30 grudnia 2011 - Jednogłośnie na "Tak"

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem Rada Gminy jednomyślnie przyjęła Uchwałę Budżetową Gminy Świdnica na 2012 rok. 16 grudnia na wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów wraz z Przewodniczącymi Komisji Stałych Rady Gminy zakończono prace nad opiniowaniem projektu Budżetu Gminy Świdnica na 2012 rok.
W nowym roku budżetowym planuje się wydatki na inwestycje w wysokości 23% planowanych wydatków budżetu gminny. Zadania inwestycyjne przewiduje się realizować przy współudziale środków pochodzących z funduszy unijnych, Funduszu Ochrony Środowiska, dotacji z budżetu państwa - mówił przed uchwaleniem budżetu przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Janusz Maruda. . . . czytaj więcej


30 grudnia 2011 - Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"

W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl
. . . czytaj więcej


30 grudnia 2011 - Zbadaj wzrok

9 stycznia w Żarowie odbędą się bezpłatne badania wzroku, które przeprowadzą wykwalifikowani optometryści z firmy Opotybell z Wrocławia.
Badania rozpoczną się o godzinie 10.00, w pomieszczeniach Żarowskiej Izby Historycznej (dawny budynek Żarowskiego Ośrodka Kultury) przy ulicy Armii Krajowej 40.
Badania są w pełni bezpłatne. Osoby chętne prosimy o rejestrację telefoniczną pod numerem telefonu: 74 858 07 45. Osobą do kontaktów jest Karolina Dyduch z Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.


30 grudnia 2011 - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz piąty jest organizatorem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 8 stycznia 2012 roku. Jubileuszowy Finał przebiegać będzie pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą". Poza kwestą uliczną, planujemy organizację Jarmarku Rodzinnego oraz pokazów i koncertów zespołów muzycznych. . . . czytaj więcej


29 grudnia 2011 - Świdnica ma budżet

Wielkie ograniczenie deficytu ponad 10-krotnie w ciągu ostatnich dwóch lat, duże wydatki na inwestycje oraz kolejne pieniądze z unijnych dotacji. Taki budżet Świdnica planuje na 2012 rok. Za budżetem było 13 radnych, 8 przeciw.
W 2012 roku zaplanowano: • dochody budżetu w wysokości 158 060 209 złotych, • wydatki budżetu w wysokości 160 249 053 złotych, • deficyt budżetu w wysokości 2 188 844 złotych, który zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów w kwocie 11 600 000 złotych. Na wydatki inwestycyjne miasto planuje wydać 23 682 596 złotych.


29 grudnia 2011 - Ostatnia w tym roku

Dzisiaj świebodziccy radni spotkali się na ostatniej w kończącym się roku sesji Rady Miejskiej. Do rozpatrzenia mieli cztery projekty uchwał, m. in. zmiany w budżecie na 2011 rok oraz przyjęcie Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2012-2015.
Jedną z ważniejszych uchwał było bez wątpienia przyjęcie Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2011-2015. Realizatorem tej inwestycji będzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach, przy współudziale finansowym Gminy Świebodzice, która jest 100-procentowym udziałowcem spółki. W przyszłym roku na związane z modernizacją inwestycje w budżecie gminy zabezpieczono blisko 1 mln zł. Całe zadanie ma pochłonąć ponad 6 mln złotych.


29 grudnia 2011 - Komunikacja miejska w Sylwestra

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy informuje, że 31 grudnia komunikacja miejska kursować będzie jak w sobotę, jednak przed godziną 20.00 nie zostaną rozpoczęte żadne kolejne kursy.
Szczegółowe informacje zostały wywieszone na wszystkich przystankach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Zestawienie kursów, które nie zostaną wykonane: >>> zobacz


29 grudnia 2011 - Nagrody za pracę o Świdnicy

Czternaście prac wpłynęło na III edycją konkursu "Napisz o Świdnicy". W środę, 28 grudnia nagrodzono pięciu finalistów konkursu. Tym samym wybrano najlepsze prace dyplomowe, licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, związaną z problematyką miasta Świdnica.
- Cieszę się, że tak duża grupa osób postanowiła swoje myśli i pomysły dedykować miastu. Dzięki temu powstały różne ciekawe propozycje. Prace w konkursie "Napisz o Świdnicy" dają nowe spojrzenie na różne obszary funkcjonowania miasta. . . . czytaj więcej


28 grudnia 2011 - Sylwester pod chmurką

Sylwester pod chmurką w Jaworzynie Śląskiej rozpocznie się przed Urzędem Miejskim o godzinie 23:30. Oprócz tradycyjnego odliczania ostatnich sekund mijającego roku i tradycyjnych życzeń, odbędzie się również pokaz sztucznych ogni.
Sylwester na strzegomskim rynku rozpocznie się również o godzinie 23.00, a zakończy o godzinie 2.00. W jego trakcie odbędzie się wiele konkursów z nagrodami, pokaz sztucznych ogni, wspólny toast i noworoczne zdjęcie. O dobrą muzykę zadba DJ C-Bool. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.
Również o 22.30 zaczyna się zabawa sylwestrowa na świebodzickim Rynku. Wystąpi grupa De Colt. O północy życzenia mieszkańcom złoży Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. Po pokazie sztucznych ogni rozpocznie się dyskoteka Open Air.


28 grudnia 2011 - Wieża ratuszowa w Świdnicy - powstanie, katastrofa, odbudowa

Na czwartek, 5 stycznia 2012 r. zaplanowano konferencję związaną z odbudową wieży ratuszowej w Świdnicy. 5 stycznia, ale 45 lat wcześniej wieża zawaliła się podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym.
Po zakończeniu trwającej odbudowy nowa wieża przybierze kształt swojej poprzedniczki. Będzie strzelista z widokiem na miasto przez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym. Udostępnienie wieży turystom planowane jest jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.
Konferencję związaną z odbudową organizuje Miasto Świdnica, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. . . . czytaj więcej


27 grudnia 2011 - Diament Wolności dla Marka Belki

Diament Wolności - nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich ma trafić w 2012 roku w ręce profesora Marka Belki - prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wstępnie uroczystość, na której ma nastąpić wręczenie nagrody, przewidziano na początek czerwca 2012 roku.
Z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, który uroczyście obchodzono w 2010 roku, jego członkowie ustanowili wyjątkową nagrodę - Diament Wolności.
To nagroda dla tych, którzy odegrali wybitną rolę w wydarzeniach 1989 roku, a także w życiu publicznym kraju w latach późniejszych. . . . czytaj więcej


27 grudnia 2011 - Wigilia dla samotnych

Jak co roku, nie zapomniano starszych, samotnych i potrzebujących mieszkańcach gromadząc się na wspólnej wigilii w Jaworzynie Śląskiej. Tegoroczne spotkanie zostało przygotowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej i Samorządowy Ośrodek Kultury. Przy wigilijnym stole zebrało się prawie 150 mieszkańców.
Wszystkim przybyłym życzenia świąteczne złożyli Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek i ksiądz proboszcz Janusz Stokłosa. Podczas łamania się opłatkiem, poprzedzonego wspólną modlitwą nie obyło się bez łez wzruszenia. W trakcie wieczerzy spożywanie posiłku umilił występ artystyczny przygotowany przez młodzież oraz kolędy w wykonaniu zespołu "Word Pick".


27 grudnia 2011 - Spotkanie opłatkowe

Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu opłatkowemu, które odbyło się w Urzędzie Gminy Marcinowice. W bożonarodzeniowy nastrój gości wprowadził ks. Marian Lewandowski Proboszcz Parafii Śmiałowice głosząc świąteczne przesłanie. W uroczystości brały udział władze Gminy Marcinowice na czele z Wójtem Gminy Jerzym Guzikiem, radni, sołtysi , przedstawiciele jednostek organizacyjnych. Najważniejszą częścią spotkania było podzielenie się opłatkiem - symbolem zgody i pojednania.
Przy wigilijny stole była okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem.
Wszystkim towarzyszyły życzenia radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, aby przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła i rodzinnej atmosfery a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.


23 grudnia 2011 - Błogosławionych i dobrych świąt

Takie życzenia, złożone między in. przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca i burmistrza Bogdana Kożuchowicza popłynęły do świebodziczan, którzy wzięli udział w wigilii dla potrzebujących, zorganizowanej tradycyjnie w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Przy świątecznie udekorowanych i zastawionych stołach w piątek, 23 grudnia, zebrało się blisko 400 osób, podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej.
O świąteczny nastrój zadbał Chór Akord, który odśpiewał kolędy, a błogosławieństwo na święta i życzenia przekazał biskup Ignacy Dec, który wcześniej odprawił mszę świętą w kościele pw. Św. Brata Alberta. . . . czytaj więcej


23 grudnia 2011 - Uroczyste zakończenie projektu

22 grudnia w kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu systemowego "WIP - Wiara w Integrację Pokoleniową". Projekt realizowany był przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie.
Celem projektu było zwiększenie aktywności zawodowej i kompetencji społecznych kobiet i mężczyzn z Gminy Żarów, w tym osób niepełnosprawnych. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. . . . czytaj więcej


23 grudnia 2011 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W trzeciej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej zanotowano następujące wyniki: LA Liga - AC Wymiatacze 12:6 (8:4), Drużyna Jarka - Glob Max 5:20 (1:9), Fair Play - XXL Bolesławice 18:7 (7:3).
Kolejność zespołów po pierwszej kolejce: 1. LA Liga - 9 punktów, 2. Glob Max - 6 punktów, 3. Fair Play - 6 punktów, 4. AC Wymiatacze - 3 punkty 5. Znajomi Fryzjera - 3 punkty, 6. XXL Bolesławice - 0 punktów, 7. Drużyna Jarka - 0 punktów.
Klasyfikacja najlepszych strzelców: 16 bramek - Grzegorz Borowy (LA Liga), 15 bramek ma Daniel Głogiewicz (Glob Max), Mariusz Charytanowicz (Glob Max) strzelił 14 goli.


23 grudnia 2011 - Spektakl sylwestrowy odwołany

W związku z nikłym zainteresowaniem świdniczan spektaklem sylwestrowym "Psychoterapia, czyli sex w życiu człowieka" - Wrocławski Teatr Komedia podjął decyzję o odwołaniu przedstawienia.
Osoby, które wcześniej zakupiły bilety na spektakl, Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do swojej kasy po zwrot pieniędzy.
Pieniądze można odbierać w godzinach 8.30 - 15.30.


22 grudnia 2011 - 2012 rok będzie bardzo emocjonujący

Przyszłoroczny kalendarz imprez LKS Stragony Strzegom będzie bardzo bogaty. W 2012 w Morawie odbędzie się ich aż 22 - największe i najważniejsze to Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW.
Zawody Strzegom Horse Trials, podczas których rozgrywany jest konkurs Pucharu Świata to największa impreza jeździecka w tej części Europy. W terminie 1-3 czerwca 2012 roku Strzegom już po raz dziesiąty stanie się światową stolicą jeździecką. Podczas tej niebywałej gali rozegranych zostanie pięć konkursów międzynarodowych, w tym konkurs Pucharu Świata. . . . czytaj więcej


22 grudnia 2011 - Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"

W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl . . . czytaj więcej


22 grudnia 2011 - Nagrody za przystrojone domy i balkony

Szopki, gwiazdy, mikołaje, ruchome renifery i dalmatyńczyk. To wszystko dodatkowo pięknie oświetlone. Między innymi takie pomysły mają świdniczanie na świąteczne przystrojenie domów. W środę, 21 grudnia, prezydent Świdnicy nagrodził autorów najlepszych świątecznych dekoracji. W tym roku do konkursu przystąpiła rekordowa liczba uczestników - 14.
- Myślę, że za klika lat tych osób będzie nawet dziesięciokrotnie więcej - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje: - Dzięki konkursowi nagradzamy mieszkańców za ich trud w budowaniu świątecznego klimatu w całej Świdnicy. . . . czytaj więcej


22 grudnia 2011 - Konwój Muszkieterów dla dzieci w Świdnicy

6 grudnia wyruszył w Polskę Konwój Muszkieterów. Akcja potrwa do 31 stycznia 2012 roku i przyniesie pomoc dzieciom z 37 placówek z województwa dolnośląskiego, w tym świdnickiej Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "Ut Unum Sint".
Oprócz wsparcia finansowego właściciele Intermarché podarowali podopiecznym ośrodka dodatkową niespodziankę - udział w świątecznym przedstawieniu interakcyjnym. Tuż po Świętach, 27 grudnia w Świdnicy wystąpi Teatr Wariaté ze spektaklem zatytułowanym "Zimowa Układanka". Jak co roku, w okresie świąteczno-noworocznym, Fundacja działająca przy Grupie Muszkieterów organizuje akcję charytatywną Konwój Muszkieterów. . . . czytaj więcej


22 grudnia 2011 - ŚOK ma nowego dyrektora

Konkurs rozstrzygnięty. Nowym dyrektorem Świdnickiego Ośrodka Kultury został Tomasz Jamróg. W wyniku swoich prac komisja konkursowa spośród siedmiu kandydatów, którzy złożyli aplikacje w konkursie, wyłoniła jednogłośnie jedną kandydaturę.
W czwartek, 22 grudnia przekazano protokół oraz rekomendację komisji konkursowej i tego samego dnia prezydent podjął decyzję, że stanowisko dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury obejmie Tomasz Jamróg.
Będzie pełnił tę funkcję od 1 stycznia 2012 roku przez trzy lata (zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi). . . . czytaj więcej


22 grudnia 2011 - Integracyjna Wigilijna Wieczerza Integracyjna

20 grudnia w świetlicy wiejskiej w Mrowinach blisko 130 dzieci zasiadło do wigilijnej wieczerzy integracyjnej zorganizowanej przez Żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Żarowską Młodzieżową Radę Miejską.
W ten wyjątkowy dzień przyjechały dzieci ze świetlic środowiskowych oraz placówek funkcjonujących w Żarówie: "Chochliki" z Wierzbnej, "Chatka Puchatka" z Łażan, "Dziupla Kanarka" z Mrowin, Dzieci z Kalna, z "Czterech Pór Roku" i z "Chaty".
Przy stole nie zabrakło dorosłych, którzy takie inicjatywy i działania profilaktyczne wspierają: . . . czytaj więcej


22 grudnia 2011 - Nie bądź obojętny

Zwracamy się do wszystkich mieszkańców Świebodzic o zwrócenie uwagi na osoby starsze, samotne, bezdomne, mieszkające np. na działkach lub w opuszczonych pomieszczeniach, które w okresie zimy narażone są na bezpośrednie zagrożenie życia ze względu na wychłodzenie, głód czy brak ciepłej odzieży.
Prosimy, o zgłaszanie takich przypadków wymagających pomocy do: Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach pod numerem telefonów - 74 666-95-82 lub 666-95-88, Komisariatu Policji w Świebodzicach pod numerem telefonu 74 856-33-40 oraz Straży Miejskiej w Świebodzicach pod numerem telefonu 74 666 95 93.


22 grudnia 2011 - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz piąty jest organizatorem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 8 stycznia 2012 roku. Jubileuszowy Finał przebiegać będzie pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą". Poza kwestą uliczną, planujemy organizację Jarmarku Rodzinnego oraz pokazów i koncertów zespołów muzycznych. . . . czytaj więcej


21 grudnia 2011 - MPK w święta Bożego Narodzenia i Sylwestra

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w dniach 24 i 31 grudnia komunikacja miejska kursować będzie jak w sobotę, jednak przed godziną 20.00 nie zostaną rozpoczęte żadne kolejne kursy.
Szczegółowe informacje zostały wywieszone na wszystkich przystankach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Zestawienie kursów, które nie zostaną wykonane: >>> zobacz


21 grudnia 2011 - Opłatkowe spotkanie z przedsiębiorcami

To już piąty raz w tak miłym gronie spotkaliśmy się w Miejskim Domu Kultury na dorocznej wigilii dla przedsiębiorców, organizowanej przez burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza i Elżbietę Horodecką, przewodniczącą Rady Miejskiej.
Do sali reprezentacyjnej MDK we wtorek, 20 grudnia, przybyli nie tylko przedstawiciele lokalnego biznesu, ale także szefowie jednostek podległych miastu, dyrektorki placówek oświatowych, zaprzyjaźnione organizacje, radni.
Galę poprowadziły wspólnie Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM oraz Agnieszka Gielata, dyrektor MDK. . . . czytaj więcej


21 grudnia 2011 - Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej 10. rocznicę wpisania Kościoła Pokoju w Świdnicy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wystawa wspomina również o pozostałych obiektach UNESCO, znajdujących się na Dolnym Śląsku, czyli o Kościele Pokoju w Jaworze i Hali Stulecia we Wrocławiu, która w lipcu tego roku obchodziła 5. rocznicę wpisania na tę listę.
Nasza wystawa przedstawia również zarys dziejów protestantyzmu na Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem Świdnicy, co czyni ją dodatkową, obok programu nauczania, atrakcją uzupełniającą lekcje historii w szkole. . . . czytaj więcej


21 grudnia 2011 - Świątecznie u seniorów

Przy stołach wigilijnych, żłobku i kolędach odbyło się także doroczne spotkanie świąteczne członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach. 20 grudnia zebrało się liczne grono seniorów (obecnie organizacja liczy blisko 900 członków), by podzielić się opłatkiem i wspólnie spędzić świąteczny czas.
Nie zabrakło jak zawsze szacownych gości, których gorąco witał przewodniczący Związku, Jan Welc. Wśród nich był m. in. burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka i po raz pierwszy nowy dziekan Świebodzic, ksiądz Jan Gargasewicz.
W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich Chór Akord, były także serdeczne życzenia i wspólne łamanie się opłatkiem.


21 grudnia 2011 - "Akacjowe Śpiewule" we Wrocławiu

Zaproszone przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego "Akacjowe Śpiewule" w sobotę 17 grudnia uczestniczyły w Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wigilijnych. Impreza odbyła się w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Reprezentowały tam Gminę Marcinowice jako jedyną z terenu Powiatu Świdnickiego.
Oprócz znakomitych potraw wigilijnych zaprezentowały na estradzie zestaw mało znanych kolęd. "Akacjowe Śpiewule" tydzień wcześniej reprezentowały Gminę Marcinowice na Festiwalu Stołów Wigilijnych w Sobótce organizowanym przez stowarzyszenie "Ślężanie" Lokalna Grupa Działania.


21 grudnia 2011 - Spotkanie wigilijne w "Przystani"

Jak co roku w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbyło się Spotkanie Wigilijne. W spotkaniu uczestniczyły między innymi władze miasta, radni oraz duchowni świdniccy.
Podczas spotkania zaprezentowała się grupa teatralna pod kierownictwem Moniki Zdybel oraz wolontariuszki DDP Elżbiety Dudziak, która zaprezentowała przedstawienie "Wszystkiego Najlepszego". Chór złożony z członków Domu Dziennego Pobytu "Przystań" zaśpiewał kilkanaście kolęd.


20 grudnia 2011 - Łącznik dobrze oznakowany

Rusza pierwszy etap dodatkowego oznakowania nowej drogi tzw. "autostradowego łącznika". Będzie więcej znaków, które poinformują, że poruszamy się w kierunku autostrady A4. Do tej pory takich wskazówek nie było, co zgłosili kierowcy poruszający się tą drogą. Na ich wniosek powiat zadecydował o wprowadzeniu dodatkowych znaków. Zadanie będzie realizowane w dwóch etapach.
Dzisiaj rozpoczął się pierwszy etap dodatkowego oznakowania oddanej niedawno do użytku nowej drogi łączącej strefy ekonomiczne w Świdnicy i Żarowie z drogą krajową nr 5 i dalej z autostradą A4. I właśnie tej informacji brakowało kierowcom poruszającym się tym odcinkiem. . . . czytaj więcej


20 grudnia 2011 - Wigilia w GCKiS

16 grudnia, dzień jak co dzień, a jednak całkiem inny. W tym dniu Gminne Centrum Kultury i Sportu zaprosiło na Wieczerzę Wigilijną wielu wspaniałych gości, którzy na co dzień współpracują, wspomagają czy uczęszczają na zajęcia w naszej placówce.
To już druga taka Wigilia, podczas której spotykamy się w gronie przyjaciół... a jest ich jeszcze wielu. Na zaproszenie odpowiedzieli: władze miasta z Burmistrzem Leszkiem Michalakiem na czele, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Publiczna, młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy z nauczycielami: Mariolą Pindel i Lidią Magier-Wolak, przedstawiciele zespołu "Viatori" ze Świdnicy (współpracujący od wielu lat z GCKiS), dzieci i młodzież uczęszczający na zajęcia w Centrum z rodzicami oraz studenci z ŻUTW. . . . czytaj więcej


20 grudnia 2011 - Spektakl sylwestrowy odwołany

W związku z nikłym zainteresowaniem świdniczan spektaklem sylwestrowym "Psychoterapia, czyli sex w życiu człowieka" - Wrocławski Teatr Komedia podjął decyzję o odwołaniu przedstawienia.
Osoby, które wcześniej zakupiły bilety na spektakl, Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do swojej kasy po zwrot pieniędzy.
Pieniądze można odbierać w godzinach 8.30 - 15.30.


20 grudnia 2011 - III Dni Języka Angielskiego

19 grudnia w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy już po raz trzeci odbyło się podsumowanie kolejnej edycji Dni Języka Angielskiego. Wcześniej 15 grudnia miały miejsce dwa konkursy: III Międzyszkolny Konkurs Leksykalno - Gramatyczny z języka angielskiego oraz III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Walii.
III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Angielskiej Poezji Dziecięcej oraz uroczyste podsumowanie pozostałych, wymienionych wyżej, konkursów odbyło się właśnie 19 grudnia na terenie SP 105.
W poszczególnych konkursach wzięło udział 9 szkół podstawowych ze Świdnicy oraz Szkoła Podstawowa z Witoszowa Dolnego. . . . czytaj więcej


20 grudnia 2011 - Młodzieżowa Rada Miejska druga na Dolnym Śląsku

16 grudnia 2011 roku, w jednej z sal Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, odbyła się uroczysta konferencja, podsumowująca projekt pn. "Rozwój mechanizmów partycypacji i rzecznictwa interesów młodzieży na Dolnym Śląsku", zorganizowana przez Stowarzyszenie Semper Avanti z Wrocławia przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego.
Jednym z punktów uroczystości, było rozstrzygnięcie konkursów dla gmin i Młodzieżowych Rad działających na terenie województwa dolnośląskiego. II miejsce w konkursie - na najlepiej działającą Młodzieżową Radę na Dolnym Śląsku w 2011 roku - pt. Młodzież przyjazna gminie zdobyła Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie.


19 grudnia 2011 - Będzie im łatwiej

Przy dźwiękach piosenki "Nie dzieli nas nic" podsumowano realizowany po raz czwarty przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy projekt unijny "Droga do aktywności".
Kursy, wyjazdy, terapie i treningi z tego wszystkiego mogli skorzystać w mijającym roku uczestnicy projektu.
Bezcenne jest to, że wielu z nich nabyło dodatkowe umiejętności, które z powodzeniem wykorzysta w dalszym życiu i na rynku pracy. A mowa o osobach niepełnosprawnych i pełnoletnich wychowankach rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo - wychowawczych. . . . czytaj więcej


19 grudnia 2011 - Pracowali na rzecz miasta

Z końcem listopada 2011 zakończyło się wykonywanie na terenie Gminy Świebodzice prac społecznie użytecznych. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez władze miasta z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy od początku sierpnia 2011, 10 osób z terenu Świebodzic wykonywało w ramach prac społecznie użytecznych prace porządkowe na rzecz miasta.
- Prace uruchomił Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach dla osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Jest to jeden ze sposobów aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych bez prawa do zasiłku i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. . . . czytaj więcej


19 grudnia 2011 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki piątej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej: Power Team - LS Green Team 2:1, ŚFUP - Darbor 0:6, UKS Ślężanka Tąpadła - Chaos 3:7, Jako Team - FC Żubry 3:3, Kabaret - Dortmetal 3:4.
Królem strzelców z 13 bramkami jest - Wojciech Szuba, 9 bramek na swoim koncie ma Krystian Kalinowski.
W rozgrywkach prowadzi Jako Team z 13 punktami, 13 punktów mają też FC Żubry. 3 miejsce zajmuje DortMetal, 4. Chaos, 5. Kabaret, 6. Darbor, 7. Power Team, 8. ŚFUP, 9. LS Green Team, 10. UKS Ślężanka Tąpadła. . . . czytaj więcej


19 grudnia 2011 - Nie bądź obojętny

Zwracamy się do wszystkich mieszkańców Świebodzic o zwrócenie uwagi na osoby starsze, samotne, bezdomne, mieszkające np. na działkach lub w opuszczonych pomieszczeniach, które w okresie zimy narażone są na bezpośrednie zagrożenie życia ze względu na wychłodzenie, głód czy brak ciepłej odzieży.
Prosimy, o zgłaszanie takich przypadków wymagających pomocy do: Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach pod numerem telefonów - 74 666-95-82 lub 666-95-88, Komisariatu Policji w Świebodzicach pod numerem telefonu 74 856-33-40 oraz Straży Miejskiej w Świebodzicach pod numerem telefonu 74 666 95 93.


19 grudnia 2011 - Ruszył w Polskę Konwój Muszkieterów

6 grudnia ruszył w Polskę Konwój Muszkieterów. Tegoroczna akcja potrwa do 31 stycznia 2012 roku. Kampania Grupy Muszkieterów zorganizowana została już po raz jedenasty pod hasłem "Konwój Muszkieterów Dzieciom". Pomoc finansowa trafi do 245 domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce.
Każda z wytypowanych przez właścicieli sklepów Intermarche i Bricomarche placówka otrzyma wsparcie w wysokości 3.500 złotych, a ośrodki te same zdecydują na co przeznaczą przekazane przez Muszkieterów środki finansowe. . . . czytaj więcej


19 grudnia 2011 - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz piąty jest organizatorem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 8 stycznia 2012 roku. Jubileuszowy Finał przebiegać będzie pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą". Poza kwestą uliczną, planujemy organizację Jarmarku Rodzinnego oraz pokazów i koncertów zespołów muzycznych. . . . czytaj więcej


19 grudnia 2011 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W drugiej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej zanotowano następujące wyniki: Drużyna Jarka - LA Liga 4:19 (2:8), Glob Max - Znajomi Fryzjera 26:6 (9:0), XXL Bolesławice - AC Wymiatacze 8:16 (2:8).
Kolejność zespołów po pierwszej kolejce: 1. LA Liga - 6 punktów , 2. Glob Max - 3 punkty, 3. AC Wymiatacze - 3 punkty, 4. Fair Play - 3 punkty, 5. Znajomi Fryzjera - 3 punkty, 6. XXL Bolesławice - 0 punktów, 7. Drużyna Jarka - 0 punktów.
Klasyfikacja najlepszych strzelców: 11 bramek - Grzegorz Borowy (LA Liga), po 9 bramek mają: - Mariusz Charytanowicz i Bartek Chwałek (Glob Max).


18 grudnia 2011 - Miła niespodzianka MKS Świdnica

Wczorajszy mecz siatkarek MKS Świdnica w II lidze siatkówki kobiet mimo iż zakończył się zwycięstwem gości należy uznać za miłą niespodziankę. Świdniczanki w pojedynku z liderem rozgrywek z góry skazane były na porażkę a jednak potrafiły zaskoczyć gości i postawić wysoko poprzeczkę. Siatkarki Silesii Volley o zwycięstwo musiały powalczyć w pięciu setach. MKS Świdnica - Silesia Volley II 2:3 w setach 18:25, 25:18, 21:25, 25:23, 8:15.
Dotychczasowe liderki tracąc punkt w Świdnicy straciły prowadzenie na rzecz siatkarek Sokoła 43 AZS AWF Katowice. Zdobyty punkt przez MKS Świdnica po najbliższej kolejce spotkań pozwolić może na awans o jedną pozycję w tabeli.


18 grudnia 2011 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki IV kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej: Dort Metal - Power Team 5:1, LS Green Team - Jako Team 0:10, Chaos - Kabaret 2:0, FC Żubry - Darbor 5:1.
Królem strzelców z dziewięcioma bramkami jest - W. Szuba sześć bramek na swoim koncie ma Kalinowski.
W rozgrywkach prowadzi Jako Team z 9 punktami, 9 punktów mają też FC Żubry. 3 miejsce zajmuje Kabaret, 4. Dort Metal, 5. Chaos, 6. Darbor, 7. Power Team, 8. ŚFUP, 9. UKS Ślężanka, 10. LS Green Team.


18 grudnia 2011 - Trzecia "Świdnicka Gwiazdka"

Podczas tegorocznej, trzeciej już - "Świdnickiej Gwiazdki" pływacy UKS SVIDA zdobyli 7 medali w tym trzy srebrne i cztery brązowe.
Na podium stawali: Elżbieta Kielka - 3 miejsce 50 metrów stylem dowolnym, Klaudia Sadowska Klaudia 2 miejsce 50 metrów stylem klasycznym, Mikołaj Ryszawy 2 miejsce 50 metrów stylem klasycznym, Jakub Borowy 2 miejsce 50 metrów stylem grzbietowym i 3 miejsce 50 metrów stylem dowolnym, Karol Kopycki 3 miejsce 50 metrów stylem grzbietowym i 3 miejsce sztafety rocznik 1999 (Klaudia Sadowska, Krystian Dobrzański, Elżbieta Kielka, Mikołaj Ryszawy). W zawodach startowało 621 zawodników z 33 klubów.


18 grudnia 2011 - Kolęda na sportowo

W tym roku w ramach "Kolędy Świdnickiej" Ośrodek Sportu i Rekreacji postanowił zaprosić tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia wszystkich świdniczan do dobrej zabawy na miejskie Sztuczne Lodowisko.
W samo południe 22 grudnia o godzinie 12.00 na lodowisku odbędzie się pokaz łyżwiarstwa figurowego dla dzieci i młodzieży ze świdnickich szkół. Popołudnie tego samego dnia zapowiada się równie interesująco. Specjalnie dla mieszkańców ŚOSiR zaprosił do Świdnicy Klub Łyżwiarstwa Figurowego z Opola, który zaprezentuje to co w tym sporcie najpiękniejsze. . . . czytaj więcej


18 grudnia 2011 - Sesja budżetowa

Jak co roku na ostatniej sesji grudniowej Rada Powiatu w Świdnicy uchwala budżet na kolejny rok. Sesja, której najważniejszym punktem będzie uchwalenie budżetu na 2012 rok odbędzie się w czwartek 22 grudnia, o godzinie 13.00 w sali konferencyjnej USC w Świdnicy.
Budżet powiatu jest uchwalony w formie uchwały na rok budżetowy i stanowi podstawę gospodarki finansowej.
Projekt budżetu Powiatu Świdnickiego na przyszły rok zaplanowany został po stronie dochodów w kwocie 129.594.756 zł, w tym: dochody bieżące - 119.667.924 zł, dochody majątkowe - 9.926.832 zł, . . . czytaj więcej


18 grudnia 2011 - Nowoczesna Platforma Usług Elektronicznych w ZUS-ie

Co to jest Platforma Usług Elektronicznych?
Platforma Usług Elektronicznych dla klientów ZUS to jeden z projektów realizowanych przez ZUS. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług ZUS oferowanych w formie elektronicznej dystrybuowanych różnymi kanałami dostępnymi dla obywateli oraz przedsiębiorców a także usprawnienie obsługi klientów w placówkach ZUS. . . . czytaj więcej


17 grudnia 2011 - Świąteczne Spotkanie Wójta Gminy

21 grudnia o godzinie 11.00 wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek spotka się z zaproszonymi gośćmi na dorocznym spotkaniu świątecznym.
Spotkanie to doskonała okazja, aby podziękować wszystkim przedstawicielom władz samorządowych, radnym sejmiku dolnośląskiego, radnym miast i gmin, dyrektorom, naczelnikom, prezesom, komendantom, sołtysom i duchowieństwu za współpracę, życzliwość oraz wsparcie w realizowanych działaniach w okresie mijającego roku 2011.
Tegoroczne spotkanie, tak jak poprzednie będzie miało miejsce w sali narad Urzędu Gminy Świdnica.


17 grudnia 2011 - W podziękowaniu za wóz strażacki

Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Bukowa 16 grudnia 2011 roku oficjalnie podziękowali dyrektorowi oraz przedstawicielom zakładu Steel. S Poland z podstrefy Żarów za sfinansowanie zakupu nowego wozu strażackiego.
Strażacy uczestniczący w spotkaniu nie kryli radości i zadowolenia z faktu otrzymania nowego wozu, dlatego przygotowali dla dyrektora fabryki specjalną niespodziankę.
Ową niespodzianką była obecność Świętego Mikołaja oraz figurka Świętego Floriana, która złożona została na ręce pana Daniele Merlino - Dyrektora fabryki Steel.S Poland i listy gratulacyjne, wyrażające wdzięczność za wspaniały prezent. . . . czytaj więcej


17 grudnia 2011 - Szkolny Klub Bezpieczeństwa

W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej już od kwietnia działa Szkolny Klub Bezpieczeństwa (jest jedynym w powiecie a w województwie dolnośląskim jest takich klubów jedenaście). W grudniu klub otrzymał pakiety edukacyjne "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich" Renault dla uczniów.
Na apelu, który poświęcony był działalności Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa uczniowie zostali zapoznani z kolejną ogólnopolską akcją. Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony rodziców, nauczycieli i samych dzieci. . . . czytaj więcej


17 grudnia 2011 - Gimnazjum nr 3 najlepsze w siatkówce świdnickiej

15 grudnia w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbyły się miejskie rozgrywki piłki siatkowej chłopców. Udział wzięły wszystkie gimnazja. Gimnazjum nr 3 zajęło pierwsze miejsce deklasując rywali.
Opiekunem-trenerem drużyny jest Paweł Kondzior. Skład zwycięskiej drużyny: 1. Kamil Rymsza kl 3B, 2. Oskar Świeboda kl 2A, 3. Szymon Klimowicz kl 2A, 4. Arkadiusz Łysoń kl 3A, 5. Michał Rosiak kl 3A, 6. Paweł Hoyer kl 3A, 7. Daniel Szymczyk kl 3D, 8. Adrian Dmitruk kl 1B, 9. Mateusz Wrona kl 3D, 10. Dominik Rachwał kl 3B. Miejsce drugie zajęło Gimnazjum nr 1, trzecie - Gimnazjum nr 2, czwarte - Gimnazjum nr 4.


16 grudnia 2011 - Ruszył w Polskę Konwój Muszkieterów

6 grudnia ruszył w Polskę Konwój Muszkieterów. Tegoroczna akcja potrwa do 31 stycznia 2012 roku. Kampania Grupy Muszkieterów zorganizowana została już po raz jedenasty pod hasłem "Konwój Muszkieterów Dzieciom". Pomoc finansowa trafi do 245 domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce.
Każda z wytypowanych przez właścicieli sklepów Intermarche i Bricomarche placówka otrzyma wsparcie w wysokości 3.500 złotych, a ośrodki te same zdecydują na co przeznaczą przekazane przez Muszkieterów środki finansowe. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Mrówki z urzędu nagrodzone

Rozstrzygnięto plebiscyt "Mrówka Roku" i przyznano tytuł najbardziej pracowitemu i sympatycznemu pracownikowi Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Honorowy tytuł, nagrody oraz specjalną pieczęć otrzymała Anna Łaszuk z Referatu Organizacji i Kadr oraz Hanna Surma z Referatu Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości.
Sympatyczną Mrówką Roku 2011, głosami pracowników UM, została Małgorzata Rudownik z Referatu Architektury. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz piąty jest organizatorem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 8 stycznia 2012 roku. Jubileuszowy Finał przebiegać będzie pod hasłem "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą". Poza kwestą uliczną, planujemy organizację Jarmarku Rodzinnego oraz pokazów i koncertów zespołów muzycznych. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - No i pojechali

W piątek, 16 grudnia, punktualnie o godzinie 8.00 rano ekipa "Żukiem dookoła Polski" wyruszyła spod świebodzickiego ratusza w swoją podróż pełną przygód. Flawiusz Chmura, Tomek Rajca, Wojtek Andryszczak, Dominik Marchewka, Paweł Michalak zamierzają objechać w pięć dni cały kraj, zaliczając najbardziej wysunięte krańce Polski.
Tego wyczynu zamierzają dokonać wiekowym, bo aż 30-letnim Żukiem. Auto, kupione kilkanaście dni wcześniej za zawrotną sumę 900 zł zostało dokładnie sprawdzone, "podrasowane" i musi przejechać w miarę bezawaryjne blisko 3 tysiące kilometrów.


16 grudnia 2011 - Jasełka w nowej szkole

Tradycją stało się w Zespole Szkół Specjalnych ze Świdnicy wystawianie przez uczniów dorocznych jasełek. We współpracy ze Szkołą Podstawową nr 105 w Świdnicy powstał piękny i wzruszający spektakl, w którym wspólnie wystąpiły dzieci zdrowe i niepełnosprawne.
W tym roku oprócz śpiewania kolęd i tańca, zaprezentowano walkę diabłów z aniołami. Była także wizyta prawdziwego Świętego Mikołaja, który obdarował dzieci paczkami z niespodzianką. Po raz pierwszy uroczystości odbyły się w nowym budynku szkolnym, oddanym do użytku w sierpniu br. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Orkiestra już się stroi

Tegoroczny, 20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbędzie się 8 stycznia. Świebodzicki sztab WOŚP już od wielu dni pracuje nad przygotowaniem jak zwykle ciekawego i bogatego programu imprezy.
Współorganizatorem Finału jest Urząd Miasta Świebodzice oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Hasło przewodnie to: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko...".
Są już pierwsze ustalenia dotyczące programu. Oprócz najmłodszych artystów wystąpią gwiazdy muzyki: zespół Fragnatic (który gościł u nas podczas XVIII Finału), grupa hip-hopowa z Legnicy - SoloFenomenal oraz zespoły ze Świebodzic i Świdnicy. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Międzynarodowe Zawody Pływackie

Jutro o godzinie 11.00 na Pływalni przy ulicy Równej w Świdnicy zostaną rozegrane Międzynarodowe Zawody Pływackie "III Świdnicka Gwiazdka 2011". W tym roku do startu zgłosiła się rekordowa ilość 609 zawodników z 29 klubów w tym trzy kluby z Czech: Lokomotiv Trutnov, Delfin Nachod, SCPA Pardubice oraz ze Słowacji Delfin Liptovsky Mikulas.
Zwieńczeniem zawodów będą wyścigi sztafet (4x50 stylem dowolnym) o "Puchar SVIDY".
Do startu w kategorii wiekowej - młodzik zgłosiły się zawodniczki i zawodnicy, mający kwalifikacje do kadry Dolnego Śląska na rok 2012.


16 grudnia 2011 - Konkurs na świąteczne oświetlenie

Dwa tysiące złotych - tyle wynosi pula nagród w tegorocznej edycji konkursu na najładniej przystrojony i oświetlony dom i balkon. Zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku 19 grudnia.
O nagrody rzeczowe mogą powalczyć świdniczanie, którzy świątecznie udekorują i oświetlą swoje posesje, bramy bądź balkony.
W tym roku przygotowano zmiany w regulaminie.
Dzięki stworzeniu dodatkowej kategorii na nagrody mają większe szanse właściciele balkonów, którzy do tej pory musieli konkurować z właścicielami domów, bądź dekorującymi bramy bloków. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Tysięczny turysta

Mijający rok upłynął pod znakiem inwestycji w rozbudowę infrastruktury sportowej, oświatowej i kulturalnej. Rozpoczął się miłym akcentem jakim było otwarcie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Jeszcze w tym miesiącu nowoczesny obiekt gościć będzie 1000 klienta.
W październiku br. schronisko zostało zakwalifikowane do Schronisk Młodzieżowych kategorii pierwszej. To najwyższa kategoria jaką może zostać wyróżniona placówka tego typu.
Wszystko na to wskazuje, że tysięcznym turystą będzie jeden z uczniów projektu polsko-czeskiego "Tu i tam przyjaciół mam". . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Odwiedź stoisko ZSS na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Chcesz mieć niezwykłą pamiątkę zakupioną na świdnickim Jarmarku Bożonardzeniowym? I radość z tego, że kupując świąteczne ozdoby pomagasz potrzebującym?
Odwiedź stoisko Zespołu Szkół Specjalnych, które znajdziesz na świdnickim Rynku podczas tegorocznej edycji Kolędy Świdnickiej.
Uczniowie szkoły i ich rodzice w tym roku przygotowali piękne, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne z naturalnych produktów takie jak: choineczki, stroiki, bombki, torebki, świeczniki, obrazki, kolorowe butelki. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Matematyczne i sportowe sukcesy

Łukasz Duda, uczeń Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomii zakwalifikował się do II-go etapu VII Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (OMG), jako jeden z nielicznych uczniów w powiecie świdnickim.
OMG była adresowana do najzdolniejszych uczniów gimnazjum, szczególnie zainteresowanych matematyką.
Celem zawodów Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów jest rozbudzanie zamiłowania do matematyki wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, wyszukanie uczniów zainteresowanych matematyką, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej. . . . czytaj więcej


16 grudnia 2011 - Siedem lat minęło!

Minęło siedem lat działania w Urzędzie Miejskim Biura Obsługi Klienta. Jest to bardzo ważny punkt kontaktu klientów naszego Urzędu. To właśnie w biurze udzielane są pierwsze informacje dotyczące załatwianych spraw.
Przyjmuje się tu pisemnie składane wnioski i podania, składa faktury, pobiera niezbędne druki, formularze, otrzymuje fachowe wskazówki odnośnie ich wypełnienia i terminów składania. Na miejscu klient może spokojnie wypełnić formularz, a pracownicy dzielą się z nim swoją wiedzą udzielając kompetentnych informacji.
Ponadto, w Biurze Obsługi Klienta załatwiane są sprawy związane z zezwoleniami na sprzedaż napojów alkoholowych do sprzedaży w sklepach, lokalach i na imprezach plenerowych. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - Piękny i nowy "kawałek" miasta

Zakończyły się kompleksowe prace przy przebudowie ulicy Śląskiej wraz z mostem i budową ronda, a także budowa ronda przy ul. Westerplatte. W czwartek, 15 grudnia oficjalnie otwarto drogi po przebudowie. W pełni przejezdna jest już ul. Śląska. Przebudowa ulicy Śląskiej (odcinek od skrzyżowania z ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej do mostu na potoku Witoszówka) wraz z przebudową tego mostu trwała dokładnie rok - od listopada 2010 roku do listopada 2011 roku.
Nowa droga, to ważny odcinek, który ułatwia m. in. dojazd do centrum sportowego przy ulicy Śląskiej wraz z lodowiskiem, a w przyszłości do parku wodnego. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - Niezwykła żywa szopka

Niezwykła żywa szopka, która po raz pierwszy w historii gminnego samorządu powstała na świdnickim rynku w 2007 roku również i tym razem zagości podczas obchodów Świdnickiej Kolędy.
Przez ponad cztery lata, każdego roku w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku odwiedzały ją tysiące świdniczan i gości, którzy przyjeżdżali do naszej gminy.
Tak jak to było ponad 2000 lat temu, tak i w tym roku przy żłóbku Jezusa obok Maryi, Józefa, Trzech Króli i pastuszków czuwać będą żywe zwierzęta. W ten wyjątkowy dzień szopa wypełni się żywymi zwierzętami: owcami, barankami, kucami. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - "Droga do Aktywności" PCPR

16 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie podsumowujące realizacje projektu systemowego "Droga do Aktywności" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Na spotkaniu przedstawione zostaną działania projektowe podjęte w ramach projektu w roku 2011 oraz osiągnięte rezultaty. Projekt skierowany był do pięćdziesięciu osób.


15 grudnia 2011 - 10 lat na liście światowego dziedzictwa - UNESCO

Już 16 grudnia 2011 roku przyjadą do Świdnicy osoby odpowiedzialne za opiekę nad zabytkami UNESCO. Przyczyną niecodziennego spotkania jest jubileusz 10-lecia wpisania Kościołów Pokoju na listę światowego dziedzictwa.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w Teatrze Miejskim cyklem wykładów podsumowujących minioną dekadę. Swoje wystąpienia będą mieli Prezydenci Świdnicy i Jawora oraz proboszcz parafii ewangelickiej w Jaworze. Gościem specjalnym konferencji będzie dr Hans Caspary, były przedstawiciel Niemiec w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO, który przed dziesięciu laty pozytywnie zaopiniował Kościoły Pokoju, jako warte wpisu na listę. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - Podziękowania dla zastępców

Zanim Rada przystąpiła do obradowania nad budżetem, burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz złożył podziękowania na ręce zaproszonych na sesję zastępców burmistrza, odwołanych w dniu 6 grudnia.
Ireneusz Zyska i Zbigniew Opaliński otrzymali od burmistrza upominki i pamiątkowe dyplomy.
Obaj odwołani zastępcy mieli także okazję osobiście podziękować radnym i współpracownikom za wspólne pięć lat pracy. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - Granica laureatem Konkursu "Przyjazna wieś 2011"

Laureatem Konkursu "Przyjazna wieś 2011" w województwie dolnośląskim na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury zrealizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych na Dolnym Śląsku, w kategorii infrastruktura społeczna, została Gmina Strzegom z projektem pt. "Budowa Świetlicy wiejskiej w Granicy".
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich już po raz trzeci zorganizowało konkurs "Przyjazna wieś", którego celem jest wskazanie najlepszych projektów realizowanych w zakresie infrastruktury na obszarach wiejskich od maja 2004 roku, przy wsparciu środków Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - Konkurs "Dolnośląski Wolontariusz Roku 2011" rozstrzygnięty

9 grudnia, Sala Koncertowa Polskiego Radia we Wrocławiu gościła nominowanych do konkursu oraz osoby im kibicujące. Konkurs odbył się już po raz ósmy. Tym razem zgłoszono rekordową liczbę osób nominowanych.
Aż 96 osób, z czego ponad połowa to młodzież. Najmłodszy wolontariusz miał 9, najstarszy 70 lat. Wszystkich łączy pasja bezinteresownego poświęcania swojego czasu innym.
Spośród jedenastu finalistów wyłoniono zwycięzcę. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - Złote Gody

Nie każdemu jest dane, by po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego, móc raz jeszcze wrócić pamięcią do wzruszającej, pięknej chwili zawarcia związku małżeńskiego.
Okazją do wspomnień był dzień 10 grudnia, w którym uroczyście pięć par, a wśród nich para z Gminy Marcinowice Państwo Maria i Stanisław Staryszak w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy otrzymali medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. . . . czytaj więcej


15 grudnia 2011 - Budżet na 2012 przyjęty

Rada Miejska Świebodzic na sesji w dniu 14 grudnia przyjęła budżet gminy na 2012 rok. Przyszłoroczne dochody gminy szacowane są na 63,5 mln zł, a wydatki na 60,6 mln złotych.
Wydatki na inwestycje to kwota blisko 7 mln zł. Spłata kredytów i zobowiązań w 2012 roku wyniesie 4,2 mln zł a od 2013 będzie się sukcesywnie zmniejszać, co zwiększy możliwości kredytowania gminy. Zadłużenie Świebodzic w 2012 roku wyniesie 19 mln złotych, co stanowi 29 % dochodów ogółem, przy dopuszczalnym wskaźniku 60 %. . . . czytaj więcej


14 grudnia 2011 - Gigantyczna bombka stanęła w świdnickim Rynku

Jest wysoka na blisko 3 metry. Waży ponad 14 ton. Taką nietypową bombkę choinkową ustawiono w środę, 14 grudnia na świdnickim Rynku. Wyjątkową ozdobę zaprojektowała artystka Ewa Solima. Ufundowała ją firma "Piramida". Bombka - gigant zgłoszona został już do Księgi rekordów Guinnessa.
- Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szarością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może być wielobarwny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu - mówi Ewa Solima, artystka, która zaprojektowała bombkę. . . . czytaj więcej


14 grudnia 2011 - Jedyne w Polsce Muzeum Cukrownictwa

Niewiele osób wie, że w Pszennie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Cukrownictwa. Teraz powstała strona internetowa i możemy je zwiedzać również wirtualnie. W nowo powstałym serwisie internetowym obok informacji o muzeum znajdziemy m.in. ciekawostki związane z przemysłem cukrowniczym, zdjęcia eksponatów oraz archiwalne materiały wideo.
Portal to kolejny krok spółki Südzucker Polska S.A - pomysłodawcy i założyciela muzeum - ku popularyzacji wiedzy o tej ważnej dla historii Polski i mającej duże tradycje gałęzi przemysłu - >>> zobacz


14 grudnia 2011 - Nie ustąpił pierwszeństwa

Dzisiaj przed godziną 8.00 doszło do wypadku pojazdów na skrzyżowaniu ulic Zamenhofa i Riedla w Świdnicy.
Na jadącą na sygnale dźwiękowym karetkę pogotowia ratunkowego najechał jadący od strony Wrocławia samochód osobowy marki Ford Focus. Kierowca samochodu uderzył w bok karetki.
W tej chwili trwają czynności mające na celu wyjaśnienie dlaczego kierowca samochodu osobowego nie ustąpił karetce pogotowia ratunkowego.


14 grudnia 2011 - Opłatek z biskupem i samorządowcami

W piątek, 23 grudnia, w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbędzie się tradycyjna wigilia dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Świebodzic.
Wigilijną wieczerzę zjedzą wspólnie z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej m. in. burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, biskup świdnicki Ignacy Dec, poseł na Sejm RP Anna Zalewska, duchowieństwo, radni z miasta i powiatu. Świąteczny poczęstunek rozpocznie się o godzinie 11.00, a poprzedzi go msza święta odprawiona w kościele pw. Św. Brata Alberta. . . . czytaj więcej


14 grudnia 2011 - Kolęda na sportowo

W tym roku w ramach "Kolędy Świdnickiej" Ośrodek Sportu i Rekreacji postanowił zaprosić tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia wszystkich świdniczan do dobrej zabawy na miejskie Sztuczne Lodowisko.
W samo południe 22 grudnia o godzinie 12.00 na lodowisku odbędzie się pokaz łyżwiarstwa figurowego dla dzieci i młodzieży ze świdnickich szkół. Popołudnie tego samego dnia zapowiada się równie interesująco. Specjalnie dla mieszkańców ŚOSiR zaprosił do Świdnicy Klub Łyżwiarstwa Figurowego z Opola, który zaprezentuje to co w tym sporcie najpiękniejsze. . . . czytaj więcej


14 grudnia 2011 - Wigilijne spotkanie z przedsiębiorcami

Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz co roku spotyka się ze świebodzickimi przedsiębiorcami w świątecznej atmosferze. Tak będzie i tym razem. Uroczyste spotkanie opłatkowe odbędzie się 20 grudnia o godzinie 13.00 w sali głównej Miejskiego Domu Kultury. Zaproszono około siedemdziesięciu szefów firm, które od lat współpracują z samorządem, wspierając chociażby organizację imprez, fundując nagrody w rozlicznych konkursach, itd.
Spotkanie rozpocznie wystąpienie burmistrza Bogdana Kożuchowicza i Przewodniczącej RM Elżbiety Horodeckiej, w części artystycznej wystąpi Chór Dziecięcy "Świebodzianki".


14 grudnia 2011 - Dotacje na doradztwo dla firm

W co i jak inwestować? Jak uzyskać certyfikat jakości lub środowiskowy? Czy nowe produkty wprowadzić na rynek krajowy, a może zagraniczny? Jak opracować strategię rozwoju przedsiębiorstwa? Wiele firm próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania, jednak skorzystanie ze specjalistycznego doradztwa jest kosztowne.
Teraz firmy z Dolnego Śląska będą mogły takie doradztwo uzyskać taniej dzięki pieniądzom unijnym. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca właśnie ogłosiła konkurs o dotacje na doradztwo dla MSP. Do podziału jest sporo, bo ponad 7 milionów złotych. . . . czytaj więcej


14 grudnia 2011 - DLA będzie nadal woził świebodziczan

Zakład Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach rozstrzygnął konkurs na świadczenie zbiorowej komunikacji miejskiej na terenie miasta Świebodzice.
Przez kolejne dwa lata będzie ją wykonywał dotychczasowy przewoźnik - firma Dolnośląskie Linie Autobusowe. Przewoźnik zaproponował kwotę osiemset tysięcy złotych.


13 grudnia 2011 - Gotowi do "akcji zima"

"Bezśniegowy" okres zimowy to z pewnością marzenie drogowców i użytkowników szos. Pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności w budżetach służb drogowych, a kierowcom umożliwia spokojną i mniej kolizyjną jazdę. Powiat do "akcji zima" przygotowany jest już od 1 listopada. Zgromadzono materiał potrzebny do posypywania jezdni, wyłoniono firmę do zimowego utrzymania, ustawiono także 17 km zasłon przeciwśnieżnych. W razie ataku zimy zarówno sprzęt jak i załoga są w pełnej gotowości. . . . czytaj więcej


13 grudnia 2011 - Powołani na Mistrzostwa Świata

Na rozegranych w dniach 9-11 grudnia w Łańcucie "Grand Prix Polski" z udziałem zawodników z Niemiec, Ukrainy, Mołdawii, Rosji i Polski, świdnicka dwójka męska w składzie: Jonas Al-Hadad (MKS Polonia Świdnica) i Michał Skowron (KS-AZS-AWF Wrocław) wywalczyła srebrny medal ustępując jedynie zawodnikom z Ukrainy.
Był to pierwszy start naszych zawodników w kategorii senior i mimo, że nie mieli jeszcze pełnych trudności seniorskich, czystością wykonanych układów zapewnili sobie tak wysoką lokatę. . . . czytaj więcej


13 grudnia 2011 - Dyżury w ramach akcji zima rozpoczęte

Od wczoraj, 12 grudnia w Świdnicy pełnione są dyżury związane z akcją zima. Oprócz specjalistycznego sprzętu drogowcy mają do dyspozycji "od ręki" również 350 ton soli i 550 ton piasku do posypywania śliskich jezdni.
- Od poniedziałku z samego rana odnotowujemy coraz więcej miejsc, które są bardzo śliskie. Mimo że nie panują srogie mrozy to tzw. przejście przez zero utrudnia życie kierowcom, dlatego służby odpowiedzialne za akcję zima w mieście pełnią dyżury. Według prognoz w kolejnych dniach mogą wystąpić przelotne opady śniegu, dlatego taka decyzja jest zasadna - wyjaśnia Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


13 grudnia 2011 - Usuwanie na koszt właściciela - nowe stawki

Zmieniły się przepisy związane z usuwaniem pojazdów z drogi i umieszczaniem ich na parkingu strzeżonym. Za wszystkie te czynności łącznie z usunięciem, przechowywaniem, oszacowaniem wartości, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu, powstałe od momentu wydania dyspozycji do jego usunięcia, aż do zakończenia postępowania, ponosi właściciel pojazdu. Kwoty za samo usunięcie pojazdu sięgają nawet 2 tysiące złotych. Pojazdy usuwane będą z dróg decyzją policji. Od tego roku resztę procedur prowadzi starostwo.
W myśl nowych przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym na powiaty spadł obowiązek określenia zasad obliczania wysokości opłat za usunięcie pojazdu oraz jego parkowanie. . . . czytaj więcej


13 grudnia 2011 - Zbliża się finał konkursu "Klasa ze Snów"

- Latające gimbusy, lekcje historii w wehikule czasu i klasy integracyjne z Marsjanami. Czy o takiej szkole marzą uczniowie? Przekonamy się o tym już wkrótce. Zbliża się finał konkursu "Klasa ze Snów - Wyprawa na Marsa".
"Klasa ze Snów" to ogólnopolski konkurs plastyczny pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, skierowany do uczniów wszystkich typów szkół. Akcja zachęca dzieci i młodzież do dzielenia się pomysłami na nowoczesną szkołę. . . . czytaj więcej


13 grudnia 2011 - Nowy dyrektor Domu Dziecka

Iwona Pawlos została nowym dyrektor Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Umowę o pracę starosta Zygmunt Worsa podpisał podczas dzisiejszego posiedzenia Zarządu Powiatu. Wcześniej odbył się konkurs na to stanowisko. Chętnych do objęcia funkcji kierowniczej w powiatowej instytucji było pięć osób.
Nowa pani dyrektor posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe, w tym od 10 lat piastuje stanowiska związane z funkcjami kierowniczymi. Od 5 lat kieruje parafialną poradnią socjoterapeutyczną w Witoszowie Dolnym, jest także prezesem Dolnośląskiego Instytutu Dialogu i Tolerancji. . . . czytaj więcej


13 grudnia 2011 - Modernizm w architekturze Świdnicy

16 grudnia o godzinie 18.00 w Klubie Bolko w Świdnicy odbędzie się wernisaż wystawy, pod nazwą "Modernizm w architekturze Świdnicy". Zaprezentowanych zostanie około dwudziestu czarno-białych fotografii, które pokażą piękno budynków z okresu modernizmu zawarte w geometryczności, prostocie oraz przemyślanej konstrukcji.
Wystawa w "Klubie Bolko" przy placu Grunwaldzkim 11 potrwa do 11 stycznia 2012 roku. Wernisaż i wystawa jest częścią projektu, który realizuję w ramach stypendium kulturalnego Prezydenta Świdnicy na rok 2011.


12 grudnia 2011 - Rocznik Świebodzicki

Świebodziczanie mogą wzbogacić swoje zbiory literackie poświęcone rodzinnemu miastu o kolejne, ciekawe wydawnictwo. Dzięki współpracy redakcji miesięcznika Dzieje Miasta oraz Urzędu Miejskiego w Świebodzicach wydano Rocznik Świebodzicki 2010.
W publikacji znajdziemy najważniejsze wydarzenia lokalne z 2010 roku oraz materiały, publikowane w miesięczniku Dzieje Miasta. Teksty wspaniale wzbogacają grafiki Jana Palichleba, świebodziczanina który w niezwykły sposób uwiecznia kreską najciekawsze zabytki i miejsca Świebodzic. . . . czytaj więcej


12 grudnia 2011 - Sto lat Pani Ewy Sałaty ze Słotwiny

Od dzisiaj Pani Ewie Sałacie nie wypada już śpiewać tradycyjnego polskiego "Sto lat". 11 grudnia 2011 roku mieszkanka Słotwiny uroczyście obchodziła swoje 100 urodziny.
W przeddzień urodzin Jubilatkę odwiedziła z życzeniami delegacja z Urzędu Gminy Świdnica: wójt gminy Teresa Mazurek, przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska, sekretarz Jadwiga Generowicz, radny Rady Gminy Świdnica Eligiusz Janasik, a także Sołtys Słotwiny Henryk Siwiec oraz Agata Olszówka zastępca kierownika wydziału świadczeń emerytalno-rentowych Inspektoratu ZUS w Świdnicy. . . . czytaj więcej


12 grudnia 2011 - Wieczór wigilijny w Krukowie

W minioną sobotę, 10 grudnia 2011 roku w świetlicy wiejskiej w Krukowie odbyła się po raz pierwszy od niepamiętnych lat kolacja wigilijna dla mieszkańców wioski oraz zaproszonych gości. Spotkanie wigilijne jest częścią projektu unijnego pt. "Kruków to kultywowanie tradycji" realizowanego przez Stowarzyszenie "Nasz Kruków".
Przygotowania do tej uroczystości rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej od spotkań organizacyjnych oraz omówienia, jakie tradycyjne krukowskie potrawy będą dominować na kolacji. W realizację przedsięwzięcia włączyli się wszyscy mieszkańcy uczestniczący w spotkaniu wigilijnym. . . . czytaj więcej


12 grudnia 2011 - Ratusz w trzech wymiarach

Technologia 3d ma swoje zastosowanie nie tylko w kinematografii. Dwaj świebodziczanie, Waldemar i Michał Dudek, tworzą trójwymiarowe modele świebodzickich zabytków.
Można już zobaczyć model ratusza, dworca PKP a wkrótce dołączą do tej galerii następne obiekty w mieście. Swoje prace bracia umieścili w sieci, można je zobaczyć m. in. na www.3dnovo.pl lub bezpośrednio na mapach Google po przełączeniu na tryb Earth lub w programie Google Earth, powiększając mapę bezpośrednio na świebodzicki Rynek. - Model naszego ratusza został wykonany w oparciu o plany (użyczone przez magistrat) użyte do jego renowacji, więc każdy wymodelowany element jest metryczny tzn. jego wymiary pokrywają się z wymiarami rzeczywistymi, w takim stopniu w jakim pozwoliły na to plany - wyjaśnia Waldemar Dudek. . . . czytaj więcej


12 grudnia 2011 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki III kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej: Kabaret - UKS Ślężanka Tąpadła 5:1, Chaos - Darbor 5:2, Jako Team - ŚFUP 5:0, Power Team - FC Żubry 2:15, LS Green Team Świdnica - Dortmetal 1:3. Piłkarzem kolejki został Łukasz Cegielski - Chaos, bramkarzem kolejki - Marek Barszcz - ŚFUP a królem strzelców z czterema bramkami jest - Krystian Kalinowski 9 bramek, 8 bramek zdobył - W. Szuba, 6 - Ł. Cegielski, J. Lato, 5 - D. Rybarczyk, Michał Morawski, 4 - M. Miętkiewicz, M. Kopernicki, A. Łagiewka, M. Marszałek, S. Sprawka.
W rozgrywkach prowadzi FC Żubry i wyprzedza 2. Jako Team, 3. Kabaret, 4. Dortmetal, 5. Chaos, 6. Darbor, 7. Power Team, 8. ŚFUP, 9. LS Green Team, 10.UKS Ślężanka Tąpadła.


12 grudnia 2011 - 10 lat na liście światowego dziedzictwa - UNESCO

Już 16 grudnia 2011 roku przyjadą do Świdnicy osoby odpowiedzialne za opiekę nad zabytkami UNESCO. Przyczyną niecodziennego spotkania jest jubileusz 10-lecia wpisania Kościołów Pokoju na listę światowego dziedzictwa.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w Teatrze Miejskim cyklem wykładów podsumowujących minioną dekadę. Swoje wystąpienia będą mieli Prezydenci Świdnicy i Jawora oraz proboszcz parafii ewangelickiej w Jaworze. Gościem specjalnym konferencji będzie dr Hans Caspary, były przedstawiciel Niemiec w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO, który przed dziesięciu laty pozytywnie zaopiniował Kościoły Pokoju, jako warte wpisu na listę. . . . czytaj więcej


12 grudnia 2011 - Świdnickie obchody 30. rocznicy stanu wojennego

Na wtorek i środę (13-14 grudnia) zaplanowano świdnickie obchody z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystość ku pamięci wydarzeń z 1981 roku wspólnie organizują NSZZ "Solidarność" Region Dolny Śląsk oraz władze Świdnicy.
- Dziś powoli zanika pamięć, że nawet świętowanie rocznicy stanu wojennego było mocno tępione przez ówczesne władze.
Do takich wydarzeń dochodziło również w Świdnicy, gdzie na obecnym pl. Jana Pawła II, wychodząc z katedry, mogliśmy się spotkać z atakiem oddziałów milicji i ZOMO. . . . czytaj więcej


12 grudnia 2011 - Mikołajki na wesoło

Samorząd Uczniowski Gimnazjum Nr 3 wyszedł z propozycją zorganizowania w szkole 6 grudnia Dnia Bicia Rekordów. Przewidziano wiele konkurencji.
Wszystkie klasy przystąpiły do rywalizacji i rozpoczęły od wylosowania koloru, który miał dominować w odzieży uczniów danej klasy. Uczniowie sklejali łańcuch choinkowy, który obecnie ozdabia nasze korytarze.
Długość całego łańcucha wynosi 414 metrów. Każda klasa rysowała największą i najładniejszą bombkę choinkową. Ujawniły się talenty i powstały piękne prace. . . . czytaj więcej


11 grudnia 2011 - Wyniki - Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej

Dobry wizerunek świdnickiego sportu na arenie krajowej ratuje młodzież Miejskiego Klubu Siatkówki Świdnica. Dziewczęta od kilku lat wygrywają we wszystkich kategoriach na Dolnym Śląsku a z Mistrzostw Polski przywożą medale. Wczoraj i dzisiaj świdnickie młodziczki, kadetki i juniorki wygrały swoje mecze.
O wysokim poziomie dzieci i młodzieży MKS Świdnica świadczą "Wyniki Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży" zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej za 2011 rok. . . . czytaj więcej


11 grudnia 2011 - Za "wysokie progi" w Białej Podlaskiej

Wczoraj i dzisiaj rozegrano mecze dwunastej kolejki spotkań I ligi piłki ręcznej w grupie "B". Lider grupy KS Czuwaj Przemyśl gromi rywali i prowadzi w lidze z 23 punktami wyprzedzając KSSPR Końskie o cztery punkty.
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej przegrywa mecz za meczem. Tym razem nie sprostał drużynie z Białej Podlaskiej. AZS AWF Biała Podlaska - ŚKPR Świdnica 26:23. Świdniczanie zajmują przedostatnie, jedenaste miejsce w tabeli.
Pozostałe mecze: ASPR Zawadzkie - KS Gwardia Opole 22:34, KSSPR Końskie - GKS Olimpia Piekary Śląskie 32:28, KS Viret CMC Zawiercie - MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 28:34, KS Czuwaj Przemyśl - MTS Chrzanów 40:29, AZS Politechnika Radomska - KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski 33:33.


11 grudnia 2011 - Nie dały rady w Gliwicach

Podobnie dzieje się w rozgrywkach II ligi siatkówki kobiet. Siatkarki MKS Świdnica przegrały kolejny mecz, tym razem uległy siatkarkom z Gliwic w trzech setach. AZS Politechniki Śląskiej Gliwice - MKS Świdnica 3:1 w setach 25:20, 20:25, 26:24, 26:24. Świdniczanki w rozgrywkach wyprzedzają jedynie siatkarki ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS II w Sosnowcu.
Pozostałe wyniki kolejki: SMS PZPS II Sosnowiec - Silesia Volley II 0:3 - 9:25, 20:25, 27:29, SMS LO2 Opole - AZS Politechnika Częstochowska 3:0 - 33:31, 25:19, 26:24, MCKiS Jaworzno Sokół 43 - AZS AWF Katowice 2:3 - 21:25, 25:9, 19:25, 25:23, 13:15, UKS Krzanowice - Częstochowianka Częstochowa 1:3 - 15:25, 11:25, 25:22, 23:25.


11 grudnia 2011 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Rozpoczęły się rozgrywki IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej. W pierwszej kolejce spotkań zanotowano następujące wyniki: Znajomi Fryzjera - XXL Bolesławice 12:9 (5:2), La Liga - Glob Max 12:9 (3:3), Fair Play - Drużyna Jarka 12:6 (3:2).
Kolejność zespołów po pierwszej kolejce: 1. Fair Play - 3 punkty, 2. Znajomi Fryzjera - 3, 3. La Liga - 3, 4. XXL Bolesławice -0, 5. Ac Wymiatacze - 0, 6. Glob MAX - 0, 7. Drużyna Jarka - 0.
Klasyfikacja najlepszych strzelców: 6 bramek - Koblowski (XXL), 5 - G. Borowy (La Liga), Frankowski (Glob Max), Krzeszowski (Znajomi Fyzjera), Zadziorki (Fair Play).


11 grudnia 2011 - 22. Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej

Od 8 do 10 grudnia harcerze ze Strzegomia, Stanowic, Legnicy i Jawora uczestniczyli w 22. Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Koniczynka 2011". Festiwal odbył się w Zespole Szkół w Strzegomiu.
Weekend spędzony na paintballu, malowaniu, pobudzaniu kreatywności wśród dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska oraz zwiedzaniu zakątków Strzegomia to tylko niektóre z atrakcji, zafundowanych uczestnikom Festiwalu.
8 grudnia o 18.00 do Zespołu Szkół zjechało się ok 80 osób, które brały udział w imprezie.
W tym roku, oprócz drużyn harcerskich, brała udział PSP ze Stanowic oraz PSP nr 2 ze Strzegomia. . . . czytaj więcej


11 grudnia 2011 - Turniej szachowy w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy

"Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" - Paul Morphywpływa. Szachy wbrew pozorom i obiegowym opiniom zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. uważa Joanna Łopuszańska-Kułak prowadząca Klub Miłośników Logiki w Gimnazjum nr 4 oraz organizator Turnieju Szachowego.
- Młody adept "królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. . . . czytaj więcej


10 grudnia 2011 - Sesja budżetowa w środę

Najważniejsza uchwała dla każdego samorządu to uchwała budżetowa. Świebodzicka Rada Miejska nad projektem przyszłorocznego budżetu gminy Świebodzice będzie debatować już we wtorek, 13 grudnia, podczas posiedzenia połączonych komisji Rady Miejskiej.
Natomiast sesja, na której uchwała ma zostać przyjęta, odbędzie się w środę, 14 grudnia, o godz. 15.30 w sali posiedzeń.
Projekt budżetu Świebodzic na 2012 rok zakłada dochody na poziomie 63,5 mln zł, a wydatki w kwocie 60,08 mln zł, z czego wydatki majątkowe i inwestycyjne pochłoną niecałe 7 mln złotych. . . . czytaj więcej


10 grudnia 2011 - Powiatowy turniej piłki siatkowej dziewcząt

Powiatowy turniej piłki siatkowej dziewcząt odbył się w dniach 28 listopada - 8 grudnia 2011 roku. Udział w nim wzięło 11 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego rozmieszczonych w trzech grupach. Zawody rozegrane zostały w grupach systemem każdy z każdym.
Do finału zakwalifikowały się drużyny, które zajęły pierwsze miejsce w grupie. Finał odbył się 8 grudnia w sali Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wyniki finału: . . . czytaj więcej


10 grudnia 2011 - Taekwondo GRYF Świdnica w Ciepłowodach

Tegoroczny Turniej Mikołajkowy z udziałem zawodników Taekwondo GRYF Świdnica - odbył się w miejscowości Ciepłowody, a organizatorem był tradycyjnie Tomasz Olszewski z Centrum Rekreacji i Sportu Srebrna Góra.
Zawody rozegrano dwuetapowo, najpierw swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi w konkurencjach sprawnościowych i walkach soft-stick, a później rozegrano walki semi contact i light box dla starszych zawodników. Jak co roku nie obyło się bez Świętego Mikołaja i góry słodyczy. . . . czytaj więcej


10 grudnia 2011 - Sesja budżetowa w środę

Konkurs fotograficzny "Świebodzice i ich Mieszkańcy" został rozstrzygnięty. Organizatorzy Konkursu podjęli decyzję o wyróżnieniu następujących uczestników: Ewy Szczepaniak, Kamila Pluty, Krzysztofa Jędrzejczyka, Wojciecha Połowczuka, Wojciecha Andryszczaka.
Nagród głównych nie przyznano. Wręczenie wyróżnień odbędzie się w sali posiedzeń ratusza 15 grudnia o godzinie 16:00.


9 grudnia 2011 - 10 lat na liście światowego dziedzictwa - UNESCO

Już 16 grudnia 2011 roku przyjadą do Świdnicy osoby odpowiedzialne za opiekę nad zabytkami UNESCO. Przyczyną niecodziennego spotkania jest jubileusz 10-lecia wpisania Kościołów Pokoju na listę światowego dziedzictwa.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w Teatrze Miejskim cyklem wykładów podsumowujących minioną dekadę. Swoje wystąpienia będą mieli Prezydenci Świdnicy i Jawora oraz proboszcz parafii ewangelickiej w Jaworze. Gościem specjalnym konferencji będzie dr Hans Caspary, były przedstawiciel Niemiec w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO, który przed dziesięciu laty pozytywnie zaopiniował Kościoły Pokoju, jako warte wpisu na listę. . . . czytaj więcej


9 grudnia 2011 - Świdnickie obchody 30. rocznicy stanu wojennego

Na wtorek i środę (13-14 grudnia) zaplanowano świdnickie obchody z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystość ku pamięci wydarzeń z 1981 roku wspólnie organizują NSZZ "Solidarność" Region Dolny Śląsk oraz władze Świdnicy.
- Dziś powoli zanika pamięć, że nawet świętowanie rocznicy stanu wojennego było mocno tępione przez ówczesne władze.
Do takich wydarzeń dochodziło również w Świdnicy, gdzie na obecnym pl. Jana Pawła II, wychodząc z katedry, mogliśmy się spotkać z atakiem oddziałów milicji i ZOMO. . . . czytaj więcej


9 grudnia 2011 - Spotkanie z Grzegorzem Woźnym

Z przyjemnością informujemy, że dzięki uprzejmości kierownictwa świdnickiej księgarni Matras, 20 grudnia (wtorek), z czytelnikami spotka się Grzegorz Woźny. Między godziną 16.00 a 17.00, będzie podpisywał swoją ostatnią powieść "Nit" i odpowiadał na pytania wszystkich życzliwych osób, które zechcą przysiąść się do jego stolika.
Grzegorz Woźny urodzony w 1975 roku. Mieszka w Świdnicy. Maluje, pisze. W latach 1996-2001 współtworzył Świdnickie Stowarzyszenie Literackie Logos. W tym czasie również współredagował ogólnopolskie pismo literacko-artystyczne "Arytmia". Brał udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach plastycznych. Autor ilustracji i okładek książkowych. Wiersze i prozę publikował w prasie i antologiach. Ukazały się jego dwie książki poetyckie: Każda godzina zdatna do picia, SPP, Wrocław 1999 i Landszaft, Mamiko, Nowa Ruda 2010.


9 grudnia 2011 - Centrum Rehabilitacji Społecznej gotowe

Jasne, pachnące farbą pomieszczenia, przystosowane dla potrzeb niepełnosprawnych toalety, winda, teren zielony wokół - te wszystkie udogodnienia czekają na przyszłych użytkowników Centrum Rehabilitacji Społecznej w Świebodzicach. Kilka dni temu zakończyły się tu prace budowlane, obiekt został już przekazany miastu. Zarządcą obiektu będzie MZN.
CRS to wyjątkowe miejsce. Pomoc znajdą tu osoby starsze, niepełnosprawne, chore. Będzie tu dostęp zarówno do zabiegów rehabilitacyjnych, jak i możliwość korzystania z różnego rodzaju terapii, warsztatów, itd.
W planach jest tu także przeniesienie Świetlicy Środowiskowej oraz poradni dla osób uzależnionych. . . . czytaj więcej


9 grudnia 2011 - Przedstawiciele organizacji w komisjach konkursowych

Świdnickie organizacje pozarządowe mogą wziąć udział w pracach komisji konkursowych w otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych Gminy Miasto Świdnica. Z tytułu pracy w komisji, jej członkowie nie otrzymują wynagrodzenia. Do zadań komisji konkursowych należą: ocena ofert, zgodnie z ustawowymi kryteriami, proponowanie wysokości dotacji dla wybranych oferentów.
Wypełnione zgłoszenia - >>> zobacz przyjmowane są do 15 grudnia w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, pokój 126 w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.


9 grudnia 2011 - Aresztowania w jaworzyńskiej "Solidarności"

Wczoraj, 8 grudnia, w godzinach wieczornych, w Jaworzynie Śląskiej aresztowany przez Milicję Obywatelską został Kazimierz Kimso - szef Dolnośląskiej Solidarności. Wraz z nim służby bezpieczeństwa pojmały Wiceburmistrza Jaworzyny Śląskiej - Marka Zawiszę oraz przewodniczącego "Solidarności" z ZPS "Karolina" - Ireneusza Bessera.
Na szczęście był to tylko element interaktywnego widowiska pod tytułem "Cena wolności", które odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej z okazji XXX rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. . . . czytaj więcej


9 grudnia 2011 - Umorzenia długów dzięki akcji wolontariat

Osoby, które mają problemy ze spłaceniem zadłużenia za czynsz mogą wziąć udział w akcji wolontariat. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza kolejnych chętnych do akcji, która prowadzona jest w Świdnicy od lat.
- Propozycję kierujemy do świdniczan, którzy mają problem ze spłaceniem zaległości za czynsz w mieszkaniu socjalnym lub komunalnym. Mają możliwość umorzenia długu angażując się w wolontariat na rzecz mieszkańców Świdnicy - mówi Wioletta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.
Projektem zainteresowana jest spora grupa świdniczan. Tylko w 2011 roku do wolontariatu skierowano 86 osób. 30 osobom umorzono długi czynszowe na kwotę blisko 90 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


9 grudnia 2011 - Chcę pomagać - nowa strona

Fundacja ProART stworzyła unikatową platformę internetową skierowaną do organizacji pozarządowych oraz wszystkich osób chętnych do niesienia pomocy. Misją przedsięwzięcia jest zmiana specyfiki polskiej filantropii z "akcyjnej" na systematyczną.
Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor 54% Polaków przekazało w ciągu ostatniego roku pieniądze lub dary rzeczowe na rzecz organizacji i inicjatyw społecznych. . . . czytaj więcej


9 grudnia 2011 - Autorzy najpiękniejszych kartek u burmistrza

Nie ma dwóch zdań - to konkurs, który cieszy się największym zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolic. Najpiękniejsze kartki bożonarodzeniowe, wyłonione spośród zgłoszonych do konkursu prac, już zostały wydrukowane i lada moment powędrują z życzeniami świątecznymi do zaprzyjaźnionych firm i instytucji samorządu Świebodzic.
Jedna z nich, wykonana przez podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez siostry szkolne de Notre Dame - trafi do Watykanu, do Papieża Benedykta XVI.
Uroczyste spotkanie burmistrza Bogdana Kożuchowicza z laureatami, autorami prac nagrodzonych i wyróżnionych, odbyło się w czwartek, 8 grudnia, w sali posiedzeń ratusza. . . . czytaj więcej


9 grudnia 2011 - XI edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej

12 grudnia w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ulicy Szczawieńskiej 2 w Szczawnie - Zdroju odbędzie się XI edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej "T@lenty Informatyczne".
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego oraz kłodzkiego, którzy interesują się szeroko rozumianą informatyką. . . . czytaj więcej


8 grudnia 2011 - "Świdnicka Kolęda" ma pięć lat

Konkursy, jarmark ze świątecznymi ozdobami i specjałami w Rynku, żywa i ruchoma szopka, nocne czytanie poezji, pokazy łyżwiarskie, a także ogromna bombka i prawdziwy domek św. Mikołaja - to zaledwie kilka z bardzo wielu atrakcji przygotowanych w ramach "Świdnickiej Kolędy 2011".
W środę, 7 grudnia zaprezentowano szczegółowy program tego ogromnego przedsięwzięcia. - Boże Narodzenie to czas, gdy z większą wrażliwością patrzymy na innych. Chcemy, by w tym wyjątkowym czasie mieszkańcy ziemi świdnickiej, ale też regionu mieli wiele okazji do świętowania - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


8 grudnia 2011 - Dookoła Polski wiekowym żukiem

Flawiusz Chmura, Tomek Rajca, Wojtek Andryszczak, Dominik Marchewka, Paweł Michalak. Czwórka to świebodziczanie, szef i sprawca całego zamieszania - czyli Paweł, to mieszkaniec Szklarskiej Poręby.
Cała piątka wpadła na nietypowy pomysł. Zamierzają przejechać prawie trzy tysiące kilometrów wokół Polski... 30-letnim Żukiem. Wyruszają już 16 grudnia. - Każdy z nas od dawna marzył o podróżowaniu. . . . czytaj więcej


8 grudnia 2011 - Bez dziur

Kierowcy w Jaworzynie Śląskiej mają powód do radości. Dwie bardzo zniszczone i dziurawe ulice doczekały się remontu. Prace przy ich naprawie kosztujące 162 tysiące złotych zostały już zakończone. Wczoraj odbył się odbiór techniczny nowych nawierzchni na ulicy Westerplatte i Wolności.
Remont drogi został wykonany przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świdnicy. Powiat przeznaczył na to zadanie 100 tysięcy złotych, resztę dołożyła gmina Jaworzyna Śląska.


8 grudnia 2011 - Czerwona Torebka zaprasza na pierwsze zakupy

W sobotę, 10 grudnia, zostanie otwarty w Świebodzicach obiekt handlowy w ramach platformy dla handlu detalicznego Czerwona Torebka. Inwestycja jest zlokalizowana przy ulicy Mieszka 1.
Wśród najemców znajdują się przedstawiciele zarówno lokalnych przedsiębiorców, jak i marki sieciowe. Na pierwszych klientów czeka moc atrakcji w postaci upominków i rabatów cenowych.
Obiekt handlowy Czerwona Torebka w Świebodzicach to zespół lokali zlokalizowany w nowoczesnym, jednokondygnacyjnym obiekcie o powierzchni 638 mkw. . . . czytaj więcej


7 grudnia 2011 - Otwarte Forum Idei

Masz głowę pełną myśli? Lubisz słuchać ciekawych opinii i dyskutować w miłym gronie? Poszerzaj swoje horyzonty na Otwartym Forum Idei w Świdnicy! Jest to nowatorski cykl otwartych wykładów i spotkań z ludźmi będącymi autorytetami w Polsce i na świecie.
Przyjdź i posłuchaj ludzi o otwartych umysłach, wymień myśli, spotkaj różne punkty widzenia. Zabierz ze sobą przyjaciół i rodzinę. I wykład w ramach Otwartego Forum Idei odbędzie się dnia 9 grudnia o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy - Sala Cysterska (I piętro).
O Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej opowie europosłanka - Lidia Geringer de Oedenberg


7 grudnia 2011 - Trudne decyzje są koniecznością

Za tydzień Rada Miejska Świebodzic zajmie się budżetem gminy na 2012 rok. Już dziś wiadomo, że będzie to budżet oszczędności i ograniczania kosztów funkcjonowania samorządu.
Oszczędności są konieczne, by móc w pełni realizować zadania ustawowe a jednocześnie nie rezygnować z tak oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji.
Pierwsze kroki związane z ograniczeniem kosztów administracyjnych już zostały podjęte. We wtorek, 6 grudnia, burmistrz Bogdan Kożuchowicz odwołał z funkcji obu swoich zastępców: Ireneusza Zyskę i Zbigniewa Opalińskiego. . . . czytaj więcej


7 grudnia 2011 - Strzegom przystąpił do Związku Miast Polskich

Decyzją radnych Rady Miejskiej w Strzegomiu nasze miasto weszło do grona blisko trzystu miast w Polsce tworzących Związek Miast Polskich. Siedziba Związku Miast Polskich mieści się w Poznaniu. Jej prezesem (już trzecią kadencję) jest Ryszard Grobelny - prezydent Poznania.
- Pragniemy wymieniać się doświadczeniami z innymi miastami m. in. w zakresie realizacji zadań własnych i zadań zleconych przez administrację rządową. Ponadto chcemy podejmować wspólne inicjatywy gospodarcze oraz te służące rozwojowi kulturalnemu naszych miast - stwierdził burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. . . . czytaj więcej


7 grudnia 2011 - Mikołajki pod ratuszem

Dzieci z przedszkoli i zerówek świebodzickich szkół jak co roku przywitały na Rynku 6 grudnia Świętego Mikołaja. Piosenkami, wierszykami i uśmiechami - bo przecież nikt tak mocno, jak maluchy, nie kocha tego świętego.
Do najmłodszych świebodziczan wyszedł najpierw burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, życząc im wspaniałej zabawy i równie wspaniałych prezentów.
Później była radosna zabawa, prowadzona przez panie ze Szkoły Podstawowej nr 4, a na koniec zwycięzcy konkursu na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową (nazwiska w ramce) dostali od Mikołaja nagrody. . . . czytaj więcej


7 grudnia 2011 - Młodzież Zespołu Szkół na wycieczkach zawodoznawczych

Projekt realizowany w Zespole Szkół w Strzegomiu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II" stwarza młodzieży wiele możliwości rozwoju. Jednym z jego elementów są wycieczki zawodoznawcze.
Na początku listopada młodzież klas Technikum udała się na wycieczkę do Warszawy, której celem było poznanie nowoczesnych technologii i rozwiązań technicznych prezentowanych w Centrum Nauki Kopernik.
Multimedialne wystawy, ciekawe eksponaty, możliwość samodzielnego wykonywania wielu doświadczeń z pewnością stały się dla młodzieży inspiracją do zgłębiania tajników wiedzy. . . . czytaj więcej


7 grudnia 2011 - Pamiątkowe tablice w Mrowinach

30 listopada w Mrowinach odbyła się uroczystość poświęcona pamięci wszystkim zmarłym: Polakom oraz dawnym niemieckim mieszkańcom pochowanym na terenie wokół kaplicy w Mrowinach, będącym obecnie własnością Parafii Matki Bożej Królowej Polski.
Jako symbol pamięci o wszystkich zmarłych pochowanych na tym terenie, zakupiono i wmurowano w płytę naziemną przy kaplicy dwie pamiątkowe tablice: w języku niemieckim i polskim. . . . czytaj więcej


7 grudnia 2011 - Miasteczko Świętego Mikołaja już po raz drugi

W niedzielę, 4 grudnia na Placu Wolności w Żarowie, po raz drugi w historii Gminy Żarów, powstało Miasteczko Świętego Mikołaja, które mimo początkowych opadów deszczu przyciągnęło tłumy dzieci i dorosłych mieszkańców.
Miasteczko Świętego Mikołaja, z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie, po raz pierwszy zagościło w mieście w ubiegłym roku, zyskując już wtedy rzeszę miłośników. Na dzieci oczekujące przybycia Św. Mikołaja czekało tym razem jeszcze więcej niespodzianek. Prezentacja psów zaprzęgowych rasy Siberian Husky, pokaz ognia, przejażdżka renifero-raktorkiem, grill, kiermasz ozdób Bożonarodzeniowych, konkursy, zabawy oraz mnóstwo słodkości, gorącej czekolady i upominków.


7 grudnia 2011 - Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy działając wspólnie z funkcjonariuszami Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku zatrzymali 7 osób w wieku od 22 do 35 lat, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W zakrojonych na szeroką skalę działaniach wzięli udział także funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej z Wrocławia.
W realizacji działań zaangażowanych zostało 60 funkcjonariuszy. Dwie grupy realizacyjne jednocześnie prowadziły działania w Wałbrzychu i na terenie powiatu Świdnickiego. Wynikiem, tych czynności było zatrzymanie 7 osób. Jak ustalili funkcjonariusze sprawcy wprowadzili do obrotu tytoń, spirytus oraz papierosy. Wyroby te nie posiadały polskich znaków akcyzy skarbowej. . . . czytaj więcej


6 grudnia 2011 - Świeć Się z ENERGĄ - rusza plebiscyt na najpiękniejsze miasto

Wrocław, Warszawa, Kraków, Katowice, Wałbrzych, a może Lubin lub Świdnica - które świeci najpiękniej w Polsce? W dniach, w których większość miejscowości zyskuje na blasku dzięki świątecznym iluminacjom ulic, a w ich centrach stają przepiękne choinki, Grupa ENERGA zaprasza do trzeciej edycji konkursu "Świeć się".
Spośród ponad 100 miast w dwuetapowym plebiscycie internauci na podstawie zdjęć wybiorą liderów wojewódzkich, a następnie zwycięzcę ogólnopolskiego.
Najpiękniejsze miasto otrzyma sprzęt AGD z przeznaczeniem na dowolny cel społeczny. Plebiscytowi towarzyszą świąteczne konkursy fotograficzne, w których do wygrania będzie kilkadziesiąt nagród m.in. telewizor 3D, iPad2 i iPhone 4S. . . . czytaj więcej


6 grudnia 2011 - Nagrody dla najlepszych sportowców

Już po raz drugi najlepsi sportowcy i trenerzy z naszego regionu zostali nagrodzeni podczas gali "Sportowe Nagrody Dolnego Śląska". Z rąk marszałka Rafała Jurkowlańca nagrody finansowe odebrało 61 sportowców. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyła także Radna Sejmiku Wojewódzkiego ze Świdnicy - Elżbieta Gaszyńska.
Wyróżnienia trafiły również do trenerów, którzy zostali uhonorowani za całokształt pracy szkoleniowej. Uroczystość odbyła się w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziś wyróżniona została elita dolnośląskiego sportu. . . . czytaj więcej


6 grudnia 2011 - "Róbcie tak dalej"

Należą im się podziękowania przez cały rok. Za pomoc, serce, poświęcany czas i zainteresowanie. Wolontariusze, bo o nich mowa, świętowali przez cały 2011 rok, który Komisja Europejska ogłosiła Europejskim Rokiem Wolontariatu. Świebodzice swoim wolontariuszom w sposób szczególny podziękowały w przeddzień Mikołaja.
Uroczyste spotkanie w ratuszu odbyło się 5 grudnia. W imieniu burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza świebodzickich społeczników gościł wiceburmistrz Zbigniew Opaliński.
- To, co Państwo robicie, godne jest najwyższego uznania. Dostrzegamy to przez cały rok, ale dziś jest ten moment, by szczególnie podziękować i podkreślić, jak jesteście ważni, jak wiele wspaniałego robicie dla innych. . . . czytaj więcej


6 grudnia 2011 - Mikołaj u akrobatów

Mikołaj jak co roku ma dużo pracy u akrobatów i mimo, że ledwo uporał się z niedzielnymi Mistrzostwami Dolnego Śląska w akrobatyce sportowej nie zapomniał również o naszych najmłodszych zawodnikach.
Ku uciesze maluchów z Poloni Świdnica, pojawił się na Hali Sportowej wraz ze swoimi skrzatami i pełnym workiem mikołajkowych podarunków.


6 grudnia 2011 - Zbliża się finał Szlachetnej Paczki

Wielkimi krokami zbliża się finał Szlachetnej Paczki. Już 33 rodziny ze Świdnicy znalazły swoich Darczyńców. 9 grudnia o godzinie 19.00 rozpocznie się koncert Bolko Blues Night, na który zostali zaproszeni ofiarodawcy. Podczas koncertu zostaną rozdane certyfikaty dla Darczyńców Szlachetnej Paczki.
10 grudnia (sobota) w godzinach 10 - 16 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych będzie funkcjonował Magazyn Szlachetnej Paczki. Do Magazynu Darczyńcy będą przywozić prezenty dla rodzin. Następnie Wolontariusze będą je rozwozić do potrzebujących rodzin.


6 grudnia 2011 - XI edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej

12 grudnia w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ulicy Szczawieńskiej 2 w Szczawnie - Zdroju odbędzie się XI edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej "T@lenty Informatyczne".
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego oraz kłodzkiego, którzy interesują się szeroko rozumianą informatyką. . . . czytaj więcej


6 grudnia 2011 - Najdłuższy chodnik po remoncie

Dwa samorządy: powiatowy i gmina Dobromierz wspólnie sfinansowały budowę kolejnego chodnika przy drodze powiatowej.
Na remont ciągu dla pieszych dołożyły także działające w pobliżu zakłady kamieniarskie. Oddany do użytku chodnik w miejscowości Borów jest najdłuższym spośród tych, które biegną wzdłuż dróg powiatowych.
Nowy chodnik wyremontowano w miejscowości Borów w gminie Dobromierz. To najdłuższy ciąg dla pieszych spośród wszystkich, które biegną przy drogach powiatowych. Ma 497 m długości. . . . czytaj więcej


5 grudnia 2011 - Medal za Ofiarność i Odwagę od prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w poniedziałek ordery i odznaczenia twórcom fundacji odpowiedzialnego biznesu i odważnej ratowniczce, która w lecie 2011 roku uratowała tonącego mężczyznę.
Zwracając się do Pani Magdaleny Czepil, która uratowała tonącego mężczyznę prezydent powiedział, że została wyróżniona za czyn naprawdę niezwykły, jakim jest osobista odwaga, zdolność do ryzyka, które były podyktowane zwykłym impulsem serca i potrzebą zareagowania na dramat człowieka ginącego. . . . czytaj więcej


5 grudnia 2011 - XXX lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W grudniu bieżącego roku mija XXX lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ta tragiczna data wpisała się na zawsze w historię Polski. Komunistyczna władza brutalnie przeciwstawiała się demokratycznym dążeniom do respektowania praw człowieka, do poszanowania jego godności.
W Gminie Jaworzyna Śląska także pamiętają o tych, którzy trzydzieści lat temu podjęli walkę o wolność, niepodległość i sprawiedliwość.
W ramach obchodów XXX rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego 7 grudnia o godzinie 16:00 w Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się specjalna edycja "Niedokończonej lekcji historii", czyli spotkanie poświęcone najnowszej historii Polski, także tej nie do końca wyjaśnionej. . . . czytaj więcej


5 grudnia 2011 - Wojciech Murdzek wśród najlepszych samorządowców

W jubileuszowej 5. edycji konkursu Innowator prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek znalazł się w finałowym gronie najlepiej ocenionych polskich samorządowców.
- W kategorii człowiek Roku Polskiego Samorządu przydzielono pięć pierwszych miejsc. To dla mnie wielka przyjemność znaleźć się w tym doborowym gronie obok m. in. Adama Struzika, marszałka Województwa Mazowieckiego czy Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, który został laureatem konkursu.
Wyróżnienie jest tym cenniejsze, że pochodzi od koleżanek i kolegów samorządowców. . . . czytaj więcej


5 grudnia 2011 - Odnaleziona fotografia świdnickich artylerzystów z 1913 roku

"Dzięki aktywnej współpracy z prywatnymi kolekcjonerami oraz pasjonatami zabytków, uzyskać można wiele cennych informacji oraz materiałów dotyczących historii naszej pobliskiej okolicy. Nie inaczej było w przypadku starej fotografii, która ukryta za obrazem czekała na ujawnienie, aż do dnia dzisiejszego.
W ubiegłym tygodniu do Żarowskiej Izby Historycznej zgłosił się mieszkaniec gminy Żarów, który w czasie konserwacji obrazu przedstwiającego wiejski pejzaż, odnalazł ukrytą w jego tylnej części sporych rozmiarów fotografię. Jak się okazało przedstawia ona rezerwistów 42 Pułku Artylerii Polowej (2 Pułk Śląski) ze Świdnicy, którzy odbyli służbę wojskową w latach 1911-1913. Autorem tej interesującej fotografii jest ówczesny świdnicki fotograf B. Klose." jest to fragment artykułu Bogdana Muchy - archeologa z Żarowskiej Izby Historycznej. Całość - >>> zobacz


5 grudnia 2011 - Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej

W sobotę, 3 grudnia odbył się w Jaworzynie Śląskiej tradycyjny - Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej. Do udziału w turnieju zgłosiło się sześć drużyn, które grały ze sobą systemem "każdy z każdym".
Po rozegraniu czternastu meczy okazało się, że zwycięzcę turnieju wyłoni ostatnie spotkanie. Po wygranym 5:1 meczu główną nagrodę zdobyła drużyna "Danza Kuduro". Drugie miejsce przypadło "Glob Max", a trzecie miejsce na podium przypadło "Far Play". Tabela po zakończeniu turnieju wygląda tak: . . . czytaj więcej


5 grudnia 2011 - Cykl edukacyjny - Dolnośląskiej Akademii Menadżerów CSR

"Współpraca międzysektorowa - projekt na rzecz odpowiedzialnego biznesu" Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pracujesz w firmie z sektora MŚP na terenie Dolnego Śląska? Interesujesz się społeczną odpowiedzialnością biznesu? Chcesz dowiedzieć się jak reagować na ryzyko reputacyjne i operacyjne towarzyszące działaniom biznesowym? Zależy Ci na poszerzeniu wiedzy z zakresu opracowania i ewaluacji celów i narzędzi pozwalających na kompleksowe i strategiczne wdrażanie społecznej odpowiedzialności biznesu? . . . czytaj więcej


5 grudnia 2011 - Spotkanie z Grzegorzem Woźnym

Z przyjemnością informujemy, że dzięki uprzejmości kierownictwa świdnickiej księgarni Matras, 20 grudnia (wtorek), z czytelnikami spotka się Grzegorz Woźny. Między godziną 16.00 a 17.00, będzie podpisywał swoją ostatnią powieść "Nit" i odpowiadał na pytania wszystkich życzliwych osób, które zechcą przysiąść się do jego stolika.
Grzegorz Woźny urodzony w 1975 roku. Mieszka w Świdnicy. Maluje, pisze. W latach 1996-2001 współtworzył Świdnickie Stowarzyszenie Literackie Logos. W tym czasie również współredagował ogólnopolskie pismo literacko-artystyczne "Arytmia". Brał udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach plastycznych. Autor ilustracji i okładek książkowych. Wiersze i prozę publikował w prasie i antologiach. Ukazały się jego dwie książki poetyckie: Każda godzina zdatna do picia, SPP, Wrocław 1999 i Landszaft, Mamiko, Nowa Ruda 2010.


4 grudnia 2011 - Mimo porażki awansowali

W sobotę i niedzielę rozegrano ostatnie mecze pierwszej rundy. W meczach istotnych dla układu w dole tabeli cenne wygrane odniosły ekipy z Zawadzkiego, Radomia i Ostrowa. Mimo porażki z KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski 33:25 Świdnicki Klub Piłki Ręcznej awansował w tabeli I ligi w grupie "B" na dziewiąte miejsce. Już za tydzień początek rundy rewanżowej.
10 grudnia ŚKPR Świdnica zagra w Białej Podlaskiej z AZS AWF zajmującym obecnie ostatnie miejsce w rozgrywkach. W grupie "B" bez porażki prowadzi KS Czuwaj Przemyśl.


4 grudnia 2011 - Tylko młodzież nie zawiodła

Swój mecz przegrały także swidnickie siatkarki MKS Świdnica występujące w II lidze siatkówki kobiet. Na własnym parkiecie musiały uznać wyższość dziewcząt z Opola. MKS Świdnica - SMS LO2 Opole 2:3 w setach 25:16, 23:25, 25:23, 22:25, 15:17. MKS Świdnica zajmuje w tabeli ósme miejsce.
Nie zawiodły natomiast młode siatkarki. Juniorki - MLKS Echo Twardogóra - MKS Świdnica 0:3 w setach 21:25, 22:25, 21:25.
Kadetki - MKS Świdnica walkower 3:0 ponieważ UKS Lubań nie dojechał.
Młodziczki MMKS Gaudia Trzebnica - MKS Świdnica 0:2 w setach 13:25, 11:25 i MKS Świdnica - UKS Tygrysy Strzelin 2:0 w setach 25:21, 25:17.


4 grudnia 2011 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w akrobatyce sportowej

Ponad 110 zawodników uczestniczyło 4 grudnia w Mistrzostwach Dolnego Śląska w akrobatyce sportowej, skokach na trampolinie i skokach na ścieżce. Zawody zostały rozegrane w Świdnicy w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów.
Organizatorem imprezy był Dolnośląski Związek Sportów Gimnastycznych we Wrocławiu i sekcja Akrobatyki Sportowej przy MKS Polonia Świdnica. Bardzo dobrze zaprezentowali swoje umiejętności zawodnicy świdnickiej sekcji zdobywając czołowe lokaty w swoich konkurencjach.
Z okazji zbliżających się Mikołajek wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali od Mikołaja paczki, co wywołało wielką radość wśród zawodników. Wyniki zawodników naszej sekcji: . . . czytaj więcej


4 grudnia 2011 - Powiatowy Turniej Piłki Koszykowej

W Powiatowym Turnieju Piłki Koszykowej chłopców, odbywającym się w dniach 14 listopada - 2 grudnia udział wzięło 11 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu.
Wyniki finału: Zespół Szkół Ogólnokształcących Świdnica - I Liceum Ogólnokształcące Świdnica 27:12, I Liceum Ogólnokształcące Świdnica - Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III Świdnica 19:21, Zespół Szkół Ogólnokształcących Świdnica - Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III Świdnica 40:20 . . . czytaj więcej


4 grudnia 2011 - Urząd z certyfikatem ISO i podjazdem

Decyzją Zarządu Polskiej Izby Handlu Zagranicznego Certyfikacja Sp z o.o. w Gdyni Urząd Gminy Świdnica otrzymał Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością.
Droga do jego otrzymania była bardzo trudna, wymagała dużego zaangażowania wszystkich pracowników z uwagi na krótki okres wdrożenia systemu, bo w niespełna trzy miesiące.
Urząd Gminy wspólnie z pięcioma innymi jednostkami samorządu terytorialnego wziął udział w projekcie doradczo - szkoleniowym pn. "Nowoczesny urząd". . . . czytaj więcej


4 grudnia 2011 - "Pierwsza pomoc w SP 105"

Jak co roku pod koniec listopada w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka "Ratujemy i uczymy ratować". Uczniowie klas 1 - 3 uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
W klasach pierwszych zajęcia poświęcone były głównie nauce wzywania pomocy. Dzieci uczyły się numerów alarmowych i sposobu rozmawiania z pracownikami pogotowia ratunkowego, policji oraz straży pożarnej. . . . czytaj więcej


4 grudnia 2011 - Laureat Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego

Pod koniec listopada w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. "Tu mieszkam - moje magiczne miejsce w Europie", której towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.
W konkursie tym w kategorii - młodzież ponadgimnazjalna I miejsce zajął Piotr Studnicki z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, którego opiekunem artystycznym była Joanna Waksmundzka. Wojewoda Dolnośląski wręczył Piotrowi dyplom oraz nagrodę w postaci aparatu cyfrowego a opiekunowi artystycznemu podziękowanie za przygotowanie ucznia do udziału w konkursie.


3 grudnia 2011 - Konkurs na świąteczne oświetlenie

Prezydent Świdnicy ogłosił konkurs na najładniej przystrojony i oświetlony dom i balkon. O nagrody rzeczowe mogą powalczyć świdniczanie, którzy świątecznie udekorują i oświetlą swoje posesje, bramy bądź balkony.
- Klimat świąt tworzą również pięknie przystrojone i odświętnie oświetlone domy i balkony. Konkurs ma zachęcić mieszkańców do rywalizacji na ciekawe wykonania świątecznych dekoracji.
Poprzednie edycje pokazują, że świdniczanie z dużym zaangażowaniem starają się współtworzyć klimat świąt. Za ten trud chcemy ich nagrodzić - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2011 - Świebodziczanki w Familiadzie

W najbliższy weekend, 3 i 4 grudnia, miłośnicy telewizyjnej Familiady będą mogli zobaczyć zmagania pięciu odważnych pań ze Świebodzic, które zgłosiły się do udziału w programie, by wygrać pieniądze na leczenie i rehabilitację swoich dzieci.
Smykowe Mamy - bo tak się nazwała drużyna, to mamy dzieci niepełnosprawnych, znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia “Smyki". Stowarzyszenie istnieje od 3 lat. Jak to się stało, że świebodziczanki "wylądowały" u Karola Strasburgera? - Właściwie to wszystko potoczyło się błyskawicznie - wspomina Magda Strzelczyk, wiceprezes Stowarzyszenia, jedna z uczestniczek teleturnieju. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2011 - Bohaterowie są wśród nas

Przechodzimy obok nich nie wiedząc, że mijamy prawdziwych bohaterów. Oni są wśród nas! Możemy spotkać ich na każdym kroku. Odznaczają się prostymi wartościami, takimi jak: uczciwa praca, odpowiedzialność społeczna, zaufanie, zachowanie fair play w czasach wojny i pokoju, walka o pokój na wszystkich możliwych frontach. Zwykli i niezwykli ludzie, poświęcający się dla innych są wśród nas. Wśród nas jest także nasz lokalny bohater, odznaczony medalem "Gwiazda Iraku", sierżant Grzegorz Domagała. Nie każdy może taki medal otrzymać, a pan Grzegorz dostąpił tego zaszczytu. Poznajmy więc sylwetkę naszego bohatera. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2011 - Obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych

Obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości obchodzonych cyklicznie w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy.
Również w tym roku razem z przybyłymi, z Przedszkola Integracyjnego "Słoneczko", gośćmi uczciliśmy tę datę wspólną zabawą, piosenką, tańcem.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych odbyły się pod hasłem - tolerancja. . . . czytaj więcej


3 grudnia 2011 - Pociąg św. Mikołaja dotrze do Świdnicy

W niedzielę, 4 grudnia na peron dworca Świdnica Miasto wjedzie specjalny pociąg - będzie to pociąg św. Mikołaja. Od godziny 11.00 na dzieci będą czekały śnieżynki i Komisarz Lew oraz harcerze. Dobra zabawa i słodki poczęstunek gwarantowane dla wszystkich dzieci.
W tym roku, miasto Świdnica do zabawy zaprosiło dzieci z Fundacji "Ut Unum Sint", do których o godzinie 11.30 zabytkowym pociągiem przyjedzie św. Mikołaj z niespodziankami. Dworzec odwiedzą także dzieci z gminy Świdnica i powiatu świdnickiego.


3 grudnia 2011 - Wizyta MC Ronalda i Policjantki u przedszkolaków

Pod koniec listopada do Przedszkola w Witoszowie Dolnym po raz kolejny zawitał klaun - Ronald Mc Donald, tym razem w towarzystwie pani policjantki z Komendy Powiatowej w Świdnicy.
W sposób przystępny oboje przekazali oni dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Pokazali, w jaki sposób można sprawić, aby być widocznym podczas poruszania się poboczem czy chodnikiem.
Przypomnieli o konieczności przechodzenia na pasach oraz na świetle zielonym, a także o zapinaniu pasów podczas jazdy autem. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - XI edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej

12 grudnia w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. przy ulicy Szczawieńskiej 2 w Szczawnie - Zdroju odbędzie się XI edycja Konkursu Wiedzy Informatycznej "T@lenty Informatyczne".
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego oraz kłodzkiego, którzy interesują się szeroko rozumianą informatyką. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - Łącznik gotowy

Można już bezpiecznie spacerować przejściem pomiędzy ulicami Prusa i Krasickiego w Świebodzicach. Remont tego pasażu dla pieszych zakończył się kilkanaście dni temu.
W miejscu, gdzie przez wiele lat istniał ponury i ciemny zaułek jest teraz wygodne przejście, wyłożone kostką brukową, efektownie oświetlone i przyozdobione kamiennymi donicami z zielenią.
Szczególnie ładnie łącznik prezentuje się wieczorem. Wkrótce w tym miejscu pojawi się także monitoring miejski, co wydaje się być rzeczą niezbędną. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - Rusza akcja "Pogódźmy się na święta"

Rusza akcja "Pogódźmy się na święta" czyli rozwiąż konflikt przez mediacje. W okresie przedświątecznym będzie można skorzystać z bezpłatnych mediacji, które odbędą się w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Poprowadzi je certyfikowany mediator Katarzyna Stefanienko. To doskonała forma rozwiązywania konfliktów i sporów bez konieczności udziału sądu i związanych z tym kosztów.
Patronat nad akcją objął starosta świdnicki Zygmunt Worsa.
Mediacje to próba doprowadzenia konfliktu do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania na drodze dobrowolnych negocjacji. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - Świebodzice Samorządowym Liderem Edukacji

Gmina Świebodzice została laureatem kolejnego, prestiżowego konkursu. 9 listopada 2011 roku w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie burmistrz Bogdan Kożuchowicz odebrał certyfikat "Samorządowego Lidera Edukacji" podczas Gali Finałowej I edycji konkursu. Konkurs "Samorządowy Lider Edukacji", w ramach którego przyznawane są prestiżowe wyróżnienia i certyfikaty, kierowany jest do samorządów lokalnych mogących pochwalić się osiągnięciami w rozwoju edukacji i działalności na rzecz młodzieży na swoim terenie.
O przyznaniu certyfikatu zdecydowało jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, specjalizujących się w problematyce rozwoju systemu edukacji i promocji szkolnictwa. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - Forum zawodowe w "mechaniku"

29 listopada odbyło się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy "Forum zawodowe branży mechanicznej" skierowane do szkół ponadgimnazjalnych byłego województwa wałbrzyskiego.
Forum jest jednym z działań "Programu rozwojowego szkoły" realizowanego w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II" koordynowanego przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego, wspierającego uczniów młodzieżowych szkół zawodowych: Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - Czerwona Torebka zaprasza na pierwsze zakupy

W sobotę, 10 grudnia, zostanie otwarty w Świebodzicach obiekt handlowy w ramach platformy dla handlu detalicznego Czerwona Torebka. Inwestycja jest zlokalizowana przy ulicy Mieszka 1.
Wśród najemców znajdują się przedstawiciele zarówno lokalnych przedsiębiorców, jak i marki sieciowe. Na pierwszych klientów czeka moc atrakcji w postaci upominków i rabatów cenowych.
Obiekt handlowy Czerwona Torebka w Świebodzicach to zespół lokali zlokalizowany w nowoczesnym, jednokondygnacyjnym obiekcie o powierzchni 638 mkw. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - Zapraszamy na Biały Orlik

6 grudnia na "na Białym Orliku" na mieszkańców Strzegomia jeżdżących na łyżwach czeka bezpłatna jazda w towarzystwie Mikołaja. Miłe widziane będą własne łyżwy. Dzieci i początkujący proszeni są o zabranie kasków. Mikołaj czeka na lodowisku od godziny 10.00.
Od 7 grudnia na "Białym Orliuk" obowiązują bilety wstępu na każdy z 45 minutowych seansów. Dzieci do lat 7 będą mogły korzystać z lodowiska bezpłatnie, dzieci powyżej 7 roku życia i młodzież ucząca się - zapłacą 1 złoty a dorośli - 5 złotych.
Wypożyczenie pary łyżew - 3 złote za godzinę, ostrzenie pary łyżew - 5 złotych. . . . czytaj więcej


2 grudnia 2011 - Muzyka dla życia zabrzmi w belgijskim Maldegem

W najbliższy weekend, w belgijskim mieście Maldegem zabrzmi "Muzyka dla życia". W tych dniach na zaproszenie młodzieżowej organizacji miast partnerskich, trzy uczennice wraz z opiekunem gościć będą w mieście partnerskim. "Music for life" to humanitarny projekt, realizowany przez młodzież z miasta Maldegem, którego głównym celem zbiórka środków finansowych na rzecz uzdatnia źródeł wody pitnej w Afryce.
Uczennice reprezentujące trzy gimnazja zamierzają czynnie włączyć się do tej akcji prezentując swój talent muzyczny podczas sobotniego koncertu. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2011 - Maltańczycy ponownie nie zawiedli

Przywieziono już sprzęty dla niepełnosprawnych przekazane powiatowi świdnickiego przez Zakon Kawalerów Maltańskich z Biberach.
Do rozdysponowania są łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie i balkoniki pomocne osobom mającym trudności z poruszaniem się. Sprzęty trafią do najbardziej potrzebującym mieszkańców naszego powiatu.
Dzięki bezpłatnej pomocy firmy PHU Agata Prostak-Fester z Dobromierza, która sfinansowała przewóz zebranych przez Maltańczyków z Biberach darów do powiatu świdnickiego, potrzebne niepełnosprawnym i chorym osobom sprzęty trafią niebawem do ich domów. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2011 - Świdnica stroi się na święta

Na świdnickich ulicach i w Rynku montowane są kurtyny świetlne z aniołkami, gwiazdki i girlandy. Przystrojone będą również drzewa i fontanny.
A efekt prac prowadzonych od kilku dni będzie można zobaczyć we wtorek, 6 grudnia. Tego dnia świąteczna iluminacja Świdnicy ma rozbłysnąć w pełnej krasie. Dekoracje świetlne będzie można zobaczyć w Rynku, a także na placu Grunwaldzkim, ulicy Wałbrzyskiej, czy też ulicy Żeromskiego. W mieście rozwieszone zostaną 24 dekoracje zamontowane między budynkami i 30 na słupach oświetleniowych. Kilkadziesiąt dekoracji przyozdobi ulicę Łukową. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2011 - Grudzień ze zdrowiem

Co roku 1 grudnia na całym świecie, także i w Polsce, obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Powiat Świdnicki zaprasza na cykl imprez poświęconych promocji zdrowia.
Dzisiaj odbył się konkurs pt. "Dbam o zdrowie HIV/AIDS", skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W klubie "Bolko" w Świdnicy odbył się koncert "Rock przeciw AIDS". Wystąpiły zespoły: Rayne, Seraphs Infamy, Fallenight oraz gwiazda wieczoru Jarosław Wajk, były wokalista zespołu Oddział Zamknięty.
W piątek, 2 grudnia o godzinie 11.00 w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach rozpocznie się V Powiatowy Konkurs o Zdrowiu HIV/AIDS. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2011 - Pamiętają o przeszłości

Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu od 2003 roku uczestniczy w realizacji projektu historycznego "Martyrologia narodów - II wojna światowa". Uczniowie pamiętają o zajęciach z nim związanych i często sami je inicjują już na początku kolejnego roku szkolnego.
Nie inaczej było w bieżącym roku szkolnym, 6 września wzięliśmy udział w corocznych obchodach kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. W kolejnych pokoleniach naszych uczniów uroczystość ta wywołuje niezmiennie wzruszenie, ogrom współczucia dla więźniów i pokory wobec tragedii i trudnej rzeczywistości obozowej. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2011 - Nowe zawody za darmo

Odbyli ponad sześćset godzin praktycznych zajęć, których efektem są konkretne kwalifikacje, zwiększające ich atrakcyjność na rynku pracy. Mowa o grupie 12 uczestników III edycji projektu systemowego "Nie stój w miejscu bądź aktywny" realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy.
Zgodnie z założeniami projekt skierowany był do osób bezrobotnych, niepełnosprawnych i nieaktywnych zawodowo, miał wzmocnić i nauczyć beneficjentów poruszania się na runku pracy.
W bieżącym roku jeszcze bardziej niż w poprzednim wzbudził zainteresowanie uczestników. Spośród 42 zainteresowanych do uczestnictwa w projekcie wybranych zostało 12 osób: 3 mężczyzn i 9 kobiet, w tym 2 niepełnosprawne. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2011 - Jubileusz Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych

30 listopada odbyła się uroczystość 10-lecia Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, którego Gmina Jaworzyna Śląska jest członkiem założycielem.
W uroczystości wśród zaproszonych gości - władz powiatu i gmin sąsiednich a także przedstawicieli przedsiębiorców nie zabrakło również reprezentacji Gminy - Jaworzyna Śląska z Burmistrzem Grzegorzem Grzegorzewiczem na czele.
Burmistrz w krótkim wystąpieniu podsumował działalność Stowarzyszenia oraz podziękował jego Prezesowi - Konradowi Jabłońskiemu za dotychczasową działalność na rzecz naszego środowiska. . . . czytaj więcej


1 grudnia 2011 - W 40 polskich miastach rusza "Wyścig Życia"

26 listopada w blisko 40 polskich miastach rusza "Wyścig Życia". Przez cztery tygodnie, za sterami symulatora, będzie można pokazać swoje rajdowe umiejętności w rywalizacji z ojcem, bratem czy kolegami. Na najlepszych zawodników czeka 2000 nagród.
Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w serii pojedynków na najkrótszy przejazd danego odcinka na jednej z tras w grze Need For Speed: The Run. Zmagania będą rozgrywane w MediaExpert dwa razy dziennie (w godzinach 14.00-15.30 i 16.30-18.00) w sobotę i niedzielę przez trzy kolejne weekendy, rozpoczęliśmy 26 listopada.
Trzech najlepszych zawodników danego konkursu, otrzyma nagrody rzeczowe firmy Tracer. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa