31 sierpnia 2013 - Zlot "Po Latach" - Bagieniec

8 września 2013 w Bagieńcu o godzinie 19:30 odbędzie się piękny spektakl przygotowany przez Teatr Bezdomny z Żarowa - " Faust" wg. J.W. Goethego. Bardzo cieszy fakt, że po kilku latach ciszy kulturalnej w Bagieńcu młodzież i współorganizatorzy wieloletnich Dni Goethego w Bagieńcu wracają do Bagieńca.
Cieszy też fakt, że będzie obecny w tym dniu twórca, dyrektor i reżyser Teatru Bezdomnego z Żarowa, Pan Ryszard Dykcik, a jednocześnie inicjator, realizator i instruktor teatralny Dni Goethego od początku istnienia tej corocznej imprezy   . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2013 - Nowy rok szkolny w Świdnicy

3.855 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów - prowadzonych przez miasto - w poniedziałek, 2 września rozpocznie nowy rok szkolny w Świdnicy, w tym 910 w klasach pierwszych. Dodatkowo 376. dzieci będzie uczęszczać do "zerówek" w szkołach podstawowych. Z zajęć w miejskich przedszkolach skorzysta 818 dzieci.
W trakcie wakacji w placówkach przeprowadzono liczne remonty i prace konserwacyjne o wartość ponad 1 mln zł. Do zupełnie odmienionej wizualnie szkoły pójdą uczniowie Gimnazjum nr 3. W obiekcie zakończyły się prace w ramach projektu termomodernizacji   . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2013 - Czarterem na narty lub na plażę w środku zimy

Tej zimy z Wrocławia polecimy po raz pierwszy do Turynu i na Teneryfę. Na wielbicieli egzotyki czeka Tajlandia, Meksyk albo Kuba. Operujące z Wrocławia biura podróży - Itaka i Neckermann - ogłosiły połączenia czarterowe na sezon zimowy 2013/2014.
Naprzeciw oczekiwaniom amatorów narciarstwa wyszło biuro podróży Itaka. Po raz pierwszy, bezpośrednio z wrocławskiego lotniska będzie można polecieć tej zimy do Turynu. Malownicze włoskie miasto położone jest w regionie Piemont u podnóża Alp Zachodnich i sąsiaduje z nowoczesnymi ośrodkami narciarskimi   . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2013 - Pociąg specjalny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym przejeździe pociągiem specjalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Ślaskiej oraz firmę S&K Train Transport z siedzibą w Zielonej Górze.
12 października planowane jest uruchomienia pociągu specjalnego na trasie: Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Ślaski - Kamieniec Ząbkowicki - Nysa oraz Nysa - Głuchołazy oraz Głuchołazy - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Jaworzyna Śląska   . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2013 - Szósta część Encyklopedii Świdnicy

Szóstą część Encyklopedii Świdnicy, czyli dwanaście kart z nowymi artykułami, można odbierać w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przy ulicy Franciszkańska 18, na I piętrze. Wszystkich, którzy zapisali się na listę subskrybentów, zapraszamy.
Równolegle z "papierowym" wydaniem Encyklopedii Świdnicy na stronie www.um.swidnica.pl w zakładce "Encyklopedia Świdnicy", można nieodpłatnie pobierać kolejne części Encyklopedii w wersji. elektronicznej. Projekt realizują Urząd Miejski i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.


31 sierpnia 2013 - Wakacyjna szkółka tenisa ziemnego

Przypomnieniem ćwiczeń i zabawami zakończyły się ostatnie zajęcia letniej "Wakacyjnej szkółki tenisa ziemnego" w ramach akcji Lato ze Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.
Szkółka od wielu lat organizowana jest przez ŚOSiR oraz Tenis Fan Klub. Lekcje prowadzone przez trenerów odbywały się w każdy wtorek i czwartek przez cały sierpień. Dzieci i młodzież w wieku od 4 do 17 lat mogły zapoznać się z podstawami gry w tenisa, niektóre doskonaliły swe umiejętności uczestnicząc w zajęciach już od kilku lat   . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2013 - Miejskie przedszkola w Świdnicy będą tańsze

1 złoty za każdą dodatkową godzinę zajęć, ulgi bądź zwolnienia dla rodzin wielodzietnych i o niskich dochodach - to najważniejsze założenia do projektu uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie opłat za miejskie przedszkola. Decyzję radni będą podejmować podczas pierwszej po wakacjach sesji - 6 września.
Jak było do tej pory? Samorząd w całości pokrywał funkcjonowanie przedszkoli. W związku z tym za każdą dodatkową godzinę zajęć ponad 5-godzinną bezpłatną podstawę rodzice maluchów musieli dodatkowo płacić nawet 5,44 zł (za 1. i 2. godzinę dodatkową).   . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2013 - Gotowi do nowego roku

Nowe energooszczędne oświetlenie typu LED, odświeżone sale lekcyjne, nowa sala przyrody oraz ogólne prace remontowo-budowlane na łączną kwotę ponad 220 tyssięcy złotych trwały w okresie wakacji w 7 placówkach oświatowych.
Po dwóch miesiącach wypoczynku dzieci wrócą do kolorowych klas i sal gimnastycznych, a szkolny dzwonek zabrzmi dla 1668 dzieci, które powitają nowy rok szkolny 2013/2014 w gminnych placówkach oświatowych.   . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2013 - Częstochowska asfaltowa

Prace zakończone, inwestycja niedawno odebrana - mowa o przebudowie ulicy Częstochowskiej. W ramach zadania wykonano drogę o długości 460 metrów, szeroką na 3,5 metra o nawierzchni asfaltowej wraz z utwardzonym poboczem. Droga stanowi dogodne połączenie istniejącej nawierzchni asfaltowej ulicy Częstochowskiej z drogą wiejską do Niegoszowa, z czego najbardziej ucieszą się rowerzyści. Do tej pory skarżyli się na tym odcinku na nierówną nawierzchnię drogi gruntowej. Inwestycja kosztowała 131,7 tysiąca złotych. Fundusze na ten cel pochodziły z budżetu miasta.


30 sierpnia 2013 - Półkolonie w świetlicy

Jedno wielkie, chóralne "dziękujemy" wystarczy za całą odpowiedź na pytanie, jak się podobały wakacje dzieciakom ze świetlicy środowiskowej w Świebodzicach.
No, ale trudno być niezadowolonym, gdy przez cały miesiąc tyle się tu działo: wyjścia na basen, zajęcia sportowe, wycieczki po okolicy i aż dwie wycieczki zagraniczne. Nie można narzekać.
Półkolonie zakończyły się uroczyście w czwartek, 29 sierpnia   . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2013 - Powakacyjne obrady

Powakacyjne obrady świdnickiej Rady Miejskiej zaplanowano na piątek, 6 września.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47 (budynek Urzędu Stanu Cywilnego).


30 sierpnia 2013 - Mokrzeszów podbił Grecję

Od ponad pięciu lat tańczą i śpiewają, zachwycając publiczność w gminie Świdnica, w Polsce i poza jej granicami. W dniach 18-25 sierpnia br. Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów gościł w Grecji, reprezentując gminę Świdnica na 2 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru - "Skouras" Folkdance Festıval w Kassandra, Halkidiki.
W tym roku gośćmi Festiwalu były grupy artystyczne z Algierii, Turcji, Rumunii, Grecji oraz z Polski, a wśród nich nasz zespół, a także Zespół Krąg i Zespół Tysiąclatki z Katowic. Przedsięwzięcie miało na celu promowanie polskiej tradycji i kultury ludowej, jak również pokazanie kultury innych krajów   . . . czytaj więcej


29 sierpnia 2013 - Tani internet dla studentów w Multimedia Polska

Jeszcze miesiąc studenckich wakacji, ale warto już rozejrzeć się za ofertą internetową. Jakiego internetu szuka student? Taniego, szybkiego i na 9 miesięcy. Taką usługę zaoferował żakom jeden z czołowych operatorów kablowych, Multimedia Polska.
Spółka Multimedia Polska, jak co roku, zaoferowała studentom preferencyjne warunki na usługę internetu stacjonarnego i mobilnego. W ramach oferty dostępne są prędkości 20 Mb/s i 30 Mb/s w cenie 44 i 49 złotych miesięcznie. Umowa podpisywana jest na 9 miesięcy (do końca czerwca 2014 roku)   . . . czytaj więcej


29 sierpnia 2013 - Będzie decyzja o wstrzymaniu działalności

W związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym w stosunku do firmy ALGODON Spółka z o.o i niedopuszczeniem do wejścia na teren przedsiębiorstwa inspektorów kontrolujących prawidłowość składowania odpadów a także brakiem potwierdzeń i unikaniem odbioru wszelkich pism administracyjnych przez zarządzających spółką Starosta wystąpił z pismem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu o natychmiastowe wydanie decyzji o wstrzymaniu działalności prowadzonej przez ALGODON Spółka z o.o.


29 sierpnia 2013 - Szczególna uroczystość

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Świdnickiego odbyła się szczególna uroczystość. Radni naszego powiatu, na czele z Panem Zygmuntem Worsą Starostą Świdnickim, Panią Alicją Synowską Wicestarostą Świdnicką, Panem Krzysztofem Sołtysem Przewodniczącym Rady Powiatu oraz Panią Beatą Galewską Dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, złożyli podziękowania i wyrazy uznania zawodowym rodzinom zastępczym o najdłuższym stażu pracy działającym na terenie naszego powiatu.
W Powiecie Świdnickim obecnie funkcjonuje 173 rodzin zastępczych, w których przebywa łącznie 266 dzieci   . . . czytaj więcej


29 sierpnia 2013 - Goście na Sesji Rady Powiatu

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu gościliśmy wyjątkowych mieszkańców naszego powiatu: Weronikę Wróbel - II Wicemiss Polski, Miss Publiczności i Miss Internetu, Jolantę Kumor - wieloletnia trenerka Pawła Fajdka i Mistrza Świata w rzucie młotem - Pawła Fajdka.
Weronika startowała w I Wyborach Miss na wózku organizowanych przez Fundację Jedyna Taka. Jest uczennicą Technikum Ekonomicznego we Wrocławiu, w przyszłości zamierza studiować, ale marzy jej się także praca modelki. Z pasją uprawa sport. Zajęła I miejsce w kategorii juniorskiej i II w seniorskiej w Mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2013 - "Jezioro Łabędzie" Royal Russian Ballet

"Jezioro Łabędzie" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata.
Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam oáprawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów-Piotra Czajkowskiego, wprowadzą każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2013 - Będzie nowy wykonawca przebudowy wiaduktu kolejowego

Ogłoszony został już przetarg na wyłonienie wykonawcy, który dokończy przebudowę wiaduktu oraz fragmentu dróg przy ul. Polna Droga i Sprzymierzeńców. 20 sierpnia miasto odstąpiło od umowy z firmą Pol-Dróg Dolny Śląsk i błyskawicznie przygotowało i ogłosiło nowy przetarg.
- Decyzję taką podjęliśmy ze względu na fakt, że uzyskaliśmy wiarygodne informacje o trudnej kondycji finansowej firmy, której grozi upadłość. Co więcej właśnie ze względu na kłopoty finansowe w ostatnich tygodniach wykonawca nie prowadził prac   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2013 - Gotowi do współpracy

Pracodawcy z Polski i Czech zacieśniają współpracę. Prezes największej organizacji pracodawców na Dolnym Śląsku - Sudeckiego Związku Pracodawców, podczas wizyty we wtorek w Izbie Gospodarczej Województwa Kralovehradeckiego ustalał najważniejsze obszary współpracy transgranicznej na najbliższe lata.
Przygotowanie nowych wspólnych projektów dla polskich i czeskich pracodawców w ramach nowego okresu programowania 2014-2020, regularna wymiana informacji, doradztwo prawno-gospodarcze oraz opracowanie wspólnego stanowiska do władz w sprawie nowego programu operacyjnego Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska - to najważniejsze efekty wizyty w Hradec Králové   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

Po ostatniej porażce świdnickich piłkarzy mamy dzisiaj kolejną, tym bardziej dotkliwą, że zanotowaną u "siebie". Polonia-Sparta Świdnica - Ślęza Wrocław 0:4. W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi z kompletem punktów prowadzi Ślęza Wrocław.
Drugie miejsce zajmuje Zagłębie II Lubin, trzecie Foto-Higiena Gać. Świdniczanie po pięciu rozegranych spotkaniach zamykają tabelę zajmując ostatnie - 18. miejsce mając na koncie jeden punkt. 31 sierpnia sierpnia piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zagrają na wyjeździe z Ilanką Rzepin. Oba zespoły mają po jednym punkcie.


28 sierpnia 2013 - Bez powodzenia

Nie wiedzie się w tym sezonie piłkarzom AKS Strzegom, który dzisiaj przegrał kolejne spotkanie. AKS Strzegom - Miedź II Legnica 0:2.
Pozostałe wyniki czwartej kolejki spotkań: KP Brzeg Dolny - Sokół Wielka Lipa 1:1, MKS Szczawno Zdrój - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:4, Pogoń Oleśnica - LZS Stary Śleszów 0:2, Orla Wąsosz - Orkan Szczedrzykowice 0:0, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Kuźnia Jawor 1:0, Piast Zawidów - Granica Bogatynia 1:2, Karkonosze Jelenia Góra - Olimpia Kowary 1:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi Miedź II Legnica mając na koncie 10. punktów przed KP Brzeg Dolny 10. punktów. Strzegomianie z 3. punktami zajmują 12. miejsce.
W następnej kolejce, 31 sierpnia o godzinie 17.00 AKS Strzegom zmierzy się w meczu wyjazdowym z LZS Stary Śleszów.


28 sierpnia 2013 - Kolejna wystawka w piątek i sobotę

W najbliższy piątek i sobotę (30 i 31 sierpnia) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana we wszystkich sektorach co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją/na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2013 - Niebezpieczne boisko przejdzie do historii

Nowe boisko lekkoatletyczne, które powstaje właśnie przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie będzie dobrym miejscem do stawiania pierwszych sportowych kroków. - Już wkrótce dzieci i młodzież będą mogli szlifować swoje talenty nie tylko w salach gimnastycznych.
Cieszą się nie tylko oni sami, ale przede wszystkim cała kadra nauczycielska. Stare boisko nie było już dobrym miejscem trenowania sportu dla naszych uczniów. Pokolenia Żarowian zdarły kolana na tym betonie. Teraz sportowo będą mogli się rozwijać w o wiele lepszych warunkach - przyznaje radna Rady Miejskiej Żarowa i nauczycielka żarowskiej podstawówki Iwona Nieradka   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2013 - Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ" zaprasza na 3. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 6-8 września w nieodległym Sokołowsku. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, polskich i zagranicznych, twórców filmowych   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2013 - Od 1 września nowy rozkład jazdy MPK

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, począwszy od 1 września obowiązywać będzie jesienny rozkład jazdy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
Wymiana rozkładów jazdy na przystankach odbywac się będzie w sobotę, 31 sierpnia.
Pasażerów komunikacji miejskiej prosimy by zwracali uwagę na termin obowiązywania rozkładu.
Rozkład jesienny dostępny jest na stronie internetowej www.mpk.swidnica.pl


28 sierpnia 2013 - Co z ulicą Szarych Szeregów?

Roboty obecnie wykonywane na ulicy Szarych Szeregów, szczególnie na odcinku od skrzyżowania z ulcą Św. Jadwigi do skrzyżowania z ulicą Wesołą, stwarzają bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców, jak również utrudnienie w ruchu, dlatego władze miasta proszą mieszkańców o wyrozumiałość i w imieniu wykonawców przepraszają za wszelkie uciążliwości.
Inwestycja związana z wykonaniem kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej realizowana jest w bardzo trudnych warunkach terenowych, nie tylko ze względu na infrastrukturę podziemną, ale też trudne warunki gruntowe, duże nawodnienie oraz wykonywanie robót obok czynnego kolektora sanitarnego   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2013 - "Zdrowie ma smak"

Już po raz siódmy, w dniach 6-7 września powiat świdnicki wspólnie z gminą oraz miastem Świdnica organizuje targi zdrowej żywności i produktu regionalnego. Uczestniczyć w nich będą wystawcy z różnych stron Polski oraz po raz pierwszy goście z Czech, zaproszeni w ramach realizacji projektu "Zdrowie ma smak. Produkty polsko-czeskiego pogranicza".
Będzie można skosztować i nabyć różnego rodzaju produkty z gospodarstw ekologicznych i żywność produkowaną metodami tradycyjnymi, bez konserwantów   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2013 - Stonoga dla chorej Martynki

Młodzież z Jaworzyny Śląskiej kolejny raz wzięła udział w akcji fundacji "Marzycielska Poczta". Polega ona na tym, że ciężko chorym dzieciom wysyłamy listy, które mają poprawić im humor i pomóc w ciężkich chwilach.
W tym roku młodzież skupiona wokół Młodzieżowej Rady Miejskiej i Klubu Młodzieżowego w Jaworzynie Śląskiej postanowiła wykonać nietypową stonogę, na której znalazły się pozdrowienia i kolorowe rysunki dla chorej Martynki.
Cała grupa wraz z opiekunami pracowała bardzo sumiennie i efekt pracy był imponujący   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2013 - Gala Parowozów 2013

Tegoroczna, trzecia już edycja Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw - Gala Parowozów 2013, odbędzie się w dniach 21 i 22 września 2013 w Jaworzynie Śląskiej. Podobnie jak w zeszłym roku muzeum odwiedzą lokomotywy z Niemiec, Czech i Polski.
W samo południe, na stacji Jaworzyna Śląska odbędzie się uroczysta parada połączona z prezentacją lokomotyw. Następnie parowozy przejadą na teren bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie przez cały dzień odbywać się będą pokazy i prezentacje   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2013 - Pożegnali tegoroczne wakacje

Konkursami, zabawami, sportowymi turniejami i wspólną zabawą taneczną mieszkańcy gminy Żarów pożegnali tegoroczne wakacje. Dużą niespodzianką dla wszystkich był również organizowany po raz pierwszy turniej w bule, w którym bezkonkurencyjni byli nie tylko seniorzy z żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wierną publiczność miały także turnieje sportowe przygotowane przez żarowski TKKF "Chemik" oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu.


26 sierpnia 2013 - Militarny Piknik Lotniczy

Mnóstwo odwiedzających, świetna zabawa, moc atrakcji i wspaniałe maszyny - tak można podsumować tegoroczny Militarny Piknik Lotniczy w Świebodzicach.
Dwudniowa impreza (24 i 25 sierpnia) przyciągnęła na lądowisko gminne do Świebodzic gości z całego regionu. Samoloty podziwiali mieszkańcy naszego miasta, ale także Świdnicy, Wałbrzycha a nawet Wrocławia.
Pogoda wyjątkowo dopisała, zatem można było spędzić miniony weekend naprawdę wyjątkowo   . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2013 - Turniej Siatkówki Plażowej

Trzeci turniej plażówki na zakończenie sezonu wygrał zespół z Czarnowąsów Bartek Okoń i Adrian Bocianowski. Wśród pań najlepsze tym razem były Justyna Mróz i Aleksandra Wdowiak z Oławy pokonując świdnicką parę Natalię Bernaciak i Olę Małodobrą.
Na cztery najlepsze drużyny czekały pamiątkowe koszulki, dyplomy, medale i statuetki.
Cieszy fakt, iż siatkówka plażowa dynamicznie rozwija się i na turniejach gości coraz więcej zespołów   . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2013 - Zabawa i rekreacja dla dużych i małych

Kolejna siłowania pod chmurką pojawiła się w Świebodzicach. Tym razem dbać o kondycję będą mogli mieszkańcy największego osiedla w mieście - Osiedla Piastowskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach przygotowała plac i zakupiła urządzenia, które już stały się przebojem wśród mieszkańców.
Otwarcie placu nastąpiło w piątkowe popołudnie 23 sierpnia. Siłownia zlokalizowana jest pomiędzy ulicą Krzywoustego a Chrobrego. Do dyspozycji ćwiczących są cztery podwójne urządzenia do ćwiczeń siłowych i aerobowych   . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2013 - Pociąg specjalny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym przejeździe pociągiem specjalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Ślaskiej oraz firmę S&K Train Transport z siedzibą w Zielonej Górze.
12 października planowane jest uruchomienia pociągu specjalnego na trasie: Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Ślaski - Kamieniec Ząbkowicki - Nysa oraz Nysa - Głuchołazy oraz Głuchołazy - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Jaworzyna Śląska   . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2013 - Jubileusz Klubu Abstynenta

To już pięć lat - świebodzicki Klub Abstynenta świętuje okrągłą rocznicę działalności. Na swój jubileusz członkowie Klubu zaprosili gości i przyjaciół. Uroczyste spotkanie odbyło się w sobotę, 24 sierpnia, w siedzibie Klubu przy ulicy Parkowej czyli w Centrum Rehabilitacji Społecznej.
Gości przywitał Roman Kozak, szef Klubu podkreślając, jak wiele to miejsce znaczy dla osób korzystających z porad, terapii i wsparcia. Na co dzień do Klubu uczęszcza około trzydziestu osób   . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2013 - Druga porażka

Po jednym zwycięstwie AKS Strzegom zanotował drugą porażke w tym sezonie. Wczorajszy mecz w Kowarach zakończył się zwycięstwem Olimpii Kowary nad AKS Strzegom 1:0.
Pozostałe wyniki trzeciej kolejki spotkań: Miedź II Legnica - Pogoń Oleśnica 7:1, Kuźnia Jawor - Karkonosze Jelenia Góra 1:5, Orkan Szczedrzykowice - Piast Zawidów 0:3, MKS Szczawno Zdrój - KP Brzeg Dolny 0:2, LZS Stary Śleszów - Orla Wąsosz 1:2, Orzeł Ząbkowice Śląskie - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:1, Granica Bogatynia - Sokół Wielka Lipa 1:2. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 9. punktów przed Miedią II Legnica 7. punktów. Strzegomianie z 3. punktami zajmują 11. miejsce.
W następnej kolejce, 28 sierpnia o godzinie 17.00 AKS Strzegom zmierzy się w Strzegomiu z Miedzią II Legnica.


25 sierpnia - Klasa okręgowa

W 3. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Victoria Świebodzice 2:0, Skalnik Czarny Bór - Karolina Jaworzyna Śląska 2:1, LKS Bystrzyca Górna - Kryształ Stronie Śląskie 2:2, Trojan Lądek Zdrój - Stal Świdnica 1:1, Pogoń Pieszyce - Piławianka Piława Górna 2:1, Piast Nowa Ruda - Nysa Kłodzko 1:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Sparta Ziębice 4:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Unia Złoty Stok 3:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda - 7. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 3. Zjednoczeni Żarów 6. punktów, 5. Victoria Świebodzice 6. punktów, 8. LKS Bystrzyca Górna 4. punkty, 9. Karolina Jaworzyna Śląska 4. punkty, 13. Stal Świdnica z dwoma punktami.


25 sierpnia 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach trzeciej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Unia Jaroszów - Grom Witków 0:2, Czarni Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:1, Tęcza Bolesławice - Zieloni Mrowiny 6:1, Gwarek Wałbrzych - Zdrój Jedlina Zdrój 0:1, Sudety Dziećmorowice - Górnik Boguszów-Gorce 7:0, Biały Orzeł Mieroszów - Granit Roztoka 2:4, Nysa Kłaczyna - Włókniarz Głuszyca 0:2, KS Walim - Wenus Nowice 1:4.


24 sierpnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

Piłkarze Poloni-Sparty Świdnica początku tego sezonu nie mogą uważać za udany. Dzisiaj w Dzierżoniowie doznali kolejnej porażki. Lechia Dzierżoniów - Polonia-Sparta Świdnica 3:1. W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Foto-Higiena Gać.
Drugie i trzecie miejsce zajmują Ślęza Wrocław i MKS Oława z 9. punktami zdobytymi w trzech spotkaniach. Świdniczanie po czterech rozegranych spotkaniach zamykają tabelę zajmując ostatnie - 18. miejsce mając na koncie jeden punkt. 28 sierpnia sierpnia piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zagrają ze Ślęzą Wrocław.


24 sierpnia 2013 - Tworzymy album "To ludzie budują historię miejsca"

Dolny Śląsk był miejscem mieszania się ludzi i kultur. Większość przesiedleńców i przybyszów chciała jednak powoli kształtować swoje otoczenie, tworzyć nowe relacje międzyludzkie i dostosowywać swoje życie do nowej rzeczywistości.
Okres ten to czas zmiany wizerunku tych ziem. Najpierw odbudowa po zniszczeniach wojennych a potem budowa nowych osiedli, fabryk, instytucji oświatowych i kulturalnych. Powstały też nowe zjawiska kulturowe i obyczajowe. Niektóre z nich przekroczyły próg lokalności i dały ich uczestnikom nowe wrażenia i doświadczenia   . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2013 - Komentarz Beaty Moskal-Słaniewskiej

Beata Moskal-Słaniewska radna Rady Miejskiej w Świdnicy.
W interpelacji z 19 kwietnia tego roku pytałam o wymierne efekty programu City Walk, realizowanego przez Miasto Świdnica od 2011 roku. Długo, bo blisko trzy miesiące czekałam na odpowiedź. Otrzymałam to, co w załączeniu >>> zobacz
Komentarz Beaty Moskal-Słaniewskiej: Nie bez powodu poprosiłam o informacje, dotyczące efektywności programu City Walk. W mojej opinii program był nieefektywny, a kosztował olbrzymie pieniądze - w przypadku Świdnicy ok. 800 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2013 - Sprawa wysypiska po interwencjach

Sprawa w prokuraturze, kontrole wysypiska przy ulicy Kopernika przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Starostwo Powiatowe wspólnie z Urzędem Miejskim - to kolejne wyniki działań walki władz miasta z problemem wysypiska na osiedlu Zarzecze.
Na początku tygodnia dwie niezależne kontrole przeprowadzili pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Starostwa Powiatowego, wspólnie z Urzędem Miejskim.
Wyników z kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska jeszcze nie ma, jest za to decyzja Starostwa Powiatowego   . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2013 - Będą obradować

Radni Rady Miejskiej Żarowa w czwartek, 29 sierpnia dyskutować będą na temat nowego regulaminu korzystania z przystanków komunikacyjnych w gminie Żarów.
Ponadto, podejmować będą decyzje w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żarów i zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej zaplanowano na czwartek, 29 sierpnia o godzinie 14.00.


23 sierpnia 2013 - Lotnicze atrakcje już za tydzień

Przed nami dwa dni zabawy i rekreacji na lądowisku w Świebodzicach (droga na Olszany) podczas Militarnego Pikniku Lotniczego. 24 i 25 sierpnia czyli na pożegnanie wakacji będziemy mogli m. in. podziwiać pokaz polskich i zagranicznych statków powietrznych, pokaz skoków spadochronowych, wystawę sprzętu lotniczego i militarnego połączoną z pokazem grupy rekonstrukcji historycznych; będzie także konkurs latawców, gry i zabawy dla dzieci, bufet, dobra muzyka i występy zespołów.
W sobotę o godzinie 18.00 zagra zespół No Business. Piknik potrwa od godziny 10.00 do zachodu słońca.


23 sierpnia 2013 - Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ" zaprasza na 3. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 6-8 września w nieodległym Sokołowsku. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, polskich i zagranicznych, twórców filmowych   . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2013 - Rusza przebudowa Strzegomskiej

W poniedziałek, 26 sierpnia, rozpoczyna się jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w Świebodzicach. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przystępuje do przebudowy ulicy Strzegomskiej (droga wojewódzka Nr 374) na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wodną do skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku Olszan.
Droga zostanie poszerzona, powstaną także dwa ronda, które upłynnią duży ruch tranzytowy wiodący w kierunku autostrady A4. Prace będą prowadzone na blisko 1,5-kilometrowym odcinku. O realizację inwestycji burmistrz Bogdan Kożuchowicz zabiegał od wielu lat   . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2013 - Integracyjny Piknik Sportowy

Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Potrzebujących “Integracja" zaprasza wszystkich Mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska do wzięcia udziału w Integracyjnym Pikniku Sportowym, który odbędzie się 24 sierpnia (sobota) na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej 1 w Jaworzynie Śląskiej.
Na pikniku planujemy zaproponowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, integrację międzypokoleniową, oraz promocję zdrowego stylu życia. Rozpoczęcie pikniku zaplanowano na godzinę 14.00   . . . czytaj więcej


22 sierpnia 2013 - Doceniono wniosek

Gmina Świebodzice jest jedną z nielicznych w Polsce, które zakwalifikowały się do udziału w projekcie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pn. "Opracowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu zarządzania publicznego" w ramach projektu "Systemowe wsparcie procesów zarządzania w Jednostkach Samorządu Terytorialnego".
Wniosek na realizację zadania złożył Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego Świebodzicach   . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2013 - Pięć milionów pasażerów lotniska we Wrocławiu

Osiem lat temu od Wrocławia Ryanair rozpoczął podbój podniebnej Polski. Także tutaj otworzył pierwszą polską bazę, a w kwietniu tego roku postawił w niej już drugi samolot. Pasmo sukcesów przypieczętował w środę, witając na wrocławskim lotnisku 5-milionowego pasażera.
Przewoźnik ekspansję w Polsce rozpoczął od Wrocławia. 25 marca 2005 roku samolot Ryanair odleciał z Wrocławia na lotnisko Londyn-Stansted, rozpoczynając rewolucję na wrocławskim niebie. Latanie stało się przystępne dla wielu Polaków   . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2013 - Zagraj w filmie "Letnie Przesilenie"

23 sierpnia w godzinach 11-17 w Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Towarowej 4 odbędzie się Casting dla statystów do filmu "Letnie Przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego. Organizatorzy potrzebują osób w każdym wieku za wyjątkiem noworodków.
Zdjęcia realizowane będą w Jaworzynie Śląskiej i okolicach między sierpniem a październikiem tego roku.
Casting przeprowadzi Studio ABM z Wrocławia (największą poza Warszawą firma castingowa w Polsce). Casting jest bezpłatny.


21 sierpnia 2013 - Gala Parowozów 2013

Tegoroczna, trzecia już edycja Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw - Gala Parowozów 2013, odbędzie się w dniach 21 i 22 września 2013 w Jaworzynie Śląskiej. Podobnie jak w zeszłym roku muzeum odwiedzą lokomotywy z Niemiec, Czech i Polski.
W samo południe, na stacji Jaworzyna Śląska odbędzie się uroczysta parada połączona z prezentacją lokomotyw. Następnie parowozy przejadą na teren bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie przez cały dzień odbywać się będą pokazy i prezentacje   . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2013 - Nowe gabloty w Żarowskiej Izbie Historycznej

19 sierpnia prężnie działająca Żarowska Izba Historyczna powiększyła swoje możliwości ekspozycyjne o nowy profesjonalny sprzęt (gabloty, ścianki), który zakupiony został z puli środków unijnych przyznanych Gminnemu Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
W skład zakupionego za ponad 18 tysięcy złotych wyposażenia wchodzą profesjonalne gabloty (12 sztuk) oraz dwie ścianki ekspozycyjne.


21 sierpnia 2013 - Gratulacje i stypendia w Gminie Marcinowice

Wczoraj, 20 sierpnia stu uczniów uczęszczających do szkół w gminie Marcinowice odebrało gratulacje i stypendia ufundowane przez Wójta Gminy Marcinowice Jerzego Guzika.
Stypendia wręczane były za osiągnięcia zdobyte w roku szkolnym 2012/2013 w dziedzinie nauki, sportu oraz artystyczne. Część uczniów nagrodzono za osiągnięcia w kilku dziedzinach jednocześnie.
Wręczono 38 stypendiów naukowych, 56 sportowych oraz 27 artystycznych. Prymusami roku szkolnego 2012/2013 w poszczególnych szkołach zostali:   . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2013 - Zostań opiekunem seniorów. Rekrutacja rusza już w piątek

W Polsce stopa bezrobocia wynosi 13,2%. To oznacza, że ponad 2 mln osób w kraju nie ma pracy.
W województwie dolnośląskim stopa bezrobocia również wynosi 13,2%. Jednak wciąż są firmy, które poszukują nowych pracowników. Jedną z nich jest Promedica24, czołowy dostawca usług w zakresie opieki nad osobami starszymi w Polsce i w Niemczech, który przez cały sierpień będzie szukać kandydatów na opiekunów dla seniorów. Bezrobocie w Polsce od kilku lat rośnie. W pewnym stopniu jest to spowodowane coraz silniej dotykającym nasz kraj spowolnieniem gospodarczym   . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2013 - Historyczne repliki wylądowały bezpiecznie

Dwa samoloty, będące replikami jedno- i dwupłatowców z okresu I wojny światowej, stacjonowały na świebodzickim lądowisku podczas minionego weekendu. Samoloty przyleciały z Pardubic, by wziąć udział w odbywającym się w Książu Festiwalu Tajemnic. Sopwitch CAMEL oraz Fokker EIII wzięły udział w powietrznej bitwie, jaką zainscenizowano nad zamkiem.
Samoloty poradziły sobie bez problemu z zadaniem, loty odbyły się bezpiecznie i bez żadnych zakłóceń, a maszyny było nie tylko widać, ale i słychać - zwłaszcza mieszkańcy dzielnicy Pełcznica mieli okazję zobaczyć samoloty w akcji.


20 sierpnia 2013 - Stragona ma kolejnych Mistrzów

Zawodnicy LKS Stragony Strzegom po raz kolejny sięgnęli po medale Mistrzostw Polski. W rozegranych w miniony weekend w Morawie mistrzostwach zdobyli dwa złote medale i jeden srebrny. Dwukrotnie na najwyższym podium stanął Michał Konarski.
W piątek Michał Konarski zdobył tytuł Mistrza Polski Młodzików na kucach we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego na kucu Eroika. A jego koleżanka klubowa - Emilka Goll na kucu Rugia została Wicemistrzynią Polski   . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2013 - Pamięć o Pawle wciąż żywa

Około 230 zawodników, głównie Polaków, ale także jedenaście ekip zagranicznych, z Niemiec, Czech, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz jeden zawodnik występujący na licencji wystawionej w Republice Południowej Afryki, 17 sierpnia stanęło na starcie XIV Memoriału Pawła Sosika w Świebodzicach.
Wyścig, który stanowi ważną pozycję w kalendarzu imprez sportowych w Świebodzicach, po raz jedenasty odbył się w ramach Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego i był jego finałowym czwartym etapem. Organizatorem kolarskich zmagań był Ludowy Kolarski Klub Sportowy "Górnik" opraz pasjonaci kolarstwa Władysław i Marcin Góra   . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2013 - Pociąg specjalny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym przejeździe pociągiem specjalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Ślaskiej oraz firmę S&K Train Transport z siedzibą w Zielonej Górze.
12 października planowane jest uruchomienia pociągu specjalnego na trasie: Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Ślaski - Kamieniec Ząbkowicki - Nysa oraz Nysa - Głuchołazy oraz Głuchołazy - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Jaworzyna Śląska   . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2013 - I Otwarty Turniej "Plażówka-Cup" w Bystrzycy Górnej

24 sierpnia na boisku do siatkówki plażowej Trójkąt Pokoleń w Bystrzycy Górnej odbędzie się I Otwarty Turniej "Plażówka-Cup". Turniej siatkówki będzie imprezą cykliczną organizowaną w Bystrzycy Górnej i Grodziszczu.
W turnieju rywalizować będą drużyny 3-osobowe (mogą być mieszane) w dwóch kategoriach wiekowych: rocznik 1991-1997 oraz rocznik 1998 i młodsi. Patronat nad turniejem objął LZS Świdnica. Organizatorami turnieju są: Stowarzyszenie "Trzy Sosny" Bystrzyca Górna, Sołectwo Bystrzyca Górna, Sołectwo Grodziszcze i GLKS Świdnica.


19 sierpnia 2013 - Żarów pożegna tegoroczne wakacje

Konkursami, zabawami, sportowymi turniejami i wspólną zabawą taneczną mieszkańcy gminy Żarów pożegnają tegoroczne wakacje. Na plenerową imprezę do żarowskiego parku w sobotę, 24 sierpnia zapraszają organizatorzy: Gminne Centrum Kultury i Sportu, Uniwersytet Trzeciego Wieku i TKKF Chemik.
- Plenerowo witaliśmy wakacje i w takim samym klimacie je pożegnamy. Serdecznie zapraszamy na wakacyjny piknik, któremu towarzyszyć będzie moc atrakcji. W programie konkursy i zabawy dla dzieci, turniej w bule, zabawa taneczna z zespołem CARO i dyskoteka pod gwiazdami.


19 sierpnia 2013 - Milion przygód z książką w Bibliotece

Jaworzyńska Biblioteka bierze udział w akcji "Milion przygód z książką". Jest to akcja dla bibliotek publicznych, zainicjowana przez Fundację LOTTO Milion Marzeń i realizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Celem akcji jest propagowanie i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Biblioteka dzięki udziałowi w akcji otrzymała 50 książek Wydawnictwa Media Rodzina, a w sierpniu przeprowadzono zajęcia promujące czytelnictwo, przeznaczane dla dzieci i młodzieży   . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2013 - Akcja krwiodawstwa

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu organizuje 24 sierpnia akcję krwiodawstwa. Akcja krwiodawstwa odbędzie się w budynku Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu przy ulicy Mickiewicza 2, gdzie zostanie utworzony punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Zainteresowane osoby mogą oddać krew w godzinach 9.00 - 12.00. Wszystkie osoby, które w tego dnia oddadzą krew, będą mogły w dowolnym dniu do 31 sierpnia zakupić jednorazowy bilet na basen kąpielowy w Strzegomiu za symboliczną złotówkę.


18 sierpnia 2013 - Tworzymy album "To ludzie budują historię miejsca"

Dolny Śląsk był miejscem mieszania się ludzi i kultur. Większość przesiedleńców i przybyszów chciała jednak powoli kształtować swoje otoczenie, tworzyć nowe relacje międzyludzkie i dostosowywać swoje życie do nowej rzeczywistości.
Okres ten to czas zmiany wizerunku tych ziem. Najpierw odbudowa po zniszczeniach wojennych a potem budowa nowych osiedli, fabryk, instytucji oświatowych i kulturalnych. Powstały też nowe zjawiska kulturowe i obyczajowe. Niektóre z nich przekroczyły próg lokalności i dały ich uczestnikom nowe wrażenia i doświadczenia   . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

W rozegranej dzisiaj trzeciej kolejce spotkań III ligi w grupie dolnośląsko-lubuskiej świdniccy piłkarze ulegli na własnym terenie z MKS Oławą 0:1. W grupie po trzech spotkaniach prowadzi Ślęza Wrocław z kompletem punktów 9. punktów.
Drugie miejsce zajmuje Foto-Higiena Gać także mając 7. punktów. Świdniczanie plasują się na przedostatnim 17. miejscu.
24 sierpnia piłkarze Polonii-Sparty Świdnica udadzą się na mecz z Lechią do Dzierżoniowa.


18 sierpnia 2013 - Pierwsze zwycięstwo strzegomian

Po przegranym spotkaniu IV ligi 15 sierpnia (Orzeł Ząbkowice Śląskie - AKS Strzegom 4:3) dzisiaj AKS Strzegom odniósł pierwsze zwyciestwo w tej rundzie. AKS Strzegom - Kuźnia Jawor 1:0.
Pozostałe wyniki dzisiejszej kolejki kolejki spotkań: BKS Bobrzanie Bolesławiec - MKS Szczawno Zdrój 3:1, Sokół Wielka Lipa - Orkan Szczedrzykowice 3:2, Piast Zawidów - LZS Stary Śleszów 2:2, KP Brzeg Dolny - Granica Bogatynia 5:1, Karkonosze Jelenia Góra - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:0, Pogoń Oleśnica - Olimpia Kowary 0:2, Orla Wąsosz - Miedź II Legnica 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie sześć punktów przed Miedź II Legnica 4. punkty. Strzegomianie z 3. punktami zajmują razem z Orłem Ząbkowice Śląskie 7-8 miejsce.
W następnej kolejce, 24 sierpnia o godzinie 17.00 AKS Strzegom zmierzy się w Kowarach z Olimpią.


18 sierpnia - Klasa okręgowa

W 2. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Kryształ Stronie Śląskie - Piast Nowa Ruda 0:9, Victoria Świebodzice - LKS Bystrzyca Górna 4:0, Piławianka Piława Górna - Trojan Lądek Zdrój 4:4, Karolina Jaworzyna Śląska - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 4:4, Unia Złoty Stok - Zjednoczeni Żarów 3:1, Stal Świdnica - Iskra Jaszkowa Dolna 2:2, Sparta Ziębice - Pogoń Pieszyce 1:3, Nysa Kłodzko - Skalnik Czarny Bór 0:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda - 6. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Victoria Świebodzice 2. punkty, 3. Karolina Jaworzyna Śląska 4. punkty, 6. LKS Bystrzyca Górna 3. punkty, 8. Zjednoczeni Żarów 3. punkty, 12. Stal Świdnica z jednym punktem.


18 sierpnia 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach 2. kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Grom Witków - KS Walim 3:3, Cukrownik-Polonia Pszenno - Unia Jaroszów 0:2, Włókniarz Głuszyca - Tęcza Bolesławice 1:2, Granit Roztoka - Czarni Wałbrzych 3:1, Zieloni Mrowiny - Gwarek Wałbrzych 1:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Biały Orzeł Mieroszów 5:4, Wenus Nowice - Sudety Dziećmorowice 3:2, Górnik Boguszów:Gorce - Nysa Kłaczyna 3:1.


18 sierpnia 2013 - Krew to bezcenny lek, którego bardzo brakuje

Wakacje wielkimi krokami zbliżają się do końca ale zasoby szpitalnych banków krwi nadal są niewystarczające. Nadal mniej zdrowych i dorosłych ludzi zgłasza się do oddania krwi.
Aby zaopatrzyć szpitale naszego regionu (11 powiatów) potrzebujemy dziennie pobrać około 130 donacji krwi (donacja to oddanie krwi pełnej - 450 ml. przez jednego dawcę). Zdarzają się niestety dni, gdy pobieramy dziennie około 80 - 90 donacji, a nawet 58 (w ubiegły czwartek). Rozumiemy, że gorące lato nie sprzyja oddawaniu krwi ale w szpitalach ludzie chorzy nawet w upały czekają na ten jedyny lek, którego nie można pozyskać w żaden inny sposób tylko od innego człowieka   . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

W rozegranej 15 sierpnia drugiej kolejce spotkań III ligi w grupie dolnośląsko-lubuskiej świdniccy piłkarze zdołali wywalczyć bezbramkowy remis. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Polonia-Sparta Świdnica 0:0. W grupie po dwóch spotkaniach prowadzi Ślęza Wrocław z kompletem punktów.
Drugie i trzecie miejsce zajmują Bielawianka Bielawa i Foto-Higiena Gać także z 6. punktami. Świdniczanie wraz z Ilanką Rzepin plasują się na 14-15 pozycji pozycji. 18 sierpnia piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zagrają z MKS Oławą.


16 sierpnia 2013 - Wóz bojowy dla OSP Zebrzydów

Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik wraz ze Strażakami odebrali nowy wóz bojowy Mercedes z napędem 4x4. Najnowszy samochód trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Zebrzydowie. Wartość samochodu opiewa na kwotę około 600 tysięcy złotych z czego około 320 tysięcy złotych to środki zewnętrzne.
Pozyskane środki pochodzą z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej 158,5 tysiąca złotych, z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu 90 tysięcy złotych oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu 70 tysięcy złotych. Pozostała brakująca kwota ok. 280 tysięcy złotych została pokryta z budżetu gminy.


16 sierpnia 2013 - Piknik Rodzinny Solidarności

Podczas pikniku rodzinnego, który odbył się 10 sierpnia w Jaworzynie Śląskiej hucznie świętowano przypadającą w tym roku, XXXIII rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Impreza od trzech lat gromadzi nie tylko osoby należące do związku zawodowego, ale także wszystkich, którym bliskie są idee "Solidarności", czyli godności człowieka pracy i równości oraz wolności obywatelskich.
Piknik był otwarty dla wszystkich mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska, którzy licznie stawili się na obiekcie Stadionu Miejskiego w Jaworzynie   . . . czytaj więcej


15 sierpnia 2013 - Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ" zaprasza na 3. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 6-8 września w nieodległym Sokołowsku. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, polskich i zagranicznych, twórców filmowych   . . . czytaj więcej


15 sierpnia 2013 - Lotnicze atrakcje już za tydzień

Przed nami dwa dni zabawy i rekreacji na lądowisku w Świebodzicach (droga na Olszany) podczas Militarnego Pikniku Lotniczego. 24 i 25 sierpnia czyli na pożegnanie wakacji będziemy mogli m. in. podziwiać pokaz polskich i zagranicznych statków powietrznych, pokaz skoków spadochronowych, wystawę sprzętu lotniczego i militarnego połączoną z pokazem grupy rekonstrukcji historycznych; będzie także konkurs latawców, gry i zabawy dla dzieci, bufet, dobra muzyka i występy zespołów.
W sobotę o godzinie 18.00 zagra zespół No Business. Piknik potrwa od godziny 10.00 do zachodu słońca.


15 sierpnia 2013 - "Drogowskazy Czwórki" ze Świdnicy

Tego lata radiowa Czwórka zwiedzi niemal całą Polskę. 20 sierpnia w ramach akcji "Drogowskazy Czwórki" odwiedzi Świdnicę. We wtorki i piątki stacja odsłania przed słuchaczami wybrane miejsca na mapie Polski, które warto poznać. We wtorek, 20 sierpnia będzie to Świdnica.
- Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi dziedzictwem kulturalnym miejsc położonych z dala od znanych i uczęszczanych szlaków oraz zaprezentowanie ciekawych inicjatyw społeczno-kulturalnych, w które angażuje się młodzież z odwiedzanych miejsc - tłumaczą organizatorzy akcji   . . . czytaj więcej


15 sierpnia 2013 - Zagraj w nocnym turnieju

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza wszystkich sympatyków piłki nożnej na IV Nocny Turniej Żarów Centrum Masters. Rozgrywki odbędą się 30 sierpnia na boisku Orlik w Żarowie. Pierwszy gwizdek o godzinie 17.30.
W turnieju biorą udział zawodnicy od 16 roku życia. O udziale decyduje pierwszeństwo zgłoszeń. Mamy do obsadzenia dziesięć zespołów. Szczegółowe informacje, regulamin, formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej www.centrum.zarow.pl lub u animatora Orlika. Zapisy trwają do 22 sierpnia.


15 sierpnia 2013 - Funkcjonariusz Larry melduje się

Cechy charakterystyczne: cztery łapy, podpalany, idealne uzębienie i superczuły nos. To nowy policjant w Komisariacie Policji w Świebodzicach. 1,5-roczny owczarek niemiecki Larry od dwóch dni pracuje na ulicach Świebodzic, patrolując miasto wspólnie ze swoim przewodnikiem. Pies patrolowy budzi na ulicach spore zainteresowanie.
- Jest spokojny i grzeczny, ale wystarczy że ktoś zrobi w moim kierunku gwałtowny ruch, natychmiast reaguje - opowiada starszy sierżant Michał Drabich, który jest opiekunem Larry’ego   . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2013 - Zagraj w filmie "Letnie Przesilenie"

23 sierpnia w godzinach 11-17 w Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Towarowej 4 odbędzie się Casting dla statystów do filmu "Letnie Przesilenie" w reżyserii Michała Rogalskiego. Organizatorzy potrzebują osób w każdym wieku za wyjątkiem noworodków.
Zdjęcia realizowane będą w Jaworzynie Śląskiej i okolicach między sierpniem a październikiem tego roku.
Casting przeprowadzi Studio ABM z Wrocławia (największą poza Warszawą firma castingowa w Polsce). Casting jest bezpłatny.


14 sierpnia 2013 - Wielkie zawody kucykowe w Stragonie

Już jutro w Morawie najmłodsi adepci jeździectwa będą walczyć o medale i puchary. W Ośrodku Jeździeckim Stragona rozegranych zostanie aż pięć najważniejszych imprez krajowych rangi Mistrzostw Polski dla kucy. Rywalizować będą dzieci i młodzież w wieku do lat 16 w dwóch dyscyplinach: skoki przez przeszkody i wkkw. W zawodach wystartuje prawie 90 kucy.
W dyscyplinie skoki przez przeszkody w Morawie rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Kucy, Mistrzostwa Polski Młodzików i Puchar Polski Kucy, a w dyscyplinie wkkw Mistrzostwa Polski Młodzików na kucach i Mistrzostwa Polski Kucy   . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2013 - Półtora miesiąca "rewolucji śmieciowej" w Świdnicy

Nowe prawo gospodarowania odpadami funkcjonuje w Świdnicy już blisko półtora miesiąca.
- Jest zdecydowanie lepiej niż w pierwszych tygodniach, ale rzecz jasna cały czas pracujemy, by system funkcjonował jak najlepiej. Najważniejsze jest jednak nastawienie samych mieszkańców i spotykamy się w bardzo wielu przypadkach z przychylnością. Świdniczanie chcą segregować odpady i świadczy o tym fakt, że konieczne było zwiększenie częstotliwości opróżniania pojemników na segregowane odpady. Miało się to dziać minimum raz w tygodniu, a praktycznie w wielu miejscach odbiór prowadzony jest trzy razy w tygodniu   . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2013 - Kolarskie święto przed nami

Wszystkich miłośników i sympatyków dwóch kołek zapraszamy na XIV edycję Memoriału im. Pawła Sosika, który jest czwartym etapem Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. Najlepszych polskich młodych kolarzy zobaczymy już w tę sobotę, 17 sierpnia. Start i meta - hala Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Mieszka Starego 6. Początek wyścigu - godz. 10.00.
Jak co roku na starcie pojawi się czołówka krajowa oraz ekipy zagraniczne. Wyścig zostanie rozegrany w trzech kategoriach wiekowych: Juniorka Młodsza, Junior Młodszy oraz Kobiety Open   . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2013 - Europejski Tydzień Świadomości w Maldegem

Ponad 60 młodych obywateli Unii Europejskiej od 5 do 12 sierpnia gościło w Maldegem, na wspólnym spotkaniu, którego nadrzędnym celem była integracja młodych ludzi do działania w aspekcie głównego tematu - Europejska Świadomość. W gronie uczestników nie mogło zabraknąć młodzieży z gminy Świdnica.
Tego lata Młodzieżowa Organizacja ds. Współpracy Partnerskiej z miasta Maldegem zorganizowała wymianę pomiędzy młodzieżą z pięciu gmin partnerskich   . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2013 - Dobre miejsce do spotkań

Będzie nie tylko miejscem spotkań, zebrań i szkoleń. Dzięki remontowi mieszkańcy Krukowa będą mogli spędzać tam swój wolny czas, uczestniczyć w wiejskich dyskusjach i innych formach wspólnej integracji. Świetlica wiejska w Krukowie powoli zyskuje nowy wygląd dzięki przeprowadzanych gruntownych remontach. - W tej chwili kończymy już wykonywać nową elewację i przygotowujemy się do wyboru sposobu ogrzewania tego obiektu.
Wszystkie ściany zostały już gruntownie przygotowane do ostatecznego malowania. Wybudowany został także już ganek przed wejściem do świetlicy, którego uwzględniał przygotowany wcześniej projekt   . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2013 - Święto Wojska Polskiego w Świdnicy

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego zaplanowano w czwartek, 15 sierpnia. Organizuje je Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło Ziemi Świdnickiej, pod patronatem Prezydenta Miasta Świdnicy i Starosty Świdnickiego.
Porządek uroczystości: godzina 10.45 - zbiórka uczestników pod pomnikiem na placu Grunwaldzkim, godzina 11.00 - przemówienia okolicznościowe, wręczenie nominacji, złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem, część artystyczna Młodzieżowy Dom Kultury. Msza święta w Katedrze Świdnickiej o godzinie 12.30.


13 sierpnia 2013 - Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce - złoty medal

Mieszkaniec powiatu świdnickiego Paweł Fajdek, niegdyś zawodnik UKS Zielony Dąb w Żarowie i wychowanek trenera - Jolanty Kumor, zdobył na rozgrywanych w Moskwie Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce złoty medal w rzucie młotem.
Młody zawodnik już pierwszym rzutem na odległość 81,97 metra zapewnił sobie zwycięstwo w zawodach. Przypomnijmy, że Paweł Fajdek to także między innymi Mistrz Polski z 2012 roku z Bielska - Białej oraz Młodzieżowy Mistrz Europy z Ostrawy z 2011 roku. Paweł Fajdek został także uhonorowany Orłem Powiatu w 2012 roku. To specjalna nagroda przyznawana wybitnym osobom z powiatu świdnickiego.


13 sierpnia 2013 - Sierpień pod znakiem kolarstwa i samolotów

Dwa kolejne weekendy w Świebodzicach zapowiadają się niezwykle ciekawie. Przed nami dwie duże, cykliczne imprezy, które co roku gromadzą liczną rzeszę kibiców i miłośników. W sobotę, 17 sierpnia, po raz XIV wystartuje Memoriał im. Pawła Sosika.
Jak zawsze w Świebodzicach pojawi się czołówka młodych kolarzy i kolarek. Wyścig zostanie rozegrany w trzech kategoriach wiekowych: Juniorka Młodsza, Junior Młodszy oraz Kobiety Open. Na starcie zobaczymy całą czołówkę krajową oraz ekipy zagraniczne   . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2013 - Tegoroczny festiwal oczarował wszystkich

Festiwal folkloru to nie tylko wielkie atrakcje i świetna zabawa przy muzyce, ale także pozytywna energia przekazywana przez prezentujące się zespoły.
To były naprawdę niezwykle emocjonujące dni, podczas których każdy z nas miał możliwość ponieść się rytmicznej, folkowej muzyce. Do miasta zjechały państwa z wielu kontynentów, które prezentowały strzegomianom, i nie tylko, swoje obyczaje. Przepiękne stroje, cudowne głosy i dotąd nieznana kultura z najdalszych zakątków naszej planety, w dniach od 7-11 sierpnia br. były na wyciągnięcie ręki. Międzynarodowy Festiwal Folkloru to także okazja do tego, by osobiście poznać nowych ludzi i wraz z nimi wymienić się doświadczeniami dotyczącymi tradycji poszczególnych krajów   . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2013 - Wielki Finał "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

Na Stadionie miejskim w Gdyni, na którym w trakcie Euro 2012 trenowała reprezentacja Irlandii, w dniach 13-15 września zostanie rozegrany Wielki Finał Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Ten nowoczesny 15-tysięczny stadion, na którym swoje mecze ligowe rozgrywa Arka, będzie miejscem zmagań najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat dziesięciu z każdego województwa.
W Wielkim Finale zagrają drużyny, które okazały się najlepsze w swoich województwach wzmocnione wyróżniającymi się zawodnikami z pozostałych drużyn. Województwo dolnośląskie reprezentowac wśród chłopców będzie zespół UKS Gryf Świdnica a wśród dziewcząt wystartuje PSP 21 Olimpijski Wałbrzych   . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2013 - Podpiszą nowe umowy śmieciowe

Mieszkańcy gminy Żarów zapłacą mniej za odbiór śmieci z ich posesji. Od 1 września za wywóz odpadów zapłacą 9 złotych za odpady selektywne i 11 złotych za odpady zmieszane. Tak zdecydowała Rada Miejska na ostatniej sesji Rady Miejskiej w czwartek, 25 lipca.
Nowe stawki podatku śmieciowego, które obowiązywać będą przez okres dwóch lat oznaczają jednak konieczność ponownego złożenia śmieciowej deklaracji. - Wszyscy mieszkańcy, za wyjątkiem mieszkańców budynków wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych otrzymają pełną informację na temat składania deklaracji śmieciowej wraz z jej drukiem do ponownego wypełnienia   . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2013 - Krew to bezcenny lek, którego bardzo brakuje

Wakacje wielkimi krokami zbliżają się do końca ale zasoby szpitalnych banków krwi nadal są niewystarczające. Nadal mniej zdrowych i dorosłych ludzi zgłasza się do oddania krwi.
Aby zaopatrzyć szpitale naszego regionu (11 powiatów) potrzebujemy dziennie pobrać około 130 donacji krwi (donacja to oddanie krwi pełnej - 450 ml. przez jednego dawcę). Zdarzają się niestety dni, gdy pobieramy dziennie około 80 - 90 donacji, a nawet 58 (w ubiegły czwartek). Rozumiemy, że gorące lato nie sprzyja oddawaniu krwi ale w szpitalach ludzie chorzy nawet w upały czekają na ten jedyny lek, którego nie można pozyskać w żaden inny sposób tylko od innego człowieka   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

W rozegranym dzisiaj pierwszym spotkaniu III ligi w grupie dolnośląsko-lubuskiej świdniccy piłkarze nie sprostali zespołowi Bielawianki Bielawa. Mecz wygrali goście jedną bramką. Polonia-Sparta Świdnica - Bielawianka Bielawa 0:1. W grupie prowadzi Zagłębie II Lubin i Ślęza Wrocław. Oba zespoły pokonały rywali po 5:0.
Trzecie miejsce zajmują KS Stilon Gorzów Wielkopolskii Lechia Dzierżoniów. Świdniczanie plasują się razem z Formacją Port 2000 Mostki na 13-14 pozycji. 15 sierpnia piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zagrają z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie.


11 sierpnia 2013 - Laury dla Gryfa, Bełchatowa i Pruszcza Gdańskiego

Po rozegraniu 230 meczów poznaliśmy triumfatorów 8. Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup 2013. Gryf Świdnica zwyciężył w kategorii U 10, GKS Bełchatów w U 12, a Czarni Pruszcz Gdański w U 14. Zawody organizowane przez Gryf Świdnica w rekordowej obsadzie 57 drużyn i ponad 900 uczestników od środy do soboty odbywały się na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
W czwarty, ostatni dzień zmagań odbyły się najważniejsze spotkania. W finale najmłodszej kategorii Gryf I Świdnica mimo iż bardzo szybko stracił bramkę, błyskawicznie zwarł szeregi i pewnie pokonał Zagłębie Lubin 6:3   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2013 - Nagrody w dziedzinie kultury - czas na wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. O przyznanie nagrody mogą wystąpić m. in. jednostki kultury i oświaty, stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, czy Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek taki powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres, informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2013 - Nagrody za Najwyższą Jakość QI dla Powiatu Świdnickiego i Świdnicy

Starostwo po raz trzeci a miasto po raz drugi, zostały laureatami tegorocznej edycji konkursu "Najwyższa Jakość QI 2013" otrzmując certyfikaty potwierdzające posiadanie najwyższych standardów w obu urzędach.
Konkurs organizuje redakcja Forum Biznesu, a realizuje go pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Klubu Polskie Forum ISO 9000 i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto zaznaczyć, że tej nagrody kupić nie można. Otrzymuje się ją zupełnie bezpłatne. Ale przyznawana jest tylko dla tych, co chcą i mają cokolwiek do zaoferowania   . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2013 - Oddano do użytku

W środę, 7 sierpnia, oddano do użytku 250 metrowy odcinek drogi powiatowej nr 2906 D na odcinku Krzyżowa - Wieruszów. To kolejna inwestycja drogowa, którą wspólnie przeprowadzają powiat świdnicki i gminy z powiatu.
Tym razem przebudowa przeprowadzona został wspólnie z Gminą Wiejską Świdnica, która na ten cel z własnego budżetu przeznaczyła 30 tysięcy złotych - mówi Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego. Prace zostały przeprowadzone w ramach usuwania skutków powodzi z lat poprzednich   . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2013 - Hiszpania na celowniku

Malaga i Alicante - te dwa hiszpańskie miasta otwierają pierwszą trójkę najchętniej wybieranych tanich, wakacyjnych połączeń Portu Lotniczego Wrocław. Zaraz za nimi plasuje się słoneczny Rzym, który spośród wszystkich włoskich miast mieszkańcy Dolnego Śląska upodobali sobie najbardziej.
Tegoroczne wakacje upływają pod znakiem gorącego południa. Od początku kwietnia do końca lipca z tanich połączeń lotniczych do krajów basenu Morza Śródziemnego we Wrocławiu skorzystało prawie 95 tysięcy osób (94 308). - Dolnoślązacy coraz chętniej samodzielnie planują wakacje, korzystając przy tym z bogatej oferty niskokosztowych lotów do Europy południowej   . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2013 - Lotnicze atrakcje już za dwa tygodnie

Przed nami dwa dni zabawy i rekreacji na lądowisku w Świebodzicach (droga na Olszany) podczas Militarnego Pikniku Lotniczego. 24 i 25 sierpnia czyli na pożegnanie wakacji będziemy mogli m. in. podziwiać pokaz polskich i zagranicznych statków powietrznych, pokaz skoków spadochronowych, wystawę sprzętu lotniczego i militarnego połączoną z pokazem grupy rekonstrukcji historycznych; będzie także konkurs latawców, gry i zabawy dla dzieci, bufet, dobra muzyka i występy zespołów.
W sobotę o godzinie 18.00 zagra zespół No Business. Piknik potrwa od godziny 10.00 do zachodu słońca.


9 sierpnia 2013 - Wycieczki rodzinne po Świdnicy co sobotę

Już po raz czwarty wakacje w Świdnicy obfitują w propozycje dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy wszystkie maluchy i starszaki w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami na wakacyjne wycieczki ze zwiedzaniem naszego pięknego miasta. W tym roku zbiórki zaplanowano w soboty o godzinie 11.00.
Tradycyjne miejsce zbiórki to fontanna z Neptunem. Przewodniczki - Marta i Ania zadbają, aby żadne dziecko się nie nudziło.
Zaktualizowany harmonogram:   . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2013 - Kto może wskazać właściciela psa?

Wczoraj, 8 sierpnia patrol Straży Miejskiej w Świdnicy podjął w okolicy ulicy Francuskiej czynności wyjaśniające w związku ze zgłoszeniem o ugryzieniu dziecka przez psa. Matka dziecka wykazała się dużą odwagą i sama złapała groźnego czworonoga. Niestety nikt z okolicznych mieszkańców nie wskazał właściciela psa.
Apel do mieszkańców
Osoby, które rozpoznają psa proszone są o pilny kontakt z dyżurnym Straży Miejskiej w Świdnicy pod numerem telefonu 986, 74/8512888. Brak informacji o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie może skutkować serią bolesnych zastrzyków u dziecka.


9 sierpnia 2013 - Będzie gruntowny remont biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach otrzymała dofinansowanie na remont pomieszczeń bibliotecznych, zakup sprzętu i wyposażenia do biblioteki przy ul. Świdnickiej 15. Pieniądze pochodzą z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Książki, pod nazwą biblioteka+.
- Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy w maju tego roku - mówi Małgorzata Grudzińska, dyrektor MBP w Świebodzicach. - Jest to Program Wieloletni Kultura + Priorytet "Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek". Jego głównym celem jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych, dla których organem założycielskim jest gmina   . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2013 - Wielkie zawody kucykowe w Stragonie

Już za niespełna dwa tygodnie w Morawie najmłodsi adepci jeździectwa będą walczyć o medale i puchary. W terminie 15-18 sierpnia w Ośrodku Jeździeckim Stragona rozegranych zostanie aż pięć najważniejszych imprez krajowych rangi Mistrzostw Polski dla kucy.
Rywalizować będą dzieci i młodzież w wieku do lat 16 w dwóch dyscyplinach: skoki przez przeszkody i wkkw. W zawodach wystartuje ponad 60 kucy   . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2013 - W sobotę poznamy mistrzów Silesian Cup

Piątek był trzecim dniem rozgrywanego w Świdnicy 8. Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup. We wszystkich kategoriach wiekowych poznaliśmy półfinalistów. Kto wyjedzie ze Świdnicy z najbardziej okazałymi pucharami i nagrodami przekonamy się w już w sobotę 10 sierpnia.
Po dwóch dniach afrykańskich upałów przyszło ochłodzenie. Na boiskach jednak temperatura podnosiła się z każdym kolejnym meczem. Nic w tym dziwnego, w piątek rozpoczęła się faza pucharowa. Nie było już miejsca na potknięcia - tylko zwycięzcy pozostawali w grze o najwyższe cele. Dla jednych jest to walka o medale, dla innych o choćby jedno zwycięstwo czy bramkę   . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2013 - Burkatów powalczy o "Piękną Wieś Dolnośląską"

Po raz piąty Samorząd Województwa Dolnośląskiego oceni wsie w ramach konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2013". W tym roku o miano najpiękniejszej wsi pretenduje z gminy Świdnica - sołectwo Burkatów.
Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska", realizowany przez Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich, to jeden z elementów wsparcia przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Konkurs ma na celu wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich   . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2013 - Poszukiwany kronikarz

Urząd Miejski w Świdnicy przypomina o możliwości składania ofert na prowadzenie fotograficzno-filmowej kroniki miasta.
Oferty przyjmowane są do 16 sierpnia.
Szczegółowe informacje można znaleźć w ogłoszeniu: www.bip.um.swidnica.pl - zakładka Dokumenty - Zamówienia poniżej 14 tysięcy euro.


8 sierpnia 2013 - Silesian Cup na półmetku

Wielkie emocje, ciekawe imprezy towarzyszące i tropikalny skwar towarzyszyły młodym piłkarzom w drugim dniu w rozgrywanego w Świdnicy 8. Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup.
Czwartek był szczególnie ważny dla zawodników walczących w najliczniej obsadzonej kategorii U 12. Zakończyła się faza grupowa, tym samym wyłonionych zostało osiem zespołów, które w piątek stoczą bój o strefę medalową. Od godziny 12.10 zmierzą się: Zagłębie Lubin - GKS II Bełchatów 2001, Notecianka Pakość - Gryf II Świdnica, GKS I Bełchatów 2001 - MKP Wołów i Raków II Częstochowa - Gryf I Świdnica. Swoją fazie pucharową będą miały również drużyny z miejsc 9-16 i 17-24   . . . czytaj więcej


8 sierpnia 2013 - Pątnicy coraz bliżej Jasnej Góry

X Jubileuszowa Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę od 31 lipca jest w drodze. Jak co roku w modlitewnej wyprawie uczestniczy grupa ze Świebodzic - w tym roku jest to około 30 osób. Nasi pielgrzymi wraz z całą grupą z Diecezji Świdnickiej wędrują do Częstochowy, gdzie pielgrzymi z całej Polski spotkają się pod cudownym obrazem Matki Boskiej już 9 sierpnia.
A w drodze strudzonych wędrowców odwiedzili burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz i sekretarz miasta Anna Żygadło. To już miejska tradycja   . . . czytaj więcej


8 sierpnia 2013 - Dotacje dla Witoszowa Dolnego

Remont elewacji oraz hełmu, konserwacja gotyckiego portalu wewnętrznego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym oraz stworzenie strony internetowej i aktywizacja mieszkańców to kolejne wyzwania, na realizację których parafia uzyskała dotacje z środków zewnętrznych.
W ramach programu "Odnowa i rozwój wsi", dofinansowanego z PROW na lata 2007-2013 w zabytkowym kościele przeprowadzony zostanie remont elewacji oraz hełmu kościoła polegający na wykonaniu tynków renowacyjnych oraz cementowo-wapiennych na całości elewacji wraz z malowaniem oraz remont konstrukcji wspornej hełmu wraz z wymianą blachy miedzianej   . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2013 - Sierpień pod znakiem kolarstwa i samolotów

Dwa kolejne weekendy w Świebodzicach zapowiadają się niezwykle ciekawie. Przed nami dwie duże, cykliczne imprezy, które co roku gromadzą liczną rzeszę kibiców i miłośników. W sobotę, 17 sierpnia, po raz XIV wystartuje Memoriał im. Pawła Sosika.
Jak zawsze w Świebodzicach pojawi się czołówka młodych kolarzy i kolarek. Wyścig zostanie rozegrany w trzech kategoriach wiekowych: Juniorka Młodsza, Junior Młodszy oraz Kobiety Open. Na starcie zobaczymy całą czołówkę krajową oraz ekipy zagraniczne   . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2013 - Sprawa wysypiska na Zarzeczu trafia do prokuratury

Po ponad rocznej walce miasta z problemem wysypiska na osiedlu Zarzecze, sprawa została skierowana do prokuratury. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy zostało właśnie podpisane i trafi do odpowiednich organów.
Jeszcze w tym miesiącu na terenie wysypiska zostanie przeprowadzona wspólna kontrola Wydziałów Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Walka ze sprawą wysypiska przy ulicy Kopernika trwa od ubiegłego roku   . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2013 - Pierwszy dzień Silesian Cup za nami

W Świdnicy wystartował 8. Międzynarodowy Turniej Piłkarski Silesian Cup. 57 zespołów z Polski i Rosji walczy o prymat w trzech kategoriach wiekowych U 10, U 12 i U 14.
O godzinie 10.30 równocześnie na siedmiu boiskach rozpoczęły się rozgrywki. W sumie przez cały dzień rozegrano 66 meczów. Na razie trudno wskazać murowanych faworytów, ale kilka zespołów zwróciło uwagę fachowców wysoką kulturą gry oraz wynikami. W kategorii U 10 świetnie wystartował Gryf I Świdnica   . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2013 - Samorządowcy jak olimpijczycy

Podczas minionego weekendu w Jaczkowie (gmina Czarny Bór) odbył się XI Festynu Sportu, pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca. Specjalną atrakcją przygotowaną przez organizatorów w ramach rozszerzonej formuły zawodów był start pracowników samorządowych różnych szczebli w I Mistrzostwach Dolnego Śląską Samorządowców w Kolarstwie Szosowym.
Samorządowcy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych z podziałem na mężczyzn i kobiety   . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2013 - Oczaruje nas Festiwal Folkloru

Zespoły folklorystyczne z Brazylii, Paragwaju, Serbii, Słowacji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier i Polski zaprezentują się na scenie podczas 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który odbędzie się w dniach 7-11 sierpnia br. w Strzegomiu. Gwiazdą muzyczną festiwalu będzie zespół Zakopower, na czele z charyzmatycznym Sebastianem Karpielem-Bułecką.
Z roku na rok strzegomski festiwal zyskuje coraz większą rangę. Do naszego miasta zjeżdżają bowiem zespoły z najdalszych zakątków świata, które pragną zaprezentować swój folklor oraz obyczaje   . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2013 - Dożynki w Lutomi

Początek września to tradycyjnie czas dziękczynienia za zebrane plony. To najważniejsze wydarzenie kulturalne w gminie Świdnica odbędzie się w tym roku w Lutomi, 8 września 2013 roku na boisku sportowym.
Święto Plonów to z pewnością najbardziej rozśpiewana i najbarwniejsza uroczystość organizowana corocznie w gminie Świdnica. Ogrom pracy włożony przez pracowników urzędu, Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, jednostek pomocniczych, Ochotnicze Straże Pożarne, a przede wszystkim gospodarzy dożynek zwraca się jednak stukrotnie, w radosnych uśmiechach i szczęśliwych spojrzeniach rolników, których całoroczny trud zostaje dostrzeżony i doceniony - dodaje Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2013 - Skutki jazdy pod wpływem alkoholu

Na terenie powiatu świdnickiego policjanci codziennie zatrzymują nietrzeźwych kierowców. W miniony weekend zatrzymali 15 kierowców którzy prowadzili pojazdy na "podwójnym gazie". Wśród zatrzymanych rekordzistą okazał się mieszkaniec Gminy Marcinowice, który w niedzielę 4 sierpnia kierując Renault Clio w organizmie miał 3,5 promila alkoholu i spowodował wypadek drogowy.
33 letni mężczyzna kierując samochodem zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z przeciwka kombajnem rolniczym. W wyniku zdarzenia kierowca Renault został przewieziony do Szpitala Latawiec w Świdnicy z obrażeniami twarzoczaszki, a następnie śmigłowcem przetransportowany do Szpitala we Wrocławiu   . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2013 - Happening muzyczny z wieży ratuszowej w Świdnicy

Pomysł stworzenia międzynarodowej młodzieżowej orkiestry dętej, która w najbliższych dniach zagra dla Świdniczan, zrodził się już 2011 roku, kiedy to w Polsce i na Ukrainie trwały gorączkowe przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce nożnej.
Wówczas, z myślą o młodych miłośnikach muzyki dętej, których drugą pasją jest piłka nożna powstał międzynarodowy projekt "Europa - pierwszy gwizdek. Piłka nożna & muzyka". W wyniku tygodniowych warsztatów w Krzyżowej, w której bierze udział grupa 100 osób z Polski, Niemiec i Ukrainy, w wieku 10-18 lat,   . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2013 - Nagrody w dziedzinie kultury - czas na wnioski

Do 15 sierpnia przyjmowane są wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. O przyznanie nagrody mogą wystąpić m. in. jednostki kultury i oświaty, stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, czy Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek taki powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres, informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana oraz uzasadnienie   . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2013 - Nowa świetlica w Burkatowie

Pół miliona złotych otrzyma gmina Świdnica na przebudowę wiaty, na wielofunkcyjny budynek rekreacyjny w Burkatowie. W środę, 31 lipca we Wrocławiu wójt gminy podpisała umowę na dofinansowanie przebudowy części otwartej wiaty rekreacyjnej na wielofunkcyjny budynek rekreacyjny w Burkatowie. Mieszkańcy Bukatowa będą mieli w maju 2014 roku do dyspozycji obiekt o powierzchni użytkowej ponad 340 m2.
Dzięki funduszom unijnym kolejny obiekt użyteczności publicznej będzie służył mieszkańcom gminy   . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2013 - Dożynki w Bukowie

Jak co roku, początkiem września w gminie Żarów spotykają się rolnicy, aby świętować zakończenie całorocznych prac polowych. Dożynki gromadzą nie tylko rolników, ale również rzesze sympatyków folkloru i wiejskich wyrobów.
W tym roku gospodarzem gminnych dożynek będą mieszkańcy Bukowa i to oni, wspólnie z organizatorami przygotują dla wszystkich uczestników szereg rozmaitych atrakcji. Ronicy z gminy Żarów za swoje plony dziękować będą w niedzielę, 15 września - W przygotowanym programie artystycznym każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.


4 sierpnia 2013 - Zjechali do miasta

Wczoraj, 3 sierpnia rozpoczął się na Campingu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - VI Świdnicki Zlot Caravaningowy. Na zlot przybyły załogi z róznych zakątków kraju. W ramach Zlotu Caravaningowego organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji a będą to m.in. wycieczki do Walimia, na Zamek Książ i do Muzeum Broni w Witoszowie Dolnym.
Uczestnicy poznawać będą Świdnicę zwiedzając wszystko co godne w mieście, będzie tez wiele plenerowych imprez integracyjnych. Zlot zakończy się 15 sierpnia.


4 sierpnia 2013 - Turniej Piłkarski Silesian Cup

Przed nami ósma odsłona letniej edycji Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup. Turniej odbywający się w dniach 6 - 11 sierpnia rozgrywany będzie na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej.
Zawody w trzech kategoriach wiekowych (U10, U12 i U14) będą odbywały się od środy do soboty. Turniej dofinansowany jest ze środków Gminy Miasto Świdnica, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Świdnickiego oraz rzeszy sponsorów. Dzięki temu żaden piłkarz nie wyjedzie ze Świdnicy z pustymi rękami. Najbardziej atrakcyjne puchary i nagrody czekają oczywiście na najlepszych czterodniowej rywalizacji. Zwycięzców 8. edycji letniego Silesian Cup poznamy już w sobotę 10 sierpnia.


4 sierpnia 2013 - Średniowieczna Pasieczna

Około 774 lata temu ówczesna Pasieczna wraz z młynem, łąkami w okolicy rzeki została przekazana we władanie strzegomskim Joannitom i to wydarzenie stało się okazją do spotkania grup rekonstrukcji historycznych.
Pod Pasieczną spotkali się członkowie Strzegomskiej Komandorii Braci św. Jana Chrzciciela, bractwa "Defensores Virtutum" z zamku Grodno, Śląskiej Roty Najemnej z Wałbrzycha, "Canes Furiosi" z Opola oraz gospodarzy, czyli Roty Świętej Barbary z Jaworzyny Śląskiej. Na miejscu spotkania powstało barwne obozowisko, złożone z kilkunastu namiotów, pod którymi weekend spędziło blisko 50 uczestników przedsięwzięcia   . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2013 - Rozbój na 70-letniej kobiecie

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Zespołu d/s Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 24 lata.
Dwaj mieszkańcy Gminy Marcinowice 31 lipca o godzinie 1.20 przystawiając drabinę do balkonu weszli do budynku. Oślepiając latarką 70 letnią kobietę i przykładając jej nóż do ciała sprawcy zażądali wydania kluczyków od samochodu. Przestraszona kobieta wydała torebkę z dokumentami i kluczykami samochodu Ford Fiesta. Po dokonanej kradzieży napastnicy przecięli kabel telefoniczny i usiłowali nim skrępować kobietę. 70 latka stawiając opór i krzycząc zmusiła sprawców do ucieczki   . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2013 - Potencjał turystyczno-kulturowy powiatu świdnickiego

Turystyka Kulturowa - Portal Popularyzacyjny - Czasopismo Naukowe to bardzo interesujące wydawnictwo, w którym 2 sierpnia ukazała się szeroko rozumiana ocena potencjału turystyczno-kulturowego powiatu świdnickiego >>> zobacz a także wywiad z Jerzym Gaszyńskim Prezesem "Red Baron Foundatiom" >>> zobacz
Redakcję "Turystyki Kulturowej" tworzą naukowcy z różnych ośrodków akademickich w kraju, zajmujący się turystyką, a w szczególności jej kulturowym wymiarem.   . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2013 - Festiwal Tajemnic w Książu - samoloty lądują w Świebodzicach

Świebodzickie lądowisko znowu będzie gościć repliki starych samolotów. W dniach 16-18 sierpnia szykuje się impreza pn. I Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ.
18 sierpnia zaplanowano pokaz akrobacji replik samolotów z czasów I wojny światowej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Czech "Kindernay`s Flying Circus".
Samoloty będą stacjonować w Świebodzicach. Jak informuje Grzegorz Glegoła, szef Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach, przylecą do nas Sopwitch Camel oraz Fokker EIII.   . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2013 - Koncert Młodzieżowej Międzynarodowej Orkiestry Dętej "Anpfiff Europa"

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego serdecznie zaprasza na uroczysty koncert Młodzieżowej Międzynarodowej Orkiestry Dętej "Anpfiff Europa", który odbędzie się w piątek 9 sierpnia o godzinie 18:00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Orkiestra została utworzona w ramach tygodniowych, polsko-niemiecko-ukraińskich warsztatów sportowo-muzycznych, realizowanych cyklicznie w Krzyżowej. Wyniki tej międzynarodowej współpracy będzie można usłyszeć na piątkowym koncercie w Świdnicy oraz 10 sierpnia o godzinie 14:00 na rodzinnym EuroPikniku w Krzyżowej, gdzie odbędą się również występy przedszkolaków i regionalnych zespołów tanecznych, warsztaty artystyczne dla dzieci, degustacja regionalnych specjałów oraz rodzinne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami   . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2013 - Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Od wtorku 6 sierpnia zmienią się zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy. Zmiany związane są z powolnym zamieraniem "życia" świdnickiego Rynku.
Zmiany będą obowiązywały do końca 2013 roku i oznaczają: darmowe parkowanie w samym centrum Świdnicy w sobotę, inne godziny funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, dodatkowy bezpłatny parking - zniesienie SPP na parkingu (naprzeciwko Wyższego Seminarium Duchownego) przy ulicy Sprzymierzeńców.
W najbliższych dniach zamontowane zostanie stosowne oznakowanie.


2 sierpnia 2013 - Połowa już za nami

Mowa o wakacyjnej przerwie dzieci i młodzieży. Przed uczniami na szczęście jeszcze jeden miesiąc odpoczynku i - mamy nadzieję - pięknej pogody. A lipiec można już podsumować jako niezwykle udany i pełen atrakcji.
Przez cały miesiąc odbywały się półkolonie w Miejskim Domu Kultury. Ostatni tydzień lipca był jak zwykle wypełniony ciekawymi wydarzeniami.
Poza zajęciami warsztatowymi dzieci z radością odwiedzały odkryty basen, wielką przygodą była wycieczka górska na Ślężę. Wraz z przewodnikiem sudeckim Sebastianem dzieci dotarły na szczyt, gdzie czekały na nie piękne widoki   . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2013 - Wielkie zawody kucykowe w Stragonie

Już za niespełna dwa tygodnie w Morawie najmłodsi adepci jeździectwa będą walczyć o medale i puchary. W terminie 15-18 sierpnia w Ośrodku Jeździeckim Stragona rozegranych zostanie aż pięć najważniejszych imprez krajowych rangi Mistrzostw Polski dla kucy.
Rywalizować będą dzieci i młodzież w wieku do lat 16 w dwóch dyscyplinach: skoki przez przeszkody i wkkw. W zawodach wystartuje ponad 60 kucy   . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2013 - Świetlice w każdej wsi

Polepszą wizerunek wsi, podniosą poziom życia i pobudzą aktywność społeczności lokalnej. W Bożanowie, Gołaszycach i Pyszczynie powstaną trzy nowe świetlice wiejskie. Pieniądze na realizację tych inwestycji zostaną przyznane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Podpisaną umowę na zakup trzech domków drewnianych w konstrukcji szkieletowej z przeznaczeniem na pełnienie funkcji świetlic wiejskich na ręce burmistrza Żarowa, w środę, 31 lipca przekazał marszałek Włodzimierz Chlebosz   . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2013 - Letnie działania Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego

Letnia pogoda sprzyja pracom remontowym i kolejnym inwestycjom prowadzonym na powiatowych drogach. Zakres prac prowadzonych aktualnie przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego możemy podzielić na cztery rodzaje.
Pierwszy z nich to typowe roboty drogowe polegające na remoncie bądź przebudowie dróg lokalnych. Ostatnio rozstrzygnięto przetarg na przebudowę drogi powiatowej nr 2880 D w miejscowości Mrowiny. 5 km odcinek drogi zostanie przebudowany a całość inwestycji zamknie się w kwocie 220 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała