31 grudnia 2012 - Przywitaj Nowy Rok na Rynku

Zapraszamy mieszkańców Świebodzic i wszystkich chętnych do spędzenia Sylwestra pod gołym niebem - na zabawie pod gwiazdami w Rynku. Już kolejny rok władze miasta organizują powitanie Nowego Roku w samym centrum Świebodzic.
Startujemy o godz. 22.30 - już od tej godziny w Rynku rozbrzmiewać będzie muzyka, wystąpi zespół De Colt. Punktualnie o północy życzenia zgromadzonym świebodziczanom złoży burmistrz Bogdan Kożuchowicz, a kilka minut po północy odbędzie się doroczny i bardzo wyczekiwany pokaz sztucznych ogni. Na dyskotece pod gwiazdami będziemy się bawić do białego rana. Serdecznie zapraszamy, zachęcamy do zabrania ze sobą sylwestrowych akcesoriów i dobrego humoru.


31 grudnia 2012 - Zabytki kolejowe niszczeją

Łukasz Romaniecki - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej nadesłał informację o poczynionych krokach w związku ze zniszczeniem części zbioru zabytków kolejowych.
Oto treść pisma jakie wysłał do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego. Pismo wysłane zostało również do Polskiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu oraz do Wojewody Dolnośląskiego.   . . . czytaj więcej


31 grudnia 2012 - Protest w sprawie uchwały śmieciowej

Rada Miejska Świebodzic przyjęła apel w sprawie wprowadzenia zmian do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Świebodzice są kolejnym samorządem, który wyraża protest przeciwko nieprecyzyjnym zapisom tzw. ustawy śmieciowej.
Apel zostanie przesłany do Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu RP, a także do Rządowego i Sejmowego Centrum Legislacyjnego. Poniżej treść apelu.   . . . czytaj więcej


31 grudnia 2012 - Paszport w całym kraju

Paszport lub paszport tymczasowy będziemy mogli wyrobić w dowolnym wydziale paszportowym na terenie kraju. Od 17 stycznia 2013 roku wniosek o paszport złożymy, a gotowy dokument odbierzemy w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym. Teraz wniosek o paszport składamy w urzędzie, ze względu na miejsce zameldowania.
Ustawa z 16 listopada 2012 roku o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która reguluje te kwestie, została opublikowana 17 grudnia br. w Dzienniku Ustaw.
Od 17 stycznia 2013 roku, aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie będziemy musieli jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania.   . . . czytaj więcej


31 grudnia 2012 - Święto małych piłkarzy za nami

136 meczów, 48 drużyn z dwóch państw i blisko 25 godzin pełnej emocji rywalizacji. Rozgrywany w dniach 27 - 30 grudnia IX Winter Silesian Cup za nami. Świdnica przez cztery dni była stolicą dziecięcej piłki nożnej. Puchary fundowane przez sponsorów turnieju firmy: Bayer, Prakto, Darbor i KGHM Zagłębie zdobyli piłkarze Śląska Wrocław S.A., Akademii Piłkarskiej MOS Karkonosze Jelenia Góra, Zagłębia Lubin i FK Nachod. Dobrze spisali się gospodarze. Gryf Świdnica stawał na podium w dwóch kategoriach wiekowych.
Sportowym emocjom towarzyszyły dodatkowe atrakcje, miedzy innymi występy grupy tanecznej z Gimnazjum nr 4 w Świdnicy.   . . . czytaj więcej


31 grudnia 2012 - Pracowita końcówka roku

Siedem projektów uchwał przyjęli świebodziccy radni podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 28 grudnia. Ostatnie w 2012 roku obrady przyniosły m. in. przyjęcie Programu Współpracy Gminy Świebodzice z Organizacjami Pozarządowymi. Już niebawem zostanie ogłoszony konkurs na dofinansowanie zadań m. in. z zakresu kultury i sportu dla organizacji.
Do rozdysponowania w 2013 roku jest rekordowa kwota blisko 700 tysięcy złotych. Radni przyjęli także uchwałę w sprawie Aglomeracji Wałbrzyskiej, do której Świebodzice zgłosiły akces.   . . . czytaj więcej


30 grudnia 2012 - Warsztaty, warsztaty w "Katharsis"

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza na Zimowe Warsztaty Taneczne. 12 i 13 stycznia czeka nas duża dawka tańca podczas warsztatów tanecznych.
Poprowadzą je: Ula "Afro" Fryc - finalistka "Mam Talent" oraz niesamowita grupa taneczna "Super 6". Dancehall oraz hip hop w najlepszym wykonaniu.
10,5 godziny tańca w dwa dni, świetna zabawa i ogromna dawka energii. Zapisy tylko do 6 stycznia 2013 roku.
Szczegóły warsztatów na www.sak-art.com.pl
19 stycznia Warsztaty Tańca Brzucha z Jamilah.   . . . czytaj więcej


30 grudnia 2012 - W Nowym Roku 2013

Wszystkim sponsorom, sympatykom i kibicom Miejskiego Klubu Siatkówki - Świdnica składamy Najserdeczniejsze Życzenia oraz wiele Pomyślności i Sukcesów w Nowym Roku 2013.
Życzenia składają: Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska oraz Zarząd Klubu.


29 grudnia 2012 - "Wenecki Bal Karnawałowy" w Marcinowicach

26 stycznia w Zespole Szkół w Marcinowicach odbędzie się "Wenecki Bal Karnawałowy". Bilety na bal w cenie 240 złotych od pary można zakupić w sklepiku szkolnym.
Podczas zabawy grać będzie Zespół "Impuls". Organizatorem balu jest Rada Rodziców, która zapewnia moc atrakcji, wyśmienite jedzenie, stylowa dekorację oraz wspaniałą atmosferę.
Kontakt telefoniczny - 697139397 lub 695051588.


29 grudnia 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Najwięcej emocji w ostatnim tego roku spotkaniu Jaworzyńskiej Amatorskiej Lidze Piłki Halowej było w spotkaniu Wiśniowej ze Znajomymi Fryzjera.
Do przerwy prowadził wicelider tabeli 4:1, jednak po zmianie do głosu doszedł beniaminek i mecz zakończył się remisem 6:6.
Pierwszą bramkę w tym sezonie strzelił Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz. Wszystkie wyniki:   . . . czytaj więcej


28 grudnia 2012 - Nowe stawki za śmieci w Gminie Świdnica

8 złotych miesięcznie za wywóz śmieci posegregowanych i 16 złotych za niesegregowane - tyle zapłacą mieszkańcy gminy Świdnica, od 1 lipca przyszłego roku. Rada Gminy Świdnica przyjęła, że stawka będzie naliczana od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.
Uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik przeszła dziewięcioma głosami za, przy trzech przeciw i jednym wstrzymującym się   . . . czytaj więcej


28 grudnia 2012 - Przywitaj z nami Nowy Rok

Władze Gminy Jaworzyna Śląska zapraszaja mieszkańców na "Sylwester pod chmurką".
Ostatniego dnia grudnia już o godzinie 23.30 przed Urzędem Miejskim odbędzie się wspólne powitanie Nowego Roku 2013.
W trakcie imprezy odbędzie się pokaz sztucznych ogni, złożone zostana również życzenia noworoczne.


28 grudnia 2012 - Jednomyślnie na tak - budżet 2013

Dziękuję za jednomyślne głosowanie w sprawie uchwały budżetowej na 2013 rok i za okazane tym samym zaufanie. To zobowiązuje do dalszej wytężonej pracy - mówiła chwilę po głosowaniu budżetu na kolejny rok, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
To będzie trudny rok, szczególnie jeśli chodzi o fundusze unijne. Kolejnym zadaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć wszystkim gminom w Polsce będzie tzw. ustawa śmieciowa. Liczymy, że ulegnie ona jeszcze zmianom, bowiem w takim kształcie jak obecnie ma wiele znaków zapytania   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2012 - Wigilia przy bardzo dużym stole

Kilkaset osób wzięło udział w wieczerzy wigilijnej przygotowanej przez władze Świebodzic dla osób potrzebujących i samotnych. Dokładnie w dzień Wigilii czyli 24 grudnia o godzinie 11 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Mieszka Starego 6 opłatkiem przełamali się mieszkańcy miasta, władze samorządowe, radni miejscy i powiatowi oraz zaproszeni goście, wśród których jak zawsze był Jego Ekscelencja Biskup Ignacy Dec.
Ordynariusz naszej diecezji złożył zebranym życzenia świąteczne: miłości, Pokoju Bożego i radości z narodzin Chrystusa   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2012 - Wybrana spośród najpiękniejszych

Dwudziestosiedmioletnia Anna Grochowska, mieszkanka Bożanowa w gminie Żarów pokonała sześćdziesiąt kandydatek w konkursie organizowanym przez redakcję łódzkiego magazynu na najpiękniejszą puszystą kobietę. Tym samym wywalczyła tytuł Miss Polski Plus Size.
Zawodowo jest pielęgniarką w świebodzickim hospicjum stacjonarnym, studentką Akademii Medycznej, a prywatnie "malutką" dla przyjaciół i znajomych. - Do konkursu Miss Plus Size zgłosiłam się za namową rodziny i przyjaciół. Nie przypuszczałam jednak, że pokonam tyle kandydatek z całej Polski i zdobędę tytuł najpiękniejszej.   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2012 - Sesja na koniec roku

Po raz ostatni w 2012 roku spotkają się świebodziccy radni na sesji Rady Miejskiej w dniu 28 grudnia. W programie obrad jest jednak sporo uchwał.
To m. in. wygaśnięcia mandatu radnego Wiktora Krawczyka, zmiany w bieżącym budżecie, określenie wzorów formularzy deklaracji podatkowych i wzorów formularzy informacji w sprawach podatkowych czy podjęcie współdziałania Gminy Świebodzice z jednostkami samorządu terytorialnego w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej w celu realizacji zapisów "Strategii rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2013-2020" poprzez partycypację w roku 2013 w kosztach   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2012 - Ceny śmieci w Żarowie

Od nowego roku czekają nas nowe zasady i nowe opłaty za wywóz śmieci. To, ile dokładnie wyniosą i według jakich zasad będą naliczane decydują gminy. Czy aby jednak na pewno?
Do 1 lipca gminy mają obowiązek przeprowadzenia przetargów, aby wyłonić firmę wywożącą nasze odpady. To jednak od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 roku. Niestety, czeka nas drastyczna podwyżka cen. Dlaczego?
Otóż, zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z 8 listopada 2012 roku w Północno-Centralnym Regionie Gospodarki Odpadami, do którego należą:   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2012 - Wozy strażackie

21 grudnia z okazji 20-lecia Państwowej Straży Pożarnej świdnicki Rynek stał się miejscem uroczystego pokazu nowych pojazdów pożarniczych i sprzętu ratowniczego. Podczas uroczystości dokonano również oficjalnego przydziału pojazdów do jednostek SP. Jak już informowaliśmy, Ochotnicza Straż Pożarna w Strzegomiu otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego GBA 2,5/25.
Przypomnijmy, że zakup pojazdu współfinansował Urząd Miejski w Strzegomiu i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2012 - Wystawa fotografii Chada Evansa Wyatta w Świebodzicach

Fundacja Integracji Społecznej Prom zaprasza na wystawę "Romarising - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wyatta", którą można będzie oglądać w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach w dniach 5 stycznia 2013 do 4 lutego 2013 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 stycznia o godzinie 18:00.
Wystawa jest elementem kampanii społecznej "Jedni z wielu", której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej. "Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu   . . . czytaj więcej


26 grudnia 2012 - Mundur lotnika dla "Red Baron Foundation" w Świdnicy

Tuż przed świętami do fundacji "Red Baron Foundation" w Świdnicy nadeszła interesująca przesyłka. Przesyłka wysłana została z bazy Wittmund w Dolnej Saksonii, gdzie mieści się siedziba Jagdgeschwaders 71 "Richthofen" - jednostki lotniczej kultywującej tradycję słynnego "Czerwonego Barona" i noszącej jego imię. Podarunkiem tym jest współczesny mundur pilota tej jednostki.
Jak powiedział nam Jerzy Gaszyński Prezes fundacji, podarunek ten będzie stanowił jeden z eksponatów tworzonego zbioru pamiątek   . . . czytaj więcej


26 grudnia 2012 - Zaktualizuj swoje dane w ZUS/NFZ - łatwiej zarejestrujesz się u lekarza

Od 1 stycznia 2013 roku prawo do świadczeń opieki zdrowotnej będzie potwierdzane elektronicznie - dzięki systemowi eWUŚ. Bardzo ważne jest zatem, żeby w bazie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) były aktualne dane o okresach ubezpieczenia zdrowotnego i członkach rodzin ubezpieczonych.
ZUS przekazuje do NFZ dane, które zostały przesłane przez płatników składek w dokumentach ubezpieczeniowych. Błędne lub nieaktualne dane w bazach ZUS i NFZ mogą skutkować komplikacjami przy rejestrowaniu się u lekarza.   . . . czytaj więcej


24 grudnia 2012 - Porozumienie z Parkiem Narodowym Gór Stołowych

21 grudnia podczas spotkania wigilijnego Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR podpisane zostało porozumienie o wsparciu finansowym grupy przez Park Narodowych Gór Stołowych.
Na mocy porozumienia Park Narodowych Gór Stołowych przekaże środki finansowe na działania ratownicze prowadzone przez grupę w wysokości 208 tysięcy złotych. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich kwota ta stanowi 15% rocznego dochodu parku z tytułu opłat pobieranych za wstęp na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Porozumienie zostało oficjalnie podpisane przez Dyrektora Parku Janusza Korybo, Prezesa Zarządu Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej Krzysztofa Bieleckiego oraz Naczelnika Zdzisława Wiatra   . . . czytaj więcej


24 grudnia 2012 - Elementy świąteczne w gimnazjum

Aby dobrze przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia uczniowie Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu udekorowali drzwi swoich klas elementami świątecznymi.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wspólnie z przedstawicielami grona pedagogicznego przyznali pierwsze miejsce klasie II b, drugie miejsce klasie 2 a, trzecie miejsce zajęła klasa II Id.
Oceniający prace, brali pod uwagę pomysły i estetykę wykonania.


23 grudnia 2012 - Drugi Charytatywny Bal dla Mai

Przed nami karnawał 2013. Zabawy, bale i inne imprezy. Wśród nich ta wyjątkowa: Drugi Charytatywny Bal dla Mai. Dla sześcioletniej świdniczanki, która potrzebuje naszej pomocy.
Sześcioletnia Maja urodziła się z ciężką wadą genetyczną i aby móc funkcjonować jak każde inne dziecko, codziennie stacza bolesną walkę.
Rehabilitacja, leczenie, zabiegi - to dla niej chleb powszedni. To też ogrom wydatków dla rodziców.   . . . czytaj więcej


23 grudnia 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Czwarta kolejka spotkań nie przyniosła zmiany lidera, jest nim nadal La Liga, która bez większych problemów pokonała XXL Bolesławice. Kolejne siedem bramek zdobył lider strzelców Grzegorz Borowy. Nie zwalniają tempa Znajomi Fryzjera odnosząc trzecie zwycięstwo z rzędu tym razem pokonali najmłodszą drużynę ligi Karolinę Junior.
Nadal bez zdobyczy punktowej są Szczypiorki, które zostały rozgromione przez Wyimaginowanych Chłopców. Skutecznością wykazał się w tym meczu Rafał Luber zdobywając 9 bramek. Wszystkie wyniki:   . . . czytaj więcej


23 grudnia 2012 - Tak przekazano życzenia

Młodzież w Jaworzynie Śląskiej postanowiła w nietypowy sposób przekazać świąteczne życzenia mieszkańcom swojego miasta.
Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Klubu Młodzieżowego przygotowali ponad pięćset świątecznych kartek i w ostatnią niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia rozdali je zaskoczonym mieszkańcom.
Gest nietypowy i trzeba przyznać bardzo pracochłonny. Renifery, Mikołaje, bombki i choinki wykonane zostały przez samych wolontariuszy pod czujnym okiem opiekunów - Dagmary Wyłub i Sebastiana Grajaszka.


22 grudnia 2012 - Rewolucja śmieciowa wkracza do Świdnicy

Kolejnym pakietem uchwał w sprawie gospodarowania odpadami komunalnymi w Świdnicy zajęli się radni podczas piątkowej sesji, 21 grudnia. Podjęte zostały cztery uchwały, które zgodnie z wymogami znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach powinny być przyjęte przez Radę Miejską przed końcem roku.
Ustalono, jak będą wyglądały deklaracje o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami i w jakim terminie właściciele nieruchomości mają obowiązek je złożyć. Zdecydowano o terminie, częstotliwości i trybie wnoszenia przez mieszkańców "opłaty śmieciowej". Ustalono także jej wysokość.   . . . czytaj więcej


22 grudnia 2012 - IX Świdnicki Polonez Maturzystów już w styczniu

Dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy informuje, że 9 stycznia 2013 roku (środa) o godzinie 12.00 odbędzie się na świdnickim Rynku IX Świdnicki Polonez Maturzystów.
Impreza organizowana na sto dni przed maturą, będzie oficjalnym rozpoczęciem przygotowań młodzieży Powiatu Świdnickiego do egzaminu. Poprzednie "Polonezy" cieszyły się dużą popularnością i zainteresowaniem samych świdniczan, którzy podziwiali młodzież tańczącą poloneza.   . . . czytaj więcej


21 grudnia 2012 - Budżet Świdnicy na 2013 roku z nadwyżką

Dalsze inwestycje, pozyskanie środków unijnych i nadwyżka, która pozwoli na spłatę zobowiązań - to budżet Świdnicy zaplanowany na 2013 rok.
Podczas piątkowej, 21 grudnia sesji Rady Miejskiej w Świdnicy za budżetem głosowało 14 radnych, przeciw było 7 radnych.
- To budżet ogromnej dyscypliny finansowej, dużych oszczędności, ale takich, które pozwalają, by wszystkie wymiary miasta funkcjonowały poprawnie.
Wynikają one z nowych wskaźników i obostrzeń wprowadzonych przez ministra finansów, ale takie zasady obowiązują wszystkie samorządy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje.   . . . czytaj więcej


21 grudnia 2012 - Ruszyły prace na Strzeleckiej

Trwa przebudowa nawierzchni oraz modernizacja oświetlenia ulicy Strzeleckiej w Świebodzicach. Wykonawca - firma DROG-Ziem - ma za zadanie przebudowę zarówno nawierzchni chodników jak i drogi dojazdowej, wykonanie zatoczek parkingowych a także budowę nowych punktów oświetleniowych. Zakres prac jest spory, dlatego przewidziane są do końca maja 2013 roku.
Inwestycja kosztować będzie około 900 tysięcy złotych. Finansowana jest w całości z budżetu gminy.


21 grudnia 2012 - Czas świąt i pamięci o bliskich

Zbliża się Wigilia, czas świąt i pamięci o bliskich. Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu mieli szansę przypomnieć sobie, jak ważne jest przygotowanie do świąt i ich celebrowanie.
20 grudnia, w Strzegomskim Centrum Kultury, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i klasy 3 d przygotowali Opowieść Wigilijną Karola Dickensa. Wszyscy byli pod wrażeniem gry młodziutkich aktorów.
Na zakończenie zabrał głos dyrektor Zbigniew Cebula, życząc tego, co w tych świętach najważniejsze - pamięci o bliskich i wspólnie spędzonego czasu.


21 grudnia 2012 - Kiermasz Bożonarodzeniowy

Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy po raz kolejny zorganizowała Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wszystkie ozdoby zostały wykonane przez rodziców i uczniów szkoły. Fundusze zebrane podczas kiermaszu zostały przekazane na cele charytatywne, głównie na Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą" oraz dla najbardziej potrzebujących uczniów szkoły.
Serdecznie dziękujemy rodzicom z klas 0A, 1B, 1C i 2B za serce, cierpliwość i wytrwałość podczas wykonywania prac związanych z organizacją i przebiegiem kolejnego Charytatywnego Kiermaszu Bożonarodzeniowego. To dzięki Waszemu zaangażowaniu Drodzy Rodzice mogliśmy nieść pomoc innym.


20 grudnia 2012 - Organizuje przeglądy filmowe w Londynie

Sonia Mazurek, absolwentka "Kasprowicza" z 2006 roku (klasa filmowa), mieszka w tej chwili w Londynie i odbywa staż w polskiej firmie producenckiej Braidmade Films, prowadzonej przez Kasię Skibińską i Monike Braid.
W listopadzie Sonia, razem z Aleksandrą Czenczek i Alisterem Ayres, zorganizowała przegląd filmowy New Polish Women Directors w Riverside Studios (Hammersmith, zachodni Londyn).
W ramach przeglądu widzowie obejrzeli cztery filmy młodych polskich reżyserek: "Snępowina" Marty Pajek, "Póki wilk syty" Olgi Kałagate, "Niewinność" Darii Woszek, "Lalki nie mogą płakać" Aleksandry Czenczek.   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2012 - Świąteczne spotkanie z przyjaciółmi

Już po raz szósty burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz spotkał się na "opłatku" ze świebodzickimi przedsiębiorcami, szefami instytucji i wszystkimi tymi, którzy w różny sposób wspierają miasto. Wigilijne spotkanie odbyło się w środę, 19 grudnia, w Miejskim Domu Kultury.
- To dla mnie zaszczyt, że mogę gościć dziś tylu przyjaciół - podkreślał podczas powitania burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność za to, że aktywnie wspierają Państwo nasze przedsięwzięcia; my z kolei staramy się służyć pomocą w rozwiązywaniu wszelkich problemów. Ta dobra współpraca jest dla mnie niezwykle cenna.   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2012 - Wielkie święto młodych piłkarzy

Tradycyjnie w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem do Świdnicy zawitają młodzi piłkarze. Dziewiąta edycja Winter Silesian Cup będzie jednym z najlepiej obsadzonych zimowych turniejów w Polsce. Zmaganiom 48 zespołów z Polski i Czech będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje, między innymi występy cheerleaderek. Swój przyjazd awizował Arkadiusz Piech, reprezentant Polki, najlepszy zawodnik T.Mobile Ekstraklasy sezonu 2011/12, wychowanek Polonii Świdnica.
Turniej od 27 do 30 grudnia odbędzie się w hali na osiedlu Zawiszów.   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2012 - Zabytkowe ogrodzenie naprawione

I etap prac przy renowacji i rekonstrukcji zabytkowego płotu, otaczającego dom Gustava Beckera w Świebodzicach, dobiegł końca. Ogrodzenie zostało zniszczone w tym roku: najpierw uszkodzili je wandale, a kilka tygodni później dzieła "dokończył" TIR, z którego zsunęła się naczepa, prosto na ogrodzenie.
I właśnie skutki tych dwóch zdarzeń zostały usunięte w pierwszym etapie - roboty obejmowały rekonstrukcję i czyszczenie słupów z piaskowca oraz odtworzenie przęseł w formie drewnianych sztachet. Wartość tych prac to około 66 tysięcy złotych.   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2012 - Wystawa fotografii Chada Evansa Wyatta w Świebodzicach

Fundacja Integracji Społecznej Prom zaprasza na wystawę "Romarising - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wyatta", którą można będzie oglądać w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach w dniach 5 stycznia 2013 do 4 lutego 2013 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 stycznia o godzinie 18:00.
Wystawa jest elementem kampanii społecznej "Jedni z wielu", której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej. "Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2012 - Tu czują się jak w prawdziwym domu

Choć formalnie działa już od początku miesiąca, we wtorek, 18 grudnia, uroczyście zainaugurowano działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Świebodzicach. To placówka wyjątkowa w skali regionu.
Swoje miejsce znalazły tu osoby z upośledzeniem umysłowym oraz wykazujące przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. To ludzie, którzy zazwyczaj życie spędzają w czterech ścianach. Tymczasem w ŚDS mają okazję nauczyć się wykonywania codziennych czynności, rozwijać swoje pasję, mieć kontakt z innymi. W otwarciu placówki udział wzięli: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans, radni miejscy:   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2012 - "Droga do Aktywności"

18 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie projektu "Droga do Aktywności", projektu trwającego cały mijający rok i realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Projekt skierowany był do 60 osób. 40 osób niepełnosprawnych w tym 24 kobiet i 16 mężczyzn oraz 20 osób opuszczających rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą i/lub młodzież pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym m.in. z rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo - wychowawczych, w tym 12 kobiet i 8 mężczyzn. Ostatecznie projekt ukończyło 58 osób.   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2012 - Załoga jak z kalendarza

Zdjęcia koordynatorów ruchu naziemnego lotniczego, strażaków, celników, strażników granicznych, obsługi pasażerskiej, a nawet uśmiechniętej sekcji sprzątającej będą promować wrocławskie lotnisko w zbliżającym się 2013 roku. Wrocławski Port Lotniczy wydał unikatowy kalendarz, którego bohaterami zostali jego pracownicy.
Najbardziej przyjazne lotnisko w Polsce wybrało oryginalny sposób promocji w 2013 roku. Właśnie wydano specjalnie przygotowany kalendarz Portu Lotniczego Wrocław, który przedstawia osoby stanowiące o wyjątkowości tego miejsca. Na sesję zostali zaproszeni pracownicy z poszczególnych sekcji, firm i służb, które zajmują się obsługą wrocławskiego lotniska   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2012 - Oddali krew na Wieży

Dzisiaj w Wieży Ratuszowej w Świdnicy oddawano krew dla dzieci chorych na białaczkę.
Akcja zorganizowana została przez Świdnicki Ośrodek Kultury, Lokalną Organizację Turystyczną oraz przez Klub Honorowych Dawców Krwi imienia Maksymiliana Marii Kolbego przy parafii Świętego Stanisława i Wacława.
Zgłosiło sie czterdziesci osób z czego 31 oddało 15,5 litra. Wszystkim uczestnikom zapewniono profesjonalną obsługę medyczną.


19 grudnia 2012 - Wigilijne serdeczności u seniorów

Jak zawsze Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach zorganizował spotkanie opłatkowe dla swoich członków. Przy wigilijnym stole zasiedli nie tylko seniorzy, ale i zaproszeni goście. Wśród niech jak co roku nie zabrakło Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza, obecny był także Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans.
Pojawili się także sponsorzy i wieloletni przyjaciele organizacji, jak chociażby właściciel firmy Hades Bogusław Krzysztofowicz czy Ewa Dziwosz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Gości witał gospodarz spotkania, przewodniczący Związku Jan Welc.   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2012 - Krew dla dzieci chorych na białaczkę

Już w najbliższą środę 19 grudnia oddać będzie można krew dla dzieci chorych na białaczkę. Akcja zorganizowana została przez Świdnicki Ośrodek Kultury, Lokalną Organizację Turystyczną oraz przez Klub Honorowych Dawców Krwi imienia Maksymiliana Marii Kolbego przy parafii Świętego Stanisława i Wacława, będzie miała miejsce w Wieży Ratuszowej (wejście przez główne drzwi do Teatru) w godzinach od 10.00 do 15.00.
Szczególnie teraz, w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia liczymy na Państwa udział w tej inicjatywie. Wszystkim uczestnikom zapewniamy profesjonalną obsługę medyczną, a po akcji zapraszamy do zwiedzenia Wieży Ratuszowej


18 grudnia 2012 - Fundacja BNP Paribas wspiera dzieci ze Świdnicy

Fundacja BNP Paribas wspomoże rozwój Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy tworzonego przez Fundację SERCE. Wręczenie symbolicznego czeku odbędzie się 19 grudnia br. we wrocławskim Ratuszu podczas "Złotej Gali Białej Listy" zorganizowanej przez Wrocławską Izbę Gospodarczą. Patronem programu "Biała Lista" jest BNP Paribas Bank Polska.
Wspierając finansowo Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej prowadzone przez Fundację SERCE w Świdnicy, Fundacja BNP Paribas pomaga rozwijać lokalne inicjatywy mające na celu poprawę losu dzieci i stworzenie im szans rozwoju. Symboliczny czek na kwotę 15 tysięcy złotych zostanie wręczony przez przedstawiciela BNP Paribas Banku.   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2012 - Tancerze z Ukrainy wystąpią w Świdnicy

Do Świdnicy przyjechała 70-osobowa grupa młodych tancerzy w wieku 12-21 lat ze Szkoły Tańca Włada Jamy oraz Uniwersyteckiego Zespołu Folklorystycznego "Dywocwit". Tancerze z Iwano-Frankowska (dawny Stanisławów) na Ukrainie - partnerskiego miasta Świdnicy - dadzą cztery występy w naszym mieście.
Choreografowie i trenerzy pracujący z młodymi tancerzami to wielokrotni mistrzowie Ukrainy, finaliści mistrzostw świata: Bogdan Staśko, Jurij Skobel, Wasyl Szeremeta, Natalia Czaszecznikowa, Jurij Kosowycz, Anna Taras, a także Ilona Fedorko - mistrzyni świata w show tanecznym.   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2012 - Netto skraca czas pracy w Wigilię

W przedświątecznym tygodniu sieć handlowa Netto wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i wydłuża swoje godziny pracy, jednak w Wigilię myśli o pracownikach sklepów, którzy pójdą do domów już o godzinie 14.
- Tradycyjnie w Wigilię już od kilku lat skracamy godziny pracy naszych placówek - mówi Sławomir Nitek, dyrektor operacyjny Netto sp. z o.o. - Rozumiemy, że to wyjątkowy dzień, w którym nasi pracownicy też chcą wcześniej być ze swoimi rodzinami.   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2012 - Wigilia i paczki dla potrzebujących

Czterysta osób przy jednym stole - to będzie tradycyjnie największa wieczerza wigilijna w powiecie świdnickim. W poniedziałek, 24 grudnia, tylu świebodziczan podzieli się opłatkiem z władzami miasta, radnymi i duchowieństwem podczas spotkania opłatkowego dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej.
Jak co roku gościem specjalnym będzie biskup świdnicki, Jego Ekscelencja Ignacy Dec, który udzieli błogosławieństwa wszystkim uczestnikom.   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2012 - Nowe wiaty przystankowe

W Świdnicy zainstalowano trzy nowe wiaty przystankowe. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 15,6 tysiąca złotych. Z nowych, zadaszonych wiat wraz z ławkami pasażerowie mogą już korzystać przy alei Colgate, ulicy Saperów i na przystanku ulicy Śląska-OSiR.
Gruntowne prace przeprowadzono przy alei Colgate, gdzie przed montażem wiaty wykonano peron oraz chodnik od przejścia dla pieszych do przystanku. Obniżono również krawężniki i umieszczono odpowiednie oznakowanie. Część prac będzie współfinansować firma Colgate-Palmolive.


18 grudnia 2012 - Udekoruj świątecznie swoją posesję

Zachęcamy świebodziczan do przystrajania swoich posesji i okien w świąteczne ozdoby i iluminacje. Kolorowe lampki, wystrojone choinki, reniferki czy mikołaje już można spotkać w wielu punktach miasta. Dla najbardziej pomysłowych przygotowane będą nagrody niespodzianki, ufundowane przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza.
Miasto już od dwóch tygodni przystrojone jest w świąteczne iluminacje. Pod ratuszem stoi okazała choinka, świąteczne akcenty spotkamy także na ulicach prowadzących do Rynku, a także głównych arteriach przelotowych. Nową i już bardzo popularną wśród świebodziczan atrakcją jest iluminacja fontanny na placu Jana Pawła II.


18 grudnia 2012 - Kiedy pisanie staje się pasją…

14 grudnia odwiedził bibliotekę szkolną II LO w Świdnicy nauczyciel, pisarz, miłośnik i popularyzator literatury, świdniczanin zakochany w swoim mieście, w bibliotekach i książkach - p. prof. Wojciech Koryciński.
Wojciech Koryciński (rocznik 1979) związany jest ze Świdnicą od urodzenia. Absolwent II LO, na co dzień nauczyciel języka polskiego w I LO, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor pracy "Studium programów nowofalowych" i kilkunastu artykułów o tematyce krytycznoliterackiej i kulturoznawczej. Członek Stowarzyszenia "Chiazm". Autor trylogii świdnickiej: Tajemnice ulicy Pańskiej (2010), Niebieskie Zakony (2012) i Reges Fugae (w przygotowaniu).   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2012 - I Maraton Nocnego Czytania

O godzinie 6 rano w sobotę grupa 50 śmiałków z gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej zakończyła swój udział w "I Maratonie Nocnego Czytania". I choć nie udało się przeczytać całej powieści, wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania za wytrwałość.
Pomysł zorganizowania maratonu powstał ponad miesiąc temu. Organizatorkami przedsięwzięcia są nauczycielki z jaworzyńskiego gimnazjum: Anna Ryś - nauczyciel biblioteki i Dagmara Gruszczyńska - polonistka. Przez całą piątkowo-sobotnią noc, młodzież pogrążona była w świecie tolkienowskiego Hobbita.   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2012 - Adwentowy Koncert Wokalno - Organowy

W piątek, 21 grudnia o godzinie 19.30 w kościele św. Józefa w Świdnicy przy ulicy Kotlarskiej odbędzie się trzeci, ostatni koncert w ramach festiwalu Adwentowe Koncerty Wokalno - Organowe.
Wystąpią dwie mezzosopranistki: Magdalena Kulig i Marcjanna Myrlak oraz organiści: Michał Kocot i Zuzanna Bator. Na koncercie będzie można usłyszeć muzykę Jana Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Camille Saint-Saëns’a. Wszystkich, którzy chcieliby na chwilę oderwać się od świątecznych przygotowań zapraszamy w piątek do kościoła św. Józefa w Świdnicy.
Zuzanna i Maciej Batorowie to młodzi dolnośląscy organiści. Po studiach w Stuttgarcie i Genewie zamieszkali w Świdnicy, gdzie uczą gry organowej w Studium Organistowskim oraz prowadzą działalność koncertową.


17 grudnia 2012 - Chcemy kajaków w Parku Centralnym

Podczas dzisiejszej sesji Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy, radni - przedstawiciele świdnickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie Parku Centralnego, w której Młodzieżowa Rada wyraziła swoje oczekiwanie na szybkie przywrócenie temu miejscu dawnej świetności oraz wprowadzenie możliwości wypożyczania kajaków lub rowerów wodnych w celu rekreacyjnego pływania na parkowym stawie (tak, jak było przed wybuchem II Wojny Światowej).
Ponadto Rada przyjęła projekt utworzenia w Świdnicy młodzieżowego festiwalu filmowego, który zostanie zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Świdnicy w murach świdnickiego I Liceum Ogólnokształcącego.   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2012 - Mury zrekonstruowane i podświetlone

Fragment średniowiecznych murów obronnych przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Świebodzicach zyskał "drugie" życie. Zabytek poddany był rewitalizacji, w ramach której zrekonstruowana została baszta i drewniana konstrukcja tzw. ganku bojowego.
Mury mają także odtworzony krenelaż czyli górną część obwarowania, od strony ulicy Sienkiewicza powstał wygodny chodnik, którym można spacerować. Całość została pięknie podświetlona, co zwłaszcza po zmroku stanowi prawdziwą atrakcję   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2012 - IX Świdnicki Polonez Maturzystów już w styczniu

Dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy informuje, że 9 stycznia 2013 roku (środa) o godzinie 12.00 odbędzie się na świdnickim Rynku IX Świdnicki Polonez Maturzystów.
Impreza organizowana na sto dni przed maturą, będzie oficjalnym rozpoczęciem przygotowań młodzieży Powiatu Świdnickiego do egzaminu. Poprzednie "Polonezy" cieszyły się dużą popularnością i zainteresowaniem samych świdniczan, którzy podziwiali młodzież tańczącą poloneza.   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2012 - Lotnicy podsumowali rok

Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach swój pierwszy rok działalności może zaliczyć do udanych. Przejęcie w administrowanie gminnego lądowiska, wpisanie go do rejestru lotnisk cywilnych, wreszcie aktywne starania burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza o wpisanie obiektu do Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 - to najważniejsze dla lotników wydarzenia mijającego roku.
Spotkanie członków TLŚ odbyło się 11 grudnia. Zaproszono na nie znakomitych gości, wspierających ideę powstania w Świebodzicach lotniska   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2012 - Betlejemskie Światło Pokoju 2012

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii.
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2012 - Siatkarki gromią faworytów

Kolejny faworyt rozgrywek, drużyna z ambicjami na awans do I ligi musiała uznać wczoraj wyższość siatkarek ze Świdnicy. MKS Świdnica - Sokół Katowice 3:1 w setach 25:15, 25:21, 22:25, 25:15.
Świdniczanki zajmują czwarte miejsce w rozgrywkach mając tyle samo punktów ile posiada trzecia drużyna. W tabeli prowadzi SPS Politechnika Częstochowska i wyprzedza PLKS Pszczynę.
Wczorajszy mecz był ostatnim w tym roku. Rozgrywki po świątecznej przerwie ruszą dopiero 5 stycznia 2013 roku. MKS Świdnica udaje się na spotkanie z Silesią Volley II Chorzów/Mysłowice.


16 grudnia 2012 - Teraz czas na przerwę

Aby utrzymać czwartą pozycję w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi grupy "B" świdniccy szcypiorniści musieli wygrać to spotkanie z SPR Control Process Tarnów, przedostatnim zespołem rozgrywek. I tak też się stało - SPR Control Process Tarnów - ŚKPR Świdnica 27:31 (11:18).
W tabeli prowadzi Gwardia Opole i wyprzedza Nielbę Wągrowiec. Do trzeciej drużyny - Śląska Wrocław brakuje świdniczanom pięć punktów. Za ŚKPR-em majacym na koncie 15. punktów robi się tłoczno. O jeden punkt mniej mają: AZS UT-H Radom i Viret CMC Zawiercie. 7. miejsce zajmuje KSSPR Końskie z 13. punktami, ósmy MKS Szczypiorno Kalisz punktów zdobył 12.
Najbliższy mecz w Świdnicy szczypiorniści zagraja dopiero 2 lutego 2013 roku, spotkają się wtedy z KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski.


16 grudnia 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W Jaworzyńskiej Lidze Piłki Halowej pada coraz więcej bramek, tym razem strzelono ich 81. Mistrz La Liga pokonała wicemistrza Fair Play 14:7. Glob Max, wysoko pokonał Szczypiorki 15:7. Dobrą skutecznością w tym spotkaniu wykazał się Darek Włodarczyk (Glob Max), który strzelił przeciwnikowi 8 bramek.
Najwięcej emocji było w meczu Wyimaginowanych Chłopców ze Znajomymi Fryzjera tu o zwycięstwo walczono do końca meczu. Mecz zakończył się wynikiem: Wyimaginowani Chłopcy - Znajomi Fryzjera 9:10 (4:6). Najwyższe zwycięstwo w tej kolejce odniosła drużyna z Wiśniowej, która rozgromiła Juniorów Karoliny 17:2.   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2012 - "Świdnicka Gwiazdka 2012"

w dniach 14-15 grudnia odbyły sie w Świdnicy IV Międzynarodowe Zawody Pływackie "Świdnicka Gwiazdka 2012". Zawody zostały rozegrane zostały na Pływalni Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Równej w Świdnicy. W imprezie wystartowało 523 zawodników z 32 klubów.
Zawodnicy UKS SVIDA zdobyli siedem medali indywidualnie i dwa razy sztafety stawały na podium. W ciągu dwóch dni trwania imprezy padło wiele wartościowych, zawodnicy poprawiali swoje rekordy życiowe, rekordy klubów w poszczególnych kategoriach wiekowych.


16 grudnia 2012 - Powstały pierwsze pokoje życzliwości

Przytulne sofy, specjalna kolorowa ściana z okrągłymi półkami i dywan w szachownicę. Tak właśnie wyglądają otwarte w dwóch wrocławskich szpitalach Pokoje Życzliwości - świetlice, w których mali pacjenci będą mogli zapomnieć o chorobie, rozłące z rodzicami i szarym szpitalnym życiu.
Pokoje Życzliwości to inicjatywa Stowarzyszenia Pozytywne.com, którego celem jest chęć promowania optymizmu i radości. Tym razem odrobinę radości członkowie Stowarzyszenia chcą podarować przebywającym w szpitalach dzieciom.   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2012 - Zmiana miejsca poboru krwi w Świdnicy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu informuje o zmianie miejsca poboru krwi w Świdnicy.
Od 1 stycznia 2013 roku akcje poboru krwi w Świdnicy odbywać się będą w Przychodni "Medyk" przy ulicy Gdyńskiej 25a na pierwszym piętrze w Poradni Chirurgicznej w każdy czwartek w godzinach 8.30 - 13.00.
Serdecznie zapraszamy, na krew czekają ludzie chorzy w szpitalach.


15 grudnia 2012 - Powiatowy Finał Piłki Siatkowej

14 grudnia odbył się w sali Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Pionierów w Świdnicy Powiatowy Finał Piłki Siatkowej chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Turniej zakończył się zwycięstwem siatkarzy z Zespołu Szkół Ekonomicznych ze Świdnicy.
Kolejne miejsca zajęły drużyny: 2. Zespołu Szkół Mechanicznych - Świdnica, 3. II Liceum Ogólnokształcące - Świdnica, 4. III Liceum Ogólnokształcące - Świdnica, 5. I Liceum Ogólnokształcące - Świdnica, 6. Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych - Świdnica, 7. Liceum Ogólnokształcące - Strzegom, 8. Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych - Świdnica, 9. Zespół Szkół - Strzegom, 10. Liceum Ogólnokształcące - Świebodzice, 11. Zespół Szkół Nr 1 - Świdnica, 12. Zespół Szkół - Świebodzice.


15 grudnia 2012 - Sukces gimnazjalistów z Witoszowa Dolnego

Uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym zajęli II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Bądźmy aktywni razem" zorganizowanym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Bądźmy aktywni Razem - to konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, związany z tematem przewodnim Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.   . . . czytaj więcej


15 grudnia 2012 - Edukacja filmowa w Gimnazjum nr 3

W ramach projektu Fundacji i Centrum Edukacji Obywatelskiej "Jeden Świat - Kluby Filmowe" dwie uczennice Gimnazjum Nr 3 - Martyna Dydyk z klasy1a i Alicja Sobczyk z klasy 3b razem z opiekunem szkolnego klubu filmowego "GIM3MOVIE" Katarzyną Nowak uczestniczyły w dwudniowych warsztatach szkoleniowych w Wildze koło Warszawy.
W ośrodku szkoleniowym CEO w dniach od 7 do 9 grudnia pracowało siedem wybranych klubów filmowych z całej Polski. "Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, które było dla nas okazją do zdobycia sporej wiedzy dotyczącej globalizacji, a przy tym dało możliwość zwiedzenia Warszawy" - mówi Katarzyna Nowak.   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Stargona jednym z najlepszych klubów w Polsce

Klub LKS Stragona Strzegom bardzo pomyślnie kończy sezon 2012. Właśnie zostały opublikowane tegoroczne rankingi Polskiego Związku Jeździeckiego oraz Krajowego Zrzeszenia LZS. Stragona znalazła się w czołówce najlepszych klubów w Polsce.
Wyniki LKS Stragony Strzegom w sezonie 2012: I miejsce w Finale Pucharu Polski w wkkw w klasyfikacji drużynowej,
II miejsce wśród najlepszych klubów WKKW w Polsce w klasyfikacji w Polskiego Związku Jeździeckiego   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Cyber seniorzy

27 seniorów z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej może pochwalić się komputerowymi zdolnościami jakie zdobyli podczas projektu "Internet dla Starszaka". Od dzisiaj wiele informacji o swoich pasjach i zainteresowaniach mogą znaleźć w internecie, który nie jest już dla nich tematem tabu.
Wiele jest przyczyn dlaczego seniorzy nie korzystają z komputerów i Internetu - od braku potrzeby i motywacji do korzystania z sieci, po lęk przed tym medium. Dlatego chcieliśmy pokazać uczestnikom projektu różne możliwości wykorzystania nowych technologii oraz przekonać ich, że używanie komputera i internetu ułatwia osobom starszym funkcjonowanie w społeczeństwie   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Stan wojenny w Kasprowiczu

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy pod opieką - Patrycjusza Malickiego przeprowadzili w piątek (dzień po 13 grudnia) żywą lekcję historii Polski.
Już przed ósmą rano zostały rozdane wchodzącym kartki żywnościowe oraz przepustki na pobyt w Kasprowiczu. Zdjęcia >>> zobacz
Na pierwszej godzinie lekcyjnej przez szkolny radiowęzeł usłyszeliśmy przemówienie gen. Jaruzelskiego, ogłaszającego wprowadzenie w naszym kraju stanu wojennego.
Dało się słyszeć wycie syren. Na kasprowiczowskich korytarzach pojawiły się także obwieszczenia Rady Państwa informujące o tym wydarzeniu.   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Świdnica w czołówce

Świdnica w gronie miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu. Tak wynika z raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski w roku 2012, wykonanego na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
W raporcie Świdnicę wyróżniono za atrakcyjność inwestycyjną (PAI) gmin województwa dolnośląskiego oraz w kategorii "Gmina na "5". W tej ostatniej Świdnica znalazła się na 1 miejscu na Dolnym Śląsku, a w całym kraju wyróżniono w sumie 70 gmin. Badania prowadzono metodą tajemniczego klienta, który wcielił się w rolę potencjalnego inwestora.   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Świebodzice mają większą Podstrefę

Podstrefa Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" powiększyła się - prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie o włączeniu w obszar świebodzickiej podstrefy kolejnych 10 hektarów.
Tę bardzo dobrą wiadomość przekazał burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas sesji w dniu 13 grudnia. Decyzja ma dla Świebodzic ogromne znaczenie, gdyż dotychczasowa Podstrefa została już w całości zagospodarowana, wszystkie działki znalazły nabywców.   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Sesja budżetowa

W piątek, 21 grudnia o godzinie 11.00 rozpoczną się obrady Rady Miejskiej w Świdnicy (sala narad, budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ulica Armii Krajowej 47).
W programie sesji przewidziano m. in. uchwalenie budżetu Świdnicy na 2013 rok oraz podjęcie uchwał w sprawie nowego systemu gospodarki odpadami w Świdnicy.


14 grudnia 2012 - Przekroczona "siedemdziesiątka"

Na sesji 13 grudnia radni Rady Miejskiej Świebodzic przyjęli uchwałę budżetową na 2013 rok. Po raz pierwszy poziom dochodów i wydatków, zaplanowanych w przyszłym roku przekroczył magiczną kwotę 70 milionów złotych. Dla porównania w 2007 roku, gdy burmistrz Bogdan Kożuchowicz rozpoczynał pracę na stanowisku szefa miasta, dochody ledwo zbliżały się do 44 miliony złotych.
- O przyszłorocznym budżecie można mówić na wiele sposobów, ale ja przywołam tylko dwie wartości: po raz pierwszy przekraczamy liczbę 70 mln złotych, i to zarówno po stronie dochodów jak i wydatków. I kolejny rok utrzymuje się wysoki wskaźnik zadań inwestycyjnych - to blisko 20 % wydatków budżetowych - wyliczał burmistrz   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Zakończył się remont budynku w Pogorzale

Dzięki rządowej promesie gminie Świdnica udało się w tym roku odbudować drogę gminną w Witoszowie, przeprowadzić regulację potoku Młynówka w Bystrzycy Górnej, potoku Kotarba w Mokrzeszowie oraz wykonać remont budynku komunalnego w Pogorzale.
W tym roku gmina Świdnica otrzymała największą z dotychczas przyznanych przez MSWiA wartość promesy na usuwanie skutków powodzi, 2,2 mln zł. Właśnie dobiegło końca 4 zadanie realizowane w ramach przyznanej pomocy: remont budynku komunalnego w Pogorzale   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Niezwykłe spotkanie

13 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy gościli nietypowych gości z Ziemi Kieleckiej - Stanisława Janturę z asystentką, którzy pokazali wspaniałą kolekcję skarbów mórz i oceanów.
Uczniowie wszystkich klas mieli okazję wysłuchać opowieści z dziedziny zoologii i geologii oceanicznej. Po wysłuchaniu ciekawego wykładu, każdy z bliska mógł obejrzeć zbiory pana Stanisława, które gromadzi już ponad 30 lat. Kolekcja liczy około 500 okazów reprezentujących rejon raf koralowych.   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2012 - Mikołajkowe Zawody Pływackie

Tradycją jest, że w grudniu Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje dla dzieci Mikołajkowe Zawody Pływackie. W tym roku takie zawody odbyły się 12 grudnia na basenie przy ulicy Równej. Dzieci z klas I-IV miały przepłynąć 25 metrów stylem dowolnym a dzieci z klas V-VI miały do pokonania dystans 50 metrów stylem dowolnym.
Każde dziecko otrzymało mikołajkową czekoladę . Dzieci, które zajęły miejsce I-III zostały dodatkowo nagrodzone dyplomem i medalem. Cieszy fakt, że mimo panującej grypy w zawodach uczestniczyło 133 dzieci.


13 grudnia 2012 - Nagroda pieniężna za wskazanie sprawcy napadu

W poniedziałek, 10 grudnia, tuż po godzinie 10.00 rano miał miejsce rozbój na Alejach Lipowych w Świebodzicach. Nieustalony sprawa napadł na wychodzącego z Banku Zachodniego WBK przedsiębiorcę, który miał w teczce wypłatę dla swoich pracowników. Złodziej przewrócił i poturbował mężczyznę, po czym wyrwał teczkę, w której było ponad 30 tysięcy złotych.
Policja poszukuje świadków tego zdarzenia, natomiast poszkodowany przedsiębiorca ufundował nagrodę pieniężną dla osoby, która wskaże sprawcę tego rozboju lub przyczyni się do jego ujęcia. Prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach, telefon 74 856 33 45.


13 grudnia 2012 - Straż Miejska Gminy Strzegom rozwiązana. Stanowisko burmistrza

Taką decyzję podjęli na wczorajszej, nadzwyczajnej sesji radni Rady Miejskiej w Strzegomiu. W głosowaniu jawnym 10 radnych było "za", 8 - "przeciw" i 2 się wstrzymało. Ze względu na zapisy ustawowe w głosowaniu nie brał udziału Ryszard Nabiałek, będący radnym i funkcjonariuszem Straży Miejskiej Gminy Strzegom.
Głosowanie poprzedziła dyskusja na temat pozytywów i negatywów funkcjonowania straży miejskiej. Na prośbę Związku Emerytów i Rencistów przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu Tadeusz Wasyliszyn udzielił głosu pani prezes Eugenii Zasińskiej, która wypowiedziała się w obronie Straży Miejskiej Gminy Strzegom, szczególnie akcentując zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osób starszych.   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2012 - Wiarygodni po raz piąty

7 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się Gala XI edycji konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.
Świebodzice w tym roku otrzymały aż trzy nagrody: wyróżnienie honorowe i Złotą Statuetkę Gminy Fair Play, dodatkowo burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz otrzymał prestiżowy tytuł "Samorządowego Menadżera Roku" 2012. Przyznając ten tytuł Kapituła oceniała m. in. innowacyjność w zakresie promocji inwestycji, wkład w kreatywne wykorzystanie kapitału ludzkiego w samorządzie lokalnym oraz w podniesienie jego poziomu edukacyjnego, czy osiągnięcia gospodarcze, społeczne i kulturalne realizowane w ramach instytucji samorządowej.   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2012 - Przy samowarze…

Wystawa Przy samowarze… powstała dzięki współpracy Muzeum Dawnego Kupiectwa i Muzeum Miedzi w Legnicy. Samowary pochodzą z kolekcji Aleksandra Turela i Jana Murawiejskiego oraz Muzeum Miedzi.
Na wystawie sztuki użytkowej, której kuratorem jest dr Radosław Skowron, można zobaczyć osiemdziesiąt samowarów rosyjskich i polskich. W większości zostały wykonane przez tulskich fabrykantów: Spadkobierców W. S. Bataszewa, Michała M. Michajłowicza, Piotra P. Daniłowa, Mikołaja I. Goltiakowa, Kondratija D. Gornina, Iwana Kaptelcowa, Iwana F. Kapyrzina z Synami, Mikołaja Malikowa, Braci Miedwiediew (najstarsze, ok. 1840 r.), Braci Paninych, Braci Ruzinych, Braci Somowych, Szachdat i S-ka, Braci Szemarinych, Bertę Gustawowną Tejle z Synami, Braci Woroncowych.   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2012 - Wyjątkowy dom

Od 1 grudnia w Świebodzicach działa Środowiskowy Dom Samopomocy. Tu swoje miejsce znalazły osoby chore, które zazwyczaj pozostają zupełnie na marginesie życia społecznego - upośledzeni intelektualnie.
Dom powstał jako odpowiedź środowiska lokalnego na potrzebę wsparcia osób z upośledzeniem umysłowym oraz osób wskazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych na terenie gminy Świebodzice. Działania placówki obejmują wszystkie szczeble życia społecznego, mają także na celu aktywne wspieranie osób z upośledzeniem psychicznym i z zaburzeniami psychicznymi.   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2012 - Złoty Medal za Długoletnią Służbę dla Ewy Szymańskiej

Wieloletni pracownik Urzędu Miejskiego w Świdnicy uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Ewa Szymańska, inspektor w Wydziale Spraw Obywatelskich świdnickiego Urzędu w środę, 12 grudnia otrzymała odznaczenie z rąk wojewody dolnośląskiego, Aleksandra Marka Skorupy. O nadanie odznaczenia wystąpił do wojewody prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
Medal za długoletnią służbę jest nagrodą przyznawaną przez Prezydenta RP za wzorowe oraz wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa.   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2012 - Konsultacje do strategii

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu Strategii Rozwoju Oświaty w Gminie Świebodzice w latach 2013-2020.
Konsultacje będą przeprowadzone w dniach 17 - 31 grudnia 2012 roku, a ich celem jest zebranie od mieszkańców gminy propozycji, uwag i opinii do wspomnianego dokumentu. Uwagi należy zgłaszać w formie pisemnej do 31 grudnia 2012 roku: - elektronicznie na adres zofia.choinska@swiebodzice.pl   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2012 - Świdnicki Rynek zamienił się w Jarmark

W świdnickim Rynku ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok przyciąga coraz większe grono wystawców zainteresowanych zaprezentowaniem swoich wyrobów.
W 31 domkach blisko 50 wystawców oferuje produkty, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie - ozdoby choinkowe, światełka, zabawki, miody, dla koneserów miody pitne przedniej jakości, góralskie kapcie, ręcznie wykonane wyroby w szkle, prażone orzechy i wiele innych. Dla smakoszy chleb czarny litewski, szynki, kiełbasy, mnóstwo słodkości - wypieki koła gospodyń wiejskich, pieczone kasztany, pierniki, debiutanckie mufinki   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2012 - Zdolne Ślązaki w Witoszowie

Tylko 5. uczniów reprezentować będzie powiat świdnicki w XIII edycji konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista. W tym gronie są dwie uczennice z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym: Sara Borkowska i Anna Cichoń.
Opiekunem uczniów jest Agnieszka Malczewska - nauczyciel matematyki w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Realizatorem XIII edycji konkursów zDolny Ślązak Gimnazjalista w ramach bloków: matematyczno-fizycznego, humanistycznego, przyrodniczego oraz Konkursu Interdyscyplinarnego zDolny Ślązaczek jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Jest to najbardziej prestiżowy konkurs wojewódzki adresowany do gimnazjalistów z terenu Dolnego Śląska.   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2012 - Wzorowy wóz - FELIX 8X8 nagrodzony

Port Lotniczy Wrocław po raz kolejny udowadnia, że jest przyjazny podróżnym. Tworzące flotę lotniskowej straży pożarnej pojazdy ratowniczo-gaśnicze, FELIX 8X8, otrzymały prestiżową nagrodę Ministra Gospodarki "Wzór Roku 2012".
Nowoczesny terminal, infrastruktura wokół, zaawansowane technologie i najwyższej klasy elementy wykończenia obiektu zapewniły wrocławskiemu lotnisku tytuł "Przyjaznego Lotniska 2012". W dziedzinie bezpieczeństwa Wrocław także ma się czym pochwalić.   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2012 - Nowe ceny za wodę i ścieki

Od 1 stycznia 2013 roku będą obowiązywały nowe stawki opłat za wodę i ścieki. Podczas sesji Rady Miejskiej, 30 listopada, uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf wodociągowych na rok 2013 nie została przyjęta (11 radnych głosowało "za" i 11 "przeciw"). Jednak radni opowiadający się przeciwko zmianom stawek nie przygotowali projektu, a w rezultacie Rada Miejska nie podjęła uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf.
Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeni ścieków nieprzekraczalny termin dla takich działań upłynął 3 grudnia. Radni mają bowiem 45 dni na zajęcie stanowiska wobec wniosku taryfowego zaproponowanego przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2012 - 13 grudnia Dzień Dawcy Szpiku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje.
Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.
Dlatego bardzo ważne jest, budowanie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego w oparciu o społeczności lokalne. Stąd akcja rejestracji potencjalnych dawców, może ktoś z Nas - Świdniczan podaruje szanse na nowe życie, komuś choremu na białaczkę   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2012 - Dekorujemy bombki dla "Życia"

10 wyjątkowych świątecznych ozdób 14 grudnia stworzą świdniczanie w ramach akcji "Bombka z Leroy Merlin". Ogromne bombki zostaną wystawione na aukcji, a całkowity dochód zostanie przekazany Towarzystwu Opieki nad Chorymi ze Stomią "Życie".
Na terenie hipermarketu budowlano - dekoracyjnego bombki, w 3-osobowych drużynach, dekorować będą świdniccy samorządowcy, sportowcy, artyści, media oraz stowarzyszenia. Łącznie powstanie 10 unikalnych bożonarodzeniowych ozdób. - Cieszymy się na tak gromki odzew. Zapewniamy bombki oraz ozdoby, liczymy na Państwa kreatywność - mówi Jacek Burdziełowski, dyrektor Leroy Merlin w Świdnicy   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2012 - Po Dolnym Śląsku z Markiem Perzyńskim

11 grudnia od godziny 10.55 biblioteka szkolna II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy gościła dziennikarza, pisarza, właściciela oficyny wydawniczej: Wrocławski Dom Wydawniczy, zamiłowanego podróżnika po Dolnym Śląsku - Marka Perzyńskiego.
Marek Perzyński (rocznik 1967) - absolwent Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (teraz Uniwersytet im. Stefana Wyszyńskiego). Mieszka obecnie we Wrocławiu. Przez wiele lat był dziennikarzem "Słowa Polskiego", gdzie drukował teksty o charakterze krajoznawczym i turystycznym. Zebrał je i zamieścił w wielu książkach. Kolejne pozycje były wynikiem systematycznych podróży po Dolnym Śląsku, które odbywał z żoną Anną.   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2012 - Koncerty, koncerty, koncerty

W piątek, 14 grudnia o godzinie 19.30 w kościele św. Józefa w Świdnicy przy ulicy Kotlarskiej odbędzie się drugi koncert w ramach festiwalu Adwentowe Koncerty Wokalno - Organowy. Wystąpią mezzosopranistka Marcjanna Myrlak oraz organiści: Maciej Bator i Marcin Armański grający na pozytywie szkatulnym, własnoręcznie zbudowanym instrumencie. Pozytyw szkatulny są to małe, przenośne organy, instrument komnatowy, dworski. Jest to ewenement na skalę ogólnopolską. Na koncercie będzie można usłyszeć muzykę Mikołaja Gomółki, Stefano Bernardiego, Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2012 - Nie prześpij Bożego Narodzenia

Stało się tradycją, że 6 grudnia w Zespole Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych był dniem pełnym niespodzianek. Prowadzone przez specjalistów zajęcia i terapie podkreślały znaczenie wzajemnego obdarowywania się miłymi słowami, uśmiechem i drobnymi upominkami, pozwoliły uczestnikom przenieść się oczami wyobraźni w krainę pełną życzliwości i wzajemnego zrozumienia.
W ten sposób pracownicy Zespołu Poradni rozpoczęli coroczną akcję związaną z propagowaniem wśród mieszkańców Powiatu Świdnickiego idei świat spędzonych w atmosferze zrozumienia, akceptacji i tolerancji   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2012 - Ograniczenia na ulicy Równej w związku z przebudową

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rusza przebudowa ulicy Równej na odcinku od ulicy Zygmuntowskiej do placu Wolności. Gruntowny remont jest konieczny ze względu na fakt, że chodnik przy ulicy Równej jest jednocześnie stropem potoku Młynówka, a pod wypływem używania oraz w wyniku zdarzających się przejazdów samochodów ciężarowych wystąpiły zapadnięcia.
W ramach prac wyremontowany zostanie cały kanał Młynówki w tym miejscu, zaplanowano także przebudowę chodnika oraz jezdni. W ramach prac wymienione zostanie oświetlenie uliczne, instalacja odwodnienia ulicy i parkingu   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2012 - Kradzież w południe

5 grudnia Dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy podjął czynności związane z ustaleniem zdarzenia, do jakiego doszło tego samego dnia na placu Grunwaldzkim i dotyczyło kradzieży monitorów i części komputerowych z pojazdu zaparkowanego przed Sądem Rejonowym w Świdnicy.
Po wnikliwym przeanalizowaniu zapisu z kamer monitoringu wizyjnego udało się ujawnić okoliczności zdarzenia. Ustalono, że skradzione przedmioty zostały przeniesione na tył Hali Targowej w Zaułku Kupieckim skąd złodziej wraz ze swoim wspólnikiem umieścili je w pojeździe zaparkowanym na ulicy Budowlanej a następnie odjechali. Nagranie to w znacznym stopniu może przyczynić się do ujęcia sprawców kradzieży. Sprawę prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.


11 grudnia 2012 - Kreatywni w Kasprowiczu

Kolejna edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Ogólnej dla Gimnazjalistów "Kreatywni w Kasprowiczu" za nami. 11 grudnia w gmachu Liceum niemal setka gimnazjalistów zmierzyła się z testem, który miał sprawdzić nie tylko poziom ich wiedzy, ale i kreatywności w rozwiązywaniu zadań.
Zwycięzcami zostali: I miejsce - Grzegorz Stelmach z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, II miejsce - Tomasz Szewczyk z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy oraz Juliusz Gabryliszyn z Gimnazjum w Marcinowicach   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2012 - Ujawnili dziuple samochodowe

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące kradzieży samochodów zatrzymali 5 mieszkańców powiatu świdnickiego w wieku od 24 do 31 lat podejrzewanych o przechowywanie kradzionych samochodów i motocykli oraz ich rozbiórkę i sprzedawanie części.
W trakcie prowadzonych czynności policjanci dokonali przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych należących do 31 letniego mężczyzny mieszkańca powiatu świdnickiego.   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Pomagają innym

Na ulicach Strzegomia czuć już klimat świąt. Zawieszono lampki i dekoracje, przed Urzędem Miasta stanęła piękna choinka, "chwyciła zima"- śnieg wyścielił ulice i dachy. Nawet w telewizyjnych reklamach pobrzękują dzwonki, a rubaszny Mikołaj obiecuje promocje i prezenty świąteczne.
Czy to jednak wystarczy byśmy poczuli klimat świąt? Czy karp i choinka to już wszystko? A może potrzebujemy czegoś więcej, żeby przeżyć Boże Narodzenie? Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Strzegomskiego Szczepu im. Orląt Lwowskich znają odpowiedź na to pytanie   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Pamiętajmy o bezdomnych

Straż Miejska w Świebodzicach zwraca się z apelem do mieszkańców Świebodzic o każdorazowe zgłaszanie informacji o osobach bezdomnych, mieszkających na terenie ogródków działkowych lub opuszczonych budynków.
- W ramach służby patrolowej będziemy częściej zaglądać w tego typu miejsca, jednak prosimy o informacje od mieszkańców, bo czasami nie wszędzie uda się dotrzeć - mówi Łukasz Gil, Komendant SM w Świebodzicach. - Pamiętajmy, że ujemne temperatury powodują szybkie wychłodzenie organizmu a w konsekwencji zagrożenie dla życia i zdrowia.   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Konsultacje w sprawie Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego

10 grudnia w sali narad świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego odbyło się spotkanie zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dotyczące projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020.
W spotkaniu udział wzięli samorządowcy z terenu gmin powiatu świdnickiego, radni rad gmin, przedstawiciele organizacji pozarządowych i duchowieństwa oraz lokalne media. Na początku spotkania Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj przedstawił zarys przygotowywanej strategii województwa, po czym oddał głos zaproszonym gościom. Dyskusja, merytoryczna i bardzo rzeczowa, trwała ponad dwie i pół godziny.   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Tony elektrośmieci przekazane do utylizacji

Ponad 7,6 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebrano w ostatnią sobotę, 8 grudnia w Świdnicy.
W sumie podczas trzech tegorocznych zbiórek świdniczanie oddali ponad 27,1 ton elektrośmieci.
Akcję zorganizował Urząd Miejski wspólnie z firmą AG-EKO. Za nami również zbiórka zużytych opon, których blisko osiem ton przynieśli świdniczanie.
Kolejne zbiórki odpadów planowane są od wiosny 2013 roku.


10 grudnia 2012 - "Zatrzymaj się … na chwilę dla siebie"

W dniu 8 grudnia w auli strzegomskiego Liceum miało miejsce spotkanie dla kobiet pod hasłem "Zatrzymaj się … na chwilę dla siebie". Celem było przybliżenie tematyki prozdrowotnej z wykorzystaniem potencjału strzegomskich specjalistów.
Do udziału zostali zaproszeni: lek. med. Anna Łukowiak - Sokołowska - specjalistka chemioterapii nowotworów i onkologii klinicznej, Ordynator Oddziału Onkologii Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, Maria Szymańska - właścicielka Punktu Piękności w Strzegomiu, specjalistka wizażu i zabiegów kosmetycznych twarzy,   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Sesja budżetowa

W czwartek, 13 grudnia, świebodziccy radni spotkają się na sesji Rady Miejskiej, a wśród projektów uchwał przedłożonych pod obrady, najważniejszym będzie projekt budżetu gminy na 2013 rok..
Na sesję powrócą także dwie uchwały związane z gospodarką odpadami - dotyczące wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki za pojemnik o określonej pojemności a także górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Sesja rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali narad ratusza.


10 grudnia 2012 - Razem skutecznej - kampania przeciw przemocy w rodzinie

"Razem skuteczniej" to nazwa świdnickiej kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jej celem jest usprawnienie działań, które mają służyć mieszkańcom Świdnicy uwikłanym w problem przemocy w rodzinie.
Komenda Powiatowa Policji oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy 12 grudnia w siedzibie Komendy przy ulicy Jagiellońskiej 23 organizuje spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Świdnicy, osób zaangażowanych w pracę grup roboczych z terenu miasta oraz przedstawicieli zespołów interdyscyplinarnych pozostałych gmin z powiatu świdnickiego.   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Uczniowie nagrodzeni przez bank

Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach uczestniczyło w konkursie "Jeżdżę z głową", którego organizatorem była Fundacja BGŻ wraz z ekspertami - Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Świebodziccy gimnazjaliści bardzo aktywnie włączyli się w projekt, a jego efektem była nie tylko zdobyta wiedza, ale i cenne nagrody. W czwartek, 6 grudnia, dyrektor świebodzickiego oddziału Banku BGŻ Szymon Suwalski przekazał szkole nagrody: wizualizer oraz telewizor 42 cale 3D   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Dolnośląska Liga Szachowa

W niedzielę 9 grudnia rozegrano kolejne mecze w ramach rozgrywek dolnośląskich lig szachowych. W Żarowie, gdzie rozgrywano mecze III Dolnośląskiej Ligi Szachowej Goniec Żarów odniósł pewne zwycięstwo i pechową porażkę.
Ze zmiennym szczęściem swoje mecze rozgrywały dwa kolejne zespoły w IV Lidze, które grały w Kamiennej Górze. Drugi zespół wygrał i zremisował, natomiast trzecia drużyna zanotowała dwie porażki z miejscowymi zespołami.   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Integracyjne Mikołajki w "Smykach"

Okres przedświąteczny to czas mikołajkowych spotkań dla najmłodszych i nie tylko. Wyjątkowe, bo integracyjne, mikołajki zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Smyki". To jedna z bardzo aktywnie działających organizacji pozarządowych w mieście, założona przez rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Sobotnie spotkanie było także efektem realizowanego przez Stowarzyszenie projektu, dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Młodzi radni zadebiutowali w swojej roli

Ten dzień zapamiętają na długo. 22 z 24 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszej gminy zadebiutowało w roli członków Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzegomiu. Inauguracyjna sesja odbyła się w piątek, 7 grudnia w sali prezydialnej Urzędu Miejskiej w Strzegomiu.
Do momentu wyboru prezydium nowo powstałej rady, sesję prowadził Tadeusz Wasyliszyn - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu. W swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta powiedział: - To święto demokracji i wielka chwila w naszej gminie   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2012 - Zmiana miejsca poboru krwi w Świdnicy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu informuje o zmianie miejsca poboru krwi w Świdnicy.
Od 1 stycznia 2013 roku akcje poboru krwi w Świdnicy odbywać się będą w Przychodni "Medyk" przy ulicy Gdyńskiej 25a na pierwszym piętrze w Poradni Chirurgicznej w każdy czwartek w godzinach 8.30 - 13.00.
Serdecznie zapraszamy, na krew czekają ludzie chorzy w szpitalach.


10 grudnia 2012 - Zagraj dla WOŚP w Świdnicy

Chcesz wystąpić dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Nic prostszego! Zgłoś się do świdnickiego sztabu XXI finału. Koordynatorem przyszłorocznych wydarzeń jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Część muzyczną nadchodzącej imprezy zaplanowano w niedzielę 13 stycznia 2013 roku w Klubie Bolko.
Jeśli chcesz wystąpić na scenie prześlij do 13 grudnia włącznie wypełniony formularz zgłoszeniowy. Adres kontaktowy, plik formularza oraz inne szczegóły >>> pobierz Przyszłoroczne koncerty oraz towarzysząca im zbiórka pieniędzy organizowana jest pod hasłem "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".


9 grudnia 2012 - Szlachetna Paczka

W Polsce tysiące rodzin żyje w biedzie - Szlachetna Paczka dociera do tych, których bieda jest niezawiniona, osób starszych, samotnych, schorowanych, rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi i osób, które dotknęło nieszczęście.
Szlachetna Paczka organizowana jest po raz dwunasty. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy przekazanej w paczkach przekroczyła 18 mln zł. W akcję zaangażowało się prawie 150 tysięcy darczyńców, w tym wiele znanych osób - Para Prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, Jerzy Dudek, siostry Radwańskie, polscy mistrzowie olimpijscy i liczne kluby piłkarskie   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2012 - Awans na czwartą pozycję

Po zwycięstwie nad Gaudią Trzebnica siatkarki MKS Świdnica awansowały na czwartą pozycję w tabeli rozgrywek. Gaudia Trzebnica - MKS Świdnica 0:3 w setach 13:25, 12:25, 24:26.
Rywalizującym drużynom przewodzi SPS Politechnika Częstochowska. Kolejne miejsca zajmują: PLKS Pszczyna i Sokół 43 AZS AWF Katowice.
15 grudnia MKS Świdnica zmierzy sie z trzecim zespołem ligi - Sokołem 43 AZS AWF Katowice. Mecz rozpocznie się o godzinie 17.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


9 grudnia 2012 - Kolejne zwycięstwo

Szczypiorniści ŚKPR-u Świdnica wygrali trzeci mecz z rzędu i awansowali w tabeli na czwarte miejsce. ŚKPR Świdnica - ASPR Zawadzkie 36 : 21. Pozostałe wyniki kolejki: Gwardia Opole - Viret CMC Zawiercie 36 : 28, Śląsk Wrocław - Ostrovia Ostrów Wielkopolski 33 : 32, Nielba Wągrowiec - SPR Control Process Tarnów - 30 : 23, AZS Politechnika Radomska - AZS UŁ PŁ Łódź 35 : 31, AZS AWF Biała Podlaska - Olimpia Piekary Śląskie 32 : 23, KSSPR Końskie - MKS Szczypiorno Kalisz 32 : 28.
W rozgrywkach prowadzi Gwardia Opole i wyprzedza Nielbę Wągrowiec oraz Śląsk Wrocław. 15 grudnia świdniczanie rozegrają spotkanie w Tarnowie z drużyną SPR Control Process Tarnów zajmującą w tej chwili 12. miejsce.


9 grudnia 2012 - Żarowska Liga Halowa - Electrolux Cup

W ostatniej kolejce spotkań rozgrywek I i II ligi Electrolux Cap zanotowano następujące wyniki:
II liga Electrolux Cup: U18 Żarów - Wierzbianka Wierzbna 2:4 (0:2), Kozioł team - Daj Piątaka Team 5:3 (0:0), Mam Talent - Carvalet Jaroszów 2:1 (1:1), PKS Złoty Kłos - Drink Team Świdnica 1:14 (1:4)
I liga Electrolux Cup: Darbor - Cannabis 7:3 (3:1), KKZ Zaskoczeni Żarów - Czarny Lotos 2:4 (1:3), Oldboys - Zryw Łażany 3:1 (0:0), Wektor Świdnica - Nocny Team 7:0 (2:0)
Najlepsi zawodnicy, bramkarze trzeciej kolejki Electrolux Cup:   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2012 - Uroczystość w "Leśniczówce"

7 grudnia w Świetlicy Wiejskiej "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym odbyło się Uroczyste Podsumowanie XIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W czasie spotkania dokonano całorocznej oceny działalnośći sportowej Zrzeszenia oraz nagrodzono pucharami 15 najlepszych gmin i 15 powiatów biorących udział w rywalizacji.
W tym roku nowością było wręczenie Pucharu Przechodniego dla najlepszej Gminy i Powiatu (Oława, Świdnica). W uroczystości uczestniczyli goście: Stanisław Jurcewicz - Przewodniczący Rady Dolnośląskego Zrzeszenia LZS - Senator RP, Wiesław Kilian - Senator RP, Elżbieta Gaszyńska - Radna Sejmiku Dolnośląskiego, Jerzy Bocheński - Zastępca Dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego, starostowie, burmistrzowie, wójtowie z samorządów województwa dolnośląskiego oraz działacze Ludowych Zespołów Sportowych.   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2012 - Mikołaj i pan leśniczy

6 grudnia najmłodsze dzieci z grupy 0A, 0B, 0C ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wybrały się do pobliskiego lasu w Grochotowie. Celem wyprawy było uświadomienie maluchom konieczności dokarmiania leśnych zwierząt podczas nadchodzących zimowych miesięcy.
Każdy uczestnik przygotował dla nich pożywienie. Leśniczy Tadeusz Podkówka powitał wszystkich przed wejściem na leśne ścieżki, a następnie pokazał i opowiadał o miejscach, gdzie można zobaczyć ślady pobytu zwierząt.
W lesie było jak w bajkowej leśnej krainie, ponieważ padał delikatnie śnieżek.   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2012 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Po dwóch kolejkach na czele tabeli LA Liga, która ponownie gromi, tym razem dotkliwej porażki doznali Szczypiorki ulegając 4:17. W tym meczu trener juniorów Grzegorz Borowy nie dał szans drużynie złożonej z młodych zawodników Karoliny strzelając im 7 bramek.
Pierwsze 3 punkty zdobyła Wiśniowa, która po dobrej grze pokonała Wyimaginowanych Chłopców 10:3. W najciekawszym meczu kolejki Fair Play pokonało jedną bramką XXL Bolesławice 8:7. Fair Play szybko odskoczył rywalom na 4 bramki i na przerwę schodził z prowadzeniem 5:3, ostatecznie wygrywa 8:7.   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2012 - XX Przegląd Teatrów Szkolnych zakończony

W dniach 6-7 grudnia w Żarowie odbył się jubileuszowy XX Przegląd Teatrów Szkolnych. W tym roku do Przeglądu zgłosiło się czternaście formacji teatralnych, łącznie 174 osoby.
Podczas tegorocznego przeglądu mogliśmy gościć grupy teatralne z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Lwówka Śląskiego, Jaroszowa, Imbramowic i Żarowa.
Wyniki końcowe XX Przeglądu   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2012 - Port Lotniczy Wrocław wciąż na plusie

W listopadzie wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 7% więcej podróżnych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Największy wzrost, o ponad 12%, odnotowano w ruchu niskokosztowym. Nie gorzej było w sektorze połączeń krajowych i w segmencie międzynarodowych przewoźników sieciowych (m.in. PLL LOT, Lufthansa, SAS, Eurolot).
Kolejny udany miesiąc w Porcie Lotniczym Wrocław. 118 980 pasażerów obsłużonych w listopadzie na wrocławskim lotnisku pozwala mówić o wzroście na poziomie ponad 7% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. - W listopadzie wiele polskich lotnisk odnotowała spadek liczby odprawionych pasażerów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Różnice wynosiły od kilku do kilkudziesięciu procent   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2012 - "Walczyli" z Aids

W ubiegłą sobotę już po raz trzynasty, w rockowym klimacie obchodziliśmy światowy dzień walki z AIDS. Sobotnia Impreza zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury, rozpoczęła się głośnym happeningiem podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury, a jej kulminacyjny finał zakończył się w sali NOT klubu "Baszta", któremu towarzyszyły występy zespołów rockowych.
Tuż po happeningu, na którym padły bardzo ważne słowa dotyczące wirusa HIV i danych dotyczących zachorowań na AIDS, cała impreza w ramach Rock przeciw AIDS przeniosła się do klubu, gdzie mogliśmy skosztować rockowych brzmień zespołów: "Roll The Dice", "Seraphs Infamy", "Ballistic", "Reszty Nie Trzeba".   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2012 - Siłownia - większa i wygodniejsza

Po dwóch miesiącach intensywnych prac zakończył się remont siłowni w hali sportowo-widowiskowej w Świebodzicach. Ten popularny obiekt został powiększony i uzupełniony o dodatkowe urządzenia, co szczególnie ucieszyło miłośników muskulatury i dobrej kondycji.
Siłownia jest obecnie większa o prawie o 60 m2. Dodatkowa przestrzeń podniesie komfort i swobodę ćwiczących. Umożliwiła także doposażenie siłowni w nowy sprzęt: dwie bieżnie elektryczne, dwie maszyny do ćwiczenia mięśnia najszerszego grzbietu, maszyny do trenowania mięśni brzucha, czworogłowych ud, dwugłowego ramienia i bicepsu oraz ławka do trenowania łydki siedząc.   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2012 - Moja Przygoda w Muzeum

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" - to konkurs ogłoszony przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat.
Obszarem realizacji Projektu mogą być: muzea sztuki, historyczne, archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, techniki, rzemiosła, biograficzne, i inne, a także muzea na otwartym powietrzu oraz galerie sztuki, jak również ekspozycje o charakterze muzealnym prezentowane w innej, niż muzealna, przestrzeni wystawienniczej. Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych, lub zajęć w instytucjach i ośrodkach kultury   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2012 - Ważne uchwały i nowy klub

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu odbyła się 4 grudnia 2012 r. i podjęto podczas niej wiele ważnych uchwał.
Na początku obrad zgłoszono powstanie nowego klubu radnych - Strzegomska Wspólnota Samorządowa, w skład którego weszli Jan Figurak, Piotr Szmidt, Tomasz Dziurla oraz Ryszard Nabiałek.
Następnie przystąpiono do głosowania nad uchwałami w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej gminy Strzegom oraz zmian budżetu gminy na rok 2012.   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Bezpłatna informacja na temat Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich (PIFE) we Wrocławiu - to miejsce, gdzie od 11 grudnia tego roku będzie można uzyskać bezpłatną informację na temat Funduszy Europejskich 2007-2013 na terenie województwa dolnośląskiego. Punkt zastąpi 12 lokalnych PIFE i będzie funkcjonował w ramach projektu "System Informacji o Funduszach Europejskich 2007-2013", realizowanego przez Województwo Dolnośląskie na mocy porozumienia z Ministrem Rozwoju Regionalnego.
Zadaniem Głównego Punktu jest informowanie o możliwościach pozyskania wsparcia z Funduszy Europejskich na lata 2007-2013.   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Uchwała w sprawie Straży wycofana

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, która odbyła się 4 grudnia 2012 roku, radni mieli głosować nad uchwałą w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Strzegomiu. Do głosowania jednak nie doszło.
Z punktu obrad wycofano głosowanie nad tą uchwałą, ponieważ zgodnie z przepisami właśnie 4 grudnia mijał termin składania opinii związków zawodowych. Wynika to z ustawy o związkach zawodowych. Ustawa mówi również, że po terminie wysłania takiej opinii urząd musi odczekać co najmniej siedem dni na dotarcie takiej opinii w przypadku wysłania jej listownie   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Koncerty, koncerty, koncerty

Już dzisiaj, 7 grudnia o godzinie 19:30 w Kościele p.w. św. Józefa w Świdnicy odbędzie się I Adwentowy Koncert Wokalno - Organowy. Wystąpią: Łukasz Motkowicz - baryton, Zuzanna Bator - organy, Maciej Bator - organy (akompaniament).
9 grudnia o godzina 17:00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odbędzie się Uroczysta Msza Święta z oprawą muzyczną Katedralnej Scholi Cantorum Katedry Świdnickiej. Koncert Organowy w wykonaniu Zuzanny i Macieja Batorów.


7 grudnia 2012 - 13 grudnia Dzień Dawcy Szpiku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje.
Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.
Dlatego bardzo ważne jest, budowanie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego w oparciu o społeczności lokalne. Stąd akcja rejestracji potencjalnych dawców, może ktoś z Nas - Świdniczan podaruje szanse na nowe życie, komuś choremu na białaczkę   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Mikołaj przyniósł prezenty i śnieg

Chyba wszystkie dzieci były w tym roku wyjątkowo grzeczne, bo 6 grudnia Mikołaj, oprócz wielu prezentów, przyniósł nam także obfite opady śniegu. Zrobiło się biało i zimowo - z tego też powodu zabawa mikołajkowa, która miała się odbyć w świebodzickim Rynku, została przeniesiona do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3.
Śnieg zasypał także stoiska kiermaszu świątecznego, przygotowanego przez uczniów świebodzickich szkół. Wielu świebodziczan udało się jednak kupić od dzieci piękne, ręcznie wykonane stroiki, aniołki, szopki czy wesołe bałwanki. To jednak wcale nie popsuło najmłodszym humorów   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Święty Mikołaj ze Śnieżynkami w Strzegomiu

Wczoraj, 6 grudnia, w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu odbyły się Mikołajki. Święty Mikołaj (Kacper Jawor) wraz ze Śnieżynkami (Zuzanna Kozłowska, Katarzyna Siekaniec, Karolina Gaweł) i Misiem Polarnym (Paulina Wojdak) rozdawał słodkie upominki.
Każdy z uczniów aby otrzymać prezent musiał zrobić dziesięć przysiadów śpiewając jednocześnie kolędę. Było bardzo zabawnie i wszyscy się świetnie przy tym bawili. Niektóre klasy zorganizowały klasowe Mikołajki przygotowując własnoręcznie sałatki i piekąc ciasta   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Święty Mikołaj patronem Szkoły Podstawowej w Pastuchowie

Szkoła Podstawowa w Pastuchowie, jako druga w województwie wybrała na swojego patrona Świętego Mikołaja. Uroczystość nadania imienia odbyła się nie bez powodu 6 grudnia. Tego dnia do szkoły przybyli znakomici goście.
Kuratorium Oświaty reprezentowała Wicekurator Dolnośląski Danuta Leśniewska, władze gminy Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz oraz licznie przybyli radni Rady Miejskiej, natomiast samorząd powiatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego Sabina Cebula. Nie zabrakło również dyrektorów gminnych placówek oświatowych, księży, członków Rady Sołeckiej oraz rodziców uczniów   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - "Wyhamuj w porę" w Świdnicy - nowy alkomat i narkotesty

Świdnica włączyła się w ogólnopolską antyalkoholową kampanię "Wyhamuj w porę". Realizuje ją Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy.
Celem jest ograniczenie szkód zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych związanych z piciem alkoholu oraz ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie wśród mieszkańców miasta. W ramach kampanii podejmowane są konkretne działania, które mają ograniczyć liczbę osób nietrzeźwych, kierujących pojazdami oraz dostępność alkoholu, szczególnie dla osób niepełnoletnich   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Tegoroczna inauguracja "Biały Orlika"

Ponad stu uczniów ze strzegomskich szkół uczestniczyło w inauguracji tegorocznego sezonu łyżwiarskiego na "Białym Orliku", która odbyła się 6 grudnia br. na terenie miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Na ten dzień z utęsknieniem czekali sympatycy lodowych popisów i piruetów. Radosnej i żywiołowej atmosferze towarzyszyła mroźna, zimowa aura. Wszystkich zgromadzonych powitał pełniący obowiązki dyrektora OSiR - Marek Walczuk.   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Dobre praktyki Świdnicy we współpracy z inwestorami japońskimi

Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Polsko-Japońskim Komitetem Gospodarczym zorganizowało w Warszawie seminarium zatytułowane "Dobre praktyki samorządów i środowisk lokalnych w pozyskiwaniu i współpracy z inwestorem japońskim".
Wziął w nim udział w środę, 5 grudnia prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Prezydent uczestniczył w panelu otwierającym seminarium, podczas którego Świdnica została pokazana jako przykład "dobrych praktyk" przy pozyskiwaniu i relacji z inwestorem zagranicznym. Dodajmy, że w Świdnicy od lat działa japońska firma Nifco. Do realizacji inwestycji przygotowuje się także Lotte/Wedel   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2012 - Zawody o puchar dyrektora OSiR w Strzegomiu

3 grudnia odbył się w Strzegomiu turniej piłki nożnej szkół gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
W zawodach wzięły udział cztery gimnazja z gminy. Gimnazjum Nr 2 ze Strzegomia, Gimnazjum Nr 1 ze Strzegomia, Gimnazjum z Jaroszowa oraz Gimnazjum z Goczałkowa.
Turniej wygrali chłopcy z Gimnazjum Nr 1 wyprzedzając Gimnazjum Nr 2 oraz Gimnazjum z Jaroszowa i Goczałkowa.


7 grudnia 2012 - Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

Dzisiaj, 7 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy odbyła się kolorowa i radosna uroczystość.
Uczniowie świętowali Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych. Celem corocznej akcji jest kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych i inicjowanie z nimi spontanicznych kontaktów.
Uczniowie z kółka tanecznego przedstawili spektakl pt. "Wszystkie dzieci nasze są"   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2012 - Używany sprzęt kuchenny i meble przydadzą się potrzebującym

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej potrzebują pomocy. Przyda się używany sprzęt kuchenny np. kuchenki, lodówki, meble. - Bardzo często przed świętami świdniczanie przeprowadzają remonty i wymieniają meble kuchenne oraz sprzęt. Często nie mają co z tym sprzętem zrobić. Chętnie go przyjmiemy i przekażemy rodzinom potrzebującym, które nie są zagrożone uzależnieniami, ale znalazły się w trudnej sytuacji finansowej - tłumaczy Dorota Szyłobryt, kierownik Działu Pomocy Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.
Zainteresowani, którzy chcą przekazać pomoc potrzebującym, proszeni są o kontakt telefoniczny z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świdnicy - tel. 74 852 13 27 wew. 27.


6 grudnia 2012 - Zmiana miejsca poboru krwi w Świdnicy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu informuje o zmianie miejsca poboru krwi w Świdnicy.
Od 1 stycznia 2013 roku akcje poboru krwi w Świdnicy odbywać się będą w Przychodni "Medyk" przy ulicy Gdyńskiej 25a na pierwszym piętrze w Poradni Chirurgicznej w każdy czwartek w godzinach 8.30 - 13.00.
Serdecznie zapraszamy, na krew czekają ludzie chorzy w szpitalach.


6 grudnia 2012 - Zagraj dla WOŚP w Świdnicy

Chcesz wystąpić dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Nic prostszego! Zgłoś się do świdnickiego sztabu XXI finału. Koordynatorem przyszłorocznych wydarzeń jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Część muzyczną nadchodzącej imprezy zaplanowano w niedzielę 13 stycznia 2013 roku w Klubie Bolko.
Jeśli chcesz wystąpić na scenie prześlij do 13 grudnia włącznie wypełniony formularz zgłoszeniowy. Adres kontaktowy, plik formularza oraz inne szczegóły >>> pobierz Przyszłoroczne koncerty oraz towarzysząca im zbiórka pieniędzy organizowana jest pod hasłem "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".


6 grudnia 2012 - Miasteczko Świętego Mikołaja w Żarowie

III Miasteczko Świętego Mikołaja już 9 grudnia na Placu Wolności w Żarowie. Start o godzinie 15:00. W programie, między innymi: prezentacja psów zaprzęgowych rasy Siberian Husky, pokaz pirotechniczny, konkursy i zabawy dla dzieci, wspólny grill, Mikołajkowy Kulig, wystepy artystyczne.
Organizatorami imprezy są: Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie, Żarowska Wspólnota Samorządowa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.


6 grudnia 2012 - 300 - 500 osób zwiedzających dziennie wieżę ratuszową

Takimi wynikami może pochwalić się Świdnicka Wieża Ratuszowa, dlatego biorąc pod uwagę duże zainteresowanie nowym obiektem Organizacja Turystyczna wychodzi naprzeciw wszystkim zainteresowanym.
Specjalnie dla Państwa przygotowała możliwość zwiedzania Wieży Ratuszowej wraz z rodzinami 26 grudnia 2012 roku w drugi dzień świąt. Godziny zwiedzania 12:00 - 15:00. Zgłoszenia od tych osób powinny trafić do Informacji Turystycznej e-mailem - it@um.swidnica.pl


6 grudnia 2012 - Otwarty Puchar Polski w Taekwondo

W dniach 1-2 grudnia w opolskim "Okrąglaku" rozegrano Otwarty Puchar Polski w Taekwondo. W zawodach wzięło udział ponad trzystu zawodników z dwudziestu klubów oraz reprezentacja Mołdawi.
Świdnicki Klub Taekwondo GRYF reprezentowało ośmioro zawodników: dzieci - Laura Panas, Natalia Dyba, Miłosz Parużyński; młodzicy - Bartosz Balant, Tomasz Paździora; kadeci - Patrycja Konieczna; junior - Jerzy Brzostowski; senior - Grzegorz Matejko.   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2012 - Pięciolatki mają nowe sale

Bajkowe Przedszkole w Żarowie ma już drugi oddział dla dzieci pięcioletnich. Do nowego oddziału, który uroczyście został otwarty we wtorek 4 grudnia przyjętych zostało osiemnaścioro pięciolatków. Remont dodatkowej sali, modernizacja szatni, parteru, piętra oraz łazienki dla trzech grup przedszkolnych wyniósł pięćdziesiąt pięć tysięcy złotych.
- Rok 2012/2013 jest drugim rokiem obowiązkowej edukacji przedszkolnej dla dzieci pięcioletnich. Dzięki trafnym i wspólnym decyzjom z władzami gminy Żarów udało się jeszcze w tym roku otworzyć jeden oddział przedszkolny dla pięciolatków i przyjąć do przedszkola dodatkowo osiemnaścioro dzieci.   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2012 - Mikołajki w "jedynce"

Wszyscy wiemy, że szósty dzień grudnia nie jest zwyczajnym dniem, tak więc i w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy był to dzień wyjątkowy, w którym naprawdę warto było być dzieckiem.
Zaczęło się od zajęć z wychowawcą, w czasie których przygotowywano świąteczne dekoracje, lecz to nie trwało długo, bo zaraz na drugiej lekcji uczniowie klas IV - VI rywalizowali między sobą w umiejętności "speelingu", czyli literowania słówek angielskich. Konkurs ten budził duże emocje i pozwolił wykazać się najlepszym w sztuce, która wcale nie jest łatwa. Tę część zamknął występ uczennic z klasy 5a, które zaśpiewały nam piosenkę po angielsku.   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2012 - Lider na kolanach

Świdnickie siatkarki jadąc dzisiaj na mecz z liderem rozgrywek skazane zostały przez wszystkich na pożarcie w tym spotkaniu. Sport jednak ciągle udowadnia, że każdy ma szanse i tak właśnie stało się dzisiaj.
Drużyna MKS Świdnica sprawiła wielka niespodziankę pokonując lidera na jego własnym boisku w pięciu setach. To pierwsza i jakże dotkliwa porażka w tym sezonie drużyny z Pszczyny mającej pierwszoligowe aspiracje.
PLKS Pszczyna - MKS Świdnica 2:3 w setach 25:15, 22:25, 27:25, 24:26, 12:15.


5 grudnia 2012 - 41 milionów złotych dla Aglomeracji Wałbrzyskiej

41 milionów złotych to kwota, która trafi do dolnośląskich firm w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE.
5 grudnia dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa uczestniczył w spotkaniu, podczas którego podpisano trzy umowy z pośrednikami finansowymi w ramach konkursu "Pożyczka Globalna".
Jest to trzecia edycja konkursu na produkt finansowy i wszystkie trzy instytucje po raz trzeci podpisały umowy, za każdym razem zwiększając limit środków, które przeznaczone zostaną na pożyczki dla dolnośląskich przedsiębiorstw   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2012 - Najpiękniejsze kartki robią świebodziczanie

Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w dorocznym konkursie, ogłaszanym przez burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, na przygotowanie najpiękniejszej kartki bożonarodzeniowej. W tegorocznej edycji znowu otrzymaliśmy mnóstwo pięknych prac. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród oraz wyróżnień odbyło się we wtorek, 4 grudnia, w Miejskim Domu Kultury.
Sala reprezentacyjna MDK wypełniła się co do ostatniego miejsca. Rekordowa była nie tylko liczba uczestników spotkania, ale i nadesłanych na konkurs prac. Jury musiało mocno się natrudzić, by wybrać te, które najlepiej oddawały klimat Bożego Narodzenia, były wykonane szczególnie starannie, z pomysłem   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2012 - Zbiórka

Jutro, 6 grudnia w godzinach 9:00-15:00 odbędzie się w Świdnicy zbiórka publiczna zorganizowana przez oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy, z której dochód zostanie przekazany na rzecz rodziny, która ucierpiała w pożarze w Świdnicy.
W akcję pomocową włączyło się wiele instytucji, utworzono także specjalne konto, jednak ze względu na to, że potrzeby są duże, zbliżają się Święta Bożego Narodzenia postanowiono zorganizować kwestę uliczną, w której udział wezmą wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzięki temu świdniczanie będą mogli mieć możliwość wesprzeć trwającą już akcję pomocową.


5 grudnia 2012 - Uroczyste zamknięcie procesu scalania wsi Milikowice

Wczoraj, 4 grudnia odbyła się oficjalna uroczystość zamknięcia procesu scalania wsi Milikowice. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Włodzimierzem Chleboszem - Członkiem Zarządu Województwa. Nie zabrakło również osób bezpośrednio zaangażowanych w przeprowadzenie projektu.
Obecni byli Dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego - Robert Pajkert, jego zastępca Stanisław Talerzowski, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych - Mikołaj Smyk   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2012 - Dolnośląskie Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi

Drugi rok z rzędu Powiat Świdnicki zwyciężył w całorocznej rywalizacji sportowej i ramach Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W XIII Igrzyskach Powiat Świdnicki zdobył w punktacji ogólnej 614,5 punktów. Zwycięstwa rozpoczęły się wraz z nowym rokiem w pierwszym finale Dolnośląskim - halowej piłki nożnej do lat 13 pierwsze miejsce zdobyła drużyna LKS Bystrzyca Górna. Wspaniale spisali się także tenisiści, którzy w punktacji ogólnej zajęli 4 miejsce, zdobywając tym samym 23 punkty na konto powiatu   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2012 - Trzecia zbiórka elektrośmieci w Świdnicy

Na sobotę, 8 grudnia zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To już trzecia tego typu zbiórka zorganizowana w Świdnicy. Dzięki poprzednim, przeprowadzonym w czerwcu i wrześniu, udało się w sumie zebrać blisko 20 ton elektrośmieci.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 8 grudnia w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49. - Dziękujemy wszystkim osobom, które dotychczas wzięły udział w akcji i zapraszamy do dalszego udziału wszystkich, którzy mają w swoich mieszkaniach, domach, piwnicach czy garażach niepotrzebny lub niesprawny sprzęt elektryczny i elektroniczny.   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2012 - VI Mikołajkowy Turniej Brydża Sportowego

Miłośników brydża zapraszamy na VI Mikołajkowy Turniej Brydża Sportowego Parami z cyklu Grand Prix Dolnego Śląska, nad którym patronat tradycyjnie obejmuje Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz.
W tym roku spotykamy się w niedzielę 9 grudnia o godzinie 10:00 w Miejskim Domu Kultury. Zgłoszenia przyjmowane są w dniu turnieju w godzinach 9:15 - 9:40.
Dla najlepszych graczy przewidziano statuetki. Zapraszamy wszystkich chętnych, a zapalonym graczom życzymy powodzenia.


5 grudnia 2012 - Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej

Jak co roku, w okresie przedświątecznym Samorządowy Osrodek Kultury i Biblioteka Publiczna organizują Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej.
Turniej rozegrany zostanie 15 grudnia w sali sportowej przy ulicy Powstańców w Jaworzynie Śląskiej. Do udziału w Turnieju zapraszamy drużyny składające się z maksymalnie 10 osób powyżej 16 roku życia. Zgłoszeń można dokonywać do 13 grudnia przekazując wypełnioną >>> kartę zgłoszenia   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2012 - Koncert Kabaretu Młodych Panów dla Majki

7 grudnia zapraszamy na jedyny i niepowtarzalny koncert Kabaretu Młodych Panów, który wystąpi charytatywnie dla Mai Tyczyno, 6-letniej świdniczanki, która urodziła się z wadą genetyczną.
Każdy z nas może się przyczynić i darować dziewczynce swoją pomoc. Oni mogą zagrać dla Mai, my pokażmy, że również potrafimy dać coś od siebie.
Koncert rozpocznie się o godzinie 17:30 w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy - ulica Pionierów 30   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2012 - Mają już dziesięć lat

Szkolna gazetka Szkoły Podstawowej imienia Jana Brzechwy w Żarowie ma już dziesięć lat. Pierwszy numer gazetki wydawanej w żarowskiej placówce ukazał się równo dziesięć lat temu. Nie miał wtedy jeszcze tytułu. Przez ten długi czas wiele się zmieniło.
- Pewnie niewielu uczniów pamięta pierwsze wydanie "Szkolnych Wieści". Nasza szkolna gazetka drukowana była na szarawym papierze i ukazywała się trzy razy w semestrze, a nakład liczył około sześćdziesięciu egzemplarzy   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2012 - Zbiornik w Gminie Marcinowice to już nie tylko marzenie

Zbiornik w Gminie Marcinowice to już nie tylko marzenie, coraz bliżej do jego budowy. W latach 2009 i 2010 Gmina Marcinowice na skutek powodzi odniosła kilkumilionowe straty w infrastrukturze. Od kilku lat zmagamy się z ich usuwaniem. Jednym ze sposobów ochrony przed ponownymi zniszczeniami jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe.
Aby uchronić gminę przed ponownymi zniszczeniami władze Gminy Marcinowice poczyniły kolejne bardzo zdecydowane podejście do poruszenia tematu budowy zbiornika. Rezultatem spotkań z DZUiMW było ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji i przygotowanie środków na dokumentację i projekt.   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2012 - Innowacyjne szkoły w Strzegomiu

W poniedziałek, 3 grudnia z rąk Radosława Mołonia, Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego zostało przyznane wyróżnienie "Innow@cyjna szkoła" dla Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu oraz Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu.
Spośród 133 szkół uczestniczących w projekcie "Dolnośląska e-szkoła" zostało docenionych tylko trzynaście szkół, w tym dwie ze Strzegomia, "za wdrażanie nowych technologii w pracy z uczniami i aktywny udział w projekcie".
Wyróżnienia dla swoich placówek odebrali: dyrektor Gimnazjum nr 1 - Beata Ślipko oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego - Tomasz Marczak   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2012 - "Żywa lekcja historii" - o tym trzeba pamiętać

Niezwykłe spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy, gdy na lekcji wychowawczej w klasie VIb spotkały się trzy pokolenia: jedno z czasów pierwszej masowej i ostatniej wywózki Polaków na Syberię po napaści Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939, a dwa żyjące w okresie pokoju.
Panie Hermina Słowińska i Janina Graszczuk ze Świdnickiego Koła Związku Sybiraków ciekawie opowiadały uczniom i nauczycielom o życiu na "nieludzkiej ziemi", jakim okazała się odległa Syberia.   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2012 - Mikołaje opanują Żarów

Już w najbliższą niedzielę Żarów opanują święci Mikołajowie. W mieście powstanie Miasteczko Świętego Mikołaja. Wspólny grill, mikołajowy kulig, pokazy pirotechniczne, występy artystyczne, wizyta św. Mikołaja, konkursy i zabawy. Już po raz trzeci w Żarowie zorganizowane zostanie Miasteczko Św. Mikołaja.
- To najbardziej mikołajowa impreza w powiecie świdnickim. Zapraszamy do udziału całe rodziny, w szczególności natomiast najmłodszych mieszkańców naszej gminy - zaprasza Krystian Chęciek, burmistrz żarowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej i pomysłodawca imprezy   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2012 - Miasto sprzedaje granit

Urząd Miejski w Świebodzicach zaprasza do składania ofert na kupno materiałów kamiennych, które pozostały z demontażu płyty głównej w Rynku w ramach rewitalizacji Starego Miasta.
Materiały znajdują się na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Dobromierzu, tu można je obejrzeć po wcześniejszym umówieniu.
Oferty i zapytania należy kierować do Wydziału Infrastruktury Technicznej Urzędu Miasta - Edmund Gmerek, telefon 74 666 95 34 - do 31 grudnia tego roku   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2012 - Święto Górnicze - gminne obchody

4 grudnia to data bardzo ważna dla górników, skalników i kamieniarzy. W tym dniu obchodzone jest bowiem tradycyjne święto górnicze zwane w polskiej tradycji Barbórką. Tegoroczne obchody barbórkowe w naszej gminie miały miejsce w piątek, 30 listopada br. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, na czele z prezesem Ryszardem Chęcińskim.
Rozpoczęły się one od przemarszu Orkiestry Górniczej z Wałbrzycha, która wyruszyła spod Strzegomskiego Centrum Kultury, następnie zatrzymała się na chwilę przy Zespole Szkół w Strzegomiu (tam odbywała się uroczystość oddania do użytku nowej sali dla uczniów Technikum Górnictwa Odkrywkowego), a zakończyła swój pochód w restauracji "As Bohuna", gdzie odbyła się dalsza część Barbórki.   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2012 - Budowlańcy wrócili na dworzec

Przetarg rozstrzygnięty, umowa podpisana, a wykonawca już zajmuje się dokończeniem prac przy przebudowie dworca kolejowego Świdnica Miasto. Wyłonienie nowego wykonawcy było konieczne po upadłości firmy, która do tej pory prowadziła prace w tym miejscu.
W drodze przetargu wyłoniono firmę "Architekton" z Głogowa, która zaoferowała najkorzystniejszą cenę za dokończeni prac - 1,85 miliona złotych. Oferta najdroższa opiewała na 2,4 miliona złotych. "Architekton" realizował już jeden projekt w Świdnicy   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2012 - Moja Przygoda w Muzeum

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" - to konkurs ogłoszony przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat.
Obszarem realizacji Projektu mogą być: muzea sztuki, historyczne, archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, techniki, rzemiosła, biograficzne, i inne, a także muzea na otwartym powietrzu oraz galerie sztuki, jak również ekspozycje o charakterze muzealnym prezentowane w innej, niż muzealna, przestrzeni wystawienniczej. Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych, lub zajęć w instytucjach i ośrodkach kultury   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2012 - Zapraszamy na Mikołajki pod ratuszem

W czwartek, 6 grudnia, zapraszamy wszystkie dzieci ze Świebodzic do Rynku. O godzinie 11.00 rozpocznie się zabawa mikołajkowa, będą konkursy, słodycze dla najmłodszych i wiele atrakcji.
Od godziny 10.00 do 14.00 potrwa kiermasz świąteczny, podczas którego będzie można kupić piękne ozdoby choinkowe, aniołki z masy solnej, szopki, łańcuchy i inne bożonarodzeniowe cudeńka, wykonane przez dzieci z przedszkoli i szkół.
A o godzinie 14.00 w Gimnazjum nr 1 Święty Mikołaj wręczy paczki dzieciom z rodzin potrzebujących.


3 grudnia 2012 - Wrocław przywitał Dreamlinera

Setki mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska podziwiały przylot z Warszawy Boeinga 787, zwanego Dreamlinerem. Szkoleniowy rejs ze stolicy zajął pilotowi niespełna 35 minut. W sobotę ok. godz. 10:30 najnowocześniejsza w Europie maszyna pasażerska wylądowała na wrocławskim lotnisku.
Dreamliner spędził we Wrocławiu niecałą godzinę. W tym czasie grupa 150 osób, w tym 80 szczęśliwców, którzy wygrali zaproszenia w konkursach organizowanych przez media, zwiedziła jego pokład, zapoznając się z nowoczesnymi udogodnieniami zainstalowanymi w samolocie.   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2012 - "Mam 6 lat i w szkole poznaję świat"

Pod tym hasłem w Publicznym Przedszkolu nr 3 "Niezapominajka" i Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach realizowane są projekty promujące przyjazną adaptację dzieci w edukacji szkolnej. Obie placówki prowadzą wspólne działania, które promują wśród dzieci i ich rodziców edukacją szkolną dla 6-latków.
- W tym roku SP 3 po raz kolejny prowadzi Akademię Trójeczki, w ramach której dzieci 5 i 6-letnie biorą aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli na terenie szkoły. Podczas spotkań dzieci poprzez zabawę mają możliwość poznania zasad bycia uczniem - mówi Jolanta Styrna, dyrektor SP 3.   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2012 - Żarowska Ligi Halowa

W ostatniej kolejce spotkań rozgrywek I i II ligi Electrolux Cap zanotowano następujące wyniki:
II liga Electrolux Cup: Carvalet Jaroszów - Drink Team Świdnica 1:2 (1:0), PKS Złoty Kłos - Mam Talent 1:7 (0:3), Kozioł Team - Wierzbianka Wierzbna 2:5 (0:2), U18 Żarów - Daj Piątaka Team 3:0 (3:0)
I liga Electrolux Cup: Zryw Łażany - Nocny Team 1:1 (1:1), Wektor Świdnica - Oldboys 4:1 (3:0), KKZ Zaskoczeni Żarów - Cannabis 3:2 (0:1), Darbor - Czarny Lotos 3:2 (0:1)
Najlepsi zawodnicy, bramkarze drugiej kolejki Electrolux Cup:   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2012 - Rusza Jaworzyńskia Amatorska Liga Piłki Halowej

Za nami pierwsza kolejka tegorocznych rozgrywek, nie było niespodzianek. Liderem została broniąca tytułu La Liga, która rozgromiła Znajomych Fryzjera 18:4 połowę bramek La Ligi zdobył Grzegorz Borowy, który wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji strzelców.
Najciekawiej było w spotkaniu Glob Max z beniaminkiem ligi Wiśniową,do przerwy prowadził 5-krotny mistrz ligi 5:1 ale po przerwie role się odwróciły i po czterech bramkach drużyny z Wiśniowej wynik na tablicy widniał 5:5.Jednak stary mistrz szybko się pozbierał i ostatecznie wygrał 9: 7   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2012 - Pewne zwycięstwo

Nie ziściły się marzenia akademików z Białej Podlaskiej aby zdobyć punkty w meczu z piłkarzami ręcznymi ze Świdnicy. Wynik brzmi AZS AWF Biała Podlaska - ŚKPR Świdnica 28 : 35 i on daje awans świdniczanom w tabeli rozgrywek na szóste miejsce.
Pozostałe wyniki jedenastej kolejki spotkań: ASPR Zawadzkie - Nielba Wągrowiec 24 : 35, MKS Szczypiorno Kalisz - Śląsk Wrocław 24 : 29, AZS UŁ PŁ Łódź - Viret CMC Zawiercie 29 : 32, Gwardia Opole - Olimpia Piekary Śląskie 36 : 19, Ostrovia Ostrów Wielkopolski. - AZS Politechnika Radomska 39 : 34, SPR Control Process Tarnów - KSSPR Końskie 22 : 31. 8 grudnia ŚKPR Świdnica podejmować będzie ASPR Zawadzkie.


2 grudnia 2012 - Dzień Otwarty - Hip Hop już w grudniu

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza 5 grudnia na godzinę 18.30 dzieci i młodzież na "Dzień Otwarty - Hip Hop", który poprowadzi znakomita tancerka - Iza Popek.
Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła 10 lat temu w rybnickim teatrze gdzie tańczyła Jazz, a następnie taniec współczesny w Teatrze Tańca Navras, wraz z teatrami brała udział w licznych festiwalach i spektaklach w całej Polsce. Swoje doświadczenie zdobywała m.in. u takich instruktorów i choreografów jak Sebastian Gębura, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Patricia Noworol, Sebastian Zajkowski oraz na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2012 - Szkoła mocniejsza

Tego nikt się nie spodziewał by zajmujące czwarte miejsce w rozgrywkach II ligi siatkarki MKS Świdnica tak łatwo uległy siatkarkom ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Komplet punktów dla sosnowiczanek, MKS Świdnica - SMS PZPS II Sosnowiec 0:3 w setach 21:25, 20:25, 23:25 a dla MKS Świdnica spadek na siódme miejsce.
Pozostałe wyniki ostatniej kolejki spotkań: Victoria Lubliniec - PLKS Pszczyna 0:3, MCKiS Jaworzno - AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 2:3, SPS Politechnika Częstochowska - Silesia Volley II 3:0, Zorza Wodzisław - Śląski Gaudia Trzebnica 3:1, SMS LO II Opole - Sokół Katowice 0:3. 5 grudnia MKS Świdnica uda się na mecz do lidera rozgrywek PLKS Pszczyny.


2 grudnia 2012 - Konkursy w Jaworzynie Śląskiej

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursach o tematyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia, które przygotowali pracownicy SOKiBP. Laureaci zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi i okolicznościowymi dyplomami podczas "Wieczoru Kolęd", który odbędzie się 15 grudnia 2012 w SOKiBP.
Więcej informacji na temat konkursów na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową oraz świąteczną bombkę >>> zobacz


1 grudnia 2012 - Koncerty, koncerty, koncerty

Już jutro, 2 grudnia o godzinie 13:30 w Katedrze Świdnickiej odbędzie się Koncert charytatywny na rzecz organów katedralnych. Na organach kościelnych grać będą: Zuzanna Bator, Maciej Bator.
7 grudnia godzina 19:30 w Kościele p.w. św. Józefa w Świdnicy odbędzie się I Adwentowy Koncert Wokalno - Organowy. Wystąpią: Łukasz Motkowicz - baryton, Zuzanna Bator - organy, Maciej Bator - organy (akompaniament).
9 grudnia o godzina 17:00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odbędzie się Uroczysta Msza Święta z oprawą muzyczną Katedralnej Scholi Cantorum Katedry Świdnickiej. Koncert Organowy w wykonaniu Zuzanny i Macieja Batorów.


1 grudnia 2012 - Podatki w gminie

W gminie Świdnica stawki podatków lokalnych, w tym od nieruchomości i od środków transportu na 2013 roku zostaną skorygowane jedynie o 4% wskaźnik inflacji.
Podatek od nieruchomości stanowi jeden z podatków lokalnych. Posiadanie i korzystanie z nieruchomości pociąga za sobą konieczność opłacania podatku od nieruchomości, niezależnie od tego, czy nieruchomość ta jest wykorzystywana w celach mieszkalnych, czy też w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ostateczna ich wysokość zależy od decyzji rady gminy, która w drodze uchwały określa wysokość stawek.   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała