31 maja 2012 - Nagrodą jest jesienny wyjazd do Katynia i Miednoje

Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Wspólnota Pokoleń zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji konkursu ogólnopolskiego "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…" - Katyń 72 lata po zbrodni.
Zadanie konkursowe polega na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. . . . czytaj więcej


31 maja 2012 - Laureaci rankingów samorządowych - Kongresu Regionów

Drugi dzień III Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy zakończyło wręczenie nagród w czterech kolejnych rankingach: Forbesa, Auto Świata, Komputer Świata oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy.
"Forbes" wyłonił miasta najbardziej atrakcyjne dla biznesu, czyli takie, które mają największe osiągnięcia w przyciąganiu przedsiębiorców.
O pozycji w zestawieniu decydowała liczba nowo rejestrowanych spółek w ciągu roku, pomniejszona o likwidacje i upadłości, przeliczona następnie na 1.000 mieszkańców. . . . czytaj więcej


31 maja 2012 - Dzień Dziecka - zabawa na wiele sposobów

Zapraszamy wszystkie dzieci ze Świebodzic do korzystania z ciekawych imprez, które 1 czerwca będą organizowane w naszym mieście z okazji ich święta.
Już o godziny 9:00 na stadionie miejskim przy ulicy Rekreacyjnej rozpoczną się tradycyjne Igrzyska Sportowe, w których wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów mieście.
O godzinie 15:00 natomiast rozpocznie się Piknik Dziecięcy, którego organizatorem jest Burmistrz Miasta Świebodzice oraz Zespół Szkół Integracyjnych i Rada Rodziców przy ZSI w Cierniach. . . . czytaj więcej


31 maja 2012 - Partnerstwo z Maldegem przypieczętowane

Partnerstwo może tylko wtedy być udane i trwałe, gdy uczestniczą w nim ludzie- mówiła w belgijskim ratuszu miasta Maldegem, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Uroczystości związane z podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy miastem Maldegem i gminą Świdnica odbyły się w ramach święta miast partnerskich, a tegorocznym ich gospodarzem było właśnie belgijskie Maldegem.
Burmistrzowie pięciu miast partnerskich: Maldegem, Lampertheim, Wierden, Ermont i Adrii przyjęli zasadę organizacji wzajemnych spotkań, ale każdego roku w innym mieście. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były kwestie bezpieczeństwa publicznego. . . . czytaj więcej


31 maja 2012 - Indywidualnie - czyli z większa uwagą

Od ubiegłego roku we wszystkich szkołach podstawowych w Świebodzicach realizowany jest projekt edukacyjny pn. " Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I - III w szkołach podstawowych w Gminie Świebodzice".
Owa indywidualizacja to nic innego, jak szereg dodatkowych zajęć skierowanych do dzieci, które mają trudności w nauce - np. trudności w pisaniu i czytaniu. Specjalnie przygotowane warsztaty pomagają w zdobywaniu umiejętności matematycznych; z kolei zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne skierowane są do dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej. . . . czytaj więcej


30 maja 2012 - Eurolotnisko 2012

Nowy terminal, specjalny zespół odpowiedzialny za obsługę turnieju, rękawy, nowy radar, supernowoczesne wozy strażackie - to tylko część przygotowań wrocławskiego lotniska do UEFA EURO 2012™. Na każdym polu - infrastruktury, bezpieczeństwa i obsługi pasażerskiej - port jest do turnieju gotowy.
Piłkarskie mistrzostwa Europy będą tylko epizodem w życiu lotniska. Ale za to niezwykle istotnym, zwłaszcza, że na każdym kroku podkreślano, że porty w miastach-gospodarzach muszą spełniać najwyższe europejskie standardy. Wrocławskie lotnisko ze zobowiązań wywiązało się modelowo i jest w pełni gotowe na przyjęcie w czerwcu tysięcy kibiców. . . . czytaj więcej


30 maja 2012 - Nagrodzono laureatów trzech rankingów samorządowych Newsweeka

Pierwszy dzień III Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy zakończyło wręczenie nagród w trzech rankingach Newsweeka: N15 - najlepszych prezydentów miast, Miast Przyjaznych dla Biznesu oraz rozstrzygnięto konkurs Miasto Szans - Miasto Zrównoważonego Rozwoju.
N15 - Już po raz czwarty Newsweek nagrodził najlepszych prezydentów miast. Aktywność włodarzy z ostatniego roku oceniano według następujących kryteriów: dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje prowadzone z budżetu oraz zdolność przyciągania inwestorów. . . . czytaj więcej


30 maja 2012 - Wybory w DZPS-ie

28 maja w Dolnośląskim Związku Piłki Siatkowej we Wrocławiu odbyły się wybory nowych władz związku. Prezesem DZPS ponownie wybrany został Paweł Wachowiak.
We władzach związku, w Zarządzie DZPS kolejną kadencję pracowac będzie świdniczanka - Prezes Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" - Elżbieta Gaszyńska, która również wybrana została jako delegat na Zjazd Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Warszawie.
Gościem podczas wyborów we Wrocławiu był Mirosław Przedpełski - Prezes Polskiego Zwiazku Piłki Siatkowej, który powiedział nam, że planuje jedno z posiedzeń Zarządu PZPS odbyć w Świdnicy.


30 maja 2012 - Z wizytą w Strasburgu

Uczennice Gimnazjum nr 3 w Świdnicy: Katarzyna Rzeczkowska i Dominika Milanowska wraz z mamami zostały laureatkami konkursu "Magiczne opowieści z rodzinnych stron", organizowanego przez poseł Parlamentu Europejskiego - panią Lidię Geringer de Oedenberg.
Konkurs polegał na napisaniu w parach (senior + junior) pracy literackiej, związanej z zabytkowymi obiektami województwa dolnośląskiego oraz dołączeniu do niej pracy plastycznej. Jedna z osób pisała pracę, druga miała za zadanie ją zilustrować. Trud się opłacił!
W nagrodę dziewczęta wraz ze swoimi opiekunkami zostały zaproszone w dniach 19-22 maja na wizytę studyjną do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. . . . czytaj więcej


30 maja 2012 - Orły Powiatu Świdnickiego - rozdane

28 maja, w budynku Starostwa Powiatowego w Świdnicy, nastąpiło wręczenie Orłów Powiatu Świdnickiego, nagród wręczanych osobom szczególnie zasłużonym dla naszego powiatu.
Tym razem Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa uhonorował dwoje sportowców: Arkadiusza Piecha piłkarza Ruchu Chorzów i jednocześnie najlepszego piłkarza polskiej ekstraklasy w sezonie 2011-2012 oraz Janusza Gola piłkarza Legii Warszawa. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.


30 maja 2012 - Truskawka wraca do muzycznego kalendarza Świdnicy

Jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku przeglądów muzycznych odbędzie się ponownie tego lata. Świdnicka Truskawka zagra w sobotę 14 lipca.
Truskawka to impreza skierowana do młodych wykonawców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na ścieżce koncertowej. Udział w przeglądzie da najlepszym możliwość zaprezentowania się na plenerowej scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury i walki o nagrodę finansową oraz zaproszenie do udziału w przyszłorocznych Dniach Świdnicy.
W pierwszym etapie, który potrwa od 28 maja do 8 czerwca organizatorzy będą zbierać zgłoszenia od zespołów zainteresowanych udziałem. . . . czytaj więcej


30 maja 2012 - Świdnica pierwszym miejscem na trasie Faktobusu

We wtorek, 29 maja dotarł do Świdnicy "Faktobus" - mobilna redakcja gazety "Fakt", która odwiedzi docelowo wszystkie miasta Polski. Świdnica jest pierwszym miejscem na jego trasie. FAKTOBUS umożliwia podejrzenie warsztatu dziennikarskiego od zaplecza. Już od środy uczniowie będą mogli odbyć wycieczkę i poznać tajniki warsztatu dziennikarskiego. Redakcja "Faktu" przygotowała też dodatkowe atrakcje - możliwość zrobienia zdjęcia fotoradarem, kulinarny kącik Jana Kuronia, pokazy szczudlarzy oraz możliwość wygrania pamiątkowych gadżetów.
W środę 30 maja o godzinie 12.00 na scenie w Rynku, przy "Faktobusie", odbędzie się finał konkursu dla świdnickich gimnazjalistów, w którym uczniowie mieli opisać co chcieliby zmienić w swoim mieście? Nagrodą główną będzie opublikowanie zwycięskiego wypracowania we wrocławskim Fakcie.


30 maja 2012 - Musica con Passione 2012

25 maja w jaworzyńskim Ośrodku Kultury odbył się muzyczny wieczór artystyczny pod nazwą "Musica con Passione", podczas którego zaprezentowali się młodzi wykonawcy szeroko pojętej muzyki. Impreza od dziewięciu lat odbywa się pod patronatem - Hieronima Fabisia.
Podczas tegorocznej edycji na sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej swoje umiejętności wokalne oraz gry na instrumentach zaprezentowali: Jakub Kłobucki, Julia Żelazna, Dominika Grajaszek, Marta Kozieł, Justyna Majborska, Kacper Jędras, Alicja Malik, Artur Pojasek oraz zespół "Czwórka".


30 maja 2012 - Na ścieżkach i szlakach Parku Krajobrazowego "Chełmy"

Uczeń klasy 3f w Świdnicy, Arkadiusz Ziobrowski, wziął udział w konkursie pt. "Ze zrównoważonym rozwojem na Ty" organizowanym przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. W konkursie tym oprócz nagrody indywidualnej wygrał udział całej klasy w warsztatach przyrodniczych.
I tak klasa III f spędziła 23 i 24 maja w Myśliborzu. Młodzież wzięła udział w zajęciach terenowych na ścieżkach i szlakach Parku Krajobrazowego "Chełmy" oraz zajęciach laboratoryjnych prowadzonych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra". . . . czytaj więcej


30 maja 2012 - "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia"

Podsumowanie działań w ramach inicjatywy "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia" odbyło się we Wrocławiu. W to szczególne wydarzenie zaangażowali byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy gimnazjum, a także mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej.
Wśród 130 pocztów sztandarowych na wrocławskim Rynku nie zabrakło sztandaru jaworzyńskiego gimnazjum. Spotkanie zostało uwieńczone występami zaproszonych zespołów z Ukrainy i Białorusi.
Wystąpiły zespoły: "Białe skrzydła", "Podolski kwiat" i "UkrOP", którego piosenka została wybrana hymnem Ukrainy na EURO 2012. . . . czytaj więcej


30 maja 2012 - Ósma edycja Grand Prix MTB Solidarności

Miejski Klub Sportowy "Karolina" razem z KZ NSZZ "Solidarność" oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Jaworzynie Śląskiej zapraszają do udziału w ósmej edycji Grand Prix MTB Solidarności, czyli wyścigu w kolarstwie górskim, który odbędzie się 3 czerwca na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas imprezy zawodnicy będą zmagać się z trasą wiodącą wokół jaworzyńskiego akwenu w dziesięciu kategoriach wiekowych. Punkty zdobyte w wyścigu wliczają się do challenge’u Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. . . . czytaj więcej


29 maja 2012 - Puchar Świata w jeĄdziectwie od czwartku w Morawie

Blisko 200 koni w barwach 18 państw wystartuje w zawodach Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, które w czwartek rozpoczną się w Morawie pod Strzegomiem.
Najliczniejszą reprezentację stanowią zawodnicy z Niemiec. Wśród nich wystąpi m.in. Andreas Dibowski i Frank Ostholt - złoci medaliści Igrzysk Olimpijskich z Hong Kongu, Dirk Schrade oraz Sandra Auffarth - aktualna wicemistrzyni Europy. Znaczną grupę zawodników stanowią także jeĄdĄcy ze Szwecji.
Swoich reprezentantów zgłosiła również Finlandia, Hiszpania, Węgry, a nawet Japonia. Na starcie nie zabraknie czołówki polskich zawodników: Pawła Spisaka, Łukasza KaĄmierczaka oraz Pawła Warszawskiego. . . . czytaj więcej


29 maja 2012 - Dolnośląski finał Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” rozstrzygnięty

Zwycięskie drużyny przekażą Reprezentacji Czech na EURO 2012 wyjątkową flagę. Drużyna chłopców WKS Śląsk Wrocław oraz zespół dziewcząt UKS Dziesiątka Bielawa - zwyciężyły w dolnośląskim finale Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”.
W nagrodę wystąpią w kolejnym etapie rozgrywek oraz spełnią swoje marzenia i przekażą Reprezentacji Czech na EURO 2012 wyjątkową flagę z życzeniami i podpisami wszystkich uczestników dolnośląskiego finału. Spotkanie z gwiazdami czeskiego futbolu jest częścią wielkiej „Akcji Flaga”, w ramach której dzieci i trenerzy z 16 finałów wojewódzkich Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” podpiszą, a następnie wręczą 16 flag państw - 16 reprezentacjom, które będą występować w Turnieju UEFA Euro 2012. . . . czytaj więcej


29 maja 2012 - Z książką na walizkach

W ramach akcji „Z książką na walizkach” dzieci i młodzież ze świebodzickich szkół spotkają się z pisarką Joanną Olech.
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 31 maja, o godzinie 8.30, w Miejskim Domu Kultury. To dziewiąte już spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami w ramach akcji. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach bierze w niej udział od 2005 roku.
Gościliśmy już takich pisarzy jak m. in. Wanda Chotomska, Anna Onichmowska. . . . czytaj więcej


29 maja 2012 - Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji dla migrantów

W czerwcu rusza kampania informacyjna na temat Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji. Program jest skierowany do migrantów, którzy z różnych względów nie mogą zostać w Polsce i pragną powrócić do swojego kraju.
Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM), wyspecjalizowana agenda międzyrządowa, zorganizuje cudzoziemcowi podróż powrotną oraz udzieli mu wsparcia reintegracyjnego po przybyciu na miejsce.
Program Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji jest prowadzony przez IOM w Polsce od kilku lat. . . . czytaj więcej


29 maja 2012 - Festyn Rodzinny w SP 315

26 maja w trakcie obchodzonym Dniu Matki odbył się też Festyn Rodzinny na placu przed Szkołą Podstawową nr 315 w Świdnicy.
Pogoda sprzyjała zapowiadanym atrakcjom. A było ich co niemiara. Każdy mógł znaleĄć coś dla siebie.
Można było obejrzeć pokazy tańców towarzyskich w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury; nauczyć się udzielania pierwszej pomocy bez względu na wiek, nad czym cierpliwie czuwali ratownicy ze Studium Medycznego, wykąpać się w „sikawkowej wodzie” Ochotniczej Straży Pożarnej czy pojeĄdzić na motocyklu. . . . czytaj więcej


28 maja 2012 - Rusza Kongres Regionów

W dniach 29-31 maja (wtorek-czwartek) w Świdnicy odbędzie się III Ogólnopolski Kongres Regionów. Tegoroczna edycja to blisko dwa tysiące gości - przedstawicieli samorządu, organizacji pozarządowych, biznesu oraz mediów.
W trakcie Kongresu zaplanowano dokładnie 64 panele dyskusyjne, będzie można także wziąć udział w pięciu sesjach plenarnych oraz licznych wystawach zlokalizowanych w świdnickim Rynku. Po raz pierwszy odbędzie się także Forum NGO - wielkie spotkanie organizacji pozarządowych. Najwięcej emocji, jak co roku, wzbudzają jednak finały rankingów samorządowych. Tym razem ogłoszone zostaną: . . . czytaj więcej


28 maja 2012 - Współpraca Electroluxu i Politechniki Wrocławskiej

28 maja odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską a firmą Electrolux. Politechnikę Wrocławską reprezentować będzie rektor prof. Tadeusz Więckowski oraz prof. Eugeniusz Rusiński prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką. Umowę w imieniu Electrolux podpisze Roberto Dorigo, Dyrektor Globalnego Centrum Technologicznego Electrolux. Współpraca dotyczyć będzie analizy możliwości wykorzystania nowych materiałów i technologii, nad którymi pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej w produkcji urządzeń AGD. . . . czytaj więcej


28 maja 2012 - Dary dla rodzin zastępczych

29 maja, na posiedzenie Zarządu Powiatu zaproszony został Prezes Zarządu firmy Franc-Textil Sp z o. o. - Jerzy Franckiewicz.
Zarząd Powiatu oraz przedstawiciel rodzin zastępczych z powiatu świdnickiego chcą podziękować prezesowi firmy za pomoc i wsparcie, którego udziela świdnickim rodzinom zastępczym. Ostatnie wsparcie to przekazanie prawie 330 kompletów pościeli i ręczników dla podopiecznych pozostających pod opieką rodzin zastępczych - informuje Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. . . . czytaj więcej


28 maja 2012 - Wspaniała zabawa i sportowe emocje

Dmuchańce, malowanie buziek, występy artystyczne dla mamy i taty, pyszne ciasta, wozy bojowe i na deser mecz piłkarski - tak wyglądał tegoroczny Piknik Rodzinny, zorganizowany tradycyjnie na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach.
W piątkowe popołudnie, 25 maja, na placu przy Zespole Szkół było wyjątkowo gwarnie i kolorowo. Rodzice świetnie się bawili oglądając występy swoich pociech, dzieci chętnie korzystały z przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
Ogromnym powodzeniem cieszyły się stoiska z domowym ciastem, można było kupić pyszne serniki czy jabłeczniki za symboliczną opłatą; prawdziwy ogonek ustawił się po watę cukrową, nie brakowało także chętnych do fantazyjnego pomalowania swojej buĄki. . . . czytaj więcej


28 maja 2012 - Dni otwarte w OHP

31 maja (czwartek) w godzinach 9.00 - 15.00 w siedzibie Hufca Pracy w Świdnicy, przy placu Grunwaldzkim 3 odbędzie się Dzień Otwarty. To doskonała okazja do zapoznania się z działalnością i zasadami uczestnictwa w Hufcu. Ochotnicze Hufce Pracy działają z myślą o potrzebach i problemach młodych ludzi: pomagają uzupełnić wykształcenie, zdobyć zawód i znaleĄć odpowiednią pracę, doradzają, w jakim kierunku zawodowym warto się kształcić, organizują zajęcia kulturalne, sportowe i edukacyjne rozwijające osobowość i zainteresowania . . . czytaj więcej


28 maja 2012 - Sesja absolutoryjna

W najbliższy czwartek, 31 maja, odbędzie się sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Jedną z ważniejszych uchwał będzie udzielenie absolutorium burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi w związku z wykonaniem budżetu za 2011 rok.
Radni rozpatrzą także m. in. projekt uchwały dotyczący taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków a także zatwierdzą Aktualizację Programu Ochrony Środowiska dla m. Świebodzice na lata 2011 - 2014 z perspektywą do roku 2018. Obrady rozpoczynają się o godzinie 15:30 w sali narad Urzędu Miejskiego.


28 maja 2012 - ŚKPR Świdnica nadal w I lidze

Piłkarze ręcznii Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej utrzymali się w I lidze. Zadecydował o tym barażowy dwumecz ze Szczypiornem Kalisz. Po porażce w hali rywala 27:29 świdniczanie odrobili straty z nawiązką przed własną publicznością. W niedzielny wieczór w wypełnionej po brzegi hali na osiedlu Zawiszów drużyna Krzysztofa Mistaka zwyciężyła 29:25 (11:12). Mecz ze Szczypiornem był ostatnim w karierze Jarosława Gnysińskiego.
"Gnychu" to legenda świdnickiej piłki ręcznej: świetny zawodnik i profesjonalista w każdym calu. Wyczynową grę zakończył w wieku 39 lat. Kibice, działacze i koledzy z drużyny zatroszczyli się o godne pożegnanie Gnysińskiego. Przed meczem były okolicznościowe prezenty, chóralne sto lat i owacja na stojąco.


27 maja 2012 - Liga okręgowa

W dwudziestej ósmej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Victoria Świebodzice - Biały Orzeł Mieroszów 6:0, MKS Szczawno Zdrój - Stal Świdnica 1:3, Grom Witków - Pogoń Pieszyce 5:0, Unia Złoty Stok - Zjednoczeni Żarów 1:1, LKS Bystrzyca Górna - Iskra Jaszkowa Dolna 4:1, Kryształ Stronie Śląskie - Górnik Boguszów-Gorce 4:0, Lechia II Dzierżoniów - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:4, Piast Nowa Ruda - Nysa Kłodzko 0:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Nysa Kłodzko mająca na koncie - 60 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 4. Victoria Świebodzice - 49 punktów, 5. Grom Witków - 48 punktów, 6. Stal Świdnica - 46 punktów, 7. Zjednoczeni Żarów - 41 punktów, 10. LKS Bystrzyca Górna - 36 punktów.


27 maja 2012 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dwudziestej ósmej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Rawa Boleścin - Czarni Wałbrzych 2:1, Granit Roztoka - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:5, Zjednoczeni II Żarów - Karolina Jaworzyna Śląska 0:0, LKS Bystrzyca Dolna - Zagłębie Wałbrzych 2:1, Górnik II Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 3:1, Wenus Nowice - Koliber Uciechów 1:4, Skalnik Czarny Bór - Włókniarz Głuszyca 1:4, Gwarek Wałbrzych - Unia Jaroszów 4:2.


27 maja 2012 - Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w Świdnicy

Młodzi piłkarze powalczą o zwycięstwo w dolnośląskim finale Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” oraz o wyjątkową nagrodę niespodziankę związaną z Mistrzostwami UEFA Euro 2012.
Już 28 maja w Świdnicy odbędzie się dolnośląski finał Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, czyli największych rozgrywek dla dziesięciolatków w Europie. Przy profesjonalnej oprawie, udziale znakomitych gości oraz wielu atrakcjach, najlepsi piłkarze i piłkarki z województwa dolnośląskiego zagrają o awans do półfinałów rozgrywek, a także o wyjątkową nagrodę niespodziankę, o której z pewnością marzą kibice futbolu z całego świata. . . . czytaj więcej


26 maja 2012 - Rozgromili Lechię

Występująca w grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi Polonia-Sparta Świdnica rozgromiła dzisiaj Lechię Dzierżoniów 5:1.
Polonia-Sparta Świdnica z 42 punktami awansowała i zajmuje już piąte miejsce w tabeli rozgrywek. Liderem nadal jest MKS Oława mająca 53 punkty. Drugie miejsce zajmuje Promień Żary 52 punkty a trzecim zespołem jest Lechia Zielona Góra - 48 punktów.
W najbliższej kolejce, 2 czerwca o godzinie 17:00 Polonia-Sparta Świdnica zagra w Trzebnicy z Polonią.


26 maja 2012 - Remis z Nysą Zgorzelec

W rozegranym dzisiaj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom zremisował na własnym boisku z Nysą Zgorzelec 1:1.
Pozostałe wyniki kolejki: Ślęza Wrocław - Konfeks Legnica 4:0, Strzelinianka Strzelin - Foto-Higiena Gać 0:0, Piast Zawidów - Piast Żmigród 3:2, MiedĄ II Legnica - Iskra Kochlice 4:1, Orkan Szczedrzykowice - Sokół Wielka Lipa 1:2, Karkonosze Jelenia Góra - Granica Bogatynia 0:0, GKS Kobierzyce - Puma Pietrzykowice 1:0.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Ślęza Wrocław majac na koncie 61 punktów przed Foto-Higieną Gać - 57 punktów. Strzegomianie z 34 punktami zajmują dwunaste miejsce. W następnej kolejce, 2 czerwca o godzinie 17.00 mecz Iskra Kochlice - AKS Strzegom.


25 maja 2012 - Maj i czerwiec atrakcji w Świdnicy

Przełom maja i czerwca z kolejnymi atrakcjami w Świdnicy. 29-31 maja - godzina 19.30 - Kongres Regionów oraz Kongres Świdniczan - Rynek.
29 maja - godzina 19.30 Lunapark. 30 maja - godzina 12.00-18.00 - Miasta funduszami malowane - warsztaty malowania graffiti dla dzieci, konkursy, godzina 19.30 Sonny Blues Band.
31 maja - godzina 19:30 - No Busines Blues Band.
1 czerwca - Dziecięcy Kongres Regionów - godzina 10.00 - OSiR oraz godzina 15.00 - Galeria Świdnicka. 1-2 czerwca - Uroczystość Otwarcia Boiska „Orlik” oraz mecz godzina 16.00 - Szkoła Podstawowa nr 6 . . . czytaj więcej


25 maja 2012 - Skatepark: czekamy na wykonawcę

Już w pierwszej połowie czerwca poznamy wykonawcę budowy skateparku w Świebodzicach. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie tego zadania.
Plac do ewolucji na rowerach i deskorolkach powstanie w sąsiedztwie boiska „Orlik” przy ulicy Rekreacyjnej.
Będzie kolejnym obiektem sportowym w tym kompleksie (oprócz boiska jest tu stadion sportowy oraz kąpielisko letnie).
Skatepark będzie miał siedem przeszkód tak rozlokowanych, by bezkolizyjnie mogli z nich korzystać zarówno miłośnicy rowerów, jak i jeżdżący na desce. . . . czytaj więcej


25 maja 2012 - Dzień Dziecka w Chacie nad Sztolnią

Niezwykły Dzień Dziecka zapowiada się w Chacie nad Sztolnią w Bystrzycy Górnej, a to za sprawą warsztatów kulinarnych dla dzieci.
Chata nad Sztolnią razem z Fundacją „Mam Marzenie” serdecznie zapraszają 1 czerwca na Kulinarny Dzień Dziecka. Zabawa dla wszystkich dzieci rozpocznie się o godzinie 13:00, a w programie przewidziano: gotowanie na żywo dla dzieci przez Szefów kuchni, konkursy kulinarne z nagrodami, carving czyli rzeĄbienie w owocach, warzywach i mydełkach, malowanie twarzy i zakręcanie balonów przez Klauna, recital Elżbiety Dębskiej, opowiadania o kuchni Barbary Jakimowicz Klein a wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo zespołu Rick Spens z konkursem karaoke. . . . czytaj więcej


25 maja 2012 - Ponad pół tysiąca nowych drzew

Dokładnie 550 nowych drzew rośnie od niedawna w Świdnicy. Posadzono je w ramach projektu „Czas na las”, finansowanego przez Grupę Tauron – Polska Energia. Akcja Fundacji Aeris Futuro z Krakowa ma na celu skuteczne przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu.
– Ponad pół tysiące drzew posadzonych zostało w dwóch miejscach. Wzdłuż ulicy Słowiańskiej zasadzono dwieście świerków serbskich, gdzie powstanie dodatkowy bufor oddzielający drogę i strefę mieszkalną od nekropolii. . . . czytaj więcej


25 maja 2012 - Biała sobota w miejskiej przychodni

Zapraszamy świebodziczan do udziału w akcji bezpłatnych porad lekarskich i badań profilaktycznych w najbliższą sobotę, 26 maja, w ramach „Białej soboty”.
W tym dniu, w godzinach 9-12 będzie można skonsultować się ze specjalistami, przeprowadzić szereg badań, takich jak badanie ciśnienia, EKG, poziomu cholesterolu; badanie wydolności oddechowej (spirometria), słuchu (audiometria), wzroku, pola widzenia.
Więcej informacji można uzyskać w rejestracji przychodni lub pod nr telefonów: 74 664 59 51, 52, 55


25 maja 2012 - Dzień Dziecka na nowym placu zabaw

1 czerwca o godzinie 11.00, Sołtys i Rada Sołecka wsi Pszenno zapraszają wszystkie dzieci na otwarcie placu zabaw.
W tym wyjątkowym dniu nowy plac zabaw przywita najmłodszych mieszkańców gminy huśtawkami w kształcie tygryska, kolorowymi bujakami i zakręconą karuzelą. Wesoły krasnal czyli zestaw drabinek i zjeżdżalni spodoba się każdemu urwisowi, a zabawa w kółko i krzyżyk ucieszy nieco starszych jego użytkowników.
Plac zabaw to możliwość zabawy wśród rówieśników, na świeżym powietrzu i w przyjaznym otoczeniu. . . . czytaj więcej


25 maja 2012 - Konkurs fotograficzny - "Spojrzenie na Wieżę"

Świdnicki Ośrodek Kultury i Galeria 44 organizują konkurs fotograficzny zatytułowany - „Spojrzenie na Wieżę”
Celem konkursu jest promocja odbudowywanej wieży ratuszowej w oparciu o artystyczne, interesujące spojrzenie na proces odbudowy w miejskim otoczeniu, przy pomocy fotograficznych środków wyrazu i pełnej dowolności interpretacyjnej.
Udział w konkursie polega na dostarczeniu fotografii zgodnych z tematem „Spojrzenie na Wieżę” do Organizatorów. Każdy uczestnik może złożyć dowolną ilość prac. . . . czytaj więcej


25 maja 2012 - Krajowe Zawody w WKKW w Stragonie

W najbliższy weekend na Hipodromie w Morawie zostaną rozegrane Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w klasach LL i L.
Zawody te będą równocześnie eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w których najmłodsi zawodnicy z województwa dolnośląskiego będą walczyć o punkty kwalifikacyjne pozwalające na start w olimpiadzie.
W zawodach wystartuje blisko 70 koni.
Program konkursu: sobota, 26 maja - w godzinach 10-17 - ujeżdżenie i skoki - Ośrodek JeĄdziecki Stragona, niedziela, 27 maja - w godzinach 10-13 - Cross - Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.


25 maja 2012 - Ósma edycja Grand Prix MTB Solidarności

Miejski Klub Sportowy „Karolina” razem z KZ NSZZ „Solidarność” oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Jaworzynie Śląskiej zapraszają do udziału w ósmej edycji Grand Prix MTB Solidarności, czyli wyścigu w kolarstwie górskim, który odbędzie się 3 czerwca na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas imprezy zawodnicy będą zmagać się z trasą wiodącą wokół jaworzyńskiego akwenu w dziesięciu kategoriach wiekowych. Punkty zdobyte w wyścigu wliczają się do challenge’u Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. . . . czytaj więcej


24 maja 2012 - Bokserskie święto w Świebodzicach

W niedzielę, 27 maja, w hali sportowo-widowiskowej OsiR w Świebodzicach wspaniała gratka dla wielbicieli sportów walki. Świebodziczanin, trener świdnicko-świebodzickiego Klubu "Fighter"
Arkadiusz Kaczmarek zmierzy się z Brytyjczykiem Garethem Richardsem. Zawodnicy będą walczyć o tytuł mistrza świata WKA podczas gali WKA World Cup 2012 - Puchar Świata World Kickboxing and Karate Association.
Podczas tej prestiżowej imprezy sportowej na ringu zobaczymy najlepszych zawodników z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Litwy, Ugandy, Nigerii i Słowacji. . . . czytaj więcej


24 maja 2012 - I Biwak Historyczny "Hohenfriedeberg 1745" - Dobromierz

26 maja przy Wieży Widokowej w Dobromierzu odbędzie się I Biwak Historyczny "Hohenfriedeberg 1745".
Pomnik jako Wieża Widokowa zbudowany został na wzgórzu Wieżyca z okazji stulecia bitwy pod Dobromierzem (w roku 1845).
Biwak rozpocznie się o godzinie 15:00. W trakcie imprezy odbędą się: wystawa fotograficzna: „Dobromierz wczoraj i dziś”, pokaz Klubu JeĄdzieckiego „Podkówka Team” z Szymanowa, konkurs plastyczny dla dzieci: „Wieża Widokowa w Dobromierzu” . . . czytaj więcej


24 maja 2012 - Dzień Dziecka w Morawie

Burmistrz Strzegomia oraz LKS Stragona Strzegom zapraszają na Dzień Dziecka w Morawie. W piątek, 1 czerwca oraz sobotę, 2 czerwca na Hipodromie w Morawie zostanie uruchomiony specjalny sektor dla dzieci z licznymi atrakcjami. Do odwiedzenia Morawy zapraszamy całe rodziny. Sektor będzie udostępniony w piątek i sobotę w godzinach 10.00-18.00.
W programie bezpłatne animacje: malowanie buzi, włosów, gry, konkursy sportowe, zajęcia plastyczne, karaoke, maszyna do baniek mydlanych. Bezpłatne urządzenia rekreacyjne dla dzieci: Delfin Połykacz, Basen Tygrysek, Mega Piłkarzyki, Zjeżdżalnia Smerfy oraz przejażdżki na kucykach


24 maja 2012 - Kończą pracę na wieży, będzie festyn, pokazy laserów i moneta

Specjalny koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”, występ Katarzyny Szubert na skrzypcach elektrycznych, widowisko laserowe i dyskoteka pod gwiazdami. Te i więcej atrakcji zaplanowano na sobotę, 2 czerwca w związku z zakończeniem prac przy odbudowie wieży ratuszowej.
Impreza zorganizowana będzie pod hasłem „Wieża radości”. W programie przewidziano również prezentację części musicalu „Nasze Metro”, przygotowanego przez Młodzieżowy Domu Kultury, a także występy świdnickich zespołów m. in. Zero Procent.
W ramach festynu Sztywny Pal Azji wykona znaną piosenkę „Wieża radości, wieża samotności”. Piosenka ta będzie wykorzystywana do promocji wieży, która czeka na otwarcie. . . . czytaj więcej


24 maja 2012 - Dodatkowa pomoc dla opiekunów dzieci

Dodatkowa pomoc dla opiekunów dzieci pobierających świadczenia pielęgnacyjne. Do 31 maja należy składać wnioski o wsparcie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, pokój nr 111.
9 maja 2012 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Pomoc w wysokości 100 złotych miesięcznie przyznawana jest niezależnie od dochodu. W przypadku, gdy świadczenie pielęgnacyjne przyznane zostało po tym dniu, wniosek składa się w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu prawa do świadczenia stała się ostateczna. Wnioski złożone po wyznaczonym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.


24 maja 2012 - Piknik rodzinny z atrakcjami

W najbliższy piątek, 25 maja, na placu przy Zespole Szkół oraz Przedszkolu nr 2 na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach odbędzie się doroczny Piknik Rodzinny. Jak zawsze organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji.
W programie imprezy jest m. in. występ przedszkolaków oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, zabawy z animatorami i pluszakami, dmuchańce, pyszne, domowe jedzenie. Dla fanów piłki nożnej przygotowano mecz, w którym zmierzą się drużyny Radnych i Rodziców. W teamie samorzodąwców zagrają m. in. burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz i przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans. . . . czytaj więcej


23 maja 2012 - XVI Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce Sportowej

64 zespoły z Czech, Niemiec, Holandii, Kazachstanu, Szwajcarii, Węgier, Ukrainy i Polski rywalizować będzie podczas XVI Międzynarodowego Turnieju Wiosny w Akrobatyce Sportowej.
Zawody odbędą się w dniach 26-27 maja w Świdnicy w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Wstęp na wszystkie konkurencje jest wolny. Program Zawodów: 26 maja (sobota): godzina 9:00 - 13:00 - eliminacje,
godzina 14:30 - 15:00 - uroczyste otwarcie Turnieju . . . czytaj więcej


23 maja 2012 - Strzegom otworzy cykl Pucharu Świata w jeĄdziectwie

Inaugurujące nowy sezon Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zawody w brytyjskim Chatsworth zostały odwołane. Cykl pucharowych rozgrywek wystartuje zatem w Strzegomiu.
Na skutek złej pogody i mokrego podłoża zawody w Chatsworth nie były możliwe do przeprowadzenia.
Kalendarz tegorocznego Pucharu Świata otworzy więc Strzegom Horse Trials. Zawody już za tydzień rozegrane zostaną na hipodromie w Morawie pod Strzegomiem. . . . czytaj więcej


23 maja 2012 - Pomoc w zakupie podręczników

Rodzice mogą już składać wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników na rok szkolny 2012/2013 dla uczniów, uczęszczających do szkół w Świebodzicaxh. Informacją służą sekretariaty placówek oświatowych w mieście. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników będzie przysługiwać:
- uczniom pochodzącym z rodzin spełniających kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z póĄn. zm.1)), z wyłączeniem uczniów klasy I szkoły podstawowej i uczniów klasy I ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia; . . . czytaj więcej


23 maja 2012 - Ważne spotkanie

Przed szczypiornistami Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica decydujący bój o utrzymanie sie w I lidze. W niedzielę 27 maja o godzinie 20.00 w hali na osiedlu Zawiszów w rewanżowym meczu barażowym podopieczni Krzysztofa Mistaka podejmą Szczypiorno Kalisz.
W pierwszym meczu w hali drugoligowca ŚKPR przegrał 27:29 (11:14). Chcąc zachować status pierwszoligowca świdniczanie muszą wygrać niedzielny mecz różnicą co najmniej trzech bramek. Utrzymanie da także zwycięstwo dwoma golami, ale pod warunkiem, że goście zdobędą mniej niż 27 bramek. Każde inne rozwiązanie będzie premiowało zespół z Kalisza. . . . czytaj więcej


23 maja 2012 - „Trójka” najbardziej przyjazna 6-latkom

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Świebodzicach jest jedną z trzech szkół na Dolnym Śląsku, uznanych za najbardziej przyjazne 6-latkom.
Tak zdecydowała Dolnośląska Kapituła Konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”.
Konkurs pod egidą ministerstwa premiuje te placówki, które są najlepiej przygotowane na przyjęcie maluchów do klas pierwszych. Świebodzicka „Trójka” przekonała do siebie kapitułę oryginalnym projektem pod nazwą „Akademia Trójeczki”. - Jest to cykl zajęć organizowanych w naszej szkole od trzech lat, w którym uczestniczą wszyscy nauczyciele. . . . czytaj więcej


23 maja 2012 - Solidarni z małymi rodakami na Litwie

Serdecznie dziękuję za przekazaną pomoc rzeczową dla uczniów polskiej szkoły podstawowej w Starym Siole na WileńszczyĄnie. Dyrekcja szkoły wystąpiła do nas z dramatycznym apelem o pomoc dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Prosili nas o żywność, ubrania oraz zakup przyborów szkolnych.
Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast wraz z ludĄmi dobrej woli zorganizowało zbiórkę darów rzeczowych.
Od kilku lat staramy się pomagać naszym rodakom mieszkającym na kresach, zwłaszcza teraz gdy pogorszeniu uległy stosunki polsko-litewskie, a Polakom żyje się coraz ciężej, chcemy dzielić się nimi tym co mamy i okazać im naszą solidarność. . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Sprawcy zostali ujęci

16 grudnia 2011 roku na terenie Świdnicy doszło do napadu na placówkę bankową. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności w tej sprawie ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn mieszkańców powiatu świdnickiego.
Mężczyzna, który wszedł do siedziby banku i przedmiotem przypominającym broń zagroził pracownicom banku to 31 letni mieszkaniec Świdnicy, natomiast osoba, która była pomysłodawcą napadu to 58 letni mieszkaniec powiatu świdnickiego.
Do wydania pieniędzy przez pracowników banku nie doszło, ponieważ 31 latek został spłoszony i oddalił się z miejsca zdarzenia. . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Finał negocjacji z PKP

Po długich rozmowach udało się dojść do porozumienia z władzami Polskich Kolei Państwowych. Porozumienie przewiduje wykup przez powiat świdnicki terenów należących dotychczas do Polskich Kolei Państwowych i włączenie ich do majątku powiatu. Taki ruch pozwoli na sprawniejsze działanie jednostek powiatowych.
Mam tu na myśli Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - wyjaśnia Sabina Cebula, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego. . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w Świdnicy

Młodzi piłkarze powalczą o zwycięstwo w dolnośląskim finale Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” oraz o wyjątkową nagrodę niespodziankę związaną z Mistrzostwami UEFA Euro 2012.
Już 28 maja w Świdnicy odbędzie się dolnośląski finał Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, czyli największych rozgrywek dla dziesięciolatków w Europie. Przy profesjonalnej oprawie, udziale znakomitych gości oraz wielu atrakcjach, najlepsi piłkarze i piłkarki z województwa dolnośląskiego zagrają o awans do półfinałów rozgrywek, a także o wyjątkową nagrodę niespodziankę, o której z pewnością marzą kibice futbolu z całego świata. . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Występ artystów z Białorusi i Ukrainy

W miniony weekend Jaworzyna Śląska gościła artystów z Białorusi i Ukrainy. Zespół taneczny „Białe skrzydła” z Grodna, zespół „Podolski kwiat” (Podole) oraz „UkrOP” z Żytomierza korzystali z gościnności mieszkańców naszej gminy od czwartku do niedzieli.
W tym czasie zespoły zaprezentowały się przed publicznością na występach we Wrocławiu podczas Wielkiego Koncertu Kresowego (piątek), a także w Jaworzynie Śląskiej (sobota).
Podczas pobytu goście zza wschodniej granicy zwiedzali także Jaworzynę Śląską oraz Świdnicę. . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Festyn Rodzinny w 105

19 maja na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się Festyn Rodzinny. Zdjęcia - >>> zobacz Przy wspaniałej pogodzie w rytmie znanych przebojów, prezentowanych przez profesjonalnego DJ zaoferowaliśmy odwiedzającym mnóstwo wspaniałych i ciekawych atrakcji. Były to: Konkurs Piosenki Szkolnej, konkursy plastyczne, popisy wokalno - taneczne klas 0, pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu klas młodszych, możliwość obejrzenia karetki pogotowia, oglądanie radiowozu policji i znakowanie cennych rzeczy, zdjęcia z Komisarzem Lwem, demonstracja motocykla crossowego przez ucznia klasy IIIb . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Maldegem na tak - umowa partnerska

26 maja, władze gminy Świdnica podpiszą oficjalną umowę partnerską z Maldegem. Uroczystości odbędą się w ramach święta miast partnerskich, a tegorocznym ich gospodarzem jest właśnie belgijskie Maldegem.
Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Luc Van den Brande - Przewodniczący Komitetu Regionów, Artur Harazim - Ambasador RP w Brukseli oraz burmistrzowie 4 europejskich miast: Lampertheim, Adrii, Wierden i Ermont.
Burmistrzowie pięciu miast partnerskich: Maldegem, Lampertheim, Wierden, Ermont i Adrii przyjęli zasadę organizacji wzajemnych spotkań, ale każdego roku w innym mieście. . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Nakręć film o Świdnicy i wygraj tysiąc złotych

Tysiąc złotych czeka na autora najlepszego filmu promującego Świdnicę. Co trzeba zrobić? Wystarczy nakręcić pomysłowy i nowatorski film o Świdnicy, trwający maksymalnie 60 sek., dowolną techniką i sprzętem.
Dowolna jest również tematyka filmu, ważne, by zawrzeć w nim logo miasta i adres strony internetowej.
- Film może być nakręcony spontanicznie lub zainscenizowany, może być zapisem chwili, ciekawej sytuacji, wydarzenia, a może też być wycinkiem historii związanej z konkretnym miejscem lub zabawnej historyjki - mówi Jerzy Legut, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje. - Wśród nadesłanych prac chcemy wyłonić film, który będzie promował Świdnicę jako atrakcyjne i wyjątkowe miejsce. . . . czytaj więcej


22 maja 2012 - Seminarium dla przedsiębiorców "CSR droga do innowacji"

29 maja w godzinach 12.00-17.00 we Wrocławiu i 30 maja w godzinach 10.00-15.00 w Hotelu Maria w Wałbrzychu odbędzie się bezpłatne seminarium dla przedsiębiorców w ramach ‘CSR droga do innowacji’.
Tematem spotkań będzie między innymi społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), tendencje rynkowe w kontekście innowacji i CSR, wspierania innowacyjność w kontekście CSR i budowania przewagi konkurencyjnej w oparciu o społeczna odpowiedzialność biznesu. . . . czytaj więcej


21 maja 2012 - Krajowe Zawody w WKKW w Stragonie

W najbliższy weekend na Hipodromie w Morawie zostaną rozegrane Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w klasach LL i L.
Zawody te będą równocześnie eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w których najmłodsi zawodnicy z województwa dolnośląskiego będą walczyć o punkty kwalifikacyjne pozwalające na start w olimpiadzie.
W zawodach wystartuje blisko 70 koni.
Program konkursu: sobota, 26 maja - w godzinach 10-17 - ujeżdżenie i skoki - Ośrodek JeĄdziecki Stragona, niedziela, 27 maja - w godzinach 10-13 - Cross - Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.


21 maja 2012 - Ósma edycja Grand Prix MTB Solidarności

Miejski Klub Sportowy „Karolina” razem z KZ NSZZ „Solidarność” oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Jaworzynie Śląskiej zapraszają do udziału w ósmej edycji Grand Prix MTB Solidarności, czyli wyścigu w kolarstwie górskim, który odbędzie się 3 czerwca na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas imprezy zawodnicy będą zmagać się z trasą wiodącą wokół jaworzyńskiego akwenu w dziesięciu kategoriach wiekowych. Punkty zdobyte w wyścigu wliczają się do challenge’u Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. . . . czytaj więcej


21 maja 2012 - „Bezpieczna Kobieta” na targach we Wrocławiu

Liga Kobiet Polskich koło w Świdnicy jako jedyna organizacja ze Świdnicy będzie reprezentować nasze miasto i powiat na Dolnośląskich Targach Organizacji Pozarządowych w Hali Ludowej we Wrocławiu.
Oprócz prezentacji walorów naszego miasta i powiatu, dzięki współpracy z Zespołem Szkół nr 3 zostaną pokazane sztuki samoobrony, program który prowadzi Liga Kobiet Polskich przy współpracy z Komendą Powiatową Policji od kilku lat. W sobotę 26 maja Hala Stulecia stanie się miejscem spotkania dolnośląskich organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, przedstawicieli instytucji publicznych oraz firm zaangażowanych społecznie. . . . czytaj więcej


21 maja 2012 - Projekt edukacyjny „Co warto zobaczyć w Europie?”

Od stycznia do maja tego roku sześcioosobowe grupy uczennic z klas II a i II b Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu realizowały projekt edukacyjny zatytułowany "Co warto zobaczyć w Europie?".
W ramach działań projektowych uczennice przygotowały wystawę poświęconą Unii Europejskiej, zaprezentowały pracownikom szkoły, rodzicom oraz swoim koleżankom i kolegom prezentację multimedialną na temat atrakcyjnych miejsc w Europie. Każda z uczestniczek projektu wykonała foldery, albumy i prospekty dotyczące ciekawostek europejskich. . . . czytaj więcej


21 maja 2012 - Pożar składowiska ugaszony, zagrożenia nie ma

W poniedziałek, 21 maja w godzinach porannych formalnie zakończono akcję po pożarze, który dzień wcześniej wybuchł na terenie składowiska odpadów w Sulisławicach pod Świdnicą.
Dzięki sprawnej i ofiarnej akcji strażaków oraz współpracy z pracownikami Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów (właściciel wysypiska) pożar udało się opanować i ugasić bardzo szybko, mimo że w wielu przypadkach pożary wysypisk trwają nawet dwa tygodnie. Dziś składowisko funkcjonuje normalnie. . . . czytaj więcej


21 maja 2012 - Ogólnopolskie Warsztaty Wokalne Dobra Technika Wokalna

Studio Artystyczne „Katharsis” zaprasza na Ogólnopolskie Warsztaty Wokalne Dobra Technika Wokalna. Gościem specjalnym warsztatów odbywających się w dniach 2-3 czerwca jest Paulina Kujawska z Krakowa.
Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, amatorów, nauczycieli śpiewu, śpiewającej młodzieży, osób pracujących zawodowo głosem mówionym (aktorzy, nauczyciele, lektorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, prowadzący warsztaty, przewodnicy wycieczek, osoby często przemawiające publicznie). Regulamin warsztatów i karta zgłoszenia do pobrania ze strony Studia Artystycznego "Katharsis" - >>> zobacz


21 maja 2012 - Festyn Rodzinny „Pod Kasztanami”

W sobotę 26 maja w godzinach 9.00 - 12.00 w obchodzonym Dniu Matki na placu Wojska Polskiego 3 odbędzie się Festyn Rodzinny „Pod Kasztanami”.
Szkoła Podstawowa nr 315 zaprasza mieszkańców Świdnicy, uczniów i rodziców, którzy chcą ciekawie spędzić sobotnie przedpołudnie i wziąć udział w pokazach tańca towarzyskiego, motocyklistów, straży pożarnej i pierwszej pomocy.
A to tylko część licznych atrakcji. PrzyjdĄ, nie pożałujesz, bo licznych atrakcji posmakujesz.


21 maja 2012 - Gigantyczne zainteresowanie Festiwalem Reżyserii Filmowej

Zaledwie w cztery dni wydano ponad 6,5 tysiąca bezpłatnych wejściówek na V Festiwal Reżyserii Filmowej. Projekcje filmowe w dniach 2-6 czerwca będzie można obejrzeć w kinie Cinema3d w Galerii Świdnickiej.
Obecnie nie ma już wejściówek na projekcje filmów: „Jasminum”, „Sala samobójców”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Opowieści z Narnii”, „80 milionów”.
Niewiele miejsc pozostało na projekcje filmów: „Czarny czwartek”, „American Beauty”, Kreskówki, „Dług”, „Wrony”, „Biegnij Lola, biegnij”. . . . czytaj więcej


21 maja 2012 - Konkurs fotograficzny - "Spojrzenie na Wieżę"

Świdnicki Ośrodek Kultury i Galeria 44 organizują konkurs fotograficzny zatytułowany - „Spojrzenie na Wieżę”
Celem konkursu jest promocja odbudowywanej wieży ratuszowej w oparciu o artystyczne, interesujące spojrzenie na proces odbudowy w miejskim otoczeniu, przy pomocy fotograficznych środków wyrazu i pełnej dowolności interpretacyjnej.
Udział w konkursie polega na dostarczeniu fotografii zgodnych z tematem „Spojrzenie na Wieżę” do Organizatorów. Każdy uczestnik może złożyć dowolną ilość prac. . . . czytaj więcej


20 maja 2012 - Najsłynniejszy świdniczanin we "Fleszu Historii"

7 maja Telewizja Polska na kanale TVP Historia wyemitowała kolejny program zatytułowany "Flesz Historii".
W programie tym jedną z informacji była ta informująca o tym, że najsłynniejszym mieszkańcem Świdnicy był i jest Baron Manfred von Richthofen. Autorzy dziwią się że miasto niechetnie reklamuje się postacią legendarnego lotnika znanego jako Czerwony Baron. Program informuje również o tym że, Jerzy Gaszyński Prezes "Red Baron Foundation" wraz z Panem Stanisławem Gabrysiem z Muzeum Broni i Militariów budują słynny czerwony trójpłatowiec Fokker DR1, samolot którym latał najbardziej znany na swiecie mieszkaniec miasta.
Materiał filmowy dostępny jest na stronie TVP Historia - >>> zobacz


20 maja 2012 - MKS Świdnica wśród najlepszych w kraju

Złoty medal i tytuł Mistrzyń Polski zdobyły siatkarki UKS Orzeł Malbork, srebrny medal trafił w ręce zawodniczek Energa Gedania Gdańsk, MKS Taboo Club Zryw–Volley Iława zajął w mistrzostwach trzecie miejsce i wywalczył brązowy medal.
Kolejne miejsca zajęły młodziczki: 4 MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki, 5 UMKS MOS Wola Warszawa, 6 MKS Pogoń Proszowice, 7 MKS Świdnica, 8 SKS Szóstka TPS Biała Podlaska.
Siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki Świdnica mimo iż nie zdobyły medalu mogą uważać ten rok za udany. Wszyscy sportowcy wiedzą jak trudno uzyskać dobry wynik w dyscyplinach zespołowych a MKS Świdnica w tym roku mając trzy młode kategorie siatkarek we wszystkich z nich uczestniczyły w rozgrywkach na szczeblu centralnym a młodziczki są siódmą drużyną w kraju.


20 maja 2012 - Polegli w pierwszym meczu barażowym

Zespół Krzysztofa Mistaka pojechał na pierwszy mecz barażowy o utrzymanie się w I lidze do Kalisza. W meczu ze Szczypiornem świdniczanie wystąpili w roli faworyta, ale nie spełnili pokładanych w nich nadziei. Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej przez cały mecz gonił rywali. Całe szczęście, że mecz zakończył się tylko dwubramkową porażką.
Rewanż już w najbliższą w niedzielę, 27 maja o godzinie 20.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


20 maja 2012 - Trzy dni ze sztuką

III edycja Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach już za nami. Podczas minionego weekendu, 18-20 maja, w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6 można było podziwiać przedmioty sztuki użytkowej i rzemieślniczej, prezentowane przez blisko 60 najlepszych polskich twórców.
Oryginalna, ręcznie robiona biżuteria, ceramika, niepowtarzalne witraże, rzeĄby, obrazy, a do tego interesujące warsztaty sprawiły, że festiwal był niewątpliwie interesującą i oryginalną imprezą o charakterze regionalnym. Uroczyste otrawcie festiwalu odbyło się w piątek o godzinie 12.30. . . . czytaj więcej


20 maja 2012 - Liga okręgowa

W dwudziestej siódmej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Piast Nowa Ruda 3:0, MKS Szczawno Zdrój - Victoria Świebodzice 2:1, Pogoń Pieszyce - Stal Świdnica 5:4, Biały Orzeł Mieroszów - LKS Bystrzyca Górna 1:1, Górnik Boguszów-Gorce - Grom Witków 1:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Lechia II Dzierżoniów 7:0, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Unia Złoty Stok 1:0, Nysa Kłodzko - Kryształ Stronie Śląskie 1:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Nysa Kłodzko mająca na koncie - 59 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 4. Victoria Świebodzice - 46 punktów, 5. Grom Witków - 45 punktów, 6. Stal Świdnica - 43 punkty, 7. Zjednoczeni Żarów - 40 punktów, 10. LKS Bystrzyca Górna - 33 punkty.


20 maja 2012 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dwudziestej siódmej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Skalnik Czarny Bór 1:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Górnik II Wałbrzych 2:2, Granit Roztoka - Unia Jaroszów 4:3, Czarni Wałbrzych - LKS Bystrzyca Dolna 3:0, Koliber Uciechów - Zjednoczeni II Żarów 3:2, Włókniarz Głuszyca - Rawa Boleścin 8:0, Sudety Dziećmorowice - Gwarek Wałbrzych 1:2, Zagłębie Wałbrzych - Wenus Nowice 2:2.


20 maja 2012 - W Strzegomiu powstanie 60 apartamentów

Podpisano umowę sprzedaży działki o powierzchni 4.950 m2 położonej w Strzegomiu przy ulicy Krótkiej, która zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.
Jak poinformowali przedstawiciele Firmy P&P Project (inwestora, który kupił działkę za 493.230 zł) już niedługo przy ulicy Krótkiej staną dwa nowe budynki mieszkalne, w których planuje się wykonać 60 apartamentów. Większa część budynku, z dużymi tarasami do 15 m2, będzie zwrócona frontem do parku. Tarasy przy tej lokalizacji są podstawą, ponieważ mają być miejscem wypoczynku i relaksu.
- Chcemy zapewnić pełen komfort w środku mieszkania, jak i na tarasie. . . . czytaj więcej


19 maja 2012 - I Biwak Historyczny "Hohenfriedeberg 1745" - Dobromierz

26 maja przy Wieży Widokowej w Dobromierzu odbędzie się I Biwak Historyczny "Hohenfriedeberg 1745".
Pomnik jako Wieża Widokowa zbudowany został na wzgórzu Wieżyca z okazji stulecia bitwy pod Dobromierzem (w roku 1845).
Biwak rozpocznie się o godzinie 15:00. W trakcie imprezy odbędą się: wystawa fotograficzna: „Dobromierz wczoraj i dziś”, pokaz Klubu JeĄdzieckiego „Podkówka Team” z Szymanowa, konkurs plastyczny dla dzieci: „Wieża Widokowa w Dobromierzu” . . . czytaj więcej


19 maja 2012 - "Sportowe weekendy na wsi" - Muzeum Broni i Militariów

Dzisiaj odbył się kolejny turniej z cyklu „Sportowe weekendy na wsi” tym razem były to zawody strzeleckie.
Pięcioosobowe reprezentacje sołectw mogły spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Turniej tradycyjnie odbył się w Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym.
W turnieju wystartowało 13 Sołectw z Gminy Świdnica. Pierwsze miejsce w Turnieju, podobnie jak w roku ubiegłym zajęła reprezentacja Burkatowa w składzie: Bronisław Dratwa, Adam Bekas, Adam Krzyśków, Marcin Kadela, Edward Mydłowski. . . . czytaj więcej


19 maja 2012 - Polegli w Zielonej Górze

Występująca w grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi Polonia-Sparta Świdnica przegrała dzisiaj w Zielonej Górze. Lechia Zielona Góra - Polonia-Sparta Świdnica 2:1.
Polonia-Sparta Świdnica z 39 punktami zajmuje siódme miejsce w tabeli rozgrywek. Liderem jest MKS Oława mająca 53 punkty. Drugie miejsce zajmuje Promień Żary 52 punkty a trzecim zespołem jest Lechia Zielona Góra - 45 punktów.
W najbliższej kolejce, 27 maja o godzinie 17:00 Polonia-Sparta Świdnica podejmowac będzie zespół Lechii Dzierżoniów.


19 maja 2012 - Pokonali Konfeks

W rozegranym dzisiaj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom wygrał w Legnicy z Konfeksem. Konfeks Legnica - AKS Strzegom 1:3.
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Karkonosze Jelenia Góra 1:1, Puma Pietrzykowice - Ślęza Wrocław 0:3, Nysa Zgorzelec - MiedĄ II Legnica 1:0, Piast Żmigród - Granica Bogatynia 1:1, Sokół Wielka Lipa - GKS Kobierzyce 5:2, Iskra Kochlice - Strzelinianka Strzelin 1:2.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Ślęza Wrocław z 58 punktami przed Foto-Higieną Gać - 56 punktów. Strzegomianie z 33 punktami zajmują awansowali na jedenaste miejsce. W następnej kolejce, 26 maja o godzinie 17.00 mecz AKS Strzegom - Nysa Zgorzelec.


18 maja 2012 - Dobra forma zawodniczek Stragony

Dobrymi wynikami zawodniczek LKS Stragona Strzegom zakończyły się Zawody Krajowe w Racocie rozegrane w dniach 14 - 15 maja. Najlepszy wynik ekipy reprezentującej LKS Stragona należy do Katarzyny Stąpor, trzecie miejsce które uzyskała na kucu Daisy w konkursie LL.
W konkursie L również najlepszy wynik, czwartą lokatę uzyskała Kasia Stąpor na koniu Double Perfect, na Ładoszu była osiemnasta. W tym samym konkursie bardzo dobrze zaprezentowała się młoda zawodniczka, Paulina Góra na wałachu Erbi. Para ta posiadając niewielkie doświadczenie w startach w zawodach ukończyła konkurs L na miejscu 14. . . . czytaj więcej


18 maja 2012 - Kamery w zaułku

W czwartek, 17 maja, w przejściu dla pieszych pomiędzy ulicami Krasickiego i Prusa w Świebodzicach, zostały zamontowane dwie kamery monitoringu wizyjnego. Obrotowe urządzenia będą obserwować przejście na całej jego długości, jednak z zapewnieniem pełnej prywatności mieszkańców, zamieszkujących przyległe budynki.
Obecność kamer w zaułku jest nieprzypadkowa. Przejście zostało w ubiegłym roku poddane gruntownej rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. . . . czytaj więcej


18 maja 2012 - Wschód połączeń na lotnisku

Wrocławskie lotnisko otworzyło się na Wschód. Do siatki lotów weszło długo oczekiwane połączenie do Lwowa. Od 16 maja na Ukrainę polecimy w każdą środę i niedzielę. Loty będzie obsługiwał Eurolot. Jednak to nie wszystkie wschodnie nowości, które tego dnia weszły do rozkładu.
Do tej pory najdalej wysuniętym kierunkiem na wschód, do którego można było dolecieć bezpośrednio z Wrocławia była… Warszawa.
Teraz to się zmieniło. Loty międzynarodowe wzbogaciły się o Lwów, a do siatki krajowych połączeń dołączył Rzeszów. . . . czytaj więcej


18 maja 2012 - Seminarium dla przedsiębiorców "CSR droga do innowacji"

29 maja w godzinach 12.00-17.00 we Wrocławiu i 30 maja w godzinach 10.00-15.00 w Hotelu Maria w Wałbrzychu odbędzie się bezpłatne seminarium dla przedsiębiorców w ramach ‘CSR droga do innowacji’.
Tematem spotkań będzie między innymi społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), tendencje rynkowe w kontekście innowacji i CSR, wspierania innowacyjność w kontekście CSR i budowania przewagi konkurencyjnej w oparciu o społeczna odpowiedzialność biznesu. . . . czytaj więcej


18 maja 2012 - Najlepsi matematycy są w II LO

Od 31 maja do 2 czerwca w Kartuzach odbędzie się II Międzypowiatowy Konkurs Matematycznym. Wezmą w nim udział najlepsi młodzi matematycy z czterech partnerskich powiatów: świdnickiego, kartuskiego, łowickiego i tatrzańskiego. Młodzież ponadgimnazjalną zmierzy się z ciekawymi zadaniami matematycznymi. Organizatorzy stawiają także na integrację i wymianę doświadczeń.
Powiat świdnicki reprezentują najlepsi matematycy, którzy zajęli najwyższe miejsca w X Powiatowym Konkursie Matematycznym organizowanym przez ZSM w Świdnicy.
Tak jak w poprzednio drużyna w całości składa się z uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, którzy w zmaganiach powiatowych zajęli pierwszych siedem miejsc. . . . czytaj więcej


18 maja 2012 - Cyfrowa szkoła

Szkoła Podstawowa nr 4 w Świebodzicach jako jedna z dwóch placówek oświatowych w powiecie świdnickim, zakwalifikowała się do rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych - „Cyfrowa szkoła”.
Dzięki udziałowi w programie szkoła uzyska możliwość unowocześnienia bazy technologicznej, a nauczyciele zdobędą nowe umiejętności i kompetencje, pozwalające w sposób bardziej interesujący prowadzić zajęcia z uczniami.


18 maja 2012 - Skradli kabel zabezpieczenia ruchu

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali powiadomieni o kradzieży kabla z terenu PKP. Policjanci, którzy podjęli interwencję w tej sprawie w bezpośrednim pościgu zatrzymali 31 letniego mężczyznę, a przy nim 20 metrów kabla zabezpieczenia ruchu kolejowego. Straty na szkodę PKP zostały wycenione na 500 złotych.
Zatrzymany mężczyzna został osadzony do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
31 latek został już przesłuchany, przedstawiono mu zarzut spowodowania zakłócenia w działaniu sygnalizacji przejazdowej oraz przerwie w działaniu blokady stacyjnej. Wobec zatrzymanego zastosowano dozór policyjny. . . . czytaj więcej


17 maja 2012 - Będą walczyć o medal

Wszystkie grupy młodych siatkarek MKS Świdnica dotarły w tym sezonie do rozgrywek na najwyższym poziomie w kraju.
W tegorocznych Mistrzostwach Polski świdnickie juniorki zakończyły swój udział w 1/4 finału, kadetki również zagrały w ćwiercfinałach. Najwyżej, bo do finału dotarły młodziczki i to one wyjechały dzisiaj na Turniej Finałowy Mistrzostw Polski Młodziczek do Iławy (warmińsko-mazurskie) gdzie walczyć będą o medale. W Finale Mistrzostw Polski w dniach 18-20 maja MKS Świdnica powalczy z drużynami: UKS Orzeł Malbork, Energa Gedania Gdańsk, MKS Pogoń Proszowice, MKS Taboo Club Zryw-Volley Iława, 2 SKS Szóstka TPS Biała Podlaska, UMKS MOS Wola Warszawa, MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki. Zespół młodziczek przed wyjazdem na turniej >>> zobacz


17 maja 2012 - Gigantyczne zainteresowanie Festiwalem Reżyserii Filmowej

Zaledwie w cztery dni wydano ponad 6,5 tysiąca bezpłatnych wejściówek na V Festiwal Reżyserii Filmowej. Projekcje filmowe w dniach 2-6 czerwca będzie można obejrzeć w kinie Cinema3d w Galerii Świdnickiej.
Obecnie nie ma już wejściówek na projekcje filmów: „Jasminum”, „Sala samobójców”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Opowieści z Narnii”, „80 milionów”.
Niewiele miejsc pozostało na projekcje filmów: „Czarny czwartek”, „American Beauty”, Kreskówki, „Dług”, „Wrony”, „Biegnij Lola, biegnij”. . . . czytaj więcej


17 maja 2012 - Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

Tradycją lat ubiegłych uczniowie Mechanika przystąpili do rywalizacji w XVI edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. 12 maja odbył się etap wojewódzki we Wrocławiu, w którym powiat świdnicki był reprezentowany przez drużynę Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy w składzie: Damian Homa, Mariusz Madaliński oraz Mateusz Szepielak.
Zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak: przepisy ruchu drogowego, historia motoryzacji, pierwsza pomoc przedmedyczna, obsługa i przygotowanie pojazdu do jazdy, jazda sprawnościowa motorowerem i jazda sprawnościowa samochodem z talerzem Stewarda. . . . czytaj więcej


17 maja 2012 - Piesi odzyskali Rynek - ujednolicony projekt

Obowiązująca od stycznia 2008 roku zasada wyłączenia z ruchu samochodowego Rynku przyniosła rezultat. Ograniczenia w ruchu, zamontowanie słupka, który pozwala na wjazd tylko uprawnionym pojazdom sprawiły, że piesi odzyskali Rynek.
- Kolejne zmiany wprowadzane były sukcesywnie, dlatego istotne jest wydanie jednolitych zasad związanych z organizacją ruchu w Rynku. Zmiany wprowadzone do tej pory spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców, dlatego w najnowszym dokumencie, chcemy wprowadzić finalne uregulowania - mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wszystko dlatego, że Rynek nie jest parkingiem, a więc pobyt samochodów uprawnionych ma być tam jak najkrótszy. . . . czytaj więcej


17 maja 2012 - Nagrodzeni za najlepsze relacje multimedialne

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej została nagrodzona w konkursie "Co trzy głowy to nie jedna!", przeprowadzanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach kampanii "Tydzień z Internetem 2012". Biblioteka znalazła się w gronie pięciu instytucji nagrodzonych za najlepsze relacje multimedialne.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i umieszczeniu w serwisie YouTube lub prezi.com multimedialnej relacji ze spotkania, uzupełnionej o wypowiedĄ uczestnika spotkania oraz - opcjonalnie - o wypowiedĄ wolontariusza. Relacja, która została przez jury konkursu nagrodzona, dotyczyła spotkania, które odbyło się w jaworzyńskiej Bibliotece 28 marca br. pod hasłem "ZasadĄ drzewo w Internecie", a polegało na stworzeniu drzewa genealogicznego rodziny za pomocą narzędzi internetowych. . . . czytaj więcej


17 maja 2012 - Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu kolejny raz uczestniczyli Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko-Planeta” przeprowadzanym przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie.
Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarki, propagowanie polskich tradycji i osiągnięć związanych z ekologią, szerzenie wśród młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski, aktywizacja miłośników ojczystej przyrody. . . . czytaj więcej


17 maja 2012 - Konkurs fotograficzny - "Spojrzenie na Wieżę"

Świdnicki Ośrodek Kultury i Galeria 44 organizują konkurs fotograficzny zatytułowany - „Spojrzenie na Wieżę”
Celem konkursu jest promocja odbudowywanej wieży ratuszowej w oparciu o artystyczne, interesujące spojrzenie na proces odbudowy w miejskim otoczeniu, przy pomocy fotograficznych środków wyrazu i pełnej dowolności interpretacyjnej.
Udział w konkursie polega na dostarczeniu fotografii zgodnych z tematem „Spojrzenie na Wieżę” do Organizatorów. Każdy uczestnik może złożyć dowolną ilość prac. . . . czytaj więcej


16 maja 2012 - „Ogrody Doświadczeń” we Wrocławiu

Znani są z osiągnięć sportowo-artystycznych, ale jak sami mówią dobrej wiedzy nigdy nie za wiele. Szczególnie jak można ją pogłębiać za pośrednictwem doświadczeń w „Hummanitarium”.
12 maja, trzydziestopięcioosobowa grupa gimnazjalistów z Lutomi Dolnej odwiedziła „Ogrody Doświadczeń” we Wrocławiu, które stanowią obiekt o nazwie „Humanitarium”. W ramach projektu Akademii Uczniowskiej odwiedziliśmy Ogród Botaniczny we Wrocławiu, w trakcie którego uczniowie sporządzali listę 10 najpiękniejszych roślin w ogrodzie. . . . czytaj więcej


16 maja 2012 - Targira - wielkie święto sztuki i rzemiosła

Już w piątek, 18 maja, rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira. Do niedzieli 20 maja w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji zobaczymy przedmioty sztuki użytkowej i rzemieślniczej, prezentowane przez najlepszych polskich twórców.
Oryginalna, ręcznie robiona biżuteria, ceramika, niepowtarzalne witraże, rzeĄby czy bibeloty - to wszystko będzie można zobaczyć i kupić podczas Targiry.
Targira to nie tylko targi sztuki i rzemiosła. To także wystawy, pokazy i przede wszystkim warsztaty, na których wszyscy zainteresowani mogą doskonalić swoje umiejętności manualne pod opieką najlepszych artystów i rzemieślników. . . . czytaj więcej


16 maja 2012 - Ogólnopolskie Warsztaty Wokalne Dobra Technika Wokalna

Studio Artystyczne „Katharsis” zaprasza na Ogólnopolskie Warsztaty Wokalne Dobra Technika Wokalna. Gościem specjalnym warsztatów odbywających się w dniach 2-3 czerwca jest Paulina Kujawska z Krakowa.
Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, amatorów, nauczycieli śpiewu, śpiewającej młodzieży, osób pracujących zawodowo głosem mówionym (aktorzy, nauczyciele, lektorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, prowadzący warsztaty, przewodnicy wycieczek, osoby często przemawiające publicznie). Regulamin warsztatów i karta zgłoszenia do pobrania ze strony Studia Artystycznego "Katharsis" - >>> zobacz


16 maja 2012 - Rezerwacja wejściówek na Festiwal Reżyserii od poniedziałku

Już od poniedziałku, 14 maja trwa rezerwacja i odbierane są bezpłatne wejściówki na Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy. A ten zaplanowano w Świdnicy w dniach 2-6 czerwca 2012 roku.
Dla pierwszych 160 chętnych osób mamy niespodziankę - podwójne zaproszenia na Galę otwarcia Festiwalu, a dla pierwszych 110 osób również podwójne zaproszenie na uroczyste zamknięcie Festiwalu.
Bezpłatne wejściówki będzie można rezerwować i odbierać w punkcie Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej (Rynek, ulica Wewnętrzna 2, telefon 74 852 02 90, festiwal@ks-j.com.pl). W pozostałe dni: poniedziałek-piątek w godzinach 10.00-18.00, sobota - w godzinach 10.00-16.00. Wejściówki można odbierać do 25 maja. . . . czytaj więcej


16 maja 2012 - "Maryla na muzycznym wysypisku"

Piosenki Maryli Rodowicz, będą rozbrzmiewały na XIII Gminnym Przeglądzie Muzycznym Młodych Talentów „Wysypisko”.
Tegoroczny konkurs, w którym udział wezmą wychowankowie przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Świdnica, odbędzie się pod hasłem : wszyscy kochamy Małgośkę, czyli piosenki Maryli Rodowicz. Ideą konkursu jest, by był to przegląd jak zawsze bez barier - prowadzony przez dzieci dla dzieci. Organizatorom nie zależy bowiem na twardej walce i rywalizacji, ale na wspólnym muzykowaniu i obcowaniu z muzyką formie zabawy. . . . czytaj więcej


16 maja 2012 - Świetlica „Tęczowa gromada”

Rozstrzygnięto konkurs na nazwę Świetlicy Środowiskowej w Świebodzicach. Przez blisko miesiąc można było nadsyłać propozycje nazwy dla świetlicy, ostatecznie wpłynęły 53 propozycje. Od 1 czerwca 2012 roku Świetlica Środowiskowa będzie nosiła nazwę „Tęczowa gromada”. Nazwa jest nawiązaniem do stosowanego już od grudnia 2011 roku loga świetlicy.
Autorem wybranej nazwy jest Ksawery Kuczyński. Komisja w składzie: Aldona Górska, Dorota Rychlik oraz Krystian Wołoszyn wybrała pięć najciekawszych propozycji, z których wyłoniono jednego zwycięzcę.


15 maja 2012 - III finał akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

18 maja na wrocławskim Rynku, a dzień póĄniej, 19 maja, w Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się koncert podsumowujący akcję TVP odział Wrocław pod nazwą „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Akcja, przeprowadzana w dolnośląskich szkołach polega na zbieraniu funduszy na renowację kresowych mogił.
Podczas koncertu wystąpi ukraiński zespół UkrOp z Dimą Gołubem, autorem ukraińskiego hymnu na Euro 2012. Będzie to więc doskonała okazja do porównania naszego „koko koko Euro spoko” i hymnu ukraińskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 15.00 w Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej. Patronat nad akcją „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” objął Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Krzysztof Sołtys.


15 maja 2012 - Burmistrz na bramce

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz znany jest z zamiłowania do piłki nożnej, trenuje ją z pasją od wielu lat. Nie jest więc dla nikogo zaskoczeniem, że został powołany do Reprezentacji Polski Burmistrzów i Prezydentów, która w dniach 15-18 maja rozegra mecze w ramach II Mistrzostw Europy Prezydentów i Burmistrzów w Piłce Nożnej. Burmistrz Kożuchowicz będzie grał na pozycji bramkarza.
Organizatorem Mistrzostw są: Związek Miast Polskich, Związek Miast Ukrainy i Urząd Miasta Tychy - gospodarz turnieju. W rywalizacji wezmą udział drużyny z Polski, Czech, Ukrainy, Włoch, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Austrii i Południowego Tyrolu.


15 maja 2012 - XIV Międzynarodowe Targi Turystyczne

W miniony weekend gmina Świdnica prezentowała swoją ofertę turystyczną w ramach XIV Międzynarodowych Targów Turystycznych TOURTEC w Jeleniej Górze. Była to kolejna, wspólna akcja promocyjna pod barwami Lokalnej Organizacji Turystycznej, którego członkiem jest gmina Świdnica.
Na placu ratuszowym spotkali się przedstawiciele biur podróży, wytrawni turyści i amatorzy letniego wypoczynku, zainteresowani ciekawostkami turystycznymi, szlakami rowerowymi, a także możliwością wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku. . . . czytaj więcej


15 maja 2012 - Ruszyły bezpłatne badania ostrości wzroku

Już od 11 maja mieszkańcy województwa dolnośląskiego po 40. roku życia mogą bezpłatnie zbadać ostrość wzroku w wybranych salonach optycznych. Organizatorzy zapraszają na badania w ramach kampanii edukacyjnej „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce”.
Jednym z najważniejszych etapów trwającej akcji są bezpłatne badania ostrości wzroku, które potrwają od 11 do 26 maja. Będą z nich mogły skorzystać osoby powyżej 40. roku życia. . . . czytaj więcej


15 maja 2012 - Cyfrowa szkoła w Mokrzeszowie

Nowoczesny sprzęt multimedialny zastąpi tradycyjne podręczniki w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie. Gminna placówka oświatowa znalazła się wśród 400 szkół w Polsce i 20 w województwie dolnośląski, które zostały zakwalifikowane do pilotażowego „Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - Cyfrowa szkoła"
Program "Cyfrowa szkoła" jest częścią wieloletniego programu, który ma służyć rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania nowoczesnych technologii. . . . czytaj więcej


15 maja 2012 - 22 litry - bezboleśnie i sprawnie

Tyle udało się zebrać podczas kolejnej zbiórki krwi w Świebodzicach. Akcja została przeprowadzona w poniedziałek, 14 maja. Jak zawsze sympatyczne panie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu bezboleśnie i sprawnie pobrały krew.
Chętnych do podzielenia się bezcennym lekiem było 46 osób, krew oddały 44. Organizatorem akcji był Paweł Bobrowski, RCKiK w Wałbrzychu oraz Urząd Miejski w Świebodzicach.


15 maja 2012 - Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej nr 105

19 maja przy Szkole Podstawowej nr 105 na ulicy Folwarcznej 2 w Świdnicy odbędzie się Festyn Rodzinny.
Podczas zabawy w godzinach 11.30 do 16.00 organizatorzy festynu zapewniają wszystkim: wyśmienitą zabawę przy muzyce prezentowanej przez profesjonalnego DJ, wiele konkursów dla dzieci i rodzin z cennymi nagrodami, liczne atrakcje sprawnościowo-zręcznościowe przygotowane przez drużynę ROYAL RANGERS, zabawy i turnieje sportowo-taneczne, pokazy Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego, . . . czytaj więcej


14 maja 2012 - Dwadzieścia tysięcy widzów, gwiazdy i nagrody

Pierwsza odsłona Dni Świdnicy za nami. W koncertach i atrakcjach zorganizowanych na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od piątku do niedzieli (11-13 maja) pojawiło się w sumie ok. dwadziestu tysięcy osób.
W świetną atmosferę koncertową wprowadził kilkutysięczną publiczność koncert Kamila Bednarka w piątek. W równie dobrym stylu w kolejne dni zaprezentowali się m. in. O.S.T.R. z projektem Tabasko, Kora oraz Czerwone Gitary.
- Przygotowanie święta miasta, które ma przypaść do gustu wszystkim mieszkańcom jest niełatwym zadaniem. Frekwencja podczas pierwszej, skumulowanej odsłony Dni Świdnicy pokazuje, że ta próba się udała. . . . czytaj więcej


14 maja 2012 - Konkurs fotograficzny - "Spojrzenie na Wieżę"

Świdnicki Ośrodek Kultury i Galeria 44 organizują konkurs fotograficzny zatytułowany - „Spojrzenie na Wieżę”
Celem konkursu jest promocja odbudowywanej wieży ratuszowej w oparciu o artystyczne, interesujące spojrzenie na proces odbudowy w miejskim otoczeniu, przy pomocy fotograficznych środków wyrazu i pełnej dowolności interpretacyjnej.
Udział w konkursie polega na dostarczeniu fotografii zgodnych z tematem „Spojrzenie na Wieżę” do Organizatorów. Każdy uczestnik może złożyć dowolną ilość prac. . . . czytaj więcej


14 maja 2012 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich

Dobiegły końca Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich. W miniony weekend Żarów gościł szachistów z całego województwa. Przy szachownicach mogliśmy zobaczyć aż 145 zawodników i zawodniczek. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych z rąk Burmistrza Miasta Żarów Leszka Michalaka otrzymali puchary, medale, nagrody pieniężne oraz rzeczowe.
Organizatorami mistrzostw na zlecenie Dolnośląskiego Związku Szachowego byli Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz klub szachowy Goniec Żarów. Wyniki (najlepsza trójka oraz zawodnicy Powiatu Świdnickiego): . . . czytaj więcej


14 maja 2012 - IX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

14 maja w Szkole Podstawowej 105 w Świdnicy odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Klas III. Tegoroczne zmagania odbywały się pod hasłem „Bajkowe zadania”. Na rozgrzewkę dzieci układały matematyczne trójkąty.
Następnie rozpoczęły się pisemne zmagania. Rozwiązując zadania matematyczne dzieci dowiedziały się, ile zapłaciły Smerfy za korzystanie z Internetu, ilu pracowników bajkowego ogrodu wzięło udział w wycieczce, ile wydaje na paliwo książęcy ogrodnik. . . . czytaj więcej


13 maja 2012 - Kasprowiczanka najlepsza w Polsce… dzięki Świdnicy

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy Anna Kubinka została zwyciężczynią tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Krąg” organizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie oraz Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Anna Kubinka zajęła pierwsze miejsce w konkursie prac indywidualnych przygotowując album dotyczący dziejów Świdnicy.


13 maja 2012 - Puma lepsza w Strzegomiu

W rozegranym wczoraj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom przegrał na własnym boisku z Pumą Pietrzykowice. AKS Strzegom - Puma Pietrzykowice 1:2.
Pozostałe wyniki kolejki: Granica Bogatynia - Foto-Higiena Gać 0:2, GKS Kobierzyce - Piast Zawidów 4:0, Karkonosze Jelenia Góra - Iskra Kochlice mecz rozegrany zostanie 15 maja , MiedĄ II Legnica - Konfeks Legnica 6:0, Ślęza Wrocław - Sokół Wielka Lipa 2:1, Orkan Szczedrzykowice - Piast Żmigród 1:1, Strzelinianka Strzelin - Nysa Zgorzelec 0:1.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać z 55 punktami przed Ślęzą Wrocław także 55 punktów. Strzegomianie z 30 punktami zajmują dwunaste miejsce. W następnej kolejce, 19 maja mecz Konfeks Legnica - AKS Strzegom.


13 maja 2012 - Liga okręgowa

W dwudziestej szóstej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Stal Świdnica - Górnik Boguszów-Gorce 12:1, Grom Witków - Nysa Kłodzko 3:2, Victoria Świebodzice - LKS Bystrzyca Górna 4:1, Kryształ Stronie Śląskie - Zjednoczeni Żarów 2:1, Piast Nowa Ruda - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 3:1, Lechia II Dzierżoniów - Biały Orzeł Mieroszów 3:1, MKS Szczawno Zdrój - Pogoń Pieszyce 2:1, Unia Złoty Stok - Iskra Jaszkowa Dolna 4:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda mając na koncie - 58 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 4. Victoria Świebodzice - 46 punktów, 5. Grom Witków - 44 punkty, 6. Stal Świdnica - 43 punkty, 7. Zjednoczeni Żarów - 37 punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna - 32 punkty.


13 maja 2012 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dwudziestej szóstej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
LKS Bystrzyca Dolna - Włókniarz Głuszyca 1:10, Cukrownik-Polonia Pszenno - Unia Jaroszów 4:2, Skalnik Czarny Bór - Rawa Boleścin 2:3, Gwarek Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 0:2, Zjednoczeni II Żarów - Zagłębie Wałbrzych 1:2, Wenus Nowice - Czarni Wałbrzych 1:0, Granit Roztoka - Sudety Dziećmorowice 4:2, Górnik II Wałbrzych - Koliber Uciechów 3:0.


12 maja 2012 - Rusza Powiatowa Liga Oldboys Jako Cup

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Powiatowej Ligi Oldboys Jako Cup.
Rozgrywki rozgrywane będą na Orliku w Żarowie. Pierwszy gwizdek 14 maja. Do gry w rozgrywkach uprawnieni są zawodnicy, którzy ukończyli 21 lat i nie są zrzeszeni w klubach od A-klasy w górę. Dopuszczalna jest gra osób zrzeszonych, ale takich którzy ukończyli 30 rok życia. Szczegóły na stronie internetowej www.centrum.zarow.pl


11 maja 2012 - Rezerwacja wejściówek na Festiwal Reżyserii od poniedziałku

Już od poniedziałku, 14 maja od godziny 12.00 będzie można dokonywać rezerwacji i odbierać bezpłatne wejściówki na Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy. A ten zaplanowano w Świdnicy w dniach 2-6 czerwca 2012 roku.
Dla pierwszych 160 chętnych osób mamy niespodziankę - podwójne zaproszenia na Galę otwarcia Festiwalu, a dla pierwszych 110 osób również podwójne zaproszenie na uroczyste zamknięcie Festiwalu.
Bezpłatne wejściówki będzie można rezerwować i odbierać w punkcie Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej (Rynek, ulica Wewnętrzna 2, telefon 74 852 02 90, festiwal@ks-j.com.pl). W poniedziałek, 14 maja w godzinach 12.00-18.00. . . . czytaj więcej


11 maja 2012 - Psie piękności na stadionie

Już po raz drugi Świebodzice staną się stolicą miłośników czworonogów. W sobotę, 12 maja, na stadionie miejskim przy ul. Rekreacyjnej 1 odbędzie się III Krajowa Wystawa Psów Rasowych grupy V.
Już od godziny 10.00 będzie można podziwiać urodę i umiejętności przedstawicieli najrozmaitszych ras, a sędziowie będą oceniać kandydatów w blisko 10 klasach - m. in. baby, szczenięta, młodzież, champion, a w konkurencjach finałowych sędziowie wybiorą zwycięzców w kategoriach: Najpiękniejsze Baby (BIS Baby), Najpiękniejsze Szczenię (BIS Puppy), Najpiękniejszy Junior (BIS Junior), Najpiękniejszy Weteran (BIS Veteran), Najlepsza Para Hodowlana (Best Brace). . . . czytaj więcej


11 maja 2012 - Świdnica w alei miast partnerskich

W sobotę i niedzielę (5-6 maja) trzyosobowa delegacja pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Świdnicy Ireneusza Pałaca odwiedziła zaprzyjaĄnione miasto Iwano-Frankowsk na Ukrainie.
Delegacja ze Świdnicy wzięła udział w obchodach 350-lecia „Stanisławowa” - tak jeszcze dziś wielu Ukraińców i Polaków nazywa to miasto.
W trakcie wizyty delegacje z zaprzyjaĄnionych miast uczestniczyły w wielu wydarzeniach kulturalnych i społecznych zorganizowanych specjalnie w 350. rocznicę założenia miasta. . . . czytaj więcej


11 maja 2012 - Wysypisko już po raz trzynasty

Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gminy Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zapraszają na XIII Gminny Przegląd Muzyczny Młodych Artystów - „Wysypisko”, który odbędzie się 19 maja o godzinie 10.00 w świetlicy wiejskiej w Lutomi Górnej.
Ideą konkursu jest, by był to przegląd jak zawsze bez barier - prowadzony przez dzieci dla dzieci. Organizatorom nie zależy bowiem na twardej walce i rywalizacji, ale na wspólnym muzykowaniu i obcowaniu z muzyką formie zabawy. . . . czytaj więcej


11 maja 2012 - Będzie grupa wsparcia dla opiekujących się chorymi

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy organizuje spotkanie dotyczące pomocy osobie cierpiącej na zaburzenia otępienne. Zaplanowano je na środę 30 maja w siedzibie Domu Dziennego Pobytu „Przystań” przy ulicy Saperów 27 o godzinie 14.00. Spotkanie ma na celu wzbogacenie wiedzy oraz wymianę doświadczeń z osobami, które sprawują na co dzień opiekę i udzielają wsparcia chorym. Spośród osób zainteresowanych wsparciem psychospołecznym zostanie utworzona grupa wsparcia, która będzie się spotykać co najmniej raz w miesiącu.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniu zachęcamy do kontaktu osobistego bądĄ telefonicznego: Małgorzata Ćwiek, administrator DDP (ul. Saperów 27) tel. 74 853 87 70, 74 640 73 25 oraz Natalia Bryg, psycholog MOPS (ul. Franciszkańska 7) tel. 74 853 34 00.


11 maja 2012 - Puchar Świata w WKKW wkrótce w Polsce

Już za niecały miesiąc hipodrom w Morawie stanie się areną pucharowych zmagań najlepszych jeĄdĄców świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Cykl pucharowy zainaugurowany zostanie 12 maja w brytyjskim Chatsworth. W Morawie koło Strzegomia rozstrzygnie się druga runda rozgrywek. W ciągu czterech dni zawodów rozegranych zostanie pięć konkursów międzynarodowych w tym CICO3*- zaliczany do cyklu Pucharu Świata, a także Pucharu Narodów, nowego cyklu w sportowym kalendarzu Międzynarodowej Federacji JeĄdzieckiej. . . . czytaj więcej


11 maja 2012 - "Bieg Pamięci" Gross Rosen 2012

12 maja w RogoĄnicy odbędzie się "Bieg Pamięci" Gross Rosen organizowany dla uczczenia pamięci ofiar pobliskiego obozu koncentracyjnego.
Bieg odbywa się w ramach XXVI Ogólnopolskich Biegów Przełajowych i odbywał się będzie dla dziewcząt i chłopców na dystansach od stu metrów po dystans 10 kilometrów.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe oraz osoby indywidualne posiadający badania lekarskie. Program zawodów: . . . czytaj więcej


11 maja 2012 - Pobił - został zatrzymany

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, ustalili i zatrzymali 23-latka, który dotkliwie pobił 38 letniego mężczyznę. Sprawca spowodował u pokrzywdzonego bardzo liczne obrażenia ciała. 38-latek ze złamaniami kości nosowych, złamaniem kości bocznej podudzia, złamaniami kości śródstopia oraz obrzękiem barku i kolana trafił do szpitala.
Kilka dni po zdarzeniu sprawca został zatrzymany. Po przesłuchaniu przez policjantów został doprowadzony do Prokuratury. Wobec niego zastosowano dozór policyjny. Za czyn, którego się dopuścił grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.


11 maja 2012 - Studia nad rewitalizacją w Świdnicy

W sobotę i niedzielę (12-13 maja) w Świdnicy będzie gościć grupa 42 słuchaczy studiów podyplomowych realizowanych w ramach projektu „Rewitalizacja miast - organizacja i finansowanie”.
Studia zostały zorganizowane przez Szkołę Główną Handlową i Uniwersytet Jagielloński.
Celem projektu jest podwyższenie kwalifikacji pracowników samorządów, którzy zajmują się rewitalizacją miast. . . . czytaj więcej


11 maja 2012 - Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce

Dzień po szkołach podstawowych, w środę 9 mają, do zmagań lekkoatletycznych przystąpili gimnazjaliści.
Uczestnicy Indywidualnych Mistrzostw w Lekkiej Atletyce rywalizowali w czterech konkurencjach biegowych i trzech technicznych, na koniec walczono w sztafetach 4 x 100 metrów i sztafecie szwedzkiej.
dziewczęta: Gimnazjum nr 1, 2. Gimnazjum nr 3, 3. Gimnazjum nr 2, 4. Gimnazjum nr 4. chłopcy: Gimnazjum nr 1, 2. Gimnazjum nr 2, 3. Gimnazjum nr 3, 4. Gimnazjum nr 4. . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Pierwszy sklep SMYK w Świdnicy już otwarty

Od 27 kwietnia czynny jest pierwszy w mieście salon „Smyk” należący do największej w Polsce sieci z artykułami przeznaczonymi dla dzieci w wieku 0-14 lat. Asortyment nowego sklepu obejmuje zabawki, ubrania, obuwie oraz akcesoria dziecięce i niemowlęce. Na najbliższe dni w nowym sklepie SMYK w Świdnicy zaplanowano liczne promocje oraz atrakcje dla najmłodszych gości. Salon SMYK znajduje się tuż przy jednym z wejść do Galerii Świdnickiej, a jego powierzchnia zajmuje ponad 500 m2.
- Nowy SMYK to pierwszy sklep naszej sieci w powiecie świdnickim, a tym samym największy w okolicy salon oferujący artykuły dla dzieci. . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Kolejny sukces świdnickich ratowników medycznych

Reprezentacja świdnickiego Pogotowia Ratunkowego zajęła III miejsce w V Otwartych Mistrzostwach Ziemi Lubelskiej w Ratownictwie Medycznym, które odbywały się w Lublinie, w dniach 26 - 28 kwietnia tego roku. To kolejny sukces świdnickiego pogotowia, warto bowiem przypomnieć, że w roku ubiegłym świdniccy ratownicy zajęli II miejsce w VII Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym rozgrywanych w Świdnicy. W skład świdnickiej drużyny weszli: Rafał Iwański, Jowita Niemiec i Zenon Szyszka.


10 maja 2012 - Pobiegniemy już w sobotę

Mini maraton wokół Osiedla Piastowskiego, pyszna grochówka, lody, a do tego wspaniałe nagrody - tak zapowiada się kolejna edycja akcji Polska biega w Świebodzicach. Początek - sobota, 12 maja, godzina 12.00.
Bieg tradycyjnie wystartuje spod hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6 na Osiedlu Piastowskim. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę wokół osiedla, ale w tym biegu nie jest najważniejsze miejsce na podium, tylko dobra zabawa.
A taka będzie na pewno, bo organizatorzy czyli Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Świebodzicach przygotowali wiele atrakcji. . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Ruszyły bezpłatne badania ostrości wzroku

Już od 11 maja mieszkańcy województwa dolnośląskiego po 40. roku życia mogą bezpłatnie zbadać ostrość wzroku w wybranych salonach optycznych. Organizatorzy zapraszają na badania w ramach kampanii edukacyjnej „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce”.
Jednym z najważniejszych etapów trwającej akcji są bezpłatne badania ostrości wzroku, które potrwają od 11 do 26 maja. Będą z nich mogły skorzystać osoby powyżej 40. roku życia. . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Finał I Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego

9 maja w Szkole Podstawowej 105 w Świdnicy odbył się finał I Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego. Dziewięć drużyn wzięło udział w meczu matematycznym, w którym dzieci wraz z rodzicami rozwiązywały wspólnie zadania. Rywalizacja była bardzo zacięta. Oto niektóre przykłady zadań z jakim drużyny musiały się zmierzyć to:
1. Jaś przychodzi do pracowni internetowej codziennie, Karol co 2 dni, Staś co 3 dni, Adaś co 4 dni, Paweł co 5 dni i Piotr co 6 dni. Dziś pracownię odwiedzili wszyscy. Kiedy ponownie wszyscy do niej zawitają tego samego dnia ?
2. Budowę mostu ukończono w MCCCXC roku, a prace fortyfikacyjne rozpoczęto około MDCCXLII roku. O ile lat póĄniej rozpoczęto prace fortyfikacyjne? . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Urząd na miarę Europy

Cykl szkoleń i warsztatów pod tym hasłem realizowany jest od ponad roku w świebodzickim magistracie. Pracownicy urzędu biorą udział w szkoleniach i warsztatach z zakresu m. in. przepisów prawa budowlanego, ochrony środowiska czy przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Spotkanie podsumowujące warsztaty odbyło się w ubiegłym tygodniu, jednak to nie koniec poszerzania wiedzy i kompetencji urzędników. Przed nimi jeszcze jedno szkolenie, tym razem poświęcone kontaktom z tzw. klientem trudnym. Szkolenia finansowane są ze środków unijnych w ramach programu Kapitał Ludzki.


10 maja 2012 - Najwyższa Jakość 2012

Już po raz drugi Starostwo Powiatowe w Świdnicy bierze udział w konkursie organizowanym przez redakcję Forum Biznesu Dziennika Gazety Prawnej pod nazwą Najwyższa Jakość 2012 Quality International.
To już VI edycja Programu, realizowana pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Klubu Polskie Forum ISO 9000 i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Najwyższa Jakość QI, to projekt którego celem jest promowanie w firmach i instytucjach skutecznych metod zarządzania jakością. . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Czwórbój Lekkoatletyczny

Zawody „Współzawodnictwa szkolnego”z hal sportowych wyszły z rywalizacją na stadiony lekkoatletyczne. We wtorek, 8 maja, na stadionie Osiedla Zawiszów odbył się Czwórbój lekkoatletyczny, w którym wzięły udział świdnickie szkoły podstawowe.
Po sześć reprezentacji szkolnych oddzielnie, dziewcząt i chłopców sprawdzało swoje możliwości w biegach na 60 m, 600 m, 1000 m chłopcy i dwóch konkurencjach technicznych - skok w dal i rzut piłeczką palantową.
W rezultacie zwycięskimi zespołami okazały się dziewczęta z SP 6 i chłopcy z czwórki. Dla najlepszych drużyn organizator przygotował puchary i dyplomy. . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Naprawiają murawę na Orliku

Firma Sport Halls zajęła się naprawą murawy na boisku Orlik w Żarowie. Murawa została zniszczona przez grupę chłopców podczas nieprzemyślanej zabawy z zimnymi ogniami pod koniec grudnia 2011 roku.
W piątek, 4 maja przedstawiciele wrocławskiej firmy usuwali zniszczenia na murawie boiska w Żarowie. - Chłopcy, którzy byli sprawcami tego przykrego incydentu z pewnością uświadomili sobie błąd, jaki popełnili. Ich rodzice niestety teraz ponoszą konsekwencję tego nieprzemyślanego czynu. . . . czytaj więcej


10 maja 2012 - Zaprosili dzieci z domu dziecka w Bystrzycy Górnej

Z radością informujemy, iż na ostatnim meczu Zagłębia Lubin z Górnikiem Zabrze pojawiło się około 100 kibiców z okolic Świdnicy. Udało się to dzięki współpracy SSZL Zagłębie Fanatyków z klubem Zagłebie Lubin SA.
Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin wynajęło autokar oraz zaprosiło dzieci z zaprzyjaĄnionego domu dziecka w Bystrzycy Górnej, natomiast klub zafundował bilety wstępu.
Zainteresowanie było na tyle duże, że do Lubina przyjechały dwa autokary ze świdnickiego PKS-u. W drugim autokarze byli między innymi zawodnicy oraz zarząd klubu LKS Bystrzyca Górna. . . . czytaj więcej


9 maja 2012 - Jan Paweł II ogłoszony patronem Świdnicy

Świdnica jest pierwszym miastem, którego patronem został błogosławiony Jan Paweł II. Decyzję Watykanu ogłosił we wtorek, 8 maja, podczas uroczystej mszy świętej w świdnickiej katedrze ks. arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce. O patronat Ojca Świętego zabiegali wspólnie Prezydent Miasta Świdnicy i Rada Miejska w Świdnicy oraz Biskup Świdnicki.
Z tych też powodów mszę poprzedziła uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W jej trakcie odczytano uchwałę w sprawie ustanowienia bł. Jana Pawła II patronem miasta Świdnicy, którą świdniccy radni podjęli 17 czerwca 2011 roku. . . . czytaj więcej


9 maja 2012 - Żarów dolnośląską stolicą szachów

W dniach 12-13 maja odbędą się w Żarowie Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich. To bardzo ważne zawody. Odbywają się zaraz po zakończeniu wszystkich rozgrywek o Mistrzostwo Polski w szachach klasycznych dla różnych grup wiekowych i rozpoczynają przygotowania dolnośląskich juniorów do Mistrzostw Polski w szachach szybkich, które są równie ważne (a chyba nawet ważniejsze) od Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych.
Zapraszamy do Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie już w najbliższą sobotę 12 maja. Rozpoczęcie Mistrzostw o godzinie 10:00.


9 maja 2012 - Mobilne Muzeum Jana Pawła II do piątku

W świdnickim Rynku do piątku, 11 maja będzie można zwiedzać nietypowe muzem - Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Projekt Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” z Krakowa ma na celu promowanie myśli i nauczania Ojca Świętego.
Muzeum czynne w godzinach 8.00-18.00 usytuowano w 18-metrowym pojeĄdzie. Na ponad 60 m2 zgromadzono osobiste pamiątki po Janie Pawle II wraz ze zdjęciami i filmami o jego życiu. Do elementów ekspozycji należą m. in.: brewiarz, którego Jan Paweł II używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, narty, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.


9 maja 2012 - Kwesta Galerii Świdnickiej "Pola Nadziei"

W niedzielę 6 maja po raz drugi odbyła się w Galerii Świdnickiej kwesta w ramach "Pól Nadziei" na rzecz Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. W akcji uczestniczyły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym, Społecznego Gimnazjum w Świdnicy oraz z Zespołu Szkół Nr 1 w Świdnicy wraz ze swoimi nauczycielkami.
W zamian za datki do puszki można było dostać balonika, kwiatka, naklejki i coś słodkiego.
W ciągu paru chwil ciężko było spotkać dziecko, które by nie dzierżyło w dłoni żółtego balonika. Dodatkową atrakcją było malowanie buziek dzieciom. Dziewczęta z Zespołu Szkół Nr 1 tworzyły przepiękne obrazki na twarzach maluchów. W trakcie trwania zbiórki udało się zebrać aż 931,80 złotych.


9 maja 2012 - Pierwsza odsłona Dni Świdnicy już za tydzień

Od piątku do niedzieli (11-13 maja) zaplanowano pierwszą część Dni Świdnicy. Ta edycja zostanie zorganizowana na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Wstęp do strefy rozrywkowej i cateringu jest bezpłatny. Do wejścia do strefy koncertowej będzie upoważniał specjalny kupon. Dzięki nie mu przez trzy dni będzie można wygrać w sumie sześć rowerów, a w niedzielny finał - skuter.
W ramach pierwszej odsłony Dni Świdnicy wystąpią m. in. Kamil Bednarek, Kora i Czerwone Gitary. . . . czytaj więcej


9 maja 2012 - SKB z Jaworzyny najlepszy w Polsce

Cieszymy się bardzo, że w kwietniu starania Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa działającego przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej zostały zauważone i docenione. Komisja konkursowa przyznała największą ilość punktów za przedsięwzięcia i tym samym klub zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najaktywniejszy klub. Dzieciom takie sukcesy przynoszą oczywiście ogromną satysfakcję.
John F. Kennedy powiedział:„ Nie wszyscy mamy te same zdolności, ale wszyscy winniśmy mieć te same możliwości, aby swe zdolności rozwijać”. . . . czytaj więcej


9 maja 2012 - Krzysztof Petek w Żarowie

Mapy, fotografie, filmy i pamiątki przywiózł ze sobą Krzysztof Petek reportażysta, poeta i znany podróżnik na spotkanie z młodzieżą gimnazjalną, które odbyło się dziś, 9 maja w gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki, z którym biblioteka miejska w Żarowie ściśle współdziała.
- Do Żarowa zostałem zaproszony jako autor powieści sensacyjno-przygodowych. . . . czytaj więcej


8 maja 2012 - Obchody Dnia Zwycięstwa

8 maja na Placu Grunwaldzkim w Świdnicy o godzinie 15.00 odbyły się uroczystości związane z zakończeniem II Wojny Światowej. Spotkanie poprowadził Komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy Piotr Pamuła, a honorową wartę przed pomnikiem pełnili świdniccy harcerze.
Oprócz harcerzy w uroczystościach wzięli udział samorządowcy, kombatanci oraz nieliczni mieszkańcy. Powiat świdnicki w obchodach reprezentowali Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Wicestarosta Alicja Synowska oraz Członek Zarządu Sabina Cebula.


8 maja 2012 - Do końca maja czas na zgłoszenia

„Świdnickie Gryfy” - najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy zostaną przyznane w tym roku po raz ósmy.
Zgłoszenia od firm działających na terenie Świdnicy będą przyjmowane do końca maja. Nowością w tym roku będzie kategoria „Sudecki produkt regionalny”, która zastąpi dotychczasową kategorię „Produkt regionalny”.
W nowej kategorii na wyróżnienie mogą liczyć firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego oraz Jawora i Bolkowa. Nagroda ta ma na celu wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w Świdnicy, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” również w sąsiednich miastach i miejscowościach. . . . czytaj więcej


8 maja 2012 - I Liceum Ogólnokształcące w Monachium

W dniach 21-28 kwietnia 2012 roku kolejny raz odbyła się wymiana uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Gymnasium Unterhaching w Monachium. Do stolicy Bawarii pojechało 11 uczniów.
Wymiana uczniów tych szkół istnieje od 1995 roku. Zainicjowała ją germanistka I LO Mariola Schab przy dużej pomocy absolwentki Friedrichschule, mieszczącej się przed i w czasie II wojny światowej w budynku obecnego I LO - Christy Goldmann-Hecker. Program wymiany był bardzo urozmaicony. Istotnym punktem jest zawsze stadion Allianz Arena. . . . czytaj więcej


8 maja 2012 - Podsumowanie majowego weekendu

Długi majowy weekend za nami. Na terenie powiatu świdnickiego minął on bardzo spokojnie, policjanci nie odnotowali poważnych zdarzeń kryminalnych. Na drogach powiatu doszło do trzech wypadków drogowych.
Od 30 kwietnia do 7 maja świdniccy policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, którzy w tych dniach odwiedzili powiat świdnicki. W ciągu majowego weekendu policjanci zatrzymali 26 nietrzeĄwych kierujących. Wśród nich, 2 rowerzystów z orzeczonymi sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów. . . . czytaj więcej


8 maja 2012 - SP "Jedynka" na pierwszym miejscu

Dzisiaj, 8 maja rozstrzygnięty został Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 6 w Świdnicy.
Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej numer 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy w składzie: Martyna Dymnicka (klasa 4 a) i Anna Bardowska (klasa 6 a).


7 maja 2012 - Expo Zdrowie

Raz w roku organizowana jest specjalna wystawa „Expo Zdrowie” pod hasłem „Przywrócić radość życia”. Celem tej wystawy jest zmniejszenie zapadalności na choroby cywilizacyjne oraz poprawa życia wśród mieszkańców Świdnicy.
Wystawa odbędzie się w kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Świdnicy przy ulicy Jagiellońskiej 3 - 13 maja (niedziela) bez przerwy od godziny 12.00 do 18.00. Wystawa składa się z 11 stanowisk promując zasady zdrowego stylu życia: . . . czytaj więcej


7 maja 2012 - "Bieg Pamięci" Gross Rosen 2012

12 maja w RogoĄnicy odbędzie się "Bieg Pamięci" Gross Rosen organizowany dla uczczenia pamięci ofiar pobliskiego obozu koncentracyjnego.
Bieg odbywa się w ramach XXVI Ogólnopolskich Biegów Przełajowych i odbywał się będzie dla dziewcząt i chłopców na dystansach od stu metrów po dystans 10 kilometrów.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe oraz osoby indywidualne posiadający badania lekarskie. Program zawodów: . . . czytaj więcej


7 maja 2012 - Rękawem na pokład

Szybko, sprawnie i przede wszystkim wygodnie - wrocławskie lotnisko zostało pierwszym regionalnym portem w kraju, w którym uruchomiono specjalne rękawy lotnicze. Jako pierwsi skorzystali z nich pasażerowie poniedziałkowego lotu z Warszawy.
Z rękawów korzystają wszystkie największe porty lotnicze w Europie. W Polsce do tej pory używało ich jedynie warszawskie Okęcie. Teraz dołączył do niego Wrocław - jako pierwsze regionalne lotnisko w kraju. - Rękawy, zgodnie z zapowiedzią, uruchomiliśmy jeszcze przed rozpoczęciem UEFA EURO 2012™. . . . czytaj więcej


7 maja 2012 - Targira 2012 - zbliża się trzecia edycja

Już za dwa tygodnie ponownie zawitają do Świebodzic artyści i rzemieślnicy z całej Polski. 18 maja nastąpi oficjalne otwarcie III Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira 2012. Tak jak zwykle cała impreza potrwa od piątku do niedzieli.
W ramach tegorocznej Targiry odbędą się dwa konkursy, które cieszą się wśród wystawców dużym zainteresowaniem. Pewną nowością jest to, że w tym roku nie będzie głosowania na stoisko, ale na prezentowane na nim dzieło. Najważniejszym konkursem jest Konkurs o Grand Prix, w którym zwycięzca otrzyma pamiątkowy dyplom i możliwość wyjazdu do Parlamentu Europejskiego do Strasburga. . . . czytaj więcej


7 maja 2012 - Skradziono trzy Harleye Davidsony - jest nagroda - 1500 euro

W nocy 1 maja między 4 a 6 rano podczas pobytu wałbrzyskiego zespołu "Luna Ad Noctum" w Karpaczu skradzione zostały im trzy motocykle marki Harley Davidson. W imieniu zespołu prosimy wszystkich wiedzących cokolwiek na temat tej kradzieży lub mogących pomóc w ich odnalezieniu o kontakt i każdą cenną informację.
Za pomoc w odnalezieniu sprawców lub motocykli jest wyznaczona nagroda w wysokości 1500 euro. Telefon kontaktowy do jednego z członków zespołu 607799613.


6 maja 2012 - Awansowały do Finału Mistrzostw Polski Młodziczek

W dniach 5-6 maja w Dąbrowie Górniczej odbył się Turniej 1/2 Finału Mistrzostw Polski Młodziczek.
Świdnickie siatkarki Miejskiego Klubu Siatkówki awansowały do turnieju finałowego grając z z zespołami MKS Dąbrowa Górnicza, MUKS Amber Kalisz i MKS Taboo Club Zryw - Volley Iława.
Wyniki świdniczanek: 5 maja MKS Dąbrowa Górnicza - MKS Świdnica 1:2, MKS Świdnica MKS Taboo Club Zryw - Volley Iława 0:2. 6 maja: MUKS Amber Kalisz - Świdnica 0:2. Trenerem zespołu młodziczek MKS Świdnica jest Wojciech Ząbek.


6 maja 2012 - Wygrali z Piastem Zawidów

W rozegranym wczoraj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom pokonał Piast Zawidów 1:0.
Pozostałe wyniki kolejki: Foto-Higiena Gać - Iskra Kochlice 2:0, Ślęza Wrocław - Orkan Szczedrzykowice 5:2, GKS Kobierzyce - Piast Żmigród 2:3, Granica Bogatynia - Nysa Zgorzelec 2:4, MiedĄ II Legnica - Sokół Wielka Lipa 1:1, Karkonosze Jelenia Góra - Konfeks Legnica 5:1, Strzelinianka Strzelin - Puma Pietrzykowice 4:0.
W rozgrywkach IV ligi prowadzi Foto-Higiena Gać z 52 punktami przed Ślęzą Wrocław - 52 punkty. Strzegomianie z 30 punktami zajmują dziewiąte miejsce. W następnej kolejce, 9 maja o godzinie 17:00 AKS Strzegom zagra z Sokołem Wielka Lipa.


6 maja 2012 - Liga okręgowa

W dwudziestej piątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: LKS Bystrzyca Górna - Lechia II Dzierżoniów 11:1, Pogoń Pieszyce - Victoria Świebodzice 0:0, Zjednoczeni Żarów - Grom Witków 2:0, Nysa Kłodzko - Stal Świdnica 0:0, MKS Szczawno Zdrój - Górnik Boguszów-Gorce 5:0, Biały Orzeł Mieroszów - Unia Złoty Stok 1:3, Iskra Jaszkowa Dolna - Piast Nowa Ruda 0:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Kryształ Stronie Śląskie 0:3
W tabeli rozgrywek prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie - 56 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 4. Victoria Świebodzice - 43 punkty, 5. Grom Witków - 41 punktów, 6. Stal Świdnica - 40 punktów, 7. Zjednoczeni Żarów - 37 punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna - 32 punkty.


6 maja 2012 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dwudziestej piątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Sudety Dziećmorowice - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:2, Granit Roztoka - Karolina Jaworzyna Śląska 2:4, Rawa Boleścin - LKS Bystrzyca Dolna 0:0, Czarni Wałbrzych - Zjednoczeni II Żarów 2:2, Koliber Uciechów - Gwarek Wałbrzych 4:1, Włókniarz Głuszyca - Wenus Nowice 9:1, Unia Jaroszów - Skalnik Czarny Bór 1:3.


5 maja 2012 - Puchar Świata w WKKW wkrótce w Polsce

Już za niecały miesiąc hipodrom w Morawie stanie się areną pucharowych zmagań najlepszych jeĄdĄców świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Cykl pucharowy zainaugurowany zostanie 12 maja w brytyjskim Chatsworth. W Morawie koło Strzegomia rozstrzygnie się druga runda rozgrywek. W ciągu czterech dni zawodów rozegranych zostanie pięć konkursów międzynarodowych w tym CICO3*- zaliczany do cyklu Pucharu Świata, a także Pucharu Narodów, nowego cyklu w sportowym kalendarzu Międzynarodowej Federacji JeĄdzieckiej. . . . czytaj więcej


5 maja 2012 - Wygrali z Ilanką

Występująca w grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi Polonia-Sparta Świdnica pokonała w Świdnicy Ilankę Rzepin 1:0.
Polonia-Sparta Świdnica z 35 punktami zajmuje siódme miejsce w tabeli rozgrywek. Liderem jest MKS Oława mająca 47 punktów. Drugie miejsce zajmuje Promień Żary 40 punktów a trzecim zespołem jest Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - 39 punktów.
W najbliższej kolejce, 9 maja o godzinie 17:00 Polonia-Sparta Świdnica zmierzy się w Bielawie z Bielawianką Bielawa.


4 maja 2012 - Pierwsza odsłona Dni Świdnicy już za tydzień

Od piątku do niedzieli (11-13 maja) zaplanowano pierwszą część Dni Świdnicy. Ta edycja zostanie zorganizowana na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Wstęp do strefy rozrywkowej i cateringu jest bezpłatny. Do wejścia do strefy koncertowej będzie upoważniał specjalny kupon. Dzięki nie mu przez trzy dni będzie można wygrać w sumie sześć rowerów, a w niedzielny finał - skuter.
W ramach pierwszej odsłony Dni Świdnicy wystąpią m. in. Kamil Bednarek, Kora i Czerwone Gitary. . . . czytaj więcej


4 maja 2012 - Wystawa „Meteoryty - przybysze z kosmosu”

Wystawa „Meteoryty - przybysze z kosmosu” przyciągnęła rzesze zwiedzających do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Zgłosiło się także kilka osób ze znaleziskami, być może meteorytowymi.
Po zamknięciu wystawy ocenią je fachowcy z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. W kwartalniku „Meteoryt”(1/2012) został zamieszczony artykuł o tej wystawie. Periodyk ten wydawany jest przez miłośników meteorytów, skupionych przy Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Świdnicka ekspozycja nawiązuje bowiem do astronomicznych tradycji świdnickich sięgających XVII w., gdy działała Maria Cunitia, astronom o europejskiej sławie. . . . czytaj więcej


4 maja 2012 - Więcej placów zabaw w świdnickich szkołach

Blisko 700 tysięcy złotych będzie kosztowała budowa nowoczesnych placów zabaw, która powstaną w tym roku w świdnickich szkołach. Trafią one do Szkoły Podstawowej nr 1, 4 i 8. - Kolejny rok z rzędu ubiegaliśmy się o dofinansowanie budowy placów zabaw w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”.
Nasze wnioski zostały ocenione pozytywnie i dzięki temu Świdnica otrzyma ponad 340 tysięcy złotych dofinansowania. Taką samą kwotę dołożymy z budżetu miasta. Podejmujemy te decyzje świadomie, bo nowe place zabaw są potrzebne i uzupełniają ofertę zajęć rekreacyjnych oraz zabawowych, realizowanych w naszych placówkach oświatowych - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. . . . czytaj więcej


4 maja 2012 - Wiosenne porządki w Pankowie

Każdy czuje się dobrze, gdy jego „mała ojczyzna” jest czysta i piękna. I właśnie dlatego, już po raz kolejny, postanowili posprzątać swoją wieś. Ich akcja ma już 30 letnią tradycję w Pankowie.
- Wiosenne porządki to wspólna inicjatywa sołectwa Panków - mówi była, długoletnia sołtys tej wsi Regina Adamska, a obecnie przewodnicząca Rady Gminy. Mieszkańcy sprzątają nie tylko własne posesje, ale i te dostępne dla każdego. A po co? Aby na wsi żyło się przyjemnie. Zebraliśmy cały kontener śmieci.
Również i tym razem wraz z nadejściem pierwszych ciepłych, słonecznych dni grupa 35 osób: dorosłych i młodzieży, przystąpiła do prac porządkowych w Pankowie. . . . czytaj więcej


4 maja 2012 - Doczekali się miasteczka ruchu drogowego

W ostatnim tygodniu kwietnia do Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej zawitało miasteczko ruchu rowerowego. To właśnie wałbrzyski WORD, który objął patronatem program SKB „Rowerem przez życie”, dostarczył taką atrakcję. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem. Każdy mógł, pod okiem szkolnych instruktorów, skorzystać z zabawy.
Mobilne miasteczko ruchu drogowego to kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze i motorowerze. Miasteczko ruchu drogowego gościło w szkole 6 dni. . . . czytaj więcej


4 maja 2012 - Powiatowa Liga Oldboys Jako Cup

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Powiatowej Ligi Oldboys Jako Cup.
Rozgrywki rozgrywane będą na Orliku w Żarowie. Pierwszy gwizdek 14 maja. Zapisy do 10 maja. Do gry w rozgrywkach uprawnieni są osoby, które ukończyły 21 lat i nie są zrzeszeni w klubach od A-klasy w górę.
Dopuszczalna jest gra osób zrzeszonych, ale takich którzy ukończyli 30 rok życia. Szczegóły na stronie www.centrum.zarow.pl


3 maja 2012 - Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z tych świąt, które powinno jednoczyć Polaków. Bez wspólnej pamięci i symboli, wspólnota narodowa, a również i ta nasza lokalna, nie przetrwa - mówiła w Komorowie wójt gminy podczas gminnych obchodów 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Gminne uroczystości uchwalenia pierwszej nowoczesnej europejskiej ustawy zasadniczej z 1791 roku mieszkańcy gminy Świdnica uczcili uroczystą Mszą św. polową i programem artystycznym w Komorowie.
W oficjalnych obchodach oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Komorowa udział wzięli także przedstawiciele władz gminy Świdnica, dyrektorzy placówek oświatowych i związków kombatanckich. . . . czytaj więcej


3 maja 2012 - Liga okręgowa

W dwudziestej czwartej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Stal Świdnica - Zjednoczeni Żarów 0:0, Victoria Świebodzice - Lechia II Dzierżoniów 4:1, Grom Witków - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 6:1, MKS Szczawno Zdrój - Nysa Kłodzko 2:2, Pogoń Pieszyce - Górnik Boguszów-Gorce 3:0, Piast Nowa Ruda - Biały Orzeł Mieroszów 8:0, Kryształ Stronie Śląskie - Iskra Jaszkowa Dolna 3:2, Unia Złoty Stok - LKS Bystrzyca Górna mecz został przerwany.
W tabeli rozgrywek prowadzi Nysa Kłodzko mając na koncie - 55 punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grajacych w tej lidze: 4. Victoria Świebodzice - 42 punkty, 5. Grom Witków - 41 punktów, 6. Stal Świdnica - 40 punktów, 8. Zjednoczeni Żarów - 32 punkty, 10. LKS Bystrzyca Górna - 29 punktów i jeden rozegrany mecz mniej.


3 maja 2012 - Niezwykli goście

W Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy odbyły się niezwykłe zajęcia dla klasy I. Niezwykłe, bo prowadzone przez szczególne osoby. Pierwszoklasiści gościli u siebie przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Magdalenę Dubaniewicz, policjanta Ruchu Drogowego i „Euromana”
Goście przybyli, ponieważ uczennice Ola Mulczyńska, Sara Zawisza i Madzia Pilch zdobyły I miejsce na Dolnym Śląsku, w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Fundusze Europejskie w drodze do szkoły”. Praca konkursowa została wykonana pod kierunkiem wychowawczyni Jadwigi Wołoszyn. . . . czytaj więcej


2 maja 2012 - Skradziono trzy Harleye Davidsony - jest nagroda - 1500 euro

W nocy 1 maja między 4 a 6 rano podczas pobytu wałbrzyskiego zespołu "Luna Ad Noctum" w Karpaczu skradzione zostały im trzy motocykle marki Harley Davidson. W imieniu zespołu prosimy wszystkich wiedzących cokolwiek na temat tej kradzieży lub mogących pomóc w ich odnalezieniu o kontakt i każdą cenną informację.
Za pomoc w odnalezieniu sprawców lub motocykli jest wyznaczona nagroda w wysokości 1500 euro. Telefon kontaktowy do jednego z członków zespołu 607799613.


2 maja 2012 - Aleja miast partnerskich na Ukrainie

W dniach 5-6 maja (sobota-niedziela) trzyosobowa delegacja pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Świdnicy Ireneusza Pałaca odwiedzi zaprzyjaĄnione miasto Iwano-Frankowsk na Ukrainie.
Głównym elementem wizyty będzie udział w obchodach 350-lecia „Stanisławowa”, jak jeszcze do dziś wielu Ukraińców i Polaków nazywa to miasto, założone przez hetmana Andrzeja Potockiego dla jego syna Stanisława. Obecnie, miasto posiada 23 partnerów w całej Europie, w tym jedenastu z Polski. . . . czytaj więcej


2 maja 2012 - Targira 2012 - zbliża się trzecia edycja

Już za dwa tygodnie ponownie zawitają do Świebodzic artyści i rzemieślnicy z całej Polski. 18 maja nastąpi oficjalne otwarcie III Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira 2012. Tak jak zwykle cała impreza potrwa od piątku do niedzieli.
W ramach tegorocznej Targiry odbędą się dwa konkursy, które cieszą się wśród wystawców dużym zainteresowaniem. Pewną nowością jest to, że w tym roku nie będzie głosowania na stoisko, ale na prezentowane na nim dzieło. Najważniejszym konkursem jest Konkurs o Grand Prix, w którym zwycięzca otrzyma pamiątkowy dyplom i możliwość wyjazdu do Parlamentu Europejskiego do Strasburga. . . . czytaj więcej


2 maja 2012 - Będzie pomoc w nowym miejscu dla uzależnionych

Ostateczny odbiór nowego zakładu opieki zdrowotnej w Świdnicy zakończony. Przy ulicy Westerplatte 47 powstał zupełnie nowy budynek. Fundusze na budowę poradni dla uzależnionych od alkoholu i ich rodzin przeznaczyło miasto ze swojego budżetu. Inwestycja kosztowała 1,98 miliona złotych.
- To zupełnie nowy obiekt, w którym podopieczni zmagający się z uzależnieniami nie tylko będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc, ale będzie to się działo w dobrych i sprzyjających warunkach, co również ma duże znaczenie. . . . czytaj więcej


2 maja 2012 - Zapraszamy na Dzień Europy

Zapraszamy na Dzień Europy, 9 maja 2012 we Wrocławiu, w godzinach od 10.00 do 16.00. To pierwsze we Wrocławiu obchody rocznicy deklaracji ministra spraw zagranicznych Francji, Roberta Schumana, z 1950 roku - podstawy do stworzenia dzisiejszej Unii Europejskiej.
Wydarzenie będzie miało miejsce w Parku Staromiejskim i na Promenadzie (przy Wrocławskim Teatrze Lalek), które tego dnia zamienią się w Miasteczko Europejskie. Organizatorami są Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej. . . . czytaj więcej


2 maja 2012 - Portret Jana Pawła II w budowie

Ponad 720 zdjęć świdniczan utworzy portret bł. Jana Pawła II, który we wtorek 8 maja zostanie ogłoszony patronem Świdnicy. Mimo, że akcja zbiórki zdjęć trwała niespełna półtora tygodnia, to mieszkańcy Świdnicy nie zawiedli i odpowiedzieli na apel, przesyłając zdjęcia drogą elektroniczną.
Obecnie ponad 700 zdjęć jest przetwarzanych przez grafika. Po obróbce komputerowej utworzą kompozycję, z której wyłaniać się będzie portret Jana Pawła II. Wizerunek Jana Pawła II ze zdjęć świdniczan zostanie wydrukowany w poniedziałek, 7 maja. Dzień póĄniej zawiśnie tuż przy wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa w świdnickim Rynku. Odsłonięcie nietypowego portretu, który będzie wysoki na 2,1 m i szeroki na 4,15 m nastąpi we wtorek o godzinie 15.45.


1 maja 2012 - Muzyka w sercu miasta - tym razem w parku

Świebodziczanie doskonale już znają i cenią sobie koncerty w wykonaniu Fenomen Trio, czyli trójki znakomitych artystów Filharmonii Sudeckiej. Po raz pierwszy mieliśmy okazję wysłuchać utworów muzyki klasycznej w pięknej scenerii zrewitalizowanego Parku Miejskiego.
Wiosenny koncert inaugurujący cykl spotkań „z muzyką w sercu miasta” odbył się 1 maja w nowej muszli koncertowej, przy pięknej, ciepłej pogodzie i licznie przybyłej publiczności. Była to doskonała okazja by miło i przyjemnie spędzić kolejny dzień długiego, majowego weekendu. . . . czytaj więcej


1 maja 2012 - IV Bieg Goplany

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła dzisiaj biegaczom na trasie IV Biegu Goplany wokół Zalewu Witoszówka w Świdnicy. Zwycięzcami biegu na trasie wokół zbiornika zostali wielokrotni już triumfatorzy imprez organizowanych przez świdnicki Klub Biegowy "Hermes" - Piotr Holly oraz Halina Szczęsna-Radzikowska.
Bieg Goplany przyciągnął tym razem wielu amatorów biegania spoza naszego rejonu, w tym też spoza Dolnego Śląska. Drugie miejsce wśród pań zajęła Anna Fuczek z Lubina, trzecie - Beata Pokrzywińska z Polic. W rywalizacji panów drugi był - dla odmiany - Krzysztof Pokrzywiński z Polic, a trzeci Piotr Majewski z Lubina.


1 maja 2012 - Meta Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich

47. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich zakończy się w Świdnicy. Zmagania kolarzy zaplanowano w dniach 3-6 maja. Ostatni IV etap Dzierżoniów-Świdnica zostanie rozegrany w niedzielę 6 maja.
Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich wpisany jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie „UCI Europe Tour”. W ramach etapu Dzierżoniów - Świdnica kolarze pokonają dokładnie 153 km. Wjazd zawodników do miasta, a póĄniej na I rundę zaplanowano w Świdnicy około godziny 14.45, na II rundę - Premia Lotna około godziny 15.20. . . . czytaj więcej


1 maja 2012 - Ostatni mecz sezonu T Mobile ekstraklasy

Zaplanuj długi weekend z Zagłębiem i koniecznie zobacz ostatni mecz sezonu T Mobile ekstraklasy na żywo. Już 6 maja w niedzielę o godzinie 17.00 na stadionie w Lubinie miejscowe Zagłębie zmierzy się z Górnikiem Zabrze.
Dla czytelników powiatowego serwisu informacyjnego www.dziennik.swidnica.pl mamy dwie podwójne wejściówki. Wystarczy przysłać swoje dane oraz dane osoby towarzyszącej takie jak: imię i nazwisko oraz numer PESEL do 2 maja do godziny 23.30 na adres redakcja@dziennik.swidnica.pl
Informacja o ewentualnym wylosowaniu wejściówki i sposobie jej odebrania przesłana zostanie do zwycięzców 3 maja. Czekamy na zgłoszenia.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała