30 marca 2013 - Stragona rozpoczyna sezon jeździecki 2013

LKS Stragona Strzegom otworzy na początku kwietnia sezon jeździecki 2013. Na Hipodromie w Morawie zostaną rozegrane pierwsze w tym roku w Polsce Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz pierwsze na Dolnym Śląsku Regionalne Zawody w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu na otwartym terenie.
Zawody WKKW zostaną rozegrane w sobotę i niedzielę. W pierwszy dzień skoki i ujeżdżenie, w drugi cross. Zawody Regionalne w skokach przez przeszkody odbędą w sobotę, a Zawody Regionalne w Ujeżdżeniu w niedzielę   . . . czytaj więcej


30 marca 2013 - Mazurki, drożdżowe baby wielkanocne, babki i babeczki…

W środę, 27 marca klasowa scena stała się miejscem, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy mogli podziwiać aranżację wielobarwnego stołu wielkanocnego.
Znalazły się na niej nie tylko kolorowe pisanki wykonane przez dzieci, ale też przez ludowych twórców. Szczególnie zachwycała oryginalna łowicka kraszanka zdobiona ludowymi wycinankami.
Obok nich królowały majestatyczne palmy wielkanocne w otoczeniu dostojnego bukszpanu i drożdżowych bab wielkanocnych, babek i babeczek   . . . czytaj więcej


29 marca 2013 - Świdnica - powstaje drużyna Rugby 7's

Już 20 kwietnia każda osoba bez względu na płeć która ukończyła 16 rok życia chcąca przyłączyć się do drużyny powinna zgłosić to na pierwszym zebraniu organizacyjnymktóre odbędzie się w okolicach Zalewu Witoszówki.
Na pomysł stworzenia nowej drużyny wpadł Damian Cieśliński były zawodnik Wałbrzycha. - Mam nadzieje ze wśród osób, które przyjdą na spotkanie znajdą się też pasjonaci tego sportu chcący pomóc w prowadzeniu zespołu - mówi Damian Cieśliński były zawodnik Wałbrzycha organizator powstania drużyny w Świdnicy. - Mamy olbrzymie wsparcie ze strony Wałbrzycha, możemy liczyć także na pomoc innych drużyn z Dolnego Ślaska - dodaje. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00.
Przypomnijmy ze rugby wróciło jako dyscyplina olimpijska i już w 2016 roku rugbyści powalczą o medale.


29 marca 2013 - Wypowiedz umowę na odbiór śmieci, by nie płacić podwójnie

Zgodnie z decyzją Sejmu RP od 1 lipca będą obowiązywały nowe przepisy związane z odbiorem odpadów. Dotychczas właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości bądź spółdzielnie mieszkaniowe podpisywali umowy z firmami, które odbierały odpady. Od 1 lipca będzie zajmowała się tym firma wybrana w przetargu.
- Dlatego istotne jest, by mieszkańcy jeśli indywidualnie podpisywali umowy złożyli stosowne wypowiedzenia. Jeśli zaś zajmowała się tym wspólnota, zarządca nieruchomości, bądź też spółdzielnia mieszkaniowa instytucje te powinny złożyć wypowiedzenia w naszym imieniu   . . . czytaj więcej


29 marca 2013 - Strzegom Horse Trials - wolontariusze poszukiwani

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials, jedną z najważniejszych imprez jeździeckich w Polsce. Do pomocy przy organizacji 11. edycji zawodów Strzegom Horse Trials, w ramach których rozegrany zostanie Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego potrzebne jest zaangażowanie około 150 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? - Do akcji może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik. Wystarczy zarejestrować się w naszej bazie danych przez wypełnienie formularza na stronie www.strzegomhorsetrials.pl zarezerwować sobie czas i terminie od 25 maja do 2 czerwca przyjechać do Morawy pod Strzegomiem - mówi Marta Wójcik, koordynator projektu   . . . czytaj więcej


28 marca 2013 - Napisz o Świdnicy i wygraj nagrodę

Studenci, którzy obronili swoje prace dyplomowe, jak również ci, którzy jeszcze nie napisali swojej pracy, a jej tematem będzie Świdnica - mają szansę na nagrodę w ramach projektu "Napisz o Świdnicy". Do końca października 2013 r. można składać prace dyplomowe, których tematem jest Świdnica.
Na nagrody w IV edycji konkursu Napisz o Świdnicy prezydent przeznaczy 20 tysięcy złotych. Konkurs skierowany jest do absolwentów studiów wyższych I-go lub II-go stopnia polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Świdnicy


28 marca 2013 - Setne urodziny Pani Marii

Świebodziczanka pani Maria Dziewit w piątek, 29 marca, kończy sto lat. Tę wyjątkową uroczystość świętuje w licznym gronie najbliższych, ale nie tylko.
Z życzeniami, kwiatami i szampanem do Szacownej Jubilatki pospieszyły także władze miasta: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Aleksandra Szymecka. Goście odwiedzili Jubilatkę w czwartek, 28 marca. - Składam najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia, jesteśmy dumni, że mamy taką wspaniałą stulatkę - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, wręczając pani Marii list gratulacyjny i prezent   . . . czytaj więcej


28 marca 2013 - Konkurs "Arsenał Pamięci" - 2013

27 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu "Arsenał pamięci" poświęconego lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Książka ta to dokument, któremu nadano formę opowieści. Jest to jednak dokument niezwykły, pozbawiony fikcji literackiej, wyjątkowo wierny realiom, a jednocześnie pełen wartkiej akcji. Młodzi ludzie, opisani w książce, są tacy, jacy byli naprawdę.
Alek, Rudy, Zośka, Leszek Domański, Andrzej Zawadowski czy Jaś Wuttke mówią własnymi słowami, dzielą się prawdziwymi przeżyciami, ich gesty, zachowania, wygląd zewnętrzny utrwalone zostały z najczulszą dokładnością. Organizatorem konkursu była Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy, a uczestnikami młodzież gimnazjalna z całego Powiatu Świdnickiego   . . . czytaj więcej


28 marca 2013 - Jajeczko w gronie przyjaciół

W tej organizacji panuje wyjątkowo rodzinna atmosfera. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach to grono ludzi, którzy nie tylko spotykają się regularnie, ale po prostu lubią spędzać ze sobą czas. Spotkania świąteczne są tu celebrowane z wyjątkową starannością. Tak było i na tradycyjnym "jajeczku", które odbyło się w środę, 27 marca, w Klubie Seniora.
Na stołach królowały wielkanocne przysmaki: jajka, wędliny, żurek z kiełbasą i ciasta. Świebodziccy seniorzy zaprosili na swoje śniadanie wielkanocne sponsorów i przyjaciół organizacji   . . . czytaj więcej


27 marca 2013 - Tony elektrośmieci zebrane

7.600 kilogramów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oddali w minioną sobotę, 23 marca, świdniczanie. Ujemna temperatura nie była przeszkodą dla mieszkańców miasta, co świadczy również o wysokiej świadomości ekologicznej świdniczan.
To pierwsza tego typu zbiórka zorganizowana w tym roku, ale już czwarta w Świdnicy. W ich trakcie udało się zebrać w sumie 34,6 ton elektrośmieci. Bezpłatną akcję zorganizowała firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. O kolejnych zbiórkach będziemy informować na bieżąco.


27 marca 2013 - Szkoła uczy nie tylko w szkole

26 marca uczniowie klas: 2a, 2b, 2c Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy uczestniczyli w zajęciach w Nadleśnictwie Świdnica. Gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić pierwszą w Polsce sztuczną jaskinię nietoperzy.
W Stacji Edukacji Ekologicznej uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, podczas których badali przy użyciu mikroskopu próbki fragmentów płuc, kości ludzkiej, pantofelka. Kolejne zajęcia umożliwiły uczniom poznanie życia nietoperzy, niezwykle ciekawych ssaków. Na koniec zajęć, pod kierunkiem leśniczego, uczniowie utrwalili wiedzę o gatunkach drzew. Zajęcia prowadzone przez ludzi z pasją wywarły spore wrażenie na młodzieży. Okazało się, że nauka może być przyjemna.


27 marca 2013 - Przeterminowane leki już niegroźne

Blisko 1,3 tony przeterminowanych leków udało się zebrać w Świdnicy w 2012 roku. Za transport i utylizację zużytych leków miasto zapłaciło blisko 12 tysięcy złotych. Udana zbiórka to efekt systemu zbierania odpadów medykamentów, który w 2009 roku wspólnie zorganizowały władze powiatu świdnickiego, miast i gmin, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Leki, które straciły termin ważności zawierają związki chemiczne i mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska   . . . czytaj więcej


27 marca 2013 - Posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania Rady Powiatu

26 marca w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania Rady Powiatu Świdnickiego.
Podczas spotkania radni wysłuchali szczegółów związanych z realizowanym przez powiat programem "Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku", w ramach którego powiatowe szkoły zawodowe zaopatrzone zostały w najnowocześniejszy sprzęt do nauki zawodu. Do powiatowych placówek oświatowych trafiło wyposażenie za ponad 9,5 miliona złotych. Radni mieli okazję osobiście zobaczyć urządzenia oraz sprawdzić jak działają w praktyce.


26 marca 2013 - Potrzebna pomoc

Jeśli możesz i jeśli chcesz to pomóż. Pan Henryk przez kilka lat wynajmował w Świdnicy mieszkanie wraz z rodziną, po wielu latach oczekiwań otrzymał upragnione mieszkanie w Świebodzicach.
Obecnie potrzebuje pomocy w przeprowadzce - transport, czy też osoby chętne, które mogłyby w tym pomóc. Kontakt 787 617 197.


26 marca 2013 - We Francji wystartował Puchar Narodów w WKKW

Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozegrano właśnie we francuskim Fontainebleau. Po pierwszych zawodach z serii prowadzą Niemcy. Niemiecka drużyna w składzie: Michael Jung na koniu Leopin FST, Dirk Schrade i King Artus, Andreas Dibowski na koniu Butts Leon oraz Frank Ostholt dosiadający Little Paint okazali się bezkonkurencyjni podczas zawodów otwierających serię Pucharu Narodów w WKKW, wyprzedając gospodarzy objęli prowadzenie w rankingu.
Najlepszy wynik w ekipie wywalczył aktualny mistrz olimpijski Michael Jung. Drugie miejsce objęli Francuzi, trzecie ekipa z Włoch   . . . czytaj więcej


26 marca 2013 - Mieszkańcy zdecydują, na co wydać pieniądze

Wyremontować chodnik, urządzić plac zabaw, a może zorganizować duży festyn osiedlowy? - świebodziczanie sami zaproponują, na co chcieliby wydać budżetowe pieniądze w przyszłym roku. Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz postanowił część kwoty przeznaczyć na wydatki, wskazane bezpośrednio przez mieszkańców Świebodzic.
- Budżet partycypacyjny stosowany jest w wielu miastach, chcemy więc także umożliwić społeczeństwu naszego miasta zadecydowanie, jak wydać część publicznych pieniędzy - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Nie będzie to duża kwota, ale z pewnością pozwoli na zrealizowanie dwóch-trzech zadań, wskazanych bezpośrednio przez mieszkańców   . . . czytaj więcej


26 marca 2013 - Trzecie na Dolnym Śląsku

20 marca w Głogowie odbył się Finał Dolnośląski Szkół Gimnazjalnych w piłce siatkowej dziewcząt.
Reprezentacja Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy pokonała wiele zespołów zajmując ostatecznie trzecie miejsce.
Skład reprezentacji szkoły: Emilia Kukla, Ania Całka, Ania Stachera, Asia Żołędziewska, Klaudia Sorota, Ania Bardowska, Julita Rafałko, Paulina Jewiarz, opiekunem drużyny jest Anna Lis.


26 marca 2013 - Najlepszy germanista

26 marca odbyły się we Wrocławiu finały regionalne XIII edycji konkursu językowego "Pokaż nam język", organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową. Temat tegorocznych zmagań brzmi: " Społeczeństwo globalne - komunikacja bez granic". O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt, że w tegorocznej edycji uczestniczyło 16495 uczniów z 632 szkół z całej Polski.
Do półfinału zakwalifikowało się około 250 uczniów z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Ziemi Lubuskiej. Uczestnicy finałów regionalnych zmagali się z językiem angielskim, niemieckim i po raz pierwszy w tym roku hiszpańskim   . . . czytaj więcej


26 marca 2013 - Zamknięty przejazd w Cierniach

Od środy, 27 marca, przez kilka dni nie będzie można dojechać do dzielnicy Ciernie w Świebodzicach, od strony Milikowic.
W związku z prowadzonymi robotami remontowymi na linii kolejowej między Świebodzicami i Jaworzyną Śląską zamknięty będzie przejazd kolejowy na drodze powiatowej nr 2914 D, pomiędzy Milikowicami a Cierniami.
Utrudnienia w ruchu potrwają do 30 marca.


26 marca 2013 - Wieczór z Baśniami Andersena

Któż z nas nie wspomina z sentymentem "Dziewczynki z zapałkami", "Calineczki", "Królowej Śniegu"?...
W piątkowy wieczór 22 marca, uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy mieli okazję znaleźć się w zaczarowanym świecie baśni Andersena. W tym roku motywem przewodnim było "Brzydkie kaczątko", które starało się przekonać wszystkich, że każdy jest piękny i wyjątkowy. "Wieczór z Baśniami Andersena" został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", a także z okazji kolejnych urodzin H. Ch. Andersena. Jest to jedna z form pracy z czytelnikiem, mająca niecodzienny charakter, gdyż odbywa się w godzinach wieczornych   . . . czytaj więcej


25 marca 2013 - Dzień Otwartych Drzwi w "Kasprowiczu"

23 marca w godzinach 10.00 - 13.00 I Liceum Ogólnokształcące było otwarte dla gimnazjalistów i ich rodziców. Idea Dnia Otwartego przyjęła się już w zasadzie na wszystkich etapach edukacji, od przedszkolnej i podstawowej zaczynając na uczelnianej kończąc.
Rokrocznie zastanawiamy się, czy i w jakim stopniu wpływa ona na wybory przyszłych uczniów Kasprowicza. Jedno jest pewne; stwarza szansę na poznanie szkoły, jej specyfiki, ludzi (zarówno nauczycieli, jak i przyszłych koleżanek i kolegów). To właśnie uwagi tych drugich bywają decydujące w przyszłych wyborach szkoły średniej   . . . czytaj więcej


25 marca 2013 - Poczuć świąteczną atmosferę

Niezliczoną ilość palm, stroików, pisanek, bab i mazurków wielkanocnych mogli zobaczyć mieszkańcy gminy Strzegom na XV Jarmarku Wielkanocnym. Strzegomski jarmark odbył się w Niedzielę Palmową, 24 marca jego uczestnikami były lokalne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele sołectw, twórcy ludowi i rękodzielnicy oraz mieszkańcy Strzegomia - ci najmłodsi oraz zdecydowanie starsi.
Tradycyjnie już uczestnicy jarmarku wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej, a następnie w barwnym korowodzie przeszli ulicami miasta do sali balowej Strzegomskiego Centrum Kultury II przy ulicy Paderewskiego   . . . czytaj więcej


25 marca 2013 - Letnia Liga Piłki Nożnej

Od kwietnia rusza Letnia Liga Piłki Nożnej. To już trzecia edycja tego turnieju. Do udziału zapraszamy przede wszystkim amatorów piłki nożnej w wieku od 15 do stu lat z całego powiatu świdnickiego.
Rozgrywki toczyć będą się w piątki od kwietnia do czerwca na boisku przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej w godzinach 18.00-21.00.
Zapisy do ligi przyjmowane są do końca marca pod numerem telefonu 534580152.


25 marca 2013 - Walczyli w strefie wałbrzyskiej

21 marca odbyły się finały strefy wałbrzyskiej w tenisie stołowym. W turnieju udział wzięło 12 drużyn, byli to zwycięzcy swoich grup powiatowych oraz najlepsze drużyny zajmujące drugiemiejsca. Powiat świdnicki reprezentowali chłopcy z Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, jako zwycięzcy oraz chłopcy z Gimnazjum w Marcinowicach, jako drużyna awansująca z drugiego miejsca. Całe zawody zostały podzielone na cztery grupy. Rywalizacja była bardzo zacięta jednak.
Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu uplasowało się na piątym miejscu. W skład tej drużyny weszli: Sebastian Skóra, Wiktor Wendrowski, Adrian Gronczewski, Krystian Berestecki. Opiekunem chłopców był Rafał Cichoń.


24 marca 2013 - Młodziczki awansowały - juniorki zakończyły udział w Mistrzostwach Polski

W dniach 22-24 marca odbył się w Świdnicy Półfinałowy Turniej Mistrzostw Polski Juniorek w siatkówce. Jeszcze dziś istniała realna szansa na awans świdniczanek. Niestety nie wykorzystały tej szansy i mecz przegrały nie awansując tym samym do finału.
22 marca MKS Świdnica - STS Sandecja Nowy Sącz 1-3 w setach 13:25, 25:22, 17:25, 21:25,
23 marca MKS Świdnica - MKS Dąbrowa Górnicza 2-3 w setach 20:25, 25:20, 21:25, 25:22, 15:17   . . . czytaj więcej


24 marca 2013 - Wielkanocne przysmaki w Pszennie

To, że Święta Wielkanocne już wkrótce najlepiej można było się przekonać w Pszennie, podczas dorocznego jarmarku wielkanocnego. Na czternastu obficie zastawionych stołach można było kupić m.in. ozdoby i upominki świąteczne, wielkanocne baby i mazurki. Były też degustacje i występy artystyczne. Na smakoszy czekało mnóstwo rarytasów.
Gmina Świdnica znana jest z różnorodności kulinarnych specjałów. Tym razem dominowały wielkanocne potrawy, a każdy z wystawców miał się czym pochwalić   . . . czytaj więcej


24 marca 2013 - Eurolot uruchamia loty z Wrocławia do Zadaru

Linie Lotnicze Eurolot poszerzają ofertę połączeń z Wrocławia i uruchamiają kolejną międzynarodową trasę. Od 13 czerwca z wrocławskiego lotniska polecimy bezpośrednio do Zadaru w Chorwacji. Bilety są już dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.
13 czerwca ruszają bezpośrednie połączenia lotnicze z Wrocławia do Zadaru w Chorwacji. Z liniami Eurolot na wybrzeże Dalmacji polecimy dwa razy w tygodniu. Rejsy zaplanowano w czwartki o godzinie 10.15 oraz w niedziele o godzinie 14.30. Nad Adriatykiem znajdziemy się po dwóch godzinach lotu   . . . czytaj więcej


24 marca 2013 - Mocny rywal

Ambitna postawa ŚKPR-u nie była w stanie zmienić wyniku spotkania. Nielba Wągrowiec był zespołem lepszym, mającym więcej atutów i ostatecznie wygrał spotkanie 24:30.
Po tej porażce świdniczanie zajmują ósme miejsce. Najbliższy mecz 6 kwietnia nie nastraja optymistycznie ponieważ rozegrany zostanie u lidera ligi - Gwardii Opole.
W rozgrywkach drugie miejsce zajmuje Nielba Wągrowiec, na trzecim jest Śląsk Wrocław.


24 marca 2013 - Warsztaty tańca brzucha

13 kwietnia w Studiu Artystycznym "Katharsis" w Świdnicy odbędą się kolejne Warsztaty tańca brzucha z Jamilah. Jamilah jest zawodową i utytułowaną tancerką, która kultywuje tradycję tańca orientalnego zgodnie z jego najdoskonalszym, klasycznymi wzorcami. Kochana przez publiczność polską, podziwiana na scenach zagranicznych. Została laureatką najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych. Jest cenioną nauczycielką, którą na warsztaty zapraszają renomowane szkoły polskie i zagraniczne. Ukończyła elitarny kurs instruktorski: Certified Academic Teacher's Training (CATT) w Berlinie i sędziuje na międzynarodowych konkursach   . . . czytaj więcej


24 marca 2013 - Robił zapasy na święta

Policjanci z Posterunku Policji w Jaworzynie Śląskiej zostali powiadomieni, przez ochronę sklepu Biedronka o zatrzymaniu sprawcy kradzieży sklepowej. 43 letni mężczyzna mieszkaniec woj .mazowieckiego został zatrzymany przez pracownika ochrony. Gdy policjanci przyjechali na miejsce zdarzenia mężczyzna był zdziwiony faktem zatrzymania i nie przyznawał się do żadnej kradzieży, twierdząc, że został bezprawnie zatrzymany.
Policjanci dokonali sprawdzenia monitoringu, jak się okazało zatrzymany robiąc zakupy chował je pod kurtkę, na widok podchodzącego do niego ochroniarza zaczyna uciekać. W trakcie trwania interwencji do sklepu przyjechał kierownik ochrony, który rozpoznał zatrzymanego mężczyznę jako sprawcę kradzieży na terenie Bielawy i Dzierżoniowa.  . . . czytaj więcej


24 marca 2013 - "Wie weit bist du jetzt?"

22 marca w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskie-Curie w Świdnicy odbył się II. Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt?" Organizatorem konkursu jest III Liceum Ogólnokształcące z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki.
W konkursie wzięło udział blisko 50 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich, a także w Witoszowa Dolnego, Marcinowic Walimia i Żarowa   . . . czytaj więcej


23 marca 2013 - "Międzypokoleniowy Warsztat Sukcesu"

Sudecka Izba Przemysłowo - Handlowa w Świdnicy serdecznie zaprasza do udziału w projekcie "Międzypokoleniowy Warsztat Sukcesu", który jest dofinansowany ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Projekt został stworzony z myślą o nawiązaniu i zacieśnieniu więzi międzypokoleniowej młodych przedsiębiorców i seniorów przedsiębiorców. Adresowany jest do seniorów przedsiębiorców (60+), którzy prowadzili lub prowadzą działalność gospodarczą oraz osób do 35 roku życia, które zakładają lub planują założyć działalność gospodarczą, a także młodych menadżerów (kierowników na stanowisku kierowniczym nie dłużej niż cztery lata)   . . . czytaj więcej


23 marca 2013 - Pogoda uniemożliwiła rozegranie rundy

Wszystkie mecze III ligi grupy dolnośląsko - lubuskiej zaplanowane na 23 i 24 marca nie odbyły się z powodu złych warunków atmosferycznych i przełożone zostały na 1 maja.
Mecze IV ligi rozegrane zostaną 8 maja. Z tego samego powodu przełożono również spotkania klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej oraz w klasach niższych.


23 marca 2013 - "Maraton Matematyczny"

18 marca 2013 roku już po raz drugi nauczycielki matematyki Gimnazjum nr 4 w Świdnicy zaprosiły uczniów świdnickich gimnazjów do udziału w Międzygimnazjalnym Konkursie Matematycznym "Maraton Matematyczny".
Konkurs służy weryfikacji efektów pracy z młodzieżą, rozbudzeniu zainteresowania matematyką - mówi Joanna Łopuszańska-Kułak - odkrywaniu talentów, pobudzaniu młodzieży do podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności czy, wreszcie, stanowią pewnego rodzaju uatrakcyjnienie szkolnej nudy, rutyny   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Wypowiedz umowę na odbiór śmieci, by nie płacić podwójnie

Zgodnie z decyzją Sejmu RP od 1 lipca będą obowiązywały nowe przepisy związane z odbiorem odpadów. Dotychczas właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości bądź spółdzielnie mieszkaniowe podpisywali umowy z firmami, które odbierały odpady. Od 1 lipca będzie zajmowała się tym firma wybrana w przetargu.
- Dlatego istotne jest, by mieszkańcy jeśli indywidualnie podpisywali umowy złożyli stosowne wypowiedzenia. Jeśli zaś zajmowała się tym wspólnota, zarządca nieruchomości, bądź też spółdzielnia mieszkaniowa instytucje te powinny złożyć wypowiedzenia w naszym imieniu   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Uczniowie "Hotelarki" w Anglii

Przez osiem dni, 11-18 marca 2013, uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika gościli w Swindon, uroczym miasteczku w Anglii. Wyjazd finansowany przez Unię Europejską był kolejnym etapem projektu LLP Comenius, Wielostronne Projekty Szkół "Local Tourist Attractions".
W projekcie, oprócz szkoły polskiej, biorą udział szkoły średnie z Ceglie Messapica we Włoszech, Silivri w Turcji, Newcastle w Irlandii Północnej i Swindon w Anglii. Do tej pory uczestnicy projektu odwiedzili Turcję, Irlandię Północną i Włochy   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Wiosenna zbiórka elektrośmieci w Świdnicy

Na sobotę, 23 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To pierwsza tego typu zbiórka zorganizowana w tym roku, ale już czwarta w Świdnicy. Dzięki poprzednim, przeprowadzonym w czerwcu, wrześniu i grudniu 2012 roku zebrano ponad 27 ton elektrośmieci.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 23 marca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49. Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Strzegom Horse Trials - wolontariusze poszukiwani

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials, jedną z najważniejszych imprez jeździeckich w Polsce. Do pomocy przy organizacji 11. edycji zawodów Strzegom Horse Trials, w ramach których rozegrany zostanie Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego potrzebne jest zaangażowanie około 150 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? - Do akcji może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Wnioski w sprawie miejsc do handlu

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy informuje, że wnioski w sprawie udostępnienia miejsc do handlu truskawkami oraz runem leśnym i grzybami poza targowiskami na terenie miasta Świdnicy, można składać do 29 marca w pokoju nr 128 Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49.
Do wniosku należy dołączyć: 1. w zależności od charakteru prawnego przedsiębiorcy:   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Problem transportu kruszyw

Problem transportu kruszyw z kamieniołomów i zakładów przetwórczych dotyczy całego powiatu świdnickiego, lecz gminy Strzegom przede wszystkim. Powiat świdnicki od wielu lat podejmuje działania zmierzające do ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych transportujących kruszywo drogami powiatowymi do niezbędnego minimum.
W wyniku tych działań zintensyfikowano kontrole pojazdów przeprowadzane przez Inspekcję Ruchu Drogowego. Ponadto prowadzono rozmowy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w kwestii zwiększenia obsługi wahadeł, np. w miejscowości Zimnik   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Otwieramy wrota Hogwartu

Drzwi otwarte to nie lada gratka dla gimnazjalistów-przyszłych licealistów. Mogą oni przyjść do szkoły, popytać, posłuchać, pooglądać, a w końcu ocenić i podjąć ostateczną decyzję w sprawie wyboru szkoły. Nie tak dawno, bo 16 marca uczniowie kończący gimnazja mieli okazję wybrać się do II LO, gdzie czekało na nich wiele atrakcji.
Równo o 10 dyrektor Jacek Iwancz powitał gimnazjalistów wraz z ich rodzicami w progach naszej szkoły, po czym przedstawił program nauczania szkoły, nowe bloki tematyczne, poszczególne profile klas, imprezy organizowane w "dwójce" i wszystko to, co mogłoby ułatwić podjęcie decyzji w wyborze nowej szkoły, gdzie moglibyśmy się czuć… prawie jak w domu   . . . czytaj więcej


22 marca 2013 - Spotkanie dotyczące ratownictwa medycznego

18 marca br. na zaproszenie Wicewojewody Dolnośląskiego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie, którego uczestnicy omawiali zagadnienia związane z funkcjonowaniem i planowanymi zmianami w organizacji państwowego ratownictwa medycznego w województwie dolnośląskim.
W spotkaniu, które prowadził Aleksander Marek Skorupa - Wojewoda Dolnośląski wraz z Ewą Mańkowską - Wicewojewodą Dolnośląskim uczestniczyli między innymi: zastępca dyrektora DOW NFZ, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej, starostowie i przedstawiciele starostw powiatowych, dyrektorzy szpitali w których funkcjonuje SOR oraz dyrektorzy jednostek pogotowia ratunkowego.   . . . czytaj więcej


21 marca 2013 - 41. Rajd Świdnicki-KRAUSE z atrakcjami

W środę, 20 marca zorganizowano konferencję prasową przed pierwszą rundą LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski - 41. Rajdem Świdnickim-KRAUSE.
Podczas konferencji zaprezentowana została trasa tegorocznych zawodów, które inaugurować będą tegoroczne LOTOS Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Szczególną uwagę poświęcono organizacji prologu rozgrywanego po ulicach miasta Świdnicy, a także opinii zawodników po zeszłorocznej edycji rajdu   . . . czytaj więcej


21 marca 2013 - Zgaś światło, włącz się do zmian

Od kilku lat w marcu obchodzimy Godzinę dla Ziemi - to akcja, która ma na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Co roku miliony ludzi na całym świecie gaszą światło w symbolicznym geście dla Ziemi.
W tym roku "Godzina dla Ziemi" obchodzona jest 23 marca. Włączmy się w ten światowy ruch. O godzinie 20.30 warto choć na chwilę wyłączyć zbędne oświetlenie. Świebodzice także zaakcentują ten dzień - o wspomnianej godzinie zgasną światła na ratuszu miejskim.


21 marca 2013 - Pierwszy dzień wiosny

Wiosna to budząca się do życia przyroda, radość i słońce. Wszyscy z utęsknieniem na nią czekają. Dzieci wraz z nauczycielkami z klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy próbowały zaczarować panującą za oknem aurę i sprowadzić do nas wiosnę.
W tym dniu ubrały się na zielono, wykonały kolorowe plakaty oraz śpiewem i tańcem zachęcały wiosnę by wreszcie do nas przyszła i ukwieciła drzewa owocowe, łąki i rabaty. Było kolorowo i wesoło. Teraz pozostaje tylko wypatrywać za oknem bocianów i ciepłych promieni słonecznych.


21 marca 2013 - Kolorowe, radosne kartki świąteczne

- Dziękujemy za tyle wspaniałych kartek, jak zwykle prace były piękne i mieliśmy ogromną trudność, by wybrać te najładniejsze - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz do laureatów i wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu na najładniejsza kartkę wielkanocną.
Uroczyste spotkanie z autorami prac odbyło się w środę, 20 marca, w Miejskim Domu Kultury. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych byli autorzy już w wieku 3-4 lat. Spośród ponad dwustu kartek, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego, członkowie komisji konkursowej wybrali osiem najpiękniejszych, które zostały wydrukowane i wysłane do firm, instytucji   . . . czytaj więcej


21 marca 2013 - Odblaskowy anioł stróż

Szkolny Klub Bezpieczeństwa w Jaworzynie Śląskiej został zaopatrzony w kamizelki odblaskowe. Teraz dzieci są widocznie a przede wszystkim bezpieczne. Dzięki elementom odblaskowym kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów.
Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze. Korzyści związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa są oczywiste. Nie tylko po zmierzchu. Także za dnia ubrana w jednolite stroje odblaskowe grupa dzieci zwraca na siebie uwagę, co ułatwia również pracę ich opiekunom.


21 marca 2013 - VII Rodzinne Potyczki z Ortografią

Co roku w marcu Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy odwiedza mnóstwo drużyn, które chcą rywalizować o miano najlepszych w ortografii. Ten niecodzienny konkurs rodzinny zainicjowany przed siedmiu laty przez - dyrektor Małgorzatę Pielach z roku na rok cieszy się wśród świdniczan i nie tylko, coraz większą popularnością.
Do VII Rodzinnych Potyczek z Ortografią Klas I-VI, które miały miejsce 20 marca zgłosiło się 140 drużyn w dwóch kategoriach: młodsi - 75 zespołów i starsi - 65 zespołów. Drużynę tworzą: dziecko i jego opiekun: mama, tata, babcia, dziadek, ciocia…   . . . czytaj więcej


20 marca 2013 - Stragona zaprasza na Niedzielę z Kucykiem

Niedziela z Kucykiem to propozycja Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie na spędzenia wolnego czasu poza miastem.
W najbliższą niedzielę, 24 marca Stragona zaprasza w godzinach 12.00-14.00 na bezpłatne atrakcje dla całych rodzin: zwiedzanie stajni, karmienie koni, przejażdżki na kucyku.
Druga edycja imprezy już 21 kwietnia. Kolejne odbędą się: 16 czerwca, 21 lipca, 15 sierpnia, 22 września i 6 października.


20 marca 2013 - Wiosna w Kasprowiczu o jeden dzień wcześniej

Choć trudno w to uwierzyć patrząc na termometr i zalegający wokół śnieg, to wiosna przyszła 20 marca. Jeszcze nie wszędzie ją widziano, ale jej pierwsze symptomy zaobserwowano w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Otóż 20 marca odbył się tu konkurs piosenki wiosennej połączony z obchodami Dnia Patrona Szkoły.
Uczniowie poszczególnych klas prezentowali na scenie polskie piosenki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku   . . . czytaj więcej


20 marca 2013 - Dwie firmy w Podstrefie wkrótce rozpoczną budowę

W ciągu najbliższych miesięcy powinna rozpocząć się budowa dwóch kolejnych zakładów w Podstrefie Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Pozwolenie na budowę uzyskała firma Segepo-Refa (branża mechaniczna) oraz Vasco-Tech S.C Sp. z o.o. (branża spożywcza).
Szczególnie oczekiwana jest budowa zakładu SEGEPO, ponieważ firma deklaruje zatrudnienie stu osób. Termin realizacji swojej inwestycji przedsiębiorstwo określa na koniec 2014 roku   . . . czytaj więcej


20 marca 2013 - English Day

Już po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy świętowała Dzień Języka Angielskiego. Wchodząc do szkoły nie sposób było nie zauważyć różnych obrazków ozdabiających drzwi gabinetów lekcyjnych: od symboli angielskich, flag aż po londyński piętrowy autobus a nawet postać Robin Hood’a.
Ci, którzy nie do końca kojarzyli te rzeczy z Anglią mogli zaspokoić swoją ciekawość podczas przerw, na których mogli oglądnąć prezentację multimedialną dotyczącą Anglii, a także podziwiać prace o tematyce brytyjskiej wykonane przez swoich kolegów i koleżanki   . . . czytaj więcej


20 marca 2013 - Świąteczne śniadanie i paczki

Jak co roku Gmina Świebodzice przygotowuje wielkanocny posiłek oraz paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących i samotnych mieszkańców miasta. Tegoroczne "jajeczko" odbędzie się w sobotę, 30 marca, w jadłodajni prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną "ZINA".
Wspólny posiłek świebodziczanie zjedzą wraz z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, radnymi oraz duchowieństwem. Śniadanie rozpocznie się o godzinie 9.00. A tuż przed uroczystym posiłkiem będą rozdane paczki żywnościowe, których miasto przygotowało ponad 450. W paczce o wartości około 50 złotych obdarowani znajdą m. in. wędliny na świąteczny stół i kurczaka.


20 marca 2013 - Stragona zaprasza na rajdy konne

W pierwszą niedzielę wiosny, 24 marca Ośrodek Jeździecki Stragona otwiera sezon rajdów konnych. W tym roku zapraszamy na 5-6 godzinne rajdy oraz dwugodzinne przejażdżki po okolicy.
Na rajdy konne zapraszamy raz w miesiącu, a na przejażdżki po okolicy w każdą niedzielę (oprócz niedziel, w które jest rajd).
Wyjazdy na rajdy zaplanowano w godzinach 8.00-9.00. Przejażdżki będą odbywać się zawsze w godzinach 11.00-13.00
  . . . czytaj więcej


20 marca 2013 - Targi edukacyjne dla gimnazjalistów

Setki uczniów i ich rodziców skorzystało z kolejnej edycji Targów Edukacyjnych, zorganizowanych przez Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach. Swoje oferty zaprezentowało 17 szkół ponadgimnazjalnych ze Świebodzic, Świdnicy i Wałbrzycha oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
Atmosfera była jak zwykle wspaniała. Gwarno, wesoło, ciekawie, do tego pysznie na stołach - a to za sprawą szkół gastronomicznych, wśród których prym wiódł Zespół Szkół Rolniczych w Mokrzeszowie. Chętnych do degustacji wyśmienitych potraw nie brakowało   . . . czytaj więcej


19 marca 2013 - Koszarowa będzie jak nowa

W tym roku przebudowana zostanie w Strzegomiu ulica Koszarowa. Przebudowa zostanie zrealizowana w ramach "odnowy zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców" - wyjaśnia Ewelina Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Będzie to kolejna ulica z nowa nawierzchnią i nowymi chodnikami. Prace zakończone zostaną do końca lipca.


19 marca 2013 - Europejski Tydzień z Internetem

18 marca ruszył Europejski Tydzień z Internetem. Gmina Świdnica weźmie udział w tym przyciągający ponad 250 tysięcy osób wydarzeniu. Podczas "Tygodnia z Internetem" mieszkańcy całej Polski będą mogli wziąć udział w spotkaniach zachęcających do odkrywania możliwości Internetu. W gminie Świdnica zajęcia proponowane w ramach Tygodnia z Internetem poprowadzi podczas warsztatów z seniorami Justyna Sara-Hryncyszyn - Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans.
Spotkania będą okazją do dobrej zabawy, integracji i poznawania możliwości Internetu   . . . czytaj więcej


19 marca 2013 - Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

W II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbyła się już szósta edycja Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół gimnazjalnych, do której przystąpiło 57 uczniów z 12 szkół powiatu świdnickiego. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego znajomość gramatyki i słownictwa angielskiego na poziomie średniozaawansowanym.
Tytuł laureata konkursu uzyskali za miejsca 1-5:   . . . czytaj więcej


19 marca 2013 - Teatr Cedeen zwycięzcą Arlekinady

Spektakl "W teatrze trzeba grać" w wykonaniu teatru Cedeen zwyciężył podczas Inowrocławskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych Arlekinada 2013. Nagrodą główną był czek opiewający na kwotę trzech tysięcy złotych, który wręczył prezydent Inowrocławia - Ryszard Brejza. Na deskach inowrocławskiej sceny zaprezentowało się osiem teatrów z Bydgoszczy, Torunia, Szubina, Świdnicy, Białegostoku, Koszalina, Inowrocławia i Kowalek.
Jury w składzie: Beata Kawka, Bożena Karska, Błażej Baraniak, Jerzy Rochowiak podczas festiwalu oprócz nagród głównych wybrało także najlepszą aktorkę i najlepszego aktora, którym został Kuba Zając z teatru "Cedeen"   . . . czytaj więcej


18 marca 2013 - Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Weronika Bunij z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, z klasy I d odważnie stawiła czoła komisji składającej się z utytułowanych przedstawicielek katedry językoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego w trakcie ustnego etapu okręgowych zawodów XLIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Dzięki temu awansowała do etapu centralnego olimpiady, który odbędzie się w Warszawie w kwietniu bieżącego roku   . . . czytaj więcej


18 marca 2013 - Dzień Otwartych Drzwi w szkołach

W sobotę 23 marca I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza organizuje dla gimnazjalistów oraz ich rodziców Dzień Otwartych Drzwi. Wszystkie imprezy, wydarzenia odbędą się w godzinach 10.00 - 13.00.
Bogaty program tego dnia wygląda następująco >>> zobacz
26 marca Dzień Otwartych Drzwi w "Mechaniku" organizuje Zespół Szkół Mechanicznych i Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy.
Szkoła zaprasza uczniów klas trzecich gimnazjalnych w godzinach 11.00-16.00. Program dnia >>> zobacz


18 marca 2013 - Otrzymali tablicę

4 marca w Teatrze Lalek we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu "Mam 6 lat" z udziałem minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas.
W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 250 prac - multimedialnych, literackich i plastycznych. Najwięcej ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej. W nagrodę uczestnicy konkursu otrzymali interaktywną tablicę, którą 18 marca symbolicznie przekazała Dolnośląska Kurator Oświaty Beata Pawłowicz. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszych talentów i umiejętności   . . . czytaj więcej


18 marca 2013 - Poszukujemy świadków wypadku drogowego

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach poszukują świadków wypadku drogowego. Do wypadku doszło 13 lutego 2013 roku w Świebodzicach na ulicyKamiennogórskiej.
Kierujący białym lub kremowym samochodem prawdopodobnie Fordem, z nieustalonej przyczyny zjechał na przeciwległy pas ruchu zmuszając kierującego samochodem Rover do gwałtownego skrętu, w wyniku czego wpadł on w poślizg i uderzył bokiem w prawidłowo jadącego VW Golfem. W wyniku zdarzenia pasażer samochodu Rover doznał złamania kości łonowej i pozostał na obserwacji w szpitalu. Kierujący pojazdami trzeźwi. Osoby, które widziały wypadek proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 74 856 33 42 lub najbliższą jednostką Policji.


18 marca 2013 - XV Jarmark Wielkanocny

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w XV Jubileuszowym Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się 24 marca br. w Sali Balowej Strzegomskiego Centrum Kultury II przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego 1B.
W pierwszej części jarmarku zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy Św., która rozpocznie się o godzinie 11:30 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Tam również nastąpi uroczyste poświęcenie palm wielkanocnych   . . . czytaj więcej


17 marca 2013 - Nie zmieniło sie nic

Podopieczni trenera Krzysztof Mistaka wyruszyli do Końskich z mocnym postanowieniem poprawy. Do tej pory bowiem trzykrotnie potykali się z popularnymi "Koniami" i wszystkie te mecze przegrali. I tym razem nic sie w tym nie zmieniło, także ten czwarty pojedynek zakończył się przegraną świdnickiego zespołu. KSSPR Końskie - ŚKPR Świdnica 36 : 28.
W rozgrywkach prowadzi z dużą przewaga Gwardia Opole przed Nielbą Wągrowiec i Śląskiem Wrocław. ŚKPR Świdnica zajmuje siódme miejsce w rozgrywkach I ligi grupy "B". 23 marca w Świdnicy zagra wicelider rozgrywek Nielba Wągrowiec i w tym meczu będzie świdniczanom równie cieżko o punkty.


17 marca 2013 - Zakończyły rozgrywki

Siatkarki drugiej drużyny rozgrywek II ligi siatkówki kobiet - PLKS Pszczyna okazały się zdecydowanie lepsze od świdniczanek. Wczoraj w ostatnim meczu rozgrywek MKS Świdnica uległ PLKS Pszczynie 1:3 w setach 18:25, 9:25, 25:16, 18:25.
Rywalizacje w drugiej lidze MKS Świdnica zakończył na siódmym - bezpiecznym miejscu.
Zespoły z miejsc 1-4 walczyć bedą o awans do ligi wyższej natomiast drużyny z miejsc 9-12 rywalizować muszą w kolejnych meczach o utrzymanie się w tej lidze.


17 marca 2013 - Rozpoczęli rekordowo

Rekordowa ilość drużyn stanęła na starcie III edycji Turnieju Sołectw "Sportowe Weekendy na Wsi". W turnieju kręgli udział wzięło aż 19 reprezentacji wsi z Gminy Wiejskiej Świdnica. Kręgielnia Maria w Wałbrzychu oprócz samych zawodników zgromadziła rzesze kibiców.
Zwycięstwo w Turnieju wywalczyła kolejny rok z rzędu drużyna z Burkatowa, zdobywając 420 punktów, tuż za nią z wynikiem 408 punktów uplasowała się drużyna z Pszenna, a miejsce tzrecie zajęli debiutanci - Sołectwo Jagodnik   . . . czytaj więcej


17 marca 2013 - Awansowali do półfinału okręgu wałbrzyskiego

LKS Bystrzyca Górna (piłkarska klasa okręgowa w sezonie 2012-2013) awansował do półfinału Pucharu Polski na szczeblu okręgu wałbrzyskiego. W ćwierćfinale drużyna LKS Bystrzyca Górna pokonała na wyjeździe LDJ Lechię Dzierżoniów 2:1. Bramki dla LKS Bystrzyca Górna strzelili Bogdan Zięba (80 minuta), oraz w doliczonym czasie gry dającą awans do następnej rundy Łukasz Żygadło.
LKS Bystrzyca Górna wystąpił w składzie: Bielak, Niedziałkowski, Szewczyk, Żygadło, Klag (45 Somala A.), Leśniak (55 Pieniążek), Konefał, Sajdak (73 Bezegłów), Somala Ł., Kuczmajewski (45 Zięba), Rybarczyk (60 Łysoń).


17 marca 2013 - Parkuj na nowo na wiosnę

Rezerwuj wcześniej, płać mniej. Wiosną na parkingu przed wrocławskim terminalem zaczną obowiązywać nowe zasady. Dokonując rezerwacji z wyprzedzeniem, będzie można uzyskać nawet 20% zniżkę na postój. Ułatwieniem będzie możliwość rezerwacji on-line, płatność przez Internet i specjalne kody QR, umożliwiające wjazd na parking.
Wraz z początkiem sezonu letniego wrocławskie lotnisko wprowadza nowy cennik opłat za postój przed terminalem. Od początku kwietnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu lotów, zaczną obowiązywać specjalne promocje na postój powyżej jednego dnia   . . . czytaj więcej


16 marca 2013 - Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

"Ponad stepem nieprzejrzana mgła, Wiatr w burzanach cichuteńko łka. Przyszła zima, opadł róży kwiat". Żołnierskie słowa Wroczyńskiego, utwory Ireny Santor, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego i wielu innych, znanych artystów mieliśmy okazję ponownie usłyszeć podczas VII edycji Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
W czwartek, 14 marca w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdnicy odbyły eliminacje na szczeblu regionalnym, których organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury. Soliści i zespoły wokalne mieli niebywałą okazję do zaprezentowania swoich umiejętności   . . . czytaj więcej


16 marca 2013 - Tradycje Świąt Wielkanocnych - mamy laureatów

Konkurs plastyczny pod tym hasłem, ogłoszony przez Burmistrza Miasta Świebodzice, został rozstrzygnięty. Spośród ponad dwustu kartek, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego członkowie komisji wybrali osiem najpiękniejszych.
Zostaną wydrukowane i wysłane do firm, instytucji, a także do papieża Franciszka I.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, doceniono także wiele prac, którym przyznano wyróżnienia   . . . czytaj więcej


16 marca 2013 - Najlepsi w tenisie

14 marca w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbył się powiatowy turniej w tenisie stołowym chłopców. Organizatorem zawodów byli nauczyciele z gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. Był to kolejny etap zmagań szkoły w ramach Gimnazjady Młodzieży Szkolnej.
Zawody rozegrane zostały pod egidą Szkolnego Związku Sportowego i rozgrywane był według zasad Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
W turnieju udział wzięli zwycięscy poszczególnych gmin a mianowicie gimnazjum z Marcinowic, gimnazjum nr 3 ze Świdnicy oraz gimnazjum nr 2 ze Strzegomia.   . . . czytaj więcej


16 marca 2013 - Strzegom Horse Trials - wolontariusze poszukiwani

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials, jedną z najważniejszych imprez jeździeckich w Polsce. Do pomocy przy organizacji 11. edycji zawodów Strzegom Horse Trials, w ramach których rozegrany zostanie Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego potrzebne jest zaangażowanie około 150 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? - Do akcji może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik   . . . czytaj więcej


16 marca 2013 - Jarmark Wielkanocny w Pszennie

Zbliża się okres świąt Wielkiej Nocy a wraz z nim nasz cykliczny już Jarmark Wielkanocny. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Świdnica, Koło Gospodyń Wiejskich w Pszennie i Rada Sołecka wsi Pszenno zapraszają wszystkich miłośników sztuki ludowej i kulinarnej 23 marca od godziny 14.00 do świetlicy w Pszennie.
Wśród straganów z tradycyjnymi wyrobami, pisankami i ozdobami świątecznymi znajdzie się wiele dodatkowych atrakcji, które z pewnością przyniosą wiele radości najmłodszym mieszkańcom gminy. Na kilkunastu straganach kupić będzie można m.in. świąteczne wypieki, tradycyjne wędliny, dekoracje czy ręcznie robione ozdoby. Kiermasz wielkanocny potrwa do godziny 17.00.


16 marca 2013 - Marcowa zbiórka krwi

26 marca w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się wiosenna zbiórka krwi.
W jej organizację włączył się Klub Krwiodawców, działający przy Parafii pw. Św. Brata Alberta w Świebodzicach.
Życiodajny płyn będzie można oddać w godzinach 10.00 - 14.00.


15 marca 2013 - Przystanki zmienią lokalizację

Plac budowy przekazany, w środę, 20 marca firma Skanska rozpoczyna realizację budowy kolejnego etapu Centrum Przesiadkowego.
W związku z tym od środy przystanki nr 11 i 12 zostaną przeniesione z ulicy Kolejowej (przystanki zlokalizowane po stronie dworca kolejowego) na ulicę Spacerową. Zmiany dotyczą prywatnych przewoźników, którzy jadą w kierunku: Bolkowa, Jawora, Strzegomia, Wałbrzycha, Świebodzic, Modliszowa, Szczawna Zdrój.
Przewoźników i podróżnych prosimy o dostosowanie się do zmian organizacyjnych. O dalszych zmianach będziemy informować sukcesywnie w miarę postępu prac budowlano-inwestycyjnych.


15 marca 2013 - Stragona rozpoczyna sezon jeździecki 2013

LKS Stragona Strzegom otworzy na początku kwietnia sezon jeździecki 2013. Na Hipodromie w Morawie zostaną rozegrane pierwsze w tym roku w Polsce Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz pierwsze na Dolnym Śląsku Regionalne Zawody w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu na otwartym terenie.
Zawody WKKW zostaną rozegrane w sobotę i niedzielę. W pierwszy dzień skoki i ujeżdżenie, w drugi cross. Zawody Regionalne w skokach przez przeszkody odbędą w sobotę, a Zawody Regionalne w Ujeżdżeniu w niedzielę   . . . czytaj więcej


15 marca 2013 - Spotkanie z Siostrą Anastazją

Blisko dwa miliony sprzedanych książek. Cielęcina w kurkach, chrzan wielkanocny z jajkiem czy poezja smaków - to tylko niektóre z propozycji kulinarnych Siostry Anastazji, o których osobiście opowiadała 13 marca w Pszennie.
Siostra Anastazja ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości od lat gotuje i piecze dla krakowskich jezuitów. Otrzymała wiele nagród, w tym Nagrodę Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich. A jest za co. Bowiem kulinarne pomysły Siostry Anastazji, które są inspiracją rodzinnych spotkań, wielu przyjęć okolicznościowych rozeszły się w ogromnym nakładzie   . . . czytaj więcej


15 marca 2013 - Wiosenna zbiórka elektrośmieci w Świdnicy

Na sobotę, 23 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To pierwsza tego typu zbiórka zorganizowana w tym roku, ale już czwarta w Świdnicy. Dzięki poprzednim, przeprowadzonym w czerwcu, wrześniu i grudniu 2012 roku zebrano ponad 27 ton elektrośmieci.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 23 marca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49. Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy   . . . czytaj więcej


15 marca 2013 - Z Comeniusem do Innsbrucku

Kolejny już raz w ramach realizacji zadań Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius finansowanego ze środków unijnych nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu wyjechały za granicę.
Tym razem była to wizyta w zaprzyjaźnionej szkole podstawowej w Telfs - niedaleko miasta Innsbruck w Austrii. Podczas tego spotkania zostały przedstawione efekty zadań realizowanych w ramach koła Comenius   . . . czytaj więcej


15 marca 2013 - "Poznajemy zawody naszych rodziców"

Od lutego Przedszkole "Bajkową Dolinkę" w Pszennie odwiedza wielu ciekawych gości. W związku z realizacją cyklu spotkań pt. "Poznajemy zawody naszych rodziców" dzieci mają okazję dowiedzieć się czym zajmują się dorośli, gdy one spędzają czas w przedszkolu.
Jako pierwszy w przedszkolu pojawił się tato Szymona, z oddziału II, który na co dzień jest policjantem. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania przedszkolaków z grafikiem pracy jak wygląda dzień pracy w policji   . . . czytaj więcej


15 marca 2013 - Dzień liczby Pi w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu

14 marca obchodzono w szkole Światowy Dzień Liczby Pi. Od samego rana dało się zauważyć obecność ludolfiny. Dekoracje z jej wizerunkiem, ciekawostkami i wierszami były dosłownie wszędzie. Ponadto na lekcjach matematyki odbywały się specjalne zajęcia związane oczywiście z liczbą Pi. Za rozwiązane poprawnie zadanie otrzymywaliśmy słodką nagrodę.
Później został zorganizowany konkurs na zapamiętanie jak najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego ludolfiny, gdzie przy okazji ustanowiono rekord szkoły   . . . czytaj więcej


14 marca 2013 - Stragona zaprasza na rajdy konne

W pierwszą niedzielę wiosny, 24 marca Ośrodek Jeździecki Stragona otwiera sezon rajdów konnych. W tym roku zapraszamy na 5-6 godzinne rajdy oraz dwugodzinne przejażdżki po okolicy.
Na rajdy konne zapraszamy raz w miesiącu, a na przejażdżki po okolicy w każdą niedzielę (oprócz niedziel, w które jest rajd).
Wyjazdy na rajdy zaplanowano w godzinach 8.00-9.00. Przejażdżki będą odbywać się zawsze w godzinach 11.00-13.00
  . . . czytaj więcej


14 marca 2013 - Więcej pieniędzy na inwestycje

Jedną z ważniejszych uchwał na sesji w dniu 14 marca była uchwała dotycząca zmian w budżecie na 2013 rok. A zmiany są spore: po stronie dochodów pojawiło się dodatkowe 538 tysięcy złotych z tytułu subwencji i dotacji, zaś po stronie wydatków inwestycyjnych przybyło ponad trzy miliony złotych, "zwolnione" z poręczenia dla Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji w wyniku wygaśnięcia umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
To oznacza, że już nie 12 a ponad 15 milionów złotych jest w tegorocznym budżecie Gminy Świebodzice na wydatki inwestycyjne   . . . czytaj więcej


14 marca 2013 - Dzień Olimpijczyka - Drzwi Otwarte

11 marca Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy obchodziło swoje coroczne święto - Dzień Olimpijczyka połączony z Drzwiami Otwartymi szkoły. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem "Nasza Mała Olimpiada" i nawiązywała do ostatnich olimpiad: letniej - Londyn 2012 i zimowej - Vancouver 2010.
Zaproszeni z tej okazji goście specjalni - dyskobolistka i paraolimpijka Daria Kabiesz wraz z trenerem - Michałem Mosoniem opowiadali o sukcesach sportowych i codziennej trudnej drodze sportowca, gdzie sukces przeplata się z porażką   . . . czytaj więcej


14 marca 2013 - Pomoc rodzinie i dzieciom

Rada Miejska Świebodzic przyjęła Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Świebodzice na rok 2013.
Dokument uchwalany jest co roku i wyznacza najważniejsze kierunki działań związanych z szeroko rozumianą profilaktyką.
- Skupiamy się na pomocy dzieciom i rodzinie, poprzez organizację zajęć na świetlicy środowiskowej, wypoczynek letni i zimowy dla dzieci, a także poradnictwo - wyjaśnia Izabela Siekierzyńska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


14 marca 2013 - Kursy dla organistów praktyków

Zapraszamy Państwa na wyjątkowo inspirujące Kursy dla Praktykujących Organistów, czyli wszystkich muzyków kościelnych, którzy chcą poszerzyć swoją muzyczną wyobraźnię i technikę gry, zdobyć nowe umiejętności i wiedzę.
W przyjaznej atmosferze poznają Państwo wiele inspirujących dzieł sztuki, które przez wieki zachwycały i zapalały ludzkość do wielbienia Boga poprzez śpiew i grę instrumentalną.
Dzięki naszym kursom nauczą się Państwo improwizować swoje własne utwory, niezależnie od poziomu zaawansowania czy znajomości nut. Tylko u nas dowiecie się, jak dbać o organy kościelne zyskując dodatkowe punkty u Księdza Proboszcza   . . . czytaj więcej


14 marca 2013 - Ujął sprawcę kradzieży

W niedzielę wieczorem do wracającego po służbie policjanta podbiegł mężczyzna, mówiąc że został poturbowany przez nieznanego mu mężczyznę, który uciekł kradnąc mu portfel z dokumentami. Chwilę wcześniej mieszkaniec Świebodzic sprawdzał w bankomacie stan swojego konta. Gdy wyszedł z banku podbiegł do niego młody mężczyzna, biciem po całym ciele doprowadził go do stanu bezbronności. Pobitemu 55-latkowi ukradł portfel z dokumentami i oddalił się z miejsca zdarzenia.
W czasie gdy mężczyzna przekazywał policjantowi po służbie informacje o sprawcy kradzieży i drodze jego ucieczki podjechał do nich patrol z Komisariatu Policji w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


14 marca 2013 - Pożegnanie zimy w śnieżnej Rzeczce

Mimo że zima niektórym się już znudziła, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy postanowili skorzystać z ostatniej szansy na białe szaleństwo.
W Rzeczce dzieci spędziły fantastyczne chwile na śniegu - zjeżdżały ze stoku na sankach, jabłuszkach, a w końcu na byle czym. Ważne było tylko to by zjazd był bezpieczny, szybki i efektowny.
Dzięki zaangażowaniu rodziców na spragnionych czekała ciepła herbata, a na zgłodniałych kiełbaski z grilla   . . . czytaj więcej


13 marca 2013 - Kolejna placówka niepubliczna

Oferta edukacyjna w Świebodzicach będzie znacznie bogatsza i zostanie rozszerzona o kolejną placówkę niepubliczną. W mieście funkcjonują już trzy przedszkola niepubliczne oraz jeden żłobek. Pod koniec lutego Burmistrz Miasta wpisał do ewidencji szkół i placówek niepublicznych kolejną - to szkoła pn. Społeczne Gimnazjum Akademickie.
Siedziba szkoły mieścić się będzie w Świebodzicach przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 9 (Liceum Ogólnokształcące). Będzie to placówka o 3-letnim cyklu kształcenia i uczęszczać będą mogli do niej uczniowie, którzy ukończyli szkołę podstawową. Szkołę prowadzić będzie fundacja REM "Rozwój, Edukacja, Motywacja". Szczegółowych informacji w sprawie funkcjonowania szkoły udzieli sekretariat.


13 marca 2013 - Z pracodawcami warto współpracować

Przedsiębiorcy zmieniają swoje podejście do urzędników. Związki pracodawców mogą być partnerem dla administracji - takie opinie i komentarze przeważały podczas spotkania "Efektywna współpraca administracji i biznesu".
We Wrocławiu spotkali się przedstawiciele administracji publicznej z członkami zarządów regionalnych związków pracodawców należących do PKPP Lewiatan. Sudecki Związek Pracodawców reprezentował Wiceprezes Zarządu tej organizacji Marcin Kowalski. Dobra współpraca z biznesem   . . . czytaj więcej


13 marca 2013 - "zDolny Ślązak Gimnazjalista"

2 marca na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się finał konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista" w dziedzinie chemii.
W konkursie wziął w nim udział gimnazjalista z Jaworzyny Ślaskiej, uczeń klasy 3c - Mateusz Bykowski. Do konkursu przygotowywała go Pani Jolanta Uniejewska.
Mateusz znalazł się wśród 16 najlepszych chemików na Dolnym Śląsku. Laureat, który jak każdy trzecioklasista myśli o wyborze szkoły średniej, może spać spokojnie i nie martwić się o swoją najbliższą przyszłość   . . . czytaj więcej


13 marca 2013 - W czwartek Targi Edukacyjne

Już po raz jedenasty Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach organizuje Targi Edukacyjne Szkół Ponadgimnazjalnych. W imieniu szkoły gorąco zapraszamy młodzież i rodziców 14 marca o godzinie16.00. Swoje oferty zaprezentuje 17 szkół i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
- Targi mają na celu pomóc gimnazjalistom w dokonaniu właściwego wyboru szkoły, w której będą się uczyć przez kolejnych kilka lat   . . . czytaj więcej


13 marca 2013 - Festiwal Nauki - "Mechanik na rynku pracy"

21 marca w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy już po raz dziesiąty odbędzie się Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem festiwalu jest "Mechanik na rynku pracy".
Uczestnictwo w Festiwalu potwierdzili już m.in. wykładowcy Politechniki Wrocławskiej, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Gór Stołowych, studenci Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych oraz konstruktorzy znaczących zakładów pracy. Słuchacze będą mieli okazję: dowiedzieć się   . . . czytaj więcej


13 marca 2013 - Świąteczne śniadanie i paczki

Jak co roku Gmina Świebodzice przygotowuje wielkanocny posiłek oraz paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących i samotnych mieszkańców miasta. Tegoroczne "jajeczko" odbędzie się w sobotę, 30 marca, w jadłodajni prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną "ZINA".
Wspólny posiłek świebodziczanie zjedzą wraz z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, radnymi oraz duchowieństwem. Śniadanie rozpocznie się o godzinie 9.00. A tuż przed uroczystym posiłkiem będą rozdane paczki żywnościowe, których miasto przygotowało ponad 450. W paczce o wartości około 50 złotych obdarowani znajdą m. in. wędliny na świąteczny stół i kurczaka.


13 marca 2013 - Mini - siatkówka - Dwójki - Szkoły Podstawowe - dziewczęta

Szkoła Podstawowa nr 8 na ulicy Wałbrzyskiej po raz kolejny gościła młodych adeptów mini-siatkówki. Tym razem były to dwójki dziewcząt świdnickich szkół podstawowych. Rozgrywki odbyły się 12 marca. W zawodach zwyciężyła drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy w składzie Urszula Grymek, Klaudia Jankowiak, Krystyna Tomczak, Daria Filuś oraz Karolina Jodłowska. Kolejność zwycięskich drużyn przedstawiała się następująco: I miejsce - SP 6, II miejsce - SP 8, III miejsce - SP 4, IV miejsce - SP 1, V miejsce - SP 105. Najlepszymi zawodniczkami okazały się kolejno: Marysia Michalik, Weronika Klarecka, Ula Grymek oraz Aleksandra Drzęźla. Zwycięskie drużyny otrzymały piękne puchary i dyplomy.


12 marca 2013 - Kulinarne przysmaki z siostrą Anastazją

Miłośnicy kulinarnych przysmaków będą mieli nie lada gratkę. 13 marca o godzinie 16.30 na świetlicy w Pszennie odbędzie się spotkanie z Siostrą Anastazją - autorką popularnych książek kucharskich.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Gminna Biblioteka Publiczna w Pszennie, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Klub Seniora.
- Spotkanie będzie okazją, aby porozmawiać i osobiście zapytać autorkę książek o jej kulinarne metody na udane potrawy oraz nabyć książki   . . . czytaj więcej


12 marca 2013 - Zlot motocyklistów Harley-Davidson na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu

Mekką miłośników kultowych motocykli z całej Europy stanie się Wrocław, gospodarz jubileuszowego, 40. zlotu Europejskiej Federacji Klubów Motocyklowych Harleya-Davidsona - Super Rally 2013. Na terenie Stadionu Olimpijskiego powstanie potężna infrastruktura dla tysięcy motocyklistów z całej Europy.
Zlot, organizowany przez Harley-Davidson Club Poland, odbędzie się w dniach 16-20 maja 2013 roku Prezydent Wrocławia objął wydarzenie Patronatem Honorowym. W maju wrocławski Stadion Olimpijski zamieni się w motocyklowe centrum Europy   . . . czytaj więcej


12 marca 2013 - Zajęcia na pływalni

Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. M. Zaruskiego w Świdnicy wraz z Klubem Sportowym UKS SVIDA organizuje 21 marca o godzinie 19.00 na pływalni krytej przy ulicy Równej spotkanie informacyjne, trening sportowy oraz zapisy do klasy pierwszej pływackiej.
Zajęcia będą prowadzone przez mgr Alinę Biskupską trenera II klasy pływania. Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość wzięcia udziału w treningu. Zapraszamy chętnych uczniów klas VI i ich rodziców.


12 marca 2013 - XV Jarmark Wielkanocny

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w XV Jubileuszowym Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się 24 marca br. w Sali Balowej Strzegomskiego Centrum Kultury II przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego 1B.
W pierwszej części jarmarku zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy Św., która rozpocznie się o godzinie 11:30 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Tam również nastąpi uroczyste poświęcenie palm wielkanocnych   . . . czytaj więcej


12 marca 2013 - Wyróżniono sołtysów

11 marca obchodziliśmy Dzień Sołtysa - gospodarza i opiekuna wsi. Z tej okazji w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość podsumowująca tegoroczną edycję plebiscytu Sołtys Roku 2012 organizowana przez Wojewodę Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupę. Z ponad 120 kandydatur sołtysów biorących udział w plebiscycie wyróżniono 60 finalistów.
Podczas spotkania, z przedstawicielami wsi dolnośląskiej, wojewoda Aleksander Skorupa i wicewojewoda Ewa Mańkowska wręczyli listy gratulacyjne wyróżnionym sołtysom. Rozdano również trzy tytuły Sołtysa Roku 2012   . . . czytaj więcej


11 marca 2013 - Dzień Kobiet z gwiazdami

Spotkanie z aktorką Grażyną Wolszczak, porady znanej stylistki, bezpłatny makijaż, manicure i masaż relaksacyjny; badania poziomu cukru we krwi, mnóstwo prezentów, próbek kosmetyków i innych niespodzianek - tak wyglądał wyjątkowy Event dla Kobiet i o Kobietach w Świebodzicach.
Sala główna Miejskiego Domu Kultury z ledwością pomieściła tłumy pań, które przyszły na nasze spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00 a ostatnie uśmiechnięte i obdarowane prezentami świebodziczanki wychodziły z Miejskiego Domu Kultury przed 21. To najlepiej potwierdza fakt, że impreza była bardzo udana   . . . czytaj więcej


11 marca 2013 - Umowa podpisana

9 marca 2013 roku miało miejsce historyczne wydarzenie dla Bystrzycy Górnej i Krzelowa. Właśnie w tym dniu w bardzo przyjaznej atmosferze doszło do podpisania Umowy Partnerskiej pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaciół Bystrzycy Górnej "Trzy sosny" i Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gospodarczego i Kulturalnego Sołectwa Krzelów-Młoty "Jezierzyca".
Umowa Partnerska została podpisana przez: Beatę Szyszkę prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Górnej "Trzy sosny", Wandę Hańską prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gospodarczego i Kulturalnego Sołectwa Krzelów-Młoty "Jezierzyca"   . . . czytaj więcej


11 marca 2013 - XI Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych "Arlekinada"

Teatr CEDEN znalazł się w gronie ośmiu teatrów młodzieżowych, które Rada Artystyczna pod przewodnictwem Jerzego Rochowiaka, dramaturga i dziennikarza z Torunia, zakwalifikowała do finału XI Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada", który odbędzie się już 15 marca w Inowrocławiu.
Aktorzy teatru CEDEN, działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, którego opiekunem jest Joanna Chojnowska wystąpią w finale Arlekinady ze spektaklem "W teatrze trzeba grać", który powstał na podstawie motywów " Kartoteki" Tadeusza Różewicza   . . . czytaj więcej


11 marca 2013 - Nowy dach budynku pałacowego w Morawie

Pałac w Morawie jest jednym z najpiękniejszych zabytków gminy Strzegom. Jego urokliwe położenie oraz bogata historia przyciągają wielu przyjezdnych. Nie bez znaczenia jest więc każda pomoc, jaką otrzymuje ten obiekt. Przypomnijmy, że zabytek jest jednym z punktów na szlaku Via Sacra, który skupia na swojej trasie prawdziwe perełki architektury.
W 2012 roku Fundacja św. Jadwigi w Morawie otrzymała dotację w wysokości 30 000 złotych na wymianę pokrycia dachu budynku pałacowego w Morawie   . . . czytaj więcej


11 marca 2013 - Strzegom Horse Trials - wolontariusze poszukiwani

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials, jedną z najważniejszych imprez jeździeckich w Polsce. Do pomocy przy organizacji 11. edycji zawodów Strzegom Horse Trials, w ramach których rozegrany zostanie Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego potrzebne jest zaangażowanie około 150 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? - Do akcji może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik   . . . czytaj więcej


11 marca 2013 - XI Giełda Edukacyjna

15 marca Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej zaprasza na XI Giełdę Edukacyjną.
W godzinach 8.00 - 12.30 szkoły ponadgimnazjalne powiatu świdnickiego, prezentować będą bogatą i interesującą ofertę edukacyjną dla uczniów klas III z gimnazjów gminy Świdnica, Marcinowice i Dobromierz.
Organizatorzy mają nadzieje, że w trakcie twania giełdy każdy z uczniów "znajdzie coś dla siebie".


11 marca 2013 - Zbiórka krwi 13 marca

13 marca 2013 roku (środa) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się publiczna zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o stawienie się z dowodem osobistym w SOKiBP w godzinach od 9:30 do 13:30.


11 marca 2013 - Marcowa zbiórka krwi

26 marca w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się wiosenna zbiórka krwi.
W jej organizację włączył się Klub Krwiodawców, działający przy Parafii pw. Św. Brata Alberta w Świebodzicach.
Życiodajny płyn będzie można oddać w godzinach 10.00 - 14.00.


10 marca 2013 - LKS Bystrzyca Górna trzeci zespół na Dolnym Śląsku

Finał Wojewódzki Turnieju Halowej Piłki Nożnej Chłopców do 13 lat w ramach XIV Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi odbył się 9 marca w nowo wybudowanej hali sportowej w Jeżowie Sudeckim. Wśród ośmiu najlepszych drużyn Powiaty świdnicki, wałbrzyski i dzierżoniowski reprezentował LKS Bystrzyca Górna.
W meczu o trzecie miejsce LKS Bystrzyca Górna spotkał się z LKS "Lesk" Sędzisław i wygrał 2:0. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna w składzie:   . . . czytaj więcej


10 marca 2013 - Uległy w Sosnowcu

Wczoraj w Sosnowcu siatkarki MKS Świdnica uległy zespołowi SMS PZPS II Sosnowiec 3:0 w setach 25:14, 25:15, 25:20. Po tym spotkaniu świdniczanki zajmują siódme miejsce w tabeli rozgrywek II ligi.
Pierwsze miejsce zajmuje SPS Politechnika Częstochowska, która wyprzedza siatkarki PLKS Pszczyna. 16 marca w Świdnicy MKS Świdnica zmierzy się w ostatnim meczu tego sezonu z drużyną PLKS Pszczyna.
Spotkanie rozpocznie się w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy o godzinie 17.00.


10 marca 2013 - Jaworzyńska liga zakończona

W ostatniej, 18. kolejce Jaworzyńskiej Amatorskiej Lidze Piłki Halowej padły aż 92 bramki. Na czwartym miejscu uplasował się beniaminek z Wiśniowej, który mimo porażki z La Ligą w ostatnim meczu zachował miejsce z przed tygodnia.
Potknięcia Wiśniowej nie wykorzystali Znajomi Fryzjera przegrywając z XXL Bolesławice 11:8. Drużyna z Bolesławic w pierwszej połowie prowadziła 3:1 ale na przerwę z prowadzeniem schodzili Znajomi   . . . czytaj więcej


10 marca 2013 - Najlepsze w regionie

6 marca odbył się w Świdnicy finał strefy wałbrzyskiej w piłce siatkowej dziewcząt z udziałem drużyn z Ząbkowic Śląskich, Kłodzka, Wałbrzycha i Świdnicy.
Reprezentacja świdnickiego Gimnazjum nr 1 w składzie: Emilia Kukla, Paulina Jewiarz, Ania Bardowska, Ania Stachera, Ola Całka, Julita Rafałko, Klaudia Sorota, Dominika Sorota, Donata Sikorska, Asia Żołędziewska, Natalia Wolańska nie miała sobie równych. Wygrała wszystkie mecze i zajęła pierwsze miejsce w strefie wałbrzyskiej. Najlepszą zawodniczką wybrano Paulinę Jewiarz.


9 marca 2013 - CeBIT w Hanowerze - Dolny Śląsk

Międzynarodowe Targi Informatyczne CeBIT w Hanowerze to największe miejsce spotkań przedstawicieli branży teleinformatycznej i gospodarki cyfrowej w Europie i jedne z największych na świecie. W otwarciu targów wzięli udział kanclerz Angela Merkel oraz premier Donald Tusk.
Dolny Śląsk reprezentował marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz Radni Województwa: świdniczanka Elżbieta Gaszyńska, oraz Anna Horodyska, Grażyna Malczuk, Barbara Zdrojewska, Michał Bobowiec, Marek Dyduch, Marek Laryś   . . . czytaj więcej


9 marca 2013 - Marihuana w reklamówce

Policjanci ze świdnickiej komendy powiatowej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie sporej ilości narkotyków. Podejrzany, to 29 - letni mieszkaniec tego miasta. Funkcjonariusze zabezpieczyli środki odurzające, z których można było uzyskać blisko trzy tysiące porcji handlowych. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
Do zatrzymania doszło przed południem w pobliżu jednego ze świdnickich osiedli mieszkaniowych. Patrolujący ten rejon policyjny przewodnik psa służbowego, zauważył w pewnym momencie idącego polną drogą, młodego mężczyznę z reklamówką. Na widok funkcjonariusza zmierzającego w jego stronę, mężczyzna nagle odwrócił się i zaczął uciekać   . . . czytaj więcej


9 marca 2013 - Port Lotniczy Wrocław w lutym na plusie

W lutym wrocławskie lotnisko obsłużyło o 1,4% więcej pasażerów niż w ubiegłym roku o tej porze. Największe wzrosty zanotowano w sektorze sieciowych połączeń międzynarodowych. Do Kopenhagi, Monachium, Dusseldorfu i Frankfurtu odprawiono o 13,4% podróżnych więcej niż rok temu.
Wrocławskie lotnisko w lutym 2013 roku zrealizowało ponad 1660 operacji lotniczych i obsłużyło prawie 107 tysięcy pasażerów. Statystki ruchu lotniczego pozwalają mówić o wzroście na poziomie 1,4% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego   . . . czytaj więcej


9 marca 2013 - "Wsparcie dla przedsiębiorczych" - spotkanie

Na wtorek, 19 marca w godzinach 10.00-14.00 zaplanowano spotkanie pn. "Wsparcie dla przedsiębiorczych". Spotkanie skierowane jest do osób, które zainteresowane są pozyskaniem kapitału na rozpoczęcie działalności jak i na rozwój firmy.
Do dyskusji zaproszono specjalistów z kilku instytucji finansowych, którzy przedstawią możliwość pozyskania dotacji, niskooprocentowanych pożyczek i poręczeń kredytowych. W trakcie spotkania będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji indywidualnych środków finansowych na rozpoczęcie i rozwój firm   . . . czytaj więcej


8 marca 2013 - Festiwal Nauki - "Mechanik na rynku pracy"

21 marca w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy już po raz dziesiąty odbędzie się Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem festiwalu jest "Mechanik na rynku pracy".
Uczestnictwo w Festiwalu potwierdzili już m.in. wykładowcy Politechniki Wrocławskiej, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Gór Stołowych, studenci Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych oraz konstruktorzy znaczących zakładów pracy. Słuchacze będą mieli okazję: dowiedzieć się   . . . czytaj więcej


8 marca 2013 - Nieustanny problem

Ustrój demokratyczny w naszym kraju na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia przyniósł ze sobą nowe wzorce do naśladowania i normy postępowania. Podobnie ma się rzecz ze spożywaniem alkoholu. O ile dzisiaj w zakładach pracy, urzędach i innych instytucjach, w odróżnieniu od lat poprzednich, nie ma już społecznego przyzwolenia na takie praktyki, gdzie taki problem praktycznie został wyeliminowany, to dużo jest jeszcze do zrobienia na gruncie szeroko rozumianej przestrzeni publicznej.
Kwestie tę reguluje Ustawa z 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jednakże - choć już wiekowa, bagatelizowana w latach osiemdziesiątych, jest wciąż aktualna jak i problem, którego dotyczy   . . . czytaj więcej


8 marca 2013 - Zapraszamy młodzież na Targi Edukacyjne

Już po raz jedenasty Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach organizuje Targi Edukacyjne Szkół Ponadgimnazjalnych.
W imieniu szkoły gorąco zapraszamy młodzież i rodziców 14 marca o godzinie 16.00. Swoje oferty zaprezentuje 17 szkół i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. - Targi mają na celu pomóc gimnazjalistom w dokonaniu właściwego wyboru szkoły, w której będą się uczyć przez kolejnych kilka lat.   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Wiosenny rozkład jazdy MPK od 9 marca

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że od soboty 9 marca wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji miejskiej Miejskiego Pprzedsiębiorstwa Komunikacyjmego. Mają one związek z badaniami zainteresowania pasażerów konkretnymi liniami, które były prowadzone od maja do października 2012 roku. Wyniki w zestawieniu z wnioskami mieszkańców posłużyły do przygotowania zmian w rozkładzie, które mają przynieść jak najmniej niedogodności dla pasażerów.
Prosimy o zapoznanie się z wprowadzonymi zmianami w rozkładach jazdy dla poszczególnych linii oraz zwrócenie uwagi na termin obowiązywania rozkładu jazdy wywieszonego na przystanku   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Zlot motocyklistów Harley-Davidson na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu

Mekką miłośników kultowych motocykli z całej Europy stanie się Wrocław, gospodarz jubileuszowego, 40. zlotu Europejskiej Federacji Klubów Motocyklowych Harleya-Davidsona - Super Rally 2013. Na terenie Stadionu Olimpijskiego powstanie potężna infrastruktura dla tysięcy motocyklistów z całej Europy.
Zlot, organizowany przez Harley-Davidson Club Poland, odbędzie się w dniach 16-20 maja 2013 roku Prezydent Wrocławia objął wydarzenie Patronatem Honorowym. W maju wrocławski Stadion Olimpijski zamieni się w motocyklowe centrum Europy   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Tablica interaktywna w nagrodę

Mają zaledwie sześć lat a już będą posługiwać się najnowszymi zdobyczami elektroniki. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej z Lutomi Dolnej, którzy zdobyli tablicę interaktywną w ramach II edycji konkursu Ministra Edukacji Narodowej "Mam sześć lat".
Najwięcej prac wpłynęło właśnie od dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej. Uroczyste podsumowanie konkursu z udziałem minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas odbyło się 4 marca we Wrocławskim Teatrze Lalek   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - XV Jarmark Wielkanocny

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w XV Jubileuszowym Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się 24 marca br. w Sali Balowej Strzegomskiego Centrum Kultury II przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego 1B.
W pierwszej części jarmarku zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy Św., która rozpocznie się o godzinie 11:30 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Tam również nastąpi uroczyste poświęcenie palm wielkanocnych   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Sukces Sudeckiego Związku Pracodawców

Sudecki Związek Pracodawców odniósł kolejny sukces w pozyskiwaniu środków unijnych. Projekt dla tej organizacji zajął 3 miejsce w kraju na liście rankingowej Ministerstwa Pracy i Polityki. Dla związku realizacja projektu unijnego oznacza intensywny rozwój.
Zarząd Sudeckiego Związku Pracodawców od dłuższego czasu planował opracowanie projektu, który przyczyni się do rozwoju tej organizacji w regionie. - To nasz wspólny sukces. Realizacja projektu umożliwi szereg zmian w naszym związku   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Piątek pod znakiem urody i kobiecości

Zapraszamy na wyjątkowy Event dla Kobiet i o Kobietach pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Świebodzice Bogdana Kożuchowicza - piątek, 8 marca, godzina 16.00, sala główna Miejskiego Domu Kultury.
W programie jest mnóstwo atrakcji - porady zdrowotne i te, dotyczące naszej urody, pokaz masażu relaksacyjnego, wykład o tym, z jakich zabiegów medycyny estetycznej może skorzystać współczesna kobieta, pokaz fryzur i makijażu, spotkanie z wyjątkowymi gośćmi, a na deser - gwiazda wieczoru, znana i lubiana aktorka - a do tego piękna kobieta - Grażyna Wolszczak   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Przysmaki z siostrą Anastazją

Miłośnicy kulinarnych przysmaków będą mieli nie lada gratkę. 13 marca o godzinie 16.30 na świetlicy w Pszennie odbędzie się spotkanie z Siostrą Anastazją - autorką popularnych książek kucharskich.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Gminna Bibliotek Publiczna w Pszennie, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Klub Seniora. - Spotkanie będzie okazją, aby porozmawiać i osobiście zapytać autorkę książek o jej kulinarne metody na udane potrawy oraz nabyć książki.   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Jest już czwarta część Encyklopedii Świdnicy

Czwartą część Encyklopedii Świdnicy, czyli kolejne karty z nowymi artykułami, mieszkańcy mogą odbierać w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy (ulica Franciszkańska 18, I piętro).
W czwartej części Encyklopedii Świdnicy autorzy opowiadają m. in. o historii Kościoła św. Józefa, świdnickich potokach i miejskim przemyśle do zakończenia II wojny światowej. Wszystkich, którzy zapisali się na listę subskrybentów, zapraszamy   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - II Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

Jestem pewną liczbą. Liczba moich setek jest podwojeniem cyfry moich jedności, która jest potrojeniem cyfry moich dziesiątek. Cyfra moich dziesiątek wynosi 3. Jaką jestem liczbą ?
Takie i inne zadania otrzymali do rozwiązania uczestnicy II Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy. Inicjatorkami konkursu są Magdalena Prochota-Biesiadzińska i Violetta Kolasa.
Impreza skierowana była do uczniów klas IV - V świdnickich szkół podstawowych i ich opiekunów   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - "Drzwi otwarte szkoły"

We wtorek 5 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy odbyły się "Drzwi otwarte szkoły". Dzieci wraz z opiekunami zaproszono na godzinę 16.30. Podczas imprezy przyszłoroczni pierwszoklasiści obdarowali balonikami, chorągiewkami z logo "Jedynki" i cukierkami, wysłuchali przemówienie wicedyrektor - Marzeny Sochackiej, która przedstawiła ofertę szkoły.
Potem obejrzeli program artystyczny przygotowany przez starszych kolegów - uczniów klas III. Było przedstawienie i pokaz taneczny pod kierunkiem - Justyny Staręgi   . . . czytaj więcej


7 marca 2013 - Złote gody - sobotnie jubileusze małżeństw

W najbliższą sobotę, 9 marca w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbędą się uroczystości jubileuszowe sześciu par małżeńskich.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie (50 i 51 lat) przyznanymi przez Prezydenta RP zostanie odznaczonych pięć par ze Świdnicy oraz jedna para z terenu gminy Marcinowice. Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczą prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz wójt gminy Marcinowice, Jerzy Guzik   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Świdnicka fabryka Colgate-Palmolive strategiczna w Europie

Na przełomie II i III kwartału 2013 roku ruszy rozbudowa świdnickiej fabryki Colgate-Palmolive. Spółka ujawnia swoje plany związane z nową inwestycją, po niedawnej decyzji WSSE "Invest-Park" o rozszerzeniu swojej działalności w Świdnicy.
Przygotowania do rozpoczęcia projektu trwały przez ostatnie miesiące. Po zakończeniu rozbudowy w świdnickim zakładzie będą produkowane płyny do płukania jamy ustnej, a dodatkowo o 30 procent zwiększy się również produkcja pasty do zębów. Tym samym zakład Colgate-Palmolive w Świdnicy stanie się strategiczną fabryką koncernu w Europie   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Strzegom Horse Trials - wolontariusze poszukiwani

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials, jedną z najważniejszych imprez jeździeckich w Polsce. Do pomocy przy organizacji 11. edycji zawodów Strzegom Horse Trials, w ramach których rozegrany zostanie Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego potrzebne jest zaangażowanie około 150 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? - Do akcji może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Dolnośląskie Studenckie Forum Business Centre Club w Świdnicy

Marzec 2013 roku może, dla świdnickiego wydziału Społecznej Akademii Nauk, okazać się przełomowy. Właśnie w tym miesiącu uczelnia podjęła współpracę z Dolnośląskim Studenckim Forum Business Centre Club. Szkoła znajdująca się przy ulicy Franciszkańskiej 7, stała się siedzibą świdnickiej filii organizacji studenckiej zrzeszającej w całej Polsce ponad 450 przedsiębiorczych studentek i studentów ze wszystkich województw.
Dolnośląskie Studenckie Forum BCC zajmuje się organizacją przedsięwzięć promujących przedsiębiorczość   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Nowy sprzęt w pracowni filmowej

W ciągu ostatnich dni pracownia filmowa "Kasprowicza" otrzymała nowy sprzęt. Firma producencka ATM System Sp z o.o. - patron i donator I LO - przekazała kolejny hojny dar.
Dwie kamery cyfrowe Sony, sprzęt z oprogramowaniem do montażu obrazu i dźwięku wzbogaciły zasoby szkolnego studia filmowego. Co istotne, tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany obecnie np. w telewizjach regionalnych. Uczniowie klas filmowych będą mogli zatem pracować na sprzęcie profesjonalnym, który pozwoli realizować różnorodne projekty, szczególnie podczas warsztatów prowadzonych przez wytrawnego operatora Telewizji Polskiej pana Tadeusza Owsianko.


6 marca 2013 - Skanska wybuduje Centrum Przesiadkowe - umowa z wykonawcą podpisana

Firma Skanska zrealizuje drugą część I etapu, a także II i III etapu budowy Centrum Przesiadkowego w Świdnicy. Projekt obejmuje przebudowę ulicy Dworcowej i Kolejowej, zagospodarowanie terenu wokół budynku dworca, budowę dworca autobusowego oraz przejścia podziemnego pod torami kolejowymi, które ma łączyć dworzec kolejowy z autobusowym. W środę, 6 marca podpisano umowę z wykonawcą.
- Firma Skanska w Polsce jest obecna od 15 lat, ale nasze tradycje za granicą sięgają już grubo ponad sto lat. Zrealizowaliśmy sporo projektów i cieszymy się, że nasza oferta została wybrana   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Pamiętaj o złożeniu deklaracji do końca marca

W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 1 lipca 2013 roku samorząd ma obowiązek objęcia wszystkich mieszkańców zorganizowanym systemem odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Każdy mieszkaniec musi w tej sytuacji złożyć deklarację, w której, zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską uchwałą, poda swoje dane osobowe, adres a przede wszystkim określi ile osób zamieszkuje daną nieruchomość, gdyż na tej podstawie będą naliczane opłaty za odbiór śmieci   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Mapa Śląska Martina Helwiga z 1561 roku "… matka wszystkich map śląskich"

Przed ponad 400 laty ukazało się pierwsze wydanie mapy Śląska autorstwa Martina Helwiga. To wspaniałe dzieło przez prawie dwa wieki było wzorem dla wszystkich następnych kolejnych wydań map Śląska, tak więc mapę Helwiga słusznie można nazwać "matką wszystkich innych map śląskich".
Na początku XVI wieku idee humanizmu dotarły na Śląsk. Dla tutejszej literatury tego okresu charakterystyczne są - patriotyczne dziejopisarstwo oraz poetyckie krajoznawstwo, które spisywano nie tylko w języku nauki - łacinie, ale też coraz częściej po niemiecku, co również dzięki stosunkowo taniemu drukowi przyczyniło się do ich dostępności dla coraz szerszej grupy odbiorców.   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - "Rozmowy na kanapie" z okazji Dnia Kobiet

Znana polska aktora Grażyna Wolszczak, Anita Białek, była szefowa wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz Jolanta Jurkowlaniec, wrocławska bizneswoman 8 marca wezmą udział w "Rozmowach na kanapie z Paniami sukcesu…", zorganizowanych w ramach uroczystej gali z okazji VII Świdnickiego Dnia Kobiet.
Uroczyste obchody powiązane ze 100-leciem Ligi Kobiet Polskich odbędą się w świdnickim Teatrze Miejskim   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Trzydziestka porządkuje i naprawia

Od 1 marca trzydzieści osób bezrobotnych dostało zatrudnienie w ramach robót publicznych w Świebodzicach. Pracownicy wykonują drobne prace naprawcze oraz porządkowe na trenie miasta i jednostkach podległych.
Grupa, w której jest 17 pań i 13 panów, będzie miała zatrudnienie na pół roku, z możliwością przedłużenia o kolejne trzy miesiące. 65% wynagrodzenia osób zatrudnionych w ramach robót publicznych finansuje Urząd Pracy, resztę pokrywa Gmina Świebodzice.


6 marca 2013 - Obchody Dnia Olimpijczyka

11 marca w godzinach 8.00 - 14.00 Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy zaprasza wszystkich na obchody Dnia Olimpijczyka połączone z Drzwiami Otwartymi Szkoły.
Przyjmując w 2009 roku imię Polskich Olimpijczyków szkoła wzięła na siebie zobowiązanie, aby popularyzować wśród młodzieży ideę olimpijską, rozwijać zainteresowania uczniowskie oraz propagować sportowy i zdrowy styl życia. Na "Dni Otwarte Szkoły" przygotowano wiele atrakcji   . . . czytaj więcej


6 marca 2013 - Marcowa zbiórka krwi

26 marca w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się wiosenna zbiórka krwi.
W jej organizację włączył się Klub Krwiodawców, działający przy Parafii pw. Św. Brata Alberta w Świebodzicach.
Życiodajny płyn będzie można oddać w godzinach 10.00 - 14.00.
5 marca 2013 - "Wsparcie dla przedsiębiorczych" - spotkanie

Na wtorek, 19 marca w godzinach 10.00-14.00 zaplanowano spotkanie pn. "Wsparcie dla przedsiębiorczych". Spotkanie skierowane jest do osób, które zainteresowane są pozyskaniem kapitału na rozpoczęcie działalności jak i na rozwój firmy.
Do dyskusji zaproszono specjalistów z kilku instytucji finansowych, którzy przedstawią możliwość pozyskania dotacji, niskooprocentowanych pożyczek i poręczeń kredytowych. W trakcie spotkania będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji indywidualnych środków finansowych na rozpoczęcie i rozwój firm   . . . czytaj więcej


5 marca 2013 - Wrocław Career EXPO 2013

Wiosenny sezon targów pracy w Polsce trwa w najlepsze. Spośród wszystkich wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższym czasie, niewątpliwie wyróżniają się rejestrowane targi Wrocław Career EXPO 2013, których najbliższa edycja będzie miała miejsce 9 kwietnia w budynku głównym Hali Stulecia. Choć pozostało do nich trochę czasu, już teraz można się zapisać na wydarzenie.
Wszyscy znamy targi pracy. Nawet jeśli nie jesteśmy ich aktywnymi uczestnikami, to i tak nie sposób ich nie zauważyć, zwłaszcza wiosną. Białe stoiska rosną jak grzyby po deszczu głównie na uczelniach, zazwyczaj tych o profilu technicznym lub ekonomicznym, ale również w hotelach czy zewnętrznych halach   . . . czytaj więcej


5 marca 2013 - VIII Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Już po raz siódmy soliści i zespoły z Wałbrzycha, Legnicy, Wrocławia i Jeleniej Góry zaprezentują się swoje możliwości wokalne podczas eliminacji rejonowych. Spośród wszystkich uczestników zostanie wyłoniona "piątka", która wystąpi na gali wojewódzkiej.
Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej to nie tylko popis umiejętności wokalnych, przyświecają mu, bowiem cele, które corocznie stara się kultywować. Szczególnie ważne to wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez różnorodne formy artystyczne, propagowanie treści patriotycznych w edukacji artystycznej młodzieży oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu   . . . czytaj więcej


5 marca 2013 - X Konkurs Piosenki dla Dzieci i Młodzieży Przebój z jajem 2013

Przebój z jajem to przegląd organizowany z myślą o dzieciach i młodzieży. Występy uczestników nawiązują do samej nazwy konkursu. Uczestnicy poszukują różnych form wyrazu, czerpią inspirację z kabaretu, tańca teatru i w sposób żartobliwy wykonują piosenki, podkreślając ich oryginalność i pomysłowość nie tylko ubiorem, ale także samym wykonaniem swojego przeboju.
Celem konkursu jest popularyzacja śpiewania wśród dzieci i młodzieży, samokształcenie muzyczne, możliwość niezależnej prezentacji ulubionych przebojów oraz sprawdzenia siebie, także aktorsko, poszukiwanie dzieci szczególnie uzdolnionych i promowanie młodych talentów, a także wzbogacenie oferty imprez szkolnych w nietypowe dni nauki, którym w tym wypadku jest Dzień wiosny, a tym samym dzień zarezerwowany tylko dla uczniów, czyli Dzień Wagarowicza   . . . czytaj więcej


4 marca 2013 - Cyfryzacja - 22 kwietnia wyłączą sygnał analogowy

W całym kraju trwa proces cyfryzacji telewizji naziemnej, czyli zastąpienia tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową. Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:
nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę jakości obrazu i dźwięku, wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television), równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego)   . . . czytaj więcej


4 marca 2013 - Zapraszamy młodzież na Targi Edukacyjne

Już po raz jedenasty Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach organizuje Targi Edukacyjne Szkół Ponadgimnazjalnych.
W imieniu szkoły gorąco zapraszamy młodzież i rodziców 14 marca o godzinie 16.00. Swoje oferty zaprezentuje 17 szkół i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. - Targi mają na celu pomóc gimnazjalistom w dokonaniu właściwego wyboru szkoły, w której będą się uczyć przez kolejnych kilka lat.   . . . czytaj więcej


4 marca 2013 - Studio Artystyczne "Katharsis"

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza na kolejne Dni Otwarte. Balet, orientalny taniec brzucha oraz prosto z Jamajki dynamiczny dancehall. Zajęcia poprowadzą: Julia Trojan (balet), Sandra Olejnik (taniec brzucha), Gosia Włosińska (dancehall). Zapisy na adres mailowy: studio@sak-art.com.pl. Należy podać telefon kontaktowy, a w temacie "rodzaj zajęć".
środa, 6 marca - 16.00-17.00 - balet (5-10 lat), czwartek, 7 marca - 17.30-18.30 - taniec brzucha (młodzież i dorośli), piątek, 8 marca - 17.00-18.00 - dancehall (powyżej 12 lat)


4 marca 2013 - "Młodzi zdolni" z Gimnazjum nr 1

Świdnica może być dumna z młodzieży, która godnie reprezentuje nasze miasto w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim, a wszystko to za sprawą uczniów Gimnazjum nr 1 im. Marii Kunic.
Szkoła zgodnie z tytułem "Szkoła z Klasą" jak również z programem, który jest w niej realizowany - "Szkoła Wspierająca Uzdolnienia", podejmuje coraz trudniejsze zadania.
Starania i wytrwałość nauczycieli i podopiecznych zostały nagrodzone. Owoc tych działań to długa lista sukcesów - oto aktualna lista:   . . . czytaj więcej


3 marca 2013 - Awans i półfinał Mistrzostw Polski Juniorek

Zwycięstwem siatkarek ze Świdnicy zakończył się trzydniowy ćwierćfinałowy turniej Mistrzostw Polski Juniorek. Dzisiaj spotkały się zespoły z kompletem zwycięstw, z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł MKS Świdnica wygrywając 3:2 z PTPS Piła w setach 22:25, 25:12, 17:25, 25:22 i 15:12.
Turniej półfinałowy w dniach 22-24 marca o Mistrzostwo Polski Juniorek odbędzie się także w Świdnicy. Już dzisiaj zapraszamy na halę sportową Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i prosimy o gorący doping.


3 marca 2013 - Kolejny projekt Comeniusa

Europejski projekt Comeniusa w ramach akcji "Wyjazdy indywidualne uczniów" w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy został zatwierdzony do finansowania. "Kasprowicz", we współpracy ze szkołą Institut Frederic Mompou (Sant Vicenc dels Horts, Barcelona), przygotował projekt partnerski, który przewiduje wyjazd ucznia do Katalonii na okres trzech miesięcy.
W czasie od września do grudnia 2014 roku, kasprowiczanin będzie gościł u miejscowej rodziny, uczęszczał na zajęcia szkolne i pozaszkolne oraz realizował zadania określone w projekcie   . . . czytaj więcej


3 marca 2013 - Niespodzianki nie było

Gdyby zespół szczypiornistów Śląska Wrocław miał cokolwiek wspólnego z tym najlepszym jakim był przed wielu laty, kiedy to dzierżył prymat w kraju zdobywajac wielokrotnie tytuł Mistrza Polski to do spotkania w Świdnicy nigdy by nie doszło. Nie spotkałyb sie te dwa zespoły z prostej przyczyny - te drużyny dzieliłaby tak wielka przepaść, że każda z nich grałby w innej lidze.
Zapowiadanie i reklamowanie meczu pomiędzy Śląskiem Wrocław i Świdnickim Klubem Piłki Recznej jako hit sezonu jest tylko radosną twórczościa lokalnych mediów i fantazją dziennikarską. Mimo tego przeciętny Śląsk Wrocław, dobijający się do drzwi ekstraklasy wygrał pewnie w Świdnicy. ŚKPR Świdnica - Śląsk Wrocław 19:25 (11:12). Po tym spotkaniu świdniczanie zajmuja siódme miejsce w rozgrywkach I ligi grupy "B".


2 marca 2013 - Zagrają w półfinałach Mistrzostw Polski

Po dwóch dniach rozgrywanych w Świdnicy ćwierćfinałach Mistrzostw Polski Juniorek dwie drużyny wywalczyły sobie awans do turnieju półfinałowego. Jutrzejszy mecz pomiędzy siatkarkami MKS Świdnica a drużyną PTPS Piła zadecyduje tylko o kolejności w tym turnieju. Zwycięzca tego meczu zostanie zwycięzcą całych zawodów.
W przypadku zwycięstwa świdnickich siatkarek turniej półfinałowy również odbędzie się w Świdnicy   . . . czytaj więcej


2 marca 2013 - Dolnośląskie zawody

28 lutego Zespół Szkół Mechanicznych ze Świdnicy odniósł zwyciężył w Dolnośląskich Zawodach Finałowych w piłce nożnej halowej i jest obecnie najlepszą drużyną szkół średnich na Dolnym Śląsku.
Drużyna wystąpiła w składzie: Patrick Piotrowski kl 4 aT, Wojciech Furmankiewicz kl 4 cT, Tomasz Janikowski kl 3 aT, Norbert Zieliński kl 4 cT, Adrian Durma kl 4 dT, Wojciech Szuba k 4 dT, Wojciech Sławński kl 3cT, Przemysław Osienienko kl 3aT, Piotr Machowski kl 2bT, Mateusz Kołodziej kl 3cT, zespół prowadzi Radosław Szalecki. Dodatkowo nagrodą indywidualną uhonorowano Wojtka Szubę, którego uznano za najlepszego zawodnika turnieju.


1 marca 2013 - Obchody Dnia Olimpijczyka

11 marca w godzinach 8.00 - 14.00 Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy zaprasza wszystkich na obchody Dnia Olimpijczyka połączone z Drzwiami Otwartymi Szkoły.
Przyjmując w 2009 roku imię Polskich Olimpijczyków szkoła wzięła na siebie zobowiązanie, aby popularyzować wśród młodzieży ideę olimpijską, rozwijać zainteresowania uczniowskie oraz propagować sportowy i zdrowy styl życia. Na "Dni Otwarte Szkoły" przygotowano wiele atrakcji   . . . czytaj więcej


1 marca 2013 - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiaj, 1 marca po raz drugi obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu nowe święto państwowe, Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 40, 50 i na początku lat 60 XX wieku walczyli o suwerenność państwa polskiego.
Uroczystość poprzedziły specjalnie zorganizowane lekcje historii, na których Beata Karkau przybliżyła sylwetki żołnierzy podziemia: rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielorza ps. "Łupaszka", porucznika Józefa Kurasia ps. "Ogień"   . . . czytaj więcej


1 marca 2013 - Charytatywny koncert organowy

W niedzielę, 3 marca o godzinie 13.30 w Katedrze Świdnickiej odbędzie się charytatywny koncert organowy.
Będzie okazja aby usłyszeć dzieła Jana Sebastiana Bacha, Louisa Victora Julesa Vierna i kilka tajemniczych utworów napisanych w epoce elżbietańskiej oraz jakobińskiej w renesansowej Anglii.
Zbiórka z koncertu przeznaczona zostanie na naprawę miechów w organach, elementów decydujących o mocy instrumentu   . . . czytaj więcej


1 marca 2013 - III Ogólnopolski Festiwal Lepienia Bałwanów

3 marca o godzinie 12.00 - w Sokołowsku odbędzie się III Ogólnopolski Festiwal Lepienia Bałwanów i zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży "SokoSki 2013". Gwarantujemy wspaniałe nagrody, świetną rodzinną zabawę, gorącą muzykę i ciepłą strawę, rodzinne konkurencje i śnieg. Będzie to wspaniała okazja, aby w radosnej atmosferze pożegnać zimę. Obecnie w Sokołowsku pokrywa śnieżna wynosi w większości miejsc ponad pół metra.
Impreza odbędzie się na polanie przy szkole w Sokołowsku (ulica Unisławska).


1 marca 2013 - Przedsiębiorcy Gminy Strzegom na medal

26 lutego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wybitnym osobistościom zasłużonym w służbie państwa i społeczeństwa.
Odznaczenia, w tym między innymi Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Wolności i Solidarności, Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę w imieniu Prezydenta RP wręczył Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa oraz wicewojewoda Ewa Mańkowska   . . . czytaj więcej


1 marca 2013 - Powstaje drużyna ratownicza

Młodzieżowa Rada Miejska Świebodzic realizuje nowy projekt: "OGR - Świebodzice", mający na celu utworzenie Ochotniczej Grupy Ratowniczej w Świebodzicach. Zadaniem grupy będzie przede wszystkim zabezpieczanie medyczne imprez miejskich, a także propagowanie zdrowego stylu życia wśród świebodziczan. Założycielami Grupy są: Piotr Krzyśpiak, Opiekun MRM oraz Dariusz Urbaniak, starszy sanitariusz- ratownik działający przy punkcie medycznym w Miejskim Domu Kultury.
Wszystkich zainteresowanych młodych ludzi zapraszamy do ratownika koordynującego w każdy wtorek i środę, w godzinach 10.-13.00 do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała