31 października 2013 - OSiR ma siłownię pod chmurką - we wtorek inauguracja

Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej działa siłownia zewnętrzna. Mieszkańcy Świdnicy mają do dyspozycji jedenaście urządzeń do ćwiczeń oraz mini plac zabaw dla dzieci.
Oficjalną inaugurację siłowni zaplanowano na wtorek, 5 listopada na godziny 13.00. Siłownia umiejscowiona obok kortów tenisowych ma służyć wszystkim chętnym przez cały rok. Korzystanie z siłowni jest bezpłatne i dostępne przez całą dobę, jednak na miejscu obowiązuje regulamin. Ze sprzętu mogą korzystać osoby dorosłe oraz dzieci od 10 roku życia pod nadzorem rodzica. Inwestycja zrealizowana przez OSiR kosztowała 27 tysięcy złotych.


31 października 2013 - II Powiatowa Konferencja "Wyjść z Cienia"

Kierując się potrzebą zwrócenia uwagi na problemy zdrowia psychicznego, w trosce o zapewnienie pomocy i wsparcia osobom, które borykają się z zaburzeniami bądź chorobą psychiczną Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska zaprasza na II Powiatową Konferencję "Wyjść z cienia", która odbędzie się w dniu 6 listopada w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy w godzinach 10.00-13.00.
II Konferencja "Wyjść z cienia" ma charakter otwarty i adresowana jest do wszystkich zainteresowanych osób, szczególnie gorąco zapraszamy rodziców   . . . czytaj więcej


31 października 2013 - ZUS - Tydzień Przedsiębiorcy

W Tygodniu Przedsiębiorcy ZUS codziennie czynny do 18.00 Od 18 do 22 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W tych dniach wszystkie placówki ZUS przyjmować będą o trzy godziny dłużej (codziennie do 18.00), oczekując na przedsiębiorców chcących skorzystać z porad ekspertów.
Klienci będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak korzystać z nowej wersji programu Płatnik, dlaczego warto skonfigurować w firmowym laptopie Platformę Usług Elektronicznych ZUS, jak nie dać się podejść oszustom, a także na jakich zasadach można skorzystać z ulg i umorzeń w spłacie zaległych składek oraz z abolicji składkowej   . . . czytaj więcej


31 października 2013 - XII Świdnicki Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

Już po raz dwunasty, 30 października w Szkole Podstawowej nr 105 spotkali się uczestnicy Świdnickiego Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Klas IV-VI. Celem tego konkursu jest propagowanie właściwych nawyków ortograficznych oraz integracja świdnickiej społeczności uczniowskiej.
Każdą szkołą reprezentowało trzech uczniów, którzy pisali przygotowane przez organizatorów dyktando. Następnie losowo wyłonieni nauczyciele sprawdzili je i wytypowali zwycięzców. Najlepszymi z najlepszych okazali się   . . . czytaj więcej


30 października 2013 - Projekt siedziby Powiatowego Pogotowia Ratunkowego

Trwają intensywne prace zmierzające do rozpoczęcia na wiosnę przyszłego roku budowy nowej siedziby Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu w Świdnicy inwestycja realizowana będzie na wydzielonej działce na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy. Działka o powierzchni 3870 m2 graniczy z terenem lądowiska dla helikopterów.
Budynek pogotowia posadowiony będzie obok szpitalnego oddziału ratunkowego. Wyłonione w drodze postępowania przetargowego biuro projektowe ABM Projekt Adam Mądrzak z Boleścina przygotowało koncepcję obiektu wraz z jego wizualizacją   . . . czytaj więcej


30 października 2013 - Nagrody przyznane

Dwiema nagrodami indywidualnymi i jedną zbiorową uhonorowani zostaną świdniczanie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Komisja powołana w sprawie przyznania nagród rozpatrywała kandydatury zgłoszone przez trzy podmioty.
Decyzją prezydenta nagrody w wysokości cztery tysiące złotych otrzymają: Dobiesław Karst, Lubomir Szmid i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej   . . . czytaj więcej


30 października 2013 - Strachy w szkole

Ostatni dzień przed świętem Wszystkich Świętych uczniowie Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu poświęcili tradycyjnie na przebieranki i zabawę. Samorząd Uczniowski zorganizował sprzedaż ciast, upieczonych przez rodziców wszystkich klas, jak również konkurs na najstraszniejsze przebranie.
Zwycięzca będzie miał przywilej wybrania sobie jednego dnia w przyszłym tygodniu, w którym nie będzie odpytywany. Jak widać ta perspektywa skusiła wielu. Po dniu pełnym zabawy przyjdzie czas na zadumę i wspominanie tych naszych bliskich, których już z nami nie ma.


30 października 2013 - Zimowy rozkład Portu Lotniczego Wrocław

Zimowe loty do Rzymu i Barcelony. Oferta dla miłośników narciarstwa, czyli podalpejski Turyn. Więcej lotów do Londynu Stansted i Dublina. Nadchodzący sezon zimowy w Porcie Lotniczym Wrocław zapowiada się lepiej niż w ubiegłym roku, a na pasażerów czekają ciekawe nowości.
29 połączeń, w tym 19 niskokosztowych, 5 czarterowych i 5 do europejskich hubów przesiadkowych. Siatka połączeń w sezonie zimowym w Porcie Lotniczym Wrocław będzie na tyle bogata, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni kierunek i dogodne godziny lotów   . . . czytaj więcej


29 października 2013 - Popularne niegdyś forum "dziennika" znika z sieci

Po blisko dziesięciu latach funkcjonowania, dzisiaj, 29 października znika z sieci internetowej popularne niegdyś forum "dziennika". Minęły już czasy kiedy na forum pisało wiele osób, dzisiaj zmieniły się upodobania a także umiejetności pisania, polemizowania czy dyskutowania.
Obecne umiejętności ewentualnych piszących sprowadzają się do napisania słowa, dwóch lub trzech a zbudowanie pełnego zdania przekracza możliwości wiekszości z piszących   . . . czytaj więcej


29 października 2013 - Hubertus 2013 w Stragonie

Ośrodek Jeździecki Stragona zakończył sezon sportowy 2013. Obchody Hubertusa - czyli tradycyjne jeździeckie zakończenie sezonu - odbyły się w Morawie w minioną sobotę.
Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Organizowany przez jeźdźców na zakończenie sezonu jeździeckiego, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego - zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta - patrona myśliwych i jeźdźców, który obchodzi swoje imieniny właśnie 3 listopada. Hubertus to również czas podsumowań   . . . czytaj więcej


29 października 2013 - Pociąg do historii i nie tylko

Rozkłady jazdy z końca XIX wieku, karty pocztowe czy chociażby dowcipy kolejowe - te i inne, równie oryginalne eksponaty, można było obejrzeć podczas wystawy poświęconej 170. rocznicy uruchomienia linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic. Pierwszy pociąg z dworca Świebodzkiego we Wrocławiu wyruszył do Świebodzic 28 października 1843 roku.
Wystawa "Świebodzice 2013" odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


29 października 2013 - Centrum organizacji pozarządowych jednym z liderów RPO

Przebudowa budynku przy ulicy Długiej na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych nagrodzona. O honorowy tytuł "Dolnośląskiego lidera RPO" ubiegały się 32 samorządy, instytucje oraz przedsiębiorstwa, które korzystały z unijnego wsparcia na 50 projektów.
Podczas konferencji poświęconej RPO, którą zorganizowano w poniedziałek, 29 października w Jeleniej Górze, najlepsi odebrali nagrody z rąk marszałka województwa dolnośląskiego, Rafała Jurkowlańca. Przebudowa budynku przy ulicy Długiej 33 na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy zakończyła się na jesieni 2011 roku   . . . czytaj więcej


29 października 2013 - Zapowiedź sesji

8 listopada o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się XLVI Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu kadencji 2010 - 2014.
Głównym punktem obrad będzie odczytanie aktu nadania i wręczenie odznaki Honorowego Obywatela Strzegomia Jerzemu Orabczukowi, prezesowi Związku Sybiraków w Strzegomiu.


28 października 2013 - Kolejne miliony na rewitalizację Świdnicy

Blisko 5 milionów złotych unijnego dofinansowania otrzymała Świdnica na przebudowę Szkoły Podstawowej nr 8. W ramach projektu kompleksowo przebudowany zostanie budynek B Szkoły Podstawowej nr 8 przy ulicy Wałbrzyskiej, przewidziano również zagospodarowanie terenu wokół tego budynku.
Budynek wraz z salą gimnastyczną będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych, a także zyska specjalne zabezpieczenia przeciwpożarowe. W ramach projektu przewidziano także zakup tablic multimedialnych oraz wyposażenie pracowni językowej z modułem interaktywnym   . . . czytaj więcej


28 października 2013 - Turniej Wiedzy o Gminie Jaworzyna Śląska

25 października w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się Turniej Wiedzy o Gminie Jaworzyna Śląska o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej "Tu jest mój dom". Turniej zorganizowany został w ramach projektu "Jaworzyna Ślaska dawniej i dziś", poświęconemu historii Gminy Jaworzyna Śląska.
W turniejowych zmaganiach wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych z Gminy Jaworzyna Ślaska, złożone z uczniów klas I-III. Organizatorzy Turnieju przygotowali dla uczestników turnieju zestaw pytań, na które należało odpowiedzieć oraz zadań do rozwiązania   . . . czytaj więcej


28 października 2013 - Na cmentarze za złotówkę

Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, uruchamia okazjonalnie 1 listopada od godziny 10.00 do godziny 19.00 o każdej pełnej godzinie, kurs na strzegomskie cmentarze.
Cena biletu od jednej osoby wynosi 1 złoty. Przystanek początkowy - ulica Ofiar Katynia (kotłownia),
Przystanek pośredni - Rynek (fontanny),
Przystanek pośredni - cmentarz komunalny ulica Wałbrzyska (parking)   . . . czytaj więcej


28 października 2013 - (Nie)Tolerancja w obiektywie

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Tolerancji przypadającym na 16 listopada, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Carpe Diem" z Dzierżoniowa ogłasza konkurs fotograficzny (Nie)Tolerancja w obiektywie.
Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. W pracach fotograficznych należy pokazać tolerancje lub nietolerancję w Naszym otoczeniu   . . . czytaj więcej


27 października 2013 - Akademiczki z Katowic nie dały rady

Zwycięstwem siatkarek ze Świdnicy zakończył się wczorajszy mecz w Świdnicy. MKS Świdnica - Sokół 43 AZS AWF Katowice 3:1, w poszczególnych setach 25:17, 25:12, 23:25, 25:15
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole przed AEP Olimpią Jawor i KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice. Świdniczanki zajmują awansowały na piąte miejsce w rozgrywkach.
W kolejnym meczu, 6 listopada świdniczanki zmierzą się w Dąbrowie Górniczej z MKS II Dąbrowa Górnicza.


27 października 2013 - Wygrali w Żarach

W 14. kolejce spotkań Polonia-Sparta Świdnica pokonała w meczu wyjazdowym Promień Żary. Promień Żary - Polonia-Sparta Świdnica 0:2.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po czternastu spotkaniach 36. punktów.
Drugie miejsce zajmuje Zagłębie II Lubin, który zgromadził 31. punktów. KS Stilon Gorzów Wielkopolski zgromadził 30. punktów i plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po czternastu kolejkach zajmują 12. miejsce z 16. punktami. W następnej kolejce 2 listopada Polonia-Sparta Świdnica spotka się w Świdnicy z Piastem Żmigród.


27 października 2013 - Pokonali Karkonosze

W trzynastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał Karkonosze Jelenia Góra 1:0.
Pozostałe wyniki trzynastej kolejki spotkań: Piast Zawidów - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:5, Orkan Szczedrzykowice - Miedź II Legnica 4:1, Orla Wąsosz - MKS Szczawno Zdrój 2:2, Sokół Wielka Lipa - Kuźnia Jawor 0:0, Granica Bogatynia - Olimpia Kowary 2:2, Pogoń Oleśnica - BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:1, LZS Stary Śleszów - KP Brzeg Dolny 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi LZS Stary Śleszów mając na koncie 24. punkty przed Miedzią II Legnica również 24. punkty. Strzegomianie z 22. punktami zajmują 6. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Bolesławcu z BKS Bobrzanie Bolesławiec.


27 października - Klasa okręgowa

W dwunastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Nysa Kłodzko 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 6:0, LKS Bystrzyca Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 3:0, Victoria Świebodzice - Sparta Ziębice 1:2, Pogoń Pieszyce - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 1:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Piast Nowa Ruda 0:3, Unia Złoty Stok - Piławianka Piława Górna 0:1, Trojan Lądek Zdrój -Skalnik Czarny Bór 3:4.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 24. punkty. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 24. punkty, 8. Karolina Jaworzyna Śląska 17. punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 16. punktów. 11. Stal Świdnica 15. punktów, 13. Victoria Świebodzice 13. punktów.


27 października 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dwunastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Sudety Dziećmorowice - Zieloni Mrowiny 3:2, Grom Witków - Granit Roztoka 2:0, Górnik Boguszów:Gorce - Cukrownik-Polonia Pszenno 3:1, KS Walim - Włókniarz Głuszyca 4:2, Czarni Wałbrzych - Tęcza Bolesławice 6:0, Wenus Nowice - Zdrój Jedlina Zdrój 0:1, Biały Orzeł Mieroszów - Gwarek Wałbrzych 5:1, Unia Jaroszów - Nysa Kłaczyna 6:2.


27 października 2013 - Ogólnopolski Turniej Juniorów i Seniorów NO-GI Fight

20 października zawodnik UKS Taekwon-do Gryf z sekcji MMA, Nitaj Stelmach zdobył złoty medal na Ogólnopolskim Turnieju Juniorów i Seniorów NO-GI Fight w Bielawie w kategorii +84 kg juniorów. Turniej po raz kolejny zorganizował Norbert Warchoł z "Junior" Dzierżoniów.
Dla Nitaja w ostatnim roku jest to już trzecie osiągnięcie z imprezy ogólnopolskiej w walkach na chwyty, co bardzo dobrze rokuje na zbliżający się pierwszy start w zawodach MMA tego zawodnika.


27 października 2013 - Kwesta PCK pierwszego listopada

1 listopada Zarząd oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy zorganizuje zbiórkę publiczną. Kwesta odbywać się będzie na świdnickich cmentarzach.
Dochód uzyskany w ramach akcji "Godne Dzieciństwo" zostanie przeznaczony na zakup paczek mikołajkowych, dla najuboższych dzieci ze Świdnicy.
O celowości i potrzebie przeprowadzenia akcji, nie trzeba nikogo przekonywać, bowiem wiele rodzin w naszym społeczeństwie żyje w niedostatku, a rodziców nie stać na zakup jakichkolwiek paczek   . . . czytaj więcej


26 października 2013 - Remis w Świdnicy

Remisem zakończyło się dzisiejsze spotkanie świdnickich piłkarzy ręcznych. ŚKPR Świdnica - KSSPR Końskie 25 : 25.
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław, który rozgromił dzisiaj AZS UMCS Lublin 38 : 19. Drugie miejsce zajmuje Viret CMC Zawiercie. Świdniczanie plasują się w tabeli na 8. miejscu.
9 listopada świdnickich szczypiornistów czeka spotkanie z Zagłębiem w Sosnowcu.


26 października 2013 - Lekkoatleci na nowym stadionie

Uczniowie żarowskiej szkoły mogą już rywalizować na nowoczesnym, jedynym w regionie, nowym i tak wyposażonym boisku lekkoatletycznym. Wczoraj odbyło się jego otwarcie.
Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz i radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, członków Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki, parlamentarzystów, burmistrzów i wójtów ościennych gmin, dyrektorów szkół i gminnych jednostek, żarowskich radnych, wykonawców inwestycji, przedstawicieli Rady Rodziców, znanych sportowców z Żarowa, trenerów klubów sportowych, a przede wszystkim uczniów żarowskiej podstawówki.


26 października 2013 - XX Międzyszkolne Spotkania z Ekologią

"Woda - źródło życia" to hasło XX Międzyszkolnego Spotkania z Ekologią zorganizowanego 24 października w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Tegoroczne spotkanie miało formę Konkursu Fotograficznego oraz Turnieju Ekologicznego. Uczestnikami konkursu była młodzież z ośmiu szkół gimnazjalnych całego powiatu świdnickiego: Świebodzic, Lutomi Dolnej, Witoszowa, Pszenna i Świdnicy.
W Konkursie Fotograficznym nagrody przyznano uczennicom Gimnazjum w Lutomi Dolnej, Gimnazjum w Witoszowie Dolnym Gimnazjum nr 1 Świebodzicach   . . . czytaj więcej


26 października 2013 - 250 porcji marihuany

Wspólne działania Policjantów z Komisariatu Policji w Świebodzicach i funkcjonariuszy CBŚ z Wrocławia zaowocowały zatrzymaniem dwóch mężczyzn. Mieszkańcy powiatu świdnickiego zostali zatrzymani w Świebodzicach.
Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy, którym podróżowało dwóch mężczyzn. W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili u 24 letniego pasażera - mieszkańca Świebodzic woreczek strunowy z zawartością zielonego suszu. Po przebadaniu na testerze narkotykowym okazało się iż zabezpieczony susz to marihuana   . . . czytaj więcej


26 października 2013 - Trzecia edycja Wrocław Career EXPO w listopadzie

Jesienna edycja Wrocław Career EXPO zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada w Hali Stulecia w godzinach 11:00-19:00. Podczas targów pojawi się ponad 100 aktywnie rekrutujących firm, co stanowi rekord wśród wydarzeń o powiązanej tematyce.
Targi pracy Wrocław Career EXPO to nie tylko możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację w najważniejszych polskich i zagranicznych firmach. To również szansa na rozeznanie się na rynku pracy, zbadanie zapotrzebowania kadrowego, zestawienie własnych predyspozycji, wykształcenia i umiejętności z preferencjami pracodawców   . . . czytaj więcej


25 października 2013 - Komunikacja przed dniem Wszystkich Świętych

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych od samego rana 31 października do 3 listopada włącznie (czwartek-niedziela) funkcjonować będzie zastępcza organizacja ruchu. Zmiany dotyczyć będą również komunikacji miejskiej MPK. Wszystko po to, aby mieszkańcy i goście mieli możliwość dogodniejszego dojazdu na groby bliskich.
Wprowadzone zostaną dodatkowe oznakowania drogowe w rejonie cmentarzy, które mają zapewnić bezpieczeństwo oraz pomóc upłynnić ruch. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożność i zwracanie uwagi na oznakowanie   . . . czytaj więcej


25 października 2013 - Bryczki w Morawie

Już jutro w Morawie pierwsze w historii zawody w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi i parokonnymi. Do zawodów zostało zgłoszonych siedem zaprzęgów: cztery single i trzy dwójki.
Na starcie zobaczymy również zawodnika LKS Stragona, Jarosława Obidowskiego powożącego Bajaderką. Luzakiem Jarka będzie Damian Stępień. Zawody rozpoczynają się o godzinie 13.00.
Po zawodach zapraszamy wszystkich na tradycyjną gonitwę za lisem oraz biesiadę hubertusową. Wstęp wolny.


25 października 2013 - Odszedł wiekowy świebodziczanin

Dziewiętnastego października 2013 roku, w wieku 104 lat, zmarł pan Adam Piekarzewicz, najdłużej żyjący mieszkaniec naszego miasta. Wraz z władzami miasta uczestniczyliśmy w hucznych obchodach Jego setnych urodzin, które odbyły się w 2009 roku w sali Klubu Seniora. Były kwiaty, życzenia i piosenki od Chóru Akord.
Pan Adam urodził się 8 lutego1909 roku w Skulsku nad Notecią. Całe życie ciężko pracował, zdrowie dopisywało mu jednak przez całe życie. Na swoich setnych urodzinach wciąż sprawnie się poruszał i wszystko pamiętał - jak walczył za Piłsudskiego, a potem podczas II wojny światowej, gdy trafił do niewoli, został ranny. Pan Adam od samego początku gdy tylko przyjechał do Świebodzic - a było to w 1947 roku - pracował na kolei, był dróżnikiem   . . . czytaj więcej


25 października 2013 - "Campania felix" - wspomnienia

Tegoroczna wymiana międzynarodowa II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyła się we współpracy z Liceo Statale T.L.Carlo w Sarno, w regionie Kampania.
Znajdowaliśmy się więc w południowej, najgorętszej części Półwyspu Apenińskiego. Od 8 do 15 października korzystaliśmy tam z włoskiej gościnności pod opieką Urszuli Tokarskiej-Łokić oraz Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej. W nowym kraju zaskoczyła zupełnie odmienna, typowo włoska architektura. Tamtejsza cywilizacja miała całe tysiąclecia, żeby nawarstwiać się i nakładać kolejnymi epokami   . . . czytaj więcej


25 października 2013 - Akt Pasowania

22 października 2013 roku odbyła się w w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy Uroczystość Pasowania na Ucznia. Cztery klasy pierwsze, wraz z wychowawcami, przygotowały program artystyczny, który wprowadził nas w świat Pierwszaków i ich nowych praw i obowiązków związanych z nauką.
Nie zabrakło również śpiewów i pląsów, które w szczególności zapadną nam w pamięci. Widownia, gdzie większość stanowili Rodzice, z wielkim zainteresowaniem śledziła występ i wspierała uczniów gorącymi oklaskami. Po części artystycznej i ślubowaniu, nastąpiło uroczyste Pasowanie na Ucznia przez Dyrektor Alicję Karol   . . . czytaj więcej


24 października 2013 - We wtorek energetycy wyłączą prąd

W związku z koniecznością przeprowadzenia prac remontowo-eksploatacyjnych na urządzeniach energetycznych, Tauron Dystrybucja informuje o wyłączeniach prądu elektrycznego we wtorek, 29 października w godzinach 9.00-14.00.
Dotyczą one świdniczan mieszkających przy ulicach: Kolejowej nr 1 do 8, Armii Krajowej 1, Chopina nr 1-17 i 2-6, Kościuszki nr 1-12 oraz 14-18, Legii Nadwiślańskiej, Norwida, Piaskowa 1-2, Spacerowa 48/2, Wałbrzyska 17-19. Prace mają związek z modernizacją sieci oraz z przebudową ulicy Kolejowej.


24 października 2013 - "Bieg po złoto" w Złotym Stoku

26 października w podziemiach dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. odbędzie się "bieg po złoto". Bieg rozgrywany jest w bardzo ciekawym, nietypowym i trudnym technicznie miejscu - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka pięć kilometrów niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary.
Trasa jest bardzo malownicza, ale też momentami trudna technicznie. Zawodnicy muszą koncentrować się nie tylko na tempie, lecz także na precyzji biegu - niskie stropy w sztolniach, metalowe podziemne schody (ponad 30 metrów) czy tory podziemnej kolejki wymagają zachowania szczególnej uwagi   . . . czytaj więcej


24 października 2013 - VI Świdnicki Bieg Niepodległości tuż, tuż...

11 listopada w trakcie Dnia Dnia Niepodległości na świdnickim rynku odbędzie się VI Świdnicki Bieg Niepodległości. Impreza na stałe wpisała się w miejskie kalendarium i z roku na rok cieszy sie coraz większym powodzeniem.
Idea Biegu Niepodległości to połączenie wartości sportowych z przesłaniem kultywowania jednego z najważniejszych świąt narodowych - Dnia Niepodległości 11 listopada.
Bieg przyciąga już nie tylko zawodowców, ale też całe rodziny i osoby w każdym wieku. W ubiegłym roku w Biegu udział wzięło ponad sześćset osób   . . . czytaj więcej


24 października 2013 - "Wesoła Kokoszka" w Marcinowicach

23 października jedenasty raz Zespół Szkół w Marcinowicach gościł najlepszych recytatorów klas drugich i trzecich szkół podstawowych powiatu świdnickiego. W ten dzień odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wesoła Kokoszka" organizowanego przez Bibliotekę Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
W recytatorskie szranki stanęło 20 finalistów etapu szkolnego - uczniów klas drugich i trzecich z 10 szkół podstawowych powiatu świdnickiego   . . . czytaj więcej


24 października 2013 - Otwarta Liga Halowej piłki nożnej "Jako Cup"

Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica" ogłasza nabór do rozgrywek Otwartej Ligi Halowej piłki nożnej "Jako Cup" w sezonie 2013/14.
Rozgrywki odbywać się będą w piątki i soboty w godzinach popołudniowych. Planowany początek rozgrywek to 6-7 grudnia 2013. Rozgrywki odbywać sie będą w hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
Zgłoszeń można dokonywać do 26 listopada pod numerem telefonu 74 8519819 lub 607133024 czy też wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: pzlzs_swidnica@onet.pl


24 października 2013 - Punkt Konsultacyjny KSU

W piątek, 8 listopada będzie działał Punkt Konsultacyjny KSU prowadzony przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.
Punkt Konsultacyjny KSU świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą. W punkcie można uzyskać informacje dotyczące m. in. przepisów, podatków, organizacji firmy, czy możliwości pozyskania finansowania ze źródeł zewnętrznych   . . . czytaj więcej


23 października 2013 - Sezon WKKW zakończony

Zwycięzcą dwóch najtrudniejszych konkursów CNC 1* i CNC P zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, rozegranych podczas minionego weekendu w Morawie został Czech Robert Pokorny. Były to ostatnie w tym sezonie zawody WKKW w Stragonie.
Bardzo dobrą formę zaprezentowali zawodnicy LKS Stragona. W konkursie LL zwyciężyła Julia Kornaszewska na koniu Nahaj, a na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Śliwińska na Sonecie. Również i w klasie L najlepszy okazał się zawodnik Stragony, zwycięzcą został Michał Konarski na Hesji, a trzecie miejsce zajęła Pamela Michałowska na Wiwacie.


23 października 2013 - "Nakręcona historia" - filmowy konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Zbierz ekipę i nakręć film o zabytku w Twojej miejscowości. Do wygrania atrakcyjne nagrody - kamery cyfrowe lub tablety.
Konkurs jest organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których koordynatorem w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zabytki to nasze wspólne, cenne dziedzictwo, o które należy dbać.
Poprzez działania promocyjne i edukacyjne Narodowy Instytut Dziedzictwa zwraca uwagę młodego pokolenia na potrzebę zachowania zabytków i otoczenia ich szczególną opieką. Stwórz grupę i przedstaw historię lokalnego zabytku   . . . czytaj więcej


23 października 2013 - Kwesta PCK pierwszego listopada

1 listopada Zarząd oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy zorganizuje zbiórkę publiczną. Kwesta odbywać się będzie na świdnickich cmentarzach.
Dochód uzyskany w ramach akcji "Godne Dzieciństwo" zostanie przeznaczony na zakup paczek mikołajkowych, dla najuboższych dzieci ze Świdnicy.
O celowości i potrzebie przeprowadzenia akcji, nie trzeba nikogo przekonywać, bowiem wiele rodzin w naszym społeczeństwie żyje w niedostatku, a rodziców nie stać na zakup jakichkolwiek paczek   . . . czytaj więcej


23 października 2013 - Wyjątkowa wystawa kolekcjonerska przed nami

Już w następny weekend, 25-28 października, w Świebodzicach będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę: "170 lat linii kolejowe z Wrocławia do Świebodzic". Właśnie w 2013 roku świętujemy okrągły jubileusz tego wydarzenia. Pierwszy skład osobowy wyruszył z wrocławskiego dworca w kierunku naszego miasta 28 października 1843 roku.
Wystawa, na którą serdecznie zapraszamy, pokaże jak wyglądało podróżowanie koleją w tamtych czasach. Dzięki pasji oddanych kolekcjonerów udało się zgromadzić szereg eksponatów z różnych czasów, z różnych dziedzin, dotyczących naszego miasta i okolic   . . . czytaj więcej


23 października 2013 - Wystawka w piątek i sobotę

W najbliższy piątek i sobotę (25 i 26 października) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana we wszystkich sektorach co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją/na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


23 października 2013 - Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej

21 października, w siedzibie Sudeckiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej odbył się IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod nazwą "Twoja Europa", którego organizatorem było świdnickie koło Ligii Kobiet Polskich. Do konkursu zgłosiło się siedem szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego.
Uczniowie rozwiązywali test pisemny i odpowiadali na pytania przygotowane przez członkinie świdnickiego koła Ligi Kobiet Polskich   . . . czytaj więcej


23 października 2013 - Halloween z Abrakadabrą

W niedzielę, 26 października, zapraszamy całe rodziny na wspólną zabawę, zorganizowaną przez Przedszkole Językowe Abrakadabra i Galerię Świdnicką. W godzinach od 15.00 do 17.00 zapraszamy na scenę i obok niej na przeróżne atrakcje.
Wśród nich: koncert halloweenowy w wykonaniu dzieci z przedszkola Abrakadabra, konkurs, związany z Halloween, z atrakcyjnymi nagrodami, poszukiwania cukierków, ukrytych w dyniach, rozmieszczonych w galerii, zdjęcia z mega duchem (kartonowym ) warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których maluchy wykonują maski. Zajęciom i zabawom towarzyszyć będą mini-lekcje z języka angielskiego, skierowane do najmłodszych uczestników.


23 października 2013 - "30 lat Turystyki Caravaningowej na Dolnym Śląsku"

W sobotę i niedzielę (26-27 października) na terenie hali lodowiska, przy ulicy Śląskiej w Świdnicy odbędą się obchody "30 lat Turystyki Caravaningowej na Dolnym Śląsku".
W ramach tego przedsięwzięcia w niedzielę, 27 października w godzinach 11.00-18.00, dla wszystkich zainteresowanych zaplanowano wiele atrakcji: wystawę "30 lat Turystyki Caravaningowej na Dolnym Śląsku", prezentację nowego polskiego Campera, wystawę historycznych pojazdów zabytkowych i militarnych, wystawę fotogramów z wyjazdów rzemieślników polskich dolnośląskiego caravaningu do miejsc pamięci narodowej (Odsiecz Wiedeńska, Monte Cassino, Narwik, Murmańsk, Lenino, Saloniki) oraz pamiątek z podróży.


23 października 2013 - Więcej Lufthansy we Wrocławiu

Lufthansa obsłuży większą liczbę pasażerów wrocławskiego lotniska. W kolejnym sezonie letnim przewoźnik planuje uruchomić dodatkowy rejs na trasie Wrocław - Frankfurt. Już pod koniec października popołudniowe loty do Frankfurtu będą obsługiwane przez większy samolot.
Decyzja Lufthansy świadczy o stabilnym rozwoju sektora sieciowych połączeń międzynarodowych w Porcie Lotniczym Wrocław. Ten segment, z którego najchętniej korzystają pasażerowie podróżujący w celach biznesowych, od początku roku notuje stabilne wzrosty - średnio 7% w okresie od stycznia do września 2013 r. - a działania linii lotniczych pokazują, że dalej będzie się umacniał   . . . czytaj więcej


22 października 2013 - Ćwiczenia zarządzania kryzysowego

Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy informuje, że na 23 października (środa), w godzinach 10.00 - 10.15 zaplanowano na terenie całego kraju ćwiczenia polegające na uruchomieniu akustycznego podsystemu ostrzegania.
Trening przeprowadza Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie systemu wykrywania i ostrzegania na wypadek zagrożenia działaniami terrorystycznymi.


22 października 2013 - WF z klasą

W Gimnazjum w Lutomi Dolnej "obciachem" jest nie ćwiczenie. Od blisko dwóch miesięcy szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu "WF z klasą". Akcja, do której przystąpiły aż 932 szkoły z całego kraju, ma na celu zmienić myślenie o lekcjach WF-u.
"WF z klasą" to nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej. W całym kraju spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Z danych ministerstwa wynika, że ok. 30% młodzieży szkolnej w naszym kraju jest zwolnionych z lekcji wychowania fizycznego   . . . czytaj więcej


22 października 2013 - "Ślad naszej historii" i "Mój Album Rodzinny - Moja Historia"

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje konkursy zatytułowane "Ślad naszej historii" i "Mój Album Rodzinny - Moja Historia".
Pula nagród w obu konkursach wynosi 5700 złotych.
Tematem konkursu zatytułowanego "Ślad naszej historii" jest przedstawienie fotografii pokazującej ważne wydarzenie z lat 1945 - 1970 w dziejach rodziny, grupy społecznej, miejscowości, zakładu pracy czy szkoły z Dolnego Śląska wraz z krótkim (kilku zdaniowym) opisem. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych osób prawnych i fizycznych   . . . czytaj więcej


22 października 2013 - Polska Wersja w Świdnicy

Są reprezentantami klasycznego osiedlowego rapu. Łączą mocny i ambitny przekaz ze stylem ulicznym oraz ragga. Jano i Hinol, czyli Polska Wersja wystąpią w Galerii Świdnickiej razem ze swoim najnowszym materiałem.
Wydarzenie promujące premierę płyty zatytułowanej "Powrót do przeszłości" to kolejna odsłona muzycznych wydarzeń z udziałem artystów wytwórni Proper Records. Polska Wersja wykona kilka kawałków ze swojej najnowszej płyty. Mini koncert odbędzie się w dniu ogólnopolskiej premiery albumu - w sobotę, 26 października w Galerii Świdnickiej   . . . czytaj więcej


22 października 2013 - Trzecia edycja Wrocław Career EXPO w listopadzie

Jesienna edycja Wrocław Career EXPO zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada w Hali Stulecia w godzinach 11:00-19:00. Podczas targów pojawi się ponad 100 aktywnie rekrutujących firm, co stanowi rekord wśród wydarzeń o powiązanej tematyce.
Targi pracy Wrocław Career EXPO to nie tylko możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację w najważniejszych polskich i zagranicznych firmach. To również szansa na rozeznanie się na rynku pracy, zbadanie zapotrzebowania kadrowego, zestawienie własnych predyspozycji, wykształcenia i umiejętności z preferencjami pracodawców   . . . czytaj więcej


22 października 2013 - Konferencja Open Space "Moda na wolontariat?"

Trwają przygotowania do Konferencji Open Space "Moda na wolontariat?" - perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego. Konferencja odbędzie się 25 października br. o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, przy ulicy Pionierów 10.
Organizatorem spotkania jest Dolnośląskie Centrum Wolontariatu przy wsparciu: Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Urzędu Gminy w Świdnicy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali: posłowie i senatorowie naszego regionu, władze Powiatu Świdnickiego, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele szkół oraz organizacje pozarządowe   . . . czytaj więcej


22 października 2013 - Uroczysta gala wręczenia nagród Najwyższa Jakość QI

W piątek, 18 października, w Hotelu Andersia w Poznaniu, odbyła się uroczysta gala redakcji Forum Biznesu, podczas której wręczono medale Najwyższa Jakość QI i Perły QI dla firm i samorządów, które wyróżniają się wśród pozostałych najwyższą jakością w świadczonych usługach i produktach.
Perłę, która wręczana jest trzykrotnym laureatom konkursu, w tym roku otrzymał powiat świdnicki za usługi dla osób niepełnosprawnych i zagrożonych społecznym wykluczeniem. "Tolerancja i brak barier. Powiat świdnicki osobom niepełnosprawnym", tak zatytułowany był wniosek aplikacyjny powiatu świdnickiego   . . . czytaj więcej


21 października 2013 - Oświadczenie w sprawie komunikatu Zarządu LOT

To na pewno nie koniec. W piątek, 19 października 2013, Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej przesłał do mediów (lecz nie do radnych) stanowisko, dotyczące przeprowadzonej w Stowarzyszeniu kontroli przez Komisję Rewizyjną tegoż stowarzyszenia.
Nie satysfakcjonuje nas ten komunikat z kilku powodów. Przeprowadzona kontrola nie objęła w ogóle sygnalizowanych przez radnych niektórych nieprawidłowości, w tym między innymi wydatków ponoszonych przez Lokalną Organizację Turystyczną na przedsięwzięcia nie związane z działalnością stowarzyszenia   . . . czytaj więcej


21 października 2013 - Ogólnopolski Tydzień Kariery

Od 14 do 20 października w Młodzieżowym Centrum Kariery w Świebodzicach odbywały się warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Zajęcia zorganizowano dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz beneficjentów projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy".
- OTK jest to inicjatywa Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych poświęcona promowaniu poradnictwa zawodowego i wspieraniu działań na rzecz rozwoju kariery - mówi Anna Stochaj, doradca zawodowy ze świebodzickiego MCK   . . . czytaj więcej


21 października 2013 - Stragona zaprasza na Hubertusa

W ostatnią sobotę października (26 października) na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie odbędzie się Hubertus - tradycyjne zakończenie sezonu jeździeckiego. W programie I Włościańskie Zawody w powożeniu oraz Pogoń za lisem. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 12.00. Wstęp wolny.
Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Organizowany przez jeźdźców na zakończenie sezonu jeździeckiego, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego - zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta - patrona myśliwych i jeźdźców, który obchodzi swoje imieniny właśnie 3 listopada   . . . czytaj więcej


21 października 2013 - Powiatowa akcja "Nasze zdrowie"

W sobotę, 19 października, w Galerii Świdnickiej, odbyła się prozdrowotna akcja "Nasze Zdrowie". W ramach akcji wszyscy zainteresowanie mogli uzyskać bezpłatne porady dietetyka, zbadać poziom cukru i cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zbadać wzrok, nauczyć samobadania piersi oraz nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Chętni mogli również honorowo oddać krew.
Dla najmłodszych Colgate - Palmolive zorganizował stanowisko do badania stanu zębów, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy przeprowadzała konkursy z nagrodami, a NZOZ Marconi zorganizował stanowisko do badania wad postawy   . . . czytaj więcej


21 października 2013 - Spotkanie autorskie w muzeum

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza w piątek, 25 października o godzinie 18.00 na spotkanie autorskie z profesor Małgorzatą Chorowską i z doktorem Czesławem Lasotą, połączone z promocją książki Kamienica mieszczańska w Świdnicy. Karczma i mieszkanie w XIII - XVIII w. Publikacja będzie do nabycia w naszym Muzeum.
Średniowieczna Świdnica była miastem wyróżniającym się na tle środkowowschodniej Europy pod względem piwowarstwa i wystawności murowanych kamienic. Ponad 250 z nich było jednocześnie karczmami piwowarskimi - na poddaszach magazynowano w nich jęczmień, a w sieniach kamienic, słodowniach i suszarniach położonych na zapleczu odbywały się poszczególne etapy warzenia trunku, spożywanego następnie w specjalnych "piwniczkach" położonych w przyziemiach domostw   . . . czytaj więcej


21 października 2013 - Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci

Stowarzyszenie ADESSE serdecznie zaprasza profesjonalistów, osoby pracujące z rodzinami z małymi dziećmi do udziału w bezpłatnym szkoleniu "Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci". Szkolenie odbędzie się 23 i 24 października w godzinach 8.30 złotych 15.30 (16h), w Świdnicy, w Sudeckim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy ulicy Długiej 33. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe, potwierdzenie udziału w szkoleniu. Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje   . . . czytaj więcej


21 października 2013 - Jesienne spotkania ze zdrowiem

Jak dbać o ciało w wieku dojrzałym, dlaczego warto dbać o układ oddechowy, jak się odżywiać, słowem - jak zdrowo żyć.
O tym i o wielu innych aspektach naszego życia świebodziczanie usłyszeli podczas spotkania z Fundacją Carita, które odbyło się w sobotę, 19 października w Miejskim Domu Kultury.
Spotkanie nosiło nazwę "Dolnośląskie spotkania dla zdrowia". Specjaliści z fundacji przegotowali cykl wykładów edukacyjnych poświęconych właśnie szeroko rozumianej profilaktyce zdrowotnej   . . . czytaj więcej


20 października 2013 - Stacja radiolokacyjna, wykrywania i naprowadzania w muzeum

17 października do Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy dotarł kolejny eksponat a jest nim stacja radiolokacyjna, wykrywania i naprowadzania SURN. Pojazd na podwoziu gąsienicowym jest pojazdem wchodzącym w skład niedawno otrzymanej wyrzutni rakiet 2K12 Kub. Oba pojazdy tworzą nierozerwalny zestaw i na polu walki poruszają się się zawsze razem. Stacja do muzeum trafiła z rozkazu Ministerstwa Obrony Narodowej a przyjechała z JW w Jastrzębiu.
Do muzeum trafił też samochód STAR 266 BESAN. Pojazd ten jest ruchomym warsztatem remontowym czołgów i artylerii.


20 października 2013 - III Spotkanie Kobiet z cyklu "zatrzymaj się … na chwilę dla siebie"

Te spotkania w październiku są szczególnie ważne. Profilaktyka raka piersi już od wielu lat jest szeroko propagowana, a jednak nie wiele z nas stosuje się do zaleceń w tym zakresie. Podobnie jest z samobadaniem. Zwykle łatwo jest znaleźć argumenty, dlaczego tego nie robię. Często w naszej podświadomości jest po prostu zwykła ludzka obawa, strach.
Dzięki takim osobom jak lek. med. Ania Łukowiak -Sokołowska onkolog, mam nadzieję, że świadomość stosowania zasad profilaktyki przyjdzie łatwiej. Były z nami cudowne młode Panie, młode mamy, które przeżywają na co dzień zmagania z chorobą   . . . czytaj więcej


20 października 2013 - W Brzegu Dolnym Strzegom górą

W dwunastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom odniósł zwycięstwo w Brzegu Dolnym. KP Brzeg Dolny - AKS Strzegom 1:2.
Pozostałe wyniki dwunastej kolejki spotkań: Olimpia Kowary - Orkan Szczedrzykowice 0:0, Karkonosze Jelenia Góra - Pogoń Oleśnica 5:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Sokół Wielka Lipa 2:1, Kuźnia Jawor - Granica Bogatynia 1:1, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Orla Wąsosz 5:2, MKS Szczawno Zdrój - Piast Zawidów 3:2, Miedź II Legnica - LZS Stary Śleszów 1:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 24. punkty przed Miedzią II Legnica również 24. punkty. Strzegomianie z 19. punktami zajmują 6. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie Karkonosze Jelenia Góra.


20 października - Klasa okręgowa

W jedenastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Karolina Jaworzyna Śląska - Victoria Świebodzice 1:0, Piławianka Piława Górna - Stal Świdnica 0:3, Nysa Kłodzko - LKS Bystrzyca Górna 0:0, Piast Nowa Ruda - Zjednoczeni Żarów 5:3, Skalnik Czarny Bór - Iskra Jaszkowa Dolna 1:1, Pogoń Pieszyce - Kryształ Stronie Śląskie 4:0, Sparta Ziębice - Unia Złoty Stok 1:0, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Trojan Lądek Zdrój 2:2.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 21. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 21. punktów, 6. Karolina Jaworzyna Śląska 17. punktów, 10. Stal Świdnica 15. punktów, 11. Victoria Świebodzice 13. punktów, 12. LKS Bystrzyca Górna 13. punktów.


20 października 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach jedenastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zieloni Mrowiny - Wenus Nowice 5:2, Granit Roztoka - Cukrownik-Polonia Pszenno 0:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Grom Witków 3:1, Gwarek Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 2:0, Nysa Kłaczyna - KS Walim 1:2, Włókniarz Głuszyca - Sudety Dziećmorowice 1:3, Biały Orzeł Mieroszów - Górnik Boguszów-Gorce 0:1, Tęcza Bolesławice - Unia Jaroszów 2:4.


19 października 2013 - Wygrały w Pszczynie

Niespodziewanym zwycięstwem siatkarek ze Świdnicy zakończył się mecz w Pszczynie. PLKS Pszczyna - MKS Świdnica 0:3, w poszczególnych setach 20:25, 18:25, 20:25
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole przed Sokołem 43 AZS AWF Katowice i AEP Olimpia Jawor. Świdniczanki zajmują siódme miejsce w rozgrywkach.
Kolejny mecz pomiędzy MKS Świdnica i Sokołem 43 AZS AWF Katowice odbędzie się 26 października o godzinie - 16.00 w Hali Sportowej ŚOSiR na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


19 października 2013 - Miła niespodzianka

Mile zaskoczeni zwycięstwem szczypiornistów ŚKPR zostali świdniccy kibice piłki ręcznej. Dzisiejszy mecz pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i ŚKPR Świdnica zakończył się wynikiem 23:25 (13:13).
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław, który rozgromił dzisiaj UKS Olimp Grodków 46:12. Świdniczanie zajmują w tabeli 8. miejsce.
26 października świdnickich szczypiornistów czeka spotkanie z KSSPR Końskie.


19 października 2013 - Pokonali Piast

W dzisiejszej 13. kolejce spotkań Polonia-Sparta Świdnica pokonała Piast Karnin 3:2.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po trzynastu spotkaniach 33. punkty.
Drugie miejsce zajmuje KS Stilon Gorzów Wielkopolski, który zgromadził 27. punktów. Formacja Port 2000 Mostki zgromadziła 27. punktów i plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po trzynastu kolejkach zajmują z 13. punktami 12. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica spotka się w Żarach z Promieniem.


19 października 2013 - "Bieg po złoto" w Złotym Stoku

26 października w podziemiach dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. odbędzie się "bieg po złoto". Bieg rozgrywany jest w bardzo ciekawym, nietypowym i trudnym technicznie miejscu - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka pięć kilometrów niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary.
Trasa jest bardzo malownicza, ale też momentami trudna technicznie. Zawodnicy muszą koncentrować się nie tylko na tempie, lecz także na precyzji biegu - niskie stropy w sztolniach, metalowe podziemne schody (ponad 30 metrów) czy tory podziemnej kolejki wymagają zachowania szczególnej uwagi   . . . czytaj więcej


18 października 2013 - Władze Landtagu Dolnej Saksonii w Krzyżowej

W dniach 15-18 października na Dolnym Ślasku przebywały władze Landtagu Dolnej Saksonii. Podczas kilkudniowej wizyty goście zwiedzali między innymi Wrocław, fabrykę VW w Polkowicach, Kościół Pokoju w Jaworze. Goście z Niemiec wraz z władzami Dolnego Śląska oraz radnymi Sejmiku Dolnośląskiego uczestniczyli w Gali Święta Województwa w Polanicy Zdroju. Spotkanie odbyło się w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej gdzie uhonorowano i wyróżnienia wręczono osobom i instytucjom zasłużonym dla naszego regionu.
Wizyta zakończyła się spotkaniem oraz uroczystą kolacją w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. W spotkaniach z władzami Landtagu Dolnej Saksonii uczestniczyła także Radna Sejmiku Dolnośląskiego ze Świdnicy Elżbieta Gaszyńska.


18 października 2013 - Capricorn nominowany do Dolnośląskich Gryfów

18 firm i instytucji trafiło do finału Konkursu "Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza", najbardziej prestiżowego wyróżnienia biznesowego w regionie.
Wśród nominowanych jest świebodzicka firma Capricorn S.A. - w kategorii za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego.
Capricorn to firma rodzinna, która w ciągu kilkunastu lat od powstania przekształciła się w nowocześnie zarządzany zakład produkcyjny.
Zatrudnia ponad 200 osób i jest producentem ponad tysiąca komponentów i urządzeń do instalacji grzewczych oraz sanitarnych   . . . czytaj więcej


18 października 2013 - Szkolą świdnickich bibliotekarzy

Październik już od kilku lat jest obchodzony jako Miesiąc Bibliotek Szkolnych, w tym roku pod hasłem Biblioteki szkolne - bramy do życia. Z tej okazji nauczyciel-bibliotekarze Gimnazjum nr 3 w Świdnicy Monika Godula i Wanda Śliwowska przygotowały warsztaty metodyczne na temat wykorzystania tablicy multimedialnej w pracy nauczyciela bibliotekarza.
"Dzięki niej świat multimediów staje się bliski, dosłownie dostępny na wyciągnięcie ręki, wystarczy dotknąć, przesunąć, by przenieść się z kosmosu do mikrokosmosu, by przenieść się w czasie, by zobaczyć, posłuchać, powtórzyć, dopisać, dorysować… brać czynny udział w kreowaniu edukacyjnej rzeczywistości   . . . czytaj więcej


18 października 2013 - Wyjątkowa wystawa kolekcjonerska przed nami

Już w następny weekend, 25-28 października, w Świebodzicach będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę: "170 lat linii kolejowe z Wrocławia do Świebodzic". Właśnie w 2013 roku świętujemy okrągły jubileusz tego wydarzenia. Pierwszy skład osobowy wyruszył z wrocławskiego dworca w kierunku naszego miasta 28 października 1843 roku.
Wystawa, na którą serdecznie zapraszamy, pokaże jak wyglądało podróżowanie koleją w tamtych czasach. Dzięki pasji oddanych kolekcjonerów udało się zgromadzić szereg eksponatów z różnych czasów, z różnych dziedzin, dotyczących naszego miasta i okolic   . . . czytaj więcej


18 października 2013 - "30 lat Turystyki Caravaningowej na Dolnym Śląsku"

W sobotę i niedzielę (26-27 października) na terenie hali lodowiska, przy ulicy Śląskiej w Świdnicy odbędą się obchody "30 lat Turystyki Caravaningowej na Dolnym Śląsku".
W ramach tego przedsięwzięcia w niedzielę, 27 października w godzinach 11.00-18.00, dla wszystkich zainteresowanych zaplanowano wiele atrakcji: wystawę "30 lat Turystyki Caravaningowej na Dolnym Śląsku", prezentację nowego polskiego Campera, wystawę historycznych pojazdów zabytkowych i militarnych, wystawę fotogramów z wyjazdów rzemieślników polskich dolnośląskiego caravaningu do miejsc pamięci narodowej (Odsiecz Wiedeńska, Monte Cassino, Narwik, Murmańsk, Lenino, Saloniki) oraz pamiątek z podróży.


17 października 2013 - Drugie zwycięstwo siatkarek

W czwartym spotkaniu o mistrzostwo II ligi w piłce siatkowej kobiet zespół MKS Świdnica pokonał wczoraj na własnym parkiecie siatkarki Ares Nowa Sól 3:1. W poszczególnych setach 21:25, 25:11, 25:17, 25:17. Świdniczanki po tym spotkaniu zajmują ósme miejsce. Zdjecia z meczu >>> zobacz i >>> zobacz
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole przed PLKS Pszczyna i KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice.
Kolejny mecz, 19 października świdniczanki rozegrają w Pszczynie.


17 października 2013 - Wójt w roli asystenta medycznego

Ogromne zainteresowanie towarzyszyło zapisom na bezpłatne badania USG dzieci wieku od 9 miesięcy do 6 lat z gminy Świdnica. Już w pierwszym dniu zgłoszeń zostały wyczerpane wolne miejsca. Jutro w specjalnym ambulansie od godziny 9 odbędą się pierwsze badania mające na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy, pod kątem profilaktyki nowotworowej.
O godzinie 12 do grona osób obsługujących proces badań przesiewowych dołączy wójt gminy Teresa Mazurek. Badania prowadzone będą w dniach 18 i 19 października, przy placówkach oświatowych w Witoszowie Dolnym i Pszennie, w ramach ogólnopolskiego programu "Nie nowotworom u dzieci" Fundacji Ronalda McDonalda   . . . czytaj więcej


17 października 2013 - Droga zniszczona przez powódź - wyremontowana

15 października odbył się oficjalny odbiór przebudowanej drogi powiatowej nr 2913 D w miejscowości Mokrzeszów. Przebudowa odbyła się w ramach rządowego programu odbudowy dróg zniszczonych na skutek powodzi i podtopień. Remontowi poddany został ponad kilometrowy odcinek drogi.
Koszt prac to przeszło 150 tysięcy złotych, jednak pozyskaliśmy na ten cel środki ministerialnie w kwocie 121 tysięcy złotych - wyjaśnia Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu. Remontowana droga zniszczona była przez żywioł, który nawiedził powiat w roku 2010.


16 października 2013 - Nowy odcinek

15 października oddano do użytku kolejny odcinek drogi powiatowej wyremontowanej w całości ze środków własnych powiatu. Tym razem przebudowy doczekał się 1,5 kilometrowy odcinek drogi powiatowej nr 2920 D od miejscowości Modlęcin do drogi krajowej nr 5.
Podczas prac zastosowano ciekawe rozwiązanie technologiczne, które polegało na zastosowaniu nawierzchni na zimno. Nawierzchnia taka stanowią idealną, tańszą alternatywę dla mas na gorąco przy wykonywaniu dróg o niższej kategorii   . . . czytaj więcej


16 października 2013 - Giełda pracy

Powiatowy Urząd Pracy filia w Świebodzicach cyklicznie organizuje giełdy pracy. Najbliższe takie spotkania odbędą się 17 i 18 października w siedzibie urzędu.
17 października (czwartek) - MaxPower, Biskupice Podgórne (dojazd bezpłatny zapewnia pracodawca), początek giełdy: godzina 9.00 stanowisko pracownik produkcji-monter,
18 października (piątek), CAPRICORN, Świebodzice, początek giełdy: godzina 12.00, stanowisko magazynier. Kontakt w sprawie giełdy z pośrednikami pracy, telefon kontaktowy: 74/854-05-77.


16 października 2013 - Stragona zaprasza na Hubertusa

W ostatnią sobotę października (26 października) na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie odbędzie się Hubertus - tradycyjne zakończenie sezonu jeździeckiego. W programie I Włościańskie Zawody w powożeniu oraz Pogoń za lisem. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 12.00. Wstęp wolny.
Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Organizowany przez jeźdźców na zakończenie sezonu jeździeckiego, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego - zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta - patrona myśliwych i jeźdźców, który obchodzi swoje imieniny właśnie 3 listopada   . . . czytaj więcej


16 października 2013 - Spotkania ze zdrowiem

Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Fundacja Carita zaprasza świebodziczan na spotkanie edukacyjne poświęcone szeroko rozumianej profilaktyce zdrowotnej.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 19 października, w godzinach 11.00-15.00 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13. Będą wykłady na temat roli psychiki dla naszego zdrowia, pielęgnacji ciała w wieku dojrzałym i wiele innych, ciekawych informacji. Wstęp wolny.


16 października 2013 - Dzień Edukacji Narodowej

Tradycyjnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy przygotowali dla swoich pedagogów krótki program artystyczny będącym wyrazami podziękowania za trud włożony w edukację i wychowanie młodego pokolenia.
Nie zabrakło ciepłych słów podziękowania dla pracowników szkoły, którzy dbają oto, aby w szkole było czysto, przytulnie i pięknie. Były wiersze, piosenki i taniec zaprezentowane przez uczniów klas 4 i 5. A krótka scenka z życia szkoły przypomniała zgromadzonym, że praca nauczyciela nie jest łatwa   . . . czytaj więcej


15 października 2013 - Volvo dla żarowskich strażaków

Sześciobiegowa manualna skrzynia biegów i autopompa z wysokim oraz niskim ciśnieniem. Ma napęd na cztery koła, 2000 litrów wody w zbiorniku, oświetlenie stroboskopowe i sygnalizacyjne.
Jeden zbiornik na środek pianotwórczy. Tak wyposażony samochód pożarniczy Volvo FL 6 z 1998 roku w piątek, 11 października trafił do druhów z żarowskiej jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. - Jest nowoczesny, dobrze wyposażony i słychać go z daleka   . . . czytaj więcej


15 października 2013 - Jesienny spacer

Sześciokilometrowa trasa, dwóch przewodników, ognisko i wspaniała pogoda towarzyszyła mieszkańcom Witoszowa Dolnego i okolic w sobotnim spacerze.
Choć pochmurny poranek postawił znak zapytania nad wspólną eksploracją Witoszowa, 35 osób, które dostrzegły słoneczne promienie pojawiło się o godzinie 10 przed świetlicą wiejską, by wspólnie poznawać historię Witoszowa Dolnego oraz wybrać się do lasu i odkryć mieszczące się tam posowieckie bunkry. W drodze przez okolice i historię towarzyszył uczestnikom przewodnik - Franciszek Kaczmar - wieloletni nauczyciel Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym   . . . czytaj więcej


15 października 2013 - Zarząd Powiatu - nagrody i podziękowania dla nauczycieli

14 października w Park Hotelu odbyła się krótka uroczystość z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela.
W sali hotelu zgromadzili się nauczyciele i pedagodzy placówek oświatowych podległych powiatowi świdnickiemu, władze powiatu oraz osoby związane z powiatową oświatą.
W imieniu całego Zarządu Powiatu oraz wszystkich radnych powiatowych chciałbym serdecznie Wam podziękować za codzienny trud, który wkładacie w wychowywanie i edukację młodzieży z naszego powiatu   . . . czytaj więcej


15 października 2013 - Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci

Stowarzyszenie ADESSE serdecznie zaprasza profesjonalistów, osoby pracujące z rodzinami z małymi dziećmi do udziału w bezpłatnym szkoleniu "Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci". Szkolenie odbędzie się 23 i 24 października w godzinach 8.30 złotych 15.30 (16h), w Świdnicy, w Sudeckim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy ulicy Długiej 33. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe, potwierdzenie udziału w szkoleniu. Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje   . . . czytaj więcej


15 października 2013 - Nasze Zdrowie

Akcja "Nasze Zdrowie" odbędzie się 19 października 2013 roku w Galerii Świdnickiej. Podczas akcji prowadzone będą bezpłatne badania i konsultacje.
W godzinach 12.00-18.00 badanie ostrości wzroku, nauka samobadania piersi na fantomach, badanie poziomu cukru we krwi, cholesterolu oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi, przegląd stanu uzębienia, spirometria, konkursy prozdrowotne dla dzieci, pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, instruktaż w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, wykrywanie wad postawy, porady dietetyka, degustacja wód leczniczych ze szczawieńskich i lądeckich źródeł   . . . czytaj więcej


15 października 2013 - Historyczna chwila dla szkoły w Stanowicach

11 października to historyczny dzień w dziejach Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanowicach. Szkoła przestała być bezimienna. Uchwałą Rady Miejskiej, którą odczytał jej przewodniczący - Tadeusz Wasyliszyn obrała za patrona Jana Brzechwę - czarodzieja sztuki, maga wyobraźni, kreatora słowa.
Tego dnia mieszkańcy wsi Stanowice, którzy otrzymali do użytkowania Świetlicę Wiejską po kapitalnym remoncie. W sali odbyła się uroczystość szkolna, którą poprowadziła Maria Dziedzic - wieloletnia nauczycielka PSP w Stanowicach Po części oficjalnej zebrani mogli obejrzeć widowisko słowno-muzyczne pt. "Witajcie w naszej bajce" przygotowane przez uczniów szkoły.   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - Świdniccy nauczyciele z nagrodami

W poniedziałek, 14 października w Dniu Edukacji Narodowej świdniccy nauczyciele otrzymali nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Przyznano 15 nagród na kwotę 55,5 tysiąca złotych.
Nagrody otrzymali: Renata Strugała - dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4, Violetta Skibicka - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, Tomasz Całka - dyrektor Gimnazjum nr 4, Zbigniew Curyl - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Ewa Janiak - Przedszkole Miejskie nr 4, Danuta Kasprzak - Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - "Bolko II - władca dawnej Świdnicy", czyli Pasowanie na ucznia

Dzisiejsze Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy, nawiązywało do historii dawnej Świdnicy i jednego z władców Bolka II Świdnickiego, który dumnie spoglądał na uczniów ze swojego portretu. Zdjęcia z uroczystości >>> zobacz
Sylwetkę księcia Bolka II przedstawiła Agnieszka Dudzińska - kustosz Muzeum Dawnego Kupiectwa.
W sali gimnastycznej, obok portretu władcy, dworu książęcego złożonego z uczniów klas starszych, boru okalającego dawną Świdnicę   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - Nagrody Wójta Gminy

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, nagrody, podziękowania, za trud włożony w pracę z dziećmi i młodzieżą, odebrali, z rąk wójta gminy Świdnica, wyróżniający się nauczyciele oraz dyrektorzy gminnych placówek oświatowych.
Spotkanie stało się również okazją do wyróżnienia nauczycieli, którzy w tym roku wykazali się szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej. Do grona tegorocznych nauczycieli uhonorowanych Nagrodą Wójta Gminy dołączyli: Roman Bogusławski - Gimnazjum w Pszennie, Lidia Bakalarczyk - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Ewa Krawętek - SP w Bystrzycy Górnej, Anita Zawada - SP w Mokrzeszowie, Eulalia Jennings - SP w Mokrzeszowie, Anna Słupecka - SP w Pszennie   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - III Spotkanie Kobiet w Strzegomiu

19 października o godzinie 17.00 w Auli strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się III Spotkanie Kobiet, ale zaproszeni zostają również Panów, którzy przecież dbają o Kobiety. Szczegóły spotkania >>> zobacz
Październik to miesiąc tzw. Różowej wstążki, która przypomina nam kobietom o profilaktyce badania piersi i samokontroli. Pomoże nam w tym temacie lek. med. Anna Łukowiak Sokołowska specjalistka chemioterapii nowotworów, onkologii klinicznej   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - Ruchomy cel

Już wiele razy media donosiły o przypadkach wykorzystywania broni sportowej do innych celów. Niestety Świdnica ponownie zapisała się na listę miast, w których doszło do takiego zdarzenia.
Otóż, 12 października o godzinie 19:30 Świdnicka Straż Miejska otrzymała zgłoszenie o tym, że ktoś w rejonie zbiegu ulic 1 Maja i ulicy Wrocławskiej strzela z wiatrówki do ludzi.
Na miejsce natychmiast udał się zmotoryzowany patrol straży miejskiej, który po przybyciu na miejsce zastał, stojący na środku skrzyżowania, autobus MPK   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - Ostatnie w tym sezonie zawody

Już niebawem w Ośrodku Jeździeckim Stragona rozegraną zostaną ostatnie w tym sezonie zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Tydzień później odbędą się I Włościańskie Zawody w Powożeniu zaprzęgami paro i jednokonnymi.
Termin zaplanowanych zawodów wkkw to 19-20 października. Program zawodów obejmuje konkursy LL, L, P, CNC1*.
A w ostatnią sobotę października, 26.10 zostaną rozegrane I Włościańskie Zawody w powożeniu zaprzęgami jedno i parokonnymi   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - "Bieg po złoto" w Złotym Stoku

26 października w podziemiach dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. odbędzie się "bieg po złoto". Bieg rozgrywany jest w bardzo ciekawym, nietypowym i trudnym technicznie miejscu - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka pięć kilometrów niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary.
Trasa jest bardzo malownicza, ale też momentami trudna technicznie. Zawodnicy muszą koncentrować się nie tylko na tempie, lecz także na precyzji biegu - niskie stropy w sztolniach, metalowe podziemne schody (ponad 30 metrów) czy tory podziemnej kolejki wymagają zachowania szczególnej uwagi   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - Integracja pierwszoklasistów

14 października w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu pasowaniem na gimnazjalistów klasy pierwsze zakończyły realizację projektu edukacyjnego "Poznajmy się". Celem projektu było zapoznanie uczniów klas pierwszych z zasadami funkcjonowania szkoły, z misją szkoły, modelem ucznia Gimnazjum nr 2, a przede wszystkim integracja zespołów klasowych.
W ramach zadań projektu pierwszoklasiści poznali bazę szkoły, bibliotekę, świetlicę, salę gimnastyczną i poszczególne gabinety lekcyjne. Uczestniczyli również w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez p. psycholog Ewelinę Białas - pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej   . . . czytaj więcej


14 października 2013 - Wspólne pisanie listów

Młodzież działająca w Klubie Młodzieżowym przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej bardzo często wysyła nietypowe kartki w ramach akcji Marzycielska Poczta.
Zazwyczaj jednak samodzielnie wykonywali wszelkie prace przy tworzeniu przesyłki.
Tym razem jednak pani Dagmara Wyłub - opiekun młodzieży, zaproponowała, żeby zaprosić do współpracy mieszkańców miasta. Pomysł się bardzo spodobał i młodzież przystąpiła do jego realizacji   . . . czytaj więcej


13 października 2013 - Oleśnica nieznacznie lepsza

W jedenastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom uległ nieznacznie w Oleśnicy. Pogoń Oleśnica - AKS Strzegom 2:1.
Pozostałe wyniki jedenastej kolejki spotkań: Orkan Szczedrzykowice - Kuźnia Jawor 6:0, Orla Wąsosz - Karkonosze Jelenia Góra 1:4, Granica Bogatynia - Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:2, Sokół Wielka Lipa - MKS Szczawno Zdrój 3:1, LZS Stary Śleszów - Olimpia Kowary 2:2, Miedź II Legnica - KP Brzeg Dolny 1:1, Piast Zawidów - BKS Bobrzanie Bolesławiec 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 24. punkty przed Miedzią II Legnica 23. punkty. Strzegomianie z 16. punktami zajmują 8. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Brzegu Dolnym z KP Brzeg Dolny.


13 października - Klasa okręgowa

W dziesiątej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Skalnik Czarny Bór 1:0, Stal Świdnica - Sparta Ziębice 0:1, Unia Złoty Stok - Karolina Jaworzyna Śląska 1:0, LKS Bystrzyca Górna - Piast Nowa Ruda 1:2, Victoria Świebodzice - Nysa Kłodzko 1:1, Kryształ Stronie Śląskie - Piławianka Piława Górna 1:0, Trojan Lądek Zdrój - Pogoń Pieszyce 4:3, Iskra Jaszkowa Dolna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 4:4.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Zjednoczonych Żarów 21. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 7. Karolina Jaworzyna Śląska 14. punktów, 8. Victoria Świebodzice 13. punktów, 11. LKS Bystrzyca Górna 12. punktów, 13. miejsce Stal Świdnica z dwunastoma punktami.


13 października 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dziesiątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Grom Witków - Zieloni Mrowiny 5:2, Cukrownik-Polonia Pszenno - Zdrój Jedlina Zdrój 2:2, Górnik Boguszów-Gorce - Granit Roztoka 1:1, Czarni Wałbrzych - Biały Orzeł Mieroszów 4:1, KS Walim - Tęcza Bolesławice 3:1, Unia Jaroszów - Gwarek Wałbrzych 1:1, Sudety Dziećmorowice - Nysa Kłaczyna 4:1, Wenus Nowice - Włókniarz Głuszyca 5:0.


13 października 2013 - Nadeszło zwycięstwo

Po ostatnich porażkach nareszcie nadeszło zwycięstwo. GKS Kobierzyce - Polonia-Sparta Świdnica 0:3.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po dwunastu spotkaniach 32. punkty.
Drugie miejsce zajmuje Formacja Port 2000 Mostki, która zgromadziła 26. punktów. MKS Oława zgromadziła 26. punktów mając jeden rozegrany mecz mniej i plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po dwunastu kolejkach zajmują z 10. punktami 14. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica spotka się na własnym boisku z Piastem Karnin.


13 października 2013 - Siłownia dla wszystkich przez cały rok

Już niedługo Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji wzbogaci swoją ofertę.
Rozpoczął się montaż siłowni zewnętrznej, w której docelowo funkcjonować będzie jedenaście urządzeń oraz mini plac zabaw dla dzieci.
Stoi już sześć przyrządów do ćwiczeń. Siłownia umiejscowiona obok kortów tenisowych służyć będzie wszystkim chętnym przez cały rok.


12 października 2013 - Pogrom w Świdnicy

Wysokiej porażki doznali piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. W piątej kolejce przegrali różnicą 13 bramek. ŚKPR Świdnica - AZS Przemyśl 29 : 42. W rozgrywkach prowadzi Viret CMC Zawiercie przed Olimpią Piekary Śląskie. Świdniczanie zajmują w tabeli 9. miejsce.
19 października świdnickich szczypiornistów czeka wyjazd na trudny mecz z piątą drużyną rozgrywek - Siódemką Miedź Legnica.


12 października 2013 - Pierwsze punkty

W trzecim meczu kolejki do zespołu siatkarek MKS Świdnica dołączyła Magdalena Sadowska, która przez wiele lat występowała w czołowych zespołach ligi niemieckiej, ostatnie kilka lat grała w znanych klubach ligi polskiej. Nie jest to jedyna zmiana, zmienił się też trener zespołu. Dotychczasowego prowadzącego zespół - Krzysztofa Leszczyńskiego zastąpił Marek Olczyk.
Dzisiaj we Wrocławiu świdniczanki zanotowały pierwsze zwyciestwo w tej rundzie rozgrywek. Impel Gwardia Wrocław - MKS Świdnica 1:3 w setach 23:25, 25:16, 21:25, 13:25.   . . . czytaj więcej


12 października 2013 - Badania mammograficzne w Strzegomiu

15 października br. mieszkanki Strzegomia będą mogły wykonać mammografię w ramach prozdrowotnej kampanii "Muszkieterowie dla Polek". Właściciele supermarketów Intermarché i Bricomarché po raz kolejny zachęcają kobiety do profilaktyki raka piersi oraz dbania o własne zdrowie.
Badania mammograficzne w Strzegomiu przeprowadzone zostaną we wtorek - 15 października, w specjalnie podstawionym mammobusie, który stanie na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Witosa 5   . . . czytaj więcej


11 października 2013 - Napisz o Świdnicy i wygraj nagrodę

Studenci, którzy obronili swoje prace dyplomowe - mają szansę na nagrodę w ramach projektu "Napisz o Świdnicy". Jeszcze do końca października można składać prace dyplomowe, których tematem jest Świdnica.
Na nagrody w IV edycji konkursu "Napisz o Świdnicy" Urząd Miejski przeznaczy 20 tysięcy złotych.
Konkurs skierowany jest do absolwentów studiów wyższych I-go lub II-go stopnia polskich uczelni publicznych i niepublicznych.


11 października 2013 - Dzień Białej Laski

15 października osoby niewidome i niedowidzące obchodzą Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Członkowie świebodzickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych spotkali się z tej okazji już w czwartek, 10 października.
Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury. W spotkaniu wziął udział burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz i dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agnieszka Gielata. Dla wszystkich gości na fortepianie zagrał Wiktor Wawrzkowicz   . . . czytaj więcej


11 października 2013 - "Odkryć nieodkryte"

W dniach 9-13 września b.r. w Janowicach Wielkich odbyły się warsztaty dziennikarskie w ramach projektu edukacyjno-kulturowego Klubu "UNESCO Friends for Change" z Jeleniej Góry we współpracy z Centrum Inicjatyw UNESCO z Wrocławia.
Osiemnastu uczniów z dolnośląskich liceów wzięło udział w pięciodniowym spotkaniu warsztatowym pod Jelenią Górą. Do udziału w realizacji projektu zaproszono także - jako jedyne ze Świdnicy - trzy uczennice Gimnazjum nr 2 - Weronikę Kowalską i Dominikę Waligórską z klasy 2a oraz Alicję Cieplik z klasy 3e   . . . czytaj więcej


11 października 2013 - Aglomeracja się rozrasta

Siedem gmin powiatu świdnickiego chce przystąpić do Aglomeracji Wałbrzyskiej. 4 października Rada Samorządowa AW spotkała się w Zamku Książ, w spotkaniu wzięli także udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec oraz Członek Zarządu Województwa Jerzy Tutaj. Uczestnikami spotkania byli także szefowie siedmiu gmin czyniących starania do Aglomeracji.
Działania zmierzające do rozszerzenia Aglomeracji poprzedziła ekspertyza dotycząca rozszerzenia ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) do 23 gmin, analiza skutków przystąpienia powiatu świdnickiego do AW ze szczególnym uwzględnieniem realizacji ZIT   . . . czytaj więcej


10 października 2013 - Nasze Zdrowie

Akcja "Nasze Zdrowie" odbędzie się 19 października 2013 roku w Galerii Świdnickiej. Podczas akcji prowadzone będą bezpłatne badania i konsultacje.
W godzinach 12.00-18.00 badanie ostrości wzroku, nauka samobadania piersi na fantomach, badanie poziomu cukru we krwi, cholesterolu oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi, przegląd stanu uzębienia, spirometria, konkursy prozdrowotne dla dzieci, pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, instruktaż w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, wykrywanie wad postawy, porady dietetyka, degustacja wód leczniczych ze szczawieńskich i lądeckich źródeł   . . . czytaj więcej


10 października 2013 - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek

W ramach październikowego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w bieżącym roku obchodzony jest pod hasłem: "Biblioteki szkolne - bramy do życia", biblioteka II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy przygotowała gazetkę na korytarzu szkolnym: Jak się uczyć? - pokazującą metody i techniki szybkiego i skutecznego uczenia się, zorganizowała także II Konkurs na prezentację dowolnej książki - "Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy", wykład świdnickiego historyka - Sobiesława Nowotnego (absolwenta naszego liceum) o świdnickiej katedrze z cyklu Zabytki Świdnicy   . . . czytaj więcej


10 października 2013 - Znakomita końcówka sezonu Majki

Rafał Majka absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy jeżdżący w Duńskiej ekipie Saxo Bank-Tinkof Bank startował w wyścigach we Włoszech. W wyścigu IL Lombardia (107 edycja) z kat. World Tour (najwyższa kat. UCI). Bardzo wysokie trzecie miejsce w wywalczył Rafał Majka, ustępując tylko dwóm największym gwiazdom zawodowego peletonu Hiszpanom tegorocznych medalistów Mistrzostw Świata we Włoszech.
Wyścig wygrał aktualny wicemistrz świata Joaquin Rodriguez przed Alejandro Valverde trzeci zawodnik Mistrzostw Świata   . . . czytaj więcej


10 października 2013 - Otrzęsiny klas pierwszych

9 października klasy pierwsze w Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy zostały zaakceptowane - przyjęte do koleżeńskiego grona gimnazjalistów. W tym roku kreatywność i zdolność do zabawy sprawdzały Smerfy z klasy 2d.
Uczniowie klas pierwszych i ich starsi o rok koledzy wkroczyli na salę gimnastyczną, przyjmując konwencję wylosowanej bajki Walta Disneya. Było wesoło i sympatycznie. Pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności w różnych konkurencjach   . . . czytaj więcej


10 października 2013 - Mistrzowie gminy w piłce nożnej

Dzisiaj, 10 października odbyły się gminne zawody w piłkę nożną chłopców. Do walki stanęły drużyny: Gimnazjum Nr 2 i Gimnazjum Nr 1 ze Strzegomia.
Zawody rozegrano według regulaminu Szkolnego Związku Sportowego - Dolny Śląsk. Rozegrany mecz stał na wysokim poziomie i po 30 minutach rywalizacji wygrało Gimnazjum Nr 2 pokonując drużynę przeciwną 3:2.
Zwycięzcy będą reprezentować gminę w zawodach powiatowych w Żarowie.


9 października 2013 - Honorowe Krwiodawstwo w Świdnicy

12 października, w ramach kampanii Intermarché i Bricomarché oraz Polskiego Czerwonego Krzyża "Zbieramy Krew dla Polski", mieszkańcy Świdnicy będą mogli wziąć udział w akcji edukacyjnej promującej honorowe krwiodawstwo. Muszkieterowie zapraszają wszystkich, którzy chcą zwiększyć swoją wiedzę na temat honorowego krwiodawstwa oraz poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.
Już po raz szósty Grupa Muszkieterów, zrzeszająca właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, organizuje akcję honorowego krwiodawstwa, w ramach której prowadzone są zbiórki krwi oraz kampanie edukacyjne   . . . czytaj więcej


9 października 2013 - Świdnicki akcent na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbędzie się w dniach 9-13 października we Wrocławiu, czytelnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach reżyserskich i literackich, dyskusjach i spotkaniach autorskich ze znanymi twórcami powieści kryminalnych z kraju i ze świata.
Nie zabraknie tam również akcentu świdnickiego. Do tegorocznej edycji festiwalu włączył się Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego jako organizator sesji naukowej poświęconej przemianom gatunkowym literatury kryminalnej   . . . czytaj więcej


9 października 2013 - Święto Pieczonego Ziemniaka

Święto Pieczonego Ziemniaka to znakomita zabawa dla wszystkich. Pomysł trafiony w dziesiątkę. W naszym mieście nie ma festynów organizowanych jesienią, ten w Gimnazjum Nr 3 był chlubnym wyjątkiem. Bawiły się całe, wielopokoleniowe rodziny - od najmłodszych pięciolatków po dziadków.
Celem imprezy była integracja rodziców, uczniów, nauczycieli oraz środowiska lokalnego. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do lepszego poznania się i do rozmowy. Ziemniaki były pretekstem do zgromadzenia mieszkańców miasta i świetnej zabawy na imprezie Gimnazjum nr 3, bo wspaniała pogoda sprzyjała rozrywce na świeżym powietrzu   . . . czytaj więcej


9 października 2013 - Mammografia w Świebodzicach

11 i 14 października mieszkanki Świebodzic będą mogły wykonać mammografię w ramach prozdrowotnej kampanii "Muszkieterowie dla Polek". Właściciele supermarketów Intermarché i Bricomarché po raz kolejny zachęcają kobiety do profilaktyki raka piersi oraz dbania o własne zdrowie.
Badania mammograficzne w Świebodzicach przeprowadzone zostaną w najbliższy piątek i przyszły poniedziałek - 11 i 14 października, w specjalnie podstawionym mammobusie, który stanie na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Jeleniogórskiej 2   . . . czytaj więcej


9 października 2013 - Ruszyła budowa kanalizacji

Ponad siedem milionów kosztować będzie budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które powstaną na terenie gminy Żarów. W poniedziałek, 16 września podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji. Rozpoczyna się długo oczekiwana inwestycja dla mieszkańców Wierzbnej i Bożanowa.
- Prace wykonywać będzie firma wyłoniona z przetargu Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji z Legnicy, która zgodnie z podpisaną umową inwestycję zakończy do listopada 2014 roku   . . . czytaj więcej


9 października 2013 - Występy i frekwencja na III Festiwalu Subkultur

To była najlepsza edycja Festiwalu Subkultur po względem ilości uczestników, poziomu występów i frekwencji na widowni.
Wystąpiło aż 10 zespołów (jeden - Miazga - nie stawił się na festiwalu). Poziom był niezwykle wysoki. Część zespołów musiała bisować jeszcze w części konkursowej, ponieważ domagała się tego publiczność. Koncert zapoczątkował mocnym metalowym uderzeniem VEXING QUESTION. W klimaty hip-hopowe wprowadziły grupy Deep Sound Project, Scrool & Dish, Sadam/Budzel. Rockowym kunsztem wykazały się: Brain Waves, L4, Stiker, Gonzo Skład. Najmocniejsze rockowe brzmienie zaprezentował zespół Guys Of Destruction   . . . czytaj więcej


9 października 2013 - Punkt Konsultacyjny

10 października w godzinach 9.00 - 13.00 w pokoju nr 120 (I piętro) Urzędu Miejskiego w Świdnicy czynny będzie Punkt Konsultacyjny KSU, który świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą. Punkt Konsultacyjny KSU zaprasza zainteresowanych każdego 10 dnia miesiąca.
Poprowadzą go konsultanci i eksperci z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, u których uzyskają Państwo informacje na temat m.in.: prawa, podatków, organizacji firmy czy możliwości pozyskania finansowania ze źródeł zewnętrznych. Kontakt pod nr telefonów 74 8562 889 (UM), 71 343 42 33, 736 63 04, 736 63 05, 736 63 07, bezpłatnej infolinii: 800 080 111 lub za pomocą formularza ze strony www.dawg.pl/pk


9 października 2013 - Ostatnie w tym sezonie zawody

Już niebawem w Ośrodku Jeździeckim Stragona rozegraną zostaną ostatnie w tym sezonie zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Tydzień później odbędą się I Włościańskie Zawody w Powożeniu zaprzęgami paro i jednokonnymi.
Termin zaplanowanych zawodów wkkw to 19-20 października. Program zawodów obejmuje konkursy LL, L, P, CNC1*.
A w ostatnią sobotę października, 26.10 zostaną rozegrane I Włościańskie Zawody w powożeniu zaprzęgami jedno i parokonnymi   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - "Bieg po złoto" w Złotym Stoku

26 października w podziemiach dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. odbędzie się "bieg po złoto". Bieg rozgrywany jest w bardzo ciekawym, nietypowym i trudnym technicznie miejscu - na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na zawodników czeka pięć kilometrów niezwykłej trasy wiodącej przez podziemne korytarze, strome podbiegi i jary.
Trasa jest bardzo malownicza, ale też momentami trudna technicznie. Zawodnicy muszą koncentrować się nie tylko na tempie, lecz także na precyzji biegu - niskie stropy w sztolniach, metalowe podziemne schody (ponad 30 metrów) czy tory podziemnej kolejki wymagają zachowania szczególnej uwagi   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - Nowe Solarisy dla Świdnicy

Osiem nowych autobusów Solaris Urbino 12 i 8,9 LE kupuje świdnickie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W poniedziałek, 7 października miejska spółka podpisała umowę z firmą Solaris Bus & Coach, która dostarczy pojazdy. Pierwszą partię do końca lutego, kolejną w maju 2014 roku.
Firma Solaris została wyłoniona w drodze przetargu. Wartość kontraktu przekracza 7 milionów złotych. Dzięki decyzji władz województwa dolnośląskiego MPK w Świdnicy otrzyma 4,8 mln zł unijnego wsparcia na zakup 8 nowych autobusów. W 2014 roku do Świdnicy dotrze trzecia - najnowsza - generacja autobusów miejskich Urbino. Konstrukcja każdego z Solarisów będzie wykonana ze stali odpornej na korozję   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - Muzyczna Bitwa Radia Wrocław także w Świdnicy

Po Bolesławcu, Wałbrzychu, w sobotę, 26 października o godzinie 10:00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędą się przesłuchania do konkursu Muzyczna Bitwa Radia Wrocław. Organizatorem konkursu dla młodych zespołów rockowych z Dolnego Śląska jest Radio Wrocław.
Podczas przesłuchań zaprezentują się zespoły, które wcześniej nadesłały swoją piosenkę zgłoszeniową i zostały zakwalifikowane do przesłuchania na żywo.
Eliminacje regionalne, które odbędą się w czterech miastach wyłonią 44 grupy   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - Budżet obywatelski - jest sporo pomysłów

Jest już pełna lista zadań, zgłoszonych przez mieszkańców miasta w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Przez kilka miesięcy świebodziczanie mogli zaproponować inwestycję lub niewielki projekt poprawy infrastruktury w mieście.
Wpłynęło sporo zgłoszeń, większość dotyczy drobnych napraw, remontów, budowy dróg rowerowych czy zagospodarowania terenów zielonych. Niektóre są w trakcie realizacji lub już zostały wykonane - jak chociażby budowa bulodromu przy kompleksie basenowym na ulicy Rekreacyjnej. Placyk do gry w bule jest już gotowy, a dodatkowo zadanie zostanie rozszerzone i bliźniaczy plac powstanie w Parku Miejskim   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - Angażują się w sprawy gminy

Rozpędza się żarowska Młodzieżowa Rada Miejska. Minęło już trzy lata, od kiedy rozpoczęła swoje funkcjonowanie. Do tej pory nastoletni radni mają za sobą realizację wielu udanych inicjatyw i przedsięwzięć, uczestnictwo w konkursach, debatach, wykładach i uroczystościach oraz udział w prestiżowych projektach zagranicznych.
- Wierzę w ideę pomysłu utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej. Myślę, że mamy ciekawą wizję działania, z którą każdy mieszkaniec może się utożsamiać. Jesteśmy ekipą zgranych ludzi, którzy chcą stworzyć dobry klimat do działania - mówi Krystian Chęciek, burmistrz żarowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - Koncert setek serc

Świebodziczanie pokazali, że można na nich liczyć, że nikt, kto jest w potrzebie, nie zostanie sam. Bardzo za to dziękuję - mówiła Magdalena Stąpor, dyrektor Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach podczas koncertu charytatywnego, jaki szkoła zorganizowała na rzecz swojego byłego ucznia, który choruje na ciężką postać nowotworu.
Goście koncertu i przyjaciele Piotra okazali się wyjątkowo hojni - udało się zebrać prawie 6 tysięcy złotych - z czego aż 1700 uzbierała Szkoła Podstawowa nr 3 podczas Święta Ziemniaka. Pieniądze bardzo przydadzą się na leczenie chłopca   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - Zbiórka krwi

Jutro, 9 października 2013 roku (środa) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o stawienie się z dowodem osobistym w SOKiBP w godzinach od 9:30 do 13:30


8 października 2013 - Mini Piłka Nożna chłopców

Najmłodsi piłkarze powalczyli w zawodach Mini Piłki Nożnej chłopców szkół podstawowych w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego 2013-2014".
Pięć reprezentacji świdnickich podstawówek zagrało w poniedziałek, 7 października na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 6 walcząc o awans do półfinału strefy wałbrzyskiej.
Drużyny złożone z 10 zawodników rywalizowały w eliminacjach i finałach każdy z każdym. Większość spotkań było bardzo wyrównanych i o wyniku decydowały ostatnie minuty   . . . czytaj więcej


8 października 2013 - "Anne Frank. Opowieść współczesna"

Dyrekcja, nauczyciele i młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach serdecznie zapraszają na wystawę realizowaną we współpracy z Fundacją Dom Pokoju w ramach projektu "Anne Frank. Opowieść współczesna".
Projekt powstał dzięki współpracy z Domem Anne Frank w Amsterdamie w ramach międzynarodowego projektu "Holocaust Education in European Perspective (HEEP)" Wystawa "Anna Frank - Opowieść współczesna" przedstawia dzieje Anny Frank na historycznym tle żydowskich prześladowań podczas drugiej wojny światowej   . . . czytaj więcej


7 października 2013 - Prezent od firmy LG Innotek

Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy otrzymała rewelacyjny prezent od firmy LG Innotek - 47 calowy telewizor LED, który został przekazany przez dyrektora administracji firmy, Panią Martę Górniak. Firma LG Innotek - światowy lider produkcji komponentów elektronicznych, w ramach akcji charytatywnej, postanowiła rozdać pięć telewizorów dla pięciu szkół, które otrzymają najwięcej głosów pracowników firmy.
Szkole 315 udało się uplasować na drugim miejscu. Podarunek będzie stanowił wspaniałe wsparcie multimedialne podczas nauki. Szkoła Podstawowa nr 315 składa serdeczne podziękowania firmie LG Innotek.


7 października 2013 - Pokazy z udzielania pierwszej pomocy

12 października (sobota), w godzinach 10:00-13:00 przed sklepem Intermarche na Osiedlu Młodych w Świdnicy odbędzie się akcja propagująca honorowe krwiodawstwo.
W trakcie trwania akcji będą wykonywane pomiary ciśnienia i cukru we krwi (bezpłatnie), odbędą się pokazy z udzielania pierwszej pomocy, a także zorganizowany zostanie konkurs plastyczny na najlepszy plakat, który propaguje honorowe krwiodawstwo. Akcja odbywa się przy udziale sklepów Intermarche   . . . czytaj więcej


7 października 2013 - Słoneczne Święto Ziemniaka

Już po raz kolejny świebodziczanie bawili się na dorocznym Święcie Ziemniaka. W sobotnie przedpołudnie 5 października mali i duzi mieszkańcy naszego miasta mogli miło spędzić czas na dwóch festynach.
Święto Ziemniaka odbywało się jednocześnie w dwóch miejscach: na placu apelowym przy Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na Osiedlu Piastowskim oraz na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 3. Frekwencja dopisała w obu miejscach, bo też atrakcji organizatorzy przygotowali naprawdę sporo   . . . czytaj więcej


7 października 2013 - Inwestycje drogowe powiatu świdnickiego

W piątek 4 października oraz w poniedziałek 7 października oddano do użytku mieszkańców kolejne inwestycje drogowe w miejscowości Mrowiny (Gmina Żarów). Mieszkańców szczególnie ucieszy prawie 135 metrów nowego chodnika biegnącego wzdłuż drogi powiatowej nr 2880 D. Koszt prac wyniósł przeszło 32 tysiące złotych a środki w całości pochodziły z budżetu powiatu świdnickiego.
To kolejna inwestycja w renowację ciągów pieszych biegnących przy drogach powiatowych. Jesteśmy pewni, że ułatwi to mieszkańcom poruszanie się po miejscowości   . . . czytaj więcej


6 października - Medal i odznaki Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Wczoraj, 5 października przed pierwszym meczem siatkówki kobiet pomiędzy MKS Świdnica a Olimpią Jawor miała miejsce miła uroczystość.
Elżbieta Gaszyńska przez wiekszą część życia związana z siatkówką, wcześniej jako zawodniczka, później jako trener a także przez wiele lat Prezes Miejskiego Klubu Siatkówki - Świdnica otrzymała od Polskiego Zwiazku Piłki Siatkowej najwyższe odznaczenie PZPS - Medal - "Za wybitne zasługi w rozwoju piłki siatkowej".
Srebrnymi odznakami PZPS odznaczono: Zygmunta Worsę, Zbigniewa Chęcińskiego oraz Lecha Stankiewicza.


6 października - Klasa okręgowa

W dziewiątej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Karolina Jaworzyna Śląska - Stal Świdnica 0:4, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Zjednoczeni Żarów 0:3, Piast Nowa Ruda - Victoria Świebodzice 2:1, Skalnik Czarny Bór - LKS Bystrzyca Górna 1:0, Nysa Kłodzko - Unia Złoty Stok 2:0, Pogoń Pieszyce - Iskra Jaszkowa Dolna 2:1, Trojan Lądek Zdrój - Kryształ Stronie Śląskie 1:1, Sparta Ziębice - Piławianka Piława Górna 5:2.
W tabeli rozgrywek prowadzi Zjednoczeni Żarów 18. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 5. Karolina Jaworzyna Śląska 14. punktów, 8. Victoria Świebodzice 12. punktów, 9. LKS Bystrzyca Górna 12. punktów, 11. miejsce Stal Świdnica z dwunastoma punktami.


6 października 2013 - II Memoriał Szachowy

W dniach 4-6 października w Gimnazjum w Żarowie rozegrany został II Memoriał Szachowy pamięci Jana Kipczaka i Pawła Paradowskiego, tragicznie zmarłych przed 3-laty szachistów klubu Goniec Żarów.
W turnieju podzielonym na trzy grupy wystartowały 53 osoby. W grupie A zgłoszonej do rankingu FIDE zwyciężył Paweł Kowalczyk (WOK Wałbrzych) przed Patrykiem Kaniewskim (Giecek Radków) oraz Damianem Daniel (Goniec Żarów).   . . . czytaj więcej


6 października 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dziewiątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Czarni Wałbrzych - Górnik Boguszów:Gorce 8:1, Biały Orzeł Mieroszów - Unia Jaroszów 3:0, Tęcza Bolesławice - Sudety Dziećmorowice 3:3, Włókniarz Głuszyca - Grom Witków 2:2, Zieloni Mrowiny - Cukrownik-Polonia Pszenno 0:2, Zdrój Jedlina Zdrój - Granit Roztoka 1:1, Nysa Kłaczyna - Wenus Nowice 1:1, Gwarek Wałbrzych - KS Walim 1:0.


5 października 2013 - Festiwal strzelecki w Świdnicy

Atut własnego boiska nie był w stanie przerwać pokazu strzeleckiego Formacji Port 2000 Mostki. Mecz zakończył się bardzo wysokim zwycięstem gości. Polonia-Sparta Świdnica - Formacja Port 2000 Mostki 1:6.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po dziesięciu spotkaniach 26. punktów.
Drugie miejsce zajmuje Zagłębie II Lubin, który zgromadził 25. punktów w 11. spotkaniach. Formacja Port 2000 Mostki zgromadziła 23. punkty i plasuje się na trzeciej pozycji. Świdniczanie po jedenastu spotkaniach zajmują z 7. punktami 15. miejsce. W następnej kolejce Polonia-Sparta Świdnica spotka się na wyjeździe z drużyną GKS Kobierzyce.


5 października 2013 - Punkty AKS Strzegom

W dziesiątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom zdobył kolejne punkty. AKS Strzegom - Orla Wąsosz 1:0.
Pozostałe wyniki dziesiątej kolejki spotkań: KP Brzeg Dolny - Pogoń Oleśnica 5:0, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Sokół Wielka Lipa 4:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Orkan Szczedrzykowice 0:3, Kuźnia Jawor - LZS Stary Śleszów 2:0, MKS Szczawno Zdrój - Granica Bogatynia 2:2, Olimpia Kowary - Miedź II Legnica 2:2, Karkonosze Jelenia Góra - Piast Zawidów 1:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 23. punkty przed Miedź II Legnica 22. punkty. Strzegomianie z 16. punktami awansowali na 6. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Oleśnicy z Pogonią Oleśnica.


5 października 2013 - Rekonstrukcja bitwy historycznej

W sobotę 12 października zapraszamy wszystkim miłośników dużych widowisk na VI Rekonstrukcje historycznych bitew.
Impreza wystartuje o godzinie 10.00 na świdnickim Rynku, gdzie zaprezentują się historyczne regimenty, będzie apel i salwa honorowa. Zaraz po tym o godzinie 11.00 wyruszy piesza wycieczka po pozostałościach twierdzy świdnickiej. Miłośnicy historii będą mogli posłuchać opowieści i ciekawostek o budowie i życiu w twierdzy   . . . czytaj więcej


5 października 2013 - Nie popisały się przed własną publicznością

Nie popisały się dzisiaj świdnickie siatkarki. Na własnym parkiecie poległy z Jaworem. MKS Świdnica - Olimpia Jawor 0:3 w setach - 21:25, 21:25, 20:25.
Świdniczanki zajmują po tym spotkaniu 10. miejsce. W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole przed MKS II Dąbrowa Górnicza i AEP Olimpia Jawor - wszystkie zespoły mają po sześć punktów.
Kolejny mecz pomiędzy Impel Gwardia II Wrocław a MKS Świdnica odbędzie się 12 października we Wrocławiu.


4 października 2013 - Punkt Konsultacyjny

10 października w godzinach 9.00 - 13.00 w pokoju nr 120 (I piętro) Urzędu Miejskiego w Świdnicy czynny będzie Punkt Konsultacyjny KSU, który świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą. Punkt Konsultacyjny KSU zaprasza zainteresowanych każdego 10 dnia miesiąca.
Poprowadzą go konsultanci i eksperci z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, u których uzyskają Państwo informacje na temat m.in.: prawa, podatków, organizacji firmy czy możliwości pozyskania finansowania ze źródeł zewnętrznych. Kontakt pod nr telefonów 74 8562 889 (UM), 71 343 42 33, 736 63 04, 736 63 05, 736 63 07, bezpłatnej infolinii: 800 080 111 lub za pomocą formularza ze strony www.dawg.pl/pk


4 października 2013 - W drodze…….

27 września Dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał zgłoszenie o przebywającym w jednym z zakładów przy ulicy Metalowców dziwnym ptaku, który prawdopodobnie ma złamaną łapkę.
W składzie patrolu przybyłym na miejsce była strażniczka Monika Wiśniewska, która jest miłośniczką i pasjonatką zwierząt.
Od razu trafnie rozpoznała, że jest to pisklę bardzo rzadko występującego w Polsce gatunku ptaka o nazwie Bąk zwyczajny (Botaurus stellaris)   . . . czytaj więcej


4 października 2013 - Parking przy wrocławskim lotnisku jeszcze tańszy

Taniej, szybciej, wygodniej. Rezerwując on-line miejsce parkingowe przed terminalem, klienci Portu Lotniczego Wrocław zapłacą teraz jeszcze mniej za postój. Można zaoszczędzić od 20% do 40%.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych, wrocławskie lotnisko wprowadza kolejne udogodnienia. Od marca obowiązuje już specjalny rabat za korzystanie z parkingu przy lotnisku, a teraz jest jeszcze taniej. Wszystkie osoby, które planują zostawić swój samochód na parkingu przed terminalem minimum na jeden dzień i dokonają rezerwacji przez Internet, mogą liczyć nawet na dwa razy większy rabat niż dotychczas   . . . czytaj więcej


4 października 2013 - Zbadaj się w miesiącu walki z rakiem

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusie FADO Centrum Usług Medycznych, należącym do grupy LUX MED, który odwiedzi powiat świdnicki.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. To dobra okazja do wykonania badania. Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi   . . . czytaj więcej


4 października 2013 - Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe

Świdnickie szkoły najlepsze na Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych. Po rozegranych wcześniej sztafetach przełajowych w Świdnicy 3 października dwie najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjalnych pojechały do Żarowa walczyć na poziomie powiatowym. Do finału dolnośląskiego, który odbędzie się 10 października w Olszynie mogli awansować mistrzowie powiatów. We wszystkich kategoriach zwycięstwo osiągnęły świdnickie sztafety: dziewczęta z SP 4 i Gimnazjum nr 1 oraz chłopcy z SP 6 i Gimnazjum nr 4.   . . . czytaj więcej


3 października 2013 - Ostatnie w tym sezonie zawody

Już za trzy tygodnie w Ośrodku Jeździeckim Stragona rozegraną zostaną ostatnie w tym sezonie zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Tydzień później odbędą się I Włościańskie Zawody w Powożeniu zaprzęgami paro i jednokonnymi.
Termin zaplanowanych zawodów wkkw to 19-20 października. Program zawodów obejmuje konkursy LL, L, P, CNC1*.
A w ostatnią sobotę października, 26.10 zostaną rozegrane I Włościańskie Zawody w powożeniu zaprzęgami jedno i parokonnymi   . . . czytaj więcej


3 października 2013 - W Strzegomiu znają swoją Małą Ojczyznę

W czerwcu 2012 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę, na podstawie której rok 2013 został ustanowiony "Rokiem Turystyki Edukacyjnej na Dolnym Śląsku". W ten sposób podkreśliliśmy znaczenie, jakie dla rozwoju naszego regionu ma edukacja związana z turystyką. Naszym pragnieniem jest, aby każdy Dolnoślązak znał bardzo dobrze swoją Małą Ojczyznę.
Żeby głęboko w świadomość zapadła mu wiedza, iż Dolny Śląsk to region o ponad 1000-letniej historii, dzięki której możemy się pochwalić wieloma pięknymi, a bardzo często okazałymi zabytkami." - Jerzy Pokój Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


3 października 2013 - Szersza droga i nowy chodnik w Żelazowie

1 października oddano do użytku kolejny etap inwestycji polegającej na przebudowie chodnika oraz poszerzeniu drogi biegnącej przez miejscowość Żelazów (Gmina Strzegom). Był to drugi etap inwestycji, która rozpoczęła się w roku ubiegłym i w ramach, której przebudowano ponad dwieście metrów chodnika. Ty razem przebudowano prawie 170 metrów ciągu pieszego. Wykonawcą inwestycji była firma ze Strzegomia, a wartość całego zadania wyniosła przeszło 92 tysiące złotych. Powiat pokrył 20% kosztów ze swojego budżetu, natomiast Gmina Strzegom dofinansowała 80% wartości przetargowej zadania   . . . czytaj więcej


3 października 2013 - Finał Dolnego Ślaska w Dwuboju Nowoczesnym

Wczoraj, 2 października w Nowej Rudzie został rozegrany Finał Dolnego Ślaska w dwuboju nowoczesnym. Reprezentacja Gimnazjum nr 1 w Świdnicy zajęła drugie miejsce ustępując tylko Gimnazjum nr 37 z Wrocławia (Juvenia Wrocław). W zawodach wśród dziewcząt wystartowało 21 reprezentacji Gimnazjów z Dolnego Ślaska i 24 reprezentacja wśród chłopców.
Na dwubój nowoczesny składa się - bieg na 1000 metrów oraz pływanie na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. Szkołę ze Świdnicy reprezentowały - Małgorzata Toroń kl I i Elżbieta Kielka kl II.


3 października 2013 - Już tańczą

Dzięki zaangażowaniu wielu osób ze Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy i Młodzieżowego Domu Kultury od 1 września działają klasy taneczne.
Uczniowie klasy pierwszej i czwartej już tańczą. W czasie zajęć lekcyjnych, bez konieczności dowożenia, bez dodatkowych kosztów młodzi ludzie rozwijają taneczne pasje.
Pod okiem wykwalifikowanej kadry uczniowie poznają tańce ludowe i popularne, nie tylko polskie, ale też innych narodów. Zajęcia wplecione są w tygodniowy plan zajęć i odbywają się trzy razy w tygodniu   . . . czytaj więcej


2 października 2013 - Ikony Małżeńskie

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej, Fundacja Małżeństwo - Rodzina i Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zapraszają 4 października 2013 roku o godzinie 18.30 na otwarcie wystawy obrazów Ventzislava Piriankova - Ikony Małżeńskie.
Ventzislav Piriankov urodził się 14 grudnia 1971 roku w Choumen w Bułgarii. Od najmłodszych lat uczył się u znanego płowdiwskiego malarza Anastasa Konstantinowa. Z najlepszym wynikiem zdał egzaminy wstępne do dwóch największych Akademii Sztuk Pięknych w Bułgarii i w nagrodę, po pierwszym roku studiów, mógł wyjechać na stypendium do Polski   . . . czytaj więcej


2 października 2013 - Bokserzy w rytmach hip-hopu

Ponad setka młodych zawodników i zawodniczek z ośmiu państw weźmie udział w siódmej edycji Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Bokserskiego połączonego z Turniejem Wyszehradzkim, który od 5 do 6 października odbędzie się w hali sztucznego lodowiska w Świdnicy. Zmaganiom sportowców będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje, a prawdziwym gwoździem programu będzie koncert "Smuty" - wschodzącej gwiazdeczki polskiej sceny hip-hopowej.
Do Świdnicy zjedzie się cała plejada utalentowanych sportowców, w tym uczestnicy Mistrzostw Świata i medaliści Mistrzostw Europy   . . . czytaj więcej


2 października 2013 - Parkowanie "pod górkę"

Do niecodziennego zdarzenia doszło w środę 2 października 2013 roku na ulicy Saperów w Świdnicy. Około godziny 10:10 Dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie o zaparkowanym pojeździe w poprzek chodnika, na całej jego szerokości. Przybyłym na miejsce funkcjonariuszom udało się ustalić przyczynę tak umiejscowionego samochodu osobowego.
Właścicielka zaparkowała swój pojazd na wzniesieniu, nieopodal ZUS-u, wychodząc zaciągnęła hamulec ręczny (pomocniczy)   . . . czytaj więcej


2 października 2013 - Muzyczna Bitwa Radia Wrocław także w Świdnicy

Po Bolesławcu, Wałbrzychu, w sobotę, 26 października o godzinie 10:00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędą się przesłuchania do konkursu Muzyczna Bitwa Radia Wrocław. Organizatorem konkursu dla młodych zespołów rockowych z Dolnego Śląska jest Radio Wrocław.
Podczas przesłuchań zaprezentują się zespoły, które wcześniej nadesłały swoją piosenkę zgłoszeniową i zostały zakwalifikowane do przesłuchania na żywo.
Eliminacje regionalne, które odbędą się w czterech miastach wyłonią 44 grupy   . . . czytaj więcej


2 października 2013 - W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Imponujący mural namalowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym ozdobił posowieckie garaże u zbiegu ulic Armii Krajowej i Fieldorfa w Świdnicy. Prace malarskie trwały trzy dni. Jako pierwszy powstał projekt autorstwa świdnickich grafficiarzy, który w piątek, 27 września został naniesiony na ściany przy pomocy rzutnika multimedialnego.
Malowanie rozpoczęło się w sobotę rano i trwało do późnych godzin popołudniowych w niedzielę. Przy malowidle pracowały dwie ekipy grafficiarzy pochodzących głównie ze Świdnicy   . . . czytaj więcej


2 października 2013 - Rowerzyści opanowali Żarów

Kierowcy musieli uzbroić się w cierpliwość. Żarowskie ulice we wtorek, 1 października zostały oddane w ręce rowerzystów. To jednak nie była jedyna atrakcja, jaka przygotowana została na obchody Międzynarodowego Dnia Bez Samochodu. Kulminacyjnym punktem żarowskich obchodów było spotkanie z mistrzem świata Pawłem Fajdkiem.
Uczniowie szkół mieli nietypową okazję, aby przepytać najwybitniejszego żarowskiego sportowca. Jednak to mistrz świata przywiózł dla nich nietypową niespodziankę. - Pamiętam, jak byłem w Waszym wieku, to nawet nie przypuszczałem, że będę mógł spełniać swoje sportowe marzenia   . . . czytaj więcej


2 października 2013 - Międzynarodowy Mistrz Sportu

Dwójka mieszkańców naszego miasta: Jonas Al-Hadad - zawodnik MKS Polonia Świdnica i Michał Skowron obecnie zawodnik KAS AZS UR Rzeszów została nagrodzona przez Światową Federację Gimnastyki odznaką “Zasłużony Międzynarodowy Mistrz Sportu". Nadanie tej odznaki sprawiło, że obaj zawodnicy znaleźli się w gronie najlepszych gimnastyków świata.
Wręczenie odznak miało miejsce podczas rozgrywanych w dniach 27-29 września Mistrzostw Polski w Chorzowie.
Uroczystego aktu w imieniu FIG dokonała Prezes Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej - Urszula Wojtkowiak.


1 października 2013 - "Podziel się posiłkiem" także w Strzegomiu

4 i 5 października w ośmiu supermarketach sieci Intermarché w województwie dolnośląskim zorganizowane zostaną zbiórki żywności dla najbardziej potrzebujących dzieci. Inicjatywa ta w sklepach w Dzierżoniowie, Górze, Jaworze, Kamiennej Górze, Lubaniu, Strzegomiu i w Wałbrzychu odbędzie się w ramach 12 edycji programu społecznego Podziel się posiłkiem.
Pomóż najuboższym dzieciom i przyłącz się do zbiórki w Intermarché. W tym roku sieć supermarketów spożywczych Intermarché już po raz piąty zaangażowała się w kampanię Podziel się posiłkiem, która organizowana jest przez Banki Żywności we współpracy z firmą Danone.   . . . czytaj więcej


1 października 2013 - "Pożegnanie lata" w Rogoźnicy - edukacja i zabawa

Występy artystyczne dzieci, zabawy, konkursy, pokaz militariów , przejażdżki konne oraz zjazd cyklistów to atrakcje Festynu "Pożegnanie lata".
Festyn odbył się 28 września 2013 r. w Rogoźnicy i po raz pierwszy został połączony ze "Świętem Dyni", która królowała nie tylko w gastronomii, ale również jako element dekoracyjny stoisk i sceny.
Festyn odbył się pod patronatem Burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, który uroczyście rozpoczął zabawę na świeżym powietrzu, życząc wszystkim dobrej zabawy.   . . . czytaj więcej


1 października 2013 - Uroczyste pasowanie uczniów

27 września 2013 roku o godzinie 10:00 odbyło się Ślubowanie Klas Pierwszych Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy.
W uroczystości tej wzięły udział klasy szóste, czwarte oraz oddziały przedszkolne wraz z wychowawcami, Wicedyrektor - Alina Jasionowicz, grono pedagogiczne, przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Jaworska oraz licznie zgromadzeni rodzice i goście uczniów Szkoły. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała