30 listopada 2011 - Prymusi ze stypendiami Prezesa Rady Ministrów

16 uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Świdnickiego otrzymało wczoraj z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Beaty Pawłowicz oraz członka Zarządu Powiatu w Świdnicy Sabiny Cebuli stypendia przyznane przez Prezesa Rady Ministrów.
Jest to forma nagrody dla uczniów, którzy uzyskali w ubiegłym roku szkolnym promocję z wyróżnieniem lub wykazali szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Uroczystość odbyła się wczoraj w wypełnionej po brzegi Auli Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. . . . czytaj więcej


30 listopada 2011 - Rzutem na taśmę

Dość zaskakująco zakończyła się całoroczna rywalizacja Gmin i powiatów w ramach XII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Zwycięstwo reprezentacji chłopców z Marcinowic w Finale Dolnośląskim halowej piłki nożnej do lat 15 i zajęcie 5 miejsca przez reprezentację lubińską oraz 7 przez reprezentację oławską spowodowało, że w punktacji powiatów Świdnica jednym punktem wyprzedziła powiat lubiński i sześcioma punktami powiat oławski.
Przypomnijmy, że igrzyska to całoroczne zmagania w dyscyplinach: piłka halowa dzieci do lat 13, szachy indywidualne, szachy drużynowe, tenis stołowy, wiosenne i jesienne biegi przełajowe, lekka atletyka, Piłkarska Kadra Czeka dziewcząt (do lat 16), Piłkarska Kadra Czeka chłopców (do lat 16), Puchar lata dzieci do lat 14, turnieje samorządowe, Streetbaal kobiet i mężczyzn, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn, warcaby stupolowe, piłka halowa dzieci do lat 15. . . . czytaj więcej


30 listopada 2011 - XIX Świdnicki Festiwal Tańca

W dniach 3 i 4 grudnia odbędzie się w Świdnicy XIX Świdnicki Festiwal Tańca. Festiwal rozpocznie się 3 grudnia o godzinie 10.00 w Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim 11 występami najmłodszych kategorii par tanecznych tańca towarzyskiego.
O godzinie 13.00 wystąpią pary młodzieżowe a o 17.00 gala finałowa.
4 grudnia o godzinie 10.00 w Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Osiedlu Zawiszów rozpoczną się tańce Hip - Hop, Show Dance, Modern, Jazz Dance. W festiwalu zaprezentuje się około 300 wykonawców.


30 listopada 2011 - Miasteczko Świętego Mikołaja

Już 4 grudnia na Placu Wolności w Żarowie, po raz drugi w historii Gminy Żarów, powstanie Miasteczko Świętego Mikołaja.
Przypomnijmy, Miasteczko Świętego Mikołaja, z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie, po raz pierwszy zagościło w Żarowie rok temu, już wtedy zyskując rzeszę miłośników wśród mieszkańców Gminy Żarów.
Podczas tegorocznej wizyty w Miasteczku Świętego Mikołaja na przybyłych czekać będzie wiele niezapomnianych chwil, m.in. konkursy, zabawy, prezentacja psów zaprzęgowych rasy siberian husky, pokaz ognia, świąteczny kiermasz ozdób Bożonarodzeniowych.


29 listopada 2011 - Czerwona Torebka zaprasza na pierwsze zakupy

W sobotę, 10 grudnia, zostanie otwarty w Świebodzicach obiekt handlowy w ramach platformy dla handlu detalicznego Czerwona Torebka. Inwestycja jest zlokalizowana przy ulicy Mieszka 1.
Wśród najemców znajdują się przedstawiciele zarówno lokalnych przedsiębiorców, jak i marki sieciowe. Na pierwszych klientów czeka moc atrakcji w postaci upominków i rabatów cenowych.
Obiekt handlowy Czerwona Torebka w Świebodzicach to zespół lokali zlokalizowany w nowoczesnym, jednokondygnacyjnym obiekcie o powierzchni 638 mkw. . . . czytaj więcej


29 listopada 2011 - Będzie remont dworca

Coraz bliżej do wyczekiwanej modernizacji zabytkowego dworca PKP w Świebodzicach. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu ogłosił zapowiadany jeszcze na początku roku przetarg na wykonanie robót budowlano-montażowych dla projektu "Przebudowa dworca kolejowego w Świebodzicach".
Wykonawca ma czas na zrealizowanie projektu do 30 września 2012 roku. Oferty można składać do 30 listopada 2011 roku do godziny 10:00. Otwarcie ofert nastąpi w terminie 30 dni od ostatecznego terminu składania ofert.


29 listopada 2011 - Konwent współpracy

Ścisła współpraca z parlamentarzystami, grupowe zakupy prądu, gazu, czy też usług telekomunikacyjnych oraz wspólne wystąpienia w sprawach ważnych dla samorządów, to najważniejsze ustalenia Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. We wtorek, 29 listopada na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka do Świdnicy przyjechało blisko 40 prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz nowo wybrani posłowie i senator.
Dzisiejsze spotkanie zostało poszerzone o obecność starostów z terenu Przedgórza Sudeckiego.
- Pomysł wywodzi się z prostej obserwacji tego, że co rusz stawiamy sobie pytania o przyszłość Polski samorządowej. . . . czytaj więcej


29 listopada 2011 - Walka z wiatrakami

Temat lokalizacji elektrowni wiatrowych w Gminie Strzegom budzi coraz więcej emocji, a te dochodziły do zenitu w czasie spotkania 28 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego. Na spotkanie przybyli: Anna Zalewska - Poseł na Sejm RP, Zbigniew Suchyta - Burmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski - Zastępca Burmistrza, eksperci dr inż. Sławomir Augustyn i dr inż. Henryk Wojciechowski, radni, sołtysi zainteresowanych wsi, jak również mieszkańcy gminy.
Dr inż. Sławomir Augustyn wygłosił wizualizowany slajdami wykład dotyczący elektrowni wiatrowych, w którym zaprezentował stanowisko promujące tego typu inwestycje. . . . czytaj więcej


29 listopada 2011 - Koniec utrudnień na obwodnicy

Nie ma już zwężeń, ograniczeń prędkości i tablic ostrzegawczych przy wjeździe do Świebodzic drogą krajową nr 35 od strony Świdnicy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła trwający blisko pół roku remont wiaduktu kolejowego na tym odcinku.
Prace obejmowały całą prawą stronę jezdni, z tego powodu na odcinku kilkuset metrów ruch odbywał się jednym pasem.


29 listopada 2011 - Zimą szczególnie ostrożnie na "łączniku"

Zarząd Powiatu apeluje do kierowców, aby zimą zachowali szczególną ostrożność na nowej drodze 3396D (tzw. "łączniku autostradowym").
Wykonana w nowoczesnej technologii droga i okres gwarancyjny uniemożliwiają posypywanie jej solą w okresie zimowym. Okres gwarancyjny potrwa rok czasu.
- Nie oznacza to jednak, że przez ten okres nowa droga w ogóle nie będzie utrzymywana w zimie. - uspokaja Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, która odpowiada za drogi powiatowe. - Zimowe utrzymanie tego odcinka w trakcie okresu gwarancyjnego będzie polegało na odśnieżaniu i posypywaniu materiałem uszorstniającym. - dodaje. . . . czytaj więcej


29 listopada 2011 - Dolnośląskie Międzysektorowe Forum Ekologiczne

25 listopada we Wrocławiu odbyło się III Dolnośląskie Międzysektorowe Forum Ekologiczne. Organizatorami spotkania był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Gimnazjum nr 3 w Świdnicy jako jedyne gimnazjum z województwa dolnośląskiego, otrzymało zaproszenie na III Dolnośląskie Międzysektorowe Forum Ekologiczne, jakie 25 listopada odbyło się we Wrocławiu.
Do stolicy Dolnego Śląska pojechali przedstawiciele wielu szkół z naszego województwa, jednak jedynie Gimnazjum nr 3 ze Świdnicy reprezentowało nasz powiat. To szczególne wyróżnienie zarówno dla uczniów jak i dla opiekuna i koordynatora ekologicznych działań - Jolanty Orleańskiej. . . . czytaj więcej


29 listopada 2011 - "zDolny Ślązak Gimnazjalista"

W październiku odbył się szkolny etap konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista". Jest to jeden z najbardziej renomowanych konkursów wojewódzkich dla szkół gimnazjalnych.
Ma on charakter interdyscyplinarny realizowany jest w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Organizatorami konkursów są: Dolnośląski Kurator Oświaty, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Konkursy nadają laureatom szczególne uprawnienia przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych. Tegoroczna edycja była już dwunasta. . . . czytaj więcej


28 listopada 2011 - Forum Zawodowe w "Mechaniku"

Dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy i Centrum Kształcenia Praktycznego informują, że 29 listopada w godzinach 9.00-13.30 odbędzie się Forum Zawodowe Branży Mechanicznej.
W Forum będą uczestniczyć pracodawcy branży mechanicznej działający w naszym regionie oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych.


28 listopada 2011 - Wejście do USC przeniesione

W związku z prowadzonymi pracami remontowymi w najbliższą środę i czwartek (30 listopada - 1 grudnia) nieczynne będzie główne wejście do świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego (ulica Armii Krajowej 49). Urząd będzie funkcjonował normalnie, a wszystkie osoby chcące w tych dniach załatwić swoje sprawy będą mogły dostać się do USC przez budynek Urzędu Miejskiego i dalej łącznikiem między budynkami.
Wyłączenie głównego wejścia do Urzędu Stanu Cywilnego ma związek z prowadzonym remontem dachu.


28 listopada 2011 - Czek od Kawalerów Maltańskich

Od 14 lat pomagają Domowi Dziecka w Bystrzycy Górnej. Przywożą także dary dla Schroniska św. Brata Alberta w Świdnicy. Tym razem po raz pierwszy przywieźli czek o wartości 14 219 złotych na zakup wyposażenia do rehabilitacji dla otwartego w sierpniu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
Na taką bezinteresowna pomoc mogą liczyć najbardziej potrzebujący, bezdomni czy niepełnosprawni mieszkańcy naszego powiatu.
Jest szansa, że współpraca z Maltańczykami rozszerzy się o kolejną instytucję i stowarzyszenie zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. . . . czytaj więcej


28 listopada 2011 - Amazonki górą

Na Andrzejkowych Zawodach Towarzyskich w skokach przez przeszkody, które rozegrane zostały w miniony weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie dominowały amazonki. Julia Gillmaier, Emilia Goll, Izabela Anuszkiewicz, Paulina Góra i Katarzyna Stąpor to zwyciężczynie poszczególnych konkursów.
W zawodach wystartowało 35 par na co dzień jeżdżących w Ośrodku Stragona oraz okolicznych stajniach i klubach.
Tradycyjnie już najlepiej obsadzona była klasa LL. Widzowie mogli zobaczyć w tym konkursie aż 27 przejazdów. . . . czytaj więcej


27 listopada 2011 - Prace na serwerach - zakończone

Od piątku 25. listopada trwały prace przy przenoszeniu serwerów w Firmie Ogicom. Na serwerach tej firmy znajdują się wszystkie strony internetowe prowadzone przez www.dziennik.swidnica.pl i dlatego wczoraj serwis informacyjny był niedostępny lub nieaktualny.
Niedostępne było również forum - dziennika a jeśli już komuś udało się wejść na strony to były one z wpisami jedynie do 6. października co wprowadzało czytelników w błąd. Na szczęście przenosiny zostały zakończone i kłopoty są już tylko historią.


27 listopada 2011 - Koszmarna seria trwa - strefa spadkowa

Koszmarna seria trwa. Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - Świdnica przegrał czwarty mecz z rzędu. Tym razem świdniczanie nie sprostali we własnej hali innej drużynie z dołu ligowej tabeli - ASPR Zawadzkie.
Goście po dramatycznym spotkaniu wygrali 26:25 (10:12). ŚKPR prowadził przez większą część gry. W drugiej połowie rywale tracili już nawet pięć bramek. Ale potem dały o sobie znać stare grzechy świdnickiej drużyny: nieskuteczność i brak lidera, który w trudnym momencie potrafiłby przełamać niemoc zespołu i poderwać kolegów do walki. ŚKPR Świdnica - ASPR Zawadzkie 25:26 (12:10).
Po tym spotkaniu świdniczanie spadli do strefy spadkowej i zajmują 10 miejsce w rozgrywkach I ligi piłki ręcznej. W tabeli prowadzi KS Czuwaj Przemyśl przed MKS Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski i KS Gwardią Opole.


27 listopada 2011 - Seniorki przegrały, młodzież wygrywa

Porażki doznały siatkarki MKS Świdnica występujące w II lidze siatkówki kobiet. MKS Świdnica - MCKiS Jaworzno 1:3 w setach 18:25, 26:24, 22:25, 16:25. Świdniczanki zajmują nadal ósme miejsce w rozgrywkach, na prowadzeniu jest Sokół 43 AZS AWF Katowice.
Najbliższe spotkanie z SMS LO2 Opole odbędzie się 3 grudnia w Hali Sportowej ŚOSiR na ulicy Pionierów 37 o godzinie 17.00
W rozgrywkach młodzieżowych MKS Świdnica wygrywa wszystkie spotkania. Juniorki - MKS Świdnica - SMS Olimp Oborniki Śląskie 3:0 w setach 25:8, 25:8, 25:11. Kadetki - TOP Bolesławiec - MKS Świdnica 0:3 w setach 17:25, 21:25, 13:25. Swoje spotkania wygrały również młodziczki.


27 listopada 2011 - Druga kolejka ligi Electrolux Cup

26 listopada w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie rozegrana została druga kolejka ligi Electrolux Cup.
II liga - Nocny Team - Zryw Łażany 1-3, Mam Talent - FC Wczorajsi 4-2, U18 Żarów - Drink Team Świdnica 3-1, FC Method Men - PKS Złoty Kłos 9-2,
I liga - Wierzbianka Wierzbna - PCO Oldboys 2-3, KKZ Zaskoczeni Żarów - Cannabis 5-1, Czarny Lotos - Wektor Świdnica 1-1, Galacticos Osiek - Carvalet Sypko Delta Jaroszów 12-2.


27 listopada 2011 - Pływackie Zimowe Mistrzostwa Okręgu Dolnośląskiego

W dniach 25-26 listopada na Pływalni CTS w Nowej Rudzie rozegrano Zimowe Mistrzostwa Okręgu Dolnośląskiego. Po raz pierwszy w zawodach tej rangi wystąpili zawodnicy UKS SVIDA rocznik 1999.
W rywalizacji ze starszymi zawodnikami, reprezentanci Świdnicy spisali się bardzo dobrze poprawiając rekordy życiowe i zajmując wysokie miejsca w klasyfikacji poszczególnych stylów. Na podium stanęła Elżbieta Kielka zajmując 3 miejsce na dystansie 50 metrów stylem dowolnym z czasem 31,39 sekundy. . . . czytaj więcej


27 listopada 2011 - Dary dla Schroniska Zwierząt w Uciechowie

W II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy prowadzona jest zbiórka darów przeznaczonych dla Schroniska Zwierząt w Uciechowie - >>> zobacz
Potrzebne dla przebywających tam zwierząt są karmy do rekonwalescencji, karmy suche i w puszkach dla psów i kotów, obroże, smycze, koce, ręczniki, zabawki dla psów, detergenty. Akcja, którą prowadzi uczennica szkoły - Ewa Kielka potrwa do 2 grudnia.
Dary należy przynosić do II LO przy ulicy Równej 11. Kontakt z Ewą Kielką dla osób, które zechcą włączyć się w akcję - e-mail: ewa.kielka@gmail.com lub pod numer telefonu 535369321


27 listopada 2011 - W 40 polskich miastach rusza "Wyścig Życia"

26 listopada w blisko 40 polskich miastach rusza "Wyścig Życia". Przez cztery tygodnie, za sterami symulatora, będzie można pokazać swoje rajdowe umiejętności w rywalizacji z ojcem, bratem czy kolegami. Na najlepszych zawodników czeka 2000 nagród.
Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w serii pojedynków na najkrótszy przejazd danego odcinka na jednej z tras w grze Need For Speed: The Run. Zmagania będą rozgrywane w MediaExpert dwa razy dziennie (w godzinach 14.00-15.30 i 16.30-18.00) w sobotę i niedzielę przez trzy kolejne weekendy, począwszy od 26 listopada.
Trzech najlepszych zawodników danego konkursu, otrzyma nagrody rzeczowe firmy Tracer. . . . czytaj więcej


27 listopada 2011 - Psie piękności w Świebodzicach

W dniach 3-4 grudnia w Świebodzicach odbędzie się 50 Krajowa Wystawa Psów Rasowych, współorganizowana przez Wałbrzyski Oddział Polskiego Związku Kynologicznego oraz Gminę Świebodzice.
Zapraszamy mieszkańców regionu do odwiedzenia hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Przez dwa dni wystawowe zobaczymy około 1200 psów reprezentujących prawie dwieście różnych ras, które przyjadą do nas z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Dani, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA. . . . czytaj więcej


27 listopada 2011 - Stanowice otwierają "Orlika"

Budowa boiska piłkarskiego i boiska wielofunkcyjnego w Stanowicach wraz z budynkiem sanitarno-szatniowym w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" dobiegła końca.
Inwestycja współfinansowana ze środków budżetu państwa, Województwa Dolnośląskiego i Gminy Strzegom kosztowała nieco ponad milion złotych.
Boisko do piłki nożnej o wymiarach posiada nawierzchnię syntetyczną a boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki nawierzchnię poliuretanową. . . . czytaj więcej


25 listopada 2011 - Kolejna runda już jutro

Jutro w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrany zostanie pierwszy mecz drugiej rundy II ligi siatkówki kobiet.
Siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" spotkają się z MCKiS Jaworzno. Siatkarki z Jaworzna zajmują w rozgrywkach piąte miejsce, świdniczanki plasują się na ósmym.
Mecz rozpocznie się o godzinie 15.00. Bilety wstępu pięć złotych, dzieci i młodzież szkolna wstęp bezpłatny.


25 listopada 2011 - Encyklopedia Świdnicy - zapisy przedłużone

Encyklopedia Świdnicy - zapisy przedłużone W związku z nadzwyczajnym zainteresowaniem mieszkańców publikacją "Encyklopedii Świdnicy", ruszają dodatkowe zapisy dla 150 osób.
Osoby, które zapisały się dotychczas na listę rezerwową, automatycznie zostają przeniesione na listę główną. Na zapisy kolejnych chętnych do subskrypcji "Encyklopedii Świdnicy" czekamy najpóźniej do 15 grudnia.
Zgłoszenia przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna, ulica Franciszkańska 18, w Czytelni Naukowej na I piętrze (telefon kontaktowy 74 640 09 37 lub 39). Konieczne jest podanie imienia, nazwiska oraz złożenie własnoręcznego podpisu. Jedna osoba może subskrybować jeden egzemplarz Encyklopedii. . . . czytaj więcej


25 listopada 2011 - Wybrana komisja konkursowej

Sześć osób wytypowali Radni do składu komisji konkursowej, która będzie pracować przy wyborze dyrektora powiatowego pogotowia. Konkurs ogłoszony zostanie po raz drugi po tym, jak unieważnił go Zarząd Powiatu. Wszystko przez problemy z interpretacją nowych przepisów ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie w tym roku.
To jednak nie jest jeszcze pełen skład komisji.
W sumie wszystkich członków może być około 14 osób. Powiat mógł do komisji konkursowej zgłosić od 3 do 6 osób, jako reprezentację Rady. . . . czytaj więcej


25 listopada 2011 - Świdnicka Kolęda - warsztaty, spotkanie i koncerty

W ramach przygotowań do tegorocznej edycji "Świdnickiej Kolędy" podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury już w najbliższą sobotę, 26 listopada w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury "Bartek" wezmą udział w warsztatach ceramicznych.
W ich trakcie przygotowane zostaną bożonarodzeniowe anioły, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy 15 grudnia, o godzinie 17.00 w Galerii Fotografii w świdnickim Rynku.
Na piątek, 2 grudnia w ramach akcji "Pisarz pod choinkę" zaplanowano spotkanie z pisarzem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke, połączone z wystawą książek autora i ilustracji wykonanych przez dzieci. . . . czytaj więcej


25 listopada 2011 - Milion od PFRON-u

Kwota ponad jednego miliona złotych zasiliła budżet gminy Świebodzice. To dofinansowanie dla rozbudowy Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Inwestycja trwa od 2009 roku, obecnie jest w fazie ukończenia.
W ramach zadania powstał całkowicie nowy budynek dydaktyczny wraz z salą gimnastyczną, stary obiekt został wyremontowany.


25 listopada 2011 - Sesja w Świdnicy - wzrost podatków i cen

Od stycznia 2012 roku w Świdnicy będą obowiązywały nowe stawki podatków od nieruchomości. Tak zdecydowała Rada Miejska w Świdnicy podczas dzisiejszych obrad.
Właściciele sklepów o powierzchni powyżej 4 tys. m2, stacji benzynowych, banków oraz lokali z automatami do gry zapłacą najwyższe stawki podatku od nieruchomości (21,94 zł za 1 m kwad.) oraz od gruntu (84 gr. za 1 m2).
Zmienią się również stawki podatków od budynków, w tym mieszkalnych. Obecnie będą one wynosiły 0,65 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. To pierwsza podwyżka od dwóch lat. . . . czytaj więcej


25 listopada 2011 - Bezpieczniej na drodze

Ruszyły prace porządkowe przy drodze gminnej z Żarowa w kierunku wsi Kalno. Rosnące wzdłuż drogi stare drzewa, a właściwie ich korony wystające na drogę, stwarzały niebezpieczeństwo dla korzystających z tej drogi, stąd konieczne było wykonanie cięć korekcyjnych.
Działania te z pewnością poprawią bezpieczeństwo poruszających się tam pieszych oraz wpłyną na poprawę ruchu pojazdów na trasie Żarów - Kalno.


25 listopada 2011 - Drożej za użytkowanie wieczyste

Do użytkowników wieczystych 2.380 działek gruntowych roznoszone są informacje o aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. Dotyczy to terenów, których właścicielem jest miasto Świdnica.
Ostatnia aktualizacja była przeprowadzana w 2003 roku, a od tego czasu wartość gruntów diametralnie się zmieniła, stąd potrzeba aktualizacji. Co więcej wartość gruntów różni się w zależności od ich lokalizacji. Dlatego np. na os. Młodych 1 m2 gruntu pod garażami w 2003 roku był wart 82 zł za m2, a obecnie 112 zł. Przy ul. Wałbrzyskiej wartość tego gruntu wzrosła z 82 zł do 222 zł za m2. To samo dotyczy terenów mieszkaniowych. . . . czytaj więcej


25 listopada 2011 - Stypendystki programu "zDolny Śląsk"

Trzy z 16 stypendiów przyznawanych w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska powędrowało do powiatu świdnickiego. Nagrody za osiągnięcia artystyczne i działalność społeczną otrzymały uczennice świdnickich ogólniaków: I LO i III LO w Świdnicy.
Program Stypendialny "zDolny Śląsk" kierowany jest do uzdolnionych uczniów dolnośląskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe oraz aktywność społeczną.
Stypendia dla najzdolniejszej młodzieży z całego województwa przyznawane są od 2001 roku. przez Fundację Edukacji Międzynarodowej i Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. . . . czytaj więcej


24 listopada 2011 - McDonald’s w Świdnicy - nowe wnętrze dla lepszego smaku

Dobiegła końca modernizacja restauracji McDonald’s w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 50. Goście lokalu mogą zjeść posiłek w gruntownie odnowionym wnętrzu oferującym więcej miejsca i wyższy komfort.
Świdnicka restauracja została otwarta 11 lat temu. Zmieniające się kierunki w architekturze oraz rosnące oczekiwania klientów zachęciły właściciela, Marka Borowego, restauracji do unowocześnienia wystroju lokalu. Wyjątkowego klimatu nowemu wnętrzu restauracji nadają wielkoformatowe grafiki podkreślone oświetleniem punktowym. Dominują stonowane barwy. Nowe meble są proste, a zarazem eleganckie. . . . czytaj więcej


24 listopada 2011 - Nie zawadzić o Zawadzkie

Przed nami ostatni w tym roku występ szczypiornistów ŚKPR-u Świdnica przed własną publicznością. W sobotę 26 listopada w ramach 10. kolejki rozgrywek beniaminek I ligi podejmie ASPR Zawadzkie.
ŚKPR po trzech porażkach z rzędu spadł w tabeli na ósme miejsce. Podopieczni Krzysztofa Mistaka niebezpiecznie zbliżyli się do do strefy spadkowej i mecz z Zawadzkiem ma ogromne znaczenie w kontekście walki o utrzymanie.
Tym bardziej, że rywal, podobnie jak nasz zespół okupuje dolne rejony tabeli. . . . czytaj więcej


24 listopada 2011 - Debiut Gospodarczy nie tylko dla świdniczan - będą zmiany

Konkurs "Debiut Gospodarczy" nie może dotyczyć tylko mieszkańców miasta, tak wynika z opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym miasto nie może rozstrzygnąć obecnej edycji konkursu.
- To wielka szkoda, ale dyrektywy unijne są dla nas nieubłagane. Tym samym musimy zrezygnować z głównego założenia konkursu, który polegał na wsparciu dla świdniczan, którzy chcą w naszym mieście rozpocząć działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia, że chcemy pomagać mieszkańcom naszego miasta, co jest dla wszystkich oczywiste. . . . czytaj więcej


24 listopada 2011 - Po sesji w Świebodzicach

Janusz Kościukiewicz jest nowym radnym Rady Miejskiej Świebodzic. Świebodzicki przedsiębiorca wszedł do Rady w wyniku wygaśnięcia mandatu zmarłego we wrześniu Tadeusza Gruszki.
Radny złożył uroczyste ślubowanie na sesji w dniu 23 listopada. Reprezentuje Klub Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych.
Miłym akcentem środowej sesji było krótkie wystąpienie przedstawicieli Świebodzickiego Koła Filatelistów: pana Tadeusza Gawlickiego i Zbigniewa Galusińskiego. . . . czytaj więcej


24 listopada 2011 - Krysiak i Trela Wicemistrzami Rajdowego Pucharu Polski

W miniony weekend zakończyła się 10-ta, a zarazem ostatnia, runda Rajdowego Pucharu Polski - 37 Rajd Cieszyńska Barbórka. Mimo, że zdobywca Pucharu Polski w klasyfikacji generalnej był już znany, to w poszczególnych klasach sytuacja miała się rozstrzygnąć właśnie na tym rajdzie.
Strzegomian szczególnie interesowała markowa klasa Opla Astry, w której o tytuł najlepszego kierowcy sezonu 2011 dzielnie walczyli przez cały rok Paweł Krysiak i Michał Trela.
Strzegomsko-Bielski duet na "Cieszynkę" wyruszył z zamiarem ostrej walki o tytuł mistrzowski. . . . czytaj więcej


24 listopada 2011 - Aktywni seniorzy

Seniora często postrzega się jako osobę, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas który jej pozostał powinna spędzić na bujanym fotelu. Wbrew tej opinii jednak okazuje się, że jesień życia może być wyjątkowym okresem dla każdej osoby.
Nasi żarowscy seniorzy na każdym kroku udowadniają, że można i trzeba przeżyć drugą młodość na wiele wyjątkowych sposobów.
17 listopada 2011 roku reprezentanci Żarowskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zorganizowali jednodniową wycieczkę do Wiednia. . . . czytaj więcej


24 listopada 2011 - Będzie remont kościoła i dróg w centrum

Lokalny Program Rewitalizacji Świebodzic uległ rozszerzeniu. Dzięki oszczędnościom poprzetargowym, jakie powstały w wyniku realizacji zadań związanych z rewitalizacją miasta, można będzie wykonać dwa kolejne projekty.
Będzie to rewitalizacja kościoła pw. Św. Piotra i Pawła oraz rewitalizacja Starego Miasta etap II - a konkretnie przebudowa ulic w Rynku oraz odcinków ulic przyległych: Krasickiego, Sienkiewicza, Prusa, Żeromskiego oraz Szkolnej. Oba zadania zostały wprowadzone do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świebodzice uchwałą RM.


24 listopada 2011 - Prace na serwerach

Uprzejmie informujemy, iż w najbliższy weekend zaplanowane są prace, związane z migracją serwerów OGICOM, na których znajduje się między innymi strona naszego serwisu informacyjnego www.dziennik.swidnica.pl do nowego Data Center. Migracja rozpocznie się w piątek 25. listopada i zakończy 28. listopada, w godzinach porannych.
W tym okresie w godzinach 22:00-8:00 wystąpić mogą przerwy w działaniu usług. Zespół techniczny Firmy OGICOM dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować czas niedostępności usług.


23 listopada 2011 - Kawalerowie Maltańscy przyjadą z darami

Odzież, żywność, prezenty, plecaki szkolne a przede wszystkim czek na zakup wyposażenia do rehabilitacji dla Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy - to wszystko przywiozą ze sobą z Biberach Kawalerowie Maltańscy. Goście odwiedzą Świdnicę w czwartek i piątek 24-25 listopada.
W planach mają odwiedzenie schroniska dla bezdomnych, Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej, Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie i nowego budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia Kawalerów Maltańskich pomagają najbardziej potrzebującym na całym świecie. . . . czytaj więcej


23 listopada 2011 - Psie piękności w Świebodzicach

W dniach 3-4 grudnia w Świebodzicach odbędzie się 50 Krajowa Wystawa Psów Rasowych, współorganizowana przez Wałbrzyski Oddział Polskiego Związku Kynologicznego oraz Gminę Świebodzice.
Zapraszamy mieszkańców regionu do odwiedzenia hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Przez dwa dni wystawowe zobaczymy około 1200 psów reprezentujących prawie dwieście różnych ras, które przyjadą do nas z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Dani, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA. . . . czytaj więcej


23 listopada 2011 - W Strzegomiu poszaleja na lodzie

Dobra wiadomość dla miłośników szaleństwa na lodzie. Rozpoczęła się właśnie instalacja sezonowego lodowiska składanego na boisku wielofunkcyjnym w Strzegomiu przy ulicy Mickiewicza. Już można obserwować montaż fabrycznie nowego lodowiska mobilnego o wymiarach tafli 17x30 metrów z agregatem chłodniczym.
Zamontowane zostaną również bandy wokół lodowiska i chodniki gumowe w ciągach komunikacyjnych. W planach jest także zakup kontenera - garażu dla rolby (maszyny do pielęgnacji lodu). . . . czytaj więcej


23 listopada 2011 - Jubileuszy ciąg dalszy

Rok 2011 jest rokiem okrągłych dat dla wielu placówek oświatowych w Świebodzicach. Niedawno swoje 60-lecie świętowało hucznie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a do obchodów półwiecza istnienia przygotowuje się właśnie Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach.
Gala Jubileuszowa odbędzie się 9 grudnia w Miejskim Domu Kultury.
Na uroczystości spotkają się dyrekcja, grono pedagogiczne, absolwenci, rodzice uczęszczających tu dzieci, byli pracownicy szkoły oraz wielu zaproszonych gości, wśród których są władze naszego miasta i powiatu.


23 listopada 2011 - W Szkole Podstawowej w Zastrużu ruszył nowy projekt

Szkoła Podstawowa w Zastrużu w sierpniu tego roku przystąpiła do wykonania projektu "Szkoła Inspiracji".
W ramach projektu, którego realizacja trwać będzie do czerwca 2013 roku, sfinansowane będą zajęcia dodatkowe i specjalistyczne wpierające indywidualizację procesu nauczania, których potrzeba wynika bezpośrednio z przeprowadzonej diagnozy.
Szkoła wzbogaci się w pomoce i sprzęt specjalistyczny, niezbędny do realizacji założeń projektu. . . . czytaj więcej


23 listopada 2011 - Stanowice otwierają "Orlika"

Budowa boiska piłkarskiego i boiska wielofunkcyjnego w Stanowicach wraz z budynkiem sanitarno-szatniowym w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" dobiegła końca.
Inwestycja współfinansowana ze środków budżetu państwa, Województwa Dolnośląskiego i Gminy Strzegom kosztowała nieco ponad milion złotych.
Boisko do piłki nożnej o wymiarach posiada nawierzchnię syntetyczną a boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki nawierzchnię poliuretanową. . . . czytaj więcej


23 listopada 2011 - Andrzejki w siodle

W sobotę, 26 listopada, w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie zostaną rozegrane Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody.
W programie zawodów konkursy L0, LL - kucy, LL - dużych koni, L i P. Zawody rozpoczynają się o godzinie 12.00.
Dla wszystkich osób jeżdżących w Ośrodku Jeździeckim Stragona start bezpłatny. Zapraszamy do Morawy.


23 listopada 2011 - Napad na konwój

Zamaskowani i uzbrojeni sprawcy napadli na konwój, ranili policjanta. Uwolnili przewożonego w więźniarce przestępcę i jako zakładnika wzięli jednego z konwojentów. Z ciężkimi objawami zatrucia organizmu po rozpyleniu niebezpiecznej substancji do Szpitala trafił strażnik Aresztu Śledczego w Świdnicy.
Wczoraj około godziny 10.00 pod Aresztem Śledczym w Świdnicy doszło do napadu na konwój. Policyjny samochód został zaatakowany przez dwóch zamaskowanych i uzbrojonych przestępców.
Najpierw ostrzelali oni samochód, uwolnili przewożonego w nim przestępcę, a w charakterze zakładnika zabrali jednego z konwojentów. . . . czytaj więcej


23 listopada 2011 - Współpraca z Teplicami trwa już 15-lat

Taplice nad Metuji to najbliżej położona gmina partnerska. Odległość dzieląca obie miejscowości to niecałe 60 km. Z pewnością bliskość obu miast służyła rozwojowi wzajemnej współpracy, która trwa już 15 lat. Umowa o partnerstwie została podpisana w 1996 r. przez ówczesnego burmistrza Jaworzyny Śląskiej Artura Nazimka i teplickiego starostę Radka Myškę.
W minionym piętnastoleciu mieliśmy wiele okazji do poznania uroczej okolicy Teplic, a w szczególności Skalnego Miasta, często również była przyjemność goszczenia w naszej gminie czeskich przyjaciół. . . . czytaj więcej


22 listopada 2011 - Światowy sukces Magdy Korzystki z I LO w Świdnicy

Magdalena Korzystka, uczennica klasy IIIF "Kasprowicza", zajęła 3 miejsce w odbywających się w belgijskim Ghent Mistrzostwach Świata Ju-jitsu. Magda reprezentowała Polskę w kadrze liczącej 34 zawodników z całego kraju.
Swoim osobistym sukcesem przyczyniła się znacząco do miejsca na podium reprezentacji, która w klasyfikacji zespołowej również zajęła trzecie miejsce.
Warto dodać, że w kadrze wystąpiła też siostra Magdy - Izabela, ubiegłoroczna absolwentka "Kasprowicza", zdobywając srebrny medal Mistrzostw. . . . czytaj więcej


22 listopada 2011 - Piotr Studnicki wśród "zDolnych Ślązaków"

Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień, w ramach organizowanego od 2001 roku przez Fundację Edukacji Międzynarodowej Programu Stypendialnego "zDolny Śląsk", przyznała Piotrowi Studnickiemu, uczniowi klasy pierwszej II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy stypendium na rok szkolny 2011/2012 za wybitne osiągnięcia.
21 listopada 2011 roku w Filharmonii Sudeckiej we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie aktów stypendialnych.
To już po raz czwarty Piotr otrzymał takie stypendium oraz zaszczytny tytuł zDolnego Ślązaka.


22 listopada 2011 - W 40 polskich miastach rusza "Wyścig Życia"

26 listopada w blisko 40 polskich miastach rusza "Wyścig Życia". Przez cztery tygodnie, za sterami symulatora, będzie można pokazać swoje rajdowe umiejętności w rywalizacji z ojcem, bratem czy kolegami. Na najlepszych zawodników czeka 2000 nagród.
Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w serii pojedynków na najkrótszy przejazd danego odcinka na jednej z tras w grze Need For Speed: The Run. Zmagania będą rozgrywane w MediaExpert dwa razy dziennie (w godzinach 14.00-15.30 i 16.30-18.00) w sobotę i niedzielę przez trzy kolejne weekendy, począwszy od 26 listopada.
Trzech najlepszych zawodników danego konkursu, otrzyma nagrody rzeczowe firmy Tracer. . . . czytaj więcej


22 listopada 2011 - Zbiórka krwi

23 listopada 2011 roku (środa) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się publiczna zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone sa o przyjście do ośrodka z dowodem osobistym w SOKiBP w godzinach od 9:30 do 13:30.


22 listopada 2011 - Poetycko w III LO

Jak co roku, młodzi soliści przybyli do III LO, aby rywalizować o nagrody, uznanie i prestiż w ramach siódmej edycji Konkursu Piosenki Poetyckiej "Mimozami jesień się zaczyna...". Być zauważonym i docenionym w tym konkursie to najcenniejsze wyróżnienie na świdnickiej scenie artystycznej. W tym roku nową królową piosenki poetyckiej została Patrycja Mizerska.
Wieczór, kilkudziesięciu młodych adeptów sztuki piosenkarskiej, niezwykła atmosfera wypełnionej po brzegi auli III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, tak rozpoczęła się kolejna edycja Konkursu Piosenki Poetyckiej "Mimozami jesień się zaczyna...". . . . czytaj więcej


21 listopada 2011 - Dary dla "Azylu"

W II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy prowadzona jest zbiórka darów przeznaczonych dla Schroniska Zwierząt "Azyl" w Dzierżoniowie.
Potrzebne dla przebywających tam zwierząt są stare koce, kołdry, śpiwory, karmy, miski, płyny do mycia naczyń, niepotrzebne posłanka. Akcja, którą prowadzi uczennica szkoły - Ewa Kielka potrwa do 25 listopada.
Kontakt z Ewą Kielką dla osób, które zechcą włączyć się w akcję - e-mail: ewa.kielka@gmail.com lub pod numer telefonu 535369321


21 listopada 2011 - I Miejski Dzień Seniora

Poczęstunek, pamiątkowe odznaczenia, piosenki od dzieci i miła, rodzinna atmosfera - tak wyglądał I Miejski Dzień Seniora w Świebodzicach.
W świetlicy Środowiskowej spotkały się dwa bardzo odległe pokolenia - dzieci i ich dziadkowie. To właśnie tutaj zostały zaproszone na wyjątkowe spotkanie osoby starsze, korzystające z usług opiekuńczych w Ośrodku Pomocy Społecznej.
Gospodarzami były nie tylko dzieci ze świetlicy wraz z opiekunami, ale także szefowa OPS Izabela Siekrzyńska i odpowiedzialna za profilaktykę w mieście Aldona Górska. Gośćmi spotkania były władze miasta - burmistrz Bogdan Kożuchowicz i zastępca Zbigniew Opaliński. . . . czytaj więcej


21 listopada 2011 - Wybraliśmy najpiękniejsze kartki świąteczne

W tym roku mamy rekordową liczbę projektów, wybranych w dorocznym konkursie na Najładniejszą kartkę świąteczną. W piątek, 18 listopada, komisja konkursowa wybrała te najbardziej oryginalne i urzekające spośród setek nadesłanych. Nagrody główne trafią do 8 autorów, a aż 30 prac otrzymało wyróżnienia.
Nagrodzone projekty zostaną wydrukowane i wysłane wraz z oficjalnymi życzeniami od burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza do wielu instytucji, firm, a jedna powędruje jak co roku do Watykanu, do papieża Benedykta XVI. . . . czytaj więcej


21 listopada 2011 - "Książka artystyczna"

Grupa czternastu uczennic z Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy pod opieką nauczycieli - bibliotekarzy Wandy Śliwowskiej i Moniki Goduli uczestniczyła w projekcie edukacyjnym, który powstał w wyniku współpracy biblioteki szkolnej z Miejską Biblioteką Publiczną.
Blisko miesiąc dziewczęta tworzyły książki artystyczne na podstawie wierszy Olgi Pietkiewicz, laureatki I Świdnickiej Biesiady Literackiej.
Projekt wywołał duże zainteresowanie nastolatek.
Najpierw dowiedziały się, że książka artystyczna to taki rodzaj dzieła sztuki, w którym tworzywem jest tekst - słowo, wiersz. . . . czytaj więcej


21 listopada 2011 - XIX Przegląd Teatrów Szkolnych już za nami

W dniach 17-19 listopada na deskach sceny sali widowiskowo-sportowej w Żarowie już po raz dziewiętnasty odbył się Przegląd Teatrów Szkolnych zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Młodych aktorów, reżyserów oraz licznie zgromadzoną publiczność przywitał Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak, życząc wspaniałej zabawy oraz odkrycia poprzez inspirację przedstawień i występujących w niej bohaterów własnych możliwości, potrzeb i marzeń. - "XIX Przegląd Teatrów Szkolnych uważam za otwarty" - tym słowami Burmistrz Michalak zaprosił na scenę reprezentantów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie i działającą przy niej grupę teatralną Teatr Cieni na przedstawienie "O tym, co jest najpiękniejsze na świecie". . . . czytaj więcej


21 listopada 2011 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki I kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej: Darbor - Kabaret 1:8, Jako Team - UKS Ślężanka Tąpadła 8:0, Power Team - Chaos 2:4, Dortmetal - ŚFUP 4:3, FC Żubry - LS Green Team 7:2. Piłkarzem kolejki został Łukasz Somala Dortmetal, bramkarzem kolejki - Waldemar Jóźwiak Jako Team a królem strzelców z czterema bramkami - Krystian Kalinowski. 3 bramki zdobył - Mateusz Kopernicki, Wojciech Szuba, 2 - Tomasz Mojsa, Damian Rybarczyk, Łukasz Liszka, Michał Gąsior, Łukasz Somala, Arkadiusz Felich.
W rozgrywkach prowadzi Jako Team i wyprzedza 2. Kabaret, 3. Żubry, 4. Chaos, 5. Dortmetal, 6. ŚFUP, 7. Power Team, 8. LS Green Team, 9. Darbor, 10. UKS Ślężanka.


20 listopada 2011 - Dziewiąta kolejka, ósme miejsce

Dziewiąta kolejka spotkań I ligi piłki ręcznej nie była udana dla piłkarzy ręcznych Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica, którzy przegrali spotkanie z drużyną niżej notowaną w rozgrywkach.
MTS Chrzanów - ŚKPR Świdnica 29:25. Po tym spotkaniu świdniczanie spadli na ósme miejsce w tabeli i od strefy spadkowej dzielą ich już tylko dwa punkty.
W rozgrywkach pewnie prowadzą szczypiorniści KS Czuwaj Przemyśl mając na swoim koncie 17 zdobytych punktów.


20 listopada 2011 - Przegrały w czterech setach

Podobnie zakończyła się dziewiąta kolejka spotkań świdnickich siatkarek występujących w rozgrywkach II ligi siatkówki kobiet. UKS Krzanowice - MKS Świdnica 3:1 w setach 25:21, 25:17, 14:25, 25:21.
W tabeli prowadzi Sokół 43 AZS AWF Katowice przed KŚ AZS Politechnika Śląska Gliwice i AJD Częstochowianka Częstochowa, wszystkie te drużyny mają po 19. punktów. MKS Świdnica plasuje się na ósmym miejscu.
Zgodnie z przewidywaniami kadetki MKS Świdnica wygrały swoje spotkanie i prowadza z kompletem punktów. KS KUS-KUS Sudety Kamienna Góra - MKS "Świdnica" 0:3 w setach 11:25, 16:25, 13:25.


20 listopada 2011 - Remis AKS Strzegom

AKS Strzegom zremisował w meczu wyjazdowym z Granicą Bogatynia 1:1 i po siedemnastu kolejkach spotkań zajmuje 12. miejsce w rozgrywkach IV ligi piłki nożnej mając na koncie 20 punktów.
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Ślęza Wrocław 1:1, Strzelinianka Strzelin - Piast Żmigród 0:0, Karkonosze Jelenia Góra - Miedź II Legnica 1:3, Puma Pietrzykowice - Sokół Wielka Lipa 0:2, Nysa Zgorzelec - Orkan Szczedrzykowice 3:1, Konfeks Legnica - Piast Zawidów 1:1, Iskra Kochlice - GKS Kobierzyce 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać z 35 punktami, Piast Żmigród zajmuje drugie miejsce, trzecie zajmuje Ślęza Wrocław.


20 listopada 2011 - Finał Halowej Piłki Nożnej Dzieci

Dzisiaj w hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbył się Dolnośląski Finał Halowej Piłki Nożnej Dzieci do lat 15 organizowany w ramach XII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Był to ostatni finał kończący tegoroczne Igrzyska.
Wyniki końcowe finału: 1 miejsce - GLKS Gimnazjum Marcinowice - powiat Świdnica, 2 miejsce - KS Wiwa Goszcz - powiat Oleśnica, 3 miejsce - MLKS Polonia Środa Śląska - powiat Środa Śląska, 4 miejsce - GLKS Pogoń Wleń - powiat Lwówek Śląski, 5 miejsce - Gimnazjum Ścinawa - powiat Lubin, 6 miejsce - Gimnazjum Publiczne Kłodzko - powiat Kłodzko, 7 miejsce - Młodzik Bystrzyca - powiat Oława, 8 miejsce - Gimnazjum Jerzmanki - powiat Zgorzelec.


20 listopada 2011 - XIII Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze

Już za kilka dni w Krzyżowej koło Świdnicy odbędzie się XIII Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze. Forum to trzydniowe spotkanie przedstawicieli biznesu, polityki, samorządu, świata nauki, organizacji pozarządowych i mediów.
Hasłem przewodnim tegorocznego Forum jest "Dolny Śląsk na mapie Europy". Podczas obrad uczestnicy dyskutować będą o obecnym i przyszłym usytuowaniu regionu na mapie Europy. Wykład inauguracyjny pt. "Problemy przywództwa w turbulentnych czasach" wygłosi Jacek Santorski. . . . czytaj więcej


20 listopada 2011 - "Dziady" część II w II LO

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie zwracamy uwagę na obrzędowość, dla wielu to miesiąc pamięci o zmarłych. Dlatego właśnie teraz, we wtorek, 22 listopada, będziemy mogli poczuć niesamowitą atmosferę starosłowiańskiego obrzędu "Dziadów". W awangardowej adaptacji tekstu Adama Mickiewicza wystąpią uczniowie II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.
To spektakl, który urzeka swoja niebanalną formą, bowiem aktorzy i widownia scalają się, zaciera się granica między sceną a publicznością. Spektakl ma charakter interaktywny, ponieważ widz przemieszcza się za Guślarzem i osobami dramatu.
Zapraszamy 22 listopada o godzinie 16:00, do II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, przy ulicy Równej 11.


19 listopada 2011 - "Szlachetna Paczka" również w Świdnicy

Hasło ∙"Do przerwy 0:3"∙ nawiązuje do słynnego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan i FC Liverpool. Drużyna Liverpoolu, w której na bramce stał Jerzy Dudek, do przerwy przegrywała 0:3. Zawodnikom udało się jednak zwyciężyć. Mecz przeszedł do historii jako symbol przezwyciężenia pozornie beznadziejnej sytuacji. Podobnie jest z rodzinami, które zostały zakwalifikowane do projektu Szlachetna Paczka - mamy nadzieję, że okazana pomoc będzie dla nich impulsem do zmian i dzięki temu rodziny te zmienią swój los - >>> zobacz
Dzisiaj - rusza XI edycja Szlachetnej Paczki. W tym roku można pomóc także w Świdnicy. Wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl wybrać rodzinę z naszego miasta i zorganizować dla niej pomoc.


19 listopada 2011 - Ruszył "Electrolux Cup"

Wyniki 1 kolejki rozgrywek Electrolux Cup w Żarowie: II liga - Mam Talent - U18 Żarów 1-3 (0-2), Drink Team Świdnica - Zryw Łażany 2-2 (1-0), Nocny Team - FC Method Men 3-3 (1-1), PKS Złoty Kłos - FC Wczorajsi 3-9 (2-5),
I liga - KKZ Zaskoczeni Żarów - Czarny Lotos 2-1 (0-0), Wektor Świdnica - PCO Oldboys 4-2 (1-0), Wierzbianka Wierzbna - Galacticos Osiek 2-5 (2-4) Carvalet Sypko Delta Jaroszów - Cannabis 1-6 (0-1).
Najlepsi zawodnicy oraz bramkarze 1 kolejki: II Liga: bramkarz: Marcin Korzeniowski (U 18 Żarów), zawodnik: Jakub Dec (FC Method Men)
I Liga: bramkarz: Szymon Banach (PCO Oldboys), zawodnik: Michał Czernicki (Cannabis)


19 listopada 2011 - Nowa wiata w Gołaszycach

Od czasu powstania funduszu sołeckiego można zauważyć duże zmiany na wsiach naszej gminy. Dzięki takiemu dofinansowaniu realizowane są bieżące sprawy wsi, jak również przy zaangażowaniu mieszkańców, większe inwestycje.
A sołtysi jednomyślnie potwierdzają, że fundusz sołecki jest szansą na rozwój terenów wiejskich, dużym wsparciem i podporą. Istotnie, dzięki tym środkom sołectwa zyskują pieniądze na finansowanie niewielkich, ale istotnych dla społeczności wiejskich działań.
Ze środków funduszu sołeckiego właśnie we wsi Gołaszyce w gminie Żarów postawiono nową wiatę biesiadną, która stanowić będzie doposażenie kolorowego i bezpiecznego placu zabaw. . . . czytaj więcej


18 listopada 2011 - Forum na Ukrainie bazuje na Kongresie Regionów

W Iwano-Frankowsku, partnerskim mieście Świdnicy rusza forum wzorowane na Ogólnopolskim Kongresie Regionów. W przyszłym tygodniu na Ukrainie będzie gościć delegacja ze Świdnicy.
Przedstawiciele władz Świdnicy na czele z zastępcą prezydenta Waldemarem Skórskim i przedstawiciele kół biznesowych wezmą udział w Międzynarodowym Forum Inwestycyjno-Ekonomicznym "Partnerstwo i perspektywa", które potrwa od 24 do 25 listopada 2011 roku.
Wydarzenie jest o tyle ciekawe, że część rozwiązań organizacyjnych nasi partnerzy podpatrywali w Świdnicy podczas II Kongresu Regionów. . . . czytaj więcej


18 listopada 2011 - Będzie kolejne mieszkanie chronione

Gmina Świebodzice zamierza uruchomić kolejne, drugie już, mieszkanie, przeznaczone dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
- Mieszkanie chronione przeznaczone jest dla osób, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki - mówi Izabela Siekierzyńska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach.
Mieszkanie chronione ma przygotowywać osoby przebywające w nim pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub ma zastąpić pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. . . . czytaj więcej


18 listopada 2011 - Andrzejki w siodle

W sobotę, 26 listopada, w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie zostaną rozegrane Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody.
W programie zawodów konkursy L0, LL - kucy, LL - dużych koni, L i P. Zawody rozpoczynają się o godzinie 12.00.
Dla wszystkich osób jeżdżących w Ośrodku Jeździeckim Stragona start bezpłatny. Zapraszamy do Morawy.


18 listopada 2011 - "Paszporty Europejczyka"

Każdego miesiąca Redakcja Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej na podstawie przesyłanych materiałów informacyjno-promocyjnych wyłania laureatów, przyznając "Paszporty Europejczyka".
Gmina Świdnica jest jednym z 4 samorządów wyróżnionych w tym miesiącu. Kapituła przyznaje paszporty samorządom współpracującym z Parlamentem Europejskim i zaangażowanym w szeroko rozumiane sprawy europejskie.
Tym razem jury Polskiej Agencji Prasowej postanowiło wyróżnić: . . . czytaj więcej


18 listopada 2011 - Świebodzice gotowe na przyjście zimy

Choć prognozy pogody na razie są łaskawe i śniegu na horyzoncie nie widać, służby miejskie odpowiedzialne za zimowe utrzymanie miasta są już w pełni przygotowane na nadejście pierwszych opadów. Zakład Gospodarki Komunalnej zgromadził 300 ton piasku i 60 ton soli.
- Sprzęt, który posiadamy, choć już dosyć wiekowy, jest w pełni sprawny i przygotowany na walkę z zaspami - mówi Józef Żukrowski, dyrektor ZGK w Świebodzicach. - Przy oczyszczaniu ulic będzie jak co roku pracować pługopiaskarka oraz pług, a na chodniki wyjedzie zakupiony w ubiegłym roku multicar, mały ciągnik oraz dwie odśnieżarki wirnikowe.
W sytuacjach największych opadów do pracy na ulice miasta kierowanych jest blisko 30 osób. Na akcję zimową Zakład wydał w ubiegłym roku 300 tysięcy złotych.


18 listopada 2011 - Ekorewolucja czyli Tesco dla szkół

30 nowoczesnych pracowni multimedialnych i setki cennych nagród czeka w konkursie Tesco dla Szkół - "Ekorewolucja". To ekologiczno-filmowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, do którego zgłosili się uczniowie dwóch gminnych placówek oświatowych ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym oraz Gimnazjum z Lutomi Dolnej.
Aby wziąć udział w konkursie uczniowie zobowiązani byli do przygotowania prac konkursowych w zespołach projektowych. Zespół projektowy mógł składać się maksymalnie z pięciu osób - uczniów plus jeden opiekun.
Zadaniem stworzonych zespołów było przeprowadzenie w swoim otoczeniu małej ekorewolucji, czyli projektu na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a następnie nakręcenie krótkiego dwu minutowego ekofilmiku o tej ekorewolucji i zgłoszenie go do konkursu za pośrednictwem strony www.tescodlaszkol.pl . . . czytaj więcej


18 listopada 2011 - Electrolux Cup rusza w sobotę

W najbliższą sobotę, 19 listopada w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie rozpoczną się rozgrywki tegorocznej IV edycji Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup. Terminarz 1 kolejki:
II liga - godzina 14.40 Mam Talent - U18 Żarów, godzina 15.20 Drink Team Świdnica - Zryw Łażany, godzina 16.00 Nocny Team - FC Method Men, godzina 16.40 PKS Złoty Kłos - FC Wczorajsi
I liga - godzina 17.20 KKZ Zaskoczeni Żarów - Czarny Lotos, godzina 18.00 Wektor Świdnica - PCO Oldboys, godzina 18.40 Wierzbianka Wierzbna - Galacticos Osiek, godzina 19.20 Carvalet Sypko Delta Jaroszów - Cannabis


17 listopada 2011 - Od poniedziałku ruch dwukierunkowy

W poniedziałek, 21 listopada na ulicy Westerplatte powraca ruch dwukierunkowy. Mowa o fragmencie na wysokości mostu do skrzyżowania z placem Drzymały, gdzie zostało wybudowane rondo oraz są budowane drogi dojazdowe do powstającej właśnie Galerii Świdnickiej. Prace realizuje i finansuje inwestor - firma Rank Progress.
W związku z zakończeniem prac na głównym przebiegu ulicy Westerplatte linie autobusowe przejeżdżające w tym obszarze wrócą do pierwotnych przebiegów. Pierwotny ruch zostanie przywrócony również na ulicy Zygmuntowskiej, Równej i Mieszka I. Nadal obowiązywał będzie jedynie objazd do ulicy Śląskiej, gdzie prowadzona jest przebudowa mostu.


17 listopada 2011 - Powiat unieważnia konkurs na dyrektora pogotowia

Konkurs na dyrektora pogotowia zostanie unieważniony. Wszystko w związku z problemami w interpretacji nowych przepisów ustawy o działalności leczniczej, która weszła w życie w tym roku. Do dzisiaj nie wydane zostało bowiem nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych procedur obowiązujących przy przeprowadzaniu konkursu na stanowiska kierownicze w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
W tej sprawie Zarząd Powiatu poprosił o zajęcie stanowiska Ministra Zdrowia. Odpowiedź, która przyszła dzisiaj, wskazuje na konieczność ogłoszenia nowego konkursu. . . . czytaj więcej


17 listopada 2011 - Z wizytą w Torgau

W dniach 7-9 listopada w partnerskim Torgau gościła delegacja z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
- W Torgau byłem po raz pierwszy i jestem urzeczony przyjęciem, przyjazną atmosferą, miastem, jego mieszkańcami, a także cudowną postawą wielkiej klasy samorządowca i fantastycznej kobiety pani Nadburmistrz Andrei Staude. Ważnym elementem naszej wizyty było zadeklarowanie dalszej współpracy obu miast. Ustaliliśmy, że przypadająca w 2012 roku, 15. rocznica podpisania porozumienia partnerskiego miast Torgau - Strzegom, odbędzie się w Strzegomiu. . . . czytaj więcej


17 listopada 2011 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Ruszają zapisy do udziału w rozgrywkach IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej. Zgłoszenia drużyn należy dokonywać w Sekretariacie Samorządowego Ośrodka Kultury i Bibliotece Publicznej przy ulicy Powstańców 3 lub elektronicznie pod adresem sokibp@jaworzyna.net do 2 grudnia. Spotkanie organizacyjne dla chętnych odbędzie się podczas Mikołajkowego Turnieju Piłki Halowej - 3 grudnia na Hali Sportowej przy ulicy Powstańców (rozpoczęcie Turnieju - godzina 9:30).
W Lidze mogą brać udział zawodnicy powyżej 16 roku życia. W przypadku niepełnoletnich zawodników, wymagana będzie pisemna zgoda rodzica bądź opiekuna prawnego. W każdej drużynie liczba zgłoszonych zawodników nie może przekraczać 10 osób. Dodatkowych informacji na temat Ligi udziela Sekretariat SOKiBP: 74 8584136 oraz Grzegorz Bukała: 660 632 596.


17 listopada 2011 - Nie dały rady

Wczoraj w Jaworznie rozegrany został zaległy mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi kobiet.
Młode siatkarki MKS Świdnica nie dały rady swoim starszym rywalkom i uległy w trzech setach. MCKiS Jaworzno - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:23, 25:18, 25:23.
Świdniczanki zajmują przedostatnie miejsce w tabeli mając nadal na koncie sześć punktów.


16 listopada 2011 - Świdnicka już gładka

Wreszcie jedną z głównych ulic wylotowych z miasta jeździ się gładko i przyjemnie. Mowa o odcinku ulicy Świdnickiej, który jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 373. Ten najbardziej dziurawy i przeklinany przez wszystkich zmotoryzowanych ciągnął się od skrzyżowania z ulicą Kolejową do przystanku przy starej rzeźni. I właśnie ten fragment zyskał nową nawierzchnię.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wykonała obiecaną naprawę w nieco ponad miesiąc. Warto dodać, że finansowo w remoncie tej newralgicznej dla miasta drogi partycypował samorząd miasta - gmina Świebodzice dołożyła do tego zadania 250 tysięcy złotych.


16 listopada 2011 - "Dziady" część II w II LO

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie zwracamy uwagę na obrzędowość, dla wielu to miesiąc pamięci o zmarłych. Dlatego właśnie teraz, we wtorek, 22 listopada, będziemy mogli poczuć niesamowitą atmosferę starosłowiańskiego obrzędu "Dziadów". W awangardowej adaptacji tekstu Adama Mickiewicza wystąpią uczniowie II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.
To spektakl, który urzeka swoja niebanalną formą, bowiem aktorzy i widownia scalają się, zaciera się granica między sceną a publicznością. Spektakl ma charakter interaktywny, ponieważ widz przemieszcza się za Guślarzem i osobami dramatu.
Zapraszamy 22 listopada o godzinie 16:00, do II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, przy ulicy Równej 11.


16 listopada 2011 - Kasprowiczanka Karolina Kosior wśród "zDolnych Ślązaków"

Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień, w ramach organizowanego od 2001 roku przez Fundację Edukacji Międzynarodowej Programu Stypendialnego "zDolny Ślązak", przyznała Karolinie Kosior, tegorocznej absolwentce "Kasprowicza", stypendium za wybitne osiągnięcia.
Karolina w tym roku ukończyła klasę o profilu humanistyczno - filmowym.
Społeczności szkolnej znana jest ze swego zaangażowania w liczne szkolne i pozaszkolne inicjatywy o charakterze kulturalnym. . . . czytaj więcej


16 listopada 2011 - Dzień Pracownika Socjalnego

W najbliższy poniedziałek 21 listopada obchodzić będziemy w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to święto wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. To z pewnością wspaniały moment na wyróżnienie ich pracy, a przede wszystkim dostrzeżenie roli i znaczenia służby dla społeczeństwa. To także jeden ze sposobów promowania zawodu pracownika socjalnego.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Powiat Świdnicki we współpracy z Miastem Świdnica, Jaworzyną Śląską, Strzegomiem, Żarowem i gminami: Świdnica i Dobromierz organizują wspólną uroczystość dla wszystkich pracowników socjalnych z terenu całego powiatu. . . . czytaj więcej


16 listopada 2011 - Romeo i Julia w strzegomskim Liceum Ogólnokształcącym

Najpiękniejsza historia miłości jaką zna literatura, to losy Romea i Julii. Powstało wiele adaptacji teatralnych, filmowych, a nawet musicali i oper. Nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego podjęli się opowiedzenia tej niezwykłej historii na nowo.
Okazja jest niezwykła, ponieważ udział w przedstawieniu zapowiedzieli wspaniali aktorzy: niezawodna Pani Emilia Krakowska, która wystąpi na deskach strzegomskiego ogólniaka już piąty raz, tym razem w roli Marty - niańki Julii, a także aktorka młodego pokolenia - Agnieszka Kawiorska znana z filmów Pierwsza miłość, Barwy szczęścia, Ojciec Mateusz, Katyń, Pitbull, która wcieli się w rolę pięknej Julii. . . . czytaj więcej


16 listopada 2011 - Premiera filmu o Księżnej Daisy

W środę 23 listopada o godzinie 18:00 w Zamku Książ odbędzie się premiera filmu "Daisy". To dokument przybliżający niezwykłą postać pani na Zamku Książ. Dla świebodziczan będzie to nie lada gratka, gdyż zdjęcia do filmu były kręcone m. in. na świebodzickim Rynku.
Brytyjska arystokratka to postać wyjątkowo interesująca - była ozdobą salonów europejskich, fascynując mężczyzn.
Inteligentna, oczytana, pełna temperamentu, nie bała się występować w sprawach uważanych wówczas za typowo męskie. . . . czytaj więcej


16 listopada 2011 - Zbiórka dla Maćka

Od września tego roku Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy prowadzi zbiórkę pustych pojemników i tonerów po tuszach od drukarek dla głuchoniemego Maćka.
Dzięki nagłośnieniu akcji przez lokalne media w ciągu kilku dni do biura LZS przyniesiono około dwieście zużytych pojemników i z każdym tygodniem jest ich coraz więcej.
Do zbiórki tonerów przyłączyło się Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy. Przedszkolaki "zapoznały się" z Maćkiem, poznały jego zainteresowania i zwykłe dziecięce marzenia.
W Przedszkolu zawieszono plakat z uśmiechniętą buzią chłopca, pod którym piętrzą się przyniesione przez dzieci pojemniki. . . . czytaj więcej


16 listopada 2011 - 3. Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy oraz Izba Gospodarcza Województwa Kralovehradeckiego w Hradec Králové zaprasza na 3. Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne, Targi odbędą się 1 grudnia w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy w godzinach 10:00-13:00.
Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne to przede wszystkim: nawiązanie kontaktów handlowych z partnerami z Czech, rozwinięcie i wsparcie stałych kontaktów biznesowych i kulturalnych, wzmocnienie transgranicznych powiązań instytucjonalnych w sferze gospodarczej i społecznej. . . . czytaj więcej


15 listopada 2011 - Świdnica przygotowana do zimowej pomocy

Jak skutecznie pomóc mieszkańcom w czasie zbliżającej się zimy i niesprzyjającej aury, rozmawiali dzisiaj w Urzędzie Miejskim przedstawiciele służb i instytucji pomocowych.
Sprawna i skuteczna pomoc może zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom, brak dokumentów lub znajdowanie się pod wpływem alkoholu nie może być powodem pozostawienia człowieka bez pomocy.
Szczególnie ważne jest, by zwrócić uwagę na osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością, jak również starsze, samotne, niezaradne życiowo, niepełnosprawne oraz wszystkie, które szczególnie narażone są na niebezpieczne skutki mroźnej aury. . . . czytaj więcej


15 listopada 2011 - Cesarski trakt konny Imbramowice-Tarnawa

"Na obszarze gminy Żarów znajduje się wiele interesujących miejsc, zarówno pod względem historycznym jak i przyrodniczym. Jednym z nich jest stary trakt konny łączący Imbramowice (Ingramsdorf) z Tarnawą (Tarnau). Początki tego gościńca sięgają zapewne odległych czasów średniowiecza, kiedy w XIII wieku założone zostały obie wsie.
Leśny dukt stanowił najkrótsze połączenie pomiędzy miejscowościami, aż do 1894 roku, kiedy stracił swe znaczenie na rzecz nowej, brukowanej granitem drogi Imbramowice-Tarnawa".
To fragment interesującego tekstu autorstwa Bogdana Muchy, archeologa prowadzącego Żarowską Izbę Historyczną. Artykuł w całości - >>> zobacz


15 listopada 2011 - Nieletni włamywacze

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zostali powiadomieni o niszczeniu altanek na ogródkach działkowych. Przebywało tam dwóch chłopców, którzy na widok patrolu zaczęli uciekać.
Zatrzymano jednego z nieletnich. Okazał się nim 15 latek ze Świdnicy, drugiemu ze sprawców udało się uciec. Chłopcy włamali się do pięciu altanek i szukali tam przedmiotów, które mogli sprzedać na skupie złomu. Właściciele altanek ponieśli straty od 20 do 320 złotych.
Zatrzymani chłopcy przyznali się do winy. Obu sprawcami zajmie się Sąd Rodzinny w Świdnicy.


15 listopada 2011 - Mistrzostwa Dolnego Śląska

5 listopada w hali sportowej OSiR Strzegom odbyły się Otwarte Mistrzostwa Dolnego Sląska w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.
W zawodach wzięło udział osiem zawodniczek i 40 zawodników z kilkunastu klubów z Dolnego Śląska i nie tylko.
Po uroczystym otwarciu Mistrzostw Dolnego Śląska z udziałem - Sabiny Cebuli - Etatowego Członka Zarządu Powiatu Świdnickiego oraz Piotra Szmidta Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu start zawodników odbył się w 16 kategoriach wagowych. . . . czytaj więcej


15 listopada 2011 - Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu zostało koordynatorem bezpłatnych badań profilaktycznych klatki piersiowej realizowanych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Projekt ten ma na celu nakłonić społeczeństwo do przeprowadzenia darmowych badań tomografii komputerowej klatki piersiowej, w celu sprawdzenia stanu płuc.
Projekt ruszył w połowie września 2011 roku i przewiduje możliwość przebadania tysiąca osób. Do dnia dzisiejszego wykonano 400 badań. Program trwać będzie jeszcze do końca tego miesiąca. Program skierowany jest do osób w wieku od 55 do 75 lat palących co najmniej 1 paczkę papierosów dziennie przez minimum 20 lat. . . . czytaj więcej


14 listopada 2011 - Decydujące starcie - 37 Rajd Cieszyńskiej Barbórki

Wielkimi krokami zbliża się ostatnia runda Rajdowego Pucharu Polski 2011 - 37 Rajd Cieszyńskiej Barbórki z bazą w Ustroniu.
Jak w większości rund tegorocznego Pucharu na starcie nie zabraknie wiceliderów klasy A-Astra, strzegomsko-bielskiej załogi - Pawła Krysiaka i Michała Treli, którzy po Rajdzie Wisły zachowali jeszcze realne szanse na walkę o tytuł mistrzowski w swojej klasie. Obok Pawła Krysiaka jeszcze dwaj kierowcy mają szanse sięgnąć po ten tytuł: Marcin Górny i Sergiusz Janowski.
- Jesteśmy bardzo zdeterminowani - komentuje Paweł Krysiak. - Jako, że trzecie miejsce na koniec mamy już niemalże pewne, do ostatniej rundy przystępujemy z zamiarem ostrej walki o tytuł. . . . czytaj więcej


14 listopada 2011 - Międzynarodowe Mistrzostwa Czech

Wielkie brawa od publiczności, najwyższe noty zawodów za każdy z wykonanych układów, a do tego złoty medal i tytuł Mistrza Czech.
Tak wyglądał start świdnickiej dwójki męskiej w składzie Jonas Al-Hadad (MKS Polonia Świdnica) i Michał Skowron (KS-AZS-AWF Wrocław) na odbywających się w dniach 11-13 listopada Międzynarodowych Mistrzostwach Czech w Pradze.
Występ naszych zawodników bardzo spodobał się operatorom czeskiej TV Nova która przeprowadziła z nimi wywiad, i wyemitowała go wraz z wykonanym układem finałowym na ogólnokrajowym kanale telewizyjnym.


14 listopada 2011 - "Taki 11 listopada jest tylko w Świebodzicach"

Od dwóch lat obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Świebodzicach mają lokalny akcent, związany z powojenną historią miasta i jej mieszkańcami. Projekt "Pionierzy Świebodzic" doczekał się w tym roku kolejnej odsłony - to wydanie drugiej części wspomnień mieszkańców, dotyczących lat 1945-1955.
Uroczyste spotkanie w Miejskim Domu Kultury poprzedziły uroczyste obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności.
Zapoczątkowała je msza święta w kościele pw. Św. Mikołaja, w której udział wzięli mieszkańcy, władze miasta i zaproszeni goście. . . . czytaj więcej


14 listopada 2011 - Andrzejki w siodle

W sobotę, 26 listopada, w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie zostaną rozegrane Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody.
W programie zawodów konkursy L0, LL - kucy, LL - dużych koni, L i P. Zawody rozpoczynają się o godzinie 12.00.
Dla wszystkich osób jeżdżących w Ośrodku Jeździeckim Stragona start bezpłatny. Zapraszamy do Morawy.


14 listopada 2011 - Obchody Dnia Niepodległości

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w Jaworzynie Śląskiej.
Na Mszy Świętej obecni byli mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miejskich: Burmistrz, Zastępca Burmistrza, Radni, reprezentanci Młodzieżowej Rady Młodych, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzynie Śląskiej, Nowicach i Pasiecznej, dyrektorzy i nauczyciele oraz uczniowskie poczty sztandarowe.
Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy udali się w procesji pod krzyż misyjny, gdzie Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej złożyli symboliczny wieniec. . . . czytaj więcej


14 listopada 2011 - Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1, odbył się uroczysty apel upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Klasy 6 c i 6b, otoczone scenerią ówczesnych lat, zabrały społeczność uczniowską do czasów, kiedy rozgrywały się najważniejsze wydarzenia dla naszego kraju.
Przedstawienie przeplatane było narodowymi pieśniami patriotycznymi, wykonywanymi przez chór szkolny, którego opiekunem jest Adam Miszkuro. . . . czytaj więcej


13 listopada 2011 - Porażka AKS Strzegom

AKS Strzegom przegrał na własnym boisku z Foto-Higieną Gać 1:2 i po szesnastu kolejkach spotkań zajmuje 10. miejsce w rozgrywkach IV ligi piłki nożnej mając na koncie 19 punktów.
Pozostałe wyniki kolejki: Piast Żmigród - Sokół Wielka Lipa 1:1, Piast Zawidów - Puma Pietrzykowice 2:0, Orkan Szczedrzykowice - Konfeks Legnica 2:1, Ślęza Wrocław - Iskra Kochlice 6:1, Miedź II Legnica - Granica Bogatynia 1:2, GKS Kobierzyce - Nysa Zgorzelec 1:2, Strzelinianka Strzelin - Karkonosze Jelenia Góra 1:1.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać z 34 punktami, Piast Żmigród zajmuje drugie miejsce, trzecie zajmuje Ślęza Wrocław.


13 listopada 2011 - Liga okręgowa

W pietnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Stal Świdnica - Grom Witków 3:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Victoria Świebodzice 4:0, Zjednoczeni Żarów - LKS Bystrzyca Górna 2:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Biały Orzeł Mieroszów 1:0, Górnik Boguszów-Gorce - Unia Złoty Stok 2:0, Pogoń Pieszyce - Piast Nowa Ruda 2:3, Kryształ Stronie Śląskie - MKS Szczawno Zdrój 0:3, Nysa Kłodzko - Lechia II Dzierżoniów 3:0.
W tabeli rozgrywek po pietnastej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 32 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 3. Victoria Świebodzice 28 punktów, 6. Stal Świdnica 24 punkty, 7. Grom Witków 23 punkty, 8. LKS Bystrzyca Górna 20 punktów, 10. Zjednoczeni Żarów 18 punktów.


13 listopada 2011 - Młodzież wygrywa

Wczoraj świdnickie siatkarki grające w II lidze podejmowały w Świdnicy trzecią drużynę rozgrywek - Częstochowiankę Częstochowa i uległy w czterech setach. MKS Świdnica - Częstochowianka Częstochowa 1:3 w setach 20:25, 25:17, 22:25, 21:25. 16 listopada o 18.30 MKS Świdnica zmierzy się w Jaworznie z MCKiS Jaworzno.
Dzisiaj juniorki MKS Świdnica pokonały MKS Piast Głogów 3:0 w setach 25:11, 25:20, 25:13. Świdniczanki z kompletem punktów prowadzą w rozgrywkach i wyprzedzają KS Gwardię Wrocław.
Wczoraj świdnickie kadetki pokonały swoje rówieśniczki z Jawora. KS Olimpia Jawor - MKS Świdnica 1:3 w setach 24:26, 17:25, 28:26, 19:25. Powołanie do szerokiej kadry Polski młodziczek, rocznik 1997, otrzymała Natalia Gezella. W Spale od 14 do 20 listopada odbędzie się zgrupowanie z udziałem 32 zawodniczek.


13 listopada 2011 - Druga porażka na własnym parkiecie

Drugiej porażki na własnym parkiecie w I lidze doznali piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica. W sobotę świdnickie Szare Wilki wyraźnie uległy KSSPR Końskie 32:38 (18:21).
Już bardzo dawna ŚKPR nie stracił w meczu tylu bramek. Oczywiście nie wystawia to dobrego świadectwa grze defensywnej i bramkarzy, ale trzeba też przyznać, że ekipa z Końskich była w tym dniu diabelnie skuteczna. Szczególnie pohasali skrzydłowi rywali, którzy zdobyli aż szesnaście bramek. Do tego widać było większe doświadczenie i wyższą kulturę gry. ŚKPR jednak walczył i niekoniecznie musiał ten mecz przegrać. Zadecydowała druga połowa. . . . czytaj więcej


13 listopada 2011 - Cyborowski po raz piąty

12 listopada w budynku Gimnazjum w Żarowie już po raz trzynasty zorganizowano Maraton Szachowy "Blitz" 2011, jednak po raz pierwszy odbył się w formie turnieju dziennego. Turniej pod honorowym patronatem Grzegorza Antkowiaka, pamięci Jana Kipczaka zgromadził 43 zawodników.
Otwarcia turnieju dokonał Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak wraz ze sponsorem głównym Grzegorzem Antkowiakiem - firma GANT S.A.
Przed pierwszą partią minutą ciszy uczczono pomysłodawcę turnieju i wieloletniego organizatora Maratonu Jana Kipczaka oraz wielokrotnego zwycięzcę turnieju w kategorii najlepszy zawodnik gminy Żarów oraz klubu Goniec Żarów Pawła Paradowskiego. . . . czytaj więcej


13 listopada 2011 - XIII Festiwal Pieśni Patriotycznej

11 listopada odbył się kolejny XIII Festiwal Pieśni Patriotycznej, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W Festiwalu zorganizowanym z okazji obchodów Święta Niepodległości udział wzięło blisko 300 osób w 24 formacjach wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
Na zaproszenie GCKiS odpowiedziały szkoły, ośrodki kultury i stowarzyszenia z Wrocławia, Kątów Wrocławskich, Środy Śląskiej, Stawisk, Świdnicy, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Jaworzyny Śląskiej, Żarowa, Przyłęgowa i Mrowin. Nie zabrakło również publiczności, której z roku na rok na widowni jest co raz więcej. . . . czytaj więcej


13 listopada 2011 - Z Marcinowic do Ludźmierza

9 i 10 listopada reprezentacja Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach przebywała w Ludźmierzu.
Zaproszenie na spotkanie szkół tetmajerowskich szkoła dostała od Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu. Podczas wizyty zwiedzano Zakopane, Ludźmierz i Nowy Targ.
Gimnazjaliści wjechali na Gubałówkę, skąd podziwiali przepiękne widoki okraszonych jesiennym słońcem Tatr, na Pęksowym Brzysku zatrzymali się przy grobie patrona i innych zasłużonych dla Podhala postaci. . . . czytaj więcej


13 listopada 2011 - 3. Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy oraz Izba Gospodarcza Województwa Kralovehradeckiego w Hradec Králové zaprasza na 3. Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne, Targi odbędą się 1 grudnia w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy w godzinach 10:00-13:00.
Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne to przede wszystkim: nawiązanie kontaktów handlowych z partnerami z Czech, rozwinięcie i wsparcie stałych kontaktów biznesowych i kulturalnych, wzmocnienie transgranicznych powiązań instytucjonalnych w sferze gospodarczej i społecznej. . . . czytaj więcej


13 listopada 2011 - Występ młodych tancerzy z Ukrainy

W niedzielę 13 listopada w Hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność obejrzeć występ grupy młodych tancerzy ze szkoły tańca Włada Jamy oraz młodzieży z Zespołu Folklorystycznego "Dywocwit" z Iwano-Frankowska.
Choreografowie i trenerzy pracujący z młodymi tancarzami to wielokrotni mistrzowie Ukrainy, finaliści mistrzostw świata: Wasyl Szeremeta, Natalia Czaszecznikowa, Jurij Kosowycz czy Anna Taras. . . . czytaj więcej


12 listopada 2011 - Wysokie zwycięstwo świdniczan

Dzisiaj trzecioligowcy ze Świdnicy odnieśli w Świebodzinie wysokie zwycięstwo i awansowali na szóste miejsce w rozgrywkach. Pogoń Świebodzin - Polonia-Sparta Świdnica 0:5.
W tabeli prowadzi MKS Oława - 35 punktów przed Polonią Trzebnica - 27 punktów. Pozostałe wyniki kolejki: Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Promień Żary 3:1, Prochowiczanka Prochowice - Bielawianka Bielawa 2:1, Polonia Trzebnica - Celuloza Kostrzyn nad Odrą 6:1, Lechia Zielona Góra - Ilanka Rzepin 0:1, Orzeł Międzyrzecz - Arka Nowa Sól 0:0, Lechia Dzierżoniów - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:2.


12 listopada 2011 - Dzień profilaktyki

Świdnickie Stowarzyszenie "Amazonki" zaprasza zainteresowanych na dzień profilaktyki raka piersi pod hasłem "Mam haka na raka"
W programie spotkania między innymi: wykład dr onkolog Agnieszki Ignatowicz - Pacyny, wykład dr nauk fizjoterapeutycznych Macieja Majewskiego, nauka samobadania piersi, badanie ciśnienia i poziomu cukru a także występy młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury.
Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godzinie 17.00 w Sudeckim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy.


12 listopada 2011 - Zbiórka dla Maćka

Od września tego roku Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy prowadzi zbiórkę pustych pojemników i tonerów po tuszach od drukarek dla głuchoniemego Maćka.
Dzięki nagłośnieniu akcji przez lokalne media w ciągu kilku dni do biura LZS przyniesiono około dwieście zużytych pojemników i z każdym tygodniem jest ich coraz więcej.
Do zbiórki tonerów przyłączyło się Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy. Przedszkolaki "zapoznały się" z Maćkiem, poznały jego zainteresowania i zwykłe dziecięce marzenia.
W Przedszkolu zawieszono plakat z uśmiechniętą buzią chłopca, pod którym piętrzą się przyniesione przez dzieci pojemniki. . . . czytaj więcej


12 listopada 2011 - Pasowanie na czytelnika

"Kochane dzieci! My, krasnoludki zwracamy się do was z ogromną prośbą. Nasz kolega Gapcio zgubił czapkę. Bez niej nie może być prawdziwym krasnoludkiem. Płacze i jest bardzo nieszczęśliwy. Pomóżcie nam ją odnaleźć!"…
To fragment listu, który napisały krasnoludki do uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej numer 1 w Świdnicy.
Wszystkie pierwszaki odpowiedziały na prośbę krasnali i trafiły po śladzie do Leśnej Szkółki, która mieściła się w bibliotece szkolnej. . . . czytaj więcej


11 listopada 2011 - Dzień Niepodległości w Gminie Świdnica

W atmosferze zadumy, ale i radości mieszkańcy gminy Świdnica obchodzili 93. rocznicę odzyskania niepodległości.
Motywem przewodnim uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej pt. "Powrócisz tu". To właśnie w polskich pieśniach patriotycznych, jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu.
W tym dniu wójt gminy Świdnica wręczyła tytuły: Honorowy Obywatel Gminy Świdnica i Zasłużony dla Gminy Świdnica. Tytułu Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, który otrzymały - Maria Skiślewicz oraz Hanna Raszkiewicz. Tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica został nadany - Władysławie Łach, Januszowi Maruda, Anieli Bizoń, Janinie Ornat, Krystynie Fabiś.


11 listopada 2011 - Liga okręgowa

W czternastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - MKS Szczawno Zdrój 1:2, Victoria Świebodzice - Stal Świdnica 4:2, Lechia II Dzierżoniów - Zjednoczeni Żarów 2:3, LKS Bystrzyca Górna - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:0, Piast Nowa Ruda - Górnik Boguszów-Gorce 5:1, Biały Orzeł Mieroszów - Iskra Jaszkowa Dolna 1:2, Unia Złoty Stok - Nysa Kłodzko 0:5, Kryształ Stronie Śląskie - Pogoń Pieszyce 1:1.
W tabeli rozgrywek po czternastej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 29 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 2. Victoria Świebodzice 28 punktów, 5. Grom Witków 23 punkty, 7. Stal Świdnica 21 punktów, 8. LKS Bystrzyca Górna 20 punktów, 12. Zjednoczeni Żarów 15 punktów.


11 listopada 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach czternastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wenus Nowice - Karolina Jaworzyna Śląska 3:6, Rawa Boleścin - Zagłębie Wałbrzych 2:5, Zjednoczeni II Żarów - Sudety Dziećmorowice 2:5, Górnik II Wałbrzych - Unia Jaroszów 9:0, LKS Bystrzyca Dolna - Koliber Uciechów 0:5, Gwarek Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno przy stanie 1-2 mecz w 83. minucie został przerwany, Włókniarz Głuszyca - Czarni Wałbrzych 4:3, Skalnik Czarny Bór - Granit Roztoka 4:2.


11 listopada 2011 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

20 listopada rusza Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej. Mecze tego dnia w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozpoczną się o godzinie 17.30.
Szczegółowy terminarz: godzina 17.30 Darbor - Kabaret, godzina 18.00 LZS Ślężanka Tąpadła - Komorów I, godzina 18.30 Komorów II - Jako Team, godzina 19.00 Chaos - Power Team, godzina 19.30 ŚFUP - LKS Bystrzyca, godzina 20.30 Filipczak - LS Green Team Świdnica.


10 listopada 2011 - Śniadanie patriotyczne

Uroczystą Mszą Świętą mieszkańcy Parafii w Bystrzycy Górnej upamiętnili 93. rocznicę odzyskania Niepodległości. Następnym punktem obchodów tego Święta było wspólne śniadanie patriotyczne. To już trzecie tego typu spotkanie organizowane przez Parafię w Bystrzycy Górnej i Henryka Kończaka, byłego radnego Rady Gminy Świdnica.
Wypełniona po brzegi świetlica w Bystrzycy Górnej zgromadziła zaproszonych gości, wielopokoleniowe rodziny, kombatantów, kleryków WSD w Świdnicy, dzieci i młodzież, którzy wspólnie świętowali Dzień Niepodległości.
Stąd też w programie uroczystości nie zabrakło akcentów nawiązujących do historii niepodległościowych, które przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej, oraz ZPiT "Bystrzyca" Wystąpiła także Marta Adamczyk, uczennica z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. . . . czytaj więcej


10 listopada 2011 - Kampania promująca szlak cysterski

Bilbordy, reklamy na stacjach benzynowych, strona internetowa w trzech językach, aplikacja na telefon i wiele innych form promocji - na terenie całego kraju trwa kampania promująca nowy produkt turystyczny pn. "Południowo-zachodni Szlak Cysterski". Jego realizacja jest możliwa m.in. dzięki środkom unijnym, pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Według założeń cały projekt, który nazwany jest tak samo jak nowo otwarty szlak - "Południowo-zachodni Szlak Cysterski", ma przede wszystkim podnieść atrakcyjność turystyczną kraju i czterech partnerskich województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. . . . czytaj więcej


10 listopada 2011 - Ulegli Azotom Puławy

W meczu 1/8 finału Pucharu Polski ŚKPR Świdnica uległ przed własną publicznością trzeciej drużynie PGNiG Superligi Azotom Puławy 22:28 (9:10). Świdniczanie wysoko zawiesili poprzeczkę renomowanym rywalom, a swoją ambitną postawą przysporzyli wiele radości kibicom.
Puławianie przyjechali do Świdnicy w niemal optymalnym składzie. Z największych asów Azotów zabrakło jedynie bramkarzy Piotra Wyszomirskiego i Macieja Stęczniewskiego, ale między słupkami zaprezentował się nowy nabytek - Macedończyk Kiryl Kolev. . . . czytaj więcej


10 listopada 2011 - Lekcja z prezydentem

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek wcielił się w rolę nauczyciela. Poprowadził lekcję wiedzy o społeczeństwie z uczniami Gimnazjum nr 4. Powód?
- Dorośli narzekają, że młodzi nie angażują się w życie społeczności lokalnych. Uznałem, że zamiast dołączać do chóru narzekających będę rozmawiał z młodzieżą o samorządzie oraz zachęcał do aktywności. Ważne przecież, byśmy do podstaw obywatelskich zachęcali już od najmłodszych lat - tłumaczy Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Na pierwszym spotkaniu prezydent opowiadał o samorządzie, jak wygląda jego praca, czym zajmują się i za co są odpowiedzialne władze miasta. . . . czytaj więcej


10 listopada 2011 - Obozy jeździeckie w Stragonie

Od połowy stycznia do końca lutego w Ośrodku Jeździecki Stragona w Morawie koło Strzegom organizowane będą obozy jeździeckie. Zaplanowano sześć tygodniowych turnusów. Na każdym turnusie maksymalnie 15 miejsc. Organizatorem obozów jest Pałac Morawa i Ośrodek Jeździecki Stragona.
Oferta skierowana jest do osób początkujących i zaawansowanych. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowali i doświadczeni instruktorzy.
Oprócz zajęć z jazdy konnej uczestnicy poznają życie w stajni i będą brali udział w pracach stajennych. Zaplanowano również gry i zabawy zespołowe z animatorem, ogniska z pieczeniem kiełbasek, przejażdżki bryczką po okolicy. Więcej informacji - >>> zobacz


10 listopada 2011 - Nowe nawierzchnie ze środków MSWiA

Ponad 1,4 miliona złotych wydał powiat na remonty dwóch odcinków dróg powiatowych od miejscowości Wiry do granicy powiatu oraz na trasie Wiry - Mysłaków. Dzisiaj odbyły się odbiory wyremontowanych nawierzchni. Były to najbardziej zniszczone przez ubiegłoroczną powódź odcinki dróg powiatowych.
Na ich remont Powiat Świdnicki pozyskał dofinansowanie z MSWiA. Wyremontowana droga to spory odcinek o długości 2,550 km. Remont obu odcinków drogi wykonany został przez firmę Heilit+Woerner Budowlana sp. z o.o. z Wysokiej pod Wrocławiem, która wygrała przetarg na realizację tego zadania. . . . czytaj więcej


10 listopada 2011 - "Wyśpiewać Ojczyznę"

9 listopada w Miejskim Domu Kultury Świebodzicach odbyła się trzecia edycja Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę", którego organizatorem jest Komenda Hufca ZHP w Świdnicy.
Festiwal odbywa się corocznie w przededniu Święta Niepodległości, a adresowany jest dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów z miasta Świebodzice, przy wsparciu organizacyjnym i pod honorowym patronatem Burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza. Przedsięwzięcie finansowane jest z budżetu Gminy Świebodzice, na podstawie konkursu w dziedzinie Ochrona Dóbr Kultury i Tradycji. . . . czytaj więcej


10 listopada 2011 - Darmowe Warsztaty Taneczne

Zapraszamy dzieci i młodzież na Darmowe Warsztaty Taneczne w ramach Open Day w “Katharsis", które odbędą się 13 listopada siedzibie Studia przy ulicy Zamkowej 9.
Trzech instruktorów, pięć godzin tańca i pięć stylów. Zajęcia prowadzić będą instruktorzy SAK: Gosia Włosińska (dancehall), Bartek Górski (news style, house) i Tomek Biesiadecki (hip hop, locking). Zaczynamy o godzinie 14.00. Wstęp wolny. Zapisy poprzez e-mail (prosimy wpisać imię i nazwisko, wiek i tel. kontaktowy) lub w biurze.
Szczegóły na www.sak-art.com.pl lub na profilu Facebook: https://www.facebook.com/pages/Studio-Artystyczne-Katharsis/151967388161086.


10 listopada 2011 - Spotkanie z pisarzem

7 listopada pasjonaci literatury z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy mieli okazję spotkać się z wyjątkowym człowiekiem Mirosławem Sośnickim - pisarzem, autorem książek m.in. "Astrachowka", "Wzgórze Pana Boga", "Modżiburki dwa".
Uczniowie wysłuchali historii o akcie tworzenia powieści, nie bez przyczyny, ponieważ większość z nich sama pisze i będzie brała udział w warsztatach literackich.
Przed uczniami szkoły kolejny ciekawy projekt, który ma zaowocować wydaniem książki z tekstami młodych twórców.


10 listopada 2011 - Projekt fotograficzny

We wrześniu i październiku uczniowie z klasy 2 d Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach fotograficznych "Światłem malowane".
Zajęcia odbywały się w Świdnickim Ośrodku Kultury w ramach projektu "Bez lęku i agresji w świdnickich szkołach" - "Legal art", realizowanego przez rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej". Projekt był jest współfinansowany przez Wojewodę Dolnośląskiego. . . . czytaj więcej


9 listopada 2011 - 3. Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne

Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy oraz Izba Gospodarcza Województwa Kralovehradeckiego w Hradec Králové zaprasza na 3. Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne, Targi odbędą się 1 grudnia w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy w godzinach 10:00-13:00.
Polsko-Czeskie Targi Kooperacyjne to przede wszystkim: nawiązanie kontaktów handlowych z partnerami z Czech, rozwinięcie i wsparcie stałych kontaktów biznesowych i kulturalnych, wzmocnienie transgranicznych powiązań instytucjonalnych w sferze gospodarczej i społecznej. . . . czytaj więcej


9 listopada 2011 - XVI Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

Podczas przesłuchań XVI Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, który odbył się w dniach 2-4 listopada 2011 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej swoje umiejętności recytacji oraz śpiewu zaprezentowało ponad 80 finalistów.
Uczestnicy Finału Dolnośląskiego zostali wyłonieni w eliminacjach rejonowych, które rozpoczęły się w październiku w wielu miejscowościach Dolnego Śląska. Ostatecznie, w wyniku przesłuchań jury konkursu zdecydowało przyznać nagrody i wyróżnienia następującym osobom: . . . czytaj więcej


9 listopada 2011 - Trzy nowe chodniki

W Żarowie i Marcinowicach oddano do użytku ponad 712 metrów bieżących nowych chodników. Koszt robót zamknął się kwotą 238 tysięcy złotych. Inwestycje wykonano w porozumieniu z gminami, które partycypowały w kosztach robót. Jest to doskonały przykład na bardzo dobrą współpracę samorządów przy realizacji tego typu inwestycji.
W Żarowie chodnik wykonano w ciągu na ulicy Armii Krajowej. Kolejne dwa nowe chodniki oddano w Szczepanowie i Chwałkowie. . . . czytaj więcej


9 listopada 2011 - Dzień Niepodległości - wywieś flagę

11 listopada 2011 roku przypada 93 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
Z tej okazji Władze Gminy Jaworzyna Śląska zapraszają do wspólnego świętowania tej radosnej dla każdego Polaka chwili.
W ramach obchodów Święta Niepodległości w Kościele parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej, o godzinie 10:00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. . . . czytaj więcej


9 listopada 2011 - Poszukujemy świadków wypadku drogowego

Posterunek Policji w Jaworzynie Śląskiej prowadzi śledztwo w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło 29 października o godzinie 15.oo na skrzyżowaniu obwodnicy pomiędzy Piotrowicami a Żarowem.
Nieznany kierujący nieustalonym samochodem jadąc od strony Łażan w kierunku Świdnicy wymusił pierwszeństwo przejazdu na kierującej rowerem, zjeżdżającej ze skrzyżowania w kierunku Piotrowic, przez co doprowadził do jej potrąceniu. Rowerzystka doznała poważnych obrażeń barku i ogólnych potłuczeń.
Osoby, które były świadkami tego wypadku lub posiadają informacje proszone są o kontakt z Posterunkiem Policji w Jaworzynie Śląskiej telefon 74 8588207, lub 112


8 listopada 2011 - Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu zostało koordynatorem bezpłatnych badań profilaktycznych klatki piersiowej realizowanych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Projekt ten ma na celu nakłonić społeczeństwo do przeprowadzenia darmowych badań tomografii komputerowej klatki piersiowej, w celu sprawdzenia stanu płuc.
Projekt ruszył w połowie września 2011 roku i przewiduje możliwość przebadania tysiąca osób. Do dnia dzisiejszego wykonano 400 badań. Program trwać będzie jeszcze do końca tego miesiąca. Program skierowany jest do osób w wieku od 55 do 75 lat palących co najmniej 1 paczkę papierosów dziennie przez minimum 20 lat. . . . czytaj więcej


8 listopada 2011 - Hubertus 2011 - Jeździeckie zakończenie sezonu w Morawie

Lis złapany. Sezon zamknięty. W Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie sobotnie obchody Hubertusa zakończyły sezon jeździecki 2011.
Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Organizowany przez jeźdźców na zakończenie sezonu jeździeckiego, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego - zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta - patrona myśliwych i jeźdźców, który obchodzi swoje imieniny właśnie 3 listopada.
Tradycyjną pogoń za lisem, czyli Bieg Św. Huberta, w Stragonie poprowadził zawodnik klubu LKS Stragona Strzegom - Błażej Dudzic. . . . czytaj więcej


8 listopada 2011 - Tancerze z Iwano-Frankowska występują w Świdnicy

Od dziś, 8 listopada do wtorku, 15 listopada w Świdnicy gościć będzie 50-osobowa grupa młodych tancerzy ze szkoły Włada Jamy - znanego ukraińskiego tancerza - oraz zespołu folklorystycznego "Dywocwit". Tancerze z partnerskiego miasta Świdnicy na Ukrainie - Iwano-Frankowska - wystąpią na scenach w Świdnicy (Teatr Miejski, Szkoła Podstawowa nr 4, Klub "Bolko"), ale także w Bystrzycy Górnej, Jaworzynie Śląskiej i Żarowie. Choreografowie i trenerzy, którzy pracują z młodymi ludźmi, to wielokrotni mistrzowie Ukrainy, finaliści mistrzostw świata: Wasyl Szeremeta, Natalia Czaszecznikowa, Jurij Kosowycz czy Anna Taras.
Podczas występów będzie można zobaczyć także aktualną wicemistrzynię świata w show tanecznym - Ilonę Fedorko. . . . czytaj więcej


8 listopada 2011 - Pionierzy znów mają głos

11 listopada obchodzimy 93. rocznicę odzyskania niepodległości. W Świebodzicach odbędą się tradycyjne uroczystości rocznicowe a także ciekawe wydarzenie kulturalne. Będzie to promocja drugiej już części zebranych i wydanych w formie książki wspomnień mieszkańców naszego miasta, którzy jako pierwsi osiedlili się tu po wojnie.
O godzinie 13.00 w kościele pw. Św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, na którą zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców. W eucharystii udział wezmą władze miasta, przedstawiciele związków kombatanckich, organizacji społecznych.
Po mszy, około godziny 14.10, pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone wieńce. . . . czytaj więcej


8 listopada 2011 - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik - ten specjalny miesiąc stał się okazją, żeby i w świdnickiej Szkole Podstawowej nr 315 zainteresować uczniów działaniami biblioteki, podzielić się swoimi pomysłami.
Przyjemna, świąteczna atmosfera ułatwiła życzliwe kontakty, pomogła stworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego i gościnnego. Celem obchodów była promocja święta bibliotek w środowisku szkolnym, aktywizowanie i utrwalanie postaw czytelniczych wśród uczniów oraz kreowanie postaw twórczych: literackich, teatralnych, plastycznych i muzycznych.
W ramach ogłoszonego święta zostały przeprowadzone konkursy: recytatorskie, czytelniczy, literacki oraz plastyczny. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności w różnych dziedzinach. . . . czytaj więcej


8 listopada 2011 - Ostatnia w tym roku, ale niezwykle udana

W poniedziałek, 7 listopada, w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbyła się jesienna zbiórka krwi, organizowana jak zwykle przez Pawła Bobrowskiego i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we współpracy z Urzędem Miejskim.
Była to ostatnia w tym roku akcja, ale bardzo udana. W Miejskim Domu Kultury pojawiły się 52 osoby, z czego 44 po badaniach lekarskich mogło oddać krew.
Co warte podkreślenia - pojawiło się w tej grupie 12 zupełnie nowych krwiodawców. Zebrano 22 litry bezcennego płynu, który na pewno uratuje czyjeś zdrowie, a może nawet życie. . . . czytaj więcej


8 listopada 2011 - Stypendia w dziedzinie kultury - można składać wnioski

Do 30 listopada można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Stypendium przyznaje prezydent Świdnicy.
Zgodnie z regulaminem, który zawiera uchwała stypendium może otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki: wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami i mieszka w Świdnicy. Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie. . . . czytaj więcej


7 listopada 2011 - Filateliści wciąż przypominają o swojej pasji

Od 4 do 20 listopada w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach można oglądać Krajową Wystawę Literatury Filatelistycznej.
Ten niezwykły przegląd wydawnictw związanych ze świebodzickim Kołem Filatelistycznym, dokumentuje 60 lat działalności Koła, w tym sekcji młodzieżowej. Zobaczymy tu unikatowe wydawnictwa indywidualne i zbiorowe zarówno członków Koła w Świebodzicach, jak i autorów krajowych i zagranicznych, a także medale i odznaczenia przyznane świebodzickim kolekcjonerom.
Wystawę uroczyście otwarto w Miejskim Domu Kultury w piątek, 4 listopada. . . . czytaj więcej


7 listopada 2011 - Puchar Polski w piłce ręcznej

W ramach rozgrywek o Puchar Polski w piłce ręcznej do naszego miasta zawita trzecia siła polskiego szczypiorniaka Azoty Puławy. W bieżących sezonie PGNiG Superligi zespół z Puław ustępuje tylko największym potentatom - Vive Kielce i Wiśle Płock. Gwiazdą zespołu jest bramkarz reprezentacji Polki Piotr Wyszomirski. Jak na tle renomowanego rywala zaprezentuje się beniaminek I ligi - ŚKPR Świdnica?
Mecz 1/8 finału Pucharu Polski ŚKPR Świdnica kontra Azoty Puławy. Środa 9 listopada godzina 18.00 hala na osiedlu Zawiszów. Bilety: 7 złotych normalny, 3 złote ulgowy. Posiadacze karnetów wstęp gratis.


7 listopada 2011 - Pomagamy hospicjum

Gmina Świebodzice przyłączyła się do pomocy wrocławskiemu Hospicjum dla Dzieci. Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz objął patronatem akcję zbiórki nakrętek od napojów, których sprzedaż wspomoże remont budynku placówki.
Akcja prowadzona jest głównie w placówkach oświatowych, ale może się do niej przyłączyć każdy mieszkaniec miasta, zbierając w swoim domu nakrętki od zużytych butelek plastikowych, po chemii gospodarczej, szamponach, kremach i wszystkich tych produktach, które mają oznaczenie LPDE, HDPE, PE i PP (symbole są umieszczane na spodzie opakowania lub na etykiecie). Zebrane nakrętki należy dostarczyć do Zakładu Gospodarki Komunalnej, ul. Strzegomska 30, do sekretariatu.


7 listopada 2011 - Flagi narodowe

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Świdnicy informuje, że z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada będzie sprzedawała flagi narodowe w siedzibie Komendy Hufca przy ulicy Lelewela 18 w Świdnicy w godzinach 8.00 - 15.00. Zapraszamy Świdniczan do śmiałego zamanifestowania swojego patriotyzmu i wywieszenia flag narodowych.
Wzruszamy się, gdy nasi sportowcy wygrywają zawody i grany jest Mazurek Dąbrowskiego, jesteśmy wtedy dumni, panuje nastrój uniesienia. Szacunek do Polskiej Flagi wynosi się z domu rodzinnego - pokażmy naszym dzieciom, wnukom jak okazywać cześć naszej biało-czerwonej.
Patriotyzm to wyraz świadomości, pamięci i dumy z historii naszego narodu. Patriotyzm to spojrzenie na osoby, dla których hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" było wyznacznikiem konkretnych zachowań i działań.


6 listopada 2011 - Porażka ze Złotoryją

W szóstej kolejce spotkań III ligi siatkówki mężczyzn AKS Strzegom przegrał na własnym parkiecie z KKS Ren-But Złotoryja 0:3 w setach 26:28, 22:25, 25:27.
W tabeli rozgrywek z 18 punktami prowadzi KS Bielawianka Bester Bielawa, drugie miejsce zajmuje KKS Ren-But Złotoryja mająca 15 punktów.
AKS Strzegom z siedmioma punktami plasuje się na miejscu 7. 12 listopada strzegomianie udają się na mecz z MKS Pogonią Góra


6 listopada 2011 - Trzy punkty AKS Strzegom

AKS Strzegom pokonał u siebie, zajmujący w tabeli ostatnie miejsce zespół z Kochlic. AKS Strzegom - Iskra Kochlice 2:0.
Pozostałe wyniki kolejki: Karkonosze Jelenia Góra - Piast Żmigród 0:1, Miedź II Legnica - Foto-Higiena Gać 1:1, Ślęza Wrocław - Nysa Zgorzelec 6:1, Strzelinianka Strzelin - Granica Bogatynia 0:1, Orkan Szczedrzykowice - Puma Pietrzykowice 1:2, Piast Zawidów - Sokół Wielka Lipa 0:0, GKS Kobierzyce - Konfeks Legnica 1:0.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Piast Żmigród z 32 punktami, Foto-Higiena Gać zajmuje drugie miejsce, trzecie zajmuje Ślęza Wrocław. W następnej kolejce AKS Strzegom zagra u siebie z Foto-Higiena Gać zajmującym drugie miejsce.


6 listopada 2011 - Liga okręgowa

W trzynastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Pogoń Pieszyce - Grom Witków 5:1, Biały Orzeł Mieroszów - Victoria Świebodzice 1:2, MKS Szczawno Zdrój - Stal Świdnica 1:3, Iskra Jaszkowa Dolna - LKS Bystrzyca Górna 0:0, Zjednoczeni Żarów - Unia Złoty Stok mecz został odwołany, Górnik Boguszów-Gorce - Kryształ Stronie Śląskie 4:1, Nysa Kłodzko - Piast Nowa Ruda 0:2, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Lechia II Dzierżoniów 0:3.
W tabeli rozgrywek po trzynastej kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie 26 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 2. Victoria Świebodzice 25 punktów, 4. Grom Witków 23 punkty, 5. Stal Świdnica 21 punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 17 punktów, 14. Zjednoczeni Żarów 12 punktów.


6 listopada 2011 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych wczoraj i dzisiaj meczach trzynastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Granit Roztoka 4:1, Czarni Wałbrzych - Rawa Boleścin 3:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Zjednoczeni II Żarów 2:1, Unia Jaroszów - Gwarek Wałbrzych 2:3, Zagłębie Wałbrzych - LKS Bystrzyca Dolna 2:1, Włókniarz Głuszyca - Skalnik Czarny Bór 2:0, Sudety Dziećmorowice - Górnik II Wałbrzych 0:5, Koliber Uciechów - Wenus Nowice 0:2.


6 listopada 2011 - Darmowe Warsztaty Taneczne

Zapraszamy dzieci i młodzież na Darmowe Warsztaty Taneczne w ramach Open Day w “Katharsis", które odbędą się 13 listopada siedzibie Studia przy ulicy Zamkowej 9.
Trzech instruktorów, pięć godzin tańca i pięć stylów. Zajęcia prowadzić będą instruktorzy SAK: Gosia Włosińska (dancehall), Bartek Górski (news style, house) i Tomek Biesiadecki (hip hop, locking). Zaczynamy o godzinie 14.00. Wstęp wolny. Zapisy poprzez e-mail (prosimy wpisać imię i nazwisko, wiek i tel. kontaktowy) lub w biurze.
Szczegóły na www.sak-art.com.pl lub na profilu Facebook: https://www.facebook.com/pages/Studio-Artystyczne-Katharsis/151967388161086.


6 listopada 2011 - "YES - przełamujcie bariery, bądźcie tolerancyjni"

"YES - przełamujcie bariery, bądźcie tolerancyjni" to trzeci od 2006 roku projekt unijny, który Gimnazjum nr 4 ze Świdnicy wraz z siedmioma europejskimi szkołami realizuje w ramach programu "Uczenie się przez całe życie - Comenius".
Od 22 do 27 października nauczycielki z Gimnazjum nr 4: Magdalena Werner i Violetta Zapart przebywały w Monte de Caparica w Portugalii na pierwszym spotkaniu nauczycieli - koordynatorów.
Wizyta w portugalskiej szkole była jednym z kilkunastu działań, w których szkoły w tym roku szkolnym wezmą udział. . . . czytaj więcej


6 listopada 2011 - Powiatowy Turnieju Piłki Nożnej Halowej

Trzeciego listopada w Jaworzynie Śląskiej w sali gimnastycznej dawnej szkoły kolejowej odbył się final Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej szkół ponadgimnazjalnych. Do finału zakwalifikowały się pierwsze drużyny z grup (wśród dziewcząt były 3 grupy a chłopców 4 grupy)
Wyniki finału. Dziewczęta - 1 Zespół Szkół Ekonomicznych Świdnica, 2 Zespół Szkół Nr 1 Świdnica, 3 Zespół Szkół Nr 3 Świdnica.
Chłopcy - 1 Zespół Szkół Mechanicznych Świdnica, 2 Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych Świdnica, 3 Zespół Szkół Ogólnokształcących Świdnica, 4 Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III Świdnica.


6 listopada 2011 - Nowa świetlica w Pastuchowie

We wrześniu bieżącego roku zakończyła się budowa wielofunkcyjnej świetlicy wiejskiej w Pastuchowie. Gmina na ten uzyskała dofinansowanie w wysokości 500 000 zł. Całkowity koszt całkowity inwestycji zamknął się kwotą 1 620 957,29 zł.
Budowa przebiegała etapami, począwszy od lata 2010 roku W świetlicy wykonano salę, która będzie służyła społeczności wiejskiej w organizowaniu imprez społeczno-kulturalnych, spotkań społeczności Pastuchowa, jak i będzie służyła dzieciom Szkoły Podstawowej w Pastuchowie do zajęć wychowania fizycznego. . . . czytaj więcej


5 listopada 2011 - "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród"

3 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy odbyły się eliminacje do Miejskiego Konkursu Poezji Patriotycznej " Nie rzucim ziemi skąd nasz ród".
W przesłuchaniach wzięło udział 28 recytatorów ze świdnickich szkół. Jury w składzie: Bożena Kuźma-kierownik edukacji kulturalnej i ruchu amatorskiego Świdnickiego Ośrodka Kultury, Teresa Cora-polonistka, Jolanta Janowiec-logopeda, postanowiło zakwalifikować do finału konkursu 15 uczestników.
Kategoria szkoły podstawowe: Kamila Brzegowa Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Bliżej Dziecka", Dominika Styrna, Ksawery Kurowski - Szkoła Podstawowa nr 6, . . . czytaj więcej


5 listopada 2011 - Bieg Niepodległości zbliża się wielkimi krokami

Już po raz czwarty amatorzy biegania ze Świdnicy i okolic uczczą na sportowo Dzień Niepodległości. Jak co roku trasa "Biegu Niepodległości" przebiegać będzie ulicami przylegającymi do Rynku.
Zawodnicy pobiegną ulicą Długą, Daleką, Pułaskiego i wbiegną ponownie na Rynek. Jedna pętla liczy 800 metrów, organizatorzy zaplanowali pięć okrążeń. W biegu może wziąć udział każdy kto czuje się na siłach. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe koszulki i medale.
Bieg wystartuje o godzinie 13.00, od godziny 11.00 w pomieszczeniach świdnickiego teatru będą przyjmowane zapisy chętnych.


5 listopada 2011 - Remis z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie

Po dzisiejszym remisie na własnym boisku z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:1 świdnicki zespół z 21 punktami zajmuje siódme miejsce w tabeli III ligi piłki nożnej.
W tabeli prowadzi MKS Oława - 35 punktów przed Promieniem Żary - 26 punktów.
Pozostałe wyniki kolejki: MKS Oława - Orzeł Międzyrzecz 2:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Lechia Zielona Góra 0:2, Arka Nowa Sól - Pogoń Świebodzin 2:0, Lechia Dzierżoniów - Celuloza Kostrzyn 3:0 walkower, Promień Żary - Polonia Trzebnica 0:0, Ilanka Rzepin - Prochowiczanka Prochowice 3:0. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica spotka się w Świebodzinie z Pogonią. Mecz rozpocznie się o godzinie 13.00.


5 listopada 2011 - Nie dały rady liderowi

Tylko pierwszy set świdniczanek w meczu z liderem rozgrywek II ligi siatkówki kobiet był wyrównany. Kolejne należały już do Sokoła. Sokół 43 AZS AWF Katowice - MKS Świdnica 3:0 25:22, 25:16, 25:15.
AZS Politechnika Częstochowska - SMS PZPS II Sosnowiec 3:0 25:23, 25:17, 25:17, Częstochowianka Częstochowa - Silesia Volley II 0:3 19:25, 21:25, 16:25, MCKiS Jaworzno - SMS LO2 Opole 3:0 25:23, 25:14, 25:22, UKS Krzanowice - AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 1:3 25:20, 14:25, 16:25, 18:25. . . . czytaj więcej


5 listopada 2011 - Święto pieczonego ziemniaka

Ziemniak - to on był głównym bohaterem imprezy, która w czwartek 3 listopada roku odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, a której organizatorkami były nauczycielki oddziału zerówkowego panie: Wioletta Dziedzic, Joanna Karpińska i Małgorzata Wojewodzic. Święto pieczonego ziemniaka stało się już tradycją i co roku w gminnych placówkach oświatowych docenia się walory tego smacznego warzywa.
Na szkolną zabawę, na którą zapraszali dzieci z zerówki oraz specjalny gość uroczystości Groszek tłumnie przybyli rodzice oraz panie dyrektor szkoły: Urszula Rurarz oraz jej zastępczyni Wioletta Piotrowska. Dzieci zaprezentowały swoje talenty recytatorskie przedstawiając ciekawe wiersze o ziemniaku oraz wokalne w rytm wesołej i skocznej muzyki. . . . czytaj więcej


5 listopada 2011 - II Festiwal Pieśni Patriotycznej

Już po raz drugi w Lutomi Górnej odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej. Tegorocznym mottem były słowa polskiego poety Jana Kasprowicza: " Przyniosę Ci kilka pieśni, na nutę niewyszukaną. W górach je naszych zebrałem, przy stawach, pod skalną ścianą".
Festiwal Pieśni Patriotycznej jest pięknym nawiązaniem do idei dążeń niepodległościowych Polaków. To doskonała forma uczczenia Święta Niepodległości Polski- mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
To także edukacyjno-wychowawcze: poszerzenie znajomości historii Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. . . . czytaj więcej


4 listopada 2011 - Unikalny filmik o Świdnicy

Kilka dni temu do naszej redakcji nadszedł od czytelnika email zwracający uwagę na link prowadzący do unikalnego filmiku Świdnicy z okresu międzywojennym jak można wywnioskować oglądając ten krótki dziesięcio sekundowy film.
Jeśli znacie Państwo inne adresy stron gdzie znajdują się ciekawe filmy lub zdjęcia z dawnych lat to prosimy o kontakt z naszą redakcją. Nasz adres to - redakcja@dziennik.swidnica.pl Filmik - >>> zobacz


4 listopada 2011 - Inauguracja "Południowo-zachodniego Szlaku Cysterskiego

"Już jutro, 5 listopada, odbędzie się uroczysta inauguracja "Południowo-zachodniego Szlaku Cysterskiego". W związku z tym wydarzeniem, na terenie historycznego opactwa w Krzeszowie odbywać się będzie piknik inauguracyjny, na którym będzie można postrzelać z łuku, zobaczyć walki rycerzy, a nawet samemu wziąć udział w turnieju rycerskim Podczas imprezy będzie można także posłuchać na żywo dźwięków starodawnej muzyki oraz odwiedzić warsztaty średniowiecznych rzemieślników. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali wyścigi w workach, sztafetę rodzinną, rzut ringiem oraz wyścig malucha" - zachęca do wzięcia udziału Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Elżbieta Gaszyńska. . . . czytaj więcej


4 listopada 2011 - Nowy blok świdnickiego TBS-u gotowy

25 rodzin już w połowie listopada będzie mogło zamieszkać w nowym budynku Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Obiekt powstał przy ulicy Jana Kilińskiego i jest pierwszym z czterech budynków, które zostaną zrealizowane w tym miejscu, w ramach zespołu budynków mieszkalno-usługowych. Mieszkania powstają w ramach systemu TBS, wyłącznie na wynajem.
Budowa budynku, realizowana przez wałbrzyską firmę "Sirbud-Minari" trwała półtora roku, a rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2010 roku. W budynku powstało 25 mieszkań "pod klucz", 12 miejsc postojowych w garażu podziemnym oraz 2 lokale usługowe. . . . czytaj więcej


4 listopada 2011 - Rusza halówka w Żarowie

Ruszają rozgrywki IV edycji ligi halowej w Żarowie. W tym roku rozgrywki z nowym sponsorem tytularnym i pod nową nazwą: Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup. I kolejka rusza 19 listopada. Organizatorem rozgrywek jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Zgłoszenia drużyn należy dokonać do 14 listopada na adres: GCKiS, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów, tel/fax 74 858-07-53, e-mail: sport@centrum.zarow.pl


4 listopada 2011 - Tłumnie powalczą o debiut gospodarczy

Do tegorocznej edycji konkursu "Debiut Gospodarczy 2011" zgłosiło się aż dwadziesta osób. Po weryfikacji dokumentów złożonych w ramach konkursu komisja zakwalifikowała do II etapu rekrutacji 16 uczestników. Pula nagród w konkursie wynosi w sumie 60 tysięcy złotych.
Świdniczanie chcą rozpocząć działalność m. in. w branży reklamowej, kurierskiej, gastronomicznej, opakowań, rozrywkowej i internetowej. Mają również pomysł na stworzenie np. firmy zajmującej się myciem aut u klienta czy też sali zabaw dla dzieci. . . . czytaj więcej


4 listopada 2011 - Jesienna zbiórka krwi

W poniedziałek, 7 listopada, w Świebodzicach zostanie przeprowadzona kolejna akcja krwiodawstwa.
Organizatorzy zbiórki zapraszają wszystkich chętnych do podzielenia się bezcennym lekiem do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
Zbiórka potrwa w godzinach 9.00 - 13.00.


4 listopada 2011 - Gminne Święto Niepodległości

Wójt Gminy Świdnica zaprasza wszystkich mieszkańców na Gminne Obchody Święta Niepodległości, które odbędą się 10 listopada o godzinie 18.00 w Lutomi Górnej. W tym szczególnym dniu zostaną wręczone odznaczenia: Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, które otrzyma Maria Skiślewicz i Hanna Raszkiewicz.
Zasłużony dla Gminy Świdnica: Władysława Łach, Janusz Maruda, Aniela Bizoń, Krystyna Fabiś i Krystyna Ornat. Program artystyczny zaprezentują uczniowie z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej.


4 listopada 2011 - Stypendia w dziedzinie kultury - można składać wnioski

Do 30 listopada można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Stypendium przyznaje prezydent Świdnicy.
Zgodnie z regulaminem, który zawiera uchwała stypendium może otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki: wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami i mieszka w Świdnicy. Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie. . . . czytaj więcej


4 listopada 2011 - III Śniadanie Patriotyczne w Bystrzycy Górnej

11 listopada o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Świętą mieszkańcy Parafii w Bystrzycy Górnej upamiętnią 93. roku odzyskania Niepodległości. Następnym punktem obchodów tego Święta będzie wspólne śniadanie patriotyczne.
To już trzecie tego typu spotkanie organizowane przez Parafię w Bystrzycy Górnej i p. Henryka Kończaka, byłego radnego Rady Gminy Świdnica. W programie uroczystości nie zabraknie akcentów nawiązujących do historii niepodległościowych, które przedstawią dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.
Wystąpią także zespoły artystyczne uczestniczące w II Gminnym Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Swój udział zapowiedział również Sobiesław Nowotny z Gawędą Świdnicką. . . . czytaj więcej


3 listopada 2011 - Dwa powiaty jedna idea

Te słowa najlepiej oddają to, co od dekady łączy oddalone od siebie o ponad 760 km regiony z Polski i Niemiec. Przyjaźń, partnerstwo, współpraca ponad podziałami i bez względu na odległość - wszystko to sprawia, że trwająca już 10 lat współpraca między powiatami: Świdnickim i Bergstrasse jest i będzie kontynuowana. W miniony weekend w Heppenheim uroczyście świętowano 10. rocznicę podpisania umowy o partnerskiej współpracy.
Uroczystości rozpoczęły się od spotkania przygotowanego przez działające w Bergstrasse Stowarzyszenie Brücke/Most, które od 10 lat propaguje idee współpracy i partnerstwa między zwykłymi mieszkańcami obu powiatów. . . . czytaj więcej


3 listopada 2011 - Strategia już gotowa

Dokument, określający najważniejsze kierunki rozwoju w sferze społecznej i gospodarczej Gminy Świebodzice na lata 2011-2020, jest już gotowy.
Strategia została właśnie przedłożona do zapoznania się wszystkim radnym i najprawdopodobniej trafi pod obrady jeszcze w listopadzie.
Strategia to obszerny, kilkusetstronicowy dokument, stanowiący kompendium informacji na temat priorytetowych płaszczyzn rozwoju miasta w jego kluczowych dziedzinach - takich jak infrastruktura miejska, promocja przedsiębiorczości, turystyka i rekreacja, edukacja i kultura, polityka społeczna, ochrona zdrowia oraz rolnictwo i ochrona środowiska. Konsultacje społeczne dotyczące strategii odbyły się w maju tego roku. Ogólnym założeniem strategii jest uczynienie ze Świebodzic miasta przyjaznego i bezpiecznego, dążącego do zapewnienia swoim mieszkańcom dobrych warunków życia i zaspokajanie ich potrzeb.


3 listopada 2011 - Polski Czerwony Krzyż - dziękuje

W dniach 19,25,26 października wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża ze szkół ponadgimnazjalnych przeprowadzili na terenie Świdnicy zbiórki uliczne. W ubiegłym roku podczas podobnej akcji zebrano 3303 zł w tym roku udało się zebrać 4756 złotych.
Zebrane pieniądze przeznaczone zostały na dożywianie dzieci ze świdnickich szkół podstawowych. PCK dziękuje wolontariuszom oraz mieszkańcom Świdnicy za wsparcie akcji.


3 listopada 2011 - Strzegomskie Planty - ciąg dalszy

Kolejny odcinek Strzegomskich Plant, od ulicy Św. Anny do ulicy Czerwonego Krzyża, znajdujący się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, zmienił swoje oblicze. Granitowe alejki, mała architektura parkowa, nawiązująca stylizacją do zrewitalizowanego wcześniej parku przy ulicy Krótkiej, to efekt zakończonych tu prac.
Nie brakuje także automatu z torebkami na odchody przyjaznych człowiekowi czworonogów. A wszystko po to, by zapewnić komfort wypoczynku i ułatwić zachowanie czystości w miejscu tak bardzo uczęszczanym. Całości dopełniła ciekawa aranżacja zieleni oraz korekta starych drzew. - Realizacja inwestycji przebiegła bez problemów i w terminie udało się ją zakończyć. . . . czytaj więcej


3 listopada 2011 - Konkurs na najładniejszą kartę świąteczną

Co roku cieszy się niesłabnącym powodzeniem a nadesłane projekty kart zadziwiają pomysłowością i kunsztem wykonania. Mowa o dorocznym konkursie plastycznym na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową, który tradycyjnie ogłosił burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Tematem konkursu jest interpretacja tytułowego hasła: "Magia Świąt Bożego Narodzenia".
Zadaniem uczestników jest przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia w postaci kartki świątecznej. . . . czytaj więcej


3 listopada 2011 - Śladami patrona - po raz czwarty

Mówi się, że za niektórymi ludźmi warto podążać. W minioną sobotę, 29 października wychowankowie ze świdnickiego Młodzieżowego Domu Kultury wzięli udział w IV Biegu patrolowym śladami swojego patrona - Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.
Droga wyznaczona życiem i twórczością patrona wymagała od uczestników dobrej kondycji oraz znajomości faktów z jego bogatej biografii. O godzinie 10 rano trzynaście drużyn wyruszało spod budynku MDK przy ulicy Nauczycielskiej. W ciągu 90 minut należało pokonać określony dystans. Ale na uczestników biegu czekały punkty kontrolne rozsiane w przestrzeni miasta: . . . czytaj więcej


2 listopada 2011 - Wywalczyli dwa brązowe medale

W dniach 20-30 października w Varnie - Bułgaria zostały rozegrane Mistrzostwa Europy w Akrobatyce Sportowej. Świdnicka dwójka męska w składzie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron reprezentując barwy naszego kraju wywalczyła dwa brązowe medale.
Jeden medal za układ statyczny, a drugi co było sporym zaskoczeniem dla wszystkich za wielobój, czyli sumę wszystkich trzech wykonywanych układów. Mogło być nawet lepiej, gdyż przy ponad 80 zdobytych punktach do srebra zabrakło dosłownie 0,2 pkt.
Zawodnikom udało się pokonać w walce o medale takie potęgi akrobatyczne jak Anglia czy Ukraina. . . . czytaj więcej


2 listopada 2011 - 65. lat LZS okręgu wałbrzyskiego

27 października w Kinie Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie odbyły się Obchody Regionalne 65 - lecia LZS okręgu wałbrzyskiego.
Na uroczystość przybyli działacze z powiatów: dzierżoniowski, świdnicki, kłodzki i wałbrzyski. Podczas Gali nie zabrakło życzeń dalszej owocnej działalności, a wszystkim przybyłym atmosferę umilił przygotowany przez młodzież występ wokalny.
Rok 2011 dla Ludowych Zespołów Sportowych jest przełomowy, to czas obchodów 65-lecia działalności Zrzeszenia. To już 65 lat temu we wsi Czarnowąsy (woj. opolskie) powstał pierwszy klub sportowy, który w swej nazwie miał skrót LZS. . . . czytaj więcej


2 listopada 2011 - Darmowe Warsztaty Taneczne

Zapraszamy dzieci i młodzież na Darmowe Warsztaty Taneczne w ramach Open Day w “Katharsis", które odbędą się 13 listopada siedzibie Studia przy ulicy Zamkowej 9.
Trzech instruktorów, pięć godzin tańca i pięć stylów. Zajęcia prowadzić będą instruktorzy SAK: Gosia Włosińska (dancehall), Bartek Górski (news style, house) i Tomek Biesiadecki (hip hop, locking). Zaczynamy o godzinie 14.00. Wstęp wolny. Zapisy poprzez e-mail (prosimy wpisać imię i nazwisko, wiek i tel. kontaktowy) lub w biurze.
Szczegóły na www.sak-art.com.pl lub na profilu Facebook: https://www.facebook.com/pages/Studio-Artystyczne-Katharsis/151967388161086.


2 listopada 2011 - Konwent Powiatów przyjął dwa stanowiska

Przez dwa dni w powiecie świdnickim obradowali starostowie dolnośląskich powiatów. Spotkanie samorządowców zorganizowane zostało w ramach posiedzenia Konwentu Powiatów Dolnego Śląska. Samorządowcy przyjęli dwa stanowiska związane z opieką społeczną oraz drogownictwem.
Gospodarzem Konwentu był starosta świdnicki Zygmunt Worsa. Obrady prowadził Przewodniczący Konwentu Powiatów WD Cezary Przybylski. W programie spotkania oprócz rozmów o sprawach i problemach samorządu powiatowego, goście wzięli udział w uroczystym otwarciu dla ruchu samochodowego nowej drogi łączącej strefy ekonomiczne z autostradą A4. . . . czytaj więcej


2 listopada 2011 - Podsumowanie policyjnej akcji "Znicz 2011"

Na drogach powiatu świdnickiego od 28 października do 2 listopada doszło do 33 kolizji drogowych. Najczęstszą przyczyną było nie zachowanie przez kierujących bezpiecznej odległości między pojazdami, nadmierna prędkość oraz kilku kierowców nie ustąpiło pierwszeństwa innym. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 8 nietrzeźwych kierujących pojazdami.
Wśród zatrzymanych jest rekordzista zatrzymany w Szczepanowie. 34 letni mężczyzna kierował Oplem Astra będąc w stanie nietrzeźwości, w organizmie miał 3,10 promila alkoholu. Po przebadaniu został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Za stan techniczny pojazdów policjanci zatrzymali 21 dowodów rejestracyjnych. Na terenie powiatu doszło do 6 wypadków drogowych, w których 10 osób odniosło obrażenia.


1 listopada 2011 - Zawodnicy Stragony w czołówce Rankingu WKKW 2011

Polski Związek Jeździecki opublikował Ranking Zawodników Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego za 2011 rok. Pierwsze miejsce, z wynikiem 309 punktów, zajmuje Paweł Spisak. Kilku zawodników jeżdżących w LKS Stragona Strzegom znajduje się w czołówce rankingu. Na 222 zawodników, do pierwszej setki weszło 9 zawodników trenujących w Stragonie. Spośród zawodników trenujących w LKS Stragona Strzegom, najwyższą pozycję w rankingu zajmuje Joanna Pawlak, która z wynikiem 70 punktów zajmuje 14 miejsce. 16 miejsce dzielą - Agata Jodko i Jan Żmójdzin.
W pierwszej setce Rankingu znalazło się jeszcze sześć zawodniczek. Na 41 miejscu znajduje się Katarzyna Stąpor, 51 miejsce Karolina Podwińska, miejsce 58 - Karolina Augustyn, 61 - Małgorzata Borysiuk, 89 - Tola Armańska, 97 - Klaudia Kołodziej.


1 listopada 2011 - Rusza nabór chętnych do "Szlifowania diamentów"

Fundacja Edukacji Międzynarodowej - dolnośląski lider wspierania uzdolnień - ogłasza otwarcie naboru uczestników do projektu "Szlifowanie diamentów - innowacyjne programy wsparcia uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematycznych i przyrodniczych".
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską. Udział w projekcie jest bezpłatny. Dzięki unijnej dotacji Fundacja Edukacji Międzynarodowej zaoferuje aż 280 dolnośląskim uczniom w wieku od 12 do 17 lat oraz 120 dorosłym - rodzicom i nauczycielom tych uczniów - dwuletni cykl sesji naukowych. Sesje ukierunkowane są na wsparcie zdolnej młodzieży i zmotywowanie jej do kontynuowania nauki na studiach wyższych na kierunkach matematycznych i przyrodniczych. . . . czytaj więcej


1 listopada 2011 - Bieg po złoto

Tej jesieni przed nami kilka ciekawych propozycji zawodów sportowych, na które serdecznie zapraszamy.
Są to różnorodne imprezy zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i amatorów aktywnego życia.
"Bieg po złoto" to widowiskowe i wyjątkowe zawody biegowe. Rozgrywane są w trudnym technicznie i ciekawym terenie - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka około 5 km niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała