31 marca 2012 - Klęska w Zawadzkiem - będą baraże

Niestety, z Zawadzkiego nie udało się przywieźć punktów. ŚKPR przegrał 23:31 (8:15) i może się szykować do... gry w barażach z drugoligowcem. Zwycięstwa Ostrovii i Radomia (z liderem z Piotrkowa) sprawiły, że ostatnia kolejka niczego już nie zmieni. ŚKPR zakończy rozgrywki na dziesiątym miejscu.
Podopiecznym Krzysztofa Mistaka nie wyszedł mecz z Zawadzkiem we własnej hali, nie wyszedł też rewanż na terenie rywala. Szanse na wygraną zostały pogrzebane już w pierwszej połowie. Świdniczanie słabo grali w ataku i ASPR szybko zbudował bezpieczną przewagę - w 20. minucie było 12:3 dla rywali. Do przerwy ŚKPR tracił jednak siedem bramek, a tuż po zmianie stron zbliżył się na pięć trafień (15:10). Ale nic więcej wskórać się nie dało. Gospodarze kontrolowali wydarzenia na boisku i zasłużenie zdobyli dwa punkty.


31 marca 2012 - Remis trzecioligowców ze Świdnicy

Występująca w grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi Polonia-Sparta Świdnica zremisowała w dzisiejszym meczu na własnym boisku z przedostatnim zespołem rozgrywek Arką Nowa Sól 2:2.
Świdnicka drużyna z 26 punktami zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli rozgrywek. Liderem jest MKS Oława mając 40 punktów. Drugie miejsce zajmuje Polonia Trzebnica - 31 punktów a trzecim zespołem jest Promień Żary - 31 punktów.
W najbliższej kolejce spotkań - Polonia-Sparta Świdnica zagra w Żarach z Promieniem.


30 marca 2012 - Nagrody i wyróżnienia w dziedzinie sportu przyznane

Świdniccy sportowcy, trenerzy i działacze otrzymają nagrody i wyróżnienia prezydenta Świdnicy za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej. Nagrody przyznane zostały za osiągnięcia w 2010 i 2011 rok.
Nagrody indywidualne dla zawodników: Daniel Bukowy - karate - Świdnicki Klub Kyokushinkai Karate - za rok 2010 i 2011 - w wysokości 1.500 złotych, Paulina Zdanowicz - boks - Miejski Klub Sportowy "Polonia" - za rok 2011 - w wysokości 1.000 zł, Patryk Salomon - piłka nożna - Klub Piłkarski Polonia-Sparta - za rok 2011 - w wysokości 500 zł, Agata Jodko - jeździectwo - Ludowy Klub Sportowy "Stragona" Strzegom - za rok 2010 i 2011 - w wysokości 1.000 zł. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Blisko 50 koni wystartuje w niedzielę w Morawie

Blisko 50 koni wystartuje w rozgrywanych w Morawie w najbliższą niedzielę Regionalnych i Towarzyskich Zawodach w skokach przez przeszkody.
W dziewięciu konkursach rywalizować będą zawodnicy z sześciu dolnośląskich klubów jeździeckich. Zawody zostaną rozegrane na terenie Ośrodka jeździeckiego Stragona w Morawie. Rozpoczęcie o godzinie 11.00.


30 marca 2012 - Świdnica będzie mieć Centrum przesiadkowe

Dofinansowanie budowy Centrum przesiadkowego w Świdnicy pewne. Decyzję kilka dni temu podjął Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Dzięki temu na inwestycję wartą ponad 24 mln zł miasto otrzyma blisko 16 mln zł z funduszy unijnych. Podróżni zyskają komfortowe warunki do korzystania z komunikacji kolejowej i autobusowej.
Prace przy budowie centrum rozpoczęły się w Świdnicy na jesieni 2010 roku niezależnie od decyzji o dofinansowaniu. Obecnie trwa przebudowa budynku dworca Świdnica Miasto przejętego przez Świdnicę od Polskich Kolei Państwowych. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Miejska Droga Krzyżowa

Zapraszamy gorąco mieszkańców miasta do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej, która dzisiaj, w piątek, 30 marca, przejdzie ulicami miasta. Spotykamy się o godzinie 19.30 pod Krzyżem Milenijnym na Osiedlu Sudeckim (obok stacji Orlen). Procesja przejdzie głównymi ulicami miasta pod pomnik Jana Pawła II.
Wspólna modlitwa i dźwiganie krzyża stało się w Świebodzicach kilkuletnią tradycją. Co roku w procesji uczestniczą setki świebodziczan, władze samorządowe, harcerze, organizacje.


30 marca 2012 - Ruszyła rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials

Strzegom Horse Trials to największe w tej części Europy zawody jeździeckie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. W tym roku Puchar Świata zostanie zorganizowany po raz dziesiąty.
Zawody odbędą się w terminie od 31 maja do 3 czerwca na hipodromie w Morawie koło Strzegomia. Równolegle z przygotowaniami do zawodów uruchomiony został społeczny program wolontariatu. - Sprawna organizacja tej imprezy wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Poszukujemy osób do pomocy w biurze zawodów, punktach informacyjnych, obsłudze informatycznej, przy konkursie ujeżdżenia, przy sędziowaniu terenowym, roznoszeniu ulotek oraz wielu innych zajęciach - mówi Marta Wójcik, koordynator projektu. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Startujemy z kampanią Zachowaj Trzeźwy Umysł 2012

Gmina Świebodzice po raz kolejny przystąpiła do największej ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Zachowaj Trzeźwy Umysł.
Kampanijne zadania w 2012 roku realizują zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, a także dorośli, a więc cała społeczność lokalna. W projekcie bierze udział blisko 900 zaangażowanych gmin z całej Polski, podejmując aktywną profilaktykę. Startujemy już 2 kwietnia w Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Mrowiny również mają fundusz sołecki

Mrowiny zakończyły cykl zebrań wiejskich burmistrza Żarowa z mieszkańcami. Na wczorajszym spotkaniu, 28 marca mieszkańcy jednogłośnie zdecydowali o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2013 rok. Kwotą natomiast dwudziestu dwóch tysięcy mieszkańcy Mrowin będą rozporządzać w tym roku. I tak samo wielkie mają plany i oczekiwania wobec swojej miejscowości.
-Zdajemy sobie sprawę, że dysponujemy największą kwotą funduszu sołeckiego ze wszystkich miejscowości w gminie Żarów. Tym bardziej więc z entuzjazmem przyjmujemy wiadomość o bonifikacie dziesięcioprocentowej, którą być może otrzymamy, jeśli przeznaczymy większość środków na inwestycje. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok - wejściówki

Już w najbliższy poniedziałek - 2 kwietnia, o godzinie 18:30 zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin stoczą kolejny pojedynek o ligowe punkty, tym razem powalczą z Jagiellonią Białystok.
Dla czytelników powiatowego serwisu informacyjnego www.dziennik.swidnica.pl mamy dwie podwójne wejściówki. Wystarczy przysłać swoje dane oraz dane osoby towarzyszącej takie jak: imię i nazwisko oraz numer PESEL do 30 marca do godziny 23.30 na adres redakcja@dziennik.swidnica.pl
Informacja o ewentualnym wylosowaniu wejściówki i sposobie jej odebrania przesłana zostanie do zwycięzców 31 marca.


30 marca 2012 - Nabór zawodników do Klubu KS Gryf Świdnica

Rozpoczyna się tegoroczny, wiosenny nabór nowych zawodników do Klubu KS Gryf Świdnica. Zapraszamy wszystkich chętnych. Treningi pokazowo-naborowe odbędą się w dniach: 14, 21, 28 kwietnia o godzinie 11.00 na boisku "Orlika" przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Marcinkowskiego 4-6 w Świdnicy.
Jesteśmy jedynym klubem w Świdnicy szkolącym profesjonalnie chłopców z najmłodszych roczników. Zawodnicy KS Gryf biorą udział w rozgrywkach Dolnośląskiej i Terenowej Ligi Młodzików oraz uczestniczą w licznych turniejach krajowych i międzynarodowych - zajmując wysokie lokaty. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków

"Ostatni świadek" Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków zbrodni nazistowskich i komunistycznych.
Zwracamy się do ofiar i świadków przestępstw systemu nazistowskiego lub komunistycznego o składanie zeznań przed prokuratorami Instytutu Pamięci Narodowej. Prosimy, by osoby, którym znane są przypadki takich przestępstw z lat 1939-1989, zgłaszały się z informacjami (osobiście, pisemnie lub telefonicznie) do Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.
Prokurator IPN ma ustawowy obowiązek wszechstronnego zbadania okoliczności zdarzeń, co może pozwolić na wszczęcie śledztwa w danej sprawie. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Mini siatkówka chłopców

Rozgrywki o mistrzostwo Dolnego Śląska w mini siatkówce chłopców, które noszą nazwę KINDER+SPORT 2012, i odbywały się w Szkole Podstawowej nr 50 we Wrocławiu rozpoczęły się dwoma turniejami eliminacyjnymi. Siatkarze UKS Świdnica przeszli przez eliminacje i awansowali do rozgrywek finałowych. W wielkim finale, który odbył się 27 marca uczestniczyło siedem drużyn, które grały ze sobą "każdy z każdym".
I tak, grały trzy drużyny z Wrocławia, dwie z Milicza, jedna ze Złotoryi i UKS Świdnica. Świdniczanie wygrali pięć meczów (w tym jeden walkowerem z Miliczem II) i przegrali jeden. . . . czytaj więcej


30 marca 2012 - Weronika Śliwowska recytuje najpiękniej

W poniedziałek 26 marca w Świdnickim Ośrodku Kultury odbyły się powiatowe eliminacje Konkursu Recytatorskiego " Pegazik". Świdnicę reprezentowały trzy osoby - z Gimnazjum nr 2,3 i 4, ale tylko Weronika otrzymała wyróżnienie za piękną interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej " Identyfikacja" i opowieść o przeznaczeniu z książki Joanny Chmielewskiej " Złota mucha".
Weronika od lat bierze udział w konkursach recytatorskich, ma niebywała zdolność interpretowania nawet bardzo trudnych tekstów. . . . czytaj więcej


29 marca 2012 - VI Rodzinne Potyczki z Ortografią

28 marca, po raz szósty Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy gościła uczestników Rodzinnych Potyczek z Ortografią. Inicjatorką konkursu jest dyrektor - Małgorzata Pielach.
Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. Zdjęcia - >>> zobacz
W zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu włączyli się wszyscy nauczyciele szkoły. W tym roku do rywalizacji po raz pierwszy obok uczniów świdnickich podstawówek stawili się uczniowie spoza Świdnicy: . . . czytaj więcej


29 marca 2012 - Tomasz Oleksy na stażu w Legii Warszawa

Trener drużyny seniorów Stali Świdnica Tomasz Oleksy uczestniczył jako stażysta w treningach pierwszej drużyny Legii Warszawa grającej w T-MOBILE Ekstraklasie.
Pod okiem Macieja Skorży prowadził obserwację poszczególnych formacji zespołu i treningów indywidualnych. Brał również udział w analizach zajęć i rozegranych meczy piłkarskich. Obserwował treningi dzieci i młodzieży warszawskiej Legii oraz zapoznał się ze strukturą organizacyjno - sportową, jaka obowiązuje w Akademii Piłkarskiej i zespole Młodej Ekstraklasy.
Teraz swoje doświadczenie będzie próbował przełożyć na stworzenie podstaw do nowego sytemu szkolenia jaki zostanie wprowadzony w Stali Świdnica.


29 marca 2012 - Konkurs "Arsenał Pamięci" - 2012

28 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu "Arsenał pamięci" poświęconego lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
Książka ta to dokument, któremu nadano formę opowieści. Jest to jednak dokument niezwykły, pozbawiony fikcji literackiej, wyjątkowo wierny realiom, a jednocześnie pełen wartkiej akcji.
Młodzi ludzie, opisani w książce, są tacy, jacy byli naprawdę. Alek, Rudy, Zośka, Leszek Domański, Andrzej Zawadowski czy Jaś Wuttke mówią własnymi słowami, dzielą się prawdziwymi przeżyciami, ich gesty, zachowania, wygląd zewnętrzny utrwalone zostały z najczulszą dokładnością. . . . czytaj więcej


29 marca 2012 - Szkolna debata na temat "Szkoła Marzeń"

3 kwietnia o godzinie 12.15 w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przy ulicy Równej 11 odbędzie się szkolna debata na temat "Szkoła marzeń - to szkoła demokracji". Realizatorzy najciekawszych projektów zostaną zaproszeni do udziału w XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2012 roku w Warszawie, żeby debatować o tym, jak instytucje demokratyczne i samorządowe mogą funkcjonować we współczesnej szkole.
Działania w ramach projektu pozwolą młodym ludziom na podjecie dyskusji o możliwościach i barierach wpływania przez nich na życie szkoły.


29 marca 2012 - Strzegomskie Targi Pracy 2012

Ponad 450 osób poszukujących pracy przyszło na Strzegomskie Targi Pracy 2012 zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy - Filia Strzegom. Targi odbyły się 28 marca w godzinach 11.00 - 14.00 w Stezegomskim Centrum Kultury w Strzegomiu.
Organizatorzy nie spodziewali się tak dużej frekwencji. Poszukujący pracy mieli możliwość spotkania przedstawicieli pracodawców i nawiązania z nimi pierwszych kontaktów, a także uzyskania potrzebnych informacji, bądź pobrania ankiet. . . . czytaj więcej


29 marca 2012 - Przystań w przeglądzie

22 marca pensjonariusze świdnickiej ‘Przystani" wzięli udział w III przeglądzie zespołów artystycznych " Odkryjmy Talent", który odbył się w Strzegomskim Centrum Kultury.
Teatrzyk "Zielona Gęś" oraz grupa taneczna " Singlówki" zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne.
Ocenie jurorów poddane zostały również prace plastyczne, spośród których wyróżniono autorkę jednej z prac - Zofię Grab.


28 marca 2012 - Sezon rajdowy w Stragonie otwarty

W minioną niedzielę Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zainaugurował sezon rajdów konnych. Była to pierwsza z dziewięciu zaplanowanych w tym roku konnych przejażdżek po okolicy.
W inauguracyjnym wypadzie udział wzięło osiem osób. Zdjęcia z rajdu - >>> zobacz Organizowane przez Stragonę rajdy w tym sezonie będą się odbywać się raz w miesiącu w niedzielę. Każdy z nich będzie trwał około pięć godzin. Wyjazdy są zaplanowane między 9.00 a 10.00, a powroty około 14.00-15.00. Po drodze oczywiście nie zabraknie przerwy na ognisko lub mały piknik. Rajdy konne Stragony wiodą pięcioma różnymi trasami biegnącymi przez gminę Strzegom, Dobromierz, Żarów, Udanin oraz Jawor. . . . czytaj więcej


28 marca 2012 - Międzynarodowy Konkurs - Moja Przygoda w Muzeum

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży o zbiorach muzealnych różnego typu i profilu specjalistycznego, ich rodowodzie i charakterze, a także wartościach naukowych, historycznych i artystycznych, kształtowanie gustów artystycznych oraz rozwijanie upodobań plastycznych.
Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Uczestnicy przygotowują prace w ramach lekcji szkolnych, bądź na zajęciach w placówkach wychowawczych lub artystycznych. W naszym powiecie jest kilka muzeów, które mogą być przedmiotem zainteresowania uczestników Konkursu. . . . czytaj więcej


28 marca 2012 - 100 milionów złotych na dolnośląską turystykę

100 milionów złotych - tyle pieniędzy na zwiększenie atrakcyjności turystycznej województwa przeznaczyła Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. Przedsiębiorcy, którzy planują zbudować nowy hotel, pensjonat, wyciąg narciarski, centrum Spa czy rozrywki mogą już przygotowywać wnioski o dofinansowanie z środków unijnych swoich inwestycji.
Najważniejsze, aby pomysł wpisywał się w Program Rozwoju Turystyki dla Dolnego Śląska. Co to oznacza? Dokument wprowadził podział województwa na tzw. subregiony - tłumaczy Daniel Ekiel, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.
Każdy z tych subregionów określił specyficzne produkty turystyczne, które zamierza promować i wspierać oraz kierunki rozwoju turystyki na danym obszarze. . . . czytaj więcej


28 marca 2012 - Niemal jednogłośne za

Głosowanie Rada Miejska Świebodzic niemal wszystkie uchwały, przygotowane na sesję w dniu 27 marca, przyjęła jednogłośnie. Radni zgodnie poparli przyjęcie trybu powoływania członków i działania Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego a także przyjęcie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta na rok 2012.
Radni nie mieli także zastrzeżeń do wniosku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, dotyczącego przedłużenia obowiązujących taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę. . . . czytaj więcej


28 marca 2012 - Korty tenisowe w Żarowie już dostępne

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza do korzystania z kortów tenisowych w Żarowie przy ulicy Górniczej.
Do dyspozycji są dwa korty o nawierzchni ziemnej. Korty czynne są codziennie od rana do zmroku.
Informacje i rezerwacja godzin u gospodarza kortów, telefon 795 933 721.


28 marca 2012 - Nominacja i wyróżnienie na “Wygraj Sukces"

Jak co roku podczas największego w Polsce 17 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" wokaliści Studia Artystycznego "Katharsis" walczyli o udział w eliminacjach regionalnych.
26 marca w Oleśnicy odbyły się eliminacje wstępne, w których wzięło udział 35 solistów, a wśród nich reprezentanci "Katharsis".
Jury postanowiło przyznać nominację do dalszego etapu Magdalenie Pogorzelskiej. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Ziemba.


28 marca 2012 - Giełda Pracy coraz bliżej

Czwarta już edycja giełdy dobędzie się w Świebodzicach 16 kwietnia, w godzinach 13.00-17.00, w Miejskim Domu Kultury. Tradycyjnie świebodziczanie znajdą w jednym miejscu będą miel dostęp do ofert pracy, prezentowanych przez firmy zajmujące się pośrednictwem w tym zakresie, a także przedsiębiorstwa bezpośrednio poszukujące pracowników.
Doradztwem służyć będą także pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy, filii w Świebodzicach. Organizatorem giełdy jest Urząd Miejski, partnerem filia PUP w Świebodzicach


28 marca 2012 - SKB zorganizował znakowanie rowerów

27 marca, 34 uczniów skorzystało z okazji do oznakowania rowerów w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Akcje zaproponował Szkolny Klub Bezpieczeństwa w ramach swojego projektu "Rowerem przez życie".
Do znakowania dopuszczone były wszystkie rowery, którymi zajechali uczniowie szkoły na podwórko szkolne. Jednak policjanci - st. asp. Robert Zwardoń i asp. Grzegorz Sowiński przypominali dzieciom, w co powinny być wyposażone prawidłowo rowery. Wyliczali: z przodu światło białe, z tyłu czerwone odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno światło pozycyjne czerwone (może być pulsujące). . . . czytaj więcej


27 marca 2012 - Tajemnice pałacu w Pieszycach

W imieniu Akademii Aktywnych Kobiet zapraszamy świebodziczanki na kolejne spotkanie z historią w tle. Tym razem będzie ono poświęcone konserwacji i renowacji pałacu w Pieszycach.
Imponujący obiekt, zwany Wersalem Śląska, jest największym zamkiem barokowym w tej części Polski.
W swojej historii odwiedzany był przez wielu dyplomatów, ministrów, generałów, książąt, królów i cesarzy. Pałac był szczęśliwy dla wodzów, którzy kierowali z niego swoimi zwycięskimi armiami. . . . czytaj więcej


27 marca 2012 - We Francji wystartował Puchar Narodów w WKKW

Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego zadebiutował właśnie we francuskim Fontainebleau. To zupełnie nowy cykl w sportowy w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Po pierwszych zawodach z serii zarówno w rankingu indywidualnym, jak i drużynowym prowadzą Niemcy.
Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego to cykl sześciu imprez rozgrywanych w całej Europie. W ramach konkursu rywalizują ekipy narodowe składające się z 3-4 zawodników na każdej imprezie. . . . czytaj więcej


27 marca 2012 - Kredyty inwestycyjne dla firm z poręczeniem Unii Europejskiej

Czy wiesz, że dzięki nieodpłatnemu poręczeniu EFI można sfinansować kredytem nawet 100% inwestycji, a poręczenie może być jedynym, oprócz przedmiotu kredytowania, wymaganym zabezpieczeniem? Portal www.fundusze-europejskie.pl wraz z Bankiem BPH zaprasza na czat internetowy, w czasie którego eksperci ds. finansowania przedsiębiorstw odpowiedzą na pytania związane z kredytami poręcznymi przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.
Czat odbędzie się 28 marca w godzinach 12:30-14:00. W e-spotkaniu mogą Państwo wziąć udział po zalogowaniu się na stronie www.espotkania.fundusze-europejskie.pl. Do rejestracji zapraszamy już dziś.


27 marca 2012 - Sesja: stawki za wodę bez zmian

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Świebodzic radni zajmują się rozpatrzeniem czterech projektów uchwał.
Jednym z nich jest przedłużenie obowiązujących dotychczas taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę.
Pozostałe projekty uchwał dotyczą: trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Świebodzicach, uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Świebodzic na rok 2012 oraz powołania Zespołu ds. zaopiniowania kandydata na ławnika w wyborach uzupełniających ławników na kadencję 2012 - 2015.


27 marca 2012 - IV Kiermasz Wielkanocny

26 i 27 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się IV Wielkanocny Kiermasz zorganizowany przez panią Beatę Wilczewską, panią Joannę Kurzawę i panią Dorotę Kubak-Rzepecką. Inaugurację kiermaszu uświetnił Happening pod tytułem: Techno kura w wykonaniu uczniów klasy 4a, 4c i 1b.
Głównym celem tej imprezy było kultywowanie świąt wielkanocnych oraz pozyskanie funduszy dla Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą". W ramach kiermaszu można było zakupić oryginalne świąteczne kartki, baranki, kolorowe pisanki, przepiękne tulipany, gipsowe reliefy, kurczaczki i inne ciekawe dzieła uczniów i ich rodziców. . . . czytaj więcej


27 marca 2012 - Nabór zawodników do Klubu KS Gryf Świdnica

Rozpoczyna się tegoroczny, wiosenny nabór nowych zawodników do Klubu KS Gryf Świdnica. Zapraszamy wszystkich chętnych. Treningi pokazowo-naborowe odbędą się w dniach: 14, 21, 28 kwietnia o godzinie 11.00 na boisku "Orlika" przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Marcinkowskiego 4-6 w Świdnicy.
Jesteśmy jedynym klubem w Świdnicy szkolącym profesjonalnie chłopców z najmłodszych roczników. Zawodnicy KS Gryf biorą udział w rozgrywkach Dolnośląskiej i Terenowej Ligi Młodzików oraz uczestniczą w licznych turniejach krajowych i międzynarodowych - zajmując wysokie lokaty. . . . czytaj więcej


26 marca 2012 - Od maja do Lwowa

Wrocław zyskuje nowe połączenie. Od 16 maja ze stolicy Dolnego Śląska polecimy Eurolotem do Lwowa. Dla wielu mieszkańców regionu będzie to doskonała okazja do odbycia sentymentalnej podróży, a kibice ucieszą się na myśl o komfortowych lotach do jednego z miast-gospodarzy UEFA EURO 2012™! Bilety w cenie od 99 zł w sprzedaży od 27 marca.
Polska Regionalna Linia Lotnicza Eurolot 16 maja uruchomi pierwsze w historii wrocławskiego lotniska połączenie lotnicze z Ukrainą. Loty do Lwowa w każdą środę i niedzielę o godzinie 14.35. Przylot na miejsce o godzinie 17.15. Ze Lwowa do Wrocławia odlecimy o godzinie 13.30 również w środę i niedzielę. W stolicy Dolnego Śląska będziemy o godzinie 14.10. Podróż zajmie niespełna dwie godziny. . . . czytaj więcej


26 marca 2012 - Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok - wejściówki

Już w najbliższy poniedziałek - 2 kwietnia, o godzinie 18:30 zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin stoczą kolejny pojedynek o ligowe punkty, tym razem powalczą z Jagiellonią Białystok.
Dla czytelników powiatowego serwisu informacyjnego www.dziennik.swidnica.pl mamy dwie podwójne wejściówki. Wystarczy przysłać swoje dane oraz dane osoby towarzyszącej takie jak: imię i nazwisko oraz numer PESEL do 30 marca do godziny 23.30 na adres redakcja@dziennik.swidnica.pl
Informacja o ewentualnym wylosowaniu wejściówki i sposobie jej odebrania przesłana zostanie do zwycięzców 31 marca.


26 marca 2012 - Najlepsi biegacze z powiatu świdnickiego

V Półmaraton Ślężański za nami. W sobotę 24 marca na trasę wokół góry Ślęży wybiegło prawie 4 tysiące biegaczy z całej Polski oraz Kenii, Rosji, Ukrainy i Węgier. Najszybciej 21 kilometrową trasę pokonał reprezentant Węgier Laszko Toth w czasie 01:05:46.
Wśród kobiet najszybsza była Rosjanka Nadieżda Trilianskaja 01:18:51.
Jedną z klasyfikacji była także kategoria: najlepszy biegacz i najlepsza biegaczka z terenu powiatu świdnickiego. . . . czytaj więcej


26 marca 2012 - Mistrzostwa LZS powiatu świdnickiego w szachach

W sobotę 24 marca w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie rozegrane zostały Mistrzostwa LZS powiatu świdnickiego w szachach. Zawody były eliminacjami powiatowymi w ramach XIII Dolnośląskich Igrzysk LZS.
W kategorii seniorów zwyciężył z kompletem punktów Wojciech Kowalczuk (Goniec Żarów), najlepszą zawodniczką i zarazem juniorką starszą została Natalia Mielnik (Gambit MDK Świdnica), wśród juniorek młodszych Natalia Dominik (Goniec Żarów) natomiast wśród juniorów młodszych Dawid Mozol (Goniec Żarów).


26 marca 2012 - Złote i Diamentowe Gody Małżeńskie

24 marca, w Urzędzie Stanu Cywilnego, po 50 latach 13 par małżeńskich odnowiło swoją przysięgę małżeńską. Wśród nich dwie pary świętowały złote gody małżeńskie, a jedna diamentowe gody.
To właśnie z Lutomi pochodzą państwo Helena i Stefan Święs, którzy w minioną sobotę świętowali 60 rocznicę pożycia małżeńskiego.
O tym, że Lutomia słynie z długowieczności można przekonać się każdego roku uczestnicząc w noworocznym spotkaniu seniorów. W tym roku było ich aż 200, a najstarsza seniorka liczyła sobie 97 lat. . . . czytaj więcej


26 marca 2012 - Dzień Otwarty w Kasprowiczu

W sobotę 24. marca odbył się Dzień Otwarty I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy dla gimnazjalistów. "Kasprowicz" promował przede wszystkim nowe kierunki kształcenia, które będą funkcjonowały w szkole od 1 września 2012 roku: klasa biologiczno-chemiczna - nauka przez eksperyment, matematyczno-geograficzna, humanistyczna z elementami nauk społecznych, humanistyczna - "Świat pisany obrazem" oraz klasa politechniczna pod patronatem Politechniki Wrocławskiej.
Nauczyciele z I LO prowadzili lekcje pokazowe. . . . czytaj więcej


26 marca 2012 - Ponownie Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

23 marca 2012 roku odbyło się doroczne posiedzenie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, podczas którego Marek Michalak (dotychczasowy Kanclerz MKOU, Rzecznik Praw Dziecka RP i Przewodniczący Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC) został ponownie (jednogłośnie) Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Jego zastępcami wybrano - Danutę Rosner, Halinę Marszał - Sroczyńską i Tahara Boukefa z Tunezji. Sekretarzami Zarządu zostały - Barbara Kolago i Katarzyna Traczyk, Skarbnikiem Grażyna Parfianowicz. Pozostali członkowie Zarządu Kapituły to Irene Fahle (Niemcy), Urszula Bogobowicz i Jacek Wan (Japonia). . . . czytaj więcej


26 marca 2012 - Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków

"Ostatni świadek" Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków zbrodni nazistowskich i komunistycznych.
Zwracamy się do ofiar i świadków przestępstw systemu nazistowskiego lub komunistycznego o składanie zeznań przed prokuratorami Instytutu Pamięci Narodowej. Prosimy, by osoby, którym znane są przypadki takich przestępstw z lat 1939-1989, zgłaszały się z informacjami (osobiście, pisemnie lub telefonicznie) do Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.
Prokurator IPN ma ustawowy obowiązek wszechstronnego zbadania okoliczności zdarzeń, co może pozwolić na wszczęcie śledztwa w danej sprawie. . . . czytaj więcej


25 marca 2012 - Zagrają w ćwierćfinale Mistrzostw Polski

W dniach 23-25 marca odbył się w Świdnicy Turniej 1/8 Finału Mistrzostw Polski Kadetek w Siatkówce. W turnieju wystąpiły zespoły: UKS Środa Wielkopolska, Kostrzyn nad Odrą, Sparta Paczków i MKS Świdnica.
Do ćwierćfinału awansowały zespoły UKS Środa Wielkopolska oraz siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Wyniki wszystkich spotkan: MKS Świdnica - KS Sparta Paczków 3:0 w setach 25:14, 25:12, 25:21, UKS Dwójka Kostrzyń nad Odrą - UKS Środa Wielkopolska 0:3 w setach 19:25, 12:25, 10:25, KS Sparta Paczków - UKS "Środa" Środa Wielkopolska 0:3 w setach 10:25, 17:25, 15:25, MKS " Świdnica - UKS Dwójka Kostrzyń nad Odrą 3:0 w setach 25:13, 25:12, 25:11, UKS Dwójka Kostrzyń nad Odrą - KS Sparta Paczków 0:3 w setach 19:25, 22:25, 10:25, UKS Środa Wielkopolska - MKS Świdnica 3:1 w setach 25:17, 21:25, 25:16, 25:19.


25 marca 2012 - AKS Strzegom wygrał w Strzelinie

AKS Strzegom wygrał w Strzelinie. Strzelinianka Strzelin - AKS Strzegom 0:2
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Orkan Szczedrzykowice 1:2, Miedź II Legnica - Piast Żmigród 1:1, Nysa Zgorzelec - Sokół Wielka Lipa 2:2, Karkonosze Jelenia Góra - Ślęza Wrocław 1:3, Konfeks Legnica - Puma Pietrzykowice 2:0, Granica Bogatynia - GKS Kobierzyce 1:0, Iskra Kochlice - Piast Zawidów 0:1.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać przed Ślęzą Wrocław. Strzegomianie z 23 punktami zajmują na 12 miejsce. W następnej kolejce, 31 marca AKS Strzegom zagra na u siebie z Miedzią II Legnica.


25 marca 2012 - Liga okręgowa

W osiemnastej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - Piast Nowa Ruda 4:4, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Zjednoczeni Żarów 2:1, Stal Świdnica - Unia Złoty Stok 1:0, Victoria Świebodzice - Kryształ Stronie Śląskie 4:1, Pogoń Pieszyce - LKS Bystrzyca Górna 1:5, Nysa Kłodzko - Iskra Jaszkowa Dolna 1:0, MKS Szczawno Zdrój - Lechia II Dzierżoniów 3:0, Górnik Boguszów-Gorce - Biały Orzeł Mieroszów 0:0.
W tabeli rozgrywek po osiemnastu kolejce spotkań prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie - 41 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 3. Victoria Świebodzice - 35 punktów, 5. Stal Świdnica - 30 punktów, 7. Grom Witków - 28 punktów, 8. LKS Bystrzyca Górna - 26 punktów, 9. Zjednoczeni Żarów - 25 punktów.


25 marca 2012 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach osiemnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - LKS Bystrzyca Dolna 0:1, Gwarek Wałbrzych - Zjednoczeni II Żarów 2:1, Unia Jaroszów - Rawa Boleścin 1:3, Granit Roztoka - Wenus Nowice 1:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Czarni Wałbrzych 2:1, Koliber Uciechów - Zagłębie Wałbrzych 0:0, Skalnik Czarny Bór - Górnik II Wałbrzych 0:1, Sudety Dziećmorowice - Włókniarz Głuszyca 0:3.


25 marca 2012 - Przed nimi dwa ważne spotkania

Szczypiorniści Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica zrobili duży krok na drodze do utrzymania w I lidze. W sobotę ekipa Krzysztofa Mistaka pokonała we własnej hali MTS Chrzanów 32:28 (16:11) przesądzając o spadku rywali oraz zespołu z Białej Podlaskiej do II ligi. Mimo zwycięstwa świdniczanie nadal zajmują dziesiąte miejsce.
O tym czy będą musieli grać w barażach o utrzymanie zadecydują dwie ostatnie kolejki, w których zagrają z również zagrożonymi zespołami - ASPR Zawadzkie i KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski.
W tabeli 34 punktami prowadzi prowadzi MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski o jeden punkt wyprzedza KS Czuwaj Przemyśl.


24 marca 2012 - Lotnisko rozkwita na wiosnę - nowy rozkład lotów

Pierwszy dzień wiosny obchodzimy zwyczajowo 21 marca. W Porcie Lotniczym Wrocław żegnamy zimę cztery dni później, ale za to w wielkim stylu. Wiosenny rozkład, obowiązujący od 25 marca, to siatka lotów na miarę nowego terminala - 39 kierunków regularnych, rekordowa oferta czarterowa, europejskie nowości i połączenia do wszystkich polskich miast-gospodarzy UEFA EURO 2012.
- W niedzielę, 25 marca, rozkład lotów w Porcie Lotniczym Wrocław zmieni się z zimowego na… światowy! - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. . . . czytaj więcej


24 marca 2012 - Konferencja "Dobre prawo dla NGO"

Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na konferencję pt. "Dobre prawo dla NGO", która odbędzie się 4 kwietnia (środa), w godzinach 10.00-14.00, (rejestracja od godziny 9.30)w siedzibie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, w Krzyżowej koło Świdnicy.
Konferencja ma być okazją do spotkania i porównania doświadczeń wielu środowisk, na co dzień podejmujących problematykę dotyczącą funkcjonowania prawa dla organizacji pozarządowych: samorządów, organizacji pozarządowych, prawników oraz osób działających na rzecz rozwoju obywatelskiego oraz próby odpowiedzi na pytania: . . . czytaj więcej


24 marca 2012 - Jesteśmy otwarci na współpracę

- Świdnica jest jedną z tych podstref, które są bardzo aktywnym zapleczem strefy. Jesteśmy otwarci na współpracę, a wiem, że jesteście bardzo silną grupą przedsiębiorców - rozpoczęła swoje wystąpienie Urszula Solińska-Marek, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" na spotkaniu z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. 21 marca świdniccy biznesmeni mogli zapoznać się z obecną sytuacją, panującą w strefie oraz bieżącą ofertą, skierowaną do potencjalnych inwestorów.
Pani prezes wyraziła nadzieję, że doświadczenia dotychczasowych przedsiębiorców strefowych zachęcą kolejnych do lokowania tam swoich firm. . . . czytaj więcej


24 marca 2012 - Remis trzecioligowców ze Świdnicy

Występująca w grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi Polonia-Sparta Świdnica zremisowała dzisiaj w meczu wyjazdowym z MKS Oława 0:0.
Świdnicka drużyna z 25 punktami zajmuje ósme miejsce w tabeli rozgrywek. Liderem jest MKS Oława mając 39 punktów. Drugie miejsce zajmuje Polonia Trzebnica - 31 punktów a trzecim zespołem jest Promień Żary - 30 punktów.
31 marca o godzinie 16.00 Polonia-Sparta Świdnica podejmować będzie z Arkę Nowa Sól zajmującą przedostatnie miejsce w tabeli.


23 marca 2012 - Jest miejsce na nową restaurację

W remontowanym budynku Centrum Przesiadkowego (dawny dworzec PKP Świdnica Miasto) zarezerwowano miejsce na restaurację. Trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić najemcę lokalu gastronomicznego. W samym budynku dworca lokal użytkowy ma powierzchnię ponad 350 m2.
Przetarg zaplanowano na 2 kwietnia. Jego zwycięzca po zakończeniu prac remontowych i udostępnieniu dworca będzie mógł użytkować lokal w stanie częściowo wykończonym. Najemca zadba o jego wyposażenie.


23 marca 2012 - Stażyści zdobywają nowe kwalifikacje

Staż z urzędu pracy to okazja do zdobycia nowych umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim - pracy. Od 19 marca w Urzędzie Gminy Świdnica pierwsze szlify zawodowej pracy zdobywa 7 stażystów.
Staże urzędnicze organizowane przez Powiaty Urząd Pracy w Świdnicy są dla młodych bezrobotnych, a wykształconych ludzi ważnym ogniwem zmierzenia się z pracą pod kierunkiem wykwalifikowanego urzędnika. Ich organizacja w Urzędzie Gminy jest przemyślana, monitorowana i nadzorowana. . . . czytaj więcej


23 marca 2012 - Konkurs dla młodych patriotów

Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich zorganizuje konkurs historyczny "Świdnica - moje miasto". To konkurs dla młodzieży szkól gimnazjalnych i podnagimnazjalnych, w organizacji którego partnerem SPiKŚ jest Muzeum Dawnego Kupiectwa.
- Wśród naszych działań jest wspieranie zdolnej, mądrej młodzieży. Poprzez ten konkurs chcemy propagować historię naszego miasta, rozwijać u młodzieży patriotyzm. Poziom zmagań jest zawsze bardzo wysoki, co bardzo nas cieszy - mówi Leszek Mazurek, wiceprezes SPiKŚ. . . . czytaj więcej


23 marca 2012 - Most jak nowy

Można już bezpiecznie przejeżdżać przez drewniany most przy ulicy Leśnej w Świebodzicach. Zakład Gospodarki Komunalnej zakończył prace remontowe, 22 marca, przeprawę oddano do użytku. Symbolicznie wyremontowany most otworzyli: burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Kacper Nogajczyk, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz przedstawiciel wykonawcy.
Wymienione zastały wszystkie elementy drewniane mostu. Przez blisko cztery tygodnie przeprawa była wyłączona z ruchu i mieszkańcy okolic musieli korzystać z objazdu. Remont udało się wykonać niedużym kosztem. Wartość robót razem z materiałami to nieco ponad 21 tysięcy złotych. ZGK ustawił także przed wjazdem na most nowe oznakowanie.


23 marca 2012 - Mistrzowie w akrobatyce u prezydenta

Mają prawie 18 i 20 lat, ale już są mistrzami w akrobatyce w kategorii... seniorów. Jonas Al-Hadad i Michał Skowron zdobyli kolejny tytuł mistrzowski podczas 58. Mistrzostw Polski seniorów w akrobatyce sportowej.
Świdniczanie od stycznia startują w kategorii seniorów, ale ich umiejętności są tak duże, że już wcześniej swoim programem juniorskim pokonali seniorów na mistrzostwach Polski. Po ostatnich zawodach, które rozegrano w Warszawie w piątek, 23 marca odwiedzili prezydenta Świdnicy. . . . czytaj więcej


23 marca 2012 - Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków

"Ostatni świadek" Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków zbrodni nazistowskich i komunistycznych.
Zwracamy się do ofiar i świadków przestępstw systemu nazistowskiego lub komunistycznego o składanie zeznań przed prokuratorami Instytutu Pamięci Narodowej. Prosimy, by osoby, którym znane są przypadki takich przestępstw z lat 1939-1989, zgłaszały się z informacjami (osobiście, pisemnie lub telefonicznie) do Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.
Prokurator IPN ma ustawowy obowiązek wszechstronnego zbadania okoliczności zdarzeń, co może pozwolić na wszczęcie śledztwa w danej sprawie. . . . czytaj więcej


23 marca 2012 - "Rozśpiewana Jedynka"

22 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy odbył się szkolny konkurs piosenki angielskiej w ramach projektu "March - a very English month", realizowanego przez Annę Tobiasiewicz i Kamilę Lendę-Kwartowicz. Uczniowie wykazali się niezwykłym polotem zarówno w doborze repertuaru, stroju scenicznego, jak i jakością wykonania.
W kategorii klas I-III pierwsze miejsce ex aequo zajęły klasa 2a za wykonanie utworu "Ice cream" oraz klasa 2c za piosenkę "Six red apples". Uczestnicy z klas IV-VI postawili na repertuar radiowo-telewizyjny. Anna Żaba, Paulina Jewiarz i Anna Bardowska z klasy 6a wyśpiewały sobie pierwsze miejsce za utwór "Someone like you" Adele.


23 marca 2012 - Konkurs dla młodych strażaków

22 marca w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy przy ulicy Głowackiego odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
To już 35 edycja konkursu, który ma zaznajomić z tematyką pożarniczą i zachęcić młodzież do wstępowania w szeregi strażaków ochotników - wyjaśnia wicestarosta świdnicki Alicja Synowska, która jako Prezes Oddziału Powiatowego w Świdnicy Związku OSP RP patronuje i wspiera powiatowe jednostki ochotnicze. Uczestnicy podzieleni byli na 3 kategorie wiekowe: podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. . . . czytaj więcej


23 marca 2012 - I Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

18 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbędzie się I Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 105 - nauczyciele matematyki Violetta Kolasa i Magdalena Prochota-Biesiadzińska.
W konkursie może wziąć udział każdy uczeń klas IV-V ze szkoły podstawowej w Świdnicy wraz z rodzicem lub opiekunem. Drużyna chcąca wziąć udział w konkursie musi wysłać do organizatora zgłoszenie, tj. wypełnić karty zgłoszeniowej.
Karta zgłoszeniowa i regulamin konkursu dostępny będzie u nauczyciela matematyki danej szkoły lub na stronie internetowej organizatora. www.sp105.pl Kartę zgłoszeniową do konkursu należy dostarczyć do sekretariatu SP 105, przesłać faxem lub elektronicznie na pocztę sekretariatu szkoły do 31 marca.


23 marca 2012 - Godzina dla Ziemi

Zapraszamy mieszkańców Świebodzic do uczestnictwa w happeningu ekologicznym w ramach ogólnoświatowej akcji Godzina dla Ziemi. 31 marca (sobota) zgaśnie światło w milionach domów oraz oświetlenie najbardziej znanych budynków na całym świecie. 31 marca o godzinie 20.30 Wieża Eiffla, Most Golden Gate, Opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki, oraz tysiące innych obiektów pogrążą się w mroku na jedną godzinę.
Symboliczny gest wyłączenia światła przypomni po raz kolejny o tym, że wszyscy powinniśmy się troszczyć o środowisko naturalne i możemy to zrobić już teraz. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Deszcz meteorytów spadnie na Świdnicę

Okazy będzie można podziwiać na wystawie Meteoryty - przybysze z kosmosu przygotowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.
To kolejna z wystaw w świdnickim Muzeum związana z tematyką kosmosu, relacji między Ziemią a Wszechświatem, której autorem jest dr Radosław Skowron we współpracy z dr. Tomaszem Jakubowskim, dr Jadwigą Białą i Łukaszem Smułą. Meteoryty na ekspozycji pochodzą z obserwowanych spadków lub z miejsc, gdzie je po raz pierwszy zidentyfikowano. Nazwa meteorytu pochodzi bowiem od miejsca, w którym spadł i tam został znaleziony. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Powitanie "Wiosny", sezon rajdowy i niedziela z kucykiem

Powitanie "Wiosny", sezon rajdowy i niedziela z kucykiem to imprezy, które w najbliższym czasie odbędą się w Ośrodku Jeździeckim "Stragona" w Morawie.
Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zaprasza na wspólne ognisko z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Ognisko odbędzie się w sobotę, 24 marca. Rozpoczęcie o godzinie 16.00. Zapewniamy kiełbaski dla każdego oraz dobrą zabawę.
Już w najbliższą niedzielę, 25 marca Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zainauguruje sezon rajdów konnych. Będzie to pierwsza z dziewięciu zaplanowanych w tym roku konnych przejażdżek po okolicy. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Przedsiębiorczy uczniowie

Już po raz szósty Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy, 22 marca 2012 roku, bierze udział w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości, organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
W tym dniu szkoła świeci pustkami. Uczniowie zgłaszają się do wybranych przez siebie firm na umówioną godzinę i pod opieką przedstawiciela firmy, który odgrywa rolę konsultanta-opiekuna ucznia, zapoznają się z działalnością firmy, instytucji bądź urzędu, a w szczególności zapoznają się z pracą na danym stanowisku pracy, zakresem obowiązków. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Walka o utrzymanie rozgorzała na dobre

Na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek w I lidze piłki ręcznej w walce o utrzymanie pozostaje aż sześć drużyn. W tym gronie jest ŚKPR Świdnica i MTS Chrzanów. Zespoły skrzyżują rękawice w bezpośrednim boju w sobotę 24 marca o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów.
Stawka tego spotkania jest olbrzymia. Dla gości będzie to walka o życie. Jeśli ŚKPR wygra, Chrzanów, a także zespół z Białej Podlaskiej definitywnie pożegnają się z parkietami I ligi.
Świdniczanie natomiast zrobią duży krok do uniknięcia gry w barażach... Bilety 7 złotych normalne, 3 złote ulgowe dla dzieci do lat 12.


22 marca 2012 - Trzynaście szczęśliwych par - jubileusze w USC

24 marca w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbędą się uroczystości jubileuszowe trzynastu par małżeńskich.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta RP zostanie odznaczonych dziewięć par ze Świdnicy, trzy pary zamieszkujące gminę Świdnica oraz jedna para z gminy Marcinowice.
Mieszkańcy Lutomi Górnej świętować będą diamentowe gody, dziewięć par uczci w tym dniu swoje złote gody. Pozostałe pary obchodzić będą pięćdziesiątą ósmą, pięćdziesiątą piątą oraz pięćdziesiątą czwartą rocznicę małżeństwa.
Uroczystości zaplanowano na godzinę 10.00 w sali narad świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego.


22 marca 2012 - I miejsce "Kasprowicza" w Turnieju Przedsiębiorczości

20 marca odbył się w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego już II Wojewódzki Turniej Przedsiębiorczości, organizowany przez Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Tematem tegorocznego Turnieju były "Podatki w Unii Europejskiej". W Turnieju wzięło udział jedenaście 3-osobowych drużyn z powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego, wałbrzyskiego, oleśnickiego i wrocławskiego.
I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy reprezentowali: Iza Tokarska,Paweł Kaczmarczyk i Magda Ślęzak. Dodatkowo drużynę wspierała Asia Wystemp, która przygotowała na tę okoliczność prezentację multimedialną o podatkach w Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej nr 1

21 marca wspólnie z całą społecznością uczniowską Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy uczciliśmy zabawą Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu nie było nauki tylko wspólna, integrująca wszystkich zabawa, ale i zadania, które miała do wykonania każda klasa.
W pierwszej części obchodów Dnia Wiosny poszczególne klasy wykonywały odrębne dla każdej klasy zadania. A były nimi: plakat - interpretacja wiersza o wiośnie (każda klasa miała inny wiersz, a więc efektem pracy były zupełnie inne kompozycje wiosenne), przygotowanie prezentacji Pani Wiosny, wspólne redagowanie opowiadania o wiośnie. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Nabór zawodników do Klubu KS Gryf Świdnica

Rozpoczyna się tegoroczny, wiosenny nabór nowych zawodników do Klubu KS Gryf Świdnica. Zapraszamy wszystkich chętnych. Treningi pokazowo-naborowe odbędą się w dniach: 14, 21, 28 kwietnia o godzinie 11.00 na boisku "Orlika" przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Marcinkowskiego 4-6 w Świdnicy.
Jesteśmy jedynym klubem w Świdnicy szkolącym profesjonalnie chłopców z najmłodszych roczników. Zawodnicy KS Gryf biorą udział w rozgrywkach Dolnośląskiej i Terenowej Ligi Młodzików oraz uczestniczą w licznych turniejach krajowych i międzynarodowych - zajmując wysokie lokaty. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Wyodrębnili fundusz sołecki w Zastrużu

Mieszkańcy Zastruża jednogłośnie wyrazili zgodę na wyodrębnienie funduszu sołeckiego na rok 2013 w swojej miejscowości. W wyniku dyskusji, podczas zebrania wiejskiego we wtorek, 20 marca zapadła decyzja o przeznaczeniu kwoty sześciu tysięcy na zakup solarnej lampy ulicznej. Z kolei za kwotę pięciuset złotych mieszkańcy chcą odnowić wiatę przystankową.
- W minionym roku pieniądze z funduszu sołeckiego nasza miejscowość przeznaczyła na zakup kosiarki, w tym roku planujemy zakupić solarną lampę. Myślę, że jest to dobry pomysł na zagospodarowanie takiej kwoty i korzystny dla wszystkich mieszkańców Zastruża - mówił sołtys Wojciech Elżbieciak. . . . czytaj więcej


22 marca 2012 - Laury dla "ósemki"

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy została zwycięzcą drugiej edycji Ligi Szkół Podstawowych w piłce ręcznej. W decydującym spotkaniu uczniowie "ósemki" pokonali kolegów z "szóstki" 10:5. Trzecia lokata przypadła SP 4. Kolejne miejsca zajęły SP 105, SP 315 i SP Bliżej Dziecka.
Rozgrywki trwały dwa miesiące. Ostatnie spotkania wraz z uroczystym zakończeniem w czwartek 22 marca odbyły się w hali sportowej przy Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary, komplet koszulek, a najlepsi zawodnicy także sprzęt sportowy.


21 marca 2012 - Świdnica może mieć super szkołę

Super szkoły to zespoły gimnazjalno-licealne, które mogą powstać w Świdnicy. W kwietniu Rada Miejska w Świdnicy podejmie uchwałę intencyjną, która rozpoczyna proces dyskusji w tej sprawie. Radni podejmą decyzję, czy miasto wyraża wolę przejęcia i prowadzenia od stycznia 2013 roku. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Szkołę obecnie prowadzi powiat świdnicki.
- Od wielu tygodni zbieramy opinie i komentarze na temat wspólnej działalności liceum i gimnazjum. Młodzież miałaby szansę na ciągłość nauki, co w opinii ekspertów przekłada się na lepsze wyniki i przygotowanie na studia. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - 1/8 Finału Mistrzostw Polski Kadetek w Siatkówce

W dniach 23-25 marca odbędzie się w Świdnicy 1/8 Finału Mistrzostw Polski Kadetek w Siatkówce. W turnieju wystartują zespoły: UKS Środa Wielkopolska, Kostrzyn nad Odrą, Sparta Paczków i MKS Świdnica.
Rozgrywki rozpoczną się 23 marca (piątek) o godzinie 16.00 meczem MKS Świdnica - Sparta Paczków.
Czterdzieści minut po zakończeniu pierwszego spotkania na parkiet wyjdą kadetki Dwójki Kostrzyn nad Odrą i UKS Środa Wielkopolska. Mecze rozgrywane będą w Hali Sportowej ŚOSiR przy ulicy Pionierów w Świdnicy. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - Projekt Dolnośląskiego Urzędu Pracy

21 marca w godzinach od 10 do 14 w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo - Handlowej w Świdnicy odbyło się spotkanie informacyjne podsumowujące projekt Dolnośląskiego Urzędu Pracy, który polegał na umożliwieniu uczniom ostatnich klas szkół zawodowych kształcących się w zawodach hotelarsko-gastronomicznych odbycie praktyk u austriackich pracodawców.
W projekcie wzięli udział także uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Cieszymy się, że na otwarciu europejskiego rynku pracy skorzystali także nasi uczniowie. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - LKS Stragona: dopisała pogoda i frekwencja

Ponad 50 przejazdów można było zobaczyć podczas niedzielnych zawodów w skokach przez przeszkody w Morawie.
W zawodach wystartowało 22 jeźdźców i amazonek z czterech ośrodków jeździeckich. Rozegrano pięć konkursów. L0 dla początkujących zawodników o wysokości przeszkód do 50 cm, LL dla kucy gdzie wysokość przeszkód wynosiła 70 cm, LL dla dużych koni - przeszkody o wysokości 85 cm, L - wysokość przeszkód - 100 cm i P - najtrudniejszy konkurs, gdzie wysokość przeszkód wynosiła 110 cm. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - Pieniądze dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Specjalistyczne szkolenia goprowców, zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczego oraz prowadzenie kursów bezpiecznego poruszania się w górach. Na to wszystko mogą zostać przeznaczone pieniądze, które do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego trafią z urzędu marszałkowskiego.
We wtorek, 20 marca, zarząd województwa dolnośląskiego na ratownictwo górskie przeznaczył 500 000 złotych. Pieniądze te mają sprawić, że w dolnośląskich górach będzie jeszcze bezpieczniej niż dotychczas. Środki te trafią do dwóch grup GOPR. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - Światowy Dzień Wody

Świdnicka firma "Zielone Oko", specjalizująca się w ocenach oddziaływania na środowisko przypomina, że 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. W tym roku jest on obchodzony pod hasłem "Bezpieczeństwo Wody i Żywności".
Rolnicze wykorzystanie wody w Europie stanowi ok. 24 % całkowitego poboru wody i stale rośnie. W związku ze zmianami klimatu i problemami w odnawianiu naturalnych zapasów wody, koniecznym jest zadbanie o ich oszczędność oraz odpowiednią jakość. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - Głosuj na Świebodzice w "Modernizacji Roku"

Zmodernizowany obiekt przy ulicy Parkowej 4 w Świebodzicach ubiega się o tytuł "Modernizacja Roku 2012", w kategorii użyteczność publiczna. To ogólnopolski konkurs, promujący najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji obiektów, organizowany pod auspicjami m. in. Ministerstwa Infrastruktury i Generalnego Konserwatora Zabytków.
Kapituła konkursu nagradza statuetką i tytułem najbardziej udane przedsięwzięcia w zakresie modernizacji obiektów drogowych, mostów, obiektów mieszkalnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, oświatowych, realizujących idee ochrony środowiska oraz użyteczności publicznej. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - Łatanie dziur po zimie trwa

Blisko tysiąc metrów kwadratowych mają łącznie dziury, które pojawiły się w Świdnicy po zimie i stwarzają niebezpieczeństwo dla kierowców. Na drogach miejskich już 1/3 z nich udało się załatać.
- W najgorszym stanie była ulica Kraszowicka, która została już naprawiona. W sumie łataniem objętych zostanie na dziś czterdzieści lokalizacji na drogach asfaltowych oraz dwadzieścia jeden na drogach gruntowych. Lista ta jest jednak aktualizowana na bieżąco. Obecnie prace prowadzone są w rejonie Osiedla Zarzecze m. in. przy ulicy Jodłowej, Okrężnej - mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. . . . czytaj więcej


21 marca 2012 - Wiosenne szaleństwo w SP 315

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy 21 marca przywitali wiosnę rozwijając zainteresowania i prezentując swoje talenty i osiągnięcia.
Dzień rozpoczęli uczestnicząc w godzinnym koncercie muzyki indiańskiej, w trakcie którego poznali kulturę i stroje Indian, a także zatańczyli z szamanem. Później w klasach rysowali plakaty zachęcające wszystkich do zabawy i godnego powitania "Pani Wiosny".
Na kolejnych zajęciach układali wiosenne limeryki, nie zawsze doskonałe, ale za to niezwykle zabawne. . . . czytaj więcej


20 marca 2012 - Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków

"Ostatni świadek" Apel Instytutu Pamięci Narodowej do ofiar i świadków zbrodni nazistowskich i komunistycznych.
Zwracamy się do ofiar i świadków przestępstw systemu nazistowskiego lub komunistycznego o składanie zeznań przed prokuratorami Instytutu Pamięci Narodowej. Prosimy, by osoby, którym znane są przypadki takich przestępstw z lat 1939-1989, zgłaszały się z informacjami (osobiście, pisemnie lub telefonicznie) do Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.
Prokurator IPN ma ustawowy obowiązek wszechstronnego zbadania okoliczności zdarzeń, co może pozwolić na wszczęcie śledztwa w danej sprawie. . . . czytaj więcej


20 marca 2012 - Konkurs dla młodych strażaków

22 marca w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy przy ulicy Głowackiego o godzinie 10.30 odbędą się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
To już 35 edycja konkursu, który ma zaznajomić z tematyką pożarniczą i zachęcić młodzież do wstępowania w szeregi strażaków ochotników - wyjaśnia wicestarosta świdnicki Alicja Synowska, która jako Prezes Oddziału Powiatowego w Świdnicy Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP patronuje i wspiera powiatowe jednostki ochotnicze.


20 marca 2012 - LKS Stragona: odznaki jeździeckie przyznane

Sześć osób uzyskało pozytywny wynik z egzaminu na odznaki jeździeckie, który odbył się w minioną sobotę w Morawie. Brązową odznakę zdobyli: Agnieszka Borys, Patrycja Białek, Wiktor Wojnowski, Julia Gillmaier i Natalia Klerakowicz, a srebrną Patrycja Tabisz.
Polski Związek Jeździecki wprowadził w życie 1 stycznia 2004 system trzystopniowej odznaki jeździeckiej - brązowej, srebrnej i złotej. Jego celem jest podniesienie jakości szkolenia w klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa osób uczących się jeździć konno, jak i już potrafiących siedzieć w siodle, a także zwrócenie uwagi całego środowiska "koniarzy" na prawidłowe, zgodne z zasadami wiedzy użytkowanie koni.


20 marca 2012 - Podsumowanie projektu

21 marca w godzinach od 10 do 14 w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo - Handlowej w Świdnicy odbędzie się spotkanie informacyjne podsumowujące projekt Dolnośląskiego Urzędu Pracy, który polegał na umożliwieniu uczniom ostatnich klas szkół zawodowych kształcących się w zawodach hotelarsko-gastronomicznych odbycie praktyk u austriackich pracodawców.
W projekcie wzięli udział także uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Projekt realizowany był w ramach Europejskich Służb Zatrudnienia EURES przy współpracy odpowiednika Dolnośląskiego Urzędu Pracy w Austrii Arbeitsmarktservice Bischoshofen.


20 marca 2012 - Jej głos zachwycił jury - jedzie na finał

11 listopada ubiegłego roku Marta Adamczyk zachwyciła zgromadzoną publiczność na gminnym święcie niepodległości przepięknym wykonaniem utworu "Ja to mam szczęście". 16 marca br. uczennica Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego VI Dolnośląskiego przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Marta wykonała utwór pt. "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" autorstwa Grzegorza Tomczaka znany pod roboczym tytułem "Ja to mam szczęście" . Do konkursu przygotował oraz akompaniował jej pan Dariusz Jaros. . . . czytaj więcej


20 marca 2012 - Mistrzostwo Dolnego Śląska dla Janusza Kuriaty

W miniony weekend, 17-18 marca, na kortach FTC Ścięgnach koło Karpacza odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w tenisie ziemnym zawodników do lat 16-tu. Zawodnikiem rozstawionym z numerem 1 w tych zawodach był uczeń Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach - Janusz Kuriata. Nasz utalentowany Kadet stanął na najwyższym stopniu podium, pokonując w finale Adama Mruka ze Złotoryi 6:4; 7:5. Jest to kolejny tytuł mistrzowski Janusza Kuriaty, który od paru lat należy do czołówki dolnośląskich tenisistów ziemnych.
Uzupełnieniem kolekcji medali było zwycięstwo w grze deblowej. Grając w parze z Remigiuszem Dopierałą z GTT Głogów pokonali w finale parę Kościk- Giejsztor z Wrocławia 6:3; 6:2. . . . czytaj więcej


20 marca 2012 - I Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

18 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbędzie się I Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 105 - nauczyciele matematyki Violetta Kolasa i Magdalena Prochota-Biesiadzińska.
W konkursie może wziąć udział każdy uczeń klas IV-V ze szkoły podstawowej w Świdnicy wraz z rodzicem lub opiekunem. Drużyna chcąca wziąć udział w konkursie musi wysłać do organizatora zgłoszenie, tj. wypełnić karty zgłoszeniowej.
Karta zgłoszeniowa i regulamin konkursu dostępny będzie u nauczyciela matematyki danej szkoły lub na stronie internetowej organizatora. www.sp105.pl Kartę zgłoszeniową do konkursu należy dostarczyć do sekretariatu SP 105, przesłać faxem lub elektronicznie na pocztę sekretariatu szkoły do 31 marca.


20 marca 2012 - Senior z iskrą

W tym roku w gminie Żarów świętują seniorzy. Z okazji Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowych partnerzy "Żarowskich Inicjatyw" zaplanowali szereg rozmaitych atrakcji.
Dziś, 20 marca żarowscy partnerzy szukali nowych pomysłów na obchody roku aktywności osób starszych.
-Spotkaliśmy się dzisiaj, aby wypracować wspólny pomysł na realizację przedsięwzięcia w tym roku. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że na terenie gminy Żarów funkcjonuje wiele organizacji zrzeszających osoby starsze. . . . czytaj więcej


20 marca 2012 - XII edycja Turnieju - Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku

To już ostatnie dni zapisów do XII edycji Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Już tylko do 31 marca, nauczyciele, trenerzy oraz opiekunowie mogą zgłaszać drużyny dziewcząt i chłopców do tegorocznych rozgrywek i walki o tytuł Mistrzów U-10, prestiżowy Puchar Tymbarku, a także nagrodę główną jaką będzie wspaniała podróż na mecz Mistrzów Europy, wyłonionych podczas Euro 2012.
Rok 2012 bez wątpienia będzie dla Polski wielkim piłkarskim świętem, jednak nie tylko za sprawą Euro 2012, ale również dzięki zaciętej i pełnej pasji grze młodych piłkarzy i piłkarek, rywalizujących ze sobą podczas rozgrywek XII edycji Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Więcej informacji na stronie rozgrywek - >>> zobacz


19 marca 2012 - Kapituła Nagrody Orzeł Agrobiznesu

Nagroda Orzeł Agrobiznesu dla Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Jedność" w Boleścinie. Tytuł i nagroda Srebrnego Promotora Orłów Agrobiznesu dla wójta gminy Świdnica - Teresy Mazurek
Zakończyła się XXXVIII edycja konkursu o nagrodę Orzeł Agrobiznesu . Wśród 18 laureatów znalazła się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Jedność". Równocześnie tytuł i nagrodę Srebrnego Promotora Orłów Agrobiznesu za rekomendowanie spółdzielni - laureatki otrzymała wójt gminy Świdnica - Teresa Mazurek. Uroczyste wręczenie nagród, połączone z recitalem wielkiej gwiazdy polskiej piosenki Joanny Rawik (słynna Romantyczność) odbędzie się 21 marca br. w Auli Domu Literatury w Warszawie. . . . czytaj więcej


19 marca 2012 - Nowoczesna pracownia komputerowa w strzegomskim liceum

W piątek do Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu dotarła kolejna partia sprzętu komputerowego i multimedialnego, który szkoła otrzymała w ramach projektu "Dolnośląska e-szkoła".
Po 15 tabletach, które dotarły do liceum na początku marca, wyposażenie Liceum Ogólnokształcącego wzbogaciło się o przenośną pracownię komputerową z 28 laptopami, dwa routery, tablicę interaktywną z projektorem, zestaw testico dla całej klasy oraz wizualizer. . . . czytaj więcej


19 marca 2012 - "Bez Was nie ma Świebodzic"

Te słowa, skierowane przez burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza do uczestników konferencji poświęconej obchodom Roku Ludzi Starszych, są najlepszym świadectwem na to, jaki stosunek do seniorów mają władze samorządowe. Jest nim szacunek, troska i zaproszenie do aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności.
Konferencja pod hasłem: "Aktywny udział w edukacji i życiu społecznym - szansą i wyzwaniem dla Trzeciego Wieku", zgromadziła w sali głównej MDK w piątek, 16 marca, ponad setkę osób. . . . czytaj więcej


19 marca 2012 - Ministerialne promesy wręczone

Otrzymanie w piątek, 16 marca, promesy daje powiatowi możliwość remontu 6.3 km dróg, które uległy uszkodzeniu w powodzi 2009 i 2010 roku. Środki te, w wysokości 4 100 000 złotych stanowią dotację z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Złożony przez nas wniosek został zatwierdzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych - mówi Sabina Cebula z Zarządu Powiatu. Wręczenie promes, w obecności wojewody dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy i wicewojewody Ewy Mańkowskiej, odbyło się w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i poprowadził je Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy. . . . czytaj więcej


19 marca 2012 - Wiosenne krwiobranie

Świebodziccy krwiodawcy nigdy nie zawodzą i tłumnie pojawiają się na akcjach zbiórki tego bezcennego leku. W środę, 14 marca, jak zwykle w Miejskim Domu Kultury nie zabrakło chętnych, by oddać krew - stawiło się 48 osób, z czego 35 było zdolnych do oddania krwi.
Zebrano w sumie 17,5 litrów tego drogocennego leku. Organizatorami zbiórki byli: Paweł Bobrowski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz UM w Świebodzicach.


19 marca 2012 - W gumowcach po laptopa

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali 4 osoby w wieku od 55 do 17 lat, które na terenie Świebodzic dokonały oszustwa przy zakupie na raty skutera, laptopa i opiekacza.
Troje przedsiębiorczych mieszkańców Strzegomia w wieku 17 - 33 lata, w jednej z miejscowości pod Jelenią Górą, bierze do samochodu przypadkowo napotkanego mężczyznę w gumowcach i ubraniu roboczym. Obiecują mężczyźnie 100 złotych za pomoc w uzyskaniu kredytu na zakup skutera oraz laptopa i opiekacza. W samochodzie, którym podróżują mają pieczątkę oraz zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. . . . czytaj więcej


18 marca 2012 - Spadli w niebezpieczną strefę

We wczorajszym wyjazdowym meczu 19 kolejki I ligi grupy B świdniccy piłkarze ręczni po zaciętej walce ulegi KSSPR Końskie. KSSPR Końskie - ŚKPR Świdnica 33:30. Po tej porażce oraz wygranym spotkaniu AZS Politechnika Radomska z Gwardią Opola świdniczanie spadli w tabeli na dziesiąte, barażowe miejsce.
W tabeli prowadzi KS Czuwaj Przemyśl mając na koncie 33 punkty, wyprzedzając MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski z 32 punktami. ŚKPR Świdnica z 12 punktami zajmuje 10 miejsce.
24 marca ŚKPR Świdnica podejmować będzie MTS Chrzanów zajmujący obecnie 11 miejsce w rozgrywkach. Mecz w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się o godzinie 18.00


18 marca 2012 - AZS Politechnika Częstochowska za mocna

W walce o utrzymanie się w II lidze Siatkówki Kobiet - MKS Świdnica nie wykorzystał wczoraj atutu własnego boiska i przegrał gładko trzecie spotkanie z cyklu play-off z AZS Politechniką Częstochowską.
MKS Świdnica - AZS Politechnika Częstochowska 0:3 w setach 20:25, 14:25, 18:25 0:3. By mieć jeszcze szanse na walkę o pozostanie w II lidze świdniczanki muszą wygrać trzy razy z kolejnym przeciwnikiem i walczyć potem w meczach barażowych.


18 marca 2012 - Pieniądze na odbudowę powodziowych zniszczeń

67 dolnośląskich samorządów terytorialnych (11 powiatów i 56 gmin) otrzymało prawie 90 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na likwidację powodziowych szkód. 16 marca wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek odebrała z rąk wojewody dolnośląskiego promesę, czyli gwarancji wypłaty pieniędzy na kwotę 2,2 miliona złotych.
W roku 2011 gmina Świdnica otrzymała na usuwanie skutków powodzi ponad 1,56 miliona złotych. rządowej pomocy, wydając jednocześnie ponad 2,24 miliona złotych. Wykonano m.in. regulację potoku Kotarba w Mokrzeszowie, odbudowano drogi. . . . czytaj więcej


18 marca 2012 - "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich"

W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej działa już od roku Szkolny Klub Bezpieczeństwa, którego opiekunką jest Ewa Grobelna. Klub powstał jako jeden z czterech elementów międzynarodowego programu edukacyjnego "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich" Renault.
Celem klubu jest aktywne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród lokalnej społeczności - w szkole, jak i poza nią.
SKB to możliwość wykorzystania teoretycznej wiedzy z zakresu wychowania komunikacyjnego w praktycznym działaniu. . . . czytaj więcej


18 marca 2012 - Ruszyła rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials

Strzegom Horse Trials to największe w tej części Europy zawody jeździeckie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. W tym roku Puchar Świata zostanie zorganizowany po raz dziesiąty.
Zawody odbędą się w terminie od 31 maja do 3 czerwca na hipodromie w Morawie koło Strzegomia. Równolegle z przygotowaniami do zawodów uruchomiony został społeczny program wolontariatu. - Sprawna organizacja tej imprezy wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Poszukujemy osób do pomocy w biurze zawodów, punktach informacyjnych, obsłudze informatycznej, przy konkursie ujeżdżenia, przy sędziowaniu terenowym, roznoszeniu ulotek oraz wielu innych zajęciach - mówi Marta Wójcik, koordynator projektu. . . . czytaj więcej


17 marca 2012 - Święto dolnośląskiego sportu

Dolnośląska Gala Sportu Młodzieżowego to podsumowanie efektów sportowej rywalizacji dzieci i młodzieży za rok 2011 organizowanej w ramach ogólnopolskiego "Systemu Sportu Młodzieżowego".
Wczoraj podczas uroczystości w kampusie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu marszałek Rafał Jurkowlaniec nagrodził 91 klubów z całego Dolnego Śląska.
Z powiatu świdnickiego nagrodzono kluby: MKS Świdnica - piłka siatkowa kobiet, MKS Polonia Świdnica - boks, LKS Stragona Strzegom - jeździectwo oraz GLKS Świdnica - lekka atletyka. . . . czytaj więcej


17 marca 2012 - Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

15 marca, w siedzibie Koła Ligi Kobiet Polskich, odbył się już po raz trzeci Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod nazwą "Polska Prezydencja w Unii Europejskiej".
W konkursie udział wzięły reprezentacje ośmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego.
Uczniowie rozwiązywali test pisemny i odpowiadali na pytania przygotowane przez członkinie świdnickiego koła Ligi Kobiet Polskich. Warto było wziąć udział w konkursie, gdyż główną nagrodą był wyjazd i zwiedzanie Parlamentu Europejskiego, którą ufundowała europoseł Lidia Geringer de Oedenberg. . . . czytaj więcej


17 marca 2012 - Pojadą do Zagrzebia

Już tylko tydzień dzieli uczniów Gimnazjum nr 4 w Świdnicy od spotkania ze swoimi rówieśnikami ze szkół partnerskich w Zagrzebiu. Trwają ostatnie przygotowania do wyjazdu - uczniowie przygotowują wystawę fotograficzną o naszym mieście oraz prezentację pt: " Jeden dzień z życia nastolatka". Aby się zakwalifikować na wyjazd uczniowie musieli się wykazać inwencją twórczą, pracowitością i dobrą znajomością języka angielskiego.
Od początku pierwszego półrocza wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 4 wiedzieli o wymianach uczniowskich w ramach projektu unijnego pt.: "Young Europeans Say: break walls, be tolerant!". . . . czytaj więcej


17 marca 2012 - X Jubileuszowa Giełda Edukacyjna

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem Giełda Edukacyjna w Lutomi przyciągnęła tłumy zwiedzających. Po raz dziesiąty gospodarzem Giełdy było Gimnazjum im. U. Europejskiej w Lutomi. Jaki jest cel giełdy? Jak mówi szkolny doradca zawodowy Pani Edyta Zerka celem głównym naszych działań jest przygotowanie uczniów do świadomego i trafnego wyboru szkoły.
Spotykamy się już po raz dziesiąty! Chciałoby się powiedzieć - jak zawsze, ale przecież za każdym razem jest inaczej. Zmieniają się ludzie, zmieniają się pomysły na kształcenie, zmieniają formy prezentacji. . . . czytaj więcej


17 marca 2012 - XII edycja Turnieju - Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku

To już ostatnie dni zapisów do XII edycji Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Już tylko do 31 marca, nauczyciele, trenerzy oraz opiekunowie mogą zgłaszać drużyny dziewcząt i chłopców do tegorocznych rozgrywek i walki o tytuł Mistrzów U-10, prestiżowy Puchar Tymbarku, a także nagrodę główną jaką będzie wspaniała podróż na mecz Mistrzów Europy, wyłonionych podczas Euro 2012.
Rok 2012 bez wątpienia będzie dla Polski wielkim piłkarskim świętem, jednak nie tylko za sprawą Euro 2012, ale również dzięki zaciętej i pełnej pasji grze młodych piłkarzy i piłkarek, rywalizujących ze sobą podczas rozgrywek XII edycji Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Więcej informacji na stronie rozgrywek - >>> zobacz


16 marca 2012 - Będzie dofinansowanie na nowe drogi

Milion złotych w ramach tzw. schetynówek otrzyma Świdnica. To kolejna inwestycja, na którą miasto z sukcesem pozyskało fundusze z "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych". Pieniądze przeznaczone zostaną na budowę ulicy Kosynierów oraz przebudowę ulicy Hetmańskiej, która pomoże w zagospodarowaniu terenu w rejonie ulic Parkowej i Rotmistrza Witolda Pileckiego.
- Dzięki temu powstanie porządna droga, która pozwoli na dogodny dojazd do Zespołu Szkół Specjalnych oraz udostępni nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe. . . . czytaj więcej


16 marca 2012 - Biegiem naokoło Ślęży

21 marca nadejdzie kalendarzowa wiosna. Młodzież tradycyjnie uczci to wydarzenie udając się na "wagary" natomiast Urząd Miasta w Sobótce, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce zapraszają wszystkich chcących powitać wiosnę 24 marca na IV Półmaraton Ślężański.
Tradycyjnie uczestnicy zmagać się będą na trasie 21, 097 km prowadzącej drogami asfaltowymi wokół malowniczej góry Ślęży.
Do tej pory zarejestrowało się już ponad 3600 chętnych, co czyni Półmaraton Ślążański największym półmaratonem na Dolnym Śląsku i jednym z większych biegów masowych w Polsce. . . . czytaj więcej


16 marca 2012 - Wojewoda nagrodził sołtysów

Już od kilku lat w kalendarz samorządowców 11 marca wpisał się na stałe jako: "Dzień Sołtysa". W tym roku Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa postanowił po raz kolejny uhonorować najaktywniejszych podczas Drugiego Dolnośląskiego Konwentu Sołtysów organizowanego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim 12 marca.
W tym roku w konkursie o miano "Sołtysa Roku 2012" z w województwie dolnośląskim pretendowało dwóch sołtysów z gminy Świdnica: Beata Szyszka i Stanisław Mroczek. Ostatecznie statuetka i tytuł powędrował do Janiny Janeczko - Sołtysa Wsi Osola, Stanisława Dziagacz - Sołtysa Wsi Roztocznik oraz Mariana Tyka - Sołtysa Wsi Siedlęcin. . . . czytaj więcej


16 marca 2012 - W Gimnazjum nr 3 już wiosna

Wiosna, wiosna - piękna i radosna... Właśnie taką wiosnę chcemy powitać 21 marca w Gimnazjum nr 3. Samorząd Szkolny przeprowadził burzliwą dyskusję nad tym, jak należy spędzić ten wyjątkowy dzień. Padło mnóstwo różnorodnych propozycji.
Oczywiście, w szkole sportowej pojawiła się propozycja międzyklasowych rozgrywek w piłkę nożną. Która klasa jest najlepsza? Przecież mamy kilka klas sportowych o tym profilu. Dziewczęta natomiast chcą zaprezentować na scenie swoje umiejętności wokalne, dlatego też odbędzie się festiwal piosenki szkolnej. . . . czytaj więcej


16 marca 2012 - Będą budować drogę

Oprócz organizacji cyklicznych imprez, mieszkańcy Pyszczyna zadecydowali, że większość środków pochodzących z funduszu sołeckiego przeznaczą na wykonanie wiaty wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego.
Takie ustalenia padły na przedwczorajszym spotkaniu 14 marca mieszkańców tej miejscowości z burmistrzem Żarowa Leszkiem Michalakiem.
Na zebraniu Burmistrz Michalak poinformował również mieszkańców, iż Pyszczyn, podobnie jak Kruków, Marcinowiczki, Mikoszowa oraz Gołaszyce otrzyma dofinansowanie na budowę nowej drogi. . . . czytaj więcej


16 marca 2012 - Dzień Teatru w Gminie Świdnica

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. W gminie Świdnica Dzień Teatru zostanie upamiętniony już 23 marca sąsiedzkimi spotkaniami teatralnymi pod hasłem "By serca mocniej przylgnęły...".
W piątek, 23 marca o godzinie 16:00 dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, sołtys wsi Pogorzała oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy zapraszają do świetlicy w Pogorzale, na sąsiedzkie spotkania teatralne. . . . czytaj więcej


15 marca 2012 - Przetarg na aquapark unieważniony

Komisja przetargowa podjęła decyzję o unieważnieniu przetargu na budowę aquparku w Świdnicy. Mimo zainteresowania ośmiu firm złożone oferty sięgały od 72,1 miliona złotych do 105,7 miliona złotych.
Komentarz Ryszarda Wawryniewicza, prezesa spółki Inwestycje Świdnickie:
"To zaskakująca sytuacja i pierwszy przypadek jaki znam, że firmy budowlane oczekują więcej pieniędzy niż wartość kosztorysowa prac. Z naszych analiz wynika, że kwoty z przetargów na budowę aquaparków w całej Polsce były niższe średnio o 15 procent od szacunków kosztów. . . . czytaj więcej


15 marca 2012 - Tylko upadłość dla dawnej Sileny

W środę, 14 marca 2012 roku, Gmina Świebodzice po raz drugi złożyła wniosek o upadłość spółki Eurolen, właściciela dawnych zakładów Silena w Świebodzicach. Jak ustalono, na koncie spółki są pieniądze na przeprowadzenie procesu upadłościowego.
Brak jakichkolwiek środków był przyczyną odrzucenia podobnego wniosku, złożonego przez gminę 8 czerwca 2007 roku. Wówczas sąd z uwagi na brak majątku dłużnika wystarczającego nawet na pokrycie kosztów postępowania, 26 września 2007 roku oddalił ów wniosek. . . . czytaj więcej


15 marca 2012 - Gimnazjum nr 3 ze sportem za pan brat

Szkoła od trzech lat tworzy klasy sportowe, które umożliwiają uczniom rozwijanie zainteresowań sportowych i kształtują osobowość młodego człowieka - opowiada dyrektor Gimnazjum nr 3 w Świdnicy pani Jolanta Giergiczna - Siwkin - Od początku propagowania sportowego trybu życia i zagospodarowania czasu wolnego uczniów wspierają nas świdnickie kluby sportowe, które z nami współpracują.
Należą do nich: Miejski Klub Siatkówki Świdnica, Klub Piłki Nożnej "Stal" i Świdnicki Klub Piłki Ręcznej. . . . czytaj więcej


15 marca 2012 - Zagłębie spełnia marzenia

Mieszka w domu dziecka. Miłość do Zagłębia zaszczepili w nim kibice z FC Świdnica wraz z kibicami z Lubina i akcją "Miedziana akcja Świdnicy dla domu dziecka w Bystrzycy".
Jego marzenie to gra w Zagłębiu ale nawet jeśli to nie wyjdzie to Maciej przeżywa właśnie najwspanialsze dni w swoim życiu wspólnie z Zagłębiem.
Imię: Maciej - Nazwisko: Pieniążek - Wiek: 18 lat - Miejsce zamieszkania: Dom dziecka w Bystrzycy Górnej - Hobby: Piłka nożna - Jedyna miłość: Zagłębie Lubin - Marzenie: Gra w miedzianych barwach. . . . czytaj więcej


15 marca 2012 - Ręczni powalczą z KSSPR Końskie

Po dwóch tygodniach przerwy do walki o ligowe punkty wracają szczypiorniści I ligi. Przed graczami ŚKPR-u Świdnica cztery mecze, których stawką jest utrzymanie w lidze. Na pierwszy ogień - wyjazd do Końskiego. Mecz w sobotę 17 marca o dość nietypowej godzinie. Pierwszy gwizdek arbitra rozlegnie się o 16.40.
ŚKPR obecnie zajmuje dziewiąte, ostatnie bezpieczne miejsce. Po wyjeździe do Końskich podopieczni Krzysztofa Mistaka zmierzą się jeszcze z MTS-em Chrzanów, ASPR-em Zawadzkie i Ostrovią. Zapraszamy kibiców do śledzenia relacji live. Początek w sobotę około godziny 16.30.


15 marca 2012 - Będzie nowe wyposażenie świetlicy w Bukowie

Remont dachu remizy OSP, zakup okien i drzwi do świetlicy wiejskiej oraz nowe wyposażenie świetlicy to propozycje mieszkańców Bukowa na inwestycje w tej miejscowości w 2012 roku. Wczoraj 14 marca odbyło się spotkanie mieszkańców z burmistrzem Żarowa Leszkiem Michalakiem, na ktorym społeczność zdecydowała o wydatkowaniu tegorocznego funduszu sołeckiego.
- Cieszę się, że pieniądze z funduszu sołeckiego zostaną spożytkowane w głównej mierze na inwestycje, które naszej miesjcowości są bardzo potrzebne. Myślę, że dzięki nowemu doposażeniu świetlica wiejska w Bukowie będzie jeszcze piękniejsza - mówił sołtys Bukowa Henryk Rycerz. . . . czytaj więcej


14 marca 2012 - Samorządy szykują się na rewolucję śmieciową

Za nieco ponad rok w pełni zacznie obowiązywać nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku. Oznacza to wiele zmian, do których od kliku miesięcy przygotowują się samorządy. We wtorek, 13 marca do Świdnicy przyjechało blisko 50 przedstawicieli samorządów tworzących południowy region gospodarki odpadami (część powiatu świdnickiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego, strzelińskiego).
- Spotkanie bazowało na naszej dotychczasowej współpracy. Ważne jest, abyśmy na początku dobrze zidentyfikowali problemy oraz połączyli je z tym, jakie mamy możliwości. . . . czytaj więcej


14 marca 2012 - Krysiak treningowo w 6. Rajdzie Czechowickim

W ostatnią sobotę marca Paweł Krysiak weźmie udział w I rundzie Rajdowych Mistrzostw Śląska - 6. Rajdzie Czechowickim. Wicemistrz Rajdowego Pucharu Polski w markowej klasie Opla Astry pojedzie z nowym pilotem Pawłem Gackiem na prawym fotelu. Startem w 6. Rajdzie Czechowickim strzegomski kierowca rozpocznie tegoroczne rajdowe zmagania. Z nowym sezonem w zespole zaszły pewne zmiany.
Po pierwsze zmienił sie pilot, Paweł Gacek bo o nim tu mowa, dotychczasowy pilot Jacka Jureckiego, będzie dotrzymywał towarzystwa Pawłowi Krysiakowi podczas wszystkich tegorocznych rajdowych zmagań. . . . czytaj więcej


14 marca 2012 - MKS Świdnica - AZS Politechnika Częstochowska już w sobotę

W najbliższą sobotę, 17 marca w walce o utrzymanie w II lidze siatkówki kobiet spotkają się w Świdnicy MKS Świdnica i AZS Politechnika Częstochowska.
W tej chwili w rywalizacji 2:0 prowadzą siatkarki z Częstochowy, które u siebie wygrały oba spotkania.
Mecz play-off w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się o godzinie 17.00. W przypadku zwycięstwa świdniczanek kolejny mecz rozegrany zostanie już w niedzielę.


14 marca 2012 - Kolejne pieniądze na drogi

Powiat świdnicki po raz kolejny uzyskał pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Tym razem, z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, powiat pozyskał kwotą 4.100.000 złotych, która przeznaczona zostanie na remont dróg w Gminie Marcinowice i w Gminie Wiejskiej Świdnica.
Przebudowa drogi Mysłaków - Wiry będzie kontynuacją inwestycji, na którą powiat w roku 2011 otrzymał już środki ministerialne w wysokości 1.384 tysięcy. Powiat świdnicki systematycznie pozyskuje środki zewnętrzne na remonty podległych mu dróg, które ucierpiały w wyniku powodzi z 2009 i 2010 roku. Wręczenie promes nastąpi 16 marca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.


14 marca 2012 - Ruszyła rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials

Strzegom Horse Trials to największe w tej części Europy zawody jeździeckie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. W tym roku Puchar Świata zostanie zorganizowany po raz dziesiąty.
Zawody odbędą się w terminie od 31 maja do 3 czerwca na hipodromie w Morawie koło Strzegomia. Równolegle z przygotowaniami do zawodów uruchomiony został społeczny program wolontariatu. - Sprawna organizacja tej imprezy wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Poszukujemy osób do pomocy w biurze zawodów, punktach informacyjnych, obsłudze informatycznej, przy konkursie ujeżdżenia, przy sędziowaniu terenowym, roznoszeniu ulotek oraz wielu innych zajęciach - mówi Marta Wójcik, koordynator projektu. . . . czytaj więcej


14 marca 2012 - Tłumaczenie dla fundacji

Fundacja "Red Baron Foundation", zajmująca się legendarnym lotnikiem I Wojny Światowej poszukuje osoby, która w zamian za reklamę na stronie serwisu informacyjnego www.dziennik.swidnica.pl chciałaby od czasu do czasu zająć się tłumaczeniem, krótkich informacji (aktualności) na język niemiecki.
Informacje zamieszczone będą w części niemieckiej strony o świdniczaninie Baronie Manfredzie von Richthofenie - www.richthofen.pl
Osoby znające dobrze język niemiecki i chętne do takiej współpracy proszone są o kontakt z fundacja@richthofen.pl lub redakcja@dziennik.swidnica.pl


14 marca 2012 - VI Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz szósty możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swoich rodziców (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VI Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Urząd Miasta i Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 28 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń, którą możesz otrzymać w sekretariacie szkoły, do której uczęszczasz lub bezpośrednio w sekretariacie Szkoły Podstawowej 105 . . . czytaj więcej


14 marca 2012 - Siatkarki z Gimnazjum w Świdnicy najlepsze

W Ząbkowicach Śląskich odbył się finał strefy wałbrzyskiej w piłce siatkowej dziewcząt. W finale brały w nim udział cztery drużyny. Zespół ze Świdnicy po zaciętym meczu z Salosem Nowa Ruda zajął pierwsze miejsce.
Kapitanem drużyny jest Gabriela Kuczyńska, libero Dominika Sorota, a najlepszą zawodniczką meczu wybrano Aleksandrę Godylę. Opiekunem drużyny jest - Anna Lis. Skład zespołu: Gabriela Kuczyńska, Aleksandra Godyla, Aleksandra Całka, Emilia Kukla, Klaudia Sorota, Dominika Sorota, Joanna Żołędziewska, Paulina Dzidek, Dagmara Kamińska, Oliwia Burlaga. Większość dziewcząt to siatkarki MKS Świdnica.


13 marca 2012 - Zagłębie Lubin - Widzew Łódź - wejściówki

Już w najbliższy piątek - 16 marca, o godzinie 18:00 zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin stoczą kolejny pojedynek o ligowe punkty, tym razem z Widzewem Łódź.
Dla czytelników powiatowego serwisu informacyjnego www.dziennik.swidnica.pl mamy dwie podwójne wejściówki.
Wystarczy przysłać swoje dane oraz dane osoby towarzyszącej takie jak: imię i nazwisko oraz numer PESEL do 14 marca do godziny 23.30 na adres redakcja@dziennik.swidnica.pl
Informacja o ewentualnym wylosowaniu wejściówki i sposobie jej odebrania przesłana zostanie do zwycięzców 15 marca. Dialog Arena, plan, cenniki, parkingi - >>> zobacz


13 marca 2012 - Ogólnopolskie sukcesy najmłodszych

Halowe Ogólnopolskie Zawody Dzieci i Młodzieży w skokach przez przeszkody rozegrano w miniony weekend na terenie Klubu Jeździeckiego "Wolica" koło Kalisza. Reprezentujący LKS Stragonę Strzegom - Natalia Stelmach i Michał Konarski odnieśli aż pięć zwycięstw. Natalia i Michał są obecnie najmłodszymi zawodnikami klubu Stragona. Natalia ma 12 lat, a Michał - 10.
Natalia Stelmach na kucu Kim aż dwukrotnie uzyskała najlepszy wynik w konkursie o wysokości przeszkód 70 cm. Michał Konarski wygrywał trzy razy - w konkursie na styl, gdzie wysokość przeszkód wynosiła 80 cm i w konkursie dokładności z przeszkodami o wysokości 70 cm. Wygrał również najważniejszy w swojej grupie wiekowej konkurs Finał Grupy A2.


13 marca 2012 - Dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego

Dzisiaj, 13 marca, Zarząd Powiatu Świdnickiego na swoim posiedzeniu podjął uchwałę o zatrudnieniu na stanowisku Dyrektora Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy Panią Małgorzatę Jurkowską, dotychczasową pełnomocnik ds. jakości w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.
Kandydatura Małgorzaty Jurkowskiej zaakceptowana została wcześniej przez komisję konkursową w skład której, oprócz przedstawicieli Zarządu i Rady Powiatu weszli przedstawiciele okręgowej rady lekarzy i pielęgniarek, rady społecznej pogotowia oraz związków zawodowych działających w świdnickim pogotowiu. Nowy dyrektor swoją pracę rozpocznie 26 marca.


13 marca 2012 - Rekord na otwarcie

W czasie weekendowego otwarcia od 9 do 11 marca Galerię Świdnicką odwiedziło 105 tysięcy osób.
To absolutny rekord frekwencji wśród miast tej wielkości, co Świdnica. Świdniczanom galeria podobała się bardzo.
Nie ukrywają, że prócz pięknej architektury, przyjaznych wnętrz, ciekawego wystroju, do którego wykorzystane zostały między innymi fotografie starej Świdnicy, klientów najbardziej interesowała oferta handlowa. Sklepy i lokale, które funkcjonują w Galerii Świdnickiej od razu zyskały aprobatę klientów. . . . czytaj więcej


13 marca 2012 - Po raz drugi w ogólnopolskim finale Odysei Umysłu

Na początku marca, w gościnnych murach XIV LO we Wrocławiu odbyły się regionalne eliminacje Odysei Umysłu - międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach: Magdalena Filipiak, Iga Franczak, Jagoda Gwiazda, Ewelina Jusiel, Dominika Sikorska, Łukasz Andruszków i Rafał Graczyk zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 28-30 marca. . . . czytaj więcej


13 marca 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W ostatniej, czternastej kolejce rozgrywek IX edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej w Jaworzynie Śląskiej zanotowano następujące wyniki: Drużyna Jarka - Znajomi Fryzjera 16:4(6:4), Glob Max - AC Wymiatacze 17:8 (9:3), Fair Play - LA Liga 9:12 (6:4).
Kolejność zespołów po zakończeniu rozgrywek: 1. LA Liga - 36 punktów, 2. Fair Play - 27 punktów, 3. Glob Max - 27 punktów, 4. AC Wymiatacze - 15 punktów, 5. Drużyna Jarka - 8 punktów, 6. Znajomi Fryzjera - 7 punktów, 7. XXL Bolesławice - 3 punkty.
Ligę sędziowali: Dariusz Luber i Janusz Kurzeja oraz jako sędzia techniczny Grzegorz Bukała. . . . czytaj więcej


12 marca 2012 - Stanowisko Gminy Świebodzice w sprawie katastrofy budowlanej

W związku z piątkowymi wydarzeniami na terenie dawnych zakładów lniarskich Silena, władze samorządowe Świebodzic będą domagać się podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie obiektów, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Pomoc w rozwiązaniu zaogniającej się sytuacji zadeklarowała poseł RP, pani Anna Zalewska.
- Porzucony i niezabezpieczony teren Sileny to poważny problem społeczny, a prawo własności w tym przypadku stało się dla nas wszystkich prawdziwym przekleństwem - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. . . . czytaj więcej


12 marca 2012 - Mistrzowie Polski ze Świdnicy

Na rozegranych w dniach 9-11 marca 2012 roku 58. Mistrzostwach Polski Seniorów w akrobatyce sportowej w Warszawie, dwójka męska ze Świdnicy w składzie Jonas Al-Hadad (MKS Polonia Świdnica) i Michał Skowron (AZS-AWF Wrocław) zdobyła swój kolejny tytuł Mistrza Polski.
Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym i mimo, że obaj zawodnicy zaliczają pierwsze starty w kategorii senior i wiele jest jeszcze do poprawienia, udało nam się utrzymać kilkuletnią dominację w kraju w konkurencji dwójek męskich. Mistrzostwa Polski były jednym z ostatnich sprawdzianów przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata które mają się odbyć w kwietniu w USA


12 marca 2012 - Dzień Otwarty w I i II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy

Zapraszamy na Dzień Otwarty w I i II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy w sobotę 24 marca pomiędzy godziną 10.00 a 13.00.
Odwiedzający obie szkoły będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2012/2013. Zapraszamy gimnazjalistów wraz z rodzicami.
W II Liceum Ogólnokształcącym Dzień Otwarty rozpocznie się o godzinie 10.00 spotkaniem w auli. Gimnazjaliści i ich rodzice obejrzą występ artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły oraz zapoznają się z zasadami rekrutacji i ofertą na rok szkolny 2012/2013. . . . czytaj więcej


12 marca 2012 - Koniec sezonu na lodowisku

Świdnickie sztuczne lodowisko będzie czynne do nadchodzącego piątku. Ostatnia ślizgawka odbędzie się w piątek 16 marca o godzinie 20.00. - Przy takich temperaturach zdecydowanie wolimy spędzać czas na świeżym powietrzu.
Zaczynamy spacerować, jeździć rowerem, grać w piłkę stąd coraz mniej z nas wybiera lodowisko jako formę rekreacji - mówi dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Edmund Frączak - Drugim powodem są rosnące koszty mrożenia tafli przy wysokich temperaturach jakie zaczynamy mieć na zewnątrz i staje się to nieopłacalne - dodaje Frączak. . . . czytaj więcej


11 marca 2012 - Dwie porażki w Częstochowie

Bez wiary w swoje możliwości rozpoczęły pierwsze mecze play-off siatkarki świdnickiego MKS Świdnica o utrzymanie się w drugiej lidze. Przegrały gładko w trzech setach oba spotkania w Częstochowie.
W sobotę AZS Politechnika Częstochowska - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:20, 25:17, 25:15. W niedzielę AZS Politechnika Częstochowska - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:20, 25:9, 25:13.
Trzeci mecz z AZS Politechniką Częstochowską 17 marca odbędzie się w Świdnicy. Mecz w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się o godzinie 17.00.


11 marca 2012 - Nowy terminal wystartował

Start na piątkę. Dzisiaj godzinie 5:55 z nowego terminalu wrocławskiego lotniska wystartował historyczny, pierwszy samolot. Pasażerowie, którzy zainaugurowali funkcjonowanie nowoczesnego obiektu, odlecieli do Warszawy. 10 minut później w pierwszą międzynarodową trasę odleciał samolot do Londynu.
Pasażer numer 1 w nowym terminalu zjawił się po godzinie 4:00. Niespełna dwie godziny później w górę wzbił się samolot, który jako pierwszy zabrał podróżnych z nowego obiektu.
11 marca 2012 roku o godzinie 5:55 nad ranem lot numer LO 3850 oficjalnie rozpoczął nową erę podróżowania z Wrocławia. W inauguracyjną podróż odleciało 55 pasażerów. . . . czytaj więcej


11 marca 2012 - "Finał Finałów" zakończony

Świetny pomysł i sukces organizacyjny - to komentarze działaczy i zawodników podczas "Finału Finałów" - tak organizatorzy: Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy oraz Firma JAKO - Tomasza Mojsy nazwali finał czterech reprezentacji halowych lig piłki nożnej powiatu Świdnickiego rozegrany w sobotnie popołudnie 10 marca w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
Do turnieju zgłosiły się: Reprezentacja Świdnickiej Halowej Ligi Piłki Nożnej (Łukasz Cegielski, Przemysław Kloc, Konrad Sajdak, Jarosław Lato, Jarosław Gawryszewski, Piotr Bęc, Grzegorz Furmankiewicz, Wiesław Żurek - kierownik zespołu), . . . czytaj więcej


11 marca 2012 - Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej nr 315 tuż, tuż…

Jesteśmy najmniejszą świdnicką szkołą a to wszystkim wychodzi na dobre. Mała szkoła to nasz atut: kameralne warunki, które sprzyjają rozwojowi dziecka i umożliwiają poznanie każdego z nich a także monitorowanie jego postępów.
Dzieciom z oddziału przedszkolnego zapewniamy wspaniałe warunki w oddzielnym budynku przy ulicy Pionierów. Przedszkolaki mają do dyspozycji dwie sale zabaw i dwie sale dydaktyczne wyposażone w sprzęt rekreacyjny i sportowy, pomoce dydaktyczne, zabawki, sprzęt audiowizualny, komputery - warunki takie, jak w przedszkolu. . . . czytaj więcej


10 marca 2012 - Spotkanie z doradcą - zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym

Od 1 września tego roku obecni uczniowie klas III gimnazjum rozpoczynają naukę w nowych zreformowanych szkołach ponadgimnazjalnych. Kolejna zmiana budzi ogromne emocje i obawy zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców.
To ważna decyzja mająca wpływ na dużą część życia. We wtorek 13 marca o godzinie 16.30 w sali kominkowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbędzie się spotkanie z doradcą zawodowym - Renatą Jończyk, która przybliży zebranym ten temat. . . . czytaj więcej


10 marca 2012 - Wiosenna zbiórka krwi

W środę, 14 marca, w Świebodzicach zostanie przeprowadzona kolejna zbiórka krwi. Jak zwykle zapraszamy mieszkańców miasta do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13, w godzinach 9.00-13.00.
Organizatorem zbiórki są: Paweł Bobrowski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz Urząd Miejski w Świebodzicach.


10 marca 2012 - Sztuka smaku - kuchnia artystyczna

Paweł Studnicki, uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym o zasięgu wojewódzkim pt. "Sztuka smaku - kuchnia artystyczna. Sztuka kulinarna i jej kulturotwórczy wymiar" zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury "Śródmieście" we Wrocławiu.
Na konkurs napłynęło aż 702 prace, z czego jury zakwalifikowało do wystawy 233 prace, 27 nagrodziło a 50 wyróżniło. Pracę Pawła można oglądać na wystawie pokonkursowej do końca marca.


10 marca 2012 - Drzwi Otwarte 2012 w Gimnazjum nr 2

W bieżącym roku Drzwi Otwarte zorganizowano w połączeniu z obchodami Dnia Olimpijczyka 6 marca. Z okazji tego wyjątkowego święta przygotowano wiele atrakcji dla gości ze szkół podstawowych. Jedną z nich była możliwość porozmawiania "na żywo" z Olimpijczykami.
W bibliotece szkolnej mieliśmy przyjemność gościć dwóch Olimpijczyków: a Eugeniusza Skarupę - mistrza świata inwalidów w podnoszeniu ciężarów i wicemistrza Igrzysk Paraolimpijskich w Arnhem i Dariusza Wolnego - pływaka, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. . . . czytaj więcej


10 marca 2012 - Biegiem naokoło Ślęży

21 marca nadejdzie kalendarzowa wiosna. Młodzież tradycyjnie uczci to wydarzenie udając się na "wagary" natomiast Urząd Miasta w Sobótce, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce zapraszają wszystkich chcących powitać wiosnę 24 marca na IV Półmaraton Ślężański.
Tradycyjnie uczestnicy zmagać się będą na trasie 21, 097 km prowadzącej drogami asfaltowymi wokół malowniczej góry Ślęży.
Do tej pory zarejestrowało się już ponad 3600 chętnych, co czyni Półmaraton Ślążański największym półmaratonem na Dolnym Śląsku i jednym z większych biegów masowych w Polsce. . . . czytaj więcej


9 marca 2012 - Ruszyła rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials

Strzegom Horse Trials to największe w tej części Europy zawody jeździeckie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. W tym roku Puchar Świata zostanie zorganizowany po raz dziesiąty.
Zawody odbędą się w terminie od 31 maja do 3 czerwca na hipodromie w Morawie koło Strzegomia. Równolegle z przygotowaniami do zawodów uruchomiony został społeczny program wolontariatu. - Sprawna organizacja tej imprezy wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Poszukujemy osób do pomocy w biurze zawodów, punktach informacyjnych, obsłudze informatycznej, przy konkursie ujeżdżenia, przy sędziowaniu terenowym, roznoszeniu ulotek oraz wielu innych zajęciach - mówi Marta Wójcik, koordynator projektu. . . . czytaj więcej


9 marca 2012 - Historia zatoczyła koło

Rodzina państwa Lisów od ponad półwiecza związana jest ze Świebodzicami, kolejnym pokoleniom Lisów mieszkańcy miasta zawdzięczają rozwój i popularyzację czytelnictwa. Po latach cząstka rodziny wraca do biblioteki.
Pani Joanna Lis, wnuczka założycieli biblioteki miejskiej w powojennych Świebodzicach, Klary i Antoniego Lisów, podarowała Miejskiej Bibliotece Publicznej obrazy swojej mamy, Hanny Krzewskiej-Lis, malarki, która przez kilka lat kierowała świebodzicką biblioteką, zarówno oddziałem dziecięcym, jak i dla dorosłych.
Ta miła i wzruszająca uroczystość dobyła się w czwartek, 8 marca, w Oddziale Dziecięcym MBP. . . . czytaj więcej


9 marca 2012 - "Nasi górą" - sukcesy uczniów z Gimnazjum numer 1 Świdnica

Kolejny rok z rzędu uczniowie świdnickiego Gimnazjum numer 1 im. Marii Kunic udowodnili, że są poważnymi konkurentami na arenie dolnośląskich konkursów wiedzowych.
W prestiżowym konkursie wojewódzkim zdolny Ślązak Gimnazjalista uzyskali pięć tytułów "Laureata" i sześć tytułów "Finalisty", a oto lista wyróżnionych: Krzysztof Kowalski - chemia, geografia, biologia, Andrzej Błażewicz - język polski, historia, Jacek Szczepanik - język polski, historia, Mateusz Jaworski - matematyka, fizyka, Franziska Gillmaier - język niemiecki, Bartłomiej Wróbel - język angielski.


9 marca 2012 - Mecz KGHM Zagłębie Lubin z Ruchem Chorzów - bilety

W najbliższą sobotę w Lubinie miejscowe KGHM Zagłębie zmierzy się z Ruchem Chorzów w ramach 21. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
Mecz 10 marca rozpocznie się o godzinie 18.00 na Stadionie Zagłębia. Musisz tam być koniecznie. Dla czytelników naszego serwisu informacyjnego "www.dziennik.swidnica.pl" mieliśmy do rozlosowania dwa podwójne zaproszenia.
Tym razem otrzymają je: Kamil Zbroszczyk i Tomasz Parkitny i to oni wraz z osobami towarzyszącymi zasiądą na trybunach.


9 marca 2012 - Światło ze słońca

Na ulicach Świebodzic wkrótce pojawi się nowy typ oświetlenia ulicznego. To lampy solarne.
Gmina przeznaczyła na ich zakup w budżecie ponad 50 tysięcy złotych -kwota wystarczy na pięć opraw wraz z baterią zasilającą.
Pierwsza tego typu lampa już została zamontowana - znajduje się na ulicy Patronackiej. Trwa wybór lokalizacji dla pozostałych opraw.


9 marca 2012 - Tłumaczenie dla fundacji

Fundacja "Red Baron Foundation", zajmująca się legendarnym lotnikiem I Wojny Światowej poszukuje osoby, która w zamian za reklamę na stronie serwisu informacyjnego www.dziennik.swidnica.pl chciałaby od czasu do czasu zająć się tłumaczeniem, krótkich informacji (aktualności) na język niemiecki.
Informacje zamieszczone będą w części niemieckiej strony o świdniczaninie Baronie Manfredzie von Richthofenie - www.richthofen.pl
Osoby znające dobrze język niemiecki i chętne do takiej współpracy proszone są o kontakt z fundacja@richthofen.pl lub redakcja@dziennik.swidnica.pl


8 marca 2012 - Terminal gotowy do startu - start już w niedzielę

Nadchodzi historyczna chwila. Wrocławskie lotnisko otrzymało zgodę od Urzędu Lotnictwa Cywilnego na korzystanie z nowego terminalu i ma już wszystkie niezbędne pozwolenia, by otworzyć obiekt dla pasażerów. Pierwsi podróżni odlecą w niedzielę, 11 marca, o godzinie 5:55. Samolot poleci do Warszawy.
Po otrzymaniu zgody nadzoru budowlanego wrocławskiemu lotnisku brakowało już tylko dwóch rzeczy, by móc uruchomić terminal - ustanowienia umownej granicy państwa w terminalu przez wojewodę dolnośląskiego oraz zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Mogę oficjalnie potwierdzić, że udało nam się skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Teraz czas na historyczny moment. . . . czytaj więcej


8 marca 2012 - "W kalejdoskopie pamięci..." Adrian Kycia z Jaworzyny Śląskiej

9 marca o godzinie 12.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu odbędzie się podsumowanie regionalnego etapu konkursu historycznego "W kalejdoskopie pamięci...".
Organizatorem I etapu konkursu było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W spotkaniu wezmą udział uczniowie uczestniczący w projekcie oraz ich opiekunowie.
Tegoroczny konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przebiegał w dwóch etapach.
I etap - ponadregionalny: zadaniem uczniów zgłoszonych do konkursu było rozwiązanie testu przygotowanego przez organizatorów z pytaniami dotyczącymi historii Polski w latach 1939-1989 ze szczególnym uwzględnieniem wątków emigracyjnych. . . . czytaj więcej


8 marca 2012 - "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej włącza się do wielkiej społecznej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Celem akcji jest ratowanie polskich cmentarzy pozostawionych za wschodnią granicą, na których znajdują się mogiły dziadów i pradziadów mieszkańców Dolnego Śląska.
Wsparcie akcji odbywa się przez zbiorówkę datków na ratowanie polskich nekropolii znajdujących się na Kresach. Grażyna Orłowska - Sondej dziennikarka wrocławskiego ośrodka TVP, która zainicjowała działania ratujące polskie nekropolie informuje, że do tej pory, udało się odnowić 17 cmentarzy. Na ratunek czeka jeszcze 46. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją, gdyż niebawem czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach.
Zbiórka potrwa do końca kwietnia. Oprócz kwesty możliwym będzie również wyjazd na Ukrainę grupy wolontariuszy z gimnazjum którzy zechcą pomóc w porządkowaniu i odnawianiu polskich cmentarzy. Szczegółowych informacji w sprawie akcji udziela Anna Ryś z Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, telefon 748588177.


8 marca 2012 - X jubileuszowa Giełda Edukacyjna w Lutomi Dolnej

Przez 9 lat Giełdę Edukacyjną w Gimnazjum w Lutomi Dolnej odwiedziło ponad 4 tys. gimnazjalistów, zainteresowanych swoją przyszłością i rozwojem edukacyjnym. W tym roku Giełda będzie miała swój 10. jubileusz. Co przygotowali tym razem organizatorzy, przekonany się już 16 marca w godzinach 8-12.30.
Giełda edukacyjna skierowana jest do absolwentów gimnazjów, którzy rok rocznie tłumnie odwiedzają ją w poszukiwaniu świadomego i trafnego wyboru nowej szkoły. 16 marca szkoły ponadgimnazjalne powiatu świdnickiego, prezentować będą ofertę edukacyjną dla uczniów kl. III z gimnazjów gminy Świdnica, Marcinowice i Dobromierz.


8 marca 2012 - Znów pomagamy dzieciom z Litwy

Szkoła Podstawowa nr 315 ponownie pomaga uczniom polskiej szkoły na Wileńszczyźnie. W pierwszych dniach marca do dyrektora szkoły nadszedł serdeczny list z filii nauczania początkowego szkoły średniej w Rukojniach w Starym Siole na Wileńszczyźnie, w którym pani dyrektor Jadwiga Gabryjałowicz opisuje trudną sytuację tamtejszych polskich rodzin i sugeruje, jakiego rodzaju pomoc jest im potrzebna.
Tym razem w odpowiedzi na ten apel Szkoła Podstawowa nr 315 we współpracy ze Świdnickim Towarzystwem Partnerstwa Miast organizuje zbiórkę następujących rzeczy: . . . czytaj więcej


8 marca 2012 - VI Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz szósty możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swoich rodziców (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VI Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Urząd Miasta i Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 28 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń, którą możesz otrzymać w sekretariacie szkoły, do której uczęszczasz lub bezpośrednio w sekretariacie Szkoły Podstawowej 105 . . . czytaj więcej


8 marca 2012 - “Nie stój w miejscu-bądź aktywny" po raz czwarty

Wzorem lat ubiegłych, aktywizację 14 osób bezrobotnych planuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy. W rym roku na IV jego ośrodek pomocy otrzyma dofinansowanie w wysokości 250 tysięcy złotych.
W porównaniu z latami poprzednimi 14, a nie 12 osób skorzysta z fachowym kursów i szkoleń, zwiększając swoją atrakcyjność na rynku pracy.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy rozpoczął kolejny etap realizacji projektu systemowego pt. “Nie stój w miejscu - bądź aktywny". . . . czytaj więcej


8 marca 2012 - Do Finału coraz bliżej, pierwszy etap KFAiN za nami

Rada Programowa Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego (KAN) po miesiącu ciężkiej, po obejrzeniu 432 filmów o łącznej długości 127 godzin, dostarczonych nam z 32 krajów oraz po burzliwej naradzie pragnie ogłosić listę filmów zakwalifikowanych do drugiego etapu Konkursu Filmów Amatorskich i Niezależnych, a tym samym dopuszczonych do licznych i publicznych projekcji w czasie Finału Festiwalu, który odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 19-22 kwietnia we Wrocławiu.
Lista filmów zakwalifikowanych >>> zobacz Wyniki pierwszego etapu Konkursu Filmów Szkolnych już wkrótce.


7 marca 2012 - Zawody narciarskie w Rzeczce - lista zwycięzców

Ponad 135 osób wystartowało w II Otwartych Mistrzostw Ziemi Świdnickiej w Narciarstwie Alpejskim, które wraz z Piknikiem Rodzinnym zorganizowano w Rzeczce. W niedzielnym (4 marca) pikniku rodzinnym wzięło udział w sumie ponad 200 osób.
Podczas zawodów zorganizowano również licytację charytatywną dwóch maskotek "Panów Pikusiów" od Grupy AVIVA oraz dwóch zdalnie sterowanych samochodów od firmy "Jata" dealera Fiata ze Świdnicy.
Zebrane 2.250 złotych przeznaczone zostaną na leczenie 1,5 rocznej Emilki Pawlak. . . . czytaj więcej


7 marca 2012 - Trzydniowe Otwarcie Galerii Świdnickiej

Stylowy Piątek czyli metamorfozy i darmowe zakupy. Startujemy w piątek 9 marca o godzinie 9.00 od uroczystego przecięcia wstęgi. Dla pierwszych stu klientów którzy zrobią zakupy Galeria przygotowuje atrakcyjne niespodzianki od najemców.
Tego dnia Galeria zaprosi też na darmowe zakupy ze stylistą Piotrem Sałatą. Wystarczy zrobić zakupy za minimum 50 złotych i odpowiedzieć na kilka pytań. Stylista wybierze 4 osoby, które pod jego okiem przejdą modową metamorfozę, a za zakupy zapłaci Galeria Świdnicka. Stylowy piątek startuje o 14.00, natomiast wcześniej lokalna scena muzyczna, gry i konkursy dla wszystkich odwiedzających. . . . czytaj więcej


7 marca 2012 - Koncert w "Baszcie"

Zespół Post Scriptum zaprasza na koncerty w ramach trasy "Hallucinations in the Darkness Tour". Koncerty obejmują siedem występów w miastach dolnego śląska oraz dwa w miastach czeskich.
Wśród gości zaproszonych przez zespół do wspólnego grania znajdują się m.in.: Presidents Of Noise (Metal/Wrocław), Oblivion, Disorder (Brutal Death Metal /Strzegom), InPain i Feel The Steel z Czech. Post Scriptum (Thrashcore/Kamienna Góra). Zapraszamy na koncert w Klubie Baszta 10 marca na godzinę 19:00


7 marca 2012 - Ekologia w Gimnazjum numer 3 w Świdnicy

Gimnazjum nr 3 w Świdnicy od wielu lat jest inicjatorem ekologicznych spotkań młodzieży gimnazjalnej powiatu świdnickiego. W tym roku już po raz kolejny szkoła zaprasza do udziału w XIX Międzyszkolnym Spotkaniu Ekologicznym.
Wieloletnią tradycją tej uroczystości jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań ekologicznych i kształtowanie postaw odpowiedzialności za nasze środowisko oraz integracja młodzieży gimnazjalnej naszego regionu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 19 kwietnia, pod hasłem "Duch Drzewa" i przyjęło formę konkursu fotograficznego. . . . czytaj więcej


7 marca 2012 - Pierwszy w konkursie literackim

Patryk Garczyk z klasy III c Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków zdobywcą I miejsca na Dolnym Śląsku w konkursie literackim w programie "Razem w pełni sprawni", na temat barier, na które napotykają osoby niepełnosprawne w swoim życiu.
"Razem w pełni sprawni" to program realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w partnerstwie z niemieckim Stowarzyszeniem "Frauen auf dem Weg nach Europa e.V.", mający na celu jak najpełniejsze zintegrowanie środowisk osób pełno - i niepełnosprawnych. . . . czytaj więcej


7 marca 2012 - Będą budować chodnik

Siedlimowice będą miały nowy chodnik. Takie ustalenia padły na wczorajszym spotkaniu władz gminy Żarów z mieszkańcami Siedlimowic. Właśnie ruszył cykl spotkań burmistrza Żarowa Leszka Michalaka z mieszkańcami gminy. Jako pierwsi mogli wypowiedzieć się mieszkańcy Siedlimowic.
Remont drogi, budowa chodnika, bezpieczeństwo na drogach, wydatkowanie funduszu sołeckiego oraz sąsiedztwo kopalni Siedlimowice to główne tematy, które zostały poruszone na spotkaniu z mieszkańcami, które odbyło się we wtorek 6 marca na świetlicy wiejskiej w Siedlimowicach. . . . czytaj więcej


6 marca 2012 - Zamiast na otwarcie galerii, zapraszamy wszystkie Panie do teatru

9 marca, zamiast przeciskać się przez tłumy świdniczan przybyłych na otwarcie Galerii Świdnickiej, wszystkie Panie zapraszamy na VI Dzień Kobiet, organizowany przez świdnicką Ligę Kobiet Polskich, Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury.
W piątek, o godzinie 17, w sali świdnickiego teatru wszystkie chętne Panie będą mogły wysłuchać wykładów lekarza dentysty oraz specjalisty dietetyka.
Jak co roku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań poziomu cukru, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie i zbadać słuch. . . . czytaj więcej


6 marca 2012 - Na praktyki przyjechała z dziećmi

Kolejna grupa bezrobotnych Niemców przyjechała do Świebodzic na 8-tygodniowe praktyki w ramach programu wymiany Transgredio. Tym razem grupa jest wyjątkowa - bo jedna z pań, które przyjechały pracować w naszym mieście, wzięła ze sobą dwójkę dzieci. 6-letni Emil i 5-letnia Frida chodzą do Publicznego Przedszkola nr 2 i doskonale zaadoptowały się w nowym środowisku.
- Caroline, ich mama, jest samotną matką, nie mogła zostawić dzieci a bardzo chciała skorzystać z praktyk, dlatego zabrała je ze sobą - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM, która koordynuje projekt. . . . czytaj więcej


6 marca 2012 - Szkolny Klub Bezpieczeństwa

Akcja wpisywania ICE do telefonów komórkowych uczniów i przekazanie tej informacji rodzicom w formie sms-a to kolejna propozycja naszych "agentów" SKB (jest to Szkolny Klub Bezpieczeństwa działający przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej).
Akcja wpisywania w telefony komórkowe ICE bardzo spodobała się uczniom. Jeszcze przez kilka dni dzieci przynosiły komórki i wstukiwaliśmy ważny komunikat.
Dlatego członkowie SKB postanowili rozszerzyć swoje działania na wszystkich mieszkańców Śląskiej. Na zajęciach rozpoczęliśmy omawianie plakatów informacyjnych. . . . czytaj więcej


6 marca 2012 - Młynarska i Piaskowa coraz ładniejsze

Od ubiegłego roku trwa rewitalizacja obszaru ulic Młynarskiej i Piaskowej. W ramach zadania poprawiona zostanie nie tylko estetyka tego zakątka miasta, ale także bezpieczeństwo ruchu pieszego. Prace są zaawansowane mniej więcej w 50 procentach, widać już nowe nawierzchnie chodników, zamontowano nowe krawężniki i elementy oświetlenia ulicznego.
W decydującą fazę wchodzi przebudowa skrzyżowania ulic Młynarskiej, Szkolnej oraz Krasickiego. Pojawiły się już także nowe miejsca parkingowe, co zapewne szczególnie ucieszyło mieszkańców obu ulic. Prace potrwają do końca sierpnia.


6 marca 2012 - zDolny Ślązak z Pszenna

Jest dopiero w I klasie gimnazjum, a już nie musi martwić się o końcowy egzamin gimnazjalny z języka angielskiego. Tytuł "zDolny Ślązak Gimnazjalista" otwiera Małgorzacie Lasce, uczennicy Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, drzwi do dowolnej szkoły ponadgimnazjalnej.
W grudniu 2011 r. awansowała do wojewódzkiego etapu konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista" jako jedna z dwóch osób powiatu świdnickiego i jedyna uczennica gminnych gimnazjów w woj. dolnośląskim. 2 marca wywalczyła tytuł "zDolny Ślązak Gimnazjalista" w wojewódzkim konkursie języka angielskiego. . . . czytaj więcej


6 marca 2012 - Biegiem naokoło Ślęży

21 marca nadejdzie kalendarzowa wiosna. Młodzież tradycyjnie uczci to wydarzenie udając się na "wagary" natomiast Urząd Miasta w Sobótce, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce zapraszają wszystkich chcących powitać wiosnę 24 marca na IV Półmaraton Ślężański.
Tradycyjnie uczestnicy zmagać się będą na trasie 21, 097 km prowadzącej drogami asfaltowymi wokół malowniczej góry Ślęży.
Do tej pory zarejestrowało się już ponad 3600 chętnych, co czyni Półmaraton Ślążański największym półmaratonem na Dolnym Śląsku i jednym z większych biegów masowych w Polsce. . . . czytaj więcej


6 marca 2012 - Wyjątkowy podarunek

W czwartek, 8 marca, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbędzie się miła uroczystość. Pani Joanna Lis przekaże bibliotece kilka obrazów swojej mamy, Hanny Krzewskiej-Lis, która była pierwszą kierowniczką oddziału dziecięcego biblioteki, a następnie przez kilka lat kierowała biblioteką dla dorosłych. Państwo Lisowie to rodzina mocno związana z historią miasta, dziadkowie pani Joanny - Klara i Antoni Lis - rozwinęli i spopularyzowali czytelnictwo w powojennych Świebodzicach.
Do biblioteki trafią cztery obrazy autorstwa Hanny Krzewskiej-Lis. Warto dodać, że pani Hanna jest także autorką exlibrisu, którym MBP posługuje się do dziś. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 13.00.


5 marca 2012 - Hełmy na szczycie wieży ratuszowej

Ponad 27-ton waży kompletny hełm, który w poniedziałek, 5 marca spoczął na szczycie odbudowywanej wieży ratuszowej w Świdnicy. Kilka zdjęć - >>> zobacz Skomplikowaną operację przeprowadzano od samego świtu.
W pierwszej kolejności na szczyt wieży specjalny dźwig samojezdny wciągnął pierwszy element hełmu. Poprzedziło to specjalne stabilizowanie żurawia samojezdnego Grove GMK 6300. Drugi element z iglicą i kopułą z pamiątkami świdniczan stanął na szczycie kilka minut po godzinie 15.00. To historyczna chwila, bowiem właśnie po godzinie 15.00, 5 stycznia 1967 roku, runęła wieża, podczas nieumiejętnie prowadzonych prac rozbiórkowych. . . . czytaj więcej


5 marca 2012 - Mecz KGHM Zagłębie Lubin z Ruchem Chorzów - bilety

W najbliższą sobotę w Lubinie miejscowe KGHM Zagłębie zmierzy się z Ruchem Chorzów w ramach 21. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy. Mecz 10 marca rozpocznie się o godzinie 18.00 na Stadionie Zagłębia. Musisz tam być
Dla czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia do rozlosowania. Jeśli wyślesz swoje dane do redakcji "dziennika" do czwartku, 8 marca do godziny 24.00 weźmiesz udział w losowaniu (imię i nazwisko oraz numer PESEL). O sposobie i czasie odebrania biletów poinformujemy 9 marca w osobnym emailu. . . . czytaj więcej


5 marca 2012 - Marian Maciejasz - SuperDekarzem

Świdniczanie po raz kolejny mają powód do dumy. Marian Maciejasz reprezentujący firmę Z.P.H.U. DACHLUX trzeci rok z rzędu wygrał rywalizację o tytuł Superdekarza Roku w programie branżowym Superdekarz.
Marian Maciejasz już rok temu obiecywał, że ponownie zostanie najlepszym dekarzem w Polsce i obietnicy dotrzymał. Laureat odebrał statuetkę podczas Gali SuperDekarz 2011, która odbyła się 3 marca w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie w obecności mediów branżowych i 250 gości zaproszonych na uroczystość.
Pan Marian pokonał ponad 900 innych dekarzy w walce o nagrodę w programie branżowym Superdekarz i zdobył 408 984 punktów - ponowie pobijając swój rekord. . . . czytaj więcej


5 marca 2012 - ZINA ruszyła - trzymamy kciuki

W miniony piątek, 2 marca, pierwsza w naszym mieście spółdzielnia socjalna, rozpoczęła oficjalnie działalność. Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ZINA zajmować się będzie cateringiem, a obecnie prowadzi jadłodajnię miejską. Pięć sympatycznych, pełnych energii pań, codziennie gotuje w jadłodajni przy Ośrodku Pomocy Społecznej ponad 120 porcji pysznej, pożywnej zupy.
Ale to dopiero początek - ZINA chce zachęcić mieszkańców Świebodzic do kupowania smacznych, domowych obiadów. Stawiają na pierogi, pielmieni i potrawy z charakterem. Wschodnie przepisy to pomysł Ziny Jampolskiej, jednej ze współzałożycielek spółdzielni, która z pochodzenia jest Ukrainką. . . . czytaj więcej


5 marca 2012 - LKS Bystrzyca Górna zwycięzcą

LKS Bystrzyca Górna zwycięzcą Dolnośląskiego Finału halowej piłki nożnej do lat 13. 4 marca w hali sportowej w Ścinawce Średniej (gmina Radków) odbył się pierwszy finał dolnośląski w ramach XIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Drużyna LKS Bystrzyca Górna po zwycięstwach z drużyną UKS Tukan Iwiny - 1:0 i KS "Bór Oborniki Śląskie - 5:1 oraz remisie 3:3 z drużyną SP Legnickie Pole zajęła pierwsze miejsce w grupie B.
W meczu półfinałowym pokonała drużynę SKS SP Wojbórz i zmierzyła się w meczu finałowym z drużyną SP Siedlce, wygrywając mecz 3:0. . . . czytaj więcej


4 marca 2012 - Nabytki Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym

W ostatnim czasie w Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym pojawiły się dwa pojazdy bojowe patrolu - BRDM2. Nowe opancerzone transportery klasyfikowane są też jako opancerzone samochody rozpoznawcze albo bojowe wozy rozpoznawcze.
W tej chwili muzeum oprócz stacji radiolokacyjnych, samolotów, dział lotniczych, armat, haubic i setek sztuk karabinów, karabinków, pistoletów maszynowych i wielu innych posiada też siedem pojazdów bojowych wielokołowych oraz siedem pojazdów gąsienicowych. . . . czytaj więcej


4 marca 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W miniony piątek rozegrana została trzynasta kolejka Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej. Wyniki: AC Wymiatacze - Drużyna Jarka 7:9 (3:3), XXL Bolesławice - Glob Max 4:17 (3:4), Znajomi Fryzjera - Fair Play 8:9 (2:3).
Kolejność zespołów po trzynastej kolejce spotkań: 1. LA Liga - 33 punkty, 2. Fair Play - 27 punktów, 3. Glob Max - 24 punkty, 4. AC Wymiatacze - 15 punktów, 5. Znajomi Fryzjera - 7 punktów, 6. Drużyna Jarka 5 punktów, 7. XXL Bolesławice - 3 punkty.
Najlepszym strzelcem z 74 bramkami jest Grzegorz Borowy (LA Liga).


3 marca 2012 - Premiery w pierwszym repertuarze Cinema 3D

Wyłącznie premiery znajdą się w pierwszym repertuarze Cinema 3D, które już 9 marca zaprasza widzów. Aż siedem nowych filmów będą mogli Państwo obejrzeć od 9 do 15 marca. W pierwszym tygodniu działalności kina wyświetlana będzie między innymi animowana bajka w technologii 3D "Lorax", hit "Podróż na tajemniczą wyspę" czy polska komedia "Kac WAWA.
Na miłośników kina czekają cztery sale kinowe. Najmniejsza liczy 160 miejsc, największa - 460. Komfortowe fotele, doskonały dźwięk, zgodny z najnowszymi światowymi wymogami oraz zupełna nowość w Świdnicy - technologia 3D - to dodatkowe, prócz bardzo ciekawego repertuaru, atuty nowego kina. . . . czytaj więcej


3 marca 2012 - Niespodzianki nie odnotowano

Dzisiaj w rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" - ŚKPR Świdnica podejmował drugi zespół tych rozgrywek. Niespodzianki nie odnotowano. ŚKPR Świdnica - MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 25:31 (14:19).
Następny mecz 17 marca ŚKPR Świdnica grać będzie na wyjeździe z zespołem KSSPR Końskie.
W tabeli prowadzi KS Czuwaj Przemyśl z 31 punktami i wyprzedza MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, który na koncie ma 30 punktów. ŚKPR Świdnica z 12 punktami zajmuje w rozgrywkach 9 pozycję.


3 marca 2012 - Zaczęły dobrze . . .

Nie popisały się też siatkarki MKS Świdnica ulegając przeciętnemu zespołowi jakim jest UKS Krzanowice. Prowadząc wysoko w pierwszym secie w efekcie ledwo zdołały go wygrać.
W kolejnym secie było podobnie ale wygrały go rywalki. UKS Krzanowice wygrał też kolejne sety i tym samym wygrał cały mecz. MKS Świdnica - UKS Krzanowice 1:3 w setach 28:26, 23:25, 19:25, 22:25 W rozgrywkach prowadzi Sokół 43 AZS AWF Katowice i wraz z KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice, Silesią Volley II Chorzów/Mysłowice oraz MCKiS Jaworzno grać będą o awans do I ligi.
Świdniczanki rozgrywki zakończyły na ósmym miejscu i o utrzymanie w II lidze walczyć będą z GS UKS Krzanowice, SPS AZS Politechniką Częstochowską i SMS LO2 Opole. Rywalkami świdniczanek 10 i 11 marca będzie SPS AZS Politechnika Częstochowska.


2 marca 2012 - Rusza przetarg na Sukiennice Świdnickie

Na czwartek, 8 marca zaplanowano przetarg, który ma wyłonić najemcę. Podejmie on się zorganizowania nieszablonowego miejsca. Mowa o Sukiennicach Świdnickich, które mają szansę wrócić do Rynku. Zwycięzca przetargu w zamian za przygotowanie miejsca - wraz z radykalną przebudową - może liczyć na zwolnienie z czynszu nawet przez 4 lata w samym sercu Świdnicy - Rynku.
Według planu Sukiennice Świdnickie mogą powstać w bloku śródrynkowym na parterze kamienicy Rynek 39-40. W miejscu tym poprzednio działała księgarnia. Przetarg ma pomóc w znalezieniu najemcy ponad 124-metrowego lokalu. . . . czytaj więcej


2 marca 2012 - Druga wizyta studentów medycyny w Pszennie

70 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie skorzystało z bezpłatnych porad studentów Studenckiego Koła Akademii Medycznej we Wrocławiu. To już druga tego typu wizyta w placówce oświatowej w Pszennie. W roku ubiegłym z takiej formy profilaktyki zdrowotnej skorzystało 120 uczniów.
Studentki Katarzyna Świątko (Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego przy Akademii Medycznej we Wrocławiu), Agnieszka Junka, Justyna Ruchała, Aleksandra Skóra i Justyna Sobczak, w ramach projektu "Zdrowe Dziecko", objęły badaniami profilaktycznymi dzieci z klas I oraz IV-VI w wielu szkolnym mającymi na celu poprawę stanu zdrowia dzieci, propagowanie zachowań prozdrowotnych oraz badania naukowe realizowane w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego. . . . czytaj więcej


2 marca 2012 - "Finał Finałów" Halowej Piłki Nożnej

Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych oraz Firma "JAKO" Tomasza Mojsy organizują "Finał Finałów" Halowej Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
Do turnieju zostały zaproszone reprezentacje Żarowskiej Ligi Halowej, Gminnej Ligi Halowej (Witoszów), Świdnickiej Ligi Halowej (Świdnica), Jaworzyńskiej Ligi Halowej.
Turniej czterech drużyn odbędzie się w sobotę 10 marca w hali sportowej w Witoszowie Dolnym. Początek turnieju godzina 17.00. Zapraszamy kibiców i sympatyków piłki halowej.


2 marca 2012 - Czy czterolistna koniczyna przynosi szczęście?

Czy czterolistna koniczyna przynosi szczęście? Mówią, że tak. Z pewnością może przynieść wiele dobrego, bowiem "Czterolistna koniczyna" to nazwa nowopowstałej drużyny harcerskiej, która od kilku tygodni funkcjonuje przy Szkole Podstawowej w Grodziszczu.
16 grudnia 2011 roku harcerze z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie: Ola Karwala, Ola Skrobek i Michał Iwaniec pod opieką Pani Moniki Iwaniec przeprowadzili udaną akcję naborową w Grodziszczu. . . . czytaj więcej


2 marca 2012 - Zjazd w Zarządzie Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża

1 marca w siedzibie Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy odbył się rejonowy zjazd sprawozdawczo - wyborczy, na którym podsumowano działalność zarządu w latach 2009-2011.
Główne kierunki działalności w naszym mieście, to: promowanie wartości Czerwonego Krzyża, praca z dziećmi i młodzieżą w ramach promowania zdrowego stylu życia, edukacja z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, koordynacja działań związanych z honorowym dawstwem krwi, organizacja i udzielanie pomocy socjalnej najuboższym mieszkańcom miasta i powiatu. Stowarzyszenie liczy obecnie 154 członków, oraz 194 wolontariuszy. . . . czytaj więcej


1 marca 2012 - Zmiany w ruchu na otwarcie

Od 9 do 11 marca potrwa wielkie otwarcie Galerii Świdnickiej. Wydarzenie to na pewno przyciągnie mnóstwo klientów, którzy będą chcieli skorzystać z rabatów, promocji, konkursów, uczestniczyć w koncercie czy rodzinnej zabawie.
Przewidując wzmożony przepływ pojazdów w rejonie Galerii, w uzgodnieniu i współpracy z Departamentem Komunikacji Urzędu Miejskiego, dokonujemy zmiany w organizacji ruchu drogowego w obrębie ulic leżących najbliżej centrum handlowego. Reorganizacja ta ma na celu zwiększenie płynności ruchu samochodów oraz stworzenie alternatywnych miejsc parkingowych - >>> zobacz Zmiany obowiązywać będą od piątku do niedzieli. . . . czytaj więcej


1 marca 2012 - Trzydniowe Otwarcie Galerii Świdnickiej

Stylowy Piątek czyli metamorfozy i darmowe zakupy. Startujemy w piątek 9 marca o godzinie 9.00 od uroczystego przecięcia wstęgi. Dla pierwszych stu klientów którzy zrobią zakupy Galeria przygotowuje atrakcyjne niespodzianki od najemców.
Tego dnia Galeria zaprosi też na darmowe zakupy ze stylistą Piotrem Sałatą. Wystarczy zrobić zakupy za minimum 50 złotych i odpowiedzieć na kilka pytań. Stylista wybierze 4 osoby, które pod jego okiem przejdą modową metamorfozę, a za zakupy zapłaci Galeria Świdnicka. Stylowy piątek startuje o 14.00, natomiast wcześniej lokalna scena muzyczna, gry i konkursy dla wszystkich odwiedzających. . . . czytaj więcej


1 marca 2012 - W finale ogólnopolskiej Ligi Matematycznej

Adam Balewender, uczeń klasy matematyczno - fizycznej strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego jest prawdziwym pasjonatem matematyki. Kilka dni temu, wraz z Michałem Smykiem, zakwalifikował się do półfinału "XXVI Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych".
Dziś już wiemy, że dostał się również do finału ogólnopolskiej Ligi Matematycznej. Finał Ligi Matematycznej odbędzie się 11 kwietnia w Słupsku. Adam jest zdeterminowany, aby wygrać ten prestiżowy konkurs, dlatego wraz z nauczycielką matematyki - Ewą Tutką, nie ustaje w szlifowaniu umiejętności matematycznych.


1 marca 2012 - Ostatnie spotkanie drugiej rundy

W najbliższą sobotę, 3 marca siatkarki Miejskiego Klubu Sportowego Świdnica rozegrają ostatni mecz drugiej rundy o mistrzostwo II ligi z szóstym zespołem tych rozgrywek - zespołem GS UKS Krzanowice.
Świdnicki zespół z 16. punktami zajmuje ósme miejsce.
Mecz rozegrany zostanie w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów o godzinie 15.00. Wynik tego bardzo ważnego spotkania będzie decydował o miejscu w tabeli i kolejności spotkań w rozgrywkach play-off.


1 marca 2012 - Akordeon na Drabinie

9 marca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się koncert Tomasza Drabiny, akordeonisty, kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej klasy akordeonu w Poznaniu, stypendysty Ministra Kultury i Sztuki. Akordeon to instrument, który po wielu latach zapomnienia przeżywa ostatnio prawdziwy renesans.
Kawiarniana muzyka paryska w stylu "musette", argentyńskie i polskie tanga, nastrojowe tematy bałkańskie, muzyka filmowa oraz własne kompozycje to ta część repertuaru Pana Tomasza Drabiny, która w oryginalny i profesjonalny sposób wiąże się z akordeonem. Koncert na sali widowiskowej SOKiBP rozpocznie się o godzinie 19:00. Wstęp wolny.


1 marca 2012 - Gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego

28 lutego w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach: młodsi (klasy IV - VI szkół podstawowych) oraz starsi (uczniowie gimnazjów).
Po wysłuchaniu wszystkich recytacji komisja konkursowa postanowiła przyznać: w kategorii młodsi: I miejsce i awans do etapu powiatowego dla trzech uczniów: Jakub Bernat (SP w Witoszowie Dolnym), Mateusz Grzesiak (SP w Lutomi Dolnej), Aleksander Paździur (SP w Witoszowie Dolnym) . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała