30 kwietnia 2013 - Strzegom Horse Trials - trwa wielkie odliczanie

Największe w Polsce i jedne z najważniejszych w Europie zawody jeździeckie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Strzegom Horse Trials - już za miesiąc. Na przełomie maja i czerwca, do Morawy koło Strzegomia już po raz jedenasty zawitają największe gwiazdy światowego Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego.
Podczas czterech dni sportowej rywalizacji rozegranych zostanie pięć konkursów międzynarodowych CI-short1*, CI-short2*, CI-long2*, CI-long3* oraz najbardziej prestiżowy w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej - CIO-short3* - Puchar Narodów, w którym rywalizują teamy narodowe   . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2013 - Wygraj Plac Zabaw dla swojego miasta

8 kwietnia ruszyła czwarta edycja, organizowanego przez Fundację Muszkieterów, ogólnopolskiego plebiscytu "Zagłosuj na Swoje Miasto". Mieszkańcy 171 miejscowości, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché, wybiorą dwie lokalizacje dla kolejnych placów zabaw Muszkieterów.
Weź udział w konkursie i zawalcz o nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. Głosowanie potrwa do 27 maja do godziny 12:00. W dwóch miejscowościach, na które zostanie oddana największa liczba głosów, Fundacja Muszkieterów ufunduje nowoczesne, kolorowe i bezpieczne place zabaw, każdy o wartości blisko 30 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2013 - Lotnicze piknikowanie w Świebodzicach

Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów lotnictwa i nie tylko na piknik lotniczy, otwierający Sezon Latania 2013 w Świebodzicach. III już Piknik Lotniczy odbędzie się w sobotę, 4 maja, na gminnym lądowisku (przy drodze na Olszany). Startujemy o godzinie 10.00.
W programie tej całodniowej imprezy jest mnóstwo atrakcji: loty demonstracyjne sprzętu lotniczego a w tym akrobacja na szybowcu, samoloty, szybowce, śmigłowce, skoki spadochronowe, loty demonstracyjne modeli zdalnie sterowanych oraz loty dla publiczności. Swoje wspaniale maszyny zaprezentuje Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa   . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2013 - Wszystkie barwy gitary na Gitarowym Rekordzie

Gitara klasyczna, bałałajka, funk-bass, fingerstyle, tapping dwuręczny, rock, jazz-rock, jazz-fusion, blues - to tyko niektóre instrumenty i style muzyczne, które zobaczymy 1 maja na wrocławskim Rynku, gdzie, jak co roku, tysiące gitarzystów zmierzy się z Gitarowym Rekordem Guinnessa.
W zeszłym roku orkiestra prowadzona przez Leszka Cichońskiego liczyła 7273 gitarzystów i pobiła poprzedni wrocławski Rekord z 2009 roku wynoszący 6346 gitar. Rejestracja uczestników trwa do godziny 15.45. O godzinie 16.00 - oficjalna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa   . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2013 - Ale Babki na antenie TVP Wrocław

Gościem najbliższego odcinka TVP Wrocław "Na Ludowo" będzie Zespół śpiewaczy "Ale Babki", prowadzony przez Hannę Raszkiewicz. "Na ludowo" to cykl reportaży poprzedzający Festiwal Tradycji Dolnego Śląska, na którym zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny zespołów folklorystycznych, tanecznych i śpiewaczych.
Program jest koprodukcją TVP Wrocław oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. "Na ludowo" przygotowują Beata Cichoń oraz Małgorzata Majeran-Kokott. Jak wyglądała wizyta ekipy telewizyjnej w Witoszowie i pobliskiej Pogorzale będzie można się przekonać w niedzielę 5 maja 2013 r. o godzinie 10.40 na antenie TVP Wrocław.


30 kwietnia 2013 - Antoni Pieszczoch wicemistrzem Dolnego Śląska

Dwunastu bardzo młodych szachistów ze Świdnicy wzięło udział w Mistrzostwach Dolnego Śląska do 7 lat w Szachach, które odbyły się 27 kwietnia w Centrum Sportowym Hasta la Vista we Wrocławiu. W Mistrzostwach rozgrywanych tempem 30 minut na zawodnika na dystansie sześciu rund wzięło udział 71 dzieci.
Ze znakomitym wynikiem 5 punktów zawody ukończył Antoni Pieszczoch reprezentujący KSz Gambit MDK Świdnica. Taki wynik dał mu drugie miejsce spośród 58 chłopców   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2013 - Miłośnicy motocykli nie zawiedli

Ryk silników, wycie klaksonów, siwy dym spalin - tak było w sobotę 27 kwietnia w Rynku. Kolejny Zlot Motocyklowy można uznać za udany, choć pogoda nieco zepsuła frekwencję.
Najwięksi miłośnicy dwóch kółek stawili się jednak o 15.00 pod ratuszem, niezrażeni chłodem i przelotnym deszczem. Jak co roku mieliśmy pełen przegląd jednośladów: były choppery, ścigacze, skutery, motocykle crossowe, a nawet poczciwe, podrasowane Wueski i Cezetki. Swoją reprezentację miały także quady oraz motocykle trójkołowe. Zmotoryzowani pasjonaci przyjechali do nas z różnych zakątków województwa, Polski a nawet z Francji   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2013 - Dwa w jednym - czyli ŚPWiK i Spółka Wodna "Świdnica" razem

W ubiegłym tygodniu wykonano ostatnie działania procesie łączenia ŚPWiK i SW "Bystrzyca". Likwidator spółki wodnej wystąpił do Starosty Świdnickiego o jej wykreślenie z katastru wodnego po tym, jak walne zgromadzenie podjęło uchwałę o zakończeniu likwidacji. W jej wyniku Miasto przejęło majątek o wartości prawie 31 milionów złotych.
Na konto Urzędu Miasta wpłynęła także kwota 2,44 miliona złotych z końcowego rozliczenia likwidacji. Proces połączenia spółek podzielony był na kilka etapów. W pierwszym konieczne było uporządkowanie spraw związanych z zagrożonym finansowaniem III etapu budowy oczyszczalni ścieków   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2013 - Udana zbiórka elektrośmieci

Ponad trzy tony niepotrzebnych elektroodpadów zebrano podczas marcowej zbiórki w Świebodzicach. To bardzo dobry wynik.
- Dziękuję mieszkańcom miasta, że tak chętnie odpowiedzieli na nasz apel dotyczący zbiórki, mam nadzieję, ze uda nam się jesienią akcję powtórzyć zatem jeśli coś jeszcze w piwnicach zalega - będzie okazja pozbyć się śmieci - mówi burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. Zbiórka prowadzona była przez dwa dni, poprzedzona została szeroką akcją informacyjną.
Aby pozbyć się starych telewizorów, lodówek, akumulatorów, itp. wystarczyło wystawić te przedmioty w wyznaczonych dniach pod kontenerem na śmieci. Odpady zebrała bezpłatnie firma TKM Recykling Polska.


29 kwietnia 2013 - Goniec Żarów najlepszy

W dniach 26-28 kwietnia w Nowej Bystrzycy (pow. Kłodzki) odbył się Finał dolnośląski szachów drużynowych "Złota Wieża". Po raz pierwszy w historii tych rozgrywek zwycięstwo odniósł klub Goniec Żarów, który w decydującym meczu pokonał głównego konkurenta Wieżę Pęgów złożoną z czołowych wrocławskich szachistów.
Bardzo dobry wynik zanotował na szachownicy juniora Przemysław Borowski, który zdobył komplet punktów. Dzięki zwycięstwu Goniec Żarów zagra w finale centralnym 55. Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o "Złotą Wieżę", który odbędzie się w dniach 6-11 czerwca 2013 roku w Zamościu. Skład Gońca Żarów: Wojciech Kowalczuk, Marek Szmyd, Przemysław Borowski, Jowita Dranka.


29 kwietnia 2013 - Ada Woźniak pojedzie na stypendium do Indii

Podobno najlepiej poznaje się własną kulturę przebywając w towarzystwie ludzi z zupełnie odmiennej. Dzisiaj na Ziemię mówi się "globalna wioska", bardzo łatwo stać się obywatelem nie tylko swojego własnego kraju, ale także Obywatelem Świata. Taką szansę dostała Adrianna Woźniak, uczennica pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
United World Collages to organizacja zrzeszająca ponad 120 krajów. Ma na celu fundowanie stypendiów zdolnym licealistom z niemal całego świata - miejsc w specjalnych college’ach - Szkołach Zjednoczonego Świata. Uczniowie, pochodzący z różnych stron globu, są wybierani wyłącznie na podstawie swoich osiągnięć i zdolności, niezależnie od rasy, religii, narodowości   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2013 - Nowa organizacja urzędu

W wyniku zmiany struktury organizacyjnej w świebodzickim Urzędzie Miejskim powstały nowe wydziały: Funduszy Zewnętrznych, Zamówień Publicznych oraz Ochrony Środowiska. Ten ostatni został wydzielony z części Wydziału Infrastruktury Technicznej a ma związek z powiększającym się zakresem obowiązków w zakresie ochrony środowiska - chociażby w kontekście wchodzącej w życie ustawy śmieciowej. Dwa pierwsze wyodrębniły się z jednego, połączonego. - Zmiany te nie powodują zmian w zatrudnieniu - zaznacza Anna Żygadło, Sekretarz Miasta Świebodzice.
Kolejną zmianą jest nazewnictwo funkcji szefów wydziałów - przestarzali naczelnicy zostali zastąpienie kierownikami. Kobiety na tych stanowiskach mogą na swój wniosek używać tytułu kierowniczka.


29 kwietnia 2013 - Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Ruszyła 2. edycja Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych GaleriON 2013 pod honorowym patronatem Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia.
Celem przeglądu jest promocja wytworów i produkcji artystycznych niepełnosprawnych twórców z Dolnego śląska oraz wyszukanie wśród nich osób szczególnie uzdolnionych.
Do 15 maja 2013 czekamy na Wasze prace i prezentacje   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2013 - III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy "Znam baśnie Andersena"

Konkurs "Znam baśnie Andersena" wszedł do tradycji Szkoły Podstawowej numer 315 w Świdnicy. 25 kwietnia odbył się już po raz trzeci z udziałem uczniów z ośmiu świdnickich Szkół Podstawowych.
Do konkursu przystąpiły dzieci z klas III ze Szkół Podstawowych: nr 1, nr 4, nr 6, nr 8, nr 105, nr 315, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas, Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO " Bliżej Dziecka". Uczestnicy konkursu przynieśli na konkurs własnoręcznie wykonane prace plastyczne na temat: Bohaterowie baśni Andersena   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2013 - Wysoka porażka piłkarzy ręcznych

Wczoraj, 27 kwietnia świdniccy piłkarze ręczni przegrali z niżej notowanym zespołem grupy "B" - ASPR Zawadzkie. Mecz zakończył sie wynikiem ASPR Zawadzkie - ŚKPR Świdnica 33 : 24
W tabeli prowadzi Gwardia Opole przed Nielbą Wągrowiec i Śląskiem Wrocław. ŚKPR Świdnica zajmuje w rozgrywkach niezmiennie 9. miejsce.
Jeszcze w tym miesiącu zakończą sezon piłkarze ręczni ŚKPR-u Świdnica. Zmianie uległ termin ostatniego meczu z SPR-em Tarnów   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

Trzecioligowcy ze Świdnicy po okresie wielu porażek zdobyli w końcu punkty. Polonia-Sparta Świdnica pokonała na własnym boisku wyżej notowany - Promień Żary 3:2. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje w tabeli 14. miejsce, ostatnim zespołem jest Orzeł Międzyrzecz.
W grupie prowadzi Lechia Zielona Góra mając 55 punktów wyprzedza Ślęzę Wrocław 51. punktów i Lechię Dzierżoniów 38. punktów. 4 maja o godzinie 15.00 piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zagrają w Ząbkowicach Śląskich z Orłem zajmującym w tabeli ostatnie, 16. miejsce.


28 kwietnia 2013 - AKS Strzegom - spadł na piąte miejsce

W rozegranym wczoraj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom uległ w meczu wyjazdowym w Żmigrodzie. Piast Żmigród - AKS Strzegom 3:0.
Pozostałe wyniki 23. kolejki spotkań: Piast Zawidów - Piast Nowa Ruda 1:0, Nysa Zgorzelec - GKS Kobierzyce 0:2, Miedź II Legnica - Karkonosze Jelenia Góra 5:1, Orkan Szczedrzykowice - Pogoń Oleśnica 0:0, Olimpia Kowary - Nysa Kłodzko 2:0, Łużyce Lubań - Orla Wąsosz 2:0, Sokół Wielka Lipa - Granica Bogatynia 0:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi GKS Kobierzyce mając na koncie 41. punktów przed Piastem Żmigród 36. punktów. Strzegomianie z 32. punktami spadli z trzeciego na piątą pozycję.
W następnej kolejce, 1 maja AKS Strzegom zmierzy się w Kłodzku z tamtejszą Nysą. Mecz zaplanowano na godzinę 17.00


28 kwietnia 2013 - Klasa okręgowa

W 21. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Trojan Lądek Zdrój - Karolina Jaworzyna Śląska 5:2, MKS Szczawno Zdrój - Zjednoczeni Żarów 1:0, Grom Witków - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 3:2, Stal Świdnica - LKS Bystrzyca Górna 5:3, Victoria Świebodzice - Iskra Jaszkowa Dolna 1:0, Kryształ Stronie Śląskie - Piławianka Piława Górna 3:3, Unia Złoty Stok - Pogoń Pieszyce 5:2 .
W tabeli rozgrywek prowadzi MKS Szczawno Zdrój mający na koncie - 44. punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Stal Świdnica 37. punktów, 3. Zjednoczeni Żarów 37. punktów, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 33. punkty, 8. LKS Bystrzyca Górna 19. punktów, 10. Victoria Świebodzice 18. punktów, 11. Grom Witków 15. punktów.


28 kwietnia 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach 21. kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Sudety Dziećmorowice - Victoria II Świebodzice 5:0, Rawa Boleścin - Biały Orzeł Mieroszów 4:5, Granit Roztoka - Zagłębie Wałbrzych 3:1, Wenus Nowice - Cukrownik/Polonia Pszenno 0:1, Zieloni Mrowiny - Czarni Wałbrzych 1:3, Gwarek Wałbrzych - Zdrój Jedlina Zdrój 2:1, Włókniarz Głuszyca - Górnik Boguszów:Gorce 4:1, Skalnik Czarny Bór - Nysa Kłaczyna 9:0.


28 kwietnia 2013 - Jaworzyński "Piknik Wiosenny"

W sobotnie popołudnie na placu za kościołem w Jaworzynie Śląskiej odbył się "Piknik Wiosenny". Organizatorami imprezy był Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna oraz Klub Młodzieżowy i Młodzieżowa Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej, a skierowana ona była do dzieci z całej gminy.
Pogoda "prawie" dopisała, tzn deszczowe chmury straszyły i delikatnie chlapały deszczem, ale nie miało to większego znaczenia dla samej zabawy. Można śmiało powiedzieć, że nikt się nie nudził   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2013 - 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Harcerze ze świdnickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego już rozpoczęli przygotowania do obchodów. W ramach ogólnopolskiej akcji ZHP tysiące zuchów, harcerzy i instruktorów będzie zachęcać mieszkańców swoich miast do czynnego uczestnictwa w obchodach świąt narodowych.
W Świdnicy Dzień Flagi odbędzie się w Rynku, 2 maja, w godzinach 10.00-12.00. Robienie rozet biało-czerwonych, rozdawanie flag, konkurs rysunkowy, pokaz mody dziecięcej, wspólne zdjęcie w strojach biało-czerwonych, loteria fantowa, występy zespołów tańca narodowego to tylko niektóre propozycje radosnego przeżywania nadchodzących majowych dni przygotowane przez harcerzy   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2013 - Puchar Narodów w WKKW - nabór wolontariuszy wciąż trwa

Jeszcze tylko do końca kwietnia przyjmowane są zgłoszenia do udziału w programie wolontariatu Strzegom Horse Trials.
Strzegom Horse Trials to jedne z najważniejszych zawodów jeździeckich w Polsce, w ramach których na hipodromie w Morawie rozegrany zostanie Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Dla wolontariuszy to okazja do uczestniczenia "od zaplecza" w organizacji międzynarodowego wydarzenia sportowego, nowe doświadczenia i cenny zapis w życiorysie zawodowym. Do tej pory chęć współpracy w charakterze wolontariusza zgłosiło prawie 50 osób   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2013 - Bezpieczeństwo publiczne

Bezpieczeństwo publiczne było głównym tematem ostatniej narady sołtysów. Podczas spotkania wójt gminy przedstawiła nowego dzielnicowego st. sierż. Krzysztofa Huzara.
Nowy funkcjonariusz zastąpił tym samym dotychczasowego dzielnicowego Mł. Asp. Dawida Wąsowskiego. Rejony służbowe dzielnicowych pozostały bez zmian.
Komendę Powiatową Policji w Świdnicy reprezentował nadkomisarz Robert Hamuda. Wśród spraw najczęściej poruszanych przez sołtysów znalazły się akty wandalizmu a także nadmiernej prędkości na drogach przebiegających przez wsie w gminie Świdnica   . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2013 - Spotkanie z profesorem Leszkiem Balcerowiczem

Wczoraj, 26 kwietnia odbyło się w Świdnicy spotkanie z profesorem Leszkiem Balcerowiczem w związku z Młodzieżową Akademią Przedsiębiorczości.
Młodzież szkół średnich oraz radni Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica mieli wyjątkową szanse wysłuchania wykładu na temat Wolności Obywatelskich po którym nastąpił czas na pytania zadawane przez słuchaczy.
Profesor Balcerowicz zachęcał młodzież do aktywnego udziału w życiu politycznym kraju   . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2013 - "Krąg" i Świdnicka Orkiestra Kameralna

3 maja o godzinie 17.00 na świdnickim Rynku odbędzie się nietypowy koncert - Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" działający przy Świdnickim Ośrodku Kultury przedstawi swoje najbardziej popisowe tańce przy akompaniamencie Świdnickiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Kacpra Biruli.
Orkiestra zaprezentuje też instrumentalny program artystyczny przygotowany na Narodowe Święto 3 Maja. Jak przyznają organizatorzy, ta współpraca marzyła im się od dawna i mają nadzieję, że piątkowy koncert to dopiero początek jeszcze ściślejszej współpracy. W przypadku niepogody koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Koncert dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Świdnica.


27 kwietnia 2013 - Zielone listy dla ziemi

W piątkowe, słoneczne przedpołudnie w Witoszowie Dolnym dominował kolor zielony. Wszystko za sprawą podsumowania ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi, w ramach której uczniowie ze Szkoły Podstawowej zasadzili 166 drzewek, otrzymanych od Nadleśnictwa w Świdnicy.
Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną "Arka". W kwietniu dzieci i młodzież w setkach polskich szkół piszą listy, w których będą przekonywać dorosłych do recyklingu, sadzenia drzew i innych pozytywnych zachowań… Szacuje się, że w całym kraju do akcji włączy się ponad milion uczniów   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2013 - Wycinaliśmy, wycinamy i wycinać będziemy . . .

Wspólne sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej zaplanowano na sobotę, 11 maja w godzinach 10.00-14.00 - Aleja Brzozowa (łąka u zbiegu z ulicą Pionierów). Akcja skierowana jest do mieszkańców Świdnicy niezależnie od ich wieku, którzy wspólnie chcą zadbać o utrzymanie w dobrym stanie pamiątek - reliktów dawnych epok.
Wszystkim uczestnikom zapewniamy sprzęt potrzebny do sprzątania (narzędzia, rękawice, worki).


26 kwietnia 2013 - Wyścig kolarski wystartuje w Świdnicy

Pierwszy etap 48. Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich rozpocznie się w Świdnicy. Zmagania kolarzy zaplanowano w dniach 3-5 maja. I etap Świdnica-Dzierżoniów zostanie rozegrany w piątek, 3 maja. Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich wpisany jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie "UCI Europe Tour".
W ramach etapu Świdnica - Dzierżoniów kolarze pokonają dokładnie 167,8 kilometrów.
Start honorowy do I etapu (Świdnica - Dzierżoniów) zaplanowano na piątek, 3 maja na godzinę 12.00 w świdnickim Rynku   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2013 - Po wyborach w "MKS Świdnica"

Dzisiaj, 26 kwietnia w Miejskim Klubie Siatkówki "Świdnica" odbyło się zgodnie z obowiązującym statutem - Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Klubu MKS "Świdnica". Zgodnie z wcześniejszym oświadczeniem Elżbiety Gaszyńskiej o tym, że nie zamierza więcej kandydować wybrano nowe władze klubu.
Prezesem Zarządu został Lech Stankiewicz, Wiceprezesami - Łukasz Tuziński i Grzegorz Woźniak.   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2013 - Warsztaty fotograficzne w "Kasprowiczu"

Uczniowie pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy o profilu "Świat pisany obrazem" uczestniczyli w warsztatach fotograficznych. Prowadzi je fotografik pan Marcin Trzpiot w ramach wybranych godzin zajęć wiedzy o kulturze.
Humaniści poznają teorię dotyczącą fotografii, realizują zadania na zadany temat oraz analizują wykonane przez siebie zdjęcia.
Poznają też różnoraki sprzęt niezbędny profesjonalnemu fotografikowi, jak również często zapomniane techniki fotograficzne.


26 kwietnia 2013 - Gmina Świdnica gotowa z deklaracjami śmieciowymi

Przygotowania do wielkich śmieciowych zmian wkraczają w decydującą fazę. Do uruchomienia nowego systemu gospodarki odpadami pozostały tylko dwa miesiące. Gmina Świdnica poradziła sobie z deklaracjami o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na 4500 planowanych deklaracji wpłynęło już blisko 4100. Wszystkie zostały już wprowadzone do systemu komputerowego.
Spotkania z mieszkańcami gminy, dotyczące nowego systemu gospodarowania odpadami, jakie odbyliśmy na przełomie lutego i marca br., przyniosły zamierzony skutek. Jako jedni z pierwszych zorganizowaliśmy cykl spotkań w naszych sołectwach i to się opłaciło   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2013 - Prezydent spotka się z organizacjami pozarządowymi

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Prezydenta Miasta Świdnicy z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność społecznie użyteczną na terenie Świdnicy, które zaplanowano na środę, 15 maja na godzinę 16.00 w sali konferencyjnej nr 1 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (ulica Długa 33, parter).
Plan spotkania: podsumowanie współpracy Gminy Miasto Świdnica z organizacjami pozarządowymi w 2012 roku, program współpracy na 2014 roku - propozycje organizacji (lista potrzeb społecznych), wyłonienie grupy osób chętnych do aktywnego udziału w procesie tworzenia programu, podsumowanie funkcjonowania Centrum w 2012 roku, sprawy różne, wolne wnioski   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2013 - Koncert Muzyki cerkiewnej z udziałem Tria "Jużnyj Głas"

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na zorganizowany dzięki pomocy Starostwa Powiatu Świdnickiego - Koncert Muzyki cerkiewnej z udziałem Tria "Jużnyj Głas" (Mołdawia), które wykona perły muzyki liturgicznej pochodzące z krajów Bałkańskich, Gruzji i Rusi.
Koncert odbędzie się we wtorek 14 maja w cerkwi św. Mikołaja mieszczącej się na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego o godzinie 17.00. Tego dnia Trio weźmie udział w liturgii, która zostanie odprawiona o godzinie 10.00.


26 kwietnia 2013 - Toys"R"Us we Wrocławiu

27 kwietnia, Toys"R"Us - największa na świecie firma specjalizująca się w sprzedaży zabawek oraz produktów dla dzieci i młodzieży otworzy pierwszy sklep na Dolnym Śląsku. Tym razem marka Toys"R"Us zawita do Parku Handlowego Auchan na Bielanach Wrocławskich.
Wrocławski sklep to już czwarta placówka Toys"R"Us w Polsce. Marka jest już obecna w Warszawie, Gdańsku oraz Rzeszowie. Sklep w P.H. Auchan przy ulicy Francuskiej 6 będzie przyciągał Wrocławian nie tylko bogatym, niepowtarzalnym asortymentem, ale również typową dla tej marki powierzchnią sklepu   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2013 - Widowisko "Spalona Ziemia 1916" - to trzeba zobaczyć

Widowisko "Spalona Ziemia 1916" nie ma w założeniach odtwarzać bitwy rozegranej na jednym frontów I wojny światowej. Nie należy go więc postrzegać jako rekonstrukcji konkretnego wydarzenia z tamtych lat.
Widowiska jest jednak "żywą lekcją historii" za sprawą przedstawienia w nim charakterystycznych epizodów bitewnych z lat 1914-1918, doby wojny pozycyjnej, gdy przebieg linii frontu nie zmieniał się całymi tygodniami lub miesiącami, a żołnierze żyli w okopach, ginąc w wyniku ostrzału artyleryjskiego lub mało efektywnych ataków chronione zasiekami, polami minowymi i karabinami maszynowymi pozycji nieprzyjaciela.   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Zabytkowe maszyny znów wylądują w Świebodzicach

W najbliższy piątek, 26 kwietnia, miłośników samolotów a zwłaszcza tych z okresu I i II wojny światowej, zapraszamy na Gminne Lądowisko w Świebodzicach.
Wylądują tu bowiem repliki starych samolotów, które wezmą udział w sobotnich pokazach w ramach pikniku historycznego w Jedlince.
Wśród aeroplanów ma być prawdziwa perełka - Fokker Dr I - replika maszyny, którą latał słynny "Czerwony Baron" - jednak ostatecznie Niemcy nie potwierdzili udzialu na 100 procent   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Sukces strzegomskiego Młodzika

O udanym starcie w Krajowych Zawodach we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego niewątpliwie może mówić Michał Konarski, młody zawodnik LKS Stragona. Michał startując na dwóch koniach w dwóch różnych konkursach zajął miejsca na podium.
Pierwszy start Michała Konarskiego w zawodach we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego i pierwsze sukcesy. Startując na kucu Eroika w klasie LL, Michał zajął drugą lokatę. Na drugim koniu, Hesji w klasie L, młody zawodnik pokonał bardziej doświadczonych jeźdźców i stanął na najwyższym miejscu na podium   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Szkoła z placem zabaw

Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy wzbogaciła się o nowy plac zabaw zrealizowany w ramach programu "Radosna Szkoła". W czwartek, 25 kwietnia obiekt został uroczyście otwarty. Na placu zabaw ułożono bezpieczną, amortyzującą upadki nawierzchnię, zamontowano m. in. zestaw zabawowy z czterema wieżami, huśtawki, ściankę wspinaczkową, ławki.
Budowa palcu zabaw w placówce kosztowała ponad 163 tysięcy złotych. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło blisko 81,7 tysięcy złotych, tyle samo dołożyło do projektu miasto   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Zmiany w budżecie

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 24 kwietnia Rada Miejska wprowadziła zmiany do budżetu gminy na 2013 rok. Dotyczyły one głównie przesunięć w ramach wydatków a także wprowadzenia nowego zadania inwestycyjnego, które będzie realizowane w latach 2013-2014. Chodzi o rekultywację gminnego wysypiska.
W związku z możliwością złożenia wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach RPO dla Województwa Dolnośląskiego wprowadzono do budżetu zadanie pn. "Rekultywacja wysypiska odpadów komunalnych w Starym Jaworowie". W 2013 roku planowane wydatki wyniosą 66 tysięcy złotych z przeznaczeniem na dokumentację, zaś w roku 2014 planuje się na tę inwestycję kwotę ponad 1,5 miliona złotych   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Seniorzy otwarci na świat

Kolejna dwudziesto osobowa grupa seniorów skorzystała z bezpłatnej formy poznania technik obsługi komputerów oraz dostępu do internetu. Tym razem w ramach projektu "Internet dla Starsz@ka II" byli to seniorzy z Bystrzycy Dolnej i Komorowa.
Edukacja cyfrowa to nie tylko kwestia sprzętu, komputerów, dostępu do sieci. To przede wszystkim kwestia świadomości, motywacji i wiedzy. Dlatego od kilku miesięcy w gminie Świdnica działa "latarnik", który poprzez bezpośredni kontakt zachęca osoby po 50. roku życia do bezpłatnego skorzystania z kursów komputerowych   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Osiedle Sezamkowe - na wniosek mieszkańców

Zamiast wybitnych Polaków czy wielkich poetów, obywatele chcą mieć za patronów swoich ulic kwiaty, planety albo... bajkowe miejsca. Przyszli lokatorzy jednego z osiedli w Świebodzicach zwrócili się do władz miasta z prośbą, by planowane osiedle w rejonie Pełcznicy nazwać Osiedlem Sezamkowym.
Nazwa nieodzownie kojarzy się ze słynną "Ulicą Sezamkową" - jednym z najpopularniejszych programów edukacyjnych dla najmłodszych.
Rada Miejska większością głosów przychyliła się do tej propozycji, choć nie obyło się bez dyskusji i wątpliwości   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Rowerowe patrole ruszyły

Dzisiaj, 25 kwietnia roku Straż Miejska w Świdnicy jak co roku wznowiła patrole rowerowe. Skierowane one będą przede wszystkim do sprawdzania rejonów parków miejskich i miejsc, do których trudno dostać się pieszo bądź radiowozem.
Do szczególnych zadań takiego patrolu należy kontrola ładu i porządku na tych terenach ze szczególnym zwróceniem uwagi na popełniane wykroczenia tj. spożywanie alkoholu, zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenu w tym również sprzątanie po swoich pupilach i właściwy nad nimi nadzór.


25 kwietnia 2013 - Dodatkowe pieniądze - dodatkowe patrole

Rada Miejska Świebodzic przyjęła uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Pod tym określeniem kryje się dotacja na dodatkowe patrole piesze na terenie miasta. Już trzeci rok samorząd finansuje w ten sposób slużby ponadnormatywne, głównie w okresie wakacyjnym. W tym roku kwota wyniesie 15 tysięcy złotych.
Dzięki takiemu wsparciu dodatkowe patrole piesze patrolują miasto w weekendy, w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy dochodzi do największej liczby aktów wandalizmu czy drobnych przestępstw   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - IX Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny

Wszyscy wiemy, że kultura europejska jest głęboko zakorzeniona w czasach starożytnych, a jeśli chodzi literaturę i sztukę, to niezbędna okazuje się znajomość mitów starożytnych Greków i Rzymian. Dlatego Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy 23 kwietnia już po raz IX zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny. Swój udział zgłosiło aż dwanaście szkół podstawowych.
Celem konkursu jest promowanie wiedzy o starożytnej mitologii na wielu płaszczyznach   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2013 - Finał II Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego

24 kwietnia w Szkole Podstawowej 105 w Świdnicy odbył się finał II Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego. Jedenaście drużyn wzięło udział w meczu matematycznym.
Dzieci i rodzice wspólnie rozwiązywali zadania. Mecz matematyczny składał się z trzech części, każda z nich kończyła się zadaniem matematyczno-sportowym. W przerwach wystąpiły zespoły taneczne, składające się z dziewcząt z klas IVa i Va.
Rywalizacja była bardzo zacięta. Oto niektóre przykłady zadań z jakim drużyny musiały się zmierzyć:   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Przedsiębiorcy: Chcemy dawać pracę, ale potrzebujemy wsparcia

Parlamentarzyści z regionu rozmawiali z przedsiębiorcami o problemach i możliwych ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej. W poniedziałkowym spotkaniu w Świdnicny (21 kwietnia) wzięło udział w kilkadziesiąt osób.
Posłowie i senatorowie opowiadali o swoich pracach w parlamencie, a także o przygotowywanych projektach dotyczących gospodarki i rynku pracy. Przedsiębiorcy głównie skarżyli się na przewlekłości w postępowaniach administracyjnych, a także w sądownictwie gospodarczym. Zachęcali do większej współpracy i dialogu na linii przedsiębiorcy-posłowie i senatorowie przy pracy nad konkretnymi ustawami   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Oddaj elektrośmieci

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.
Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika. Jest to karalne. Stare zużyte i zepsute urządzenia nie powinny być też przechowywane   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Nie tylko majówka

Gorąca Kreta i Malta, a może zjawiskowy Rzym lub Barcelona? Podpowiadamy, gdzie w tym roku lecieć na przedłużony weekend - niekoniecznie majowy - z Wrocławia. Z letnią siatką połączeń wrocławskiego lotniska wybór miejsc jest niemal nieograniczony, wszędzie dotrzemy szybko, wygodnie, a korzystając z oferty tanich linii - za przystępną cenę.
Dzięki letniemu rozkładowi lotów Portu Lotniczego Wrocław ekspresowe zwiedzanie i wypoczywanie znalazły się w zasięgu ręki nawet najbardziej zapracowanych. Ofertę stanowi aż 27 tanich połączeń, które zostały tak ułożone, aby łatwo umożliwić dogodne planowanie podróży   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Rynek rozkopany

Rewitalizacja Starego Miasta w Świebodzicach, II etap, ruszyła na dobre, o czym najlepiej świadczy zerwana kostka z nawierzchni i zamknięte ulice. Na pierwszy ogień poszedł odcinek od ulicy Żeromskiego do ulicy Prusa. W mieście obowiązuje nowa organizacja ruchu, do Rynku wjedziemy tylko od Żeromskiego, skręcając od razu pod ratuszem "pod prąd" i kierując się do ulicy Kopernika lub od ul. Sienkiewicza. Nie ma możliwości wyjazdu z ulicy Młynarskiej na ulicę Prusa.
Prace potrwają do końca sierpnia, w kolejnych etapach będą zamykane następne fragmenty Rynku oraz ulice przyległe. Wartość prac to ponad dwa miliony złotych.


24 kwietnia 2013 - 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Harcerze ze świdnickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego już rozpoczęli przygotowania do obchodów. W ramach ogólnopolskiej akcji ZHP tysiące zuchów, harcerzy i instruktorów będzie zachęcać mieszkańców swoich miast do czynnego uczestnictwa w obchodach świąt narodowych.
W Świdnicy Dzień Flagi odbędzie się w Rynku, 2 maja, w godzinach 10.00-12.00. Robienie rozet biało-czerwonych, rozdawanie flag, konkurs rysunkowy, pokaz mody dziecięcej, wspólne zdjęcie w strojach biało-czerwonych, loteria fantowa, występy zespołów tańca narodowego to tylko niektóre propozycje radosnego przeżywania nadchodzących majowych dni przygotowane przez harcerzy   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Zmiana wizerunku świetlicy w Rogoźnicy

W marcu tego roku rozpoczęła się długo oczekiwana przez wszystkich mieszkańców Rogoźnicy modernizacja świetlicy wiejskiej. Do końca maja pomieszczenia gospodarcze, jadalnia, kuchnia, magazyn, toalety i hol będą jak nowe.
Wykonawcą robót jest Zakład Usługowy Ogólno-Budowlany Ryszard Zarzycki, Piotr Gadzina S.C. z Kamiennej Góry, oddział w Strzegomiu.
W budżecie przeznaczono na ten cel kwotę w wysokości 65 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Łącznik w remoncie

Będzie wygodny chodnik, oświetlenie i parkan a wszystko to dla mieszkańców miasta, korzystających z pieszego łącznika pomiędzy ulicami Łączną a Mieszka I. W tym rejonie od kilkunastu dni trwają intensywne prace. Zadanie realizowane jest przez Gminę Świebodzice we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową.
Cały remont podzielony jest na trzy elementy, bo oprócz nowej nawierzchni z kostki betonowej na łączniku powstanie także nowe oświetlenie: słupy, oprawy oświetleniowe i energooszczędne żarówki   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy z nagrodami i konkursami

Kilkadziesiąt projekcji, konkursy, spotkania z reżyserami i aktorami zaplanowano podczas &- 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej. Prawdziwą kulturalną ucztę dla kinomanów zaplanowano w Świdnicy w dniach 1-6 czerwca. Projekcje zostaną zorganizowane w świdnickim kinie Cinema 3D, Teatrze Miejskim oraz w plenerze.
Twarzą tegorocznej edycji Festiwalu będzie znana i lubiana aktorka, Małgorzata Kożuchowska. Aktorka odbierze nagrodę "Kryształowego Dzika" przyznawaną za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Przypomnijmy, że wcześniej, nagrodę tę otrzymali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki i Janusz Gajos   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2013 - Budynek szkoły centrum użyteczności publicznej

Szkoła wiejska, oprócz podstawowych działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, pełni rolę ośrodka życia kulturalnego i społecznego. Jej istotną funkcją jest integracja społeczności lokalnej i łączenie jej w różnych działaniach.
Bardzo ważne jest utrzymanie szkoły w środowisku wiejskim. Niestety w dobie szukania oszczędności i trudności demograficznych istotność powyższych zadań może przegrać w walce o przetrwanie z przyczyn ekonomicznych   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2013 - Puchar Narodów w WKKW - nabór wolontariuszy wciąż trwa

Jeszcze tylko do końca kwietnia przyjmowane są zgłoszenia do udziału w programie wolontariatu Strzegom Horse Trials.
Strzegom Horse Trials to jedne z najważniejszych zawodów jeździeckich w Polsce, w ramach których na hipodromie w Morawie rozegrany zostanie Puchar Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Dla wolontariuszy to okazja do uczestniczenia "od zaplecza" w organizacji międzynarodowego wydarzenia sportowego, nowe doświadczenia i cenny zapis w życiorysie zawodowym. Do tej pory chęć współpracy w charakterze wolontariusza zgłosiło prawie 50 osób   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2013 - Charytatywny koncert organowy

Po raz kolejny zapraszamy Państwa do Katedry Świdnickiej na wyjątkowy, charytatywny koncert organowy.
Dzięki hojności świdnickiej publiczności wyremontowany został pierwszy "miech wyrównawczy" symfonicznych organów katedralnych, a do warsztatu organmistrzowskiego oddano zabytkowy silnik, który napędzał instrument w latach ok. 1930 - 2004   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2013 - XI Powiatowy Konkurs Matematyczny

19 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się XI Powiatowy Konkurs Matematyczny. W konkursie wzięli udział najzdolniejsi matematycy z trzech świdnickich szkół: I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespół Szkół Ekonomicznych a także szkoły ze Strzegomia i Świebodzic. Organizatorkami konkursu były panie: Beata Wachel-Sierzputowska, Adrianna Świder i Monika Krasoń " nauczycielki matematyki w ZSM.
Czterech uczniów będzie reprezentować powiat świdnicki w Łowiczu na międzypowiatowym etapie XI Konkursu Matematycznego   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2013 - Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego

W Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Łowcy Talentów " Jersz wzięło udział 30 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Wyniki:
- w kategorii klas III uczennica klasy 3a Magdalena Miś zajęła 1 miejsce w województwie i 4 miejsce w Polsce
- w kategorii klas II uczennica klasy 2a Magdalena Łopatowska zajęła 1 miejsce w województwie i 4 miejsce w kraju, a Anna Mastalerz z 2a zajęła 2 miejsce w województwie i 14 miejsce w Polsce   . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2013 - Zgnieć PET-a

Dwa urządzenia do zgniatania butelek po napojach pojawią się wkrótce na terenie Świebodzic. Na razie - na Osiedlu Piastowskim, przy pojemnikach do selektywnej zbiórki odpadów. Zgniatarki kupił Zakład Gospodarki Komunalnej.
- Na razie są to dwa urządzenia bo chcemy zobaczyć, jak się sprawdzą, czy mieszkańcy będą z nich korzystać - mówi Kacper Nogajczyk, dyrektor ZGK. - W planach jest zakup kilkudziesięciu kolejnych. Warto sobie uświadomić, że cztery zgniecione PET-y zajmują w kontenerze tyle samo miejsca, co jedna niezgnieciona butelka. Urządzenia są proste w obsłudze i nie wymagają dużej siły. Koszt jednego to około 120 złotych.


22 kwietnia 2013 - Strzegomska ściana graffiti wystartowała

Od soboty, 20 kwietnia Strzegom posiada już własną, legalną ścianę graffiti, która znajduje się na ulicy Dworcowej. Od godziny 11.00 dziesięciu grafficiarzy ze Strzegomia, Wrocławia, Jeleniej Góry, Świdnicy i Jaworzyny Śląskiej prezentowało swoje umiejętności.
Widzowie mogli prześledzić cały proces: od zarysów i pierwszych linii aż po kolorowe i wieloformatowe dzieła. Wykonanie rysunków o wymiarach 2,5 m x 2 m było bardzo pracochłonne, ponieważ ostatni grafficiarze skończyli o godzinie 19.00. Writerzy reprezentowali różne style i przywołali odmienne motywy   . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2013 - Finalistka XXV Olimpiady Filozoficznej

W sobotę 20 kwietnia, Ewelina Saja, uczennica klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, wzięła udział w etapie centralnym XXV Olimpiady Filozoficznej.
Finał "olimpijski" odbył się w Warszawie w Pałacu Staszica w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Ewelina uzyskała tytuł finalisty XXV Olimpiady Filozoficznej, zajmując 33 miejsce w kraju. W etapie centralnym wzięło udział 93 uczniów z całej Polski.


22 kwietnia 2013 - "Akord" śpiewa kuracjuszom

Chór "Akord", działający przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach, można zobaczyć i posłuchać nie tylko w rodzinnym mieście. Rozśpiewani seniorzy uprzyjemniali w piątek pobyt kuracjuszom w Szczawnie Zdroju. Nasz zespół wystąpił w tamtejszym Teatrze Zdrojowym z mini recitalem.
- Zaśpiewaliśmy piętnaście utworów, był to przemiły wieczór, myślę że nie tylko dla nas ale i dla publiczności - mówi Teresa Małecka, opiekunka zespołu. Chór działa już od kilku lat, śpiewa w nim kilkadziesiąt osób, głównie pań. Zespół istnieje przede wszystkim dzięki dotacji, pozyskanej z miasta na działalność kulturalną.


22 kwietnia 2013 - Mateusz Brzuchacz srebrnym medalistą Mistrzostwach Polski w Kulturystyce i Fitness

Świebodzicki mistrz kulturystyki Mateusz Brzuchacz, który tydzień temu został Wicemistrzem Śląska w Kulturystyce w niedzielę 21 kwietnia potwierdził znakomitą formę zajmując drugie miejsce na XXXVII Mistrzostwach Polski w Kulturystyce i Fitness. Zapraszamy na "mistrzowskie" treningi z Mateuszem do siłowni Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach: poniedziałek 14:00 - 22:00, wtorek 8:00 - 14:00, środa 14:00 - 22:00, czwartek 8:00 - 14:00, piątek 14:00 - 22:00, sobota 8:00 - 12:00


21 kwietnia 2013 - "Unikat" w Muzeum Broni i Militariów

Do Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym "dotarł" kolejny eksponat a jest nim unikalny w Polsce transporter opancerzony BTR-60. Ten kołowy transporter produkowany był w ZSRR w latach 60 ubiegłego wieku.
Na wyposażeniu Wojska Polskiego pojazdów tych znalazło się kilka sztuk, także niewiele ich znalazło się w niektórych Komendach Milicji Obywatelskiej służąc tam do rozpędzania demonstracji. Ostatnie kilka sztuk posiada jeszcze Policja. Ze względu na tak małą ilość tych transporterów - pojazd ten to unikat   . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2013 - Koncert Muzyki cerkiewnej z udziałem Tria "Jużnyj Głas"

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na zorganizowany dzięki pomocy Starostwa Powiatu Świdnickiego - Koncert Muzyki cerkiewnej z udziałem Tria "Jużnyj Głas" (Mołdawia), które wykona perły muzyki liturgicznej pochodzące z krajów Bałkańskich, Gruzji i Rusi.
Koncert odbędzie się we wtorek 14 maja w cerkwi św. Mikołaja mieszczącej się na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego o godzinie 17.00. Tego dnia Trio weźmie udział w liturgii, która zostanie odprawiona o godzinie 10.00.


21 kwietnia 2013 - Zwycięstwo ?

Po sześciu porażkach z rzędu świdnickich piłkarzy ręcznych nadeszło upragnione zwycięstwo. Mecz ze słabiutkim pierwszoligowcem, ostatnim zespołem w grupie "B" poza zdobyciem punktów nie dał powodów do radości. Dopiero sama koncówka meczu pozwoliła na nikłe zwyciestwo dwoma bramkami. To nie cieszy. ŚKPR Świdnica - AZS AWF Biała Podlaska 32:30 (13:17).
W tabeli prowadzi Gwardia Opole przed Nielbą Wągrowiec i Śląskiem Wrocław. ŚKPR Świdnica zajmuje w rozgrywkach 9. miejsce. 27 kwietnia mecz z zajmującym 12. miejsce ASPR Zawadzkie - ŚKPR Świdnica.


21 kwietnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

Trzecioligowcy ze Świdnicy ulegli "u siebie" z Bielawianką. Polonia-Sparta Świdnica - Bielawianka Bielawa 0:2. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje w tabeli przedostatnie, 15. miejsce, ostatnim zespołem jest Orzeł Międzyrzecz.
Kończą się świdnickie sny i nie mające żadnych podstaw marzenia o potędze świdnickiej piłki i szkoda tylko "utopionych" tam pieniędzy. W grupie prowadzi Lechia Zielona Góra majac 52 punkty wyprzedza Ślęzę Wrocław 48. punktów i Lechię Dzierżoniów 35. punktów. 27 kwietnia o godzinie 17.00 Polonia-Sparta Świdnica podejmować będzie Promień Żary zajmujący z 31 punktami 6. miejsce.


21 kwietnia 2013 - AKS Strzegom - trzeci

W rozegranym wczoraj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom uległ z Olimpią w Kowarach. Olimpia Kowary - AKS Strzegom 1:1
Karkonosze Jelenia Góra - Sokół Wielka Lipa 3:2, Piast Nowa Ruda - Łużyce Lubań 3:1, Granica Bogatynia - Nysa Zgorzelec 2:1, Pogoń Oleśnica - Piast Zawidów 2:1, GKS Kobierzyce - Orkan Szczedrzykowice 2:1, Piast Żmigród - Miedź II Legnica 0:0, Orla Wąsosz - Nysa Kłodzko 2:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi GKS Kobierzyce mając na koncie 38. punktów przed Piastem Żmigród 33. punkty. Strzegomianie z 32. punktami zajmują trzecie miejsce.
W następnej kolejce, 27 kwietnia AKS Strzegom zmierzy się w Żmigrodzie z Piastem. Mecz zaplanowano na godzinę 16.00


21 kwietnia 2013 - Klasa okręgowa

W 20. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: LKS Bystrzyca Górna - Trojan Lądek Zdrój 6:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Bielawianka II Bielawa walkower 3:0, Grom Witków - Victoria Świebodzice 2:3, Zjednoczeni Żarów - Unia Złoty Stok 1:0, Pogoń Pieszyce - Stal Świdnica 3:2, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Piławianka Piława Górna 1:1, Iskra Jaszkowa Dolna - MKS Szczawno Zdrój 2:3.
W tabeli rozgrywek prowadzi MKS Szczawno Zdrój mający na koncie - 41. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 37. punktów, 4 Stal Świdnica 34. punkty, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 33. punkty, 8. LKS Bystrzyca Górna 19. punktów, 10. Victoria Świebodzice 15. punktów, 13. Grom Witków 12. punktów.


21 kwietnia 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach 20. kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Rawa Boleścin - Granit Roztoka 1:3, Cukrownik-Polonia Pszenno - Skalnik Czarny Bór 3:3, Biały Orzeł Mieroszów - Victoria II Świebodzice 1:0, Górnik Boguszów-Gorce - Zieloni Mrowiny 1:1, Nysa Kłaczyna - Gwarek Wałbrzych 1:2, Zdrój Jedlina Zdrój - Sudety Dziećmorowice 1:3, Czarni Wałbrzych - Wenus Nowice 3:3, Zagłębie Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 1:1.


21 kwietnia 2013 - XII Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych

W piątek, 19 kwietnia zakończył się XII Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych organizowany przez Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy. W tym roku swoje aktorskie umiejętności na deskach miejskiego teatru zaprezentowało 160 uczniów ze świdnickich i okolicznych placówek oświatowych. Wręczono 12 nagród indywidualnych za szczególne kreacje aktorskie.
W tym gronie znaleźli się młodzi adepci sztuki teatralnej: Julia Niezgoda, Anna Kryger, Julia Herbut, Jakub Kaczmarczyk, Antonina Polak, Martyna Schienke, Dominika Styrna, Natalia Józefiak, Wiktoria Rudlicka, Anna Zawadzka, Weronika Wąsowska, Jagoda Kurzawa   . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2013 - Dolny Śląsk - Naziemna Telewizja Cyfrowa

Już wkrótce w całym kraju dostępna będzie Naziemna Telewizja Cyfrowa. Proces zastępowania dotychczasowego nadawania analogowego nowoczesnym nadawaniem cyfrowym wynika zarówno z przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych, jak i konieczności dostosowania standardów telewizyjnych do dzisiejszych możliwości technologicznych.
Wprowadzenie Naziemnej Telewizji Cyfrowej oznacza wiele korzyści dla odbiorcy: większą liczbę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku, dostęp do dodatkowych treści i usług np. dedykowanych osobom niepełnosprawnym, eliminację zakłóceń   . . . czytaj więcej


21 kwietnia 2013 - Kto zostanie nowym prezesem ?

26 kwietnia w Miejskim Klubie Siatkówki "Świdnica" odbędzie się zgodnie z obowiązującym statutem - Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Klubu MKS "Świdnica". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00.
Podczas zgromadzenia złożone zostanie między innymi sprawozdanie z działalności Klubu za okres kadencji 2009-2013, przyjęcie strategii działania i rozwoju Klubu na następne lata. Wybrani zostaną członkowie Zarządu, Członkowie Komisji Rewizyjnej. Biorący udział w spotkaniu wybiorą również nowego Prezesa Klubu. Nowego prezesa ponieważ jak dowiedzieliśmy się obecny Prezes Klubu - Elżbieta Gaszyńska nie zamierza więcej kandydować.


20 kwietnia 2013 - Toys"R"Us we Wrocławiu

27 kwietnia, Toys"R"Us - największa na świecie firma specjalizująca się w sprzedaży zabawek oraz produktów dla dzieci i młodzieży otworzy pierwszy sklep na Dolnym Śląsku. Tym razem marka Toys"R"Us zawita do Parku Handlowego Auchan na Bielanach Wrocławskich.
Wrocławski sklep to już czwarta placówka Toys"R"Us w Polsce. Marka jest już obecna w Warszawie, Gdańsku oraz Rzeszowie. Sklep w P.H. Auchan przy ulicy Francuskiej 6 będzie przyciągał Wrocławian nie tylko bogatym, niepowtarzalnym asortymentem, ale również typową dla tej marki powierzchnią sklepu   . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2013 - Widowisko "Spalona Ziemia 1916" - to trzeba zobaczyć

Widowisko "Spalona Ziemia 1916" nie ma w założeniach odtwarzać bitwy rozegranej na jednym frontów I wojny światowej. Nie należy go więc postrzegać jako rekonstrukcji konkretnego wydarzenia z tamtych lat.
Widowiska jest jednak "żywą lekcją historii" za sprawą przedstawienia w nim charakterystycznych epizodów bitewnych z lat 1914-1918, doby wojny pozycyjnej, gdy przebieg linii frontu nie zmieniał się całymi tygodniami lub miesiącami, a żołnierze żyli w okopach, ginąc w wyniku ostrzału artyleryjskiego lub mało efektywnych ataków chronione zasiekami, polami minowymi i karabinami maszynowymi pozycji nieprzyjaciela.   . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2013 - Akcja malowania pasów trwa

Do końca maja potrwa rozpoczęta kilka dni temu akcja malowania pasów na drogach. Odnawianie tzw. znaków poziomych na ulicach rokrocznie rozpoczyna się wczesną wiosną.
- Oznakowanie poziome stanowi bardzo ważny element organizacji ruchu, który wspiera możliwość utrzymania płynności i poprawia bezpieczeństwo. Znacznie zwiększa klarowność obowiązującej organizacji ruchu niż tylko samo oznakowanie pionowe - tłumaczy Waldemar Wall z Referatu Dróg Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
W ramach akcji pomalowanych zostanie 150 ulic zarządzanych przez miasto Świdnica   . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2013 - Seminarium na Filipinach

Na zaproszenie Stowarzyszenia Semper Avanti z Wrocławia przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej Karolina Kozakiewicz uczestniczyła w kursie szkoleniowym na temat aktywizowania zawodowego młodzieży oraz w europejsko - azjatyckim seminarium na temat polityki młodzieżowej, które odbyło się w marcu tego roku na wyspie Bohol na Filipinach.
W projekcie uczestniczyła młodzież z siedmiu krajów. Europę reprezentowały Dania, Norwegia, Bułgaria i Polska, natomiast Azję Wietnam, Chiny oraz Filipiny. W czasie pobytu na drugim końcu świata młodzież miała okazję poznać zasady funkcjonowania wszystkich organizacji uczestniczących w projekcie   . . . czytaj więcej


20 kwietnia 2013 - Spotkanie z mieszkańcami już w środę

Władze Świdnicy zapraszają mieszkańców ulicy Wałbrzyskiej oraz przyległych ulic wraz z terenami "pokoszarowymi", a także osiedla Słowiańskiego na spotkanie poświęcone sprawom nowych przepisów związanych z gospodarką odpadami oraz bieżącym problemom tej dużej części miasta.
Spotkanie zaplanowano na środę, 24 kwietnia na godzinę 17.00 w budynku "A" Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 39.


20 kwietnia 2013 - Targi Pracy - "Z myślą o przyszłości"

Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Świebodzicach zaprasza na Targi Pracy pn. "Z myślą o przyszłości", które odbędą się 25 kwietnia 2013 roku w godzinach 1000 -1400 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
- Targi to jednodniowe przedsięwzięcie, które skupia w jednym miejscu: władze miasta, służby państwowe, szkoły, instytucje rynku pracy i pracodawców, przedstawicieli różnych zawodów oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta Świebodzice w celu dostarczenia informacji o rynku pracy, a w szczególności możliwościach zatrudnienia i kształcenia - mówi Anna Stochaj z MCK   . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2013 - Centrum Przesiadkowe to "bubel"

My przewoźnicy, chcemy Państwa zainteresować "bublem" jakim jest Centrum Przesiadkowe na ulicy Kolejowej w Świdnicy budowane przez Urząd Miejski. 16 kwietnia wszyscy przewoźnicy zostali poinformowani przez Dyrektora Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy Pana Glebę, że będzie on wnioskował do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu o zmniejszenie ilości kursów wykonywanych przez przewoźników, ponieważ budowane Centrum nie jest w stanie obsłużyć wszystkich kursów, które w tej chwili są wykonywane z ulicy Kolejowej.
Pan Gleba poinformował również o tym, że spodziewa się uruchomienia połączenia kolejowego Świdnica - Jaworzyna Śląska - Wrocław   . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2013 - "Rewolucja śmieciowa" - deklaracje do końca kwietnia

Blisko 3,5 tysiąca deklaracji od mieszkańców w sprawie opłat za śmieci wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Finalnie takich deklaracji powinno być złożonych blisko 20 tysięcy. Czas na to jest do 30 kwietnia.
Należy pamiętać, że właściciele bądź najemcy mieszkań spółdzielczych deklaracje składają do swojej spółdzielni mieszkaniowej. Najemcy mieszkań komunalnych bądź TBS-ów deklaracje składają do MZN/TBS   . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2013 - Weekend atrakcji w Stragonie

Bardzo ciekawie zapowiada się najbliższy weekend w Morawie. W Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegranie Krajowe Zwody w wkkw oraz Regionalne Zawody w Skokach i Ujeżdżeniu , a w niedzielę kolejna edycja Niedzieli z Kucykiem.
Zawody w wkkw zostaną rozegrane w piątek, sobotę i niedzielę. W pierwszy dzień odbędzie cross na styl, w drugi skoki i ujeżdżenie, całość zakończy niedzielny cross. Termin zgłoszeń na zawody mija 10 kwietnia. Zawody Regionalne w skokach przez przeszkody zostaną rozegrane w sobotę i niedzielę, a Zawody Regionalne w ujeżdżeniu w niedzielę   . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2013 - Rynek po liftingu

Kilka dni temu rozpoczął się II etap rewitalizacji Starego Miasta w Świebodzicach. To duże zadanie, na które Gmina Świebodzice pozyskała dofinansowanie z funduszy europejskich w wysokości 70 % kosztów inwestycji.
Zadanie obejmie modernizację nawierzchni ulic i chodników w obrębie Rynku oraz ulic przyległych: Sienkiewicza, Prusa, Żeromskiego, Kopernika oraz odcinka Szkolnej. Wartość tego zadania to ponad 2 miliony złotych. Ale to nie koniec rewitalizacji Rynku.
Równolegle do prac rozpoczętych przez gminę, pojawiły się także rusztowania na wielu kamieniach   . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2013 - Czas na korty, czas na tenis . . .

Zapraszamy na korty tenisowe Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie mieszczące się na Osiedlu Piastów obok ulicy Górniczej.
Korty czynne są codziennie od godziny 10.00 az do zmroku.
Wstęp dla jednej osoby bez względu na wiek za jedną godzinę wynosi 10 złotych. Wejściówki można rezerwować telefonicznie - 795 933 721


19 kwietnia 2013 - Lutomia Dolna ma nowego sołtysa

Sołectwo Lutomia Dolna ma nowego sołtysa. Spośród 3. zgłoszonych kandydatów mieszkańcy sołectwa wybrali panią Izabelę Szmigiel.
Pani Izabela Szmigiel zastąpiła długoletniego sołtysa sołectwa Lutomi Dolna Stanisława Mroczka, którego pogrzeb odbył się 20 marca br. W swoim życiu Śp. Stanisław Mroczek kierował się maksymą, że bycie Sołtysem to nie obowiązek, to pasja. W 2011 rozpoczął 4 kadencję, a w tym roku przypadał 15 rok Jego pracy jako sołtysa Sołectwa Lutomia Dolna.
18 kwietnia spośród 3 kandydatów na nowego sołtysa (Izabela Szmigiel, Tomasz Stojko, Władysław Urbański) mieszkańcy w głosowaniu tajnym wybrali Izabelę Stojko   . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2013 - Ulica Kolejowa do przebudowy - zmiana organizacji ruchu

Budowa Centrum Przesiadkowego wchodzi w kolejną fazę - przebudowę sporego fragmentu ul. Kolejowej. W związku z tym od wtorku, 23 kwietnia będzie obowiązywała zmieniona, tymczasowa organizacja ruchu dla kierowców i pasażerów.
Zmiany dla kierowców: od wtorku, 23 kwietnia wyłączona z ruchu zostanie ulica Kolejowa na odcinku między ulicą Wałbrzyską, a ulicą Spacerową (fragment ulicy Spacerowej na wysokości baru "Turysta" zostanie zwężony do jednego pasa ruchu - jeden kierunek ruchu)   . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2013 - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" już po raz XVIII organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, którego celem jest zachęcanie młodych do poznawania Pisma Świętego i czerpania z niego życiowych wskazówek. Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
22 marca odbył się etap szkolny. Wzięło w nim udział 21 uczniów, spośród których dwie uczennice: Paulina Grzegorczyk z klasy II b oraz Kornelia Cymer z klasy I b reprezentowały szkołę w etapie diecezjalnym 16 kwietnia. Kornelia zajęła III miejsce i awansowała do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 3-4 czerwca w Niepokalanowie.


18 kwietnia 2013 - Przedsiębiorcy będą debatować z parlamentarzystami

Przedstawiciele biznesu, przedsiębiorcy i rzemieślnicy świdniccy spotkają się z parlamentarzystami z naszego regionu. Podczas spotkania będą chcieli poruszyć tematy związane z gospodarką oraz problemami, jakimi borykają się w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Spotkanie zaplanowano na poniedziałek, 22 kwietnia na godzinę 10.00, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47). Oprócz licznej reprezentacji Posłów i Senatorów RP w spotkaniu zapowiedzieli udział członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, przedstawiciele Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Cechu Rzemiosł Różnych, firmy działające w świdnickiej podstrefie WSSE "Invest-Park" oraz wiele innych firm i stowarzyszeń skupiających regionalny biznes.


18 kwietnia 2013 - Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Podczas XLIII sesji Rady Gminy Świdnica podsumowano współpracę z organizacjami pozarządowymi za 2012 rok. W ubiegłym roku dla NGO z budżetu gminy, w ramach dotacji przeznaczono kwotę 296,5 tysiąca złotych. Łączna wartość zrealizowanych projektów przez organizacje pozarządowe, działające na rzecz mieszkańców gminy.
Finansowe wsparcie organizacji pozarządowych odbywało się poprzez wspieranie realizacji zadań publicznych, po przeprowadzeniu otwartych konkursów ofert oraz na podstawie art. 19 a ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie tzw. małe granty   . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2013 - Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Zarząd oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy informuje, że 24 kwietnia organizuje Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, w których udział wezmą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy są imprezą cykliczną, która odbędzie się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy (miejsce ze względu na pogodę może zostać zmienione - Hala Sportowa w Parku Centralnym).
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00.


18 kwietnia 2013 - 2 maja bądźmy "Biało-Czerwoni" - z harcerzami na świdnickim Rynku

Czas na radosne przeżywanie i świętowanie wyjątkowych dla nas dni. Dołącz do inicjatywy świdnickich harcerzy i przyjdź na świdnicki Rynek 2 maja w Dniu Święta Flagi, w godzinach 10.00-12.00.
Ubierz się w barwy białe i czerwone, przynieś flagę, pochwal się swoim patriotyzmem. Tym razem na wesoło i bez zbędnej sztampy rozciągniemy wokół Rynku największą w naszym mieście biało-czerwoną flagę. Pokażmy jak ważne jest to wydarzenie i dajmy się zauważyć. W tym szczególnym dniu poczujmy co na nas łączy, a nie dzieli.


17 kwietnia 2013 - 73. Rocznica Zbrodni Katyńskiej - zaśpiewali pod Dębem Katyńskim

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy wiedzą doskonale, co znaczy Patriotyzm. Niemal każda rocznica wydarzeń dotyczących historii Polski jest uhonorowana pieśniami, które powinien znać każdy obywatel naszego kraju. Chór "Pryma Voce" został zaproszony na wyjątkową uroczystość. Przykre wspomnienia związane ze zbrodniami popełnionymi przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych zostały nieco załagodzone przez młodych ludzi.
Uczniowie to kolejne pokolenie, które uczestniczy w najprawdziwszej lekcji historii. Zawsze można polegać na chórzystach z III liceum   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2013 - Świebodziccy harcerze na pomoc Syrii

W odpowiedzi na apel organizacji humanitarnych oraz skautowych na całym świecie, harcerze ze świebodzickiego Szczepu Harcerskiego "Imago" im. Batalionu "Zośka" włączyli się w akcję zbierana najpotrzebniejszych przedmiotów codziennego użytku dla Syryjczyków przebywających w obozach dla uchodźców.
- Dzięki zaangażowaniu uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich naszego miasta, w ciągu 14 dni zbiórki, zebraliśmy m. in. torbę lekarstw i środków opatrunkowych, dwie torby środków czystości, bieliznę, ręczniki a także zestawy naczyń - wylicza phm. Michał Marcyniuk, Komendant Szczepu   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2013 - Pierwszaki u stomatologa

134 uczniów skorzysta z bezpłatnej porady stomatologicznej w ramach projektu "Moje zdrowe ząbki", który realizowany jest z budżetu gminy Świdnica w ramach ochrony i promocji zdrowia. Projekt zakłada przeprowadzenie w I klasach gminnych szkół podstawowych zajęć edukacyjnych i badań mających na celu profilaktykę próchnicy i wad zgryzu u dzieci.
Naszym celem jest przełamanie stereotypów związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym i rozbudzenie w dzieciach ciekawości małego odkrywcy między innymi poprzez przedstawienie w przyjazny sposób działania niektórych urządzeń   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2013 - Kłomnice zdobyte przez świdnickich kolarzy

W Kłomnicach koło Częstochowy rozegrana została pierwsza seria Pucharu Polski w kolarstwie szosowym juniorów i juniorów młodszych oraz elity kobiet. W terminie 13 - 14 kwietnia zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w ramach XIII Wielkanocnego Ogólnopolskiego Wyścigu o Puchar Wójta Gminy Kłomnice Adama Zająca.
Rywalizacja składała się z jazdy indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego. Uczniowie - zawodnicy świdnickiego LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego byli bezkonkurencyjni   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2013 - AIESEC PWR rekrutuje na wolontariat zagraniczny

Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Zdobyć cenne doświadczenie i podszkolić języki obce? Mieć przyjaciół na każdym kontynencie? Jesteś kreatywny, otwarty i pełen zapału do pracy? To jest projekt właśnie dla Ciebie! Global Citizen - wolontariat zagraniczny
Czym jest wolontariat Global Citizen?
Global Citizen to międzynarodowy program wymiany dla młodych osób zainteresowanych rozwojem osobistym, odkrywaniem i dzieleniem się swoją kulturą   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2013 - Zdolni i utalentowani

V Międzyszkolny Festiwal Talentów w Świebodzicach za nami. Swoje zdolności wokalne, taneczne, aktorskie i plastyczne zaprezentowało na deskach Miejskiego Domu Kultury blisko 90 uczestników. Gala finałowa i wręczenie statuetek odbyło się w środę, 17 kwietnia.
W trzydniowym przeglądzie wzięły udział dzieci ze wszystkich szkół podstawowych w mieście. Startowały w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-III i starsi). Występy i prace oceniały odrębne komisje, które po gorących naradach wybrały laureatów. Statuetki i dyplomy wręczyła na scenie dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych Magdalena Stąpor   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2013 - Dni Zdrowia w Szkole Podstawowej nr 315

Zdrowy człowiek ma wiele marzeń, chory tylko jedno, dlatego warto już od najmłodszych lat zdobywać wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Jeden z aspektów zdrowia, to zdrowie społeczne. Temu zagadnieniu poświęcony był jeden z "dni zdrowia".
W dniu tym przeprowadzono warsztaty na temat "Jak zachowuje się miły uczeń?". W kolejnym dniu odbył się II Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu oraz spotkanie z przedstawicielem świdnickiego "Sanepidu"   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2013 - Kto zostanie nowym prezesem ?

26 kwietnia w Miejskim Klubie Siatkówki "Świdnica" odbędzie się zgodnie z obowiązującym statutem - Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Klubu MKS "Świdnica". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00.
Podczas zgromadzenia złożone zostanie między innymi sprawozdanie z działalności Klubu za okres kadencji 2009-2013, przyjęcie strategii działania i rozwoju Klubu na następne lata. Wybrani zostaną członkowie Zarządu, Członkowie Komisji Rewizyjnej. Biorący udział w spotkaniu wybiorą również nowego Prezesa Klubu. Nowego prezesa ponieważ jak dowiedzieliśmy się obecny Prezes Klubu - Elżbieta Gaszyńska nie zamierza więcej kandydować.


16 kwietnia 2013 - Odkrywanie wolności z profesorem

Profesor Leszek Balcerowicz będzie gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. 26 kwietnia, w piątek, o godz. 10.30 obie instytucje zapraszają do siedziby SIPH w Rynku 1 na "Śniadanie z Mistrzem".
Na spotkaniu, któremu patronuje Fundacja Obywatelskiego Rozwoju, założona przez profesora, będzie można wysłuchać 45 minutowego wykładu, poświęconego wolności gospodarczej. Później będzie czas na dyskusję z uczestnikami spotkania. A ma ono otwarty charakter   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2013 - Finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Piosfera"

14 kwietnia w Świdnickim Ośrodku Kultury odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Piosfera". W Konkursie wzięło udział dwudziestu wykonawców, którzy zostali nominowani we wcześniejszych eliminacjach.
Po wspaniałych prezentacjach, przy dźwiękach zespołu muzycznego, mimo ogromnej konkurencji, wokaliści Studia Artystycznego Katharsis, spisali się fantastycznie. Nagrody otrzymały - Angelika Ślęzak, Nikola Makowska, a wyróżnienia - Małgorzata Cichowicz, Aleksandra Ziemba i Justyna Kawaler   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2013 - Sudecki Konwent na Śląsku

Blisko 70. samorządowców wzięło udział w Śląsko-Sudeckim Konwencie Samorządowym. W czwartek i piątek (11-12 kwietnia) w Pszczynie, Gierałtowicach i Gliwicach gościło ponad 20 samorządowców Przedgórza Sudeckiego.
Organizatorem Konwentu był Śląski Związek Gmin i Powiatów, który gościł przed rokiem na Dolnym Śląsku, a głównym tematem obrad był system oświatowy i gospodarki odpadami. W czasie dyskusji panelowej "Jak poradzić sobie z zagrożeniami związanymi z aktualnym systemem oświatowym" oraz "5 minut przed dwunastą - gospodarka odpadami" debatowano nad bieżącymi problemami w oświacie oraz pierwszymi doświadczeniami jednostek samorządu, podczas wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2013 - Bezpieczne Osiedle i Dzielnica

Bezpieczne Osiedle i Dzielnica - to cykl debat w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań, które odbywają się na terenie całego kraju. Pierwsze takie spotkanie w gminie Świdnica odbędzie się w Pszennie, 25 kwietnia o godzinie 17.00.
Jednym z głównych priorytetów pracy policji na lata 2013-2015 jest rozszerzenie współpracy ze społeczeństwem i dążenie do tworzenia efektywnych, lokalnych systemów bezpieczeństwa. Ponadto rządowy program zakłada działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa lokalnego, w szczególności mającego na celu ograniczenie najbardziej dokuczliwej dla obywateli przestępczości pospolitej   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2013 - 20 kwietnia zbiórka zużytych opon

Po udanych zbiórkach elektrośmieci świdniczanie będą mogli się pozbyć starych, zużytych i niepotrzebnych opon. Możliwość bezpłatnego i ekologicznego oddania opon ma związek z dokonywaną w okresie wiosennym ich wymianą.
Zbiórkę zaplanowano na sobotę, 20 kwietnia. Oddać można wszystkie rodzaje opon z samochodów osobowych, ciężarowych, pojazdów rolniczych, czy też rowerów. Zbiórka prowadzona będzie w godz. 9.00-17.00 w siedmiu punktach wyznaczonych na terenie Świdnicy   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2013 - Kto zostanie Mistrzem Klawiatury?

W najbliższy piątek, 19 kwietnia w świdnickim Klubie "Bolko" będziemy mieli okazję usłyszeć najbardziej popularne utwory muzyczne polskie i zagraniczne, muzyki klasycznej, rozrywkowej czy też poważnej w nowych aranżacjach keyboardowych. Finaliści konkursu otrzymują nominacje do konkursu ogólnopolskiego.
Będą to eliminacje wojewódzkie do I Ogólnopolskiego Konkursu Keyboardowego pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego. Konkurs skierowany jest do amatorów, uczących się gry na keyboardach w domach kultury lub w innej amatorskiej formie (np. ogniska muzyczne)   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2013 - Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Sudety-Top

Zapraszamy na wielkie wydarzenie taneczne do Świebodzic. Pary reprezentujące kluby i okręgi taneczne z całej Polski pokażą swoje umiejętności podczas turnieju Sudety-Top. To już w następny weekend, 21 kwietnia w hali OsiR przy ulicy Mieszka Starego 6.
Na parkiecie zatańczą zarówno dziecięcy tancerze (np. 8-9 lat), jak i mistrzowie kategorii A. - Pary rywalizować będą w stylu standardowym, zatem zaprezentują walca angielskiego, wiedeńskiego, tango, foxtrot czy quick step oraz latynoamerykańskim (samba, cha cha, rumba, paso doble, jive - wylicza Marek Szewczyk, organizator turnieju   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2013 - Walimska Wiosna 2013

Walimskie patelnie po raz kolejny będą miejscem rywalizacji kierowców amatorów. 21 kwietnia Stowarzyszenie Sowiogórskie Horyzonty oraz Grupa Walim Rajdowy zapraszają na konkursową jazdę samochodem. Kierowcy pojawią się na jednym z najciekawszych odcinków rajdowych. Na tym samym, na którym w miniony weekend rywalizowali uczestnicy 41. Rajdu Świdnickiego. Amatorzy sprawdzą swoje umiejętności na trasie Walim - Przełęcz Walimska. Konkurs organizowany jest przy wsparciu gminy Walim.
To już kolejna impreza w tym miejscu organizowana przez pasjonatów. W styczniu amatorzy rywalizowali w czasie Walimskiej Zimówki   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2013 - Razem wyremontują chodniki i wybudują zatokę

Gmina Strzegom będzie współrealizowała budowę chodników przy drodze 374 na odcinku od ulicy Legnickiej do ulicy Kasztelańskiej. To ważna wiadomość dla mieszkańców Strzegomia, ponieważ chodniki te już od dawna są w opłakanym stanie i wymagają gruntownego remontu.
Nawierzchnia chodników zostanie wyłożona kostką granitową. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni zgodnie zagłosowali za udzieleniem pomocy rzeczowej województwu dolnośląskiemu na realizację tej inwestycji   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2013 - Wystartują w eliminacjach wojewódzkich

Paulina Krzeczkowska i Andrzej Błażewicz z I Liceum Ogólnokształcącego wystartują w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
12 kwietnia w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyły się rejonowe eliminacje 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. I LO w Świdnicy reprezentowali: Paulina Krzeczkowska (2d) i Andrzej Błażewicz (1d). Oboje zostali nagrodzeni - Paulina w kategorii recytacji, Andrzej - "wywiedzione ze słowa" - i skierowani do udziału w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 11 maja 2013 roku w Bolesławcu.


15 kwietnia 2013 - Mieszkańcy odetchną z ulgą?

Ta informacja na pewno ucieszyła mieszkańców Goczałkowa i Rogoźnicy. Firma Berger Surowce postanowiła zrealizować swoje obietnice i wybudować drogę, dzięki której transport kruszyw z pobliskiej kopalni "Wieśnica" będzie omijał ich najbliższe domostwa.
Chodzi o budowę łącznika między kopalnią i bocznicą na terenie firmy Dolkom w Goczałkowie o długości około 500 metrów. Dotychczasowy transport odbywał się drogą powiatową prowadzącą przez te dwie wsie, co było punktem spornym między firmą Berger Surowce a samorządowcami z powiatu, gminy Strzegom i mieszkańcami   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2013 - Współzawodnictwo Międzyszkolne w nowej odsłonie

Bardzo ciekawe i nietypowe było spotkanie w Halowej Piłce Nożnej, które rozegrano dzisiaj w ramach Współzawodnictwa Międzyszkolnego. W szranki stanęły dziewczęta w grupie wiekowej 14- 16 lat reprezentujące świdnickie Gimnazja. Następna dyscyplina sportu, kojarzona do tej pory z typowo męskim światem rozgrywek powoli wchodzi "w krew" dziewczętom. Było na co popatrzeć, bo gra była naprawdę zacięta.
Oto wyniki punktacji: miejsce I - Gimnazjum nr 1, miejsce II - Gimnazjum nr 2, miejsce III - Gimnazjum nr 3. Najlepszymi zawodniczkami okazały się Dominika Sorota (Gimnazjum nr 1), Hanna Staroojciec (Gimnazjum nr 2) oraz Justyna Kutyło (Gimnazjum nr 3).


15 kwietnia 2013 - Forum samochodowe w "mechaniku"

11 kwietnia 2013 roku odbyło się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy "Forum zawodowe branży samochodowej" skierowane do szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu.
Forum jest jednym z działań "Programu rozwojowego szkoły" realizowanego w ramach projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II" koordynowanego przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego, wspierającego uczniów młodzieżowych szkół zawodowych   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2013 - Romecki testował bolid

Wielu świdniczan pamięta sąsiada, kolegę, kumpla czy po prostu znajomego - Tadeusza Romeckiego. Od wielu lat mieszka on we Francji wraz z rodziną. Syn pana Tadeusza jest obiecującym kierowcą i o nim właśnie słów kilka . . . Pisaliśmy o jego karierze już 26 czerwca 2012 - "Dwóch Polaków w F1? To możliwe!". Co teraz ?
W ostatnim tygodniu marca b.r. Stefan Romecki wziął udział w oficjalnym, przedsezonowym treningu serii ELMS (European LeMans Series). Na położonym w południowej Francji torze Paul Ricard zjawiły się zespoły, które będą rywalizować w sezonie 2013   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2013 - Zwycięstwo Kajetanowicza i Barana

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran w fantastycznym stylu zwyciężyli w pierwszej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, drugi sezon z rzędu pozostając niepokonanymi w rajdach na asfaltowej nawierzchni.
Świadkami takich emocji, jakich dostarczyli nam zawodnicy podczas tej rundy, nie byliśmy od miesięcy - Kajetan Kajetanowicz z Jarkiem Baranem pokazali pazur już od pierwszych kilometrów oesowych, walczyli zacięcie na każdym kilometrze i byli najszybsi na połowie odcinków specjalnych. Jednak dopiero wygranie ostatniej próby rozstrzygnęło o zwycięstwie - na korzyść wielokrotnych Mistrzów Polski z LOTOS Rally Team   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2013 - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych "Dolny Śląsk 2013"

W dniach 10-17 kwietnia na Dolnym Śląsku, w regionie o bogatych tradycjach organizacji imprez szachowych, brydżowych i warcabowych oraz miejscu, z którego wywodzą się zawodnicy osiągający najwyższe sukcesy sportowe w sportach umysłowych, odbywa się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych "Dolny Śląsk 2013". W Wałbrzychu na Zamku Książ rozgrywane są szachy, w Szczawnie Zdroju, w Teatrze Zdrojowym - rywalizują brydżyści, warcaby rozgrywają w wałbrzyskiej Sali Rady Miasta. W zawodach uczestniczy 354 zawodników. W pięknej ceremonii otwarcia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych w Książu uczestniczyła między innymi Radna Sejmiku Dolnośląskiego ze Świdnicy - Elżbieta Gaszyńska.


14 kwietnia 2013 - Platinum Subaru Rally Team na drugim miejscu

Platinum Subaru Rally Team odniósł duży sukces w 41. Rajdzie Świdnickim Krause, inauguracyjnej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2013. Reprezentanci zespołu stworzonego dzięki współpracy firm Orlen Oil i Subaru Import Polska - Wojtek Chuchała i Kamil Heller - byli najszybsi na sześciu odcinkach specjalnych i do ostatniego kilometra walczyli o zwycięstwo.
Do najwyższego stopnia podium zabrakło zaledwie 1,5 sekundy, ale duetowi PSRT udało się obronić pierwsze miejsce w klasyfikacji niedzielnego etapu. Druga załoga teamu, Michał i Grzegorz Bębenkowie, wraz z kolejnymi kilometrami coraz lepiej poznawali nową rajdówkę, notując czasy w czołowej dziesiątce i zdobywając cenne punkty dla zespołu   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2013 - Czarna seria "szarych wilków"

Szaro, smutno i nijako. To już szósta porażka z rzędu piłkarzy ręcznych ze Świdnicy. Całę szczęście, że rozgrywki dobiegają końca i dorobek punktowy pozwoli zespołowi na utrzymanie się w grupie "B" I ligi.
Po pogromie w Opolu tym razem świdniczanie pokonani zostali w Piekarach Śląskich. Teoretycznie słabsza Olimpia Piekary Śląskie wygrała z ŚKPR Świdnica 34 : 28.
W tabeli prowadzi Gwardia Opole przed Nielbą Wągrowiec i Śląskiem Wrocław. ŚKPR Świdnica zajmuje w rozgrywkach 9. miejsce. 20 kwietnia ŚKPR Świdnica zagra u siebie z ostatnim zespołem grupy AZS AWF Biała Podlaska.


14 kwietnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

Trzecioligowcy ze Świdnicy ulegli w Zielonej Górze z Lechią 4:2. Polonia-Sparta Świdnica zajmuje w tabeli przedostatnie, 15. miejsce i jest na najlepszej drodze do spadku do ligi niższej.
Kończą się świdnickie sny o potędze w piłce nożnej co jasno pokazują osiągane wyniki. W grupie prowadzi Lechia Zielona Góra majac 49 punktów wyprzedza Ślęzę Wrocław 45. punktów i Lechię Dzierżoniów 34. punkty. 20 kwietnia o godzinie 16.00 Polonia-Sparta Świdnica gościć będzie Bielawiankę Bielawa zajmującą 9. miejsce.


14 kwietnia 2013 - AKS Strzegom w czołówce

W rozegranym dzisiaj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom uległ z Miedzą II w Legnicy. Miedź II Legnica - AKS Strzegom 4:3
Pozostałe wyniki kolejki: Nysa Kłodzko - Piast Nowa Ruda 2:0, Nysa Zgorzelec - Karkonosze Jelenia Góra 2:1, Piast Zawidów - GKS Kobierzyce 0:1, Łużyce Lubań - Pogoń Oleśnica 1:1, Orkan Szczedrzykowice - Granica Bogatynia 1:0, Olimpia Kowary - Orla Wąsosz 0:0, Sokół Wielka Lipa - Piast Żmigród 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi GKS Kobierzyce mając na koncie 35. punktów przed Piast Żmigród 32. punkty. Strzegomianie z 31. punktami zajmują trzecie miejsce.
W następnej kolejce, 20 kwietnia AKS Strzegom zmierzy się w Kowarach z Olimpią. Mecz zaplanowano na godzinę 17.00


14 kwietnia 2013 - Klasa okręgowa

W 19. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Stal Świdnica - Zjednoczeni Żarów 4:0, Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 4:1, MKS Szczawno Zdrój - Grom Witków 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Karolina Jaworzyna Śląska 1:2, Bielawianka II Bielawa - LKS Bystrzyca Górna walkower 0:3, Trojan Lądek Zdrój - Pogoń Pieszyce 3:3, Unia Złoty Stok - Iskra Jaszkowa Dolna 2:1.
W tabeli rozgrywek prowadzi MKS Szczawno Zdrój mający na koncie - 38. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Stal Świdnica 34. punkty, 3. Zjednoczeni Żarów także 34. punkty, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 30. punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 16. punktów, 11. Victoria Świebodzice 12. punktów, 12. Grom Witków 12. punktów.


14 kwietnia 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach 19. kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Włókniarz Głuszyca - Rawa Boleścin 3:4, Granit Roztoka - Biały Orzeł Mieroszów 1:4, Victoria II Świebodzice - Zdrój Jedlina Zdrój 6:1, Gwarek Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno mecz odwołany z powodu złego stanu boiska, Zieloni Mrowiny - Zagłębie Wałbrzych 1:2, Skalnik Czarny Bór - Czarni Wałbrzych 5:1, Sudety Dziećmorowice - Nysa Kłaczyna 4:3, Wenus Nowice - Górnik Boguszów-Gorce 3:1.


14 kwietnia 2013 - Chuchała i Heller ponownie na prowadzeniu

Po pierwszej niedzielnej pętli Wojtek Chuchała i Kamil Heller - Platinum Subaru Rally Team - ponownie prowadzą w klasyfikacji generalnej Rajdu Świdnickiego Krause, są również liderami w wynikach drugiego dnia zawodów. Michał i Grzegorz Bębenkowie notują czasy w pierwszej dziesiątce.
Zawodnicy startujący w 41. Rajdzie Świdnickim Krause, pierwszej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski mają dziś do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 76 km. Dobrą passę kontynuuje załoga Wojtek Chuchała i Kamil Heller, która wywalczyła dziś drugie miejsce na wszystkich trzech odcinkach specjalnych i ponownie objęła prowadzenie w rajdzie   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2013 - Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Zarząd oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy informuje, że 24 kwietnia organizuje Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, w których udział wezmą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy są imprezą cykliczną, która odbędzie się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy (miejsce ze względu na pogodę może zostać zmienione - Hala Sportowa w Parku Centralnym).
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00.


14 kwietnia 2013 - 2 maja bądźmy "Biało-Czerwoni" - z harcerzami na świdnickim Rynku

Czas na radosne przeżywanie i świętowanie wyjątkowych dla nas dni. Dołącz do inicjatywy świdnickich harcerzy i przyjdź na świdnicki Rynek 2 maja w Dniu Święta Flagi, w godzinach 10.00-12.00.
Ubierz się w barwy białe i czerwone, przynieś flagę, pochwal się swoim patriotyzmem. Tym razem na wesoło i bez zbędnej sztampy rozciągniemy wokół Rynku największą w naszym mieście biało-czerwoną flagę. Pokażmy jak ważne jest to wydarzenie i dajmy się zauważyć. W tym szczególnym dniu poczujmy co na nas łączy, a nie dzieli.


13 kwietnia 2013 - Kajetanowicz i Baran z LOTOS Rally Team wygrywają 1 dzień Rajdu Świdnickiego

Po świetnej jeździe dzisiejszego dnia załoga LOTOS Rally Team - zdobywa komplet punktów za I etap Rajdu Świdnickiego. Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran całą sobotę utrzymywali niesamowicie wysokie tempo i po 8 rozegranych odcinkach specjalnych są liderami klasyfikacji generalnej inauguracyjnej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Licznie zgromadzeni na trasie rajdu kibice intensywnie dopingowali rajdowców nawet mimo dość zmiennej aury, wielu z nich można było również zobaczyć w strefie serwisowej, przybijających piątkę z mistrzem Polski i pozujących do wspólnych zdjęć   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2013 - Platinum Subaru Rally Team wiceliderem 41. Rajdu Świdnickiego Krause

Reprezentanci Platinum Subaru Rally Team podróżowali ze zmiennym szczęściem podczas sobotniego etapu 41. Rajdu Świdnickiego Krause. Wojtek Chuchała i Kamil Heller zaliczyli trzy oesowe zwycięstwa, a na pozostałych próbach notowali czasy w ścisłej czołówce. Na koniec dnia zawodnicy PSRT uplasowali się na drugiej pozycji, ze stratą zaledwie 7,3 sekundy do lidera. Michał i Grzegorz Bębenkowie po udanej pierwszej pętli zaliczyli kilka przygód, które kosztowały ich wiele cennych sekund.
Druga sobotnia pętla przywitała zawodników jeszcze trudniejszymi warunkami, które wymagały od nich maksymalnej uwagi   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2013 - Kajetanowicz i Baran z Lotos Rally Team liderami Rajdu Świdnickiego

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran z Lotos Rally Team ze znaczną przewagą wygrali najdłuższą w rajdzie próbę Świerki-Kamionki i po 5 odcinkach specjalnych prowadzą w klasyfikacji generalnej Rajdu Świdnickiego. Niestabilna pogoda - słońce, deszcz i silne zachmurzenie występujące na przemian powodowały, że kluczowy dla zespołów okazał się właściwy dobór opon na całą pętlę.
Kajetan Kajetanowicz: - Takiego rajdu chyba nie było - niezwykle trudne i zmienne warunki, dużo tzw. syfu na drodze i zalegającego na poboczach śniegu. Jadąc jako pierwsza załoga, odgarniamy piach z drogi, można powiedzieć, że wręcz odkurzamy ją   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2013 - Przedstawiciele Sudeckiego Związku Pracodawców w składzie grupy roboczej

Sudecki Związek Pracodawców będzie uczestniczył w pracach merytorycznych nad nowym programem operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie powołania Grupy roboczej wspierającej prace nad przygotowaniem regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020 dla Województwa Dolnośląskiego. W skład Grupy roboczej weszli m.in. przedstawiciele Partnerów Społeczno-Gospodarczych, w tym Sudeckiego Związku Pracodawców   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2013 - 41. Rajd Świdnicki-KRAUSE

Maciej Rzeźnik: Za nami dwukrotny przejazd odcinka specjalnego po Świdnicy. To krótka, ale bardzo ciekawa próba. Staraliśmy się przejechać ją czysto, ale i widowiskowo - dla kibiców. Efekt jest bardzo udany, bo osiągnęliśmy przyzwoity czas, ale to dopiero początek rywalizacji.
Musimy pamiętać o tym, że tak naprawdę rywalizacja rozpoczyna się w sobotę i to na odcinkach specjalnych w górach rozstrzygnie się wszystko. Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani do startu, a przede wszystkim mamy ogromną chęć do jazdy i do walki   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2013 - "Wszyscy jesteśmy równi wobec sztuki"

9 kwietnia odbyła się 35. edycja "Konfrontacji Artystycznych Zespołów Szkół Specjalnych", z terenu województwa dolnośląskiego. Na deskach SCK zaprezentował się: Strzegom, Świebodzice DPS, Nowe Siodło, Piława Górna, Świebodzice, Świdnica, Jaskulin oraz Bielawa.
9 kwietnia był dniem szczególnym dla szkół specjalnych z województwa dolnośląskiego. Bowiem wszyscy zdolni, młodzi artyści mieli okazję zaprezentować swój talent przed zaproszonymi gośćmi wśród których znalazł się m.in. burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Maria Michalec, dyrektor LO w Strzegomiu Tomasz Marczak, dyrektor SCK Bożena Bojanowska-Czuk, dyrektorzy i przedstawiciele placówek szkolno-wychowawczych   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2013 - Trzeci w Polsce

12. kwietnia odbył się w Bydgoszczy superfinał krajowy XIII edycji konkursu językowego "Pokaż nam język", organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową. Temat tegorocznych zmagań brzmiał: " Społeczeństwo globalne - komunikacja bez granic". O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt, że w tegorocznej edycji uczestniczyło 16 i pół tysiąca uczniów z 632 szkół na terenie całej Polski.
Do superfinału zakwalifikowali się regionalni zwycięzcy z każdej z trzech kategorii językowych: języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2013 - IV Powiatowy Konkurs Matematyczny

Powiatowy konkurs matematyczny stał się już tradycją II Liceum Ogólnokształcącego. Co roku uczniowie szkół gimnazjalnych powiatu świdnickiego spotykają się, by zmierzyć się ze specjalnie dla nich przygotowanymi zadaniami, rozwinąć swoje umiejętności matematyczne, a także poznać atmosferę panującą w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.
Ponad 50 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych powiatu świdnickiego wzięło udział w IV Powiatowym Konkursie Matematycznym, który odbył się 11 kwietnia. Uczniowie zmagali się przez trzy godziny z dziesięcioma zadaniami o różnym stopniu trudności   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2013 - 20 kwietnia zbiórka zużytych opon

Po udanych zbiórkach elektrośmieci świdniczanie będą mogli się pozbyć starych, zużytych i niepotrzebnych opon. Możliwość bezpłatnego i ekologicznego oddania opon ma związek z dokonywaną w okresie wiosennym ich wymianą.
Zbiórkę zaplanowano na sobotę, 20 kwietnia. Oddać można wszystkie rodzaje opon z samochodów osobowych, ciężarowych, pojazdów rolniczych, czy też rowerów. Zbiórka prowadzona będzie w godz. 9.00-17.00 w siedmiu punktach wyznaczonych na terenie Świdnicy   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2013 - Pracodawcy apelują o informację w sprawie stawek VAT

Nadal nie wiadomo, czy w 2014 roku powrócimy do podstawowej stawki VAT w wysokości 22 proc. PKPP Lewiatan apeluje do Ministerstwa Finansów, aby szybko poinformowało podatników o swoich zamierzeniach. Na przygotowanie się do zmiany stawek wiele przedsiębiorstw potrzebuje bowiem nawet kilku miesięcy.
Pracodawcy w liście do wiceministra finansów, Macieja Grabowskiego piszą, że przedsiębiorcy nadal nie znają wysokości stawek VAT jakie będą obowiązywały w 2014 roku. Zgodnie z ustawą o VAT obecne stawki obowiązują do 31 grudnia 2013 roku. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne prace legislacyjne od 1 stycznia 2014 roku powrócimy do niższych stawek 5, 7 i 22 procent   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2013 - Wygraj plac zabaw dla Świdnicy

8 kwietnia ruszyła czwarta edycja, organizowanego przez Fundację Muszkieterów, ogólnopolskiego plebiscytu "Zagłosuj na Swoje Miasto". Mieszkańcy 171 miejscowości, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché, wybiorą dwie lokalizacje dla kolejnych placów zabaw Muszkieterów.
Weź udział w konkursie i zawalcz o nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla Świdnicy! Głosowanie potrwa do 27 maja. W ramach plebiscytu "Zagłosuj na swoje miasto", mieszkańcy Świdnicy mogą wysyłać SMS o tresci PLAC.141 pod numer 7155. Koszt SMS to 1 złoty plus VAT   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2013 - Strzegom ma swoich pancernych

"Deszcze niespokojne potargały sad, a my na tej wojnie ładnych parę lat". Tak brzmiał wers piosenki z "Czterech Pancernych i pies", filmu, który zna niemalże każdy Polak. Strzegom ma także swoich pancernych, którzy z pasji do historii i militariów utworzyli zgrupowanie.
Grupa Pancerni ze Strzegomia powstała 5 lat temu z inicjatywy dwóch pasjonatów historii i militariów. Pancerni zajmują się odtwarzaniem teatru żywej historii, czyli drobnego ułamka okresu II Wojny Światowej, w której przyszło żyć ich dziadkom i rodzicom. - Pogłębiamy wiedzę z życia żołnierzy września 39 i wojska polskiego - mówi Bolesław Cyga, szef grupy Rekonstrukcji Historycznej   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2013 - Pięć lat działalności Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu Świdnickiego, 27 marca 2013, radni wysłuchali sprawozdania z pięciu lat działalności Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. 5 Letnią działalność tej podległej powiatowi jednostki przedstawili radnym Sabina Cebula Etatowy Członek Zarząd Powiatu oraz Marek Olesiński Dyrektor SDPŚ.
Siedziba Zarządu Dróg Powiatowych (poprzedniczki SDPŚ) mieściła się kiedyś przy ulicy Częstochowskiej. W latach późniejszych siedziba służby mieściła się w Żarowie i w Jaworzynie Śląskiej. Po licznych negocjacjach z PKP, w 2012 roku udało się przenieść wszystkie oddziały do jednej lokalizacji, w Jaworzynie Śląskiej, w której SDPŚ mieści się do dzisiaj   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2013 - Niebawem rusza kanalizacja Jagodnika i Boleścina

Trwa procedura przetargowa, która pozwoli wyłonić wykonawcę inwestycji pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej w Jagodniku i Boleścinie wraz rurociągiem przesyłowym Jagodnik-Pszenno.
Zadanie podzielone będzie na II etapy. Zakończenie pierwszego planowane jest na listopad 2013 roku, a drugiego na październik 2014 roku.
Zgodnie z dokumentacją projektową odcinek 12,8 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej obejmie około 700 osób, w tym 130 gospodarstw   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2013 - Zwycięzcy konkursu pojadą do Biberach

11 kwietnia odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy po raz 22 Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego, w którym wzięło udział blisko 50 uczniów ze świdnickich szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy duże zainteresowanie konkursem oraz kursem języka niemeckiego w Biberach, w którym doskonalić znajomość języka będzie 12 tegorocznych laureatów.
Oto zwycięzcy: 1. Adriana Niedźwiecka II LO, 2. Małgorzata Schanne III LO, 3. Michał Podwórny I LO, 4. Kornelia Kiepura I LO, 5. Claudia Krzyżak III LO, 6. Aleksandra Dysyńska I LO, 7. Anna Jasinowicz II LO, 8. Martyna Działkowicz II LO, 9. Mirosława Szkarłat II LO, 10. Martyna Smarzyńska III LO, 11. Natalia Zajdel II LO, 12. Ilona Czachara II LO.


12 kwietnia 2013 - Na Gali Laureatów "Ligi Naukowej"

10 kwietnia w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu odbyła się uroczysta Gala Laureatów wojewódzkiego konkursu "Liga Naukowa". Wśród 90 uczniów nagrodzonych znalazły się dwie uczennice Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu. Nagrody wręczali im przedstawiciele Kuratorium Oświaty i organizatorzy konkursu.
Dziewczyny zdobyły tytuł finalisty w części humanistycznej. Weronika Pasek z klasy III b i Julia Szymczyk uczennica klasy II c. Uczennice otrzymały upominki rzeczowe oraz dyplomy finalisty. Ponadto Julia została zaproszona na trzydniowy obóz naukowy organizowany w maju przez XIV LO dla najlepszych uczestników konkursu.


12 kwietnia 2013 - Przez śmiech do lepszego małżeństwa - Mark Gungor

Najlepsze seminarium małżeńskie od czasów epoki lodowcowej zorganizowane przez NextGeneration.
Jest wiele osób, które potrafią rozśmieszyć nas do łez. Jest też wiele osób, które potrafią wnieść wiele dobrego w nasze życie. Mark Gungor, wykładowca i duszpasterz, doskonale łączy te dwie umiejętności.
Gungor przedstawia podstawy dynamiki relacji damsko-męskich, ukazując z niezwykłą jasnością przyczyny najczęstszych problemów i proponując praktyczne sposoby ich rozwiązania   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - Zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski

Drużyna szachistów z II Liceum Ogólnokształcącego zajęli wysokie 4 miejsce w dolnośląskim finale wojewódzkim szachowej licealiady. Skład zespołu: Natalia Mielnik, Damian Daniel, Przemysław Borowski i Bartosz Stelmasik.
Zwycięzcą zawodów zostało LO z Bogatyni. Drugie i trzecie miejsce zajęły szkoły z Wrocławia. Bartek miał okazje zmierzyć się z reprezentantem naszego kraju Oskarem Wieczorkiem. Najlepiej z naszej czwórki spisał się Damian wygrywając wszystkie swoje pojedynki na trzeciej szachownicy. Dostał on indywidualną nagrodę dla najlepszego zawodnika na trzecim stole   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - Prezentacje Teatralne w I LO w Świdnicy

10 kwietnia 2013 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyły się VII Międzyszkolne Prezentacje Teatralne.
Uczestniczyły w nich zespoły z I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Nagrody indywidualne otrzymali:
Mariusz Pielech (II LO) za scenariusz "Wszyscy jesteście tacy sami" oraz Anna Lasak (II LO) za kreację aktorską w roli Sumienia w przedstawieniu "O tym, co szklanka widziała". Grupa Pro Forma (ZSE) została nagrodzona za wizję sceniczną i filozoficzne konteksty   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - "Mechanik" i rajd

Wczoraj, 10 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbyło sie spotkanie uczniów "Mechanika" z wieloletnim organizatorem rajdu samochodowego Krause - Romanem Grygiańcem oraz dwoma kierowcami rajdowymi biorącymi udział w tegorocznym rajdzie.
Wizyta gości rozpoczęła się o godzinie 11.00 i trwała ponad godzinę. W spotkaniu brali udział uczniowie z czterech klas o profilu samochodowym a były to - II b i c oraz III b i c. Spotkanie było niezwykle interesujace, uczniowie zainteresowani byli organizacją takich zawodów, mieli też wiele pytań do kierowców.


11 kwietnia 2013 - Złożyli hołd ofiarom katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia, w trzecią już rocznicę katastrofy Smoleńskiej, pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie przedstawiciele władz samorządowych, organizacji, stowarzyszeń i szkół złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pamięci 96 ofiar katastrofy.
- To szczególna rocznica. Podczas dzisiejszej uroczystości uczciliśmy pamięć o ofiarach katastrofy w Smoleńsku, stratę szczególną, w katastrofie zginęło 96 przedstawicieli różnych środowisk, którzy jechali, by pochylić się nad bohaterami narodowymi   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - XI Gminny Konkurs Literacki pt. "Dzieci baśnie piszą"

To już 11. spotkanie z baśniami w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie, gdzie 10 kwietnia odbył się XI Gminny Konkurs Literacki pt. "Dzieci baśnie piszą". Tematem przewodnim tegorocznej edycji były zjawiska przyrody.
Która historia tym razem okazała się najlepsza? Jury miało niezwykle trudny wybór, bowiem zadaniem uczniów było znalezienie pomysłu: Jak narodził się deszcz?, skąd wziął się blask słoneczny?, w jaki Szkoła Podstawowaosób powstała czterolistna koniczyna?   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - Wiedzą, że warto pomagać

Oddają krew, bo wiedzą, że w ten sposób mogą pomóc. Chętnie biorą udział również w akcjach, które organizuje żarowski Klub Honorowych Dawców Krwi. Żarowianie chcą dzielić się tym, co najcenniejsze dla chorych i potrzebujących. Do czwartkowej, 10 kwietnia zbiórki zgłosiło się pięćdziesiąt trzech mieszkańców gminy.
W ten sposób udało się uzbierać prawie trzydzieści litrów tego życiodajnego płynu.
- Zachęcam innych mieszkańców naszej gminy, zwłaszcza tych młodych do wspierania takich akcji   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - Strefa w Strzegomiu - dlaczego tak późno i co dalej?

Podstrefa ekonomiczna Strzegom powstała na mocy decyzji Rady Ministrów w 2006 roku. Powinna służyć znalezieniu inwestorów. Niestety, na początku jej funkcjonowania, nie było na nią pomysłu.
Mimo, że w poprzedniej kadencji w latach 2007 - 2009, na jej uzbrojenie wydano z budżetu gminy kwotę 2 milionów 382 tysięcy złotych, około 10 hektarowy teren stał pusty. Dopiero w roku 2012 obecnym rządzącym udało się sprowadzić przedsiębiorcę, który dał pracę ponad 50 osobom, głównie kobietom. Za ponad 2 miliony 382 tysięcy złotych, które wydano w latach 2007 - 2009, wykonano przyłącze energetyczne, sieć gazową, kanalizacyjną, deszczową, wodociągową oraz projekt drogi dojazdowej do podstrefy   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - Zabili psa sąsiada

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali poinformowani przez mieszkańca Gminy Strzegom o odnalezieniu martwego psa. Jak ustalili policjanci w Wielki Piątek 29 marca 2013 19 - letni mężczyzna wyprowadził psa z posesji swojego krewnego. Za wyprowadzenie zwierzęcia miał dostać od 50 - latka - (zleceniodawcy) sto złotych. Doprowadzili psa do pobliskiego lasu i przywiązali do drzewa. Przywiązane do drzewa zwierzę było kilkakrotnie uderzane drewnianym kołkiem w głowę i tułów. Skatowanego i martwego psa pozostawili w polu.
Mężczyzna, który odnalazł psa zakopał go i 3 kwietnia poinformował o zdarzeniu policjantów ze Strzegomia   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - Pomóż usłyszeć Mai z Żarowa

Maja - 3,5 letnia uśmiechnięta mieszkanka Żarowa. Tuż po narodzinach, podczas przesiewowych badań słuchu, stwierdzono u Niej głęboki obustronny niedosłuch zmysłowo-odbiorczy. Maja podlega ciągłej rehabilitacji motodą audytową-werbalną. Po ukończeniu 8-go miesiąca życia Maja zaczęła korzystać z aparatów słuchowych.
Niestety nie przyniosły one żadnych rezultatów. W kwietniu 2010 roku Mai został wszczepiony do prawego ucha implant ślimakowy, niestety ponownie nie przyniosło to widocznych efektów. Ponadto, u dziewczynki stwierdzono zaburzenia dysfunkcji integracji sensorycznej, co wiąże się z dodatkowym leczeniem i większymi kosztami   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2013 - 2 maja bądźmy "Biało-Czerwoni" - z harcerzami na świdnickim Rynku

Czas na radosne przeżywanie i świętowanie wyjątkowych dla nas dni. Dołącz do inicjatywy świdnickich harcerzy i przyjdź na świdnicki Rynek 2 maja w Dniu Święta Flagi, w godzinach 10.00-12.00.
Ubierz się w barwy białe i czerwone, przynieś flagę, pochwal się swoim patriotyzmem. Tym razem na wesoło i bez zbędnej sztampy rozciągniemy wokół Rynku największą w naszym mieście biało-czerwoną flagę. Pokażmy jak ważne jest to wydarzenie i dajmy się zauważyć. W tym szczególnym dniu poczujmy co na nas łączy, a nie dzieli.


10 kwietnia 2013 - Polski Fiat 125p - rekord świata

11 kwietnia, odbędzie się w Wałbrzychu spotkanie z kierowcami rajdowymi pamiętnej próby pobicia Polskim Fiatem 125p rekordu świata w roku 1973. W spotkaniu z okazji jubileuszu 40-lecia zorganizowanym przez Jerzego Mazura wałbrzyszanina uczestnika Rajdu Paryż-Dakar w 1988 roku wezmą kierowcy rajdowi uczestnicy tamtej pomyślnej próby - Robert Mucha i Franciszek Aromiński.
Spotkanie rozpoczynające się o godzinie 18.00 odbędzie się w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu przy ulicy Noworudzkiej 4.


10 kwietnia 2013 - Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Zarząd oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy informuje, że 24 kwietnia organizuje Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, w których udział wezmą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy są imprezą cykliczną, która odbędzie się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy (miejsce ze względu na pogodę może zostać zmienione - Hala Sportowa w Parku Centralnym).
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00.


10 kwietnia 2013 - Rocznica katastrofy smoleńskiej - Świebodzice pamiętają

W środę, 10 kwietnia, w trzecią rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, delegacja władz Świebodzic złożyła wieniec i zapaliła znicz pod tablicą, upamiętniającą to tragiczne wydarzenie. Tuż przed godziną 9.00 w Parku Miejskim kwiaty złożyli: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans, Wiceprzewodniczący Rady Zdzisław Pantal oraz radni Teresa Małecka, Jan Klepiec i Krystian Wołoszyn.
Tablica upamiętnia także ofiary mordu katyńskiego, obok niej rośnie dąb pamięci, zasadzony w tym miejscu w 2010 roku.


10 kwietnia 2013 - "Bieg Pamięci" Rogoźnica - Gross-Rosen 2013

W sobotę, 11 maja w Rogoźnicy odbędzie się 27. Ogólnopolski Bieg Przełajowy "Bieg Pamięci" Rogoźnica - Gross-Rosen 2013. Celem biegów, które odbędą się w parku w Rogoźnicy, jest popularyzacja biegów przełajowych w środowiskach wiejskich, tworzenie warunków do czynnego uczestniczenia w różnych formach sportowych, wyłonienie najlepszych zawodniczek i zawodników, a także upowszechnienie wiedzy o byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, i uczczenie pamięci ofiar obozu.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez Ludowe Zespoły Sportowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby sportowe, szkoły i inne stowarzyszenia sportowe   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2013 - Zmiana składu prezydium

Na półmetku kadencji Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica nastąpiła zmiana składu prezydium. Z funkcji przewodniczącej odwołana została Marta Adamczyk. Nowym przewodniczącym został Igor Rataj. Za odwołaniem dotychczasowej przewodniczącej głosowało 9 radnych, 2 wstrzymało się od głosu a 3 było przeciw.
Nowego przewodniczącego młodzi radni wybierali spośród 2 zgłoszonych kandydatur: Igora Rataja i Aleksandry Karwali. Ostatecznie w głosowaniu tajnym Igor otrzymał 9 głosów, natomiast Aleksandra 5. Jaki plany i pomysły na kierowanie pracami Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica ma nowy jej przewodniczący?   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2013 - Uwaga, zmiana organizacji ruchu w centrum miasta

Mieszkańcy centrum Świebodzic i ulic przyległych - prosimy o zapoznanie się z nową organizacją ruchu, związaną z rozpoczęciem II etapu rewitalizacji Starego Miasta. Znaczne fragmenty ulic Żeromskiego, Prusa, Sienkiewicza, Kopernika oraz Rynku będą całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, w Rynku będziemy się także częściowo poruszać "pod prąd".
Te utrudnienia potrwają do sierpnia, gdyż tyle będą trwały prace związane z modernizacją nawierzchni oraz chodników. Prosimy świebodziczan o wyrozumiałość i zastosowanie się do nowych zasad. Schemat nowej organizacja ruchu jest właśnie w fazie kolportażu bezpośredniego do mieszkańców miasta.


10 kwietnia 2013 - Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży

9 kwietnia uczniowie ze strzegomskich szkół wzięli udział w Konkursie Bezpieczeństwa dla Dzieci i Młodzieży "Uczę się bezpiecznie żyć" o tytuł Mistrza Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa. Zawody odbyły się w hali lekkoatletycznej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu.
Konkurs jest objęty Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, a organizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2013 - Festiwal Origami w Żarowie

Zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe do udziału w konkursie origami. Prace w kategoriach origami klasyczne oraz modułowe można składać do 12 kwietnia. Zakończenie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 21 kwietnia w Izbie Historycznej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Armii Krajowej 40.
Szczegółowe informacje dostępne na internetowej stronie GCKiS >>> zobacz


9 kwietnia 2013 - Dolny Śląsk - Naziemna Telewizja Cyfrowa

Już wkrótce w całym kraju dostępna będzie Naziemna Telewizja Cyfrowa. Proces zastępowania dotychczasowego nadawania analogowego nowoczesnym nadawaniem cyfrowym wynika zarówno z przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych, jak i konieczności dostosowania standardów telewizyjnych do dzisiejszych możliwości technologicznych.
Wprowadzenie Naziemnej Telewizji Cyfrowej oznacza wiele korzyści dla odbiorcy: większą liczbę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku, dostęp do dodatkowych treści i usług np. dedykowanych osobom niepełnosprawnym, eliminację zakłóceń   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2013 - Naziemna telewizja cyfrowa czy kablówka?

22 kwietnia w Świdnicy wyłączony zostanie sygnał analogowej telewizji naziemnej. Czy to oznacza, że analog zniknie zupełnie? Czy coś zmieni się dla odbiorców płatnej telewizji m.in. kablówek? Odpowiedź brzmi NIE.
Start naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) to koniec nadawania telewizji naziemnej w systemie analogowym. W Świdnicy stanie się to 22 kwietnia 2013 roku. Czy więc po tym terminie także posiadacze telewizji kablowej utracą możliwość odbierania kanałów analogowych? Multimedia Polska, ogólnopolski operator kablowy, którego usługi dostępne są w Świdnicy, informuje swoich klientów, że nie muszą obawiać się wyłączenia sygnału analogowego   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2013 - Otwarte spotkanie z czołowymi załogami rajdowymi

W najbliższą środę, 10 kwietnia o godzinie 20.00 w Galerii Świdnickiej odbędzie się otwarte spotkanie z trzema czołowymi załogami rajdowymi.
Wszyscy chętni będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z ubiegłorocznym triumfatorem Rajdu Świdnickiego-Krause, jednocześnie obrońcą tytułu Mistrza Polski - Kajetanem Kajetanowiczem i jego pilotem Jarkiem Baranem.
Ta załoga wystartuje w Rajdzie za kierownicą Subaru Imprezy. Gościć będziemy również powracającego do rywalizacji w Mistrzostwach Polski Macieja Oleksowicza z nowym partnerem rajdowym Michałem Kuśnierzem (Ford Fiesta S2000)   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2013 - Gmina pomaga bezrobotnym

Każdego roku, w gminie Świdnica zatrudnienie znajduje kilkadziesiąt osób w ramach programu prac interwencyjnych, prac społecznie użytecznych i robót publicznych.
Również i w tym roku zatrudnienie znalazło kolejnych 37 osób. W ramach robót publicznych zatrudnionych zostanie 25 osób do prac sezonowych przy remontach dróg publicznych, budowie i remontach chodników, konserwacji urządzeń melioracyjnych. Pracownicy wyruszyli już w teren, a koszty dofinansowania na jednego pracownika wyniosą 1100 złotych brutto. Pozostała kwota 500 złotych pochodzić będzie z budżetu gminy   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2013 - Włosi w II Liceum Ogólnokształcącym

W II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy gości w dniach 8-15 kwietnia 17 osobową grupa uczniów z Liceo Classico-Lingvistico "T.L.Caro" z Sarno (Włochy, okolice Neapolu). Jest to juz piata edycja wymiany polsko-włoskiej prowadzonej przez świdnicką szkołę.
W programie wizyty zajęcia w szkole, uczestniczenie w lekcjach, integracyjne spotkania z rówieśnikami a także zwiedzanie Świdnicy, wycieczka do Wrocławia, Książa, wycieczka na Wielką Sowę.


9 kwietnia 2013 - Przez śmiech do lepszego małżeństwa - Mark Gungor

Najlepsze seminarium małżeńskie od czasów epoki lodowcowej zorganizowane przez NextGeneration.
Jest wiele osób, które potrafią rozśmieszyć nas do łez. Jest też wiele osób, które potrafią wnieść wiele dobrego w nasze życie. Mark Gungor, wykładowca i duszpasterz, doskonale łączy te dwie umiejętności.
Gungor przedstawia podstawy dynamiki relacji damsko-męskich, ukazując z niezwykłą jasnością przyczyny najczęstszych problemów i proponując praktyczne sposoby ich rozwiązania   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2013 - Spotkanie w Centrum Technologii Energetycznych

5 kwietnia w Świdnickim Centrum Technologii Energetycznych odbyło się otwarte spotkanie dla przedsiębiorców z powiatu świdnickiego na temat FotoWoltaiki.
Uczestnicy konferencji dowiedzieli się na czym polega proces produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego, jakie potrzebne są do tego urządzenia oraz z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne (PV). Prowadzący spotkanie - Marcin Żydołowicz oraz Krzysztof Zięba z firmy Konsulto s.c., zaprezentowali założenia projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE)   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2013 - "Międzynarodowe Targi Turystyczne" w Hali Stulecia

W dniach 5-7 kwietnia we Wrocławiu, odbyły się coroczne "Międzynarodowe Targi Turystyczne". Jest to największa tego typu impreza na Dolnym Śląsku, która zdążyła już na stałe wpisać się w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego regionu.
Kolejny raz Hala Stulecia gościła organizacje, stowarzyszenia oraz biura podróży z całej Polski, które zaprezentować mogły swoje regiony szerszej publiczności. Nie zabrakło także gości z zagranicy - Czech, Niemiec, a nawet egzotycznej Indonezji   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2013 - Mocne granie

Sobota upłynęła w Świebodzicach pod znakiem rocka i to w najlepszym wydaniu. II edycja Rock Fest Świebodzice była okazją do zobaczenia czołówki polskich zespołów sceny rockowej i alternatywnej.
W tym roku w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprezentowało się aż siedem zespołów, ale bez wątpienia największymi gwiazdami koncertu były zespoły Coma i Strachy na Lachy, a także coraz bardziej znany na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej zespół Riverside. Ciepło przyjęto także zespół Cochise, którego wokalistą jest popularny aktor Paweł Małaszyński   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2013 - Młodzi szachiści Gońca Żarów

Spory sukces odnieśli juniorzy, szachiści Gońca Żarów, którzy w rozgrywanej w Radkowie IV Dolnośląskiej Lidze Juniorów zajęli 1 miejsce nie przegrywając żadnego meczu, odnosząc pięć zwycięstw i dwa remisy. Żarowscy zawodnicy wyprzedzili 27 innych drużyn. Dodatkowo Damian Daniel osiągnął najlepszy wynik na I szachownicy (7 pkt. z 7) a Przemysław Borowski był najlepszy na II szachownicy (7 pkt z 7).
Skład juniorów Gońca Żarów: Damian Daniel, Przemysław Borowski, Dawid Mozol, Natalia Dominik, rezerwowy Wiktor Zaremba   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2013 - "Dolnośląski Program Stypendialny"

Aż 420 najzdolniejszych uczniów otrzymało w tym roku szkolnym stypendia finansowe w ramach "Dolnośląskiego Programu Stypendialnego - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów uzdolnionych". W gronie laureatów jest uczennica Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej Dominika Szczepanek.
W roku szkolnym 2012/2013 o stypendia finansowe walczyło 593 uczniów. W gronie laureatów jest Dominika Szczepanek, która realizuje indywidualny program edukacyjny z biologii pt. "Organizm człowieka jako mini fabryka", opracowany przez Annę Majcher - nauczycielkę biologii   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2013 - Posprzątali zabytkowy cmentarz

Cmentarz znajdujący się przy ewangelickim, zabytkowym Kościele Pokoju w Świdnicy jest miejscem często odwiedzanym w sezonie letnim przez turystów podczas zwiedzania naszego miasta.
Po okresie zimowym był on strasznie zaniedbany. Dlatego 8 kwietnia br. radni Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy wraz z Sudeckim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i innymi wolontariuszami postanowili go posprzątać.
Ilość śmieci, gałęzi i liści przykrywających zabytkowe nagrobki była ogromna   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2013 - Sezon wycieczek zwodoznawczych w "Mechaniku" rozpoczęty

300-tu uczniów branży: mechanicznej, samochodowej, informatycznej i logistyczno-spedycyjnej w okresie marzec-czerwiec 2013 weźmie udział w krajowych i zagranicznych wycieczkach w ramach projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II". Odbyły się już wyjazdy:
9 marca na Międzynarodowe Targi Informatyczne CeBIT w Hanowerze - to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora informatycznego, teleinformatycznego i gospodarki cyfrowej na świecie   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2013 - Wystawa "Wielkanoc oczami dzieci"

Dzisiaj zakończyła się trwająca od 26 marca wystawa "Wielkanoc oczami dzieci". Prace wykonane przez dzieci z dziewięciu świdnickich przedszkoli prezentowane były w Wieży Ratuszowej.
Wystawionych zostało ponad 40 prac. "Wielkanoc oczami dzieci" - wyniki konkursu.
Przedszkola (praca zbiorowa): 1. miejsce Przedszkole nr 15, 2. miejsce Przedszkole nr 16, 3. miejsce Przedszkole Społeczne "Akademia Przedszkolaka"   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2013 - 2 maja bądźmy "Biało-Czerwoni" - z harcerzami na świdnickim Rynku

Czas na radosne przeżywanie i świętowanie wyjątkowych dla nas dni. Dołącz do inicjatywy świdnickich harcerzy i przyjdź na świdnicki Rynek 2 maja w Dniu Święta Flagi, w godzinach 10.00-12.00.
Ubierz się w barwy białe i czerwone, przynieś flagę, pochwal się swoim patriotyzmem. Tym razem na wesoło i bez zbędnej sztampy rozciągniemy wokół Rynku największą w naszym mieście biało-czerwoną flagę. Pokażmy jak ważne jest to wydarzenie i dajmy się zauważyć. W tym szczególnym dniu poczujmy co na nas łączy, a nie dzieli.


7 kwietnia 2013 - Mistrzostwa Polski młodziczek bez świdniczanek

W dniach 6-7 kwietnia w Skarżysku Kamiennej odbyły się ćwierćfinały Mistrzostw Polski Młodziczek. MKS Świdnica w turnieju wygrał jedno spotkanie i podobnie jak MKS Dąbrowa Górnicza SA odpadł z dalszej rywalizacji.
Do turnieju półfinałowego awansowały zespoły SKS Szóstka TPS Biała Podlaska i MKS Gala Skarżysko-Kamienna.
Wyniki 6 kwietnia: Gala Skarżysko-Kamienna - MKS Dąbrowa Górnicza 2:0 25:17, 25:18   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2013 - Pogrom w Opolu

Pewnie zmierzająca do ekstraklasy Gwardia rozbiła ŚKPR Świdnica 35:15. Spotkanie przebiegało pod dyktamdo opolan, świdniczanie tylko na początku spotkania dotrzymywali im kroku.
Opolanie spodziewali się znacznie trudniejszej przeprawy, mając na uwadze mecz z pierwszej rundy, w którym roztrwonili przewagę i do końca wynik spotkania był otwarty.
Wczoraj Gwardia Opole wygrała bardzo łatwo, nie napotykając dużego oporu świdniczan.
Gwardia Opole umocniła się na prowadzeniu mając 5. punktór przewagi nad Nielbą Wągrowieci 9. nad Śląskiem Wrocław. 9 ŚKPR Świdnica zajmuje 9. miejsce w tabeli. W najbliższym spotkaniu świdniczanie zagrają w Piekarach Śląskich z Olimpią.


7 kwietnia 2013 - Turniej rad młodzieżowych

W pierwszą sobotę kwietnia w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej rozegrano turniej rad młodzieżowych w siatkówkę. W drugiej edycji uczestniczyły ekipy z Jeleniej Góry, Żarowa, Świdnicy, Żmigrodu, Długołęki oraz oczywiście gospodarze, czyli Młodzieżowa Rada Miejska Jaworzyna Śląska.
Drużyny podzielono na dwie grupy, w której każdy grał z każdym. Wszyscy bawili się doskonale i nikt się nie nudził. W finale spotkały się drużyny z Żarowa i Jeleniej Góry. Zwyciężyli Ci drudzy i to oni odebrali puchar dla najlepszych.
Wręczono również dwa wyróżnienia indywidualne. Otrzymali je: Michał Myrta - najlepszy zawodnik turnieju oraz Stanisław Partyka - nagroda fair play   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2013 - Warsztaty tańca brzucha

13 kwietnia w Studiu Artystycznym "Katharsis" w Świdnicy odbędą się kolejne Warsztaty tańca brzucha z Jamilah. Jamilah jest zawodową i utytułowaną tancerką, która kultywuje tradycję tańca orientalnego zgodnie z jego najdoskonalszym, klasycznymi wzorcami. Kochana przez publiczność polską, podziwiana na scenach zagranicznych. Została laureatką najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych. Jest cenioną nauczycielką, którą na warsztaty zapraszają renomowane szkoły polskie i zagraniczne. Ukończyła elitarny kurs instruktorski: Certified Academic Teacher's Training (CATT) w Berlinie i sędziuje na międzynarodowych konkursach   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2013 - Pomóż usłyszeć Mai z Żarowa

Maja - 3,5 letnia uśmiechnięta mieszkanka Żarowa. Tuż po narodzinach, podczas przesiewowych badań słuchu, stwierdzono u Niej głęboki obustronny niedosłuch zmysłowo-odbiorczy. Maja podlega ciągłej rehabilitacji motodą audytową-werbalną. Po ukończeniu 8-go miesiąca życia Maja zaczęła korzystać z aparatów słuchowych.
Niestety nie przyniosły one żadnych rezultatów. W kwietniu 2010 roku Mai został wszczepiony do prawego ucha implant ślimakowy, niestety ponownie nie przyniosło to widocznych efektów. Ponadto, u dziewczynki stwierdzono zaburzenia dysfunkcji integracji sensorycznej, co wiąże się z dodatkowym leczeniem i większymi kosztami   . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2013 - Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

Dzisiaj, podczas Dnia Otwartego w III Liceum Ogólnokształcącym odbyło się uroczyste wręczenie nagród II. Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego " Wie weit bist du jetzt ? " , który odbył się w szkole 22. marca z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki. W konkursie wzięło udział około 50 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich, a także Witoszowa Dolnego, Marcinowic, Walimia i Żarowa.
Sponsorami nagród są wydawnictwa językowe "Pearson" i "Polanglo". Rozstrzygnięcie II. Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt?"   . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2013 - Finalistki Konkursu "Liga Naukowa"

Dwie uczennice z Gimnazjum numer 2 w Strzegomiu zostały finalistkami konkursu "Liga Naukowa" organizowanego przez XIV LO we Wrocławiu. Do grona najlepszych humanistów weszły: Julia Szymczyk z klasy II C i Weronika Pasek z klasy III B.
W najbliższą środę, 10 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się uroczysta Gala Laureatów. Dziewczyny odbiorą tam dyplomy i upominki.


6 kwietnia 2013 - Świdnica - powstaje drużyna Rugby 7's

Już 20 kwietnia każda osoba bez względu na płeć która ukończyła 16 rok życia chcąca przyłączyć się do drużyny powinna zgłosić to na pierwszym zebraniu organizacyjnymktóre odbędzie się w okolicach Zalewu Witoszówki.
Na pomysł stworzenia nowej drużyny wpadł Damian Cieśliński były zawodnik Wałbrzycha. - Mam nadzieje ze wśród osób, które przyjdą na spotkanie znajdą się też pasjonaci tego sportu chcący pomóc w prowadzeniu zespołu - mówi Damian Cieśliński były zawodnik Wałbrzycha organizator powstania drużyny w Świdnicy. - Mamy olbrzymie wsparcie ze strony Wałbrzycha, możemy liczyć także na pomoc innych drużyn z Dolnego Ślaska - dodaje. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00.
Przypomnijmy ze rugby wróciło jako dyscyplina olimpijska i już w 2016 roku rugbyści powalczą o medale.


5 kwietnia 2013 - 41. Rajd Świdnicki Krause - utrudnienia dla kierowców, pieszych i pasażerów

Od piątku do niedzieli, 12-14 kwietnia zaplanowano rozegranie 41. edycji Rajdu Świdnickiego-Krause - 1 Rundy Lotos Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 1 rundy Rajdowego Pucharu Polski. Ze Świdnicy kierowcy wystartują, również w Świdnicy zakończy się rajd. W tym roku ponownie zostanie rozegrany prolog rajdu ulicami miasta.
W związku z zawodami kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami. Mapki >>> zobacz Utrudnienia dla kierowców:   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2013 - O historii pieniądza i nie tylko

Zapraszamy na promocję książki pt. "Pieniądz zastępczy w Rejencji Wrocławskiej w latach 1914-1924", której autorem jest świebodziczanin dr Janusz Kujat. Jest to jego praca doktorska, uzupełniona o kilka dość ważnych szczegółów dotyczących obiegu pieniężnego na Śląsku w okresie od 1914 do 1931 roku.
To druga w Polsce publikacja o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Zawiera dużo informacji o sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej na terenie ówczesnej Rejencji Wrocławskiej. Opisuję w niej m.in. problemy z jakimi borykali Ślązacy w okresie I wojny światowej i po jej zakończeniu do reformy walutowej z 1924 roku - opowiada autor   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2013 - Etap centralny XXV Olimpiady Filozoficznej

20 kwietnia odbędzie się w Warszawie finał XXV Olimpiady Filozoficznej. Weźmie w nich udział 93 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród nich będzie Ewelina Saja, uczennica klasy II d z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, popularnie zwanego "Kasprowiczem".
Droga Eweliny do etapu centralnego - na sam szczyt Olimpiady była długa i okupiona ciężką pracą. Jej początkiem było napisanie eseju filozoficznego na temat: Jak współczesna filozofia rozważa klasyczny dylemat relacji między wiarą a rozumem?   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2013 - Dbajmy o estetykę wsi

Burmistrz Strzegomia tradycyjnie, jak co roku, organizuje konkurs pn. "Estetyka zagrody wiejskiej i ogródków przydomowych położonych na terenach wiejskich Gminy Strzegom". Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach: zagroda wiejska oraz ogródek przydomowy. Jego uczestnikami mogą być właściciele zagród wiejskich lub ogródków przydomowych położonych na terenach wiejskich gminy Strzegom.
Komisja konkursowa powołana przez burmistrza Strzegomia przeprowadzi dwukrotną lustrację zgłoszonych przedsięwzięć: I wiosenna - do 30 czerwca danego roku, II jesienna - do 30 września danego roku   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2013 - Festiwal Origami w Żarowie

Zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe do udziału w konkursie origami. Prace w kategoriach origami klasyczne oraz modułowe można składać do 12 kwietnia. Zakończenie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 21 kwietnia w Izbie Historycznej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Armii Krajowej 40.
Szczegółowe informacje dostępne na internetowej stronie GCKiS >>> zobacz


5 kwietnia 2013 - Dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy zaprasza wszystkie osoby niepełnosprawne do skorzystania z możliwości wizyty w siedzibie Centrum w sobotę 13 kwietnia.
W tym dniu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat projektu systemowego "droga do aktywności", w ramach którego, poprzez kompleksowe wsparcie doskonalenia się, można podnieść swoje kwalifikacje, wzmocnić wiarę we własne siły i poczuć się pewniej w relacjach z innymi ludźmi   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2013 - Spotkanie z radami pedagogicznymi i rodzicami

3 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z radami pedagogicznymi III i IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Na zaproszenie dyrektorów obu placówek, Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy oraz Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Stanisława Szelewy w spotkaniu brali także udział rodzice uczniów obu szkół. Na spotkaniu po raz kolejny przedstawiano argumenty za przeniesieniem IV LO na ulicę Kościelną oraz starano się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzieć na wszystkie nurtujące zebranych pytania.
To nie jest łatwa decyzja. Odwlekaliśmy ją w czasie, ale dłużej nie możemy akceptować aktualnej sytuacji w powiatowej oświacie   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2013 - Zawodniczki Stragony ponownie w Kadrze

Zawodniczki klubu LKS "Stragona" Strzegom zostały po raz kolejny powołane do Kadry Narodowej Polski oraz Kadry Dolnego Śląska.
Polski Związek Jeździecki powołał do Kadry Narodowej w dyscyplinie - wszechstronny konkurs konia wierzchowego Tolę Armańską, Karolinę Augustyn, Patrycję Tabisz oraz Karolinę Podwińską.
Paulina Góra, Aleksandra Zawada i Natalia Stelmach zostały powołane do Kadry Dolnego Śląska.


4 kwietnia 2013 - Letni Kurs Gitary Krzyżowa 2013

W dniach 26 lipca - 3 sierpnia w Krzyżowej odbędzie się, organizowany od 2001 roku - Letni Kurs Gitary. W ramach imprezy odbywają się lekcje indywidualne oraz warsztaty grupowe z zakresu gitary klasycznej, jazzowej, flamenco oraz fingerstyle. Wśród artystów tegorocznego kursu jak zwykle nie zabraknie mistrzów o międzynarodowej renomie (wykładowcy).
Stałym punktem programu są też prezentacje DVD, wykłady oraz wystawy gitar i akcesoriów muzycznych, a także koncerty z udziałem zaproszonych gości. Wieczorami wykładowcy i uczestnicy warsztatów spotykają się w "Piwnicy Dżemowej" w Pałacu. To raj dla wspólnego muzykowania, doskonalenia sztuki improwizacji i… ogólnie tworzenia   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2013 - Świebodzicki trener "Odysei Umysłu" nagrodzony w Gdańsku

W dniach 23-24 marca w Gdańsku odbyły się ogólnopolskie finały "Odyssey of Mind" - prestiżowego projektu edukacyjnego o zasięgu ogólnoświatowym. Już po raz piąty uczestniczył w nim świebodziczanin - Gustaw Grochowski.
Jako trener poprowadził drużynę studentów Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego do kolejnego sukcesu- mistrzostwa Dolnego Śląska i wicemistrzostwa Polski w tym konkursie, w swojej kategorii wiekowej   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2013 - Dom dziennej opieki w Strzegomiu?

W Strzegomiu od dawna rozmawia się o potrzebie utworzenia domu opieki dziennej dla osób starszych. Dlatego mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że istnieje możliwość, aby w naszym mieście zaczęła funkcjonować taka placówka.
Gmina Strzegom jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem czterokondygnacyjnym, o ogólnej powierzchni użytkowej 3.725,90 m2, położonym w granicach działki nr 768, AM-11, obr-3 w Strzegomiu przy ulicy Armii Krajowej 23, przystosowanym na gabinety lekarskie. Nieruchomość ta przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod usługi zdrowia   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2013 - Licealiada - strefa wałbrzyska

Siedem drużyn wzięło udział w Licealiadzie strefy wałbrzyskiej w szachach, która odbyła się 3 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. W rozegranym systemem kołowym oraz tempem 15 minut na zawodnika turnieju zwyciężyła drużyna II LO Świdnica przed I LO Kłodzko oraz ZS Nr 2 Wałbrzych. Dwie najlepsze drużyny uzyskały awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 9 kwietnia w Brzegu Dolnym.
Niestety słabo spisali się reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2013 - W czołówce Dolnośląskiej Ligi Naukowej

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Marii Kunic w Świdnicy po raz kolejny udowodnili, że są jedną z najlepszych drużyn szkolnych na Dolnym Śląsku.
W finale Ligi Humanistycznej organizowanej przez Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu zajęli 9. miejsce na 191 szkół z całego województwa zgłoszonych do konkursu. Uczennice: Aleksandra Kowalczyk i Patrycja Krakowińska zdobyły tytuł laureata, a Victoria Wilicka została finalistką   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2013 - Obradowali na przedświątecznej sesji

Drogi, budżet, śmieci. Takie hasła padały podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, która odbyła się 27 marca. Radni przegłosowali uchwały, które mają duże znaczenie dla Strzegomia i jego mieszkańców.
Mowa była m.in. o przebudowie chodników na odcinku od ulicy Legnickiej do ulicy Kasztelańskiej, budowie zatoki autobusowej przy ul. Świdnickiej, przebudowie ulicy Parkowej i Krótkiej, budowie placu zabaw przy ulicy Bazaltowej, budowie kanalizacji sanitarnej od ulic Gronowskiej - Jagodowej - Armii Krajowej, a co najważniejsze o zmianie stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi, co na sesji wywołało spore poruszenie   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2013 - Dzień Patrona Szkoły

27 marca, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu obchodziło Dzień Patrona Szkoły. Dzień rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele Najświętszego Zbawiciela i Matki Boskiej Szkaplerznej.
Następnie uczniowie przenieśli się do Strzegomskiego Centrum Kultury, aby obejrzeć przedstawienie, przygotowane przez swoich kolegów, pt. "Spieszmy się kochać ludzi".
Poważne i wzruszające sceny przeplatane były piosenkami, wykonywanymi przez młodych, uzdolnionych artystów z naszej szkoły. Przedstawienie ukazywało różne rodzaje miłości na przestrzeni wieków   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2013 - 2 maja bądźmy "Biało-Czerwoni" - z harcerzami na świdnickim Rynku

Czas na radosne przeżywanie i świętowanie wyjątkowych dla nas dni. Dołącz do inicjatywy świdnickich harcerzy i przyjdź na świdnicki Rynek 2 maja w Dniu Święta Flagi, w godzinach 10.00-12.00.
Ubierz się w barwy białe i czerwone, przynieś flagę, pochwal się swoim patriotyzmem. Tym razem na wesoło i bez zbędnej sztampy rozciągniemy wokół Rynku największą w naszym mieście biało-czerwoną flagę. Pokażmy jak ważne jest to wydarzenie i dajmy się zauważyć. W tym szczególnym dniu poczujmy co na nas łączy, a nie dzieli.


3 kwietnia 2013 - W Hrabalowskiej krainie młodości

Żarowski Teatr Bezdomny po raz kolejny eksperymentuje. I po raz kolejny jest to zabawa z tekstami Bohumila Hrabala. Tym razem, młodzi aktorzy zapraszają na spektakl teatralny "Elizka w Nymburku". Przedstawienie zostało w całości wyreżyserowane przez Ryszarda Dykcika.
- Na deskach naszego teatru w spektaklach teatralnych często obecny będzie Bohumil Hrabal. Uwielbiam książki tego czeskiego pisarza. I mam nadzieję, że aktorzy teatru również podzielają moją pasję. Tym razem, o swoich perypetiach opowiadać będzie Elizka, która przeniesie nas do krainy młodości Hrabala   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2013 - "Międzypokoleniowy Warsztat Sukcesu"

Sudecka Izba Przemysłowo - Handlowa w Świdnicy serdecznie zaprasza do udziału w projekcie "Międzypokoleniowy Warsztat Sukcesu", który jest dofinansowany ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Projekt został stworzony z myślą o nawiązaniu i zacieśnieniu więzi międzypokoleniowej młodych przedsiębiorców i seniorów przedsiębiorców. Adresowany jest do seniorów przedsiębiorców (60+), którzy prowadzili lub prowadzą działalność gospodarczą oraz osób do 35 roku życia, które zakładają lub planują założyć działalność gospodarczą, a także młodych menadżerów (kierowników na stanowisku kierowniczym nie dłużej niż cztery lata)   . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2013 - Koncert Organowy

W najbliższą niedzielę, 7. kwietnia o godzinie 13.30 odbędzie się w Katedrze Świdnickiej półgodzinny charytatywny Koncert Organowy.
We wnętrzu tej wspaniałej świątyni usłyszymy utrzymane w wielkanocnym charakterze bardziej i mniej znane utwory organowe. Wykonawcami będą Zuzanna i Maciej Batorowie, mieszkający w Świdnicy absolwenci Akademii Muzycznych w Stuttgarcie i Genewie. Zachęcamy do przybycia i wsparcia odbywającego się małymi krokami remontu organów.


2 kwietnia 2013 - Rockowa uczta

Z wielką przyjemnością zapraszamy na drugą edycję Świebodzice Rock Festiwal. 6 kwietnia - Hala Widowiskowo-Sportowa przy ulicy Mieszka Starego 6. Zagrają i zaśpiewają najlepsi wykonawcy polskiej sceny rockowej i alternatywnej: Strachy na Lachy, Coma, Riverside, Cochise, Maqama, Dywersya.
Świebodzice Rock Fest to wyjątkowy, kilkugodzinny koncert, na którym pojawiają się najlepsze polskie zespoły rockowe. W ubiegłym roku przed publicznością wystąpiły takie gwiazdy jak HEY czy Dezerter   . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2013 - Dotacje na innowacje - ostatnia szansa

W drugiej połowie kwietnia ogłoszony zostanie konkurs, jeden z ostatnich, w których przedsiębiorcy mogą pozyskać finansowanie innowacyjnych technologii. Wsparcie będą mogły uzyskać projekty o wartości co najmniej 8 milionów złotych a wartość dotacji, jaką można otrzymać, może przekroczyć nawet 5 milionów złotych.
11 kwietnia, w godzinach 12.30-14.00 zapraszamy na e-spotkanie, czat z udziałem ekspertów z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku BPH oraz firmy Crido Taxand, podczas którego będą mogli Państwo dowiedzieć się więcej na temat tego konkursu oraz uzyskać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Zarejestruj się już teraz na http://espotkania.fundusze-europejskie.pl eksperci będą do Twojej dyspozycji.


2 kwietnia 2013 - Nowy wóz dla OSP Mrowiny

Dziewięcioosobowy wóz pożarniczy marki MAN 8.136 F będzie pracował ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrowinach.
Sprowadzone z Niemiec auto zastąpi wysłużonego już Żuka. Samochód został zakupiony ze środków budżetu gminy Żarów. Na ten cel przeznaczono około 22 tysiące złotych.
Samochód wyposażony m.in. w pompę FP 800 l/min, hak holowniczy oraz maszt do oświetlenia z tyłu pojazdu, w czwartek, 28 marca trafił do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.


2 kwietnia 2013 - W finale ogólnopolskiego konkursu

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu "Twój pomysł, Twoja inicjatywa".
Program edukacyjny Renault "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich" to jedna z najstarszych, największych i najpoważniejszych inicjatyw dla dzieci na świecie, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ekologicznego poruszania się. Do podstawowych elementów programu należą pakiety edukacyjne "Droga i Ja", E-Learning, konkurs "Twój Pomysł, Twoja Inicjatywa" oraz Szkolne Kluby Bezpieczeństwa   . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2013 - Mieszkańcu Strzegomia, umowę o śmieci wypowie za Ciebie ZUK

W związku ze zmianą, jaka nastąpi po 1 lipca 2013 roku w sprawie gospodarowania odpadami komunalnymi informujemy, że nie trzeba wypowiadać dotychczasowych umów na wywóz odpadów w Strzegomiu, ponieważ Zakład Usług Komunalnych wypowie je sam. Nastąpi to, gdy samorządy przejmą odpowiedzialność za utylizację odpadów.
Zmiana stanowiska związana jest z nową interpretacją przepisów, która wiąże się z udogodnieniem dla osób posiadających dotychczasowe umowy. Dlatego też nie jest konieczne indywidualne wypowiadanie umów.


2 kwietnia 2013 - Pomocna dłoń

Około 40 osób zjadło śniadanie świąteczne razem z władzami miasta i duchowieństwem w Świebodzicach. Uroczyste spotkanie odbyło się w Wielką Sobotę, 30 marca, w miejskiej jadłodajni.
Do świątecznego posiłku zasiedli wspólnie ze świebodziczanami burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans, ksiądz dziekan Jan Gargasewicz oraz miejscy radni: Elżbieta Horodecka, Jan Klepiec, Krystian Wołoszyn i Lesław Podhalicz   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2013 - Kolejne mecze odwołane

30 marca, w meczu 19 kolejki w lidze dolnośląsko-lubuskiej odbył się tylko jeden mecz. Ślęza Wrocław pokonała u siebie Lechię Dzierżoniów 3:0. Pozostałe spotkania ze względu na bardzo złą pogodę zostały odwołane podobnie jak tydzień wcześniej.
Do jednego spotkania doszło też w IV lidze dolnośląskiej gdzie komplet punktów zdobył AKS Strzegom. Sokół Wielka Lipa 1:4 AKS Strzegom.
W klasie okręgowej tylko część drużyn rozegrała swoje spotkania   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2013 - Letnia Liga Piłki Nożnej

Od kwietnia rusza Letnia Liga Piłki Nożnej. To już trzecia edycja tego turnieju. Do udziału zapraszamy przede wszystkim amatorów piłki nożnej w wieku od 15 do stu lat z całego powiatu świdnickiego.
Rozgrywki toczyć będą się w piątki od kwietnia do czerwca na boisku przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej w godzinach 18.00-21.00.
Zapisy do ligi przyjmowane są do 7 kwietnia pod numerem telefonu 534580152.
Do tej pory do rozgrywek zgłosiły się już cztery zespoły.


1 kwietnia 2013 - Warsztaty tańca brzucha

13 kwietnia w Studiu Artystycznym "Katharsis" w Świdnicy odbędą się kolejne Warsztaty tańca brzucha z Jamilah. Jamilah jest zawodową i utytułowaną tancerką, która kultywuje tradycję tańca orientalnego zgodnie z jego najdoskonalszym, klasycznymi wzorcami. Kochana przez publiczność polską, podziwiana na scenach zagranicznych. Została laureatką najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych. Jest cenioną nauczycielką, którą na warsztaty zapraszają renomowane szkoły polskie i zagraniczne. Ukończyła elitarny kurs instruktorski: Certified Academic Teacher's Training (CATT) w Berlinie i sędziuje na międzynarodowych konkursach   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2013 - Ponad 60 powodów, by polecieć z Wrocławia

Wrocławskie lotnisko łączy region ze światem. Optymalny dojazd, nowoczesna infrastruktura, konkurencyjne ceny, specjalne zniżki na parkingach i bogata oferta połączeń - to najważniejsze powody, dla których wrocławskie lotnisko wyrasta na dogodną bazę wypadową w najdalsze rejony świata. 31 marca zacznie obowiązywać nowy rozkład lotów wrocławskiego lotniska.
W nowym sezonie podróżni mają aż 64 powody, dla których warto wyruszyć w podróż z wrocławskiego lotniska. To 34 połączenia regularne, w tym aż 27 niskokosztowych i 7 przesiadkowych do największych hubów europejskich oraz 30 połączeń czarterowych   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2013 - PUE Room, czyli ZUS w Twojej firmie

Całodobowy dostęp on-line do osobistego profilu ZUS, możliwość sprawdzenia stanu swojego konta czy rezerwacja wizyty w jednostce Zakładu - te i wiele innych możliwości daje Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Wałbrzyski Oddział rozpoczął akcję PUE ROOM, czyli prezentację nowego portalu w firmach i instytucjach. Swoje profile PUE posiadają już m.in. pracownicy Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze oraz w Wałbrzychu.
Ponad 220 profili PUE to efekt wizyt ekspertów ZUS w dwóch Urzędach Skarbowych na terenie działania wałbrzyskiego Oddziału ZUS   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała