31 stycznia 2012 - Rusza - "Condizione Health & Fitness"

Już 9 marca 2012, wraz z otwarciem Galerii Świdnickiej, otwarty zostanie długo oczekiwany przez wielu Świdniczan klub fitness - Condizione Health & Fitness. Będzie to największy i zarazem najnowocześniejszy obiekt tego typu w całym regionie.
Przedsprzedaż kart członkowskich klubu rozpocznie się 6 lutego 2012.
Kartę w promocyjnej cenie 99 złotych za miesiąc będzie można nabyć na stoisku Condizione w markecie TESCO w Świdnicy. Na powierzchni ponad 900 m2 klub będzie oferował swoim członkom m.in. . . . czytaj więcej


31 stycznia 2012 - Trwa sprawdzanie ofert na dyrektora pogotowia

11 ofert wpłynęło na ogłoszony po raz drugi konkurs na dyrektora SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy. Właśnie trwa sprawdzanie wszystkich złożonych ofert. Planuje się, że rozmowy z kandydatami rozpoczną się pod koniec lutego.
Dzisiaj, równo w południe pracę rozpoczęła komisja konkursowa, która wybierze nowego szefa świdnickiego pogotowia. W pierwszym etapie pod lupę wzięto oferty złożone przez kandydatów zainteresowanych objęciem tego stanowiska.
Komisja sprawdzi, czy zawierają wszystkie niezbędne załączniki i oceni je pod względem formalnym. . . . czytaj więcej


31 stycznia 2012 - Zero bójek, czyli podsumowanie pracy policji

Mniej zdarzeń, większa wykrywalność i skuteczność - takimi wynikami chwalili się świebodziccy policjanci podczas dorocznej odprawy Komisariatu Policji w Świebodzicach. Mundurowych gościł tradycyjnie w ratuszu burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Doroczna odprawa odbyła się w poniedziałek, 30 stycznia, w sali narad ratusza.
Oprócz szefów świebodzickiego komisariatu: komisarza Piotra Galickiego i podinsektora Roberta Brożyny oraz gospodarzy czyli burmistrza Bogdana Kożuchowicza, przewodniczącej RM Elżbiety Horodeckiej i radnych członków Komisji Bezpieczeństwa z przewodniczącym Lesławem Podhaliczem, wzięli w niej udział także zaproszeni goście. . . . czytaj więcej


31 stycznia 2012 - Galeria Świdnicka zatrudni

Zarząd Galerii Świdnickiej zatrudni osoby na stanowiska:
Pracownik Techniczny - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, praktyczna znajomość prac budowlano - instalacyjnych, dążenie do podnoszenia kwalifikacji.
Uprawnienia SEP E, obsługa komputera. Mile widziane: uprawnienia do obsługi podestów ruchomych, uprawnienia do obsługi kotłów gazowych E.
Pracownik monitoringu - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, odporność na stres, sumienność w wykonywanej pracy.
Mile widziane: doświadczenie w obsłudze systemów telewizji przemysłowej, doświadczenie w obsłudze systemów p.poż. CV ze zdjęciem należy przesyłać na adres: krystianswigost@rankprogress.pl


31 stycznia 2012 - Spotkanie z mieszkańcami osiedla Zawiszów

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców osiedla Zawiszów na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej części miasta.
Spotkanie zaplanowano na 1 lutego, środę, na godzinę 17.00 w holu Szkoły Podstawowej numer 1 przy ulicy Galla Anonima 1 w Świdnicy.31 stycznia 2012 - ZINA będzie pysznie karmić

Pięć odważnych pań, które korzystało ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej, założyło Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną ZINA.
Będą prowadzić jadłodajnię, świadczyć catering. Wcześniej, przez kilka miesięcy, brały udział w projekcie systemowym "Wiesz więcej, żyjesz lepiej".
Nauczyły się tu podstaw gastronomii, obsługi kelnerskiej, ale także prowadzenia własnego biznesu. Spośród 7 uczestniczek 5 zdecydowało się podjąć wyzwanie i założyć działalność. . . . czytaj więcej


31 stycznia 2012 - Aby dzieciom nie nudziło się w czasie ferii

Młodzi członkowie jaworzyńskiego Klubu Młodzieżowego postanowili zadbać o to, aby dzieciom nie nudziło się w czasie ferii. Przez cały drugi tydzień poświęcili swój czas na organizację ferii zimowych z Klubem Młodzieżowym. Wraz z opiekunami przygotowali wiele zabaw i konkursów. Każdy dzień miał inny temat przewodni.
Były zawody sportowe, konkursy w grach stolikowych i nauka tańca. Najbardziej atrakcyjne okazały się dwa ostatnie dni.
W czwartek wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na osiem grup i wyruszyli na miasto (pod czujnym okiem opiekunów), aby zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi specjalnie dla nich. Była to Gra Miejska o Jaworzynie. . . . czytaj więcej


31 stycznia 2012 - Tłumnie kolędowali w Lutomi i Krzczonowie

Spotkania noworoczne w Lutomi Górnej i Krzczonowie zakończyły bogaty w tym roku okres kolędowania w Gminie Świdnica. Przez cały styczeń w 13 sołectwach niespełna tysiąc mieszkańców gminy spotkało się przy tradycyjnym stole, radośnie śpiewając kolędy i składając sobie życzenia.
Najliczniej na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli seniorzy z Lutomi Górnej, Lutomi Dolnej, Stachowic i Stachowiczek. W ubiegłą sobotę świetlica w Lutomi gościła dwieście osób, w tym najstarszą seniorkę panią Anastazję Wyka ze Stachowiczek, która w tym roku świętuje swoje 97 urodziny. . . . czytaj więcej


31 stycznia 2012 - Z wizytą w Nymburku

26 stycznia 2012 roku to dzień pełen przygód i niespodzianek. Dzień, podczas którego młodzi Radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie wspólnie z Burmistrzem Miasta Żarów Leszkiem Michalakiem oraz grupą Radnych z "dorosłej" Rady: Urszulą Ganczarek, Iwoną Nieradką oraz Tadeuszem Dalgiewiczem mieli okazję zwiedzić nasze czeskie miasto partnerskie - Nymburk, a przy okazji także Pragę.
Pierwszym punktem tej niezapomnianej wycieczki była wizyta gościnna u starosty nymburskiego, jak również zwiedzanie tego pięknego miasteczka. . . . czytaj więcej


31 stycznia 2012 - Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012

3. lutego rozpoczynają się we Wrocławiu czwarte Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012. Trzydniowe święto turystyki co roku przyciąga tysiące odwiedzających i setki wystawców. W tym roku strategicznym regionem partnerskim jest województwo lubelskie.
Wszystko odbędzie się w wyremontowanej Hali Stulecia w dniach 3-5 lutego. Na targach Dolnoślązacy znajdą oferty na wymarzone wakacje z całego świata, bo hasło tegorocznej edycji brzmi: "Podróże zaczynają się od marzeń!". Swoją ofertę zaprezentują zarówno biura podróży, jak i regiony. . . . czytaj więcej


30 stycznia 2012 - Skład komisji wybrany

Już wiadomo, kto będzie oceniał wnioski złożone przez organizacje pozarządowe o dofinansowanie w ramach ogłoszonych konkursów na realizację zadań z zakresu kultury, sportu i promocji zdrowia. Oferty można było składać do Starostwa Powiatowego w Świdnicy do 20 stycznia. Do rozdysponowania jest kwota 115 tysięcy złotych.
Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu wybrał już skład komisji, która będzie oceniała oferty organizacji pozarządowych na dofinansowanie realizowanych przez nie przedsięwzięć sportowych, kulturalnych i z zakresu ochrony zdrowia. W sumie wpłynęło 56 wniosków. W skład Komisji Oceniającej weszło trzech przedstawicieli z sektora pozarządowego: Elżbieta Dudziak z Ligii Kobiet Polskich, Lech Stankiewicz z MKS Świdnica oraz Teresa Borek z PCK. . . . czytaj więcej


30 stycznia 2012 - Kolejny sukces zawodników Stragony na Partynicach

W rozegranych w niedzielę trzecich z cyklu Towarzyskich Zawodach w skokach przez przeszkody o Puchar Firmy Hedan zawodnicy LKS Stragony Strzegom odwiesili kolejne sukcesy - Natalia Stelmach na Kimie wygrała konkurs LL-kucy. Michał Konarski w tym samym konkursie był czwarty.
W klasyfikacji końcowej, podsumowującej wyniki ze startów we wszystkich trzech impreza z cyklu o Puchar Firmy Hedan. Michał Konarski uplasował się na pucharowym podium, zajmując drugą lokatę. Natalia Stelmach zajęła miejsce tuż za podium - była czwarta.


30 stycznia 2012 - Inauguracja Lutomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dzisiaj o godzinie 16.00 w bibliotece w Lutomi Górnej odbędzie się uroczysta inauguracja Lutomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy wykład poprowadzi dr Norbert Wójtowicz z Istytutu Pamięci Narodowej, pt. "Masoneria - fakty i mity".
Kolejne zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu, na które zaproszono m.in. dietetyka, ratownika medycznego, zielarza, przewodnika sudeckiego, instruktora nordic walking.
Przewidziane są także zajęcia usprawniające i wzmacniające kręgosłup, wyjazdy do teatru, kina, opery oraz do najciekawszych dolnośląskich atrakcji turystycznych.
Dla dzieci i młodzieży otwieramy dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego oraz capoeiry (brazylijskiej sztuki walki). . . . czytaj więcej


30 stycznia 2012 - Świetlica środowiskowa w Siedlimowicach powraca

Od 1 lutego liczba świetlic środowiskowych w gminie Żarów zwiększy się o kolejne dwie placówki: w Bukowie i w Siedlimowicach. W związku z kończącymi się feriami zimowymi oraz reaktywacją świetlicy w Siedlimowicach, 25 stycznia 2012 roku odbyło się ognisko integracyjne dla dzieci i młodzieży.
W organizację tej imprezy zaangażował się Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie wraz z Sołtysem, Przewodniczącym Rady Sołeckiej oraz mieszkańcami wsi. Spotkanie, które w założeniach miało mieć charakter zapoznawczy, szybko przerodziło się w piknik rodzinny i integrację mieszkańców wsi. . . . czytaj więcej


30 stycznia 2012 - XII Turniej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"

Wystartowały zapisy do XII Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" - zwycięzcy w nagrodę wyjadą w niezwykłą podróż na mecz Mistrzów Euro 2012.
Ruszyły zapisy do XII Turnieju Piłki Nożnej Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku, czyli Mistrzostw chłopców i dziewcząt w kategorii U-10.
Zwycięzcy tegorocznej edycji rozgrywek otrzymają niezwykłą nagrodę w postaci wyjazdu na mecz Mistrzów Europy, wyłonionych podczas zawodów, które rozegrane zostaną w Polsce i na Ukrainie. . . . czytaj więcej


30 stycznia 2012 - Spotkanie noworoczne w gminie Żarów

Spotkania noworoczne stały się już naszą gminną tradycją. Organizowane na progu nowego roku, są dobrą okazją do oceny czasu, który minął, do refleksji i integracji wokół zadań, które przyjdzie władzom miasta w kolejnych miesiącach podejmować.
Z tego właśnie względu, 25 stycznia zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym spotkaniu noworocznym Burmistrza Miasta Żarów, zorganizowanym w restauracji Żarmed w Żarowie. . . . czytaj więcej


29 stycznia 2012 - Awans w rozgrywkach

Siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" pokonały wczoraj w meczu wyjazdowym zespół SPS AZS Politechnika Częstochowska.
Dzięki temu zwycięstwu świdniczanki awansowały na siódme miejsce w tabeli. AZS Politechnika Częstochowska - MKS Świdnica 1:3 w setach 24:26, 22:25, 25:22, 19:25. Pozostałem wyniki: Częstochowianka Częstochowa - AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 1:3, Sokół 43 AZS AWF Katowice - Silesia Volley II 2:3, UKS Krzanowice - SMS LO2 Opole 3:2, MCKiS Jaworzno - SMS PZPS II Sosnowiec 3:0.
Kolejny mecz już 11 lutego. Do Świdnicy zawita trzeci zespół rozgrywek AZS AWF Sokół 43 Katowice mający tylko dwa punkty mniej niż lider tabeli - Silesia Volley II Sokół/MOSiR Chorzów/Mysłowice. Mecz odbędzie się w Hali Sportowa na Osiedlu Zawiszów o godzinie 15.00.


29 stycznia 2012 - Zwyciężyli w Radomiu

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" przełamał serię sześciu kolejnych porażek i wzbogacił się o cenne dwa punkty kosztem rywala z dołu tabeli.
Po dramatycznym spotkaniu świdniczanie pokonali w Radomiu AZS Politechnikę 26:25 (13:14). Dzięki wygranej świdnicka ekipa opuściła strefę spadkową i awansowała na bezpieczne, dziewiąte miejsce.
Za tydzień rywalem ŚKPR-u będzie wicelider tabeli - Gwardia Opole (sobota 4 lutego, godzina 18.00, hala na osiedlu Zawiszów). AZS Politechnika Radom - ŚKPR Świdnica 25:26 (14:13) W tabeli z dwunastoma zwycięstwami i jednym remisem prowadzi KS Czuwaj Przemyśl. Kolejne miejsca zajmują: 2. KS Gwardia Opole, 3. KSSPR Końskie, 4. MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, 5. GKS Olimpia Piekary Śląskie, 6. KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, 7. KS Viret CMC Zawiercie, 8. ASPR Zawadzkie, 9. ŚKPR Świdnica, 10. AZS Politechnika Radomska, 11. MTS Chrzanów, 12. AZS AWF Biała Podlaska.


29 stycznia 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W ósmej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej zanotowano następujące wyniki: XXL Bolesławice - Znajomi Fryzjera 9:9 (3:6), Drużyna Jarka - Fair Play 6:12 (3:3), Glob Max - La Liga 7:10 (5:5).
Zaległy mecz siódmej kolejki pomiędzy Znajomi Fryzjera - Drużyna Jarka zakończył się wynikiem 10:8 (2:5).
Kolejność zespołów po ósmej kolejce: 1. La Liga - 21 punktów, 2. Glob Max - 15, 3. Fair Play - 15, 4. AC Wymiatacze - 9, 5. Znajomi Fryzjera - 7, 6. XXL Bolesławice - 2, 7. Drużyna Jarka - 1 punkt.
Najlepszym strzelcem z 36 bramkami jest Grzegorz Borowy (LA Liga).


29 stycznia 2012 - Nowi dzielnicowi w gminie Świdnica

W związku z awansem zawodowym dotychczasowych dzielnicowych gminy Świdnica, służbę w gminie rozpoczyna dwóch nowych: Mł. Asp. Dawid Wąsowski i St. Sierż. Adam Kłyszejko.
Nowi funkcjonariusze zastąpią tym samym poprzednich dzielnicowych: St. Asp. Remigiusza Strzelczyka oraz Asp. Grzegorza Mroza.
Ówczesny dzielnicowy R. Strzelczyk na terenie gminy pełnił służbę przez 10 lat. Nowe zmiany obejmują także rejony dzielnicowych, dlatego też poniżej prezentujemy aktualne rejony służbowe: . . . czytaj więcej


28 stycznia 2012 - Nowy zarząd zaczyna pracę

Podczas Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich 18 stycznia wybrano nowy zarząd, który kierować będzie pracami SPiKŚ przez kolejne dwa lata. Na czele zarządu stoi Jacek Domejko, któremu funkcję prezesa postanowiono powierzyć już rok temu. Przez ostatnie dwanaście miesięcy przygotowywał się zatem do nowej roli, uczestnicząc w spotkaniach, prowadzonych przez Edwarda Szywałę.
- Edward Szywała bardzo wysoko ustawił poprzeczkę, łatwo więc nie będzie. Na pewno wyparowaliśmy wspólnie pewien nienaruszony fundament, na który składają się tradycje wypracowane przez lata, imprezy, które a stałe wpisały się w kalendarz SPiKŚ. . . . czytaj więcej


28 stycznia 2012 - Gramy przy stole bez komputera

Już po raz szósty ponad dwustu młodych ludzi zasiadło jesienią przy stolikach w swoich świetlicach aby wywalczyć udział w finale rozgrywek w chińczyka i warcaby. Odbywa się to w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 13 i powyżej - bez ograniczeń wiekowych. Finał miał miejsce w okresie ferii zimowych kolejno w większych świetlicach gminy Marcinowice.
W tym roku sześćdziesięciu zawodników z siedemnastu świetlic spotkało się na świetlicy w Mysłakowie. Zawody rozgrywano w systemie "każdy z każdym". Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali instruktorzy i gospodarze świetlic. . . . czytaj więcej


28 stycznia 2012 - Zmodernizowana oczyszczalnia w Krzyżowej

Świdnickie Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. zakończyło realizację zadania o nazwie "Przebudowa modernizacyjna oczyszczalni ścieków SUPERBOS-150 w miejscowości Krzyżowa". Ogólna wartość przedsięwzięcia wyniosła 579.775,32 zł brutto w tym dofinansowanie - pożyczką ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stanowiło kwotę 275.000,00 zł.
Istniejąca oczyszczalnia ścieków SUPERBOS-150 wybudowana została w 1995 roku. Zlokalizowana jest na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Obecnie do oczyszczalni dopływają ścieki pochodzące z kompleksu pałacowego Fundacji oraz z pobliskich wsi Krzyżowa i części Grodziszcza. . . . czytaj więcej


27 stycznia 2012 - Ponad tona przeterminowanych leków zabezpieczona

Ponad 1,1 tony przeterminowanych leków udało się zebrać w Świdnicy w 2011 roku. Za transport i utylizację zużytych leków miasto zapłaciło 6 tysięcy złotych.
Udana zbiórka to efekt systemu zbierania odpadów medykamentów, który w 2009 roku wspólnie zorganizowały władze powiatu świdnickiego, miast i gmin, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Leki, które straciły termin ważności zawierają związki chemiczne i mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Od trzech lat można się ich pozbyć wrzucając do pojemników w 15 aptekach. . . . czytaj więcej


27 stycznia 2012 - Zawodnicy Stragony szkolą się. Kolejne zawody

Zawodnicy LKS Stragony Strzegom mają za sobą dwa bardzo intensywne dni treningowo-szkolniowe. W czwartek i piątek w tym tygodniu odbyli treningi skokowe z Rudolfem Mrugałą oraz ujeżdżeniowe z Elżbietą Morciniec.
W czwartek zawodnicy doskonalili swoje umiejętności skokowe po okiem Rudolfa Mrugały - wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody, uczestnika 46 Pucharów Narodów, pierwszego zwycięzcy Ligii Środkowoeuropejskiej Pucharu Świata i pierwszego po 1945 roku polskiego jeźdźca startującego w finale Pucharu Świata. . . . czytaj więcej


27 stycznia 2012 - Będą stypendia dla uczniów

Blisko 130 tysięcy złotych przeznaczy Świdnica na stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe za dwa semestry w roku szkolnym 2011/2012. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zdecydował o podziale środków dla poszczególnych szkół. Dodatkowym wsparciem objęci zostaną uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjów, prowadzonych przez miasto.
Stypendium dla ucznia wyniesie od 73 do 182 zł. Ostateczna wysokość zależna jest od średniej ocen (minimum 4,75) oraz rangi osiągnięć sportowych uzyskanych przez uczniów.
Wypłata stypendiów będzie prowadzona w szkołach. Po feriach dyrektorzy placówek przygotują listy uczniów uprawnionych do stypendium za I półrocze. Wypłaty po uzgodnieniu, będą realizowane do połowy lutego.


26 stycznia 2012 - Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012

3. lutego rozpoczynają się we Wrocławiu czwarte Międzynarodowe Tragi Turystyczne 2012. Trzydniowe święto turystyki co roku przyciąga tysiące odwiedzających i setki wystawców. W tym roku strategicznym regionem partnerskim jest województwo lubelskie.
Wszystko odbędzie się w wyremontowanej Hali Stulecia w dniach 3-5 lutego. Na targach Dolnoślązacy znajdą oferty na wymarzone wakacje z całego świata, bo hasło tegorocznej edycji brzmi: "Podróże zaczynają się od marzeń!". Swoją ofertę zaprezentują zarówno biura podróży, jak i regiony. . . . czytaj więcej


26 stycznia 2012 - Tym razem Marianna Orańska

Zapraszamy na drugie spotkanie organizowane przez Akademię Aktywnych Kobiet w Świebodzicach w ramach Festiwalu Kobiecości.
Kolejną bohaterką spotkań będzie kobieta niezwykła, aktywna i przedsiębiorcza, której zawdzięczamy powstanie i rozwój uzdrowisk dolnośląskich - Marianna Orańska.
Marianna Orańska, właśc. Wilhelmina Fryderyka Ludwika Karolina z dynastii Oranje-Nassau (ur. 9 maja 1810 r. w Berlinie, zm. 29 maja 1883 r. w Reinhartshausen w Nadrenii) - królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony - Fryderyki Luizy Pruskiej (Wilhelminy von Hohenzollern). . . . czytaj więcej


26 stycznia 2012 - 13 milionów euro dla dolnośląskich firm

13 milionów euro dla najbardziej innowacyjnych firm. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła kolejny konkurs o dotacje dla dolnośląskich firm. Tym razem poprzeczka ustawiona jest wysoko - firma musi wprowadzić produkt lub technologię produkcyjną nieznane na Dolnym Śląsku.
Inwestycje, które mogą być dotowane, muszą być realizowane w jednej ze wskazanych dziedzin. Ich lista została utworzona w oparciu o Regionalną Strategię Innowacji i obejmuje m.in. takie obszary jak: nanotechnologie, inżynieria chemiczna i procesowa, farmaceutyki, technologie układów cyfrowych, mikroelektronika, robotyka, automatyka (pełna lista obszarów jest dostępna na stronie internetowej: www.dip.dolnyslask.pl) . . . czytaj więcej


26 stycznia 2012 - Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"

W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl . . . czytaj więcej


26 stycznia 2012 - Ferie z Klubem Młodzieżowym

Drugi tydzień zimowych ferii to czas zabawy zorganizowanej przez jaworzyńską młodzież. Członkowie Klubu Młodzieżowego postanowili zagospodarować wolny czas dzieciom z miasta. Poniedziałek był dniem gier. Uczestnicy, po początkowej zabawie integracyjnej, mogli rozegrać mistrzostwa w piłkarzykach stolikowych, sprawdzić swoje siły w rzutkach oraz zagrać w różne gry stolikowe.
Wspólna zabawa spodobała się wszystkim, zarówno dzieciom jak i młodzieży.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się konsola XBox i gra Guitar Hero. Kolejne dni zaplanowane przez opiekunów grupy są równie ciekawie. Dzień muzyczny. Każdy mógł zaśpiewać piosenkę z podkładem karaoke oraz nauczyć się tańczyć. Nie zabrakło również gier i wspólnych zabaw.


26 stycznia 2012 - Zakon Karmelitów w Strzegomiu

Rok 2012 to bardzo ważna data dla Strzegomia. Przypada bowiem 770 rocznica nadania praw miejskich naszemu miastu. Z tej okazji w całej gminie organizowane będą różnorodne uroczystości dotyczące tej ważnej rocznicy.
We wtorkowy wieczór, 24 stycznia w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" zapanował wyjątkowy nastrój. Za sprawą wykładu miłośnika Ziemi Strzegomskiej Krzysztofa Kaszuba słuchacze przenieśli się w historię strzegomskiego Zakonu Karmelitów, który był największym w Polsce. To właśnie Karmelici wybudowali w 1430 roku kościół i klasztor, które po licznych przebudowach przetrwały do dziś i stanowią atrakcję turystyczną Strzegomia.
Wykład poświęcony Zakonowi Karmelitów w Strzegomiu był pierwszym z cyklu "Historia Ziemi Strzegomskiej". Co miesiąc, we wtorkowe popołudnia, wykłady o historii Strzegomia będą organizowane w ramach obchodów rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Kolejne spotkanie dotyczyć będzie Zakonu Benedyktynek.


25 stycznia 2012 - "Mister Camping" ze Świdnicy

Świdnicki camping zlokalizowany w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej zajął trzecie miejsce w konkursie na najlepszy obiekt tego typu w Polsce - "Mister Camping 2011".
W ramach konkursu oceniane było m. in. zagospodarowanie i wyposażenie campingu, oferta i jakość usług dla turystów, czystość i estetyka oraz stan techniczny.
Przy dokonywaniu ostatecznej oceny brane były również pod uwagę opinie turystów z kraju i zagranicy oraz oceny publikowane w mediach. - Świdnicki camping znalazł się po raz kolejny wśród laureatów konkursu. To efekt nie tylko dobrej bazy i zarządzania nią, ale przede wszystkim zadowolenia turystów, którzy odwiedzili Świdnicę, a to przecież dla nich powstał camping - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


25 stycznia 2012 - Dworzec Świebodzice Robi się!

Już niedługo, bo jesienią tego roku pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Świebodzicach odzyska dawny blask. W najbliższym czasie na dworcu ruszą prace budowlane.
Dworzec w Świebodzicach dla PKP S.A. zmodernizuje, wybrana w przetargu, firma Marapol z Wrocławia. Umowa na modernizację dworca została już podpisana i przekazano wykonawcy plac budowy. W tej chwili wykonawca jest w trakcie organizacji zaplecza budowy.
W ramach modernizacji na dworcu zmieni się naprawdę wiele. Korzystną metamorfozę estetyczno-wizualną przejdzie wnętrze obiektu. Wyremontowany zostanie hol dworca, gdzie pojawi się nowa posadzka i pomalowane zostaną ściany i sufit. . . . czytaj więcej


25 stycznia 2012 - Przystanek w nowym miejscu

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że została wprowadzona zmiana w lokalizacji przystanków w rejonie ulicy Wokulskiego i Szarych Szeregów:
• Linie nr 4, 41 i 43 jadące w kierunku Pszenna zatrzymują się na nowym przystanku Szarych Szeregów/Wokulskiego (przy drodze krajowej nr 35),
• Linie nr 6, 52, 4, 41 i 43 jadące w kierunku centrum zatrzymują się na nowym przystanku (po stronie osiedla) usytuowanym pomiędzy ul. Szarych Szeregów i Jagienki,
• Przystanek w kierunku centrum (naprzeciwko wiaty) usytuowany pomiędzy ul. Jagienki i Zagłoby) został zlikwidowany.


25 stycznia 2012 - Gwiazdy polskiego rocka w Świebodzicach

Mega gwiazdy polskiego rocka, takie jak Hey, Acid Drinkers czy Dezerter zobaczmy w Świebodzicach wczesną wiosną.
17 marca w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji rusza Rock Festiwal. Będzie to pierwsza edycja rockowych spotkań, ale mamy nadzieję - nieostatnia.
Podczas kilkugodzinnego koncertu będzie można zobaczyć i posłuchać na żywo największe gwiazdy rockowej sceny w Polsce, a ceny biletów są naprawdę niewygórowane: od 59 w przedsprzedaży do 70 zł w dniu koncertu. Ceny biletów: 59 złotych do 12 lutego, 65 złotych od 13 lutego, 70 złotych w dniu koncertu . . . czytaj więcej


24 stycznia 2012 - Stanowisko sejmiku ws. podatku od kopalin

Na nadzwyczajnej sesji dolnośląskiego sejmiku radni przyjęli stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin nałożonego na KGHM. Za przyjęciem stanowiska głosowała także jedyna świdnicka radna sejmiku - Elżbieta Gaszyńska.
Radni wyrazili w nim zaniepokojenie tym, w jaki sposób proponowana przez Radę Ministrów opłata wpłynie na dynamikę rozwoju Dolnego Śląska. Uznali, że podatek, w wysokości zaproponowanej przez rząd, może spowodować obniżenie poziomu inwestycji w regionie, a co za tym idzie zwiększyć wskaźnik bezrobocia. W swoim apelu radni wyrażają też obawę, że zmniejszenie opłacalności wydobycia miedzi na terenie Dolnego Śląska może zniechęcić KGHM do inwestycji na terenie kraju.


24 stycznia 2012 - Konkurs na nazwę i logo schroniska

Większość ze schronisk młodzieżowych posiada swą nazwę własną np. Szarotka, Samotnia, Oleandry, Świteź. SSM w Lubachowie jako najmłodsza gminna placówka oświatowo-wychowawcza, także chciałoby poszczycić się nazwą, o którą bardzo często pytają turyści. Dlatego też Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego ogłasza dwu etapowy konkurs na nadanie nazwy własnej dla obiektu w Lubachowie.
I etap konkursu, który rozpoczyna się 1 lutego, adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Świdnica. 6 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunem opracowuje proponowaną przez siebie nazwę dla schroniska wraz z uzasadnieniem oraz propozycją znaku graficznego powiązanego z proponowaną nazwą. . . . czytaj więcej


24 stycznia 2012 - Zimowisko w Zastrużu

W atmosferze dobrej zabawy, radości i świadomości, że należy racjonalnie wykorzystywać czas wolny, uczniowie Szkoły Podstawowej w Zastrużu pod opieką nauczycieli, spędzili pierwszy tydzień ferii zimowych na zorganizowanym zimowisku. Harmonogram zimowiska został wypracowany podczas uczniowskich debat, w ramach realizacji projektów społeczno-obywatelskich. Hasłem przewodnim był ruch naukowy.
Uczestnicy, oprócz wyjazdów kulturalno-sportowych: do kina, wrocławskiej sali zabaw, na basen czy lodowisko, wzięli udział w zajęciach matematycznych w Explora Park w Wałbrzychu oraz zwiedzili Sztolnie w Walimiu. W ostatnim dniu, dzięki zaangażowaniu przyjaciół ze Szkoły Podstawowej w Jugowicach, uczestnicy zimowiska pobawili się wspólnie z uczniami tamtejszej szkoły przy ognisku, korzystając z prawdziwie zimowej aury.


24 stycznia 2012 - Galeria Świdnicka zatrudni

Zarząd Galerii Świdnickiej zatrudni osoby na stanowiska:
Pracownik Techniczny - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, praktyczna znajomość prac budowlano - instalacyjnych, dążenie do podnoszenia kwalifikacji.
Uprawnienia SEP E, obsługa komputera. Mile widziane: uprawnienia do obsługi podestów ruchomych, uprawnienia do obsługi kotłów gazowych E.
Pracownik monitoringu - wymagania: komunikatywność, wysoka kultura osobista, odporność na stres, sumienność w wykonywanej pracy.
Mile widziane: doświadczenie w obsłudze systemów telewizji przemysłowej, doświadczenie w obsłudze systemów p.poż. CV ze zdjęciem należy przesyłać na adres: krystianswigost@rankprogress.pl


24 stycznia 2012 - Konferencja w Sjolund w Danii

Młodzieżowa Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej uczestniczyła w projekcie "Having a voice, having a choice!" (Masz głos, masz wybór). Jego koordynatorem było stowarzyszenie Semper Avanti z Wrocławia, a brało udział pięć rad młodzieżowych z Dolnego Śląska. Celem projektu było "przetestowanie" kilku alternatywnych metod przeprowadzania konsultacji społecznych za pomocą fotografii, malarstwa, teatru i nowych mediów.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach, które odbyły się w Żmigrodzie w połowie sierpnia. Tam specjaliści uczyli jak we właściwy sposób przeprowadzać konsultacje. Kolejnym etapem było przeprowadzenie zajęć w swoich gminach. U nas warsztaty odbyły się dwukrotnie (w Gimnazjum i ośrodku kultury). . . . czytaj więcej


24 stycznia 2012 - Szukam rodziny

Wyjechałem ze Świdnicy w 1962 roku. Chciałbym zrobić "drzewo genealogiczne" rodziny Żyła. W związku z powyższym proszę wszystkich członków rodziny Żyła, ze strony nieżyjących już: Bronisława Żyły i Józefy Stępień/Żyła, Stanisława i Marii/Fila, żyjących: Zofii Chudzik/Sawickiej i Władysława Sawickiego z Jaworzyny Śląskiej.
Chodzi mi o kontakt z ich dziećmi i wnukami. Z wnukami Edwarda Żyły mieszkającymi w Świdnicy na placu Drzymały, z synem Ryszarda Żyły - Kamilem Żyła, który powrócił do Świdnicy z zagranicy, z dziećmi Emili Żyła/Buchowskiej z Żarowa, Laurą Buchowską, Anną Buchowską lub Dariuszem Buchowskim, z dziećmi Marii Żyła - Jakubem, Bartoszem lub Karoliną, z dziećmi Haliny Żyła która prawdopodobnie mieszka jeszcze w Świdnicy. . . . czytaj więcej


24 stycznia 2012 - Spotkanie z mieszkańcami osiedla Zawiszów

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców osiedla Zawiszów na spotkanie poświęcone bieżącym problemom tej części miasta.
Spotkanie zaplanowano na 1 lutego, środę, na godzinę 17.00 w holu Szkoły Podstawowej numer 1 przy ulicy Galla Anonima 1 w Świdnicy.23 stycznia 2012 - "Schweidnitz w Krakowie"

Kilka dni temu od mieszkańca Krakowa - Władysława Wielecki otrzymaliśmy informację, że podczas przeglądania posiadanych obrazów na jednym z nich znalazł informację, że obraz przedstawia pejzaż miasta Schweidnitz.
Autorem obrazu powstałego w 1942 roku jest Theo Johannes Mann.
Władysław Wielecki prosi zainteresowane obrazem osoby o kontakt telefoniczny 602 213 353 lub e-mailowy wladyslaw.wielecki@neostrada.pl Obraz - >>> zobacz


23 stycznia 2012 - Kolejny udany start na Partynicach i szkolenie

Zawodnicy LKS Stragony Strzegom mają na swoim koncie kolejny bardzo udany start na wrocławskich Partynicach.
W rozegranych w niedzielę zawodach w skokach przez przeszkody barwy strzegomskiego klubu reprezentowało czworo zawodników, a najlepsze wyniki należą do Karoliny Podwińskiej i Michał Konarskiego. Karolina Podwińska w konkursie klasy P na klaczy Dzieżba była trzecia. W tym samym konkursie startowała również Agata Jodko zajmując na Ebonicie szóste miejsce, a na Fernihill Cool Diamond ósme. W konkursie wystartowało 33 zawodników. . . . czytaj więcej


23 stycznia 2012 - Zmiany w kursach MPK

Od 1 lutego nastąpi ograniczenie ilości kursów autobusów na niektórych liniach komunikacji miejskiej.
- Zmiany w rozkładzie jazdy są przede wszystkim konsekwencją stale rosnących cen paliwa. Koszty przewozów są coraz większe, a możliwości budżetu ograniczone. Przypomnę, że w rozliczeniach z przewoźnikiem średnia stawka wozokilometra w 2008 roku wynosiła 5,26 zł, a w 2011 już 6,07 zł. By nie podnosić cen biletów, co odczuliby wszyscy pasażerowie, zdecydowaliśmy się na zmniejszenie ilości kursów. Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, jakie wynikają z tego faktu dla mieszkańców, dlatego wybraliśmy kursy o najmniejszej frekwencji. - wyjaśnia Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego. . . . czytaj więcej


23 stycznia 2012 - Europejski Rok Seniorów

Konferencja poświęcona aktywności osób starszych, spotkania, wyjazdy, a już teraz, podczas ferii - wyjątkowe zajęcia dla dziadków i wnucząt - tak w Świebodzicach wygląda w praktyce realizacja Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, którym ogłoszono 2012 rok.
W aktywną realizację tego hasła włączyło się Stowarzyszenie 3. Wieku, które zrzesza ponad 80. świebodziczan. - Dla nas aktywne starzenie się oznacza nieprzerwany udział w życiu społecznym naszego miasta i regionu oraz czas na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem i realizować swoje marzenia w sferze edukacji i rekreacji - mówi Jolanta Sałek, szefowa Stowarzyszenia. . . . czytaj więcej


23 stycznia 2012 - Spotkanie komisji

W piątek, 27 stycznia o godzinie 12.00, w sali konferencyjnej świdnickiego Sanepidu, odbędzie się wspólne zebranie Komisja Spraw Społecznych, Rodziny i Przeciwdziałania Bezrobociu Rady Powiatu Świdnickiego oraz Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Świdnicy. Spotkanie obu komisji związane jest z otwarciem świetlicy socjoterapeutycznej przy ulicy Westerplatte oraz oddaniem kolejnej inwestycji powiatu świdnickiego pod nazwą "Adaptacja budynku w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 15 wraz zagospodarowaniem terenu".
W ramach zadania zamontowano w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy dźwig osobowy umożliwiający niepełnosprawnym mieszkańcom załatwianie spraw w gmachu PCPR oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. . . . czytaj więcej


23 stycznia 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W siódmej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej zanotowano następujące wyniki: AC Wymiatacze - Glob Max 9:12 (4:4), LA Liga - Fair Play 15:8 (6:3). Znajomi Fryzjera - Drużyna Jarka mecz przełożony na 27 stycznia.
Kolejność zespołów po siódmej kolejce: 1. LA Liga - 18 punktów, 2. Glob Max - 15, 3. Fair Play - 12, 4. AC Wymiatacze - 9, 5. Znajomi Fryzjera - 3, 6. Drużyna Jarka - 1, 7. XXL Bolesławice - 1.
Klasyfikacja najlepszych strzelców: 31 bramek - Grzegorz Borowy (LA Liga), 25 bramek Mariusz Charytanowicz (Glob Max).


23 stycznia 2012 - Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces"

Jak co roku, ruszył największy w Polsce Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces". W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora.
Informujemy, że w Studiu Artystycznym “Katharsis" (Świdnica, ulica Zamkowa 9) można zakupić 17 płytę z piosenkami i podkładami, która jest warunkiem udziału w konkursie. Termin zgłoszeń do festiwalu upływa 28 lutego. Szczegóły na www.wygrajsukces.com.pl


23 stycznia 2012 - Gang the Funk rządzi

Grupa taneczna Gang the Funk, działająca przy Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, to roztańczona, pełna energii młodzież, która nie tylko świetnie bawi się tańcząc, ale odnosi także coraz częściej sukcesy na różnego rodzaju konkursach, promując w ten sposób Świebodzice. Niedawno "gang" wrócił z kolejnymi laurami.
14 stycznia grupa uczestniczyła w Ogólnopolskim Zimowym Spotkaniu Tanecznym w Kątach Wrocławskich. W turnieju brało udział blisko 100 drużyn z całej Polski, w różnych kategoriach wiekowych. Młodzi tancerze pokazali klasę, zdobywając wysokie, 2. miejsca w swoich kategoriach: do lat 15 - Błażej Piasecki, powyżej lat 15 - Adrianna Piasecka. . . . czytaj więcej


22 stycznia 2012 - Noworocznie w Parku Centralnym

Ponad 130 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie kolejnego Biegu Noworocznego. Trasa tradycyjnie wytyczona została malowniczymi alejkami świdnickiego Parku Centralnego. Zwycięzcą tegorocznej rywalizacji w biegu głównym został Arkadiusz Ankiel, wyprzedzając Piotra Holly (obaj z Wałbrzycha) i Dawida Guta (Świdnica).
Łącznie biegacze zostali podzieleni na 8 kategorii. Najmłodszym zawodnikiem był dwuletni Fabian Skonieczny, natomiast najstarszy biegacz to Czesław Marciniak, liczący 83 lata.
Na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe koszulki i ciepła herbata, natomiast zwycięzcy otrzymali dyplomy, pamiątkowe puchary i medale, oraz nagrody rzeczowe. . . . czytaj więcej


22 stycznia 2012 - Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek

Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek rozgrywany w Świdnicy zakończył się zwycięstwem Gwardii Wrocław. Świdniczanki zajęły w turnieju drugie miejsce przegrywając dzisiaj z Gwardią Wrocław 1:3 w setach 15:25, 19:25, 25:15, 15:25.
W drugim meczu KS Olimpia Jawor pokonała MLKS Echo Twardogóra 3:0 w setach 25:20, 25:9, 25:14.
Kolejność drużyn: 1. KS Gwardia Wrocław, 2. MKS Świdnica, 3. KS Olimpia Jawor, 4. MLKS Echo Twardogóra.


22 stycznia 2012 - Najstarszy murowany prywatny zamek

Miejscowość Wierzbna, zlokalizowana jest w obrębie Równiny Świdnickiej, której lekko pofałdowany krajobraz urozmaica wcinająca się w podłoże rzeka Bystrzyca.
Osada leży na lewym brzegu rzeki, a jej starsza część rozpościera się na stoku i krawędzi doliny. Pierwsza wzmianka pisemna dotycząca Wierzbnej pochodzi z 1209 roku i jest pierwszym śladem, piszącego się z niej rycerskiego rodu Wierzbnów, który w 1. połowie XIII wieku zaliczał się do śląskiej elity możnowładczej.
Częściowo zniszczona przez kamieniołom warownia Wierzbnów znajduje się na skalistej krawędzi doliny, która przez dzisiejszych mieszkańców Wierzbnej nazywana jest "Skałką". to fragment kolejnego interesującego tekstu autorstwa - Bogdana Mucha specjalisty d/s zbiorów muzealnych, archeologa z Żarowskiej Izby Historycznej. Tekst w całości - >>> zobacz


22 stycznia 2012 - "Wszystkie Kolory Świata"

Gimnazjum nr 4 w Świdnicy bierze udział w projekcie edukacyjnym UNICEF "Wszystkie Kolory Świata". W ramach akcji uczniowie własnoręcznie zaprojektowali i uszyli szmaciane laleczki, reprezentujące różne regiony świata.
Uczniowie włączając się do akcji, pomagają ratować życie swoich rówieśników w Sierra Leone. Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera na świecie z powodu chorób, którym można zapobiec stosując szczepionki. UNICEF planuje objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone tak, by zmniejszyć wskaźnik śmiertelności dzieci w tym kraju.
Projekt ma na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i może wiązać się z pozytywnymi emocjami. . . . czytaj więcej


22 stycznia 2012 - Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"

W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl . . . czytaj więcej


22 stycznia 2012 - Druga runda ligi Electrolux Cup

Wyniki dziewiątej kolejki rozgrywek Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup.
II liga - PKS Złoty Kłos - FC Method Men 3-11, Drink Team Świdnica - U18 Żarów 4-3, FC Wczorajsi - Mam Talent 0-1, Zryw Łażany - Nocny Team 0-2
I liga - Wektor Świdnica - Czarny Lotos 1-3, Cannabis - KKZ Zaskoczeni Żarów 3-2, PCO Oldboys - Wierzbianka Wierzbna 1-6.
Wyniki dziesiątej kolejki rozgrywek Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup.
II liga - Zryw Łażany - Mam Talent 3-1, Nocny Team - FC Wczorajsi 1-1, PKS Złoty Kłos - U18 Żarów 1-4, Drink Team Świdnica - FC Method Men 0-6,
I liga - PCO Oldboys - KKZ Zaskoczeni Żarów 2-10, Wierzbianka Wierzbna - Cannabis 2-7, Carvalet Sypko Delta Jaroszów - Czarny Lotos 5-9


22 stycznia 2012 - Liga Halowa w Piłce Nożnej - Dialog Cup

Wyniki dziesiątej kolejki spotkań Ligi Halowej w Piłce Nożnej Dialog Cup: Darbor - Kabaret 5:8, Jako Team - UKS Ślężanka Tąpała 5:0, Dortmetal - ŚFUP Servis 3:0, LS Green Świdnicaca - FC Żubry 3:18, Power Team - Chaos 2 :17.
Kolejność w rozgrywkach: 1. Chaos - 27, 2. Kabaret - 24, 3. Jako Team - 23, 4. FC Żubry - 22, 5. Dortmetal - 22, 6. Darbor - 12, 7. Power Team - 9, 8. Ślężanka Tąpała - 3, 9. ŚFUP - 3, 10. LS Green - 0.


21 stycznia 2012 - Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek

Pierwszego dnia siatkarskiego Turnieju Finałowego Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek rozgrywanego w Świdnicy zanotowano następujące wyniki:
MKS Świdnica - KS Olimpia Jawor 3:0 w setach 25:18, 25:20, 25:19,
KS Gwardia Wrocław - MLKS Echo Twardogóra 3:0 w setach 25:11, 25:11, 25:15,
MKS Świdnica - MLKS Echo Twardogóra 3:0 w setach 25:13, 25:22, 25:2,
KS Gwardia Wrocław 3:0 w setach 25:10, 25:8, 25:12.
Jutro w ostatnim dniu turnieju o pierwsze miejsce powalczą prowadzące w zawodach - KS Gwardia Wrocław i MKS Świdnica.


21 stycznia 2012 - Ferie w Szkole Podstawowej nr 315

Bogatą ofertę zajęć na ferie zimowe przygotowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 315 dla swoich uczniów. W minionym tygodniu dzieci były na lodowisku i pojechały na basen do Świebodzic.
W budynku szkolnym na uczniów czekała kafejka internetowa i różne gry planszowe. Było też malowanie palcami, tworzenie graffiti oraz odkrywanie talentów muzycznych podczas karaoke.
Odbyły się ciekawe konkursy sportowe, podczas których uczestnicy pokonywali wymyślone przez siebie tory przeszkód, stoczyli bitwę na kulki z papieru i brali udział w wyścigu na "rydwanach". . . . czytaj więcej


21 stycznia 2012 - Policja ostrzega przed domokrążcami

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie, apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.
Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. . . . czytaj więcej


20 stycznia 2012 - Partnerzy ze Świdnicy w gronie najlepszych

Świdnica w trójce miast wyróżnionych w projekcie "Postaw na eurozarządzanie". Jego celem było zbudowanie 10 lokalnych partnerstw, złożonych z członków miejskich instytucji i działaczy, związanych z promocją, turystyką i sportem oraz wspólne zbudowanie strategii promocji marki. Podczas czterech dwudniowych sesji warsztatowych, przeprowadzonych pod opieką doświadczonych trenerów powstała Strategia Promocji Marki Gminy Miasta Świdnica nazwana "Rynek Idei".
Agencja Rozwoju Innowacji - realizator projektu - postanowiła docenić aktywność i zaangażowanie świdnickiego zespołu roboczego. . . . czytaj więcej


20 stycznia 2012 - Przedłużony nabór do Konkursu Filmów Szkolnych

W piątek, 13 stycznia zamknięty został nabór filmów do trzynastej edycji Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2012. Jednak w związku z licznymi zgłoszeniami w ostatnich dniach naboru, organizatorzy postanowili przedłużyć nabór do Konkursu Filmów Szkolnych do 23 stycznia 2012 roku (decyduje data stempla pocztowego). Czas trwania filmów Szkolnych (którym wsparcia przy produkcji udzielała dowolna szkoła filmowa) nie może przekraczać 43 minut.
Najlepsze zgłoszenia zostaną zaprezentowane podczas finałów Festiwalu 19 - 22 kwietnia 2012 we Wrocławiu oraz na licznych pokazach specjalnych w kraju i za granicą, przez cały rok.
Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Festiwalu: www.kan.art.pl


19 stycznia 2012 - Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek

W dniach 21-22 stycznia odbędzie się w Świdnicy Turniej Finałowy Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorek. W sobotę, 21 stycznia o godzinie 9.30 turniej rozpocznie się meczem MKS Świdnica - Olimpia Jawor, w drugim spotkaniu wystąpi KS Gwardia Wrocław i MLKS Echo Twardogóra. O godzinie 12.30 odbędzie się mecz pomiędzy MKS Świdnica a MLKS Echo Twardogóra, drugi mecz KS Gwardia Wrocław - KS Olimpia Jawor rozpocznie się 40 minut po zakończeniu pierwszego.
W niedzielę 22 stycznia pierwszy mecz już o godzinie 10.00, zagrają: KS Olimpia Jawor i MLKS Echo Twardogóra. Drugie spotkanie pomiędzy MKS Świdnica i KS Gwardią Wrocław. Turniej odbędzie się na hali sportowej na Osiedlu Zawiszów, wstęp wolny.
Świdniczanki wystąpią w najmocniejszym składzie, z Aleksandrą Wójcik - reprezentantką Polski.


19 stycznia 2012 - Szukam rodziny

Wyjechałem ze Świdnicy w 1962 roku. Chciałbym zrobić "drzewo genealogiczne" rodziny Żyła. W związku z powyższym proszę wszystkich członków rodziny Żyła, ze strony nieżyjących już: Bronisława Żyły i Józefy Stępień/Żyła, Stanisława i Marii/Fila, żyjących: Zofii Chudzik/Sawickiej i Władysława Sawickiego z Jaworzyny Śląskiej.
Chodzi mi o kontakt z ich dziećmi i wnukami. Z wnukami Edwarda Żyły mieszkającymi w Świdnicy na placu Drzymały, z synem Ryszarda Żyły - Kamilem Żyła, który powrócił do Świdnicy z zagranicy, z dziećmi Emili Żyła/Buchowskiej z Żarowa, Laurą Buchowską, Anną Buchowską lub Dariuszem Buchowskim, z dziećmi Marii Żyła - Jakubem, Bartoszem lub Karoliną, z dziećmi Haliny Żyła która prawdopodobnie mieszka jeszcze w Świdnicy. . . . czytaj więcej


19 stycznia 2012 - Sudecki Konwent z wojewodą

O swoich zadaniach i współpracy z samorządowcami mówił wczoraj, 18 stycznia, podczas Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa.
- Przez lata kompetencje wojewody zmniejszyły się na rzecz samorządu województwa. Ale ja jako wieloletni samorządowiec cieszę się z tego. - mówił Aleksander Marek Skorupa. Spotkanie w gminie Pieszyce było okazją do poruszenia m. in. kwestii nadzoru prawnego nad uchwałami gmin, szczególnie z zakresu oświaty, przedstawienia zmian prawnych w zakresie legalizacji pobytu obcokrajowców czy zasad gospodarowania mieniem skarbu państwa. . . . czytaj więcej


18 stycznia 2012 - Pracownia ekologiczno-przyrodnicza

Multimedialne encyklopedie, sprzęt elektroniczny i komputerowy, kompasy latarki i wiele innych pomocy dydaktycznych trafiło do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Na wyposażenie pracowni schronisko otrzymało 25 tysięcy złotych z Ministerstwa Finansów na wniosek Ministra Edukacji Narodowej.
Środki przeznaczono na zakup: 10 zestawów komputerowych, urządzenia wielofunkcyjnego, krzeseł z pulpitem, stołów, szaf, gablot, tablicy, a także pomocy dydaktycznych tj. filmów DVD o tematyce ekologicznej, multimedialnych encyklopedii PWN (biologia, geografia, historia), multimedialnych atlasów (geograficzny, historyczny, przyrodniczy), map, mikroskopu z wyposażeniem, zestawów skał i minerałów. . . . czytaj więcej


18 stycznia 2012 - Setki tysięcy dla organizacji

Rozstrzygnięto konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu, promocji miasta oraz ochrony zdrowia w Świebodzicach.
W 2012 roku organizacje i kluby sportowe otrzymają łącznie blisko 450 tysięcy złotych na przygotowane przez siebie projekty. Najwięcej, bo 350 tysięcy złotych, otrzymają kluby sportowe i organizacje, zajmujące się upowszechnianiem sportu wśród dzieci i młodzieży. Pieniądze trafią także do stowarzyszeń, które pomagają osobom niepełnosprawnych, troszczą się o seniorów oraz promują miasto. . . . czytaj więcej


18 stycznia 2012 - Gmina Świdnica atrakcyjniejsza

16166, tylu mieszkańców liczyła Gmina Świdnica na dzień 31 grudnia 2011 roku. W porównaniu z rokiem 2010 to o 159 więcej nowo zameldowanych w gminie, a z 2005 to aż 661.
Najbardziej atrakcyjną miejscowością do zamieszkania w minionym roku okazała się Słotwina gdzie zameldowano 41 nowych mieszkańców, następnie Burkatów (17), Witoszów Dolny (15).
Największą liczbą urodzeń może poszczycić się Witoszów Dolny. W minionym roku w tej miejscowości na świat przyszło 14 dzieci, następnie Pszenno (13), Komorów (13), Lutomia Dolna (13) i Mokrzeszów (12). . . . czytaj więcej


18 stycznia 2012 - "Katharsis" informuje

Uczennica Studia Artystycznego “Katharsis" w Świdnica - Zuzanna Czermak wraz z instruktorem - Tomaszem Biesiadeckim wytańczyli w duecie wyróżnienie podczas XII Ogólnopolskich Zimowych Spotkań Tanecznych w Kątach Wrocławskich. To duży sukces, ze względu na wysoki poziom taneczny imprezy i ilość uczestników.
Studio Artystyczne “Katharsis" prowadzi zimowy nabór na zajęcia. Jeśli szukasz miejsca z pasją - przyjdź do nas. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych - tych co stawiają pierwsze kroki jak i osoby zaawansowane (taniec), tych którzy chcą śpiewać (wokal), grać na gitarze, malować czy zadbać o kondycję (fitness).


18 stycznia 2012 - Odprawa w ratuszu

Wynikami swojej pracy, statystyką przestępstw i planami na nowy rok pochwalą się świebodziccy policjanci w poniedziałek, 30 stycznia, podczas swojej rocznej odprawy w ratuszu. Spotkania podsumowujące rok pracy wspólnie z władzami miasta, stały się już tradycją świebodzickich stróżów prawa.
Odprawa rozpocznie się o godzinie 12.00 w sali narad urzędu. Weźmie w niej udział Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Krzysztof Niziołek burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach Piotr Galicki, funkcjonariusze komisariatu, radni.


17 stycznia 2012 - Bieg Noworoczny

Tegoroczny Bieg Noworoczny odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia. Trasa biegu jak zawsze wytyczona została w alejkach Parku Centralnego. W biegu może wystartować każdy, bez względu na datę urodzenia.
Na zwycięzców czekają statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dla pierwszych dwustu zapisanych uczestników, będą również pamiątkowe koszulki. Na wszystkich natomiast czekać będą gorące napoje.
Zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu zawodów, już od godziny 10.30 a pierwsze biegi rozpoczną się o godzinie 12.00.


17 stycznia 2012 - Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces"

Jak co roku, ruszył największy w Polsce Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces". W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora.
Informujemy, że w Studiu Artystycznym “Katharsis" (Świdnica, ulica Zamkowa 9) można zakupić 17 płytę z piosenkami i podkładami, która jest warunkiem udziału w konkursie. Termin zgłoszeń do festiwalu upływa 28 lutego. Szczegóły na www.wygrajsukces.com.pl


17 stycznia 2012 - Dzień Babci i Dziadka w Bajkowym Przedszkolu

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są wśród nich takie dwa, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To dzień 21 i 22 stycznia, który obchodzony jest jako Dzień Babci i Dziadka. Szczególny dzień, w którym wnuczki i wnukowie mogą wyrazić wdzięczność wszystkim swoim Babciom i Dziadkom za trud, poświęcenie i pomoc w ich wychowaniu.
W Bajkowym Przedszkolu w Żarowie uroczystości z okazji święta Babci i Dziadka odbyły się w dniach 12 i 13 stycznia.
Uroczyście ubrane przedszkolaki zaprezentowały inscenizacje, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i pięknie tańczyły. Swoim występem chciały podziękować babciom i dziadkom za troskliwą opiekę, poświęcony czas i wielką czułość. . . . czytaj więcej


17 stycznia 2012 - Nordic Walking z OSiR

21 stycznia, w najbliższą sobotę na świdnickim Skate Parku już po raz drugi spotkają się wszyscy, którzy uprawiają Nordic Walking, a także Ci którzy chcieliby dopiero zacząć.
O godzinie 11 pod okiem instruktora będzie można zasięgnąć wiedzy na temat tego sportu, oraz odbyć pierwsze wspólne trening.
- Bardzo się cieszymy, że nasz pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem. Na pierwszych zajęciach było kilkanaście osób, liczymy, że z czasem grupa będzie rosła a Nordic Walking okaże się dla wielu ciekawą formą spędzania czasu w sposób aktywny - mówi Edmund Frączak dyrektor OSiR. . . . czytaj więcej


17 stycznia 2012 - XV Miejsko-Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych

15 stycznia w żarowskiej sali widowiskowo-sportowej odbył się XV już Przegląd Zespołów Kolędniczych, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Uroczystego otwarcia Przeglądu dokonała Sylwia Pawlik - Sekretarz Gminy Żarów wraz z Martą Makuch - Kierownikiem Oddziału KASA Wspólnota w Żarowie i Tadeuszem Pudlikiem - Przewodniczącym Rady Miejskiej w Żarowie.
Tegoroczny Przegląd miał charakter konkursowy, do którego przystąpiło około dwustu osób w sześciu zespołach kolędniczych z Żarowa, Imbramowic i Mrowin. . . . czytaj więcej


16 stycznia 2012 - Rozśpiewane Świebodzice

Ta wyjątkowa impreza nie wymaga specjalnego reklamowania i zapraszania świebodziczan. Sala Miejskego Domu Kultury zawsze pęka w szwach, a słowa pięknych, polskich kolęd niosą się na całe miasto.
Tak było w ostatnią niedzielę, 15 stycznia, podczas dorocznego Kolędowania z burmistrzem. Tradycją kadencji Bogdana Kożuchowicza są styczniowe spotkania świąteczne, podczas których w miłej atmosferze, przy pysznych ciastkach, kawie i herbacie, uczestnicy śpiewają wspólnie - albo solo - najpiękniejsze kolędy. W niedzielne popołudnie do MDK przyszło mnóstwo ludzi, by zakosztować wyjątkowej, świątecznej atmosfery. . . . czytaj więcej


16 stycznia 2012 - Ukrył się przed policjantami

Sąd Rodzinny i Nieletnich zajmie się sprawą dwóch 16 latków, którzy wspólnie ze swoimi niewiele starszymi kolegami włamali się do domku w budowie. Skradli przewody elektryczne i żeliwny piec. Zostali zatrzymani przez policjantów. Straty na szkodę właściciela domu wyniosły 3 tysiące złotych.
Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, zostali powiadomieni przez firmę ochroniarską o włączeniu się alarmu w jednym z domów budowanych na terenie gminy Świdnica. Oficer Dyżurny na miejsce zdarzenia wysłał patrol. Po kilkunastu minutach od zdarzenia zostali zatrzymani trzej sprawcy włamania. . . . czytaj więcej


16 stycznia 2012 - Bezpieczna droga do szkoły

W roku 2011 Straż Miejska Gminy Strzegom podjęła inicjatywę i rozpoczęła cykl prelekcji multimedialnych "Bezpieczna droga do szkoły" poświęconych bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w szkołach i poza nimi.
Prelekcje, które przeprowadzono już w szkołach w Goczałkowie, Jaroszowie, Kostrzy, Stanowicach i Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Strzegomiu były skierowane do młodzieży i dzieci.
- Funkcjonariusze dokładnie tłumaczą dzieciom jak poruszać się po drodze w dzień i o zmroku, jak korzystać z przejść dla pieszych, poboczy i jaką rolę dla bezpieczeństwa odgrywają elementy odblaskowe. . . . czytaj więcej


15 stycznia 2012 - Regiment Alt Kreytzen w filmie historycznym DAAS

Feldwebel Królewskiego Pruskiego Regimentu Piechoty Alt Kreytzen - Krzysztof Czarnecki ze Świdnicy zaprasza do obejrzenia polskiego filmu historycznego DAAS w reżyserii Adriana Panka. Projekcje odbędą się w kinie Gdynia w dniach 20 - 22 stycznia o godzinie 19.00.
Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1776. Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein otrzymuje skargę na przebywającego w Wiedniu po pierwszym rozbiorze Polski żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka.
Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego z Galicji, który został ukarany i obrabowany przez sekciarzy z powodu swojego odstępstwa. . . . czytaj więcej


15 stycznia 2012 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

Wyniki ósmej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej: UKS Ślężanka Tąpała - Dortmetal 2:8, Chaos - LS Green Team 19:2, Kabaret - Jako Team 6:5, ŚFUP Servis Świdnica - FC Żubry 3:7, Darbor - Power Team 6:1.
Kolejność w rozgrywkach: 1. Chaos - 21, 2. FC Żubry - 19, 3. Dort Metal - 19, 4. Kabaret - 18, 5. Jako Team - 17, 6. Darbor - 12, Power Team - 6, 8. UKS Ślężanka Tąpała - 3, 9. ŚFUP Servis Świdnica i na 10 miejscu LS Green Team bez punktów. . . . czytaj więcej


15 stycznia 2012 - Druga runda ligi Electrolux Cup

Ruszyła runda rewanżowa rozgrywek Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup.
8 kolejka Electrolux Cup II liga - FC Wczorajsi - PKS Złoty Kłos 4-2, FC Method Men - Nocny Team 2-0, Zryw Łażany - Drink Team Świdnica 2-2, U18 Żarów - Mam Talent 3-6
8 kolejka Electrolux Cup I liga - Cannabis - Carvalet Sypko Delta Jaroszów 5-3, PCO Oldboys - Wektor Świdnica 4-2, Czarny Lotos - KKZ Zaskoczeni Żarów 2-2.


15 stycznia 2012 - Srebrny medal w skoku w dal

Pochodzący z Jaworzyny Śląskiej a startujący w barwach LKS Górnika Wałbrzych - Mateusz Jopek zdobył srebrny medal w skoku w dal na lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Dolnego Śląska juniorów młodszych.
Medal wywalczył wynikiem - 6,09 m.
Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska rozegrano w pięknej hali sportowej w czeskim Jabloncu.


14 stycznia 2012 - Pierwsze punkty w tym roku

W pierwszym tego roku spotkaniu II ligi Siatkówki Kobiet świdniczanki zagrały mecz w Sosnowcu. W zespole zagrała pierwszy raz nowa zawodniczka MKS Świdnica - Joanna Lizner (rozgrywająca).
SMS PZPS II Sosnowiec - MKS Świdnica 1:3 w setach 25:16, 25:17, 24:26 i 25:19. Cieszy komplet punktów, mamy też nadzieję, na więcej zwycięstw siatkarek ze Świdnicy.


14 stycznia 2012 - Szukamy kolejnych "Niepowtarzalnych"

W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie trzeci już Plebiscyt "Niepowtarzalni", którego organizatorem jest najstarszy na ziemi świdnickiej serwis informacyjny www.dziennik.swidnica.pl
Jeśli w Twoim środowisku znajduje się osoba, Twoim zdaniem wybitna, niepowtarzalna, zajmująca się czymś co uważasz, że zasługuje na uwagę, dokonała czegoś niezwykłego, robi to bezinteresownie, jest osobą dzięki, której świat staje się inny, lepszy - napisz do nas.
Napisz na adres redakcji - redakcja@dziennik.swidnica.pl . . . czytaj więcej


13 stycznia 2012 - Szlachetna rywalizacja miłośników kina

"Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć" - słowa Alfreda Hitchocka stały się myślą przewodnią IX Konkursu Wiedzy o Filmie, który odbył się 20 grudnia w murach II liceum Ogólnokształcąceggo. Przedsięwzięcie to organizowane jest cyklicznie i stało się tradycją II liceum.
W tym roku za organizację konkursu odpowiedzialna była klasa 1d pod opieką pani profesor Marioli Mackiewicz i pani profesor Haliny Kopeć, którą wspierała II e odpowiedzialna za sprawy techniczne i gastronomiczne (pyszne ciasta dla jury). . . . czytaj więcej


13 stycznia 2012 - TARGIRA - już w przygotowaniu

Po raz kolejny w maju w Świebodzicach odbędzie się Festiwal Sztuki i Rzemiosła TARGIRA. To wydarzenie, zdobywające coraz więcej uznania wśród wystawców z całej Polski.
Targi tym razem przypadają na drugą połowę maja - tegoroczna edycja zaplanowana jest na 18-20 maja, jak zawsze w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6.
Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła "TARGIRA" już pracują nad organizacją imprezy. Janusz Kujat, szef Stowarzyszenia zapewnia, że tegoroczna edycja będzie równie atrakcyjna, jak minione. . . . czytaj więcej


13 stycznia 2012 - Akcja zima - kto pomoże w odśnieżaniu nieruchomości?

Świdnica stworzyła bazę firm, które w razie potrzeby są gotowe zająć się odśnieżaniem terenów należących do administratorów nieruchomości bądź też wspólnot.
- Zima w poprzednim sezonie pokazała, że przy dużych opadach śniegu bardzo wielu zarządców i właścicieli nieruchomości ma problem z odśnieżaniem chodników i ich posypywaniem. Nie wystarczy, że miasto wywiąże się ze swoich obowiązków. Takie obowiązki spoczywają również na innych zarządcach, o czym niestety dość często zapominają - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, który zlecił przygotowanie listy świdnickich firm gotowych do podjęcia się odśnieżania. . . . czytaj więcej


13 stycznia 2012 - Rekordowa sprzedaż gruntu

To jedna z największych transakcji sprzedaży nieruchomości w gminie Świebodzice. 12 stycznia 2012 roku burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz podpisał akt notarialny, potwierdzający sprzedaż blisko 18 hektarów terenu pod budownictwo przy ulicy Kamiennogórskiej. Kwota, jaką udało się uzyskać za grunty, to 6.992.673 zł. - Wierzę, że w tym rejonie powstanie naprawdę urokliwy zakątek miasta, bo jest to miejsce, z którego rozciąga się wspaniała panorama Świebodzic, w pobliżu jest las, dużo zieleni. . . . czytaj więcej


13 stycznia 2012 - Ferie zimowe na sportowo i artystycznie

Warsztaty plastyczne, muzyczne, wycieczki, zabawy, rozgrywki sportowe oraz konkursy to tylko niektóre z atrakcji jakie zaplanowano w ramach akcji Ferie Zimowe w gminie Świdnica. W tym roku z alternatywnej formy spędzenia zimowego wypoczynku w gminie Świdnica skorzysta ponad 850 dzieci.
W roku ubiegłym oddaliśmy głos najmłodszym w zakresie pomysłów na bezpieczne i radosne spędzenie ferii zimowych.
Był to doskonały pomysł bowiem nic tak nie przyciąga dzieci i młodzież z Gminy Świdnica do aktywnego uczestnictwa w zimowym wypoczynku, jak realizacja własnych pomysłów. . . . czytaj więcej


12 stycznia 2012 - Młodzież ma decydujące zdanie

- Powiedzcie, czego konkretnie oczekujecie, co jeszcze można tu dołożyć albo zmienić - a my to zrobimy - zachęcał na spotkaniu z młodymi ludźmi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Spotkanie poświęcone konsultacjom w sprawie budowy skateparku w mieście odbyło się w środę, 11 stycznia, w Miejskim Domu Kultury.
W MDK pojawiła się spora grupka najbardziej zainteresowanych osób - które jeżdżą na deskorolkach, rowerach, gdzie tylko się da. Młodzi ludzie już kilka dni wcześniej zanieśli do Urzędu Miejskiego swoją propozycję urządzenia skateparku. . . . czytaj więcej


12 stycznia 2012 - O Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą "o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta" od początku roku w każdym województwie funkcjonują komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W grudniu ubiegłego roku Wojewoda Dolnośląski powołał komisję odpowiedzialną za rozpatrywanie spraw z terenu naszego województwa.
Komisja składa się z 16 członków. Połowę stanowią specjaliści z obszaru medycyny, drugą połowę stanowią eksperci w dziedzinie nauk prawnych.
14 członków powołuje wojewoda, po jednym Minister Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta. . . . czytaj więcej


12 stycznia 2012 - 2011 w liczbach Urzędu Stanu Cywilnego

W ubiegłym roku w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 1.405 aktów urodzeń, liczba ta jest porównywalna z rokiem 2010. Ponad 92% urodzeń miało miejsce w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy - 1.297 (1.290 - 2010 rok), niewielka część aktów to akty dzieci urodzonych zagranicą, zarejestrowane w Polsce - 98 aktów (w roku 2010 - 128).
- 53,5% noworodków, które przyszły na świat to chłopcy (98 więcej niż dziewczynek). Około 32% noworodków zostało zameldowanych w Świdnicy, 9,2% to nowi mieszkańcy gminy Świdnica, 8,7% gminy Strzegom i 8,4% gminy Żarów - mówi Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy i dodaje: . . . czytaj więcej


11 stycznia 2012 - Falstart już na starcie

Jakiś czas temu przedstawiciel budowanej w naszym mieście "Galerii Świdnickiej" zwrócił się do naszego serwisu o objęcie patronatem plebiscytu na nadanie nazwy nowopowstałej ulicy przylegajacej do Galerii i do rzeki . . . .
Tu właśnie nastąpił koniec naszej współpracy, postanowiliśmy nie brać udziału w tej grotesce skoro organizator rzekę Bystrzyca nazywa Witoszówką. Taka postawa naszym zdaniem to nic innego jak lekceważenie świdniczan. Ludzie, jak to ludzie, na konkurs wysłali propozycje nazw różne, od sensownych po najbardziej idiotyczne, tak idiotyczne, że zamieszczenie ich na liście i zapewne debatowanie nad nimi nie powinno mieć miejsca. . . . czytaj więcej


11 stycznia 2012 - LKS Stragona: Michał Konarski drugi na Partynicach

W rozegranych w miniową niedzielę na wrocławskich Partynicach Towarzyskich Zawodach w Skokach przez przeszkody Michał Konarski na kucu Lady Laura zajął drugie miejsce. W konkursie LL-Kucy, w którym startował Michał rywalizowało aż 19 kucy.
W konkursie LL-Kucy wystartowała również Natalia Stelmach na Kimie z LKS Stragony Strzegom zajmując w klasyfikacji końcowej 5 miejsce.
Barwy LKS Stragony na Partynicach w konkursach klasy L I P reprezentowały Karolina Augustyn na Campari, Agata Jodko na Fernihill Cool Diamond, Karolina Podwińska na Dzieżbie, Patrycja Tabisz na Wiwacie oraz Katarzyna Stępor na Excllent Momo i na Aspanie.


7 stycznia 2012 - Powrót sukiennic

Do świdnickiego Rynku mogą wrócić sukiennice. Wkrótce ruszają poszukiwania najemcy, który podejmie się zorganizowania tego nieszablonowego miejsca wraz z radykalną przebudową. W zamian za to może liczyć na zwolnienie z czynszu nawet przez 4 lata w samym sercu Świdnicy - Rynku.
Według planu Sukiennice Świdnickie mogą powstać w bloku śródrynkowym na parterze kamienicy Rynek 39-40. - Budynek ten powstał w latach 70-tych na miejscu historycznych sukiennic. Dokładnie w tym miejscu, gdzie kiedyś istniały tak zwane kamery, czyli kramy sukiennicze. Chcielibyśmy, by namiastka sukiennic wróciła do Świdnicy. Na parterze kamienicy jest wolny lokal, więc jest na to szansa. Jeśli pomysł się sprawdzi, może być wykorzystany również w innych lokalizacjach - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


6 stycznia 2012 - Oczyszczalnie ścieków

Na ostatniej sesji Rady Gminy Świdnica w 2011 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Świdnica.
W tegorocznym budżecie na ten cel zaplanowanych zostało 400 tys. zł. Dotacja może być udzielona jeżeli, przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie budowana na obszarze, na którym nie przewiduje się, zgodnie z aktualnymi dokumentami planistycznymi lub programowymi Gminy, budowy zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, bądź też w przypadkach, w których podłączenie do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej jest z przyczyn technicznych niemożliwe bądź ekonomicznie nieuzasadnione.
Jej przepustowość nie może także przekraczać 5m³ na dobę - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Wnioski będą rozpatrywane w terminach 31 marca, 30 czerwca i 31 sierpnia. . . . czytaj więcej


5 stycznia 2012 - Zbiórka krwi

W świebodzickim Miejskim Dom Kultury przy ulicy Wolności odbyła się pierwsza w tym roku zbiórka krwi.
Zgłosiło się 28 osób, które oddały 10,5 litra krwi.
To nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja. Kolejne poboru tego tak bezcennego płynu zaplanowane są na 14 marca, 14 maja, 6 sierpnia, 1 października, 3 grudnia.


4 stycznia 2012 - Międzynarodowe lekcje z gimnazjalistami

Studenci z Indonezji, Australii i Nowej Zelandii poprowadzą zajęcia dla świdnickich gimnazjalistów. Od 9 do 13 stycznia w Gimnazjum nr 4 ponad 120 uczniów będzie miało okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach. - Szkoła przystąpiła do projektu "Enter Your Future", który jest projektem edukacyjnym organizowanym na terenie całej Polski przez stowarzyszenie AIESEC Polska. Ma on na celu udostępnienie młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej możliwości rozwoju przedsiębiorczości oraz wrażliwości kulturowej. Szkolenia i warsztaty w projekcie "Enter Your Future" to przede wszystkim połączenie ciekawego materiału i interaktywnej formy zajęć - tłumaczy Tomasz Całka, dyrektor Gimnazjum nr 4. Przez cały tydzień młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach prowadzonych w języku angielskim prze troje studentów: Khairiyę Nasution z Indonezji, która studiuje na Sebelas Maret University, Edwinę Wong z Australii, studentkę The University of New South Wales oraz Victora Yima z Nowej Zelandii, studenta Univercity of Aukland.


3 stycznia 2012 - IPN wznowił śledztwo

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, działająca w ramach wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzi śledztwo w sprawie 30 zamordowanych osób, których szczątki odkryto w Świdnicy pod koniec lat 60. - Sprawę prowadziła niegdyś Komisja Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, ale dochodzenie nie zostało zakończone - mówi prokurator Krzysztof Matkowski z Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. - Wznowiliśmy to śledztwo i zgodnie z procedurami zwróciliśmy się do różnych instytucji z prośbą o przejrzenie archiwów i udostępnienie nam odnalezionych ewentualnie informacji w tej sprawie. Niestety, na razie nie otrzymaliśmy żadnych informacji.. . . czytaj więcej


2 stycznia 2012 - Zawody w skokach na rozpoczęcie roku

Zawody Towarzyskie w skokach przez przeszkody rozpoczną kolejny rok imprez w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie. Pierwsze w nowym roku zawody zostaną rozegrane w piątek 6 stycznia, początek o godzinie 12.00.
2012 rok będzie bardzo emocjonujący. Tegoroczny kalendarz imprez LKS Stragony Strzegom jest bardzo bogaty. W Morawie odbędzie się ich aż 22 - największe i najważniejsze to Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW. . . . czytaj więcej


2 stycznia 2012 - Wszystkiego najlepszego na ten Nowy Rok

Tłumy rozbawionych świebodziczan witały Nowy 2012 Rok na zabawie sylwestrowej w Rynku. Tradycyjnie samorząd przygotował mnóstwo atrakcji, konkursy z nagrodami, świetną muzykę i wyjątkową atmosferę.
Tuż przed północą do bawiących dołączył burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Elżbietą Horodecką.
Burmistrz złożył mieszkańcom miasta najserdeczniejsze życzenia noworoczne, a punktualnie o północy strzeliły korki szampanów i wszyscy złożyli sobie życzenia pomyślności i szczęścia. Dodatkową atrakcją był widowiskowy pokaz sztucznych ogni, które rozświetliły sylwestrową noc niesamowitymi barwami.


2 stycznia 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W czwartej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej tylko "LA Liga" bez problemów ograła i to wysoko bo aż 20:4 swojego rywala z Bolesławic (8 goli w tym meczu zdobył lider strzelców Grzegorz Borowy). W pozostałych dwóch meczach o zwycięstwo walczono do ostatnich minut: AC Wymiatacze - Znajomi Fryzjera 8:6 (2:4) i Glob Max-Fair Play 10:8 (6:4).
Kolejność zespołów po czwartej kolejce: 1. LA Liga - 12 punktów, 2. Glob Max - 9 punktów, 3. Fair Play - 6, 4. AC Wymiatacze - 6, 5. Znajomi Fryzjera - 3 punkty, 6. Drużyna Jarka i 7. XXL Bolesławice bez punktów.


2 stycznia 2012 - Szczątki kostne mamuta koło Żarowa

W 2005 roku niewielka żwirownia oddalona około 3 km na północ od Żarowa, stała się znana w całej Polsce. Tutaj w ścianie wyrobiska znaleziono szczątki kostne mamuta oraz ślad pobytu człowieka z okresu górnego paleolitu. Unikalne i cieszące się ogromnym zainteresowaniem znalezisko, zostało już dzisiaj niemal całkowicie zapomniane. W ciągu siedmiu lat od wydobycia, szczątki prehistorycznego zwierzęcia doczekały się dwóch publikacji naukowych oraz badań izotopowych, przeprowadzonych w centrum biogeochemicznym Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth ("The University of Western Australia, Perth"). Całość informacji - >>> zobacz


1 stycznia 2012 - Zwycięstwo wędkarzy

O północy, 31 grudnia zakończyło się kolejne głosowanie w "Rankingu Stron Powiatowych". W tym głosowaniu zwyciężyła strona strzegomski Serwisu Wędkarskiego Serwis dla pasjonatów wędkarstwa zgromadził - 383 głosy. Kolejne miejsca: Firma PHU Kubuś - 261, Wędkarstwo Świdnica - 233, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 151, Centrum Twórczej Zabawy Ale Heca - 122, Hodowla koni Namlikowo - 92, strona internetowa 15 ŚŚDH TROTER imienia Obrońców Wieży Spadochronowej - 80, Świdnicki Klubu Biegacza "Hermes" - 55, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 27, Rock Centrum Świdnica - 27, Hufiec ZHP w Świdnicy - 16, BMWIDEO - 13, Zespół Rockowy ze Strzegomia - Cosmo Squad - 12, Strona Klubu Radnych PiS Świdnica - 2, Tuning Club Świdnica i Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia po 1 głosie, ECS Nieruchomości, Rzeźbiarstwo - Art-Deco i Góry Sowie On-line bez głosów.


1 stycznia 2012 - Na liście rankingowej

Miłym akcentem zakończył się rok 2011 dla Elżbiety Kielki i Klaudi Sadowskiej zawodniczek UKS SVIDA Świdnica z rocznika 1999. Według opublikowanej Dolnośląskiej Listy Rankingowej Młodzików (rocznik 1998-1999) świdnickie pływaczki w rywalizacji z rocznikiem starszym zajeły 11 miejsce Elżbieta Kielka i 21 miejsce Klaudia Sadowska.
Ranking został utworzony na podstawie wyników jakie zawodniczki uzyskały w czasie Zimowych Mistrzostw Okręgu rozegranych 25-26 listopada 2011 roku w Nowej Rudzie. Przedstawiony ranking jest podstawą do powołania Kadry Dolnego Śląska Mlodzków na rok 2012, która zostanie ogłoszona w połowie stycznia. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii