30 listopada 2013 -
Niepokonany Śląsk
Jak wielka przepaść dzieli czołowe zespoły od pozostałych przekonali sie dzisiaj piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica występujący w I lidze grupy "B" w piłce ręcznej. Świdniczanie podejmowali lidera rozgrywek, Śląsk Wrocław i przegrali wysoko 24 : 38.
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław z kompletem punktów i wyprzedza Viret CMC Zawiercie. Trzecie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica. Świdniczanie plasują się w tabeli na 10. miejscu.
W następnej kolejce, 7 grudnia świdnickich szczypiornistów czeka wyjazd na mecz z Ostrovią Ostrów Wielkopolski zajmujący w rozgrywkach 9. miejsce.
30 listopada 2013 -
Jaworzyńska Liga Piłki Halowej
Trzecia kolejka spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej przyniosła zmianę lidera, po wygranej z Darborem 8:2 na prowadzenie wysunęła się drużyna Fair Play. Wyniki trzeciej kolejki spotkań: Fair Play 2 - Red Buls Team 4:11 (1:2), FC Spawacze - Znajomi Fryzjera 9:12 (3:6), Ebueee Ehee - Sport Team 6:4 (1:1), Darbor Bolesławice - Fair Play 2:8 (0:2).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 9. bramkami prowadzi Piech (Darbor) i Kurzeja (Sport). Kolejne miejsca zajmują: 8. bramek - Gałka (Sport) i Kujawa (Darbor), 7. bramek - Wudel (Sport), M. Pieniążek (FC Spawacze) i Sowa (Fair Play), 6. bramek - Bucki (Red Buls), K. Jędras (Znajomi) oraz Koblowski (Darbor)
. . . czytaj więcej
W tabeli prowadzi Fair Play z 9. punktami. Sport Team, Znajomi Fryzjera i Darbor-XXL Bolesławice mające po 6. punktów zajmują kolejne miejsca. Po trzy punkty zdobyły Red Buls Team, Venus Nowice i Ebueee Ehee. FC Spawacze i Fair Play nie zdobyły jeszcze punktów.
29 listopada 2013 -
"Kopaniny" ciąg dalszy
Do naszej redakcji wpłynął tekst kolejnego stanowiska, kolejnego pisma w sprawie "kopaniny Urzędu Miasta z OSiRem. Naszym zdaniem jest to kolejna wypowiedź mająca udowodnić … ?
Rządzący miastem we wszystkich swoich wypowiedziach starają się udowodnić, że dotychczasowy, zawieszony w obowiązkach dyrektor ŚOSiR nie nadaje się na to stanowisko zapominając jednocześnie, że to "Oni" byli tymi, którzy to stanowisko wspomnianemu dyrektorowi powierzyli.
Jeśli władza ma jednak rację, co stara się usilnie od dłuższego czasu udowodnić to za brak umiejętności w trafnym doborze współpracowników sama nadaje się do odwołania i zakończenia swoich "rządów".
. . . czytaj więcej
Poniżej publikujemy tekst stanowiska w sprawie kontroli Komisji Rewizyjnej OSiR odczytany ` na dzisiejszej sesji.
Świdnica, 29.11.2013 r.
Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy
W związku z przedstawieniem Protokołu z kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Świdnicy nr 6/13 z dnia 20 listopada 2013 r. pn "Kontrola realizacji zadań statutowych przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy i sprawowanego w tym zakresie nadzoru przez Prezydenta w okresie 1.01.2010 - 31.12.2012 r., zostaje przedstawione stanowisko Prezydenta Miasta Świdnicy.
Na wstępie należy zwrócić uwagę, że do dobrej tradycji realizowanej w poprzednich kadencjach Rady Miejskiej należało to, że protokół pokontrolny z kontroli Komisji Rewizyjnej przedstawiany był kontrolowanym jednostkom oraz Prezydentowi Miasta Świdnicy, co pozwalało na uniknięcie niektórych pomyłek czy niewłaściwych interpretacji faktów. Skądinąd tego rodzaju zwyczaje panują na każdym szczeblu kontrolnym, od Najwyższej Izby Kontroli poczynając, kończąc na regionalnych i lokalnych organach kontrolnych. Zgodnie z tą zasadą przeprowadzona została kontrola w OSiR-ze przez inspektora kontroli wewnętrznej, której elementem było także złożenie obszernych wyjaśnień przez samego dyrektora. Niestety, w tej kadencji Rady Miejskiej te dobre praktyki i obyczaje zostały zaniechane, a osoby i instytucje kontrolowane przez Komisję Rewizyjną nie mają możliwości odnieść się do treści protokołu, zanim zostanie on upubliczniony.
Niezależnie od tego, że Komisja Rewizyjna zrezygnowała z wieloletniej tradycji i dobrego obyczaju w procesie kontrolnym, Prezydent Miasta Świdnicy przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie.
Protokół Komisji Rewizyjnej został sporządzony w postaci IV rozdziałów:
I. Realizacja zadań statutowych OSiR,
II. Sprawowanie kontroli nad działaniami OSiR,
III. Wnioski, dotyczące wyników kontroli wewnętrznej,
IV. Wnioski dotyczące audytu wykonanego w 2013. W takim też porządku przedstawione zostaną wyjaśnienia i sprostowania.
Rozdział I. Realizacja zadań statutowych OSiR.
W ocenie Komisji Rewizyjnej zadania statutowe realizowane są przez OSiR w sposób prawidłowy. W ocenie nadzorujących pracę OSiR zastępcy Prezydenta i dyrektora DEK obraz ten nie jest tak jednoznaczny. Problem nie polega na tym, czy OSiR realizuje prawidłowo zadania statutowe, lecz, czy mógłby je realizować lepiej. Dane dotyczące 2012 roku nie pozostawiają wątpliwości, że część obiektów nie jest wykorzystywana w sposób efektywny. Wykorzystanie miejsc noclegowych w Domu Wycieczkowym nie przekroczyło 25%, a więc mimo wyjątkowo niskich cen było niższe niż średni wskaźnik wykorzystania miejsc noclegowych na Dolnym Śląsku czy ogółem w kraju. Wykorzystanie hali sportowej przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej szacuje się na 33% potencjału, a zupełnie niedopuszczalny jest poziom wykorzystania siłowni na Zawiszowie (średnio 1 godzina miesięcznie) czy sali judo (średnio 10 godzin miesięcznie). Również przychody z reklam, przy tak dużej powierzchni do wykorzystania, jaką dysponuje OSiR, są nieznaczne. W analizowanym przez Komisję Rewizyjną okresie, w przeciwieństwie do innych ośrodków sportowych w regionie, nie pozyskano żadnej dużej zewnętrznej imprezy komercyjnej. Nadzorujący pracę OSiR wskazują, że głównym powodem takiego stanu rzeczy są zaniechania dyrektora jednostki, brak reakcji na zmieniające się zapotrzebowanie na usługi sportowe i rekreacyjne, niedostosowanie oferty marketingowej, brak elastyczności w cennikach itd. Przy tym sposobie zarządzania, fakt poprawnego realizowania zadań OSiR można zawdzięczać jedynie profesjonalizmowi pracowników jednostki.
Rozdział II. Sprawowanie kontroli nad działaniami OSiR.
Zgadzając się z uwagami Komisji Rewizyjnej w ust. 1 i ust.2, dotyczącymi konieczności doprecyzowania statutu OSiR, należy stwierdzić, że zapisy dalszej części rozdziału nie odpowiadają faktom lub są po prostu nieprawdziwe. Do każdego z nich należy się odnieść w taki sposób, aby przedstawić pełną informację, nawet wtedy, gdy Komisja Rewizyjna o taką informację nie zabiegała.
Ust. 3.
Komisja wskazuje na fakt, że w porównaniu z decyzjami umorzeniowymi dyrektora OSiR (niecałe 10 tys. zł), decyzje Prezydenta Świdnicy dotyczyły kwoty ponad trzykrotnie wyższej (około 34 tys. zł). Przy tego rodzaju sformułowaniu w protokole, ocena może być taka, że działania samego Prezydenta przyczyniają się od uszczerbku w finansach publicznych. Niestety, Komisja Rewizyjna nie była zainteresowana powodami, dla których dyrektor OSiR umorzył w 2010 roku zaległości prywatnego przedsiębiorcy - najemcy lokalu użytkowego na basenie krytym. W przeciwieństwie do tego, fakt umorzeń różnych zaległości przez Prezydenta Miasta Świdnicy jest powszechnie znany. Umorzenie 28 tysięcy złotych zaległości Klubu Piłkarskiego Polonia - Sparta Świdnica wobec OSiR było konieczne ze względu na stan finansów klubu. Jednak, aby OSiR nie odczuł straty finansowej, identyczna kwota z budżetu Miasta trafiła do jednostki z przeznaczeniem na planowany wcześniej zakup łyżew na lodowisko kryte.
Ust. 4:
Wyjaśnienie kwestii konfliktu na basenie krytym przy ulicy Równej, jak i niejednoznacznej postawy dyrektora OSiR w tej sprawie wymaga podania następujących faktów:
1) 28 lutego 2011 r. do zastępcy Prezydenta trafiła kopia skargi, jaka została skierowana do dyrektora OSiR przez jedną z nauczycielek wychowania fizycznego, w sprawie zachowań właściciela i pracowników firmy wykonującej usługę ratowniczą na basenie krytym.
2) 14 grudnia 2011 r. nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi szkolnymi i nauczyciele wspomagający skierowali pismo do dyrektora OSiR i do dyrektora DEK, informując o niewłaściwych zachowaniach pracowników firmy wykonującej usługę ratowniczą na basenie krytym. Z treści pisma wynikało, że konflikt pomiędzy ratownikami a nauczycielami trwa co najmniej od października 2010 r. O tym fakcie dyrektor OSiR nie poinformował swoich zwierzchników.
3) Przeprowadzona w tym temacie rozmowa zastępcy Prezydenta z dyrektorem OSiR nie przyniosła żadnych efektów. Dyrektor twierdził, że usługodawca realizuje w sposób właściwy swoje zadania, a problem powstał w wyniku "nagonki" innych ratowników, w tym osób usuniętych z pracy przez dyrektora OSiR.
4) 23 grudnia 2011 r. zastępca Prezydenta otrzymał notatkę od dyrektora DEK, z której wynikało, że odbiera on telefony od nauczycieli dotyczące niewłaściwego zachowania właściciela, jak i pracowników firmy wykonującej usługę ratowniczą. Ustalono więc, że sytuacja na basenie krytym nie uległa zmianie.
5) W tej sytuacji zastępca Prezydenta skierował w dniu 27 grudnia 2011 r. do dyrektora OSiR pismo z prośbą o pouczenie przedstawicieli usługodawcy o ich właściwym zakresie obowiązków i o niestosowności niektórych zachowań. Pismo tej treści skierowane zostało również do dyrektorów świdnickich szkół, gdyż konflikt pomiędzy usługobiorcą a nauczycielami wychowania fizycznego mógł niekorzystnie wpływać na przebieg zajęć edukacyjnych.
6) W odpowiedzi dla swojego zwierzchnika, zamiast potwierdzić fakt odbycia rozmowy dyscyplinującej z usługodawcą, dyrektor OSiR 20 stycznia 2012 r. uznał, że zwierzchnik naruszył dobry wizerunek OSiR jak i usługodawcy oraz zasugerował, aby zastępca Prezydenta przygotował i rozesłał stosowne sprostowanie. Dyrektor w odpowiedzi został pouczony, co zostało zacytowane w protokole Komisji.
7) Jednocześnie, 27 lutego 2012 r. wpłynęło do zastępcy Prezydenta pismo od usługodawcy, z którego wynikało, że dyrektor OSiR przekazał usługodawcy do wglądu całą korespondencję służbową. Przedsiębiorca realizujący usługi ratownicze potwierdził fakt, że dyrektor, zamiast go zdyscyplinować, odbył szereg spotkań z dyrektorami świdnickich placówek oświatowych, co w ocenie zastępcy Prezydenta było rodzajem nieuprawnionego lobbingu w interesach firmy realizującej usługi ratownicze.
Niestety, Komisja Rewizyjna nie była zainteresowana uzyskaniem kompletu informacji w tej sprawie, umieszczając w protokole wyłącznie wybiórcze materiały, przekazane jej przed dyrektora OSiR.
Nie do przyjęcia są też uwagi umieszczone w tym punkcie, które dotyczą organizacji turnieju Strong Man 2012. W trakcie roku budżetowego organizowane są liczne przedsięwzięcia kulturalne, sportowe, rekreacyjne i promocyjne, a realizacja wielu z nich jest na bieżąco zlecana przez urząd miejski jednostkom do tego powołanym. Należy tu wymienić choćby uroczystości państwowe, wydarzenia sceniczne związane z rocznicami lub wręczaniem nagród, okazyjnie pozyskane wystawy artystyczne czy Świdnicką Kolędę. Twierdzenie, że polecenie wydane przez zastępcę Prezydenta podległej jednostce w sprawie organizacji imprezy jest niewłaściwym ingerowaniem w działalność OSIR, wynika z kompletnego niezrozumienia roli i misji jednostek kultury i sportu w Świdnicy.
Ust. 5:
Niezrozumiała jest próba negatywnego opisania faktu organizacji konferencji prasowej poświęconej wynikom audytu, a nie, (jak napisano w protokole) wynikom kontroli wewnętrznej. Trudno też zrozumieć, dlaczego w spotkaniu Prezydenta z dziennikarzami mieliby brać udział radni Rady Miejskiej lub kierujący podległą jednostką. Wywodzenie z tego faktu znamion mobbingu wobec podwładnego lub braku szacunku dla radnych jest absolutnie nieuprawnione. Zarówno członkowie Komisji Rewizyjnej, jak i dyrektor OSiR wielokrotnie wypowiadali się w mediach na różne tematy i nigdy Prezydent Świdnicy w tym nie przeszkadzał ani nie starał się w tych wypowiedziach uczestniczyć. W związku z tym zdziwienie budzi fakt umieszczenia tego rodzaju zapisów w protokole Komisji Rewizyjnej.
Absolutnie niezrozumiały jest też fakt, że przedstawiony dziennikarzom materiał informacyjny, noszący tytuł "Kalendarium wydarzeń dotyczących kontroli w ŚOSIR" został opisany w protokole jako dyskredytujący osobę dyrektora jednostki. W ocenie Prezydenta konieczne stało się poinformowanie opinii publicznej o sytuacji w OSiR oraz konieczności urlopowania kierującego jednostką. Bezpośrednią przyczyną podjętych działań było dążenie do przywrócenia właściwego stanu prawnego po tym, jak dyrektor OSiR w sposób bezwzględnie nieważny rozwiązał obowiązującą umowę na świadczenie usług ratowniczych i podpisał kolejną, narażając jednostkę na straty finansowe.
Argumenty dotyczące wyroku Rejonowego jak i Okręgowego Sądu Pracy zastosowane są przez Komisję Rewizyjną wybiórczo lub bez zapoznania się z uzasadnieniem. Czytamy tam m.in., że "W ocenie sądu,
w niniejszej sprawie nie zostały zachowane warunki formalne do wymierzenia powodowi kary porządkowej nagany. Przekroczony został zarówno termin 2-tygodniowy od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego, jak i termin 3 miesięcy od dopuszczenia się naruszenia (...) Dlatego sąd, nie badając merytorycznej zasadności wymierzenia kary porządkowej, uchylił karę nagany wymierzoną powodowi" (Wyrok Sądu Rejonowego w Świdnicy, IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 26 sierpnia 2013 r.) Oznacza to, że Sąd odniósł się wyłącznie do procedury udzielenia dyrektorowi OSiR kary nagany, a nie do powodów jej udzielenia. Stanowisko Prezydenta Świdnicy w tej sprawie nie zmieniło się, gdyż, mimo uchylenia przez Sąd kary porządkowej, niezmienna pozostaje przyczyna jej udzielenia. Jednocześnie należy stwierdzić, że dochowanie terminu opisanego w wyroku sądu uniemożliwiłoby złożenie wyjaśnień pisemnych przez dyrektora OSiR, a takie działanie byłoby, w ocenie Prezydenta, niewłaściwe.
O karę upomnienia dla dyrektora OSiR do Regionalnej Komisji Orzekającej wniósł Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych po przeprowadzonym postępowaniu, które podjęto po przekazaniu wyników kontroli wewnętrznej jednostki. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych wskazał na fakt, iż mimo upływu prawie trzech lat od zaistnienia zaległości w wynajmie części basenu krytego przy ulicy Równej, do dnia zawieszenia kierującego jednostką nie zostały sporządzone pozwy w tej sprawie, a dyrektor OSiR nie podejmował dalszych czynności zmierzających do skierowania spraw na drogę postępowania sądowego. Regionalna Komisja Orzekająca uznała jednak, że na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego, termin dochodzenia należności jeszcze nie upłynął, gdyż termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Wgłębienie się w zapisy orzeczenia RKO dałyby szansę Komisji Rewizyjnej rzeczowej oceny stanu faktycznego - organ kontrolny nie podważył bezspornego faktu - że kierujący jednostką przez tak długi okres nie dochodził należności. Uznał natomiast, że na te dochodzenie OSiR ma jeszcze dużo czasu. Nie oznacza to jednak, że z punktu widzenia dbałości o finanse publiczne, Prezydent będzie tolerował tego rodzaju zaniechania.
Ten wyrok kończy sprawę zawiadomień wynikających z wyników kontroli wewnętrznej OSiR. Obecnie przygotowywane jest zawiadomienie związane z działaniami dyrektora OSiR pomiędzy 19 lutego 2013 r.
a 23 lutego 2013 r., czyli w sprawie bezwzględnie nieważnego rozwiązania obowiązującej umowy na świadczenie usług ratowniczych i podpisania kolejnych umów zleceń dla realizacji tych samych zadań. Zawiadomienie obejmie również sporządzenie przez dyrektora OSiR aneksów do umowy na świadczenie usług ratowniczych, w tym aneksu zmieniającego stawkę roboczogodziny netto.
Ust. 6:
W protokole Komisji Rewizyjnej został zakwestionowany, wprowadzony uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy system odpłatności za obiekty OSiR. Na podstawie analizy odpowiedzi na interpelację XXVI-717/13 z dnia 29.07.2013 r. zespół kontrolujący postawił tezę, jakoby zwiększenie środków dla klubów sportowych o około 500 tys. zł spowodowało przychód dla OSiR w wysokości 150 tys. zł, czyli, że "doprowadzono do wypływu środków budżetowych".
Należy zwrócić uwagę, że w wyniku konkursów w ramach ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, kluby sportowe uzyskały nie 500 tys. zł lecz 86.375 zł w roku 2012 i 78.955 zł w roku 2013, co pokazuje, że wyliczenia przyjęte w protokole Komisji Rewizyjnej nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a wnioski wysuwane na tej podstawie są błędne.
Dzięki wdrożeniu systemu doprowadzono do zmobilizowania i zdyscyplinowania klubów do bardziej racjonalnego wykorzystania godzin wynajmu, umożliwiając przeznaczenie uwolnionych w ten sposób obiektów na wynajem komercyjny. Inną sprawą jest to, czy kierujący jednostką w sposób właściwy wykorzystał stworzony w ten sposób potencjał do zwiększenia przychodów OSiR. Na podstawie analizy stopnia wykorzystania niektórych obiektów można wyciągnąć wniosek, że tak się nie stało.
Ust. 7:
W odniesieniu do zarzutów Komisji Rewizyjnej dotyczących niewystarczającego nadzoru OSiR przez zastępcę Prezydenta i właściwy dla tego celu departament Urzędu Miejskiego, należy stwierdzić, że w zakresie ich obowiązków jest nadzór i współpraca z 26 jednostkami podległymi oraz około 200 organizacjami pozarządowymi i niepublicznymi jednostkami oświatowymi. Z ilości spotkań z dyrektorem OSiR, korespondencji i ustaleń można wyciągnąć wniosek, że dla żadnej instytucji i organizacji nie wygospodarowano tyle czasu, ile przeznaczono na sprawy OSiR. Informował o tym zastępca Prezydenta w piśmie do Komisji Rewizyjnej z 29 maja 2013 r., które z niewiadomych względów nie zostało załączone do protokołu Komisji. Niestety, należy stwierdzić, że tak duże zaangażowanie urzędu nie przyniosło spodziewanych efektów, a styl zarządzania jednostką nie zmienił się.
Rozdział III. Wnioski dotyczące wyników kontroli wewnętrznej.
Faktem bez precedensu jest ocena zapisów kontroli doraźnej OSiR, wykonanej przez inspektora Wydziału Kontroli Urzędu Miejskiego. Podważanie zasad przeprowadzonej kontroli, wniosków pokontrolnych, czy wręcz kompetencji osoby kontrolującej a także arbitralne stwierdzenia zawarte w tym rozdziale, niepoparte żadnym uzasadnieniem prawnym lub dokumentem, przekraczają granicę obiektywności protokołu Komisji Rewizyjnej, czyniąc też ogromną krzywdę kompetentnemu i zaangażowanemu w pracę urzędnikowi Wydziału Kontroli.
Nie wdając się w dalszą polemikę dotyczącą zapisów tego rozdziału, można na jednym przykładzie wskazać, jak bardzo wybiórcza i subiektywna jest podstawa do wyciągania wniosków z zapisów kontroli doraźnej OSiR.
Ust. 5.
Z opinii Komisji wynika, że to zastępca Prezydenta przeciwstawia się działaniom na rzecz poprawy rentowności działania OSiR, wpływając na zmiany umów i nakazując powrót do poprzednich cen. Na tym prostym przykładzie i w krótkim kalendarium pokazać można, jak dalece zapisy z protokołu Komisji odbiegają od prawdy:
1) Podczas kolejnych spotkań z dyrektorem OSiR, zarówno zastępca Prezydenta, jak i dyrektor DEK polecali dyrektorowi dokonanie analiz podpisanych umów i przystąpienie do ich renegocjacji tych, w przypadku których koszty administrowania przekraczają wpływy z wynajmu obiektów. Dotyczyło to m.in. umowy z 12 kwietnia 1999 roku na dzierżawę kortów i pomieszczenia tzw. kawiarenki tenisowej.
2) Ponieważ wielokrotne, ustne polecenia nie dały efektu, DEK zwrócił się pisemnie 7 grudnia 2012 r. o przedstawienie kopii wszystkich umów dotyczących kortów, celem analizy i przygotowania wytycznych do nowego aneksu.
3) Z otrzymanego z OSiR w dniu 19 grudnia 2012 r. zestawienia wynikało, że do tej pory dzierżawca płacił 2.800 zł rocznie, a koszty OSiR wynosiły 4.680 zł rocznie, co oznaczało, że OSiR dopłacał rocznie do prowadzonej działalności gospodarczej prawie 1.900 zł.
4) 20 grudnia 2012 r., dyrektor OSiR w pośpiechu przygotował aneks do umowy, z którego wynikało, że roczne obciążenia dzierżawcy zwiększą się z 2.800 zł rocznie do około 11.500 zł. Nie została spełniona prośba zastępcy Prezydenta o wspólną pracę DEK i OSiR nad kształtem aneksu.
5) 9 stycznia 2013 r. dzierżawcy kortów skierowali na ręce Prezydenta Miasta Świdnicy i Przewodniczącej Rady Miejskiej pismo. Proszą w nim o interwencję w/s aneksu z dnia 20 grudnia 2012 r. który doprowadził do wzrostu opłat za korty o ponad 400%.
6) 22 stycznia 2013 r., po ponownym przeliczeniu w DEK przychodów i kosztów z tytułu dzierżawy kortów, zastępca występuje do Prezydenta z propozycją zmiany aneksu, w taki sposób, aby przyjąć rozwiązanie pośrednie, skutkujące dochodami OSiR przy jednoczesnej, pozytywnej reakcji na argumenty dzierżawców, realizujących ważny dla Świdnicy program sportowy. Prezydent wyraża zgodę na takie rozwiązanie.
7) 30 stycznia 2013 r. dyrektor OSiR zostaje zobowiązany do zmiany aneksu w taki sposób, żeby obciążenia dzierżawcy wzrosły rocznie z 2.800 zł do około 7.500 zł, czyli zamiast dotychczasowej straty w wysokości około 1.900 zł, dochód OSiR z tej dzierżawy kształtuje się obecnie na poziomie około 2.800 zł.
Jak widać na powyższym przykładzie, mamy tu, w przypadku dyrektora OSiR, do czynienia z wieloletnim utrzymywaniem straty finansowej w wynajmie części majątku, tak, by następnie, po przymuszeniu przez zwierzchników, przygotować, przy podstawowym braku umiejętności zarządzania lub złej woli, aneks nieprzystający do realiów i specyfiki działalności podmiotu dzierżawiącego. Widać też, że Komisja Rewizyjna pisząc o "powrocie do poprzednich cen" minęła się całkowicie z prawdą, nie wykazując żadnego zainteresowania wyjaśnieniem sprawy i pogłębieniem tematu.
Rozdział IV. Wnioski dotyczące audytu, wykonanego w 2013 roku.
Ponieważ większość zapisów tego rozdziału dotyczyła audytu zewnętrznego przeprowadzonego przez zespół audytorów i konsultantów "OTREK" Europejskie Centrum Rozwoju Biznesu sp. z o.o. we Wrocławiu, zastępca Prezydenta wystąpił do firmy z prośbą o ustosunkowanie się do treści protokołu. Stosowne wyjaśnienia wpłynęły 25 listopada 2013 r. i stanowią załącznik do niniejszego stanowiska.
Niemniej, należy odnieść się do jednego z zapisów protokołu Komisji, w którym mamy do czynienia z kolejnym przykładem ukrywania faktów, wybierania wyłącznie jednostronnych informacji oraz ewidentnego mylenia przyczyn ze skutkami podejmowanych na terenie OSiR decyzji.
Komisja Rewizyjna twierdzi, że jest rzeczą oczywistą, iż dyrektor OSiR, w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa, podjął działania konieczne, zatrudniając obsługę basenu krytego. Jej zdaniem w tym przypadku stwierdzenie audytorów o "zasadniczym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych" jest niczym nieuzasadnione i nieprawdziwe. Niestety, mamy tu do czynienia z wyjątkowo wybiórczym przedstawieniem problemu, mimo oczywistych dokumentów, których Komisja Rewizyjna nie uważała za stosowne załączyć do protokołu, czyli:
a) opinii prawnej ZRP.0724.8.2013 z 1 marca 2013 r. przygotowanej przez dyrektora Zespołu Radców Prawnych Urzędu Miejskiego,
b) pisma Zastępcy Prezydenta Waldemara Skórskiego ZPII/1710/5/13 z 29 maja 2013 r. do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Z opinii prawnej jednoznacznie wynika, że 19 lutego 2013 r. kierujący jednostką w sposób bezwzględnie nieważny zerwał umowę z firmą realizującą usługi ratownicze, wybraną w drodze przetargu nieograniczonego.
I ten fakt, a nie fakt podpisywania kolejnych umów, jest przyczyną jednoznacznego stwierdzenia w audycie
o zasadniczym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. Konieczność wypłaty wynagrodzenia osobom fizycznym w okresie pomiędzy zerwaniem umowy przez dyrektora OSiR a przywróceniem właściwego stanu prawnego po zawieszeniu dyrektora w obowiązkach, spowodowała podwojenie kosztów obsługi ratowniczej basenu krytego.
Należy też stwierdzić, że poprzez wybiórcze analizowanie dostępnych materiałów, w protokole Komisji Rewizyjnej nie znalazło się żadne odniesienie do takich praktyk kierującego jednostką, jak:
a) niedozwolone dzielenie zamówień publicznych,
b) podpisywanie niekorzystnych dla Zamawiającego aneksów do umów zawartych na postawie zamówień publicznych, w tym opłat za realizację usług w okresach zamknięcia krytej pływalni lub zwiększenie stawek roboczogodziny netto za świadczenie usług ratowniczych.
Komisja Rewizyjna nie zainteresowała się też sprawą bezumownego wynajmu pomieszczeń OSiR podmiotom komercyjnym.
Podsumowanie:
Należy stwierdzić, że przedstawiony przez zespół kontrolujący Komisji Rewizyjnej protokół z "Kontroli realizacji zadań statutowych przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy i sprawowanego w tym zakresie nadzoru przez Prezydenta w okresie 1.01.2010 - 31.12.2012 r." stanowi jednostronną, subiektywną ocenę sytuacji zaistniałej w jednostce oraz sposobu zarządzania tą jednostką. Zespół kontrolujący wybierał wyłącznie takie dokumenty, które udowadniały tezę o rzekomym "mobbingu" czy braku właściwego nadzoru ze strony urzędu miejskiego. Zawarto w nim również niczym nie uzasadnione, subiektywne oceny zleconych przez urząd audytów. Podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, stosowano praktyki niedopuszczalnej interpretacji wypowiedzi lub przytaczania fikcyjnych faktów i opinii osób będących uprzednio gośćmi Komisji. Wskazane to zostało min. w piśmie zastępcy Prezydenta z 29 maja 2013 r. do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Nie wdrożono też dobrej praktyki i uniemożliwiono odniesienie się do protokołu zainteresowanym osobom i instytucjom. Można stąd wyciągnąć jedyny nasuwający się w tym momencie wniosek - zespół kontrolujący nie przedstawił obiektywnego protokołu monitorującego sytuację w kontrolowanym obszarze. Świadczy to o nierzetelnym przeprowadzeniu kontroli, a w efekcie, o błędnym sformułowaniu przez zespół kontrolujący większości wniosków i ocen. Wyrazem dezaprobaty dla takich działań niektórych członków jest fakt, że przewodniczący Komisji Rewizyjnej głosował przeciwko przyjęciu protokołu.
Wojciech Murdzek - Prezydent Miasta Świdnicy
29 listopada 2013 -
Świąteczna Zbiórka Żywności
W ostatni weekend listopada 29 listopada - 1 grudnia sieć Lidl już po raz kolejny będzie uczestniczyła w akcji Świątecznej Zbiórki Żywności. Żywność przekazana przez klientów sklepów Lidl jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia trafi do najbardziej potrzebujących, by mogli godnie spędzić świąteczny czas.
W tegorocznej akcji zbierania żywności, w ponad 150 sklepach Lidl w całej Polsce (lista sklepów dostępna na www.bankizywnosci.pl), pojawią się wolontariusze Banków Żywności przy specjalnie oznakowanych koszach, do których klienci będą mogli przekazywać produkty, dołączając się w ten sposób do zbiórki
. . . czytaj więcej
Banki Żywności rekomendują przekazywać na cele zbiorki produkty o długim terminie przydatności: olej, cukier, ryż, konserwy warzywne i mięsne oraz słodycze. Żywność trafi następnie do magazynów Banków Żywności, gdzie zostanie zważona, posortowana i przekazana podopiecznym organizacji charytatywnych współpracujących z Federacją Polskich Banków Żywności.
W poprzednim roku dzięki hojności Klientów Lidl udało się zebrać w naszych sklepach prawie 35 ton żywności. Także w tym roku będziemy wszystkich zachęcać, aby robiąc świąteczne zakupy, pomyśleli o najuboższych. Żywność ta jest dla wielu potrzebujących jedyną szansą, aby godnie spędzić święta - podkreśla Patrycja Kamińska, Kierownik Projektu ds. PR Lidl Polska.
Zaangażowanie sieci Lidl w świąteczną akcję zbierania żywności jest elementem kampanii "W trosce o lepsze jutro", w ramach której realizowane i wspierane są międzynarodowe, ogólnopolskie i lokalne inicjatywy społeczne. Firma Lidl współpracuje także z wieloma organizacjami pozarządowymi takimi jak: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Informacje o tej oraz innych akcjach dobroczynnych organizowanych przez Lidl można znaleźć na stronie www.lidl.pl
29 listopada 2013 -
Mikołaj w Muzeum
W pracowni Świętego Mikołaja w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku już trwają przedświąteczne przygotowania, ponieważ jak co roku zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia 7 grudnia 2013
Muzeum. Święty Mikołaj w asyście Śnieżynek w poprzednich latach jechał parowozem z wagonami przez stacje powiatu świdnickiego rozdając dzieciom prezenty.
W tym roku to Muzeum zaprasza do Jaworzyny Śląskiej od godziny 11.00 na ciekawe zwiedzanie Muzeum, po którym oprowadzać będą pomocnicy Św. Mikołaja - Skrzaty, Renifery i Śnieżynki
. . . czytaj więcej
Następnie na Hali Muzeum w oczekiwaniu na Św. Mikołaja dzieci będą bawić się podczas specjalnego programu artystycznego przygotowane przez aktora i reżysera Darka Lech. 0 12.30 Św. Mikołaj wjedzie lokomotywą wraz z wagonem pełnym prezentów i rozda paczki maluchom z najuboższych rodzin.Przygotowanych ich jest ponad 300.
Wszystkie trafią do wskazanych przez darczyńców podopiecznych organizacji charytatywnych, szkół i świetlic środowiskowych.
Jednak nie tylko wybrane dzieci mogą liczyć na prezenty! Każdy maluch, który przyjdzie przywitać św. Mikołaja dostanie słodki upominek.
29 listopada 2013 -
Rozbój na 15 latku
Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zostali powiadomieni o rozboju dokonanym w jednym z mieszkań na terenie Świebodzic.
Do mieszkania w którym przebywał 15 letni chłopak wszedł mężczyzna, nieletni został uderzony w twarz.
Sprawca wykorzystując sytuacje, skradł z mieszkania kurtkę skórzaną, dekoder, komputer wraz z monitorem i oddalił się z miejsca zdarzenia. Straty poniesione przez właściciela wyniosły 1 300 złotych
. . . czytaj więcej
Funkcjonariusze, którzy podjęli czynności w tej sprawie na terenie Świebodzic zatrzymali 29 letniego mężczyznę. Od zatrzymanego policjanci wyczuli alkohol, po przebadaniu na alkoteście okazało się, że w organizmie ma ponad 2 promile alkoholu.
Utracony w trakcie rozboju sprzęt został odzyskany przez policjantów, a 29 latek został zatrzymany do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Za rozbój może mu grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
29 listopada 2013 -
Chcą wykorzystywać unijne wsparcie
Zaciągnięcie pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy kanalizacji, zmiana wieloletniej prognozy finansowej gminy Żarów i przystąpienie do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej.
Między innymi tym zajmą się żarowscy radni na najbliższej sesji w czwartek, 5 grudnia o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Żarowie.
28 listopada 2013 -
Wyróżnienie dla schroniska w Lubachowie
Najlepsze warunki zakwaterowania i pobytu, prawidłowe oddziaływanie wychowawcze, estetyka wnętrza i otoczenia oraz profesjonalna obsługa i przekazywanie gościom informacji krajoznawczo-turystycznych o regionie - to cechy dobrego schroniska młodzieżowego. Właśnie takie jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie, które doceniono w 53. Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych.
W tegorocznej edycji konkursu komisja konkursowa przyznała:
. . . czytaj więcej
36 wyróżnień złotych
13 wyróżnień srebrnych
4 wyróżnienia brązowe
2 wyróżnienia honorowe
Rozdanie nagród odbyło się 23 listopada we Wrocławiu w Sali Czarnej Hotelu Tumskiego. Wyróżnienia wręczył Henryk Gołębiewski - Prezes Zarządu Głównego PTSM oraz Maria Łazarz - wiceprezes Zarządu Głównego PTSM. Gminne schronisko, jako jedyne z byłego województwa wałbrzyskiego, otrzymało puchar oraz dyplom, a także list gratulacyjny od Krystyny Szumilas Ministra Edukacji Narodowej.
Placówki, które wzięły udział w konkursie oceniane były pod kątem jakości świadczonych usług noclegowych, bogactwa swojej oferty tj.: usług żywieniowych, transportowych, informacyjnych, turystycznych, różnorodności form spędzania czasu wolnego i rekreacji, estetyki zagospodarowania obiektu i terenów zewnętrznych, a przede wszystkim pod kątem ilości przyjętych gości i udzielonych im noclegów.
W zeszłorocznym konkursie SSM w Lubachowie otrzymało brązowe wyróżnienie.
28 listopada 2013 -
Andrzejkowe wróżby
Galeria Świdnicka zaprasza serdecznie na wspólny wieczór andrzejkowy. 30 listopada o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego AKORD ze Świebodzic, działającego przy Związku Emerytów i Rencistów. Posłuchamy znanych i lubianych utworów: "W rytm walczyka", "Jasieńku, Jasieńku", "Cyganeria" czy "Księżniczka Czardasza". Świebodzicki zespół gościł już w Galerii Świdnickiej, a ich występ przyjęty był gorąco przez publiczność
. . . czytaj więcej
O andrzejowe wróżby i zabawy zadba młodzież z grup tanecznych Anny Trzeciak. Wystąpią zespoły Second i Koraliki.
Przypomnimy andrzejkowe przysłowia, zobaczymy, co mówią gwiazdy i… powróżymy z talerzy. Podziwiać będziemy taneczne pląsy.
28 listopada 2013 -
Spotkanie z kombatantami
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie z prezesami organizacji kombatanckich i żołnierskich z miasta i Powiatu Świdnickiego.
Na zaproszenie Wicestarosty Zygmunta Worsy na spotkanie przybyli także Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Sołtys, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Zbigniew Okarmus, Tadeusz Grabowski - społecznik i opiekun środowisk kombatanckich oraz Grzegorz Kloc Dyrektor Szpitala "Latawiec"
. . . czytaj więcej
Na spotkaniu głównym problemem, który poruszali kombatanci była kwestia ułatwień w dostępie do publicznej służby zdrowia oraz pomoc materialna dla najbardziej potrzebujących członków związków.
28 listopada 2013 -
Zawsze bezpiecznie - zawsze bezpieczni
Wczoraj uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum nr 2 w Świdnicy uczestniczyli w apelu profilaktycznym pod hasłem Zawsze bezpiecznie - zawsze bezpieczni. Ich koledzy z klasy 1e przygotowali prezentację teatralno-multimedialną związaną z zagrożeniami jakie niesie współczesne życie - czyli wypadki na drogach, uzależnienia, zaufanie wobec obcych.
Pogadanki poszerzające prezentowane treści wygłosili funkcjonariusze policji i straży pożarnej. Szkolny zespół wokalny zaprezentował własną interpretację piosenki bałkańskiej pod wiele znaczącym tytułem" Będzie bezpiecznie". Apel jest kolejnym działaniem Zespołu Promocji Zdrowia, realizowanym w ramach Programu Wychowawczego Szkoły.
28 listopada 2013 -
Z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"
29 listopada o godzinie 10:00 w Hotelu Esperanto w Świdnicy rozpocznie się spotkanie dla wszystkich Kobiet, a szczególnie dla Kobiet pozostających bez zatrudnienia i powracających na rynek pracy. Spotkanie odbędzie się pod hasłem z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"
Kobiety debatować będą o sprawach ważnych i ważniejszych, o problemach pojawiających się na rynku pracy, o przeszkodach utrudniających podjęcie pracy jak również o dostępnych formach wsparcia. Kobiety aktywnie zawodowo, godzące role Mamy i Pracownika
. . . czytaj więcej
- opiszą swoją własną drogę na szczyt oraz udzielą wskazówek i podpowiedzi uczestniczkom spotkania jak poradzić sobie z pojawiającymi się problemami. Jednym z punktów programu będzie pokaz i doradztwo profesjonalnych ekspertów w dziedzinie makijażu, fryzjerstwa i stylizacji.
Specjaliści, wizażyści podpowiedzą - jakie najczęściej błędy popełniamy w makijażu, w stylizacji włosów.
Dla wylosowanych uczestniczek będzie możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego makijażysty, fryzjera oraz stylisty, którzy podkreślą ich indywidualne cechy urody.
Na spotkaniu będą obecni także doradcy zawodowi CIiPKZ, którzy pomogą zdiagnozować predyspozycje zawodowe oraz doradzą jak należy poruszać się po rynku pracy.
Organizatorem spotkania jest Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.
Potwierdzenie uczestnictwa: sebastian.stasiak@dwup.pl lub telefon 71/39-74-113
27 listopada 2013 -
Akcja zima w Świdnicy trwa
"Od ręki" specjalistyczny sprzęt, 350 ton soli i 550 ton piasku do posypywania śliskich jezdni - takim arsenałem dysponują świdniccy drogowcy w ramach tegorocznej akcji zima. Dyżury w mieście prowadzone są od poniedziałku.
- Mimo, że nie panują jeszcze srogie mrozy to tak zwane przejście przez zero utrudnia życie kierowcom, dlatego służby odpowiedzialne za akcję zima w mieście pełnią dyżury. Według prognoz w kolejnych dniach mogą występować przelotne opady śniegu, dlatego taka decyzja jest zasadna - wyjaśnia Jarosław Markowski, kierownik Referatu Dróg Urzędu Miejskiego w Świdnicy
. . . czytaj więcej
Drogowcy walczą ze śliskością w pierwszej kolejności w miejscach, gdzie kursuje komunikacja miejska. Tam gdzie są strome podjazdy, zjazdy oraz sygnalizacja świetlna.
Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników przez kolejny sezon zimowy będzie się zajmowała wybrana w przetargu firma - "Farma Miejska", a utrzymaniem zimą przystanków komunikacji miejskiej - konsorcjum firm BeBa-Awart. Do pracy na jezdniach, w razie potrzeby, mogą zostać skierowane aż cztery pługosolarki, pługi lekkie z rozrzutnikiem, pługi średnie i ładowarki. Na chodnikach zarządzanych przez miasto pracować mogą mikrociągniki oraz pługi średnie z rozrzutnikiem.
Do odśnieżania przystanków komunikacji miejskiej wykorzystywane będą dodatkowe mikrociągniki. W ramach akcji zima do dyspozycji jest flota blisko dwudziestu pojazdów.
27 listopada 2013 -
Remonty dróg powiatowych
21 listopada oddano do użytku kolejne fragmenty wyremontowanych dróg powiatowych przebiegających przez Gminę Wiejską Świdnica.
Tym razem gruntownej naprawy doczekały się odcinki dróg w Grodziszczu i Modliszowie.
Remont tego odcinka drogi był niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców. Zwłaszcza po czerwcowych podtopieniach. Oczyściliśmy rowy z namułu oraz wykonaliśmy przepust pod drogą, miejmy nadzieję, że te prace zapewnią bezpieczeństwo pobliskim gospodarstwom - mówi Wójt Gminy Teresa Mazurek
. . . czytaj więcej
Druga inwestycja drogowa miała miejsce w miejscowości Modliszów.
25 listopada oddano do użytku kolejny odcinek dróg powiatowych wyremontowanych w ramach ministerialnego programu napraw dróg zniszczonych przez powodzie i podtopienia. Tym razem remontu doczekał się półkilometrowy odcinek drogi powiatowej nr 2919 D w miejscowości Modlęcin w Gminie Strzegom. Nie tak dawno, bo w październiku, oddaliśmy 1,5 kilometrowy odcinek drogi, tzw. Modlęcina Małego.
Cieszy nas niezmiernie, że na realizację tych zadań otrzymaliśmy pieniądze z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - mówi Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu.
27 listopada 2013 -
Jest już siódma część Encyklopedii
Siódmą część Encyklopedii Świdnicy, czyli karty z artykułami m. in. dotyczącymi życia literackiego w Świdnicy, Twierdzy Świdnica i Bolka II Księcia Świdnicko-Jaworskiego, można już odbierać w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej 18, I piętro.
Wszystkich, którzy zapisali się na listę subskrybentów, zapraszamy do odwiedzenia MBP.
Równolegle z "papierowym" wydaniem Encyklopedii Świdnicy na stronie Urzędu Miejskiego można nieodpłatnie pobierać kolejne części Encyklopedii w wersji elektronicznej. Projekt realizują Urząd Miejski i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.
27 listopada 2013 -
Lodowisko pracuje
Łyżwiarstwo staje się dzięki istnieniu lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 35 coraz bardziej popularne wsród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Świdnicy i naszego powiatu. Ceny są bardzo atrakcyjne i kształtuja się od 6 do 8 złotych dla osoby dorosłej i od 3 do 4 złotych dla objętej ulgą młodzieży.
Bezproblemowo można też wypożyczyć łyżwy za jedynie 4 złote. Grupy szkolne i zorganizowane uzyskują dodatkowe zniżki. W związku z dużym obłożeniem obiektu osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 74 856 94 63
. . . czytaj więcej
Przypominamy, że w dni powszednie wejścia dla osób prywatnych odbywają w godzinach od 15.30 - 20.00 (ostatnie wejście).
W soboty, niedzielę, święta oraz w czasie ferii szkolnych prowadzona jest specjalna akcja w godzinach 8.00 - 10.00 można skorzystać z promocji - 120 minut w cenie jednego biletu.
6 grudnia w Mikołajki szkoły proszone są o kontakt telefoniczny.
26 listopada 2013 -
Przyszedł czas na Żeromskiego
To już ostatnia ulica, objęta projektem rewitalizacji Starego Miasta II etap w Świebodzicach.
Ekipy remontowe przystąpiły do prac na ulicy Żeromskiego a to oznacza, że wkrótce ta główna dojazdowa ulica do Rynku będzie zamknięta.
Jeszcze kilka dni będzie można wjechać do ścisłego centrum, ale później wykonawca musi zamknąć całość drogi ze względu na wykonywanie prac zarówno na chodnikach, jak i nawierzchni
. . . czytaj więcej
Kilka dni temu władze miasta podpisały aneks do umowy na całość prac - na mocy tego aneksu roboty budowlane mają się zakończyć 6 grudnia, a odbiór całości planowany jest na 16 grudnia.
- Mamy nadzieję, że tym razem wykonawca dotrzyma terminów, to już naprawdę końcówka prac, ulica Szkolna też jest już w ponad połowie wykonana, zatem najwyższy czas zamknąć zadanie tym bardziej, że zima już za progiem - nie ukrywa Witold Baran z Wydziału Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
Wszystkie ulice dojazdowe do Rynku - oprócz Żeromskiego - są już wyremontowane i otwarte dla ruchu.
26 listopada 2013 -
Mój budżet - rozpoczęły się spotkania z mieszkańcami
Kilkudziesięciu uczestników, kolejne propozycje i spostrzeżenia mieszkańców, udział radnych Rady Miejskiej - tak wyglądało pierwsze z serii spotkań ze świdniczanami związane z wprowadzeniem w Świdnicy budżetu obywatelskiego.
Świdnica przeznacza wyjątkowo duże środki, bo 3,5 miliona złotych na realizację budżetu obywatelskiego, co stanowi aż dwa procent całości wydatków budżetowych. Zgłoszenia propozycji od mieszkańców przyjmowane są do 13 grudnia
. . . czytaj więcej
Kolejne spotkania zaplanowano (początek o godzinie 18.00):
• wtorek, 26 listopada - Gimnazjum nr 3, ul. Saperów 27a (mieszkańcy Śródmieścia),
• środa, 27 listopada - Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Karola Marcinkowskiego 4-6 (mieszkańcy Osiedla Młodych),
• czwartek, 28 listopada - Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Galla Anonima 1 (mieszkańcy Osiedla Zawiszów),
• poniedziałek, 2 grudnia - Gimnazjum nr 4, ul. Jodłowa 21 (mieszkańcy Osiedla Zarzecze i tzw. Kolonii),
• wtorek, 3 grudnia - Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Kraszowicka 55 (mieszkańcy okolic ulicy Westerplatte, Kraszowic i osiedla Słowiańskiego, czyli umownie - dzielnicy południowej),
• środa, 4 grudnia - Urząd Miejski (Urząd Stanu Cywilnego), ul. Armii Krajowej 47 (mieszkańcy terenów pomiędzy ulicą Polna Droga, a ulicą Ludwika Zamenhofa, czyli umownie - dzielnicy zachodniej).
Kalendarium budżetu obywatelskiego:
• 25 listopada - 4 grudnia - spotkania informacyjne z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach,
• 2 grudnia - 13 grudnia - składanie wniosków przez mieszkańców (forma papierowa lub elektroniczna).
• 19 grudnia - zakończenie opracowywania wniosków i ogłoszenie ich pełnej listy,
• 19 grudnia 2013 r. - 12 stycznia 2014 r. - kontynuacja kampanii informacyjnej skoncentrowanej na wykazie wniosków poddawanych głosowaniu oraz szczegółów dotyczących głosowania,
• 10 - 12 stycznia - głosowanie,
• 14 stycznia - podanie wyników głosowania oraz ostatecznej listy inwestycji umieszczonych przez Prezydenta Miasta w projekcie budżetu na 2014 rok, przedkładanego Radzie Miejskiej do uchwalenia,
• 31 stycznia - Sesja Rady Miejskiej, na której ostateczny projekt budżetu na 2014 rok będzie poddany głosowaniu.
26 listopada 2013 -
Po książki na ulicę Wolności
Od 18 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zostanie przeniesiona z ulicy Świdnickiej 15 do Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ulicy Wolności 23.
Czytelnia prasy oraz komputery będą dostępne w Oddziale Dziecięcym przy ulicy Wolności 23. Wypożyczalnia będzie czynna od 7 stycznia 2014 roku na ulicy Wolności 23. Na czas zamknięcia biblioteki (18 grudnia - 6 stycznia) limit wypożyczanych książek będzie nieograniczony
. . . czytaj więcej
Termin zwrotu książek będzie automatycznie przedłużany.
Zmiany te mają związek z rozpoczynającym się, gruntownym remontem pomieszczeń biblioteki przy ulicy Świdnickiej 15. Biblioteka otrzymała dofinansowanie na remont pomieszczeń, zakup sprzętu i wyposażenia.
Pieniądze pochodzą z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Książki, pod nazwą biblioteka+.
26 listopada 2013 -
Wspomnienia o księżniczce Daisy
Rok 2013 w województwie dolnośląskim został ogłoszony rokiem księżniczki Daisy. Przedstawiciele klasy II a i II b Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy wzięli udział w Festiwalu pod hasłem "Piosenka jest dobra na wszystko", który odbył się w Zespole Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - taneczne, za które zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami. Uczniowie zostali przygotowani przez Edytę Natanek, Annę Sochocką, Annę Woźniak oraz Katarzynę Rębilas.
26 listopada 2013 -
Koncert organowy w Katedrze świdnickiej
1 grudnia w Katedrze świdnickiej odbędzie się charytatywny koncert organowy połączony ze zbiórką funduszy na rzecz organów katedry świdnickiej. Zagrają Zuzanna i Maciej Batorowie, świdniccy organiści zaangażowani w sprawę ratowania instrumentu.
W programie koncertu m. in. Johann Ernst IV. Książę Saksonii-Weimaru (1696 – 1715) Concerto in C, opracowanie na organy – J. S. Bach BWV 594 część pierwsza. Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) - Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Choral: Jesus Christus, unser Heiland a 2 Clav. e Canto fermo in Pedale, BWV 688. Koncert rozpocznie się o godzinie 12.30.
25 listopada 2013 -
Nagrody za najlepsze pomysły na biznes
Konkurs "Debiut Gospodarczy" rozstrzygnięty. W ramach VIII edycji, powstaną trzy nowe firmy młodych świdniczan: salon fiński, gabinet fizjoterapeutyczny dla dzieci
i młodzieży oraz akademia dobrej muzyki.
O nagrody w ramach "Debiutu" walczyło osiem osób, w ścisłym finale znalazło się 6 osób, które w poniedziałek, 25 listopada, przed komisją konkursową i publicznością zaprezentowały swój pomysł na biznes. Finalnie wybrano i nagrodzono trzy projekty
. . . czytaj więcej
Decyzją komisji konkursowej przyznano trzy równorzędne nagrody, które zróżnicowane są kwotami ze względu na różne koszty zrealizowania projektu:
• 15 tysięcy złotych otrzymała Marta Trzeciak na realizację "Friendly-Fizjo" - firmy, która będzie prowadziła działalność fizjoterapeutyczną na rzecz dzieci i młodzieży,
• 15 tysięcy złotych otrzymał Maciej Bator na realizację projektu "Akademii Dobrej Muzyki", która ma się zająć edukacją i popularyzacją aktywności muzycznych,
• 30 tysięcy złotych otrzymała Maarit Wicińska na utworzenie "Salonu fińskiego" - miejsca, gdzie popularyzowana będzie fińska kultura, będzie można nauczyć się języka fińskiego, a także rozwinąć kontakty biznesowe.
25 listopada 2013 -
Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej
W trzeciej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Fenix - Mechanik 0:3, Cukrownik - Darbor 1:5, Williams Haywords - Max Orbita 1:2, FC Żubry - Jako Team 4:2, ŚFUP - Zgoda 8:0.
Piłkarzem kolejki został Arkadiusz Felich - FC Żubry a bramkarzem Tomasz Janikowski - Mechanik.
W tabeli prowadzi ŚFUP Service przed FC Żubry i 3. Mechanik - po siedem punktów. Cukrownik, Darbor, Power Team i Max Orbita po 6. punktów. Jako Team ma 4. punkty a Williams Haywords trzy punkty
. . . czytaj więcej
Ekobud Gaz Strzegom, Fenix i Zgoda nadal bez punktów. W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z sześcioma bramkami - Mariusz Kutela i Marcin Cegielski.
5. bramek strzelł Przemysław Osienienko, po cztery bramki mają: Arkadiusz Felich, Mateusz Salamon, Patryk Salamon, Grzegorz Borowy.
25 listopada 2013 -
"Maltańczycy" w Powiecie Świdnickim
W piątek 22 listopada w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie robocze z Kawalerami Maltańskimi z niemieckiego Biberach. Społecznicy co roku odwiedzają Powiat Świdnicki i znajdujące się na jego terenie instytucje nastawiono na niesienie pomocy, sprawdzają jakie są potrzeby, rozdzielają przywiezione dary oraz planują kolejne wizyty.
W tym roku delegacja w składzie: Gerhard Prestle - Pełnomocnik ds. Świdnicy, Albert Schmid - Referent ds. Finansów, Gerhard Sproll - Członek Związku Kawalerów Maltańskich, Walter Hänle - Zastępca Pełnomocnika Powiatu odwiedziła Dom Dziecka w Świdnicy, Schronisko im. Św. Brata Alberta oraz Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie
. . . czytaj więcej
Wśród darów przywiezionych przez gości z Niemiec były między innymi: elektryczne łóżka rehabilitacyjne, chodziki, wózki inwalidzkie, mobilne kozetki lekarskie, kule, ręczniki, odzież, pieluchy dla dorosłych, prześcieradła nieprzemakalne, materiały do warsztatów, środki czystości oraz pralkę automatyczną, która zastąpi wysłużony sprzęt w schronisku dla bezdomnych i nowoczesny telewizor dla Domu Dziecka.
Cieszymy się, że współpraca powiatu i Kawalerów Maltańskich trwa już tyle lat. Wraz z podopiecznymi obdarowanych placówek cieszymy się z przywiezionych darów, jednak niemniej ważne jest otwarte serce, zwykła ludzka dobroć oraz sama chęć pomagania - podsumowuje wizytę Alicja Synowska Wicestarosta Świdnicki.
Goście z Biberach odwiedzili także Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
25 listopada 2013 -
Napisali o Świdnicy - zostali nagrodzeni
Autorzy najlepszych prac, których tematem jest Świdnica nagrodzeni już po raz czwarty. Do konkursu swoje prace zgłosiło 14 osób. Parce poświęcone były różnej tematyce. Komisja konkursowa podejmowała decyzję na podstawie kilku kryteriów m. in. powiązania pracy dyplomowej z aktualnymi potrzebami miasta oraz Strategii Rozwoju Miasta Świdnicy, praktycznego znaczenia postawionego
i analizowanego problemu, sposobów na jego rozwiązanie, czy też innowacyjność i oryginalności rozwiązań.
Po analizie prac komisja konkursowa wybrała pięć, które uzyskały najwyższą punktację. Wręczono trzy nagrody główne i dwa wyróżnienia
. . . czytaj więcej
Wyróżnienia w wysokości tysiąc złotych otrzymali:
• Anna Rzechonek - autorka pracy "Hostel w zabytkowej zabudowie Świdnicy",
• Katarzyna Witkowska - autorka pracy "Różnorodność gatunkowa i socjo-ekologiczna flory obiektów zieleni miejskiej w Świdnicy w odniesieniu do koncepcji zrównoważonego rozwoju miasta".
Trzy pierwsze nagrody główne w wysokości sześć tysięcy złotych otrzymali:
• Natalia Plichta - autorka pracy "Rewitalizacja osiedla mieszkaniowego na przykładzie OM "Zawiszów" w Świdnicy",
• Justyna Synowiecka - autorka pracy "Zastosowanie Systemów Informacji Geograficznej do projektowania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej",
• Konrad Tondera - autor pracy "Park Asów Lotnictwa w Świdnicy".
25 listopada 2013 -
Wspólnymi siłami można więcej
Mieszkańcy osiedla przy ulicy Księżnej Jadwigi w Żarowie będą mogli czuć się bezpieczniej. Nowe oświetlenie i wytyczony chodnik, które powstają na tym terenie to efekt dobrej współpracy mieszkańców i żarowskiego samorządu. Gmina zapewniła wsparcie techniczne i finansowe, a mieszkańcy zaoferowali dofinansowanie ułożenia linii oświetleniowej wraz ze słupami.
Na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać. - W tą społeczną inicjatywę zaangażowanych było wiele osób, jednak głównymi pomysłodawcami tej sytuacji są mieszkańcy naszego osiedla, Tomasz Rudnik i Robert Kwiecień. To oni zaproponowali innym mieszkańcom wsparcie finansowe dla tej inwestycji, co spotkało się z naszą aprobatą
. . . czytaj więcej
Na naszym osiedlu było nie tylko ciemno, często również wzywana była policja do hałasującej młodzieży. A tak, będzie bezpieczniej i przyjemniej - cieszy się Mariola Zawisza, mieszkanka osiedla przy ulicy Księżnej Jadwigi w Żarowie.
Osiedle domków jednorodzinnych przy ulicy Księżnej Jadwigi w Żarowie to osiedle przy którym mieszkańcy chętnie lokują swoje zabudowania. Jednak jeszcze nie tak dawno nie było tam nawet wytyczonej drogi. Dziś droga została wytyczona, budowany jest nowy chodnik, a dzięki współpracy z mieszkańcami powstaje także nowe oświetlenie. - Jesteśmy wdzięczni za taką formę współpracy i cieszymy się, że zyskała poparcie ze strony naszej gminy. Nie chcieliśmy wymagać i żądać, choć tak najprościej. Zaproponowaliśmy taką formę pomocy, która przyniesie nam wszystkim korzyści. I mamy nadzieję, że prace remontowe, które na dobre ruszyły w tym roku na naszym osiedlu będą w przyszłym roku również kontynuowane - dopowiada Tomasz Rudnik, mieszkaniec osiedla przy ulicy Księżnej Jadwigi.
Wspólna inwestycja przy ulicy Księżnej Jadwigi w Żarowie to nie jedyny przykład dobrej współpracy gminy i mieszkańców. - To nie jest pierwsze przedsięwzięcie, w którym dobra współpraca przynosi wymierne korzyści.
Podobna sytuacja miała miejsce w Wierzbnej, gdzie mieszkańcy zaoferowali wsparcie finansowe przy transporcie, a gmina dołożyła płyty, które otrzymała po byłej cukrowni w Pastuchowie. W ten sposób wspólnymi siłami udało się dokonać utwardzenia nawierzchni. Kolejna inwestycja w Żarowie, tym razem przy ulicy Księżnej Jadwigi jest również przykładem, że razem można naprawdę wiele osiągnąć. Jeśli więcej będzie takich kreatywnych inicjatyw i pomysłów, mogę zapewnić, że wsparcie techniczne, organizacyjne i finansowe ze strony gminy będzie zawsze - tłumaczy burmistrz Leszek Michalak.
24 listopada 2013 -
W Jaworze bez bramek
W siedemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom zremisował bezbramkowo w Jaworze z Kuźnią Jawor.
Pozostałe wyniki siedemnastej kolejki spotkań: MKS Szczawno Zdrój - BKS Bobrzanie Bolesławiec 4:3, Granica Bogatynia - KP Brzeg Dolny 0:1, Olimpia Kowary - Pogoń Oleśnica 4:0, Orkan Szczedrzykowice - Sokół Wielka Lipa 2:2, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Karkonosze Jelenia Góra 0:2, Miedź II Legnica - Orla Wąsosz 4:0, LZS Stary Śleszów - Piast Zawidów 0:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 36. punktów przed Miedzią II Legnica 33. punkty. Trzecie miejsce zajmują Karkonosze Jelenia Góra, które zgromadziły 29. punktów.
Strzegomianie z 27. punktami zajmuje w rozgrywkach 6. miejsce.
24 listopada -
Klasa okręgowa
W szesnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Karolina Jaworzyna Śląska - Pogoń Pieszyce 6:0, Kryształ Stronie Śląskie - Victoria Świebodzice 1:2, Stal Świdnica - Zjednoczeni Żarów 4:3, Unia Złoty Stok - LKS Bystrzyca Górna 1:1, Piast Nowa Ruda - Skalnik Czarny Bór 9:0, Sparta Ziębice - Trojan Lądek Zdrój 1:1, Piławianka Piława Górna - Iskra Jaszkowa Dolna 3:0, Nysa Kłodzko - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 36. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 30. punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 26. punktów, 6. Karolina Jaworzyna Śląska 23. punkty, 7. Victoria Świebodzice 12. punkty, 14. Stal Świdnica 18. punktów.
24 listopada 2013 -
Piłkarska klasa "A"
W rozegranych dzisiaj meczach szesnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Biały Orzeł Mieroszów - Zieloni Mrowiny 7:2, Cukrownik-Polonia Pszenno - KS Walim 5:0, Granit Roztoka - Unia Jaroszów 0:1, Grom Witków - Sudety Dziećmorowice 1:2, Górnik Boguszów-Gorce - Wenus Nowice 2:1, Nysa Kłaczyna - Tęcza Bolesławice 2:0, Włókniarz Głuszyca - Gwarek Wałbrzych 4:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Czarni Wałbrzych 3:4.
24 listopada 2013 -
Gliwice nie do pokonania
Siatkarki drugoligowego MKS Świdnica kolejny raz zaliczyły porażkę, tym razem w Gliwicach. KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:22, 25:18, 25:22.
Świdniczanki po rozegraniu dzisięciu spotkań zajmują z 17. punktami szóste miejsce.
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole z 25. punktami. 30 listopada zespół MKS Świdnica podejmuje siatkarki Zorzy z Wodzisławia Śląskiego zajmujące ósme miejsce Politechnika Śląska Gliwice.
24 listopada 2013 -
Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej
W drugiej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Fc Żubry - Zgoda 12:3, Mechanik - Power Team 3:1, Ekobud Gaz Strzegom - Darbor 2:3, Williams Haywords - Jako Team 5:8, Cukrownik - Max Orbita 4:1, ŚFUP - Fenix 5:0.
Piłkarzem kolejki został Przemysław Osienenko - Mechanik a bramkarzem Mateusz Sordyl - Cukrownik.
W tabeli prowadzi Cukrownik 6. punktów przed Fc Żubry, ŚFUP Service, Jako Team i Mechanik po cztery punkty. Power Team, Darbor, Williams Haywords i Max Orbita mają po trzy punkty
. . . czytaj więcej
Ekobud Gaz Strzegom, Fenix i Zgoda nadal bez punktów.
W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z pięcioma bramkami - Mariusz Kutela i Marcin Cegielski.
3. bramki strzelili: Andrzej Konefał, Łukasz Szuba, Arkadiusz Felich, Tomasz Szmeiter, po dwie bramki mają: W. Szewczyk, P. Mozol, M. Rymsza, B. Bobrowski, D. Rybarczyk, T. Kusaj, A. Latarowski, R. Tragarz, M. Marszałek, T. Pietrzykowski, M. Salamon, M. Miętkiewicz, P. Osienienko, M. Madziała, Michał Morawski. Po jednej bramce - W. Łukasiewicz, Ł. Wierzbicki, M. Kryjak, M. Pieniażek, M. Wichniarski, M. Kopernicki, D. Spłocharski, Z. Maziarz, K. Solarz, P. Wróblewski, M. Krzeczowski, G. Borowy, W. Furmankiewcz, J. Stachyra, M. Matuła, P. Salamon, Ł. Kot, M. Patyk, Maciej Morawski.
24 listopada 2013 -
Jaworzyńska Liga Piłki Halowej
W drugiej kolejce Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej Darbor CUP odbyły się tylko trzy spotkania. Wyniki drugiej kolejki spotkań: Red Buls Team - Sport Teams 5:11 (3:6), Fair Play - Ebueee Ehee 11:7 (3:4), Venus Nowice - Znajomi Pani Hani 5:0 walkower, Darbor Bolesławice - Fair Play2 17:2 (6:0).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 9. bramkami prowadzi Piech (Darbor). Kolejne miejsca zajmują: 8. bramek - Gałka (Sport), 7. bramek - Kujawa (Darbor) i Kurzeja (Sport), 6. bramek - Koblowski (Darbor) oraz Sowa (Fair Play)
. . . czytaj więcej
W tabeli prowadzi Sport Team, Darbor-XXL Bolesławice i Fair Play mające po 6. punktów. Znajomi Fryzjera i Venus Nowice mają po trzy punkty. Pozostałe zespoły nie zdobyły jeszcze punktów.
24 listopada 2013 -
Marcin Dąbrowski wśród uczniów
W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy w ramach spotkań z uczniami gościł Marcin Dąbrowski były polski żużlowiec, wychowanek Stali Gorzów Wielkopolski reprezentujący Stal Gorzów Wielkopolski (2000-2001) oraz II-ligowy KM Ostrów Wielkopolski (2002-2003) i Polonię Piła (2004-2006).
W sali gimnastycznej z udziałem uczniów klas III - VI Marcin opowiadał o swoich sukcesach i karierze motocyklowej. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od mistrza pamiątkowe zdjęcia, na których złożył swój podpis
. . . czytaj więcej
Kariera Marcina Dąbrowskiego to: Mistrzostwa Polski (Polish Championships), DMP - Liga (Polish Team Championship - League), MDMP (Polish Junior Team Championship), IMP (Individual Polish Championship), MMPPK (Polish Junior Pairs Championship), Brązowy Kask (Bronze Helmet), Mistrzostwa Polski (Polish Championships), DMP - Liga (Polish Team Championship - League).
23 listopada 2013 -
W Bielawie lepsi świdniczanie
W 18. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała w Bielawie Bielawiankę. Bielawianka Bielawa - Polonia-Sparta Świdnica 0:3
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi KS Stilon Gorzów Wielkopolski mający po siedemnastu spotkaniach 42. punkty. Drugie miejsce zajmuje Zagłębie II Lubin, który zgromadził 41. punktów. Na trzecim miejscu znajduje się Ślęza Wrocław z 40. punktami.
Piłkarze świdniccy po siedemnastu kolejkach zajmują 12. miejsce z 22. punktami.
23 listopada 2013 -
Grodków górą
Wysoką porażką zakończyło się dzisiejsze spotkanie świdnickich piłkarzy ręcznych w Grodkowie. UKS Olimp Grodków - ŚKPR Świdnica 28:19
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław i wyprzedza Viret CMC Zawiercie. Trzecie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica. Świdniczanie plasują się w tabeli na 9. miejscu.
W następnej kolejce, 30 listopada świdnickich szczypiornistów czeka bardzo ciężki mecz z liderem grupy.
22 listopada 2013 -
Zapraszamy na kursy szybowcowe
Są jeszcze wolne miejsca dla chętnych do nauki pilotowania szybowca. Trwa nabór na teoretyczny kurs szybowcowy na szkolenie w roku 2014, którego organizatorem jest Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach, posiadające certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego na szkolenia szybowcowe.
Bezpośrednim organizatorem jest Szef Wyszkolenia Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach, instruktor Ireneusz Rydzewski, telefon 604 579569 e-mail rydzu@o2.pl
. . . czytaj więcej
Wszystkich chętnych prosimy o jak najszybszy kontakt pod wskazany numer bądź adres mejlowy, ponieważ lista uczestników zostanie przesłana do ULC przed rozpoczęciem szkolenia.
koszt kursu teoretycznego wynosi dla osób dorosłych 600 złotych, dla uczących się 450 złotych.
- Zajęcia to 60 godzin zajęć teoretycznych z 10 przedmiotów specjalistycznych, takich jak meteorologia, nawigacja, przepisy itd. - wyjaśnia Grzegorz Glegoła, prezes TL w Świebodzicach. - Zajęcia odbywać się będą w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, w systemie weekendowym, od grudnia 2013 do kwietnia 2014. Absolwenci kursu mogą rozpocząć praktyczne szkolenie szybowcowe w dowolnym ośrodku w Polsce - i w Świebodzicach, na naszym lądowisku gminnym.
W mijającym roku szkolenie praktyczne na lądowisku odbywało się podczas wakacji. Kurs ukończyło wówczas kilkanaście osób. Szkolenie obejmowało kilkadziesiąt lotów z instruktorem oraz 10 lotów samodzielnych na szybowcu Puchatek za wyciągarką.
Koszt szkolenia praktycznego wyniósł 3900 złotych, a dla młodzieży z terenu Gminy Świebodzice, dzięki dofinansowaniu samorządu, jedynie 900 złotych. W tym roku TLS również planuje wystąpić o dofinansowanie, a warunki szkolenia w roku 2014 będą zbliżone do tych w 2013.
22 listopada 2013 -
Wystawka pod koniec listopada
W piątek i sobotę (29 i 30 października) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana we wszystkich sektorach co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją/na poboczu drogi domu jednorodzinnego
. . . czytaj więcej
Odpady są odbierane w ramach stałej opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Prócz tego wspomniane odpady oraz wiele innych - można na co dzień - bezpłatnie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy wylegitymowanie się, które jest konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie.
PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
• zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
• zużyte baterie i akumulatory,
• odpady budowlane i rozbiórkowe (jednorazowo do 350 kg),
• meble i inne odpady wielkogabarytowe (jednorazowo do 350 kg),
• zużyte opony (jednorazowo do 10 szt.),
• chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
• odpady zielone (jednorazowo do 100 kg),
• odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
• inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
• papier i tektura, metal,
• tworzywa sztuczne,
• szkło i opakowania ze szkła,
• opakowania wielomateriałowe,
• opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 12.00-18.00 oraz w soboty w godzinach: 10.00-16.00 przy ulicy Metalowców 4.
22 listopada 2013 -
Warto było czekać
Blisko 600 tysięcy złotych dostała Gmina Świebodzice od Marszałka Województwa Dolnośląskiego. To wnioskowana jeszcze w 2009 roku dotacja na remont elewacji i wieży ratusza miejskiego.
Gmina Świebodzice złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ale pieniędzy wówczas nie udało się otrzymać. Wniosek został jednak bardzo wysoko oceniony i trafił na listę rezerwową. W międzyczasie Świebodzice na własny koszt - blisko 1 milion złotych - odnowiły w 2010 roku elewację ratusza miejskiego
. . . czytaj więcej
Dziś nieoczekiwanie otrzymaliśmy dofinansowanie na tę inwestycję. Dobre wieści i pieniądze przywiózł w piątek, 22 listopada, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Jerzy Tutaj. Dotację uroczyście przekazał burmistrzowi Świebodzic, Bogdanowi Kożuchowiczowi.
- Chcę podkreślić ogromną aktywność Gminy Świebodzice i osobiste zaangażowanie burmistrza Bogdana Kożuchowicza w procesie zabiegania o te środki. Po zmianie kursu euro do złotego oraz przeprowadzonych przetargach udało się zebrać kwotę przekazaną Świebodzicom, które jako lider RPO bardzo dobrze wykorzystują te pieniądze - mówił wicemarszałek.
Pieniądze to oszczędności poprzetargowe, które marszałek województwa rozdzielił pomiędzy projekty na liście rezerwowej. Otrzymana kwota to blisko 70 % kosztów rewitalizacji głównego zabytku w świebodzickim Rynku.
- Proces aplikowania o te fundusze trwał w sumie aż trzy lata. Powoli, ale jak dziś widać - skutecznie udało się o środki zabiegać - komentował z uśmiechem burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Wprawdzie remont ratusza jest już zakończony, ale prace rewitalizacyjne w Rynku trwają, a jest to inwestycja, która wymaga nakładów finansowych, ponieważ wymieniana jest także infrastruktura znajdująca się pod płytą główną. Otrzymane pieniądze z pewnością znajdą swoje przeznaczenie, a ubiegłoroczny tytuł lidera RPO nas do tego zobowiązuje. Bardzo cieszę się, że starania Gminy Świebodzice przyniosły efekt - podkreślił burmistrz Świebodzic.
W uroczystym podpisaniu dokumentu wzięli także udział: Przewodniczący Rady Miejskiej Świebodzic Łukasz Kwadrans, skarbnik miasta Luiza Gass-Sokólska oraz kierownik Wydziału Fundusz Zewnętrznych Grażyna Sikorska.
22 listopada 2013 -
Patriotyzm uszlachetnia
Galeria Świdnicka, II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy oraz Zespół Tańca narodowego i Estradowego "Krąg" zapraszają na widowisko "Patriotyzm uszlachetnia".
Początek występu 24 listopada 2013 (niedziela) o godzinie 14.00. Zaczynamy od statecznego poloneza w wykonaniu "Kręgu". W programie poza tym krakowiak w wykonaniu zespołu "Krąg" i Małej Świdnicy i skoczna polka
. . . czytaj więcej
Najpiękniejszą poezję patriotyczną polskich klasyków recytuje młodzież z II LO - wśród utworów między innymi wiersze Juliana Przybosia, Juliusza Słowackiego i Władysława Broniewskiego. Wykonawcami będę laureaci konkursów recytatorskich. Prócz tego przy akompaniamencie pianina i akordeonu oraz gitary licealiści przypomną piosenki, które towarzyszyły najważniejszym i najbardziej dramatycznym wydarzeniom w naszej historii.
Także o ucztę muzyczną zadba chór Prima Voce z III Liceum Ogólnokształcącego. Młodzież zaprosi do wspólnego wykonania najpiękniejszych, najbardziej popularnych polskich pieśni patriotycznych.
22 listopada 2013 -
Światowy Dzień Życzliwości
21 listopada, w Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy odbyło się uroczyste spotkanie z Klasowymi Życzliwymi - uczennicami i uczniami naszego gimnazjum. Klasowi Życzliwi wzięli udział w szkolnej uroczystości, zostali wyróżnieni dyplomami i podarunkami, które wręczyła dyrektor gimnazjum p. Alicja Matysik i organizator obchodów Światowego Dnia Życzliwości, pedagog szkolny Izabela Jarmołowicz- Strubel.
Uroczystość, uświetnili swoim występem uczniowie klas drugich i trzecich, przygotowując oprawę słowno-muzyczną.
. . . czytaj więcej
Światowy Dzień Życzliwości obchodzimy od 2001 roku, zaszczepiając naszych uczniom ideę dobrych relacji międzyludzkich, objawiających się w uprzejmości, bezinteresownej pomocy, przychylnym, ośmielającym uśmiechu, ciepłym spojrzeniu.
Bo Życzliwość to właśnie przychylne ustosunkowanie się do innego człowieka, wczucie się w jego sytuację i pragnienie okazania pomocy. I te cechy reprezentują nasi Szkolni Życzliwi.
21 listopada 2013 -
Stypendium dla uczniów ze Świdnicy
W środę 20 listopada w Filharmonii Wrocławskiej odbyło się wręczenie stypendium w ramach programu stypendialnego zDolny Ślązak, w obecności przedstawicieli władz wojewódzkich i Kuratorium Oświaty.
W kategorii szkól ponadgimnazjalnych przyznano 15 stypendiów, w tym dwa dla uczniów szkół świdnickich.
Stypendium otrzymała Aleksandra Karwala z II Liceum Ogólnokształcącego oraz uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego.
21 listopada 2013 -
Późnopopołudniowe i ekstrawygórowane językowe wygibasy
II Świebodzickie Dyktando miejskie było trudne, podchwytliwe, zdradliwe i wymagające znajomości staropolszczyzny. W drugiej edycji organizatorzy postawili przed uczestnikami naprawdę wysoką poprzeczkę. Tu już nie wystarczyła dobra znajomość ortografii - trzeba było także odwołać się do historii.
Były więc: prapuszcza, nasamprzód, a do tego wszystkiego harcujący pospołu z chanem Tatarzy i Mongołowie, którzy na dokładkę zbezcześcili tysiącletni pralas. Autorka dyktanda, polonistka z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych Justyna Gąsior, maksymalnie utrudniła piszącym życie, a niektóre zdania były do tego wielokrotnie złożone, więc można było jeszcze nałapać błędów interpunkcyjnych
. . . czytaj więcej
Zabawa jednak jak zawsze była przednia - bo przecież o to przede wszystkim chodziło. Blisko 30 uczestników we wtorek, 20 listopada, zasiadło do piór, by sprawdzić swoje umiejętności i miło spędzić czas. Zadbali o to organizatorzy, przygotowują także słodki poczęstunek.
Śmiałków przywitali gospodarze spotkania: dyrektor PZSI Magdalena Stąpor i burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, pomysłodawca i fundator głównej nagrody - czyli Pióra Burmistrza Świebodzic. - Życzę powodzenia, gratuluję odwagi. Ja nie startuję, bo skoro dyktando przygotowała pani Justyna, to i tak nie mam szans - żartował podczas rozpoczęcia burmistrz. Dyktando pisały dwie grupy w dwóch salach, nie było podziału na kategorie wiekowe, natomiast podczas oceny jury osobno punktowało dorosłych, a osobno młodzież.
Nad błędami ortograficznymi ponad dwie godziny trudziło się jury w składzie: przewodnicząca Halina Serafin, Justyna Gąsior, Jolanta Bieniasz, Małgorzata Januś, Irena Horbaczewska, Małgorzata Chojda - Ozga, Ewa Baszak - Grochowska, Agata Wachowiak i Sylwia Słomińska. Panie czytały, liczyły błędy, sprawdzały po kilka razy czy czegoś nie przeoczyły - i wreszcie poznaliśmy werdykt.
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w kategorii dorośli zwyciężyła... moja skromna osoba. Ale żeby nie było za pięknie - w zwycięskiej pracy było 11 błędów ortograficznych i 3 interpunkcyjne. Był to najlepszy wynik w grupie dorosłych. Wśród młodzieży najlepsza okazała się Nicole Dudek z Gimnazjum nr 2. Mistrzynie ortografii otrzymały od burmistrza pięknie wygrawerowane pióra oraz tablety.
Wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali pamiątkowe dyplomy.
21 listopada 2013 -
Z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"
29 listopada o godzinie 10:00 w Hotelu Esperanto w Świdnicy rozpocznie się spotkanie dla wszystkich Kobiet, a szczególnie dla Kobiet pozostających bez zatrudnienia i powracających na rynek pracy. Spotkanie odbędzie się pod hasłem z Kobietami o Kobietach "Moje życie zmieniło się dzięki EFS"
Kobiety debatować będą o sprawach ważnych i ważniejszych, o problemach pojawiających się na rynku pracy, o przeszkodach utrudniających podjęcie pracy jak również o dostępnych formach wsparcia. Kobiety aktywnie zawodowo, godzące role Mamy i Pracownika
. . . czytaj więcej
- opiszą swoją własną drogę na szczyt oraz udzielą wskazówek i podpowiedzi uczestniczkom spotkania jak poradzić sobie z pojawiającymi się problemami. Jednym z punktów programu będzie pokaz i doradztwo profesjonalnych ekspertów w dziedzinie makijażu, fryzjerstwa i stylizacji.
Specjaliści, wizażyści podpowiedzą - jakie najczęściej błędy popełniamy w makijażu, w stylizacji włosów.
Dla wylosowanych uczestniczek będzie możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego makijażysty, fryzjera oraz stylisty, którzy podkreślą ich indywidualne cechy urody.
Na spotkaniu będą obecni także doradcy zawodowi CIiPKZ, którzy pomogą zdiagnozować predyspozycje zawodowe oraz doradzą jak należy poruszać się po rynku pracy.
Organizatorem spotkania jest Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.
Potwierdzenie uczestnictwa: sebastian.stasiak@dwup.pl lub telefon 71/39-74-113
21 listopada 2013 -
"Ojczyzna to ziemia i groby - Narody, które tracą pamięć tracą życie"
17 listopada w miasteczku Nowa Uszyca na Ukrainie miała miejsce wyjątkowa, podniosła uroczystość. Na miejscowym cmentarzu odsłonięto i poświęcono tablice upamiętniające pochowanych tu polskich legionistów, którzy spoczęli w tym miejscu w 1920 roku.
Cmentarz w Uszycy od wielu lat był miejscem zapomnianym i zaniedbanym. Porządkowania i odnowy tej nekropolii podjęli się w tegoroczne wakacje wolontariusze z Gimnazjum w Pszennie. Obok zadań oczyszczenia terenu, gimnazjaliści zajęli się porządkowaniem, ogradzaniem i zaznaczeniem mogiły żołnierskiej. Grób legionistów był zupełnie zapomniany
. . . czytaj więcej
W lipcu udało się oczyścić teren mogiły i ogrodzić, specjalnie wykonanym ogrodzeniem, którego fundatorami byli Państwo Kawałko. Na mogile wolontariusze postawili trzy dębowe krzyże, jednak wszyscy byli zgodni, że w tym miejscu muszą stanąć tablice, które w godny sposób upamiętnią polskich żołnierzy.
Dobra energia, zaangażowanie i szczęśliwy traf pozwoliły zrealizować pomysł postawienia tablic. Pan Łaszuk, kamieniarz z Witoszowa odpowiedział na apel gimnazjalistów i wykonał granitowe tablice, na których umieszczono napisy w języku polskim i ukraińskim: "Tu spoczywają żołnierze wojska polskiego pochowani w 1920 roku. Prosimy o modlitwę. Rodacy Rodakom."
17 listopada nad mogiłą legionistów pochylili się przedstawiciela władz polskich na czele z Konsulem Generalnym RP na Ukrainie, Attaché Wojska Polskiego w Kijowie, Dolnośląską Kurator Oświaty, przedstawicielami IPN, władzami Gminy Świdnica reprezentowanymi przez zastępcę wójta Zbigniewa Kanickiego. W uroczystości wzięli udział reprezentanci władz ukraińskich.
Młodzież z gimnazjum reprezentowała sześcioosobowa grupa, której przewodniczył dyrektor Zbigniew Janus.
Na mogile zapłonęły znicze, złożono wieńce, a przede wszystkim powiedziano wiele ważnych słów o pamięci historycznej, o obowiązku wobec tych, którzy dla ojczyzny poświęcili życie, o odpowiedzialności i patriotyzmie. Nie zabrakło również słów o konieczności pojednania między Polakami a Ukraińcami. Historia, która w sposób tak bardzo bolesny dotknęła oba narody, musi być pamiętana, ale jednocześnie musimy pamiętać też o tym, co nas łączy i na tej podstawie powinny być budowane relacje między ludźmi. W Uszycy nad mogiłą żołnierzy unosił się duch dobrej woli, pojednania i przyjaźni deklarowanej między uczestnikami uroczystości.
Patriotyzm to cnota, która dzisiaj jest niepopularna, często wstydliwa i niedoceniana. Patriotyzm można wyśpiewać pieśnią, wypowiedzieć strofami wierszy, wykrzyczeć hasłami na transparentach, ale można go również przekuć w pracę, czyn. Wolontariusze z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie udowodnili, że miłość do ojczyzny, szacunek do historii i poczucie odpowiedzialności za jej dobre imię jest mocno zakorzenione w ich sercach - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Nasza młodzież w sposób widoczny zadbała o zachowanie elementu polskiej historii. Cmentarz w Nowej Uszycy pozostanie pod ich opieką, a szczególną uwagą otoczą tamtejszą mogiłę. Teraz dzięki ich wysiłkom, pomocy wielu życzliwych ludzi miejsce to zostało upamiętnione w sposób godny i przez długie lata będzie świadczyć o pamięci i miłości - dodaje z uznaniem dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus.
Znicze zapłonęły na mogile polskich żołnierzy i wielu Polaków, którzy spoczywają na uszyckim cmentarzu. Kiedy światła zniczy zgasną nadal płonąć będą w sercach młodzieży z Pszenna płomienie pamięci…
21 listopada 2013 -
Pięć nagród na festiwalu
16 listopada, w Dusznikach Zdroju odbył się VI Festiwal Piosenki Młodzieżowej "Niezapomniane przeboje polskiej sceny muzycznej". Wzięło w nim udział 50-ciu wokalistów z Dolnego Śląska. Wśród nich prezentowali się świdniccy artyści ze Studia Artystycznego "Katharsis". Po przesłuchaniach, jury postanowiło przyznać im następujące wyróżnienia i nagrody:
W kategorii 13-15 lat, Karolina Wenerska i Paulina Grabicka otrzymały wyróżnienie, Weronika Nawrocka - III miejsce, Szymon Wiraszka - II miejsce.
W kategorii 16-19 lat I miejsce zajęła Nikola Makowska.
21 listopada 2013 -
Powołanie Klastra Sudecka Sieć Innowacji
14 listopada podczas trwania Polsko-Niemiecko-Czeskiego Forum Kooperacji Firm w Jeleniej Górze, została uroczyście podpisana umowa o utworzeniu Klastra Sudecka Sieć Innowacji, którego jednym z członków założycieli jest Sudecki Związek Pracodawców.
Głównymi celami Klastra są: integracja współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami naukowymi oraz podmiotami gospodarczymi na rzecz działań innowacyjnych pozytywnie wpływających na rozwój Sudetów oraz wzmacnianie impulsów rozwojowych poprzez wymianę wiedzy, promocje i rozwój społeczeństwa informacyjnego
. . . czytaj więcej
Realizacji wyżej założonych celów służyć ma m.in:
• Diagnoza i opracowanie koncepcji rozwiązywania problemów gospodarczych występujących w Sudetach
• Odtwarzanie wartości kulturowych Sudetów
• Tworzenie baz innowacji i wiedzy w oparciu o idee działalności centrów kompetencji
• Kojarzenie i wspieranie proinnowacyjnych interesów firm, instytucji i instytutów naukowo-badawczych
Pozostali członkowie - założyciele to:
• Agencja Rozwoju Innowacji S.A.,
• Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.,
• Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.,
• Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
• Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
• Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa,
• CMS Consulting InGosTur - Instytut Gospodarki Turystycznej.
20 listopada 2013 -
Dzieci seniorom - seniorzy dzieciom
Pod tym hasłem we wtorek, 19 listopada, w Klubie Seniora odbyła się miła uroczystość. Na zaproszenie radnej Teresy Małeckiej na scenie klubu wystąpiły dzieci ze Świetlicy Środowiskowej "Tęczowa Gromada" oraz młodzież z Zespołu Szkół. Młodzi artyści zaprezentowali wesołe przedstawienia, a oklaskiwali je zaproszeni na tę okazję seniorzy.
Zebranych przywitali wspólnie Teresa Małecka i Krystian Wołoszyn, kierownik świetlicy
. . . czytaj więcej
Zabawne spektakle zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, a artyści i ich opiekunowie, oprócz oklasków za swoje występy, otrzymali też słodkie upominki, ufundowane przez organizatorów. Po części oficjalnej na wszystkich czekał poczęstunek: kawa, herbata, słodycze i... smakowity chleb ze smalcem domowej roboty.
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach w ramach ogólnopolskiej akcji "Listopad miesiącem seniora".
20 listopada 2013 -
Trasa Wrocław-Berlin możliwa na wiosnę
Linie lotnicze Etihad planują wejść do Polski i przygotowują się do uruchomienia od 1 kwietnia 2014 roku połączeń z Wrocławia do Berlina. Dla podróżnych Portu Lotniczego Wrocław będzie to oznaczało uzupełnienie oferty połączeń dla biznesu, ale nie tylko.
Etihad Airways - przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich - to dynamicznie rozwijające się linie lotnicze z głównym portem przesiadkowym w Abu Zabi. Decyzja przewoźnika o wejściu do Polski to efekt nowej strategii
. . . czytaj więcej
Linie lotnicze pod marką Etihad Regional planują ułatwić pasażerom polskich portów regionalnych połączenie z Berlinem, który jest ważnym lotniskiem przesiadkowym dla tego przewoźnika. Loty z Wrocławia do Berlina (Tegel) mają zostać uruchomione 1 kwietnia 2014 roku.
- Plany niezwykle ważnego dla międzynarodowego lotnictwa przewoźnika ogromnie cieszą. Dzięki uruchomieniu lotów do Berlina, Wrocław zyska kolejne połączenie z dużym hubem przesiadkowym. Skorzystają na tym w dużej mierze klienci biznesowi - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - W sektorze międzynarodowych połączeń sieciowych od wielu miesięcy notujemy wzrosty. Wrocław stał się ważnym ośrodkiem biznesowym, co potwierdzają ostatnie decyzje przewoźników z tego segmentu - dodaje.
Na wrocławskim lotnisku intensywnie rozwija się Lufthansa, która planuje latać większymi samolotami i wprowadzić więcej rejsów od sezonu wiosenno-letniego. Doskonale radzi sobie też SAS i PLL LOT. Po Düsseldorfie, Frankfurcie, Kopenhadze i Monachium - z którymi Port Lotniczy już jest skomunikowany - atrakcyjnym hubem przesiadkowym ma szansę stać się Berlin.
Połączenie lotnicze z Berlinem może okazać się bardzo interesujące dla wszystkich, którzy planują dalekie, egzotyczne podróże lub po prostu planują zwiedzić stolicę Niemiec.
Trasę Wrocław-Berlin mają obsługiwać samoloty Saab 2000, które zabiorą na pokład 50 pasażerów.
20 listopada 2013 -
Śmiałkowie, do piór!
Kilkadziesiąt osób, chcących zmierzyć się z pułapkami niełatwej, polskiej ortografii, sprawdzi dzisiaj swoje umiejętności w II Dyktandzie Miejskim o Pióro Burmistrza Świebodzic.
Początek ortograficznych zmagań to godzina 17.00. Dyktando odbędzie się w Publicznym Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach.
Sprawdzian będą pisać razem młodzież i dorośli, natomiast obie grupy będą oceniane w odrębnych kategoriach
20 listopada 2013 -
Koncert organowy w Katedrze świdnickiej
1 grudnia w Katedrze świdnickiej odbędzie się charytatywny koncert organowy połączony ze zbiórką funduszy na rzecz organów katedry świdnickiej. Zagrają Zuzanna i Maciej Batorowie, świdniccy organiści zaangażowani w sprawę ratowania instrumentu.
W programie koncertu m. in. Johann Ernst IV. Książę Saksonii-Weimaru (1696 – 1715) Concerto in C, opracowanie na organy – J. S. Bach BWV 594 część pierwsza. Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) - Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Choral: Jesus Christus, unser Heiland a 2 Clav. e Canto fermo in Pedale, BWV 688. Koncert rozpocznie się o godzinie 12.30.
20 listopada 2013 -
Akademia powraca
Zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich postanowił powrócić do tradycji organizacji Akademii Przedsiębiorczości dla świdnickiej młodzieży.
Idea jest następująca - to przedsiębiorcy i menedżerowie podczas spotkań przekazywaliby młodym ludziom informacje, dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dzieliliby się doświadczeniami i wiedzą, zdobytymi podczas lat pracy.
Spotkania odbywałyby się w sali Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej lub - w przypadku większego zainteresowania - w sali USC w Świdnicy.
Na najbliższe, a zarazem pierwsze w nowej edycji spotkanie Zarząd SPiKŚ zaprasza 2 grudnia na godzinę 12.00.
. . . czytaj więcej
Tego dnia do Świdnicy przybędzie z Warszawy specjalnie na spotkanie z młodymi ludźmi niezwykły gość a będzie nim Jan Wojciech Kubań - naukowiec i przedsiębiorca, prezes firmy Quality Business Software z Warszawy, alpinista, instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego, poliglota, trener młodych przedsiębiorców, twórca technologii informatycznej Q-Line, biocybernetyk, autor książki "Fizyka życia".
Gość pisze sam o sobie "bez owijania w bawełnę opowiadam o blaskach i cieniach prowadzenia własnego biznesu oraz zachęcam do trudu inwestowania we własny rozwój osobisty".
W około dwugodzinnym spotkaniu z krótkimi prezentacjami wystąpią także członkowie SPiKŚ. Spotkanie poprowadzi Prezes Stowarzyszenia Jacek Domejko.
19 listopada 2013 -
Bezpłatne szkolenie z umiejętności wychowawczych
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy oraz Stowarzyszenie ADESSE realizują projekt "Bezpieczna więź fundamentem szczęścia." Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje.
Głównym założeniem projektu jest zwiększenie efektywności działań profilaktycznych skierowanych do rodzin z małymi dziećmi.
Zapraszamy profesjonalistów, osoby pracujące z rodzinami z małymi dziećmi do udziału w bezpłatnym treningu umiejętności wychowawczych
. . . czytaj więcej
Szkolenie odbędzie się 26 i 27 listopada w godzinach 8.30 - 14.30, w Świdnicy, w Sudeckim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy ulicy Długiej 33, sala nr 1. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe, potwierdzenie udziału w szkoleniu.
Realizatorami szkolenia są doświadczeni trenerzy:
Agnieszka Tekiela - psychoterapeuta, pedagog, trener. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą i dorosłymi. Pracowała m. in. w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie we Wrocławiu, Ośrodku Interwencji Kryzysowej, w Domu Dziecka, Pogotowiu Opiekuńczym.
Małgorzata Czerwińska - psycholog, psychoterapeuta, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Posiada doświadczenie w pracy indywidualnej z pacjentem młodzieżowym i dorosłym oraz doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii grupowej. Autorka wielu programów szkoleniowych dla firm i instytucji.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie swoich kandydatur (imię i nazwisko, miejsce pracy i numer telefonu. - do 24 listopada mailowo: stowarzyszenie.adesse@wp.pl
Ilość miejsc jest ograniczona, pierwszeństwo udziału mają osoby z terenu powiatu świdnickiego. Szczegółowych informacji udziela - Beata Oleksy, telefon 607308673.
19 listopada 2013 -
Ulica Koszarowa przebudowana
13 listopada odbył się odbiór drogi gminnej przy ulicy Koszarowej w Strzegomiu wraz z budową drobnej infrastruktury przestrzeni publicznej na terenach powojskowych - był to pierwszy etap przebudowy tej ulicy. Roboty budowlane trwały od 21 marca do 31 października.
- Realizacja tego zadania była bardzo ważna - podkreśla Ewelina Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu
. . . czytaj więcej
- Dzięki przebudowie ulicy Koszarowej zarówno osoby zmotoryzowane, jak i piesi będą mogli dużo szybciej i łatwiej przedostać się z Alei Wojska Polskiego na ulicę Armii Krajowej.
Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu - dodaje Ewelina Kowalska.
Całkowity koszt przebudowy wyniósł 604 tysiące złotych.
19 listopada 2013 -
O matematyce i nie tylko...
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach potrafią wykorzystywać matematyczne umiejętności. Z powodzeniem rozwiązują podstawowe działania matematyczno-logiczne., kłopotu nie sprawia im również tabliczka mnożenia. Swoje matematyczne zdolności zaprezentowali podczas III Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Były konkursy, zabawy międzyklasowe rozgrywki i dużo dobrej zabawy.
- Dziś w nauczaniu istotny jest element zabawy. W ten sposób możemy dotrzeć z wiedzą do dzieci. Bywa, że mają problemy z zapamiętywaniem działań arytmetycznych, ale poprzez wspólną zabawę chętnie przyswajają matematyczny materiał
. . . czytaj więcej
Wiedza z zakresu tabliczki mnożenia nie zawsze jest u nich na wysokim poziomie, dlatego taka forma zajęć jest dobrą okazją do przypominania i utrwalania - wyjaśnia Wioletta Lasak, nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach.
Na Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia szkoła przygotowała szereg rozmaitych atrakcji. Okazało się również, że matematykę można połączyć również z innymi przedmiotami. - Uczniowie naszej szkoły są również obdarzeni talentem polonistycznym. Podczas matematycznego święta można było podziwiać artystyczne i poetyckie wykonanie wierszyków, które wyszły spod ich pióra.
Cieszę się, że udało się nam połączyć naukę z dobrą zabawą i mam nadzieję, że matematyczne święto zapisze się już na stałe do naszego szkolnego kalendarza - dopowiada Krystyna Waliszak, dyrektor szkoły w Imbramowicach.
18 listopada 2013 -
Zatrucie tlenkiem węgla
W związku z dzisiejszymi porannymi wydarzeniami w halach produkcyjnych przy ulicy Wałbrzyskiej w Świebodzicach na miejsce zdarzenia udał się Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, by osobiście sprawdzić sytuację i dowiedzieć się o skali zagrożenia i stanie zdrowia poszkodowanych pracowników i mieszkańców miasta. Osoby wymagające szczególnej pomocy zostaną objęte wsparciem ze strony miasta.
Ze wstępnych ustaleń będącej na miejscu JRG PSP w Świebodzicach wynika, że do zdarzenia doszło podczas rozruchu fabryki odlewów aluminiowych, a wydobywający się tlenek węgla rozprzestrzenił się na sąsiednią halę należącą do zakładów odzieżowych
. . . czytaj więcej
Ucierpiały głównie pracownice tego zakładu, kilkanaście osób z objawami zatrucia tlenkiem węgla zostało przetransportowanych do pobliskiego Szpitala im. Mikulicza.
Na miejscu pracują służby, ewakuowano wszystkich pracowników, trwa wietrzenie hal.
18 listopada 2013 -
Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej
W pierwszej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Williams Haywords - Ekobud Gaz Strzegom 3:2, Fc Żubry - Mechanik 1:1, ŚFUP Service - Jako Team 0:0, Max Orbita - Fenix 1:0, Power Team - Darbor 3:1, Zgoda - Cukrownik 1:11.
Piłkarzem kolejki został Damian Rybarczyk - Power Team a bramkarzem Bartłomiej Kot - ŚFUP Sernice. W tabeli prowadzi Cukrownik przed Power Team, William Haywords i Max Orbita (wszyscy po trzy punkty). Mechanik, Fc Żubry, Jako Team i ŚFUP Service po jednym punkcie
. . . czytaj więcej
Zespoły Ekobud Gaz Strzegom, Fenix, Darbor i Zgoda nie zdobyły jeszcze punktów.
W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z trzema bramkami - Mariusz Kutela.
2. bramki strzelili: Damian Rybarczyk, Mariusz Rymsza, Paweł Mozol, Bartosz Bobrowski, Tomasz Szmeiter, po jednej bramce mają: Wojciech Łukasiewicz, Łukasz Wierzbicki, Mateusz Kryjak, Maciej Pieniążek, Mateusz Wichniarski, Marcin Cegielski, Tomasz Kusaj, Mateusz Kopernicki, Dawid Spłocharski, Mariusz Miętkiewicz, Zbigniew Maziarz.
18 listopada 2013 -
Tomkowice mają wyremontowaną świetlicę
Ponad miesiąc temu oddano do użytku świetlicę wiejską w Stanowicach. Tym razem przyszedł czas na oficjalne otwarcie podobnego obiektu w Tomkowicach. Piątek, 15 listopada to data, którą na pewno na długo zapamiętają mieszkańcy tej wsi i jej gospodarz - Andrzej Szczepanik.
Uroczystość zgromadziła wielu uczestników: m. in. Pawła Czyszczonia - dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Teresę Olkiewicz - wiceprezesa stowarzyszenia LGD "Szlakiem Granitu" i jednocześnie wójta gminy Udanin, lokalne władze samorządowe, radnych Rady Miejskiej w Strzegomiu, sołtysów i przedstawicieli Rad Sołeckich, a także samych tomkowiczan
. . . czytaj więcej
W swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta powiedział - Tomkowice są kolejną wsią, na terenie której została wyremontowana świetlica ze środków unijnych. Staramy się jako samorząd inwestować na terenach wiejskich, bo zależy nam na zmianie wizerunku gminnej wsi i poprawie warunków życia mieszkańców. Odremontowany budynek z pewnością będzie służył wszystkim, a w szczególności miejscowemu stowarzyszeniu, które bardzo prężnie działa - mówił burmistrz Strzegomia.
Zaproszeni goście mieli również okazję zwiedzić obiekt, zwracając szczególną uwagę na nowoczesną kotłownię wyposażoną w pompę ciepła, która ogrzewa cały budynek.
Dodajmy jeszcze, że w piątek w Tomkowicach rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu "Estetyka zagrody wiejskiej i ogródków przydomowych położonych na terenach wiejskich gminy Strzegom" oraz podsumowano Dożynki 2013, które odbyły się w Granicy.
18 listopada 2013 -
"Mini Koszykówka Szkół Podstawowych"
Chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy wzięli przykład ze swoich koleżanek i również wygrali turniej "Mini Koszykówki Szkół Podstawowych" w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego 2013-2014".
Drużyna wystąpiła w składzie: Jakub Sikora, Piotr Pawlik, Piotr Madej, Dawid Reif, Damian Kapoja, Mateusz Szczepanik, Jakub Borowy, Michał Dylewicz, Marcin Frejnagel, Sebastian Sieradzki, Karol Kopycki, Sebastian Jenke.
W zawodach wzięło udział pięć reprezentacji świdnickich szkół
. . . czytaj więcej
W ceremonii kończącej zawody zwycięskim szkołom wręczono pamiątkowe medale i dyplomy.
Wyróżnieni zostali też najlepsi zawodnicy w swoich drużynach Damian Kasprzak, Piotr Madej, Dawid Pęczak, Stanisław Ciućka.
17 listopada 2013 -
Bez Magdaleny skazane na pożarcie ?
Po ostatnich zwycięstwach siatkarek ze Świdnicy mogliśmy przypuszczać, że wyjazd do Sosnowca na mecz z jednym z najsłabszych zespołów tych rozgrywek będzie tylko "sparcerkiem". Okazuje się, że tak się nie stało. Mecz niespodziewanie łatwo wygrały uczennice ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS II Sosnowiec 3:1 w setach 25:16, 26:24, 12:25, 25:23.
Na mecz z powodów osobistych nie mogła pojechać Magdalena Sadowska i jej brak pokazał jasno, że bez niej MKS Świdnica nie ma drużyny.
Świdniczanki spadły na szóste miejsce. W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole. 26 listopada zespół MKS Świdnica udaje się do Gliwic na mecz z KŚ AZS Politechnika Śląska Gliwice.
17 listopada 2013 -
Nie popisali się
Niespodziewaną porażka zakończyło się wczorajsze spotkanie świdnickich piłkarzy z MKS Kalisz 22 : 30.
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław, który w ostatnim spotkaniu w Łodzi rozgromił szczypiornistów Anilany. Anilana UŁ PŁ Łódź - Śląsk Wrocław 13 : 45. Drugie miejsce zajmuje Viret CMC Zawiercie. Świdniczanie plasują się w tabeli na 9. miejscu.
W następnej kolejce świdnickich szczypiornistów czeka wyjazd do Grodkowa na spotkanie z UKS Olimp Grodków zajmującym ósme miejsce w rozgrywkach.
17 listopada 2013 -
Orzeł pokonany
W szesnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał w Strzegomiu Orła z Ząbkowic Śląskich 2:1.
Pozostałe wyniki szesnastej kolejki spotkań: Granica Bogatynia - Orkan Szczedrzykowice 4:1, KP Brzeg Dolny - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:0, Piast Zawidów - Miedź II Legnica 1:3, Sokół Wielka Lipa - LZS Stary Śleszów 2:2, Pogoń Oleśnica - Kuźnia Jawor 0:2, Orla Wąsosz - Olimpia Kowary 2:2, Karkonosze Jelenia Góra - MKS Szczawno Zdrój mecz został przerwany. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 33. punkty przed Miedzią II Legnica 30. punktów. Strzegomianie z 26. punktami awansowali na 4. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom udaje się do Jawora na mecz z Kuźnią Jawor zajmującą 13. miejsce.
17 listopada -
Klasa okręgowa
W pietnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Unia Złoty Stok - Victoria Świebodzice 0:6, Stal Świdnica - LKS Bystrzyca Górna 1:4, Karolina Jaworzyna Śląska - Trojan Lądek Zdrój 2:0, Piławianka Piława Górna - Zjednoczeni Żarów 2:0, Nysa Kłodzko - Pogoń Pieszyce 2:3, Piast Nowa Ruda - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:0, Sparta Ziębice - Iskra Jaszkowa Dolna 4:3, Skalnik Czarny Bór - Kryształ Stronie Śląskie 2:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 33. punkty. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 30. punktów, 3. LKS Bystrzyca Górna 25. punktów, 9. Karolina Jaworzyna Śląska 20. punktów, 10. Victoria Świebodzice 19. punktów, 16. Stal Świdnica 15. punktów.
17 listopada 2013 -
Piłkarska klasa "A"
W rozegranych dzisiaj meczach pietnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Sudety Dziećmorowice 3:0, Granit Roztoka - KS Walim 4:0, Zieloni Mrowiny - Czarni Wałbrzych 2:1, Grom Witków - Wenus Nowice 5:0, Włókniarz Głuszyca - Biały Orzeł Mieroszów 2:2, Nysa Kłaczyna - Gwarek Wałbrzych 3:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Unia Jaroszów 2:1, Tęcza Bolesławice - Górnik Boguszów:Gorce 4:3.
17 listopada 2013 -
Lwy znowu zachwycą
Trwają prace nad renowacją Bramy Książańskiej (zwaną też Bramą Lwów) w Świebodzicach. Brama to bardzo charakterystyczny element ulicy Wałbrzyskiej, znajduje się przy drodze tranzytowej wiodącej z Wałbrzycha w kierunku autostrady A-4, stanowi zatem swoistą wizytówkę miasta.
Tym bardziej cieszy więc fakt, że Nadleśnictwo Wałbrzych, które jest właścicielem terenu, rozpoczęło remont tego wyjątkowo urokliwego obiektu. Z pewnością cieszą one zwłaszcza tych mieszkańców, którzy remont bramy zgłosili do budżetu obywatelskiego na 2014 rok.
. . . czytaj więcej
Jak widać, nie trzeba będzie aż tyle czekać, bo prace mają potrwać do 6 grudnia tego roku.
Zabiegi renowacyjne polegają na odtworzeniu ubytków, naprawie uszkodzeń w tynku i ogrodzeniu oraz na piaskowaniu ozdobnych, kamiennych figur lwów, które strzegą wejścia do Parku Książańskiego. Wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatorskim.
17 listopada 2013 -
Jubileuszowe Forum w Krzyżowej
Zbliża się XV jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. W tym roku uczestnicy obradować będą w dniach 21-23 listopada, a tematem przewodnim będzie "Zakorzenienie przezwycięży kryzys?".
Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze to miejsce spotkań i dyskusji na tematy społeczne i gospodarcze, które na stałe zagościło w kalendarzu konferencji o wysokiej ponadregionalnej randze. Pierwszego dnia Forum - w czwartek, 21 listopada - tradycyjnie przewidujemy wystąpienia honorowych gości oraz dyskusję panelową. Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony polsko-czeskiej współpracy
. . . czytaj więcej
Honorowy Patronat nad naszymi dyskusjami objął Ambasador Republliki Czeskiej w Polsce - J.E. Jan Sechter. Piątek, 22 listopada będzie dniem poświęconym gospodarce - odbędą się 2 panele dyskusyjne oraz Polsko-Niemiecki Szczyt Gospodarczy (pod patronatem Ministra Gospodarki Polski - Janusza Piechocińskiego oraz Ministra Gospodarki i Technologii Niemiec - Philippa Röslera) związany z wręczeniem Dolnośląskich Nagród Gospodarczych, które przeznaczone są dla dolnośląskich przedsiębiorstw za wkład w rozwój i promocję naszego regionu. Po raz kolejny zostanie też wręczona Polsko - Niemiecka Nagroda Gospodarcza. W sobotę, 23 listopada powracamy do tradycji debaty nad przyszłością Dolnego Śląska.
Misją Forum jest "inicjowanie i rozwijanie dialogu społecznego, którego celem jest wskazywanie wyzwań, których rozwiązanie będzie miało kluczowy wpływ na konkurencyjność Dolnego Śląska w Polsce i Europie".
W związku z przyjęciem przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 i rozpoczęciem konsultacji społecznych dotyczących tego dokumentu rzeczona misja staję się ponownie nad wyraz aktualna. Podczas tegorocznego Forum chcemy bowiem włączyć się w proces konsultacji. Dlatego też do udziału w Forum zaproszeni zostali m.in. minister Paweł Orłowski - podsekretarz stanu w Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Jerzy Tutaj - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój regionalny oraz Bożena Lublińska - Kasprzak - Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Realizując misję Forum podczas tegorocznego spotkania będziemy kontynuować dyskusję społeczności strategicznych Dolnego Śląska na tematy istotne dla rozwoju regionu, Polski i Europy.
16 listopada 2013 -
Jaworzyńska Liga Piłki Halowej
Za nami pierwsza kolejka Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej, w której padło 68 bramek. W meczu kolejki wicemistrz poprzedniego sezonu Fair Play ograł osłabionego Venusa Nowice 9:3 a pierwszą bramkę w nowym sezonie zdobył Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz.
Najciekawiej w dzisiejszej kolejce było w meczu Red Buls Team z Darborem wygrali ci drudzy 10 :3 ale nie przyszło im to łatwo. Darbor dość łatwo wyszedł na prowadzenie 3:0 by za chwilę tą przewagę stracić
. . . czytaj więcej
Drużyna z Bolesławic podniosła się jeszcze przed przerwą i schodziła na przerwę z 2 bramkową przewagą, której nie oddała już do końca. W pozostałych meczach już nie było takich emocji gdzie Sport Team oraz Znajomi Fryzjera wygrali wysoko swoje mecze tracąc po równo po 4 bramki.
Pierwsza kolejka spotkań
Sport Team - Przyjaciele Pani Hani 17:4 (6:2)
Znajomi Fryzjera - Fair Play 2 14:4 (6:4)
Red Buls Team - Darbor Bolesławice 7:10 (3:5)
Fair Play - Venus Nowice 9:3 (4:2)
zawodnikiem kolejki został Adam Kujawa (Darbor)
bramkarzem kolejki Marcin Malina (Spotr Team)
16 listopada 2013 -
Pobili najsłabszych
W 17. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica grając z ostatnim zespołym rozgrywek wreszcie zaliczyła wysokie zwycięstwo. Polonia-Sparta Świdnica 5-1 Prochowiczanka Prochowice.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi KS Stilon Gorzów Wielkopolski mający po siedemnastu spotkaniach 39. punktów.
Piłkarze świdniccy po siedemnastu kolejkach zajmują 12. miejsce z 19. punktami. W następnej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica spotka się w Bielawie z Prochowiczanką zespołem Bielawianki Bielawa.
15 listopada 2013 -
Konsultacje nad projektem Regionalnego Programu Operacyjnego
Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza mieszkańców Świdnicy do udziału w konsultacjach społecznych projektu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Spotkanie konsultacyjne zaplanowano na piątek, 22 listopada na godzinę 14.00 w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy A. Krajowej 47 w Świdnicy.
Do udziału w konsultacjach, których celem jest wspólne dopracowanie dokumentu służącego zrównoważonemu rozwojowi regionu zaproszeni są przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy zainteresowani rozwojem Dolnego Śląska.
15 listopada 2013 -
Oddali ponad 210 litrów krwi w ramach kampanii Intermarche i Bricomarche
Ponad 210 litrów krwi oddali mieszkańcy 18 miejscowości z Dolnego Śląska, w których w 2013 roku odbyły się zbiórki krwi w ramach kampanii "Zbieramy krew dla Polski". Zebrana krew pozwoli na przeprowadzenie ponad 200 zabiegów ratujących życie.
Akcja honorowego krwiodawstwa, która zorganizowana została po raz szósty przez Grupę Muszkieterów, zrzeszającą właścicieli supermarketów Intermarche i Bricomarche, oraz Polski Czerwony Krzyż, trwała w tym roku od maja do października
. . . czytaj więcej
Tegoroczna edycja kampanii "Zbieramy krew dla Polski", która odbywała się od maja do połowy października, przeprowadzona została w kilkunastu miastach Dolnego Śląska, w tym w Bolesławcu, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Głogowie, Oleśnicy, Oławie, Środzie Śląskiej, Wałbrzychu i Wołowie. Mieszkańcy tych miejscowości mogli oddawać krew w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiały się na parkingach sklepów Intermarche i Bricomarche. Ponadto w Świdnicy odbyła się akcja edukacyjna, mająca na celu promocję honorowego krwiodawstwa oraz zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia.
- Poprzez realizowaną od sześciu lat, we współpracy z PCK, inicjatywę staramy się propagować w polskim społeczeństwie ideę honorowego krwiodawstwa, promować zdrowy i aktywny tryb życia oraz przede wszystkim przekonywać Polaków, że każdy litr krwi jest na wagę złota. Dzięki kilku tysiącom osób, które przyłączyły się do tegorocznej edycji kampanii, wśród których znaleźli się także mieszkańcy Dolnego Śląska, będziemy mogli po raz kolejny wesprzeć szpitale borykające się z problemem niedoboru krwi, a tym samym pomóc im w ratowaniu ludzkiego życia - podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.
W całym kraju, w trakcie zbiórek krwi, zebrano blisko 1,5 tys. litrów tego bezcennego daru życia, z czego honorowi krwiodawcy z Dolnego Śląska oddali ponad 210 litrów krwi. We wszystkich akcjach w tym regionie udział wzięły 493 osoby. Najwięcej krwi w województwie dolnośląskim udało się zebrać w Oleśnicy - ponad 40 litrów. Hojni okazali się także mieszkańcy Jelcza-Laskowic, którzy oddali trochę ponad 30 litrów krwi. -Zebrana na Dolnym Śląsku krew stanowi ponad 460 jednostek. Przy mniej skomplikowanych operacjach wykorzystuje się średnio 2-3 jednostki, zatem dzięki kampanii "Zbieramy krew dla Polski" w tym regionie, można przeprowadzić ponad 200 zabiegów - zaznacza ppłk lek. Dariusz Blinowski, Kierownik Zespołu Medycznego w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Zebrana na Dolnym Śląsku krew zostanie przekazana Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz we Wrocławiu.
- Takie akcje jak "Zbieramy krew dla Polski" są nie do przecenienia, gdyż przyczyniają się one do wzrostu świadomości Polaków na temat wagi i potrzeby dzielenia się krwią z osobami, które jej potrzebują. Warto pamiętać, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie miał szansę na przeżycie dzięki podarowanej przez kogoś krwi. Dzielmy się zatem tym bezcennym darem i ratujmy ludzkie życie! - zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wszystkie osoby, które oddały krew, uzyskały bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Ponadto zbiórkom krwi na Dolnym Śląsku towarzyszyły, m.in. pokazy pierwszej pomocy, pomiary ciśnienia tętniczego, pokazy strażackie, a także konkursy dla dzieci.
Celem przewodnim kampanii "Zbieramy krew dla Polski" jest podnoszenie świadomości oraz zachęcanie Polaków do honorowego krwiodawstwa. Od początku trwania inicjatywy Grupie Muszkieterów oraz PCK udało się zebrać ponad 9 tys. litrów krwi.
15 listopada 2013 -
Nowe chodniki w Gminie Jaworzyna Śląska
W ostatnich miesiącach nowych ciągów pieszych doczekali się mieszkańcy Gminy Strzegom oraz Gminy Wiejskiej Świdnica. Teraz przyszedł czas na mieszkańców miejscowości Pasieczna i Czechy w Gminie Jaworzyna Śląska. 12 listopada oficjalnie oddano do użytku dwa chodniki. Jeden, we wsi Pasieczna i drugi w miejscowości Czechy.
Przy okazji prac poszerzono i wyremontowano nawierzchnię skrzyżowań i zatok autobusowych oraz namalowano nowe pasy dla pieszych. To kolejny przykład bardzo dobrej współpracy powiatu i gminy przy inwestycjach drogowych i z pewnością nie ostatni
. . . czytaj więcej
Na przyszły rok planujemy przeprowadzić kolejne remonty chodników w Gminie Jaworzyna Śląska w miejscowości Milikowice - mówi Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu.
Warto dodać, że fundusze na inwestycję władze gminy pozyskały z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wartość prac wyniosła 833 tysiące złotych.
15 listopada 2013 -
Mini koszykówka szkół podstawowych
Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy bezkonkurencyjne w "mini koszykówce szkół podstawowych". W rozegranych wczoraj zawodach w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego 2013-2014" zespół czwórki zdecydowanie wygrał swoje wszystkie mecze z pozostałymi reprezentacjami szkolnymi zapewniając sobie awans do rozgrywek strefy wałbrzyskiej.
Zwyciężczynie zagrały w składzie: Wiktoria Skowrońska, Karolina Kuriata, Aleksandra Samoraj, Wiktoria Stempin, mają Urbanowicz, Ola Kubik, Weronika Kieca, Daria Liwus, Natalia Łożna, Monika Pankiewicz, Natalia Klag, Wiktoria Turek, Paulina Kupczyk, Sandra Słowik, Anna Czajowska
. . . czytaj więcej
Najlepsze zespoły uhonorowane zostały medalami i dyplomami.
Wyróżnione zostały też najlepsze zawodniczki w swoich drużynach: Iga Bystrzycka -SP 1, Wiktoria Skowrońska - SP 4, Maja Młynarczyk - SP 6, Alicja Malik - SP 105.
14 listopada 2013 -
Uwaga na oszustów podających się za pracowników ZUS!
W ostatnich dniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje informacje od świadczeniobiorców z terenu działania Oddziału ZUS w Wałbrzychu o telefonach od osób podających się za pracowników ZUS. Często są to oszuści, którzy wykorzystują naiwność osób starszych.
Przypominamy, że pracownicy ZUS dzwonią do klientów tylko w trakcie toczącego się postępowania lub gdy klient sam poprosi o kontakt telefoniczny. W żadnym wypadku pracownicy Zakładu nie odwiedzają klientów w ich domach! Apelujemy o ostrożność i o uwrażliwienie starszych członków rodziny.
14 listopada 2013 -
Młodzieżowa Rada Powiatu coraz bliżej
W piątek, 8 listopada, w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy odbyła się organizowana przez wrocławskie stowarzyszenie Semper Avanti oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego konferencja, która zakładała utworzenie regionalnego mechanizmu rzecznictwa interesów młodzieży na Dolnym Śląsku poprzez powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Podobne konsultacje przeprowadzane był praktycznie we wszystkich powiatach Dolnego Śląska. Przybyłą na spotkanie młodzież powitał Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
. . . czytaj więcej
Dziękuję w imieniu organizatorów za tak liczne przybycie, mamy jednocześnie nadzieję, że podczas dzisiejszych obrad uda wam się wyłonić reprezentantów Powiatu Świdnickiego do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Dzisiejsze spotkanie to być może początek projektu zmierzającego do utworzenia w przyszłości Młodzieżowej Rady Powiatu Świdnickiego - powiedział Starosta. Zebrana młodzież najpierw wypisała na tablicy kwestie, które ich zdaniem, są istotne dla młodych ludzi, po czym podzieliła się na mniejsze grupy/komisje, które analizowały zasygnalizowane wcześniej problemy. Swoja radą służył zebranym Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Sołtys. Musimy podtrzymywać ten zapał młodzieży i ich aktywność w sferze polityki lokalnej, nie tylko na poziomie gminy czy powiatu.
Wszystko tak naprawdę zaczyna się od szkoły i samorządu uczniowskiego. Mam nadzieję, że większość z tej zgromadzonej dzisiaj młodzieży zasili wkrótce szeregi rad gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a kto wie, może zasiądzie kiedyś w ławach Sejmu, Senatu czy Parlamentu Europejskiego - podsumowuje Krzysztof Sołtys. Całość obrad poprowadzili Jakub Prus, Anna Skocz i Anna Paprocka ze stowarzyszenia Semper Avanti. Z ramienia Marszałka Województwa w konferencji uczestniczyli pełnomocnik Marszałka ds. Młodzieży Łukasz Osiński. Przedstawicielami Powiatu Świdnickiego do tworzonego Młodzieżowego Sejmiku Dolnośląskiego zostali: Michał Wąż (przedstawiciel Młodzieżowej Rady Świdnicy) oraz Karolina Kozakiewicz (przedstawicielka młodzieżowej Rady Jaworzyny Śląskiej).
Projekt finansowany jest z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
14 listopada 2013 -
Na co wydać 3,5 miliona złotych - zadecydują mieszkańcy
W Świdnicy rusza budżet obywatelski. To "narzędzie", w ramach którego sami mieszkańcy decydują na co wydać pieniądze, staje się coraz popularniejsze w Polsce.
Mieszkańcy Świdnicy będą mogli zdecydować, na co konkretnie zostanie wydane 3,5 miliona złotych w 2014 roku.
Świdnicki Budżet Obywatelski to w istocie konsultacje społeczne, dotyczące inwestycji miejskich realizowanych z budżetu miasta. Ich rezultaty zostaną w pełni uwzględnione przez prezydenta w ostatecznej wersji budżetu, przedstawionej Radzie Miejskiej do uchwalenia, pod koniec stycznia 2014 roku
. . . czytaj więcej
W zgłaszaniu pomysłów może uczestniczyć każdy zainteresowany świdniczanin, a do głosowania uprawnieni będą mieszkańcy od 16. roku życia.
Mieszkańcy w swoim głosowaniu wskażą, na co w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego wydać 2,9 mln zł jako projekty ogólnomiejskie oraz 600 tysięcy złotych łącznie na projekty małe w siedmiu dzielnicach miasta. Ustalenie limitów wydatków dla dzielnic gwarantuje, że w każdej z nich będą realizowane małe projekty.
Zgodnie z planem już wkrótce odbędą się spotkania informacyjne z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach, a od 2 do 14 grudnia swoje pomysły będą składać mieszkańcy (forma papierowa lub elektroniczna). Do 19 grudnia potrwa opracowywanie zgłoszonych wniosków i ogłoszona zostanie ich pełna lista.
Od 10 do 12 stycznia potrwa głosowanie - w każdej dzielnicy zorganizowany zostanie co najmniej jeden lokal do głosowania. Głosować będzie mógł osobiście każdy mieszkaniec Świdnicy, który ukończył 16. rok życia. Odstąpiono od głosowania internetowego ze względu na podważanie wiarygodności takich głosowań, które realizowane były w części innych miastach.
Wyniki głosowania mają zostać zaprezentowane 14 stycznia. Zaakceptowane przez mieszkańców propozycje zostaną zapisane w ostatecznym projekcie budżetu miasta na 2014 rok. O ich dalszym losie zdecydują radni Rady Miejskiej w Świdnicy podczas sesji 31 stycznia 2014 roku.
14 listopada 2013 -
Nowe wiaty przystankowe
Na terenie gminy Świdnica pojawiły się kolejne, cztery nowe wiaty przystankowe, które zostały zamontowane w miejscowościach: Grodziszcze (2), Lutomia Mała (1) i Lutomia Górna (1). Zadanie to kosztowało budżet gminy 17 tysięcy złotych.
Usytuowanie wiat w tych miejscowościach wynikało z potrzeby wymiany starych, zniszczonych i wysłużonych przystanków. Od teraz podróżni oczekujący na środek lokomocji będą mogli w bezpieczny sposób schronić się przed warunkami atmosferycznymi. Nowe wiaty wpływają na bezpieczeństwo i komfort korzystania z nich przez naszych mieszkańców i przyczyniają się do poprawy estetyki naszych dróg i sołectw.
14 listopada 2013 -
Lufthansa rośnie we Wrocławiu
Na wrocławskim lotnisku obsługuje coraz większą liczbę pasażerów, zaczęła latać większymi samolotami, a na wiosnę uruchomi dodatkowy rejs na trasie do Frankfurtu. Linia lotnicza Lufthansa dynamicznie rozwijają się w Porcie Lotniczym Wrocław.
Lufthansa oferuje z wrocławskiego lotniska połączenia do Düsseldorfu, Frankfurtu i Monachium. Po wprowadzeniu zimowego rozkładu lotów trasa Wrocław-Frankfurt jest obsługiwana większym samolotem - 70-osobowego CRJ 700, który miał obłożenie niemal 100%, zastąpił 100-osobowy Embraer. Z kolei od 2 grudnia popołudniowy rejs do Düsseldorfu (godzina 12.50) zostanie przełożony na rano (godzina 9.10)
. . . czytaj więcej
Więcej Lufthansy we Wrocławiu
W sumie liczba oferowanych miejsc w zimowym rozkładzie połączeń Lufthansy zwiększyła się o 20%. Niemieckie linie lotnicze odpowiadają w ten sposób na rosnące potrzeby podróżnych z regionu. - W 2012 roku przewieźliśmy z Wrocławia ponad 132 tysiące pasażerów. W 2013 liczba osób podróżujących na pokładach Lufthansy z Dolnego Śląska rośnie w satysfakcjonującym tempie. Nasz udział w rynku wśród przewoźników tradycyjnych w regionie wynosi ok. 50% - mówi Bart Buyse, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce. - Polska jest priorytetowym rynkiem dla Lufthansy. To jeden z niewielu krajów w Europie, gdzie nasze możliwości będą zwiększane proporcjonalnie w 2014 roku.
Od sezonu letniego 2014 Lufthansa uruchomi dodatkowy poranny rejs do Frankfurtu (codzienny) i wprowadzi jeszcze większe samoloty. Popołudniowe rejsy obsłuży zabierający na pokład 138 pasażerów Airbus 319, a rano będzie latał Boeing 737-500, który zabierze na pokład 120 pasażerów. Żeby operacje lotnicze mogły być realizowane wcześnie rano, przylatujący z Frankfurtu samolot Lufthansy będzie nocował na wrocławskim lotnisku. W sezonie letnim Lufthansa będzie oferowała we Wrocławiu 30 rejsów tygodniowo. Niemiecki przewoźnik przewiduje, że w 2014 roku liczba oferowanych miejsc zwiększy się w sumie o 30%.
Z Wrocławia w świat
- Wrocław stał się ważnym ośrodkiem biznesowym. Coraz więcej międzynarodowych przedsiębiorstw prowadzi tutaj interesy i otwiera swoje oddziały, które stąd obsługują swoich partnerów na całym świecie. To skutkuje częstszymi podróżami, nie tylko kadry kierowniczej - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Dzięki rozbudowanej siatce połączeń i dogodnym godzinom lotów, Wrocław jest idealnie skomunikowany z najważniejszymi hubami przesiadkowymi w Europie i ma otwarte okno na świat. W Porcie Lotniczym stabilnie rozwija się sektor sieciowych połączeń międzynarodowych, z którego korzystają pasażerowie podróżujący w celach biznesowych. W okresie od stycznia do października 2013 roku liczba podróżujących zwiększyła się o 7% w stosunku do analogicznego okresu 2012 roku.
Pasażerowie coraz częściej wymagają też najwyższych standardów obsługi. Tę możliwość dają usługi VIP & Business Services w Porcie Lotniczym Wrocław. Koszt usługi na wrocławskim lotnisku rozpoczyna się już od 50 euro. Dzięki temu przejście z parkingu do samolotu to zaledwie 50 kroków, a na lotnisku można się stawić 20 minut przed odlotem.
- To oferta opracowana specjalnie dla najbardziej wymagających pasażerów, którzy liczą na indywidualną i wygodną obsługę - mówi Dariusz Kuś. - Nasza propozycja cieszy się coraz większą popularnością. We wrześniu odnotowaliśmy czterokrotny wzrost przychodów z tych usług w porównaniu do września 2012 roku.
Z oferty VIP & Business Services korzystają nie tylko pasażerowie samolotów rejsowych. Decyduje się też na nią coraz więcej biznesmenów, którzy przylatują do Wrocławia prywatnymi samolotami.
14 listopada 2013 -
Krukowianie doczekali się nowej świetlicy
Nowa, przestronna i przede wszystkim długo wyczekiwana przez mieszkańców świetlica w Krukowie została oficjalnie otwarta. Otwarcie było huczne i udane. Zadbali o to gospodarze uroczystości, którzy ochoczo włączyli się w organizację imprezy.
- W końcu tyle lat czekaliśmy na tę chwilę. Dziś nasza świetlica prezentuje się bardzo okazale i przede wszystkim odzyskała swój utracony blask. Ci, którzy przyjeżdżają teraz przez naszą miejscowość zazdroszczą nam tak pięknie wyglądającego budynku. Nasza wieś się zmienia i to nie tylko zasługa wszystkich zaangażowanych mieszkańców
. . . czytaj więcej
Dziękujemy również burmistrzowi, który mocno zabiegał, aby Krukowianie mieli świetlicę z prawdziwego zdarzenia - cieszyła się Irena Sikora, mieszkanka Krukowa.
A cieszyć się jest z czego, bo nowa świetlica rzeczywiście robi wrażenie. Jest przestronna i funkcjonalna. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tętniła życiem od rana do wieczora. Nowa świetlica w Krukowie została całkowicie przebudowana i odnowiona, a całość kosztowała gminę Żarów ponad 300 tysięcy złotych.
Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu", z której pozyskano dofinansowanie, na remont świetlicy dołożyła jeszcze 236 tysięcy złotych.
13 listopada 2013 -
Odsłonią pamiątkowe tablice
Listopad - to szczególny miesiąc pamięci o zmarłych. Od trzech lat gimnazjaliści z Pszenna - ratują ginące polskie cmentarze na Ukrainie. W tym roku po raz pierwszy porządkowali polskie mogiły w Nowej Uszycy. 15 listopada, 7 osobowa delegacja z gminy Świdnica ponownie uda się na nekropolię w Nowej Uszycy, aby uroczyście odsłonić pamiątkowe tablice.
Nowa Uszyca to spokojne miasteczko na Ukrainie. Duża część mieszkańców tej podolskiej miejscowości ma polskie korzenie. Do tego miejsca, w pierwszych dniach lipca br. wyruszyła grupa wolontariuszy związanych z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie
. . . czytaj więcej
Przybyli na zaproszenie proboszcza rodem ze Złotoryi, księdza Marka Wójcika, który prosił o pomoc dla lokalnego polskiego cmentarza.
Podczas najbliższego weekendu delegacja z gminy Świdnica reprezentowana przez zastępcę wójta, dyrektora Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie wraz z panią Moniką Kornacką-Iwaniec oraz 4 gimnazjalistami dokona symbolicznego odsłonięcia pamiątkowych tablic.
"Tu spoczywają Żołnierze Wojska Polskiego Polegli w 1920 Roku. Prosimy o modlitwę. Rodakom Rodacy" - głosi napis wyryty na marmurowych tablicach.
Pomysł ich wykonania zrodził się podczas pobytu młodzieży z Pszenna w Nowej Uszycy. To za sprawą księdza Wójcika pojawiła się idea upamiętnienia poległych żołnierzy. Myśl tą bardzo szybko podchwycili nasi gimnazjaliści i przy wsparciu fundatorów już w najbliższy weekend będziemy mogli wziąć udział w uroczystym ich odsłonięciu na Ukrainie - mówi dyrektor Gimnazjum w Pszennie Zbigniew Janus.
Tablicę w języku polskim i ukraińskim ufundował Mirosław Łaszuk z Witoszowa Dolnego. Z kolei teren został ogrodzony dzięki wsparciu ze strony państwa Kawałko.
Udział w uroczystościach zapowiedział m.in. Ambasador RP na Ukrainie, Konsul Generalny RP, Gubernator Obwodu Chmielnickiego. Relację z tej uroczystości będzie można oglądać na antenie TVP Wrocław w programie Grażyny Orłowskiej Sondej Studio Wschód, która od samego początku patronuje akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".
13 listopada 2013 -
Mają mistrza województwa
Marek Barabasz potwierdził swoją klasę, zostając mistrzem województwa w warcabach 100-polowych. Tegoroczny wicemistrz Europy nie miał sobie równych w swojej kategorii wiekowej.
- W hali sportowej GCKiS w Żarowie wystarowało ponad 130 osób. Prawo udziału w finale miało czterech najlepszych zawodników eliminacji strefowych: wałbrzyskiej, legnickiej, jeleniogórskiej oraz wrocławskiej - mówi Artur Adamek, dyrektor żarowskiego centrum. Finał przeprowadzony został w ramach XIV Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W klasyfikacji generalnej zwyciężył powiat świdnicki. Ósme miejsce w rankingu gmin zajęła gmina Żarów
. . . czytaj więcej
Wyniki (najlepsza trójka oraz miejsca zawodników gminy Żarów):
Orliczki:
1. Katarzyna Pisarska - gmina Wrocław
2. Malwina Bajkowska - gmina Wrocław
3. Wiktoria Śliwińska - gmina Oborniki Śl.
Orlik:
1. Marek Barabasz - gmina Żarów
2. Michał Węgrzyn - gmina Wrocław
3. Bartosz Terefelko - gmina Lubin
11. Michał Sajdak - gmina Żarów
15. Konstanty Roubo - gmina Żarów
Młodziczki:
1. Kamila Misiołek - gmina Wrocław
2. Jagoda Żmuda - gmina Oborniki Śl.
3. Amelia Bagińska - gmina Oborniki Śl.
8. Klaudia Stawiak - gmina Żarów
12. Aleksandra Madej - gmina Żarów
Młodzik:
1. Paweł Hanuszewicz - gmina Wrocław
2. Eryk Prystasz - gmina Oborniki Śl.
3. Jaku Zasada - gmina Kamienna Góra
14. Piotr Teszner - gmina Żarów
Juniorka młodsza:
1. Jagoda Bajkowska - gmina Wrocław
2. Apolonią Miążek - gmina Oborniki Śl.
3. Natalia Góralska - gmina Oborniki Śl.
10. Natalia Kowalczyk - gmina Żarów
14. Małgorzata Horoszczak - gmina Żarów
Junior młodszy:
1. Filip Puć - gmina Oborniki Śl.
2. Adam Biadasiewicz - gmina Wrocław
3. Jakub Ostropolski - gmina Chojnów
6. Patryk Piórek - gmina Żarów
7. Dawid Mozol - gmina Żarów
Juniorka starsza:
1. Katarzyna Szymaszkiewicz - gmina Oborniki Śl.
2. Karolina Gomółkiewicz - gmina Świdnica
3. Martyna Banaś - gmina Świdnica
Junior starszy:
1. Krzysztof Wesołowski - gmina Lwówek Śląski
2. Oliwier Salamon - gmina Oborniki Śl.
3. Sylwester Piątek - gmina Świdnica
Seniorki:
1. Jolanta Jurusik - gmina Wrocław
2. Wioletta Terefelko - gmina Lubin
3. Paulina Kuchciak - gmina Wleń
4. Joanna Markiewicz - gmina Żarów
7. Wioletta Roubo - gmina Żarów
Senior:
1. Ryszard Sawczyk - gmina Środa Śl.
2. Marek Grymin - gmina Wrocław
3. Stanisław Jędrzycki - gmina Środa Śl.
5. Waldemar Lichoń - gmina Żarów
12. Michał Bieszczad - gmina Żarów
15. Tadeusz Koprowski - gmina Żarów
13 listopada 2013 -
Sukces strzegomskich firm kamieniarskich
Dwa Klaudiusze i wyróżnienie znalazły się w rękach strzegomskich firm kamieniarskich podczas zakończonych 9 listopada Targów Kamień-Stone, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i firmę Geoservice-Christi.
Rywalizacja o statuetkę Klaudiusza, prestiżową nagrodę przyznawaną podczas Targów Kamień-Stone przez specjalistów z branży kamieniarskiej, odbywała się w trzech kategoriach: Najlepszy Produkt - Kamień Naturalny, Najlepszy Produkt - Narzędzia, Urządzenia i Maszyny i Najładniejsze Stoisko. Strzegomska branża kamieniarska mocno zaakcentowała swoją obecność na targach
. . . czytaj więcej
Główną nagrodę tegorocznych Targów czyli Klaudiusza 2013 w kategorii - Najlepszy Produkt - Kamień Naturalny przyznano Fundacji Bazalt za Granitową Kolekcję.
- Główny trzon kolekcji tworzy prezentowana już w Strzegomiu granitowa biżuteria - małe delikatne elementy, łączone z niezwykłą precyzją i wyczuciem materiału, w taki sposób, aby w całej kolekcji kamień naturalny nie był jedynie tłem, ale aby odgrywał pierwszoplanową rolę. Na kolekcję składają się również niewielkie przedmioty wykonane z granitu strzegomskiego - misy, świeczniki, wazony i tak nam bliskie granitowe serca - komentuje Krzysztof Skolak, prezes Fundacji Bazalt.
W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała spółka Granex za "Kamienny stolik 3w1". -Innowacyjność w obróbce, nowoczesny design oraz ekologiczne podejście do wykorzystania kamienia - zaznacza Krzysztof Skolak - to cechy wyróżniające projekt Granexu. Na uwagę również zasługuje elektrycznie podgrzewane siedzisko wchodzące w skład zestawu.
Kolejnego Klaudiusza otrzymała firma Graniro Narzędzia Diamentowe w kategorii - Najładniejsze Stoisko. - Dbałość o wizerunek, czytelność, prostota i elegancja ekspozycji sprawiły, że jury wskazało Graniro jako zwycięzcę w tej kategorii - motywuje Krzysztof Skolak.
W kategorii - Najlepszy Produkt - Narzędzia, Urządzenia i Maszyny Klaudiusz trafił do GMM S.p.A. za piłę mostową EGIL CNC.
Nadmieńmy, że Targi Kamień-Stone w Poznaniu to jedyne tak wielkie wydarzenie dla branży kamieniarskiej w Polsce i największe w Europie Środkowowschodniej, które stwarza wystawcom okazję do zaprezentowania swoich produktów oraz możliwość zapoznania się z kierunkami i trendami rozwoju branży kamieniasrkiej. W roku bieżącym ekspozycję około 170-ciu wystawców z różnych stron świata obejrzało ponad 6 tysięcy zwiedzających.
Oprócz stoisk wystawowych dużym zainteresowaniem cieszyły się debaty, wykłady, warsztaty kamieniarskie, warsztaty mozaikowe Lubosza Karwata oraz Giełda Minerałów i Kamieni Szlachetnych. Kolejna edycja targów Kamień-Stone odbędzie się w terminie 5 - 8 listopada 2014 roku.
13 listopada 2013 -
ZUS - Tydzień Przedsiębiorcy
W Tygodniu Przedsiębiorcy ZUS codziennie czynny do 18.00 Od 18 do 22 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W tych dniach wszystkie placówki ZUS przyjmować będą o trzy godziny dłużej (codziennie do 18.00), oczekując na przedsiębiorców chcących skorzystać z porad ekspertów.
Klienci będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak korzystać z nowej wersji
programu Płatnik, dlaczego warto skonfigurować w firmowym laptopie Platformę Usług Elektronicznych ZUS, jak nie dać się podejść oszustom, a także na jakich zasadach można skorzystać z ulg i umorzeń w spłacie zaległych składek oraz z abolicji składkowej
. . . czytaj więcej
W ciągu tygodnia każdy przedsiębiorca, który odwiedzi placówkę ZUS, uzyska m.in. kompleksowe informacje o wszystkich dostępnych instrumentach ułatwiających spłatę zadłużenia względem ZUS. Prowadzący działalność gospodarczą dowie się, czy może ubiegać się o rozłożenie na raty swoich należności, czy właściwsze w jego przypadku może być odroczenie płatności. Nie zabraknie informacji o abolicji składkowej: kto, w jaki sposób i po spełnieniu jakich warunków może liczyć na umorzenie należności. Warto będzie też porozmawiać o tym, jak nie dać nabrać się na usługi nieuczciwych pośredników, oferujących outsourcing pracowników. Opowiemy także o e-usługach - Platformie Usług Elektronicznych i o zmianach w programie Płatnik.
Wałbrzyski Oddział ZUS zaprasza na bezpłatne seminaria Podczas Tygodnia Przedsiębiorcy w siedzibie Zakładu przy ul. Kasztanowej 1 w Wałbrzychu odbywać się będą seminaria tematyczne dla przedsiębiorców i pracowników biur rachunkowych.
Codziennie w godz. 9:00-11:00 i 16:00-18:00 Każdy dzień poświęcony będzie na inną grupę tematyczną.
Poniedziałek, 18 listopada:
· e-ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS - jakie korzyści daje przedsiębiorcy dostęp do osobistego profilu na PUE (podczas spotkania możliwość potwierdzenia profilu PUE)
· Elektroniczny kontakt z Urzędem Skarbowym
Wtorek, 19 listopada:
· Dobrowolna spłata należności w ramach udzielanych ulg oraz zasady obowiązujące w zakresie umarzania należności
Środa, 20 listopada: · Zmiany w sposobie rozliczania się z ZUS poprzez program Płatnik
· Regionalny Punkt Konsultacyjny KSU - wsparcie informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców
Czwartek, 21 listopada:
· Możliwość skorzystania z ubezpieczeń przez osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 5, zmiany w zasiłkach macierzyńskich
Na spotkanie zapraszamy klientów wraz z dziećmi - obok Sali konferencyjnej przygotujemy kącik zabaw - przewidziane projekcje kreskówek i zajęcia plastyczne pod okiem pracowników Oddziału.
Piątek, 22 listopada:
· Outsourcing pracowników oraz problemy jakich może przysporzyć nierzetelna firma oferująca takie usługi,
· Abolicja w opłacaniu składek i wymagania jakie muszą zostać spełnione aby złożony wniosek mógł być rozpatrzony przez Zakład.
Zgłoszenia uczestników seminariów prosimy wysyłać elektronicznie na adres: katarzyna.serdeczna@zus.pl lub telefonicznie: 74 64-97-370, 502-008-274*. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 listopada.
* w przypadku zgłoszeń na seminarium 21 listopada prosimy o uwzględnienie dzieci biorących udział w spotkaniu.
Inspektorat w Kamiennej Górze, Al. Wojska Polskiego 14 Spotkanie w siedzibie Inspektoratu z pracownikami szkół, nauczycielami nt. Platformy Usług Elektronicznych, świadczeń emerytalnych dla nauczycieli. tel. 75 64-68-603 e-mail: bergt@zus.pl
Inspektorat w Kłodzku, Pl. B. Chrobrego 21 - 21 listopada Spotkanie z pracownikami Biur Rachunkowych nt. przepisów dot. zasiłków macierzyńskiego, ojcowskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego; dobrowolnego ubezpieczenia społecznego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem, nowego programu Płatnik oraz Platformy Usług Elektronicznych. tel. 74 64-97-502 e-mail: Krystyna.Zurawiak@zus.pl
Inspektorat w Jeleniej Górze, ul. Sygietyńskiego 10 - 21 listopada, godz.12.00 Spotkanie dla przedsiębiorców z terenu działania Oddziału, którzy składają najwięcej wniosków o wydanie A1 (Zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej) - zasady poświadczania formularzy A1 dla pracowników delegowanych oraz wykonujących pracę w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE - wybrane zagadnienia. tel. 75 64-68-402 e-mail: Marzanna.Damasiewicz@zus.pl
Inspektorat w Jeleniej Górze, ulica Sygietyńskiego 10 - 20 listopada, godz. 11.00 Porady dla przedstawicieli podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w zakresie handlu, gastronomii i usług ze Zrzeszenia Handlu i Usług:
- pomoc w zakładaniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz przybliżenie jej funkcjonalności dla prowadzących działalność gospodarczą;
- zasady przyznawania zasiłków chorobowych oraz świadczenia rehabilitacyjnego dla przedsiębiorców i możliwość skorzystania przez nich z rehabilitacji w ramach prewencji rentowej.
tel. 75 64-68-402 e-mail: Marzanna.Damasiewicz@zus.pl
13 listopada 2013 -
Piosenka żołnierska w Gimnazjum
Dziś, 13 listopada młodzież Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu wspominała odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zrobiono to w nietypowym terminie i w nietypowej formie. Nauczycielki historii przygotowały apel, w który zaangażowana była cała młodzież szkoły. Był to przegląd pieśni żołnierskich, które podtrzymywały walczących o wolność żołnierzy na duchu.
Dodatkowo każda klasa otrzymała zadanie nauczenia się jednej z pieśni śpiewanych na apelu, więc każdy wziął w nim udział i mógł się wykazać. Przed odśpiewaniem każdej pieśni uczniowie poznali jej autorów i okoliczności powstania.
12 listopada 2013 -
Rekordowa ilość biegaczy na VI Świdnickim Biegu Niepodległości
Wspaniałym zainteresowaniem i niezwykłą, sportową atmosferą wsród mieszkańców cieszyć się mógł tegoroczny VI Świdnicki Bieg Niepodległości. W Biegu wzięło udział 943 osoby.
Wiek nie grał roli. Każdy kto biegł był zwycięzcą pokonując do trzech okrążeń po 1250 metrów ulicami Grodzką, Zamkową, Kotlarską, Długą i Daleką.
Start i meta znajdowały się w Rynku. Wiele osób pokonało dystans w całości. Wsród pierwszych 650 zawodników rozdano pamiątkowe czapeczki, a na mecie wręczano medale.
12 listopada 2013 -
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna"
Obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę za nami. Strzegomianie - jak to wielokrotnie podkreślano - wspaniale uczcili to święto i pokazali, jak należy godnie celebrować tę niezwykle ważną datę w historii naszej Ojczyzny.
Na strzegomskich obchodach gościliśmy żołnierzy X Brygady Logistycznej z Opola oraz rosyjską delegację z miasta Wołosowo (obwód leningradzki), która w tym czasie przebywała w naszym mieście. Obecni byli również strzegomscy radni powiatowi, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, przedstawiciele służb mundurowych, Sybiracy, kombatanci, delegacje szkolne, przedstawiciele organizacji pozarządowych i ugrupowań politycznych z gminy Strzegom, przedstawiciele zakładów budżetowych, harcerze i mieszkańcy
. . . czytaj więcej
Bardzo ważnym momentem obchodów był przemarsz uczestników uroczystości ulicami Strzegomia pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z bohaterów wydarzeń sprzed blisko 100 lat.
Wszystkich prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która grała patriotyczne pieśni i melodie. W swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Zbigniew Suchyta powiedział m. in.: - Tradycyjnie spotykamy się w tym miejscu, aby wspólnie złożyć hołd wszystkim Polakom, którzy niepodległości służyli z najwyższym oddaniem, nie szczędząc trudu i krwi, a także ofiar z własnego życia. To właśnie 11 listopada czujemy najmocniej, że słowo Polska oznacza wolność i niepodległość. O takiej Polsce marzyli i taką Polskę budowali wielcy architekci niepodległości w roku 1918. Niepodległość została wywalczona krwią, uporem i pracę wielu polskich pokoleń (…). Niepodległość musimy pielęgnować, tak samo jak patriotyzm i wolność.
Po okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na uroczysty Apel Pamięci, Salwę Honorową w wykonaniu żołnierzy z Opola oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Paderewskiego przez poszczególne delegacje zgromadzone na terenie skweru.
O godzinie 13.00 w Sali Balowej Strzegomskiego Centrum Kultury II odbył się okolicznościowy, patriotyczny program słowno - muzyczny oraz prezentacje zespołów ludowych. Na scenie mogliśmy ujrzeć: Józefa Kuźmę, zespół "Retro", uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, ZF Kostrzanie, ZF Olszaniacy, ZF Goczałkowianie, ZF Echo Bukowiny z Lubania, ZF Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej, ZF Stokrotki z Lutomi i ZF Kądziołeczka z Osiecka. Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zachęcała nas Małgorzata Majeran - Kokott z Polskiego Radia Wrocław. A tuż po godz. 15.00 swoimi wokalnymi umiejętnościami oczarował nas Adam Wolak.
Wielką atrakcją był wieczorny koncert znanej i popularnej piosenkarki - Haliny Frąckowiak, która zaśpiewała swoje największe przeboje m. in. "Anna już nie mieszka tu" czy "Tam, gdzie lekki wieje wiatr".
Tegoroczne Święto Niepodległości było nie tylko momentem zadumy narodowej, ale przede wszystkim chwilą, podczas której każdy Polak mógł poczuć się szczęśliwy, że żyje w wolnym kraju.
12 listopada 2013 -
XV Festiwal Pieśni Patriotycznej
11 listopada w Hali sportowej GCKiS w Żarowie odbył się jubileuszowy XV Festiwal Pieśni Patriotycznej, którego organizatorem tradycyjnie było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
W Festiwalu zorganizowanym z okazji obchodów Święta Niepodległości udział wzięło blisko 450 osób w 45 formacjach wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
Poniżej prezentujemy wyniki XV Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Kategoria soliści do lat 12
. . . czytaj więcej
Wyróżnienie - Kaja Wasilewska - SP w Jaworzynie Śląskiej
Wyróżnienie - Emilia Kwit - SP w Jaworzynie Śląskiej
Wyróżnienie - Sandra Faber - SP w Jaworzynie Śląskiej
Wyróżnienie - Emilia Mierzwa - SP w Mrowinach
III miejsce - Sandra Suchojad - SP nr 8 w Świdnicy
II miejsce - Karolina Zięba - SP w Imbramowicach
I miejsce - Kacper Sowa - SP nr 8 w Świdnicy
Kategoria soliści od 12 - 16 lat
Wyróżnienie - Martyna Proniewicz - Gimnazjum w Żarowie
Wyróżnienie - Hanna Kusideł - SP nr 8 w Świdnicy
Wyróżnienie - Alicja Kubik - SP nr 8 w Świdnicy
Wyróżnienie - Justyna Majborska - SP w Jaworzynie Śląskiej
III miejsce - Barbara Chodyniecka - SP w Żarowie
II miejsce - Artur Pojasek - SP w Jaworzynie Śląskiej
I miejsce - Marta Kurzeja - Gimnazjum w Żarowie
Kategoria soliści powyżej 16 lat
Wyróżnienie - Marta Linowska - MCK Mieroszów
Wyróżnienie - Emilia Kowalewska - MDK Jelenia Góra
Wyróżnienie - Dorota Szkwarek - MDOK Bystrzyca Kłodzka
III miejsce - Józef Kuźma - Zespół wokalno - muzyczny "Retro"
II miejsce - Tadeusz Bąbol - Dom Pomocy Społecznej Oborniki Śląskie
I miejsce - Emil Sołtyński - Stowarzyszenie UTW Oborniki Śląskie
Kategoria chóry szkolne, miejskie, gminne, parafialne, chóry działające przy fundacjach, związkach i stowarzyszeniach
Wyróżnienie - Irysy - MCK Mieroszów
Wyróżnienie - Libro Di Muzica - SP nr 8 w Świdnicy
Wyróżnienie - Kanon - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
III miejsce - Grupa Muzyczna II LO - II LO w Świdnicy
II miejsce - Chór Szkolny - SP w Mrowinach
I miejsce - Chór Atena - Stowarzyszenie UTW Oborniki Śląskie
Kategoria zespoły śpiewacze, kapele
Wyróżnienie - Senior Rici - GCKiS w Żarowie
Wyróżnienie - Waliszowianie - MGOK w Bystrzycy Kłodzkiej
Wyróżnienie - Męski Zespół Śpiewaczy Cord - Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku
III miejsce - Tarnawiczanki - MGOK w Bystrzycy Kłodzkiej
II miejsce - Trio - SP w Nowogrodźcu
I miejsce - Jagoda - MGOK w Bystrzycy Kłodzkiej
Nagroda główna Grand Prix trafiła w tym roku do Zespołu Wokalnego "Paka Buziaka" z MDK Jelenia Góra.
12 listopada 2013 -
Dołączył do grona "Honorowych Obywateli Strzegomia"
Prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu - Jerzy Orabczuk otrzymał w piątek, 8 listopada tytuł i odznakę "Honorowego Obywatela Strzegomia". To już 10 osoba w tym zacnym gronie zasłużonych mieszkańców naszego miasta.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu zgromadziła wielu przyjaciół niezwykle cenionego i lubianego Jerzego Orabczuka. Byli wśród nich zarówno starsi mieszkańcy Strzegomia, jak też młodsi, dla których Pan Jerzy jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o historii naszej Ojczyzny
. . . czytaj więcej
Wśród zaproszonych gości była oczywiście najbliższa rodzina "Honorowego Obywatela Strzegomia", koledzy i koleżanki z Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu, delegacje ze szkół gminy Strzegom wraz ze sztandarami oraz wiele innych osób pragnących być świadkami tego wydarzenia.
Burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta w swoim przemówieniu nawiązał do poprzedników Jerzego Orabczuka - Są w tym gronie osoby, które szczególnie rozwinęły swój talent i służą nie tylko mieszkańcom Strzegomia, ale też ludziom w całej Polsce.
Są to: prof. Stanisław Nicieja, prof. Jan Chmura, a także wspaniały sportowiec - Andrzej Stelmach. Są także osoby, które promują albo promowały nasze miasto: abp Francesco Pio Tamburrino, czy śp. generał Stanisław Targosz. Ale są też tacy, którzy szczególnie umiłowali naszą małą Ojczyznę i dla niej służyli całe życie: są to śp. prałat Stanisław Siwiec, śp. Walenty Wyrwa, czy śp. Edward Brzegowy. Jest dzisiaj wśród nas kolejny wielki człowiek Strzegomia - Edward Forski - mówił Zbigniew Suchyta. Zwracając się do Jerzego Orabczuka włodarz miasta powiedział - Dziękujemy, Panie Jerzy, za wielki patriotyzm i za ciągłą lekcję, którą pan prowadzi. Cieszę się z tego, że tematem tej lekcji jest wolność, bo przecież smak wolności czują szczególnie Sybiracy. Uhonorowanie Pana Jerzego Orabczuka jest wielkim ukłonem w stosunku do wszystkich Sybiraków i podziękowaniem za to, że wolność, godność i patriotyzm zawsze były podstawowym elementem Waszego działania w naszym środowisku i w całej Polsce.
Jak wiele przeżył w trakcie swojego życia Jerzy Orabczuk, o jego powrocie do Polski, a także wielorakich działaniach na rzecz Sybiraków traktowała prezentacja multimedialna przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 w Strzegomiu, którą przedstawiła Janina Klonowska - dyrektor placówki. Z kolei akt nadania i uzasadnienie do uchwały nadającej tytuł "Honorowego Obywatela Strzegomia" odczytała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Maria Michalec.
Niezwykle wzruszony Jerzy Orabczuk podziękował za wspaniałe wyróżnienie i za to, że może być w gronie tak ważnych osobistości. - Jestem niezmiernie dumny z tego, że otrzymałem ten tytuł. Nadanie go mojej skromnej osobie jest podkreśleniem roli, jaką odgrywają Sybiracy w dzisiejszej rzeczywistości - skomentował.
Wielką niespodzianką dla niego był występ szkolnego chóru z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (pod kierownictwem Marcina Ruta), który wykonał piękny i wzruszający Hymn Sybiraków.
Po elemencie muzycznym przyszedł czas na składanie życzeń i gratulacji Jerzemu Orabczukowi. Całość zakończyła wspólna fotografia z nowym "Honorowym Obywatelem Strzegomia".
11 listopada 2013 -
Zostali odznaczeni
W 95. rocznicę odzyskania Niepodległości wójt gminy Świdnica odznaczyła tytułem Zasłużony dla Gminy Świdnica 3 mieszkańców gminy. Wręczenie odznaczeń odbyło się podczas uroczystej akademii organizowanej z okazji 11 Listopada w Pszennie.
Jest dobrą gminną tradycją zachowanie pamięci o ludziach i ich czynach, bo stąd wywodzi się siła i impuls do dalszego pomyślnego rozwoju naszej gminnej społeczności - mówiła podczas wręczenia odznaczeń wójt gminy Teresa Mazurek
. . . czytaj więcej
Tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica nadawany jest na podstawie uchwały Rady Gminy za wybitne zasługi w działalności, kulturalnej, społecznej, gospodarczej, sportowej lub innej, które mają szczególny charakter i prowadzą do rozwoju gminy i rozsławienia jej imienia. Mogą go otrzymać mieszkańcy gminy Świdnica na wniosek władz gminy, organizacji społecznych, politycznych po ocenie Kapituły.
Eligiusz Janasik - od 1970 r. mieszkaniec gminy Świdnica (Słotwina), radny Rady Gminy Świdnica od 1998 r., długoletni członek Rady Soleckiej (przewodniczący Rady w latach 1994 - 98 oraz 2011 do chwili obecnej), działacz sportowy. Aktywnie uczestniczy w życiu sołectwa Słotwina, podejmując wiele działań na rzecz jego rozwoju estetyki i poprawy warunków życia mieszkańców. Działania E. Janasika przyczyniły się do stworzenia prężnych organizacji działających w Słotwinie: klub sportowy, zespół śpiewaczy, dziecięcy i młodzieżowy zespół taneczny. Za jego przyczyną i skutecznym działaniom zespoły: śpiewaczy i taneczny, posiadają stroje oraz miejsce w świetlicy na spotkania organizacyjne. Dużym przedsięwzięciem Pana Janasika jest troska o budowę boiska sportowego
i rozwój tenisa stołowego. Jest współorganizatorem festynów, imprez środowiskowych, które to cieszą się uznaniem środowiska.
Swoją aktywnością i zaangażowaniem w sprawy bieżące sołectwa, daje dobry przykład młodym mieszkańcom, których stara się włączyć do współpracy i działania. Od 1998 r. jest radnym Gminy Świdnica. W IV kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady, obecnie jest przewodniczącym Komisji Zdrowia, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych. Dzięki staraniom Pana Eligiusza Janasika i systematycznej pracy w środowisku, mieszkańcom Słotwiny żyje się łatwiej, a estetyka wsi w ostatnich latach uzyskała wysoką jakość.
Piotr Kulak - mieszkaniec Burkatowa od 1969 r. Z ogromnym zaangażowaniem podejmuje wiele działań na rzecz poprawy estetyki i warunków życia mieszkańców, szczególnie na rzecz bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Od 1981 r. był członkiem Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w OSP w Burkatowie. Od 1995 r. jest prezesem OSP Burkatów. Za wzorowe wykonywanie zadań ochrony przeciwpożarowej odznaczony został Odznaką Wzorowy Strażak oraz Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. W 1997 r. brał udział w działaniach ratowniczych podczas akcji ratowania życia, zdrowia i mienia społeczeństwa gminy Świdnica, za co został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi RP. Pan Piotr Kulak aktywnie uczestniczy we wszystkich działaniach statutowych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, dając przykład druhom strażakom. Współpracuje ze sportowcami, seniorami, młodzieżą oraz mieszkańcami sołectwa Burkatów.
W 2012 r. był członkiem komitetu organizacyjnego dożynek gminnych w Burkatowie, pracując w zespole technicznym i organizacyjnym. Aktywność Piotra Kulaka ma pozytywny wymiar w środowisku, a tym samym zachęca innych do wspólnych działań.
Piotr Michalski - mieszkaniec Burkatowa od grudnia 1974 r. Jest organizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, a na wyróżnienie zasługują działania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Od 1984 r. był członkiem Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w OSP w Burkatowie i tu dał się poznać jako aktywny i zaangażowany młody mieszkaniec Burkatowa. Od 1995 r. jest Naczelnikiem OSP Burkatów. W 1997 r. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi RP.
W działaniach na rzecz ochrony przeciwpożarowej został odznaczony Odznaką Wzorowy Strażak, Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Od 2001 r. jest funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej, służąc na stanowisku starszego operatora mechanicznego. Chętnie współpracuje z młodzieżą, sportowcami, radą sołecką oraz mieszkańcami wsi Burkatów. Służy radą i pomocą młodym mieszkańcom w organizacji życia kulturalnego oraz zachowania bezpieczeństwa.
Od roku 2002 na wniosek różnych organizacji i instytucji nadano ogółem 69 tytułów "Zasłużony dla Gminy Świdnica". Po raz pierwszy tytuł wręczono Cecylii Pączek, długoletniej sołtys wsi Boleścin.
11 listopada 2013 -
Jubileuszowe Forum w Krzyżowej
Zbliża się XV jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. W tym roku uczestnicy obradować będą w dniach 21-23 listopada, a tematem przewodnim będzie "Zakorzenienie przezwycięży kryzys?".
Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze to miejsce spotkań i dyskusji na tematy społeczne i gospodarcze, które na stałe zagościło w kalendarzu konferencji o wysokiej ponadregionalnej randze. Pierwszego dnia Forum - w czwartek, 21 listopada - tradycyjnie przewidujemy wystąpienia honorowych gości oraz dyskusję panelową. Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony polsko-czeskiej współpracy
. . . czytaj więcej
Honorowy Patronat nad naszymi dyskusjami objął Ambasador Republliki Czeskiej w Polsce - J.E. Jan Sechter. Piątek, 22 listopada będzie dniem poświęconym gospodarce - odbędą się 2 panele dyskusyjne oraz Polsko-Niemiecki Szczyt Gospodarczy (pod patronatem Ministra Gospodarki Polski - Janusza Piechocińskiego oraz Ministra Gospodarki i Technologii Niemiec - Philippa Röslera) związany z wręczeniem Dolnośląskich Nagród Gospodarczych, które przeznaczone są dla dolnośląskich przedsiębiorstw za wkład w rozwój i promocję naszego regionu. Po raz kolejny zostanie też wręczona Polsko - Niemiecka Nagroda Gospodarcza. W sobotę, 23 listopada powracamy do tradycji debaty nad przyszłością Dolnego Śląska.
Misją Forum jest "inicjowanie i rozwijanie dialogu społecznego, którego celem jest wskazywanie wyzwań, których rozwiązanie będzie miało kluczowy wpływ na konkurencyjność Dolnego Śląska w Polsce i Europie".
W związku z przyjęciem przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 i rozpoczęciem konsultacji społecznych dotyczących tego dokumentu rzeczona misja staję się ponownie nad wyraz aktualna. Podczas tegorocznego Forum chcemy bowiem włączyć się w proces konsultacji. Dlatego też do udziału w Forum zaproszeni zostali m.in. minister Paweł Orłowski - podsekretarz stanu w Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Jerzy Tutaj - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój regionalny oraz Bożena Lublińska - Kasprzak - Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Realizując misję Forum podczas tegorocznego spotkania będziemy kontynuować dyskusję społeczności strategicznych Dolnego Śląska na tematy istotne dla rozwoju regionu, Polski i Europy.
10 listopada 2013 -
Szczawno Zdrój górą w Strzegomiu
W pietnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom mimo atutu własnego boiska uległ MKS Szczawno Zdrój 0:1.
Pozostałe wyniki pietnastej kolejki spotkań: Piast Zawidów - Olimpia Kowary 0:6, Orkan Szczedrzykowice - KP Brzeg Dolny 0:2, Pogoń Oleśnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:4, Granica Bogatynia - LZS Stary Śleszów 2:0, Sokół Wielka Lipa - Miedź II Legnica 1:0, Karkonosze Jelenia Góra - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:1, Orla Wąsosz - Kuźnia Jawor 2:2. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 30. punktów przed Miedzią II Legnica również 27. punktów. Strzegomianie z 23. punktami spadli na 8. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie Orzeł Ząbkowice Śląskie zajmujący 9. miejsce.
10 listopada -
Klasa okręgowa
W czternastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Iskra Jaszkowa Dolna - Karolina Jaworzyna Śląska 4:2, Zjednoczeni Żarów - Sparta Ziębice 4:2, LKS Bystrzyca Górna - Piławianka Piława Górna 1:0, Victoria Świebodzice - Stal Świdnica 2:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Skalnik Czarny Bór 2:0, Kryształ Stronie Śląskie - Unia Złoty Stok 1:0, Pogoń Pieszyce - Piast Nowa Ruda 2:3, Trojan Lądek Zdrój - Nysa Kłodzko 0:2.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 30. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 30. punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 22. punkty, 10. Karolina Jaworzyna Śląska 17. punktów, 12. Victoria Świebodzice 16. punktów, 15. Stal Świdnica 15. punktów.
10 listopada 2013 -
Piłkarska klasa "A"
W rozegranych dzisiaj meczach czternastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wenus Nowice - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:3, Górnik Boguszów-Gorce - Grom Witków 0:0, Unia Jaroszów - Zieloni Mrowiny 4:0, Sudety Dziećmorowice - Granit Roztoka 0:0, Gwarek Wałbrzych - Tęcza Bolesławice 3:2, Czarni Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 3:2, Biały Orzeł Mieroszów - Nysa Kłaczyna 2:1, KS Walim - Zdrój Jedlina Zdrój 0:7.
10 listopada 2013 -
Pogrom w Gorzowie Wielkopolskim
W 16. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica rozgromiona została w Gorzowie Wielkopolskim. KS Stilon Gorzów Wielkopolski - Polonia-Sparta Świdnica 6:2
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po szesnastu spotkaniach 37. punktów.
Piłkarze świdniccy po szesnastu kolejkach zajmują 13. miejsce z 16. punktami. W następnej kolejce, Polonia-Sparta Świdnica spotka się u siebie z ostatnim zespołem w tabeli Prochowiczanką Prochowice.
10 listopada 2013 -
Wygrali w Sosnowcu
Zwycięstwem zakończyło się wczorajsze spotkanie spotkanie świdnickich piłkarzy ręcznych w Sosnowcu. Zagłębie Sosnowiec - ŚKPR Świdnica 32 : 36.
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław, który pokonał dzisiaj Ostrovię Ostrów Wielkopolski 27 : 18. Drugie miejsce zajmuje Viret CMC Zawiercie. Świdniczanie plasują się w tabeli na 9. miejscu.
16 listopada świdnickich szczypiornistów czeka spotkanie z MKS Kalisz zajmującym piąte miejsce w rozgrywkach.
9 listopada 2013 -
Pięć setów z Jaworznem
Po ostatnim zwycięstwie siatkarek ze Świdnicy w Dąbrowie Górniczej nad MKS II w czterech setach dzisiejsze spotkanie zakończyło się również zwycięstwem, tym razem jednak mecz trwał pięć setów.
MKS Świdnica - MCKiS Jaworzno 3:2 w setach 20:25, 22:25, 25:22, 25:22, 15:13.
Świdniczanki awansowały na czwarte miejsce w rozgrywkach II ligi.
16 listopada MKS Świdnica grać będzie w Sosnowcu z SMS PZPS II Sosnowiec.
9 listopada 2013 -
Wręczenie odznaczeń Prezydenta RP oraz nagród kultury w Świdnicy
W poniedziałek, 11 listopada siedmiu pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy otrzyma medale Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego za długoletnią służbę. Tego samego dnia nagrodzeni zostaną także świdniczanie, którzy zajmują się upowszechnianiem kultury.
O nagrody dla pracowników w związku z przypadającym 21 listopada - Dniem Pracownika Socjalnego wnioskowała dyrektor świdnickiego ośrodka. - Praca w pomocy społecznej jest niezwykle ważna i odpowiedzialna. Wymaga nie tylko profesjonalizmu, ale też wrażliwości na ludzkie problemy. Nasi pracownicy są otwarci na wyzwania stojące przed współczesną pomocą społeczną oraz gotowi do wdrażania nowych projektów, które muszą nadążać wraz z ciągłymi zmianami społeczeństwa
. . . czytaj więcej
Po raz pierwszy ich zaangażowanie oraz wytrwałość w pracy na rzecz osób i rodzin oczekujących wsparcia, a także pomocy w codziennym życiu, zostały wyróżnione w ten szczególny sposób - mówi Violetta Kalin, dyrektor świdnickiego MOPS.
Medal I stopnia złoty otrzymają:
• Urszula Guzik - pracownik socjalny MOPS w Świdnicy, zaangażowana w realizację Programu Aktywności Lokalnej na Osiedlu Młodych oraz działania w zakresie zdrowia psychicznego mieszkańców Świdnicy,
• Barbara Juszczyk-Galas - kierownik Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy, zaangażowana w pracę na rzecz świdnickich seniorów oraz uruchomienie pierwszego w Świdnicy mieszkania chronionego dla seniorów,
• Grażyna Sławińska-Gąska - pracownik socjalny MOPS, szczególnie zaangażowana w projekt unijny "Uwierz we własne siły", realizowany w Świdnicy od 2008 roku, którego głównym celem jest reintegracja społeczna i zawodowa uczestników. Zaangażowana również w realizację Programu Aktywności Lokalnej "Postaw na Rodzinę" na Osiedlu Zarzecze,
• Regina Smeda - pracownik socjalny MOPS, szczególnie zaangażowana w działania na rzecz rodziny, aktywnie uczestnicząca w pracach Zespołu ds. rodziny oraz w działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
• Ewa Synowska - pracownik socjalny MOPS, od szeregu lat pracuje na rzecz osób bezdomnych.
Medal II stopnia srebrny otrzymają:
• Danuta Rzepisko - pracownik socjalny MOPS, od wielu lat członek Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świdnicy, aktywnie uczestnicząca w pracach Zespołu ds. współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i reintegracji zawodowej osób korzystających ze wsparcia ośrodka,
• Urszula Stawreli - pracownik socjalny MOPS, szczególnie zaangażowana w pracę Zespołu ds. osób starszych oraz działania na rzecz osób korzystających z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania
Odznaczenia Prezydenta RP ustanowiono w 1938 roku, a przywrócono w 2007 roku. Jest nadawane, jako nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. W poniedziałek medale zostaną wręczone przez Wicewojewodę Dolnośląskiego, Ewę Mańkowską podczas wieczornej uroczystości związanej z wręczeniem nagród w dziedzinie kultury.
Świdnickie Nagrody Kultury otrzymają:
• dr Dobiesław Karst za przygotowanie publikacji "Sztuka Świdnicy na tle dziejów", która jest pierwszym albumowym wydawnictwem prezentującym artystyczne wyroby powstałe w przeszłości w Świdnicy na zamówienie jej mieszkańców. Dobiesław Karst jest pracownikiem Muzeum Dawnego Kupiectwa, gdzie prowadzi Dział Historii Świdnicy.
• Lubomir Szmid za całokształt działalności. Lubomir Szmid jest choreografem tańca, autorem programów dla zespołów ludowych, kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca "Jubilat" i Formacji Tańca Nowoczesnego "Czas". Wielokrotnie nagradzany, związany z tańcem ludowym od 1960 roku.
• Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej za przedsięwzięcie realizowane od kilkudziesięciu lat - publikację "Rocznika Świdnickiego". "Rocznik Świdnicki" jest wydawany od 1973 roku, a w 2013 roku zostanie wydany 40. tom wydawnictwa.
9 listopada 2013 -
Dzień Niepodległości w Gminie Świdnica
11 listopada o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Świętą mieszkańcy Parafii w Bystrzycy Górnej upamiętnią 95. rocznicę odzyskania Niepodległości. Następnym punktem obchodów tego Święta będzie wspólne Śniadanie Patriotyczne, na które Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
Świetlica Wiejska: godzina 10:00 występ dzieci ze SP w Bystrzycy Górnej, godzina 10:30 spektakl pt. “Drzewo Wolności" w wykonaniu Teatrzyku Obrzędowego “Tradycja"
. . . czytaj więcej
W tym samym dniu, o godzinie 16.00 w świetlicy w Pszennie odbędą się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczysta akademia będzie okazją do wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Gminy Świdnica, które otrzymają: Eligiusz Janasik, Piotr Kulak, Piotr Michalski.
9 listopada 2013 -
Koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa
10 listopada o godzinie 19.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza niesamowity koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa wraz z zespołem The Blues Ambassadors.
Jest to już trzeci koncert w tym roku organizowany w ramach Festiwalu DobroBlues (gościliśmy niedawno Franka Moreya oraz Dava Herrero) w związku tegoroczną europejską trasą tego wspaniałego muzyka
. . . czytaj więcej
Na dobromierską scenę zawita ponownie muzyka z "najwyższej półki" a sam Dobromierz znajdzie się w towarzystwie takich miast, jak m.in. Wiedeń, Chemnitz czy Kraków, które także będą gościć Earla Thomasa.
Artysta urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee, w której każdy na czymś grał lub śpiewał: mama interesowała się gospel, tata bluesem.W ten sposób poznał klasykę tych dwóch gatunków, artystów takich jak Muddy Waters, Otis Redding, Aretha Franklin, Tina Turner, Gladys Knight. Na własną rękę dorzucił do tego "mixu" twórców wczesnego rocka, jak : Jimi Hendrix, Janis Joplin, Rod Steward oraz zespoły The Rolling Stones, The Beatles czy Led Zeppelin.
Earl ma na koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata - w tym na Montreux Jazz - oraz dwanaście albumów.
Jego utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. "Ostry dyżur"). Tym razem będziemy mogli uczestniczyć w wielkiej muzycznej uczcie z Jego udziałem w Dobromierzu.
Bilety w przedsprzedaży - 30 złotych, kontakt, telefon 600 499 366 oraz 609 174 163. Bilety w dniu koncertu (w przypadku wolnych miejsc) - 40 złotych. Wejście na salę od godziny 18.30
Po koncercie After DobroBlues - jam session ze znakomitymi muzykami polskiej estrady, m.in Dariuszem Kozakiewiczem (Perfect) i Krzysztofem Wałeckim (ex Oddzial Zamknięty, Vintage) - wstęp 20 złotych.
9 listopada 2013 -
Zagłosowali na Gryfa - odebrali nagrody
Podczas tegorocznej edycji nagród gospodarczych "Świdnickiego Gryfa" swoją statuetkę przyznali ponownie sami świdniczanie, głosując w kategoriach "Najlepszy pracodawcy w Świdnicy" oraz "Najlepsza obsługa klienta". Wyniki głosowania, są następujące:
Za "Najlepszego pracodawcę w Świdnicy" uznano piekarnię i cukiernię państwa Marii i Leszka Ciarkowskich.
Według głosujących "Najlepszą obsługą klienta" może poszczycić się Karczma Zagłoba
. . . czytaj więcej
Wśród głosujących rozlosowano nagrody. Weekendowy pobyt dla dwojga w Pałacu w Wojanowie koło Jeleniej Góry, wraz z uroczystą kolacją wygrał Edward Czerkawski. Tablet Asus Google Nexus 7 otrzymała Teresa Nitkiewicz.
Pani Teresa pracuje w piekarni i cukierni Ciarkowscy i zagłosowała na swojego pracodawcę. Z nagrody się ucieszyła, bo firma, którą dodatkowo prowadzi to serwis i naprawa, która na co dzień "przywraca życie" sprzętom RTV.
8 listopada 2013 -
Odbudują to co zniszczyła powódź
Lubachów, Panków, Bystrzyca Górna, Makowice - to w tych miejscowościach trwa odbudowa powodziowych zniszczeń. Łącznie na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 972 tysięcy złotych w tym 500 tysięcy złotych w ramach rządowej pomocy na usuwanie klęsk żywiołowych.
W 2012 roku otrzymaliśmy największą z dotychczas przyznanych przez MSWiA wartość promesy na usuwanie skutków powodzi, 2,2 miliona złotych. Dzięki tym funduszom w gminie Świdnica udało się odbudować drogę gminną w Witoszowie, przeprowadzić regulację potoku Młynówka w Bystrzycy Górnej, potoku Kotarba w Mokrzeszowie oraz wykonać remont budynku komunalnego w Pogorzale- mówi wójt gminy Teresa Mazurek
. . . czytaj więcej
Do końca listopada potrwają prace przy odbudowie drogi gminnej w Bystrzycy Górnej oraz umocnień przy drodze w Makowicach.
W ramach tych prac na odcinku 700 metrów wykonane zostanie odwodnienie drogi a droga zyska nową nawierzchnię asfaltową. Nowo wykonane przepusty zapewnią prawidłowe odprowadzenie wody, która przy dużych opadach deszczu stanowiła duży problem dla mieszkańców. Dzięki środkom przeznaczonym na odbudowę powodziowych zniszczeń, we wsi Makowice droga gminna zyska umocnienia murem z bloczków betonowych wraz z uzupełnieniem podbudowy i odtworzeniem nawierzchni bitumicznej o pow. 100m2. Łączna wartość prowadzonych zadań w Bystrzycy i Makowicach wyniesie blisko 600 tysięcy złotych, z czego ponad 209 tysięcy złotych to środki z budżetu państwa.
W Pankowie i Lubachowie zostały już zakończone prace przy oczyszczeniu rowów, ich pogłębieniu i odtworzeniu o łącznej powierzchni ponad 4,6 tys. m2 oraz umocnieniu brzegów murami oporowymi. Na murach oporowych zamontowane zostały balustrady stalowe i ogrodzenie, a montaż przepustów o łącznej długości 31 m dodatkowo poprawił gospodarkę wodną w 2 miejscowościach, które podczas powodzi wielokrotnie odnotowywały podtopienia i zalania gospodarstw domowych.
8 listopada 2013 -
Narodowe Święto Niepodległości
Zgodnie z coroczną tradycją 6 listopada odbyło się spotkanie uczniów Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy z kombatantami zrzeszonymi w Związku Sybiraków Koła Ziemi Świdnickiej oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej.
W pierwszej części spotkania goście obejrzeli apel poświęcony obchodom 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program artystyczny apelu został przygotowany przez klasę II e i III d pod kierunkiem Danuty Chmielowiec i Jana Trychty. Zespół wokalny prowadzony przez Arkadiusza Oleksego zaśpiewał pieśni patriotyczne, a Magdalena Jęczmień wraz uczniami zadbała o oprawę graficzną
. . . czytaj więcej
Druga część spotkania odbyła się w sali audiowizualnej, gdzie w kameralnej atmosferze, przy stolikach zastawionych owocami, ciastem i cukierkami goście poprowadzili "żywą lekcją historii". Weterani ze wzruszeniem przedstawiali młodzieży historię związaną z II wojną światową, ich wojennymi losami i przeżyciami związanymi z wywiezieniem na Sybir. Kombatanci odpowiadali też na pytania zadawane przez uczniów, którzy chcieli poznać jak najwięcej szczegółów. Jako gospodarz spotkania zabrała głos dyrektor szkoły - Alicja Matysik, która podzieliła się swoimi przemyśleniami na ten temat oraz podziękowała przybyłym za spotkanie, które miało bardzo uroczysty a zarazem serdeczny charakter. Mimo zakończenia uroczystości gimnazjaliści nadal prowadzili rozmowy z gośćmi, ciekawi szczegółów, dotyczących naszej historii.
Goście przekazali szkole pamiątkowe zdjęcia z ich wyjazdu na Kresy w 2012 roku. Uczniowie wręczyli kombatantom kwiaty i podziękowali za wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu.
8 listopada 2013 -
Najładniejsze okna, balkony, posesje wybrane
Co roku jest więcej pięknie ukwieconych miejsc w mieście. Dlatego co roku miasto stara się nagradzać jak największą liczbę tych świebodziczan, którzy szczególnie dbają o estetykę swoich posesji i balkonów. Nic więc dziwnego, że w tegorocznej edycji konkursu na "Najładniejsze okno, balkon i posesję" nagrodzono i wyróżniono rekordową liczbę mieszkańców.
- Chociaż w ten drobny sposób staramy się Państwu odwdzięczyć za tę pasję i dbanie o estetykę miasta - podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas uroczystego wręczenia nagród i dyplomów
. . . czytaj więcej
Spotkanie z laureatami konkursu odbyło się w czwartek, 7 listopada, w Miejskim Domu Kultury. Nagrody wręczali wspólnie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, radni: Teresa Małecka i Tadeusz Szozda, członkowie komisji konkursowej oraz Leszek Hołowaty, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach, która jest partnerem samorządu przy organizacji konkursu.
- Jak zawsze mieliśmy trudny wybór, komisja objechała miasto aż cztery razy, żeby niczego nie przeoczyć - podkreślała Teresa Małecka, przewodnicząca komisji konkursowej. - Jest wiele miejsc, które naprawdę co roku wyglądają pięknie i trudno je pominąć, ale bardzo mnie cieszy to, że w tej edycji mamy sporą grupę "debiutantów" w naszym konkursie.
Komisja rzeczywiście sumiennie podeszła do zadania, członkowie zajrzeli niemal w każdy zakamarek i ulicę w mieście, wynajdując chociażby takie perełki, jak piękny ogród na ul. Krasickiego, wypielęgnowany przez Państwa Wąsik.
Jak zawsze sporo było ukwieconych posesji w Cierniach, a najładniejszymi balkonami zdecydowanie mogą się pochwalić mieszkańcy Osiedla Piastowskiego. Wśród laureatów w kategorii firma nie było zaskoczenia - bezkonkurencyjna okazała się firma Hades, której kolorowy trawnik przed siedzibą przy ul. Wałbrzyskiej zachwyca niezmiennie wszystkich, przejeżdżających tą główną ulicą Świebodzic.
Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy nie tylko wspaniałej pasji, ale i wytrwałości, bo zdajemy sobie sprawę, ile czasu i energii wymaga pielęgnacja roślin. Zachęcamy mieszkańców do ukwiecanie swoich okien, balkonów i posesji, bo dzięki temu miasto po prostu wygląda ładnie i kolorowo.
Oto nazwiska laureatów w poszczególnych kategoriach:
okno:
Os. Sudeckie Anna i Jan Wołoch I miejsce
Śródmieście Halina i Jakub Marchewka II miejsce
Os. Piastowskie Roman Serafin III miejsce
Śródmieście Bogdan Chełminiak III miejsce
balkon:
Os. Piastowskie Katarzyna Sosik I miejsce
Os. Piastowskie Jadwiga Spyra II miejsce
Śródmieście Zofia Jaworska III miejsce
Wyróżnienia balkon:
Os. Piastowskie Zygmunt Wieszczeciński
Os. Piastowskie Małgorzata i Adam Kulik
Os. Piastowskie Maria Sanok
Os. Piastowskie Katarzyna Orłowska
Śródmieście Mirosław Wojciechowski
Os. Piastowskie Tomasz Andrejenko
posesja:
Ciernie Barbara Stolarczyk I miejsce
Śródmieście Elżbieta Sandomierska II miejsce
Śródmieście Krystyna i Jerzy Popiel III miejsce
Śródmieście Waldemar Łączka, Janina i Zbigniew Popiel III miejsce
Wyróżnienia posesja:
Ciernie Dariusz Wysoczański
Ciernie Wacław Moskwa
Ciernie Arkadiusz Szymczak
Ciernie Roman Zabłocki, Katarzyna Ozga, Małgorzata Kociołek
Ciernie Daria Kwinecka-Oleksyn
Pełcznica Ryszard i Zygmunt Mierzejewscy
Pełcznica Nicole Piechocka
Śródmieście Grzegorz Grochowski
Śródmieście Władysław Wąsik
Os. Słoneczne Renata i Adam Pofelscy
firma:
Bogusław Krzysztofowicz Hades I miejsce
Alicja Szczykała Al-An II miejsce
Barbara Kosak Szpital Mikulicz III miejsce
Wyróżnienie firma:
Małgorzata i Dariusz Stańczyk Hotel Księżyc
8 listopada 2013 -
Przebudowa ulicy Kochanowskiego
We wtorek, 5 listopada, oddano do użytku prawie półkilometrowy odcinek ulicy Kochanowskiego w Świdnica, która jest częścią drogi powiatowej 3396 D. Oprócz nowej nawierzchni poszerzono również drogę tak aby na łuku uzyskać szerokość jezdni 6,5 metra co z pewnością poprawi nie tylko komfort użytkowania ale i bezpieczeństwo kierowców - podsumowuje Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu.
Przy okazji wykonano także mechaniczną ścinkę poboczy, czyszczenie przepustów oraz oczyszczenie rowu przydrożnego z namułu. Całość prac wyniosła prawie 250 tysięcy złotych a wykonało je Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.
7 listopada 2013 -
Oszczędni mają pieniądze . . .
Jednym z tematów jutrzejszych obrad Sesji Rady Miejskiej w Świdnicy będzie zwiększenie kwoty przeznaczonej na zagospodarowanie terenu miasta w elementy małej architektury.
Szczęśliwe jest to miasto, w którym tak łatwo znajduje się oszczędności i takie oto pieniądze można przeznaczyć na między innymi długo oczekiwane i wymarzone przez przecietnego świdniczanina i jego zdaniem niezbędne w mieście - świdnickie drzwi Porta Santa.
Jeśli zaś pragną tego mieszkańcy to władzy nie pozostaje nic innego niż takie życzenie spełnić
. . . czytaj więcej
Miał być nowy plac i plac już jest. Na tym placu stanąć miał pomnik i zapewne stanie, postawią też "drzwi" skoro tak postanowili.
Jakże często słyszymy z ust rządzących, że na to czy na tamto nie ma pieniedzy wiec miło teraz usłyszeć, że w cudowny jakiś sposób znalazły się tzw "zaskórniaki".
Jutro podczas sesji rozpoczynającej się o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy radni miejscy uniesieniem ręki decydować będą jak rozdysponować tak wspaniale mnożące się środki.
7 listopada 2013 -
Utalentowani seniorzy na antenie TVP
Wykorzystują internet do realizacji kulinarnych pomysłów, kultywują tradycyjne rękodzieło, zdrowo się odżywiają aby dożyć sędziwego wieku, spacerują z kijkami i śpiewają. Mowa o seniorach z gminy Świdnica, którym poświęcony będzie najbliższy odcinek Telewizyjnego Klubu Seniora w TVP Wrocław.
Maria Bierska i Marek Łyczkowski tym razem gościli w "Domu w Ogrodzie Katarzynka" w Boleścinie, Bystrzycy Górnej i Witoszowie Dolnym.
Panie z Boleścina uczestniczą w warsztatach komputerowych w ramach programu "Latarnik" Polski Cyfrowej Równych Szans
. . . czytaj więcej
Latarnicy Polski Cyfrowej - wprowadzający w cyfrowy świat osoby dorosłe powyżej 50. roku życia. Uczestniczki uczą się podstaw obsługi komputera, a także poruszania się w cyberprzestrzeni jaką jest internet. Przy okazji czerpią pomysły na kulinarne przysmaki. Ostatnie zajęcia odbyły się w Domu w Ogrodzie Katarzynka, który to obiekt jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
Dziedzictwo Kulinarne jest znakiem potwierdzającym jakość tradycyjnej i innowacyjnej żywności, która promuje tradycje regionu. W idei dziedzictwa kulinarnego ważne jest aby wytwarzać gotowe dania i potrawy z produktów, które są wpisane na listę produktów regionalnych, a właśnie wyroby z RSP "Jedność" w Boleścinie zdobyły laury w konkursie na najlepsze produkty regionalne. Natomiast pierogi, których recepturę przygotowały seniorki z Boleścina na stałe zagościły w menu pensjonatu - mówi Małgorzata Sobańska, współprowadząca Dom w Ogrodzie Katarzynka.
W wielu odcinkach Telewizyjnego Klubu Seniora można zobaczyć również idee łączenia pokoleń. Tego typu akcentów w gminie Świdnica jest bardzo dużo. W jednym z pokoi, nazywanym przez właścicieli obiektu "Pokojem Babuni" będzie można zobaczyć jak można zaszczepić pasję do haftowania wśród młodego pokolenia.
Kolejna odsłona programu to wizyta u seniorów w Bystrzycy Górnej. Państwo Teresa i Tadeusz Krajewscy zdradzą sekret długowieczności, jak dożyć pięknego jubileuszu Złotych Godów Małżeńskich. Następnie wyruszą na trasę z kijkami, ukazując piękne walory turystyczne Bystrzycy Górnej. Spotkanie z seniorami będzie okazją do wspomnień nt. wakacyjnego projektu "Kto Kogo Gryzie", którego uczestnikami byli właśnie seniorzy z Bystrzycy Górnej.
Warsztaty międzypokoleniowe, zostały zorganizowane w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie dla 120 osób. Podczas każdego z III turnusów na uczestników czekały zajęcia komputerowe, muzyczne, z zakresu zdrowego żywienia i udzielania pierwszej pomocy, spacery nordic walking. Młodzież wraz z instruktorami wprowadzała seniorów w świat komputerów i pokazywała, że internet "nie gryzie", a seniorzy dzielili się wiedzą co gryźć, żeby dożyć sędziwego wieku.
Ostatnim punktem na mapie gminy, dla ekipy Telewizyjnego Klubu Seniora był Witoszów Dolny. To właśnie tam, Maria Bierska i Marek Łyczkowski mogli posłuchać pięknych pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu "Ale Babki". W tym roku na XI Festiwalu SAS w Międzyzdrojach "Ale Babki" wyśpiewały GRAND PRIX. Rozśpiewane panie pod skrzydłami Hanny Raszkiewicz i przy akompaniamencie kapeli, pod przewodnictwem Zdzisława Christa pokonały 30 zespołów z całej Polski.
Premiera programu, już w najbliższą sobotę 9 listopada o godzinie 10:00. Powtórka w poniedziałek 11 listopada godzinie 18:00.
7 listopada 2013 -
Nowe wiaty przystankowe w Świdnicy
Pasażerowie świdnickiej komunikacji miejskiej mogą już korzystać z nowych przystanków. Trzy wiaty zamontowano na przystankach przy ulicy Łukasińskiego-Pafal, ulicy Westerplatte-most i ulicy Bystrzycka-przejazd kolejowy.
Nowe wiaty zakupiono za kwotę blisko dwadzieścia tysięcy złotych, a zastąpiły one wysłużone stare obiekty.
7 listopada 2013 -
Remont Żeromskiego przesunięty
Najprawdopodobniej 18 - a nie jak wcześniej zapowiadał wykonawca - 6 listopada dojdzie do otwarcia ulicy Sienkiewicza i rozpoczęcia ostatniego etapu rewitalizacji Starego Miasta, tj. modernizacji nawierzchni i chodników ulicy Żeromskiego.
Opóźnienia w realizacji leżą po stronie wykonawcy zadania. Obecnie trwają prace po prawej stronie ulicy Żeromskiego - trwa wymiana gazociągu. Ulica jest jednak w pełni przejezdna i można dojechać do centrum, objechać cały Rynek i wydostać się ze Śródmieścia albo ulicą Prusa albo Kopernika
. . . czytaj więcej
Ulica Sienkiewicza jest zamknięta. Zamknięcie ulicy Żeromskiego nastąpi dopiero w momencie, gdy ulica Sienkiewicza będzie w pełni otwarta dla ruchu - tak, by przejazd przez centrum był drożny. Stanie się to najwcześniej 18 listopada.
Rewitalizacja ulicy Żeromskiego podzielana jest na dwa odcinki: w pierwszej kolejności będzie wykonywany fragment od ulicy Prusa do Rynku. Modernizacją pozostałego odcinka, czyli fragmentu od ulicy Prusa do ul. Strzegomskiej, zajmie się firma Stańczyk i będzie to odrębne zadanie, realizowane już w całości z pieniędzy budżetu gminy.
Ten odcinek będzie wykonywany w trzech etapach, aby maksymalnie umożliwić mieszkańcom i prowadzącym działalność gospodarczą dostanie się do swoich mieszkań i lokali. Przez cały czas trwania prac na Żeromskiego, także w momencie zamknięcia ulicy, będzie udostępniony przejazd dla aut dostawczych.
7 listopada 2013 -
Przebudowa kolektora deszczowego w Olszanach
4 listopada w miejscowości Olszany (Gmina Strzegom) oddano do użytku przebudowany kolektor deszczowy w poboczu drogi o łącznej długości 42 metrów oraz zamontowany samoczynnie zamykająct się przepust, który zabezpieczać będzie przylegające posesje w przypadku zbyt dużej ilości wody w potoku.
Inwestycja przeprowadzona przez Powiat Świdnicki kosztowała 20 tysięcy złotych. Fundusze te zostały pozyskane przez Gminną Spółkę Wodną w Strzegomiu z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, między innymi dzięki staraniom Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świdnicy
. . . czytaj więcej
Inwestycja ta, być może niewielka, ma jednak kluczowe znaczenie dla mieszkańców Olszan, których posesje, w przypadku większych opadów deszczu, były regularnie zalewane przez wody okolicznego potoku. Równie ważne przy przeprowadzaniu prac była zgodna współpraca kilku podmiotów: Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Powiatu Świdnickiego, Gminy Strzegom, Gminnej Spółki Wodnej w Strzegomiu, Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego oraz sołtysa Olszan i jej mieszkańców.
Nieodzowna tutaj także była prawdziwie "mrówcza praca" pracownika Urzędu Miejskiego w Strzegomiu Zenona Sozańskiego oraz Pani Stanisławy Górskiej ze Spółki Wodnej.
Aby odtworzyć prawidłowy przebieg rowu melioracyjnego wertowali oni stosy poniemieckich, przedwojennych map.
7 listopada 2013 -
VI Świdnicki Bieg Niepodległości tuż, tuż...
11 listopada w trakcie Dnia Dnia Niepodległości na świdnickim rynku odbędzie się VI Świdnicki Bieg Niepodległości. Impreza na stałe wpisała się w miejskie kalendarium i z roku na rok cieszy sie coraz większym powodzeniem.
Idea Biegu Niepodległości to połączenie wartości sportowych z przesłaniem kultywowania jednego z najważniejszych świąt narodowych - Dnia Niepodległości 11 listopada.
Bieg przyciąga już nie tylko zawodowców, ale też całe rodziny i osoby w każdym wieku. W ubiegłym roku w Biegu udział wzięło ponad sześćset osób
. . . czytaj więcej
Zawodnicy otrzymują zawsze pamiątkowe gadżety ( koszulki lub czapeczki) oraz medale.
Losowane są także atrakcyjne nagrody sponsorowane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i coraz liczniejsze nagrody od darczyńców. Zwycięzcą jest jednak każdy, kto wziął w Biegu udział, dając świadectwo hartu ducha jak też pamięci o tak ważnym wydarzeniu jakim dla każdego Polaka jest Dzień Niepodległości 11 listopada.
W tym roku rozszerzamy formułę imprezy - zapraszamy do wzięcia udziału chodziarzy Nordic Walking.
Bieg rozpocznie się o godzinie 14.30 a trasa przebiegać będzie ulicami miasta.
Zapisy przyjmowane będą w godzinach 12.30 - 14.00 w Wieży Ratuszowej.
6 listopada 2013 -
Po 13 latach, wracają połączenia kolejowe
Pięć złotych za podróż pociągiem ze Świdnicy do Wrocławia. Niemożliwe? A jednak! Już 15 grudnia na tę trasę, po 13 latach, wracają połączenia kolejowe. Z tej okazji Koleje Dolnośląskie, które będą kursować po tym odcinku, wprowadzają promocyjne ceny biletów.
15 grudnia, czyli w pierwszym dniu, w którym będą jeździć pociągi na tej trasie, wszyscy pasażerowie będą mogli podróżować za darmo. To jednak dopiero początek promocji. Żeby przekonać podróżnych do wyboru pociągu, na trasie Świdnica Miasto-Wrocław Główny nie będzie obowiązywał stały cennik Kolei Dolnośląskich
. . . czytaj więcej
Oznacza to, że ceny na bilety normalne zostaną bezterminowo obniżone z 14,60 zł do 5 zł. Bilet miesięczny będzie kosztował zaledwie 180 zł, a nie 274 zł.
Od podanych cen biletów będą oczywiście obowiązywały wszystkie zniżki ustawowe, na przykład dla uczniów i studentów. Ceny te są bardzo konkurencyjne względem cen biletów na autobusy kursujące ze Świdnicy do Wrocławia. W busach najtańsze bilety normalne kosztują 6,50 - 7 zł, a bilety miesięczne to wydatek 143-240 zł. Promocje cenowe są skierowane do pasażerów, którzy rozpoczynają podróż na stacji Świdnica, a bilety promocyjne dostępne będą wyłącznie u konduktorów w pociągach Kolei Dolnośląskich.
To jednak nie koniec udogodnień dla pasażerów. Za 8 złotych będzie można podróżować w obie strony na trasie Świdnica-Wrocław-Świdnica - dzięki specjalnym biletom o przedłużonym czasie ważności do 6 dni. Tylko złotówkę będzie natomiast kosztował przewóz roweru i bagażu.
Warto dodać, że Koleje Dolnośląskie prowadzą też rozmowy z urzędem miejskim w Świdnicy, aby mieszkańcy tego miasta mogli także z miesięcznym biletem kolejowym podróżować taniej komunikacją miejską w Świdnicy.
6 listopada 2013 -
Wszystkie propozycje będą wykonane
Aż 13 spośród wytypowanych 24 inwestycji będzie realizowanych w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Pozostałe trafią do realizacji w 2015 i 2016 roku. Można zatem powiedzieć, że wszystkie pomysły świebodziczan będą przez miasto wprowadzone w życie >>> zobacz
To świetna wiadomość dla tych, którzy zgłaszali swoje propozycje i zachęta na następne lata.
Warto podpowiadać samorządowcom! Świebodziczanie mogą być naprawdę zadowoleni - ich pomysły zyskały akceptację burmistrza Bogdana Kożuchowicza i miejskich urzędników
. . . czytaj więcej
Ponad połowa zgłoszonych propozycji będzie wykonana w 2014 roku. Reszta - w latach następnych.
- Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy odpowiedzieli na nasz pomysł stworzenia budżetu obywatelskiego, cieszę się, że tyle było zgłoszeń i gorąco zachęcam, by w przyszłym roku także proponować swoje zadania, bo z pewnością będziemy tworzyć budżet obywatelski na 2015 rok - mówi burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz.
- Dziękuję za zwrócenie uwagi na tematy, które może gdzieś umknęły w codziennej pracy, a okazały się ważne dla mieszkańców. Cieszę się, że tyle osób zaangażowało się w tworzenie budżetu, taka postawa obywatelska jest bardzo cenna i wierzę, że w przyszłym roku zaktywizuje jeszcze więcej mieszkańców.
6 listopada 2013 -
Jubileuszowe Forum w Krzyżowej
Zbliża się XV jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. W tym roku uczestnicy obradować będą w dniach 21-23 listopada, a tematem przewodnim będzie "Zakorzenienie przezwycięży kryzys?".
Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze to miejsce spotkań i dyskusji na tematy społeczne i gospodarcze, które na stałe zagościło w kalendarzu konferencji o wysokiej ponadregionalnej randze. Pierwszego dnia Forum - w czwartek, 21 listopada - tradycyjnie przewidujemy wystąpienia honorowych gości oraz dyskusję panelową. Pierwszy dzień obrad będzie poświęcony polsko-czeskiej współpracy
. . . czytaj więcej
Honorowy Patronat nad naszymi dyskusjami objął Ambasador Republliki Czeskiej w Polsce - J.E. Jan Sechter. Piątek, 22 listopada będzie dniem poświęconym gospodarce - odbędą się 2 panele dyskusyjne oraz Polsko-Niemiecki Szczyt Gospodarczy (pod patronatem Ministra Gospodarki Polski - Janusza Piechocińskiego oraz Ministra Gospodarki i Technologii Niemiec - Philippa Röslera) związany z wręczeniem Dolnośląskich Nagród Gospodarczych, które przeznaczone są dla dolnośląskich przedsiębiorstw za wkład w rozwój i promocję naszego regionu. Po raz kolejny zostanie też wręczona Polsko - Niemiecka Nagroda Gospodarcza. W sobotę, 23 listopada powracamy do tradycji debaty nad przyszłością Dolnego Śląska.
Misją Forum jest "inicjowanie i rozwijanie dialogu społecznego, którego celem jest wskazywanie wyzwań, których rozwiązanie będzie miało kluczowy wpływ na konkurencyjność Dolnego Śląska w Polsce i Europie".
W związku z przyjęciem przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 i rozpoczęciem konsultacji społecznych dotyczących tego dokumentu rzeczona misja staję się ponownie nad wyraz aktualna. Podczas tegorocznego Forum chcemy bowiem włączyć się w proces konsultacji. Dlatego też do udziału w Forum zaproszeni zostali m.in. minister Paweł Orłowski - podsekretarz stanu w Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Jerzy Tutaj - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój regionalny oraz Bożena Lublińska - Kasprzak - Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Realizując misję Forum podczas tegorocznego spotkania będziemy kontynuować dyskusję społeczności strategicznych Dolnego Śląska na tematy istotne dla rozwoju regionu, Polski i Europy.
6 listopada 2013 -
Wymieniają sieci wodociągowe
Zakończył się kolejny etap wymiany nie nadających się już do eksploatacji sieci wodociągowych. Stare instalacje wodociągowe w dużej mierze uległy korozji i stawały się coraz bardziej awaryjne. Żarowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji dokonał wymiany tych, które uległy już zniszczeniu.
W tej chwili prace remontowe przy wymianie sieci wodociągowych zakończyły się w Wierzbnej. - Na tym terenie wykonaliśmy już 400 metrów sieci rozdzielczej do zasilenia aktualnie wydzielonych działek budowlanych. W planach przyszłorocznych jest jeszcze budowa przepompowni na tym wzniesieniu. Inwestycja, która pochłonęła ponad 60 tysięcy złotych była jednak bardzo trudna do zrealizowania.
6 listopada 2013 -
Bądź dumny, wywieś flagę
Świdnicki Hufiec ZHP jak co roku pod takim właśnie hasłem zachęca mieszkańców Świdnicy do manifestowania patriotyzmu. - Wzruszamy się, gdy nasi sportowcy wygrywają zawody i grany jest Mazurek Dąbrowskiego, jesteśmy wtedy dumni, panuje nastrój uniesienia. Szacunek do Polskiej Flagi wynosi się z domu rodzinnego - pokażmy naszym dzieciom, wnukom jak okazywać cześć naszej biało-czerwonej - tak harcmistrz Piotr Pamuła przekonuje, by wywiesić flagę w oknie swojego domu.
Flagi można kupić w siedzibie Hufca ZHP przy ulicy Lelewela 18 w godzinach od 8.00 do 15.00
. . . czytaj więcej
Ceny nie są wygórowane:
- flaga 100×60 cm - 15,00 zł netto
- flaga 100×60 cm z drzewcem - 20,00 zł netto
- uchwyt na flagę pojedynczy - 15 zł netto
Nabliższą okazją do wywieszenia flagi jest Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.
5 listopada 2013 -
Siłownia OSiR pod chmurką już dostępna
Jedenaście urządzeń do ćwiczeń i mini plac zabaw mają do dyspozycji świdniczanie. Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powstała siłownia pod chmurką. Plac kosztował 27 tysięcy złotych, a we wtorek, 5 listopada oficjalnie zainaugurowano jej działalność.
Tego dnia w godzinach 13.00-16.00 wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z pomocy profesjonalnych trenerów. Na urządzeniach można ćwiczyć na zasadzie wykorzystania własnego ciężaru ciała. Do dyspozycji jest wioślarz, prasa ręczna, orbitrek, wyciąg górny, koła tai chi, wahadło, prasa nożna, piechur, drążek do podciągania, twister oraz masażer
. . . czytaj więcej
W niektórych urządzeniach stanowiska są potrójne lub podwójne.
- To amatorska siłownia dla rodzin przeznaczona do treningu rekreacyjnego. W wykonywaniu ćwiczeń pomagają instrukcje przymocowane do każdego z urządzeń, a intensywność ćwiczeń warto dopasować do indywidualnej kondycji. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że ćwiczenia na świeżym powietrzu to lepsza kondycja i zdrowie - mówi Jan Czałkiewicz, pełniący obowiązki dyrektora OSiR.
Siłownia znajduje się obok kortów tenisowych OSiR przy ulicy Śląskiej. Ze sprzętu mogą korzystać osoby dorosłe oraz dzieci od 10 roku życia pod nadzorem rodzica.
Podobne miejsca funkcjonują w Świdnicy już od lat. Urządzenia do ćwiczeń wraz z placem zabaw znajdują się na osiedlu Młodych przy ulicy Prądzyńskiego. Tam jest zestaw do ćwiczeń na wolnym powietrzu m. in. stepper, wiosła itp.
Podobne miejsce wraz z placem zabaw zostało zlokalizowane na osiedlu Zarzecze przy ulicy Kilińskiego.
Ścieżka rekreacyjna m. in. z drążkiem, słupki do biegu slalomem i plac zabaw znajduje się w Parku Jana Kasprowicza przy
ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej.
5 listopada 2013 -
II Powiatowa Konferencja "Wyjść z Cienia"
Kierując się potrzebą zwrócenia uwagi na problemy zdrowia psychicznego, w trosce o zapewnienie pomocy i wsparcia osobom, które borykają się z zaburzeniami bądź chorobą psychiczną Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska zaprasza na II Powiatową Konferencję "Wyjść z cienia", która odbędzie się w dniu 6 listopada w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy w godzinach 10.00-13.00.
II Konferencja "Wyjść z cienia" ma charakter otwarty i adresowana jest do wszystkich zainteresowanych osób, szczególnie gorąco zapraszamy rodziców
. . . czytaj więcej
opiekunów oraz przedstawicieli oświaty, sądownictwa, policji, ochrony zdrowia, którym nie jest obojętny los dzieci i młodzieży. Intencją organizatorów konferencji jest poruszenie zagadnień, często ukrywanych przed społecznością lokalną, wyczulenie na brak zrozumienia i pomoc w szukaniu wsparcia, szczególnie jeżeli chodzi o przemoc seksualną.
Uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się m.in. z tak często spotykanym zjawiskiem jak anoreksja, bulimia oraz kompulsywne objadanie się. W ciekawy sposób zostanie przedstawiony świat dziecka doznającego przemocy seksualnej. W ramach konferencji przewiduje się wykłady:
"Jak wchodzimy w cień" - Stefania Raducka-Gazda psycholog kliniczny
"Czym jest anoreksja i bulimia?" - Dorota Werner psychoterapeuta, seksuolog
"Świat w oczach dziecka" - Dorota Werner psychoterapeuta, seksuolog
oraz wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Szczęśliwe chwile z moją rodziną".
5 listopada 2013 -
ZUS - Tydzień Przedsiębiorcy
W Tygodniu Przedsiębiorcy ZUS codziennie czynny do 18.00 Od 18 do 22 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W tych dniach wszystkie placówki ZUS przyjmować będą o trzy godziny dłużej (codziennie do 18.00), oczekując na przedsiębiorców chcących skorzystać z porad ekspertów.
Klienci będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak korzystać z nowej wersji
programu Płatnik, dlaczego warto skonfigurować w firmowym laptopie Platformę Usług Elektronicznych ZUS, jak nie dać się podejść oszustom, a także na jakich zasadach można skorzystać z ulg i umorzeń w spłacie zaległych składek oraz z abolicji składkowej
. . . czytaj więcej
W ciągu tygodnia każdy przedsiębiorca, który odwiedzi placówkę ZUS, uzyska m.in. kompleksowe informacje o wszystkich dostępnych instrumentach ułatwiających spłatę zadłużenia względem ZUS. Prowadzący działalność gospodarczą dowie się, czy może ubiegać się o rozłożenie na raty swoich należności, czy właściwsze w jego przypadku może być odroczenie płatności. Nie zabraknie informacji o abolicji składkowej: kto, w jaki sposób i po spełnieniu jakich warunków może liczyć na umorzenie należności. Warto będzie też porozmawiać o tym, jak nie dać nabrać się na usługi nieuczciwych pośredników, oferujących outsourcing pracowników. Opowiemy także o e-usługach - Platformie Usług Elektronicznych i o zmianach w programie Płatnik.
Wałbrzyski Oddział ZUS zaprasza na bezpłatne seminaria Podczas Tygodnia Przedsiębiorcy w siedzibie Zakładu przy ul. Kasztanowej 1 w Wałbrzychu odbywać się będą seminaria tematyczne dla przedsiębiorców i pracowników biur rachunkowych.
Codziennie w godz. 9:00-11:00 i 16:00-18:00 Każdy dzień poświęcony będzie na inną grupę tematyczną.
Poniedziałek, 18 listopada:
· e-ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS - jakie korzyści daje przedsiębiorcy dostęp do osobistego profilu na PUE (podczas spotkania możliwość potwierdzenia profilu PUE)
· Elektroniczny kontakt z Urzędem Skarbowym
Wtorek, 19 listopada:
· Dobrowolna spłata należności w ramach udzielanych ulg oraz zasady obowiązujące w zakresie umarzania należności
Środa, 20 listopada: · Zmiany w sposobie rozliczania się z ZUS poprzez program Płatnik
· Regionalny Punkt Konsultacyjny KSU - wsparcie informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców
Czwartek, 21 listopada:
· Możliwość skorzystania z ubezpieczeń przez osoby sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 5, zmiany w zasiłkach macierzyńskich
Na spotkanie zapraszamy klientów wraz z dziećmi - obok Sali konferencyjnej przygotujemy kącik zabaw - przewidziane projekcje kreskówek i zajęcia plastyczne pod okiem pracowników Oddziału.
Piątek, 22 listopada:
· Outsourcing pracowników oraz problemy jakich może przysporzyć nierzetelna firma oferująca takie usługi,
· Abolicja w opłacaniu składek i wymagania jakie muszą zostać spełnione aby złożony wniosek mógł być rozpatrzony przez Zakład.
Zgłoszenia uczestników seminariów prosimy wysyłać elektronicznie na adres: katarzyna.serdeczna@zus.pl lub telefonicznie: 74 64-97-370, 502-008-274*. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 listopada.
* w przypadku zgłoszeń na seminarium 21 listopada prosimy o uwzględnienie dzieci biorących udział w spotkaniu.
Inspektorat w Kamiennej Górze, Al. Wojska Polskiego 14 Spotkanie w siedzibie Inspektoratu z pracownikami szkół, nauczycielami nt. Platformy Usług Elektronicznych, świadczeń emerytalnych dla nauczycieli. tel. 75 64-68-603 e-mail: bergt@zus.pl
Inspektorat w Kłodzku, Pl. B. Chrobrego 21 - 21 listopada Spotkanie z pracownikami Biur Rachunkowych nt. przepisów dot. zasiłków macierzyńskiego, ojcowskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego; dobrowolnego ubezpieczenia społecznego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem, nowego programu Płatnik oraz Platformy Usług Elektronicznych. tel. 74 64-97-502
e-mail: Krystyna.Zurawiak@zus.pl
Inspektorat w Jeleniej Górze, ul. Sygietyńskiego 10 - 21 listopada, godz.12.00 Spotkanie dla przedsiębiorców z terenu działania Oddziału, którzy składają najwięcej wniosków o wydanie A1 (Zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej) - zasady poświadczania formularzy A1 dla
pracowników delegowanych oraz wykonujących pracę w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE - wybrane zagadnienia. tel. 75 64-68-402 e-mail: Marzanna.Damasiewicz@zus.pl
Inspektorat w Jeleniej Górze, ul. Sygietyńskiego 10 - 20 listopada, godz. 11.00 Porady dla przedstawicieli podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w zakresie handlu, gastronomii i usług ze Zrzeszenia Handlu i Usług:
- pomoc w zakładaniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz przybliżenie jej funkcjonalności dla prowadzących działalność gospodarczą;
- zasady przyznawania zasiłków chorobowych oraz świadczenia rehabilitacyjnego dla przedsiębiorców i możliwość skorzystania przez nich z rehabilitacji w ramach prewencji rentowej.
tel. 75 64-68-402 e-mail: Marzanna.Damasiewicz@zus.pl
5 listopada 2013 -
Szkoła dla rodziców - konferencja edukacyjna
"Państwo Świdniccy wychowują dziecko" to tytuł konferencji, którą zaplanowano na czwartek, 7 listopada na godzinę 10.00 w sali narad Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 47 w budynku Urzędu Stanu Cywilnego.
O godzinie 10.00 - nastąpi uroczyste otwarcie konferencji, o godzinie 10.15 - "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - nowoczesne rozwiązania wychowawcze" - Joanna Sakowska, autorka programu. Godzina 11.00 - "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców - możliwości wykorzystania w praktyce szkolnej" - Ewa Węgrzyn-Jonek, dolnośląski koordynator programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców", godzina 11.30 - Wypowiedzi rodziców, uczestników Programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców".
5 listopada 2013 -
Konferencja dla młodzieży
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Stowarzyszenie Semper Avanti i Starostwo Powiatowe w Świdnicy zapraszają młodzież z Powiatu Świdnickiego na konferencję dla aktywnych i zaangażowanych w sprawy młodzieży.
Jeśli chcesz się podzielić swoimi problemami i spostrzeżeniami z przedstawicielami województwa przyjdź na spotkanie w piątek, 8 listopada o godzinie 11.00 do Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy przy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego 3
. . . czytaj więcej
Projekt zakłada utworzenie regionalnego mechanizmu rzecznictwa interesów młodzieży na Dolnym Śląsku, czyli powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W trakcie konferencji odbędą się wybory, które wśród młodych uczestników wyłonią dwóch przedstawicieli Powiatu Świdnickiego do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Projekt finansowany jest z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
5 listopada 2013 -
Słabe wyniki - zmiana trenera
Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina" podjął na dzisiejszym spotkaniu decyzje o rozwiązaniu umowy z trenerem drużyny seniorów Romanem Szubą. Powodem zakończenia współpracy ze szkoleniowcem są niezadowalające wyniki sportowe oraz ogólna sportowa prezencja drużyny seniorów Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina". Roman Szuba prowadził zespół seniorów od lipca br. Bilans jego podopiecznych w dotychczasowych spotkaniach ligowych to zaledwie pięć zwycięstw, dwa remisy i aż sześć porażek.
Okres przygotowawczy oraz początek sezonu nie zapowiadały tak słabych wyników seniorów MKS "Karolina". Zarząd zdecydował również, że zespół tymczasowo do końca jesiennych rozgrywek poprowadzi Tomasz Mojsa.
4 listopada 2013 -
Koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa
10 listopada o godzinie 19.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza niesamowity koncert amerykańskiej Gwiazdy Bluesa - Earla Thomasa wraz z zespołem The Blues Ambassadors.
Jest to już trzeci koncert w tym roku organizowany w ramach Festiwalu DobroBlues (gościliśmy niedawno Franka Moreya oraz Dava Herrero) w związku tegoroczną europejską trasą tego wspaniałego muzyka
. . . czytaj więcej
Na dobromierską scenę zawita ponownie muzyka z "najwyższej półki" a sam Dobromierz znajdzie się w towarzystwie takich miast, jak m.in. Wiedeń, Chemnitz czy Kraków, które także będą gościć Earla Thomasa.
Artysta urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee, w której każdy na czymś grał lub śpiewał: mama interesowała się gospel, tata bluesem.W ten sposób poznał klasykę tych dwóch gatunków, artystów takich jak Muddy Waters, Otis Redding, Aretha Franklin, Tina Turner, Gladys Knight. Na własną rękę dorzucił do tego "mixu" twórców wczesnego rocka, jak : Jimi Hendrix, Janis Joplin, Rod Steward oraz zespoły The Rolling Stones, The Beatles czy Led Zeppelin.
Earl ma na koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata - w tym na Montreux Jazz - oraz dwanaście albumów.
Jego utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. "Ostry dyżur"). Tym razem będziemy mogli uczestniczyć w wielkiej muzycznej uczcie z Jego udziałem w Dobromierzu.
Bilety w przedsprzedaży - 30 złotych, kontakt, telefon 600 499 366 oraz 609 174 163. Bilety w dniu koncertu (w przypadku wolnych miejsc) - 40 złotych. Wejście na salę od godziny 18.30
Po koncercie After DobroBlues - jam session ze znakomitymi muzykami polskiej estrady, m.in Dariuszem Kozakiewiczem (Perfect) i Krzysztofem Wałeckim (ex Oddzial Zamknięty, Vintage) - wstęp 20 złotych.
4 listopada 2013 -
Święto Niepodległości przed nami
W imieniu Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza zapraszamy mieszkańców do przyłączenia się do uroczystości z okazji 95. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które przypadają 11 listopada.
Jak co roku w kościele pw. Św. Mikołaja odbędzie się msza w intencji Ojczyzny - początek o godzinie 13.00.
Po mszy organizacje i przedstawiciele związków kombatanckich a także władze miasta złożą wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego
. . . czytaj więcej
Natomiast dla tych, którzy lubią sport, Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował Bieg Niepodległości.
Będzie to już drugi bieg upamiętniający rocznicę a także I marsz nordic walking. Chętni do udziału w tej imprezie proszeni są o zgłoszenie się przed biegiem (godzina 9.00-9.50) w biurze zawodów, mieszczącym się w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6.
Bieg i marsz rozpoczną się o godzinie 10.00.
4 listopada 2013 -
Wręczą odznaczenia
Władze gminy Świdnica zapraszają na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Uroczysta akademia będzie okazją do wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Gminy Świdnica.
Odznaczenia otrzymają: Eligiusz Janasik, Piotr Kulak, Piotr Michalski.
4 listopada 2013 -
BMW, motocykl i 1320 litrów spirytusu
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Jeleniej Górze zatrzymali 35 letniego mieszkańca Świdnicy. W garażu użytkowanym przez mężczyznę funkcjonariusze ujawnili pochodzący z kradzieży samochód BMW oraz motocykl. Wartość skradzionego samochodu i motocykla oszacowano na kwotę około 100 tysięcy złotych.
BMW zostało skradzione we Wrocławiu, natomiast motocykl skradziono na terenie Niemiec. Ponadto w garażu ujawnione zostały części samochodowe niewiadomego pochodzenia z samochodów BMW i Audi z widocznymi śladami zacierania numerów identyfikacyjnych
. . . czytaj więcej
W trakcie prowadzonych czynności w samochodzie dostawczym oraz w pomieszczeniach gospodarczych użytkowanych przez zatrzymanego ujawniono 1320 litrów spirytusu i 2,5 kilograma tytoniu bez znaków akcyzy skarbowej.
Wczoraj 35-latek został doprowadzony do Prokuratury wobec niego zastosowany został dozór policyjny i poręczenie majątkowe w kwocie 2 tysiące złotych. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.
Przypomnijmy, że osoba, która rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa, pomaga w jej ukryciu lub pomaga w jej sprzedaży podlega karze pozbawienia wolności do lat 5, natomiast za nabywanie, przewożenie, przechowywanie, pomaganie w zbyciu wyrobów akcyzowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
4 listopada 2013 -
Zapowiedź sesji
8 listopada o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się XLVI Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu kadencji 2010 - 2014.
Głównym punktem obrad będzie odczytanie aktu nadania i wręczenie odznaki Honorowego Obywatela Strzegomia Jerzemu Orabczukowi, prezesowi Związku Sybiraków w Strzegomiu.
4 listopada 2013 -
Październikowa sesja
Wśród przedłożonych podczas sesji 30 października projektów uchwał były m.in. zmiany w budżecie na 2013 rok. Zwiększeniu o 32 tysiące złotych uległa dotacja dla Miejskiej Biblioteki Publicznej z przeznaczeniem na koszty projektu remontu gruntownego siedziby.
Było to niezbędne, bo biblioteka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont - w wysokości 75 proc. kosztów całego zadania. Prace rozpoczną się w 2014 roku
. . . czytaj więcej
Zwiększyły się także dochody gminy o kwotę blisko 67 tysięcy złotych - to otrzymane dofinansowanie na realizację Partnerskiego Projektu Szkół Programu Commenius. Rada podjęła także uchwałę o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.
Chodzi o decyzję RIO stwierdzającą nieważność uchwały RM w Świebodzicach z dnia 13 września 2013 roku w sprawie wprowadzenia zwolnień od opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dokładniej - chodzi o zwolnienia dla rodzin wielodzietnych z pełnej stawki podatku śmieciowego: dla trzeciego i następnego dziecka opłata miała wynosić połowę kwoty.
Zdaniem RIO zapis ten narusza ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Świebodzicki samorząd nie zgadza się z takim rozstrzygnięciem, dlatego skierował sprawę do WSA.
3 listopada 2013 -
Pohar Jiraskova Kraje a Podkrkonosi
2 listopada w Nachodzie - Czechy została rozegrana II tura zawodów o Pohar Jiraskova Kraje a Podkrkonosi. W zawodach wystartowało 266 zawodników z 19 klubów z Czech i Polski.
Svidę reprezentowali: Oskar Cebula, Paweł Włosiński, Agnieszka Franków, Patryk Kawałko, Jakub Kalousek, Dominika Sokołowska, Martyna Pitek, Michał Jedliński, Weronika Papadaki, Filip Łaszuk, Elżbieta Kielka. Zawodnicy spisali się bardzo dobrze a najlepiej o tym świadczą czasy jakie osiągali. W każdym starcie zawodnicy poprawiali rekordy życiowe, pięciokrotnie stawali na podium
. . . czytaj więcej
W szczególny sposób należy wyróżnić najmłodszych zawodników świdnickiej Svidy; Weronikę Papadaki, Martynę Pitek i Michała Jedlińskiego za start i wyniki jaki osiągali.
Miejsca świdniczan:
Oskar Cebula - 1 miejsce 50 m stylem grzbietowym oraz 2 miejsce 50 m stylem klasycznym.
Dominika Sokołowska - 1 miejsce 100 m stylem motylkowym oraz 3 miejsce 50 m stylem grzbietowym.
Elżbieta Kielka - 2 miejsce 50 m stylem grzbietowym.
3 listopada 2013 -
Pokonali Karkonosze
W czternastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom zremisował w Bolesławcu z BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:1.
Pozostałe wyniki czternastej kolejki spotkań: LZS Stary Śleszów - Orkan Szczedrzykowice 0:7, Miedź II Legnica - Granica Bogatynia 5:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Orla Wąsosz 5:1, Olimpia Kowary - Sokół Wielka Lipa 2:0, Kuźnia Jawor - Piast Zawidów 0:2, MKS Szczawno Zdrój - Pogoń Oleśnica 2:1, KP Brzeg Dolny - Karkonosze Jelenia Góra 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mający na koncie 27. punktów przed Miedzią II Legnica również 27. punktów. Strzegomianie z 23. punktami zajmują 5. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie MKS Szczawno Zdrój.
3 listopada -
Klasa okręgowa
W trzynastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Victoria Świebodzice 6:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Zjednoczeni Żarów 3:6, Stal Świdnica - Unia Złoty Stok 0:1, Sparta Ziębice - LKS Bystrzyca Górna 1:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Kryształ Stronie Śląskie 0:1, Nysa Kłodzko - Iskra Jaszkowa Dolna 3:0, Piast Nowa Ruda - Trojan Lądek Zdrój 4:0, Skalnik Czarny Bór - Pogoń Pieszyce 1:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi zaspół Piast Nowa Ruda 27. punktów. Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 27. punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 19. punktów, 10. Karolina Jaworzyna Śląska 17. punktów, 13. Stal Świdnica 15. punktów, 16. Victoria Świebodzice 13. punktów.
3 listopada 2013 -
Piłkarska klasa "A"
W rozegranych dzisiaj meczach trzynastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Cukrownik-Polonia Pszenno - Grom Witków 1:1, Zieloni Mrowiny - KS Walim 2:2, Granit Roztoka - Wenus Nowice 3:2, Włókniarz Głuszyca - Unia Jaroszów 1:1, Tęcza Bolesławice - Biały Orzeł Mieroszów 0:6, Gwarek Wałbrzych - Górnik Boguszów:Gorce 1:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Sudety Dziećmorowice 1:3, Nysa Kłaczyna - Czarni Wałbrzych 1:2.
2 listopada 2013 -
Pieniądze unijne dla Dolnego Śląska
W tym roku kończy się unijna perspektywa finansowa na lata 2007-2013. Ostatnie siedem lat pokazało, że ponad pięć miliardów złotych z Unii Europejskiej, Dolny Śląsk potrafił wydać mądrze i z korzyścią dla mieszkańców regionu.
Za pieniądze z dotacji powstają m.in. drogi, mosty, przedszkola i hale sportowe. Przedsiębiorcy prężnie rozwijają działalność, inwestując w nowoczesne technologie, a zabytki odzyskują dawny blask. "Dzięki funduszom unijnym - Dolnośląskie w górę" to hasło kampanii podsumowującej "stary" okres programowania
. . . czytaj więcej
Jej celem jest promocja efektów wdrażania kończącego się w tym roku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Jednocześnie kampania informuje o projekcie nowego RPO dla naszego województwa na kolejny okres budżetowy.
Podczas konferencji podsumowującej poprzedni program operacyjny, marszałek Rafał Jurkowlaniec przedstawił projekt nowego RPO na lata 2014-2020. Województwo ma do wydania ogromną kwotę ponad 2 miliardów euro.
Projekt nowego RPO zostanie poddany przez najbliższy miesiąc konsultacjom społecznym, które odbędą się we wszystkich powiatach na Dolnym Śląsku.
W powiecie Świdnickim takie konsultacje odbędą się 22 listopada o godzinie 14.00 w sali narad USC przy ulicy Armii Krajowej 49. O tym, na co powinny zostać wydane te środki, może zdecydować każdy mieszkaniec regionu.
Aby tak się stało, do blisko miliona gospodarstw domowych w województwie zostanie wysłana broszura zapraszająca do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych oraz prezentująca wybrane inwestycje zrealizowane ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013. Dolnoślązacy dowiedzą się gdzie i kiedy, w ich najbliższej okolicy, odbędą się konsultacje RPO.
Swoje propozycje do projektu Programu będą mogli przesłać do urzędu marszałkowskiego zarówno drogą elektroniczną jak i listownie. Koszt tej części kampanii wynosi 468 tysięcy złotych, z czego 85% pochodzi z środków unijnych.
2 listopada 2013 -
Piast Żmigród za mocny dla świdnickich piłkarzy
W 15. kolejce spotkań III ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica przegrała na własnym boisku z Piastem Żmigród. Polonia-Sparta Świdnica - Piast Żmigród 0:1.
W grupie dolnośląsko-lubuskiej III ligi prowadzi Ślęza Wrocław mająca po pietnastu spotkaniach 37. punktów.
Piłkarze świdniccy po pietnastu kolejkach zajmują 13. miejsce z 16. punktami. W następnej kolejce, 10 listopada Polonia-Sparta Świdnica spotka się w Gorzowie Wielkopolskim z KS Stilon.
2 listopada 2013 -
Trzecia edycja Wrocław Career EXPO w listopadzie
Jesienna edycja Wrocław Career EXPO zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada w Hali Stulecia w godzinach 11:00-19:00. Podczas targów pojawi się ponad 100 aktywnie rekrutujących firm, co stanowi rekord wśród wydarzeń o powiązanej tematyce.
Targi pracy Wrocław Career EXPO to nie tylko możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację w najważniejszych polskich i zagranicznych firmach. To również szansa na rozeznanie się na rynku pracy, zbadanie zapotrzebowania kadrowego, zestawienie własnych predyspozycji, wykształcenia i umiejętności z preferencjami pracodawców
. . . czytaj więcej
Podczas wydarzenia będzie możliwość wzięcia udziału w licznych szkoleniach podnoszących kwalifikacje i dostarczających cennej wiedzy z zakresu umiejętności miękkich. Osoby rozważające założenie własnego biznesu będą mogły zweryfikować swoje pomysły na stoiskach doradczych. Na podobne wsparcie mogą liczyć ci z odwiedzających, którzy po raz pierwszy wezmą udział w wydarzeniu tego typu lub ci, którzy są na początku precyzowania swojej ścieżki zawodowej.
Swoją obecność na Wrocław Career EXPO zgłosiło ponad 100 firm z różnorodnych branży: finanse, informatyka, automotive, marketing, logistyka, sprzedaż, administracja, produkcja, obsługa klienta, księgowość, audyt i wiele innych. Targi skierowane są nie tylko dla studentów i absolwentów, lecz również do specjalistów z doświadczeniem zawodowym - z tego powodu wydarzenie kończy się dopiero wieczorem.
Udział we Wrocław Career EXPO jest darmowy, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja. Najlepiej to zrobić za pośrednictwem serwisu: www.careerexpo.pl, skąd można pobrać swój darmowy, imienny bilet (dostępny od początku listopada). Jeśli nie zdążymy zarejestrować się online, wejście na halę w dniu wydarzenia jest możliwe po wypełnieniu papierowego formularza dostępnego przed wejściem. Warto jednak poświęcić chwilę na odwiedzenie strony organizatora, ponieważ dopiero po zalogowaniu udostępniane są materiały przygotowujące uczestników do targów - informacje o wystawcach, broszury, mapy, artykuły eksperckie. Odpowiednia wiedza o wydarzeniu pomoże wyróżnić się w tłumie, mądrze zaplanować swój udział i lepiej wykorzystać czas. Partnerami tej edycji są: Nokia Solutions and Networks, Hewlett-Packard, Getin Noble Bank, WABCO, Viessmann R&D Center, Capgemini, IBM.
2 listopada 2013 -
Szersza droga i nowy chodnik w Tomkowicach
We wtorek, 29 października, oddano do użytku mieszkańców miejscowości Tomkowice ponad 360 metrów nowego chodnika. To kolejna wspólna inwestycja powiatu i Gminy Strzegom w infrastrukturę drogową powiatu świdnickiego. Wartość prac opiewała na kwotę ponad 105 tysięcy złotych.
Nowy chodnik to dobra wiadomość dla mieszkańców Tomkowic. W ramach tej inwestycji poszerzyliśmy także jezdnię o 40 cm. co z pewnością upłynni ruch i wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników drogi - podsumowuje inwestycję Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu
. . . czytaj więcej
W przyszłym roku chcielibyśmy dokończyć budowę chodnika w Tomkowicach co łącznie z oddanym dziś do użytku fragmentem poprawi estetykę oraz znacznie ułatwi mieszkańcom poruszanie się po miejscowości - powiedział Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.
1 listopada 2013 -
Świdnica ze Złotym Godłem QI
Miasto Świdnica oficjalnie może się posługiwać Złotym Godłem QI. Medal programu Najwyższa Jakość Quality International 2013 odebrała Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta, podczas uroczystej gali zorganizowanej niedawno w Poznaniu.
Świdnica zdobyła po raz drugi Złote Godło w kategorii QI Service - Usługa Najwyższej Jakości. To wyróżnienie przyznano za tworzenie korzystnych warunków rozwoju przedsiębiorczości, niwelowanie barier administracyjnych oraz wdrażanie licznych działań wspierających rozwój inwestycyjny
. . . czytaj więcej
Program Najwyższa Jakość Quality International 2013 to ogólnopolski konkurs, organizowany przez redakcję Forum Biznesu pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Klubu Polskie Forum ISO 9000 i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w którym nagradzane są instytucje, producenci i usługodawcy wyłonieni w trzech kategoriach.
Podstawą do przyznania nagrody jest m. in. analiza oficjalnych danych oraz opinia organizacji biznesowych i gospodarczych, instytucji certyfikujących oraz powołanych ekspertów.
1 listopada 2013 -
VI Świdnicki Bieg Niepodległości tuż, tuż...
11 listopada w trakcie Dnia Dnia Niepodległości na świdnickim rynku odbędzie się VI Świdnicki Bieg Niepodległości. Impreza na stałe wpisała się w miejskie kalendarium i z roku na rok cieszy sie coraz większym powodzeniem.
Idea Biegu Niepodległości to połączenie wartości sportowych z przesłaniem kultywowania jednego z najważniejszych świąt narodowych - Dnia Niepodległości 11 listopada.
Bieg przyciąga już nie tylko zawodowców, ale też całe rodziny i osoby w każdym wieku. W ubiegłym roku w Biegu udział wzięło ponad sześćset osób
. . . czytaj więcej
Zawodnicy otrzymują zawsze pamiątkowe gadżety ( koszulki lub czapeczki) oraz medale.
Losowane są także atrakcyjne nagrody sponsorowane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i coraz liczniejsze nagrody od darczyńców. Zwycięzcą jest jednak każdy, kto wziął w Biegu udział, dając świadectwo hartu ducha jak też pamięci o tak ważnym wydarzeniu jakim dla każdego Polaka jest Dzień Niepodległości 11 listopada.
W tym roku rozszerzamy formułę imprezy - zapraszamy do wzięcia udziału chodziarzy Nordic Walking.
Bieg rozpocznie się o godzinie 14.30 a trasa przebiegać będzie ulicami miasta.
Zapisy przyjmowane będą w godzinach 12.30 - 14.00 w Wieży Ratuszowej.
1 listopada 2013 -
Przygotowania do zimowej pomocy
O tym jak skutecznie pomóc mieszkańcom w czasie zbliżającej się zimy i niesprzyjającej aury rozmawiali w tym tygodniu w Urzędzie Miejskim przedstawiciele służb i instytucji zajmujących się pomocą.
Powód? Sprawna i skuteczna pomoc może zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.
Instytucje i organizacje, do których można się zwrócić o pomoc: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ulica Wałbrzyska 15, telefony 74 852-13-27, 74 853-71-39, a także w sprawach osób bezdomnych Sekcja terenowa MOPS nr 3
. . . czytaj więcej
przy ul. Westerplatte 47, tel. 74 640-28-88, 74 640-28-89, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
Zakres pomocy:
Udzielanie pomocy materialnej w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych (m.in. na zakup opału, obuwia, odzieży).
Zlecanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (pobytu) osobom starszym i chorym.
Kierowanie osób do schronisk dla bezdomnych, jadłodajni.
Wydawanie zleceń na korzystanie z pomocy w naturze (odzież używana z PCK, PKPS).
Udzielanie poradnictwa prawnego, psychologicznego i praca socjalna.
Pomoc wolontariuszy.
Komenda Powiatowa Policji, ul. Jagiellońska 23, tel. 74 858-22-88, tel. alarmowy 997 czynny całą dobę oraz Straż Miejska w Świdnicy, ul. Traugutta 1, tel. 74 851-28-88 oraz tel. alarmowy 986 czynny całą dobę.
Zakres pomocy:
Interwencje na zgłoszenia dotyczące przebywania osób bezdomnych, samotnych, nietrzeźwych, chorych na terenie otwartym, w piwnicach i na strychach budynków mieszkalnych, na działkach (altanach) oraz w innych miejscach pozwalających się schronić.
W zależności od stanu osoby, przewiezienie do schroniska dla bezdomnych, skierowanie do MOPS, osób nietrzeźwych do Policyjnej Izby Zatrzymań, osób chorych lub rannych do służby medycznej (pogotowie ratunkowe).
Informowanie MOPS o ujawnionych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia osób.
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, pl. Grunwaldzki 3, tel.
74 852-23-88 czynny: poniedziałek, środa, czwartek w godz. 9.00-15.00, wtorek w godz. 9.00-16.00, piątek w godz. 9.00-14.00
Zakres udzielanej pomocy:
Zaopatrzenie w odzież używaną (swetry, spodnie, koszule, kurtki) oraz w śpiwory i koce.
Wydawanie gorącej herbaty.
Udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach nietypowych (także wychłodzenie organizmu) przez młodzież działającą w grupie Społecznych Instruktorów Młodzieżowych.
"Caritas" Diecezji Świdnickiej, pl. Jana Pawła II 1, tel. 74 851-25-04.
Zakres pomocy:
Jadłodajnia dla ubogich - 250 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-13.00, a w soboty 11.00-12.00).
Zaopatrzenie w odzież używaną (swetry, spodnie, koszule, kurtki).
Wydawanie gorącej kawy zbożowej.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Świdnicy, ul. Westerplatte 51, czynne całą dobę, tel. 74 856-97-70.
Zakres pomocy:
Schronisko dla bezdomnych - 100 miejsc: całodobowy pobyt, noclegi, 3 posiłki dziennie, dostęp do toalety, łazienki, świetlicy, zapewnienie niezbędnej odzieży.
Jadłodajnia dla ubogich (spoza schroniska, skierowanych przez MOPS) - 300 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 13.00-15.00).
Stowarzyszenie Świdnicki Bank Żywności, ul. Wodna 4, tel. 74 668-27-83, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00.
Zakres pomocy:
Rozdawanie żywności dla osób, które posiadają skierowanie z MOPS, GOPS, PKPS.
Pomoc rzeczowa w postaci odzieży.
Zarząd Miejsko-Gminny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, al. Niepodległości 4, tel. 74 852-05-67, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, magazyn żywności, ul. Wodna 4, w godz. 8.30-15.00
Zakres pomocy:
Pomoc rzeczowa.
Udzielanie pomocy postpenitencjarnej - zabezpieczanie osoby opuszczające zakłady karne w niezbędne do egzystowania rzeczy.
Pomoc żywnościowa.
Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom "Ut Unum Sint", hostel dla ofiar przemocy w rodzinie, ul. Mickiewicza 9, tel. 74 853-33-27, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Zakres udzielanej pomocy:
12 miejsc noclegowych dla ofiar przemocy w rodzinie.
1 listopada 2013 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich do udziału w XI edycji rozgrywek Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej. Zapisy drużyn prowadzone będą od 4 listopada, a 8 listopada o godzinie 16:00 w SOKiBP odbędzie się zebranie organizacyjne.
W rozgrywkach mogą brać udział drużyny dwunastoosobowe, w których zawodnicy muszą mieć ukończone szesnaście lat. Zgłoszeń do udziału w JALPH można dokonywać pod numerem telefonu 74 8584136 (SOKiBP) lub 660 632 596 (Grzegorz Bukała).
1 listopada 2013 -
Złota Jesień w Witoszowie Dolnym
Choć w kalendarzu połowa października w Witoszowie Dolnym zrobiło się ciepło i przyjemnie. Za oknem świetlicy "Leśniczówka" słońce, a w środku wrzenie rozmów i oklasków. Wszystko za sprawą imprezy integracyjnej "Złota Jesień".
Spotkanie integracyjne mieszkańców Witoszowa Dolnego i okolic, rozpoczęło się przedstawieniem pt.: "Bal u Pani Jesieni", a w rolę kolorowych liści, owoców i warzyw, a także leśnych zwierząt wcieliły się przedszkolaki
. . . czytaj więcej
Kolejnymi, którzy podzielili się z publicznością swoimi talentami byli uczniowie szkoły podstawowej, którzy w montażu słowno muzycznym przedstawili wiersze dotyczące Witoszowa, piosenki o jesieni, a także inwestycje jakie w ostatnich latach zmieniły wygląd wsi.
Zaproszenie na niedzielne spotkanie przyjęły także stowarzyszenia, które jeszcze kilka lat temu same zaczynały stawiać kroki na drodze do integracji wsi, a dziś prężnie działają na rzecz lokalnej społeczności. O swoich działaniach i sukcesach opowiedziały podczas prezentacji - Beata Szyszka prezes Stowarzyszenia "Trzy sosny" z Bystrzycy Górnej, a także Justyna Sara- Hryncyszyn prezes Stowarzyszenia "Sztafeta Pokoleń" z Grodziszcza, wspierane grupą członków stowarzyszeń.
W przygotowanie spotkania włączyło się wiele osób. Ne zabrakło pysznego żurku i słodkich naleśników z bitą śmietaną, które przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, słodkich ciast, zabaw na świeżym powietrzu, malowania twarzy, w którym pomagały gimnazjalistki Karoliny i Maja, a także Quizu o Witoszowie Dolnym i Programie Odnowy Wsi Dolnośląskiej. W organizację włączyła się także Rada Sołecka oraz Zespół Śpiewaczy "Ale Babki" , który swym występem uświetnił to wyjątkowe spotkanie.
Impreza integracyjna odbyła się w ramach projektu Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej w Witoszowie Dolnym "Jesienny spacer", dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski, w ramach Zadania z Zakresu Działalności Wspomagającej Rozwój Wspólnot i Społeczności realizowanego przez Parafię p.w. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym.
1 listopada 2013 -
Punkt Konsultacyjny KSU
W piątek, 8 listopada będzie działał Punkt Konsultacyjny KSU prowadzony przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.
Punkt Konsultacyjny KSU świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających zarejestrować działalność gospodarczą. W punkcie można uzyskać informacje dotyczące m. in. przepisów, podatków, organizacji firmy, czy możliwości pozyskania finansowania ze źródeł zewnętrznych
. . . czytaj więcej
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49) w godziniach 9.00-13.00 do pokoju nr 120 (I piętro) na dyżur konsultanta.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 74/ 8562 889 (UM), 71/ 343 42 33, 736 63 04, 736 63 05, 736 63 07, bezpłatnej infolinii: 800 080 111 lub za pomocą formularza ze strony www.dawg.pl/pk
1 listopada 2013 -
Gdzie te ruiny?
Z taki pytaniem przyszło się zmierzyć przewodnikowi "Jesiennego spaceru" po Witoszowie Dolnym i okolicy pani Janinie Gnieckiej, która w sobotę 26 października zabrała uczestników w podróż do witoszowskiego browaru.
W czasach, których niestety nikt z nas już nie pamięta prawie w każdej większej miejscowości istniał browar. W Witoszowie Dolnym wzmianki o lokalnym browarze sięgają 1810 roku i niestety nie udało znaleźć się przewodnika, który pamiętałby o tym miejscu
. . . czytaj więcej
Nic jednak straconego. Jako, że Witoszów Dolny i Górny są ze sobą powiązane uczestnicy sobotniego spaceru odbyli podróż w wyobraźni i czasie poprzez historię i dzieje browaru w Witoszowie Górnym. W miejscu zbiórki przy bibliotece zniecierpliwione dzieci dopytywały się gdzie te ruiny?- nie wiedząc, że oto stoją u progu browaru "Brauerei zum Hummelhof", który po wojnie wchodził w skład Wrocławskich Zakładów Piwowarskich.
Browar przemysłowy założony w 1859 roku powstał na dobrach szlacheckich, należących do właścicieli zamku w Witoszowie, prawdopodobnie na miejscu XVII-sto wiecznego browaru. Jego właścicielami od roku 1880 była rodzina von Witzleben. W roku 1890 browar odkupił niejaki Hermann Krause, który był właścicielem do roku 1906. W tym to roku browar ponownie zmienił właściciela, który nazywał sie Carl Krause i za jego czasów browar przyjął nazwę "Brauerei zum Hummelhof".
Przed wojną produkował piwo "Bolkonen Brau" z wizerunkiem księcia świdnickiego Bolka I na etykiecie. Podobno zakończył produkcję w 1963 roku a likwidacja doszła do skutku dlatego, że delegacja browaru nie została wpuszczona na rozmowy do Wrocławia z powodu epidemii ospy.
Aby jeszcze bardziej połączyć wsie o nazwie Witoszów warto wspomnieć, że plantacje chmielu, który wykorzystywany był w produkcji trunku usytuowane były w okolicy skrzyżowania dróg Komorów- Bystrzyca, w Witoszowie Dolnym.
Podobno piwo witoszowskiego browaru było jednym z lepszych, a smak swój zawdzięczało wodzie z pobliskiego źródełka.
Pani Janina wspominała również o browarze jako o miejscu pracy bardzo wielu ludzi i o miejscu życia kulturalnego wsi. To tu przyjeżdżało kino, odbywały się spotkania i tańce. Sięgnęła pamięcią do czasu smołowania beczek, które toczono po ulicach, a także do wyglądu budynków, kadzi, czy magazynów w których dojrzewało jeszcze młode piwo.
Po wyprawie w przeszłość nadszedł czas na prawdziwy spacer. 20 osób wiedzionych zapachem ogniska skierowało się w stronę zameczku, oglądają krzyże pokutne umiejscowione w murach, a dalej nad pobliskie stawy by wspólnie rozmawiać i bawić się w to sobotnie ciepłe przedpołudnie.
1 listopada 2013 -
Za trzecim razem
30 października przy ulicy Długiej w Świdnicy funkcjonariusze Straży Miejskiej namierzyli psa, który już od paru miesięcy był postrachem tej części miasta. Nie udało się jak dotychczas ustalić jego potencjalnego właściciela.
Na przestrzeni tego czasu, weterynarz dwukrotnie podejmował próbę odłowienia zwierzęcia, jednakże bez rezultatu. Za każdym razem psa nie udało się złapać, aż do wczoraj, kiedy to strażnicy w jednej z bram odizolowali grupę biegających luzem psów
. . . czytaj więcej
W tej grupie znajdował się ten poszukiwany. Przybyły na miejsce weterynarz miał już ułatwione zadanie. Pies, duży czarny kundel został umieszczony w specjalnej klatce i zabrany przez weterynarza do schroniska.
Prosimy wszystkich czytelników, którzy są w stanie wskazać właścicieli psów uwidocznionych na zdjęciach o kontakt z Dyżurnym Straży Miejskiej, dzwoniąc na bezpłatny nr 986.