30 kwietnia 2014 - Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się z muszkieterami

12 i 13 maja mieszkanki Świebodzic będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach prozdrowotnej kampanii "Muszkieterowie dla Polek". Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché, już po raz siódmy organizują mobilny program profilaktyki raka piersi, dbając o zdrowie Polek.
Mieszkanki Świebodzic będą mogły skorzystać z porady specjalistów oraz poddać się Bezpłatne badania mammograficznemu przeprowadzone zostaną, w specjalnym mammobusie, który zostanie ustawiony na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Jeleniogórskiej 21   . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2014 - Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje

2 maja w piątek sale obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otwarte będą w ograniczonym zakresie w godzinach od 8.00 do 15.00. Na salach będzie można jedynie składać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe. W tych samych godzinach do dyspozycji klientów będą konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS (801 400 987 - dla krajowych telefonów stacjonarnych, 22 560 16 00 - dla telefonów stacjonarnych krajowych i zagranicznych oraz telefonów komórkowych).
W Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Kłodzku, Świdnicy i Jeleniej Górze dokumenty można składać także za pośrednictwem urzędomatu, 24 godziny na dobę. Zachęcamy też do korzystania z elektronicznych narzędzi kontaktu z ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl).


30 kwietnia 2014 - XL Olimpiada Geograficzna

W dniach 25-27 kwietnia w Puławach odbyły się zawody finałowe XL Olimpiady Geograficznej. W zawodach tych brało udział 125 uczestników w tym 11 reprezentantów Okręgu Wrocławskiego (woj. dolnośląskie i opolskie), wśród nich uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Świdnicy - Andrzej Pidanty, który uzyskał tytuł finalisty zawodów centralnych.
Aby zdobyć ten tytuł należało w części pisemnej zawodów składającej się z trzech etapów zdobyć odpowiednia ilość punktów % (co najmniej 50% średniej z trzech najlepszych wyników). Tytuł ten zwalnia Andrzeja z matury rozszerzonej z geografii gwarantując 100% punktów i daje indeks na wybrane kierunki studiów. Olimpiadzie towarzyszyły też konkursy terenowe. Nauczycielem przygotowującym ucznia do olimpiady był Marek Ibek.


30 kwietnia 2014 - Świąteczny maj w Świdnicy

Uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej zaplanowano w Świdnicy w dniach 3 i 8 maja. 2 maja zaś uroczyście obchodzone będzie Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale to nie jedyne przedsięwzięcia organizowane w tym czasie.
Święto Narodowe Trzeciego Maja - 3 maja.
Uroczystości rocznicowe na Osiedlu Młodych - ulica Kardynała Stefana Wyszyńskiego - godzina 12.00 - Wystąpienie okolicznościowe władz Miasta   . . . czytaj więcej


30 kwietnia 2014 - Indywidualne Lekkoatletyczne Igrzyska Dzieci

Uczniowie świdnickich szkół podstawowych rozpoczęli sezon lekkoatletyczny. We wtorek 29 kwietnia na boisku sportowym na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyły się Indywidualne Igrzyska Dzieci w lekkiej atletyce. Zawody zgromadziły uczniów z pięciu świdnickich szkół podstawowych. Młodzi lekkoatleci rywalizowali w czterech konkurencjach biegowych i trzech technicznych walcząc o awans do finałów strefy wałbrzyskiej, który odbędzie się 15 maja również w Świdnicy.
Do finałów awansowało po sześciu najlepszych zawodników w swoich dyscyplinach i trzy sztafety. W ceremonii dekoracji najlepszym przypadły pamiątkowe dyplomy i medale. Liczona także była klasyfikacja drużynowa osobno dla dziewcząt i chłopców.


29 kwietnia 2014 - Dożynki Wojewódzkie w Strzegomiu

Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego - Włodzimierz Chlebosz przekazał decyzję zarządu województwa dot. powierzenia organizacji tegorocznych Dożynek Wojewódzkich gminie Strzegom. Impreza odbędzie się 14 września br. w Strzegomiu.
Włodzimierz Chlebosz pochwalił profesjonalizm i doświadczenie pracowników SCK i OSiR, a także zaangażowanie władz Strzegomia przy organizacji imprez masowych. Dogodna lokalizacja i infrastruktura terenu stanowić będą właściwą oprawę obchodów Dolnośląskiego Święta Plonów i podkreślą uznanie dla całej społeczności rolniczej Dolnego Śląska   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2014 - Komunikacja i urząd w długi weekend

W związku z długimi, majowym weekendem autobusy komunikacji miejskiej w Świebodzicach (DLA linia nr 1), będą kursowały według następującego rozkładu:
1 maja (czwartek Święto Pracy) - rozkład niedzielny, 2 maja (piątek) - rozkład sobotni, 3 maja (sobota - Święto Konstytucji 3 Maja) - rozkład niedzielny, 4 maja (niedziela) - rozkład niedzielny. Urząd Miejski w Świebodzicach 2 maja będzie nieczynny   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2014 - Dolnośląski Festiwal Muzyczny

W maju Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na trzy koncerty. Pierwszym (11 maja) będzie recital Magdaleny Blum i Magdaleny Kulig w Budziszowie Wielkim. Kolejnym (18 maja) występ kwartetu Piotra Damasiewicza w Jaszkowej Dolnej. Ostatni z cyklu (25 maja) odbędzie się w Bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie - będą to Litanie ostrobramskie S. Moniuszki.
W tym muzycznym projekcie wezmą udział Anna Jeruć-Kopeć (sopran), Magdalena Kulig (alt), Alex Tsilogiannis (tenor), Makarij Pihura (bas) oraz Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - blisko 90 wykonawców   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2014 - Szukamy domu dla tego pieska

Jego historia jest dosyć smutna. Właściciele po prostu go porzucili - tak jak i zresztą pozostałe swoje zwierzęta - i wyjechali z miasta. Pies błąkał się przez kilka dni po ulicach Świebodzic, aż zaniepokojeni sąsiedzi powiadomili Straż Miejską i Urząd Miejski. Czworonóg został zabrany do lecznicy weterynaryjnej w Strzegomiu. Jest trochę lękliwy - najprawdopodobniej dlatego, że nie był dobrze traktowany. Jednak garnie się do ludzi i jest bardzo łagodny.
Może ktoś mógłby go przygarnąć i oszczędzić mu smutnego losu schroniska? Jeśli tak, prosimy o kontakt z lecznicą, telefon 509-516-293.


29 kwietnia 2014 - "Bieg Pamięci - Rogoźnica - Gross Rosen 2014"

10 maja odbędą się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci-Rogoźnica-Gross Rosen 2014". Zawodnicy biegać będą w parku w Rogoźnicy. Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do dnia 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 74 851 98 19, kom 607 13 30 24. Uczestnicy pobiegną na dystansach:   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2014 - Zawodnicy Stragony w czołówce

Zawodnicy klubu LKS Stragona z bardzo dobrymi wyniki ukończyli Zawody Regionalne w skokach przez przeszkody. Aż pięciu konkursach plasowali się na pierwszym miejscu, dwukrotnie zajmowali miejsce drugie. Zawody odbyły się w minioną sobotę w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie.
W ramach zawodów rozegrano siedem konkursów: dwa towarzyskie oraz pięć regionalnych. W konkursie towarzyskim o wysokości przeszkód 50 cm na pierwszym miejscu uplasowała się Katarzyna Stąpor na Belcanto i Klaudia Koba na Mona Lizie. W konkursie o wysokości 70 cm pierwsza lokata przypadła w udziale ponownie Klaudii Koba na Mona Lizie i Oliwii Paździora na Rugii   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2014 - Międzyszkolny konkurs "Znamy baśnie Andersena"

W Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy, już po raz czwarty, odbył się konkurs "Znamy baśnie Andersena" z udziałem uczniów z ośmiu świdnickich szkół. Do konkursu przystąpiły dzieci z klas III ze Szkół Podstawowych: nr 1, nr 4, nr 6, nr 8, nr 105, nr 315, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO "Bliżej Dziecka".
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz pogłębianie wiadomości związanych z życiem i twórczością Hansa Christiana Andersena   . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2014 - Plac zabaw w Jaroszowie gotowy

W Jaroszowie zakończono prace przy budowie nowego placu zabaw dla dzieci. Budowa placu kosztowała około 40 tysięcy złotych.
Wyposażenie placu zabaw to m. in. huśtawka podwójna i huśtawka ważka, sprężynowiec, karuzela tarczowa z siedziskiem, piaskownica o powierzchni 9 m2.
Na terenie placu zabaw nie mogło zabraknąć również ławek, na których opiekunowie będą doglądać swoje pociechy.


28 kwietnia 2014 - Stragona zaprasza na jeździecką majówkę

W długi weekend majowy w Ośrodku jeździeckim Stragona w Morawie zostaną rozegrane drugie już w tym roku zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Rywalizację rozpocznie już w czwartek, 1 maja od ujeżdżenia oraz crossu na styl.
Natomiast w piątek obejrzymy drugą część ujeżdżenia oraz skoki. Trzydniową rywalizację zakończy niedzielny cross.
W zawodach wystartuje ponad 130 koni z Polski i Czech   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2014 - Pogoda i motocykliści dopisali

Wiosenna pogoda i liczeni w setkach motocykliści na swoich maszynach w scenerii świebodzickiego rynku - tak wyglądała tegoroczna edycja cieszącego się rosnącą popularnością Zlotu Motocyklowego, organizowanego z inicjatywy Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza oraz przedsiębiorcy Dariusza Stańczyka.
Impreza rozpoczęła się w sobotę, 26 kwietnia, punktualnie o godzinie 15.00. Słoneczna pogoda przyciągnęła do Świebodzic całe zastępy "ridersów", nie tylko z okolic miasta i z województwa dolnośląskiego, ale także z Opolszczyzny czy Wielkopolski   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2014 - Turniej Piłkarski Drużyn Samorządowych i Mundurowych

Drużyna Aresztu śledczego w Świdnicy najlepsza w sobotnim turnieju, 26 kwietnia. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji był organizatorem 2. Turnieju Piłkarskiego Drużyn Samorządowych i Mundurowych.
Impreza zgromadziła pięć zespołów, które rozegrały turniej systemem każdy z każdym. Po dziesięciu spotkaniach bez porażki była tylko drużyna Aresztu - dwa zwycięstwa i dwa remisy dały zespołowi pierwsze miejsce w turnieju. O kolejnych miejscach, ze względu na bardzo wyrównane zawody, zadecydowały dosłownie ostatnie mecze   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2014 - Bartek i Tymoteusz znają się na filmie jak nikt inny

Bartosz Norbert i Tymoteusz Moor z klasy II d I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy pojadą do Gdańska na finał 25. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
24 kwietnia uczestniczyli oni w eliminacjach dolnośląskich gdzie zdeklasowali konkurentów - uzyskując 21,5 punktów na 30 możliwych (następna drużyna otrzymała 12 punktów).
Wieloetapowy finał odbędzie się na przełomie czerwca i lipca.
Foto Jarosław Moczulski


28 kwietnia 2014 - Nagrały płytę dzięki miastu

W ostatnich tygodniach uczennice Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach wzięły udział w prawdziwej sesji nagraniowej w studiu stworzonym w jednej z klas. Przy asyście profesjonalnych muzyków nagrały utwory, z których obecnie powstaje pierwszy muzyczny krążek zespołu. Projekt był możliwy dzięki pieniądzom przekazanym przez Gminę Świebodzice.
Samo nagranie zajęło dziewczynom cztery dni. Jednak przygotowania trwały już od września, a na płytę trzeba jeszcze poczekać. Z dziewczętami pracowali profesjonalni muzycy   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2014 - Spotkanie rad młodzieżowych w Krzyżowej

Powiat Świdnicki należy do wyjątkowych pod względem liczby aktywnie działających rad młodzieżowych. Obecnie samorząd młodzieżowy jest utworzony w sześciu jednostkach, czyli: mieście Świdnica, gminie wiejskiej Świdnica, Jaworzynie Śląskiej, Strzegomiu, Świebodzicach i Żarowie. Młodzi aktywnie uczestniczą w swoich lokalnych społecznościach.
Przeprowadzają wiele własnych inicjatyw oraz współorganizują wiele imprez. Przyszedł czas na to, aby młodzi radni spotkali się, poznali i wymienili doświadczeniami   . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2014 - Wojciech Koryciński członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Z wielką przyjemnością i satysfakcją informujemy, że Wojciech Koryciński - ceniony i lubiany polonista "Kasprowicza" został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Dotychczas Wojtek Koryciński opublikował dwie powieści: "Tajemnice ulicy Pańskiej" oraz "Niebieskie Zakony".


28 kwietnia 2014 - Chór Sakhioba w Świdnicy

11 maja w Cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy (cmentarz przy ulicy Łukasińskiego) wystąpi słynny zespół muzyki cerkiewnej i ludowej "Sakhioba" z Gruzji. Chór weźmie udział w liturgii o godzinie 10.00 a po jej zakończeniu wykona krótki recital. Wstęp jest wolny, mile widziane ofiary na cerkiew.
Sakhioba Gruziński Zespół Wokalny Chór Męski. Zespół liczy 14 osób. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki wokalnej i instrumentalnej - gruzińskiej polifonii, muzyki liturgicznej, narodowej i etnicznej. Zespół gościł z koncertami w wielu krajach Europy i Ameryki, brał udział w Festiwalu - "Pieśni naszych Korzeni" w Jarosławiu   . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2014 - Przegrali ze Śląskiem Wrocław

We wczorajszym spotkaniu 26. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica nie zdołała zdobyć żadnego punktu i uległa ze Śląskiem II Wrocław 2:0.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje 12 miejsce w tabeli z 33. punktami. W tabeli prowadzi Ślęza Wrocław 58. punktów i wyprzedza KS Stilon Gorzów Wielkopolski 56. punktów. Zagłębie II Lubin zgromadziło 55. punktów.
Kolejne spotkanie 30 kwietnia o godzinie 17.00 Polonia-Sparta Świdnica zagra na własnym boisku z Zagłębiem II Lubin.


27 kwietnia 2014 - Jeden punkt z Wielką Lipą

W dwudziestej trzeciej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom w meczu wyjazdowym zremisował z Sokołem Wielka Lipa 1:1.
Pozostałe wyniki dwudziestej trzeciej kolejki spotkań: Piast Zawidów - Pogoń Oleśnica 0:4, Orkan Szczedrzykowice - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:1, Olimpia Kowary - Kuźnia Jawor 3:1, Granica Bogatynia - Karkonosze Jelenia Góra 1:3, Orla Wąsosz - KP Brzeg Dolny 0:3, LZS Stary Śleszów - MKS Szczawno Zdrój 3:0, Miedź II Legnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 52. punkty przed Karkonoszami Jelenia Góra 43. punkty. Strzegomianie z 35. punktami zajmują w dalszym ciągu 6. miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie drużyną Piasta Zawidów.


27 kwietnia 2014 - Klasa okręgowa

W dwudziestej drugiej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Trojan Lądek Zdrój 6:3, Sparta Ziębice - Karolina Jaworzyna Śląska 4:2, LKS Bystrzyca Górna - Pogoń Pieszyce 1:2, Unia Złoty Stok - Skalnik Czarny Bór 2:0, Piławianka Piława Górna - Nysa Kłodzko 0:2, Stal Świdnica - Piast Nowa Ruda 1:0, Victoria Świebodzice - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:1, Kryształ Stronie Śląskie - Iskra Jaszkowa Dolna 0:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 47. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 40. punktów, 4. LKS Bystrzyca Górna 33. punkty, 9. miejsce Stal Świdnica 31. punktów, 8. Victoria Świebodzice również zdobyła 31. punktów. 11. Karolina Jaworzyna Śląska 28. punktów.


27 kwietnia 2014 - Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

W związku ze zbliżającym się świętem Konstytucji 3 Maja, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza w czwartek, 24 kwietnia o godzinie 12.00 na wykład dr. hab. Filipa Wolańskiego z Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego zatytułowany "Ojcowie Konstytucji 3 Maja. Ludzie o trudnych biografiach".
Zapraszamy do Rynku w Świdnicy do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wstęp wolny.


27 kwietnia 2014 - Strzegom Horse Trials - Zostań Wolontariuszem

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials - największą w Polsce imprezę we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Do pomocy przy organizacji 12. edycji zawodów, w ramach których rozegrany zostanie konkurs Pucharu Narodów potrzebne jest zaangażowanie około 100 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? Do programu może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik. Wystarczy zarejestrować się w bazie Wolontariuszy przez wypełnienie formularza na stronie www.strzegomhorsetrials.pl zarezerwować sobie czas i terminie od 23 do 29 czerwca przyjechać do Morawy pod Strzegomiem   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2014 - Uroczyste pożegnanie absolwentów

25 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
Krzysztof Anklewicz - dyrektor szkoły wręczył nagrody najlepszym absolwentom: Michałowi Galasowi, Mateuszowi Matuszkowi oraz Wojciechowi Błaszczykiewiczowi. Mateusz Matuszek otrzymał również nagrodę z rąk prezeza SIMP dla najlepszego "zawodowca" wśród absolwentów oraz nagrodę dyrektora CKZ dla absolwenta z njwyższą średnią ocen z przedmiotów zawodowych   . . . czytaj więcej


26 kwietnia 2014 - Goście lepsi o jedna bramkę

Dzisiejszy mecz 25. kolejki spotkań pomiędzy zespołem ŚKPR Świdnica a Ostrovią Ostrów Wielkopolski zakończył się jednobramkowym zwycięstwem gości ŚKPR Świdnica - Ostrovia Ostrów Wielkopolski 29 : 30.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 25. kolejkach prowadzi zdecydowanie - Śląsk Wrocław mając na koncie 49. punktów. Drugie miejsce z 38. punktami zajmuje KSSPR Końskie. Siódemka Miedzi Legnica jest na trzecim miejscu również z 38. punktami. Świdniczanie mając 19. punktów spadli na 10. miejsce. W następnej kolejce, 30 kwietnia świdniccy zagrają w Łodzi z Anilaną UŁ PŁ Łódź.


25 kwietnia 2014 - Świąteczny maj w Świdnicy

Uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej zaplanowano w Świdnicy w dniach 3 i 8 maja. 2 maja zaś uroczyście obchodzone będzie Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale to nie jedyne przedsięwzięcia organizowane w tym czasie.
Święto Narodowe Trzeciego Maja - 3 maja.
Uroczystości rocznicowe na Osiedlu Młodych - ulica Kardynała Stefana Wyszyńskiego - godzina 12.00 - Wystąpienie okolicznościowe władz Miasta   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2014 - Budowa basenu jeszcze w tym roku

W Żarowie powstanie basen. Inwestycja, tak długo wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców. Zarząd województwa dolnośląskiego zdecydował o pełnym dofinansowaniu budowy projektu kompleksu basenowego. Oznacza to, że jeszcze w tym roku w Żarowie ruszy budowa basenu. To będzie największa inwestycja na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy Żarowa mają już dostęp do infrastruktury sportowej. Jest hala sportowa, boisko lekkoatletyczne i boisko sportowe Orlik. Teraz przyszedł czas na basen.
Projekt budowy basenu opiewa na kwotę ponad 9 milionów złotych. Pierwsze prace budowlane basenu najprawdopodobniej ruszą jeszcze w czerwcu.


25 kwietnia 2014 - "Mitologia jest wciąż aktualna"

- takie hasło przyświecało tegorocznej edycji Międzyszkolnego Konkursu Mitologicznego, który już po raz dziesiąty odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy.
Konkurs adresowany był do uczniów Szkół Podstawowych, którzy w pięciu różnych kategoriach mogli wykazać się znajomością mitologicznych opowieści.
W ramach kategorii literackiej jury oceniało nadesłane wcześniej prace, w których należało wybrać dowolny mit i przedstawić, jaka nauka płynie z niego dla współczesnego człowieka   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2014 - 10 lat w UE - dni otwarte

W ramach akcji Dni Otwarte, związanej z obchodami 10. rocznicy obecności Polski w Unii Europejskiej - Świdnica zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzania Wieży Ratuszowej i Centrum Organizacji Pozarządowych. Wieża i Centrum, które będą gospodarzami wydarzeń to obiekty zrealizowane przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.
Posiadają wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie oraz korzystanie z proponowanych atrakcji jest bezpłatne   . . . czytaj więcej


25 kwietnia 2014 - Finalistka Olimpiady Artystycznej

Marta Żaba zdobyła tytuł finalisty z wyróżnieniem w sekcji historii sztuki Olimpiady Artystycznej.
Część pisemna etapu centralnego XXXVIII Olimpiady Artystycznej odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie: test oraz analiza porównawcza dzieł sztuki. Marta pisała analizę w galerii malarstwa polskiego: opisała dwa dzieła: Konrada Krzyżanowskiego "Portret Pelagii Witosławskiej" i Kazimierza Stabrowskiego "Paw - Zofia z Jakimowiczów Borucińska w kostiumie z Balu Młodej Sztuki"   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2014 - Pieniądze także dla Świdnicy

Kolejna - XLIX Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za nami. Radna Sejmiku Dolnośląskiego ze Świdnicy - Elżbieta Gaszyńska poinformowała, że na dzisiejszej sesji udzielono Świdnicy dotacji w wysokości trzystu tysięcy złotych z Budżetu Województwa Dolnośląskiego na przebudowę ulicy Generała Władysława Sikorskiego. Dzięki tym pieniądzom kolejna świdnicka ulica stanie się ładniejsza i bezpieczniejsza.
Radni zdecydowali dzisiaj także o przyznaniu 1,5 miliona zł na poprawę bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku, przyjęciu programu "Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2016" oraz przystąpieniu do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Nowe Sudety.


24 kwietnia 2014 - Roboty w Strzegomiu

Od czwartku, 24 kwietnia zamknięto fragment kolejnej ulicy w Strzegomiu. Tym razem chodzi o przebudowę ulicy Armii Krajowej - od wiaduktu na skrzyżowaniu z ulicą Koszarową do skrzyżowania z ulicą Ceglaną.
Roboty związane z przebudową tej ulicy (etap I) wykonuje firma Skanska S. A. z Warszawy, która została wybrana w trybie przetargu nieograniczonego. Wartość wszelkich robót wyniesie blisko 2,6 miliona złotych.
Zakończenie prac zaplanowano na koniec września br.


24 kwietnia 2014 - Zlot już za tydzień

Ostatnia sobota kwietnia będzie należała do miłośników lśniących, dwukołowych maszyn.
Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Dariusz Stańczyk, właściciel Hotelu Księżyc, zapraszają na doroczny Zlot Motocyklowy wszystkich tych, którzy kochają motocykle, quady, wszelkiej maści pojazdy militarne, zapach spali i ryk silników.
Zlot odbędzie się 26 kwietnia, start - godzina 15.00, jak zawsze w sercu miasta czyli pod ratuszem   . . . czytaj więcej


24 kwietnia 2014 - Nie kradnij

W nocy 23 kwietnia o godzinie 23.15 operator monitoringu wizyjnego straży miejskiej zauważył jak młoda kobieta kradnie tulipany z jednego z klombów na Placu Św. Małgorzaty w Świdnicy.
Przybyły na miejsce patrol wręczył dwudziestoletniej świdniczance mandat karny w wysokości 50 złotych.
Za takie wykroczenia grozi grzywna do 500 złotych a w postępowaniu sądowym pięć tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2014 - Na lądowisku ruch

Sporo się dzieje na świebodzickim lądowisku. Rozpoczął się tu nowy sezon lotniczy, a członkowie Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach nie tylko przygotowują się do majowego Pikniku Lotniczego (3 maja), ale także prowadzą kursy szybowcowe, a od niedawna ćwiczą tu także początkujący skoczkowie spadochronowi.
W tegorocznej edycji kursu szybowcowego uczestniczyło 15 osób, kursanci mają już za sobą część teoretyczną, w wakacje rozpoczną część praktyczną - mówi Grzegorz Glegoła, szef TLŚ   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2014 - Nifco rozpoczęło rozbudowę zakładu w Świdnicy

W środę, 23 kwietnia firma Nifco Poland rozpoczęła rozbudowę swojego zakładu. Tego dnia na terenie budowy zorganizowano uroczyste wbicie pierwszej łopaty.
Ceremonię w japońskim stylu poprowadził pan Yutaka Kajikawa. Polegała ona na wbiciu łopaty i rozsypaniu ryżu, soli i rozlaniu sake w miejscu, gdzie wyrośnie fabryka. Ma to zapewnić przychylność bogów i sprawić, że inwestycja będzie przebiegać bezpiecznie i bez problemów. Nifco Poland ma swój zakład produkcyjny w Świdnicy od 2007 roku   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2014 - Świebodzice na starej pocztówce

Na lokalnym rynku wydawniczym ukazał się ciekawy album, zawierający stare pocztówki ze Świebodzic, z okresu II poł. XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Album Świebodzice wczoraj i dziś, ukazał się nakładem Towarzystwa Miłośników Świebodzic, przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Wydziału Promocji UM w Świebodzicach. Jest to druga część wydawnictwa Świebodzice na starej widokówce, wydanego w roku 2009.
Książka to album zawierający stare pocztówki ze Świebodzic i aktualne fotografie miejsc, pokazanych na zabytkowych widokówkach   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2014 - Nie boją się pomagać

Ktoś zasłabł, zemdlał. albo jesteśmy świadkami wypadku? Jak się zachować? O tym będzie można się przekonać podczas I międzyszkolnego konkursu "Nie bój się pomagać", którego organizatorem jest Przedszkole "Bajkowa Dolinka" w Pszennie.
W roku szkolnym 2013/2014 Przedszkole "Bajkowa Dolinka" przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Dziecko - Bezpieczne Przedszkole 2014. Ideą konkursu jest propagowanie wśród najmłodszych zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo, poszerzanie wiedzy i umiejętności mającej uchronić je w przyszłości przed niebezpieczeństwem i przygotować do rozważnego i mądrego udziału w dorosłym życiu - mówi Ewa Wasilenia, dyrektor przedszkola   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2014 - "Bieg Pamięci - Rogoźnica - Gross Rosen 2014"

10 maja odbędą się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci-Rogoźnica-Gross Rosen 2014". Zawodnicy biegać będą w parku w Rogoźnicy. Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do dnia 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 74 851 98 19, kom 607 13 30 24. Uczestnicy pobiegną na dystansach:   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2014 - Gromada dzików na skwerze

Na piątek, 25 kwietnia zaplanowano montaż ogromnej rzeźby - gromady dzików, które wraz ze skrzynią ozdobią plac przy ulicy Franciszkańskiej. Skąd pomysł na dziki? Dzik jest w herbie miasta, w związku z tym traktowany jest jako symbol Świdnicy.
Rzeźba została odlana z brązu i będzie pokaźnych rozmiarów 160 x 406 cm. Największy - dorosły dzik będzie miał blisko 102 cm wysokości. Dziki autorstwa Aleksandra Mazija zrealizował wrocławski artysta-rzeźbiarz Grzegorz Łagowski   . . . czytaj więcej


23 kwietnia 2014 - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

W piątek i sobotę (25 i 26 kwietnia) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, stare dywany oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2014 - Już 24 kwietnia wielkie otwarcie salonu NEONET w Świebodzicach

NEONET, jedna z największych w Polsce sieci sprzedaży RTV AGD I IT, w najbliższy czwartek otworzy nowy salon w Świebodzicach.
Od 24 kwietnia (czwartek) mieszkańcy Świebodzic będą mogli zrobić zakupy w nowej lokalizacji - sklep zostanie otwarty przy Strzegomskiej 19. Oprócz wielkiego wyboru sprzętu RTV, AGD, komputerów oraz multimediów i wyjątkowych promocji cenowych, sieć przygotowała z tej okazji także inne niespodzianki dla mieszkańców, m.in. możliwość wygrania skutera Yamaha Neo’s, rowerów i wielu innych nagród. Największa w Polsce sieć sprzedaży RTV AGD IT - od teraz także w Świebodzicach.   . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2014 - Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

W związku ze zbliżającym się świętem Konstytucji 3 Maja, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza w czwartek, 24 kwietnia o godzinie 12.00 na wykład dr. hab. Filipa Wolańskiego z Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego zatytułowany "Ojcowie Konstytucji 3 Maja. Ludzie o trudnych biografiach".
Zapraszamy do Rynku w Świdnicy do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wstęp wolny.


22 kwietnia 2014 - V Kongres Regionów - na jubileusz będzie międzynarodowo

Tegoroczna, w dniach 10-12 czerwca, jubileuszowa edycja Kongresu Regionów zostanie zorganizowana pod hasłem "Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność" i dotyczyć będzie nowej roli władz samorządowych.
Kongres Regionów w Świdnicy to największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W trakcie trzech dni kongresowych odbywa się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest samorząd województwa dolnośląskiego. Gościem specjalnym V Kongresu Regionów będzie Rudolph Giuliani - legendarny burmistrz Nowego Jorku   . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2014 - Strzegom Horse Trials - Zostań Wolontariuszem

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials - największą w Polsce imprezę we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Do pomocy przy organizacji 12. edycji zawodów, w ramach których rozegrany zostanie konkurs Pucharu Narodów potrzebne jest zaangażowanie około 100 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? Do programu może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik. Wystarczy zarejestrować się w bazie Wolontariuszy przez wypełnienie formularza na stronie www.strzegomhorsetrials.pl zarezerwować sobie czas i terminie od 23 do 29 czerwca przyjechać do Morawy pod Strzegomiem   . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2014 - V Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

Już 26 kwietnia na miłośników piłki nożnej czekają gorące sportowe emocje, zacięta rywalizacja i gra w duchu fair play - V Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Continental od czterech lat jest Sponsorem Głównym tych rozgrywek i fundatorem nagród dla uczestników.
Piąte Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej odbędą się już w sobotę, 26 kwietnia br., na stadionie OSiR Bemowo przy ulicy Obrońców Tobruku 11 w Warszawie. W imprezie weźmie udział 40 zespołów z całej Polski, czyli 400 uczestników - podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych   . . . czytaj więcej


22 kwietnia 2014 - Zatańcz i pomóż chorej Mai

Jest radosną i pełną energii dziewczynką. Ma wiele pasji i mnóstwo marzeń. W maju skończy pięć lat. Maja Kulesza, mieszkanka Żarowa jest niesłysząca od urodzenia. Jest po dwóch operacjach wszczepu implantów ślimakowych. Ponadto, u dziewczynki stwierdzono zaburzenia integracji sensorycznej, co wiąże się z dodatkowym leczeniem i większymi kosztami.
Maja wymaga stałej i dalszej rehabilitacji, by "móc" nauczyć się słyszeć i rozumieć. Aby pomóc rodzicom i dziewczynce w walce z chorobą jej Przyjaciele organizują żarowski maraton zumby   . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2014 - Pokonana Polonia z Trzebnicy

We wczorajszym spotkaniu 25. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała w Świdnicy Polonię Trzebnicę 2:0.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica awansowała na 11 miejsce w tabeli z 33. punktami. W tabeli prowadzi Zagłębie II Lubin 55. punktów przed Ślęzą Wrocław również z 55. punktami. KS Stilon Gorzów Wielkopolski zgromadził 53. punkty.
Kolejne spotkanie Polonia-Sparta Świdnica zagra 26 kwietnia o godzinie 12:00 we Wrocławiu ze Śląskiem II Wrocław zajmującym 7. miejsce.


19 kwietnia 2014 - Jeden punkt strzegomian

W dwudziestej drugiej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom zremisował z Granicą Bogatynia 1:1
Pozostałe wyniki dwudziestej pierwszej kolejki spotkań: Pogoń Oleśnica - Sokół Wielka Lipa 4:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - LZS Stary Śleszów 2:2, Karkonosze Jelenia Góra - Orkan Szczedrzykowice 2:2, MKS Szczawno Zdrój - Miedź II Legnica walkower 0:3, Olimpia Kowary - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:1, Orla Wąsosz - Piast Zawidów 2:0, KP Brzeg Dolny - Kuźnia Jawor 1:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 49. punktów przed Karkonoszami Jelenia Góra 40. punktów. Strzegomianie z 34. punktami zajmują w dalszym ciągu 6. miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom wyjeżdża na mecz z Sokołem Wielka Lipa zajmującym 8. miejsce w rozgrywkach.


19 kwietnia 2014 - Poszukiwań ciąg dalszy

Nagranie CCTV udostępnione w poszukiwaniu zaginionego Bogdana Nawrockiego, Polaka ze Świdnicy. Nagranie CCTV z kilku tygodni przed zagięciem mężczyzny z Radford, opublikowane przez policję, ma zachęcić do dalszych poszukiwań. Urodzony w Polsce Bogdan Nawrocki, 22 lata, ostatni raz widziany był w niedzielę 5 stycznia 2014 w okolicy Bobbers Mill Road, Nottingham.
Na konferencji prasowej w piątek 4 kwietnia 2014 siostra zaginionego, Monika Iwańska, ze łzami w oczach apelowała o jego powrót. Monika prosiła brata o kontakt, a wszystkich, którzy posiadają jakieś informacje o zaginięciu Bogdana, o kontakt z policją   . . . czytaj więcej


19 kwietnia 2014 - Klasa okręgowa

W dwudziestej pierwszej spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Karolina Jaworzyna Śląska - Kryształ Stronie Śląskie 6:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Zjednoczeni Żarów 3:3, Trojan Lądek Zdrój - LKS Bystrzyca Górna 3:2, Piast Nowa Ruda - Piławianka Piława Górna 3:1, Nysa Kłodzko - Sparta Ziębice 1:2, Pogoń Pieszyce - Victoria Świebodzice 1:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Unia Złoty Stok 1:2, Skalnik Czarny Bór - Stal Świdnica 0:0. W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 47. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 37. punktów, 3. LKS Bystrzyca Górna 33. punkty, 5. Victoria Świebodzice 31. punktów. 9. miejsce Stal Świdnica z 28. punktami, 10. Karolina Jaworzyna Śląska 28. punktów.


18 kwietnia 2014 - Lufthansa rozwija skrzydła we Wrocławiu

Linie lotnicze Lufthansa odpowiadają na rosnące potrzeby pasażerów wrocławskiego lotniska. Uruchamiają więcej połączeń i wprowadzają większe samoloty, dzięki temu przewiozą nawet 30% dodatkowych podróżnych.
Linie lotnicze Lufthansa z powodzeniem rozwijają swoją ofertę w Porcie Lotniczym Wrocław. Obecnie latają do Frankfurtu i Monachium. To główne porty przesiadkowe niemieckiego przewoźnika. I z tych połączeń korzysta coraz więcej pasażerów. Więcej lotów   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2014 - Zlot już za tydzień

Ostatnia sobota kwietnia będzie należała do miłośników lśniących, dwukołowych maszyn.
Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Dariusz Stańczyk, właściciel Hotelu Księżyc, zapraszają na doroczny Zlot Motocyklowy wszystkich tych, którzy kochają motocykle, quady, wszelkiej maści pojazdy militarne, zapach spali i ryk silników.
Zlot odbędzie się 26 kwietnia, start - godzina 15.00, jak zawsze w sercu miasta czyli pod ratuszem   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2014 - Palma Wielkanocna z Lutomi - najładniejsza

W sobotę, 12 kwietnia, na dzień przed Niedzielą Palmową w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu można było spróbować tradycyjnych potraw wielkanocnych, charakterystycznych dla regionu Dolnego Śląska. Jury oceniające stoły doceniło KGW z Lutomi Dolnej przyznając I miejsce za oryginalną palmę wielkanocną, ozdobioną kwiatami symbolizującymi cztery pory roku oraz za piękny stół wielkanocny.
Odwiedzający mogli zapoznać się z technikami malowania pisanek i posłuchać muzyki ludowej. Stoiska zapełniały szynki, kiełbasy, nietuzinkowe napitki, słodycze, wypieki, wiklinowe koszyki, ręcznie robione ozdoby, palmy wielkanocne i oczywiście pisanki   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2014 - Wygrali dolnośląski konkurs historyczny

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Dominik Wąsowicz i Igor Starke reprezentowali Powiat Świdnicki w Konkursie "Polska, Polacy, Dolnoślązacy ... 10 lat w Unii Europejskiej". Organizatorem konkursu był Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy. Konkursowi patronował Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Radosław Mołoń.
Konkurs, którego finał odbył się skierowany był do uczniów dolnośląskich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych i dotyczył wiedzy z zakresu integracji Polski z Unią Europejską oraz członkostwa Polski w Unii Europejskiej   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2014 - Zapraszamy na bezpłatne konsultacje

W imieniu Stowarzyszenia wspierającego rodzinę “Wypożyczalnia Centrum" oraz Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach zapraszamy rodziców i ich pociechy na bezpłatne konsultacje ze specjalistami.
Jeśli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka, jeśli ma ono problemy emocjonalne lub problemy z nauką, skorzystaj z porad najlepszych fachowców, od których otrzymasz diagnozę i wskazówki do pracy z dzieckiem. Na dzieci czekają następujący specjaliści   . . . czytaj więcej


17 kwietnia 2014 - Lufthansa rozwija skrzydła we Wrocławiu

Linie lotnicze Lufthansa odpowiadają na rosnące potrzeby pasażerów wrocławskiego lotniska. Uruchamiają więcej połączeń i wprowadzają większe samoloty, dzięki temu przewiozą nawet 30% dodatkowych podróżnych.
Linie lotnicze Lufthansa z powodzeniem rozwijają swoją ofertę w Porcie Lotniczym Wrocław. Obecnie latają do Frankfurtu i Monachium. To główne porty przesiadkowe niemieckiego przewoźnika. I z tych połączeń korzysta coraz więcej pasażerów. Więcej lotów   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2014 - Pieniądze na asystenta rodziny

Doradca, motywator, a często także mediator. W takie najczęściej role wciela się asystent rodziny. Gmina Żarów już po raz trzeci pozyskała środki finansowe na asystentów rodziny. Dofinansowanie w wysokości 25 349 złotych gmina otrzymała w ramach programu "Asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej", realizowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Dzięki pozyskanej dotacji dwóch asystentów obejmie wsparciem 15 rodzin z gminy Żarów   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2014 - "Bieg Pamięci - Rogoźnica - Gross Rosen 2014"

10 maja odbędą się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci-Rogoźnica-Gross Rosen 2014". Zawodnicy biegać będą w parku w Rogoźnicy. Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do dnia 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 74 851 98 19, kom 607 13 30 24. Uczestnicy pobiegną na dystansach:   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2014 - Mammobus w Twojej miejscowości

Połowa Kobiet uprawnionych do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wciąż nie skorzystała z możliwości zyskania spokoju o swoje zdrowie. Jeśli jesteś w grupie, która już się przebadała, bądź ambasadorem profilaktyki, zachęć swoje przyjaciółki do zgłoszenia się na badanie. Jeśli jeszcze się nie badałaś - przyjdźcie na badanie razem.
Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2014 - "Polskie tradycje wielkanocne"

16 kwietnia w ostatni dzień nauki przed Świętami Wielkanocnymi odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy apel zatytułowany "Polskie tradycje wielkanocne".
Uczniowie z klasy 3a i 3b przepięknie ubrani w stroje ludowe zaprezentowali i wytłumaczyli nauczycielom oraz całej społeczności uczniowskiej znaczenie świątecznych symboli, takich jak: palmy, gaik, pisanki, jak również świątecznych zwyczajów - dekorowanie stołu, wiezienie kogucika, śmigus-dyngus   . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2014 - I Powiatowy Konkurs Matematyczny

88 uczniów z 22 szkół podstawowych powiatu świdnickiego zmierzyło się w I Powiatowym Konkursie Matematycznym. Gospodarzem matematycznych zmagań było Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap indywidualny - uczniowie rozwiązywali 20 zadań testowych z różnych działów matematyki - od zadań o podstawowym stopniu trudności po zadania sprawdzające logiczne myślenie uczniów. Etap drugi - zespołowy polegał na rozwiązaniu w określonym czasie kolejnych dziesięciu zadań - pokazujących matematykę w zastosowaniu praktycznym (np. konstrukcja okręgu z użyciem sznurka i pisaka, czy odnalezienie położenia na planie miasta), a także zadania wykazujące umiejętność uogólniania, wykonywania poprawnych rachunków czy też rozwiązywania krzyżówek liczbowych - mówił dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus, podczas ogłoszenia wyników   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2014 - Wizyta w uzdrowiskach regionu Emilia Romania

W dniach od 8 do 12 kwietnia 2014 roku miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz uzdrowisk działających na terenie Dolnego Śląska po uzdrowiskach partnerskiego regionu Emilia Romania we Włoszech.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego reprezentowali: Paweł Wróblewski - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Michał Huzarski - Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny, Dorota Gromadzka - Przewodnicząca Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki oraz Elżbieta Gaszyńska - Radna Województwa Dolnośląskiego, członek Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny oraz Komisji Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2014 - Budżet obywatelski po raz drugi

Ciesząca się w ubiegłym roku dużym zainteresowaniem inicjatywa budżetu obywatelskiego doczekała się reedycji. Świebodziczanie po raz drugi sami zaproponują, na co chcieliby wydać budżetowe pieniądze w roku 2015.
Pierwszy etap inicjatywy - składanie wniosków, rusza już 16 kwietnia. Do końca wakacji, tj. do 31 sierpnia, mieszkańcy Świebodzic będą mieć czas, aby zgłaszać swoje propozycje.
Można to robić na trzy sposoby   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2014 - Fundusze na Park Centralny już teraz?

W środę, 16 kwietnia Rada Miejska w Świdnicy zajmie się złożoną przez prezydenta Świdnicy poprawką do budżetu, która zakłada przeznaczenie ponad 2,2 miliona złotych jeszcze w tym roku na rewitalizację największego parku w Świdnicy.
Koszt realizacji I etapu rewitalizacji szacowany jest na ok 4,7 miliona złotych. Prace mogłyby się rozpocząć we wrześniu, co umożliwiłoby korzystanie z Parku Centralnego w miesiącach letnich.


15 kwietnia 2014 - Strzegom Horse Trials - Zostań Wolontariuszem

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials - największą w Polsce imprezę we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Do pomocy przy organizacji 12. edycji zawodów, w ramach których rozegrany zostanie konkurs Pucharu Narodów potrzebne jest zaangażowanie około 100 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? Do programu może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik. Wystarczy zarejestrować się w bazie Wolontariuszy przez wypełnienie formularza na stronie www.strzegomhorsetrials.pl zarezerwować sobie czas i terminie od 23 do 29 czerwca przyjechać do Morawy pod Strzegomiem   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2014 - Młodzież wybrała swoją radę

10 kwietnia, młodzież w wieku 13-21 lat, zameldowana na stałe na ternie gminy Świdnica zadecydowała o składzie Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica III kadencji. O 15 mandatów ubiegało się aż 21 kandydatów. Najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów zdobył Mateusz Adamski, uczeń Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
Ogółem oddano 241 głosów na 1466 uprawnionych do głosowania. Wybory przeprowadzono w 3 okręgach: okręg nr 1 w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, okręg nr 2 w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz okręg nr 3 w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2014 - Harce z Zajączkiem

Najmłodsi świebodziczanie zostali tradycyjnie zaproszeni przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza na wielkanocną zabawę z Zajączkiem. Pierwotnie zabawa miała się odbyć w Parku Miejskim, ale ze względu na niepewną pogodę została przeniesiona do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3.
W programie jest mnóstwo atrakcji, gry, zabawy i animacje. Serdecznie zapraszamy - w środę, 16 kwietnia, godzina 11.00-13.00.


15 kwietnia 2014 - Prawie miliard dla Aglomeracji

Według planu ponad 900 milionów złotych ma zostać przeznaczone dla 23 gmin w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. Fundusze w latach 2014-2020 trafią również do Świdnicy i gmin z terenu powiatu świdnickiego.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego, po zakończeniu konsultacji w regionie oraz negocjacji z rządem, przyjął Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej.
Negocjacje ostatecznego kształtu dokumentu z Komisją rozpoczną ostatni etap prac nad RPO   . . . czytaj więcej


15 kwietnia 2014 - Wyprawa do Lubina spełniła oczekiwania

Chociaż Zagłębie Lubin przegrało z Legią Warszawa 1:3 i nie wystąpił w tym spotkaniu wychowanek Polonii Świdnica Arkadiusz Piech, to podopieczni Świdnickiego Domu Dziecka oraz najmłodsi piłkarze Polonii-Stali Świdnica wraz z opiekunami przeżyli niesamowite emocje, a przede wszystkim wzruszające chwile, które na długo zapadną w ich pamięci.
Wszystko za sprawą efektownego przywitania młodych świdniczan przez kilkutysięczną grupę najbardziej oddanych Zagłębiu kibiców. - W 20. minucie meczu specjalnie dla nas zaśpiewali, to zrobiło wrażenie nie tylko na nas, ale także na wszystkich osobach na stadionie   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2014 - Poszukiwań ciąg dalszy

Nagranie CCTV udostępnione w poszukiwaniu zaginionego Bogdana Nawrockiego, Polaka ze Świdnicy. Nagranie CCTV z kilku tygodni przed zagięciem mężczyzny z Radford, opublikowane przez policję, ma zachęcić do dalszych poszukiwań. Urodzony w Polsce Bogdan Nawrocki, 22 lata, ostatni raz widziany był w niedzielę 5 stycznia 2014 w okolicy Bobbers Mill Road, Nottingham.
Na konferencji prasowej w piątek 4 kwietnia 2014 siostra zaginionego, Monika Iwańska, ze łzami w oczach apelowała o jego powrót. Monika prosiła brata o kontakt, a wszystkich, którzy posiadają jakieś informacje o zaginięciu Bogdana, o kontakt z policją   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2014 - Wojciech Chuchała wygrał w klasyfikacji generalnej

Wojciech Chuchała w 22 starcie w RSMP odniósł pierwszą wygraną w klasyfikacji generalnej. Popularny Siemanko, pilotowany na pokładzie Forda Fiesty R5 przez Sebastiana Rozwadowskiego, o 36.2 s pokonał Grzegorza Grzyba z Danielem Siatkowskim, oddając rywalom tylko dwa oesy 42. Rajdu Świdnickiego-Krause.
Chuchała wygrał też oba etapy i dzięki kompletowi punktów przejął od Grzyba prowadzenie w punktacji RSMP   . . . czytaj więcej


14 kwietnia 2014 - 3,5 miliona złotych na sport najmłodszych Dolnoślązaków

Nauka pływania dla dziewięciu tysięcy dzieci z Dolnego Śląska, dodatkowe profesjonalne zajęcia sportowe trzy razy w tygodniu dla uczniów klas IV-VI oraz atrakcyjne lekcje wychowania fizycznego dla najmłodszych - to główne założenia trzech ogólnopolskich programów, jakie wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki realizuje Województwo Dolnośląskie. Dziś wiceminister sportu Tomasz Półgrabski, marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Radosław Mołoń podpisali porozumienie o realizacji programów "Umiem pływać", "Multisport" i "Mały Mistrz" na terenie naszego województwa   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2014 - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Jutro, 14 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia odbędzie się w Strzegomiu manifestacja patriotyczna.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15.00 przy Skwerze Sybiraków, gdzie odegrany zostanie Hymn Państwowy przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Pojawią się także liczni goście, którzy złożą kwiaty, oddając tym samym hołd poległym. O godzinie 15.30 w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" odbędzie się prezentacja patriotyczno - artystyczna w wykonaniu uczniów PSP nr 4 ze Strzegomia oraz wygłoszone zostaną wykłady okolicznościowe.


13 kwietnia 2014 - Laureat i finalistka olimpiady polonistycznej z "Kasprowicza"

W ostatni weekend w Warszawie odbył się finał XLIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uczestniczyli w nim także Kasprowiczanie: Beata Janus i Andrzej Błażewicz. Pierwsze zadanie polegało na napisaniu rozprawki na temat literacki (Beata) i teatrologiczny (Andrzej). Na podstawie punktów uzyskanych z tej pracy Beata uzyskała tytuł finalistki, natomiast Andrzej awansował do części ustnej.
W sobotę Andrzej odpowiadał na pytania komisji dotyczące języka (perswazyjnej funkcji w reklamie) oraz teatru (dramatów i teatru Witkacego)   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2014 - XII Powiatowy Konkurs Matematyczny

10 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się XII Powiatowy Konkurs Matematyczny. Po raz kolejny ZSM gościł u siebie 30 najlepszych matematyków z liceów i techników całego powiatu świdnickiego.
Konkurs ten jest jednocześnie pierwszym etapem Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego zapoczątkowanego w naszym powiecie, dla powiatów partnerskich: kartuskiego, łowickiego, tatrzańskiego i świdnickiego. W tym roku zwycięskie drużyny z tych powiatów spotkają się w czerwcu na etapie finałowym w Zakopanem   . . . czytaj więcej


13 kwietnia 2014 - Nie było niespodzianki

Dzisiejszy mecz 24. kolejki spotkań pomiędzy Śląskiem Wrocław i ŚKPR Świdnica zakończył się zwycięstwem piłkarzy ręcznych z Wrocławia 31 : 23.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 24. kolejkach prowadzi Śląsk Wrocław mający 47. punktów. Drugie miejsce z 36. punktami zajmuje KSSPR Końskie. Siódemka Miedzi Legnica jest na trzecim miejscu również z 36. punktami. Świdniczanie mając 19. punktów plasują się na 9. miejscu. W następnej kolejce, 26 kwietnia świdniccy zagrają u siebie z Ostrovią Ostrów Wielkopolski.


13 kwietnia 2014 - Remis z Higieną

We wczorajszym spotkaniu 24. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica zremisowała z Foto-Higieną Gać - 1:1.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje 12 miejsce w tabeli z 29. punktami. W tabeli prowadzi Zagłębie II Lubin 55. punktów przed Ślęzą Wrocław 51. punktów. MKS Oława zgromadził 49. punktów.
Kolejne spotkanie 19 kwietnia o godzinie 17.00 Polonia-Sparta Świdnica zagra na własnym boisku z Polonią Trzebnica zajmującą 15. miejsce.


13 kwietnia 2014 - Cenne zwycięstwo

W dwudziestej pierwszej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom odniósł cenne zwycięstwo. Orkan Szczedrzykowice - AKS Strzegom 0:2.
Pozostałe wyniki dwudziestej pierwszej kolejki spotkań: Piast Zawidów - KP Brzeg Dolny 0:5, Olimpia Kowary - MKS Szczawno Zdrój 3:0 walkower, Miedź II Legnica - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:2, Sokół Wielka Lipa - Orla Wąsosz 1:2, Kuźnia Jawor - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0:2, Granica Bogatynia - Pogoń Oleśnica 2:0, LZS Stary Śleszów - Karkonosze Jelenia Góra 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 48. punktów przed Karkonoszami Jelenia Góra 39. punktów. Strzegomianie z 33. punktami zajmują w dalszym ciągu 6. miejsce. W następnej kolejce 19 kwietnia o godzinie 16:00 AKS Strzegom podejmować będzie drużyną Granicy Bogatynia.


13 kwietnia 2014 - Klasa okręgowa

W dwudziestej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: LKS Bystrzyca Górna - Iskra Jaszkowa Dolna 3:1, Kryształ Stronie Śląskie - Zjednoczeni Żarów 1:2, Stal Świdnica - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:3, Victoria Świebodzice - Trojan Lądek Zdrój 3:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Nysa Kłodzko 2:3, Sparta Ziębice - Piast Nowa Ruda 1:2, Piławianka Piława Górna - Skalnik Czarny Bór 3:0, Unia Złoty Stok - Pogoń Pieszyce 6:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 44. punkty. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 36. punktów, 3. LKS Bystrzyca Górna 33. punkty, 7. Victoria Świebodzice 28. punktów. 9. miejsce Stal Świdnica z 27. punktami, 12. Karolina Jaworzyna Śląska 25. punktów.


13 kwietnia 2014 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dwudziestej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zdrój Jedlina Zdrój - Nysa Kłaczyna 8:1, Granit Roztoka - Tęcza Bolesławice 5:0, Cukrownik-Polonia Pszenno - Gwarek Wałbrzych 4:2, Górnik Boguszów-Gorce - KS Walim 3:2, Sudety Dziećmorowice - Unia Jaroszów 2:2, Grom Witków - Biały Orzeł Mieroszów 1:2, Wenus Nowice - Czarni Wałbrzych 0:2, Zieloni Mrowiny - Włókniarz Głuszyca 0:0.


13 kwietnia 2014 - Mammobus w Strzegomiu

Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, można powiedzieć, że mammografia to najistotniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w propagowanie wspomnianego Programu w swoim najbliższym otoczeniu   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2014 - Chuchała pierwszym liderem Rajdu

Od uroczystego startu na świdnickim Rynku rozpoczął się 42. Rajd Świdnicki KRAUSE. O 17.30 pierwsza załoga wjechała na rampę startową i wystartowała do drugiej rundy LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tłumy kibiców zgromadzone na Rynku mogły podziwiać załogi, które w piątek wystartowały w tegorocznym rajdzie.
Wojciech Chuchała z Sebastianem Rozwadowskim wygrali dwa piątkowe odcinki specjalne rozgrywane na ulicach Świdnicy   . . . czytaj więcej


12 kwietnia 2014 - Dzień Otwarty

We wtorek, 8 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach zorganizowano pełen atrakcji Dzień Otwarty. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i całej społeczności uczniowskiej licznie przybyli gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z realiami funkcjonowania szkoły średniej.
Gimnazjalistów w czasie specjalnego mini apelu przywitali uczniowie klasy II a - Weronika Stolarczyk i Szymon Korga, głos zabrała także dyrektor LO - Elwira Podchalicz   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2014 - Egzamin na prawo jazdy w Świdnicy

W połowie kwietnia ruszają zapisy na egzaminy na prawo jazdy, które będzie można zdawać w Świdnicy. To efekt współpracy władz miasta z samorządem wojewódzkim i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Wałbrzychu, a także niedawnej zmiany prawa, które na to pozwala.
Biura świdnickiej filii WORD zostały ulokowane w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy B. Głowackiego 1 w Świdnicy. - Z zapisami na egzaminy ruszamy już we wtorek, 15 kwietnia   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2014 - Wymyśl nazwę dla ronda

Burmistrz Miasta Świebodzic - Bogdan Kożuchowicz ogłasza konkurs na nazwę dla dwóch nowo powstających w mieście rond: przy ulicy Strzegomskiej i przy ulicy Olszańskiej. Od 11 kwietnia do 15 czerwca można nadsyłać swoje propozycje na adres mejlowy: promocja@swiebodzice.pl
W holu ratusza pojawi się także specjalnie oznaczona skrzynka, do której można będzie wrzucać swoje propozycje w formie pisemnej. Prosimy o podpisanie się (na kartce lub w mejlu) imieniem i nazwiskiem oraz pozostawieniem swojego numeru telefonu, bo pomiędzy głosującymi będą rozlosowane nagrody-niespodzianki.


11 kwietnia 2014 - Wymiana ze szkołą w Birmingham

Przylecą? Nie przylecą? Będą? Nie będą? Strajk pilotów Lufthansy sparaliżował lotniska europejskie i niemal pokrzyżował plany kilkunastu uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Ale udało się. O północy, w środę 2 kwietnia, przyjechało do 16 uczniów z King Edward VI Camp Hill School for Boys w Birmingham wraz z trzema opiekunami.
Była to już szósta grupa Anglików goszcząca w II Liceum Ogólnokształcym i najbardziej liczna z dotychczasowych. Program wizyty obejmował w czwartek zajęcia integracyjne z panią Trojanowską-Butmankiewicz, mecze w siatkówkę i piłkę nożną oraz lekcję języka polskiego z panią Badzioch-Zarzycką   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2014 - IV Edycja Letniej Ligi Piłki Nożnej

Zapraszamy wszystkich amatorów piłki nożnej do wzięcia udziału w IV Edycji Letniej Lidze Piłki Nożnej w Jaworzynie Śląskiej. Mecze rozgrywane będą na boisku szkolnym, a sama liga o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej potrwa od maja do końca czerwca 2014 roku i wyłoni mistrza tych rozgrywek.
W turnieju wystąpią zespoły 5-10 osobowe. Na boisku grać będzie 4 zawodników plus bramkarz. Czas gry to dwa razy po 20 minut. Mecze będą rozgrywane w piątek od godziny 18.00-20.00 oraz w poniedziałki. Lista zespołów jest ograniczona   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2014 - Nagrodzeni za świąteczne prace

W czwartek, 10 kwietnia, o godzinie 16:30, w świątecznej scenerii i wypełnionej po brzegi sali reprezentacyjnej Miejskiego Domu Kultury, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. "Tradycje Świąt Wielkanocnych".
Tegoroczna edycja to już czternasty raz, kiedy pasjonaci prac plastycznych mieli okazję przygotować własną, twórczą interpretację na temat tradycji i obyczajów świąt   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2014 - "Bieg Pamięci- Rogoźnica - Gross Rosen 2014

10 maja odbędą się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci-Rogoźnica-Gross Rosen 2014. Zawodnicy biegać będą w parku w Rogoźnicy. Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do dnia 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 74 851 98 19, kom 607 13 30 24. Uczestnicy pobiegną na dystansach:   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2014 - Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących

Jak co roku Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz spotka się z potrzebującymi i samotnymi mieszkańcami Świebodzic, aby wspólnie zjeść posiłek wielkanocny. Spotkanie odbędzie się w Wielką Sobotę, 19 kwietnia, o godzinie 9.00 w miejskiej jadłodajni przy ulicy Piłsudskiego 8.
Dodatkowo z okazji Świąt Wielkanocnych Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował dla 400 osób paczki żywnościowe, w których znajdzie się z m. in. kurczak, biała kiełbasa czy szynka gotowana. Wartość paczki to około 60 złotych.


11 kwietnia 2014 - Na kiermasz wielkanocny do Żarowa

Stroiki, zajączki, pisanki, kraszanki i wielkanocne wypieki. Wszystkie te ozdoby i produkty już niedługo zagoszczą na naszych wielkanocnych stołach. W niedzielę, 13 kwietnia mieszkańcy Żarowa będą mogli poczuć ten przedświąteczny klimat.
Po raz pierwszy, w żarowskim gimnazjum odbędzie się kiermasz wielkanocny organizowany przez Lokalną Grupę Działania "Szlakiem Granitu", na którym oprócz Żarowa zaprezentują się również goście z Dobromierza, Jaworzyny Śląskiej, miejscowości Kostomłoty, Strzegomia, Świdnicy i Udanina. - Pisanki, świąteczne stroiki, tradycyjna babka, makowiec i artystyczne rękodzieła to wszystko już w niedzielę palmową   . . . czytaj więcej


11 kwietnia 2014 - III Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

Jaką szczególną własność ma liczba 4291857630?. Używając znaków działań + ,-, *, : zapisz działania tak, aby równość była prawdziwa. 9 9 9 9 9 9 9 9 = 100. Takie i inne zadania otrzymali do rozwiązania uczestnicy części pisemnej III Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Impreza skierowana była do uczniów klas IV - V świdnickich szkół podstawowych i ich opiekunów. Rywalizacja drużyn odbywa się w dwóch etapach   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2014 - W Nottingham w Anglii trwaja poszukiwania Polaka

W Nottingham w Anglii trwaja intensywne poszukiwania Polaka ze Świdnicy, nazywa sie Bogdan Nawrocki. W Wielkiej Brytanii przebywał od kilku miesiecy. Zaginiony Bogdan nie skontaktował się z nikim w dniu swoich urodzin.
Poszukiwania zaginionego trwają. Rano 14 lutego Policja zaczęła przeszukiwać domy na Radford.
Bogdan Nawrocki, 22 lata, ostatni raz widziany był w okolicach Bobbers Mill Road, Nottingham około godziny 20:30 w niedzielę 5 stycznia 2014   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2014 - Strzegom Horse Trials - Zostań Wolontariuszem

Rusza rekrutacja wolontariuszy na Strzegom Horse Trials - największą w Polsce imprezę we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Do pomocy przy organizacji 12. edycji zawodów, w ramach których rozegrany zostanie konkurs Pucharu Narodów potrzebne jest zaangażowanie około 100 wolontariuszy.
Kto może zostać wolontariuszem? Do programu może się włączyć każdy pełnoletni ochotnik. Wystarczy zarejestrować się w bazie Wolontariuszy przez wypełnienie formularza na stronie www.strzegomhorsetrials.pl zarezerwować sobie czas i terminie od 23 do 29 czerwca przyjechać do Morawy pod Strzegomiem   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2014 - Świdnicki Electrolux zatrudnia i rozbudowuje zakład

Firma Electrolux w związku z rozwojem produkcji i rozbudową infrastruktury rozpoczęła rekrutację nowych pracowników do swojej fabryki, co ogłosił dyrektor świdnickiej fabryki, podczas czwartkowej, 10 kwietnia konferencji prasowej.
Electrolux to jeden z największych pracodawców w Świdnicy. Obecnie zatrudnia tysiąc osób, głównie mieszkańców Świdnicy i okolic. W chwili obecnej firma poszukuje ok. 40 pracowników linii montażowej oraz wydziału pras i emalierni. Za dwa miesiące, wraz ze wzrostem zamówień, Electrolux planuje zatrudnić kolejnych kilkadziesiąt osób   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2014 - Już jutro start 42. Rajdu Świdnickiego KRAUSE

Start pierwszej próby po ulicach Świdnicy zaplanowany jest na piątkowy wieczór. Wszyscy kibice, którzy będą podziwiać rywalizację podczas piątkowego prologu czeka wiele atrakcji. Przed startem zawodników zgłoszonych do tegorocznego rajdu odbędzie się przejazd samochodów klasycznych, aut rajdowych z epoki i nie tylko.
Będziemy także świadkami ważnego wydarzenia, ponieważ na trasie będziemy mogli zobaczyć Marka Gieruszczaka i Macieja Maciejewskiego za kierownicą Fiata 126p ładnie nazwanego Zebrą. Jeleniogórska załoga właśnie takim autem dokładnie 25 lat temu wystartowała w Rajdzie Elmot   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2014 - Najlepszy stypendysta powiatu świdnickiego

Tomasz Stuła - uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy wziął udział, na zaproszenie Radosława Mołonia - wicemarszałka województwa dolnośląskiego, w uroczystości wręczenia listów gratulacyjnych stypendystom programu pn. "Dolnośląski Program Stypendialny - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów uzdolnionych".
Zaproszenie uzyskał najlepszy stypendysta z każdego powiatu naszego województwa. Tak wysoki wynik Tomasz zawdzięcza uzyskaniem tytułu laureata w I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o III Rzeczypospolitej Polskiej oraz udziałowi w kolejnych dwóch olimpiadach   . . . czytaj więcej


10 kwietnia 2014 - Rocznica katastrofy smoleńskiej - pamiętamy

W środę, 10 kwietnia, w czwartą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, delegacja władz Świebodzic złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod tablicą, upamiętniającą to tragiczne wydarzenie. Tuż przed godziną 9.00 w Parku Miejskim kwiaty złożyli: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Sekretarz Miasta Anna Żygadło, Przewodniczący Koalicyjnego Klubu Radnych Rady Miejskiej Krystian Wołoszyn oraz radni: Elżbieta Horodecka, Teresa Małecka, Maria Dobrzańska i Jan Klepiec.
Tablica upamiętnia także ofiary mordu katyńskiego z 1940 roku, obok niej rośnie dąb pamięci, zasadzony w tym miejscu w 2011 roku.


9 kwietnia 2014 - Promenada na Osiedlu Młodych - remont

Rozpoczynają się prace związane z przebudową promenady przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mają one związek z faktem, że obecnie istniejąca nawierzchnia i schody są w złym stanie technicznym. Miejsce to ma zmienić swój charakter i stanie się nie tylko dogodnym dojściem do budynków na osiedlu i kościoła.
Pracami objęty będzie teren promenady, wraz z obecnym ciągiem pieszym o szerokości około ośmiu metrów, z jednoczesną likwidacją barier architektonicznych schodów i pochylni, wymianą instalacji oraz oświetlenia   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2014 - Jarmarki Wielkanocne

Przyszła już wiosna, a wraz z nią czas wielkanocnych jarmarków. 12 kwietnia miłośników sztuki ludowej oraz kulinarnych przysmaków zapraszamy do Pszenna. Na odwiedzających jarmark czekać będzie 18 wystawców prezentujących najróżniejsze wyroby. Przysmaki z gminie Świdnica gościć będą również na jarmarkach w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu, Galerii Kłodzkiej oraz Marcinowicach.
Jarmark w Pszennie rozpoczynamy w sobotę 12 kwietnia 2014 o godzinie 13.00. Na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje, występy zaproszonych zespołów oraz przede wszystkim niepowtarzalne wyroby, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu i których na próżno szukać w nowoczesnych centrach handlowych - zapewnia wójt gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2014 - Kotłownia nadal miejska

Decyzją burmistrza Strzegomia, w kolejnych sezonach grzewczych kotłownią przy ulicy Ofiar Katynia w Strzegomiu zarządzać będzie nadal Zakład Usług Komunalnych. W tym czasie gminna spółka będzie też modernizować kotłownię. Co to oznacza dla mieszkańców? Tańsze ciepło!
Od sezonu grzewczego 2011/12 strzegomską kotłownię obsługuje Zakład Usług Komunalnych. Przejęcie kotłowni było wielkim zaskoczeniem i trudnym tematem, z którym poradził sobie dyrektor Marian Nayda   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2014 - Konkurs Królowej Nauk

Matematyka jest królową nauk. W przeciwieństwie do innych dziedzin, matematyka się nie dezaktualizuje, to co zostanie udowodnione pozostaje niezmienne - mówi Zbigniew Janus, dyrektor gimnazjum w Pszennie i gospodarz I Powiatowego Konkursu Matematycznego.
15 kwietnia o godzinie 9.00 Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie organizuje I Powiatowy Konkurs Matematyczny. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas IV-VI szkół podstawowych znajdujących się na terenie powiatu świdnickiego   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2014 - Żeby tylko nikt nie widział

Kwiecień to okres początku wiosennych porządków, czas przebudzenia, stajemy się bardziej aktywniejsi ale nie tylko w aspekcie fizjologicznym, jest to dobry moment np. na rozpoczęcie remontu mieszkania. Przy jego okazji pozbywamy się rzeczy niepotrzebnych, gdzieś tam zalegających, których pozbycie się warunkowane było właśnie takim momentem podjęcia prac.
W związku z powyższym świdnicka straż miejska apeluje do wszystkich mieszkańców by z rozwagą i odpowiedzialnością podchodzili do tego tematu   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2014 - "Godne Dzieciństwo" w sklepie tesco

Przez 12 lat Polski Czerwony Krzyż w ramach programu "Godne Dzieciństwo" sfinansował ponad 7 000 000 ciepłych posiłków, przekazał ponad 140 000 wyprawek szkolnych, zorganizował kolonie i obozy dla 35 000 dzieci i podarował ponad 300 000 paczek świątecznych.
Nie byłoby to możliwe bez pomocy ludzi dobrej woli. Zarząd oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy informuje, że w dniach 11-13 kwietnia w sklepie Tesco przy ulicy Strzegomskiej, odbędzie się coroczna akcja pod hasłem "Godne Dzieciństwo"   . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2014 - Mammobus w Strzegomiu

Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, można powiedzieć, że mammografia to najistotniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w propagowanie wspomnianego Programu w swoim najbliższym otoczeniu   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2014 - Rozpoczynają się remonty dróg powiatowych

W ostatnich dniach rozstrzygnięto dwa przetargi na remonty dróg powiatowych zniszczonych przez powodzie i podtopienia. To kolejne pieniądze, o które ubiegał się Powiat Świdnicki, pochodzące z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Pierwszym z odcinków przeznaczonych do remontu jest droga powiatowa nr 2919 D w miejscowości Olszany. Długość remontowanego odcinka wyniesie prawie 1, 9 km. Remontowi poddana zostanie również zatoka autobusowa. W ramach prac przeprowadzony zostanie też remont mostu przy jednej z posesji - wyjaśnia Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2014 - Na kiermasz wielkanocny do Żarowa

Stroiki, zajączki, pisanki, kraszanki i wielkanocne wypieki. Wszystkie te ozdoby i produkty już niedługo zagoszczą na naszych wielkanocnych stołach. W niedzielę, 13 kwietnia mieszkańcy Żarowa będą mogli poczuć ten przedświąteczny klimat.
Po raz pierwszy, w żarowskim gimnazjum odbędzie się kiermasz wielkanocny organizowany przez Lokalną Grupę Działania „Szlakiem Granitu”, na którym oprócz Żarowa zaprezentują się również goście z Dobromierza, Jaworzyny Śląskiej, miejscowości Kostomłoty, Strzegomia, Świdnicy i Udanina. - Pisanki, świąteczne stroiki, tradycyjna babka, makowiec i artystyczne rękodzieła to wszystko już w niedzielę palmową   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2014 - Złoty medal dla Emilki

Niedzielny finał Halowego Pucharu Polski w kategorii Kuców, Małych Koni i Dzieci w skokach przez przeszkody zakończył się sukcesem młodej zawodniczki Stragony. Emilka Chmielowska na kucu Rahib zdobyła złoty medal.
W finale, po zaciętej walce i czystych przejazdach parkuru w dwóch nawrotach, o zwycięstwo walczyły dwie zawodniczki. Ostatecznie o zwycięstwie zadecydowała rozgrywka i szybszy przejazd Emilki. To niewątpliwie bardzo duży sukces naszej Juniorki Młodszej.


8 kwietnia 2014 - Zamknięta Wodna, ruch wahadłowy na Strzegomskiej

Zgodnie z zapowiedziami, od dzisiaj tj. 8 kwietnia, wprowadzona została nowa organizacja ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Strzegomska/Łączna/Wodna. Rozpoczęła się w tym miejscu budowa ronda i poszerzanie jezdni drogi wojewódzkiej nr 374. Inwestycję prowadzi Dolnośląska Służba Dróg i Kolei.
Przy znacznym wsparciu finansowym Gminy Świebodzice. Zamknięta została ulica Wodna oraz jeden z pasów ruchu ulicy Strzegomskiej, ruch odbywa się wahadłowo. Nie ma także możliwości skrętu w ulicę Łączną, gdzie trwa budowa kanalizacji   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2014 - Żarowska Młodzieżowa Rada Miejska obroniła wicemistrzostwo

Nie tylko wspólnie angażują się w sprawy młodych mieszkańców Żarowa i okolic, nie tylko organizują najróżniejsze imprezy czy spotkania, ale też godnie reprezentują na niwie sportowej swoją gminę.
Mowa o żarowskiej Młodzieżowej Radzie Miejskiej, która w sobotę 5 kwietnia obroniła wicemistrzowski tytuł w III siatkarskim turnieju o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Młodzieżowych Rad Miejskich. W tym roku do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn z Dolnego Śląska   . . . czytaj więcej


8 kwietnia 2014 - Dokonały rozboju na 88-letniej kobiecie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zostali powiadomieni o ujęciu dwóch kobiet. Mieszkanki Świebodzic w wieku 23 i 30 lat, weszły do mieszkania 88 letniej świdniczanki podając się za pracownice administracji.
W trakcie pobytu w mieszkaniu jedna z kobiet przytrzymując za odzież starsza panią doprowadziła ją do stanu bezbronności, w tym czasie druga skradła kobiecie portfel, w którym znajdowało się 620 złotych. Krzyk kobiety i szum w mieszkaniu usłyszeli sąsiedzi, którzy ujęli kobiety i powiadomili Policję. Policjanci przetransportowali obie zatrzymane do komendy, gdzie poddano je badaniu na zawartość alkoholu w organizmie   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2014 - Badania dla członków związków kombatanckich

Blisko 60 osób, członków Związków Kombatanckich i Żołnierskich Ziemi Świdnickiej, zostanie objętych profilaktycznymi badaniami przeprowadzonymi w Szpitalu Latawiec a finansowanymi przez Powiat Świdnicki. To kolejna inicjatywa powiatu skierowana na pomoc kombatantom z naszego regionu.
Na początku roku ufundowaliśmy paczki noworoczne dla najbardziej potrzebujących oraz zorganizowaliśmy spotkanie opłatkowe dla członków i sympatyków związków kombatanckich. Tym razem przyszła pora na konkretniejsze działania - wyjaśnia Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2014 - Kosztowne wygłupy

Mandaty karne na kwotę 600 złotych. Taką karą zakończyła się 7 kwietnia interwencja strażników Straży Miejskiej na ulicy Sprzymierzeńców w Świdnicy. O godzinie 00:45 funkcjonariusze ujęli dwóch młodych mężczyzn, którzy poprzewracali trzy betonowe, uliczne kosze na śmieci. Całe zajście rozegrało się w rejonie skrzyżowania z ulicą Traugutta.
Sprawcami okazali się świdniczanie w wieku 21 lat każdy. Oprócz nałożonych mandatów karnych musieli ustawić kosze na miejsce gdzie wcześniej stały.


7 kwietnia 2014 - Rajdowcy w Galerii Świdnickiej

Kino Cinema 3D, Galeria Świdnicka oraz Automobilklub Sudecki zapraszają na wyjątkowy wieczór dla fanów motoryzacji. W środę 9 kwietnia o godzinie 17.45 odbędzie się specjalny seans filmu Need for Speed, połączony z konferencja prasową z okazji 42 Rajdu Świdnickiego Krause (11-13 kwietnia) drugiej rundy Lotos Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowego Pucharu Polski.
- Mamy nadzieję, że seansem o potrzebujących prędkości odpowiednio nastawimy Świdniczan przed rajdowym weekendem - mówi dyrektor kina Katarzyna Dzwoniarska   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2014 - IV Edycja Letniej Ligi Piłki Nożnej

Zapraszamy wszystkich amatorów piłki nożnej do wzięcia udziału w IV Edycji Letniej Lidze Piłki Nożnej w Jaworzynie Śląskiej. Mecze rozgrywane będą na boisku szkolnym, a sama liga o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej potrwa od maja do końca czerwca 2014 roku i wyłoni mistrza tych rozgrywek.
W turnieju wystąpią zespoły 5-10 osobowe. Na boisku grać będzie 4 zawodników plus bramkarz. Czas gry to dwa razy po 20 minut. Mecze będą rozgrywane w piątek od godziny 18.00-20.00 oraz w poniedziałki. Lista zespołów jest ograniczona   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2014 - Świdniccy piłkarze zagrają w Mistrzostwach Polski Domów Dziecka

Będą reprezentować Świdnicę podczas mistrzostw Polski, ale potrzebują wsparcia. Trzynastu młodych chłopców z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdnicy trenujących na co dzień w drużynach piłkarskich wystąpi w dniach 25-26 kwietnia w Warszawie w V Mistrzostwach Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej "Nadzieja na Mundial"
W kadrze drużyny znaleźli się: Kacper Słomiński, Michał Słomiński, Mateusz Szrejder (sześciolatek - najmłodszy w naszej drużynie), Jakub Szrejder, Wojciech Dudzic, Michał Dudzic, Kacper Jędrosek, Paweł Witkowski, Sebastian Maciejewski, Dawid Maciejewski, Mateusz Święs, Kamil Pietoń oraz Krystian Pietoń. Trenerem świdnickiej drużyny jest Radosław Nalewajko, kierownikiem Andrzej Masłowski   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2014 - "Bieg Pamięci - Rogoźnica - Gross Rosen 2014

10 maja odbędą się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci- Rogoźnica - Gross Rosen 2014. Zawodnicy biegać będą w parku w Rogoźnicy. Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do dnia 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 74 851 98 19, kom 607 13 30 24. Uczestnicy pobiegną na dystansach:   . . . czytaj więcej


7 kwietnia 2014 - Likwidatorzy katastrofy w Czarnobylu z wizytą w Krzyżowej

W dniach 8-14 kwietnia na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się spotkanie edukacyjno - informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy-.
Udział w nim wezmą likwidatorzy skutków katastrofy w Czarnobylu oraz świadkowie wydarzeń w Fukushimie, by opowiedzieć o swoich przeżyciach i doświadczeniach   . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2014 - "Wie weit bist du jetzt ?"

14. marca 2014 odbył się w III. Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Świdnicy III. Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt ?".
W konkursie wzięło udział 40 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich, a także powiatu świdnickiego i Walimia. Program konkursu obejmował wiedzę realioznawczą, a także zagadnienia gramatyczne i leksykalne. Imprezą poprzedzającą konkurs były warsztaty metodyczne dla nauczycieli języka niemieckiego szkół gimnazjalnych, przygotowane przez wydawnictwo "Diagnoza szkolna klucz do sukcesu", prowadzone przez Patryka Szubińskiego   . . . czytaj więcej


6 kwietnia 2014 - Pokonali Ilankę

We wczorajszym spotkaniu 23. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała jeden z najsłabszych zespołów tych rozgrywek. Polonia-Sparta Świdnica - Ilanka Rzepin 2:1.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje 11 miejsce w tabeli z 28. punktami. W tabeli prowadzi Zagłębie II Lubin 52. punkty przed Ślęzą Wrocław 50. punktów. MKS Oława zgromadził 48. punktów.
Kolejne spotkanie Polonia-Sparta Świdnica zagra na wyjeździe z Foto-Higieną Gać (5. miejsce i 44. punkty).


6 kwietnia 2014 - Smutek w Strzegomiu

W dwudziestej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom uległ na własnym boisku drużynie ze Śleszowa. AKS Strzegom - LZS Stary Śleszów 0:1.
Pozostałe wyniki dwudziestej kolejki spotkań: Pogoń Oleśnica - Orkan Szczedrzykowice 5:0, MKS Szczawno Zdrój - Kuźnia Jawor 0:3, Orla Wąsosz - Granica Bogatynia 3:1, KP Brzeg Dolny - Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:0, Piast Zawidów - Sokół Wielka Lipa 1:1, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Olimpia Kowary 1:1, Karkonosze Jelenia Góra - Miedź II Legnica 0:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 45. punktów przed Karkonoszami Jelenia Góra 39. punktów. Strzegomianie z 30. punktami zajmują 6. miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom wyjeżdża na spotkanie z Orkanem Szczedrzykowice.


6 kwietnia 2014 - Klasa okręgowa

W dziewietnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Skalnik Czarny Bór - Sparta Ziębice 6:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Piławianka Piława Górna 2:3, Iskra Jaszkowa Dolna - Victoria Świebodzice 3:0, Zjednoczeni Żarów - LKS Bystrzyca Górna 1:2, Trojan Lądek Zdrój - Unia Złoty Stok 2:1, Pogoń Pieszyce - Stal Świdnica 0:2, Piast Nowa Ruda - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1, Nysa Kłodzko - Kryształ Stronie Śląskie 1:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 41. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 33. punkty, 5. LKS Bystrzyca Górna 30. punktów, 7. Stal Świdnica z 27. punktami, 8. Karolina Jaworzyna Śląska 25. punktów, 10. Victoria Świebodzice 25. punktów.


6 kwietnia 2014 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach dziewietnastej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Czarni Wałbrzych - Grom Witków 1:4, Nysa Kłaczyna - Zieloni Mrowiny 2:3, Gwarek Wałbrzych - Granit Roztoka 2:1, Unia Jaroszów - Wenus Nowice 2:0, KS Walim - Sudety Dziećmorowice 0:2, Tęcza Bolesławice - Zdrój Jedlina Zdrój 1:1, Włókniarz Głuszyca - Górnik Boguszów-Gorce 1:1, Biały Orzeł Mieroszów - Cukrownik-Polonia Pszenno 1:0.


5 kwietnia 2014 - Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

3 kwietnia w Świdnicy odbył się finał I Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego dla gimnazjalistów. Jest to kontynuacja wcześniejszego konkursu "Kreatywni w Kasprowiczu- w zmienionej formule. Do finału awansowało 21 uczniów spośród 117 startujących w konkursie. Zawody finałowe nie były łatwe. Należało się wykazać wiedzą z 5 dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. Zawody składały się z części pisemnej i ustnej, w której wystąpiło dziesięciu gimnazjalistów z najlepszymi wynikami   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2014 - PIT przez internet druga część akcji

Urząd Miejski wraz z Urzędem Skarbowym w Świdnicy zapraszają do udziału w specjalnej akcji. W jej trakcie świdniczanie oraz wszystkie osoby odwiedzające Urząd Miejski będą miały możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowe przez internet w asyście pracownika Urzędu Skarbowego.
Akcję zaplanowano w dniach 9-11 kwietnia w godzinach 8.30-15.00. Specjalne stanowisko zostanie uruchomione w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 49 w pokoju numer 27 na parterze urzędu   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2014 - "Godne Dzieciństwo" w sklepie tesco

Przez 12 lat Polski Czerwony Krzyż w ramach programu "Godne Dzieciństwo" sfinansował ponad 7 000 000 ciepłych posiłków, przekazał ponad 140 000 wyprawek szkolnych, zorganizował kolonie i obozy dla 35 000 dzieci i podarował ponad 300 000 paczek świątecznych.
Nie byłoby to możliwe bez pomocy ludzi dobrej woli. Zarząd oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy informuje, że w dniach 11-13 kwietnia w sklepie Tesco przy ulicy Strzegomskiej, odbędzie się coroczna akcja pod hasłem "Godne Dzieciństwo"   . . . czytaj więcej


5 kwietnia 2014 - Krew za tablet

8 kwietnia od godziny 10.00 do 14.00 odbędzie się w Świebodzicach kolejna zbiórka krwi. Tradycyjnie zapraszamy wiernych krwiodawców i osoby, które chciałyby po raz pierwszy podzielić się najcenniejszym lekiem we wtorek do Miejskiego Domu Kultury.
Jak zawsze na koniec akcji odbędzie się losowanie nagrody-niespodzianki, którą tym razem ufundowała firma TERMET S.A. Możemy zdradzić, że będzie to atrakcyjny tablet. Ponadto jak zwykle słodyczami imprezę wsparła Śnieżka-Invest.


5 kwietnia 2014 - Fabryka tlenu w Lutomi

Lasy to żywe fabryki tlenu. W ramach realizacji gminnego programu edukacji ekologicznej, uczniowie Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej uczestniczyli w akcji "dbamy o powietrze". Przy wsparciu i pomocy Nadleśnictwa w Świdnicy zalesili teren w Lutomi Górnej 200 sadzonkami świerka.
Patronem akcji była Fundacja Ekologiczna ARKA - organizator "Listów dla Ziemi" i wielu innych ogólnopolskich przedsięwzięć związanych z ekologią. Lasy to zielone płuca naszej ziemi   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2014 - Fałszywe wiadomości e-mail

Szanowni Państwo, w Internecie rozsyłane są obecnie fałszywe wiadomości e-mail, których nadawca podszywa się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Informujemy, że Zakład nie rozsyła pocztą elektroniczną informacji dotyczących rozliczeń świadczeń.
Ostrzegamy, że takie e-maile zawierają załączniki, których otwarcie może spowodować zawirusowanie komputera. E-maile, których nadawcą jest ZUS, wysyłane są zawsze z domeny zus.pl (adres nadawcy kończy się na @zus.pl)


4 kwietnia 2014 - Kolejne zezwolenie dla Electrolux

Minimum 11 milionów złotych zainwestuje w rozwój zakładu koncern Electrolux. W świdnickim zakładzie pracę znajdzie minimum 30 dodatkowych osób. W czwartek, 3 kwietnia w wałbrzyskim Zamku Książ wręczono zezwolenia na prowadzenie działalności w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park-, wśród firm był świdnicki inwestor.
Dla Electrolux to już czwarte zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park-   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2014 - "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" - Gryf drugi

Finały województwa dolnośląskiego XIV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku- rozegrane zostały w dniach 2-3 kwietnia na Stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Boiskowe zmagania dzieci były częścią prawdziwego festiwalu futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz sympatycy piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół.
Pierwszego dnia o miano najlepszych walczyły drużyny dziewczynek i chłopców w kategorii U-10, drugiego na murawę wybiegli o dwa lata starsi zawodnicy. O prymat w województwie i awans do Wielkiego Finału walczyło aż 79 drużyn   . . . czytaj więcej


4 kwietnia 2014 - Mammobusie w Strzegomiu

Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, można powiedzieć, że mammografia to najistotniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w propagowanie wspomnianego Programu w swoim najbliższym otoczeniu   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2014 - Targi pracy Wrocław Career EXPO

Pierwsza praca nie musi być straszna. Zmiana pracy na lepszą nie musi wiązać się z miesiącami poszukiwań. Zorientowanie się na rynku pracy, rozkręcenie biznesu czy podniesienie kompetencji nie powinno być drogą przez mękę. Takie zasady przyświecają organizatorowi targów pracy Wrocław Career EXPO, które odbędą się 8 kwietnia w godzinach 11:00 - 19:00 w Hali Stulecia.
Poniżej pięć sposobów jak trafić w dziesiątkę podczas targów pracy i zmienić pracę na lepszą   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2014 - Książęta Świdniccy - patronem

Gimnazjum w Witoszowie Dolnym będzie nosiło imię Książąt Świdnickich. Taką decyzję podjęli gminni radni. Szkoła w Witoszowie dołączy tym samym do grona dwóch gminnych gimnazjów, które już posiadają swoich patronów.
28 listopada 2013 roku został złożony wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Witoszowie Dolnym o nadanie gimnazjum imienia Książąt Świdnickich, a 31 stycznia 2014 roku złożony został wniosek o nadanie prawa posiadania sztandaru   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2014 - "Bieg Pamięci- Rogoźnica - Gross Rosen 2014

10 maja odbędą się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci- Rogoźnica - Gross Rosen 2014. Zawodnicy biegać będą w parku w Rogoźnicy. Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do dnia 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 74 851 98 19, kom 607 13 30 24. Uczestnicy pobiegną na dystansach:   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2014 - Oświadczenia od ubezpieczonych

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować oświadczenia od ubezpieczonych dotyczące pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. To jeden z elementów wdrażanej od początku roku ustawy z 6 grudnia 2013 roku w zmianach w OFE, która uczyniła z ZUS zakład emerytalny, docelowo wypłacający - bez ponoszenia dodatkowych kosztów - emerytury z I i II filaru.
Między 1 kwietnia a 31 lipca członkowie OFE mogą zdecydować, w jaki sposób będzie dzielona ich składka emerytalna   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2014 - V Otwarte Biegi Przełajowe

15 kwietnia wystartuje piąta już edycja Otwartych Biegów Przełajowych nad Zalewem Mietkowskim. Patronat Główny nad zawodami objął Paweł Fajdek - aktualny Mistrz Świata w rzucie młotem. Wśród uczestników nie zabranie dzieci i młodzieży z pięciu centrów profilaktyczno-sportowych działających na terenie gminy Świdnica.
Zawody odbędą się 15 kwietnia 2014 roku przy Ośrodku Sportów Wodnych w Borzygniewie przy ulicy Sportowej 4 przy Zalewie Mietkowskim (gmina Mietków - powiat wrocławski). Biuro Zawodów znajduje się na boisku w Borzygniewie   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2014 - Invest-Park gościł pracodawców

27 marca w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park- odbyło się czwarte spotkanie Sudeckiego Klubu Pracodawców. Spotkanie otworzył Prezes Sudeckiego Związku Pracodawców Artur Mazurkiewicz. Obecnych w biurowcu Invest-Park Center przywitał także Tomasz Jakacki, Wiceprezes Zarządu WSSE "Invest - Park-.
Pierwsza część poświęcona była na przywitanie i prezentacje nowych członków Sudeckiego Związku Pracodawców   . . . czytaj więcej


3 kwietnia 2014 - Likwidatorzy katastrofy w Czarnobylu z wizytą w Krzyżowej

W dniach 8-14 kwietnia na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się spotkanie edukacyjno - informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy-.
Udział w nim wezmą likwidatorzy skutków katastrofy w Czarnobylu oraz świadkowie wydarzeń w Fukushimie, by opowiedzieć o swoich przeżyciach i doświadczeniach   . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2014 - Galeria Świdnicka z nową marką odzieżową

Już wkrótce, w Galerii Świdnickiej pojawi się nowa marka odzieżowa. Rank Progress SA, inwestor centrum, podpisał umowę z siecią Big Star.
Galeria Świdnicka, należąca do Rank Progress SA, wzbogaciła swoją ofertę o kolejnego, modowego najemcę - salon Big Star. Marka w swojej kolekcji posiada różnorodne modele m.in. jeansów, koszul, bluz i swetrów, które skierowane są do osób w każdym wieku, o odmiennym stylu życia, ceniących sobie przede wszystkim wygodę. - Powierzchnia handlowa w Galerii Świdnickiej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony najemców   . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2014 - Marszałek Senatu w Świdnicy

Bogdan Borusewicz to ostatni laureat Diamentu Wolności, przyznawanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich od 2010 roku. Marszałek Senatu, który precedensowo pełni urząd już od trzech kadencji, w czerwcu przyjedzie do Świdnicy, by podczas uroczystej gali osobiście odebrać nagrodę.
Przypomnijmy, że wśród nagrodzonych przez kapitułę Diamentu Wolności Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, znalazły się najważniejsze osobistości, budujące trwałość i praworządność demokratycznego ustroju oraz wolności gospodarcze w Polsce   . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2014 - Morawa - sezon Wszechstronnego Konkursku Konia Wierzchowego

W najbliższy weekend w Morawie odbędą się pierwsze w sezonie 2014 zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Rywalizację rozpocznie już w piątek ujeżdżenie, w sobotę popołudniu obędą się skoki, a całość zakończy niedzielny cross. W zawodach wystartuje ponad 130 koni z Polski i Czech.
W piątek, 4 kwietnia o godzinie 12.00 rozpocznie się ujeżdżanie CNC 2*, o godzinie 13.00 wystartuje ujeżdżanie CNC 1*. Cross na styl rozpocznie się o godzinie 15.00   . . . czytaj więcej


2 kwietnia 2014 - Ryanair wystartował z Wrocławia do Warszawy

Wyjątkowo atrakcyjne połączenie z Wrocławia do Warszawy-Modlina - czas przelotu: 60 minut, bilet tańszy niż w pociągu. Pierwszy rejs Ryanaira na trasie z Wrocławia do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin wystartował dzisiaj w środę 2 kwietnia o godzinie 17.55.
To także pierwszy raz kiedy irlandzkie, tanie linie lotnicze uruchamiają połączenie krajowe z wrocławskiego lotniska. - Ryanair najpierw pozytywnie zaskoczył decyzją o uruchomieniu lotów krajowych, a później niezwykle niskimi cenami, które przebiły nawet ofertę linii kolejowych i są konkurencyjne do jazdy samochodem czy autobusem - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - "Zjazd" a może slalom z "atrakcjami"

Wiele gazet i portali o imprezie na wyrost nazwanej "Zjazdem Świdniczan" pisały już wcześniej jednak dla nas (redakcja serwisu dziennik świdnica) ten zjazd to czysty żart to impreza iście propagandowa i dlatego jak na żart przystało piszemy o nim dzisiaj 1 kwietnia, w dzień prima aprilisowy.
Cóż bowiem może zyskać były mieszkaniec miasta jeśli zdecyduje się na przyjazd i uczestnictwo w tym wydarzeniu? Otóż do Polski, do Świdnicy może przyjechać każdy bez koniecznego dawniej zaproszenia czy też koniecznej wizy, przyjechać może o każdej porze roku i koszty przyjazdu w każdym przypadku poniesie sam   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - Sądowe odszkodowania

Historia 9-letniego chłopca z powiatu świdnickiego po raz kolejny dowodzi, że tylko na drodze sądowej można uzyskać adekwatne odszkodowanie. Bardzo poważnie poszkodowany w wypadku, od ubezpieczyciela na drodze polubownej otrzymał 57 tysięcy złotych. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w grudniu 2013 roku przyznał mu 492 098 złotych (I ACa 1255/13 ) wraz z odsetkami, czyli tyle, ile żądała kancelaria prawna współpracująca z Auxilią. Wyrok jest prawomocny.
Wypadek wydarzył się 14 września 2010 roku   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - Natalia Murdzek dziesiąta w kraju, czyli tandem doskonały

Wyjątkowym, pod każdym względem, finałem zakończył się start uczennicy "Kasprowicza" Natalii Murdzek w centralnym etapie Olimpiady Języka Niemieckiego. Etap centralny odbył się w Poznaniu, startowało w nim 64 uczniów z całego kraju.
W trakcie dwudniowego "maratonu", Natalia musiała pisemnie zinterpretować tekst, znaleźć odpowiednie synonimy wyrażeń z tekstu, przekształcić zdania. Następnie odpowiadała ze znajomości literatury niemieckojęzycznej (pytania dotyczyły dramatów F. Schillera). Ponadto zdolna Kasprowiczanka w ramach wolnej wypowiedzi zaprezentowała temat "Media - czwarta władza"   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - "Godne Dzieciństwo" w sklepie tesco

Przez 12 lat Polski Czerwony Krzyż w ramach programu "Godne Dzieciństwo" sfinansował ponad 7 000 000 ciepłych posiłków, przekazał ponad 140 000 wyprawek szkolnych, zorganizował kolonie i obozy dla 35 000 dzieci i podarował ponad 300 000 paczek świątecznych.
Nie byłoby to możliwe bez pomocy ludzi dobrej woli. Zarząd oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy informuje, że w dniach 11-13 kwietnia w sklepie Tesco przy ulicy Strzegomskiej, odbędzie się coroczna akcja pod hasłem "Godne Dzieciństwo"   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - Krew za tablet

8 kwietnia od godziny 10.00 do 14.00 odbędzie się w Świebodzicach kolejna zbiórka krwi. Tradycyjnie zapraszamy wiernych krwiodawców i osoby, które chciałyby po raz pierwszy podzielić się najcenniejszym lekiem we wtorek do Miejskiego Domu Kultury.
Jak zawsze na koniec akcji odbędzie się losowanie nagrody-niespodzianki, którą tym razem ufundowała firma TERMET S.A. Możemy zdradzić, że będzie to atrakcyjny tablet. Ponadto jak zwykle słodyczami imprezę wsparła Śnieżka-Invest.


1 kwietnia 2014 - III Turniej Młodzieżowych Rad Miejskich

W najbliższą sobotę Młodzieżowa Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej organizuje III Turniej Młodzieżowych Rad Miejskich w siatkówkę o puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej.
Na parkiecie spotkają się młodzi samorządowcy z Dolnego Śląska. Oprócz przedstawicieli jaworzyńskiej MRM zagrają goście z Długołęki, Żmigrodu, Jeleniej Góry, Świdnicy, Żarowa i Świebodzic. Spotkanie, oprócz sportowej rywalizacji, pozwoli także na rozmowy i wymianę doświadczeń młodzieżowych społeczników.   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - Pierwszy Maraton Zumby w Żarowie

29 marca w żarowskiej hali sportowej odbył się po raz pierwszy Maraton Zumby. Maraton był kolejną imprezą tego typu przeprowadzaną na Dolnym Śląsku. Zumba to dynamiczne połączenie tańców latynoamerykańskich i fitnessu. Z roku na rok tańczy ją coraz więcej osób w Polsce.
W tej chwili, według ostrożnych szacunków jest to co najmniej pół miliona osób. W żarowskim Maratonie wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy przez ponad trzy godziny bawili się prowadzeni przez pięciu dyplomowanych instruktorów:   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - Katyń - pamiętamy - obchody w Świdnicy

Marsz patriotyczny, efektowny koncert przedstawiający w ciekawy sposób historię - to elementy świdnickich obchodów związanych ze zbliżającą się rocznicą zbrodni katyńskiej.
I Świdnicki Marsz Katyński odbędzie się we wtorek, 8 kwietnia.
Program marszu grupy rekonstrukcyjnej z IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy w mundurach historycznych Wojska Polskiego pod eskortą żołnierzy sowieckich: godzina 15.00 - rozpoczęcie marszu przy Klubie "Bolko" na placu Grunwaldzkim   . . . czytaj więcej


1 kwietnia 2014 - Dodatkowe pieniądze na na patrole

W tym roku samorząd Świebodzic przekaże na dodatkowe patrole policyjne na terenie miasta 15 tysięcy złotych. Z takiej formy poprawy bezpieczeństwa w mieście Świebodzice korzystają już od kilku lat. Piesze patrole są widoczne na ulicach głównie w weekendy, w godzinach wieczornych i nocnych.
Od kilku miesięcy bierze w nich udział czworonożny funkcjonariusz Larry, co zdecydowanie zwiększa efektywność patroli.


1 kwietnia 2014 - II Festiwal Origami roztrzygnięty

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu była "Wiosna, wiosna wszędzie". W tym roku na Festiwal wpłynęło blisko dwieście prac z 30 miejscowości, dosłownie z całej Polski. Jury w składzie Adam Szewczyk - instruktor origami, członek Polskiego Towarzystwa Origami, Stanisława Biernacka - dyrektor Biblioteki Publicznej w Żarowie oraz Elżbieta Kulas - specjalista d/s kultury w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, oceniło konkursowe prace w aż 14 kategoriach wiekowych i tematycznych. Wyniki konkursu II Festiwalu Origami w Żarowie "Wiosna, wiosna wszędzie"   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała