31 października 2011 - Hubertus w Morawie

W najbliższą sobotę, 5 listopada, na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie odbędzie się Hubertus święto myśliwych, leśników i jeźdźców. W programie imprezy zaplanowano szereg atrakcji, które zapewnią sporą dawkę emocji i dobrej zabawy. Św. Hubert jest patronem myśliwych i jeźdźców. Na zakończenie sezonu jeździeckiego, jeźdźcy i miłośnicy koni będą mogli wziąć udział w biegu myśliwskim (konno lub jako obserwatorzy), zwanym od imienia patrona - Hubertusem.
Przed tradycyjną gonitwą za lisem rozegrane zostaną Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody - I Memoriał im. Janusza Kowalczyka.
Po zakończeniu części sportowej Hubertusa przyjdzie pora na Biesiadę Hubertusową, podczas której będzie można spróbować pieczonego dzika i potańczyć, zagra zespół Remix. Wstęp wolny.


31 października 2011 - Wystawa filatelistyczna

Świebodzicy filateliści zapraszają na wystawę, podsumuwującą 60 lat młodzieżowego ruchu filatelistycznego w Świebodzicach. W dniach 4 - 20 listopada podczas Krajowej Wystawy Literatury Filatelistycznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział Dziecięcy przy ulicy Wolności 23 w Świebodzicach będzie można zobaczyć dorobek wydawniczy świebodzickich filatelistów, a także wydawnictwa krajowych filatelistów oraz historyków poczty.
Sekcja Młodzieżowa Polskiego Związku Filatelistów w Świebodzicach powstała 6 listopada 1951 roku. Skupiała młodzież świebodzickiej Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego. Pierwszym opiekunem z ramienia Koła PZF w Świebodzicach został Czesław Gałusiński.


31 października 2011 - XIII Festiwal Pieśni Patriotycznej

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza do udziału w XIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się 11 listopada.
Patronat Honorowy na imprezą objęła pani Izabela Katarzyna Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP.
Zgłoszenia należy nadsyłać do 3 listopada na adres: Gminne Centrum Kultury i Sportu, ul. Piastowska 10 A, 58-130 Żarów.
Regulamin - >>> pobierz i karta zgłoszeniowa - >>> pobierz


30 października 2011 - Siatkarki wygrywają we wszystkich kategoriach

W meczu II ligi siatkówki kobiet świdniczanki pokonały gładko siatkarki z Częstochowy. MKS Świdnica - AZS Politechnika Częstochowska 3:0 w setach 25:22, 25:21, 25:15.
W rozgrywkach prowadzi AJD Częstochowianka Częstochowa wyprzedzając AZS AWF Sokół 43 Katowice oraz GS UKS Krzanowice.
Siatkarki MKS Świdnica zajmują ósme miejsce mając zaległy jeden mecz.
Wspaniale grają również juniorki MKS Świdnica, które pokonały dzisiaj KS Olimpię Jawor 3:0 w setach 25:17, 25:23, 25:22 i prowadzą w rozgrywkach z kompletem punktów i bez straty seta. . . . czytaj więcej


30 października 2011 - Piotrkowianin nieznacznie lepszy

W siódmej kolejce spotkań I ligi piłki ręcznej mężczyzn świdniczanie ulegli nieznacznie drużynie z Piotrkowa Trybunalskiego. MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski - ŚKPR Świdnica 30:29.
W rozgrywkach z kompletem czternastu punktów prowadzi KS Czuwaj Przemyśl, który wyprzedza KS Gwardię Opole - 12 punktów oraz MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski - 11 punktów. ŚKPR Świdnica z sześcioma punktami plasuje się na siódmej pozycji.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają dopiero 12 listopada, spotkaja się wtedy z KSSPR Końskie. Mecz rozpocznie się o godzienie 18.00 w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


30 października 2011 - Ucieknij przed zimą

Myślałeś o ucieczce przed zimą? A może w styczniu będziesz już szczęśliwym posiadaczem tytułu inżyniera bądź chcesz urozmaicić swój studencki czas ale nie jesteś pewien jak to zrobić? AIESEC ma dla Ciebie propozycję. Praktyka i wolontariat zagraniczny to dobry lek na zimowe, chłodne dni. Aplikuj do 6 listopada na www.pwr.aiesec.pl
Na praktyki lub wolontariat zagraniczny można wyjechać będąc studentem lub absolwentem do dwóch lat po studiach. AIESEC oferuje szeroką paletę możliwości wyjazdu zagranicznego, w zależności od kierunku studiów i zainteresowań. . . . czytaj więcej


30 października 2011 - Polegli z Trzebnicą

Po przegranym meczu na własnym boisku Polonia-Sparta Świdnica spadła z 20 punktami na ósme miejsce w rozgrywkach. Polonia-Sparta Świdnica - Polonia Trzebnica 0:1.
W tabeli prowadzi MKS Oława - 32 punkty przed Promieniem Żary - 25 punktów.
Pozostałe wyniki kolejki: Promień Żary - Lechia Dzierżoniów 1:4, Arka Nowa Sól - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:2, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Prochowiczanka Prochowice 2:2, MKS Oława - Pogoń Świebodzin 1:0, Ilanka Rzepin - Bielawianka Bielawa 2:1, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Lechia Zielona Góra 2:4. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica podejmować będzie Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie zajmujące 10 miejsce w tabeli.


30 października 2011 - AKS Strzegom zremisował w Zgorzelcu

AKS Strzegom zremisował na wyjeździe w Zgorzelcu z Nysą Zgorzelec 1:1 i z 16 punktami awansował na 12 miejsce w rozgrywkach. Puma Pietrzykowice - AKS Strzegom 0:2.
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Strzelinianka Strzelin 1:0, Piast Żmigród - Piast Zawidów 1:0, Puma Pietrzykowice - GKS Kobierzyce 1:2, Granica Bogatynia - Karkonosze Jelenia Góra 2:1, Konfeks Legnica - Ślęza Wrocław 0:3, Iskra Kochlice - Miedź II Legnica 0:3, Sokół Wielka Lipa - Orkan Szczedrzykowice 2:1.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać z 30 punktami, Piast Żmigród zajmuje drugie miejsce, trzecie zajmuje Ślęza Wrocław. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra u siebie z Iskrą Kochlice zajmującym piętnaste miejsce.


30 października 2011 - Liga okręgowa

W dwunastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - Górnik Boguszów-Gorce 5:1, Stal Świdnica - Pogoń Pieszyce 7:1, Victoria Świebodzice - MKS Szczawno Zdrój 2:0, LKS Bystrzyca Górna - Biały Orzeł Mieroszów 2:1, Piast Nowa Ruda - Zjednoczeni Żarów 3:0, Unia Złoty Stok - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 0:2, Kryształ Stronie Śląskie - Nysa Kłodzko 1:1, Lechia II Dzierżoniów - Iskra Jaszkowa Dolna 2:3.
W tabeli rozgrywek po dwunastej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 26 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych w tej lidze: 2. Grom Witków 23 punkty, 3. Victoria Świebodzice 22 punkty, 8. Stal Świdnica 18 punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 16 punktów, 12. Zjednoczeni Żarów 12 punktów.


30 października 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dwunastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
LKS Bystrzyca Dolna - Czarni Wałbrzych 2:3, Zjednoczeni II Żarów - Koliber Uciechów 1:0, Skalnik Czarny Bór - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:0, Górnik II Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1, Gwarek Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 1:2, Wenus Nowice - Zagłębie Wałbrzych 0:0, Unia Jaroszów - Granit Roztoka 0:0, Rawa Boleścin - Włókniarz Głuszyca 2:5.


30 października 2011 - Czytelnik pyta

"Chcę zadać publicznie pytanie firmom, które wywożą śmieci na Osiedlu Młodych w Świdnicy. Chodzi o miejsce za przedszkolem na ulicy Słobódzkiego. Stoją tam kosze na szkło i plastik. Od miesięcy nie są opróżnianie kosze na szkło, butelki walają się wokół, plastki również.
Dlaczego nie interesuje się tym straż miejska ? Mandat należy się tym firmom za nie wykonywanie swoich obowiązków. Taka sytuacja to norma w tym miejscu. Zawsze jest tam syf jakiego nie spotykam nigdzie indziej.
Może, firma odpowiedzialna za te kosze ze szkłem i plastikiem uczyni wreszcie łaskę mieszkańcom okolicznych bloków i wywiezie ten syf z osiedla. Jeżeli jednak jest to wielki problem dla tych firm to niech zlikwidują te kosze na szkło i plastik, wtedy będzie czyściej w tym miejscu i skończy się fikcja z segregacją odpadów" - pisze do redakcji poirytowany czytelnik i czeka na odpowiedź.


29 października 2011 - Już po problemach

W ostatnich dniach serwis informacyjny "dziennika" ukazywał się w okrojonej z informacji - formie. Spowodowane zostało to poważną chorobą osoby prowadzącej serwis.
W najbliższym okresie wszystko w dzienniku zostanie uzupełnione i serwis ukazywać się będzie na bieżąco jak to było do tej pory.


29 października 2011 - Ożywiona współpraca z Niemcami

W Zespole Szkół Mechanicznych dynamicznie rozwija się współpraca z naszym zachodnim sąsiadem. Uczniowie w tym roku szkolnym uczestniczyli w trzech wyjazdach do Niemiec: Frankfurtu nad Menem i Bad Kissingen zorganizowanych przez panią Annę Foryś-Musik oraz do Heppenheim w Powiecie Bergstrasse. Od kilkunastu lat uczniowie ZSM uczestniczą w targach motoryzacyjnych w Lipsku.
We wrześniu tego roku po raz pierwszy 42 uczniów technikum pojechało na Targi Motoryzacyjne IAA do Frankfurtu nad Menem.
Mieli tam okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami motoryzacyjnymi i najnowszymi modelami samochodów oraz poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie motoryzacji. . . . czytaj więcej


29 października 2011 - Gryfy po raz siódmy

Świdnickie święto przedsiębiorczości zakończyła piątkowa gala, 28 października. Przez dwa dni zorganizowano m. in. spotkania, dyskusje oraz wręczono zezwolenie na prowadzenie działalności firmie LotteWedel. Piątkowa Gala Przedsiębiorczości rozpoczęła się od debaty pod patronatem miesięcznika Forbes, zatytułowanej "Od greenfieldu do realizacji projektu - meandry inwestowania w Polsce".
Zastępca redaktora naczelnego Forbes’a Jacek Pochłopień pytał jak przyciągać inwestorów do miast i miasteczek, czy dla inwestorów najważniejsze są ulgi i co będzie dalej, jak nadejdzie kolejna fala kryzysu. . . . czytaj więcej


29 października 2011 - Rusza halówka w Żarowie

Ruszają rozgrywki IV edycji ligi halowej w Żarowie. W tym roku rozgrywki z nowym sponsorem tytularnym i pod nową nazwą: Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup. I kolejka rusza 19 listopada. Organizatorem rozgrywek jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Zgłoszenia drużyn należy dokonać do 14 listopada na adres: GCKiS, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów, tel/fax 74 858-07-53, e-mail: sport@centrum.zarow.pl


29 października 2011 - Stypendia Rotariańskie przyznane

Jak co roku Rotary Club Świdnica - Wałbrzych przyznał stypendia edukacyjne dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Dwunastu stypendystów z terenu byłego województwa wałbrzyskiego miało zaszczyt odebrać Rotariańskie Stypendium Edukacyjne z rąk Prezydenta Klubu pana Artura Mazurkiewicza.
Stypendia zostały wręczone podczas uroczystości, która odbyła się 24 października w hotelu Piast-Roman. Jednym z wyróżnionych uczniów jest Mateusz Malicki, uczeń klasy IV AT Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
Mateusz jest laureatem i zdobywcą wielu czołowych miejsc w konkursach matematycznych i wiedzy technicznej.


28 października 2011 - Medal Michała Skowrona i Jonasa Al-Hadada

Świdniczanie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron na odbywających się Mistrzostwach Europy w Akrobatyce Gimnastycznej zajęli w konkurencji dwójek męskich trzecie miejsce i tym samym wywalczyli brązowy medal.
Tegoroczne Mistrzostwa Europy w Akrobatyce Gimnastycznej odbyły się w bułgarskiej Varnie.
Jonas Al-Hadad jest zawodnikiem Polonii Świdnica i uczniem II Liceum Ogólnokształcącego a Michał Skowron trenuje obecnie w KS AZS AWF Wrocław.


28 października 2011 - Lotte ma zezwolenie na inwestycję

Japoński koncern Lotte wybuduje w Świdnicy fabrykę słodyczy. Zezwolenie nr 224 na prowadzenie działalności w świdnickiej podstrefie ekonomicznej otrzymali dziś, 28 października, przedstawiciele firmy LOTTE Wedel, która należy do Grupy Lotte. Również w piątek inwestor sfinalizował zakup 22-hektarowej działki, na której stanie nowa fabryka słodyczy.
- Obecne decyzje zbliżają nas do rozpoczęcia budowy fabryk przez inwestora. Świadczą również o tym, że mimo globalnego kryzysu, o którym wciąż słyszymy, nowe inwestycje mogą powstawać i powstają. . . . czytaj więcej


28 października 2011 - Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej

W dniach 6-21 października odbył się w sali Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej chłopców. W rozgrywkach udział wzięło dziewięć szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Zawody rozegrane zostały w trzech grupach, systemem każdy z każdym.
Miejsca szkół w kategorii chłopców: 1. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III Świdnica, 2. I Liceum Ogólnokształcące Świdnica, 3. ZSM Świdnica, 4. Zespół Szkół Ogólnokształcących Świdnica, 5. Zespół Szkół Ogólnokształcących Świebodzice, 6. Zespół Szkół Świebodzice, 7. Zespół Szkół Ogólnokształcących Strzegom, 8. Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych Świdnica, 9. Zespół Szkół Nr 1 Świdnica. . . . czytaj więcej


27 października 2011 - Pierwsze auta przejechały "łącznikiem"

"Łącznik" do autostrady A4 został uroczyście otwarty. W sobotę 22 października drogę testowali biegacze, rowerzyści i spacerowicze, a w środę 26 października po raz pierwszy oficjalnie przejechali nią kierowcy. Na uroczystym otwarciu obecni byli przedstawiciele parlamentu, władz lokalnych, włodarze miast i gmin, które współfinansowały budowę drogi, radni, starostowie Dolnego Śląska, a także biskup świdnicki Ignacy Dec.
Starosta świdnicki Zygmunt Worsa podczas krótkiego przemówienia podkreślał zalety nowej trasy i wspominał kolejne etapy realizacji tej największej w historii powiatu w Polsce inwestycji. Następnie symboliczną wstęgę przecięli przedstawiciele 6 samorządów, które drogę współfinansowały: . . . czytaj więcej


27 października 2011 - Nocny Team obronił tytuł

Zakończyły się piłkarskie zmagania Powiatowej Ligi Oldboys JAKO Cup na Orliku w Żarowie. Tytuł mistrzowski po raz drugi z rzędu obronili piłkarze Nocnego Teamu. W decydującym spotkaniu o podziale miejsc 2-4 górą wyszli zawodnicy Mam Talent, którzy w bezpośrednim spotkaniu po bardzo emocjonującym pojedynku pokonali 4:3 Jagę Team.
Taki wynik zepchnął rewelację tych rozgrywek Kanarinios na trzecią lokatę. Tuż za podium uplasowały się drużyny, które w ubiegłorocznej edycji stawały na podium: Jaga Team oraz Geospace-Pleucom.
Końcowa klasyfikacja JAKO Cup: . . . czytaj więcej


27 października 2011 - Strzegomscy złodzieje zatrzymani

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali 28 letniego mężczyznę mieszkańca Strzegomia. Znany strzegomskim stróżom prawa mężczyzna ukradł żelowe akumulatory z wózka inwalidzkiego należącego do 41 letniego mężczyzny. 28 latek zatrzymany przez policjantów przyznał się do kradzieży, co się stało ze skradzionymi akumulatorami, które po kradzieży zostawił w altance nie wiedział. Jak się później okazało pozostawione akumulatory ukradł inny 56 letni mieszkaniec Strzegomia i sprzedał je za 30 złotych. Skradzione akumulatory zostały odzyskane ich wartość wyceniona została na ponad 2 tysiące złotych.
Za czyn, którego dopuścili się zatrzymani może im grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


27 października 2011 - Konkurs "Wesoła Kokoszka" rozstrzygnięty

25 października już po raz dziewiąty Zespół Szkół w Marcinowicach gościł recytatorów klas II i III szkół podstawowych powiatu świdnickiego. W konkursie "Wesoła Kokoszka" uczestniczyło 18 dzieci z 9 szkół powiatu, dlatego wyłonienie zwycięzców okazało się bardzo trudnym zadaniem dla jury.
Wszystkie dzieci stanęły na wysokości zadania - świadczyły o tym pięknie recytowane wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej … Jury po długich obradach postanowiło nagrodzić: . . . czytaj więcej


27 października 2011 - X Świdnicki Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny klas IV-VI

"Aż po horyzont rozciągały się przepiękne, niby orientalne ogrody, a w nich tysiące różnokolorowych kwiatów: perłowoszare azalie, żółto - czerwone gardenie, bladoróżowe goździki na tle ciemnej zieleni traw i rosnących gdzieniegdzie jasnozielonych krzewów"
To fragment tekstu dyktanda z jakim musieli sobie poradzić uczestnicy X Świdnickiego Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Klas IV-VI, który miał miejsce 26 października w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy. W konkursie, którego organizatorkami były nauczycielki języka polskiego SP 105, udział wzięli uczniowie wszystkich świdnickich podstawówek. . . . czytaj więcej


27 października 2011 - "Bezpiecznie na wsi"

Pod takim hasłem już po raz piąty odbył się 26 października w Szkole Podstawowej w Imbramowicach konkurs dla szkół podstawowych z terenu gminy Żarów.
Organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Imbramowicach we współpracy z Placówką Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świdnicy i Okręgowym Inspektoratem Pracy w Wałbrzychu. Konkurs poprzedziły szkolenia dla wszystkich uczniów każdej ze szkół przeprowadzone przez przedstawicieli PT KRUS w Świdnicy i PIP w Wałbrzychu. Uczniowie otrzymali materiały promujące bezpieczeństwo, wskazujące przepisy i normy, które należy przestrzegać dla bezpieczeństwa ludzi pracujących i mieszkających na wsi. . . . czytaj więcej


27 października 2011 - Z myślą o najmłodszych

Piękne i przestronne sale, nowe mebelki, mnóstwo zabawek, równie wspaniałe sypialnie oraz łazienki – to wszystko można było podziwiać w czwartek 27 października na uroczystym otwarciu oddziału żłobkowego w Bajkowym Przedszkolu w Żarowie.
Wszystkich przybyłych gości w osobach: Zastępcy Burmistrza Grzegorza Osieckiego, Renaty Dawlewicz Skarbnika Gminy Żarów, Księdza Dziekana Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie Piotra Ważydrąga, radnych Rady Miejskiej Żarowa, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, przyjaciół przedszkola oraz rodziców najmłodszej społeczności przedszkolnej przywitała dyrektor Elżbieta Wierzyk, która pokrótce przedstawiła zakres inwestycji i wysokość środków, które na remont pomieszczeń przeznaczyła gmina Żarów oraz Bajkowe Przedszkole. . . . czytaj więcej


26 października 2011 - Sesja z obligacjami

Jutro, o godzinie 15.30 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej Świebodzic. W programie obrad jest wiele ważnych uchwał - a wśród nich ta, o wyemitowaniu przez gminę obligacji na sumę 5 mln zł. Radni zajmą się także stwierdzeniem wygaśnięcia mandatu radnego Ś.P. Tadeusza Gruszki, a także zmianami w budżecie i zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2011-2021.
Ostatnią uchwałą jest zmiana uchwały Rady Miejskiej w Świebodzicach w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie Osiedla Piastowskiego w Świebodzicach.


26 października 2011 - III etap Kotarby zakończony

III etap regulacji rowu Kotarba R-C w Mokrzeszowie dobiegł końca. Ponad 36,1 miliona złotych rządowej pomocy trafiło w tym roku do 50 gmin i 13 powiatów na usuwanie skutków ubiegłorocznych skutków powodzi. Gmina Świdnica otrzymała na ten cel 900 tysięcy złotych z przeznaczeniem właśnie na regulację rowu w Mokrzeszowie.
W ramach regulacji przełożono również odcinki sieci sieci wodociągowej i gazowej, odtworzono nawierzchnię dróg w obrębie wymienianych przepustów, wykonano schody zejściowe w obrębie skarp.


26 października 2011 - Młodzicy i trampkarze Polonii

Blisko pięćdziesięciu młodzików i trampkarzy Polonii Świdnica wraz z opiekunami weźmie udział w spotkaniu Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk.
Będzie to pierwszy mecz piłkarski na maślickim stadionie wybudowanym z myślą o Euro 2012.
Wyjazd młodych piłkarzy na mecz będzie możliwy dzięki pomocy prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacja. MPK w tym celu udostępni nieodpłatnie autokar. Niebawem ma się odbyć kolejny wyjazd na spotkanie T-Mobile Ekstraklasy.


26 października 2011 - Budynek komunalny pnie się w górę

Budowa pierwszego budynku komunalnego w Gminie Świdnica pnie się w górę. Jak zapewnia wykonawca firmy MIK-TRANSBET z Dzierżoniowa, do końca bieżącego roku planowane jest wykonanie stanu surowego, a do lipca 2012 roku całkowite zakończenie prac.
W Pszennie powstanie 3-kondygnacyjny, podpiwniczony budynek mieszkalny wielorodzinny, posiadający 12 lokali mieszkalnych.
Łączna powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 839,81 m2, powierzchnia zabudowy 265,23 m2 Średnia wielkość mieszkania wyniesie około 50 m2. W ramach inwestycji przewiduje się: . . . czytaj więcej


25 października 2011 - Dziesięć lat doświadczeń podstrefy Żarów

Podniosła atmosfera, znakomici i wyborni goście reprezentujący firmy z Japonii, Hiszpanii,Włoch.
Przedstawiciele firm budowniczych żarowskiej podstrefy, reprezentanci świata biznesu i nauki z gminy Żarów i spoza jej granic, włodarze miast i ościennych gmin oraz osoby, bez których powstanie i rozwój żarowskiej podstrefy byłby niemożliwy: Mirosław Greber - były prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", pierwszy Sekretarz Ambasady Japonii Yoshizane Ishii, Katsuyuki Kambara - General Manager NSK Europe, panowie Adam Pawłowicz oraz Paweł Gołębiowski - byłe kierownictwo Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Seiichi Hashimoto - sygnatariusz porozumienia o utworzenia w Żarowie japońskiego parku technologicznego z ramienia firmy Mitsui wraz z panem Piotrem Zalewskim, Lilla Gruntkowska - była Burmistrz Żarowa. . . . czytaj więcej


25 października 2011 - Bieg po złoto

Tej jesieni przed nami kilka ciekawych propozycji zawodów sportowych, na które serdecznie zapraszamy.
Są to różnorodne imprezy zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i amatorów aktywnego życia.
"Bieg po złoto" to widowiskowe i wyjątkowe zawody biegowe. Rozgrywane są w trudnym technicznie i ciekawym terenie - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka około 5 km niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary. . . . czytaj więcej


25 października 2011 - Gmina Świebodzice chroni zdrowie swoich mieszkańców

Blisko 30 dziewcząt z klas I gimnazjów rozpoczęło dzisiaj, 25 października, cykl szczepień przeciwko groźnego wirusowi HPV. Szczepionkę, która chroni m. in. przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, dostanie w sumie ponad 80 dziewcząt. To początek dużej akcji profilaktycznej, którą prowadzi i finansuje samorząd Świebodzic.
- Te szczepienia powinny znaleźć się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, finansowanych przez państwo - mówił obecny w przychodni miejskiej burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz. - Koszt szczepionek nie jest aż tak wysoki, a przecież zapobieganie jest ważniejsze i tańsze, niż leczenie poważnych chorób. . . . czytaj więcej


25 października 2011 - Stypendium kolejny raz w rękach Kasprowiczan

24 października w Hotelu "Piast - Roman" w Świdnicy przy ulicy Kotlarskiej 11 o godzinie 19.00 odbyło się uroczyste wręczenie stypendium Rotary Club Świdnica - Wałbrzych tegorocznym stypendystom.
Mamy przyjemność poinformować, że już kolejny raz stypendium Rotariańskie trafiło do ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Stypendia te kierowane są do uczniów z pasją, z ponadprzeciętnymi uzdolnieniami, odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach nauki, sportu, kultury. Tym razem szczęśliwą stypendystką została Paulina Lenda. . . . czytaj więcej


25 października 2011 - Na dożywianie dzieci ze świdnickich szkół podstawowych

Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi W Świdnicy uliczne kwesty, w których udział biorą uczniowie świdnickich szkół ponadgimnazjalnych oraz wolontariusze. Pierwsza kwesta odbyła się 19 października. Kolejna zbiórka rozpoczęła się już dzisiaj i zakończy jutro.
Wolontariuszy można spotkać w godzinach 8:30-15:00 na terenie miasta. Wszystkie zgromadzone środki zostaną przekazane na dożywianie dzieci ze świdnickich szkół podstawowych.
W związku z tym, że każda złotówka zostanie przekazana na potrzeby dzieci w naszym rejonie, liczymy na pomoc Świdniczan,a o zebranej kwocie poinformujemy Państwa po zakończeniu akcji.


25 października 2011 - Pomóżmy biednym zwierzakom przetrwać zimę

Mały Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej nr 315 organizuje akcję pomocy dla bezdomnych piesków ze schroniska "Azyl" w Dzierżoniowie. Dla ulżenia psiej doli podczas nadchodzącej zimy najbardziej potrzebna jest karma (sucha i w puszkach), środki czystości, kołderki i kocyki, oraz smycze i obroże.
Wszystkich mieszkańców Świdnicy - osoby o wielkim sercu, wrażliwe na los naszych Braci Mniejszych prosimy o włączenie się do naszej akcji. Bezcenne dary serca prosimy przynosić do Szkoły Podstawowej 315 przy Placu Wojska Polskiego 3 do budynku świetlicy szkolnej. Mały Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.


25 października 2011 - Bieg Niepodległości zbliża się wielkimi krokami

Już po raz czwarty amatorzy biegania ze Świdnicy i okolic uczczą na sportowo Dzień Niepodległości. Jak co roku trasa "Biegu Niepodległości" przebiegać będzie ulicami przylegającymi do Rynku.
Zawodnicy pobiegną ulicą Długą, Daleką, Pułaskiego i wbiegną ponownie na Rynek. Jedna pętla liczy 800 metrów, organizatorzy zaplanowali pięć okrążeń. W biegu może wziąć udział każdy kto czuje się na siłach. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe koszulki i medale.
Bieg wystartuje o godzinie 13.00, od godziny 11.00 w pomieszczeniach świdnickiego teatru będą przyjmowane zapisy chętnych.


25 października 2011 - Komunikacja przed dniem Wszystkich Świętych

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych od 30 października do 2 listopada funkcjonować będzie zastępcza organizacja ruchu. Zmiany dotyczyć będą również komunikacji miejskiej MPK. Wszystko po to, aby mieszkańcy i goście mieli możliwość dogodniejszego dojazdu na groby bliskich.
Wprowadzone zostaną dodatkowe oznakowania drogowe w rejonie cmentarzy, które mają zapewnić bezpieczeństwo oraz pomóc upłynnić ruch. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożność i zwracanie uwagi na oznakowanie.
Zorganizowane zostaną dodatkowe miejsca parkingowe. . . . czytaj więcej


25 października 2011 - Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi?

Tak brzmiał tytuł zajęć, w których uczestniczyli uczniowie świdnickiej Szkoły Podstawowej nr 315. Grupa szóstoklasistów wyjechała do Wałbrzycha 20 października. Tu w II LO odbywały się prezentacje, pokazy, wykłady w ramach XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Uczniowie mieli nadzieję, że uzyskają odpowiedzi na wiele pytań. Trzeba przyznać - nie zawiedli się. Pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej w prosty, przystępny sposób wyjaśnił m.in. jak działa lodówka, kuchenka mikrofalowa, dlaczego błyskawicy po burzy towarzyszy grzmot, jak obliczyć odległość uderzającego pioruna od miejsca, w którym stoimy, czy na Księżycu można grać w golfa, jak za pomocą barometru zmierzyć wysokość budynku, . . . czytaj więcej


25 października 2011 - Pasowanie w Szkole Podstawowej Nr 315 w Świdnicy

24 października o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy wszyscy uczniowie klasy pierwszej, wychowawca, rodzice, dyrekcja szkoły oraz klasy 0-III zebrali się w dużej sali gimnastycznej na uroczystości Pasowania na Ucznia. Barwna dekoracja wprowadzała w klimat uroczystości.
Nad głowami odświętnie ubranych, przejętych pierwszoklasistów widniało hasło "Razem w szkole". Na ten uroczysty i podniosły dzień czekano niecierpliwie. Poprzedzały go liczne przygotowania - uczniowie musieli najpierw poznać swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale też i obowiązki.
Droga do stania się "prawdziwym pierwszoklasistą" nie była taka prosta. . . . czytaj więcej


24 października 2011 - Powiat Świdnicki gospodarzem Konwentu Powiatów

W środę i czwartek 26-27 października będziemy gościć w powiecie świdnickim starostów dolnośląskich powiatów. Spotkanie samorządowców zorganizowane jest w ramach posiedzenia Konwentu Powiatów Dolnego Śląska.
W programie spotkania oprócz rozmów o sprawach i problemach samorządu powiatowego, przewidziano uroczyste otwarcie dla ruchu samochodowego nowej drogi łączącej strefy ekonomiczne z autostradą A4.
Gospodarzem Konwentu jest starosta świdnicki Zygmunt Worsa. . . . czytaj więcej


24 października 2011 - II Międzynarodowe Mistrzostwa Judo w Żarowie

22 października w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyły się II Międzynarodowe Mistrzostwa Judo w Żarowie. Zawody połączone były z obchodami X lecia Podstrefy Żarów - Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łącznie na matach wystartowało 126 zawodników i zawodniczek z 14 klubów.
Po wspólnej rozgrzewce zawody otworzył Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak. Następnie uczestnicy mistrzostw wysłuchali japońskiego samuraja, który przybliżył historię powstania judo. Po chwili medytacji ze starym mistrzem z kraju kwitnącej wiśni zawodnicy i zawodniczki przystąpili do rywalizacji. . . . czytaj więcej


24 października 2011 - Prace ekshumacyjne na starym cmentarzu w Mrowinach

W sobote 22 października 2011 roku zakończone zostały prace ziemne stanowiące wstępny etap budowy kościoła oraz plebanii na dawnym cmentarzu przy ul. Myśliwskiej w Mrowinach. Ostatni dzień odbywających się pod nadzorem archeologicznym prac przyniósł odkrycie pięciu mogił na obszarze wykopu o wymiarach 3x5 m.
Przeprowadzona ekshumacja ujawniła zalegające na głębokości ok.1,5 m szczątki 2 kobiet i 3 mężczyzn - mieszkańców Mrowin, pochowanych na cmentarzu w latach 20 i 30-tych XX wieku. Stan wydobytych szczątków był zróżnicowany pod względem zachowania. Stwierdzono tylko jeden pochówek z kompletnym materiałem kostnym. . . . czytaj więcej


24 października 2011 - Zdobądź świdnicki fort i pomóż choremu Kubusiowi

Już w najbliższą sobotę 29 października niezła gratka dla amatorów zdrowego biegania. Świdnicki Klub Biegacza "Hermes" zaprasza na III Bieg Fortowy, będący trzecią z czterech imprez biegowych organizowanych w ramach cyklu Grand Prix.
Trasa rywalizacji wyznaczona została na terenie Parku przy ulicy Sikorskiego. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 4,4 km (4 pętle po 1,1km), natomiast przedstawicielki płci pięknej dystans 3,3 km (3 pętle). Dla zwycięzców przewidziano puchary, statuetki i nagrody rzeczowe. Wśród wszystkich uczestników biegu zostaną rozlosowane kosmetyki specjalistyczne ufundowane przez firmę Bewell. . . . czytaj więcej


24 października 2011 - Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon

Ponad 700 wystawców i 40 tysięcy gości odwiedziło Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu, na których swoją ofertę turystyczną prezentowała również Gmina Świdnica. Czas wyjazdów wakacyjnych już za nami. Kolejne jesienne i zimowe miesiące warto zatem umilić sobie planowaniem przyszłorocznego wypoczynku.
Wspaniałą okazją do zapoznania się z prezentacjami krajów, regionów i atrakcji turystycznych były zakończone w sobotę 22 października Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu. Gmina Świdnica wystąpiła z ofertą turystyczną. . . . czytaj więcej


24 października 2011 - Zadaj ekspertom pytanie o dotację

Czat z ekspertami - jak sfinansować technologiczny rozwój firmy - 26 października w godzinach 12.30-14.00
Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy z mikro, małych i średnich firm będą mogli skorzystać z dotacji na wdrożenie nowych technologii. Można pozyskać nawet 4 mln zł.
Dwumiesięcznik "Fundusze Europejskie" we współpracy z Bankiem BPH przygotował z tej okazji e-spotkanie, na którym będzie można zadać pytania ekspertom od programu. Spotkanie ma charakter czatu internetowego i każdy zarejestrowany uczestnik będzie miał możliwość zadawania pytań oraz dyskusji z ekspertami.


24 października 2011 - Szkoła Sukcesu w Pastuchowie

Już od roku Szkoła Podstawowa w Pastuchowie bierze udział w programie Szkoła Sukcesu finansowanym z funduszy europejskich. Przez ten czas uczniowie pracowali nad rozwojem swoich umiejętności i uczyli się dostrzegać sukces nawet w najdrobniejszych osiągnięciach.
W ramach programu każdy potrzebujący uczeń może skorzystać z pomocy logopedy i terapeuty, wziąć udział w dodatkowych zajęciach dydaktycznych z języka polskiego, matematyki, informatyki, przyrody i języka niemieckiego. . . . czytaj więcej


24 października 2011 - Narkotyki w mieszkaniu

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu prowadząc czynności dotyczące włamań do altanek, zatrzymali dwóch mieszkańców Strzegomia. Mężczyźni w wieku 20 lat, podejrzewani byli o włamania i kradzieże.
W trakcie przeprowadzonego przeszukania w mieszkaniu jednego z zatrzymanych policjanci ujawnili biały proszek oraz zielony susz. Po przebadaniu na testerach narkotykowych okazało się, iż zabezpieczony proszek i susz to narkotyki - marihuana i amfetamina. W mieszkaniu 20 latka policjanci zabezpieczyli 150 porcji narkotyków. Jak tłumaczył zatrzymany mężczyzna w trakcie przesłuchania narkotyki miał na własny użytek. 20 latek został przesłuchany i dobrowolnie poddał się karze. Za czyn, którego się dopuścił może mu grozić do 3 lat pozbawienia wolności.


23 października 2011 - AKS Strzegom przegrał z Konfeksem

AKS Strzegom przegrał na własnym boisku z Konfeksem Legnica 0:1 i z 15 punktami zajmuje jedenaste miejsce w rozgrywkach.
Pozostałe wyniki kolejki: Karkonosze Jelenia Góra - Foto-Higiena Gać 0:0, Orkan Szczedrzykowice - Piast Zawidów 6:0, Granica Bogatynia - Piast Żmigród 1:0, Ślęza Wrocław - Puma Pietrzykowice 2:1, Miedź II Legnica - Nysa Zgorzelec 2:0, GKS Kobierzyce - Sokół Wielka Lipa 1:0, Strzelinianka Strzelin - Iskra Kochlice 3:2.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać, Piast Żmigród zajmuje drugie miejsce, trzecie zajmują Karkonosze Jelenia Góra. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Zgorzelcu z Nysą Zgorzelec zajmującą ostatnie miejsce.


23 października 2011 - Liga okręgowa

W jedenastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Kryształ Stronie Śląskie 1:0, LKS Bystrzyca Górna - Victoria Świebodzice 0:1, Górnik Boguszów-Gorce - Stal Świdnica 3:0, Nysa Kłodzko - Grom Witków 1:1, Biały Orzeł Mieroszów - Lechia II Dzierżoniów 2:2, Pogoń Pieszyce - MKS Szczawno Zdrój 0:0, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Piast Nowa Ruda 1:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Unia Złoty Stok 4:2.
W tabeli rozgrywek po jedenastej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 25 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych w tej lidze: 2. Grom Witków 20 punktów, 4. Victoria Świebodzice 19 punktów, 8. Stal Świdnica 15 punktów, 10. LKS Bystrzyca Górna 13 punktów, 12. Zjednoczeni Żarów 12 punktów.


23 października 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach jedenastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Karolina Jaworzyna Śląska - Gwarek Wałbrzych 2:2, Zagłębie Wałbrzych - Zjednoczeni II Żarów 1:1, Włókniarz Głuszyca - LKS Bystrzyca Dolna 4:1, Rawa Boleścin - Skalnik Czarny Bór 1:2, Unia Jaroszów - Cukrownik-Polonia Pszenno 0:0, Sudety Dziećmorowice - Granit Roztoka 7:5, Czarni Wałbrzych - Wenus Nowice 1:2, Koliber Uciechów - Górnik II Wałbrzych 5:1.


23 października 2011 - Medale w Zielonej Górze

Dwa złote i jeden srebrny medal wywalczyli zawodnicy MKS Polonia Świdnica na rozegranych 22 października Międzywwojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Zielonej Górze.
Zawodnicy startowali w konkurencjach dwójek męskich: Szymon Bentkowski i Szymon Pas - złoty medal, Mateusz Zięba i Adrian Werner - srebrny medal.
Dwójka mieszana w składzie Malwina Hasik i Janek Socha zdobyła złoty medal. Trenerami zawodników jest Tomasz Gołowkin i Piotr Pas.


23 października 2011 - Ważne zwycięstwo po trudnym meczu

Trzecie zwycięstwo na parkietach I ligi odnieśli szczypiorniści Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. W sobotę we własnej hali pokonali innego beniaminka - Viret Zawiercie 29:26 (17:13).
Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando naszej drużyny. ŚKPR prowadził nawet sześcioma bramkami, ale do przerwy przewaga zmalała do czterech trafień. Po zmianie stron goście poprawili grę w obronie i w 39. minucie Viret doprowadził do remisu 18:18. Gra gol za gol trwała do stanu 22:22. W końcówce kilka ważnych piłek odbił Damian Olichwer.
Gdy na dwie minuty przed końcem Stanisław Makowiejew podwyższył na 28:24, stało się jasne, że komplet punktów zostanie w Świdnicy. Wynik na 29:26 ustalił już po końcowej syrenie Kamil Rogaczewski z rzutu karnego.


23 października 2011 - Wygrali zawody o "Puchar Wójta Gminy Rudna"

Wygrali zawody - O Puchar Wójta Gminy Rudna W sobotę 22 października w Rudnej rozegrano IV Ogólnopolskie Zawody o "Puchar Wójta Gminy Rudna" w zawodach udział wzięło 190 zawodników z 12 klubów. Reprezentacja UKS Svida Świdnica w 12. osobowym składzie zdobyła 16 medali w tym 9 złotych, 5 srebrnych i 2 brązowe, następna drużyna KS Rekin Świebodzice zdobyła 4 złote, 7 srebrnych i 2 brązowe. Trzecim zespołem był Piast Głogów 3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe.
Skład Reprezentacji UKS Svida Świdnica - rocznik 2001 - Emilia Dzięcielska, Maja Siembab, Oskar Jochymek, Jakub Borowy, rocznik 2000 - Szymon Strugała, Krystian Dobrzański, Ewelina Góra, rocznik 1999 - Mikołaj Ryszawy, Agata Kopycka, Elżbieta Kielka, Justyna Kutyło, Klaudia Sadowska. Następny start już w piątek, 28 października w Legnicy.


23 października 2011 - Jak będzie wyglądać lekcja na Marsie?

- Śledząc nowinki techniczne i obserwując postęp cyfryzacji szkolnictwa, łatwo wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać edukacja w przyszłości - przynajmniej niedalekiej przyszłości. Jednak na pytania, jak przeprowadzić lekcję na Marsie i jak pokonać stan nieważkości podczas wf-u prawdopodobnie są w stanie odpowiedzieć tylko Młodzi Odkrywcy Kosmosu.
To oni zmierzą się w ogólnopolskim konkursie "Klasa ze Snów".
"Wyprawa na Marsa" to temat piątej, jubileuszowej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Klasa ze Snów". Akcja skierowana jest do uczniów wszystkich typów szkół. . . . czytaj więcej


22 października 2011 - Pierwsze zwycięstwo

Dzisiaj siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" odniosły pierwsze, długo oczekiwane zwycięstwo w rozgrywkach II ligi siatkówki kobiet.
Świdniczanki pokonały w pięciu setach drużynę ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego. MKS Świdnica - SMS PZPS II Sosnowiec - 3:2 w setach 23:25, 25:19, 25:19, 23:25, 15:12. Cały mecz rozegrała - Karolina Gabryańczyk nowa zawodniczka grająca na pozycji rozgrywającej.
Mamy nadzieję, że to zwycięstwo jest jednym z wielu jakie czeka na nasz zespół.


22 października 2011 - Nie dali rady Lechii

Po dzisiejszym meczu Lechia Dzierżoniów - Polonia-Sparta Świdnica zakończonym wynikiem 2:0 świdniczanie spadli na ósme miejsce w piłkarskich rozgrywkach III ligi
W tabeli prowadzi MKS Oława - 29 punkty przed Promieniem Żary - 25 punktów.
Pozostałe wyniki kolejki: Lechia Zielona Góra - Promień Żary 4:1, Prochowiczanka Prochowice - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 1:1, Pogoń Świebodzin - Orzeł Międzyrzecz 1:0, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - MKS Oława 2:1, Polonia Trzebnica - Arka Nowa Sól 0:1, Bielawianka Bielawa - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:1. 29 października o godzinie 14:00 Polonia-Sparta Świdnica gościć będzie Polonię Trzebnica.


22 października 2011 - Jarmark Bożonarodzeniowy - ruszają zapisy dla wystawców

Jarmark Bożonarodzeniowy - ruszają zapisy dla wystawców.
W grudniu na świdnickim Rynku stanie 30 domków drewnianych, w których swoje wyroby będą prezentować i sprzedawać wystawcy Jarmarku Bożonarodzeniowego. "Świdnicka Kolęda", która zostanie zorganizowana w Świdnicy po raz piąty wraz z jarmarkiem przyciąga rokrocznie coraz większe grono wystawców i odwiedzających.
W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy zaplanowano w dniach 15-22 grudnia. Formularz zgłoszenia - >>> pobierz
Podpisane zgłoszenie należy złożyć w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury u pani Aleksandry Baranowskiej - Świdnica, Rynek 43, osobiście, pocztą tradycyjną, za pośrednictwem poczty elektronicznej (tylko skan podpisanego zgłoszenia) - sok@sok.com.pl lub faksem pod nr 74 851-56-61) Regulamin jarmarku - >>> pobierz


22 października 2011 - Historyczna chwila - Umowa Kaucji podpisana

Dzisiejsze, tak ważne dla Strzegomia historyczne wydarzenie podpisania Umowy kaucji pomiędzy trzema stronami: WSSE "Invest Park", Gminą Strzegom i Inwestorem, rozpoczyna nowy rozdział inwestycyjny w życiu gospodarczym Gminy Strzegom. Podpisanie umowy uruchomiło procedurę uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w podstrefie Strzegom oraz nabycia gruntu pod budowę fabryki.
W spotkaniu w pełnym składzie uczestniczyły władze samorządowe Strzegomia: Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia, Tadeusz Wasyliszyn - Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Wiesław Witkowski - Zastępca Burmistrza Strzegomia oraz Iwona Zabawa - Budziszyn - Sekretarz Gminy i Lucyna Jurek - Skarbnik Gminy. . . . czytaj więcej


22 października 2011 - Komunikacja przed dniem Wszystkich Świętych

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych od 30 października do 2 listopada funkcjonować będzie zastępcza organizacja ruchu. Zmiany dotyczyć będą również komunikacji miejskiej MPK. Wszystko po to, aby mieszkańcy i goście mieli możliwość dogodniejszego dojazdu na groby bliskich.
Wprowadzone zostaną dodatkowe oznakowania drogowe w rejonie cmentarzy, które mają zapewnić bezpieczeństwo oraz pomóc upłynnić ruch. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożność i zwracanie uwagi na oznakowanie.
Zorganizowane zostaną dodatkowe miejsca parkingowe. . . . czytaj więcej


22 października 2011 - Kolejna zbiórka "elektro-śmieci" i odpadów z rolnictwa

Ponad 8,3 tony zużytego sprzętu RTV-AGD zostało bezpiecznie zutylizowane, podczas ostatniej zbiórki "elektro-śmieci" na terenie gminy Świdnica.
Od 25 do 28 października mieszkańcy Gminy Świdnica będą mieli kolejną szansę na darmową utylizację zużytego sprzętu RTV-AGD oraz odpadów pochodzących z rolnictwa.
Wystarczy wystawić go w sąsiedztwie pojemnika na odpady komunalne. W myśl nowych przepisów, kara za wyrzucenie sprzętu może wynieść nawet 100 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


21 października 2011 - Komisja Zdrowia w żarowskim szpitalu

Wczoraj Komisja Ochrony Zdrowia Rady Powiatu w Świdnicy rozmawiała o dalszych planach rozwoju Oddziału Reumatologicznego z Pododdziałem Rehabilitacyjnym działającego w ramach Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpital w Żarowie.
Mówiono o remontach, wyposażeniu w sprzęt i poszerzeniu świadczeń o usługi w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej.
Ordynator oddziału przekazała także pozytywne informacje o sytuacji finansowej żarowskiego szpitala. Rozmowy o przyszłości mieszczącego się w szpitalu w Żarowie oddziału reumatologicznego Komisja Ochrony Zdrowia przeniosła do siedziby placówki. . . . czytaj więcej


21 października 2011 - Wykaz ławników

Ławnicy wybrani. Podczas piątkowych obrad, 21 października Rada Miejska w Świdnicy wybrała ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy i do Sądu Rejonowego w Świdnicy, którzy będą pełnić swoje obowiązki w kadencji 2012-2015.
Wykaz ławników. Sąd Rejonowy w Świdnicy Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - 1. Czech Janina, 2. Gawlik Stanisława, 3. Laprus-Marcuta Barbara Jolanta, 4. Michalkiewicz Roman . . . czytaj więcej


21 października 2011 - Certyfikat Fair Play i specjalne wyróżnienie

Podczas uroczystego ogłoszenia tegorocznych wyników konkursu Gmina Fair Play, które miało miejsce 19 października, potwierdziły się wcześniejsze oczekiwania - Gmina Świebodzice po raz czwarty znalazła się wśród laureatów Certyfikowanej Lokalizacji Inwestycji.
Dodatkowo Świebodzice otrzymały wyróżnienie honorowe w kategorii małych gmin.
- To już czwarty raz z rzędu, gdy kapituła docenia starania samorządu w zakresie przygotowania terenów na przyjęcie inwestorów - komentuje burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Jest mi niezmiernie miło, że nasze wysiłki znów zostały dostrzeżone i docenione. . . . czytaj więcej


21 października 2011 - Polsko-Czeskie abc w Mokrzeszowie

Przez trzy dni w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie oprócz ojczystego języka polskiego, można było usłyszeć język czeski. To wszystko za sprawą integracyjnego spotkania, jakie odbyło się w ramach mikroprojektu "Polsko-Czeskie abc".
W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie gościła grupa uczniów z Czech wraz z opiekunami.
W czwartek dzieci z Mokrzeszowa z niecierpliwością od rana czekały na spotkanie ze swoimi rówieśnikami zza południowej granicy, a radość ich była tym większa, że były to te same dzieci, z którymi we wrześniu poznały się i zaprzyjaźniły podczas podobnego spotkania w czeskich Lużanach. . . . czytaj więcej


21 października 2011 - Świdnicka świątynia na fotografii w ramach prezydencji

Zdjęcia z Kościoła Pokoju znalazły się na wystawie plenerowej w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Zabytkową świątynię wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO mogą oglądać mieszkańcy Sofii.
Wystawa stanęła przy Narodowym Pałacu Kultury, na Moście Miłości w samym centrum stolicy Bułgarii. Wystawa, przygotowana przez Instytut Polski w Sofii we współpracy z Ambasadą RP w Sofii była kolejną z imprez zorganizowanych z okazji przewodnictwa Polski w Radzie UE. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie wykonała Bożena Pytel. . . . czytaj więcej


21 października 2011 - Aktywne świebodziczanki wyróżnione

Jolanta Sałek, szefowa Stowarzyszenia 3.Wieku i Ewa Dziwosz, prezes Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu "Akcja Akacja, Akcja Dąb - Niezwykli Dolnoślązacy 2011".
Obie panie kierują organizacjami pozarządowymi, działającymi w Świebodzicach. Stowarzyszenie 3. Wieku zajmuje się aktywizacją i edukacją seniorów, drugie stowarzyszenie skupia się na pomocy osobom niepełnosprawnym. tym roku było bardzo wiele zgłoszeń - aż 80 osób nominowano do tytułu. Tym bardziej cieszy fakt, że aż dwie panie z naszego miasta zyskały prestiżowe wyróżnienie. Gratulujemy.


21 października 2011 - Kolejne pieniądze, kolejne prace

25 tysięcy złotych unijnych funduszy trafi tym razem na zagospodarowanie terenu przy świetlicy w Lubachowie.
Już w czerwcu przyszłego roku mieszkańcy gminy Świdnica, a także wypoczywający w Lubachowie turyści będą mogli skorzystać z wyremontowanej harcówki, boiska oraz miejsc rekreacyjnych w bliskich sąsiedztwie świetlicy i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.
Zagospodarowanie terenu stanowi oprócz Szkolnego Schroniska Młodzieżowego uzupełnienie oferty turystyczno-rekreacyjnej w Lubachowie - mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Prace remontowo-budowlane trwać będą do końca maja 2012 roku. To kolejne środki unijne, które zwiększą atrakcyjność miejscowości oraz przyczynią się do poprawy komfortu życia społeczności lokalnej.


21 października 2011 - Przedsiębiorco, sięgnij po fundusze unijne

Roman Szełemej - Prezydent Miasta Wałbrzycha oraz Józef Gruszka - Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego zapraszają przedsiębiorców na 26 października do Ratusza w Wałbrzychu przy placu Magistrackim 1 do sali "Witrażowej" na bezpłatną konferencję pt.: "Zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej na Dolnym Śląsku - aktualne możliwości i szanse na przyszłość.". Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.30. . . . czytaj więcej


21 października 2011 - Nagrody kulturalne przyznane

Nagrodą zbiorową i dwiema indywidualnymi prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek uhonoruje świdniczan za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Komisja powołana w sprawie przyznania nagród rozpatrywała kandydatury zgłoszone przez sześć podmiotów w sumie dla 11 osób i zespołu.
Nagrody otrzymają:
- Maria Skiślewicz, kierownik artystyczny, choreograf Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" - nagroda indywidualna za całokształt działalności . . . czytaj więcej


20 października 2011 - Chór Aleksandrowa zaczarował Świebodzice

Wielokrotnie odznaczany orderami oraz uhonorowywany nagrodami Chór Aleksandrowa koncertował na deskach najznakomitszych scen koncertowych na wszystkich kontynentach.
Umilał czas żołnierzom walczącym na froncie II Wojny Światowej, a na specjalne zaproszenie Jana Pawła II zawitał swego czasu również do Watykanu. We wtorek 18 października pojawił się w Hali Widowiskowo - Sportowej w Świebodzicach, gdzie dał fantastyczny koncert.
Chór powstał 12 października 1928 roku, jako Zespół Domu Armii Czerwonej im. Michaiła Frunzego. Jego założycielem był Aleksandr Wasiliewicz Aleksandrow - rosyjski kompozytor i dyrygent, autor melodii hymnu Związku Radzieckiego. . . . czytaj więcej


20 października 2011 - Park - Strzegomskie Planty - konkurs zakończony

Strzegomskie Centrum Kultury informuje, iż rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt:" Park - Strzegomskie Planty".
Komisja postanowiła przyznać nagrody rzeczowe za zajęcie: I miejsca - Pani Małgorzacie Osińskiej ze Strzegomia za zdjęcie "Strzegomskie planty nocą", II miejsca - Panu Ryszardowi Rossie, III miejsca Pani - Annie Jarosińskiej.
Nagrody można odebrać w CAS Karmel przy ulicy Kościuszki 2 w Strzegomiu.


20 października 2011 - Zebrzydów - wielki plac budowy

Zebrzydów - wielki plac budowy Miejscowością w Gminie Marcinowice, do której w bieżącym roku skierowane są największe środki finansowe, bez wątpienia jest Zebrzydów. Utrudnienia w komunikacji poprzez rozkopane i częściowo zamknięte drogi. Wszystko to za sprawą robót kanalizacyjnych oraz prac związanych z naprawą infrastruktury drogowej uszkodzonej w wyniku zeszłorocznej powodzi.
Od marca trwają prace przy budowie kanalizacji wsi. Wartość prac opiewa na kwotę prawie 4,5 miliona złotych.
Ale to nie wszystkie roboty, które są realizowane w Zebrzydowie. Niezależnie od robót kanalizacyjnych przebudowywane są też drogi zniszczone po ubiegłorocznej powodzi. Tylko w tym roku Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik pozyskał na ten cel 423 tysiące złotych. Cześć środków pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a część z Funduszu Solidarności Europejskiej.


20 października 2011 - Sportowa sobota na "Zawiszowie"

w sobotę, 22 października w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy o godzinie 15.00 siatkarki MKS Świdnica spotkają się z drużyną SMS PZPS II Sosnowiec.
Miejmy nadzieję, że świdniczanki powalczą o pierwsze w tych rozgrywkach zwycięstwo.
Tego samego dnia ale o godzinie 18.00 ŚKPR Świdnica podejmie Viret Zawiercie. Będzie to spotkanie siódmej z ósmą drużyną w tabeli. Piłkarze ŚKPR-u po przegranych w trzech ostatnich meczach nie dopuszczają myśli o kolejnej stracie punktów.
- Musimy ten mecz wygrać, a potem zacząć szukać punktów także na wyjazdach, bo do spokojnego utrzymania same wygrywanie u siebie może nie wystarczyć - uważa rozgrywający świdnickiej drużyny Piotr Kijek.


20 października 2011 - Pasowanie na ucznia przy nowym placu zabaw

24 października w świdnickiej Szkole Podstawowej nr 315 o godzinie 10:00 odbędzie się pasowanie na ucznia. Tradycyjnie jak co roku, dzieci zaprezentują swoje umiejętności w przygotowanym programie artystycznym. Po występie przystąpią do zdania egzaminu przed zaproszonymi gośćmi.
Następnie w symboliczny sposób poprzez przyrzeczenie i pasowanie ołówkiem, zostaną przyjęte w poczet uczniów i staną się członkami społeczności szkolnej.
O godzinie 12:00 nastąpi uroczyste otwarcie placu zabaw "Radosna szkoła". . . . czytaj więcej


20 października 2011 - Bieg przez łącznik

22 października z okazji zakończenia inwestycji pod nazwa "Budowa drogi powiatowej nr 3396 D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy" (zwaną potocznie łącznikiem do autostrady) zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnicy i całego powiatu na dzień otwarty na nowo wybudowanej drodze, która połączy strefy ekonomiczne ze Świdnicy i Żarowa z drogą krajową nr 5 i dalej z autostradą A4.
Zapraszamy mieszkańców w sobotę, pomiędzy godziną 12.00 a 16.00. . . . czytaj więcej


20 października 2011 - XXIII Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną

Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na XXIII Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną, które odbędą się w Kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu.
Spotkania rozpoczną się 23 października o godzinie 15.00.
Uczestnikami Spotkań będą soliści, chóry parafialne, scholie oraz zespoły wokalno-instrumentalne, które zaprezentują utwory nawiązujące w swej istocie do źródeł wyznawanej wiary, a także mający charakter świecki.


19 października 2011 - Złoto dla świdniczan

Na rozegranych w dniach 14-16 października w Chorzowie Mistrzostwach Polski Juniorów, dwójka męska w składzie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron wywalczyła złoty medal.
Był to ostatni start i zarazem sprawdzian zawodników przed mającymi się odbyć pod koniec października Mistrzostwami Europy w Warnie.
Jonas Al-Hadad jest zawodnikiem Polonii Świdnica a Michał Skowron trenuje obecnie w KS AZS AWF Wrocław.


19 października 2011 - Kolejne odznaki zdobyte

W sobotę, 15 października, na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie odbył się egzamin na brązowe i srebrne odznaki Polskiego Związku Jeździeckiego.
Do egzaminu przystąpiła rekordowa liczba jeźdźców bo aż 31. O brązową odznakę walczyło 24 uczestników egzaminu, o srebrną sześciu.
Łącznie egzaminu nie zdały cztery osoby, więc można powiedzieć, że forma zdających była bardzo dobra.


19 października 2011 - Spotkanie w drodze

17. października 2011 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie klas: drugiej i trzeciej o profilu humanistyczno - filmowym z absolwentem szkoły - Pawłem Wysoczańskim, reżyserem filmowym, twórcą filmów dokumentalnych (m. in. "W drodze" - filmu nagradzanego na licznych festiwalach, "Punkt widzenia").
Paweł pojawił się w Świdnicy w związku z IV Festiwalem Filmów Dokumentalnych "Okiem młodych", podczas którego miała miejsce dolnośląska premiera jego najnowszego filmu "Kiedyś będziemy szczęśliwi". Ponieważ młodzież uczestniczyła w tym festiwalu, pierwsza część rozmowy dotyczyła premierowego pokazu. . . . czytaj więcej


19 października 2011 - II Międzynarodowe Mistrzostwa Judo w Żarowie

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz UKS Judoka Imbramowice zapraszają II Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Judo w Żarowie, które odbędą się 22 października (sobota) w Hali Sportowej GCKiS w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10A. W poprzedniej edycji zawodów wzięło udział blisko 70 uczestników z ośmiu klubów z Polski.
Tegoroczne mistrzostwa odbędą się z okazji "X lecia Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefa Żarów". Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele japońskich firm z Podstrefy Żarów.


19 października 2011 - 17-21 października 2011 Dni Informacji Zawodowej

Tradycyjnie już od kilku lat październik jest miesiącem, w którym w Kasprowiczu odbywają się dni informacji zawodowej. Tego roku przypadają one na okres od 17 do 21 października.
Jaki jest lokalny rynek pracy? Jak planować własną karierę zawodową?
Jakie studia wybrać ? Jakie usługi i instrumenty pracy realizowane są przez Urząd Pracy? - to pytania, na które szukamy odpowiedzi w tym roku. Uczniowie będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami kilku popularnych zawodów: . . . czytaj więcej


19 października 2011 - Skate Park - Festyn Sportowo - Rekreacyjny

W najbliższa sobotę o godzinie 14.00 w należącym do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy - Skate Parku odbędzie się Festyn Sportowo - Rekreacyjny.
- Chcemy zaprosić młodzież, która aktywnie korzysta z obiektu w sezonie wiosenno - letnim, bierze udział w różnego rodzaju imprezach , które na Skate Parku organizujemy. Myślę, że będzie to też dobra okazja do tego byśmy mogli wymienić się z użytkownikami spostrzeżeniami na temat funkcjonowania obiektu - mówi dyrektor ŚOSiR Edmund Frączak . . . czytaj więcej


19 października 2011 - Bukowy jednym z faworytów

Daniel Bukowy od ponad tygodnia przebywa w Uchideshi w dojo Shihan Take w Japonii, gdzie przygotowuje się do Mistrzostw Świata Open w karate. Bukowy trenuje z wraz z aktualnym Mistrzem tego kraju wagi super ciężkiej Sensei Makoto Taniguchi oraz Mistrzem Japonii wagi ciężkiej Yoshi Tatsu Beppu.
- W niedzielę Daniel brał udział w trzy-godzinnym sparingu, a od poniedziałku trwają ostatnie szlify, które maja pomóc Naszemu zawodnikowi w odniesieniu sukcesu na tej imprezie - mówi Marcin Michalski ze świdnickiego klubu Karate Kyokushin.
Warto także dodać, że Bukowy został przedstawiony w magazynie "Word Karate" jako jeden z faworytów w swojej grupie.


19 października 2011 - Szybciej do A4 - w sobotę otwarcie łącznika

Marzenie o szybkim połączeniu Świdnicy z Wrocławiem właśnie się spełnia. W sobotę 22 października piesi, a w środę 26 października kierowcy będą mogli po raz pierwszy przemierzyć nową, ponad 13 km trasą, wybudowaną przez samorządy przy unijnym wsparciu. Koszt całej inwestycji sięga 110 mln zł. Jest to największa tego typu inwestycja realizowana przez powiat ziemski w Polsce.
Na ten dzień kierowcy z Powiatu Świdnickiego, a przede wszystkim ci obsługujący strefy ekonomiczne w Świdnicy i Żarowie oraz wywożący kruszywo z pobliskich kopalni granitu czekali 5 lat. O "autostradowym łączniku" po raz pierwszy zaczęto mówić w 2006 roku. Wtedy podpisano pierwsze porozumienia z samorządami, które zdecydowały się na wspólne finansowanie budowy nowej drogi. . . . czytaj więcej


19 października 2011 - Kolejna zbiórka "elektro-śmieci" i odpadów z rolnictwa

Ponad 8,3 tony zużytego sprzętu RTV-AGD zostało bezpiecznie zutylizowane, podczas ostatniej zbiórki "elektro-śmieci" na terenie gminy Świdnica.
Od 25 do 28 października mieszkańcy Gminy Świdnica będą mieli kolejną szansę na darmową utylizację zużytego sprzętu RTV-AGD oraz odpadów pochodzących z rolnictwa.
Wystarczy wystawić go w sąsiedztwie pojemnika na odpady komunalne. W myśl nowych przepisów, kara za wyrzucenie sprzętu może wynieść nawet 100 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


18 października 2011 - Ranking szpitali 2011

Po raz kolejny dziennik "Rzeczpospolita" oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ogłosiły ranking szpitali. W klasyfikacji wzięły udział 234 placówki z całej Polski.
Jury oceniało między innymi: warunki w salach operacyjnych i szpitalnych, poziom wykształcenia kadry, a nawet rozsądne zarządzanie antybiotykami. Punkty można było również uzyskać za brak długów, płynność finansową oraz dodatni wynik finansowy.
Jury premiowało certyfikaty jakości oraz akredytacje. Brało pod uwagę także to, czy w szpitalu działa zespół monitorujący bezpieczeństwo pacjenta. . . . czytaj więcej


18 października 2011 - Ulica Wschodnia będzie zamknięta

Na 24 października zaplanowano zamknięcie ulicy Wschodniej w Świdnicy. Ma to związek z pracami prowadzonymi przez zakład gazowniczy. Przez około trzy tygodnie wykonywana będzie tam nowa instalacja, co wiąże się z zamykaniem na każdym etapie prac około 50-metrowego odcinka. Mieszkańcy będą mieli możliwość dojazdu z obu stron zamkniętego odcinka.
• zarówno dla autobusów jak i dla ruchu lokalnego przeprowadzony zostanie ulicami: Jałowcową, Jarzębinową, Wrzosową,
• w związku z brakiem przejazdu przystanek na ulicy J. Lompy zostanie wyłączony z ruchu,
• przystanki zastępcze dla linii nr 50 i 52 usytuowane zostaną przy ul. Jałowcowej.


18 października 2011 - Twórcze konsultacje

Twórcze konsultacje Spotkanie konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na terenie gminy Strzegom cieszyło się dużą frekwencją, i jak się później okazało, było również bardzo twórcze i potrzebne. W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób spośród wszystkich organizacji pozarządowych i podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
Spotkanie, projekt programu współpracy i szkolenie z zakresu nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie przygotował Wydział Funduszy Europejskich, który współpracuje z sektorem pozarządowym. - Gmina Strzegom aktywnie współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego - poinformowała pani Magdalena Kuczyńska z Wydziału Funduszy Europejskich. . . . czytaj więcej


18 października 2011 - Konsultacje w sprawie nagród i wyróżnień

Do 10 listopada organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje opinie i uwagi związane z projektem uchwały, która dotyczy nagród i wyróżnień przyznawanych przez miasto za wyniki oraz osiągnięcia w działalności sportowej.
Opinie do projektu uchwały należy zgłaszać wg załączonego formularza do Urzędu Miejskiego w Świdnicy - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 126 lub mailowo na adres: k.halak@um.swidnica.pl do 10 listopada.
Projekt uchwały - >>> zobacz oraz formularz konsultacji - >>> zobacz


18 października 2011 - Przedsiębiorco, sięgnij po fundusze unijne

Roman Szełemej - Prezydent Miasta Wałbrzycha oraz Józef Gruszka - Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego zapraszają przedsiębiorców na 26 października do Ratusza w Wałbrzychu przy placu Magistrackim 1 do sali "Witrażowej" na bezpłatną konferencję pt.: "Zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej na Dolnym Śląsku - aktualne możliwości i szanse na przyszłość.". Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.30. . . . czytaj więcej


18 października 2011 - Nauczyciele "Mechanika" uhonorowani

Dzień Edukacji Narodowej to święto ludzi realizujących swoje życiowe pasje w zawodzie nauczyciela. To okazja do złożenia pedagogom podziękowań za trud włożony w edukację i wychowanie młodych pokoleń, za kształtowanie ich postaw i charakterów. To również czas do życzenia nauczycielom sukcesów, entuzjazmu i radości z efektów podejmowanych działań.
Taki właśnie charakter miała uroczystość wręczenia nagród i odznaczeń państwowych dla dolnośląskich nauczycieli wyróżnionych za ich sukcesy dydaktyczne i wychowawcze oraz za wkład wniesiony w rozwój polskiej edukacji, która odbyła się 13 października 2011 roku w Sali Balowej Zamku Książ. . . . czytaj więcej


17 października 2011 - Bieg przez łącznik

22 października z okazji zakończenia inwestycji pod nazwa "Budowa drogi powiatowej nr 3396 D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy" (zwaną potocznie łącznikiem do autostrady) zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnicy i całego powiatu na dzień otwarty na nowo wybudowanej drodze, która połączy strefy ekonomiczne ze Świdnicy i Żarowa z drogą krajową nr 5 i dalej z autostradą A4.
Zapraszamy mieszkańców w sobotę, pomiędzy godziną 12.00 a 16.00. . . . czytaj więcej


17 października 2011 - Kwiaty, życzenia i podziękowania

Kwiaty, życzenia i podziękowania, a do tego sto tysięcy złotych przekazano z budżetu powiatu na nagrody dla nauczycieli szkół powiatowych, którzy w ostatnim roku szczególnie wyróżnili się swoją pracą dydaktyczną i wychowawczą.
Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się dzisiaj w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.
Nagrody otrzymało dwudziestu pięciu pedagogów w tym także czterech dyrektorów placówek oświatowych powiatu świdnickiego.
- Święto Edukacji Narodowej jest doskonałym momentem, aby zdecydowanie podkreślić i zaakcentować ogrom pracy wszystkich pedagogów i związaną z tym wielką odpowiedzialność. . . . czytaj więcej


17 października 2011 - Dziękuję za waszą pracę, za serce i pasję

- Dziękuję za waszą pracę, za serce i pasję, które w nią wkładacie. Dziękuję za coraz lepsze efekty w nauce i rosnący poziom nauczania w naszych szkołach. My ze swojej strony staramy się o to, by dzieci miały w nich jak najlepsze warunki - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas spotkania z nauczycielami i dyrektorami szkół z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Uroczysta gala, podczas której pedagodzy zostali uhonorowani dorocznymi nagrodami burmistrza, odbyła się 14 października w Miejskim Domu Kultury. Nagrody i kwiaty wręczali wspólnie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz jego zastępcy: Ireneusz Zyska i Zbigniew Opaliński. . . . czytaj więcej


17 października 2011 - XXIII Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną

Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na XXIII Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną, które odbędą się w Kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu.
Spotkania rozpoczną się 23 października o godzinie 15.00.
Uczestnikami Spotkań będą soliści, chóry parafialne, scholie oraz zespoły wokalno-instrumentalne, które zaprezentują utwory nawiązujące w swej istocie do źródeł wyznawanej wiary, a także mający charakter świecki.


17 października 2011 - Znika komin Sileny

Dla wielu świebodziczan był symbolem dawnej, przemysłowej historii miasta. Tak jak cały zakład - czyli dawna Silena. Dziś po fabrycznych budynkach pozostały w zasadzie szkielety i rumowiska, a komin właśnie znika na oczach mieszkańców. Niestety, zabytkowa budowla musi zostać częściowo rozebrana ze względów bezpieczeństwa.
- Stosowne instytucje wydały nakaz rozbiórki, ponieważ odchylenie komina od pionu niemal trzykrotnie przekroczyło dopuszczalną normę - mówi Piotr Snopczyński, świdnicki himalaista, którego firma na zlecenie właściciela zakładu prowadzi rozbiórkę. - Odchylenie to wynosi 36 cm, podczas gdy dopuszczalny parametr to około 15 cm. Pocieszające jest to, że komin nie zniknie w całości. Demontaż dotyczy tylko 16 metrów. Pozostała część budowli nie będzie na razie rozbierana.


17 października 2011 - Wolontariusze "Szlachetnej Paczki"

Szanowni Państwo, bez wolontariuszy nie byłoby "Szlachetnej Paczki". Ani Jerzy Dudek, ani Real Madryt, ani Para Prezydencka nie mogliby przygotować "Paczek", gdyby nie praca wolontariuszy.
Aż osiem tysięcy wolontariuszy jest w całej Polsce. Bez liderów w całej Polsce nie funkcjonowałyby rejony mądrej pomocy. W tym roku chcemy by było ich aż 400, o 100 więcej, niż w ubiegłym.
W Szlachetnej Paczce nie pomaga się bezimiennej masie biednych, ale zawsze konkretnym ludziom. Znane są ich imiona, przyczyny, z jakich znaleźli się w trudnej sytuacji, wiadomo, czego najbardziej potrzebują. . . . czytaj więcej


17 października 2011 - Nauczyciele na medal

Święto Edukacji Narodowej to czas na złożenie życzeń i podziękowań nauczycielom, ale także okazja do odznaczenia tych, którzy w mozolnej, często niezauważalnej pracy kształcą umysły i rzeźbią charaktery młodego pokolenia.
Z tej właśnie okazji wyróżniający się w pracy dydaktyczno - wychowawczej nauczyciele zostali zaproszeni 13 października do Sali Balowej w Zamku Książ, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia krzyży, medali i nagród za wybitne osiągnięcia i długoletnią pracę w oświacie.
Odznaczenia nadane przez Prezydenta RP wręczała nauczycielom Wicewojewoda Dolnośląski pani Ilona Antoniszyn - Klik, a nagrody Kuratora Oświaty i medale KEN Dolnośląska Kurator Oświaty pani Beata Pawłowicz. . . . czytaj więcej


17 października 2011 - Przygotowali montaż poetycko-muzyczny

14 października w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas czwartych przygotowali montaż poetycko-muzyczny. W ten sposób wyrazili swoją wdzięczność za trud włożony w edukację i wychowanie. Na ręce pani dyrektor zostały złożone serdeczne życzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.
Niezwykle miłym akcentem były drobne upominki przygotowane przez czwartoklasistów oraz Samorząd Uczniowski.
Nad całością czuwali wychowawcy klas czwartych: Monika Mieliwodzka, Iwona Serwin, Alina Zaremba oraz nauczyciel muzyki - pani Barbara Musiej.


16 października 2011 - Prace w przypałacowym parku w Morawie

14 i 15 października zaciszny i spokojny, częściowo zdziczały park przypałacowy w Morawie należący do Fundacji św. Jadwigi przemienił się w miejsce prac.
Już z daleka widać było dym unoszący się z palonych gałęzi, a huk pił spalinowych, kosiarek i frezarki rozlegał się w całej okolicy. Między drzewami, w krzakach i na łąkach parkowych poruszały się pilnie postacie, wyposażone w nożyce ogrodowe, łopaty i grabie. Zdjęcia - >>> zobacz
Prawie 100 osób z Polski i Niemiec uczestniczyło w warsztatach w Morawie, których celem było poprawienie stanu parku. . . . czytaj więcej


16 października 2011 - Liga okręgowa

W dziesiątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - Zjednoczeni Żarów 3:1, Victoria Świebodzice - Pogoń Pieszyce 2:2, Lechia II Dzierżoniów - LKS Bystrzyca Górna 2:1, Stal Świdnica - Nysa Kłodzko 1:1, Piast Nowa Ruda - Iskra Jaszkowa Dolna 0:0, Górnik Boguszów-Gorce - MKS Szczawno Zdrój 0:3, Unia Złoty Stok - Biały Orzeł Mieroszów 1:2, Kryształ Stronie Śląskie - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 1:2.
W tabeli rozgrywek po dziesiątej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 24 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych w tej lidze: 2. Grom Witków 19 punktów, 5. Victoria Świebodzice 16 punktów, 7. Stal Świdnica 15 punktów, 10. LKS Bystrzyca Górna 13 punktów, 14. Zjednoczeni Żarów 9 punktów.


16 października 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dziesiątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
LKS Bystrzyca Dolna - Rawa Boleścin 0:2, Skalnik Czarny Bór - Unia Jaroszów 2:1, Zjednoczeni II Żarów - Czarni Wałbrzych 0:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Granit Roztoka 3:2, Cukrownik-Polonia Pszenno - Sudety Dziećmorowice 2:2, Wenus Nowice - Włókniarz Głuszyca 1:0, Górnik II Wałbrzych - Zagłębie Wałbrzych 9:0, Gwarek Wałbrzych - Koliber Uciechów 1:1.


16 października 2011 - Trzecia przegrana z rzędu

W meczu piątej kolejki 1. ligi ŚKPR Świdnica przegrał w Piekarach Śląskich z Olimpią 25:29 (12:10). Dla naszego zespołu była to trzecia przegrana z rzędu. Punktów trzeba będzie szukać w kolejnych meczach. Okazja na podreperowanie dorobku nadarzy się w za tydzień, 22 października gdy do Świdnicy przyjedzie inny beniaminek - Viret Zawiercie. Mecz na Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się o godzinie 18.00.
W rozgrywkach prowadzi z kompletem 10 punktów i wyprzedza KSSPR Końskie mające 9 punktów. Świdniczanie z 4 punktami zajmują w tabeli siódme miejsce.


16 października 2011 - Kiedy w końcu zwyciężą ?

Wczoraj siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki - Świdnica spotkały się w Mysłowicach z drużyną Silesia Volley II. Mecz zakończył się trzecią porażką drużyny ze Świdnicy w tym sezonie. Silesia Volley II Sokół-MOSiR Chorzów-Mysłowice - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:18, 25:19, 26:24. Po tej porażce nasze siatkarki zamykają tabelę mając na koncie jeden punkt.
Czy najbliższy mecz zmieni dorobek zespołu? okaże się to już 22 października kiedy to w Świdnicy będzie gościł zespół SMS PZPS II Sosnowiec. Mecz rozpocznie się o godzinie 15.00 w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów. W rozgrywkach prowadzi AZS AWF Sokół 43 Katowice mając na koncie 10 punktów i wyprzedza KŚ AZS Politechnika Śląska Gliwice z 9 punktami.


16 października 2011 - W listopadzie rusza Świdnickia Liga Halowa w Piłce Nożnej

Chcesz uczestniczyć w VI edycji Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej Ronal Cup ? Zapisz się już dzisiaj aby w jesienne i zimowe wieczory zagrać z kolegami.
Mecze rozgrywane będą w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy. Organizatorzy turnieju zapraszają wszystkie drużyny, które w latach poprzednich brały udział w rozgrywkach i zapraszają też nowe zespoły. Zapisy przyjmowane są telefonicznie - 605 251 430, 605 251 480. Zaczynamy w listopadzie a kończymy w marcu.


16 października 2011 - Kolejna zbiórka "elektro-śmieci" i odpadów z rolnictwa

Ponad 8,3 tony zużytego sprzętu RTV-AGD zostało bezpiecznie zutylizowane, podczas ostatniej zbiórki "elektro-śmieci" na terenie gminy Świdnica.
Od 25 do 28 października mieszkańcy Gminy Świdnica będą mieli kolejną szansę na darmową utylizację zużytego sprzętu RTV-AGD oraz odpadów pochodzących z rolnictwa.
Wystarczy wystawić go w sąsiedztwie pojemnika na odpady komunalne. W myśl nowych przepisów, kara za wyrzucenie sprzętu może wynieść nawet 100 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


15 października 2011 - Piłkarze w czołówce

Mimo bezbramkowego remisu z Lechią Zielona Góra Polonia-Sparta Świdnica ma już tyle samo punktów co trzecia w tabeli Polonia Trzebnica, 4. Orzeł Międzyrzecz i 5. Orzeł Ząbkowice Śląskie. Wszystkie te drużyny mają po 20 punktów.
W tabeli prowadzi MKS Oława - 29 punkty przed Promieniem Żary - 25 punktów.
Pozostałe wyniki kolejki: MKS Oława - Polonia Trzebnica 3:0, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Bielawianka Bielawa 3:0, Arka Nowa Sól - Lechia Dzierżoniów 0:0, Orzeł Międzyrzecz - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Ilanka Rzepin 1:2, Promień Żary - Prochowiczanka Prochowice 3:2. 22 października o godzinie 15:00 Polonia-Sparta Świdnica zagra z Lechią w Dzierżoniowie.


15 października 2011 - AKS Strzegom awansował o jedno miejsce

AKS Strzegom wygrał na wyjeździe w Pietrzykowicach i z 15 punktami awansował na 10 miejsce w rozgrywkach. Puma Pietrzykowice - AKS Strzegom 0:2.
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Granica Bogatynia 3:1, Sokół Wielka Lipa - Ślęza Wrocław 1:1, Piast Zawidów - GKS Kobierzyce 1:1, Iskra Kochlice - Karkonosze Jelenia Góra 0:1, Konfeks Legnica - Miedź II Legnica 1:0, Piast Żmigród - Orkan Szczedrzykowice 1:0, Nysa Zgorzelec - Strzelinianka Strzelin 0:0, Piast Żmigród - Orkan Szczedrzykowice 1:0.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Piast Żmigród, Foto-Higiena Gać zajmuje drugie miejsce, trzecie zajmują Karkonosze Jelenia Góra. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra u siebie z Konfeksem Legnica zajmującym ósme miejsce.


15 października 2011 - Ławnicy wybrani

Podczas ostatniej sesji jaka miała miejsce 13 października Rada Gminy dokonała wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy na kadencję 2012-2015.
Spośród 10 zgłoszeń, 9 kandydatów spełniało wymogi formalne. W głosowaniu tajnym radni ostatecznie zdecydowali kto będzie reprezentował gminę w SR w Wydziale Rodzinnym i Spraw Nieletnich oraz Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Wydział Rodzinny i Nieletnich . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Tola Armańska Wicemistrzynią Dolnego Śląska

Zawodniczka LKS Stragona Strzegom, Tola Armańska na Sonecie zajęła drugie miejsce i zdobyła tytuł Wicemistrzyni Dolnego Śląska. Druga zawodniczka Stragony, Nela Tomaszewicz była czwarta.
Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów Młodszych były rozgrywane w ramach konkursu L. Nasza zawodniczka w tym konkursie zajęła szóstą pozycję. W konkursie L wystartowały jeszcze trzy zawodniczki w barwach Stragony, Ewelina Kamińska na Goofed-S, Nela Tomaszewicz na Elipsonie i Kasia Kurek na Dzierlatce. Ewelina ukończyła konkurs na miejscu 12, Nela na miejscu 15, a Kasi nie udało się ukończyć zwodów. . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Będzie EURO 2012 samorządowców

2:2 zakończył się mecz drużyny prezydentów, burmistrzów i wójtów z Polski z ich kolegami z Ukrainy. W środę do Polski z ukraińskiego Gródka wróciła drużyna samorządowców, którzy grają w piłkę nożną.
- Mimo, że był to mecz towarzyski, to walczyliśmy zacięcie. Do tego stopnia, że po zderzeniu dwóch zawodników polała się nawet krew.
Szczęśliwie to zdarzenie skończyło się dobrze, a i wynik meczu myślę, że jest przyzwoity, ponieważ udało nam się zremisować z drużyną gospodarzy - mówi Ireneusz Pałac, piłkarz reprezentacji samorządowców, a na co dzień zastępca prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Krzyż Virtuti Militari - uratowany od "złomowania"

W ostatnich dniach do Żarowskiej Izby Historycznej trafił monumentalnej wielkości order Virtuti Militari o rozpiętości ramion krzyża 72,5 cm. Order przekazany został przez Pana Wacława Rzeczyckiego, prezesa Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Żarowie.
Sporej wielkości order odnaleziony został przez Pana Wacława na żarowskim złomowisku w latach 70-tych. Dalsze ponad 30 lat, aż do dnia dzisiejszego przeleżał zapomniany w piwnicy.
Wedle wstępnych oględzin jest to wyrób przedwojenny poddany przeróbkom po 1945 roku (pozbawiony korony orzeł biały z czasów PRL). Po przeprowadzeniu renowacji, przekazany order ozdobi jedną ze ścian Żarowskiej Izby Historycznej. . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Świdnica zaprezentuje się w Poznaniu

Od środy do soboty (19-22 października) Świdnica będzie się prezentować na poznańskich Targach Regionów i Produktów Turystycznych "Tour Salon 2011". Świdnica weźmie udział w targach wraz z powiatem świdnickim, gminą Świdnica oraz Stowarzyszeniem Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie".
W Poznaniu Świdnica będzie promować polsko-czeski projekt miejskich tras turystycznych "Citywalk", który udało się zrealizować przy wsparciu unijnym. Dzięki temu Świdnicę można zwiedzać przy pomocy audioprzewodników, można korzystać z kiosków internetowych, makiet miasta oraz tablic, które prowadzą turystów do najciekawszych miejsc. Tegoroczna edycja targów turystycznych w Poznaniu zgromadzić może ok. 800 wystawców.


14 października 2011 - Seminarium parkowe w Morawie

W dniach 14-16 października 2011 już po raz trzeci park przypałacowy w Morawie zapełnił się ochotnikami, którzy wykonują prace rewitalizacyjne. Będą one służyły przygotowaniu zespołu parkowo-pałacowego w Morawie do włączenia w szlak kulturowy VIA SACRA.
Morawski park w stylu angielskim razem z pałacem wybudowanym w roku 1864 przez rodzinę von Kramsta tworzy zabytkowy kompleks, który znany jest od 1994 roku jako miejsce spotkań polsko-niemieckich, ośrodek kształcenia oraz charytatywne przedszkole.
W ostatnich latach udało się przeprowadzić niektóre niezbędne prace remontowe w pałacu, natomiast park wciąż jest bardzo zaniedbany. . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Przedsiębiorco, sięgnij po fundusze unijne

Roman Szełemej - Prezydent Miasta Wałbrzycha oraz Józef Gruszka - Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego zapraszają przedsiębiorców na 26 października do Ratusza w Wałbrzychu przy placu Magistrackim 1 do sali "Witrażowej" na bezpłatną konferencję pt.: "Zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej na Dolnym Śląsku - aktualne możliwości i szanse na przyszłość.". Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.30. . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Rewizyta uczniów z Luzan czyli Polsko-Czeskie ABC

Od najbliższego czwartku do niedzieli Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie będzie gościć u siebie uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły czeskiej w Luzanach.
Wizyta odbędzie się w ramach mikroprojektu Polsko-Czeskie ABC " realizowanego z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
Na realizację działań projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 10 180,71 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a całkowita wartość projektu wynosi 11 977, 31 euro. . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Tradycyjnie już na początku drugiej dekady października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odbyło się uroczyste spotkanie władz samorządowych Strzegomia z dyrektorami placówek oświatowych naszej gminy.
Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, zwracając się do dyrektorów, wyraził słowa uznania dla dorobku i osiągnięć w pracy dydaktyczno-wychowawczej szkół i placówek oświatowych gminy Strzegom. - Dzięki Waszej pracy i zaangażowaniu, dzieci i młodzież mogą realizować swoje pasje oraz rozwijać talenty.
(…) Pragnę podkreślić, że władzom Strzegomia bardzo zależy na podnoszeniu jakości kształcenia młodych ludzi i systematycznym poprawianiu warunków nauki oraz rozwoju fizycznego uczniów. Widać to choćby poprzez realizację szeregu inwestycji w szkołach. . . . czytaj więcej


14 października 2011 - Święto Edukacji Narodowej w Żarowie

14 października nauczyciele, pracownicy szkół oraz przedszkoli obchodzą swoje święto. Dzień wcześniej, 13 października 2011 roku Dzień Edukacji Narodowej świętowano w Urzędzie Miejskim w Żarowie.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Żarów oraz władze miasta w osobach Burmistrza Leszka Michalaka oraz Sekretarz Gminy Sylwii Pawlik.
Witając zebranych, Burmistrz Miasta Żarów złożył okolicznościowe życzenia zgromadzonym, jednocześnie prosząc przybyłych dyrektorów, by przekazali je pozostałym nauczycielom w poszczególnych szkołach i przedszkolu. Zebranie było nie tylko okazją do życzeń i podziękowań, ale także do podsumowań. . . . czytaj więcej


13 października 2011 - Świdniccy nauczyciele nagrodzeni

W czwartek, 13 października w przededniu Dnia Edukacji Narodowej świdniccy nauczyciele zostali nagrodzeni przez prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. Nagrody przyznano za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
- Przy takich okazjach często państwo słyszycie, że wasza praca jest ważna, a do tego potrzebne jest też powołanie. To wszystko jest ważne, jednak ja chciałbym podziękować za konsekwentną, dobrą pracę na rzecz przyszłości i świetności miasta. Bo to jacy jesteśmy i jacy będziemy zależy w dużej mierze od edukacji - dziękował pedagogom prezydent Murdzek. . . . czytaj więcej


13 października 2011 - Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Świdnica

Dzień Edukacji Narodowej jest dniem szczególnym - czasem podziękowań pracownikom oświaty za zaangażowanie w edukację najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W Gminie Świdnica, w tym roku dzień wcześniej tj. 13 października dyrektorzy oraz wyróżnieni nauczyciele spotkali się na corocznej uroczystości w Urzędzie Gminy.
Podczas spotkania wójt Teresa Mazurek złożyła życzenia wszystkim pracownikom oświaty.
Pogratulowała nauczycielom podnoszenia kwalifikacji zawodowych i awansu zawodowego. Przypomniała o tegorocznych inwestycjach w oświatę, takich jak np. termomodernizacja Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, budowie boiska wielofunkcyjnego Orlik w Lutomi Dolnej, wyposażenie sali przyrody w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym. . . . czytaj więcej


13 października 2011 - Działki pod młotek - jest z czego wybierać

Świebodziczanie, którzy szukają dobrej lokalizacji pod budowę własnego domu, będą mieli z czego wybierać. Gmina Świebodzice wystawiła do przetargu dwa duże, atrakcyjne tereny pod budownictwo jednorodzinne.
Pierwszy obszar zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Kamiennogórską i Złotą, w sąsiedztwie Osiedla Słonecznego, w kierunku Kamiennej Góry. Teren, o którym mowa, to prawie 18 hektarów gruntu. To potężny obszar, na którym może powstać spore osiedle domów.
Grunty nie są wprawdzie uzbrojone, jednak w ich bezpośrednim sąsiedztwie przebiega kanalizacja, wodociąg i wszystkie niezbędne media a także droga. . . . czytaj więcej


13 października 2011 - Okradli kuriera

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali trzech mieszkańców Świdnicy. Młodzieńcy w wieku 16 - 22 lata włamali się do samochodu firmy kurierskiej i dokonali kradzieży trzech przesyłek łącznej wartości 1000 złotych.
Odzyskane mienie przekazane zostało kurierowi. 22 latka i 17 latka zatrzymano do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Nieletniego przewieziono do Policyjnej Izby Dziecka w Wałbrzychu, jego sprawa trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy.
Za czyn, którego dopuścili się zatrzymani może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


12 października 2011 - Dyrektor pogotowia odwołany

Zarząd Powiatu na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował o odwołaniu z funkcji dotychczasowego dyrektora SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy - Zbigniewa Kołodziejczyka. Powodem tej decyzji jest prawomocny wyrok, o którym dyrektor nie powiadomił Zarządu Powiatu. Obowiązki Zbigniewa Kołodziejczyka przejmie jego zastępca - Tomasz Derej. Zmiany te w żadnym stopniu nie wpłyną na pracę pogotowia.
Zarząd Powiatu uzasadniając swoją decyzję stwierdził, że tą ważną, strategiczną z punktu widzenia interesów mieszkańców placówką, nie może kierować osoba z prawomocnym wyrokiem. . . . czytaj więcej


12 października 2011 - Trzeci Kodeks Praw Dziecka w Witoszowie Dolnym

Trzeci Kodeks Praw Dziecka trafił tym razem do Przedszkola w Witoszowie Dolnym.
Przedszkolakom przekazał go Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, podczas porannego spotkania 10 października. Pierwszy z nich od trzech lat znajduje się w Przedszkolu "Bajkowa Dolinka" w Pszennie, które realizuje zadania w nim zawarte.
Efekty tej pracy są widoczne w codziennym życiu przedszkolaka, ich rodziców oraz nauczycieli. Kolejny trafił w ubiegłym roku do Niepublicznego Przedszkola w Boleścinie. . . . czytaj więcej


12 października 2011 - 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem

W 1947 roku Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) ogłosiła 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem. W tym dniu na całym świecie zbierane są fundusze na programy dożywiania.
Polski Czerwony Krzyż od 13 lat prowadzi ogólnopolską Kampanię Walki z Głodem. Celem naszej kampanii jest nie tylko walka z głodem i ubóstwem, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Co roku w całym kraju odbywają się happeningi, konkursy, zbiórki żywności w marketach, kwesty uliczne na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących lub dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach. . . . czytaj więcej


12 października 2011 - W listopadzie rusza Świdnickia Liga Halowa w Piłce Nożnej

Chcesz uczestniczyć w VI edycji Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej Ronal Cup ? Zapisz się już dzisiaj aby w jesienne i zimowe wieczory zagrać z kolegami.
Mecze rozgrywane będą w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy. Organizatorzy turnieju zapraszają wszystkie drużyny, które w latach poprzednich brały udział w rozgrywkach i zapraszaja też nowe zespoły. Zapisy przyjmowane są telefonicznie - 605 251 430, 605 251 480. Zaczynamy w listopadzie a kończymy w marcu.


12 października 2011 - Trwają prace w Bystrzycy Górnej i Grodziszczu

W tym roku dolnośląskie samorządy otrzymały 51 mln złotych - dzięki projektowi "Odnowa i rozwój wsi". W tegorocznym rozdaniu środków, Gmina Świdnica otrzymała dofinansowanie na realizację dwóch projektów: w Bystrzycy Górnej i Grodziszczu na łączną kwotę dotacji ponad 814 tysięcy złotych.
W Grodziszczu trwają prace remontowe przy świetlicy oraz w sąsiedztwie płyty boiska sportowego a Bystrzycy Górnej trwa przebudowa boiska sportowego oraz budowa szatni i parkingu.
Gdyby nie dotacje unijne na wiele rzeczy nie byłoby nas stać, a tak możemy inwestować na różnych płaszczyznach: od infrastruktury po kulturę, dzięki czemu standard i jakość życia mieszkańców naszej gminy z każdym rokiem znacząco się poprawia - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.


12 października 2011 - Otwarcie parku z Panią Jesień

Do dyspozycji mieszkańców oddano odrestaurowany teren parku przy ulicy Krótkiej, ciągnący się do ulicy Dolnej oraz odremontowaną zabytkową Basztę Dziobową. We wtorkowe popołudnie br. władze miasta przekazały uroczyście park mieszkańcom, a uczniom Zespołu Szkół w Strzegomiu symboliczny klucz do tego miejsca.
Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej dzieci, młodzież i dorośli z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyli w otwarciu parku przy ulicy Krótkiej.
Wszyscy w tym celu zebrali się pod tablicą informacyjną, aby przemaszerować odnowionymi alejkami i podziwiać park na tle pięknej jesieni. . . . czytaj więcej


12 października 2011 - Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

11 października na terenach III LO odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża dla szkół gimnazjalnych ze Świdnicy i Gminy Świdnica.
Udział w zawodach wzięło sześć szkół gimnazjalnych. Organizatorami mistrzostw było III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy oraz Zarząd Rejonowy PCK w Świdnicy. Mistrzostwa takie to pomysł nowatorski, który odbywa się tylko w naszym rejonie. Zmiany reformy o szkolnictwie i wprowadzenie elementów nauki pierwszej pomocy do szkół gimnazjalnych stały się podstawą do tego, aby i w szkołach gimnazjalnych propagowano bardziej ideę czerwonokrzyską i uczono przy tym technik udzielania pierwszej pomocy. . . . czytaj więcej


12 października 2011 - Cieplej w budynkach Gminy Świdnica

Podczas ostatniego głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu RP, mieszkańcy Bystrzycy Górnej oraz okolicznych miejscowości mogli zobaczyć efekt ocieplenia świetlicy i dostosowania jej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektem termomodernizacji objęto również budynek Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Docieplenie placówek oświatowych i świetlic to oszczędność dla samorządów na kosztach energii, dla uczniów to lepszy komfort nauki, a dla mieszkańców gminy wyremontowane miejsca użyteczności publicznej z pewnością przyczynią się do rozwijania oddolnych inicjatyw - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.


11 października 2011 - Bukowy wyleciał na Mistrzostwa Świata

Daniel Bukowy wyleciał dziś rano do Japonii i jako jeden z dwustu zawodników z całego Świata będzie reprezentował Świdnicę na Mistrzostwa Globu Open Kyokushin Karate.
Zawody nazywane są olimpiadą karate, ponieważ odbywają się tylko raz na cztery lata w Tokio.
To najbardziej prestiżowa impreza w świecie karate, w przeszłości walczyły w niej takie sławy jak Andy Hug (Mistrz Świata K-1), Francisco Filho (Wicemistrz Świata K-1), Glaube Feitosa (Wicemistrz Świata K-1) i wielu innych zawodników światowej klasy. . . . czytaj więcej


11 października 2011 - Wspólnoty będą walczyć o 2 miliony złotych

Gmina Świebodzice od 2009 roku realizuje szereg inwestycji pod hasłem Lokalnego Programu Rewitalizacji, który uzyskał akceptację Marszałka Województwa Dolnośląskiego i dofinansowanie ze środków unijnych (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013).
Dzięki ponad ośmiu milionom złotych dotacji udało się już m. in. wyremontować i zaadoptować na potrzeby mieszkaniowe zabytkowy budynek po dawnym pogotowiu przy Alejach Lipowych, odnowić Park Miejski, a obecnie trwa modernizacja łącznika między ulicami Krasickiego i Prusa oraz budowa Centrum Rehabilitacji Społecznej. . . . czytaj więcej


11 października 2011 - Trening przeciw agresji

Do jutra potrwa trzydniowe szkolenie dla nauczycieli, którzy mają być lepiej przygotowani do pracy z dziećmi i młodzieżą przejawiająca zachowania agresywne. Projekt "Bez lęku i agresji w świdnickich szkołach" realizuje miasto Świdnica w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpiecznej".
Obecne szkolenie realizowane jest w Szkole Podstawowej nr 315. Kolejne zaplanowane na 13,17 i 20 października zostanie przeprowadzone w Gimnazjum nr 3. Nauczyciele biorą udział w warsztatach praktyk treningu zastępowania agresji. Obejmują one 30 godzin treningu umiejętności społecznych, kontroli emocji i podejmowania decyzji moralnych, a dodatkowo 10 godzin autotreningu. Warsztaty w Świdnicy prowadzi Teresa Zabrodzka, pedagog, trener Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki Szkolnej "Spójrz inaczej".


11 października 2011 - Jubileusz Aquapolu - to już 25 lat

Firma Aquapol która zajmuje się kompleksowym osuszaniem murów z zastosowaniem nowatorskiego systemu wykorzystującego naturalną grawitację - wynalezionego i opatentowanego w Austrii - świętuje 25 lat obecności w Europie.
Jedynym przedstawicielem w naszym kraju Centrali Aquapol GmbH w Austrii jest Aquapol Polska z siedzibą w Świebodzicach.
I to właśnie świebodzicka firma organizuje z okazji jubileuszu uroczystą konferencję, której gościem honorowym będzie wynalazca systemu Aquapol - właściciel firmy Aquapol Austria Wilhelm Mohorn. . . . czytaj więcej


11 października 2011 - Losowanie miejsc do handlu przed 1 listopada

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy przypomina, że losowanie miejsc, w których można będzie handlować kwiatami i zniczami przed dniem Wszystkich Świętych, odbędzie się 17 października.
Losowanie przeprowadzone zostanie w sali numer 104 Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 49 i rozpocznie się o godzinie 9.00.


11 października 2011 - Wybory parlamentarne już za nami

Na podstawie informacji uzyskanych z 20 Obwodowych Komisji Wyborczych frekwencja wyborcza na terenie Gminy Strzegom wyniosła 39,64% na 21.949 uprawnionych do głosowania.
Swój głos w wyborach oddało 8 701 wyborców.
Największa frekwencja wyborcza była w obwodowej komisji wyborczej Nr 1 w Strzegomiu i wyniosła 49.80 % gdzie swój głos oddało 857 wyborców na 1721 uprawnionych, a najniższa - w obwodowej komisji wyborczej Nr 3 w Strzegomiu tj. 33.26% na 899 uprawnionych głos oddało 299 wyborców.


11 października 2011 - W Świdnicy wygrała frekwencja

Większą frekwencją od krajowej może pochwalić się Świdnica. W naszym mieście w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu RP wzięło udział 50,97 proc. mieszkańców. To lepiej niż ogólnopolska frekwencja 48,92 proc. i więcej niż w powiecie świdnickim - 44,86 proc, choć i tak powiat świdnicki jest pod kątem frekwencji na czele w okręgu wałbrzyskim.
Uprawnionych do głosowania w Świdnicy było 49.052 osoby.
W 31 lokalach wyborczych wydano 25.050 kart do głosowania w wyborach do Sejmu i 25.045 do Senatu. Na kandydatów do Sejmu oddano 24.078 ważnych głosów, a na kandydatów do Senatu 24.333.


11 października 2011 - Renata Mauer - Różańska w Gimnazjum nr 2

13 października, Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy obchodzić będzie Dzień Gimnazjalisty połączony z otrzęsinami klas pierwszych.
Na uroczystości zaproszono: Renatę Mauer - Różańską - polską zawodniczkę w strzelectwie, specjalistkę w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotną mistrzyni olimpijska oraz Rafała Kaczora - boksera walczącego w kategorii muszej, olimpijczyka z Pekinu.
Dodatkową atrakcją dnia będzie: . . . czytaj więcej


11 października 2011 - Porządki w Morawskim parku - zaproszenie do wspólnej pracy

Przedszkole i Fundacja św. Jadwigi w Morawie zapraszają na piątek i sobotę (14 i 15 października br. ) wszystkich chętnych do wspólnej pracy nad porządkowaniem zabytkowego parku w Morawie.
Spodziewany jest też liczny udział ochotników z Niemiec. Prace prowadzone będą pod kierunkiem specjalistów. Uczestnicy otrzymają darmowe posiłki, a po kolacji odbędą się zajęcia seminaryjne na temat architektury i pielęgnacji parków i ogrodów.
Informacje i zgłoszenia: Fundacja św. Jadwigi, tel. 74 854 97 30 oraz www.morawa.org


11 października 2011 - IX Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

"Odkąd istnieje cywilizacja, wspólne spożywanie posiłków było i jest zwyczajem szczególnie celebrowanym, wykraczającym poza samo zaspokajanie głodu.
W różnych epokach wytworzył się cały ceremoniał biesiadowania przy stole. Sposób nakrycia stołu, odpowiednie zachowanie się przy nim, sztuka podawania potraw oraz kultura jedzenia i picia są nieodzownymi umiejętnościami w życiu każdego człowieka.
Co byśmy nie mówili, stół to nie tylko bardziej lub mniej użyteczny mebel, to także najważniejszy rekwizyt życia rodzinnego i towarzyskiego. . . . czytaj więcej


11 października 2011 - Współpraca Gminy Strzegom z organizacjami pozarządowymi

Wydział Funduszy Europejskich podjął prace nad nowym "Programem współpracy Gminy Strzegom z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012". W programie zostaną zamieszczone m.in. zadania publiczne realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz zasady i formy współpracy.
Przy współpracy z sektorem pozarządowym chcemy wypracować roczny model lokalnej i efektywnej współpracy. W związku z powyższym zapraszamy organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego w gminie Strzegom do wzięcia udziału w spotkaniu konsultacyjnym.
Spotkanie odbędzie się 17 października o godzinie 16.00 do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego.


11 października 2011 - Rusza lodowisko

Dwa dni wcześniej niż w roku ubiegłym, już w najbliższą sobotę rusza kryte lodowisko przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. To jeden z najliczniej odwiedzanych sportowych obiektów w mieście. W minionym sezonie ze ślizgawek skorzystało blisko 86 tysięcy osób.
Pierwsza promocyjna ślizgawka wystartuje o 8 rano i potrwa dwie godziny. Wszyscy, którzy na nią przyjdą zapłacą tylko za godzinę. Ceny biletów w stosunku do lat ubiegłych pozostają bez zmian. Bilet normalny będzie kosztował 8 złotych, a ulgowy 4. Każdy kto nie ma swoich łyżew może wypożyczyć je na miejscu.
Nowością w tym roku będzie możliwość korzystania z obiektu przez właścicieli kart Multisport i FitProfit.


10 października 2011 - I Kongres Małżeństw

Uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Edward Nowak, zakończyła 9 października I Kongres Małżeństw w Świdnicy. I Kongres Małżeństw to nowa inicjatywa, która ma promować sakramentalny wymiar małżeństwa i utwierdzać małżeństwa w ich miłości. - Zależało nam, żeby uczestniczące w kongresie małżeństwa miały sposobność do świętowania swej drogi życia, swojego wyboru - mówi Katarzyna Urbaniak z sekretariatu kongresu.
- Nasz cel został osiągnięty. To wydarzenie było strzałem w dziesiątkę - przekonuje i cytuje list, jaki Anetta Radecka przesłała do organizatorów zaraz po zakończeniu kongresu. . . . czytaj więcej


10 października 2011 - Międzynarodowa wymiana uczniowska

Dziewięcioosobowa grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy właśnie wróciła z międzynarodowej wymiany uczniowskiej z Anglii. Młodzież odwiedziła swoich rówieśników z King Edward VI Camp Hill School w Birmingham. Uczniowie promowali swoją szkołę i Powiat Świdnicki, a przede wszystkim szlifowali znajomość języka angielskiego.
Była to już czwarta wymiana ze szkołą z Birmingham.
Do Anglii na sześć dni pojechało dziewięciu uczniów II LO w składzie: Martyna Jabłońska, Joanna Tokarska, Kamila Olszańska, Weronika Mystek, Magdalena Rajtar, Agata Hodij, Mateusz Stadnik, Tomek Olipra, Piotr Szymonowicz wraz z opiekunami: Iwoną Juźwą i dyrektorem Jackiem Iwanczem. . . . czytaj więcej


10 października 2011 - Dyskusja na temat odpadów

Nowe metody zarządzania odpadami komunalnymi, ochrona środowiska naturalnego oraz świadomość ekologiczna mieszkańców gminy to jedne z najważniejszych kwestii jakie zostały poruszone na konferencji szkoleniowej, która 10 października 2011 roku odbyła się w sali posiedzeń świebodzickiego Ratusza.
W dyskusji na temat nowego systemu selektywnej zbiórki odpadów wzięli udział m.in.: zastępca burmistrza miasta Świebodzice Ireneusz Zyska, Piotr Kruczkowski - były prezydent Wałbrzycha, reprezentujący nieobecną na spotkaniu posłankę Izabelę Mrzygłocką oraz prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu Jerzy Ziaja. . . . czytaj więcej


10 października 2011 - Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza w dniach 22-23 października na Warsztaty Wokalne - Natural Voice Perfection. Gościem specjalnym będzie - Sonia Lachowolska (Kraków).
Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, amatorów, nauczycieli śpiewu, a także dla śpiewającej młodzieży.
Zajęcia obejmują: pracę nad profesjonalną barwą głosu dobraną do stylistyki muzycznej, poszerzenie skali głosu, zdrowe użycie głosu w stylach od muzyki pop poprzez jazz, musical, muzykę klasyczną do rockowej, pracę nad uzyskaniem jednolitej barwy głosu na całej skali. . . . czytaj więcej


9 października 2011 - Jeśli prowadzisz firmę . . .

Jeśli prowadzisz firmę, jeśli prowadzisz działalność to napisz o tym na forum, zaprezentuj czym się zajmuje.
Jeśli firmę prezentowałeś i prezentujesz na stronach i w prasie odpłatnie to ta informacja nie jest dla Ciebie, taki wpis zostanie usunięty.
Zapraszamy na forum do nowego działu "Firma" - >>> zobacz


9 października 2011 - AKS Strzegom awansował o jedno miejsce

AKS Strzegom wygrał i awansował o jedno miejsce. AKS Strzegom - Sokół Wielka Lipa 1:0.
Pozostałe wyniki kolejki: Karkonosze Jelenia Góra - Nysa Zgorzelec 0:0, Foto-Higiena Gać - Piast Żmigród 0:1, Ślęza Wrocław - Piast Zawidów 1:1, Granica Bogatynia - Iskra Kochlice 3:1, Miedź II Legnica - Puma Pietrzykowice 1:1, GKS Kobierzyce - Orkan Szczedrzykowice 4:1, Strzelinianka Strzelin - Konfeks Legnica 1:1.
W rozgrywkach IV ligi zmienił się lider i jest nim Piast Żmigród, Foto-Higiena Gać spadło na drugie miejsce, trzecie zajmują Karkonosze Jelenia Góra. Strzegomianie z 12 punktami zajmują 14 miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra na wyjeździe z Pumą Pietrzykowice.


9 października 2011 - Liga okręgowa

W dziewiątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Stal Świdnica 1:2, Lechia II Dzierżoniów - Victoria Świebodzice 0:3, LKS Bystrzyca Górna - Unia Złoty Stok 4:0, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Grom Witków 1:1, Górnik Boguszów-Gorce - Pogoń Pieszyce 0:4, Biały Orzeł Mieroszów - Piast Nowa Ruda 1:0, Nysa Kłodzko - MKS Szczawno Zdrój 1:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Kryształ Stronie Śląskie 1:1.
W tabeli rozgrywek po dziewiątej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 23 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych w tej lidze: 2. Grom Witków 16 punktów, 4. Victoria Świebodzice 15 punktów, 7. Stal Świdnica 14 punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 13 punktów, 13. Zjednoczeni Żarów 9 punktów.


9 października 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach dziewiątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Karolina Jaworzyna Śląska - Cukrownik-Polonia Pszenno 4:0, Włókniarz Głuszyca - Zjednoczeni II Żarów 6:2, LKS Bystrzyca Dolna - Skalnik Czarny Bór 1:8, Rawa Boleścin - Wenus Nowice 5:3, Koliber Uciechów - Granit Roztoka 3:1, Zagłębie Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 3:3, Sudety Dziećmorowice - Unia Jaroszów 4:0, Czarni Wałbrzych - Górnik II Wałbrzych 0:4.


9 października 2011 - 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem

W 1947 roku Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) ogłosiła 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem. W tym dniu na całym świecie zbierane są fundusze na programy dożywiania.
Polski Czerwony Krzyż od 13 lat prowadzi ogólnopolską Kampanię Walki z Głodem. Celem naszej kampanii jest nie tylko walka z głodem i ubóstwem, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Co roku w całym kraju odbywają się happeningi, konkursy, zbiórki żywności w marketach, kwesty uliczne na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących lub dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach. . . . czytaj więcej


9 października 2011 - Historia i zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki

12 października w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy z wykładem zatytułowanym "Historia i zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki" wystąpi Igor Chomyn. Spotkanie ze słuchaczami rozpocznie się o godzinie 18.00. Igor Chomyn (historyk sztuki, główny inwentaryzator i kustosz zbiorów malarstwa i rzeźby XIX i XX wieku Lwowskiej Galerii Sztuki) jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Od 1975 roku pracuje w Lwowskiej Galerii Sztuki jako kustosz zbiorów malarstwa i rzeźby. Jego zainteresowania skupiają się przede wszystkim na sztuce polskiej XIX i XX wieku. . . . czytaj więcej


8 października 2011 - Część ulicy Westerplatte będzie jednokierunkowa

Od poniedziałku, 10 października przez około 3 tygodnie jednokierunkowy stanie się fragment ulicy Westerplatte (na wysokości mostu do skrzyżowania z placem Drzymały).
W rejonie skrzyżowania ulicy Westerplatte ze Śląską wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy do centrum miasta. Jednokierunkowe będą również ulice: Zygmuntowska, Równa, Mieszka I (fragment).
Prace mają związek z budową dróg dojazdowych do powstającej właśnie Galerii Świdnickiej. Realizuje je i finansuje inwestor - firma Rank Progress. Zmiany w komunikacji: . . . czytaj więcej


8 października 2011 - Piłkarze w górę

Coraz lepiej wiedzie się piłkarzom Polonii-Sparty Świdnica, którzy wygrali dzisiaj w Prochowicach. Prochowiczanka Prochowice - Polonia-Sparta Świdnica 1:2
W tabeli prowadzi MKS Oława - 25 punkty przed Promieniem Żary - 22 punkty i Polonią Trzebnica 20 punktów. Polonia-Sparta Świdnica z 19 punktami zajmuje 6 miejsce w rozgrywkach III ligi.
Pozostałe wyniki kolejki: Bielawianka Bielawa - Promień Żary 1:2, Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Pogoń Świebodzin 2:0, Polonia Trzebnica - Orzeł Międzyrzecz 1:1, Ilanka Rzepin - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:0, Lechia Zielona Góra - Arka Nowa Sól 2:1. W najbliższej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica zagra z Lechią Zielona Góra.


8 października 2011 - Siatkarki bez punktów

Świdnickie siatkarki nie były wstanie zdobyć punktów w meczu z akademiczkami z Gliwic, które łatwo zwyciężyły 3:0.
W drugim secie świdniczanki przez moment prowadziły nawet 5:0 ale to było wszystko na co było je stać tego dnia. Przewaga AZS Politechniki Śląskiej Gliwice nie podlegała dyskusji.
MKS Świdnica - AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 0:3 w setach 18:25, 19:25, 13:25.
Świdnicki zespół wystąpił w składzie: Aleksandra Gancarz, Aleksandra Małodobra, Natalia Bernaciak, Magdalena Kukla, Karolina Radgowska, Anna Malina, Joanna Szczurek, Marta Gezella, Ewa Woźniak, Alicja Krusiewicz, Patrycja Smagło.


8 października 2011 - Biją gospodarzy

Po przegranym spotkaniu przez świdnickie siatkarki ten sam los spotkał świdnickich piłkarzy ręcznych. Szybkość i zgranie były głównymi atutami przemyślan.
Czuwaj miał też w swoich szeregach prawdziwych liderów, stanowiących o obliczu drużyny. Szczególnie we znaki dał się zdobywca jedenastu bramek Radosław Jankowski i kołowy Maciej Kubisztal. Czuwaj Przemyśl zwyciężył 36:30 (16:15) i z kompletem czterech zwycięstw na koncie umocnił się na czele tabeli I ligi.
W grze ŚKPR za dużo było przestojów, zespół zagrał bardzo nierówno. Lepsze momenty przeplatał gorszymi, a tych w sobotni wieczór było więcej.


8 października 2011 - Europejska wieża Babel w Ermont

Francuskie miasto Ermont po raz trzeci było gospodarzem Europejskiego Spotkania Miast Partnerskich. Ponad 500 gości z 6 krajów, mówiących w swoich ojczystych językach potrafiła znaleźć wspólny cel, jakim jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego i jego zrównoważony rozwój.
Tegoroczne spotkanie miało jeszcze jeden wymiar - jubileuszowy. W 1966 roku miasto Lampertheim ( będące od 2006 r. również miastem partnerskim gminy Świdnica) podpisało pierwszą umowę partnerską z francuskim miastem Ermont. Dlatego też tegoroczne obchody w Ermont związane były także z jubileuszem 45-lecia obustronnej współpracy. . . . czytaj więcej


8 października 2011 - Atlas zagrożeń na głównych drogach

Zespół ekspertów, pod przewodnictwem Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzego Łużniaka, opracował Atlas zagrożeń na głównych drogach komunikacyjnych obszaru Województwa Dolnośląskiego. Statystyki pokazują spadek wypadków drogowych oraz zmniejszenie liczby ich ofiar w naszym regionie.
"Atlas zagrożeń na głównych drogach komunikacyjnych na obszarze województwa dolnośląskiego" ma na celu wskazanie poziomu bezpieczeństwa na drogach krajowych oraz drogach wojewódzkich. W 2009 roku odnotowano 2623 wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym 263. . . . czytaj więcej


8 października 2011 - Orlik pnie się w górę

Już tylko tygodnie pozostały do zakończenia prac przy budowie kompleksu ogólnodostępnych boisk sportowych w Lutomi Górnej, ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012".
W efekcie realizacji inwestycji powstaną 2 boiska wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, budynek sanitarno-gospodarczy a cały obiekt zostanie ogrodzony i oświetlony.
Wartość inwestycji szacowana jest na poziomie 966 tysięcy złotych. Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniesie 47% kosztów, samorząd województwa pokryje 33% kosztów, natomiast pozostałą część sfinansuje gmina ze środków własnych. . . . czytaj więcej


8 października 2011 - Diamentowe i złote jubileusze

W sobotę, 15 października w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbędą się uroczystości jubileuszowe. Na tę wyjątkową uroczystość zaproszonych zostało 17 par małżeńskich. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego zostanie odznaczonych 16 par ze Świdnicy oraz jedna para z gminy Świdnica.
Tym razem w gronie jubilatów znajdują się trzy pary, które po 60 latach wspólnego życia świętować będą diamentowy jubileusz. Dziesięć par obchodzi 50 rocznicę małżeństwa - złote gody. W gronie jubilatów znajdują się pary, które przeżyła wspólnie: 51, 52, 59 lat.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczą prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek.


7 października 2011 - MKS Świdnica - pierwszy mecz ligowy w Świdnicy

w sobotę, 8 października siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki Świdnica rozegrają pierwszy w tym sezonie mecz drugoligowy na własnym parkiecie.
Rywalkami będą siatkarki AZS Politechnika Śląska Gliwice. Mecz rozpocznie się o godzinie 15.00 w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Akademiczki z Gliwic to tegoroczny spadkowicz z I ligi siatkówki kobiet. Bilety wstępu - 5 złotych, dzieci i młodzież gimnazjalna wstęp wolny.


7 października 2011 - Będą szukać skarbów?

W połowie października w Świebodzicach rozpoczną się badania archeologiczne w obrębie średniowiecznych murów obronnych miasta, które znajdują się przy ulicy Piłsudskiego.
Ma to związek z rozpoczęciem w przyszłym roku rewitalizacji tego obszaru. Gmina Świebodzice otrzymała dofinansowanie na ten cel w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta. Badania będzie prowadził dr Dobiesław Karst. Rekonstrukcja zabytkowych murów obronnych wraz z zagospodarowaniem terenu w rejonie ulicy Piłsudskiego została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. . . . czytaj więcej


7 października 2011 - Srebrny Powiat

Wczoraj Powiat Świdnicki - jako jedyny samorząd powiatowy w Polsce - odebrał Srebrne Godło QI przyznane w ramach piątej edycji Programu Najwyższa Jakość QI 2011.
Jest to ogólnopolski program konkursowy, w którym nagradzane są instytucje, samorządy, producenci i usługodawcy, posiadający czytelną politykę jakości w odniesieniu do produktu, usługi lub systemu zarządzania. Tym samym znalazł się w prestiżowym gronie instytucji i firm z całej Polski wyróżnionych tym odznaczeniem. . . . czytaj więcej


7 października 2011 - "Debiut Gospodarczy" zgłoszenia na finiszu

Do 15 października przyjmowane będą zgłoszenia od osób, które chcą wziąć udział w konkursie "Debiut Gospodarczy".
Łączna pula nagród w tegorocznej edycji konkursu promującego przedsiębiorczość i ciekawe pomysły świdniczan to 60 tysięcy złotych.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków konkursu można znaleźć na stronie urzędu miejskiego - >>> zobacz


7 października 2011 - Międzynarodowe warsztaty

Młodzież ze świebodzickich gimnazjów bierze udział w międzynarodowym projekcie "Multicultural Languauge Cafe", realizowanym przez Stowarzyszenie Semper Avanti.
Wraz z wolontariuszami z Macedonii, Hiszpanii, Turcji, Włoch, Białorusi i Rosji gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach dotyczących Praw Człowieka, które odbyły się 6 października w Miejskim Domu Kultury.
Zajęcia mają na celu przełamywanie barier i stereotypów, szerzenie tolerancji, a tym samym budowanie świadomego i otwartego społeczeństwa. Językiem dominującym warsztatów był język angielski.


7 października 2011 - Szkolenie z pomocy

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przejdą kolejne szkolenie. Tym razem przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w szczególności w związku z przemocą, uzależnieniami i niewydolnością wychowawczą. Szkolenie poprowadzi Bartłomiej Mazurkiewicz, prawnik, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wieloletni członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, współpracownik Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej w Krakowie i Katowicach oraz konsultant ośrodków pomocy społecznej.
Szkolenie przeprowadzone zostanie, 10 października w godzinach 9.00-13.00 w sali narad Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 15.


7 października 2011 - Czekamy na werdykt

Gmina Świebodzice już po raz czwarty pretenduje do miana Gminy Fair Play. Czy i tym razem nasze miasto zostanie wyróżnione za działania sprzyjające inwestycjom i promocji - okaże się już 19 października. Wtedy to Kapituła Konkursu oficjalnie ogłosi wyniki tegorocznej edycji.
Wiadomo już na pewno, że Świebodzice znajdą się w gronie wyróżnionych w kategorii "miasteczek i małych miast". Tegoroczna gala konkursu Gmina Fair Play jest wyjątkowa, bo jubileuszowa - już X raz poznamy najlepsze samorządy w Polsce.
Certyfikaty i nagrody główne zostaną wręczone wszystkim tegorocznym laureatom na scenie głównej Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


7 października 2011 - Nowe chodniki przy drogach powiatowych

Oprócz remontów i budowy dróg powiat nie zapomina także o pieszych. Specjalnie dla nich na przełomie września i października oddane zostały do użytku dwa nowe chodniki w ciągu dróg powiatowych w Witoszowie Dolnym i Krzczonowie (Gmina Świdnica). Koszt robót to 178 tysięcy złotych.
Oba nowe chodniki istotnie poprawiły bezpieczeństwo poruszających się wzdłuż bardzo ruchliwych dróg powiatowych pieszych.
- Chodnik wykonany został z kostki betonowej. - informuje Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego . . . czytaj więcej


7 października 2011 - Renata Mauer - Różańska w Gimnazjum nr 2

13 października, Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy obchodzić będzie Dzień Gimnazjalisty połączony z otrzęsinami klas pierwszych.
Na uroczystości zaproszono: Renatę Mauer - Różańską - polską zawodniczkę w strzelectwie, specjalistkę w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotną mistrzyni olimpijska oraz Rafała Kaczora - boksera walczącego w kategorii muszej, olimpijczyka z Pekinu.
Dodatkową atrakcją dnia będzie: . . . czytaj więcej


7 października 2011 - Przed nami rewanże w JAKO Cup

Niezwykle ciekawie zrobiło się po pierwszej rundzie Powiatowej Ligi Oldboys JAKO Cup. Trzy drużyny zgromadziły identyczną ilość punktów. O kolejności decydowała "mała tabela".
Pierwsze miejsce z bilansem siedmiu punktów zajmują obrońcy mistrzowskiego tytułu, zawodnicy Nocny Team. Na kolejnych dwóch pozycjach z identyczną ilością punktów znaleźli się odpowiednio: Mam Talent oraz Jaga Team.
Bezpośredni kontakt z pierwszą trójką utrzymują piłkarze Kanarinios, którzy zgromadzili jeden punkt mniej. Stawkę zamyka trzecia drużyna poprzedniej edycji Geospace-Pleucom. . . . czytaj więcej


7 października 2011 - Pasowanie w Szkole Podstawowej nr 105

Dzień 7 października w Szkole Podstawowej nr 105 był wyjątkowo uroczysty. Uczniowie z klas I a i Ib zostali pasowani na uczniów. Dzieci swoim śpiewem, recytacją i innymi umiejętnościami udowodniły, że zasługują na miano uczniów.
W pięknej, szkolnej scenerii dziewczynki i chłopcy zostali przyjęci do grona uczniów szkoły. Po złożeniu ślubowaniu pani dyrektor mianowała wszystkich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy i pierwsze czytanki pt.: "Czytam z Polą i Oskarem", a rodzice ufundowali czapki z wyhaftowanymi imionami dzieci oraz rożki obfitości.
Nad uroczystością czuwały: Joanna Kurzawa, Anna Ambroszkiewicz, Anna Traczyk. Zdjęcia - >>> zobacz


6 października 2011 - Część ulicy Westerplatte będzie jednokierunkowa

Od poniedziałku, 10 października przez około 3 tygodnie jednokierunkowy stanie się fragment ulicy Westerplatte (na wysokości mostu do skrzyżowania z placem Drzymały).
W rejonie skrzyżowania ulicy Westerplatte ze Śląską wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy do centrum miasta. Jednokierunkowe będą również ulice: Zygmuntowska, Równa, Mieszka I (fragment).
Prace mają związek z budową dróg dojazdowych do powstającej właśnie Galerii Świdnickiej. Realizuje je i finansuje inwestor - firma Rank Progress. Zmiany w komunikacji: . . . czytaj więcej


6 października 2011 - Gimnazjum nr 3 najlepsze w piłkę nożną

Trwa "Współzawodnictwo Szkolne", kolejna jego odsłoną była rywalizacja świdnickich gimnazjów w piłkę nożną Dziesięcioosobowe drużyny grały systemem każdy z każdym gdzie na boisku walczyło 5 zawodników plus bramkarz.
Faworytami turnieju były dwa gimnazja, jedynka i trójka. Na początku w meczu pomiędzy tymi zespołami padł remis 1-1 i wyglądało na to, że o pierwszym miejscu będzie decydować różnica bramek. Jednak w ostatnim swoim meczu Gimnazjum nr 1 przegrało z dwójką 2-3, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. . . . czytaj więcej


6 października 2011 - Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza w dniach 22-23 października na Warsztaty Wokalne - Natural Voice Perfection. Gościem specjalnym będzie - Sonia Lachowolska (Kraków).
Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, amatorów, nauczycieli śpiewu, a także dla śpiewającej młodzieży.
Zajęcia obejmują: pracę nad profesjonalną barwą głosu dobraną do stylistyki muzycznej, poszerzenie skali głosu, zdrowe użycie głosu w stylach od muzyki pop poprzez jazz, musical, muzykę klasyczną do rockowej, pracę nad uzyskaniem jednolitej barwy głosu na całej skali. . . . czytaj więcej


6 października 2011 - Koncert grupy "Radio Samsara"

W piątek, 7 października w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 w Świebodzicach odbędzie się spotkanie z kulturami wschodu w ramach koncertu grupy Radio Samsara.
Jest to niezwykły projekt założony przez wirtuoza didjerido Ruffusa Libnera. Panowie grają muzykę inspirowaną kulturą Indii, Nepalu, Afryki i Australii. Oprawą będzie pokaz multimedialny z wyprawy muzyków m.in do Tybetu i Nepalu.
Zapowiada się naprawdę magiczny wieczór, początek o godzinie 18.00, wejście 15 złotych.


6 października 2011 - Stop jedynkom - facebook

Stop jedynkom. To akcja społecznego sprzeciwu zorganizowana na facebooku, akcja sprzeciwu wobec dyktatu partyjnego, który powoduje, że większość mandatów poselskich jest obsadzona jeszcze przed wyborami. Partie polityczne ustalając kolejność na swoich listach wyborczych sprowadzają tym samym wyborców do roli marionetek.
Popierajmy kandydatów, którzy dotąd nie pełnili funkcji w parlamencie i obecnie nie startują do Sejmu z pierwszego miejsca.
Głosuj, na którą partię chcesz, ale nie pozwól sobą manipulować! "Nie popieraj Jedynek" ’! Możemy zrobić im STOP! . . . czytaj więcej


5 października 2011 - Porządki w Morawskim parku - zaproszenie do wspólnej pracy

Przedszkole i Fundacja św. Jadwigi w Morawie zapraszają na piątek i sobotę (14 i 15 października br. ) wszystkich chętnych do wspólnej pracy nad porządkowaniem zabytkowego parku w Morawie.
Spodziewany jest też liczny udział ochotników z Niemiec. Prace prowadzone będą pod kierunkiem specjalistów. Uczestnicy otrzymają darmowe posiłki, a po kolacji odbędą się zajęcia seminaryjne na temat architektury i pielęgnacji parków i ogrodów.
Informacje i zgłoszenia : Fundacja św. Jadwigi, tel. 74 854 97 30 oraz www.morawa.org


5 października 2011 - Zaproszenie do udziału w konkursie fotograficznym

W związku z planowanym na 11 października otwarciem parku przy ulicy Krótkiej burmistrz Strzegomia ogłasza konkurs fotograficzny Park - Strzegomskie Planty. Jedynym warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie jednego zdjęcia na terenie nowo powstałego parku (fotografia musi zawierać elementy przedstawiające walory tego terenu).
Liczymy na pomysłowość i oryginalność. Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Strzegomskiego Centrum Kultury - CAS "Karmel" przy ulicy Kościuszki 2, bądź pod nr telefonu 74 649 44 00. Przygotowane prace prosimy składać w formie elektronicznej w siedzibie CAS "Karmel" bądź pod adresem sck@poczta.onet.pl
Najlepsze zdjęcie zostanie zaprezentowane podczas uroczystego otwarcia parku oraz zamieszczone na stronie Internetowego Serwisu Miasta i Gminy Strzegom.


5 października 2011 - Historia i zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki

12 października w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy z wykładem zatytułowanym "Historia i zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki" wystąpi Igor Chomyn. Spotkanie ze słuchaczami rozpocznie się o godzinie 18.00. Igor Chomyn (historyk sztuki, główny inwentaryzator i kustosz zbiorów malarstwa i rzeźby XIX i XX wieku Lwowskiej Galerii Sztuki) jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Od 1975 roku pracuje w Lwowskiej Galerii Sztuki jako kustosz zbiorów malarstwa i rzeźby. Jego zainteresowania skupiają się przede wszystkim na sztuce polskiej XIX i XX wieku. . . . czytaj więcej


5 października 2011 - Do Świdnicy przyjeżdża lider

Przed nami czwarta kolejka I ligi szczypiornistów. W sobotę 8 października o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów ŚKPR Świdnica podejmie lidera I ligi zespół Czuwaju Przemyśl.
Po dwóch zwycięstwach na własnym parkiecie z AZS AWF Biała Podlaska i AZS Politechniką Radom oraz porażce przed tygodniem w Opolu z Gwardią świdnicki beniaminek plasuje się na szóstym miejscu w tabeli, mając w dorobku cztery punkty.
Czuwaj Przemyśl jest jedynym zespołem w lidze, który ma na swoim koncie komplet wygranych. Na inaugurację pokonali na wyjeździe MTS Chrzanów 40:35. . . . czytaj więcej


5 października 2011 - Pasja, która upiększa miasto

Kolorowe balkony, ustrojone w skrzynki z kwiatami okna i piękne, zielone posesje to prawdziwa ozdoba Świebodzic. Z roku na rok coraz więcej osób dba w ten sposób o swoje najbliższe otoczenie, a miasto nagradza tych szczególnych pasjonatów nagrodami i dyplomami w konkursie "Najładniejsze okno, balkon i posesja".
Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nastąpiło we wtorek, 4 października. Do sali narad ratusza zostali zaproszeni laureaci i wyróżnieni. - Dziękując za tak wspaniałą pasję nie można zapomnieć, że oprócz serca wkładacie w to Państwo ogrom pracy i wysiłku - podkreślał burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. - Za to składam gorące podziękowania. A to, co mnie najbardziej cieszy to fakt, że coraz więcej osób dba w ten sposób o swoje najbliższe otoczenie. Nawet jedna, pojedyncza doniczka w oknie daje wiele. . . . czytaj więcej


5 października 2011 - Dziesięciolecie Żarowskiej Podstrefy Ekonomicznej WSSE

24 października w sali widowiskowo-sportowej w Żarowie odbędą się obchody dziesiątej już rocznicy powołania Żarowskiej Podstrefy Ekonomicznej, podlegającej pod Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "Invest - Park" Sp.z.o.o.
Na uroczystość zostało zaproszonych wielu znamienitych gości, w tym obecny Minister Gospodarki Waldemar Pawlak.
Żarowska Podstrefa Ekonomiczna WSSE jest jednym z najlepszych przedsięwzięć gospodarczych w regionie - jej jubileusz jest wspaniałą okazją do świętowania tego wielkiego sukcesu.


4 października 2011 - Kolejne darmowe gazety

Coraz częściej na lokalnych rynkach prasowych miast i miasteczek ukazują się kolejne darmowe gazety liczące na łatwy zysk polegający na zamieszczaniu reklam i ogłoszeń pomiędzy nielicznymi informacjami.
Żywot tych gazet okazuje się niezmiernie krótki, często całe sterty gazet znaleźć można na śmietnikach a wiec nie są tak kolportowane jak ich wydawcy przedstawiają to reklamodawcom a w najlepszym wypadku rzucane są setkami sztuk na korytarzach instytucji i poczekalniach. W ten sposób nie ponosi się kosztów dystrybucji związanych z dostarczeniem ich do czytelnika. Ale wśród takich gazet znajdują się też wyjątki. . . . czytaj więcej


4 października 2011 - Zawodnicy Stragony w reklamie Alior Banku

W zeszłym tygodniu odbyła się premiera nowej reklamy Alior Banku.
W spocie, który był nagrywany w ujeżdżalni Stada Ogierów Książ, zagrali zawodnicy trenujący na co dzień w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie. W reklamie główną rolę zagrała para Joanna Pawlak i wałach Down Boy. Na drugim planie przewija się Jan Żmójdzin i klacz Olivia Plus - S. Reklamę można zobaczyć na kanale Youtube - zobacz


4 października 2011 - Szkolenia dla niepełnosprawnych

Ruszyły zapowiadane na początku września szkolenia doskonalące wiedzę osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi, poruszającymi się na wózkach inwalidzkich.
Jest to efekt współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji z Bolesławca.
Fakt, że takie szkolenia są bardzo potrzebne, zgłosiły same osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. - Zgłosiła się do mnie osoba niepełnosprawna, na stałe przykuta do wózka w pozycji leżącej. Pierwsze spotkanie postanowiliśmy więc zorganizować na parterze, w pomieszczeniach Powiatowego Urzędu Pracy, gdyż tylko tam technicznie było to możliwe. . . . czytaj więcej


4 października 2011 - Znamy zwycięzców Marszu Na Wielką Sowę

2 października dobiegł końca cykl zmagań pn. "Sowiogórski Nordic Walking - Marsz na Wielką Sowę". Ostatnia, trzecia edycja marszu odbyła się w Lasocinie, a konkretnie w przepięknym gospodarstwie Agroturystycznym "Cicha Woda".
Po raz kolejny pogoda rozpieszczała organizatorów z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz co najważniejsze - zawodników, którzy w liczbie 43 stawili się na linii startu tradycyjnie o godzinie 11.00. Tym razem organizatorzy zmienili nieznacznie początek zmagań, oddzielając start mężczyzn i kobiet.
Przed rozpoczęciem marszu nie zabrakło oczywiście profesjonalnej rozgrzewki wraz z pokazem techniki Nordic Walking, prowadzonej przez wykwalifikowanego instruktora. . . . czytaj więcej


4 października 2011 - Nominacja dla Kasprowiczan

Nominacja dla Kasprowiczan od Fundacji Deutsch-Polnisches Jugendwerk. Niedawno gościli w Świdnicy goście z Biberach w ramach wymiany międzynarodowej organizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kasprowicza.
Okrągłą rocznicę 20-letnich kontaktów z naszymi zachodnimi sąsiadami uczczono zasadzeniem "Drzewka Przyjaźni" na skwerze przy I Liceum Ogólnokształcącym. Zaraz po zakończeniu wizyty na ręce dyrektora Roberta Kaśkowa i germanistki Bożeny Furmankiewicz, wieloletniej organizatorki wymian międzynarodowych wpłynęły podziękowania i nominacja do wyróżnienia od fundacji Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która od lat wspiera finansowo tego typu projekty. . . . czytaj więcej


4 października 2011 - Ciepło ze słońca

W poniedziałek, 3 października, w Świebodzicach odbyło się drugie już spotkanie dla mieszkańców, zainteresowanych kupnem i montażem kolektorów słonecznych. Zestawy do ogrzewania domu oraz podgrzania ciepłej wody, wraz z warunkami ich finansowania, przedstawiła warszawska firma Hetman CB.
Dzięki korzystaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska firma oferuje aż 70-procentowe dotacje na zakup tego typu instalacji.
Gmina Świebodzice przystąpiła do programu współpracy z firmą, chcąc umożliwić mieszkańcom skorzystanie z tej ekologicznej i ekonomicznej formy wykorzystania odnawialnych źródeł energii. . . . czytaj więcej


4 października 2011 - Kasztanowy zawrót głowy

W Szkole Podstawowej nr 315 ruszyła akcja dla uczniów tej szkoły pod nazwą "Pizza dla klasy za kasztany". Klasa, która zbierze największą ilość kasztanów (w kilogramach), w nagrodę wychodzi na pizzę pod opieką nauczyciela na koszt szkoły.
Wszystkie klasy chętnie włączyły się do akcji i przynoszą ogromne ilości tego owocu. Ku naszej radości rodzice aktywnie włączyli się w pomoc swoim pociechom w zbieraniu kasztanów. Nasza akcja przyczyniła się do częstszych rodzinnych spacerów.
Finał zbiórki będzie miał miejsce 15 października, lub wcześniej, w przypadku wykorzystania zasobów. Na dzień 3 października uczniowie zebrali łącznie już około 2 tony owocu.


4 października 2011 - 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem

W 1947 roku Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) ogłosiła 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem. W tym dniu na całym świecie zbierane są fundusze na programy dożywiania.
Polski Czerwony Krzyż od 13 lat prowadzi ogólnopolską Kampanię Walki z Głodem. Celem naszej kampanii jest nie tylko walka z głodem i ubóstwem, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Co roku w całym kraju odbywają się happeningi, konkursy, zbiórki żywności w marketach, kwesty uliczne na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących lub dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach. . . . czytaj więcej


4 października 2011 - "Koncert dla rodziców i przyjaciół" w Krzyżowej

Zapraszamy serdecznie na powtórkę "Koncertu dla rodziców i przyjaciół", który odbędzie się 8 października o godzinie 16.00 w Pałacu "Krzyżowa".
W imprezie wystąpią zespoły oraz soliści ze Studia Artystycznego "Katharsis", prezentując swoje umiejętności taneczne i wokalne.
Wspaniała zabawa w rodzinnej atmosferze i pięknym miejscu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas wolny.


4 października 2011 - Idzie lasem Pani Jesień

Tegoroczna Jesień przyszła do nas ciepła, słoneczna z pełnym koszem jesiennych darów. Mogły się o tym przekonać przedszkolaki z "Misia Uszatka" w Strzegomiu.
W radosnych nastrojach z koszyczkami wybrały się do lasu w Żółkiewce. Jakież było zdziwienie i radość dzieci kiedy z lasu na ich spotkanie wyszła prawdziwa Pani Jesień z naręczem jesiennych kwiatów i liści.
Jesienna Pani zaprosiła przedszkolaki na spacer po lesie i łące. Dzieci słuchały odgłosów lasu, wdychały jesienną woń, zbierały liście, kasztany, żołędzie, szyszki, a Pani Jesień podczas wspólnej zabawy roztaczała swe uroki. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Organizacje pozarządowe w Sudeckim Centrum

Od dziś, 3 października budynek przy ulicy Długiej 33 jest siedzibą Sudeckiego Centrum Organizacji Pozarządowych.
W uroczystej inauguracji SCOP oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych, parlamentarzystów, radnych Sejmiku Dolnośląskiego, władz miasta i powiatu uczestniczył również marszałek województwa, Rafał Jurkowlaniec i rzecznik praw dziecka, Marek Michalak.
W świeżo przebudowanym budynku, pracę rozpocznie wkrótce kilkadziesiąt świdnickich organizacji, które działają na rzecz mieszkańców. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Złoty medal świdniczan

Złoty medal na bardzo mocno obsadzonym Międzynarodowym Turnieju Akrobatyki Sportowej na Białorusi wywalczyli świdniccy zawodnicy Jonas Al-Hadad i Michał Skowron.
To olbrzymi sukces gdyż wschód to największe potęgi w tej dyscyplinie sportu, a uzyskany wynik dobrze rokuje przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy.
Turniej odbył się w dniach 29 września - 1 października w Brześciu na Białorusi.


3 października 2011 - Sukces Absolwenta II LO w Świdnicy

Dawid Tymiński, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego i świeżo upieczony student prawa Uniwersytetu Wrocławskiego znalazł się w gronie trzech kandydatów, którzy uzyskali najwyższe wyniki rekrutacyjne.
Wyniki te liczone były na podstawie rezultatów egzaminu maturalnego. Podczas uroczystej immatrykulacji, która miała miejsce 30 września w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, Dawid odebrał nagrodę w postaci kodeksów ufundowanych przez Lewis Nexis.


3 października 2011 - Oceń samorządowca - wyniki

Jakiś czas temu pod ocenę czytelników oddaliśmy długą listę radnych gmin i miast w powiecie świdnickim. Pod ocenę poddaliśmy również rządzących w samorządach. Czytelnicy oddawali głosy także na parlamentarzystów i jedyną Radną Sejmiku Dolnośląskiego.
Tym razem czytelnicy oddawali głosy nie tylko na "tak" oddawano również głosy na "nie".
Wczoraj zakończyło się głosowanie. Nie podejmujemy się oceny wyników i nie będziemy wyciągać wniosków. To zostawimy czytelnikom. Jesteśmy przekonani, że warto przyjrzeć się wynikom bo one mówią bardzo wiele o osobach poddanych ocenie - >>> zobacz wyniki


3 października 2011 - O zdrowiu psychicznym po raz drugi

Niedawno informowaliśmy, że w powiecie świdnickim powstanie Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. We wrześniu pracę rozpoczął Zespół odpowiedzialny za stworzenie i koordynowanie takiego programu w latach 2011-2015.
Właśnie odbyło się drugie posiedzenie Zespołu, do którego dołączyli znani Świdnicy lekarze: Hanna Marczyńska, Mariusz Leszczyński i Jan Zieńczuk. Wszystko po to, aby o zdrowie psychiczne dbać już od urodzenia. Pracami w Zespole kieruje Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa. Został od powołany w związku z nowymi wytycznymi Rady Ministrów, według których samorządy mają obowiązek zająć się ochroną zdrowia psychicznego swoich mieszkańców. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Burmistrz upoważniony

Gmina Świebodzice będzie walczyć przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym o uznanie zaskarżonych przez Wojewodę Dolnośląskiego pięciu uchwał dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Rada Miejska upoważniła burmistrza do reprezentowania jej przed WSA.
Wojewoda Dolnośląski uznał, że mpzg obszarów: Św. Ojca Pio, Solnej, Zamkowej, Rekreacyjnej i Cierni, które Rada Miejska zatwierdziła w czerwcu tego roku, zawierają wady prawne. Wcześniej jednak, po ich uchwaleniu i sprawdzeniu przez nadzór prawny Urzędu Wojewódzkiego, nie zostały one podważone ani uchylone, lecz opublikowane w Dzienniku Ustaw Województwa Dolnośląskiego. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Klezmerado w klasztorze

Muzyka klezmerska zabrzmiała po raz pierwszy w wirydarzu klasztoru pokarmelitańskiego w Strzegomiu w wykonaniu Zespołu Klezmerado. Oczarowana publiczność już wie, że pragnie właśnie takiej muzyki słuchać w przyszłości.
Zespół Klezmerado w składzie: Bartosz Warkoczyński, Paweł Stuczyński i Włodzimierz Brzeziński, istniejący już 3 lata, zagrał ponad 20 koncertów, a wczoraj - koncert w mieście rodzinnym Bartosza Warkoczyńskiego.
Muzycy zaprezentowali wariacje na temat tradycyjnej muzyki żydowskiej, w których wyczuć można było elementy klezmerskie, orientalne, bałkańskie i polskie. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe

30 września odbyły się w Żarowie Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. W biegach startowały dziewczęta i chłopcy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W zawodach rywalizowały szkoły ze Świdnicy, Jaworzyny Śląskiej, Marcinowic i Pszenna.
Wyniki: Szkoły Podstawowe - dziewczęta: 1 Szkoła Podstawowa numer 4 Świdnica, 2 Szkoła Podstawowa numer 315 Świdnica, 3 Szkoła Podstawowa Jaworzyna Śląska. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Czternastu sprawiedliwych

Rada Miejska wybrała ławników do Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Świdnicy. Gminę Świebodzice będzie reprezentować 14 osób.
Do Sądu Okręgowego w Świdnicy - Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Szklarczyk Aleksandra.
Do Sądu Okręgowego w Świdnicy - Wydział Cywilny - Jakubowski Stanisław, Karbowniczek Alicja, Lachowicz Krystyna, Lebiecka - Patyk Feliksa, Majewska-Rypuła Henryka, Młynarkiewicz Katarzyna, Skoczylas Krystyna, Wrońska Lilianna.
Do Sądu Rejonowego w Świdnicy - Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Gałusiński Włodzimierz, Kozak Tadeusz, Potoczny Roland. Do Sądu Rejonowego w Świdnicy - Wydziału Rodzinnego i Nieletnich - Kolczyński Marek, Stefan Józef.


3 października 2011 - 31 lat NSZZ "Solidarność"

W związku z 31 Rocznicą powstania NSZZ " Solidarność" oraz 30 rocznicą poświęcenia Sztandaru NSZZ " Solidarność Ziemi Strzegomskiej" odbyła się drugiego października o godzinie 11.30 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu uroczysta Msza Święta.
Rangę uroczystości podniosła obecność pocztów sztandarowych. W poczcie sztandarowym Gminy Strzegom wystąpili: Marian Góra, Piotr Szmidt i Ryszard Nabiałek. - Dla mnie jest to ważna rocznica, bowiem nie byłoby wolności bez "Solidarności". Bez względu na koleje losu związku, ważna jest świadomość, że bez tego ruchu narodowej solidarności nie byłoby transformacji w Europie. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Sesja w Świebodzicach

Minuta ciszy dla Pana Tadeusza - W czwartek, 29 września, odbyła się XV sesja Rady Miejskiej Świebodzic kadencji 2010-2014. Radni rozpatrzyli dziewięć projektów uchwał.
Zanim jednak przystąpili do normalnej pracy sesyjnej, na wniosek przewodniczącej RM Elżbiety Horodeckiej minutą ciszy uczczono pamięć radnego Tadeusza Gruszki, który zmarł w połowie września.
Zmiany w budżecie - Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę, zwiększającą dochody budżetowe miasta na 2011 rok o kwotę 543 tys. złotych. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Spotkanie po latach w Liceum Ogólnokształcącym

Po długich i intensywnych przygotowaniach uczniów i grona pedagogicznego czas cofnął się o kilkadziesiąt lat. Zdarzyło się to w ostatnią sobotę na uroczystych obchodach 50 - lecia istnienia Strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Strzegomiu i jednocześnie V już Zjazdu Absolwentów.
Wzięło w nim udział około 200 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej, odprawioną w intencji nauczycieli i wychowanków szkoły. . . . czytaj więcej


3 października 2011 - Nowe chodniki w gminie

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w Gminie Świdnica z roku na rok wzrasta ilość chodników.
Tylko w tym roku położono już 810 metrów kwadratowych chodnika w Krzczonowie, 200 metrów kwadratowych w Witoszowie Dolnym, a kolejne 227 metrów kwadratowych ułożonych zostanie do końca października tego roku. Do realizacji w tym miesiącu zaplanowano także budowę czterech zatoczek autobusowych. Prace rozpoczęto już w Bystrzycy Górnej, w której docelowo powstaną dwie zatoczki, kolejne w Witoszowie i Bystrzycy Dolnej. . . . czytaj więcej


2 października 2011 - Mieszkańcy Wirek mają "Orlika"

Program "Moje Boisko Orlik 2012" zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju.
Założeniem Programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu i rozwoju fizycznego pod okiem trenera animatora oraz popularyzacja aktywnego stylu życia, a więc rodzinnych zawodów sportowych, weekendów ze sportem i turystyką.
Taki piękny obiekt został dzisiaj uroczyście oddany mieszkańcom Wirek w Gminie Marcinowice. . . . czytaj więcej


2 października 2011 - AKS Strzegom znowu przegrywa

AKS Strzegom przegrał kolejny mecz, tym razem stało się to w Zawidowie. Piast Zawidów - AKS Strzegom 2:0
Pozostałe wyniki kolejki: Nysa Zgorzelec - Granica Bogatynia 1:1, Orkan Szczedrzykowice - Ślęza Wrocław 1:3, Konfeks Legnica - Karkonosze Jelenia Góra 0:1, Sokół Wielka Lipa - Miedź II Legnica 4:2, Iskra Kochlice - Foto-Higiena Gać 0:3, Puma Pietrzykowice - Strzelinianka Strzelin 0:0, Piast Żmigród - GKS Kobierzyce 0:0.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać przed Piastem Żmigród. Strzegomianie z 9 punktami zajmują 15 miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra u siebie z Sokołem Wielka Lipa.


2 października 2011 - Liga okręgowa

W ósmej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - Iskra Jaszkowa Dolna 2:2, Stal Świdnica - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 7:1, Victoria Świebodzice - Górnik Boguszów-Gorce 5:0, Zjednoczeni Żarów - MKS Szczawno Zdrój 0:1, Piast Nowa Ruda - LKS Bystrzyca Górna 5:0, Kryształ Stronie Śląskie - Biały Orzeł Mieroszów 0:2, Unia Złoty Stok - Lechia II Dzierżoniów 1:0, Pogoń Pieszyce - Nysa Kłodzko 1:1.
W tabeli rozgrywek po ósmej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 20 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych w tej lidze: 3. Grom Witków 15 punktów, 8. Victoria Świebodzice 12 punktów, 10. Stal Świdnica 11 punktów, 11. LKS Bystrzyca Górna 10 punktów, 12. Zjednoczeni Żarów 9 punktów.


2 października 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach ósmej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zjednoczeni II Żarów - Rawa Boleścin 3:1, Zagłębie Wałbrzych - Granit Roztoka 2:0, Wenus Nowice - LKS Bystrzyca Dolna 3:0, Unia Jaroszów - Karolina Jaworzyna Śląska 0:3, Cukrownik-Polonia Pszenno - Koliber Uciechów 6:1, Skalnik Czarny Bór - Sudety Dziećmorowice 0:1, Gwarek Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 4:2, Górnik II Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 2:1.


2 października 2011 - Twierdza świdnicka zdobyta

Wczorajsza inscenizacja bitwy - zdobycia twierdzy świdnickiej przez Austriaków odbyła się w ramach "IV rekonstrukcji historycznych bitew - Świdnica 2011". W bojach na terenie Fleszy Jawornickiej w Parku przy ulicy Sikorskiego wzięło udział około 120 żołnierzy z regimentów historycznych z Polski, Czech i Niemiec.
Potyczki odbyły się w 250. rocznicę zdobycia twierdzy świdnickiej przez austriacki korpus generała Laudona. Zainteresowanych wynikami bitwy informujemy, że podobnie jak 250. lat temu tak i wczoraj twierdza została przez austriaków zdobyta. Wojska do bitwy sposobiły się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i tam można było ich wcześniej oglądać. Zainteresowani mogli oglądać tam pokazy życia obozowego, pokazy musztry i pokazy broni wszystkich grup rekonstrukcyjnych.


2 października 2011 - Koncert grupy "Radio Samsara"

W piątek, 7 października w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 w Świebodzicach odbędzie się spotkanie z kulturami wschodu w ramach koncertu grupy Radio Samsara.
Jest to niezwykły projekt założony przez wirtuoza didjerido Ruffusa Libnera. Panowie grają muzykę inspirowaną kulturą Indii, Nepalu, Afryki i Australii. Oprawą będzie pokaz multimedialny z wyprawy muzyków m.in do Tybetu i Nepalu.
Zapowiada się naprawdę magiczny wieczór, początek o godzinie 18.00, wejście 15 złotych.


1 października 2011 - Punkt siatkarek w Opolu

Po kilkuletniej nieobecności w II lidze świdnickie siatkarki powróciły na ligowe parkiety. Dzisiaj rozegrały pięciosetowy mecz w Opolu. SMS LO2 Opole - MKS Świdnica 3:2 w setach 25:16, 19:25, 23:25, 25:19, 15:9.
Punkt zdobyty na terenie przeciwnika jest zapowiedzią ciekawego sezonu w wykonaniu świdnickiego zespołu mającego w swoim składzie wicemistrzynie Polski kadetek. Skład MKS Świdnica - Aleksandra Małodobra, Natalia Bernaciak, Magdalena Kukla, Karolina Radgowska, Anna Malina, Aleksandra Gancarz, libero - Joanna Szczurek, Marta Gezella, Alicja Krusiewicz, Ewa Woźniak, Patrycja Smagło. Trenerem zespołu jest Magdalena Antoniak.
Najbliższy mecz MKS Świdnica rozegra 8 października z AZS Politechnika Śląska Gliwice w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy o godzinie 15.00.


1 października 2011 - Pamiątki o świdniczanach na szczycie wieży

Przy dźwiękach trąbki do kuli odbudowywanej wieży ratuszowej trafiły dziś pamiątki świdniczan. Były salwy z broni świdnickiego regimentu oraz występ zespołu. Na Rynku wystąpiły tez inne regimenty, które zjechały do Świdnicy by w godzinach popołudniowych rozegrać historyczną bitwę.
W puszkach, które zostały szczelnie zamknięte, umieszczono pamiątki, które dla przyszłych pokoleń udokumentują współczesną Świdnicę. Wśród pamiątek jest 1200 zdjęć świdniczan m. in. indywidualne i grupowe, ale też np. odciśnięte dłonie uczniów świdnickiej szkoły społecznej.


1 października 2011 - Piłkarze w górę

Coraz lepiej wiedzie się piłkarzom Polonii-Sparty Świdnica, którzy wygrali dzisiaj z Bielawianką Bielawa 1:0.
W tabeli prowadzi MKS Oława - 25 punkty przed Orłem Ząbkowice Śląskie - 20 punktów i Promieniem Żary - 19 punktów. Polonia-Sparta Świdnica z 16 punktami awansowała na 6 miejsce w rozgrywkach III ligi.
Pozostałe wyniki kolejki: Promień Żary - Ilanka Rzepin 3:2, Orzeł Międzyrzecz - Lechia Dzierżoniów 4:0, Celuloza Kostrzyn nad Odrą - Orzeł Ząbkowice Śląskie 5:1, Arka Nowa Sól - Prochowiczanka Prochowice 2:1, MKS Oława - Lechia Zielona Góra 2:1. W najbliższej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica rozegra mecz w Prochowicach z Prochowiczanką.


1 października 2011 - Ręczni w dół

"Niech zwycięski sen trwa! ŚKPR zagra w Opolu. Po dwóch wygranych na własnym parkiecie ŚKPR Świdnica po raz pierwszy w tym sezonie zagra w hali przeciwnika".
- tak pisano niedawno na stronie klubowej. Niestety, sen się skończył zaczęła się jawa. Przyszedł czas na wymagających rywali i od razu widać to po wyniku meczu. Gwardziści okazali się zespołem zdecydowanie lepszym.
Gwardia Opole - ŚKPR Świdnica 31:20 (18:9)


1 października 2011 - "Koncert dla rodziców i przyjaciół" w Krzyżowej

Zapraszamy serdecznie na powtórkę "Koncertu dla rodziców i przyjaciół", który odbędzie się 8 października o godzinie 16.00 w Pałacu "Krzyżowa".
W imprezie wystąpią zespoły oraz soliści ze Studia Artystycznego "Katharsis", prezentując swoje umiejętności taneczne i wokalne.
Wspaniała zabawa w rodzinnej atmosferze i pięknym miejscu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas wolny.


1 października 2011 - Bieg po złoto

Tej jesieni przed nami kilka ciekawych propozycji zawodów sportowych, na które serdecznie zapraszamy.
Są to różnorodne imprezy zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i amatorów aktywnego życia.
"Bieg po złoto" to widowiskowe i wyjątkowe zawody biegowe. Rozgrywane są w trudnym technicznie i ciekawym terenie - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka około 5 km niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała