31 lipca 2012 - "Goździk" w muzeum - to trzeba zobaczyć

Dzisiaj w godzinach popołudniowych do Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia w Witoszowie Dolnym dotarł od dawna oczekiwany pojazd. Jest nim samobieżna haubica 2S1 "Goździk", która stanowić będzie ogromną atrakcję muzeum obok oczekiwanych w najbliższym czasie dwóch czołgów. Zdjęcia "Goździka" - >>> zobacz, >>> zobacz
122 mm haubicę samobieżną 2S1 wprowadzono do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1972 roku. Zachodni obserwatorzy po raz pierwszy przekonali się o jej istnieniu w 1974 roku. . . . czytaj więcej


31 lipca 2012 - Uczcijmy 68. rocznicę Powstania Warszawskiego

Godzina W - 1 sierpnia 1944 roku o 17:00 była początkiem Powstania Warszawskiego. Zbliża się 68. rocznica tych wydarzeń. Pamiętajmy o tym. Tak, jak co roku Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego apelują o uczczenie Powstania i jego bohaterskich Żołnierzy.
Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Było ostatnią próbą ocalenia kraju przed zastąpieniem jednej okupacji - niemieckiej przez drugą - sowiecką. Do akcji przystąpiło około 30 tys. żołnierzy AK, z których tylko część była uzbrojona. Miało trwać zaledwie kilka dni. W rzeczywistości jego walki skończyły się po 63 dobach krwawych starć z okupantem. . . . czytaj więcej


31 lipca 2012 - XIX Międzynarodowy Konkurs Fotografii Zestaw 2012

Świdnicki Ośrodek Kultury organizuje XIX Międzynarodowy Konkurs Fotografii Zestaw 2012.
W konkursie mogą brać udział wyłącznie zestawy, cykle prac. Konkurs jest dostępny dla wszystkich fotografujących. Jeden autor może nadesłać do czterech zestawów w każdym dziale. Na odwrocie każdej pracy należy podać kolejno: imię i nazwisko autora, dokładny adres, tytuł działu, numer kolejny zestawu zgodny z dołączoną kartą zgłoszenia, tytuł zestawu, kolejność prac w zestawie lub jego układ graficzny na osobnej kartce. Prace w sztywnych opakowaniach należy przesyłać na adres: Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43, 58-100 Świdnica z dopiskiem: "Zestaw 2012" . . . czytaj więcej


31 lipca 2012 - IV Letnie Wiejskie Igrzyska Sportowe w Pastuchowie

Już w najbliższą sobotę, 4-tego sierpnia o godzinie 10.00 na boisku szkolnym w Pastuchowie odbędzie się turniej sportowy - "IV Letnie Wiejskie Igrzyska Sportowe". W ramach imprezy rozegrane zostaną mecze piłkarskie w dwóch kategoriach wiekowych do 13 lat i od 14 lat, turniej Ringo chłopców do 12 lat oraz dziewcząt I kat. do 10 lat, II kat. od 11 do 13 lat.
Dodatkowo dla wszystkich chętnych organizatorzy przygotowują również wiele gier i zabaw dla wszystkich chętnych. Zapisy na mecze na boisku szkolnym do godz. 10.00 w dniu zawodów. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do Pastuchowa.


31 lipca 2012 - "Słodkie spotkanie w Przystani"

W ubiegłym tygodniu w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbyły się pierwsze Warsztaty z Qchni Artystycznej. Warsztaty prowadzone przez Irenę Czykietę zorganizowane zostały w ramach Europejskiego Roku Seniora. Pani Irena "zaraziła" wszystkich swoją pasją kulinarną, umiejętnie zaangażowała do pracy nie tylko pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu, ale także zaproszonych uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy. Smakowitym i pracochłonnym tematem spotkania były grzybki z ciasta kruchego wypełnionego masą bydyniową w czekoladowej polewie z kolorowymi posypkami.


30 lipca 2012 - Pełcznica znów pogroziła

Intensywne opady deszczu w nocy z soboty na niedzielę spowodowały, że rzeka Pełcznica momentalnie podniosła swój poziom. Tuż przed północą w sobotę do mieszkańców został wysłany SMS z informacją o intensywnych opadach i prośbą o obserwowanie rzeki. W Cierniach Pełcznica bardzo szybko się podniosła, w niektórych miejscach sięgała już niemal poziomu ulicy.
Straż Miejska do godziny 1.30 patrolowała dzielnicę i obserwowała sytuację na rzece, na szczęście woda zaczęła powoli opadać.


30 lipca 2012 - Rzeźbiarze - gośćmi dzieci

Artyści biorący udział w Strzegomskim Plenerze Rzeźby w Granicie, Stanisław Cukier z Zakopanego oraz Grzegorz Niemyjski z Legnicy, byli gośćmi dzieci uczestniczących w wakacyjnych zajęciach w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel".
Rzeźbiarze opowiadali o sztuce i o swojej pracy. Wspólnie z dziećmi określili definicję rzeźby oraz stworzyli listę tworzyw, z których rzeźbę można wykonać. Natomiast głównym punktem spotkania były warsztaty, podczas których artyści wspólnie z dziećmi rzeźbili z plasteliny. Tematem warsztatów były zwierzęta. . . . czytaj więcej


30 lipca 2012 - 65 lat minęło LKS Bystrzyca Górna

Wysokie zwycięstwo odniosła drużyna Gminy Świdnica 8:0 w meczu piłki nożnej - kontra działacze sportowi Bystrzycy Górnej. Spotkanie rozegrano z okazji 65. rocznicy działalności klubu LKS Bystrzyca Górna oraz otwarcia obiektu sportowego.
Przebudowa boiska sportowego wraz z budową szatni sportowej przyboiskowej i miejsc postojowych w miejscowości Bystrzyca Górna kosztowała ponad 768 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie w ramach PROW "Odnowa i Rozwój Wsi" tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


30 lipca 2012 - "Pieski" weekend za nami

Miniony weekend upłynął w Świebodzicach pod znakiem 51. Krajowej Wystawy Psów Rasowych. Organizator czyli Wałbrzyski Oddział Polskiego Związku Kynologicznego, zgromadził na wystawie blisko 750 psów reprezentujących ponad 160 ras z kilku krajów. Odwiedzający halę sportowo-widowiskową przy ulicy Mieszka Starego 6 mogli obejrzeć od malutkich chihuahua po potężne dogi i wilczarze.
Licznie reprezentowane były tzw. pieski ozdobne, do towarzystwa, czyli chociażby yorki, wystrojone w przeróżne kokardki i ubranka.


30 lipca 2012 - Wakacje - więcej niż planowano

Decyzją Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sierpniu tego roku w Pobierowie wypoczywać będzie o 12 dzieci więcej niż planowano. Na bezpłatne kolonie w terminie od 9 do 22 sierpnia wyjadą uczestnicy z gminy Świdnica w wieku od 7 do 16 lat, spełniając określone kryteria.
W tym roku pobyt w Pobierowie zaplanowano dla 15 dzieci z gminy Świdnica, w okresie od 27 lipca do 9 sierpnia. Koszty pobytu pokrywa Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, natomiast koszty przejazdu poniesie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Decyzją Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Beaty Pawłowicz gminie Świdnica przyznano 12 dodatkowych miejsc. . . . czytaj więcej


30 lipca 2012 - Samorządowa przychodnia ma kontrakt

Świebodziczanie, korzystający z usług Miejskiego Ośrodka Zdrowia, mają zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną oraz większość dotychczas działających poradni specjalistycznych.
- Mamy kontrakt, na razie nieznanej wielkości, na poradnie: dermatologiczną, logopedyczną, kardiologiczną, ginekologiczną, chirurgiczną, ortopedyczną, neurologiczną, laryngologiczną, okulistyczną i urologiczną - wylicza Adrian Szewczyk, dyrektor MOZ w Świebodzicach. - Nadal oczywiście prowadzimy poradnie zdrowia psychicznego z poradami psychiatrycznymi i psychologicznymi, oraz poradnię medycyny pracy. . . . czytaj więcej


30 lipca 2012 - Pracowity weekend Stowarzyszenia Miłośników Kolei

W sobotę, 28 lipca na bocznicy Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej od godzin porannych trwały wzmożone prace przy remoncie lokomotywy serii Ls40-4063. Zerwano stare farby w kabinie maszynisty, zdjęto nadbudówkę z przedziału silnikowego. Do prac manewrowych użyto lokomotywy SM03-232.
Przy drezynie WM10-6404 oraz w lokomotywie SM03-232 trwały szeroko zakrojone prace malarskie. W pracach tych oprócz członków SMKJ uczestniczyli także członkowie Mogileńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei. Wkrótce kolejny pracowity weekend.


30 lipca 2012 - Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

W niedzielę, 29 lipca rozegrano pierwszy z dwóch zaplanowanych na te wakacje Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Turniej wzbudził spore zainteresowanie, do zawodów stanęło 16 zespołów męskich, kobiety reprezentowane były przez trzy drużyny. Zdjęcia triumfatorów - >>> zobacz
W turnieju wystąpiły drużyny ze Świdnicy, Wrocławia, Nysy, Kamieńca Ząbkowickiego, Jeleniej Góry, Żarowa, Świebodzic, Sobótki i z Jugowa.
Wśród panów najlepsi okazali się Michał Pękalski i Piotr Orzechowski ze Świdnicy, drugie miejsce zajęli "przyjezdni" z Nysy - Bartłomiej Okoń i Adrian Bocianowski. Na podium stanęli także Świdniczanie - Paweł Orzechowski i Marcin Wójciak, którzy w meczu o trzecie miejsce pokonali Jakuba Zwiecha i Tomasza Barańskiego z Wrocławia. . . . czytaj więcej


29 lipca 2012 - Mistrzostwa Europy Juniorów w Morawie

W dniach 6-9 września na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
6 i 7 września o godzinie 10.00 młodzi zawodnicy rywalizować bedą w ujeżdżaniu. Ósmego września o godzinie 10.00 walczyć będą na crossie po czym ostatniego dnia - 9 września wystartują w skokach. Mistrzostwa Europy Juniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego to kolejna ważna impreza po Pucharze Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego nie licząc wielu zawodów rangi krajowej rozgrywanych w niezwykle prężnym ośrodku jeździeckim w Morawie koło Strzegomia.


28 lipca 2012 - Półkolonie w Fundacji Krzyżowa

Wakacje to dla uczniów czas zasłużonego wypoczynku. Od 13 sierpnia Fundacja Krzyżowa zaprasza na półkolonie dla dzieci i młodzieży, które organizować będzie w trzech turnusach.
W programie znajdą się zajęcia integracyjne, językowe, plastyczne, muzyczne, taneczne a także sportowe: koszykówka i judo. W trakcie półkolonii organizowane będą wycieczki krajoznawczo - turystyczne, oraz liczne konkursy.
Półkolonie zorganizowane zostaną w terminach: 13-17 sierpnia, 20-24 sierpnia i 27-31 sierpnia. . . . czytaj więcej


28 lipca 2012 - Wakacyjne Pogotowie Pontonowe, czyli Telefon Zaufania dla Młodzieży

Ruszyła siódma już edycja Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego, czyli Telefonu Zaufania dla Młodzieży, pod którym przez całe wakacje wolontariusze będą odpowiadali na pytania młodych ludzi związane z dojrzewaniem, zdrowiem, seksualnością i antykoncepcją. Pytania można zadawać codziennie przez lipiec i sierpień, wysyłając sms-y lub dzwoniąc w godzinach od 19.00 do 21.00. Wakacyjne Pogotowie Pontonowe. Telefoniczna pomoc edukatorów seksualnych dla młodzieży pod numerem komórkowym 507 832 741 od 1 lipca do 31 sierpnia codziennie w godzinach 19 - 21.
Wakacyjny Telefon Zaufania, w którym młodzi ludzie mogą uzyskać informacje z zakresu edukacji seksualnej, jest bardzo ważną inicjatywą, która co roku cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży. . . . czytaj więcej


27 lipca 2012 - Startujemy w konkursie "Modernizacja Roku" 2011"

Zrewitalizowany budynek, w którym mieści się Centrum Rehabilitacji Społecznej w Świebodzicach, nominowany jest w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku" 2011, organizowanym pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury.
W konkursie nagradzane i wyróżniane są najciekawsze dokonania w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji obiektów. Najwyższy laur - statuetka i Tytuł "Modernizacja Roku" jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów modernizacji w całym kraju. Świebodzice zgłosiły budynek CRS, który z zapuszczonej, zrujnowanej willi przemienił się w piękny, funkcjonalny, ale zachowujący dawny charakter, budynek użyteczności publicznej. . . . czytaj więcej


27 lipca 2012 - Sportowe otwarcie w Bystrzycy Górnej

Już jutro, 28 lipca, meczem piłki nożnej - działacze sportowi Bystrzycy Górnej kontra Urząd Gminy Świdnica uczczą 65-lecie działalności klubu LKS Bystrzyca Górna oraz otwarcie obiektu sportowego. Przebudowa boiska sportowego wraz z budową szatni sportowej przyboiskowej i miejsc postojowych w miejscowości Bystrzyca Górna kosztowała 768,7 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie w ramach PROW "Odnowa i Rozwój Wsi" 404,2 tysięcy złotych.
W 2011 r. dolnośląskie samorządy otrzymały 51 milionów złotych - dzięki projektowi "Odnowa i rozwój wsi" realizowanemu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. W 2011 roku Gmina Świdnica otrzymała dofinansowanie na realizację dwóch projektów: w Bystrzycy Górnej i Grodziszczu na łączną kwotę dotacji ponad 814 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


27 lipca 2012 - Półkolonie w MDK-u dobiegły końca

Wszyscy uczestnicy tegorocznych półkolonii letnich w Miejskim Domu Kultury zgodnie podkreślają, że zajęcia były "super" i szkoda, że już się zakończyły.
W czwartek, 26 lipca, dzieci odwiedzili burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Kwadransem.
Rozdali dzieciakom cukierki, a najmłodszym dodatkowo kolorowe książki. - Dobrze się bawiliście? - pytał burmistrz, na co usłyszał chóralne i wesołe "Taaaaaak!". . . . czytaj więcej


27 lipca 2012 - XXV Dni Fotografii 2012

Świdnicki Ośrodek Kultury przygotowuje program jubileuszowych XXV Dni Fotografii, które odbędą się w dniach 14-16 września 2012 roku.
Kierownictwo programowe święta fotografii w Świdnicy objęła w tym roku Irena Dębosz - fotograf i organizator wystaw fotograficznych, która jako jedyna zgłosiła się do konkursu na kierownictwo artystyczne i przedstawiła propozycję realizacji imprezy.
Tegoroczna edycja będzie się skupiać wokół Galerii 44 - miejsca na co dzień żyjącego fotografią i współorganizatora imprezy. . . . czytaj więcej


27 lipca 2012 - Piknik imieninowy ze Strzegomskim Centrum Kultury

Strzegomskie Centrum Kultury zaproponowało mieszkańcom Strzegomia nowy rodzaj imprezy plenerowej - piknik imieninowy. W upalne popołudnie 26 lipca wszystkie Panie Anny mogły wspólnie świętować imieniny wraz ze swoimi gośćmi w przepięknej scenerii Strzegomskich Plantów.
W ten sposób uhonorowano panie noszące to popularne imię oraz uczczono Księżną Annę, która w 1242 roku. nadała prawa miejskie miastu Strzegom. Zebranych przywitała dyrektor SCK Bożena-Bojanowska Czuk wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Kalinowskim, którzy w krótkich słowach przedstawili etymologię imienia Anna oraz podali dane statystyczne, z których wynika, że jest to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. . . . czytaj więcej


26 lipca 2012 - Odwołanie od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia

Powiat świdnicki wsparł działania zakładów opieki zdrowotnej, które odwołały się od decyzji Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu o nie zakontraktowaniu wybranych świadczeń zdrowotnych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub zabiegają o rozpisanie dodatkowych konkursów w tym zakresie - kierując stosowne wystąpienia do Pani Wioletty Niemiec Dyrektora Oddziału.
Chodzi przede wszystkim o brak kontraktu na lata 2012 -2015 w zakresie tak popularnych i podstawowych specjalności jak:
- ginekologia, położnictwo i otolaryngologia w Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej . . . czytaj więcej


26 lipca 2012 - W drodze do Maldegem

Od 2010 roku młodzież z gminy Świdnica aktywnie uczestniczy w wymianie partnerskiej, spotykając się ze swoimi rówieśnikami z Belgii, Niemiec, Holandii i Włoch. W najbliższy weekend, w belgijskim mieście Maldegem odbędzie się kolejne spotkanie organizacji młodzieżowych. Wyjazd ten będzie już czwartym z kolei.
Oficjalnie przypieczętowane partnerstwo z Maldegem, po stronie belgijskiej miało miejsce w maju tego roku. Na zaproszenie gospodarzy odpowiedzieli m.in. radni oraz mieszkańcy gminy. . . . czytaj więcej


26 lipca 2012 - A mury rosną, rosną...

Trwa rewitalizacja fragmentu murów obronnych przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od strony wewnętrznej na budowli stanęły już rusztowania, a niebawem ekipy zabiorą się za główną, frontową część naszego bezcennego zabytku.
Inwestycja realizowana jest przy udziale wsparcia unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Najlepiej zachowany odcinek murów w mieście będzie odrestaurowany i udostępniony jako atrakcja turystyczna. . . . czytaj więcej


26 lipca 2012 - Trening systemu ostrzegania

1 sierpnia tego roku, o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony trening systemu ostrzegania i alarmowania na terenie województwa dolnośląskiego.
W ramach ćwiczeń uruchomiony zostanie akustyczny system alarmowy.
Ćwiczenia systemu ostrzegania połączone zostaną z oddaniem hołdu poległym w Powstaniu Warszawskim, którego rocznicę wybuchu będziemy właśnie obchodzić 1 sierpnia.


26 lipca 2012 - Cztery łapy rządzą w weekend

Blisko 750 psów z całej Europy będzie można obejrzeć podczas zbliżającego się weekendu w Świebodzicach. Od soboty do niedzieli (28-29 lipca) odbywać się tu będzie 51. Krajowa Wystawa Psów Rasowych, której organizatorem jest wałbrzyski oddział Polskiego Związku Kynologicznego. Wydarzeniu honorowo patronuje burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Organizatorzy zgromadzili rekordową liczbę psich piękności.
- Udało nam się zgromadzić prawie 750 psów, w ponad 160 rasach, z 7 krajów, od dalekiej Skandynawii po słoneczne Włochy - wylicza Monika Nowak, komisarz wystawy. . . . czytaj więcej


26 lipca 2012 - 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Tegoroczny 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach 1-9 września.
Koncerty gościć będą w kościołach i innych reprezentacyjnych obiektach Dolnego Śląska. Artyści Festiwalu Wratislavia Cantans zagrają we Wrocławiu, Bardzie, Bielawa, Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jelczu-Laskowice, Oławie, Szczawnie Zdroju, Wałbrzychu, Zgorzelcu oraz w Świdnicy.
Słowo niewypowiedziane Gallicantus to tytuł koncertu, który odbędzie się w piątek, 7 września w Świdnickiej Katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. . . . czytaj więcej


26 lipca 2012 - Wielki konkurs fotograficzny ŚOSiR

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji ogłosił wielki konkurs fotograficzny "Sportowa Świdnica ‘2012". Do konkursu można zgłaszać prace fotograficzne pokazujące formy aktywnego wypoczynku i rekreacji oraz zdjęcia ilustrujące wydarzenia sportowe. Sam konkurs składa się z dwóch niezależnych od siebie części tematycznych
- "Rekreacja ‘2012" - konkurs, w którym udział mogą wziąć autorzy zdjęć, przedstawiających różne formy aktywnego wypoczynku i rekreacji, np. podczas wakacji lub codziennego wypoczynku . . . czytaj więcej


26 lipca 2012 - Po raz drugi ratowali mogiły

Gimnazjaliści z Pszenna już po raz drugi wzięli udział w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", organizowanej przez Telewizję Wrocław pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Grupa uczniów - harcerzy wyjechała porządkować polski cmentarz w Mikulińce (obwód Tarnopolski). W tej samej miejscowości co w roku ubiegłym. Na miejscu grupę powitał nowy proboszcz parafii w Mikulińcach.
Po dotarciu na cmentarz harcerzy zastał smutny widok - mimo ogromu prac podjętych w zeszłym roku, cała nekropolia znów zarośnięta była krzakami, drzewami i wysoką trawą. . . . czytaj więcej


25 lipca 2012 - Potomek genialnego poligloty w rodzinnym mieście przodka

Kilkanaście dni temu gościem burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza był Eckhard Hoffmann, potomek genialnego poligloty urodzonego w Świebodzicach - Emila Krebsa. Eckhard Hoffmann urodził się w 1940 roku w Opoczce koło Świdnicy, czyli w miejscowości, do której ze Świebodzic przeprowadzili się rodzice z nastoletnim Emilem Krebsem.
Dom w Opoczce stał się jak widać prawdziwą opoką dla rodziny Krebsów, skoro opuścili go dopiero po II wojnie światowej, w 1946 roku. Eckhard Hoffmann poszukiwał w Świebodzicach informacji o sławnym przodku, o którym zresztą napisał książkę. Znalazł się w niej imponujący materiał dotyczący geniusza językowego ze Świebodzic. . . . czytaj więcej


25 lipca 2012 - Bitwa pod Burkatowem

Po 250 latach od bitwy pod Burkatowem znów można było słyszeć huk armat i poczuć zapach prochu. Tym razem była to jedynie rekonstrukcja wydarzeń jakie zapisały się na kartach historii. W sobotę, 21 lipca 2012 roku minęła okrągła rocznica wojennych zmagań pod pod Burkatowem i Lutomią.
Aby przybliżyć to wydarzenie szef świdnickiego regimentu Alt Kreytzen Krzysztof Czarnecki wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi podjęli się odtworzenia tych wydarzeń na boisku sportowym w Burkatowie. . . . czytaj więcej


25 lipca 2012 - Remontują szkoły

Po mimo wakacji powiatowe placówki oświatowe tętnią życiem. W ramach projektu "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej" trwają prace w Zespole Szkół Mechanicznych. Niedawno, w wyniku przetargu, wyłoniony został wykonawca do realizacji kolejnego, trzeciego etapu termomodernizacją obiektów.
Prace zakończyć się mają w październiku tego roku. Ostatni IV etap inwestycji przy świdnickim "Mechaniku" realizowany będzie w 2013 roku. . . . czytaj więcej


25 lipca 2012 - V "Jubileuszowy" Świdnicki Zlot Caravaningowy

Już w dniach od 4 do 11 sierpnia na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się V "Jubileuszowy" Świdnicki Zlot Caravaningowy.
Impreza ta na trwałe zapisała się już w kalendarzu Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu, która w 2014 roku będzie obchodzić 50-lecie istnienia.
- Caravaning jest od lat coraz popularniejszą formą turystyki i wypoczynku. Jej wielką zaletą jest mobilność i brak ograniczeń związanych z koniecznością przebywania w jednym tylko miejscu. . . . czytaj więcej


25 lipca 2012 - Koncert Organowy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych

27 lipca o godzinie 19.00 w Świdnickiej Katedrze odbędzie się ostatni Koncert Organowy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych.
Na organach zagra świdnicki organista i organmistrz, wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego, absolwent Akademii Muzycznych w Warszawie, Stuttgarcie i Genewie - Maciej Bator natomiast jako solista wystąpi mieszkający w Genewie znakomity baryton Hubert Niewiadomski, który poza śpiewem zajmuje się fizyką i informatyką w CERNie.
Szczegółowy program koncertu: . . . czytaj więcej


24 lipca 2012 - Poleć wrocławskie lotnisko

Port Lotniczy Wrocław ubiega się o tytuł "Lotniska Przyjaznego Pasażerowi" w prestiżowym plebiscycie portalu Pasazer.com. O zwycięstwie zadecydują głosy podróżnych, którzy ocenią polskie lotniska pod względem jakości obsługi, wyglądu terminali czy komfortu dojazdu do lotniska. Jak w tej edycji wypadnie wrocławskie lotnisko?
"Lotnisko Przyjazne Pasażerowi" to plebiscyt organizowany przez branżowy portal Pasazer.com. Udział w nim biorą wszystkie polskie porty lotnicze. Wrocławskie lotnisko już po raz drugi znajdzie się w gronie kandydatów do tego prestiżowego tytułu. . . . czytaj więcej


24 lipca 2012 - Przeciw zmianom w systemie ratownictwa medycznego

Powiat świdnicki stanowczo sprzeciwia się procedurze przeprowadzenia przez Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia konkursu ofert na świadczenie usług ratownictwa medycznego na rok 2013 i lata kolejne.
Uważamy, że nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której najważniejszym kryterium byłaby proponowana cena świadczonych usług. W tym kontekście publiczne jednostki nie są w stanie w jakikolwiek sposób konkurować z dużymi, sieciowymi podmiotami prywatnymi - mówi Alicja Synowska Wicestarosta Świdnicki.
Przez ostatnie lata jednostki ratownictwa medycznego dostosowywały swoją działalność, sprzęt i kadrę do jak najlepszego świadczenia usług dla lokalnej społeczności. . . . czytaj więcej


24 lipca 2012 - Imieniny Anny na strzegomskich plantach

W związku z obchodami 770-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na imieninowy piknik wszystkie panie o imieniu Anna. Solenizantką honorową będzie Księżna Anna, która w 1242 roku nadała prawa miejskie Strzegomiowi. Miejscem imieninowego spotkania będzie park przy ulicy Krótkiej, gdzie stoi pomnik władczyni.
Rozpoczęcie planowane jest 26 lipca o godzinie 17:00. W razie niepogody, impreza odbędzie się w Strzegomskim Centrum Kultury przy ulicy Paderewskiego 36 o godzinie 18:00. Na imieninowy festyn zapraszamy wszystkie Anny z rodzinami i przyjaciółmi. . . . czytaj więcej


24 lipca 2012 - Zrób zdjęcie i pojedź do Brukseli

Wyjazd dla dwóch osób do Brukseli i nowoczesny sprzęt fotograficzny można wygrać w konkursie fotograficznym "Europa w moim regionie" organizowanym przez Komisję Europejską na jej profilu na Facebooku. Celem konkursu jest pokazanie i rozpropagowanie ciekawych projektów realizowanych ze środków unijnych. Konkurs składa się z dwóch kategorii: "Mój projekt" i "Naoczny świadek".
Pierwsza skierowana jest do organizacji, które skorzystały z unijnych funduszy regionalnych (tj. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności), w drugiej wystartować może każdy mieszkaniec Unii Europejskiej, którzy dostrzeże i przedstawi na zdjęciu dowolny projekt współfinansowany ze środków unijnych. . . . czytaj więcej


24 lipca 2012 - Kości mamuta w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Żarowska Izba Historyczna wzbogaciła swoje zbiory o niecodzienne znalezisko, jakim jest zespół kości mamuta sprzed ponad 20 tysięcy lat odkryty w 2005 roku w starej żwirowni w pobliżu miejscowości Kruków, gm. Żarów. O znalezisku tym pisaliśmy już w styczniu br. prezentując obszerniej aktualny stan badań oraz dokumentację rysunkowo-fotograficzną (artykuł). Dzięki umowie zawartej pomiędzy Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a Żarowską Izbą Historyczną działającą w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu Żarów, ten unikalny pod względem liczebności nagromadzonych kości zespół szczątków mamuta podziwiać będzie można już niebawem na wystawie w Żarowskiej Izbie Historycznej, przy ulicy Armii Krajowej 40. . . . czytaj więcej


24 lipca 2012 - Grodziszcze najlepsze w siatkówce

II otwarty turniej piłki siatkowej - Grodziszcze 2012 zakończył się zwycięstwem drużyny gospodarzy. Łącznie o główne trofeum - Puchar dyrektora GOKSiRu walczyło 10 drużyn.
Główną ideą turnieju była wspólna zabawa i popularyzacja siatkówki. Podczas ostatnich rozgrywek Ligi Światowej polscy siatkarze ambitnie kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa, pokonując swoich rywali w pięknym stylu. Grupa młodzieży z Grodziszcza zmierzyła się z mocnymi przeciwnikami, ale ostatecznie pokonała rywali we wszystkich prowadzonych rozgrywkach piłki siatkowej - mówi Justyna Sara-Hryncyszyn, współorganizator turnieju. . . . czytaj więcej


23 lipca 2012 - "Młody Śląsk" na obozie w Świdnicy

Piłkarze Młodego Śląska przygotowują się do nowego sezonu w Świdnicy. Podczas dziewięciodniowego zgrupowania odbywają nawet po trzy treningi dziennie.
Dzień brązowych medalistów Młodej Ekstraklasy zaczyna się już o godzinie ósmej, kiedy wszyscy spotykają się na śniadaniu. Cały zespół zajęcia na boisku rozpoczyna o godzinie 10.00.
Na 14.00 zaplanowany jest obiad, a po nim kilkadziesiąt minut wyciszenia i odpoczynku. O 16.30 piłkarze mają zajęcia teoretyczne, na których najczęściej omawiane są zagadnienia taktyczne. . . . czytaj więcej


23 lipca 2012 - Świdnickie baseny znowu czynne

Dzisiaj, 23 lipca po przeprowadzonych gruntownie badaniach wody zleconych przez Inspekcję Sanitarną basen letni Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji został ponownie udostępniony mieszkańcom miasta.
W wyniku kontroli woda we wszystkich nieckach basenowych została całkowicie wymieniona.
Kompleks basenów przy ulicy Śląskiej czynny jest codziennie w godzinach 10.00 do 18.00


23 lipca 2012 - Kto otrzyma nagrodę w dziedzinie kultury?

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. O tym, kto w tym roku otrzyma nagrodę, dowiemy się najpóźniej do końca października.
Z wnioskiem o przyznanie nagrody mogą wystąpić m. in. jednostki kultury i oświaty, stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, czy Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Powinien on zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres, informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie. . . . czytaj więcej


23 lipca 2012 - "Król Skateparku"

Do historii przeszły mistrzostwa Skateparku Świdnica. W sobotnie popołudnie 21 lipca do rywalizacji o miano "króla Skateparku" stanęło 40 deskorolkarzy i rolkarzy ze Świdnicy i Dolnego Śląska.
W deskorolkach niezawodny jak zwykle w obu konkurencjach: Jam i Best Trick okazał się Przemysław Matejko ze Świdnicy.
W rolkach przeprowadzono jedynie konkurencję Jam, w której zwyciężył Erwin Warliński z Lubina, na drugiej pozycji uplasował się Marcin Chodór ze Świdnicy. . . . czytaj więcej


22 lipca 2012 - X Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu - zakończone

Niedaleko od Świdnicy, w Jugowicach odbyły się w dniach 21-22 lipca X Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu. We wspaniale zorganizowanej imprezie uczestniczyło także wielu mieszkańców ziemi świdnickiej.
Oprócz zawodów drezynowych każdy kto zechciał poznać smak jazdy drezyną miał do swojej dyspozycji różne rodzaje togo pojazdu szynowego od napędzanych silnikiem po napędzane siłą mięśni. Chętni mogli uczestniczyli w zabawach, koncertach pokazach indiańskich a także przejażdżkach konnych. Podczas dwu dni imprezy przez miejsce zawodów, pięknie zachowaną bocznicę kolejową w Jugowicach przewinęło się wieleset osób. . . . czytaj więcej


22 lipca 2012 - Świdnicka Wakacyjna Liga Piłki Nożnej

Rozgrywki Świdnickiej Wakacyjnej Ligi Piłki Nożnej dobiegły półmetka. Zdjęcia zespołów występujących w rywalizacji - >>> zobacz
Wyniki 4. kolejki spotkań - Jak Się To Kopie - Uwolnić Orkę 4:2, FC Pogorzała - FC Adidas 3:5, Ostatnia Drużyna - FC Świdnica 5:0 (walkower), Lekko Spoceni - LA Furia Roja 3:10, Ciasne Wieśki - FC Amelinum 9:1.
Wyniki 5. kolejki: FC Amelinum - FC Świdnica 1:3, LA Furia Roja - Ciasne Wieśki 4:5, Uwolnić Orkę - Lekko Spoceni 0:6, FC Adidas - Jak Się To Kopie 2:3, Ostatnia Drużyna - FC Pogorzała 8:0. . . . czytaj więcej


22 lipca 2012 - Informacja dla osób niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy informuje, że 29 maja 2012 roku zmieniło się Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać o dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza - przewodnika, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia wysokość dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza - przewodnika nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia, a dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych ze środków Funduszu. . . . czytaj więcej


21 lipca 2012 - Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Tradycyjnie, jak w każde wakacje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy zaprasza na Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Odbędzie się on w niedzielę 29 lipca na terenie kompleksu sportowego przy ulicy Śląskiej 35 w Świdnicy. Zawody mają formułę "open" z podziałem na mężczyzn i kobiety. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00, zapisy od godziny 9.30 w dniu zawodów.
Dla zwycięzców organizator przygotował pamiątkowe puchary, medale oraz nagrody rzeczowe, a dla wszystkich uczestników świetną zabawę i wodę dla ochłody. Kolejny turniej odbędzie się 26 sierpnia.


21 lipca 2012 - Czytelniczka - pisze

Poszukiwany jest nowy dom dla 5-6 miesięcznego psa, prawdopodobnie ogara polskiego. Wyrzucony został z samochodu, blisko dwa tygodnie tułał się po lesie. Tymczasowo przebywa w Jaworzynie Śląskiej i czeka na nowy dom. To bardzo kochany, przyjaźnie nastawiony do otoczenia piesek - >>> zobacz. Uwielbia się bawić i biegać. Radośnie podchodzi do dzieci i każdego, kto tylko chce go pogłaskać.
Piesek potrzebuje właściciela, który zapewni mu odpowiednie warunki. Kontakt pod numerem telefonu: 723 536 222.


20 lipca 2012 - Kierowcy znowu zapłacą

Aby zwiększyć wpływy do budżetu miasta, kolejny raz Strefa Płatnego Parkowania powiększona zostaje przez rządzących Świdnicą o kolejne ulice. Jak zawsze kiedy władza zagląda do kieszeni mieszkańców miasta, bo ci w wiekszości są użytkownikami strefy, pada zawsze ten sam argument, a jest nim ponoć - dbałość o ład i porządek oraz bezpieczeństwo (zakup radaru).
Ciekawe czy kierowcy, a jest ich w mieście kilka tysięcy, zapamiętają jak są przez swoich włodarzy traktowani i przy najbliższych wyborach "zapłacą za to swoim głosem".
Od 1 sierpnia Strefa Płatnego Parkowania powiekszona została o nowe ulice: . . . czytaj więcej


20 lipca 2012 - Dwie kolejne firmy zainwestują w Podstrefie Świebodzice

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park", przy udziale Gminy Świebodzice, rozstrzygnęła właśnie dwa przetargi na sprzedaż działek w Podstrefie Świebodzice. Nabywcami terenów zostały firmy Vasco Tech oraz Segepo-Refa.
Oba podmioty to firmy lokalne, świebodzickie. Vasco Tech zamierza uruchomić w podstrefie produkcję komponentów do przemysłu spożywczego. Segepo-Refa to firma z wieloletnimi tradycjami, produkująca komponenty dla m. in. przemysłu motoryzacyjnego, elektrycznego. . . . czytaj więcej


20 lipca 2012 - Basen nieczynny

Ze względu na rozszerzone badania wody, zalecone przez Sanepid - po wymianie wody w nieckach basenowych, basen letni Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy nieczynny będzie w sobotę.
Po otrzymaniu pozytywnych wyników, kąpielisko zostanie otwarte już w niedzielę, 22 lipca lub w poniedziałek, 23 lipca. O sytuacji informować będziemy na bieżąco. Przepraszamy za utrudnienia.


20 lipca 2012 - 250 Rocznica Bitwy pod Burkatowem

W sobotę 21 lipca 2012 roku mija 250 lat od Bitwy pod Burkatowem i Lutomią. Aby przybliżyć historię tego wydarzenia, w Burkatowie odbędzie się wykład, wystawa znalezionych eksponatów oraz prezentacja grup rekonstrukcyjnych.
19 lipca o godzinie 19.00 - wykład na temat bitwy i wystawa eksponatów w remizie OSP Burkatów. Wykład poprowadzi szef świdnickiego regimentu Alt Kreytzen - Krzysztof Czarnecki.
21 lipca o godzinie 17.00 - inscenizacja bitwy z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Niemiec i Polski. Opis bitwy - >>> przeczytaj


20 lipca 2012 - Remonty dróg zniszczonych przez powodzie trwają

Wczoraj dokonano przeglądu postępu prac remontowych na drogach powiatowych. Obecnie remontowany jest odcinek drogi 2879 D Mysłaków - Wiry - granica powiatu. Zakres wykonywanych robót obejmie naprawę uszkodzonego korpusu drogowego, poboczy oraz rowów.
Koszt realizowanej inwestycji to prawie 665 tysięcy złotych. Kolejny remontowany odcinek to 3,040 km Sady - skrzyżowanie z drogą nr 1994.
Wymieniana jest nawierzchnia bitumiczna oraz remontowane są pobocza i rowy. Kolejna inwestycja drogowa w Gminie Marcinowice obejmuje remont drogi powiatowej nr 1990 D Tąpadła - granica powiatu. . . . czytaj więcej


20 lipca 2012 - Maluchy przywita nowa elewacja

Rozpoczął się remont w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Świebodzicach. Budynek będzie miał nową elewację, zostanie także ocieplony.
Koszt modernizacji obiektu to około 250 tysięcy złotych.
W przyszłości planowana jest także termomodernizacja budynku przylegającego do obiektu głównego przedszkola.


20 lipca 2012 - Zrób zdjęcie i pojedź do Brukseli

Wyjazd dla dwóch osób do Brukseli i nowoczesny sprzęt fotograficzny można wygrać w konkursie fotograficznym "Europa w moim regionie" organizowanym przez Komisję Europejską na jej profilu na Facebooku. Celem konkursu jest pokazanie i rozpropagowanie ciekawych projektów realizowanych ze środków unijnych. Konkurs składa się z dwóch kategorii: "Mój projekt" i "Naoczny świadek".
Pierwsza skierowana jest do organizacji, które skorzystały z unijnych funduszy regionalnych (tj. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności), w drugiej wystartować może każdy mieszkaniec Unii Europejskiej, którzy dostrzeże i przedstawi na zdjęciu dowolny projekt współfinansowany ze środków unijnych. . . . czytaj więcej


20 lipca 2012 - Wakacyjne Pogotowie Pontonowe, czyli Telefon Zaufania dla Młodzieży

Ruszyła siódma już edycja Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego, czyli Telefonu Zaufania dla Młodzieży, pod którym przez całe wakacje wolontariusze będą odpowiadali na pytania młodych ludzi związane z dojrzewaniem, zdrowiem, seksualnością i antykoncepcją. Pytania można zadawać codziennie przez lipiec i sierpień, wysyłając sms-y lub dzwoniąc w godzinach od 19.00 do 21.00. Wakacyjne Pogotowie Pontonowe. Telefoniczna pomoc edukatorów seksualnych dla młodzieży pod numerem komórkowym 507 832 741 od 1 lipca do 31 sierpnia codziennie w godzina 19 - 21.
Wakacyjny Telefon Zaufania, w którym młodzi ludzie mogą uzyskać informacje z zakresu edukacji seksualnej, jest bardzo ważną inicjatywą, która co roku cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży. . . . czytaj więcej


19 lipca 2012 - Potrzebna pomoc

W niedzielę, 15 lipca w wyniku pożaru budynku mieszkalnego w Witoszowie Dolnym nr 64, ucierpiały dwie rodziny.
Budynek wymaga gruntownego remontu i nie nadaje się do zamieszkania. W związku z powyższym zwracamy się z apelem do firm budowlanych, instytucji i osób prywatnych o udzielenie wsparcia poszkodowanym.
Mogą być to materiały budowlane, środki czystości oraz przybory szkolne, bowiem wśród osób które ucierpiały jest troje dzieci, w wieku 9 i 12 lat. . . . czytaj więcej


19 lipca 2012 - Rusza konkurs "Debiut gospodarczy"

Ponownie otwiera się szansa dla debiutujących przedsiębiorców. Po rocznej przerwie rusza konkurs "Debiut gospodarczy" promujący przedsiębiorczość i młodych ludzi z ciekawym pomysłem na otwarcie własnej działalności gospodarczej.
W tym roku łączna pula nagród to 60 tysięcy złotych. Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miejskim do 14 września. Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które w dniu przystępowania do konkursu: ukończyły 18 lat, a nie przekroczyły 30 roku życia, . . . czytaj więcej


19 lipca 2012 - Świdnicka Aleja Gwiazd Sportu

Jeszcze w tym roku pierwsi wybitni sportowcy rodem ze Świdnicy i powiatu świdnickiego zostaną upamiętnieni w Alei Gwiazd Sportu.
Powstanie ona na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
- Rok 2012 jest szczególny. To rok olimpijski. Wielkie święto sportowców z całego świata. Z naszą inicjatywą chcemy się w nie wpisać. Ziemia świdnicka wydała wielu wspaniałych sportowców, którzy uzyskiwali znakomite wyniki nie tylko na arenie krajowej, ale i międzynarodowej. Wpadliśmy na pomysł, że powinni oni zostać uhonorowani. . . . czytaj więcej


19 lipca 2012 - Koncert poezji śpiewanej

28 lipca zapraszamy do Krainy Łagodności w "Ślężańskim Młynie". W pięknej scenerii i niesamowitym klimacie ukoimy Państwa wspaniałą muzyką, tekstami oraz delikatnymi potrawami.
Głównym punktem imprezy jest koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Tomasza Sochackiego (wokal) oraz Grzegorza Wierzby (piano).
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.30 - Ślężański Młyn - Szczepanów 30. Szczegóły >>> zobacz


18 lipca 2012 - W sztafecie po piątą certyfikację

Lotnisko, nowa szkoła w Cierniach, park i Centrum Rehabilitacji Społecznej - te inwestycje w Świebodzicach wywarły największe wrażenie na audytorze Biura Konkursowego "Gmina Fair Play". Dr Ryszard Pęczak wizytował gminę w ramach II etapu konkursu. Już po raz piąty ubiegamy się o Certyfikowaną Lokalizację Inwestycji.
Audyt bezpośredni odbył się we wtorek, 17 lipca. Audytor rozmawiał z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, szefami wydziałów urzędu, przeglądał dokumenty i obejrzał najważniejsze inwestycje w mieście. . . . czytaj więcej


18 lipca 2012 - "Zielone Świetlice"

Zakończyły się dwutygodniowe wakacje dla dzieci i młodzieży w ramach "zielonych świetlic". Taka forma letniego wypoczynku od kilku lat z powodzeniem organizowana jest na bazie świetlic środowiskowych, prowadzonych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
To atrakcyjna alternatywa zdrowego i bezpiecznego wypoczynku w miejscu zamieszkania. Wiemy, że wyjazdy na kolonie czy na wczasy z rodzicami to spory wydatek w budżecie każdej rodziny. Stąd też każdego roku oferta GOPS w Świdnicy w postaci "zielonych świetlic" cieszy się ogromną popularnością. Każdy uczestnik przez 2 tygodnie miał zapewnione moc atrakcji: zajęcia plastyczne, sportowe, wyjazdy do aquaparku, wycieczki rowerowe, do multikina czy na basen - mówi E. Burdek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. . . . czytaj więcej


18 lipca 2012 - Agro Corn będzie budować silosy

Gdańska spółka Agro Corn, która dwa lata temu kupiła teren w Świebodzicach, w przyszłym roku zamierza rozpocząć budowę bazy magazynowej. Na blisko 2,5 hektarach gruntu przy ulicy Przemysłowej, sąsiadujących z Podstrefą Świebodzice WSSE "Invest-Park", spółka z branży rolnej będzie budować silosy, suszarnie i linie do osuszania zboża.
- Jesteśmy po odwiertach geodezyjnych, które były konieczne by sprawdzić grunt, obecnie przygotowujemy procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Budowa powinna się rozpocząć z początkiem 2013 roku - zapowiada prezes firmy, Tomasz Barnowski. . . . czytaj więcej


18 lipca 2012 - "Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych"

W piątek, 20 lipca o godzinie 19.00 w Katedrze Świdnickiej wystąpi gość specjalny: organistka z Moskwy - Yulia Draginda oraz wspaniała wrocławska mezzosopranistka Marcjanna Myrlak.
Yulia Draginda jest Rosjanką, ale świetnie mówi po polsku. Marcjanna Myrlak to jedna z najlepszych mezzosopranistek młodego pokolenia. O tym jak wielkie wrażenie robi głos Marcjanny i gra Yulii będą Państwo mogli przekonać się w najbliższą sobotę. "Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych" to seria koncertów w kościele Ojców Paulinów we Wrocławiu oraz w Katedrze Świdnickiej. . . . czytaj więcej


18 lipca 2012 - Mistrzostwa Świdnicy - deskorolka i rolka

W sobotę, 21 lipca w Skateparku odbędą się Mistrzostwa Świdnicy - deskorolka i rolka. W programie imprezy - konkurs skate of game, best trick, jazda dowolna jam.
Uczestnicy konkursów otrzymają nagrody rzeczowe.
Zapraszamy wszystkich chetnych już od godziny 16.00 w okolicy Zalewu Witoszówki przy ulicy Polna Droga.


17 lipca 2012 - 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Tegoroczny 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach 1-9 września.
Koncerty gościć będą w kościołach i innych reprezentacyjnych obiektach Dolnego Śląska. Artyści Festiwalu Wratislavia Cantans zagrają we Wrocławiu, Bardzie, Bielawa, Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jelczu-Laskowice, Oławie, Szczawnie Zdroju, Wałbrzychu, Zgorzelcu oraz w Świdnicy.
Słowo niewypowiedziane Gallicantus to tytuł koncertu, który odbędzie się w piątek, 7 września w Świdnickiej Katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. . . . czytaj więcej


17 lipca 2012 - Siatkarki MKS Świdnica w II lidze

Siatkarki MKS Świdnica w nadchodzącym sezonie 2012/2013 będą występować nadal w II lidze. - Mimo, iż mamy obecnie przerwę w zajęciach i treningach, cały czas monitorowaliśmy kwestię naszej dalszej gry w II lidze.
Wycofało się z niej kilka zespołów, między innymi Bronowianka Kraków, która wywalczyła prawo gry w II lidze w barażach. Zarząd klubu podjął jednak decyzję, że nie przystąpi do rozgrywek i jako klub, który ma zająć ich miejsce, wskazał MKS Świdnica. . . . czytaj więcej


17 lipca 2012 - Finał akcji scalania gruntów

16 lipca w budynku Starostwa Powiatowego miało miejsce przekazanie placu budowy pod końcową inwestycję zakończonej właśnie akcji scalania gruntów we wsi Milikowice. W ramach inwestycji zostanie wykonanych przeszło 10,5 kilometra dróg gminnych oraz liczne nasadzenia drzew.
Akcja scalania gruntów, przeprowadzona wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Gminy w Jaworzynie Śląskiej ma na celu polepszeniu warsztatu pracy okolicznych rolników w gospodarowaniu gruntami rolnymi, przyczyni się także niewątpliwie do zwiększenia atrakcyjności wsi Milikowice wśród potencjalnych nowych mieszkańców lub inwestorów - wyjaśnia Paweł Kaśków, Dyrektor Powiatowego Biura Geodezji i Katastru. . . . czytaj więcej


17 lipca 2012 - Dziewięć zniszczonych samochodów

To bilans nocnego rajdu ulicami Świdnicy, który urządzili sobie czterej młodzi Świdniczanie w wieku od 17 do 19 lat. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w pościgu zatrzymali czterech mężczyzn. Wszyscy są mieszkańcami Świdnicy.
W poniedziałek nad ranem urządzili sobie rajd ulicami Świdnicy. Idąc uliczkami w okolicach świdnickiego Rynku, kopali po samochodach i urywali lusterka samochodowe. W ten sposób uszkodzili dziewięć samochodów. Straty na szkodę właścicieli pojazdów wyniosły około trzy tysiące złotych. . . . czytaj więcej


16 lipca 2012 - Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Kolejne dziewięć gospodarstw domowych zyska przydomowe oczyszczalnie ścieków, w ramach złożonych wniosków o dofinansowanie budowy.
W pierwszym terminie zakwalifikowanych do otrzymania dotacji w wysokości do 80% kosztów poniesionych na realizację inwestycji zostały 32 wnioski spośród 37 złożonych. W drugim terminie (do 30 czerwca br.) na dziewięć złożonych wniosków wszystkie zostały zakwalifikowane. Kolejny termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2012 roku. W tegorocznym budżecie gminy Świdnica na realizację w/w zadania zarezerwowanych zostało 350 tysięcy złotych dla czterech uprawnionych miejscowości: Modliszowa, Pankowa, Stachowic, Wieruszowa. . . . czytaj więcej


16 lipca 2012 - Łaźnia miejska i pralnia ruszą już niebawem

W lutym tego roku, podczas silnych mrozów, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz polecił uruchomić w mieście ogrzewalnię dla potrzebujących. Okazało się, że korzystało z niej codziennie kilka osób. Niebawem ruszy kolejny, nowatorski projekt. Na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej będzie można bezpłatnie skorzystać z łaźni, a także z pralni.
W budynku OPS przy ul. Piłsudskiego 8 od wielu lat jest niewykorzystane zaplecze sanitarne, wybudowane w trakcie gruntownej modernizacji obiektu. To kilka prysznicy, umywalek i toalet, które mogłyby się przecież przydać. I wkrótce będą zagospodarowane. . . . czytaj więcej


16 lipca 2012 - "Nie daj się wkręcić" szczególnie w trakcie wakacji

Państwowa Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zachęca do zapoznania się z kampanią dla młodzieży "Nie daj się wkręcić". - Ma ona na celu edukację młodego pokolenia w zakresie używania środków psychoaktywnych, głównie alkoholu. To temat szczególnie na czasie w trakcie wakacji. Dzięki kampanii młodzież w przystępny sposób może poznać, jakie są rzeczywiste skutki i zagrożenia, gdy młody człowiek za wcześnie lub w niewłaściwych okolicznościach sięga po alkohol. Internet jest najczęściej odwiedzany właśnie przez młodych, stąd też akcja dostępna jest właśnie >>>zobacz w internecie - informuje Dorota Szyłobryt, kierownik Działu Pomocy Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.


16 lipca 2012 - "Młodzi Liderzy w Społecznościach Lokalnych"

Wakacje w pełni, ale nie wszyscy korzystają z uroków słońca. Pierwszy tydzień lipca członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica postanowili spędzić na szkoleniu "Młodzi Liderzy w Społecznościach Lokalnych".
Tematami codziennych zajęć były m.in.: autoprezentacja, samorozwój, praca w grupie, rozwiązywanie konfliktów, planowanie i organizacja, pozyskiwanie środków i wiele innych. Ostatniego dnia reprezentanci każdej gminy w grupie opracowywali Inicjatywę Własną. W przypadku MRG Świdnica był to Mini Turniej Sołectw. Każdy otrzymał również certyfikat ukończenia kursu. . . . czytaj więcej


16 lipca 2012 - Audyt "Fair Play" już po raz piąty

Relacje biznes-samorząd, dostawy mediów, komunikacja z mieszkańcami i zadania inwestycyjne - między innymi o te zagadnienia będzie pytał przedstawiciel biura konkursowego "Gmina Fair Play", który jutro, 17 lipca, przeprowadzi w Świebodzicach audyt. Jest to II etap konkursu "Gmina Fair Play". O ten prestiżowy tytuł Gmina Świebodzice ubiega się już po raz piąty.
Audyt rozpoczyna się o godzinie 10.00 spotkaniem z burmistrzem miasta Bogdanem Kożuchowiczem oraz naczelnikami wydziałów, następnie audytor będzie przegląda dokumenty oraz wizytował inwestycje w terenie.
O godzinie 13.00 spotka się z przedstawicielami lokalnego biznesu i dostawcami mediów.


16 lipca 2012 - Kolejne remonty dróg powiatowych

Wkrótce rozstrzygną się kolejne przetargi na remonty dróg powiatowych. Tym razem drogowcy zajmą się trzema odcinkami dróg, mianowicie: drogą na odcinku Sady - Biała, drogą w Modlęcinie oraz remont urządzeń odwodnieniowych przy drodze powiatowej w Olszanach. Całość inwestycji powinna zamknąć się w kwocie około 700 tysięcy złotych.
Cieszymy się, że mimo napiętego budżetu udaje się przeprowadzać kolejne remonty dróg powiatowych - wyjaśnia Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu. Są to już ostanie zadania w zakresie remontu/przebudowy dróg powiatowych do realizacji w tym roku. Łącznie zostanie wyremontowanych lub przebudowanych 10 km dróg.


16 lipca 2012 - Wakacje pod znakiem uśmiechu

"Wakacje Uśmiechu" trwają w najlepsze. Organizatorzy tej inicjatywy dołożyli wszelkich starań, aby miniony weekend był niezapomniany dla najmłodszych mieszkańców gminy Żarów. Wakacyjny festyn, który odbył się w sobotę 14 lipca dostarczył dzieciom dużą dawkę wakacyjnych emocji. Były rejsy łódkami po żarowskim stawie, kolorowe zjeżdżalnie, malowanie twarzy oraz konkursy i zabawy z atrakcyjnymi nagrodami. Najmłodsi chętnie korzystali z bezpłatnych atrakcji, a dawkę utraconej energii szybko uzupełniali przygotowanymi specjalnie dla nich słodkościami.
-"Wakacje Uśmiechu" to projekt skierowany do dzieci i młodzieży, mający na celu urozmaicenie letniego wypoczynku najmłodszym mieszkańcom gminy Żarów. . . . czytaj więcej


16 lipca 2012 - X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu

W dniach 21-22 lipca odbędą się na bocznicy stacji kolejowej w Jugowicach "X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu Push-Pull Party Jugowice 2012".
Podczas zawodów odbywać się będą pokazy tańców indiańskich, przejażdżki konne w klimacie country, pokazane zostaną archiwalne filmów 16 mm, zobaczyć będzie można makietę kolejki w skali H0, odbędzie się też pierwszy w historii równoległy wyścig drezyn dla kategorii VIP.
Poniżej szczegółowy program mistrzostw. . . . czytaj więcej


15 lipca 2012 - Biegano po szczątkach ludzkich . . .

W listopadzie 2003 roku, decyzją władz miejskich została ogrodzona i dostęp do niej dla mieszkańców Świdnicy został zamknięty. W styczniu 2007 roku władze Świdnicy wydały decyzję o jej rozbiórce i rozebrały ją częściowo czym doprowadziły zabytkową altanę w Parku przy ulicy Armii Krajowej do kompletnej ruiny.
Altana została zbudowana w roku 1875 z inicjatywy radnego miejskiego, podpułkownika Riebla. Była elementem dawnej Fleszy Ceglanej. W 1905 roku wybudowano u jej stóp fontannę. Po wojnie, jak wiele podobnych miejsc, obiekt niszczał. Nie pomogła zmiana ustroju i zmiana władz. . . . czytaj więcej


15 lipca 2012 - IV Bieg Wieżyczkowy

Ponad pięćdziesiąt osób wystartowało w IV-tym Biegu Wieżyczkowym. Wczorajszy bieg na dystansie około 5,2 km wygrał Jakub Chałubczak z Wrocławia, któremu na pokonanie trasy wystarczyło 17:08 sekund, drugi był Mariusz Tokarczyk z Legnicy a trzeci Arkadiusz Szlędak z Lubina.
Wśród pań triumfowała Halina Szczęsna-Radzikowska (20:45), kolejne miejsca na podium zajęły Sara Króliczek i Agnieszka Kozyrska. Organizatorem biegu był Świdnicki Klub Biegacza - "Hermes a współorganizatorem Miasto Świdnica.


15 lipca 2012 - La Liga zdobywcą Pucharu Prezesa MKS Karolina

W piątek 13 lipca na ternie boiska Orlika w Jaworzynie Śląskiej rozegrany został Powiatowy Nocny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina". Był to już druga edycja turnieju, w tym roku zrealizowana dzięki wsparciu powiatu świdnickiego i gminy Jaworzyna Śląska.
W tegorocznym turnieju udział wzięło szesnaście ekip, reprezentujących kluby sportowe oraz drużyny niezrzeszone z powiatu świdnickiego. Blisko 160 zawodników rywalizowało najpierw w czterech grupach. Następnie w fazie pucharowej osiem najlepszych ekip walczyło o Puchar Prezesa MKS Karolina. . . . czytaj więcej


14 lipca 2012 - Wakacyjne remonty placówek oświatowych

Termomodernizacja to nie moda, tylko konkretne korzyści. Większą część budżetu placówek oświatowych pochłania drogie ogrzewanie. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku, jak pokazuje przykład Gimnazjum w Witoszowie Dolnym - okazuje się termomodernizacja. Przedsięwzięcie nie tylko skutecznie obniża koszty ogrzewania, ale także poprawia komfort użytkowania budynku. Kolejnym budynkiem oświatowym, który z pewnością zaoszczędzi na kosztach ogrzewania jest Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie, gdzie w okresie wakacji trwają prace związane z dociepleniem budynku, wymianą okien i drzwi. . . . czytaj więcej


14 lipca 2012 - Wakacje w "Przystani"

Zapraszamy w lipcu i sierpniu na wakacyjne środy w Domu Dziennego Pobytu "Przystań". W programie: godzina 11.00 poranny rozruch z elementami tańca, godzina 12.00 rozrywki intelektualne - kalambury, krzyżówki, zagadki, godzina 14.00 letnie kino lub odpoczynek przy muzyce, od 15 sierpnia w godzinach 10.00-15.30 możliwość konsultacji z rehabilitantem, pracownikiem socjalnym oraz psychologiem.
19 lipca i 23 sierpnia godzina 16.00 wieczorki taneczne. Kontakt pod telefonem 74-853-87-70 Monika Zdybel


14 lipca 2012 - Zmiana klasyfikacji gruntów

Burmistrz Miasta Świebodzice zawiadamia, że w 2011 roku dla miasta Świebodzice została przeprowadzona modernizacja ewidencji gruntów i budynków przez Starostę Świdnickiego, zgodnie z § 47 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Starosta Świdnicki w Informacji Nr GK.V.053-11/2011 w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków na obszarze miast Świebodzice i Żarów zawiadomił, iż projekty operatów opisowo-kartograficznych, opracowane zostały dla miasta Świebodzice w obrębie; Pełcznica 1, Pełcznica 2, Śródmieście 3, Ciernie 4 i Ciernie 5. . . . czytaj więcej


13 lipca 2012 - 250 Rocznica Bitwy pod Burkatowem

W sobotę 21 lipca 2012 roku mija 250 lat od Bitwy pod Burkatowem i Lutomią. Aby przybliżyć historię tego wydarzenia, w Burkatowie odbędzie się wykład, wystawa znalezionych eksponatów oraz prezentacja grup rekonstrukcyjnych.
19 lipca o godzinie 19.00 - wykład na temat bitwy i wystawa eksponatów w remizie OSP Burkatów. Wykład poprowadzi szef świdnickiego regimentu Alt Kreytzen - Krzysztof Czarnecki.
21 lipca o godzinie 17.00 - inscenizacja bitwy z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Niemiec i Polski. Opis bitwy - >>> przeczytaj


13 lipca 2012 - XIX Międzynarodowy Konkurs Fotografii Zestaw 2012

Świdnicki Ośrodek Kultury organizuje XIX Międzynarodowy Konkurs Fotografii Zestaw 2012.
W konkursie mogą brać udział wyłącznie zestawy, cykle prac. Konkurs jest dostępny dla wszystkich fotografujących. Jeden autor może nadesłać do czterech zestawów w każdym dziale. Na odwrocie każdej pracy należy podać kolejno: imię i nazwisko autora, dokładny adres, tytuł działu, numer kolejny zestawu zgodny z dołączoną kartą zgłoszenia, tytuł zestawu, kolejność prac w zestawie lub jego układ graficzny na osobnej kartce. Prace w sztywnych opakowaniach należy przesyłać na adres: Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43, 58-100 Świdnica z dopiskiem: "Zestaw 2012" . . . czytaj więcej


13 lipca 2012 - Wakacyjne remonty w szkołach

Malowanie sal zajęć, sali gimnastycznej, wymiana okien, naprawa chodników, remont instalacji przeciwpożarowych, elektrycznych, kuchni i szatni. Między innymi takie prace zaplanowano podczas wakacji w placówkach edukacyjnych podlegających miastu. Ich wartość to blisko 1,59 miliona złotych.
Prace przeprowadzone zostaną w Przedszkolach Miejskich nr 1, 3, 4, 6, 16 (termomodernizacja); Szkołach Podstawowych nr 1, 6, 8 i 315 oraz Gimnazjach nr 1, 2, 4. Roboty będą przeprowadzane w okresie wakacyjnym, a prace związane z termomodernizacją i osuszaniem budynku zakończą się w październiku.


13 lipca 2012 - Bezpieczniejsza Młynówka

Każde większe opady deszczu stanowiły poważny problem dla mieszkańców Bystrzycy Górnej. W wielu przypadkach oznaczało to lokalne podtopienia. Wzmocnienie i odmulenie kanału Młynówka pozwoli w dużej mierze wyeliminować ten problem.
W tym roku gmina Świdnica otrzymała największą z dotychczas przyznanych przez MSWiA wartość promesy na usuwanie skutków powodzi, 2,2 miliona złotych. Obecnie realizowane są trzy zadania w ramach przyznanej pomocy: odbudowa drogi w Witoszowie, remont budynku komunalnego w Pogorzale oraz regulacja potoku Młynówka w Bystrzycy Górnej. Najbardziej zaawansowane prace są właśnie w Młynówce. . . . czytaj więcej


13 lipca 2012 - Łaciate pieski w parku

Trzy w parku i jeden w okolicach ulicy Strzeleckiej - nowe pojemniki na psie odchody pojawiły się kilka dni temu na terenie Świebodzic. Pojemniki stylizowane na łaciatego psa zakupił Zakład Gospodarki Komunalnej. Najwięcej jest ich w parku, by zachęcić mieszkańców spacerujących ze swoimi pupilami do sprzątania po nich.
Koszt jednego pojemnika to ok. 350 złotych. Będzie ich sukcesywnie przybywać, bo przypominamy wszystkim właścicielom czworonogów, że sprzątanie po pupilkach należy do obowiązków ich posiadaczy. Niestosowanie się do tego grozi mandatem w wysokości nawet 500 zł.


13 lipca 2012 - Sezon letni rozpoczęty

Grecja, Turcja i Egipt - właśnie te kierunki czarterowe cieszyły się największym wzięciem podróżnych wylatujących z wrocławskiego lotniska na początku wakacji. Wśród pozostałych ,,letnich" połączeń niezmiennie wyróżniają się kierunki hiszpańskie.
Początek sezonu wakacyjnego na wrocławskim lotnisku stał pod znakiem znanych i sprawdzonych destynacji. Grecja, Turcja i Egipt - te połączenia od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród podróżnych wylatujących na wakacje ze stolicy Dolnego Śląska. . . . czytaj więcej


12 lipca 2012 - Kiedy to się skończy ?

Od dłuższego czasu do naszej redakcji docierają sygnały o uciążliwych "bywalcach" stojących całymi dniami pod sklepikami lub sączącymi różne napoje na tyłach sklepów przy ulicy Waryńskiego na Osiedlu Młodych w Świdnicy.
"Panowie" nie zrobili nikomu krzywdy ale ciągłe prośby o "symboliczne datki" stawiają klientów tych sklepów lub tylko przechodniów w ich okolicy w niemiłej i mało komfortowej sytuacji. Ciągłe odmawianie lub też ciągłe płacenie nie należy do przyjemnych czynności. . . . czytaj więcej


12 lipca 2012 - Koncert organowy w Katedrze Świdnickiej

"Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych" to seria koncertów w kościele Ojców Paulinów we Wrocławiu oraz w Katedrze Świdnickiej. Podczas wszystkich piątkowych i sobotnich wieczorów lipca w tych klimatycznych wnętrzach zabrzmi głównie muzyka organowa, ale także skrzypcowa, fletowa i wokalna.
Usłyszymy młodych i bardzo zdolnych muzyków z Polski, Szwajcarii, Rosji i Korei Południowej. Zaprezentują oni festiwalowej publiczności utwory z różnych epok, od renesansu przez romantyzm aż po XX wiek. Nie zabraknie muzyki J.S. Bacha, a także kompozycji F. Mendelssohna - Bartholdy'ego, Antonína Dvořáka, Camilla Saint-Saëns'a, czy Eugène Ysaÿe'a. . . . czytaj więcej


12 lipca 2012 - Rozpoczęła się rewitalizacja murów obronnych

Chodzi oczywiście o rewitalizację fragmentu średniowiecznych murów obronnych, zlokalizowanych przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Świebodzicach.
Prace w obrębie zabytku trwają już jakiś czas, na razie obserwujemy pierwszy etap czyli uporządkowanie terenu od strony wewnętrznej.
W ramach tego etapu przeprowadzono rozbiórkę szop i komórek, przylegających do murów od podwórek. Obecnie powstaje droga dojazdowa, która umożliwi wykonawcy przystąpienie do głównej fazy robót. . . . czytaj więcej


12 lipca 2012 - Powiatowy Nocny Turniej Piłki Nożnej

Miejski Klub Sportowy "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza reprezentacje klubów sportowych oraz drużyny niezrzeszone do udziału w Powiatowym Nocnym Turnieju Piłki Nożnej. Turniej odbędzie się 13 lipca 2012 roku na boiskach Orlika’2012 przy ulicy Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej, a jego rozpoczęcie jest planowane na godzinę 17:00.
Do udziału w zawodach mogą zgłaszać się zawodnicy, którzy ukończyli 16 rok życia. Obowiązuje wpisowe w kwocie 50 złotych od drużyny. Organizatorzy zapewniają posiłki regeneracyjne i nagrody rzeczowe. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Turnieju. . . . czytaj więcej


12 lipca 2012 - Wakacyjna zbiórka krwi

Kto nie wyjechał na wakacje i ma ochotę pomóc innym - powinien koniecznie odwiedzić Miejski Dom Kultury 18 lipca.
Odbędzie się tu wakacyjna zbiórka krwi, organizowana tradycyjnie przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Pawła Bobrowskiego przy współpracy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Zapraszamy od godziny 9:00 do 13:00 do MDK przy ulicy Wolności 13.


12 lipca 2012 - Świdnicka Wakacyjna Liga Piłki Nożnej

Ponad stu dwudziestu młodych piłkarzy weźmie udział w imprezie sportowej "Świdnicka Wakacyjna Liga Piłki Nożnej", która odbędzie się w dniach 14 lipca - 1 sierpnia na boisku "Orlika" przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy.
Drużyny, które wezmą udział w rozgrywkach: Lekko Spoceni, Ciasne Wieśki, FC Amelinum, LA Furia Roja, Uwolnić Orkę, FC Adidas, Ostatnia Drużyna, FC Pogorzała, Jak Się To Kopie, oraz FC Świdnica.
Terminarz rozgrywek Świdnickiej Wakacyjnej Ligi Piłki Nożnej . . . czytaj więcej


12 lipca 2012 - Konkurs na film promocyjny - rozstrzygnięcie w sierpniu

Tysiąc złotych czeka na autora najlepszego filmu promującego Świdnicę. W konkursie bierze udział siedem filmików zgłoszonych przez świdniczan, w tym dwa wykonane przez pensjonariuszy świdnickiego Aresztu Śledczego.
Rozstrzygnięcie konkursu planowane było na połowę lipca, ale zostanie przedłużone.
Oficjalne wyniki zostaną podane w sierpniu. . . . czytaj więcej


11 lipca 2012 - "Niepowtarzalni - 2011" - nagrodzeni

Bez nich świat byłby smutny i szary. To oni są tymi, którzy udowadniają, że życie może być pełne optymizmu i chęci do działania. To oni, "Niepowtarzalni" powodują, że życie staje się lepsze a świat tętni pełną gamą kolorów. Wczoraj grono takich osób powiększyło się o kolejne trzy nazwiska. Zdjęcie wszystkich dotychczasowych "Niepowtarzalnych" - >>>zobacz
Do "Niepowtarzalnych" dołączyli: Jan Ząbek - ze Świdnicy, budowniczy jachtów, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Twórca świdnickiej Stoczni Jachtowej. Józef Kuźma - o którym mówią, że kiedy śpiewa, Bazylika zdaje się rosnąć aż do nieba. Od wielu lat śpiewa w chórze Świętej Cecylii działającym przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu oraz Adam Mroziuk - ze Świebodzic, wielki miłośnik i znawca zegarów. Dzięki niemu żyją radośnie tykając, tykając, tykając, tykając . . . . . . czytaj więcej


11 lipca 2012 - Strzegomscy licealiści w projekcie "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

W niedzielę, przed gmachem TVP Wrocław zgromadziła się młodzież wyjeżdżająca na Ukrainę w ramach projektu "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Wśród kilkudziesięciu młodych ludzi z dolnośląskich szkół nie zabrakło uczniów ze strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego, którzy wraz opiekunkami: Kamilą Mazur i Beatą Suwart - Orzechowską będą sprzątali groby w Drohobyczu.
Dzięki sponsorom i ludziom dobrej woli strzegomska grupa zabrała ze sobą znicze, środki czystości, sprzęt do porządkowania grobów, produkty żywnościowe, a także upominki dla rodzin, u których będą zakwaterowani. . . . czytaj więcej


11 lipca 2012 - Piłka siatkowa - Grodzisko 2012

21 lipca Nieformalna Grupa Działania Aktywnej Młodzieży zaprasza na II otwarty turniej piłki siatkowej - Grodzisko 2012.
W 2011 roku młodzież z Grodziszcza spełniła swoje marzenie - nowe boisko do piłki plażowej. Swoją pracą i zaangażowaniem udowodnili, że jeżeli się czegoś bardzo pragnie to można to zrealizować. Rok temu rozegrali swój pierwszy mecz z przedstawicielami rady gminy. W sobotę, 21 lipca od godziny 15.00 młodzież po raz drugi zamierza zorganizować rozgrywki piłki siatkowej. Jak sami zapowiadają, są już pierwsze drużyny, tak więc rywalizacja z pewnością będzie bardzo zacięta. Wszelkich informacji w sprawie turnieju udzielają Justyna Sara-Hryncyszyn oraz Justyna Majewska.


11 lipca 2012 - Zrób zdjęcie i pojedź do Brukseli

Wyjazd dla dwóch osób do Brukseli i nowoczesny sprzęt fotograficzny można wygrać w konkursie fotograficznym "Europa w moim regionie" organizowanym przez Komisję Europejską na jej profilu na Facebooku. Celem konkursu jest pokazanie i rozpropagowanie ciekawych projektów realizowanych ze środków unijnych. Konkurs składa się z dwóch kategorii: "Mój projekt" i "Naoczny świadek".
Pierwsza skierowana jest do organizacji, które skorzystały z unijnych funduszy regionalnych (tj. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności), w drugiej wystartować może każdy mieszkaniec Unii Europejskiej, którzy dostrzeże i przedstawi na zdjęciu dowolny projekt współfinansowany ze środków unijnych. . . . czytaj więcej


11 lipca 2012 - Kulinarne wariacje z wiśnią

Pyszne i zdrowe dary natury królują już na naszych stołach. Pierwsze kulinarne spotkanie w Bystrzycy Górnej zgromadziło zarówno młodych jak i starszych miłośników gotowania i pieczenia. W lipcu pomysłodawcy przedsięwzięcia zapraszają na kulinarne wariacje z wiśnią z koleżanką jagodą.
Pierwsze przetwory z truskawek trafiły już do szafy przysmaków. Uroczyste jej otwarcie planowane jest na koniec roku. Podczas pierwszych wariacji kulinarnych uczestnicy oraz goście spotkania mieli okazję degustacji pysznego i zdrowego koktajlu z truskawek, gofrów z polewą truskawkową oraz ciast biszkoptowych z truskawkami. Bohaterem najbliższego spotkania jakie zaplanowano na 13 lipca na godzinę 17.00 będą wiśnie i jagody.


11 lipca 2012 - Wakacyjne Pogotowie Pontonowe, czyli Telefon Zaufania dla Młodzieży

Ruszyła siódma już edycja Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego, czyli Telefonu Zaufania dla Młodzieży, pod którym przez całe wakacje wolontariusze będą odpowiadali na pytania młodych ludzi związane z dojrzewaniem, zdrowiem, seksualnością i antykoncepcją. Pytania można zadawać codziennie przez lipiec i sierpień, wysyłając sms-y lub dzwoniąc w godzinach od 19.00 do 21.00. Wakacyjne Pogotowie Pontonowe. Telefoniczna pomoc edukatorów seksualnych dla młodzieży pod numerem komórkowym 507 832 741 od 1 lipca do 31 sierpnia codziennie w godz. 19 - 21.
Wakacyjny Telefon Zaufania, w którym młodzi ludzie mogą uzyskać informacje z zakresu edukacji seksualnej, jest bardzo ważną inicjatywą, która co roku cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży. . . . czytaj więcej


11 lipca 2012 - Współpraca ze stowarzyszeniem Semper Avanti

Współpraca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej ze stowarzyszeniem Semper Avanti zaowocowała udziałem w kolejnym projekcie. Był on skierowany do młodych ludzi, którzy chcieliby pełnić w swoim środowisku rolę lokalnych liderów. W kursie szkoleniowym, który odbył się na początku lipca w Nowym Gierałtowie, wzięło udział 40 osób z kilkunastu gmin Dolnego Śląska.
W tej grupie znalazła się pięcioosobowa reprezentacja Jaworzyny Śląskiej. Aleksandra Antosiak, Natalia Konopelska, Karolina Kozakiewicz, Paulina Powązka i Patryk Kończak uczyli się jak być liderem. Obóz był wypełniony warsztatami. Młodzi uczyli się m.in. komunikacji, rozwiązywania problemów oraz trudnej sztuki autoprezentacji. . . . czytaj więcej


10 lipca 2012 - Szlachetna paczka dla powodzian

Podczas ostatnich silnych nawałnic, które nawiedziły Dolny Śląsk wiele gmin w naszym województwie zostało zalanych. Kilkaset rodzin straciło cały dobytek, zostając bez środków do życia.
Mieszkańcy naszego miasta pamiętają zapewne chwile grozy z 1997 roku kiedy to przez Świdnicę przechodziła powódź stulecia. Wtedy my liczyliśmy na pomoc od innych. Dziś mamy szansę na to, aby zwrócić to co wtedy dostaliśmy.
Stowarzyszenie Wiosna, które co roku przed świętami organizuje szlachetną pomoc nie może przejść obojętnie wśród zniszczeń w Olszynie. . . . czytaj więcej


10 lipca 2012 - Festyn Ekologiczny w Grodziszczu

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze Sztafeta Pokoleń oraz Nieformalna Grupa Aktywnej Młodzieży z Grodziszcza zapraszają na Festyn Ekologiczny. Każdy uczestnik, który 15 lipca odda makulaturę, zużyte baterie, będzie mógł otrzymać sadzonkę.
W programie festynu organizatorzy zapewniają, że wszystko będzie w duchu ekologii, ponadto dzieci będą zachęcały do zdrowego odżywiania rozdając świeże soki, warzywa i owoce. Dodatkowo każdy uczestnik, który przyniesie: dwadzieścia butelek PET, pięć kg makulatury, dziesięć sztuk baterii lub dwadzieścia puszek aluminiowych będzie mógł otrzymać sadzonkę. . . . czytaj więcej


10 lipca 2012 - Oblężenie OSiR-u trwa

Cudowna, słoneczna pogoda sprzyja wszystkim spędzającym lato w Świdnicy. Nie trzeba jechać na daleką Majorkę, aby dobrze wypocząć. Camping przy ulicy Śląskiej 37 przeżył prawdziwe oblężenie. Kilkanaście olbrzymich, luksusowych przyczep campingowych prowadzonych przez niemniej luksusowe auta najlepszych marek zawitały do Świdnicy.
Grupa Anglików wraz z rodzinami spędziła cały tydzień na naszym obiekcie. Goście przywykli do najwyższych światowych standardów docenili klimat i atmosferę campingu. Jest to niekłamany luksus, za który w Anglii trzeba słono płacić, a w Świdnicy trawa zielona, korty tenisowe, boiska, pod ręką basen, do centrum na piechotkę w parę minut i pole golfowe też w pobliżu. . . . czytaj więcej


10 lipca 2012 - Dożynki Gminne w Burkatowie

Po dwóch latach organizacji dożynek gminnych w Krzyżowej, tegoroczne odbędą się w Burkatowie. Święto Plonów Gminy Świdnica zaplanowano na niedzielę, 2 września 2012 roku. Dożynki to wielkie święto rolników, urządzane po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, głównie plonu zbóż. Obchodzono je w Polsce prawdopodobnie już w XVI wieku. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Były to zabawa, poczęstunek i tańce - nagroda za dobrze wykonaną pracę w polu i zebrane plony.
Ubiegłoroczne dożynki były rekordowe pod każdym względem: frekwencji, którą zapewniła słoneczna pogoda, liczby delegacji z wieńcami (25) i samych straganów (22). . . . czytaj więcej


10 lipca 2012 - Wypoczywają w Niesulicach

Od 6 lipca w Niesulicach trwa Harcerska Akcja Letnia. Na pierwszym turnusie wypoczywa 400 dzieci z powiatu świdnickiego, Chorzowa i Domu Dziecka z Wałbrzycha. Wśród uczestników obecni są mieszkańcy z całej Polski a także z innych państw Europy. Dzieci i młodzież wypoczywać będą do 20 lipca, kiedy to rozpocznie się drugi turnus.
Na trzeci turnus w dniach 3 - 17 sierpnia wyjedzie 65 dzieci z miasta Świdnica. Ich pobyt finansuje Urząd Miejski w Świdnicy.


9 lipca 2012 - Złoty medal Mistrzostw Polski dla Stragony

Zawodniczka LKS Stragony Strzegom - Tola Armańska - wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży zdobywając tym samym złoty medal oraz tytuł Mistrzyni Polski we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w kategorii wiekowej - junior młodszy.
Tola Armańska ma 15 lat. Swoją przygodę z sportem jeździeckim rozpoczęła w 2010 roku w klubie LKS Stragona Strzegom. Duży talent jeździecki sprawił, że w ciągu zaledwie dwóch lat udało jej się stanąć na najwyższym podium Mistrzostw Polski. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Tola wystartowała na Sonecie. . . . czytaj więcej


9 lipca 2012 - Powiatowy Nocny Turniej Piłki Nożnej

Miejski Klub Sportowy "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza reprezentacje klubów sportowych oraz drużyny niezrzeszone do udziału w Powiatowym Nocnym Turnieju Piłki Nożnej. Turniej odbędzie się 13 lipca 2012 roku na boiskach Orlika’2012 przy ulicy Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej, a jego rozpoczęcie jest planowane na godzinę 17:00.
Do udziału w zawodach mogą zgłaszać się zawodnicy, którzy ukończyli 16 rok życia. Obowiązuje wpisowe w kwocie 50 złotych od drużyny. Organizatorzy zapewniają posiłki regeneracyjne i nagrody rzeczowe. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Turnieju. . . . czytaj więcej


9 lipca 2012 - Dwie tony serca dla hospicjum

Przez kilka miesięcy uczniowie świebodzickich szkół i mieszkańcy Świebodzic zbierali nakrętki dla wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. W czwartek, 5 lipca, największy kontener, jako posiada Zakład Gospodarki Komunalnej, pojechał do Wrocławia. Okazało się, że świebodziczanie uzbierali blisko dwie tony nakrętek.
- Nakrętki wypełniły największy kontener, o pojemności 22 m3, niemalże po brzegi - mówi Kacper Nogajczyk, dyrektor ZGK. Wrocławskie hospicjum to jedyne hospicjum dla dzieci na Dolnym Śląsku. Mimo, że jego siedziba mieści się we Wrocławiu, terenem działania placówki jest cały Dolny Śląsk. . . . czytaj więcej


9 lipca 2012 - XV Festiwal Teatru Otwartego

W ostatni weekend (6-8 lipca) Rynek Świdnicy opanowały teatry otwarte, które wystawiły 17 różnych przedstawień i prezentacji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci, kolorowe i pełne muzyki widowiska, starsi - trudniejsze formy teatralne.
Goście Festiwalu mogli oglądać przedstawienia uznanych polskich grup oraz teatrów z Rosji i Ukrainy. Dzieci przez trzy dni imprezy miały zapewnione gry i zabawy w strefie animatorów Ale Heca. Najmłodsi zobaczyli przygotowane specjalnie dla nich spektakle, które budziły żywiołowe reakcje. . . . czytaj więcej


9 lipca 2012 - Festyn Rodzinny na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej

W minioną sobotę na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbył się Festyn Rodzinny. Dzieci korzystały z pogody i ze stadionowej przestrzeni, grając w piłkę oraz uczestnicząc w organizowanych konkursach. Tych nie brakowało, były skoki na piłce, gra w mini golfa czy rywalizacja w najgłośniejszym okrzyku. Starsi mogli biesiadować przy muzyce zespołu Back to the Dreams.
Imprezę przerwała gwałtowna burza, która okazała się przelotna i zabawę wznowiono. . . . czytaj więcej


9 lipca 2012 - Ruszają wakacyjne remonty w szkołach

To już kolejny rok, w którym gmina Świebodzice przeznacza setki tysięcy złotych na poprawę bazy oświatowej w mieście. Tegoroczne wakacje będą bardzo pracowite niemalże we wszystkich szkołach w mieście. Największe prace będą przeprowadzone w obu miejskich przedszkolach a także w SP 3 i Gimnazjum nr 1:
* Publiczne Przedszkole nr 2 - remontów dachów na obu budynkach (A i B) - koszt ok. sto tysięcy złotych.
* Publiczne Przedszkole nr 3 - wykonanie elewacji, koszt ok. 250 tysięcy złotych. . . . czytaj więcej


8 lipca 2012 - Kontrole autokarów podczas wakacji

Zaczęły się wakacje, a to oznacza, że tysiące dzieci z całej Polski wyjedzie na kolonie i obozy. Dla policjantów ruchu drogowego, jak co roku, to czas wzmożonych kontroli autokarów, którymi będą się przemieszczać nasze pociechy. Każdy rodzic może poprosić funkcjonariuszy o taką kontrolę przed wyjazdem - dzięki niej będzie spokojny, że jego dziecko jedzie sprawnym busem i dojedzie bezpiecznie do celu.
Jak co roku okres wakacji letnich to dla policjantów ruchu drogowego czas wzmożonych kontroli autokarów, którymi będą przewożone dzieci i młodzież na obozy i kolonie. . . . czytaj więcej


8 lipca 2012 - Mają nowy radiowóz

5 lipca nastąpiło uroczyste przekazanie nowego radiowozu marki Volkswagen Caddy dla strzegomskiej Straży Miejskiej. Wśród gości, którzy przybyli w tym dniu na dziedziniec Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu, byli m. in. zastępca burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu - Tadeusz Wasyliszyn wraz ze swoimi zastępcami i radnymi Rady Miejskiej oraz przedstawiciel dealera VW ze Świdnicy.
Decyzja o zakupie nowego radiowozu była podyktowana zbyt dużą eksploatacją i awaryjnością starego samochodu. . . . czytaj więcej


7 lipca 2012 - IV Bieg Wieżyczkowy

W najbliższą sobotę, 14 lipca w Parku Młodzieżowym w Świdnicy spotkają się miłośnicy biegania by ruszyć na trasę IV Biegu Wieżyczkowego. Dla amatorów biegania przygotowano ciekawą trasę biegnącą alejkami parkowymi.
Nowością tegorocznych zawodów będzie również zrównanie długości trasy dla kobiet i mężczyzn. Zapisy uczestników odbywać się będą na skwerze przed uroczą kiedyś i zabytkowa wieżyczką zlikwidowaną przez władze miasta blisko 10 lat temu (w przyszłym roku obchodzić będziemy dziesięciolecie tej decyzji). . . . czytaj więcej


6 lipca 2012 - Na upał - kurtyna

Dwie kurtyny wodne dziś, 6 lipca zostaną uruchomione w świdnickim Rynku. Od południa przez kilka godzin będą tryskać i chłodzić przechodniów mgiełką wody.
Kurtyny będą uruchamiane przez najbliższe gorące dni, aż do ustąpienia największych upałów.
Na zlecenie władz miasta Świdnicy kurtyny zainstaluje Ochotnicza Straż Pożarna.


6 lipca 2012 - Sytuacja w rejonie objętym intensywnymi odpadami deszczu - 6 lipca godzina 18:00

Ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne: Ostrzeżenie nr 47.
Silne burze z gradem na obszarze województwa dolnośląskiego od godziny 15:00 dnia 6 lipca do godziny 9:00 7 lipca.
Przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z gradem, w czasie których opady deszczu wyniosą od 20 do 30 mm, lokalnie od 40 do 60 mm, a wiatr osiągnie w porywach około 75 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90% . . . czytaj więcej


6 lipca 2012 - Znów wybieramy najpiękniejsze okno, balkon i posesję

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz ogłosił doroczny konkurs dla tych mieszkańców miasta, który szczególnie dbają o swoje przydomowe ogródki i posesje.
Konkurs na "Najpiękniejsze okno, balkon i posesję" ma w mieście wieloletnią tradycję i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.
Konkurs potrwa do końca września, w tym czasie komisja konkursowa będzie się bacznie przyglądać szczególnie ukwieconym punktom na mapie naszego miasta.


6 lipca 2012 - Wakacje w mieście wcale nie są nudne

Oglądają bajki, integrują się na świeżym powietrzu, uczestniczą w zajęciach plastycznych, czytają książki edukacyjne, biorą udział w zajęciach edukacyjno-komputerowych. Tak najmłodsi mieszkańcy gminy Żarów spędzają wakacyjny czas w bibliotece. I nic dziwnego, bowiem żarowska placówka przygotowała dla dzieci na ten czas szereg interesujących zajęć.
Na brak zajęć nie narzekają i jak sami twierdzą cenią sobie czas spędzony wspólnie z kolegami i koleżankami.
- Jestem na takich zajęciach po raz pierwszy, ale na pewno będę tutaj przychodzić przez całe wakacje - mówi sześcioletnia Wiktoria. . . . czytaj więcej


5 lipca 2012 - Nowy sprzęt dla ZGK

O nową, wielofunkcyjną zamiatarkę, wzbogacił się niedawno Zakład Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach. Urządzenie będzie wykorzystywane zarówno latem, jak i zimą.
- Taka wielofunkcyjna maszyna komunalna w odczuwalny sposób obniży koszty wykonanych prac, a dzięki możliwości uzbrojenia jej w różne narzędzia będzie wykorzystywana przez 365 dni w roku - cieszy się Kacper Nogajczyk, dyrektor świebodzickiego ZGK. Zamiatarka na wyposażeniu posiada myjkę wysokociśnieniową - może czyścić ulice i chodniki na mokro. Dzięki możliwości zamontowania pługu i posypywarki maszyna przyda się zimą do odśnieżania oraz posypywania solą i piaskiem ulic. Urządzenie kosztowało 285 tysięcy złotych.


5 lipca 2012 - Uratowali ludzkie życie

1 lipca około godziny 17 dyżurny Komisariatu Policji w Świebodzicach został poinformowany o mężczyźnie, który próbował targnąć się na własne życie. Skierowany na miejsce patrol policji natychmiast podjął interwencję.
Funkcjonariusze stwierdzili u mężczyzny słabo wyczuwalne tętno i niezwłocznie rozpoczęli reanimacje. Przed przyjazdem pogotowia ratunkowego wykonali masaż serca przywracając 55-latkowi funkcje życiowe. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Dzięki szybkiej i sprawnej reakcji policjantów uratowane zostało ludzkie życie.


5 lipca 2012 - Zbierają stare wersalki i lodówki

Burmistrz miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz apeluje do mieszkańców miasta o nie wyrzucanie zużytego sprzętu AGD czy starych mebli do pobliskich lasów czy wystawianie ich obok śmietników. Wszystkie te bezużyteczne już sprzęty można bez żadnej opłaty dostarczyć do Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ulicy Strzegomskiej 30.
Odpady wielkogabarytowe przyjmowane są codziennie w godzinach pracy zakładu czyli od 7:00 do 15:00.


5 lipca 2012 - Strzegomski Plener Rzeźby w Granicie

W najbliższą niedzielę po raz piąty rozpoczyna się Strzegomski Plener Rzeźby w Granicie.
W tegorocznej edycji imprezy, tak jak w latach poprzednich, wezmą udział znani rzeźbiarze z Polski i z zagranicy.
Do Strzegomia przyjadą Stanisław Cukier, Jerzy Fober, Bogdan Wajberg, Dariusz Kowalski, Martin Kuchař z Ostrawy oraz artysta młodego pokolenia Grzegorz Niemyjski.


4 lipca 2012 - Cegła - "Stadt Schweidnitz"

Pewien świdniczanin podczas przebudowy starego komina natrafił na ciekawe znalezisko. Otóż komin zbudowany był z cegły z wytłoczonym napisem "Stad Schweidnitz".
Jedna z cegieł o rozmiarach 30 na 15 i na 6 centymetrów trafiła jako ciekawostka do naszej redakcji. Zdjęcie - >>>zobacz. Pozostałe cegły właściciel wykorzystał do budowy niepowtarzalnego kominka.
Ciekawe, która ze świdnickich przedwojennych cegielni wymienionych poniżej była producentem cegieł z wytłoczonym napisem ? . . . czytaj więcej


4 lipca 2012 - Sytuacja w powiecie po obfitych opadach

Jak informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy w powiecie świdnickim sytuacja na lokalnych rzekach po przejściu obfitych opadów jest stabilna. Jedynie na Pełcznicy przez chwilę przekroczony był stan alarmowy, ale aktualnie sytuacja wróciła do normy - informuje Kazimierz Siemieniecki Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
Powiatowe rzeki i potoki znajdują się w swoich właściwych korytach a zbiorniki w Zagórzu Śląskim i Dobromierzu utrzymują właściwe parametry retencyjne. Dodatkowo miejsca szczególnie narażone na lokalne podtopienia są stale monitorowane przez pracowników Urzędów Gmin odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe - wyjaśnia Dyrektor WZK.


4 lipca 2012 - Bawili się na pikniku

Wiele atrakcji czekało na uczestników pikniku rodzinnego, który w minioną sobotę 30 czerwca zorganizowało Stowarzyszenie "Nasz Kruków". W programie były konkursy dla dzieci, przejażdżki konne, ścianka wspinaczkowa, malowanie twarzy, specjalistyczne masaże, pokazy Straży Pożarnej, loteria z atrakcyjnymi nagrodami i dużo dobrej zabawy.
- Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Każdy znalazł u nas w Krukowie coś dla siebie. Oprócz rywalizacji sportowych i różnych konkursów dzieci miały do dyspozycji dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny, z których chętnie korzystały. Mnóstwo konkurencji, konkursów i zabaw zapewniła specjalna grupa animacyjna. . . . czytaj więcej


4 lipca 2012 - Zamienili odpady na kulturalne wypady

Ponad pięć ton opakowań typu PET zebrali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów podczas ostatniego konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w gminie Świdnica. Jednak największą ilość zgromadzili uczniowie ze SP w Lutomi Dolnej i to oni ostatecznie zajęli pierwsze miejsce.
Idea konkursu opierała się na działaniach w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami i uświadamia dzieciom i młodzieży w jaki sposób należy dbać o środowisko naturalne. Konkurs został skierowany do wszystkich placówek oświatowych, które realizują programy edukacji ekologicznej w zakresie odzysku puszek aluminiowych oraz innych surowców wtórnych, a także akcji proekologicznych. . . . czytaj więcej


4 lipca 2012 - "Świdnicka Wakacyjna Liga Piłki Nożnej" - spotkanie

12 lipca o godzinie 18.00 na boisku "Orlik-a" przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy odbędzie się spotkanie organizacyjne związane z uczestnictwem zespołów w rozgrywkach pod nazwą "Świdnicka Wakacyjna Liga Piłki Nożnej".
Na spotkaniu zostaną omówione wszystkie sprawy organizacyjne. Zespoły, które pobrały formularze zgłoszeniowe do rozgrywek, proszone są o ich wypełnienie i bezzwłoczne oddanie. O udziale w rozgrywkach decydować będzie termin oddania wypełnionego zgłoszenia. W przypadku, gdy oddane będzie zgłoszenie zespołu do rozgrywek, a jego przedstawicieli nie będzie na spotkaniu, o którym mowa na wstępie, zespół nie zostanie dopuszczony do rozgrywek. Więcej informacji - telefon 695 451 101


4 lipca 2012 - Lotnisko mocno w górę

Ponad 224 tysiące obsłużonych pasażerów, wzrost ruchu lotniczego o 37% i o 34% więcej zrealizowanych startów i lądowań. W czerwcu 2012 roku wrocławskie lotnisko zanotowało rekordowe wyniki we wszystkich sektorach ruchu. Na sukces złożył się szeroki wybór połączeń i mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika obsłużył w czerwcu 2012 roku 37,4% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W sumie oznacza to 224 338 odprawionych podróżnych. Rekordowa okazała się liczba zrealizowanych operacji lotniczych. . . . czytaj więcej


4 lipca 2012 - Powiatowy Nocny Turniej Piłki Nożnej

Miejski Klub Sportowy "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza reprezentacje klubów sportowych oraz drużyny niezrzeszone do udziału w Powiatowym Nocnym Turnieju Piłki Nożnej. Turniej odbędzie się 13 lipca 2012 roku na boiskach Orlika’2012 przy ulicy Jana Pawła II w Jaworzynie Śląskiej, a jego rozpoczęcie jest planowane na godzinę 17:00.
Do udziału w zawodach mogą zgłaszać się zawodnicy, którzy ukończyli 16 rok życia. Obowiązuje wpisowe w kwocie 50 złotych od drużyny. Organizatorzy zapewniają posiłki regeneracyjne i nagrody rzeczowe. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Turnieju. . . . czytaj więcej


4 lipca 2012 - X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu

W dniach 21-22 lipca odbędą się na bocznicy stacji kolejowej w Jugowicach "X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu Push-Pull Party Jugowice 2012".
Podczas zawodów odbywać się będą pokazy tańców indiańskich, przejażdżki konne w klimacie country, pokazane zostaną archiwalne filmów 16 mm, zobaczyć będzie można makietę kolejki w skali H0, odbędzie się też pierwszy w historii równoległy wyścig drezyn dla kategorii VIP.
Poniżej szczegółowy program mistrzostw. . . . czytaj więcej


4 lipca 2012 - V Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy Oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą V Warsztaty Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego.
Wernisaż odbędzie się w piątek 6 lipca o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszył krótki recital chóru Oktoich


3 lipca 2012 - Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - "Noc Muzealna"

W piątek, 6 lipca Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy po raz czwarty wpisze się w ogólnoeuropejską ideę zwiedzania ekspozycji w godzinach nocnych w ramach "Nocy Muzealnych".
W trakcie tegorocznej "Nocy Muzealnej" o godzinie 19.30 otwarta zostanie wystawa "Sakkara - badania polskich archeologów w Egipcie". Wcześniej, bo już o godzinie 18.00, będzie miało miejsce spotkanie z doktorem Kamilem Omarem Kuraszkiewiczem, zastępcą kierownika polskiej misji archeologicznej w Sakkarze, który wygłosi referat zatytułowany " Zmarli przywróceni żywym. . . . czytaj więcej


3 lipca 2012 - Promocyjny bilet wakacyjny

W czasie wypoczynku letniego dzieci i młodzież mogą skorzystać z biletu wakacyjnego. W zależności od liczby stref jego cena wynosi 16, 18 lub 21 złotych za miesiąc. W roku szkolnym taki bilet kosztuje ponad dwa razy więcej. Zachęcając do zakupu, informujemy, że bilety wakacyjne oprócz ważności na trasie przejazdu obowiązują na wszystkich liniach komunikacyjnych na obszarze miasta. Ilość przejazdów nie jest ograniczona.
Bilety można kupić w kasie biletowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na placu Grunwaldzkim. Ważne są w lipcu i sierpniu.


3 lipca 2012 - Jesień życia wcale nie musi być szara

Jesień życia wcale nie musi być szara, wręcz przeciwnie - może być pełna płomiennych barw. Dowodem potwierdzającym tą tezę są dwa Kluby Seniora z Pszenna i Bystrzycy Górnej oraz grupy seniorów działające przy sołectwach w gminie Świdnica. W miniony weekend Seniorzy z Bystrzycy Górnej podsumowali cykl 5 letnich spotkań z zaprzyjaźnionym klubem z Lauchhammer (Niemcy).
Najbogatsze tradycje ma Klub Seniora z Bystrzycy Górnej, który od 16 lat prowadzi działalność integracyjną, kulturalną i turystyczną dla seniorów w swoim regionie. Zapobiega poczuciu osamotnienia i zachęca do zwiększenia aktywności społecznej i zdrowotnej ludzi starszych. . . . czytaj więcej


3 lipca 2012 - Kąpielisko idzie do remontu

W tym sezonie basen letni przy ulicy Rekreacyjnej w Świebodzicach jest wyłączony z eksploatacji. To oznacza, że w lecie nie będzie można kąpać się pod chmurką, ale świebodziczanie są w komfortowej sytuacji, gdyż mają do dyspozycji jeszcze Wodne Centrum Rekreacji.
Decyzja o zamknięciu basenu była koniecznością. Ok. 40-letni, mocno wysłużony obiekt, nie spełnia już podstawowych wymogów technicznych oraz sanitarnych. Jego dalsze użytkowanie stało się niemożliwe, gdyż stwarzałoby zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zarówno korzystających, jak i obsługi. . . . czytaj więcej


3 lipca 2012 - Bezpieczna szkoła

Komitet Honorowy z Krzysztofem Kwiatkowskim - Ministrem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej na czele przyznał III Liceum Ogólnokształcącemu w Świdnicy, jako jednemu z nielicznych w Polsce, tytuł "Bezpiecznej Szkoły".
Konkurs trwał cały rok, przebiegał w dwóch etapach (rejonowym i wojewódzkim). III LO zrealizowało wszystkie wymagania: animacja ruchu społecznego na rzecz bezpieczeństwa, edukacja społeczno-prawna uczniów, rodziców i nauczycieli, profilaktyka zagrożeń agresywnych, poprawa stanu wypadkowości w szkole. . . . czytaj więcej


3 lipca 2012 - Poranna ulewa wezbrała Pełcznicę

140 cm - tyle wynosił o godzinie 8.00 rano we wtorek 3 lipca stan rzeki Pełcznicy w Świebodzicach. Jest to wprawdzie stan alarmowy, jednak taki poziom rzeki nie stanowi żadnego zagrożenia. Górska Pełcznica podnosi swój poziom do takich parametrów w zasadzie po każdym gwałtownym deszczu.
Silne opady, które rozpoczęły się nad ranem spowodowały, że poziom szybko się podnosił - np. o godzinie 2.00 w nocy rzeka miała 124 cm (jest to minimalne przekroczenie stanu ostrzegawczego), o 8.00 - 147, jednak po godzinie 9.00 poziom obniżył się do 130 cm i nadal opada. Służby miejskie systematycznie prowadzą monitoring rzeki, zwłaszcza w lipcu, który jest miesiącem z największym natężeniem opadów.


2 lipca 2012 - Zawody WKKW w LKS Stragona

Przeszło osiemdziesiąt koni w Polski i Czech wystartowało w zawodach we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozegranych w miniony weekend w Morawie. W sobotę oglądaliśmy konkursy ujeżdżenia i skoków, a w niedzielne przedpołudnie cross, który wyłonił zwycięzców w poszczególnych klasach.
Podium w konkursie LL zdominowali Czesi. Najlepszy wynik uzyskała Gabriela Slavíková na Mikhail Fokine z JK Flamenco Sloupno, drugi był Petr Vančura na Fénix z JŠ Valdštejnská obora, a trzecia Nela Charvátová na Agro Anex z JK Harta. . . . czytaj więcej


2 lipca 2012 - Stypendia pomostowe dla studentów pierwszego roku

Fundacja Edukacji Międzynarodowej ogłasza konkurs wniosków o udzielenie rekomendacji w celu ubiegania się o stypendium pomostowe. Stypendium jest oferowane w ramach ogólnopolskiego Programu Stypendiów Pomostowych (organizowanego przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości z Łodzi), który adresowany jest do ambitnych, młodych ludzi z małych dolnośląskich miejscowości, którzy będą kontynuować naukę na uczelni wyższej, na dziennych studiach magisterskich (jednolitych lub dwustopniowych.
Stypendia mają im pomóc przetrwać najtrudniejszy, pierwszy rok studiów. Kandydaci na stypendystów mogą otrzymać na najbliższy rok akademicki stypendium w rocznej wysokości aż 5000 złotych. . . . czytaj więcej


2 lipca 2012 - Najbardziej kreatywny WF-ista mieszka w Olszanach

26 czerwca Wydawnictwo Multimedialne pwn.pl odwiedziło Publiczną Szkołę Podstawową w Olszanach. Powodem powyższej wizyty była osoba pana Jakuba Janowicza - zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu na najbardziej kreatywną oraz inspirującą lekcję WF‑u.
Zadaniem uczestników konkursu "Ruch to Podstawa", zorganizowanego przez Wydawnictwo Multimedialne pwn.pl, było stworzenie konspektu możliwie jak najbardziej kreatywnej oraz inspirującej lekcji WF‑u. Spośród wszystkich nadesłanych prac, jury postanowiło nagrodzić dzieło pana Jakuba Janowicza - WF-isty ze Szkoły Podstawowej w Olszanach, w województwie dolnośląskim. . . . czytaj więcej


2 lipca 2012 - Wakacje rozpoczęte

Wydawać by się mogło, że jednym z najprzyjemniejszych dni w życiu każdego ucznia - to koniec roku szkolnego. Czas na odpoczynek po całym roku pisania, czytania, odrabiania lekcji, aktywnego życia w szkole.
Okazało się, że dla uczniów, którzy tego dnia kończyli pewien etap edukacji, zakończenie roku wiązało się z rozstaniem i smutkiem. Przedszkolaki, szóstoklasiści i gimnazjaliści, którzy musieli pożegnać się ze swoim miejscem edukacji, klasą i nauczycielami przeżywali to rozstanie, popłynęły nawet szczere łzy. Dla innych koniec roku szkolnego to podwójna przyjemność, bowiem ich ciężka praca została nagrodzona. . . . czytaj więcej


1 lipca 2012 - Skład kadry siatkarek na Puchar Jelcyna

Kilka dni temu z zawodów z cyklu World Grand Prix wróciła z Azji reprezentacja Polski kobiet w piłce siatkowej. Biało-czerwonym nie udało się zakwalifikować do Final Six, ostatecznie tegoroczną edycję WGP Polski zakończyły na ósmym miejscu. Po powrocie do kraju większość zawodniczek kadry seniorek będzie miała trochę odpoczynku, co nie znaczy, że letnią przerwę ma narodowy zespół.
W dniach 4-8 lipca w Jekaterinburgu odbędzie się 10. edycja Turnieju o Puchar Jelcyna. W imprezie udział weźmie pięć zespołów - Rosja, Polska, Brazylia, Kuba i Włochy. Przed rokiem biało-czerwone zajęły w zawodach czwarte miejsce. . . . czytaj więcej


1 lipca 2012 - Rusza Świdnicka Wakacyjna Liga Piłki Nożnej

W połowie lipca wystartuje "Nasza Liga na Orliku - Wakacje 2012", która odbywać się będzie na nowym obiekcie przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy. W rozgrywkach wezmą udział młodzi zawodnicy w wieku 15-19 lat.
Drużyny będą liczyły siedmiu piłkarzy (sześciu w polu + bramkarz), a także maksymalnie pięciu rezerwowych. W lidze mogą występować gracze w wieku 15-19 lat, każda z ekip może jednak posiadać jednego lidera, zawodnika powyżej 19. roku życia. . . . czytaj więcej


1 lipca 2012 - Lato w Gminie Świdnica

Wypoczynek w Lubachowie, Niesulicach, Pobierowie, Ostródzie, Przesiece, zielone świetlice, wyjazdy na basen i do multikina to tegoroczna oferta gminy Świdnica na letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży.
Od 2 lipca w 13 miejscowościach swoją działalność rozpoczynają zielone świetlice. W tym czasie dzieci będą wypoczywały w swoich miejscowościach organizując turnieje sportowe, będą uczestniczyć w pieszych i rowerowych wycieczkach. Planowane są także wyjazdy na basen i do multikina. Zielone świetlice trwać będą do 13 lipca. . . . czytaj więcej


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii