31 lipca 2013 - Zjazd z "trupem w szafie"

Władze miasta Świdnicy po wielu latach nicnierobienia oraz dzięki rzece pieniędzy płynących z Unii Europejskiej wybudowały w końcu wieżę ratuszową. Zatem tym razem owa wieża stała się przyczynkiem którejś z kolei zabawy, kolejnego festynu w organizację którego angażuje się Urząd Miasta.
Taką imprezą będzie odtrąbiony z ulicy Armii Krajowej - I Zjazd Świdniczan. Widocznie zdaniem rządzących po zakończeniu budowy nie czas jeszcze na następne potrzebne i pilne prace, ale czas najwyższy na kolejne świętowanie.
Zapraszają zatem prezydenci do miasta byłych świdniczan, a wśród nich także niemieckich mieszkańców przedwojennej Świdnicy. Przemożna chęć bawienia się przesłoniła fakt, że Świdnica ma "trupa w szafie".   . . . czytaj więcej


31 lipca 2013 - Letni rekord krwiodawstwa

Aż 74 osoby przyszły we wtorek, 30 lipca, do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach, by oddać krew. Mimo sezonu urlopowego i upalnej pogody świebodziczanie nie zapomnieli o tych, którzy potrzebują bezcennego leku, szczególnie w okresie wakacyjnym. Dzięki temu udało się zebrać aż 27 litrów krwi, która uratuje życie wielu osobom.
Z pewnością dodatkową motywacją była nagroda niespodzianka, którą ufundował burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. Wszystkie osoby, które tego dnia oddały krew - a mogło to zrobić ostatecznie 60 krwiodawców, miały szansę wygrać upominek o wartości siedmiuset złotych   . . . czytaj więcej


31 lipca 2013 - Piłkarski Turniej Drużyn Podwórkowych

Przez trzy dni trwał cieszący się zainteresowaniem Piłkarski Turniej Drużyn Podwórkowych zorganizowany w ramach Akcji "Lato 2013" przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Do zawodów w dniach 25-27 lipca zgłosiły się 23 drużyny w trzech kategoriach wiekowych - szkoły podstawowe, gimnazjalne i w kategorii open. W turnieju wystąpiły siedmioosobowe drużyny (pięciu grających i dwóch rezerwowych).
Najlepsi spotkali się w sobotę w meczach finałowych. Dla czterech zwycięskich zespołów w każdej kategorii organizator przegotował nagrody rzeczowe (stroje sportowe), puchary, medale i dyplomy   . . . czytaj więcej


31 lipca 2013 - Półkolonie na pełnych obrotach

Tuż po zakończeniu roku szkolnego, tradycyjnie już, najmłodsi mieszkańcy gminy Żarów aktywnie wypoczywają na półkoloniach organizowanych przez Żarowskie Stowarzyszenie "Edukacja". Zajęcia w ramach wypoczynku organizowanego przez "Edukację" łączą w sobie i dobrą zabawę, naukę i rozwijanie pasji, a także wdrażają do aktywnego trybu spędzania czasu. Przy wsparciu finansowym gminy Żarów, która na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczyła dotację w wysokości 40 tysięcy złotych najmłodszym uczestnikom udało się przeżyć prawdziwie wakacyjną przygodę.
- Półkolonie to najlepsza forma wypoczynku dla dzieci i dobry sposób na spędzenie czasu kreatywnie, twórczo, radośnie i ciekawie   . . . czytaj więcej


31 lipca 2013 - "Di@logue" w Nowym Gierałtowie

Czworo przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej wzięło udział w szkoleniu organizowanym w Nowym Gierałtowie przez Stowarzyszenie Semper Avanti. Międzynarodowy projekt pod nazwą "Di@logue" dotyczył partycypacji obywatelskiej oraz kontaktu z władzami. Uczestnicy rozwijali swoje umiejętności w pisaniu projektów oraz w prawidłowej prezentacji przed publiką.
Ponieważ w projekcie brali udział uczestnicy nie tylko z Polski, lecz także z Rumunii, Bułgarii, Grecji oraz Turcji, to była to wspaniała okazja do poznania innej kultury, rozwinięcia swoich umiejętności językowych i oczywiście nawiązania nowych, ciekawych znajomości   . . . czytaj więcej


31 lipca 2013 - Leć spokojnie

Pytania dotyczące wagi bagażu, jaki można zabrać ze sobą na pokład samolotu i te na temat przedmiotów dozwolonych na pokładzie to jedne z najczęściej zadawanych przez pasażerów. Szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, gdy ruch na lotnisku jest nasilony, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by nasza odprawa i lot przebiegły komfortowo.
W szczycie sezonu wakacyjnego, Port Lotniczy Wrocław podpowiada, o czym powinni pamiętać podróżni, by spokojnie rozpocząć wakacje.
Co można przewieźć w bagażu podręcznym? Bagaż kabinowy podlega największym obostrzeniom   . . . czytaj więcej


30 lipca 2013 - Rocznica "godziny W"

1 sierpnia, o godzinie 17.00 w gminach leżących na terenie powiatu świdnickiego odbędzie się trening systemu wczesnego ostrzegania.
W ramach treningu uruchomiony zostanie akustyczny, trzy minutowy, sygnał dźwiękowy. Ćwiczenia odbywają się na polecenie Wojewody Dolnośląskiego i jednocześnie będą doskonałą okazją do uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00.


30 lipca 2013 - 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

22 drużyny w bardzo gorącą niedzielę, 28 lipca, wzięło udział w kolejnym, drugim, turnieju siatkówki plażowej organizowanym przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Niektórzy zawodnicy musieli grać w skarpetkach ze względu na parzący piasek. Na szczęście uczestnicy turnieju mogli w przerwach swych gier skorzystać z letniego basenu i zregenerować siły.
Wśród pań najlepsze okazały się Paulina Pysznik i Paulina Sobolewska z Wrocławia, które w finale pokonały Aleksandrę Druciak i Kamilę Regnowską ze Świdnicy. Nie udało się utrzymać mistrzostwa Świdnicy zdobytego miesiąc temu przez parę Michał Pękalski i Piotr Orzechowski ze Świdnicy. W bardzo wyrównanym meczu finałowym przegrali z drużyną z Bolesławca, Kamilem Biczakiem i Romanem Kaczurowskim   . . . czytaj więcej


29 lipca 2013 - Nowy dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy

Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Powiatu Świdnickiego podjął uchwałę o powierzeniu Panu Krzysztofowi Frączkowi stanowiska dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Świdnicy. Stanowisko powierzone zostało na okres od 1 września 2013 roku do 31 sierpnia 2018 roku.
Krzysztof Frączek dotychczas uczył języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr III w Świdnicy


29 lipca 2013 - Best Systemy Grzewcze wchodzi do świdnickiej podstrefy

Świdnickie przedsiębiorstwo Best Systemy Grzewcze wybuduje swój nowy zakład w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". - To nie przenosiny, a rozszerzenie naszej działalności - mówi Mariusz Koba, prezes spółki.
W poniedziałek, 29 lipca firma otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w WSSE z rąk wiceminister gospodarki, Ilony Antoniszyn-Klik.
Spółka Best Systemy Grzewcze jest właścicielem ponadhektarowej działki przy ulicy Towarowej, na której zrealizuje inwestycję o wartości minimum 5 milionów złotych   . . . czytaj więcej


29 lipca 2013 - Wybił szybę w przystankowej wiacie

Czym można wytłumaczyć takie postępowanie. Czy jest to zwykłe chuligaństwo, wandalizm, czy też może głupota? A może razem jedno i drugie w czystej postaci. Niestety coraz częściej dochodzi do takich zdarzeń w efekcie których dewastowane są urządzenia użyteczności publicznej.
Sytuacja taka miała miejsce 28 lipca na Placu Grunwaldzkim w Świdnicy gdzie około godziny 4:25 operator monitoringu wizyjnego straży miejskiej obserwował grupę młodych ludzi przebywających na przystanku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego   . . . czytaj więcej


28 lipca 2013 - Nagrody w dziedzinie kultury - czas na wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. O przyznanie nagrody mogą wystąpić m. in. jednostki kultury i oświaty, stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, czy Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek taki powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres, informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie   . . . czytaj więcej


28 lipca 2013 - Wejściówka na koncert zespołu "Modern Talking"

"Moje najlepsze wspomnienienie związane z muzyką zespołu - Modern Talking". Najciekawsza odpowiedź na powyższy temat nagrodzona zostanie wejściówką na koncert dla dwóch osób.
Koncert Thomasa Andersa and Modern Talking odbędzie się 14 września 2013 roku o godzinie 14.00 na Stadionie Miejskim w nieodległej Nysie. Czekamy na Wasze emaile - redakcja@dziennik.swidnica.pl Do tej pory napłynęło 88 wspomnień.


27 lipca 2013 - Kurtyna wodna uruchomiona

Od piątku w świdnickim Rynku uruchamiana jest kurtyna wodna. Od godziny 11.00 do 16.00 tryska mgiełką wody.
Kurtyna będzie uruchamiana do niedzieli, a później w kolejnych dniach, gdy będą występować największe upały. Kurtynę instaluje Ochotnicza Straż Pożarna. Kurtyna wodna nawilża powietrze i je oczyszcza.
Można się również przy niej schłodzić, co powinno przynieść choć trochę ulgę w upalne dni.


27 lipca 2013 - Sukces Martyny

Piłkarka AKS-u Strzegom - Martyna Lewandowska, grająca w zespole Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, została mistrzynią Polski dziewcząt w kategorii wiekowej do lat 16. Impreza mistrzowska odbyła się w dniach 13-19 lipca w Łodzi.
W XIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w piłce nożnej kobiet, mającej rangę mistrzostw Polski, wzięły udział dziewczęta urodzone w 1997 r. i młodsze. W sumie wystartowało 8 zespołów reprezentujących wojewódzkie związki piłkarskie w Polsce   . . . czytaj więcej


26 lipca 2013 - Poprawa jakości usług publicznych

Wczoraj, 25 lipca w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach przeprowadzone zostały badania przez reprezentantów firmy Eu-Consult, które służą uzyskaniu opinii mieszkańców gminy Świebodzice na temat jakości usług publicznych realizowanych w mieście, a także informacji na temat pożądanych zmian i rekomendacji.
W badaniu wzięli udział przedsiębiorcy, osoby bezrobotne, emeryci, renciści, urzędnicy oraz młodzi mieszkańcy naszego miasta, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej. Badania odbyły się ramach projektu "Usługi publiczne jako istotny czynnik rozwoju lokalnego w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.


26 lipca 2013 - Oddział dziecięcy w remoncie

Do 5 sierpnia nieczynny będzie oddział dla najmłodszych czytelników w żarowskiej bibliotece. Z początkiem minionego tygodnia rozpoczął tam się remont, który poprawi wygląd pomieszczeń. - Po jedenastu latach użytkowania pomieszczenia w bibliotece wymagały znacznego odświeżenia.
Prace będą obejmowały malowanie ścian, nie tylko oddziału dla dzieci, ale również bibliotecznego holu. Koszty materiałowe pokrywa biblioteka, a wszystkie prace wykonują konserwatorzy z żarowskiego gimnazjum. Wraz z początkiem sierpnia powitamy naszych najmłodszych czytelników w odnowionym i estetycznym pomieszczeniu   . . . czytaj więcej


26 lipca 2013 - III Nocny Turniej Piłki Nożnej

3 sierpnia w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się III Nocny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa MKS "Karolina". Mecze rozgrywane będą w kompleksie boisk "Orlik" przy ulicy Jana Pawła II 16. W turnieju mogą wziąć udział zawodnicy powyżej 16 roku życia. Drużyny chcące wziąć udział w rozgrywkach należy zgłaszać do 31 lipca na adres : kontakt@mkskarolina.pl
Organizator przewiduje nagrody dla najlepszych drużyn oraz nagrody indywidualne. Mecze 3 sierpnia rozpoczną się o godzinie 17.00


26 lipca 2013 - Wakacyjny Koncert symfoniczny Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii

W poniedziałek, 29 lipca kolejny koncert w katedrze świdnickiej w cyklu "Wieczory Świdnickie". Wakacyjny Koncert symfoniczny Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii rozpocznie się o godzinie 18.30. W programie koncertu: cykl miniatur "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego w opracowaniu orkiestrowym M. Ravela oraz Koncert As-dur na trąbkę Alexandra Arutiuniana. Orkiestrę poprowadzi Małgorzata Sapiecha-Muzioł, solistą będzie obiecujący młody talent Lennard Czakaj.
Przed koncertem wysłuchamy wykładu na temat "Przyjaźń w Biblii - Dawid i Jonatan" (ks. Tomasz Federkiewicz, biblista). Wstęp na koncert jest wolny.


25 lipca 2013 - Pierwsza grupa już lata

Trójka spośród 8-osobowej grupy, która szkoli się z latania szybowcem na świebodzickim lądowisku, ma już za sobą pierwsze samodzielne loty. Gratulujemy kursantom i szkoleniowcom. Szkolenie prowadzi Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach. Kurs podstawowy rozpoczął się 6 lipca pod dowództwem instr. pil. Mariusza Koneckiego.
- Nauka dotyczy podstawowych umiejętności lotniczych a więc startu, lotu nadlotniskowego oraz lądowania na szkolnym szybowcu Puchatek przy użyciu do startu wyciągarki - wylicza Grzegorz Glegoła, szef TLŚ   . . . czytaj więcej


25 lipca 2013 - Najnowsza książka Anny Piecyk

14 czerwca 2013 roku nakładem gdańskiego wydawnictwa Oficynka ukazała się druga książka Anny Piecyk, pt. "Matnia". Jest to powieść psychologiczno-obyczajowa, która skłania czytelników do rozmów o sprawach ważnych a zarazem trudnych w naszym życiu.
Akcja powieści rozgrywa się w Świdnicy, mieście, w którym autorka urodziła się i wychowała. Swoje najpiękniejsze chwile spędziła właśnie w mieście, które posiada duszę i dlatego chciała przekazać swoim czytelnikom namiastkę piękna Świdnicy. Bohaterowie najnowszej powieści próbują walczyć z największym sprzymierzeńcem ich życia - alkoholem   . . . czytaj więcej


25 lipca 2013 - Grzywacze i inne piękności

Spaniele, shitzu, pekińczyki, grzywacze chińskie, bulteriery - te i inne psy rasowe zobaczymy podczas 54. Krajowej Wystawy Psów Rasowych CWC i III Wystawy Krajowej Psów grupy IX, która w ten weekend odbędzie się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Psie piękności będą się prezentować w sobotę i niedzielę, 27 i 28 lipca.
Bilety wstępu - 6 złotych normalny, 3 złote ulgowy   . . . czytaj więcej


25 lipca 2013 - Coś się kończy - coś się zaczyna

W miłym towarzystwie czas płynie szybko. Prawdziwość tych słów mieli okazję sprawdzić uczestnicy kolonii "Kto kogo Gryzie?" w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.
Dziesięć dni międzypokoleniowych zajęć, w których udział wzięli mieszkańcy Gminy Świdnica upłynęło na wspólnych zajęciach komputerowych, sportowych, na nauce udzielania pierwszej pomocy i zajęciach kulinarnych. Babcie, Dziadkowie, Ciocie, Wujkowie i Wnuczęta uczyli się od siebie wzajemnego szacunku, zrozumienia i relacji rodzinnych. Integracja trwała całe dnie. Siekacze -czyli grupa starsza oraz Mleczaki spędzali wspólne chwile bawiąc się w gry, tańcząc, śpiewając i opowiadając sobie bajki   . . . czytaj więcej


24 lipca 2013 - T-72 w Muzeum Broni i Militariów

Do Muzeum Broni i Militariów trafił wczoraj czołg T-72. Zdjęcia >>> zobacz kolejne zdjęcia >>> zobacz Dzisiaj od rana trwał rozładunek budząc powszechne zainteresowanie przejeżdżających obok muzeum w Witoszowie Dolnym kierowców, zainteresowane niecodziennym "eksponatem" były też lokalne media.
Wyprodukowany w Hucie Łabędy czołg służył ostatnio w Brygadzie Pancernej w Warszawie - Wesoła. Wycofany ze służby pojazd, na rozkaz Ministerstwa Obrony Narodowej, trafił w solidne ręce Stanisława Gabrysia, właściciela muzeum i wielkiego pasjonata militariów wzbogacając jego wielkie i unikalne zbiory   . . . czytaj więcej


24 lipca 2013 - I Festiwal Szachowy Żarów - 2013

Zwycięstwem Piotra Sabuka z ASSz Miedź Legnica zakończył się I Festiwal Szachowy Żarów - 2013. Na kolejnych miejscach znaleźli się Wiesław Janocha (ASSz Miedź Legnica) oraz Paweł Kowalczyk (WOK Wałbrzych). Najlepszym zawodnikiem Gońca Żarów został Daniel Damian, który uplasował się na 5. pozycji. Wśród juniorów zwyciężył Jarosław Dytman (MUKS MDK Fabryczna Wrocław).
Festiwal odbywał się w dniach 17-21 lipca w Hali Sportowej GCKiS w Żarowie. Uczestnicy "królewskiej gry" do dyspozycji mięli m.in. korty tenisowe oraz boisko Orlik. Organizację Festiwalu wsparli finansowo Dolnośląski Związek Szachowy oraz SKOK Wspólnota Oddział w Żarowie.


24 lipca 2013 - Zostań Donatorem Stypendium

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej ogłasza Program Stypendialny Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej pod Patronatem Honorowy JM Rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Więckowskiego.
Zostań Donatorem Stypendium. Zapraszamy firmy, organizacje i osoby prywatne do przyłączenia się do Programu Stypendialnego Stowarzyszenia Absolwentów PWr, którego celem jest wsparcie rozwoju młodych absolwentów poprzez sfinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych. Dzięki Państwa wsparciu młodzi ludzie wykorzystają swój potencjał intelektualny i odnajdą własną drogę rozwoju zawodowego   . . . czytaj więcej


24 lipca 2013 - 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ“ oraz firma Outdoor Cinema, specjalista w organizacji imprez audiowizualnych na otwartym powietrzu, zapraszają na 3. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 6-8 września w Sokołowsku. Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym, między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa i nakręcił film dokumentalny pod tytułem "Prześwietlenie".
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej   . . . czytaj więcej


23 lipca 2013 - Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców w Morawie koło Strzegomia

W 2015 roku Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego zostaną rozegrane w Strzegomiu (Dolny Śląsk).
Międzynarodowa Organizacja Jeździecka przyznała prawo do organizacji mistrzostw klubowi LKS Stragona Strzegom.
Młody Jeździec to kategoria wiekowa obejmująca młodzież w wieku 19-21 lat. Jest szczególnie ważna kategoria wiekowa, ponieważ to właśnie z tej grupy zawodników wyłaniane są przyszłe kadry seniorskie. Zawody zostaną rozegrane w ostatni weekend sierpnia 2015 roku (27-30 sierpnia) na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jałowieckich w Morawie k/Strzegomia   . . . czytaj więcej


23 lipca 2013 - Wandale zniszczyli nowe ogrodzenie

Kilka miesięcy trwały prace związane z modernizacją nawierzchni oraz oświetlenia i ogrodzenia na łączniku pieszym pomiędzy ulicami Łączną i Mieszka I na Osiedlu Piastowskim. Ostatni etap czyli ogrodzenie, został odebrany zaledwie kilka dni temu, a już wandale zniszczyli panele i słupki.
Remont tego odcinka podzielony był na trzy etapy: budowę nowej nawierzchni z kostki betonowej (ten element realizowany był razem ze Spółdzielnią Mieszkaniową), nowego oświetlenia w postaci słupów, opraw oświetleniowych i energooszczędnych żarówek; ostatnim elementem była budowa ogrodzenia przejścia   . . . czytaj więcej


23 lipca 2013 - Spotkali się z firmą śmieciową

Administratorzy, zarządcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz sołtysi spotkali się z przedstawicielami firmy, która od 1 sierpnia odbierać będzie odpady od mieszkańców gminy Żarów.
Spotkanie, z udziałem burmistrza Leszka Michalaka, sekretarz gminy Sylwii Pawlik oraz pracowników żarowskiego Urzędu Miejskiego, które odbyło się we wtorek, 23 lipca było okazją do uzyskania szczegółowych informacji w temacie nowych zasad gospodarki odpadami   . . . czytaj więcej


23 lipca 2013 - Runda L i Runda P zdominowana przez zawodniczki Stragony

Bardzo dobrą formę zaprezentowały zawodniczki LKS Stragona podczas rozegranych w dniach 19-21 lipca Ogólnopolskich i Regionalnych Zawodów w Ujeżdżeniu.
Nasze zawodniczki startowały w Rundzie L i w Rundzie P. W obu tych rundach nasze amazonki zajęły drugie i trzecie miejsce a najwyższe miejsce na podium zajęła Julia Świętochowska na koniu Fuerte (KJK Szary Michałowice). W Rundzie L drugie i trzecie miejsce zajęła Judyta Bronowicka na koniach Barbados i Alfa (LKS Stragona Strzegom), a w Rundzie P druga była Patrycja Tabisz i Wiwat(LKS Stragona Strzegom), trzecia Katarzyna Stąpor i Double Perfect (LKS Stragona Strzegom)   . . . czytaj więcej


23 lipca 2013 - Wakacyjne remonty w szkołach

Blisko 800 tysięcy złotych przeznaczyła Gmina Świebodzice na wakacyjne remonty w szkołach. Największy zakres prac objął Przedszkole nr 2 im. Jana Pawła II. Jeden z budynków placówki jest w trakcie termomodernizacji. Wymieniono już okna, obecnie montowane jest ocieplenie na budynku.
W Gimnazjum nr 1 remontu doczekały się wiekowe toalety. Będzie ich więcej a sanitariaty będą nowoczesne i funkcjonalne.
Z kolei w Szkole Podstawowej nr 4 trwa malowanie i odświeżanie sal dydaktycznych, połączone z wymianą instalacji elektrycznej i wykładzin   . . . czytaj więcej


22 lipca 2013 - Tradycyjne powożenie odradza się na Dolnym Śląsku

Po I Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless.
Koniec czerwca i lipiec to szczególny okres aktywności osób kultywujących pamięć księżnej Daisy na ziemni dolnośląskiej. To także wyjątkowy czas dla członków Stowarzyszenia Miłośników Powozów i Zaprzęgów w Polsce. Z ich inicjatywy i przy współpracy z Zamkiem Książ i Stadem Ogierów w Książu, przez dwa dni (20-21 lipca), na terenach przyległych do Zamku odbywał się I Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia, w którym wystartowało 15 zaprzęgów   . . . czytaj więcej


22 lipca 2013 - Szczęśliwe zakończenie

W piątkowy wieczór, 19 lipca miało miejsce w Świdnicy nietypowe zdarzenie. Około godziny 20.25 Dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie o sarnie, która wpadła do studzienki wodociągowej.
Całe zajście miało miejsce za ogrodem działkowym "Stokrotka" przy ulicy Śląskiej, nieopodal rzeki. Przybyli na miejsce strażnicy potwierdzili zgłoszenie. W głębokiej na ok. dwa metry studzience przebywało małe koźlątko, które rozpaczliwie nawoływało swoją matkę, przy okazji wzbudziło przez to zainteresowanie mężczyzny, który dokonał zgłoszenia   . . . czytaj więcej


22 lipca 2013 - Wakacyjne remonty w powiatowych placówkach oświatowych

Wakacje to okres wolny od nauki, jednak w placówkach oświatowych podległych powiatowi praca trwa pomimo sezonu urlopowego. Cały czas trwają w nich prace związane z niezbędnymi remontami i inwestycjami. Najważniejszą inwestycją jest ostatni etap realizowanego projektu "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej".
W ramach projektu termomodernizacji poddany został budynek Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy.   . . . czytaj więcej


21 lipca 2013 - Atrakcyjne nieruchomości należące do powiatu na sprzedaż

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy rozstrzygnąć się mają trzy kluczowe przetargi na sprzedaż nieruchomości należących do powiatu świdnickiego.
Najważniejsza i zarazem najciekawsza oferta to dawna siedziba Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Ten przepiękny budynek położony w urokliwej okolicy na nowego właściciela czeka od października zeszłego roku. Cena budynku pałacowego ustalona w rokowaniach zostanie pomniejszona o bonifikatę w wysokości 50%. Rokowania odbędą się 21 sierpnia o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy w pokoju 308   . . . czytaj więcej


21 lipca 2013 - Nowice - "Piękna Wieś Dolnośląska 2013"

Gdy 24 kwietnia ogłoszono konkurs, mieszkańcy Nowic z entuzjazmem podjęli decyzję, że wezmą w nim udział. Wszyscy bardzo się zaangażowali i zgodnie współpracowali, by upiększyć swoją wieś. Malowano domy, płoty, koszono trawę, sadzono kwiaty.
17 lipca, gdy przyjechała Komisja Konkursowa, wszyscy mieszkańcy wzięli udział w prezentacji uroku Nowic. Przygotowali prawdziwie rozrywkowy program imprezy, do którego zaprosili lokalne organizacje pozarządowe oraz młodzież   . . . czytaj więcej


20 lipca 2013 - Sztuka Wiele Warta - Międzynarodowe Lato Artystyczne Krzyżowa 2013

Już od kilku dni trwa Międzynarodowego Lata Artystycznego 2013 w Krzyżowej. Tegoroczne profesjonalne warsztaty teatralne, filmowe, fotograficzne i sztuki użytkowej oraz kursy mistrzowskie rzeźby, ceramiki, grafiki i malarstwa będą miały wspólny temat przewodni czyli "Art&Money".
Projekt "Art&Money Międzynarodowe Lato Artystyczne. Krzyżowa 2013" organizowany przez Fundację "Krzyżowa" jest twórczym spotkaniem młodych ludzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którego głównym punktem jest edukacja artystyczna w formie innowacyjnych warsztatów   . . . czytaj więcej


20 lipca 2013 - Wakacyjne remonty w szkołach

Prace konserwacyjne, wymiana instalacji i pieca ogrzewania, wymiana windy gospodarczej, remont dachu, sanitariatów, szatni, parkietu na sali gimnastycznej. Między innymi takie prace zaplanowano podczas wakacji w placówkach edukacyjnych podlegających miastu. Ich wartość to ponad jeden milion złotych.
Prace przeprowadzone zostaną w Przedszkolach Miejskich numer 1, 3, 4, 6, 14, 15, w Szkołach Podstawowych numer 4, 6, 105 i 315 oraz Gimnazjach numer 2, 3, 4.


20 lipca 2013 - Rodzina Brueghlów - arcydzieła malarstwa flamandzkiego we Wrocławiu

Miasto Wrocław gości największą jak dotąd wystawę w Polsce, poświęconą artystycznej dynastii Brueghel: Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli na obejrzenie dzieł z prywatnych kolekcji z całego świata, niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Pałacu Królewskim we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 30 września 2013. Już samo nazwisko Breughel czyni z tej wystawy wielkie wydarzenie   . . . czytaj więcej


20 lipca 2013 - Usiłował wyłudzić kredyt

Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 35 letniego mieszkańca Świdnicy. Mężczyzna sfałszował dokumenty o zatrudnieniu i zarobkach, a następnie na ich podstawie usiłował w jednym z Banków na terenie Świdnicy wyłudzić kredyt w wysokości 17 tysięcy złotych.
W trakcie przesłuchania zatrzymany zeznał, że otrzymany w ten sposób kredyt chciał przeznaczyć na remont mieszkania. Mężczyzna przyznał się do podrobienia dokumentów i usiłowania wyłudzenia kredytu. Dobrowolnie poddał się karze 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Za czyn którego się dopuścił grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.


19 lipca 2013 - Nagrody w dziedzinie kultury - czas na wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. O przyznanie nagrody mogą wystąpić m. in. jednostki kultury i oświaty, stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, czy Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek taki powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres, informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie.   . . . czytaj więcej


19 lipca 2013 - Lotnisko w Świebodzicach startuje

W pierwszym etapie powstanie dokumentacja projektowa, w kolejnych latach w Świebodzicach zobaczymy dwa pasy startowe, płytę postojową, hangar i zaplecze. Wartość inwestycji, która została określona jako priorytetowa dla Aglomeracji Wałbrzyskiej i Dolnego Śląska, to ok. 17 milionów złotych.
Te i inne konkrety pojawiły się na konferencji prasowej, którą w piątek, 19 lipca, odbyła się w Zamku Książ. Wzięli w niej udział: Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj, Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz Jarosław Wróblewski, Wiceprezes Zarządu Spółki Port Lotniczy Wrocław S.A   . . . czytaj więcej


19 lipca 2013 - Duże śmieci odebrane zostaną z tzw. wystawki, PSZOK działa na co dzień

W piątek i sobotę (26 i 27 lipca) odpady wielkogabarytowe będzie można oddać w ramach tzw. wystawki.
" Będzie ona organizowana we wszystkich sektorach co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.). Odpady te będą odbierane w ramach stałej opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Prócz tego wspomniane odpady oraz wiele innych " można na co dzień " bezpłatnie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który od poniedziałku do soboty działa przy ulicy Metalowców " wylicza Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu   . . . czytaj więcej


19 lipca 2013 - Piłkarski Turniej Drużyn Podwórkowych

W dniach 25-27 lipca rozegrany zostanie w Świdnicy Piłkarski Turniej Drużyn Podwórkowych w ramach "Lata z ŚOSIR-em"
Turniej rozegrany zostanie w kategoriach szkół podstawowych - rocznik 2000 i młodsi, szkół gimnazjalnych - rocznik 1997 i młodsi oraz open - rocznik 1996 i starsi. Drużyny składać się będą z pięciu zawodników plus dwóch rezerwowych. Zapisy do turnieju przyjmowane będą 24 lipca w "kawiarence tenisowej" na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji   . . . czytaj więcej


19 lipca 2013 - Wycieczki rodzinne co sobotę

Już po raz czwarty wakacje w Świdnicy obfitują w propozycje dla dzieci i dorosłych.
Zapraszamy wszystkie maluchy i starszaki w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami na wakacyjne wycieczki ze zwiedzaniem naszego pięknego miasta. W tym roku zbiórki zaplanowano w soboty o godzinie 11.00.
Tradycyjne miejsce zbiórki to fontanna z Neptunem.
Przewodniczki " Marta i Ania zadbają, aby żadne dziecko się nie nudziło.


19 lipca 2013 - Osiem nowych autobusów dla świdnickiego MPK

Nowoczesne, pojemne i ekologiczne, a przede wszystkim przyjazne dla pasażera - takie mają być pojazdy, które wkrótce wyjadą na świdnickie drogi. Zanim to nastąpi w piątek, 19 lipca w Świdnicy uroczyście podpisano umowę o wsparciu unijnym na zakup ośmiu nowych autobusów dla miejscowego MPK.
Dzięki dobrej współpracy z władzami województwa dolnośląskiego, wysokiej ocenie świdnickiego projektu oraz korzystnemu kursowi euro Zarząd Województwa, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu, który do tej pory zajmował czołowe miejsce na liście rezerwowej. Dzięki temu MPK w Świdnicy otrzyma 4,8 milionów złotych unijnego wsparcia na zakup nowych autobusów   . . . czytaj więcej


18 lipca 2013 - Będą budować lotnisko w Świebodzicach

Zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 150 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji budowy lotniska w Świebodzicach w powiecie świdnickim.
Dotacja pochodzi z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2013. W piątek, 19 lipca, o planach budowy lotniska w Świebodzicach będą rozmawiać na Zamku Książ: Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, Jarosław Wróblewski, wiceprezes zarządu Spółki Port Lotniczy Wrocław S.A., Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha oraz Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic   . . . czytaj więcej


18 lipca 2013 - Wejściówka na koncert zespołu "Modern Talking"

"Moje najlepsze wspomnienienie związane z muzyką zespołu - Modern Talking". Najciekawsza odpowiedź na powyższy temat nagrodzona zostanie wejściówką na koncert dla dwóch osób.
Koncert Thomasa Andersa and Modern Talking odbędzie się 14 września 2013 roku o godzinie 14.00 na Stadionie Miejskim w nieodległej Nysie. Czekamy na Wasze emaile - redakcja@dziennik.swidnica.pl


18 lipca 2013 - III Nocny Turniej Piłki Nożnej

3 sierpnia w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się III Nocny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa MKS "Karolina". Mecze rozgrywane będą w kompleksie boisk "Orlik" przy ulicy Jana Pawła II 16. W turnieju mogą wziąć udział zawodnicy powyżej 16 roku życia. Drużyny chcące wziąć udział w rozgrywkach należy zgłaszać do 31 lipca na adres : kontakt@mkskarolina.pl
Organizator przewiduje nagrody dla najlepszych drużyn oraz nagrody indywidualne. Mecze 3 sierpnia rozpoczną się o godzinie 17.00


17 lipca 2013 - Kąpielisko otwarte

Wczoraj, 17 lipca Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz otworzył kąpielisko miejskie przy ulicy Rekreacyjnej 1. Na otwarcie basenu letniego zwłaszcza najmłodsi czekali z niecierpliwością. Przynieśli ze sobą kółka, materace, kolorowe delfinki do pływania i mnóstwo dobrego humoru.
- Kochani, niech słońce świeci jak najdłużej w tym sezonie, mam nadzieję, że basen się Wam spodoba " powiedział podczas krótkiego powitania burmistrz, a potem już tylko szybkie przecięcie wstęgi " i można było zanurzyć się w chłodnej wodzie   . . . czytaj więcej


17 lipca 2013 - Wakacyjny Koncert symfoniczny Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii

W poniedziałek, 29 lipca kolejny koncert w katedrze świdnickiej w cyklu "Wieczory Świdnickie". Wakacyjny Koncert symfoniczny Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii rozpocznie się o godzinie 18.30. W programie koncertu: cykl miniatur "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego w opracowaniu orkiestrowym M. Ravela oraz Koncert As-dur na trąbkę Alexandra Arutiuniana. Orkiestrę poprowadzi Małgorzata Sapiecha-Muzioł, solistą będzie obiecujący młody talent Lennard Czakaj.
Przed koncertem wysłuchamy wykładu na temat "Przyjaźń w Biblii - Dawid i Jonatan" (ks. Tomasz Federkiewicz, biblista). Wstęp na koncert jest wolny.


16 lipca 2013 - TIR kampanii "Ciśnienie na życie" wyrusza w Polskę

Jutro, 17 lipca na Rynku w Świdnicy, w specjalnie przystosowanym Tirze będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie". Świdnica to jedenaste z 40 miast na trasie przejazdu tira.
Po serii akcji bezpłatnych pomiarów ciśnienia organizowanych w centrach handlowych na terenie całego kraju, organizatorzy kampanii "Ciśnienie na życie" wysyłają w Polskę swojego tira   . . . czytaj więcej


16 lipca 2013 - Otwarcie basenu

Serdecznie zapraszamy świebodziczan na miejskie kąpielisko odkryte przy ulicy Rekreacyjnej. Oficjalne otwarcie basenu letniego po zakończeniu I etapu modernizacji obiektu nastąpi w środę, 17 lipca, o godzinie 11.00. Na wszystkich mieszkańców czeka niespodzianka - w tym dniu wstęp na basen jest bezpłatny.
Sezon letni na kąpielisku rozpocznie się o dwa tygodnie później, niż zakładano pierwotnie, jednak na przesunięcie terminu uruchomienia basenu wpłynęły kwestie związane z odbiorami technicznymi obiektu   . . . czytaj więcej


16 lipca 2013 - Zostań Donatorem Stypendium

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej ogłasza Program Stypendialny Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej pod Patronatem Honorowy JM Rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Więckowskiego.
Zostań Donatorem Stypendium. Zapraszamy firmy, organizacje i osoby prywatne do przyłączenia się do Programu Stypendialnego Stowarzyszenia Absolwentów PWr, którego celem jest wsparcie rozwoju młodych absolwentów poprzez sfinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych. Dzięki Państwa wsparciu młodzi ludzie wykorzystają swój potencjał intelektualny i odnajdą własną drogę rozwoju zawodowego   . . . czytaj więcej


16 lipca 2013 - Turniej piłkarski

13 lipca na boiskach w Bystrzycy Dolnej oraz Bystrzycy Górnej odbył się III turniej imienia Dariusza Bezegłów. O godzinie 13.30 wszystkie zespoły wyszyły na boiska i minutą ciszy uczciły pamięć Dariusza Bezegłów, a także tragicznie zmarłego zawodnika i kapitana LKS Bystrzyca Dolna - Piotra Lucińskiego.
W turnieju zwyciężył zespół LKS Bystrzyca Górna, kolejne miejsca zajęły: Zjednoczeni Żarów, Bystrzyca Dolna, Stal Świdnica, Zagłębie Wałbrzych, LKS Gola Świdnicka, Zgoda Grodziszcze I Płomień Makowice   . . . czytaj więcej


16 lipca 2013 - 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ“ oraz firma Outdoor Cinema, specjalista w organizacji imprez audiowizualnych na otwartym powietrzu, zapraszają na 3. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 6-8 września w Sokołowsku. Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym, między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa i nakręcił film dokumentalny pod tytułem "Prześwietlenie".
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej   . . . czytaj więcej


16 lipca 2013 - Leo Kantor ponownie w Strzegomiu

W związku z pobytem Leo Kantora w Strzegomiu zapraszamy sympatyków twórczości literackiej i filmowej znanego w świecie strzegomianina na spotkanie autorskie. Spotkanie odbędzie się 19 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy Paderewskiego 36.
Podczas spotkania będziecie mogli Państwo porozmawiać z reżyserem na temat pracy nad nowym filmem "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu" oraz obejrzeć prezentację jego fragmentów   . . . czytaj więcej


15 lipca 2013 - Pechowa "trzynastka"

Dzień 13 lipca 2013 roku będzie chyba długo pamiętany przez pięciu mężczyzn, którzy zostali ujęci przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Nikt im już chyba nie wmówi, że są przesądni gdy będą wspominać tę datę.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 3:35, kiedy to operator monitoringu wizyjnego zauważył jak dwóch mężczyzn dokonało kradzieży dużego parasola z ogródka piwnego restauracji "Ferrari" w Rynku. Zostali ujęci przez strażników i doprowadzeni do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy   . . . czytaj więcej


15 lipca 2013 - Weekend atrakcji w Stragonie

Bardzo interesująco zapowiada się najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona. Od piątku do niedzieli (19-21 lipca) w Morawie rozegrane zostaną Ogólnopolskie Zawody w Ujeżdżeniu. Na czworoboku zobaczymy dressażystów reprezentujący barwy piętnastu klubów z całej Polski. W niedzielę ośrodek zaprasza egzamin na odznaki jeździckie oraz na Niedzielę z Kucykiem.
Wdzięk, szyk, elegancja - tak można krótko scharakteryzować dyscyplinę ujeżdżenie. Zawodnicy prezentują się w eleganckich frakach i cylindrach, a konie mają pięknie zapleciony grzywy. Celem ujeżdżenia jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia   . . . czytaj więcej


15 lipca 2013 - Pomoc z partnerskiego powiatu łowickiego

Nie tylko wymiana kulturalna, wspólny udział w targach i imprezach wystawienniczych czy wizyty młodzieży. Partnerstwo pomiędzy powiatami łowickim i świdnickim nabrało nowego wymiaru.
5 lipca w zalanej po ostatnich podtopieniach Gminie Marcinowice gościła delegacja z partnerskiego powiatu łowickiego, która przywiozła ze sobą dary od władz, mieszkańców i firm z powiatu łowickiego. Do najbardziej potrzebujących trafiła żywność o przedłużonym terminie spożycia, dary od mieszkańców oraz środki finansowe zebrane wśród radnych powiatowych z Łowicza   . . . czytaj więcej


15 lipca 2013 - Ruszył remont dachu w Pożarzysku

Do końca sierpnia potrwa kolejny etap prac remontowych w kościele pw. Św. Józefa w Pożarzysku. Nowy dach w Pożarzysku powstanie dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i datków parafian. Środki finansowe w wysokości trzydziestu tysięcy złotych pozwolą na kontynuację remontu dachu zabytkowego kościoła. Do remontu dołożyli się także wierni parafii. Z datków złożonych na ten cel udało się uzbierać dziesięć tysięcy złotych.
- Wspólnie z mieszkańcami parafii postanowiliśmy ubiegać się o środki finansowe, które pozwolą na długo wyczekiwany remont dachu zabytkowego kościoła w Pożarzysku   . . . czytaj więcej


14 lipca 2013 - Lizaki dla kierowców

Pod koniec czerwca w Świebodzicach została przeprowadzona akcja pn. "Trzeźwy poranek". Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Świebodzicach przy udziale policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Świdnicy i świebodzickiej Straży Miejskiej sprawdzali stan trzeźwości kierujących.
- Nietrzeźwość uczestników ruchu drogowego jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a co za tym idzie wpływa na wzrost wypadków z ich udziałem - mówi Aldona Górska, szefowa Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


14 lipca 2013 - Będzie projekt i realizacja obwodnicy Strzegomia

O budowie obwodnicy Strzegomia marzą mieszkańcy miasta już od dawna, bowiem położenie miasta na skrzyżowaniu dwóch arterii komunikacyjnych DK5 i DW374 tego wręcz wymaga. Bardzo duży ruch samochodowy przez centrum miasta stwarza nie tylko zagrożenia komunikacyjne, zwiększa wypadkowość, ale i utrudnia życie mieszkańcom, obniżając komfort ich funkcjonowania.
Nie bez znaczenia jest stan dróg i chodników, rozjeżdżonych przez samochody osobowe i ciężarowe. Budowa obwodnicy Strzegomia jest więc potrzebą chwili.   . . . czytaj więcej


14 lipca 2013 - Koloniści wypoczywali w Wisełce

Pięćdziesięcioro dzieci ze Świebodzic spędziło dwa tygodnie na kolonii letniej w Wisełce koło Międzyzdrojów.
Organizatorem wypoczynku tradycyjnie była Gmina Świebodzice. Dzieci, oprócz wspaniałego słońca, miały mnóstwo atrakcji: wycieczki, gry i zabawy sportowe, spotkania z terapeutami oraz wiele innych, ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu.


13 lipca 2013 - Rodzina Brueghlów - arcydzieła malarstwa flamandzkiego we Wrocławiu

Miasto Wrocław gości największą jak dotąd wystawę w Polsce, poświęconą artystycznej dynastii Brueghel: Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli na obejrzenie dzieł z prywatnych kolekcji z całego świata, niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Pałacu Królewskim we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 30 września 2013. Już samo nazwisko Breughel czyni z tej wystawy wielkie wydarzenie   . . . czytaj więcej


12 lipca 2013 - Do 25 lipca płacimy za śmieci

Urząd Miejski w Świdnicy przypomina, że 25 lipca upływa termin pierwszej wpłaty związanej z nowym system gospodarowania odpadami.
Opłata ma zostać wniesiona w wysokości określonej w deklaracji, złożonej przez mieszkańców. Jak można dokonać wpłaty? Bezpłatnie: Bank Pekao S.A. (Świdnica, Rynek 30), kasa Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49), kasach inkasenta "Anda": plac Grunwaldzki 11a, ulica Jasińskiego 2a, ulica Dąbrowskiego 6, ulica Pułaskiego 4, ulica Oświęcimska 48, ulica Grodzka 15, ulica Ks. Jadwigi Śląskiej 1, ulica Kopernika 29   . . . czytaj więcej


12 lipca 2013 - "Czas na las"

Czterysta drzew iglastych i liściastych zostało posadzonych na skarpie nad świdnickim zalewem Witoszówka oraz wokół Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 przy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Świerki, sosny, klony, buki i jarząby zostały posadzone dzięki funduszom przekazanym przez firmę Tauron Polska Energia w ramach realizowanego projektu "Tauron Eko", mającego na celu zazielenienie polskich miast, w tym również Świdnicy   . . . czytaj więcej


12 lipca 2013 - Wakacyjny poradnik pacjenta

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta opublikowało "Wakacyjny poradnik pacjenta", w którym wyjaśniono najważniejsze kwestie związane z prawami pacjenta, profilaktyką oraz zachowaniami pożądanymi w sytuacjach nagłych zagrażających życiu lub zdrowiu.
W poradniku są również zamieszczone informacje na temat sposobu upoważnienia bliskich, pod których opieką znajdują się najmłodsi w okresie wakacyjnym, przez rodziców do wyrażenia zgody na ich leczenie. Co powinni zrobić, gdy lekarz rodzinny przebywa na urlopie, a niezbędna jest wizyta lekarska, informacje o korzystaniu z nocnej, świątecznej pomocy lekarskiej oraz omawiane sytuacje, w których pacjenci mogą zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Poradnik >>> zobacz


12 lipca 2013 - I Festiwal Szachowy Żarów '2013

Organizatorzy I Festiwalu Szachowego Żarów '2013 zapraszają zawodników do udziału w turnieju w dniach 17-21 lipca. W turnieju będzie można zdobyć normy na kategorie szachowe oraz uzyskać międzynarodowy ranking szachowy FIDE.
Szczególnie zapraszamy do udziału w turnieju dzieci i młodzież, dla których przygotowane zostały nagrody rzeczowe w kategorii do lat 10, 12, 14, 16.
Grupy turniejowe: Grupa A - turniej zawodników z rankingiem FIDE powyżej 1700   . . . czytaj więcej


11 lipca 2013 - Odbiór kolejnej "schetynówki"

Dzisiaj, 11 lipca odebrany został wyremontowany odcinek drogi powiatowej nr 2922D Granica - Tomkowie o długości 1,52 kilometra. Remont drogi przeprowadzono w ramach realizacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. Schetynówek. Z ramienia władz powiatu odbioru dokonała Sabina Cebula - Etatowy Członek Zarządu wspólnie z dyrektorem SDPŚ Markiem Olesińskim.
W odbiorze uczestniczył również burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchta, który nie krył zadowolenia z szybkiego i profesjonalnego zakończenia robót. Burmistrz oraz Rada Miejska w Strzegomiu dofinansowali realizację tego zadania w wysokości 841 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


11 lipca 2013 - Piłkarski Turniej Drużyn Podwórkowych

W dniach 25-27 lipca rozegrany zostanie w Świdnicy Piłkarski Turniej Drużyn Podwórkowych w ramach "Lata z ŚOSIR-em"
Turniej rozegrany zostanie w kategoriach szkół podstawowych - rocznik 2000 i młodsi, szkół gimnazjalnych - rocznik 1997 i młodsi oraz open - rocznik 1996 i starsi. Drużyny składać się będą z pięciu zawodników plus dwóch rezerwowych. Zapisy do turnieju przyjmowane będą 24 lipca w "kawiarence tenisowej" na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji   . . . czytaj więcej


11 lipca 2013 - Atrakcyjne nieruchomości należące do powiatu na sprzedaż

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy rozstrzygnąć się mają trzy kluczowe przetargi na sprzedaż nieruchomości należących do powiatu świdnickiego.
Najważniejsza i zarazem najciekawsza oferta to dawna siedziba Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Ten przepiękny budynek położony w urokliwej okolicy na nowego właściciela czeka od października zeszłego roku. Cena budynku pałacowego ustalona w rokowaniach zostanie pomniejszona o bonifikatę w wysokości 50%. Rokowania odbędą się 21 sierpnia o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy w pokoju 308   . . . czytaj więcej


10 lipca 2013 - 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ“ oraz firma Outdoor Cinema, specjalista w organizacji imprez audiowizualnych na otwartym powietrzu, zapraszają na 3. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 6-8 września w Sokołowsku. Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym, między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa i nakręcił film dokumentalny pod tytułem "Prześwietlenie".
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej   . . . czytaj więcej


10 lipca 2013 - Dlaczego mamy taki bałagan ze śmieciami?

Obecnie gmina Żarów czeka na rozstrzygnięcie przetargowe, ponieważ jedna z firm, która składała swoją ofertę złożyła odwołanie. Do tego czasu mamy sytuację przejściową.
- Kiedy będą wywożone śmieci? - Śmieci będą wywożone zgodnie z harmonogramem, który funkcjonował po styczniowych zmianach. Firma Veolia, z którą gmina Żarów podpisała na jeden miesiąc umowę na odbiór śmieci, w związku z opóźniającym się podstawieniem pojemników będzie odbierała odpady również wystawione w workach niezależnie od ich ilości.


10 lipca 2013 - V Letnie wiejskie igrzyska sportowe w Pastuchowie

Już w najbliższą sobotę, 13 lipca w Pastuchowie odbędą się V Letnie wiejskie igrzyska sportowe. Organizatorzy zaplanowali następujący program imprezy:
Mecze piłkarskie w dwóch kategoriach wiekowych (I kat. do 13 lat i II kat. powyżej 14 lat). Zapisy drużyn do godz. 9.00 na boisku. Rozpoczęcie rozgrywek piłkarskich tuż po zapisach.
Ringo dwie kategorie wiekowe (I kat. do 10 lat i II kat. 11-13 lat) oddzielnie chłopcy i dziewczęta   . . . czytaj więcej


10 lipca 2013 - Wernisaż - Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą VI Warsztaty Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego oraz prac Studium Ikonograficznego Św. Andrzeja Apostoła pod kierunkiem Elżbiety Jackowskiej-Kurek (Warszawa).
VI Warsztaty Malowania Ikon zorganizowano przy udziale Urzędu Miasta Świdnica i Świdnickiego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. Wernisaż odbędzie się w piątek 12 lipca o godzinie 18.00. w Bibliotece Miejskiej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej.


10 lipca 2013 - Oni muszą odejść . . .

Oni muszą odejść . . . tak mawiał pewien polityk. I my także wytypowaliśmy i zamieściliśmy tych, którzy naszym zdaniem powinni już zniknąć z życia politycznego naszego miasta. U dołu strony znajduje sie baner - "Oni muszą odejść" kliknij tam aby zobaczyć grupkę lub >>> zobacz tutaj.
Zgłoś także propozycje innych radnych do "odejścia" o których pewna, znana Pelagia (Bohdan Smoleń) z Kabaretu Tey mawiała, że zostali mocno posunięci przez czas, i takich, którzy zapomnieli, że bycie radnym nie koniecznie oznacza, że radnym się jest aż do śmierci i ten błogi sen przerwie dopiero zjawiający się mitologiczny przewoźnik.


9 lipca 2013 - Leo Kantor ponownie w Strzegomiu

W związku z pobytem Leo Kantora w Strzegomiu zapraszamy sympatyków twórczości literackiej i filmowej znanego w świecie strzegomianina na spotkanie autorskie. Spotkanie odbędzie się 19 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy Paderewskiego 36.
Podczas spotkania będziecie mogli Państwo porozmawiać z reżyserem na temat pracy nad nowym filmem "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu" oraz obejrzeć prezentację jego fragmentów   . . . czytaj więcej


9 lipca 2013 - Reprezentowali Dolny Śląsk

W dniach 3-7. lipca 2013 roku w Gdańsku odbył się finał 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie. To najbardziej prestiżowa impreza o tym charakterze w Polsce. Członkami jury byli m. in prof. dr hab. Tadeusz Szczepański, czy Bożena Janicka - guru krytyków filmowych.
I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy oraz województwo dolnośląskie, reprezentowali: Bartosz Norbert i Tymoteusz Moor z klasy 1d. Warto dodać, że należeli do najmłodszych uczestników finału, w którym dominowali maturzyści. Na finał złożyło się sześć konkurencji wypełniających dni od czwartku do soboty   . . . czytaj więcej


9 lipca 2013 - Nocne wędkowanie

Dwa karpie, w tym jeden o długości 36 centymetrów udało się złowić mieszkańcowi Żarowa podczas nocnego wędkowania. Za największą złowioną rybę Augustyn Chołody, w sobotę 6 lipca otrzymał statuetkę. Nie udało się jednak zdobyć legendarnego suma, który pływa w żarowskim stawie miejskim.
- O zwycięstwo rywalizowało dwudziestu wędkarzy, jednak tylko jednemu z nas tego dnia przypadł tytuł zwycięzcy. Tej nocy ryby nie żerowały tak jak tego oczekiwaliśmy. Bezchmurna noc pozwoliła nam tylko złowić kilka małych leszczy i krąpi, a suma niestety nikt z uczestników nie widział   . . . czytaj więcej


9 lipca 2013 - Poprawiają swój wizerunek

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji poprawia swój wizerunek. Prace nad nowym ogrodzeniem w obrębie wejścia głównego na obiekty sportowe oraz lodowiska przy ulicy Śląskiej 35 mają się ku końcowi.
Nowe przęsła płotu to już nie brzydkie stalowe kompozycje z poprodukcyjnych odpadów technologicznych z minionej epoki, a elegancka i estetyczna metaloplastyka, wsparta na solidnym, trwałym cokole i słupkach. Ogrodzenie nawiązuje w swoim charakterze nieco do czasu, kiedy powstawały budynki przyległe, tj. do lat dwudziestych ubiegłego stulecia. To połączenie dobrych tradycji z nowoczesnością   . . . czytaj więcej


8 lipca 2013 - Zabytkowe samochody Rolls-Royce i Bentley opanują Rynek

W piątek, 12 lipca w godzinach 14.30-18.00 w ramach V Międzynarodowego Zlotu Samochodów 2013 Świdnicę odwiedzą piękne pojazdy marki Rolls-Royce i Bentley.
To już druga wizyta zabytkowych samochodów w Świdnicy, podczas której mieszkańcy wybiorą najpiękniejszy ich zdaniem samochód. Zdobędzie on specjalny Puchar Prezydenta Miasta Świdnicy. Samochody będzie można dokładnie obejrzeć, zrobić ciekawe zdjęcia i posiedzieć w ich klimatycznych wnętrzach.


8 lipca 2013 - "Dzień Rodziny"

Rodzinne spędzanie czasu połączone z obchodami Dnia Rodzicielstwa Zastępczego to motyw przewodni festynu pod nazwą "Dzień Rodziny", który odbył się 6 lipca w Witoszowie Dolnym. Organizatorami imprezy było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Najważniejszymi gośćmi były tego dnia dzieci i młodzież oraz rodziny zastępcze powiatu świdnickiego i partnerskiego powiatu kartuskiego   . . . czytaj więcej


8 lipca 2013 - Informacja dla przedsiębiorców i osób rozpoczynających działalność gospodarczą

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w środę, 10 lipca w godzinach 9.00-13.00 w pokoju nr 26 (parter, ulica Armii Krajowej 49) czynny będzie Punkt Konsultacyjny KSU, który świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą.
Punkt Konsultacyjny KSU poprowadzą konsultanci i eksperci z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, u których będzie można uzyskać informacje na temat m. in. prawa, podatków, organizacji firmy, czy też możliwości pozyskania finansowania ze źródeł zewnętrznych   . . . czytaj więcej


8 lipca 2013 - Mistrz celuloidowej piłeczki

Wielką gratką dla młodych strzegomskich tenisistów stołowych była możliwość obejrzenia w akcji, a następnie trening z samym Lucjanem Błaszczykiem - znakomitym polskim pingpongistą, zaliczanym, obok nieżyjącego już Andrzeja Grubby, do najlepszych zawodników w historii tej dyscypliny sportu w Polsce.
Lucjan Błaszczyk, wraz ze swoim klubowym kolegą - Danielem Bąkiem (obaj reprezentują barwy Zielonogórskiego Klubu Sportowego Drzonków) odwiedzili strzegomską halę OSiR w piątek, 5 lipca br. Przyjazd do naszego miasta był możliwy dzięki przyjaźni Lucjana Błaszczyka z Robertem Skórą, opiekunem zawodników sekcji tenisa stołowego AKS-u Strzegom   . . . czytaj więcej


8 lipca 2013 - Wrocławskie lotnisko wydało walkę kolejkom

1,5 minuty - tyle maksymalnie trwa oczekiwanie na bagaż w Porcie Lotniczym Wrocław. Dzięki wprowadzony rozwiązaniom pasażerowie nie stoją też w kolejkach do kontroli bezpieczeństwa. W przededniu szczytu wakacyjnego wrocławskie lotnisko podsumowuje pierwsze efekty nowatorskiego programu "Stop kolejkom".
"Stop kolejkom" to autorski program wprowadzony przez wrocławskie lotnisko w ramach podnoszenia jakości obsługi pasażerów. Służy usprawnianiu odprawy biletowo-bagażowej, kontroli dokumentów i odbioru bagaży   . . . czytaj więcej


7 lipca 2013 - Rozśpiewane schronisko

Nietypowo rozpoczęły się wakacje dla grupy dzieci i młodzieży z Gminy Świdnica, które wzięły udział w kolejnych warsztatach muzycznych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Za oknem słonecznie i ciepło, a w gminnym studio nagrań bombki, lampki i inne świąteczne ozdoby. Ta niecodzienna dekoracja wnętrz pozwoliła uczniom poczuć magię i wyśpiewać kolejną płytę.
Już po raz drugi w tym roku dzieci i młodzież z placówek oświatowych Gminy Świdnica mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach wokalnych pod patronatem Wójta Gminy Świdnica Teresy Mazurek w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie   . . . czytaj więcej


7 lipca 2013 - Będą ślubować w Wałbrzychu

Okręgowa Izba Radców Prawnych zaprasza radców wpisanych na listę radców prawnych, którzy w marcu tego roku zdali egzamin radcowski do złożenia ślubowania radcowskiego.
Ślubowanie odbędzie się 12 lipca o godzinie 14.00 w Hotelu "Maria" przy ulicy Wrocławskiej 134 B w Wałbrzychu.
W okręgu egzamin zdało 78 osób, ze Świdnicy ślubować będą Adelina Burska, Rafal Bienkiewicz, Marlena Rumiancew-Kalemba i Henryk Niedźwiecki.


7 lipca 2013 - Złodziejska bezczelność

Liczne rododendrony i róże nie zdobią już skwerku przy ulicy Armii Krajowej w Żarowie. W ostatnich dniach złodzieje ukradli 11 sztuk tych ozdobnych kwiatów. Sprawą kradzieży kwiatów zajmować się będą funkcjonariusze żarowskiego komisariatu policji.
- Wysłaliśmy już pismo w tej sprawie do policji wraz z dokumentacją fotograficzną. Mam nadzieję, że funkcjonariusze trafią na ślad tych sprawców i wymierzą im odpowiednią karę. Tymczasem, skradzione kwiaty zamiast zdobić żarowski skwerek być może trafią na czyjąś działkę   . . . czytaj więcej


7 lipca 2013 - Rozmowy w Fresh Start Bakeries Piekarnia Strzegom

Zapoznanie się z możliwościami Podstrefy Strzegom, specyfiką produkcji jej pierwszego zakładu, rozwijanie współpracy w ramach podstref WSSE, stworzenie platformy wymiany doświadczeń, współpraca działu spożywczego, potrzeba przedłużenia działalności stref poza granicę 2020 roku - to zagadnienia poruszane na spotkaniu Barbary Kaśnikowskiej, prezes WSSE "Invest Park" z Waldemarem Topolskim, dyrektorem zarządzającym spółki Fresh Start Bakeries Piekarnie w Strzegomiu oraz Zbigniewem Suchytą, burmistrzem Strzegomia, które odbyło się 3 lipca w FSB Piekarnia Strzegom   . . . czytaj więcej


6 lipca 2013 - Zabawa z lodami

Zabawa zorganizowana w sobotę, 6 lipca przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy przy współpracy z czołowym producentem lodów firmą Algida sprawiła radość wielu ludziom a szczególnie zapamiętana zostanie przez najmłodszych uczestników. W rytmie energetyzującej muzyki techno bawiła się też spora grupa młodych świdniczan. Każdy otrzymał na powitanie pysznego loda firmy Algida.
Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje. Obejrzeć można było zmagania rozgrywek "żywych piłkarzyków" i "walk sumo" oraz " chodzenie w kaczych łapach" toczonych na ogromnych kolorowych dmuchańcach. Dzieciaki i młodzież grali w piłkę nożną i siatkową. Byli także liczni amatorzy kąpieli.


5 lipca 2013 - Pierwsze dni "rewolucji śmieciowej" w Świdnicy

Nowe prawo gospodarowania odpadami od 1 lipca obowiązuje w Świdnicy, podobnie jak w całej Polsce.
- Po kilku dniach wprowadzania nowego sytemu możemy dokonać pierwszych podsumowań. Spodziewaliśmy się sporych trudności ze względu na skomplikowane i w wielu przypadkach niejasne przepisy, na które zwracaliśmy uwagę już wcześniej. Co więcej, by cały system działał w pełni, konieczne jest wykonanie niemal natychmiast wielu czynności, a to zależy w dużym stopniu od sprawności firm, które będą odbierały odpady oraz zarządców i właścicieli nieruchomości, którzy powinni wywiązać się ze swoich obowiązków   . . . czytaj więcej


5 lipca 2013 - Wrocławskie lotnisko radzi: nie przepłacaj za postój

Na podróżnych wylatujących z Wrocławia w sezonie letnim czekają rabaty na postój, specjalny parking długoterminowy, a także możliwość korzystania z parkingowej strefy VIP. Bez względu na to czy lecimy na jeden, kilka dni lub dwa tygodnie, znajdziemy ofertę dopasowaną do naszych potrzeb.
Wrocławskie lotnisko w przededniu szczytu sezonu wakacyjnego radzi podróżnym, jak wybrać najbardziej optymalny sposób parkowania   . . . czytaj więcej


5 lipca 2013 - Atrakcyjne nieruchomości należące do powiatu na sprzedaż

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy rozstrzygnąć się mają trzy kluczowe przetargi na sprzedaż nieruchomości należących do powiatu świdnickiego.
Najważniejsza i zarazem najciekawsza oferta to dawna siedziba Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Ten przepiękny budynek położony w urokliwej okolicy na nowego właściciela czeka od października zeszłego roku. Cena budynku pałacowego ustalona w rokowaniach zostanie pomniejszona o bonifikatę w wysokości 50%. Rokowania odbędą się 21 sierpnia o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy w pokoju 308   . . . czytaj więcej


5 lipca 2013 - Pomagali cały rok teraz pojadą

Pomagali cały rok, byli obecni na bardzo wielu imprezach, ich specjalnością była organizacja zabaw i konkursów dla dzieci w trakcie trwania pikników rodzinnych oraz imprez środowiskowych. W nagrodę grupa blisko czterdziestu wolontariuszy wzięła udział w nieoficjalnych mistrzostwach Klubu Młodzieżowego w LaserTag - paintball laserowy.
Emocje związane z rozrywką były ogromne i każdy emocjonował się zabawą do samego końca. Po obiedzie część osób pojechała na kręgielnie oraz drobne zakupy w galerii handlowej. Opiekę nad młodzieżą pełnili: Marzena Antosz, Anna Bardzińska oraz Sebastian Grajaszek   . . . czytaj więcej


4 lipca 2013 - Świdnica skazuje się na zapomnienie

Ponad 122 milionów widzów przed telewizorami w całej Europie, 25 milionów odsłon w internecie i wzrost liczby turystów nawet o 40% - to udało się osiągnąć dzięki kampanii z 2012 roku pt. "Tajemniczy Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia - do zobaczenia". Główne działania skoncentrowane były na telewizji. Na antenie kilkudziesięciu kanałów m.in. TVN, TVP1, TVP2, Polsatu, Discovery, National Geographic czy w Eurosport zaplanowano niemal 9 tysięcy emisji.
O Dolnym Śląsku usłyszeli mieszkańcy całej Europy. Spot obejrzało ponad 122 miliony odbiorców.   . . . czytaj więcej


4 lipca 2013 - Trwa szacowanie strat po ostatnich podtopieniach

Alarm i pogotowie przeciwpowodziowe odwołane, więc przyszedł czas na szacowanie strat po ostatnich podtopieniach, które nawiedziły gminy powiatu świdnickiego na początku ubiegłego tygodnia. Przypomnijmy, że największe straty poniosła Gmina Marcinowice, w której najbardziej ucierpiały miejscowości Zebrzydów, Strzelce Świdnickie oraz Szczepanów. Specjalnie powołane komisje dokonują oględzin zalanych terenów, opisują straty oraz przygotowują wnioski do Wojewody o przyznanie pomocy dla zalanych terenów.
Mieszkańcy zalanych terenów mogą liczyć na pomoc nie tylko od organów centralnych ale także od mieszkańców i ludzi dobrego serca z innych gmin powiatu świdnickiego   . . . czytaj więcej


4 lipca 2013 - "Noc Muzeów" - Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy uczestniczy w tegorocznej "Nocy muzealnej". 5 lipca otwarte zostaną dwie wystawy - "Powstanie styczniowe w oczach Zachodu" oraz "Śladami Anny świdnickiej".
Pierwsza z nich prezentowana będzie w sali wystaw czasowych, druga - początkowo przed muzeum, od sierpnia w sali wystaw czasowych. W trakcie "Nocy" można będzie nabyć publikację "Śladami Anny świdnickiej" przygotowaną przez Muzeum Dawnego Kupiectwa   . . . czytaj więcej


4 lipca 2013 - Co ze śmieciami?

Od 1 lipca w życie wszedł tak zwany podatek śmieciowy. Na dzisiaj kwota opłaty w Żarowie od osoby jest zgodna z deklaracją składaną przez mieszkańców do gminy lub zarządcy i wynosić będzie odpowiednio 9,50 złotych za osobę w przypadku segregowania śmieci i 10,50 złotych w przypadku niesegregowania. Komu i jak płacić?
- W najbliższych dniach mieszkańcy budynków jednorodzinnych, którzy składali deklaracje bezpośrednio w żarowskim Urzędzie Miejskim otrzymają szczegółowe informacje oraz książeczkę opłat z indywidualnym numerem konta, na który wnosić będą opłaty   . . . czytaj więcej


4 lipca 2013 - Wernisaż - Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Biblioteka Miejska im C.K. Norwida w Świdnicy zapraszają na połączoną wystawę kończącą VI Warsztaty Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego oraz prac Studium Ikonograficznego Św. Andrzeja Apostoła pod kierunkiem Elżbiety Jackowskiej-Kurek (Warszawa).
VI Warsztaty Malowania Ikon zorganizowano przy udziale Urzędu Miasta Świdnica i Świdnickiego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. Wernisaż odbędzie się w piątek 12 lipca o godzinie 18.00. w Bibliotece Miejskiej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej.


3 lipca 2013 - Samorządowcy za przedłużeniem funkcjonowania SSE

Ponad 30 przedstawicieli samorządów, na których terenie funkcjonuje Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park" podpisało deklarację skierowaną do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. Oświadczają w niej, że popierają przedłużenie działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce po 2020 roku i proszą o wsparcie wszelkich działań, które mogą do tego celu doprowadzić.
Stanowisko samorządów zostało przygotowane podczas niedawnego spotkania biznesowego władz samorządowych miast i gmin, które są objęte strefą, przedstawicieli Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z zarządem WSSE "Invest-Park".


3 lipca 2013 - Remont świetlicy na półmetku

Coraz większego tempa nabierają remontowe i modernizacyjne prace na świetlicy wiejskiej w Krukowie. I jak przewiduje ustalony harmonogram, najprawdopodobniej, w październiku Krukowianie będą mogli już w pełni korzystać z odbudowanej świetlicy. - W chwili obecnej zakończyły się już prace konstrukcyjne i przystępujemy do obkładania stropów oraz ścian płytami ognioodpornymi.
Ponadto, wykonujemy wewnętrzne instalacje kanalizacyjne oraz przymierzamy się do zamontowania kolejnych instalacji grzewczych. Po zamontowaniu nowych okien, naszym następnym etapem będzie wykonanie elewacji   . . . czytaj więcej


3 lipca 2013 - Strażacki festyn dla Bogdana

Bogdan Baran w ubiegłym roku uległ wypadkowi w pracy i dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak nie został sam. Z pomocą strażakowi ruszyli ludzie dobrej woli organizując w sobotę Festyn Charytatywny "Pomoc dla Bogdana".
Na wszystkich chętnych, którzy sobotnie popołudnie zdecydowali się spędzić w Grodziszczu czekały zabawy w dmuchanych zamkach, trampoliny, przejażdżki konne i próba sił w walce sumo, a także malowanie twarzy i tatuaże   . . . czytaj więcej


2 lipca 2013 - Rodzina Brueghlów - arcydzieła malarstwa flamandzkiego we Wrocławiu

Miasto Wrocław gości największą jak dotąd wystawę w Polsce, poświęconą artystycznej dynastii Brueghel: Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli na obejrzenie dzieł z prywatnych kolekcji z całego świata, niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.
Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Pałacu Królewskim we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 30 września 2013. Już samo nazwisko Breughel czyni z tej wystawy wielkie wydarzenie   . . . czytaj więcej


2 lipca 2013 - Filie KL Gross-Rosen - wystawa w Książu

28 czerwca w zamku Książ, w miejscu działania jednej z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, została otwarta wystawa pn. Filie KL Gross-Rosen. W uroczystości otwarcia uczestniczyli także przedstawiciele samorządu gminy Strzegom - Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia oraz Urszula Podsiadły - Szubert, naczelnik Wydziału Oświaty.
Na wystawie, przybliżającej historię KL Gross-Rosen i jego 99 filii, zaprezentowano zdjęcia i materiały historyczne pochodzące z archiwów: Muzeum Gross-Rosen i Zamku Książ Sp. z o.o.. Na ekspozycję wystawy wybrano nietypowe pomieszczenie   . . . czytaj więcej


2 lipca 2013 - Rekordowa liczba drużyn...

Rekordowym zainteresowaniem cieszył się 1. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Rozegrany został 30 czerwca na boiskach do siatkówki plażowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Niespotykanie duża liczba drużyn, które przyjechały na turniej, 23 zespoły męskie i 7 drużyn kobiecych spowodowało, że rozgrywki toczyły się od godz. 10.00 aż do 19.00.
Obok świdnickich drużyn udział brały też składy z Wrocławia, Wałbrzycha, Bielawy, Pieszyc, Strzegomia, Lubina, Żarowa, Jedliny, Nowej Rudy, Nysy i Oławy. Turniej skupił fanów siatkówki plażowej z całego Dolnego Śląska. Emocje były niepowtarzalne i skupiły grono wiernych kibiców. Pogoda również dopisała   . . . czytaj więcej


2 lipca 2013 - Słyszeliście o Zmysłach? Widzieliście gdzieś uciekający Nos?

Jest okazja, żeby zobaczyć pierwszy, albo kolejny raz. Już od maja szukajcie Zmysłów w Polsce. Tym razem w projekcie "Warto wiedzieć, że…. - Fundusze Europejskie wokół nas" spektakl "Zmysły" podróżuje po woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, śląskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubuskim. I nie podróżuje sam, ale w towarzystwie happeningu familijnego "Wietrzenie głów" Kolorowej strefy relaksu oraz licznych quizów dla dzieci i dorosłych obfitujących w wiele niespodzianek, nagród i gadżetów. W Świdnicy impreza odbędzie się w dniach 5-6 lipca   . . . czytaj więcej


1 lipca 2013 - Zagraj w filmie

Chcesz zostać gwiazdą filmową? Jest okazja - producenci najnowszego filmu Jana Komasy "Miasto 44" szukają statystów. O najnowszym projekcie polskiego reżysera pisaliśmy niedawno. Jan Komasa, autor obsypanej nagrodami "Sali samobójców" kręci obecnie nowy film, poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.
Sceny do filmu będą powstawać m. in. w Świebodzicach, na terenie dawnej Sileny. Filmowcy poszukują statystów - 3 lipca organizują w naszym mieście casting   . . . czytaj więcej


1 lipca 2013 - Będą ślubować w Wałbrzychu

Okręgowa Izba Radców Prawnych zaprasza radców wpisanych na listę radców prawnych, którzy w marcu tego roku zdali egzamin radcowski do złożenia ślubowania radcowskiego.
Ślubowanie odbędzie się 12 lipca o godzinie 14.00 w Hotelu "Maria" przy ulicy Wrocławskiej 134 B w Wałbrzychu.
W okręgu egzamin zdało 78 osób, ze Świdnicy ślubować będą Adelina Burska, Rafal Bienkiewicz, Marlena Rumiancew-Kalemba i Henryk Niedźwiecki.


1 lipca 2013 - Zbiórka darów dla mieszkańców Gminy Marcinowice

Świdnica chce pomóc mieszkańcom Gminy Marcinowice, którzy stracili swój dobytek na skutek powodzi. Od środy, 26 czerwca przyjmowane są dary, które będą przekazywane mieszkańcom zniszczonych przez wodę miejscowości. W największej od pięćdziesięciu lat powodzi na terenie gminy zostało zalanych około 150 domów. Gdzie można przekazać dary?
• w Świdnicy: suchą żywność, środki czystości i wodę można przekazywać do czwartku, 4 lipca przez całą dobę na recepcję Domu Wycieczkowego Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 37 (telefon 74 852 05 53)   . . . czytaj więcej


1 lipca 2013 - Będzie kolejne boisko i tor do gry w boule

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o zmianach w budżecie. Wynikają one z otrzymanych dotacji a także przesunięć w ramach zaplanowanych wydatków.
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników sportów i rekreacji. Do budżetu wprowadzono nowe zadanie inwestycyjne: jest to przebudowa i przystosowanie istniejącego boiska sportowego przy ulicy Rekreacyjnej przy kąpielisku odkrytym na boisko do gry w piłkę nożną, ręczną i plażową oraz tor do gry w boule. Wartość obu tych zadań to około 50 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


1 lipca 2013 - Odznaki Mały Super Młodzik, Super Młodzik, Lider i Przyjaciel MDK

Za nami rok oświatowy 2012/2013. W ubiegły piątek w Teatrze Miejskim odbyło się uroczyste podsumowanie działań, nagrodzdzono talenty i umiejętności podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury.
Laury "Mały Super Młodzik", "Super Młodzik" i "Lider MDK", które są wyrazem uznania Rady Pedagogicznej i społeczności Młodzieżowego Domu Kultury im. Mieczysława Kozara - Słobódzkiego w Świdnicy za wybitne osiągnięcia uczestnika zajęć stałych placówki, wyróżniające go na tle innych i stanowiące inspiracje dla pozostałych uczestników trafiły do:   . . . czytaj więcej


1 lipca 2013 - Podziękowania za sukcesy i promocję

XL sesja Rady Miejskiej Świebodzic, która odbyła się 27 czerwca, miała wyraźnie sportowy charakter. A to za sprawą sportowców, którzy zostali uhonorowani dyplomami i upominkami od władz samorządowych za wspaniałe sukcesy oraz promocję miasta.
W tym gronie znalazły się dziewczęta trenujące w Miejskim Klubie Sportowym Victoria Świebodzice. Drużyna juniorek zdobyła niedawno Mistrzostwo Polski w rozgrywkach plażowej piłki ręcznej młodzieży. Nasze mistrzowskie piłkarki ręczne pojawiły się na sesji prawie w komplecie, w towarzystwie trenerów: Bogusława Stankiewicza i Marka Gąsiora   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała