30 czerwca 2013 - Widoczność zerowa, poszukiwania bez rezultatu

28 czerwca w zalanym dawnym kamieniołomie w pobliżu Siedlimowic niedaleko Żarowa pojawili się płetwonurkowie z Centralnego Ośrodka Nurkowego w Wałbrzychu. Zdjęcia >>> zobacz kolejne zdjęcia >>> zobacz. Ten dzień miał ostatecznie rozwiakłać tajemnicę spoczywajacą na dnie zbiornika.
Dotychczasowe próby kończyły się niepowodzeniem. W związku z przybyciem znacznie lepiej wyposażonej ekipy płetwonurków istaniała duża szansa, że tym razem będzie inaczej i poszukiwania zakończą sie sukcesem   . . . czytaj więcej


30 czerwca 2013 - Świdnica się bawi - inny korzystają

Szkoda, że rządzący Świdnicą nie mają pomysłu na sensowne programy, programy, dzięki realizacji których pozostałby jakiś trwały ślad i mógłyby one służyć ludziom całe lata. W naszym mieście czyni się starania o pieniądze unijne na festyny, walki rycerskie, iluzoryczne księstwo świdnicko-jaworskie, na coś co jest jedną wielką zabawą po której w chwili zakończenia wydarzenia pozostaje tylko pustka i wspomnienie.
Inni potrafią. Dzięki korzystnemu kursowi euro, Zarządowi Województwa udało się wygospodarować więcej unijnych pieniędzy na dofinansowanie kilku inwestycji ekologicznych na całym Dolnym Śląsku   . . . czytaj więcej


30 czerwca 2013 - Wrocławskie lotnisko z budowlanym Oscarem

Nowy terminal pasażerski wrocławskiego lotniska nagrodzony tytułem "Budowa Roku 2012". W konkursie na najlepszą inwestycję budowlaną minionego roku obiekt rywalizował z prawie 60 projektami z całej Polski. To już kolejna nagroda wręczona lotnisku w ostatnim czasie.
"Konkurs Budowa Roku", w którym nagrodzono terminal wrocławskiego lotniska, jest jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. Jego organizatorem jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego   . . . czytaj więcej


29 czerwca 2013 - Rewolucja śmieciowa od lipca w Świdnicy

Rozpoczyna się ustawianie specjalnych punktów do selektywnej zbiórki odpadów, dwie firmy zajmą się wywozem odpadów, a od lipca opłaty za śmieci mieszkańcy będą przekazywać do miasta - to zmiany w związku z nowym prawem gospodarowania odpadami, które zaczną obowiązywać w Świdnicy.
Co się zmienia? Od 1 lipca 2013 roku obowiązek właścicieli nieruchomości w zakresie zapewnienia odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych przejmuje Miasto. To właśnie Miasto podpisało umowy z przedsiębiorcami na odbiór odpadów i będzie za tą usługę płacić pieniędzmi pozyskanymi z opłat wnoszonych przez mieszkańców   . . . czytaj więcej


29 czerwca 2013 - Jeden, zero - start, mamy wakacje

Po raz ostatni zabrzmiał dzwonek w roku szkolnym 2012/2013. 28 czerwca uczniowie rozpoczęli wakacje, a zanim rozstali się na dwa miesiące z nauczycielami i kolegami, odebrali świadectwa, nagrody i stypendia. W Świebodzicach Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz przyznał w tym roku stypendia za osiągnięcia w nauce i wyniki sportowe blisko 80 uczniom.
Nagrodę finansową otrzymali ci, którzy osiągnęli średnią ocen powyżej 5,3 (ale sporo było także uczniów ze średnią 5,7 a nawet 6,0) lub tacy, którzy mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia sportowe - a nierzadko jedno i drugie. Stypendia wyniosły do 200 do 350 złotych.


29 czerwca 2013 - Nagrody za ekologiczną zbiórkę

Najwięcej makulatury i baterii w zakończonym właśnie roku szkolnym zebrali podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego z ul. Słobódzkiego. Takie są wyniki konkursu, który przeprowadzono w świdnickich placówkach oświatowych.
Uczniowie kilkunastu placówek rywalizowali w ramach ekologicznej zbiórki makulatury i zużytych baterii. Dla najlepszych przewidziano nagrody. Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. Za I miejsce - 2,5 tysiąca złotych, za II miejsce - 2 tysiące złotych, a za III miejsce - 1,5 tysiąca złotych   . . . czytaj więcej


28 czerwca 2013 - "Noc Muzeów" - Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy uczestniczy w tegorocznej "Nocy muzealnej". 5 lipca otwarte zostaną dwie wystawy - "Powstanie styczniowe w oczach Zachodu" oraz "Śladami Anny świdnickiej".
Pierwsza z nich prezentowana będzie w sali wystaw czasowych, druga - początkowo przed muzeum, od sierpnia w sali wystaw czasowych. W trakcie "Nocy" można będzie nabyć publikację "Śladami Anny świdnickiej" przygotowaną przez Muzeum Dawnego Kupiectwa   . . . czytaj więcej


28 czerwca 2013 - Dyrektorzy szkół i przedszkola z nominacją

W czwartek, 27 czerwca wręczono nominacje pięciu dyrektorom świdnickich placówek edukacyjnych. Mimo, że przepisy umożliwiały przedłużenie obecnym dyrektorom kadencji, to podobnie jak przed laty podjęto decyzję o zorganizowaniu konkursów.
Stanowiska dyrektorów zostały powierzone na pięć lat szkolnych - od 1 września 2013 roku do 31 sierpnia 2018 roku. Po rozstrzygnięciu konkursów nominacje otrzymali:   . . . czytaj więcej


28 czerwca 2013 - Wernisaż - Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą VI Warsztaty Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego oraz prac Studium Ikonograficznego Św. Andrzeja Apostoła pod kierunkiem Elżbiety Jackowskiej-Kurek (Warszawa).
VI Warsztaty Malowania Ikon zorganizowano przy udziale Urzędu Miasta Świdnica i Świdnickiego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. Wernisaż odbędzie się w piątek 12 lipca o godzinie 18.00. w Bibliotece Miejskiej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej.


28 czerwca 2013 - Zakończenie roku szkolnego

Dzień dzisiejszy był ostatnim dniem roku szkolnego 2012/2013. Podczas spotkania z wychowawcami uczniowie wszystkich klas otrzymali świadectwa oraz podziękowania dla rodziców. Następnie nadszedł czas na życzenia i podziękowania dla nauczycieli. Na boisku szkolnym, robiono pamiątkowe zdjęcia.
W tym roku nie rzucano biretami - zastąpiono je zeszytami szkolnymi. Na zakończenie uczniowie klas III po raz ostatni odtańczyli poloneza na boisku szkolnym, co spotkało się z niemałym zainteresowaniem przechodniów i mieszkańców sąsiadujących ze szkołą bloków.


28 czerwca 2013 - Absolutorium dla Prezydenta Świdnicy

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek podczas piątkowej sesji, 28 czerwca otrzymał absolutorium za 2012 rok. Realizację budżetu pozytywnie oceniły Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy, a także Regionalna Izba Obrachunkowa. To stało się podstawą do udzielenia absolutorium prezydentowi przez większość radnych.
Co ważne ubiegły rok dla miasta zamknął się nadwyżką w wysokości 991,72 tysięcy złotych, choć planowano blisko 2,2 miliona złotych deficytu.


28 czerwca 2013 - Biegli stwierdzili uciążliwość zapachową

Firma Eko-Biegły, która na zlecenie burmistrza Bogdana Kożuchowicza przez miesiąc badała to, co "pachnie" w pobliżu firmy Plast-Met stwierdziła, że w sąsiedztwie zakładu występuje uciążliwość zapachowa. Raport, przedstawiony przez specjalistów, umożliwi władzom miasta wystąpienia do odpowiednich instytucji z wnioskiem o postępowanie kontrolne.
Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej przedstawili wyniki swoich badań na spotkaniu z mieszkańcami w dniu 25 czerwca. Badania prowadzili na przełomie maja i czerwca   . . . czytaj więcej


28 czerwca 2013 - Od poniedziałku wakacyjny rozkład jazdy

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w związku z zakończeniem roku szkolnego od poniedziałku, 1 lipca obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
Wymiana rozkładów na przystankach nastąpi w sobotę, 29 czerwca. Prosimy zwrócić uwagę na termin obowiązywania rozkładu i wcześniejsze zapoznanie się z wprowadzanymi zmianami.


27 czerwca 2013 - "Archeologia historyczna w Europie środkowej"

Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy organizują 28 czerwca, w ramach Trójkąta doktoranckiego, seminarium zatytułowane - "Archeologia historyczna w Europie środkowej".
Otwarcie obrad zaplanowano na godzinę 9.30. Referaty w języku angielskim i niemieckim wygłoszą uczestnicy seminarium z Niemiec, Czech i Polski. Seminarium odbędzie się w Rynku, w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.


27 czerwca 2013 - Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Świdnickiego radni podjęli uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, sprawozdania z wykonania budżetu oraz uchwałę o udzieleniu absolutorium dla Zarządu Powiatu Świdnickiego z tytułu wykonania budżetu powiatu za rok 2012.
Za uchwałami głosowało 22 radnych, pięcioro było przeciw a jeden radny wstrzymał się od głosu.


27 czerwca 2013 - "Święto Rodziny" w Witoszowie Dolnym

Niedziela, 23 czerwca była dla mieszkańców Witoszowa Dolnego i okolicznych miejscowości dniem pełnym niezapomnianych wrażeń. Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym, Przedszkole, Rada Sołecka Witoszowa Dolnego, Słotwiny, Pogorzały i Komorowa zorganizowały z niezwykłym rozmachem i podziwu godną sprawnością festyn pod hasłem "Święto Rodziny".
Już od rana, mimo kapryśnej pogody, trwały gorączkowe przygotowania do imprezy. Na uczestników czekały przeróżne niespodzianki i niezliczone atrakcje   . . . czytaj więcej


27 czerwca 2013 - Próbowali spalić plantację konopi - wpadli na gorącym uczynku

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w wyniku przeprowadzonej realizacji zlikwidowali nielegalną uprawę konopi, gdzie zabezpieczono ponad 300 krzewów oraz ponad 20 kilogramów suszu o wartości rynkowej nie mniejszej niż 350 tysięcy złotych.
W tej sprawie funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku cztery osoby podejrzane o nielegalną uprawę konopi, wytwarzanie środków odurzających oraz stworzenie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia znacznych rozmiarów. Podejrzani, to mężczyźni w wieku 26 do 34 lat, mieszkańcy powiatów świdnickiego i legnickiego   . . . czytaj więcej


27 czerwca 2013 - Słyszeliście o Zmysłach? Widzieliście gdzieś uciekający Nos?

Jest okazja, żeby zobaczyć pierwszy, albo kolejny raz. Już od maja szukajcie Zmysłów w Polsce. Tym razem w projekcie "Warto wiedzieć, że…. - Fundusze Europejskie wokół nas" spektakl "Zmysły" podróżuje po woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, śląskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubuskim. I nie podróżuje sam, ale w towarzystwie happeningu familijnego "Wietrzenie głów" Kolorowej strefy relaksu oraz licznych quizów dla dzieci i dorosłych obfitujących w wiele niespodzianek, nagród i gadżetów. W Świdnicy impreza odbędzie się w dniach 5-6 lipca   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - Thomas Anders wraz z Modern Talking Band

14 września 2013 roku na Stadionie Miejskim w Nysie zagra legenda muzyki popowej Thomas Anders wraz z Modern Talking Band. Grupa zasłynęła utworem "You're My Heart, You're My Soul", skradła nim wiele serc fanek i fanów z całego świata. W latach osiemdziesiątych listy przebojów nie mogły się obejść bez takich hitów jak: "Cheri Cheri Lady" czy "Brother Louie".
We wrześniu nadarza się niepowtarzalna okazja by posłuchać na żywo Thomasa Andersa wraz z Modern Talking Band   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - Zbiórka darów dla mieszkańców Gminy Marcinowice

Świdnica chce pomóc mieszkańcom Gminy Marcinowice, którzy stracili swój dobytek na skutek powodzi. Od środy, 26 czerwca przyjmowane są dary, które będą przekazywane mieszkańcom zniszczonych przez wodę miejscowości. W największej od pięćdziesięciu lat powodzi na terenie gminy zostało zalanych około 150 domów. Gdzie można przekazać dary?
• w Świdnicy: suchą żywność, środki czystości i wodę można przekazywać do czwartku, 4 lipca przez całą dobę na recepcję Domu Wycieczkowego Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 37 (telefon 74 852 05 53)   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - Najwyższe w historii województwa

Najwyższe w historii województwa dochody - 1 miliard 674 miliony złotych i najwyższe wydatki - 1 miliard 687 milionów złotych. Tak w skrócie można scharakteryzować budżet za rok 2012. Sprawozdanie z jego wykonania uzyskało już pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, a w czwartek (27 czerwca) radni sejmiku będą głosować nad udzieleniem absolutorium zarządowi województwa.
Województwo dolnośląskie ma pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wydatki majątkowe, czyli wydatki na inwestycje, udziały i akcje, spośród wszystkich 16 województw   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - Rozpoczyna się przebudowa wiaduktu - kolejne zmiany w organizacji ruchu

W związku z rozpoczynającymi się pracami przy przebudowie wiaduktu na ulicach Sprzymierzeńców i Polna Droga, od piątku, 28 czerwca zmieniona zostanie organizacja ruchu w tym miejscu. Wyłączony z ruchu samochodów i pieszych zostanie odcinek ulic pod wiaduktem kolejowym, znajdujący się między ulicą Piaskową a Rycerską. Objazd dla samochodów poprowadzony zostanie od strony ulicy Pionierów poprzez ulicę Sprzymierzeńców, aleję Niepodległości, plac Grunwaldzki, ulicę Wałbrzyską do ulicy Polna Droga. W stronę przeciwną trasa objazdowa wyznaczona została tymi samymi ulicami   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - Koncert dla kościoła

Serdecznie zapraszamy świebodziczan na Koncert Charytatywny w najbliższą niedzielę, 30 czerwca, o godzinie 18.00 do kościoła pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego na Osiedlu Piastowskim.
Wystąpią przed Państwem: Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej z solistką Jarosławą Walczak-Prus z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Po koncercie będzie przeprowadzona zbiórka, uzyskany dochód wspomoże budowę kościoła.


26 czerwca 2013 - Nagrody dla świdnickich prymusów

Aparaty cyfrowe, kamery i sprzęt sportowy - między innymi takie nagrody otrzymali najlepsi absolwenci świdnickich szkół, prowadzonych przez miasto.
Nagrody o wartości 600 złotych dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej, a 700 złotych dla absolwenta gimnazjum uczniowie wybierali sobie sami. W czwartek, 26 czerwca nagrody oraz list wraz z tytułem Primus Inter przypadły 10 uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy mogą pochwalić się średnią ocen od 5,3 do 6,00. Ponad to mają wzorową ocenę z zachowania. Na nagrody miasto przeznaczyło 6,4 tysiąca złotych. Oto lista nagrodzonych:   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - "Miasto 44" - będą kręcić sceny w Świebodzicach

Taki tytuł nosi nowy film Jana Komasy, nagrodzonego za "Salę samobójców". Zdjęcia do obrazu o Powstaniu Warszawskim będą kręcone w naszym mieście, w ruinach dawnej "Sileny". Resztki zakładu będą imitować gruzy ogarniętej powstaniem stolicy. Filmowcy zagoszczą w naszym mieście między 10 a 16 lipca. Będą obecni w obrębie ulic Towarowa-Młynarska-Piaskowa.
Plan filmowy powstawał już od końca czerwca, scenografowie stworzyli np. na ulicy Piaskowej makietę muru.
W związku z pobytem ekipy filmowej i pracą nad filmem w obrębie wymienionych ulic mogą wystąpić utrudnienia komunikacyjne.


26 czerwca 2013 - Sytuacja w Świdnicy unormowana

Wszystkie drogi przejezdne, brak rozlewisk - to stan od środowego rana w Świdnicy po ostatnich ulewach. Nadal jednak można zaobserwować zdecydowanie wyższy poziom na rzece Bystrzycy.
Ta sytuacja będzie się utrzymywała przez najbliższe dni. Prognozy przewidują dalsze opady deszczu, w związku z tym prowadzony jest stały monitoring, a wszystkie służby są w pełnej gotowości.
Ze względu na długotrwałe i intensywne opady deszczu ziemia, która jest bardzo namoknięta, może powodować obsuwanie się skarp, szczególnie w pobliżu zbiorników i cieków wodnych   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - Otrzymali stypendia

210 stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe wręczyła 25 czerwca uczniom gminnych placówek oświatowych wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. W tym roku Prymus Gminy zdobył średnia 6,0. Łączna kwota nagród jaka trafiła do najzdolniejszych uczniów wyniosła 33420 złotych.
Aby otrzymać to upragnione dla każdego ucznia wyróżnienie, należało pracować przez cały rok szkolny. Na koniec najzdolniejsi uczniowie zarówno w szkołach podstawowych jak i gimnazjach musieli wykazać się średnią ocen na poziomie m.in. 5,0. W tym roku szkolnym 2012/2013 wójt gminy przyznała o 13 stypendiów więcej w porównaniu z rokiem poprzednim   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2013 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 28 czerwca zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni wysłuchają sprawozdania z wykonania budżetu Świdnicy za 2012 rok i zadecydują o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta. Zajmą się również między innymi sprawami związanymi z wprowadzaniem w życie nowych przepisów gospodarki odpadami.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).


26 czerwca 2013 - Siatkarskie Grand Prix dla Mechanika

Zakończyły się rozgrywki turnieju o Puchar Grand Prix Świdnicy w siatkówce mężczyzn, których organizatorem było I LO. W finale, spośród startujących szkół ponadgimnazjalnych, spotkały się dwie pary wyłonione w drodze eliminacji.
O trzecie miejsce grały ZS Ekonomicznych z I LO, natomiast przywilej gry o miejsce pierwsze wywalczyły sobie II LO i ZS Mechanicznych.
W pierwszym meczu, po dramatycznym tie-breaku lepszy okazał sie zespół Kasprowicza. W rozgrywce finałowej, która dostarczyła ogromnej dawki emocji, ostatecznie wygrali siatkarze z Mechanika   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Podziękowania z Litwy

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania zbiórki darów dla dzieci z polskich szkół gminy Niemenczyńskiej, jak również dla tych, które te dary dostarczyli na Litwę. Ogromnie się cieszymy, że nas pamiętacie i wyrażacie chęć pomocy dla nas. Dziękujemy serdecznie za Państwa dobre serca, które pochylają się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwe dusze, które przynaglają do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość.
Obiecuję, że przywiezione przez Państwa dary trafią do najbardziej tego potrzebujących.
Z szacunkiem, Starosta Niemenczyński Edward Puncewicz


25 czerwca 2013 - Powiat Świdnicki po ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego

- Gmina Świdnica - od godziny 8.30 ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, zamknięta jest droga na odcinku Wieruszów - Krzyżowa oraz w Mokrzeszowie. W miejscowościach: Grodziszcze, Krzyżowa, Bystrzyca Dolna, Makowice, Jagodnik, Panków, Wieruszów, Witoszów Dolny, Komorów, Pszenno, Sulisławie, Wilków - występują liczne zalania obszarów wraz z domostwami i polami uprawnymi. Na zalanych obszarach obecnie trwają prace zabezpieczające wdarcie wody do domostw poprzez układanie worków z piaskiem.
- Gmina Marcinowice - od godziny 6.30 ogłoszono alarm przeciwpowodziowy   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Świdnica po ulewnych deszczach

Stan wody zdecydowanie wyższy niż można to obserwować na co dzień, ale rzeka Bystrzyca płynie w korycie. Rozlewiska występują na części ulic w dzielnicy Kraszowice, gdzie wody nie przyjmują już pola, więc woda spływa niżej i wypełnia rowy melioracyjne. Problemy są także w okolicach wiaduktu przy ulicy M. Kopernika.
Przy ulicy Śląskiej od wjazdu od strony Bystrzycy przekopany został rów melioracyjny, co pozwoli na skierowanie choć części płynącej wody w innym kierunku. Podobne prace będą prowadzone również w innych miejscach, by wodę mogła przejąć kanalizacja. Prognozy przewidują dalsze opady deszczu, dlatego stale monitorowana jest sytuacja   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Tym razem deszcz podtapia i zagraża - Pogotowie przeciwpowodziowe

Po ostatnich opadach obserwuje się w Powiecie Świdnickim duży przypływ wody. W Świdnicy na ulicy Kopernika pomiedzy wiaduktami ulica jest zalana i jest nieprzejezdna. Odcinek drogi powiatowej na trasie Świdnica - Strzegom w okolicy "Lasku Grochotowskiego" jest zagrożony.
Zagrożony jest również rejon mostu na rzece Pełcznicy w Świebodzicach. Dziś o godzinie 8.00 rano Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz ogłosił dla miasta pogotowie przeciwpowodziowe. Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne wezbranie rzeki Pełcznicy, głównie w dzielnicy Ciernie   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Kasprowiczanie na dolnośląskiej Gali Olimpijczyków

We wtorek, 25 czerwca w auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznym olimpijczykom nagród Dolnośląskiego Kuratora Oświaty pani Beaty Pawłowicz. "Kasprowicza" podczas Gali Olimpijczyków reprezentowali: Joanna Jęczmień (kl. III p) - laureatka XXXIX Olimpiady o Wynalazczości, Ewelina Saja (kl. II d) - finalistka XXV Olimpiady Filozoficznej, Marcelina Kozów (kl. III f) - finalistka XXXIX Olimpiady o Wynalazczości, Michał Szyszka (kl. I p) - finalista XXXIX Olimpiady o Wynalazczości. Opiekunem Olimpiady o Wynalazczości jest Piotr Chlastawa, a opiekunem Olimpiady Filozoficznej - Robert Kaśków.


25 czerwca 2013 - Pobiegli w "Strzegomskiej 12"

Ponad 150 biegaczy i biegaczek wzięło udział w 2. edycji biegu miejskiego "Strzegomska 12", który rozegrano w sobotę, 22 czerwca br. w Strzegomiu. Gościem specjalnym był dziennikarz sportowy - red. Przemysław Babiarz z TVP, który komentował przebieg imprezy.
Przed biegiem głównym rozegrano zawody dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, w różnych kategoriach wiekowych, na boisku sportowym Zespołu Szkół w Strzegomiu. O godzinie 12.00 ze strzegomskiego Rynku grupa biegaczy ruszyła do najważniejszego biegu. Dystans dla mężczyzn liczył 12 km (3 pętle), dla kobiet - 8 km (2 pętle)   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Alarm przeciwpowodziowy

Zarządzeniem Wójta Gminy Świdnica z dnia 25 czerwca od godziny 8.30 na terenie Gminy Świdnica obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Najtrudniejsza sytuacja obecnie jest w Krzyżowej, gdzie woda z rzeki Piławy zalała most i drogę powiatową na odcinku Krzyżowa-Wieruszów. Dla ponad stu mieszkańców Wieruszowa oznacza to odcięcie ich jedynej drogi dojazdowej do ich posesji oraz miasta powiatowego. Ponadto kilka mieszkań w Krzyżowej zostało podtopionych. Organizowana była również pomoc dla dzieci powracających z zajęć szkolnych, tak aby mogły bezpiecznie dotrzeć do domu   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Czy można tak lubić szkołę, by spędzać w niej nawet noce?

Gdy rok szkolny zbliża się do końca, oceny zostały wystawione, przychodzi pora na zasłużoną zabawę. Od kilku już lat w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu uczniowie mogą spędzić nie tylko wieczór, ale nawet całą noc w swojej szkole. Pobyt ten jest pełen atrakcji, nie ma mowy o nudzie czy dłuższej chwili bez frapującego zajęcia.
21 czerwca bieżącego roku o godzinie 18.00 uczniowie zjawili się w szkole, by wziąć udział w "Nocy z Janem Pawłem II" (nazwa wzięła się od imienia patrona szkoły). Każdy przyszedł z pokaźnym bagażem, który stanowiły materace, śpiwory, poduchy, maskotki, stroje do przebrania się itp   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Mieszkańcy i służby miejskie zabezpieczają Ciernie

Około godziny 13.00 we wtorek 25 czerwca rzeka Pełcznica opadła o ponad 30 cm - jej stan wynosi obecnie 170 cm. Rano poziom przekraczał dwa metry. Dlatego już o godzinie 8.00 Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz ogłosił dla Świebodzic pogotowie przeciwpowodziowe. Intensywne opady deszczu w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorkowe przedpołudnie spowodowały gwałtowne wezbranie rzeki Pełcznicy, głównie w dzielnicy Ciernie.
Od wczesnych godzin radnych służby miejskie monitorują sytuację i pomagają mieszkańcom w zabezpieczeniu swojego mienia. Zakład Gospodarki Komunalnej wydał ponad 3,5 tysiąca worków, samochody ZGK woziły też piasek luzem (rozwieziono w sumie 200 ton) pod wskazane adresy, spod których świebodziczanie dzwonili z prośbą o przywiezienie im piasku   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2013 - Dała czadu…

Staroojciec Agata, uczennica klasy III Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy, zajęła I miejsce w eliminacjach wojewódzkich XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Twoje wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu".
Uroczyste wręczenie dyplomów i cennych nagród odbyło się 21 czerwca w auli Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. "Było dużo emocji i radości - mówi Agata. Nagroda była dla mnie zaskoczeniem, ale dzięki niej uwierzyłam we własne siły". Praca uczennicy została przesłana do etapu ogólnopolskiego.


24 czerwca 2013 - Weekend z dzikiem

Świdniczanie oraz turyści w sobotę i niedzielę tłumnie odwiedzili świdnicki Rynek. A to za sprawą "Święta Dzika", zorganizowanego przez Miasto Świdnica i Świdnicki Ośrodek Kultury, które zrealizowano w ramach projektu pn. "Dzik na szlaku cysterskim w Świdnicy".
Na odwiedzających świdnicką starówkę czekały liczne bezpłatne atrakcje m. in. dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, kucyki oraz degustacje potraw z dzika. Podczas imprezy uczestnicy mogli odwiedzać stoiska "Dzikiego Jarmarku", na których nie zabrakło smakołyków i wyrobów rękodzieła   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2013 - Słońce, gwiazdy i świetna zabawa

Dopisało w zasadzie wszystko - mieliśmy wymarzoną pogodę, fantastyczne gwiazdy muzyczne i doskonałe humory. Dni Świebodzic 2013 można z pewnością zaliczyć do bardzo udanych. Miniony weekend (22 i 23 czerwca) upłynął świebodziczanom pod znakiem święta miasta.
Jak co roku na stadionie przy ulicy Rekreacyjnej można było spędzić czas z całą rodziną. Bo dla każdego przygotowano coś ciekawego - dla najmłodszych dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, wesołe miasteczko, dla starszych stoiska gastronomiczne i oczywiście występy artystyczne oraz koncerty gwiazd I w tym wypadku także mieliśmy bardzo zróżnicowaną ofertę   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2013 - "Granitowi Rycerze" na podium

W rozegranym w niedzielę, 23 czerwca, VI Turnieju Rajców, który odbył się na świdnickim Rynku, drużyna strzegomskich radnych pn. "Granitowi Rycerze" zajęła 2. miejsce.
W rycerskich zmaganiach wzięły udział cztery drużyny: oprócz "Granitowych Rycerzy", 3 ze Świdnicy - z Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego oraz Gminy Świdnica. Radę Miejską w Strzegomiu reprezentowało pięcioro radnych: Jadwiga Wróblewska, Aneta Wiklińska, Tomasz Dziurla, Janusz Flaman i Tomasz Marczak (kapitan).
Świdnicki Rynek odwiedziły również władze samorządowe Strzegomia: burmistrz Zbigniew Suchyta, zastępca - Wiesław Witkowski oraz sekretarz gminy - Iwona Zabawa - Budziszyn   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2013 - Numizmatycy pokazali swoje skarby

Na co dzień leżą starannie poukładane w domowych szufladach. Dla ich właścicieli to prawdziwe skarby i cenne trofea. Czasami te cuda mają szansę ujrzeć światło dzienne i zachwycić innych. Tak jak podczas pokazu numizmatycznego "XXX lat Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Świebodzicach".
Dwudniowa wystawa obyła się 22 i 23 czerwca w sali głównej Miejskiego Domu Kultury. Zaprezentowano na niej eksponaty numizmatyczne członków świebodzickiego Koła PTN oraz medale zdobyte przez członków świebodzickiego Koła Nr 1 Polskiego Związku Filatelistów na wystawach filatelistycznych w kraju i na świecie   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2013 - Inwestycje drogowe w powiecie świdnickim

Sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały, że prace na drogach powiatowych ruszyły pełną parą. Powiat świdnicki realizuje kolejne zadanie wpisane do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. Schetynówek. Aktualnie dobiega końca przebudowa drogi powiatowej nr 2922D Granica - Tomkowice.
W ramach tej inwestycji ponad 1,5 kilometra drogi zostanie poszerzone i wzmocnione, tak, aby mogły tą drogą poruszać się pojazdy o masie całkowitej do 40 ton. Poszerzone i wzmocnione zostaną także pobocza. Gmina Strzegom dofinansuje to zadanie w 48%   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2013 - Sołectwa stanęły do rywalizacji

Przeciąganie liny, plecienie wianków, piłowanie belki, toczenie opony, bieg na nartach i wbijanie gwoździ. W takich konkurencjach, w sobotę 22 czerwca mieszkańcy Kalna, Mikoszowa, Przyłęgowa, Pożarzyska, Wierzbnej, Pyszczyna oraz Imbramowic zmagali się w przyjacielskich zawodach podczas corocznego Turnieju Wsi.
Tegorocznym faworytem sołeckiego spotkania została społeczność z Imbramowic, wyprzedzając tylko o jeden punkt zeszłorocznego zwycięzcę, mieszkańców Pyszczyna. Trzecie miejsce na podium zamykali mieszkańcy Wierzbnej. Następne w kolejności były Przyłęgów i Porzażysko, Mikoszowa oraz Kalno   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2013 - Ratują życie innym

- Osoby, które oddają krew, to współcześni bohaterowie. Ratują życie innym, oddając cząstkę siebie - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz podczas spotkania ze świebodzickimi krwiodawcami.
Uroczyste spotkanie, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury 21 czerwca nawiązywało do niedawno obchodzonego Światowego Dnia Honorowego Krwiodawcy. Ta grupa w naszym mieście stale się rozrasta a co najważniejsze - w cyklicznych zbiórkach życiodajnego płynu bierze udział stała grupa dawców, którzy pojawiają się w MDK bez względu na pogodę i samopoczucie   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2013 - Kolejne polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Do zaszczytnego grona Miast i Miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO do której w Polsce należy też świdnicki Kościół Pokoju dołączyły kolejne obiekty.
Po 7 latach Polska doczekała się nowego wpisu i rozszerzenia istniejącego wpisu na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie mamy 14 dóbr z terenu Polski w tym 29 obiektów.
Kilka dni temu do listy dołączyły cerkwie z polskiego i ukraińskiego rejonu Karpat a dzisiaj rozszerzony został wpis Kopalni Soli w Wieliczce o kopalnię w Bochni i Zamek Żupny pod wspólną nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni"   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2013 - Absolutorium na "tak"

Jedenastoma głosami "za", przy dwóch "wstrzymujących" radni Rady Miejskiej Żarowa udzielili burmistrzowi Leszkowi Michalakowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.
Pozytywnie na temat wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy wypowiedziała się Komisja Rewizyjna żarowskiej Rady Miejskiej oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. W ostateczności na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek, 20 czerwca radni udzielili burmistrzowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. - Burmistrz przy realizacji budżetu w 2012 roku kierował się przede wszystkim celowością i gospodarnością, oszczędnie wydając środki publiczne   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2013 - Powiatowe Współzawodnictwo Sportowe

21 czerwca w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Współzawodnictwa Sportowego Szkół Ponadgimnazjalnych - Licealiada 2012/2013.
Na Uroczystości nagrodzono najlepsze szkoły w kategorii dziewcząt i chłopców.
Nagrody wręczyli Starosta Powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa, Dyrektor Biura do spraw Europejskich i Promocji Powiatu Anna Borowska oraz Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Świdnicy Cezariusz Zaruski   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2013 - Klasa okręgowa

W 30. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Zjednoczeni Żarów 6:2, Stal Świdnica - MKS Szczawno Zdrój 3:1, Karolina Jaworzyna Śląska - LKS, Bystrzyca Górna 2:4, Trojan Lądek Zdrój - Victoria Świebodzice 1:0, Bielawianka II Bielawa - Grom Witków 0:3 walkower, Kryształ Stronie Śląskie - Iskra Jaszkowa Dolna 2:1, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Unia Złoty Stok 2:8.
W tabeli rozgrywek prowadzi MKS Szczawno Zdrój mający na koncie - 68. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 58. punktów, 4. Stal Świdnica 55. punktów, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 41. punktów, 7. LKS Bystrzyca Górna 38. punktów, 9. Victoria Świebodzice 34. punkty, 13. Grom Witków 30. punktów.


23 czerwca 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach ostatniej, 30. kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Skalnik Czarny Bór - Granit Roztoka 2:1, Biały Orzeł Mieroszów - Zieloni Mrowiny 2:2, Nysa Kłaczyna - Cukrownik-Polonia Pszenno 4:3, Victoria II Świebodzice - Górnik Boguszów-Gorce 3:6, Gwarek Wałbrzych - Rawa Boleścin 2:0, Zdrój Jedlina Zdrój - Czarni Wałbrzych 4:1, Sudety Dziećmorowice - Zagłębie Wałbrzych 7:1, Wenus Nowice - Włókniarz Głuszyca 2:2.


22 czerwca 2013 - Podwodna tajemnica

Niewielkie jeziorko usytuowane w zalanym dawnym kamieniołomie w pobliżu Siedlimowic. O miejscu tym krążą różne opowieści.
Tutaj na blisko 18 metrowym dnie spoczywać ma niemiecki półgąsienicowy transporter z czasów II Wojny Światowej.
Czy są to tylko wyssane z palca opowieści ? Cień prawdy na tajemnicę zalanego kamieniołomu rzuca fakt prób nurkowych przeprowadzonych w 2002 i 2004 roku, które potwierdziły tam obecność pojazdu o militarnym rodowodzie, a także relacje nieżyjącego już byłego mieszkańca Siedlimowic Heinza   . . . czytaj więcej


22 czerwca 2013 - Super Junior

19 czerwca w świdnickim teatrze odbył się koncert talentów uczniów Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Podczas uroczystej gali zostały wręczone tytuły i statuetki Super Juniora w określonej dziedzinie i grupie wiekowej.
W grupie klas młodszych: polonista - Julia Tobiasz, matematyk - Monika Manowska, artysta - Zofia Wąsowska, sportowiec - Łukasz Szporko
W grupie klas IV - VI: humanista - Jagoda Kurzawa, matematyka - Wiktoria Skowron, przyrodnik - Adam Budziński, muzyk - Weronika Wąsowska, plastyk - Monika Scheer, sportowiec - Jakub Marcinkowski   . . . czytaj więcej


22 czerwca 2013 - Festiwal Nordic Walking

Towarzystwo Rozwoju Sokołowska oraz Sołectwo Sokołowsko zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Nordic Walking Ziemi Wałbrzyskiej. 23 czerwca, już po raz trzeci, spod Pensjonatu Leśne Źródło miłośnicy marszu z kijami wyruszą na spacer po malowniczych Górach Suchych.
Organizatorzy przygotowali dwie trasy - 5 i 10 km, tak aby umożliwić start w Festiwalu całym rodzinom, a także doświadczonym miłosnikom Nordic Walking. Impreza ma charakter rekreacyjny, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe znaczki, będzie też możliwość wylosowania cennych nagród. Na zakończenie dla wszystkich gości i mieszkańców zaplanowano piknik z muzyką zespołu country WEST BB z Wrocławia   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2013 - 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - obdarowane szpitale

21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został poświęcony medycynie dziecięcej i geriatrii. W maju zakończył się konkurs ofert na zakupy sprzętu medycznego. Fundacja Jurka Owsiaka kupiła między innymi: łóżka sterowane elektronicznie, pompy infuzyjne, materace przeciwodleżynowe, kardiomonitory, ultrasonografy, aparaty do EKG, wózki inwalidzkie, zestawy do rejestracji EKG metodą Holtera oraz podnośniki hydrauliczne dla pacjentów leżących.
Wszystkie urządzenia, zgodnie z podpisanymi kontraktami, trafią do szpitali w ciągu najbliższych trzech, czterech miesięcy. W województwie dolnośląskim obdarowane zostaną:   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2013 - Nauczą jak prawidłowo segregować śmieci

Firma REMONDIS, jako jeden z dwóch podmiotów wybranych przez Urząd Miasta Świdnicy, od 1 lipca zajmie się świadczeniem usług wywozu i zagospodarowania odpadów na terenie miasta. Obszarem działania firmy będą: Osiedle Młodych, Osiedle Zwierzynieckie, Osiedle Zawiszów i Osiedle Piastów. W związku z tym REMONDIS postanowił zaprezentować się mieszkańcom Świdnicy na Pikniku Ekologicznym 22 czerwca. W jego trakcie będzie można zobaczyć, jak wygląda pojazd przystosowany do selektywnej zbiórki odpadów i nauczyć się, jak prawidłowo segregować śmieci   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2013 - Kolejne pieniądze unijne dla Powiatu Świdnickiego

Sukcesem zakończyły się starania Powiatu Świdnickiego o pieniądze unijne pochodzące z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013. Tym razem decyzją XI Euroregionalnego Komitetu Sterującego projekt pn. "Zdrowie ma smak. Produkty regionalne polsko - czeskiego pogranicza" został zatwierdzony do dofinansowania.
Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 11 525,15 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast całkowita wartość projektu wynosi 13 559,00 euro. Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy mieszkańców polsko - czeskiego pogranicza w zakresie zasad racjonalnego odżywiania i zrównoważonej diety oraz propagowania idei tzw. zdrowej żywności   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2013 - Otwarcie świetlicy w Makowicach

Jutro, 22 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie świetlicy w Makowicach. Nowy budynek odzyskał swój blask, dzięki środkom unijnym. Po dziewięciu miesiącach przebudowy prace inwestycyjne dobiegły końca. Od najbliższego weekendu świetlica ponownie stanie się centrum organizacji wydarzeń kulturalnych oraz kultywowania lokalnych tradycji w Makowicach.
Szacowana wartość inwestycji wyniosła ponad 465 tysięcy złotych, w tym 262,2 tysiące złotych stanowiły środki unijne. Uroczyste otwarcie obiektu zostanie połączone z festynem rodzinnym, którego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 13.30


20 czerwca 2013 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 28 czerwca zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni wysłuchają sprawozdania z wykonania budżetu Świdnicy za 2012 rok i zadecydują o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta. Zajmą się również między innymi sprawami związanymi z wprowadzaniem w życie nowych przepisów gospodarki odpadami.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).


20 czerwca 2013 - Olej - sposobem na sukces

W ubiegłym roku zdobyli I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo" organizowanym przez DODR we Wrocławiu w kat. produkty roślinne. 25 czerwca w Pałacu Prezydenckim w konkursie Sposób na Sukces" przedsiębiorstwo PPHU Maszyny i Przetwórstwo Nasion Oleistych Ol’Vita Krzysztofa Dziaducha z Pankowa otrzyma nagrodę trzeciego stopnia w kategorii rodzinnej.
Konkurs ma charakter niekomercyjny, członkowie Rady Programowej konkursu pełnią swe funkcje społeczne. W tegorocznej, trzynastej już edycji Konkursu Sposób na Sukces" jury nie miało łatwego zadania, gdyż poziom zgłoszonych w tym roku przedsięwzięć był bardzo wyrównany   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2013 - Zmiana przepisów w zakresie rejestracji pojazdów

Zmiana przepisów w zakresie rejestracji pojazdów - dotyczy pojazdów marki SAM. 22 czerwca tego roku wchodzą w życie nowe przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep oraz ich przedmiotów wyposażenia lub części oraz w sprawie dopuszczenia jednostkowego pojazdu.
Rozwiązania te przygotowano ze względu na konieczność wdrożenia do polskiego prawa Dyrektywy 2007/46/WE, określającej szczegółowe wymagania homologacyjne, których spełnienie jest konieczne do dopuszczenia nowych typów pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia lub części, do ruchu drogowego w Unii Europejskiej   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2013 - Gorące lato - wakacje

Podczas tego lata Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie gościć będzie uczestników muzycznych zmagań. Tym razem w letniej odsłonie. Pierwsza edycja miała miejsce podczas tegorocznych ferii zimowych. 30 osobowa uczestników na zakończenie zimowego wypoczynku nagrała wspólną płytę pt. "Co nam w duszy gra". Podczas wakacji 30 uczniów z gminnych szkół podstawowych i gimnazjów pracować będzie nad bożonarodzeniowym repertuarem. Organizatorem muzycznych wakacji jest Gminny Zespół Oświaty, który przeznaczy na ten cel 10 tysięcy złotych.
Wzorem lat ubiegłych Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni" z/s w Jeleniej Górze organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży rolników w wieku od 16-tego roku życia.   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2013 - "Strzegomska Dwunastka - Biegajmy Razem"

22 czerwca w Strzegomiu odbędzie się II Ogólnopolski Bieg "Strzegomska Dwunastka - Biegajmy Razem". Bieg rozgrywany będzie w ramach obchodzonego w Strzegomiu Święta Granitu. Komentatorem biegu będzie znany telewizyjny komentator sportowy - Przemysław Babiarz.
Bieg przebiegać będzie ulicami: Kościuszki, Sosnową, Promenadą i Krótką. Start i meta znajdować się będą w Rynku. Wymienione ulice zamknięte dla ruchu zostaną w godzinach 10.00-14.00


19 czerwca 2013 - Kolonie, półkolonie czyli wakacyjne przymiarki

Do letniej przerwy w nauce zostało niewiele czasu. Ale programy wakacyjnych zajęć w mieście są już dopięte na ostatni guzik. Jak co roku oferta będzie zróżnicowana i dostosowana do zainteresowań uczniów.
Miejski Dom Kultury - Tradycyjnie MDK przygotował cykl warsztatów, wycieczek i zajęć w ogrodzie letnim. Wszystko oczywiście w formie zabawy i prowadzone w interaktywny sposób. Będą zatem warsztaty z tańca (hip-hop, latino, break dance), zajęcia sportowe, gry i zabawy, zajęcia z Młodzieżową Radą Miejską, nauka języka japońskiego i hiszpańskiego; warsztaty teatralne   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2013 - Piknik ekologiczny i zbiórka elektrośmieci

Data 1 lipca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wchodzą w życie nowe zasady gospodarowania odpadami. W związku z tym w najbliższy weekend 22 i 23 czerwca, w godzinach 12.00-17.00 w świdnickim Rynku zorganizowany zostanie piknik ekologiczny "Czysta Świdnica", który ma pomóc mieszkańcom miasta w oswajaniu się z nowymi zasadami "rewolucji śmieciowej".
Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji, gier i zabaw oczywiście z ciekawymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów: Farmę Miejską, firmę Remondis, Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów oraz Zakład Oczyszczania Miasta   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2013 - Zwiedzanie Wieży Targowej zainaugurowane!

W niedzielę, 16 czerwca Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zainaugurowało letnie (niedzielne) zwiedzanie Wieży Targowej w Strzegomiu.
Pełniący dyżur członkowie TMZS - Beata Nejman i Aleksander Pioruński nie kryli swojego zadowolenia z licznego grona mieszkańców Strzegomia, którzy rodzinnie odwiedzili Wieżę Targową. Pogoda dopisała, więc widok panoramy miasta zachwycił wszystkich zwiedzających.
TMZS zaprasza w kolejne niedziele w godzinach 15.00-18.00 do odwiedzenia tego pięknego zabytku Strzegomia   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2013 - Rusztowania na kościelnej wieży

Rozpoczął się kolejny element rewitalizacji Rynku w Świebodzicach. W rusztowaniach stanęła wieża kościoła pw. Św. Piotra i Pawła, druga - po ratuszowej - charakterystyczna budowla górująca na Śródmieściem.
Remont kościoła prowadzi parafia dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego w ramach rewitalizacji.
Remont świątyni ma kosztować 750 tysięcy złotych, w tej chwili toczą się prace na kościelnej wieży. W świebodzickim Rynku dzieje się naprawdę dużo. Trwa II etap rewitalizacji Starego Miasta.   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2013 - Letnie przeboje wrocławskiego lotniska

Malaga - to najpopularniejszy południowy, niskokosztowy kierunek z letniej oferty wrocławskiego lotniska. W kwietniu i maju poleciało tam ponad 6 tysięcy pasażerów. Poza hiszpańskim kurortem mieszkańcy Dolnego Śląska najchętniej wybierali Maltę, Kretę, Alicante i Rzym. W przededniu szczytu wakacyjnego wrocławskie lotnisko prezentuje top kierunki początku sezonu.
Tegoroczny sezon letni wyraźnie pokazuje wzrost zainteresowania niskokosztowymi lotami z Wrocławia na południe Europy. Malaga, Kreta, Barcelona, Malta, Alicante, Wenecja, Bolonia, Mediolan i Rzym w kwietniu i maju stały się celem podróży dla blisko 46 tysięcy pasażerów   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2013 - Wykorzystują możliwości funduszu sołeckiego

Zakup kosiarki do utrzymania terenów zielonych sołectwa, wykonanie przybudówki świetlicy wiejskiej oraz organizacja cyklicznych imprez. Na takie zadania, w tym roku mieszkańcy Kalna przeznaczyli środki finansowe pochodzące z funduszu sołeckiego. We wtorek, 18 czerwca z rąk burmistrza Żarowa odebrali kluczyki do nowej kosiarki. Nowy nabytek, który kosztował prawie sześć tysięcy złotych będzie wykorzystywany głównie do koszenia trawy na wiejskim boisku.
- Fundusz sołecki to najlepiej wydatkowane pieniądze przez mieszkańców miejscowości w gminie Żarów. A dobre pomysły, chęć do pracy i zaangażowanie to zawsze gwarancja sukcesu.


18 czerwca 2013 - Oni muszą odejść . . .

Oni muszą odejść . . . tak mawiał pewien polityk. I my także wytypowaliśmy i zamieściliśmy tych, którzy naszym zdaniem powinni już zniknąć z życia politycznego naszego miasta. U dołu strony znajduje sie baner - "Oni muszą odejść" kliknij tam aby zobaczyć grupkę lub >>> zobacz tutaj.
Zgłoś także propozycje innych radnych do "odejścia" o których pewna, znana Pelagia (Bohdan Smoleń) z Kabaretu Tey mawiała, że zostali mocno posunięci przez czas, i takich, którzy zapomnieli, że bycie radnym nie koniecznie oznacza, że radnym się jest aż do śmierci i ten błogi sen przerwie dopiero zjawiający się mitologiczny przewoźnik.


18 czerwca 2013 - W Świdnicy też będą autobusy

Nowoczesne i przyjazne dla środowiska autobusy już niedługo wyjadą na ulice dolnośląskich miast dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Decyzję w tej sprawie podjął dziś Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Korzystny kurs euro spowodował, że zarząd województwa na projekty związane z transportem miejskim i podmiejskim przeznaczy dodatkowo ponad 21,5 miliona złotych. Dzięki tej decyzji uda się zrealizować trzy projekty, które były dotychczas na liście rezerwowej.
Dzięki korzystnemu kursowi euro pieniądze trafią do beneficjentów, którzy ze względu na brak wystarczających środków nie otrzymali ich 21 maja 2013 roku   . . . czytaj więcej


18 czerwca 2013 - Jubileuszowy memoriał

W tym roku dominowała liczba 15, albowiem tyle lat minęło od śmierci patrona, była to 15. edycja turnieju oraz w tym roku zawody odbyły się 15 czerwca. 210 judoków z dwudziestu klubów z Czech, Niemiec, Austrii i Polski wystartowało w XV Memoriale Judo im. Edwarda Brzegowego, który został rozegrany w ostatnią sobotę na terenie hali sportowej OSiR w Strzegomiu.
Rangę tegorocznej edycji turnieju podniósł fakt nadania patronowi tytularnemu zawodów - Edwardowi Brzegowemu tytułu "Honorowego Obywatela Strzegomia". Memoriał, jak co roku, otworzyła Danuta Brzegowy oraz burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta   . . . czytaj więcej


18 czerwca 2013 - Mammobus w Świebodzicach

Zbadaj się i zyskaj spokój o swoje zdrowie. Już niedługo mammobus po raz kolejny odwiedzi Świebodzice. 20 oraz 21 czerwca przy Ośrodku Zdrowia na ulicy Aleje Lipowe 15, można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, ponieważ w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem skierowania na badanie   . . . czytaj więcej


18 czerwca 2013 - Święto Granitu Strzegomskiego już w tym tygodniu

W dniach 21-23 czerwca strzegomski rynek zamieni się w wielki festyn, gdzie każdy będzie miał możliwość uczestniczyć w najważniejszym święcie naszego miasta.
Program tegorocznych obchodów Święta Granitu jest niezwykle bogaty. Już w piątek, tj. 21 czerwca, nastąpi uroczyste otwarcie wydarzenia, po którym wszyscy uczestnicy zaproszeni są na gościnny występ Kabaretu DNO oraz na koncert Ramolsów. W sobotę, tj. 22 czerwca, odbędzie się Przemarsz Bractw Rycerskich z Parku Miejskiego. W kolejnych godzinach mieszkańcy będą mieli okazję przyjrzeć się "Granitowej Grze" oraz biegowi miejskiemu "Strzegomska Dwunastka"   . . . czytaj więcej


18 czerwca 2013 - Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego

W piątek, 14 czerwca, w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy odbyła się konferencja pod nazwą "Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego w Powiecie Świdnickim". Konferencja była częścią podsumowania unijnego projektu "Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku", w którym, oprócz powiatu świdnickiego, brało udział dziewięć powiatów z Dolnego Śląska.
Projekt wart 65 milionów złotych obejmował doposażenie w najnowocześniejszy sprzęt dolnośląskich szkół zawodowych. W konferencji wzięli udział przedstawiciele powiatów biorących udział w projekcie, delegacja Urzędu Marszałkowskiego, dyrektorzy szkół, wójtowie, burmistrzowie i prezydent oraz przedstawiciele pracodawców i firmy z powiatu świdnickiego   . . . czytaj więcej


18 czerwca 2013 - Awans chłopców z UKS Gryf Świdnica

W poniedziałek, 17 czerwca rozegrany został dolnośląski finał Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".
Do rywalizacji o tytuł mistrzów Dolnego Śląska oraz awans do Wielkiego Finału Turnieju, przystąpiło aż czterdzieści drużyn.
W rywalizacji chłopców, najlepszym zespołem okazała się drużyna UKS Gryf Świdnica, natomiast w kategorii dziewcząt najskuteczniejsze były zawodniczki zespołu PSP 21 Olimpijki Wałbrzych   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2013 - "Honorowy Obywatel Strzegomia"

Niezwykle uroczysty i podniosły charakter miała piątkowa (14 czerwca) Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, w trakcie której w sposób szczególny uhonorowano śp. Edwarda Brzegowego - zawodnika, wspaniałego trenera i wychowawcę wielu pokoleń strzegomskich judoków.
W sesji wzięli udział, oprócz władz samorządowych naszego miasta i radnych, zaproszeni goście, wśród których byli m. in. najbliższa rodzina Edwarda Brzegowego - żona Danuta, syn Roman Brzegowy z rodziną oraz córka Agnieszka Zasińska z rodziną, a także przedstawiciele strzegomskiego środowiska judo   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2013 - Grand Prix dla świebodziczanki

- Sukces frekwencyjny i artystyczny - tak podsumowuje IV edycję Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira 2013 jego pomysłodawca i organizator Janusz Kujat.
Podczas trzech dni festiwalowych (14-16 czerwca) swoje unikatowe wyroby prezentowali twórcy i artyści z całej Polski. Wśród nich można było zobaczyć niezwykłą kolekcję biżuterii z bursztynem autorstwa Złotnika Roku 2012 - pani Iwony Lis-Filipczyk. Niepowtarzalne jedwabne szale zaprezentowała dobrze znana z poprzedniej edycji pani Agnieszka Arciszewska   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2013 - "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

Dzisiaj, 17 czerwca w Świdnicy na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji rozgrywany był Finał województwa dolnośląskiego XIII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". W godzinach 9-15 na boiskach ośrodka rywalizowało kilkanaście drużyn 10-latków - dziewcząt i chłopców.
Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to prawdziwa piłkarska przygoda, obejmująca swym zasięgiem całą Polskę. Młodzi zawodnicy z każdego zakątka kraju mają okazję poczuć smak prawdziwej piłkarskiej rywalizacji w duchu fair play. Po rozegranych w kwietniu i maju eliminacjach gminnych oraz powiatowych, najlepsze regionalne drużyny dziewcząt i chłopców spotykają się w finałach wojewódzkich   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2013 - Matematycy ze Świdnicy najlepsi

W dniach 6-7 czerwca odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu III Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny, w ramach współpracy między powiatami: łowickim, świdnickim, kartuskim i tatrzańskim.
Nasz powiat reprezentowała drużyna w składzie: Damian Fafuła - I Liceum Ogólnokształcące (opiekun A. Majewska), Anna Lasak, Bartosz Berezak i Grzegorz Malczewski - uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego (opiekun A. Grymek)   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2013 - Festyn w Szkole Podstawowej 105 w Świdnicy

Piękna pogoda, wspaniali sponsorzy, niezastąpieni rodzice oraz nauczyciele pozwoliły na przeprowadzenie kolejnego już festynu rodzinnego w Szkole Podstawowej 105 w Świdnicy. Było mnóstwo atrakcji, które przyciągnęły mieszkańców miasta. Dzieci oraz dorośli uczestnicy festynu mogli skorzystać z fantastycznych propozycji takich jak:
symulator jazdy dla dorosłych Akademii Bezpiecznej Jazdy, licytacja na przelot balonem, pokaz umiejętności grupy antyterrorystycznej oraz wozu bojowego, pokaz umiejętności Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wozu strażackiego   . . . czytaj więcej


16 czerwca 2013 - Stanowisko - Walnego Zebrania Członków Związku Zawodowego "Świdniczanie"

Zwracamy się do Władz Miasta Prezydenta i Rady Miejskiej z apelem o znalezienie środków w budżecie Miasta na zwiększenie wynagrodzeń pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji, Świdnickiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wynagrodzenia w ostatnich trzech latach praktycznie nie zwiększały się w sposób adekwatny do wzrostu kosztów utrzymania w naszych rodzinach, w niektórych jednostkach wzrostu wynagrodzeń w ogóle nie było   . . . czytaj więcej


16 czerwca 2013 - Festiwal Nordic Walking

Towarzystwo Rozwoju Sokołowska oraz Sołectwo Sokołowsko zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Nordic Walking Ziemi Wałbrzyskiej. 23 czerwca, już po raz trzeci, spod Pensjonatu Leśne Źródło miłośnicy marszu z kijami wyruszą na spacer po malowniczych Górach Suchych.
Organizatorzy przygotowali dwie trasy - 5 i 10 km, tak aby umożliwić start w Festiwalu całym rodzinom, a także doświadczonym miłosnikom Nordic Walking. Impreza ma charakter rekreacyjny, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe znaczki, będzie też możliwość wylosowania cennych nagród. Na zakończenie dla wszystkich gości i mieszkańców zaplanowano piknik z muzyką zespołu country WEST BB z Wrocławia   . . . czytaj więcej


16 czerwca 2013 - Klasa okręgowa

W 29. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Grom Witków - Kryształ Stronie Śląskie 0:5, LKS Bystrzyca Górna - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 6:0, Unia Złoty Stok - Stal Świdnica 1:2, Pogoń Pieszyce - Karolina Jaworzyna Śląska 10:4, Victoria Świebodzice - Bielawianka II Bielawa 3:0 walkower, MKS Szczawno Zdrój - Trojan Lądek Zdrój 4:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Piławianka Piława Górna 2:4.
W tabeli rozgrywek prowadzi MKS Szczawno Zdrój mający na koncie - 68. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 58. punktów, 4. Stal Świdnica 52. punkty, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 41. punktów, 7. LKS Bystrzyca Górna 35. punktów, 8. Victoria Świebodzice 34. punkty, 13. Grom Witków 27. punktów.


15 czerwca 2013 - X Konkurs Historyczny

Organizatorem jest od początku Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, zaś partnerem merytorycznym Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Do konkursu zgłoszono 11 trzyosobowych drużyn z 10 świdnickich szkół. Udział wzięło 10 drużyn z 9 szkół. Wszyscy wzięli udział w teście, przygotowanym przez jury, w skład którego weszli: Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz pracownicy naukowi tego muzeum - Zbigniew Malicki (autor większości pytań) i dr Dobiesław Karst. Konkurs odbył się 22 maja w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej   . . . czytaj więcej


15 czerwca 2013 - Tajne lotnisko i baza Luftwaffe koło Imbramowic: mit czy prawda ?

Z miejscem dawnej cegielni Ingramsdorfer Tonwerke w Imbramowicach związane są opowieści o wykorzystaniu jej zabudowań na potrzeby militarne w czasie II Wojny Światowej. Czy obiekty cegielni przekształcone zostały na potrzeby niemieckiej Luftwaffe ? Czy istniało tutaj utajnione lotnisko polowe wraz z ośrodkiem szkoleniowym i bazą remontową samolotów, z których korzystać mogła owiana tajemnicą i legendą specjalna jednostka KG200 (Kampfgeschwader 200) ?
Fragment tekstu historycznego Bogdana Muchy - archeolog - specjalista d/s zbiorów muzealnych - Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie Tekst w całości >>> czytaj


14 czerwca 2013 - Pociąg pojedzie inną trasą

Od czwartku, 20 czerwca zostanie zamknięty ruch kolejowy na łącznicy kolejowej nr 771 - na wiadukcie przy ulicy Sprzymierzeńców-Polna Droga, który jest przebudowywany.
W związku z prowadzonymi pracami ruch zostanie skierowany na objazd kolejowy, który będzie przebiegał - dotychczas nieczynną - linią kolejową nr 285, która przebiega przez dzielnicę Kraszowice. Na trasie mieszczą się dwa przejazdy kolejowe niestrzeżone przy ulicy Kraszowickiej - przy skrzyżowaniu z ulicami Działkową i Torową   . . . czytaj więcej


14 czerwca 2013 - Otwarcie basenów już w najbliższą sobotę

Oficjalne otwarcie strzegomskiego kompleksu basenów kąpielowych w tym sezonie nastąpi w sobotę, 15 czerwca o godzinie 10.00. Wstęp w tym dniu dla wszystkich będzie za 1 złoty. - Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców gminy Strzegom oraz gości z okolicznych miast i miasteczek do odwiedzenia naszego kompleksu basenów - podkreśla dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, Grzegorz Luszawski.
- Ceny biletów nie zmieniły się w porównaniu do roku ubiegłego, w dalszym ciągu dzieci, młodzież i studenci z gminy Strzegom mogą korzystać z basenów za symboliczną "złotówkę"   . . . czytaj więcej


14 czerwca 2013 - Startują loty do Marsa Alam i na Sycylię

W weekend ruszają kolejne dwie nowości czarterowe wprowadzone do oferty Portu Lotniczego Wrocław w tym sezonie przez touroperatorów. W sobotę wyleci pierwszy samolot do Marsa Alam, w niedzielę na Sycylię. Już teraz z Wrocławia można polecieć do wybranych kurortów Chorwacji, Grecji, Turcji, Tunezji, Egiptu, Bułgarii i Hiszpanii.
Sezon czarterowy w pełni. W najbliższy weekend ze stolicy Dolnego Śląska ruszają loty do najgorętszych południowych kurortów. W sobotę odleci pierwszy samolot do Marsa Alam w Egipcie, zaś w niedzielę na włoską wyspę - Sycylię   . . . czytaj więcej


14 czerwca 2013 - Włamywał się do skrzynek elektrycznych

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali mężczyznę, który od lutego do kwietnia 2013 włamywał się do skrzynek elektrycznych. 55-letni mieszkaniec Świebodzic dostając się do skrzynek kradł transformatory, odzyskiwał z nich miedź, którą sprzedawał w punkcie skupu złomu.
Mężczyzna włamał się do 30 skrzynek znajdujących się na korytarzach budynków mieszkalnych. Straty jakie poniosły Wspólnoty Mieszkaniowe na terenie Świebodzic wyniosły blisko 21 tysięcy złotych. Za sprzedaną miedź otrzymał około 1 500 złotych.   . . . czytaj więcej


14 czerwca 2013 - Śmieciowe deklaracje - ostatni dzwonek dla spóźnialskich

Do 15 lutego mieszkańcy gminy Żarów składali deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie wszyscy jednak wypełnione dokumenty dostarczyli do Urzędu Miejskiego. Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, wydłużono termin. Na "spóźnialskich" czekają urzędnicy, którzy pomogą w jej wypełnieniu oraz wyjaśnią wszelkie wątpliwości.
- Na chwilę obecną deklarację śmieciową złożyło osiemdziesiąt procent mieszkańców naszej gminy. W dalszym ciągu czekamy jeszcze na tych, którzy zwlekali z jej wypełnieniem i apelujemy o jak najszybsze dostarczenie dokumentów do żarowskiego Urzędu Miejskiego   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2013 - Zawody dzieci i młodzieży w Morawie

Jutro w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozpoczynają się Zawody Ogólnopolskie Dzieci i Młodzieży oraz Regionalne i Towarzyskie Zawody w skokach przez przeszkody. Jeźdźcy rywalizować będą na na kucach oraz dużych i małych koniach. Wystartują w nich zawodnicy reprezentujący barwy 21 klubów z całej Polski oraz prawie 90 koni i kucy.
Zawody potrwają do niedzieli, codziennie rozegranych zostanie około 15 konkursów o wysokości przeszkód od 50 do 120 cm. Program zawodów   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2013 - Znamy zwycięzców kolejnych rankingów

Drugi dzień (12 czerwca) IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy zakończyło wręczenie nagród w rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu "Forbesa".
Autorzy rankingu zbadali, które miasta są najbardziej atrakcyjne do prowadzenia biznesu, analizując m. in. liczby nowootwieranych i zamykanych firm w danym mieście. Wyróżnienia wręczono w 4 kategoriach dla miast i miejscowości najmniejszych, średnich, dużych oraz największych   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2013 - Pierwszy Omnibus Gminy

Nie lada wiedzą musiał wykazać się gimnazjalista, który wystartował w pierwszej Gimnazjadzie na Omnibusa Gminy Świdnica. Organizatorem konkursu, jaki 11 czerwca odbył się w Urzędzie Gminy była Młodzieżowa Rada Gminy Świdnica.
Gimnazjada obejmowała kilka konkurencji: część pisemną, serię sto pytań oraz krzyżówkę. Do ścisłego finału spośród 11 startujących zakwalifikowało się 3 uczniów: Sara Borkowska z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Magdalena Mielnik i Hanna Kończak z Gimnazjum w Pszennie   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2013 - Edward Brzegowy Honorowym Obywatelem Strzegomia

14 czerwca o godzinie 14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się w XL Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, w trakcie której nastąpi pośmiertne wręczenie aktu nadania i odznaki Honorowego Obywatela Strzegomia śp. Edwardowi Brzegowemu - patronowi tytularnemu Memoriału Judo.
Po zakończeniu sesji nastąpi złożenie okolicznościowej wiązanki na grobie śp. Edwarda Brzegowego.


13 czerwca 2013 - Gminny Konkurs Matematyczny "Szczęśliwa 13-tka"

Dzisiaj, 13 czerwca w Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, odbył się XI Gminny Konkurs Matematyczny "Szczęśliwa 13-tka".
Celem konkursu jest stworzenie równych szans rozwojowych uczniom z różnych środowisk, stworzenie gimnazjalistom możliwości obiektywnego zmierzenia własnych sił i możliwości oraz znalezienie wśród społeczności uczniów utalentowanych matematycznie.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas III, którzy nie boją się wyzwań, potrafią pokonywać trudności, a ich pasją jest matematyka   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2013 - Można zdobywać mury miasta

Zapraszamy na podbój średniowiecznych murów obronnych Świebodzic - oczywiście podbój turystyczny. Zrekonstruowany fragment obwarowań przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie można zwiedzić już podczas tegorocznych Dni Świebodzic.
Możliwość wejścia na zrekonstruowaną basztę i ganek bojowy będzie możliwa wyłącznie pod okiem opiekuna, wyznaczonego przez zarządcę obiektu - Miejski Dom Kultury. Wynika to z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa osobom zwiedzającym   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2013 - Rafał Dutkiewicz Super Prezydentem

IV Ogólnopolski Kongres Regionów rozpoczęty. Tegoroczna edycja to ponad półtora tysiąca gości - przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej oraz Unii Europejskiej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
Organizatorami Kongresu są Ringier Axel Springer Polska (wydawca m. in. Newsweeka, Forbesa, Faktu) i miasto Świdnica. IV Kongres Regionów rozpoczął się wtorkową sesją plenarną, podczas której wręczono nagrody w rankingu N15 Najlepszych Prezydentów Miast Newsweeka   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2013 - "Kasprowiczanie" w Londynie

W pierwszym tygodniu czerwca 45 uczniów ILO wraz z 3 opiekunami wyruszyło na podbój angielskiej stolicy.
Po ekscytującej przeprawie przez Eurotunel przywitała nas piękna pogoda, która była z nami aż do przekroczenia polskiej granicy w drodze powrotnej... w Zgorzelcu lało!
Londyn zauroczył wszystkich swoimi zabytkami, szalonym tempem życia, różnorodnością i odmiennością (czerwone, piętrowe autobusy, lewostronny ruch, małe ronda itd.)   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2013 - Kolejni zwycięzcy

Dąbrowa Górnicza zwyciężyła w konkursie Miasto Szans - Miasto Zrównoważonego Rozwoju, a Zielona Góra wygrała ranking Miasto Przyjazne Kierowcy. Zwycięzcy kolejnych rankingów zostali nagrodzeni podczas wtorkowej gali (11 czerwca) w ramach IV Kongresu Regionów w Świdnicy.
Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej wygrał III edycję konkursu "Miasto Szans - Miasto Zrównoważonego Rozwoju", zorganizowanego z inicjatywy firmy doradczej PwC oraz tygodnika Newsweek Polska. W zakończonej właśnie edycji konkursu udział wzięło 21 miast prezydenckich, które zgłosiły praktyki dotyczące działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, podejmowane zarówno przez urząd, jak też realizowanych w mieście, dla mieszkańców   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2013 - Gminny Konkurs Polonistyczny

Wczoraj, 11 czerwca w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu odbył się Gminny Konkurs Polonistyczny dla uczniów klas trzecich gimnazjów.
Konkursowi patronował i nagrody ufundował burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta. W organizację konkursu włączyli się także dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, Tomasz Marczak oraz polonistki z tej szkoły: Małgorzata Kucharska, Sylwia Łuszczki i Beata Suwart-Orzechowska, które przygotowały zadania konkursowe. Celem konkursu było między innymi inspirowanie młodzieży do pogłębiania wiedzy polonistycznej, rozbudzanie ciekawości poznawczej i samodzielności myślenia   . . . czytaj więcej


11 czerwca 2013 - Zbiórka krwi podczas IV Kongresu Regionów

W środę, 12 czerwca w świdnickim Rynku będzie można oddać krew w ramach Ogólnopolskiej Akcji Krew. W godzinach 10.00-14.00 wykwalifikowany personel medyczny z wałbrzyskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wyczekiwać będzie honorowych dawców pod namiotami Votum SA (Rynek, od strony ulicy Długiej).
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnicy oraz uczestników IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów. Pamiętaj! Oddając krew ratujesz wiele ludzkich istnień. Uleczasz chorych, pomagasz potrzebującym.


11 czerwca 2013 - Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

Startują finały wojewódzkie XIII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Najlepsi piłkarze i piłkarki w kategorii U-10 w województwie dolnośląskim już 17 czerwca zagrają o awans do finału ogólnopolskiego, którego stawką będzie nie tylko tytuł Mistrzów Polski, ale także wyjazd do Londynu na mecz Anglia - Polska, który zostanie rozegrany na legendarnym stadionie Wembley.
Dolnośląski finał największych rozgrywek dla 10-latków, mających status Mistrzostw Polski, czyli Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" rozegrany zostanie w Świdnicy na obiekcie OSIR, przy ulicy Śląskiej 35   . . . czytaj więcej


11 czerwca 2013 - Wrocław Global Forum

Już po raz czwarty we Wrocławiu podczas Wrocław Global Forum spotkają się czołowi europejscy i amerykańscy politycy, eksperci i liderzy biznesu.
W tym roku WGF odbędzie się w dniach 13-14 czerwca, a głównymi tematami imprezy będą zagadnienia dotyczące współpracy międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa, obronności, wymiany gospodarczej, czy energetyki w dobie zmieniającej się roli Europy Środkowej.
W tym roku o przyszłości dialogu międzykontynentalnego rozmawiać będą m.in.:   . . . czytaj więcej


11 czerwca 2013 - Mammobus w Świebodzicach

Zbadaj się i zyskaj spokój o swoje zdrowie. Już niedługo mammobus po raz kolejny odwiedzi Świebodzice. 20 oraz 21 czerwca przy Ośrodku Zdrowia na ulicy Aleje Lipowe 15, można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, ponieważ w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem skierowania na badanie   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2013 - Biennale Grafiki i Rysunku & Miniatury 8x8 "Niech żyje linia"

5 czerwca 2013 roku odbył się w MDK "Śródmieście" we Wrocławiu wernisaż pt "Niech żyje linia". Na uroczystość otwarcia wystawy pokonkursowej XII Wojewódzkiego Biennale Grafiki i Rysunku & Miniatury 8x8 pojechało czterech uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy: Agnieszka Piotrowska, Aleksandra Oleszek, Rafał Golczyk, Alicja Okwieka.
Zostali oni laureatami konkursu, Agnieszka i Ola zdobyły nagrody w kategorii miniatura, a Rafał i Alicja wyróżnienia   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2013 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Akrobatyce Sportowej

Olbrzymim sukcesem zakończyły się rozegrane w dniach 7-9 czerwca w Rzeszowie Mistrzostwa Polski Seniorów w Akrobatyce Sportowej. Tytuł Mistrza Polski w konkurencji dwójek męskich wywalczył Jonas Al-Hadad i Michał Skowron, a najwyższe miejsce na podium w czwórkach męskich zdobyli Szymon Bentkowski, Jan Socha, Szymon Pas i Dorian Pas. W konkurencji dwójek męskich jest to już trzeci z rzędu tytuł mistrzowski naszej dwójki, która tym samym potwierdziła, że jest niekwestionowanym liderem tej konkurencji od kilku lat.
Czwórka męska to młody zespół o dużym potencjale, w którym pokładamy duże nadzieje. Już we wrześniu, chłopcy będą walczyć o swój pierwszy w karierze, tytuł Mistrza Polski Juniorów.


10 czerwca 2013 - Czekają ich zasłużone wakacje

Wspólne integracyjne spotkania, krajoznawcze wycieczki, uczelniane zajęcia, konkursy i zabawy. Studenci żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyli czwarty rok akademicki.
W piątkowe popołudnie, 7 czerwca w ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu podsumowali kolejny rok swojej działalności. Zebranie było również okazją do wręczenia żarowskim seniorom certyfikatów ukończenia kolejnego roku akademickiego, które na ich ręce składał burmistrz Leszek Michalak. Podczas spotkania dokonano również wyboru nowego zarządu uczelni. Na jej czele, przez kolejne dwa lata stać będzie obecna prezes uniwersytetu Krystyna Markiewicz   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2013 - Rusza IV Kongres Regionów

Już we wtorek, 11 czerwca w Świdnicy rozpocznie się IV Ogólnopolski Kongres Regionów. Tegoroczna edycja to półtora tysiąca gości - przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej oraz Unii Europejskiej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
W trakcie Kongresu zaplanowano 56 paneli dyskusyjnych, będzie można także wziąć udział w pięciu sesjach plenarnych oraz licznych wystawach zlokalizowanych w świdnickim Rynku. IV Ogólnopolski Kongres Regionów pod hasłem "Samodzielność a efektywność. Samorząd jako wspólnota mieszkańców" potrwa do czwartku, 13 czerwca   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2013 - "Koncert dla rodziców i przyjaciół"

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza na "Koncert dla rodziców i przyjaciół". Impreza odbędzie się 16 czerwca o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Na scenie pojawią się zespoły taneczne, soliści, duety i wokaliści Studia Artystycznego "Katharsis", którzy zaprezentują swoją całoroczna pracę.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą miło spędzić niedzielne popołudnie.


10 czerwca 2013 - Wielcy odkrywcy poszukiwani

Leć z Wrocławia i odkryj tajemnice niezwykłych miejsc. W tym sezonie możesz wybierać do woli. Czeka na Ciebie Malta, Kreta, Barcelona, Rzym, Wenecja i kilkadziesiąt innych gorących połączeń. Zaplanuj podróż marzeń i wygraj atrakcyjne nagrody w nowym konkursie Portu Lotniczego Wrocław. Dołącz do wrocławskich odkrywców.
Wystartowała kampania "Gorące Połączenia", która promuje letnią siatkę lotów wrocławskiego lotniska. Z tej okazji rozpoczął się konkurs. Zadaniem uczestników jest opisanie w formie tekstowej podróży trwającej maksymalnie 7 dni, która zaczyna się i kończy na wrocławskim lotnisku. To jedyny warunek   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2013 - Bawiono się w Jaworzynie Śląskiej

Tegoroczne obchody Dni Jaworzyny Śląskiej odbyły się w dniach 7 i 8 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej. W programie artystycznym, przygotowanym z okazji Święta Miasta każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W piątek z ostrzejszym repertuarem muzycznym (rap, rapcore) wystąpili Altana Sound System, Chopped Brain, Kaes & Kusei oraz Maskot.
Muzyczną atmosferę uspokoił nieco zespół Back To The Dreams, grając melodyjne rockowe utwory. Wieczorem fani zespołu Roxette mogli posłuchać przebojów tego wykonawcy w wykonaniu kapeli cover’owej Roxanne, a na zakończenie pierwszej odsłony Dni Jaworzyny zagrała legenda polskiej sceny muzycznej, zespół Kobranocka   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2013 - Spotkanie przyjaciół

Po raz drugi uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy spotkali się z uczniami z partnerskiej szkoły z Staatliche Berufsschule z Bad Kissingen w Niemczech, którzy przyjechali wraz z dyrektorem tamtejszej szkoły Rudolfem Hoffmannem. Spotkanie odbyło się w Świdnicy w dniach 2-8 czerwca. W ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej dofinansowanej przez PWNM uczniowie z Mechanika wraz z 11 kolegami i koleżankami z Niemiec mieli możliwość poznania systemu kształcenia w polskich szkołach (dzięki wspólnym lekcja w szkole) oraz kultury i historii Dolnego Śląska.
W programie pobytu znalazło się m.in.: zwiedzanie Świdnicy, Kościoła Pokoju, Wieży Ratuszowej   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2013 - Czujne oko kamery

Operator Monitoringu Wizyjnego Straży Miejskiej w Świdnicy, podczas nocnego dyżuru z 9 na 10 czerwca, zaczął przyglądać się młodej dziewczynie, która przebywała na ulicy Grodzkiej.
Jej zachowanie wzbudziło podejrzenie operatora, kiedy na widok przejeżdżających pojazdów chowała się w okolicznych bramach. Około godziny 2:00 na miejsce przybyli strażnicy. Po wylegitymowaniu okazało się, że 14 - letnia dziewczyna jest mieszkanką Gorzowa Wielkopolskiego i pensjonariuszką Domu Wychowawczego, z którego niedawno uciekła.


10 czerwca 2013 - Wkrótce słońce i swoboda, wakacje za pasem....

Basen letni otwarty zostanie już 15 czerwca. Na razie uruchomiona zostanie tylko nieckę nr 2 i brodzik, ale od 28 czerwca wraz z początkiem wakacji będą czynne wszystkie niecki. W tym pierwszym okresie basen czynny będzie od godziny 13.00 do 18.00 w dni powszednie, a w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00. W okresie od 28 czerwca do 31 sierpnia basen czynny będzie codziennie od 10.00 do 18.00 już w pełnym wymiarze tj na wszystkich nieckach.
Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji szuka ratowników, którzy zadbają o bezpieczeństwo odwiedzających basen otwarty ( kąpielisko letnie). Oferty należy składać osobiście w siedzibie ośrodka przy ulicy Śląskiej 35 lub drogą elektroniczną na adres: sos@osir.swidnica.pl - Warunkiem złożenia oferty jest posiadanie aktualnych kwalifikacji WOPR oraz KPP (Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej).


10 czerwca 2013 - Pełcznica nie wystąpiła z koryta

Ulewne deszcze, gradobicia i gwałtowne zjawiska pogodowe, jakie nawiedziły cały region w niedzielę, 9 czerwca, nie ominęły Świebodzic. W wyniku intensywnych opadów rzeka Pełcznica w ciągu kilku godzin przekroczyła stany alarmowe. Na szczęście woda nie wystąpiła z koryta.
Służby miejskie już od wczesnego popołudnia prowadziły monitoring sytuacji głównie w dzielnicy Ciernie, położonej najniżej i szczególnie narażonej na skutki wezbrania Pełcznicy. Przygotowano kilka punktów, w których mieszkańcy mogli pobrać worki i piasek, a informacja o nich została rozesłana do świebodziczan za pośrednictwem Systemu Informacji SMS   . . . czytaj więcej


9 czerwca 2013 - Klasa okręgowa

W 28. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Karolina Jaworzyna Śląska - Zjednoczeni Żarów 2:2, Kryształ Stronie Śląskie - Victoria Świebodzice 2:2, LKS Bystrzyca Górna - Pogoń Pieszyce 1:3, Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Stal Świdnica 0:4, Piławianka Piława Górna - Grom Witków 1:3, Bielawianka II Bielawa - MKS Szczawno Zdrój 0:3 walkower, Trojan Lądek Zdrój - Unia Złoty Stok 5:3.
W tabeli rozgrywek prowadzi MKS Szczawno Zdrój mający na koncie - 65. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 55. punktów, 4. Stal Świdnica 49. punktów, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 41. punktów, 8. LKS Bystrzyca Górna 32. punkty, 10. Victoria Świebodzice 31. punktów, 12. Grom Witków 27. punktów.


9 czerwca 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach 28. kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Sudety Dziećmorowice - Granit Roztoka 3:7, Victoria II Świebodzice - Rawa Boleścin 2:2, Cukrownik-Polonia Pszenno - Czarni Wałbrzych 4:3, Skalnik Czarny Bór - Zieloni Mrowiny 5:1, Biały Orzeł Mieroszów - Wenus Nowice 12:3, Nysa Kłaczyna - Górnik Boguszów:Gorce 0:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Zagłębie Wałbrzych 5:3, Gwarek Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 0:0.


9 czerwca 2013 - Raj dla grafficiarzy

Legalna ściana graffiti znajdująca się na ulicy Dworcowej w Strzegomiu okazała się wielkim sukcesem. Powstałe tam graffiti wzbudziły olbrzymie zainteresowanie, nie tylko wśród młodzieży, ale również całych rodzin, które podczas popołudniowych spacerów nie kryły zdziwienia, że graffiti może mieć takie oblicze.
Cieszy również fakt, że powstałe tam rysunki zostały potraktowane z szacunkiem i nie zdarzył się ani jeden przypadek zamalowania lub zniszczenia pracy młodych ludzi. Właśnie na ulicy Dworcowej zostało przygotowane kolejne kilkadziesiąt metrów ściany dla strzegomskich grafficarzy, którzy od 29 maja mogą swobodnie z niej korzystać   . . . czytaj więcej


8 czerwca 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

W rozegranym dzisiaj spotkaniu 29. kolejki spotkań świdniccy piłkarze zremisowali na własnym boisku z Pogonią Świebodzin 0:0.
W grupie prowadzi Lechia Zielona Góra mająca 80. punktów i wyprzedza Ślęzę Wrocław 72. punkty. Trzecie miejsce zajmuje Lechia Dzierżoniów z dorobkiem 54. punktów. Polonia-Sparta Świdnica plasuje się na 12 pozycji mając 33. punkty.
15 czerwca o godzinie 16.00 piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zagrają w Prochowicach z Prochowiczanką zajmującą w rozgrywkach czwarte miejsce.


8 czerwca 2013 - Zakończyli na czwartym miejscu

W rozegranym dzisiaj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom niespodziewanie doznał porazki w Strzegomiu. AKS Strzegom - Orkan Szczedrzykowice 1:2.
Pozostałe wyniki 30. ostatniej kolejki spotkań: Piast Zawidów - Nysa Zgorzelec 6:1, Orla Wąsosz - Karkonosze Jelenia Góra 0:2, Nysa Kłodzko - Miedź II Legnica 1:3, Piast Nowa Ruda - Granica Bogatynia 0:2, Olimpia Kowary - Piast Żmigród 0:1, Pogoń Oleśnica - GKS Kobierzyce 2:3, Łużyce Lubań - Sokół Wielka Lipa mecz został przełożony. W rozgrywkach IV ligi prowadzi Piastem Żmigród 61. punktów przed GKS Kobierzyce 60. punktów. Strzegomianie z 50. punktami rozgrywki zakończyli na czwartej pozycji.


7 czerwca 2013 - "Rewolucja śmieciowa"

Wiadomo kto będzie odbierał odpady od mieszkańców Świdnicy od 1 lipca. Przypomnijmy, że uchwałą Rady Miejskiej miasto zostało podzielone na trzy sektory gospodarowania odpadami, dla których ogłoszone zostały trzy odrębne przetargi nieograniczone.
Firma Remondis Odział Wrocław zajmie się obsługą sektora II, który swoim zasięgiem obejmuje Osiedle Młodych, Osiedle Zwierzynieckie, Osiedle Zawiszów i Osiedle Piastów. Wkrótce zostanie ogłoszony również harmonogram odbioru odpadów komunalnych z tego sektora   . . . czytaj więcej


7 czerwca 2013 - Edward Brzegowy Honorowym Obywatelem Strzegomia

14 czerwca o godzinie 14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się w XL Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, w trakcie której nastąpi pośmiertne wręczenie aktu nadania i odznaki Honorowego Obywatela Strzegomia śp. Edwardowi Brzegowemu - patronowi tytularnemu Memoriału Judo.
Po zakończeniu sesji nastąpi złożenie okolicznościowej wiązanki na grobie śp. Edwarda Brzegowego.


7 czerwca 2013 - Kongres nowości - za kilka dni rusza IV Ogólnopolski Kongres Regionów

Pięć sesji plenarnych, 56 paneli dyskusyjnych, wystawa i liczne spotkania nieformalne zaplanowano podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów, który w tym roku organizowany jest pod hasłem "Samodzielność a efektywność. Samorząd jako wspólnota mieszkańców".
Wielkie spotkanie samorządów z przedsiębiorcami odbędzie się w dniach 11-13 czerwca - tradycyjnie w Świdnicy (Dolny Śląsk). Organizatorami Kongresu są Ringier Axel Springer Polska (wydawca m. in. Newsweeka, Forbesa, Faktu) i miasto Świdnica. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono przedstawicieli samorządów, biznesu, administracji publicznej oraz Unii Europejskiej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy   . . . czytaj więcej


7 czerwca 2013 - Nadzieja

" Nadzieja", tak zatytułowany został montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu.
Uroczystość odbyła się 5 czerwca w gmachu szkoły. Część artystyczna była podsumowaniem projektu edukacyjnego "Martyrologia narodów - II wojna światowa". Młodzież zaprezentowała wiersze, pieśni, listy, wspomnienia byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podniosła atmosfera wytworzyła klimat zadumy, refleksji nad losem ludzi, którzy przeżyli piekło obozów II wojny światowej   . . . czytaj więcej


7 czerwca 2013 - Prawie 23 litry!

Mieszkańcy gminy Żarów chętnie oddają krew. Podczas wczorajszej zbiórki pozyskano ponad 22 litry tego życiodajnego płynu. Krew oddawali zarówno nowicjusze, jak i prawdziwi weterani.
- Dawcy przyjmowani byli od rana do godziny czternastej. Każdy przed oddaniem krwi był przebadany przez lekarza, który sprawdzał poziom hemoglobiny, ciśnienie oraz słuchał pracy serca. W sumie Żarowianie oddali 22,95 litrów krwi. W imieniu wszystkich chorych składam gorące podziękowania. Mam nadzieję, że podczas wakacyjnych zbiórek krwi mieszkańcy naszej gminy również nie zawiodą - mówił Czesław Giemza z żarowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi   . . . czytaj więcej


7 czerwca 2013 - Historyczne regimenty stoczą walkę w Świdnicy

Na niedzielę, 9 czerwca w świdnickim Rynku oraz na Campingu Ośrodka Sportu i Rekreacji zaplanowano "Prezentacje historyczno-edukacyjne". Zapraszamy na nie miłośników historii i militariów, dzieci i dorosłych. W programie przewidziano prezentacje historyczne regimentów od średniowiecza do XX wieku.
Odbędą się pokazy walk i ćwiczeń rycerskich oraz pokazy musztry. O godzinie 9.30 regimenty z OSiR-u wyruszą do Rynku by tam w godzinach 10.00-10.30 dokonać prezentacji historycznych. O godzinie 10.30-11.00 grupy przemaszerują na teren obozu   . . . czytaj więcej


7 czerwca 2013 - Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Do 23 czerwca br. w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie eksponowana wystawa pt. Papież - świadek, patron, przewodnik. Jan Paweł II w medalierstwie światowym. Wystawa została otwarta w dniu 17 maja podczas odbywających się w naszym mieście VIII Dni Papieskich "Jan Paweł II - Pamięć i obecność".
Ponad pięćset medali eksponowanych w Muzeum Dawnego Kupiectwa pochodzi z kolekcji Bernarda Marka Adamowicza z Legnicy. Jest on autorem koncepcji wystawy oraz pięknie wydanego przez Wydawnictwo Diecezji Świdnickiej katalogu, który można zakupić w Muzeum Dawnego Kupiectwa   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - "Król i jego twierdze . . ."

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza 9 czerwca o godzinie 12.30 na spotkanie z dr. Grzegorzem Podrucznym, autorem książki "Król i jego twierdze. Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786". W czasie spotkania będzie można nabyć książkę. Wstęp na spotkanie wolny.
Grzegorz Podruczny (1977). Historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie obronił swój doktorat. Obecnie pracownik Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego Collegium Polonicum w Słubicach. Najważniejsze publikacje: "Twierdza Wrocław w okresie fryderycjańskim   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - 2 miliardy 300 milionów euro dla Dolnego Śląska

Dolny Śląsk w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 może liczyć na 2 miliardy 19 milionów 400 tysięcy euro.
Dodatkowo kwota ta w roku 2014 zostanie powiększona o około 13% w wyniku zastosowania najnowszego "wskaźnika cen bieżących" wyliczanego przez Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w sumie na nowy Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 dla naszego regionu przeznaczone zostanie niemal 2 miliardy 300 milionów euro   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - Można trenować jak na prawdziwej siłowni

Popularna "siłownia pod chmurką", która znajduje się w Parku Miejskim w Świebodzicach, rozrasta się a tym samym umożliwia coraz efektywniejsze i zróżnicowanie ćwiczenia.
Dwa dni temu obok zamontowanych w ubiegłym roku urządzeń stanęły cztery kolejne. Są to: biegacz i orbitrek, prasa nożna i wioślarz, stepper i twister oraz drabinka wraz z podciągiem nóg.
Kolejne przyrządy z pewnością pomogą w dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną świebodziczan, a dodatkowym atutem jest fakt, że korzystanie z siłowni jest bezpłatne i na świeżym powietrzu. Jednym słowem - samo zdrowie   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - Absolutorium dla burmistrza Strzegomia

Radni Rady Miejskiej w Strzegomiu podczas XXXIX Sesji w dn. 5 czerwca br. udzielili dla burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2012. Na wstępie sesji Burmistrz odczytał pozytywną opinię Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu na temat przedłożonego przez burmistrza sprawozdania rocznego z wykonania budżetu gminy za rok 2012.
Po odczytaniu przez burmistrza pozytywnej opinii RIO we Wrocławiu głos zabrał Marian Góra, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, który przedstawił również pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej i wnioskował o przyjęcie sprawozdania finansowego za rok 2012 i udzielenie absolutorium dla burmistrza   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - Praca pod Wrocławiem

Około dwudziestu osób uczestniczyło w giełdzie pracy zorganizowanej przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach. Giełda odbyła się we wtorek 5 czerwca. Pracowników poszukiwała firma LG Innotek z Biskupic Podgórnych. W związku z otwieraniem nowego działu, firma prowadzi aktywną rekrutację pracowników na stanowiska produkcyjne: monter, magazynier, technik, lider.
- Oferty pracy przeznaczone były dla osób powyżej 18. roku życia, które posiadają co najmniej wykształcenie zawodowe - mówi Anna Stochaj z MCK   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - Wrocław Global Forum

Już po raz czwarty we Wrocławiu podczas Wrocław Global Forum spotkają się czołowi europejscy i amerykańscy politycy, eksperci i liderzy biznesu.
W tym roku WGF odbędzie się w dniach 13-14 czerwca, a głównymi tematami imprezy będą zagadnienia dotyczące współpracy międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa, obronności, wymiany gospodarczej, czy energetyki w dobie zmieniającej się roli Europy Środkowej.
W tym roku o przyszłości dialogu międzykontynentalnego rozmawiać będą m.in.:   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - Mammobus w Świebodzicach

Zbadaj się i zyskaj spokój o swoje zdrowie. Już niedługo mammobus po raz kolejny odwiedzi Świebodzice. 20 oraz 21 czerwca przy Ośrodku Zdrowia na ulicy Aleje Lipowe 15, można będzie wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, ponieważ w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Panie w wieku do 50 lat lub powyżej 69 roku życia, nie młodsze niż 35, mogą również wykonać badanie w mammobusie, za uiszczeniem opłaty w wysokości 80 zł oraz okazaniem skierowania na badanie   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - Sportowe zmagania przedszkolaków

Nawet deszczowa pogoda nie pokrzyżowała planów organizatorom VII Gminnej Olimpiady Sportowej dzieci w wieku przedszkolnym. W tegorocznej edycji udział wzięło sześć drużyn. Zwycięski puchar powędrował do gospodarzy olimpiady - przedszkolaków z Przedszkola "Bajkowa Dolinka" w Pszennie.
W myśl powiedzenia "Czym skorupka za młodu nasiąknie..." sportowe olimpiady przedszkolaków przyczyniają się do jak największego rozwijania sprawności ruchowej u dzieci już od najmłodszych Ich radość, sportowa postawa i duch walki mobilizuje nas każdego roku do organizowania gminnych olimpiad z udziałem przedszkolaków z przedszkoli Gminy Świdnica   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - Letni Kurs Gitary Krzyżowa 2013

W dniach 26 lipca - 3 sierpnia w Krzyżowej odbędzie się, organizowany od 2001 roku - Letni Kurs Gitary. W ramach imprezy odbywają się lekcje indywidualne oraz warsztaty grupowe z zakresu gitary klasycznej, jazzowej, flamenco oraz fingerstyle. Wśród artystów tegorocznego kursu jak zwykle nie zabraknie mistrzów o międzynarodowej renomie (wykładowcy).
Stałym punktem programu są też prezentacje DVD, wykłady oraz wystawy gitar i akcesoriów muzycznych, a także koncerty z udziałem zaproszonych gości. Wieczorami wykładowcy i uczestnicy warsztatów spotykają się w "Piwnicy Dżemowej" w Pałacu. To raj dla wspólnego muzykowania, doskonalenia sztuki improwizacji i… ogólnie tworzenia   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2013 - "Sala Przyrody Tauron Ekoenergia" w Mokrzeszowie

Trzecia gminna placówka oświatowa, tym razem w Mokrzeszowie, już niebawem wzbogaci się o nowoczesną salę przyrody. Na jej organizację (remont i wyposażenie) szkoła w Mokrzeszowie otrzyma 40 tysięcy złotych od firmy Turon Ekoenergia.
Od ponad dwóch lat sala przyrody funkcjonuje w Szkole Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, a od roku w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie.
"Sala Przyrody Tauron Ekoenergia" to autorska akcja społeczna adresowana do szkół podstawowych, z terenu działania Tauron Ekoenergii. Poprzednie edycje odbyły się na zasadzie konkursu   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2013 - Bitwa pod Dobromierzem - Hohenfriedeberg 1745

8 czerwca w Dobromierzu z okazji Bitwy pod Dobromierzem - Hohenfriedeberg 1745 odbędzie się II Biwak Historyczny.
Biwak rozpocznie się już o godzinie 14:00 wystawą zatytułowaną "Gmina Dobromierz w Starej Fotografii" będzie też pokaz Musztry Grupy Rekonstrukcyjnej Regimentu Wojsk Pruskich "Alt Kreytzen". Dla miłośników koni przygotowano przejażdżki konne oraz prezentację klubu jeździeckiego "Podkówka Team" z Szymanowa. Przeprowadzone zostaną także konkursy oraz zabawy dla młodszych i starszych   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2013 - Ceny w górę

Więcej za wodę i ścieki zapłaci od 1 lipca 2013 roku ponad dwieście tysięcy mieszkańców byłego województwa wałbrzyskiego - w tym także świebodziczanie. Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji, którego Świebodzice są członkiem, przedstawił nowe taryfy. Cena za odbiór nieczystości płynnych wzrasta średnio o 25 % - w Świebodzicach wszyscy odbiorcy zapłacą 7,41 zł netto za metr sześcienny ścieków.
Wzrost stawek, jak wyjaśniał na sesji prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach Piotr Zalewski, ma związek z tzw. odpisem amortyzacyjnym wynikającym z realizacji budowy sieci kanalizacyjnej na terenie gmin wchodzących w skład WZWiK   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2013 - Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy, informuje, że już od 17 czerwca w budynku Spółdzielni w Świdnicy przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie 8, w sali Klubu na parterze, zostanie przeprowadzone Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej. Terminy dla mieszkańców poszczególnych ulic:
17 czerwca o godzinie 17.00 część Walnego Zgromadzenia obejmuje członków zamieszkałych przy ulicach: Riedla 1-3, 5-7, 2-8, 9-11, 10-16, 18-24, Kozara-Słobódzkiego 1-5, 2-8, 7-11, 12-18a, 35-39, 55-59, Kardynała Wyszyńskiego 2-6, 7-9, 8-12, 14-18, Marcinowice ulice: Staffa i Asnyka   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2013 - Miejski Ośrodek Zdrowia na plusie

Kolejny rok działalności gminna przychodnia w Świebodzicach może zaliczyć do udanych. 2012 rok zakończył się dla Miejskiego Ośrodka Zdrowia zyskiem w wysokości ponad 40 tysięcy złotych. Uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania jednostki oraz przeznaczenia pieniędzy Rada Miejska Świebodzic podjęła na sesji w dniu 4 czerwca.
Jak podkreślił podczas sesji Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans, zysk choć niewielki, to jednak cieszy zwłaszcza w obliczu dużej konkurencji, jaka istnieje na świebodzickim rynku medycznym. W mieście działa kilka przychodni zdrowia, które konkurują ze sobą w zakresie pozyskania kontraktów.


5 czerwca 2013 - Pies to nie rzecz - to obowiązek

Straż Miejska w Świdnicy apeluje do wszystkich właścicieli psów o jeszcze większą rozwagę w wywiązywaniu się z obowiązków, jakie na nich ciążą. Wydaje się , że już wszystko zostało powiedziane w tej kwestii i zakres takich obowiązków jest wszystkim znany.
Niestety, niemal każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia dotyczące o nieprawidłowościach bezpośrednio związanych z tym tematem.
Jeżeli już problem psich odchodów, jakże nagłośniony, nie jest dominującym to warto zwrócić większą uwagę na trzymanie swoich pupili, zgodnie z prawem, szczególnie w miejscach publicznych.   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2013 - W finale "European Forests"

Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego zakwalifikowała się do Krajowego Finału III edycji Międzynarodowego Konkursu "Młodzież w lasach Europy - Young People in European Forests" 2012/2013.
W składzie drużyna znaleźli się uczniowie klasy I B - Sławomir Czerniak, Krzysztof Kowalski i Michał Trzciński. W finale wzięło udział 37 zespołów z całej Polski.
Finał odbył się pod koniec maja w Warszawie w reprezentacyjnej sali SGGW - Auli Kryształowej. Większości grup towarzyszyli przedstawiciele Nadleśnictw w strojach galowych   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2013 - Gmina pamięta o nauczycielach

Świebodziccy nauczyciele mają powód do zadowolenia. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz przedłożył Radzie Miejskiej uchwałę dotyczącą ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz warunków przyznawania nauczycielom dodatków funkcyjnych.
Nowe zapasy zwiększają "widełki" stawek dodatku średnio o trzysta złotych. Uchwała została przyjęta 19 głosami.


5 czerwca 2013 - Dolny Śląsk z dostępem do morza

Wystarczy niespełna trzygodzinny lot z Wrocławia, by znaleźć się na Krecie, niewiele więcej potrzeba, by rozpocząć wakacje na Malcie. Morze Śródziemne nigdy nie było bliżej Dolnego Śląska. W przededniu sezonu wakacyjnego wrocławskie lotnisko rozpoczyna kampanię promocyjną swojej letniej oferty.
W tym roku siatkę lotów wrocławskiego lotniska stanowi imponująca liczba blisko 60 kierunków. Wśród nich znalazło się ponad 50 typowo wakacyjnych. To aż 27 regularnych połączeń oferowanych przez tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair oraz 26 kierunków czarterowych   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2013 - Język migowy przez wideotelefon

Osoby posługujące się językiem migowym mogą poczuć się w ZUS komfortowo. Oprócz przeszkolonych w tym zakresie pracowników sal obsługi klienta w Zakładzie uruchomiona została usługa wideotłumaczeń. Specjalne urządzenie pojawiło się między innymi w Inspektoracie ZUS w Jeleniej Górze.
Usługa wideotłumaczeń wdrożona została pilotażowo (do końca lipca 2013) w ośmiu placówkach ZUS, do których najczęściej zgłaszają się klienci z niepełnosprawnością słuchu, w tym w Inspektoracie ZUS w Jeleniej Górze   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2013 - Świdnicka Gryfiada dzieciom

W strugach deszczu, pełen barwnych strojów, gryfów, smoków i innych postaci ze świdnickich legend, ulicami wokół świdnickiego Rynku przeszedł kolorowy korowód dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Wielobarwny pochód smoków, gryfów i legendarnych i historycznych postaci wyruszył spod placu Jana Pawła II. Przemarsz ulicami Długą, Pułaskiego i wokół Rynku zgromadził wszystkich uczestników pod sceną, z której prezydent Świdnicy wręczył przedstawicielom dzieci klucz do miasta. Potem już zapanował średniowieczny klimat   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2013 - Nazwij bohatera i wygraj nagrody

Odtwarzacz mp4 dla głosujących, a tablet za wybranie zwycięskiej nazwy - to nagrody w konkursie, który pomoże nadać imię bohaterowi "Czystej Świdnicy".
- Bohater "Czystej Świdnicy" to postać, która będzie nam pomagać w kształtowaniu postaw ekologicznych mieszkańców, towarzyszyć w czasie imprez organizowanych przez miasto, kojarzyć się z nowymi zasadami gospodarowania odpadami komunalnymi a przede wszystkim segregacją odpadów.
To postać, która ma za zadanie tłumaczyć nowe zasady w sposób prosty i na wesoło. Poza obecnością na imprezach, bohater będzie pojawiał się w szkołach i przedszkolach   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2013 - Wizyta w Domu Dziecka

Wczoraj, 3 czerwca, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odwiedzili świdnicki Dom Dziecka, gdzie wraz z dyrekcją tej placówki wręczyli symboliczne upominki najmłodszym.
Dzień Dziecka wypadł w tym roku w sobotę ale jak co roku staraliśmy się pamiętać o najmłodszych podopiecznych naszego Domu Dziecka - mówi Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2013 - LLP Comenius "Local Tourist Attractions"

Do Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy przyjechali uczniowie i nauczyciele z partnerskich szkół z czterech krajów Europy: Anglii, Włoch, Turcji i Irlandii Północnej aby podsumować dwuletnią współpracę przy realizacji projektu "Local Tourist Attractions", kierowanym przez naszą szkołę i finansowanym przez program Unii Europejskiej Comenius.
Od 24 do 31 maja 2013 roku uczniowie "Hotelarki": Ewelina Kolarska, Katarzyna Bieszczad, Ambra Dubel, Estelle Foubert, Kamila Wysoczańska, Anita Bigus oraz Jakub Janiak, pod opieką koordynatora projektu Agnieszki Michalskiej, pomagali swoim zagranicznym kolegom i koleżankom odkryć piękno i różnorodność atrakcji turystycznych naszego regionu   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2013 - Pobili i okradli

Policjanci z Komisariatu Policji w Żarowie otrzymali zgłoszenie o rozboju na 36 letnim mężczyźnie. Dwóch sprawców biciem i kopaniem po całym ciele doprowadziło 36 letniego mieszkańca Gminy Żarów do stanu bezbronności, a następnie skradli mu telefon wartości 200 złotych. Pobity mężczyzna doznał obrzęku i podbiegnięć krwawych twarzy, korzystał z pomocy lekarskiej.
W wyniku podjętych czynności policjanci ustalili sprawców tego zdarzenia. Zatrzymany został jeden ze sprawców 37 letni mieszkaniec Żarowa, natomiast drugi ze sprawców rozboju ze złamaną szczęką przebywa w szpitalu we Wrocławiu. Skradziony w wyniku rozboju telefon został odzyskany i przekazany właścicielowi.
W chwili obecnej policjanci z Komisariatu Policji w Żarowie wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.
Za czyn, którego dopuścili się mężczyźni może im grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.


4 czerwca 2013 - Festyn rodzinny

Nietypowo, bo w niedzielę 2 czerwca, ale za to radośnie i wspólnie - uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 315 świętowali i bawili się podczas Festynu Rodzinnego.
Mimo zmiennej aury dzieciaki chętnie rywalizowały w grach sprawnościowych i zawodach sportowych - tym bardziej, że każdy uczestnik otrzymał drobną nagrodę. Wielką frajdą była możliwość zrobienia zdjęcia na olbrzymim motocyklu albo podziwiania zwierząt na wystawie uczniowskich pupili, a kolejka do pani Elżbiety Kulińskiej, malującej w bajeczne wzory i kolory twarze, była tak duża, jak do najsławniejszych wizażystów   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Śladami "Czerwonego Barona"

28 maja w Świdnicy przebywała grupa osób uczestnicząca w międzynarodowym projekcie edukacyjno-wystawienniczym "Traces of 1914". Do Świdnicy przyjechali zobaczyć wszystkie miejsca związane z Baronem Manfredem von Richthofenem, zobaczyć je, fotografować a także filmować oraz zebrać wszelkie dostępne informacje.
Z Prezesem "Red Baron Foundation" Jerzym Gaszyńskim spotkali się: historyk, doktor nauk humanistycznych - Joanna Knapik z Muzeum Śląskiego w Katowicach, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic: Justyna Gralla, Agata Walerowicz, Joanna Jamróz i Kinga Kałmuk oraz nauczyciel historii - Przemysław Słowik   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Kasprowiczanie w finale

W dniach 31 maja - 2 czerwca uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im Jana Kasprowicza w Świdnicy pod opieką Pana Piotra Chlastawy w składzie: Joanna Jęczmień, Marcelina Kozów i Michał Szyszka uczestniczyli w finale XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości w Koszalinie.
Pierwszego dnia olimpiady, w Dzień Dziecka, do części pisemnej przystąpiło 96 uczniów reprezentujących 32 okręgi z całej Polski. Ta część wyłoniła 15 laureatów, którzy w niedzielę zmagali się z częścią ustną   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Historyczne regimenty stoczą walkę w Świdnicy

Na niedzielę, 9 czerwca w świdnickim Rynku oraz na Campingu Ośrodka Sportu i Rekreacji zaplanowano "Prezentacje historyczno-edukacyjne". Zapraszamy na nie miłośników historii i militariów, dzieci i dorosłych. W programie przewidziano prezentacje historyczne regimentów od średniowiecza do XX wieku.
Odbędą się pokazy walk i ćwiczeń rycerskich oraz pokazy musztry. O godzinie 9.30 regimenty z OSiR-u wyruszą do Rynku by tam w godzinach 10.00-10.30 dokonać prezentacji historycznych. O godzinie 10.30-11.00 grupy przemaszerują na teren obozu   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Mistrzostwa Dolnego Śląska - IX Grand Prix MTB Solidarności

W ekstremalnie trudnych warunkach przyszło walczyć zawodnikom, którzy stawili się do walki o mistrzostwo Dolnego Śląska w IX Grand Prix MTB Solidarności, które odbyło się 1 czerwca 2013 roku w Jaworzynie Śląskiej. Na trasie, która wiodła po ścieżkach kompleksu leśnego, otaczającego Stadion Miejski przy ulicy Sportowej rywalizowało około sto zawodników: zarówno amatorów, jak i zrzeszonych w klubach sportowych, funkcjonujących na terenie Dolnego Śląska.
Organizatorzy umożliwili starty w 19 kategoriach wiekowych, a najwięcej zawodników i zawodniczek wystartowało w kategoriach junior młodszy i młodziczka   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Kibicowanie w deszczu

Pogoda nie była łaskawa dla najmłodszych w dniu ich święta - 1 czerwca lało i było dosyć chłodno, ale prawdziwych kibiców to nie odstraszyło. Zapowiadany mecz z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka pomiędzy Rodzicami a Samorządowcami, został rozegrany przy gorącym dopingu publiczności.
Spotkaliśmy się o godzinie 15.00 na boisku "Blisko Boisko" na Osiedlu Piastowskim. Rozgrywki zostały skrócone (drużyny grały dwa razy po 15 minut), ale zawodnicy dali z siebie wszystko. Ostatecznie zwyciężyła drużyna Rodziców, pokonując Samorządowców 3:2   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Trzynastu zasłużonych

Są społecznymi działaczami zaangażowanymi w rozwój swojej miejscowości i całej gminy Żarów. Lokalni artyści, pasjonaci i bezgranicznie oddani swojej życiowej pasji. Sprawni organizatorzy, którzy potrafią rozbudzić aktywność lokalnej społeczności. Kreatywni, nowocześni i charyzmatyczni. Trzynastu zasłużonych mieszkańców gminy Żarów zostało uhonorowanych statuetkami "Złotych Dębów". Te najwyższe gminne odznaczenia odebrali podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Żarowa, w piątek 31 maja.
Swoje odznaczenie, statuetkę "Maciusia" za wielkie oddanie i zaangażowanie się w sprawy dzieci i młodzieży przyznała również Młodzieżowa Rada Miejska   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Występ szachistów na Mistrzostwach Polski

Drużyna szachistów z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy w składzie: Natalia Mielnik, Damian Daniel, Przemysław Borowski i Bartosz Stelmasik zajęli 12 miejsce w Ogólnopolskich Drużynowych Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych, które odbyły się w Solinie. Do rozgrywek przystąpiło 25 ekip z całej Polski.
Najlepszą szkołą okazało się I Liceum Ogólnokształcące z Suwałk. Najlepszym naszym zawodnikiem został Przemysław Borowski, który wynikach indywidualnych zajął drugie miejsce na trzeciej szachownicy   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Tak szybko mija czas

W Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu otwarto wystawę "Tak szybko mija czas". Młodzież aktywnie wzięła udział w poszukiwaniu eksponatów. Wielką skarbnicą staroci okazały się piwnice, strychy, komórki i zakamarki w domach dziadków.
Na wystawie znalazły się aparaty fotograficzne, telefony, gramofony, radia i wiele innych ciekawostek. Prawdziwą perełką okazało się przedwojenne radio przyniesione przez Adriana Mankiewicza, ucznia klasy III c i telewizor z 1956 roku   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Seminarium Ośrodków Interwencji Kryzysowej Dolnego Śląska

7 czerwca, w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbędzie się Pierwsze Seminarium Ośrodków Interwencji Kryzysowej Dolnego Śląska. Spotkanie organizowane jest przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Świdnicy, którego pracownicy podjęli wyzwanie zorganizowania spotkania kadry zarządzającej i specjalistów OIK w celu zintegrowania środowiska i wymiany doświadczeń   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2013 - Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Do 23 czerwca br. w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie eksponowana wystawa pt. Papież - świadek, patron, przewodnik. Jan Paweł II w medalierstwie światowym. Wystawa została otwarta w dniu 17 maja podczas odbywających się w naszym mieście VIII Dni Papieskich "Jan Paweł II - Pamięć i obecność".
Ponad pięćset medali eksponowanych w Muzeum Dawnego Kupiectwa pochodzi z kolekcji Bernarda Marka Adamowicza z Legnicy. Jest on autorem koncepcji wystawy oraz pięknie wydanego przez Wydawnictwo Diecezji Świdnickiej katalogu, który można zakupić w Muzeum Dawnego Kupiectwa   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2013 - Konferencja przypominająca "sąd kapturowy"

W piątek, 29 maja w Urzędzie Miejskim w gabinecie prezydenta Świdnicy została zorganizowana dziwna konferencja prasowa. Spotkanie Prezydenta Wojciecha Murdzka, jego zastępcy Waldemara Skórskiego oraz Tadeusza Niedzielskiego z mediami miało na celu przekazanie przez władze miasta powodów jakie doprowadziły do zwolnienia z pracy niedawnego jeszcze dyrektora Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Edmunda Frączaka.
Można było odnieść wrażenie, że argumenty padły, bo trzeba było uzasadnić zwolnienie niedawno jeszcze najlepszego i jedynego kandydata na to stanowisko. Czy ta konferencja wyjaśniła cokolwiek ?   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2013 - Strzegom Horse Trials w strugach deszczu

Zwycięstwem Sary Algotsson-Ostholt w konkursie CI long 3* zakończyły się zawody Strzegom Horse Trials. Ze względu na fatalne warunki pogodowe konkurs Pucharu Narodów nie został ukończony.
W sumie rozegrano trzy z zaplanowanych pięciu międzynarodowych konkursów, w tym CI long 3*. Jest to jeden z najtrudniejszych konkursów rozgrywanych na hipodromie w Morawie, daje kwalifikacje do startu w mistrzostwach Europy, mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. Najlepszy wynik w tym konkursie zdobyła reprezentantka Szwecji Sara Algotsson-Ostholt, aktualna wicemistrzyni olimpijska   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2013 - Festyn Rodzinny

Grono pedagogiczne i rodzice Szkoły Podstawowej 105 zapraszają na Festyn Rodzinny. Imprezy odbywać się będą na na terenie Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej 2 w Świdnicy.
Festyn odbędzie się 8 czerwca i rozpocznie się o godzinie 11.00. Przewidziano super atrakcje takie jak: ekosymulator (symulator jazdy dla dorosłych Akademii Bezpiecznej Jazdy), pokaz umiejętności grupy antyterrorystycznej oraz wozu bojowego, pokaz umiejętności Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wozu strażackiego   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

W rozegranym wczoraj spotkaniu 28. kolejki spotkań świdniccy piłkarze ulegli z Foto-Higieną Gać 2:1.
W grupie prowadzi Lechia Zielona Góra mająca 77. punktów i wyprzedza Ślęzę Wrocław 69. punktów. Trzecie miejsce zajmuje Lechia Dzierżoniów z dorobkiem 48. punktów. Polonia-Sparta Świdnica plasuje się na 11 pozycji majac 32. punkty.
8 czerwca o godzinie 16.00 piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zagrają u siebie z Pogonią Świebodzin (7. miejsce w rozgrywkach).


2 czerwca 2013 - Lepsi w Kobierzycach

W rozegranym dzisiaj spotkaniu IV ligi AKS Strzegom wygrał z GKS w Kobierzycach. GKS Kobierzyce - AKS Strzegom 0:2
Pozostałe wyniki 29. kolejki spotkań: Sokół Wielka Lipa - Nysa Kłodzko 3:1, Orkan Szczedrzykowice - Piast Zawidów 4:1, Karkonosze Jelenia Góra - Piast Nowa Ruda 2:0, Granica Bogatynia - Pogoń Oleśnica 2:3, Miedź II Legnica - Olimpia Kowary 1:2, Nysa Zgorzelec - Łużyce Lubań 1:1, Piast Żmigród - Orla Wąsosz 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi Olimpia Kowary mając na koncie 58. punktów przed Piastem Żmigtód 58. punktów. Strzegomianie z 50. punktami zajmują czwartą pozycję.
W następnej kolejce, 8 czerwca o godzinie 17.00 AKS Strzegom zmierzy się z Orkanem Szczedrzykowice.


2 czerwca 2013 - Klasa okręgowa

W 27. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - LKS Bystrzyca Górna 2:1, Stal Świdnica - Trojan Lądek Zdrój 7:1, Victoria Świebodzice - Piławianka Piława Górna 1:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Karolina Jaworzyna Śląska 7:2, Pogoń Pieszyce - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 4:0, MKS Szczawno Zdrój - Kryształ Stronie Śląskie 4:1, Unia Złoty Stok - Bielawianka II Bielawa walkower 3:0
W tabeli rozgrywek prowadzi MKS Szczawno Zdrój mający na koncie - 62. punkty. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 54. punkty, 4. Stal Świdnica 46. punktów, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 40. punktów, 8. LKS Bystrzyca Górna 29. punktów, 10. Victoria Świebodzice 27. punktów, 13. Grom Witków 21. punktów.


2 czerwca 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach 27. kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Górnik Boguszów:Gorce - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:1, Granit Roztoka - Victoria II Świebodzice 8:0, Rawa Boleścin - Zdrój Jedlina Zdrój 4:0, Zieloni Mrowiny - Gwarek Wałbrzych 1:1, Czarni Wałbrzych - Biały Orzeł Mieroszów 4:4, Wenus Nowice - Skalnik Czarny Bór 1:4, Włókniarz Głuszyca - Sudety Dziećmorowice 1:5, Zagłębie Wałbrzych - Nysa Kłaczyna 1:2.


1 czerwca 2013 - Zwycięzcy dwóch konkursów wyłonieni - Puchar Narodów przerwany

Podczas zawodów Strzegom Horse Trials rozgrywanych jest pięć konkursów międzynarodowych we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, w tym Puchar Narodów. W piątek rozstrzygnięto dwa z nich.
Zwycięstwem Franziski Roth zakończyła się rywalizacja w konkursie CI short 1*, w którym startują jeźdźcy na młodych koniach. Reprezentantka Niemiec dosiadająca 10-letniego wałacha Emiljo prowadzenie objęła już w konkursie ujeżdżenia. Bezbłędne przejazdy na parkurze i podczas próby terenowej pozwoliły jej na utrzymanie pozycji liderki i z wynikiem 37,20 pkt. karnych zapewniły zwycięstwo   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa