30 listopada 2013 - Niepokonany Śląsk

Jak wielka przepaść dzieli czołowe zespoły od pozostałych przekonali sie dzisiaj piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica występujący w I lidze grupy "B" w piłce ręcznej. Świdniczanie podejmowali lidera rozgrywek, Śląsk Wrocław i przegrali wysoko 24 : 38.
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław z kompletem punktów i wyprzedza Viret CMC Zawiercie. Trzecie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica. Świdniczanie plasują się w tabeli na 10. miejscu.
W następnej kolejce, 7 grudnia świdnickich szczypiornistów czeka wyjazd na mecz z Ostrovią Ostrów Wielkopolski zajmujący w rozgrywkach 9. miejsce.


30 listopada 2013 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Trzecia kolejka spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej przyniosła zmianę lidera, po wygranej z Darborem 8:2 na prowadzenie wysunęła się drużyna Fair Play. Wyniki trzeciej kolejki spotkań: Fair Play 2 - Red Buls Team 4:11 (1:2), FC Spawacze - Znajomi Fryzjera 9:12 (3:6), Ebueee Ehee - Sport Team 6:4 (1:1), Darbor Bolesławice - Fair Play 2:8 (0:2).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 9. bramkami prowadzi Piech (Darbor) i Kurzeja (Sport). Kolejne miejsca zajmują: 8. bramek - Gałka (Sport) i Kujawa (Darbor), 7. bramek - Wudel (Sport), M. Pieniążek (FC Spawacze) i Sowa (Fair Play), 6. bramek - Bucki (Red Buls), K. Jędras (Znajomi) oraz Koblowski (Darbor)   . . . czytaj więcej


29 listopada 2013 - "Kopaniny" ciąg dalszy

Do naszej redakcji wpłynął tekst kolejnego stanowiska, kolejnego pisma w sprawie "kopaniny Urzędu Miasta z OSiRem. Naszym zdaniem jest to kolejna wypowiedź mająca udowodnić … ? Rządzący miastem we wszystkich swoich wypowiedziach starają się udowodnić, że dotychczasowy, zawieszony w obowiązkach dyrektor ŚOSiR nie nadaje się na to stanowisko zapominając jednocześnie, że to "Oni" byli tymi, którzy to stanowisko wspomnianemu dyrektorowi powierzyli.
Jeśli władza ma jednak rację, co stara się usilnie od dłuższego czasu udowodnić to za brak umiejętności w trafnym doborze współpracowników sama nadaje się do odwołania i zakończenia swoich "rządów".   . . . czytaj więcej


29 listopada 2013 - Świąteczna Zbiórka Żywności

W ostatni weekend listopada 29 listopada - 1 grudnia sieć Lidl już po raz kolejny będzie uczestniczyła w akcji Świątecznej Zbiórki Żywności. Żywność przekazana przez klientów sklepów Lidl jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia trafi do najbardziej potrzebujących, by mogli godnie spędzić świąteczny czas.
W tegorocznej akcji zbierania żywności, w ponad 150 sklepach Lidl w całej Polsce (lista sklepów dostępna na www.bankizywnosci.pl), pojawią się wolontariusze Banków Żywności przy specjalnie oznakowanych koszach, do których klienci będą mogli przekazywać produkty, dołączając się w ten sposób do zbiórki   . . . czytaj więcej


29 listopada 2013 - Mikołaj w Muzeum

W pracowni Świętego Mikołaja w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku już trwają przedświąteczne przygotowania, ponieważ jak co roku zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia 7 grudnia 2013 Muzeum. Święty Mikołaj w asyście Śnieżynek w poprzednich latach jechał parowozem z wagonami przez stacje powiatu świdnickiego rozdając dzieciom prezenty.
W tym roku to Muzeum zaprasza do Jaworzyny Śląskiej od godziny 11.00 na ciekawe zwiedzanie Muzeum, po którym oprowadzać będą pomocnicy Św. Mikołaja - Skrzaty, Renifery i Śnieżynki   . . . czytaj więcej


29 listopada 2013 - Rozbój na 15 latku

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zostali powiadomieni o rozboju dokonanym w jednym z mieszkań na terenie Świebodzic.
Do mieszkania w którym przebywał 15 letni chłopak wszedł mężczyzna, nieletni został uderzony w twarz.
Sprawca wykorzystując sytuacje, skradł z mieszkania kurtkę skórzaną, dekoder, komputer wraz z monitorem i oddalił się z miejsca zdarzenia. Straty poniesione przez właściciela wyniosły 1 300 złotych   . . . czytaj więcej


29 listopada 2013 - Chcą wykorzystywać unijne wsparcie

Zaciągnięcie pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy kanalizacji, zmiana wieloletniej prognozy finansowej gminy Żarów i przystąpienie do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej.
Między innymi tym zajmą się żarowscy radni na najbliższej sesji w czwartek, 5 grudnia o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Żarowie.


28 listopada 2013 - Wyróżnienie dla schroniska w Lubachowie

Najlepsze warunki zakwaterowania i pobytu, prawidłowe oddziaływanie wychowawcze, estetyka wnętrza i otoczenia oraz profesjonalna obsługa i przekazywanie gościom informacji krajoznawczo-turystycznych o regionie - to cechy dobrego schroniska młodzieżowego. Właśnie takie jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie, które doceniono w 53. Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych.
W tegorocznej edycji konkursu komisja konkursowa przyznała:   . . . czytaj więcej


28 listopada 2013 - Andrzejkowe wróżby

Galeria Świdnicka zaprasza serdecznie na wspólny wieczór andrzejkowy. 30 listopada o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego AKORD ze Świebodzic, działającego przy Związku Emerytów i Rencistów. Posłuchamy znanych i lubianych utworów: "W rytm walczyka", "Jasieńku, Jasieńku", "Cyganeria" czy "Księżniczka Czardasza". Świebodzicki zespół gościł już w Galerii Świdnickiej, a ich występ przyjęty był gorąco przez publiczność   . . . czytaj więcej


28 listopada 2013 - Spotkanie z kombatantami

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie z prezesami organizacji kombatanckich i żołnierskich z miasta i Powiatu Świdnickiego.
Na zaproszenie Wicestarosty Zygmunta Worsy na spotkanie przybyli także Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Sołtys, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Zbigniew Okarmus, Tadeusz Grabowski - społecznik i opiekun środowisk kombatanckich oraz Grzegorz Kloc Dyrektor Szpitala "Latawiec"   . . . czytaj więcej


28 listopada 2013 - Zawsze bezpiecznie - zawsze bezpieczni

Wczoraj uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum nr 2 w Świdnicy uczestniczyli w apelu profilaktycznym pod hasłem Zawsze bezpiecznie - zawsze bezpieczni. Ich koledzy z klasy 1e przygotowali prezentację teatralno-multimedialną związaną z zagrożeniami jakie niesie współczesne życie - czyli wypadki na drogach, uzależnienia, zaufanie wobec obcych.
Pogadanki poszerzające prezentowane treści wygłosili funkcjonariusze policji i straży pożarnej. Szkolny zespół wokalny zaprezentował własną interpretację piosenki bałkańskiej pod wiele znaczącym tytułem" Będzie bezpiecznie". Apel jest kolejnym działaniem Zespołu Promocji Zdrowia, realizowanym w ramach Programu Wychowawczego Szkoły.


28 listopada 2013 - Z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"

29 listopada o godzinie 10:00 w Hotelu Esperanto w Świdnicy rozpocznie się spotkanie dla wszystkich Kobiet, a szczególnie dla Kobiet pozostających bez zatrudnienia i powracających na rynek pracy. Spotkanie odbędzie się pod hasłem z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"
Kobiety debatować będą o sprawach ważnych i ważniejszych, o problemach pojawiających się na rynku pracy, o przeszkodach utrudniających podjęcie pracy jak również o dostępnych formach wsparcia. Kobiety aktywnie zawodowo, godzące role Mamy i Pracownika   . . . czytaj więcej


27 listopada 2013 - Akcja zima w Świdnicy trwa

"Od ręki" specjalistyczny sprzęt, 350 ton soli i 550 ton piasku do posypywania śliskich jezdni - takim arsenałem dysponują świdniccy drogowcy w ramach tegorocznej akcji zima. Dyżury w mieście prowadzone są od poniedziałku.
- Mimo, że nie panują jeszcze srogie mrozy to tak zwane przejście przez zero utrudnia życie kierowcom, dlatego służby odpowiedzialne za akcję zima w mieście pełnią dyżury. Według prognoz w kolejnych dniach mogą występować przelotne opady śniegu, dlatego taka decyzja jest zasadna - wyjaśnia Jarosław Markowski, kierownik Referatu Dróg Urzędu Miejskiego w Świdnicy   . . . czytaj więcej


27 listopada 2013 - Remonty dróg powiatowych

21 listopada oddano do użytku kolejne fragmenty wyremontowanych dróg powiatowych przebiegających przez Gminę Wiejską Świdnica.
Tym razem gruntownej naprawy doczekały się odcinki dróg w Grodziszczu i Modliszowie.
Remont tego odcinka drogi był niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców. Zwłaszcza po czerwcowych podtopieniach. Oczyściliśmy rowy z namułu oraz wykonaliśmy przepust pod drogą, miejmy nadzieję, że te prace zapewnią bezpieczeństwo pobliskim gospodarstwom - mówi Wójt Gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


27 listopada 2013 - Jest już siódma część Encyklopedii

Siódmą część Encyklopedii Świdnicy, czyli karty z artykułami m. in. dotyczącymi życia literackiego w Świdnicy, Twierdzy Świdnica i Bolka II Księcia Świdnicko-Jaworskiego, można już odbierać w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej 18, I piętro.
Wszystkich, którzy zapisali się na listę subskrybentów, zapraszamy do odwiedzenia MBP. Równolegle z "papierowym" wydaniem Encyklopedii Świdnicy na stronie Urzędu Miejskiego można nieodpłatnie pobierać kolejne części Encyklopedii w wersji elektronicznej. Projekt realizują Urząd Miejski i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.


27 listopada 2013 - Lodowisko pracuje

Łyżwiarstwo staje się dzięki istnieniu lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 35 coraz bardziej popularne wsród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Świdnicy i naszego powiatu. Ceny są bardzo atrakcyjne i kształtuja się od 6 do 8 złotych dla osoby dorosłej i od 3 do 4 złotych dla objętej ulgą młodzieży.
Bezproblemowo można też wypożyczyć łyżwy za jedynie 4 złote. Grupy szkolne i zorganizowane uzyskują dodatkowe zniżki. W związku z dużym obłożeniem obiektu osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 74 856 94 63   . . . czytaj więcej


26 listopada 2013 - Przyszedł czas na Żeromskiego

To już ostatnia ulica, objęta projektem rewitalizacji Starego Miasta II etap w Świebodzicach.
Ekipy remontowe przystąpiły do prac na ulicy Żeromskiego a to oznacza, że wkrótce ta główna dojazdowa ulica do Rynku będzie zamknięta.
Jeszcze kilka dni będzie można wjechać do ścisłego centrum, ale później wykonawca musi zamknąć całość drogi ze względu na wykonywanie prac zarówno na chodnikach, jak i nawierzchni   . . . czytaj więcej


26 listopada 2013 - Mój budżet - rozpoczęły się spotkania z mieszkańcami

Kilkudziesięciu uczestników, kolejne propozycje i spostrzeżenia mieszkańców, udział radnych Rady Miejskiej - tak wyglądało pierwsze z serii spotkań ze świdniczanami związane z wprowadzeniem w Świdnicy budżetu obywatelskiego.
Świdnica przeznacza wyjątkowo duże środki, bo 3,5 miliona złotych na realizację budżetu obywatelskiego, co stanowi aż dwa procent całości wydatków budżetowych. Zgłoszenia propozycji od mieszkańców przyjmowane są do 13 grudnia   . . . czytaj więcej


26 listopada 2013 - Po książki na ulicę Wolności

Od 18 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zostanie przeniesiona z ulicy Świdnickiej 15 do Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ulicy Wolności 23.
Czytelnia prasy oraz komputery będą dostępne w Oddziale Dziecięcym przy ulicy Wolności 23. Wypożyczalnia będzie czynna od 7 stycznia 2014 roku na ulicy Wolności 23. Na czas zamknięcia biblioteki (18 grudnia - 6 stycznia) limit wypożyczanych książek będzie nieograniczony   . . . czytaj więcej


26 listopada 2013 - Wspomnienia o księżniczce Daisy

Rok 2013 w województwie dolnośląskim został ogłoszony rokiem księżniczki Daisy. Przedstawiciele klasy II a i II b Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy wzięli udział w Festiwalu pod hasłem "Piosenka jest dobra na wszystko", który odbył się w Zespole Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - taneczne, za które zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami. Uczniowie zostali przygotowani przez Edytę Natanek, Annę Sochocką, Annę Woźniak oraz Katarzynę Rębilas.


26 listopada 2013 - Koncert organowy w Katedrze świdnickiej

1 grudnia w Katedrze świdnickiej odbędzie się charytatywny koncert organowy połączony ze zbiórką funduszy na rzecz organów katedry świdnickiej. Zagrają Zuzanna i Maciej Batorowie, świdniccy organiści zaangażowani w sprawę ratowania instrumentu.
W programie koncertu m. in. Johann Ernst IV. Książę Saksonii-Weimaru (1696 – 1715) Concerto in C, opracowanie na organy – J. S. Bach BWV 594 część pierwsza. Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) - Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Choral: Jesus Christus, unser Heiland a 2 Clav. e Canto fermo in Pedale, BWV 688. Koncert rozpocznie się o godzinie 12.30.


25 listopada 2013 - Nagrody za najlepsze pomysły na biznes

Konkurs "Debiut Gospodarczy" rozstrzygnięty. W ramach VIII edycji, powstaną trzy nowe firmy młodych świdniczan: salon fiński, gabinet fizjoterapeutyczny dla dzieci i młodzieży oraz akademia dobrej muzyki.
O nagrody w ramach "Debiutu" walczyło osiem osób, w ścisłym finale znalazło się 6 osób, które w poniedziałek, 25 listopada, przed komisją konkursową i publicznością zaprezentowały swój pomysł na biznes. Finalnie wybrano i nagrodzono trzy projekty   . . . czytaj więcej


25 listopada 2013 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W trzeciej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Fenix - Mechanik 0:3, Cukrownik - Darbor 1:5, Williams Haywords - Max Orbita 1:2, FC Żubry - Jako Team 4:2, ŚFUP - Zgoda 8:0.
Piłkarzem kolejki został Arkadiusz Felich - FC Żubry a bramkarzem Tomasz Janikowski - Mechanik.
W tabeli prowadzi ŚFUP Service przed FC Żubry i 3. Mechanik - po siedem punktów. Cukrownik, Darbor, Power Team i Max Orbita po 6. punktów. Jako Team ma 4. punkty a Williams Haywords trzy punkty   . . . czytaj więcej


25 listopada 2013 - "Maltańczycy" w Powiecie Świdnickim

W piątek 22 listopada w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie robocze z Kawalerami Maltańskimi z niemieckiego Biberach. Społecznicy co roku odwiedzają Powiat Świdnicki i znajdujące się na jego terenie instytucje nastawiono na niesienie pomocy, sprawdzają jakie są potrzeby, rozdzielają przywiezione dary oraz planują kolejne wizyty.
W tym roku delegacja w składzie: Gerhard Prestle - Pełnomocnik ds. Świdnicy, Albert Schmid - Referent ds. Finansów, Gerhard Sproll - Członek Związku Kawalerów Maltańskich, Walter Hänle - Zastępca Pełnomocnika Powiatu odwiedziła Dom Dziecka w Świdnicy, Schronisko im. Św. Brata Alberta oraz Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie   . . . czytaj więcej


25 listopada 2013 - Napisali o Świdnicy - zostali nagrodzeni

Autorzy najlepszych prac, których tematem jest Świdnica nagrodzeni już po raz czwarty. Do konkursu swoje prace zgłosiło 14 osób. Parce poświęcone były różnej tematyce. Komisja konkursowa podejmowała decyzję na podstawie kilku kryteriów m. in. powiązania pracy dyplomowej z aktualnymi potrzebami miasta oraz Strategii Rozwoju Miasta Świdnicy, praktycznego znaczenia postawionego i analizowanego problemu, sposobów na jego rozwiązanie, czy też innowacyjność i oryginalności rozwiązań.
Po analizie prac komisja konkursowa wybrała pięć, które uzyskały najwyższą punktację. Wręczono trzy nagrody główne i dwa wyróżnienia   . . . czytaj więcej


25 listopada 2013 - Wspólnymi siłami można więcej

Mieszkańcy osiedla przy ulicy Księżnej Jadwigi w Żarowie będą mogli czuć się bezpieczniej. Nowe oświetlenie i wytyczony chodnik, które powstają na tym terenie to efekt dobrej współpracy mieszkańców i żarowskiego samorządu. Gmina zapewniła wsparcie techniczne i finansowe, a mieszkańcy zaoferowali dofinansowanie ułożenia linii oświetleniowej wraz ze słupami.
Na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać. - W tą społeczną inicjatywę zaangażowanych było wiele osób, jednak głównymi pomysłodawcami tej sytuacji są mieszkańcy naszego osiedla, Tomasz Rudnik i Robert Kwiecień. To oni zaproponowali innym mieszkańcom wsparcie finansowe dla tej inwestycji, co spotkało się z naszą aprobatą   . . . czytaj więcej


24 listopada 2013 - W Jaworze bez bramek

W siedemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom zremisował bezbramkowo w Jaworze z Kuźnią Jawor.
Pozostałe wyniki siedemnastej kolejki spotkań: MKS Szczawno Zdrój - BKS Bobrzanie Bolesławiec 4:3, Granica Bogatynia - KP Brzeg Dolny 0:1, Olimpia Kowary - Pogoń Oleśnica 4:0, Orkan Szczedrzykowice - Sokół Wielka Lipa 2:2, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Karkonosze Jelenia Góra 0:2, Miedź II Legnica - Orla Wąsosz 4:0, LZS Stary Śleszów - Piast Zawidów 0:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 36. punktów przed Miedzią II Legnica 33. punkty. Trzecie miejsce zajmują Karkonosze Jelenia Góra, które zgromadziły 29. punktów.
Strzegomianie z 27. punktami zajmuje w rozgrywkach 6. miejsce.


24 listopada - Klasa okręgowa

W szesnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Karolina Jaworzyna Śląska - Pogoń Pieszyce 6:0, Kryształ Stronie Śląskie - Victoria Świebodzice 1:2, Stal Świdnica - Zjednoczeni Żarów 4:3, Unia Złoty Stok - LKS Bystrzyca Górna 1:1, Piast Nowa Ruda - Skalnik Czarny Bór 9:0, Sparta Ziębice - Trojan Lądek Zdrój 1:1, Piławianka Piława Górna - Iskra Jaszkowa Dolna 3:0, Nysa Kłodzko - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 36. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 30. punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 26. punktów, 6. Karolina Jaworzyna Śląska 23. punkty, 7. Victoria Świebodzice 12. punkty, 14. Stal Świdnica 18. punktów.


24 listopada 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach szesnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Biały Orzeł Mieroszów - Zieloni Mrowiny 7:2, Cukrownik-Polonia Pszenno - KS Walim 5:0, Granit Roztoka - Unia Jaroszów 0:1, Grom Witków - Sudety Dziećmorowice 1:2, Górnik Boguszów-Gorce - Wenus Nowice 2:1, Nysa Kłaczyna - Tęcza Bolesławice 2:0, Włókniarz Głuszyca - Gwarek Wałbrzych 4:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Czarni Wałbrzych 3:4.


24 listopada 2013 - Gliwice nie do pokonania

Siatkarki drugoligowego MKS Świdnica kolejny raz zaliczyły porażkę, tym razem w Gliwicach. KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:22, 25:18, 25:22.
Świdniczanki po rozegraniu dzisięciu spotkań zajmują z 17. punktami szóste miejsce.
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole z 25. punktami. 30 listopada zespół MKS Świdnica podejmuje siatkarki Zorzy z Wodzisławia Śląskiego zajmujące ósme miejsce Politechnika Śląska Gliwice.


24 listopada 2013 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W drugiej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Fc Żubry - Zgoda 12:3, Mechanik - Power Team 3:1, Ekobud Gaz Strzegom - Darbor 2:3, Williams Haywords - Jako Team 5:8, Cukrownik - Max Orbita 4:1, ŚFUP - Fenix 5:0.
Piłkarzem kolejki został Przemysław Osienenko - Mechanik a bramkarzem Mateusz Sordyl - Cukrownik.
W tabeli prowadzi Cukrownik 6. punktów przed Fc Żubry, ŚFUP Service, Jako Team i Mechanik po cztery punkty. Power Team, Darbor, Williams Haywords i Max Orbita mają po trzy punkty   . . . czytaj więcej


24 listopada 2013 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W drugiej kolejce Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej Darbor CUP odbyły się tylko trzy spotkania. Wyniki drugiej kolejki spotkań: Red Buls Team - Sport Teams 5:11 (3:6), Fair Play - Ebueee Ehee 11:7 (3:4), Venus Nowice - Znajomi Pani Hani 5:0 walkower, Darbor Bolesławice - Fair Play2 17:2 (6:0).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 9. bramkami prowadzi Piech (Darbor). Kolejne miejsca zajmują: 8. bramek - Gałka (Sport), 7. bramek - Kujawa (Darbor) i Kurzeja (Sport), 6. bramek - Koblowski (Darbor) oraz Sowa (Fair Play)   . . . czytaj więcej


24 listopada 2013 - Marcin Dąbrowski wśród uczniów

W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy w ramach spotkań z uczniami gościł Marcin Dąbrowski były polski żużlowiec, wychowanek Stali Gorzów Wielkopolski reprezentujący Stal Gorzów Wielkopolski (2000-2001) oraz II-ligowy KM Ostrów Wielkopolski (2002-2003) i Polonię Piła (2004-2006).
W sali gimnastycznej z udziałem uczniów klas III - VI Marcin opowiadał o swoich sukcesach i karierze motocyklowej. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od mistrza pamiątkowe zdjęcia, na których złożył swój podpis   . . . czytaj więcej


23 listopada 2013 - W Bielawie lepsi świdniczanie

W 18. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała w Bielawie Bielawiankę. Bielawianka Bielawa - Polonia-Sparta Świdnica 0:3
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi KS Stilon Gorzów Wielkopolski mający po siedemnastu spotkaniach 42. punkty. Drugie miejsce zajmuje Zagłębie II Lubin, który zgromadził 41. punktów. Na trzecim miejscu znajduje się Ślęza Wrocław z 40. punktami.
Piłkarze świdniccy po siedemnastu kolejkach zajmują 12. miejsce z 22. punktami.


23 listopada 2013 - Grodków górą

Wysoką porażką zakończyło się dzisiejsze spotkanie świdnickich piłkarzy ręcznych w Grodkowie. UKS Olimp Grodków - ŚKPR Świdnica 28:19
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław i wyprzedza Viret CMC Zawiercie. Trzecie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica. Świdniczanie plasują się w tabeli na 9. miejscu.
W następnej kolejce, 30 listopada świdnickich szczypiornistów czeka bardzo ciężki mecz z liderem grupy.


22 listopada 2013 - Zapraszamy na kursy szybowcowe

Są jeszcze wolne miejsca dla chętnych do nauki pilotowania szybowca. Trwa nabór na teoretyczny kurs szybowcowy na szkolenie w roku 2014, którego organizatorem jest Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach, posiadające certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego na szkolenia szybowcowe.
Bezpośrednim organizatorem jest Szef Wyszkolenia Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach, instruktor Ireneusz Rydzewski, telefon 604 579569 e-mail rydzu@o2.pl   . . . czytaj więcej


22 listopada 2013 - Wystawka pod koniec listopada

W piątek i sobotę (29 i 30 października) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana we wszystkich sektorach co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją/na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


22 listopada 2013 - Warto było czekać

Blisko 600 tysięcy złotych dostała Gmina Świebodzice od Marszałka Województwa Dolnośląskiego. To wnioskowana jeszcze w 2009 roku dotacja na remont elewacji i wieży ratusza miejskiego.
Gmina Świebodzice złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ale pieniędzy wówczas nie udało się otrzymać. Wniosek został jednak bardzo wysoko oceniony i trafił na listę rezerwową. W międzyczasie Świebodzice na własny koszt - blisko 1 milion złotych - odnowiły w 2010 roku elewację ratusza miejskiego   . . . czytaj więcej


22 listopada 2013 - Patriotyzm uszlachetnia

Galeria Świdnicka, II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy oraz Zespół Tańca narodowego i Estradowego "Krąg" zapraszają na widowisko "Patriotyzm uszlachetnia".
Początek występu 24 listopada 2013 (niedziela) o godzinie 14.00. Zaczynamy od statecznego poloneza w wykonaniu "Kręgu". W programie poza tym krakowiak w wykonaniu zespołu "Krąg" i Małej Świdnicy i skoczna polka   . . . czytaj więcej


22 listopada 2013 - Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada, w Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy odbyło się uroczyste spotkanie z Klasowymi Życzliwymi - uczennicami i uczniami naszego gimnazjum. Klasowi Życzliwi wzięli udział w szkolnej uroczystości, zostali wyróżnieni dyplomami i podarunkami, które wręczyła dyrektor gimnazjum p. Alicja Matysik i organizator obchodów Światowego Dnia Życzliwości, pedagog szkolny Izabela Jarmołowicz- Strubel.
Uroczystość, uświetnili swoim występem uczniowie klas drugich i trzecich, przygotowując oprawę słowno-muzyczną.   . . . czytaj więcej


21 listopada 2013 - Stypendium dla uczniów ze Świdnicy

W środę 20 listopada w Filharmonii Wrocławskiej odbyło się wręczenie stypendium w ramach programu stypendialnego zDolny Ślązak, w obecności przedstawicieli władz wojewódzkich i Kuratorium Oświaty. W kategorii szkól ponadgimnazjalnych przyznano 15 stypendiów, w tym dwa dla uczniów szkół świdnickich.
Stypendium otrzymała Aleksandra Karwala z II Liceum Ogólnokształcącego oraz uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego.


21 listopada 2013 - Późnopopołudniowe i ekstrawygórowane językowe wygibasy

II Świebodzickie Dyktando miejskie było trudne, podchwytliwe, zdradliwe i wymagające znajomości staropolszczyzny. W drugiej edycji organizatorzy postawili przed uczestnikami naprawdę wysoką poprzeczkę. Tu już nie wystarczyła dobra znajomość ortografii - trzeba było także odwołać się do historii.
Były więc: prapuszcza, nasamprzód, a do tego wszystkiego harcujący pospołu z chanem Tatarzy i Mongołowie, którzy na dokładkę zbezcześcili tysiącletni pralas. Autorka dyktanda, polonistka z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych Justyna Gąsior, maksymalnie utrudniła piszącym życie, a niektóre zdania były do tego wielokrotnie złożone, więc można było jeszcze nałapać błędów interpunkcyjnych   . . . czytaj więcej


21 listopada 2013 - Z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"

29 listopada o godzinie 10:00 w Hotelu Esperanto w Świdnicy rozpocznie się spotkanie dla wszystkich Kobiet, a szczególnie dla Kobiet pozostających bez zatrudnienia i powracających na rynek pracy. Spotkanie odbędzie się pod hasłem z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"
Kobiety debatować będą o sprawach ważnych i ważniejszych, o problemach pojawiających się na rynku pracy, o przeszkodach utrudniających podjęcie pracy jak również o dostępnych formach wsparcia. Kobiety aktywnie zawodowo, godzące role Mamy i Pracownika   . . . czytaj więcej


21 listopada 2013 - "Ojczyzna to ziemia i groby - Narody, które tracą pamięć tracą życie"

17 listopada w miasteczku Nowa Uszyca na Ukrainie miała miejsce wyjątkowa, podniosła uroczystość. Na miejscowym cmentarzu odsłonięto i poświęcono tablice upamiętniające pochowanych tu polskich legionistów, którzy spoczęli w tym miejscu w 1920 roku.
Cmentarz w Uszycy od wielu lat był miejscem zapomnianym i zaniedbanym. Porządkowania i odnowy tej nekropolii podjęli się w tegoroczne wakacje wolontariusze z Gimnazjum w Pszennie. Obok zadań oczyszczenia terenu, gimnazjaliści zajęli się porządkowaniem, ogradzaniem i zaznaczeniem mogiły żołnierskiej. Grób legionistów był zupełnie zapomniany   . . . czytaj więcej


21 listopada 2013 - Pięć nagród na festiwalu

16 listopada, w Dusznikach Zdroju odbył się VI Festiwal Piosenki Młodzieżowej "Niezapomniane przeboje polskiej sceny muzycznej". Wzięło w nim udział 50-ciu wokalistów z Dolnego Śląska. Wśród nich prezentowali się świdniccy artyści ze Studia Artystycznego "Katharsis". Po przesłuchaniach, jury postanowiło przyznać im następujące wyróżnienia i nagrody:
W kategorii 13-15 lat, Karolina Wenerska i Paulina Grabicka otrzymały wyróżnienie, Weronika Nawrocka - III miejsce, Szymon Wiraszka - II miejsce.
W kategorii 16-19 lat I miejsce zajęła Nikola Makowska.


21 listopada 2013 - Powołanie Klastra Sudecka Sieć Innowacji

14 listopada podczas trwania Polsko-Niemiecko-Czeskiego Forum Kooperacji Firm w Jeleniej Górze, została uroczyście podpisana umowa o utworzeniu Klastra Sudecka Sieć Innowacji, którego jednym z członków założycieli jest Sudecki Związek Pracodawców.
Głównymi celami Klastra są: integracja współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami naukowymi oraz podmiotami gospodarczymi na rzecz działań innowacyjnych pozytywnie wpływających na rozwój Sudetów oraz wzmacnianie impulsów rozwojowych poprzez wymianę wiedzy, promocje i rozwój społeczeństwa informacyjnego   . . . czytaj więcej


20 listopada 2013 - Dzieci seniorom - seniorzy dzieciom

Pod tym hasłem we wtorek, 19 listopada, w Klubie Seniora odbyła się miła uroczystość. Na zaproszenie radnej Teresy Małeckiej na scenie klubu wystąpiły dzieci ze Świetlicy Środowiskowej "Tęczowa Gromada" oraz młodzież z Zespołu Szkół. Młodzi artyści zaprezentowali wesołe przedstawienia, a oklaskiwali je zaproszeni na tę okazję seniorzy.
Zebranych przywitali wspólnie Teresa Małecka i Krystian Wołoszyn, kierownik świetlicy   . . . czytaj więcej


20 listopada 2013 - Trasa Wrocław-Berlin możliwa na wiosnę

Linie lotnicze Etihad planują wejść do Polski i przygotowują się do uruchomienia od 1 kwietnia 2014 roku połączeń z Wrocławia do Berlina. Dla podróżnych Portu Lotniczego Wrocław będzie to oznaczało uzupełnienie oferty połączeń dla biznesu, ale nie tylko.
Etihad Airways - przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich - to dynamicznie rozwijające się linie lotnicze z głównym portem przesiadkowym w Abu Zabi. Decyzja przewoźnika o wejściu do Polski to efekt nowej strategii   . . . czytaj więcej


20 listopada 2013 - Śmiałkowie, do piór!

Kilkadziesiąt osób, chcących zmierzyć się z pułapkami niełatwej, polskiej ortografii, sprawdzi dzisiaj swoje umiejętności w II Dyktandzie Miejskim o Pióro Burmistrza Świebodzic.
Początek ortograficznych zmagań to godzina 17.00. Dyktando odbędzie się w Publicznym Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach.
Sprawdzian będą pisać razem młodzież i dorośli, natomiast obie grupy będą oceniane w odrębnych kategoriach


20 listopada 2013 - Koncert organowy w Katedrze świdnickiej

1 grudnia w Katedrze świdnickiej odbędzie się charytatywny koncert organowy połączony ze zbiórką funduszy na rzecz organów katedry świdnickiej. Zagrają Zuzanna i Maciej Batorowie, świdniccy organiści zaangażowani w sprawę ratowania instrumentu.
W programie koncertu m. in. Johann Ernst IV. Książę Saksonii-Weimaru (1696 – 1715) Concerto in C, opracowanie na organy – J. S. Bach BWV 594 część pierwsza. Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) - Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Choral: Jesus Christus, unser Heiland a 2 Clav. e Canto fermo in Pedale, BWV 688. Koncert rozpocznie się o godzinie 12.30.


20 listopada 2013 - Akademia powraca

Zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich postanowił powrócić do tradycji organizacji Akademii Przedsiębiorczości dla świdnickiej młodzieży.
Idea jest następująca - to przedsiębiorcy i menedżerowie podczas spotkań przekazywaliby młodym ludziom informacje, dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dzieliliby się doświadczeniami i wiedzą, zdobytymi podczas lat pracy.
Spotkania odbywałyby się w sali Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej lub - w przypadku większego zainteresowania - w sali USC w Świdnicy.
Na najbliższe, a zarazem pierwsze w nowej edycji spotkanie Zarząd SPiKŚ zaprasza 2 grudnia na godzinę 12.00.   . . . czytaj więcej


19 listopada 2013 - Bezpłatne szkolenie z umiejętności wychowawczych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy oraz Stowarzyszenie ADESSE realizują projekt "Bezpieczna więź fundamentem szczęścia." Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje.
Głównym założeniem projektu jest zwiększenie efektywności działań profilaktycznych skierowanych do rodzin z małymi dziećmi.
Zapraszamy profesjonalistów, osoby pracujące z rodzinami z małymi dziećmi do udziału w bezpłatnym treningu umiejętności wychowawczych   . . . czytaj więcej


19 listopada 2013 - Ulica Koszarowa przebudowana

13 listopada odbył się odbiór drogi gminnej przy ulicy Koszarowej w Strzegomiu wraz z budową drobnej infrastruktury przestrzeni publicznej na terenach powojskowych - był to pierwszy etap przebudowy tej ulicy. Roboty budowlane trwały od 21 marca do 31 października.
- Realizacja tego zadania była bardzo ważna - podkreśla Ewelina Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu   . . . czytaj więcej


19 listopada 2013 - O matematyce i nie tylko...

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach potrafią wykorzystywać matematyczne umiejętności. Z powodzeniem rozwiązują podstawowe działania matematyczno-logiczne., kłopotu nie sprawia im również tabliczka mnożenia. Swoje matematyczne zdolności zaprezentowali podczas III Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Były konkursy, zabawy międzyklasowe rozgrywki i dużo dobrej zabawy.
- Dziś w nauczaniu istotny jest element zabawy. W ten sposób możemy dotrzeć z wiedzą do dzieci. Bywa, że mają problemy z zapamiętywaniem działań arytmetycznych, ale poprzez wspólną zabawę chętnie przyswajają matematyczny materiał   . . . czytaj więcej


18 listopada 2013 - Zatrucie tlenkiem węgla

W związku z dzisiejszymi porannymi wydarzeniami w halach produkcyjnych przy ulicy Wałbrzyskiej w Świebodzicach na miejsce zdarzenia udał się Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, by osobiście sprawdzić sytuację i dowiedzieć się o skali zagrożenia i stanie zdrowia poszkodowanych pracowników i mieszkańców miasta. Osoby wymagające szczególnej pomocy zostaną objęte wsparciem ze strony miasta.
Ze wstępnych ustaleń będącej na miejscu JRG PSP w Świebodzicach wynika, że do zdarzenia doszło podczas rozruchu fabryki odlewów aluminiowych, a wydobywający się tlenek węgla rozprzestrzenił się na sąsiednią halę należącą do zakładów odzieżowych   . . . czytaj więcej


18 listopada 2013 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W pierwszej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Williams Haywords - Ekobud Gaz Strzegom 3:2, Fc Żubry - Mechanik 1:1, ŚFUP Service - Jako Team 0:0, Max Orbita - Fenix 1:0, Power Team - Darbor 3:1, Zgoda - Cukrownik 1:11.
Piłkarzem kolejki został Damian Rybarczyk - Power Team a bramkarzem Bartłomiej Kot - ŚFUP Sernice. W tabeli prowadzi Cukrownik przed Power Team, William Haywords i Max Orbita (wszyscy po trzy punkty). Mechanik, Fc Żubry, Jako Team i ŚFUP Service po jednym punkcie   . . . czytaj więcej


18 listopada 2013 - Tomkowice mają wyremontowaną świetlicę

Ponad miesiąc temu oddano do użytku świetlicę wiejską w Stanowicach. Tym razem przyszedł czas na oficjalne otwarcie podobnego obiektu w Tomkowicach. Piątek, 15 listopada to data, którą na pewno na długo zapamiętają mieszkańcy tej wsi i jej gospodarz - Andrzej Szczepanik.
Uroczystość zgromadziła wielu uczestników: m. in. Pawła Czyszczonia - dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Teresę Olkiewicz - wiceprezesa stowarzyszenia LGD "Szlakiem Granitu" i jednocześnie wójta gminy Udanin, lokalne władze samorządowe, radnych Rady Miejskiej w Strzegomiu, sołtysów i przedstawicieli Rad Sołeckich, a także samych tomkowiczan   . . . czytaj więcej


18 listopada 2013 - "Mini Koszykówka Szkół Podstawowych"

Chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy wzięli przykład ze swoich koleżanek i również wygrali turniej "Mini Koszykówki Szkół Podstawowych" w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego 2013-2014".
Drużyna wystąpiła w składzie: Jakub Sikora, Piotr Pawlik, Piotr Madej, Dawid Reif, Damian Kapoja, Mateusz Szczepanik, Jakub Borowy, Michał Dylewicz, Marcin Frejnagel, Sebastian Sieradzki, Karol Kopycki, Sebastian Jenke.
W zawodach wzięło udział pięć reprezentacji świdnickich szkół   . . . czytaj więcej


17 listopada 2013 - Bez Magdaleny skazane na pożarcie ?

Po ostatnich zwycięstwach siatkarek ze Świdnicy mogliśmy przypuszczać, że wyjazd do Sosnowca na mecz z jednym z najsłabszych zespołów tych rozgrywek będzie tylko "sparcerkiem". Okazuje się, że tak się nie stało. Mecz niespodziewanie łatwo wygrały uczennice ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS II Sosnowiec 3:1 w setach 25:16, 26:24, 12:25, 25:23.
Na mecz z powodów osobistych nie mogła pojechać Magdalena Sadowska i jej brak pokazał jasno, że bez niej MKS Świdnica nie ma drużyny.
Świdniczanki spadły na szóste miejsce. W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole. 26 listopada zespół MKS Świdnica udaje się do Gliwic na mecz z KŚ AZS Politechnika Śląska Gliwice.


17 listopada 2013 - Nie popisali się

Niespodziewaną porażka zakończyło się wczorajsze spotkanie świdnickich piłkarzy z MKS Kalisz 22 : 30.
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław, który w ostatnim spotkaniu w Łodzi rozgromił szczypiornistów Anilany. Anilana UŁ PŁ Łódź - Śląsk Wrocław 13 : 45. Drugie miejsce zajmuje Viret CMC Zawiercie. Świdniczanie plasują się w tabeli na 9. miejscu.
W następnej kolejce świdnickich szczypiornistów czeka wyjazd do Grodkowa na spotkanie z UKS Olimp Grodków zajmującym ósme miejsce w rozgrywkach.


17 listopada 2013 - Orzeł pokonany

W szesnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał w Strzegomiu Orła z Ząbkowic Śląskich 2:1.
Pozostałe wyniki szesnastej kolejki spotkań: Granica Bogatynia - Orkan Szczedrzykowice 4:1, KP Brzeg Dolny - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:0, Piast Zawidów - Miedź II Legnica 1:3, Sokół Wielka Lipa - LZS Stary Śleszów 2:2, Pogoń Oleśnica - Kuźnia Jawor 0:2, Orla Wąsosz - Olimpia Kowary 2:2, Karkonosze Jelenia Góra - MKS Szczawno Zdrój mecz został przerwany. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 33. punkty przed Miedzią II Legnica 30. punktów. Strzegomianie z 26. punktami awansowali na 4. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom udaje się do Jawora na mecz z Kuźnią Jawor zajmującą 13. miejsce.


17 listopada - Klasa okręgowa

W pietnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Unia Złoty Stok - Victoria Świebodzice 0:6, Stal Świdnica - LKS Bystrzyca Górna 1:4, Karolina Jaworzyna Śląska - Trojan Lądek Zdrój 2:0, Piławianka Piława Górna - Zjednoczeni Żarów 2:0, Nysa Kłodzko - Pogoń Pieszyce 2:3, Piast Nowa Ruda - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:0, Sparta Ziębice - Iskra Jaszkowa Dolna 4:3, Skalnik Czarny Bór - Kryształ Stronie Śląskie 2:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 33. punkty. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 30. punktów, 3. LKS Bystrzyca Górna 25. punktów, 9. Karolina Jaworzyna Śląska 20. punktów, 10. Victoria Świebodzice 19. punktów, 16. Stal Świdnica 15. punktów.


17 listopada 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach pietnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Sudety Dziećmorowice 3:0, Granit Roztoka - KS Walim 4:0, Zieloni Mrowiny - Czarni Wałbrzych 2:1, Grom Witków - Wenus Nowice 5:0, Włókniarz Głuszyca - Biały Orzeł Mieroszów 2:2, Nysa Kłaczyna - Gwarek Wałbrzych 3:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Unia Jaroszów 2:1, Tęcza Bolesławice - Górnik Boguszów:Gorce 4:3.


17 listopada 2013 - Lwy znowu zachwycą

Trwają prace nad renowacją Bramy Książańskiej (zwaną też Bramą Lwów) w Świebodzicach. Brama to bardzo charakterystyczny element ulicy Wałbrzyskiej, znajduje się przy drodze tranzytowej wiodącej z Wałbrzycha w kierunku autostrady A-4, stanowi zatem swoistą wizytówkę miasta.
Tym bardziej cieszy więc fakt, że Nadleśnictwo Wałbrzych, które jest właścicielem terenu, rozpoczęło remont tego wyjątkowo urokliwego obiektu. Z pewnością cieszą one zwłaszcza tych mieszkańców, którzy remont bramy zgłosili do budżetu obywatelskiego na 2014 rok.   . . . czytaj więcej


17 listopada 2013 - Jubileuszowe Forum w Krzyżowej

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. W tym roku uczestnicy obradować będą w dniach 21-23 listopada, a tematem przewodnim będzie "Zakorzenienie przezwycięży kryzys?".
Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze to miejsce spotkań i dyskusji na tematy społeczne i gospodarcze, które na stałe zagościło w kalendarzu konferencji o wysokiej ponadregionalnej randze. Pierwszego dnia Forum - w czwartek, 21 listopada - tradycyjnie przewidujemy wystąpienia honorowych gości oraz dyskusję panelową. Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony polsko-czeskiej współpracy   . . . czytaj więcej


16 listopada 2013 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Za nami pierwsza kolejka Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej, w której padło 68 bramek. W meczu kolejki wicemistrz poprzedniego sezonu Fair Play ograł osłabionego Venusa Nowice 9:3 a pierwszą bramkę w nowym sezonie zdobył Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz.
Najciekawiej w dzisiejszej kolejce było w meczu Red Buls Team z Darborem wygrali ci drudzy 10 :3 ale nie przyszło im to łatwo. Darbor dość łatwo wyszedł na prowadzenie 3:0 by za chwilę tą przewagę stracić   . . . czytaj więcej


16 listopada 2013 - Pobili najsłabszych

W 17. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica grając z ostatnim zespołym rozgrywek wreszcie zaliczyła wysokie zwycięstwo. Polonia-Sparta Świdnica 5-1 Prochowiczanka Prochowice.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi KS Stilon Gorzów Wielkopolski mający po siedemnastu spotkaniach 39. punktów.
Piłkarze świdniccy po siedemnastu kolejkach zajmują 12. miejsce z 19. punktami. W następnej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica spotka się w Bielawie z Prochowiczanką zespołem Bielawianki Bielawa.


15 listopada 2013 - Konsultacje nad projektem Regionalnego Programu Operacyjnego

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza mieszkańców Świdnicy do udziału w konsultacjach społecznych projektu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Spotkanie konsultacyjne zaplanowano na piątek, 22 listopada na godzinę 14.00 w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy A. Krajowej 47 w Świdnicy.
Do udziału w konsultacjach, których celem jest wspólne dopracowanie dokumentu służącego zrównoważonemu rozwojowi regionu zaproszeni są przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy zainteresowani rozwojem Dolnego Śląska.


15 listopada 2013 - Oddali ponad 210 litrów krwi w ramach kampanii Intermarche i Bricomarche

Ponad 210 litrów krwi oddali mieszkańcy 18 miejscowości z Dolnego Śląska, w których w 2013 roku odbyły się zbiórki krwi w ramach kampanii "Zbieramy krew dla Polski". Zebrana krew pozwoli na przeprowadzenie ponad 200 zabiegów ratujących życie.
Akcja honorowego krwiodawstwa, która zorganizowana została po raz szósty przez Grupę Muszkieterów, zrzeszającą właścicieli supermarketów Intermarche i Bricomarche, oraz Polski Czerwony Krzyż, trwała w tym roku od maja do października   . . . czytaj więcej


15 listopada 2013 - Nowe chodniki w Gminie Jaworzyna Śląska

W ostatnich miesiącach nowych ciągów pieszych doczekali się mieszkańcy Gminy Strzegom oraz Gminy Wiejskiej Świdnica. Teraz przyszedł czas na mieszkańców miejscowości Pasieczna i Czechy w Gminie Jaworzyna Śląska. 12 listopada oficjalnie oddano do użytku dwa chodniki. Jeden, we wsi Pasieczna i drugi w miejscowości Czechy.
Przy okazji prac poszerzono i wyremontowano nawierzchnię skrzyżowań i zatok autobusowych oraz namalowano nowe pasy dla pieszych. To kolejny przykład bardzo dobrej współpracy powiatu i gminy przy inwestycjach drogowych i z pewnością nie ostatni   . . . czytaj więcej


15 listopada 2013 - Mini koszykówka szkół podstawowych

Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy bezkonkurencyjne w "mini koszykówce szkół podstawowych". W rozegranych wczoraj zawodach w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego 2013-2014" zespół czwórki zdecydowanie wygrał swoje wszystkie mecze z pozostałymi reprezentacjami szkolnymi zapewniając sobie awans do rozgrywek strefy wałbrzyskiej.
Zwyciężczynie zagrały w składzie: Wiktoria Skowrońska, Karolina Kuriata, Aleksandra Samoraj, Wiktoria Stempin, mają Urbanowicz, Ola Kubik, Weronika Kieca, Daria Liwus, Natalia Łożna, Monika Pankiewicz, Natalia Klag, Wiktoria Turek, Paulina Kupczyk, Sandra Słowik, Anna Czajowska   . . . czytaj więcej


14 listopada 2013 - Uwaga na oszustów podających się za pracowników ZUS!

W ostatnich dniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje informacje od świadczeniobiorców z terenu działania Oddziału ZUS w Wałbrzychu o telefonach od osób podających się za pracowników ZUS. Często są to oszuści, którzy wykorzystują naiwność osób starszych.
Przypominamy, że pracownicy ZUS dzwonią do klientów tylko w trakcie toczącego się postępowania lub gdy klient sam poprosi o kontakt telefoniczny. W żadnym wypadku pracownicy Zakładu nie odwiedzają klientów w ich domach! Apelujemy o ostrożność i o uwrażliwienie starszych członków rodziny.


14 listopada 2013 - Młodzieżowa Rada Powiatu coraz bliżej

W piątek, 8 listopada, w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy odbyła się organizowana przez wrocławskie stowarzyszenie Semper Avanti oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego konferencja, która zakładała utworzenie regionalnego mechanizmu rzecznictwa interesów młodzieży na Dolnym Śląsku poprzez powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Podobne konsultacje przeprowadzane był praktycznie we wszystkich powiatach Dolnego Śląska. Przybyłą na spotkanie młodzież powitał Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.   . . . czytaj więcej


14 listopada 2013 - Na co wydać 3,5 miliona złotych - zadecydują mieszkańcy

W Świdnicy rusza budżet obywatelski. To "narzędzie", w ramach którego sami mieszkańcy decydują na co wydać pieniądze, staje się coraz popularniejsze w Polsce.
Mieszkańcy Świdnicy będą mogli zdecydować, na co konkretnie zostanie wydane 3,5 miliona złotych w 2014 roku.
Świdnicki Budżet Obywatelski to w istocie konsultacje społeczne, dotyczące inwestycji miejskich realizowanych z budżetu miasta. Ich rezultaty zostaną w pełni uwzględnione przez prezydenta w ostatecznej wersji budżetu, przedstawionej Radzie Miejskiej do uchwalenia, pod koniec stycznia 2014 roku   . . . czytaj więcej


14 listopada 2013 - Nowe wiaty przystankowe

Na terenie gminy Świdnica pojawiły się kolejne, cztery nowe wiaty przystankowe, które zostały zamontowane w miejscowościach: Grodziszcze (2), Lutomia Mała (1) i Lutomia Górna (1). Zadanie to kosztowało budżet gminy 17 tysięcy złotych.
Usytuowanie wiat w tych miejscowościach wynikało z potrzeby wymiany starych, zniszczonych i wysłużonych przystanków. Od teraz podróżni oczekujący na środek lokomocji będą mogli w bezpieczny sposób schronić się przed warunkami atmosferycznymi. Nowe wiaty wpływają na bezpieczeństwo i komfort korzystania z nich przez naszych mieszkańców i przyczyniają się do poprawy estetyki naszych dróg i sołectw.


14 listopada 2013 - Lufthansa rośnie we Wrocławiu

Na wrocławskim lotnisku obsługuje coraz większą liczbę pasażerów, zaczęła latać większymi samolotami, a na wiosnę uruchomi dodatkowy rejs na trasie do Frankfurtu. Linia lotnicza Lufthansa dynamicznie rozwijają się w Porcie Lotniczym Wrocław.
Lufthansa oferuje z wrocławskiego lotniska połączenia do Düsseldorfu, Frankfurtu i Monachium. Po wprowadzeniu zimowego rozkładu lotów trasa Wrocław-Frankfurt jest obsługiwana większym samolotem - 70-osobowego CRJ 700, który miał obłożenie niemal 100%, zastąpił 100-osobowy Embraer. Z kolei od 2 grudnia popołudniowy rejs do Düsseldorfu (godzina 12.50) zostanie przełożony na rano (godzina 9.10)   . . . czytaj więcej


14 listopada 2013 - Krukowianie doczekali się nowej świetlicy

Nowa, przestronna i przede wszystkim długo wyczekiwana przez mieszkańców świetlica w Krukowie została oficjalnie otwarta. Otwarcie było huczne i udane. Zadbali o to gospodarze uroczystości, którzy ochoczo włączyli się w organizację imprezy.
- W końcu tyle lat czekaliśmy na tę chwilę. Dziś nasza świetlica prezentuje się bardzo okazale i przede wszystkim odzyskała swój utracony blask. Ci, którzy przyjeżdżają teraz przez naszą miejscowość zazdroszczą nam tak pięknie wyglądającego budynku. Nasza wieś się zmienia i to nie tylko zasługa wszystkich zaangażowanych mieszkańców   . . . czytaj więcej


13 listopada 2013 - Odsłonią pamiątkowe tablice

Listopad - to szczególny miesiąc pamięci o zmarłych. Od trzech lat gimnazjaliści z Pszenna - ratują ginące polskie cmentarze na Ukrainie. W tym roku po raz pierwszy porządkowali polskie mogiły w Nowej Uszycy. 15 listopada, 7 osobowa delegacja z gminy Świdnica ponownie uda się na nekropolię w Nowej Uszycy, aby uroczyście odsłonić pamiątkowe tablice.
Nowa Uszyca to spokojne miasteczko na Ukrainie. Duża część mieszkańców tej podolskiej miejscowości ma polskie korzenie. Do tego miejsca, w pierwszych dniach lipca br. wyruszyła grupa wolontariuszy związanych z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie   . . . czytaj więcej


13 listopada 2013 - Mają mistrza województwa

Marek Barabasz potwierdził swoją klasę, zostając mistrzem województwa w warcabach 100-polowych. Tegoroczny wicemistrz Europy nie miał sobie równych w swojej kategorii wiekowej.
- W hali sportowej GCKiS w Żarowie wystarowało ponad 130 osób. Prawo udziału w finale miało czterech najlepszych zawodników eliminacji strefowych: wałbrzyskiej, legnickiej, jeleniogórskiej oraz wrocławskiej - mówi Artur Adamek, dyrektor żarowskiego centrum. Finał przeprowadzony został w ramach XIV Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W klasyfikacji generalnej zwyciężył powiat świdnicki. Ósme miejsce w rankingu gmin zajęła gmina Żarów   . . . czytaj więcej


13 listopada 2013 - Sukces strzegomskich firm kamieniarskich

Dwa Klaudiusze i wyróżnienie znalazły się w rękach strzegomskich firm kamieniarskich podczas zakończonych 9 listopada Targów Kamień-Stone, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i firmę Geoservice-Christi.
Rywalizacja o statuetkę Klaudiusza, prestiżową nagrodę przyznawaną podczas Targów Kamień-Stone przez specjalistów z branży kamieniarskiej, odbywała się w trzech kategoriach: Najlepszy Produkt - Kamień Naturalny, Najlepszy Produkt - Narzędzia, Urządzenia i Maszyny i Najładniejsze Stoisko. Strzegomska branża kamieniarska mocno zaakcentowała swoją obecność na targach   . . . czytaj więcej


13 listopada 2013 - ZUS - Tydzień Przedsiębiorcy

W Tygodniu Przedsiębiorcy ZUS codziennie czynny do 18.00 Od 18 do 22 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W tych dniach wszystkie placówki ZUS przyjmować będą o trzy godziny dłużej (codziennie do 18.00), oczekując na przedsiębiorców chcących skorzystać z porad ekspertów.
Klienci będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak korzystać z nowej wersji programu Płatnik, dlaczego warto skonfigurować w firmowym laptopie Platformę Usług Elektronicznych ZUS, jak nie dać się podejść oszustom, a także na jakich zasadach można skorzystać z ulg i umorzeń w spłacie zaległych składek oraz z abolicji składkowej   . . . czytaj więcej


13 listopada 2013 - Piosenka żołnierska w Gimnazjum

Dziś, 13 listopada młodzież Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu wspominała odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zrobiono to w nietypowym terminie i w nietypowej formie. Nauczycielki historii przygotowały apel, w który zaangażowana była cała młodzież szkoły. Był to przegląd pieśni żołnierskich, które podtrzymywały walczących o wolność żołnierzy na duchu.
Dodatkowo każda klasa otrzymała zadanie nauczenia się jednej z pieśni śpiewanych na apelu, więc każdy wziął w nim udział i mógł się wykazać. Przed odśpiewaniem każdej pieśni uczniowie poznali jej autorów i okoliczności powstania.


12 listopada 2013 - Rekordowa ilość biegaczy na VI Świdnickim Biegu Niepodległości

Wspaniałym zainteresowaniem i niezwykłą, sportową atmosferą wsród mieszkańców cieszyć się mógł tegoroczny VI Świdnicki Bieg Niepodległości. W Biegu wzięło udział 943 osoby.
Wiek nie grał roli. Każdy kto biegł był zwycięzcą pokonując do trzech okrążeń po 1250 metrów ulicami Grodzką, Zamkową, Kotlarską, Długą i Daleką.
Start i meta znajdowały się w Rynku. Wiele osób pokonało dystans w całości. Wsród pierwszych 650 zawodników rozdano pamiątkowe czapeczki, a na mecie wręczano medale.


12 listopada 2013 - "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna"

Obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę za nami. Strzegomianie - jak to wielokrotnie podkreślano - wspaniale uczcili to święto i pokazali, jak należy godnie celebrować tę niezwykle ważną datę w historii naszej Ojczyzny.
Na strzegomskich obchodach gościliśmy żołnierzy X Brygady Logistycznej z Opola oraz rosyjską delegację z miasta Wołosowo (obwód leningradzki), która w tym czasie przebywała w naszym mieście. Obecni byli również strzegomscy radni powiatowi, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, przedstawiciele służb mundurowych, Sybiracy, kombatanci, delegacje szkolne, przedstawiciele organizacji pozarządowych i ugrupowań politycznych z gminy Strzegom, przedstawiciele zakładów budżetowych, harcerze i mieszkańcy   . . . czytaj więcej


12 listopada 2013 - XV Festiwal Pieśni Patriotycznej

11 listopada w Hali sportowej GCKiS w Żarowie odbył się jubileuszowy XV Festiwal Pieśni Patriotycznej, którego organizatorem tradycyjnie było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
W Festiwalu zorganizowanym z okazji obchodów Święta Niepodległości udział wzięło blisko 450 osób w 45 formacjach wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
Poniżej prezentujemy wyniki XV Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Kategoria soliści do lat 12   . . . czytaj więcej


12 listopada 2013 - Dołączył do grona "Honorowych Obywateli Strzegomia"

Prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu - Jerzy Orabczuk otrzymał w piątek, 8 listopada tytuł i odznakę "Honorowego Obywatela Strzegomia". To już 10 osoba w tym zacnym gronie zasłużonych mieszkańców naszego miasta.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu zgromadziła wielu przyjaciół niezwykle cenionego i lubianego Jerzego Orabczuka. Byli wśród nich zarówno starsi mieszkańcy Strzegomia, jak też młodsi, dla których Pan Jerzy jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o historii naszej Ojczyzny   . . . czytaj więcej


11 listopada 2013 - Zostali odznaczeni

W 95. rocznicę odzyskania Niepodległości wójt gminy Świdnica odznaczyła tytułem Zasłużony dla Gminy Świdnica 3 mieszkańców gminy. Wręczenie odznaczeń odbyło się podczas uroczystej akademii organizowanej z okazji 11 Listopada w Pszennie.
Jest dobrą gminną tradycją zachowanie pamięci o ludziach i ich czynach, bo stąd wywodzi się siła i impuls do dalszego pomyślnego rozwoju naszej gminnej społeczności - mówiła podczas wręczenia odznaczeń wójt gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


11 listopada 2013 - Jubileuszowe Forum w Krzyżowej

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. W tym roku uczestnicy obradować będą w dniach 21-23 listopada, a tematem przewodnim będzie "Zakorzenienie przezwycięży kryzys?".
Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze to miejsce spotkań i dyskusji na tematy społeczne i gospodarcze, które na stałe zagościło w kalendarzu konferencji o wysokiej ponadregionalnej randze. Pierwszego dnia Forum - w czwartek, 21 listopada - tradycyjnie przewidujemy wystąpienia honorowych gości oraz dyskusję panelową. Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony polsko-czeskiej współpracy   . . . czytaj więcej


10 listopada 2013 - Szczawno Zdrój górą w Strzegomiu

W pietnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom mimo atutu własnego boiska uległ MKS Szczawno Zdrój 0:1.
Pozostałe wyniki pietnastej kolejki spotkań: Piast Zawidów - Olimpia Kowary 0:6, Orkan Szczedrzykowice - KP Brzeg Dolny 0:2, Pogoń Oleśnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:4, Granica Bogatynia - LZS Stary Śleszów 2:0, Sokół Wielka Lipa - Miedź II Legnica 1:0, Karkonosze Jelenia Góra - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:1, Orla Wąsosz - Kuźnia Jawor 2:2. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 30. punktów przed Miedzią II Legnica również 27. punktów. Strzegomianie z 23. punktami spadli na 8. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie Orzeł Ząbkowice Śląskie zajmujący 9. miejsce.


10 listopada - Klasa okręgowa

W czternastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Iskra Jaszkowa Dolna - Karolina Jaworzyna Śląska 4:2, Zjednoczeni Żarów - Sparta Ziębice 4:2, LKS Bystrzyca Górna - Piławianka Piława Górna 1:0, Victoria Świebodzice - Stal Świdnica 2:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Skalnik Czarny Bór 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Unia Złoty Stok 1:0, Pogoń Pieszyce - Piast Nowa Ruda 2:3, Trojan Lądek Zdrój - Nysa Kłodzko 0:2.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 30. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 30. punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 22. punkty, 10. Karolina Jaworzyna Śląska 17. punktów, 12. Victoria Świebodzice 16. punktów, 15. Stal Świdnica 15. punktów.


10 listopada 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach czternastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wenus Nowice - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:3, Górnik Boguszów-Gorce - Grom Witków 0:0, Unia Jaroszów - Zieloni Mrowiny 4:0, Sudety Dziećmorowice - Granit Roztoka 0:0, Gwarek Wałbrzych - Tęcza Bolesławice 3:2, Czarni Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 3:2, Biały Orzeł Mieroszów - Nysa Kłaczyna 2:1, KS Walim - Zdrój Jedlina Zdrój 0:7.


10 listopada 2013 - Pogrom w Gorzowie Wielkopolskim

W 16. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica rozgromiona została w Gorzowie Wielkopolskim. KS Stilon Gorzów Wielkopolski - Polonia-Sparta Świdnica 6:2
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po szesnastu spotkaniach 37. punktów.
Piłkarze świdniccy po szesnastu kolejkach zajmują 13. miejsce z 16. punktami. W następnej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica spotka się u siebie z ostatnim zespołem w tabeli Prochowiczanką Prochowice.


10 listopada 2013 - Wygrali w Sosnowcu

Zwycięstwem zakończyło się wczorajsze spotkanie spotkanie świdnickich piłkarzy ręcznych w Sosnowcu. Zagłębie Sosnowiec - ŚKPR Świdnica 32 : 36.
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław, który pokonał dzisiaj Ostrovię Ostrów Wielkopolski 27 : 18. Drugie miejsce zajmuje Viret CMC Zawiercie. Świdniczanie plasują się w tabeli na 9. miejscu.
16 listopada świdnickich szczypiornistów czeka spotkanie z MKS Kalisz zajmującym piąte miejsce w rozgrywkach.


9 listopada 2013 - Pięć setów z Jaworznem

Po ostatnim zwycięstwie siatkarek ze Świdnicy w Dąbrowie Górniczej nad MKS II w czterech setach dzisiejsze spotkanie zakończyło się również zwycięstwem, tym razem jednak mecz trwał pięć setów.
MKS Świdnica - MCKiS Jaworzno 3:2 w setach 20:25, 22:25, 25:22, 25:22, 15:13.
Świdniczanki awansowały na czwarte miejsce w rozgrywkach II ligi.
16 listopada MKS Świdnica grać będzie w Sosnowcu z SMS PZPS II Sosnowiec.


9 listopada 2013 - Wręczenie odznaczeń Prezydenta RP oraz nagród kultury w Świdnicy

W poniedziałek, 11 listopada siedmiu pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy otrzyma medale Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego za długoletnią służbę. Tego samego dnia nagrodzeni zostaną także świdniczanie, którzy zajmują się upowszechnianiem kultury.
O nagrody dla pracowników w związku z przypadającym 21 listopada - Dniem Pracownika Socjalnego wnioskowała dyrektor świdnickiego ośrodka. - Praca w pomocy społecznej jest niezwykle ważna i odpowiedzialna. Wymaga nie tylko profesjonalizmu, ale też wrażliwości na ludzkie problemy. Nasi pracownicy są otwarci na wyzwania stojące przed współczesną pomocą społeczną oraz gotowi do wdrażania nowych projektów, które muszą nadążać wraz z ciągłymi zmianami społeczeństwa   . . . czytaj więcej


9 listopada 2013 - Dzień Niepodległości w Gminie Świdnica

11 listopada o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Świętą mieszkańcy Parafii w Bystrzycy Górnej upamiętnią 95. rocznicę odzyskania Niepodległości. Następnym punktem obchodów tego Święta będzie wspólne Śniadanie Patriotyczne, na które Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
Świetlica Wiejska: godzina 10:00 występ dzieci ze SP w Bystrzycy Górnej, godzina 10:30 spektakl pt. “Drzewo Wolności" w wykonaniu Teatrzyku Obrzędowego “Tradycja"   . . . czytaj więcej


9 listopada 2013 - Koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa

10 listopada o godzinie 19.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza niesamowity koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa wraz z zespołem The Blues Ambassadors.
Jest to już trzeci koncert w tym roku organizowany w ramach Festiwalu DobroBlues (gościliśmy niedawno Franka Moreya oraz Dava Herrero) w związku tegoroczną europejską trasą tego wspaniałego muzyka   . . . czytaj więcej


9 listopada 2013 - Zagłosowali na Gryfa - odebrali nagrody

Podczas tegorocznej edycji nagród gospodarczych "Świdnickiego Gryfa" swoją statuetkę przyznali ponownie sami świdniczanie, głosując w kategoriach "Najlepszy pracodawcy w Świdnicy" oraz "Najlepsza obsługa klienta". Wyniki głosowania, są następujące:
Za "Najlepszego pracodawcę w Świdnicy" uznano piekarnię i cukiernię państwa Marii i Leszka Ciarkowskich.
Według głosujących "Najlepszą obsługą klienta" może poszczycić się Karczma Zagłoba   . . . czytaj więcej


8 listopada 2013 - Odbudują to co zniszczyła powódź

Lubachów, Panków, Bystrzyca Górna, Makowice - to w tych miejscowościach trwa odbudowa powodziowych zniszczeń. Łącznie na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 972 tysięcy złotych w tym 500 tysięcy złotych w ramach rządowej pomocy na usuwanie klęsk żywiołowych.
W 2012 roku otrzymaliśmy największą z dotychczas przyznanych przez MSWiA wartość promesy na usuwanie skutków powodzi, 2,2 miliona złotych. Dzięki tym funduszom w gminie Świdnica udało się odbudować drogę gminną w Witoszowie, przeprowadzić regulację potoku Młynówka w Bystrzycy Górnej, potoku Kotarba w Mokrzeszowie oraz wykonać remont budynku komunalnego w Pogorzale- mówi wójt gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


8 listopada 2013 - Narodowe Święto Niepodległości

Zgodnie z coroczną tradycją 6 listopada odbyło się spotkanie uczniów Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy z kombatantami zrzeszonymi w Związku Sybiraków Koła Ziemi Świdnickiej oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej.
W pierwszej części spotkania goście obejrzeli apel poświęcony obchodom 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program artystyczny apelu został przygotowany przez klasę II e i III d pod kierunkiem Danuty Chmielowiec i Jana Trychty. Zespół wokalny prowadzony przez Arkadiusza Oleksego zaśpiewał pieśni patriotyczne, a Magdalena Jęczmień wraz uczniami zadbała o oprawę graficzną   . . . czytaj więcej


8 listopada 2013 - Najładniejsze okna, balkony, posesje wybrane

Co roku jest więcej pięknie ukwieconych miejsc w mieście. Dlatego co roku miasto stara się nagradzać jak największą liczbę tych świebodziczan, którzy szczególnie dbają o estetykę swoich posesji i balkonów. Nic więc dziwnego, że w tegorocznej edycji konkursu na "Najładniejsze okno, balkon i posesję" nagrodzono i wyróżniono rekordową liczbę mieszkańców.
- Chociaż w ten drobny sposób staramy się Państwu odwdzięczyć za tę pasję i dbanie o estetykę miasta - podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas uroczystego wręczenia nagród i dyplomów   . . . czytaj więcej


8 listopada 2013 - Przebudowa ulicy Kochanowskiego

We wtorek, 5 listopada, oddano do użytku prawie półkilometrowy odcinek ulicy Kochanowskiego w Świdnica, która jest częścią drogi powiatowej 3396 D. Oprócz nowej nawierzchni poszerzono również drogę tak aby na łuku uzyskać szerokość jezdni 6,5 metra co z pewnością poprawi nie tylko komfort użytkowania ale i bezpieczeństwo kierowców - podsumowuje Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu.
Przy okazji wykonano także mechaniczną ścinkę poboczy, czyszczenie przepustów oraz oczyszczenie rowu przydrożnego z namułu. Całość prac wyniosła prawie 250 tysięcy złotych a wykonało je Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.


7 listopada 2013 - Oszczędni mają pieniądze . . .

Jednym z tematów jutrzejszych obrad Sesji Rady Miejskiej w Świdnicy będzie zwiększenie kwoty przeznaczonej na zagospodarowanie terenu miasta w elementy małej architektury.
Szczęśliwe jest to miasto, w którym tak łatwo znajduje się oszczędności i takie oto pieniądze można przeznaczyć na między innymi długo oczekiwane i wymarzone przez przecietnego świdniczanina i jego zdaniem niezbędne w mieście - świdnickie drzwi Porta Santa.
Jeśli zaś pragną tego mieszkańcy to władzy nie pozostaje nic innego niż takie życzenie spełnić   . . . czytaj więcej


7 listopada 2013 - Utalentowani seniorzy na antenie TVP

Wykorzystują internet do realizacji kulinarnych pomysłów, kultywują tradycyjne rękodzieło, zdrowo się odżywiają aby dożyć sędziwego wieku, spacerują z kijkami i śpiewają. Mowa o seniorach z gminy Świdnica, którym poświęcony będzie najbliższy odcinek Telewizyjnego Klubu Seniora w TVP Wrocław.
Maria Bierska i Marek Łyczkowski tym razem gościli w "Domu w Ogrodzie Katarzynka" w Boleścinie, Bystrzycy Górnej i Witoszowie Dolnym.
Panie z Boleścina uczestniczą w warsztatach komputerowych w ramach programu "Latarnik" Polski Cyfrowej Równych Szans   . . . czytaj więcej


7 listopada 2013 - Nowe wiaty przystankowe w Świdnicy

Pasażerowie świdnickiej komunikacji miejskiej mogą już korzystać z nowych przystanków. Trzy wiaty zamontowano na przystankach przy ulicy Łukasińskiego-Pafal, ulicy Westerplatte-most i ulicy Bystrzycka-przejazd kolejowy.
Nowe wiaty zakupiono za kwotę blisko dwadzieścia tysięcy złotych, a zastąpiły one wysłużone stare obiekty.


7 listopada 2013 - Remont Żeromskiego przesunięty

Najprawdopodobniej 18 - a nie jak wcześniej zapowiadał wykonawca - 6 listopada dojdzie do otwarcia ulicy Sienkiewicza i rozpoczęcia ostatniego etapu rewitalizacji Starego Miasta, tj. modernizacji nawierzchni i chodników ulicy Żeromskiego.
Opóźnienia w realizacji leżą po stronie wykonawcy zadania. Obecnie trwają prace po prawej stronie ulicy Żeromskiego - trwa wymiana gazociągu. Ulica jest jednak w pełni przejezdna i można dojechać do centrum, objechać cały Rynek i wydostać się ze Śródmieścia albo ulicą Prusa albo Kopernika   . . . czytaj więcej


7 listopada 2013 - Przebudowa kolektora deszczowego w Olszanach

4 listopada w miejscowości Olszany (Gmina Strzegom) oddano do użytku przebudowany kolektor deszczowy w poboczu drogi o łącznej długości 42 metrów oraz zamontowany samoczynnie zamykająct się przepust, który zabezpieczać będzie przylegające posesje w przypadku zbyt dużej ilości wody w potoku.
Inwestycja przeprowadzona przez Powiat Świdnicki kosztowała 20 tysięcy złotych. Fundusze te zostały pozyskane przez Gminną Spółkę Wodną w Strzegomiu z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, między innymi dzięki staraniom Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świdnicy   . . . czytaj więcej


7 listopada 2013 - VI Świdnicki Bieg Niepodległości tuż, tuż...

11 listopada w trakcie Dnia Dnia Niepodległości na świdnickim rynku odbędzie się VI Świdnicki Bieg Niepodległości. Impreza na stałe wpisała się w miejskie kalendarium i z roku na rok cieszy sie coraz większym powodzeniem.
Idea Biegu Niepodległości to połączenie wartości sportowych z przesłaniem kultywowania jednego z najważniejszych świąt narodowych - Dnia Niepodległości 11 listopada.
Bieg przyciąga już nie tylko zawodowców, ale też całe rodziny i osoby w każdym wieku. W ubiegłym roku w Biegu udział wzięło ponad sześćset osób   . . . czytaj więcej


6 listopada 2013 - Po 13 latach, wracają połączenia kolejowe

Pięć złotych za podróż pociągiem ze Świdnicy do Wrocławia. Niemożliwe? A jednak! Już 15 grudnia na tę trasę, po 13 latach, wracają połączenia kolejowe. Z tej okazji Koleje Dolnośląskie, które będą kursować po tym odcinku, wprowadzają promocyjne ceny biletów.
15 grudnia, czyli w pierwszym dniu, w którym będą jeździć pociągi na tej trasie, wszyscy pasażerowie będą mogli podróżować za darmo. To jednak dopiero początek promocji. Żeby przekonać podróżnych do wyboru pociągu, na trasie Świdnica Miasto-Wrocław Główny nie będzie obowiązywał stały cennik Kolei Dolnośląskich   . . . czytaj więcej


6 listopada 2013 - Wszystkie propozycje będą wykonane

Aż 13 spośród wytypowanych 24 inwestycji będzie realizowanych w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Pozostałe trafią do realizacji w 2015 i 2016 roku. Można zatem powiedzieć, że wszystkie pomysły świebodziczan będą przez miasto wprowadzone w życie >>> zobacz
To świetna wiadomość dla tych, którzy zgłaszali swoje propozycje i zachęta na następne lata.
Warto podpowiadać samorządowcom! Świebodziczanie mogą być naprawdę zadowoleni - ich pomysły zyskały akceptację burmistrza Bogdana Kożuchowicza i miejskich urzędników   . . . czytaj więcej


6 listopada 2013 - Jubileuszowe Forum w Krzyżowej

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. W tym roku uczestnicy obradować będą w dniach 21-23 listopada, a tematem przewodnim będzie "Zakorzenienie przezwycięży kryzys?".
Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze to miejsce spotkań i dyskusji na tematy społeczne i gospodarcze, które na stałe zagościło w kalendarzu konferencji o wysokiej ponadregionalnej randze. Pierwszego dnia Forum - w czwartek, 21 listopada - tradycyjnie przewidujemy wystąpienia honorowych gości oraz dyskusję panelową. Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony polsko-czeskiej współpracy   . . . czytaj więcej


6 listopada 2013 - Wymieniają sieci wodociągowe

Zakończył się kolejny etap wymiany nie nadających się już do eksploatacji sieci wodociągowych. Stare instalacje wodociągowe w dużej mierze uległy korozji i stawały się coraz bardziej awaryjne. Żarowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji dokonał wymiany tych, które uległy już zniszczeniu.
W tej chwili prace remontowe przy wymianie sieci wodociągowych zakończyły się w Wierzbnej. - Na tym terenie wykonaliśmy już 400 metrów sieci rozdzielczej do zasilenia aktualnie wydzielonych działek budowlanych. W planach przyszłorocznych jest jeszcze budowa przepompowni na tym wzniesieniu. Inwestycja, która pochłonęła ponad 60 tysięcy złotych była jednak bardzo trudna do zrealizowania.


6 listopada 2013 - Bądź dumny, wywieś flagę

Świdnicki Hufiec ZHP jak co roku pod takim właśnie hasłem zachęca mieszkańców Świdnicy do manifestowania patriotyzmu. - Wzruszamy się, gdy nasi sportowcy wygrywają zawody i grany jest Mazurek Dąbrowskiego, jesteśmy wtedy dumni, panuje nastrój uniesienia. Szacunek do Polskiej Flagi wynosi się z domu rodzinnego - pokażmy naszym dzieciom, wnukom jak okazywać cześć naszej biało-czerwonej - tak harcmistrz Piotr Pamuła przekonuje, by wywiesić flagę w oknie swojego domu.
Flagi można kupić w siedzibie Hufca ZHP przy ulicy Lelewela 18 w godzinach od 8.00 do 15.00   . . . czytaj więcej


5 listopada 2013 - Siłownia OSiR pod chmurką już dostępna

Jedenaście urządzeń do ćwiczeń i mini plac zabaw mają do dyspozycji świdniczanie. Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powstała siłownia pod chmurką. Plac kosztował 27 tysięcy złotych, a we wtorek, 5 listopada oficjalnie zainaugurowano jej działalność.
Tego dnia w godzinach 13.00-16.00 wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z pomocy profesjonalnych trenerów. Na urządzeniach można ćwiczyć na zasadzie wykorzystania własnego ciężaru ciała. Do dyspozycji jest wioślarz, prasa ręczna, orbitrek, wyciąg górny, koła tai chi, wahadło, prasa nożna, piechur, drążek do podciągania, twister oraz masażer   . . . czytaj więcej


5 listopada 2013 - II Powiatowa Konferencja "Wyjść z Cienia"

Kierując się potrzebą zwrócenia uwagi na problemy zdrowia psychicznego, w trosce o zapewnienie pomocy i wsparcia osobom, które borykają się z zaburzeniami bądź chorobą psychiczną Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska zaprasza na II Powiatową Konferencję "Wyjść z cienia", która odbędzie się w dniu 6 listopada w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy w godzinach 10.00-13.00.
II Konferencja "Wyjść z cienia" ma charakter otwarty i adresowana jest do wszystkich zainteresowanych osób, szczególnie gorąco zapraszamy rodziców   . . . czytaj więcej


5 listopada 2013 - ZUS - Tydzień Przedsiębiorcy

W Tygodniu Przedsiębiorcy ZUS codziennie czynny do 18.00 Od 18 do 22 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W tych dniach wszystkie placówki ZUS przyjmować będą o trzy godziny dłużej (codziennie do 18.00), oczekując na przedsiębiorców chcących skorzystać z porad ekspertów.
Klienci będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak korzystać z nowej wersji programu Płatnik, dlaczego warto skonfigurować w firmowym laptopie Platformę Usług Elektronicznych ZUS, jak nie dać się podejść oszustom, a także na jakich zasadach można skorzystać z ulg i umorzeń w spłacie zaległych składek oraz z abolicji składkowej   . . . czytaj więcej


5 listopada 2013 - Szkoła dla rodziców - konferencja edukacyjna

"Państwo Świdniccy wychowują dziecko" to tytuł konferencji, którą zaplanowano na czwartek, 7 listopada na godzinę 10.00 w sali narad Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 47 w budynku Urzędu Stanu Cywilnego.
O godzinie 10.00 - nastąpi uroczyste otwarcie konferencji, o godzinie 10.15 - "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - nowoczesne rozwiązania wychowawcze" - Joanna Sakowska, autorka programu. Godzina 11.00 - "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - możliwości wykorzystania w praktyce szkolnej" - Ewa Węgrzyn-Jonek, dolnośląski koordynator programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców", godzina 11.30 - Wypowiedzi rodziców, uczestników Programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców".


5 listopada 2013 - Konferencja dla młodzieży

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Stowarzyszenie Semper Avanti i Starostwo Powiatowe w Świdnicy zapraszają młodzież z Powiatu Świdnickiego na konferencję dla aktywnych i zaangażowanych w sprawy młodzieży.
Jeśli chcesz się podzielić swoimi problemami i spostrzeżeniami z przedstawicielami województwa przyjdź na spotkanie w piątek, 8 listopada o godzinie 11.00 do Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy przy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego 3   . . . czytaj więcej


5 listopada 2013 - Słabe wyniki - zmiana trenera

Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina" podjął na dzisiejszym spotkaniu decyzje o rozwiązaniu umowy z trenerem drużyny seniorów Romanem Szubą. Powodem zakończenia współpracy ze szkoleniowcem są niezadowalające wyniki sportowe oraz ogólna sportowa prezencja drużyny seniorów Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina". Roman Szuba prowadził zespół seniorów od lipca br. Bilans jego podopiecznych w dotychczasowych spotkaniach ligowych to zaledwie pięć zwycięstw, dwa remisy i aż sześć porażek.
Okres przygotowawczy oraz początek sezonu nie zapowiadały tak słabych wyników seniorów MKS "Karolina". Zarząd zdecydował również, że zespół tymczasowo do końca jesiennych rozgrywek poprowadzi Tomasz Mojsa.


4 listopada 2013 - Koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa

10 listopada o godzinie 19.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza niesamowity koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa wraz z zespołem The Blues Ambassadors.
Jest to już trzeci koncert w tym roku organizowany w ramach Festiwalu DobroBlues (gościliśmy niedawno Franka Moreya oraz Dava Herrero) w związku tegoroczną europejską trasą tego wspaniałego muzyka   . . . czytaj więcej


4 listopada 2013 - Święto Niepodległości przed nami

W imieniu Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza zapraszamy mieszkańców do przyłączenia się do uroczystości z okazji 95. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które przypadają 11 listopada.
Jak co roku w kościele pw. Św. Mikołaja odbędzie się msza w intencji Ojczyzny - początek o godzinie 13.00.
Po mszy organizacje i przedstawiciele związków kombatanckich a także władze miasta złożą wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego   . . . czytaj więcej


4 listopada 2013 - Wręczą odznaczenia

Władze gminy Świdnica zapraszają na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Uroczysta akademia będzie okazją do wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Gminy Świdnica.
Odznaczenia otrzymają: Eligiusz Janasik, Piotr Kulak, Piotr Michalski.


4 listopada 2013 - BMW, motocykl i 1320 litrów spirytusu

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Jeleniej Górze zatrzymali 35 letniego mieszkańca Świdnicy. W garażu użytkowanym przez mężczyznę funkcjonariusze ujawnili pochodzący z kradzieży samochód BMW oraz motocykl. Wartość skradzionego samochodu i motocykla oszacowano na kwotę około 100 tysięcy złotych.
BMW zostało skradzione we Wrocławiu, natomiast motocykl skradziono na terenie Niemiec. Ponadto w garażu ujawnione zostały części samochodowe niewiadomego pochodzenia z samochodów BMW i Audi z widocznymi śladami zacierania numerów identyfikacyjnych   . . . czytaj więcej


4 listopada 2013 - Zapowiedź sesji

8 listopada o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się XLVI Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu kadencji 2010 - 2014.
Głównym punktem obrad będzie odczytanie aktu nadania i wręczenie odznaki Honorowego Obywatela Strzegomia Jerzemu Orabczukowi, prezesowi Związku Sybiraków w Strzegomiu.


4 listopada 2013 - Październikowa sesja

Wśród przedłożonych podczas sesji 30 października projektów uchwał były m.in. zmiany w budżecie na 2013 rok. Zwiększeniu o 32 tysiące złotych uległa dotacja dla Miejskiej Biblioteki Publicznej z przeznaczeniem na koszty projektu remontu gruntownego siedziby.
Było to niezbędne, bo biblioteka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont - w wysokości 75 proc. kosztów całego zadania. Prace rozpoczną się w 2014 roku   . . . czytaj więcej


3 listopada 2013 - Pohar Jiraskova Kraje a Podkrkonosi

2 listopada w Nachodzie - Czechy została rozegrana II tura zawodów o Pohar Jiraskova Kraje a Podkrkonosi. W zawodach wystartowało 266 zawodników z 19 klubów z Czech i Polski.
Svidę reprezentowali: Oskar Cebula, Paweł Włosiński, Agnieszka Franków, Patryk Kawałko, Jakub Kalousek, Dominika Sokołowska, Martyna Pitek, Michał Jedliński, Weronika Papadaki, Filip Łaszuk, Elżbieta Kielka. Zawodnicy spisali się bardzo dobrze a najlepiej o tym świadczą czasy jakie osiągali. W każdym starcie zawodnicy poprawiali rekordy życiowe, pięciokrotnie stawali na podium   . . . czytaj więcej


3 listopada 2013 - Pokonali Karkonosze

W czternastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom zremisował w Bolesławcu z BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:1.
Pozostałe wyniki czternastej kolejki spotkań: LZS Stary Śleszów - Orkan Szczedrzykowice 0:7, Miedź II Legnica - Granica Bogatynia 5:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Orla Wąsosz 5:1, Olimpia Kowary - Sokół Wielka Lipa 2:0, Kuźnia Jawor - Piast Zawidów 0:2, MKS Szczawno Zdrój - Pogoń Oleśnica 2:1, KP Brzeg Dolny - Karkonosze Jelenia Góra 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 27. punktów przed Miedzią II Legnica również 27. punktów. Strzegomianie z 23. punktami zajmują 5. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie MKS Szczawno Zdrój.


3 listopada - Klasa okręgowa

W trzynastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Victoria Świebodzice 6:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Zjednoczeni Żarów 3:6, Stal Świdnica - Unia Złoty Stok 0:1, Sparta Ziębice - LKS Bystrzyca Górna 1:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Kryształ Stronie Śląskie 0:1, Nysa Kłodzko - Iskra Jaszkowa Dolna 3:0, Piast Nowa Ruda - Trojan Lądek Zdrój 4:0, Skalnik Czarny Bór - Pogoń Pieszyce 1:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 27. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 27. punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 19. punktów, 10. Karolina Jaworzyna Śląska 17. punktów, 13. Stal Świdnica 15. punktów, 16. Victoria Świebodzice 13. punktów.


3 listopada 2013 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach trzynastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Grom Witków 1:1, Zieloni Mrowiny - KS Walim 2:2, Granit Roztoka - Wenus Nowice 3:2, Włókniarz Głuszyca - Unia Jaroszów 1:1, Tęcza Bolesławice - Biały Orzeł Mieroszów 0:6, Gwarek Wałbrzych - Górnik Boguszów:Gorce 1:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Sudety Dziećmorowice 1:3, Nysa Kłaczyna - Czarni Wałbrzych 1:2.


2 listopada 2013 - Pieniądze unijne dla Dolnego Śląska

W tym roku kończy się unijna perspektywa finansowa na lata 2007-2013. Ostatnie siedem lat pokazało, że ponad pięć miliardów złotych z Unii Europejskiej, Dolny Śląsk potrafił wydać mądrze i z korzyścią dla mieszkańców regionu.
Za pieniądze z dotacji powstają m.in. drogi, mosty, przedszkola i hale sportowe. Przedsiębiorcy prężnie rozwijają działalność, inwestując w nowoczesne technologie, a zabytki odzyskują dawny blask. "Dzięki funduszom unijnym - Dolnośląskie w górę" to hasło kampanii podsumowującej "stary" okres programowania   . . . czytaj więcej


2 listopada 2013 - Piast Żmigród za mocny dla świdnickich piłkarzy

W 15. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica przegrała na własnym boisku z Piastem Żmigród. Polonia-Sparta Świdnica - Piast Żmigród 0:1.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po pietnastu spotkaniach 37. punktów.
Piłkarze świdniccy po pietnastu kolejkach zajmują 13. miejsce z 16. punktami. W następnej kolejce, 10 listopada Polonia-Sparta Świdnica spotka się w Gorzowie Wielkopolskim z KS Stilon.


2 listopada 2013 - Trzecia edycja Wrocław Career EXPO w listopadzie

Jesienna edycja Wrocław Career EXPO zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada w Hali Stulecia w godzinach 11:00-19:00. Podczas targów pojawi się ponad 100 aktywnie rekrutujących firm, co stanowi rekord wśród wydarzeń o powiązanej tematyce.
Targi pracy Wrocław Career EXPO to nie tylko możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację w najważniejszych polskich i zagranicznych firmach. To również szansa na rozeznanie się na rynku pracy, zbadanie zapotrzebowania kadrowego, zestawienie własnych predyspozycji, wykształcenia i umiejętności z preferencjami pracodawców   . . . czytaj więcej


2 listopada 2013 - Szersza droga i nowy chodnik w Tomkowicach

We wtorek, 29 października, oddano do użytku mieszkańców miejscowości Tomkowice ponad 360 metrów nowego chodnika. To kolejna wspólna inwestycja powiatu i Gminy Strzegom w infrastrukturę drogową powiatu świdnickiego. Wartość prac opiewała na kwotę ponad 105 tysięcy złotych.
Nowy chodnik to dobra wiadomość dla mieszkańców Tomkowic. W ramach tej inwestycji poszerzyliśmy także jezdnię o 40 cm. co z pewnością upłynni ruch i wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników drogi - podsumowuje inwestycję Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu   . . . czytaj więcej


1 listopada 2013 - Świdnica ze Złotym Godłem QI

Miasto Świdnica oficjalnie może się posługiwać Złotym Godłem QI. Medal programu Najwyższa Jakość Quality International 2013 odebrała Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta, podczas uroczystej gali zorganizowanej niedawno w Poznaniu.
Świdnica zdobyła po raz drugi Złote Godło w kategorii QI Service - Usługa Najwyższej Jakości. To wyróżnienie przyznano za tworzenie korzystnych warunków rozwoju przedsiębiorczości, niwelowanie barier administracyjnych oraz wdrażanie licznych działań wspierających rozwój inwestycyjny   . . . czytaj więcej


1 listopada 2013 - VI Świdnicki Bieg Niepodległości tuż, tuż...

11 listopada w trakcie Dnia Dnia Niepodległości na świdnickim rynku odbędzie się VI Świdnicki Bieg Niepodległości. Impreza na stałe wpisała się w miejskie kalendarium i z roku na rok cieszy sie coraz większym powodzeniem.
Idea Biegu Niepodległości to połączenie wartości sportowych z przesłaniem kultywowania jednego z najważniejszych świąt narodowych - Dnia Niepodległości 11 listopada.
Bieg przyciąga już nie tylko zawodowców, ale też całe rodziny i osoby w każdym wieku. W ubiegłym roku w Biegu udział wzięło ponad sześćset osób   . . . czytaj więcej


1 listopada 2013 - Przygotowania do zimowej pomocy

O tym jak skutecznie pomóc mieszkańcom w czasie zbliżającej się zimy i niesprzyjającej aury rozmawiali w tym tygodniu w Urzędzie Miejskim przedstawiciele służb i instytucji zajmujących się pomocą.
Powód? Sprawna i skuteczna pomoc może zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.
Instytucje i organizacje, do których można się zwrócić o pomoc: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ulica Wałbrzyska 15, telefony 74 852-13-27, 74 853-71-39, a także w sprawach osób bezdomnych Sekcja terenowa MOPS nr 3   . . . czytaj więcej


1 listopada 2013 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich do udziału w XI edycji rozgrywek Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej. Zapisy drużyn prowadzone będą od 4 listopada, a 8 listopada o godzinie 16:00 w SOKiBP odbędzie się zebranie organizacyjne.
W rozgrywkach mogą brać udział drużyny dwunastoosobowe, w których zawodnicy muszą mieć ukończone szesnaście lat. Zgłoszeń do udziału w JALPH można dokonywać pod numerem telefonu 74 8584136 (SOKiBP) lub 660 632 596 (Grzegorz Bukała).


1 listopada 2013 - Złota Jesień w Witoszowie Dolnym

Choć w kalendarzu połowa października w Witoszowie Dolnym zrobiło się ciepło i przyjemnie. Za oknem świetlicy "Leśniczówka" słońce, a w środku wrzenie rozmów i oklasków. Wszystko za sprawą imprezy integracyjnej "Złota Jesień".
Spotkanie integracyjne mieszkańców Witoszowa Dolnego i okolic, rozpoczęło się przedstawieniem pt.: "Bal u Pani Jesieni", a w rolę kolorowych liści, owoców i warzyw, a także leśnych zwierząt wcieliły się przedszkolaki   . . . czytaj więcej


1 listopada 2013 - Punkt Konsultacyjny KSU

W piątek, 8 listopada będzie działał Punkt Konsultacyjny KSU prowadzony przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.
Punkt Konsultacyjny KSU świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą. W punkcie można uzyskać informacje dotyczące m. in. przepisów, podatków, organizacji firmy, czy możliwości pozyskania finansowania ze źródeł zewnętrznych   . . . czytaj więcej


1 listopada 2013 - Gdzie te ruiny?

Z taki pytaniem przyszło się zmierzyć przewodnikowi "Jesiennego spaceru" po Witoszowie Dolnym i okolicy pani Janinie Gnieckiej, która w sobotę 26 października zabrała uczestników w podróż do witoszowskiego browaru.
W czasach, których niestety nikt z nas już nie pamięta prawie w każdej większej miejscowości istniał browar. W Witoszowie Dolnym wzmianki o lokalnym browarze sięgają 1810 roku i niestety nie udało znaleźć się przewodnika, który pamiętałby o tym miejscu   . . . czytaj więcej


1 listopada 2013 - Za trzecim razem

30 października przy ulicy Długiej w Świdnicy funkcjonariusze Straży Miejskiej namierzyli psa, który już od paru miesięcy był postrachem tej części miasta. Nie udało się jak dotychczas ustalić jego potencjalnego właściciela.
Na przestrzeni tego czasu, weterynarz dwukrotnie podejmował próbę odłowienia zwierzęcia, jednakże bez rezultatu. Za każdym razem psa nie udało się złapać, aż do wczoraj, kiedy to strażnicy w jednej z bram odizolowali grupę biegających luzem psów   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma