30 września 2013 - Krug w muzeum

2K11 Krug - radziecki, a następnie rosyjski system rakiet ziemia-powietrze dalekiego zasięgu, do niszczenia celów na dużym i średnim pułapie. System został zaprojektowany przez grupę NPO Novator i produkowany jest w Fabryce Maszyn im. Kalinina w Jekaterynburgu.
Taka wyrzutnia rakiet od dzisiaj eksponowana jest w Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Pojazd do muzeum przekazany został przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W 2K11 Krug był krótko eksploatowany przez wojska sowieckie w czasie wojny w Afganistanie w latach 1979 - 1980, ale nie znalazł tam zastosowania bojowego i został bardzo szybko wycofany.   . . . czytaj więcej


30 września 2013 - Cebulakowy Gościniec zaprasza

Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej "Trzy sosny" serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców gminy 5 października o godzinie 11.00 na niezwykłe przysmaki i świetną zabawę do Cebulakowego Gościńca.
W programie imprezy organizowanej w ramach projektu: Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej - Cebulakowy Gościniec, dofinansowanej ze środków województwa dolnośląskiego zaplanowano szereg atrakcji: rodzinne zmagania sportowo - rekreacyjne, bieg przełajowy "Razem po Odnowę o Puchar Marszałka Wojwództwa Dolnośląskiego" oraz występ ZPiT Bystrzyca.


30 września 2013 - Dojrzali wiekiem, młodzi umysłem

Przed studentami żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku kolejny rok akademicki. Rok pełen wyzwań, ale również czas wytężonej pracy i ciekawych spotkań z kulturą, rozrywką, edukacją i innymi dziedzinami życia społecznego. To już piąty rok funkcjonowania żarowskiej uczelni, do której co roku przystępuje coraz więcej słuchaczy.
W popołudniowy piątek, 27 września studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się, aby zainaugurować nowy rok akademicki   . . . czytaj więcej


30 września 2013 - Nowe boisko w Starym Jaworowie

Uczniowie szkoły w Starym Jaworowie, jako ostatni w naszej gminie doczekali się nowego boiska. Po wybudowaniu boiska w Pastuchowie i dwóch boisk w Jaworzynie Śląskiej przyszedł czas na Stary Jaworów.
Na uroczystym otwarciu boiska nie zabrakło władz gminy na czele z Burmistrzem Grzegorzem Grzegorzewiczem oraz władz powiatu w osobach Starosty Zygmunta Worsy i Przewodniczącego Rady Krzysztofa Sołtysa. Uczniowie i nauczyciele zadbali o przygotowanie z tej okazji specjalnej oprawy artystycznej   . . . czytaj więcej


30 września 2013 - Problemy transportu kruszyw

26 września, na zaproszenie Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy oraz Etatowego Członka Zarządu Sabiny Cebuli, przybyli do Świdnicy starostowie z Dolnego Śląska, przedstawiciele PKP PLK, PKP SA Oddział we Wrocławiu oraz PKP CARGO, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu.
Spotkanie odbyło się w ramach pierwszej konferencji pod nazwą "Problemy transportu kruszyw drogami powiatowymi oraz poruszania się po nich pojazdów wysokotonażowych".   . . . czytaj więcej


29 września 2013 - Słaby występ w Lubinie

Wczoraj w Lubinie piłkarze Poloni-Sparty Świdnica rozegrali spotkanie z Zagłębie II Lubin. Zagłębie II Lubin - Polonia-Sparta Świdnica 5:1.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po dziewięciu spotkaniach 23. punkty.
Drugie miejsce zajmuje Zagłębie II Lubin, który zgromadził 22. punkty. Foto:Higiena Gać mając 20. punktów plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po dziesięciu spotkaniach zajmują z 7. punktami 15. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica spotka się z drużyną Formacji Port 2000 Mostki.


29 września 2013 - Punkty w Zawidowie

W dziewiątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał Piast Zawidów. Piast Zawidów - AKS Strzegom 1:4.
Pozostałe wyniki dziewiatej kolejki spotkań: Miedź II Legnica - Kuźnia Jawor 6:0, Sokół Wielka Lipa - Karkonosze Jelenia Góra 4:1, Orkan Szczedrzykowice - MKS Szczawno Zdrój 3:1, Orla Wąsosz - Pogoń Oleśnica 2:0, Granica Bogatynia - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:0, LZS Stary Śleszów - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:0, Olimpia Kowary - KP Brzeg Dolny 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi Miedź II Legnica mając na koncie 21. punktów przed KP Brzeg Dolny 20. punktów. Strzegomianie z 13. punktami awansowali na 7. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra z Orlą Wąsosz.


29 września - Klasa okręgowa

W ósmej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 5:1, Zjednoczeni Żarów - Pogoń Pieszyce 3:1, Stal Świdnica - Nysa Kłodzko 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Sparta Ziębice 1:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Trojan Lądek Zdrój 2:1, LKS Bystrzyca Górna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 1:0, Unia Złoty Stok - Piast Nowa Ruda 1:1, Victoria Świebodzice - Skalnik Czarny Bór 0:1.
W tabeli rozgrywek prowadzi Iskra Jaszkowa Dolna 17. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 15. punktów, 4. Karolina Jaworzyna Śląska 14. punktów, 7. Victoria Świebodzice 12. punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 12. punktów, 12. miejsce Stal Świdnica z dziewięcioma punktami.


29 września 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach ósmej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wenus Nowice - Tęcza Bolesławice 7:0, Unia Jaroszów - Czarni Wałbrzych 5:0, Grom Witków - Nysa Kłaczyna 0:4, KS Walim - Biały Orzeł Mieroszów 3:2, Cukrownik-Polonia Pszenno - Włókniarz Głuszyca 2:2, Sudety Dziećmorowice - Gwarek Wałbrzych 2:1, Granit Roztoka - Zieloni Mrowiny 2:1, Górnik Boguszów:Gorce - Zdrój Jedlina Zdrój 0:1.


29 września 2013 - Słaby początek siatkarek

W słabym stylu rozpoczęły rozgrywki w II lidze siatkarki MKS Świdnica. Wczoraj w Opolu przegrały gładko w trzech setach z SMS Opole.
SMS LO2 Opole - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:13, 26:24, 25:13. Świdniczanki zajmują po tym spotkaniu 10. miejsce. W tabeli prowadzi PLKS Pszczyna przed Sokołem 43 AZS AWF Katowice i SMS LO2 Opole.
Kolejny mecz pomiędzy MKS Świdnica i Olimpią Jawor odbędzie się 5 października.


29 września 2013 - Inauguracja Sudeckiego Klubu Pracodawców

50-ciu przedsiębiorców uczestniczyło w Inauguracji Sudeckiego Klubu Pracodawców. Sudecki Związek Pracodawców zainicjował cykliczne spotkania członków pod nazwą Sudecki Klub Pracodawców. Inauguracja odbyła się w Restauracji Książęcej w Zamku Książ i utrzymana była w konwencji wieczornej kolacji, tak by stworzyć dogodny klimat do rozmów pomiędzy przedsiębiorcami.
- Wiemy, że nasi członkowie choć z widzenia się znają, to nie zawsze ze sobą rozmawiają. Chcemy, aby te spotkania oprócz tematów wiodących, które będą nam towarzyszyć, integrowały naszych członków   . . . czytaj więcej


29 września 2013 - Zbadaj się w miesiącu walki z rakiem

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusie FADO Centrum Usług Medycznych, należącym do grupy LUX MED, który odwiedzi powiat świdnicki.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. To dobra okazja do wykonania badania. Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi   . . . czytaj więcej


29 września 2013 - Dolnośląski Festiwal Nauki

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II ze Strzegomia po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
"Magia ciśnienia" to temat przewodni tegorocznych zmagań z fizyką. Podczas zajęć wykładowcy ciekawie przedstawili informacje o otaczającym nas świecie, a ich słowa poparte zostały licznymi prezentacjami i eksperymentami. Zajęcia miały na celu zainteresowanie młodzieży przedmiotem, zachęcenie do samodzielnego eksperymentowania   . . . czytaj więcej


28 września 2013 - Smutne miny kibiców

Nie mieli powodów do radości kibice Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej opuszczający dzisiaj po meczu halę sportową na Osiedlu Zawiszów. Ich ulubieńcy występujący w I lidze grupy "B" w piłce ręcznej zostali rozbici przez Olimpię Piekary Śląskie. ŚKPR Świdnica - Olimpia Piekary Śląskie 23 : 29. W rozgrywkach prowadzi Olimpia Piekary Śląskie. Świdniczanie zajmują w tabeli 8. miejsce.
5 października świdnickich szczypiornistów czeka wyjazd na trudny mecz z drugą drużyną rozgrywek Viretem CMC Zawiercie.


28 września 2013 - Pierwsze połączenia krajowe Ryanaira

Ryanair po raz kolejny postawił na Wrocław. Irlandzkie linie lotnicze uruchomią loty z Wrocławia do Warszawy-Modlin. Bilety dostępne będą od listopada w cenie od 99 złotych. Pierwszy samolot w barwach linii Ryanair na trasie krajowej poleci w marcu 2014 roku.
Linie lotnicze Ryanair od lat intensywnie rozwijają się na wrocławskim lotnisku. Decyzja o uruchomieniu stąd połączeń krajowych do Modlina to kolejny, naturalny krok do wzmocnienia ich pozycji   . . . czytaj więcej


28 września 2013 - Spotkanie z Joannitami

26 września młodzież Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu spotkała się z Bractwem Rycerskim Joannitów Strzegomskich. Historia miasta to wielowiekowy rozwój, obfitujący w ciekawe wątki. Jednym z nich to Joannici , zakon rycerski powstały w średniowieczu, do dzisiaj budzący wiele emocji.
Joannici to historia, tajemnica, tradycja. A to co ciekawe przyciąga młodych ludzi. Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich zaprezentowało uczniom szkoły barwny świat dawnych, średniowiecznych rycerzy. Każdy z uczniów mógł poczuć ciężar kolczugi wykonanej misternie z tysięcy metalowych kółek, zamachnąć się prawdziwym mieczem i napiąć cięciwę bojowego łuku   . . . czytaj więcej


27 września 2013 - Muzyczna Bitwa Radia Wrocław także w Świdnicy

Po Bolesławcu, Wałbrzychu, w sobotę, 26 października o godzinie 10:00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędą się przesłuchania do konkursu Muzyczna Bitwa Radia Wrocław. Organizatorem konkursu dla młodych zespołów rockowych z Dolnego Śląska jest Radio Wrocław.
Podczas przesłuchań zaprezentują się zespoły, które wcześniej nadesłały swoją piosenkę zgłoszeniową i zostały zakwalifikowane do przesłuchania na żywo.
Eliminacje regionalne, które odbędą się w czterech miastach wyłonią 44 grupy   . . . czytaj więcej


27 września 2013 - Rok Żołnierzy Wyklętych

21 października 1963 roku w pobliżu miasteczka Piaski na Lubelszczyźnie zginął w walce z obławą funkcjonariuszy SB i ZOMO sierż. Józef Franczak "Lalek". Był ostatnim partyzantem Rzeczypospolitej. Swoją walkę w obronie Polski rozpoczął we wrześniu 1939.
Poległ osiemnaście lat po oficjalnym zakończeniu działań wojennych. Śmierć "Lalka", od której w tym roku upłynie 50 lat, jest datą symboliczną dla całego pokolenia tych żołnierzy polskich, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej i kontynuowali walkę o niepodległość   . . . czytaj więcej


27 września 2013 - Połącz spacer z gimnastyką

Żarowianie będą mogli korzystać z kolejnej formy wypoczynku na świeżym powietrzu. Przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie powstała właśnie ścieżka zdrowia, która pozytywnie wpłynie na kondycję wszystkich mieszkańców.
Zainstalowano na niej 9 urządzeń do ćwiczeń sportowych, które poprawiać będą kondycję ruchową mieszkańców.
- To pierwszy takiego typu obiekt w naszej gminie, który ma zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania czasu. Wśród urządzeń na siłowni zewnętrznej znajdują się masażery, wyciągi górne, prasy nożne, twistery i wiele innych. Wybór jest więc naprawdę duży   . . . czytaj więcej


27 września 2013 - Koparki na Kopernika

Kolejna ulica w centrum miasta jest w fazie rewitalizacji. Ciężki sprzęt pojawił się na ulicy Kopernika.
Mieszkańcy tej ulicy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dostać się do swoich domów i punktów handlowych wjeżdżając w Kopernika od strony placu Jana Pawła II.
Przypominamy jednak, że dotyczy to wyłącznie osób, które mieszkają i pracują na ulicy Kopernika. Na czas przebudowy skrzyżowania na styku ulic Kopernika i Puszkina, ta druga ulica będzie całkowicie wyłączona z ruchu – na razie można jeszcze w nią skręcić od ulicy Kopernika   . . . czytaj więcej


27 września 2013 - Uczą się, jak uwierzyć we własne siły

W ramach projektu „Uwierz we własne siły" Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy przygotował dla swoich podopiecznych różnorodną ofertę edukacyjną: indywidualne konsultacje prowadzone przez psychologa, pomoc terapeuty rodzinnego, terapeuty uzależnień oraz psychiatry. Godzinne spotkania są adresowane nie tylko do uczestników projektu, ale także członków ich rodzin.
Celem projektu „Uwierz we własne siły" jest udzielenie wsparcia rodzinie, pomoc w rozwiązaniu domowych problemów oraz motywowanie do zmian, które spowodują, że w efekcie podopieczni Ośrodka stają się bardziej samodzielni i niezależni   . . . czytaj więcej


27 września 2013 - Trudne rozmowy w „Kinie na szpilkach”

Problem ochrony dziecka w trakcie separacji i rozwodu rodziców był tematem rozmowy podczas wczorajszego spotkania w „Kinie na szpilkach”.
W rozmowie uczestniczyli pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy: Joanna Piechowicz – kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej i Beata Oleksy – kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Troska o dzieci to motyw, który może skłonić do ratowania małżeństwa.
Tymczasem świadomość negatywnych konsekwencji, jakie ponoszą w związku z rozstaniem rodziców dzieci, jest bardzo niska   . . . czytaj więcej


26 września 2013 - Kolejna wystawka w piątek i sobotę

W najbliższy piątek i sobotę (27 i 28 września) znów będzie można oddać odpady wielkogabarytowe w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana we wszystkich sektorach miasta w ostatni piątek i sobotę każdego miesiąca.
W ramach akcji od godzina 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.). W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


26 września 2013 - Pracodawcy dla edukacji - edukacja dla biznesu

Wyższa Szkoła Techniczno - Ekonomiczna w Świdnicy jest pierwszą uczelnią niepubliczną o profilu technicznym na Dolnym Śląsku, która podpisała stałe porozumienie z Sudeckim Związkiem Pracodawców. Porozumienie przewiduje między innymi stworzenie Rady Biznesu przy szkole wyższej.
Współpraca uczelni z pracodawcami w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów kształcenia to już konieczność. Dlatego Wyższa Szkoła Techniczno - Ekonomiczna w Świdnicy zamierza zwiększyć zaangażowanie pracodawców w realizację programów kształcenia i rozwój uczelni na regionalnym rynku   . . . czytaj więcej


26 września 2013 - Internationale Automobil-Ausstellung in Frankfurt

Po raz drugi młodzież - 42 osoby - Zespołu Szkół Mechanicznych wyjechała na targi motoryzacyjne IAA do Frankfurtu nad Menem 16 września. To już 65. Edycja tych targów. Młodzież miała okazje oglądąć 159 wyjątkowych premier, w tym aż 70 zupełnie nowych samochodów, wystawców z 35 krajów. Niemieckie targi to jedne z największych na świecie.
Tegoroczny salon samochodowy we Frankfurcie upływa pod znakiem ekologii. Większość firm przygotowała modele hybrydowe, część wybiega w przyszłość, oferując nieco na wyrost auta całkowicie elektryczne, a ci, którzy czekają na rozwój technologii, postawili na silniki turbo   . . . czytaj więcej


25 września 2013 - Strzegom Autumn Show już w piątek

W piątek w Morawie koło Strzegomia rozpoczynają się kolejne wielkie zawody jeździeckie - Strzegom Autumn Show. Wystartuje w nich 110 koni i zawodnicy z 10 krajów. Plakat zawodów >>> zobacz Strzegom Autumn Show to wielkie święto hippiczne w ramach którego rozegrane zostaną międzynarodowe zawody i Mistrzostwa Polski Młodych Koni we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Morawa będzie gościć reprezentantów: Austrii, Czech, Dani, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski i Słowacji. Zawodnicy będą rywalizować przez trzy dni   . . . czytaj więcej


25 września 2013 - OSiR zamienił się w spółkę

Ośrodek Sportu i Rekreacji stał się spółką, której stuprocentowym właścicielem jest Gmina Świebodzice. Tak, większością głosów, zdecydowali świebodziccy radni podczas sesji 23 września 2013 roku.
Zmiana na podmiot prawa handlowego oznacza - w skrócie - tyle, że ośrodek będzie mógł w pełni odliczać VAT za swoje usługi, gdyż w świetle obecnych przepisów, jako jednostka budżetowa, nie może być podatnikiem podatku VAT. Będzie miał także większe możliwości zwiększania swoich dochodów   . . . czytaj więcej


25 września 2013 - Gościli w "Mechaniku"

Już po raz drugi, w dniach 8 -14 września Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy gościł uczniów z partnerskiej szkoły Berufskolleg für Technik und Gestaltung w Gesenkirchen.
Głównym celem projektu, dotowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, było wykonanie elektronicznej kostki do gry. W ramach projektu uczniowie z "Mechanika" wraz z 11 kolegami z Niemiec mieli również możliwość poznania kultury i historii Dolnego Śląska   . . . czytaj więcej


25 września 2013 - Stop 24

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy wspólnie z Komisariatem Policji w Świebodzicach realizują policyjny program prewencyjny pod nazwą STOP 24. Program ten skierowany jest do właścicieli i użytkowników samochodów osobowych i ciężarowych a za zadanie ma przeciwdziałać przestępstwom kradzieży aut.
- Osoby, które przystąpią do tego programu, zadeklarują, że nie użytkują samochodów w godzinach nocnych pomiędzy 24.00 a 5.00 rano, otrzymają odpowiednie naklejki, które będą świadczyły o przystąpieniu do tej inicjatywy - mówi nadkomisarz Piotr Galicki, komendant świebodzickiej jednostki   . . . czytaj więcej


25 września 2013 - Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej

Trzecia Gala Parowozów już za nami. Tym razem na ten międzynarodowy zlot zabytków kolejowych do Jaworzyny Śląskiej przejechały parowozy z Czech, Niemiec i Polski. Dwudniowa impreza miała szczególny charakter ze względu na to, że zorganizowana została w 170 rocznicę powstania Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej.
Oprócz parady parowozów, publiczność mogła zapoznać się z faktami historycznymi dotyczącymi Jaworzyny Śląskiej i kolejnictwa   . . . czytaj więcej


25 września 2013 - X Jubileuszowe Spotkanie Patriotyczne

20 września sześcioro uczniów z Gimnazjum nr II w Strzegomiu wraz z Beatą Bułakowską wzięło udział w sympozjum popularno-naukowym, które było pierwszą częścią X Jubileuszowego Spotkania Patriotycznego.
Odbyło się ono w Sali gimnastycznej zespołu szkolno-przedszkolnego w Jaroszowie.
Obecny był między innymi burmistrz Zbigniew Suchyta, Tadeusz Kazimierz Mróz, ostatni żyjący więzień Obozu Pracy w Jaroszowie-Rusku, żona zmarłego wrocławskiego opozycjonisty Adama Pleśnara, Ewa Pleśnar   . . . czytaj więcej


24 września 2013 - Pięć medali MDŚL dla Stragony

Zawodnicy LKS Stragony Strzegom po raz kolejny sięgnęli po medale. Na rozegranych w miniony weekend w Morawie Mistrzostwach Dolnego Śląska we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zdobyli pięć medali.
W kategorii kucy na najwyższym podium stanął Michał Konarski. Michał zdobył medal na kucu Eroika. W kategorii wiekowej junior młodszy brązowy medal wywalczyła Natalia Stelmach na Toledo II. Srebrny medal w kategorii junior zdobyła Paulina Góra na Bono. Seniorów zdobyli dwa medale: Katarzyna Stąpor na Ecellent Momo srebrny, a Wiesław Nowak na Coralu brązowy.


24 września 2013 - Młodzi szachiści w Żarowie

Do Żarowa zawitali młodzi szachiści z całego województwa, rywalizując o miano mistrza Dolnego Śląska. Łącznie przy szachownicach zobaczyliśmy blisko 150 uczestników. To już kolejna impreza rangi mistrzowskiej rozegrana w Żarowie, którą na zlecenie Dolnośląskiego Związku Szachowego zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz klub szachowy GLKS Goniec Żarów. Areną zmagań była hala sportowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wśród zawodników Powiatu Świdnickiego najlepsze miejsce osiągnął Damian Daniel z Gońca Żarów, który w kategorii do lat 17 zdobył brązowy medal   . . . czytaj więcej


24 września 2013 - Niemiecka młodzież w Kasprowiczu

W dniach pomiędzy 14 - 20 września uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy gościli w swoich domach młodzież z partnerskich szkół w Biberach. Wymiana szkolna trwa już ponad 20 lat i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.
Na blisko 50-osobową grupę polsko-niemiecką czekał ciekawy program, w którym nie zabrakło wizyty w szkole i udziału w zajęciach lekcyjnych. Uczestnicy wymiany odwiedzili Wrocław, gdzie m. in. podziwiali Panoramę Racławicką czy inne zabytki stolicy Dolnego Śląska   . . . czytaj więcej


24 września 2013 - Trzecie miejsce w dolnośląskim Konkursie Chemicznym

Politechnika Wrocławska od trzech lat organizuje Dolnośląski Konkurs Drużynowy z Chemii. 24 września odbyła się we Wrocławiu trzecia edycja tego konkursu i ponownie drużyna II Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy zajęła miejsce w pierwszej trójce.
Natalia Jabłońska i Michał Gajecki zajęli trzecie miejsce w naszym województwie, pokonując ponad 20 drużyn, między innymi zespól z II LO w Wałbrzychu. Zwycięzcą tegorocznej edycji została drużyna XIV LO we Wrocławiu   . . . czytaj więcej


24 września 2013 - I Memoriał Bogdana Szymańskiego

22 września na kortach tenisowych przy ulicy Śląskiej w Świdnicy rozegrany został I Memoriał Bogdana Szymańskiego w tenisie ziemnym.
Memoriał rozgrywany był w dwóch kategoriach: Single-Masters oraz Deble. W turnieju singlowym grała rozstawiona najlepsza ósemka zawodników ze świdnickiego rankingu tenisowego. W finale singli Andrzej Pawłowski w setach 6-4, 6-4 pokonał Michała Kozłowskiego. W deblu w meczu o pierwsze miejsce lepsi okazali się Robert Kurowski i Patryk Leśniara pokonując parę Norbert Kuraciński i Sebastian Pękała   . . . czytaj więcej


23 września 2013 - Spotkanie dla firm rodzinnych w Świdnicy

Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych i Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w bezpłatnym spotkaniu pod hasłem "Firma rodzinna - czy to o nas?", które odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy.
Spotkanie przeznaczone jest dla właścicieli firm rodzinnych i członków rodziny, którzy są zainteresowani problematyką przedsiębiorczości rodzinnej.
Ich celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy o głównych problemach takich przedsiębiorstw i wskazanie możliwości ich rozwiązywania   . . . czytaj więcej


23 września 2013 - Studio Artystyczne “Katharsis" Dni Otwarte

W najbliższą środę i czwartek zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do Studia Artystycznego “Katharsis" w Świdnicy na Dni Otwarte.
Koniecznie przyjdźcie potańczyć, poznać instruktorów, zobaczyć sale i nową siedzibę Studia. Zapraszamy na ulicę Spółdzielczą 14 (Dom Handlowy Świdniczanin).
25 września - środa zajęcia o godzinie 16.00 - przedszkole baletowe, 3,5-4,5 lat   . . . czytaj więcej


23 września 2013 - Wybrali Samorząd Uczniowski

Dzisiaj, 23 września odbyły się w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu wybory Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci, z wypisanymi na koszulkach numerami z listy wyborczej, odwiedzili uczniów wszystkich klas i przedstawili swoje postulaty, odpowiadali także na pytania uczniów.
Jeszcze tego samego dnia poznano wyniki: oddano 227 głosów, z czego 5 było nieważnych. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 2 został Dariusz Sywała, jego zastępcami: Miłosz Makiewicz (zastępca z ramienia klas pierwszych), Zuzanna Kozłowska (zastępca z ramienia klas II) i Katarzyna Siekaniec (zastępca z ramienia klas III).


23 września 2013 - Strzegom Autumn Show

W dniach 27-29 wrzesnia 2013 roku odbędzie się kolejna wielka impreza. Strzegom Autumn Show to, po Strzegom Horse Trials, druga co do wielkości impreza w wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozgrywana na Hipodromie w Morawie.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: międzynarodowe konkursy CI-short 1*, CI-short 1* YH i CI-short 2** oraz Otwarte Mistrzostwa Polski Młodych Koni dla Koni 4, 5 i 6-letnich   . . . czytaj więcej


22 września 2013 - Słaby występ świdniczan

Piłkarze Poloni-Sparty Świdnica w dziewiątej kolejce spotkań nie sprostali na swoim boisku Śląskowi II Wrocław i przegrali 1:2.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po ośmiu spotkaniach 20. punktów.
Drugie miejsce zajmuje Formacja Port 2000 Mostki mając 20. punktów w dziewięciu meczach. Zagłębie II Lubin zgromadził z 19. punktów i plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po dziewięciu spotkaniach zajmują z 7. punktami 15. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica jedzie do Zagłębie II Lubin.


22 września 2013 - Punkty z Sokołem

W ósmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał Sokół Wielka Lipa 1:0.
Pozostałe wyniki siódmej kolejki spotkań: BKS Bobrzanie Bolesławiec - Orkan Szczedrzykowice 7:2, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Miedź II Legnica 1:3, KP Brzeg Dolny - Orla Wąsosz 5:3, MKS Szczawno Zdrój - LZS Stary Śleszów 1:5, Kuźnia Jawor - Olimpia Kowary 0:0, Karkonosze Jelenia Góra - Granica Bogatynia 3:0, Pogoń Oleśnica - Piast Zawidów 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 19. punktów przed Miedź II Legnica 18. punktów. Strzegomianie z 10. punktami awansowali na 10. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra na wyjeździe z Piastem Zawidów.


22 września - Klasa okręgowa

W siódmej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Pogoń Pieszyce - LKS Bystrzyca Górna 1:5, Karolina Jaworzyna Śląska - Sparta Ziębice 6:0, Trojan Lądek Zdrój - Zjednoczeni Żarów 7:1, Piast Nowa Ruda - Stal Świdnica 3:3, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Victoria Świebodzice 1:2, Nysa Kłodzko - Piławianka Piława Górna 5:1, Skalnik Czarny Bór - Unia Złoty Stok 2:3, Iskra Jaszkowa Dolna - Kryształ Stronie Śląskie 0:5.
W tabeli rozgrywek prowadzi Karolina Jaworzyna Śląska - 14. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 6. Zjednoczeni Żarów 12. punktów, 7. Victoria Świebodzice 12. punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 9. punktów, 12. miejsce Stal Świdnica z sześcioma punktami.


22 września 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach siódmej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Tęcza Bolesławice - Grom Witków 2:6, Nysa Kłaczyna - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:2, Zieloni Mrowiny - Zdrój Jedlina Zdrój 3:4, Włókniarz Głuszyca - Granit Roztoka 0:2, Biały Orzeł Mieroszów - Sudety Dziećmorowice 0:1, Czarni Wałbrzych - KS Walim 5:1, Gwarek Wałbrzych - Wenus Nowice 2:1, Unia Jaroszów - Górnik Boguszów:Gorce 5:1.


21 września 2013 - Remis w Lublinie

Dzisiaj w drugiej kolejce spotkań I ligi grupy "B" w piłce ręcznej, piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica zmierzyli się w Lublinie z drużyną z AZS UMCS Lublin. Mecz pomiędzy zespołami zakończył się remisem 28 : 28.
W rozgrywkach prowadzi Viret CMC Zawiercie, który pokonał dzisiaj wysoko AZS UŁ PŁ Łódź 45 : 33. Świdniczanie zajmują w tabeli 6. miejsce.
28 września świdniczanie podejmować będą wicelidera rozgrywek - Olimpię Piekary Śląskie.


21 września 2013 - Połącz Biednych i bogatych, dołącz do drużyny SuperW

Co roku do projektu zgłaszają się osoby zainspirowane ideą mądrej pomocy - bohaterowie zmiany społecznej. Tworząc zespół SuperW, łączą biednych i bogatych. Dla 68% wolontariuszy udział w Paczce był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.
Tylko w 2012 roku Szlachetna Paczka dotarła do 13 235 rodzin żyjących w niezawinionej biedzie, czyli do ponad 55 tysięcy osób. Łączna liczba zaangażowanych w projekt - wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie - sięga aż 300 tysięcy   . . . czytaj więcej


21 września 2013 - Zbadaj się w miesiącu walki z rakiem

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusie FADO Centrum Usług Medycznych, należącym do grupy LUX MED, który odwiedzi powiat świdnicki.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. To dobra okazja do wykonania badania. Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi   . . . czytaj więcej


21 września 2013 - Pociąg specjalny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym przejeździe pociągiem specjalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Ślaskiej oraz firmę S&K Train Transport z siedzibą w Zielonej Górze.
12 października planowane jest uruchomienia pociągu specjalnego na trasie: Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Ślaski - Kamieniec Ząbkowicki - Nysa oraz Nysa - Głuchołazy oraz Głuchołazy - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Jaworzyna Śląska   . . . czytaj więcej


20 września 2013 - Rok Żołnierzy Wyklętych

21 października 1963 roku w pobliżu miasteczka Piaski na Lubelszczyźnie zginął w walce z obławą funkcjonariuszy SB i ZOMO sierż. Józef Franczak "Lalek". Był ostatnim partyzantem Rzeczypospolitej. Swoją walkę w obronie Polski rozpoczął we wrześniu 1939.
Poległ osiemnaście lat po oficjalnym zakończeniu działań wojennych. Śmierć "Lalka", od której w tym roku upłynie 50 lat, jest datą symboliczną dla całego pokolenia tych żołnierzy polskich, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej i kontynuowali walkę o niepodległość   . . . czytaj więcej


20 września 2013 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Morawie

Wkkwiści i ujeżdżeniowcy rozpoczęli dzisiaj w Morawie walkę o medale i puchary Mistrzostw Dolnego Śląska. W zawodach rywalizują juniorzy młodsi (do 15 lat), juniorzy (15-18 lat) oraz seniorzy (od 18 lat).
Równolegle z Mistrzostwami Dolnego Śląska rozegrane zostaną Zawody Regionalne w ujeżdżeniu oraz Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Łącznie w zawodach w Morawie wystartuje blisko 150 koni. Rywalizacja zaczęła się od ujeżdżania   . . . czytaj więcej


20 września 2013 - II Wystawa Lokomotyw Spalinowych "Historia i Współczesność"

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji Wystawy lokomotyw spalinowych "Historia i Współczesność", która w tym roku odbędzie się na terenie bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska - Pastuchów w dniach 21-22 września.
Pierwsza wystawa lokomotyw odbyła się we wrześniu 2012 roku na dworcu PKP Jaworzyna Śląska na peronie 2. W tamtej wystawie zaprezentowano 10 lokomotyw spalinowych przewoźników kolejowych w tym trzy należące do SMKJ   . . . czytaj więcej


20 września 2013 - Elektroniczny dziennik już działa

Nie wymaga instalacji żadnego nowego oprogramowania, wystarczy komputer z dostępem do internetu. Elektroniczny dziennik w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie od nowego roku szkolnego zastąpił papierową jego wersję. Placówka w Pszennie jest jedną z pierwszych w regionie świdnickim, która stosuje od trzech tygodni tylko jeden dziennik, elektroniczny.
Do użycia dziennika elektronicznego wystarczy komputer z dostępem do internetu. Nauczyciele mogą korzystać z dziennika podczas zajęć i w domu, a rodzice z pracy. Na podstawie indywidualnie przydzielonego loginu i hasła rodzice mogą sprawdzać oceny swoich dzieci, ich frekwencję w szkole, plan zajęć, sprawdzianów i zajęć domowych   . . . czytaj więcej


20 września 2013 - Gimnazjum nr 2 w akcji "Sprzątanie świata"

Odkrywamy czystą Polskę - pod takim hasłem rusza tegoroczna, akcja "Sprzątanie Świata - Polska", której finał przypada, jak zwykle na trzeci tydzień września, czyli 20 - 21 - 22 września.
Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu włączyło się do akcji w piątek 20 września. Uczniowie posprzątali teren szkoły i posprzątali "swoje podwórko", sprzątali też okoliczne ulice, skwery oraz plac zabaw dla dzieci.


19 września 2013 - Dobra energia sali przyrody w Mokrzeszowie

Nowoczesna sala przyrody, wyremontowana i wyposażona ze środków firmy Tauron Ekoenergia przywitała gości i uczniów przybyłych dziś do Mokrzeszowa.
Determinacja i zaangażowanie uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie w sprawy ochrony przyrody i ekologię zostały wreszcie docenione. W wyjątkowej, trzeciej edycji konkursu "Sala Przyrody Tauron Ekoenergia" szkoła pozyskała 40 tysięcy złotych i dziś może poszczycić się piękną i nowoczesną klasą   . . . czytaj więcej


19 września 2013 - Remontują i wymieniają

Początkiem sierpnia zakończyły się już wszystkie prace remontowe w ramach projektu rewitalizacji Żarowa. Szesnaście wspólnot mieszkaniowych oraz jeden budynek gminny, dzięki projektowi rewitalizacji miasta dziś nie straszą już swoim wyglądem.
Teraz remontów doczekały się również budynki komunalne. Prawie 160 tysięcy złotych gmina Żarów przeznaczy na remonty dachów, wymianę dachówek, przemurowywanie kominów, wymianę więźby dachowej, doświetlenia strychu i montaż okien dachowych.


19 września 2013 - Kradł paliwo z ciągników rolniczych

Policjanci z Zespołu Kryminalnego Posterunku Policji Jaworzynie Śląskiej ustalili i zatrzymali 29 letniego mieszkańca Gminy Jaworzyna Śląska. Mężczyzna dokonywał kradzieży paliwa z ciągników rolniczych znajdujących na terenie gospodarstwa rolnego. W sumie dokonał on kradzieży 210 litrów paliwa wartości 1200 złotych.
W trakcie przesłuchania zatrzymany przyznał się do kradzieży paliwa, które sprzedał, nie pamięta komu i za ile ponieważ był pijany. Zatrzymany mężczyzna był wcześniej notowany za podobne przestępstwa. Za czyn, którego się dopuścił może mu grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


19 września 2013 - Zbiórka elektrośmieci w Świdnicy

Na sobotę, 21 września zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu zbiórka zorganizowana w tym roku w Świdnicy. Dzięki poprzednim, przeprowadzonym w czerwcu, wrześniu i grudniu 2012 roku zebrano ponad 27 ton elektrośmieci. W marcu i czerwcu 2013 roku zebrano ponad 12 ton.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 21 września w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy   . . . czytaj więcej


18 września 2013 - Zostań Mistrzem Ortografii

Weź udział w kolejnym, ósmym już "Dyktandzie Świdnickim" organizowanym przez Ligę Kobiet Polskich koło w Świdnicy. Nie stawiamy ocen, ale gwarantujemy dobrą zabawę. VIII Dyktando Świdnickie odbędzie się 21 września o godzinie 11.00 w Sudeckim Centrum Organizacji Pozarządowych, przy ulicy Franciszkańskiej 7.
Udział w Dyktandzie może wziąć każdy mieszkaniec Świdnicy i Powiatu Świdnickiego oraz, w miarę wolnych miejsc, osoby spoza powiatu, za wyjątkiem osób z wykształceniem polonistycznym oraz laureatów, zdobywców I miejsca w poprzednich edycjach   . . . czytaj więcej


18 września 2013 - Pamięć o Sybirakach wciąż żywa

17 września to rocznica radzieckiej agresji na Polskę i święto tych, którzy w wyniku tej napaści zostali zesłani na Sybir. Dzień Sybiraka świętowano także w Świebodzicach, gdzie wciąż mieszka liczna jeszcze grupa ludzi, którym udało się z piekła zsyłki powrócić.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Mikołaja. Po niej członkowie Związku Sybiraków, Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 imienia Sybiraków, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Hołd Sybirakom.


18 września 2013 - Dolnośląscy szachiści zagrają w Żarowie

Żarów w dniach 22-23 września będzie po raz kolejny gospodarzem Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych.
- Zawody rozegrane zostaną systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund. W mistrzostwach mają prawo udziału zawodnicy zrzeszeni w klubach szachowych Dolnego Śląska oraz niezrzeszeni szachiści będący mieszkańcami Dolnego Śląska, zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Do obsadzenia mamy kategorie wiekowe 9, 11, 13, 15, i 17 lat. Pełen regulamin dostępny na stronie internetowej www.goniec.zarow.pl - wyjaśnia Artur Adamek, kierownik turnieju   . . . czytaj więcej


18 września 2013 - Odzyskali skradzione laptopy

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ustalili i zatrzymali dwóch 21-letnich mieszkańców Świdnicy. Kilka dni temu mężczyźni odkręcając kraty zabezpieczające otworzyli okno i dostali się do pomieszczeń jednej z firm w Świdnicy. Skradli tam cztery laptopy wartości 7 100 złotych.
W toku prowadzonych czynności policjanci ustalili, że w maju br. jeden z zatrzymanych dokonał przywłaszczenia telefonu komórkowego wartości 1 100 złotych na szkodę mieszkanki Świdnicy. Skradzionego telefonu nie udało się odzyskać, natomiast wtrakcie przeszukań policjanci odzyskali trzy z czterech skradzionych laptopów wartości pięć tysięcy złotych.


18 września 2013 - Dzień Seniora

Członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach jak co roku obchodzili to wyjątkowo miłe święto. Uroczystość odbyła się we wtorek, 17 września, w Klubie Seniora.
Przed licznie zgromadzonymi gośćmi wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół w Świebodzicach a także Chór Akord, działający przy Związku. Po występach przewodniczący Jan Welc oraz sekretarz związku Halina Kiel wręczyli dyplomy osobom, które w szczególny sposób pomagają organizacji i pracują społecznie na rzecz osób starszych   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Pieniądze na "Bieg Piastów"

600 tysięcy złotych – taką kwotą Samorząd Dolnego Śląska dofinansuje dwie kolejne edycje Biegu Piastów w 2014 i 2015 roku. Dziś umowę w tej sprawie podpisali marszałek Rafał Jurkowlaniec i prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, Julian Gozdowski. Komisja Rozwoju Turystyki Rekreacji i Sportu już w ubiegłym roku wnioskowała o takie finansowanie Biegu Piastów. Jedną z tych osób była Radna Sejmiku Dolnośląskiego Elżbieta Gaszyńska (radna ze Świdnicy).
Pieniądze przekazane przez urząd marszałkowski będą przeznaczone nie tylko na organizację Biegu Piastów, ale również na utrzymanie i przygotowanie tras narciarskich przez cały sezon   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Bularze z Kasprowicza w turniejowej czołówce

W sobotę, 14 września odbyły się 21 Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w petanque, Credit Agricole Cup. Mimo niesprzyjającej, deszczowej aury, o mistrzowski tytuł rywalizowało niemal 60 trzyosobowych drużyn, zarówno amatorów, jak profesjonalnych graczy ligowych.
I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy było reprezentowane przez pięć tripletów. Kasprowiczanie okazali się nie mieć sobie równych w kategorii szkół, wygrywając 1. i 2. miejsce. W generalnej klasyfikacji świdnickie drużyny również uplasowały się w ścisłej czołówce   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Rowerowe święto przed nami

Od poniedziałku, 16 września, trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Kampania, ustanowiona przez Komisję Europejską w 2002 roku, zachęca mieszkańców zwłaszcza dużych miast, do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu (wspólne przejazdy samochodem).
W Świebodzicach mamy kilkuletnią tradycję organizowania Happeningu Rowerowego. Najbliższa taka impreza już w ten piątek, 20 września   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Sukces młodych piłkarzy województwa dolnośląskiego

Reprezentacje województwa dolnośląskiego zagrały w Wielkim Finale „Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
Reprezentacja chłopców z województwa łódzkiego oraz drużyna dziewcząt z Małopolski zostały zwycięzcami Wielkiego Finału XIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, który odbył się na stadionie Arki Gdynia w dniach 13-15 września. Młodzi piłkarze i piłkarki sięgnęli nie tylko po upragniony Puchar Tymbarku, zaszczytny tytuł Mistrzów Polski w kategorii U-10, ale także nagrodę główną, czyli bilet do Londynu, gdzie z trybun Stadionu Wembley kibicować będą reprezentacji Polski w meczu z Anglią   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Studio Artystyczne "Katharsis" - zapisy

Studio Artystyczne "Katharsis" prowadzi zapisy na nowy rok szkolny 2013/2014. Zapisów do Studio Artystycznegp "Katharsis" można dokonać e-mailem. >>> Wchodząc na stronę internetową należy podać: imię i nazwisko, wiek, rodzaj zajęć, na które się zapisujemy oraz telefon kontaktowy. Ilość miejsc na zajęciach gitary, pianina i wokalu jest ograniczona. Plan zajęć prowadzonych przez studio dostępny jest na stronie www.sak-art.com.pl Studio Artystyczne "Katharsis" zmieniło swoją siedzibę i mieści sie obecnie na drugim piętrze budynku przy ulicy Spółdzielczej 14 w Świdnicy.


17 września 2013 - Eurolot rozwija się w Wrocławiu

Port Lotniczy Wrocław podpisał porozumienie o ścisłej współpracy z Eurolotem. Linie lotnicze są zainteresowane częstszym lataniem z Wrocławia i widzą w regionie duży potencjał. Efektem ma być wzbogacenie siatki połączeń lotniska o kilka kierunków.
Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek, 17 września, marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś z prezesem Eurolotu Mariuszem Dąbrowskim. Strony razem mają rozwijać siatkę połączeń z Wrocławia i wspólnie ją promować   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Znów zbiórka z niespodzianką

8 października w Świebodzicach odbędzie się kolejna zbiórka krwi. Serdecznie zapraszamy dawców do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13, w godzinach 9.00-13.00.
Na wszystkich uczestników czeka znów nagroda-niespodzianka. Podczas poprzedniej zbiórki rozlosowano upominek, ufundowany przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza. Aparat fotograficzny trafił do Sebastiana Folkmana. Teraz niespodziankę krwiodawcom ufunduje Bogusław Krzysztofowicz z Zakładu Pogrzebowego Hades.


17 września 2013 - Nabór kandydatów - Bogusław Linda . . .

Zapraszamy do udziału w warsztatach aktorskich Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Nabór kandydatów odbędzie się w sobotę 28 września od godziny 9.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.
Podobnie jak w roku ubiegłym warsztaty aktorskie dla młodzieży będą jedną z atrakcji Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Poprowadzą je Bogusław Linda, mimowie z Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz Elżbieta Słoboda, absolwentka prestiżowej amerykańskiej szkoły Actors Studio. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję m.in. poznać techniki jakie stosują w filmie i na scenie aktorzy amerykańscy   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Tako Media - casting

Firma Tako Media zaprasza na bezpłatny casting do seriali paradokumentalnych zatytułowanych "Pamiętniki z wakacji", "Dlaczego Ja", "Trudne sprawy", "Zdrady" oraz "Czyja wina".
Jeżeli masz ochotę na to, by spróbować swoich sił na planie, zobaczyć powstawanie serialu "od kuchni", przeżyć ciekawą przygodę, a przy okazji zarobić dodatkowe pieniądze, przyjdź na casting, który odbędzie się 24 września (wtorek) w Klubie "Bolko" przy placu Grunwaldzkim 11 w Świdnicy, między godziną 11.00 a godziną 18.00   . . . czytaj więcej


17 września 2013 - Strzegom Autumn Show

W dniach 27-29 wrzesnia 2013 roku odbędzie się kolejna wielka impreza. Strzegom Autumn Show to, po Strzegom Horse Trials, druga co do wielkości impreza w wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozgrywana na Hipodromie w Morawie.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: międzynarodowe konkursy CI-short 1*, CI-short 1* YH i CI-short 2** oraz Otwarte Mistrzostwa Polski Młodych Koni dla Koni 4, 5 i 6-letnich   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Wielodzietne rodziny zapłacą mniej za śmieci

Połowę stawki za odpady w przypadku trójki lub więcej dzieci w rodzinie - Rada Miejska Świebodzic w piątek, 13 września 2013 roku, przyjęła uchwałę, wprowadzającą ulgę prorodzinną. Na mocy uchwały w rodzinie, w której jest trójka lub więcej dzieci, dla trzeciego i kolejnego dziecka będzie naliczona połowa stawki za wywóz odpadów.
W Świebodzicach stawka ta na jedną osobę wynosi 12,92 złotych. - Myślę, że będzie to ulga dostrzegalna i odczuwalna w domowym budżecie rodzin wielodzietnych - komentuje burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Połącz Biednych i bogatych, dołącz do drużyny SuperW

Co roku do projektu zgłaszają się osoby zainspirowane ideą mądrej pomocy - bohaterowie zmiany społecznej. Tworząc zespół SuperW, łączą biednych i bogatych. Dla 68% wolontariuszy udział w Paczce był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.
Tylko w 2012 roku Szlachetna Paczka dotarła do 13 235 rodzin żyjących w niezawinionej biedzie, czyli do ponad 55 tysięcy osób. Łączna liczba zaangażowanych w projekt - wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie - sięga aż 300 tysięcy   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Mammobus w Świebodzicach

Badania mammograficzne w Świebodzicach przeprowadzone zostaną we wtorek, 17 września, w specjalnie podstawionym mammobusie, który stanie na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Jeleniogórskiej 21. Mieszkanki Świebodzic mogą zapisać się na mammografię telefonicznie pod numerami: (68) 452 77 96, (68) 452 77 17, 605 596 655, 605 598 077.
- Wiele Polek nie zdaje sobie wciąż sprawy ze znaczenia profilaktyki nowotworu piersi i zgłasza się do specjalistów zbyt późno. Poprzez naszą akcję chcielibyśmy zwrócić ich uwagę na to, że wczesne wykrycie choroby daje szansę wyleczenia, a w wielu wypadkach ratuje także życie   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Forum Młodych Chemików

Na zaproszenie Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy: Natalia Jabłońska, Zuzanna Marczyńska, Natalia Zajdel, Tomasz Ciesielski, Michał Gajecki oraz Krzysztof Kowalski pod opieką pana Jacka Iwancza - wzięli udział w III Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików.
Forum zostało zorganizowane w dniach 12-15 września przez Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne. W tym roku odbyło się ono pod hasłem "Chemiczne horyzonty". Celem spotkań jest propagowanie chemii jako dyscypliny naukowej, rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień uczniów oraz integrowanie środowiska edukacyjnego   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Mniejsze koszty dla handlowców

Dobra wiadomość dla osób prowadzących działalność gospodarczą w Świebodzicach. Rada Miejska podjęła uchwałę obniżającą koszty odbioru odpadów z takich punktów średnio nawet o 35%. Największą ulgę odczują w kieszeniach handlowcy, prowadzący nieduże sklepy do 100 m2.
Uchwała przedłożona Radzie przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza to odpowiedź na sygnały napływające ze środowisk kupieckich, ale także wynik wnikliwego przeliczenia obowiązujących norm jeśli chodzi o zakładaną ilość odpadów, przyporządkowaną do poszczególnych rodzajów działalności   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Zbadaj się w miesiącu walki z rakiem

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusie FADO Centrum Usług Medycznych, należącym do grupy LUX MED, który odwiedzi powiat świdnicki.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. To dobra okazja do wykonania badania. Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - W podziękowaniu za plony

Barwny korowód dożynkowy, msza święta, tradycyjne obrzędy, wspólna zabawa oraz pyszności na dożynkowych stołach.
Tak rolnicy z gminy Żarów w niedzielę, 15 września dziękowali za tegoroczne plony. Podziękowania za tegoroczne plony zgromadziły w Bukowie przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, posłów na Sejm RP, senatora RP, radnych Rady Miejskiej Żarowa, przedstawicieli duchowieństwa, pracowników żarowskiego Urzędu Miejskiego, a przede wszystkim rolników. Korowód dożynkowy i dzielenie chleba   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Pociąg specjalny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym przejeździe pociągiem specjalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Ślaskiej oraz firmę S&K Train Transport z siedzibą w Zielonej Górze.
12 października planowane jest uruchomienia pociągu specjalnego na trasie: Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Ślaski - Kamieniec Ząbkowicki - Nysa oraz Nysa - Głuchołazy oraz Głuchołazy - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Jaworzyna Śląska   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Gimnazjaliści w Warszawie

W dniach 11-13 września klasy II Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu pojechały na 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Tam poznaliśmy między innymi dzieje Zamku Królewskiego i murów miejskich. Spacerując, co prawda deszczowymi ulicami, szukaliśmy najwęższej kamienicy i najkrótszej, bo zaledwie 7-metrowej, ulicy w mieście. Mieliśmy też możliwość poznania w Sejmie pracy posłów. Dzięki uprzejmości pracowników Biura Kancelarii Sejmu wysłuchaliśmy wykładu o współczesnym polskim parlamentaryzmie   . . . czytaj więcej


16 września 2013 - Podziękowania dla policjantów i wolontariuszy

Tradycją w gminie Świebodzice jest honorowanie osób, które wykazały się szczególną postawą, osiągnięciami czy promocją na rzecz gminy. Odbywa się ono w sposób uroczysty, na sesjach Rady Miejskiej. Tak było i na ostatniej sesji, a osób, które burmistrz Bogdan Kożuchowicz składał gratulacje i wręczał prezenty, było naprawdę sporo.
Na początek podziękowania trafiły do policjantów, którzy w sierpniu tego roku wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami negocjatorskimi i psychologicznymi. Odwiedli od zamiaru odebrania sobie życia dwójkę młodych ludzi, którzy w internecie umówili się na wspólne samobójstwo w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


15 września 2013 - Wygrali w meczu wyjazdowym

Piłkarze Poloni-Sparty Świdnica w ósmej kolejce spotkań pokonali wczoraj w Trzebnicy Polonię. Polonia Trzebnica - Polonia-Sparta Świdnica 0:1.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po siedmiu spotkaniach 17. punktów.
Drugie miejsce zajmuje Formacja Port 2000 Mostki mając 17. punktów. Zagłębie II Lubin zgromadził z 16. punktów i plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po ośmiu spotkaniach zajmują z 7. punktami 14. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica podejmowac będzie u siebie Śląsk II Wrocław.


15 września 2013 - Zdobyli punkty w Bogatyni

W siódmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał w meczu wyjazdowym Granicę Bogatynia. Granica Bogatynia - AKS Strzegom 1:3.
Pozostałe wyniki siódmej kolejki spotkań: Sokół Wielka Lipa - Pogoń Oleśnica 4:0, LZS Stary Śleszów - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:1, Orkan Szczedrzykowice - Karkonosze Jelenia Góra 1:2, Miedź II Legnica - MKS Szczawno Zdrój 2:2, Piast Zawidów - Orla Wąsosz 1:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Olimpia Kowary 2:2, Kuźnia Jawor - KP Brzeg Dolny 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi Sokół Wielka Lipa mając na koncie 16. punktów przed KP Brzeg Dolny także 16. punktów. Strzegomianie z 7. punktami zajmują 12. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra na wyjeździe z Sokołem Wielka Lipa.


15 września - Klasa okręgowa

W 6. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Stal Świdnica - Skalnik Czarny Bór 7:0, Victoria Świebodzice - Pogoń Pieszyce 3:0, Kryształ Stronie Śląskie - Karolina Jaworzyna Śląska 3:4, LKS Bystrzyca Górna - Trojan Lądek Zdrój 4:4, Zjednoczeni Żarów - Iskra Jaszkowa Dolna 1:2, Sparta Ziębice - Nysa Kłodzko 0:3, Unia Złoty Stok - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 1:2, Piławianka Piława Górna - Piast Nowa Ruda 4:3.
W tabeli rozgrywek prowadzi Zamek Kamieniec Ząbkowicki - 14. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 3. Zjednoczeni Żarów 12. punktów, 4. Karolina Jaworzyna Śląska 11. punktów, 8. Victoria Świebodzice 9. punktów, 10. LKS Bystrzyca Górna 6. punktów, 12. miejsce Stal Świdnica nadal z pięcioma punktami.


15 września 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach szóstej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Granit Roztoka - Nysa Kłaczyna 2:0, Górnik Boguszów-Gorce - Zieloni Mrowiny 2:3, Grom Witków - Gwarek Wałbrzych 5:1, Cukrownik-Polonia Pszenno - Tęcza Bolesławice 3:2, Sudety Dziećmorowice - Czarni Wałbrzych 5:2, Wenus Nowice - Biały Orzeł Mieroszów 3:0, KS Walim - Unia Jaroszów 3:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Włókniarz Głuszyca 1:1.


15 września 2013 - Pieniądze dla bezrobotnych z Dolnego Śląska

Ponad 2,5 miliolna złotych dla bezrobotnych z Dolnego Śląska, którzy zdecydowali się na samozatrudnienie. 123 osoby skorzystały z bezpłatnych szkoleń pozwalających na przekwalifikowanie zawodowe, organizowanych przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu.
W projekcie mogli wziąć udział bezrobotni, którzy utracili zatrudnienie z winy pracodawcy, jednak nie wcześniej niż sześć miesięcy przed przystąpieniem do programu. Można było nie tylko zdobyć nowy zawód, ale również środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, sześciomiesięczne wsparcie pomostowe oraz stypendia   . . . czytaj więcej


15 września 2013 - Chodnik i peron autobusowy do poprawki

W tym tygodniu ruszyły prace przy przebudowie chodnika i peronu dla pasażerów przy ul. Mikołaja Kopernika w Świdnicy. Remontem objęty jest odcinek od skrzyżowania z ul. Jana Kilińskiego do wysokości budynku przy ul. M. Kopernika 19 c. W ramach robót wymieniona zostanie nawierzchnia chodnika, która była w kiepskim stanie, wydzielona zostanie zatoka na 6 miejsc postojowych.
Przewidziano również podwyższenie poziomu chodnika co ułatwi wsiadanie i wysiadanie pasażerom autobusów komunikacji miejskiej, w tym osobom niepełnosprawnym. Zakończenie robót, których koszt wynosi 51 tysiecy złotych planowane jest na połowę października.


15 września 2013 - Dzień Dawcy Szpiku - Tesco wspólnie przeciw białaczce

"Nazywam się Bartuś. Mieszkam w Rudzie Śląskiej. Jestem wesołym chłopcem. Świetnie jeżdżę na swoim rowerku. Lubię grać w piłkarzyki, bawić się piłką, a gdy słyszę muzykę to od razu tańczę. Moim ulubionym miesiącem jest czerwiec, bo mam wtedy urodzinki. W tym roku skończę 2 latka. Spędzę je w szpitalu, ponieważ czekam na przeszczep szpiku. Poszukuję swojego bliźniaka genetycznego. Może to będziesz Ty? Zarejestruj się ...“
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy niespokrewnionego   . . . czytaj więcej


15 września 2013 - "Jezioro Łabędzie" Royal Russian Ballet

"Jezioro Łabędzie" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata.
Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam oáprawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów-Piotra Czajkowskiego, wprowadzą każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego   . . . czytaj więcej


15 września 2013 - II Wystawa Lokomotyw Spalinowych "Historia i Współczesność"

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji Wystawy lokomotyw spalinowych "Historia i Współczesność", która w tym roku odbędzie się na terenie bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska - Pastuchów w dniach 21-22 września.
Pierwsza wystawa lokomotyw odbyła się we wrześniu 2012 roku na dworcu PKP Jaworzyna Śląska na peronie 2. W tamtej wystawie zaprezentowano 10 lokomotyw spalinowych przewoźników kolejowych w tym trzy należące do SMKJ   . . . czytaj więcej


14 września 2013 - Zbiórka elektrośmieci w Świdnicy

Na sobotę, 21 września zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu zbiórka zorganizowana w tym roku w Świdnicy. Dzięki poprzednim, przeprowadzonym w czerwcu, wrześniu i grudniu 2012 roku zebrano ponad 27 ton elektrośmieci. W marcu i czerwcu 2013 roku zebrano ponad 12 ton.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 21 września w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy   . . . czytaj więcej


14 września 2013 - Inauguracja rozgrywek

Dzisiaj w pierwszej kolejce spotkań I ligi grupy "B" w piłce ręcznej, piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica pokonali na własnym parkiecie tarnowian jedną bramką. ŚKPR Świdnica - SPR Tarnów 28 : 27.
W rozgrywkach prowadzi Olimpia Piekary Śląskie, która pokonała dzisiaj wysoko Anilanę UŁ PŁ Łódź 19 : 34. Świdniczanie zajmują w tabeli 5. miejsce.
21 września świdnickich szczypiornistów czeka daleki wyjazd na mecz z AZS UMCS Lublin.


14 września 2013 - Monitoring miejski wzmocniony

Przenosiny urządzeń i kolejny etap rozbudowy monitoringu miejskiego w Świdnicy zakończone, ale to nie finał działań. W ramach niedawno zakończonych prac urządzenia do transmisji i przechowywania obrazu z kamer monitoringu miejskiego zostały zamontowane na wieży ratuszowej.
Dzięki temu możliwy będzie dalszy rozwój monitoringu. W ramach tego etapu zamontowano ponadto cztery dodatkowe kamery wysokiej rozdzielczości: trzy na ul. Wewnętrznej (okolice wieży ratuszowej) i jedną pomiędzy Urzędem Miejskim, a Urzędem Stanu Cywilnego. Realizacja tego zadania kosztowała 48 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


14 września 2013 - Święto partnerstwa w Świdnicy

"Kolorowy Jubileusz - Partnerstwo i Przyjaciele" - to przedsięwzięcie, które zostanie z organizowane w związku z jubileuszem 20-lecia istnienia Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.
- Przyjaciele z miast partnerskich z Anglii i Niemiec wyrazili chęć zaprezentowania swoich kultur podczas międzynarodowej imprezy. A warto pamiętać, że podstawową płaszczyznę współpracy stanowią takie zwyczajne wzajemne kontakty między mieszkańcami. Wspólne spotkania stanowią dobrą lekcję tolerancji dla innych kultur i narodowości   . . . czytaj więcej


13 września 2013 - Strzegom Autumn Show

W dniach 27-29 wrzesnia 2013 roku odbędzie się kolejna wielka impreza. Strzegom Autumn Show to, po Strzegom Horse Trials, druga co do wielkości impreza w wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozgrywana na Hipodromie w Morawie.
W ramach zawodów zostaną rozegrane: międzynarodowe konkursy CI-short 1*, CI-short 1* YH i CI-short 2** oraz Otwarte Mistrzostwa Polski Młodych Koni dla Koni 4, 5 i 6-letnich   . . . czytaj więcej


13 września 2013 - Starosta Świdnicki - oświadcza

Kierujqc sie potrzebą ochrony zdrowia i życia mieszkańc6w Świdnicy oraz ograniczeniem oddziaływania na środowisko, wykorzystując wszystkie dostępne środki prawne, wydałem w dniu 13 września 2013 roku decyzję zatrzymującą natychmiast działalność Algodon spółka z o.o., ul. T. Chalubińskiego 8, 00-613 Warszawa polegającą na przyjmowaniu odpadów, nielegalnym magazynowaniu i składowaniu odpadów na terenie dzialki nr 7, obręb 3 AM-10 w Swidnicy przy ul. Kopernika 55-57 oraz zobowiązałem Algodon spółka z o.o. do usunięcia zdeponowanych tam odpadów w terminie do 15 października tego roku.


13 września 2013 - Tako Media - casting

Firma Tako Media zaprasza na bezpłatny casting do seriali paradokumentalnych zatytułowanych "Pamiętniki z wakacji", "Dlaczego Ja", "Trudne sprawy", "Zdrady" oraz "Czyja wina".
Jeżeli masz ochotę na to, by spróbować swoich sił na planie, zobaczyć powstawanie serialu "od kuchni", przeżyć ciekawą przygodę, a przy okazji zarobić dodatkowe pieniądze, przyjdź na casting, który odbędzie się 24 września (wtorek) w Klubie "Bolko" przy placu Grunwaldzkim 11 w Świdnicy, między godziną 11.00 a godziną 18.00   . . . czytaj więcej


12 września 2013 - Wystawa i konkurs na 170-lecie linii kolejowej

Towarzystwo Miłośników Świebodzic i Polski Związek Filatelistów zapraszają dzieci i młodzież powyżej 10. roku życia do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, związanym ze 170-rocznicą powstania linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic.
Ta okrągła rocznica przypada 28 października 2013 roku. Z tej okazji w mieście przygotowywana jest także Wystawa Kolekcjonerska, która odbędzie się w dniach 25 - 28 października w Miejskim Domu Kultury, poświęcona oczywiście temu wydarzeniu   . . . czytaj więcej


12 września 2013 - Współpraca z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu

I Licem Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy nawiązało współpracę z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.
Współpraca wyznacza główny cel - przygotowanie naszej młodzieży do podjęcia studiów medycznych, farmacji, weterynarii, biotechnologii i kierunków pokrewnych. Obejmie różnorodne formy zajęć, szczególnie laboratorium z chemii, ale także wykłady czy seminaria. Mając na względzie dobro i przyszłość naszych uczniów, ale także chęć poszerzenia ich zawodowych horyzontów i umiejętności, pragniemy we współpracy z Uniwersytetem Medycznym podjąć działania ukierunkowane


12 września 2013 - "Plener z Tuwimem"

Julian Tuwim to jeden z bardziej znanych polskich poetów, tworzących między innymi utwory dla dzieci. Rok 2013 został ogłoszony właśnie "Rokiem Juliana Tuwima" i z tej okazji 11 września w Jaworzynie Śląskiej odbyła się impreza "Plener z Tuwimem".
Głównym organizatorem imprezy była Biblioteka Dolnośląska im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, przy współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Jaworzynie Śląskiej   . . . czytaj więcej


12 września 2013 - Kolejna setka dziewczynek będzie chroniona

Wkrótce w Świebodzicach rozpoczną się szczepienia gimnazjalistek z pierwszych klas przeciwko wirusowi HPV. To już trzeci rocznik nastolatek, który będzie w ten sposób chroniony przed groźnym nowotworem. Za szczepienia płaci samorząd.
Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach rozstrzygnął właśnie przetarg na zakup kolejnych szczepionek przeciw wirusowi HPV (brodawczakowi ludzkiemu), który jest główną przyczyną zabójczego raka szyjki macicy   . . . czytaj więcej


12 września 2013 - Remontów dróg powiatowych ciąg dalszy

6 września oddano do użytku kolejny wyremontowany odcinek drogi powiatowej, której remont przeprowadzono ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz środków powiatu świdnickiego.
Tym razem renowacji doczekał się odcinek drogi w miejscowości Skarżyce o długości prawie pół kilometra. Wartość całego zadania wyniosła ponad 350 tysięcy złotych. Napięty budżet powiatu świdnickiego zmusza nas i Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego do szukania środków na remonty dróg z innych źródeł niż budżet powiatu   . . . czytaj więcej


11 września 2013 - Docelowo 700 milionów sztuk pieczywa rocznie ze Strzegomia

10 września w Strzegomiu uroczyście otwarto jeden z najnowocześniejszych zakładów piekarniczych w Europie - FSB Piekarnia Strzegom, którego właścicielem jest trzecia co do wielkości firma piekarnicza na świecie Aryzta. Wartość inwestycji to ponad 45 milionów Euro, już planowany jest jej rozwój i uruchomienie kolejnych linii produkcyjnych.
Ceremonia otwarcia - międzynarodowe spotkanie biznesu i administracji 10 września miała w Strzegomiu miejsce uroczystość oficjalnego otwarcia zakładu piekarniczego, który obok kamieniarstwa stał się już znakiem rozpoznawczym miasta w Polsce południowej   . . . czytaj więcej


11 września 2013 - Mammobus w Świebodzicach

Badania mammograficzne w Świebodzicach przeprowadzone zostaną we wtorek, 17 września, w specjalnie podstawionym mammobusie, który stanie na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Jeleniogórskiej 21. Mieszkanki Świebodzic mogą zapisać się na mammografię telefonicznie pod numerami: (68) 452 77 96, (68) 452 77 17, 605 596 655, 605 598 077.
- Wiele Polek nie zdaje sobie wciąż sprawy ze znaczenia profilaktyki nowotworu piersi i zgłasza się do specjalistów zbyt późno. Poprzez naszą akcję chcielibyśmy zwrócić ich uwagę na to, że wczesne wykrycie choroby daje szansę wyleczenia, a w wielu wypadkach ratuje także życie   . . . czytaj więcej


11 września 2013 - Będą kolejne nowe alejki

Żarowski cmentarz komunalny znów nabiera nowego wyglądu. W minionym roku, dzięki środkom finansowym z budżetu gminy Żarów wyposażono cmentarną kaplicę w nowy sprzęt nagłaśniający, a na terenie samego cmentarza, dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym wykonano remont nawierzchni alejek.
Gmina Żarów znów sięgnęła po środki unijne, dzięki którym wykonany zostanie kolejny etap prac na terenie cmentarza w Żarowie. Tym razem 25 tysięcy złotych, które gmina Żarów pozyskała w ramach małych projektów z Lokalnej Grupy Działania LGD "Szlakiem Granitu" zostaną przeznaczone na zakup kostki betonowej i obrzeży do budowy alejek na cmentarzu komunalnym.


11 września 2013 - Po służbie zatrzymał sprawcę rozboju

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, będąc już po służbie, wychodząc z jednostki usłyszał komunikat o rozboju dokonanym w Świdnicy na młodym 20-letnim mężczyźnie. Sprawca rozboju miał oddalić się z miejsca zdarzenia samochodem BMW.
Policjant wracając po służbie z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy zauważył jadący samochód BMW, który z dużą prędkością jechał w stronę Jaworzyny. Policjant zawrócił, tracąc pojazd z oczu. W czasie jazdy skontaktował się z patrolem z Jaworzyny Śląskiej, któremu przekazał informacje o BMW   . . . czytaj więcej


11 września 2013 - Pociąg specjalny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym przejeździe pociągiem specjalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Ślaskiej oraz firmę S&K Train Transport z siedzibą w Zielonej Górze.
12 października planowane jest uruchomienia pociągu specjalnego na trasie: Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Ślaski - Kamieniec Ząbkowicki - Nysa oraz Nysa - Głuchołazy oraz Głuchołazy - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Jaworzyna Śląska   . . . czytaj więcej


10 września 2013 - Poznamy zwycięzców XIII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

W dniach 13-15 września obiekty Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wraz ze stadionem Arki Gdynia staną się areną zmagań największych piłkarskich talentów w Polsce. Najlepsze dziecięce drużyny z całego kraju będą rywalizować o tytuł mistrzów Polski w kategorii U-10 oraz słynny Puchar Tymbarku.
Atmosferę współzawodnictwa dodatkowo budować będzie nagroda główna - podróż do Londynu na mecz Anglia-Polska, który rozegrany zostanie na legendarnym Stadionie Wembley. W turnieju wezmą udział młodzi piłkarze Gryfa Świdnica.


10 września 2013 - Napisz do Komisarza Lwa

Od dzisiaj, 10 września, w Świebodzicach działa specjalna skrzynka e-mailowa, za pośrednictwem której można anonimowo zgłosić przemoc domową lub rówieśniczą. Wystarczy napisać na komisarzlew@swiebodzice.pl
Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Komisariatem Policji w Świebodzicach, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Komisją Bezpieczeństwa przy Radzie Miejskiej w Świebodzicach, rozpoczął projekt mający na celu zmniejszenie zjawiska przemocy domowej i rówieśniczej. Działania będą przebiegały pod patronatem Komisarza Lwa   . . . czytaj więcej


10 września 2013 - Świdnica Cup młodych

Na stęsknionych szczypiorniaka kibiców w najbliższy weekend czeka olbrzymia dawka emocji. Oprócz meczu seniorów ŚKPR Świdnica ze SPR-em Tarnów inaugurującego sezon w I lidze, w Świdnicy odbędzie się druga edycja Festiwalu Piłki Ręcznej Świdnica Cup.
Impreza z udziałem trzydziestu zespołów juniorów młodszych, młodzików i chłopców od piątku 13 września do niedzieli 15 września odbędzie się na obiektach sztucznego lodowiska, hali na osiedlu Zawiszów i hali przy Gimnazjum nr 3. Program Świdnica Cup 13-15 września   . . . czytaj więcej


10 września 2013 - "Jezioro Łabędzie" Royal Russian Ballet

"Jezioro Łabędzie" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata.
Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam oáprawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów-Piotra Czajkowskiego, wprowadzą każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego   . . . czytaj więcej


10 września 2013 - Zakończyła się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

8 września, w niedzielę, zakończyła się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Przez cały weekend, maleńkie miasteczko Sokołowsko na Dolnym Śląsku, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski, tętniło życiem i filmowymi emocjami.
Na festiwal, dedykowany twórcy "Trzech kolorów", przyjechali ludzie filmu, kultury i kinomaniacy. Od rana do wieczora, w kinoteatrze Zdrowie oraz 4 kinach plenerowych, uczestnicy i goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego oraz brali udział w licznych warsztatach, panelach dyskusyjnych, wystawach i koncertach   . . . czytaj więcej


10 września 2013 - II Wystawa Lokomotyw Spalinowych "Historia i Współczesność"

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji Wystawy lokomotyw spalinowych "Historia i Współczesność", która w tym roku odbędzie się na terenie bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska - Pastuchów w dniach 21-22 września.
Pierwsza wystawa lokomotyw odbyła się we wrześniu 2012 roku na dworcu PKP Jaworzyna Śląska na peronie 2. W tamtej wystawie zaprezentowano 10 lokomotyw spalinowych przewoźników kolejowych w tym trzy należące do SMKJ   . . . czytaj więcej


9 września 2013 - Bliskie spotkania z Mistrzem Fredro

Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Pan Jowialski, wreszcie Zemsta - te i inne utwory naszego znakomitego komediopisarza usłyszeliśmy podczas sobotniego Narodowego czytania Fredry w Świebodzicach. Miłośnicy literatury spotkali się z tej okazji 7 września w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej. Gości przywitała dyrektor Małgorzata Grudzińska, odczytując list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który jest inicjatorem Narodowego czytania.
Akcja polega na tym, że do wspólnego czytania może włączyć się każdy z obecnych   . . . czytaj więcej


9 września 2013 - Nabór do Svidy

Klub Sportowy Svida z sekcją pływania, jako jedyny w Świdnicy posiadający Licencję Polskiego Związku Pływackiego zaprasza rodziców dzieci urodzonych w roku 2006 i starszych na zajęcia z nauki pływania w świdnickiej Svidzie. Spotkanie z rodzicami odbędzie się w piątek 13 września w sali numer 39 w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.
Zawodnicy świdnickiej Svidy uczestniczą w zawodach regionalnych (organizowanych przez kluby) krajowych ( organizowanych przez Polski Związek Pływacki) jak i zagranicznych w Niemczech, Austrii, Czechach. Jeśli chcesz aby dziecko przeżyło ciekawą przygodę z pływaniem zapraszamy do świdnickiej Svidy.


9 września 2013 - Dożynkowe podziękowanie i biesiadowanie

Jak co roku mieszkańcy Cierni podziękowali za tegoroczne zbiory na polach i sadach. Dożynki gminne w Świebodzicach odbyły się w niedzielę, 8 września, przy pięknej pogodzie i dużej frekwencji mieszkańców całego miasta.
Tradycyjnie miejscem dożynkowych uroczystości było boisko w Cierniach. Święto plonów rozpoczęła msza. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz otrzymał z rąk tegorocznych starostów dożynek: Elżbiety Karpińskiej i Kazimierza Fili dożynkowe bochny chleba   . . . czytaj więcej


8 września 2013 - Słabe występy AKS-u Strzegom

W szóstym meczu tej rundy rozgrywek AKS Strzegom zdobył jeden punkt remisując wczoraj "u siebie" z Orkanem Szczedrzykowice 3:3.
Pozostałe wyniki szóstej kolejki spotkań: KP Brzeg Dolny - Piast Zawidów 1:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Kuźnia Jawor 1:2, Orla Wąsosz - Sokół Wielka Lipa 0:1, Pogoń Oleśnica - Granica Bogatynia 1:1, Karkonosze Jelenia Góra - LZS Stary Śleszów 5:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Miedź II Legnica 1:1, MKS Szczawno Zdrój - Olimpia Kowary 1:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 16. punktów przed Miedzią II Legnica 14. punktów. Strzegomianie z 4. punktami zajmują przedostatnie, 15. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom jedzie na mecz do Bogatyni.


8 września - Klasa okręgowa

W 5. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Trojan Lądek Zdrój - Victoria Świebodzice 5:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Stal Świdnica 3:2, Zjednoczeni Żarów - Kryształ Stronie Śląskie 8:0, Iskra Jaszkowa Dolna - LKS Bystrzyca Górna 2:2, Nysa Kłodzko - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1, Skalnik Czarny Bór - Piławianka Piława Górna 2:2, Piast Nowa Ruda - Sparta Ziębice 4:0, Pogoń Pieszyce - Unia Złoty Stok 1:2.
W tabeli rozgrywek prowadzą Zjednoczeni Żarów - 12. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 7. Karolina Jaworzyna Śląska 8. punktów, 9. Victoria Świebodzice 6. punktów, 12. LKS Bystrzyca Górna 5. punktów, 14. miejsce Stal Świdnica nadal z dwoma punktami.


8 września 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Tęcza Bolesławice - Granit Roztoka 0:2, Biały Orzeł Mieroszów - Grom Witków 0:0, KS Walim - Górnik Boguszów:Gorce 3:1, Unia Jaroszów - Sudety Dziećmorowice 2:3, Włókniarz Głuszyca - Zieloni Mrowiny 4:0, Gwarek Wałbrzych - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:1, Nysa Kłaczyna - Zdrój Jedlina Zdrój 1:2, Czarni Wałbrzych - Wenus Nowice 4:1.


7 września 2013 - Interpelacje-zapytania do . . .

Coraz więcej świdnickich radnych dostrzega, że wiele z organizowanych przedsiewzięć, imprez i innych wydarzeń przez władze miasta Świdnicy, wcześniej przez nie opisywane jako te, które maja przynieść ogromne efekty promocyjne, turystyczne czy finansowe są tak naprawdę tylko pobożnym życzeniem nie mającym z faktami wiele wspólnego (niektóre działania władz to zdaniem redakcji "tylko para w gwizdek"). Radni ci, mają do rządzących miastem coraz więcej trafnych pytań czemu dają wyraz w pisanych przez siebie interpelacjach-zapytaniach. Poniżej przedstawiamy kilka interpelacji i wniosków   . . . czytaj więcej


7 września 2013 - Higiena z Gać górą w Świdnicy

Po jednym remisie, jednym zwycięstwie znowu powrót do przegranych spotkań. Piłkarze Poloni-Sparty Świdnica w siódmej kolejce spotkań doznali już piątej porażki. Tym razem zostali pokonani u siebie przez Foto-Higienę Gać 0:1.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mając po sześciu spotkaniach 16. punktów.
Drugie miejsce zajmuje MKS Oława majac także po sześciu spotkaniach 15. punktów. KS Stilon Gorzów Wielkopolski w pięciu meczach zgromadził z 15. punktów i plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po siedmiu spotkaniach zajmują z 4. punktami 15. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica zagra w Trzebnicy z Polonią Trzebnica.


6 września 2013 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na Mistrzostwa Dolnego Ślaska w skokach przez przeszkody. Zawody rozpoczynają się już jutro.
Rywalizować będą juniorzy młodsi (do 15 lat), juniorzy (15-18 lat) oraz seniorzy (od 18 lat). Na sobotę zaplanowane zostały konkursy półfinałowe, a w niedzielę finały.
Równolegle z MDŚL rozegrane zostaną Zawody Regionalne w skokach przez przeszkody. Łącznie w zawodach w Morawie wystartuje ponad 100 koni i zawodnicy z 18 dolnośląskich klubów jeździeckich   . . . czytaj więcej


6 września 2013 - Promenada w centrum Osiedla Młodych

Trwają prace nad projektem zagospodarowania promenady przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świdnicy. Obecnie istniejąca nawierzchnia i schody są w tak kiepskim stanie technicznym, że łatanie dziur nie ma sensu.
Mieszkańcy zwracali również uwagę na fakt, że w tym miejscu przyda się więcej zieleni. To miejsce powinno zmienić całkowicie swój charakter i stać się nie tylko dogodnym dojściem do budynków na osiedlu i kościoła, ale też zgodnie z intencjami mieszkańców, powinno stać się miejscem urokliwym i rekreacyjnym   . . . czytaj więcej


6 września 2013 - Dożynki to również czas zabawy

Już w najbliższa niedzielę, 8 września - na terenie kompleksu boisk sportowych Orlik w Lutomi mieszkańcy gminy dziękować będą za zebrane plony. To najważniejsze wydarzenie w gminie Świdnica każdego roku odbywa się w innym sołectwie. Gospodarzem tegorocznych dożynek są dwa sołectwa: Lutomia Górna oraz Lutomia Dolna a także starostowie - Ryszard Gawron i Celina Urbańczyk.
Mieszkańcy wszystkich 33 sołectw zaprezentują misternie wykonane wieńce dożynkowe oraz bochny chleba - upieczone z tegorocznych zbóż   . . . czytaj więcej


6 września 2013 - Ponad pięć milionów złotych dla przedsiębiorców

Dokładnie 5 milionów 250 tysięcy złotych dodatkowo otrzymało Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych. W czwartek, 5 września podpisano umowę w ramach unijnej Inicjatywy JEREMIE. Uroczyste podpisanie z udziałem Jerzego Tutaja, członka zarządu województwa dolnośląskiego zorganizowano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
- To już czwarta umowa, w której fundusze dla przedsiębiorców otrzymuje Stowarzyszenie. Od czterech lat startujemy w otwartych konkursach z Regionalnego Programu Operacyjnego "Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw", pozyskując kapitał na pożyczki dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw   . . . czytaj więcej


6 września 2013 - Międzynarodowy Festiwal Piłki Ręcznej Świdnica Cup 2013

W dniach 13-15 września 2013 w Gimnazjum nr 3 rozegrany zostanie Międzynarodowy Festiwal Piłki Ręcznej Świdnica Cup 2013. Nowością w tej edycji jest udział trzech kategorii wiekowych dzieci - roczniki 2001/2002, młodzików - roczniki 1999/2000, juniorów młodszych - rocznik 1997/1998. Mecze będą rozgrywane również w hali sztucznego lodowiska oraz hali sportowej na osiedlu Zawiszów.
Organizatorzy liczą w tym roku na udział pół tysiąca zawodników z Polski, Czech i Niemiec. Uczestnicy turnieju spędzą wiele godzin na zmaganiach sportowych, ale przewidziano dla nich też dodatkowe atrakcje i cenne nagrody.


6 września 2013 - VII Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

7 września 2013 roku Naczelna Rada Adwokacka w Warszawie organizuje VII Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. Jest to przedsięwzięcie, którego celem jest udzielenie nieodpłatnie pomocy prawnej osobom najuboższym.
W związku z powyższym Izba Adwokacka w Wałbrzychu zaprasza osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej do skorzystania z bezpłatnych porad adwokackich świadczonych przez niżej wymienionych adwokatów z Kancelarii Adwokackich z Wałbrzycha, Świdnicy, Kłodzka, Ząbkowic Śląskich, Strzegomia i Pieszyc   . . . czytaj więcej


5 września 2013 - Dla przedsiębiorców i osób rozpoczynających działalność gospodarczą

Po przerwie wakacyjnej we wtorek, 10 września wznawia pracę Punkt Konsultacyjny KSU prowadzony przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.
Punkt Konsultacyjny KSU świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą.
W punkcie można uzyskać informacje dotyczące między innymi przepisów, podatków, organizacji firmy, czy możliwości pozyskania finansowania ze źródeł zewnętrznych   . . . czytaj więcej


5 września 2013 - Pociąg specjalny

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnym przejeździe pociągiem specjalnym organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Ślaskiej oraz firmę S&K Train Transport z siedzibą w Zielonej Górze.
12 października planowane jest uruchomienia pociągu specjalnego na trasie: Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Ślaski - Kamieniec Ząbkowicki - Nysa oraz Nysa - Głuchołazy oraz Głuchołazy - Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Jaworzyna Śląska   . . . czytaj więcej


5 września 2013 - Świebodzice czytają Fredrę

Fragmenty najsłynniejszych utworów Aleksandra Fredry w wykonaniu Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza czy radnych miejskich świebodziczanie będą mogli posłuchać w najbliższą sobotę, 7 września. W Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 11.00 rozpocznie się druga edycja ogólnopolskiej akcji pod hasłem Narodowe Czytanie.
W pierwszej edycji akcji cała Polska czytała Pana Tadeusza. W tym roku czytamy znakomite utwory Fredry, takie jak Zemsta, Pan Geldhab czy Śluby Panieńskie. Zapraszamy do Oddziału Dziecięcego MBP przy ulicy Wolności 13.


5 września 2013 - Masz pomysł, chcesz się rozwijać? Oni pomagają przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy mają szansę na poręczenia nawet do 1 miliona złotych, a jeśli zdążą z wnioskiem przed końcem roku, zwolnieni zostaną z opłat. Taką ofertę przygotował Dolnośląski Fundusz Gospodarczy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać firmę lub wystartować z nowym pomysłem.
Poręczenie Dolnośląskiego Funduszu Gospodarczego realizowane jest w ramach inicjatywy JEREMIE. To europejski projekt pozadotacyjnego wsparcia dla przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju i tych na starcie. Przedsiębiorcy często mają pomysł, ale brakuje im pieniędzy na jego realizację i mają trudności z uzyskaniem w banku kredytu   . . . czytaj więcej


5 września 2013 - Zlot "Po Latach" - Bagieniec

8 września 2013 w Bagieńcu o godzinie 19:30 odbędzie się piękny spektakl przygotowany przez Teatr Bezdomny z Żarowa - "Faust" wg. J.W. Goethego. Bardzo cieszy fakt, że po kilku latach ciszy kulturalnej w Bagieńcu młodzież i współorganizatorzy wieloletnich Dni Goethego w Bagieńcu wracają do Bagieńca.
Cieszy też fakt, że będzie obecny w tym dniu twórca, dyrektor i reżyser Teatru Bezdomnego z Żarowa, Pan Ryszard Dykcik, a jednocześnie inicjator, realizator i instruktor teatralny Dni Goethego od początku istnienia tej corocznej imprezy   . . . czytaj więcej


4 września 2013 - Sto lat pani Ireny Motylewskiej

W środę, 4 września swoje 100. urodziny świętowała świdniczanka pani Irena Motylewska. Uroczystość zorganizowano w Domu Dziennego Pobytu "Przystań", a wzięli w niej udział liczni goście. Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek życzył jubilatce wszelkiej pomyślności i wielu lat w zdrowiu, a także, by nie brakowało bliskich ludzi, którzy będą służyć wsparciem.
Pani Irena urodziła się w 1913 r. w Berlinie, gdzie jej rodzice pochodzący z Wielkopolski przebywali w celach zarobkowych. Szacowna Jubilatka była pierwszym dzieckiem państwa Stanisławy i Wacława Motylewskich, aktywnych działaczy berlińskiej organizacji polonijnej "Sokół".   . . . czytaj więcej


4 września 2013 - Spotkanie w Krzyżowej

W dniach 5-8 września odbędzie się w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego konferencja partnerska oraz promocja produktów lokalnych pochodzących z regionu Bergstraße w Rynku Świdnickim. Konferencja odbędzie się w ramach projektu "Polsko-niemieckie spotkanie partnerskie w Powiecie Świdnickim".
Projekt tematycznie nawiązuje do jubileuszu 75 lecia powiatu partnerskiego Bergstraße i prowadzonej od 12 lat współpracy partnerskiej   . . . czytaj więcej


4 września 2013 - Nowe chodniki w Gminie Świdnica i Gminie Strzegom

3 września oddano do użytku nowe chodniki w gminach Strzegom i Świdnica. Z nowych inwestycji cieszyć się będą mieszkańcy Pszenna, Goczałkowa i Stanowic. W Pszennie renowacji poddany został chodnik przy ulicy Nadbrzeżnej. Nowych ciągów pieszych doczekali się także mieszkańcy ulicy Bocznej w Goczałkowie oraz ulicy Strzegomskiej w Stanowicach.
Wszystkie inwestycje przeprowadziły wspólnie gminy i powiat świdnicki. Planując inwestycje staramy się współpracować z gminami, które oprócz partycypacji finansowej, doskonale wiedzą co i gdzie remontować aby remont i cała inwestycja w jak największym stopniu służyła lokalnej społeczności. Tak właśnie było i w tym przypadku - podsumowuje Etatowy Członek Zarządu Sabina Cebula.


3 września 2013 - Nagrody dla najzdolniejszych

Wczoraj rozpoczął się nowy rok szkolny, jednak to dopiero dzisiaj nagrodzono najlepszych i najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego, którzy w zeszłym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki.
Na krótkiej uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy wręczono nagrody pieniężne dla najlepszych maturzystów, sportowców oraz olimpijczyków olimpiad przedmiotowych.
Łącznie nagrodzono: 28 maturzystów, 68 uczniów, którzy reprezentowali szkołę i powiat w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz 58 sportowców   . . . czytaj więcej


3 września 2013 - Za plony rolnicy podziękują w Bukowie

Rolnicy z gminy Żarów uczczą zakończenie tegorocznych żniw w niedzielę, 15 września. Dożynki są jednym z najpiękniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt, które co roku gromadzą nie tylko samych rolników, ale również rzesze sympatyków folkloru i wiejskich wyrobów.
W tym roku gospodarzem gminnych dożynek będą mieszkańcy Bukowa i to oni, wspólnie z organizatorami przygotują dla wszystkich uczestników szereg rozmaitych atrakcji.


3 września 2013 - Święto Plonów w Bolesławicach

31 sierpnia odbyło się tradycyjne Święto Plonów. W tym roku organizatorami uroczystości byli mieszkańcy Bolesławic. Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, podziękował rolnikom za trud i pełną wysiłku pracę. Wraz z nami świętowały delegacje z miast partnerskich - Teplice nad Metuji i Pfeffenhausen oraz zaproszeni goście z Ukrainy.
Reprezentanci Pffefenhausen przywieźli swoje tradycyjne bawarskie wyroby: piwo, kiełbasę i precle. Gospodarze i organizatorzy zadbali o to, by w święto dziękczynienia za plony nikt się nie nudził. Smakosze mogli spróbować przepysznych potraw   . . . czytaj więcej


3 września 2013 - Obradowali strzegomscy radni

Włączenie gminy Strzegom do Aglomeracji Wałbrzyskiej, pomoc finansowa Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na zakup samochodu dla strzegomskiego Komisariatu, zawarcie porozumienia dotyczącego utworzenia i prowadzenia przez powiat świdnicki oddziału przedszkolnego specjalnego w Szkole Podstawowej nr 7, stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego Andrzeja Gregorczyka - m. in. te tematy były przedmiotem obrad strzegomskich radnych w dniu 30 sierpnia na Sesji Rady Miejskiej. Piątkowa sesja rozpoczęła się od wręczeń pamiątkowych odznaczeń   . . . czytaj więcej


3 września 2013 - "Jezioro Łabędzie" Royal Russian Ballet

"Jezioro Łabędzie" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata.
Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam oáprawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów-Piotra Czajkowskiego, wprowadzą każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego   . . . czytaj więcej


3 września 2013 - Gala Parowozów 2013

Tegoroczna, trzecia już edycja Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw - Gala Parowozów 2013, odbędzie się w dniach 21 i 22 września 2013 w Jaworzynie Śląskiej. Podobnie jak w zeszłym roku muzeum odwiedzą lokomotywy z Niemiec, Czech i Polski.
W samo południe, na stacji Jaworzyna Śląska odbędzie się uroczysta parada połączona z prezentacją lokomotyw. Następnie parowozy przejadą na teren bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie przez cały dzień odbywać się będą pokazy i prezentacje   . . . czytaj więcej


2 września 2013 - Ruszył kolejny etap rewitalizacji Starego Miasta

Można już przejechać autem przez centrum Świebodzic, ale nie objedziemy jeszcze ratusza. Zakończył się pierwszy etap prac rewitalizacji Starego Miasta, kolejny jest w trakcie.
Udostępniona do ruchu jest północna pierzeja Rynku - wjeżdżając od ulicy Żeromskiego możemy już minąć ratusz i przejechać ulicą Prusa. Nie ma natomiast możliwości objechania placu ratuszowego - zlikwidowany został dotychczasowy skręt w lewo, zaś kierowcy jadący od ulicy Sienkiewicza skręcają w lewo tuż przed ratuszem, niejako "pod prąd", i wyjeżdżają w kierunku Prusa   . . . czytaj więcej


2 września 2013 - Nowy rok szkolny

Po dwóch miesiącach wakacyjnego wypoczynku rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014. Uroczysty apel z udziałem władz gminy Świdnica miał miejsce w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi.
Cieszę się, że po wakacjach możemy wspólnie rozpocząć kolejny rok szkolny. Szczególnie witam uczniów klas I, których mamy 48. Mam nadzieję, że zyskają sympatie i uznanie naszej społeczności szkolnej i dołączą do grona najzdolniejszych uczniów - mówiła dyrektor gimnazjum, Elżbieta Marcińska. Rok szkolny potrwa do 27 czerwca 2014 roku. Dzień później, w sobotę, rozpoczną się wakacje   . . . czytaj więcej


2 września 2013 - Minęły wakacje

Przyjemnie spędzany czas szybko mija. Na wakacjach nawet zbyt szybko. Ale zdanie "wszystko co dobre szybko się kończy" oddaje atmosferę pierwszych dni września. Jak co roku w pierwszy dzień pracy, młodzież szkolna Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu spotkała się, aby wspólnie rozpocząć nowy rok szkolny.
Po wspomnieniach, które z pewnością będą tematem rozmów na wielu przerwach, przyszedł czas na powrót do szkolnej rzeczywistości. Dla jednych będzie ona kolorowa, dla innych nie, ale wszyscy z radością i w pełnym zdrowiu powrócili w mury szkolne.   . . . czytaj więcej


2 września 2013 - Witaj, szkoło

4,5 miliona uczniów w całym kraju rozpoczęło dziś rok szkolny. Dzieci i młodzież w Świebodzicach witały rok szkolny z radością - bo wreszcie można było spotkać klasowych przyjaciół. Szkolne akademie nie były długie, ograniczyły się do przywitania dzieci i przekazania najpilniejszych informacji organizacyjnych. W uroczystej akademii w Szkole Podstawowej nr 3 wziął udział m. in. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz i szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Świebodzicach Urszula Kruczek   . . . czytaj więcej


2 września 2013 - Straż dostanie nowy sprzęt

Nowy i specjalistyczny sprzęt strażacki trafi do druhów z jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Żarowie. Prawie dwanaście tysięcy złotych na ten cel udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach konkursu "Poprawa bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w roku 2013".
Ciężki zestaw ratownictwa drogowego już w połowie września wzbogaci żarowską jednostkę strażacką. - Przyznana dotacja pozwoli wymienić sprzęt lekki, który znajdował się dotychczas na wyposażeniu jednostki w Żarowie. Nowe pompy, nożyce i węże hydrauliczne to sprzęt, niezwykle ważny w codziennej pracy, który pozwoli nam dokładniej wykonywać swoje obowiązki   . . . czytaj więcej


1 września 2013 - Wylosowała wejściówki i pojedzie na koncert

"Dla mnie Modern Talking to skojarzenia i wspomnienia magnetofonu szpulowego brata, siedem lat starszego ode mnie. Kiedy tylko wychodził z domu, zaczynał się mój prywatny koncert. Wpadałam do jego pokoju i puszczałam jak najgłośniej było możliwe (głośniki tylko magnetofonowe) i śpiewałam wersję angielską oczywiście "po polsku".
Z wyprzedzeniem wiedziałam jakie będzie następne nagranie. Taśmy zawsze musiałam zostawiać ustawione w tym samym miejscu dla niepoznaki i strasznie zazdrościłam, że brat raz na pół roku może iść na dyskotekę (i to tylko te szkolne), gdzie będzie muzyka Modern Talking   . . . czytaj więcej


1 września 2013 - Trójpłatowiec w Katowicach ?

Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowuje na początek przyszłego roku dużą wystawę opowiadającą o pierwszej wojnie światowej. Ważną częścią wystawy będzie udział w niej lotnictwa co ukazane zostanie na przykładzie między innymi najsłynniejszego lotnika "Czerwonego Barona" - Manfreda von Richthofena.
W związku z tym Muzeum Śląskie w Katowicach zwróciło się do Prezesa Fundacji "Red Baron Foundation" Jerzego Gaszyńskiego ze Świdnicy, który jest właścicielem samolotu Fokker DR1 o wypożyczenie go na kilka miesięcy. Ten słynny czerwony trójpłatowiec byłby niewątpliwą atrakcją wystawy.


1 września 2013 - VII Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

7 września 2013 roku Naczelna Rada Adwokacka w Warszawie organizuje VII Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. Jest to przedsięwzięcie, którego celem jest udzielenie nieodpłatnie pomocy prawnej osobom najuboższym.
W związku z powyższym Izba Adwokacka w Wałbrzychu zaprasza osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej do skorzystania z bezpłatnych porad adwokackich świadczonych przez niżej wymienionych adwokatów z Kancelarii Adwokackich z Wałbrzycha, Świdnicy, Kłodzka, Ząbkowic Śląskich, Strzegomia i Pieszyc   . . . czytaj więcej


1 września 2013 - III liga grupa dolnośląsko-lubuska

Po wielu niepowodzeniach Piłkarze Poloni-Sparty Świdnica nareszcie odnieśli zwyciestwo, choć było ono nikłe i odniesione nad przeciwnikiem z dołu tabeli to jednak ważne są punkty. Ilanka Rzepin - Polonia-Sparta Świdnica 2:3.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Zagłębie II Lubin mając 13. punktów.
Drugie miejsce zajmuje Ślęza Wrocław majac także 13. punktów. MKS Oława z 12. punktami plasuje sie na trzeciej pozycji. Świdniczanie awansowali na 15. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica zagra z drużyną Foto-Higieny Gać.


1 września 2013 - Seria porażek

W piątym meczu tej rundy rozgrywek AKS Strzegom zanotował już czwartą porażke. Wczorajszy mecz w Kowarach zakończył się zwycięstwem LZS Stary Śleszów nad AKS Strzegom 5:0.
Pozostałe wyniki piątej kolejki spotkań: Granica Bogatynia - Orla Wąsosz 5:3, Orkan Szczedrzykowice - Pogoń Oleśnica 4:0, Kuźnia Jawor - MKS Szczawno Zdrój 0:3, Olimpia Kowary - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - KP Brzeg Dolny 1:2, Sokół Wielka Lipa - Piast Zawidów 4:1, Miedź II Legnica - Karkonosze Jelenia Góra 3:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi Miedź II Legnica mając na koncie 13. punktów przed KP Brzeg Dolny także 13. punktów. Strzegomianie z 3. punktami zajmują 14. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie zespół Orkana Szczedrzykowice.


1 września - Klasa okręgowa

W 4. kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: LKS Bystrzyca Górna - Zjednoczeni Żarów 0:3. Karolina Jaworzyna Śląska - Piast Nowa Ruda 5:0, Stal Świdnica - Pogoń Pieszyce 2:3, Victoria Świebodzice - Iskra Jaszkowa Dolna 2:3, Sparta Ziębice - Skalnik Czarny Bór 3:1, Unia Złoty Stok - Trojan Lądek Zdrój 2:3, Piławianka Piława Górna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:3, Kryształ Stronie Śląskie - Nysa Kłodzko 1:3.
W tabeli rozgrywek prowadzi Iskra Jaszkowa Dolna - 10. punktów. Pozostałe miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 9. punktów, 5. Karolina Jaworzyna Śląska 7. punktów, 7. Victoria Świebodzice 6. punktów, 11. LKS Bystrzyca Górna 4. punkty, 14. miejsce Stal Świdnica z dwoma punktami.


1 września 2013 - "Zdrowie ma smak"

Już po raz siódmy, w dniach 6-7 września powiat świdnicki wspólnie z gminą oraz miastem Świdnica organizuje targi zdrowej żywności i produktu regionalnego. Uczestniczyć w nich będą wystawcy z różnych stron Polski oraz po raz pierwszy goście z Czech, zaproszeni w ramach realizacji projektu "Zdrowie ma smak. Produkty polsko-czeskiego pogranicza".
Będzie można skosztować i nabyć różnego rodzaju produkty z gospodarstw ekologicznych i żywność produkowaną metodami tradycyjnymi, bez konserwantów   . . . czytaj więcej


1 września 2013 - "Jezioro Łabędzie" Royal Russian Ballet

"Jezioro Łabędzie" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata.
Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam oáprawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów-Piotra Czajkowskiego, wprowadzą każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego   . . . czytaj więcej


1 września 2013 - Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ" zaprasza na 3. edycję Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w dniach 6-8 września w nieodległym Sokołowsku. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, polskich i zagranicznych, twórców filmowych   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała