30 czerwca 2012 - Powiatowy Nocny Turniej Piłki Nożnej

Miejski Klub Sportowy "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza reprezentacje klubów sportowych oraz drużyny niezrzeszone do udziału w Powiatowym Nocnym Turnieju Piłki Nożnej. Turniej odbędzie się 13 lipca 2012 roku na boiskach Orlika’2012 przy ulicy Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej, a jego rozpoczęcie jest planowane na godzinę 17:00.
Do udziału w zawodach mogą zgłaszać się zawodnicy, którzy ukończyli 16 rok życia. Obowiązuje wpisowe w kwocie 50 złotych od drużyny. Organizatorzy zapewniają posiłki regeneracyjne i nagrody rzeczowe. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Turnieju. . . . czytaj więcej


30 czerwca 2012 - X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu

W dniach 21-22 lipca odbędą się na bocznicy stacji kolejowej w Jugowicach "X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu Push-Pull Party Jugowice 2012".
Podczas zawodów odbywać się będą pokazy tańców indiańskich, przejażdżki konne w klimacie country, pokazane zostaną archiwalne filmów 16 mm, zobaczyć będzie można makietę kolejki w skali H0, odbędzie się też pierwszy w historii równoległy wyścig drezyn dla kategorii VIP.
Poniżej szczegółowy program mistrzostw. . . . czytaj więcej


30 czerwca 2012 - V Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy Oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą V Warsztaty Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego.
Wernisaż odbędzie się w piątek 6 lipca o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszył krótki recital chóru Oktoich


30 czerwca 2012 - Ostatni dzwonek i zasłużone wakacje

Wczoraj zabrzmiał ostatni dzwonek roku szkolnego 2011/2012. Dla 1797 uczniów w gminie Świdnica rozpoczęły się zasłużone wakacje. Uroczysta akademia z udziałem władz gminy odbyła się w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej.
Sala gimnastyczna w szkole podstawowej zgromadziła licznie przybyłych rodziców, zaproszonych gości i uczniów, którzy właśnie rozpoczynają zasłużone wakacje. Tradycyjnie uczniowie klas szóstych żegnali się z młodszymi kolegami. Od nowego roku szkolnego 2012/2013 będą już uczniami sąsiedniego gimnazjum. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2012 - Weekend pełen atrakcji w Morawie

Niezwykle ciekawie zapowiada się najbliższy weekend w Morawie. W dniach 30 czerwca - 1 lipca w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane Krajowe Zawody w WKKW, Regionalne Zawody w skokach przez przeszkody oraz zostanie przeprowadzony egzamin na srebrną i brązową odznakę. Nie zabraknie również atrakcji pozasportowych - Stragona zaprasza całe rodziny na Piknik Rodzinny z Końmi.
Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywane będą przez dwa dni - w sobotę będziemy mogli zobaczyć ujeżdżenia i skoki, a niedzielne przedpołudnie cross. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2012 - Nagrody za ekologiczną zbiórkę

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej "Caritas" zebrali najwięcej makulatury. W zbiórce baterii pozycję lidera zajął Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z ulicy Słobódzkiego.
Takie są wyniki konkursu, który przez cały rok szkolny trwał w świdnickich placówkach oświatowych. Uczniowie rywalizowali w ramach ekologicznej zbiórki makulatury i zużytych baterii. Dla najlepszych placówek przewidziano nagrody. W ramach zbiórki makulatury świdniczanie zgromadzili ponad 23,21 ton tego surowca. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2012 - Żegnaj szkoło, wakacje czas zacząć

1730 uczniów świebodzickich szkół zakończyło dzisiaj rok szkolny 2011-2012. Roześmiane buzie na szkolnych apelach świadczyły dobitnie, że oto nadszedł najprzyjemniejszy dzień w całym roku.
Był to szczególny moment dla tych uczniów, którzy kończą pewien etap edukacji - czyli dla szóstoklasistów w szkołach podstawowych i gimnazjalistów ostatnich klas.
Podczas szkolnych uroczystości nie obyło się bez wręczenia nagród za najlepsze wyniki w nauce. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2012 - Prymusi z nagrodami

Aparaty cyfrowe, sprzęt i akcesoria komputerowe, zegarek, obuwie i kurtka sportowa - między innymi takie nagrody otrzymali najlepsi absolwenci świdnickich szkół, prowadzonych przez miasto. Nagrody o wartości 650 złotych dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej, a 750 złotych dla absolwenta gimnazjum uczniowie wybierali sobie sami.
W piątek, 29 czerwca nagrody prymusom wręczył prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Zofia Skowrońska-Wiśniewska. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2012 - "Ruszył wakacyjny pociąg"

Takimi słowami uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy zakończyli rok szkolny 2011/2012. Najmłodsi w taneczny sposób i z piosenką na ustach pożegnali się pięknie przygotowanym apelem. Zerówkowicze już z inną powagą stanęli na progu wakacji, po których rozpoczną poważną naukę w klasie pierwszej.
Klasy starsze spotkały się dziś po raz ostatni w takim składzie, ponieważ klasy szóste zakończyły edukację w Szkole Podstawowej. . . . czytaj więcej


29 czerwca 2012 - Ruszają wycieczki wakacyjne "Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę"

Zapraszamy na wycieczki rodzinne po Świdnicy - w każdą wakacyjną sobotę o godzinie 12.00 (zbiórka pod fontanną Neptuna). Rodzinne wycieczki to doskonały sposób na spędzenie pogodnej soboty, a do tego na poznanie swojego miasta z przygodami, nagrodami i na wesoło.
Harmonogram wycieczek "Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę" - wycieczki rodzinne (start w każdą sobotę o godzinie 12.00) . . . czytaj więcej


29 czerwca 2012 - Od poniedziałku wakacyjny rozkład MPK

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w związku z zakończeniem roku szkolnego od poniedziałku, 2 lipca obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów.
Wymiana rozkładów na przystankach nastąpi 30 czerwca. Prosimy zwrócić uwagę na termin obowiązywania rozkładu i wcześniejsze zapoznanie się z wprowadzanymi zmianami. Rozkład letni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji dostępny jest na stronie internetowej www.mpk.swidnica.pl.


29 czerwca 2012 - Absolutorium dla Prezydenta Świdnicy

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek podczas piątkowej sesji, 29 czerwca otrzymał absolutorium za 2011 rok. Realizację budżetu pozytywnie oceniły Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy, a także Regionalna Izba Obrachunkowa. To stało się podstawą do udzielenia absolutorium prezydentowi przez większość radnych.
Finanse miasta za 2011 r. przedstawiają się następująco. Dochody planowane na 161,50 mln zł zrealizowano w kwocie 152,60 mln zł (94,49 proc. planu). . . . czytaj więcej


28 czerwca 2012 - Spotkanie z dr. Dariuszem Galewskim nie odbędzie się

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zawiadamia, że zapowiadane od dłuższego czasu spotkanie w dniu 29 czerwca 2012 roku z dr. Dariuszem Galewskim - autorem książki “Jezuici wobec tradycji średniowiecznej - Barokizacja kościołów w Kłodzku, Świdnicy, Jeleniej Górze i Żaganiu" nie odbędzie się.
Zainteresowanych uczestniczeniem w tym spotkaniu bardzo przepraszamy. O nowym terminie będziemy powiadamiać.


28 czerwca 2012 - Prymusi nagrodzeni

Po raz czternasty wójt gminy przyznała stypendia dla prymusów i osobowości szkoły. Prymusem gminy Świdnica został Błażej Tabor, ze SP im. M. Kopernika w Pszennie ze średnia ocen 5,75. Łącznie do 197 stypendystów trafi 29.340 złotych.
Aby otrzymać to upragnione dla każdego ucznia wyróżnienie, należało pracować przez cały rok szkolny. Na koniec najzdolniejsi uczniowie zarówno w szkołach podstawowych jak i gimnazjach musieli wykazać się średnią ocen na poziomie m.in. 5,0. W tym roku szkolnym 2011/2012 wójt gminy przyznała o dwanaście stypendiów więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2012 - Uczniowie II LO w Projekcie Edukacyjnym "Mój Pierwszy Uniwersytet"

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy uczestniczyli w uroczystości zakończenia kolejnej edycji Projektu Edukacyjnego Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego - " Mój Pierwszy Uniwersytet". Uroczystość poprowadziła Pani dr hab. Gabriela Bugla - Płoskońska - Pełnomocnik Dziekana ds. Programu Edukacyjnego "MPU". Kilka słów do młodzieży skierował Pan dr hab. Dariusz Skarżyński prof. U.Wr. - Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych.
Do programu zakwalifikowali się tylko ci uczniowie , którzy mogli wykazać się osiągnięciami z dziedzin biologicznych. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2012 - Parking wakacyjny za 50 złotych

Port Lotniczy Wrocław uruchomił wakacyjny parking długoterminowy. Na podróżnych odlatujących ze stolicy Dolnego Śląska przy terminalu general aviation czeka teraz 600 miejsc parkingowych w konkurencyjnych cenach i z możliwością bezpłatnego przejazdu do nowego terminalu.
Od tego roku wrocławskie lotnisko proponuje specjalne rozwiązanie dla urlopowiczów wybierających wakacje z wylotem z Wrocławia. Teraz, na czas nieobecności, można zostawić samochód na długoterminowym, strzeżonym parkingu pod terminalem general aviation (stary terminal), przy ul. Skarżyńskiego 36. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2012 - Powiatowe Współzawodnictwo Sportowe

26 czerwca odbyła się uroczystość podsumowania Powiatowego Współzawodnictwa Sportowego szkół ponadgimnazjalnych za rok szkolny 2011/2012.
Gospodarzem uroczystości był Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, a organizatorem Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Świdnicy. W uroczystości wzięli udział: przewodniczący komisji sportu Starostwa Powiatowego Edmund Frączak, prezes Powiatowego Zrzeszenia LZS Ryszard Dudkowski, dyrektorzy szkół i nauczyciele wychowania fizycznego. Zostały rozdane puchary i dyplomy. . . . czytaj więcej


28 czerwca 2012 - Zdjęcia z Mongolii i Laosu

5 lipca, (czwartek) o godzinie 18.00 odbędzie się wystawa zdjęć w świdnickiej Galerii 44.
Wystawa będzie dotyczyć zdjęć z Mongolii i Laosu, gdzie działała Fundacja Ludzki Świat.
Na początku wydarzenia Michał Działowski opowie kilka ciekawych historii z Mongolii i Laosu, gdzie żył, jadł i mieszkał wraz z lokalnymi mieszkańcami.


28 czerwca 2012 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 29 czerwca zaplanowano obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Sesja rozpocznie się tym razem o godzinie 12.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego).
Tematem sesji będzie m. in. rozpatrzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2011 rok i udzielenie prezydentowi Świdnicy absolutorium.


28 czerwca 2012 - Już wkrótce Zawody Krajowe w Morawie

W dniach 30 czerwca - 1 lipca, w Morawie koło Strzegomia, odbędą się Zawody Krajowe we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Organizatorem zawodów jest LKS Stragona Strzegom.
W ramach zawodów zostaną rozegrane konkursy CNC1*, CNC P, CNC L oraz CNC LL.
W zawodach rozgrywanych zgodnie ze Statutem Polskiego Związku Jeździeckiego wezmą udział: Seniorzy, Młodzi Jeźdźcy, Juniorzy oraz Juniorzy Młodsi.


27 czerwca 2012 - Zarząd województwa uzyskał absolutorium

27 czerwca odbyły się XXIII i XXIV sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Podczas pierwszej, absolutoryjnej sesji radni rozpatrywali sprawozdanie finansowe województwa za 2011 rok.
Sesja rozpoczęła się od wystąpienia marszałka Rafała Jurkowlańca oraz pozostałych członków zarządu, prezentujących wykonanie budżetu w podległych im departamentach. W tym punkcie swoje wystąpienia prezentowali również skarbnik województwa Elżbiety Berezowskiej oraz sekretarza województwa Dariusza Kowalczyk. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2012 - Tańczące pary na Rynku

W środowe przedpołudnie 27 czerwca, plac przed świebodzickim ratuszem zmienił się w taneczną arenę. Poloneza odtańczyli tegoroczni absolwenci ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjów i maluchy kończące swoją edukację w przedszkolach. Ta nowa tradycja bardzo przypadła do gustu wszystkim uczestnikom i publiczności - złożonej głównie z dumnych rodziców i dziadków, którzy przyszli podziwiać swoje pociechy.
Gorącymi brawami i okrzykami nagradzali kolejne figury, wykonywane przez tancerzy - zwłaszcza tych najmłodszych. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2012 - Światowy Dzień Deskorolki

Z okazji Światowego Dnia Deskorolki Świdnicki OSiR zorganizował imprezę skateboardingową na Skateparku przy Zalewie Witoszówka. Udział wzięli "skejci" ze Świebodzic, Pszenna, Wałbrzycha, Mietkowa, Wrocławia, Bydgoszczy oraz Świdnicy. W sumie uczestniczyło w zawodach około 45 zawodników.
Zwycięzcy w kategorii JAM do lat 16-tu: I miejsce - Martin Piątek (Mietków) lat 14, II miejsce - Maciek Szynalski (Szczawno-Zdrój) lat 16, III miejsce - Grzegorz Waligóra (Pszenno) lat 16. W świetnej atmosferze zmagali się młodzi zawodnicy również w innych kategoriach. W konkursie " nawrotki na banku" zwyciężył Adam Otoliński z Bydgoszczy. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2012 - Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy

Podczas ostatniej przed wakacjami - sesji Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy podsumowano imprezę charytatywną "Azor Punk Rock Festiwal 2012", którą Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy współorganizowała z zespołem Error. Impreza wyszła znakomicie - lepiej niż się tego spodziewano. Zebrano 108 kg karmy dla zwierząt, 482,62 zł i kilkanaście koców. Za zebrane pieniądze zakupiona zostanie karma, która razem z darami rzeczowymi w najbliższych dniach zostanie przekazana schroniskom w Dzierżoniowie i w Uciechowie.
W trakcie imprezy zagrało kilka świetnych kapel: Akcyza, nasza świdnicka "Reszty Nie Trzeba", "Zespół Wychowawczy" oraz Error. W końcu przyszedł czas na gwiazdę wieczoru "GAGA Zielone Żabki".


27 czerwca 2012 - Świebodzice na mapie lotniczej Polski

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę na wpisanie lądowiska w Świebodzicach do ewidencji lądowisk w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. To oznacza, że mogą u nas lądować i startować przez całą dobę samoloty o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg. No i dla lotniczego świata jest jasny komunikat: do Świebodzic można przylecieć.
Wpis to oczywiście efekt starań nowego zarządcy obiektu czyli Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach, które, przy wsparciu władz miasta a szczególnie burmistrza Bogdana Kożuchowicza, chce z tego miejsca uczynić prawdziwe okno na świat. . . . czytaj więcej


27 czerwca 2012 - Ugodziła nożem - uszkodziła przedsionek serca

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali do wyjaśnienia 37 letnią kobietę mieszkankę Świdnicy. Zatrzymana w trakcie kłótni do jakiej doszło podczas libacji alkoholowej kilkakrotnie ugodziła nożem w klatkę piersiową nietrzeźwego (2,73 promila alkoholu) sąsiada. 57 letni mężczyzna z ranami kłutymi klatki piersiowej oraz ranami ciętymi pleców trafił w stanie ciężkim do szpitala "Latawiec" w Świdnicy. 37 latka była kompletnie pijana.
Za czyn, którego się dopuściła może jej grozić 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2012 - Dwóch Polaków w F1? To możliwe!

Tak pisze sportowy portal EuroSport śledzący od dłuższego czasu poczynania innego znanego kierowcy mającego związki z Polską. Stefan Romecki bo o nim mowa, z pochodzenia Polak za kierownicą zasiada od szóstego roku życia. Nie mogło być inaczej skoro niedaleko miejsca zamieszkania znajduje się znany tor gokartowy należący do rodziców Jean Erika Vergne, francuskiego kierowcy jeżdżącego w formule 1.
Mimo młodego wieku Stefan zaliczył praktycznie wszystkie kategorie za wyjątkiem dużych kategorii formuł i prototypów typu LMP1 i LMP2. Budżet kierowcy nie pozwalał nigdy na solidne przygotowanie do zawodów a mimo tego Stefan do tej pory ukończył 83 wyścigi z czego 43 zakończył zajmując miejsca na podium a dziewięć wyścigów zdecydowanie wygrał. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2012 - Wyróżnienie dla Trzeciego Liceum Ogólnokształcącego

Projekt edukacyjny "Da, wo ich herkomme" przygotowany przez uczniów III LO w Świdnicy wraz z nauczycielem języka niemieckiego, Adrianem Gnilką został wyróżniony wśród nadesłanych prac w ramach III edycji ogólnopolskiego konkursu "Nauczanie języka niemieckiego metoda projektu w roku szkolnym 2011/2012 Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego".
Celem konkursu jest wspieranie i rozwój efektywnych metod nauczania języka niemieckiego, a metoda projektu jest jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się, której największą zaletą jest jej praktyczna i wielostronna wartość edukacyjna. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2012 - Certyfikaty ISO dla DZT Service

DZT Service - dolnośląska spółka prowadząca inwestycje w ciepłownictwie, wodociągach i kanalizacji otrzymała dwa certyfikaty ISO: Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością oraz Certyfikat Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.
Wysokie standardy systemu zarządzania jakością DZT Service zostały potwierdzone uzyskaniem certyfikatu ISO 9001. Jest to gwarancja ogólnoświatowych norm dotyczących systemu zarządzania jakością. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2012 - "Noc u Jana Pawła II"

22 czerwca w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu, odbył się wyjątkowy wieczór - "Noc u Jana Pawła II".
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście m.in. Członek Zarządu Starostwa Powiatowego - Sabina Cebula, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Maria Michalec, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącym - Andrzejem Matyszkiewiczem, ksiądz proboszcz Marek Żmuda.
Wszystkich gości przywitał dyrektor Gimnazjum nr 2 Zbigniew Cebula. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2012 - Narkotyki i łapówka

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali do kontroli drogowej samochód BMW, którym podróżowało dwóch mężczyzn.
Na widok patrolu Policji jeden z mężczyzn wyrzucił przez okno woreczek z zielonym suszem. Jak się później okazało zabezpieczony susz to marihuana, należąca do 29 letniego mieszkańca Gminy Strzegom.
W trakcie wykonywania czynności służbowych 29 latek w zamian za odstąpienie przez policjantów od czynności służbowych obiecywał im wręczenie 200 złotych. . . . czytaj więcej


26 czerwca 2012 - 10-lecie zespołu "Retro"

"Śpiew to energia i życie, więc staramy się śpiewać z radością dla siebie i innych" - te słowa są mottem zespołu wokalno-muzycznego "Retro", który w dniu 23 czerwca br. obchodził jubileusz 10-lecia swojego powstania.
Uroczystość, będąca swoistym podsumowaniem tego okresu, odbyła się na terenie Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu. Wśród zaproszonych gości byli m. in. Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, ks. prałat Marek Babuśka - proboszcz parafii pw. Św. App Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz radni Rady Miejskiej w Strzegomiu - Bogumiła Skóra i Marian Góra. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2012 - Rekordowa zbiórka elektrośmieci w Świdnicy

Blisko 12 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebrano w jeden dzień w Świdnicy. To zdecydowanie więcej niż przez cały rok odbierają firmy zajmujące się zbiórką odpadów w Świdnicy, bo w 2011 roku było to około 7 ton.
- Już same liczby pokazują, że sobotnia akcja zakończyła się sukcesem. Z obliczeń firmy AG-EKO, z którą organizowaliśmy zbiórkę wynika, że zużyty sprzęt oddało blisko 800 osób. Każda z nich mogła liczyć na upominek - mówi Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje. - Zebrany sprzęt w sobotę wywiozły ze Świdnicy w sumie trzy samochody ciężarowe. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2012 - Akty nadania obywatelstwa polskiego

Jutro, 26 czerwca o godzinie 11.00 grono obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększy się o kolejne 36 osób.
W Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zostaną wręczone przez Wojewodę Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupę uroczyste akty nadania obywatelstwa polskiego. Pośród 36 zaproszonych osób, na uroczystości pojawi się 16 "nowych" obywateli. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2012 - Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych

Srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski zdobyła dwójka męska ze Świdnicy na rozegranych w dniach 22 - 24 czerwca w Bydgoszczy Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Zespół startował w składzie Szymon Bentkowski i Dorian Pas.
W zawodach startowała również czwórka męska w składzie: Szymon Bentkowski, Dorian Pas, Adrian Werner i Szymon Pas. W eliminacjach po pierwszym układzie zespół prowadził z bardzo dużą przewagą punktową, ale w finale nie poszło już tak dobrze i zakończyli zawody tuż za podium na czwartym miejscu. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2012 - III Świebodzicka Gra Miejska - były trudne zagadki

W sobotnie przedpołudnie, 23 czerwca, odbyła się trzecia już Świebodzicka Gra Miejska. Do zmagań z zagadkami historycznymi, rebusami i odkrywaniem tajemnic miasta stanęło czternaście drużyn 2- i 3-osobowych, wśród nich wielu uczestników z poprzednich edycji, ale także nowi gracze.
Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 6 lat i przyszedł na grę z dziadkiem, najwięcej było młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Gra wystartowała o godzinie 11.00 spod ratusza. Zawodnicy otrzymali 2 koperty - pierwsza z nich zawierała zagadkę oraz rebus, a druga S.O.S. a także dziesięć balonów. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2012 - Monachijczycy znowu w Kasprowiczu

Przyjechali 17 czerwca, odjechali 23 czerwca. 10 uczniów z Gymnasium Unterhaching gościli nasi uczniowie. Była to rewizyta naszego pobytu w Monachium w kwietniu. Inicjatorem i opiekunem wymiany była germanistka Mariola Schab. Wymiana trwa od 1995 roku.
Program wymiany zawierał stałe punkty jak poznanie naszej szkoły. Udział w lekcjach, a szczególnie lekcji biologii w języku angielskim przeprowadzonej przez prof. Michała Żabrowskiego metodą eksperymentu. Uczniowie i nauczyciele niemieccy wyrażali swój zachwyt nad tą lekcją. Nie bez znaczenia jest oczywiście osobowość pana profesora. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2012 - Zatańczą poloneza na Rynku

Dźwięki poloneza i tańczące pary zobaczymy już w najbliższą środę, 27 czerwca, na świebodzickim Rynku. Uroczysty polonez na zakończenie roku szkolnego organizuje samorząd oraz świebodzickie placówki oświatowe.
Punktualnie o godzinie 11.00 zatańczą przedszkolaki, opuszczające mury przedszkoli, uczniowie klas szóstych szkół podstawowych oraz trzecioklasiści z gimnazjów. Z uczniami spotka się także burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, który podziękuje dzieciom i młodzieży za cały rok ciężkiej pracy i będzie życzył radosnych, beztroskich i słonecznych wakacji.


25 czerwca 2012 - Skoki, WKKW, odznaki i Piknik Rodzinny z Końmi

Niezwykle emocjonująco zapowiada się w Morawie koło Strzegomia weekend na przełomie czerwca i lipca. W dniach 30 czerwca - 1 lipca, na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona zostaną rozegrane Krajowe Zawody WKKW, Regionalne Zawody w skokach przez przeszkody, zostanie przeprowadzony egzamin na srebrną i brązową odznakę a na zakończenie zapraszamy serdecznie całe rodziny na Piknik z Końmi.
Zawody w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozegrane będą w ciągu dwóch dni, w sobotę i niedzielę. Zawody skokowe, w ramach których zaplanowane są konkursy L, LL, P, N i C odbędą się w sobotnie przedpołudnie. . . . czytaj więcej


25 czerwca 2012 - V Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy Oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą V Warsztaty Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego.
Wernisaż odbędzie się w piątek 6 lipca o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszył krótki recital chóru Oktoich


25 czerwca 2012 - Nabór na wychowawcę zielonych świetlic

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy ogłasza nabór na stanowisko nauczyciela-wychowawcy "zielonej świetlicy" w okresie 2 - 13 lipca. Rekrutacja prowadzona będzie do dwunastu świetlic środowiskowych w gminie Świdnica a są to świetlice - Boleścin, Burkatów, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Grodziszcze, Komorów, Lutomia Górna, Mokrzeszów, Pogorzała, Pszenno, Słotwina, Witoszów Dolny.
Wymagane kwalifikacje - wykształcenie wyższe pedagogiczne. Termin składania podań upływa 26 czerwca 2012 roku.
Podania należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ulicy Głowackiego 4, w pokoju 111 lub 114 (biuro podawcze).


24 czerwca 2012 - "Sportowe weekendy na wsi"

Wczoraj, 23 czerwca Sołectwo Stachowice było gospodarzem Rekreacyjnego Turnieju Sołectw "Sportowe weekendy na wsi". Zawody odbyły się przy pięknej słonecznej pogodzie.
W sześciu konkurencjach wystartowało trzynaście pięcioosobowych reprezentacji wsi z Gminy Świdnica. Na zawodników czekały rzuty ringo, rzuty do kosza, numerologia, kręgle, strzały na bramkę oraz hokej.
Po zakończeniu konkurencji wręczono uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz puchar dla zwycięskich drużyn. . . . czytaj więcej


24 czerwca 2012 - Otwarte Letnie Mistrzostwa Okręgu Dolnośląskiego i Lubuskiego

W dniach 22-23 czerwca na 50 metrowej pływalni Lubuskiego Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie zostały rozegrane Otwarte Letnie Mistrzostwa Okręgu Dolnośląskiego i Lubuskiego. W zawodach wystartowało 367 zawodników z 34 klubów, wśród tak dużej liczby zawodników znalazły się dwie reprezentantki UKS SVIDA - Elżbieta Kielka rocznik 1999 i Ewelina Góra rocznik 2000.
Zawodniczki UKS SVIDA wystartowały na dziesięciu dystansach zajmując trzykrotnie miejsce na podium i co najważniejsze w każdym starcie zawodniczki poprawiały rekordy życiowe. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2012 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 29 czerwca zaplanowano obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Sesja rozpocznie się tym razem o godzinie 12.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego).
Tematem sesji będzie m. in. rozpatrzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2011 rok i udzielenie prezydentowi Świdnicy absolutorium.


23 czerwca 2012 - EUROpodsumowanie wrocławskiego lotniska

Lotniczy bilans turnieju UEFA EURO 2012™ dla wrocławskiego lotniska przedstawia się imponująco. Między 7 a 16 czerwca do Wrocławia przyleciało prawie 10 tysięcy kibiców, port zrealizował w tym czasie 1166 operacji lotniczych, z tego blisko 450 w dniach meczowych.
W dniach od 7 do 16 czerwca wrocławskie lotnisko obsłużyło w sumie ponad 70 tysięcy podróżnych i zrealizowało 1166 operacji lotniczych. W sumie z uwagi na mistrzostwa EURO 2012™ do Wrocławia przyleciało ok. 10 tysięcy kibiców z całej Europy. Wrocław przyjął najwięcej Rosjan - stanowili ponad 70% wszystkich przylatujących kibiców. Na drugim miejscu uplasowali się Czesi, na ostatnim Grecy. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2012 - Wycieczka Koła Gospodyń Wiejskich z Witoszowia Dolnego

Broumov to urocze miasteczko w Czechach, w kraju hradeckim, które zostało wybrane jako cel wycieczki Koła Gospodyń Wiejskich z Witoszowia Dolnego oraz Zespołu Śpiewaczego "Jubilatki". Wycieczka była formą podziękowania wszystkim Jubilatom za ogrom pracy, jaki przez 50 lat wkładają w sferę kultury i tradycji regionu, ale i okazją do integracji oraz ciekawego spędzenia czasu wolnego w ramach turystyki krajoznawczej.
Wybór tym razem padł na Czechy. Miasto Bromouv, choć obszarowo niewielkie, ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc z pięknym rynkiem, czy znanym w całych Czechach zespołem klasztornym na czele. . . . czytaj więcej


23 czerwca 2012 - Już wkrótce Zawody Krajowe w Morawie

W dniach 30 czerwca - 1 lipca, w Morawie koło Strzegomia, odbędą się Zawody Krajowe we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Organizatorem zawodów jest LKS Stragona Strzegom.
W ramach zawodów zostaną rozegrane konkursy CNC1*, CNC P, CNC L oraz CNC LL.
W zawodach rozgrywanych zgodnie ze Statutem Polskiego Związku Jeździeckiego wezmą udział: Seniorzy, Młodzi Jeźdźcy, Juniorzy oraz Juniorzy Młodsi.


22 czerwca 2012 - Pięćdziesiąt lat minęło

"Bo swój świat wyznaczają ludzie, których się spotyka, zdarzenia, w których się uczestniczy, i wspomnienia, które chce się mieć." Tak powiedział Janusz Leon Wiśniewski. Nasza szkoła działa już od ćwierć wieku i 12 lat. No właśnie: 50 lat temu rocznik 62’ zdawał maturę.
19 czerwca pan Wiesław Borgosz, absolwent szkoły, zorganizował spotkanie z kolegami z klasy. Zapytany o to, skąd wzięła się inicjatywa spotkania, odpowiada: "Siedzieliśmy we dwójkę z kolegą i rozmawiając, doszliśmy do wspólnego wniosku, że warto byłoby zorganizować takie jubileuszowe spotkanie po latach. Od kiedy skończyliśmy szkołę, kontakt z przyjaciółmi z klasy urwał się… Nie było wtedy telefonów komórkowych i nikt jeszcze nie myślał nawet o internecie. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2012 - Pokaz na "łączniku do autostrady"

Wczoraj, 21 czerwca, na tzw. łączniku do autostrady, na wysokości skrzyżowania do Bagieńca, odbył się pokaz robota typu Robocut służącego do koszenia poboczy, zwłaszcza tych usytuowanych pod dużym i bardzo dużym kątem nachylenia.
Bezpłatny pokaz zorganizowała firma dostarczająca tego typu roboty. W powiecie świdnickim, szczególnie na nowo wybudowanej drodze, występują takie nachylenia, które w okresie wiosennym i letnim muszą być koszone.
Aktualnie szukamy optymalnego rozwiązania dla prawidłowego utrzymania poboczy drogi 3396 D. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2012 - Dzień otwarty w poradni uzależnień

Na środę, 27 czerwca zaplanowano oficjalne otwarcie nowego zakładu opieki zdrowotnej. W nowej siedzibie przy ulicy Westerplatte 47 w Świdnicy działa już Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz Poradnia Terapii Uzależnień. Nowo wybudowany obiekt to inwestycja zrealizowana nakładem 1,98 mln zł z budżetu miasta Świdnicy.
Mieszkańcy Świdnicy uwikłani w problemy uzależnień i ich rodziny mogą korzystać z rozszerzonej profesjonalnej oferty terapeutycznej w nowoczesnym budynku. Psychoterapia, oparta na najnowszym podejściu do problemu oraz na wieloletnich doświadczeniach terapeutów, realizowana jest w formie spotkań indywidualnych i grupowych. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2012 - Akademia Malucha idzie na wakacje

Zajęcia, które odbywają się w żarowskiej bibliotece w ramach Akademii Malucha dobiegły końca. Maluchy, jak i kadra prowadząca udają się na zasłużony wypoczynek wakacyjny. W środę 20 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie, podczas których dzieci otrzymały z rąk Grzegorza Osieckiego Zastępcy Burmistrza pamiątkowe dyplomy oraz upominki książkowe.
- Kolejny udany rok w Akademii Malucha już za nami. W przyszłym roku będziemy świętować pięciolecie tego przedsięwzięcia. Inicjatywy bardzo udanej i przynoszącej wymierne efekty. Zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców Gminy Żarów. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2012 - Stół łączy i zaciera dystans między dorosłymi a młodzieżą

Sezon truskawkowy już trwa, jagody i czereśnie też już się pojawiają na naszych stołach. Pyszne i zdrowe dary natury będą w lipcu. Ale to właśnie truskawka królowała na stołach w Bystrzycy Górnej podczas pierwszych kulinarnych wariacji.
Gospodarzem spotkania byli przedstawiciele rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Trzy Sosny" w Bystrzycy Górnej. Jak sami mówili - Osoby starsze kojarzą się młodzieży z apatią. Gotowanie pojawiło się jako dobre skojarzenie - z babcią, z domem, ale i z konkretnymi umiejętnościami, które młodzież pragnie poznać i się nauczyć. Być może takie właśnie spotkania przyczynią się do powstania międzypokoleniowego projektu kulinarnego. . . . czytaj więcej


22 czerwca 2012 - Złote gody świdniczan

W sobotę, 23 czerwca cztery pary małżeńskie wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych, które zorganizowane zostaną w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego wręczy jubilatom zastępca prezydenta Świdnicy, Ireneusz Pałac.
W gronie jubilatów znalazły się trzy pary, które przeżyły ze sobą 50 lat i jedna para, która wspólnie przeżyła 51 lat.


22 czerwca 2012 - Kluby seniora podsumują współpracę

Rok po wizycie w rejonie Oberspreewald-Lausitz seniorzy z Bystrzycy Górnej gościć będą zaprzyjaźniony klub z Lauchhammer (Niemcy). Okazją do spotkania będzie podsumowanie 5.letniego cyklu spotkań zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.
W programie wizyty nie zabraknie wzajemnych spotkań i wycieczek, a także rozmów z działającym od kilku lat Klubem Seniora w Pszennie. Głównym celem wizyty będzie podsumowanie ostatnich 5 lat spotkań, omówienie programu działania osób starszych na rzecz otoczenia, promowanie współpracy między narodami i pokoleniami. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - Powołanie Sejmiku Młodzieżowego - Niezwykły gość

Doraźna Komisja do Spraw Młodzieży Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pracuje obecnie nad powołaniem Sejmiku Młodzieżowego, ustaleniem jego celów i zasad funkcjonowania.
Członkiem tej komisji jest też Radna Sejmiku Dolnośląskiego ze Świdnicy - Elżbieta Gaszyńska, która zwraca się do Rad Młodzieżowych z propozycją nawiązania kontaktu dla przedyskutowania propozycji nad uzupełnieniem Strategii Województwa Dolnośląskiego o politykę młodzieżową. Kontakt z radną: telefon 500 272 810, e-mail elzbieta@gaszynska.pl . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - Herb i flaga przyjęte

Radni Świebodzic uchwalili przyjęcie zmodyfikowanego herbu miasta oraz nowej flagi. Uchwała w tej sprawie została przyjęta podczas sesji Rady Miejskiej 20 czerwca 2012 roku. Herb Świebodzic został zmodyfikowany i dostosowany do wymogów sztuki heraldycznej i przesłanek historycznych. Natomiast flaga jest całkowicie nowym elementem, nawiązującym do kolorystyki i wizerunku herbu.
Duży udział w przygotowaniu nowej wersji herbu miał dr Janusz Kujat, świebodzicki historyk i pasjonat dawnych dziejów miasta. Podczas sesji przedstawił najważniejsze zmiany, jakie zaszły w wizerunku herbu a także motywy ich wprowadzenia. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - "Koncert dla rodziców i przyjaciół" w Krzyżowej

Studio Artystyczne "Katharsis" oraz Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na "Koncert dla rodziców i przyjaciół". Impreza odbędzie się 23 czerwca w Pałacu Krzyżowa.
Jest to wyjątkowy koncert, ponieważ "Katharsis" obchodzi swoje 5-lecie. Na scenie pojawią się tancerze i wokaliści SAK oraz zaproszeni goście.
Gwiazdą koncertu będzie Halina Benedyk - wokalistka popowa, która po raz pierwszy zaistniała na scenie w latach 80, jeszcze jako nastolatka. Miała szczęście zostać wybraną spośród wielu kandydatek do duetu z Włochem Marco Antonelli'm w '84 roku. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - 32 lata w magistracie

Miłym akcentem środowej sesji było uroczyste pożegnanie odchodzącej na emeryturę wieloletniej naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Ochrony Ludności i Działalności Gospodarczej.
Pani Zdzisława Gadomska przepracowała w świebodzickim magistracie 32 lata.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz w obecności wszystkich radnych serdecznie podziękował pani Zdzisławie za wieloletnią pracę, wręczając piękny kosz kwiatów, dyplom i upominek. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - Świdnica za darmo zbierze elektrośmieci

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można bezpłatnie oddać w Świdnicy. Zbiórkę zaplanowano na sobotę, 23 czerwca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49.
- Elektrośmieci to nic innego, jak popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia domowe. Zużyte sprzęty zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego muszą być zbierane selektywnie i oddawane do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom. Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, a tym bardziej w inne miejsca np. do lasu, rowów, czy na łąki. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - Na wycieczkę do…Lubachowa

Sezon przedwakacyjnych wycieczek w pełni. Wiele szkół decyduje się na dalekie podróże, m.in. do Krakowa, Gniezna czy Gdańska. Klasy II Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym postanowiły tym razem wyjechać na dni dni do Lubachowa. Uczniowie zgodnie podkreślali, że był to jeden z najwspanialszych dni w ich życiu.
Wycieczka blisko domu, szkoły - nuda! Wcale nie mówią jej uczestnicy. Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie to wymarzone miejsce na wypoczynek i spędzenie wolnego czasu. Z pewnością tu jeszcze wrócimy. Czuliśmy się jak w raju - mówili uczestnicy wyjazdu. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - Po sesji w Świebodzicach

Zmiany w budżecie. O kwotę 2.147.132 złotych zwiększyły się dochody budżetu Gminy Świebodzice na 2012 rok, o taką samą kwotę zwiększeniu uległy wydatki. Podczas sesji w dniu 20 czerwca Rada Miejska wprowadziła zmiany w budżecie gminy.
Zwiększone dochody to przede wszystkim wpływ z odszkodowania z tytułu nabycia z mocy prawa przez Województwo Dolnośląskie nieruchomości położonych na terenie Świebodzic (1.186.000 zł). Prawie 64.000 zł to dotacja celowa, otrzymana z budżetu państwa na budowę placu zabaw przy Zespole Szkół Integracyjnych, w ramach rządowego programu "Radosna szkoła". . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - Pamiętają i jadą z pomocą na Litwę

Po raz drugi władze gminy Świdnica organizują pomoc na rzec polskiej szkoły w Starym Siole na Litwie. W najbliższy poniedziałek 25 czerwca dary przekazane przez uczniów gminnych placówek oświatowych zostaną przewiezione na Litwę. Do akcji włączyły się także szkoły miejskie, ZHP oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy.
To nie pierwsza akcja, w którą włączyły się władze gminy Świdnica oraz uczniowie gminnych placówek oświatowych. Nasza młodzież jest bardzo zaangażowana w wolontariat, inne formy pomocy. Wierzę, że ta akcja, jak inne, zakończy się sukcesem - mówi wójt gminy Teresa Mazurek. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2012 - Bezpieczny Internet w Bibliotece

Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci - wykształcenia u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie.
Biblioteka w Jaworzynie Śląskiej bierze udział w kampanii "Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu", prowadzonej przez Fundację Dzieci Niczyje, Fundację Orange, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft. Celem kampanii jest włączenie bibliotek w całej Polsce w działania edukacyjne na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci. W trakcie wakacji dzieci będą mogły wziąć udział w kursie dla uczniów "3..2..1..Internet", który przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.


21 czerwca 2012 - III Rajd Rowerowy Gmin Ślężańskich

Kolejne rowerowe zmagania "ślężańskie" już za nami. W dniach 14-15 czerwca w ramach projektu edukacyjnego pn. "Turystyka i bezpieczeństwo na drodze, na wodzie, w górach" odbył się III Rajd Rowerowy Gmin Ślężańskich. Rajd połączony był z wędrówką w góry oraz zajęciami szkoleniowo-rekreacyjnymi nad wodą.
Organizatorami III Rajdu Gmin Ślężańskich byli Szkoła podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Strzelcach, Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce oraz Gimnazjum w Mietkowie.


21 czerwca 2012 - XIV Memoriał Judo im. Edwarda Brzegowego

Tegoroczna edycja znanego i lubianego Memoriału Judo im. Edwarda Brzegowego uświetniła obchody Jubileuszu 770-lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. Memoriał odbył się w dniu 16 czerwca br. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Organizatorami zawodów były: sekcja judo AKS-u Strzegom, gmina Strzegom, OSiR Strzegom, Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Gościem turnieju była wdowa po patronie tytularnym turnieju - Danuta Brzegowy. Od godzin porannych ok. dwustu młodych adeptów judo przystąpiło do rywalizacji w kilkudziesięciu kategoriach wagowych. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2012 - Dyrektorzy szkół i przedszkoli z nominacją

W środę, 20 czerwca prezydent Wojciech Murdzek, wraz z zastępcą Waldemarem Skórskim i przewodniczącą Rady Miejskiej w Świdnicy Joanną Gadzińską wręczył nominacje dziewięciu dyrektorom placówek edukacyjnych. Mimo, że prezydent może przedłużyć obecnym dyrektorom kadencję, to już kilka miesięcy temu podjął decyzję o zorganizowaniu konkursów.
- To zabieg przeciw rutynie, bo chcemy, by nasze placówki oświatowe mobilizowały się do jak najlepszej pracy przez cały czas - tłumaczy Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2012 - Kasprowiczanie obchodzą Rok Janusza Korczaka

W ciekawy sposób uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza wpisali się w ogólnopolskie obchody Roku Janusza Korczaka.
Grupa uczniów z klas pierwszych pod opieką polonistek Anity Kaźmierowicz-Gutowskiej i Aliny Szeptyckiej przygotowała spektakl pt. "Jędrek Jeżyk" na podstawie tekstu M. Barańskiej.
To opowieść o chłopcu, który - pokryty kolcami - różni się od innych i przez to nie może się z nikim zaprzyjaźnić. Wyrusza w drogę i spotyka ciekawskie żaby, wyniosłą trawę i dziarskie osty, jednak nikt go nie akceptuje takim, jakim jest. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2012 - Przyjdź na Noc Świętojańską

Przed nami najkrótsza noc w roku. Noc Świętojańska jest symbolem ognia, wody, słońca, księżyca, rodzaju, płodności, radości i miłości. Powodów do świętowania jest więc wiele. Świętować będzie również gmina Żarów już w najbliższy piątek 22 czerwca.
- Serdecznie zapraszamy na godzinę 17.00 do Parku Miejskiego w Żarowie. W programie tegorocznej Nocy Świętojańskiej będą także konkurencje sprawnościowe dla dzieci i dorosłych prowadzone przez TKKF Chemik Żarów. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2012 - Sylwester najlepszym matematykiem

Sylwester Piątek, uczeń klasy drugiej II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, wygrał II Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny, który odbył się w czerwcu w Kartuzach.
Reprezentacja naszego powiatu, w składzie: Sylwester Piątek, Karol Kaszubowski, Mateusz Uss i Piotr Ciołek (2a) oraz Damian Daras (2e), składała się z najlepszych uczniów konkursu powiatowego, który odbył się w Świdnicy. W całości są to z uczniowie II LO.
W pierwszy dzień w Żukowie koło Kartuz uczestnicy zmierzyli się z zestawem zadań w rywalizacji indywidualnej. . . . czytaj więcej


20 czerwca 2012 - Dni Świebodzic - zdjęcia Mariusz Mostowski

Dzisiaj do naszej redakcji dotarł email zawierający zdjęcia z imprez podczas Dni Świebodzic obchodzonych 16 i 17 czerwca w Świebodzicach.
Autorem fotografii jest Mariusz Mostowski - mieszkaniec Świebodzic. Zdjęcia jeden - >>> zobacz zdjęcia dwa - >>> zobacz


19 czerwca 2012 - Znakomita forma Pawła Fajdka

Mieszkaniec powiatu świdnickiego Paweł Fajdek, niegdyś zawodnik UKS Zielony Dąb w Żarowie i wychowanek trener Jolanty Kumor, zdobył na rozgrywanych w dniach 15-17 czerwca, w Bielsku-Białej, 88. Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce, złoty medal w rzucie młotem.
Drugie miejsce zajął Szymon Ziółkowski a trzecie Wojciech Nowicki. Cieszymy się ze znakomitej formy Pawła i z niecierpliwością czekamy na olimpiadę w Londynie, mamy nadzieję, że z powodzeniem będzie walczył tam o najwyższe laury.


19 czerwca 2012 - Skoki, WKKW, odznaki i Piknik Rodzinny z Końmi

Niezwykle emocjonująco zapowiada się w Morawie koło Strzegomia weekend na przełomie czerwca i lipca. W dniach 30 czerwca - 1 lipca, na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona zostaną rozegrane Krajowe Zawody WKKW, Regionalne Zawody w skokach przez przeszkody, zostanie przeprowadzony egzamin na srebrną i brązową odznakę a na zakończenie zapraszamy serdecznie całe rodziny na Piknik z Końmi.
Zawody w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozegrane będą w ciągu dwóch dni, w sobotę i niedzielę. Zawody skokowe, w ramach których zaplanowane są konkursy L, LL, P, N i C odbędą się w sobotnie przedpołudnie. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2012 - Festyn na odbudowę kościoła

Skoki spadochronowe, przejażdżki bryczką, kulinarne przysmaki, te i wiele atrakcji czeka na gości, którzy wezmą udział 24 czerwca w festynie, z którego dochód w całości przeznaczony zostanie na remont spalonego kościoła w Gogołowie.
7 maja tego roku doszło do pożaru kościoła p.w. Św. Marcina w Gogołowie. Ta XVI wieczna świątynia posiada jedne z najcenniejszych zbytków na Dolnym Śląsku, mianowicie barokowe ołtarze i gotycką figurę Madonny z Dzieciątkiem. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2012 - Świdnica ma własną encyklopedię

W czwartek, 21 czerwca pierwsi świdniczanie otrzymają I część Encyklopedii Świdnicy. Encyklopedia to dzieło tworzone przez świdniczan i dla świdniczan, dokumentujące dzieje naszego miasta od zarania dziejów do czasów współczesnych.
Encyklopedia Świdnicy powstaje podobnie, jak popularny w latach dziewięćdziesiątych "Świat Wiedzy". Segregator Encyklopedii wypełni się kartami, tworzonymi na bieżąco przez powołany do tego celu zespół redakcyjny oraz chętnych świdniczan.
Ponad 660 osób, które wpisały się na listę subskrypcyjną, będzie nieodpłatnie odbierać kolejne karty encyklopedii co kilka miesięcy w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2012 - Sesja z herbem i flagą

W najbliższą środę, 20 czerwca, odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Miejskiej Świebodzic. W programie sesji jest dziewięć projektów uchwał, ale bez wątpienia najciekawszą jest pierwszy z nich.
Dotyczy on zmian Statutu Gminy Świebodzice, a konkretnie - zatwierdzenia przez Radę Miejską nowego, zmodyfikowanego herbu miasta oraz flagi.
Herb został zmodyfikowany tak, by zgodny był ze sztuką heraldyczną i przesłankami historycznymi. Natomiast flaga jest nowym elementem, nawiązującym do kolorystyki i wizerunku herbu. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2012 - V Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy Oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą V Warsztaty Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego.
Wernisaż odbędzie się w piątek 6 lipca o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszył krótki recital chóru Oktoich


19 czerwca 2012 - Dodatkowe pieniądze dla PCPR

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy ponownie w tym roku uzyskało dofinansowanie w łącznej wysokości 37.640 złotych. Dzięki staraniom PCPR w Świdnicy powiat świdnicki uzyskał najwyższą pulę środków ze wszystkich 185 jednostek jakie ubiegały się o wsparcie finansowe na realizację szkoleń dla rodzin zastępczych.
Pozyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na organizację superwizji dla zawodowych rodzin zastępczych, organizację wyjazdowego szkolenia dla zawodowych rodzin zastępczych, organizację szkoleń dla spokrewnionych i niezawodowych rodzin zastępczych.


19 czerwca 2012 - Sezon letni rusza za dwa dni

21 czerwca rozpoczyna się astronomiczne lato i letni sezon imprezowy w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Otwarcie sezonu, pełne atrakcji, zaplanowano na godzinę 16.00.
Zapraszamy do muszli koncertowej w Parku Miejskim na artystyczne show dzieci i młodzieży z Miejskiego Domu Kultury.
Wystąpią: wokalna i taneczna sekcja dziecięca, english song, Miejski Chór Dziecięcy " Do Re Mi", Gang The Funk, Battle Kidz i Teatr Niemożliwy.


19 czerwca 2012 - Nabór na wychowawcę zielonych świetlic

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy ogłasza nabór na stanowisko nauczyciela-wychowawcy "zielonej świetlicy" w okresie 2 - 13 lipca. Rekrutacja prowadzona będzie do dwunastu świetlic środowiskowych w gminie Świdnica a są to świetlice - Boleścin, Burkatów, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Grodziszcze, Komorów, Lutomia Górna, Mokrzeszów, Pogorzała, Pszenno, Słotwina, Witoszów Dolny.
Wymagane kwalifikacje - wykształcenie wyższe pedagogiczne. Termin składania podań upływa 26 czerwca 2012 roku.
Podania należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ulicy Głowackiego 4, w pokoju 111 lub 114 (biuro podawcze).


18 czerwca 2012 - Złoty medal i Puchar Polski

Na rozegranym w Brennej w dniach 15-17 czerwca Pucharze Polski w Akrobatyce Sportowej dwójka męska ze Świdnicy w składzie Jonas Al-Hadad i Michał Skowron zdobyła złoty medal.
Był to ostatni wspólny start obu zawodników w konkurencji dwójek męskich. Zawodnikom na podium została wręczona przez Polski Związek Akrobatyki Sportowej Kronika Sportu Polskiego 2011 w której doceniono osiągnięcia obu zawodników odpowiednim wpisem w kronice.


18 czerwca 2012 - Robot z II LO na trzecim miejscu w Polsce

15 czerwca w Krakowie na Wydziale Robotyki Akademii Górniczo - Hutniczej miały miejsce mistrzostwa Robotów klasy Mini Sumo zorganizowane przez firmę Motorola Solutions. W finale ogólnopolskim konkursu Diversity uczestniczyło 16 drużyn z całej Polski. W mistrzostwach wzięła udział także drużyna II Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy w składzie: Joanna Kowalska (IIa), Martyna Jabłońska (IIb), Damian Panajotis Daras (IIe) i Cezary Siwek (IIe). Grupa jakże zróżnicowana, gdyż łącząca w sobie profile mat-fiz, biol-chem i mat-inf. Opiekunem drużyny był Piotr Rudownik, nauczyciel informatyki i technologii informacyjnej w tych klasach. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2012 - Piękna pogoda, sportowe emocje i muzyczne gwiazdy

Dni Świebodzic 2012 już za nami. W tym roku atrakcje zapewnili nie tylko organizatorzy, ale i pogoda. Było upalnie i słonecznie, idealnie, by wspólnie bawić się na świeżym powietrzu. Wystartowaliśmy w sobotę, 16 czerwca, mocnym, hip-hopowym uderzeniem w wykonaniu zespołów takich jak Lazy Rockers, Liryk czy Solo Fenomenal.
Dla miłośników nieco innej muzyki klasyczne przeboje polskiej piosenki przypomnieli Zespół Meluzyna oraz Mateusz Gancarczyk, tym samym doskonale przygotowując publiczność na kolejną dawkę energetycznej muzyki. Gwiazda wieczoru, zespół Enej, rozbawił i roztańczył świebodziczan. Muzycy dodatkowo podkręcali emocje, odliczając niemalże minuty do meczu Polska: Czechy, który był kolejną wielką atrakcją sobotniego wieczoru. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2012 - Jan Chmura w galerii Honorowych Obywateli Strzegomia

Profesor zw. dr hab. Jan Chmura w galerii Honorowych Obywateli Strzegomia. Nadając tytuły Honorowych Obywateli Strzegomia, ludziom mieszkającym wśród nas, tworzymy swoistą galerię strzegomskich portretów własnych.
Galerię ludzi z autorytetem, działających dla dobra naszego miasta, utożsamiających się z naszą Małą Ojczyzną, rozsławiających ją w kraju i poza jego granicami, posiadających charyzmę i stanowiących wzór do naśladowania. Takim działaniem stawiamy swoiste drogowskazy dla młodego pokolenia. Pokazujemy drogę, którą powinni iść. . . . czytaj więcej


18 czerwca 2012 - III Dziecięcy i Młodzieżowy Przegląd Taneczny Dolnego Śląska "Lubin Dance 2012"

Fantastycznie dla Studia Artystycznego "Katharsis" zakończył się III Dziecięcy i Młodzieżowy Przegląd Taneczny Dolnego Śląska "Lubin Dance 2012". Zespoły "Hop Team", "Angels", "Supreme", "Inferno" oraz duet: Katarzyna Knapik i Bartłomiej Górski, spisali się rewelacyjnie, co zostało docenione przez jury. Kilkudziesięciu uczestników, ogromne emocje, świetna zabawa i przygoda, a na koniec sukces.
Wyróżnienia otrzymali: w kategorii taniec nowoczesny - Katarzyna Knapik i Bartłomiej Górski, a w kategorii mini spektakl taneczny - zespół baletowy "Angels".


18 czerwca 2012 - Światowy Dzień Deskorolki

21 czerwca 2004 roku w Nowym Jorku setki miłośników deskorolki przejechało ulicami miasta wzbudzając wielkie zainteresowanie.
Ten niekonwencjonalny pomysł spodobał się skejtom z innych miast, którym zależało na promocji deskorolki i rok później zorganizowali podobne przedsięwzięcia w swoich miastach na terenie USA jak też w innych krajach. W ten sposób 21 czerwca został okrzyknięty Światowym Dniem Deskorolki.
W Polsce dzień ten jest obchodzony od roku 2006. Tegoroczną imprezę Ośrodek Sportu i Rekreacji - Świdnica organizuje w sobotę, 23 czerwca o godzinie 16.00. W programie: jazda freestylowa, konkurs best trick, konkurencje sprawnościowe połączone z nauką jazdy na deskorolce dla początkujących.


18 czerwca 2012 - Kulinarne wariacje z truskawką

Znani są już z kapusty po bystrzycku oraz pysznych bab pieczonych przed Wielkanocą. Teraz przyszedł czas na kulinarne wariacje z truskawką. Już w najbliższą środę, 20 czerwca Rada Sołecka, Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy "Trzy Sosny" zapełniać będą szafę przysmaków, przygotowując przetwory z owoców, warzyw i grzybów.
Receptury na kapustę nikomu nie ujawnimy - mówią z uśmiechem gospodynie z Bystrzycy Górnej. Częstowałyśmy nią gości podczas ostatnich dożynek gminnych w Krzyżowej, zdobywając I miejsce w konkursie LGD na produkt obszaru partnerstwa, a wcześniej m.in. w Jaszkowej Górnej, gdzie odbierałyśmy nagrodę - III miejsce w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska 2010". . . . czytaj więcej


18 czerwca 2012 - Pływacy na "słowiance"

W dniach 16-17 czerwca na Pływalni "Słowianka" w Gorzowie Wielkopolskim została rozegrana II Runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików (13 lat).
W mistrzostwach wystąpiła pięcioosobowa reprezentacja UKS SVIDA zajmując na różnych dystansach miejsca od 12 do 24. Startowali: Elżbieta Kielka, Klaudia Sadowska, Emilia Wcisło, Justyna Kutyło i Mikołaj Ryszawy opiekunem grupy jest Mirosław Kwak.
W zawodach wystąpiły reprezentacje 37 klubów z ośmiu województw: Warmińsko-Mazurskiego, Pomorskiego, Zachodnio-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Wielkopolskiego, Lubuskiego Opolskiego i Dolnośląskiego.


17 czerwca 2012 - Ogólnopolski Turniej Siatkówki

W dniach 16-17 czerwca odbył się w Świdnicy Ogólnopolski Turniej Siatkówki. W turnieju uczestniczyły zawodniczki - rocznik 1996 i młodsze. Mecze odbywały się w hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz w hali sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - obie sale mieszczą się przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Turniej zakończył się zwycięstwem siatkarek Miejskiego Klubu Siatkówki - MKS Świdnica. Kolejne miejsca zajęły zespoły: 2. KS Olimpia Jawor, 3. UKS Jedynka Kluczbork, 4. MMKS Kłodzko, 5. Ares Nowa Sól, 6. Gimnazjum nr 3 Świdnica, 7. UKS Tygrysy Strzelin. Najlepsza zawodniczka MKS Świdnica została Ewa Woźniak a w zespole Gimnazjum nr 3 w Świdnicy - Angelika Solich


17 czerwca 2012 - Kolonie w Rewalu i lato w mieście

48 dzieci ze Świebodzic będzie jak co roku wypoczywać nad morzem na koloniach, finansowanych przez samorząd. Dzieci z rodzin niezamożnych spędzą dwa tygodnie w Rewalu. W programie wypoczynku letniego są 4 posiłki dziennie, wycieczka po Wolińskim Parku Narodowym, zwiedzanie Turkusowego Jeziora, wycieczka do Świnoujścia, Międzyzdrojów i Dziwnowa.
Obiekt kolonijny w Rewalu, w którym będą wypoczywały nasze dzieci, zlokalizowany jest w budynku Zespołu Szkół Sportowych. Z uwagi na profil szkoły obiekt wyposażony jest w dobrą infrastrukturę sportową (boiska tartanowe do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej) oraz skatepark. . . . czytaj więcej


17 czerwca 2012 - Lekcja czytania w II LO w Świdnicy

W II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy 14 czerwca, już po raz drugi odbyła się Lekcja Czytania. Lekcja czytania to akcja społeczna organizowana przez Fundację Tygodnika Powszechnego. Spotkanie poprowadził dr Jerzy Franczak, m.in. wykładowca na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także współpracownik "Tygodnika Powszechnego". W trakcie spotkania omawiane były teksty:
1. Tadeusz Różewicz, "Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego" (wiersz z tomu "Twarz trzecia")
2. Andrzej Sosnowski "Wild Water Kingdom" (wiersz z tomu "Życie na Korei") . . . czytaj więcej


16 czerwca 2012 - Przyrodnicy z Kasprowicza zdobywają Bornholm

Niecodzienna wycieczka została zorganizowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Zdjęcia - >>> zobacz
Uczniowie i nauczyciele szkoły wzięli udział w rejsie morskim na pokładzie jachtu s/y Brego. Wyprawa, przygotowana i kierowana przez nauczyciela biologii Michała Żabrowskiego ruszyła 2 czerwca ze Szczecina, a jej celem była przepiękna duńska wyspa - Bornholm.
Samo uczestnictwo w morskiej żegludze to wielka przyjemność, ale również wyzwanie i szkoła charakteru dla młodych ludzi. Nie można było jednak przeoczyć walorów przyrodniczych rejsu, zorganizowanego pod nazwą "Bałtycki Rejs Przyrodników". . . . czytaj więcej


16 czerwca 2012 - Już wkrótce Zawody Krajowe w Morawie

W dniach 30 czerwca - 1 lipca, w Morawie koło Strzegomia, odbędą się Zawody Krajowe we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Organizatorem zawodów jest LKS Stragona Strzegom.
W ramach zawodów zostaną rozegrane konkursy CNC1*, CNC P, CNC L oraz CNC LL.
W zawodach rozgrywanych zgodnie ze Statutem Polskiego Związku Jeździeckiego wezmą udział: Seniorzy, Młodzi Jeźdźcy, Juniorzy oraz Juniorzy Młodsi.


16 czerwca 2012 - X Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

14 czerwca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się X Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach.
Celem konkursu było przybliżenie dzieciom poezji polskiej, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, prezentacja autorskich koncepcji recytacji poezji. W konkursie wzięło udział 17 uczestników: Wiktoria Kowalik z Przedszkola Miejskiego nr 1, Wiktoria Kaczorowska i Olivier Majewski z Przedszkola Miejskiego nr 6, Iga Kozak, Antoni Romanik i Dorota Polak z SP nr 1, Zuzanna Procyk, Hanna Bera, Jan Bieszczad, Julia Przyborowska z SP nr 6, Natalia Zawadzka, Hanna Kubacka, Milena Wolak, i Dawid Olbiński z SP nr 105, Dawid Brygadzin i Oliwia Kachnowicz z SP nr 315, Paulina Trojan z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "SSO Bliżej Dziecka". . . . czytaj więcej


16 czerwca 2012 - Gmina usuwa skutki powodzi

Trzy zadania, a wśród nich odmulenie kanału Młynówka, remont drogi gminnej w Witoszowie oraz remont i modernizacja budynku mieszkalnego w Pogorzale zostały zaplanowane w tym roku do realizacji ze środków na usuwanie powodziowych szkód. Łącznie gmina na ten cel wyda 2,2 miliona złotych rządowej pomocy.
Najbardziej zaawansowane działania są na kanale Młynówka w Bystrzycy Górnej. Do października wykonane zostaną m.in. ubezpieczenia z murów kamiennych, zamontowane zostaną bariery ochronne, wyremontowana zostanie zastawka na wlocie kanału. Wartość zadania wyniesie ponad 738,9 tysiąca złotych. . . . czytaj więcej


16 czerwca 2012 - Odbył się X Gminny Konkurs Matematyczny "Szczęśliwa 13 - tka"

W tym roku odbył się już X gminny konkurs matematyczny, którego twórcami był Zespół Matematyków gminy Strzegom. Etap Gminny odbył się 13 maja 2012 roku w Gimnazjum nr2 w Strzegomiu. Patronat nad Gminnym Konkursem Matematycznym "Szczęśliwa 13 - tka" objął Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta.
Celem konkursu jest: stworzenie równych szans rozwojowych uczniom z różnych środowisk, stworzenie uczniom gimnazjum możliwości obiektywnego zmierzenia własnych możliwości oraz znalezienia wśród naszej społeczności uczniów utalentowanych matematycznie. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2012 - Świdnica za darmo zbierze elektrośmieci

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można bezpłatnie oddać w Świdnicy. Zbiórkę zaplanowano na sobotę, 23 czerwca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49.
- Elektrośmieci to nic innego, jak popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia domowe. Zużyte sprzęty zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego muszą być zbierane selektywnie i oddawane do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom. Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, a tym bardziej w inne miejsca np. do lasu, rowów, czy na łąki. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2012 - Patronem szkoły został gen. Mariusz Zaruski

14 czerwca 2012 odbyła się uroczystość nadania imienia Gimnazjum Nr 3. Patronem szkoły został gen. Mariusz Zaruski - człowiek wszechstronny, o różnorodnych pasjach i zainteresowaniach: marynarz, taternik, żeglarz, pisarz, malarz i poeta, generał i adiutant prezydenta. Najpierw w Katedrze Świdnickiej uroczyście poświęcono sztandar szkoły podczas mszy sprawowanej przez ks. Marka Korgula. Następnie zgromadzeni przeszli na Rynek, gdzie mogli wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Wrocławia. Mimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy naszego miasta z przyjemnością zatrzymywali się słuchając wiązanki znanych melodii. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2012 - Małe zainteresowanie Świdnickim Gryfem

"Świdnickie Gryfy" - to najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy, tak uważają organizatorzy tego plebiscytu a prawda naszym zdaniem (redakcji) zdaje się być inna, otóż kolejna już zmiana terminu spowodowana jest zapewne małym zainteresowaniem tą nagrodą. Jedni nagrodę otrzymali już kilka razy i dlatego nie są nią zainteresowani inni natomiast jak nam mówili nie mają złudzeń, że mogą zostać jej laureatami. Organizatorzy jednak zgłoszenia od firm działających na terenie Świdnicy zdecydowali się przyjmować dłużej bo aż do końca czerwca.


15 czerwca 2012 - Memoriał w Bystrzycy Dolnej i Bystrzycy Górnej

Po raz drugi działacze LKS-u Bystrzyca Dolna organizują memoriał poświęcony pamięci przedwcześnie zmarłego prezesa klubu Dariusza Bezegłowa.
Impreza z udziałem ośmiu drużyn odbędzie się w sobotę 16 czerwca na boiskach w Bystrzycy Dolnej i Bystrzycy Górnej. Mecze grupowe (2x15 minut) rozpoczną się o godzinie 13.30. Grupa A rozegra swoje mecze w Bystrzycy Dolnej. Oprócz miejscowego LKS-u, zobaczymy Płomień Makowice, Zjednoczonych II Żarów i Zagłębie Wałbrzych. Mecze grupy B odbędą się w Bystrzycy Górnej. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2012 - Czytelnicze rankingi

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zapytała swoich czytelników o najpopularniejszą, ich zdaniem, książkę, znajdującą się w księgozbiorze. Zdecydowanie wygrała trylogia kryminalna Millennium szwedzkiego pisarza Stiega Larssona.
Wśród pozostałych książek wyróżnionych przez czytelników znalazły się także Smażone zielone pomidory Fannie Flag oraz Znów mnie pokochaj Anny Siwek i Piąta Góra Paulo Coelho. Wśród biorących udział w konkursie czytelników rozlosowano nagrody.


15 czerwca 2012 - Bitwa pod Trutnovem - wyjazd na pokaz historyczny

Mieszkańcy Świdnicy mogą bezpłatnie wyjechać w sobotę, 23 czerwca do czeskiego Trutnova na pokaz historyczny w ramach projektu "Dotknij historii - rocznice, flesze, numizmaty".
Zapisy do wtorku, 19 czerwca prowadzi Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy, ulica Wewnętrzna 2, Rynek, telefon 74 852-02-90, e-mail it@um.swidnica.pl. Organizator gwarantuje bezpłatny przejazd i ubezpieczenie.
Niezbędne dane do ubezpieczenia i kontaktu: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, numer telefonu, dzieci muszą posiadać paszport lub tymczasowy dowód osobisty. . . . czytaj więcej


15 czerwca 2012 - Garść majowych statystyk

52 akty urodzenia zarejestrowano w maju 2012 roku w świebodzickim Urzędzie Stanu cywilnego.
Pięć par zawarło związek małżeński, a 24 razy Urząd wystawił akty zgonu. W ramach ruchu ludności zameldowano 10 cudzoziemców: jedną osobę z Białorusi, cztery z Ukrainy, dwie z Rosji, dwie z Japonii i jedną z Brazylii.
Na koniec miesiąca w ewidencji działalności gospodarczej zarejestrowane były 1973 podmioty.


15 czerwca 2012 - Upragniona strefa kibica już jest

Porządkowali swoją miejscowość, malowali urządzenia na placu zabaw, uczestniczyli w jarmarkach przygotowując świąteczne ozdoby - a wszystko po to, aby zrealizować swój cel. Stworzyć na świetlicy w Boleścinie strefę kibica na mistrzostwa piłki nożnej EURO 2012.
To marzenie udało nam się zrealizować przy nieocenionej pomocy władz gminy Świdnica, Wójta - Teresy Mazurek, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Rady Sołeckiej wsi Boleścin. W naszej miejscowości jest duża grupa młodych ludzi, która chciała zrobić coś dla lokalnej społeczności. Swoje pierwsze działania rozpoczęliśmy od pomocy przy organizacji noworocznego spotkania mieszkańców wsi Boleścin. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2012 - Nowoczesny system ostrzegawczy

Wspólny portal informacyjny dla służb ratowniczych i SMS-y powiadamiające mieszkańców o nadciągającej śnieżycy czy karambolu na autostradzie - już wkrótce na Dolnym Śląsku powstanie nowoczesny system ostrzegawczy.
Zarząd województwa, przyznając projektowi maksymalną punktację, zdecydował właśnie o jego dofinansowaniu z regionalnego programu operacyjnego. Przedsięwzięcie, które jeszcze jako wojewoda zainicjował marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec, ma zostać zrealizowane w przyszłym roku. Blisko 3,5 mln złotych kosztować będzie system informowania i ostrzegania przed wszelkiego typu klęskami żywiołowymi i niebezpieczeństwami (powodziami, epidemią, wichurami, trującym wyciekiem w zakładach chemicznych albo utrudnieniami w ruchu drogowym). . . . czytaj więcej


14 czerwca 2012 - Savoir vivre czyli dobre maniery przy stole

Od dwóch lat działają na rzecz społeczności lokalnej wsi Grodziszcze. Ostatni ich projekt DRED - Dieta Ruch Eko Duch, Nieformalnej Grupy Aktywnej Młodzieży z Grodziszcza zakłada m.in. promocję prawidłowego odżywiania oraz propagowanie aktywności fizycznej wśród społeczności lokalnych. Podczas jednego ze spotkań najmłodsi mieszkańcy Grodziszcza uczyli się zasad savoir vivre czyli dobrych manier przy stole.
W ramach Programu Grantowego Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem! firma Danone finansuje projekty, które powstają w konkretnym środowisku lokalnym, dzięki czemu lepiej odpowiadają jego potrzebom i są skuteczne. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2012 - "Koncert dla rodziców i przyjaciół" w Krzyżowej

Studio Artystyczne "Katharsis" oraz Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na "Koncert dla rodziców i przyjaciół". Impreza odbędzie się 23 czerwca w Pałacu Krzyżowa.
Jest to wyjątkowy koncert, ponieważ "Katharsis" obchodzi swoje 5-lecie. Na scenie pojawią się tancerze i wokaliści SAK oraz zaproszeni goście.
Gwiazdą koncertu będzie Halina Benedyk - wokalistka popowa, która po raz pierwszy zaistniała na scenie w latach 80, jeszcze jako nastolatka. Miała szczęście zostać wybraną spośród wielu kandydatek do duetu z Włochem Marco Antonelli'm w '84 roku. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2012 - Zbiórka darów dla polskich dzieci na Wileńszczyźnie zakończona

Na początku czerwca Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy zakończyła zbiórkę darów dla uczniów polskiej szkoły na Wileńszczyźnie, którzy są w trudnej sytuacji materialnej.
Dzięki ofiarności wielu darczyńców zebrano różnego rodzaju przybory szkolne: kolorowy papier, bloki, naklejki, zeszyty, ołówki, długopisy, farby, kredki, temperówki, notesy, markery itd.- 105, książki - 93, gry - 5, płyty - 6, zabawki - 66, obuwie - 6 par, ubrania - 81.
Zostały one przekazane do Urzędu Gminy Świdnica, skąd organizowany jest transport na Litwę. . . . czytaj więcej


14 czerwca 2012 - Otwarcie strzegomskiego kompleksu basenów kąpielowych

Oficjalne otwarcie strzegomskiego kompleksu basenów kąpielowych w sezonie 2012 nastąpi 16 czerwca o godzinie 10.00. Strzegomski basen będzie czynny: od 16 czerwca do 29 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00
od 30 czerwca do 31 sierpnia w godzinach od 9.00 do 20.00
od 1 września do końca sezonu w godzinach od 10.00 do 18.00
Pierwsze nocne pływanie zaplanowano na środę 4 lipca na godzinę 21.00.


14 czerwca 2012 - Jednogłośnie za udzieleniem absolutorium

Dziesiąty rok z rzędu Rada Gminy Świdnica jednogłośnie opowiedziała się w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium wójtowi gminy Świdnica. Podczas sesji wójt gminy wręczyła także statuetki dla laureatów w konkursie o Laur Młodego Samorządowca.
Gratuluję Wam wiedzy i osiągniętych wyników. Edukacja samorządowa to jeden z pierwszych etapów poznania jak funkcjonuje samorząd, a zarazem przygotowaniem do pełnienia przez młodych ludzi ważnych funkcji na różnych szczeblach administracji samorządowej. Jestem przekonana, że na tej sali siedzą przyszli radni gminni, powiatowi, sejmiku województwa czy też wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2012 - Mieszkaniec miejscowości Olszany zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu

Park linowy, żonglerka lub unihokej - to tylko niektóre z pomysłów na lekcje WF-u nadesłane na konkurs pwn.pl "Ruch to podstawa". Aby wygrać, nauczyciele musieli wykazać się nieprzeciętną kreatywnością. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu scenariusza lekcji wychowania fizycznego, która byłaby ciekawa i oryginalna, a przy tym zgodna ze szkolnym programem.
12 czerwca jury konkursu podało nazwiska zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Jakub Janowicz, nauczyciel z dolnośląskiej miejscowości Olszany koło Strzegomia.
Konkurs "Ruch to podstawa", zorganizowany przez wydawnictwo pwn.pl, był skierowany do nauczycieli prowadzących zajęcia sportowe w szkołach na wszystkich poziomach nauczania. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2012 - Piknik z końmi

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na szóstą edycję imprezy rodzinnej pod nazwą Piknik Rodzinny z Końmi. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogły spróbować całe rodziny. Piknik odbędzie się w niedzielę 1 lipca, rozpoczęcie o godzinie 14.00.
W programie: konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach i bryczką oraz zwiedzanie stajni i karmienie koni. Dla wszystkich biorących udział w konkursach i zabawach przewidziane są nagrody. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2012 - Działki należące do powiatu sprzedane

1 czerwca podpisano akty notarialne w związku ze sprzedażą dwóch działek należących do powiatu świdnickiego. Pierwsza działka to teren po byłym Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy przy ulicy Jagiellońskiej, który sprzedany został podczas rokowań w marcu bieżącego roku za kwotę 600 tysięcy złotych.
Cieszymy się, że sfinansowaliśmy tę transakcję. Budynek po byłej szkole specjalnej wreszcie znalazł nowego właściciela, tym samym powiat pozbył się niewątpliwego problemu, jakim był nadzór nad budynkiem i dbanie aby nie ulegał on systematycznej dewastacji - mówi Sabina Cebula, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2012 - Są pieniądze na asystentów rodzinnych

Ponad 30 tysięcy złotych otrzyma miasto Świdnica na zatrudnienie asystentów rodzinnych. To wynik rozstrzygnięcia konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pierwszy asystent rodziny rozpoczął pracę w Świdnicy w marcu 2012 roku. Dziś działa już czterech asystentów, którzy pracują w sumie z 19 rodzinami. Mają za zadanie pomóc w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych nad dziećmi rodzinom przeżywającym trudności.
- To bardzo ważne działanie, ponieważ miejsce dziecka jest w rodzinie, a nie w domu dziecka. Pracownicy placówek, które opiekują się dziećmi zabranymi z domów rodzinnych niezależnie od zaangażowania i serca, jakie wkładają w pracę, nie są w stanie zastąpić miłości i bezpieczeństwa, które może dać własna rodzina. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2012 - Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie atrakcyjniejsze

25 tysięcy złotych unijnych funduszy trafiło do gminy Świdnica na zagospodarowanie ternu przy świetlicy w Lubachowie. Już teraz wypoczywający w Lubachowie turyści będą mogli skorzystać z wyremontowanej harcówki, boiska oraz miejsc rekreacyjnych w bliskim sąsiedztwie świetlicy i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.
Dzięki modernizacji Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie, poszerzyło swoją ofertę rekreacyjną i stało się bardziej konkurencyjnym i atrakcyjnym miejscem wypoczynku i spędzania czasu wolnego dla gości oraz mieszkańców Lubachowa - mówi M. Urbańska, dyrektor schroniska. . . . czytaj więcej


13 czerwca 2012 - Wystawa obrazów koreańskiej malarki Youn, Young-Kyoung

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz Magdalena i Jarosław Kurzawa zapraszają w sobotę 16 czerwca o godzinie 16.00 na wernisaż wystawy obrazów koreańskiej malarki Youn, Young-Kyoung "Miejskie abstrakcje". Artystka jest absolwentką Wydziału Malarstwa Orientalnego na Akademii Sztuk Pięknych w Seulu.
Obecnie mieszka w Niemczech. W swojej twórczości posługuje się dwiema technikami: tradycyjną techniką sztuki orientalnej, polegającą na malowaniu tuszem na papierze koreańskim oraz techniką rozmazywania, "by odważnymi smugami przedstawić abstrakcyjne emocje, pomiędzy którymi zanurzone są współczesne miasta Korei". . . . czytaj więcej


13 czerwca 2012 - Wielki test języka angielskiego w Świdnicy

Aby pokazać innym 36 miastom Polski, że Świdnica zna angielski w niedzielę, 17 czerwca o godzinie 11.00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, świdniczanie wezmą udział w Wielkim Teście Języka Angielskiego.
Wymóg jest jeden - chęć do dobrej zabawy i znajomość języka angielskiego. Niekoniecznie bardzo dobra, a o wygraniu nagród decyduje konkurs, a nie wynik testu. Do wygrania są cenne nagrody: aparat fotograficzny, tablet, kursy j. angielskiego, voucher na egzamin Cambridge, słowniki i książki. Udział w teście i konkursie mogą wziąć wszyscy - dzieci oraz młodzież i dorośli po wcześniejszej rejestracji na stronie www.swidnica.znaangielski.pl (do piątku, 15 czerwca).


13 czerwca 2012 - Literackie perełki Z Gimnazjum Nr 1

6 czerwca w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy miało miejsce niezwykłe wydarzenie - debiut literacki 17 młodych świdnickich gimnazjalistów. Ów debiut to owoc ciężkiej pracy wielu ludzi zaangażowanych w realizację projektu - "Moja ojczyzna - warsztaty literackie". Pomysłodawcą i koordynatorem tego projektu jest Mirosław Sośnicki (pisarz, autor kilku książek np. "Wzgórze pana Boga", "Miłość tylko miłość"), który wraz z Małgorzatą Pękałą (nauczycielką języka polskiego w Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy) prowadził zajęcia szlifujące talenty pisarskie i poetyckie młodych ludzi.
Efektem końcowym jest wydanie książki - "Siedemnaście spojrzeń", która powstała podczas kilkumiesięcznych warsztatów literackich. Siedemnaście kreacji młodych ludzi - zderzenie dwóch światów, dorosłych i pełnych emocji uczuć, pragnień nastolatków funkcjonujących pomiędzy chęcią bycia niezależnym, wolnym, a potrzebą miłości i akceptacji


13 czerwca 2012 - Przedszkolaki z Grodziszcza wygrały Olimpiadę Sportową

W całym kraju trwa piłkarskie święto - EURO 2012. Również przedszkolaki z gminy Świdnica postanowiły po raz szósty zmierzyć się w olimpiadzie sportowej, której celem było promowanie sportu jako formy aktywnego wypoczynku i zachęcanie do aktywności ruchowej, jako źródła zdrowia i harmonijnego rozwoju dziecka.
Gospodarzem olimpiady, tak jak w latach poprzednich było przedszkole "Bajkowa Dolinka" w Pszennie. Na zawodników czekały liczne konkurencje sprawnościowe wymagające wysiłku całej drużyny. Dlatego też o wynikach końcowych wielu dyscyplin sportowych decydowały ułamki sekund. . . . czytaj więcej


12 czerwca 2012 - Ogólnopolski Turniej Siatkówki

W dniach 16-17 czerwca odbędzie się w Świdnicy Ogólnopolski Turniej Siatkówki. Mecze rozpoczynać się będą o godzinie 10.00 i rozgrywane zostaną w dwóch salach sportowych.
Grupa A w której wystąpią zespoły: Chełmiec Wałbrzych, Jedynka Kluczbork, Gimnazjum nr 3 Świdnica i Olimpia Jawor rywalizować będzie w hali Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Pionierów 10 w Świdnicy.
Grupa B - rozegra mecze w hali Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów 37 w Świdnicy. Zagrają tam zespoły: Miejski Klub Siatkówki - Świdnica, Tygrysy Strzelin, Ares Nowa Sól oraz MMKS Kłodzko. W turnieju uczestniczyć będą zawodniczki - rocznik 1996 i młodsze. Zawody dofinansowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


12 czerwca 2012 - Ruszyły remonty na drogach powiatowych

Od początku czerwca ruszyły planowe prace związane z remontami dróg powiatowych. W Gminie Marcinowice przebudowywany jest kilometrowy odcinek drogi powiatowej 2879D Mysłaków - Wiry. Obecnie jest on wyłączony z ruchu. Nowa nawierzchnia powinna być ułożona do końca czerwca a całość prac zakończona do 31 lipca. Wartość zadania - 598.000 złotych.
W najbliższych dniach rozpoczną się prace na drogach Sady - Chwałków, gdzie remontowany będzie ponad trzy kilometrowy odcinek drogi, oraz na drodze 1990D w rejonie miejscowości Tąpadła w kierunku granicy Powiatu Wrocławskiego. . . . czytaj więcej


12 czerwca 2012 - "Lekcje Czytania" w świdnickim liceum

W czwartek, 14 czerwca o godzinie 14.00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbędzie się kolejne, drugie już spotkanie w ramach udziału szkoły w akcji społecznej Fundacji "Tygodnika Powszechnego" pod nazwą "Lekcje Czytania".
Tak jak w marcu ubiegłego roku, gościem spotkania będzie dr Jerzy Franczak - pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, poeta, eseista i prozaik, który wraz z uczniami będzie omawiać utwory: "Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego" Tadeusza Różewicza oraz "Wild Water Kingdom" Andrzeja Sosnowskiego.


12 czerwca 2012 - Nieznana historia piłki nożnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen

5 czerwca klasa III z Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu uczestniczyła w uroczystym otwarciu wystawy czasowej "Herosi w pasiakach".
Wystawa przygotowana została przez Muzeum KL Gross-Rosen w Rogoźnicy. Ekspozycja opowiadała o rozgrywkach piłkarskich i starciach bokserskich, mających miejsce w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym KL Gross-Rosen.
Uczniowie, którzy wcześniej uczestniczyli w projekcie "Martyrologia narodów - II wojna światowa", uzupełnili swoją wiedzę o nowe elementy. . . . czytaj więcej


12 czerwca 2012 - Remonty w szkołach

Ruszyły prace związane z remontem Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie w ramach "Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej". Do końca sierpnia budynek zostanie ocieplony, zyska też nowe okna i drzwi.
Wartość planowanych prac szacowana jest na poziomie 375 tysięcy złotych.
Na realizację inwestycji gmina otrzyma częściowe dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. Planowany termin zakończenia prac - sierpień 2012 roku. . . . czytaj więcej


12 czerwca 2012 - Imprezy w Strzegomiu

Gmina Strzegom to kilkaset lat imponującej i bogatej tradycji. Historia i świetność miasta zaklęta w zabytkach przyciąga turystów z najróżniejszych zakątków świata. Zachwycają ich średniowieczne mury obronne, wielowiekowe kościoły i krzyże pokutne usytuowane na terenie całej gminy.
Malownicze położenie Strzegomia i jego dynamiczny rozwój sprawiają, że miasto jest atrakcyjnym miejscem na mapie Dolnego Śląska. Co roku odbywają się tu imprezy promujące najważniejsze wydarzenia w gminie. Rok 2012 jest dla Strzegomia datą szczególną, składa się na nią bowiem 770. rocznica nadania praw miejskich miastu oraz 10. rocznica nadania tytułu Bazyliki Mniejszej naszemu kościołowi. . . . czytaj więcej


12 czerwca 2012 - Remontują zabytkową lokomotywę spalinową

26 kwietnia 2011 roku do Jaworzyny Śląskiej dotarła zabytkowa lokomotywa spalinową serii Ls40-4063. Lokomotywa wyprodukowana 1953 lub 1954 roku w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie przekazana została Jaworzyńskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei przez firmę "PRPH" Ziębice.
W tym roku ruszyły prace remontowe mające na celu przywrócenie jej do stanu używalności. Na pierwszy ogień poszła kabina maszynisty. Kabina została pozbawiona starych warstw farby, zostały zdjęte szyby oraz wszystkie inne elementy jak hamulec, zbiornik paliwa, instalacja elektryczna. Kolejne prace planowane są na koniec czerwca. Wszystkich chętnych chcących wesprzeć Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej w pracach remontowych zabytkowej lokomotywy serdecznie zapraszamy. Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej - Prezes Łukasz Romaniecki - telefon 608 833 671


11 czerwca 2012 - Enej, Smile - i 30 stopni ciepła

Już w ten weekend, 16 i 17 czerwca, świebodziczanie będą bawić się podczas rocznych Dni Świebodzic. Dwudniowa impreza zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.
Sobota to coś dla miłośników hip-hopu - zaprezentują się lokalne zespoły taneczne: Liryk, Kuart, Lazy Rockers. Gwiazdą wieczoru będzie fenomenalny Enej (godzina 19:00), zdobywca laurów podczas tegorocznego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, ale dla wszystkich kibiców mamy jeszcze wspólne oglądanie meczu Polska-Czechy (godzina 20:30) na potężnym telebimie. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2012 - II Uniwersjada seniorów

Blisko 70 zawodniczek i zawodników reprezentujących Uniwersytety Trzeciego Wieku z Bielawy, Świebodzic, Wałbrzycha, Świdnicy oraz z Żarowa wzięło udział w II Uniwersjadzie Sportowo-Rekreacyjnej Seniorów, która rozegrana została w dniu 9 czerwca w Żarowie.
W końcowej klasyfikacji zwyciężył Żarowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wicemistrzem został UTW w Świebodzicach. Trzecie miejsce przypadło słuchaczom UTW w Świdnicy. Otwarcia zawodów dokonał Prezes Zarządu UTW w Żarowie Zbigniew Owczarski wspólnie z Burmistrzem Miasta Żarów Leszkiem Michalakiem oraz Starostą Powiatu Świdnickiego Zygmuntem Worsą. . . . czytaj więcej


11 czerwca 2012 - Już wkrótce Zawody Krajowe w Morawie

W dniach 30 czerwca - 1 lipca, w Morawie koło Strzegomia, odbędą się Zawody Krajowe we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Organizatorem zawodów jest LKS Stragona Strzegom.
W ramach zawodów zostaną rozegrane konkursy CNC1*, CNC P, CNC L oraz CNC LL.
W zawodach rozgrywanych zgodnie ze Statutem Polskiego Związku Jeździeckiego wezmą udział: Seniorzy, Młodzi Jeźdźcy, Juniorzy oraz Juniorzy Młodsi.


11 czerwca 2012 - Kładka po remoncie

Mieszkańcy dolnych Cierni mogą już korzystać z nowej kładki dla pieszych. Przeprawa była mocno uszkodzona i wymagała remontu kapitalnego - uszkodzone były elementy konstrukcyjne a to oznaczało opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
W ostatnich dniach maja nowa konstrukcja została zamontowana. Koszt zadania to około 28 tysięcy złotych.


11 czerwca 2012 - Schron będzie otwarty na jeden dzień

Dzień Otwarty Amplifikatorni w Świdnicy organizuje po raz kolejny Fundacja Otwartego Muzeum Techniki przy współudziale Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Tym razem wydarzenie realizowane jest w ramach IX Międzynarodowych Warsztatów Archeologii Przemysłowej, organizowanych w dniach 14-15 czerwca w Nowej Rudzie, Dzierżoniowie, Wałbrzychu i Świdnicy.
Stacja wzmacniakowa sygnału telefonicznego przy ulicy Tołstoja 7-10 stanowi doskonale zachowany zabytek techniki, wzniesiony w okresie przygotowań do II wojny światowej. Pod specjalnie zaprojektowanym blokiem mieszkalnym i działką z ogrodem został zamaskowany podziemny schron, będący częścią systemu łączności nazistowskiej Rzeszy na wschodnich rubieżach ówczesnych Niemiec. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2012 - Elementarz kibica - Euro 2012

Każdy kibic, który chce wejść do Strefy Kibica lub na stadion powinien mieć przy sobie dokument tożsamości. Wystarczy na przykład dowód osobisty lub paszport. Pamiętajmy również, aby zarówno na stadion jak i do Strefy Kibica nie wnosić ze sobą m.in. profesjonalnych aparatów fotograficznych oraz kamer video, parasoli z ostrym zakończeniem, a także dużych toreb i plecaków.
Wchodząc na teren stadionu lub Strefy Kibica powinniśmy mieć przy sobie dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, uczniowska. Dla bezpieczeństwa imprezy możemy bowiem zostać wylegitymowani przez uprawnione do tego służby. . . . czytaj więcej


10 czerwca 2012 - Otwarcie strzegomskiego kompleksu basenów kąpielowych

Oficjalne otwarcie strzegomskiego kompleksu basenów kąpielowych w sezonie 2012 nastąpi 16 czerwca o godzinie 10.00. Strzegomski basen będzie czynny: od 16 czerwca do 29 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00
od 30 czerwca do 31 sierpnia w godzinach od 9.00 do 20.00
od 1 września do końca sezonu w godzinach od 10.00 do 18.00
Pierwsze nocne pływanie zaplanowano na środę 4 lipca na godzinę 21.00.


10 czerwca 2012 - Okresowe ograniczenia w ruchu

W związku z trwającymi Mistrzostwami Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012 Minister Transportu wydał rozporządzenie mające na celu usprawnienie transportu drogowego podczas tzw. "dni meczowych".
W celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego wprowadza się okresowe ograniczenia oraz zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów (przepisy nie mają zastosowania do pojazdów służb publicznych takich jak policja, straż pożarna, straż graniczna, itp.). W przypadku Dolnego Śląska rozporządzenie obejmuje drogi krajowe nr 3, nr 5, nr 8 oraz fragment drogi krajowej nr 94. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2012 - Strzegom ma już swoją monetę

Z okazji przypadającego w 2012 roku Jubileuszu 770-lecia nadania praw miejskich Miastu Strzegom Urząd Miejski w Strzegomiu we współpracy z Mennicą Śląską Sp. z o.o. wyemitował wyjątkową monetę okolicznościową o nominale "7 Granitów".
Awers monety przedstawia herb Strzegomia z wizerunkiem postaci Świętego Piotra i Świętego Pawła na murze obronnym wraz z informacją o obchodzonym w tym roku jubileuszu 770-leciu nadania praw miejskich, na rewersie natomiast widnieje symboliczny nominał "7 Granitów" wraz z wizerunkiem strzegomskiej bazyliki - kościoła parafialnego św. App. Piotra i Pawła. . . . czytaj więcej


9 czerwca 2012 - Od 26 czerwca tracą ważność wpisy dzieci w paszportach rodziców

Od 26 czerwca br. dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, będą musiały posiadać własny dokument podróży.
Zmiana dotyczy tylko dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 roku. Od sierpnia 2006 roku stosowana jest zasada "jedna osoba, jeden paszport" i nie ma już możliwości wpisania dziecka do paszportu rodzica.
Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego paszportów i dokumentów podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2012 - Pomysł na Sukiennice do dyskusji

"Pomysł na Sukiennice" tak zatytułowane jest spotkanie zorganizowane dla przedsiębiorczych osób z dobrymi pomysłami. Zaplanowano je na czwartek, 21 czerwca na godzinę 12.00 w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49, sala 104, I piętro).
Będzie ono dotyczyć najmu lokalu użytkowego o pow. 124,12 m2, mieszczącego się w parterze budynku Rynek 39-40 (po byłej księgarni) z przeznaczeniem na urządzenie "Sukiennic Świdnickich" - pasażu handlowego z kramami kupieckimi. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2012 - Podróże muzyczne w dokumencie

Już 20 czerwca w Świdnickim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz filmu "Ostatni nomadzi" w reżyserii Raula de la Fuente. Projekcja zamknie cykl "Świat w obrazach", mający przygotowywać świdnicką publiczność do wrześniowego V Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych".
Prezentowany dokument został świetnie przyjęty na festiwalu Planete Doc Review. Okazał się również hitem na kilkudziesięciu światowych festiwalach kina dokumentalnego, z kilku najważniejszych wywożąc nagrody, np. z amsterdamskiej IDFY, z Silverdocs i z San Sebastian. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2012 - Wielki test języka angielskiego w Świdnicy

Aby pokazać innym 36 miastom Polski, że Świdnica zna angielski w niedzielę, 17 czerwca o godzinie 11.00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, świdniczanie wezmą udział w Wielkim Teście Języka Angielskiego.
Wymóg jest jeden - chęć do dobrej zabawy i znajomość języka angielskiego. Niekoniecznie bardzo dobra, a o wygraniu nagród decyduje konkurs, a nie wynik testu. Do wygrania są cenne nagrody: aparat fotograficzny, tablet, kursy j. angielskiego, voucher na egzamin Cambridge, słowniki i książki. Udział w teście i konkursie mogą wziąć wszyscy - dzieci oraz młodzież i dorośli po wcześniejszej rejestracji na stronie www.swidnica.znaangielski.pl (do piątku, 15 czerwca).


8 czerwca 2012 - Asystent rodziny już pomaga

Gmina Świebodzice znalazła się wśród 607 gmin w Polsce, które dostaną dotację na zatrudnienie asystenta rodziny.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło właśnie wyniki konkursu. Powołanie funkcji asystenta rodziny nakłada na samorządy ustawa o systemie pieczy zastępczej i wspieraniu rodziny.
Osoba zatrudniona na tym stanowisku, będzie się zajmować pracą z rodzinami niewydolnymi wychowawczo, w których istnieje zagrożenie odebrania dzieci i umieszczenia w placówkach zastępczych. . . . czytaj więcej


8 czerwca 2012 - Spotkanie się z organizacjami pozarządowymi

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Prezydenta Miasta Świdnicy z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność społecznie użyteczną na terenie Świdnicy, które zaplanowano na środę, 20 czerwca na godzinę 16.00 w sali konferencyjnej nr 1 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33, parter. Plan spotkania: podsumowanie współpracy Gminy Miasto Świdnica z organizacjami pozarządowymi w 2011 roku oraz program współpracy na 2013 rok - propozycje organizacji (lista potrzeb społecznych), wyłonienie grupy osób chętnych do aktywnego udziału w procesie tworzenia programu.
Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 18 czerwca na adres: j.trojan-skala@um.swidnica.pl lub telefonicznie pod numer: 74-8562-852.


7 czerwca 2012 - 5. Festiwal Reżyserii Filmowej z nagrodami na jubileusz

Jubileuszowa edycja 5. Festiwalu Reżyserii Filmowej zakończona. Złoty dzik dla Adriana Panka, nagrody za recenzje oraz specjalna nagroda dla prezydenta Świdnicy. Tak wyglądała środowa (6 czerwca) finałowa gala zamykająca Festiwal Reżyserii Filmowej, który trwał od soboty 2 czerwca w Świdnicy. Poprowadzili ją Katarzyna Figura i Michał Chaciński.
W ramach 5. edycji festiwalu zorganizowano 55 pokazów filmowych, rozdano blisko 14 tysięcy wejściówek. . . . czytaj więcej


7 czerwca 2012 - Pracują dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej

34 pracowników zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz w ramach programu "Bezrobotni dla gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej" pracuje przy konserwacji rowów melioracyjnych. Do października zaplanowano wykonanie prac na odcinku ponad 18 500 mb.
Od kwietnia na terenie gminy Świdnica prowadzone są prace konserwacyjne sieci rowów melioracyjnych. Grupa 34 pracowników została podzielona na zespoły, tak aby zintensyfikować prowadzone działania, które zaplanowano we wszystkich sołectwach. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2012 - Będzie ugoda w sprawie Zaułka Świętokrzyskiego

- Mediacje polegały na tym, by udało się zabezpieczyć interes miasta i inwestora. Cieszę się, że finalna kwota jaką miasto ma otrzymać za sprzedaż dodatkowych terenów, kary dla inwestora w razie nie wywiązania się z obietnic, które zostały zapisane w akcie notarialnym, są dobrym zabezpieczeniem interesu mieszkańców i miasta.
Najważniejsze jednak, by teren Zaułka Świętokrzyskiego przestał straszyć, a nowa inwestycja cieszyła mieszkańców. Teraz wszystko zależy od inwestora - komentuje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. W środę, 6 czerwca podpisano akt notarialny, który ma związek z negocjacjami prowadzonymi z udziałem mediatora. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2012 - EuroPiknikProjekt w Krzyżowej

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaprasza 8 czerwca o godzinie 15:30 do Teatru Miejskiego w Świdnicy na koncert młodzieżowej, polsko-niemiecko-ukraińskiej orkiestry dętej, utworzonej w ramach projektu "Europa - pierwszy gwizdek. Piłka nożna & muzyka". 9 czerwca w Krzyżowej odbędzie się EuroPiknikProjekt "Europa - pierwszy gwizdek.
Piłka nożna & muzyka" realizowany jest pod patronatem Wójta Gminy Teresy Mazurek, Starosty Świdnickiego, Marszałka Dolnośląskiego, Konsula Generalnego Niemiec oraz konsula honorowego Ukrainy. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2012 - Schron będzie otwarty na jeden dzień

Dzień Otwarty Amplifikatorni w Świdnicy organizuje po raz kolejny Fundacja Otwartego Muzeum Techniki przy współudziale Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Tym razem wydarzenie realizowane jest w ramach IX Międzynarodowych Warsztatów Archeologii Przemysłowej, organizowanych w dniach 14-15 czerwca w Nowej Rudzie, Dzierżoniowie, Wałbrzychu i Świdnicy.
Stacja wzmacniakowa sygnału telefonicznego przy ulicy Tołstoja 7-10 stanowi doskonale zachowany zabytek techniki, wzniesiony w okresie przygotowań do II wojny światowej. Pod specjalnie zaprojektowanym blokiem mieszkalnym i działką z ogrodem został zamaskowany podziemny schron, będący częścią systemu łączności nazistowskiej Rzeszy na wschodnich rubieżach ówczesnych Niemiec. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2012 - "Wieczory Świdnickie"

W niedzielę 10 czerwca w ramach "Wieczorów Świdnickich" w Katedrze Świdnickiej wykonana zostanie "Msza Koronacyjna" C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert poprzedzi wykład O. dr hab. Jacka Kicińskiego CMF: "Między duchem a ciałem. Asceza dzisiaj?"
Wykonawcy: Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej, Chór i Orkiestra ZSM im. St. Moniuszki w Wałbrzychu, Dyr. Małgorzata Sapiecha-Muzioł.
Soli¶ci: Daria Stachowicz - sopran, Agnieszka Pulkowska - alt, Szymon Rudzki - tenor, Stawros Chatzipentidis - bas. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Wstęp wolny.


6 czerwca 2012 - Silena już mniej groźna - trwa rozbiórka

Ciężki sprzęt i kilkunastu pracowników uwija się na terenie dawnych zakładów lniarskich Silena w Świebodzicach. Trwa rozbiórka zagrażających bezpieczeństwu ludzi hal produkcyjnych dawnej fabryki. To pierwszy, namacalny efekt marcowych wydarzeń, kiedy to zawaliła się potężna hala i były podejrzenia, że pod gruzami są ludzie.
Po licznych zabiegach władz gminy Świebodzice, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą rozbiórkę wszystkich obiektów budowlanych, znajdujących się na terenie dawnej fabryki. Rozbiórka rozpoczęła się przed miesiącem. Na głównym placu widać spore gruzowisko, to właśnie pozostałości po rozbieranych halach. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2012 - Spotkanie partnerskie i jubileusz

W miniony weekend Świdnicę odwiedziła 35-osobowa delegacja gości z Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier. Przedstawiciele 7 miast partnerskich uczestniczyli przede wszystkim w konferencji poświęconej inwestycjom miejskim, zrealizowanym w ostatnim dziesięcioleciu przy współudziale środków zewnętrznych - szczególnie dotacji unijnych.
Poszczególne delegacje przedstawiły prezentacje multimedialne, w których opisano osiągnięcia samorządów uzupełnione ciekawym materiałem zdjęciowo-filmowym. To jedna z niewielu okazji, do wymiany spostrzeżeń w tak międzynarodowym gronie, które w dodatku, w tym samym czasie, staje przed podobnymi wyzwaniami związanymi z funkcjonowaniem wielu krajów w jednej strukturze - Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


6 czerwca 2012 - Laury dla Witoszowa i Lutomi

Konkurs plastyczny, pytania z wiedzy samorządowej, krzyżówka, rozpoznawanie zabytków - to jedne z wielu zadań jakie musieli rozwiązać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w tegorocznym konkursie o Laur Młodego Samorządowca. 5 edycja konkursu wyłoniła zwycięzców. Trzeci rok z rzędu najlepszą wiedzą o samorządzie gminnych mogą poszczycić się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym i gimnazjaliści z Lutomi Dolnej.
Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu była Szkoła Podstawowa im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. . . . czytaj więcej


5 czerwca 2012 - Piknik bardzo odlotowy

Chmury, deszcz i chłód nie popsuły zabawy uczestnikom Pikniku Dziecięcego w Świebodzicach. Zamiast na świeżym powietrzu, zabawa odbyła się w nowej hali sportowej i wszyscy bez wątpienia świetnie się bawili. Zwłaszcza, gdy nad szkołą pojawił się samolot, który zrzucił 50 wspaniałych piłek z emblematami Euro 2012.
Piknik, który zorganizował Urząd Miejski oraz Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach, odbył się 1 czerwca i dedykowany był rzecz jasna wszystkim dzieciom z okazji ich święta. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 15, a zgromadzonych przywitali wspólnie gospodarze: . . . czytaj więcej


5 czerwca 2012 - Nowe nawierzchnie w Hali Zawiszów i na Lodowisku

Ku końcowi zmierzają prace instalacji nowej nawierzchni sportowej na Hali Zawiszów. Rozłożona już została nowa, profesjonalna wykładzina typu Taraflex Sport M Evolution. Jest to materiał "z najwyższej półki" posiadający atesty światowych organizacji siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki.
Identyczna nawierzchnia zakupiona została także na potrzeby świdnickiego lodowiska. Dzięki temu obiekt ożyje w okresie od kwietnia do października i w pełni będzie można wykorzystać jego infrastrukturę, trybuny na 750 miejsc (z możliwością dostawienia trybun mobilnych) oraz poprawioną akustykę. . . . czytaj więcej


5 czerwca 2012 - Niecodzienne święto w Gimnazjum nr 3

Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy z ogromną przyjemnością pragną poinformować wszystkich zwolenników i sympatyków szkoły, iż 14 czerwca odbędzie się uroczystość nadania gimnazjum imienia gen. Mariusza Zaruskiego.
Zapraszamy na Mszę Św., która rozpocznie się o godzinie 9.00 w kościele św. Wacława i Stanisława oraz na wyjątkowy pokaz musztry paradnej przygotowanej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod dowództwem mjr Mariusza Dziubka. . . . czytaj więcej


5 czerwca 2012 - Sukcesy sekcji kolarskiej MKS Karolina

Sportowymi sukcesami mogą pochwalić się kolarze MKS Karolina z Jaworzyny Śląskiej. W niedzielę 3 czerwca na terenie jaworzyńskiej żwirowni odbył się wyścig kolarski VII Grand Prix MTB Solidarności. Udział w nim wzięło ponad 100 kolarzy z różnych klubów sportowych oraz w osobnej kategorii ścigać się mogło dwudziestu amatorów z gminy Jaworzyna Śląska.
Dla młodziczek i młodzików impreza była walką o Mistrzostwo Dolnego Śląska. Tytuł Mistrzyni zdobyła reprezentantka jaworzyńskiego klubu - Sara Tonder, a brązowy medal w tej kategorii wywalczyła Paulina Pastuszek. Kolejnymi sukcesami mogą pochwalić się Żacy - 2 i 3 miejsce zajęli Bartosz Smereczniak i Jakub Biliński, a w kategorii Żakinie - na drugiej pozycji uplasowała się Kamila Pastuszek.


5 czerwca 2012 - W "Chacie nad Sztolnią" spełniają się marzenia

Niezwykły Dzień Dziecka w "Chacie nad Sztolnią" w Bystrzycy Górnej pomoże spełnić marzenie 16 letniej Izy, podopiecznej Fundacji "Mam Marzenie", która zwiedzi Paryż.
1 czerwca Chata nad Sztolnią razem z Fundacją "Mam Marzenie" zaprosiła najmłodszych na Kulinarny Dzień Dziecka. Mimo deszczowej pogody wspaniała atmosfera radości i zabawy udzielała się nawet dorosłym, którzy nie szczędzili złotówek by spełnić marzenie chorej nastolatki. Dzięki staraniom gospodarzy i ofiarności gości udało się zebrać kwotę 1692 zł, które dziś wpłynęły na konto fundacji. . . . czytaj więcej


5 czerwca 2012 - Nagrodą jest jesienny wyjazd do Katynia i Miednoje

Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Wspólnota Pokoleń zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji konkursu ogólnopolskiego "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…" - Katyń 72 lata po zbrodni.
Zadanie konkursowe polega na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2012 - Nagrody dzika dla Janusza Gajosa i Kazimierza Kutza

Kompletna widownia w sali kina Cinema 3D, ponad 13 tys. miejsc zarezerwowanych na pokazy. To efekty niedzielnego, oficjalnego rozpoczęcia jubileuszowego 5. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Pokazy rozpoczęły się w sobotę, 2 czerwca i potrwają do środy, 6 czerwca. Podczas gali otwarcia kryształowymi dzikami nagrodzono reżyserów Kazimierza Kutza i Janusza Gajosa. Gospodarzami wieczoru byli Olga Bołądź i Michał Chaciński.
Od soboty do środy na miłośników X muzy czeka w sumie 55 projekcji filmowych, a także spotkania ze znakomitościami polskiego filmu i nie tylko. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2012 - Zbiórka Krwi

Oddanie krwi trwa krótko, a może uratować życie, dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaprasza wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do tej potrzebnej akcji.
Na terenie Powiatu Świdnickiego zbiórka krwi przeprowadzona będzie w niżej podanych terminach i miejscach: 6 czerwca - Jaworzyna Śląska - Ośrodek Kultury, ulica Powstańców 3 w godzinach 9.30 - 13.30
8 czerwca - Świdnica - Leroy Merlin, ulica Sikorskiego 21 w godzinach 11.00 - 15.00 . . . czytaj więcej


4 czerwca 2012 - Absolutorium i sprawozdanie przyjęte

Podczas XXIV sesji Rady Miejskiej Świebodzic - 31 maja, radni udzielili burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Rada przyjęła także sprawozdanie finansowe za rok 2011.
Prognozowane dochody budżetu gminy Świebodzice na 2011 rok w wysokości 66.819.914 zł zostały zrealizowane w kwocie 62.045.545 zł, co stanowi 92,85 % planu; natomiast planowane wydatki w wysokości 68.569.914 zł zostały zrealizowane na poziomie 62.013.641 zł - jest to 90,44 % planu. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2012 - IX Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych

W obchodach IX Diecezjalnego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który miał miejsce 31 maja, wzięło udział ponad 500 osób wraz z opiekunami z całej diecezji.
Organizatorzy gościli osoby ze Strzegomia, Mokrzeszowa, Ludwikowic, Wałbrzycha, Nowego Siodła, Piławy Górnej, Polanicy Zdrój, Długopola Zdrój, Bielawy, Dzierżoniowa, Bystrzycy Górnej, Świebodzic, Świdnicy. Po mszy św. spod katedry ruszył przemarsz ulicami Świdnicy: Placem Jana Pawła II, ul. Długą, Daleką, Pułaskiego, Bohaterów Getta, M. Konopnickiej, 1 Maja, Kościelną, Saperów, Parkową aż po ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Korowód prowadził ks. Biskup Ignacy Dec. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2012 - Truskawka wraca do muzycznego kalendarza Świdnicy

Jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku przeglądów muzycznych odbędzie się ponownie tego lata. Świdnicka Truskawka zagra w sobotę 14 lipca.
Truskawka to impreza skierowana do młodych wykonawców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na ścieżce koncertowej. Udział w przeglądzie da najlepszym możliwość zaprezentowania się na plenerowej scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury i walki o nagrodę finansową oraz zaproszenie do udziału w przyszłorocznych Dniach Świdnicy.
W pierwszym etapie, który potrwa od 28 maja do 8 czerwca organizatorzy będą zbierać zgłoszenia od zespołów zainteresowanych udziałem. . . . czytaj więcej


4 czerwca 2012 - Sesja w Świebodzicach

Wniosek Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, dotyczący zmiany taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, nie zyskał akceptacji Rady Miejskiej Świebodzic. Radni większością głosów odrzucili propozycje ZWiK, dotyczące zmiany stawek. Zmiana dotyczyła opłaty za wywóz ścieków, które po podwyżce wzrosną o złotówkę.
Radni nie wyrazili zgody na zmianę cen. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem w takiej sytuacji taryfy za wodę i ścieki wejdą w życie na mocy samego prawa. . . . czytaj więcej


3 czerwca 2012 - Puchar Świata w Strzegomiu zakończony

Sandra Auffarth zwyciężczynią Pucharu Świata w Strzegomiu. Reprezentantka Niemiec, Sandra Auffarth zwyciężyła w konkursie z cyklu Pucharu Świata w wkkw. Najwyższą lokatę wśród polskich zawodników zajął Paweł Warszawski. 26-letnia zawodniczka dosiadająca konia Opgun Louvo prowadzenie objęła już po konkursie ujeżdżenia. Bezbłędne przejazdy crossu i parkuru potwierdziły jej pozycję liderki i ostatecznie z wynikiem 36,70 pkt. karnych, stanęła na podium.
Sandra Auffarth to aktualna wicemistrzyni Europy, a także złota medalistka w kategorii drużynowej podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy WKKW w Luhmühlen. W zawodach w Strzegomiu wystartowała po raz pierwszy. . . . czytaj więcej


3 czerwca 2012 - Piąte miejsce na finiszu ligi

Występująca w grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi Polonia-Sparta Świdnica wygrała dzisiaj w ostatnim meczu sezonu w Trzebnicy. Polonia Trzebnica - Polonia-Sparta Świdnica 1:2.
Polonia-Sparta Świdnica z 45 punktami zakończyła rozgrywki na piątym miejscu. Liderem rozgrywek została drużyna MKS Oława zdobywając 56 punktów. Drugie miejsce zajął Promień Żary mając 55 punktów a trzecim zespołem została Lechia Zielona Góra, która zgromadziła - 51 punktów.


3 czerwca 2012 - Sukces AKS Strzegom - dalej w IV lidze

W rozegranym dzisiaj ostatnim spotkaniu IV ligi AKS Strzegom na wyjeździe w Kochlicach. Iskra Kochlice - AKS Strzegom 1:4.
Pozostałe wyniki kolejki: Konfeks Legnica - GKS Kobierzyce 0:6, Foto-Higiena Gać - Miedź II Legnica 0:1, Nysa Zgorzelec - Ślęza Wrocław 1:3, Piast Żmigród - Karkonosze Jelenia Góra 0:1, Puma Pietrzykowice - Orkan Szczedrzykowice 0:2, Sokół Wielka Lipa - Piast Zawidów 3:0, Granica Bogatynia - Strzelinianka Strzelin 1:3.
W rozgrywkach IV ligi zwyciężyła i uzyskała awans Ślęza Wrocław zdobywając 64 punkty, wyprzedziła Foto-Higienę Gać - 57 punktów. Strzegomianie z 37 punktami zajęli dwunaste miejsce i utrzymali się w IV lidze co można uznac za sukces tej drużyny.


3 czerwca 2012 - Trójka liderów w Pucharze Świata bez zmian

Po próbie terenowej pucharowego konkursu CICO3*-W ranking nie uległ zmianie. Prowadzi Sandra Auffarth z Niemiec.
Po bezbłędnie przejechanym crossie dotychczasowi liderzy utrzymali pozycje uzyskane po ujeżdżeniu. Najwyższą lokatę zajmuje Sandra Auffarth na koniu Opgun Louvo (36,70 pkt.), drugi jest Szwajcar Felix Vogg, ujeżdżający konia Mavericka McNamara'ę (38,10 pkt.), trzecią pozycję zajmuje Japończyk Kenki Sato na koniu Chippieh (38,60 pkt.).
Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem jest Paweł Warszawski z klubu LKJ "Gabon" Walewice, który na koniu Hatteria zajmuje 16. pozycję z wynikiem 68,80 pkt. . . . czytaj więcej


3 czerwca 2012 - Liga okręgowa

W dwudziestej dziewiątej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Lechia II Dzierżoniów 3:0, Stal Świdnica - Victoria Świebodzice 2:2, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - LKS Bystrzyca Górna 3:0, MKS Szczawno Zdrój - Grom Witków 2:1, Nysa Kłodzko - Unia Złoty Stok 2:1, Górnik Boguszów-Gorce - Piast Nowa Ruda 1:5, Iskra Jaszkowa Dolna - Biały Orzeł Mieroszów 2:0, Pogoń Pieszyce - Kryształ Stronie Śląskie 3:1.
W tabeli rozgrywek prowadzi Nysa Kłodzko mająca na koncie - 63 punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej lidze: 4. Victoria Świebodzice - 50 punktów, 5. Grom Witków - 48 punktów, 6. Stal Świdnica - 47 punktów, 7. Zjednoczeni Żarów - 44 punkty, 10. LKS Bystrzyca Górna - 36 punktów.


3 czerwca 2012 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dwudziestej dziewiątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Gwarek Wałbrzych 4:3, Granit Roztoka - Skalnik Czarny Bór 5:1, Koliber Uciechów - LKS Bystrzyca Dolna 5:0, Zagłębie Wałbrzych - Rawa Boleścin 0:2, Sudety Dziećmorowice - Zjednoczeni II Żarów 2:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Wenus Nowice 4:2, Czarni Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 2:2, Unia Jaroszów - Górnik II Wałbrzych 1:4.


2 czerwca 2012 - Niemka prowadzi w Pucharze Świata

Rozegrano pierwszy konkurs zaliczany do cyklu Pucharu Świata - CICO3*-W. Po ujeżdżeniu prowadzi Niemka Sandra Auffarth, na koniu Opgun Louvo z wynikiem 36,70 pkt. Drugi jest Szwajcar Felix Vogg (38,10 pkt. karnych), ujeżdżający konia Mavericka McNamara'ę. Z kolei Japończyk Kenki Sato, na koniu Chippieh zajmuje trzecią lokatę.
Reprezentanci Niemiec - Andreas Dibowski i Frank Ostholt w tej stawce zajmują odpowiednio - 6 i 8 m-ce. Polacy: Paweł Spisak, Marcin Michałek i Paweł Warszawski, na razie poza pierwszą dziesiątką rozgrywek, Spisak zajmuje 14 , Michałek 16, a Warszawski 18 pozycję. . . . czytaj więcej


2 czerwca 2012 - Festiwal Reżyserii Filmowej rozpoczęty

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczął się V Festiwal Reżyserii Filmowej. Projekcje filmowe w dniach 2-6 czerwca można obejrzeć w kinie Cinema3d w Galerii Świdnickiej.
Program tegorocznego Festiwalu Reżyserii Filmowej obejmuje pokazy filmów polskich, które biorą udział w konkursie o Grand Prix FRF - "Złotego Dzika", pokazy filmu polskiego i światowego kina lat '90 i wiele innych.
Jubileuszową edycję FRF promuje znakomity aktor Janusz Gajos. Program Festiwalu Reżyserii Filmowej - >>> zobacz


2 czerwca 2012 - "Wieczory Świdnickie"

W niedzielę 10 czerwca w ramach "Wieczorów Świdnickich" w Katedrze Świdnickiej wykonana zostanie "Msza Koronacyjna" C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert poprzedzi wykład O. dr hab. Jacka Kicińskiego CMF: "Między duchem a ciałem. Asceza dzisiaj?"
Wykonawcy: Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej, Chór i Orkiestra ZSM im. St. Moniuszki w Wałbrzychu, Dyr. Małgorzata Sapiecha-Muzioł.
Soliści: Daria Stachowicz - sopran, Agnieszka Pulkowska - alt, Szymon Rudzki - tenor, Stawros Chatzipentidis - bas. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Wstęp wolny.


1 czerwca 2012 - Zawody Strzegom Horse Trials wystartowały

Rozegrano pierwsze konkursy ujeżdżenia w ramach zawodów Strzegom Horse Trials 2012 we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
W konkursie CIC1* w ujeżdżeniu prowadzenie objął Niemiec Dirk Schrade. Zawodnik wygrał konkurencję dosiadając konia Cosima 201 (49,70 punktów karnych), a drugą lokatę zajął dzięki koniu Cisko A (50,60 pkt.).
Na trzeciej pozycji uplasowała się Polka Joanna Zuk na koniu Rabacja, ze stratą 53,70 pkt. karnych. Najwyższe lokaty w konkursie CIC2* po ujeżdżeniu należą do: zawodnika z Niemiec Andreasa Dibowskiego na koniu Songline 2 (1-mce - 41,30 pkt.), Szweda Hannesa Melina na koniu Julio Cesar (2-mce - 43,30 pkt.), a trzeci, z niewielką różnicą w punktach karnych, objął Niemiec Frank Ostholt na koniu Sir Medicott (3-mce - 43,70 pkt.). . . . czytaj więcej


1 czerwca 2012 - Rusza budowa nowej drogi - zmiany w ruchu

Od soboty, 2 czerwca do 16 czerwca zamknięta będzie ulica Hetmańska. W tym czasie będzie funkcjonował objazd ulicami: Parkową, Rotmistrza Pileckiego, drogą przy zespole hurtowni (mapa w załączniku). Zamknięcie ulicy Hetmańskiej ma związek z budową ulicy Kosynierów i przebudową samej ulicy Hetmańskiej.
Ponad 530 tysięcy zł dofinansowania na tę inwestycję Świdnica otrzyma w ramach tzw. schetynówek.
To kolejna inwestycja, na którą miasto z sukcesem pozyskało fundusze z "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych". zakończyć się na jesieni tego roku. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2012 - Dzień Dziecka w świdnickiej "jedynce"

W tym wyjątkowym dla dzieci, ale również dla ich nauczycieli i rodziców dniu, kiedy w szczególny sposób mówi się o szacunku dla godności dziecka, cała społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 1 w twórczy sposób zajęła się odkrywaniem tajemnic Świdnicy.
Uczniowie klas 1 - 3 wysłuchali fascynujących opowieści o bohaterach legend świdnickich: bazyliszkach, gryfach i budowniczych katedry. Ciekawostki i legendy opowiadała dr Renata Madziara, która poprzez wielozmysłowe działania (węch, smak) próbowała zaszczepić dzieciom chęć poznawania historii Świdnicy. Następnie uczniowie dostali do wykonania zadania: bazyliszka (klasy I), kamienice w Rynku (klasy II) oraz wieże: katedralnej i ratuszowej (klasy III). . . . czytaj więcej


1 czerwca 2012 - Konferencja i jubileuszowe spotkanie partnerskie

Od piątku do niedzieli (1-3 czerwca) Świdnicę odwiedzą goście z Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier.
Przedstawiciele siedmiu miast partnerskich przyjadą na konferencję poświęconą inwestycjom miejskim zrealizowanym w ostatnim dziesięcioleciu przy współudziale środków zewnętrznych - szczególnie dotacji unijnych.
Nieprzypadkowo spotkanie to ma miejsce właśnie teraz, gdy na finiszu są prace przy odbudowie wieży ratuszowej. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2012 - Od 26 czerwca tracą ważność wpisy dzieci w paszportach rodziców

Od 26 czerwca br. dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, będą musiały posiadać własny dokument podróży.
Zmiana dotyczy tylko dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 roku. Od sierpnia 2006 roku stosowana jest zasada "jedna osoba, jeden paszport" i nie ma już możliwości wpisania dziecka do paszportu rodzica.
Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego paszportów i dokumentów podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. . . . czytaj więcej


1 czerwca 2012 - 315 - Dzień Dziecka

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami świętowali Dzień Dziecka. Z tej okazji odbyła się Zgadywanka Terenowa.
W Świdnickich parkach przy ulicy Pionierów i Parku Centralnym były stanowiska, przy których uczniowie i wychowawcy rywalizowali w zawodach sportowych i odpowiadali na pytania dotyczące historii naszego miasta, regionu albo zbliżających się Mistrzostw Europy. Wszyscy okazali się zwycięzcami, otrzymali drobne podarunki i pamiątkowe dyplomy, imprezę zakończyła dyskoteka.


1 czerwca 2012 - Radosny Dzień Dziecka - nowy plac zabaw

Kolorowe bujaki, huśtawka, karuzela, łącznie osiem nowych urządzeń od dziś jest już do dyspozycji najmłodszych mieszkańców Pszenna. Dokładnie w ich święto, Dzień Dziecka, władze gminy Świdnica, sponsorzy, sołtys i rada sołecka wsi Pszenno oddali do użytku nowy plac zabaw w Pszennie. Jest to zarazem trzydziesty tego typu obiekt jaki znajduje się w gminie Świdnica.
Inwestycja kosztowała gminę niespełna 40 tysięcy złotych na przełomie dwóch ostatnich lat. Jednak wiele prac zostało wykonanych społecznie przez mieszkańców Pszenna i radę sołecką. Porządkowanie i wyrównanie terenu, posianie trawy to tylko jedne z nielicznych prac jakie należało wykonać przed przystąpieniem do urządzenia nowego placu zabaw - mówią przedstawiciele rady sołeckiej. . . . czytaj więcej


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa