31 marca 2014 - Będzie hangar, przebudowa drogi i toaleta

Zmiany w budżecie gminy na 2014 rok były jedną z ważniejszych uchwał LI sesji Rady Miejskiej Świebodzic. Zwiększyły się dochody gminy (m. in. z tytułu odzyskanego za 2009 rok podatku VAT w wysokości ponad 77 tysięcy złotych oraz wpłynięcia dotacji i subwencji państwowych), stąd dodatkowe pieniądze zostały przeznaczone na zwiększenie wydatków oświatowych i innych wydatków inwestycyjnych oraz bieżących.
Do budżetu wprowadzono nowe zadania inwestycyjne   . . . czytaj więcej


31 marca 2014 - Pieniądze dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Specjalistyczne szkolenia dla ratowników GOPR, zakup nowoczesnego sprzętu oraz organizacja kursów bezpiecznego poruszania się w górach - m.in. na to przeznaczona zostanie dotacja w wysokości 700 tysięcy złotych jaką Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dziś od samorządu województwa.
W spotkaniu zorganizowanym w urzędzie marszałkowskim wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej ogólnopolskiego i dolnośląskiego GOPR   . . . czytaj więcej


31 marca 2014 - Pomoc dla szkół ponadgimnazjalnych

300 tysięcy złotych z budżetu Gminy Świebodzice trafi jako pomoc finansowa dla Powiatu Świdnickiego. Są to pieniądze, które Świebodzice przeznaczają w konkretnym celu: na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z prowadzeniem szkół ponadgimnazjalnych, znajdujących się na terenie Świebodzic - Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół im. Prosińskiego.
Dofinansowanie szkół, których gmina nie jest organem prowadzącym, to odpowiedź władz Świebodzic na przymiarki do połączenia obu szkół przez powiat   . . . czytaj więcej


31 marca 2014 - "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" w Świdnicy

26 marca, ruszyły finały wojewódzkie XIV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" - największej imprezy piłkarskiej dla dzieci w Europie. Podczas dwudniowych finałów poznamy najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców z każdego województwa w kategoriach U-10 i U-12.
Finały województwa dolnośląskiego odbędą się 2 i 3 kwietnia na Stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 35a w Świdnicy. Pierwszego dnia do walki staną piłkarki i piłkarze z kategorii U-10, a następnego U-12.   . . . czytaj więcej


31 marca 2014 - Brązowe Krzyże Zasługi dla świebodziczan

Gościem specjalnym LI Sesji Rady Miejskiej Świebodzic w dniu 28 marca była Wicewojewoda Dolnośląska Ewa Mańkowska. Wizyta pani wicewojewody miała związek z nadaniem trzem mieszkańcom naszego miasta Brązowych Krzyży Zasługi.
Odznaczenia są uhonorowaniem ich długoletniej działalności w Polskim Towarzystwie Filatelistycznym Koło nr 1 w Świebodzicach i promowaniem - poprzez wiele organizowanych imprez i wydarzeń - historii lokalnej. Krzyże z rąk wicewojewody Ewy Mańkowskiej otrzymali: prof. Krzysztof Jaworski, Tadeusz Gawlicki i Paweł Dziurzyński   . . . czytaj więcej


31 marca 2014 - Oświadczenia od ubezpieczonych

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować oświadczenia od ubezpieczonych dotyczące pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. To jeden z elementów wdrażanej od początku roku ustawy z 6 grudnia 2013 roku w zmianach w OFE, która uczyniła z ZUS zakład emerytalny, docelowo wypłacający - bez ponoszenia dodatkowych kosztów - emerytury z I i II filaru.
Między 1 kwietnia a 31 lipca członkowie OFE mogą zdecydować, w jaki sposób będzie dzielona ich składka emerytalna   . . . czytaj więcej


31 marca 2014 - Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Gmina Świebodzice ma Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt. Program wyznacza zadania, jakie spoczywają na gminie w związku z tym problemem. Do zadań tych należy: zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, kastracja czworonogów, przebywających w schronisku, ale także poszukiwanie właścicieli lub nowych domów (adopcja) dla zwierząt - to gmina robi już od kilku lat.
Na realizację tych zadań w 2014 roku Świebodzice przeznaczają ponad 63 tysiące złotych ze swojego budżetu.


31 marca 2014 - Sprzedał ziemniaki i okradł

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali 30-letniego mieszkańca powiatu złotoryjskiego. Na początku marca br. mężczyzna zajmujący się handlem obwoźnym płodami rolnymi zawitał do Świebodzic. Sprzedał ziemniaki 79-letniej mieszkance Świebodzic.
Kobieta zapłaciła za towar, a sprzedający poprosił ja o szklankę wody. Gdy wszedł do mieszkania zauważył gdzie starsza pani chowa saszetkę, z której wzięła pieniądze, by zapłacić za ziemniaki. Mężczyzna wykorzystując chwilową nieobecność kobiety w pokoju skradł saszetkę, w której znajdowało się 12 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


30 marca 2014 - FL-282 V14 "Kolibri" były w Świdnicy

W piątek, 28 marca gościł w Świdnicy Bartosz Rdułtowski. Bartosz Rdułtowski to publicysta i badacz militarnych zagadek, zajmujący się historią wojskowości a głównie historią tajnych projektów wojskowych, począwszy od II wojny światowej aż po czasy współczesne.
Bartosz Rdułtowski przyjechał do Świdnicy by spotkać się z Jerzym Gaszynskim i dowiedzieć się wszystkiego o świdnickim lotnisku a także o montażu w Świdnicy śmigłowca FL-282 V14 "Kolibri"   . . . czytaj więcej


30 marca 2014 - Zapewnili sobie ligowy byt

Wczorajszy mecz 23. kolejki spotkań pomiędzy ŚKPR Świdnica a Olimpem Grodków zakończył się zwycięstwem piłkarzy ręcznych ze Świdnicy 29:27 tym samym zapewnili sobie ligowy byt.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 23. kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław mający 45. punktów. Drugie miejsce z 36. punktami zajmuje Siódemka Miedź Legnica, na trzecim jest Viret CMC Zawiercie z 35. punktami. Świdniczanie mając 19. punktów plasują się na 9. miejscu. W następnej kolejce, 12 kwietnia świdniccy zagrają z liderem we Wrocławiu.


30 marca 2014 - Dzierżoniowska Lechia zbyt mocna

We wczorajszym spotkaniu 21. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica nie była w stanie sprostać piłkarzom Lechia Dzierżoniów i przegrała 1:2.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje 11 miejsce w tabeli z 25. punktami. W tabeli prowadzi Zagłębie II Lubin 48. punktów przed Ślęzą Wrocław 47. punktów. KS Stilon Gorzów Wielkopolski zgromadził 45. punktów.
Kolejne spotkanie w Świdnicy z Ilanką Rzepin (17 miejsce i 14. punktów).


30 marca 2014 - Wysokie zwycięstwo AKS Strzegom

W dziewietnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał na wyjeździe wysoko zespół z Legnicy. Miedź II Legnica - AKS Strzegom 0:4
Pozostałe wyniki dziewietnastej kolejki spotkań: Orkan Szczedrzykowice - Orla Wąsosz 2:2, Granica Bogatynia - Piast Zawidów 2:1, Kuźnia Jawor - BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:0, LZS Stary Śleszów - Pogoń Oleśnica 2:1, Sokół Wielka Lipa - KP Brzeg Dolny 0:1, Olimpia Kowary - Karkonosze Jelenia Góra 0:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - MKS Szczawno Zdrój 3:0 walkower. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 42. punkty przed Karkonoszami Jelenia Góra 38. punktów. Strzegomianie z 30. punktami zajmują 6. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Strzegomiu z drużyną LZS Stary Śleszów.


30 marca 2014 - Klasa okręgowa

W osiemnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Stal Świdnica - Trojan Lądek Zdrój 5:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Skalnik Czarny Bór 0:2, Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 3:4, Kryształ Stronie Śląskie - LKS Bystrzyca Górna 2:2, Sparta Ziębice - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:3, Piławianka Piława Górna - Pogoń Pieszyce 1:1, Nysa Kłodzko - Piast Nowa Ruda 0:1, Unia Złoty Stok - Iskra Jaszkowa Dolna 1:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 40. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 33. punkty, 5. LKS Bystrzyca Górna 27. punktów, 7. Victoria Świebodzice 25. punktów, 9. miejsce Stal Świdnica z 24. punktami, 10. Karolina Jaworzyna Śląska 24. punkty.


30 marca 2014 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach osiemnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Granit Roztoka - Biały Orzeł Mieroszów 1:2, Wenus Nowice - KS Walim 3:2, Zieloni Mrowiny - Tęcza Bolesławice 0:1, Grom Witków - Unia Jaroszów 2:1, Cukrownik-Polonia Pszenno Czarni Wałbrzych 3:1, Górnik Boguszów-Gorce - Sudety Dziećmorowice 2:1, Włókniarz Głuszyca - Nysa Kłaczyna 4:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Gwarek Wałbrzych 2:1.


30 marca 2014 - Kiermasz sztuki ludowej i kulinarnej "Jarmark Wielkanocny"

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkich twórców oraz miłośników sztuki i tradycji do wzięcia udziału w kiermaszu sztuki ludowej i kulinarnej pn.: "Jarmark Wielkanocny". Kiermasz odbędzie się 12 kwietnia (sobota) o godzinie 13.00 w świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Celem przeglądu jest prezentacja i wspieranie sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz zachowanie od zapomnienia wszelkich tradycji wielkanocnych. W imprezie może wziąć udział każdy twórca, który zgłosi się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy   . . . czytaj więcej


29 marca 2014 - Komentarz do wyników kontroli Komisji Rewizyjnej

Beata Moskal-Słaniewska, komentarz do wyników kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, która dotyczyła funkcjonowania Miejskiego Zakładu Nieruchomości w Świdnicy. Kontrola Komisji Rewizyjnej w Miejskim Zakładzie Nieruchomości ujawniła ogromny problem, dotyczący zarządzania mieniem komunalnym - mieszkaniami i lokalami użytkowymi - należącym do Gminy Miejskiej Świdnica.
Problem ten nie dotyczy jedynie bezpośrednio funkcjonowania MZN, lecz braku pomysłu gospodarza miasta, w tym wypadku Prezydenta Świdnicy, na znalezienie takiego rozwiązania instytucjonalnego i systemowego, które pozwoliłoby zmniejszyć przynajmniej narastające od wielu lat i wciąż nierozwiązane kwestie   . . . czytaj więcej


29 marca 2014 - Mistrzowie ortografii nagrodzeni

Harmideru narobił chart wuja, który pożarł wędlinę z talerza hrabiny Honoraty. Między innymi z takimi językowymi pułapkami zmierzyli się uczestnicy X Gminnego Konkursu Ortograficznego.
27 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świdnica walczyło w piątek, 28 marca w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie o tytuł Mistrza Ortografii.
Język młodych ludzi ciągle się zmienia i niestety często jest to zmiana na gorsze   . . . czytaj więcej


29 marca 2014 - Miejsca handlu w mieście

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy przypomina, że wnioski w sprawie udostępnienia miejsc do handlu truskawkami w dniach 15 maja-15 lipca tego roku na terenie miasta Świdnicy należy składać do 31 marca w pokoju nr 128 Urzędu Miejskiego pryz ulicy Armii Krajowej 49.
Po upływie tego terminu wnioski nie będą przyjmowane, niedopuszczalna jest zmiana we wnioskach już złożonych, a wnioski niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu   . . . czytaj więcej


29 marca 2014 - Sportowe gimnazjum triumfuje również na scenie

27 marca jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi również uczciło święto teatru i aktywnie wzięło udział w przygotowanym przez Świdnicki Ośrodek Kultury projekcie "Alchemia Teatralna".
W międzygimnazjalnym konkursie - Turnieju Teatralnym, który składał się z czterech konkurencji uczniowie gimnazjum sportowego pokonali rywali i zdobyli pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych.   . . . czytaj więcej


28 marca 2014 - Dolny Śląsk dla Królowej Sportu - II edycja

Kolejne pięć milionów złotych na realizację programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" trafiło do 16 powiatów i gmin z Dolnego Śląska.
Wśród nich znalazła się także Gmina Miejska Świdnica. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na sesji Sejmiku 27 marca. Symboliczne czeki dla samorządów, w których powstaną kompleksy boisk wręczyli w piątek Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Radosław Mołoń - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


28 marca 2014 - Błysnął wiedzą z historii

Marek Janus, uczeń ze świdnickiego "Kasprowicza" został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach, stając się jednym z 18 najlepszych uczestników w Polsce tegorocznej edycji konkursu.
Warto zaznaczyć, że o miano finalisty rywalizowało niemal 300 uczniów, a Marek uzyskał najlepszy wynik wśród uczniów Dolnego Śląska. 9 kwietnia finał krajowy w Bydgoszczy. Opiekunem Marka jest Patrycjusz Malicki, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.


28 marca 2014 - Katyń - pamiętamy - obchody w Świdnicy

Marsz patriotyczny, efektowny koncert przedstawiający w ciekawy sposób historię - to elementy świdnickich obchodów związanych ze zbliżającą się rocznicą zbrodni katyńskiej.
I Świdnicki Marsz Katyński odbędzie się we wtorek, 8 kwietnia.
Program marszu grupy rekonstrukcyjnej z IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy w mundurach historycznych Wojska Polskiego pod eskortą żołnierzy sowieckich: godzina 15.00 - rozpoczęcie marszu przy Klubie "Bolko" na placu Grunwaldzkim   . . . czytaj więcej


28 marca 2014 - Targi Karkonoskie będą bezpłatne stoiska dla przedsiębiorców

Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy zaprasza przedstawicieli 10 firm do bezpłatnego udziału w Międzynarodowej Wystawie Gospodarczej - Targi Karkonoskie. To ważne spotkanie profesjonalistów branży budowlanej na pograniczu zaplanowano w dniach 2-3 maja 2014 roku w Trutnowie.
Na wiosennej edycji Wystawy Gospodarczej Targi Karkonoskie obecne będą wiodące firmy działające na pograniczu polsko-czeskim w branży budowlanej, ogrodniczej i wyposażenia wnętrz. Reprezentowane będą grupy producentów, dystrybutorów, hurtowników i sprzedawców detalicznych   . . . czytaj więcej


28 marca 2014 - Najlepsi w konkursie "Pokaż nam język"

We wtorek 25 marca odbył się we Wrocławiu II etap konkursu "Pokaż nam język", organizowany przez Wyższą Szkołę Bankową. W tegorocznej edycji startowało ponad dwustu uczniów z pięćdziesięciu dolnośląskich szkół.
Tematem przewodnim konkursu była "Rodzina - tradycja, czy nowe wartości?". Zwyciężczynią półfinału i jednocześnie reprezentantką Dolnego Śląska w superfinale w Poznaniu 11 kwietnia została uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy - Natalia Murdzek. Drugie miejsce zajęła także uczennica tej szkoły - Victoria Golińczak.


27 marca 2014 - Zamknięta ulica Żeromskiego

Od wtorku, 25 marca, zamknięta jest ulica Żeromskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Strzegomską do skrzyżowania z ulicą Prusa. Firma Stańczyk rozpoczęła kolejny etap prac modernizacji nawierzchni tego odcinka ulicy. Najpierw prace objęły chodnik i parking, obecnie ekipy zajmują się jezdnią, która także będzie wykonana z kostki granitowej.
Termin zakończenia prac to 30 kwietnia, ale jeśli wykonawca się spręży a pogoda dopisze, niewykluczone, że ulica będzie udostępniona kierowcom wcześniej   . . . czytaj więcej


27 marca 2014 - Podziękowania dla ratowników

Na sesji Rady Powiatu Świdnickiego władze powiatu oraz Radni Powiatowi podziękowali funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej oraz załodze karetki pogotowia ratunkowego, którzy 5 marca udzielili pierwszej pomocy poszkodowanemu, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi w okolicy rzeki Bystrzycy.
Nagrodzonymi za akcję zostali: Funkcjonariusze Policji Państwowej: sierżant sztabowy Szymon Szczepaniak, aspirant Robert Szczepański, inspektor Krzysztof Niziołek. Zespół ratowników Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy: Tomasz Derej, Dariusz Gołąb, Zenon Szyszka, Małgorzata Jurkowska   . . . czytaj więcej


27 marca 2014 - 42. Rajd Świdnicki "Krause" przed startem

Już 11 kwietnia rozpocznie się 42. Rajd Świdnicki "Krause" - druga runda "Lotos" Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd organizowany przez Automobilklub Sudecki m. in. przy współudziale miasta Świdnicy i powiatu świdnickiego jest ogromnym przedsięwzięciem sportowym i wydarzeniem, które przyciąga uwagę miłośników motoryzacji z całej Polski, a także z zagranicy.
W czwartek, 27 marca podczas konferencji prasowej przedstawiciele Automobilklubu Sudeckiego, miasta Świdnica, powiatu świdnickiego oraz firmy Krause zdradzili szczegóły rajdowego przedsięwzięcia   . . . czytaj więcej


27 marca 2014 - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

W piątek i sobotę (28 i 29 marca) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić między innymi meble, zużyte opony, stare dywany oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


27 marca 2014 - VIII Rodzinne Potyczki Z Ortografią

"Do grodu Bolka II Świdnickiego po wszech czasy zapamiętanego jako władcę hardego i chwackiego zmierzają chyżo rześcy Dolnoślązacy, aby zdobyć tytuł arcymistrza ortografii. Wśród niezmierzonej szarzyzny brunatnobiałego nieba wychynął z nagła ponaddziesięcioipółletni cherlawy chudzielec dzierżący w dłoni pióro połyskujące w słońcu jak hartowne ostrze halabardy." Tak brzmiały w tym roku pierwsze zdania rodzinnego dyktanda.
Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy już po raz ósmy gościła   . . . czytaj więcej


26 marca 2014 - Kiermasz sztuki ludowej i kulinarnej "Jarmark Wielkanocny"

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkich twórców oraz miłośników sztuki i tradycji do wzięcia udziału w kiermaszu sztuki ludowej i kulinarnej pn.: "Jarmark Wielkanocny". Kiermasz odbędzie się 12 kwietnia (sobota) o godzinie 13.00 w świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Celem przeglądu jest prezentacja i wspieranie sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz zachowanie od zapomnienia wszelkich tradycji wielkanocnych. W imprezie może wziąć udział każdy twórca, który zgłosi się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy   . . . czytaj więcej


26 marca 2014 - Młodzi projektują skatepark

W najbliższych miesiącach ruszy budowa skateparku, specjalnego miejsca przeznaczonego do ekstremalnej jazdy na rowerach BMX, rolkach czy deskorolkach. Obiekt powstanie na terenie przy ulicy Armii Krajowej, obok Tesco w Żarowie.
Betonowa płyta boiska została już wylana w minionym roku, teraz zostaną zamontowano urządzenia. Wiadomo już, że miłośnicy tego sportu znajdą na żarowskim skateparku quarter pipe oraz grindbox. O tym, że będą to właśnie takie urządzenia zabawowe decydowali sami młodzi   . . . czytaj więcej


26 marca 2014 - Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach i Miejski Dom Kultury zapraszają na obchody święta upamiętniającego "Żołnierzy Wyklętych". Widowisko słowno-muzyczne poświęcone tej tematyce będzie można zobaczyć w czwartek, 27 marca, w sali reprezentacyjnej MDK przy ulicy Wolności 13 o godzinie 18.00.
Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym upamiętniającym "Żołnierzy Wyklętych". Żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia walczących przeciw władzy ludowej ustanowionej na ziemiach polskich po ich zajęciu przez Armię Czerwoną w latach 1944-45.


26 marca 2014 - Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Dwójka Kasprowiczan: Beata Janus (uczennica klasy 3p) i Andrzej Błażewicz (z klasy 2d) przeszli pomyślnie okręgowy etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i znaleźli się w gronie uczniów zakwalifikowanych do zawodów centralnych.
Osiągnięcie Beaty i Andrzeja jest efektem nie tylko talentu i pasji literackiej czy teatralnej, ale także ogromnego wysiłku włożonego w przygotowanie do Olimpiady. Poza obszerną znajomością historii literatury Beata specjalizuje się w twórczości Witolda Gombrowicza i Andrzeja Bobkowskiego, a Andrzej - historii teatru i twórczości Witkacego   . . . czytaj więcej


26 marca 2014 - Powstanie wielofunkcyjny plac

Pięć urządzeń rekreacyjnych dla dorosłych zakupi Słodownia Strzegom, a pięć zabawek dla dzieci zakupi FSB Piekarnia Strzegom.
Gmina Strzegom przygotowuje miejsce za kwotę ponad 65 złotych. - Wspólnymi siłami powstanie pierwsze, ale na pewno nie ostatnie takie miejsce dla ludzi dorosłych i dzieci - zapewnia burmistrz Zbigniew Suchyta. - Nowy obiekt będzie się mieścił przy ulicy Bazaltowej. Prace wykonuje ZUK sp. z o. o. Dziękujemy za użyczenie terenu prywatnemu właścicielowi - Andrzejowi Cybuchowi i firmom, które będą sponsorowały sprzęt   . . . czytaj więcej


26 marca 2014 - Nabór wniosków na przydomowe oczyszczalnie

W 2014 roku, mieszkańcy kolejnych sołectw: Gogołów, Pogorzała, Sulisławice, Wiśniowa i Zawiszów mogą ubiegać się o dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków lub szczelnych zbiorników bezodpływowych. Wnioski można składać do 25 kwietnia 2014 roku.
W tych sołectwach gdzie występuje duże rozproszenie zabudowy mieszkaniowej, a budowa tradycyjnej, zbiorczej kanalizacji jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadniona będziemy dofinansowywać budowę przydomowych oczyszczalni lub szczelnych szamb   . . . czytaj więcej


26 marca 2014 - Świąteczne kartki wybrane

Jak co roku zaroiło się na nich od kurczaczków, zajączków, baranków i wielu innych, wielkanocnych atrybutów.
Setki kartek wpłynęły na konkurs plastyczny pn. "Tradycje Świąt Wielkanocnych", zorganizowany przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza. Każda była bardzo oryginalna, wyjątkowa, w każdą artyści włożyli z pewnością mnóstwo zaangażowania i serca.
Spośród prawie trzystu prac, komisja postanowiła wyłonić ośmiu zwycięzców, których kartki zostały przekazane do druku   . . . czytaj więcej


25 marca 2014 - II Ogólnopolski Festiwal Origami

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza na wystawę pokonkursową II Ogólnopolskiego Festiwalu Origami. W tym roku na konkurs o tematyce wiosennej wpłynęło blisko 200 prac z 30 miejscowości m.in. z Warszawy, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Wrocławia.
Jest co oglądać. Otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi o godzinie 10.00, ogłoszenie wyników konkursu o godzinie 13.00, wszystko w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ulicy Armii Krajowej 40. Sponsorem głównym Festiwalu jest Daicel Safety Systems Europe Sp. z o. o. Honorowy patronat Festiwalu: Polskie Towarzystwo Origami, OrigamiArt.


25 marca 2014 - Podwórko gminne będzie jak nowe

Podwórko gminne znajdujące się pomiędzy Zakładem Energetycznym a Komisariatem Policji w Strzegomiu doczekało się w końcu remontu. - Naprawa nawierzchni drogi znajdującej się wewnątrz podwórka okazała się konieczna ze względu bezpieczeństwa, ale też estetyki tego miejsca - mówi Paweł Marchlewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.
Istniejący stan nawierzchni szutrowej nie pozwalał na przejazd samochodem osobowym do ciągu garażów oraz do budynków mieszkalnych znajdujących się w głębi podwórka   . . . czytaj więcej


25 marca 2014 - Niedziela z Kucykiem w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zaprasza w najbliższą niedzielę, 30 marca, na pierwszą w tym roku "Niedzielę z Kucykiem". W godzinach 12.00-14.00 oferujemy bezpłatne atrakcje dla całych rodzin: zwiedzanie stajni, karmienie koni, przejażdżki na kucyku.
"Niedziela z Kucykiem" to propozycja Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie na spędzenie wolnego czasu poza miastem. W 2014 roku zaplanowano sześć edycji tej imprezy. Kolejne odbędą się: 27 kwietnia, 25 maja, 13 lipca, 17 sierpnia, 21 września i 19 października.


24 marca 2014 - Rzeczywistość w miniaturze

W dniach 26 marca - 9 maja w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy czynna będzie wystawa domków dla lalek z kolekcji Anety Popiel - Machnickiej wykonanych w dużej mierze w 1. połowie XX w. oraz w okresie późniejszym.
Doskonale oddają one klimat wnętrz wyobrażających m. in. dawną aptekę, pocztę, salon sukien ślubnych czy dom krawcowej. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i strojów, przenoszący nas w bajkowy świat zabawek, które cieszą oko i dostarczają fantastycznych doznań estetycznych   . . . czytaj więcej


24 marca 2014 - Encyklopedia Świdnicy - kolejna część

Ósmą część Encyklopedii Świdnicy, czyli karty z artykułami m. in. dotyczącymi życiorysu Bernarda Statecznego, historii Marii Kunic, Złotego Lasu, czy też wydarzeń Wiosny Ludów można odbierać w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej 18, na pierwszym piętrze.
Wersja papierowa dostępna jest dla osób, które zapisały się na listę subskrybentów. Równolegle z papierowym wydaniem Encyklopedii Świdnicy można też nieodpłatnie pobierać kolejne części Encyklopedii w wersji elektronicznej >>> pobierz
Projekt realizują Urząd Miejski w Świdnicy i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.


24 marca 2014 - Nowe urządzenia na placach zabaw

Huśtawki podwójne i ważki, sprężynowce, pomost z daszkiem, zjeżdżalnią, mostkiem i wiszącymi trapami wejściowymi. Między innymi o takie elementy zabawowe wzbogaciły się place zabaw przy ulicy Ogrodowej i Zamkowej w Żarowie. Są bezpieczne i ogólnodostępne dla wszystkich najmłodszych mieszkańców.
- Dzieci mogą już korzystać z nowych zabawek, które zostały zamontowane na okolicznych placach zabaw. Po zimie wiele urządzeń na placach zabaw wymagało remontu. Często zdarzało się, że zabawki były już mocno wysłużone i wymagały natychmiastowej wymiany   . . . czytaj więcej


24 marca 2014 - Miejsca handlu w mieście

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy przypomina, że wnioski w sprawie udostępnienia miejsc do handlu truskawkami w dniach 15 maja-15 lipca tego roku na terenie miasta Świdnicy należy składać do 31 marca w pokoju nr 128 Urzędu Miejskiego pryz ulicy Armii Krajowej 49.
Po upływie tego terminu wnioski nie będą przyjmowane, niedopuszczalna jest zmiana we wnioskach już złożonych, a wnioski niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu   . . . czytaj więcej


24 marca 2014 - Nauczyciele-bibliotekarze szkolą się

20 marca po raz trzeci w tym roku szkolnym nauczyciele-bibliotekarze Gimnazjum nr 3 w Świdnicy byli gospodarzami konferencji metodycznej współorganizowanej przez świdnicką filię Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej.
Tym razem szkolenie przeznaczone było dla bibliotekarzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Pani Magdalena Pilińska z wrocławskiej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej wygłosiła wykład zatytułowany "Tablica interaktywna w szkole i co dalej..."   . . . czytaj więcej


24 marca 2014 - Mobilne Punkty Informacyjne - informacja o funduszach europejskich

Jak napisać wniosek o dofinansowanie? Czy Twój pomysł ma szansę uzyskać unijne wsparcie? Jak wygląda oferta pożyczek i poręczeń finansowanych ze środków unijnych? - na te i wiele innych pytań odpowiedzą konsultanci Mobilnych Punktów Informacyjnych, które do końca marca pojawią się na terenie dolnośląskich miast.
Strzelin, Świdnica i Oleśnica - to tylko niektóre miejsca, do jakich dotrą do końca marca Mobilne Punkty Informacyjne o funduszach europejskich   . . . czytaj więcej


23 marca 2014 - AKS Strzegom bez punktów

W osiemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom przegrał z Olimpią Kowary 0:1.
Pozostałe wyniki osiemnastej kolejki spotkań: Orla Wąsosz - LZS Stary Śleszów 2:8, KP Brzeg Dolny - MKS Szczawno Zdrój 3:0, Karkonosze Jelenia Góra - Kuźnia Jawor 3:0, Pogoń Oleśnica - Miedź II Legnica 2:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:2, Piast Zawidów - Orkan Szczedrzykowice 0:1, Sokół Wielka Lipa - Granica Bogatynia 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 39. punktów przed Karkonoszami Jelenia Góra 35. punktów. Strzegomianie z 27. punktami zajmują 7. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Legnicy z drużyną Miedzi II Legnica.


23 marca 2014 - Kolejne zwycięstwo ŚKPR-u

Wczorajszy mecz 22. kolejki spotkań pomiędzy MKS Kalisz - ŚKPR Świdnica zakończył się trzybramkowym zwycięstwem piłkarzy ręcznych ze Świdnicy. MKS Kalisz - ŚKPR Świdnica 23:26.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 22. kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław mający 43. punkty. Drugie miejsce z 34. punktami zajmuje Siódemka Miedź Legnica, na trzecim jest Viret CMC Zawiercie z 33. punktami. Świdniczanie mając 17. punktów plasują się na 9. miejscu. W następnej kolejce, 29 marca świdniccy szczypiorniści gościć będą UKS Olimp Grodków "7. miejsce".


23 marca 2014 - Zatańcz kubańską salsę

Już niedługo mieszkańcy Świdnicy będą mogli tańczyć salsę kubańską. Miłośników gorących, latynoamerykańskich rytmów zapraszamy 25 marca do Studia Artystycznego Katharsis w Świdnicy przy ulicy Spółdzielczej 14.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Naukę tańca poprowadzi para doświadczonych tancerzy z Wrocławia. Na zachętę dla niezdecydowanych na pierwsze zajęcia wstęp będzie wolny.


22 marca 2014 - Słaby występ

W dzisiejszym meczu 20. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica nie była w stanie sprostać piłkarzom MKS Oława i przegrała 3:0.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica spadła na 11 miejsce w tabeli. Z tą ilością punktów 25. jest też Piast Karnin zespół zajmujący 12. miejsce w rozgrywkach W tabeli prowadzi Zagłębie II Lubin przed KS Stilon Gorzów Wielkopolski, oba zespoły zgromadziły po 45. punktów.
29 marca o godzinie 15:00 w Świdnicy Polonia-Sparta Świdnica podejmowac będzie Lechię Dzierżoniów (9 miejsce i 28. punktów).


21 marca 2014 - Przedsiębiorcy po spotkaniu kooperacyjnym w Trutnowie

Kilkunastu przedstawicieli z 10 firm działających w branży energetycznej wzięło udział w poniedziałkowym, 17 marca wyjeździe przedsiębiorców do Trutnowa na spotkanie „Energetyka – nowe technologie”. Zorganizowano je w ramach projektu zatytułowanego „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”.
Spotkanie rozpoczęło się w Starym Ratuszu z udziałem Iwana Adamca, burmistrz Trutnowa. Następnie świdniccy przedsiębiorcy zwiedzili elektrownię Trutnov – Poříčí, która jest największą elektrownią w Czechach działającą w oparciu o węgiel i biomasę   . . . czytaj więcej


21 marca 2014 - Blisko siedmiuset uczniów na Targach Kariery

Padł prawdziwy rekord – ogromna frekwencja, duże zainteresowanie ze strony młodzieży, liczna obecność szkół wyższych i ośrodków doradczych. II Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery to impreza, która z pewnością trafiła w zapotrzebowanie i oczekiwania rynku.
W tym roku do udziału w spotkaniu zaproszonych została rekordowa liczba uczelni wyższych i instytucji, a ich stoiska odwiedziło w sumie blisko 700 młodych ludzi z miasta i okolic, którzy mieli okazję nie tylko zapoznać się z ofertą placówek, ale także wypytać ich przedstawicieli o interesujące sprawy   . . . czytaj więcej


21 marca 2014 - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

W piątek i sobotę (28 i 29 marca) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić między innymi meble, zużyte opony, stare dywany oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


21 marca 2014 - Dostęp do ZIP będzie można uzyskać w Świdnicy

W czwartek, 27 marca w godzinach 9.00-14.30 w holu świdnickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie działało specjalne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach akcji Urzędu Miejskiego w Świdnicy i Narodowego Funduszu Zdrowia świdniczanie będą mogli mieć nadany dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).
– Zintegrowany Informator Pacjenta to serwis internetowy, dzięki któremu każdy zainteresowany może sprawdzać na bieżąco historię udzielonych mu i sfinansowanych przez NFZ świadczeń opieki zdrowotnej oraz zrealizowanych recept   . . . czytaj więcej


21 marca 2014 - Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń   . . . czytaj więcej


20 marca 2014 - Przywitaj wiosnę na sportowo

Pierwszy Dzień Wiosny już w najbliższy piątek, 21 marca. Świebodziczanie mogą ten dzień spędzić razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który zaprasza na wiosenny marsz nordic-walking.
Wyruszamy sprzed hali sportowo-widowiskowej OSiR o godzinie 10.00, do udziału zaproszone są całe rodziny. Akcent wiosenny będzie miał także konkurs fotograficzny „Złap wiosnę w obiektywie”, dla zwycięzców organizator przewidział nagrody niespodzianki.


20 marca 2014 - Uczniowie z Żarowa mają talent do wygrywania

18 marca sklep Tesco w Opolu zmienił się w niecodzienną salę lekcyjną. To uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie odebrali cenne nagrody i świętowali wraz z nauczycielami i klientami swój sukces w konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Zespół „Gim Żarów” pokonując prawie 600 zespołów z całej Polski, decyzją jurorów zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie. Zdjęcie >>> zobacz
Sąsiedzi, rodzice, władze lokalne, klienci sklepów – uczniom z Żarowa udało się zaangażować tak wiele osób do walki z marnowaniem żywności   . . . czytaj więcej


20 marca 2014 - Aktywna szkoła w Lutomi

Spośród 150 prac z trzydziestu dolnośląskich szkół nadesłanych na konkurs „Mam sześć lat i jestem aktywny” w gronie laureatów znalazła się Maja Lęga i Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.
Konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu skierowany został do rad rodziców działających w szkołach podstawowych i przedszkolach oraz uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole w wieku sześciu lat   . . . czytaj więcej


20 marca 2014 - Dolnośląski Konkurs Recytatorski „Pegazik”

19 marca 2014 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbyły się eliminacje gminne Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum przedstawili przygotowane przez siebie utwory.
Po zakończeniu przesłuchań przedstawiono wyniki etapu gminnego tego konkursu. W kategorii szkół podstawowych laureatkami zostały uczennice Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej:   . . . czytaj więcej


20 marca 2014 - Hiena cmentarna

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące kradzieży elementów ozdobnych z nagrobków ustalili i zatrzymali 30-letniego mężczyznę mieszkańca powiatu świdnickiego.
W marcu bieżącego roku zatrzymany dokonał kradzieży napisówek i krzyży z nagrobków. Ograbiając sześć nagrobków i niszcząc płyty nagrobne spowodował straty wartości 15 tysięcy złotych.
Za skradzione napisówki i elementy ozdobne nagrobków otrzymał 600 złotych. Jak zeznał nie zna mężczyzny, któremu sprzedał skradzione przedmioty   . . . czytaj więcej


20 marca 2014 - Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych 2014

W niedzielę 25. maja wrocławska Pergola i Wrocławskie Centrum Kongresowe Hali Stulecia już po raz trzeci staną się miejscem spotkania dolnośląskich organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, przedstawicieli instytucji publicznych oraz firm zaangażowanych społecznie.
Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych mają charakter pikniku familijnego i największego święta NGO w regionie. Ich celem jest promocja dolnośląskich organizacji pozarządowych oraz różnych przejawów aktywności społecznej wśród mieszkańców Dolnego Śląska, a także integracja trzech sektorów – publicznego, prywatnego i pozarządowego   . . . czytaj więcej


20 marca 2014 - Dni Otwarte w Kasprowiczu

Jak co roku świdnickie I Liceum Ogólnokształcące otworzy swoje drzwi dla wszystkich gimnazjalistów i ich rodziców. Kasprowiczańska społeczność zaprasza w swoje progi 22 marca od godziny 10 do 13 wszystkich, którzy są ciekawi świata, otwarci na przygodę i spragnieni ekstremalnych doznań.
Jako że patron Liceum, Jan Kasprowicz, dużo podróżował, w różnych miejscach zgłębiając swą wiedzę, tegoroczne dni otwarte odbędą się pod hasłem "Podróże kształcą". Na odważnych czeka wiele atrakcji, ale także niebezpieczeństw. Plakat >>> zobacz Ta podróż może odmienić Twoje życie na zawsze.


20 marca 2014 - Matematyczny sukces ucznia z mechanika

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy zmierzyli się z zadaniami w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym PANGEA.
Konkurs ten, należący do jednych z najtrudniejszych konkursów matematycznych jest organizowany przez Międzynarodową Szkołę Meridian w Warszawie.
W tym roku po raz pierwszy w eliminacjach do finału konkursu wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy. I etap odbył się 10 stycznia 2014 roku   . . . czytaj więcej


19 marca 2014 - Festiwal Reżyserii Filmowej

Reżyser Wojciech Wójcik, twórca takich filmów jak: Karate po polsku, Trójkąt Bermudzki, Trzy dni bez wyroku, Tam i z powrotem czy kultowego serialu Ekstradycja, a także aktor Artur Żmijewski, zostaną uhonorowani podczas tegorocznego 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Festiwal startuje 1 czerwca i potrwa sześć dni.
W środę, 19 marca, podczas specjalnej konferencji prasowej, organizatorzy przekazali szczegóły tego przedsięwzięcia. Zaś Artur Żmijewski realizował film promujący FRF, w którym zagrali również świdniczanie   . . . czytaj więcej


19 marca 2014 - Ojczyzna Polszczyzna - sukces Marty Nowickiej

"Słowo jest oknem otwartym na rzeczywistość". Pod takim hasłem odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Ojczyzna Polszczyzna". Spośród 45 uczniów z całej Polski i Litwy jedną z finalistek konkursu została Marta Nowicka - uczennica klasy III c z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Zmagania konkursowe rozpoczęły się pisaniem testu ze znajomości języka polskiego. Uczestnicy musieli się wykazać nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również umiejętnością interpretacji tekstów poetyckich i tworzeniem własnej pisemnej wypowiedzi na temat "Pisanie jest zemstą ręki śmiertelnej" W. Szymborska   . . . czytaj więcej


19 marca 2014 - ZUS będzie zakładem emerytalnym

Między 1 kwietnia a 31 lipca członkowie OFE mogą zdecydować, w jaki sposób będzie dzielona ich składka emerytalna. Jeśli zdecydują się pozostać w OFE, oświadczenie w tej sprawie mogą złożyć w ZUS osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną.
W tym ostatnim przypadku potrzebne będzie posiadanie bezpłatnego Profilu Zaufanego e-PUAP lub Profilu PUE (na Platformie Usług Elektronicznych ZUS), w które można się wyposażyć w każdej placówce ZUS   . . . czytaj więcej


19 marca 2014 - Wybór przyszłości czyli giełda w Lutomi

Ponad pól tysiąca gimnazjalistów i ich rodziców odwiedziło XII Giełdę Edukacyjną przygotowaną tradycyjnie przez Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej.
Dobrze wykształceni gimnazjaliści są naszą przyszłością. Atrakcyjne kierunki, dobra baza dydaktyczna i możliwość odbywania praktyk. To tylko niektóre wymagania młodych ludzi szukających dalszej drogi kształcenia po gimnazjum. Nikogo zatem nie trzeba przekonywać do tego, iż takie imprezy jak giełda edukacyjna są potrzebne. Edukacja odgrywa w życiu bardzo ważną rolę. Kiedy jednak trzeba podejmować decyzję o dalszych kierunkach kształcenia, potrzebny jest wybór   . . . czytaj więcej


19 marca 2014 - Mobilne Punkty Informacyjne - informacja o funduszach europejskich

Jak napisać wniosek o dofinansowanie? Czy Twój pomysł ma szansę uzyskać unijne wsparcie? Jak wygląda oferta pożyczek i poręczeń finansowanych ze środków unijnych? - na te i wiele innych pytań odpowiedzą konsultanci Mobilnych Punktów Informacyjnych, które do końca marca pojawią się na terenie dolnośląskich miast.
Strzelin, Świdnica i Oleśnica - to tylko niektóre miejsca, do jakich dotrą do końca marca Mobilne Punkty Informacyjne o funduszach europejskich   . . . czytaj więcej


19 marca 2014 - Wkrótce zbiórka elektrośmieci

W sobotę, 22 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja zorganizowana w Świdnicy.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 22 marca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49.
Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory   . . . czytaj więcej


19 marca 2014 - Żarowski Maraton Zumby

29 marca w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbędzie się Żarowski Maraton Zumby. Po raz pierwszy w Żarowie trzygodzinna zabawa dla wszystkich chętnych pań pragnących spalić swoje kalorie, porywająca muzyka, super zabawa. Imprezie patronuje Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak.
Bilety w cenie 30 złotych do kupienia w GCKiS w Żarowie, Hala Sportowa GCKiS w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10A. Wśród wszystkich uczestników podczas Maratonu losowane będą nagrody.


18 marca 2014 - Porozumienie w sprawie remontów dróg

Aż 16 samorządów podpisało wczoraj List Intencyjny dotyczący opracowania "Programu przewozów masowych pojazdami wysokotonażowymi w województwie dolnośląskim".
W sali nard Starostwa Powiatowego zebrali się starostowie i wicestarostowie powiatów: Bolesławieckiego, Dzierżoniowskiego, Górowskiego, Jaworskiego, Kłodzkiego, Lubińskiego, Lwóweckiego, Milickiego, Oławskiego, Polkowickiego, Strzelińskiego, Świdnickiego, Wrocławskiego, Ząbkowickiego, Zgorzeleckiego aby podpisać z Urzędem Marszałkowskim porozumienie zmierzające do wyznaczenia korytarzy transportu kołowego dla pojazdów wysokotonażowych poruszających się lokalnymi drogami   . . . czytaj więcej


18 marca 2014 - Trzeźwy poranek

Akcje pod tym cyklicznie organizuje świebodzicka policja. Tym razem sprawdzano trzeźwość kierowców w Świebodzicach 11 i 13 marca. Zmotoryzowani wypadli zadziwiająco dobrze.
- Zatrzymano tylko dwóch nietrzeźwych kierujących, na ponad sto skontrolowanych pojazdów - cieszy się Piotr Galicki, Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach. - Do pracy zostało skierowanych aż 7 patroli, zatem akcja był przeprowadzona na dość dużą skalę   . . . czytaj więcej


18 marca 2014 - Pierwsze Targi Usług Outsourcingowych - Wałbrzych

Już w najbliższy piątek - 21 marca, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" odbędą się Targi usług outsourcingowych B2B, dedykowane usługom outsourcingowym dla biznesu. Spotkanie jest pierwszym z cyklu eventów, które odbywają się na terenie trzech miast - Wałbrzycha, Gdańska i Łodzi.
Cykl targów dedykowany jest tym przedsiębiorcom, którzy korzystają z usług outsourcingowych bądź świadczą tego typu usługi. Współorganizatorem jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park", jedna z najdynamiczniej rozwijających się specjalnych stref ekonomicznych, we współpracy z firmą Prospects Publisher   . . . czytaj więcej


18 marca 2014 - Targi kariery dla młodych

Już po raz drugi w Świebodzicach zorganizowane zostaną targi edukacyjne, skierowane przede wszystkim do młodzieży. 20 marca w Miejskim Domu Kultury w godzinach 10.00-14.00 kilkanaście uczelni wyższych i szkół ponadgimnazjalnych z regionu będzie prezentować swoją ofertę edukacyjną.
Do udziału w targach zaproszono najważniejsze uczelnie wyższe z województwa a także szkoły ponadgimnazjalne z całego regionu. Do odwiedzenia prezentacji zachęcamy młodzież nie tylko ze Świebodzic, ale także gmin ościennych: Wałbrzycha, Świdnicy czy Strzegomia   . . . czytaj więcej


18 marca 2014 - Zatańcz kubańską salsę

Już niedługo mieszkańcy Świdnicy będą mogli tańczyć salsę kubańską. Miłośników gorących, latynoamerykańskich rytmów zapraszamy 25 marca do Studia Artystycznego Katharsis w Świdnicy przy ulicy Spółdzielczej 14.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Naukę tańca poprowadzi para doświadczonych tancerzy z Wrocławia. Na zachętę dla niezdecydowanych na pierwsze zajęcia wstęp będzie wolny.


18 marca 2014 - Zmagania recytatorów

Eliminacje do etapu powiatowego 59. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się w tym roku w Świebodzicach.
Gospodarzem tego wydarzenia będzie w najbliższą środę, 19 marca, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13, w godzinach 10.00-15.00.


17 marca 2014 - Zagraj z Arturem Żmijewskim - już w środę

Popularny polski aktor Artur Żmijewski przyjeżdża w środę, 19 marca do Świdnicy. Aktor zgodził się promować 7. Festiwal Reżyserii Filmowej, a tego dnia będzie kręcony film promocyjny. W tzw. forszpanie mogą zagrać również sami świdniczanie. Organizatorzy zapraszają łowców autografów, czy też amatorów fotografii. Jedna ze scenek zostanie zaaranżowana z udziałem właśnie mieszkańców.
Początek zdjęć w środę, 19 marca o godzinie 12.15 w pobliżu głównego wejścia do teatru w Rynku.


17 marca 2014 - Mistrzostwa Kasprowicza w speedcubingu

Kiedy Ernö Rubik, w 1974 roku, skonstruował swoją magiczną kostkę, jej pierwsze ułożenie zajęło mu miesiąc. W 1980 roku rekord świata w układaniu kostki wynosił 54 sekundy, a na I mistrzostwach świata, w 1982 roku, został poprawiony i wyniósł 22,95 sekundy.
Aktualny oficjalny rekord świata, ustanowiony przez Holendra Matsa Valka w 2013 roku to 5,55 sekundy, zaś rekord Polski, należący do Michała Pleskowicza - 6,11 sekundy   . . . czytaj więcej


17 marca 2014 - Nowe autobusy wyruszyły w trasę

Od dzisiaj cztery nowe Solarisy służą pasażerom świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Są ekologiczne, bezpieczne i komfortowe. W inauguracyjną podróż pasażerowie linii nr 6 mogli wybrać się bezpłatnie.
Nowe pojazdy MPK "Świdnica" zakupiło dzięki unijnemu dofinansowaniu. Osiem nowoczesnych autobusów to Solaris Urbino w tym sześć 12-metrowych i dwa o długości 8,9 m (model Alpino). Obecnie oddano do użytku cztery pojazdy 12-metrowe   . . . czytaj więcej


17 marca 2014 - Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń   . . . czytaj więcej


17 marca 2014 - Światowy Dzień Liczby Pi

14 marca 2014 roku w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu odbyły się uroczyste obchody "Światowego Dnia Liczby Pi", stałej matematycznej o nieskończonym i nieokresowym rozwinięciu. Już wiele dni wcześniej uczniowie klas drugich przygotowywali się do tej uroczystości. Udekorowali szkołę, przygotowali gazetki tematyczne, wizualizacje liczby Pi oraz konkursy.
Głównym punktem obchodów był konkurs na wyrecytowanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi   . . . czytaj więcej


16 marca 2014 - Zagrają w finale Mistrzostw Polski

Dzisiaj w Świdnicy zakończył się trwający od piątku (14 marca) Siatkarski Półfinałowy Turniej o Mistrzostwo Polski Młodziczek. Świdniczanki po dwóch zwycięstwach awansowały do finału, który odbędzie się w dniach 2-6 kwietnia w Kętrzynie.
Wyniki: MKS Świdnica - Silesia MSK MOSiR Mysłowice 0:3 17:25, 19:25, 21:25, MKS Świdnica - MKS SAN Jarosław 3:1 25:16, 25:17, 12:25, 25:13, MKS Świdnica - MKS SA Dąbrowa Górnicza 3:1 19:25, 25:18, 25:16, 25:23.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna MSK MOSiR Mysłowice kolejne MKS Świdnica, MKS SAN Jarosław i MKS SA Dąbrowa Górnicza.


16 marca 2014 - Cuda na inaugurację

Po wygranym spotkaniu z KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 3:0 Polonia-Sparta Świdnica awansowała na 10 miejsce w tabeli.
Wczoraj rozpoczęła się druga runda rozgrywek III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej. Rozgrywki rozpoczęły się nieco zaskakującymi wynikami. Cuda zdarzają się też w trzeciej lidze piłkarskiej. Najsłabsze, ostatnie dwa zespoły w tabeli rozgrywek Ilanka Rzepin i Prochowiczanka Prochowice odniosły zaskakujące zwycięstwa i oba mecze rozegrane zostały na wyjeździe, Bielawianka Bielawa - Prochowiczanka Prochowice 0:2, Piast Karnin - Ilanka Rzepin 0:2.


16 marca 2014 - Zdolne "jedynaczki" z pierwszego Gimnazjum

Każdy uczeń trzeciej klasy gimnazjum ma obowiązek napisać egzamin na koniec szkoły zwany coraz częściej "małą maturą". Wyjątków od tej zasady jest niewiele. Kto może być zwolniony z testu gimnazjalnego?
Z odpowiedniej jego części są zwolnieni laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub krajowym z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych testem gimnazjalnym. Rokrocznie swój wspólny sukces świętują uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. A jest co świętować   . . . czytaj więcej


16 marca 2014 - Dolnośląski Konkurs Polonistyczny

Spośród 77 uczestników etapu finałowego XIII edycji Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego laureatami zostało 28 uczniów, a wśród nich uczennica III klasy Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Urszula Górska zdobyła tytuł "Zdolny Ślązak Gimnazjalista".
O ten tytuł Urszula walczyła nieprzerwanie od trzech lat. Po raz pierwszy zmierzyłam się z zadaniami w konkursie polonistycznym będąc w pierwszej klasie gimnazjum. Fakt, że nie udało się od razu zdobyć tytułu "Zdolnego Ślązaka" zmotywował mnie do intensywnej pracy   . . . czytaj więcej


16 marca 2014 - Dni Otwarte w Kasprowiczu

Jak co roku świdnickie I Liceum Ogólnokształcące otworzy swoje drzwi dla wszystkich gimnazjalistów i ich rodziców. Kasprowiczańska społeczność zaprasza w swoje progi 22 marca od godziny 10 do 13 wszystkich, którzy są ciekawi świata, otwarci na przygodę i spragnieni ekstremalnych doznań.
Jako że patron Liceum, Jan Kasprowicz, dużo podróżował, w różnych miejscach zgłębiając swą wiedzę, tegoroczne dni otwarte odbędą się pod hasłem "Podróże kształcą". Na odważnych czeka wiele atrakcji, ale także niebezpieczeństw. Plakat >>> zobacz Ta podróż może odmienić Twoje życie na zawsze.


16 marca 2014 - Dudek na świdnickiej scenie

Bezkompromisowy. Charyzmatyczny. Charakterny. Najbardziej wyrazisty reprezentant nurtu warszawskiej ulicy 21 marca przyjedzie do Świdnicy. Dudek promował będzie swój najnowszy album "Prorok 56". To kolejny artysta z szeregów świdnickiej wytwórni Proper Records, który odwiedzi Świdnicę w ramach premiery swojej płyty.
"Prorok 56" to projekt, zakładający wydanie dwóch krążków w 2014 roku. Obok fizyka Prorok5, artysta udostępni na wakacje swój szósty album - Prorok6, który dostępny będzie w sieci za darmo   . . . czytaj więcej


15 marca 2014 - Żarowski Maraton Zumby

29 marca w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbędzie się Żarowski Maraton Zumby. Po raz pierwszy w Żarowie trzygodzinna zabawa dla wszystkich chętnych pań pragnących spalić swoje kalorie, porywająca muzyka, super zabawa. Imprezie patronuje Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak.
Bilety w cenie 30 złotych do kupienia w GCKiS w Żarowie, Hala Sportowa GCKiS w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10A. Wśród wszystkich uczestników podczas Maratonu losowane będą nagrody.


15 marca 2014 - Konkurs Sołtys Roku 2013

11 marca Wojewoda Dolnośląski wręczył wyróżnienia dla najlepszych sołtysów w dorocznym Konkursie Sołtys Roku 2013. W gronie nominowanych znaleźli się: Władysława Łach - sołtys Komorowa oraz Bronisław Dratwa - sołtys Burkatowa.
Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Była to już czwarta jego edycja. Wręczenie listów gratulacyjnych, odznaczeń i statuetek odbyło się 11 marca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu   . . . czytaj więcej


14 marca 2014 - XII Seminarium Miejsca Pamięci

Już od kilku dni trwa XII Seminarium Miejsca Pamięci zatytułowane "Mitologizacja ruchów oporu? Przedstawienie i znaczenie działań opozycyjnych i oporu w muzeach i miejscach pamięci", które jak co roku odbywa się w Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Seminarium Miejsca Pamięci to cykliczna impreza, która przeznaczona jest dla zawodowych i społecznych współpracowników miejsc pamięci lub muzeów z krajów Wschodniej i Zachodniej Europy oraz osób, które w swoich projektach, czy też pracy w szkołach i na wyższych uczelniach zajmują się historią dyktatur XX wieku w Europie, jak również innych form totalitarnej dyktatury oraz opozycji wobec niej   . . . czytaj więcej


14 marca 2014 - Unikatowe wagony - uratowane

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej informuje, iż zgodnie z podpisaną umową przekazania SMKJ stało się właścicielem unikatowych wagonów towarowych, które dotychczas znajdowały się na terenie stacji kolejowej Jaworzyna Śląska. Wagony pochodzą z okresu z przed pierwszej wojny światowej.
Wagony są wpisane do rejestru zabytków. SMKJ otrzymało łącznie sześć wagonów, z czego dwa zostaną przekazane innym organizacją, które zajmują się ochroną zabytków kolejowych w Polsce   . . . czytaj więcej


14 marca 2014 - "Chcesz być sobą-jedz z głową"

Zdrowy styl życia, dieta i pułapki żywieniowe to tematy spotkań gimnazjalistów z dietetykiem prowadzącym warsztaty "Chcesz być sobą-jedz z głową".
Jako pierwsi w spotkaniach ze specjalistą od żywienia, p. Małgorzatą Nowicką spotkali się uczniowie gimnazjum w Pszennie. Dziś swe pytania zadać mogli gimnazjaliści z Witoszowa, a wątpliwości uczniów z Lutomi Dolnej rozwiane zostaną w nadchodzącym tygodniu. Godzinne spotkania nie służą zdobywaniu szkolnej wiedzy, takiej jak znajomość piramidy żywienia, witamin, aminokwasów czy węglowodanów   . . . czytaj więcej


14 marca 2014 - Wkrótce zbiórka elektrośmieci

W sobotę, 22 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja zorganizowana w Świdnicy.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 22 marca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49.
Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory   . . . czytaj więcej


14 marca 2014 - W marcu i maju bezpłatna mammografia

17 marca przed sklepem "Biedronka" przy ulicy Wałbrzyskiej oraz w dniach 12-13 maja przed Sklepem "Intermarche" przy ulicy Jeleniogórskiej przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Świebodzic w wieku od 50 do 69 lat.
W specjalnie podstawionym mammobusie, pracownicy ośrodka NS ZOZ "Diagnostyk" z Zielonej Góry wykonają profilaktyczne badania dla tych pań, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych tego typu badań   . . . czytaj więcej


13 marca 2014 - To już wiosna

To już wiosna. Słońce i miłe ciepło zachęcają do spacerów i wyjścia na świeże powietrze. Młodzi ludzie już od kilkunastu dni czas spędzaja na boiskach w całym mieście. Wspaniała pogoda zachęca do wszelkich form ruchu.
Nam udało się zaobserwować dwóch młodzieńców z zapałem trenującym modny ostatnio Le Parkour (czyt. "Le Parkur") to metoda pokonywania barierek, murków, siatek, etc. w jak najszybszy sposób. Dyscyplina ta narodziła się we Francji. Dla jednych Parkour jest ucieczką od granic, nakazów i zakazów, dla innych - filozofią życia. Ludzi uprawiających Parkour nazywa się "Tracuerami" (czyt. "Trejserami"). Technik używanych w Parkourze jest już powyżej 120 - i ciągle przybywają nowe. Zdjęcie >>> zobacz


13 marca 2014 - PIT przez internet także w Urzędzie Miejskim

Urząd Miejski wraz z Urzędem Skarbowym w Świdnicy zapraszają do udziału w specjalnej akcji. W jej trakcie świdniczanie oraz wszystkie osoby odwiedzające Urząd Miejski będą miały możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowe przez internet w asyście pracownika Urzędu Skarbowego.
Akcję zaplanowano w dniach 26-28 marca oraz 9-11 kwietnia w godzinach 8.30-15.00. Specjalne stanowisko zostanie uruchomione w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 49 w pokoju numer 27 na parterze urzędu   . . . czytaj więcej


13 marca 2014 - Kanalizacja w przebudowie

Praca przy budowie kanalizacji w gminie Żarów wre. Mieszkańcy skanalizowanych obszarów pozbędą się wreszcie uciążliwej konieczności wywozu ścieków z przydomowych szamb. Poza tym dzięki rozbudowie sieci kanalizacyjnej do wód gruntowych przestaną dostawać się zanieczyszczenia, co wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Natomiast modernizacja wodociągów zapewni mieszkańcom dostęp do czystej wody pitnej. - Dzisiaj od strony kosztowej jest to priorytetowe zadanie dla gminy Żarów   . . . czytaj więcej


13 marca 2014 - Ujawnili tytoń bez akcyzy

Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej z Wrocławia, w wyniku przeprowadzonej realizacji zatrzymali 37 letniego mieszkańca Świdnicy.
Do zatrzymania mężczyzny doszło wczoraj. Funkcjonariusze w domu mężczyzny odnaleźli 82 kilogramy liści tytoniu oraz cztery kilogramy krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Funkcjonariusze ujawnili także maszynę do cięcia tytoniu. Ujawniony tytoń i maszyny zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego, natomiast mężczyzna został osadzony do wyjaśnienia w policyjnym areszcie   . . . czytaj więcej


13 marca 2014 - Zatańcz kubańską salsę

Już niedługo mieszkańcy Świdnicy będą mogli tańczyć salsę kubańską. Miłośników gorących, latynoamerykańskich rytmów zapraszamy 25 marca do Studia Artystycznego Katharsis w Świdnicy przy ulicy Spółdzielczej 14.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Naukę tanca poprowadzi para doświadczonych tancerzy z Wrocławia. Na zachętę dla niezdecydowanych na pierwsze zajęcia wstęp będzie wolny.


12 marca 2014 - Jak skutecznie ścigać przestępstwa przeciwko rodzinie?

W ramach świdnickiej kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie "Razem skuteczniej", we wtorek 11 marca w świdnickim Urzędzie Miejskim zorganizowano szkolenie zatytułowane "Jak skutecznie ścigać przestępstwa przeciwko rodzinie?". Poprowadzili je Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy oraz prokurator Donata Kalaman-Smoleń.
W szkoleniu wzięło udział blisko sto osób - przedstawiciele Gminnych Zespołów Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z terenu powiatu świdnickiego oraz grupy zawodowe ze Świdnicy (policjanci, kuratorzy, pracownicy socjalni, pedagodzy, pracownicy PCPR)   . . . czytaj więcej


12 marca 2014 - Międzynarodowy Konkurs Matematyczny

Na początku roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy brali udział w międzynarodowym konkursie matematycznym "pangea".
Konkurs ten jest organizowany w kilku krajach: Niemcy, Dania, Włochy, Austria, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy i Węgry. Patronem konkursu w naszym kraju jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Uczniowie mieli 45 minut na rozwiązanie 15 zadań o różnym stopniu trudności. Każdy z uczestników podkreślał, że zadania były trudne i czasu było niewiele   . . . czytaj więcej


12 marca 2014 - Żywa lekcja w Sejmie

Młodzież z parafii p.w. Ducha Świętego Świdnicy została zaproszona do Sejmu przez Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wycieczka została zorganizowana przez księdza Kamila Raczeckiego, który oprowadził młodzież po najciekawszych miejscach Warszawy.
Świdniczanie odwiedzili między innymi Belweder, telewizję TVP, Centrum Nauki "Kopernik". Kluczowym punktem wyjazdu, było zwiedzanie Sejmu, któremu towarzyszyła Agnieszka Kołacz-Leszczyńska Poseł na Sejm RP. To już kolejna grupa z Dolnego Śląska, która miała okazję poznać Parlament i być goszczona przez lokalną posłankę.


12 marca 2014 - Dwa lata wysokich lotów

Port Lotniczy Wrocław obchodzi swój jubileusz i podsumowuje dwa lata działalności nowego terminalu pasażerskiego.
Terminal wrocławskiego lotniska, mimo że skończył dopiero dwa lata, rozwija się w zawrotnym tempie. Najlepiej widać to po liczbie odprawionych pasażerów.
Od 11 marca 2012 roku, kiedy przy Granicznej odprawiono pierwszego pasażera lotnisko obsłużyło już prawie 3,9 miliona osób. To tak, jakby w tym czasie wszyscy mieszkańcy Wrocławia sześć razy wybrali się w podróż samolotem   . . . czytaj więcej


12 marca 2014 - Pomagają w rozliczeniu

W każdą środę w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy pracownik placówki pomoże świdnickim seniorom (emerytom, rencistom) w rozliczeniu PIT-u przez internet. Każda zainteresowana tą formą wsparcia osoba może zgłosić się z niezbędnymi dokumentami do siedziby DDP przy ulicy Saperów 27 w każdą środę do 30 kwietnia w godzinach od 14.00 do 17.00.
Rozliczenie PIT-u, to kolejna propozycja pomocy dla świdnickich seniorów, realizowana w ramach Centrum informacji dla seniorów działającego w Domu Dziennego Pobytu. Wszelkich niezbędnych informacji udziela Barbara Juszczyk-Galas - telefon 74 640-73-65.


12 marca 2014 - Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń   . . . czytaj więcej


11 marca 2014 - Dni Otwarte w Kasprowiczu

Jak co roku świdnickie I Liceum Ogólnokształcące otworzy swoje drzwi dla wszystkich gimnazjalistów i ich rodziców. Kasprowiczańska społeczność zaprasza w swoje progi 22 marca od godziny 10 do 13 wszystkich, którzy są ciekawi świata, otwarci na przygodę i spragnieni ekstremalnych doznań.
Jako że patron Liceum, Jan Kasprowicz, dużo podróżował, w różnych miejscach zgłębiając swą wiedzę, tegoroczne dni otwarte odbędą się pod hasłem "Podróże kształcą". Na odważnych czeka wiele atrakcji, ale także niebezpieczeństw. Plakat >>> zobacz Ta podróż może odmienić Twoje życie na zawsze.


11 marca 2014 - Centrum rekreacji - szybciej i taniej

Trwają prace przy budowie centrum rekreacji przy ulicy Ułańskiej w Świdnicy. Dobrych wiadomości jest więcej. Zgodnie z deklaracją wykonawcy - Dabro Bau - zakończenie prac planowane na 15 września 2014 roku może nastąpić nawet półtora miesiąca wcześniej. W dodatku wybrana w przetargu firma zrealizuje projekt taniej niż zakładano.
Według wyliczeń realizacja przedsięwzięcia miała kosztować 3,5 miliona złotych, z czego 2,99 miliona złotych miało pochodzić z dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego   . . . czytaj więcej


11 marca 2014 - Konsultacje ze stowarzyszeniami

W marcu rozpoczęły się spotkania członków Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego i burmistrza Strzegomia ze stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy Strzegom. Pierwsza z konsultacji odbyła się w Jaroszowie 4 marca z nowo powstałym stowarzyszeniem "Razem dla Jaroszowa".
Spotkaniu towarzyszyła miła i sympatyczna atmosfera, W toku rzeczowej dyskusji rozmawiano o planach jaroszowskiego stowarzyszenia, wymianie pomysłów i doświadczeń, sposobie pozyskiwania funduszy z zewnątrz i nawiązaniu współpracy z samorządem lokalnym i innymi podmiotami   . . . czytaj więcej


11 marca 2014 - Boksy handlowe za symboliczną złotówkę

Akcja Urzędu Miejskiego w Świdnicy promocyjnego wynajęcia lokali w Miejskim Domu Handlowym przynosi efekty. Już wkrótce bezrobotni rozpoczną działalność w obiekcie przy placu Grunwaldzkim 12.
- Na dolnej kondygnacji Miejskiego Domu Handlowego mamy niemal komplet najemców, natomiast na I piętrze jeszcze do niedawna wolnych było 9 boksów. Nowych najemców postanowiliśmy poszukać wśród osób bezrobotnych, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą   . . . czytaj więcej


11 marca 2014 - Powstanie dom opieki

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, na wniosek Zbigniewa Suchyty burmistrza Strzegomia, radni podjęli uchwałę o otwarciu planu przestrzennego zagospodarowania gminy dla budynku przy ulicy Armii Krajowej, tak by mógł powstać Dom Opieki Społecznej dla ludzi starszych.
W obiekcie tym w chwili obecnej mieszczą się: Pogotowie Ratunkowe i firma stomatologiczna (parter), fizjoterapia (1. piętro) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej (3. piętro). - Zapotrzebowanie na dom opieki społecznej jest od wielu lat w naszej gminie bardzo duże.   . . . czytaj więcej


11 marca 2014 - Dudek na świdnickiej scenie

Bezkompromisowy. Charyzmatyczny. Charakterny. Najbardziej wyrazisty reprezentant nurtu warszawskiej ulicy 21 marca przyjedzie do Świdnicy. Dudek promował będzie swój najnowszy album "Prorok 56". To kolejny artysta z szeregów świdnickiej wytwórni Proper Records, który odwiedzi Świdnicę w ramach premiery swojej płyty.
"Prorok 56" to projekt, zakładający wydanie dwóch krążków w 2014 roku. Obok fizyka Prorok5, artysta udostępni na wakacje swój szósty album - Prorok6, który dostępny będzie w sieci za darmo   . . . czytaj więcej


11 marca 2014 - Boginie a królowe

Zapraszamy 15 marca o godzinie 17.00 i 19.00 na Zamek Książ w Wałbrzychu. Podczas tego szczególnego wydarzenia, będziecie Państwo mogli usłyszeć niezwykle rzadko prezentowany repertuar włoskiego bel canto.
Nieprzypadkowo temat marcowych Zamkowych Spotkań z Operą skupia się wokół wielkich monarchiń i bogiń. W niezwykłej scenerii Sali Konrada i Sali Maksymiliana zaprezentujemy pełne przepychu kostiumów i muzycznych fraz wydarzenie. Boginie a Królowe to swoisty spektakl muzyczny, którego repertuar łączy tematyka odwiecznej rywalizacji kobiet, ich siostrzeństwa   . . . czytaj więcej


10 marca 2014 - Magiczny wieczór z Piotrem Rubikiem

Niesamowity, wspaniały, wyjątkowy, z klasą - takie określenia dominowały wśród publiczności sobotniego koncertu Piotra Rubika w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Koncert był bez wątpienia największym wydarzeniem muzycznym tego roku w mieście.
Wydarzeniem udanym zarówno pod względem jakości, jak i perfekcyjnej organizacji, za co artysta serdecznie dziękował po występie   . . . czytaj więcej


10 marca 2014 - Skontrolowaliśmy zwolnienia lekarskie

Blisko 980 tysięcy złotych - na taką kwotę Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu wstrzymał lub cofnął wypłatę zasiłku chorobowego.
To efekt kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w 2013 roku. Co można robić na zwolnieniu lekarskim? Przeważnie staramy się wrócić do zdrowia, ale są też tacy, którzy przychodzą w tym czasie do pracy, żeby wyregulować klientce brwi, zamontować sensor w samochodzie klienta albo prowadzić w przedszkolu zebranie dla rodziców   . . . czytaj więcej


10 marca 2014 - W marcu i maju bezpłatna mammografia

17 marca przed sklepem "Biedronka" przy ulicy Wałbrzyskiej oraz w dniach 12-13 maja przed Sklepem "Intermarche" przy ulicy Jeleniogórskiej przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Świebodzic w wieku od 50 do 69 lat.
W specjalnie podstawionym mammobusie, pracownicy ośrodka NS ZOZ "Diagnostyk" z Zielonej Góry wykonają profilaktyczne badania dla tych pań, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych tego typu badań   . . . czytaj więcej


10 marca 2014 - Spotkanie ze zdrowiem na Dzień Kobiet

Za nami kolejny, bo już VIII, Dzień Kobiet zorganizowany przez Ligę Kobiet Polskich, przy współudziale Powiatu Świdnickiego, Miasta i Gminy Świdnica oraz Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Galerii Świdnickiej. Tegoroczne obchody poświęcone były tematowi opieki nad osobami chorymi.
Oprócz wykładu i filmu poświęconemu tematyce opieki nad chorymi, na przybyłe Panie czekali specjaliści, u których mogły one poddać się badaniom wzroku, słuchu, poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz zmierzyć sobie ciśnienie. Na chętne czekał również dietetyk, który udzielał fachowych porad w sprawach zdrowego i zrównoważonego odżywiania. Kulminacyjnym punktem obchodów był koncert zespołu Tango Ariel Ramirez Tango y Mas.


10 marca 2014 - Coolturalne pejzaże poezji

14. marca o godzinie 18.00 Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w ramach projektu Świdnica Coolturalnie organizuje spotkanie autorskie z Verą Kopecką - dwujęzyczną (polsko-czeską) poetką, pochodzącą z Trutnova.
Spotkanie "Pejzaże poezji" poprowadzi Antoni Matuszkiewicz, a całość dopełnią utwory muzyczne Mirosława Jabłońskiego oraz wystawa zdjęć Very Kopeckiej. Spotkanie odbędzie się bibliotece przy ulicy M. Kozara-Słobódzkiego 21 A w Świdnicy. Wstęp jest wolny. Zapraszamy na wiosenny spacer przez coolturalne pejzaże poezji


10 marca 2014 - Targi pracy Wrocław Career EXPO

Pierwsza praca nie musi być straszna. Zmiana pracy na lepszą nie musi wiązać się z miesiącami poszukiwań. Zorientowanie się na rynku pracy, rozkręcenie biznesu czy podniesienie kompetencji nie powinno być drogą przez mękę. Takie zasady przyświecają organizatorowi targów pracy Wrocław Career EXPO, które odbędą się 8 kwietnia w godzinach 11:00 - 19:00 w Hali Stulecia.
Poniżej pięć sposobów jak trafić w dziesiątkę podczas targów pracy i zmienić pracę na lepszą   . . . czytaj więcej


9 marca 2014 - Powalczą w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski

Wczoraj i dzisiaj odbyły się mecze dodatkowy Turniej o Mistrzostwo Województwa Dolnośląskiego Kadetek w siatkówce.
We wczorajszym spotkaniu we Wrocławiu Wygrały wrocławianki 3:1, w dzisiejszym spotkaniu w Świdnicy zwycięstwo odniosła także drużyna z Wrocławia, MKS Świdnica - Impel Młoda Gwardia Wrocław 0:3 w setach 22:25, 13:25 i 22:25.
Oba zespoły jadą na ćwierćfinał Mistrzostw Polski Kadetek.


9 marca 2014 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej - finał

Zakończyła się świdnicka liga halowa w piłce nożnej sezonu 2013/2014, która była organizowana po raz dziewiąty przez wałbrzyską firmę Soccer. Wszystkie drużyny uczestniczące w rozgrywkach otrzymały puchary, kalendarze ze zdjęciami drużyn, a wszyscy zawodnicy okolicznościowe statuetki. Zdjęcia >>> zobacz Trzy najlepsze drużyny otrzymały dodatkowo talony na sprzęt sportowy odpowiednio o wartości 1500 złotych, 1000 złotych, 500 złotych, do realizacji w hurtowni Jako Polska oraz nagrody indywidualne dla króla strzelców, najlepszego bramkarza i zawodnika ligi   . . . czytaj więcej


9 marca 2014 - Venus Nowice został mistrzem

Venus Nowice Mistrzem Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej Darbor Cup, po niezwykle zaciętym meczu, który zakończył się remisem 9:9 o mistrzowskim tytule zadecydowały rzuty karne w których lepszymi strzelcami byli piłkarze Venus.
Wyniki: mecz o miejsca 7-8 - Red Buls Team - FC Spawacze 15:8 (4:4), mecz o miejsca 5-6 - Sport Team - Znajomi Fryzjera 10:10 (2:3) karne 2:3, mecz o miejsca 3-4 - Fair Play - Darbor/XXL Bolesławice 6:5 (2:3), finał - Ebueee Ehee - Venus Nowice 9:9 (2:4) karne 2:3   . . . czytaj więcej


8 marca 2014 - Awans piłkarzy ręcznych

Mecz 21. kolejki spotkań pomiędzy Świdnickim Klubem Piłki Ręcznej Świdnica a Zagłębiem Sosnowiec zakończył się trzybramkowym zwycięstwem piłkarzy ręcznych ze Świdnicy. ŚKPR Świdnica - Zagłębie Sosnowiec 28 : 25.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 21. kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław mający 41. punktów. Drugie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica, trzecie Viret CMC Zawiercie. Obie drużyny maja po 32. punkty. Świdniczanie awansowali i zajmują 9. miejsce. W następnej kolejce, 22 marca świdniccy szczypiorniści zagraja w Kaliszu z plasującym się na 5. miejscu w rozgrywkach MKS Kalisz.


7 marca 2014 - Na powitanie wiosny Zawody Ujeżdżeniowe

W ostatnią niedzielę marca zapraszamy do Stragony na Zawody Regionalne i Towarzyskie w ujeżdżeniu. Zawody, które zostaną rozegrane 30 marca będą doskonałym sposobem na powitanie wiosny na świeżym powietrzu.
W niedzielny poranek i południe zapraszamy kibiców i zawodników do Stragony. W miłej atmosferze i przy wiosennej pogodzie o zwycięstwo będą mogli powalczyć zawodnicy w konkursach towarzyskich i otwartych. Zaplanowane zostały również specjalne konkursy dla zawodników trenujących dyscyplinę wszechstronny konkurs konia wierzchowego, które pozwolą im sprawdzić swoją formę przed zawodami we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zaplanowanymi na 5-6 kwietnia.


7 marca 2014 - Sto lat pani Joanny Pudło

Pani Joanna Pudło w piątek, 7 marca świętowała 100 lat. Świdniczanka urodziła się w 1914 roku we Lwowie. Serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i wielu lat w zdrowiu złożyły pani Stefanii władze miasta, nadeszły też listy gratulacyjne od Premiera RP oraz wojewody dolnośląskiego.
Do dwudziestego roku życia świdniczanka mieszkała we Lwowie, gdzie ukończyła szkołę handlową i podjęła pierwszą pracę. Bankructwo firmy, w której była zatrudniona zmusiło ją do wyjazdu do Stawów koło Dęblina, gdzie była pracownikiem cywilnym w Głównej Składnicy Uzbrojenia. Tam też poznała swojego przyszłego męża Józefa, z którym zawarła związek małżeński w styczniu 1939 roku   . . . czytaj więcej


7 marca 2014 - Wymiana ubrań dziecięcych

Jeśli Twoje dziecko wyrosło ze swoich ciuszków i nie masz co z nimi zrobić, przyjdź i wymień je na nowe. Wymianę ubrań dziecięcych organizuje Przedszkole Mała Akademia w Boleścinie, 8 marca w godzinach 11.00-15.00.
Zachęcamy rodziców, aby w tym dniu zabrali ze sobą swoje pociechy. Będzie to doskonała okazja do miłego spędzenia czasu i zaprezentowania oferty naszego przedszkola - mówi Anna Berkowska, dyrektor placówki.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 782-858-999 oraz na www.malaakademia.org


7 marca 2014 - Pojadą na finał

Siatkarki z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy wygrały turniej strefy wałbrzyskiej i reprezentować będą miasto 18 marca w Kamiennej Górze lub Głogowie na finałach wojewódzkich. Zawody w ramach współzawodnictwa sportowego odbyły się 6 marca na gościnnej sali Ekonomika.
Spotkały się w nim cztery najlepsze zespoły rejonu wałbrzyskiego. Dziewczęta z jedynki zagrały w składzie : Emilia Kukla, Weronika Iwanczyszyn, Paulina Iwan, Julita Rafałko, Paulina Jewiarz, Anna Bardowska, Hanna Bieżyńska, Alicja Bereta, Oliwia Gruszczyńska, Natalia Wrońska, Paula Drozdowska, Wiktoria Gałązka   . . . czytaj więcej


6 marca 2014 - Pomagają w rozliczeniu

W każdą środę w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy pracownik placówki pomoże świdnickim seniorom (emerytom, rencistom) w rozliczeniu PIT-u przez internet. Każda zainteresowana tą formą wsparcia osoba może zgłosić się z niezbędnymi dokumentami do siedziby DDP przy ulicy Saperów 27 w każdą środę do 30 kwietnia w godzinach od 14.00 do 17.00.
Rozliczenie PIT-u, to kolejna propozycja pomocy dla świdnickich seniorów, realizowana w ramach Centrum informacji dla seniorów działającego w Domu Dziennego Pobytu. Wszelkich niezbędnych informacji udziela Barbara Juszczyk-Galas - telwfon 74 640-73-65.


6 marca 2014 - "Diament" z "Kasprowicza"

W lutym w Nowej Soli odbył się drugi etap Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo Hutniczej, do którego zakwalifikował się z bardzo wysokim wynikiem (97 punktów na sto możliwych) uczeń "Kasprowicza" Damian Fafuła. Uczestnicy tego etapu musieli rozwiązać siedem zadań z różnych działów matematyki, wykraczających poza program nauczania w szkole.
Wyniki są bardzo radosne; Damian zdobywa 93 punkty na sto możliwych dostał się do etapu centralnego, który odbędzie się 30 marca w Krakowie. Opiekunem Damiana jest Pani Adela Majewska.


6 marca 2014 - Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń   . . . czytaj więcej


6 marca 2014 - Awansowali do Finału Dolnośląskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej

We wtorek, 4 marca drużyna Gimnazjum nr 2 ze Strzegomia uczestniczyła w kolejnych zmaganiach sportowych w tenisie stołowym chłopców. Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna w Krosnowicach. Turniej finałowy strefy wałbrzyskiej był kolejnym etapem rozgrywek Szkolnej Gimnazjady Młodzieży.
Drużynę Gimnazjum nr 2 tworzą Skóra Sebastian oraz Gronczewski Adrian. W meczu decydującym o pierwszym miejscu, po bardzo wyrównanym poziomie, drużyna ze Strzegomia pokonała rywali wygrywając cały turniej i awansowała do Finału Dolnośląskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym w Brzegu Dolnym.


6 marca 2014 - Uratowali życie

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wczoraj po godzinie 19 zostali wysłani na interwencję. Po dojechaniu na miejsce w rzece zauważyli leżącego mężczyznę. Policjanci nie zastanawiając się wbiegli do wody i wyciągnęli mężczyznę na brzeg, nie dawał on żadnych oznak życia - brak było oddechu i tętna.
Funkcjonariusze przystąpili do ratowania mężczyzny. Do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego policjanci przez 10 minut prowadzili resuscytację mężczyzny, którego przekazali ratownikom medycznym   . . . czytaj więcej


5 marca 2014 - Stragona rozpoczyna sezon

LKS Stragona Strzegom otworzy na początku kwietnia sezon Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego w Polsce.
Na Hipodromie w Morawie zostaną rozegrane pierwsze w tym roku w Krajowe Zawody w WKKW. Zawody zaliczane są do nowego, ruszającego w tym sezonie, cyklu Stragona Tour.
Zawody WKKW zostaną rozegrane w terminie 5-6 kwietnia. W sobotę jeźdźcy będą rywalizować w konkursie ujeżdżenia i skoków, zmagania zakończy niedzielna próba terenowa - cross. Cykl zawodów Stragona Tour składa się z pięciu imprez w dyscyplinie wszechstronnego konkursu konia wierzchowego rozgrywanych w Morawie w sezonie 2014   . . . czytaj więcej


5 marca 2014 - Spotkanie kooperacyjne dla firm w Trutnowie

Departament Rozwoju Gospodarczego zaprasza do udziału w spotkaniu kooperacyjnym polskich i czeskich firm z branży energetycznej. W poniedziałek, 17 marca organizowany jest wyjazd do Trutnowa na spotkanie pn. "Energetyka - nowe technologie". Spotkanie skierowane jest do przedsiębiorców i osób działających w biznesie w branży energetycznej.
Uczestnicy spotkania nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem. O wyjeździe decydować będzie kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona (15. miejsc). Zapisy na wyjazd przyjmowane są telefonicznie lub osobiście do wtorku, 11 marca w Urzędzie Miejskim   . . . czytaj więcej


5 marca 2014 - Dudek na świdnickiej scenie

Bezkompromisowy. Charyzmatyczny. Charakterny. Najbardziej wyrazisty reprezentant nurtu warszawskiej ulicy 21 marca przyjedzie do Świdnicy. Dudek promował będzie swój najnowszy album "Prorok 56". To kolejny artysta z szeregów świdnickiej wytwórni Proper Records, który odwiedzi Świdnicę w ramach premiery swojej płyty.
"Prorok 56" to projekt, zakładający wydanie dwóch krążków w 2014 roku. Obok fizyka Prorok5, artysta udostępni na wakacje swój szósty album - Prorok6, który dostępny będzie w sieci za darmo   . . . czytaj więcej


5 marca 2014 - Boginie a królowe

Zapraszamy 15 marca o godzinie 17.00 i 19.00 na Zamek Książ w Wałbrzychu. Podczas tego szczególnego wydarzenia, będziecie Państwo mogli usłyszeć niezwykle rzadko prezentowany repertuar włoskiego bel canto.
Nieprzypadkowo temat marcowych Zamkowych Spotkań z Operą skupia się wokół wielkich monarchiń i bogiń. W niezwykłej scenerii Sali Konrada i Sali Maksymiliana zaprezentujemy pełne przepychu kostiumów i muzycznych fraz wydarzenie. Boginie a Królowe to swoisty spektakl muzyczny, którego repertuar łączy tematyka odwiecznej rywalizacji kobiet, ich siostrzeństwa   . . . czytaj więcej


5 marca 2014 - Budują kanalizację

Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwoliły na wcześniejsze rozpoczęcie II etapu kanalizacji Jagodnik-Boleścin. Do końca października planowane jest wybudowanie sieci kanalizacji sanitarnej dla blisko 90 gospodarstw domowych.
Pierwszy etap obejmował budowę kanalizacji w sołectwie Jagodnik. Zgodnie z dokumentacją projektową sześciokilometrowy odcinek sieci obejmuje 40 gospodarstw (230 osób).
Dodatkowo inwestycję zrealizowano w taki sposób, aby w przyszłości do sieci przyłączyć kolejnych mieszkańców   . . . czytaj więcej


5 marca 2014 - Cmentarne kradzieże

Kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności może grozić 29 letniemu mężczyźnie zatrzymanemu przez świdnickich policjantów. Zatrzymany na swoim koncie ma 19 kradzieży z nagrobków, zniszczenie mienia, kradzież linii telekomunikacyjnej. Straty jakie ponieśli właściciele wyniosły ponad 30 tysięcy złotych.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 29 letniego mężczyznę mieszkańca Gminy Jaworzyna Śląska, podejrzewanego o okradanie grobów na terenie Świdnicy. W trakcie czynności prowadzonych z zatrzymanym okazało się iż na swoim koncie ma 19 kradzieży z nagrobków   . . . czytaj więcej


5 marca 2014 - Dzień Kobiet w Jaworzynie Śląskiej

Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy Panie do Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.
O godzinie 16:00, w sobotę, 8 marca br. w ośrodku rozpoczną się pokazy stylizacji fryzur oraz spotkanie, poświęcone pielęgnacji cery przy użyciu naturalnych kosmetyków.
Około godziny 18:00 rozpocznie się koncert zespołu "Back To The Dreams", który wystąpi w specjalnym koncercie. Wstęp jest wolny.


5 marca 2014 - Bilety na Rubika także w necie

Do wielkiego wydarzenia muzycznego, jakim będzie niewątpliwie koncert Piotra Rubika w Świebodzicach, pozostał jeszcze ponad miesiąc. Można już nabywać bilety na to wydarzenie - także w sieci, za pośrednictwem portalu ticketpro.pl
Koncert "The best of Piotr Rubik" odbędzie się 8 marca w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6. Usłyszymy zestaw najpiękniejszych, najbardziej znanych i lubianych kompozycji stworzonych przez utalentowanego polskiego kompozytora   . . . czytaj więcej


4 marca 2014 - Coolturalne pejzaże poezji

14. marca o godzinie 18.00 Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w ramach projektu Świdnica Coolturalnie organizuje spotkanie autorskie z Verą Kopecką - dwujęzyczną (polsko-czeską) poetką, pochodzącą z Trutnova.
Spotkanie "Pejzaże poezji" poprowadzi Antoni Matuszkiewicz, a całość dopełnią utwory muzyczne Mirosława Jabłońskiego oraz wystawa zdjęć Very Kopeckiej. Spotkanie odbędzie się bibliotece przy ulicy M. Kozara-Słobódzkiego 21 A w Świdnicy. Wstęp jest wolny. Zapraszamy na wiosenny spacer przez coolturalne pejzaże poezji


4 marca 2014 - II Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery

Już po raz drugi zorganizowane zostaną targi edukacyjne, skierowane przede wszystkim do młodzieży. 20 marca w Miejskim Domu Kultury w godzinach 10.00-14.00 kilkanaście uczelni wyższych i szkół ponadgimnazjalnych z regionu będzie prezentować swoją ofertę edukacyjną.
- Wybór dalszej ścieżki kształcenia jest niezmiernie ważny. W przypadku młodych ludzi to szczególnie trudna decyzja, dlatego mam nadzieję, że spotkanie w jednym miejscu kilkunastu placówek choć trochę ułatwi podjęcie decyzji - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz   . . . czytaj więcej


4 marca 2014 - Czyj to pies?

Wczoraj, 3 marca patrol Straży Miejskiej otrzymał informację o psie, który został przywiązany do drzewa w okolicy Osiedla Słowiańskiego. Po przybyciu na miejsce patrolu stwierdzono, że pies nie jest już przywiązany, ale ma rany w okolicy karku oraz chorą skórę na pysku. Nie udało sie jednak ustalić właściciela czworonoga.
W związku z powyższym prosimy wszystkich czytelników, którzy są w stanie wskazać właściciela psa uwidocznionego na zdjęciach o kontakt z Dyżurnym Straży Miejskiej, dzwoniąc na bezpłatny nr 986.


4 marca 2014 - Eurolot z sukcesem wystartował do Zurychu

Linie lotnicze Eurolot rozpoczęły od wczoraj loty do Zurychu. Świetna sprzedaż biletów na tej trasie pokazuje, że był to kierunek wyczekiwany przez pasażerów latających z Wrocławia. Po zimowej przerwie wraca również połączenie do Gdańska.
Pierwszy samolot z Wrocławia do Zurychu ruszył w poniedziałek 3 marca o godzinie 17:20. Rejsy na tej trasie zaplanowane są cztery razy w tygodniu: w poniedziałek, środę, piątek i niedzielę. Otwarcie kierunku okazało się dużym sukcesem, a sprzedaż biletów na pierwsze rejsy osiągnęła wysoki poziom   . . . czytaj więcej


3 marca 2014 - Nowy wiadukt już czynny

Dzisiaj rano został otwarty nowy wiadukt przy ulicy Polna Droga i Sprzymierzeńców w Świdnicy. Dzięki niemu poprawi się bezpieczeństwo pieszych i kierowców w tym rejonie miasta. Obiekt powstał w ramach przebudowy obu ulic. Prace zrealizowała firma Skanska.
Nowo powstały wiadukt to obiekt o rozpiętości niemal 15 metrów zbudowany w konstrukcji stalowej. Jej specyfika polega na tym, że jest montowana ze specjalnie ukształtowanych elementów z blachy falistej. Konstrukcja wiaduktu powstała z ponad 200 elementów połączonych przy użyciu niemal 40 tysięcy śrub   . . . czytaj więcej


3 marca 2014 - ... i po feriach

Wstać rano na ósmą w czasie ferii ? Komu by się chciało ?. A jednak, dzięki promocji (dwie godziny ślizgu w cenie jednej) codziennie na świdnickim lodowisku stawiało się ok 150 amatorów jazdy na łyżwach zapełniając całą taflę. I to tylko w godzinach 8.00-10.00. Drugą z propozycji przygotowaną przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w czasie Ferii zimowych była udostępniona bezpłatnie Hala Sportowa Zawiszów.
Cieszy fakt, że codziennie 30-40 chętnych spędzenia wolnego czasu na sportowo stawiało się na hali   . . . czytaj więcej


3 marca 2014 - Targi pracy Wrocław Career EXPO

Pierwsza praca nie musi być straszna. Zmiana pracy na lepszą nie musi wiązać się z miesiącami poszukiwań. Zorientowanie się na rynku pracy, rozkręcenie biznesu czy podniesienie kompetencji nie powinno być drogą przez mękę. Takie zasady przyświecają organizatorowi targów pracy Wrocław Career EXPO, które odbędą się 8 kwietnia w godzinach 11:00 - 19:00 w Hali Stulecia.
Poniżej pięć sposobów jak trafić w dziesiątkę podczas targów pracy i zmienić pracę na lepszą   . . . czytaj więcej


3 marca 2014 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W 21. kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Mechanik - Max Orbita 1:2, ŚFUP - Darbor 2:6, Jako Team - Eko Bud Gaz Strzegom 4:3, FC Żubry - Cukrownik 5:5, S.T.E.P. - Zgoda 3:0, Cukrownik - S.T.E.P. 2:5.
W tabeli prowadzi zespół S.T.E.P. 49. punktów przed Darbor 47. punktów. Max Orbita również ma 47. punktów. Czwarte miejsce zajmuje Power Team z 43. punkty   . . . czytaj więcej


2 marca 2014 - Walka do końca spotkania

Wczorajszy mecz 20. kolejki spotkań pomiędzy KSSPR Końskie - Świdnickim Klubem Piłki Ręcznej Świdnica należał do jednych z najbardziej zaciekłych pojedynków na parkietach I ligi grupy "B". Do końca spotkania zwycięzcą spotkania mogła zostać każda z drużyn. Jednak ostateczny sukces należał do rywali świdniczan. KSSPR Końskie - ŚKPR Świdnica 23 : 22.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po dwudziestu kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław z 39. punktami. Drugie miejsce zajmuje Viret CMC Zawiercie majacy 32. punkty. Świdniczanie zajmują w dalszym ciągu 10. miejsce. W następnej kolejce, 8 marca świdniccy szczypiorniści zagraja z Zagłębiem Sosnowiec plasującym się na 12. miejscu w rozgrywkach.


2 marca 2014 - "Koń Polski" w Żarowie

6 marca o godzinie 20.10 w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Piastowskiej 10 A w Żarowie wystąpi Kabaret "Koń Polski".
Kabaret "Koń Polski" to najbardziej znana kabaretowa para w kraju - Marian i Hela.
Bilety do nabycia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie (hala sportowa) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-22.00. Cena biletu wynosi 35 złotych od osoby.


2 marca 2014 - Badanie mammograficzne w Świebodzicach i Strzegomiu

Miłe Panie, zróbcie sobie prezent z okazji Dnia Kobiet - wykonajcie bezpłatne badanie mammograficzne. Kobiety często nie znajdują czasu dla siebie - w pierwszej kolejności pamiętają o swojej rodzinie, pracy i obowiązkach, zapominając o swoich potrzebach i własnym zdrowiu.
Przy okazji dnia kobiet nadarza się okazja, aby to zmienić - zachęcamy do zgłoszenia się na bezpłatne prześwietlenie piersi, które trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie   . . . czytaj więcej


1 marca 2014 - Wymiana ubrań dziecięcych

Jeśli Twoje dziecko wyrosło ze swoich ciuszków i nie masz co z nimi zrobić, przyjdź i wymień je na nowe. Wymianę ubrań dziecięcych organizuje Przedszkole Mała Akademia w Boleścinie, 8 marca w godzinach 11.00-15.00.
Zachęcamy rodziców, aby w tym dniu zabrali ze sobą swoje pociechy. Będzie to doskonała okazja do miłego spędzenia czasu i zaprezentowania oferty naszego przedszkola - mówi Anna Berkowska, dyrektor placówki.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 782-858-999 oraz na www.malaakademia.org


1 marca 2014 - Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej

W dwudziestej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Mechanik - Jako Team 4:5, Darbor - Fenix 14:2, Eko Bud Gaz Strzegom - FC Żubry 8:5, ŚFUP - Max Orbita 1:4, Power Team - Zgoda 3:0.
W tabeli prowadzi zespół Darbor 44. punkty. Max Orbita również ma 44. punkty. Trzecie miejsce zajmuje S.T.E.P - 43. punkty, kolejne dla Power Team z 40. punktów   . . . czytaj więcej


1 marca 2014 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

Wyniki drugiej rundy play-off: 2. Runda Play-Off. Mecze o miejsca 5-8.
Red Buls Team - Sport Team 10:11 (3:4), FC Spawacze - Znajomi Fryzjera 6:9 (2:5). Spotkania o miejsca 1-4: Darbor/XXL Bolesławice - Venus Nowice 5:11 (1:5), Fair Play - Ebueee Ehee 8:12 (4:7).
W trzeciej rundzie 7 marca zagrają: o miejsca 7-8 FC Spawacze - Red Buls Team, o miejsca 5-6 Sport Team - Znajomi Fryzjera, o miejsca 3-4 Fair Play - Darbor/XXL Bolesławice,
finał o miejsca 1-2 Ebueee Ehee - Venus Nowice


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii