2011 - 10 lat partnerstwa z Pfeffenhausen

27 sierpnia w Sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbyła się IX nadzwyczajna uroczysta sesja Rady Miejskiej.
Sesja zwołana została na wniosek Burmistrza Jaworzyny Śląskiej z okazji 10 rocznicy podpisania umowy partnerskiej między miastami Jaworzyna Śląska a Pfeffenhausen.
W posiedzeniu uczestniczyli: zaproszeni goście z Pfeffenhausen, oraz mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej aktywnie działający na rzecz umocnienia partnerskich stosunków w minionych dziesięciu latach.
Podczas sesji przedstawiono 10-letnią historię współpracy międzygminnej, zostały wygłoszone uroczyste przemówienia Burmistrza Jaworzyny Śląskiej, Burmistrza Pfeffenhausen i Przewodniczącego Rady Miejskiej - Artura Nazimka. . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2011 - Zbiórka sprzętu RTV oraz AGD

Wójt Gminy Marcinowice informuje, iż w dniach 12-16 września na terenie gminy Marcinowice odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu RTV i AGD tj.: pralki, telewizory, lodówki, zamrażarki, komputery, drukarki, kuchnie elektryczne itp. oraz odpadów wielkogabarytowych tj.: stoły, szafy, krzesła, fotele, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, sieci na pranie, rowery, zabawki dużych rozmiarów itp.
W tym celu należy: wystawić wymieniony sprzęt do godziny 7.00 rano w wyznaczonych dniach przy posesjach koło pojemników na śmieci w widocznym miejscu. Zbiórkę przeprowadza na zlecenie Zakładu Usług Komunalnych w Żarowie Sp. z o.o. wyłącznie firma Alba Dolny Śląsk Sp. z o.o. (pracownicy ubrani w uniformy z logo firmy oraz granatowy samochód również z logo firmy). . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2011 - Pierwsze inwestycje na szlaku pn. Ścieżka Hochbergów

W ramach współpracy Gminy Świebodzice z Nadleśnictwem Wałbrzych, Przedsiębiorstwem Zamek Książ, Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych oraz Gminą Wałbrzych mającej na celu odtworzenie szlaku przyrodniczo-edukacyjnego pn. Ścieżka Hochbergów zamontowano pierwsze tablice informacyjne.
Na planszach umocowanych na drewnianych stelażach zamieszczone zostały ogólne informacje dotyczące szlaku wraz z mapą poglądową. Takie same tablice stanęły nie tylko na początku ścieżki w świebodzickiej Pełcznicy, ale i na jej końcu w wałbrzyskim Szczawienku (koło kościoła św. Anny) oraz przy Zamku Książ.
W najbliższym czasie planowane są kolejne inwestycje wzdłuż szlaku. Będą oprócz tablic tematycznych związanych z historią i przyrodą regionu także platforma widokowa oraz drobna infrastruktura turystyczna.


30 sierpnia 2011 - Emocje na Rajdzie Dolnośląskim

Platinum Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski przekroczyły półmetek. Już za kilka dni odbędzie się kolejna, piąta runda serialu - Rajd Dolnośląski. Sytuacja punktowa przed ostatnimi trzema imprezami cyklu jest bardzo interesująca.
Obecnie w mistrzostwach lideruje załoga: Bryan Bouffier/Xavier Panseri (Peugeot 207 S2000 - 127,5 pkt.). Dalsze miejsca zajmują: Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran (Subaru Impreza STI R4-106 pkt.), Michał Sołowow/Maciej Baran (Ford Fiesta S2000/RRC - 104 pkt.), Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski (Mitsubishi Lancer V HR P - 80,5 pkt.) i Michał Bębenek/Grzegorz Bębenek (Mitsubishi Lancer X R4 - 77 pkt.). Taki układ punktowy wciąż nie przesądza jeszcze o miejscach na końcu sezonu. . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2011 - Dzień Straży Gminnej

Już od 14 lat data 29 sierpnia kojarzona jest w Polsce jako "Dzień Straży Gminnej". W tym dniu w 1997 r. uchwalono ustawę o funkcjonowaniu straży gminnej i ustanowiono święto państwowe. Święto funkcjonuje również potocznie pod nazwą "Dzień Strażnika Miejskiego".
Dzień ten jest świętem wszystkich pracowników i funkcjonariuszy straży gminnej i miejskiej oraz okazją do spotkania i awansowania strażników.
Także w Strzegomiu - w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" - odbyło się spotkanie władz samorządowych naszego miasta z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2011 - Kostrzanie w Łowiczu

W dniach 26 - 28 sierpnia Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" przebywał w Łowiczu na XII Biesiadzie Łowickiej.
Zespół przebywał na ziemi łowickiej na zaproszenie władz powiatu a sama wizyta odbywała się w ramach współpracy partnerskiej powiatów: łowickiego, tatrzańskiego, kartuskiego i świdnickiego.
Przypomnijmy, że oficjalna współpraca pomiędzy powiatami trwa od 2009 roku i opiera się przede wszystkim na wzajemnej wymianie kulturalnej czy wspólnych projektach edukacyjnych młodzieży szkolnej.


30 sierpnia 2011 - "Święto Chleba" w Stanowicach

W ostatnią niedzielę w Stanowicach odbyło się "Święto Chleba", będące swoistym podziękowaniem mieszkańców Stanowic za doroczne plony.
"Święto Chleba" w Stanowicach to impreza mająca już swoją markę. Głównie dzięki zaangażowaniu Rady Sołeckiej na czele z sołtysem - Zdzisławą Dmytrarz, Stowarzyszeniu Mieszkańców na Rzecz Rozwoju Wsi Stanowice, sponsorom oraz mieszkańcom tej podstrzegomskiej wsi.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2011 - Chór Aleksandrowa ponownie w Świebodzicach

18 października, wtorek, godz. 19.00, hala sportowo-widowiskowa OSiR - tę datę i miejsce warto zapamiętać, bo właśnie wtedy w Świebodzicach już po raz trzeci wystąpi niepowtarzalny Chór Aleksandrowa.
Po ostatnim sukcesie występów rosyjski zespół ponownie przyjeżdża na ponad miesięczną trasę koncertową do Polski. Zaczyna swoje tourne 2 października w Poznaniu.
Będzie to wielkie wydarzenie kulturalne i medialne, bo Chór koncertował w siedemdziesięciu państwach i jest najlepszym tego rodzaju zespołem na świecie. Chór składa się z około 200 osób: sekcji chóru męskiego, mieszanej grupy tanecznej oraz orkiestry. . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2011 - Zaproszenie na Dożynki Gminne

Tegoroczne Dożynki Gminy Strzegom odbędą się 11 września we wsi Morawa. Gospodarzami Święta Chleba będą sąsiadujące ze sobą trzy wsie: Morawa, Skarżyce i Międzyrzecze.
W programie Dożynek Gminnych przewidziana jest uroczysta Msza Św., ceremoniał żniwno-dożynkowy, prezentacje wieńców i chlebów dożynkowych, występy zespołów ludowych, koncert zespołu Rasputin oraz wspólna zabawa dożynkowa do późnych godzin wieczornych.
Podczas dożynek swój dorobek zaprezentują sołectwa gminy Strzegom. . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2011 - 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Pogoda i frekwencja dopisała w ostatnim w tym sezonie turnieju siatkówki plażowej organizowanym przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Trzecia edycja plażówki, w niedzielę 28 sierpnia, zgromadziła 16 par. U kobiet zdecydowanie najlepsze okazały się: Aleksandra Małodobra i Anna Malina, które wygrały wszystkie swoje spotkania zajmując pierwsze miejsce w turnieju. Zdjęcia - >>> zobacz
Pozostałe mecze były bardzo wyrównane i o dalszej kolejności miejsc zadecydowała dopiero różnica małych punktów.
Wśród mężczyzn prym wiedli wałbrzyszanie nie dopuszczając do półfinałów par ze Świdnicy. . . . czytaj więcej


29 sierpnia 2011 - Nabór dziewcząt do sekcji siatkówki

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt z klas 2,3 i 4 Szkoły Podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 6 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30. Więcej informacji - Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810. Zajęcia nieodpłatne, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


29 sierpnia 2011 - Poland Trophy Dragon Winch Extreme wraca na Dolny Śląsk

Maciej Rachtan, Dyrektor Rajdu, właściciel agencji Euroforum z Katowic potwierdza: "Zdecydowaliśmy, że ostatnia edycja Poland Trophy Dragon Winch Extreme w sezonie 2011 odbędzie się w województwie dolnośląskim w terminie 23-24 września".
Na górskich terenach tego regionu, Poland Trophy organizowane było w 2007, 2008 oraz 2009 roku. Edycje dolnośląskie były jednymi z najcięższych w historii PT. Wszystko wskazuje więc na to, że finał rajdu 2011 będzie niezwykle trudną i pełną ekstremalnych wyzwań przeprawą.
Dwie ostatnie edycje PTDWE w br. budziły ogromne zainteresowanie wśród zawodników. Listy uczestników do niektórych klas były zamykane na długo przed rajdem. . . . czytaj więcej


29 sierpnia 2011 - Wesoły i kolorowy

Taki będzie nowy plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzicach. Huśtawki i zjeżdżalnie powstają dzięki dofinansowaniu z programu "Radosna szkoła", który realizuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Plac będzie służył przede wszystkim najmłodszym uczniom "Dwójki". Uczniowie będą mogli każdą słoneczną przerwę spędzić na kolorowych huśtawkach i zjeżdżalniach - a to na pewno pozwoli im zregenerować się przed kolejną lekcją.
Koszt budowy placu to wstępnie 170 tys. zł, 50 % tej kwoty stanowi dotacja z MEN. Inny "radosny" plac powstanie przy Szkole Podstawowej nr 3. Pierwszy plac zabaw w ramach ministerialnego programu gmina wybudowała w ubiegłym roku przy Szkole Podstawowej nr 4.


29 sierpnia 2011 - II Nocny Turniej Piłkarski w Żarowie

Ponad osiemdziesięciu piłkarzy wzięło udział w II Nocnym Turnieju Piłkarskim na Orliku w Żarowie. Rywalizowano w dwóch grupach, z których zwycięzcy spotkali się w wielkim finale.
W grupie A, Wierzbianka Wierzbna jako jedyna drużyna zdołała wygrać wszystkie spotkania. Druga pozycja dająca prawo gry o trzecie miejsce przypadła piłkarzom Nocny Team. Na kolejnych miejscach w grupie A sklasyfikowano: Młodych Wilków oraz No Name.
Grupę B zwyciężyli zawodnicy Mam Talent - >>> zobacz Jeden punkt mniej skompletowali piłkarze Jaga Team. Trzecie miejsce i walka o piąte miejsce dla Drink Team. . . . czytaj więcej


29 sierpnia 2011 - Tyle zajęć na emeryturze

Właśnie zakończyli intensywny kurs języka angielskiego, a już się przygotowują do zajęć komputerowych, treningów strzeleckich i gimnastycznych.
Mowa o członkach Stowarzyszenia Trzeciego Wieku w Świebodzicach, którzy aktywnością i pomysłowością mogliby zaimponować niejednej osobie.
W zorganizowanych przez Stowarzyszenie Trzeciego Wieku i Szkołę Językową "Welcome" spotkaniach z językiem angielskich systematycznie uczestniczyło osiem osób. W środę, 24 sierpnia otrzymały pamiątkowe certyfikaty. . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2011 - Siatkarki złoto, ręczni brąz

W dniach 26-27 sierpnia w Siedlcach odbyły się XIV Ogólnopolskie Igrzyska LZS Siedlce '2011. Świdnicę w igrzyskach reprezentowały świdnickie siatkarki i świdniccy piłkarze ręczni.
Te pierwsze wygrały wszystkie swoje mecze zdobywając komplet punktów. Siatkarki MKS Świdnica pokonując TKS "Tomasovia" Tomaszów Lubelski 3:2, LUKS "Orkan" Września 3:1 oraz UKS "Tempo" Przysucha 3:0 - zdobyły złoty medal.
Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej wygrali tylko jeden mecz ale ten jeden zwycięski mecz pozwolił im na zajęcie trzeciego miejsca w igrzyskach.


28 sierpnia 2011 - Pożegnanie lata

Pochmurne niebo i psująca się z godziny na godzinę pogoda nie wystraszyła dorosłych i dzieci, którzy 27 sierpnia zebrali się o godzinie 16:00 w Parku Miejskim w Żarowie aby przy wesołej zabawie pożegnać tegoroczne wakacje.
A warto było przyjść by zobaczyć fantazyjnie przeobrażone rowery. Krokodyl, czołg (Rudy 102), łódź wikingów, latająca miotła i wiele innych - to efekt kilkugodzinnej pracy młodych cyklistów, którzy w asyście nowego wozu bojowego żarowskiej straży pożarnej zademonstrowali swoje pojazdy nie tylko w parku, ale przejechali również przez miasto wzbudzając sensację.
Kolejna parada, zapewne już liczniejsza ma się odbyć z okazji "Dnia bez samochodu". . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2011 - Trzy punkty strzegomian w czterech spotkaniach

AKS Strzegom przegrał kolejny mecz, tym razem porażki doznał na własnym boisku. AKS Strzegom - Strzelinianka Strzelin 1:2.
Pozostałe wyniki kolejki: Sokół Wielka Lipa - Nysa Zgorzelec 2:1, Piast Żmigród - Miedź II Legnica 2:1, Orkan Szczedrzykowice - Foto-Higiena Gać 2:1, Puma Pietrzykowice - Konfeks Legnica 0:0, GKS Kobierzyce - Granica Bogatynia 0:1, Ślęza Wrocław - Karkonosze Jelenia Góra 2:0, Piast Zawidów - Iskra Kochlice 3:0
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Iskra Kochlice przed Orkanem Szczedrzykowice. Strzegomianie z 3 punktami spadli na 15 miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Legnicy z zespołem Miedzi II Legnica.


28 sierpnia 2011 - Liga okręgowa

W trzeciej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piast Nowa Ruda - Grom Witków 1:2, LKS Bystrzyca Górna - Pogoń Pieszyce 3:0, Kryształ Stronie Śląskie - Victoria Świebodzice 4:2, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Zjednoczeni Żarów 0:0, Unia Złoty Stok - Stal Świdnica 0:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Nysa Kłodzko 1:4, Biały Orzeł Mieroszów - Górnik Boguszów-Gorce 4:3, Lechia II Dzierżoniów - MKS Szczawno Zdrój 1:1.
W tabeli rozgrywek po trzeciej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 9 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Grom Witków 9 punktów, 7. LKS Bystrzyca Górna 4 punkty, 10. Victoria Świebodzice 3 punkty, 11. Stal Świdnica i 13. Zjednoczeni Żarów po dwa punkty.


28 sierpnia 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach trzeciej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Czarni Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 0:5, LKS Bystrzyca Dolna - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:4, Rawa Boleścin - Unia Jaroszów 2:3, Górnik II Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór 2:0, Wenus Nowice - Granit Roztoka 0:2, Zjednoczeni II Żarów - Gwarek Wałbrzych 0:1, Zagłębie Wałbrzych - Koliber Uciechów 2:2, Włókniarz Głuszyca - Sudety Dziećmorowice 2:6.


28 sierpnia 2011 - Strzegom Autumn Show: wielkie święto hippiczne

Strzegom Autumn Show to, po Pucharze Świata w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywanym na Hipodromie w Morawie, druga co do wielkości impreza WKKW w Polsce.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: Międzynarodowe zawody, Finał Pucharu Polski, Puchar Polski Kuców i Małych Koni, Mistrzostwa Polski Młodych Koni, Mistrzostwa Polski na Kucach.
Zawody odbędą na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w dniach 23-25 września 2011. Ranga imprezy i atrakcyjne nagrody sprowadza do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw oraz najlepsze polskie młode konie. . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2011 - Koncert Wratislavii Cantans w Świdnicy

W ramach 46. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans Schola Teatru Węgajty odtworzy w Świdnicy średniowieczny dramat liturgiczny "Ludus Danielis". Koncert zaplanowano na 4 września, na godzinę 19.00 w katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. Wstęp jest wolny.
Świdnicki koncert wpisuje się w jeden z motywów tegorocznego festiwalu, zatytułowany "Święci i grzesznicy".
W stylistyce średniowiecznej opowie historię starotestamentalnej postaci proroka Daniela. - Cieszymy się, że mieszkańcy oraz goście będą mogli po raz kolejny uczestniczyć w wyjątkowym koncercie, jakim co roku jest świdnickie spotkanie w ramach Wratislavii Cantans. . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2011 - Nie startowałem w Rajdzie o Kropelce - mówi Tomasz Kuchar

Z rajdowcem Tomaszem Kucharem na temat ekonomicznego ścigania rozmawia dyrektor I Regionalnego Rajdu o Kropelce, Robert Jagła. Rozmowa swobodna, bo obaj panowie dobrze znają się prywatnie.
Robert Jagła: - Tomku, co sądzisz o idei Rajdu o Kropelce, a więc takiego, w którym liczy się czas, ale też zużycie paliwa?
Tomasz Kuchar: - Trudno mi wypowiadać się jakoś autorytatywnie, jeśli chodzi o rajdy o kropelce, ponieważ nigdy jeszcze w takowym nie startowałem, więc ciężko, żebym chyba powiedział coś mądrego na ten temat. Natomiast jako współwłaściciel Akademii Bezpiecznej Jazdy muszę przyznać, że mamy coraz więcej zapytań o kursy związane właśnie z ecodrivingiem. Zaczyna być to coraz bardziej modny temat i mam nadzieję, że w przyszłości się jeszcze bardziej nim zainteresujemy. . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2011 - Pierwsze miejsce w poznańskim turnieju

Szczypiorniści ŚKPR-u Świdnica z kompletem trzech wygranych zajęli pierwsze miejsce w rozgrywanym w Poznaniu turnieju im. Jerzego Kuleczki. Za podopiecznymi Krzysztofa Mistaka uplasowały się trzy inne zespoły I ligi: GSPR Gorzów Wielkopolski, Ostrovia i Grunwald Poznań. Przypomnijmy, że świdniczanie wygrali tę imprezę także przed rokiem.
Grano systemem każdy z każdym, mecze trwały 2x20 minut. Świdnicki Klub Piłki Rcznej rozpoczął od zwycięstwa 20:18 z Gorzowem, potem w identycznych rozmiarach pokonał Ostrovię i w ostatnim spotkaniu uporał się z Grunwaldem (15:14).
- Cała drużyna zagrała bardzo ambitnie i zespołowo. Dobrze funkcjonowała kontra. Szczególnie wyróżnili się obaj bramkarze i "Banan" - opowiada obecny w Poznaniu Adam Werner, członek zarządu ŚKPR-u.


26 sierpnia 2011 - Przebudowa Łukowej nagrodzona przez ministra

W ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku Świdnica otrzymała specjalną Nagrodę Ministra Infrastruktury za rewitalizację ulicy Łukowej.
- Nagrody w konkursie zdobywają przedsięwzięcia o szczególnych walorach budowlanych, użytkowych i estetycznych.
Bardzo się cieszymy, że odnowiona ulica Łukowa zostały tak dobrze oceniona.- mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. Nagroda od ministra infrastruktury to kolejne potwierdzenie, że warto starać się o odnowienie najważniejszych części miasta. To służy mieszkańcom, ale jest zauważane i doceniane również przez gości i fachowców z branży budowlanej. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - Święto rolników w Gminie Świdnica

Dożynki to największe w roku święto rolników w Gminie Świdnica, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. 4 września o godzinie 13.00 uroczystą Mszą Św. (polową) rolnicy wraz z zaproszonymi gośćmi dziękować będą w Krzyżowej za tegoroczne zbiory.
Rekordowo, w porównaniu z latami ubiegłymi zapowiada się liczba delegacji poszczególnych sołectw, które przyniosą pachnące bochny chleba i misternie wykonane wieńce dożynkowe. Święto Plonów w Gminie Świdnica każdego roku obfituje w wiele atrakcji i niespodzianek. Sołectwa na swoich straganach prezentować będą to co najlepsze i najsmaczniejsze. Niespodzianką tegorocznych dożynek w Krzyżowej będzie występ Gwiazdy jaką będzie Tercet Egzotyczny.
Na czas dożynek obowiązywać będzie zmiana organizacji ruchu na drogach dojazdowych do Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.


26 sierpnia 2011 - Święto plonów już za tydzień

W niedzielę, 4 września, mieszkańcy Świebodzic a zwłaszcza rolniczej dzielnicy Ciernie, świętować będą tegoroczne Dożynki Gminne.
Uroczystości jak zawsze odbędą się na boisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cierniach. Rozpoczną się mszą dziękczynną, która odprawi proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski o godzinie 13.00. Następnie rozpocznie się część artystyczno-biesiadna: o godz. 14.30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Mokrzeszów, działający przy ZS CKR w Mokrzeszowie.
Od godziny 15.00 do 16.00 swój blok animacji będą mieli najmłodsi - wesołe zabawy i konkursy przygotuje dla nich klaunikowa Fifi. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - Nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych

Ruszyła budowa parkingu przy ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego, który docelowo pomieści ponad 130 samochodów. W ubiegłym roku rozpoczął się I etap tego zadania - wydzielono miejsce na parking, wykonano wjazd i część drogi manewrowej.
W tym roku będzie udostępnionych 28 miejsc parkingowych w tym 6 dla osób niepełnosprawnych oraz dokończona zostanie droga manewrowa. Wartość prac, które wykonuje firma Dabro-Bau z Opoczki, to nieco ponad 75 tysięcy złotych. Zakończenie robót zaplanowano na koniec września. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - Pracują dla miasta

Od początku sierpnia 10 osób z terenu Świebodzic wykonuje prace porządkowe na rzecz miasta - w ramach prac społecznie użytecznych. Prace uruchomił Ośrodek Pomocy Społecznej. Korzystają z nich osoby, będące pod opieką Ośrodka.
- Prace społecznie użyteczne to jeden ze sposobów aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych, bez prawa do zasiłku i korzystających z pomocy społecznej - mówi Izabela Siekierzyńska, szefowa OPS w Świebodzicach. - Korzyści są tu obopólne: bezrobotni wykonują określone zajęcia, za które otrzymują wynagrodzenie nie tracąc jednocześnie statusu osoby bezrobotnej. Z kolei pracodawca ma pracownika, za którego nie ponosi żadnych kosztów związanych z wynagrodzeniem.
Prace społecznie użyteczne potrwają do końca listopada. Łączny koszt zatrudnienia bezrobotnych to 11.680 zł, z czego refundacja z Funduszu Pracy wynosi 7.008 zł


26 sierpnia 2011 - Ruszyła budowa drugiego Orlika

Kolejny, po Szkole Podstawowej nr 4, kompleks boisk w ramach projektu "Moje boisko - Orlik 2012" powstaje przy Szkole Podstawowej nr 6. Firma Tamex z Warszawy właśnie rozpoczęła rozbiórkę dotychczasowej nawierzchni asfaltowej.
Prace mają zakończyć się w październiku, natomiast całość zadania zamknąć w IV kwartale 2011 roku.
Zostaną bowiem również wyremontowane istniejące nawierzchnie i zagospodarowany będzie teren wokół szkoły - ustawione ławki, urządzone ścieżki i zieleń. - Orlik zastąpi wysłużone boiska, będące dotąd w dyspozycji szkoły. Poprawi się zdecydowanie baza szkoły, z której będą korzystać również mieszkańcy. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - Akcja "pomóżmy Maćkowi usłyszeć świat"

Akcja "pomóżmy Maćkowi usłyszeć świat" - zbieramy zużyte pojemniki po tuszach i tonerach od drukarek. Maciek to 8-letni i pełen energii chłopiec. Urodził się głuchoniemy - cierpi na głęboki obustronny niedosłuch. Bardzo potrzebny Maćkowi jest system FM, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie dziecku jak najlepszego odbioru mowy w każdych warunkach, wyeliminowaniu szumów i pogłosu.
System ten pozwala na percepcję mowy w taki sposób, jakby mówca znajdował się w odległości kilku centymetrów od słuchacza. Koszt takiego systemu to około 16 000 złotych.
Aby pomóc Maćkowi wystarczy przekazać zużyte pojemniki po tuszach lub tonerach od drukarek, a firma Printeco zamieni je w pieniądze. Dla Nas to tak niewiele,a dla chłopca to szansa na świat pełen dźwięków. Zbiórka zużytych pojemników w siedzibie Ludowych Zespołów Sportowych przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27 w Świdnicy.


26 sierpnia 2011 - Wizyta partnerska na Węgrzech

Kilkudniowa wizyta (18-21 sierpnia) świdnickiej delegacji w partnerskim Kazincbarcika na Węgrzech była okazją do prac nad dwoma projektami - kulturalnym i społecznym.
Przedstawiciele Świdnicy: Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta, Mariusz Barcicki, radny Rady Miejskiej oraz Tomasz Kościów, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim za partnerstwo miast rozmawiali z węgierskimi partnerami m. in. o tym, jak skutecznie wspólnie starać się o środki i realizować inicjatywy dla mieszkańców.
Gospodarze zaprezentowali koncepcję wieloletniego projektu kulturalnego, którego celem jest promowanie sztuki w przestrzeni publicznej m. in. poprzez pokaz sztuki monumentalnej oraz wystawę prac młodych rzeźbiarzy. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - Uroczystości w Gross-Rosen

Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na uroczystości z okazji 72. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę.
4 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczysta Polowa Msza Święta, a także nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Uroczystości organizowane są pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty.
Zbiórka uczestników obchodów o godzinie 11.45 na placu przed muzeum. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - Nowy rok szkolny 2011/2012 w Gminie Świdnica

Nowy rok szkolny 2011/2012 w Gminie Świdnica uczniowie powitają z Programem "Maślaczki" oraz nowoczesną salą przyrody, która czeka na nich w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Projekt "Maślaczki" to indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Świdnica, w całości finansowany ze środków unijnych.
Swoim zasięgiem obejmie 6 szkół podstawowych, w których obecnie kształci się łącznie w klasach I-III 420 dzieci.
Udział w projekcie umożliwi każdemu uczniowi skorzystanie z oferty edukacyjno-wychowawczo-profilaktycznej, zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami, zwiększy stopień i zakres wykorzystania w szkołach aktywizujących metod nauczania oraz zwiększy dostępność i podniesie jakość wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - "Dzień Historii" - przejazdy drezynami

27 sierpnia, na polanie w okolicy Jaworzyny Śląskiej odbędzie się impreza pn. "Dzień Historii" w programie imprezy między innymi turniej łuczniczy, zabawy dla dzieci, turniej wojów oraz wiele innych atrakcji. Dojazd na imprezę odbędzie się pociągiem drezynowy kursującym na trasie Jaworzyna Śląska - Korea Obóz Historyczny - Pastuchów - Jaworzyna Śląska (trasa o długości pięciu kilometrów).
Początek przejazdów drezynowych od godziny 9.30 z przejazdu kolejowego na ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej, dojazd drezyn do Pastuchowa na wysokość przejazdu kolejowego przy ulicy Kościelnej.Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie jak i do skorzystania z możliwości podróży na pokładzie drezyny spalinowej kursującej do Pastuchowa lokalną koleją Drezynowa.


26 sierpnia 2011 - Przewodnik Elżbiety Dzikowskiej z bonifikatą

8 sierpnia 2011 roku odbyła się premiera III wydania serii "Groch i kapusta.
Podróżuj po Polsce!" wydawnictwa Rosikon Press.
Autorka, Elżbieta Dzikowska, prowadziła przed laty z mężem Tonym Halikiem cykl programów "Pieprz i wanilia". Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie, dzieli się z nami opisami niezwykłych miejsc, jakie poznała i często odwiedza w Polsce.
W serii "Groch i kapusta" oprócz relacji o nich i zdjęć wiele uwagi poświęca wybranym przez siebie ludziom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko czytelników zaciekawią, lecz i zainspirują. . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2011 - Nowe przejście dla pieszych

Po interwencjach burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu wytyczyła nowe przejście dla pieszych przy ulicy Strzegomskiej (droga wojewódzka).
Nowa "zebra" pojawiła się na wysokości sklepu Polomarket. Dotychczas najbliższe przejście znajdowało się kilkadziesiąt metrów dalej, jednak piesi uparcie skracali sobie drogę do sklepu przebiegając przez ruchliwą jezdnię właśnie na wysokości marketu.
To powodowało wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nowe przejście jest już oznakowane, wkrótce pojawią się tu także barierki ochronne.


25 sierpnia 2011 - Świdnickie pięciolatki w zerówkach

1 września po raz pierwszy naukę w zerówkach obowiązkowo rozpoczną pięciolatki. W prowadzonych przez miasto placówkach uczniów z rocznika 2006 będzie 415.
Do miejskich przedszkoli uczęszczać będzie 224 pięciolatków, natomiast do szkół trafi 191 dzieci. W stosunku do roku szkolnego 2010/2011 w szkołach będzie w związku z tym łącznie o 5 oddziałów więcej.
W Szkole Podstawowej nr 1 dwa oddziały oraz po jednym w: SP 6, SP 8 i SP 105.
W pozostałych placówkach zwiększy się liczba dzieci w istniejących oddziałach. W przedszkolach natomiast liczba oddziałów nie ulegnie zwiększeniu i podobnie jak w roku poprzednim wykorzystane zostaną wszystkie 815 miejsc. . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2011 - Piłka, kręgle, hula-hop - "Razem Bezpieczniej"

"Bez lęku i agresji w świdnickich szkołach" - o to świdnicki OSiR zadbał już podczas wakacji. Przy okazji Turnieju Drużyn Podwórkowych w Rynku i na boiskach ŚOSiR przeprowadzono wiele konkursów dla młodych ludzi.
Doroczne rozgrywki młodych piłkarzy tym razem zostały częścią wielkiego rządowego programu "Razem Bezpieczniej".
Dlatego też młodym piłkarzom i ich kibicom oprócz futblolowych emocji zafundowano gry, zabawy, poczęstunek z grilla i deser. Sport powinien wyzwalać właśnie tylko pozytywne emocje. . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2011 - Akcja "Sprzątanie Świata - Polska"

Tegoroczna edycja akcji "Sprzątanie Świata - Polska" odbędzie się w dniach 16-18 września pod hasłem "Lasy to życie - chrońmy je".
Tym hasłem organizatorzy tegorocznego Sprzątania Świata zachęcają nas do posprzątania naszych lasów.
Postarajmy się, aby to co jest przyjazne dla środowiska uczynić stałym i ważnym kryterium przy podejmowaniu naszych codziennych decyzji. Pomysł "Sprzątania Świata" został w Polsce entuzjastycznie przyjęty. . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2011 - Sesja Rady Miejskiej

Przedsiębiorczość, stan bezrobocia, a także polityka parkingowa w mieście - między innymi tymi tematami zajmą się radni na pierwszej po przerwie wakacyjnej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.
Obrady zaplanowano na piątek, 2 września.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 jak zawsze w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego).


24 sierpnia 2011 - Listy wyborcze kandydatów Prawa i Sprawiedliwości

Wczoraj zostały ustalone listy wyborcze kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z rejonu powiatów: Świdnica, Wałbrzych, Dzierżoniów, Ząbkowice i Kłodzko. Kandydatami z okręgu drugiego są: 1. Bogdan Święczkowski, 2. Anna Zalewska - Świdnicki, 3. Waldemar Wiązowski - Wałbrzyski, 4. Andrzej Dąbrowski - Kłodzki, 5. Kamil Zieliński - Wałbrzyski, 6. Zuzanna Bielawska - Dzierżoniowski, 7. Eugeniusz Szumiejko - Wrocław, 8. Robert Błasik - Ząbkowicki, 9. Elżbieta Gaszyńska - Świdnicki, 10. Jacek Tyniec - Kłodzki, 11. Iwona Frankowska - Wałbrzyski, 12. Janusz Furmanek - Świdnicki, 13. Tomasz Koczot - Kłodzki, 14. Beata Mucha - Wałbrzyski, 15. Wiesław Natanek - Ziębice, 16. Monika Rejman - Wałbrzyski.
Jak widać na liście są też tzw "spadochroniarze", ale takich ma też Platforma Obywatelska. Szóstego sierpnia podaliśmy listy kandydatów Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


24 sierpnia 2011 - GEA wbiła łopatę

Fundamenty już są, elementy metalowej konstrukcji czekają na montaż. Pierwsza hala ma być gotowa do końca roku. Taki jest harmonogram budowy pierwszego zakładu w Podstrefie Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".
W środę, 24 sierpnia, symbolicznie wmurowano akt erekcyjny pod przyszłą halę firmy GEA Polska, ale prace idą już pełną parą.
GEA Polska jest pierwszym inwestorem w świebodzickiej Podstrefie. Firma, będącą częścią niemieckiego koncernu GEA Group, kupiła w czerwcu tego roku 5,88 hektara gruntu od gminy. Ten producent wysokiej klasy urządzeń wentylacyjnych, cieplnych i grzewczych ma już swój zakład w Świebodzicach, przy ulicy Sikorskiego 38. Ale zakład w Podstrefie będzie zupełnie nową halą produkcyjną. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2011 - Promocja Strzegomskiej Podstrefy

23 sierpnia gościł w Strzegomiu Marek Łyżwa - wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. w Warszawie. Rozmowy z władzami samorządowymi Strzegomia dotyczyły działań mających na celu promocję Strzegomskiej Podstrefy na etapie zgłaszania się inwestorów zagranicznych do agencji. W spotkaniu uczestniczył także starosta świdnicki - Zygmunt Worsa.
Wtorkowe spotkanie jest efektem lipcowej wizyty wiceministra gospodarki - Rafała Baniaka w Strzegomiu. - W całe przedsięwzięcie mocno zaangażowała się także posłanka na Sejm RP - Monika Wielichowska, za co - w imieniu mieszkańców - bardzo dziękuję - podkreślił burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2011 - Pierwsze zwycięstwo w tym sezonie

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica, środowy mecz rozegrali z Arką Nowa Sól i odnieśli pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Arka Nowa Sól - Polonia-Sparta Świdnica 0:1
W tabeli prowadzi Orzeł Międzyrzecz przed MKS Oławą i Polonią Trzebnica. Polonia-Sparta Świdnica z trzema punktami zajmuje 13 miejsce w rozgrywkach III ligi.
W najbliższej kolejce, 3 września o godzinie 17:00 Polonia-Sparta Świdnica podejmie zespół Promienia Żary. Wyniki kolejki: Arka Nowa Sól - Polonia-Sparta Świdnica 0:1, MKS Oława - Promień Żary 3:1, Pogoń Świebodzin - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0:1, Lechia Dzierżoniów - Prochowiczanka Prochowice 2:1, Orzeł Międzyrzecz - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:0, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Ilanka Rzepin 0:2, Polonia Trzebnica - Bielawianka Bielawa 1:2.


24 sierpnia 2011 - Chór Aleksandrowa ponownie w Świebodzicach

18 października, wtorek, godz. 19.00, hala sportowo-widowiskowa OSiR - tę datę i miejsce warto zapamiętać, bo właśnie wtedy w Świebodzicach już po raz trzeci wystąpi niepowtarzalny Chór Aleksandrowa.
Po ostatnim sukcesie występów rosyjski zespół ponownie przyjeżdża na ponad miesięczną trasę koncertową do Polski. Zaczyna swoje tourne 2 października w Poznaniu.
Będzie to wielkie wydarzenie kulturalne i medialne, bo Chór koncertował w siedemdziesięciu państwach i jest najlepszym tego rodzaju zespołem na świecie. Chór składa się z około 200 osób: sekcji chóru męskiego, mieszanej grupy tanecznej oraz orkiestry. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2011 - Zaproszenie na Dożynki Gminne

Tegoroczne Dożynki Gminy Strzegom odbędą się 11 września we wsi Morawa. Gospodarzami Święta Chleba będą sąsiadujące ze sobą trzy wsie: Morawa, Skarżyce i Międzyrzecze.
W programie Dożynek Gminnych przewidziana jest uroczysta Msza Św., ceremoniał żniwno-dożynkowy, prezentacje wieńców i chlebów dożynkowych, występy zespołów ludowych, koncert zespołu Rasputin oraz wspólna zabawa dożynkowa do późnych godzin wieczornych.
Podczas dożynek swój dorobek zaprezentują sołectwa gminy Strzegom. . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2011 - Samochód Strażacki dla OSP Marcinowice

Niecodzienne wydarzenie będzie miało miejsce na Gminnych Dożynkach w Kątkach 28 sierpnia. Tego dnia OSP Marcinowice wzbogaci się o nowy wóz bojowy Mercedes Benz Atego 1429 AF, typ GBA 2,5/16. Wartość samochodu to 590 tysięcy złotych.
Jak podkreśla wójt gminy Jerzy Guzik - pozyskanie środków na zakup nowego samochodu nie było takie proste.
Kilkadziesiąt wykonanych telefonów oraz wiele wizyt w urzędach doprowadziło do tego, że udało nam się planowany samochód zakupić a dwuletnie starania zakończyły się wielkim sukcesem. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2011 - W Świdnicy powstanie japońska fabryka słodyczy

Firma LOTTE, japoński gigant, podjęła decyzję o zainwestowaniu w Świdnicy. Wybuduje fabryki, w których będą produkowane słodycze. Zakłady zlokalizowane na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" mogą zatrudnić nawet kilkaset osób.
- To wspaniała wiadomość, ponieważ w Świdnicy pojawił się inwestor, który zajmie ostatni duży kawałek, przeznaczony pod produkcję. W sumie zagospodarowanie ponad 100 hektarów w strefie ekonomicznej, dzięki współpracy i zaangażowaniu bardzo wielu ludzi zajęło nam 7 lat. To naprawdę spore osiągnięcie.
Tak jak dotychczas wszystkim naszym inwestorom, tak i teraz będziemy pomagać, by budowa nowej fabryki mogła się rozpocząć jak najszybciej. - mówił Wojciech Murdzek, który otrzymał wiadomość o inwestycji podczas urlopu. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2011 - Strzegom Autumn Show: wielkie święto hippiczne

Strzegom Autumn Show to, po Pucharze Świata w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywanym na Hipodromie w Morawie, druga co do wielkości impreza WKKW w Polsce.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: Międzynarodowe zawody, Finał Pucharu Polski, Puchar Polski Kuców i Małych Koni, Mistrzostwa Polski Młodych Koni, Mistrzostwa Polski na Kucach.
Zawody odbędą na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w dniach 23-25 września 2011. Ranga imprezy i atrakcyjne nagrody sprowadza do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw oraz najlepsze polskie młode konie. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2011 - Pomóż innym, zostań wolontariuszem

Masz dużo wolnego czasu, lubisz pracować z dziećmi, jesteś otwarty, kontaktowy, ciekawy nowych wyzwań - to może być zajęcie właśnie dla ciebie.
Jest wiele osób samotnych i opuszczonych przez najbliższych. Mieszkają wśród nas i potrzebują wsparcia, dlatego Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach poszukuje wolontariuszy do pomocy osobom starszym w ich codziennym życiu oraz dzieciom i młodzieży uczęszczającej do Świetlicy Środowiskowej.
- Nikt nie oczekuje pracy 8 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, czasem wystarczy 15 minut, czy 2 godzinki w wolny dzień. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2011 - Koncert Wratislavii Cantans w Świdnicy

W ramach 46. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans Schola Teatru Węgajty odtworzy w Świdnicy średniowieczny dramat liturgiczny "Ludus Danielis". Koncert zaplanowano na 4 września, na godzinę 19.00 w katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. Wstęp jest wolny.
Świdnicki koncert wpisuje się w jeden z motywów tegorocznego festiwalu, zatytułowany "Święci i grzesznicy".
W stylistyce średniowiecznej opowie historię starotestamentalnej postaci proroka Daniela. - Cieszymy się, że mieszkańcy oraz goście będą mogli po raz kolejny uczestniczyć w wyjątkowym koncercie, jakim co roku jest świdnickie spotkanie w ramach Wratislavii Cantans. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2011 - Nowy plac zabaw w Morawie

Kolejna miejscowość gminy Strzegom będzie mogła pochwalić się placem zabaw z prawdziwego zdarzenia. W Morawie właśnie kończą się ostatnie prace związane z oddaniem go do użytku dla najmłodszych.
W ramach środków z funduszu sołeckiego zakupiono i zamontowano ogrodzenie z płyt betonowych, ogrodzenie panelowe - stalowe z furtką i bramą wjazdową, ławki drewniane oraz urządzenia zabawowe - zjeżdżalnia, huśtawka, bujak.
Sprzęt, na którym będą się bawić najmłodsi, jest oczywiście w całości atestowany. Będzie to siedemnasty plac zabaw pod zarządem gminy Strzegom.


23 sierpnia 2011 - Zakończenie robót oświetleniowych w Szczepanowie

W ubiegłym tygodniu zakończono pracę oświetleniowe w Szczepanowie. Oświetlenie drogi do cmentarza w kierunku Goli Świdnickiej zostało wykonane już dużo wcześniej, natomiast od ubiegłego piątku oświetlony jest również odcinek drogi krajowej nr 35 między przystankami autobusowymi.
To bardzo istotne ponieważ dojście do przystanków jest bardzo niebezpieczne ze względu na brak chodników, a oświetlenie w znacznym stopniu zwiększy bezpieczeństwo naszych mieszkańców.
To jeszcze nie koniec prac w Szczepanowie. . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2011 - Sołectwo Grodziszcze zaprasza za Dożynki Gminne

Święto Plonów w Gminie Świdnica każdego roku obfituje w wiele atrakcji i niespodzianek. Rekordowo, w porównaniu z latami ubiegłymi zapowiada się liczba delegacji poszczególnych sołectw, które przyniosą pachnące bochny chleba i misternie wykonane wieńce dożynkowe. Niespodzianką tegorocznych dożynek w Krzyżowej będzie VII edycja konkursu Świdnickiego Łokcia oraz występ Gwiazdy jaką będzie Tercet Egzotyczny.
Główne uroczystości odbędą się 4 września 2011 r. na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Ubiegłorocznym gospodarzem dożynek było sołectwo Krzyżowa. W tym roku organizatorem i gospodarzem Gminnego Święta Plonów będzie sołectwo Grodziszcze. Jak nakazuje tradycja, korowód poprowadzą starosta i starościna dożynek - Zdzisław Stelmach i Irena Widła. . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2011 - Wielkie otwarcie

31 sierpnia o godzinie 11.00 władze powiatu oficjalnie przekażą nauczycielom placówki, jej uczniom i rodzicom klucze do bram nowego obiektu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Uroczystości zaplanowano na dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Budowa nowego obiektu trwała równo rok i kosztowała budżet powiatu niecałe 17 milionów złotych.
Dobiegły końca procedury związane z odbiorem nowego kompleksu szkolnego, powiat skompletował już wszystkie niezbędne dokumenty i czeka tylko na ten jeden najważniejszy, pozwalających na użytkowanie obiektu.
- Do dnia rozpoczęcia oficjalnych uroczystości powinniśmy mieć już wszystkie potrzebne pozwolenia i dokumenty niezbędne do otwarcia placówki i przekazania jej gronu pedagogicznemu, nowej dyrekcji i uczniom.- zapewnia Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, która zajmuje się inwestycjami w powiecie. . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2011 - Awantura po meczu w Świdnicy

Po wczorajszym meczu pomiędzy Stalą Świdnica a Piastem Nowa Ruda w Świdnicy wygranym przez Piast 4:2 doszło do awantury.
Jeden z pijanych kibiców z Nowej Rudy groził policjantowi nożem. Wezwano posiłki i pijany kibic został obezwładniony i zatrzymany.
Oświadczenie Zarząd Klubu Sportowego Stal w Świdnicy w związku. Z informacjami które pojawiły się na portalach informacyjnych i w tytułach prasowych naszego regionu odnośnie zajść po meczu naszego zespołu w dniu 21.08.2011 oświadcza: . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2011 - Uroczystości w Gross-Rosen

Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na uroczystości z okazji 72. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę.
4 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczysta Polowa Msza Święta, a także nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Uroczystości organizowane są pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty.
Zbiórka uczestników obchodów o godzinie 11.45 na placu przed muzeum. . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2011 - Indianie w Żarowie

W dniach 18-19 sierpnia odbyła się Czwarta - i niestety ostatnia już w tym roku "Noc Piżamowa," której organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy współpracy Świetlicy wsparcia dziennego Żarowskiego Stowarzyszenia "Edukacja."
W czwartkowe popołudnie, przed GCKiS zaczęli gromadzić się uczestnicy "nocnych wojaży". Dzieci z plecakami, śpiworami, obowiązkowymi latarkami i in. niezbędnym (tylko dzieciom) ekwipunkiem. Z entuzjazmem i zaangażowaniem podejmowały się zadań przygotowanych przez opiekunów.
Zanim koło piżamowej nocy zostało wprawione w ruch, dzieci pożegnały się z rodzicami i już był gotowe do działania. . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2011 - Akty nadania obywatelstwa polskiego

23 sierpnia o godzinie 11.00 w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zostaną wręczone uroczyste akty nadania obywatelstwa polskiego.
Pośród 27 zaproszonych osób, na uroczystości pojawi się 22 "nowych" obywateli. Większość obcokrajowców pochodzi z Ukrainy, ale obywatelstwa odbiorą również osoby z Grecji, Niemiec, Szwecji, Kazachstanu, Rumunii, Armenii, Rosji, Sudanu, Kuby oraz Gwinei.
Najstarszą uczestniczka jutrzejszych uroczystości jest 69- letnia obywatelka Grecji, natomiast najmłodszą z tego grona jest 19- latka z Kazachstanu.


22 sierpnia 2011 - "Floryści Dzieciom 2011"

24 sierpnia rozpoczyna się w Świdnicy ogólnopolska akcja "Floryści Dzieciom 2011". W akcji na terenie kraju uczestniczy 50 kwiaciarni, w Świdnicy w akcji bierze udział Studio Florystyczne Stokrotka. W ramach bezpłatnych warsztatów dla dzieci odbędą się: pogadanka na temat kwiatów i roślin zielonych, układanie bukietów i kompozycji w naczyniach przewidziano tez liczne niespodzianki.
Zapisy przyjmowane są do 23 sierpnia w punkcie na ulicy Ofiar Oświęcimskich 37 oraz telefonicznie 605 479 075 lub 74 857 79 52.
Warsztaty przeprowadzone zostaną w siedzibie ZHP przy ulicy Lelewela i rozpoczną się o godzinie 10.00.


22 sierpnia 2011 - II Nocny Turniej Piłkarski

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza do udziału w II Nocnym Turnieju Piłkarskim na Orliku. Orlik w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10a.
Ilość drużyn jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są do 24 sierpnia. O zgłoszeniu decyduje pierwszeństwo dostarczenia do organizatora wypełnionego formularza zgłoszeniowego.
Formularz, regulamin do pobrania na stronie www.centrum.zarow.pl


21 sierpnia 2011 - Czwarte na świecie

W dzisiejszym meczu o brązowy medal Polskie kadetki przegrały w trzech setach z Serbkami i nie stanęły na podium tegorocznych mistrzostw świata w Turcji. Polska - Serbia 0:3 w setach: 21:25, 13:25, 18:25.
Mimo porażki reprezentacji Polski kadetek, czwarte miejsce na świecie jest ogromnym sukcesem po niedawnym, piątym miejscu w mistrzostwach Europy. A dla Aleksandry Wójcik, siatkarki ze Świdnicy występującej w reprezentacji Polski do tych wyników należy dorzucic niedawny brązowy medal młodziczek oraz tegoroczny srebrny medal w mistrzostwach Polski kadetek.


21 sierpnia 2011 - Drogowcy, czas na przebudzenie

Wszyscy kierowcy wiedzą co oznacza znak Stop ustawiony jest w miejscach o szczególnym zagrożeniu. Wiedzą, że należy sie przed nim bezwzględnie zatrzymać.
Czy jednak znak "Stop" zawsze stoi tam gdzie powinien ? otóż tak nie jest czego dowodzi "Stop" stojący przy wyjeździe z Marcinowic w kierunku Zebrzydowa nakazujący zatrzymać się przed . . . >>> zobacz
No właśnie. Nie ma się co dziwić zobojętnieniu kierowców kiedy często na swojej drodze spotykają znaki drogowe, których nigdy tam nie powinno być. Co na to drogowcy ? zobaczymy jak długo jeszcze ten znak będzie zmorą dla przejeżdżających. . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2011 - Ostatnie miejsce piłkarzy ze Świdnicy

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnicy podejmowali u siebie zespół z Oławy. Atut swojego boiska i swoi kibice nie pomogli. Polonia-Sparta Świdnica - MKS Oława 1:2
W tabeli prowadzi Orzeł Międzyrzecz przed Polonią Trzebnica i MKS Oława. Polonia-Sparta Świdnica bez punktów zajmuje 15, ostatnie miejsce w rozgrywkach III ligi.
W najbliższej kolejce Polonia-Sparta Świdnica mecz rozegra w Nowej Soli z drużyną Arki. Wyniki kolejki: Polonia-Sparta Świdnica - MKS Oława 1:2, Promień Żary - Orzeł Międzyrzecz 0:2, Ilanka Rzepin - Polonia Trzebnica 0:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 0:0, Prochowiczanka Prochowice - Lechia Zielona Góra 1:0, Bielawianka Bielawa - Lechia Dzierżoniów 1:1, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Pogoń Świebodzin 1:2.


21 sierpnia 2011 - Strzegomianie bez punktów w Jeleniej Górze

Po środowym, wysokim zwycięstwie AKS Strzegom nad Granicą Bogatynia 7:2 tym razem strzegomianie zaznali drugiej porażki w tym sezonie. Karkonosze Jelenia Góra - AKS Strzegom 2:0.
Pozostałe wyniki kolejki: Iskra Kochlice - Orkan Szczedrzykowice 1:0, Foto-Higiena Gać - GKS Kobierzyce 3:0, Puma Pietrzykowice - Piast Żmigród 0:0, Strzelinianka Strzelin - Miedź II Legnica 0:2, Nysa Zgorzelec - Piast Zawidów 1:0, Granica Bogatynia - Ślęza Wrocław 2:3, Konfeks Legnica - Sokół Wielka Lipa 0:4.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Iskra Kochlice przed Foto-Higiena Gać i Karkonoszami Jelenia Góra. Strzegomianie są na 9 miejscu. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra z zespołem Strzelinianki Strzelin.


21 sierpnia 2011 - Liga okręgowa

W drugiej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - Kryształ Stronie Śląskie 4:2, Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 4:0, Zjednoczeni Żarów - Iskra Jaszkowa Dolna 0:0, Górnik Boguszów-Gorce - LKS Bystrzyca Górna 1:1, Stal Świdnica - Piast Nowa Ruda 2:4, Unia Złoty Stok - MKS Szczawno Zdrój 0:0, Pogoń Pieszyce - Lechia II Dzierżoniów 1:2, Nysa Kłodzko - Biały Orzeł Mieroszów 6:1
W tabeli rozgrywek po pierwszej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 6 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 4. Grom Witków 6 punktów, 7. Victoria Świebodzice 3 punkty, 9. LKS Bystrzyca Górna, 10. Stal Świdnica i 14. Zjednoczeni Żarów po jednym punkcie.


21 sierpnia 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach drugiej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Wenus Nowice 0:2, Zjednoczeni II Żarów - Granit Roztoka 2:3, Unia Jaroszów - LKS Bystrzyca Dolna 4:1, Karolina Jaworzyna Śląska - Włókniarz Głuszyca 3:2, Skalnik Czarny Bór - Zagłębie Wałbrzych 3:1, Sudety Dziećmorowice - Rawa Boleścin 9:2, Gwarek Wałbrzych - Górnik II Wałbrzych 2:3, Koliber Uciechów - Czarni Wałbrzych 0:1.


21 sierpnia 2011 - Mecz o brązowy medal Mistrzostw Świata Kadetek

Polskie kadetki, wśród których gra zawodniczka ze Świdnicy Aleksandra Wójcik przegrały wczoraj w meczu półfinałowym Mistrzostw Świata z Chinkami.
Polska - Chiny 1:3 - 21:25, 25:21, 23:25, 20:25.
Dzisiaj o brązowy medal grać będą z siatkarkami Serbii, z którymi we wcześniejszej fazie rozgrywek przegrały.
Będzie zatem wspaniała okazja do rewanżu. Mecz na żywo o brązowy medal Polska - Serbia, godzina 14.00 - >>> zobacz


21 sierpnia 2011 - Regionalny Rajd o Kropelce

Im mniej zużyjesz paliwa - tym większa szansa na podium. Uważasz się za świetnego kierowcę, który jeździ ekonomicznie? Sprawdź się! Agencja Medialna Arete wspólnie z Robertem Jagłą organizują pierwszy w naszym regionie Rajd o Kropelce. Impreza promuje (i nagradza) oszczędny, ekologiczny i bezpieczny styl jazdy.
- Na pomysł zorganizowania rajdu w naszych okolicach wpadł pan Robert Jagła, znany w regionie entuzjasta i organizator rajdów, a ponieważ Agencja Medialna Arete od zawsze zajmuje się tematami społecznymi i promuje ekologię, idea ta bardo nam się spodobała i postanowiliśmy wspólnie ją wcielić w życie - mówi Joanna Paruch, współwłaścicielka Agencji Medialnej Arete. . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2011 - II Bieg Na Wielką Sowę

Dużymi krokami zbliżają się kolejne, duże zawody sportowe, organizowane przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Już 21 sierpnia (niedziela) odbędzie się II Bieg Na Wielką Sowę. Miłośnicy biegów górskich będą mieli okazję zmierzyć się na dystansie 9,2 km, którego początek zlokalizowany będzie na terenie CRK Harenda w Ludwikowicach Kłodzkich, a meta tradycyjnie na szczycie Wielkiej Sowy.
Na dzisiaj, udział w biegu potwierdziło już ponad 80-ciu biegaczy i biegaczek. Rejestracji można dokonać na stronie internetowej - >>> zobacz . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2011 - "Dzień Historii" - przejazdy drezynami

27 sierpnia, na polanie w okolicy Jaworzyny Śląskiej odbędzie się impreza pn. "Dzień Historii" w programie imprezy między innymi turniej łuczniczy, zabawy dla dzieci, turniej wojów oraz wiele innych atrakcji. Dojazd na imprezę odbędzie się pociągiem drezynowy kursującym na trasie Jaworzyna Śląska - Korea Obóz Historyczny - Pastuchów - Jaworzyna Śląska (trasa o długości pięciu kilometrów).
Początek przejazdów drezynowych od godziny 9.30 z przejazdu kolejowego na ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej, dojazd drezyn do Pastuchowa na wysokość przejazdu kolejowego przy ulicy Kościelnej. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie jak i do skorzystania z możliwości podróży na pokładzie drezyny spalinowej kursującej do Pastuchowa lokalną koleją Drezynowa.


20 sierpnia 2011 - III Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

28 sierpnia na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej odbędzie się III Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej.
W zawodach rywalizować będą kobiety i mężczyźni w kategorii open.
Zapisy drużyn dwuosobowych przyjmowane będą w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00.
Zaraz o godzinie 10.00 rozpoczną się pierwsze mecze. Więcej informacji - telefon 074 852 12 62 oraz 607 944 999.
Turniej rozegrany zostanie w ramach "Lata z ŚOSiR-em 2011".


20 sierpnia 2011 - Przewodnik Elżbiety Dzikowskiej z bonifikatą

8 sierpnia 2011 roku odbyła się premiera III wydania serii "Groch i kapusta.
Podróżuj po Polsce!" wydawnictwa Rosikon Press.
Autorka, Elżbieta Dzikowska, prowadziła przed laty z mężem Tonym Halikiem cykl programów "Pieprz i wanilia". Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie, dzieli się z nami opisami niezwykłych miejsc, jakie poznała i często odwiedza w Polsce.
W serii "Groch i kapusta" oprócz relacji o nich i zdjęć wiele uwagi poświęca wybranym przez siebie ludziom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko czytelników zaciekawią, lecz i zainspirują. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2011 - Chór Aleksandrowa ponownie w Świebodzicach

18 października, wtorek, godz. 19.00, hala sportowo-widowiskowa OSiR - tę datę i miejsce warto zapamiętać, bo właśnie wtedy w Świebodzicach już po raz trzeci wystąpi niepowtarzalny Chór Aleksandrowa.
Po ostatnim sukcesie występów rosyjski zespół ponownie przyjeżdża na ponad miesięczną trasę koncertową do Polski. Zaczyna swoje tourne 2 października w Poznaniu.
Będzie to wielkie wydarzenie kulturalne i medialne, bo Chór koncertował w siedemdziesięciu państwach i jest najlepszym tego rodzaju zespołem na świecie. Chór składa się z około 200 osób: sekcji chóru męskiego, mieszanej grupy tanecznej oraz orkiestry. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2011 - Mistrzostwa Europy Juniorów w Morawie koło Strzegomia

Międzynarodowa Organizacja Jeździecka podjęła decyzję o lokalizacji najbliższych Mistrzostw Europy Juniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. W 2012 Mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 6-9 września na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jałowieckich w Morawie koło Strzegomia. Organizatorem tego wydarzenia będzie LKS Stragona Strzegom.
W związku tym zmianie ulegnie termin organizowanych przez LKS Stragonę zawodów Pucharu Świata w WKKW - Strzegom Horse Trials.
Zawody, które nieprzerwanie są rozgrywane w Morawie od 9 lat, zostaną w przyszłym roku rozegrane we wrześniu.


19 sierpnia 2011 - Sesja Rady Powiatu

Powiatowi Radni wracają do pracy po przerwie wakacyjnej. W czwartek 25 sierpnia, o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu.
Sesję rozpocznie sprawozdanie starosty - Zygmunta Worsy z prac Zarządu za okres od poprzedniej sesji.
Zaraz po tym Radni wysłuchają informacji z kontroli inwestycji "Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy", a następnie złożą interpelacje i zapytania radnych. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2011 - 10 tysięcy złotych dla Żarowskiego GCKiS

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie otrzymało dofinansowanie na realizację projektów w ramach Priorytetu II Programu Dom Kultury+. Uzyskane przez GCKiS dofinansowanie to kwota 10 tysięcy złotych, maksymalna jaką można było uzyskać na tym etapie Programu.
Priorytet II - Rozwój skierowany był wyłącznie do beneficjentów programu Dom Kultury+, którzy uzyskali akceptację Narodowego Centrum Kultury dla przedłożonej wcześniej Strategii Rozwoju.
W ramach projektu zostaną zorganizowane trzy zadania: . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2011 - Juniorskie derby Świdnicy

W najbliższą niedzielę dojdzie do pierwszego derbowego pojedynku świdnickich drużyn w Dolnośląskiej Lidze Juniorów. Beniaminek rozgrywek Stal Świdnica podejmować będzie drużynę Polonii-Sparty Swidnica.
Szlagierowo zapowiadające się spotkania odbędą się 21 sierpnia o godzinie 13.00 (LDJ) i o godzinie 15.00 (LDJM) na boisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej.
Dla Stali Świdnica awans do najwyższej klasy rozgrywkowej juniorów to jeden z największych sukcesów, przypadający w 25 roku istnienia klubu.
Swój kolejny mecz juniorzy Stali rozegrają również w roli gospodarza 24 sierpnia o godzinie 15.00 a ich rywalem będzie drużyna Karkonoszy Jelenia Góra.


19 sierpnia 2011 - Telefon do urologa

W sierpniu na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" będącej integralną częścią programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" odbywać się będą telefoniczne konsultacje urologów.
Warszawa, sierpień 2011. Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą.
Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2011 - 10 000 złotych za film o matematyce

17 sierpnia ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu filmowo-matematycznego "Matma mnie kręci", w którym główną nagrodą jest 10 tysięcy złotych.
"Matma mnie kręci" to jedyny konkurs w Polsce, który poprzez nietypowe połączenie filmu i matematyki promuje "królową nauk" wśród młodych ludzi. Zadaniem biorących udział w konkursie jest nakręcenie krótkiego filmu (max 3 minuty) o matematyce. Scenariusz i wykonanie są dowolne. Myślę, że po trzech edycjach możemy powiedzieć, iż z roku na rok poziom nadsyłanych filmów i zainteresowanie nimi wzrasta. Powstają coraz ciekawsze historie, nietuzinkowe zdjęcia, a nawet autorskie ścieżki dźwiękowe i efekty specjalne. . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2011 - Przeszkolą jak opiekować się seniorami

Szkolenie "Jak opiekować się osobą starszą w domu" zrealizuje w Świdnicy Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu we współpracy ze świdnickim Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Zgłoszenia przyjmowane są do końca sierpnia.
- W ramach szkolenia osoby opiekujące się np. swoimi starszymi rodzicami lub dziadkami, będą mogły zapoznać się m. in. z charakterystyką zmian w okresie starości, metodami wspierającymi osoby w wieku podeszłym oraz przeciwdziałającymi wypaleniu sił u opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych - informuje Małgorzata Ćwiek ze świdnickiego Domu Dziennego Pobytu "Przystań". . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2011 - O nowych projektach z partnerami z Niemiec i Węgier

W czwartek, 18 sierpnia do węgierskiego miasta Kazincbarcika wyjechała delegacja ze Świdnicy. W wyjeździe na doroczne święto tego miasta biorą udział: Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Mariusz Barcicki, radny Rady Miejskiej w Świdnicy oraz odpowiadający za współpracę z partnerami w UM, Tomasz Kościów. Spotkanie w Kazincbarcika będzie okazją do rozmów na temat planów partnerskich na lata 2012-2014, na temat nowego projektu współpracy partnerskiej, a także do omówienia propozycji partnera z Węgier, dotyczącej udziału w trzyletnim projekcie Międzynarodowego Sympozjum Sztuki. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2011 - Nowe inwestycje w Świebodzicach

Wodociąg do Podstrefy Świebodzice i przebudowa ulic w obrębie Rynku - to nowe inwestycje w Gminie Świebodzice. Rada Miejska na sesji w dniu 17 sierpnia zatwierdziła zmiany w budżecie na bieżący rok, które umożliwią ich realizację.
Pieniądze na dodatkowe zadania znalazły się w budżecie, dzięki oszczędnościom na innych inwestycjach oraz przesunięciom w ramach budżetu. Wykonanie wodociągu do Podstrefy jest koniecznością ze względu na pojawienie się inwestora - firmy GEA, która rozpoczęła już budowę swojego zakładu. Gmina przeznaczy na to zadanie 820 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2011 - "Piękna Wieś Dolnośląska 2011"

Grodziszcze i Bystrzyca Górna to dwa sołectwa, które w trzeciej już edycji Konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2011" walczą o tytuł najpiękniejsza wieś i najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi.
Konkurs ma na celu wyłonienie i wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Ma także inspirować i stworzyć płaszczyznę wymiany doświadczeń. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ze środków budżetu państwa i samorządu województwa. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2011 - Nowy rozkład Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, począwszy od 1 września 2011 roku obowiązywać będzie "jesienny" rozkład jazdy autobusów. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej przedsiębiorstwa.
Wymiana rozkładów na przystankach nastąpi 31 sierpnia. Prosimy zwrócić uwagę na termin obowiązywania rozkładu. W dniu wdrożenia informacje dotyczące rozkładu jazdy uzyskać będzie można od dyspozytora MPK pod numerem telefonu - 74 851 81 55.


18 sierpnia 2011 - Samorząd pomoże sfinansować przyłącza

Rada Miejska Świebodzic przyjęła uchwałę, która umożliwi mieszkańcom miasta otrzymanie dofinansowania na wykonanie przyłącza ze swojej posesji do miejskiej kanalizacji.
Warunkiem otrzymania dotacji będzie bezwzględna likwidacja szamba bezodpływowego lub odprowadzenia ścieków do rzeki oraz wykonanie przyłącza do istniejącej kanalizacji ogólnomiejskiej.
Dotacja celowa może być udzielona w wysokości do 50 % nakładów inwestycyjnych, wynikających z przedłożonych rachunków lub faktur, jednak nie może przekroczyć kwoty trzech tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2011 - Sołectwo Grodziszcze zaprasza za Dożynki Gminne

Święto Plonów w Gminie Świdnica każdego roku obfituje w wiele atrakcji i niespodzianek. Rekordowo, w porównaniu z latami ubiegłymi zapowiada się liczba delegacji poszczególnych sołectw, które przyniosą pachnące bochny chleba i misternie wykonane wieńce dożynkowe. Niespodzianką tegorocznych dożynek w Krzyżowej będzie VII edycja konkursu Świdnickiego Łokcia oraz występ Gwiazdy jaką będzie Tercet Egzotyczny.
Główne uroczystości odbędą się 4 września 2011 r. na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Ubiegłorocznym gospodarzem dożynek było sołectwo Krzyżowa. W tym roku organizatorem i gospodarzem Gminnego Święta Plonów będzie sołectwo Grodziszcze. Jak nakazuje tradycja, korowód poprowadzą starosta i starościna dożynek - Zdzisław Stelmach i Irena Widła. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2011 - Wakacyjny Dar Krwiodawców

Ponad 23 bezcennych litrów krwi to efekt akcji zorganizowanej w środę 17 sierpnia 2011 roku przy Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Żarowie.
Wykwalifikowany personel medyczny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha pobierał krew od odwiedzających punkt mieszkańców, których w tym dniu złączyło jedno - chęć niesienia pomocy i bezinteresowność.
W ostatnich dniach na antenach stacji telewizyjnych i radiowych ukazują się częste apele o krew. A czas wakacyjny jest tradycyjnie najtrudniejszym czasem w zapewnieniu wystarczającej ilości tego życiodajnego płynu do przeprowadzenia zabiegów ratujących życie. . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2011 - Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej

Radni jednogłośnie przyjęli uchwały o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2011-2021 oraz w sprawie określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze.
Pierwszy z aktów wiąże się ściśle ze zmianami w budżecie i konieczności wprowadzenia do WPF nowych zadań inwestycyjnych, zatwierdzonych przez Radę Miejską. Natomiast druga uchwała wynika z zapisów nowej ustawy o finansach publicznych.


17 sierpnia 2011 - Paweł Fajdek złotym medalistą Uniwersjady

Paweł Fajdek pochodzący z Gminy Żarów, młody młociarz, wygrał dzisiaj konkurs rzutu młotem podczas letniej Uniwersjady w chińskim Shenzhen. Polak nie dał najmniejszych szans rywalom, posyłając młot na odległość 78,14 m, srebrny medal zdobył Słowak Marcel Lomnicky 73.90 m, a brąz Włoch Lorenzo Povegliano 73.39 m.
Przypomnijmy, ze Paweł to młodzieżowy mistrz Europy z 2011 roku z Ostrawy, a w ubiegły weekend został wicemistrzem Polski Seniorów w Bydgoszczy przegrywając tylko z mistrzem olimpijskim Szymonem Ziółkowskim. Dzięki osiągniętym wcześniej wysokim wynikom i zdobytej normie Paweł za kilka dni startować bedzie w Mistrzostwach Świata Seniorów, które odbędą się w Daegu (Korea Południowa) w dniach od 27 sierpnia do 4 września 2011.


17 sierpnia 2011 - Mistrzostwa Świata Kadetek z udziałem świdniczanki

12 sierpnia w Turcji rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Kadetek. W reprezentacji Polski występuje wybitnie utalentowana świdnicka siatkarka - Aleksandra Wójcik.
Reprezentantki Polski pokonały w pierwszym meczu mistrzostw świata kadetek Egipt 3:0 w setach 25:13, 25:16, 26:24. To był doskonały początek turnieju powiedział trener Andrzej Peć.
Kolejnego dnia Polki rozgromiły reprezentację Algierii 3:0 - 25:7, 25:13, 25:13. Trzeciego dnia mistrzostw doszło do spotkania z gospodyniami mistrzostw - Turcją. Niestety, mecz zakończył się zwycięstwem turczynek 3:0 - 25:23, 25:17, 25:15. . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2011 - Emocjonujący weekend w Stragonie

W miniony weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona o dobre wyniki walczyli wkkwiści i dresażyści - w Morawie rozegrano Krajowe Zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego oraz Regionalne Zawody w ujeżdżeniu. W zawodach wystartowało prawie sto koni.
W sobotę rozegrane zostały Zawody Regionalne w ujeżdżeniu. W konkursie L-4 najlepsza była Magda Kącka na koniu Wonnerhall z MUKJ Kosow Gołaszyn, w P-4 i N-9 Agata Kalinowska na Trojanie, w C-3 i C-4 - Natalia Dziarmaga na Gardes M. . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2011 - II Bieg Na Wielką Sowę

Dużymi krokami zbliżają się kolejne, duże zawody sportowe, organizowane przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Już 21 sierpnia (niedziela) odbędzie się II Bieg Na Wielką Sowę. Miłośnicy biegów górskich będą mieli okazę zmierzyć się na dystansie 9,2 km, którego początek zlokalizowany będzie na terenie CRK Harenda w Ludwikowicach Kłodzkich, a meta tradycyjnie na szczycie Wielkiej Sowy.
Na dzisiaj, udział w biegu potwierdziło już ponad 80-ciu biegaczy i biegaczek. Rejestracji można dokonać na stronie internetowej - >>> zobacz . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2011 - "Dzień Historii" - przejazdy drezynami

27 sierpnia, na polanie w okolicy Jaworzyny Śląskiej odbędzie się impreza pn. "Dzień Historii" w programie imprezy między innymi turniej łuczniczy, zabawy dla dzieci, turniej wojów oraz wiele innych atrakcji. Dojazd na imprezę odbędzie się pociągiem drezynowy kursującym na trasie Jaworzyna Śląska - Korea Obóz Historyczny - Pastuchów - Jaworzyna Śląska (trasa o długości pięciu kilometrów).
Początek przejazdów drezynowych od godziny 9.30 z przejazdu kolejowego na ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej, dojazd drezyn do Pastuchowa na wysokość przejazdu kolejowego przy ulicy Kościelnej. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w imprezie jak i do skorzystania z możliwości podróży na pokładzie drezyny spalinowej kursującej do Pastuchowa lokalną koleją Drezynowa.


17 sierpnia 2011 - Zapisy do "Katharsis"

Informujemy, że ruszyły zapisy do Studia Artystycznego "Katharsis" w Świdnicy na rok szkolny 2011/2012. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na zajęcia taneczne, muzyczne, plastyczne i wokalne. Z ofertą można zapoznać się na www.sak-art.com.pl
Grafik zajęć będzie podany pod koniec sierpnia.
Wszystkie informacje na bieżąco podawane są na stronie internetowej lub na profilu FACEBOOK: https://www.facebook.com/pages/Studio-Artystyczne-Katharsis/151967388161086.
W razie pytań lub wątpliwości prosimy dzwonić pod numer 605 609 301.


17 sierpnia 2011 - Golec uOrkiestra dała czadu

"Crazy is my life", "Lornetka", "Ściernisko", "Pędzą konie po betonie", "Nie ma nic" czy "Słodycze" - kto z nas nie zna tych przebojów grupy GOLEC uORKIESTRA? Koncert wspaniałego zespołu z Milówki zgromadził w niedzielny wieczór nieprzebrane tłumy strzegomian i gości z innych miast.
Koncert "Golec uOrkiestra", jak wspominali organizatorzy, był ich marzeniem i to marzenie w końcu się ziściło.
Dzięki temu ranga jubileuszu 20-lecia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru niepomiernie wzrosła.
Bracia Golec wraz z zespołem w blisko 2-godzinnym koncercie dali pokaz profesjonalizmu na najwyższym poziomie i udowodnili, że należą do ścisłej czołówki grup muzycznych w Polsce. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2011 - Święto Wojska Polskiego w Powiecie Świdnickim

Wczoraj pod Pomnikiem Zwycięstwa na Placu Grunwaldzkim odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, organizacji kombatanckich i żołnierskich, służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy Świdnicy.
Rokrocznie organizacją tego święta zajmowała się Wojskowa Komenda Uzupełnień ze Świdnicy, jednak decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 stycznia tego roku została ona rozformowana a Świdnicę i cały Powiat Świdnicki włączono administracyjnie do WKU Kłodzko. W związku z tym ciężar przygotowań obchodów Święta Wojska Polskiego wzięły na siebie organizacje wchodzące w skład Organizacji Kombatanckich i Żołnierskich Ziemi Świdnickiej. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2011 - XII Memoriał Pawła Sosika za nami

Już po raz dwunasty w Świebodzicach wystartował wyścig kolarski pamięci znakomitego młodego kolarza Pawła Sosika. Memoriał był tradycyjnie ostatnim etapem Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. Na starcie wyścigu 14 sierpnia stanęli zawodnicy i zawodniczki w różnych kategoriach wiekowych. Mogliśmy śledzić zmagania juniorów i juniorek młodszych oraz seniorek.
Na starcie zabrakło zapowiadanych wcześniej najbardziej utytułowanych zawodniczek z MTB - Mai Włoszczowskiej i Anny Szafraniec. Ta pierwsza wybrała tym razem włoskie Livingo na miejsce przygotowań do mistrzostw świata, z kolei Szafraniec startowała tego weekendu w Pucharze Świata w Novym Mescie w Czechach.
Na starcie pojawiły się za to nie mniej interesujące zawodniczki - przede wszystkim Paulina Brzeźna, reprezentująca Polskę na ostatnich igrzyskach w Pekinie, a także najbardziej doświadczona w stawce Bogumiła Matusiak, wielokrotna mistrzyni Polski. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2011 - Nowe nazwy dla ronda i mostu

11 sierpnia w sali narad Urzędu Miejskiego odbyło się Zebranie komisji ds. oświaty, kultury i sportu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie. Celem zebrania było rozstrzygnięcie kwietniowego konkursu na nazwy nowo powstałych dwóch rond i mostu w Żarowie.
Wśród zgłoszonych nazw pojawiały się zarówno pomysły odnoszące się do historii Żarowa, historii narodu polskiego, jak i propozycje nazw nieco bardziej "uniwersalnych;" odnoszących się różnych idei takich jak przyszłość, szczęście, bezpieczeństwo.
Po burzliwej naradzie, spośród 29 zgłoszonych propozycji, wybrano następujące nazwy: . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2011 - Grand Prix MTB o Puchar Starosty

Wczoraj miłośnicy kolarstwa górskiego mogli spróbować swoich sił podczas rozegranego w Świdnicy wyścigu Grand Prix MTB Świdnica 2011. Trasa okrężna wyścigu miała długość 1.600 metrów ze startem i metą przy ulicy Polna Droga (zalew Witoszówka przy skrzyżowaniu z ulicą Wałbrzyską). Sportowcy walczyli o Puchar Starosty Świdnickiego.
Kolarze startowali w sumie w 10 kategoriach. Dodatkowo walczyli o punkty w klasyfikacji drużynowej. Do przejechania mieli od 2 do 9 okrążeń w zależności od kategorii wiekowej.
Kolarstwo górskie jest obecnie w Polsce bardzo popularne. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2011 - VII Turniej Piłkarski Zespołów LZS Gminy Żarów

15 sierpnia rozegrano VII Turniej Piłkarski Zespołów LZS Gminy Żarów. Po raz pierwszy areną sportową tych rozgrywek był Orlik w Żarowie. Do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów: Zryw Łażany, Wodospad Zastruże, Błyskawica Kalno, Wierzbianka Wierzbna oraz Oldboys LZS.
Tytułu mistrzowskiego z poprzedniego roku bronili piłkarze Wierzbianki Wierzbnej. W jednym z decydujących meczy o pierwsze miejsce Błyskawica Kalno bezbramkowo zremisowała z Wierzbianką Wierzbna. Taki wynik zadawalał piłkarzy Oldboys LZS, którzy wciąż liczyli się w walce o zwycięstwo.
Wygrana Oldboysów w zaciętym spotkaniu z Kalnem 2:1 dała mistrzowski tytuł piłkarzom złożonych z byłych zawodników występujących w drużynach Ludowych Zespołów Sportowych. Zryw Łażany zremisował 2:2 z Wierzbianką Wierzbną i tym samym obrońca mistrzowskiego tytułu musiał zadowolić się trzecią pozycją. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2011 - "Do serca przytul psa"

Impreza pod nazwą "Mój przyjaciel pies", która odbyła się w sobotę, 13 sierpnia, na Rynku w Świebodzicach, przyciągnęła prawdziwe tłumy mieszkańców.
Festyn kynologiczny zorganizował Wałbrzyski Oddział Związku Kynologicznego pod patronatem Burmistrza Miasta Świebodzice Bogdana Kożuchowicza.
Pomimo niepewnej aury oraz trwającego długiego weekendu świątecznego, świebodziczanie znaleźli czas i ochotę, by licznie stawić się na płycie pod ratuszem i dać wyraz swojej sympatii dla czworonogów. . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2011 - Ciągły brak krwi

Wałbrzyska służba krwi prosi o zgłaszanie się do oddania krwi. W dalszym ciągu odczuwany jest znaczny deficyt krwi. W ostatnich dniach zmniejszyła się ilość osób oddających krew. W Wałbrzychu zamiast około 50 osób dziennie krew oddaje 10 - 12 osób.
Liczy się każda kropla krwi, która może uratować zdrowie i życie. W szpitalach ludzie czekają na krew, bezcenny lek, którego nie można kupić w żadnej aptece - źródłem krwi jest wyłącznie zdrowy człowiek.
Nie czekaj, zgłoś się do Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu lub na akcje wyjazdowe - >>> zobacz


15 sierpnia 2011 - Regionalny Rajd o Kropelce

Im mniej zużyjesz paliwa - tym większa szansa na podium. Uważasz się za świetnego kierowcę, który jeździ ekonomicznie? Sprawdź się! Agencja Medialna Arete wspólnie z Robertem Jagłą organizują pierwszy w naszym regionie Rajd o Kropelce. Impreza promuje (i nagradza) oszczędny, ekologiczny i bezpieczny styl jazdy.
- Na pomysł zorganizowania rajdu w naszych okolicach wpadł pan Robert Jagła, znany w regionie entuzjasta i organizator rajdów, a ponieważ Agencja Medialna Arete od zawsze zajmuje się tematami społecznymi i promuje ekologię, idea ta bardzo nam się spodobała i postanowiliśmy wspólnie ją wcielić w życie - mówi Joanna Paruch, współwłaścicielka Agencji Medialnej Arete. . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2011 - Ruszyły rozgrywki ligi okręgowej

W pierwszej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - Victoria Świebodzice 2:1, Biały Orzeł Mieroszów - Zjednoczeni Żarów 3:0, Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 2:2, Unia Złoty Stok - Pogoń Pieszyce 3:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 6:3, Lechia II Dzierżoniów - Górnik Boguszów-Gorce 5:2, LKS Bystrzyca Górna - Nysa Kłodzko 1:2, Piast Nowa Ruda - MKS Szczawno Zdrój 2:0
W tabeli rozgrywek po pierwszej kolejce spotkań prowadzi Iskra Jaszkowa Dolna mając na koncie 3 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 6. Grom Witków 3 punkty, 8. Stal Świdnica 1 punkt, 11. LKS Bystrzyca Górna i Victoria Świebodzice bez punktów, 16. Zjednoczeni Żarów również bez punktu.


14 sierpnia 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach pierwszej kolejki piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zjednoczeni II Żarów - Cukrownik-Polonia Pszenno 0:0, Rawa Boleścin - Karolina Jaworzyna Śląska 2:3, Górnik II Wałbrzych - Granit Roztoka 5:0, LKS Bystrzyca Dolna - Sudety Dziećmorowice 0:4, Wenus Nowice - Unia Jaroszów 5:0, Czarni Wałbrzych - Zagłębie Wałbrzych 2:3, Włókniarz Głuszyca - Koliber Uciechów 4:0, Gwarek Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór 0:2.


14 sierpnia 2011 - Mocni zdominowali Silesian Cup

W tegorocznej VI edycji piłkarskiego Turnieju Silesian Cup prym wiodły zespoły będące młodzieżowym zapleczem drużyn ekstraklasy i kadry Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Od samego początku trwania turnieju było widać że drużyny GKS Bełchatów, Zagłębia Lubin czy kadra Lubuskiego ZPN są faworytami tych rozgrywek.
Prym wiedli niemalże w każdej kategorii wiekowej. Kroku starały się im dotrzymać zespoły Gryfu Świdnica. W kategorii U -10 zwyciężył zespół GKS III Bełchatów przed Gryfem Świdnica I i Górnikiem Wałbrzych. Zawodnicy GKS-u Bełchatów zostali wyróżnieni w kategorii najlepszy bramkarz - Piotr Siewer i najlepszy strzelec - Miłosz Nowak. Najlepszy zawodnikiem w U -10 został zawodnik Gryf Świdnica Dominik Piła. . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2011 - Telefon do urologa

W sierpniu na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" będącej integralną częścią programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" odbywać się będą telefoniczne konsultacje urologów.
Warszawa, sierpień 2011. Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą.
Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście. . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2011 - Przewodnik Elżbiety Dzikowskiej z bonifikatą

8 sierpnia 2011 roku odbyła się premiera III wydania serii "Groch i kapusta.
Podróżuj po Polsce!" wydawnictwa Rosikon Press.
Autorka, Elżbieta Dzikowska, prowadziła przed laty z mężem Tonym Halikiem cykl programów "Pieprz i wanilia". Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie, dzieli się z nami opisami niezwykłych miejsc, jakie poznała i często odwiedza w Polsce.
W serii "Groch i kapusta" oprócz relacji o nich i zdjęć wiele uwagi poświęca wybranym przez siebie ludziom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko czytelników zaciekawią, lecz i zainspirują. . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2011 - Przedostatnie miejsce piłkarzy ze Świdnicy

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnicy podobnie jak w poprzedniej kolejce doznali porażki.
Tym razem przegrali z Orłem Międzyrzecz 2:3. W tabeli prowadzi MKS Oława przed Orłem Międzyrzecz i Promieniem Żary, wszystkie zespoły mają po siedem punktów.
Polonia-Sparta Świdnica bez punktów zajmuje 15, przedostatnie miejsce w rozgrywkach III ligi.
W najbliższej kolejce Polonia-Sparta Świdnica podejmie lidera rozgrywek MKS Oława. Wyniki kolejki: Orzeł Międzyrzecz - Polonia-Sparta Świdnica 3:2, MKS Oława - Arka Nowa Sól 2:0, Lechia Dzierżoniów - Ilanka Rzepin 3:1, Prochowiczanka Prochowice - Twardy Świętoszów 2:0, Pogoń Świebodzin - Promień Żary 0:3, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 0:0, Lechia Zielona Góra - Bielawianka Bielawa 2:0, Polonia Trzebnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:0.


13 sierpnia 2011 - Strzegomianie bez punktów

Nie udał się pierwszy występ w IV lidze AKS-owi Strzegom. Mecz Foto-Higiena Gać - AKS Strzegom zakończył się wynikiem 3:0.
Pozostałe wyniki kolejki: Karkonosze Jelenia Góra - Strzelinianka Strzelin 2:1, Sokół Wielka Lipa - Piast Żmigród 1:1, Nysa Zgorzelec - GKS Kobierzyce 0:1, Iskra Kochlice - Ślęza Wrocław 2:1, Konfeks Legnica - Orkan Szczedrzykowice 0:1, Granica Bogatynia - Miedź II Legnica 2:0, Puma Pietrzykowice - Piast Zawidów 1:3.
W rozgrywkach prowadzi Foto-Higiena Gać przed Piastem Zawidów i Granicą Bogatynia. Strzegomianie zamykają tabelę na 16 miejscu. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra z zespołem Granicy Bogatynia


13 sierpnia 2011 - "Polska w budowie" na świdnickim Rynku

13 sierpnia, Platforma Obywatelska na świdnickim Rynku zainaugurowała akcję door to door - "Polska w budowie".
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Robert Jagła z grupą młodzieży rozpoczął spotkania z mieszkańcami miasta Świdnica.
Rozdano pierwsze egzemplarze materiału informacyjnego, ilustrującego zmiany jakie zaszły w Polsce, a przede wszystkim w naszym regionie w ostatnich latach. Akcja ta będzie kontynuowana w Polsce przez cały sierpień i początek września. Publikacja przedstawia wybrane przedsięwzięcia i inwestycje w regionie i kraju. Zachęcamy Państwa do przekazywania opinii, sugestii lub zadawania pytań, dotyczących zmian, jakie zaszły w naszym kraju. Czekamy na Was w naszych biurach oraz na stronach internetowych i kanałach społecznościowych.


13 sierpnia 2011 - Zwiastun festiwalu

Koncert zwiastun XX Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zgromadził sporą rzeszę miłośników krajowego i międzynarodowego folkloru.
Na spotkanie z muzyką i tańcem ludowym przybyły licznie również dzieci, doskonale się bawiąc w trakcie koncertu. Ich zainteresowanie i fascynacja tym, co się dzieje na scenie rodzi nadzieję na rozwój i kontynuowanie tradycji ludowej przez młode pokolenie w przyszłości.
Koncert, który się odbył 10 sierpnia na Strzegomskim Rynku, poprowadziła błyskotliwie prezentując występujące zespoły pani Elżbieta Pienio z SCK w Strzegomiu. Występy zainaugurowała Grupa Tańca Eksperymentalnego "Zaite" z Kolumbii, pochodząca z regionu Casanare. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2011 - Przetarg na budowę aquaparku ogłoszony

Dialog konkurencyjny ma wskazać firmę, która wybuduje świdnicki park wodny. Właśnie ogłoszono przetarg na realizację tej ogromnej inwestycji.
- Taki tryb wyboru wykonawcy budowy nie jest za często stosowany, ale dla nas będzie bardzo przydatny. Kryteria jakie będziemy brać pod uwagę, to nie tylko dobra cena, ale też koszty eksploatacji i m. in. warunki gwarancji - mówi Ryszard Wawryniewicz, prezes miejskiej spółki Inwestycje Świdnickie, która realizuje projekt.
Do połowy września zainteresowane firmy będą zgłaszały się do negocjacji. Następnym etapem są rozmowy na temat propozycji technicznych każdej z nich. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2011 - Weekend atrakcji w Morawie

Bardzo emocjonująco zapowiada się najbliższy weekend w Morawie koło Strzegomia.
W Ośrodku Jeździeckim Stragona w terminie 13-14 sierpnia zostaną rozegrane Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Regionalne Zawody w Ujeżdżeniu oraz Regionalne Zawody w Skokach przez przeszkody.
W ciągu dwóch najbliższych dni w Morawie wystartuje przeszło 140 koni z całej Polski. Program zawodów . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2011 - Ruszyły prace na Młynarskiej

Firma Rejjs, wykonawca rewitalizacji obszaru ulic Młynarskiej i Piaskowej w Świebodzicach, wszedł już na plac budowy. W obrębie placu na skrzyżowaniu Młynarskiej, Krasickiego i Szkolnej można zaobserwować koparki, widać zdjętą kostkę brukową. W całym kwartale obowiązuje nowa organizacja ruchu, o czym przypominamy mieszkańcom miasta.
Na ulicy Młynarskiej, wjeżdżając od ulicy Fabrycznej, obowiązuje ruch jednokierunkowy.
Podobnie jest na odcinku ulicy Piaskowej, jadąc od skrzyżowania z ulicą Młynarską do ulicy Fabrycznej, z tym że na tym odcinku ulicy Piaskowej jest także ograniczenie tonażu do 10 ton. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2011 - Rondo na ulicy Śląskiej

Kończą się prace przy przebudowie części ulicy Śląskiej wraz z budową ronda. Ruch w rejonie ronda zostanie przywrócony w piątek, 19 sierpnia.
Kierowcy muszą się jednak liczyć nadal z częściowymi utrudnieniami ze względu na fakt, że trwają prace przy przebudowie mostu oraz na skrzyżowaniu ulicy Śląskiej z Westerplatte.
Roboty w tym miejscu zakończą się w listopadzie. Od piątku, 19 sierpnia do swojego poprzedniego przebiegu wróci komunikacja miejska Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - linie nr 50 i 52.


12 sierpnia 2011 - Radni wracają do pracy

Kończy się letnia przerwa świebodzickich radnych. Pierwsze powakacyjne obrady wyznaczono na 17 sierpnia (środa).
Sesja rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali narad ratusza, w programie spotkania jest pięć projektów uchwał.
Dotyczą one: zmian w planie budżetu gminy na 2011 rok, zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2011-2021, określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Świebodzice za pierwsze półrocze oraz informacji o przebiegu wykonania planu finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i samorządowej instytucji kultury, zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, utworzenia obwodu głosowania nr 15 w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Mikulicz" w Świebodzicach.


12 sierpnia 2011 - Reorganizacja przewozów w Strzegomiu

16 sierpnia, w związku z otwarciem nowego Dworca PKS przy ulicy Dworcowej w Strzegomiu nastąpi reorganizacja przewozów i pośrednich przystanków autobusowych.
W związku z tym: Komunikacja przewozowa będzie odjeżdżała z Dworca PKS przy ulicy Dworcowej, zlikwidowany zostanie przystanek przy ulicy Szarych Szeregów w Strzegomiu, uruchomiony zostanie przystanek dla wsiadających i wysiadających przy ulicy Leśnej w Strzegomiu (przy Zespole Szkół Specjalnych).
Rozkład jazdy - >>> zobacz Na starym dworcu przy ulicy Kasztelańskiej będą się zatrzymywać autobusy wg rozkładu jazdy. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2011 - Weekend - czworonogi i rowery

Zapraszamy serdecznie wszystkich na dwie ciekawe imprezy, które odbędą się podczas zbliżającego się weekendu.
Zaczynamy w sobotę, 13 sierpnia, w samo południe, na placu przed ratuszem. Impreza "Mój przyjaciel pies" skierowana jest nie tylko do miłośników czworonogów - będą ciekawe porady, konkursy z nagrodami, pokazy nietypowych ras psów i wiele innych atrakcji.
Imprezę organizuje wałbrzyski oddział Polskiego Związku Kynologicznego.
A w niedzielę startuje XII Memoriał Pawła Sosika, wyścig rowerowy organizowany w Świebodzicach na pamiątkę wspaniałego kolarza, świebodziczanina Pawła Sosika, którego karierę przerwała tragiczna śmierć. . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2011 - Wieczór folklorystyczny w Kostrzy

Wieczór narodowy w Kostrzy to swego rodzaju refleksja nad XX letnią historią Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, jak również nad działalnością kulturalno-oświatową Zespołu Kostrzanie, z którym ściśle był i jest związany obecny Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta.
10 sierpnia na wieczorne spotkanie z folklorem do Kostrzy, oprócz występujących zespołów z Kolumbii, Meksyku, Ukrainy i Polski przybyli między innymi - Prezydent CIOFF - Ukraina Jurij Wojnarowski, Eksperci Polskiej Sekcji CIOFF Janina Kalicińska, Jerzy Dynia, Edward Błażek i Ewa Piasecka Saska, Dyrektor Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego w Katowicach Barbara Uracz, pierwsi konferansjerzy strzegomskiego festiwalu Anna i Kazimierz Lasakowie, reżyser Koncertu Galowego XX Edycji Festiwalu Folkloru Marian Wiśniewski, Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Świdnicy Sabina Cebula, Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.
Spotkanie poprowadziła Dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury w Strzegomiu Wioletta Urban, dokonując również prezentacji zespołów.


11 sierpnia 2011 - Ciągły brak krwi

Wałbrzyska służba krwi prosi o zgłaszanie się do oddania krwi. W dalszym ciągu odczuwany jest znaczny deficyt krwi. W ostatnich dniach zmniejszyła się ilość osób oddających krew. W Wałbrzychu zamiast około 50 osób dziennie krew oddaje 10 - 12 osób.
Liczy się każda kropla krwi, która może uratować zdrowie i życie. W szpitalach ludzie czekają na krew, bezcenny lek, którego nie można kupić w żadnej aptece - źródłem krwi jest wyłącznie zdrowy człowiek.
Nie czekaj, zgłoś się do Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu lub na akcje wyjazdowe - >>> zobacz


11 sierpnia 2011 - Fontanna już pluska

Nowa fontanna w Parku Miejskim w Świebodzicach wygląda pięknie i bardzo przypadła do gustu, zwłaszcza najmłodszym, świebodziczanom. Już w pierwszym dniu jej uruchomienia można było tu spotkać dzieci, pluskające się w z radością w krystalicznie czystej wodzie.
Fontanna prezentuje się bardzo efektownie i będzie bez wątpienia jedną z większych atrakcji będącego w trakcie rewitalizacji Parku Miejskiego.
Znajduje się w części za dawnym hotelem. Zapraszamy mieszkańców do odwiedzenia tego miejsca.


11 sierpnia 2011 - Pomoc dla uczniów w nowym roku szkolnym

Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy informuje, że w dniach od 1 do 15 września przyjmowane będą wnioski o udzielenie pomocy materialnej dla uczniów w formie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego. Druki wniosków o przyznanie prawa do stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego będą do odbioru w szkołach od 22 sierpnia.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty (zaświadczenia) potwierdzające wysokość dochodu netto otrzymanego w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, czyli w sierpniu 2011 roku.
Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy mieści się w budynku Urzędu Miejskiego, ulica Armii Krajowej 49, pok. nr 1, parter.


11 sierpnia 2011 - Będą działki pod budownictwo jednorodzinne

Gmina Świebodzice przygotowuje do sprzedaży w drodze przetargu dwadzieścia atrakcyjnych działek pod budownictwo jednorodzinne.
Grunty znajdują się w okolicach ulicy Dąbrówki na Osiedlu Piastowskim.
Niedawno wyłoniono wykonawcę na uzbrojenie terenu wraz z budową drogi. Przetarg na sprzedaż gruntów ma zostać ogłoszony w październiku tego roku.


11 sierpnia 2011 - W Silesianie widać faworytów

Po drugim dniu zmagań w VI Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim Silesian Cup, w kilku grupach widać już zdecydowanych faworytów. Są drużyny, które w ciągu dwóch dni nie straciły jeszcze bramki.
W najmłodszej kategorii wiekowej U-10 zdecydowanym liderem rozgrywek jest GKS Bełchatów III. Drużyna ta ma na swoim koncie komplet 15 punktów, 36 strzelonych bramek i ani jednej straconej. Za plecami lidera duży tłok, dlatego ciekawie zapowiadają się jutrzejsze decydujące mecze, bowiem trzy drużyny: Gryf I Świdnica, Górnik Wałbrzych i GKS Bełchatów IV mają po dwóch dniach taką samą ilość punktów. . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2011 - Zapisy na regaty w klasie "omega"

IX Regaty "Książęcy Szkwał 2011" o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie "omega" w systemie przesiadkowym zaplanowano w dniach 16-18 września.
Tegorocznymi organizatorami regat jest ponownie Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" przy współpracy Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg".
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach dzięki dofinansowaniu miasta Świdnica wyniesie 80 złotych. Trzydniowe wyżywienie to koszt 110 złotych od osoby. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2011 - Telefon do urologa

W sierpniu na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji "Zdrowie mężczyzny" będącej integralną częścią programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" odbywać się będą telefoniczne konsultacje urologów.
Warszawa, sierpień 2011. Pacjenci po raz kolejny mają okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą.
Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcamy także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2011 - Utrudnienia na krajowej 35-tce

Od kilku dni kierowcy wjeżdżający do Świebodzic od strony Świdnicy napotykają utrudnienia w ruchu. Ma to związek z remontem drogi krajowej nr 35, na odcinku wiaduktu kolejowego. Prace prowadzi zarządca drogi - Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.
Wyłączone z użytkowania (częściowo) zostały dwa pasy ruchu w kierunku Wałbrzycha, występują tu zwężenia i ograniczenia prędkości.
Cały odcinek jest dobrze oznakowany, jednak prosimy kierowców o zachowanie w tym miejscu szczególnej ostrożności i zmniejszenie prędkości. Prace mają potrwać do końca roku.


10 sierpnia 2011 - Przewodnik Elżbiety Dzikowskiej z bonifikatą

8 sierpnia 2011 roku odbyła się premiera III wydania serii "Groch i kapusta.
Podróżuj po Polsce!" wydawnictwa Rosikon Press.
Autorka, Elżbieta Dzikowska, prowadziła przed laty z mężem Tonym Halikiem cykl programów "Pieprz i wanilia". Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie, dzieli się z nami opisami niezwykłych miejsc, jakie poznała i często odwiedza w Polsce.
W serii "Groch i kapusta" oprócz relacji o nich i zdjęć wiele uwagi poświęca wybranym przez siebie ludziom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko czytelników zaciekawią, lecz i zainspirują. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2011 - Trudny wybór

Powoli dobiega końca tegoroczna edycja miejskiego konkursu na "Najładniejsze okno, balkon i posesję". w Świebodzicach
Komisja konkursowa intensywnie pracuje i ogląda zgłoszone do plebiscytu ukwiecone miejsca.
Jedna z takich wizytacji w terenie odbyła się we wtorek, 9 sierpnia. Komisja spotka się jeszcze raz, by ostatecznie wyłonić zwycięzców i wyróżnionych. Oficjalne rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku września.


10 sierpnia 2011 - KP Gwarek ogłasza nabór do 3 ligi kobiet w piłce nożnej

Na stadionie przy ulicy Jagiellońskiej w Wałbrzychu odbyła się konferencja, na której Wiceprezes Gwarka - Grzegorz Janik opowiedział o nowym pomyśle: w wyniku dużego zainteresowania piłką nożną dziewcząt z Wałbrzycha próbujemy utworzyć 3 ligę dolnośląsko-lubuską. W tej chwili swój akces zgłosiły drużyny: Gwarek Wałbrzych, Szczyt Boguszów-Gorce, AZS Wrocław II, EZL Zagłębie Lubin, Dragon Miszkowice, Lesk Czarny Bór, FC Hert Sławnikowice co pozwala na rozpoczęcie rozgrywek.
Dotychczas w naszych drużynach młodzieżowych grają dziewczęta na równi z chłopcami. Niestety tylko do ukończenia 17 lat. Aby umożliwić im dalszy rozwój przystępujemy do utworzenia 3 ligi kobiet.
Klub Gwarek Wałbrzych zaprasza wszystkie chętne dziewczyny, które mają już ukończone 14 lat do zgłaszania się pod numer telefonu 501 634 344 lub e-mail orfin@orfin.info


10 sierpnia 2011 - Pierwszy dzień Silesian Cup

Na czterech boiskach zlokalizowanych na terenie kompleksu sportowego przy ulicy Śląskiej w Świdnicy 38 zespołów rywalizowało dziś w pierwszym dniu Ogólnopolskiego Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup.
Zespoły walczą w czterech kategoriach wiekowych. W kategorii U-10 bardzo dobrze radzi sobie Gryf Świdnica, który wygrał dwa dzisiejsze mecze, pokonując Górnika Wałbrzych i Gryf Świdnica II. Kroku w tej kategorii dotrzymuje świdniczanom GKS-u Bełchatów.
W kategorii U -11 ze względu na dużą ilość drużyn, zespoły zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej prym wiedzie zespół OZPN-u Gorzów Wielkopolski, który jako jedyny wygrał dwa swoje mecze. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2011 - Pielgrzymi nie narzekają

Wędrują 30-40 km dziennie - w upale, deszczu, kurzu. Mają wielkie bąble na stopach i odczuwają chwilami potworne zmęczenie, ale to wszystko nic. Uczestnicy pielgrzymki na Jasną Górę z uśmiechem na ustach idą dalej.
Wśród nich jest 20-osobowa grupa świebodziczan. Jak co roku strudzonych pielgrzymów odwiedził na trasie burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Wraz z szefową Wydziału Promocji Urzędu Miasta Marzeną Koroną-Kruk zawieźli piechurom słodkie owoce, wodę i smakowitą grochówkę. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2011 - Dwa Wielkie Turnieje - Amatorów ATP oraz ITF Futures

Pozostały zaledwie trzy tygodnie do JAREXS CUP 2011 (2 - 4 września 2011), największego turnieju tenisa amatorskiego w Polsce. Jednak w tym roku Klub tenisowy SINET zaskoczy nas jeszcze większa sensacją.
Po raz w pierwszy w Legnicy zostanie rozegrany międzynarodowy - Turniej Rangi ITF Futures, przyciągający najlepszych tenisistów świata pretendujących do ścisłej czołówki światowego tenisa, turniej który jest częścią światowego tour’u tenisowego.
W Polsce jest zaledwie kilka turniejów tej i wyższej rangi. Legnica dzięki staraniom SINET’u dołączy do największych turniejów profesjonalnych w Polsce, do miast takich jak Kraków, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Koszalin, Olsztyn, Sobota. ITF Futures odbywać się będzie w terminie od 05 września do 11 września.


10 sierpnia 2011 - XX Międzynarodowy Festiwal Folkloru

W poniedziałek w godzinach popołudniowych do Strzegomia przyjechali pierwsi goście XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, zespół z Kolumbii (27 osób) i Meksyku (30 osób). We wtorek dojechały zespoły z Francji (34 osoby) i Turcji (35 osób) oraz Ukrainy(40 osób), a także zespół z Łowicza (25 osób). W czwartek dojedzie zespół z Kaszub.
W koncertach festiwalowych od czwartku do soboty udział weźmie również Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie".
W tym roku zespoły zakwaterowane są w Holelu ŻAR-MED w Żarowie, a także w Hotelu Granit w Strzegomiu. Polskie zespoły z Kaszub i Łowicza, zaproszone przez Starostwo Powiatowe zakwaterowane są w Świdnicy. Każdy z zespołów ma zapewnioną opiekę oraz tłumaczy. . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2011 - "Kądziołeczki" - Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W dniach 6-7 sierpnia w Szczytnej zorganizowana została XVII Wielka Feta Agroturystyczna. Drugi dzień imprezy upłynął pod znakiem prezentacji dorobku ludowego, w ramach którego zorganizowano XVI Dolnośląski Festiwal Przyśpiewek Wiejskich o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zgromadzoną publiczność oraz jury konkursu najbardziej rozbawiły "Kądziołeczki" czym zapewniły sobie pierwsze miejsce w tegorocznym festiwalu.
Pełne ludowej mądrości przyśpiewki 13 Pań i 5 osobowej kapeli w sposób dowcipny i odważny pokazały min. zalety i wady ożenku i to, z jakimi problemami po ślubie spotkają się młodzi.


10 sierpnia 2011 - III Letnie Wiejskie Igrzyska Sportowe

6 sierpnia we wsi Pastuchów odbyły się po raz trzeci "Letnie Wiejskie Igrzyska Sportowe" dzieci i młodzieży. Zmagania uczestników, poza konkurencjami olimpijskimi prowadzone były również w mniej popularnych dyscyplinach jak np. ringo. Dzieci rywalizowały w zabawach takich jak: skoki w workach, napełnianie wodą butelki, czy rzuty do celu, itp.
W turnieju piłki nożnej w kategorii do lat 13 zwyciężyła drużyna " FC Pastuchów", natomiast II miejsce zajęli zawodnicy " FC Terminator Pastuchów". W kategorii od lat 14 najlepszą okazała się drużyna "Szczękery Pastuchów", II miejsce zdobył " Koloryt young", III miejsce drużyna "Kropek". . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2011 - Świadczenia rodzinne i alimentacyjne - terminy

W związku ze zbliżającym się nowym okresem zasiłkowym i świadczeniowym, Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy (z siedzibą w Urzędzie Miejskim, ulica Armii Krajowej 49, pokój nr 1 na parterze) informuje, iż wnioski dotyczące przyznania prawa do świadczeń rodzinnych na okres zasiłkowy 2011/2012 (od 1 listopada 2011 roku do 31 października 2012 roku) przyjmowane będą od 1 września.
Wnioski dotyczące przyznania świadczeń alimentacyjnych na okres świadczeniowy 2011/2012 (od 1 października 2011 roku do 30 września 2012 roku) przyjmowane są od 1 sierpnia.


9 sierpnia 2011 - Zbliża się kolejny Memoriał Pawła Sosika

To będzie już XII wyścig imienia słynnego świebodzickiego kolarza. Tegoroczny Memoriał Pawła Sosika odbędzie się 14 sierpnia. Będzie to tradycyjnie IV Etap Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego.
- Jak zawsze wyścig odbędzie się na trasie okrężnej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin - Olszany - Świebodzice.
Nowością będzie start i meta zlokalizowana przy Wodnym Centrum i Hali OSiR-u w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego 6. Kolarze na trasę wyruszą o godzinie 10:00 w kategoriach: Junior Młodszy, Kobiety Open oraz Juniorki Młodsze. . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2011 - Jutro rusza Silesian Cup

Dzisiaj w godzinach wieczornych trenerzy i kierownicy zespołów biorących udział w turnieju spotkali się Biurze Zawodów - "Silesian Cup", aby ustalić szczegóły rozgrywek.
Do Świdnicy przyjechało 18 zespołów z całej Polski. W tym młode zaplecza drużyn z ekstraklasy m.in. Zagłębia Lubin i GKS-u Bełchatów.
Przez pięć dni na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji swoje mecze rozgrywać będzie blisko 500 młodych piłkarzy. Ceremonia otwarcia Silesian Cup jutro o godzinie 9.30.


9 sierpnia 2011 - 100 lat pani Marianny Kowalskiej

Od poniedziałku, 8 sierpnia w Świdnicy mieszka kolejna 100-letnia mieszkanka. Mowa o pani Mariannie Kowalskiej, która wczoraj świętowała swoje urodziny.
Pani Marianna urodziła się 8 sierpnia 1911 r. w Detroit, hrabstwo Wayne w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie jej rodzice wyjechali za pracą. Mary była ich trzecim dzieckiem.
W 1914 roku, po powrocie rodziny zza oceanu świdniczanka wspólnie z rodzicami osiedliła się w okolicach Mławy (woj. mazowieckie). Tam wyszła za mąż oraz urodziła troje dzieci (córkę i dwóch synów). . . . czytaj więcej


8 sierpnia 2011 - Weź udział w wyścigu wirtualnych miast

Chcesz zarządzać jednym z 900 miast w Polsce? Weź udział w grze miastomania.eu i zostań jego najlepszym burmistrzem lub prezydentem.
W rywalizacji o miano najlepszego menadżera decyduje to, jakie inwestycje zostaną zbudowane w pierwszej kolejności. Rozbudowa miasta odbywa się dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich.
Uczestnik gry może rywalizować o miano najlepszego menadżera polskiego miasta lub konkurować z innymi "gospodarzami" swojej miejscowości. Gra - >>> zobacz
Udział w grze jest całkowicie bezpłatny. Gra została zrealizowana przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przyznawanych w ramach "Konkursu dotacji na promocję Funduszy Europejskich" ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.


8 sierpnia 2011 - Ruszają zapisy na regaty

IX Regaty "Książęcy Szkwał 2011" o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie "omega" w systemie przesiadkowym zaplanowano w dniach 16-18 września.
Tegorocznymi organizatorami regat jest ponownie Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" przy współpracy Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg".
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach dzięki dofinansowaniu miasta Świdnica wyniesie 80 złotych. Trzydniowe wyżywienie to koszt 110 złotych od osoby. . . . czytaj więcej


8 sierpnia 2011 - Wakacje na czterech kółkach, przystanek Świdnica

IV Międzynarodowy Zlot Caravaningowy. Do Świdnicy zawitało dzisiaj kilkadziesiąt załóg z Polski i Europy.
Zlot jak co roku odbywa się na malowniczo położonym Campingu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej.
Na uczestników zlotu czeka wiele atrakcji.
Wśród nich zwiedzanie Świdnicy z wykorzystaniem nowego systemu Tras Miejskich City Walk, wycieczka do Krzyżowej. Muzeum Broni w Witoszowie czy tez wyjazd do Gross Rosen.


8 sierpnia 2011 - Turnieje sportowe "Lato na korcie"

6 sierpnia na boisku sportowym przy ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej odbyły się turnieje sportowe "Lato na korcie". W piłce nożnej rywalizowali mali sportowcy, uczęszczający do szkół podstawowych, a w piłkę siatkową zagrali starsi.
W turnieju piłki nożnej zagrały trzy zespoły, z których bezkonkurencyjną okazała się drużyna SSG. Dla dzieci przygotowano także specjalne konkursy: w zawodach w podbijaniu piłki zwyciężył Bartosz Tymcik, a w strzałach do bramki wyróżniono Krzysztofa Goździka.
Wybrano także najlepszego bramkarza turnieju, którym została jedyna w turnieju dziewczynka - Aleksandra Hajduk. . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2011 - Trzynastka Polonii-Sparty Świdnica na inaugurację

Dzisiaj rozpoczęły się rozgrywki III ligi piłki nożnej. W grupie dolnośląsko-lubuskiej gdzie występuje zespół ze Świdnicy prowadzenie objęła Bielawianka Bielawa, która wyprzedza Prochowiczankę Prochowice i Orzeł Ząbkowice Śląskie. Polonia-Sparta Świdnica po przegranym meczu z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:2 zajmuje 13 pozycję w tabeli rozgrywek.
Jedyny czwartoligowiec z naszego rejonu AKS Strzegom startuje w najbliższą sobotę. Rywalem strzegomian będzie zespół Foto-Higiena Gać. W najbliższy weekend ruszają również rozgrywki ligi okręgowej oraz rywalizacja w klasach niższych.


7 sierpnia 2011 - Silesian Cup w Świdnicy

Ponad pół tysiąca najmłodszych piłkarzy z całej Polski i zagranicy przyjedzie do Świdnicy na szósta już edycja prestiżowego turnieju piłkarskiego Silesian Cup. Na boiskach świdnickiego OSiR-u zagrają młodzi zawodnicy takich klubów jak Torpedo Moskwa, Śląsk Wrocław, GKS Bełchatów czy Zagłębie Lubin.
Od 9 sierpnia przez 6 dni zawodnicy z 37 klubów będą walczyć o zwycięstwo w czterech kategoriach wiekowych. Dodatkowo jak co roku wybrany zostanie najlepszy zawodnik, strzelc i bramkarz turnieju. - Co roku staramy się uatrakcyjniać turniej zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2011 - Listy kandydatów . . .

Przedstawiamy dzisiaj listy kandydatów do sejmu i senatu dwóch ugrupowań politycznych z naszego rejonu - Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Platformy Obywatelskiej.
Sojusz Lewicy Demokratycznej do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wystawia Henryka Rataja.
Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z listy kandyduje 16. osób a są to: . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2011 - "Sprawny Uczeń" - stypendia dla niepełnosprawnych uczniów

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił Dolnośląski Program Pomocy Uczniom Niepełnosprawnym "Sprawny uczeń", w ramach którego niepełnosprawni uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z małych miasteczek i wsi Dolnego Śląska mogą ubiegać się o jednorazowe stypendia Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Stypendia będą ufundowane z budżetu województwa.
O stypendia w kwocie 1000 złotych (jednorazowo) mogą ubiegać się uczniowie, którzy spełniają następujące warunki: . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2011 - Przewodnik Elżbiety Dzikowskiej z bonifikatą

8 sierpnia 2011 roku odbędzie się premiera III wydania serii "Groch i kapusta.
Podróżuj po Polsce!" wydawnictwa Rosikon Press.
Autorka, Elżbieta Dzikowska, prowadziła przed laty z mężem Tonym Halikiem cykl programów "Pieprz i wanilia". Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie, dzieli się z nami opisami niezwykłych miejsc, jakie poznała i często odwiedza w Polsce.
W serii "Groch i kapusta" oprócz relacji o nich i zdjęć wiele uwagi poświęca wybranym przez siebie ludziom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko czytelników zaciekawią, lecz i zainspirują. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2011 - Powiat wyemitował pierwsze obligacje

W kwietniu tego roku Rada Powiatu Świdnickiego podjęła decyzję o emisji obligacji z 3-letnią karencją spłaty. Wyemitowano już kilka serii obligacji na kwotę nieco ponad 34 miliony złotych. Obligacje mają dać w sumie 56 milionów 720 tysięcy złotych na pokrycie prawie całości z dotychczasowego zadłużenia powiatu. Emisję obsługuje wyłoniony w przetargu Nordea Bank Polski SA.
Obligacje komunalne dla samorządów to nowatorskie i ciekawe rozwiązanie, z którego postanowił skorzystać powiat świdnicki. Wieloletnie, duże inwestycje realizowane z powiatowego budżetu - budowa drogi tzw. autostradowego łącznika, zakończenie budowy szpitala Latawiec i przenosiny starej bazy z ulicy Westerplatte na Leśną, budowa szkoły specjalnej i duże pieniądze przeznaczane w ciągu ostatnich sześciu lat na remonty dróg powiatowych - wszystko to z roku na rok obciążało finanse powiatu. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2011 - Hala prawie gotowa

Gorąco i pracowicie jest na jednym z największych placów budowy w Świebodzicach, które realizuje samorząd. Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach rośnie i zmienia się w oczach. Obok nowego budynku dydaktycznego, który oddano do użytku rok temu, stoi sala gimnastyczna, w której trwają prace wykończeniowe.
Przylegający do budynku stary obiekt szkolny właśnie zyskuje nową elewację, nawiązującą do architektury całości kompleksu. Wewnątrz prowadzone są prace murarskie, wymieniono instalacje, niektóre klasy są już w pełni gotowe i pomalowane, w łazienkach i toaletach położone zostały płytki.
Sala gimnastyczna z półokrągłym dachem robi wrażenie przestrzennym wnętrzem. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2011 - Są jeszcze środki na likwidację barier transportowych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy informuje, że do 12 sierpnia istnieje możliwość składania wniosków w ramach programu wyrównywania różnic między regionami. Pieniądze pochodzą z PFRON i mogą być przeznaczone na likwidację barier transportowych.
O dofinansowanie zakupu lub przystosowania pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych, ze środków PFRON mogą ubiegać się:
1) organizacje pozarządowe prowadzące co najmniej 1 rok działalność statutową w zakresie rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych, którym dla prowadzenia wymienionej działalności niezbędny jest środek transportu,
2) jednostki samorządu terytorialnego, które zorganizowały lub planują zorganizować na swoim terenie przewóz osób niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2011 - Na Parkowej się dzieje

W decydującą fazę weszły prace adaptacyjne budynku po dawnym komisariacie policji przy ul. Parkowej 4 w Świebodzicach. W pozyskanym kilka lat temu od władz powiatu obiekcie Gmina Świebodzice tworzy Centrum Rehabilitacji Społecznej. Będzie to miejsce, w którym pomoc znajdą osoby starsze, niepełnosprawne, chore.
Będzie tu dostęp zarówno do zabiegów stricte rehabilitacyjnych, jak i możliwość korzystania z różnego rodzaju terapii, warsztatów, itd.
W 2010 roku oddano do użytku I etap - pawilon, w którym rehabilitację swoich podopiecznych prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2011 - Świdnicki Turniej Drużyn Podwórkowych w Piłce Nożnej

W dniach 17-20 sierpnia na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się Świdnicki Turniej Drużyn Podwórkowych w Piłce Nożnej.
W turnieju mogą wystąpić dzieci i młodzież ze szkół podstawowych rocznik 1998 i młodsi, gimnazjaliści rocznik 1995 i młodsi oraz wszyscy z rocznika 1994 i starsi. Drużyny składac się będą z siedmiu zawodników.
Zapisy chętnych przyjmowane są 1 dniach 12-16 sierpnia w godzinach 17.00-20.00 w kawiarence tenisowej.


5 sierpnia 2011 - Koniec remontu świetlicy w Imbramowicach

Zakończył się długo oczekiwany przez mieszkańców Imbramowic remont ich wiejskiej świetlicy. Obiekt z powodu złego stanu technicznego od kilku lat nie mógł być użytkowany.
Wyremontowany został między innymi dach, wymienione okna i drzwi. Świetlica została pomalowana i posłuży mieszkańcom Imbramowic przez wiele lat, będzie doskonałym miejscem integracji, wspólnych zabaw i spotkań.
Dzięki staraniom Urzędu Gminy uzyskano dofinansowanie do remontu.


4 sierpnia 2011 - Juniorki ze Stragony wystartują w Mistrzostwach Polski

Już jutro, na sopockim hipodromie rozpoczną się Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w ramach których zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Juniorów. W Mistrzostwach Polski Juniorów wystartują trzy zawodniczki z LKS Stragona, Agata Jodko, Małgorzata Borysiuk i Karolina Podwińska.
Zawody rozpoczną się w piątek próbą ujeżdżenia. Agatę Jodko zobaczymy na dwóch koniach, Fernhill Cool Diamond oraz Salazar. Małgosia Borysiuk wystartuje na Kansasie a Karolina Podwińska na Dzieżbie.
W zawodach w Sopocie wystartuje jeszcze jeden zawodnik w barwach LKS Stragona. W konkursie CNC - L zobaczymy Janusza Kowalczyka na koniu Son of Light. Trzymamy kciuki za naszych zawodników.


4 sierpnia 2011 - Wakacje z trąbką i piłką

Fundacja “Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na wielki finał projektu "Europa Pierwszy Gwizdek" - wakacje z trąbką i piłką dla dzieci z Polski i Niemiec. Finał już 6 sierpnia o godzinie 15.00 na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.
W ramach podsumowania projektu, któremu patronuje Piotr Trochowski, Polak grający w reprezentacji Niemiec w piłce nożnej, na krzyżowskim trawniku będzie miał miejsce otwarty festyn z finałowym koncertem polsko-niemieckiej orkiestry dętej, turniejem piłki nożnej, premierą hymnu oraz prezentacją filmu "Europa pierwszy gwizdek" autorstwa grupy medialnej uczestników projektu. Wstęp wolny.
Piotr Trochowski grał w latach:2002-2005, 2005-2011 Hamburger SV i rok 2011 pięcioletni kontrakt z FC Sevilla. W 2010 roku zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Republice Południowej Afryki. Zdjęcie - The Telegraph


4 sierpnia 2011 - XX Lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu

Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 - lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom.
To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" zorganizował imprezę pod nazwą "Przyjaciele Kostrzan". Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne, z którymi "Kostrzanie" poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.
W 1993 roku organizatorami festiwali zostali Strzegomski Ośrodek Kultury, przekształcony później w Centrum Kultury oraz Zespół "Kostrzanie". >>> zobacz tegoroczny program festiwalu. . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2011 - Sierpień Młodych Radnych

Marazm sennych letnich popołudni? Beztroskie leniuchowanie? - To nie dla nich. Radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie udowadniają, że wakacje to dla nich czas niezwykle aktywnego działania.
Wśród przedsięwzięć współorganizowanych przez MRM przy wsparciu Żarowskiej Wspólnoty Samorządowej przewidzianych na sierpień wymienić trzeba przede wszystkim wyjazd do Warszawy dla podopiecznych świetlic środowiskowych z gminy Żarów, który odbędzie się w dniach 29 - 30 sierpnia.
Jest to już druga taka wycieczka zorganizowana na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka (pierwsza odbyła się w dniach 11-12 lipca tego roku). W drugim wyjeździe udział weźmie 50 dzieci. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - Jazda na gapę się nie opłaca

Do października w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego pojawiać się będzie więcej kontrolerów. Gapowicze będą zachęcani do kupowania biletu np. przez komórkę - usługa moBilet, w biletomacie bądź u kierowcy, a uczniowie jeszcze - przez najbliższe tygodnie - do zakupu biletu wakacyjnego.
- Jazda na gapę naprawdę się nie opłaca. Co więcej mamy też ciekawe oferty, na przykład obowiązujący w lipcu i sierpniu bilet wakacyjny dla uczniów, który miesięcznie zamiast 62,50 zł kosztuje maksymalnie 21 złotych.
Prócz tego upoważnia do wstępu na otwarty basen za połowę ceny - zachęca Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - Będzie e-książka

Od października tego roku, za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, będzie można skorzystać z e-książki. Biblioteka będzie miała dostęp do zasobów czytelni www.ibuk.pl, co oznacza możliwość korzystania przez czytelnika z wybranej przez siebie książki za pomocą domowego komputera.
Aby skorzystać z tej usługi należy w bibliotece odebrać kod dostępu do książki. Czytelnik będzie miał również możliwość elektronicznego zgłoszenia swojej macierzystej bibliotece zapotrzebowania na książkę, znajdującą się w zasobach ibuk.pl.
Wystarczy kliknąć odpowiednie okienko na stronie ibuk.pl, by do biblioteki dotarła informacja o potrzebie zakupu książki. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - Świdniczanie mogą wygrać plac zabaw dla dzieci

Świdnica ma najpiękniejszą starówkę, co potwierdził internetowy plebiscyt jednego z krajowych portali. Teraz mieszkańcy Świdnicy mogą się sprawdzić w innym internetowym konkursie i wygrać plac zabaw dla dzieci.
Na swoje 100. urodziny firma Nivea postanowiła ufundować i wybudować w polskich miastach 100 placów zabaw. - W plebiscycie internetowym na najpiękniejszą starówkę Świdnica zdeklasowała innych rywali m. in. Zamość i Sandomierz.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję należą się podziękowania. Przed nami kolejne wyzwanie - do wygrania jest nowy plac zabaw, który na pewno w Świdnicy się przyda. Mam nadzieję, że i tym razem, wspólnie pokażemy, że potrafimy walczyć. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - Prośba o aktualizację danych

SP ZOZ Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach przy ulicy Aleje Lipowe 15, ze względu na wyraźne życzenie Narodowego Funduszu Zdrowia, odnoszące się do potrzeby aktualizacji deklaracji przynależności do placówki ochrony zdrowia, uprzejmie prosi pacjentów o zgłaszanie się w celu zaktualizowania lub potwierdzenia danych w deklaracjach.
- Prosimy o zgłaszanie się do rejestracji ośrodka bądź do biura na III piętrze, przy okazji wizyty w przychodni, lub okolicy.
Zostanie udzielona Państwu pełna informacja jak i w razie potrzeby pomoc - zapewnia Adrian Szewczyk, dyrektor miejskiej przychodni. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - Remont drogi wojewódzkiej rozpoczęty

Pierwszego sierpnia rozpoczął się remont przebiegającej przez Gminę Jaworzyna Śląska drogi wojewódzkiej nr 382 na odcinku Nowy Jaworów - skrzyżowanie do Tomkowej. Remont, który zakończony zostanie 15 września będzie kosztował 3.5 miliona złotych.
Remont obejmuje odcinek długości blisko 5300 metrów.
Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz podkreśla, iż remontowana droga ma kluczowe znaczenie komunikacyjne nie tylko dla mieszkańców Jaworzyny, ale i dla całego Powiatu Świdnickiego.


3 sierpnia 2011 - Półkolonie dla świdnickich dzieci

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy już po raz drugi organizuje półkolonie dla świdnickich dzieci.
Atrakcje na pierwszy tydzień to: olimpiada gier i zabaw podwórkowych, wyjazd do Parku Wodnego we Wrocławiu, wyjazd Do Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku, spotkania z ciekawymi ludzmi, warsztaty tematyczne, taneczne, muzyczne, plastyczne, modelarskie.
Półkolonie organizowane są w dniach: 1-5 sierpnia, 8-12 sierpnia, 15-19 sierpnia, 22-26 sierpnia w godzinach 9.00 - 15.00.


3 sierpnia 2011 - Nowy wóz strażacki dla OSP Żarów

Na początku roku 2011 władze Gminy Żarów zaaprobowały program stworzony przez Powiatowego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Program ten przewidywał zakup dwóch nowych wozów bojowych dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Żarów, w przeciągu 2 najbliższych lat.
Nie zostały przyznane jednak środki finansowe na ten projekt w związku z tym podjęte zostały działania w celu zakupienia wozu używanego.
3 sierpnia 2011 roku został zakupiony w Nowej Rudzie wóz strażacki. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - Wyprawa do Maroka

W myśl zasady, że świat nie przejechany nie jest nic wart, czwórka szalonych i rządnych przygód studentów wybiera się w wielką podróż, podróż do Maroka. Uczestnikami tej wyprawy są Piotr Parobiec ze Świdnicy, Justyna Siemiątkowska z Warszawy, Tomek Styla z Warszawy, Bartłomiej Kuzianik z Krakowa.
Nasza podróż zaczyna się 6 sierpnia i wiedzie przez Paryż, Bilbao, Maroko (Marakesz, Fez, Atlas, Sahara-Zagora), Barcelona, Montpellier, Polska.
- to tylko punkty zaczepne - wyjaśnia Piotr Parowiec - nie wiemy, jak do końca będzie przebiegać nasza trasa, bo jesteśmy uzależnieni od kierowców. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - "Łapy, łapy, cztery łapy..."

Zapraszamy serdecznie miłośników i posiadaczy psów na ciekawą imprezę kynologiczną, która w sobotę, 13 sierpnia, o godzinie 12.00 odbędzie się na świebodzickim Rynku.
Pod hasłem "Mój przyjaciel pies" kryje się wiele interesujących wydarzeń. Będzie można m. in. uzyskać porady na temat właściwego żywienia naszego pupila, podpatrzyć jak nauczyć naszego psiaka posłuszeństwa. Będą także pokazy psich zaprzęgów oraz prezentacje nietypowych ras. A do tego konkursy dla dzieci, zabawy i wiele innych atrakcji.
Organizatorem imprezy jest wałbrzyski oddział Polskiego Związku Kynologicznego, pod patronatem burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza.


3 sierpnia 2011 - Silesian Cup w Świdnicy

Ponad pół tysiąca najmłodszych piłkarzy z całej Polski i zagranicy przyjedzie do Świdnicy na szósta już edycja prestiżowego turnieju piłkarskiego Silesian Cup. Na boiskach świdnickiego OSiR-u zagrają młodzi zawodnicy takich klubów jak Torpedo Moskwa, Śląsk Wrocław, GKS Bełchatów czy Zagłębie Lubin.
Od 9 sierpnia przez 6 dni zawodnicy z 37 klubów będą walczyć o zwycięstwo w czterech kategoriach wiekowych. Dodatkowo jak co roku wybrany zostanie najlepszy zawodnik, strzelc i bramkarz turnieju. - Co roku staramy się uatrakcyjniać turniej zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2011 - W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia to dzień szczególny nie tylko dla samej Warszawy, ale również całej Polski. Tego dnia bowiem minęła 67 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Godzina "W", a potem 63 dni "krwi i chwały" oraz dramatu powstańców i ludności cywilnej.
Tę prawdę pierwszego sierpnia na placu przed Nefrytem w Żarowie przypominali aktorzy Teatru Bezdomnego, zapraszając wszystkich naszych mieszkańców na krótki happening z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W trakcie happeningu upamiętniającego to wydarzenie, aktorzy zaprezentowali inscenizację pod tytułem "Warszawa przed powstaniem".
Była to pełna ekspresji teatralna wizja, w której - co prawda - udział wzięli najmłodsi mieszkańcy naszej gminy przybliżająca chaos i niepewność, które panowały ówcześnie w Warszawie. . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2011 - Miejski Klub Siatkówki - Świdnica nadal w trzeciej lidze

Jak wiemy, Miejski Klub Siatkówki - Świdnica od dłuższego czasu poszukiwał możliwości występu w wyższej kategorii rozgrywek. Istniały na to duże szanse, o czym jakiś czas temu władze klubu informowały.
Dziś nadeszła zaskakująca i niemiła decyzja z Polskiego Związki Piłki Siatkowej mówiąca o tym, że wolne miejsce było ale ze względu na inne położenie geograficzne (wschodnia część kraju) miejsce to przypadnie drużynie Sobieski 46 UKS Lublin lub AKS OSW Olsztyn.
Tak więc MKS Świdnica awansu do II ligi musi szukać w kolejnym sezonie rozgrywkowym jeszcze jako trzecioligowiec. . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2011 - Przebudowywane skrzyżowanie już czynne

28 lipca wykonawca inwestycji - firma Heilit+Woerner otworzył dla ruchu przebudowywane skrzyżowanie drogi powiatowej Żarów - Piotrowice Świdnickie z nowo budowaną drogą powiatową nr 3396D.
Ruch na tym odcinku dróg odbywa się już bez zakłóceń.
Skrzyżowanie było zamknięte od 29 czerwca a objazd do Żarowa odbywał się przez Pastuchów - Przyłęgów - Łażany.


1 sierpnia 2011 - Przejście Prusa-Krasickiego ładniejsze i bezpieczniejsze

Niebawem rozpoczną się prace przy przebudowie łącznika pomiędzy ulicami Prusa i Krasickiego w Świebodzicach. Jest to wąskie przejście, którym mieszkańcy skracają sobie drogę by dojść z rejonów ulicy Krasickiego, Młynarskiej do centrum miasta.
Przejście od lat było w bardzo złym stanie, zyskało także sławę okolicy niebezpiecznej i zaniedbanej.
Dzięki ujęciu tego zdania w planach rewitalizacji miasta i dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego łącznik będzie na nowo zagospodarowany. . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2011 - I Przegląd Zespołów Ludowych w Żarowie

30 lipca w Żarowie przy Stawie Miejskim - w okolicy ulicy Wyspiańskiego odbył się I Przegląd Zespołów Ludowych z terenu partnerstwa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" w skład którego wchodzą: Gminy Żarów, Udanin, Jaworzyna Śląska, Kostomłoty, Strzegom, Świdnica oraz Dobromierz.
Na scenie prezentowały się kolejno zespoły: Zespół Folklorystyczny "Olszaniacy", Zespół " Alebabki", Zespół Folklorystyczny "Dobromierzanie", Kapela Ludowa "Kostomłocianie", Zespół śpiewaczy "Kądziołeczka", Zespół śpiewaczy "Stokrotki", Zespół śpiewaczy "Odnowa", Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie", Zespół Ludowy "Cicha Woda", Zespół śpiewaczy " Żarowianie".. . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2011 - To był wyjątkowy miesiąc

Półkolonia letnia, zorganizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świebodzicach dobiegła końca.
Przez cały miesiąc dzieci, uczestniczące w zajęciach, radośnie i aktywnie odpoczywały pod okiem instruktorów i opiekunów.
W ramach półkolonii odbywały się zajęcia stacjonarne na świetlicy środowiskowej, były także atrakcyjne wycieczki po okolicy, wyjazdy do kina, itp. Ostatni dzień wypoczynku letniego był wyjątkowo miły - uroczyste zakończenie półkolonii odbyło się w restauracji "Smak Orientu". . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2011 - Ośrodek Pomocy Społecznej już działa

Od poniedziałku, 1 sierpnia, Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu rozpoczął swoją działalność na ulicy Armii Krajowej 23 (budynek Przychodni Zdrowia - trzecie piętro).
Z tej okazji Ośrodek Pomocy Społecznej odwiedził senator RP - Stanisław Jurcewicz, Burmistrza Strzegomia - Zbigniew Suchyta i Zastępca Burmistrza - Wiesław Witkowski.
Od teraz pracownicy OPS pracować będa w komfortowych warunkach.
Najważniejsze telefony do Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu: . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2011 - Duże zainteresowanie kolektorami

Wielu świebodziczan uczestniczyło w piątkowym spotkaniu z przedstawicielem firmy Hetman-CB, będącej operatorem programu dotacji na zakup zestawów solarnych przez mieszkańców Gminy Świebodzice.
W gościnnych murach Miejskiego Domu Kultury wszelkie finansowe i techniczne niuanse związane z montażem i eksploatacją kolektorów słonecznych wyjaśniał zebranym Robert Ścigała, pracownik warszawskiego przedsiębiorstwa. Przedstawiciel firmy Hetman-CB mówił o kosztach, jakie musi ponieść beneficjent w przypadku wyrażenia woli zakupu zestawu, tłumaczył, w którym momencie wdrażania inwestycji pojawiają się dotacje, a także przedstawiał różnice między różnymi rodzajami kolektorów. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma