30 września 2011 - I Kongres Małżeństw w Świdnicy

Blisko 300 osób weźmie udział w I Kongresie Małżeństw - wydarzeniu, które w Polsce nie miało jeszcze miejsca. Uczestnicy z Dolnego Śląska, ale też innych części kraju wysłuchają konferencji, wezmą udział w koncertach i konwersatoriach. Temat to komunikacja w małżeństwie.
- W dniach 7-9 października (piątek-niedziela) Świdnica stanie się miastem ludzi, dla których małżeństwo to najlepsza decyzja życiowa.
Siedem konferencji, osiem konwersatoriów, dwa koncerty, ale także okazja do modlitwy - wszystko po to, żeby odkryć na nowo wartość małżeństwa - tłumaczą organizatorzy kongresu. . . . czytaj więcej


30 września 2011 - 60. lat Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy

W dniach 9-12 października Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara - Słobódzkiego w Świdnicy obchodzić będzie 60. lat swojego istnienia.
Z tej okazji odbędą się spotkania, konferencje, wystawy. Obchody rozpoczna się 9 października o godzinie 11.00 Mszą Święta dziękczynną w Katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. Oto szczegółowy program obchodów: . . . czytaj więcej


30 września 2011 - Przed wyborami parlamentarnymi

Informacja o warunkach udziału w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w Świdnicy, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 9 października 2011 roku.
1. Głosowanie obywateli polskich w miejscu stałego zamieszkania.
Wyborca zameldowany na pobyt stały na terenie Świdnicy, który nie złoży wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu (w innej gminie) oraz wyborca wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek, na podstawie stałego rejestru wyborców zostanie wpisany z urzędu do spisu wyborców w Świdnicy, sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla jego miejsca zamieszkania. . . . czytaj więcej


29 września 2011 - Jaga Team na czele ligi JAKO Cup

Za nami III kolejka Powiatowej Ligi JAKO Cup - edycja jesienna. Liga rozgrywana jest dwa razy w tygodniu na boisku Orlik w Żarowie.
Dwa zwycięstwa i jedna porażka pozwala drużynie Jaga Team objąć fotel lidera. Dużych emocji dostarczyło spotkanie II kolejki pomiędzy Mam Talent a Geospace-Pleucom. Przy stanie 4:2 dla Mam Talent, Geospace-Pleucom rzutem na taśmę zdołał wyrównać stan rywalizacji. Bramkę na wagę jednego punktu w końcowych sekundach zdobył Artur Adamek.
W najciekawszym spotkaniu ostatniej kolejki Kanarinios pokonali mistrza poprzedniej edycji, piłkarzy Nocny Team 3:2. W klasyfikacji najlepszych strzelców na pierwszym miejscu z dorobkiem trzech bramek plasują się: Paweł Kaśków (Mam Talent), Adam Ciupiński (Nocny Team) oraz Paweł Wójciga (Jaga Team). Organizatorem rozgrywek jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.


29 września 2011 - Czesi w Witoszowie

Szkoła Podstawowa z Witoszowa Dolnego i Gmina Świdnica w dniach od 23 do 25 września gościły zaprzyjaźnioną grupę uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kopidlnie. Integracyjne spotkanie miało miejsce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, było ono kolejnym działaniem wpisanym w mikroprojekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Trzydniowa wizyta studyjna uczniów obfitowała w wiele wrażeń i atrakcji. . . . czytaj więcej


29 września 2011 - Pływacy na start

Już po raz czwarty w najbliższą sobotę uczniowie szkół podstawowych gimnazjalnych i średnich oraz dorośli będą walczyć o tytuł najlepszego świdnickiego pływaka. Zawody zostaną rozegrane na basenie 25 metrowym przy ulicy Równej.
- Chcemy popularyzować pływanie jako czynną formę uprawiania rekreacji sportowej i spędzania czasu wolnego. Jest to również na pewno promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców miasta ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwój zainteresowań pływackich wśród dzieci i młodzieży - mówi dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy Edmund Frączak. . . . czytaj więcej


29 września 2011 - Pamiątki o świdniczanach na szczycie wieży

Przy dźwiękach trąbki do kuli odbudowywanej wieży ratuszowej trafią pamiątki świdniczan. Uroczystość zaplanowano na sobotę, 1 października w samo południe, tuż po świdnickim hejnale. Będą salwy z broni świdnickiego regimentu oraz występ zespołu.
- Po 45 latach wieża ratuszowa wróci do świdnickiego Rynku. Na otwarcie dla zwiedzających czekamy do przyszłego roku, natomiast już za kilka dni będziemy świętować umieszczenie pamiątek i aktu erekcyjnego w iglicy hełmu wraz z kulą - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


28 września 2011 - Ze Świdnicy do Wrocławia w 45 minut?

Jest nowy pomysł przywrócenia przejazdów kolejowych na linii Wrocław - Świdnica. Po torach miałyby kursować szynobusy, które w ciągu 45 minut dowoziłyby pasażerów do stolicy Dolnego Śląska.
Nierealne? Przekonaj się o tym sam uczestnicząc w konferencji prasowej organizowanej przez starostę świdnickiego Zygmunta Worsę, prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka i wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Patryka Wilda.
Konferencja odbędzie się 29 września, w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, o godzinie 12.00.


28 września 2011 - Czeski Broumov uhonorował Beckera

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy poświęconej filii świebodzickiej firmy Gustava Beckera w czeskim Broumovie. Na wystawie można zobaczyć archiwalne materiały i zabytkowe zegary z Broumova i ze Świebodzic. Wiele uwagi poświęcono Świebodzicom i historii powstania firmy Gustav Becker, najsłynniejszej fabryki zegarów w XIX-wiecznej Europie.
Do uczestniczenia w niej został zaproszony świebodziczanin Adam Mroziuk, wielki znawca Beckera i miłośnik jego zegarów.
To właśnie pan Adam był jednym z inicjatorów organizacji wystawy Beckera w Świebodzicach w 2009 roku; zasłynął także z renowacji ratuszowego zegara. . . . czytaj więcej


28 września 2011 - Rozstrzygnięcie konkursu "Citywalk"

Konkurs promujący Książęcą Trasę Turystyczną w Świdnicy rozstrzygnięty.
Mimo, że uczestnictwo w konkursie nie było łatwe, wymagało dużej wiedzy historycznej, umiejętności plastycznych i fotograficznych, to wpłynęło aż 27 prac.
Na specjalne wyróżnienie zasłużyli: Anna Badowska i Koło Turystyczne PTTK "To tu to tam" z Młodzieżowego Domu Kultury - za estetykę pracy. Oto zwycięzcy: . . . czytaj więcej


28 września 2011 - Koncert grupy "Radio Samsara"

W piątek, 7 października w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 w Świebodzicach odbędzie się spotkanie z kulturami wschodu w ramach koncertu grupy Radio Samsara.
Jest to niezwykły projekt założony przez wirtuoza didjerido Ruffusa Libnera. Panowie grają muzykę inspirowaną kulturą Indii, Nepalu, Afryki i Australii. Oprawą będzie pokaz multimedialny z wyprawy muzyków m.in do Tybetu i Nepalu.
Zapowiada się naprawdę magiczny wieczór, początek o godzinie 18.00, wejście 15 złotych.


28 września 2011 - Liceum stuknęła "sześćdziesiątka"

24 września - ta data na długo utrwali się w pamięci Tych, którzy uczestniczyli w obchodach 60-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Świebodzicach. Inauguracja rocznicowych obchodów rozpoczęła o godzinie 10.00 uroczysta Msza Święta, w Kościele pw. Św. Mikołaja koncelebrowana przez proboszcza Jana Gargasewicza. W Eucharystii uczestniczyli zaproszeni księża - absolwenci: ksiądz Czesław Majda, ksiądz Krzysztof Moszumański.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Sali Bankietowej "Metalowiec" oraz w budynku szkoły. Część oficjalną rozpoczęła dyrektor Szkoły Elwira Podhalicz, która powitała dostojnych Gości i wygłosiła przemówienie. W okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych Gości ze wzruszeniem usłyszeliśmy historię Szkoły, życzenia, podziękowania. . . . czytaj więcej


28 września 2011 - Nie masz pieniędzy na czynsz, masz dług, odpracuj go!

Gmina Strzegom przypomina o możliwości odpracowania w formie wykonywanych prac na poczet zadłużenia z tytułu opłat czynszowych za lokale mieszkalne zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Strzegomia w sprawie umożliwienia spłaty zadłużenia wobec Gminy Strzegom osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.
Takie rozwiązanie problemu zadłużenia może zdecydowanie pomóc mieszkańcom w spłacie ich zadłużenia i pozytywnie wpłynąć na poprawę wizerunku miasta.
W razie wątpliwości wszelkich informacji i odpowiedzi na pytania szczegółowe udziela Wydział Gospodarki Lokalowej tutejszego urzędu. ( II piętro, pokój. 32 lub telefonicznie 74 85 60 538, 74 85 60 522)


28 września 2011 - I Festiwal Modeli Plastikowych - Łask

Po raz pierwszy w historii reprezentacja Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy miała okazje zaprezentować swoje prace.
Ponad 250 modeli na najwyższym poziomie prezentowali modelarze z całej Polski. Na festiwalu w dniach 24-25 września, wyróżnienia zdobyli: Krzysztof Zdybel (Supermłodzik 2011) - w kategorii samoloty w skali 1/48, Rafał Gaj (Supermłodzik 2011) - w kategorii modeli pojazdów cywilnych, Szymon Ślepko - w kategorii samolotów w skali 1/72, Michał Markowski - w kategorii pojazdów gąsienicowych w skali 1/35.


28 września 2011 - Święto Ziemniaka

1 października to w Świebodzicach tradycyjnie Święto Ziemniaka. Dzieci wraz z rodzicami będą już po raz drugi bawić się na festynie, który rozpocznie się o godzinie 11 na placu apelowym przy Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na Osiedlu Piastowskim oraz na boisku przy Szkole Podstawowej nr 3.
W programie festynu mnóstwo atrakcji: pieczenie ziemniaków, malowanie twarzy, loteria fantowa, gry i zabawy sportowe oraz wiele innych.
Organizatorami są: Urząd Miejski w Świebodzicach, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach, Parafia pw. Świętego Brata Alberta, Przedszkole nr 2, Przedszkole nr 3 "Niezapominajka", Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych, SP 3, Dom Pomocy Społecznej, Ośrodek Sportu i Rekreacji.


28 września 2011 - Bitwa o twierdzę świdnicką

Na sobotę, 1 października zaplanowano inscenizację bitwy - zdobycie twierdzy świdnickiej przez Austriaków - w ramach "IV rekonstrukcji historycznych bitew - Świdnica 2011".
W bojach weźmie udział 120 żołnierzy z regimentów historycznych z Polski, Czech i Niemiec.
Potyczki odbędą się w 250. rocznicę zdobycia twierdzy świdnickiej przez austriacki korpus generała Laudona.
Początek o godzinie 16.00 na terenie Fleszy Jawornickiej w Parku Sikorskiego (dawny amfiteatr przy ulicy Sikorskiego). . . . czytaj więcej


28 września 2011 - Remis i awans o jedno miejsce

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zremisowali dzisiaj w zaległym meczu III-ligi dolnośląsko-lubuskiej z Pogonią Świebodzin 2:2.
W tabeli prowadzi MKS Oława - 22 punkty przed Orłem Ząbkowice Śląskie - 20 punktów i Promieniem Żary - 16 punktów. Polonia-Sparta Świdnica z 13 punktami awansowała na 10 miejsce w rozgrywkach III ligi.
Bramki strzelili: Kamil Śmiałowski w 21 minucie, Dariusz Filipczak 39 (k) - Jakub Mojsiej 25, Paweł Wojtysiak w 56 minucie meczu.
W najbliższej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica rozegra mecz u "siebie" "z Bielawianką Bielawa - 1 października o godzinie 15:00.


27 września 2011 - Parking przy "Latawcu" jeszcze w tym roku

Długo wyczekiwana inwestycja budowy parkingów przy szpitalu "Latawiec" w Świdnicy ruszy już w tym roku. Powiat ogłosił przetarg na wykonanie jednego z trzech modułów parkingowych. Oferty można składać do 3 października do godziny 9.00. Termin zakończenia prac to 15 grudnia.
Parking będzie miał charakter modułowy. Oznacza to, że wyznaczono kilka sektorów, gdzie będzie można zostawić swoje samochody. Zaplanowano wykonanie trzech głównych modułów oraz trzech uzupełniających dla personelu medycznego.
Miejsca parkingowe wkomponowano w istniejącą roślinność tak, aby nie trzeba było wycinać żadnego z rosnących tam drzew. . . . czytaj więcej


27 września 2011 - Strzegom Autumn Show: Dibowski zwycięzcą CIC 2*

W Strzegomiu zakończyły się zawody Strzegom Autumn Show. Reprezentant Niemiec - Andreas Dibowski na koniu FRH Fantasia zwyciężył konkurs CIC 2*. W czołówce nie zabrakło reprezentantów Polski - trzecie miejsce zajął Kamil Rajnert na Ebonicie.
W ramach zawodów rozegrano Mistrzostwa Polski na Kucach, które zwyciężyła Aleksandra Grzybkowska na Faworku oraz Puchar Polski Juniorów Młodszych na Kucach, gdzie zwycięstwo odniosła Zofia Pogodzińska na Silvertops Ass i Puchar Polski Małych Koni, który przypadł Paulinie Orczyńskiej na Speed Limit. Zawody Strzegom Autum Show zakończyły również całosezonowe rozgrywki w ramach Pucharu Polski. . . . czytaj więcej


27 września 2011 - Strzegom może rywalizować z Krakowem

Strzegomskie planty zauroczą każdego turystę przyjeżdżającego do naszego miasta i mogą być powodem do dumy mieszkańców. Trwająca ponad rok rewitalizacja sprawiła, że jest to najczęściej odwiedzany teren zielony w mieście. Mieszkańcy z zainteresowaniem obserwują przebieg prac. Z dumą, podziwem, a czasem z konstruktywna krytyką spoglądają na ich efekty i utożsamiają się z tym miejscem, które już niedługo stanie się atrakcyjnym parkiem rekreacji i wypoczynku, bowiem prace rewitalizacyjne dobiegają już do końca. - Nawierzchnie w parku skończyliśmy przed czasem. Zamontowano ławki, lampy i kosze na śmieci. Wyposażenie placów zabaw wykonamy w końcowym etapie - opowiada pan Dariusz Pylak z Firmy GRANIT. . . . czytaj więcej


27 września 2011 - Maksymalny poziom adrenaliny

"Maksymalny poziom adrenaliny podczas Finału Poland Trophy Dragon Winch Extreme W Walimiu"
Ostatnia edycja rajdu przeprawowego Poland Trophy Dragon Winch Extreme w sezonie 2011 właśnie dobiegła końca. Jedna z najbardziej ekstremalnych imprez w kraju odbyła się 23-24 września 2011 roku w Walimiu. Zawodnicy i widzowie nie zawiedli się.
Przygotowane trasy były naprawdę trudne, pełne podjazdów, stromych zjazdów i trawersów. Do ich pokonania nie wystarczyły tylko umiejętności i opanowanie. Potrzebne było także odpowiednie przygotowanie maszyny do walki w tak ciężkim, górzystym terenie. . . . czytaj więcej


27 września 2011 - Remont drogi z dofinansowaniem?

Rada Powiatu wyraziła zgodę na sfinansowanie modernizacji kolejnej drogi znajdującej się w zasobach powiatowych. Remont realizowany byłby wspólnie z Powiatem Jaworskim i kopalnią kruszyw. Oba samorządy wspólnie z kopalnią będą starały się o uzyskanie dofinansowania na remont ze środków MSWiA lub Ministerstwa Infrastruktury.
Remont obejmowałby modernizację drogi na odcinku od granicy powiatu świdnickiego z jaworskim do zjazdu do Kopalni w Gniewkowie o długości 3,620 km. Powiat jaworski planuje z kolei realizację dalszej części odcinka tej drogi, który przebiega po jego stronie. . . . czytaj więcej


27 września 2011 - Uroczyste otwarcie Ośrodka Pomocy Społecznej

29 września o godzinie 13.00 odbędzie się oficjalne otwarcie nowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Armii Krajowej w Strzegomiu.
W uroczystościach wezmą udział władze miasta, przedstawiciele kościoła lokalnego, prezesi Strzegomskiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z o.o. i Centrum Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej Hekios s.c oraz zaproszeni goście.
- Nowa siedziba OPS spełnia oczekiwania pracowników i naszych podopiecznych. Jest nam dobrze tu - poinformowała Bożena Brańka kierownik OPS w Strzegomiu.


26 września 2011 - Śmigło do legendarnego trójpłatowca już gotowe

Śmigło do legendarnego trójpłatowca już gotowe Kilkadziesiąt dni trwała praca nad śmigłem do powstającego, legendarnego trójpłatowca jakim latał najsłynniejszy mieszkaniec Świdnicy - Baron Manfred von Richthofen znany na świecie jako "Czerwony Baron", najlepszy pilot I Wojny Światowej.
"Praca trwała tak długo ponieważ śmigło z pewnych względów musiało być budowane w mieszkaniu a tam warunki nie pozwalają na pełen rozmach. Śmigło mierzy 250 centymetrów długości, powstało z kilkunastu warstw desek sklejonych ze sobą na trwałe.
- Jestem przekonany, że posłuży Fokkerowi DR1 przez kilkadziesiat lat. Niebawem przekażę je do Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia by tam czekało na zakończenie budowy samolotu" - powiedział Jerzy Gaszyński - twórca tego ważnego elementu samolotu oraz Prezes "Red Baron Foundation".


26 września 2011 - Świdnica samorządem równych szans

Świdnickie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych jeszcze przed rozpoczęciem swojej działalności uzyskało nagrodę. Miasto Świdnica, które przy wsparciu unijnych funduszy zrealizowało inwestycję, zostało uhonorowane tytułem "Samorząd Równych Szans 2011".
- Wyróżnienie to dla nas spora niespodzianka, ale i zobowiązanie, by Centrum w jak najlepszy sposób pozwalało na rozwój organizacji pozarządowych. To ważne zadanie, bo z pomocy sektora pozarządowego korzystają świdniczanie. Konkurs promuje działania integrujące osoby niepełnosprawne ze środowiskiem lokalnym i aktywizujące je. . . . czytaj więcej


26 września 2011 - "Koncert dla rodziców i przyjaciół" w Krzyżowej

Zapraszamy serdecznie na powtórkę "Koncertu dla rodziców i przyjaciół", który odbędzie się 8 października o godzinie 16.00 w Pałacu "Krzyżowa".
W imprezie wystąpią zespoły oraz soliści ze Studia Artystycznego “Katharsis", prezentując swoje umiejętności taneczne i wokalne.
Wspaniała zabawa w rodzinnej atmosferze i pięknym miejscu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas wolny.


26 września 2011 - Uzdolniony Marcin Grygiel znów wyprzedza świat

Dwa lata temu piano o nim na całym świecie, gdy jako pierwszy zainstalował z powodzeniem na zwykłym telefonie komórkowym system operacyjny Windows. Okazuje się, że Marcin znów pokazał swój talent i zainteresował ludzi na całym świecie.
- Tym razem udowodniłem, że nie należy obawiać się o wymagania sprzętowe przyszłego systemu operacyjnego Windows 8, który będzie miał premierę w połowie przyszłego roku. Według informacji które znalazłem w sieci system Windows 8 potrzebuje co najmniej 1GB (1024MB) pamięci operacyjnej RAM.
Tymczasem kilka dni temu udało mi się uruchomić Windows 8 w wersji dla developerów na komputerze wyposażonym tylko w 128MB pamięci RAM, czyli w 8-krotnie mniejszej ilości niż minimum określone przez firmę Microsoft. . . . czytaj więcej


26 września 2011 - Narada z Sołtysami

Bezpieczeństwo i porządek w Gminie Strzegom to temat narady Burmistrza Strzegomia z Sołtysami na którą zaproszono także Andrzeja Dobiesa Komendanta Komisariatu Policji w Strzegomiu oraz pana Kazimierza Chajdugę Komendanta Straży Miejskiej.
W spotkaniu, które odbyło się 23 września uczestniczyli również Radni Rady Miejskiej, pracownicy urzędu miejskiego oraz Bożena Bojanowska-Czuk Dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.


26 września 2011 - Spotkanie w sprawie kolektorów słonecznych

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane zakupem i instalacją zestawów kolektorów słonecznych na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 30 września.
Organizatorem spotkania jest Firma "Hetman" z Warszawy oraz Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej.
Spotkanie odbędzie się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Powstańców 3, o godzinie 16:00.


26 września 2011 - Przekazanie samochodu strażackiego

Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik wraz z Komendantem Gminnym OSP Czesławem Wawro przekazali druhom OSP Mysłaków kluczyki do samochodu strażackiego Lublin. Samochód ten dotychczas służył w ratownictwie drogowym OSP Marcinowice jest w bardzo dobrym stanie technicznym, z małym przebiegiem. Samochód wyposażony jest w agregat prądotwórczy, pompę szlamową. Ponieważ OSP Marcinowice wzbogaciła się w nowy wóz bojowy z pełnym wyposażeniem - Mercedes Benz Atego 1429 AF, typ GBA 2,5/16, Lublin będzie teraz służył druhom z Mysłakowa. Wójt Gminy Marcinowice uroczyście wręczył kluczyki do samochodu strażackiego życząc strażakom satysfakcji z działalności społecznej, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.


26 września 2011 - Bieg po złoto

Tej jesieni przed nami kilka ciekawych propozycji zawodów sportowych, na które serdecznie zapraszamy.
Są to różnorodne imprezy zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i amatorów aktywnego życia.
"Bieg po złoto" to widowiskowe i wyjątkowe zawody biegowe. Rozgrywane są w trudnym technicznie i ciekawym terenie - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka około 5 km niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary. . . . czytaj więcej


26 września 2011 - Twierdza od wewnątrz

Muzeum Dawnego Kupiectwa informuje o ukazaniu się najnowszej książki Grzegorza Podrucznego "Twierdza od wewnątrz. Budownictwo wojskowe na Śląsku w latach 1740-1806".
Spotkanie z Autorem odbędzie się w siedzibie muzeum w piątek 30 września o godzinie 18.00.
Grzegorz Podruczny - historyk sztuki, doktorat obronił na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie wykładowca Collegium Polonicum w Słubicach. Autor monografii: Twierdza Wrocław w okresie fryderycjańskim (2009), współautor monografii Twierdza Srebrna Góra (2010). Redaktor i współredaktor naukowy tomów zbiorowych: Twierdza Srebrnogórska (2006); Twierdza Srebrnogórska II. Wojna 1806-1807 - Miasteczko (2008); Twierdza Srebrnogórska III Miasteczko i fortyfikacje (2010); Kunersdorf 1759 / Kunowice 2009. . . . czytaj więcej


26 września 2011 - Ukradł mosiężną kropielnicę

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ustalili i zatrzymali 12 letniego mieszkańca Świdnicy, sprawcę kradzieży mosiężnej kropielnicy z Kościoła Miłosierdzia Bożego w Świdnicy. Chwilę po kradzieży złodziej został zauważony przez mieszkankę Świdnicy, wystraszony odrzucił kropielnicę w krzaki i uciekł. Po krótkich poszukiwaniach kropielnica została odnaleziona i wróciła na swoje miejsce.
Ten sam dwunastolatek dzień wcześniej dokonał włamania do Punktu Skupu Złomu. Wszedł do środka wybijając szybę w oknie. Z punktu wyniósł 30 kilogramów złomu miedzi wartości 600 złotych. Po przesłuchaniu nieletni został oddany pod opiekę rodziców.
Materiały sprawy po wykonaniu niezbędnych czynności zostaną przekazane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy.


25 września 2011 - AKS Strzegom znowu przegrywa

AKS Strzegom przegrał na własnym boisku z Orkanem. AKS Strzegom - Orkan Szczedrzykowice 0:3
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Nysa Zgorzelec 3:2, Strzelinianka Strzelin - Sokół Wielka Lipa 3:0, Miedź II Legnica - Piast Zawidów 5:0, Karkonosze Jelenia Góra - Puma Pietrzykowice 1:0, Granica Bogatynia - Konfeks Legnica 3:1, Iskra Kochlice - Piast Żmigród 1:3.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać przed Piastem Żmigród. Strzegomianie z 9 punktami spadli na 14 miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra na wyjeździe z Piastem Zawidów.


25 września 2011 - Liga okręgowa

W siódmej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Biały Orzeł Mieroszów - Grom Witków 0:0, Unia Złoty Stok - Victoria Świebodzice 3:3, Zjednoczeni Żarów - Pogoń Pieszyce 2:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Stal Świdnica 0:5, LKS Bystrzyca Górna - Kryształ Stronie Śląskie 0:1, Nysa Kłodzko - Górnik Boguszów-Gorce 4:0, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - MKS Szczawno Zdrój 0:2, Lechia II Dzierżoniów - Piast Nowa Ruda 0:1.
W tabeli rozgrywek po siódmej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 19 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 2. Grom Witków 14 punktów, 7. LKS Bystrzyca Górna 10 punktów, 10. Zjednoczeni Żarów 9 punktów, 11. Victoria Świebodzice 9 punktów, 12. Stal Świdnica 8 punktów.


25 września 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach siódmej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Rawa Boleścin - Górnik II Wałbrzych 1:6, Karolina Jaworzyna Śląska - Sudety Dziećmorowice 3:2, Czarni Wałbrzych - Granit Roztoka 2:3, Zagłębie Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:1, LKS Bystrzyca Dolna - Zjednoczeni II Żarów 1:1, Wenus Nowice - Skalnik Czarny Bór 4:1, Koliber Uciechów - Unia Jaroszów 1:1, Włókniarz Głuszyca - Gwarek Wałbrzych 1:1.


25 września 2011 - "Jak bezpiecznie poruszać się po drodze" w "ósemce"

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu włączyła się po raz kolejny do kampanii Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Europejski Dzień bez Samochodu.
W tym roku w "Ósemce" 22 września odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III "Jak bezpiecznie poruszać się po drodze", konkurs rysowania kredą oraz kolejna edycja rozgrywanego już od kilku lat Międzyszkolnego Konkursu Ruchu Drogowego. Wśród zaproszonych szkół znaleźli się uczniowie szkół: SP nr 1, SP nr 6, SP nr 8, SP nr 105, SP nr 315, Podstawowej Szkoły Społecznej oraz Niepublicznej Szkoły Katolickiej "Caritas" Diecezji Świdnickiej. . . . czytaj więcej


25 września 2011 - Niezwykłe spotkanie

22 września, uczniowie Publicznej Szkoły w Stanowicach zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu.
Otóż tego dnia gościli mieszkańca Stanowic, dawnego ucznia "podstawówki", pana Marka Leśnickiego - znakomitego biegacza, wspaniałego sportowca, ujmującego człowieka.
Na spotkanie ze szkolną dziatwą przyniósł on wiele ciekawych eksponatów, sportowych trofeów. Uczniowie szkoły mogli podziwiać okazałe puchary, lśniące medale, także te z najszlachetniejszego kruszcu, przywiezione z ostatnich zawodów w Nowym Jorku. . . . czytaj więcej


24 września 2011 - Wygrali z Ilanką

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica wygrali dzisiaj mecz wyjazdowy w Rzepinie. Ilanka Rzepin - Polonia-Sparta Świdnica 1:2 .
W tabeli prowadzi MKS Oława - 22 punkty przed Orłem Ząbkowice Śląskie - 20 punktów i Promieniem Żary - 16 punktów. Polonia-Sparta Świdnica z 12 punktami zajmuje 11 miejsce w rozgrywkach III ligi.
Pozostałe wyniki kolejki: Lechia Zielona Góra - Orzeł Międzyrzecz 1:1, Prochowiczanka Prochowice - MKS Oława 2:3, Bielawianka Bielawa - Arka Nowa Sól 1:1, Polonia Trzebnica - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:0, Lechia Dzierżoniów - Pogoń Świebodzin 2:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Promień Żary 1:0.
W najbliższej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica rozegra mecz u "siebie" "z Bielawianką Bielawa.


24 września 2011 - Druga wygrana

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej Świdnica pokonał AZS Politechnikę Radom 35:28 (12:7) w meczu drugiej kolejki I ligi. Świdniczanie wygrali zdecydowanie i w pełni zasłużenie, ich zwycięstwo ani przez chwilę nie było zagrożone.
Gospodarze prowadzili od pierwszej do ostatniej minucie.
Gdy w 40. minucie na tablicy pojawił się wynik 22:9 trener Krzysztof Mistak wymienił prawie cały skład. Pozwoliło to gościom częściowo odrobić straty, a młodym graczom ŚKPR-u zdobywać szlify na parkietach I ligi. ŚKPR Świdnica -AZS Politechnika Radom 35:28 (12:7)


24 września 2011 - Klasztory i Kościoły Strzegomia

W środowe popołudnie Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" zorganizowało dla mieszkańców Strzegomia wykład dotyczący zabytków miasta i okolic.
Wykład, który był jedną z wielu atrakcji oferowanych przez CAS "Karmel" podczas realizacji projektu "Tydzień Aktywności Mieszkańca Strzegomia", odbył się w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej, w nowo otworzonym budynku poklasztornym.
Pełną tajemnic i zagadek historię Strzegomia przybliżył słuchaczom Krzysztof Kaszub - miłośnik historii, autor wielu publikacji i artykułów na temat Ziemi Strzegomskiej. . . . czytaj więcej


23 września 2011 - Bitwa o twierdzę świdnicką - już za tydzień

Na sobotę, 1 października zaplanowano inscenizację bitwy - zdobycie twierdzy świdnickiej przez Austriaków - w ramach "IV rekonstrukcji historycznych bitew - Świdnica 2011".
W bojach weźmie udział 120 żołnierzy z regimentów historycznych z Polski, Czech i Niemiec.
Potyczki odbędą się w 250. rocznicę zdobycia twierdzy świdnickiej przez austriacki korpus generała Laudona.
Początek o godzinie 16.00 na terenie Fleszy Jawornickiej w Parku Sikorskiego (dawny amfiteatr przy ulicy Sikorskiego). . . . czytaj więcej


23 września 2011 - 10 lat Kościoła Pokoju na liście UNESCO

Kościół Pokoju od dekady jest na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obchody jubileuszu zaplanowano w dwóch terminach - 24 i 25 września oraz 16 grudnia.
- Kościół Pokoju to niekwestionowana atrakcja turystyczna Świdnicy. Od lat przyciąga do naszego miasta gości z najdalszych zakątków Polski i nie tylko. Dla parafii i dla miasta to ważne, że kościół znalazł się na liście UNESCO obok innych najpiękniejszych miejsc na świecie.
- Na uroczystości zapraszamy wszystkich, którzy w Kościele Pokoju byli nieraz, ale szczególnie tych, którzy nie gościli jeszcze w naszej wyjątkowej świątyni - zachęca pastor Waldemar Pytel. . . . czytaj więcej


23 września 2011 - Słońce, rowery i świetna zabawa

Tegoroczny Happening Rowerowy, który 22 września odbył się na świebodzickim Rynku, z pewnością można zaliczyć do udanych. Dopisali uczestnicy i doskonała pogoda, a każdy, kto o 11. pojawił się na Rynku mógł liczyć na miły upominek.
Tradycją happeningu jest przejazd kolumny rowerzystów wokół ratusza i ulicami przyległymi do Rynku. Na dwóch a nawet i trzech kółkach stawiło się około 100 osób, w różnym wieku.
Prowadzeni przez policyjny radiowóz na sygnale i policjantów z drogówki na motocyklach rowerzyści machając i uśmiechając się do przechodniów przejechali wytyczoną trasą. Jak zawsze pilotem był także radny Władysław Góra, miłośnik kolarstwa i działacz LKKS "Górnik". . . . czytaj więcej


23 września 2011 - Pamiątki o świdniczanach na szczycie wieży

Przy dźwiękach trąbki do kuli odbudowywanej wieży ratuszowej trafią pamiątki świdniczan. Uroczystość zaplanowano na sobotę, 1 października w samo południe, tuż po świdnickim hejnale. Będą salwy z broni świdnickiego regimentu oraz występ zespołu.
- Po 45 latach wieża ratuszowa wróci do świdnickiego Rynku. Na otwarcie dla zwiedzających czekamy do przyszłego roku, natomiast już za kilka dni będziemy świętować umieszczenie pamiątek i aktu erekcyjnego w iglicy hełmu wraz z kulą - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


23 września 2011 - Jeszcze o kolektorach

W dniu 3 października serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane zakupem i instalacją zestawów kolektorów słonecznych na kolejne spotkanie informacyjne.
Organizatorem spotkania jest Firma "Hetman" z Warszawy oraz Urząd Miejski w Świebodzicach.
Na spotkaniu będzie się można dowiedzieć o procedurach i dofinansowaniu, związanym z zakupem kolektorów. Spotkanie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13, o godzinie 17:30


23 września 2011 - Niezwykli Dolnoślązacy 2011

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych pragnie serdecznie zaprosić do wzięcia udziału już w szóstej edycji konkursu "Akcja Akacja, Akcja Dąb - Niezwykli Dolnoślązacy 2011".
Z początkiem września ruszyła szósta edycja konkursu o tytuł "Niezwykłej Dolnoślązaczki, Niezwykłego Dolnoślązaka", nad którym Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Rafał Jurkowlaniec.
Idea konkursu pozostaje niezmieniona od sześciu lat, wciąż poszukujemy pełnych inwencji kobiet i mężczyzn, którzy zmieniają nasz świat na lepszy. Nasza akcja promuje i nagradza kobiety oraz mężczyzn, którzy w sposób wyjątkowy działają na rzecz innych osób i swojego otoczenia. . . . czytaj więcej


22 września 2011 - Festyn przy Tesco w Świdnicy

Już 24 września, od godziny 10:00, Tesco w Świdnicy zaprasza na rodzinny festyn. W programie przewidzieliśmy m.in.: Pokazy Szkoleniowe Pierwszej Pomocy, Pokazy Bezpiecznego poruszania się rowerami, Prezentacja Radiowozu Policyjnego oraz liczne gry i zabawy organizowane przez ZHP.
Będzie nam bardzo miło, jeśli i Państwo zaszczycicie nas swoją obecnością.
"Cieszę się, że już pojutrze będziemy mogli pokazać, że dajemy mieszkańcom Świdnicy nie tylko dobrej jakości produkty w niskich cenach, ale i odrobinę radości dla całej rodziny." - mówi Ewa Medyk, menedżer Tesco w Świdnicy. . . . czytaj więcej


22 września 2011 - Weź udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Ładnego Pisania

Fundacja Polska Przedsiębiorcza wraz z marką Parker zapraszają na IX edycję Konkursu Ładnego Pisania. Konkurs odbywa się w ramach Kampanii Pisania Piórem i przeprowadzany jest w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych oraz uczniowie gimnazjów.
Celem Konkursu jest zachęcenie młodych osób do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej. Tegoroczne zadanie konkursowe: Wybierz jeden z trzech tematów konkursowych: . . . czytaj więcej


22 września 2011 - Twierdza od wewnątrz

Muzeum Dawnego Kupiectwa informuje o ukazaniu się najnowszej książki Grzegorza Podrucznego "Twierdza od wewnątrz. Budownictwo wojskowe na Śląsku w latach 1740-1806".
Spotkanie z Autorem odbędzie się w siedzibie muzeum w piątek 30 września o godzinie 18.00.
Grzegorz Podruczny - historyk sztuki, doktorat obronił na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie wykładowca Collegium Polonicum w Słubicach. Autor monografii: Twierdza Wrocław w okresie fryderycjańskim (2009), współautor monografii Twierdza Srebrna Góra (2010). Redaktor i współredaktor naukowy tomów zbiorowych: Twierdza Srebrnogórska (2006); Twierdza Srebrnogórska II. Wojna 1806-1807 - Miasteczko (2008); Twierdza Srebrnogórska III Miasteczko i fortyfikacje (2010); Kunersdorf 1759 / Kunowice 2009. . . . czytaj więcej


22 września 2011 - Rowerem przez świat, czyli Europejski Dzień Bez Samochodu

Czwartek 22 września 2011 roku upłynął w Żarowie pod znakiem ekologicznych środków transportu, a ściślej rzecz mówiąc - zamiany czterech kółek na dwa. Tego dnia, po raz pierwszy w naszej gminie zorganizowano "Dzień bez samochodu" - akcję - która na stałe weszła już do kalendarza imprez w wielu krajach Europy.
22 września właśnie swoje święto obchodzi Europejski Dzień bez samochodu, który odbywa się w ramach światowej kampanii ekologicznej wieńczącej Tydzień Zrównoważonego Rozwoju.
W naszym mieście promowaliśmy rower jako ekologiczny środek transportu. Obchody Europejskiego Dnia bez samochodu już od samego rana zgromadziły społeczność szkolną z terenu naszej gminy oraz włodarzy miasta w osobach: Burmistrza Miasta Żarów Leszka Michalaka, jego Zastępcy Grzegorza Osieckiego oraz Sekretarz Gminy Sylwii Pawlik przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Żarowie. . . . czytaj więcej


22 września 2011 - Wystartowało współzawodnictwo szkolne

Ponad 500 uczniów ze świdnickich podstawówek i gimnazjów zgromadziły na starcie pierwsze zawody z serii "Współzawodnictwa szkolnego" rozegrane 20 września.
Na pierwszy ogień uczestnicy wzięli udział w biegach przełajowych. Trasa biegów, osobnych dla dziewcząt i chłopców, została wytyczona na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej.
Po pierwszej konkurencji wśród dziewcząt w "podstawówkach" prym wiedzie szkoła nr 6 z ulicy Wodnej, natomiast najlepiej wśród gimnazjów biegają uczennice Gimnazjum nr 3. Odpowiednio u chłopców najlepsza podstawówka to Szkoła Podstawowa nr 4, natomiast najszybsi byli uczniowie Gimnazjum nr 1. . . . czytaj więcej


22 września 2011 - Nadchodzi Finał Poland Trophy Dragon Winch Extreme

Zbliża się finałowa runda Poland Trophy Dragon Winch Extreme, rajdu organizowanego przez agencję Euroforum z Katowic przy współpracy z producentem wyciągarek, firmą Dragon Winch. Ostatnia, III edycja imprezy w sezonie 2011 odbędzie się już 23 i 24 września na Dolnym Śląsku. Honorowy patronat nad rajdem przyjęła Gmina Walim.
Patrząc na poprzednie edycje oraz miejsce, w którym odbywać się będą zawody można się spodziewać, że czekają wszystkich trudne i widowiskowe zmagania.
W najbliższym czasie Walim będzie tętnić życiem. Pojawią się banery, balony, flagi w barwach charakterystycznych dla Sponsora Tytularnego, firmy Dragon Winch. . . . czytaj więcej


21 września 2011 - Weź dobry humor i przyjdź na Rynek!

Zapraszamy mieszkańców Świebodzic do udziału w Happeningu Rowerowym, który w czwartek, 22 września, odbędzie się na świebodzickim Rynku. Startujemy z zabawą o godzinie 11.00, a w programie jak co roku, mnóstwo atrakcji.
Głównym punktem imprezy będzie oczywiście przejazd rowerzystów wokół ratusza, a do tego liczne konkursy z nagrodami, pokazy taneczne, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i wiele innych. Dla każdego uczestnika happeningu organizator - Urząd Miejski w Świebodzicach - przygotował miły upominek.
Pogoda na czwartek już została zamówiona - zatem przyłączcie się Państwo do wspólnej zabawy. . . . czytaj więcej


21 września 2011 - Z Ligi Mistrzów do Świdnicy

Zapraszamy na drugi mecz szczypiornistów Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica" w I lidze. Po wygranej na inaugurację z AZS AWF Biała Podlaska, tym razem podopieczni Krzysztofa Mistaka będą gościli zespół Politechniki Radom. Zapowiadają się wielkie sportowe emocje.
Mecz już w sobotę 24 września o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów.
- Na naszych meczach nigdy nie brakuje emocji. Bądźcie razem z nami w sobotni wieczór. Zapraszam - zachęca 19-letni skrzydłowy ŚKPR-u Kamil Rogaczewski, zdobywca historycznej, pierwszej bramki dla świdnickiej drużyny w I lidze. . . . czytaj więcej


21 września 2011 - 60 lat Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach

Szkoła świętuje w tym roku okrągły jubileusz 60-lecia istnienia. W sobotę, 24 września, w sali "Metalowiec" odbędzie się uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości, władz miasta, uczniów i absolwentów szkoły.
Gala poprzedzona zostanie mszą świętą w intencji całej społeczności LO w Świebodzicach w kościele pw. Świętego Mikołaja - godzina 10.00.
Natomiast o godzinie 20.00 absolwenci szkoły będą się bawić na Balu Absolwenta, który odbędzie się także w sali "Metalowiec".


21 września 2011 - Porwać młodych własnym przykładem…

W czasie Dożynek Gminnych w Morawie można było zaobserwować szeroki wachlarz możliwości przedstawienia walorów wszystkich wystawiających się gminnych wsi, a wsi Żółkiewka, Granica i Tomkowice w szczególności.
Można pogratulować wystawcom pomysłowego menu, produktu lokalnego, ale przede wszystkim energii twórczej, zdrowej konkurencji i bardzo dużego potencjału twórczego, drzemiącego w młodzieży. O tym potencjale mówi Andrzej Szczepanik Sołtys wsi Tomkowice, którego przyjacielskie relacje z młodzieżą urzekały najbardziej. Na postawione pytanie, jak się Panu udało zintegrować wieś, odpowiedział dość obszernie: . . . czytaj więcej


21 września 2011 - Bieg po złoto

Tej jesieni przed nami kilka ciekawych propozycji zawodów sportowych, na które serdecznie zapraszamy.
Są to różnorodne imprezy zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i amatorów aktywnego życia.
"Bieg po złoto" to widowiskowe i wyjątkowe zawody biegowe. Rozgrywane są w trudnym technicznie i ciekawym terenie - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka około 5 km niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary. . . . czytaj więcej


21 września 2011 - Nieznana powojenna historia Żarowa

"Dwie strony maszynowego opisu nieznanego autora sporządzone prawdopodobnie w grudniu 1945 roku, tyle możemy powiedzieć o dokumencie opisującym sytuację, jaka panowała w Żarowie w ponad pół roku po zakończeniu II wojny światowej.
Dokument udostępniony został Żarowskiej Izbie Historycznej przez mieszkańca Magdeburga, pan Scholza, którego rodzina mieszkała przed wojną przy Schweidnitzer Straße 9a (dzisiejsza kamienica przy ul. Mickiewicza 2) w Żarowie. Informacje zawarte w niniejszym maszynopisie są niezwykle cenne w poznaniu tuż powojennej, "trudnej" historii naszego miasta." - fragment tekstu autorstwa - Bogdana Muchy z Żarowskiej Izby Historycznej - >>> zobacz


21 września 2011 - Trwa rekrutacja wolontariuszy UEFA EURO 2012

20 września w sali konferencyjnej stadionu Śląska we Wrocławiu odbyło się spotkanie poświęcone wolontariatowi sportowemu. Głównymi tematami wokół których toczyła się dyskusja był wolontariat podczas EURO 2012 oraz stewarding jako nowa jakość obsługi imprez sportowych.
Gościem specjalnym spotkania był Senator Jarosław Duda, Krajowy Koordynator Europejskiego Roku Wolontariatu, który otworzył spotkanie i podkreślił rolę wolontariuszy podczas nadchodzących Mistrzostw Europy EURO 2012. Dariusz Machiński, Wiceprezes ds. Organizacyjnych Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej przybliżył uczestnikom coraz bardziej popularną w Polsce ideę stewardingu czyli profesjonalnej obsługi informacyjnej imprez sportowych. . . . czytaj więcej


21 września 2011 - Strzegom Autumn Show

Strzegom Autumn Show to, po Pucharze Świata w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywanym na Hipodromie w Morawie, druga co do wielkości impreza WKKW w Polsce.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: Międzynarodowe zawody, Finał Pucharu Polski, Puchar Polski Kuców i Małych Koni, Mistrzostwa Polski Młodych Koni, Mistrzostwa Polski na Kucach.
Zawody odbędą na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w dniach 23-25 września 2011. Ranga imprezy i atrakcyjne nagrody sprowadza do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw oraz najlepsze polskie młode konie. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Regionalna konferencja

19 września odbyła się pierwsza regionalna konferencja poświęcona przyszłości strategii Dolnego Śląska dla młodzieży zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Radę ds. Młodzieży.
Dolny Śląsk jest pionierem w kraju w zakresie systemowych rozwiązań dla młodzieży. O potrzebie wyznaczenia dalszych priorytetów dla rozwoju polityki młodzieżowej na poziomie krajowym i regionalnym mówił podczas otwierania konferencji Paweł Dębek, Przewodniczący Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży. Agnieszka Muszyńska, Przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży Sejmiku Województwa omówiła działania strategiczne dla młodzieży na Dolnym Śląsku. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Ważne dla wyborców

Informacja o warunkach udziału w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w Świdnicy, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 9 października 2011 roku.
1. Głosowanie obywateli polskich w miejscu stałego zamieszkania.
Wyborca zameldowany na pobyt stały na terenie Świdnicy, który nie złoży wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu (w innej gminie) oraz wyborca wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek, na podstawie stałego rejestru wyborców zostanie wpisany z urzędu do spisu wyborców w Świdnicy, sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla jego miejsca zamieszkania. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Siatkarki w II lidze

Od kilku dni działacze Miejskiego Klubu Siatkówki Świdnica wiedzą, że Polski Związek Piłki Siatkowej podjął decyzję o udziale świdnickiego klubu w II lidze, jednak dopiero dzisiaj do klubu dotarło oficjalne pismo potwierdzające taką decyzję i dlatego dopiero teraz Prezes Klubu MKS "Świdnica" - Elżbieta Gaszyńska postanowiła poinformować wszystkich o tej długo oczekiwanej decyzji.
W najbliższych dniach poznamy terminarz i drużyny występujące w tej grupie.


20 września 2011 - Terroryści na tamie w Lubachowie

Napad terrorystyczny na zaporę w Lubachowie i awaria cysterny z paliwem to wszystko to tylko elementy scenariusza ćwiczeń służb ratowniczych naszego regionu. Zajęcia pokazowe pod kryptonimem "Solina-11" startują jutro, o godzinie 9.00.
Wezmą w nich udział dowódcy pododdziałów ochrony obiektów i kadra administracji Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Wrocławia.
Wprawdzie scenariusz zaplanowanych ćwiczeń jest pozorowany, wszystko będzie się odbywało zupełnie realnie. Wszystko po to, aby doskonalić współdziałanie służb ratowniczych w przypadku sytuacji kryzysowej. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Centrum Aktywności Społecznej "Karmel"

Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" 19 - 23.09.2011r.-realizacja projektu społecznego Tydzień Aktywności Mieszkańca Strzegomia.
Dziedziniec i pomieszczenia CAS "Karmel" tętniły szczególnym rytmem w dniach 17 - 20 września, kiedy to na terenie gminy był realizowany program " Letniej Szkoły Projektowania w Kamieniu".
Pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja Bazalt, we współpracy z Firmą Granex sp. z o.o. i Instytutem Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
W ramach programu odbyły się warsztaty w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" oraz wykład na temat wykorzystania kamienia w zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej. Wykład poprowadził prof. dr hab. Marek Lorenc. W realizacji projektu wzięli udział studenci z polskich i zagranicznych wyższych uczelni. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - PCPR z windą i parkingiem

Ruszyła inwestycja budowy windy dla osób niepełnosprawnych oraz poszerzenia miejsc parkingowych na terenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Wiąże się to z pewnymi utrudnieniami dla klientów obu instytucji. Wjazd na teren obiektu przy ulicy Wałbrzyskiej będzie zamknięty do końca grudnia bieżącego roku.
Powiat wspólnie z miastem Świdnica realizuje drugi etap adaptacji budynku przy ulicy Wałbrzyskiej wraz z zagospodarowaniem terenu pod działalność instytucji społecznych.
Pierwszy etap związany był z kompleksową modernizacją wnętrzna dawnej siedziby SANEPID-u i dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Niesamowity "Festiwal Subkultur"!

I "Festiwal Subkultur 2011" należy już do historii. To było niezwykłe muzyczne wydarzenie. Do części konkursowej zgłosiło się aż dziewięć zespołów, poza tym wystąpiły wspaniałe gwiazdy: dwukrotny Mistrz Polski w beatboxie - ZGAS i reggowy zespół Bethel.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał pomysłodawca i organizator - Tomasz Marczak, który wystąpił w aranżacji metalowej, czyli w skórze i długich włosach.
Pierwszy "Festiwal Subkultur" uważam za otwarty - wykrzyczał organizator. Od tego momentu aulą strzegomskiego LO zawładnęła młodzież. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Kula na iglicy hełmu wieży ratuszowej

1 października na świdnickim Rynku uroczyście zostanie zamontowana kula na iglicy hełmu wieży ratuszowej. Dla wielu świdniczan może to być historyczna chwila. Dlaczego?
Zgodnie z tradycją z minionych wieków, do kul wieńczących szczyty wież i wieżyczek różnych budowli, wkładano świadectwa czasów współczesnych. Po wielu dziesiątkach lat stanowią one cenne źródło informacji dla badaczy i historyków.
Nie inaczej będzie w wypadku świdnickiej wieży ratuszowej. - W kuli znajdą się cztery przygotowane wcześniej puszki. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej

Cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej, to kolejna inwestycja zrealizowana ze środków gminnych. Potrzeba chwili wymagała jej realizacji i tym samym Strzegom zyska kolejne miejsce pochówków z perspektywą rozbudowy.
Jak nas poinformował wykonawca robót - Dariusz Pylak prace przy układaniu nawierzchni brukowej alejek i parkingu zostały ukończone.
- Wyłożyliśmy ok. 2.600 m² kostki granitowej. Tempo robót jest dobre. Wyprzedzamy terminowo prace założone w harmonogramie o jakieś trzy tygodnie - poinformował. Obecnie trwa układanie instalacji sanitarnej i deszczowej od strony ulicy Wałbrzyskiej. . . . czytaj więcej


20 września 2011 - Jubileusz 165 lecia "Berlinki"

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, jako współorganizator Jubileuszu 165 lecia "Berlinki" (dawna magistrala kolejowa Berlin-Wrocław) zaprasza wszystkich na 24 września na stację Bieniów (Gmina Żary, województwo lubuskie).
W godzinach 10.00-16.00, na linii kolejowej nr 370 Żary-Zielona Góra odbędzie się wystawa taboru kolejowego, przejażdżki drezynami po stacji Bieniów oraz szlakiem Bieniów-Jasien-Bieniów, pokazy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z psami, zwiedzanie nastawni w Bieniowie oraz lokomotyw przybyłych na wystawę taboru.
Impreza ma przybliżyć historie jednego z najstarszych szlaków kolejowych w dzisiejszych granicach Polski, promocje kolei oraz być zaczynem powstania fundacji, która zajmie się m.in. stacja w niedalekim Lubsku, choć nie tylko.


19 września 2011 - Umowa inwestycyjna z Lotte podpisana

Firma E.Wedel, miasto Świdnica i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" podpisały w poniedziałek (19 września) w Świdnicy umowę określającą warunki i zakres współpracy przy realizacji inwestycji japońskiego Lotte.
Na 22-hektarowej działce przy ulicy Kazimierza Wielkiego mają powstać fabryki słodyczy japońskiej grupy Lotte.
Firma, która od roku jest właścicielem marki E.Wedel, w Świdnicy chce produkować ciastka i gumy do żucia. . . . czytaj więcej


19 września 2011 - Mistrzostwa Dolnego Śląska

W dniach 17-18 września do Żarowa zawitali młodzi szachiści z całego województwa, rywalizując o miano Mistrza Dolnego Śląska w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Łącznie do rywalizacji przystąpiły 132 osoby. To już kolejna impreza rangi mistrzowskiej rozegrana w Żarowie, którą na zlecenie Dolnośląskiego Związku Szachowego zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz klub szachowy GLKS Goniec Żarów.
Areną mistrzostw była hala sportowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. . . . czytaj więcej


19 września 2011 - Spóldzielnia socjalna - czyli pracuj u siebie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach zaprasza mieszkańców Świebodzic i wszystkie osoby zainteresowane i chętne do stworzenia własnych miejsc pracy na spotkanie związane z założeniem spółdzielni socjalnej. Spotkanie odbędzie się 4 października o godzinie 9.00 w OPS, pokój numer 13.
- Celem tego spotkania jest przygotowanie grupy docelowej do samodzielnego działania na rynku pracy, a w szczególności do założenia spółdzielni socjalnej - mówi Dorota Rychlik, odpowiedzialna za prowadzenie tego projektu.
- Informacje, jakie będzie można uzyskać w trakcie spotkania umożliwią zdobycie wiedzy i umiejętności w prowadzeniu spółdzielni socjalnej, założenie tego rodzaju działalności gospodarczej i wzrost liczby miejsc pracy w formie samozatrudnienia. . . . czytaj więcej


19 września 2011 - Nadchodzi Finał Poland Trophy Dragon Winch Extreme

Zbliża się finałowa runda Poland Trophy Dragon Winch Extreme, rajdu organizowanego przez agencję Euroforum z Katowic przy współpracy z producentem wyciągarek, firmą Dragon Winch. Ostatnia, III edycja imprezy w sezonie 2011 odbędzie się już 23 i 24 września na Dolnym Śląsku. Honorowy patronat nad rajdem przyjęła Gmina Walim.
Patrząc na poprzednie edycje oraz miejsce, w którym odbywać się będą zawody można się spodziewać, że czekają wszystkich trudne i widowiskowe zmagania.
W najbliższym czasie Walim będzie tętnić życiem. Pojawią się banery, balony, flagi w barwach charakterystycznych dla Sponsora Tytularnego, firmy Dragon Winch. . . . czytaj więcej


19 września 2011 - Plac do koszykówki

Młodzież z Osiedla Piastowskiego w Świebodzicach będzie miała kolejny plac sportowy. W ramach istniejącego już boiska do piłki nożnej "Blisko Boisko" powstaje niewielkie plac do gry w koszykówkę.
Plac będzie utwardzony dwukolorową kostką betonową i wyposażony w kosz. Będzie to na pewno świetna alternatywa dla tych, którzy niekoniecznie są fanami piłki kopanej. A takich osiedlowych mini drużyn jest na sporo. Plac realizuje Ośrodek Sportu i Rekreacji ze środków na profilaktykę. Przybliżony koszt to około 30 tysięcy złotych.


19 września 2011 - Regaty w Sławie

15 załóg wzięło udział w zakończonych w weekend (16-18 września) IX Regatach Żeglarskich. Na regaty do Sławy przyjechali mieszkańcy Świdnicy, Bystrzycy Dolnej, Słotwiny, Wałbrzycha i Głogowa. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na rozegranie 7 biegów regatowych.
Stanisław Dybisz, Mirosław Mazur, Jerzy Kałużny wywalczyli w Sławie puchar w klasie OMEGA.
Zwycięska drużyna w nagrodę otrzymała 3 zestawy - plecaki podróżne, okulary przeciwsłoneczne, chusty żeglarskie, saszetki na pas.
Ponadto sternik zwycięskiej załogi otrzymał nagrodę główną - rejs 20 metrowym aluminiowym jachtem ekspedycyjnym. . . . czytaj więcej


19 września 2011 - Dolnośląski Klucz Sukcesu dla SPiKŚ

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich zdobyło Dolnośląski Klucz Sukcesu. Nagrodę odebrał prezes Stowarzyszenia Edward Szywała 15 września podczas uroczystej Gali w Oleśnicy.
Świdnickie stowarzyszenie skupiające biznesmenów zwyciężyło w kategorii najlepsza dolnośląska organizacja pozarządowa. Podczas Gali, która odbyła się 15 września w Oleśnicy, klucz odebrał prezes SPiKŚ Edward Szywała.
Stowarzyszenie było reprezentowane także przez Jacka Domejkę, prezesa-elekta, który będzie kierował działaniami SPiKŚ w latach 2012-2013, Jerzego Lepaka, wiceprezesa, Andrzeja Lepaka-Przybyłowicza, jednego z członków-założycieli oraz Leszka Jarząbka, dyrektora Biura Stowarzyszenia. . . . czytaj więcej


19 września 2011 - Targi zdrowotne z sukcesem

Za nami piąta edycja Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej organizowanych przez Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa. Takich tłumów i kolejek na świdnickim Rynku już dawno nie widziano. Nic dziwnego, przecież moda na zdrowe odżywianie ma coraz większą rzeszę fanów.
Świdnicki Rynek punktualnie o 10.00 w piątek tłumnie zapełniał się odwiedzającymi stragany mieszkańcami powiatu i okolic. Takich kolejek po zdrowe produkty i bezpłatne badania dawno na świdnickim Rynku nie widziano.
Zgodnie z założeniem Targów prezentowano tylko zdrową, ekologiczną żywność i tradycyjne produkty regionalne. Wiele z nich to prawdziwe perełki. . . . czytaj więcej


18 września 2011 - II Turniej Siatkówki im. Tadeusza Ząbka

W dniach 17-18 września odbył się w Świdnicy II Turniej Siatkówki im. Tadeusza Ząbka - twórcy świdnickiej siatkówki. W tym, 2011 roku minęła 30-rocznica jego śmierci.
Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach - młodziczek i kadetek.
Turniej odbywał się równocześnie w dwóch salach sportowych. Jedną z nich była nowa hala sportowa oddana kilka dni temu do użytku - hala sportowa Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Pionierów 10. . . . czytaj więcej


18 września 2011 - Specjalnie dla zdolnych… spóźnialskich

Fundacja Edukacji Międzynarodowej postanowiła przedłużyć nabór wniosków w XI edycji Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk". Wnioski można wysyłać do 26 września 2011. To ostatnia szansa dla spóźnialskich i tych, którzy mieli trudności w zgromadzeniu wymaganych dokumentów.
Na zdolnych Dolnoślązaków czekają stypendia, każde w kwocie od 2000 zł do 3000 zł rocznie, ufundowane m.in. z dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Nagradzane będą osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe i działalność społeczna uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. . . . czytaj więcej


18 września 2011 - Lepsi od "Orła"

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica wygrali dzisiaj z Orłem z Ząbkowic. Polonia-Sparta Świdnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:0.
W tabeli prowadzi MKS Oława - 19 punktów przed Orłem Ząbkowice Śląskie - 17 punktów i Promieniem Żary - 16 punktów. Polonia-Sparta Świdnica z 9 punktami awansowała na 11 miejsce w rozgrywkach III ligi.
Pozostałe wyniki kolejki: MKS Oława - Bielawianka Bielawa 2:1, Pogoń Świebodzin - Lechia Zielona Góra 1:1, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Lechia Dzierżoniów 0:2, Promień Żary - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 6:1, Arka Nowa Sól - Ilanka Rzepin 1:1, Orzeł Międzyrzecz - Prochowiczanka Prochowice 2:2.
W najbliższej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica wyjeżdża na mecz z Ilanką Rzepin.


18 września 2011 - AKS Strzegom w górę

AKS Strzegom pokonał w meczu wyjazdowym GKS Kobierzyce. GKS Kobierzyce - AKS Strzegom 2:3.
Pozostałe wyniki kolejki: Konfeks Legnica - Foto-Higiena Gać 1:1, Piast Żmigród - Ślęza Wrocław 2:1, Sokół Wielka Lipa - Karkonosze Jelenia Góra 0:0, Puma Pietrzykowice - Granica Bogatynia 3:0, Nysa Zgorzelec - Iskra Kochlice 1:3, Piast Zawidów - Strzelinianka Strzelin 2:3, Orkan Szczedrzykowice - Miedź II Legnica 3:0.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać przed Piastem Żmigród. Strzegomianie z punktami awansowali na 11 miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra u siebie z zespołem Orkana Szczedrzykowice.


18 września 2011 - Liga okręgowa

W szóstej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - LKS Bystrzyca Górna 0:2, Victoria Świebodzice - Nysa Kłodzko 0:0, Górnik Boguszów-Gorce - Zjednoczeni Żarów 0:2, Stal Świdnica - Biały Orzeł Mieroszów 1:3, Iskra Jaszkowa Dolna - MKS Szczawno Zdrój 1:1, Piast Nowa Ruda - Unia Złoty Stok 2:3, Kryształ Stronie Śląskie - Lechia II Dzierżoniów 3:0, Pogoń Pieszyce - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 5:2.
W tabeli rozgrywek po piątej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 16 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających tej lidze: 2. Grom Witków 13 punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 10 punktów, 10. Victoria Świebodzice 8 punktów, 13. Zjednoczeni Żarów 6 punktów, 14. Stal Świdnica 5 punktów.


18 września 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach szóstej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Czarni Wałbrzych 4:0, Skalnik Czarny Bór - Karolina Jaworzyna Śląska 1:2, Gwarek Wałbrzych - Rawa Boleścin 5:1, Zjednoczeni II Żarów - Wenus Nowice 1:2, Sudety Dziećmorowice - Koliber Uciechów 3:1, Włókniarz Głuszyca - Granit Roztoka 2:1, Unia Jaroszów - Zagłębie Wałbrzych 1:2, Górnik II Wałbrzych - LKS Bystrzyca Dolna 5:0.


18 września 2011 - Sprzątanie Świata 2011

16 września uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wraz z opiekunami brali czynny udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątania świata" pod hasłem "Lasy to życie chrońmy je". Akcja rozpoczęła się o godzinie 11.00.
Podczas sprzątania wszyscy uzbrojeni byli w rękawice ochronne, a śmieci zbierane były do foliowych worków.
Pogoda dopisała i wszyscy bardzo chętnie oczyszczali "naszą planetę" ze śmieci.
Tegoroczna edycja polegała na sprzątaniu zaśmieconych terenów przy ulicy Folwarcznej, Placu Kombatantów, Ogródka Jordanowskiego, parków oraz boiska szkolnego. . . . czytaj więcej


18 września 2011 - Przedszkolaki z Witoszowa sprzątają świat

16 września, dzieci z Przedszkola w Witoszowie Dolnym włączyły się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2011" zorganizowanej przez fundację "Nasza Ziemia".
Dzieci wyposażone w rękawice gumowe oraz worki chętnie sprzątały najbliższą okolicę oraz swój ulubiony plac zabaw.
Dzięki tej akcji wzmocniono u dzieci świadomość ekologiczną oraz ich odpowiedzialność za środowisko naturalne.


18 września 2011 - Strzegom Autumn Show: już za tydzień

Strzegom Autumn Show to, po Pucharze Świata w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywanym na Hipodromie w Morawie, druga co do wielkości impreza WKKW w Polsce.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: Międzynarodowe zawody, Finał Pucharu Polski, Puchar Polski Kuców i Małych Koni, Mistrzostwa Polski Młodych Koni, Mistrzostwa Polski na Kucach.
Zawody odbędą na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w dniach 23-25 września 2011. Ranga imprezy i atrakcyjne nagrody sprowadza do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw oraz najlepsze polskie młode konie. . . . czytaj więcej


18 września 2011 - Rusza kolejna edycja konkursu Debiut Gospodarczy

Szkolenia z zasad rynku, pomoc w założeniu działalności gospodarczej, a wreszcie nagrody finansowe - to wszystko w ramach kolejnej edycji miejskiego konkursu Debiut Gospodarczy.
Łączna pula nagród w tegorocznej edycji konkursu promującego przedsiębiorczość i ciekawe pomysły świdniczan to 60 tysięcy złotych.
Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miejskim do 15 października. Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które w dniu przystępowania do konkursu: . . . czytaj więcej


17 września 2011 - ŚKPR lepszy w meczu beniaminków

Po ciekawym i trzymającym w napięciu spotkaniu I ligi, piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej pokonali innego beniaminka - AZS AWF Biała Podlaska 24:21 (14:11).
Świdniczanie znakomicie rozpoczęli mecz. Wprawdzie pierwszą bramkę rzucili goście, ale kolejnych sześć zdobyli podopieczni Krzysztofa Mistaka i w siódmej minucie było 6:1. Najwyższe prowadzenie (12:5) zanotowano w 20. minucie. W końcówce pierwszej części AZS AWF odrobił część strat i na przerwę zespoły schodziły przy stanie 14:11.
Po zmianie stron ŚKPR utrzymywał przewagę 3-5 bramek. Tak było do 51. minuty, gdy rywale zmniejszyli straty do dwóch goli 22:20. W nerwowej końcówce świdniczanie utrzymali minimalne prowadzenie i ostatecznie zwyciężyli 24:21.


17 września 2011 - Mają własną halę sportową

Kuźnia siatkarek, jaką od wielu lat jest Zespół Szkół Ekonomicznych doczekał się własnej hali sportowej. Starania dyrektora Krzysztofa Osiaka i pomoc w staraniach o powstanie hali wówczas jeszcze radnej powiatu - Elżbiety Gaszyńskiej przy niosły efekt.
Hala powstała przy ulicy Pionierów i kosztowała 2,3 miliona złotych. Budowę rozpoczęto w 2009 roku - mówił podczas uroczystości otwarcia starosta Zygmunt Worsa.
W otwarciu nowej, pięknej hali sportowej udział wzięły władze powiatu, dyrektorzy świdnickich szkół i uczniowie. Uroczystości otwarcia zakończył mecz siatkówki dziewcząt - uczennic szkoły, jednocześnie zawodniczek Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".


17 września 2011 - Stop jedynkom - facebook

Stop jedynkom. To akcja społecznego sprzeciwu zorganizowana na facebooku, akcja sprzeciwu wobec dyktatu partyjnego, który powoduje, że większość mandatów poselskich jest obsadzona jeszcze przed wyborami. Partie polityczne ustalając kolejność na swoich listach wyborczych sprowadzają tym samym wyborców do roli marionetek.
Popierajmy kandydatów, którzy dotąd nie pełnili funkcji w parlamencie i obecnie nie startują do Sejmu z pierwszego miejsca.
Głosuj, na którą partię chcesz, ale nie pozwól sobą manipulować! "Nie popieraj Jedynek" ’! Możemy zrobić im STOP!!! . . . czytaj więcej


17 września 2011 - "Tulipanem" zadawał ciosy w okolice szyi, głowy i twarzy

15 września, wieczorem w jednym z mieszkań na terenie Świdnicy w trakcie trwania imprezy, doszło do kłótni między jej uczestnikami 44 i 46 letnimi mężczyznami. Po kłótni 44 letni właściciel mieszkania opuścił je.
Chwilę po mim z mieszkania wyszła reszta towarzystwa. Na klatce schodowej ponownie między mężczyznami doszło do kłótni i szarpaniny. 46 letni mężczyzna uspokajał właściciela mieszkania, po chwili udało mu się wyciszyć 44 latka.
Gdy uczestniczy spotkania wyszli z bramy, wybiegł za nimi z butelką wódki 44 latek i uderzył 46 latka w głowę. Cios był tak mocny, że butelka rozbiła się na głowie mężczyzny. Po czym obaj zaczęli się szarpać. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Nadchodzi Finał Poland Trophy Dragon Winch Extreme

Zbliża się finałowa runda Poland Trophy Dragon Winch Extreme, rajdu organizowanego przez agencję Euroforum z Katowic przy współpracy z producentem wyciągarek, firmą Dragon Winch. Ostatnia, III edycja imprezy w sezonie 2011 odbędzie się już 23 i 24 września na Dolnym Śląsku. Honorowy patronat nad rajdem przyjęła Gmina Walim.
Patrząc na poprzednie edycje oraz miejsce, w którym odbywać się będą zawody można się spodziewać, że czekają wszystkich trudne i widowiskowe zmagania.
W najbliższym czasie Walim będzie tętnić życiem. Pojawią się banery, balony, flagi w barwach charakterystycznych dla Sponsora Tytularnego, firmy Dragon Winch. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Budowa małej obwodnicy Świdnicy rozpoczęta

Ponad trzy kilometry długości, dwa pasy ruchu w każdą stronę, pobocze o szerokości 2 metrów, skrzyżowania jednopoziomowe i rondo - z takiej obwodnicy Świdnicy kierowcy będą mogli skorzystać za dwa lata.
Symbolicznym wbiciem łopaty 16 września władze Świdnicy, Powiatu Świdnickiego oraz Gminy Świdnica oraz przedstawiciele właściciela drogi - Samorządu Województwa Dolnośląskiego, zarządcy - Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei i wykonawcy oficjalnie rozpoczęli budowę obwodnicy.
Droga połączy drogę krajową nr 35 z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia. Będzie więc stanowiła płynne połączenie drogi z Wałbrzycha z realizowanym obecnie łącznikiem do autostrady A4. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Mądrym dla pamięci, nieświadomym dla nauki

W programie festiwalu Łódź Czterech Kultur 2011 zaplanowano monodram Leo Kantora "Tam gdzie rosną porzeczki" z udziałem autora.
W monodramach "Wyjechać ze skrzypcami", czy "Tam gdzie rosną porzeczki" przewija się jak refren nieutulonej nostalgii motyw Strzegomia, miasta, w którym autor spędził dzieciństwo i młodość.
Leszek Leo Kantor, polski Żyd mieszkający w domu przy ul. Paderewskiego 31 w Strzegomiu, uhonorowany licznymi medalami i nagrodami, jest twórcą nowatorskiego teatru dokumentalnego, w którym gra główną rolę jako świadek i bohater pogmatwanych, trudnych, a czasem bolesnych losów Żydów i Polaków po II wojnie światowej. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Stypendia dla zdolnych uczniów

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych wchodzi w kolejne 10-lecie z nowym pomysłem na wsparcie uzdolnionej młodzieży z terenu powiatu świdnickiego. Dla tych, którzy się zakwalifikują SSIG proponuje stypendium w kwocie 2 tysięcy złotych.
Stowarzyszenie istnieje już 10 lat i przez ten czas zdążyło się już wpisać w krajobraz gospodarczy powiatu świdnickiego.
Na co dzień wspiera przedsiębiorców, osoby które stawiają dopiero pierwsze kroki w biznesie a ostatnio także wspólnoty mieszkaniowe, które remontują swoje zasoby. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Skrzyżowanie do remontu

Nowa nawierzchnia z kostki zostanie położona na odcinku ulicy Stefana Żeromskiego pomiędzy Budowlaną i Kotlarską. Fragment drogi będzie zamknięty od 26 września do połowy października.
Remont nie spowoduje większych zmian w organizacji ruchu. Kierowcy, którzy korzystali z tego odcinka, będą mogli przejechać ulicami Żeromskiego i Kotlarską do Zamkowej.
To pierwszy etap prac w tym rejonie. W kolejności przebudowany zostanie fragment ulicy Kotlarskiej między ulicami Zamkową a Muzealną. Roboty, na zlecenie miasta, wykona firma W&J Zakład Robót Drogowych i Ogólnobudowlanych. Koszt modernizacji to 130 tysięcy złotych.


16 września 2011 - Szkółka piłkarska we Wrocławiu

14 września na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu Szkółka Piłkarska Żarów wzięła udział w II Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.
Szesnaście zespołów z czterech grup rywalizowało o tytuł najlepszej drużyny. W pierwszym spotkaniu najmłodsi piłkarze reprezentujący gminę Żarów pokonali rówieśników z Sycowa 5:1 (bramki: Marzec 3, Pilski 2). Drugi mecz i kolejne pewne zwycięstwo 3:0 z piłkarzami z Bolesławca (bramki: Pilski 2, Marzec 1).
W ostatnim spotkaniu grupowym przegraliśmy 8:0 z drugą drużyną Śląska Wrocław. Z bilansem dwóch zwycięstw i jednej przegranej wyszliśmy z grupy z drugiego miejsca. W ćwierćfinale trafiliśmy na Rataje Oleśnica. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Spotkanie z Barbarą Meder

Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy wraz z nauczycielami języka polskiego - Renatą Jończyk i nauczycielem-bibliotekarzem - Wandą Śliwowską wzięli udział w dzisiejszym spotkaniu z Barbarą Meder, podróżniczką, fotografką, pisarką, autorką książek podróżniczych, laureatką nagrody Traveler 2010. Spotkanie odbyło się w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej.
Niezwykła osobowość "Babci Basi"zauroczyła nastoletnich słuchaczy, jej fotografie pozwoliły odkryć różnobarwność kulturową, architektoniczną i przyrodniczą Czarnego Lądu. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Niezwykli Dolnoślązacy 2011

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych pragnie serdecznie zaprosić do wzięcia udziału już w szóstej edycji konkursu "Akcja Akacja, Akcja Dąb - Niezwykli Dolnoślązacy 2011".
Z początkiem września ruszyła szósta edycja konkursu o tytuł "Niezwykłej Dolnoślązaczki, Niezwykłego Dolnoślązaka", nad którym Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Rafał Jurkowlaniec.
Idea konkursu pozostaje niezmieniona od sześciu lat, wciąż poszukujemy pełnych inwencji kobiet i mężczyzn, którzy zmieniają nasz świat na lepszy. Nasza akcja promuje i nagradza kobiety oraz mężczyzn, którzy w sposób wyjątkowy działają na rzecz innych osób i swojego otoczenia. . . . czytaj więcej


16 września 2011 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych

W dniach 17-18 września w Żarowie odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych. Mistrzostwa odbywać się będą na hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Zapraszamy dziewczęta oraz chłopców w wieku od 9 do 17 lat do wzięcia udziału w mistrzostwach.
Zapisy na stronie www.dzszach.pl Organizatorami mistrzostw są: Dolnośląski Związek Szachowy, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Goniec Żarów. Szczegółowy plan zawodów: . . . czytaj więcej


15 września 2011 - Strzegom Autumn Show: już za tydzień

Strzegom Autumn Show to, po Pucharze Świata w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywanym na Hipodromie w Morawie, druga co do wielkości impreza WKKW w Polsce.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: Międzynarodowe zawody, Finał Pucharu Polski, Puchar Polski Kuców i Małych Koni, Mistrzostwa Polski Młodych Koni, Mistrzostwa Polski na Kucach.
Zawody odbędą na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w dniach 23-25 września 2011. Ranga imprezy i atrakcyjne nagrody sprowadza do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw oraz najlepsze polskie młode konie. . . . czytaj więcej


15 września 2011 - 10 lat Kościoła Pokoju na liście UNESCO

Kościół Pokoju od dekady jest na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obchody jubileuszu zaplanowano w dwóch terminach - 24 i 25 września oraz 16 grudnia.
- Kościół Pokoju to niekwestionowana atrakcja turystyczna Świdnicy. Od lat przyciąga do naszego miasta gości z najdalszych zakątków Polski i nie tylko. Dla parafii i dla miasta to ważne, że kościół znalazł się na liście UNESCO obok innych najpiękniejszych miejsc na świecie - mówi prezydent Wojciech Murdzek.
- Na uroczystości zapraszamy wszystkich, którzy w Kościele Pokoju byli nieraz, ale szczególnie tych, którzy nie gościli jeszcze w naszej wyjątkowej świątyni - zachęca pastor Waldemar Pytel. . . . czytaj więcej


15 września 2011 - Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking

W dniach 3 i 4 września odbyły się w Złotoryi Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking. Wystartowało około 600 zawodników na trzech dystansach: 4 km, 8 km i 16 kilometrów.
Ekipę pasjonatów Nordic Walking ze Stanowic reprezentowały trzy osoby: Marek Wiśniowski jako sędzia zawodów oraz Mirosława Głód i Małgorzata Wiśniowska. Obie panie wystartowały na dystansie 8 kilometrów i zajęły odpowiednio 18 i 22 miejsce w swojej kategorii wiekowej.
"Serdecznie gratuluję obu paniom odwagi, znakomitej postawy i osiągniętych wyników, a wszystkich zainteresowanych tą nową formą aktywności fizycznej zapraszam na cotygodniowe treningi" - Marek Wiśniowski.


15 września 2011 - Darmowa utylizacja śmieci RTV-AGD

Od 20 do 23 września mieszkańcy Gminy Świdnica będą mogli darmowo dokonać utylizacji zużytego sprzętu RTV-AGD. Wystarczy wystawić go w sąsiedztwie pojemnika na odpady komunalne.
W myśl nowych przepisów, kara za wyrzucenie zużytego sprzętu może wynieść nawet 100 tysięcy złotych.
Zużyty sprzęt RTV AGD nie powinien być składowany w domu czy w garażu, porzucany na łonie przyrody, ani samodzielnie rozbierany na części, ponieważ w mechanizmach urządzeń elektrycznych i elektronicznych zawarte są różne niebezpieczne i trujące substancje. Łatwo przenikają do gleby, powietrza oraz wód gruntowych i w konsekwencji zanieczyszczają środowisko naturalne, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. . . . czytaj więcej


15 września 2011 - Strażacy z Zweibruecken z wizytą w gminie Strzegom

Na zaproszenie burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty do Strzegomia przyjechała delegacja strażaków z zaprzyjaźnionej straży pożarnej z niemieckiego Zweibruecken. Wizyta Niemców odbyła się w dniach 9-11 września.
Najważniejszym efektem wizyty była deklaracja niemieckich strażaków dotycząca pomocy w pozyskaniu sprzętu pożarniczego na potrzeby Ochotniczych Straży Pożarnych.
- Strona niemiecka zadeklarowała pomoc w pozyskaniu pojazdów pożarniczych, które mają od 15 do 20 lat oraz mały przebieg kilometrów - mówi Urszula Olszewska, prezes zarządu ZOSP RP w Strzegomiu. - Dzisiaj nie możemy jednak określić, czy będą to pojazdy przekazane nieodpłatnie, czy też będziemy musieli za nie zapłacić. . . . czytaj więcej


15 września 2011 - "Katalog czeskich i polskich firm&"

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy, Izba Gospodarcza Województwa Kralowehradeckiego oraz Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Kłodzkiej, przygotowują wspólny projekt pod nazwą: "Katalog czeskich i polskich firm".
Katalog będzie wydany w dwóch językach: polskim i czeskim. Skierowany jest do firm, które zainteresowane są prezentacją w Polsce i w Czechach. Przewidywany nakład katalogu to 4000 egzemplarzy. Katalog będzie wydany w formie książkowej w formacie A5, w pełnym kolorze, oprawiony w spiralę oraz w wersji elektronicznej na płycie CD.
Dystrybuowany będzie na pograniczu polsko-czeskim wśród podmiotów zainteresowanych współpracą gospodarczą. . . . czytaj więcej


15 września 2011 - Ekologiczna zbiórka z nagrodami

Konkursy na zbiórkę makulatury oraz zużytych baterii w świdnickich szkołach ogłosił właśnie prezydent Wojciech Murdzek. Łączna pula nagród to 12 tysięcy złotych.
Konkurs potrwa od 15 września 2011 roku do 15 maja 2012 roku. Spośród świdnickich szkół, które zbiorą najwięcej makulatury i baterii, prezydent Świdnicy wyróżni trzy najlepsze placówki. Dla każdej z kategorii - osobno zbiórka makulatury, osobno zbiórka zużytych baterii - przewidziano nagrody pieniężne w wysokości: • I miejsce - 2.500 złotych, • II miejsce - 2.000 złotych, • III miejsce - 1.500 złotych.
Informację o przystąpieniu do konkursu szkoły mogą zgłaszać do końca października do Referatu Ochrony Środowiska, tel. 74 8562886, e-mail srodowisko@um.swidnica.pl


14 września 2011 - Uroczyste obchody Dnia Sybiraka i Kresowiaka

W najbliższą niedzielę, 18 września, o godzinie 9.30 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Osiedlu Młodych w Świdnicy Mszę św. z okazji 72. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę odprawi Dostojny Gość ze Lwowa, ks. abp Mieczysław Mokrzycki oraz biskup świdnicki Ignacy Dec.
Podczas Eucharystii modlić się będziemy w intencji żołnierzy, którzy zginęli w walce z sowieckim agresorem oraz za kresowian i pomordowanych w łagrach sowieckich.
Nastąpi również odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci zamordowanych 70 lat temu przez hitlerowców Lwowskich Profesorów. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - II Turniej Siatkówki im. Tadeusza Ząbka

17 września rozpoczyna się w Świdnicy II Turniej Siatkówki im. Tadeusza Ząbka. W dniach 17-18 września na świdnickich parkietach wystąpią zespoły z Łodzi, Wrocławia, Braniewa, Kłodzka i Świdnicy. W turnieju weźmie też udział kadra Dolnego Śląska.
Pierwsze mecze rozpoczną się w nowej hali sportowej przy ulicy Pionierów 10 o godzinie 10.00.
Uroczyste otwarcie turnieju zaplanowano na godzinę 16.00.


14 września 2011 - Zdrowie psychiczne pod lupą

W powiecie świdnickim powstanie Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Pracę rozpoczął właśnie zespół odpowiedzialny za stworzenie i koordynowanie takiego programu w latach 2011-2015. Przewodniczącą zespołu została Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Zgodnie z nowymi wytycznymi Rady Ministrów samorządy mają obowiązek zająć się ochroną zdrowia psychicznego swoich mieszkańców.
Okazuje się bowiem, że osoby z problemami zdrowia psychicznego są jedną z najbardziej dyskryminowanych grup i podlegają wykluczeniu społecznemu. Podczas, gdy ma miejsce znaczna poprawa postaw wobec osób niepełnosprawnych, bariery wciąż stoją na drodze do integracji społecznej osób z problemami zdrowia psychicznego. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - Masz długi czynszowe - to je odpracuj

Gmina Świebodzice po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń do tych, którzy mają kłopot ze spłacaniem należności za czynsz w lokalach komunalnych. Jeśli nie mają wystarczającej gotówki, by uregulować należności - mogą je odpracować.
Za kilka dniu wejdzie w życie Zarządzanie Burmistrza Miasta, które umożliwi wielu rodzinom pozbycie się długotrwałych, nierzadko kilkutysięcznych zaległości. Wystarczy chęć do pracy.
- To oferta dla tych, którzy naprawdę są w trudnej sytuacji i chcą sobie pomóc - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Jest wiele rodzin, które nawet mimo tego, iż mają pracę, nie są w stanie uregulować długu, który narósł im przez lata.
Właśnie tym rodzinom chcemy pomóc i umożliwić im swoiste bezgotówkowe rozliczenie się z miastem. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - Atrakcje bez samochodu

Festyn z konkursami i nagrodami, bieg patrolowy, wspólne sprzątanie Twierdzy Świdnickiej - m. in. te atrakcje czekają na świdniczan w Tygodniu Zrównoważonego Transportu. 24 września o godzinie 9.00 odbędzie się - Bieg patrolowy "Śladami Mieczysława Kozara - Słobódzkiego". Bieg, którego organizatorem jest Młodzieżowego Domu Kultury poprowadzony będzie ulicami miasta.
Zbiórka chętnych do sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej zaplanowana została o godzinie 10.00 na ulicy Śląskiej przy wejściu na kemping. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich, którzy nie boją się lekkiego wysiłku, szczególnie do młodzieży i uczestników konkursu "Miejskie Trasy Turystyczne Citywalk 2011", którzy za udział w sprzątaniu otrzymają dodatkowe punkty konkursowe. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - Doświadczenie i przygoda w jednym!

Chcesz uczyć języka angielskiego w Kolumbii, a może wolisz tworzyć oprogramowanie w Boliwii? Twoje marzenie to prowadzenie szkoleń w Turcji? To tylko niektóre z możliwości, jakie daje Ci praktyka zagraniczna w AIESEC. Rekrutacja trwa! Nie zwlekaj, masz czas do 25 września. Aplikuj na pwr.aiesec.pl
Podróż w nieznane miejsce, połączona z pracą w międzynarodowym środowisku, to nie tylko spełnienie aspiracji, ale i wspaniała zabawa. To, co oprócz wiedzy, umiejętności i doświadczenia, zdobywają młodzi ludzie, to także niesamowita przygoda, poznanie nowych kultur i tradycji, nowe przyjaźnie, kontakty z ludźmi z całego świata. O doskonaleniu biegłości w języku obcym chyba nie trzeba przypominać. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - Nasi strażacy znowu z medalami

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Świebodzicach ma nie tylko oddanych strażaków, ale i uzdolnionych sportowców. Marek Leśnicki i Jarosław Drzęźla od lat wracają z zawodów z trofeami - tak było i tym razem.
Strażacy właśnie przywieźli złoto i brąz ze Światowych Igrzysk Policjantów i Strażaków (World Police & Fire Games New York 20011)", które odbywały się w Nowym Jorku od 26 sierpnia do 5 września 2011.
Świebodziccy pożarnicy reprezentowali Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy Mł. asp. Marek Leśnicki to zapalony lekkoatleta, niepokonany na długich dystansach. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - Stop jedynkom - facebook

Stop jedynkom. To akcja społecznego sprzeciwu zorganizowana na facebooku, akcja sprzeciwu wobec dyktatu partyjnego, który powoduje, że większość mandatów poselskich jest obsadzona jeszcze przed wyborami. Partie polityczne ustalając kolejność na swoich listach wyborczych sprowadzają tym samym wyborców do roli marionetek.
Popierajmy kandydatów, którzy dotąd nie pełnili funkcji w parlamencie i obecnie nie startują do Sejmu z pierwszego miejsca.
Głosuj, na którą partię chcesz, ale nie pozwól sobą manipulować! "Nie popieraj Jedynek" ’! Możemy zrobić im STOP!!! . . . czytaj więcej


14 września 2011 - Starcie beniaminków: ŚKPR Świdnica - AZS AWF Biała Podlaska

Po trzech miesiącach przerwy do walki o ligowe punkty wracają szczypiorniści. Debiutujący na parkietach I ligi ŚKPR Świdnica w pierwszym meczu podejmie innego beniaminka - AZS AWF Biała Podlaska.
Zapraszam na mecz - zachęca bramkarz świdnickiej drużyny Damian Olichwer. Inauguracyjne spotkanie odbędzie się w sobotę 17 września, o godzinie 17.00 w hali na osiedlu Zawiszów. Bilety - 7 złotych normalne 3 złote ulgowe (młodzież do lat 12).
Co wiadomo o rywalu? Biała Podlaska to od lat bardzo mocny ośrodek akademickiej piłki ręcznej. W zespole jest kilku graczy zza naszej wschodniej granicy.


14 września 2011 - Świdnicka w remoncie

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przystąpiła do zapowiadanego jeszcze na początku roku remontu ulicy Świdnickiej w Świebodzicach, będącej drogą wojewódzką nr 371
Nową nawierzchnię otrzyma fragment od skrzyżowania z ulicą Kolejową do zjazdu w ulicę Metalowców.
Remont ma się zakończyć wraz z końcem października. Odcinek będzie miał nową podbudowę oraz nawierzchnię asfaltową.
To dobra informacja dla kierowców, gdyż właśnie ten fragment był najbardziej uszkodzony.


14 września 2011 - Turniej tańca "Sudety"

17 września w Świebodzicach, pod patronatem burmistrza Bogdana Kożuchowicza odbędzie się turniej tańca "Sudety Top". Organizatorem imprezy jest Szkoła tańca "Cordex", której właścicielem jest Piotr Szewczyk.
W imprezie wezmą udział pary sportowe od klasy E do miedzynarodowej mistrzowskiej klasy S, ale wystąpią także pary klasy "hobby". Będą startować również najmłodsi miłośnicy tańca sportowego mający po 8 - 9 lat. Turniej rozpoczynający się już o godzinie 9:30 odbędzie się w hali sportowej OSiR w Świebodzicach. Taneczna Gala o godzinie 17:00.


14 września 2011 - VIII Spotkanie Religijno - Patriotyczne w Rusku

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jaroszowie, Sołtys Wsi Rusko, Oddział Wrocławski Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarząd Główny Ruchu Wolnych Demokratów zapraszają na VIII Spotkanie Religijno - Patriotyczne w Rusku pod honorowym patronatem JE ks. bpa Ignacego Deca Ordynariusza Diecezji Świdnickiej oraz Zbigniewa Suchyty Burmistrza Strzegomia.
Spotkanie odbędzie się 25 września. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - Dom Dziennego Pobytu " Przystań" w Świdnicy

Wczoraj w Domu Dziennego Pobytu " Przystań" w Świdnicy odbyło się szkolenie zatytułowane "Jak opiekować się osobą starsza w domu".
Organizatorem szkolenia był Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Adresatami szkolenia byli opiekunowie osób starszych, opiekujący się swoimi bliskimi - rodzicami, dziadkami oraz wolontariusze, którzy na co dzień wykonują prace na rzecz seniorów. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z zakresem działalności Domu Dziennego Pobytu "Przystań" oraz działającym w placówce Centrum Informacji dla Seniorów i ich Rodzin oraz Centrum Wolontariatu, które działa w każdą środę w godzinach od 16 tej do 18 tej. . . . czytaj więcej


14 września 2011 - "Wolontariusze na start!"

Młody społecznik aktywnie zaangażowany w działalność społeczną na Dolnym Śląsku, w Polsce k i za granicą szuka nowych wolontariuszy do kolejnych projektów. Wolontariuszem może zostać każda osoba od 16-ego roku życia.
Zależy mi na osobach świadomych, że angażując się w daną inicjatywę powinien pomagać do jej końca, gdyż nieodpowiedzialność ponosi za sobą konsekwencje, zresztą jak w życiu.
Przypomnijmy Piotr Parobiec za swą działalność na rzecz innych osób został nagrodzony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Marszałka Województwa dolnośląskiego i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Jak sam mówi, od dziecka angażował się społecznie, a swą pierwszą akcję zorganizował w wieku 15 lat. . . . czytaj więcej


13 września 2011 - Niezwykli Dolnoślązacy 2011

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych pragnie serdecznie zaprosić do wzięcia udziału już w szóstej edycji konkursu "Akcja Akacja, Akcja Dąb - Niezwykli Dolnoślązacy 2011".
Z początkiem września ruszyła szósta edycja konkursu o tytuł "Niezwykłej Dolnoślązaczki, Niezwykłego Dolnoślązaka", nad którym Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Rafał Jurkowlaniec.
Idea konkursu pozostaje niezmieniona od sześciu lat, wciąż poszukujemy pełnych inwencji kobiet i mężczyzn, którzy zmieniają nasz świat na lepszy. Nasza akcja promuje i nagradza kobiety oraz mężczyzn, którzy w sposób wyjątkowy działają na rzecz innych osób i swojego otoczenia. . . . czytaj więcej


13 września 2011 - Wiceminister Oświaty Krystyna Szumilas z wizytą w Żarowie

Na zaproszenie Burmistrza Miasta Żarów Leszka Michalaka w poniedziałek 12 września 2011 roku z wizytą do Żarowa przybyła Krystyna Szumilas - Wiceminister Oświaty.
Pani Krystyna Szumilas zawitała prosto ze spotkania organizowanego w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, poświęconego "Kierunkom - rozwoju edukacji w latach 2011-2012". Spotkania, w którym udział wzięli również włodarze Gminy Żarów - Burmistrz Leszek Michalak oraz Sekretarz Gminy Sylwia Pawlik. Debata ta była dobrą okazją do wymiany poglądów i opinii w wymienionym zagadnieniu, które pani wiceminister jako osoba doskonale znająca realia polskich szkół chętnie podejmowała. . . . czytaj więcej


13 września 2011 - Dwa lustrzane projekty, jeden cel

Dwa lustrzane projekty, jeden cel - przyświeca uczniom ze szkół podstawowych w Morkrzeszowie i Luzanach: wzajemne poznanie, nawiązanie kontaktów i przyjaźni, integracja uczniów i nauczycieli partnerskich szkół oraz nauka języka.
W dniach od 5 do 8 września bieżącego roku grupa 25 dzieci - uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie gościła w Republice Czeskiej, na zaproszenie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Luzanach.
Wizyta odbyła się w ramach realizowanego przez szkołę czeską mikroprojektu "Bawimy się bez granic" finansowanego ze środków Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


13 września 2011 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych

W dniach 17-18 września w Żarowie odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych. Mistrzostwa odbywać się będą na hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Zapraszamy dziewczęta oraz chłopców w wieku od 9 do 17 lat do wzięcia udziału w mistrzostwach.
Zapisy na stronie www.dzszach.pl Organizatorami mistrzostw są: Dolnośląski Związek Szachowy, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Goniec Żarów. Szczegółowy plan zawodów: . . . czytaj więcej


13 września 2011 - Szkolnie dla organizacji pozarządowych

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Powiatu Świdnickiego mogą wziąć udział w organizowanym przez Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu szkoleniu poświęconym objaśnieniu procedur wypełniania nowych ofert na realizację zadania publicznego.
Jak zawsze podczas spotkania omówione zostaną także sprawy związane z bieżącą działalnością stowarzyszeń.
Będzie można także uzyskać informację odnośnie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne wspomagające działalność tego sektora oraz zasady rozliczania przyznanych dotacji. . . . czytaj więcej


12 września 2011 - Będą chronione przed rakiem

Pod koniec września odbędą się spotkania informacyjne dla dziewczynek, objętych gminnym programem szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, zwanym w skrócie HPV. Wirus jest odpowiedzialny m. in. za raka szyjki macicy.Szczepienia, które sfinansuje samorząd Świebodzic, obejmą dziewczynki z klas I gimnazjów, zameldowane na terenie miasta.
Na spotkaniach informacyjnych lekarz onkolog opowie o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wirus, wywoływanych przez niego chorobach, zasadach profilaktyki.
- Będzie można także uzyskać odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania - mówi Adrian Szewczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Zdrowia, który będzie realizował szczepienia. . . . czytaj więcej


12 września 2011 - Ostatnie dni zapisów na Książęcy Szkwał

Do 14 września przedłużony został termin zgłoszeń na IX Regaty Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, które zostaną rozegrane w Sławie między 16 a 18 września. Do środy, do godziny 15.00 zgłoszenia przyjmuje Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko-Jaworskie (tel. 074-852-02-90, ulica Wewnętrzna 2, 58-100 Świdnica, www.ks-j.pl). Deklaracja uczestnictwa w załączeniu.
Przypominamy, że wpisowe od załogi biorącej udział w regatach, dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Świdnica, wyniesie w tym roku 80 złotych.
Trzydniowe wyżywienie to koszt 110 zł od osoby. Noclegi w cenie od 280 zł (czteroosobowe domki) i 320 zł (pięcioosobowe) za dwa noclegi z pełnym węzłem sanitarnym. . . . czytaj więcej


12 września 2011 - Dożynki gminne 2011 - Imbramowice

11 września pod bezchmurnym niebem zebrały się rzesze mieszkańców gminy Żarów, którzy przybyli do Imbramowic aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne zebrane plony.
Dożynkowe obchody otworzyła uroczysta Msza święta, odprawiona w imbramowickiej farze.
Po uroczystej celebrze, ulicami wsi w kierunku boiska sportowego wyruszył barwny orszak dożynkowy - w takt muzyki wygrywanej przez żarowską orkiestrę dętą kroczyli przedstawiciele władz, poczty sztandarowe OSP, przedstawiciele poszczególnych wiosek niosący wieńce dożynkowe oraz wszyscy pozostali uczestnicy uroczystości. . . . czytaj więcej


12 września 2011 - Jubileusz Granexu

Dwudziestolecie istnienia Firmy Granex Sp. z o.o. to okazja do zorganizowania szczególnie uroczystych obchodów, zaprezentowania społeczeństwu swoich osiągnięć, a także do podziękowania pracownikom za ich wkład w jej rozwój. Z powyższego względu Firma Granex zorganizowała 9 września.
"Dzień otwarty" w Centrum Kamieniarskim Chin-Ka, a w następnym dniu "Piknik rodzinny" przy kamieniołomie "Bazalt", na który przybyły z życzeniami także władze miasta.
- Kiedy zaczynaliśmy swoją działalność i weszliśmy na ten teren, zastanawialiśmy się nad tym jaki kierunek obrać, dokąd iść, za kim podążać. W końcu znaleźliśmy swoją ścieżkę, swoją drogę i mam nadzieję, że dziś wszyscy są z tego zadowoleni. . . . czytaj więcej


12 września 2011 - XII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy

W środę, 5 września, w sali narad Urzędu Gminy w Marcinowicach odbyła się XII nadzwyczajna sesja Rady Gminy Marcinowice.
Po zakończeniu sesji Radni Gminy Marcinowice wraz z Wójtem Gminy Jerzym Guzikiem udali się na wizję inwestycji prowadzonych w gminie. Odwiedzono część inwestycji jeszcze nieukończonych tj. budowa boiska sportowego Orlik 2012 w Wirkach, czy budowa świetlicy wiejskiej w Chwałkowie, jak również inwestycje, które już zostały zakończone np.: budowa oświetlenia ulicznego w miejscowościach Chwałków i Szczepanów, budowa chodnika w miejscowościach Chwałków i Szczepanów, czy nowo wyremontowana świetlica wiejska w Mysłakowie.
Jednym z odwiedzanych miejsc była również Szkoła Podstawowa w Wirach oraz nowo powstały tam plac zabaw. Następnie Radni w obecności Wójta Gminy Marcinowice udali się na wizję wyremontowanych dróg oraz niedawno powstałego placu zabaw w miejscowości Biała i remontowanej świetlicy wiejskiej w Marcinowicach.


12 września 2011 - 750 porcji marihuany ukrył w łóżku

Policjanci z Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, w trakcie czynności z legitymowanym 24 letnim mężczyzną, ujawnili u niego 15 porcji zielonego suszu. Po przebadaniu na testerach narkotykowych okazało się, iż zabezpieczony susz to marihuana. W mieszkaniu zatrzymanego mężczyzny w trakcie przeszukania policjanci odnaleźli, ukrytą w łóżku plastikową reklamówkę, a w niej 750 porcji narkotyków.
W trakcie prowadzonych czynności mężczyzna przyznał się do posiadania narkotyków. Został już doprowadzony do Prokuratury. Wobec niego zastosowane zostało poręczenie majątkowe w wysokości dwa tysiące złotych.
Za posiadanie znacznych ilości narkotyków mężczyźnie może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.


11 września 2011 - AKS Strzegom zamyka tabelę

AKS Strzegom przegrał kolejny mecz, tym razem porażki doznał na własnym boisku. AKS Strzegom - Ślęza Wrocław 1:2.
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Puma Pietrzykowice 3:2, Miedź II Legnica - GKS Kobierzyce 2:0, Granica Bogatynia - Sokół Wielka Lipa 1:1, Karkonosze Jelenia Góra - Piast Zawidów 0:1, Iskra Kochlice - Konfeks Legnica 1:2, Nysa Zgorzelec - Piast Żmigród 1:1, Strzelinianka Strzelin - Orkan Szczedrzykowice 1:1
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać przed Ślęzą Wrocław. Strzegomianie z 6 punktami zajmują ostatnie, 16 miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Legnicy z zespołem Miedzi II Legnica.


11 września 2011 - Liga okręgowa

W piątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: LKS Bystrzyca Górna - Stal Świdnica 5:2, Piast Nowa Ruda - Victoria Świebodzice 2:4, Lechia II Dzierżoniów - Grom Witków 1:3, Zjednoczeni Żarów - Nysa Kłodzko 0:1, Górnik Boguszów-Gorce - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 3:0, Biały Orzeł Mieroszów - MKS Szczawno Zdrój 0:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Pogoń Pieszyce 3:2, Unia Złoty Stok - Kryształ Stronie Śląskie 2:3.
W tabeli rozgrywek po piątej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 15 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających tej lidze: 2. Grom Witków 13 punktów, 7. LKS Bystrzyca Górna 7 punktów, 9. Victoria Świebodzice 7 punktów, 12. Stal Świdnica 5 punktów, 15. Zjednoczeni Żarów 3 punkty.


11 września 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach piątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zjednoczeni II Żarów - Skalnik Czarny Bór 0:1, Koliber Uciechów - Karolina Jaworzyna Śląska 3:4, Włókniarz Głuszyca - Cukrownik-Polonia Pszenno 4:1, Rawa Boleścin - Granit Roztoka 2:3, LKS Bystrzyca Dolna - Gwarek Wałbrzych 1:7, Czarni Wałbrzych - Unia Jaroszów 1:3, Wenus Nowice - Górnik II Wałbrzych 0:6, Zagłębie Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 1:2.


11 września 2011 - Nabór dziewcząt do sekcji siatkówki

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt z klas 2,3 i 4 Szkoły Podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 6 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30. Więcej informacji - Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810. Zajęcia nieodpłatne, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


11 września 2011 - Pieniądze na firmę na obszarach wiejskich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła terminy naboru wniosków w ramach działań Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej"
Aby ubiegający się o dotacje dla firm w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" wnioskodawcy muszą spełniać kryteria dostępu, do których zaliczyć należy między innymi miejsce zamieszkania w przypadku osób fizycznych lub miejsce siedziby czy oddziału w przypadku osób prawnych. . . . czytaj więcej


10 września 2011 - Trzy punkty w Kostrzyniu

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica, zagrali dzisiaj w Kostrzyniu. Mecz zakończył się zwycięstwem świdniczan. Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Polonia-Sparta Świdnica 1:2
W tabeli prowadzi Orzeł Ząbkowice Śląskie - 17 punktów przed MKS Oławą - 16 punktów i Bielawianką Bielawa - 13 punktów. Polonia-Sparta Świdnica z 6 punktami zajmuje 13 miejsce w rozgrywkach III ligi.
Pozostałe wyniki kolejki: Lechia Dzierżoniów - Polonia Trzebnica 0:1, Ilanka Rzepin - MKS Oława 1:3, Lechia Zielona Góra - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2:0, Bielawianka Bielawa - Orzeł Międzyrzecz 2:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Arka Nowa Sól 2:1, Prochowiczanka Prochowice - Pogoń Świebodzin 3:3.
W najbliższej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica podejmować będzie Orzeł Ząbkowice Śląskie.


10 września 2011 - Podsumowanie konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2011"

Sudecka wieś łańcuchowa położona na granicy Gór i Pogórza Kaczawskiego w dolinie rzeki Bukownicy. Mowa o wsi Dobków w gminie Świerzawa. Jury właśnie ją uznało za najpiękniejszą dolnośląską wieś 2011 roku.
Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska", zorganizowany już po raz trzeci przez urząd marszałkowski, to jeden z elementów wsparcia dla sołectw i gmin uczestniczących w programie Odnowa Wsi Dolnośląskiej. Ma on na celu wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich.
Opierając się na założeniu, iż na wsi najlepiej działa zdrowa rywalizacja oparta na dobrym przykładzie - konkurs sprawia, iż wsie mobilizując się realizują przedsięwzięcia, które w innej sytuacji by nie powstały lub ich zakres byłby znacznie mniejszy. . . . czytaj więcej


10 września 2011 - VIII Spotkanie Religijno - Patriotyczne w Rusku

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jaroszowie, Sołtys Wsi Rusko, Oddział Wrocławski Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarząd Główny Ruchu Wolnych Demokratów zapraszają na VIII Spotkanie Religijno - Patriotyczne w Rusku pod honorowym patronatem JE ks. bpa Ignacego Deca Ordynariusza Diecezji Świdnickiej oraz Zbigniewa Suchyty Burmistrza Strzegomia.
Spotkanie odbędzie się 25 września. . . . czytaj więcej


10 września 2011 - Poszukiwana 17 letnia mieszkanka Gminy Strzegom

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu prowadzą poszukiwana 17 letniej mieszkanki Gminy Strzegom - Weroniki Jabczyk córki Tadeusza i Ewy, urodzonej 19 września 1995 roku w Świdnicy.
1 września 2011 roku nieletnia wyszła z domu i do chwili obecnej nie kontaktowała się z rodziną.
rysopis nieletniej - wiek z wyglądu 16-17 lat, szczupłej budowy ciała, włosy lekko falujące sięgające do ramion, najczęściej związane w "koński ogon", kolor rudy - farbowane, twarz owalna, cera jasna, usta wąskie. . . . czytaj więcej


10 września 2011 - Urząd Miejski Laureatem QI 2011

Kapituła reprezentowana przez przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiego Forum ISO 9000 oraz przedstawicieli Forum Biznesu w Dzienniku Gazety Prawnej doceniła i nagrodziła starania związane z wdrażaniem, a także promowaniem idei jakości we wszystkich aspektach działalności i przyznała Urzędowi Miejskiemu w Strzegomiu tytuł Laureata QI 2011 w kategorii: QI Services - usługi najwyższej jakości.
Konkurs miał za zadanie wyłonienie i uhonorowanie podmiotów odznaczających się szczególną dbałością o najwyższą jakość oferowanych produktów i usług. . . . czytaj więcej


9 września 2011 - Ważne dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Departament Rozwoju Gospodarczego przypomina, że wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest wolny od opłat. Żadna instytucja czy inny podmiot nie ma prawa nakładać na osoby prowadzące działalność gospodarczą opłat z tytułu wpisu.
W ostatnich dniach do urzędu zgłosiły się dwie osoby, które otrzymały pismo z Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców nakazujące zapłatę w wysokości 115 złotych. Skontaktowała się również osoba, która otrzymała korespondencję z Rejestru Polskich Firm i Działalności Gospodarczej - tu opłata miała wynosić 196 złotych. . . . czytaj więcej


9 września 2011 - Znalezisko na budowie

Podczas prac remontowych przy rewitalizacji przejścia między ulicami Prusa i Krasickiego w Świebodzicach pracownicy firmy wykonawczej natrafili na archeologiczne znalezisko. To kamień graniczny, będący najprawdopodobniej częścią średniowiecznych murów obronnych miasta. Obelisk ma na szczycie wyryte dwie litery: C i F.
- Wszystko wskazuje, że jest to łacińskie oznaczenie miasta: Civitas Freiburg czyli miasto Świebodzice - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Słup sięga głęboko w ziemię. Zamierzamy wydobyć go ponad poziom chodnika i wyeksponować, by stanowił atrakcję turystyczną tego miejsca.


9 września 2011 - Rusza kolejna edycja konkursu Debiut Gospodarczy

Szkolenia z zasad rynku, pomoc w założeniu działalności gospodarczej, a wreszcie nagrody finansowe - to wszystko w ramach kolejnej edycji miejskiego konkursu Debiut Gospodarczy.
Łączna pula nagród w tegorocznej edycji konkursu promującego przedsiębiorczość i ciekawe pomysły świdniczan to 60 tysięcy złotych.
Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miejskim do 15 października. Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które w dniu przystępowania do konkursu: . . . czytaj więcej


9 września 2011 - Stop 18! - kampania w toku

Rozdawanie ulotek, plakatów, listu otwartego burmistrza Bogdana Kożuchowicza i rozmowy ze sprzedawcami - tak wyglądał Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży w Świebodzicach.
Gmina przyłączyła się do dwóch ogólnopolskich kampanii, promujących odpowiedzialną sprzedaż wśród sprzedawców wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Sklepy chętnie przyłączają się do akcji a właściciele i sprzedawcy zapewniają: nie sprzedajemy papierosów i alkoholu osobom nieletnim.
Akcja miała swoją kulminację 8 września. Trzyosobowa delegacja w składzie: Aldona Górska, pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki, Łukasz Gil, Komendant Straży Miejskiej oraz Andrzej Rudziński, policjant, dzielnicowy Pełcznicy, odwiedzili kilka sklepów w tej dzielnicy miasta. . . . czytaj więcej


9 września 2011 - Świetlica w Krzczonowie odzyskała swój blask

To kolejny obiekt użyteczności publicznej w gminie Świdnica, którego standard, dzięki funduszom unijnym został podwyższony, a tym samym zyskał na atrakcyjności.
Wyremontowana świetlica, służy blisko 280 mieszkańcom Krzczonowa, jako centrum kultury oraz miejsce organizowania imprez integrujących mieszkańców.
W ciągu dwóch miesięcy wykonano prace obejmujące m.in. uzupełnienie tynków i wzmocnienie ich siatką, wykonanie elewacji świetlicy z tynku cienkowarstwowego, wykonanie okładziny cokołu z płytek klinkierowych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, remont instalacji burzowej, wykonanie ogrodzenia i bramy wjazdowej oraz wymianę chodnika i wykonanie okładzin schodów z płytek ceramicznych. . . . czytaj więcej


9 września 2011 - Powiatowa Liga Oldboys JAKO Cup - edycja jesienna

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza do udziału w Powiatowej Lidze Oldboys JAKO Cup - edycja jesienna. Zapisy przyjmowane są do 19 września. Pierwsza kolejka rozpocznie się 21 września. Mecze rozgrywane będą na "Orliku" w Żarowie.
Warunkiem przystąpienia drużyny do ligi jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz opłacenie wpisowego w wysokości 150 złotych. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin do pobrania na stronie internetowej www.centrum.zarow.pl - >>> zobacz


9 września 2011 - "II Targ Różnorodności" w Rogoźnicy

10 września, w godzinach 12-20 rusza w Rogoźnicy "II Targ Różnorodności". Wszystkie pozyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone na wycieczkę naszych rogoźnickich dzieci w Masyw Śnieżnika. Wycieczka jest drugą wycieczką z cyklu "Poznaj swój kraj poznaj swój region".
Dzięki wcześniejszemu dofinansowaniu Burmistrza - Zbigniewa Suchyty i środkom zdobytym na "I Targu Różnorodności" nasze dzieci mogły zwiedzić Góry Stołowe, zobaczyć Park Dinozaurów, zdobyć Twierdzę Kłodzką i zjeść wspólnie posiłek i lody.
To działanie i inne jakie nastąpią to kropla, która drąży skałę. Chcemy by społeczność naszej wsi mogła się lepiej poznać skonsolidować, zaprzyjaźnić. Pragniemy by ludność naszej wsi zobaczyła i uwierzyła że chcieć to móc. Hanna Czerwińska - członek Rady Sołeckiej wsi Rogoźnica


9 września 2011 - Stop jedynkom - facebook

Stop jedynkom. To akcja społecznego sprzeciwu zorganizowana na facebooku, akcja sprzeciwu wobec dyktatu partyjnego, który powoduje, że większość mandatów poselskich jest obsadzona jeszcze przed wyborami. Partie polityczne ustalając kolejność na swoich listach wyborczych sprowadzają tym samym wyborców do roli marionetek.
Popierajmy kandydatów, którzy dotąd nie pełnili funkcji w parlamencie i obecnie nie startują do Sejmu z pierwszego miejsca.
Głosuj, na którą partię chcesz, ale nie pozwól sobą manipulować! "Nie popieraj Jedynek" ’! Możemy zrobić im STOP!!! . . . czytaj więcej


9 września 2011 - Napisz o Świdnicy, zgarnij nagrodę

Studenci, którzy niedawno się obronili, jeszcze mają szansę. Do końca października można składać prace dyplomowe, których tematem jest Świdnica. Na nagrody w III edycji konkursu Napisz o Świdnicy prezydent przeznaczy 20 tysięcy złotych.
- W poprzednich edycjach konkursu pojawiały się ciekawe pomysły młodych ludzi na miasto, propozycje rozwoju czy współpracy ze społecznością lokalną. Liczymy, że będzie tak i tym razem. Najciekawsze pomysły mają szanse realizacji - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Zgłoszenia do konkursu na najlepszą pracę dyplomową, licencjacką, inżynierską lub magisterską, związaną z problematyką miasta Świdnica, będą przyjmowane do 31 października. Szczegóły konkursu na stronie www.um.swidnica.pl w zakładce Napisz o Świdnicy.


9 września 2011 - Odczyt z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

W sobotę, 10 września, w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbędzie się odczyt zatytułowany "Lokacja Świdnicy oraz kształtowanie się samorządu miejskiego do końca XIII wieku".
Odczyt odbędzie się z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa i rozpocznie się o godzinie 13.00.


9 września 2011 - Tysiączny maluch w świdnickim USC

Urząd Stanu Cywilnego 9 września zarejestrował urodzenie tysiącznego dziecka. Bruno urodził się 3 września w świdnickim szpitalu Latawiec. Mieszka wraz z rodzicami Joanną i Krzysztofem Sokołowskimi oraz starszą siostrą i bratem w Sobótce.
Podczas rejestracji malucha kierownik USC Dorota Puć-Pietrzykowska złożyła ojcu gratulacje i życzenia oraz przekazała miejskie upominki. Pan Krzysztof podkreślał fachową opiekę i przyjazne warunki panujące w szpitalu Latawiec. - Rocznie rejestrujemy w Świdnicy ponad 1400 urodzeń. Tak się złożyło, że w zeszłym roku tysiączny akt urodzenia również powstał 9 września - mówi Dorota Puć-Pietrzykowska i dodaje - Podobnie jak w zeszłym roku 1000. dziecko zostało zameldowane poza Świdnicą, poprzednim razem był to Szczepanów.


9 września 2011 - Sprzęt rehabilitacyjny i plecaki szkolne od Maltańczyków

14 tysięcy złotych przekazali Kawalerowie Maltańscy z niemieckiego Biberach na wyposażenie sali do rehabilitacji w nowej szkole specjalnej w Świdnicy. To nie pierwsza tego typu pomoc przekazana przez to stowarzyszenie. Rokrocznie Maltańczycy przekazują dary dla świdnickich bezdomnych i dzieci z Domu Dziecka.
Członkowie niemieckiego stowarzyszenia Kawalerów Maltańskich pomagają najbardziej potrzebującym na całym świecie. Nasz powiat może liczyć na ich pomoc od ponad 10 lat. Wszystko zaczęło się od współpracy partnerskiej między miastem Świdnica a niemieckim Biberach. . . . czytaj więcej


9 września 2011 - Bricomarche świętuje 3 urodziny

W najbliższą sobotę, 10 września, sklep Bicomarche w Świebodzicach obchodzi trzecią rocznicę działalności w mieście.
Przygotowano wiele atrakcji i konkursów dla klientów, będą także bonusy podczas zakupów.
Bricomarche od początku istnienia angażuje się w życie miasta, jest sponsorem i fundatorem nagród w wielu konkursach i imprezach, organizowanych przez Urząd Miasta.


9 września 2011 - Turniej tańca "Sudety"

17 września w Świebodzicach, pod patronatem burmistrza Bogdana Kożuchowicza odbędzie się turniej tańca "Sudety Top". Organizatorem imprezy jest Szkoła tańca "Cordex", której właścicielem jest Piotr Szewczyk.
W imprezie wezmą udział pary sportowe od klasy E do międzynarodowej mistrzowskiej klasy S, ale wystąpią także pary klasy "hobby". Będą startować również najmłodsi miłośnicy tańca sportowego mający po 8 - 9 lat. Turniej rozpoczynający się już o godzinie 9:30 odbędzie się w hali sportowej OSiR w Świebodzicach. Taneczna Gala o godzinie 17:00.


9 września 2011 - Ważne dla wyborców

W związku z wyborami do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonymi na dzień 9 października 2011 roku Prezydent Świdnicy informuje:
1. Wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców w Gminie Miasto Świdnica ma prawo uzyskania informacji o:
• właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania,
• lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania, . . . czytaj więcej


9 września 2011 - "Faust" w wykonaniu teatru Bezdomnego

Pełna mistycyzmu, uroku i napięcia powieść wg J.W Goethego, stała się inspiracją do stworzenia autorskiego widowiska plenerowo - pantomimicznego w wykonaniu aktorów teatru "Bezdomnego" im. Bohumila Hrabala w Żarowie.
Spektakl ingerujący bezpośrednio w przestrzeń wsi, rozgrywać się będzie na kilku płaszczyznach, w kilku odsłonach, w których to "Bezdomni" wcielą się w głównych bohaterów dramatu, wciągając jednocześnie do gry widzów zebranych przy ruinach pałacu w Zastrużu. Widowisko plenerowo-pantomimiczne "Faust" odbędzie się 10 września o godzinie 19.00.
Autobus do Zastruża na "Fausta" Odjeżdza w sobotę o godzinie 18.30 z przystanku PKS w Żarowie. Bilet 4 zł (płatne u kierowcy)


8 września 2011 - ZUS ostrzega przed oszustami

Informujemy, że na terenie Oddziału pojawiły się osoby, które odwiedzają w domach naszych świadczeniobiorców, osoby starsze: emerytów i rencistów.
Osoby te podają się za pracowników ZUS i proszą o podanie danych identyfikacyjnych typu imię i nazwisko, numer pesel, numer przyznanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia np. numer emerytury i konta bankowego, na które wysyłane są przelewy z ZUS.
Prawdopodobnie dane te są wykorzystywane do prób wyłudzenia z ZUS emerytur i rent osób, które odwiedzają fałszywi inspektorzy ZUS. . . . czytaj więcej


8 września 2011 - Zdrowie ma smak po raz piąty

Rusza piąta edycja Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej organizowanych przez Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa. Przez dwa dni 16-17 września Powiat Świdnicki będzie rozmawiał o zdrowym żywieniu.
Miody, wypiekane zgodnie z tradycyjną recepturą pieczywo i ciasta, konfitury, przetwory owocowo-warzywne, produkty leśne, sery i wiele innych - to wszystko będzie można skosztować i zakupić na świdnickim Rynku. Zgodnie z założeniem żywność będzie zupełnie ekologiczna, bez konserwantów i sztucznych dodatków a prezentowane przetwory to perły wśród naturalnych produktów regionalnych. . . . czytaj więcej


8 września 2011 - Ostatnie dni zapisów na Książęcy Szkwał

Do 14 września przedłużony został termin zgłoszeń na IX Regaty Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, które zostaną rozegrane w Sławie między 16 a 18 września. Do środy, do godziny 15.00 zgłoszenia przyjmuje Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko-Jaworskie (tel. 074-852-02-90, ulica Wewnętrzna 2, 58-100 Świdnica, www.ks-j.pl). Deklaracja uczestnictwa w załączeniu.
Przypominamy, że wpisowe od załogi biorącej udział w regatach, dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Świdnica, wyniesie w tym roku 80 złotych.
Trzydniowe wyżywienie to koszt 110 zł od osoby. Noclegi w cenie od 280 zł (czteroosobowe domki) i 320 zł (pięcioosobowe) za dwa noclegi z pełnym węzłem sanitarnym. . . . czytaj więcej


8 września 2011 - "Lifting" powiatowych placówek oświatowych

Wakacyjne "liftingi" przeszły praktycznie wszystkie powiatowe szkoły ponadgimnazjalne. W kilku prowadzone są jeszcze roboty wykończeniowe i prace remontowe, które pochłoną w sumie ponad 430 tys. zł.
Równolegle realizowane są duże zadania inwestycyjne, na które powiat przeznaczył 4,3 mln zł. Zakończyła się także budowa Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy za 17 mln zł.
Uczniowie zaledwie tydzień temu po raz pierwszy po przerwie wakacyjnej pomaszerowali do swoich szkół. A w nich przez okres wakacyjny przeprowadzono sporo drobnych i większych remontów dla poprawy estetyki klas i toalet a także korytarzy szkolnych. . . . czytaj więcej


8 września 2011 - Cambridge na wyciągnięcie ręki

Dla wielu nauczycieli uczących przedmiotów humanistycznych i ścisłych, kurs językowy w Cambridge może wydawać się niemożliwy do realizacji.
Nie dla dwóch Pań pedagog języka polskiego z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, które przez 2 tygodnie podnosiły swoje kwalifikacje i znajomość języka angielskiego w Cambridge.
Jak same później mówiły, wszystko zależy od samozaparcia, chęci, i odrobiny szczęścia. Oto ich historia - Od pewnego czasu pracujemy nad uzyskaniem kwalifikacji do nauczania w klasach dwujęzycznych - głównie podnosząc swoje umiejętności językowe. . . . czytaj więcej


8 września 2011 - Potrzebna zgoda na handel kwiatami i zniczami

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości informuje, że na handel kwiatami i zniczami przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych może odbywać się jedynie za zgodą Urzędu Miejskiego w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Osoby zainteresowane handlem mogą składać podania w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 128, I p.) do 14 października.
Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko adres wnioskodawcy, datę sporządzenia wniosku, wskazanie miejsca (Aleja Brzozowa, ul. Łukasińskiego, ul. Słowiańska, ul. Mieszka - parking przy targowisku) oraz okresu prowadzenia handlu. . . . czytaj więcej


7 września 2011 - Zespół interdyscyplinarny - razem przeciw przemocy

Przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, instytucji pomocowych, policji i straży miejskiej rozpoczęli dziś pracę w zespole interdyscyplinarnym, który zajmie się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Zespół powstał na mocy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz porozumienia pomiędzy świdnickimi instytucjami.
Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek powołując zespół, mówił: - Chcemy pomóc tym, którzy odczuwają skutki przemocy, chronić ich. Z drugiej strony pracować z tymi, którzy te trudne sytuacje powodują. . . . czytaj więcej


7 września 2011 - Będą kolejne projekty z czeskim Jičínem

Wczorajsza wizyta delegacji z Powiatu Świdnickiego w czeskim mieście Jičín potwierdziła chęć dalszej współpracy partnerów z Polski i Czech. Do tej pory samorządy wspólnie zrealizowały już dwa unijne projekty. Jest deklaracja o dalszej współpracy na rzecz promocji obu regionów.
Oficjalna współpraca Powiatu Świdnickiego z Miastem Jičín trwa od 2009 roku. Wtedy to podpisana została umowa o międzynarodowej współpracy partnerskiej.
W jej ramach zrealizowano dwa duże unijne projekty: "Brána do pohádky - Wrota do bajki" oraz "Turystyka Bez Granic. Promocja Powiatu Świdnickiego w Czechach". . . . czytaj więcej


7 września 2011 - Burmistrz do sprzedawców: bądźcie odpowiedzialni

Gmina Świebodzice przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii realizowanej przez Związek Pracodawców Przemysłu - Browary Polskie oraz Komendę Główną Policji pn. "Pozory Mylą, Dowody Nie".
Jej celem jest ograniczenie sprzedaży niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.
Równolegle Świebodzice przystąpiły do Programu STOP18!, którego głównym celem jest zapobieganie dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży. . . . czytaj więcej


7 września 2011 - Ponad 100-letni kołowrotek przędzalniczy

W ostatnich dniach Żarowska Izba Historyczna wzbogaciła swoje zbiory o oryginalny ponad 100-letni kołowrotek przędzalniczy z przełomu XIX/XX wieku.
Eksponat, pochodzący z miejscowości Chmielew w województwie mazowieckim, przekazała do Izby rodzina Elżbiety Kulas. Analogiczne pod względem konstrukcji eksponaty znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmie i Izby Regionalnej Borów Tucholskich.
Wymagający co prawda drobnych zabiegów konserwatorskich kompletny egzemplarz kołowrotka przędzalniczego wraz z oprzyrządowaniem, można podziwiać już na wystawie w Żarowskiej Izbie Historycznej. . . . czytaj więcej


7 września 2011 - Roboty na ulicy Budowlanej

Od czwartku, 8 września, zamknięta będzie ulica Budowlana. Roboty ziemne, które zrealizuje wałbrzyski oddział Zakładu Energetycznego, planowane są na trzy dni.
W związku z pracami zmieniona zostanie organizacja ruchu. Objazd ulicą Stefana Żeromskiego i placem Grunwaldzkim w kierunku ulicy Łukowej.
Dojazd na ulicę Budowlaną będzie możliwy jedynie dla mieszkańców oraz pojazdów zaopatrzenia. Kierowców prosimy o uważną jazdę.


7 września 2011 - Nagrody dla najlepszych

Ponad 59 tysięcy złotych otrzymali najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa wraz z Zarządem Powiatu nagrodził najlepszych tegorocznych maturzystów oraz uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum ogólnopolskim. Nagrody pieniężne otrzymało w sumie 172 uczniów.
Czeki na kwotę od 200 do 500 złotych wręczone zostały 27 najlepszym w powiecie maturzystom, 83 olimpijczykom oraz 62 sportowcom. Najlepsi maturzyści wytypowani z każdej szkoły ponadgimnazjalnej naszego powiatu otrzymali po 500 zł. . . . czytaj więcej


7 września 2011 - Szczęśliwa trzynastka

Powakacyjna zbiórka krwi w Świebodzicach jak zawsze przyniosła dobre efekty. Podczas akcji, która odbyła się 5 września w Miejskim Domu Kultury, udało się zebrać 13 litrów życiodajnego płynu. Podzielić się nim chciało 31 osób, ale po badaniach lekarskich mogło to zrobić 26 osób.
Tradycyjnie w sali MDK pojawiły się osoby w różnym wieku, nie brakowało też długoletnich krwiodawców.
Organizatorem zbiorki krwi byli: Paweł Bobrowski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz Urząd Miejski w Świebodzicach.


7 września 2011 - Piast Żmigród lepszy od AKS Strzegom

Piast Żmigród lepszy od AKS Strzegom W rozegranym dzisiaj zaległym meczu IV ligi, AKS Strzegom nie sprostał rywalom ze Żmigrodu i przegrał kolejny mecz. Piast Żmigród - AKS Strzegom 5:2.
Pozostałe wyniki kolejki: Sokół Wielka Lipa - Foto-Higiena Gać 0:2, GKS Kobierzyce - Strzelinianka Strzelin 4:1, Piast Zawidów - Granica Bogatynia 0:0, Orkan Szczedrzykowice - Karkonosze Jelenia Góra 0:3, Konfeks Legnica - Nysa Zgorzelec 2:1, Puma Pietrzykowice - Iskra Kochlice 3:1, Ślęza Wrocław - Miedź II Legnica 2:0
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać przed Karkonoszami Jelenia Góra i Piastem Żmigród. Strzegomianie z 6 punktami zajmują 13 miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra ze Ślęzą Wrocław 10 września o godzinie 17:00.


7 września 2011 - Festiwal Modelarstwa Redukcyjnego

W dniach 3-4 września odbył się w Swidnicy Festiwal Modelarstwa Redukcyjnego. Impreza rozgrywana była pod honorowym patronatem Wojciecha Murdzka - Prezydenta Miasta Świdnicy. Organizatorami tego wydarzenia byli: Stowarzyszenie Modelarzy IPMS Świdnica - ŚKMR im. "PFT", Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze w Szczawnie Zdroju, Dom Technika NOT "Baszta".
Impreza odbyła się w ramach popularyzacji modelarstwa przez Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej i Stowarzyszenie IPMS Świdnica. Konkurs miał charakter otwarty, przeznaczony był dla modelarzy indywidualnych i zrzeszonych w różnych organizacjach w kraju i za granicą. . . . czytaj więcej


7 września 2011 - Konsultacje z organizacjami pozarządowymi

Prezydent zaprasza świdnickie organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do zgłaszania uwag do projektu uchwały w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Świdnicy.
Opinie do projektu uchwały należy zgłaszać według załączonego formularza do Referatu Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 126 lub mailowo na adres: j.trojan-skala@um.swidnica.pl w terminie od 22 do 30 września 2011 roku. . . . czytaj więcej


6 września 2011 - Stop jedynkom - facebook

Stop jedynkom. To akcja społecznego sprzeciwu zorganizowana na facebooku, akcja sprzeciwu wobec dyktatu partyjnego, który powoduje, że większość mandatów poselskich jest obsadzona jeszcze przed wyborami. Partie polityczne ustalając kolejność na swoich listach wyborczych sprowadzają tym samym wyborców do roli marionetek.
Popierajmy kandydatów, którzy dotąd nie pełnili funkcji w parlamencie i obecnie nie startują do Sejmu z pierwszego miejsca.
Głosuj, na którą partię chcesz, ale nie pozwól sobą manipulować! "Nie popieraj Jedynek" ’! Możemy zrobić im STOP!!! . . . czytaj więcej


6 września 2011 - Odczyt z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

W sobotę, 10 września, w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbędzie się odczyt zatytułowany "Lokacja Świdnicy oraz kształtowanie się samorządu miejskiego do końca XIII wieku".
Odczyt odbędzie się z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa i rozpocznie się o godzinie 13.00.


6 września 2011 - Krysiak i Trela po 21. Rajdzie Dolnośląskim

Z wielkimi przygodami, ale szczęśliwie ukończyła 21. Rajd Dolnośląski załoga: Paweł Krysiak - Michał Trela, plasując się podczas pierwszego dnia tj. 7 rundy RPP na 4. miejscu w swojej klasie i 5. miejscu w niedzielnej 8 rundzie RPP.
Oddajmy głos naszemu kierowcy - Pawłowi Krysiakowi: - Ten weekend zdecydowanie nie należał do najszczęśliwszych w naszej karierze. Dwa kapcie podczas pierwszego dnia przekreśliły szanse na dobry wynik w sobotniej rundzie, mozolne odrabianie strat wystarczyło tylko na awans z 7. miejsca na 4 w klasie. . . . czytaj więcej


6 września 2011 - Święto plonów było rekordowe

Tegoroczne święto plonów było rekordowe pod każdym względem: frekwencji, którą zapewniła słoneczna pogoda, liczby delegacji z wieńcami (25) i samych straganów (22).
Podczas uroczystej Mszy Św. dziękczynnej - rolnicy, sadownicy, ogrodnicy wraz z przybyłymi gości i mieszkańcami 33 sołectw dziękowali za tegoroczne zbiory. Starostami dożynek byli - Irena Widła i Zdzisław Stelmach.
Dożynki to wdzięczność Stwórcy na nasze wołanie, które zanosimy w modlitwie powszechnej - Chleba naszego powszedniego... To wdzięczność wobec Boga i uznanie wobec niełatwej pracy na roli. . . . czytaj więcej


6 września 2011 - Nabór do sekcji pływania i lekkiej atletyki

Uczniowski Klub Sportowy SVIDA przy Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy ogłasza nabór do sekcji pływania i lekkiej atletyki.
Zapraszamy na spotkanie organizacyjne 9 września o godzinie 18.00 w korytarzu Basenu Szkoły Podstawowej nr 4. Zapraszamy rodziców uczniów klas 0, I i starszych.
Klub posiada Licencję Polskiego Związku Pływackiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki gwarantując wykwalifikowaną kadrę szkoleniową.


6 września 2011 - Nabór dziewcząt do sekcji siatkówki

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt z klas 2,3 i 4 Szkoły Podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 6 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30. Więcej informacji - Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810. Zajęcia nieodpłatne, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


5 września 2011 - Złoty medal świdnickich akrobatów

W dniach 2-3 września w Zielonej Górze odbyły się zawody Pucharu Świata w Akrobatyce Sportowej i Skokach na Trampolinie - Turniej Winobranie.
Sukcesem dwójki męskiej akrobatów ze Świdnicy startujących jako reprezentanci Polski - Jonas Al-Hadad i Michał Skowron zakończyły się te duże zawody, wywalczyli złoty medal.
W zawodach uczestniczyło około trzystu zawodników z 13 państw.


5 września 2011 - Dożynki 2011 - jest za co dziękować

Tegoroczne Dożynki Gminne w Świebodzicach były okazją do wyrażenia podziękowań i radości nie tylko za urodzajne plony. Także za nowo powstające w mieście miejsca pracy. - To na waszych terenach, na waszej ziemi, którą sprzedaliście miastu, powstaje dziś duża fabryka. Ten zakład da miejsca pracy 300 osobom.
Może dzięki temu kilkaset młodych ludzi nie wyjedzie za chlebem za granicę. Dziękuję z całego serca - mówił w dożynkowym przemówieniu burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz.
Dożynkowe uroczystości tradycyjnie odbyły się w pierwszą niedzielę września na boisku sportowym w Cierniach. . . . czytaj więcej


5 września 2011 - Biberaszanie z partnerską wizytą

Czterdziestoosobowa grupa mieszkańców Biberach przyjechała do Świdnicy na zaproszenie Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast. Dziś spotkał się z nimi prezydent Wojciech Murdzek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Gadzińska.
Podczas powitania w urzędzie prezydent mówił: - Wracamy do intensyfikacji naszych kontaktów. Chcielibyśmy, by współpraca obejmowała również młodych mieszkańców Biberach i Świdnicy - to plan na najbliższy czas.
Podczas spotkania goście mogli dowiedzieć się, jakie inwestycje są realizowane w Świdnicy, m. in. budowa parku wodnego, galerii handlowej czy wieży ratuszowej. . . . czytaj więcej


5 września 2011 - Wizyta nie tylko folklorystyczna

W dniach 1 - 3 września Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, Wioletta Urban uczestniczyli w spotkaniu partnerskim miast - organizatorów festiwali folklorystycznych w Polsce.
Spotkania odbyły się w ramach XXIV Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego w Katowicach. Głównym punktem wizyty, poza prezentacjami artystycznymi zespołów festiwalowych, było spotkanie Burmistrza Strzegomia z Prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą oraz Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych, Marcinem Michalikiem w Urzędzie Miejskim w Chorzowie. . . . czytaj więcej


5 września 2011 - "Pamiętajcie o ogrodach..."

Stulecie ruchu ogrodów działkowych w Świebodzicach - tę okrągłą rocznicę społeczność działkowców świętowała w sobotę, 3 września.
Na zielonych terenach OSiR-u przy ul. Rekreacyjnej, przy wspaniałej, letniej pogodzie, miłośnicy ogródków działkowych bawili się doskonale. Czas na wolnym powietrzu umilały występy artystyczne - m. in. Chóru "Akord", dzieci do wspólnej zabawy zaprosiła klaunikowa Fifi; dla wszystkich były gorące kiełbaski, grochówka, ciasta i napoje.
Nie mogło tego dnia zabraknąć podziękowań, dyplomów i pucharów dla najbardziej zasłużonych działkowców. Wszyscy prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych w mieście otrzymali od burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza dyplomy gratulacyjne i serdeczne podziękowania za pracę. . . . czytaj więcej


5 września 2011 - Powiat ma atrakcyjne tereny na sprzedaż

Kolejne powiatowe nieruchomości trafiły właśnie pod młotek. Wśród nich znalazły się dwie działki w Bystrzycy Dolnej i teren z zabytkowym pałacykiem po dawnej siedzibie szkoły specjalnej w Świdnicy. W sumie do budżetu powiatu może trafić ponad 1 milion 800 tysięcy złotych.
Pod młotek jako pierwsza idzie nieruchomość zabudowana położona w Bystrzycy Dolnej. Na tej działce, która położona jest przy lokalnej drodze, posadowiony jest budynek użytkowy (szkoła) trzykondygnacyjny, z przybudówkami parterowymi. - Dodatkowo na terenie działki znajdują się: boisko do siatkówki, drogi i chodniki, parking oraz zieleń.
W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego działka ta stanowi teren publicznych usług oświaty. - informuje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu. . . . czytaj więcej


5 września 2011 - "II Targ Różnorodności" w Rogoźnicy

10 września, w godzinach 12-20 rusza w Rogoźnicy "II Targ Różnorodności". Wszystkie pozyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone na wycieczkę naszych rogoźnickich dzieci w Masyw Śnieżnika. Wycieczka jest drugą wycieczką z cyklu "Poznaj swój kraj poznaj swój region".
Dzięki wcześniejszemu dofinansowaniu Burmistrza - Zbigniewa Suchyty i środkom zdobytym na "I Targu Różnorodności" nasze dzieci mogły zwiedzić Góry Stołowe, zobaczyć Park Dinozaurów, zdobyć Twierdzę Kłodzką i zjeść wspólnie posiłek i lody.
To działanie i inne jakie nastąpią to kropla, która drąży skałę. Chcemy by społeczność naszej wsi mogła się lepiej poznać skonsolidować, zaprzyjaźnić. Pragniemy by ludność naszej wsi zobaczyła i uwierzyła że chcieć to móc. Hanna Czerwińska - członek Rady Sołeckiej wsi Rogoźnica


5 września 2011 - "Sportowe Weekendy na Wsi" Turniej Sołectw Gminy Świdnica

4 września podczas Dożynek Gminnych w Krzyżowej odbył się Finał Turnieju Sołectw "Sportowe weekendy na Wsi". Turniej był podsumowaniem całorocznego współzawodnictwa Mieszkańców Wsi Gminy Wiejskiej Świdnica w wieku powyżej 35 lat.
Sołectwa w cyklu rocznym brały udział w turniejach: kręgli amatorskich, piłki siatkowej, strzeleckim, rekreacyjnym oraz piłki nożnej. W Wielkim Finale wystartowało 12 pięcioosobowych drużyn sołeckich, które zmierzyły się w trzech konkurencjach tj., slalom z jajkiem, rzuty ziemniakami do wiaderka z wodą oraz zbieranie cebuli na czas.
W konkurencjach dożynkowych zwyciężyło Sołectwo Pszenno, przed drużyną z Pogorzały i Lutomi Dolnej. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyło Sołectwo Wiśniowa zdobywając 105 punktów. . . . czytaj więcej


5 września 2011 - Dożynki w Granicy

Dożynki w Granicy rozpoczęła Eucharystia. Słowo Evcharisto w języku greckim oznacza dziękuję, a więc mieszkańcy wsi rozpoczynając uroczystości dożynkowe Mszą Świętą - dziękczynieniem za zebrane plony - dary ziemi i pracy rąk ludzkich, zaczęli najlepiej jak mogli - od podziękowania.
W uroczystej procesji pod przewodnictwem księdza Prałata Marka Babuśki, wniesiono pod ołtarz polowy, ustawiony w krużganku przed wejściem do świetlicy wiejskiej, wieniec dożynkowy, poświęcony podczas Mszy świętej, a uosabiający zgodnie z tradycją wszystkie zebrane plony.
Starostowie pani Barbara Starczała i pan Krzysztof Krosta w darze nieśli chleb, symbol pracy rąk ludzkich i dostatku. . . . czytaj więcej


4 września 2011 - Liga okręgowa

W czwartej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 2:2, Grom Witków - Unia Złoty Stok 1:1, LKS Bystrzyca Górna - MKS Szczawno Zdrój 0:3, Stal Świdnica - Lechia II Dzierżoniów 2:1, Pogoń Pieszyce - Biały Orzeł Mieroszów 3:1, Górnik Boguszów-Gorce - Iskra Jaszkowa Dolna 1:3, Nysa Kłodzko - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:1, Kryształ Stronie Śląskie - Piast Nowa Ruda 0:4.
W tabeli rozgrywek po czwartej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 12 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych tej lidze: 2. Grom Witków 10 punktów, 9. Stal Świdnica 5 punktów, 11. LKS Bystrzyca Górna 4 punkty, 12. Victoria Świebodzice 4 punkty, Zjednoczeni Żarów 3 punkty.


4 września 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach czwartej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Rawa Boleścin 10:0, Górnik II Wałbrzych - Zjednoczeni II Żarów 8:1, Skalnik Czarny Bór - Koliber Uciechów 5:2, Sudety Dziećmorowice - Czarni Wałbrzych 4:1, Gwarek Wałbrzych - Wenus Nowice 2:4, Karolina Jaworzyna Śląska - Zagłębie Wałbrzych 3:0, LKS Bystrzyca Dolna - Granit Roztoka 1:3, Unia Jaroszów - Włókniarz Głuszyca 1:1.


4 września 2011 - Świdniccy wędkarze górą!

Zakończyło się głosowanie (okresy dwumiesięczne) w "Rankingu Stron Powiatowych".
W czwartym tego roku głosowaniu zwyciężyła strona internetowa "Wędkarstwo Świdnica" uzyskując 755 punktów. Kolejne miejsca uzyskały strony: 15 ŚŚDH TROTER - 695, Hodowla koni Namlikowo - 368, Strzegomski Serwis Wędkarski - 276, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 269, Rock Centrum Świdnica - 155, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 152, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 100, Hufiec ZHP w Świdnicy - 39, BMWideo - 30, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 26, Zespół Rockowy - Cosmo Squad - 12, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia - 10, Góry Sowie On-line - 8, Rzeźbiarstwo - Art-Deco - 7, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 2, Tuning Club Świdnica, ECS Nieruchomości oraz Blog Daily bez głosów.
1 września rozpoczęło się nowe głosowanie, rywalizacja trwa - >>> zobacz Właściciele stron, które zniknęły z sieci lub czasowo nie są aktualizowane proszeni są o kontakt w celu zauktalizowania rankingu.


4 września 2011 - Zaproszenie na spotkanie informacyjne

Sudecka Izba Przemysłowo - Handlowa wraz z PKO Bankiem Polskim SA oraz Doradztwem Ekonomiczno - Finansowym zaprasza na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 7 września o godzinie 10.00 w siedzibie SIPH w Świdnicy, Rynek 1A.
W trakcie spotkania przedstawimy możliwości skorzystania z ostatnich dotacji w obecnym okresie programowania tj. do 2014 roku. Omówione zostaną min. dotacje na: inwestycje, promocję eksportu, badania. Czas prezentacji 3 godziny. Po zakończeniu będzie można uzyskać indywidualne konsultacje.
Prosimy o potwierdzenie do 5 września uczestnictwa w spotkaniu lub zainteresowania uzyskaniem samych materiałów. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: sekretariat@def.org.pl lub telefonicznie 74/856 95 65 w godzinach 8.30 - 16.00.


4 września 2011 - Dożynki Gminne w Kątkach 2011

W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się w Gminie Marcinowice Dożynki. Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony. W tym roku dożynki odbyły się w malowniczej miejscowości Kątki.
Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie, a dalsze uroczystości odbywały się w Kątkach. Zaszczytną funkcję starostów dożynek sprawowali: Urszula Poznańska z Zebrzydowa oraz Adam Ciuba z Kątek.
Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik dziękował rolnikom za całoroczny trud i zebrane plony. . . . czytaj więcej


4 września 2011 - Tam, gdzie się kończy asfalt…

Tam, gdzie się kończy asfalt, zaczyna się "trud przebytej drogi". Tylko 140 metrów bieżących asfaltu brakuje pieszemu do szczęścia, by pokonać odcinek polnej drogi od ulicy Dworcowej do ulicy Koszarowej.
Ale to już koniec z utrudnieniami na tym odcinku. Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu na początku września 2011 Zakład Usług Komunalnych rozpoczął prace związane z naprawą nawierzchni żwirowej na odcinku od wiaduktu kolejowego do połączenia z nawierzchnią asfaltową ulicy Koszarowej. Intencją gminy jest położenie na tym odcinku asfaltu jeszcze w tym roku.


3 września 2011 - Czwarta porażka w tym sezonie

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica, podejmowali dzisiaj zespół z Żar. Ani własne boisko ani kibice nie pomogli i mecz zakończył się porażką świdniczan. Polonia-Sparta Świdnica - Promień Żary 2:3
W tabeli prowadzi Orzeł Ząbkowice Śląskie przed MKS Oławą i Orłem Międzyrzecz. Polonia-Sparta Świdnica z trzema punktami zajmuje 13 miejsce w rozgrywkach III ligi.
W najbliższej kolejce, 10 września o godzinie 16:00 Polonia-Sparta Świdnica uda się do Kostrzynia by rozegrać mecz z Celulozą Kostrzyn nad Odrą.
Wyniki kolejki: Polonia-Sparta Świdnica - Promień Żary 2:3, Orzeł Międzyrzecz - Ilanka Rzepin 1:2, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Prochowiczanka Prochowice 0:1, Polonia Trzebnica - Lechia Zielona Góra 0:2, Arka Nowa Sól - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 1:1, Pogoń Świebodzin - Bielawianka Bielawa 2:0, MKS Oława - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0:2.


3 września 2011 - Fundusz sołecki na starcie

Od 31 sierpnia tego roku ruszyły spotkania wiejskie, podczas których mieszkańcy miejscowości gminy Żarów będą decydować jakie zadania zrealizują dzięki pieniądzom z funduszu sołeckiego.
Jak dotąd zebrania odbyły się w sześciu miejscowościach: Kalnie, Mrowinach, Zastrużu, Pyszczynie, Krukowie i Wierzbnej.
Kwoty z funduszu wspomogą m. in. działalność organizacji wiejskich (OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, drużyny sportowe), pomogą wyremontować i wyposażyć świetlice wiejskie, oraz przeznaczone będą na organizację cyklicznych imprez. . . . czytaj więcej


3 września 2011 - Ruszają zapisy na Encyklopedię Świdnicy

Do 31 października osoby zainteresowane dziejami Świdnicy mogą wpisywać się na listę subskrypcyjną Encyklopedii Świdnicy.
Encyklopedia Świdnicy to projekt, który zakłada stworzenie kompleksowej publikacji o dziejach Świdnicy, wybitnych świdniczanach, ważnych datach w historii miasta i wszystkim, co nierozłącznie wiąże się ze Świdnicą.
Podobnie, jak popularny w latach dziewięćdziesiątych Świat Wiedzy, Encyklopedia Świdnicy będzie składała się z segregatorów podzielonych tematycznie według rozdziałów Encyklopedii.
Segregatory wypełnią się kartami, tworzonymi na bieżąco przez powołany do tego celu zespół redakcyjny oraz chętnych świdniczan (w porozumieniu z zespołem redakcyjnym). . . . czytaj więcej


3 września 2011 - Uroczystości w Gross-Rosen

Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na uroczystości z okazji 72. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę.
4 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczysta Polowa Msza Święta, a także nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Uroczystości organizowane są pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty.
Zbiórka uczestników obchodów o godzinie 11.45 na placu przed muzeum. . . . czytaj więcej


2 września 2011 - Wandale zatrzymani

Dwie osoby, które w lipcu ukradły element makiety starego miasta zostały zatrzymane przez świdnickich policjantów. Zniszczona została tablica Książęcej Trasy Turystycznej ustawiona na pl. św. Małgorzaty.
- To przykre, że już po kilku dniach od zamontowania tablic i makiet znaleźli się wandale, którym one przeszkadzały.
Dobrze, że udało się ich zatrzymać. - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta miasta i dodaje: . . . czytaj więcej


2 września 2011 - Odczyt z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

W sobotę, 10 września, w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbędzie się odczyt zatytułowany "Lokacja Świdnicy oraz kształtowanie się samorządu miejskiego do końca XIII wieku".
Odczyt odbędzie się z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa i rozpocznie się o godzinie 13.00.


2 września 2011 - 21 edycja Festiwalu "Jičín - Miasto Bajki"

Zarząd powiatu świdnickiego zaprasza mieszkańców Świdnicy i okolic do udziału w 21 edycji Festiwalu "Jičín - Miasto Bajki", który odbędzie się w dniach 7 - 11 września. Główne obchody tego radosnego święta będą miały miejsce 10 września.
Ze względu na bardzo zróżnicowany, bogaty w gry, zabawy, koncerty i wiele innych atrakcji program, festiwal jest doskonałą okazją do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jičin to malowniczo położone miasto znane przede wszystkim z obecności szewca Rumcajsa, oraz przepięknej okolicy zwanej Czeskim Rajem.
Dlatego też podczas pobytu w Jičinie mogą Państwo zwiedzić Muzeum szewca Rumcajsa, Muzeum Gry, ścieżkę naukową Rumcajsa oraz przepiękną okolicę bogatą w liczne zamki i pałace.


2 września 2011 - Strzegom Autumn Show: wielkie święto hippiczne

Strzegom Autumn Show to, po Pucharze Świata w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywanym na Hipodromie w Morawie, druga co do wielkości impreza WKKW w Polsce.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: Międzynarodowe zawody, Finał Pucharu Polski, Puchar Polski Kuców i Małych Koni, Mistrzostwa Polski Młodych Koni, Mistrzostwa Polski na Kucach.
Zawody odbędą na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia w dniach 23-25 września 2011. Ranga imprezy i atrakcyjne nagrody sprowadza do Morawy czołówkę polskich zawodników wkkw oraz najlepsze polskie młode konie. . . . czytaj więcej


2 września 2011 - Centrum dla organizacji pozarządowych gotowe

Zakończyły się prace remontowe i za miesiąc do Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych wprowadzą się pierwsze organizacje, a Rada Nagrody Samorząd Równych Szans przyznała Świdnicy tytuł "Samorząd Równych Szans 2011".
- Projekt centrum został bardzo dobrze oceniony w konkursie promującym działania integrujące osoby niepełnosprawne ze środowiskiem lokalnym i aktywizujące je.
Cieszymy się z tego, że wysiłek miasta jest zauważony. Tworzymy przecież miejsce, gdzie wiele świdnickich organizacji znajdzie nowoczesne i przyjazne miejsce do prowadzenia działalności. - mówi prezydent Wojciech Murdzek. . . . czytaj więcej


2 września 2011 - Międzyszkolny Konkurs Ruchu Drogowego

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy we współpracy z Departamentem Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy organizuje dla uczniów szkół podstawowych VII edycję "Międzyszkolnego Konkursu Ruchu Drogowego".
Konkurs planowany jest na 22 września, na godzinę 9:30 w budynku A Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy oraz na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. Celem konkursu jest: . . . czytaj więcej


2 września 2011 - Nabór dziewcząt do sekcji siatkówki

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt z klas 2,3 i 4 Szkoły Podstawowej do sekcji siatkówki.
Zajęcia sportowe dla dziewcząt chętnych do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny sportu odbywać się będą od 6 września, we wszystkie wtorki w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej numer 315 przy ulicy Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa numer 15). Treningi rozpoczynają się o godzinie 15.30. Więcej informacji - Elżbieta Gaszyńska - telefon 500 272 810. Zajęcia nieodpłatne, dofinansowane przez Urząd Miejski w Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


2 września 2011 - Pożegnanie Lata w Przystani

Dom dziennego pobytu "przystań" w świdnicy po raz pierwszy 31 sierpnia organizował festyn "Pożegnanie Lata" Podczas festynu na dla uczestników czekały pieczone kiełbaski, oraz ciasto z owocami.
To nie koniec atrakcji jakie zostały przygotowane dla uczestników - chętne osoby miały możliwość przejść przez tor przeszkód, kozłowanie piłką oraz zagadki logiczne. Pierwsze trzy osoby z najwyższymi wynikami otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.
W ramach realizacji programu "Integracja Międzypokoleniowa" z seniorami bawili się uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy.


1 września 2011 - Katarzyna Konarska szósta na Mistrzostwach Polski

Reprezentująca Ludowy Klub Sportowy - Stragona Strzegom para Katarzyna Konarska - Herkules zajęła szóste miejsce na Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu.
Herkules to sześcioletni wałach rasy polski koń szlachetny półkrwi (sp) hodowli Stadniny Koni Walewice Sp. z o.o.
Para startowała w ubiegłych latach w czempionatach koni cztero i pięcioletnich osiągając bardzo dobre wyniki.
Zawody rozegrano w miniony weekend na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych - Partynice.


1 września 2011 - Segepo przyjacielem dzieci

Firma Segepo-Refa, wchodząca w skład francuskiego koncernu o tej nazwie, jest nowym przyjacielem i sponsorem dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Świebodzicach.
W czwartek, 1 września, szefowa firmy gościła na świetlicy, by zobaczyć, jak placówka funkcjonuje a zwłaszcza - o jaki nabytek wzbogaciła się dzięki finansowemu wsparciu firmy. Za przekazane przez świebodzicki zakład pieniądze w wysokości 3 tysięcy złotych kupiono komplet klocków edukacyjnych.
Zbudowane są z dużych elementów, dzięki czemu można z nich budować domki, siedziska - co tylko się chce. Klocki są kolorowe i wykonane z miękkiego, bezpiecznego tworzywa. . . . czytaj więcej


1 września 2011 - Święto organizacji pozarządowych

Pozostało zaledwie dwa tygodnie do największego, odbywającego się cyklicznie spotkania organizacji pozarządowych z całej Polski.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych to okazja do zaobserwowania zmian jakie zaszły w środowisku III sektora, poruszenia istotnych problemów dotyczących społeczeństwa obywatelskiego i włączenia się w działanie. VI edycja OFIP-u wzorem lat poprzednich będzie się składać z dwóch części - dwudniowej konferencji odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim oraz Tygodnia Obywatelskiego zakończonego Piknikiem Organizacji Pozarządowych.
Podobnie jak w przypadku poprzednich pięciu edycji, OFIP będzie przestrzenią umożliwiającą spotkania organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich. . . . czytaj więcej


1 września 2011 - Działkowcy świętują stulecie ogrodów

W sobotę, 3 września, Świebodzice świętują okrągłą rocznicę istnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Wielkie święto działkowców rozpocznie się o godzinie 14.00 na terenie kompleksu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Rekreacyjnej.
Będą występy artystyczne, konkursy z nagrodami i biesiada; zasłużeni dla społeczności działkowców otrzymają dyplomy gratulacyjne z rąk burmistrza Bogdana Kożuchowicza.


1 września 2011 - Dożynki Gminy Żarów w Imbramowicach

Zapraszamy na Dożynki Gminne, które odbędą się 11 września. Gospodarzem tegorocznej uroczystości są Imbramowice. Obchody Dziękczynienia za zebrane plony rozpocznie o godzinie 10.45 Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach, którą odprawi tamtejszy Ksiądz Proboszcz Ryszard Mencel.
Następnie korowód wieńcowy uroczyście przejdzie ulicami na boisko wiejskie gdzie pozostałą część uroczystości rozpocznie tradycyjny obrzęd przekazania chleba.
W programie przewidziane są liczne atrakcje: m.in. zawody strażackie, przegląd zespół wiejskich, a także zabawa taneczna na zakończenie dnia. . . . czytaj więcej


1 września 2011 - Zaproszenie na spotkanie informacyjne

Sudecka Izba Przemysłowo - Handlowa wraz z PKO Bankiem Polskim SA oraz Doradztwem Ekonomiczno - Finansowym zaprasza na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 7 września o godzinie 10.00 w siedzibie SIPH w Świdnicy, Rynek 1A.
W trakcie spotkania przedstawimy możliwości skorzystania z ostatnich dotacji w obecnym okresie programowania tj. do 2014 roku. Omówione zostaną min. dotacje na: inwestycje, promocję eksportu, badania. Czas prezentacji 3 godziny. Po zakończeniu będzie można uzyskać indywidualne konsultacje.
Prosimy o potwierdzenie do 5 września uczestnictwa w spotkaniu lub zainteresowania uzyskaniem samych materiałów. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: sekretariat@def.org.pl lub telefonicznie 74/856 95 65 w godzinach 8.30 - 16.00.


1 września 2011 - Koncert Wratislavii Cantans w Świdnicy

W ramach 46. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans Schola Teatru Węgajty odtworzy w Świdnicy średniowieczny dramat liturgiczny "Ludus Danielis". Koncert zaplanowano na 4 września, na godzinę 19.00 w katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. Wstęp jest wolny.
Świdnicki koncert wpisuje się w jeden z motywów tegorocznego festiwalu, zatytułowany "Święci i grzesznicy".
W stylistyce średniowiecznej opowie historię starotestamentalnej postaci proroka Daniela. - Cieszymy się, że mieszkańcy oraz goście będą mogli po raz kolejny uczestniczyć w wyjątkowym koncercie, jakim co roku jest świdnickie spotkanie w ramach Wratislavii Cantans. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii