31 grudnia 2013 - Koncert charytatywny w Katedrze Świdnickiej

Ostatni koncert charytatywny w Katedrze Świdnickiej odbędzie się w niedzielę 5 stycznia o godzinie 12.30.
Decyzją proboszcza katedralnego, księdza Piotra Śliwki następnych koncertów w takiej formie więcej nie będzie.
Na niedzielnym koncercie, w Katedrze Świdnickiej wystąpią ich inicjatorzy i organizatorzy: Zuzanna i Maciej Batorowie, oraz jedna z ich najlepszych uczennic - Krystyna Michalak   . . . czytaj więcej


30 grudnia 2013 - Przebudowa ulicy Kolejowej - zmiana organizacji ruchu

Na 10 stycznia 2014 roku planowane jest rozpoczęcie II etapu przebudowy ulicy Kolejowej w ramach realizacji projektu budowy Centrum Przesiadkowego. W związku z tym konieczne jest zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka ulicy Kolejowej od skrzyżowania z ulicy Spacerową do wysokości posesji 10-13 (w kierunku skrzyżowania z ulicą Małą).
Kierowcy będą mogli jeździć na razie w jednym kierunku wyremontowanym w poprzednim etapie fragmentem ulicy Kolejowej. Cały ruch poprowadzony będzie ulicą Spacerową (tak jak dotychczas), a dalej przez wyremontowany odcinek ulicy Kolejowej do ulicy Wałbrzyskiej   . . . czytaj więcej


30 grudnia 2013 - "Bieg Noworoczny" już w styczniu

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji kolejny raz organizuje cieszący się z roku na rok rosnącym powodzeniem - "Bieg Noworoczny". Bieg przeprowadzony zostanie 12 stycznia 2014 alejkami Parku Centralnego przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej. Zgłoszenia zgodnie z regulaminem przyjmowane będą w dniu zawodów od godziny 10.30 do 11.45 w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej 29 w Świdnicy.
Biegi rozpoczynają się o godzinie 12.00. Zapewnione zostaną ciepłe napoje i atrakcyjne nagrody. Trasa i dystanse dopasowane są do każdej kategorii wiekowej. Podstawowym warunkiem pozwalającym na udział w biegu są aktualne badania lekarskie.


29 grudnia 2013 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Wyniki siódmej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej: Fair Play - Znajomi Fryzjera 13:8 (5:4), Venus Nowice - Sport Team 15:14 (6:8), Darbor/XXL Bolesławice - Ebueee Ehee 7:6 (1:4), Fair Play2 - FC Spawacze 9:13(4:7).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 30. bramkami prowadzi Włodarczyk (Venus), 24. gole uzyskał Piech (Darbor), Sowa (Fair Play) strzelił 23. bramki, 18. bramek ma Jędras (Znajomi). W tabeli prowadzi Fair Play z 21. punktami, Darbor-XXL Bolesławice ma 15. punktów. Venus Nowice zgromadził 12. punktów, Znajomi Fryzjera, Sport Team oraz Ebueee Ehee mają po 9. punktów. FC Spawacze zajmuje siódme miejsce z 6. punktami. Red Buls Team ma 3. punkty a Fair Play 2 nie zdobył jeszcze punktów.


29 grudnia 2013 - Przywitanie Nowego Roku

Zapraszamy do wspólnego przywitania nowego, 2014 roku.
O północy, 31 grudnia, ostatniego dnia roku 2013, przed Urzędem Miejskim w Jaworzynie Śląskiej oprócz wysłuchania tradycyjnych życzeń noworocznych, składanych mieszkańcom przez Władze Gminy, będzie można obserwować pokaz sztucznych ogni.

Pożegnanie na strzegomskim Rynku 2013 roku rozpocznie się o godzinie 22.00. W programie przewidziano występ zespołu Karpowicz Family, pokaz sztucznych ogni, Strzegomską Loterię Sylwestrową oraz konkursy z nagrodami.


28 grudnia 2013 - Pierwsza sesja po wyborach

Młodzieżowa Rada Miejska spotkała się w pełnym składzie na obradach pierwszej sesji po wyborach uzupełniających. Była to sesja wyjątkowa, na której nowi radni złożyli uroczyste ślubowanie.
Wybrano także kolejnego młodzieżowego burmistrza. Od 23 grudnia funkcję tę pełni Jakub Błaszczyk. Zastępcą burmistrza została Aleksandra Ogryzek. Stanowisko Przewodniczącego żarowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej piastuje nadal Mateusz Michalak   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2013 - Sylwestrowa zabawa w Rynku

Jak co roku Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz zaprasza na Sylwestra w Rynku. Powitajmy wspólnie Nowy 2014 Rok. Zabawa zaczyna się o godzinie 22.30. Będzie muzyka serwowana przez DJ-ów oraz zespół na żywo - w tym roku będzie nas bawić grupa Capone Band.
O północy wystrzelą korki szampana pod ratuszem, a noworoczne życzenia złoży mieszkańcom burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Bawimy się do około 1.30. Już dziś zapraszamy wszystkich tych, którzy nie mają w planach sylwestrowych balów. Zabierzcie całe rodziny, dobry humor i ciepłe ubrania - choć jak na razie zimowe temperatury nam nie grożą.


27 grudnia 2013 - Najlepsze kierunki na Sylwestra

Zwiedzanie uliczek, szał zakupów, a na koniec noworoczna zabawa - to możliwe w europejskich metropoliach, a pasażerowie wrocławskiego lotniska chętnie z tej oferty korzystają. W okresie świątecznym i noworocznym obłożenie samolotów na trasach do Barcelony, Rzymu, Mediolanu, Paryża i Londynu dochodzi do 100%.
Rozbudowana siatka połączeń Portu Lotniczego Wrocław daje pasażerom wiele możliwości na spędzenie zabawy sylwestrowej w największych miastach Europy   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2013 - Rewitalizacja centrum zakończona

Nowe nawierzchnie dróg i chodników, zatoczki parkingowe, stylizowane oświetlenie - tak wygląda centrum Świebodzic po zakończonej rewitalizacji. Procedury odbiorowe rozpoczęły się jeszcze przed świętami.
Co się zmieniło po rewitalizacji?
Nawierzchnie dróg i chodników są wykonane w całości z kostki brukowej (w większości wykorzystano istniejącą już nawierzchnię, która została przełożona)   . . . czytaj więcej


27 grudnia 2013 - Tako Media organizuje castingi

Firma Tako Media organizuje castingi do swoich produkcji, emitowanych w telewizji Polsat - "Pamiętniki z wakacji", "Dlaczego Ja?", "Trudne sprawy", "Zdrady", "Nieprawdopodobne, a jednak". Poszukujemy amatorów od 16 lat do 99, niezależnie od płci. Chcesz przeżyć przygodę na planie i zarobić dodatkowe pieniądze? Zgłoś się, na casting. Casting odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10 A w sobotę 28 grudnia w godzinach od 9.00-19.00.
Casting jest bezpłatny. Można również zadzwonić - 661243178 (wt.-sb. 9.30-17.00). Prosimy o zgłaszanie się osób, które nie brały jeszcze udziału w żadnym z naszych castingów.


26 grudnia 2013 - Koncert kolęd i piosenek świątecznych

Studio Artystyczne Katharsis zaprasza na wyjątkowy Koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu wokalistów SAK. Koncert odbędzie się w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 41 i rozpocznie się o godzinie 18.45.
Zaśpiewają: Anna Galicka, Angelika Ślęzak, Oliwia Sobolak, Zofia Kościów, Agata Wiśniewska, Anna Szpak, Jagoda Kurzawa, Elżbieta Kuś, Małgorzata Cichowicz, Aleksandra Ziemba, Nikola Makowska, Karoalina Wenerska, Weronika Nawrocka, Klaudia Sośniak, Ewelina Grzywińska, Oliwia Suszek, Natalia Bercz, Justyna Kawaler, Paulina Grabicka, Szymon Wiraszka. Opiekunem artystycznym jest Tomasz Sochacki.


26 grudnia 2013 - Zamkowe Spotkania z Operą

U schyłku 2013 roku zapraszamy na preinauguracyjne Zamkowe Spotkanie z Operą. 28 grudnia w wykonaniu znakomitych solistów usłyszą Państwo arie i duety pochodzące ze słynnych oper, operetek i musicali. Program artystyczny, obfitujący w wiele muzycznych rarytasów, pozwoli na ukazanie przekroju stylów i gatunków wokalnych, które przez cały nowy rok wybrzmiewać będą w murach Zamku Książ w Wałbrzychu.
Do projektu zaproszeni zostali uznani w świecie operowym artyści, którzy z powodzeniem odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Każdy ich występ cieszy się uznaniem zarówno wśród melomanów, jak i krytyki   . . . czytaj więcej


26 grudnia 2013 - Biegi na rakietach śnieżnych

Biegi górskie, narciarskie, na orientację...dlaczego więc nie na rakietach śnieżnych? Idea zdawałoby się szaleńcza, jednak włoska La Ciaspolada, największa tego typu impreza na świecie, rokrocznie przyciąga tysiące zawodników.
Na naszym, rodzimym gruncie rakiety śnieżne wprawdzie dopiero zaczynają podbijać serca szerszego grona Polaków, jednak potencjał rozwoju tej aktywności zimowej jest niezaprzeczalny. Dostrzegając ogromne możliwości i inspirując się włoskimi tradycjami, postanowiliśmy zorganizować Rakietną, czyli Otwarte Mistrzostwa Polski w Biegu na Rakietach Śnieżnych. >>> zobacz


24 grudnia 2013 - "Wieczory Świdnickie"

W cyklu koncertowym "Wieczory Świdnickie" zapraszamy na krótki Koncert Świąteczny w katedrze świdnickiej w niedzielę 29 grudnia o godzinie 19.00.
Z programem tradycyjnych kolęd polskich i obcojęzycznych wystąpi wrocławski zespół wokalny "Cantus Animae" pod dyrekcją prof. Marty Kierskiej-Witczak, przy akompaniamencie organowym Macieja Batora.
Wstęp wolny. Koncert trwa 30 minut.


24 grudnia 2013 - Rozwaga w używaniu materiałów pirotechnicznych

Straż Miejska w Świdnicy zwraca się z prośbą do wszystkich świdniczan o rozwagę w używaniu materiałów pirotechnicznych. Przypominamy, że w dniach od 21 grudnia 2013 roku do 10 stycznia 2014 roku, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia przyszłego roku obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Osobom, które nie zachowają określonych warunków, grozić będzie grzywna do 500 złotych w postępowaniu mandatowym oraz pięć tysięcy złotych w postępowaniu sądowym.
Szczegółowe zasady zawarte są rozporządzeniu wojewody dolnośląskiego >>> zobacz


23 grudnia 2013 - Świadczenia rodzinne w nowym miejscu

Już od piątku, 27 grudnia Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy będzie obsługiwał klientów w nowej siedzibie przy ulicy Franciszkańskiej 7 (dawna Szkoła Podstawowa nr 10). Nowy numer telefonu to - 74 853 34 00.
Ponadto MOPS w Świdnicy informuje, że od 1 stycznia 2014 roku zmianie ulegnie także miejsce wypłaty świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych - Biuro "ANDA" przy placu Grunwaldzkim 11a (sklep "Jonatan") oraz przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 48   . . . czytaj więcej


23 grudnia 2013 - Świąteczne spotkanie świebodziczan

Blisko czterysta osób zasiadło do wspólnej wieczerzy wigilijnej w Świebodzicach. Doroczne spotkanie świąteczne dla osób potrzebujących, samotnych i starszych, organizowane przez władze miasta, odbyło się w poniedziałek, 23 grudnia.
Na świątecznych stołach królował barszcz, ryby i ciasta, a opłatkiem ze świebodziczanami podzielili się samorządowy i duchowieństwo. Po świątecznym posiłku Ośrodek Pomocy Społecznej rozdał sześćset paczek żywnościowych. W każdej był m. in. kurczak oraz wędliny. Wartość tegorocznej paczki świątecznej to blisko 130 złotych.


23 grudnia 2013 - Sportowe święto w Świdnicy

Podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na twarzach podopiecznych Świdnickiego Domu Dziecka i Chata "SKSK" w Świdnicy pojawi się z pewnością szeroki uśmiech. Wszystko za sprawą piłkarzy, przyjaciół futbolu, dziennikarzy, polityków, a także rzeszy kibiców, którzy wzięli udział w Świątecznym Charytatywnym Turnieju Piłki Halowej organizowanym przez Fundację Wspierania Sportu "Łączy nas Football".
Cała zebrana podczas trwania imprezy kwota, która może robić wrażenie, zostanie przeznaczona na zakup paczek świątecznych dla potrzebujących dzieci   . . . czytaj więcej


22 grudnia 2013 - "Symbol 2013" dla świdnickiego MPK

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "Świdnica" uzyskało tytuł "Symbol 2013" w kategorii Komunikacja Publiczna, przyznany w ramach programu organizowanego przez "Monitor Rynkowy" Dziennika Gazety Prawnej.
Podczas piątkowej, 20 listopada, sesji Rady Miejskiej w Świdnicy prezes miejskiej spółki - Wiktor Karol otrzymał gratulacje od władz miasta. Kapituła wyróżnienia doceniła świdnickie MPK, za jedyne w Polsce przekształcenie w spółkę z udziałem gmin, które stało się punktem zwrotnym w rozwoju komunikacji miejskiej w Świdnicy   . . . czytaj więcej


22 grudnia 2013 - Trzy punkty w Nowej Soli

Siatkarki drugoligowego MKS Świdnica we wczorajszym spotkaniu w Nowej Soli bez wiekszych problemów pokonały w trzech setach setach drużynę gosodarzy. Ares Nowa Sól - MKS Świdnica 0:3 w setach 20:25, 19:25, 18:25.
Świdniczanki po rozegraniu pietnastu spotkań zajmują piąte miejsce z dorobkiem 28. punktów.
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole, który zgromadził 39. punktów i wyprzedza KŚ AZS Politechnikę Śląskią Gliwice - 35. punktów.
Kolejne spotkanie tuż po Nowym Roku 4 stycznia z PLKS Pszczyna zajmującym trzecie miejsce.


22 grudnia 2013 - NIFCO rozwija się dla siebie i dla innych

Pracownicy świdnickiego oddziału firmy NIFCO po raz kolejny postanowili przy okazji świąt wręczyć prezent wybranej przez siebie potrzebującej organizacji. Oto przykład, że praca to nie tylko obowiązek, ale również przyjemność dawania.
21 grudnia w Hotelu Esperanto w Świdnicy pracownicy zakładu produkcyjnego NIFCO celebrowali wspólnie tradycyjną firmową Wigilię. Podczas tego uroczystego spotkania oficjalnie przekazane zostało cztery tysiące złotych na ręce Pani Elżbiety Węgrzynowicz dyrektor ośrodka Rechabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Świdnicy prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy   . . . czytaj więcej


22 grudnia 2013 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Wyniki szóstej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej: FC Spawacze - Darbor/XXL Bolesławice 11:18 (8:6), Ebueee Ehee - Venus Nowice 5:10 (4:1), Sport Team - Fair Play 7:11 (1:5), Znajomi Fryzjera - Red Buls Team 19:3 (8:2).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 24. bramkami prowadzi Włodarczyk (Venus), Piech (Darbor/XXL Bolesławice) strzelił 21. bramek, Wojciech Sowa (Fair Play) zdobył 19. bramek. W tabeli prowadzi Fair Play z 18. punktami, Darbor-XXL Bolesławice ma po 12. punktów. Venus Nowice, Znajomi Fryzjera, Sport Team i Ebueee Ehee zdobyły po 9. punktówramek. FC Spawacze i Red Buls Team zgromadziły po 3. punkty a Fair Play 2 nie zdobył jeszcze punktów.


22 grudnia 2013 - Nagrody za świąteczne upiększanie domów

Szopki, mikołaje, renifery, gwiazdki, dzwonki, choinki, specjalny pociąg z prezentami - to pomysły świdniczan na świąteczne przystrojenie domów.
W piątek, 20 grudnia, prezydent Świdnicy nagrodził autorów najlepszych świątecznych dekoracji.
W tym roku do konkursu przystąpiło 11 uczestników. W kategorii domów: I miejsce przypadło mieszkańcom bloku przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 55-59   . . . czytaj więcej


22 grudnia 2013 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W siódmej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: ŚFUP - S.T.E.P. (dawniej Williams Haywords) 0:4, Fenix - FC Żubry 2:11, Max Orbita - Darbor 2:1, Power Team - Jako Team 1:8, Cukrownik - Mechanik 3:5, Ekobud Gaz Strzegom - Zgoda 13:3.
Piłkarzem kolejki został Jarosław Lato - Max Orbita a bramkarzem Mateusz Burdzy - S.T.E.P.
W tabeli prowadzi Max Orbita 16. punktów przed FC Żubry i 3. Mechanik po 14. punktów. W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z 16. bramkami - Mariusz Kutela.
11. bramek strzelł Wojciech Ciuba.


21 grudnia 2013 - Dodatkowe połączenie na trasie Wrocław-Monachium

Lufthansa ogłosiła dodatkowy rejs z Monachium do Wrocławia, zwiększając liczbę połączeń na tej trasie do trzech dziennie wraz z letnim rozkładem 2014. Lufthansa jest największym międzynarodowym przewoźnikiem oferującym poprzez połączenia z Wrocławia dostęp do globalnej siatki połączeń przez porty przesiadkowe w Monachium, Frankfurcie, i Dusseldorfie.
Wraz z letnim rozkładem Lufthansa wprowadza dodatkowe połączenie z jednym ze swoich największych portów przesiadkowych w Niemczech, Monachium. Poranny rejs z Wrocławia będzie startować sześć razy w tygodniu o godzinie 6.00. Wieczorne połączenie z Monachium będzie zabierać pasażerów do Wrocławia od poniedziałku do soboty o 21.50   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2013 - Z wizytą w Lampertheim

Po 16 latach i 3 miesiącach pracy, na zasłużoną emeryturę przeszedł burmistrz Lampertheim Erich Maier, partnerskiego miasta gminy Świdnica. Od początku grudnia nowym burmistrzem jest Gottfried Störmer.
Z tej okazji wójt gminy Teresa Mazurek, wraz z przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginą Adamską oraz rzecznikiem prasowym Januszem Waligórą udali się do Lampertheim aby podziękować Erichowi Maierowi za blisko siedmioletnią współpracę i wparcie jakie udzielił były już burmistrz Lampertheim, a także złożyć gratulacje nowemu burmistrzowi z okazji objęcia urzędu   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2013 - Emeryci świątecznie

Opłatkowe spotkanie członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach odbyło się w czwartek, 19 grudnia. Przy świątecznie zastawionych stołach zasiedli seniorzy i ich przyjaciele - wśród nich nie mogło zabraknąć burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza.
Seniorzy podzielili się opłatkiem, a wcześniej wysłuchali pięknych kolęd w wykonaniu Chóru Akord, obejrzeli także spektakl świąteczny, który przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2.


20 grudnia 2013 - Pojedzie do Wrocławia

Uczeń Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu - Wiktor Zabijak - został zakwalifikowany do finału konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista" z części humanistycznej. Wiktor jest jedną z czterech osób, które pomyślnie przeszły etap powiatowy. To kolejny uczeń tej szkoły, którego wiedza i umiejętności zostały, także poza szkołą, ocenione bardzo wysoko.
Wiktor znalazł się w elitarnej grupie 82 uczniów z Dolnego Śląska, którzy 14 stycznia 2014 roku wezmą udział w dalszych finałowych zmaganiach we Wrocławiu.


20 grudnia 2013 - Pełcznica będzie czystsza

Ponad 3,5 miliona złotych na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej - tyle gmina Świebodzice otrzymała za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W piątek, 20 grudnia, burmistrz Bogdan Kożuchowicz podpisał umowę na finansowanie tej inwestycji.
Zadanie rozpocznie się w przyszłym roku. Gmina Świebodzice jeszcze w kwietniu tego roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji wałbrzyskiej - Świebodzice"   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2013 - Świąteczne spotkanie w Urzędzie Gminy

Wigilijne spotkania w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica to już tradycja, która na stałe wpisała się w kalendarz gminnych uroczystości. Jest to doskonała okazja, aby podziękować wszystkim za współpracę, życzliwość oraz wsparcie w realizowanych działaniach w okresie mijającego roku. Tegoroczne spotkanie, tak jak poprzednie zgromadziło licznie przybyłych gości.
Uczestnikami spotkania byli: przedstawiciele powiatu i miasta, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin, a także radni, dyrektorzy gminnych szkół i jednostek organizacyjnych, przedszkoli, dyrektorzy, naczelnicy wydziałów, prezesi i prywatni przedsiębiorcy, którzy współpracują z Gminą Świdnica oraz duchowni i posłanki RP   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2013 - Tako Media organizuje castingi

Firma Tako Media organizuje castingi do swoich produkcji, emitowanych w telewizji Polsat - "Pamiętniki z wakacji", "Dlaczego Ja?", "Trudne sprawy", "Zdrady", "Nieprawdopodobne, a jednak". Poszukujemy amatorów od 16 lat do 99, niezależnie od płci. Chcesz przeżyć przygodę na planie i zarobić dodatkowe pieniądze? Zgłoś się, na casting. Casting odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10 A w sobotę 28 grudnia w godzinach od 9.00-19.00.
Casting jest bezpłatny. Można również zadzwonić - 661243178 (wt.-sb. 9.30-17.00). Prosimy o zgłaszanie się osób, które nie brały jeszcze udziału w żadnym z naszych castingów.


19 grudnia 2013 - Będzie rondo, będzie bezpieczniej

Podczas dzisiejszej Sesji Sejmiku Dolnośląskiego we Wrocławiu jedną z uchwał, nad którą głosowano była uchwała w sprawie powierzenia Gminie Miastu Świdnica realizacji zadania pod nazwą "Przebudowa ulicy Wałbrzyskiej (droga wojewódzka nr 379) na odcinku od granic administracyjnych miasta Świdnicy do skrzyżowania z ulicą Kochanowskiego wraz z budową ronda. Radni a wśród nich Radna ze Świdnicy Elżbieta Gaszyńska głosowali za pozytywnym przyjęciem uchwały.
- Niebezpieczne miejsce jakim jest w/w skrzyżowanie, w którym co kilka dni dochodzi do licznych stłuczek oraz drobnych wypadków doczeka się wreszcie długo oczekiwanej przebudowy co w efekcie podniesie bezpieczeństwo tego miejsca - podsumowała Elżbieta Gaszyńska.


19 grudnia 2013 - Kolejna inwestycja Nifco w Świdnicy i 180 miejsc pracy

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej otrzymała firma Nifco Poland, która ma swój zakład produkcyjny w Świdnicy od 2007 roku. Zezwolenia wręczono podczas dzisiejszej, 19 grudnia uroczystości na Zamku Książ w Wałbrzychu.
W kolejnej hali zlokalizowanej na terenie WSSE "Invest-Park"; Nifco Poland będzie produkować plastikowe elementy dla przemysłu motoryzacyjnego. Przedsiębiorca zainwestuje co najmniej 60 milionów złotych oraz zatrudni 180 nowych pracowników   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2013 - Świebodzice mają budżet na 2014 rok

Gmina Świebodzice jako jedna z pierwszych w powiecie świdnickim przyjęła uchwałę budżetową na 2014 rok. Sesja, na której podjęto uchwałę, odbyła się we wtorek, 17 grudnia. Dochody budżetu w przyszłym roku planowane są na poziomie 68.576.674 złotych, w tym dochody bieżące to 60.071.274 złotych.
Wydatki opiewają na kwotę 71.282.074 złotych, w tym wydatki majątkowe czyli przeznaczone na inwestycje to 12.784.000 złotych. W przyszłorocznym budżecie założono deficyt w wysokości 2.705.400 złotych, który zostanie pokryty pieniędzmi uzyskanymi z emisji papierów wartościowych   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2013 - Strata świdnickiego sportu

Dzisiaj w godzinach rannych w wieku 66 lat zmarł w Świdnicy Lech Stankiewicz. Od wielu lat działał w świdnickim sporcie. W sekcji bokserskiej działał w latach jej największych sukcesów.
Ostatnie lata to przygoda z siatkówką kobiet. W tym roku został wybrany na stanowisko Prezesa Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Pogrzeb Lecha Stankiewicza odbędzie się w sobotę, 21 grudnia o godzinie 11.00 na cmentarzu przy ulicy Brzozowej w Świdnicy.


19 grudnia 2013 - Ławnicy uzupełnieni

Rada Miejska Świebodzic wybrała w wyborach uzupełniających ławników na kadencję 2012-2015 do Sądu Rejonowego w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
W wyniku tajnego głosowania na sesji w dniu 17 grudnia ławnikami zostali: Kazimierz Buszyk, Maria Potocka, Barbara Rybak, Róża Stolarczyk i Irena Zakrzewska-Midura.


18 grudnia 2013 - Urząd Miejski w Świdnicy - świąteczne godziny urzędowania

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że Wydział Spraw Obywatelskich, Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Obsługi Interesanta oraz Biuro Strefy Płatnego Parkowania w dniach 24 i 31 grudnia będą pracowały w godzinach 7.30-15.30. Godziny przyjęć pozostałych wydziałów pozostają bez zmian. Natomiast w dniach 27 i 31 grudnia Urząd Miejski w Świdnicy jest czynny w tradycyjnych godzinach pracy.
Kasa Urzędu Miejskiego w Świdnicy w dniu 24 grudnia czynna będzie do godziny 15.00, natomiast 31 grudnia kasa nie będzie czynna   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2013 - Sesja już w piątek

Już w najbliższy piątek, 20 grudnia odbędzie się LII Sesja Rady Gminy Świdnica, podczas której radni głosować będą jedenaście uchwał. Wśród nich znajduje się Uchwała Budżetowa Gminy Świdnica na 2014 rok oraz ta dotycząca udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu na budowę Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.
W przyszłorocznym budżecie gminy Świdnica planuje się dochody w wysokości 52 444 588 złotych, w tym: dochody majątkowe w kwocie 5 084 710 złotych, dochody bieżące w wysokości 47 359 878 złotych   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2013 - Dolnośląska Polityka Rowerowa

Dolny Śląsk jako pierwsze województwo w kraju wprowadza Dolnośląską Politykę Rowerową. Nowe trasy rowerowe, poprawa bezpieczeństwa rowerzystów, dialog z cyklistami i jeszcze więcej jednośladów na ulicach dolnośląskich miast i wsi - to główne założenia przyjętych przez Zarząd Województwa założeń do Dolnośląskiej Polityki Rowerowej.
To też pierwszy krok do wypracowania zintegrowanego systemu infrastruktury trasportowej w całym regionie   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2013 - Plejada piłkarzy z polskiej ekstraklasy zagra w Świdnicy

Już tylko cztery dni dzielą nas od wielkiego piłkarskiego święta w Świdnicy. W niedzielę, 22 grudnia w hali na osiedlu Zawiszów odbędzie się Świąteczny Charytatywny Turniej Piłki Halowej organizowany przez Fundację Wspierania Sportu "Łączy nas Football";.
Cel szczytny - wszelkie zebrane podczas trwania imprezy środki przeznaczone zostaną na zakup paczek świątecznych dla podopiecznych Świdnickiego Domu Dziecka oraz "Chata SKSK"; w Świdnicy   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2013 - Biegi na rakietach śnieżnych

Biegi górskie, narciarskie, na orientację...dlaczego więc nie na rakietach śnieżnych? Idea zdawałoby się szaleńcza, jednak włoska La Ciaspolada, największa tego typu impreza na świecie, rokrocznie przyciąga tysiące zawodników.
Na naszym, rodzimym gruncie rakiety śnieżne wprawdzie dopiero zaczynają podbijać serca szerszego grona Polaków, jednak potencjał rozwoju tej aktywności zimowej jest niezaprzeczalny. Dostrzegając ogromne możliwości i inspirując się włoskimi tradycjami, postanowiliśmy zorganizować Rakietną, czyli Otwarte Mistrzostwa Polski w Biegu na Rakietach Śnieżnych. >>> zobacz


17 grudnia 2013 - Polsko-Czeska Gala Przedsiębiorczości ze świdnickimi Gryfami

Przedsiębiorcy z Polski i Czech wzięli udział w specjalnej Gali Przedsiębiorczości połączonej z wręczeniem specjalnej statuetki Świdnickiego Gryfa w kategoriach: Wybitna Osobowość Pogranicza i Najlepsza Firma Transgraniczna.
Przedsięwzięcie zorganizowano w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej we wtorek, 17 grudnia w ramach projektu "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość";. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz - RP 2007-2013   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2013 - Konwój Muszkieterów w Świebodzicach

Trzynasta edycja Konwoju Muszkieterów odwiedzi Świebodzice. Akcja jest prowadzona przez Fundację Muszkieterów, którą tworzą wszyscy właściciele supermarketów Intermarché oraz Bricomarché. W tym roku pomoc finansowa dotrze do ponad 280 ośrodków wspierających dzieci i młodzież w całej Polsce, w tym do Świetlicy Środowiskowej "Tęczowa Gromada" w Świebodzicach.
Podopieczni świetlicy otrzymają w styczniu czek w wysokości 3,5 tysiąca złotych. Ale to nie jedyna, świąteczna niespodzianka. - Na Mikołaja 45 dzieci dostało paczki z owocami i słodyczami, ufundowane przez właścicieli naszego sklepu Intermarche - mówi Krystian Wołoszyn, kierownik świetlicy.


17 grudnia 2013 - III Adwentowy Koncert Wokalno - Organowe

III Adwentowe Koncerty Wokalno - Organowe to w tym roku dwa koncerty zorganizowane w Świdnicy przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, czyli małżeństwo organistów - Zuzannę i Macieja Batorów.
Pierwszy z koncertów odbył się już 15 grudnia, w którym wystąpili Zuzanna i Maciej Batorowie - organy, Łukasz Motkowicz - baryton. Kolejny koncert odbędzie się 22 grudnia o godzinie 19.30 wystąpią: Anna Pikulska (Mainz) - organy, Marcjanna Myrlak - mezzosopran. Koncerty odbędą się w barokowym kościółku p.w. św. Józefa przy ulicy Kotlarskiej 19 - 21 w Świdnicy.


17 grudnia 2013 - Place zabaw pod choinkę

Dolnośląski kurator oświaty - Beata Pawłowicz odwiedziła w dniu 10 grudnia br. gminę Strzegom. Celem jej wizyty było m. in. obejrzenie czterech nowych placów zabaw, które powstały w ostatnim okresie w pobliżu szkół w Jaroszowie, Kostrzy, Stanowicach i przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu.
- Wszystkie obiekty bardzo mi się podobają, są takie nowoczesne i kolorowe, i co najważniejsze - bezpieczne. Jestem niezmiernie zadowolona, że w Państwa gminie powstały aż cztery takie place zabaw. Życzę wszystkim dzieciom radosnej i spontanicznej zabawy, a także wspaniałych spotkań w gronie rodzinnym - mówiła w trakcie wizyty Beata Pawłowicz   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2013 - Nastrojowy jarmark w Rogoźnicy

Rogoźnica po raz kolejny udowodniła, że potrafi zorganizować dobrą, nastrojową imprezę, tym razem jarmark bożonarodzeniowy połączony ze wspólnym kolędowaniem.
Jarmark świąteczny odbył się 15 grudnia br. w nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej. Frekwencja dopisała, sala błyskawicznie zapełniła się nie tylko mieszkańcami sołectwa, ale także przyjezdnymi gośćmi, których do wejścia i degustacji dań grzecznie zapraszały dzieci przebrane za mikołaja. Organizatorami jarmarku byli członkowie Stowarzyszenia " Nasza Wieś"; Rogoźnica na czele z sołtysem wsi Henrykiem Radkowskim   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2013 - Opłatkowe spotkanie z przedsiębiorcami

To spotkanie, które co roku ma wyjątkowy charakter. Nie tylko ze względu na świąteczny klimat, ale przede wszystkim wyjątkowych gości. Opłatkowe spotkanie burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza ze świebodzickimi przedsiębiorcami odbyło się w poniedziałek, 16 grudnia.
Tym razem uroczyste spotkanie miało miejsce w klimatycznej Sali Metalowiec. Zaproszonych gości przy wejściu witały urocze aniołki oraz młodzież w ludowych strojach, wręczając przybyłym drobne upominki   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2013 - Duże zainteresowanie budżetem obywatelskim

244 pomysły wstępnie wpisane na listę inwestycji, kilkadziesiąt dodatkowych w trakcie wyjaśniania lub uzupełniania - to efekty wprowadzanej od kilku tygodni w Świdnicy inicjatywy budżetu obywatelskiego. W ramach akcji "Moja Świdnica - mój budżet" świdniczanie zadecydują o wydaniu w sumie 3,5 miliona złotych.
Według aktualnego harmonogramu pełna lista inwestycji, które będą poddane pod głosowanie zostanie podana do publicznej wiadomości w piątek, 20 grudnia. Na początku stycznia zestawienie trafi do mieszkań świdniczan. Samo głosowanie zaplanowano w dniach 10-12 stycznia 2014 roku.


16 grudnia 2013 - Owczarki niemieckie bez właściciela ?

14 grudnia około godziny 15.40 patrol Straży Miejskiej udał się na ulicę Ofiar. Oświęcimskich gdzie w okolicy McDonalda biegały dwa duże owczarki niemieckie, które atakują przechodniów oraz inne psy. Na miejscu zastano agresywne zwierzęta.
Po wielu próbach udało się w końcu odłowić jednego z psów, drugi natomiast uciekł w stronę Parku Młodzieżowego. Pomimo kilku prób znalezienia zwierzęcia psa nie udało się odnaleźć. W związku z całym zdarzeniem prosimy wszystkich, którzy są w stanie wskazać właścicieli psów uwidocznionych na zdjęciu o kontakt z Dyżurnym Straży Miejskiej, dzwoniąc na bezpłatny nr 986.


16 grudnia 2013 - Nowa rada zaprzysiężona

Młodzieżowa Rada Miejska w Strzegomiu w ubiegłym tygodniu rozpoczęła swoją drugą kadencję. W czwartek, 12 grudnia. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu nowo wybrani radni złożyli uroczyste ślubowanie i wybrali prezydium MRM.
W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć oczywiście burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty oraz przewodniczącego Rady Miejskiej - Tadeusza Wasyliszyna. Obecny był również radny i jednocześnie opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzegomiu - Tomasz Marczak, a także Wioletta Urban - naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM w Strzegomiu   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2013 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W szóstej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Mechanik-Ekobud Gaz Strzegom 2:3, ŚFUP-Cukrownik 1:5, Power Team-FC Żubry 1:2, Darbor-Jako Team 5:5, Zgoda-Max Orbita 1:9, Fenix-Williams Haywards 4:10.
Piłkarzem kolejki został Krzysztof Goździejewski - FC Żubry a bramkarzem Łukasz Wolański - Cukrownik.
W tabeli prowadzi Max Orbita 13. punktów przed Cukrownikiem 12. punktów i FC Żubry - 11. punktów. W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z 13. bramkami - Mariusz Kutela.
8. bramek strzelł Wojciech Ciuba.


16 grudnia 2013 - Siatkarze z Gimnazjum nr 3 najlepsi

Siatkarze z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy bezkonkurencyjni we "Współzawodnictwie Szkolnym". Zawodnicy trójki, grając na własnym parkiecie, nie dali żadnych szans przeciwnikom z pozostałych świdnickich gimnazjów w zorganizowanych 12 grudnia przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zawodach piłki siatkowej.
Chłopcy z Gimnazjum nr 3 wygrywając turniej awansowali do dalszych etapów rozgrywek i w styczniu powalczą o prym w powiecie świdnickim   . . . czytaj więcej


15 grudnia 2013 - Szynobusy ruszyły

Secesyjny budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto po generalnym remoncie. Cieszy oko, a od niedzieli, 15 grudnia służy podróżnym. Podczas pierwszej części symbolicznego otwarcia w niedzielne popołudnie przez obiekt przewinęło się ponad tysiąc osób, a atrakcje zaplanowano do wieczora.
Dworzec to jeden z elementów wielkiego projektu - budowy Centrum Przesiadkowego - realizowanego przez miasto ze wsparciem funduszy unijnych. Od 15 grudnia władze województwa wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi reaktywowały bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Świdnica-Wrocław. Codziennie w obu kierunkach przewidziano po cztery kursy komfortowych szynobusów   . . . czytaj więcej


15 grudnia 2013 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Wyniki piątej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej: Fair Play2 - Venus Nowice 6:30 (5:11), FC Spawacze - Fair Play 4:16 (2:16), Ebueee Ehee - Red Buls Team 16:2 (10:1), Sport Team - Znajomi Fryzjera 13:11 (8:3).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 21. bramkami prowadzi Włodarczyk (Venus), Sowa (Fair Play) strzelił 19. bramek, 14. bramek ma Kurzeja (Sport). W tabeli prowadzi Fair Play z 15. punktami, Sport Team, Ebueee Ehee oraz Darbor-XXL Bolesławice mają po 9. strzelonych goli. Venus Nowice i Znajomi Fryzjera mają po 6. bramek. Red Buls Team i FC Spawacze zgromadziły po 3. punkty a Fair Play 2 nie zdobył jeszcze punktów.


14 grudnia 2013 - Polegli ze słabeuszem

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica ulegli dzisiaj na własnym terenie jednej z najsłabszych drużyn w tej grupie rozgrywek. Przedostatni zespół pokonał świdniczan dwoma bramkami i awansował o jedno miejsce. ŚKPR Świdnica - Anilana UŁ PŁ Łódź 23 : 25. W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi Śląsk Wrocław z kompletem punktów i wyprzedza Viret CMC Zawiercie. Trzecie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica. Świdniczanie plasują się w tabeli nadal na 10. miejscu.
W następnej kolejce, 18 stycznia przyszłego roku świdniccy szczypiorniści na mecz wyjadą do Tarnowa.


14 grudnia 2013 - Olimpia pokonana

Siatkarki drugoligowego MKS Świdnica w dzisiaj rozegranym spotkaniu w Jaworze pokonały w pięciu setach AEP Olimpię Jawor. AEP Olimpia Jawor - MKS Świdnica 2:3 w setach 24:26, 25:12, 14:25, 25:22 i 12:15.
Świdniczanki po rozegraniu trzynastu spotkań zajmują szóste miejsce majac 22. punkty.
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole, który zgromadził 33. punkty i wyprzedza KŚ AZS Politechnikę Śląskią Gliwice - 29. punktów.
18 grudnia MKS Świdnica podejmuje siatkarki Impela Wrocław.


14 grudnia 2013 - Wrocławskie lotnisko najlepsze dla biznesu

Port Lotniczy Wrocław uhonorowany Business Traveller Award 2013. Czytelnicy prestiżowego magazynu "Business Traveller Poland" przyznali mu nagrodę dla najlepszego regionalnego lotniska w Polsce. To zasługa bogatej siatki połączeń, jakości infrastruktury, wysokich standardów obsługi i oferty usług skrojonych na miarę osób podróżujących w interesach.
Tegoroczna edycja plebiscytu Business Traveller Award 2013 była pierwszą zorganizowaną przez polską edycję magazynu "Bussines Traveller"   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2013 - Pociąg promocyjny z Wrocławia

Już w najbliższą niedzielę, 15 grudnia po raz pierwszy będzie można pojechać bez przesiadek ze Świdnicy do Wrocławia. Tego dnia wszystkie pociągi Kolei Dolnośląskich na trasie Świdnica-Wrocław-Świdnica będą bezpłatne. Specjalny pociąg promocyjny wyjeżdża z dworca głównego we Wrocławiu o godzinie 13.01.
W Świdnicy pasażerów czeka moc atrakcji związanych z otwarciem dworca kolejowego. W godzinach 14.00-19.00 w wyremontowanym - secesyjnym obiekcie zaplanowano m. in. występy artystyczne, pokazy taneczne, wystawy kolejowe, muzykę na żywo - kolejowy blues, otwarcie wystawy prac z warsztatów malowania bombek, a także konkursy z upominkami   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2013 - Kolejna fabryka działa w Podstrefie Świebodzice

Firma Segepo-Refa kilka dni temu uroczyście uruchomiła swój zakład w Świebodzicach. Nowoczesna hala produkcyjna zlokalizowana jest w Podstrefie Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". To jeden z największych pracodawców w naszej Podstrefie, firma deklarowała zatrudnienie stu nowych pracowników.
W uroczystym otwarciu fabryki wziął udział Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Jadwiga Olesińska-Malinowska, Kierownik Wydziału Infrastruktury Technicznej UM   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2013 - Świdniczanin przewodniczącym

60 delegatów ze wszystkich powiatów województwa wzięło udział w pierwszym posiedzeniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Dzisiejsza inauguracja to podsumowanie cyklu konferencji "Potrzeby młodzieży w moim powiecie", których zadaniem było wybrać przedstawicieli na sejmik, a także zapoznać najmłodszych z ideą samorządu.
Celem projektu "Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego" jest zapoznanie uczniów z mechanizmami funkcjonowanie samorządu oraz wybór radnych, którzy staną się reprezentantami powiatów w Młodzieżowym Sejmiku. Dzisiejsza sesja to inauguracja projektu "Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego"   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2013 - Polsko-Czeska Gala Przedsiębiorczości

17 grudnia w godzinach 11.00 -16.00 w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, odbędzie się Polsko-Czeska Gala Przedsiębiorczości Świdnicki Gryf. Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej.
Podczas Gali wręczone zostaną statuetki Świdnickiego Gryfa w następujących kategoriach: Wybitna Osobowość Pogranicza i Najlepsza Firma Transgraniczna.


13 grudnia 2013 - Święto Piernika

Zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury na wyjątkowe, świąteczne spotkanie. W piątek, 13 grudnia, o godzinie 17.00 w sali głównej rozpocznie się Święto Piernika.
Przed nami wyjątkowy koncert pastorałkowy w wykonaniu dzieci i młodzieży z Miejskiego Domu Kultury. Nie zabraknie także słodkiego smaku i zapachu pierniczków, radosnego kolędowania oraz świątecznej muzyki.
Wstęp dla wszystkich jest wolny.


13 grudnia 2013 - Świętowała 100 urodziny

100. urodziny w piątek, 13 grudnia, świętowała świdniczanka Stefania Natuniewicz. Szacowna jubilatka urodziła się 13 grudnia 1913 roku we wsi Ocieka, w powiecie Ropczycko-Sędziszowskim, w województwie podkarpackim. Od 65 lat mieszka w Świdnicy. Obecne pozostaje pod opieką córki Wandy, która również zamieszkuje w naszym mieście.
Wcześniej mieszkała we wsi Ocieka skąd wyemigrowała do starszej siostry do Francji. Osiedliła się w pobliżu Paryża w miejscowości Aulnay-sous-Bois. Tam wkrótce zawarła związek małżeński z Bronisławem Natuniewiczem, emigrantem z Podlasia. We Francji na świat przyszła jej dwójka dzieci: Henryk i Wanda   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2013 - Inwestycje drogowe w Gminie Marcinowice

Koniec roku to czas podsumowań i analiz. Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego przedstawiła analizę inwestycji drogowych realizowanych przez Powiat Świdnicki w latach 2008 - 2013. Analizę rozpoczynamy od Gminy Marcinowice. W omawianych latach Powiat Świdnicki przeznaczył przeszło 15 milionów złotych na inwestycje drogowe w Gminie Marcinowice.
W ramach tych działań pozyskano fundusze ze źródeł centralnych, między innymi z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Drugim rządowym programem był projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji polegający na dofinansowaniu odbudowy dróg zniszczonych przez powodzie i podtopienia   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2013 - Biegi na rakietach śnieżnych

Biegi górskie, narciarskie, na orientację...dlaczego więc nie na rakietach śnieżnych? Idea zdawałoby się szaleńcza, jednak włoska La Ciaspolada, największa tego typu impreza na świecie, rokrocznie przyciąga tysiące zawodników.
Na naszym, rodzimym gruncie rakiety śnieżne wprawdzie dopiero zaczynają podbijać serca szerszego grona Polaków, jednak potencjał rozwoju tej aktywności zimowej jest niezaprzeczalny. Dostrzegając ogromne możliwości i inspirując się włoskimi tradycjami, postanowiliśmy zorganizować Rakietną, czyli Otwarte Mistrzostwa Polski w Biegu na Rakietach Śnieżnych. >>> zobacz


12 grudnia 2013 - "Zapal Światło Wolności"

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknie świeczki lub kliknięcie na miniaturkę świecy na stronie www.ipn.gov.pl
W akcji może wziąć udział każdy. W ubiegłym roku wirtualną świecę zapaliło ponad 11 000 osób.
Instytut Pamięci Narodowej w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary.
13 grudnia 2013 roku na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawi się symboliczne Światło Wolności. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2013 - Kolejna zbiórka elektrośmieci

W sobotę 14 grudnia zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja zorganizowana w tym roku w Świdnicy. Dzięki poprzednim, przeprowadzonym w 2012 roku zebrano ponad 27 ton elektrośmieci. W marcu, czerwcu i wrześniu 2013 roku zebrano ponad 14 ton.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 14 grudnia w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulica Armii Krajowej 49. Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2013 - Najaktywniejsi krwiodawcy nagrodzeni

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Świdnickiego nagrodzono najaktywniejszych krwiodawców z powiatu. Krew to życie. To jedyny środek leczniczy, który ratuje życie, a którego nie jesteśmy w stanie sztucznie wyprodukować. Dlatego dziękujemy Wam za wasze zaangażowanie i dar, który ofiarujecie innym - mówiła Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska.
Drobnymi upominkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe uhonorowani zostali: Teresa Nóżka - Świdnica 62,312 litrów oddanej krwi, Jan Klat - Świdnica 52,620 litrów oddanej krwi, Ryszard Lach - Świebodzice 133,000 litrów oddanej krwi, Tadeusz Sysa - Świebodzice 101,000 litrów oddanej krwi, Stanisław Fedorowicz - Żarów 59,489 litrów oddanej krwi, Robert Bąkowski - Żarów 52,000 litrów oddanej krwi   . . . czytaj więcej


12 grudnia 2013 - Zmiany godzin pracy

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że Wydział Spraw Obywatelskich, Urząd Stanu Cywilnego, Kasa, Biuro Obsługi Interesanta oraz Biuro Strefy Płatnego Parkowania w dniach 24 i 31 grudnia będą pracowały w godzinach 7.30-15.30. Godziny przyjęć pozostałych wydziałów pozostają bez zmian.
Natomiast w dniach 27 i 31 grudnia Urząd Miejski w Świdnicy jest czynny w tradycyjnych godzinach pracy. Jednocześnie informujemy, że w przyszłym tygodniu do nowej siedziby przeniesie się Biuro Strefy Płatnego Parkowania, która obecnie umiejscowione jest w Rynku   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2013 - "Tajemnice ulicy Pańskiej" - reaktywacja

"Tajemnice ulicy Pańskiej" autorstwa Wojciecha Korycińskiego, pierwszy świdnicki kryminał, nominowany w 2011r. do wrocławskiej Nagrody Warto przyznawanej przez "Gazetę Wyborczą" i miasto Wrocław doczekał się wznowienia. Książkę można nabyć w wybranych świdnickich księgarniach i poprzez stronę internetową wydawnictwa Kiklop.
"Tajemnice ulicy Pańskiej" to pierwsza część trylogii świdnickiej osadzonej w realiach XIX-wiecznych, na którą składają się oprócz "Tajemnic" wydane przed rokiem "Niebieskie Zakony"   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2013 - Pamiętajmy o potrzebujących zimą

Na szczęście temperatury na razie mamy wiosenne, a nie zimowe, jednak aura może w każdej chwili się zmienić. Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach prosi zatem mieszkańców Świebodzic o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące wparcia, a w szczególności na osoby samotne, starsze, niepełnosprawne, bezdomne.
Jednocześnie przypominamy, że w momencie wystąpienia silnych mrozów (poniżej - 10 oC) utrzymujących się przez co najmniej 3 dni, w budynku przy ulicy Parkowej 4 (Centrum Rehabilitacji Społecznej) uruchomiona będzie ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która będzie czynna codziennie w godzinach 20:00-7:00. Funkcjonuje tam również łaźnia oraz pralnia dla osób potrzebujących   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2013 - Zyska nowe oblicze

Dwa nowe boiska sportowe do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę i siatkówkę, plac zabaw dla dzieci, strefa rekreacyjna dla seniora z elementami małej architektury oraz siłownią pod chmurką, parking samochodowy wraz z platformą rekreacyjną na skarpie - to wszystko już niebawem zostanie wybudowane przy ul. Ułańskiej w Świdnicy.
Projekt, którego nazwa brzmi: "Budowa infrastruktury przestrzeni publicznej na rewitalizowanym terenie powojskowym ulicy ułańskiej w Świdnicy", opiewa na ponad 3,5 miliona złotych z czego 2,99 miliona złotych będzie pochodzić z dofinansowania ze środków zewnętrznych   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2013 - Niezwykły spektakl

Galeria Świdnicka i II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy zapraszają w najbliższy piątek na niezwykle na widowisko pt. "Szukam człowieka" w wykonaniu młodzieży licealnej. 13 grudnia 2013 o godz. 11.00 na scenie galerii licealiści przedstawią montaż tekstów i muzyki, skierowany do widowni w różnym wieku.
Jednak to konkretne przedstawienie zorganizowano specjalnie dla seniorów   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2013 - Okradli firmę na blisko 140 tysięcy złotych

Do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wpłynęło zawiadomienie o kradzieży bel z włókna poliestrowego tzw. OVATY z jednej ze świdnickich firm. Straty na szkodę firmy wyniosły 20 tysięcy złotych.
W trakcie prowadzonych czynności policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ustalili i zatrzymali sprawców kradzieży. Trzech pracowników firmy, ochroniarza oraz mężczyznę, który przewoził skradziony towar na teren woj. opolskiego do pasera. Ustaleni i zatrzymani przez policjantów mężczyźni są mieszkańcami powiatu świdnickiego. Mężczyzna, który kupował skradziony ze świdnickiej fabryki materiał został także ustalony - jest mieszkańcem województwa opolskiego   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2013 - Paczki świąteczne już w przygotowaniu

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia osoby samotne, schorowane, będące w trudnej sytuacji materialnej, mogą liczyć na pomoc samorządu.
Jak zawsze miasto przygotowuje wigilijne spotkanie, w którym weźmie udział ponad 500 mieszkańców miasta; dla blisko 600 osób przygotowano także świąteczne paczki żywnościowe. W tym roku są one wyjątkowo obfite - świebodziczanie znajdą w nich mnóstwo wędlin i smakołyków, przydatnych na świąteczny stół. Wartość jednej paczki to 160 złotych   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2013 - Podaruj krew - zostań świętym Mikołajem

14 grudnia w sobotę w Galerii Świdnickiej w godzinach od 11:00 do 15:00 możesz zdobyć się na piękny dar - podarować krew. W ramach akcji "Zostań Św. Mikołajem - podaruj życie" odbędzie się także pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy.
Przed gośćmi Galerii wystąpi także chór szkolny Prima Voce.
Zapraszamy także na degustacje ozdobnych, świątecznych pierników, upieczonych przez cukiernię Ewy Holiczek-Niedbała z Bielawy   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2013 - Coraz bliżej święta…

W przedświąteczną sobotę, 14 grudnia żarowskie gimnazjum wypełni się zapachem tradycyjnych potraw wigilijnych, dźwiękami pieśni adwentowych i radosną atmosferą zbliżających się świąt. A wszystko za sprawą świątecznego kiermaszu, który w tym roku po raz pierwszy jest organizowany w tej szkole.
- Serdecznie zapraszamy na organizowany przez Lokalną Grupę Działania "Szlakiem Granitu" kiermasz 12 tradycyjnych potraw wigilijnych granitowego szlaku. Po raz pierwszy gospodarzem świątecznego kiermaszu będzie gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.


10 grudnia 2013 - Tonący pies

8 grudnia około godziny 9.25 z polecenia dyżurnego patrol Straży Miejskiej udał się na ulicę Miłego Dnia w Świdnicy, gdzie przechodnie wyciągnęli z rzeki tonącego psa. Sytuacja okazała się dramatyczna ponieważ wyłowiona suczka przestała oddychać, jej stan był agonalny.
Przybyła na miejsce strażniczka Monika Wiśniewska podjęła szybką reanimację, dzięki czemu czynności życiowe zostały przywrócone, suczka zaczęła ponownie oddychać i pojękiwać   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2013 - III Adwentowe Koncerty Wokalno - Organowe

III Adwentowe Koncerty Wokalno - Organowe to w tym roku dwa koncerty zorganizowane w Świdnicy przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, czyli małżeństwo organistów - Zuzannę i Macieja Batorów.
W klimat radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia przeniosą nas dwa koncerty, które odbędą się w barokowym kościółku p.w. św. Józefa przy ulicy Kotlarskiej 19 - 21 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2013 - Szkoła ze Świdnicy ma szansę na wygraną w ogólnopolskim konkursie

Gimnajum nr 2 z Odziałami Integracyjnymi w Świdnicy walczy o jedną z 10 z pracowni multimedialnych i szkolną salę kinową w konkursie Tesco dla Szkół - "Talent do Niemarnowani". Młodzi Świdniczanie są coraz bliżej zwycięstwa! Zostali nagrodzeni przez Jury za zorganizowanie Światowego Dnia Żywności, podczas któregu uczyli się jak nie marnować jedzenia. I Ty możesz, im pomóc i zagłosować na konkursowy film na stronie www.tescodlaszkol.pl
W ramach 11. edycji programu Tesco dla Szkół uczniowie mieli nakręcić 2-minutowy film, namawiający do niemarnowania żywności   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2013 - To był dobry rok

Członkowie Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach podsumowali mijający rok swojej pracy. Jaki był? Bardzo udany - podkreślał szef TLS, Grzegorz Glegoła. 1200 wykonanych lotów, 8 wyszkolonych pilotów szybowców, udane pikniki lotnicze a przede wszystkim - realne plany budowy lotniska przy poparciu władz wojewódzkich. Jest się z czego cieszyć.
Na świąteczne spotkanie lotnicy zaprosili Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, dr Jerzego Tutaja, burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, Macieja Maciejewskiego z TVP Wrocław, który również jest osobiście zaangażowany w tworzenie lotniska, a także dyrektor MDK w Świebodzicach Agnieszkę Gielatę, kierownik Wydziału Promocji UM Marzenę Koronę-Kruk oraz członków Towarzystwa   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2013 - Renifery Św. Mikołaja zaparkowały w Żarowie

W niedzielne popołudnie, 8 grudnia każdy mógł poczuć się w Żarowie Świętym Mikołajem. Jak co roku, organizatorzy Miasteczka Świętego Mikołaja, najbardziej mikołajowej imprezy w całym powiecie świdnickim zadbali, by każdy miał na sobie czerwone nakrycie głowy.
Frajdą dla wszystkich najmłodszych była nie tylko wizyta Świętego Mikołaja, który jak zawsze nie zawiódł i pojawił się w nieoczekiwanym momencie, ale również moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy: Młodzieżową Radę Miejską w Żarowie, Żarowską Wspólnotę Samorządową, Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie, Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Urząd Miejski w Żarowie   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2013 - Wyjątkowe kartki pofrunęły w świat

W tym roku było ich rekordowo dużo - prawie 350 projektów. Wszystkie niepowtarzalne, bo ich autorzy w wykonanie włożyli całe serce. Wybrano 8 najładniejszych, a 60 wyróżniono. Laureaci spotkali się na wielkiej gali i wręczeniu nagród w piątek, 6 grudnia. Sala główna Miejskiego Domu Kultury zapełniła się głównie małymi autorami, którzy z dumą pokazywali swoje prace, wyeksponowane na mini wystawie.
Gości powitał burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz w towarzystwie Andrzeja Dzikowskiego, dyrektora BZ WBK Oddział w Świebodzicach, tegorocznego sponsora nagród w konkursie na "Najładniejszą kartkę świąteczną"   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2013 - Mikołajki z brydżem

Mikołajki w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach zapalonym graczom bez wątpienia kojarzą się z brydżem. W niedzielę 8 grudnia najlepsi z najlepszych spotkali się już po raz siódmy na Mikołajkowym Turnieju Brydża Sportowego Parami o Puchar Burmistrza Świebodzic. Dobrej zabawy, pełnej koncentracji i emocji nie brakowało.
Dopisali też miłośnicy brydża sportowego, którzy walczyli o Puchar pod czujnym okiem sędziego Tomasza Baja. Wśród zawodników nie mogło też oczywiście zabraknąć burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, który jest zapalonym graczem i corocznie z pasją wspiera turniej   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2013 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Wyniki czwartej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej: Znajomi Fryzjera - Ebueee Ehee 8:10 (5:3), Red Buls Team - FC Spawacze 4:10 (3:4), Venus Nowice - Darbor/XXL Bolesławice 8:10 (4:5).
W klasyfikacji na najlepszego strzelca rozgrywek z 15. bramkami prowadzi Sowa (Fair Play), 13. bramek ma Piech (Darbor), 12. bramek Kujawa (Darbor). W tabeli prowadzi Fair Play z 12. punktami, Darbor-XXL Bolesławice zgromadził 9. punktów. Sport Team, Znajomi Fryzjera i Ebueee Ehee mają po 6. punktów. Po trzy punkty zdobyły Venus Nowice, Red Buls Team i FC Spawacze. Fair Play 2 nie zdobył jeszcze punktów.


9 grudnia 2013 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W piątej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Fenix-Cukrownik 3:11, Williams Haywards-Power Team 1:1, Ekobud Gaz Strzegom-Śfup 4:2, FC Żubry-Darbor 1:2, Jako Team-Max Orbita 1:3, Zgoda-Mechanik 1:8.
Piłkarzem kolejki został Arkadiusz Felich - FC Żubry a bramkarzem Tomasz Janikowski - Mechanik.
W tabeli prowadzi Mechanik 11. punktów przed Power Team i Max Orbita - po 10. punktów. W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z 10. bramkami - Mariusz Kutela.
7. bramek strzelł Przemysław Osienienko.


8 grudnia 2013 - Jedną bramką pokonani

Wczoraj w Ostrowie Wielkopolskim spotkały się zespoły ze strefy środkowej w tabeli rozgrywek I ligi piłki ręcznej grupy "B". Jedną bramką zwyciężyli gospodarze. Ostrovia Ostrów Wielkopolski - ŚKPR Świdnica 28 : 27
W rozgrywkach prowadzi Śląsk Wrocław z kompletem punktów i wyprzedza Viret CMC Zawiercie. Trzecie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica. Świdniczanie plasują się w tabeli nadal na 10. miejscu.
W następnej kolejce, 14 grudnia świdniccy szczypiorniści podejmować będą Anilanę UŁ PŁ Łódź zajmującą w rozgrywkach przedostatnie - 13. miejsce.


8 grudnia 2013 - Opole poza zasięgiem świdniczanek

Siatkarki drugoligowego MKS Świdnica również w drugiej rundzie rozgrywek nie sprostały zdecydowanie lepszej drużynie z Opola i przegrały w trzech setach. MKS Świdnica - SMS LO2 Opole 0:3 w setach 22:25, 18:25, 20:25.
Świdniczanki po rozegraniu dwunastu spotkań spadły na siódme miejsce majac 20. punktów.
W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole, który zgromadził 30. punktów i wyprzedza KŚ AZS Politechnikę Śląskią Gliwice - 29. punktów.
14 grudnia MKS Świdnica spotka się w Jaworze z trzecim zespołem - AEP Olimpią Jawor.


8 grudnia 2013 - Skorzystaj z bezpłatnych badań mammograficznych

Świebodziczanki w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi. Mammobus firmy Geneva Trust pojawi się w Świebodzicach 10 grudnia. Specjalistyczny punkt badań będzie zlokalizowany przy Miejskim Ośrodku Zdrowia, Aleje Lipowe 15. Badania będą się odbywać w godzinach 9.00-12.00.
Panie, które z racji wieku kwalifikują się do badań i w ostatnich 12 miesiącach nie miały wykonywanej mammografii, powinny zarejestrować się na to badanie pod numerem telefonu: 58 325 76 20 lub 21.


7 grudnia 2013 - Bilety Wrocław-Warszawa Modlin już w sprzedaży

Pierwszy samolot w brawach linii Ryanair z Wrocławia na lotnisko Warszawa Modlin odleci 14 kwietnia 2014 roku. Bilety w cenie od 99 złotych dostępne są już w systemie rezerwacyjnym przewoźnika. Operacje będą realizowane codziennie.
Dowodem na to, jak ważne dla linii Ryanair jest uruchomienie krajowych połączeń w Polsce oraz współpraca z Portem Lotniczy Wrocław jest fakt, że specjalnie z tej okazji pojawił się we Wrocławiu Michael Cawley. Wiceprezes irlandzkich linii opowiedział o planach rozwoju tego sektora połączeń. - Wrocław jest niezwykle ważnym lotniskiem dla linii Ryaniar   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2013 - Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej

Tradycyjnie w okresie świątecznym Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do udziału w Mikołajkowym Turnieju Piłki Halowej, który odbędzie się 14 grudnia 2013 roku.
W turnieju mogą wziąć udział zawodnicy powyżej 16 roku życia. Wpisowe wynosi 30 złotych od drużyny, do wpłacenia w dniu Turnieju.
Podczas Turnieju obowiązuje Regulamin Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej DarBor CUP’2013   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2013 - Kanalizacja Jagodnik-Boleścin

Dobiegł końca I etap kanalizacji Jagodnik-Boleścin. Zgodnie z dokumentacją projektową odcinek 6 km sieci kanalizacji sanitarnej obejmie 230 osób, w tym 40 gospodarstw. Dodatkowo inwestycja realizowana jest w taki sposób, aby w przyszłości do sieci przyłączyć kolejnych mieszkańców. Budowa II etapu zaplanowana jest na wiosnę 2014 roku i obejmować będzie ponad 500 mieszkańców.
Celem projektu, jest ochrona środowiska, w tym przede wszystkim zasobów wodnych wraz z zapewnieniem podstawowej infrastruktury komunalnej, służącej mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz inwestorom w gminie Świdnica   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2013 - W niedzielę na brydża

Miłośników tej popularnej gry zapraszamy w niedzielę, 8 grudnia, do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach na VII Mikołajkowy Turniej Brydża Sportowego Parami o Puchar Burmistrza Świebodzic.
Tradycyjnie startujemy o godzinie 10:00, zapisy trwają od 9:15. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne i puchar, a dla wszystkich uczestników mamy kawę, herbatę.
Szykuje się jak zwykle pełne emocji przedpołudnie, podczas tegorocznego turnieju sędziuje Tomasz Baj


6 grudnia 2013 - Policyjna akcja Zima 2013/2014

W związku z okresem zimowym i występującymi znacznymi spadkami temperatur, świebodziccy policjanci prowadzą działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych. Głównym celem akcji pn. "Zima 2013/2014" są działania prewencyjne i pomocowe.
Okres zimowy to przede wszystkim znaczne i częste spadki temperatur, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2013 - Przygotowali paczki żywnościowe i słodkie upominki

Po raz kolejny Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy przygotował paczki żywnościowe i słodkie upominki, dbając aby świąteczna atmosfera zapanowała również w domach naszych podopiecznych - mówi Ewa Burdek, kierownik.
Wzorem lat ubiegłych GOPS zorganizował paczki świąteczne (żywnościowe) dla 55 osób i rodzin najuboższych, a także dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. A że grudzień to również szczególny czas dla dzieci - 6 grudnia - Mikołajki   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2013 - Mikołaj przyjechał z workiem słodyczy

Konkursy, zabawy, słodycze dla grzecznych dzieci i wspólne zapalenie choinki pod ratuszem z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem - tak dzieci bawiły się w czwartek, 5 grudnia, podczas mikołajkowej zabawy na Rynku.
Pomimo chłodu i zmroku, humory maluchom dopisywały. Zabawa rozpoczęła się od wielkiego korowodu wokół ratusza, którego finałem było zapalenie choinki przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza. Później, żeby porządnie się rozgrzać, animatorzy i Święty Mikołaj zachęcali dzieci do tańca i wesołych konkursów przy muzyce   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2013 - Lodowisko już otwarte

Nawet porywisty wiatr nie przeszkodził w inauguracji tegorocznego sezonu na strzegomskim lodowisku. W piątek, 6 grudnia na "Białym Orliku" pojawili się pierwsi amatorzy zimowych szaleństw na łyżwach.
W tym dniu wstęp na obiekt był darmowy, jedynie wypożyczenie łyżew kosztowało 3 złote Na młodych łyżwiarzy czekała jeszcze jedna niespodzianka. W chwilę po otwarciu lodowiska pojawił się Św. Mikołaj wraz z Panią Zimą, którzy wręczali dzieciom i młodzieży słodkie upominki   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2013 - XXI Przegląd Teatrów Szkolnych

5 grudnia w Żarowie odbył się XXI Przegląd Teatrów Szkolnych. Konkursowe zmagania zgromadziły grupy teatralne ze Świdnicy, Wałbrzycha, Kamiennej Góry, Lwówka Śląskiego i Boguszowa Gorce oraz z Żarowa. Do konkursu przystąpiło 205 uczestników w trzech kategoriach: SP klasy I-III, SP klasy IV-VI oraz Gimnazjum. Prezentowane spektakle ocieniali doświadczeni Jurorzy - ludzie teatru - w składzie: Przewodniczący - Grzegorz Stawiak, Katarzyna Maczel i Iwona Skiba. Organizatorem XXI Przeglądu było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2013 - Mikołajowe zawody pływackie

Pływacy i pływaczki z SP 4 w Świdnicy zdominowali Mikołajowe zawody pływackie, które odbyły się 5 grudnia na basenie krytym przy ulicy Równej 9. Organizowana tradycyjnie co roku impreza przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zgromadziła 99 zawodników z pięciu świdnickich Szkół Podstawowych.
Rywalizowano w stylu dowolnym, klasy I-IV na dystansie 25 metrów, klasy V-VI na 50 metrów. Jak na mikołajki przystało organizator przygotował dla każdego uczestnika zawodów słodki prezent. Najlepszych dekorowano na podium pamiątkowymi medalami i dyplomami. I właśnie tutaj w każdej kategorii wiekowej na najwyższym stopniu stawali uczniowie czwórki   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2013 - Wicemistrz z Taekwon-do "Gryf"

Na odbywających się we Wrocławiu Mistrzostwach Polski Juniorów w MMA "ALMMA 49" zawodnik z sekcji MMA Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do "Gryf", Nitaj Stelmach zdobył tytuł wicemistrza Polski w kategorii wagowej -96 kg.
Zawody rozegrano na sali wrocławskiego AWF z udziałem najlepszych zawodników z Polski, a same pojedynki były toczone w oktagonie. Nitaj dla którego te zwody były uwieńczeniem ponad rocznych przygotowań i startów w walkach na różnych zasadach, zaprezentował wszechstronne przygotowanie techniczne i dużą odporność psychiczną   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2013 - Zmiany godzin pracy

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że Wydział Spraw Obywatelskich, Urząd Stanu Cywilnego, Kasa, Biuro Obsługi Interesanta oraz Biuro Strefy Płatnego Parkowania w dniach 24 i 31 grudnia będą pracowały w godzinach 7.30-15.30. Godziny przyjęć pozostałych wydziałów pozostają bez zmian.
Natomiast w dniach 27 i 31 grudnia Urząd Miejski w Świdnicy jest czynny w tradycyjnych godzinach pracy. Jednocześnie informujemy, że w przyszłym tygodniu do nowej siedziby przeniesie się Biuro Strefy Płatnego Parkowania, która obecnie umiejscowione jest w Rynku   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2013 - III Adwentowe Koncerty Wokalno - Organowe

III Adwentowe Koncerty Wokalno - Organowe to w tym roku dwa koncerty zorganizowane w Świdnicy przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, czyli małżeństwo organistów - Zuzannę i Macieja Batorów.
W klimat radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia przeniosą nas dwa koncerty, które odbędą się w barokowym kościółku p.w. św. Józefa przy ulicy Kotlarskiej 19 - 21 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2013 - Dworzec w Świebodzicach otwarty dla podróżnych

Pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Świebodzicach odzyskał dawny blask. Dziś, 5 grudnia podróżnym został udostępniony hol dworca pełniący jednocześnie funkcję dworcowej poczekalni.
Kompleksowa przebudowa dworca w Świebodzicach rozpoczęła się w 2012 roku. Dzięki niej budynek wybudowany w 1869 roku odzyskał swoje historyczne piękno. Na razie podróżnym został udostępniony hol dworca i toalety. Kasy biletowe zostaną uruchomione na świebodzickim dworcu na początku przyszłego roku w związku z wprowadzeniem nowych połączeń kolejowych   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2013 - Powiatowy Konkurs Turystyczny - Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie były tematem VII Powiatowego Konkursu Turystycznego - "Polskie Góry Dziedzictwem Kulturowym", który odbył się w budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, a zorganizowany został przez Zespół Szkół Hotelarsko - Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: część pisemna i część ustna w formie prezentacji.
Spośród wszystkich uczestników do drugiego etapu zakwalifikowało się sześciu gimnazjalistów i pięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2013 - Siłownia w Stanowicach

"Dzisiaj zakończono prace związane z budową siłowni zewnętrznej. W Stanowicach powstał piękny obiekt rekreacyjno - sportowy, który składa się z boiska Orlik 2012, placu zabaw dla dzieci oraz siłowni zewnętrznej dla dorosłych. Urządzenia siłowni są tak dobrane i usytuowane aby rodzice, którzy przyprowadzą dzieci na plac zabaw mogli jednocześnie pilnować swoje pociechy i ćwiczyć na przyrządach.
Do ćwiczeń nie jest wymagany ani specjalny strój, ani szczególne umiejętności. Zachęcamy wszystkich dorosłych (szczególnie panie) oraz młodzież do korzystania z tych pięknych urządzeń   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2013 - Profilaktyka dla seniora

Powiat Świdnicki od końca listopada przeprowadza na swoim terenie akcję profilaktyczną skierowaną do osób w wieku senioralnym. Podczas wykładów dietetyk mgr inż. Agnieszka Podgórska przybliża zainteresowanym zasady zdrowego odżywiania oraz przeprowadza analizę składu ciała.
W ramach akcji przeprowadzane są także badania skryningowe (badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, badanie ciśnienia tętniczego). Cykl wykładów rozpoczęliśmy 21 listopada w Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy, wczoraj 4 grudnia pani dietetyk odwiedziła seniorów z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach oraz członków Uniwersytetu III Wieku   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2013 - Wolontariat po belgijsku

Po raz szósty młodzież z gminy Świdnica gościła w belgijskim mieście Maldegem. Tym razem tematem przewodnim była wymiana doświadczeń w zakresie organizacji wydarzeń i imprez kulturalnych, przy wykorzystaniu idei wolontariatu.
Jedną z form poznawania innych kultur i obyczajów panujących w innych krajach, jest wymiana młodzieży. Wspiera ona rozwój i edukację młodych ludzi. Dodatkowo jest bardzo popularnym sposobem na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami w rożnych krajach. W takich akcjach ukryty jest ogromny potencjał   . . . czytaj więcej


5 grudnia 2013 - Dolnośląska Służba Dróg i Kolei w akcji

Zakończył się remont drogi wojewódzkiej nr 374 o długości 3,4 km, na odcinku od skrzyżowania z drogą 382 (w pobliżu Stanowic), w stronę Świebodzic. Fragment tej drogi znajduje się na terenie gminy Strzegom i przebiega przez Grochotów. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 3,6 miliona złotych.
Dzięki tej inwestycji Grochotów wzbogacił się o nową drogę asfaltową i chodnik biegnący wzdłuż wsi, wykonany z kostki betonowej. Wykonano asfaltowe zjazdy do posesji   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2013 - FSB Piekarnia poszerza swoją działalność

Kolejny teren strzegomskiej podstrefy będzie sprzedany i w związku z tym będą nowe miejsca pracy. W środę, 27 listopada br. Fresh Start Bakerie - Piekarnia Strzegom oficjalnym pismem poinformowała burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchytę, że zgodnie listem intencyjnym z dnia 21 października 2011 roku deklaruje zakup dodatkowo 1,6 ha ziemi na poszerzenie swojej działalności.
Podstrefa strzegomska liczy aktualnie 9,8 ha, z czego po zakupie kolejnego gruntu przez FSB Piekarnia Strzegom do zagospodarowania zostanie 4,8 ha. - W chwili obecnej w FSB Piekarnia Strzegom pracuje 170 osób, z czego ponad 100 to mieszkańcy gminy Strzegom - poinformowała Mariola Franko, HR Manager Aryzta


4 grudnia 2013 - Gmina z pozytywną oceną

Już po raz trzeci Urząd Gminy Świdnica uzyskał pozytywną ocenę z audytu, którą w dniach 2-3 grudnia przeprowadzili niezależni auditorzy z Polskiej Izby Handlu Zagranicznego "Certyfikacja". Na bazie zebranych dowodów auditowych będę rekomendował utrzymanie certyfikatu ISO 9001:2008 na kolejny rok - mówił Zbigniew Rak, auditor wiodący. System zarządzania jakością wdrożony w Urzędzie Gminy Świdnica jest gwarancją jakości usług oferowanych przez urząd. Ma na celu zapewnienie sprawnej i kompetentnej realizacji zadań, "wyjście" w stronę naszych mieszkańców, a także gromadzenie i wykorzystanie wiedzy o ich potrzebach oraz oczekiwaniach, tak by - w ramach powierzonych obowiązków - na bieżąco odpowiadać na potrzeby Klienta   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2013 - Olimpiada Języka Angielskiego

Najzdolniejsi uczniowie z zakresu języka angielskiego w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu w listopadzie wzięli udział w Olimpiadzie Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów, orgaznizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.
Pierwszy etap - szkolny polegał na wypełnieniu testu leksykalno-gramatycznego on-line. Największą ilość punktów uzyskała uczennica klasy 3A Natalia Sołtys i zakwalifikowała się do etapu II - okręgowego, który rozpocznie się 7 stycznia. Lauraci Olimpiady są zwolnieni z części językowej na egzaminach gimnazjalnych i automatycznie uzyskują 100% punktów.


4 grudnia 2013 - Szlachetność jest w cenie

Projekt Szlachetna Paczka ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób. W tym roku do akcji przystąpiły również gminne placówki oświatowe, które gromadzą pomoc dla potrzebujących. Dodatkowo uczniowie zbierają dary dla Polaków na Ukrainie, w ramach akcji "Podarujcie paczkę na Kresy".
"Szlachetna Paczka" ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku przez studentów. W tym roku po raz pierwszy do akcji przystąpili uczniowie II kl. Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Przygotowali paczkę dla 5 osobowej rodziny   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2013 - Przy muzyce o uzależnieniach

3 grudnia, w świdnickim Klubie Bolko, odbyła się ciekawa lekcja wychowawcza. Przy gitarowych brzmieniach rockowych przebojów młodzież mogła wysłuchać prostego ale niezwykle interesującego przekazu dotyczącego wszelkiego typu uzależnień.
Jednak nie słyszeli tych słów od profesorów czy terapeutów z dyplomami tylko od muzyka i aktora Gabriela Fleszara. Popularny artysta przybył do Świdnicy na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Świdnicy z dwoma koncertami pod nazwą "Wolności oddać nie umiem".   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2013 - Pokieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej

20 grudnia br. nastąpi oficjalne otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Strzegomiu. Kierownikiem nowo utworzonej placówki będzie Sabina Kubacka, która wygrała konkurs na to stanowisko, zorganizowany przez Urząd Miejski w Strzegomiu.
W powiecie świdnickim jest to już trzecia tego typu instytucja. - Ogromnie się cieszę, że będę miała możliwość kierowania tą placówką - mówi Sabina Kubacka. - Już od najmłodszych lat, będąc harcerką, starałam się przestrzegać słów przyrzeczenia: "…nieść chętną pomoc bliźnim…"   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2013 - Słyszę, widzę, dotykam, czuję, więc jestem

Tak można by ująć przesłanie "Świata zmysłów", wystawy, którą od 4 grudnia b.r. będzie można zwiedzić w Muzeum Dawnego Kupiectwa. To kolejna interaktywna ekspozycja z "Collegium Maius" Uniwersytetu Jagiellońskiego, na której widz samodzielnie eksperymentując z biernego obserwatora sam staje się obiektem doświadczenia, bawiąc się przy tym zdobywa wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych.
Do dyspozycji zwiedzających jest 49 stanowisk doświadczalnych w podziale na trzy części, wyróżnionych dodatkowo odrębnym kolorem   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2013 - W niedzielę na brydża

Miłośników tej popularnej gry zapraszamy w niedzielę, 8 grudnia, do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach na VII Mikołajkowy Turniej Brydża Sportowego Parami o Puchar Burmistrza Świebodzic.
Tradycyjnie startujemy o godzinie 10:00, zapisy trwają od 9:15. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne i puchar, a dla wszystkich uczestników mamy kawę, herbatę.
Szykuje się jak zwykle pełne emocji przedpołudnie, podczas tegorocznego turnieju sędziuje Tomasz Baj


3 grudnia 2013 - Przebudowali

Zakończyły się roboty związane z budową kanalizacji sanitarnej w ulicy Szarych Szeregów, Wesołej, Reja oraz kanalizacji deszczowej w ulicy Szarych Szeregów i ulicy Rybnej - w kierunku oczyszczalni ścieków. Po wykonaniu obu kanalizacji wykonawca przebudował również nawierzchnię ulicy Szarych Szeregów.
Podczas realizacji zadania związanego z budową kanalizacji sanitarnej - głównie w ul. Szarych Szeregów wystąpiło wiele problemów i nieprzewidzianych sytuacji, które niekorzystnie wpłynęły na postęp prac. Wymieńmy m. in. konieczność przekładania sieci gazowej przez Zakład Gazowniczy w Wałbrzychu na całej długości ulicy Szarych Szeregów   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2013 - Skorzystaj z bezpłatnych badań mammograficznych

Świebodziczanki w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi. Mammobus firmy Geneva Trust pojawi się w Świebodzicach 10 grudnia. Specjalistyczny punkt badań będzie zlokalizowany przy Miejskim Ośrodku Zdrowia, Aleje Lipowe 15. Badania będą się odbywać w godzinach 9.00-12.00.
Panie, które z racji wieku kwalifikują się do badań i w ostatnich 12 miesiącach nie miały wykonywanej mammografii, powinny zarejestrować się na to badanie pod numerem telefonu: 58 325 76 20 lub 21.


3 grudnia 2013 - Strzegomska Barbórka 2013

W Strzegomiu trwa świętowanie Dnia Górnika. W piątek, 29 listopada br. odbyły się uroczystości barbórkowe z udziałem władz miasta i zaproszonych gości. Były odznaki branżowe, grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, odbyła się również tradycyjna karczma piwna. Organizatorem Barbórki 2013 było Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu na czele z prezesem - Ryszardem Chęcińskim.
Całość piątkowych obchodów rozpoczęła się od przemarszu uczestników uroczystości wokół strzegomskiego Rynku, którzy następnie udali się do sali Strzegomskiego Centrum Kultury II gdzie nagrodzono:   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2013 - Konkurs Sztuki Baletowej i Tańca Współczesnego

W dniach 23-24 listopada odbył się w Elblągu "Konkurs Sztuki Baletowej i Tańca Współczesnego". Była to impreza, w której udział wzięli uczniowie szkół tańca, prywatnych szkół baletowych, ośrodków kultury i stowarzyszeń z całej Polski, a wśród nich byli też - uczniowie świdnickiego Studia “Katharsis".
Grupa "Sacrum" pod przewodnictwem choreografa Bartłomieja Górskiego zatańczyła w eliminacjach i otrzymała nominację do Gali Finałowej, zajmując tam zaszczytne trzecie miejsce.


3 grudnia 2013 - Mikołajkowy zawrót głowy

Gdzie można spotkać Świętego Mikołaja? To oczywiste, że w Żarowie. I to już niebawem, bo 8 grudnia od godziny 15:00 plac Wolności zamieni się w Miasteczko Świętego Mikołaja. Tak samo jak w poprzednich latach nie zabraknie konkursów i zabaw dla dzieci oraz występów artystycznych.
Na kiermaszu bożonarodzeniowym będzie można podziwiać ozdoby świąteczne i skosztować okolicznościowych wypieków. Każde dziecko wie, że Święty Mikołaj bez pomocnych elfów nie poradziłby sobie z natłokiem pracy   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2013 - Słodka zbiórka z niespodzianką

Zapraszamy także gorąco wszystkich mieszkańców miasta na świąteczną zbiórkę krwi do Miejskiego Domu Kultury. Spotykamy się 10 grudnia, w godzinach 10.00-14.00.
Tradycyjnie na koniec akcji wśród oddających w tym dniu krew będzie rozlosowana nagroda-niespodzianka. Odbędzie się także zbiórka czekolad z przeznaczeniem na świąteczne prezenty dla dzieci. Organizatorem zbiórki jest jak zwykle Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz Urząd Miejski w Świebodzicach.


3 grudnia 2013 - Mikołaj w Muzeum

W pracowni Świętego Mikołaja w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku już trwają przedświąteczne przygotowania, ponieważ jak co roku zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia 7 grudnia 2013 Muzeum. Święty Mikołaj w asyście Śnieżynek w poprzednich latach jechał parowozem z wagonami przez stacje powiatu świdnickiego rozdając dzieciom prezenty.
W tym roku to Muzeum zaprasza do Jaworzyny Śląskiej od godziny 11.00 na ciekawe zwiedzanie Muzeum, po którym oprowadzać będą pomocnicy Św. Mikołaja - Skrzaty, Renifery i Śnieżynki   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2013 - Konkurs Plastyczny "Las i jego mieszkańcy"

W Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Las i jego mieszkańcy".
Konkurs przeznaczony był dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I - III. Technika i format prac były dowolne.
Przeprowadzony konkurs rozwijał zainteresowania przyrodnicze i plastyczne uczniów, motywował do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska, zachęcał do pogłębiania wiedzy i rywalizacji. Na konkurs wpłynęło 157 prac. Komisja wyłoniła zwycięzców konkursu   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2013 - Ponad trzy miliony na kanalizację

Gmina Świebodzice otrzymała dofinansowanie projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji wałbrzyskiej - Świebodzice". Złożony wniosek na realizację inwestycji został pozytywnie rozpatrzony.
Projekt obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej w tych rejonach miasta, w których nadal nie ma sieci - chodzi tu o ulicę Łączną, Ofiar Oświęcimskich, Sikorskiego, a także budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej na ulicy Jeleniogórskiej, kanalizacji sanitarnej na ulicy Mikulicza   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2013 - Andrzejki u gimnazjalistów

29 listopada uczniowie Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu obchodzili Andrzejki.
Samorząd Uczniowski przygotował stoisko z ciastem i wróżbami.
Uczniowie mogli dowiedzieć się, co będzie ich czekało w przyszłości, czy też poznać imię swojej drugiej połówki.
Przez cały dzień młodzieży towarzyszyły uśmiechy i dobra zabawa.2 grudnia 2013 - Mikołajkowe szaleństwa na Rynku

W imieniu Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza zapraszamy gorąco wszystkie dzieci na spotkanie z Mikołajem, które odbędzie się już w najbliższy czwartek, 5 grudnia, o godzinie 16.00 na placu przed ratuszem.
Święty Mikołaj ma dla Was mnóstwo niespodzianek: zabawy, wspólne śpiewanie i tańce, konkursy z nagrodami, puszczanie ogromnych, mydlanych bajek a dla grzecznych dzieci mnóstwo słodyczy. Zabawa potrwa od godziny 16.00 do 18.00.


2 grudnia 2013 - Chcą inwestować w młodych sportowców

Nowe boisko lekkoatletyczne, boisko sportowe Orlik i nowoczesna hala sportowa przy żarowskim Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Na nowoczesnych obiektach rekreacyjno-sportowych młodzi sportowcy rozwijać mogą sportowe umiejętności. Talenty na miarę wybitnych sportowców, których nie brakowało w historii żarowskiego sportu.
- To oni zdobywali zaszczytne tytuły mistrzów oraz czołowe miejsca na arenach ogólnopolskich. Ale swoją sportową karierę zaczynali właśnie tutaj w Żarowie i tutaj odnosili pierwsze sukcesy i porażki, które utorowały im drogę do dalszej drogi sportowej i zawodowej. Żarów jest dumny z tego, że "wychował" wielu utalentowanych sportowców   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2013 - Zabezpieczyli prawie kilogram marihuany

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności ukierunkowane na zwalczanie przestępczości narkotykowej zatrzymali 35-letniego mieszkańca Świdnicy, u którego w domu znajdowała się plantacja konopi. W pomieszczeniach znajdowały się rośliny oraz urządzenia utrzymujące odpowiednią temperaturę i naświetlające. Policjanci zabezpieczyli 63 doniczki z roślinami w różnych fazach wzrostu oraz 125 porcji zielonego suszu.
W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ujawnili i zabezpieczyli także zbryloną substancję koloru brązowego   . . . czytaj więcej


1 grudnia 2013 - Stypendium dla szczególnie uzdolnionych

Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest przyznawane uczniom szczególnie uzdolnionym. A więc tylko tym, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując z niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Tym wybitnym i szczególnie uzdolnionym uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach jest Weronika Stolarczyk   . . . czytaj więcej


1 grudnia 2013 - Zwycięstwo za trzy punkty

Siatkarki drugoligowego MKS Świdnica po ostatnich porażkach zanotowały w końcu zwycięstwo za trzy punkty. Wczoraj w Świdnicy pokonały Zorzę Wodzisław Śląski 3:0 w setach: 25:19, 25:15, 25:19.
Świdniczanki po rozegraniu jedenastu spotkań zajmują z 20. punktami nadal szóste miejsce.
W tabeli prowadzi AEP Olimpia Jawor mając 27. punktów. SMS LO2 Opole zajmuje drugie miejsce gromadząc również 27. punktów.
7 grudnia zespół MKS Świdnica podejmuje siatkarki SMS LO2 Opole. Mecz odbędzie się o godzinie 17.00 w Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała