31 stycznia 2013 - Niech odmierza tylko szczęśliwe chwile

Adam Mroziuk, świebodzicki zegarmistrz i wielki pasjonat starych zegarów, od lat naprawia wiekowe zegary, a już szczególną miłością otacza te beckerowskie, powstałe w fabrykach najsłynniejszego zegarmistrza XIX-wiecznej Europy, mieszkającego i produkującego w Świebodzicach Gustava Beckera.
Pan Adam właśnie może dopisać kolejny rarytas do swojej listy ocalonych od zapomnienia czasomierzy. W drzwiach wejściowych Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Świdnickiej po dziesiątkach lat nieobecności znowu "tyka" zegar. I to jaki! Wykonał go pan Adam, zupełnie za darmo, poświęcając prywatny czas   . . . czytaj więcej


31 stycznia 2013 - Przekażmy potrzebującym 1% naszego podatku

Rozpoczął się kolejny okres rocznych rozliczeń podatkowych. Wypełniając zeznanie PIT za 2012 rok proszę pomyśleć o tych wszystkich, którym Los był lub jest mniej łaskawy. O tych, którzy od lat przykuci są do swoich łóżek, którzy do końca życia zamiast nóg będą musieli używać inwalidzkiego wózka, tych "z białą laską", i tych żyjących w nieprzeniknionym świecie wytworzonym przez stan psychiczny czy brak czerpania z dóbr naszej rzeczywistości.
Pamiętajmy także o osobach żyjących w rodzinach patologicznych i dzieciach dla których często tabliczka czekolady jest nieosiągalnym rarytasem   . . . czytaj więcej


31 stycznia 2013 - Obradowali radni

Bardzo bogaty program miała wczorajsza sesja Rady Miejskiej, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. W pierwszej części obrad wręczono stypendia dla 19 uczniów placówek oświatowych za wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe na okres od stycznia do czerwca br.
Wręczenia decyzji stypendialnych dokonali burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta i przewodniczący Rady Miejskiej - Tadeusz Wasyliszyn. - Mam nadzieję, że te stypendia przyczynią się do Waszego szerokiego rozwoju. Jesteście w tej gminie najlepsi. Ufam, że za pół roku sporo z Was znajdzie się w gronie kolejnych stypendystów - mówił burmistrz   . . . czytaj więcej


31 stycznia 2013 - Przebudowa Rynku w tym roku

Gmina Świebodzice ogłosiła przetarg na przebudowę ulic w rejonie Rynku oraz ulicy Szkolnej. Jest to drugi etap rewitalizacji Starego Miasta, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Czeka nas w tym roku sporo prac w centrum miasta a co za tym idzie - utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym. W zakres zadania wchodzi: - przebudowa ulicy Szkolnej wraz z chodnikami na odcinku od skrzyżowania z ulicą Prusa do skrzyżowania z ulicą Młynarską (chyba najbardziej dziurawej i nierównej "ulicy" w mieście),   . . . czytaj więcej


31 stycznia 2013 - Izba Tradycji już wkrótce

Ta wiadomość z pewnością szczególnie ucieszy strzegomian, którzy są miłośnikami historii swojego miasta. Już niebawem w Strzegomiu powstanie Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej. Na wyposażenie izby gmina Strzegom pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego dotację w kwocie 25 tysięcy złotych.
- Izba Tradycji to miejsce szczególne, w którym każdy może poznać nie tylko historyczne i kulturowe wartości materialne i niematerialne, ale również bogactwo natury - mówi Anna Hałas, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu   . . . czytaj więcej


30 stycznia 2013 - Kursy dla organistów praktyków

Zapraszamy Państwa na wyjątkowo inspirujące Kursy dla Praktykujących Organistów, czyli wszystkich muzyków kościelnych, którzy chcą poszerzyć swoją muzyczną wyobraźnię i technikę gry, zdobyć nowe umiejętności i wiedzę.
W przyjaznej atmosferze poznają Państwo wiele inspirujących dzieł sztuki, które przez wieki zachwycały i zapalały ludzkość do wielbienia Boga poprzez śpiew i grę instrumentalną. Dzięki naszym kursom nauczą się Państwo improwizować swoje własne utwory, niezależnie od poziomu zaawansowania czy znajomości nut. Tylko u nas dowiecie się, jak dbać o organy kościelne zyskując dodatkowe punkty u Księdza Proboszcza   . . . czytaj więcej


30 stycznia 2013 - Uczą się i pracują na własne konto

Dla wielu ferie zimowe to czas zasłużonego wypoczynku. Gimnazjaliści z Lutomi postanowili wykorzystać ten okres na poszerzenie wiedzy ekonomicznej co pozwoli im na świadome planowanie własnej ścieżki zawodowej.
Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej jako jedyne w gminie i jedno z dziewięciu w województwie rozpoczęło program "Moje Własne Konto"   . . . czytaj więcej


30 stycznia 2013 - Przedsiębiorco, chcesz skorzystać z abolicji?

Kogo obejmuje abolicja? Jakie składki podlegają umorzeniu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci wałbrzyskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas bezpłatnego szkolenia, które odbędzie się 12 lutego.
15 stycznia 2013 roku weszła w życie abolicja dla przedsiębiorców, którzy od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2013 - Nowe inwestycje w Słodowni Strzegom

Danish Malting Group Polska zwiększa inwestycje w Słodowni Strzegom. Dzięki nim do połowy 2013 roku powstanie jedna z największych baz magazynowych jęczmienia na Dolnym Śląsku, o pojemności prawie 60 tysięcy ton. Tym samym łączna wartość wydatków poniesionych przez duńskiego inwestora na rozbudowę bazy magazynowej w Strzegomiu zamknie się kwotą ponad 20 milionów złotych.
W listopadzie 2012 roku na terenie Słodowni wyrosło sześć nowych silosów, każdy o pojemności ok. 2,5 tysiąca ton. Zbiorniki są wyposażone w indywidualny system wentylacji oraz urządzenia do stałego pomiaru temperatury   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2013 - Łapią przestępców

Ponad siedemset interwencji podjęli w 2012 roku żarowscy policjanci. Wykrywalność z roku na rok rośnie, przestępstw jest trochę mniej, ale na brak pracy funkcjonariusze narzekać nie mogą.
Podsumowania minionego roku żarowscy policjanci dokonali na dorocznej odprawie. W poniedziałek, 28 stycznia w salę narad Urzędu Miejskiego w Żarowie zapełnili mundurowi. W tym roku gościł ich u siebie burmistrz Żarowa Leszek Michalak. Wyniki pracy komisariatu policji w Żarowie omówiła komendant Izabela Basztura oraz jej zastępca Jerzy Daniel   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2013 - Mateusz Jopek wicemistrzem Polski

Jaworzynianin, 17-letni Mateusz Jopek odniósł kolejny sukces w swojej niedługiej, sportowej karierze. W miniony weekend Mateusz startujący w barwach LKS Górnik Wałbrzych został wicemistrzem Polski juniorów młodszych w skoku w dal.
Mistrzostwa Polski odbyły się 27 stycznia w Spale, a Mateusz, można powiedzieć, był w życiowej formie bowiem wynikiem 6,70 cm ustanowił nowy rekord życiowy.


29 stycznia 2013 - Poszukujemy świadków wypadku drogowego

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy poszukują świadków wypadku drogowego. 8 stycznia 2013 roku w Świdnicy na ulicy Zamenhofa doszło do wypadku drogowego.
Kierujący samochodem osobowym Opel Frontera około godziny 7.40 na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 75-letnią kobietę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła.
Osoby, które widziały wypadek i mogą udzielić informacji proszone są okontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy pod nr telefonu 74 8582 275, 74 8582 261 lub 997.


28 stycznia 2013 - "Walczą o zabytki" z Polskimi Kolejami Państwowymi

Od wielu lat Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej "walczy" z Polskimi Kolejami Państwowymi o ratowanie zabytkowych wagonów stojących i niszczejących na bocznicy kolejowej w Jaworzynie Śląskiej. Wagony ulegają kompletnej degradacji mimo iż stowarzyszeniu udało się zainteresować tym stanem Ministra Kultury oraz Konserwatora Zabytków. Jak pokazuje życie na PKP nie ma mocnych w naszym kraju.
Wczoraj w Telewizji Wrocław "Fakty" ukazał się materiał poświecony temu problemowi >>> zobacz


28 stycznia 2013 - Koncert na rzecz organów Katedry Świdnickiej

W niedzielę, 3 lutego 2013 roku o godzinie 13.30 odbędzie się kolejny charytatywny koncert organowy na rzecz organów Katedry Świdnickiej.
Na wielkich symfonicznych organach katedralnych zagrają Zuzanna i Maciej Batorowie - wykładowcy Diecezjalnego Studium Organistowskiego, absolwenci Akademii Muzycznych w Katowicach, Warszawie, Stuttgarcie i Genewie. W ich wykonaniu usłyszymy efektowne utwory organowe - m.in. Bacha, Schumanna, Pierne   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2013 - "Walentynkowy Skarbiec Zakochanych"

W dniach 9-17 luty w Pałacu Jedlinka odbędzie się akcji "Walentynkowy Skarbiec Zakochanych". Każda para, która w tym okresie odwiedzi Pałac Jedlinka będzie mogła w swoistej kapsule czasu umieścić bezpłatnie pamiątki związane ze swoimi uczuciami. Mogą to być zdjęcia, kartki z kilkoma słowami, jakie dyktuje nam serce i wiele innych oryginalnych przedmiotów.
Następnie "Skarbiec Zakochanych" zostanie ukryty w pałacowych podziemiach na dziesięć lat. Po tym okresie pary będą mogły znów przyjechać do Jedlinki i przypomnieć sobie, jak wyglądały ich uczucia dawniej. Na gości czeka także moc innych walentynkowych atrakcji.


28 stycznia 2013 - Ferie - zabawa na wiele sposobów

Turnieje sportowe, warsztaty plastyczne i teatralne, przygoda z książką i filmem - to niektóre z atrakcji, które dla dzieci pozostających w domu przygotowało miasto. W Świebodzicach jak zawsze, nie będzie powodów do nudy.
Zimowiska przygotowały aż cztery placówki: Miejski Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Świetlica Środowiskowa Tęczowa Gromada oraz Miejska Biblioteka Publiczna Oddział Dziecięcy. MDK przygotował zróżnicowaną ofertę - będą wyjścia na basen, zajęcia ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej, warsztaty:   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2013 - Kolorowy karnawał w "Przystani"

Zapraszamy świdnickich seniorów do Domu Dziennego Pobytu "Przystań" na ostatnią edycję warsztatów artystycznych pod hasłem "Kolorowy karnawał". Zajęcia odbywają się w ramach Dni Otwartych w środę, 30 stycznia, w godzinach 10.00-12.00.
Podczas tych zajęć, pod wprawnym okiem uzdolnionych prowadzących, Elżbiety Dudziak i Jolanty Rosińskiej, uczestnicy wykonują samodzielnie fantazyjne maski, szyją barwne i błyszczące elementy do kostiumów a nawet całe kostiumy. Pensjonariusze będą mogli wykorzystać efekt swojej pracy na balu, który będzie miał miejsce ostatniego dnia miesiąca w placówce


28 stycznia 2013 - Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń

18 kwietnia 2013 roku wyruszy pięciodniowa Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń.
Pielgrzymka na trasie - Brześć - Baranowicze - Nowogródek - Katyń - Gniezdowo - Smoleńsk - Mińsk - Kuropaty - Nieśwież. Zapewniony luksusowy autokar, 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota - przewodnika, pełne ubezpieczenie, wizy na Białoruś i do Rosji. Zapisy przyjmowane będą do 15 lutego 2013 z wpłatą 500 złotych oraz z wypełnionymi wnioskami wizowymi do Rosji oraz na Białoruś. Konieczność przekazania paszportów do dnia 15 lutego. Dopłata do pełnej kwoty złotówkowej do 18 marca 2013.   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2013 - Kompletujemy zestaw do odbioru DVB-T: wybieramy dekoder

Do odbioru telewizji w technologii DVB-T niezbędna jest nie tylko odpowiednio dobrana i prawidłowo ustawiona antena. By w naszym telewizorze uzyskać cyfrowy obraz i dźwięk, w niektórych przypadkach niezbędny okaże się jeszcze dekoder. Podpowiadamy, jak wybrać właściwy, czym różnią się dekodery z różnych półek cenowych i kto takiego urządzenia z całą pewnością będzie potrzebował.
Jeśli dziś zdecydujemy się na zakup nowego telewizora, problem dekodera nie będzie nas w ogóle dotyczył. Najnowsze odbiorniki są już bowiem wyposażone w tuner MPEG-4. W takich przypadkach wystarczy jedynie antena i przewód łączący ją z TV.   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2013 - Drugi raz podzielili się punktami

Wczorajszy, obfitujący w wiele pomyłek sędziowskich mecz pomiędzy piłkarzami ręcznymi MKS Szczypiorno Kalisz i ŚKPR Świdnica zakończył się remisem. Słabe sędziowanie dotyczyło obu walczących drużyn.
Ekipy z Kalisza i Świdnicy po raz drugi w tym sezonie podzieliły się punktami. MKS Szczypiorno Kalisz - ŚKPR Świdnica 25:25 (11:10).
W rozgrywkach pierwszej ligi w grupie "B" prowadzi Gwardia Opole przed Nielbą Wągrowiec i Śląskiem Wrocław   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2013 - Siatkarki bez punktów

Tylko jednego seta wygrały siatkarki MKS Świdnica w meczu z liderem II ligi. Częstochowianki dominowały na boisku doświadczeniem w grze na siatce przy bardzo dobrym rozegraniu Karoliny Zając - Olczyk. Przegrana spowodowała spadek w tabeli na 8 miejsce. Kolejny mecz z SMS Opole zaplanowany na 2 lutego w Opolu ze względu na mecz finałowy juniorek zostanie rozegrany w innym terminie.
MKS Świdnica - SPS AZS Politechnika Częstochowska 1 - 3 w setach 25:21, 18:25, 18:25, 21:25   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2013 - Ambitne plany pracodawców

Skuteczne rzecznictwo interesów pracodawców, lepsze wykorzystanie funduszy europejskich na lata 2014 - 2020 oraz rozwój organizacji - to główne priorytety Zarządu Sudeckiego Związku Pracodawców na 2013 rok.
Podczas spotkania noworocznego Zarząd Sudeckiego Związku Pracodawców przedstawił najważniejsze cele i działania na ten rok. Jednym z priorytetów będzie rzecznictwo interesów i wpływanie na administrację publiczną, by tworzyła przyjazne regulacje. -Jest to podstawa naszej działalności. Jesteśmy za ograniczeniem obowiązków administracyjnych dla przedsiębiorców, lepszym i przejrzystym prawem gospodarczym oraz przyjaznym klimatem dla rozwoju przedsiębiorczości - mówi Artur Mazurkiewicz, Przewodniczący Zarządu SZP.   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2013 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Niespodzianką 10. kolejki był remis Karoliny Junior z Wyimaginowanymi Chłopcami 5:5. Nie udało się Wiśniowej zrewanżować Glob Max za porażkę w pierwszym meczu, choć prowadzili 1:0 po zaskakującej bramce Macieja Masnego. W drugiej połowie Glob Max kontrolował przebieg meczu i ostatecznie wygrywa 10:5.
Łatwe zwycięstwo odniosła La Liga pokonując wysoko Znajomych Fryzjera 15:4. Kolejne 7 trafień w tym meczu zaliczył lider strzelców Grzegorz Borowy, który ma już strzelonych 62 bramki w tym sezonie   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2013 - Będą nagrody i wyróżnienia w dziedzinie sportu

Do 28 lutego będą przyjmowane wnioski o przyznanie nagród i wyróżnień za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej. Warunki szczegółowe określa Uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy.
Zgodnie z nią mogą zostać przyznane:
1) nagrody i wyróżnienia za osiągnięte wyniki sportowe dla zawodników - mieszkańców Świdnicy lub członków klubu sportowego, podmiotu prowadzącego w innej formie działalność sportową, mających siedzibę na terenie Świdnicy   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2013 - Najukochańsi nasi...

To jedna z milszych uroczystości w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach. Dzień Babci i Dziadka świętuje się tu z przytupem - są występy młodych artystów, mini koncert Chóru Akord, kawa, ciastka, miłe życzenia od gości.
Seniorzy świętowali w czwartek, 24 stycznia, w Klubie Seniora przy ulicy Żeromskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło jak zawsze życzliwego Związkowi burmistrza Bogdana Kożuchowicza.
- Składam Państwu najserdeczniejsze życzenia przede wszystkim zdrowia, pomyślności, radości z życia i miłości wnucząt - mówił burmistrz   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2013 - Świdnicki Gryf i Trutnowski Smok we wspólnym projekcie

W tym roku dzięki unijnemu wsparciu na polsko-czeskim pograniczu będzie realizowany świdnicki projekt zatytułowany "Świdnicki Gryf i Trutnowski Smok" oraz adekwatny projekt miasta partnerskiego Trutnow pt. "Trutnovski Drak i Świdnicki Gryf".
W ramach projektu w Świdnicy zorganizowane zostaną trzy duże imprezy kulturalno-edukacyjne: Międzynarodowy Konkurs Modeli Redukcyjnych, Świdnicka Gryfiada, Święto Latawca - tzw. Dragonalia, a także szereg warsztatów tematycznych dotyczących modelarstwa, plastyki, muzyki i teatru   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2013 - @-Rewolucja w Mokrzeszowie

23 stycznia wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz ze starszym wizytatorem Markiem Sieczką otworzyli pierwszą w gminie Świdnica Cyfrową Szkołę w Mokrzeszowie.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli również przedstawiciele Rady Gminy, dyrektorzy gminnych szkół i rodzice. Po programie artystycznym, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie Cyfrowej Szkoły przez proboszcza miejsca Ks. Stanisława Panewskiego. Jednak głównymi bohaterami tego dnia i gospodarzami otwarcia Cyfrowej Szkoły byli sami uczniowie. Zaprezentowali przybyłym gościom film, którego byli pomysłodawcami i współtwórcami oraz sprzęt i możliwości jego wykorzystania w rzeczywistości szkolnej   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2013 - Stypendium w dziedzinie kultury przyznane

"Wieża Legend", to projekt, który zostanie zrealizowany w ramach stypendium prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka w dziedzinie Kultury. Ideą stypendiów jest pomoc świdniczanom w zrealizowaniu ciekawych projektów.
"Wieża Legend" to projekt, który zrealizuje Wojciech Koryciński - nauczyciel języka polskiego w I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, pomysłodawca i współorganizator Świdnickich Śród Literackich, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, autor wielu artykułów o tematyce literaturoznawczej, członek Stowarzyszenia "Chiazm"   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2013 - Pomogą seniorom w rozliczeniu PIT-u

Od środy, 6 lutego w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy pracownik placówki pomoże seniorom ze Świdnicy (emerytom, rencistom) w rozliczeniu PIT-u przez internet. Każda zainteresowana tą formą wsparcia osoba może zgłosić się z niezbędnymi dokumentami do siedziby DDP przy ulicy Saperów 27 w każdą środę do 24 kwietnia w godzinach od 14.00 do 17.00. Wszelkich niezbędnych informacji udziela Barbara Juszczyk-Galas - tel. 74 640-73-65.
Rozliczenie PIT-u, to kolejna propozycja pomocy dla świdnickich seniorów, realizowana w ramach Centrum informacji dla seniorów działającego w Domu Dziennego Pobytu.


24 stycznia 2013 - Policja pokazała słupki

Świebodziccy policjanci wraz z kolegami z komisariatu w Dobromierzu podsumowali miniony rok na dorocznej odprawie, która odbyła się w środę, 23 stycznia, w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach. Tradycyjnie, mundurowych gościł burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. W odprawie wziął także udział Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans, radni członkowie Komisji Bezpieczeństwa. Wśród zaproszonych gości był także szef powiatowej policji, inspektor Krzysztof Niziołek oraz zastępca wójta gminy Dobromierz Edward Krumplewski.
Wyniki pracy komisariatu w Świebodzicach przedstawił komendant, nadkomisarz Piotr Galicki oraz zastępca, podinspektor Robert Brożyna   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2013 - Będą dwie metamorfozy świdniczanek

Nie jedna, jak wcześniej planowano, a dwie świdniczanki, będą mogły zmienić swój wygląd. A wszystko to w ramach bezpłatnej akcji "Świdnickie metamorfozy" organizowanej przez Ligę Kobiet Polskich wraz z Urzędem Miejskim w Świdnicy. W sobotę, 19 stycznia przeprowadzono casting, w którym wzięły udział w sumie 24 panie. Najmłodsza uczestniczka akcji miała 19 lat, a najstarsza 63 lata. Wszystko rozpoczęło się od rozmów kwalifikacyjnych. Po tych rozmowach zdecydowano o wyborze nie jednej, jak to było planowane na starcie akcji, ale dwóch osób, które będą poddane kompleksowej metamorfozie   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2013 - Dotacje dla organizacji

Ponad 600 tysięcy złotych trafi do stowarzyszeń, organizacji i klubów sportowych na organizacje zajęć sportowych dla dzieci, promocję miasta, edukację czy pomoc społeczną.
W środę, 23 stycznia, rozstrzygnięto konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, ochrony i promocji zdrowia, kultury, sztuki oraz ochrony dziedzictwa narodowego, promocji miasta Świebodzice, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania oraz pomocy społecznej.   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2013 - Kluczowa inwestycja sfinalizowana

Wrocławskie lotnisko sfinalizowało ostatnią kluczową inwestycję związaną z płaszczyznami nowego terminala. Właśnie uruchomiono nową płytę do odladzania samolotów. Dzięki temu ruch samolotów będzie przebiegał jeszcze sprawniej nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Budowa płyty do odladzania samolotów to ostatnia ze strategicznych inwestycji infrastrukturalnych związanych z rozbudową i modernizacją płaszczyzn wokół nowego terminala. - Nowe wrocławskie lotnisko to wieloetapowe przedsięwzięcie uwzględniające nie tylko budowę terminala, który spełnia najwyższe europejskie standardy, ale też całej infrastruktury lotniczej wokół - mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2013 - I Turniej Piłki Halowej Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych

W hali sportowej przy ulicy Powstańców w Jaworzynie Śląskiej rozegrano I Turniej Piłki Halowej Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Do udziału w sportowych rozgrywkach zgłosili się druhowie z Jaworzyny Śląskiej, Pastuchowa, Bolesławic, Nowic, Pasiecznej oraz Piotrowic Świdnickich.
W turnieju zagrała także reprezentacja Samorządowców, która mając w zamierzeniu towarzyski występ, okazała się "czarnym koniem" sportowych zmagań. Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2013 - Idziesz do lekarza? NIP pracodawcy nadal potrzebny

Wejście w życie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), nie oznacza, że u lekarza nie musimy podawać NIP-u pracodawcy. Numer ten nadal jest konieczny, by lekarz wypisał zwolnienie.
Od stycznia w dużej części zakładów opieki zdrowotnej, które mają podpisane kontrakty z NFZ, działa system elektronicznej weryfikacji ubezpieczenia pacjentów, czyli eWUŚ   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2013 - "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"

Trwa piąta edycja akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę". W najbliższy weekend (25-27 stycznia) w wybranych sklepach Tesco wolontariusze będą zbierać karmę, koce i inne dary, które trafią do schronisk z najbliższej okolicy. W naszym rejonie dary zbierane będą w sklepie Tesco w Świdnicy przy ulicy Strzegomskiej o raz w sklepie w Świebodzicach.
- Te psy, które dziś są w schroniskach, też miały kiedyś dom. Niestety człowiek, którego bezgranicznie kochały, ten dom im odebrał. Wiadomo, że pełna miska to nie wszystko, ale zacznijmy od tego   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2013 - Wieża Ratuszowa znalazła właściciela na jeden dzień

Adam Płaziuk, mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego przez jeden dzień będzie władał świdnicką Wieżą Ratuszową. Nietypową aukcję internetową zorganizowano w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pan Adam był jedną z sześciu osób, które wzięły udział w licytacji.
- Zazwyczaj wrzucałem datki do puszki, podczas zbiórki WOŚP przy kościele. Tym razem usiadłem przed komputerem i znalazłem informację o licytacji wieży. Mieszkam niedaleko Świdnicy, więc postanowiłem spróbować   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2013 - Poszukiwanie miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego

Jutro, 24 stycznia o godzinie 11.00, w sali sesyjnej wrocławskiego Ratusza odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego "Grota".
Gościem styczniowego Klubu będzie dr hab. Krzysztof Szwagrzyk - historyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Tematem spotkania będzie "Poszukiwanie miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego". Kluby Historyczne "Grota" to wspólna inicjatywa Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Instytutu Pamięci Narodowej i funkcjonują w całej Polsce (27 klubów).   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2013 - Konsultacje w Stanowicach

Piękne powitanie, piękne podsumowanie i dyskusja w środku, to ramy konsultacji społecznych w Stanowicach, które odbyły się 22 stycznia w remizie strażackiej.
Wybór miejsca spotkania był uwarunkowany remontem świetlicy wiejskiej. W spotkaniu, na które przybyło 43 mieszkańców wsi uczestniczyli: burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Piotr Szmidt oraz inspektor do spraw wsi Alicja Czekajło.


23 stycznia 2013 - Ferie w Świdnicy z atrakcjami

Znany jest już szczegółowy program feryjnych atrakcji w Świdnicy. Na dofinansowanie ferii w Świdnicy w miejskich placówkach przeznaczono 22 tys. zł. Na dzieci i młodzież w placówkach kultury, oświaty i sportu będzie czekać wiele atrakcji.
Świdnickie szkoły podstawowe oraz gimnazja nr 2 i nr 4, które prowadzi miasto na ferie zimowe w dniach 28 stycznia - 10 lutego przygotowały bezpłatne dla uczniów zajęcia rekreacyjno-sportowe: rozgrywki i zabawy sportowe, wycieczki, wyjścia na lodowisko lub basen itp. Zajęcia będą organizowane z wykorzystaniem możliwości kadrowych, lokalowych i sprzętowych poszczególnych jednostek oświatowych   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2013 - Waldemar Sawko - instruktor wspinaczki skalnej, pilot paralotni

Dzisiaj, 23 stycznia w sali audiowizualnej biblioteki szkolnej Gimnazjum nr 2 w Świdnicy, odbyło się spotkanie młodzieży klas pierwszych z Waldemarem Sawko, instruktorem wspinaczki skalnej i pilotem paralotni.
Zaproszony gość ciekawie opowiadał o swoich zainteresowaniach, marzeniach i ich realizacji. Dzięki zaprezentowanemu filmowi uczniowie mogli uczestniczyć w zdobywaniu szczytów górskich i latać na paralotni. Można było obejrzeć także profesjonalny sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2013 - Mroźna zbiórka krwi

Mamy nadzieję, że śnieg i mróz nie odstraszą wiernych krwiodawców. W środę, 23 stycznia, zapraszamy na zimową edycję zbiórki krwi w Świebodzicach. Tradycyjnie bezcenny lek będzie można oddać w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13, w godzinach 10.00 - 14.00.
Organizatorami zbiórki są: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Paweł Bobrowski oraz Urząd Miejski w Świebodzicach.


22 stycznia 2013 - 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego w II LO

Dzisiaj, 22 stycznia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy uczcili 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Lekcję historii przygotowały uczennice klasy II e: Aleksandra Besser, Alicja Dąbrowska, Anna Stelmach, Anna Kołaczyk, Natalia Mielnik.
Uczennice przygotowały prezentację o powstaniu, ukazały jego przebieg i znaczenie. Ponadto przygotowana została wystawa upamiętniająca powstanie styczniowe. Była to ciekawa lekcja historii.


22 stycznia 2013 - Roczna odprawa mundurowych

O wynikach pracy za 2012 rok opowiedzą świebodziccy policjanci podczas dorocznej odprawy Komisariatu Policji w Świebodzicach, która w środę, 23 stycznia, odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach.
Tradycją stałą się, że funkcjonariusze podsumowują rok goszcząc u burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza.
Odprawa rozpoczyna się o godzinie 12.00 w sali narad ratusza.


22 stycznia 2013 - Święto Dziadków ważna rzecz

Mimo mroźnej pogody gorące i pełne miłości życzenia płynęły wczoraj i dziś w przedszkolach w Pszennie i Witoszowie Dolnym. Milusińscy piosenkami i wierszami uczcili swoich ukochanych Dziadków i Babcie.
Przygotowania do obchodów tak ważnego w życiu, każdego wnuczka święta rozpoczęły się corocznym pieczeniem ciasteczek w Pszennie. W Bajkowej Dolince przedszkolaki zakasały rękawy, ubrały się w kucharskie fartuszki i wzięły się do pracy. Ugniatały, wałkowały i wykrawały różne kształty przy pomocy foremek do ciastek   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2013 - Warsztaty rozwoju osobistego

Akademia Aktywnych Kobiet serdecznie zaprasza 24 stycznia 2013roku, na godzinę 17.00, do restauracji Gardenia ulica Wałbrzyska 6 w Świebodzicach. Tego dnia odbędą się bezpłatne warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet.
- Zapraszamy panie, które chcą wydobyć swoje zasoby i możliwości, zobaczyć coś, czego nie podejrzewały odnaleźć w sobie, kobiety, które chcą stać się dla siebie i świata ważniejsze - zachęcają organizatorki.
- To spotkanie dla wszystkich tych pań, które chcą coś zmienić w swoim życiu.   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2013 - Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń

18 kwietnia 2013 roku wyruszy pięciodniowa Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń.
Pielgrzymka na trasie - Brześć - Baranowicze - Nowogródek - Katyń - Gniezdowo - Smoleńsk - Mińsk - Kuropaty - Nieśwież. Zapewniony luksusowy autokar, 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota - przewodnika, pełne ubezpieczenie, wizy na Białoruś i do Rosji. Zapisy przyjmowane będą do 15 lutego 2013 z wpłatą 500 złotych oraz z wypełnionymi wnioskami wizowymi do Rosji oraz na Białoruś. Konieczność przekazania paszportów do dnia 15 lutego. Dopłata do pełnej kwoty złotówkowej do 18 marca 2013.   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2013 - Rodzinne śpiewanie

Wspólne śpiewanie kolęd, rozmowy, wyjątkowa atmosfera, pyszne ciastka i świąteczny klimat - tak jest w Świebodzicach co roku na spotkaniach z cyklu Kolędowanie z burmistrzem. Nie inaczej było w ostatnią niedzielę, 20 stycznia.
W sali reprezentacyjnej Miejskiego Domu Kultury jak zawsze nie było wolnego miejsca - na kolędowanie przyszły całe rodziny, od maluchów po dziadków. Do śpiewania kolęd nie trzeba było wcale namawiać, bo publiczność śpiewała chętnie - a pomagał w tym tekst kolęd wyświetlany na dużym ekranie   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2013 - Wielopokoleniowe spotkanie noworoczne

Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy - czyli wielopokoleniowa rodzina mieszkańców Boleścina, tłumnie przybyła 20 stycznia, na doroczne spotkanie świąteczno-noworoczne.
W ubiegłym roku nasze sołectwo powróciło do tradycji organizowania świąteczno-noworocznych spotkań na świetlicy. W tym roku po praz pierwszy chcemy dzielić naszą radość z seniorami z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka - mówiła podczas otwarcia spotkania, Renata Wołków, sołtys wsi.
W niedzielne popołudnie, odświeżona po remoncie świetlica w Boleścinie wypełniona była do ostatniego miejsca   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2013 - Przedsiębiorco, chcesz skorzystać z abolicji?

Kogo obejmuje abolicja? Jakie składki podlegają umorzeniu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci wałbrzyskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas bezpłatnego szkolenia, które odbędzie się 12 lutego.
15 stycznia 2013 roku weszła w życie abolicja dla przedsiębiorców, którzy od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2013 - Poszukujemy świadków wypadku drogowego

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy poszukują świadków wypadku drogowego. 8 stycznia 2013 roku w Świdnicy na ulicy Zamenhofa doszło do wypadku drogowego.
Kierujący samochodem osobowym Opel Frontera około godziny 7.40 na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 75-letnią kobietę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła.
Osoby, które widziały wypadek i mogą udzielić informacji proszone są okontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy pod nr telefonu 74 8582 275, 74 8582 261 lub 997.


20 stycznia 2013 - Trzecia porażka

Wczorajsze spotkanie pomiędzy MCKiS Jaworzno a MKS Świdnica zakończyło się wynikiem 3:0 w setach 25:23, 25:11, 25:17. Trzeci z rzędu przegrany mecz siatkarek ze Świdnicy nie stawia ich w roli faworyta w nadchodzącym pojedynku kiedy to przyjdzie im zmierzyć się z liderem rozgrywek SPS AZS Politechniką Częstochowską (26 stycznia, godzina - 17.00, hala sportowa na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy).
Siatkarki MKS Świdnica zajmują obecnie siódme miejsce w rozgrywkach II ligi.


20 stycznia 2013 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Zakończyła się pierwsza runda Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej, na górze tabeli nadal bez zmian prowadzą dwie drużyny - La Liga i Fair Play, które wyprzedzają o 6 pkt drużynę Wyimaginowanych Chłopców. Czołowa dwójka wygrała choć zwycięstwa nie przyszły łatwo.
Wszystkie wyniki kolejki: Karolina Junior - Glob Max 1:29 (1:11), Wiśniowa - LA LIGA 2:6 (0:2), Znajomi Fryzjera - XXL Bolesławice 8:7 (4:2), Szczypiorki - Fair Play 8:13 (5:7)   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2013 - Stragona zaprasza na kulig i zawody przebierańców

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na Zawody Towarzyskie Przebierańców w skokach przez przeszkody oraz kulig za koniem. Zawody i kulig odbędą się w niedzielę, 20 stycznia.
Zawody rozpoczną się o godzinie 11.00, na kulig zaś zapraszamy na godzinę 13.30. Udział w kuligu jest bezpłatny. Chętnych do zabawy prosimy o zabranie ze sobą sanek. Zapraszamy miłośników sportów konnych oraz tych lubiących śnieg do wspólnej zabawy.


20 stycznia 2013 - III Szachowe Mistrzostwa Świdnicy Juniorów

Ostatni weekend ferii zimowych to nie lada gratka dla miłośników gry w szachy, bowiem 9 lutego odbędą się III Szachowe Mistrzostwa Juniorów Świdnicy.
Mistrzostwa w szachach rozgrywane w różnych formach od końca XIX wieku są najważniejszymi sportowymi rozgrywkami w szachach.
Organizatorem imprezy jest Młodzieżowy Dom Kultury. W turnieju wystąpią zawodnicy w kategoriach wiekowych:   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2013 - Odpowie za usiłowanie wręczenia łapówki

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, na terenie Strzegomia zatrzymali do kontroli drogowej VW Golfa, którego kierujący popełnił wykroczenie.
46 - letni kierowca mieszkaniec Strzegomia kierował pojazdem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Podczas kontroli okazało się, że kierowca nie posiada przy sobie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu a samochód miał ważne badania techniczne do stycznia 2012 roku   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2013 - Wyjątkowy dzień

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Świebodziccy seniorzy to święto co roku obchodzą wyjątkowo uroczyście, w gronie zaproszonych gości i przyjaciół.
Tegoroczna uroczystość odbędzie się 24 stycznia o godzinie 12.00 w sali Klubu Seniora.
Będą występy najmłodszych oraz słodki poczęstunek i miła, rodzinna atmosfera.


19 stycznia 2013 - Ferie na sportowo i muzycznie

W trakcie zbliżających się ferii zimowych placówki oświatowe, świetlice środowiskowe oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Świdnica przygotowały szereg atrakcyjnych zajęć sportowych, tygodniowy pobyt w SSM w Lubachowie oraz nowość - warsztaty wokalne.
Już od poniedziałku, 28 stycznia na hali w Witoszowie Dolnym odbędą się turnieje, gry i zabawy sportowe, których uczestnikami będą zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz świetlic środowiskowych z Świdnica. Sportowe zmagania potrwają do 6 lutego w godzinach 9.30-13.00. Odbywać się będą na halach w Witoszowie Dolnym, Pszennie oraz Lutomi Dolnej   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2013 - Remont ulicy Sportowej

To już pewne w tym roku zostanie wykonany remont drogi przy ulicy Sportowej w Marcinowicach. Wojewoda Dolnośląski Pan Aleksander Marek Skorupa 15 stycznia br. podpisał ostateczną listę rankingową wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność-Rozwój. Nasz wniosek został zakwalifikowany do dofinansowania i tak zadanie o wartości około 900 tysięcy złotych zostanie w 50% sfinansowane ze środków budżetu państwa. Zakres robót będzie obejmował wykonanie: podbudowy, nawierzchni asfaltowej, odwodnienia oraz budowę chodników. Wjazdy na posesję zostaną wykonane z kostki granitowej. Całość ciągów pieszych zostanie przystosowana dla osób niepełnosprawnych   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2013 - Kolejne miliony dla przedsiębiorców

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych oddaje do dyspozycji przedsiębiorców już III transzę środków na zakładanie i rozwijanie własnych firm. Tym razem zaplanowano rekordową kwotę. Pierwsza transza udostępniona była w 2011 roku i wyniosła 1,7 mln zł. Druga w 2012, zasiliła przedsiębiorstwa kwotą 3,3 mln zł. Obecna pula środków na wsparcie, to aż 6 milionów 300 tysięcy złotych.
Środki te SSIG pozyskało po raz kolejny, w otwartym konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Dolnośląskich Przedsiębiorstw, dodatkowo zasilając je kapitałami własnymi, których kwota wynosi już 800 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2013 - Posiedzenie komisji konkursowej

17 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, której celem jest weryfikacja ofert organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz ochrony i promocji zdrowia. Skład komisji to: Marta Habowska z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu, Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Grażyna Kondzior ze Stowarzyszenia Klub Abstynenta ACCESS oraz Lech Stankiewicz z Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
W tym roku do rozdysponowania jest 80 tysięcy złotych na zadania z zakresu Upowszechniania Kultury Fizycznej i Sportu oraz 25 tys. złotych na Promocję i Ochronę Zdrowia. Do konkursów zgłoszono ponad 50 ofert od organizacji reprezentujących sektor pozarządowy.


18 stycznia 2013 - Wrażliwi na los zwierząt

Kilkanaście worków karmy dla psów i kotów zgromadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. W środę 16 stycznia podsumowano Akcję "Wrzuć żarełka do pudełka", wśród uczniów klas 1-3, pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Dzieci zbierały karmę dla zwierząt oraz pomagały w wykonaniu karmników dla ptaków. W spotkaniu z dziećmi uczestniczyli przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z panią prezes Grażyną Grzesik, Piotrem Pamułą -komendantem hufca ZHP i sekretarzem TOZ - Lidią Białą   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2013 - Praca pilnie poszukiwana

Ponad sto00 osób, w tym mieszkańcy Wałbrzycha i Świdnicy, uczestniczyło w Giełdzie Pracy, zorganizowanej przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach wraz z Agencją Pracy Pollux w Świdnicy. Osoby, które przyszły na spotkanie, składały aplikacje, wypytywały także o szczegóły zatrudnienia - np. system zmianowy, dojazd, itd.
- Jesteśmy emerytkami, ale chciałybyśmy dorobić trochę do niskiej emerytury - mówiły dwie wałbrzyszanki, które odwiedziły giełdę. - Mogą to być Biskupice, dojazd z Wałbrzycha jest zapewniony więc to nie kłopot a pieniądze by się przydały. 30 lat pracowałam w koksowni, nie boję się ciężkiej pracy - dodała jedna z pań   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2013 - "Wenecki Bal Karnawałowy" w Marcinowicach

26 stycznia w Zespole Szkół w Marcinowicach odbędzie się "Wenecki Bal Karnawałowy". Bilety na bal w cenie 240 złotych od pary można zakupić w sklepiku szkolnym.
Podczas zabawy grać będzie Zespół "Impuls". Organizatorem balu jest Rada Rodziców, która zapewnia moc atrakcji, wyśmienite jedzenie, stylowa dekorację oraz wspaniałą atmosferę.
Kontakt telefoniczny - 697139397 lub 695051588.


18 stycznia 2013 - Cyfrowa szkoła

E-nauczyciel, e-szkoła, e-podręczniki. Cyfrowa szkoła to pierwszy krok do rewolucji w systemie nauczania, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. 23 stycznia o godzinie 12.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie zaprezentują swoje dotychczasowe osiągnięcia przy wykorzystaniu tablic interaktywnych, wizualizerów, laptopów i e-booków.
Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie znalazła się wśród 400 szkół w Polsce i 20 w województwie dolnośląskim zakwalifikowanych do pilotażowego "Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - Cyfrowa szkoła".   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Strażnicy ostrzegają - Zalew Witoszówki to nie lodowisko

Straż Miejska w Świdnicy apeluje o rozwagę w korzystaniu z "atrakcji", jaką stanowi skuty lodem o tej porze roku Zalew Witoszówki. Jak co roku wiele osób lekceważąc zasady bezpieczeństwa wchodzi na lód tego akwenu, aby urządzić sobie ślizgawkę, albo po prostu, aby sobie pospacerować.
Takie zachowanie może zakończyć się tragedią. Zalew Witoszówki nie zamarza jednolicie na całej powierzchni. W tym samym czasie grubość warstwy lodu po jednej stronie może sięgać kilkunastu centymetrów, podczas gdy z drugiej oraz w obszarze dopływu może mieć zaledwie kilka milimetrów   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Warsztaty rozwoju osobistego

Akademia Aktywnych Kobiet serdecznie zaprasza 24 stycznia 2013roku, na godzinę 17.00, do restauracji Gardenia ulica Wałbrzyska 6 w Świebodzicach. Tego dnia odbędą się bezpłatne warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet.
- Zapraszamy panie, które chcą wydobyć swoje zasoby i możliwości, zobaczyć coś, czego nie podejrzewały odnaleźć w sobie, kobiety, które chcą stać się dla siebie i świata ważniejsze - zachęcają organizatorki.
- To spotkanie dla wszystkich tych pań, które chcą coś zmienić w swoim życiu.   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Zabytków kolejowych - ciąg dalszy

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Wałbrzychu wydał na PKP S.A. właściciela 16 zabytkowych wagonów odstawionych na stacji Jaworzyna Śląska tzw. Nakaz Konserwatorski. Nakaz Konserwatorski na charakter natychmiastowej wykonalności gdyż jest on wydawany w przypadku gdy zagrożone są zabytki i istnieją obawa bezpowrotnego zniszczenia lub uszkodzenia zabytków.
O takie rozwiązanie od kilkunastu miesięcy zabiegało Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej ponieważ PKP S.A. nie wykazywało żadnego zainteresowania tymi obiektami   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń

18 kwietnia 2013 roku wyruszy pięciodniowa Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń.
Pielgrzymka na trasie - Brześć - Baranowicze - Nowogródek - Katyń - Gniezdowo - Smoleńsk - Mińsk - Kuropaty - Nieśwież. Zapewniony luksusowy autokar, 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota - przewodnika, pełne ubezpieczenie, wizy na Białoruś i do Rosji. Zapisy przyjmowane będą do 15 lutego 2013 z wpłatą 500 złotych oraz z wypełnionymi wnioskami wizowymi do Rosji oraz na Białoruś. Konieczność przekazania paszportów do dnia 15 lutego. Dopłata do pełnej kwoty złotówkowej do 18 marca 2013.   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Szukasz pracy? Przyjdź na giełdę

Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach zaprasza osoby bezrobotne i poszukujące pracy na giełdę pracy z Agencją Pracy Pollux ze Świdnicy.
Giełda odbędzie się 18 stycznia (piątek) 2013 roku o godzinie 10.00. Firma ma w ofercie pracę w Biskupicach Podgórnych, Holandii, Świdnicy i w Jugowicach.
- Osoba reprezentująca firmę Pollux przedstawi szczegółowe informacje na temat posiadanych ofert pracy, warunki zatrudnienia, zakres obowiązków oraz wymagania, które trzeba spełnić aby zostać zatrudnionym.   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"

Przez dwa kolejne weekendy (18-20 i 25-27 stycznia) w wybranych sklepach Tesco*, wolontariusze będą zbierać karmę, koce, miski i inne dary, które trafią do schronisk z najbliższej okolicy sklepu Tesco. W naszym rejonie dary zbierane będą w sklepie Tesco w Świdnicy przy ulicy Strzegomskiej o raz w sklepie w Świebodzicach.
- Te psy, które dziś są w schroniskach, też miały kiedyś dom. Niestety człowiek, którego bezgranicznie kochały, ten dom im odebrał. Wiadomo, że pełna miska to nie wszystko, ale zacznijmy od tego   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Podsumowanie roku w powiecie świdnickim

Pełna sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, życzenia od władz powiatu, podsumowanie ubiegłego roku oraz plany na przyszłość. 15 stycznia odbyło się tradycyjne spotkanie władz powiatu z mieszkańcami, dyrektorami jednostek podległych oraz zaproszonymi gośćmi.
Zgromadzonych na sali gości przywitali Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Sołtys. W krótkim przemówieniu złożyli wszystkim zebranym noworoczne życzenia po czym w prezentacji przedstawiono najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w powiecie świdnickim. Spotkanie uświetnił swoim koncertem Jarosław Śmietana & Andrzej Olejniczak Kwartet.


17 stycznia 2013 - Policja poszukuje 65-letniej mieszkanki Świdnicy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy poszukują 65-letniej mieszkanki Świdnicy. 16 grudnia 2012 roku wyszła z domu i do chwili obecnej nie nawiązała kontaktu z rodziną.
Rutkowska Maria, urodzona 16 stycznia 1948 roku, zamieszkała w Świdnicy. Rysopis zaginionej: wzrost 165 centymetrów, waga około 50 kg szczupłej budowy ciała, włosy siwe, oczy piwne, twarz okrągła, nos średni prosty, widoczne ubytki uzębienia. Ubrana w ciemną kurtkę, ciemne dresowe spodnie, półbuty ciemne, ciemny beret   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Po ostatniej wpadce zrehabilitowała się La Liga, która nie dała szans najmłodszej drużynie ligi Karolinie Junior gromiąc ich 34:3. Wyborną skutecznością wykazał się Grzegorz Borowy zdobywca 18 bramek.
Nie zwalnia tempa Fair Play, który wygrał bez problemów kolejne spotkanie. Szóstą bramkę w tym sezonie zaliczył Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz. Wszystkie wyniki:   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2013 - Kolędowanie w klimacie świąt

Tradycyjnie Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz zaprasza mieszkańców miasta na wspólne kolędowanie w niedzielę, 20 stycznia, na godzinę 16:00.
Przy dźwiękach fortepianu popłyną wspólnie śpiewane kolędy i noworoczne życzenia. W tym dniu w sali reprezentacyjnej Miejskiego Domu Kultury nie zabraknie również kawy i herbaty. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.


17 stycznia 2013 - I Turniej Piłki Halowej Ochotniczej Straży Pożarnej

Który z oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Jaworzyna Śląska najskuteczniej radzi sobie w podbramkowych sytuacjach i pewnie interweniuje, kiedy zajdzie taka potrzeba? Wszystko okaże się 19 stycznia, kiedy to na sali sportowej przy ulicy Powstańców zostanie rozegrany I Turniej Piłki Halowej OSP Gminy Jaworzyna Śląska.
O pierwsze miejsce w turnieju oprócz druhów strażaków powalczą także jaworzyńscy Samorządowcy. Zapraszamy kibiców i sympatyków piłki nożnej do dopingowania zawodników. Początek rozgrywek o godzinie 15:00.


16 stycznia 2013 - 324 mamy podarowały bezcenny dar

Od połowy września 2012 roku do końca listopada trwała druga edycja Dni Krwi Pępowinowej - ogólnopolskiej akcji pobierania krwi pępowinowej na cele publiczne organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).
324 kobiety rodzące w szpitalach objętych akcją przekazały bezcenną krew pępowinową swojego dziecka do banku publicznego i tym samym przyczyniły się do zwiększenia jej zasobów w Polsce. W akcji brał udział także Szpital "Latawiec" ze Świdnicy   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2013 - Konkurs Recytatorski Angielskiej Poezji Dziecięcej

14 stycznia 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Angielskiej Poezji Dziecięcej w ramach trwającej IV edycji Dni Języka Angielskiego.
IV edycja Dni Języka Angielskiego rozpoczęła się 9 stycznia i obejmowała IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii (w tym roku uczniowie pisali test wiedzy o Londynie) oraz IV Międzyszkolny Konkurs Gramatyczno - Leksykalny z Języka Angielskiego   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2013 - W przededniu lotniczego święta

Jutro wieczorem we Wrocławiu spotkają się najważniejsi przedstawiciele branży lotniczej w tej części Europy, m.in. prezesi polskich lotnisk, linii lotniczych oraz kluczowych instytucji związanych z lotnictwem. Wezmą udział w gali podsumowującej plebiscyt na Najlepszą Linię Lotniczą 2012 roku, organizowanej po raz pierwszy we Wrocławiu.
Gospodarzem uroczystego spotkania, po raz pierwszy w dziewięcioletnej historii wydarzenia, został Port Lotniczy Wrocław. Na spotkanie przybędzie kilkuset najważniejszych przedstawicieli środowiska lotniczego, w tym takich instytucji, jak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej czy Urząd Lotnictwa Cywilnego   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2013 - III Szachowe Mistrzostwa Świdnicy Juniorów

Ostatni weekend ferii zimowych to nie lada gratka dla miłośników gry w szachy, bowiem 9 lutego odbędą się III Szachowe Mistrzostwa Juniorów Świdnicy.
Mistrzostwa w szachach rozgrywane w różnych formach od końca XIX wieku są najważniejszymi sportowymi rozgrywkami w szachach.
Organizatorem imprezy jest Młodzieżowy Dom Kultury. W turnieju wystąpią zawodnicy w kategoriach wiekowych:   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2013 - Wsparcie prawne dla pracodawców

Dla wielu pracodawców z sektora MŚP nowy rok oznacza sporo zmian, w szczególności w przepisach podatkowych. Dlatego Sudecki Związek Pracodawców zachęca do udziału w bezpłatnej akcji "Świadomy Podatnik".
Jest to inicjatywa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan finansowana ze środków UE., która jest adresowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W ramach projektu, przedsiębiorca może uzyskać bezpłatną pomoc podatkową w postaci tzw. interwencji podatkowej   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2013 - Stragona zaprasza na kulig i zawody przebierańców

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na Zawody Towarzyskie Przebierańców w skokach przez przeszkody oraz kulig za koniem. Zawody i kulig odbędą się w niedzielę, 20 stycznia.
Zawody rozpoczną się o godzinie 11.00, na kulig zaś zapraszamy na godzinę 13.30. Udział w kuligu jest bezpłatny. Chętnych do zabawy prosimy o zabranie ze sobą sanek. Zapraszamy miłośników sportów konnych oraz tych lubiących śnieg do wspólnej zabawy.


15 stycznia 2013 - Kobieta bezpieczna? Bezpieczna

Zakończyła się pierwsza edycja programu "Bezpieczna kobieta", realizowanego przez świebodzicką Straż Miejską. Ponad 30 pań z miasta wzięło udział w serii szkoleń i zajęć teoretycznych z zakresu samoobrony. Od 6 listopada ubiegłego roku do 11 stycznia świebodziczanki pilnie trenowały chwyty obezwładniające napastnika, zdobywały także wiedzę o przepisach prawa.
- Ogółem odbyło się 14 zajęć w ramach akcji, w tym 13 dwugodzinnych treningów z samoobrony, na jednym spotkaniu zostały przedstawione informacje prawne z dziedziny prawa karanego i prawa wykroczeń, a także elementów kodeksu cywilnego - mówi Łukasz Gil, Komendant Straży Miejskiej w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2013 - Noworoczne spotkania sołectw

Kolejne trzy sołectwa - Witoszów Dolny, Bystrzyca Górna oraz Pszenno w miniony weekend zorganizowały świąteczno-noworoczne spotkania mieszkańców. Jak zwykle towarzyszyły im tradycyjne śpiewy kolęd, wspólne rozmowy i degustacja potraw.
III Artystyczne Spotkania Zespołów Śpiewaczych odbyły się w świetlicy "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym. Spotkanie rozpoczęło się koncertem kolęd. Oprócz gospodarzy w spotkaniu wystąpiły zaproszone zespoły z gminy Świdnica:   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2013 - Andrzej Olszówka dołączył do Rady Miejskiej Świebodzic

Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic 14 stycznia 2013 roku roku ślubowanie radnego złożył Andrzej Olszówka. Po wygaśnięciu mandatu Wiktora Krawczyka, który zmarł w grudniu ubiegłego roku, Andrzej Olszówka był kolejną osobą na liście Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych, która w wyborach samorządowych uzyskała najwyższe poparcie.
Olszówka złożył na sesji uroczyste ślubowanie i już jako radny uczestniczył w dalszej części obrad.


15 stycznia 2013 - Dobre wyniki w rozgrywkach ligowych Gońca Żarów

W minioną niedzielę 13 stycznia Goniec Żarów rozgrywał mecze w ramach rozgrywek III i IV ligi szachowej. W III lidze Goniec Żarów zremisował z WOK Wałbrzych oraz pokonał Debiut Przedwojów. Po rozegraniu siedmiu rund nasz pierwszy zespół zajmuje czwarte miejsce mając tyle samo punktów co wicelider rozgrywek III ligi.
W rozgrywkach IV ligi druga drużyna zanotowała remis i zwycięstwo z zespołami z Wałbrzycha, trzecia drużyna jeden zremisowała i jeden przegrała. Po 7 rundach Goniec II prowadzi w rozgrywkach, Goniec III niestety zamyka tabelę.   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2013 - Sesja - budżet - diety . . .

Wieloletni Program Gospodarowania Zasobem Mieszkaniowy Gminy Świebodzice na lata 2013-2018 zatwierdzili świebodziccy radni. Dokument określa najważniejsze cele związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych świebodziczan, planowaną sprzedaż lokali, politykę czynszową i zakres remontowy.
Gmina Świebodzice posiada 92 budynki, które w stu procentach są własnością komunalną, 464 to budynki mieszkalne należące do wspólnot mieszkaniowych, w których gmina ma pojedyncze udziały. Stuprocentowa własność mieszkańców to 64 budynki w mieście.   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2013 - Bal karnawałowy dla dzieci z rodzin zastępczych

12 stycznia w godzinach 16.00 - 20.00 w świetlicy wiejskiej w Mokrzeszowie odbył się bal karnawałowy dla dzieci z rodzin zastępczych, działających w powiecie świdnickim. W balu wzięło udział ok. 40 dzieci, którym towarzyszyli opiekunowie zastępczy wraz z Beatą Galewską - dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy i pracownikami.
W zabawie uczestniczyli również zaproszeni goście m.in. sędzia Maria Korenkiewicz - Przewodnicząca Wydziału III Rodzinnego Sądu Rejonowego w Świdnicy oraz Stanisław Wachowiak - Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Przeciwdziałania Bezrobociu.   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2013 - Znowu rekordowa suma dla Orkiestry

Blisko 42 tysiące złotych podarowali świebodziczanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świebodzicki Sztab WOŚP już w niedzielę około 23.00 podliczył wstępne wyniki i okazało się, że jest to kwota 41.229,96 złotych Ponad 42 tysiące Orkiestra uzbierała w naszym mieście rok temu.
- Mieszkańcy jak zwykle byli fantastyczni i dopisali nie tylko na samej imprezie, ale i nie żałując datków do puszek - mówi Zofia Marek, szefowa świebodzickiego sztabu. Orkiestra zaczęła w Świebodzicach grać tradycyjnie o godzinie 13.00 w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6. Na odwiedzających imprezę czekało mnóstwo atrakcji:   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2013 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Nie ma już drużyny bez porażki ostatnim bastionem była La Liga, która uległa Wyimaginowanym Chłopcom 11:8 (była to pierwsza porażka La Ligi od 18 spotkań, poprzedni sezon zakończyli bez porażki) .
Do niespodzianki doszło również w spotkaniu Znajomych Fryzjerów z Szczypiorkami, trzecia drużyna w tabeli przegrała z ostatnią.
Wyniki wszystkich spotkań: Wyimaginowani Chłopcy - LA Liga 11:8 (4:5), Karolina Junior - XXL Bolesławice 2:13 (1:6), Znajomi Fryzjera - Szczypiorki 5:7 (2:4), Wiśniowa - Fair Play 6:9 (2:3)   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2013 - Pierwsza w nowym roku

Nietypowo, bo w poniedziałek, na obradach Rady Miejskiej spotkają się radni Świebodzic. 14 stycznia o godz. 15.30 rozpocznie się pierwsza w tym roku sesja, a w programie jest kilka projektów uchwał.
Dotyczą one m. in. wstąpienia kandydata z tej samej listy na miejsce radnego w związku z wygaśnięciem mandatu, zmian w budżetu gminy na 2013 rok, wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Świebodzice na lata 2013 - 2018., przyjęcia "Strategii Rozwoju Oświaty w Gminie Świebodzice w latach 2013 - 2020".


14 stycznia 2013 - Bieg Noworoczny

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji po raz kolejny zorganizował w ostatnią niedzielę 13 stycznia 2013 Świdnicki Bieg Noworoczny. Bieg odbywał sie w Parku Centralnym i pomimo mocno zimowej aury przyciągną blisko 150 zawodników. Celem imprezy było popularyzowanie biegów masowych.
W imprezie wzięło udział 47 kobiet i 96 mężczyzn, najmłodszym uczestnikiem był 2-letni Fabian Skonieczny ze Świdnicy, a najstarszym 83 letni Czesław Marciak z Wałbrzycha.
Organizator imprezy - Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zafudował zwycięzcom atrakcyjne nagrody   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2013 - Karnawałowe szaleństwo

Karnawałowe rytmy porwały do tańca niemalże wszystkich, którzy 10 stycznia przybyli do Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy, aby wziąć udział we wspólnym balu. A gości nie brakowało. Szkoła gościła sporo chętnych dzieci z miasta. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć dobre wróżki, urzekające księżniczki, barwne motyle, odważnych batmanów, spidermanów i kowbojów, którzy bawili się razem z rodzicami, rodzeństwem i nauczycielami.
Prowadzący zabawę uczyli różnych układów tanecznych, a dzieci (i nie tylko, bo do znanego tańca macarena zaproszono także dorosłych) bardzo szybko i umiejętnie naśladowały nawet bardzo trudne figury.   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2013 - No i poleciał wysoko w górę

Miłośnicy mocnych wrażeń mieli niesamowitą okazję zobaczyć z bliska jak wyglądają przygotowania i start balonu. Punktualnie o godz. 12 rozpoczęła się procedura jego napełniania, by kilkadziesiąt minut później zobaczyć jak unosi się w górę. "Lot balonem" dla dwóch osób jest nagrodą wójta gminy Świdnica - Teresy Mazurek do wylicytowania w ramach 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Spójrz na świat z innej perspektywy. Wsłuchaj się w szum wiatru i podziwiaj niesamowite widoki z kosza balonu majestatycznie płynącego przez przestworza gminy Świdnica. Pod opieką doświadczonego pilota Krzysztofa Zaparta, samodzielnie lub z bliską Ci osobą, posmakuj wolności towarzyszącej lataniu.   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2013 - Podział punktów w meczach siatkarek MKS Świdnica

Nie wykorzystały szansy na zwycięstwo siatkarki 2 ligi, pomimo wysokiego prowadzenia 2:0 w meczu z AZS Gliwice oddały zwycięstwo rywalkom.
MKS Świdnica - KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 2:3 w setach 25:15, 25:18, 23:25, 21:25, 8:15.
Skład zespołu: Aleksandra Małodobra, Alicja Krusiewicz, Joanna Lizner, Natalia Gezella, Paulina Sobolewska, Aleksandra Gancarz, libero Joanna Szczurek, Ewa Woźniak, Adrianna Wysocka, Marta Gezella, Karolina Olczyk   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2013 - Młodzicy wygrali

Dzisiaj, 13 stycznia w sali sportowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbył się turniej siatkarski młodzików w ramach Mistrzostw Dolnego Śląska. W zawodach wzięły udział trzy drużyny: UKS Dekoria Świdnica - (gospodarz), AKS Strzegom i UKS Opal Kudowa Zdrój.
Świdniczanie, w których składzie są uczniowie z klasy sportowej Gimnazjum nr 3 wygrali dwa mecze. W pierwszym meczu pokonali AKS Strzegom 2:0 (25:20, 26:24), drugi mecz z Kudową Zdrój także zakończył się zwycięstwem tym razem 2:1 (16:25, 25:16, 16:14)   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2013 - "Wenecki Bal Karnawałowy" w Marcinowicach

26 stycznia w Zespole Szkół w Marcinowicach odbędzie się "Wenecki Bal Karnawałowy". Bilety na bal w cenie 240 złotych od pary można zakupić w sklepiku szkolnym.
Podczas zabawy grać będzie Zespół "Impuls". Organizatorem balu jest Rada Rodziców, która zapewnia moc atrakcji, wyśmienite jedzenie, stylowa dekorację oraz wspaniałą atmosferę.
Kontakt telefoniczny - 697139397 lub 695051588.


12 stycznia 2013 - Gratka dla fanów Justyny Kowalczyk i narciarstwa biegowego

Nie lada gratka czeka na fanów Justyny Kowalczyk i narciarstwa biegowego. Tablica z autografami m.in. Justyny Kowalczyk, Charlotte Kalli, Kikkan Randall, Elisy Brocard, Sylwii Jaśkowiec oraz wielu innych najlepszych zawodniczek świata, trafi do hojnego darczyńcy.
Wszystko w ramach licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tablicę z autografami przekazał na aukcję Marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz burmistrz Szklarskiej Poręby - Grzegorz Sokoliński.   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2013 - Wylicutuj lot balonem

Już w najbliższą niedzielę po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Każdego roku władze gminy Świdnica przyłączają się do akcji niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Tegoroczna propozycja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom sportów ekstremalnych.
W ubiegłym roku licytowano pióro wraz z kałamarzem oraz kopią dokumentu podpisanego przez Teresę Mazurek, po raz pierwszy jako wójta gminy Świdnica. Tym razem na zwycięzcę licytacji czeka "godzinny lot balonem", pod okiem licencjonowanego pilota Krzysztofa Zaparta pozwoli odkryć wiele tajemnic jakie z ziemi trudno dostrzec.   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2013 - Świdnica ma Szkołę dla Rodziców i Wychowawców

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły? - między innymi takie umiejętności zdobywają świdniccy rodzice i wychowawcy.
Dla nich uruchomiono specjalną szkołę. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc w obecnej edycji, a zapisywać się można również na zajęcia, które rozpoczną się w marcu 2013 roku.
Podczas 40-godzinnych warsztatów i ćwiczeń (10 spotkań) rodzice i wychowawcy będą mieli szansę popracować nad poprawą kontaktu z dzieckiem poprzez budowanie więzi i dobrych relacji   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2013 - Gmina Świdnica atrakcyjna do zamieszkania

16365, tylu mieszkańców liczyła gmina Świdnica na dzień 31 grudnia 2012 roku. W porównaniu z rokiem 2011 to o 199 więcej nowo zameldowanych w gminie, a z 2010 rokiem to aż 358 osób.
Najbardziej atrakcyjną od kilku lat miejscowością do zamieszkania jest Witoszów Dolny gdzie zameldowano 47 nowych mieszkańców, następnie Słotwina (39), Pszenno (32), Jagodnik (18). Największą liczbą urodzeń może poszczycić się również Witoszów Dolny.
W minionym roku w tej miejscowości na świat przyszło 19 dzieci, następnie w Lutomi Dolnej 16, Lutomi Górnej 13, Słotwinie, Mokrzeszowie, Komorowie i Bystrzycy Dolnej po 12.   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2013 - XIII Gminny Przegląd Zespołów Jasełkowych

11 stycznia 2013 roku w SOKiBP odbył się XIII Gminny Przegląd Zespołów Jasełkowych. W Przeglądzie wzięło udział pięć grup, reprezentujących Przedszkole Samorządowego z Grupą Żłobkową w Jaworzynie Śląskiej (grupy "Kłapouszki" - opiekun Pani Elżbieta Kurnyta i "Sowy" - opiekun Pani Ewa Woszczyk).
Szkołę Podstawową w Pastuchowie - opiekunowie: Pani Beata Synówka, Pani Katarzyna Gradowicz, Pani Alicja Ciupińska, Szkołę Podstawową w Starym Jaworowie - opiekun Pani Maria Okapiec oraz Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej - opiekun - Pani Marzena Antosz.   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2013 - Nastawniczy z alkoholem

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali powiadomieni o nietrzeźwym nastawniczym na jednej ze stacji kolejowych. Około godz. 9.30 maszynista, który wyjeżdżał z bocznicy zauważył iż tory nie są odpowiednio nastawione, a w budce nastawniczej przebywa 30 letni nastawniczy, który dziwnie się zachowuje i czuć od niego woń alkoholu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariusze zastali mężczyznę, od którego wyczuli alkohol. Został on przebadany na alkoteście. Był pijany. Alkomat wskazał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.
W trakcie kontroli osobistej w kieszeni spodni zatrzymanego policjanci ujawnili szklaną lufkę a w plecaku 25 porcji zielonego suszu, który został przebadany na testerze.   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2013 - IX Polonez Świdnicki

9 stycznia na świdnickim rynku odbył się IX Polonez Świdnicki. To już tradycja, że na początku stycznia świdniccy maturzyści uroczyście tańczą poloneza. Tradycję tę zaszczepił na świdnickim gruncie Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy Krzysztof Anklewicz, i jak widać, z roku na rok przyciąga ona coraz więcej chętnych, zarówno tych do tańczenia, jak i tych do dopingowania.
W tym roku orszak taneczny poprowadzili Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz Zastępca Prezydenta Świdnicy Ireneusz Pałac, a całość profesjonalnie zorganizował Wojciech Skiślewicz kierownik i choreograf zespołu "Krąg", którego wspomagali członkowie zespołu. Warto dodać, że tego samego dnia, o tej samej godzinie tańczono poloneza w partnerskich powiatach powiatu świdnickiego w Łowiczu, Kartuzach i Zakopanem.


10 stycznia 2013 - "Zagubiony żołnierz Fuhrera" ze Świdnicy

Dzisiaj wieczorem w TVP Historia mogliśmy zobaczyć interesujący film dokumentalny zatytułowany "Zagubiony żołnierz Fuhrera" w reżyserii Wolfganga Schoena. Dokument ten to niewiarygodna historia żołnierza Trzeciej Rzeszy, który przez 40 lat ukrywał swoją tożsamość.
Mimo że na listach osób poszukiwanych przez FBI figurował jako "most wanted", mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych pod przybranym nazwiskiem do momentu, w którym sam zdecydował się ujawnić publicznie prawdę o sobie   . . . czytaj więcej


10 stycznia 2013 - Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń

18 kwietnia 2013 roku wyruszy pięciodniowa Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej - Katyń.
Pielgrzymka na trasie - Brześć - Baranowicze - Nowogródek - Katyń - Gniezdowo - Smoleńsk - Mińsk - Kuropaty - Nieśwież. Zapewniony luksusowy autokar, 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje, opieka pilota - przewodnika, pełne ubezpieczenie, wizy na Białoruś i do Rosji. Zapisy przyjmowane będą do 15 lutego 2013 z wpłatą 500 złotych oraz z wypełnionymi wnioskami wizowymi do Rosji oraz na Białoruś. Konieczność przekazania paszportów do dnia 15 lutego. Dopłata do pełnej kwoty złotówkowej do 18 marca 2013.   . . . czytaj więcej


10 stycznia 2013 - II Liceum Ogólnokształcące ponownie najlepsze

Kolejny raz w ogólnopolskim Rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej, II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy zostało sklasyfikowane wśród najlepszych dwudziestu szkół Dolnego Śląska jako jedyna szkołą powiatu świdnickiego.
Również jako jedyna znalazła się wśród najlepszych pięciuset szkół naszego kraju. Na Dolnym Śląsku, szkoła uplasowała się na 17 miejscu, a na 254 w Polsce.
Bardzo dużo punktów II LO uzyskało za wyniki maturalne (np. z przedmiotów obowiązkowych jesteśmy wśród 10 najlepszych dolnośląskich szkół)   . . . czytaj więcej


10 stycznia 2013 - Do akcji wyruszą nowym autem

Chociaż wóz strażacki do jednostki nie przyjechał wprost spod igły, to jednak jest jak nowy. To wrażenie wzmacnia fakt, że dotychczas używany przez nowickich strażaków wóz bojowy był już na tyle wysłużony, że dalsze jego remonty, których dokonywać trzeba było coraz częściej, przestały zupełnie mieć sens.
Po postępowaniu przetargowym udało się zakupić średni samochód pożarniczy marki Volvo z 2001 roku. Auto ma przejechane dotychczas zaledwie 50 tysięcy kilometrów. Wyposażone jest w zbiornik na wodę o pojemności 2,2 tys. litrów, w dwustopniową autopompę, dwie linie szybkiego natarcia, sterowany pilotem maszt oświetleniowy oraz dwie drabiny.   . . . czytaj więcej


10 stycznia 2013 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Już 13 stycznia po raz XXI zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której szczytny cel wzbudza podziw wielu milionów ludzi. Wolontariusze, jak co roku przystąpią do zbiórki datków. Z dużym zaangażowaniem i poświęceniem włączą się oni do akcji, która w wielu przypadkach będzie stanowiła dar życia. Tradycyjnie też razem z WOŚP zagra świdnicka Policja.
Mając na uwadze bezpieczeństwo kwestujących podczas XXI edycji Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej, policjanci garnizonu świdnickiego aktywnie włączyli się w jego organizację. Spotykają się z szefami sztabów WOŚP i wolontariuszami zwracając uwagę, na jakie zagrożenia mogą być narażeni i czego powinni unikać, aby bezpiecznie zbierać pieniądze   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Koncert na rzecz organów Katedry Świdnickiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się trzeci charytatywny koncert na rzecz organów Katedry Świdnickiej.
Na poprzednich dwóch zebrano kwotę około 1000 złotych, za które jest w tej chwili remontowany miech wyrównawczy - jeden z elementów decydujących o mocy instrumentu.
Mamy nadzieję małymi krokami remontować wspaniałe symfoniczne organy katedralne, których możliwości koncertowe nie są powszechnie znane - ze względu na stan instrumentu oraz dotychczasowe niewielkie zainteresowanie organami katedralnymi przez organizatorów koncertów.   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Jest już trzecia część Encyklopedii Świdnicy

Świdnica ma swoją encyklopedię. Jej trzecią część mieszkańcy mogą już odbierać w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy (ulica Franciszkańska 18, pierwsze piętro).
Encyklopedia to dzieło tworzone przez świdniczan i dla świdniczan, dokumentujące dzieje naszego miasta od zarania dziejów do czasów współczesnych.
Informujemy wszystkie osoby, które zapisały się na listę subskrypcyjną Encyklopedii Świdnicy, a nie odebrały jeszcze I części publikacji, że odbiór będzie możliwy tylko do 31 stycznia 2013 roku   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Wielkie granie już po raz 21

W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, po raz 21. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Świebodzicki finał rozpocznie się o godzinie 13.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Mieszka Starego 6. W tym roku zbieramy na zakup sprzętu dla oddziałów noworodkowych i po raz pierwszy dla seniorów - na zakup sprzętu dla oddziałów geriatrycznych.
Honorowym patronatem WOŚP w Świebodzicach objął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. Tradycyjnie nasi sztabowcy przygotowali moc atrakcji   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Orkiestrowe granie w Galerii Świdnickiej

W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, w całej Polsce odbędzie się XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Po raz pierwszy jednak Orkiestra zagra nie tylko dla najmłodszych, ale i dla osób starszych. "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów" - brzmi hasło tegorocznego finału.
Choć główne imprezy, związane z WOŚP, zaplanowano w Świdnicy w Klubie Bolko, to Galeria Świdnicka chce aktywnie włączyć się w tę największą w Polsce akcję charytatywną. Galeria wolontariuszy zaprasza już od otwarcia, od godziny 10.00. O godzinie 12.00 do akcji wkroczą między innymi harcerze, motocykliści i policjanci   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - XXI Finał WOŚP

Już 13 stycznia w Strzegomiu po raz XXI zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów" - takie motto przyświeca tegorocznemu finałowi.
Od wczesnych godzin rannych 57 wolontariuszy zwróci się do ludzi dobrej woli o wsparcie tej szczytnej akcji. W tym roku orkiestra będzie miała swój finał zarówno w Strzegomiu, jak i Jaroszowie. Od godziny 15.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury i w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Jaroszowie rozpoczną się prezentacje amatorskich zespołów wokalnych, tanecznych, wokalno - instrumentalnych i rockowych   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Przyda się przez cały rok

Zakład Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach wzbogacił się o nowy sprzęt. To nowoczesna pługopiaskarka DAF FALF 55. - Zakupiona dzięki dotacji z Urzędu Miasta pługopiaskarka pozwoli nam sprawniej i efektywniej oczyszczać miasto podczas sezonu zimowego, ale nie tylko - mówi Kacper Nogajczyk, dyrektor ZGK.
- Nowo zakupiony samochód wyposażony jest również w kontener oraz w urządzenie hakowe do odbioru kontenerów KP-7, KP-10 i DIN 30722 - czyli auto będzie także służyło przez cały sezon jako wywrotka i pojazd do wywożenia odpadów.   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Rośnie liczba klientów e-ZUSu

Platforma Usług Elektronicznych staje się coraz bardziej popularna w sieci. W pierwszym polskim e-urzędzie, podczas zaledwie pół roku istnienia, zarejestrowało swój profil ponad 55 tysięcy osób.
Dotychczasowa liczba wizyt na stronie internetowej pue.zus.pl to ponad 640 tysięcy, z czego unikalnych jej użytkowników było w tym czasie aż 416 tysięcy Z nich 55,5 tysiąca osób jest już klientami platformy PUE. Co logiczne, najwięcej zarejestrowanych to ubezpieczeni (53,3 tysiąca), którzy jednak często występują dodatkowo także w innych rolach tj. płatnika składek i świadczeniobiorcy.   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Miejsca na podium podzielone

Ósmego stycznia w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbyły się Mistrzostwa Gminy Strzegom w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców.
Organizatorami zawodów byli nauczyciele Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu.
Piłka siatkowa cieszy się wśród młodzieży gimnazjalnej dużym zainteresowaniem, w związku z tym turniej rozgrywany był na wysokim poziomie. W kategorii chłopców bezkonkurencyjna była drużyna Gimnazjum Nr 2 ze Strzegomia, która w całym turnieju nie oddała ani jednego seta   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Rok sukcesu wrocławskiego lotniska

Uruchomienie nowego terminala pasażerskiego, tytuł "Przyjaznego Lotniska", wreszcie najwyższy spośród dużych lotnisk w Polsce wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Port Lotniczy Wrocław podsumowuje najlepszy rok w swojej historii.
To był przełomowy rok dla wrocławskiego lotniska. Blisko 10 miesięcy temu z nowego terminala pasażerskiego wrocławskiego lotniska odleciał pierwszy samolot w kierunku Warszawy, a kilka minut później do Londynu Luton. 11 marca, z pierwszym rejsem rozpoczęła się nowa epoka w historii wrocławskiego lotniska i rok pełen sukcesów.   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - WOŚP w Świdnicy - Wieża Ratuszowa na licytację

W niedzielę 13 stycznia rusza kolejny, już 21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze zebrane w czasie przedsięwzięcia Fundacja WOŚP chce podzielić.
Połowę wykorzysta na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę zaś na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.
W tym drugim przypadku pomoc Orkiestry trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2013 - Rusza VII Husqvarna Tour 2013

Załogi na start - rusza VII Husqvarna Tour 2013 - rekordowe wyścigi psich zaprzęgów. Bicie rekordów w trakcie Husqvarna Tour to już norma! Tym razem w dniach 10-13 stycznia na Polanie Jakuszyckiej zmierzy się aż 70 załóg z całego świata, a w trakcie trwania zawodów na trasie zobaczymy ponad 1000 psów w zaprzęgach.
Siódma edycja tych emocjonujących zawodów przyciąga nie tylko najlepszych zawodników, ale też kibiców z całego kraju… Wyścigi psich zaprzęgów to dyscyplina bardzo widowiskowa.   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2013 - Najlepszy sportowiec Gminy Strzegom

Łukasz Baka, piłkarz z klubu sportowego LKS Herbapol Stanowice, wygrał konkurs na najlepszego sportowca Gminy Strzegom.
Łukasz wybrany został przez czytelników w plebiscycie gazety "strzegomnaszemiasto.pl", a nagrodę odebrał w czasie balu, jaki 4 stycznia odbył się we Wrocławiu.
Znalazł się w gronie najlepszych sportowców Dolnego Śląska za rok 2012 - najlepszym okazał się Damian Janikowski.


8 stycznia 2013 - Abolicja składkowa dla przedsiębiorców

15 stycznia 2013 roku wchodzi w życie abolicja dla przedsiębiorców, uchwalona ustawą z dnia 9 listopada 2012 roku o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
Ustawa umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Kto jest uprawniony do złożenia wniosku?   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2013 - "Bieg Noworoczny Świdnica 2013"

13 stycznia w Parku Centralnym przy ulicy Pionierów w Świdnicy odbędzie się "Bieg Noworoczny Świdnica 2013". Zawody rozpoczną się biegami najmłodszych już o godzinie 12.00. Następnie biegać będą dzieci młodsze i starsze, młodzicy, juniorzy, seniorzy, oldboye i nestorzy. Dystanse od stu metrów do czterech kilometrów.
Nagrodą za pierwsze miejsce w kategoriach wiekowych jest statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa (bon), za drugie i trzecie miejsce przewidziano dyplom, nagroda rzeczowa   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2013 - Wigilijno-noworoczne spotkania sołectw

Życzę dużo szczęścia i zdrowia na ten cały Nowy Rok - mówiła na siódmym już spotkaniu wigilijno-noworocznym w Bojanicach wójt gminy Teresa Mazurek.
Spotkania świąteczno-noworoczne organizowane przez sołectwa w pierwszych tygodniach stycznia każdego roku, na stałe wpisały się w kalendarz gminnych uroczystości.
Zawsze gromadzą one licznie przybyłych mieszkańców wsi, zyskują nową oprawę choreograficzną, a czasem są okazją do zaprezentowania nowych talentów. Pierwsze spotkania opłatkowe w Lutomi i Bojanicach miały miejsce w miniony weekend.   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2013 - Warsztaty, warsztaty w "Katharsis"

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza na Zimowe Warsztaty Taneczne. 12 i 13 stycznia czeka nas duża dawka tańca podczas warsztatów tanecznych.
Poprowadzą je: Ula "Afro" Fryc - finalistka "Mam Talent" oraz niesamowita grupa taneczna "Super 6". Dancehall oraz hip hop w najlepszym wykonaniu.
10,5 godziny tańca w dwa dni, świetna zabawa i ogromna dawka energii. Zapisy tylko do 6 stycznia 2013 roku.
Szczegóły warsztatów na www.sak-art.com.pl
19 stycznia Warsztaty Tańca Brzucha z Jamilah   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2013 - IX Świdnicki Polonez Maturzystów już w styczniu

Dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy informuje, że 9 stycznia 2013 roku (środa) o godzinie 12.00 odbędzie się na świdnickim Rynku IX Świdnicki Polonez Maturzystów.
Impreza organizowana na sto dni przed maturą, będzie oficjalnym rozpoczęciem przygotowań młodzieży Powiatu Świdnickiego do egzaminu. Poprzednie "Polonezy" cieszyły się dużą popularnością i zainteresowaniem samych świdniczan, którzy podziwiali młodzież tańczącą poloneza   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2013 - Będą grać w Żarowie

Tradycyjnie jak co roku sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Szkole Podstawowej imienia Jana Brzechwy, Gminne Centrum Kultury i Sportu, żarowska biblioteka publiczna imienia Jana Twardowskiego, Bajkowe Przedszkole, żarowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Art Structures grać będą na rzecz chorych dzieci oraz seniorów.
Dwudziesty pierwszy finał tej ogólnopolskiej akcji w Żarowie rozpocznie Bajkowe Przedszkole w Żarowie. I jak zapowiadają organizatorzy, wśród przewidzianych atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2013 - Orszakowa procesja - pełna radości i zabawy

Ponure niebo i padający deszcz nie popsuły ani trochę humoru uczestnikom Orszaku Trzech Króli w Świebodzicach. Barwna, świąteczna procesja po raz pierwszy przeszła ulicami miasta w niedzielę 6 stycznia, a przyłączyły się do niej rzesze świebodziczan.
Wiele osób, zwłaszcza najmłodsi, przebrali się fantazyjnie - królowały aniołki i diabełki różnej maści.
Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów papierowe korony i śpiewniki, by móc razem śpiewać radosne kolędy   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2013 - Zbiórka krwi w Jaworzynie Śląskiej

9 stycznia (środa) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się publiczna zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o przybycie z dowodem osobistym w SOKiBP w godzinach od 9:30 do 13:30.
Terminy zbiórek krwi, które odbędą się w 2013 roku w SOKiBP to - 9 stycznia, 13 marca, 22 maja, 7 sierpnia, 9 października, 11 grudnia.


6 stycznia 2013 - Świdnicka siatkówka

Wczorajszy mecz o mistrzostwo II ligi pomiędzy Silesią Volley II Sokół Chorzów-Mysłowice a MKS Świdnica zakończył się wynikiem 3:1 w setach 25:21, 25:21, 24:26, 25:16.
Kolejne spotkanie odbędzie się w Świdnicy 12 stycznia o godzinie 17.00. MKS Świdnica spotka się z KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice.
Bardzo dobrze rozpoczęły rok młodziczki i kadetki   . . . czytaj więcej


6 stycznia 2013 - Wszyscy zagrali dla Mai

I Powiatowy Noworoczny Turniej Piłki Halowej przeszedł już do historii. Cztery zespoły: Polonia-Stal Świdnica, AKS Strzegom, Karolina Jaworzyna Śląska, Zjednoczeni Żarów, a także zebrani w hali na Zawiszowe kibice spotkali się w niedzielę 6 stycznia w jednym celu - chcieli pomóc chorej sześcioletniej dziewczynce ze Świdnicy - Mai Tyczyno.
Pierwsze zebrane dla Mai pieniądze pochodziły od klubów biorących udział w niedzielnej imprezie. Organizatorzy turnieju: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i Fundacja Wspierania Sportu "Łączy nas Football" nie przewidzieli pobierania opłaty startowej, w zamian każdy z zespołów wpłacił na konto chorej dziewczynki kwotę 250 złotych.   . . . czytaj więcej


5 stycznia 2013 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W szóstej kolejce Jaworzyńskiej Amatorskiej Lidze Piłki Halowej najwięcej emocji było w spotkaniu lidera tabeli - La Ligi z Glob Max. Lider szybko osiągnął dużą przewagę i było 7:0. Nie zraziło to zawodników Glob Max którzy w pierszej połowie meczu doprowadzają do wyniku 9:6. Po przerwie mistrz kontrolował grę i ostatecznie wygrał czterema bramkami 12:8.
Kolejne siedem bramek zdobył lider kwalifikacji strzelców Grzegorz Borowy (La liga). i ma już na swoim koncie 34 zdobytych bramek.
Prawdziwy popis strzelecki dali zawodnicy Fair Play, którzy rozgromili Karolinę Junior 26:2.   . . . czytaj więcej


5 stycznia 2013 - "Wenecki Bal Karnawałowy" w Marcinowicach

26 stycznia w Zespole Szkół w Marcinowicach odbędzie się "Wenecki Bal Karnawałowy". Bilety na bal w cenie 240 złotych od pary można zakupić w sklepiku szkolnym.
Podczas zabawy grać będzie Zespół "Impuls". Organizatorem balu jest Rada Rodziców, która zapewnia moc atrakcji, wyśmienite jedzenie, stylowa dekorację oraz wspaniałą atmosferę.
Kontakt telefoniczny - 697139397 lub 695051588.


4 stycznia 2013 - WOŚP w Świdnicy - Wieża Ratuszowa na licytację

W niedzielę 13 stycznia rusza kolejny, już 21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze zebrane w czasie przedsięwzięcia Fundacja WOŚP chce podzielić.
Połowę wykorzysta na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę zaś na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych.
W tym drugim przypadku pomoc Orkiestry trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie   . . . czytaj więcej


4 stycznia 2013 - Koncert kolęd i piosenek świątecznych

5 stycznia w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli przy ulicy Wałbrzyskiej 41 w Świdnicy odbędzie się koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu wokalistów Studia Artystycznego "Katharsis".
Zaśpiewają: Anna Galicka, Angelika Ślęzak, Małgorzata Cichowicz, Alicja Grzeszczuk, Natalia Spyra, Aleksandra Ziemba, Nikola Makowska, Justyna Kawaler, Paulina Grabicka, Szymon Wiraszka, Tomasz Sochacki.
Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30


4 stycznia 2013 - Ruszają "Świdnickie metamorfozy"

Wszystkie panie, które wraz z nowym rokiem chciałby zmienić swój wygląd czeka niespodzianka. Liga Kobiet Polskich wraz z Urzędem Miejskim w Świdnicy zapraszają wszystkie świdniczanki do udziału w bezpłatnej akcji pn. "Świdnickie metamorfozy". To propozycja dla kobiet, które chciałyby zmienić swój wygląd, poszukają swojego stylu oraz tych, które chcą zmienić swój wizerunek.
- W ramach akcji przeprowadzone zostaną zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dla zwycięzcy "Świdnickich metamorfoz" zaplanowano również pomoc znanych na rynku specjalistów od makijażu, stylizacji, czy też fryzjerstwa   . . . czytaj więcej


4 stycznia 2013 - Najlepsza Linia Lotnicza 2012 wyląduje we Wrocławiu

Tytuł Najlepszej Linii Lotniczej 2012 w Polsce zostanie przyznany już w styczniu podczas specjalnej gali, która po raz pierwszy w historii nagrody odbędzie się we Wrocławiu. Gospodarzem jednego z najważniejszych spotkań branży lotniczej został Port Lotniczy Wrocław.
O przyznaniu tytułu Najlepszej Linii Lotniczej już po raz 9 zdecydują sami pasażerowie. To oni, w ramach specjalnego plebiscytu, który rozpoczął się 25 października i trwa do 15 stycznia 2013 roku, wybiorą zwycięską tanią, tradycyjną i czarterową linię lotniczą. Dodatkowe wyróżnienia przewoźnikom operującym z i do Polski wręczy kolegium złożone z przedstawicieli branży   . . . czytaj więcej


3 stycznia 2013 - Główny Inspektor Sanitarny ostrzega

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi i zwraca się z prośbą o informowanie pijących alkohol o konsekwencjach picia alkoholu pochodzącego z nieznanego źródła.
4-15 ml (½ kieliszka do wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy, 30 ml (ok. 1 kieliszek wódki) alkoholu metylowego to dawka śmiertelna.
Gdzie najczęściej występuje metanol: - w alkoholu niewiadomego pochodzenia (np. zakupionym na bazarach)   . . . czytaj więcej


3 stycznia 2013 - Wystawa fotografii Chada Evansa Wyatta w Świebodzicach

Fundacja Integracji Społecznej Prom zaprasza na wystawę "Romarising - bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wyatta", którą można będzie oglądać w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach w dniach 5 stycznia 2013 do 4 lutego 2013 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 stycznia o godzinie 18:00.
Wystawa jest elementem kampanii społecznej "Jedni z wielu", której celem jest zmiana nastawienia Polaków do mniejszości romskiej. "Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu   . . . czytaj więcej


3 stycznia 2013 - "Bieg Noworoczny Świdnica 2013"

13 stycznia w Parku Centralnym przy ulicy Pionierów w Świdnicy odbędzie się "Bieg Noworoczny Świdnica 2013". Zawody rozpoczną się biegami najmłodszych już o godzinie 12.00. Następnie biegać będą dzieci młodsze i starsze, młodzicy, juniorzy, seniorzy, oldboye i nestorzy. Dystanse od stu metrów do czterech kilometrów.
Nagrodą za pierwsze miejsce w kategoriach wiekowych jest statuetka, dyplom, nagroda rzeczowa (bon), za drugie i trzecie miejsce przewidziano dyplom, nagroda rzeczowa   . . . czytaj więcej


3 stycznia 2013 - II Sylwester na strzegomskim Rynku

Przysłowie mówi, jaki początek roku, taki i On cały. Zatem, dla wszystkich którzy byli na strzegomskim Rynku rok 2013 zapowiada się doskonale. Pogoda dopisała, atmosfera była wyśmienita, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury - Bożena Bojanowska - Czuk oraz zastępca - Krzysztof Kalinowski na dobry początek życzyli udanej zabawy i niezapomnianych sylwestrowych wrażeń.
Zespól Rasputin już od wejścia nawiązał kontakt z publicznością, a gorące rytmy i znane przeboje były gwarantem szampańskiej zabawy.   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2013 - Sportowe emocje i licytacja piłkarskich gadżetów

Już w najbliższą niedzielę 6 stycznia o godzinie 14.30 rozpocznie się Powiatowy Noworoczny Halowy Turniej Piłkarski. Charytatywny turniej na rzecz sześcioletniej dziewczynki - Mai Tyczyno będzie miał miejsce w hali na osiedlu Zawiszów, na parkiecie zobaczymy zawodników Polonii Świdnica, AKS-u Strzegom, Karoliny Jaworzyna Śląska i Zjednoczonych Żarów.
Organizatorzy imprezy: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i Fundacja Wspierania Sportu "Łączy nas Football" nie przewidzieli pobierania od uczestników tak zwanego wpisowego, za to w zamian każdy z zespołów, który weźmie udział w turnieju wpłaci na rzecz ciężko chorej Mai Tyczyno kwotę 250 złotych   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2013 - Szampańska zabawa na Rynku

W świetnych humorach, z uśmiechem i najlepszymi życzeniami świebodziczanie powitali Nowy 2013 Rok na Zabawie Sylwestrowej w Rynku pod ratuszem. Na zaproszenie burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza odpowiedziało jak co roku bardzo wielu mieszkańców, którzy postanowili ostatnie minuty starego i pierwsze nowego roku spędzić wspólnie z innymi.
Muzyka rozbrzmiewała w centrum miasta już od godzinie 22.30, ale najwięcej osób przyszło do Rynku tuż przed północą. Wielu świebodziczan miało na głowach sylwestrowe czapeczki, mieszkańcy przynieśli też szampana, by wznieść toast za pomyślność w nowym roku   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2013 - IV edycja projektu "Szansa na nowe jutro"

IV edycja projektu "Szansa na nowe jutro" w Jaworzynie Śląskiej właśnie dobiegła końca. Jego realizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej, a uczestnikami 15-stu mieszkańców gminy pozostających bez pracy i nieaktywnych zawodowo, w wieku aktywności zawodowej i korzystających z pomocy tutejszego Ośrodka.
W spotkaniu podsumowującym wzięli udział zarówno uczestnicy, zaproszeni goście, jak i pracownicy Ośrodka odpowiedzialni za jego realizację - Kierownik Elżbieta Pawlik oraz Monika Stępińską - koordynator projektu   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2013 - Policja poszukuje

Policja poszukuje rodziny lub znajomych mężczyzny którego zwłoki wyłowiono w dniu 21 czerwca 2012 roku w korycie rzeki "Piławka" pomiędzy miejscowościami Pszenno i Jagodnikiem w Gminie Świdnica.
Zdjęcie jest rekonstrukcją prawdopodobnego wyglądu twarzy denata. Utworzony wizerunek może w znacznym stopniu odbiegać od rzeczywistego.
Wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia tożsamości denata prosimy kierować do Wydziału Kryminalnego KPP Świdnica telefon 74 8582227, 74 8582200 lub do najbliższej jednostki Policji   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2013 - IX Świdnicki Polonez Maturzystów już w styczniu

Dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy informuje, że 9 stycznia 2013 roku (środa) o godzinie 12.00 odbędzie się na świdnickim Rynku IX Świdnicki Polonez Maturzystów.
Impreza organizowana na sto dni przed maturą, będzie oficjalnym rozpoczęciem przygotowań młodzieży Powiatu Świdnickiego do egzaminu. Poprzednie "Polonezy" cieszyły się dużą popularnością i zainteresowaniem samych świdniczan, którzy podziwiali młodzież tańczącą poloneza.   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2013 - Straz Miejska informuje

1 stycznia około godziny 00:50 operator monitoringu wizyjnego Straży Miejskiej w Świdnicy ujawnił jak w Rynku dwóch młodych mężczyzn rzuca pustymi butelkami po ulicy oraz usiłuje wygiąć znak drogowy.
Zostali ujęci przez strażników i przykładnie ukarani za ten czyn. Na każdego z nich funkcjonariusze nałożyli grzywnę w wysokości czterysta złotych.
Takie postępowanie niech będzie przestrogą dla tych, którzy zanim coś zrobią dokładnie tego nie przemyślą.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii