31 marca 2014 -
Będzie hangar, przebudowa drogi i toaleta
Zmiany w budżecie gminy na 2014 rok były jedną z ważniejszych uchwał LI sesji Rady Miejskiej Świebodzic. Zwiększyły się dochody gminy (m. in. z tytułu odzyskanego za 2009 rok podatku VAT w wysokości ponad 77 tysięcy złotych oraz wpłynięcia dotacji i subwencji państwowych), stąd dodatkowe pieniądze zostały przeznaczone na zwiększenie wydatków oświatowych i innych wydatków inwestycyjnych oraz bieżących.
Do budżetu wprowadzono nowe zadania inwestycyjne
. . . czytaj więcej
To przebudowa z rozbudową ulicy Królowej Elżbiety na Osiedlu Piastowskim - kwota na dokumentację to 60 tysięcy złotych, zakup i montaż hangaru dla potrzeb lądowiska w Świebodzicach - 73 tysiące złotych, zakup urządzeń sportowo-rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży z Pełcznicy - 8 tysięcy złotych oraz budowa toalety wolnostojącej w Parku Miejskim - 110 tysięcy złotych.
Rada przeznaczyła także m. in. dodatkowe 100 tysięcy złotych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. na zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów.
31 marca 2014 -
Pieniądze dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Specjalistyczne szkolenia dla ratowników GOPR, zakup nowoczesnego sprzętu oraz organizacja kursów bezpiecznego poruszania się w górach - m.in. na to przeznaczona zostanie dotacja w wysokości 700 tysięcy złotych jaką Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało dziś od samorządu województwa.
W spotkaniu zorganizowanym w urzędzie marszałkowskim wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej ogólnopolskiego i dolnośląskiego GOPR
. . . czytaj więcej
Jan Łuszczycki - prezes Zarządu Głównego GOPR, Jacek Dębicki - naczelnik GOPR w Polsce, Przemysław Ćwiek - prezes Grupy Karkonoskiej GOPR, Olaf Grębowicz - naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR, Zdzisław Wiatr - naczelnik Grupy Wałbrzysko - Kłodzkiej GOPR oraz Mariusz Rzepecki - zastępca naczelnika Grupy Wałbrzysko - Kłodzkiej GOPR.
Na skutek podpisanej dziś umowy obie dolnośląskie grupy ratownicze GOPR otrzymają po 350 tysięcy złotych. Przekazane pieniądze sprawią, że w naszych górach będzie jeszcze bezpieczniej. Dotacja zostanie przeznaczona m.in. na utrzymanie kadry ratowników górskich (zarówno zawodowców jak i ochotników) oraz ich szkolenie; zakup środków transportu i łączności; wyposażanie ratowników w sprzęt i ekwipunek; utrzymanie sprzętu ratowniczego; a także na prowadzenie działań profilaktycznych dzięki którym można będzie zapobiegać wypadkom.
- Co roku dolnośląskie góry odwiedzają turyści z całej Polski. Jesteśmy z tego bardzo dumni i cieszymy się, że nad ich bezpieczeństwem czuwają ludzie tacy jak Państwo - zdolni do największych poświęceń i gotowi nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach. Dziękujemy i z radością przekazujemy Państwu kolejną pulę środków z budżetu samorządu województwa - mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W ostatnich trzech latach dolnośląscy ratownicy otrzymali od samorządu województwa dolnośląskiego niemal półtora miliona złotych. Za te pieniądze kupiony został specjalistyczny sprzęt, który pomagał ratownikom w codziennej pracy i wielokrotnie ratował zdrowie i życie turystów. Dolnośląscy ratownicy to zespół ponad 200 świetnie wyszkolonych i wyposażonych specjalistów, którzy w samym tylko 2013 roku uczestniczyli w ponad 1,5 tysiącu akcji ratowniczych.
Podczas spotkania podsumowana została również akcja "Bezpieczny Stok", w ramach której ratownicy pomagali kontrolować pod względem bezpieczeństwa dolnośląskie stacje narciarskie. Skontrolowano 27 stacji i przekazano wnioski osobom zarządzającym obiektami. Dzięki temu znacząco poprawiły się warunki bezpieczeństwa na dolnośląskich stokach.
31 marca 2014 -
Pomoc dla szkół ponadgimnazjalnych
300 tysięcy złotych z budżetu Gminy Świebodzice trafi jako pomoc finansowa dla Powiatu Świdnickiego. Są to pieniądze, które Świebodzice przeznaczają w konkretnym celu: na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z prowadzeniem szkół ponadgimnazjalnych, znajdujących się na terenie Świebodzic - Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół im. Prosińskiego.
Dofinansowanie szkół, których gmina nie jest organem prowadzącym, to odpowiedź władz Świebodzic na przymiarki do połączenia obu szkół przez powiat
. . . czytaj więcej
Świebodzice od co najmniej dwóch lat głośno sprzeciwiają się takim pomysłom, burmistrz Bogdan Kożuchowicz wielokrotnie proponował przejęcie przez gminę obu szkół.
- Chodzi o placówki, które znajdują się na terenie miasta, w większości uczą się w nich nasze dzieci, dlatego gmina zrobi wszystko, by obie szkoły zachowały swoją odrębność i ofertę edukacyjną - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Nad uchwałą trwała burzliwa dyskusja, radni głośno wyrażali swój dyskomfort wynikający z poczucia przymusu, bycia pod przysłowiową ścianą. Ostatecznie jednak Rada zagłosowała jednogłośnie za, kierując się w tej sprawie wyłącznie dobrem uczniów obu placówek i zapewnienia im maksymalnego bezpieczeństwa.
31 marca 2014 -
"Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" w Świdnicy
26 marca, ruszyły finały wojewódzkie XIV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" - największej imprezy piłkarskiej dla dzieci w Europie. Podczas dwudniowych finałów poznamy najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców z każdego województwa w kategoriach U-10 i U-12.
Finały województwa dolnośląskiego odbędą się 2 i 3 kwietnia na Stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 35a w Świdnicy. Pierwszego dnia do walki staną piłkarki i piłkarze z kategorii U-10, a następnego U-12.
. . . czytaj więcej
Mistrzowie województw obu kategorii będą reprezentować swoje regiony w Finale Ogólnopolskim.
Tegoroczna XIV edycja Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" okazała się rekordową na przestrzeni ostatnich lat. Zgłoszonych zostało bowiem ponad 200 000 dzieci z całej Polski. Po emocjonujących i pełnych zaciętej rywalizacji finałach powiatowych czas na kolejny etap na drodze po Puchar Tymbarku. Podczas trwających do 12 kwietnia finałów wojewódzkich zobaczymy w akcji największe piłkarskie talenty w poszczególnych regionach Polski. Do gry wkraczają bowiem najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki do lat 10 i 12 w szesnastu województwach. W tym roku każdy finał wojewódzki to dwa dni prawdziwego piłkarskiego święta dla całego regionu. Każdego dnia na boisko wybiegną przedstawiciele innej kategorii wiekowej (U-10 lub U-12).
Dla dzieci będzie to okazja przeżycia prawdziwej piłkarskiej przygody i zaprezentowania swoich umiejętności w atmosferze i przy fantastycznej oprawie, jaka towarzyszy profesjonalnym piłkarzom. Dla trenerów, rodziców i kibiców, będzie to szansa na doświadczenie najszczerszych piłkarskich emocji i zobaczenie na własne oczy, jak rodzą się talenty, przyszli reprezentanci Polski. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich sympatyków piłki nożnej do kibicowania zawodnikom ze swoich miejscowości. Każdy finał wojewódzki będzie festiwalem futbolu, pełnym sportowych emocji, atrakcji i gości specjalnych.
-Tymbark od 8 lat jest sponsorem głównym Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", ponieważ wierzymy, że wśród tysięcy uczestników znajdą się dzieci, które za kilka lat dostarczą nam mnóstwa pozytywnych emocji w biało-czerwonym wydaniu - powiedział Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice i współwłaściciel firmy Tymbark.
-Dzieciom należy pokazać właściwą drogę. Jeżeli co roku o kilkadziesiąt tysięcy zwiększa się liczba chętnych do wzięcia udziału w Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbark", jest to dowód na to, że zmienia się także mentalność trenerów i rodziców. Zaczynają zauważać, że młody człowiek, który na co dzień ma kontakt ze sportem, jest zupełnie innym dzieckiem.
Pamiętajmy, że gra w zespole to nie tylko aspekt sportowy, ale też wychowawczy. Dziecko uczestnicząc w zajęciach w grupie, uczy się też jak w niej działać i się zaaklimatyzować. W pierwszej kolejności musimy myśleć o wychowaniu dziecka, a jednym z środków powinien być sport. Cieszę się, że opiekunowie chcą wychowywać dzieci poprzez sport i uczestnictwo w naszym Turnieju, ponieważ są to wspaniałe rozgrywki. Wizja tego, że dzieciaki za chwilę będą miały możliwość gry na Stadionie Narodowym, a później obejrzeć spotkanie Niemcy - Polska, też musi wpływać na nich mobilizująco. Dobrej zabawy i do zobaczenia! - dodaje Stefan Majewski, Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Stadion Narodowy dla najlepszych
Zwycięskie drużyny dziewcząt i chłopców w kategoriach U-10 i U-12 będą miały prawo gry o finał na Stadionie Narodowym. W tym najbardziej prestiżowym piłkarsko miejscu w Polsce, zarezerwowanym obecnie dla reprezentacji i finalistów Pucharu Polski, poznamy również zdobywców Pucharu Tymbarku.
To właśnie na arenie ostatnich mistrzostw Europy rozstrzygnie się które z drużyn zdobędą tytuł Mistrzów Polski do lat 10 i 12, i wyjadą do Hamburga na mecz Reprezentacji Polski. Możliwość zagrania na jednej z najnowocześniejszych aren sportowych w Europie to niezwykła mobilizacja, ale również spełnienie najskrytszych dziecięcych marzeń.
Nagroda Główna
Najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12, otrzymają wyjątkowy i upragniony Puchar Tymbarku, a także bilety na pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń wyjazd do Hamburga na mecz Niemcy-Polska.
Każda edycja Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" gwarantuje triumfatorom możliwość uczestnictwa w niezapomnianych piłkarskich wydarzeniach, podczas których oglądają w akcji gwiazdy światowego futbolu, a także zwiedzają największe piłkarskie stadiony w Europie. Dotychczasowi zdobywcy Pucharu Tymbarku odwiedzili takie obiekty sportowe jak: Wembley, Camp Nou, Santiago Bernabeu, San Siro oraz Amsterdam Arena.
Turniej przyszłych mistrzów
Pomysłodawcą oraz inicjatorem Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" jest PZPN, a sponsorem głównym od ośmiu lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.
Skala Turnieju oraz formuła i wysoki poziom sportowy rozgrywek sprawiają, że w trakcie czternastoletniej historii Turnieju zagrało w nim wielu obecnych reprezentantów Polski, różnych kategorii wiekowych: Marcin Kamiński, Piotr Zieliński, Bartosz Salamon, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Gracjan Horoszkiewicz, Igor Łasicki, Karol Żwir, Filip Jagiełło, Michał Bartkowiak oraz Paulina Dudek.
31 marca 2014 -
Brązowe Krzyże Zasługi dla świebodziczan
Gościem specjalnym LI Sesji Rady Miejskiej Świebodzic w dniu 28 marca była Wicewojewoda Dolnośląska Ewa Mańkowska. Wizyta pani wicewojewody miała związek z nadaniem trzem mieszkańcom naszego miasta Brązowych Krzyży Zasługi.
Odznaczenia są uhonorowaniem ich długoletniej działalności w Polskim Towarzystwie Filatelistycznym Koło nr 1 w Świebodzicach i promowaniem - poprzez wiele organizowanych imprez i wydarzeń - historii lokalnej. Krzyże z rąk wicewojewody Ewy Mańkowskiej otrzymali: prof. Krzysztof Jaworski, Tadeusz Gawlicki i Paweł Dziurzyński
. . . czytaj więcej
Dziękując w imieniu całej trójki prof. Jaworski podkreślał: - Staramy się pokazywać, że filatelistyka w wykonaniu świebodzickim to nie tylko zbieranie znaczków, ale przede wszystkim pokazywanie historii naszego miasta - mówił nagrodzony.
Świebodzickie Koło Filatelistów jest pierwszym kołem, które powstało w powojennej Polsce. Miłośnicy znaczków organizują od wielu lat ciekawe wydarzenia kulturalne a zwłaszcza wystawy, które przybliżają społeczeństwu bogatą historię Świebodzic i regionu.
W ubiegłym roku takim wydarzeniem była chociażby wystawa upamiętniająca 170-lecie powstania połączenia kolejowego z Wrocławia do Świebodzic.
31 marca 2014 -
Oświadczenia od ubezpieczonych
Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować oświadczenia od ubezpieczonych dotyczące pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. To jeden z elementów wdrażanej od początku roku ustawy z 6 grudnia 2013 roku w zmianach w OFE, która uczyniła z ZUS zakład emerytalny, docelowo wypłacający - bez ponoszenia dodatkowych kosztów - emerytury z I i II filaru.
Między 1 kwietnia a 31 lipca członkowie OFE mogą zdecydować, w jaki sposób będzie dzielona ich składka emerytalna
. . . czytaj więcej
Jeśli zdecydują się pozostać w OFE, oświadczenie w tej sprawie mogą złożyć w ZUS osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną. W tym ostatnim przypadku potrzebne będzie posiadanie bezpłatnego Profilu Zaufanego e-PUAP lub Profilu PUE (na Platformie Usług Elektronicznych ZUS), w które można się wyposażyć w każdej placówce ZUS.
Profil Zaufany, czyli po prostu podpis elektroniczny, przyda się i później, zarówno w kontaktach z ZUS, jak i innymi urzędami. O ile bowiem do sprawdzenia stanu konta emerytalnego czy też obliczenia hipotetycznej emerytury na pue.zus.pl podpis elektroniczny nie jest potrzebny, o tyle jest niezbędny do wysłania do ZUS formalnego wniosku (np. wniosku o potwierdzenie okresu ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru składek, podobnych wniosków służących do załatwiania konkretnych spraw w ZUS jest dostępnych na pue.zus.pl ponad 100).
Akcja przyjmowania oświadczeń w sprawie OFE zakończy się 31 lipca, ale dla ZUS nie będzie to oznaczało wakacji. I nie chodzi tu tylko o wprowadzenie wszystkich nadesłanych dokumentów do systemu informatycznego, ale przede wszystkim o dalsze prace nad wdrożeniem ustawy z 6 grudnia 2013 roku o zmianach w OFE. Bowiem już 31 października Otwarte Fundusze Emerytalne przekażą do ZUS informacje o liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych umorzonych w dniu 3 lutego 2014 roku. Będzie to informacja szczegółowa w odniesieniu do poszczególnych członków OFE. Na jej podstawie ZUS rozpocznie zapisywanie na subkontach ubezpieczonych określoną dla każdego z osobna wartość składki.
Będzie to możliwe dzięki Kompleksowemu Systemowi Informatycznemu ZUS, który jest w stanie precyzyjnie przeliczyć (algorytm musi uwzględnić korzystniejszą dla ubezpieczonego wycenę umorzonych 3 lutego 2014 roku jednostek uczestnictwa w OFE), a następnie zapisać tak ogromną ilość danych.
- ZUS staje się zakładem emerytalnym. Zgodnie z zasadą suwaka bezpieczeństwa, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki osoby ubezpieczonej w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS. Uchroni to przed ryzykiem "złej daty", czyli sytuacją, w której ubezpieczony dostałby niższą emeryturę ze względu na spadki notowań na rynkach finansowych. Dodam, że ZUS będzie obsługiwał nowe zadania nie zwiększając zatrudnienia ani kosztów działalności - mówi rzecznik prasowy Oddziału ZUS.
31 marca 2014 -
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi
Gmina Świebodzice ma Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt. Program wyznacza zadania, jakie spoczywają na gminie w związku z tym problemem. Do zadań tych należy: zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, kastracja czworonogów, przebywających w schronisku, ale także poszukiwanie właścicieli lub nowych domów (adopcja) dla zwierząt - to gmina robi już od kilku lat.
Na realizację tych zadań w 2014 roku Świebodzice przeznaczają ponad 63 tysiące złotych ze swojego budżetu.
31 marca 2014 -
Sprzedał ziemniaki i okradł
Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali 30-letniego mieszkańca powiatu złotoryjskiego. Na początku marca br. mężczyzna zajmujący się handlem obwoźnym płodami rolnymi zawitał do Świebodzic. Sprzedał ziemniaki 79-letniej mieszkance Świebodzic.
Kobieta zapłaciła za towar, a sprzedający poprosił ja o szklankę wody. Gdy wszedł do mieszkania zauważył gdzie starsza pani chowa saszetkę, z której wzięła pieniądze, by zapłacić za ziemniaki. Mężczyzna wykorzystując chwilową nieobecność kobiety w pokoju skradł saszetkę, w której znajdowało się 12 tysięcy złotych
. . . czytaj więcej
Mieszkanka Świebodzic powiadomiła Policję o kradzieży. W trakcie prowadzonych czynności policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży pieniędzy. 30-latek z powiatu złotoryjskiego już wcześniej był karany za podobne przestępstwa. W trakcie przesłuchania przyznał się do kradzieży pieniędzy, wyjaśniając iż kradzieży dokonał w związku z problemami finansowymi.
Policjanci ze Świebodzic odzyskali także skradzione 79-latce pieniądze.
Teraz mężczyzna za swój czyn odpowie przed Sądem. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.
30 marca 2014 -
FL-282 V14 "Kolibri" były w Świdnicy
W piątek, 28 marca gościł w Świdnicy Bartosz Rdułtowski. Bartosz Rdułtowski to publicysta i badacz militarnych zagadek, zajmujący się historią wojskowości a głównie historią tajnych projektów wojskowych, począwszy od II wojny światowej aż po czasy współczesne.
Bartosz Rdułtowski przyjechał do Świdnicy by spotkać się z Jerzym Gaszynskim i dowiedzieć się wszystkiego o świdnickim lotnisku a także o montażu w Świdnicy śmigłowca FL-282 V14 "Kolibri"
. . . czytaj więcej
W książce, nad którą pracuje Bartosz Rdułtowski znajdzie się informacja przekazana przez Pana Gaszyńskiego o jego rozmowie ze świadkami, którzy naocznie i niezależnie od siebie widzieli przelatujące nad Książem w ostatnim okresie wojny śmigłowce.
O wydaniu książki będziemy informować w serwisie www.dziennik.swidnica.pl
na miniaturce zdjęcia śmigłowiec przelatujący nad Książem zapamiętany przez więźnia pracującego w podziemiach zamku.
30 marca 2014 -
Zapewnili sobie ligowy byt
Wczorajszy mecz 23. kolejki spotkań pomiędzy ŚKPR Świdnica a Olimpem Grodków zakończył się zwycięstwem piłkarzy ręcznych ze Świdnicy 29:27 tym samym zapewnili sobie ligowy byt.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 23. kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław mający 45. punktów. Drugie miejsce z 36. punktami zajmuje Siódemka Miedź Legnica, na trzecim jest Viret CMC Zawiercie z 35. punktami. Świdniczanie mając 19. punktów plasują się na 9. miejscu. W następnej kolejce, 12 kwietnia świdniccy zagrają z liderem we Wrocławiu.
30 marca 2014 -
Dzierżoniowska Lechia zbyt mocna
We wczorajszym spotkaniu 21. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica nie była w stanie sprostać piłkarzom Lechia Dzierżoniów i przegrała 1:2.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje 11 miejsce w tabeli z 25. punktami. W tabeli prowadzi Zagłębie II Lubin 48. punktów przed Ślęzą Wrocław 47. punktów. KS Stilon Gorzów Wielkopolski zgromadził 45. punktów.
Kolejne spotkanie w Świdnicy z Ilanką Rzepin (17 miejsce i 14. punktów).
30 marca 2014 -
Wysokie zwycięstwo AKS Strzegom
W dziewietnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał na wyjeździe wysoko zespół z Legnicy. Miedź II Legnica - AKS Strzegom 0:4
Pozostałe wyniki dziewietnastej kolejki spotkań: Orkan Szczedrzykowice - Orla Wąsosz 2:2, Granica Bogatynia - Piast Zawidów 2:1, Kuźnia Jawor - BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:0, LZS Stary Śleszów - Pogoń Oleśnica 2:1, Sokół Wielka Lipa - KP Brzeg Dolny 0:1, Olimpia Kowary - Karkonosze Jelenia Góra 0:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - MKS Szczawno Zdrój 3:0 walkower. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 42. punkty przed Karkonoszami Jelenia Góra 38. punktów. Strzegomianie z 30. punktami zajmują 6. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Strzegomiu z drużyną LZS Stary Śleszów.
30 marca 2014 -
Klasa okręgowa
W osiemnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Stal Świdnica - Trojan Lądek Zdrój 5:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Skalnik Czarny Bór 0:2, Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 3:4, Kryształ Stronie Śląskie - LKS Bystrzyca Górna 2:2, Sparta Ziębice - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:3, Piławianka Piława Górna - Pogoń Pieszyce 1:1, Nysa Kłodzko - Piast Nowa Ruda 0:1, Unia Złoty Stok - Iskra Jaszkowa Dolna 1:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 40. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 33. punkty, 5. LKS Bystrzyca Górna 27. punktów, 7. Victoria Świebodzice 25. punktów, 9. miejsce Stal Świdnica z 24. punktami, 10. Karolina Jaworzyna Śląska 24. punkty.
30 marca 2014 -
Piłkarska klasa "A"
W rozegranych dzisiaj meczach osiemnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Granit Roztoka - Biały Orzeł Mieroszów 1:2, Wenus Nowice - KS Walim 3:2, Zieloni Mrowiny - Tęcza Bolesławice 0:1, Grom Witków - Unia Jaroszów 2:1, Cukrownik-Polonia Pszenno Czarni Wałbrzych 3:1, Górnik Boguszów-Gorce - Sudety Dziećmorowice 2:1, Włókniarz Głuszyca - Nysa Kłaczyna 4:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Gwarek Wałbrzych 2:1.
30 marca 2014 -
Kiermasz sztuki ludowej i kulinarnej "Jarmark Wielkanocny"
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkich twórców oraz miłośników sztuki i tradycji do wzięcia udziału w kiermaszu sztuki ludowej i kulinarnej pn.: "Jarmark Wielkanocny". Kiermasz odbędzie się 12 kwietnia (sobota) o godzinie 13.00 w świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Celem przeglądu jest prezentacja i wspieranie sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz zachowanie od zapomnienia wszelkich tradycji wielkanocnych. W imprezie może wziąć udział każdy twórca, który zgłosi się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy
. . . czytaj więcej
Zainteresowanych udziałem prosimy o wypełnienie i przesłanie karty wystawcy do 28 marca.
Kiermasz rozpocznie się o godzinie 13.00 i będzie trwał do godziny 17.00. Będzie można na nim zobaczyć, dotknąć oraz kupić dzieła twórców (rękodzieło artystyczne, rzemiosło artystyczne, kulinaria tradycyjne) oraz obejrzeć występ amatorskich zespołów artystycznych.
29 marca 2014 -
Komentarz do wyników kontroli Komisji Rewizyjnej
Beata Moskal-Słaniewska, komentarz do wyników kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, która dotyczyła funkcjonowania Miejskiego Zakładu Nieruchomości w Świdnicy. Kontrola Komisji Rewizyjnej w Miejskim Zakładzie Nieruchomości ujawniła ogromny problem, dotyczący zarządzania mieniem komunalnym - mieszkaniami i lokalami użytkowymi - należącym do Gminy Miejskiej Świdnica.
Problem ten nie dotyczy jedynie bezpośrednio funkcjonowania MZN, lecz braku pomysłu gospodarza miasta, w tym wypadku Prezydenta Świdnicy, na znalezienie takiego rozwiązania instytucjonalnego i systemowego, które pozwoliłoby zmniejszyć przynajmniej narastające od wielu lat i wciąż nierozwiązane kwestie
. . . czytaj więcej
Proces prywatyzacji, trwający w Świdnicy od 1990 roku, który był pomysłem jak najbardziej słusznym i potrzebnym, spowodował, że w zasobach miejskich pozostała substancja najgorszej wartości, zdegradowana, w wielu wypadkach wręcz zrujnowana. Minimalne nakłady na ten cel prowadzą do dalszej degradacji wspólnego majątku gminy.
Przez ostatnią dekadę nie wydarzyło się w Świdnicy nic, co pozwoliłoby nie tylko w sposób prawidłowy zarządzać lokalami mieszkalnymi i użytkowymi, które są nadal własnością miasta, lecz zaspokajać także mieszkaniowe potrzeby świdniczan. Zaś potrzeby mieszkaniowe stanowią najbardziej elementarne potrzeby społeczne. Sprawy, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań, to m.in.:
- narastające w sposób lawinowy zadłużenia z tytułu czynszów za lokale mieszkalne i użytkowe i brak mechanizmów, powodujących lepsze i skuteczniejsze ściąganie tych należności,
- niewystarczające nakłady na remonty bieżące i kapitalne, co prowadzi do bardzo szybkiej degradacji mienia; niedopuszczalne jest, by przez miesiące w dyspozycji MNZ pozostawało kilkadziesiąt pustostanów, których nie można remontować z braku środków, gdy kilkaset rodzin w mieście czeka na mieszkanie komunalne lub socjalne,
- nierozwiązany problem deficytu mieszkań komunalnych - brak jest od lat jakichkolwiek inicjatyw inwestorskich w tym zakresie,
- nierozwiązany problem braku mieszkań socjalnych, których od lat się nie buduje, a które powinny zabezpieczać normalną egzystencję najuboższym rodzinom w mieście; w tej chwili mieszkania socjalne to często zasoby o najgorszym standardzie, w których warunki często urągają ludzkiej godności.
Prezydent Miasta, którego aktywność obserwujemy na różnych polach, często nie związanych w żaden sposób z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców, wykazuje całkowitą indolencję, jeśli chodzi o rozwiązanie wymienionych problemów. W roku ubiegłym i bieżącym przeciwstawił się - z niezrozumiałych dla mnie względów - decyzji Rady Miejskiej, dotyczącej zwiększenia środków na remonty pustostanów. Przypomnę - radni wnioskowali o zwiększenie nakładów na remonty pustostanów z 500 tys. do 1 miliona złotych. Prezydent zignorował tę sugestię i nie uwzględnił jej w kolejnych budżetach miasta.
Nie podejmuje też żadnych działań w zakresie uzdrowienia sytuacji w zarządzaniu mieniem komunalnym. Tymczasem jest to nasza wspólna własność, o stan której powinniśmy dbać.
29 marca 2014 -
Mistrzowie ortografii nagrodzeni
Harmideru narobił chart wuja, który pożarł wędlinę z talerza hrabiny Honoraty. Między innymi z takimi językowymi pułapkami zmierzyli się uczestnicy X Gminnego Konkursu Ortograficznego.
27 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świdnica walczyło w piątek, 28 marca w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie o tytuł Mistrza Ortografii.
Język młodych ludzi ciągle się zmienia i niestety często jest to zmiana na gorsze
. . . czytaj więcej
- To efekt korzystania z nowinek technologicznych, zmiany systemu komunikowania - mówiła Maria Jaworska dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Świdnicy. Z dumą mogę przyznać, że Wy jesteście tego zaprzeczeniem. Wykazaliście się nie lada wiedzą aby poprawnie napisać tekst dyktanda, stosując poprawne zasady ortografii, interpunkcji oraz pisowni łącznej lub rozdzielnej.
Gospodarzem konkursu niezmiennie od 10 lat jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Autorem tekstów dyktanda na tegoroczny finał była Małgorzata Ochenduszko, nauczyciel języka polskiego. Konkurs ortograficzny odbywał się w II kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych.
Język polski jest tak bogatym językiem, że bardzo chcielibyśmy, żeby młodzież z tego bogactwa korzystała i to w sposób poprawny. Aby posługiwać się polszczyzną, trzeba znać reguły i tak też do ortograficznych potyczek przygotowywali się uczniowie pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Równie ważnym elementem w dobie internetu i rozwoju technologii komputerowych jest czytanie, bowiem rozwija wiedzę ogólną, która na pewno przydaje się w konkursach ortograficznych - mówiła wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Pszennie Janina Wąsowicz.
Efekty naszej pracy, a szczególnie z udziału w dorocznym konkursie ortograficznym widzimy również u naszych absolwentów. Dowodem na to jest Beata Janus, absolwentka naszej szkoły, a obecnie uczennica I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, która przeszła pomyślnie okręgowy etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i znalazła się w gronie uczniów zakwalifikowanych do zawodów centralnych- dodaje dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn.
Po sprawdzeniu prac konkursowych X Gminnego Konkursu Ortograficznego Komisja postanowiła przyznać w grupie wiekowej szkół podstawowych:
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla Natalii Męczywór ze Szkoły Podstawowej im. L.Wawrzyńskiej
II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla Karoliny Zając ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie
III miejsce dla ucz. Wiktorii Stamborskiej ze Szkoły Podstawowej. w Mokrzeszowie opiekun p. Beata Sosnowska
Wyróżnienie dla Natalii Janiszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.
w grupie gimnazjów:
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla Michała Pfanhausera z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla Marcina Rokosza z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie
III miejsce dla Natalii Adamczewskiej z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
Wyróżnienie dla Dominiki Gołąbek z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
29 marca 2014 -
Miejsca handlu w mieście
Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy przypomina, że wnioski w sprawie udostępnienia miejsc do handlu truskawkami w dniach 15 maja-15 lipca tego roku na terenie miasta Świdnicy należy składać do 31 marca w pokoju nr 128 Urzędu Miejskiego pryz ulicy Armii Krajowej 49.
Po upływie tego terminu wnioski nie będą przyjmowane, niedopuszczalna jest zmiana we wnioskach już złożonych, a wnioski niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu
. . . czytaj więcej
Przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek zgłoszeniowy uczestnictwa w losowaniu. Wniosek powinien zawierać:
• imię i nazwisko wnioskodawcy, adres, datę sporządzenia wniosku,
• wskazanie miejsca oraz okresu prowadzenia handlu.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
• w przypadku producentów rolnych - decyzja o wymiarze podatku rolnego za rok bieżący oraz potwierdzenie zapłaty (kserokopia),
• w przypadku przedsiębiorców nie będących producentami rolnymi - wydruk z CEIDG,
• NIP, REGON (kserokopia),
• oświadczenie, że wnioskodawca nie zalega z płatnościami wobec Gminy, ZUS lub KRUS,
• zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego.
Dodatkowe informacje - Bożena Bałazy, Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości telefon 74 856 28 46.
29 marca 2014 -
Sportowe gimnazjum triumfuje również na scenie
27 marca jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi również uczciło święto teatru i aktywnie wzięło udział w przygotowanym przez Świdnicki Ośrodek Kultury projekcie "Alchemia Teatralna".
W międzygimnazjalnym konkursie - Turnieju Teatralnym, który składał się z czterech konkurencji uczniowie gimnazjum sportowego pokonali rywali i zdobyli pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych.
. . . czytaj więcej
Ich drużyna w składzie: Basia Zalizowska, Magda Jończyk, Dominika Milanowska, Ola Wyroba, Julia Kalinowska, Kasia Łacek, Ola Lis, Justyna Kutyło, Wiktoria Dola, Kasia Rzeczkowska, Marta Rosłoń, Maciek Kurnicki, Kuba Popławski, Olek Rataj, Patryk Stabrawa pod opieką Jolanty Antos i Moniki Goduli bardzo dobrze przygotowała się do konkursu plastycznego, dziennikarskiego, literacko-naukowego i do przedstawienia pt: "Chcemy być!".
Warto dodać, że w konkursie brali udział uczniowie, których pasją jest siatkówka. W lutym zdobyli trzecie miejsce w strefie wałbrzyskiej w piłce siatkowej. Widać więc, że Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi dba nie tylko o sukcesy sportowe, ale również kładzie nacisk na pasje artystyczne i wiedzę.
To niełatwa sztuka pogodzić treningi z nauką i sukcesami w konkursach, lecz uczniom jedynego gimnazjum sportowego w Świdnicy to się udaje.
28 marca 2014 -
Dolny Śląsk dla Królowej Sportu - II edycja
Kolejne pięć milionów złotych na realizację programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" trafiło do 16 powiatów i gmin z Dolnego Śląska.
Wśród nich znalazła się także Gmina Miejska Świdnica. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na sesji Sejmiku 27 marca. Symboliczne czeki dla samorządów, w których powstaną kompleksy boisk wręczyli w piątek Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Radosław Mołoń - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
. . . czytaj więcej
"Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" to program realizowany od ubiegłego roku na terenie województwa dolnośląskiego. Według planu, do 2015 roku w regionie powstanie ok. 45 nowoczesnych obiektów sportowych. W 2013 roku powstało 16 ogólnodostępnych "orlików lekkoatletycznych", a to nie koniec rozbudowy infrastruktury sportowej.
- W ramach programu powstają nowoczesne, bezpieczne i ogólnodostępne obiekty lekkoatletyczne wyposażone w 4-torową bieżnię lekkoatletyczną o obwodzie 200 metrów; 6-torową bieżnię do sprintu o długości 100 lub 60 m; skocznię w dal o wymiarach 2,75 x 10 m z rozbiegiem o rozmiarach o długości 40 metrów - informuje marszałek Cezary Przybylski. Możliwe jest również zagospodarowanie płyty wewnątrz bieżni na boisko do piłki nożnej z trawą naturalną lub boisko wielofunkcyjne. Szacunkowy koszt budowy jednego kompleksu w ramach programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" to około 600 tysięcy złotych. Połowa tej kwoty to dotacja Województwa Dolnośląskiego. Resztę dopłacą samorządy. Samorząd województwa zdecydował, że do 2015 roku przeznaczy na ten cel 15 milionów złotych. - "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" to autorski program samorządu województwa dolnośląskiego.
Co ważne, nie tylko budujemy nowe obiekty, ale zamierzamy też wspierać inicjatywy, które pozwolą nasze stadiony wypełnić życiem. Dziękuję samorządowcom za zaangażowanie, ogrom wykonanej pracy i cieszę się, że kolejne powiaty i gminy mogły skorzystać z naszego programu - mówił w trakcie wręczania dotacji wicemarszałek Radosław Mołoń, odpowiedzialny za realizację programu. Program "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" został objęty patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Swoje poparcie wobec tej inicjatywy wyrazili znani sportowcy i medaliści olimpijscy: Irena Szewińska, Anita Włodarczyk, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski i Szymon Ziółkowski.
Założenia programu zostały zaakceptowane przez Komisję Obiektów i Urządzeń PZLA. - Jestem przekonany, że nasze "lekkoatletyczne orliki" zachęcą dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Będą też miejscem szlifowania prawdziwych sportowych talentów. To świetne obiekty, których może nam pozazdrościć każda gmina w Polsce - przekonywał marszałek Cezary Przybylski.
Wykaz gmin i powiatów, którym samorząd województwa udzielił dofinansowania w ramach programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" w 2014 roku:
Gmina Miejska Świdnica - 300 tysięcy złotych,
Gmina Bierutów - 310 tysięcy złotych,
Powiat Bolesławiecki - 300 tysięcy złotych,
Gmina Długołęka - 310 tysięcy złotych,
Gmina Miejska Dzierżoniów - 340 tysięcy złotych,
Powiat Głogowski - 300 tysięcy złotych,
Gmina Góra - 340 tysięcy złotych,
Gmina Jawor - 300 tysięcy złotych,
Gmina Jelcz-Laskowice - 310 tysięcy złotych,
Powiat Lubiński - 300 tysięcy złotych,
Gmina Lwówek Śląski - 340 tysięcy złotych,
Gmina Miejska Oleśnica - 340 tysięcy złotych,
Gmina Miejska Polanica Zdrój - 310 tysięcy złotych,
Gmina Stronie Śląskie - 300 tysięcy złotych,
Powiat Strzeliński - 300 tysięcy złotych,
Gmina Miasto Szklarska Poręba - 300 tysięcy złotych.
28 marca 2014 -
Błysnął wiedzą z historii
Marek Janus, uczeń ze świdnickiego "Kasprowicza" został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach, stając się jednym z 18 najlepszych uczestników w Polsce tegorocznej edycji konkursu.
Warto zaznaczyć, że o miano finalisty rywalizowało niemal 300 uczniów, a Marek uzyskał najlepszy wynik wśród uczniów Dolnego Śląska. 9 kwietnia finał krajowy w Bydgoszczy. Opiekunem Marka jest Patrycjusz Malicki, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.
28 marca 2014 -
Katyń - pamiętamy - obchody w Świdnicy
Marsz patriotyczny, efektowny koncert przedstawiający w ciekawy sposób historię - to elementy świdnickich obchodów związanych ze zbliżającą się rocznicą zbrodni katyńskiej.
I Świdnicki Marsz Katyński odbędzie się we wtorek, 8 kwietnia.
Program marszu grupy rekonstrukcyjnej z IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy w mundurach historycznych Wojska Polskiego pod eskortą żołnierzy sowieckich: godzina 15.00 - rozpoczęcie marszu przy Klubie "Bolko" na placu Grunwaldzkim
. . . czytaj więcej
przemarsz ulicami: Łukowa, Rynek, Franciszkańska, pl. św. Małgorzaty,
godzina 15.30 - finał marszu połączony z happeningiem.
Koncert Katyński zatytułowany "I pamiętaj, że dana ci pamięć. Nie kłam sobie, a nikt ci nie skłamie"
czwartek, 10 kwietnia, godzina 18.00,
sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, wstęp wolny
Koncert w wykonaniu muzyków, przygotowany pod kierownictwem Mirosława Jabłońskiego, zabierze słuchaczy w podróż po historii Polski. Przez kilka miesięcy młodzi muzycy przygotowywali projekt, który zostanie zrealizowany w formie inscenizowanego koncertu z udziałem solistów wykonujących utwory z repertuaru m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Pietrzaka.
28 marca 2014 -
Targi Karkonoskie będą bezpłatne stoiska dla przedsiębiorców
Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy zaprasza przedstawicieli 10 firm do bezpłatnego udziału w Międzynarodowej Wystawie Gospodarczej - Targi Karkonoskie. To ważne spotkanie profesjonalistów branży budowlanej na pograniczu zaplanowano w dniach 2-3 maja 2014 roku w Trutnowie.
Na wiosennej edycji Wystawy Gospodarczej Targi Karkonoskie obecne będą wiodące firmy działające na pograniczu polsko-czeskim w branży budowlanej, ogrodniczej i wyposażenia wnętrz. Reprezentowane będą grupy producentów, dystrybutorów, hurtowników i sprzedawców detalicznych
. . . czytaj więcej
Wystawa będzie stanowić znakomitą okazję do zapoznania się z szerokim asortymentem różnorodnych produktów proponowanych przez wystawców.
Tegoroczna wiosenna edycja to swego rodzaju "święto branży budowlanej" i działów bezpośrednio i pośrednio z nią związanych. Nowego wymiaru nabierze hasło przewodnie edycji: Inspiracje, Budowa, Remont, Wyposażenie, Dekoracje.
Zachęcamy bardzo serdecznie firmy do skorzystania z możliwości promocji, nawiązania kontaktów, a także współuczestniczenia w targach.
Taka formuła prezentacji to efektywny, tani i wygodny sposób na spotkanie wielu potencjalnych partnerów biznesowych oraz klientów w jednym miejscu i czasie.
Udział w wystawie gospodarczej jest bezpłatny. Uczestnikom przysługuje: standardowe stoisko wystawiennicze, wpis do katalogu uczestników, pomoc przy rejestracji i podczas trwania wystawy oraz zakwaterowanie i wyżywienie dla obsługi stoiska.
Zapisy na wyjazd przyjmowane będą w Urzędzie Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49 w pokoju 316 lub 127 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 do 14 kwietnia. Ze względu na ograniczoną liczbę wystawców lista może być wcześniej zamknięta. O wyjeździe decydować będzie kolejność zgłoszeń. Wszystkich zainteresowanych udziałem w wystawie prosimy o kontakt pod nr tel. 74 8562 889 lub 74 8562 853
Trutnow - Centrum wolnego czasu UFFO, Náměstí Republiky 999.
Wystawa Gospodarcza Targi Karkonoskie w Trutnowie realizowana jest w ramach projektu pn. "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość", który uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Liczymy, że Targi Karkonoskie umocnią i poszerzą współpracę polskich i czeskich przedsiębiorców z sektora MŚP, a zawarte umowy i porozumienia będą skutkować wzrostem obrotów handlowych.
28 marca 2014 -
Najlepsi w konkursie "Pokaż nam język"
We wtorek 25 marca odbył się we Wrocławiu II etap konkursu "Pokaż nam język", organizowany przez Wyższą Szkołę Bankową. W tegorocznej edycji startowało ponad dwustu uczniów z pięćdziesięciu dolnośląskich szkół.
Tematem przewodnim konkursu była "Rodzina - tradycja, czy nowe wartości?". Zwyciężczynią półfinału i jednocześnie reprezentantką Dolnego Śląska w superfinale w Poznaniu 11 kwietnia została uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy - Natalia Murdzek. Drugie miejsce zajęła także uczennica tej szkoły - Victoria Golińczak.
27 marca 2014 -
Zamknięta ulica Żeromskiego
Od wtorku, 25 marca, zamknięta jest ulica Żeromskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Strzegomską do skrzyżowania z ulicą Prusa. Firma Stańczyk rozpoczęła kolejny etap prac modernizacji nawierzchni tego odcinka ulicy. Najpierw prace objęły chodnik i parking, obecnie ekipy zajmują się jezdnią, która także będzie wykonana z kostki granitowej.
Termin zakończenia prac to 30 kwietnia, ale jeśli wykonawca się spręży a pogoda dopisze, niewykluczone, że ulica będzie udostępniona kierowcom wcześniej
. . . czytaj więcej
Obecnie wjazd do Rynku możliwy jest od ulicy Krasickiego lub kierując się ulicą Piłsudskiego w stronę Szkolnej i następnie Sienkiewicza.
Koszt tego zadania to ok. 530 tysięcy złotych. W ubiegłym roku została wykonana nawierzchnia i chodniki na odcinku od ulicy Prusa do Rynku - prace były prowadzone w ramach rewitalizacji Starego Miasta, etap II, współfinansowanej z pieniędzy unijnych w ramach RPO.
27 marca 2014 -
Podziękowania dla ratowników
Na sesji Rady Powiatu Świdnickiego władze powiatu oraz Radni Powiatowi podziękowali funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej oraz załodze karetki pogotowia ratunkowego, którzy 5 marca udzielili pierwszej pomocy poszkodowanemu, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi w okolicy rzeki Bystrzycy.
Nagrodzonymi za akcję zostali: Funkcjonariusze Policji Państwowej: sierżant sztabowy Szymon Szczepaniak, aspirant Robert Szczepański, inspektor Krzysztof Niziołek. Zespół ratowników Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy: Tomasz Derej, Dariusz Gołąb, Zenon Szyszka, Małgorzata Jurkowska
. . . czytaj więcej
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej: młodszy aspirant Jarosław Rymsza, młodszy ogniomistrz Piotr Michalski, sekcyjny Przemysław Bończak, starszy strażak Patryk Kuźniar, ogniomistrz Robert Słowik, sekcyjny Mirosław Migas, starszy sekcyjny Krzysztof Guzik, brygadier mgr inż. Tomasz Szuszwalak.
27 marca 2014 -
42. Rajd Świdnicki "Krause" przed startem
Już 11 kwietnia rozpocznie się 42. Rajd Świdnicki "Krause" - druga runda "Lotos" Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd organizowany przez Automobilklub Sudecki m. in. przy współudziale miasta Świdnicy i powiatu świdnickiego jest ogromnym przedsięwzięciem sportowym i wydarzeniem, które przyciąga uwagę miłośników motoryzacji z całej Polski, a także z zagranicy.
W czwartek, 27 marca podczas konferencji prasowej przedstawiciele Automobilklubu Sudeckiego, miasta Świdnica, powiatu świdnickiego oraz firmy Krause zdradzili szczegóły rajdowego przedsięwzięcia
. . . czytaj więcej
W tym roku organizatorzy przygotowali wiele ciekawostek, które pomogą mieszkańcom miasta w lepszym poznaniu specyfiki rajdów samochodowych i w bezpiecznym przyglądaniu się rywalizacji najlepszych zawodników w naszym kraju.
Uroczysty start i meta Rajdu jak co roku zlokalizowane będą w Rynku w Świdnicy. Pierwsza załoga pojawi się na starcie w piątek, 11 kwietnia punktualnie o godz. 17.15. Tego samego dnia załogi wystartują do prologu rozgrywanego na ulicach Świdnicy.
Start pierwszej załogi do pierwszej próby planowany jest na godz. 19.03, a drugi przejazd wystartuje o godz. 20.06. Co ważne - tego dnia załogi startują w kolejności odwrotnej do nadanych numerów startowych.
Na kilkadziesiąt minut przed przejazdem pierwszych załóg trasę prologu przejedzie kolumna samochodów, które w istotny sposób zaznaczyły się w historii motoryzacji. Nie zabraknie więc rajdowych Fiatów 125 p i Polonezów, a tę swoistą paradę otworzy oryginalny radiowóz amerykańskiej policji.
Aby ułatwić załogom zapoznanie się z trasą zarchiwizowano i upubliczniono trasę wszystkich odcinków specjalnych tegorocznego Rajdu. Przed rozpoczęciem zawodów i w trakcie ich trwania działać będzie specjalny system informowania za pośrednictwem wiadomości tekstowych sms. System jest dostępny dla osób zabezpieczających Rajd i dla dziennikarzy akredytowanych, a wspólnie z organizatorem przygotowała go firma Exence.
Drugiego dnia w sobotę, 12 kwietnia pierwsza załoga wystartuje do etapu o godz. 12.00. Na zawodników czekają wtedy cztery odcinki specjalne podzielone na dwie pętle z serwisem w Świdnicy o godzinie 15.45 i o 19.00. Pierwsza załoga przyjedzie na metę pierwszego etapu o godz. 19.45.
W niedzielę rozpoczynamy drugi etap składający się z sześciu prób podzielonych również na dwie pętle. Pierwsza załoga rozpocznie etap o godz. 8.00, a w Świdnicy na serwisie o godz. 12.40.
Ceremonię Mety 42. Rajdu Świdnickiego - KRAUSE zaplanowano w niedzielę, 13 kwietnia o godz. 18.00.
Jak co roku planowane jest spotkanie znanych i cenionych zawodników rajdowych z młodzieżą w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. W Galerii Świdnickiej zostanie zorganizowana wystawa pamiątek związanych z historycznymi edycjami Rajdu. Nie zabraknie również wystawy historycznych samochodów rajdowych. W tym roku wystawa jest zorganizowana przez członków Sekcji Pojazdów Historycznych przy Automobilklubie Sudeckim w Świdnicy, która w marcu zainaugurowała swoją działalność.
W Galerii Świdnickiej odbędzie się również sesja autografów ze znanymi kierowcami rajdowymi, a tradycyjna Konferencja z czołowymi zawodnikami startującymi w 42. Rajdzie Świdnickim KRAUSE odbędzie się w kinie Cinema3D. Spotkanie to będzie poprzedzone specjalnie przygotowaną projekcją filmu związanego z tematyką motoryzacyjną.
27 marca 2014 -
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych
W piątek i sobotę (28 i 29 marca) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić między innymi meble, zużyte opony, stare dywany oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego
. . . czytaj więcej
Odpady są odbierane w ramach stałej opłaty wnoszonej przez mieszkańców.
Harmonogram akcji w 2014 roku:
• 28, 29 marca,
• 25, 26 kwietnia,
• 30, 31 maja,
• 27, 28 czerwca,
• 25, 26 lipca,
• 29, 30 sierpnia,
• 26, 27 września,
• 24, 25 października,
• 28, 29 listopada,
• 19, 20 grudnia.
Prócz tego wspomniane odpady oraz wiele innych - można na co dzień - bezpłatnie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Przypominamy, że PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
• zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
• zużyte baterie i akumulatory,
• odpady budowlane i rozbiórkowe (jednorazowo do 350 kg),
• meble i inne odpady wielkogabarytowe (jednorazowo do 350 kg),
• zużyte opony (jednorazowo do 10 szt.),
• chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
• odpady zielone (jednorazowo do 100 kg),
• odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
• inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
• papier i tektura, metal,
• tworzywa sztuczne,
• szkło i opakowania ze szkła,
• opakowania wielomateriałowe,
• opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 12.00-18.00 oraz w soboty w godzinach: 10.00-16.00 przy ulicy Metalowców 4.
27 marca 2014 -
VIII Rodzinne Potyczki Z Ortografią
"Do grodu Bolka II Świdnickiego po wszech czasy zapamiętanego jako władcę hardego i chwackiego zmierzają chyżo rześcy Dolnoślązacy, aby zdobyć tytuł arcymistrza ortografii. Wśród niezmierzonej szarzyzny brunatnobiałego nieba wychynął z nagła ponaddziesięcioipółletni cherlawy chudzielec dzierżący w dłoni pióro połyskujące w słońcu jak hartowne ostrze halabardy."
Tak brzmiały w tym roku pierwsze zdania rodzinnego dyktanda.
Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy już po raz ósmy gościła
. . . czytaj więcej
w swoich murach rodzinne drużyny, które chciały stawić czoła ortograficznym trudnościom. Inicjatorką Rodzinnych Potyczek z Ortografią, które odbyły się 26 marca Dyrektor Szkoły Małgorzata Pielach. Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. W zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu włączyli się wszyscy nauczyciele SP 105.
W tym roku wyjątkowym gościem imprezy był Profesor Jan Miodek, który przyjął zaproszenie organizatorów i uświetnił swoim wykładem czas oczekiwania na wyniki tego wyjątkowego konkursu. Do rywalizacji w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią o miano najlepszych stawiło się sto drużyn w dwóch kategoriach wiekowych.
Najlepszymi okazali się:
W kategorii "młodsi":
I miejsce zajęli: Nadia Bielecka z SP 8 i Mariusz Bielecki,
II miejsce zajęli: Aleksandra Wolano z SP 8 i Marian Wilczyński oraz Adam Kurzawa z SP 8 i Małgorzata Bogusławska-Kurzawa
Wyróżnienie otrzymali:
Anna Galicka z SP 8 i Aneta Galicka, Karolina Koźmińska z SP 8 i Ewa Koźmińska, Bartosz Pszeniczka z SP 6 i Gabriela Pszeniczka.
W kategorii "starsi":
I miejsce zajęli: Julia Doruch z SP 8 i Beata Doruch oraz Szymon Wolano z SP 8 i Anna Wolano
II miejsce zajęli: Aurelia Wolak z SP 315 i Marta Kowalewska
Wyróżnienie otrzymali:
Maciej Szymonowicz z SP z Witoszowa Dolnego i Izabela Szymonowicz, Weronika Bieszczad z SP 6 i Elżbieta Bieszczad, Miłosz Kowalski z SP 6 i Karolina Szaryńska.
Wszyscy uczestnicy Rodzinnych Potyczek z Ortografią otrzymali podziękowania i drobne upominki, a nagrodzeni i wyróżnieni: dyplomy, puchary, książki Profesora Jana Miodka z dedykacją, słowniki, pendrive, gry edukacyjne i sprawnościowe.
26 marca 2014 -
Kiermasz sztuki ludowej i kulinarnej "Jarmark Wielkanocny"
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkich twórców oraz miłośników sztuki i tradycji do wzięcia udziału w kiermaszu sztuki ludowej i kulinarnej pn.: "Jarmark Wielkanocny". Kiermasz odbędzie się 12 kwietnia (sobota) o godzinie 13.00 w świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Celem przeglądu jest prezentacja i wspieranie sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz zachowanie od zapomnienia wszelkich tradycji wielkanocnych. W imprezie może wziąć udział każdy twórca, który zgłosi się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy
. . . czytaj więcej
Zainteresowanych udziałem prosimy o wypełnienie i przesłanie karty wystawcy do 28 marca.
Kiermasz rozpocznie się o godzinie 13.00 i będzie trwał do godziny 17.00. Będzie można na nim zobaczyć, dotknąć oraz kupić dzieła twórców (rękodzieło artystyczne, rzemiosło artystyczne, kulinaria tradycyjne) oraz obejrzeć występ amatorskich zespołów artystycznych.
26 marca 2014 -
Młodzi projektują skatepark
W najbliższych miesiącach ruszy budowa skateparku, specjalnego miejsca przeznaczonego do ekstremalnej jazdy na rowerach BMX, rolkach czy deskorolkach. Obiekt powstanie na terenie przy ulicy Armii Krajowej, obok Tesco w Żarowie.
Betonowa płyta boiska została już wylana w minionym roku, teraz zostaną zamontowano urządzenia. Wiadomo już, że miłośnicy tego sportu znajdą na żarowskim skateparku quarter pipe oraz grindbox. O tym, że będą to właśnie takie urządzenia zabawowe decydowali sami młodzi
. . . czytaj więcej
- To nasz szkolny kolega Jakub Jakubowski jako pierwszy przedstawił konkretny projekt powstania skateparku w Żarowie. To on w liście do burmistrza Żarowa napisał, że o takim miejscu marzy od dwóch lat. Teraz jego marzenie będzie miało szanse się urzeczywistnić. Nasi młodzi radni przeprowadzali ankietę wśród młodych mieszkańców gminy. Jej wyniki jednoznacznie wykazały, że to właśnie skateparku brakuje w Żarowie Na żarowskim skateparku zamontowane zostaną dwa największe urządzenia. Będą to dwie rampy, jedna z wyższym podjazdem i druga do tricków - mówi Jakub Błaszczyk, burmistrz żarowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz uczniowie żarowskich szkół w piątek, 21 marca spotkali się z burmistrzem Leszkiem Michalakiem, aby skonsultować i dogadać wszystkie szczegółowy dotyczące budowy skateparku. To właśnie oni decydowali, jak wyglądać będzie nowy obiekt. - Od samego początku popieraliśmy pomysł budowy skateparku w Żarowie, ponieważ sami uwielbiamy aktywnie spędzać czas. Do tej pory miłośnicy wyczynowej jazdy często wykorzystywali różne parkingi na tego typu sport. Teraz będą mieli specjalnie wyznaczone i przygotowane do tego miejsce. Ponadto, ogłosiliśmy również konkurs na projekt i wykonanie graffiti, który jest związany z samym Żarowem. Z pewnością będzie miał on wpływ na ozdobę naszej gminy. Graffiti jest dość popularne, a jeżeli pozwolimy naszej młodzieży wyszaleć się w formie plastycznej, nie będą ozdabiać oni takimi motywami okolicznych murów czy przystanków - dopowiada Aleksandra Ogryzek, radna Młodzieżowej Rady Miejskiej Żarowa.
Tak nowoczesny obiekt kosztować będzie ponad 46 tysięcy złotych. Gmina Żarów pozyskała na ten cel 25 tysięcy złotych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. - Pierwsza część skateparku, czyli płyta została wykonana z darowizn sponsorowanych przez lokalne zakłady. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wykonawcę budowy nowoczesnego skateparku w Żarowie i najprawdopodobniej jeszcze latem pierwsi skejci będą mogli bezpiecznie już rozwijać swoje talenty - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.
26 marca 2014 -
Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych
Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach i Miejski Dom Kultury zapraszają na obchody święta upamiętniającego "Żołnierzy Wyklętych". Widowisko słowno-muzyczne poświęcone tej tematyce będzie można zobaczyć w czwartek, 27 marca, w sali reprezentacyjnej MDK przy ulicy Wolności 13 o godzinie 18.00.
Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym upamiętniającym "Żołnierzy Wyklętych". Żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia walczących przeciw władzy ludowej ustanowionej na ziemiach polskich po ich zajęciu przez Armię Czerwoną w latach 1944-45.
26 marca 2014 -
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
Dwójka Kasprowiczan: Beata Janus (uczennica klasy 3p) i Andrzej Błażewicz (z klasy 2d) przeszli pomyślnie okręgowy etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i znaleźli się w gronie uczniów zakwalifikowanych do zawodów centralnych.
Osiągnięcie Beaty i Andrzeja jest efektem nie tylko talentu i pasji literackiej czy teatralnej, ale także ogromnego wysiłku włożonego w przygotowanie do Olimpiady. Poza obszerną znajomością historii literatury Beata specjalizuje się w twórczości Witolda Gombrowicza i Andrzeja Bobkowskiego, a Andrzej - historii teatru i twórczości Witkacego
. . . czytaj więcej
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za zmagania w Warszawie, które już wkrótce: w dniach 9-12 kwietnia nasi Olimpijczycy przystąpią do pisemnego etapu, w którym zmierzą się z formą rozprawki lub interpretacji porównawczej, dalej zaś czeka ich rozmowa dotycząca historii literatury i językoznawstwa.
Tytuł finalisty lub laureata jest równoznaczny ze zwolnieniem z egzaminu maturalnego z języka polskiego, tj. uzyskaniem wyniku 100%.
Opiekunami olimpiady są: Alina Szeptycka i Beata Wierzbicka.
26 marca 2014 -
Powstanie wielofunkcyjny plac
Pięć urządzeń rekreacyjnych dla dorosłych zakupi Słodownia Strzegom, a pięć zabawek dla dzieci zakupi FSB Piekarnia Strzegom.
Gmina Strzegom przygotowuje miejsce za kwotę ponad 65 złotych. - Wspólnymi siłami powstanie pierwsze, ale na pewno nie ostatnie takie miejsce dla ludzi dorosłych i dzieci - zapewnia burmistrz Zbigniew Suchyta. - Nowy obiekt będzie się mieścił przy ulicy Bazaltowej. Prace wykonuje ZUK sp. z o. o. Dziękujemy za użyczenie terenu prywatnemu właścicielowi - Andrzejowi Cybuchowi i firmom, które będą sponsorowały sprzęt
. . . czytaj więcej
Warto dodać że zakup zabawek dla dzieci to wynik rozmów radnej Bogumiły Skóry z przedstawicielami FSB Piekarnia w czasie studyjnej wizyty w Duisburgu.
Już końcem maja zapraszamy na ulicę Bazaltową - dodaje burmistrz.
26 marca 2014 -
Nabór wniosków na przydomowe oczyszczalnie
W 2014 roku, mieszkańcy kolejnych sołectw: Gogołów, Pogorzała, Sulisławice, Wiśniowa i Zawiszów mogą ubiegać się o dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków lub szczelnych zbiorników bezodpływowych. Wnioski można składać do 25 kwietnia 2014 roku.
W tych sołectwach gdzie występuje duże rozproszenie zabudowy mieszkaniowej, a budowa tradycyjnej, zbiorczej kanalizacji jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadniona będziemy dofinansowywać budowę przydomowych oczyszczalni lub szczelnych szamb
. . . czytaj więcej
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym z miejscowości: Gogołów, Pogorzała, Sulisławice, Wiśniowa i Zawiszów. W 2013 roku na budowę przydomowych 59 oczyszczalni ścieków wydano z budżetu gminy blisko 700 tys. zł. Łącznie od 2008 roku wybudowano 91 przydomowych oczyszczalni w 4 sołectwach: Panków, Wieruszów, Stachowice, Modliszów za ok. 850 tys. złotych - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Wysokość dofinansowania do budowy jednego przedsięwzięcia wynosi maksymalnie:
• 12 000,00 zł - w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków,
• 10 000,00 zł - w przypadku szczelnego zbiornika bezodpływowego (szamba).
Dofinansowaniu podlegają:
Przydomowe oczyszczalnie ścieków, których przepustowość nie przekracza 7,5 m³ na dobę, gdzie procesy biologicznego oczyszczania ścieków zachodzą:
na złożu biologicznym lub przy udziale osadu czynnego.
Szczelne zbiorniki bezodpływowe na ścieki bytowo-gospodarcze (wykonane z tworzyw sztucznych, w tym z PEHD (polietylenu), żywic wzmocnionych włóknem szklanym.
Preferowane jest dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, a dopiero w dalszej kolejności szczelnego zbiornika bezodpływowego.
Lista osób zakwalifikowanych do otrzymania dofinansowania zostanie ogłoszona poprzez umieszczenie na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej Urzędu.
Wszelkie informacje dotyczące dofinansowania można uzyskać w Zespole Ochrony Środowiska pokój 210 Urzędu Gminy Świdnica, a także pod numerem telefonu: (74)8523067 wewnętrzny 206.
26 marca 2014 -
Świąteczne kartki wybrane
Jak co roku zaroiło się na nich od kurczaczków, zajączków, baranków i wielu innych, wielkanocnych atrybutów.
Setki kartek wpłynęły na konkurs plastyczny pn. "Tradycje Świąt Wielkanocnych", zorganizowany przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza. Każda była bardzo oryginalna, wyjątkowa, w każdą artyści włożyli z pewnością mnóstwo zaangażowania i serca.
Spośród prawie trzystu prac, komisja postanowiła wyłonić ośmiu zwycięzców, których kartki zostały przekazane do druku
. . . czytaj więcej
Tym razem wyróżniono rekordową liczbę uczestników konkursu, bo aż sześćdziesiąt pięć osób. Warto zaznaczyć, że konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród świebodziczan, prace nadesłano m.in. z Wałbrzycha, Jaskulina, a nawet jedna z nich dotarła z małej wioski Szebnie (województwo podkarpackie).
W kwietniu odbędzie się wręczenie nagród i dyplomów laueratom i wyróżnionym.
25 marca 2014 -
II Ogólnopolski Festiwal Origami
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza na wystawę pokonkursową II Ogólnopolskiego Festiwalu Origami. W tym roku na konkurs o tematyce wiosennej wpłynęło blisko 200 prac z 30 miejscowości m.in. z Warszawy, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Wrocławia.
Jest co oglądać. Otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi o godzinie 10.00, ogłoszenie wyników konkursu o godzinie 13.00, wszystko w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ulicy Armii Krajowej 40. Sponsorem głównym Festiwalu jest Daicel Safety Systems Europe Sp. z o. o. Honorowy patronat Festiwalu: Polskie Towarzystwo Origami, OrigamiArt.
25 marca 2014 -
Podwórko gminne będzie jak nowe
Podwórko gminne znajdujące się pomiędzy Zakładem Energetycznym a Komisariatem Policji w Strzegomiu doczekało się w końcu remontu. - Naprawa nawierzchni drogi znajdującej się wewnątrz podwórka okazała się konieczna ze względu bezpieczeństwa, ale też estetyki tego miejsca - mówi Paweł Marchlewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.
Istniejący stan nawierzchni szutrowej nie pozwalał na przejazd samochodem osobowym do ciągu garażów oraz do budynków mieszkalnych znajdujących się w głębi podwórka
. . . czytaj więcej
Zakres remontu obejmuje 400 m² powierzchni drogi. Do jego realizacji zostanie wykorzystany materiał kamienny pochodzący z rozbiórek innych ulic oraz nowa kostka betonowa.
Wartość prac wynosi ponad 44 tysiące złotych.
25 marca 2014 -
Niedziela z Kucykiem w Morawie
Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zaprasza w najbliższą niedzielę, 30 marca, na pierwszą w tym roku "Niedzielę z Kucykiem". W godzinach 12.00-14.00 oferujemy bezpłatne atrakcje dla całych rodzin: zwiedzanie stajni, karmienie koni, przejażdżki na kucyku.
"Niedziela z Kucykiem" to propozycja Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie na spędzenie wolnego czasu poza miastem. W 2014 roku zaplanowano sześć edycji tej imprezy. Kolejne odbędą się: 27 kwietnia, 25 maja, 13 lipca, 17 sierpnia, 21 września i 19 października.
24 marca 2014 -
Rzeczywistość w miniaturze
W dniach 26 marca - 9 maja w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy czynna będzie wystawa domków dla lalek z kolekcji Anety Popiel - Machnickiej wykonanych w dużej mierze w 1. połowie XX w. oraz w okresie późniejszym.
Doskonale oddają one klimat wnętrz wyobrażających m. in. dawną aptekę, pocztę, salon sukien ślubnych czy dom krawcowej. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i strojów, przenoszący nas w bajkowy świat zabawek, które cieszą oko i dostarczają fantastycznych doznań estetycznych
. . . czytaj więcej
Miniaturowe wnętrza, które oglądamy przez uchylone okna i drzwi… Maleńkie meble, lampy, dekoracje, wyposażenie - miniaturowe życie zamknięte w ścianach domków dla lalek. Swoiste stop-klatki czasów, w których kiedyś zostały zrobione…
Podglądając życie w tych miniaturowych pokojach, rezydencjach czy lalkowych sklepikach, aptekach i kawiarniach, możemy zaobserwować zmieniające się mody, obyczaje, sposoby funkcjonowania rodziny czy dawnych firm. Domki dla lalek stanowią zaskakująco trafne spojrzenie na świat z minionych lat, można poprzez nie prześledzić wiele aspektów dawnego życia - nie tylko codzienność; udogodnienia techniczne w pracach domowych, ewolucje zachodzące w gustach, technologiach, meblarstwie i wystroju wnętrz, ale także stopniowe zmiany społeczne mające miejsce w strukturze klasowej.
Uważny obserwator wypatrzy pojawiające się nowe sprzęty domowe, zanikające z czasem spiżarnie czy pokoje dla służby.
Może dlatego domy lalek są tak cenione zarówno przez historyków i badaczy kultury, socjologów i psychologów, scenografów i projektantów, jak i przez kolekcjonerów. Oraz oczywiście przez dzieci. Małe i te całkiem dorosłe.
Aneta Popiel-Machnicka - reżyser filmowy i scenarzysta. Kolekcjonuje i razem ze swoimi dziećmi restauruje stare domki dla lalek. Prowadzi jedyną w Polsce stronę internetową w całości poświęconą historii, poradom praktycznym i ciekawym informacjom na temat domków dla lalek. Na stronie znajdziemy dział, w którym krok po kroku można obserwować jak remontowała i przywracała do życia swoje zbiory, oraz wiele porad "zrób to sam", gdzie zaproponowała proste pomysły na wykonanie akcesoriów do lalkowych wnętrz.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
24 marca 2014 -
Encyklopedia Świdnicy - kolejna część
Ósmą część Encyklopedii Świdnicy, czyli karty z artykułami m. in. dotyczącymi życiorysu Bernarda Statecznego, historii Marii Kunic, Złotego Lasu, czy też wydarzeń Wiosny Ludów można odbierać w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej 18, na pierwszym piętrze.
Wersja papierowa dostępna jest dla osób, które zapisały się na listę subskrybentów. Równolegle z papierowym wydaniem Encyklopedii Świdnicy można też nieodpłatnie pobierać kolejne części Encyklopedii w wersji elektronicznej >>> pobierz
Projekt realizują Urząd Miejski w Świdnicy i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.
24 marca 2014 -
Nowe urządzenia na placach zabaw
Huśtawki podwójne i ważki, sprężynowce, pomost z daszkiem, zjeżdżalnią, mostkiem i wiszącymi trapami wejściowymi. Między innymi o takie elementy zabawowe wzbogaciły się place zabaw przy ulicy Ogrodowej i Zamkowej w Żarowie. Są bezpieczne i ogólnodostępne dla wszystkich najmłodszych mieszkańców.
- Dzieci mogą już korzystać z nowych zabawek, które zostały zamontowane na okolicznych placach zabaw. Po zimie wiele urządzeń na placach zabaw wymagało remontu. Często zdarzało się, że zabawki były już mocno wysłużone i wymagały natychmiastowej wymiany
. . . czytaj więcej
Nowe urządzenia zabawowe kosztowały ponad 14 tysięcy złotych. Projekt otrzymał jednak dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w wysokości ponad 11 tysięcy złotych - mówi Bogdan Mucha z żarowskiego Gminnego Centrum Kultury i Sportu, koordynator całego projektu.
Nowe place zabaw sukcesywnie co roku powstają w każdej miejscowości w gminie Żarów. Takie bezpieczne miejsca do zabawy w minionym roku powstały w Pyszczynie, Wierzbnej i Mrowinach. W trakcie ostatnich czterech lat gmina Żarów, pozyskując na ten cel środki zewnętrzne wybudowała 15 nowych placów zabaw dla najmłodszych mieszkańców.
Nowe urządzenia do zabawy cieszą wszystkich najmłodszych mieszkańców. Te, które zostały zamontowane przy oddziale przedszkolnym żarowskiej podstawówki są ciągle oblegane przez uczniów szkoły.
24 marca 2014 -
Miejsca handlu w mieście
Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy przypomina, że wnioski w sprawie udostępnienia miejsc do handlu truskawkami w dniach 15 maja-15 lipca tego roku na terenie miasta Świdnicy należy składać do 31 marca w pokoju nr 128 Urzędu Miejskiego pryz ulicy Armii Krajowej 49.
Po upływie tego terminu wnioski nie będą przyjmowane, niedopuszczalna jest zmiana we wnioskach już złożonych, a wnioski niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu
. . . czytaj więcej
Przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek zgłoszeniowy uczestnictwa w losowaniu. Wniosek powinien zawierać:
• imię i nazwisko wnioskodawcy, adres, datę sporządzenia wniosku,
• wskazanie miejsca oraz okresu prowadzenia handlu.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
• w przypadku producentów rolnych - decyzja o wymiarze podatku rolnego za rok bieżący oraz potwierdzenie zapłaty (kserokopia),
• w przypadku przedsiębiorców nie będących producentami rolnymi - wydruk z CEIDG,
• NIP, REGON (kserokopia),
• oświadczenie, że wnioskodawca nie zalega z płatnościami wobec Gminy, ZUS lub KRUS,
• zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego.
Dodatkowe informacje - Bożena Bałazy, Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości telefon 74 856 28 46.
24 marca 2014 -
Nauczyciele-bibliotekarze szkolą się
20 marca po raz trzeci w tym roku szkolnym nauczyciele-bibliotekarze Gimnazjum nr 3 w Świdnicy byli gospodarzami konferencji metodycznej współorganizowanej przez świdnicką filię Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej.
Tym razem szkolenie przeznaczone było dla bibliotekarzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Pani Magdalena Pilińska z wrocławskiej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej wygłosiła wykład zatytułowany "Tablica interaktywna w szkole i co dalej..."
. . . czytaj więcej
Ciekawie i szczegółowo przedstawiła budowę i działanie tablic interaktywnych, pokazała różnorodne możliwości wykorzystania tego narzędzia oraz zaprezentowała sposoby przygotowywania własnych ćwiczeń.
Nauczyciele-bibliotekarze wysoko ocenili spotkanie, dzięki któremu będą mogli wzbogacić i uatrakcyjnić swój warsztat pracy z uczniami.
Organizatorami konferencji były Monika Godula i Wanda Śliwowska z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy i Agnieszka Nawrocka - kierownik świdnickiego oddziału Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
24 marca 2014 -
Mobilne Punkty Informacyjne - informacja o funduszach europejskich
Jak napisać wniosek o dofinansowanie? Czy Twój pomysł ma szansę uzyskać unijne wsparcie? Jak wygląda oferta pożyczek i poręczeń finansowanych ze środków unijnych? - na te i wiele innych pytań odpowiedzą konsultanci Mobilnych Punktów Informacyjnych, które do końca marca pojawią się na terenie dolnośląskich miast.
Strzelin, Świdnica i Oleśnica - to tylko niektóre miejsca, do jakich dotrą do końca marca Mobilne Punkty Informacyjne o funduszach europejskich
. . . czytaj więcej
Z usług Punktów mogą skorzystać wszyscy zainteresowani tematyką dotacji z Unii Europejskiej, a w szczególności osoby fizyczne planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy. Konsultacje są bezpłatne.
Dyżury w ramach Mobilnych Punktów Informacyjnych będą pełnić konsultanci Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich we Wrocławiu, na co dzień działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
W trakcie dyżurów można dowiedzieć się czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia z funduszy europejskich, jakie są zasady ubiegania się o dotację oraz które instytucje są odpowiedzialne za poszczególne nabory wniosków. Konsultanci przedstawią ofertę pożyczek i poręczeń finansowanych ze środków europejskich, dostępnych na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. Wskażą również do jakich instytucji należy zgłosić się w przypadku aplikowania o wsparcie.
Najbliższe dyżury Mobilnych Punktów Informacyjnych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:
Oborniki Śląskie - 21 marca, Urząd Miejski w Obornikach Śląskich, ul. Trzebnicka 1, godz. 10.00 - 13.00
Strzelin - 21 marca, Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie, ul. Ząbkowicka 11, godz. 10.00 - 13.00
Oleśnica - 24 marca 2014 r. Urząd Gminy Oleśnica, ul. 11 Listopada 24, godz. 10.00 - 13.00
Świdnica - 24 marca, Urząd Skarbowy w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1-3, godz. 10.00 - 13.00
Kąty Wrocławskie - 28 marca, Urząd Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Rynek-Ratusz 1, godz. 10.00 - 13.00
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zapewnia bezpłatną informację o dotacjach z Unii Europejskiej dla mieszkańców województwa dolnośląskiego. Pytania można kierować telefonicznie, za pośrednictwem e-mail lub zgłosić się bezpośrednio do siedziby Punktu. Pełne dane kontaktowe Punktu znajdują się na stronie www.fundusze.dolnyslask.pl
23 marca 2014 -
AKS Strzegom bez punktów
W osiemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom przegrał z Olimpią Kowary 0:1.
Pozostałe wyniki osiemnastej kolejki spotkań: Orla Wąsosz - LZS Stary Śleszów 2:8, KP Brzeg Dolny - MKS Szczawno Zdrój 3:0, Karkonosze Jelenia Góra - Kuźnia Jawor 3:0, Pogoń Oleśnica - Miedź II Legnica 2:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:2, Piast Zawidów - Orkan Szczedrzykowice 0:1, Sokół Wielka Lipa - Granica Bogatynia 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 39. punktów przed Karkonoszami Jelenia Góra 35. punktów. Strzegomianie z 27. punktami zajmują 7. miejsce.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra w Legnicy z drużyną Miedzi II Legnica.
23 marca 2014 -
Kolejne zwycięstwo ŚKPR-u
Wczorajszy mecz 22. kolejki spotkań pomiędzy MKS Kalisz - ŚKPR Świdnica zakończył się trzybramkowym zwycięstwem piłkarzy ręcznych ze Świdnicy. MKS Kalisz - ŚKPR Świdnica 23:26.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 22. kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław mający 43. punkty. Drugie miejsce z 34. punktami zajmuje Siódemka Miedź Legnica, na trzecim jest Viret CMC Zawiercie z 33. punktami. Świdniczanie mając 17. punktów plasują się na 9. miejscu. W następnej kolejce, 29 marca świdniccy szczypiorniści gościć będą UKS Olimp Grodków "7. miejsce".
23 marca 2014 -
Zatańcz kubańską salsę
Już niedługo mieszkańcy Świdnicy będą mogli tańczyć salsę kubańską. Miłośników gorących, latynoamerykańskich rytmów zapraszamy 25 marca do Studia Artystycznego Katharsis w Świdnicy przy ulicy Spółdzielczej 14.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Naukę tańca poprowadzi para doświadczonych tancerzy z Wrocławia. Na zachętę dla niezdecydowanych na pierwsze zajęcia wstęp będzie wolny.
22 marca 2014 -
Słaby występ
W dzisiejszym meczu 20. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica nie była w stanie sprostać piłkarzom MKS Oława i przegrała 3:0.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica spadła na 11 miejsce w tabeli. Z tą ilością punktów 25. jest też Piast Karnin zespół zajmujący 12. miejsce w rozgrywkach W tabeli prowadzi Zagłębie II Lubin przed KS Stilon Gorzów Wielkopolski, oba zespoły zgromadziły po 45. punktów.
29 marca o godzinie 15:00 w Świdnicy Polonia-Sparta Świdnica podejmowac będzie Lechię Dzierżoniów (9 miejsce i 28. punktów).
21 marca 2014 -
Przedsiębiorcy po spotkaniu kooperacyjnym w Trutnowie
Kilkunastu przedstawicieli z 10 firm działających w branży energetycznej wzięło udział w poniedziałkowym, 17 marca wyjeździe przedsiębiorców do Trutnowa na spotkanie „Energetyka – nowe technologie”. Zorganizowano je w ramach projektu zatytułowanego „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”.
Spotkanie rozpoczęło się w Starym Ratuszu z udziałem Iwana Adamca, burmistrz Trutnowa. Następnie świdniccy przedsiębiorcy zwiedzili elektrownię Trutnov – Poříčí, która jest największą elektrownią w Czechach działającą w oparciu o węgiel i biomasę
. . . czytaj więcej
Bez specjalnych zezwoleń nie można odwiedzić terenu elektrowni, a tym bardziej nie ma szans na obejrzenie z bliska procesu wytworzenia energii – to udało się uczestnikom projektu. Świdniccy przedsiębiorcy odwiedzili także spółkę Step Trutnov, producenta kotłów ekologicznych do spalania biomasy. Zwiedzający mogli obejrzeć każdy etap produkcji. Spore wrażenie zrobiła również „farma fotowoltaiczna”, która przetwarza energię z promieni słonecznych na energię elektryczną. Właściciele farmy wskazali na rozwiązania, które umożliwiają im czerpanie zysków przy jednoczesnej ochronie środowiska. Takie małe, prywatne farmy fotowoltaiczne, montowane na dachach obiektów nie funkcjonują jeszcze po polskiej stronie granicy.
Podczas wizyty w Trutnowie zorganizowano spotkanie kooperacyjne z przedsiębiorcami z Czech. W ich trakcie przedstawiciele biznesu omówili wspólne punkty i mechanizmy związane z prowadzeniem „biznesu ekologicznego” po obu stronach granicy. W zgodnej opinii uczestników rozwiązania poprawiające jakość środowiska naturalnego poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej stają się coraz bardziej popularne, co dobrze rokuje dla firm działających w tej branży.
Spotkanie kooperacyjne w Trutnowie było pierwszym, z zaplanowanego w projekcie „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”, cyklu spotkań polskich i czeskich przedsiębiorców.
21 marca 2014 -
Blisko siedmiuset uczniów na Targach Kariery
Padł prawdziwy rekord – ogromna frekwencja, duże zainteresowanie ze strony młodzieży, liczna obecność szkół wyższych i ośrodków doradczych. II Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery to impreza, która z pewnością trafiła w zapotrzebowanie i oczekiwania rynku.
W tym roku do udziału w spotkaniu zaproszonych została rekordowa liczba uczelni wyższych i instytucji, a ich stoiska odwiedziło w sumie blisko 700 młodych ludzi z miasta i okolic, którzy mieli okazję nie tylko zapoznać się z ofertą placówek, ale także wypytać ich przedstawicieli o interesujące sprawy
. . . czytaj więcej
Targi trwały przez cztery godziny, w tym czasie młodzież odwiedzała stoiska podzielona na kilka tur tak, by każdy miał szansę swobodnego porozmawiania i odwiedzenia interesującego go stoiska.
Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Świebodzice oraz Powiatowy Urząd Pracy Filia w Świebodzicach.
Podobne wydarzenie, tym razem skierowane do osób dorosłych, poszukujących zatrudnienia, odbędzie się w Świebodzicach 15 maja – będą to VI Świebodzickie Targi Pracy.
21 marca 2014 -
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych
W piątek i sobotę (28 i 29 marca) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić między innymi meble, zużyte opony, stare dywany oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego
. . . czytaj więcej
Odpady są odbierane w ramach stałej opłaty wnoszonej przez mieszkańców.
Harmonogram akcji w 2014 roku:
• 28, 29 marca,
• 25, 26 kwietnia,
• 30, 31 maja,
• 27, 28 czerwca,
• 25, 26 lipca,
• 29, 30 sierpnia,
• 26, 27 września,
• 24, 25 października,
• 28, 29 listopada,
• 19, 20 grudnia.
Prócz tego wspomniane odpady oraz wiele innych – można na co dzień – bezpłatnie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Przypominamy, że PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
• zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
• zużyte baterie i akumulatory,
• odpady budowlane i rozbiórkowe (jednorazowo do 350 kg),
• meble i inne odpady wielkogabarytowe (jednorazowo do 350 kg),
• zużyte opony (jednorazowo do 10 szt.),
• chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
• odpady zielone (jednorazowo do 100 kg),
• odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
• inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
• papier i tektura, metal,
• tworzywa sztuczne,
• szkło i opakowania ze szkła,
• opakowania wielomateriałowe,
• opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 12.00-18.00 oraz w soboty w godzinach: 10.00-16.00 przy ulicy Metalowców 4.
21 marca 2014 -
Dostęp do ZIP będzie można uzyskać w Świdnicy
W czwartek, 27 marca w godzinach 9.00-14.30 w holu świdnickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie działało specjalne stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach akcji Urzędu Miejskiego w Świdnicy i Narodowego Funduszu Zdrowia świdniczanie będą mogli mieć nadany dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).
– Zintegrowany Informator Pacjenta to serwis internetowy, dzięki któremu każdy zainteresowany może sprawdzać na bieżąco historię udzielonych mu i sfinansowanych przez NFZ świadczeń opieki zdrowotnej oraz zrealizowanych recept
. . . czytaj więcej
System potwierdza także status ubezpieczenia, co jest przydatne podczas ubiegania się o wyrobienie w NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jak również podczas wizyty u lekarza. Pacjent otrzymuje możliwość skonfrontowania faktycznego przebiegu swojego leczenia z tym co zostało odnotowane w dokumentach, oraz uzyskuje informacje o kosztach poniesionych przez NFZ w związku z jego leczeniem – wylicza Grażyna Wywrot, kierownik wałbrzyskiej delegatury NFZ.
Co więcej ZIP zawiera wykaz placówek mających podpisane umowy z NFZ wraz z mapami dojazdu oraz godzinami otwarcia, a także w przypadku niektórych usług medycznych pozwala na sprawdzenie czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia.
Osoby zainteresowane dostępem do ZIP-u mogą uzyskać go w oddziałach NFZ, a także podczas czwartkowego, 27 marca spotkania w Świdnicy. Do uzyskania dostępu wystarczy dowód osobisty lub paszport oraz wypełnienie wniosku na miejscu.
Więcej informacji: www.nfz-wroclaw.pl/default.aspx?obj=22796;42215&par=22797&des=1;2
21 marca 2014 -
Rodzinne Potyczki z Ortografią
Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń
. . . czytaj więcej
którą możesz otrzymać w sekretariacie swojej szkoły, lub w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej 2. telefon 74 8522640
Zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca.
W tym roku gościem honorowym konkursu jest Profesor Jan Miodek. Jego wykład uświetni zmagania uczestników. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.
20 marca 2014 -
Przywitaj wiosnę na sportowo
Pierwszy Dzień Wiosny już w najbliższy piątek, 21 marca. Świebodziczanie mogą ten dzień spędzić razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który zaprasza na wiosenny marsz nordic-walking.
Wyruszamy sprzed hali sportowo-widowiskowej OSiR o godzinie 10.00, do udziału zaproszone są całe rodziny. Akcent wiosenny będzie miał także konkurs fotograficzny „Złap wiosnę w obiektywie”, dla zwycięzców organizator przewidział nagrody niespodzianki.
20 marca 2014 -
Uczniowie z Żarowa mają talent do wygrywania
18 marca sklep Tesco w Opolu zmienił się w niecodzienną salę lekcyjną. To uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie odebrali cenne nagrody i świętowali wraz z nauczycielami i klientami swój sukces w konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Zespół „Gim Żarów” pokonując prawie 600 zespołów z całej Polski, decyzją jurorów zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie. Zdjęcie >>> zobacz
Sąsiedzi, rodzice, władze lokalne, klienci sklepów – uczniom z Żarowa udało się zaangażować tak wiele osób do walki z marnowaniem żywności
. . . czytaj więcej
I to właśnie doceniło jury 11. edycji konkursu Tesco dla Szkół. Decyzją jurorów i internautów w konkursie zwyciężyło 26 zespołów z całej Polski, które otrzymały nowoczesny sprzęt multimedialny. Jednak poziom nadesłanych prac był tak wysoki, że fundator konkursu, na podstawie rekomendacji Jury, zdecydował się dodatkowo wyróżnić kolejne 16 zespołów. W tym zaszczytnym gronie znalazł się zespół „Gim Żarów” z Gimnazjum im. Jana Pawła w Żarowie. Ale nie tylko wygrana jest ważna.
-Zrobienie filmu w warunkach szkolnych jest czymś ciekawym i niecodziennym. – przyznaje Przemysław Drąg, nauczyciel żarowskiego Gimnazjum i opiekun zespołu projektowego. To świetny sposób na edukację i uwrażliwianie młodych ludzi na ważne problemy. Poza tym, to świetna zabawa.
W tym roku, przy merytorycznym wsparciu Federacji Polskich Banków Żywności, konkurs Tesco dla Szkół - „Talent do niemarnowania” edukował ponad 6 tysięcy uczestniczących w konkursie dzieci w tematyce niemarnowania żywności. Uczniowie zachęceni cennymi nagrodami nakręcili 587 filmików, które w zabawny, pouczający a czasem śpiewający sposób zachęcały do niemarnowania jedzenia. Dzięki konkursowi także internauci, którzy oddali w sumie ponad 1,5 miliona głosów na filmy uczestników, dowiedzieli się o problemie marnowania żywności i sposobach na zapobieganie temu zjawisku. Efekty tej największej lekcji niemarnowania w Polsce można obejrzeć na stronie www.tescodlaszkol.pl
Zespół „Gim Żarów” świętował swoje zwycięstwo na Gali w towarzystwie nauczycieli, rodziców, Dyrektora Opolskiego Banku żywności Jana Burniaka, Rzecznika Opolskiego Kuratorium Oświaty Teodozji Świderskiej, zaproszonych gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz oraz ponad 200 uczniów – uczestników konkursu. Gala była pełna gier i zabaw związanych z tematyką konkursu – niemarnowaniem żywności, w których dzieci, wykorzystując swoje zdolności i wiedzę, walczyły o dodatkowe upominki. Oczywiście punktem kulminacyjnym było wręczenie nagród.
Kolejna edycja konkursu Tesco dla Szkół, pełna równie dobrej zabawy i atrakcyjnych nagród, rusza już jesienią.
20 marca 2014 -
Aktywna szkoła w Lutomi
Spośród 150 prac z trzydziestu dolnośląskich szkół nadesłanych na konkurs „Mam sześć lat i jestem aktywny” w gronie laureatów znalazła się Maja Lęga i Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.
Konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu skierowany został do rad rodziców działających w szkołach podstawowych i przedszkolach oraz uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole w wieku sześciu lat
. . . czytaj więcej
Jego celem było promowanie i upowszechnienie najciekawszych inicjatyw podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej oraz promowanie aktywnego stylu życia, bezpieczeństwa i zdrowia wśród najmłodszych.
12 marca w sali Sejmiku Dolnośląskiego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość podsumowująca etap wojewódzki . Organizatorem i gospodarzem gali był Dolnośląski Kurator Oświaty - Beata Pawłowicz. W tym roku na konkurs nadesłano 150 prac z 30 dolnośląskich szkół. Na Galę zaproszono dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych oraz przedstawicieli rad.
Wśród laureatów konkursu, których zadaniem było zaprezentowanie swoich umiejętności nabytych na pierwszym etapie edukacyjnym, znaleźli się uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej - Maja Lęga, która zajęła III miejsce za prezentację multimedialną oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, która z zajęła II miejsce za wykonanie albumu literackiego dotyczącego aktywności i bezpieczeństwa w szkole. Ponadto prace uczniów klasy I - Gabreli Furman, Natalii Lęgi i Wiktora Grabowskiego zostały wyeksponowane w holu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
20 marca 2014 -
Dolnośląski Konkurs Recytatorski „Pegazik”
19 marca 2014 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbyły się eliminacje gminne Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum przedstawili przygotowane przez siebie utwory.
Po zakończeniu przesłuchań przedstawiono wyniki etapu gminnego tego konkursu.
W kategorii szkół podstawowych laureatkami zostały uczennice Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej:
. . . czytaj więcej
3 miejsce – Katarzyna Kołtunowicz, 2 miejsce – Emilia Kwit, 1 miejsce – Aida Kaźmierczak. W kategorii starszej zaś, laureatkami wybrano: 3 miejsce – Sylwia Kozakiewicz, 2 miejsce – Karolina Zawisza, 1 miejsce – Patrycja Sydor.
Powyższe osoby będą reprezentować Gminę Jaworzyna Śląska w kolejnym etapie konkursu, na szczeblu powiatu świdnickiego, które odbędą się 24 i 25 marca w Świdnicy, w Klubie „Bolko”.
20 marca 2014 -
Hiena cmentarna
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące kradzieży elementów ozdobnych z nagrobków ustalili i zatrzymali 30-letniego mężczyznę mieszkańca powiatu świdnickiego.
W marcu bieżącego roku zatrzymany dokonał kradzieży napisówek i krzyży z nagrobków. Ograbiając sześć nagrobków i niszcząc płyty nagrobne spowodował straty wartości 15 tysięcy złotych.
Za skradzione napisówki i elementy ozdobne nagrobków otrzymał 600 złotych. Jak zeznał nie zna mężczyzny, któremu sprzedał skradzione przedmioty
. . . czytaj więcej
W trakcie czynności prowadzonych z zatrzymanym przyznał się on także do kradzieży silnika elektrycznego z gospodarstwa rolnego znajdującego się w Gminie Jaworzyna Śląska. Straty poniesione przez właściciela wyniosły trzy tysiące złotych.
Skradziony silnik sprzedał za kwotę 50 złotych. Nie pogardził napowietrzną linią telekomunikacyjną, gdzie straty na szkodę PKP wyniosły 800 złotych.
Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Za przestępstwa, których się dopuścił może mu grozić nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.
20 marca 2014 -
Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych 2014
W niedzielę 25. maja wrocławska Pergola i Wrocławskie Centrum Kongresowe Hali Stulecia już po raz trzeci staną się miejscem spotkania dolnośląskich organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, przedstawicieli instytucji publicznych oraz firm zaangażowanych społecznie.
Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych mają charakter pikniku familijnego i największego święta NGO w regionie. Ich celem jest promocja dolnośląskich organizacji pozarządowych oraz różnych przejawów aktywności społecznej wśród mieszkańców Dolnego Śląska, a także integracja trzech sektorów – publicznego, prywatnego i pozarządowego
. . . czytaj więcej
Wstęp na Targi dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny. Z roku na rok skala wydarzenia rośnie a atrakcji przybywa. Jako organizatorzy liczymy, że z Waszą pomocą niedziela 25. maja br. stanie się jedynym w swoim rodzaju – znanym w całej Polsce – Dniem Społecznej Super Mocy.
Nabór organizacji i podmiotów trwa od 17 marca do 18 kwietnia i odbywa się poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.halastulecia.pl bądź formularz papierowy.
Do 30 kwietnia wszystkie organizacje i podmioty zostaną poinformowane o zakwalifikowaniu się.
20 marca 2014 -
Dni Otwarte w Kasprowiczu
Jak co roku świdnickie I Liceum Ogólnokształcące otworzy swoje drzwi dla wszystkich gimnazjalistów i ich rodziców. Kasprowiczańska społeczność zaprasza w swoje progi 22 marca od godziny 10 do 13 wszystkich, którzy są ciekawi świata, otwarci na przygodę i spragnieni ekstremalnych doznań.
Jako że patron Liceum, Jan Kasprowicz, dużo podróżował, w różnych miejscach zgłębiając swą wiedzę, tegoroczne dni otwarte odbędą się pod hasłem "Podróże kształcą". Na odważnych czeka wiele atrakcji, ale także niebezpieczeństw. Plakat >>> zobacz Ta podróż może odmienić Twoje życie na zawsze.
20 marca 2014 -
Matematyczny sukces ucznia z mechanika
Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy zmierzyli się z zadaniami w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym PANGEA.
Konkurs ten, należący do jednych z najtrudniejszych konkursów matematycznych jest organizowany przez Międzynarodową Szkołę Meridian w Warszawie.
W tym roku po raz pierwszy w eliminacjach do finału konkursu wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy. I etap odbył się 10 stycznia 2014 roku
. . . czytaj więcej
Uczniowie musieli rozwiązać szereg zadań na wysokim poziomie matematycznym. Do finału konkursu zakwalifikował się Szymon Pawłowski z klasy drugiej technikum.
Trzymamy kciuki za Szymona, który już 28 marca 2014 w Warszawie weźmie udział w finale konkursu.
19 marca 2014 -
Festiwal Reżyserii Filmowej
Reżyser Wojciech Wójcik, twórca takich filmów jak: Karate po polsku, Trójkąt Bermudzki, Trzy dni bez wyroku, Tam i z powrotem czy kultowego serialu Ekstradycja, a także aktor Artur Żmijewski, zostaną uhonorowani podczas tegorocznego 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Festiwal startuje 1 czerwca i potrwa sześć dni.
W środę, 19 marca, podczas specjalnej konferencji prasowej, organizatorzy przekazali szczegóły tego przedsięwzięcia. Zaś Artur Żmijewski realizował film promujący FRF, w którym zagrali również świdniczanie
. . . czytaj więcej
W ramach Festiwalu dla publiczności przygotowano blisko 60. obrazów polskiego i światowego kina, w tym największe dzieła Altmana, Wildera, Allena, Scorsese, Scot'a, de Palmy czy Stone’a. Z polskich filmów, które będą walczyły o statuetkę Złotego Dzika dla najlepszego reżysera, widzowie z pewnością zobaczą Chce się żyć Macieja Pieprzycy, Idę Pawła Pawlikowskiego czy Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego.
Publiczność będzie miała okazję także spotkać się z twórcami tych filmów oraz odtwórcami głównych ról m.in. Dawidem Ogrodnikiem. Dla najmłodszej publiczności tym razem przygotowano przegląd polskich bajek, wśród których znajdą się niezapomniany Reksio czy Bolek i Lolek.
Artur Żmijewski zostanie uhonorowany podczas festiwalu nagrodą Kryształowego Dzika przyznawaną za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Wcześniej laureatami tego wyróżnienia zostali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos i Małgorzata Kożuchowska.
- Moja przygoda ze świdnickim festiwalem rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy współprowadziłem ceremonię otwarcia wydarzenia. Miałem okazję zobaczyć to miasto, które robi niesamowite wrażenie. Ubiegłoroczny festiwal był sukcesem, jestem przekonany, że w tym roku też tak będzie. Siódemka to moja szczęśliwa liczba - mówił podczas konferencji prasowej Artur Żmijewski.
Reżyserem, który otrzyma nagrodę specjalną - Kryształowego Dzika za całokształt twórczości - będzie Wojciech Wójcik, twórca takich filmów jak: Karate po polsku, Trójkąt Bermudzki, Trzy dni bez wyroku, Tam i z powrotem, a także kultowego serialu Ekstradycja. Przed nim laureatami Kryształowego Dzika byli: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz oraz Andrzej Zaorski.
Galę rozpoczynającą festiwal uświetni występ Mariusza Kiljana, który zaprezentuje świdnickiej publiczności swój doskonały recital
"20 najśmieszniejszych piosenek na świecie".
Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia festiwalowe pozostaje bezpłatny. Miejscem spotkań będzie tradycyjnie świdnickie kino Cinema 3D, teatr miejski, czy "Kino pod chmurką" na dziedzińcu wieży ratuszowej.
19 marca 2014 -
Ojczyzna Polszczyzna - sukces Marty Nowickiej
"Słowo jest oknem otwartym na rzeczywistość". Pod takim hasłem odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Ojczyzna Polszczyzna". Spośród 45 uczniów z całej Polski i Litwy jedną z finalistek konkursu została Marta Nowicka - uczennica klasy III c z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Zmagania konkursowe rozpoczęły się pisaniem testu ze znajomości języka polskiego. Uczestnicy musieli się wykazać nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również umiejętnością interpretacji tekstów poetyckich i tworzeniem własnej pisemnej wypowiedzi na temat "Pisanie jest zemstą ręki śmiertelnej" W. Szymborska
. . . czytaj więcej
Po 90 minutowym teście był czas na zwiedzanie Wrocławia, a o godzinie 16.00 w kinie "Nowe Horyzonty" odbyła się debata językoznawców "Język w szkole i język w mediach", w której wystąpili: prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek.
W drugim dniu konkursu, 15 marca uczestnicy losowali przygotowane tematy i po 45 minutach przygotowań, prezentowali swoją wypowiedź przed jury, któremu przewodniczył profesor Jan Miodek. Konkurencja była olbrzymia, ale towarzyszyła jej bardzo miła i przyjazna atmosfera. Sam fakt, że jury konkursu przewodniczyły tak znakomite osobistości języka polskiego dodawał nam jeszcze większej motywacji - mówi Marta Nowicka.
Nasza uczennica Marta Nowicka otrzymała wyróżnienie i została Finalistką Ogólnopolskiego Konkursu "Ojczyzna Polszczyzna". To ogromny sukces dla naszej szkoły. Marcie i jej opiekunowi - Dorocie Grzeszczuk serdecznie gratulujemy - mówi dyrektor. gimnazjum w Witoszowie Dolnym Piotr Dubiel.
19 marca 2014 -
ZUS będzie zakładem emerytalnym
Między 1 kwietnia a 31 lipca członkowie OFE mogą zdecydować, w jaki sposób będzie dzielona ich składka emerytalna. Jeśli zdecydują się pozostać w OFE, oświadczenie w tej sprawie mogą złożyć w ZUS osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną.
W tym ostatnim przypadku potrzebne będzie posiadanie bezpłatnego Profilu Zaufanego e-PUAP lub Profilu PUE (na Platformie Usług Elektronicznych ZUS), w które można się wyposażyć w każdej placówce ZUS
. . . czytaj więcej
Profil Zaufany, czyli po prostu podpis elektroniczny, przyda się i później, zarówno w kontaktach z ZUS, jak i innymi urzędami. O ile bowiem do sprawdzenia stanu konta emerytalnego czy też obliczenia hipotetycznej emerytury na pue.zus.pl podpis elektroniczny nie jest potrzebny, o tyle jest niezbędny do wysłania do ZUS formalnego wniosku (np. wniosku o potwierdzenie okresu ubezpieczenia oraz wysokości podstawy wymiaru składek, podobnych wniosków służących do załatwiania konkretnych spraw w ZUS jest dostępnych na pue.zus.pl ponad 100).
Akcja przyjmowania oświadczeń w sprawie OFE zakończy się 31 lipca, ale dla ZUS nie będzie to oznaczało wakacji. I nie chodzi tu tylko o wprowadzenie wszystkich nadesłanych dokumentów do systemu informatycznego, ale przede wszystkim o dalsze prace nad wdrożeniem ustawy z 6 grudnia 2013 roku o zmianach w OFE. Już 31 października Otwarte Fundusze Emerytalne przekażą do ZUS informacje o liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych umorzonych 3 lutego 2014 roku. Będzie to informacja szczegółowa w odniesieniu do poszczególnych członków OFE. Na jej podstawie ZUS rozpocznie zapisywanie na subkontach ubezpieczonych określoną dla każdego z osobna wartość składki.
Będzie to możliwe dzięki Kompleksowemu Systemowi Informatycznemu ZUS, który jest w stanie precyzyjnie przeliczyć (algorytm musi uwzględnić korzystniejszą dla ubezpieczonego wycenę umorzonych 3 lutego 2014 roku. jednostek uczestnictwa w OFE) , a następnie zapisać tak ogromną ilość danych.
- ZUS staje się zakładem emerytalnym. Zgodnie z zasadą suwaka bezpieczeństwa, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki osoby ubezpieczonej w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS. Uchroni to przed ryzykiem "złej daty", czyli sytuacją, w której ubezpieczony dostałby niższą emeryturę ze względu na spadki notowań na rynkach finansowych. Dodam, że ZUS będzie obsługiwał nowe zadania nie zwiększając zatrudnienia ani kosztów działalności - mówi Katarzyna Serdeczna, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Wałbrzychu.
19 marca 2014 -
Wybór przyszłości czyli giełda w Lutomi
Ponad pól tysiąca gimnazjalistów i ich rodziców odwiedziło XII Giełdę Edukacyjną przygotowaną tradycyjnie przez Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej.
Dobrze wykształceni gimnazjaliści są naszą przyszłością. Atrakcyjne kierunki, dobra baza dydaktyczna i możliwość odbywania praktyk. To tylko niektóre wymagania młodych ludzi szukających dalszej drogi kształcenia po gimnazjum. Nikogo zatem nie trzeba przekonywać do tego, iż takie imprezy jak giełda edukacyjna są potrzebne. Edukacja odgrywa w życiu bardzo ważną rolę. Kiedy jednak trzeba podejmować decyzję o dalszych kierunkach kształcenia, potrzebny jest wybór
. . . czytaj więcej
A kiedy nie wiadomo co wybrać, warto odwiedzić Giełdę Edukacyjną organizowaną przez Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej aby zobaczyć, czym nas skusi dana szkoła i jakie możliwości daje swoim przyszłym absolwentom. Giełda edukacyjna daje szansę młodym osobom poszukującym oferty szkoleniowej na bezpośrednie, często pierwsze, spotkanie z przedstawicielami szkół i znalezienie atrakcyjnej oferty dla siebie. Wszystkim gimnazjalistom, którzy odwiedzili XII Giełdę Edukacyjną w Lutomi życzę dobrych i trafnych wyborów swojej przyszłości! - mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Podczas giełdy 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Dolnośląska Izba Rzemieślnicza prezentowało bogatą ofertę edukacyjną dla uczniów kl. III z 6 gimnazjów gminy Świdnica, Marcinowice i z Dobromierza. Na stoiskach można porozmawiać o aktualnych kierunkach kształcenia i spotkać się z uczniami, którzy są najlepszym źródłem informacji - mówili uczniowie.
Podczas Giełdy Edukacyjnej Doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Wałbrzycha oraz z Klubu Pracy OHP w Świdnicy przeprowadzali indywidualne rozmowy.
Jaki jest cel giełdy? Jak mówi szkolny doradca zawodowy Pani Edyta Zerka celem głównym naszych działań jest przygotowanie uczniów do świadomego i trafnego wyboru szkoły. Efekty giełdy widoczne są przede wszystkim wśród samych gimnazjalistów. Już teraz dzięki prezentacji szkół wielu z nich ma sprecyzowane plany na przyszłość.
Tradycyjnie na potrzeby giełdy wydawana jest gazetka szkolna "Gimbusik", w której poruszane zostały tematy związane z działalnością i funkcjonowaniem Szkolnego Ośrodka Kariery. Można w niej przeczytać wywiady z uczniami o ich planach i dokonywanych wyborach oraz wypowiedzi absolwentów. Bowiem giełda edukacyjna w Lutomi w tym roku gościła jednego a absolwentów, który wrócił tam 7 lat po zakończeniu edukacji w gimnazjum.
Bardzo dobrze pamiętam czasy spędzone w tej szkole. Byłem uczniem klasy A w latach 2003-2006. Moim wychowawcą była Bogumiła Podczasiak. W całym swoim życiu byłem w wielu szkołach i uczelniach, ale żadna nie była tak czysta, kolorowa i przyjazna dla uczniów. Uważam, że to gdzie pójdziemy po gimnazjum, daje nam duże możliwości, lub je zabiera, jeśli wybierzemy źle - mówi absolwent gimnazjum Grzegorz Dratwa, a obecnie student V roku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
19 marca 2014 -
Mobilne Punkty Informacyjne - informacja o funduszach europejskich
Jak napisać wniosek o dofinansowanie? Czy Twój pomysł ma szansę uzyskać unijne wsparcie? Jak wygląda oferta pożyczek i poręczeń finansowanych ze środków unijnych? - na te i wiele innych pytań odpowiedzą konsultanci Mobilnych Punktów Informacyjnych, które do końca marca pojawią się na terenie dolnośląskich miast.
Strzelin, Świdnica i Oleśnica - to tylko niektóre miejsca, do jakich dotrą do końca marca Mobilne Punkty Informacyjne o funduszach europejskich
. . . czytaj więcej
Z usług Punktów mogą skorzystać wszyscy zainteresowani tematyką dotacji z Unii Europejskiej, a w szczególności osoby fizyczne planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy. Konsultacje są bezpłatne.
Dyżury w ramach Mobilnych Punktów Informacyjnych będą pełnić konsultanci Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich we Wrocławiu, na co dzień działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
W trakcie dyżurów można dowiedzieć się czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia z funduszy europejskich, jakie są zasady ubiegania się o dotację oraz które instytucje są odpowiedzialne za poszczególne nabory wniosków. Konsultanci przedstawią ofertę pożyczek i poręczeń finansowanych ze środków europejskich, dostępnych na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. Wskażą również do jakich instytucji należy zgłosić się w przypadku aplikowania o wsparcie.
Najbliższe dyżury Mobilnych Punktów Informacyjnych odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:
Oborniki Śląskie - 21 marca, Urząd Miejski w Obornikach Śląskich, ul. Trzebnicka 1, godz. 10.00 - 13.00
Strzelin - 21 marca, Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie, ul. Ząbkowicka 11, godz. 10.00 - 13.00
Oleśnica - 24 marca 2014 r. Urząd Gminy Oleśnica, ul. 11 Listopada 24, godz. 10.00 - 13.00
Świdnica - 24 marca, Urząd Skarbowy w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1-3, godz. 10.00 - 13.00
Kąty Wrocławskie - 28 marca, Urząd Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Rynek-Ratusz 1, godz. 10.00 - 13.00
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zapewnia bezpłatną informację o dotacjach z Unii Europejskiej dla mieszkańców województwa dolnośląskiego. Pytania można kierować telefonicznie, za pośrednictwem e-mail lub zgłosić się bezpośrednio do siedziby Punktu. Pełne dane kontaktowe Punktu znajdują się na stronie www.fundusze.dolnyslask.pl
19 marca 2014 -
Wkrótce zbiórka elektrośmieci
W sobotę, 22 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja zorganizowana w Świdnicy.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 22 marca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49.
Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory
. . . czytaj więcej
Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna. Co można przynieść?
Każdy kompletny sprzęt elektryczny lub elektroniczny: pralki, lodówki, radia, komputery, telewizory, suszarki, kosiarki, zabawki, radia, odkurzacze, miksery …. i wiele, wiele innych oraz stare akumulatory.
Co nie zostanie przyjęte?
Kineskopy bez obudowy, rozbite telewizory i sprzęt niekompletny - ze względu na bezpieczeństwo.
19 marca 2014 -
Żarowski Maraton Zumby
29 marca w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbędzie się Żarowski Maraton Zumby. Po raz pierwszy w Żarowie trzygodzinna zabawa dla wszystkich chętnych pań pragnących spalić swoje kalorie, porywająca muzyka, super zabawa. Imprezie patronuje Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak.
Bilety w cenie 30 złotych do kupienia w GCKiS w Żarowie, Hala Sportowa GCKiS w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10A. Wśród wszystkich uczestników podczas Maratonu losowane będą nagrody.
18 marca 2014 -
Porozumienie w sprawie remontów dróg
Aż 16 samorządów podpisało wczoraj List Intencyjny dotyczący opracowania "Programu przewozów masowych pojazdami wysokotonażowymi w województwie dolnośląskim".
W sali nard Starostwa Powiatowego zebrali się starostowie i wicestarostowie powiatów: Bolesławieckiego, Dzierżoniowskiego, Górowskiego, Jaworskiego, Kłodzkiego, Lubińskiego, Lwóweckiego, Milickiego, Oławskiego, Polkowickiego, Strzelińskiego, Świdnickiego, Wrocławskiego, Ząbkowickiego, Zgorzeleckiego aby podpisać z Urzędem Marszałkowskim porozumienie zmierzające do wyznaczenia korytarzy transportu kołowego dla pojazdów wysokotonażowych poruszających się lokalnymi drogami
. . . czytaj więcej
W czerwcu ubiegłego roku zauważyłam, że jest to odpowiedni moment, aby podjąć wspólne działania, z innymi powiatami, jeśli w przyszłym okresie finansowym chcemy być zauważeni. Dla pojedynczych samorządów nie ma miejsca. Zaprosiliśmy z Zarządem wszystkie powiaty z całego Dolnego Śląska do współpracy.
We wrześniu ubiegłego roku, w Świdnicy, odbyło się pierwsze spotkanie, na którym naświetliliśmy cel i zasadność utworzenia takiej grupy działania - mówi Sabina Cebula Członek Zarządu.
Głównym założeniem programu jest zminimalizowania, lub nawet całkowite rozwiązanie, problemu transportu towarów masowych na terenie naszych powiatów mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę środowiska. Współpraca nasza związana będzie z kształtowaniem i dostosowaniem sieci drogowej do występujących potrzeb przewozowych poprzez wyznaczenie wspólnych korytarzy transportu drogowego - podsumowuje założenia programu Sabina Cebula.
Sygnatariusze porozumienia liczą, że uregulowanie ruchu wysokotonażowego nie tylko poprawi stan infrastruktury drogowej ale także wpłynie na środowisko, bezpieczeństwo mieszkańców oraz zdynamizuje rozwój gospodarczy terenów, przez które przebiegać będą korytarze drogowe. W spotkaniu brali także udział przedstawiciele Instytutu Rozwoju Terytorialnego.
18 marca 2014 -
Trzeźwy poranek
Akcje pod tym cyklicznie organizuje świebodzicka policja. Tym razem sprawdzano trzeźwość kierowców w Świebodzicach 11 i 13 marca. Zmotoryzowani wypadli zadziwiająco dobrze.
- Zatrzymano tylko dwóch nietrzeźwych kierujących, na ponad sto skontrolowanych pojazdów - cieszy się Piotr Galicki, Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach. - Do pracy zostało skierowanych aż 7 patroli, zatem akcja był przeprowadzona na dość dużą skalę
. . . czytaj więcej
W trakcie kontroli zatrzymano także jedną osobę poszukiwaną listem gończym, funkcjonariusze wystawili cztery mandaty i zatrzymali kilka dowodów rejestracyjnych. Do badania stanu trzeźwości kierowców został wykorzystany alkomat, który kilka tygodni temu Gmina Świebodzice zakupiła dla komisariatu.
Kolejna taka akcja odbędzie się w tym tygodniu, policjanci będą kontrolować stan trzeźwości świebodziczan wspólnie ze Strażą Miejską. Policjanci odnotowują także - z nieukrywanym zadowoleniem - wzrost zainteresowania przebadaniem się na alkomacie stacjonarnym w komisariacie.
Najwięcej chętnych do sprawdzenia poziomu trzeźwości jest w weekend. Każdy, kto chciałby wykonać sobie takie badanie, może przyjść do komisariatu i zrobić to zupełnie bezpłatnie.
18 marca 2014 -
Pierwsze Targi Usług Outsourcingowych - Wałbrzych
Już w najbliższy piątek - 21 marca, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" odbędą się Targi usług outsourcingowych B2B, dedykowane usługom outsourcingowym dla biznesu. Spotkanie jest pierwszym z cyklu eventów, które odbywają się na terenie trzech miast - Wałbrzycha, Gdańska i Łodzi.
Cykl targów dedykowany jest tym przedsiębiorcom, którzy korzystają z usług outsourcingowych bądź świadczą tego typu usługi. Współorganizatorem jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park", jedna z najdynamiczniej rozwijających się specjalnych stref ekonomicznych, we współpracy z firmą Prospects Publisher
. . . czytaj więcej
Pierwsze spotkanie, odbędzie się 21 marca w budynku WSSE Invest-Park Center, przy ulicy Uczniowskiej 16 w Wałbrzychu.
Targi mają dość nietypową formułę - połączenie części wystawienniczej z debatami przybliży uczestnikom wydarzenia, rynek outsourcingu na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Eksperci biorący udział w panelach dyskusyjnych, w swoich wystąpieniach zdiagnozują obecną sytuację na polskim rynku, wskażą możliwe drogi rozwoju oraz podzielą się przykładami dobrych praktyk z własnego doświadczenia.
W części merytorycznej swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz przedstawiciele biznesu. W panelu uczestniczyć będzie także gość specjalny Armand Angeli - współzałożyciel i prezes Europejskiego Stowarzyszenia ds. Outsourcingu.
Wśród wystawców targowych, swoją ofertę zaprezentują firmy oferujące usługi z dziedziny HR, obsługi kadr, call centre, usług prawnych czy też oferujące outsourcing spedycyjny. Uczestnicy targów, będą mieli możliwość nie tylko poznać potencjalnych partnerów ze swojego regionu, ale będą mogli również skorzystać z konsultacji z przedstawicielami firm outsourcingowych. Dodatkowo, podczas targów, odbędą się warsztaty o tematach:
- Planuj, Kupuj, Sprzedawaj, Integruj, Oszczędzaj - jedna platforma - wiele możliwości
- Zmiana na przykładzie outsourcingu kadrowo-płacowego
- Dlaczego niektórzy potrafią sprzedawać więcej? - wpływ korzystania z usług nowoczesnego contact center na efektywność, jakość i wizerunek Twojego biznesu
Wszystkie warsztaty są bezpłatne dla uczestników targów. Więcej informacji o targach oraz rejestracja udziału w spotkaniach, dostępna jest na stronie: www.b2btargi.com.pl Udział w targach jest bezpłatny.
18 marca 2014 -
Targi kariery dla młodych
Już po raz drugi w Świebodzicach zorganizowane zostaną targi edukacyjne, skierowane przede wszystkim do młodzieży. 20 marca w Miejskim Domu Kultury w godzinach 10.00-14.00 kilkanaście uczelni wyższych i szkół ponadgimnazjalnych z regionu będzie prezentować swoją ofertę edukacyjną.
Do udziału w targach zaproszono najważniejsze uczelnie wyższe z województwa a także szkoły ponadgimnazjalne z całego regionu. Do odwiedzenia prezentacji zachęcamy młodzież nie tylko ze Świebodzic, ale także gmin ościennych: Wałbrzycha, Świdnicy czy Strzegomia
. . . czytaj więcej
W ubiegłym roku podczas targów prezentowało się aż dwadzieścia uczelni wyższych, a ich stoiska odwiedziło kilkaset młodych ludzi.
Organizatorem II Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery jest Urząd Miejski w Świebodzicach wraz z Powiatowym Urzędem Pracy - Filią w Świebodzicach.
Tegoroczni wystawcy:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Techniczo-Ekonomiczna w Świdnicy
Politechnika Wrocławska-Filia w Wałbrzychu
Społeczna Akademia Nauk w Świdnicy
TEB Edukacja w Świdnicy
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wałbrzychu
Świdnickie Centrum Edukacji
Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa
Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach/Centrum Edukacji Młodzieży w Wałbrzychu
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świebodzicach
Powiatowy Urząd Pracy-Filia w Świebodzicach
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku
Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach
Zespół Szkół w Świebodzicach
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Szkoła Policealna Służb Społeczno-Medycznych w Świdnicy
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie
18 marca 2014 -
Zatańcz kubańską salsę
Już niedługo mieszkańcy Świdnicy będą mogli tańczyć salsę kubańską. Miłośników gorących, latynoamerykańskich rytmów zapraszamy 25 marca do Studia Artystycznego Katharsis w Świdnicy przy ulicy Spółdzielczej 14.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Naukę tańca poprowadzi para doświadczonych tancerzy z Wrocławia. Na zachętę dla niezdecydowanych na pierwsze zajęcia wstęp będzie wolny.
18 marca 2014 -
Zmagania recytatorów
Eliminacje do etapu powiatowego 59. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się w tym roku w Świebodzicach.
Gospodarzem tego wydarzenia będzie w najbliższą środę, 19 marca, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13, w godzinach 10.00-15.00.
17 marca 2014 -
Zagraj z Arturem Żmijewskim - już w środę
Popularny polski aktor Artur Żmijewski przyjeżdża w środę, 19 marca do Świdnicy. Aktor zgodził się promować 7. Festiwal Reżyserii Filmowej, a tego dnia będzie kręcony film promocyjny. W tzw. forszpanie mogą zagrać również sami świdniczanie. Organizatorzy zapraszają łowców autografów, czy też amatorów fotografii. Jedna ze scenek zostanie zaaranżowana z udziałem właśnie mieszkańców.
Początek zdjęć w środę, 19 marca o godzinie 12.15 w pobliżu głównego wejścia do teatru w Rynku.
17 marca 2014 -
Mistrzostwa Kasprowicza w speedcubingu
Kiedy Ernö Rubik, w 1974 roku, skonstruował swoją magiczną kostkę, jej pierwsze ułożenie zajęło mu miesiąc. W 1980 roku rekord świata w układaniu kostki wynosił 54 sekundy, a na I mistrzostwach świata, w 1982 roku, został poprawiony i wyniósł 22,95 sekundy.
Aktualny oficjalny rekord świata, ustanowiony przez Holendra Matsa Valka w 2013 roku to 5,55 sekundy, zaś rekord Polski, należący do Michała Pleskowicza - 6,11 sekundy
. . . czytaj więcej
Magiczna kostka, choć obchodzi w tym roku 40. urodziny, wcale nie traci na popularności, a wydaje się wręcz, że przeżywa swój renesans . 13 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Kasprowicza w speedcubingu, czyli układaniu na czas kostki Rubika i innych podobnych łamigłówek. 31 zawodników z I LO oraz okolicznych gimnazjów rywalizowało w czterech kategoriach. Oto lista zwycięzców:
Kategoria 2x2x2:
1. Adrian Dutkowski (I LO, kl. 1m) - śr. czas 6,05 s
2. Kacper Jędras (Gimnazjum w Jaworzynie Śl.) - śr. czas 6,99 s
3. Dominik Więcław (Gimnazjum w Jaworzynie Śl.) - śr. czas 12,83 s
Kategoria 3x3x3:
1. Przemysław Kara (I LO, kl. 1m) - śr. czas 19,42 s
2. Damian Lechniuk (Gimnazjum w Witoszowie Dolnym) - śr. czas 19,74 s
3. Mateusz Pacia (Gimnazjum w Jaworzynie Śl.) - śr. czas 21,65 s.
Kategoria 4x4x4:
1. Przemysław Kara - śr. czas 71,91 s
2. Damian Lechniuk - śr. czas 130,94 s
3. Michał Gawłowski (I LO, kl. 1m) - śr. czas 422,4 s
Kategoria pyraminx:
1. Adrian Dutkowski - śr. czas 9,88 s
2. Patryk Młynarski (Gimnazjum w Jaworzynie Śl.) - śr. czas 10,11 s
3. Bartosz Tymcik (Gimnazjum w Jaworzynie Śl.) - śr. czas 11,14 s
Zawody zostały zorganizowane w ramach działań partnerskiego projektu szkół Comeniusa "Fit body equals fresh brain" przez prof. Katarzynę Twaróg z pomocą Przemysława Kary (kl. 1m), a dostawcą sprzętu pomiarowego i fundatorem nagród była firma SpeedCube.
Michał Żabrowski
17 marca 2014 -
Nowe autobusy wyruszyły w trasę
Od dzisiaj cztery nowe Solarisy służą pasażerom świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Są ekologiczne, bezpieczne i komfortowe. W inauguracyjną podróż pasażerowie linii nr 6 mogli wybrać się bezpłatnie.
Nowe pojazdy MPK "Świdnica" zakupiło dzięki unijnemu dofinansowaniu. Osiem nowoczesnych autobusów to Solaris Urbino w tym sześć 12-metrowych i dwa o długości 8,9 m (model Alpino). Obecnie oddano do użytku cztery pojazdy 12-metrowe
. . . czytaj więcej
Każdy z nich jest w stanie obsłużyć jednorazowo nawet 101 pasażerów w ramach 33 miejsc siedzących, 2 miejsc rozkładanych, specjalnego miejsca na wózek inwalidzki oraz dzięki miejscom stojącym.
Pojazdy są przyjazne nie tylko dla pasażerów ale również środowiska. Wyposażono je w nowoczesne silniki diesla, które spełniają restrykcyjne wymogi emisji spalin. Podwozie a także konstrukcja nośna wykonane są ze stali nierdzewnej, natomiast pozostałe elementy nadwozia i wyposażenia z blachy nierdzewnej, aluminium i z wysokiej klasy kompozytów tworzyw sztucznych. W komorze silnika i pieca grzewczego zamontowano system automatycznej sygnalizacji i gaszenia pożaru.
Autobusy posiadają trzy, każde szerokie na 120 cm, wygodne drzwi wejściowe. Pasażerowie nowych autobusów będą mogli docenić nie tylko komfort jazdy, ale również jakość informacji pasażerskiej. Kasowniki w standardzie są elektroniczne, aktualnie obsługiwana trasa wyświetlana jest na zewnętrznych ekranach diodowych (z przodu, z boku i z tyłu autobusu), natomiast wewnątrz autobusu funkcję tablicy informacyjnej pełni 22 calowy wyświetlacz LED.
Urządzenie to pozwala na wyświetlanie dodatkowych komunikatów dla pasażerów. Wsparciem dla osób niewidomych, czy niedosłyszących jest opcja głosowej komunikacji na bieżąco powiadamiająca o aktualnym przystanku
i położeniu autobusu.
Bezpieczeństwo podróżnych zwiększa dodatkowo monitoring przestrzeni pasażerskiej i przestrzeni przed pojazdem, system lokalizacji pojazdu i łączność radiowa z dyspozytorem.
17 marca 2014 -
Rodzinne Potyczki z Ortografią
Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń
. . . czytaj więcej
którą możesz otrzymać w sekretariacie swojej szkoły, lub w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej 2. telefon 74 8522640
Zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca.
W tym roku gościem honorowym konkursu jest Profesor Jan Miodek. Jego wykład uświetni zmagania uczestników. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.
17 marca 2014 -
Światowy Dzień Liczby Pi
14 marca 2014 roku w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu odbyły się uroczyste obchody "Światowego Dnia Liczby Pi", stałej matematycznej o nieskończonym i nieokresowym rozwinięciu. Już wiele dni wcześniej uczniowie klas drugich przygotowywali się do tej uroczystości. Udekorowali szkołę, przygotowali gazetki tematyczne, wizualizacje liczby Pi oraz konkursy.
Głównym punktem obchodów był konkurs na wyrecytowanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi
. . . czytaj więcej
Zwyciężyła Magdalena Titowska z klasy II B, która ustanowiła nowy rekord szkoły - 123 cyfry po przecinku.
Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek. Na zakończenie odbył się pokaz multimedialny pt. " Historia liczenia" oraz "Ludolfina - jedyna taka liczba".
16 marca 2014 -
Zagrają w finale Mistrzostw Polski
Dzisiaj w Świdnicy zakończył się trwający od piątku (14 marca) Siatkarski Półfinałowy Turniej o Mistrzostwo Polski Młodziczek. Świdniczanki po dwóch zwycięstwach awansowały do finału, który odbędzie się w dniach 2-6 kwietnia w Kętrzynie.
Wyniki: MKS Świdnica - Silesia MSK MOSiR Mysłowice 0:3 17:25, 19:25, 21:25, MKS Świdnica - MKS SAN Jarosław 3:1 25:16, 25:17, 12:25, 25:13, MKS Świdnica - MKS SA Dąbrowa Górnicza 3:1 19:25, 25:18, 25:16, 25:23.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna MSK MOSiR Mysłowice kolejne MKS Świdnica, MKS SAN Jarosław i MKS SA Dąbrowa Górnicza.
16 marca 2014 -
Cuda na inaugurację
Po wygranym spotkaniu z KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 3:0 Polonia-Sparta Świdnica awansowała na 10 miejsce w tabeli.
Wczoraj rozpoczęła się druga runda rozgrywek III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej. Rozgrywki rozpoczęły się nieco zaskakującymi wynikami. Cuda zdarzają się też w trzeciej lidze piłkarskiej. Najsłabsze, ostatnie dwa zespoły w tabeli rozgrywek Ilanka Rzepin i Prochowiczanka Prochowice odniosły zaskakujące zwycięstwa i oba mecze rozegrane zostały na wyjeździe, Bielawianka Bielawa - Prochowiczanka Prochowice 0:2, Piast Karnin - Ilanka Rzepin 0:2.
16 marca 2014 -
Zdolne "jedynaczki" z pierwszego Gimnazjum
Każdy uczeń trzeciej klasy gimnazjum ma obowiązek napisać egzamin na koniec szkoły zwany coraz częściej "małą maturą". Wyjątków od tej zasady jest niewiele. Kto może być zwolniony z
testu gimnazjalnego?
Z odpowiedniej jego części są zwolnieni laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub krajowym z
zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych testem gimnazjalnym. Rokrocznie swój wspólny sukces świętują uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. A jest co świętować
. . . czytaj więcej
Zwolnienie z części testu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z niej najwyższego wyniku. To z kolei przekłada się na kolejne profity. Laureaci bowiem przyjmowani są do szkół
ponadgimnazjalnych niezależnie od ustalonych kryteriów. Finaliści również zostają nagrodzeni i wyróżnieni. Otrzymują dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkół ponadgimnazjalnych, co w
dużym stopniu ułatwia dostanie się do wymarzonej szkoły, zwłaszcza w przypadku wielu chętnych.
Wśród tegorocznych absolwentów Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, którzy mogą się pochwalić tytułami laureatów i finalistów są:
- Jakub Krząstek Laureat VII konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka angielskiego
- Aleksandra Kowalczyk Laureatka VII konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka angielskiego oraz Laureatka w bloku przedmiotów humanistycznych konkursu Liga Naukowa
- Marcin Gomułka Laureat XI Dolnośląskiego Konkursu Geograficznego oraz Finalista XII Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego
- Franziska Gillmaier Laureatka VI Dolnośląskiego Konkursu Języka Niemieckiego
- Szymon Józwicki Laureat XII Dolnośląskiego Konkursu Chemicznego, Laureat XIII Dolnośląskiego Konkursu Chemicznego, Finalista XI Dolnośląskiego Konkursu Geograficznego oraz Finalista XII Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego
- Piotr Pawlik Finalista XIII Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego, Finalista XIII Dolnośląskiego Konkursu Historycznego z elementami wos-u.
Siedem tytułów laureata i 5 tytułów finalistów to świetny wynik, który jest efektem wytężonej pracy młodych ludzi.
16 marca 2014 -
Dolnośląski Konkurs Polonistyczny
Spośród 77 uczestników etapu finałowego XIII edycji Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego laureatami zostało 28 uczniów, a wśród nich uczennica III klasy Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Urszula Górska zdobyła tytuł "Zdolny Ślązak Gimnazjalista".
O ten tytuł Urszula walczyła nieprzerwanie od trzech lat. Po raz pierwszy zmierzyłam się z zadaniami w konkursie polonistycznym będąc w pierwszej klasie gimnazjum. Fakt, że nie udało się od razu zdobyć tytułu "Zdolnego Ślązaka" zmotywował mnie do intensywnej pracy
. . . czytaj więcej
Dopiero przy trzecim podejściu znalazłam się w gronie 28 laureatów Konkursu. To największe z dotychczasowym osiągnięć - przyznaje Urszula Gorska.
Zdobyć to zaszczytne wyróżnienie wcale nie było tak łatwo, bowiem uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z zagadnieniami z języka polskiego na poziomie licealnym. Wylosowałam 2 pytania: jedno dotyczyło prawd moralnych zawartych w "Dziadach" cz. II Adama Mickiewicza. Drugie pytanie, znacznie trudniejsze, polegało na omówieniu prawd dosłownych i uniwersalnych na podstawie obrazu "Ślepcy" Pietera Bruegela i utworu "Przypowieści o ślepcach" autorstwa Jacka Kaczmarskiego.
Na co dzień laureatka Konkursu polonistycznego jest druhną 13 ŚDSH "Mafikeng". im. Andrzeja Romockiego "Morro" w Pszennie. Interesuje się również językiem angielskim oraz językiem hiszpańskim. Jest kibicem Realu Madryt, kocha sport, a szczególnie lubi oglądać olimpiady. Jednak swoją dalszą edukację planuje kontynuować w II LO w Świdnicy, w klasie o profilu humanistycznym. Moją pasją i hobby jest film. Od trzech lat piszę do szkolnej gazetki recenzje filmowe. W przyszłości chciałabym zostać krytykiem filmowym - dodaje Urszula Gorska.
Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie to kuźnia talentów "zDolnych Ślązaków". Od 2002 roku może poszczycić się 7 laureatami i 8 finalistami. Uroczysta gala z udziałem laureatów odbędzie się 24 marca w Auli Leopoldina we Wrocławiu.
16 marca 2014 -
Dni Otwarte w Kasprowiczu
Jak co roku świdnickie I Liceum Ogólnokształcące otworzy swoje drzwi dla wszystkich gimnazjalistów i ich rodziców. Kasprowiczańska społeczność zaprasza w swoje progi 22 marca od godziny 10 do 13 wszystkich, którzy są ciekawi świata, otwarci na przygodę i spragnieni ekstremalnych doznań.
Jako że patron Liceum, Jan Kasprowicz, dużo podróżował, w różnych miejscach zgłębiając swą wiedzę, tegoroczne dni otwarte odbędą się pod hasłem "Podróże kształcą". Na odważnych czeka wiele atrakcji, ale także niebezpieczeństw. Plakat >>> zobacz Ta podróż może odmienić Twoje życie na zawsze.
16 marca 2014 -
Dudek na świdnickiej scenie
Bezkompromisowy. Charyzmatyczny. Charakterny. Najbardziej wyrazisty reprezentant nurtu warszawskiej ulicy 21 marca przyjedzie do Świdnicy. Dudek promował będzie swój najnowszy album "Prorok 56". To kolejny artysta z szeregów świdnickiej wytwórni Proper Records, który odwiedzi Świdnicę w ramach premiery swojej płyty.
"Prorok 56" to projekt, zakładający wydanie dwóch krążków w 2014 roku. Obok fizyka Prorok5, artysta udostępni na wakacje swój szósty album - Prorok6, który dostępny będzie w sieci za darmo
. . . czytaj więcej
Jak podkreśla Dudek, to forma podziękowania dla słuchaczy i wszystkich dobrych ludzi. Piąty krążek Dudka to 23 utwory z udziałem takich artystów jak Żary JLB, Magda, Miejski Sort, Roman Bosski i wielu innych dobrych składów. Materiał którego premiera będzie miała miejsce 22 marca, podobnie jak poprzednie solo Dudka, "Od serca 2012" ukaże się nakładem Proper Records. A dzień wcześniej, 21 marca o godzinie 18.00, warszawski artysta przedpremierowo zaprezentuje swój najnowszy album na scenie Galerii Świdnickiej.
- W ubiegłym roku zaprosiliśmy do Świdnicy naszych debiutantów: AK-47 i Polską Wersję. Zaskoczyła nas frekwencja podczas występu oraz entuzjazm, z jakim zostali przyjęci. Teraz ściągamy do miasta artystę z historią i sporym bagażem muzycznych osiągnięć. Cieszymy się, że przyjął nasze zaproszenie. Mamy nadzieję, że Świdnica dobrze przyjmie Dudka - mówi Piotr Jamrozik, prezes Proper Records. Podczas występu w Galerii Świdnickiej Dudek wykona kilka kawałków ze swojego najnowszego materiału.
Artystę na scenie wspierać będą członkowie założonego przez niego składu Miejski Sort - Kłyza i Warunia. Tuż po występie, w Empiku tradycyjnie już odbędzie się spotkanie autorskie z raperem, połączone z podpisywaniem płyt. Akcją towarzyszącą przedpremierze albumu "Prorok 56" będzie Graffiti Jam. Na ścianie zewnętrznej Galerii Świdnickiej, o powierzchni ponad 100 m2, powstanie graffiti, stworzone przez okolicznych grafficiarzy. Akcja potrwa od godziny 10.00 aż do występu Dudka, do godziny 18.00. Wszyscy, którzy chcieliby współtworzyć graffiti, mają ku temu okazję. Wystarczy stawić się przed galerią ze swoimi puszkami.
15 marca 2014 -
Żarowski Maraton Zumby
29 marca w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbędzie się Żarowski Maraton Zumby. Po raz pierwszy w Żarowie trzygodzinna zabawa dla wszystkich chętnych pań pragnących spalić swoje kalorie, porywająca muzyka, super zabawa. Imprezie patronuje Burmistrz Miasta Żarów Leszek Michalak.
Bilety w cenie 30 złotych do kupienia w GCKiS w Żarowie, Hala Sportowa GCKiS w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10A. Wśród wszystkich uczestników podczas Maratonu losowane będą nagrody.
15 marca 2014 -
Konkurs Sołtys Roku 2013
11 marca Wojewoda Dolnośląski wręczył wyróżnienia dla najlepszych sołtysów w dorocznym Konkursie Sołtys Roku 2013. W gronie nominowanych znaleźli się: Władysława Łach - sołtys Komorowa oraz Bronisław Dratwa - sołtys Burkatowa.
Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Była to już czwarta jego edycja. Wręczenie listów gratulacyjnych, odznaczeń i statuetek odbyło się 11 marca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu
. . . czytaj więcej
Pierwszy etap konkursu to nominacje - dokonują ich wójtowie, burmistrzowie, ale też i Rady poszczególnych gmin. Wśród nominowanych do tytułu Sołtys Roku 2013 znalazło się 38 kobiet i 35 mężczyzn, a wśród nich pani Władysława Łach i pan Bronisław Dratwa.
Władysława Łach jest sołtysem sołectwa Komorów liczącego 747 mieszkańców od 5 kadencji. Jedna z najbardziej doświadczonych i najstarszych stażem sołtysów. Dzięki swojej wieloletniej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu dla mieszkańców z terenu sołectwa i całej gminy Świdnica, otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Gminy Świdnica". Aktywnie działa i prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich w Komorowie. Swoją pracą wspiera lokalne organizacje działające nie tylko na terenie miejscowości Komorów m. in. Ludowy Zespół Sportowy "Błękitni Komorów". Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. Lokalną Grupą Działania "Szlakiem Granitu", Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego Oddział w Świdnicy, a także Powiatowym Zespołem Doradzców. Dzięki tej bardzo dobrej współpracy z DODR w Świdnicy współorganizuje wiele szkoleń dla rolników z terenu sołectwa i sąsiednich miejscowości.
Czynnie wspiera wszystkich potrzebujących mieszkańców oraz pomaga w rozwiązywaniu ich problemów. Jest osobą bardzo ciepłą i wrażliwą na ludzką krzywdę. Bez względu na okoliczności zawsze gotowa do podjęcia działań skutkujących pomocą i wsparciem dla osób poszkodowanych nie tylko przez los, ale także trudną sytuację w życiu rodzinnym. Organizatorka wielu przedsięwzięć wspierających poszkodowane osoby nie tylko z terenu sołectwa, w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, zdarzeń losowych czy też trudną sytuację materialną i finansową. Prowadziła takie działania jak zbiórka środków finansowych dla pogorzelców z miasta Świdnica czy też zbiórka materiałów dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Udziela się w wielu akcjach charytatywnych i od wielu lat zawsze gotowa nieść pomoc i wsparcie osobą niepełnosprawnym, i chorym.
Dzięki działalności jako sołtys i dobrym kontaktom z mieszkańcami zapoczątkowała wiele cyklicznych imprez dla lokalnej społeczności.
Bronisław Dratwa jest sołtysem sołectwa Burkatów liczącego 624 mieszkańców od 2 kadencji. Wieloletni pracownik Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Burkatowie, wspierający z dużym zaangażowaniem działania i pracę lokalnych rolników. Nagrodzony odznaką przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla rolnictwa".
Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi m.in. Lokalną Grupą Działania "Szlakiem Granitu", Swoim doświadczeniem i wiedzą wspiera i pomaga w rozwoju nowych technologii agrotechnicznych, a dzięki współpracy z DODR w Świdnicy współorganizuje wiele szkoleń dla rolników z terenu sołectwa i sąsiednich miejscowości. Jest aktywnie działającym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Burkatowie, która funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym oraz członkiem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Burkatów. Zawsze wspiera i współpracuje z Ludowym Klubem Sportowym w Burkatowie. Jest gospodarzem i organizatorem cyklicznego już od 6 lat Przeglądu Zespołów Folklorystycznych "Nad Bystrzycą", który cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców z okolicznych miast i wsi. Wraz z powołaną reprezentacją sołectwa rok w rok bierze czynny udział w organizowanym przez Urząd Gminy Świdnica, LZS Świdnica, GOKSiR Świdnica, turnieju Sołectw "Sportowe weekendy na wsi", w którym jego drużyna zajmuje główne miejsca na podium.
Dzięki wielu pomysłom oraz przy pomocy Funduszu Sołeckiego realizuje wiele innowacyjnych przedsięwzięć. Jako pierwszy w gminie Świdnica sołtys, w celu poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców - zainicjował działania dot. monitoringu wsi, a także jej oznakowania. W tym celu zostały wykonane tablice z kierunkami i numeracją budynków. Dzięki tym zabiegom jego pomysły stały się impulsem do realizacji takich rozwiązań przez inne sołectwa w gminie Świdnica. Dobry gospodarz, jeszcze lepszy sołtys, można powiedzieć, że jest osobą dbającą głównie o dobro drugiego człowieka.
Z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa, przypadającego właśnie 11 marca wójt gminy Teresa Mazurek złożyła wszystkim Sołtysom najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Państwa zaangażowanie i liczne inicjatywy, które przedkładają się na rozwój sołectw i całej naszej gminy, zasługują na szczególne słowa uznania. Nasze wsie to nasza duma i ostoja tradycji, na straży, której stoicie Wy - Sołtysi.
Życzę, aby czas upływał Państwu pod znakiem aktywnej działalności, w miłym i przyjaznym otoczeniu mieszkańców. Niech dążenia do realizacji zamierzonych celów nie napotykają na przeszkody i problemy, a zdrowie i doskonała kondycja towarzyszy Wam nieodłącznie każdego dnia.
14 marca 2014 -
XII Seminarium Miejsca Pamięci
Już od kilku dni trwa XII Seminarium Miejsca Pamięci zatytułowane "Mitologizacja ruchów oporu? Przedstawienie i znaczenie działań opozycyjnych i oporu w muzeach i miejscach pamięci", które jak co roku odbywa się w Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Seminarium Miejsca Pamięci to cykliczna impreza, która przeznaczona jest dla zawodowych i społecznych współpracowników miejsc pamięci lub muzeów z krajów Wschodniej i Zachodniej Europy oraz osób, które w swoich projektach, czy też pracy w szkołach i na wyższych uczelniach zajmują się historią dyktatur XX wieku w Europie, jak również innych form totalitarnej dyktatury oraz opozycji wobec niej
. . . czytaj więcej
Ideą seminarium jest stworzenie forum dla wymiany doświadczeń na poziomie ogólnoeuropejskim przez przedstawicieli różnych instytucji, którzy w swojej pracy poświęcają się edukacji historycznej z jednej strony z zachowaniem pamięci z drugiej strony.
- W tym roku skupiamy się na ruchach oporu - powiedział Dominik Kretschamann, kierownik Miejsca Pamięci Fundacji "Krzyżowa". - Opozycja i ruch oporu należą do znaczących miejsc w historii każdego kraju. Ukazywanie aktów oporu powinno dokumentować siłę oraz suwerenność narodu oraz funkcjonować jako dowód odwagi dojrzałego społeczeństwa, które broniło się przed samowolą, obcym panowaniem czy niesprawiedliwością. Miejsca pamięci, które informują o zbrodniach przeciwko ludzkości i przypominają o ofiarach przeszłości, zdają się potrzebować okazywać opór jako istotny element przeciwstawny używanym mechanizmom przemocy i bezprawia.
Seminarium potrwa do 15 marca. Program przewiduje wiele dyskusji i przestrzeni na zadawanie i poszukiwanie odpowiedzi na takie pytania jak: jaką rolę odgrywa w poszczególnych krajach Europy pamięć o opozycji i ruchach oporu wobec dyktaur, niewoli, okupacji i jak się zmienia ta narracja? Czy muzea i Miejsca Pamięci przedstawiają narodowe mity czy próbują naszkicować krytyczny obraz, który przeciwstawia się narodowej opowieści? W jaki sposób przedstawia się takie tematy jak kolaboracja, czy bierne uczestnictwo? Czy poruszanie takich tematów jak ruch oporu i opozycja może pomóc ukazać jeszcze wyraźniej niejednoznaczność i rozpad dyktatorskich systemów? W jaki sposób oraz w jakim stopniu ta tematyka prezentowana jest w miejscach pamięci?
Organizacja Seminarium: Miejsce Pamięci Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Fundacja Badań nad Dyktaturą we współpracy z Europejską Siecią "Pamięć i Solidarność" i Centrum Pamięci Ruchu Oporu, Berlin.
14 marca 2014 -
Unikatowe wagony - uratowane
Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej informuje, iż zgodnie z podpisaną umową przekazania SMKJ stało się właścicielem unikatowych wagonów towarowych, które dotychczas znajdowały się na terenie stacji kolejowej Jaworzyna Śląska. Wagony pochodzą z okresu z przed pierwszej wojny światowej.
Wagony są wpisane do rejestru zabytków. SMKJ otrzymało łącznie sześć wagonów, z czego dwa zostaną przekazane innym organizacją, które zajmują się ochroną zabytków kolejowych w Polsce
. . . czytaj więcej
Decyzja taka została podjęta z uwagi na zły stan techniczny przejętych wagonów oraz koniecznością podjęcia natychmiastowych prac o charakterze konserwacyjnym. 10 marca Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej dokonało przeciągnięcia wagonów z terenu PKP na teren bocznicy użytkowanej przez stowarzyszenie, gdzie wagony w porozumieniu z WUOZ w Wałbrzychu będą sukcesywnie remontowane.
Serdeczne podziękowania składam wszystkim osobom, które przyczyniły się do naszego sukcesu. Szczególne uznania dla władz PKP S.A. oraz WUOZ we Wrocławiu Delegatury w Wałbrzychu, które to po długich negocjacjach oddały część wagonów, których los wydawał się być już przesądzony. Mam nadzieję, że pozostałe wagony z Jaworzyny Śląskiej znajdą nowych właścicieli - inż. Łukasz Romaniecki Prezes Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej
14 marca 2014 -
"Chcesz być sobą-jedz z głową"
Zdrowy styl życia, dieta i pułapki żywieniowe to tematy spotkań gimnazjalistów z dietetykiem prowadzącym warsztaty "Chcesz być sobą-jedz z głową".
Jako pierwsi w spotkaniach ze specjalistą od żywienia, p. Małgorzatą Nowicką spotkali się uczniowie gimnazjum w Pszennie. Dziś swe pytania zadać mogli gimnazjaliści z Witoszowa, a wątpliwości uczniów z Lutomi Dolnej rozwiane zostaną w nadchodzącym tygodniu. Godzinne spotkania nie służą zdobywaniu szkolnej wiedzy, takiej jak znajomość piramidy żywienia, witamin, aminokwasów czy węglowodanów
. . . czytaj więcej
Nie mają na celu straszenia konsekwencjami, czy narzucania stylu życia, mają uświadomić młodzieży, że zdrowe i nie zdrowe odżywiane to tylko kwestia ich wyboru, a przygotowanie posiłków zabiera tyle samo czasu. Za to efekty mogą być diametralnie różne.
Wprowadzenie prostych zmian takich jak jedzenie śniadania, zwrócenie uwagi na smak czy kolor posiłków, a przede wszystkim racjonalne odżywianie, a nie stosowanie diet prowadzi do zdrowia i pozwala zachować energię na cały dzień.
Wśród zadawanych pytań dużym zainteresowaniem cieszy się temat diety. Dieta, czyli sposób odżywiania nabrała dziś całkiem nowego znaczenia. Odchudzająca, beztłuszczowa, białkowa, kapuściana, śródziemnomorska i wiele wiele innych - to pułapki w które wpadają osoby chcące wyglądać szczupło i zdrowo. Szczególnie niebezpiecznie takie eksperymenty kończą się dla młodzieży. To właśnie w wieku 13-16 lat kształtuje się budowa organizmu, a szkody wyrządzone dzisiaj dadzą o sobie znać po latach - mówiła pani dietetyk.
Podczas spotkań młodzież pyta również o to co i kiedy jeść, aby nabrać energii przed treningiem, aby głód nie rządził ich zachowaniem. Nie starajcie się być kimś innym, bądźcie sobą, akceptujcie siebie, ale jedzcie z głową - mówiła do młodzieży Małgorzata Nowicka.
Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali również rodzice. Kolejne spotkanie z rodzicami odbędzie się 20 marca ( czwartek) o godzinie 17.30 w świetlicy szkolnej Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
14 marca 2014 -
Wkrótce zbiórka elektrośmieci
W sobotę, 22 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja zorganizowana w Świdnicy.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić 22 marca w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49.
Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory
. . . czytaj więcej
Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna. Co można przynieść?
Każdy kompletny sprzęt elektryczny lub elektroniczny: pralki, lodówki, radia, komputery, telewizory, suszarki, kosiarki, zabawki, radia, odkurzacze, miksery …. i wiele, wiele innych oraz stare akumulatory.
Co nie zostanie przyjęte?
Kineskopy bez obudowy, rozbite telewizory i sprzęt niekompletny - ze względu na bezpieczeństwo.
14 marca 2014 -
W marcu i maju bezpłatna mammografia
17 marca przed sklepem "Biedronka" przy ulicy Wałbrzyskiej oraz w dniach 12-13 maja przed Sklepem "Intermarche" przy ulicy Jeleniogórskiej przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Świebodzic w wieku od 50 do 69 lat.
W specjalnie podstawionym mammobusie, pracownicy ośrodka NS ZOZ "Diagnostyk" z Zielonej Góry wykonają profilaktyczne badania dla tych pań, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych tego typu badań
. . . czytaj więcej
Panie, które nie będą spełniały powyższych warunków będą mogły mieć wykonane badania odpłatnie w cenie 80 złotych.
Zapisy na badania prowadzone są pod numerami telefonów: (68) 452 77 96, (68)
452 77 17, 605 596 655, 605 598 077.
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i
dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat.
Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
13 marca 2014 -
To już wiosna
To już wiosna. Słońce i miłe ciepło zachęcają do spacerów i wyjścia na świeże powietrze. Młodzi ludzie już od kilkunastu dni czas spędzaja na boiskach w całym mieście. Wspaniała pogoda zachęca do wszelkich form ruchu.
Nam udało się zaobserwować dwóch młodzieńców z zapałem trenującym modny ostatnio Le Parkour (czyt. "Le Parkur") to metoda pokonywania barierek, murków, siatek, etc. w jak najszybszy sposób. Dyscyplina ta narodziła się we Francji. Dla jednych Parkour jest ucieczką od granic, nakazów i zakazów, dla innych - filozofią życia. Ludzi uprawiających Parkour nazywa się "Tracuerami" (czyt. "Trejserami"). Technik używanych w Parkourze jest już powyżej 120 - i ciągle przybywają nowe. Zdjęcie >>> zobacz
13 marca 2014 -
PIT przez internet także w Urzędzie Miejskim
Urząd Miejski wraz z Urzędem Skarbowym w Świdnicy zapraszają do udziału w specjalnej akcji. W jej trakcie świdniczanie oraz wszystkie osoby odwiedzające Urząd Miejski będą miały możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowe przez internet w asyście pracownika Urzędu Skarbowego.
Akcję zaplanowano w dniach 26-28 marca oraz 9-11 kwietnia w godzinach 8.30-15.00. Specjalne stanowisko zostanie uruchomione w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 49 w pokoju numer 27 na parterze urzędu
. . . czytaj więcej
Do wypełnienia zeznania potrzebne będą:
dowód osobisty, wszystkie informacje otrzymane od płatników/pracodawców (PIT-11, PIT-8C, PIT-40A/11A z ZUS-u), należy również znać, kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu za rok 2012.
13 marca 2014 -
Kanalizacja w przebudowie
Praca przy budowie kanalizacji w gminie Żarów wre. Mieszkańcy skanalizowanych obszarów pozbędą się wreszcie uciążliwej konieczności wywozu ścieków z przydomowych szamb. Poza tym dzięki rozbudowie sieci kanalizacyjnej do wód gruntowych przestaną dostawać się zanieczyszczenia, co wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Natomiast modernizacja wodociągów zapewni mieszkańcom dostęp do czystej wody pitnej. - Dzisiaj od strony kosztowej jest to priorytetowe zadanie dla gminy Żarów
. . . czytaj więcej
Sama kanalizacja istotna jest również w kontekście nowych przepisów, które mówią o konieczności skanalizowania minimum 60 procent mieszkańców. Prace postepują i jeśli nadal wszystko będzie przebiegało bez przeszkód, oddanie jej do użytku nastąpi pod koniec roku - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.
W ramach całej inwestycji wymieniona zostanie sieć wodociągowa w miejscowości Bożanów oraz wybudowana sieć kanalizacyjna we wsiach Wierzbna i Bożanów z przesyłem w kierunku Kalna. Całość zostanie podłączona do sieci kanalizacyjnej w Żarowie. Dzięki sprzyjającej aurze wszystkie prace postępują sprawnie. - Przy dużych mrozach ciężej jest wykonywać wszelkie roboty ziemne. I materiały budowlane szybciej niszczeją, ale na szczęście zima w tym roku była dla nas bardzo łaskawa. W okresie wiosennym będziemy prowadzić prace budowlane w Wierzbnej na obszarach położonych najwyżej. Wykonanie najtrudniejszego odcinka, w niższych partiach terenu, planowane jest na okres letni, kiedy warunki pogodowe są najlepsze - tłumaczy kierownik robót z Przedsiębiorstwa Budownictwa Specjalistycznego i Melioracji z Legnicy, które wygrało przetarg na realizację zadania. Z nowej kanalizacji bardzo cieszą się mieszkańcy Wierzbnej.
- Wszyscy jesteśmy naprawdę zadowoleni, cała inwestycja jest trafna i potrzebna. Oczywiście nie możemy się doczekać końca rozbudowy kanalizacji. Zyska na tym środowisko naturalne, ale przede wszystkim mieszkańcy naszej wsi. Będzie czyściej i bardziej estetycznie. Dziękujemy burmistrzowi, że o nas myśli! - komentuje Zuzanna Urbanik, radna żarowskiej Rady Miejskiej i mieszkanka Wierzbnej.
Budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej pozyskanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a wysokość dotacji to kwota 4 milionów złotych. Środki finansowe z budżetu gminy Żarów przeznaczone na realizację tej inwestycji zamkną się w kwocie 3 milionów złotych. Połowę tej sumy Żarów zapłaci w ramach spłaty zadłużenia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Agnieszka Socha
13 marca 2014 -
Ujawnili tytoń bez akcyzy
Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej z Wrocławia, w wyniku przeprowadzonej realizacji zatrzymali 37 letniego mieszkańca Świdnicy.
Do zatrzymania mężczyzny doszło wczoraj. Funkcjonariusze w domu mężczyzny odnaleźli 82 kilogramy liści tytoniu oraz cztery kilogramy krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Funkcjonariusze ujawnili także maszynę do cięcia tytoniu. Ujawniony tytoń i maszyny zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego, natomiast mężczyzna został osadzony do wyjaśnienia w policyjnym areszcie
. . . czytaj więcej
Jak oszacowano, starty na szkodę Skarbu Państwa wyniosły ponad 40 tysięcy złotych.
Zatrzymany 37-latek odpowie za przestępstwo karno-skarbowe. Za czyn, którego się dopuścił może mu grozić wysoka grzywna lub pozbawienie wolności do lat trzech.
13 marca 2014 -
Zatańcz kubańską salsę
Już niedługo mieszkańcy Świdnicy będą mogli tańczyć salsę kubańską. Miłośników gorących, latynoamerykańskich rytmów zapraszamy 25 marca do Studia Artystycznego Katharsis w Świdnicy przy ulicy Spółdzielczej 14.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.
Naukę tanca poprowadzi para doświadczonych tancerzy z Wrocławia. Na zachętę dla niezdecydowanych na pierwsze zajęcia wstęp będzie wolny.
12 marca 2014 -
Jak skutecznie ścigać przestępstwa przeciwko rodzinie?
W ramach świdnickiej kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie "Razem skuteczniej", we wtorek 11 marca w świdnickim Urzędzie Miejskim zorganizowano szkolenie zatytułowane "Jak skutecznie ścigać przestępstwa przeciwko rodzinie?". Poprowadzili je Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy oraz prokurator Donata Kalaman-Smoleń.
W szkoleniu wzięło udział blisko sto osób - przedstawiciele Gminnych Zespołów Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z terenu powiatu świdnickiego oraz grupy zawodowe ze Świdnicy (policjanci, kuratorzy, pracownicy socjalni, pedagodzy, pracownicy PCPR)
. . . czytaj więcej
Wszystkie te osoby działają na rzecz mieszkańców Świdnicy, uwikłanych w przemoc domową.
Podczas wtorkowego spotkania poruszono problematykę szczególnie istotną w rodzinach, w których jest problem przemocy domowej i istnieje potrzeba pilnego i skutecznego oddzielenia osoby stosującej przemoc od pozostałych domowników. Obowiązujące prawo - po nowelizacji - pozwala właśnie na izolację sprawcy oraz skuteczniejsze oddziaływanie na niego na wszystkich etapach postępowania karnego. Wprowadzono również nowy środek zapobiegawczy w postaci nakazania sprawcy opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Zastosowanie tego przepisu powinno radykalnie ograniczyć sytuacje, w których osoba doznająca przemocy domowej zmuszona jest do opuszczenia mieszkania, a sprawca ma taki lokal do swojej dyspozycji.
- Zmiany w przepisach regulujących kwestie związane z przemocą domową są niezwykle istotnym warunkiem, który pomaga skuteczniej wspierać rodziny, w których występuje ten problem. Jednak niezwykle ważna jest również zmiana mentalności i podejście do problemu przemocy w rodzinie, w szczególności
z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony osób pokrzywdzonych. Nowe środki oddziaływań na sprawców przemocy domowej dają dziś możliwość szybkiej i skutecznej izolacji sprawcy przemocy od osób pokrzywdzonych, stąd pomysł na zorganizowanie specjalistycznego szkolenia - tłumaczy Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.
foto - Monika Żmijewska
12 marca 2014 -
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny
Na początku roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy brali udział w międzynarodowym konkursie matematycznym "pangea".
Konkurs ten jest organizowany w kilku krajach: Niemcy, Dania, Włochy, Austria, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy i Węgry. Patronem konkursu w naszym kraju jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Uczniowie mieli 45 minut na rozwiązanie 15 zadań o różnym stopniu trudności. Każdy z uczestników podkreślał, że zadania były trudne i czasu było niewiele
. . . czytaj więcej
Wyniki tego etapu konkursu są dla "Kasprowicza" bardzo radosne. Aż 4 uczniów zakwalifikowało się do finału, który odbędzie się 28. marca 2014 roku w Warszawie.
Są to: Olaf Mrzygłód, Michał Tympalski, Mateusz Jaworski, Damian Fafuła. Opiekunami uczniów jest J.Schabowski i A.Majewska.
12 marca 2014 -
Żywa lekcja w Sejmie
Młodzież z parafii p.w. Ducha Świętego Świdnicy została zaproszona do Sejmu przez Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wycieczka została zorganizowana przez księdza Kamila Raczeckiego, który oprowadził młodzież po najciekawszych miejscach Warszawy.
Świdniczanie odwiedzili między innymi Belweder, telewizję TVP, Centrum Nauki "Kopernik". Kluczowym punktem wyjazdu, było zwiedzanie Sejmu, któremu towarzyszyła Agnieszka Kołacz-Leszczyńska Poseł na Sejm RP. To już kolejna grupa z Dolnego Śląska, która miała okazję poznać Parlament i być goszczona przez lokalną posłankę.
12 marca 2014 -
Dwa lata wysokich lotów
Port Lotniczy Wrocław obchodzi swój jubileusz i podsumowuje dwa lata działalności nowego terminalu pasażerskiego.
Terminal wrocławskiego lotniska, mimo że skończył dopiero dwa lata, rozwija się w zawrotnym tempie. Najlepiej widać to po liczbie odprawionych pasażerów.
Od 11 marca 2012 roku, kiedy przy Granicznej odprawiono pierwszego pasażera lotnisko obsłużyło już prawie 3,9 miliona osób. To tak, jakby w tym czasie wszyscy mieszkańcy Wrocławia sześć razy wybrali się w podróż samolotem
. . . czytaj więcej
- To świetny wynik, którego nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie nowoczesna infrastruktura na europejskim poziomie, idealne skomunikowanie portu z regionem i świetne warunki, jakie zapewniamy przewoźnikom - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Terminal wrocławskiego lotniska wykorzystuje swoje atuty. Co najważniejsze - za jego funkcjonalność, styl i różnorodną ofertę połączeń - doceniają go też pasażerowie - dodaje. W 2012 roku terminal, głosami podróżnych, został nagrodzony tytułem Najbardziej Przyjaznego Lotniska w Polsce.
Z Wrocławia w świat
Od dwóch lat Port Lotniczy notuje wzrosty w najważniejszych sektorach połączeń. W tym czasie najwięcej pasażerów przybyło na trasach międzynarodowych obsługiwanych przez linie niskokosztowe (Ryanair i Wizz Air). Doskonale rozwijał się też segment połączeń stworzonych z myślą o podróżujących w interesach. Przebojami ostatnich dwóch lat wśród połączeń oferowanych z Wrocławia okazała się Malaga (42 tysiące odprawionych pasażerów), Alicante (42 tysiące.) i Malta (37 tysiący). Pasażerowie bardzo chętnie korzystali z bogatej oferty lotów czarterowych. Najpopularniejszymi wyborami na wakacje okazały się: Antalya (74,8 tysiąca pasażerów), Fuertaventura (24 tysiące) i Heraklion (23 tysiące.).
Wrocławskie lotnisko planuje pobić rekord liczby oferowanych w nadchodzącym sezonie kierunków. Rozkład lotów w 2014 roku to blisko 70 połączeń, w tym 25 niskokosztowych, 10 połączeń dla biznesu oraz 31 czarterowych. Szykują się duże zmiany, wśród których najważniejsze to oczywiście wprowadzenie do rozkładu nowych kierunków. Oprócz wspomnianych połączeń Eurolotu i Ryanaira, 6 nowości czeka na pasażerów wybierających się na wakacje z tour-operatorami. Do wyboru będą tak malownicze miejsca, jak portugalska wyspa kwiatów Madera, grecki półwysep Peloponez, tunezyjska Dżerba, orientalne Maroko. W nowej siatce znalazł się też Paphos na Cyprze południowym oraz egipska Taba.
Ważne chwile
W 2013 roku Port Lotniczy Wrocław został obsypany nagrodami. Terminal uhonorowano tytułem "Budowa roku 2012", czyli budowlanym Oscarem w kategorii najlepszego budynku użyteczności publicznej. Obiekt otrzymał "Platynowe Wiertło", wygrał konkurs "Piękny Wrocław". Został też doceniony przez pasażerów biznesowych, otrzymując prestiżową nagrodę Business Traveller Award. Potencjał Wrocławia dostrzegli też przewoźnicy - linie lotnicze Lufthansa zwiększyły częstotliwość rejsów na trasach do Monachium i Frankfurtu. Wiele niespodzianek zafundowały pasażerom linie Eurolot i Ryanair. Polski przewoźnik zaczął latać na początku marca z Wrocławia do Zurychu i planuje uruchomienie połączeń do Brukseli, Mediolanu i Paryża. We wszystkich miastach samoloty będą lądowały na głównych lotniskach. Z kolei Ryanair ogłosił, że uruchamia pierwsze krajowe połączenia. Od kwietnia rozpocznie loty z Wrocławia do Warszawy - Modlin, a od lipca do Gdańska. Na trasę do Gdańska wiosną wróci również Eurolot. - Oferta połączeń jest kompleksowa. To tanie loty na południe Europy, różnorodna oferta wakacyjna przygotowana przez tour-operatorów, ale też połączenia dla biznesu, które realnie wspierają gospodarczy rozwój regionu - mówi Dariusz Kuś.
2 lata wrocławskiego terminalu w liczbach:
- 319,7 tysięcy wypitych filiżanek kawy.
- 77,5 tysięcy wypitych filiżanek herbaty.
- 130,6 tysięcy zjedzonych kanapek - terminal mógłby zapewnić śniadanie mieszkańcom Lozanny lub bliższemu nam Elblągowi.
- 26 tysiące rolek papieru toaletowego (35 rolek dziennie) - gdyby je rozwinąć, papier mierzyłby 4160 km - w linii prostej to odległość jak z Wrocławia niemal do Dubaju.
- 2,2 miliona samochodów na parkingu przed terminalem.
- 991 tysięcy walizek nadanych jako bagaż rejestrowany.
Kalendarium
2013
- Marzec
- W życie wchodzi letni rozkład lotów. Ponad 60 kierunków, w tym 25 połączeń czarterowych, z których aż 5 to nowości i jedna z najszerszych w Polsce ofert połączeń niskokosztowych, w tym 9 do krajów Europy południowej.
- Czerwiec
- Nagroda dla najlepszego budynku użyteczności publicznej w konkursie "Budowa Roku 2012",
- Nagroda Grand Prix w konkursie "Piękny Wrocław",
- Najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce w konkursie "Platynowe Wiertło".
- Lipiec
- Lotnisko ma nowe logo.
- Sierpień
- Ryanair odprawia we Wrocławiu pasażera nr 5 mln.
- Wrzesień
- Ryanair ogłasza uruchomienie połączeń z lotniskiem Warszawa - Modlin. Z Wrocławia będzie można latać tam od marca 2014 r.
- Październik
- Lufthansa ogłasza dodatkowe rejsy. Pod koniec października wprowadziła do obsługi popołudniowych lotów do Frankfurtu większy samolot i ogłosiła wprowadzenie w sezonie letnim dodatkowego rejsu na trasie Wrocław - Frankfurt.
- Zimowy rozkład lotów. 28 kierunków, w tym 19 połączeń niskokosztowych, 4 czarterowe i 5 dla biznesu. Po raz pierwszy zimowe loty do Rzymu i Barcelony.
- Grudzień
- Od marca 2014 r. linie lotnicze Eurolot zaczną latać do głównych lotnisk Zurychu, Brukseli, Mediolanu i Paryża. Do siatki wrócą również połączenia z Gdańskiem.
- Lufthansa, w odpowiedzi na decyzję PLL LOT o wycofaniu się z obsługi połączeń do Niemiec, wprowadza dodatkowy, poranny rejs do Monachium.
- Ogłoszenie 31 kierunków czarterowych na sezon letni, w tym 6 nowości. To rekord.
2014
- Luty
- Ryanair ogłasza plany uruchomienia w lipcu połączenia z Gdańskiem.
- Marzec
- Eurolot rozpoczyna realizację rejsów do Zurychu.
12 marca 2014 -
Pomagają w rozliczeniu
W każdą środę w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy pracownik placówki pomoże świdnickim seniorom (emerytom, rencistom) w rozliczeniu PIT-u przez internet. Każda zainteresowana tą formą wsparcia osoba może zgłosić się z niezbędnymi dokumentami do siedziby DDP przy ulicy Saperów 27 w każdą środę do 30 kwietnia w godzinach od 14.00 do 17.00.
Rozliczenie PIT-u, to kolejna propozycja pomocy dla świdnickich seniorów, realizowana w ramach Centrum informacji dla seniorów działającego w Domu Dziennego Pobytu. Wszelkich niezbędnych informacji udziela Barbara Juszczyk-Galas - telefon 74 640-73-65.
12 marca 2014 -
Rodzinne Potyczki z Ortografią
Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń
. . . czytaj więcej
którą możesz otrzymać w sekretariacie swojej szkoły, lub w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej 2. telefon 74 8522640
Zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca.
W tym roku gościem honorowym konkursu jest Profesor Jan Miodek. Jego wykład uświetni zmagania uczestników. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.
11 marca 2014 -
Dni Otwarte w Kasprowiczu
Jak co roku świdnickie I Liceum Ogólnokształcące otworzy swoje drzwi dla wszystkich gimnazjalistów i ich rodziców. Kasprowiczańska społeczność zaprasza w swoje progi 22 marca od godziny 10 do 13 wszystkich, którzy są ciekawi świata, otwarci na przygodę i spragnieni ekstremalnych doznań.
Jako że patron Liceum, Jan Kasprowicz, dużo podróżował, w różnych miejscach zgłębiając swą wiedzę, tegoroczne dni otwarte odbędą się pod hasłem "Podróże kształcą". Na odważnych czeka wiele atrakcji, ale także niebezpieczeństw. Plakat >>> zobacz Ta podróż może odmienić Twoje życie na zawsze.
11 marca 2014 -
Centrum rekreacji - szybciej i taniej
Trwają prace przy budowie centrum rekreacji przy ulicy Ułańskiej w Świdnicy. Dobrych wiadomości jest więcej. Zgodnie z deklaracją wykonawcy - Dabro Bau - zakończenie prac planowane na 15 września 2014 roku może nastąpić nawet półtora miesiąca wcześniej. W dodatku wybrana w przetargu firma zrealizuje projekt taniej niż zakładano.
Według wyliczeń realizacja przedsięwzięcia miała kosztować 3,5 miliona złotych, z czego 2,99 miliona złotych miało pochodzić z dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego
. . . czytaj więcej
Ostatecznie projekt będzie kosztował blisko 2,3 miliona złotych, z czego aż 1,94 miliona złotych miasto otrzyma dzięki unijnemu wsparciu.
Realizowane obecnie prace polegają na robotach rozbiórkowych dotychczasowej nawierzchni (asfalt/beton), rozpoczęto również wykonanie ściany żelbetowej izolującej strefę seniora od parkingu.
Finalnie w ramach inwestycji wybudowane zostaną: dwa boiska sportowe do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę i siatkówkę z nawierzchni poliuretanowej, plac zabaw dla dzieci, strefa rekreacyjna seniora ze skarpą, na której również zorganizowana zostanie strefa rekreacyjna, elementy małej architektury oraz zewnętrzne urządzenia do ćwiczeń fizycznych.
Boiska zostaną ogrodzone, a na miejscu do gry w piłkę nożną zostaną zamontowane 6-metrowe piłkochwyty. Wybudowane zostaną chodniki a tereny zielone zyskają nową aranżację. Powstanie również parking dla 35 samochodów osobowych. Obiekty będą przyjazne dla osób niepełnosprawnych.
11 marca 2014 -
Konsultacje ze stowarzyszeniami
W marcu rozpoczęły się spotkania członków Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego i burmistrza Strzegomia ze stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy Strzegom. Pierwsza z konsultacji odbyła się w Jaroszowie 4 marca z nowo powstałym stowarzyszeniem "Razem dla Jaroszowa".
Spotkaniu towarzyszyła miła i sympatyczna atmosfera, W toku rzeczowej dyskusji rozmawiano o planach jaroszowskiego stowarzyszenia, wymianie pomysłów i doświadczeń, sposobie pozyskiwania funduszy z zewnątrz i nawiązaniu współpracy z samorządem lokalnym i innymi podmiotami
. . . czytaj więcej
Przewodniczący Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego - Piotr Szmidt zaprosił stowarzyszenie "Razem dla Jaroszowa" do włączenia się w organizację i uczestnictwo w III Forum Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się we wrześniu.
- Jesteśmy stosunkowo młodym stowarzyszeniem i dopiero stawiamy pierwsze kroki. Chcemy się rozwijać i współpracować z innymi stowarzyszeniami. Naszym nadrzędnym celem jest, aby działać - jak mamy w nazwie - razem, dla dobra wszystkich mieszkańców Jaroszowa. Powinniśmy się wspierać, a nie rywalizować - podkreślali przedstawiciele stowarzyszenia. Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta zadeklarował wszelką pomoc nowej organizacji i podkreślił, że stowarzyszenia mają większe możliwości, a już szczególnie na wsi mają one duże znaczenie. - Najważniejsze, że jesteście. Teraz powinniście stopniowo, krok po kroku zacząć realizować swoje cele. Nie zawieszajcie sobie od razu zbyt wysoko poprzeczki - trzeba zacząć od mniejszych projektów - podkreślał.
Obecna na spotkaniu Anna Hałas - naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich w UM w Strzegomiu poinformowała zainteresowanych o możliwościach dofinansowania ze źródeł zewnętrznych, w tym m. in. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miejskiego w Strzegomiu oraz zadeklarowała pomoc merytoryczną ze strony wydziału. Przewodniczący Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego podkreślił ponadto, że rada będzie wspierać członków nowego stowarzyszenia i życzył powodzenia w realizacji wytyczonych celów.
11 marca 2014 -
Boksy handlowe za symboliczną złotówkę
Akcja Urzędu Miejskiego w Świdnicy promocyjnego wynajęcia lokali w Miejskim Domu Handlowym przynosi efekty. Już wkrótce bezrobotni rozpoczną działalność w obiekcie przy placu Grunwaldzkim 12.
- Na dolnej kondygnacji Miejskiego Domu Handlowego mamy niemal komplet najemców, natomiast na I piętrze jeszcze do niedawna wolnych było 9 boksów. Nowych najemców postanowiliśmy poszukać wśród osób bezrobotnych, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą
. . . czytaj więcej
Zaproponowaliśmy promocyjne stawki czynszu, a oprócz tego sporym atutem MDH jest dobra lokalizacja i małe nakłady konieczne do poniesienia na dostosowanie boksów do różnego rodzaju działalności - wylicza Arkadiusz Sobczak dyrektor Departamentu Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Urząd promuje akcję wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy. Efekty już są - dwie osoby zdecydowały się na wynajęcie w sumie 4 boksów, w których powstanie sklep z odzieżą sportową oraz drogeryjno-kosmetyczny. Wolnych pozostało jeszcze pięć boksów.
Zgodnie z nową propozycją dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, przez pierwszych 12 miesięcy czynsz najmu będzie wynosił symboliczne 1 złotych/1 m2 + VAT (boksy o wymiarach 6-10 m2). Użytkownicy będą ponosili jedynie wspólne koszty eksploatacyjne (ogrzewanie, oświetlenie, sprzątanie hali) w wysokości 170 złotych + VAT miesięcznie za jeden boks. Na preferencyjne stawki czynszu mogą liczyć również osób, które już prowadzą działalność polegającą na: wytwarzaniu lub sprzedaży artykułów rękodzieła, biżuterii, pamiątek, cepelii, antyków oraz wyrobów regionalnych.
W tym przypadku przez pierwszych 12 miesięcy czynsz wynajmu będzie wynosił 5 złotych/1 m2 + VAT. Użytkownicy będą ponosili również wspólne koszty eksploatacyjne.
Więcej informacji o akcji można uzyskać w Referacie Prywatyzacji Mienia i Nadzoru nad Mieniem Komunalnym Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49, w pokoju 213 na drugim piętrze, telefon 74 5862 868.
11 marca 2014 -
Powstanie dom opieki
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, na wniosek Zbigniewa Suchyty burmistrza Strzegomia, radni podjęli uchwałę o otwarciu planu przestrzennego zagospodarowania gminy dla budynku przy ulicy Armii Krajowej, tak by mógł powstać Dom Opieki Społecznej dla ludzi starszych.
W obiekcie tym w chwili obecnej mieszczą się: Pogotowie Ratunkowe i firma stomatologiczna (parter), fizjoterapia (1. piętro) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej (3. piętro). - Zapotrzebowanie na dom opieki społecznej jest od wielu lat w naszej gminie bardzo duże.
. . . czytaj więcej
Społeczeństwo się starzeje, dlatego trzeba jak najwięcej obiektów i działań opiekuńczych, kulturalnych, skierować do tej grupy społlecznej, co też czynimy - stwierdza burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. - Kiedy powiedziałem o zamiarze stworzenia takiej placówki w Strzegomiu na spotkaniu w Domu Działkowca "Stokrotka", rozległy się brawa. To jeszcze bardziej zmotywowało mnie do działań. Równolegle ze zmianą planu przestrzennego rozpoczniemy projektowanie - podkreśla burmistrz Strzegomia.
Plan jest taki, by na terenie obiektu pozostały: Pogotowie Ratunkowe oraz Ośrodek Pomocy Społecznej, który zostanie przeniesiony na parter. Piętra: pierwsze, drugie i trzecie będą przeznaczone na Dom Opieki Społecznej. Warto zaznaczyć, że trzecie piętro w czasie remontu tego budynku było przygotowywane pod oddział szpitalny, dlatego nie wymaga wielkich adaptacji. W chwili obecnej podjęto już działania celem zamontowania drugiej windy, która będzie dojeżdżać na trzecie piętro.
- Cieszę się z tej inicjatywy, bo o takiej placówce mówimy już od lat, a ta lokalizacja jest bardzo dobra - dodaje pani Zofia. - Fajnie też się stało, że lekarze specjaliści są w jednym miejsc na ul. Witosa. Tam też są wszystkie rejestracje. Jest bardzo przytulnie. Kiedy złamałam rękę, byłam zaskoczona, że w Strzegomiu jest taki nowoczesny aparat do prześwietleń. Jako 70-latka nie muszę biegać na ul. Armii Krajowej. Dodajmy, że pani Zofia mówiła o obiektach Centrum Medyczno Diagnostycznego, które świadczy usługi podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej dla naszych mieszkańców. W roku 2014 gmina przeznaczyła kwotę 40 000 zł na program profilaktyczny dla osób w wieku powyżej 50 roku życia "Wygraj z rakiem", który będzie obejmował badania gastroskopii i kolonoskopii.
Potrzebę takiej placówki potwierdza fakt, że gmina w chwili obecnej wydaje już ponad pół miliona złotych, pokrywając koszty pobytu mieszkańców naszej gminy w domach pomocy społecznej w całej Polsce. Pobyt w domu opieki w Strzegomiu naszych mieszkańców umożliwi kontynuację wieloletnich znajomości sąsiedzkich, wybranie się na spacer w swoim mieście. Ponadto będzie zorganizowanych ponad 20 miejsc pracy.
Wiele działań już teraz gmina kieruje w stronę osób, które są już na emeryturze. Są to ludzie bardzo aktywni, którzy nie zaszywają się w pieleszach domowych, ale podejmują różnego rodzaju działania służące naszej gminnej społeczności. Emeryci i renciści mogą korzystać bezpłatnie w godzinach porannych z urządzeń rekreacyjnych i siłowych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Panie i pan, których zastałem w siłowni wyrażali wielkie zadowolenie z takich rozwiązań - mówi burmistrz Strzegomia.
Jak stwierdzili, chętnie też korzystają z lodowiska. Pani ćwicząca na rowerku wyraziła swój smutek. - Szkoda że już zamykają lodowisko. Bezpłatny jest wstęp na basen w okresie letnim. Były i będą organizowane zajęcia nauki pływania. Jest również sekcja Nordic Walking. Od styczniu zajęcia Zumby w SCK II organizuje dla seniorów Strzegomskie Centrum Kultury.
Dom Pomocy Społecznej będzie miejscem dla ludzi, którzy zostali sami i trzeba im pomóc. Będzie świetnym uzupełnieniem potrzeb naszych starszych sąsiadów.
11 marca 2014 -
Dudek na świdnickiej scenie
Bezkompromisowy. Charyzmatyczny. Charakterny. Najbardziej wyrazisty reprezentant nurtu warszawskiej ulicy 21 marca przyjedzie do Świdnicy. Dudek promował będzie swój najnowszy album "Prorok 56". To kolejny artysta z szeregów świdnickiej wytwórni Proper Records, który odwiedzi Świdnicę w ramach premiery swojej płyty.
"Prorok 56" to projekt, zakładający wydanie dwóch krążków w 2014 roku. Obok fizyka Prorok5, artysta udostępni na wakacje swój szósty album - Prorok6, który dostępny będzie w sieci za darmo
. . . czytaj więcej
Jak podkreśla Dudek, to forma podziękowania dla słuchaczy i wszystkich dobrych ludzi. Piąty krążek Dudka to 23 utwory z udziałem takich artystów jak Żary JLB, Magda, Miejski Sort, Roman Bosski i wielu innych dobrych składów. Materiał którego premiera będzie miała miejsce 22 marca, podobnie jak poprzednie solo Dudka, "Od serca 2012" ukaże się nakładem Proper Records. A dzień wcześniej, 21 marca o godzinie 18.00, warszawski artysta przedpremierowo zaprezentuje swój najnowszy album na scenie Galerii Świdnickiej. -
W ubiegłym roku zaprosiliśmy do Świdnicy naszych debiutantów: AK-47 i Polską Wersję. Zaskoczyła nas frekwencja podczas występu oraz entuzjazm, z jakim zostali przyjęci. Teraz ściągamy do miasta artystę z historią i sporym bagażem muzycznych osiągnięć. Cieszymy się, że przyjął nasze zaproszenie. Mamy nadzieję, że Świdnica dobrze przyjmie Dudka - mówi Piotr Jamrozik, prezes Proper Records. Podczas występu w Galerii Świdnickiej Dudek wykona kilka kawałków ze swojego najnowszego materiału.
Artystę na scenie wspierać będą członkowie założonego przez niego składu Miejski Sort - Kłyza i Warunia. Tuż po występie, w Empiku tradycyjnie już odbędzie się spotkanie autorskie z raperem, połączone z podpisywaniem płyt. Akcją towarzyszącą przedpremierze albumu "Prorok 56" będzie Graffiti Jam. Na ścianie zewnętrznej Galerii Świdnickiej, o powierzchni ponad 100 m2, powstanie graffiti, stworzone przez okolicznych grafficiarzy. Akcja potrwa od godziny 10.00 aż do występu Dudka, do godziny 18.00. Wszyscy, którzy chcieliby współtworzyć graffiti, mają ku temu okazję. Wystarczy stawić się przed galerią ze swoimi puszkami.
11 marca 2014 -
Boginie a królowe
Zapraszamy 15 marca o godzinie 17.00 i 19.00 na Zamek Książ w Wałbrzychu. Podczas tego szczególnego wydarzenia, będziecie Państwo mogli usłyszeć niezwykle rzadko prezentowany repertuar włoskiego bel canto.
Nieprzypadkowo temat marcowych Zamkowych Spotkań z Operą skupia się wokół wielkich monarchiń i bogiń. W niezwykłej scenerii Sali Konrada i Sali Maksymiliana zaprezentujemy pełne przepychu kostiumów i muzycznych fraz wydarzenie. Boginie a Królowe to swoisty spektakl muzyczny, którego repertuar łączy tematyka odwiecznej rywalizacji kobiet, ich siostrzeństwa
. . . czytaj więcej
Bogate palety żywiołów uczuć Monarchiń i Kapłanek zostaną przedstawione przez dwie uznane solistki operowe, specjalizujące się w wykonawstwie bel canto.
W repertuarze znalazły się niezwykle rzadko prezentowane i wymagające dzieła operowe wielkich kompozytorów: m.in. fragmenty z oper Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego, Vincenzo Belliniego i Gaetano Donizettiego: Norma, Rokiczana, Don Carlos, Anna Bolena, Maria Stuarda.
Bilety w cenie 30 złotych w kasie Zamku Książ lub on-line >>> zobacz
10 marca 2014 -
Magiczny wieczór z Piotrem Rubikiem
Niesamowity, wspaniały, wyjątkowy, z klasą - takie określenia dominowały wśród publiczności sobotniego koncertu Piotra Rubika w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Koncert był bez wątpienia największym wydarzeniem muzycznym tego roku w mieście.
Wydarzeniem udanym zarówno pod względem jakości, jak i perfekcyjnej organizacji, za co artysta serdecznie dziękował po występie
. . . czytaj więcej
Usłyszeliśmy największe przeboje Piotra Rubika, takie jak: "Niech mówią, że to nie jest miłość", "Psalm dla Ciebie", "To cała prawda", "Nie wstydź się mówić, że kochasz", "Tatry", "Most dwojga serc" - utwór zaśpiewany przez Piotra Rubika przy fortepianie razem z solistką Ewą Prus. Towarzyszyli mu także inni utalentowani soliści: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Michał Gasz, Grzegorz Wilk, Michał Bogdanowicz.
Piotr Rubik podkreślał, że jest wzruszony tak fantastycznym przyjęciem, dziękował za doskonałą organizację i pomoc służb technicznych oraz niezwykle energetyczną i wspaniale reagującą publiczność.
Miłym i wzruszającym akcentem był także występ chóru niepełnosprawnych dzieci pod dyrekcją Urszuli Zagajewskiej, który odśpiewał trzy utwory kompozytora przed jego koncertem. Dzieci wręczyły na scenie swojemu idolowi kwiaty i specjalne laurki. Jedna z dziewczynek uściskała wyraźnie poruszonego Piotra Rubika.
Na to wydarzenie rozeszła się rekordowa ilość biletów - około 1100.
10 marca 2014 -
Skontrolowaliśmy zwolnienia lekarskie
Blisko 980 tysięcy złotych - na taką kwotę Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu wstrzymał lub cofnął wypłatę zasiłku chorobowego.
To efekt kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w 2013 roku. Co można robić na zwolnieniu lekarskim? Przeważnie staramy się wrócić do zdrowia, ale są też tacy, którzy przychodzą w tym czasie do pracy, żeby wyregulować klientce brwi, zamontować sensor w samochodzie klienta albo prowadzić w przedszkolu zebranie dla rodziców
. . . czytaj więcej
ZUS przeprowadza dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwsza polega na sprawdzeniu, czy osoba, która jest na zwolnieniu, prawidłowo z niego korzysta.
- Zdarza się, że "chorujący" dorabiają sobie w tym czasie w innym miejscu albo wykonują swoje obowiązki w firmie - tłumaczy Grażyna Pilecka, Naczelnik Wydziału Zasiłków w wałbrzyskim Oddziale - Dyrektorka pewnej szkoły, będąc na zwolnieniu, normalnie przychodziła do pracy w prowadzonym przez nią prywatnym przedszkolu - dodaje.
W ubiegłym roku Oddział skontrolował cztery tysiące takich zwolnień. Zakwestionowanych zostało ponad 80 z nich, w wyniku czego cofnięto wypłatę zasiłku na kwotę ponad 72 tysiące złotych. Jeśli firma zatrudnia powyżej 20 osób, pracownika na zwolnieniu lekarskim może skontrolować pracodawca.
Drugi rodzaj kontroli przeprowadzają lekarze orzecznicy, którzy sprawdzają, czy korzystający ze zwolnienia rzeczywiście jest chory. Czasem zwolnienie jeszcze trwa, a w wyniku kontroli okazuje się, że taka osoba jest już zdrowa i może wrócić do pracy. Wałbrzyscy lekarze orzecznicy w ubiegłym roku przeprowadzili ponad 15,5 tysiąca takich badań. Okazało się, że 18 procent zwolnień należy skrócić. W wyniku kontroli lekarzy orzeczników wstrzymano zasiłki na kwotę ponad 905 tysięcy złotych.
10 marca 2014 -
W marcu i maju bezpłatna mammografia
17 marca przed sklepem "Biedronka" przy ulicy Wałbrzyskiej oraz w dniach 12-13 maja przed Sklepem "Intermarche" przy ulicy Jeleniogórskiej przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Świebodzic w wieku od 50 do 69 lat.
W specjalnie podstawionym mammobusie, pracownicy ośrodka NS ZOZ "Diagnostyk" z Zielonej Góry wykonają profilaktyczne badania dla tych pań, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych tego typu badań
. . . czytaj więcej
Panie, które nie będą spełniały powyższych warunków będą mogły mieć wykonane badania odpłatnie w cenie 80 złotych.
Zapisy na badania prowadzone są pod numerami telefonów: (68) 452 77 96, (68)
452 77 17, 605 596 655, 605 598 077.
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i
dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat.
Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
10 marca 2014 -
Spotkanie ze zdrowiem na Dzień Kobiet
Za nami kolejny, bo już VIII, Dzień Kobiet zorganizowany przez Ligę Kobiet Polskich, przy współudziale Powiatu Świdnickiego, Miasta i Gminy Świdnica oraz Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Galerii Świdnickiej. Tegoroczne obchody poświęcone były tematowi opieki nad osobami chorymi.
Oprócz wykładu i filmu poświęconemu tematyce opieki nad chorymi, na przybyłe Panie czekali specjaliści, u których mogły one poddać się badaniom wzroku, słuchu, poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz zmierzyć sobie ciśnienie. Na chętne czekał również dietetyk, który udzielał fachowych porad w sprawach zdrowego i zrównoważonego odżywiania. Kulminacyjnym punktem obchodów był koncert zespołu Tango Ariel Ramirez Tango y Mas.
10 marca 2014 -
Coolturalne pejzaże poezji
14. marca o godzinie 18.00 Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w ramach projektu Świdnica Coolturalnie organizuje spotkanie autorskie z Verą Kopecką - dwujęzyczną (polsko-czeską) poetką, pochodzącą z Trutnova.
Spotkanie "Pejzaże poezji" poprowadzi Antoni Matuszkiewicz, a całość dopełnią utwory muzyczne Mirosława Jabłońskiego oraz wystawa zdjęć Very Kopeckiej. Spotkanie odbędzie się bibliotece przy ulicy M. Kozara-Słobódzkiego 21 A w Świdnicy. Wstęp jest wolny. Zapraszamy na wiosenny spacer przez coolturalne pejzaże poezji
10 marca 2014 -
Targi pracy Wrocław Career EXPO
Pierwsza praca nie musi być straszna. Zmiana pracy na lepszą nie musi wiązać się z miesiącami poszukiwań. Zorientowanie się na rynku pracy, rozkręcenie biznesu czy podniesienie kompetencji nie powinno być drogą przez mękę. Takie zasady przyświecają organizatorowi targów pracy Wrocław Career EXPO, które odbędą się 8 kwietnia w godzinach 11:00 - 19:00 w Hali Stulecia.
Poniżej pięć sposobów jak trafić w dziesiątkę podczas targów pracy i zmienić pracę na lepszą
. . . czytaj więcej
Sposób 1: dowiedz się o procesie rekrutacji
Odpisując na ogłoszenia o pracę często nie wiemy czym zajmuje się firma, do jakiego projektu rekrutuje, ani jak długo będziemy czekać na odpowiedź. Targi pracy likwidują ten problem. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.careerexpo.pl/Lista-firm i wybierzesz jedną z firm. Natychmiast wyświetli się pakiet informacji związanych z kandydatami do pracy poszukiwanymi przez tę firmę. Uzbrojony w tę wiedzę na pewno dopasujesz swoje CV i list motywacyjny do konkretnego pracodawcy. Warto też oczywiście przyjść i osobiście dopytać o nasze szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska.
Sposób 2: mądrze zaplanuj swój czas
Mimo że targi pracy są okazją do porozmawiania z bardzo wieloma pracodawcami, dzień ma tylko 24 godziny. Skorzystaj z Przewodnika Targowego dostępnego na stronie www.careerexpo.pl/O-wydarzeniu/Wroclaw i zaznacz, którzy pracodawcy odpowiadają twojemu profilowi. Warto przewidzieć też chwilę na odpoczynek między rozmowami. W tym celu organizator zapewnia katering i liczne atrakcje w tym konkurs z nagrodami.
Sposób 3: weź udział w szkoleniach
Targi pracy to nie tylko rozmowy z przedstawicielami firm poszukujących nowych pracowników, ale też świetna okazja aby podnieść swoje kompetencje. Aplikacje osób uczestniczących w szkoleniach organizowanych przez pracodawców obecnych na targach mają duże szanse na powodzenie, ponieważ firmy chętnie uczą potrzebnych im umiejętności! Warto pamiętać o zapisaniu się jeszcze przed samym dniem targowym, ponieważ jak to zwykle bywa, liczba miejsc jest ograniczona.
Anna Rakoczy Promocja i Public Relations anna.rakoczy@careerexpo.pl +48 784 370 990
Career EXPO Poland sp. z o.o. ul. Rrzeźnicza 28-31 50-130 Wrocław
Sposób 4: przyjdź na targi pracy
Wydawać by się mogło, że to oczywiste, choć nie do końca. Obecność podczas targów pracy to fantastyczna okazja aby poznać pracodawców, ale w sytuacji awaryjnej można skorzystać z serwisu internetowego www.careerexpo.pl i w zasadzie uzyskać te same informacje czy możliwości. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że elegancko ubrany kandydat do pracy, który poświęca swój czas aby uczestniczyć w Career EXPO, ma większe szanse na sukces.
Sposób 5: prowadź swój profil na www.careerexpo.pl
Na targach pracy świat się nie kończy. Career EXPO to nie tylko wydarzenie organizowane dwa razy w roku, ale też świetny serwis internetowy do szukania pracy. Umożliwia zamieszczenie swojego CV, które od tej pory jest widoczne dla mnóstwa pracodawców, wciąż poszukujących takich jak ty kandydatów do pracy. Jednocześnie warto tam zaglądać aby przeczytać co słychać u firm, do których aplikowaliśmy, czy wreszcie w jaki jeszcze sposób możemy podnieść swoje szanse na lepszą pracę.
Więcej informacji na: www.careerexpo.pl, www.facebook.com/pl.CareerEXPO
Career EXPO w skrócie:
Kiedy: 8 kwietnia, godz. 11:00-19:00 (targi); 9:00-20:00 (szkolenia)
Gdzie: Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kto: studenci, absolwenci, specjaliści
Partnerzy: Nokia Solutions and Networks, PZU, Hewlett-Packard, IBM, Capgemini Software Solutions
Center, Viessmann R&D Center, Volvo, BNY Mellon
Dominujące profile firm: informatyka, finanse, bankowość, marketing, sprzedaż, automotive, human resources, produkcja, telekomunikacja, obsługa klienta itd.
Jak: rejestracja gości tuż przed wejściem na halę lub w serwisie www.careerexpo.pl
9 marca 2014 -
Powalczą w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski
Wczoraj i dzisiaj odbyły się mecze dodatkowy Turniej o Mistrzostwo Województwa Dolnośląskiego Kadetek w siatkówce.
We wczorajszym spotkaniu we Wrocławiu Wygrały wrocławianki 3:1, w dzisiejszym spotkaniu w Świdnicy zwycięstwo odniosła także drużyna z Wrocławia, MKS Świdnica - Impel Młoda Gwardia Wrocław 0:3 w setach 22:25, 13:25 i 22:25.
Oba zespoły jadą na ćwierćfinał Mistrzostw Polski Kadetek.
9 marca 2014 -
Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej - finał
Zakończyła się świdnicka liga halowa w piłce nożnej sezonu 2013/2014, która była organizowana po raz dziewiąty przez wałbrzyską firmę Soccer. Wszystkie drużyny uczestniczące w rozgrywkach otrzymały puchary, kalendarze ze zdjęciami drużyn, a wszyscy zawodnicy okolicznościowe statuetki. Zdjęcia >>> zobacz Trzy najlepsze drużyny otrzymały dodatkowo talony na sprzęt sportowy odpowiednio o wartości 1500 złotych, 1000 złotych, 500 złotych, do realizacji w hurtowni Jako Polska oraz nagrody indywidualne dla króla strzelców, najlepszego bramkarza i zawodnika ligi
. . . czytaj więcej
Końcowa tabela: S.T.E.P - 52. punkty, Darbor 50. punktów. Max Orbita również ma 50. punktów. Czwarte miejsce dla Power Team z 46. punktów. Piąte miejsce zajmują FC Żubry, które zgromadziły 37. punktów. Eko Bud Gaz Strzegom ma 33. punkty, Jako Team ma 31. punktów, Cukrownik zgromadził 28. punktów, ŚFUP z 23. punktami zajmuje dziewiąte miejsce, Mechanik ma 22. punkty. Fenix 10. punktów a Zgoda zakończyła sezon bez punktów.
Skład zwycięskiej ekipy S.T.E.P.: Mateusz Burdzy, Wojciech Łukasiewicz, Paweł Czykieta, Andrzej Konefał, Konrad Sajdak, Mateusz Kryjak, Filip Ciuba, Wojciech Ciuba, Wojciech Szewczyk, Damian Tymcik, Mateusz Kurzeja, Łukasz Wierzbicki, Łukasz Schmidt.
W klasyfikacji na Króla Strzelców zwyciężył Wojciech Ciuba z 39. bramkami.
Najlepszy bramkarz - Kevin Bazydło Darbor.
Najlepszy zawodnik - Mariusz Kutela Cukrownik.
Najlepsi kibice - Olga Szalecka - Mechanik, Dominika Pojasek - Darbor
9 marca 2014 -
Venus Nowice został mistrzem
Venus Nowice Mistrzem Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej Darbor Cup, po niezwykle zaciętym meczu, który zakończył się remisem 9:9 o mistrzowskim tytule zadecydowały rzuty karne w których lepszymi strzelcami byli piłkarze Venus.
Wyniki: mecz o miejsca 7-8 - Red Buls Team - FC Spawacze 15:8 (4:4), mecz o miejsca 5-6 - Sport Team - Znajomi Fryzjera 10:10 (2:3) karne 2:3, mecz o miejsca 3-4 - Fair Play - Darbor/XXL Bolesławice 6:5 (2:3), finał - Ebueee Ehee - Venus Nowice 9:9 (2:4) karne 2:3
. . . czytaj więcej
Najlepszy zawodnik ligi Jakub Graca (Ebueee Ehee)
Strzelec sezonu - Dariusz Włodarczyk (Venus Nowice) 81 bramek
Najlepszy bramkarz - Marcin Malina (Sport Team)
Najlepszy junior - Dawid Kusio (Sport Team)
Najlepszy strzelec rzutów karnych - Łukasz Nijander (Znajomi Fryzjera)
Najsympatyczniejsza drużyna - Sport Team
Zawodnik wyróżniony - Radosław Piech (Darbor/XXL Bolesławice)
Największy pechowiec - Daniel Szukalski (Fair Play2)
Zawodnik Fair Play - Mateusz Kurzeja (Sport Team)
8 marca 2014 -
Awans piłkarzy ręcznych
Mecz 21. kolejki spotkań pomiędzy Świdnickim Klubem Piłki Ręcznej Świdnica a Zagłębiem Sosnowiec zakończył się trzybramkowym zwycięstwem piłkarzy ręcznych ze Świdnicy. ŚKPR Świdnica - Zagłębie Sosnowiec 28 : 25.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 21. kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław mający 41. punktów. Drugie miejsce zajmuje Siódemka Miedź Legnica, trzecie Viret CMC Zawiercie. Obie drużyny maja po 32. punkty. Świdniczanie awansowali i zajmują 9. miejsce. W następnej kolejce, 22 marca świdniccy szczypiorniści zagraja w Kaliszu z plasującym się na 5. miejscu w rozgrywkach MKS Kalisz.
7 marca 2014 -
Na powitanie wiosny Zawody Ujeżdżeniowe
W ostatnią niedzielę marca zapraszamy do Stragony na Zawody Regionalne i Towarzyskie w ujeżdżeniu. Zawody, które zostaną rozegrane 30 marca będą doskonałym sposobem na powitanie wiosny na świeżym powietrzu.
W niedzielny poranek i południe zapraszamy kibiców i zawodników do Stragony. W miłej atmosferze i przy wiosennej pogodzie o zwycięstwo będą mogli powalczyć zawodnicy w konkursach towarzyskich i otwartych. Zaplanowane zostały również specjalne konkursy dla zawodników trenujących dyscyplinę wszechstronny konkurs konia wierzchowego, które pozwolą im sprawdzić swoją formę przed zawodami we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zaplanowanymi na 5-6 kwietnia.
7 marca 2014 -
Sto lat pani Joanny Pudło
Pani Joanna Pudło w piątek, 7 marca świętowała 100 lat. Świdniczanka urodziła się w 1914 roku we Lwowie. Serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i wielu lat w zdrowiu złożyły pani Stefanii władze miasta, nadeszły też listy gratulacyjne od Premiera RP oraz wojewody dolnośląskiego.
Do dwudziestego roku życia świdniczanka mieszkała we Lwowie, gdzie ukończyła szkołę handlową i podjęła pierwszą pracę. Bankructwo firmy, w której była zatrudniona zmusiło ją do wyjazdu do Stawów koło Dęblina, gdzie była pracownikiem cywilnym w Głównej Składnicy Uzbrojenia. Tam też poznała swojego przyszłego męża Józefa, z którym zawarła związek małżeński w styczniu 1939 roku
. . . czytaj więcej
Wybuch wojny rozdzielił małżonków. Mąż, podchorąży rezerwy po szkole w Grudziądzu, został zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej jako ułan. Pani Joanna wraz z innymi pracownikami składnicy została ewakuowana do Rumunii.
W Ploiesti przyszła na świat ich córka Marta. W 1940 roku, gdy Rumunia znalazła się w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami, jubilatka powróciła do okupowanej Polski, odnalazła męża i razem zamieszkali w miejscowości Mierzwiączka (obecnie dzielnica Dęblina). Jeszcze w czasie trwania wojny urodził się im syn Bogdan.
W 1946 roku, podobnie jak wiele polskich rodzin, wyjechali na Ziemie Odzyskane i osiedlili się w Świdnicy. Początkowo pani Joanna zajmowała się prowadzeniem domu oraz wychowywaniem dzieci. Następnie rozpoczęła pracę zawodową, najpierw w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, a później w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej, gdzie pracowała do przejścia na emeryturę.
Od 1972 roku jest wdową. Obecnie Szacowną Jubilatką opiekuje się syn - również mieszkaniec Świdnicy. Pani Joanna Pudło jest babcią dwójki wnucząt oraz prababcią czwórki prawnucząt.
7 marca 2014 -
Wymiana ubrań dziecięcych
Jeśli Twoje dziecko wyrosło ze swoich ciuszków i nie masz co z nimi zrobić, przyjdź i wymień je na nowe. Wymianę ubrań dziecięcych organizuje Przedszkole Mała Akademia w Boleścinie, 8 marca w godzinach 11.00-15.00.
Zachęcamy rodziców, aby w tym dniu zabrali ze sobą swoje pociechy. Będzie to doskonała okazja do miłego spędzenia czasu i zaprezentowania oferty naszego przedszkola - mówi Anna Berkowska, dyrektor placówki.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 782-858-999 oraz na www.malaakademia.org
7 marca 2014 -
Pojadą na finał
Siatkarki z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy wygrały turniej strefy wałbrzyskiej i reprezentować będą miasto 18 marca w Kamiennej Górze lub Głogowie na finałach wojewódzkich. Zawody w ramach współzawodnictwa sportowego odbyły się 6 marca na gościnnej sali Ekonomika.
Spotkały się w nim cztery najlepsze zespoły rejonu wałbrzyskiego. Dziewczęta z jedynki zagrały w składzie : Emilia Kukla, Weronika Iwanczyszyn, Paulina Iwan, Julita Rafałko, Paulina Jewiarz, Anna Bardowska, Hanna Bieżyńska, Alicja Bereta, Oliwia Gruszczyńska, Natalia Wrońska, Paula Drozdowska, Wiktoria Gałązka
. . . czytaj więcej
Zwycięskim zespołom przypadły pamiątkowe medale, dyplomy i puchary.
Dyplomem i drobnym upominkiem wyróżniono także najlepsze zawodniczki w swoich drużynach, zostały nimi: Julita Raałko Gimnazjum - 1 Świdnica, Marta Mielnik Gimnazjum Kłodzko, Weronika Jakubowska Gimnazjum - 1 Ząbkowice Śląskie, Martyna Kulik Gimnazjum - 11 Wałbrzych.
6 marca 2014 -
Pomagają w rozliczeniu
W każdą środę w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy pracownik placówki pomoże świdnickim seniorom (emerytom, rencistom) w rozliczeniu PIT-u przez internet. Każda zainteresowana tą formą wsparcia osoba może zgłosić się z niezbędnymi dokumentami do siedziby DDP przy ulicy Saperów 27 w każdą środę do 30 kwietnia w godzinach od 14.00 do 17.00.
Rozliczenie PIT-u, to kolejna propozycja pomocy dla świdnickich seniorów, realizowana w ramach Centrum informacji dla seniorów działającego w Domu Dziennego Pobytu. Wszelkich niezbędnych informacji udziela Barbara Juszczyk-Galas - telwfon 74 640-73-65.
6 marca 2014 -
"Diament" z "Kasprowicza"
W lutym w Nowej Soli odbył się drugi etap Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo Hutniczej, do którego zakwalifikował się z bardzo wysokim wynikiem (97 punktów na sto możliwych) uczeń "Kasprowicza" Damian Fafuła. Uczestnicy tego etapu musieli rozwiązać siedem zadań z różnych działów matematyki, wykraczających poza program nauczania w szkole.
Wyniki są bardzo radosne; Damian zdobywa 93 punkty na sto możliwych dostał się do etapu centralnego, który odbędzie się 30 marca w Krakowie. Opiekunem Damiana jest Pani Adela Majewska.
6 marca 2014 -
Rodzinne Potyczki z Ortografią
Już po raz ósmy możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w VIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 105 i Urząd Miasta w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 26 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - wypełnij kartę zgłoszeń
. . . czytaj więcej
którą możesz otrzymać w sekretariacie swojej szkoły, lub w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej 2. telefon 74 8522640
Zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca.
W tym roku gościem honorowym konkursu jest Profesor Jan Miodek. Jego wykład uświetni zmagania uczestników. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.
6 marca 2014 -
Awansowali do Finału Dolnośląskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej
We wtorek, 4 marca drużyna Gimnazjum nr 2 ze Strzegomia uczestniczyła w kolejnych zmaganiach sportowych w tenisie stołowym chłopców. Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna w Krosnowicach. Turniej finałowy strefy wałbrzyskiej był kolejnym etapem rozgrywek Szkolnej Gimnazjady Młodzieży.
Drużynę Gimnazjum nr 2 tworzą Skóra Sebastian oraz Gronczewski Adrian. W meczu decydującym o pierwszym miejscu, po bardzo wyrównanym poziomie, drużyna ze Strzegomia pokonała rywali wygrywając cały turniej i awansowała do Finału Dolnośląskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym w Brzegu Dolnym.
6 marca 2014 -
Uratowali życie
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wczoraj po godzinie 19 zostali wysłani na interwencję. Po dojechaniu na miejsce w rzece zauważyli leżącego mężczyznę. Policjanci nie zastanawiając się wbiegli do wody i wyciągnęli mężczyznę na brzeg, nie dawał on żadnych oznak życia - brak było oddechu i tętna.
Funkcjonariusze przystąpili do ratowania mężczyzny. Do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego policjanci przez 10 minut prowadzili resuscytację mężczyzny, którego przekazali ratownikom medycznym
. . . czytaj więcej
Kontynuacja resuscytacji przez zespół Pogotowia Ratunkowego pozwoliła na przywrócenie czynności życiowych mężczyźnie, którego przetransportowano do Szpitala Latawiec w Świdnicy.
O zdarzeniu powiadomił Oficera Dyżurnego KPP w Świdnicy 25 letni mieszkaniec Świdnicy. Mężczyzna przechodząc nad torowiskiem usłyszał plusk wody. Skojarzył, że bezpośrednio za nim szedł mężczyzna, którego stracił z pola widzenia.
Po chwili zauważył ciało tego mężczyzny w pobliżu mostu. Wskoczył do wody, ale nie miał siły wyciągnąć go z wody. Do czasu przyjazdu służb pozostał na miejscu zdarzenia.
Dzięki szybkiej reakcji 25-latka i podjętej przez policjantów reanimacji wyciągniętego z wody mężczyzny udało się uratować jego życie.
5 marca 2014 -
Stragona rozpoczyna sezon
LKS Stragona Strzegom otworzy na początku kwietnia sezon Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego w Polsce.
Na Hipodromie w Morawie zostaną rozegrane pierwsze w tym roku w Krajowe Zawody w WKKW. Zawody zaliczane są do nowego, ruszającego w tym sezonie, cyklu Stragona Tour.
Zawody WKKW zostaną rozegrane w terminie 5-6 kwietnia. W sobotę jeźdźcy będą rywalizować w konkursie ujeżdżenia i skoków, zmagania zakończy niedzielna próba terenowa - cross. Cykl zawodów Stragona Tour składa się z pięciu imprez w dyscyplinie wszechstronnego konkursu konia wierzchowego rozgrywanych w Morawie w sezonie 2014
. . . czytaj więcej
Zawody Krajowe: 5-6 kwietnia
Zawody Krajowe: 1-3 maja
Zawody Krajowe: 1-3 sierpnia
Zawody Krajowe 27-29 września
Zawody Krajowe 18-19 października - Zawody Finałowe
Zawody finałowe wyłonią najlepszych zawodników całego cyklu.
5 marca 2014 -
Spotkanie kooperacyjne dla firm w Trutnowie
Departament Rozwoju Gospodarczego zaprasza do udziału w spotkaniu kooperacyjnym polskich i czeskich firm z branży energetycznej. W poniedziałek, 17 marca organizowany jest wyjazd do Trutnowa na spotkanie pn. "Energetyka - nowe technologie". Spotkanie skierowane jest do przedsiębiorców i osób działających w biznesie w branży energetycznej.
Uczestnicy spotkania nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem. O wyjeździe decydować będzie kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona (15. miejsc). Zapisy na wyjazd przyjmowane są telefonicznie lub osobiście do wtorku, 11 marca w Urzędzie Miejskim
. . . czytaj więcej
(ulica Armii Krajowej 49, pokój 316, trzecie piętro) oraz w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo Handlowej (Rynek 1a) codziennie w godzinach 8.00-15.00.
Dodatkowe informacje - telefon 74 853 50 09, 74 856 28 89 lub telefon komórkowy 512 303 623.
Wyjazd ze Świdnicy nastąpi o godzinie 7:30 - z parkingu przed Urzędem Miejskim. Powrót do Świdnicy następi około godziny 18:00.
Program spotkania:
9:00-9:15 - Rejestracja i kawa powitalna
9:30-10:00 - Powitanie gości i wprowadzenie w projekt
10:30-12:00 - Wizyta i zwiedzanie elektrowni Trutnov - Poříčí (kotły do spalania biomasy, zrębki)
12:30-13:30 - Wizyta i zwiedzanie firmy Step Trutnov a.s. producenta kotłów do spalania biomasy (źródła energetyczne, nowe technologie, siano, słoma, zrębki)
14:00-14:30 - Obiad w hotelu Davidek
14.30-16.30 - Spotkanie przedsiębiorców - giełda kooperacyjna (dyskusja, rozmowy biznesowe)
16:30-18:00 - Zakończenie spotkania przedsiębiorców, wyjazd do Świdnicy.
Spotkanie kooperacyjne polskich i czeskich firm w Trutnowie realizowane jest w ramach projektu pn. "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość", który zakłada rozwój gospodarczy pogranicza, zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw, aktywizację środowisk biznesowych i nawiązywanie trwałych powiązań pomiędzy przedsiębiorcom z Polski i Czech.
5 marca 2014 -
Dudek na świdnickiej scenie
Bezkompromisowy. Charyzmatyczny. Charakterny. Najbardziej wyrazisty reprezentant nurtu warszawskiej ulicy 21 marca przyjedzie do Świdnicy. Dudek promował będzie swój najnowszy album "Prorok 56". To kolejny artysta z szeregów świdnickiej wytwórni Proper Records, który odwiedzi Świdnicę w ramach premiery swojej płyty.
"Prorok 56" to projekt, zakładający wydanie dwóch krążków w 2014 roku. Obok fizyka Prorok5, artysta udostępni na wakacje swój szósty album - Prorok6, który dostępny będzie w sieci za darmo
. . . czytaj więcej
Jak podkreśla Dudek, to forma podziękowania dla słuchaczy i wszystkich dobrych ludzi. Piąty krążek Dudka to 23 utwory z udziałem takich artystów jak Żary JLB, Magda, Miejski Sort, Roman Bosski i wielu innych dobrych składów. Materiał którego premiera będzie miała miejsce 22 marca, podobnie jak poprzednie solo Dudka, "Od serca 2012" ukaże się nakładem Proper Records. A dzień wcześniej, 21 marca o godzinie 18.00, warszawski artysta przedpremierowo zaprezentuje swój najnowszy album na scenie Galerii Świdnickiej. -
W ubiegłym roku zaprosiliśmy do Świdnicy naszych debiutantów: AK-47 i Polską Wersję. Zaskoczyła nas frekwencja podczas występu oraz entuzjazm, z jakim zostali przyjęci. Teraz ściągamy do miasta artystę z historią i sporym bagażem muzycznych osiągnięć. Cieszymy się, że przyjął nasze zaproszenie. Mamy nadzieję, że Świdnica dobrze przyjmie Dudka - mówi Piotr Jamrozik, prezes Proper Records. Podczas występu w Galerii Świdnickiej Dudek wykona kilka kawałków ze swojego najnowszego materiału.
Artystę na scenie wspierać będą członkowie założonego przez niego składu Miejski Sort - Kłyza i Warunia. Tuż po występie, w Empiku tradycyjnie już odbędzie się spotkanie autorskie z raperem, połączone z podpisywaniem płyt. Akcją towarzyszącą przedpremierze albumu "Prorok 56" będzie Graffiti Jam. Na ścianie zewnętrznej Galerii Świdnickiej, o powierzchni ponad 100 m2, powstanie graffiti, stworzone przez okolicznych grafficiarzy. Akcja potrwa od godziny 10.00 aż do występu Dudka, do godziny 18.00. Wszyscy, którzy chcieliby współtworzyć graffiti, mają ku temu okazję. Wystarczy stawić się przed galerią ze swoimi puszkami.
5 marca 2014 -
Boginie a królowe
Zapraszamy 15 marca o godzinie 17.00 i 19.00 na Zamek Książ w Wałbrzychu. Podczas tego szczególnego wydarzenia, będziecie Państwo mogli usłyszeć niezwykle rzadko prezentowany repertuar włoskiego bel canto.
Nieprzypadkowo temat marcowych Zamkowych Spotkań z Operą skupia się wokół wielkich monarchiń i bogiń. W niezwykłej scenerii Sali Konrada i Sali Maksymiliana zaprezentujemy pełne przepychu kostiumów i muzycznych fraz wydarzenie. Boginie a Królowe to swoisty spektakl muzyczny, którego repertuar łączy tematyka odwiecznej rywalizacji kobiet, ich siostrzeństwa
. . . czytaj więcej
Bogate palety żywiołów uczuć Monarchiń i Kapłanek zostaną przedstawione przez dwie uznane solistki operowe, specjalizujące się w wykonawstwie bel canto.
W repertuarze znalazły się niezwykle rzadko prezentowane i wymagające dzieła operowe wielkich kompozytorów: m.in. fragmenty z oper Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego, Vincenzo Belliniego i Gaetano Donizettiego: Norma, Rokiczana, Don Carlos, Anna Bolena, Maria Stuarda.
Bilety w cenie 30 złotych w kasie Zamku Książ lub on-line >>> zobacz
5 marca 2014 -
Budują kanalizację
Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwoliły na wcześniejsze rozpoczęcie II etapu kanalizacji Jagodnik-Boleścin. Do końca października planowane jest wybudowanie sieci kanalizacji sanitarnej dla blisko 90 gospodarstw domowych.
Pierwszy etap obejmował budowę kanalizacji w sołectwie Jagodnik. Zgodnie z dokumentacją projektową sześciokilometrowy odcinek sieci obejmuje 40 gospodarstw (230 osób).
Dodatkowo inwestycję zrealizowano w taki sposób, aby w przyszłości do sieci przyłączyć kolejnych mieszkańców
. . . czytaj więcej
Obecnie dziesięć spośród 33 sołectw w gminie Świdnica posiada sieć kanalizacyjną, o łącznej długości ok. 76 kilometrów. W trzech miejscowości funkcjonują oczyszczalnie ścieków. Do końca 2014 roku mieszkańcy Boleścina zostaną wyposażeni w infrastrukturę kanalizacyjną.
Wzorem lat ubiegłych będziemy również dofinansowywać budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w tych sołectwach gdzie występuje duże rozproszenie zabudowy mieszkaniowej, a budowa tradycyjnej, zbiorczej kanalizacji jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadniona - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Zakończenie II etapu planowane jest na październik 2014 roku.
5 marca 2014 -
Cmentarne kradzieże
Kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności może grozić 29 letniemu mężczyźnie zatrzymanemu przez świdnickich policjantów. Zatrzymany na swoim koncie ma 19 kradzieży z nagrobków, zniszczenie mienia, kradzież linii telekomunikacyjnej. Straty jakie ponieśli właściciele wyniosły ponad 30 tysięcy złotych.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 29 letniego mężczyznę mieszkańca Gminy Jaworzyna Śląska, podejrzewanego o okradanie grobów na terenie Świdnicy. W trakcie czynności prowadzonych z zatrzymanym okazało się iż na swoim koncie ma 19 kradzieży z nagrobków
. . . czytaj więcej
Mężczyzna okradał groby z napisówek, krzyży wykonanych z metali które można sprzedać. Nie pogardził wazonami granitowymi oraz ozdobnymi elementami nagrobków. Skradzione przedmioty pozostawiał w umówionym miejscu, skąd zabierał je mężczyzna, którego zatrzymany nie zna. Za skradzione przedmioty otrzymał około 700 złotych, natomiast straty jakie ponieśli właściciele okradzionych nagrobków wyniosły blisko 16 tysięcy złotych. W maju 2013 na jednym z cmentarzy dokonał zniszczenia nagrobka, przewracając i rozbijając płytę nagrobną.
Straty na szkodę właściciela wyniosły 2,5 tysiąca złotych. Zatrzymany mężczyzna na swoim koncie ma także inne przestępstwa.
W lutym br. dokonał kradzieży pół kilometra napowietrznej linii telekomunikacyjnej na trasie Świdnica-Dzierżoniów. Po opaleniu kabla, uzyskany w ten sposób metal sprzedał w punkcie skupu złomu. Otrzymał za niego około 600 złotych. Straty poniesione przez PKP wyniosły 12 tysięcy złotych.
29-latkowi przedstawiono 21 zarzutów. W chwili obecnej policjanci prowadzą dalsze czynności w sprawie.
5 marca 2014 -
Dzień Kobiet w Jaworzynie Śląskiej
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy Panie do Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.
O godzinie 16:00, w sobotę, 8 marca br. w ośrodku rozpoczną się pokazy stylizacji fryzur oraz spotkanie, poświęcone pielęgnacji cery przy użyciu naturalnych kosmetyków.
Około godziny 18:00 rozpocznie się koncert zespołu "Back To The Dreams", który wystąpi w specjalnym koncercie. Wstęp jest wolny.
5 marca 2014 -
Bilety na Rubika także w necie
Do wielkiego wydarzenia muzycznego, jakim będzie niewątpliwie koncert Piotra Rubika w Świebodzicach, pozostał jeszcze ponad miesiąc. Można już nabywać bilety na to wydarzenie - także w sieci, za pośrednictwem portalu ticketpro.pl
Koncert "The best of Piotr Rubik" odbędzie się 8 marca w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6. Usłyszymy zestaw najpiękniejszych, najbardziej znanych i lubianych kompozycji stworzonych przez utalentowanego polskiego kompozytora
. . . czytaj więcej
Pod batutą Piotra Rubika wystąpią: Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, Wrocławski Chór Akademicki oraz soliści: Ewa Prus, Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Michał Gasz, Grzegorz Wilk, Michał Bogdanowicz. Koncert ten z pewnością będzie niezwykle spektakularnym wydarzeniem.
W programie znajdą się takie wielkie przeboje jak: "Niech mówią, że to nie jest miłość", "Psalm dla Ciebie", "To cała prawda", "Nie wstydź się mówić, że kochasz", "Tatry", "Most dwojga serc" - utwór śpiewany przez Piotra Rubika przy fortepianie. Po koncercie odbędzie się losowanie prezentów wśród pań.
Bilety kosztują 80 złotych, do nabycia:
* Hala OSiR, ul. Mieszka Starego 6, tel. 74/ 66 69 620 w. 21
* Kasa Wodnego Centrum Rekreacji , ul. Mieszka Starego 8, tel. 74/66 69 620 w.23
* Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13 74/666 95 70
* Miejska Biblioteka Publiczna Oddział Dziecięcy, ul. Wolności 23 tel. 74/ 666 95 76
* Kiosk przy ul. Żeromskiego 25-27
* Market Budowlany "Mrówka", Świebodzice ul. Wałbrzyska
* Pasaż Tesco - Biuro Podróży Jolka w Wałbrzychu
* Kiosk z prasą (obok poczty)w Wałbrzychu ul. Broniewskiego 65 c
* Ticketpro
4 marca 2014 -
Coolturalne pejzaże poezji
14. marca o godzinie 18.00 Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w ramach projektu Świdnica Coolturalnie organizuje spotkanie autorskie z Verą Kopecką - dwujęzyczną (polsko-czeską) poetką, pochodzącą z Trutnova.
Spotkanie "Pejzaże poezji" poprowadzi Antoni Matuszkiewicz, a całość dopełnią utwory muzyczne Mirosława Jabłońskiego oraz wystawa zdjęć Very Kopeckiej. Spotkanie odbędzie się bibliotece przy ulicy M. Kozara-Słobódzkiego 21 A w Świdnicy. Wstęp jest wolny. Zapraszamy na wiosenny spacer przez coolturalne pejzaże poezji
4 marca 2014 -
II Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery
Już po raz drugi zorganizowane zostaną targi edukacyjne, skierowane przede wszystkim do młodzieży. 20 marca w Miejskim Domu Kultury w godzinach 10.00-14.00 kilkanaście uczelni wyższych i szkół ponadgimnazjalnych z regionu będzie prezentować swoją ofertę edukacyjną.
- Wybór dalszej ścieżki kształcenia jest niezmiernie ważny. W przypadku młodych ludzi to szczególnie trudna decyzja, dlatego mam nadzieję, że spotkanie w jednym miejscu kilkunastu placówek choć trochę ułatwi podjęcie decyzji - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz
. . . czytaj więcej
Do udziału w targach zaproszono najważniejsze uczelnie wyższe z województwa a także szkoły ponadgimnazjalne z całego regionu. Do odwiedzenia prezentacji zachęcamy młodzież nie tylko ze Świebodzic, ale także gmin ościennych: Wałbrzycha, Świdnicy czy Strzegomia.
W ubiegłym roku podczas targów prezentowało się aż dwadzieścia uczelni wyższych, a ich stoiska odwiedziło kilkaset młodych ludzi.
Organizatorem II Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery jest Urząd Miejski w Świebodzicach wraz z Powiatowym Urzędem Pracy - Filią w Świebodzicach, przy współpracy z Centrum Planowania Kariery.
4 marca 2014 -
Czyj to pies?
Wczoraj, 3 marca patrol Straży Miejskiej otrzymał informację o psie, który został przywiązany do drzewa w okolicy Osiedla Słowiańskiego. Po przybyciu na miejsce patrolu stwierdzono, że pies nie jest już przywiązany, ale ma rany w okolicy karku oraz chorą skórę na pysku. Nie udało sie jednak ustalić właściciela czworonoga.
W związku z powyższym prosimy wszystkich czytelników, którzy są w stanie wskazać właściciela psa uwidocznionego na zdjęciach o kontakt z Dyżurnym Straży Miejskiej, dzwoniąc na bezpłatny nr 986.
4 marca 2014 -
Eurolot z sukcesem wystartował do Zurychu
Linie lotnicze Eurolot rozpoczęły od wczoraj loty do Zurychu. Świetna sprzedaż biletów na tej trasie pokazuje, że był to kierunek wyczekiwany przez pasażerów latających z Wrocławia. Po zimowej przerwie wraca również połączenie do Gdańska.
Pierwszy samolot z Wrocławia do Zurychu ruszył w poniedziałek 3 marca o godzinie 17:20. Rejsy na tej trasie zaplanowane są cztery razy w tygodniu: w poniedziałek, środę, piątek i niedzielę. Otwarcie kierunku okazało się dużym sukcesem, a sprzedaż biletów na pierwsze rejsy osiągnęła wysoki poziom
. . . czytaj więcej
- Cieszymy się, że podróżni wrocławskiego lotniska dzięki liniom Eurolot zyskują bezpośrednie połączenie lotnicze do Zurychu. To niezwykle pożądany kierunek i jeden z najważniejszych hubów przesiadkowych Europy, a przy tym połączenie o strategicznym znaczeniu dla lokalnego biznesu ¬- mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Na połączenie ze szwajcarską metropolią czekali przedstawiciele wielu międzynarodowych firm, które mają swoje siedziby i oddziały na Dolnym Śląsku lub w sąsiednich regionach. To właśnie pracownicy tych przedsiębiorstw, a przede wszystkim kadra kierownicza jest głównym klientem na trasie Wrocław-Zurych. Dzięki połączeniu znaczenie Wrocławia jako ważnego ośrodka biznesowego jeszcze się zwiększy, przyciągając kolejne firmy oraz inwestorów.
Eurolot uruchomił również loty do Gdańska. Linie lotnicze przywróciły to połączenie po zimowej przerwie. Na trasie Wrocław-Gdańsk samoloty będą latały w każdy poniedziałek, środę i piątek o godziny 8:10, od poniedziałku do czwartku dodatkowo o godzinie 20:10, a w piątki również o 21:10
Zurych i Gdańsk to nie jedyne kierunki zaproponowane przez Eurolot pasażerów wrocławskiego lotniska. Zgodnie z deklaracjami przewoźnika we wtorek 18 marca ruszą loty na główne lotniska Brukseli i Mediolanu. Linie lotnicze oferują także połączenia na lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu, którego uruchomienie zostało zaplanowane na poniedziałek 31 marca.
3 marca 2014 -
Nowy wiadukt już czynny
Dzisiaj rano został otwarty nowy wiadukt przy ulicy Polna Droga i Sprzymierzeńców w Świdnicy. Dzięki niemu poprawi się bezpieczeństwo pieszych i kierowców w tym rejonie miasta. Obiekt powstał w ramach przebudowy obu ulic. Prace zrealizowała firma Skanska.
Nowo powstały wiadukt to obiekt o rozpiętości niemal 15 metrów zbudowany w konstrukcji stalowej. Jej specyfika polega na tym, że jest montowana ze specjalnie ukształtowanych elementów z blachy falistej. Konstrukcja wiaduktu powstała z ponad 200 elementów połączonych przy użyciu niemal 40 tysięcy śrub
. . . czytaj więcej
Montaż trwał dwa tygodnie. Jego zwieńczeniem było tzw. mechaniczne sprężanie konstrukcji realizowane przy
pomocy siłowników hydraulicznych.
Dwa miesiące temu wiadukt pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Polegały one na przejeździe lokomotywy po odbudowanym torze. Do konstrukcji obiektu zostały przymocowane specjalne czujniki wskazujące jej pracę podczas przejazdu. Wykres pokazujący pracę konstrukcji można było obserwować na ekranie monitora komputerowego. Próbne obciążenia odbyły się pod kierownictwem prof. Czesława Machelskiego z Politechniki Wrocławskiej - jednego z czołowych specjalistów w budowie tego typu obiektów.
- Podczas realizacji inwestycji dużym wyzwaniem była koordynacja pracy kilku zespołów wykonujących roboty z różnych branż na małej przestrzeni i w krótkim czasie - mówi Anna Świderska, Kierownik Robót, Skanska. - W tym samym czasie i w tym samym miejscu prowadzone były prace mostowe, gazowe, kanalizacyjne, wodociągowe i drogowe. Wiadukt powstał w ramach przebudowy ulic Polna Droga i Sprzymierzeńców. Fragment tych ulic, na odcinku od ul. Piaskowej do ul. Rycerskiej, zyskał nową nawierzchnię, chodniki oraz ciąg pieszo-rowerowy.
Przebudowano także infrastrukturę podziemną, w tym m.in.: sieć gazową, kanalizacyjną i deszczową, przełożona została również istniejąca sieć kablowa nn. Inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie.
Stary wiadukt pozwalał tylko na ruch wahadłowy, pieszym nie dawał natomiast możliwości bezpiecznego przejścia przez ulicę. Nowo wybudowany wiadukt pozwala na przejazd drogą o szerokości 8 m pojazdami o wysokości ponad 4,5 m. Z myślą o pieszych i rowerzystach powstał chodnik oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości niemal 4 m. W ramach inwestycji wykonano też nowe odwodnienie drogi i znacznie zwiększono ilość oświetlenia na ulicy.
3 marca 2014 -
... i po feriach
Wstać rano na ósmą w czasie ferii ? Komu by się chciało ?. A jednak, dzięki promocji (dwie godziny ślizgu w cenie jednej) codziennie na świdnickim lodowisku stawiało się ok 150 amatorów jazdy na łyżwach zapełniając całą taflę. I to tylko w godzinach 8.00-10.00. Drugą z propozycji przygotowaną przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w czasie Ferii zimowych była udostępniona bezpłatnie Hala Sportowa Zawiszów.
Cieszy fakt, że codziennie 30-40 chętnych spędzenia wolnego czasu na sportowo stawiało się na hali
. . . czytaj więcej
Tutaj można było pod opieką instruktora pograć w koszykówkę, piłkę siatkową i nożną.
Jak widać w czasie ferii znajduje się młodzież, która wykorzystuje wolne w sposób aktywny.
3 marca 2014 -
Targi pracy Wrocław Career EXPO
Pierwsza praca nie musi być straszna. Zmiana pracy na lepszą nie musi wiązać się z miesiącami poszukiwań. Zorientowanie się na rynku pracy, rozkręcenie biznesu czy podniesienie kompetencji nie powinno być drogą przez mękę. Takie zasady przyświecają organizatorowi targów pracy Wrocław Career EXPO, które odbędą się 8 kwietnia w godzinach 11:00 - 19:00 w Hali Stulecia.
Poniżej pięć sposobów jak trafić w dziesiątkę podczas targów pracy i zmienić pracę na lepszą
. . . czytaj więcej
Sposób 1: dowiedz się o procesie rekrutacji
Odpisując na ogłoszenia o pracę często nie wiemy czym zajmuje się firma, do jakiego projektu rekrutuje, ani jak długo będziemy czekać na odpowiedź. Targi pracy likwidują ten problem. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.careerexpo.pl/Lista-firm i wybierzesz jedną z firm. Natychmiast wyświetli się pakiet informacji związanych z kandydatami do pracy poszukiwanymi przez tę firmę. Uzbrojony w tę wiedzę na pewno dopasujesz swoje CV i list motywacyjny do konkretnego pracodawcy. Warto też oczywiście przyjść i osobiście dopytać o nasze szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska.
Sposób 2: mądrze zaplanuj swój czas
Mimo że targi pracy są okazją do porozmawiania z bardzo wieloma pracodawcami, dzień ma tylko 24 godziny. Skorzystaj z Przewodnika Targowego dostępnego na stronie www.careerexpo.pl/O-wydarzeniu/Wroclaw i zaznacz, którzy pracodawcy odpowiadają twojemu profilowi. Warto przewidzieć też chwilę na odpoczynek między rozmowami. W tym celu organizator zapewnia katering i liczne atrakcje w tym konkurs z nagrodami.
Sposób 3: weź udział w szkoleniach
Targi pracy to nie tylko rozmowy z przedstawicielami firm poszukujących nowych pracowników, ale też świetna okazja aby podnieść swoje kompetencje. Aplikacje osób uczestniczących w szkoleniach organizowanych przez pracodawców obecnych na targach mają duże szanse na powodzenie, ponieważ firmy chętnie uczą potrzebnych im umiejętności! Warto pamiętać o zapisaniu się jeszcze przed samym dniem targowym, ponieważ jak to zwykle bywa, liczba miejsc jest ograniczona.
Anna Rakoczy Promocja i Public Relations anna.rakoczy@careerexpo.pl +48 784 370 990
Career EXPO Poland sp. z o.o. ul. Rrzeźnicza 28-31 50-130 Wrocław
Sposób 4: przyjdź na targi pracy
Wydawać by się mogło, że to oczywiste, choć nie do końca. Obecność podczas targów pracy to fantastyczna okazja aby poznać pracodawców, ale w sytuacji awaryjnej można skorzystać z serwisu internetowego www.careerexpo.pl i w zasadzie uzyskać te same informacje czy możliwości. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że elegancko ubrany kandydat do pracy, który poświęca swój czas aby uczestniczyć w Career EXPO, ma większe szanse na sukces.
Sposób 5: prowadź swój profil na www.careerexpo.pl
Na targach pracy świat się nie kończy. Career EXPO to nie tylko wydarzenie organizowane dwa razy w roku, ale też świetny serwis internetowy do szukania pracy. Umożliwia zamieszczenie swojego CV, które od tej pory jest widoczne dla mnóstwa pracodawców, wciąż poszukujących takich jak ty kandydatów do pracy. Jednocześnie warto tam zaglądać aby przeczytać co słychać u firm, do których aplikowaliśmy, czy wreszcie w jaki jeszcze sposób możemy podnieść swoje szanse na lepszą pracę.
Więcej informacji na: www.careerexpo.pl, www.facebook.com/pl.CareerEXPO
Career EXPO w skrócie:
Kiedy: 8 kwietnia, godz. 11:00-19:00 (targi); 9:00-20:00 (szkolenia)
Gdzie: Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kto: studenci, absolwenci, specjaliści
Partnerzy: Nokia Solutions and Networks, PZU, Hewlett-Packard, IBM, Capgemini Software Solutions
Center, Viessmann R&D Center, Volvo, BNY Mellon
Dominujące profile firm: informatyka, finanse, bankowość, marketing, sprzedaż, automotive, human resources, produkcja, telekomunikacja, obsługa klienta itd.
Jak: rejestracja gości tuż przed wejściem na halę lub w serwisie www.careerexpo.pl
3 marca 2014 -
Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej
W 21. kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Mechanik - Max Orbita 1:2, ŚFUP - Darbor 2:6, Jako Team - Eko Bud Gaz Strzegom 4:3, FC Żubry - Cukrownik 5:5, S.T.E.P. - Zgoda 3:0, Cukrownik - S.T.E.P. 2:5.
W tabeli prowadzi zespół S.T.E.P. 49. punktów przed Darbor 47. punktów. Max Orbita również ma 47. punktów. Czwarte miejsce zajmuje Power Team z 43. punkty
. . . czytaj więcej
Piąte miejsce zajmują FC Żubry, które zgromadziły 37. punktów. Eko Bud Gaz Strzegom ma 33. punkty, Jako Team ma 31. punktów, Cukrownik zgromadził 25. punktów, ŚFUP z 23. punktami zajmuje dziewiąte miejsce, Mechanik ma 22. punkty. Fenix 7. punktów a Zgoda nadal jest bez punktów.
Piłkarzem kolejki został - Paweł Chrzan Jako Team a bramkarzem - Kevin Bazydło Darbor . W klasyfikacji na Króla Strzelców prowadzi Wojciech Ciuba i Mariusz Kutela po 35. bramek przed Grzegorzem Borowym 30. bramek.
2 marca 2014 -
Walka do końca spotkania
Wczorajszy mecz 20. kolejki spotkań pomiędzy KSSPR Końskie - Świdnickim Klubem Piłki Ręcznej Świdnica należał do jednych z najbardziej zaciekłych pojedynków na parkietach I ligi grupy "B". Do końca spotkania zwycięzcą spotkania mogła zostać każda z drużyn. Jednak ostateczny sukces należał do rywali świdniczan. KSSPR Końskie - ŚKPR Świdnica 23 : 22.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po dwudziestu kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław z 39. punktami. Drugie miejsce zajmuje Viret CMC Zawiercie majacy 32. punkty. Świdniczanie zajmują w dalszym ciągu 10. miejsce. W następnej kolejce, 8 marca świdniccy szczypiorniści zagraja z Zagłębiem Sosnowiec plasującym się na 12. miejscu w rozgrywkach.
2 marca 2014 -
"Koń Polski" w Żarowie
6 marca o godzinie 20.10 w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Piastowskiej 10 A w Żarowie wystąpi Kabaret "Koń Polski".
Kabaret "Koń Polski" to najbardziej znana kabaretowa para w kraju - Marian i Hela.
Bilety do nabycia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie (hala sportowa) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-22.00. Cena biletu wynosi 35 złotych od osoby.
2 marca 2014 -
Badanie mammograficzne w Świebodzicach i Strzegomiu
Miłe Panie, zróbcie sobie prezent z okazji Dnia Kobiet - wykonajcie bezpłatne badanie mammograficzne. Kobiety często nie znajdują czasu dla siebie - w pierwszej kolejności pamiętają o swojej rodzinie, pracy i obowiązkach, zapominając o swoich potrzebach i własnym zdrowiu.
Przy okazji dnia kobiet nadarza się okazja, aby to zmienić - zachęcamy do zgłoszenia się na bezpłatne prześwietlenie piersi, które trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie
. . . czytaj więcej
Badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wiąże się on z możliwością wykonania badania bezpłatnego, na które nie jest wymagane skierowanie lekarskie, a każde zdjęcie analizowane jest przez dwóch lekarzy (tzw. podwójny odczyt).
Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, po 50 roku życia, można powiedzieć, że mammografia to najważniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. W ramach Programu może się Pani przebadać co 2 lata, a więc w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania, przysługuje Pani 10 badań.
Mammografię w mammobusie można będzie wykonać w miejscowościach:
• Strzegom - 7 marca przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Mickiewicza 2
• Świebodzice - 10 marca przy Ośrodku Zdrowia, ul. Aleje Lipowe 15
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50 - 69 lat (liczy się rocznik, a nie miesiąc urodzenia). Pozostałe Panie (mające powyżej 35 lat) mogą wykonać badanie odpłatnie, ponieważ nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Ma na celu objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 - 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.
1 marca 2014 -
Wymiana ubrań dziecięcych
Jeśli Twoje dziecko wyrosło ze swoich ciuszków i nie masz co z nimi zrobić, przyjdź i wymień je na nowe. Wymianę ubrań dziecięcych organizuje Przedszkole Mała Akademia w Boleścinie, 8 marca w godzinach 11.00-15.00.
Zachęcamy rodziców, aby w tym dniu zabrali ze sobą swoje pociechy. Będzie to doskonała okazja do miłego spędzenia czasu i zaprezentowania oferty naszego przedszkola - mówi Anna Berkowska, dyrektor placówki.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 782-858-999 oraz na www.malaakademia.org
1 marca 2014 -
Świdnicka Liga Halowa w Piłce Nożnej
W dwudziestej kolejce spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej padły następujące wyniki: Mechanik - Jako Team 4:5, Darbor - Fenix 14:2, Eko Bud Gaz Strzegom - FC Żubry 8:5, ŚFUP - Max Orbita 1:4, Power Team - Zgoda 3:0.
W tabeli prowadzi zespół Darbor 44. punkty. Max Orbita również ma 44. punkty. Trzecie miejsce zajmuje S.T.E.P - 43. punkty, kolejne dla Power Team z 40. punktów
. . . czytaj więcej
Piąte miejsce zajmują FC Żubry, które zgromadziły 36. punktów. Eko Bud Gaz Strzegom ma 33. punkty, Jako Team ma 28. punktów, Cukrownik zgromadził 24. punkty, ŚFUP z 23. punktami zajmuje dziewiąte miejsce, Mechanik ma 22. punkty. Fenix 7. punktów a Zgoda nadal jest bez punktów.
Piłkarzem kolejki został - Mateusz Wirchniański Max Orbita a ramkarzem - Jakub Ziobrowski Jako Team. W klasyfikacji na Króla Strzelców prowadzi Wojciech Ciuba z 31. bramkami i wyprzedza Mariusza Kutelę oraz Grzegorza Borowego po 30. bramek.
1 marca 2014 -
Jaworzyńska Liga Piłki Halowej
Wyniki drugiej rundy play-off: 2. Runda Play-Off. Mecze o miejsca 5-8.
Red Buls Team - Sport Team 10:11 (3:4), FC Spawacze - Znajomi Fryzjera 6:9 (2:5). Spotkania o miejsca 1-4: Darbor/XXL Bolesławice - Venus Nowice 5:11 (1:5), Fair Play - Ebueee Ehee 8:12 (4:7).
W trzeciej rundzie 7 marca zagrają: o miejsca 7-8 FC Spawacze - Red Buls Team, o miejsca 5-6 Sport Team - Znajomi Fryzjera, o miejsca 3-4 Fair Play - Darbor/XXL Bolesławice,
finał o miejsca 1-2 Ebueee Ehee - Venus Nowice