31 stycznia 2012 -
Rusza - "Condizione Health & Fitness"
Już 9 marca 2012, wraz z otwarciem Galerii Świdnickiej, otwarty zostanie długo oczekiwany przez wielu Świdniczan klub fitness - Condizione Health & Fitness. Będzie to największy i zarazem najnowocześniejszy obiekt tego typu w całym regionie.
Przedsprzedaż kart członkowskich klubu rozpocznie się 6 lutego 2012.
Kartę w promocyjnej cenie 99 złotych za miesiąc będzie można nabyć na stoisku Condizione w markecie TESCO w Świdnicy. Na powierzchni ponad 900 m2 klub będzie oferował swoim członkom m.in.
. . . czytaj więcej
salę do ćwiczeń siłowych, zajęcia fitness, zajęcia rowerowe, sauny suche, a także bardzo komfortowe rozwiązanie dla młodych mam w postaci zapewnienia profesjonalnej opieki dla dzieci. Klub będzie również w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Klub będzie w pełni klimatyzowany i wyposażony w najlepszy na świecie sprzęt największego światowego producenta - amerykańskiej firmy Life Fitness. Sprzęt ten jest bardzo wysoko ceniony wśród osób uprawiających sporty siłowe oraz fitness. Zapewnia on doskonałą efektywność, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.
Klub Condizione zapewnia swoim członkom dostęp do swojej oferty bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych. Klub będzie otwarty codziennie w godzinach 6.00 - 22.00 oraz w weekendy w godzinach 8.00 - 20.00. W tym czasie członkowie mogą korzystać z pełnej oferty klubu bez jakichkolwiek ograniczeń, czy dodatkowych opłat.
Dla Waszych pociech klub Condizione przygotował krainę dobrej zabawy, w której wykwalifikowana opiekunka zaopiekuje się Państwa dzieckiem podczas treningu. To bardzo komfortowe rozwiązanie dla młodych rodziców jest dostępne w ramach członkostwa nieodpłatnie.
Każdy nowy członek będzie mógł skorzystać z treningu intro z trenerem personalnym, na którym otrzyma indywidualny dziennik treningowy. Trener w dzienniku ustali indywidualny harmonogram ćwiczeń na określony okres treningowy. Ponadto w dzienniku znajdą się podstawowe informacje na temat treningu oraz zalecanej diety. Znajdą tam się tam również informację na temat funkcjonowania klubu oraz jego pełna oferta.
Siłownia będzie podzielona na cztery strefy. Każda strefa oferuje odpowiedni zestaw ćwiczeń indywidualnych. Aby pomóc Państwu osiągnąć upragnioną wagę, czy też wyrzeźbić wymarzoną figurę - każda strefa wyposażona jest w sprzęt najwyższej jakości, a ćwiczenia odbywają się pod okiem wykwalifikowanego trenera.
W strefie treningu kształtującego i siłowego ćwiczenia odbywać się będą na nowoczesnych maszynach, działających na wyizolowane grupy mięśniowe. Maszyny zapewniają idealne dopasowanie do biomechaniki ruchu mięśni, minimalizując tym samym obciążenie stawów.
Strefa zdrowy kręgosłup zostanie wyposażona w specjalistyczne maszyny, które działają w sposób wzmacniający na mięśnie tułowia i brzucha, stabilizując jednocześnie kręgosłup.
Strefa wolnych ciężarów to miejsce dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie na siłowni. W strefie tej również znajdzie się worek treningowy dla osób, które będą miały ochotę trochę poboksować.
W strefie Cardio odbywać się będą treningi wytrzymałościowe, spalające tkankę tłuszczową oraz poprawiające wydolność i pracę układu sercowo - naczyniowego. Dla uprzyjemnienia Państwa pobytu na siłowni - urządzenia Cardio wyposażone są w dotykowe panele LCD, które umożliwiają w trakcie ćwiczeń oglądanie jednego z kilkunastu kanałów telewizyjnych. Urządzenia te wyposażone są w porty USB oraz umożliwiają podłączenie iPhona lub iPoda - tym samym istnieje możliwość słuchania własnej muzyki, czy też obejrzenia filmu. Darmowa aplikacja Virtual Trainer umożliwia każdemu skorzystanie z porad wirtualnego trenera.
Klub Condizione będzie dysponował również salą zajęć rowerowych, która zostanie wyposażona w kilkanaście specjalistycznych rowerów treningowych.
Zajęcie odbywać się będą w rytmie muzyki pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Dzięki tego typu ćwiczeniom buduje się wytrzymałość organizmu, przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej.
W klubie Condizione regularnie odbywać się będą zajęcia fitness. Sala fitness zostanie wyposażona w profesjonalny sprzęt do tego typu ćwiczeń oraz profesjonalny sprzęt audio.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z promocyjnej oferty przedsprzedażowej Condizione, bowiem ilość promocyjnych kart członkowskich jest ograniczona. Zapraszamy na nasze stoisko promocyjne w TESCO już od 6 lutego 2012. Karnet miesięczny w cenie 99 złotych oferuje nieograniczony dostęp do pełnej oferty klubu bez żadnych, dodatkowych kosztów.
31 stycznia 2012 -
Trwa sprawdzanie ofert na dyrektora pogotowia
11 ofert wpłynęło na ogłoszony po raz drugi konkurs na dyrektora SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy. Właśnie trwa sprawdzanie wszystkich złożonych ofert. Planuje się, że rozmowy z kandydatami rozpoczną się pod koniec lutego.
Dzisiaj, równo w południe pracę rozpoczęła komisja konkursowa, która wybierze nowego szefa świdnickiego pogotowia. W pierwszym etapie pod lupę wzięto oferty złożone przez kandydatów zainteresowanych objęciem tego stanowiska.
Komisja sprawdzi, czy zawierają wszystkie niezbędne załączniki i oceni je pod względem formalnym.
. . . czytaj więcej
- Dzisiaj ustalimy także terminy rozmów z kandydatami, którzy przejdą ocenę formalną. Wstępnie planujemy, że rozmowy rozpoczną się 27 lutego. - wyjaśnia wicestarosta Alicja Synowska.
Konkurs na dyrektora pogotowia ogłoszono w prasie ogólnopolskiej po raz drugi 29 grudnia po tym, jak został on unieważniony z powodów formalnych. Wszyscy zainteresowani objęciem kierowniczego stanowiska w świdnickim pogotowiu mieli 30 dni na złożenie oferty. W myśl nowych przepisów szefa jednostki wyłoni komisja konkursowa złożona z 14 osób. Przewodniczącym komisji jest starosta Zygmunt Worsa.
Powiat mógł do komisji konkursowej zgłosić od 3 do 6 osób, jako reprezentację Rady. Ze strony Rady Powiatu w pracach komisji bierze udział: starosta Zygmunt Worsa - przewodniczący, wicestarosta Alicja Synowska, radni - Henryk Rosiek i Barbara Burak, dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa Zbigniew Okarmus oraz ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala "Latawiec" Jan Marszałek.
Oprócz przedstawicieli Rady Powiatu w skład komisji konkursowej weszli: Mariusz Leszczyński jako delegat Okręgowej Rady Lekarskiej, Maria Pałeczka z Okręgowej Izba Pielęgniarek i Położnych, Sabina Cebula ze Społecznej Rady Pogotowia, a także przedstawiciele organizacji związkowych działających w pogotowiu (jest ich aktualnie pięć): Adriana Musiał, Paweł Szwarc, Adam Dudek, Andrzej Czernicki i Ewa Żyłka.
31 stycznia 2012 -
Zero bójek, czyli podsumowanie pracy policji
Mniej zdarzeń, większa wykrywalność i skuteczność - takimi wynikami chwalili się świebodziccy policjanci podczas dorocznej odprawy Komisariatu Policji w Świebodzicach. Mundurowych gościł tradycyjnie w ratuszu burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Doroczna odprawa odbyła się w poniedziałek, 30 stycznia, w sali narad ratusza.
Oprócz szefów świebodzickiego komisariatu: komisarza Piotra Galickiego i podinsektora Roberta Brożyny oraz gospodarzy czyli burmistrza Bogdana Kożuchowicza, przewodniczącej RM Elżbiety Horodeckiej i radnych członków Komisji Bezpieczeństwa z przewodniczącym Lesławem Podhaliczem, wzięli w niej udział także zaproszeni goście.
. . . czytaj więcej
Wśród nich był Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy mł. inspektor Krzysztof Niziołek oraz wójt gminy Dobromierz Jerzy Ulbin i kierownik tamtejszego komisariatu, aspirant Adam Działek.
176 zdarzeń o charakterze kryminalnym, w tym 10 rozbojów, 75 kradzieży z włamaniem, 7 kradzieży samochodów, 130 nietrzeźwych kierujących, żadnych bójek i pobić - tak najogólniej wygląda statystyka ubiegłorocznej pracy świebodzickich mundurowych. Jak podkreślał szef KP w Świebodzicach komisarz Piotr Galicki, spada liczba przestępstw, a więcej z nich jest wykrywalnych. Komendant Galicki, omawiając wyniki pracy swoich funkcjonariuszy szczególne słowa podziękowania skierował do burmistrza Bogdana Kożuchowicza.
- Dobre wyniki naszej pracy, wzrost wykrywalności przestępstw to efekt służb ponadnormatywnych, które finansowane są z budżetu gminy Świebodzice. Serdecznie za to wsparcie dziękujemy - mówił. Przy okazji komisarz Galicki podziękował także za tegoroczny "prezent" od samorządu, a są to pieniądze w kwocie 5 tys. zł na zakup psa tropiącego dla naszej jednostki.
- Od kilku lat mam przyjemność uczestniczyć w tych odprawach, cieszę się, że z roku na rok słyszmy o lepszych wynikach - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - W ubiegłym roku nie dotarła do mnie żadna negatywna uwaga na temat pracy naszej policji, a to też o czymś świadczy. Dziękuję, że jesteście skuteczni.
A podziękowania za finansowanie patroli należą się także Radzie Miejskiej, która wyraziła zgodę na takie wsparcie. Chociaż mamy wszyscy świadomość, że przecież finansowanie policji jest domeną państwa, a nie samorządu.
Na koniec głos zabrał komendant powiatowy Krzysztof Niziołek, odnosząc się do pracy całej komendy. Nawiązał także do corocznej ankiety, przeprowadzanej wśród mieszkańców powiatu. W ankiecie są dwa pytania: co należy zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo oraz jakie są najbardziej uciążliwe przestępstwa.
Okazało się, że społeczeństwo oczekuje przede wszystkim więcej pieszych patroli na ulicach miast, a także poprawy oświetlenia miejsc, uchodzących za mało bezpieczne. Najbardziej przeszkadzają nam nadal wandalizm i chuligaństwo.
31 stycznia 2012 -
Galeria Świdnicka zatrudni
Zarząd Galerii Świdnickiej zatrudni osoby na stanowiska:
Pracownik Techniczny - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, praktyczna znajomość prac budowlano - instalacyjnych, dążenie do podnoszenia kwalifikacji.
Uprawnienia SEP E, obsługa komputera. Mile widziane: uprawnienia do obsługi podestów ruchomych, uprawnienia do obsługi kotłów gazowych E.
Pracownik monitoringu - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, odporność na stres, sumienność w wykonywanej pracy.
Mile widziane: doświadczenie w obsłudze systemów telewizji przemysłowej, doświadczenie w obsłudze systemów p.poż. CV ze zdjęciem należy przesyłać na adres: krystianswigost@rankprogress.pl
31 stycznia 2012 -
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Zawiszów
Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców osiedla Zawiszów na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej części miasta.
Spotkanie zaplanowano na 1 lutego, środę, na godzinę 17.00 w holu Szkoły Podstawowej numer 1 przy ulicy Galla Anonima 1 w Świdnicy.
31 stycznia 2012 -
ZINA będzie pysznie karmić
Pięć odważnych pań, które korzystało ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej, założyło Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną ZINA.
Będą prowadzić jadłodajnię, świadczyć catering. Wcześniej, przez kilka miesięcy, brały udział w projekcie systemowym "Wiesz więcej, żyjesz lepiej".
Nauczyły się tu podstaw gastronomii, obsługi kelnerskiej, ale także prowadzenia własnego biznesu. Spośród 7 uczestniczek 5 zdecydowało się podjąć wyzwanie i założyć działalność.
. . . czytaj więcej
- Oczywiście, spółdzielnie socjalne działają na nieco innych zasadach, ale tu także trzeba prowadzić rachunkowość, rozliczać się z fiskusem, id. - mówi Dorota Rychlik z OPS, która koordynowała projekt.
Dużo pomogła im Fundacja Rozwoju Ekonomii z Wałbrzycha, zwłaszcza w pokonaniu kwestii formalnych związanych z przygotowaniem do rejestracji spółdzielni. Dziś spółdzielnia ZINA ma już KRS i REGON, lada mement stanie do konkursu na prowadzenie miejskiej jadłodajni.
Skąd intrygująca nazwa podmiotu? Okazuje się, że to imię jednej z pań, które przystąpiły do spółdzielni. Pani Zina Jampolska jest z pochodzenia Ukrainą, ale już ponad 10 lat mieszka w Polsce. Moja mama jest z pochodzenia Polką - zdradza pani Zina. I dorzuca: - Mamy zamiar powadzić dobrą, domową kuchnię i serwować trochę wschodnich potraw. Obowiązkowo pielmieni w rosole (czyli coś w rodzaju malutkich uszek z mięsem) i oczywiście barszcz ukraiński. No i obowiązkowe pierogi ruskie - dodaje ze śmiechem pani Sylwia Dowgiało.
Panie bardzo się ze sobą zżyły podczas kursów. Są przekonane, że naprawdę im się uda mimo, że żadna nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. To dla nich totalna nowość i duże wyzwanie, bo trzeba będzie pilnować wszystkiego: zaopatrzenia, dowożenia obiadów, gotowania, itd. ale, jak zapewniają członkinie ZINY, role są już podzielone i wszystko rozplanowane. - Musi się udać! - mówią z uśmiechem.
Spółdzielnia socjalna jako podmiot szczególnego wsparcia, będzie realizować, na zlecenie OPS, dożywianie osób dorosłych w ramach programu rządowego.
- Zawrzemy taką umowę ze spółdzielnią, będzie to dla nich coś na początek, bo przecież te panie nie mają żadnego własnego kapitału, z którym mogłyby wystartować i dopiero w trakcie szukać klientów - mówi Izabela Siekierzyńska, kierownik OPS w Świebodzicach. - Lada moment zostanie ogłoszony powtórnie konkurs na prowadzenie jadłodajni miejskiej dla naszych podopiecznych, spółdzielnia także zamierza do niego przystąpić. Jestem pewna, że panie sobie poradzą, bardzo chcą sobie pomóc. Dzięki temu powstanie w naszym mieście kilka miejsc pracy, a jeśli "firma" sobie dobrze zacznie radzić, kto wie, może kiedyś będzie zatrudniać następne osoby.
Trzymamy za ZINĘ mocno kciuki i już dziś zapraszamy mieszkańców Świebodzic na pyszne, domowe obiady gotowane przez sympatyczne panie. Spółdzielnia będzie miała swoją siedzibę najprawdopodobniej w OPS, a w planach pań są obiady na zamówienie i catering na różnego rodzaju uroczystości.
Spółdzielnię ZINA założyły: Zina Jampolska, Sylwia Dowgiało, Ewelina Pucyk, Jolanta Kopera, Joanna Żuchowska.
31 stycznia 2012 -
Aby dzieciom nie nudziło się w czasie ferii
Młodzi członkowie jaworzyńskiego Klubu Młodzieżowego postanowili zadbać o to, aby dzieciom nie nudziło się w czasie ferii. Przez cały drugi tydzień poświęcili swój czas na organizację ferii zimowych z Klubem Młodzieżowym. Wraz z opiekunami przygotowali wiele zabaw i konkursów. Każdy dzień miał inny temat przewodni.
Były zawody sportowe, konkursy w grach stolikowych i nauka tańca. Najbardziej atrakcyjne okazały się dwa ostatnie dni.
W czwartek wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na osiem grup i wyruszyli na miasto (pod czujnym okiem opiekunów), aby zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi specjalnie dla nich. Była to Gra Miejska o Jaworzynie.
. . . czytaj więcej
Zadania były zabawne (policzyć drzewa w parku) oraz edukacyjne (w którym roku wybudowano budynek obecnego gimnazjum). Wszyscy dobrze się sprawili i nie mieli większych kłopotów z rozwiązaniem wszystkich 12 zadań. Dla najlepszych przewidziano nagrody.
W piątek młodzież przygotowała dla swoich młodszych koleżanek i kolegów pieczenie kiełbasek na ognisku. Na placu za kościołem odbyły się różne zabawy ze śniegiem i na śniegu, a gorąca, upieczona samodzielnie, kiełbaska pozwoliła zapomnieć o zimnie.
Przez cały ten tydzień w zajęciach uczestniczyło łącznie ponad 40 dzieci i większość dopytywała się, czy w przyszłym roku również młodzież poprowadzi zajęcia. To miłe, że młodzież potrafi poświęcić swój czas, bawiąc się przy tym doskonale.
31 stycznia 2012 -
Tłumnie kolędowali w Lutomi i Krzczonowie
Spotkania noworoczne w Lutomi Górnej i Krzczonowie zakończyły bogaty w tym roku okres kolędowania w Gminie Świdnica. Przez cały styczeń w 13 sołectwach niespełna tysiąc mieszkańców gminy spotkało się przy tradycyjnym stole, radośnie śpiewając kolędy i składając sobie życzenia.
Najliczniej na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli seniorzy z Lutomi Górnej, Lutomi Dolnej, Stachowic i Stachowiczek. W ubiegłą sobotę świetlica w Lutomi gościła dwieście osób, w tym najstarszą seniorkę panią Anastazję Wyka ze Stachowiczek, która w tym roku świętuje swoje 97 urodziny.
. . . czytaj więcej
O tym, że Lutomia słynie z długowieczności, można przekonać się każdego roku, uczestnicząc w noworocznych spotkaniach seniorów, które nieprzerwanie od 12 lat organizują włodarze dwóch sołectw: Lutomi: Górnej i Lutomi Dolnej, przy wsparciu radnych i okolicznych sponsorów.
To już tradycja, że przedstawiciele obu rad sołeckich na ręce seniorów, którzy ukończyli ponad 80 lat wręczają słodkie upominki. Również i w tym roku ich nie zabrakło. Organizatorzy z dumą podkreślali, że z każdym rokiem w Lutomi przybywa Seniorów, którzy pomimo jesieni życia potrafią aktywnie spędzać czas i licznie brać udział w spotkaniach noworocznych.
Wśród przybyłych seniorów, uhonorowano diamentowe i złote pary małżeńskie: p. Anastazję i Jana Jędrzejczaków (diamentowe gody-60 lat), p. Marię i Jana Wołoszyn oraz p. Marię i Antoniego Łysoń (złote gody - 50 lat).
Uroczystościom towarzyszył miły nastrój. Bogaty program artystyczny zaprezentowały dzieci ze świetlicy środowiskowej oraz młodzież z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi prezentując bożonarodzeniowe jasełka. Nie zabrakło także pięknych kolęd w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego "Kądziołeczka". Noworoczne spotkanie seniorów było okazją do wspomnień, wymiany doświadczeń, ale i zabawy, która trwała do późnych godzin wieczornych.
W niedzielę 29 stycznia, Krzczonów był ostatnim sołectwem, które w tym roku zorganizowało noworoczne spotkanie. 13. jakie dotychczas odbyło się w Gminie Świdnica okazało się bardzo szczęśliwe. Dopisali przede wszystkim mieszkańcy, którzy tłumnie zgromadzili się swojej świetlicy. Obecna na spotkaniu wójt gminy, nie kryła radości, że do grona sołectw kultywujących bożonarodzeniową tradycję kolędowania dołączył właśnie Krzczonów.
Gospodarze zadbali o śpiewniki dla każdego z przybyłych gości, aby wspólnie z najmłodszymi dziećmi prezentującymi jasełka, śpiewać kolędy. Na zakończenie spotkania komisja konkursowa rozstrzygnęła konkurs na najładniejszą kartkę z okazji Dnia Babci i Dziadka.
31 stycznia 2012 -
Z wizytą w Nymburku
26 stycznia 2012 roku to dzień pełen przygód i niespodzianek. Dzień, podczas którego młodzi Radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie wspólnie z Burmistrzem Miasta Żarów Leszkiem Michalakiem oraz grupą Radnych z "dorosłej" Rady: Urszulą Ganczarek, Iwoną Nieradką oraz Tadeuszem Dalgiewiczem mieli okazję zwiedzić nasze czeskie miasto partnerskie - Nymburk, a przy okazji także Pragę.
Pierwszym punktem tej niezapomnianej wycieczki była wizyta gościnna u starosty nymburskiego, jak również zwiedzanie tego pięknego miasteczka.
. . . czytaj więcej
Nasza żarowska delegacja została serdecznie przyjęta przez pracowników tamtejszego urzędu. Podczas wizyty gospodarze zaprzyjaźnionych gmin podkreślali znaczenie współpracy pomiędzy obydwoma samorządami.
Następnie wszyscy udali się w dalszą podróż do stolicy Republiki Czeskiej - mowa oczywiście o Pradze. Pałac prezydencki, Most Karola, Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, królewska dzielnica Hradczany, Stare Miasto - to właśnie udało się zwiedzić podczas tego kilkugodzinnego, niezapomnianego spaceru.
Późnym wieczorem wszyscy nieco zmarznięci lecz bardzo zadowoleni udali się w podróż powrotną do ojczystego kraju.
Wyjazd w całości sfinansowany został ze środków pozyskanych od sponsorów, za co serdecznie dziękujemy.
Liczymy również, że odbyta wizyta w rejonie partnerskim będzie kolejnym etapem poszerzenia płaszczyzn współpracy i nawiązywania nowych kontaktów pomiędzy samorządem Żarowa i Nymburka.
31 stycznia 2012 -
Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012
3. lutego rozpoczynają się we Wrocławiu czwarte Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012. Trzydniowe święto turystyki co roku przyciąga tysiące odwiedzających i setki wystawców. W tym roku strategicznym regionem partnerskim jest województwo lubelskie.
Wszystko odbędzie się w wyremontowanej Hali Stulecia w dniach 3-5 lutego. Na targach Dolnoślązacy znajdą oferty na wymarzone wakacje z całego świata, bo hasło tegorocznej edycji brzmi: "Podróże zaczynają się od marzeń!". Swoją ofertę zaprezentują zarówno biura podróży, jak i regiony.
. . . czytaj więcej
Wystawcy przygotowują dla odwiedzających oferty first minute, atrakcyjne rabaty i konkursy, w których można wygrać np. wycieczkę po Morzu Śródziemnym, pobyty w SPA i liczne upominki, takie jak kosmetyki, przewodniki, mapy, gry planszowe.
Ponadto targom towarzyszą trzy wydarzenia specjalne: Festiwal Podróżników (tym razem aż piętnastu obieżyświatów opowie o swoich życiowych podróżach), Festiwal Kulinarny (będą degustacje i propozycje autorskich dań szefów kuchni na bazie regionalnych produktów, ale nie zabraknie także międzynarodowej odsłony) oraz Strefa Małego Podróżnika - najmłodsi zamienią się w Indian, odkopią z piasku szczątki dinozaura i z własnym paszportem w ramach Oasis Fun Club zwiedzą Grecję, Tunezję, czy Egipt.
Targi poruszą również ważne dla mieszkańców tematy. W tym roku najważniejsze jest EURO, dlatego odbędzie się konferencja z udziałem ekspertów, którzy opowiedzą m.in. o stanie przygotowań regionu, bezpieczeństwie, strefie kibica i bazie noclegowej. Spotkanie na temat EURO 2012 we Wrocławiu odbędzie się w piątek (trzeciego lutego).
Organizatorzy zapraszają zarówno osoby starsze, jak i młodsze, rodziny i singli. To nie tylko szansa, by znaleźć propozycje na tegoroczne wakacje, ale też by spędzić weekend w atrakcyjny sposób.
30 stycznia 2012 -
Skład komisji wybrany
Już wiadomo, kto będzie oceniał wnioski złożone przez organizacje pozarządowe o dofinansowanie w ramach ogłoszonych konkursów na realizację zadań z zakresu kultury, sportu i promocji zdrowia. Oferty można było składać do Starostwa Powiatowego w Świdnicy do 20 stycznia. Do rozdysponowania jest kwota 115 tysięcy złotych.
Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu wybrał już skład komisji, która będzie oceniała oferty organizacji pozarządowych na dofinansowanie realizowanych przez nie przedsięwzięć sportowych, kulturalnych i z zakresu ochrony zdrowia. W sumie wpłynęło 56 wniosków. W skład Komisji Oceniającej weszło trzech przedstawicieli z sektora pozarządowego: Elżbieta Dudziak z Ligii Kobiet Polskich, Lech Stankiewicz z MKS Świdnica oraz Teresa Borek z PCK.
. . . czytaj więcej
Oprócz nich w komisji pracować będą przedstawiciele Rady Powiatu w Świdnicy: Barbara Burak, Marek Zywer - wiceprzewodniczący Rady oraz Edmund Frączak przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Promocji, który został także przewodniczącym Komisji Oceniającej.
- Skład komisji, sposób jej wyboru i liczba członków ustalona została wcześniej w przyjętym przez Radę Powiatu i konsultowanym z organizacjami pozarządowymi Programie Współpracy. Komisja będzie miała za zadanie ocenić złożone wnioski pod względem formalnym i merytorycznym oraz rzetelnie i obiektywnie ocenić oferty w skali od 0 do 5 pkt. w oparciu o kryteria określone w ogłoszonym konkursie. - wyjaśnia Marta Habowska z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu.
Ustalono, że komisja zbierze się już jutro o godz. 15.00, aby jak najszybciej rozdzielić zabezpieczone w budżecie pieniądze. Jest to ważne, gdyż wiele stowarzyszeń ma już zaplanowane imprezy kulturalne i sportowe, na realizację których potrzebne są środki finansowe.
W sumie powiat przeznaczył do rozdysponowania 115 tys. zł na zadania:
- z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji: 15.000 zł.
- z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu: 80.000 zł
- z zakresu ochrony i promocji zdrowia: 20.000 zł.
30 stycznia 2012 -
Kolejny sukces zawodników Stragony na Partynicach
W rozegranych w niedzielę trzecich z cyklu Towarzyskich Zawodach w skokach przez przeszkody o Puchar Firmy Hedan zawodnicy LKS Stragony Strzegom odwiesili kolejne sukcesy - Natalia Stelmach na Kimie wygrała konkurs LL-kucy. Michał Konarski w tym samym konkursie był czwarty.
W klasyfikacji końcowej, podsumowującej wyniki ze startów we wszystkich trzech impreza z cyklu o Puchar Firmy Hedan. Michał Konarski uplasował się na pucharowym podium, zajmując drugą lokatę. Natalia Stelmach zajęła miejsce tuż za podium - była czwarta.
30 stycznia 2012 -
Inauguracja Lutomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Dzisiaj o godzinie 16.00 w bibliotece w Lutomi Górnej odbędzie się uroczysta inauguracja Lutomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy wykład poprowadzi dr Norbert Wójtowicz z Istytutu Pamięci Narodowej, pt. "Masoneria - fakty i mity".
Kolejne zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu, na które zaproszono m.in. dietetyka, ratownika medycznego, zielarza, przewodnika sudeckiego, instruktora nordic walking.
Przewidziane są także zajęcia usprawniające i wzmacniające kręgosłup, wyjazdy do teatru, kina, opery oraz do najciekawszych dolnośląskich atrakcji turystycznych.
Dla dzieci i młodzieży otwieramy dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego oraz capoeiry (brazylijskiej sztuki walki).
. . . czytaj więcej
Wraz z nowym rokiem zamierzamy złożyć wnioski do dwóch programów operacyjnych (PO Kapitał Ludzki i PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich), ponieważ dążymy do tego, by Lutomianom żyło się lepiej - podkreślają Renata Madziara - prezes Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Lutomi Górnej oraz Krzysztof Madziara - prezes Stowarzyszenia dla Lutomi Górnej "W cieniu Wielkiej Sowy".
30 stycznia 2012 -
Świetlica środowiskowa w Siedlimowicach powraca
Od 1 lutego liczba świetlic środowiskowych w gminie Żarów zwiększy się o kolejne dwie placówki: w Bukowie i w Siedlimowicach. W związku z kończącymi się feriami zimowymi oraz reaktywacją świetlicy w Siedlimowicach, 25 stycznia 2012 roku odbyło się ognisko integracyjne dla dzieci i młodzieży.
W organizację tej imprezy zaangażował się Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie wraz z Sołtysem, Przewodniczącym Rady Sołeckiej oraz mieszkańcami wsi. Spotkanie, które w założeniach miało mieć charakter zapoznawczy, szybko przerodziło się w piknik rodzinny i integrację mieszkańców wsi.
. . . czytaj więcej
Główną atrakcją było wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków. Dzięki uprzejmości pracowników Spółdzielni Socjalnej "Raz, Dwa, Trzy" możliwa była przejażdżka mini-traktorem.
Przyszli podopieczni oraz ich rodzice, którzy ciepło i serdecznie przyjęli nową opiekunkę świetlicy. Mimo chłodu, atmosfera była przyjazna i gorąca. Wszyscy mają nadzieję, że takie imprezy będą organizowane częściej.
Ognisko współfinansowane było z budżetu Gminy Żarów, ze środków przeznaczonych na profilaktykę.
30 stycznia 2012 -
XII Turniej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"
Wystartowały zapisy do XII Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" - zwycięzcy w nagrodę wyjadą w niezwykłą podróż na mecz Mistrzów Euro 2012.
Ruszyły zapisy do XII Turnieju Piłki Nożnej Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku, czyli Mistrzostw chłopców i dziewcząt w kategorii U-10.
Zwycięzcy tegorocznej edycji rozgrywek otrzymają niezwykłą nagrodę w postaci wyjazdu na mecz Mistrzów Europy, wyłonionych podczas zawodów, które rozegrane zostaną w Polsce i na Ukrainie.
. . . czytaj więcej
Wyjątkowo pod każdym względem
Zapisy do Turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku już się rozpoczęły i potrwają do końca marca. Te prestiżowe rozgrywki dla młodych piłkarzy i piłkarek z całej Polski, od lat biją rekordy popularności i stanowią żelazną pozycję w kalendarzu sportowych imprez dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego.
Tylko w ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 85 000 dzieci z całej Polski, co oznacza, że już co piąty dziesięciolatek walczył o tytuł Mistrzów U-10! Kolejna edycja zapowiada się równie emocjonująco, ponieważ na młodych zawodników już czekają niezwykłe atrakcje i wspaniałe nagrody związane z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, a zwycięska drużyna - zdobywcy Pucharu Tymbarku, wyjadą w niezwykłą podróż na mecz Mistrzów Europy, wyłonionych podczas Euro 2012
- Mam nadzieję, że 2012 rok będzie szczególny dla Turnieju - powiedział Tomasz Zabielski, koordynator Turnieju z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej - W poprzedniej edycji wzięły udział reprezentacje wszystkich powiatów z całej Polski. Ponad 85 000 dzieci, dla których piłka nożna to przede wszystkim rewelacyjna zabawa i pasja, to świetny wynik.
Najważniejsza jest radość z gry i szansa na rozwój piłkarskich talentów. Mam nadzieję, że wspaniała piłkarska atmosfera, która towarzyszyć nam będzie w 2012 roku, w związku z mistrzostwami Euro 2012, udzieli się również wszystkim młodym zawodnikom, którzy staną do rywalizacji podczas tegorocznej, XII edycji Turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku.
Wspaniałe nagrody Turnieju o Puchar Tymbarku
Obok pasji, emocji i piłkarskich marzeń, które są wizytówką Turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku, ważne są również nagrody przyznawane uczestnikom Turnieju na każdym etapie rozgrywek. Pierwsze z nich zostaną przyznane za udział drużyn w eliminacjach gminnych i powiatowych. Trenerzy zgłoszonych zespołów otrzymają kurtki treningowe firmy JAKO, a zawodnicy pamiątkowe dyplomy. W trakcie finałów wojewódzkich, które dzięki zaplanowanym atrakcjom pozwolą poczuć niepowtarzalną atmosferę Mistrzostw Europy, wszyscy zawodnicy oraz trenerzy zostaną wyróżnieni medalami oraz atrakcyjnymi upominkami.
Z kolei podczas Wielkiego Finału, który co roku jest fantastyczną imprezą sportową i wielkim piłkarskim świętem, dzieci otrzymają profesjonalne stroje piłkarskie i wspaniałe nagrody. Tą najcenniejszą jest prestiżowe trofeum w postaci Pucharu Tymbarku, który otwiera przed zwycięzcami Turnieju drogę na mecz Mistrzów Europy 2012 roku.
Mistrzowie i Mistrzynie w kategorii U-10, którzy w poprzednich edycjach zdobywali prestiżowy i wymarzony Puchar Tymbarku, mieli już dotąd okazję podziwiać w akcji gwiazdy FC Barcelony, dopingować reprezentację narodową Anglii na stadionie Wembley oraz obserwować piłkarskie popisy zawodników Realu Madryt, AC Milanu i Ajaksu Amsterdam. Tym razem nagroda główna, pozwoli młodym piłkarzom i piłkarkom jeszcze bardziej poczuć wyjątkową atmosferę piłkarskiego święta w Polsce i na Ukrainie, ponieważ dopiero 1 lipca, w dniu meczu finałowego, dowiedzą się, na mecz której reprezentacji Euro 2012 wybiorą się zdobywcy Pucharu Tymbarku.
Zawsze kiedy próbuję spojrzeć na Turniej Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku oczyma dziecka, widzę emocjonujące rozgrywki, w których spełniają się małe i duże marzenia - powiedział Dariusz Czech, prezes firmy Tymbark. - Bardzo chcielibyśmy, aby w tym roku były one jeszcze bardziej wyjątkowe niż zwykle, stąd specjalna nagroda główna - wyjazd na mecz Mistrzów Europy 2012 roku oraz gigantyczne emocje i niepowtarzalne imprezy towarzyszące wszystkim 16 finałom wojewódzkim w całej Polsce, które jeszcze przez jakiś czas, pozostaną wielką niespodzianką. Jeżeli chodzi o moje marzenia związane z XII edycją, to mam jedno,…jeszcze więcej niż przed rokiem uśmiechów małych piłkarzy i piłkarek, dla których futbol jest wielką pasją. Będzie to niezwykły rok, więc wierzę, że na pewno się uda.
Firma Tymbark już od 6 lat jest sponsorem tytularnym piłkarskich rozgrywek Turniej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", aktywnie włączając się w kampanie edukacyjne na rzecz promocji sportu i zdrowego trybu życia.
Jak wziąć udział w Turnieju o Puchar Tymbarku?
Zapisy do tegorocznej edycji Turnieju o Puchar Tymbarku już się rozpoczęły. Trenerzy, nauczyciele oraz opiekunowie mogą zgłaszać dowolną liczbę drużyn chłopców i dziewcząt w kategorii wiekowej do lat 10 (klasy I-III). Zespoły te mogą liczyć od 6 do maksymalnie 12 zawodników. Formularz zgłoszeniowy a także szczegółowe informacje na temat zapisów i Turnieju, dostępne są na stronie www.zpodworkanastadion.pl
Harmonogram rozgrywek
Pierwsze mecze XII Turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku rozpoczną się już w kwietniu na etapie gminnym i powiatowym. Następnie zwycięskie drużyny zmierzą się w jednym z 16 finałów wojewódzkich, które rozpoczynają się 14 maja. Najlepsze zespoły z poszczególnych województw wezmą udział w półfinałach, podczas których rywalizować będą o awans do Wielkiego Finału. Jedną z najważniejszych idei Turnieju o Puchar Tymbarku, jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego począwszy od etapu rozgrywek gminnych, trenerzy zwycięskich drużyn mogą dobrać do swojego składu do 5 najlepszych zawodników z pozostałych zespołów. We wrześniu zostanie rozegrany Wielki Finał Turnieju, podczas którego poznamy nowych Mistrzów w kategorii U-10, którzy wyjadą na mecz Mistrzów Europy 2012 roku.
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od sześciu jest lat firma Tymbark. Patronat honorowy nad Turniejem objęli: UEFA Grassroots, FIFA Grassroots, UEFA Respect Your Health, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Turniej Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku rozgrywany będzie w duchu idei RESPECT.
Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach:
www.zpodworkanastadion.pl oraz www.uks.info.pl
Dodatkowych informacji udzielają:
Przemysław Różowicz - osoba odpowiedzialna za Turniej z firmy Tymbark, adres e-mail: p.rozowicz@maspex.com, tel.: 33 870 84 55
Maciej Papierski - osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia PZPN: adres e-mail: maciej.papierski@pzpn.pl, tel.: 22 551 22 41
30 stycznia 2012 -
Spotkanie noworoczne w gminie Żarów
Spotkania noworoczne stały się już naszą gminną tradycją. Organizowane na progu nowego roku, są dobrą okazją do oceny czasu, który minął, do refleksji i integracji wokół zadań, które przyjdzie władzom miasta w kolejnych miesiącach podejmować.
Z tego właśnie względu, 25 stycznia zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym spotkaniu noworocznym Burmistrza Miasta Żarów, zorganizowanym w restauracji Żarmed w Żarowie.
. . . czytaj więcej
Gospodarz spotkania - Burmistrz Leszek Michalak w takiej właśnie formie dziękuje za współpracę w minionym roku: samorządowcom, parlamentarzystom, sołtysom, radnym, przedsiębiorcom, przedstawicielom służb mundurowych, przedstawicielom duchowieństwa, dyrektorom placówek oświatowych, druhom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacjom, stowarzyszeniom, handlowcom i osobom prywatnym. Uroczystość rozpoczęła się od występu dzieci z Bajkowego Przedszkola, które wprowadziły zgromadzoną widownię w magiczny i świąteczny nastrój. Tuż po występie, prowadzący uroczystość zaprosili gości do obejrzenia specjalnej prezentacji filmowej, ukazującej ubiegłoroczne osiągnięcia w gminie Żarów. Przypominaliśmy sobie rok 2011, rok bogaty w różne wydarzenia kulturalne, sportowe, jak i inwestycyjne oraz to, co działo się w naszej gminie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Prezentacja wywołała duże brawa oraz uśmiechy osób biorących udział w wyświetlonym filmie. Ponadto, wszyscy zgromadzeni goście otrzymali, specjalnie przygotowane na ten dzień kalendarium prezentujące ubiegłoroczne dokonania, które wzbogacone zostało licznymi fotografiami oraz opisami najważniejszych wydarzeń z gminy Żarów. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie gospodarza uroczystości - Burmistrza Leszka Michalaka, który korzystając z okazji powitał przybyłych i zacnych gości, a następnie podsumował działalność w minionym 2011 roku, wspominając o osiągniętych sukcesach i dziękując wszystkim, którzy do tego sukcesu się przyczyniali. - "W minionym roku, podobnie jak i wcześniej, staraliśmy się podejmować decyzje odważne, ale i rozważne.
Staraliśmy się gospodarować oszczędnie, ale i ze świadomością konieczności nadrabiania luki cywilizacyjnej, podążania za potrzebami i oczekiwaniami społecznymi. To nas mobilizowało do poszukiwania środków zewnętrznych.
A warto pamiętać również i o tym, że bilans dokonań ubiegłego roku to nie tylko nasza - Burmistrza, Rady Miejskiej i administracji samorządowej - zasługa. To my wszyscy jesteśmy twórcami tego, co udało się osiągnąć i zrealizować. Odnosi się to szczególnie do Państwa, na tej sali zgromadzonych. To wasza aktywność społeczna i zawodowa współtworzyła wizerunek naszej gminy. Dziękuję Wam za to bardzo serdecznie". Z kolei o zamierzeniach w już rozpoczętym nowym roku mówił Zastępca Burmistrza Grzegorz Osiecki, posiłkując się prezentacją multimedialną pokazującą zrealizowane inwestycje na terenie naszej gminy w 2011 roku oraz plany kolejnych zadań.
Miłą niespodzianką dla zebranych gości był występ Martyny Proniewicz - jednego z największych młodych talentów, który objawił się na terenie naszej gminy. Występ został nagrodzony wielkimi brawami i nic dziwnego, gdyż głos dziewczynki ma rzeczywiście niepowtarzalną barwę. Na zakończenie noworocznego spotkania głos zabrał dyrektor hotelu Żarmed - pan Ryszard Lacher, który skierował do zebranych kilka słów o miejscu, w którym odbywała się uroczystość.
Wznosząc noworoczny toast Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Pudlikiem życzyli zgromadzonym uczestnikom spotkania jak najwięcej satysfakcji z wykorzystanych szans i dobrze przeżytych dni. - "Aby nasza gmina pomyślnie się rozwijała, a zainicjowane liczne inwestycje i działania stały się wzorem dobrze rozwijającego się Miasta. Byśmy niezmiennie cieszyli się uznaniem gości, by umacniało się przekonanie, że... tu warto żyć! Niech Nowy 2012 Rok dla każdego z Państwa, będzie czasem zrealizowania ambitnych planów, pokonania trudności, spokoju. Niech to będzie dobry Nowy Rok".
Po części oficjalnej organizatorzy spotkania zaprosili gości na słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodne - jak zawsze - panie ze Stowarzyszenia "Przyjazna Wieś" z Łażan.
29 stycznia 2012 -
Awans w rozgrywkach
Siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" pokonały wczoraj w meczu wyjazdowym zespół SPS AZS Politechnika Częstochowska.
Dzięki temu zwycięstwu świdniczanki awansowały na siódme miejsce w tabeli. AZS Politechnika Częstochowska - MKS Świdnica 1:3 w setach 24:26, 22:25, 25:22, 19:25. Pozostałem wyniki: Częstochowianka Częstochowa - AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 1:3, Sokół 43 AZS AWF Katowice - Silesia Volley II 2:3, UKS Krzanowice - SMS LO2 Opole 3:2, MCKiS Jaworzno - SMS PZPS II Sosnowiec 3:0.
Kolejny mecz już 11 lutego. Do Świdnicy zawita trzeci zespół rozgrywek AZS AWF Sokół 43 Katowice mający tylko dwa punkty mniej niż lider tabeli - Silesia Volley II Sokół/MOSiR Chorzów/Mysłowice. Mecz odbędzie się w Hali Sportowa na Osiedlu Zawiszów o godzinie 15.00.
29 stycznia 2012 -
Zwyciężyli w Radomiu
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" przełamał serię sześciu kolejnych porażek i wzbogacił się o cenne dwa punkty kosztem rywala z dołu tabeli.
Po dramatycznym spotkaniu świdniczanie pokonali w Radomiu AZS Politechnikę 26:25 (13:14). Dzięki wygranej świdnicka ekipa opuściła strefę spadkową i awansowała na bezpieczne, dziewiąte miejsce.
Za tydzień rywalem ŚKPR-u będzie wicelider tabeli - Gwardia Opole (sobota 4 lutego, godzina 18.00, hala na osiedlu Zawiszów). AZS Politechnika Radom - ŚKPR Świdnica 25:26 (14:13) W tabeli z dwunastoma zwycięstwami i jednym remisem prowadzi KS Czuwaj Przemyśl. Kolejne miejsca zajmują: 2. KS Gwardia Opole, 3. KSSPR Końskie, 4. MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, 5. GKS Olimpia Piekary Śląskie, 6. KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, 7. KS Viret CMC Zawiercie, 8. ASPR Zawadzkie, 9. ŚKPR Świdnica, 10. AZS Politechnika Radomska, 11. MTS Chrzanów, 12. AZS AWF Biała Podlaska.
29 stycznia 2012 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
W ósmej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej zanotowano następujące wyniki: XXL Bolesławice - Znajomi Fryzjera 9:9 (3:6), Drużyna Jarka - Fair Play 6:12 (3:3), Glob Max - La Liga 7:10 (5:5).
Zaległy mecz siódmej kolejki pomiędzy Znajomi Fryzjera - Drużyna Jarka zakończył się wynikiem 10:8 (2:5).
Kolejność zespołów po ósmej kolejce: 1. La Liga - 21 punktów, 2. Glob Max - 15, 3. Fair Play - 15, 4. AC Wymiatacze - 9, 5. Znajomi Fryzjera - 7, 6. XXL Bolesławice - 2, 7. Drużyna Jarka - 1 punkt.
Najlepszym strzelcem z 36 bramkami jest Grzegorz Borowy (LA Liga).
29 stycznia 2012 -
Nowi dzielnicowi w gminie Świdnica
W związku z awansem zawodowym dotychczasowych dzielnicowych gminy Świdnica, służbę w gminie rozpoczyna dwóch nowych: Mł. Asp. Dawid Wąsowski i St. Sierż. Adam Kłyszejko.
Nowi funkcjonariusze zastąpią tym samym poprzednich dzielnicowych: St. Asp. Remigiusza Strzelczyka oraz Asp. Grzegorza Mroza.
Ówczesny dzielnicowy R. Strzelczyk na terenie gminy pełnił służbę przez 10 lat. Nowe zmiany obejmują także rejony dzielnicowych, dlatego też poniżej prezentujemy aktualne rejony służbowe:
. . . czytaj więcej
St. Sierż. Adam Kłyszejko +48-788-142-963
rejon służbowy - Bojanice, Bystrzyca Dolna, Grodziszcze, Jakubów, Krzyżowa, Makowice, Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Lutomia Mała, Opoczka, Stachowice, Stachowiczki, Wieruszów.
St. Asp. Piotr Kaszubowski +48-889-296-477
rejon służbowy - Boleścin, Gogołów, Jagodnik, Miłochów, Niegoszów, Krzczonów, Panków, Pszenno, Sulisławice, Wilków, Wiśniowa, Zawiszów.
Mł. Asp. Dawid Wąsowski +48-888-283-905
rejon służbowy - Burkatów, Bystrzyca Górna, Komorów, Lubachów, Modliszów, Mokrzeszów, Pogorzała, Słotwina, Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Złoty Las.
Dodatkowo w każdy wtorek w godz. 900-1300 dzielnicowi gminy Świdnica pełnią dyżur w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica przy ul. Głowackiego 4 w Świdnicy, tel. 74-852-30-67 wew. 118.
Narada sołtysów, podczas której kom. Roberta Hamudę zaprezentował nowych dzielnicowych, była okazja do podsumowania stanu bezpieczeństwa gminy Świdnica w 2011 roku. Możemy z przekonaniem potwierdzić, że we wszystkich kategoriach ograniczono przestępczość. Policja odnotowała wzrost wykrywalności przestępstw. Państwa uwagi w zdecydowanej większości dot. zgłoszeń z zakresu ruchu drogowego (przekroczenia prędkości). W 2010 roku Wydział Ruchu Drogowego nałożył 110 mandatów za wykroczenia drogowe, a w 2011 już 488.
W dalszym ciągu prowadzić będziemy monitoring miejsc, które zgłaszają nam sołtysi poszczególnych sołectw, dyrektorzy placówek oświatowych - mówił kom. R. Hamuda.
Dodatkowe patrole w 2011 na które władze gminy Świdnica przeznaczyły 13 tysięcy złotych dotyczą głównie działań związanych wykroczeniem ruchu drogowego, zniszczeniem mienia oraz interwencji. Nałożono 154 mandaty na łączną kwotę 21350 zł i 32 mandaty porządkowe na 2950 zł.
28 stycznia 2012 -
Nowy zarząd zaczyna pracę
Podczas Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich 18 stycznia wybrano nowy zarząd, który kierować będzie pracami SPiKŚ przez kolejne dwa lata. Na czele zarządu stoi Jacek Domejko, któremu funkcję prezesa postanowiono powierzyć już rok temu. Przez ostatnie dwanaście miesięcy przygotowywał się zatem do nowej roli, uczestnicząc w spotkaniach, prowadzonych przez Edwarda Szywałę.
- Edward Szywała bardzo wysoko ustawił poprzeczkę, łatwo więc nie będzie. Na pewno wyparowaliśmy wspólnie pewien nienaruszony fundament, na który składają się tradycje wypracowane przez lata, imprezy, które a stałe wpisały się w kalendarz SPiKŚ.
. . . czytaj więcej
Ale czasy się zmieniają, przynoszą nowe wyzwania, będziemy zatem starali się im sprostać, licząc na pomoc i wsparcie doświadczonych kolegów - mówi Jacek Domejko, nowy prezes, a na co dzień dyrektor Szpitala "Latawiec".
Funkcję wiceprezesa pełnić będzie Leszek Mazurek, który jest członkiem Stowarzyszenia od 1991 roku, a w zarządzie pracował przez cztery ostatnie kadencje, zajmując się między innymi organizacją stowarzyszeniowych imprez. On i Jacek Domejko to jedyne osoby ze "starego" zarządu, które pracować będą także w obecnej kadencji.
- Naszym założeniem było, by zaangażować młodszych kolegów, by wykorzystać ich pomysły, zapał i nowe spojrzenie. Będziemy kontynuować to, co sprawdziło się w naszej działalności, ale chcemy wprowadzać nowe elementy, zgodne z tym, czego oczekują nasi koledzy - wyjaśnia Leszek Mazurek.
I tak w skład nowego zarządu weszli: Marek Kowalski, Zbigniew Wysoczański, Piotr Kunicki i Krzysztof Płomiński. Podział obowiązków pomiędzy poszczególnych członków nastąpi na pierwszym posiedzeniu, które zaplanowano na 6 lutego.
Walne wybrało także składy Komisji Rewizyjnej i Sądu Honorowego. Do pierwszego gremium weszli Jerzy Skonieczny, Bogusław Solima i Maciej Orski. W Sądzie Koleżeńskim zasiedli Edward Szywała, Janusz Szostak i Marian Sworobowicz.
Członkowie, obecni na spotkaniu, jednogłośnie powierzyli też funkcję Przewodniczącego Świdnickiego Forum Gospodarczego Edwardowi Szywale. Zapraszanie na spotkania w Świdnicy osób ze świata polityki, nauki i kultury było jednym z jego pierwszych pomysłów w roku 1990, gdy SPiKŚ rozpoczynało swoją działalność. Przez ponad dwie dekady miasto odwiedziło wiele znakomitych osób i nikt nie ma wątpliwości, że te inspirujące, ciekawe spotkania trzeba kontynuować.
28 stycznia 2012 -
Gramy przy stole bez komputera
Już po raz szósty ponad dwustu młodych ludzi zasiadło jesienią przy stolikach w swoich świetlicach aby wywalczyć udział w finale rozgrywek w chińczyka i warcaby. Odbywa się to w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 13 i powyżej - bez ograniczeń wiekowych. Finał miał miejsce w okresie ferii zimowych kolejno w większych świetlicach gminy Marcinowice.
W tym roku sześćdziesięciu zawodników z siedemnastu świetlic spotkało się na świetlicy w Mysłakowie. Zawody rozgrywano w systemie "każdy z każdym". Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali instruktorzy i gospodarze świetlic.
. . . czytaj więcej
Puchary, medale i nagrody rzeczowe wręczyli: Jerzy Guzik - Wójt Gminy, Zdzisław Grabowski - Przewodniczący Rady Gminy, Helena Błońska - Przewodnicząca GKRPA, Bożena Lema - Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania, Janusz Gąsior - Radny i Emanuela Gerus - Sołtys wsi Mysłaków.
Wielu spośród uczestników współzawodnictwa powiedziało, że nie wyobrażają sobie ferii zimowych bez gier świetlicowych, zwłaszcza w sytuacji gdy brakuje śniegu.
Impreza jest organizowana i finansowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Lista nagrodzonych:
Chińczyk do lat 13
I Klaudia Cichoń, II Julia Przybyło, III Bernadeta Garbiec, IV Natalia Szydłowska
Chińczyk powyżej 13 lat
I Jakub Ciuba, II Aleksandra Dżugaj, III Anna Sikorska, IV Edyta Duda
Warcaby do 13 lat
I Mateusz Gawlik, II Łukasz Gerus, III Michał Czykieta, IV Krystian Dunaj
Warcaby powyżej 13 lat
I Juliusz Gabryliszyn, II Michał Ciapka, III Krzysztof Michnik, IV Bartłomiej Nowotny
28 stycznia 2012 -
Zmodernizowana oczyszczalnia w Krzyżowej
Świdnickie Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. zakończyło realizację zadania o nazwie "Przebudowa modernizacyjna oczyszczalni ścieków SUPERBOS-150 w miejscowości Krzyżowa".
Ogólna wartość przedsięwzięcia wyniosła 579.775,32 zł brutto w tym dofinansowanie - pożyczką ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stanowiło kwotę 275.000,00 zł.
Istniejąca oczyszczalnia ścieków SUPERBOS-150 wybudowana została w 1995 roku. Zlokalizowana jest na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Obecnie do oczyszczalni dopływają ścieki pochodzące z kompleksu pałacowego Fundacji oraz z pobliskich wsi Krzyżowa i części Grodziszcza.
. . . czytaj więcej
Przebudowa modernizacyjna oczyszczalni ścieków SUPERBOS-150 w Krzyżowej polegała na wymianie zużytych instalacji technologicznych oraz na montażu nowych instalacji do oczyszczania ścieków bez zmiany zabudowy oraz gabarytów oczyszczalni.
Nowe urządzenia zwiększą efektywność oczyszczania, usprawnią pracę obsługi oraz wpłyną na oszczędność zużycia energii elektrycznej.
Zadanie przyczyni się do uzyskania lepszych niż dotychczas parametrów oczyszczonych ścieków, a tym samym zwiększy się ochrona środowiska.
Modernizacja oczyszczalni ścieków umożliwi przyjęcie ścieków ze skanalizowanej w roku 2011 pozostałej części wsi Grodziszcze. Drugi i trzeci etap kanalizacji wsi Grodziszcze. prowadzony był od czerwca 2010 r. do września 2011 r. W tym okresie wykonano około 7 km kanalizacji w układzie grawitacyjno-ciśnieniowym oraz 5 układów pompowni ścieków.
Drugi i trzeci - końcowy etap budowy kanalizacji zapewnił mieszkańcom Grodziszcza zrzut ścieków do istniejącej oczyszczalni w Krzyżowej. Celem inwestycji była poprawa stanu środowiska naturalnego zlewni rzeki Bystrzycy oraz podniesienie poziomu życia mieszkańców poprzez wyposażenie nieruchomości zlokalizowanych w miejscowości Grodziszcze w zbiorczą sieć kanalizacji sanitarnej.
Łączny koszt budowy 9 km sieci kanalizacyjnej wraz z infrastrukturą oszacowano kwotę ok. 7,96 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości 4 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
27 stycznia 2012 -
Ponad tona przeterminowanych leków zabezpieczona
Ponad 1,1 tony przeterminowanych leków udało się zebrać w Świdnicy w 2011 roku. Za transport i utylizację zużytych leków miasto zapłaciło 6 tysięcy złotych.
Udana zbiórka to efekt systemu zbierania odpadów medykamentów, który w 2009 roku wspólnie zorganizowały władze powiatu świdnickiego, miast i gmin, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Leki, które straciły termin ważności zawierają związki chemiczne i mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Od trzech lat można się ich pozbyć wrzucając do pojemników w 15 aptekach.
. . . czytaj więcej
W 2009 roku świdniczanie wrzucili w sumie 440 kg przeterminowanych leków, w 2010 r. już 1.082 kg, a w 2011 r. 1.165 kg.
Apteki, do których można przynosić przeterminowane lekarstwa: "Eskulap" ul. Żeromskiego 11; "Franciszkańska" ul. Rynek 1/1a; "Galen" ul. Marcinkowskiego 14; "Medyk" ul. Gdyńska 21, "Melisa" ul. Ks. Jadwigi Śl. 5; "Pod Bykami" ul. Długa 45; "Pod Gryfem" ul. Westerplatte 51; "Pod Koroną" ul. Westerplatte 19/2; "Remedium" ul. Wyszyńskiego 13; "Samarytanka" ul. Zamenhofa 46; "Staromiejska" ul. Długa 34; "Świdnicka" ul. Komunardów 4; "Viscum" ul. Wałbrzyska 8; "Zarzecze" ul. Kopernika 15A oraz ul. Kliczkowska 24a.
27 stycznia 2012 -
Zawodnicy Stragony szkolą się. Kolejne zawody
Zawodnicy LKS Stragony Strzegom mają za sobą dwa bardzo intensywne dni treningowo-szkolniowe. W czwartek i piątek w tym tygodniu odbyli treningi skokowe z Rudolfem Mrugałą oraz ujeżdżeniowe z Elżbietą Morciniec.
W czwartek zawodnicy doskonalili swoje umiejętności skokowe po okiem Rudolfa Mrugały - wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody, uczestnika 46 Pucharów Narodów, pierwszego zwycięzcy Ligii Środkowoeuropejskiej Pucharu Świata i pierwszego po 1945 roku polskiego jeźdźca startującego w finale Pucharu Świata.
. . . czytaj więcej
W piątek konsultacje ujeżdżeniowe poprowadziła Elżbieta Morciniec - wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w ujeżdżeniu, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, gdzie w konkursie indywidualnym zajęła 13. miejsce, a w klasyfikacji drużynowej 4. miejsce.
LKS Stragona Strzegom: Kolejne zawody skokowe
W niedzielę, 5 lutego, w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozegrane zostaną Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody. W programie konkursy klas L0, LL-kuce, LL, L i P.
Rozpoczęcie zawodów o godzinie 11.00. Zapraszamy do Morawy.
27 stycznia 2012 -
Będą stypendia dla uczniów
Blisko 130 tysięcy złotych przeznaczy Świdnica na stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe za dwa semestry w roku szkolnym 2011/2012. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zdecydował o podziale środków dla poszczególnych szkół. Dodatkowym wsparciem objęci zostaną uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjów, prowadzonych przez miasto.
Stypendium dla ucznia wyniesie od 73 do 182 zł. Ostateczna wysokość zależna jest od średniej ocen (minimum 4,75) oraz rangi osiągnięć sportowych uzyskanych przez uczniów.
Wypłata stypendiów będzie prowadzona w szkołach. Po feriach dyrektorzy placówek przygotują listy uczniów uprawnionych do stypendium za I półrocze. Wypłaty po uzgodnieniu, będą realizowane do połowy lutego.
26 stycznia 2012 -
Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012
3. lutego rozpoczynają się we Wrocławiu czwarte Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012. Trzydniowe święto turystyki co roku przyciąga tysiące odwiedzających i setki wystawców. W tym roku strategicznym regionem partnerskim jest województwo lubelskie.
Wszystko odbędzie się w wyremontowanej Hali Stulecia w dniach 3-5 lutego. Na targach Dolnoślązacy znajdą oferty na wymarzone wakacje z całego świata, bo hasło tegorocznej edycji brzmi: "Podróże zaczynają się od marzeń!". Swoją ofertę zaprezentują zarówno biura podróży, jak i regiony.
. . . czytaj więcej
Wystawcy przygotowują dla odwiedzających oferty first minute, atrakcyjne rabaty i konkursy, w których można wygrać np. wycieczkę po Morzu Śródziemnym, pobyty w SPA i liczne upominki, takie jak kosmetyki, przewodniki, mapy, gry planszowe.
Ponadto targom towarzyszą trzy wydarzenia specjalne: Festiwal Podróżników (tym razem aż piętnastu obieżyświatów opowie o swoich życiowych podróżach), Festiwal Kulinarny (będą degustacje i propozycje autorskich dań szefów kuchni na bazie regionalnych produktów, ale nie zabraknie także międzynarodowej odsłony) oraz Strefa Małego Podróżnika - najmłodsi zamienią się w Indian, odkopią z piasku szczątki dinozaura i z własnym paszportem w ramach Oasis Fun Club zwiedzą Grecję, Tunezję, czy Egipt.
Targi poruszą również ważne dla mieszkańców tematy. W tym roku najważniejsze jest EURO, dlatego odbędzie się konferencja z udziałem ekspertów, którzy opowiedzą m.in. o stanie przygotowań regionu, bezpieczeństwie, strefie kibica i bazie noclegowej. Spotkanie na temat EURO 2012 we Wrocławiu odbędzie się w piątek (trzeciego lutego).
Organizatorzy zapraszają zarówno osoby starsze, jak i młodsze, rodziny i singli. To nie tylko szansa, by znaleźć propozycje na tegoroczne wakacje, ale też by spędzić weekend w atrakcyjny sposób.
26 stycznia 2012 -
Tym razem Marianna Orańska
Zapraszamy na drugie spotkanie organizowane przez Akademię Aktywnych Kobiet w Świebodzicach w ramach Festiwalu Kobiecości.
Kolejną bohaterką spotkań będzie kobieta niezwykła, aktywna i przedsiębiorcza, której zawdzięczamy powstanie i rozwój uzdrowisk dolnośląskich - Marianna Orańska.
Marianna Orańska, właśc. Wilhelmina Fryderyka Ludwika Karolina z dynastii Oranje-Nassau (ur. 9 maja 1810 r. w Berlinie, zm. 29 maja 1883 r. w Reinhartshausen w Nadrenii) - królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony - Fryderyki Luizy Pruskiej (Wilhelminy von Hohenzollern).
. . . czytaj więcej
Właścicielka posiadłości na Ziemi Kłodzkiej (tzw. klucz stroński - m.in. część Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika), posiadaczka słynnego pałacu w miejscowości Kamenz (zob. Kamieniec Ząbkowicki), wzniesionego według projektu Schinkla. Była jedną z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych w XIX w. (źródło wikipedia).
Spotkanie połączone z projekcją filmu odbędzie się w Restauracji Gardenia, ul. Wałbrzyska 6 w Świebodzicach, w dniu 3 lutego 2012 roku, godzina 18.00. Wstęp jest wolny, ale organizatorzy proszę o potwierdzenie przybycia pod numerami:
Agnieszka Piaścińska - 795900120
Agnieszka Dubaj - 502308761
lub odsyłając e-maila na adres akademiaaktywnychkobiet@interia.eu
26 stycznia 2012 -
13 milionów euro dla dolnośląskich firm
13 milionów euro dla najbardziej innowacyjnych firm. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła kolejny konkurs o dotacje dla dolnośląskich firm. Tym razem poprzeczka ustawiona jest wysoko - firma musi wprowadzić produkt lub technologię produkcyjną nieznane na Dolnym Śląsku.
Inwestycje, które mogą być dotowane, muszą być realizowane w jednej ze wskazanych dziedzin. Ich lista została utworzona w oparciu o Regionalną Strategię Innowacji i obejmuje m.in. takie obszary jak: nanotechnologie, inżynieria chemiczna i procesowa, farmaceutyki, technologie układów cyfrowych, mikroelektronika, robotyka, automatyka (pełna lista obszarów jest dostępna na stronie internetowej: www.dip.dolnyslask.pl)
. . . czytaj więcej
Firma musi też udowodnić, iż realizowany przez nią projekt wpłynie na rozwój gospodarki regionu poprzez zmianę jej struktury. Pomocna w tym będzie opinia o innowacyjności. Opinia
o innowacyjności to dokument wystawiony przez eksperta w danej dziedzinie, która będzie potwierdzała innowacyjność produktu lub technologii oraz realizację w konkretnej dziedzinie RSI.
Jeśli więc przedsiębiorca zamierza wprowadzić nową technologię wytwarzania nanomateriałów, musi uzyskać potwierdzenie, że na Dolnym Śląsku taka technologia produkcyjna nie jest stosowana, a wytwarzanie nanomateriałów jest jednym z priorytetów w RSI.
Dotacje - ile i na co?
W tzw. schemacie 1.1.A1 Dotacje inwestycyjne dla MSP wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie regionalnym zgodną z Regionalną Strategią Innowacji o pieniądze unijne mogą ubiegać się małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa funkcjonujące powyżej 2 lat. Warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej na Dolnym Śląsku oraz realizacja na tym terenie inwestycji. Dotacje polegają na refundacji części wydatków poniesionych np. na kupno środków trwałych (maszyn, urządzeń, linii technologicznych), wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje), nieruchomości, czy zakup robót i materiałów budowanych (jeśli niezbędna jest modernizacja budynków).
Mikro i małe firmy otrzymają zwrot do 60 proc. poniesionych wydatków netto, średnie natomiast do 50 proc. Należy jednak pamiętać, iż wartość składanego projektu nie może być niższa niż 100 tys. złotych i przekraczać 8 milionów złotych wydatków kwalifikowalnych (tych, które podlegają dofinansowaniu). To oznacza, że maksymalna wysokość dotacji, którą przedsiębiorca może otrzymać wynosi 4,8 mln złotych.
Nowy sposób oceny
Specyfika konkursu i specjalistyczny charakter inwestycji spowodowały, iż została zmieniona dotychczasowa procedura oceny projektów - mówi Daniel Ekiel, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Oprócz dotychczasowych etapów, oceny formalnej i merytorycznej, została wprowadzona ocena dokonywana przez Panel Ekspertów - naukowców, badaczy, wybitnych znawców poszczególnych dziedzin. To oni ocenią kryteria związane z innowacyjnością, prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej czy własnością intelektualną przedsiębiorstwa.
Ponadto przedsiębiorcy będą mieli możliwość podczas obrad Panelu Ekspertów zaprezentować nowatorskie rozwiązania inwestycji i odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Dopiero po zakończeniu tych trzech etapów oceny będzie utworzona lista firm, które uzyskają dotację.
Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, wprowadzone przez DIP w poprzedniej edycji tego konkursu. Przypomnijmy, że w konkursie ogłoszonym w październiku 2010 roku, dofinansowanie zdobyło 27 firm, które łącznie otrzymają blisko 49 milionów złotych dotacji. Inwestycje dokonane w regionie przez te firmy przekroczą 114 milionów złotych.
Gdzie szukać informacji?
Wszystkie informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej: www.dip.dolnyslask.pl Przedsiębiorcy będą mogli pobrać program do wypełniania wniosków o dofinansowanie inwestycji (tzw. Generator Wniosków), wszelkie niezbędne dokumenty i załączniki. Na wszelkie pytania i wątpliwości odpowiedzą pracownicy Punktu Informacyjnego DIP we Wrocławiu, ul. Strzegomska 2-4, tel. 071 776 58 13 lub 14, e-mail: info.dip@umwd.pl
Na przygotowanie dokumentów przedsiębiorcy mają czas do 29 lutego - w tym dniu odbędzie się internetowa rejestracja wniosków.
A ponadto…
Zakończyła się internetowa rejestracja wniosków w konkursie związanym z doradztwem dla firm z sektora MSP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw). Przedsiębiorcy zarejestrowali 114 wniosków ubiegając się o ponad 10 milionów dotacji unijnych. Obecnie składają dokumenty w wersji papierowej, mają na to czas do piątku. Złożone wnioski do 45 dni zostaną oceniane pod względem formalnym. Jeśli pojawią się drobne błędy, przedsiębiorcy będą mogli je poprawić.
Jeśli wniosek pozytywnie przejdzie ten etap, zostanie przekazany Komisji Oceny Projektów do sprawdzenia pod względem merytorycznym. Te firmy, które zostaną najlepiej ocenione, uzyskają dotacje.
Przypomnijmy, iż do podziału w konkursie było ponad 7 milionów złotych. Firmy mogły skorzystać ze specjalistycznego wsparcia w wysokości od 10 tys. do 400 tys. złotych na:
• doradztwo w zakresie jakości (np. projektowania, wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania jakością),
• doradztwo w zakresie wykorzystania zaawansowanych technologii informatycznych w przedsiębiorstwie
• doradztwo dotyczące opracowania strategii rozwoju przedsiębiorstwa,
• doradztwo w zakresie projektowania, wdrażania i doskonalenia nowego produktu lub usługi lub opracowywania planów marketingowych,
• doradztwo w zakresie wprowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium UE (z wyłączeniem obszaru Polski),
• doradztwo w zakresie wprowadzania przez przedsiębiorcę produktów na nowe rynki zagraniczne,
• doradztwo w zakresie pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej.
26 stycznia 2012 -
Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"
W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl
. . . czytaj więcej
Podaj jej imię i nazwisko, opisz w kilku słowach czego ta osoba dokonała, czym się zajmuje, dlaczego powinna znaleźć się wśród osób, które należy wyróżnić. Listę osób mieszkających na ziemi świdnickiej i dla niej zasłużonych poddamy pod ocenę w głosowaniu naszych czytelników. Każdego roku wyróżnienie "Dziennika" otrzymuje trójka "Niepowtarzalnych". Dotychczas nagroda taka trafiła w ręce:
za 2009 rok
Stanisław Gabryś - Świdnica (dzięki niemu powstało Muzeum Broni i Militariów, które jest jedną z większych atrakcji w mieście),
Marcin Konarski - Morawa koło Strzegomia (twórca i organizator największej imprezy sportowej, imprezy rangi światowej jaka organizowana jest w naszym powiecie - Pucharu Świata i Finału Pucharu Świata w WKKW),
Edmund Nawrocki - Świdnica (człowiek, dzięki, któremu większość świdniczan poznała historię miasta i dzięki, któremu pokochała je z jego barwną przeszłością),
za rok 2010
Andrzej Scheer - Świdnica (był niezwykle ciekawą oraz barwną postacią i jednocześnie bardzo skromnym człowiekiem nie dbającym o rozgłos czy popularność. W roku 1985 założył Ogólnopolski Klub Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych znany pod popularną nazwą "Bractwo Krzyżowców", któremu prezesował i poświęcał każdą wolną chwilę),
Krzysztof Czarnecki - Świdnica (dowodzi pruskim regimentem piechoty Alt Kreytzen z początku wojny siedmioletniej (1756 - 63). Grupa działa w ramach stowarzyszenia o nazwie Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej z siedzibą w Świdnicy),
Łukasz Romaniecki - Jaworzyna Śląska (fan kolejnictwa, miłośnik drezyn i właściciel jednej z nich).
Prosimy o kandydatury. >>> zobacz stronę plebiscytu.
26 stycznia 2012 -
Ferie z Klubem Młodzieżowym
Drugi tydzień zimowych ferii to czas zabawy zorganizowanej przez jaworzyńską młodzież. Członkowie Klubu Młodzieżowego postanowili zagospodarować wolny czas dzieciom z miasta. Poniedziałek był dniem gier. Uczestnicy, po początkowej zabawie integracyjnej, mogli rozegrać mistrzostwa w piłkarzykach stolikowych, sprawdzić swoje siły w rzutkach oraz zagrać w różne gry stolikowe.
Wspólna zabawa spodobała się wszystkim, zarówno dzieciom jak i młodzieży.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się konsola XBox i gra Guitar Hero. Kolejne dni zaplanowane przez opiekunów grupy są równie ciekawie. Dzień muzyczny. Każdy mógł zaśpiewać piosenkę z podkładem karaoke oraz nauczyć się tańczyć. Nie zabrakło również gier i wspólnych zabaw.
26 stycznia 2012 -
Zakon Karmelitów w Strzegomiu
Rok 2012 to bardzo ważna data dla Strzegomia. Przypada bowiem 770 rocznica nadania praw miejskich naszemu miastu. Z tej okazji w całej gminie organizowane będą różnorodne uroczystości dotyczące tej ważnej rocznicy.
We wtorkowy wieczór, 24 stycznia w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" zapanował wyjątkowy nastrój. Za sprawą wykładu miłośnika Ziemi Strzegomskiej Krzysztofa Kaszuba słuchacze przenieśli się w historię strzegomskiego Zakonu Karmelitów, który był największym w Polsce. To właśnie Karmelici wybudowali w 1430 roku kościół i klasztor, które po licznych przebudowach przetrwały do dziś i stanowią atrakcję turystyczną Strzegomia.
Wykład poświęcony Zakonowi Karmelitów w Strzegomiu był pierwszym z cyklu "Historia Ziemi Strzegomskiej". Co miesiąc, we wtorkowe popołudnia, wykłady o historii Strzegomia będą organizowane w ramach obchodów rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Kolejne spotkanie dotyczyć będzie Zakonu Benedyktynek.
25 stycznia 2012 -
"Mister Camping" ze Świdnicy
Świdnicki camping zlokalizowany w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej zajął trzecie miejsce w konkursie na najlepszy obiekt tego typu w Polsce - "Mister Camping 2011".
W ramach konkursu oceniane było m. in. zagospodarowanie i wyposażenie campingu, oferta i jakość usług dla turystów, czystość i estetyka oraz stan techniczny.
Przy dokonywaniu ostatecznej oceny brane były również pod uwagę opinie turystów z kraju i zagranicy oraz oceny publikowane w mediach. - Świdnicki camping znalazł się po raz kolejny wśród laureatów konkursu. To efekt nie tylko dobrej bazy i zarządzania nią, ale przede wszystkim zadowolenia turystów, którzy odwiedzili Świdnicę, a to przecież dla nich powstał camping - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
. . . czytaj więcej
- Cieszymy się, że cały czas utrzymujemy się w czołówce polskich baz campingowych. Takie wyróżnienie to duża radość, ale też zobowiązanie do dalszego podnoszenia poprzeczki, by jakość naszych usług była jeszcze lepsza. Nowością, którą planujemy wdrożyć w tym roku jest darmowy internet poprzez WiFi na terenie całego obiektu. Pomysłów mamy więcej i będziemy o nich informować na bieżąco - dodaje Edmund Frączak, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Zwycięskie campingi są rekomendowane i reklamowane przez Polską Federację Campingu i Caravaningu w wydawnictwach oraz internecie. Promocję najlepszych campingów, w tym świdnickiego, wspierają również zagraniczne ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej i narodowy portal turystyczny "Odkryj Polskę".
Camping przy OSiR przy ul. Śląskiej dysponuje 15 stanowiskami caravaningowymi, polem namiotowym, łazienkami z prysznicami, kuchnią, grillowiskiem i salą integracyjną.
W konkursie "Mister Camping" biorą udział wszystkie campingi zrzeszone w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. Konkurs organizowany jest rokrocznie od ponad 47 lat przez PFCiC oraz Polską Organizację Turystyczną.
25 stycznia 2012 -
Dworzec Świebodzice Robi się!
Już niedługo, bo jesienią tego roku pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Świebodzicach odzyska dawny blask. W najbliższym czasie na dworcu ruszą prace budowlane.
Dworzec w Świebodzicach dla PKP S.A. zmodernizuje, wybrana w przetargu, firma Marapol z Wrocławia. Umowa na modernizację dworca została już podpisana i przekazano wykonawcy plac budowy. W tej chwili wykonawca jest w trakcie organizacji zaplecza budowy.
W ramach modernizacji na dworcu zmieni się naprawdę wiele. Korzystną metamorfozę estetyczno-wizualną przejdzie wnętrze obiektu. Wyremontowany zostanie hol dworca, gdzie pojawi się nowa posadzka i pomalowane zostaną ściany i sufit.
. . . czytaj więcej
W holu wykonawca zamontuje nowy system głosowej informacji podróżnych. Zmodernizowane i dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych zostanie pomieszczenie kasy biletowej. W zakresie inwestycji ujęto również modernizację dworcowych toalet z przystosowaniem ich do obsługi osób niepełnosprawnych.
Zdecydowanej poprawie ulegnie zewnętrzny wizerunek obiektu. Dawny blask odzyska ceglana elewacja dworca wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Ze względu na to, że dworzec jest obiektem zabytkowym budynek zostanie docieplony od wewnątrz. W nawiązaniu do historycznego charakteru budynku wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Modernizacja obejmie także wymianę instalacji i poszycia dachowego.
Poprawie ulegnie bezpieczeństwo podróżnych, gdyż plac dworcowy i wnętrze obiektu zostanie objęte systemem monitoringu.
Inwestycja na dworcu w Świebodzicach będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Modernizacja obiektu zakończy się jesienią tego roku. Koszt inwestycji to prawie 2,5 miliona złotych.
Historia dworca w Świebodzicach
Pierwszy pociąg w Świebodzicach pojawił się w 1843 roku wraz z uruchomieniem linii kolejowej z dworca Wrocław Świebodzki w kierunku Świebodzic. Obecny dworzec w Świebodzicach jest drugim obiektem o tym charakterze powstałym na terenie tego miasta. Wybudowano go w 1869 roku.
25 stycznia 2012 -
Przystanek w nowym miejscu
Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że została wprowadzona zmiana w lokalizacji przystanków w rejonie ulicy Wokulskiego i Szarych Szeregów:
• Linie nr 4, 41 i 43 jadące w kierunku Pszenna zatrzymują się na nowym przystanku Szarych Szeregów/Wokulskiego (przy drodze krajowej nr 35),
• Linie nr 6, 52, 4, 41 i 43 jadące w kierunku centrum zatrzymują się na nowym przystanku (po stronie osiedla) usytuowanym pomiędzy ul. Szarych Szeregów i Jagienki,
• Przystanek w kierunku centrum (naprzeciwko wiaty) usytuowany pomiędzy ul. Jagienki i Zagłoby) został zlikwidowany.
25 stycznia 2012 -
Gwiazdy polskiego rocka w Świebodzicach
Mega gwiazdy polskiego rocka, takie jak Hey, Acid Drinkers czy Dezerter zobaczmy w Świebodzicach wczesną wiosną.
17 marca w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji rusza Rock Festiwal. Będzie to pierwsza edycja rockowych spotkań, ale mamy nadzieję - nieostatnia.
Podczas kilkugodzinnego koncertu będzie można zobaczyć i posłuchać na żywo największe gwiazdy rockowej sceny w Polsce, a ceny biletów są naprawdę niewygórowane: od 59 w przedsprzedaży do 70 zł w dniu koncertu. Ceny biletów: 59 złotych do 12 lutego, 65 złotych od 13 lutego, 70 złotych w dniu koncertu
. . . czytaj więcej
Punkty sprzedaży:
Świebodzice - OSiR, ul. Mieszka Starego 6
Wałbrzych - Pub Warka, ul. Broniewskiego 65
Świdnica - Biuro Podróży, Rynek 31
Kamienna Góra - Centrum Kultury, ul. Kościuszki 4
Jelenia Góra - Sklep Muzyczny Demo, ul. 1-go Maja 60
To już kolejny rok, gdy w Świebodzicach mamy okazję oglądać zespoły z najwyższej półki. W 2011 roku, w lutym i marcu, świebodziczanie i mieszkańcy całego regionu bawili się na koncertach zespołów Kombii i Perfect.
24 stycznia 2012 -
Stanowisko sejmiku ws. podatku od kopalin
Na nadzwyczajnej sesji dolnośląskiego sejmiku radni przyjęli stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin nałożonego na KGHM. Za przyjęciem stanowiska głosowała także jedyna świdnicka radna sejmiku - Elżbieta Gaszyńska.
Radni wyrazili w nim zaniepokojenie tym, w jaki sposób proponowana przez Radę Ministrów opłata wpłynie na dynamikę rozwoju Dolnego Śląska. Uznali, że podatek, w wysokości zaproponowanej przez rząd, może spowodować obniżenie poziomu inwestycji w regionie, a co za tym idzie zwiększyć wskaźnik bezrobocia. W swoim apelu radni wyrażają też obawę, że zmniejszenie opłacalności wydobycia miedzi na terenie Dolnego Śląska może zniechęcić KGHM do inwestycji na terenie kraju.
24 stycznia 2012 -
Konkurs na nazwę i logo schroniska
Większość ze schronisk młodzieżowych posiada swą nazwę własną np. Szarotka, Samotnia, Oleandry, Świteź. SSM w Lubachowie jako najmłodsza gminna placówka oświatowo-wychowawcza, także chciałoby poszczycić się nazwą, o którą bardzo często pytają turyści. Dlatego też Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego ogłasza dwu etapowy konkurs na nadanie nazwy własnej dla obiektu w Lubachowie.
I etap konkursu, który rozpoczyna się 1 lutego, adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Świdnica. 6 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunem opracowuje proponowaną przez siebie nazwę dla schroniska wraz z uzasadnieniem oraz propozycją znaku graficznego powiązanego z proponowaną nazwą.
. . . czytaj więcej
Każda grupa może zaproponować maksymalnie 3 nazwy. Nazwa schroniska powinna być związana z jednym z następujących kryteriów:
a/ położeniem terytorialnym schroniska i lokalnymi atrakcjami turystycznymi (np.: Góry Sowie, jezioro Bystrzyckie, rzeka Bystrzyca)
b/ lokalnymi atrakcjami turystycznymi (np.: Zapora Wodna, Sztolnie, Zamek Grodno)
c/ występującymi na terenie Lubachowa (Nadleśnictwo Złoty Las) gatunkami roślin i zwierząt (np.: paproć zwyczajna, nietoperz, paź królowej)
d/ terminami związanymi z ekologią i edukacją ekologiczną (np.: alternatywne źródła energii, segregacja odpadów).
Etap ten będzie trwał do 30 kwietnia 2012 roku, a następnie Komisja Konkursowa wybiera 5 propozycji nazw, które przechodzą do II etapu konkursu. W II etapie konkursu mogą głosować goście SSM za pomocą ankiety z 5 propozycjami nazwy, oraz internauci wypełniając ankietę, która będzie zamieszczona na stronie internetowej schroniska oraz Urzędu Gminy Świdnica. Głosowanie będzie trwało od 15 maja do 30 października 2012 roku.
Dla uczestników, których propozycje nazwy zostaną zakwalifikowane do II etapu konkursu czekają nagrody wyróżnienia, a dla zwycięskiej drużyny przewidziana jest nagroda główna w formie 2 dniowego pobytu w Schronisku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 listopada.
24 stycznia 2012 -
Zimowisko w Zastrużu
W atmosferze dobrej zabawy, radości i świadomości, że należy racjonalnie wykorzystywać czas wolny, uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu pod opieką nauczycieli, spędzili pierwszy tydzień ferii zimowych na zorganizowanym zimowisku. Harmonogram zimowiska został wypracowany podczas uczniowskich debat, w ramach realizacji projektów społeczno-obywatelskich. Hasłem przewodnim był ruch naukowy.
Uczestnicy, oprócz wyjazdów kulturalno-sportowych: do kina, wrocławskiej sali zabaw, na basen czy lodowisko, wzięli udział w zajęciach matematycznych w Explora Park w Wałbrzychu oraz zwiedzili Sztolnie w Walimiu. W ostatnim dniu, dzięki zaangażowaniu przyjaciół ze Szkoły Podstawowej w Jugowicach, uczestnicy zimowiska pobawili się wspólnie z uczniami tamtejszej szkoły przy ognisku, korzystając z prawdziwie zimowej aury.
24 stycznia 2012 -
Galeria Świdnicka zatrudni
Zarząd Galerii Świdnickiej zatrudni osoby na stanowiska:
Pracownik Techniczny - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, praktyczna znajomość prac budowlano - instalacyjnych, dążenie do podnoszenia kwalifikacji.
Uprawnienia SEP E, obsługa komputera. Mile widziane: uprawnienia do obsługi podestów ruchomych, uprawnienia do obsługi kotłów gazowych E.
Pracownik monitoringu - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, odporność na stres, sumienność w wykonywanej pracy.
Mile widziane: doświadczenie w obsłudze systemów telewizji przemysłowej, doświadczenie w obsłudze systemów p.poż. CV ze zdjęciem należy przesyłać na adres: krystianswigost@rankprogress.pl
24 stycznia 2012 -
Konferencja w Sjolund w Danii
Młodzieżowa Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej uczestniczyła w projekcie "Having a voice, having a choice!" (Masz głos, masz wybór). Jego koordynatorem było stowarzyszenie Semper Avanti z Wrocławia, a brało udział pięć rad młodzieżowych z Dolnego Śląska. Celem projektu było "przetestowanie" kilku alternatywnych metod przeprowadzania konsultacji społecznych za pomocą fotografii, malarstwa, teatru i nowych mediów.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach, które odbyły się w Żmigrodzie w połowie sierpnia. Tam specjaliści uczyli jak we właściwy sposób przeprowadzać konsultacje. Kolejnym etapem było przeprowadzenie zajęć w swoich gminach. U nas warsztaty odbyły się dwukrotnie (w Gimnazjum i ośrodku kultury).
. . . czytaj więcej
Efekty projektu zostały zebrane i zaprezentowane na konferencji końcowej w Kolding (Dania). W projekcie uczestniczyło 100 osób (po 50 z Polski i z Danii).
Ze strony duńskiej partnerem była szkoła artystyczno sportowa i to w niej gościliśmy w dniach 12-17 stycznia. Dla polskiej młodzieży była to doskonała okazja do tego, aby poznać nowy kraj.
Początki integracji były dość ciężkie. Kłopoty z językiem, różnice w mentalności i sposobie bycia sprawiały, że można było się obawiać, czy obie strony będą umiały się porozumieć. Jednak w miarę upływu czasu i wspólnego przebywania okazywało się, że młodzież polska i duńska słucha podobnej muzyki, interesuje się tymi samymi tematami i nawet… tańczą podobnie na dyskotece. Dodatkowym atutem wyjazdu było praktyczne zastosowanie języka angielskiego w porozumiewaniu się.
W trakcie pobytu w Kolding mogliśmy zwiedzić zamek i uczestniczyć w grze "Szukanie skarbu". Organizatorzy zapewnili nam wejście na basen oraz zorganizowali integracyjną dyskotekę. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na kilka godzin w Berlinie.
Byliśmy w Muzeum Holocaustu oraz zobaczyliśmy Bramę Brandenburską. Nie zabrakło oczywiście czasu na zakupy w centrum handlowym. Podsumowując można śmiało powiedzieć, że wyjazd był bardzo udany i każda z piętnastu uczestniczących w nim osób (z Jaworzyny) była bardzo zadowolona, że mogła wziąć w nim udział. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.
24 stycznia 2012 -
Szukam rodziny
Wyjechałem ze Świdnicy w 1962 roku. Chciałbym zrobić "drzewo genealogiczne" rodziny Żyła. W związku z powyższym proszę wszystkich członków rodziny Żyła, ze strony nieżyjących już: Bronisława Żyły i Józefy Stępień/Żyła, Stanisława i Marii/Fila, żyjących: Zofii Chudzik/Sawickiej i Władysława Sawickiego z Jaworzyny Śląskiej.
Chodzi mi o kontakt z ich dziećmi i wnukami. Z wnukami Edwarda Żyły mieszkającymi w Świdnicy na placu Drzymały, z synem Ryszarda Żyły - Kamilem Żyła, który powrócił do Świdnicy z zagranicy, z dziećmi Emili Żyła/Buchowskiej z Żarowa, Laurą Buchowską, Anną Buchowską lub Dariuszem Buchowskim, z dziećmi Marii Żyła - Jakubem, Bartoszem lub Karoliną, z dziećmi Haliny Żyła która prawdopodobnie mieszka jeszcze w Świdnicy.
. . . czytaj więcej
Potrzebuję informacji o rodzinie oraz zdjęć. Wszystkim którzy mi pomogą wyślę płytkę z drzewem genealogicznym i zdjęciami rodziny. Proszę o pomoc - Mieczysław Żyła. Informacje proszę wysyłać na adres email: mzy@go2.pl moje zdjęcie - >>> zobacz
24 stycznia 2012 -
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Zawiszów
Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców osiedla Zawiszów na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej części miasta.
Spotkanie zaplanowano na 1 lutego, środę, na godzinę 17.00 w holu Szkoły Podstawowej numer 1 przy ulicy Galla Anonima 1 w Świdnicy.
23 stycznia 2012 -
"Schweidnitz w Krakowie"
Kilka dni temu od mieszkańca Krakowa - Władysława Wielecki otrzymaliśmy informację, że podczas przeglądania posiadanych obrazów na jednym z nich znalazł informację, że obraz przedstawia pejzaż miasta Schweidnitz.
Autorem obrazu powstałego w 1942 roku jest Theo Johannes Mann.
Władysław Wielecki prosi zainteresowane obrazem osoby o kontakt telefoniczny 602 213 353 lub e-mailowy wladyslaw.wielecki@neostrada.pl Obraz - >>> zobacz
23 stycznia 2012 -
Kolejny udany start na Partynicach i szkolenie
Zawodnicy LKS Stragony Strzegom mają na swoim koncie kolejny bardzo udany start na wrocławskich Partynicach.
W rozegranych w niedzielę zawodach w skokach przez przeszkody barwy strzegomskiego klubu reprezentowało czworo zawodników, a najlepsze wyniki należą do Karoliny Podwińskiej i Michał Konarskiego. Karolina Podwińska w konkursie klasy P na klaczy Dzieżba była trzecia. W tym samym konkursie startowała również Agata Jodko zajmując na Ebonicie szóste miejsce, a na Fernihill Cool Diamond ósme. W konkursie wystartowało 33 zawodników.
. . . czytaj więcej
Michał Konarski w konkursie LL-kucy na Blacky Princess zajął w klasyfikacji końcowej trzecie i czwarte miejsce.
W konkursie tym wystartowała również Natalia Stelmach na Kimie. Swój start ukończyła na ósmym miejscu. W konkursie tym wystartowało 17 zawodników.
Jazda konna w teorii
Zapraszamy na dwugodzinne szkolenie "Teoria jazdy konnej", które odbędzie się w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie w środę, 25 stycznia o godz. 16.00. Zajęcia poprowadzi znany, międzynarodowy sędzia ujeżdżenia - Janusz Lawin.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą obok podnoszenia umiejętności jeździeckich poszerzać również wiedzę na temat koni i jazdy konnej. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Zgłoszenia należy przesyłać na adres office@stragona.pl
23 stycznia 2012 -
Zmiany w kursach MPK
Od 1 lutego nastąpi ograniczenie ilości kursów autobusów na niektórych liniach komunikacji miejskiej.
- Zmiany w rozkładzie jazdy są przede wszystkim konsekwencją stale rosnących cen paliwa. Koszty przewozów są coraz większe, a możliwości budżetu ograniczone. Przypomnę, że w rozliczeniach z przewoźnikiem średnia stawka wozokilometra w 2008 roku wynosiła 5,26 zł, a w 2011 już 6,07 zł. By nie podnosić cen biletów, co odczuliby wszyscy pasażerowie, zdecydowaliśmy się na zmniejszenie ilości kursów. Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, jakie wynikają z tego faktu dla mieszkańców, dlatego wybraliśmy kursy o najmniejszej frekwencji. - wyjaśnia Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego.
. . . czytaj więcej
Najważniejsze zmiany dotyczą:
• Linii nr 7 - w dzień powszedni zawieszone zostaną kursy po godz. 16.00 (za wyjątkiem kursów obsługujących strefę przemysłową),
• Linii nr: 6, 50 i 52 - ograniczona zostanie częstotliwość modułowa w godzinach popołudniowych i wieczornych,
• Linii nr 10 i 30 - trasa przejazdu na wybranych kursach zostanie skrócona do pl. św. Małgorzaty.
Prosimy pasażerów o zapoznanie się z rozkładem, który na przystankach zostanie umieszczony 31 stycznia, natomiast już od jutra (24 stycznia) rozkład jazdy będzie dostępny na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
23 stycznia 2012 -
Europejski Rok Seniorów
Konferencja poświęcona aktywności osób starszych, spotkania, wyjazdy, a już teraz, podczas ferii - wyjątkowe zajęcia dla dziadków i wnucząt - tak w Świebodzicach wygląda w praktyce realizacja Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, którym ogłoszono 2012 rok.
W aktywną realizację tego hasła włączyło się Stowarzyszenie 3. Wieku, które zrzesza ponad 80. świebodziczan. - Dla nas aktywne starzenie się oznacza nieprzerwany udział w życiu społecznym naszego miasta i regionu oraz czas na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem i realizować swoje marzenia w sferze edukacji i rekreacji - mówi Jolanta Sałek, szefowa Stowarzyszenia.
. . . czytaj więcej
Włączając się w europejskie działania Stowarzyszenie wzięło udział w organizacji "Ferii z OsiR-em".
W pierwszym tygodniu kilkunastu wolontariuszy jeździło z dziećmi na lodowisko do Świdnicy, a 20 stycznia, w turnieju strzeleckim, turnieju tenisa stołowego i drużynowym wieloboju międzypokoleniowym wzięło udział 11. drużyn! Drużyny złożone były z dziadków i wnucząt. Każdy uczestnik otrzymał w nagrodę karnet wstępu do Wodnego Centrum Rekreacji.
Wesoła rywalizacja, świetna zabawa i niezapomniane przeżycia zapoczątkowały szereg imprez, w których wezmą udział członkowie Stowarzyszenia.
- Już 31 stycznia, zaraz po zimowych feriach, w Szkole Podstawowej Nr 2 odbędzie się kolejne spotkanie z babciami i dziadkami. Dzieci umilą im czas swoimi występami. - Gorąco zapraszamy w imieniu Dyrekcji Szkoły i Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach - zachęca Jolanta Sałek.
W marcu Stowarzyszenie weźmie udział w konferencji organizowanej przez Burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza. Do debaty o aktywności osób starszych, ich udziale w życiu społecznym, o szkoleniu dorosłych, wolontariacie osób starszych, zachowaniu samodzielności i zdrowego trybu życia, zaproszony został profesor Franciszek Marek oraz inni specjalni goście.
23 stycznia 2012 -
Spotkanie komisji
W piątek, 27 stycznia o godzinie 12.00, w sali konferencyjnej świdnickiego Sanepidu, odbędzie się wspólne zebranie Komisja Spraw Społecznych, Rodziny i Przeciwdziałania Bezrobociu Rady Powiatu Świdnickiego oraz Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Świdnicy. Spotkanie obu komisji związane jest z otwarciem świetlicy socjoterapeutycznej przy ulicy Westerplatte oraz oddaniem kolejnej inwestycji powiatu świdnickiego pod nazwą "Adaptacja budynku w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 15 wraz zagospodarowaniem terenu".
W ramach zadania zamontowano w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy dźwig osobowy umożliwiający niepełnosprawnym mieszkańcom załatwianie spraw w gmachu PCPR oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
. . . czytaj więcej
Przed budynkiem wykonano także parking na 26 miejsc postojowych. Całość inwestycji, której łączny koszt wyniósł prawie 540 tysięcy złotych, nadzorował powiat świdnicki przy współudziale finansowym miasta Świdnicy.
Wyżej wymieniona inwestycja, to kolejne, po wybudowaniu parkingu przed Szpitalem "Latawiec", działanie mające ułatwić mieszkańcom powiatu dostęp do budynków użyteczności publicznej.
23 stycznia 2012 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
W siódmej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej zanotowano następujące wyniki: AC Wymiatacze - Glob Max 9:12 (4:4), LA Liga - Fair Play 15:8 (6:3). Znajomi Fryzjera - Drużyna Jarka mecz przełożony na 27 stycznia.
Kolejność zespołów po siódmej kolejce: 1. LA Liga - 18 punktów, 2. Glob Max - 15, 3. Fair Play - 12, 4. AC Wymiatacze - 9, 5. Znajomi Fryzjera - 3, 6. Drużyna Jarka - 1, 7. XXL Bolesławice - 1.
Klasyfikacja najlepszych strzelców: 31 bramek - Grzegorz Borowy (LA Liga), 25 bramek Mariusz Charytanowicz (Glob Max).
23 stycznia 2012 -
Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces"
Jak co roku, ruszył największy w Polsce Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces". W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora.
Informujemy, że w Studiu Artystycznym “Katharsis" (Świdnica, ulica Zamkowa 9) można zakupić 17 płytę z piosenkami i podkładami, która jest warunkiem udziału w konkursie. Termin zgłoszeń do festiwalu upływa 28 lutego. Szczegóły na www.wygrajsukces.com.pl
23 stycznia 2012 -
Gang the Funk rządzi
Grupa taneczna Gang the Funk, działająca przy Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, to roztańczona, pełna energii młodzież, która nie tylko świetnie bawi się tańcząc, ale odnosi także coraz częściej sukcesy na różnego rodzaju konkursach, promując w ten sposób Świebodzice. Niedawno "gang" wrócił z kolejnymi laurami.
14 stycznia grupa uczestniczyła w Ogólnopolskim Zimowym Spotkaniu Tanecznym w Kątach Wrocławskich. W turnieju brało udział blisko 100 drużyn z całej Polski, w różnych kategoriach wiekowych. Młodzi tancerze pokazali klasę, zdobywając wysokie, 2. miejsca w swoich kategoriach: do lat 15 - Błażej Piasecki, powyżej lat 15 - Adrianna Piasecka.
. . . czytaj więcej
- Na turnieju panowała niesamowita atmosfera. Zdobyliśmy ogromne doświadczenie, a przy okazji mogliśmy poprzez taniec promować nasze rodzinne miasto - mówią zadowoleni tancerze. "Gang The Funk" reprezentowali:
- Błażej Piasecki
- Monika Szejgiec
- Marta Obremska
- Iga Franczak
- Liwia Kuliberda
- Karolina Bojba
- Kornelia Tymusz
-Adrianna Piasecka
22 stycznia 2012 -
Noworocznie w Parku Centralnym
Ponad 130 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie kolejnego Biegu Noworocznego. Trasa tradycyjnie wytyczona została malowniczymi alejkami świdnickiego Parku Centralnego. Zwycięzcą tegorocznej rywalizacji w biegu głównym został Arkadiusz Ankiel, wyprzedzając Piotra Holly (obaj z Wałbrzycha) i Dawida Guta (Świdnica).
Łącznie biegacze zostali podzieleni na 8 kategorii. Najmłodszym zawodnikiem był dwuletni Fabian Skonieczny, natomiast najstarszy biegacz to Czesław Marciniak, liczący 83 lata.
Na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe koszulki i ciepła herbata, natomiast zwycięzcy otrzymali dyplomy, pamiątkowe puchary i medale, oraz nagrody rzeczowe.
. . . czytaj więcej
SKRZATY CHŁOPCY:
1. Krzysztof Okonowski
2. Michał Jaczemia
3. Eryk Butkiewicz
SKRZATY DZIEWCZĘTA
1. Karolina Kozieł
2. Daria Piskorowska
3. Dagmara Piskorowska
DZIECI STARSZE CHŁOPCY:
1. Marcin Wielgus
2. Piotr Bryczkowski
3. Ksawery Kurowski
DZIECI STARSZE DZIEWCZĘTA:
1. Lidia Hamkało
2. Wiktoria Stempin
3. Martyna Żukowska
DZIECI MŁODSZE CHŁOPCY:
1. Eliasz Garliński
2. Sebastian Sieradzki
3. Krzysztof Lewandowski
DZIECI MŁODSZE DZIEWCZĘTA:
1. Hanna Fedyczkowska
2. Dominika Kulczewska
3. Małgorzata Musiał
MŁODZICY CHŁOPCY:
1. Dawid Dąbrowski
2.Sebastian Wielgus
3. Szymon Fedyczkowski
MŁODZICY DZIEWCZĘTA:
1. Kinga Wyrzucka
JUNIORZY CHŁOPCY:
1. Andrzej Sadowski
2. Grzegorz Bagiński
3. Panajotis Daras
SENIORZY:
1. Arkadiusz Ankiel
2. Piotr Holly
3. Dawid Gut
SENIORKI:
1. Danuta Piskorska
2. Aleksandra Podgórska
3. Halina Szczęsna - Radzikowska
OLDBOYE:
1.Mariusz Tokarczyk
2. Paweł Bogdał
3. Marek Lesnicki
OLDBOYE KOBIETY:
1. Małgorzata Podgórska
2. Bożena Morawska
3. Justyna Fedyczkowska
NESTORZY:
1. Marek Musiał
2. Paweł Bogdał
3. Marek Leśnicki
NESTORKI:
1. Eugenia Rusin
2. Euralia Dachowska - Speil
22 stycznia 2012 -
Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek
Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek rozgrywany w Świdnicy zakończył się zwycięstwem Gwardii Wrocław. Świdniczanki zajęły w turnieju drugie miejsce przegrywając dzisiaj z
Gwardią Wrocław 1:3 w setach 15:25, 19:25, 25:15, 15:25.
W drugim meczu KS Olimpia Jawor pokonała MLKS Echo Twardogóra 3:0 w setach 25:20, 25:9, 25:14.
Kolejność drużyn: 1. KS Gwardia Wrocław, 2. MKS Świdnica, 3. KS Olimpia Jawor, 4. MLKS Echo Twardogóra.
22 stycznia 2012 -
Najstarszy murowany prywatny zamek
Miejscowość Wierzbna, zlokalizowana jest w obrębie Równiny Świdnickiej, której lekko pofałdowany krajobraz urozmaica wcinająca się w podłoże rzeka Bystrzyca.
Osada leży na lewym brzegu rzeki, a jej starsza część rozpościera się na stoku i krawędzi doliny. Pierwsza wzmianka pisemna dotycząca Wierzbnej pochodzi z 1209 roku i jest pierwszym śladem, piszącego się z niej rycerskiego rodu Wierzbnów, który w 1. połowie XIII wieku zaliczał się do śląskiej elity możnowładczej.
Częściowo zniszczona przez kamieniołom warownia Wierzbnów znajduje się na skalistej krawędzi doliny, która przez dzisiejszych mieszkańców Wierzbnej nazywana jest "Skałką". to fragment kolejnego interesującego tekstu autorstwa - Bogdana Mucha specjalisty d/s zbiorów muzealnych, archeologa z Żarowskiej Izby Historycznej. Tekst w całości - >>> zobacz
22 stycznia 2012 -
"Wszystkie Kolory Świata"
Gimnazjum nr 4 w Świdnicy bierze udział w projekcie edukacyjnym UNICEF "Wszystkie Kolory Świata". W ramach akcji uczniowie własnoręcznie zaprojektowali i uszyli szmaciane laleczki, reprezentujące różne regiony świata.
Uczniowie włączając się do akcji, pomagają ratować życie swoich rówieśników w Sierra Leone. Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera na świecie z powodu chorób, którym można zapobiec stosując szczepionki. UNICEF planuje objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone tak, by zmniejszyć wskaźnik śmiertelności dzieci w tym kraju.
Projekt ma na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i może wiązać się z pozytywnymi emocjami.
. . . czytaj więcej
Jedna laleczka = życie jednego dziecka
Nasze gimnazjum bierze również udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej, który zorganizowany zostanie w zwycięskiej szkole. Konkurs rozpoczął się 20 stycznia na oficjalnym Fan Page UNICEF na Facebook’u.
W czasie trwania konkursu użytkownicy Facebooka będący jednocześnie fanami profilu UNICEF Poland będą oddawali głosy na wybraną przez siebie laleczkę, klikając "lubię to" pod zdjęciem, które ich zdaniem zasługuje na miano "najbardziej oryginalnej laleczki. Zwycięzcą konkursu zostanie laleczka, która zbierze najwięcej głosów.
Dnia 23 lutego o godz. 16.30 zapraszamy do obejrzenia wystawy zaprojektowanych przez uczniów laleczek i niecodziennej podróży przez kontynenty, która przygotowana będzie w Gimnazjum nr 4. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sierra Leone przekazując na cen cel darowiznę (min.10 złotych).
- mówi koordynator projektu w szkole Joanna Łopuszańska-Kułak-Zachęcam wszystkich, którym nieobojętny jest los dzieci do wsparcia naszych działań, zakupu laleczek przygotowanych przez uczniów oraz udziału w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę.
22 stycznia 2012 -
Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"
W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl
. . . czytaj więcej
Podaj jej imię i nazwisko, opisz w kilku słowach czego ta osoba dokonała, czym się zajmuje, dlaczego powinna znaleźć się wśród osób, które należy wyróżnić. Listę osób mieszkających na ziemi świdnickiej i dla niej zasłużonych poddamy pod ocenę w głosowaniu naszych czytelników. Każdego roku wyróżnienie "Dziennika" otrzymuje trójka "Niepowtarzalnych". Dotychczas nagroda taka trafiła w ręce:
za 2009 rok
Stanisław Gabryś - Świdnica (dzięki niemu powstało Muzeum Broni i Militariów, które jest jedną z większych atrakcji w mieście),
Marcin Konarski - Morawa koło Strzegomia (twórca i organizator największej imprezy sportowej, imprezy rangi światowej jaka organizowana jest w naszym powiecie - Pucharu Świata i Finału Pucharu Świata w WKKW),
Edmund Nawrocki - Świdnica (człowiek, dzięki, któremu większość świdniczan poznała historię miasta i dzięki, któremu pokochała je z jego barwną przeszłością),
za rok 2010
Andrzej Scheer - Świdnica (był niezwykle ciekawą oraz barwną postacią i jednocześnie bardzo skromnym człowiekiem nie dbającym o rozgłos czy popularność. W roku 1985 założył Ogólnopolski Klub Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych znany pod popularną nazwą "Bractwo Krzyżowców", któremu prezesował i poświęcał każdą wolną chwilę),
Krzysztof Czarnecki - Świdnica (dowodzi pruskim regimentem piechoty Alt Kreytzen z początku wojny siedmioletniej (1756 - 63). Grupa działa w ramach stowarzyszenia o nazwie Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej z siedzibą w Świdnicy),
Łukasz Romaniecki - Jaworzyna Śląska (fan kolejnictwa, miłośnik drezyn i właściciel jednej z nich).
Prosimy o kandydatury. >>> zobacz stronę plebiscytu.
22 stycznia 2012 -
Druga runda ligi Electrolux Cup
Wyniki dziewiątej kolejki rozgrywek Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup.
II liga - PKS Złoty Kłos - FC Method Men 3-11, Drink Team Świdnica - U18 Żarów 4-3, FC Wczorajsi - Mam Talent 0-1, Zryw Łażany - Nocny Team 0-2
I liga - Wektor Świdnica - Czarny Lotos 1-3, Cannabis - KKZ Zaskoczeni Żarów 3-2, PCO Oldboys - Wierzbianka Wierzbna 1-6.
Wyniki dziesiątej kolejki rozgrywek Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup.
II liga - Zryw Łażany - Mam Talent 3-1, Nocny Team - FC Wczorajsi 1-1, PKS Złoty Kłos - U18 Żarów 1-4, Drink Team Świdnica - FC Method Men 0-6,
I liga - PCO Oldboys - KKZ Zaskoczeni Żarów 2-10, Wierzbianka Wierzbna - Cannabis 2-7, Carvalet Sypko Delta Jaroszów - Czarny Lotos 5-9
22 stycznia 2012 -
Liga Halowa w Piłce Nożnej - Dialog Cup
Wyniki dziesiątej kolejki spotkań Ligi Halowej w Piłce Nożnej Dialog Cup: Darbor - Kabaret 5:8, Jako Team - UKS Ślężanka Tąpała 5:0,
Dortmetal - ŚFUP Servis 3:0, LS Green Świdnicaca - FC Żubry 3:18, Power Team - Chaos 2 :17.
Kolejność w rozgrywkach: 1. Chaos - 27, 2. Kabaret - 24, 3. Jako Team - 23, 4. FC Żubry - 22, 5. Dortmetal - 22, 6. Darbor - 12, 7. Power Team - 9, 8. Ślężanka Tąpała - 3, 9. ŚFUP - 3, 10. LS Green - 0.
21 stycznia 2012 -
Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek
Pierwszego dnia siatkarskiego Turnieju Finałowego Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek rozgrywanego w Świdnicy zanotowano następujące wyniki:
MKS Świdnica - KS Olimpia Jawor 3:0 w setach 25:18, 25:20, 25:19,
KS Gwardia Wrocław - MLKS Echo Twardogóra 3:0 w setach 25:11, 25:11, 25:15,
MKS Świdnica - MLKS Echo Twardogóra 3:0 w setach 25:13, 25:22, 25:2,
KS Gwardia Wrocław 3:0 w setach 25:10, 25:8, 25:12.
Jutro w ostatnim dniu turnieju o pierwsze miejsce powalczą prowadzące w zawodach - KS Gwardia Wrocław i MKS Świdnica.
21 stycznia 2012 -
Ferie w Szkole Podstawowej nr 315
Bogatą ofertę zajęć na ferie zimowe przygotowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 315 dla swoich uczniów. W minionym tygodniu dzieci były na lodowisku i pojechały na basen do Świebodzic.
W budynku szkolnym na uczniów czekała kafejka internetowa i różne gry planszowe. Było też malowanie palcami, tworzenie graffiti oraz odkrywanie talentów muzycznych podczas karaoke.
Odbyły się ciekawe konkursy sportowe, podczas których uczestnicy pokonywali wymyślone przez siebie tory przeszkód, stoczyli bitwę na kulki z papieru i brali udział w wyścigu na "rydwanach".
. . . czytaj więcej
Na wszystkich uczestników czekały słodkie nagrody.
To jednak nie koniec ferii i nie koniec atrakcji. W nadchodzącym tygodniu uczniowie m.in. pójdą na lodowisko, przeżyją nowe przygody ze sztuką i będą mieli możliwość stworzenia albumu z wybranymi przez siebie zdjęciami, który będzie świetną pamiątką z ferii.
21 stycznia 2012 -
Policja ostrzega przed domokrążcami
W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie, apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.
Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego.
. . . czytaj więcej
Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.
18 stycznia 2012 do 80 letniej mieszkanki Świdnicy zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuka, z prośbą o pożyczenie pieniędzy.
Starsza pani przekazała 23 tysiące złotych koledze "wnuczka". Tego samego dnia w Jaworzynie Śląskiej 82 letnia kobieta w ten sam sposób straciła 300 złotych.
Szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści "podszywając się" za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych.
Takie działanie sprawcy ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Następnie złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a w międzyczasie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu.
Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, osoby przynoszące "dobrą nowinę" o wygranej w konkursach lub loteriach, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę.
Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad: przed otwarciem drzwi:
•Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno - kto to?
•Jeśli nie znamy odwiedzającego - spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
•W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
•W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.
Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny) i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie.
Najczęściej od razu informują "babcię" lub "dziadka", że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną.
Inna metoda działania polega na tym, że sprawcy pukają do mieszkań, przykładowo prosząc o coś do jedzenia lub picia i informując, że zmarł im ojciec, a matka przebywa w szpitalu. Starsze osoby, okazując swoje dobre serce, bez zastanowienia przygotowują posiłek, a w tym czasie złodzieje okradają mieszkanie.
We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 , przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej - numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.
20 stycznia 2012 -
Partnerzy ze Świdnicy w gronie najlepszych
Świdnica w trójce miast wyróżnionych w projekcie "Postaw na eurozarządzanie". Jego celem było zbudowanie 10 lokalnych partnerstw, złożonych z członków miejskich instytucji i działaczy, związanych z promocją, turystyką i sportem oraz wspólne zbudowanie strategii promocji marki. Podczas czterech dwudniowych sesji warsztatowych, przeprowadzonych pod opieką doświadczonych trenerów powstała Strategia Promocji Marki Gminy Miasta Świdnica nazwana "Rynek Idei".
Agencja Rozwoju Innowacji - realizator projektu - postanowiła docenić aktywność i zaangażowanie świdnickiego zespołu roboczego.
. . . czytaj więcej
Niedawno podczas konferencji podsumowującej projekt partnerstwo Świdnicy otrzymało wyróżnienie oraz statuetkę "Gmina Dobrej Marki", jako jedno z trzech najlepszych w projekcie.
Nagrodzone partnerstwo stworzyli:
• Miasto Świdnica,
• Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji,
• Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy,
• Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej,
• Automobilklub Sudecki,
• Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie",
• Liga Kobiet Polskich Oddział w Świdnicy,
• Stowarzyszenie "Wyzwolenie".
20 stycznia 2012 -
Przedłużony nabór do Konkursu Filmów Szkolnych
W piątek, 13 stycznia zamknięty został nabór filmów do trzynastej edycji Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2012. Jednak w związku z licznymi zgłoszeniami w ostatnich dniach naboru, organizatorzy postanowili przedłużyć nabór do Konkursu Filmów Szkolnych do 23 stycznia 2012 roku (decyduje data stempla pocztowego). Czas trwania filmów Szkolnych (którym wsparcia przy produkcji udzielała dowolna szkoła filmowa) nie może przekraczać 43 minut.
Najlepsze zgłoszenia zostaną zaprezentowane podczas finałów Festiwalu 19 - 22 kwietnia 2012 we Wrocławiu oraz na licznych pokazach specjalnych w kraju i za granicą, przez cały rok.
Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Festiwalu: www.kan.art.pl
19 stycznia 2012 -
Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek
W dniach 21-22 stycznia odbędzie się w Świdnicy Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek. W sobotę, 21 stycznia o godzinie 9.30 turniej rozpocznie się meczem MKS Świdnica - Olimpia Jawor, w drugim spotkaniu wystąpi KS Gwardia Wrocław i MLKS Echo Twardogóra. O godzinie 12.30 odbędzie się mecz pomiędzy MKS Świdnica a MLKS Echo Twardogóra, drugi mecz KS Gwardia Wrocław - KS Olimpia Jawor rozpocznie się 40 minut po zakończeniu pierwszego.
W niedzielę 22 stycznia pierwszy mecz już o godzinie 10.00, zagrają: KS Olimpia Jawor i MLKS Echo Twardogóra. Drugie spotkanie pomiędzy MKS Świdnica i KS Gwardią Wrocław. Turniej odbędzie się na hali sportowej na Osiedlu Zawiszów, wstęp wolny.
Świdniczanki wystąpią w najmocniejszym składzie, z Aleksandrą Wójcik - reprezentantką Polski.
19 stycznia 2012 -
Szukam rodziny
Wyjechałem ze Świdnicy w 1962 roku. Chciałbym zrobić "drzewo genealogiczne" rodziny Żyła. W związku z powyższym proszę wszystkich członków rodziny Żyła, ze strony nieżyjących już: Bronisława Żyły i Józefy Stępień/Żyła, Stanisława i Marii/Fila, żyjących: Zofii Chudzik/Sawickiej i Władysława Sawickiego z Jaworzyny Śląskiej.
Chodzi mi o kontakt z ich dziećmi i wnukami. Z wnukami Edwarda Żyły mieszkającymi w Świdnicy na placu Drzymały, z synem Ryszarda Żyły - Kamilem Żyła, który powrócił do Świdnicy z zagranicy, z dziećmi Emili Żyła/Buchowskiej z Żarowa, Laurą Buchowską, Anną Buchowską lub Dariuszem Buchowskim, z dziećmi Marii Żyła - Jakubem, Bartoszem lub Karoliną, z dziećmi Haliny Żyła która prawdopodobnie mieszka jeszcze w Świdnicy.
. . . czytaj więcej
Potrzebuję informacji o rodzinie oraz zdjęć. Wszystkim którzy mi pomogą wyślę płytkę z drzewem genealogicznym i zdjęciami rodziny. Proszę o pomoc - Mieczysław Żyła. Informacje proszę wysyłać na adres email: mzy@go2.pl moje zdjęcie - >>> zobacz
19 stycznia 2012 -
Sudecki Konwent z wojewodą
O swoich zadaniach i współpracy z samorządowcami mówił wczoraj, 18 stycznia, podczas Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa.
- Przez lata kompetencje wojewody zmniejszyły się na rzecz samorządu województwa. Ale ja jako wieloletni samorządowiec cieszę się z tego. - mówił Aleksander Marek Skorupa. Spotkanie w gminie Pieszyce było okazją do poruszenia m. in. kwestii nadzoru prawnego nad uchwałami gmin, szczególnie z zakresu oświaty, przedstawienia zmian prawnych w zakresie legalizacji pobytu obcokrajowców czy zasad gospodarowania mieniem skarbu państwa.
. . . czytaj więcej
Przewodniczący Konwentu Wojciech Murdzek podkreślał: - Dzisiejsze spotkanie uzmysławia nam, ile ważnych tematów jest do omówienia. W momencie zakończenia środków unijnych jako samorządowcy będziemy bardzo zainteresowani środkami rządowymi. Znajomość projektu na etapie przygotowań umożliwi nam sprawne działanie i skuteczną realizację zadań. Liczymy na cykliczne kontakty z panem wojewodą.
Od przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego natomiast blisko 40 obecnych na spotkaniu samorządowców usłyszało, jakie jeszcze środki unijne można pozyskać w tym roku (głównie w obszarze infrastruktury informacyjnej i turystyki) oraz o trybie prac nad aktualizacją Strategii rozwoju województwa dolnośląskiego. Nie zabrakło również tematów drogowych - zakres inwestycji prowadzonych przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei przedstawił zastępca dyrektora ds. utrzymania infrastruktury Jacek Baszczyk.
Wojewodzie dolnośląskiemu towarzyszyli: Joanna Trojan-Klęsk, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli oraz Marek Kończak, dyrektor Wydziału Nieruchomości i Rolnictwa, natomiast marszałka reprezentowali: Sławomir Sobieszek, dyrektor Wydziału Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego oraz Anna Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Koordynacji Polityki Regionalnej UM.
Uczestników Sudeckiego Konwentu gościł burmistrz Pieszyc Mirosław Obal w Gospodarstwie Agroturystycznym "Cicha Woda" w Lasocinie.
18 stycznia 2012 -
Pracownia ekologiczno-przyrodnicza
Multimedialne encyklopedie, sprzęt elektroniczny i komputerowy, kompasy latarki i wiele innych pomocy dydaktycznych trafiło do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Na wyposażenie pracowni schronisko otrzymało 25 tysięcy złotych z Ministerstwa Finansów na wniosek Ministra Edukacji Narodowej.
Środki przeznaczono na zakup: 10 zestawów komputerowych, urządzenia wielofunkcyjnego, krzeseł z pulpitem, stołów, szaf, gablot, tablicy, a także pomocy dydaktycznych tj. filmów DVD o tematyce ekologicznej, multimedialnych encyklopedii PWN (biologia, geografia, historia), multimedialnych atlasów (geograficzny, historyczny, przyrodniczy), map, mikroskopu z wyposażeniem, zestawów skał i minerałów.
. . . czytaj więcej
Ponadto, podczas zajęć na świeżym powietrzu, młodzież może korzystać z: kompasów, lornetek, stoperów, latarek, lup, mikroskopów podręcznych, walizki "Eko-badacza".
Dodatkowe wyposażenie naszego schroniska z pewnością zyska uznanie gości, szczególnie tych najmłodszych, dla których ekologia powoli staje się pasją. We wrześniu 2011 r. w Witoszowie Dolnym uroczyście otworzyliśmy nowoczesną "Salę Przyrody" o wartości 40 tys. zł. ufundowanej przez firmę TAURON-Ekoenergia. Była ona nagrodą w konkursie propagującym działania proekologiczne, którą wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym.
Każdego miesiąca, młodzież dzięki pomocom dydaktycznym pogłębia swoje zainteresowania. Jestem przekonana, że uczniowie przyjeżdżający do naszego schroniska m.in. w ramach "zielonych szkół" będą korzystali z bogatego zaplecza nowej pracowni ekologiczno-przyrodniczej, odczują wymierne efekty swoich działań i będą zmotywowani do podejmowania następnych przedsięwzięć w temacie szeroko pojętej ekologii - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie powstało w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku po byłej szkole podstawowej.
Schronisko na powierzchni 1000 m2 dysponuje 49 miejscami noclegowymi w 14 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Na terenie placówki, do dyspozycji gości, znajdują się także:2 samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny, pracownia komputerową wyposażona w sprzęt oraz dostęp do internetu, sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, rzutnik, ekran, telewizor, winda, pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży, przechowalnia bagażu, parking. Placówka jest w pełni przystosowana po potrzeb osób niepełnosprawnych i jest obiektem całorocznym.
18 stycznia 2012 -
Setki tysięcy dla organizacji
Rozstrzygnięto konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu, promocji miasta oraz ochrony zdrowia w Świebodzicach.
W 2012 roku organizacje i kluby sportowe otrzymają łącznie blisko 450 tysięcy złotych na przygotowane przez siebie projekty. Najwięcej, bo 350 tysięcy złotych, otrzymają kluby sportowe i organizacje, zajmujące się upowszechnianiem sportu wśród dzieci i młodzieży. Pieniądze trafią także do stowarzyszeń, które pomagają osobom niepełnosprawnych, troszczą się o seniorów oraz promują miasto.
. . . czytaj więcej
W tym roku nie zabraknie pieniędzy m. in. na działalność Chóru Akord, który powstał przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (15 tysięcy złotych), 22 tysiące złotych trafią do Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - na zabiegi rehabilitacyjne, ciekawy projekt z zakresu ochrony zdrowia (8 tysięcy złotych) będzie realizować Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "SMYKI".
18 stycznia 2012 -
Gmina Świdnica atrakcyjniejsza
16166, tylu mieszkańców liczyła Gmina Świdnica na dzień 31 grudnia 2011 roku. W porównaniu z rokiem 2010 to o 159 więcej nowo zameldowanych w gminie, a z 2005 to aż 661.
Najbardziej atrakcyjną miejscowością do zamieszkania w minionym roku okazała się Słotwina gdzie zameldowano 41 nowych mieszkańców, następnie Burkatów (17), Witoszów Dolny (15).
Największą liczbą urodzeń może poszczycić się Witoszów Dolny. W minionym roku w tej miejscowości na świat przyszło 14 dzieci, następnie Pszenno (13), Komorów (13), Lutomia Dolna (13) i Mokrzeszów (12).
. . . czytaj więcej
Wg danych z biura meldunkowego Urzędu Gminy Świdnica liczba kobiet na koniec roku stanowiła 50,67% ogółu mieszkańców tj. 8192, a mężczyzn 7974.
Tym samym liczba kobiet w porównaniu z rokiem 2010 zwiększyła się o 64 a mężczyzn o 95.
Liczba urodzeń w 2011 roku wyniosła 156, a liczba zgonów 155.
18 stycznia 2012 -
"Katharsis" informuje
Uczennica Studia Artystycznego “Katharsis" w Świdnica - Zuzanna Czermak wraz z instruktorem - Tomaszem Biesiadeckim wytańczyli w duecie wyróżnienie podczas XII Ogólnopolskich Zimowych Spotkań Tanecznych w Kątach Wrocławskich. To duży sukces, ze względu na wysoki poziom taneczny imprezy i ilość uczestników.
Studio Artystyczne “Katharsis" prowadzi zimowy nabór na zajęcia. Jeśli szukasz miejsca z pasją - przyjdź do nas. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych - tych co stawiają pierwsze kroki jak i osoby zaawansowane (taniec), tych którzy chcą śpiewać (wokal), grać na gitarze, malować czy zadbać o kondycję (fitness).
18 stycznia 2012 -
Odprawa w ratuszu
Wynikami swojej pracy, statystyką przestępstw i planami na nowy rok pochwalą się świebodziccy policjanci w poniedziałek, 30 stycznia, podczas swojej rocznej odprawy w ratuszu. Spotkania podsumowujące rok pracy wspólnie z władzami miasta, stały się już tradycją świebodzickich stróżów prawa.
Odprawa rozpocznie się o godzinie 12.00 w sali narad urzędu. Weźmie w niej udział Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Krzysztof Niziołek burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach Piotr Galicki, funkcjonariusze komisariatu, radni.
17 stycznia 2012 -
Bieg Noworoczny
Tegoroczny Bieg Noworoczny odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia. Trasa biegu jak zawsze wytyczona została w alejkach Parku Centralnego. W biegu może wystartować każdy, bez względu na datę urodzenia.
Na zwycięzców czekają statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dla pierwszych dwustu zapisanych uczestników, będą również pamiątkowe koszulki. Na wszystkich natomiast czekać będą gorące napoje.
Zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu zawodów, już od godziny 10.30 a pierwsze biegi rozpoczną się o godzinie 12.00.
17 stycznia 2012 -
Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces"
Jak co roku, ruszył największy w Polsce Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces". W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora.
Informujemy, że w Studiu Artystycznym “Katharsis" (Świdnica, ulica Zamkowa 9) można zakupić 17 płytę z piosenkami i podkładami, która jest warunkiem udziału w konkursie. Termin zgłoszeń do festiwalu upływa 28 lutego. Szczegóły na www.wygrajsukces.com.pl
17 stycznia 2012 -
Dzień Babci i Dziadka w Bajkowym Przedszkolu
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są wśród nich takie dwa, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To dzień 21 i 22 stycznia, który obchodzony jest jako Dzień Babci i Dziadka. Szczególny dzień, w którym wnuczki i wnukowie mogą wyrazić wdzięczność wszystkim swoim Babciom i Dziadkom za trud, poświęcenie i pomoc w ich wychowaniu.
W Bajkowym Przedszkolu w Żarowie uroczystości z okazji święta Babci i Dziadka odbyły się w dniach 12 i 13 stycznia.
Uroczyście ubrane przedszkolaki zaprezentowały inscenizacje, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i pięknie tańczyły. Swoim występem chciały podziękować babciom i dziadkom za troskliwą opiekę, poświęcony czas i wielką czułość.
. . . czytaj więcej
Na powitanie wszystkim babciom i dziadkom zaprezentowała się grupa Krasnali, przedstawiając swoją wersję jasełek, w których przedszkolaki wcieliły się w postacie z bajek.
Wspaniała inscenizacja i wspaniale przygotowane do swoich ról przedszkolaki. Sympatycznym punktem uroczystości był również wspólny taniec babć i dziadków z wnukami.
Po części artystycznej dzieci obdarowały zaproszonych gości ręcznie wykonanymi upominkami, składając babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia. Spotkanie wywołało wiele ciepłych emocji wśród zgromadzonych gości. Był uśmiech, radość, jak również ukradkiem ocierana łza wzruszenia i duma w oku.
To niezwykle cenne spotkanie nasączone wartościowym przekazem niosącym z sobą wzmacnianie więzi rodzinnych i budzenie szacunku do osób ze starszego pokolenia.
17 stycznia 2012 -
Nordic Walking z OSiR
21 stycznia, w najbliższą sobotę na świdnickim Skate Parku już po raz drugi spotkają się wszyscy, którzy uprawiają Nordic Walking, a także Ci którzy chcieliby dopiero zacząć.
O godzinie 11 pod okiem instruktora będzie można zasięgnąć wiedzy na temat tego sportu, oraz odbyć pierwsze wspólne trening.
- Bardzo się cieszymy, że nasz pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem. Na pierwszych zajęciach było kilkanaście osób, liczymy, że z czasem grupa będzie rosła a Nordic Walking okaże się dla wielu ciekawą formą spędzania czasu w sposób aktywny - mówi Edmund Frączak dyrektor OSiR.
. . . czytaj więcej
W pierwszych zajęciach wzięła udział grupa blisko 20, głównie świdniczanek, co nie oznacza, że to sport tylko dla kobiet. Uprawiają go wszyscy, bez względu na wiek i płeć, traktując ten sport jako doskonała formę na aktywność fizyczną, a także możliwość spędzenia wspólnego czasu ze znajomymi. Mówiąc o Nordic Walking, nie można pominąć aspektu zdrowotnego.
Wedle lekarzy sportowych Nordic Walking ćwiczy i rozwija 90 % systemu mięśniowego, a chodzenie z kijami mimo, że czasem jeszcze budzi zdziwienie, jest o 40 % bardziej efektywne niż spacer bez kijów. To tez na pewno bardzo dobry sposób dla osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę.
W chodzeniu z kijami zużywamy więcej kalorii.
Nordic Walking jest także sportem bardziej dostępnym niż np. bieganie, bo nie występuje w nim tzw. przeciążenie - uprawiać go mogą więc osoby z problemami ortopedycznymi, a także osoby z otyłością i nadwagą.
17 stycznia 2012 -
XV Miejsko-Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych
15 stycznia w żarowskiej sali widowiskowo-sportowej odbył się XV już Przegląd Zespołów Kolędniczych, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Uroczystego otwarcia Przeglądu dokonała Sylwia Pawlik - Sekretarz Gminy Żarów wraz z Martą Makuch - Kierownikiem Oddziału KASA Wspólnota w Żarowie i Tadeuszem Pudlikiem - Przewodniczącym Rady Miejskiej w Żarowie.
Tegoroczny Przegląd miał charakter konkursowy, do którego przystąpiło około dwustu osób w sześciu zespołach kolędniczych z Żarowa, Imbramowic i Mrowin.
. . . czytaj więcej
Po wnikliwym przesłuchaniu i analizie prezentacji 6 zespołów kolędniczych, JURY postanowiło przyznać następujące miejsca i nagrody:
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie klasy II "a" i "b"
II miejsce - Bajkowe Przedszkole w Żarowie
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Imbramowicach
Fundatorem nagród pieniężnych oraz słodyczy było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz KASA Wspólnota Oddział w Żarowie.
16 stycznia 2012 -
Rozśpiewane Świebodzice
Ta wyjątkowa impreza nie wymaga specjalnego reklamowania i zapraszania świebodziczan. Sala Miejskego Domu Kultury zawsze pęka w szwach, a słowa pięknych, polskich kolęd niosą się na całe miasto.
Tak było w ostatnią niedzielę, 15 stycznia, podczas dorocznego Kolędowania z burmistrzem. Tradycją kadencji Bogdana Kożuchowicza są styczniowe spotkania świąteczne, podczas których w miłej atmosferze, przy pysznych ciastkach, kawie i herbacie, uczestnicy śpiewają wspólnie - albo solo - najpiękniejsze kolędy. W niedzielne popołudnie do MDK przyszło mnóstwo ludzi, by zakosztować wyjątkowej, świątecznej atmosfery.
. . . czytaj więcej
Gości witał serdecznie gospodarz spotkania, burmistrz Bogdan Kożuchowicz, a małżonka burmistrza, pani Teresa Kożuchowicz, częstowała zebranych ciastem i napojami.
W klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich Chór Akord, pod kierownictwem pani Hanny Raszkiewicz, który działa przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach.
Później śpiewały dzieci z Domu Pomocy Społecznej, prowadzonego przez siostry de Notre Dame - przy akompaniamencie pani Małgorzaty Wiłkomirskiej. Do solowych występów chętnie zgłaszali się najmłodsi, a "gwoździem" programu była kolęda Cicha noc, którą burmistrz Bogdan Kożuchowicz wykonał na harmonijce ustnej. Pięknie wspierały go muzycznie pani Małgosia Wiłkomirska na fortepianie i Hanna Raszkiewicz, śpiewająca drugim głosem. Zdolne trio dostało gromkie brawa.
- Dziękuję, że jesteście Państwo z nami, dzisiaj słychać nas w całym mieście, powiecie, a nawet województwie - żartował burmistrz Kożuchowicz.
16 stycznia 2012 -
Ukrył się przed policjantami
Sąd Rodzinny i Nieletnich zajmie się sprawą dwóch 16 latków, którzy wspólnie ze swoimi niewiele starszymi kolegami włamali się do domku w budowie. Skradli przewody elektryczne i żeliwny piec. Zostali zatrzymani przez policjantów. Straty na szkodę właściciela domu wyniosły 3 tysiące złotych.
Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, zostali powiadomieni przez firmę ochroniarską o włączeniu się alarmu w jednym z domów budowanych na terenie gminy Świdnica. Oficer Dyżurny na miejsce zdarzenia wysłał patrol. Po kilkunastu minutach od zdarzenia zostali zatrzymani trzej sprawcy włamania.
. . . czytaj więcej
Podczas oględzin miejsca zdarzenia na strychu budynku został odnaleziony czwarty ze sprawców włamania. Mężczyźni usiłowali dokonać kradzieży czterech zwojów przewodów elektrycznych oraz pieca żeliwnego.
Zatrzymani przyjechali na "gościnne występy " Volkswagenem Golfem, są mieszkańcami Wałbrzycha. Dwóch dorosłych 19 i 22 latek zostali osadzeni do wyjaśnienia w policyjnym areszcie, natomiast 16 latków zatrzymano w Policyjnej Izbie Dziecka w Wałbrzychu. Sprawą nieletnich zajmie się Rodzinny i Nieletnich.
Za czyn, którego dopuścili się zatrzymani grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
16 stycznia 2012 -
Bezpieczna droga do szkoły
W roku 2011 Straż Miejska Gminy Strzegom podjęła inicjatywę i rozpoczęła cykl prelekcji multimedialnych "Bezpieczna droga do szkoły" poświęconych bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w szkołach i poza nimi.
Prelekcje, które przeprowadzono już w szkołach w Goczałkowie, Jaroszowie, Kostrzy, Stanowicach i Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Strzegomiu były skierowane do młodzieży i dzieci.
- Funkcjonariusze dokładnie tłumaczą dzieciom jak poruszać się po drodze w dzień i o zmroku, jak korzystać z przejść dla pieszych, poboczy i jaką rolę dla bezpieczeństwa odgrywają elementy odblaskowe.
. . . czytaj więcej
Ponadto, funkcjonariusze uczulają młodzież na zagrożenia czyhające w szkołach i poza nią: kontakty z osobami nieznajomymi, wpuszczanie nieznajomych do domów, korzystanie z Internetu, itp.
W starszych klasach z uczniami rozmawia się o zagrożeniach wynikających z używania alkoholu, narkotyków i wszelkich innych uzależnień - powiedział komendant Kazimierz Chajduga.
Po feriach funkcjonariusze będą odwiedzać następne szkoły. Prelekcje prowadzone w obrazowy i przejrzysty sposób spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.
15 stycznia 2012 -
Regiment Alt Kreytzen w filmie historycznym DAAS
Feldwebel Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen - Krzysztof Czarnecki ze Świdnicy zaprasza do obejrzenia polskiego filmu historycznego DAAS w reżyserii Adriana Panka. Projekcje odbędą się w kinie Gdynia w dniach 20 - 22 stycznia o godzinie 19.00.
Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1776. Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein otrzymuje skargę na przebywającego w Wiedniu po pierwszym rozbiorze Polski żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka.
Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego z Galicji, który został ukarany i obrabowany przez sekciarzy z powodu swojego odstępstwa.
. . . czytaj więcej
Goliński, zawieszony pomiędzy społecznością żydowską i chrześcijańską, próbuje ułożyć sobie życie po traumatycznych przeżyciach w sekcie Franka. Klein, z niemiecką precyzją, przeprowadza
dochodzenie. Pomimo aury tajemnicy i niesamowitości jaka otacza Franka udaje mu się ustalić, że pseudomesjasz ogłosił się Bogiem, tworzy ze swoich wyznawców armię i szuka kontaktów z dworem cesarzowej Marii Teresy. Klein podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu.
Niespodziewanie sytuacja komplikuje się, tropy prowadzą w nieoczekiwaną stronę, a rozwiązanie zagadki jest dla Kleina szokiem. Film opowiada o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem.
Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa.
info: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1226310
trajler: http://www.youtube.com/watch?v=ppVibpJmBbg
felieton o filmie: http://www.youtube.com/watch?v=GkR1ZWxFn1I
parę recenzji:
http://www.filmweb.pl/reviews/Wędrowcy+we+mgle-11375
http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=52858&sekcja=recenzja&ri=8419
http://kubatuba.filmaster.pl/artykul/twoje-wlasne-daas/
W filmie statystował swidnicki regiment Alt Kreytzen jako nadworne wojsko hrabiego Franka
15 stycznia 2012 -
Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej
Wyniki ósmej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej: UKS Ślężanka Tąpała - Dortmetal 2:8, Chaos - LS Green Team 19:2, Kabaret - Jako Team 6:5, ŚFUP Servis Świdnica - FC Żubry 3:7, Darbor - Power Team 6:1.
Kolejność w rozgrywkach: 1. Chaos - 21, 2. FC Żubry - 19, 3. Dort Metal - 19, 4. Kabaret - 18, 5. Jako Team - 17, 6. Darbor - 12, Power Team - 6, 8. UKS Ślężanka Tąpała - 3, 9. ŚFUP Servis Świdnica i na 10 miejscu LS Green Team bez punktów.
. . . czytaj więcej
Piłkarz kolejki został Krystian Kalinowski - Kabaret a bramkarzem - Rafał Matuszyk - Darbor.
Królem strzelców jest: Łukasz Cegielski (Chaos) z 19 bramkami, 16 goli ma Wojciech Szuba (Jako Team) i Przemysław Kloc (Chaos), 13 bramek - Krystian Kalinowski (Kabaret).
15 stycznia 2012 -
Druga runda ligi Electrolux Cup
Ruszyła runda rewanżowa rozgrywek Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup.
8 kolejka Electrolux Cup II liga - FC Wczorajsi - PKS Złoty Kłos 4-2, FC Method Men - Nocny Team 2-0, Zryw Łażany - Drink Team Świdnica 2-2, U18 Żarów - Mam Talent 3-6
8 kolejka Electrolux Cup I liga - Cannabis - Carvalet Sypko Delta Jaroszów 5-3, PCO Oldboys - Wektor Świdnica 4-2, Czarny Lotos - KKZ Zaskoczeni Żarów 2-2.
15 stycznia 2012 -
Srebrny medal w skoku w dal
Pochodzący z Jaworzyny Śląskiej a startujący w barwach LKS Górnika Wałbrzych - Mateusz Jopek zdobył srebrny medal w skoku w dal na lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Dolnego Śląska juniorów młodszych.
Medal wywalczył wynikiem - 6,09 m.
Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska rozegrano w pięknej hali sportowej w czeskim Jabloncu.
14 stycznia 2012 -
Pierwsze punkty w tym roku
W pierwszym tego roku spotkaniu II ligi Siatkówki Kobiet świdniczanki zagrały mecz w Sosnowcu. W zespole zagrała pierwszy raz nowa zawodniczka MKS Świdnica - Joanna Lizner (rozgrywająca).
SMS PZPS II Sosnowiec - MKS Świdnica 1:3 w setach 25:16, 25:17, 24:26 i 25:19. Cieszy komplet punktów, mamy też nadzieję, na więcej zwycięstw siatkarek ze Świdnicy.
14 stycznia 2012 -
Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"
W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl
. . . czytaj więcej
Podaj jej imię i nazwisko, opisz w kilku słowach czego ta osoba dokonała, czym się zajmuje, dlaczego powinna znaleźć się wśród osób, które należy wyróżnić. Listę osób mieszkających na ziemi świdnickiej i dla niej zasłużonych poddamy pod ocenę w głosowaniu naszych czytelników. Każdego roku wyróżnienie "Dziennika" otrzymuje trójka "Niepowtarzalnych". Dotychczas nagroda taka trafiła w ręce:
za 2009 rok
Stanisław Gabryś - Świdnica (dzięki niemu powstało Muzeum Broni i Militariów, które jest jedną z większych atrakcji w mieście),
Marcin Konarski - Morawa koło Strzegomia (twórca i organizator największej imprezy sportowej, imprezy rangi światowej jaka organizowana jest w naszym powiecie - Pucharu Świata i Finału Pucharu Świata w WKKW),
Edmund Nawrocki - Świdnica (człowiek, dzięki, któremu większość świdniczan poznała historię miasta i dzięki, któremu pokochała je z jego barwną przeszłością),
za rok 2010
Andrzej Scheer - Świdnica (był niezwykle ciekawą oraz barwną postacią i jednocześnie bardzo skromnym człowiekiem nie dbającym o rozgłos czy popularność. W roku 1985 założył Ogólnopolski Klub Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych znany pod popularną nazwą “Bractwo Krzyżowców", któremu prezesował i poświęcał każdą wolną chwilę),
Krzysztof Czarnecki - Świdnica (dowodzi pruskim regimentem piechoty Alt Kreytzen z początku wojny siedmioletniej (1756 - 63). Grupa działa w ramach stowarzyszenia o nazwie Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej z siedzibą w Świdnicy),
Łukasz Romaniecki - Jaworzyna Śląska (fan kolejnictwa, miłośnik drezyn i właściciel jednej z nich).
Prosimy o kandydatury. >>> zobacz stronę plebiscytu.
13 stycznia 2012 -
Szlachetna rywalizacja miłośników kina
"Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć" - słowa Alfreda Hitchocka stały się myślą przewodnią IX Konkursu Wiedzy o Filmie, który odbył się 20 grudnia w murach II liceum Ogólnokształcąceggo. Przedsięwzięcie to organizowane jest cyklicznie i stało się tradycją II liceum.
W tym roku za organizację konkursu odpowiedzialna była klasa 1d pod opieką pani profesor Marioli Mackiewicz i pani profesor Haliny Kopeć, którą wspierała II e odpowiedzialna za sprawy techniczne i gastronomiczne (pyszne ciasta dla jury).
. . . czytaj więcej
W II LO gościliśmy czteroosobowe drużyny z I LO w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Liceum Ogólnokształcącego ze Świebodzic oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych (w sumie 17 drużyn).
Miłym akcentem była drużyna pań anglistek z II LO (p. prof. A. Mester, p. prof. H. Kierul, p. prof. I. Juźwa, p. prof. A. Podgórska), która wystąpiła poza konkurencją, ale zbierając w finale największą ilość punktów.
Młodzież ponadgimnazjalna zmierzyła się z sześcioma trudnymi konkurencjami przygotowanymi przez humanistów z klasy pierwszej. Uczestnicy musieli: rozwiązać test z wiedzy filmowej, ułożyć rozsypywankę ( dopasowywali aktorów i reżysera do tytułu filmu), rozpoznawali słynną muzykę filmową, zgadywali o jakiej sławnej osobie mowa, na podstawie czytanej biografii, rozpoznawali kadry z filmów fantasy i sf oraz rozpoznawali karykatury aktorów autorstwa uczennic klasy ID.
Uczestnicy podczas trwania konkursu prowadzili zdrową rywalizację, zgodnie ze słowami Erica Emmanuela Schmitta, który mawiał, że "jakość przeciwników nadaje wartość zawodom i cenę zwycięstwu".
Po ponad trzygodzinnych zmaganiach dyrekcja II LO mogła ogłosić wyniki. Łącznie przyznano 4 nagrody, zostały one ufundowane przez Starostwo Powiatowe, które wyasygnowało 300 złotych na ten cel. Czwarte miejsce przypadło drużynie z II LO (klasa 1 b), miejsce trzecie oraz drugie zajęły zespoły z I LO, natomiast zwycięstwo wywalczyła klasa 2a z II LO w składzie: Julia Pilarska, Wojciech Maruszewski, Konrad Żemojcik i Piotr Ciołek. Po raz kolejny udało się wyłonić z grona licealistów ekspertów w dziedzinie kina oraz zachęcić młodzież do edukacji filmowej.
Następny konkurs, jubileuszowy już za rok - tekst Mirosława Szkarłat
13 stycznia 2012 -
TARGIRA - już w przygotowaniu
Po raz kolejny w maju w Świebodzicach odbędzie się Festiwal Sztuki i Rzemiosła TARGIRA. To wydarzenie, zdobywające coraz więcej uznania wśród wystawców z całej Polski.
Targi tym razem przypadają na drugą połowę maja - tegoroczna edycja zaplanowana jest na 18-20 maja, jak zawsze w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6.
Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła "TARGIRA" już pracują nad organizacją imprezy. Janusz Kujat, szef Stowarzyszenia zapewnia, że tegoroczna edycja będzie równie atrakcyjna, jak minione.
. . . czytaj więcej
W poprzednich festiwalach uczestniczyli tacy znani artyści-rzemieślnicy, jak m. in. Stanisław i Jan Borowscy, artyści tworzący w szkle czy Franciszek Wiegand, twórca niezwykłych zegarów astronomicznych.
- Zapraszam serdecznie do zarezerwowania sobie tego majowego weekendu na odwiedzenie TARGIRY, postaramy się, aby jak co roku pokazali się u nas najznakomitsi rzemieślnicy i artyści sztuki użytkowej w kraju - zachęca Janusz Kujat, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.
Honorowym patronem przedsięwzięcia jest burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, targom patronują także: starosta świdnicki Zygmunt Worsa oraz prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. Jednym z patronów medialnych jest Gazeta Świebodzicka.
13 stycznia 2012 -
Akcja zima - kto pomoże w odśnieżaniu nieruchomości?
Świdnica stworzyła bazę firm, które w razie potrzeby są gotowe zająć się odśnieżaniem terenów należących do administratorów nieruchomości bądź też wspólnot.
- Zima w poprzednim sezonie pokazała, że przy dużych opadach śniegu bardzo wielu zarządców i właścicieli nieruchomości ma problem z odśnieżaniem chodników i ich posypywaniem. Nie wystarczy, że miasto wywiąże się ze swoich obowiązków. Takie obowiązki spoczywają również na innych zarządcach, o czym niestety dość często zapominają - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, który zlecił przygotowanie listy świdnickich firm gotowych do podjęcia się odśnieżania.
. . . czytaj więcej
- Szczegóły współpracy omawiane są między konkretną firmą, a zarządcą nieruchomości, bądź wspólnotą. Nasze zadanie polega jedynie na ułatwieniu kontaktu osobom, które nie są zorientowane, gdzie szukać pomocy - dodaje Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Specjalny rejestr ma powstać również dla właścicieli prywatnych nieruchomości np. domków jednorodzinnych, czy też niewielkich budynków mieszkalnych.
- Mamy informacje, że jest spora grupa mieszkańców, którzy przy niewielkich opadach śniegu bez problemu radzą sobie z utrzymywaniem porządku. Natomiast, gdy te opady są poważne zaczynają się kłopoty. Mają je, co zrozumiałe, najczęściej osoby starsze, które fizycznie nie są w stanie spełnić tego obowiązku. W związku z tym chcemy stworzyć listę świdniczan, którzy chcą pomóc innym. Jak ta pomoc ma wyglądać i jakie zasady współpracy obowiązują, obie strony ustalą między sobą - mówi wiceprezydent Pałac.
Warto pamiętać, że odśnieżanie chodników, dachów i usuwanie sopli należy do zarządców nieruchomości. Tym, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku grozi 100-złotowy mandat. Sprawa może trafić także do Sądu Grodzkiego, gdzie kara może wynieść nawet 5 tys. zł.
- Lista firm, które są gotowe zająć się odśnieżaniem będzie dostępna na stronie www.um.swidnica.pl. Adresy i numery kontaktowe będzie można uzyskać również w Departamencie Komunikacji pod nr tel. 74 8562 896 (pon.-pt. w godz. 7.30-15.30).
- Zgłoszenia od osób prywatnych, które chcą pomóc innym w odśnieżaniu przyjmowane są w Departamencie Komunikacji pod nr tel. 74 8562 896 (pon.-pt. w godz. 7.30-15.30). Lista zgłoszeń będzie publikowana na stronie urzędu miejskiego
Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników przez kolejne cztery zimowe sezony w Świdnicy będzie się zajmowała wybrana w przetargu firma - "Farma Miejska". Dodatkowo, by poprawić sytuację utrzymania zimą przystanków komunikacji miejskiej, wybrano konsorcjum firm BeBa-Awart.
Firmy wzmocniły się sprzętowo i dziś do pracy na jezdniach można skierować aż cztery pługosolarki, a także pługi lekkie z rozrzutnikiem, pługi średnie i ładowarki. Na chodnikach zarządzanych przez miasto pracować mogą mikrociągniki oraz pługi średnie z rozrzutnikiem. Do odśnieżania przystanków komunikacji miejskiej wykorzystywane będą dodatkowe mikrociągniki. W ramach akcji zima miasto ma do dyspozycji flotę blisko 20 pojazdów.
13 stycznia 2012 -
Rekordowa sprzedaż gruntu
To jedna z największych transakcji sprzedaży nieruchomości w gminie Świebodzice. 12 stycznia 2012 roku burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz podpisał akt notarialny, potwierdzający sprzedaż blisko 18 hektarów terenu pod budownictwo przy ulicy Kamiennogórskiej. Kwota, jaką udało się uzyskać za grunty, to 6.992.673 zł. - Wierzę, że w tym rejonie powstanie naprawdę urokliwy zakątek miasta, bo jest to miejsce, z którego rozciąga się wspaniała panorama Świebodzic, w pobliżu jest las, dużo zieleni.
. . . czytaj więcej
Może tu powstać wyjątkowe osiedle domków jednorodzinnych, z dobrym dojazdem, wygodnymi parkingami, placem zabaw - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Nabywcą terenu jest wałbrzyska firma Zakład Techniki Odlewniczej. Właściciel nie zdradza na razie swoich planów, wiadomo jednak, że teren przeznaczy pod budownictwo jednorodzinne wolnostojące.
Tak znacząca kwota odczuwalnie zasili budżet miasta. To z kolei oznacza, że będzie można wprowadzić do planu nowe inwestycje.
13 stycznia 2012 -
Ferie zimowe na sportowo i artystycznie
Warsztaty plastyczne, muzyczne, wycieczki, zabawy, rozgrywki sportowe oraz konkursy to tylko niektóre z atrakcji jakie zaplanowano w ramach akcji Ferie Zimowe w gminie Świdnica. W tym roku z alternatywnej formy spędzenia zimowego wypoczynku w gminie Świdnica skorzysta ponad 850 dzieci.
W roku ubiegłym oddaliśmy głos najmłodszym w zakresie pomysłów na bezpieczne i radosne spędzenie ferii zimowych.
Był to doskonały pomysł bowiem nic tak nie przyciąga dzieci i młodzież z Gminy Świdnica do aktywnego uczestnictwa w zimowym wypoczynku, jak realizacja własnych pomysłów.
. . . czytaj więcej
W tym roku wsłuchując się w potrzeby uczestników, zdecydowaliśmy zwiększyć liczbę zajęć sportowych na hali sportowej w Witoszowie o gry zespołowe, ściankę wspinaczkową, a także o wyjazdy do aquaparku w Bielawie i Świebodzicach - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
W czasie ferii zimowych będą prowadzone również zajęcia z dziećmi na świetlicach środowiskowych, które każdego roku przyciągają ponad 300 dzieci.
W trakcie pobytu organizatorzy zaplanowali wspólne gry i zabawy integracyjne, konkursy plastyczne i muzyczne, zawody sportowe a także poczęstunek i napoje.
12 stycznia 2012 -
Młodzież ma decydujące zdanie
- Powiedzcie, czego konkretnie oczekujecie, co jeszcze można tu dołożyć albo zmienić - a my to zrobimy - zachęcał na spotkaniu z młodymi ludźmi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Spotkanie poświęcone konsultacjom w sprawie budowy skateparku w mieście odbyło się w środę, 11 stycznia, w Miejskim Domu Kultury.
W MDK pojawiła się spora grupka najbardziej zainteresowanych osób - które jeżdżą na deskorolkach, rowerach, gdzie tylko się da. Młodzi ludzie już kilka dni wcześniej zanieśli do Urzędu Miejskiego swoją propozycję urządzenia skateparku.
. . . czytaj więcej
Uwagi skateowców zostały naniesione na projekt wyjściowy i mogliśmy go zobaczyć podczas prezentacji.
W spotkaniu, oprócz burmistrza Bogdana Kożuchowicza, wzięli także udział pracownicy Wydziału Infrastruktury Technicznej UM: Edmund Gmerek, koordynujący projekt oraz Kacper Nogajczyk. Obaj na bieżąco wyjaśniali młodzieży procedury i kwestie techniczne.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz zachęcał do otwartej, szczerej dyskusji.
- Nie jestem fachowcem, ale na logikę wydaje się, że należałoby zrobić coś w rodzaju trzech torów jazdy, to da możliwość pełniejszego wykorzystania skateparku - mówił burmistrz spoglądając na wizualizację. - Jest pewien margines finansowy dla tej inwestycji, więc jeśli trzeba coś dołożyć, żeby plac był bardziej użyteczny i atrakcyjny, to dołożymy.
Chłopcy z grupy reprezentującej świebodzickich skateowców przyznali, że przydałby się jeszcze jeden, nieco dłuższy box, do tzw. grindowania (to rodzaj ślizgu na murku lub metalowej barierce). Okazało się, że nie powinno być problemu z umieszczeniem tej dodatkowej przeszkody na projekcie. Młodzież wydawała się bardzo zadowolona a gdy usłyszała, że gmina może przeznaczyć na skatepark nawet 500 tys. zł - niektórym przysłowiowe "szczęki opadły".
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak kosztowna może być budowa takiego obiektu. Dopełnieniem szczęścia była informacja, że być może już podczas tych wakacji młodzi ludzie będą mogli szaleć na deskorolkach i BMX-ach na swoim skateparku.
Przypomnijmy, że skatepark ma być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie boiska "Orlik", przy ul. Rekreacyjnej. Jego wymiary to 35 na 20 metrów.
12 stycznia 2012 -
O Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą "o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta" od początku roku w każdym województwie funkcjonują komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W grudniu ubiegłego roku Wojewoda Dolnośląski powołał komisję odpowiedzialną za rozpatrywanie spraw z terenu naszego województwa.
Komisja składa się z 16 członków. Połowę stanowią specjaliści z obszaru medycyny, drugą połowę stanowią eksperci w dziedzinie nauk prawnych.
14 członków powołuje wojewoda, po jednym Minister Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta.
. . . czytaj więcej
Zadaniem Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych jest ustalenie, czy zdarzenie, które spowodowało szkoda majątkową lub niemajątkową, stanowiło zdarzenie medyczne.
Zdarzenie medyczne określone zostało jako następstwo działania niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną, w wyniku czego doszło u pacjenta do zakażenia, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. Takim działaniem może być
• diagnoza, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniające się do rozwoju choroby
• leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, w tym wykonanie zabiegu operacyjnego, w wyniku którego powstała szkoda
• zastosowanie produktu leczniczego lub wyrobu medycznego
Komisja rozpoznaje sprawy tylko i wyłącznie odnoszące się do zdarzeń medycznych będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu na terenie województwa dolnośląskiego, po 1 stycznia 2012 roku.
W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia kwota obejmująca wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia nie może być wyższa niż 100 tys. zł, w przypadku śmierci maksymalna kwota nie może przekraczać 300 tys. zł.
Odszkodowanie lub zadośćuczynienie wypłacane jest przez ubezpieczyciela szpitala. Jeżeli pacjent nie zgadza się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotę, może w przeciągu 7 dni odmówić przyjęcia przedstawionej przez ubezpieczyciela propozycji. Z uwagi na fakt, że nie ma możliwości odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela o wysokości odszkodowania, ubieganie się o wyższe świadczenie wymaga wejścia na drogę sądową.
12 stycznia 2012 -
2011 w liczbach Urzędu Stanu Cywilnego
W ubiegłym roku w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 1.405 aktów urodzeń, liczba ta jest porównywalna z rokiem 2010. Ponad 92% urodzeń miało miejsce w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy - 1.297 (1.290 - 2010 rok), niewielka część aktów to akty dzieci urodzonych zagranicą, zarejestrowane w Polsce - 98 aktów (w roku 2010 - 128).
- 53,5% noworodków, które przyszły na świat to chłopcy (98 więcej niż dziewczynek). Około 32% noworodków zostało zameldowanych w Świdnicy, 9,2% to nowi mieszkańcy gminy Świdnica, 8,7% gminy Strzegom i 8,4% gminy Żarów - mówi Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy i dodaje:
. . . czytaj więcej
- Najczęściej wybieranym przez rodziców imieniem żeńskim było imię Maja, a męskim - niezmiennie od jedenastu lat - Jakub. Bardzo popularne wśród noworodków były również imiona: Lena, Julia, Hanna, Szymon, Michał, Kacper, Wiktor.
Rodzice nadawali również swoim pociechom imiona bardzo oryginalne m. in. Aniela, Anika, Bastian, Diego, Efe, Jagna, Justyn, Luisa, Maurycy, Milla, Nico, Oriana, Teodor, Zorka.
Liczba małżeństw zawartych w ubiegłym roku na terenie Miasta Świdnicy, Gminy Świdnica i Gminy Marcinowice wyniosła 405 i zmniejszyła się o 13% w stosunku do roku 2010. 45% małżeństw zostało zawartych przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, pozostałe 55% to śluby wyznaniowe.
63 akty małżeńskie wpisano do ksiąg po zawarciu małżeństwa zagranicą 26 % więcej niż w 2010 roku.
- 71% spośród świeżo upieczonych małżonków zawierało związek małżeński po raz pierwszy. W przypadku 68% par mężczyzna brał za żonę kobietę młodszą od siebie. 17% par to związki, w których kobieta wiązała się z młodszym mężczyzną, a 15% par to małżeństwa zawierane między osobami w równym wieku - dodaje kierownik Puć-Pietrzykowska.
28 lat to największa różnica wieku dzieląca małżonków. Najstarsza osoba składająca oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński miała 86 lat.
W 2011 r. świdnicki Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 198 rozwodów o 21,21 proc. więcej niż w 2010 r. (156 przypadków) oraz przyjął 362 uznania ojcostwa (więcej o 5,5 % - 342 w 2010 r.). W minionym roku zarejestrowano 937 zgonów, liczba ta wzrosła o 4% w stosunku do roku 2010.
W 2011 roku 37 par małżeńskich zostało odznaczonych medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP, wśród jubilatów znalazły się 4 pary, które po 60 latach małżeństwa świętowały swoje diamentowe jubileusze.
11 stycznia 2012 -
Falstart już na starcie
Jakiś czas temu przedstawiciel budowanej w naszym mieście "Galerii Świdnickiej" zwrócił się do naszego serwisu o objęcie patronatem plebiscytu na nadanie nazwy nowopowstałej ulicy przylegajacej do Galerii i do rzeki . . . .
Tu właśnie nastąpił koniec naszej współpracy, postanowiliśmy nie brać udziału w tej grotesce skoro organizator rzekę Bystrzyca nazywa Witoszówką. Taka postawa naszym zdaniem to nic innego jak lekceważenie świdniczan. Ludzie, jak to ludzie, na konkurs wysłali propozycje nazw różne, od sensownych po najbardziej idiotyczne, tak idiotyczne, że zamieszczenie ich na liście i zapewne debatowanie nad nimi nie powinno mieć miejsca.
. . . czytaj więcej
Ulica przy galerii może nosić nazwę zwiazaną z handlem, przedsiębiorczością ale nadawanie jej nazywanie jej nazwiskami znanych światowych polityków, noblistów czy artystów światowej sławy jest raczej wygłupem uczestniczących w zabawie. A już chęć nazwania ulicy imieniem lokalnego samorzadowca zaczyna być niesmaczne.
Miarka przebrała się kiedy to na liście z proponowanymi nazwami organizator bez wstydu zamieścił również nazwisko . . . Adolfa Hitlera i nazwał to wielką pomysłowością mieszkańców.
11 stycznia 2012 -
LKS Stragona: Michał Konarski drugi na Partynicach
W rozegranych w miniową niedzielę na wrocławskich Partynicach Towarzyskich Zawodach w Skokach przez przeszkody Michał Konarski na kucu Lady Laura zajął drugie miejsce. W konkursie LL-Kucy, w którym startował Michał rywalizowało aż 19 kucy.
W konkursie LL-Kucy wystartowała również Natalia Stelmach na Kimie z LKS Stragony Strzegom zajmując w klasyfikacji końcowej 5 miejsce.
Barwy LKS Stragony na Partynicach w konkursach klasy L I P reprezentowały Karolina Augustyn na Campari, Agata Jodko na Fernihill Cool Diamond, Karolina Podwińska na Dzieżbie, Patrycja Tabisz na Wiwacie oraz Katarzyna Stępor na Excllent Momo i na Aspanie.
7 stycznia 2012 -
Powrót sukiennic
Do świdnickiego Rynku mogą wrócić sukiennice. Wkrótce ruszają poszukiwania najemcy, który podejmie się zorganizowania tego nieszablonowego miejsca wraz z radykalną przebudową. W zamian za to może liczyć na zwolnienie z czynszu nawet przez 4 lata w samym sercu Świdnicy - Rynku.
Według planu Sukiennice Świdnickie mogą powstać w bloku śródrynkowym na parterze kamienicy Rynek 39-40. - Budynek ten powstał w latach 70-tych na miejscu historycznych sukiennic. Dokładnie w tym miejscu, gdzie kiedyś istniały tak zwane kamery, czyli kramy sukiennicze. Chcielibyśmy, by namiastka sukiennic wróciła do Świdnicy. Na parterze kamienicy jest wolny lokal, więc jest na to szansa. Jeśli pomysł się sprawdzi, może być wykorzystany również w innych lokalizacjach - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
. . . czytaj więcej
Ogłoszony został przetarg, który ma pomóc w znalezieniu najemcy ponad 124-metrowego lokalu. Po zaaranżowaniu wejść w nowym miejscu zostanie stworzony naturalny dostęp do ośmiu kramów stylizowanych na historyczne.
- To doskonałe miejsce, gdzie swoje dzieła mogą sprzedawać artyści, rękodzielnicy, czy też sprzedawcy wyrobów regionalnych. Zmiana lokalizacji wejścia od zewnętrznej i wewnętrznej strony budynku stworzy dodatkowe dojście do dziedzińca z odbudowywaną wieżą ratuszową. Tam planujemy nie tylko nową aranżację placu, ale też remont elewacji budynków. Wspólnie z prywatnym inwestorem możemy stworzyć naprawdę klimatyczne i nowe miejsce - uważa Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
6 stycznia 2012 -
Oczyszczalnie ścieków
Na ostatniej sesji Rady Gminy Świdnica w 2011 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Świdnica.
W tegorocznym budżecie na ten cel zaplanowanych zostało 400 tys. zł. Dotacja może być udzielona jeżeli, przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie budowana na obszarze, na którym nie przewiduje się, zgodnie z aktualnymi dokumentami planistycznymi lub programowymi Gminy, budowy zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, bądź też w przypadkach, w których podłączenie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej jest z przyczyn technicznych niemożliwe bądź ekonomicznie nieuzasadnione.
Jej przepustowość nie może także przekraczać 5m³ na dobę - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.Wnioski będą rozpatrywane w terminach 31 marca, 30 czerwca i 31 sierpnia.
. . . czytaj więcej
W przypadku wyczerpania wszystkich środków z budżetu Gminy przewidzianych na dany rok budżetowy, wnioski będą rozpatrywane w następnym roku budżetowym, pod warunkiem przeznaczenia w uchwale budżetowej środków na ten cel.
Wnioski o udzielenie dofinansowania będą rozpatrywane według kolejności ich składania.
Dotacja dla jednego przedsięwzięcia może być udzielana do wysokości:
dla oczyszczalni wybudowanej na potrzeby jednej nieruchomości - 80% kosztów, nie więcej jednak niż 4 000,00 zł (słownie: cztery tysiące złotych),
dla oczyszczalni wybudowanej na potrzeby dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą nieruchomości, stanowiących własność różnych osób - 80% kosztów, nie więcej jednak niż 5 000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych),
dla oczyszczalni wybudowanej na potrzeby nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym stanowiącym współwłasność różnych osób - 80% kosztów, nie więcej jednak niż 5 000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) pod warunkiem podłączenia wszystkich lokali do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Dotacja zostanie wypłacona po złożeniu wniosku o rozliczenie dotacji. Do wniosku należy dołączyć:
inwentaryzację geodezyjną powykonawczą lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków.
certyfikat lub aprobatę techniczną lub inne dokumenty spełniające wymagania zgodnie z obwiązującymi przepisami i normami.
końcowy protokół odbioru technicznego sporządzony przez osobę z wymaganymi uprawnieniami.
imienne faktury VAT lub rachunki na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wraz z potwierdzeniem zapłaty.
Na poczet dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być udzielona zaliczka do wysokości 80 % przewidzianego dofinansowania. Zaliczki udziela się na wniosek inwestora. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
dokument świadczący o dokonaniu zgłoszenia właściwemu organowi budowy przydomowej oczyszczalni ścieków z datą wpływu,
pisemne oświadczenia inwestora o nie wniesieniu sprzeciwu w ustawowym terminie przez właściwy organ, co do zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Warunkiem otrzymania dofinansowania ze środków na finansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków będzie odłączenie od budynku mieszkalnego zbiornika na ścieki bytowe (szamba), o ile istnieje i w zamian odprowadzenie ścieków do wybudowanej przydomowej oczyszczalni ścieków.
Dofinansowaniu nie podlegają:
koszty sporządzonej dokumentacji geodezyjnej, projektowej i odbiorczej,
koszty robocizny, wykonanej we własnym zakresie przez wnioskodawcę.
Z dofinansowania są wyłączeni właściciele nieruchomości, którzy otrzymali dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.
5 stycznia 2012 -
Zbiórka krwi
W świebodzickim Miejskim Dom Kultury przy ulicy Wolności odbyła się pierwsza w tym roku zbiórka krwi.
Zgłosiło się 28 osób, które oddały 10,5 litra krwi.
To nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja. Kolejne poboru tego tak bezcennego płynu zaplanowane są na 14 marca, 14 maja, 6 sierpnia, 1 października, 3 grudnia.
4 stycznia 2012 -
Międzynarodowe lekcje z gimnazjalistami
Studenci z Indonezji, Australii i Nowej Zelandii poprowadzą zajęcia dla świdnickich gimnazjalistów. Od 9 do 13 stycznia w Gimnazjum nr 4 ponad 120 uczniów będzie miało okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach. - Szkoła przystąpiła do projektu "Enter Your Future", który jest projektem edukacyjnym organizowanym na terenie całej Polski przez stowarzyszenie AIESEC Polska. Ma on na celu udostępnienie młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej możliwości rozwoju przedsiębiorczości oraz wrażliwości kulturowej. Szkolenia i warsztaty w projekcie "Enter Your Future" to przede wszystkim połączenie ciekawego materiału i interaktywnej formy zajęć - tłumaczy Tomasz Całka, dyrektor Gimnazjum nr 4. Przez cały tydzień młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach prowadzonych w języku angielskim prze troje studentów: Khairiyę Nasution z Indonezji, która studiuje na Sebelas Maret University, Edwinę Wong z Australii, studentkę The University of New South Wales oraz Victora Yima z Nowej Zelandii, studenta Univercity of Aukland.
3 stycznia 2012 -
IPN wznowił śledztwo
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, działająca w ramach wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzi śledztwo w sprawie 30 zamordowanych osób, których szczątki odkryto w Świdnicy pod koniec lat 60.
- Sprawę prowadziła niegdyś Komisja Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, ale dochodzenie nie zostało zakończone - mówi prokurator Krzysztof Matkowski z Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. - Wznowiliśmy to śledztwo i zgodnie z procedurami zwróciliśmy się do różnych instytucji z prośbą o przejrzenie archiwów i udostępnienie nam odnalezionych ewentualnie informacji w tej sprawie. Niestety, na razie nie otrzymaliśmy żadnych informacji.. . . czytaj więcej
A sprawa zaczęła się 9 września 1969 roku. Podczas prac ziemnych, prowadzonych na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków przy ulicy Komunalnej, odkryto masowy grób ze szczątkami ludzkimi. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że są to szczątki 30 osób. Szczątki zostały przysypane warstwą wapna. W trakcie dochodzenia Komisji ds. Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce przyjęto, że zgon ofiar nastąpił w okresie II wojny światowej. Szczupłość dowodów i materiałów źródłowych nie pozwala na razie tego potwierdzić, ale i zakwestionować. Mogło się przecież zdarzyć, że ofiary mordu zginęły po 1945 roku i zostały po kryjomu pochowane.
Nie byłby to zresztą pierwszy taki przypadek w Świdnicy. W 2001 roku podczas konferencji we Wrocławiu w Instytucie Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu ujawniła listę 186 miejsc grzebania ofiar zbrodni aparatu bezpieczeństwa w latach 1944-1956. Na liście tej, jako miejsce pochówku ofiar, znajduje się również Świdnica (cmentarz komunalny przy ulicy Łukasińskiego). - Prawdopodobnie chodzi o jego nieużywaną dzisiaj część po prawej stronie drogi na osiedle Zawiszów - mówi radny Mariusz Barcicki, który od lat interesuje się tym tematem. - Rozmawiałem kiedyś z jednym ze świdniczan, który wspominał, że był naocznym świadkiem, jak w latach 50. grzebano potajemnie ofiary UB na cmentarzu przy alei Brzozowej, po prawej stronie od wejścia, na stoku cmentarza.
Czy na pewno były więc to ofiary terroru hitlerowskiego, czy też polskiego aparatu bezpieczeństwa z lat powojennych, co ze zrozumiałych względów w czasach, kiedy dokonano odkrycia, byłoby zatuszowane? - Z dostępnych nam źródeł nie wynika, co stało się z odnalezionymi przy ulicy Komunalnej szczątkami około 30 zamordowanych osób. Prawdopodobnie zostały ekshumowane, ale nie posiadamy informacji, gdzie zostały pochowane - dodaje prokurator Krzysztof Matkowski.
2 stycznia 2012 -
Zawody w skokach na rozpoczęcie roku
Zawody Towarzyskie w skokach przez przeszkody rozpoczną kolejny rok imprez w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie. Pierwsze w nowym roku zawody zostaną rozegrane w piątek 6 stycznia, początek o godzinie 12.00.
2012 rok będzie bardzo emocjonujący. Tegoroczny kalendarz imprez LKS Stragony Strzegom jest bardzo bogaty. W Morawie odbędzie się ich aż 22 - największe i najważniejsze to Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW.
. . . czytaj więcej
Zawody Strzegom Horse Trials, podczas których rozgrywany jest konkurs Pucharu Świata to największa impreza jeździecka w tej części Europy. W terminie 1-3 czerwca 2012 roku Strzegom już po raz dziesiąty stanie się światową stolicą jeździecką. Podczas tej niebywałej gali rozegranych zostanie pięć konkursów międzynarodowych, w tym konkurs Pucharu Świata. Mistrzostwa Europy Juniorów z kolei to zdecydowanie najważniejsza w Europie impreza w kategorii wiekowej junior. W jeździectwie kategoria wiekowa junior obejmuje zawodników pomiędzy 14 a 18 rokiem życia. Mistrzostwa odbędą się na Hipodromie im 14.Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie k/Strzegomia w dniach 6-9 września 2012 roku.
O tym jak ważne są dobre występy w kategoriach juniorskich przekonało się już większość Europejskich Federacji Jeździeckich, stąd spodziewamy się udziału około 17 reprezentacji narodowych i około 80 zawodników. Wśród nich nie zabraknie reprezentantów Polski. Polska z racji gospodarza imprezy ma prawo wystawić podwójną liczbę uczestników tj. 12 zawodników, w tym aż 3 z nich to reprezentanci LKS Stragony Strzegom.
Będzie to z pewnością ważny i bardzo emocjonujący rok.
kalendarz zawodów - 2012
styczeń - 06.01.2012 ZT - skoki
luty - 18.02.2012 ZT - skoki
marzec - 03.03.2012 ZT - ujeżdżenie
04.03.2012 ZT -
24.03.2012 Egzamin na odznaki
24.03.2012 Święto Wiosny
kwiecień - 01.04.2012 ZR - skoki
21.04.2012 Egzamin na odznaki
maj - 26-27.05 Eliminacje OOM
27.05.2012 ZR - skoki
czerwiec - 01-03.06.2012 Strzegom Horse Trials
17.06.2012 Piknik Rodzinny z końmi
30.06.2012 ZR - skoki
lipiec - 01.07.2012 Egzamin na odznaki
sierpień - 11.09.2012 Egzamin na odznaki
12.08.2011 ZR - skoki
wrzesień - 06-09.09.2012 MEJ, MPMK
22-23.09.2012 ZO WKKW
październik - 14.10.2012 Egzamin na odznaki
27.10.2012 Hubertus: ZT - skoki i Biesiada Hubertusowa
listopad - 24.11.2012 Andrzejki: ZT - skoki i Zabawa Andrzejkowa
grudzień - 15.12.2012 Gwiazdka: ZT - skoki i Biesiada Wigilijna
2 stycznia 2012 -
Wszystkiego najlepszego na ten Nowy Rok
Tłumy rozbawionych świebodziczan witały Nowy 2012 Rok na zabawie sylwestrowej w Rynku. Tradycyjnie samorząd przygotował mnóstwo atrakcji, konkursy z nagrodami, świetną muzykę i wyjątkową atmosferę.
Tuż przed północą do bawiących dołączył burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Elżbietą Horodecką.
Burmistrz złożył mieszkańcom miasta najserdeczniejsze życzenia noworoczne, a punktualnie o północy strzeliły korki szampanów i wszyscy złożyli sobie życzenia pomyślności i szczęścia. Dodatkową atrakcją był widowiskowy pokaz sztucznych ogni, które rozświetliły sylwestrową noc niesamowitymi barwami.
2 stycznia 2012 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
W czwartej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej tylko "LA Liga" bez problemów ograła i to wysoko bo aż 20:4 swojego rywala z Bolesławic (8 goli w tym meczu zdobył lider strzelców Grzegorz Borowy). W pozostałych dwóch meczach o zwycięstwo walczono do ostatnich minut: AC Wymiatacze - Znajomi Fryzjera 8:6 (2:4) i Glob Max-Fair Play 10:8 (6:4).
Kolejność zespołów po czwartej kolejce: 1. LA Liga - 12 punktów, 2. Glob Max - 9 punktów, 3. Fair Play - 6, 4. AC Wymiatacze - 6,
5. Znajomi Fryzjera - 3 punkty, 6. Drużyna Jarka i 7. XXL Bolesławice bez punktów.
2 stycznia 2012 -
Szczątki kostne mamuta koło Żarowa
W 2005 roku niewielka żwirownia oddalona około 3 km na północ od Żarowa, stała się znana w całej Polsce. Tutaj w ścianie wyrobiska znaleziono szczątki kostne mamuta oraz ślad pobytu człowieka z okresu górnego paleolitu. Unikalne i cieszące się ogromnym zainteresowaniem znalezisko, zostało już dzisiaj niemal całkowicie zapomniane. W ciągu siedmiu lat od wydobycia, szczątki prehistorycznego zwierzęcia doczekały się dwóch publikacji naukowych oraz badań izotopowych, przeprowadzonych w centrum biogeochemicznym Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth ("The University of Western Australia, Perth"). Całość informacji - >>> zobacz
1 stycznia 2012 -
Zwycięstwo wędkarzy
O północy, 31 grudnia zakończyło się kolejne głosowanie w "Rankingu Stron Powiatowych". W tym głosowaniu zwyciężyła strona strzegomski Serwisu Wędkarskiego Serwis dla pasjonatów wędkarstwa zgromadził - 383 głosy. Kolejne miejsca: Firma PHU Kubuś - 261, Wędkarstwo Świdnica - 233, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 151, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 122, Hodowla koni Namlikowo - 92, strona internetowa 15 ŚŚDH TROTER imienia Obrońców Wieży Spadochronowej - 80, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 55, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 27, Rock Centrum Świdnica - 27, Hufiec ZHP w Świdnicy - 16, BMWIDEO - 13, Zespół Rockowy ze Strzegomia - Cosmo Squad - 12, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 2, Tuning Club Świdnica i Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia po 1 głosie, ECS Nieruchomości, Rzeźbiarstwo - Art-Deco i Góry Sowie On-line bez głosów.
1 stycznia 2012 -
Na liście rankingowej
Miłym akcentem zakończył się rok 2011 dla Elżbiety Kielki i Klaudi Sadowskiej zawodniczek UKS SVIDA Świdnica z rocznika 1999. Według opublikowanej Dolnośląskiej Listy Rankingowej Młodzików (rocznik 1998-1999) świdnickie pływaczki w rywalizacji z rocznikiem starszym zajeły 11 miejsce Elżbieta Kielka i 21 miejsce Klaudia Sadowska.
Ranking został utworzony na podstawie wyników jakie zawodniczki uzyskały w czasie Zimowych Mistrzostw Okręgu rozegranych 25-26 listopada 2011 roku w Nowej Rudzie. Przedstawiony ranking jest podstawą do powołania Kadry Dolnego Śląska Mlodzków na rok 2012, która zostanie ogłoszona w połowie stycznia.
. . . czytaj więcej
Na liście rankingowej znaleźli się reprezentanci (dziewczęta i chłopcy) takich klubów jak: WKS Śląsk Wrocław 21 zawodników, MKS Juvenia Wrocław 6 zawodników, AZS - AWF Wrocław 3 zawodników, MKS Piast Głogów 2 zawodników, UKS Koral Wrocław 2 zawodników, UKS Orka Lubań 2 zawodników, Just Swim Jelenia Góra 1 zawodnik, MKS Aquarius Bielawa 1 zawodnik, MKS Płetwal Polkowice 1 zawodniczka, Wankan Legnica 1 zawodniczka, ULKS Wodny Świat Kudowa Zdrój 1 zawodniczka, ATOL Oleśnica 1 zawodniczka.