31 maja 2014 - Polonia-Sparta pokonała wicelidera

W dzisiejszym spotkaniu 33. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej zmierzyły się w Świdnicy pretendujący do zwycięstwa w lidze KS Stilon Gorzów Wielkopolski i spokojny o ligowy byt zespół Polonii-Sparty Świdnica. Zwycięsko z tego spotkania wyszli świdniczanie zwyciężając 3:0.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje nadal dziewiąte miejsce w tabeli mając 48. punktów. W tabeli prowadzi Ślęza Wrocław, która zgromadziła 74. punkty i wyprzedza MKS Oławę z 72. punktami. Na trzecie miejsce spadł KS Stilon Gorzów Wielkopolski 72. punkty. Kolejne spotkanie 7 czerwca, o godzinie 17.00, Polonia-Sparta Świdnica udaje się do Prochowic aby zmierzyć się z Prochowiczanką Prochowice zajmującą ostatnie miejsce w rozgrywkach.


31 maja 2014 - 7 czerwca Festyn Rodzinny

7 czerwca od godziny 13.00 Gimnazjum Nr 4 w Świdnicy zaprasza na III Festyn Rodzinny.
W programie wiele innych atrakcji m. in. pchli targ, słodka kawiarenka, dmuchany zamek, konkursy, gry, zabawy dla najmłodszych - z nagrodami, bańki mydlane, malowanie twarzy, konkurs piosenki, paintball, jazda na rowerach stacjonarnych w rytm muzyki, pomiar ciśnienia krwi, pokaz tresury psów, porady dietetyka, kosmetyczki   . . . czytaj więcej


31 maja 2014 - Kolejna Edycja Świdnickiej Ligi Piłki Nożnej

Jak co roku, Fundacja Wspierania Sportu "Łączy nas Football" organizuje dla świdnickiej młodzieży zajęcia rekreacyjno-sportowe w czasie wolnym od nauki. Na boisku sportowym "Orlika" przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy przy ulicy Wodnej rozegrana zostanie kolejna edycja Świdnickiej Ligi Piłki Nożnej. Pierwsze mecze rozpoczną się 7 czerwca Zgłoszenia zespołów do rozgrywek przyjmowane są do 4 czerwca. Zebranie organizacyjne, na którym omówione zostaną zasady i regulamin rozgrywek odbędzie się 6 czerwca o godzinie 18:00. Udział w rozgrywkach jest całkowicie bezpłatny, organizator zapewnia nagrody dla uczestników. Przedział wiekowy uczestników turnieju 14-18 lat. Dopuszczalne jest uczestnictwo w każdej drużynie dwóch liderów, zawodników którzy ukończyli 18 rok życia.


31 maja 2014 - Święto patrona

To już sześć lat od momentu, w którym Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach otrzymało zaszczytne imię Sybiraków. Z tej okazji, we wtorek 27 maja, w obecności wielu zaproszonych gości odbyły się uroczystości upamiętniające patronów placówki.
Gimnazjum nr 1 jest obok Szkoły Podstawowej nr 2 jedną z dwóch placówek w mieście, której uczniowie mają wyjątkowe szczęście spotkania osób patronujących ich szkole. Na uroczystości byli między innymi: przedstawiciele Związku Sybiraków - prezes zarządu oddziału w Wałbrzychu - Stanisław Sznajder, prezes koła Sybiraków w Świebodzicach - Tadeusz Federowicz oraz członkowie tego koła   . . . czytaj więcej


31 maja 2014 - Klasyka w plenerze

W pierwszą niedzielę czerwca (1 czerwca) o godzinie 19.00 w zamku Książ koło Wałbrzycha odbędzie się koncert walców miłosnych jednego z największych niemieckich kompozytorów XIX wieku, Johannesa Brahmsa.
Kompozycje Brahmsa wybarano nie przypadkowo - obiekt ma w kartach swojej historii sporo niemieckich akcentów. Niewątpliwie utwory kompozytora nazwanego klasykiem romantyzmu znane były ostatnim przedstawicielom rodu von Hochberg, dawnym właścicielom Książa.
Niedzielny koncert odbędzie się w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu zamku - Sali Maksymiliana   . . . czytaj więcej


30 maja 2014 - TVP Wrocław w Świdnicy

Już w najbliższą niedzielę, 1 czerwca, studio programu informacyjnego TVP Wrocław zostanie przeniesione do Świdnicy.
Widzów TVP Wrocław zapraszamy na główne wydanie Faktów ze Świdnicy, gdzie rozpoczyna się Festiwal Reżyserii Filmowej. Program poprowadzi Agata Dzikowska.
W tym dniu telewizja będzie łączyła się o godzinie 17:30, 18:00 i 19:00.
To kolejny raz, kiedy program informacyjny Telewizji Wrocław nie jest realizowany z telewizyjnego studia   . . . czytaj więcej


30 maja 2014 - Spotkanie samorządowców

V edycja najważniejszego i największego spotkania samorządowców odbędzie się za niespełna dwa tygodnie, 10-12 czerwca w Świdnicy (Dolny Śląsk).
- Zaplanowane na tak dużą skalę spotkanie przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedsiębiorców i inwestorów bez wątpienia przyczyni się do pogłębienia współpracy różnych środowisk działających na rzecz lokalnych społeczności.
Szczególnie cenne jest - w kontekście tegorocznych wyborów samorządowych - że pragną Państwo podkreślić rolę samorządowców jako kreatorów i liderów ważnych procesów, służących rozwojowi całego kraju - czytamy w decyzji o patronacie przekazanej przez Sławomira Rybickiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP   . . . czytaj więcej


30 maja 2014 - Karta ratownicza ("rescue sheet")

W styczniu tego roku ruszyła w Polsce akcja społeczna "Karta Ratownicza w pojeździe", której organizatorami są - Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego Związek Dealerów Samochodów i Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Ideą podjętych działań jest rozpropagowanie wśród kierowców i właścicieli wszystkich typów pojazdów zamieszczania w samochodach ustandaryzowanej informacji zawierającej dane o rozmieszczeniu w konkretnym modelu pojazdu najistotniejszych dla służb ratunkowych elementów, takich jak wzmocnienia karoserii, rozmieszczenia przewodów elektrycznych, poduszek powietrznych czy też gazowych napinaczy pasów   . . . czytaj więcej


30 maja 2014 - Akademia Przedsiębiorcy w Hotelu Red Baron

Już 4 czerwca o godzinie 9:30 odbędzie się w Świdnicy Akademia Przedsiębiorcy. Bezpłatne warsztaty dla przedsiębiorców poprowadzi major US Army, Rocco A. Spencer. Amerykański wojskowy, a dziś doradca firm, pokaże jak odnosić sukcesy na biznesowym polu walki, dzięki metodom wykorzystywanym w siłach zbrojnych. Organizatorami Akademii Przedsiębiorcy są Bank Zachodni WBK oraz Polfund Fundusz Poręczeń Kredytowych.
Akademia Przedsiębiorcy to ogólnopolski projekt, którego celem jest inspirowanie firm nowymi pomysłami, technikami zarządzania czy budowania przewagi nad konkurencją   . . . czytaj więcej


30 maja 2014 - Wybory czerwcowe w Świdnicy - jak było naprawdę?

W środę, 4 czerwca przypada 25-rocznica pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji w Świdnicy zostanie zorganizowana debata związana z wydarzeniami, które miały miejsce w samej Świdnicy. Zaplanowano ją na środę na godzinę 18.00 w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 1.
W dyskusji weźmie udział Marian Kowal, poseł na Sejm RP, wybrany w czerwcu 1989 roku z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Osoba, która po doświadczeniach I kadencji Sejmu RP postanowiła wyłączyć się z polityki, opowie o pamiętnych wyborach oraz o swej pracy w Sejmie, który podejmował wtedy kluczowe dla Polski decyzje np. wybór gen. Jaruzelskiego na prezydenta, wprowadzenie "reformy Balcerowicza", ustanowienie samorządu terytorialnego itp   . . . czytaj więcej


30 maja 2014 - Z humorem o wychowaniu

- Bez zadania pytania, nikt nie opuści tej sali - powiedziała na początku swojego czwartkowego spotkania ze świebodziczanami Dorota Zawadzka, czyli Super Niania. Spotkania, które przepełnione było cennymi radami dotyczącymi wychowania, doskonałym humorem i atmosferą wzajemnej sympatii.
- Im więcej ludzi mam na wykładzie, tym bardziej szaleję - Super Niania od początku swojego wystąpienia znalazła świetny kontakt z publicznością, a ponieważ sala w MDK wypełniona była do ostatniego miejsca, już na początku wykładu można było spodziewać się szczególnej ekspresji ze strony prelegentki   . . . czytaj więcej


30 maja 2014 - 315 spełnionych marzeń

Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy zaprasza na widowisko muzyczno - taneczne "315 spełnionych marzeń", które zaprezentowane zostanie 1 czerwca o godzinie 14:00 w Galerii Świdnickiej.
Występy klas tanecznych, prezentacje wokalne, muzyka, śpiew, ruch i taniec to program adresowany do wszystkich dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy prowadzi klasy taneczne w ramach innowacji pedagogicznej "Z tańcem w świat" pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli tańca   . . . czytaj więcej


29 maja 2014 - Pokazy filmów, recitale i spotkania z twórcami filmowymi

Już w najbliższą niedzielę, 1 czerwca rozpocznie się 7. Festiwal Reżyserii Filmowej. Doroczne filmowe święto Świdnicy potrwa sześć dni. Projekcje filmowe, recitale oraz spotkania z artystami, będą się odbywały w Cinema 3D, Teatrze Miejskim oraz w plenerze.
Pokazanych zostanie około 60 filmów. W pierwszym dniu festiwalu, przypadającym na święto dzieci, specjalnie dla nich zorganizowane zostaną zabawy w Cinema 3d, a znani artyści i mieszkańcy Świdnicy będą czytali dla maluchów opowiadania, wiersze i bajki.
Nowością tegorocznej edycji będą kafejki festiwalowe. Szczegółowy program >>> zobacz


29 maja 2014 - Przed kamerą o bezpieczeństwie na drodze

We wtorek, 20 maja, grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach wybrała się na nietypową wycieczkę, której miejscem przeznaczenia było studio TVP Wrocław. I nie chodziło wcale o drzwi otwarte telewizji czy warsztaty dziennikarskie, a występ przed kamerami.
Reprezentacja świebodzickiej szkoły wzięła udział w nagraniu teleturnieju "Motoklasa", aby gorącym dopingiem wspomóc biorącą w nim udział koleżankę - Aleksandrę Mazurkiewicz z klasy II c   . . . czytaj więcej


29 maja 2014 - Ulica Westerplatte z dogodną organizacją ruchu

Jest wygodniej dla pieszych, kierowców i parkujących, a przede wszystkim bezpieczniej. Mowa o nowej organizacji ruchu w rejonie ulicy Westerplatte (odcinek od placu Wolności do ronda przy ulicy Śląskiej). Pod koniec 2013 roku rozpoczęto prace aby uspokoić ruch na ulicy Westerplatte.
W ramach działań konieczne było wykonanie badania natężenia ruchu i analiza wyników. Stąd decyzja o zmianie lokalizacji przejść, redukcja pasów ruchu z 4 do 2 i zwiększenie liczby miejsc do parkowania   . . . czytaj więcej


29 maja 2014 - Dzień Dziecka w Parku Miejskim

W najbliższą niedzielę, 1 czerwca, Burmistrz Miasta Świebodzice zaprasza wszystkich najmłodszych mieszkańców Świebodzic na zabawę organizowaną z okazji ich wyjątkowego święta.
Obchody Dnia Dziecka w naszym mieście zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie i różnorodnie. Impreza rozpocznie się o godzinie 14:00 w rynku, skąd w kierunku Parku Miejskiego wyruszy Marsz dla Życia i Rodziny, organizowany przez parafię pw. św. Mikołaja.
Uczestnicy pochodu zostaną wyposażeni w trąbki i kolorowe balony   . . . czytaj więcej


29 maja 2014 - Jednogłośne absolutorium

Po raz dwunasty wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek otrzymała absolutorium z wykonania budżetu gminy za 2013 rok. Radni uznali, że budżet w 2013 roku był racjonalny i gospodarny.
Pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu w sprawie udzielania absolutorium przedstawiła skarbnik Anna Szymkiewicz, a sprawozdania z prac kontrolnych przedstawił przewodniczący komisji rewizyjnej Roman Bogusławski. Dyskusji nie było. Nikt przeciw, żadnego głosu wstrzymującego się   . . . czytaj więcej


29 maja 2014 - Matematycy z Gimnazjum Nr 1 najlepsi po raz trzeci

27 maja uczniowie świdnickich gimnazjów brali udział w trzeciej już edycji Maratonu Matematycznego organizowanego przez Gimnazjum Nr 4 w Świdnicy. Młodzi matematycy z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy kolejny raz wykazali się ogromną wiedzą. Zdobyli po raz trzeci I miejsce.
W nagrodę otrzymali na stałe Puchar Przechodni Dyrektora Gimnazjum Nr 4. Drużyna zwycięska: Ola Kwaśna kl. IIIb, Szymon Józwicki kl. IIIc, Michał Spisak kl. IIf. W konkursie brała tez udział druga drużyna, która zajęła III miejsce - Wojtek Drochomirecki kl. Ic, Martyna Filipiak kl. IIf, Antoni Nowak kl. IIIa.


28 maja 2014 - Superniania doradzi rodzicom w Świdnicy

Dorota Zawadzka, superniania już w najbliższą sobotę, 31 maja będzie wspierać i motywować świdnickich rodziców. "Kobiecanki" zapraszają mieszkańców Świdnicy na bezpłatne, niezapomniane spotkanie z psychologiem, autorką książek i autorytetem w kwestiach wychowania. "Akademia Rodzica" wraz z Dorotą Zawadzką zawita w sumie do kilku dolnośląskich miast.
Pani Dorota jest doradcą ministra edukacji i rzecznika praw dziecka. Podczas spotkań mówi między innymi o partnerstwie w związkach, o sile, która drzemie w każdej z kobiet i potrzebie pewności siebie, a także daje konkretne wskazówki dotyczące wychowania dzieci   . . . czytaj więcej


28 maja 2014 - Strzegom Horse Trials: rekordowa liczba zgłoszeń

Największa w Polsce impreza jeździecka - Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) - Strzegom Horse Trials obędą się już za niespełna miesiąc. Czołówka światowego WKKW zawita do Morawy koło Strzegomia w dniach 26-29 czerwca. W tym roku na strzegomskie zawody zgłosiła się rekordowa liczba 225 koni.
Na Strzegom Horse Trials wystartuje najlepszy aktualnie na świecie wkkwista - Michael Jung oraz legenda światowego wkkw - Andrew Hoy.
Reprezentant Niemiec - Michael Jung to obecnie numer jeden w świecie wkkw   . . . czytaj więcej


28 maja 2014 - Jak pracuje się w samorządzie ?

Jakie decyzje podejmują radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego? Jaki jest zakres kompetencji i działania Wojewody oraz Marszałka? I wreszcie, jakie inwestycje dla dobra mieszkańców podejmowane są w naszym województwie? Uczniowie Szkoły Podstawowej w Imbramowicach już wiedzą, na czym polega praca w samorządzie.
Po spotkaniu z pracownikami Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu już wiedzą, jak wielką odpowiedzialność niesie za sobą taka praca. Wśród nich są już jednak młodzi "demokraci", którzy w przyszłości chcą zajmować się społeczną pracą na rzecz innych   . . . czytaj więcej


28 maja 2014 - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

W piątek i sobotę (30 i 31 maja) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godziny 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, stare dywany oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


28 maja 2014 - Sportowo na Dzień Dziecka

Galeria Świdnicka od sportowych zawodów i pokazów zaczyna obchody Dnia Dziecka w najbliższą sobotę, 31 maja. Od 12.00 zapraszamy dzieci na sportowe rozgrywki. Będą mogły wziąć udział między innymi w zmaganiach na torze z przeszkodami oraz w zawodach na rzuty karne. Piłka będzie główną bohaterką tego dnia. Nic dziwnego - organizacją zawodów zajmą się trenerzy i opiekunowie z Klubu Gryf Świdnica, w którym ćwiczy najmłodszy piłkarski narybek. Nad całością czuwać będzie nowy dyrektor klubu, a zarazem trener - Janusz Masny.
Zawody trwać będą około dwóch godzin   . . . czytaj więcej


28 maja 2014 - Piknik sportowy dla dzieci

31 maja na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przygotowano dla świdnickich dzieci mnóstwo atrakcji.
Podczas pikniku sportowego dla dzieci, oprócz emocji typowo sportowych (turniej piłkarski dla dzieci, turniej tenisowy dla dzieci) Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Świdnicy zaprezentuje dzieciom efektowny pokaz ratowniczy z wykorzystaniem najnowszego sprzętu gaśniczego. Między godziną 12:00 - 13:00 zgromadzonych odwiedzi gość specjalny tej imprezy Mistrz Świata w rzucie młotem - Paweł Fajdek, który zmierzy się z dzieciakami w konkurencji przeciągania liny. Rozdawał będzie również swoje zdjęcia z autografem.


28 maja 2014 - "Szkoły w Ruchu"

Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy otrzymało certyfikat "Szkoły w Ruchu" czyli takiej, która promuje zdrowy styl życia.
Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Ćwiczyć każdy może" Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, a organem wspierającym akcję jest Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Tytuł "Szkoły w Ruchu" zostaje przyznany szkołom, które w istotny sposób przyczyniają się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej.


28 maja 2014 - Informacja dla organizacji pozarządowych

Do piątku, 6 czerwca przyjmowane będą propozycje organizacji pozarządowych (lista potrzeb społecznych), które według NGS-ów powinny znaleźć się w "Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2015 rok".
Ewentualne propozycje należy przesyłać na adres: Urząd Miejski - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ulica Armii Krajowej 49 lub na adres e-mail: j.trojan-skala@um.swidnica.pl.


28 maja 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB Cross Country

4 Tegoroczne, jubileuszowe Grand Prix MTB Solidarności, które odbędzie się 31 maja 2014 roku, po raz kolejny osiągnęło rangę Mistrzostw Dolnego Śląska MTB Cross Country.
Tradycyjny wyścig w kolarstwie górskim odbędzie się po raz dziesiąty, a organizatorzy: Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina" sp. z o. o., Sekcja Kolarska MKS "Karolina" oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej w tym roku zapowiedzieli wydłużenie trasy wyścigu, który po rocznej przerwie powraca na drogi i bezdroża prowadzące wokół jaworzyńskiej żwirowni   . . . czytaj więcej


27 maja 2014 - Diora Świdnica otworzyła fabrykę

Diora Świdnica otworzyła fabrykę obudów głośników i systemów nagłośnienia. Spółka, która jeszcze kilka lat temu była w trudnej sytuacji finansowej, dzięki wsparciu i pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., stała się przykładem przedsiębiorstwa rentownego i realizującego nowe inwestycje.
Podczas uroczystego otwarcia świdnickiej fabryki (23 maja) jej prezes Włodzimierz Sosiński podziękował Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. za wsparcie i pomoc przy realizacji programu restrukturyzacji. "Dzięki wsparciu Agencji zbudowaliśmy nowe przedsiębiorstwo i to nie tylko w znaczeniu zakładu i maszyn   . . . czytaj więcej


27 maja 2014 - Ostrzeżenie pogodowe

Dzisiaj w sali konferencyjnej Wydziału Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy z Wójtami, Burmistrzami, Prezydentem oraz przedstawicielami służb mundurowych w sprawie zagrożenia niebezpiecznymi nawałnicami, które dzisiaj i jutro mogą nawiedzić Powiat Świdnicki.
Niebezpieczne zjawiska pogodowe zarejestrowały radary w Polsce, Czachach i Niemczech i to na tym obszarze zderzą się dwa fronty atmosferyczne - zimny i gorący, które wywałać mogą silne nawałnice. Specjaliści szacują możliwość wystąpienia zjawisk niebezpiecznych na 100%   . . . czytaj więcej


27 maja 2014 - Międzynarodowy Festiwal Folkloru w innym miejscu

W związku z modernizacją obiektów zlokalizowanych przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu (w dniach 5-10 sierpnia) nie odbędzie się jak do tej pory na głównej płycie stadionu, tylko na parkingu przy hali Ośrodka Sportu i Rekreacji gdzie zostanie zmontowana duża scena festiwalowa.
Klub Sportowy Stragona w Morawie wypożyczy organizatorom festiwalu trybuny dla publiczności.
Wcześniej, bo już 1 czerwca na tym miejscu zaplanowano 17. Festyn Dziecięcy


27 maja 2014 - Gimnazjady w piłce nożnej dziewcząt

W ostatni piątek przy Gimnazjum Nr 1 w Jaworzynie Śląskiej odbył się finał okręgu wałbrzyskiego Gimnazjady w piłce nożnej dziewcząt. W finale uczestniczyły najlepsze ekipy reprezentujące poszczególne powiaty dawnego województwa wałbrzyskiego.
Oprócz gospodyń, które reprezentowały powiat świdnicki wystąpiły drużyny z Wałbrzycha, Kudowy Zdroju, Dzierżoniowa i Boguszowa Gorców.
Drużyny grały systemem "każdy z każdym". Faworytem były zwyciężczynie tegorocznego turnieju Coca Coli - drużyna z Boguszowa   . . . czytaj więcej


27 maja 2014 - Dwóch na jednego

W sobotni wczesny poranek 24 maja o godzinie 3.06 operator monitoringu wizyjnego straży miejskiej zauważył jak na Placu Grunwaldzkim w Świdnicy, nieopodal wejścia do klubu "Bolko" szarpie się trzech młodych mężczyzn. Nie była to jednak zwykła bójka, okazało się bowiem, że dwóch napastników dokonuje rozboju na trzecim, a ten próbuje się bronić.
Szybka interwencja strażników pozwoliła na ujęcie w pościgu jednego ze sprawców tego przestępstwa. Jak się później okazało zatrzymany dwudziestolatek i poszkodowany dwudziesto jednoletni mężczyzna to mieszkańcy Świdnicy   . . . czytaj więcej


26 maja 2014 - Targi-Piknik w Krzyżowej

Fundacja Krzyżowa i Powiat Świdnicki zapraszają 30 maja o godzinie 17.00 Organizacje Pozarządowe na Targi-Piknik NGO. Impreza odbędzie się w kompleksu pałacowo-parkowy w Krzyżowej.
W ramach Targów odbędą się prezentacje Organizacji Pozarządowych oraz Piknik wymiany doświadczeń. Przy ognisku i kolacji grillowej uczestnicy rozmawiać będą o rozwoju i współpracy NGO (non-governmental organization) i JST (jednostki samorządu terytorialnego). Wstęp wolny. Organizator zapewni transport ze Świdnicy około godziny 16.40 i powrót o godzinie 20.00. Zgłoszenia prosimy przesyłać do czwartku na e-mail a.borowska@powiat.swidnica.pl lub telefonicznie 74 8500 439


26 maja 2014 - Ostrzeżenia dla Dolnego Śląska

Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu dla Dolnego Śląska. Od godziny 12:00 27 maja do godziny 6:00 29 maja prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.
27 maja oraz w nocy z 27 na 28 maja opadom towarzyszyć będą burze, podczas których porywy wiatru osiągną do 70 kilometrów na godzinę. Lokalnie prognozuje się również opady gradu.
Prognozowana wysokość opadów od godziny 12:00 27 maja do godziny 12:00 28 maja wyniesie od 30 mm do 55 mm, miejscami do 85 mm   . . . czytaj więcej


26 maja 2014 - Klasyka w plenerze

W pierwszą niedzielę czerwca (1 czerwca) o godzinie 19.00 w zamku Książ koło Wałbrzycha odbędzie się koncert walców miłosnych jednego z największych niemieckich kompozytorów XIX wieku, Johannesa Brahmsa.
Kompozycje Brahmsa wybarano nie przypadkowo - obiekt ma w kartach swojej historii sporo niemieckich akcentów. Niewątpliwie utwory kompozytora nazwanego klasykiem romantyzmu znane były ostatnim przedstawicielom rodu von Hochberg, dawnym właścicielom Książa.
Niedzielny koncert odbędzie się w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu zamku - Sali Maksymiliana   . . . czytaj więcej


26 maja 2014 - Wybijał szyby w zaparkowanych samochodach

Nieznane są pobudki jakimi kierował się 23-letni mieszkaniec Świdnicy, który wybijał szyby w zaparkowanych samochodach. Do zdarzenia doszło w niedzielę 25 maja 2014 roku. O godzinie 3.10 dyżurny straży miejskiej otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który idąc ulicą Trybunalską kopie w parkujące tam pojazdy. Gdy na miejscu zjawili się strażnicy ten podjął ucieczkę. Nie długo jednak cieszył się wolnością, po chwili został ujęty przez funkcjonariuszy straży miejskiej.
Łupem chuligana padły cztery samochodowe szyby, z czego dwie boczne wybił a dwie przednie uszkodził, na tyle, że i tak nadają się tylko do wymiany. Postępowanie w tej sprawie prowadzi policja.


26 maja 2014 - Roboty w obrębie Osiedla Piastowskiego

Ciąg dalszy inwestycji drogowych w obrębie Osiedla Piastowskiego. Po podpisaniu umowy na remont odcinka drogowego ulicy Mieszka I, koparki wjechały na ulicę Pileckiego - przylegającą do obwodnicy osiedla. Remontowany fragment prowadzi do osiedla domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, a dotychczas był chętnie wykorzystywany również przez działkowiczów i spacerowiczów.
Zakres prac obejmuje remont jezdni o powierzchni ok. 355 metrów kwadratowych, chodników, oświetlenia drogowego, a także wykonanie studzienek kanalizacyjnych i drenażu. Nawierzchnie jezdni oraz chodnika zostaną wyłożone kostką betonową. Koszt remontu przy ulicy Pileckiego wyniesie niemal 100 tysięcy złotych.


25 maja 2014 - Polonia-Sparta przegrała w Żmigrodzie

W dzisiejszym spotkaniu 32. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica uległa w Żmigrodzie 0:1 z Piastem Żmigród.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica spadła na dziewiąte miejsce w tabeli mając 45. punktów. W tabeli prowadzi Ślęza Wrocław, która zgromadziła 73. punkty i wyprzedza KS Stilon Gorzów Wielkopolski 72. punkty. MKS Oława ma 69. punktów.
Kolejne spotkanie 31 maja, o godzinie 17.00, Polonia-Sparta Świdnica podejmować będzie wicelidera - KS Stilon Gorzów Wielkopolski.


25 maja 2014 - Lider poza zasięgiem AKS-u

W dwudziestej siódmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom nie dał rady mimo atutu własnego boiska zespołowi KP Brzeg Dolny i uległ wysoko 1:5.
Pozostałe wyniki dwudziestej siódmej kolejki spotkań: Granica Bogatynia - Kuźnia Jawor 5:0, Orla Wąsosz - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:2, Orkan Szczedrzykowice - Olimpia Kowary 2:3, Piast Zawidów - MKS Szczawno Zdrój walkower 3:0, Pogoń Oleśnica - Karkonosze Jelenia Góra 2:1, LZS Stary Śleszów - Miedź II Legnica 2:1, Sokół Wielka Lipa - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:1.   . . . czytaj więcej


25 maja 2014 - Klasa okręgowa

W rozegranej wczoraj i dzisiaj meczach, dwudziestej siódmej kolejki spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Unia Złoty Stok 4:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Pogoń Pieszyce 1:5, Karolina Jaworzyna Śląska - LKS Bystrzyca Górna 3:3, Piast Nowa Ruda - Iskra Jaszkowa Dolna 5:0, Stal Świdnica - Kryształ Stronie Śląskie 4:0, Skalnik Czarny Bór - Trojan Lądek Zdrój 3:1, Nysa Kłodzko - Zjednoczeni Żarów 1:2, Sparta Ziębice - Victoria Świebodzice 1:2.
W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Zjednoczeni Żarów 53. punkty, Piast Nowa Ruda zgromadził 52. punkty. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 3. Victoria Świebodzice 43. punktów. 6. Stal Świdnica z 40. punktami, 7. LKS Bystrzyca Górna 38. punktów, 13. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 32. punktów.


25 maja 2014 - Superniania doradza w Świdnicy

Droga mamo, drogi tato, jesteś pewny, że dobrze wychowujesz swoje dziecko? Wcale nie musisz być krytyczny(a)! Dorota Zawadzka, superniania wcale nie będzie nas oceniać, raczej wspierać i motywować. Kobiecanki zapraszają mieszkańców Świdnicy na niezapomniane spotkanie z psychologiem, autorką książek i autorytetem z kwestiach wychowania.
Naprawdę nie ma się czego wstydzić, jeśli czasami wydaje nam się, że z wychowania ledwo dostateczny. Samo to, że szukasz właściwej drogi jest już połową sukcesu. Potrzebujesz tylko kompasu i kilku wskazówek, które teraz możesz mieć w zasięgu ręki!   . . . czytaj więcej


24 maja 2014 - Małe Formy Teatralne

22 maja odbyło się uroczyste podsumowanie XIII Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy.
W tegorocznym przeglądzie na scenie swoje umiejętności zaprezentowało ponad 220 uczestników ze przedszkoli oraz szkół podstawowych ze Świdnicy, Świebodzic i Żarowa.
Zmagania młodych aktorów oceniało w tym roku jury w składzie: Małgorzata Braniecka - animator kultury, wieloletni dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Teresa Cora - polonistka, Barbara Pidanty - polonistka, Joanna Chojnowska - instruktor teatralny Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


24 maja 2014 - "Złote Dęby" i "Maciusie" dla zasłużonych

Społeczni działacze, lokalni artyści, pasjonaci i sprawni organizatorzy, którzy potrafią rozbudzić aktywność lokalnej społeczności. Kreatywni, nowocześni i charyzmatyczni. Zasłużeni mieszkańcy gminy Żarów zostaną odznaczeni i uhonorowani statuetkami "Złotych Dębów". Te najwyższe gminne odznaczenia zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w piątek, 30 maja.
Statuetkę "Maciusia" za wielkie oddanie i zaangażowanie się w sprawie dzieci i młodzieży przyzna również żarowska Młodzieżowa Rada Miejska. Uroczysta sesja Rady Miejskiej rozpocznie dwudniowe święto miasta, Dni Żarowa.


23 maja 2014 - Dolny Ślask na sportowo

Nowe pływalnie, sale gimnastyczne, hala sportowa oraz boiska wielofunkcyjne - łącznie 22 inwestycje sportowe powstaną na Dolnym Śląsku dzięki wsparciu udzielonemu Województwu Dolnośląskiemu przez Ministra Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Kwota około 13,3 miliona złotych zostanie przeznaczona na rozwój bazy sportowej na terenie Dolnego Śląska. Dziś przedstawiono listę gmin, które otrzymają dofinansowanie.
Pieniądze dla dolnośląskich gmin i miast zostaną przekazane w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego ma lata 2014-2016   . . . czytaj więcej


23 maja 2014 - Malowanie pasów blisko finiszu

Na 31 maja zaplanowano zakończenie akcji malowania pasów na świdnickich drogach, którymi zarządza miasto. Prace prowadzone są od połowy kwietnia, a realizuje je spółka "BiG" ze Świebodzina, która została wyłoniona w wyniku przetargu i będzie się tym zajmować przez najbliższe trzy lata.
Budowa nowych ulic, remonty dróg dotychczasowych i stałe przeglądy organizacji ruchu na wszystkich ulicach Świdnicy powodują, że zwiększa się powierzchnia oznakowań. Na przestrzeni ostatnich 5 lat ilość metrów kwadratowych znaków poziomych została podwojona. W tym roku na akcję malowania miasto przeznaczy 140 tysięcy złotych a działaniami objętych zostanie 145 ulic, a znaki zajmą powierzchnię ok. 14.000 m2.


23 maja 2014 - Odznaczeni za działalność opozycyjną

Posiedzenie sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach, które odbyło się we wtorek, 20 maja, rozpoczęła szczególna uroczystość. Z rąk Zofii Cierniewskiej - wieloletniej przewodniczącej świebodzickiej "Solidarności" i działaczki tejże w regionie świdnickim, odznaczenia odebrali panowie Henryk Sawa oraz Franciszek Dubarek. Odznaczenia wyjątkowe - honorowy medal "Niezłomni".
"Niezłomni" to tytuł ustanowiony przez Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk. Przyznawany jest działaczom opozycyjnym za "poniesione wyrzeczenia, ofiarność, bezinteresowność, obronę godności człowieka i wierność ideałom "Solidarności" podczas działalności w podziemnych strukturach w latach 1981-1989 oraz za bohaterską walkę za suwerenną i niepodległą Polskę"   . . . czytaj więcej


23 maja 2014 - Niedziela z Kucykiem w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zaprasza w najbliższą niedzielę, 25 maja, na kolejną w tym roku Niedzielę z Kucykiem.
W godzinach 12.00-14.00 oferujemy bezpłatne atrakcje dla całych rodzin: zwiedzanie stajni, karmienie koni, przejażdżki na kucyku.
Niedziela z Kucykiem to propozycja Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie na spędzenie wolnego czasu poza miastem. W 2014 roku zaplanowano sześć edycji tej imprezy. Kolejne odbędą się: 13 lipca, 17 sierpnia, 21 września i 19 października.


23 maja 2014 - Konkurs Piosenki w Języku Angielskim

21 maja w Świdnickim Ośrodku Kultury odbył się V Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Języku Angielskim organizowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością, w tegorocznej edycji wzięło udział aż 95 uczniów z 17 szkół. W konkursie brali udział soliści i zespoły. W kategorii soliści nagrodzeni zostali: I miejsce - Justyna Majborska (Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej) i Aleksandra Zięba (Gimnazjum nr 1 w Świdnicy)   . . . czytaj więcej


23 maja 2014 - Rusza remont obwodnicy Osiedla Piastowskiego

21 maja Gmina Świebodzice podpisała umowę z firmą Eurovia Polska S. A., której przedmiotem jest remont nawierzchni drogowej na odcinku ulicy Mieszka I na Osiedlu Piastowskim.
Remontem zostanie objęty fragment drogi gminnej od skrzyżowania przy sklepie Biedronka do wjazdu na pasaż Czerwona Torebka.
Przebudowa rzeczonego odcinka ulicy Mieszka I obejmować będzie remont nawierzchni jezdni i zatok autobusowych o łącznej powierzchni 2015 metrów kwadratowych   . . . czytaj więcej


23 maja 2014 - Dworzec w Jaworzynie Śląskiej zmienia swoje oblicze

Wyremontowany, bezpieczny, komfortowy i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - taki będzie dworzec w Jaworzynie Śląskiej wiosną przyszłego roku. Obecnie trwają na nim intensywne prace budowlane.
Przebudowa dworca ruszyła w kwietniu. Obecnie wykonawca skupia się głównie na pracach rozbiórkowych. Do tej pory budowlańcy zdemontowali już drewniane stropy pomiędzy parterem a piętrem budynku, a także skuli tynki w większości pomieszczeń oraz piwnicach. Wzdłuż elewacji budynku, od strony miasta, ustawiono wysokie rusztowania, z których wykonawca będzie prowadził renowację elewacji   . . . czytaj więcej


23 maja 2014 - Informacja dla organizacji pozarządowych

Do piątku, 6 czerwca przyjmowane będą propozycje organizacji pozarządowych (lista potrzeb społecznych), które według NGS-ów powinny znaleźć się w "Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2015 rok".
Ewentualne propozycje należy przesyłać na adres: Urząd Miejski - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ulica Armii Krajowej 49 lub na adres e-mail: j.trojan-skala@um.swidnica.pl.


23 maja 2014 - Gospel w Galerii

Galeria Świdnicka i Kościół Zielonoświątkowy Zbór w Świdnicy zapraszają serdecznie na wyjątkowy koncert Jesus Miracle Harvest Church Intl. Gospel Choir z Berlina.
- Z pomysłem organizacji koncertu zwrócił się do nas pastor Dariusz Suszek.
Gospel to piękny rodzaj muzyki. Zaproponowanie jej w Galerii Świdnickiej to z pewnością odważny eksperyment, ale już nie raz takie właśnie mało komercyjne, a artystyczne występy organizowaliśmy w tym miejscu i odbiór był fantastyczny   . . . czytaj więcej


23 maja 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB Cross Country

4 Tegoroczne, jubileuszowe Grand Prix MTB Solidarności, które odbędzie się 31 maja 2014 roku, po raz kolejny osiągnęło rangę Mistrzostw Dolnego Śląska MTB Cross Country.
Tradycyjny wyścig w kolarstwie górskim odbędzie się po raz dziesiąty, a organizatorzy: Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina" sp. z o. o., Sekcja Kolarska MKS "Karolina" oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej w tym roku zapowiedzieli wydłużenie trasy wyścigu, który po rocznej przerwie powraca na drogi i bezdroża prowadzące wokół jaworzyńskiej żwirowni   . . . czytaj więcej


22 maja 2014 - Wybory do Parlamentu Europejskiego - gdzie głosujemy w Świdnicy?

W niedzielę, 25 maja w godzinach 7.00-21.00 przeprowadzone zostaną wybory do Parlamentu Europejskiego. W Świdnicy będzie pracowało 25 lokali wyborczych, w których będzie można oddać głos na kandydata do Parlamentu Europejskiego.
Liczba stałych obwodów głosowania została zmniejszona z 29 do 23. Granice stałych obwodów głosowania pokrywają się obecnie z granicami jednomandatowych okręgów wyborczych, utworzonych dla wyborów samorządowych (wyborów do Rady Miejskiej w Świdnicy)   . . . czytaj więcej


22 maja 2014 - Zdrowe zęby - od pomysłu do realizacji

Niegdyś w prawie każdej szkole funkcjonował gabinet stomatologiczny. W czasach, gdy o powrocie dentystów do szkół wyłącznie się mówi, faktyczne decyzje, nawet w lokalnym wymiarze są dużym sukcesem. O zdrowe zęby uczniów postanowiła zadbać wójt gminy Teresa Mazurek, aktywnie wspierając pomysł dyrektora placówki oświatowej w Pszennie Tadeusza Szarwaryna.
To jest nasz obowiązek. Najpierw musi być pomysł, a później realizacja. Cieszę się, że z takim dobrym pomysłem wystąpił dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn, wspólnie z panią doktor Jolantą Kowal. Planujemy, aby nowy gabinet stomatologiczny służył nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom. Ponieważ usługi stomatologiczne, a przede wszystkim profilaktyka jest niezmiernie potrzebna   . . . czytaj więcej


22 maja 2014 - Fundusz rozdzieli aż 22 miliony

W przyszłym tygodniu Fundusz Regionu Wałbrzyskiego podpisze umowę na kolejną edycję programu JEREMIE. W ramach nowego rozdania środków unijnych do dolnośląskich przedsiębiorców trafią aż 22 miliony złotych.
Pieniądze, którymi dysponował będzie Fundusz Regionu Wałbrzyskiego uruchomione zostaną już pod koniec maja.
JEREMIE to z angielskiego Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises, czyli wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw   . . . czytaj więcej


21 maja 2014 - Świętujemy Dzień Mamy

Dzień wcześniej, niż wypada to w kalendarzu, bo 25 maja, świętujemy w Galerii Świdnickiej Dzień Mamy. Na nasze zaproszenie odpowiedziały dzieci i ich wychowawcy ze świdnickich przedszkoli.
Zaczynamy o godzinie 15.00. To piękne święto umilą nam maluszki z Małej Świdnicy, którą kierują Maria i Wojciech Skiślewiczowie.
A przed swoimi najukochańszymi mamusiami wystąpią: - dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Wesoła Piątka", Franek Halicki, Melania Mielcarek, Kuba Szczerba i Zosia Miłkowska, Hania Bednarska, Julianna Synowska i Norbert Janasik oraz Tymoteusz Pijanowski   . . . czytaj więcej


21 maja 2014 - Świebodzice znów na ekranie

Stare Miasto i mokotowski Czerniaków, te części Warszawy będą "grane" w serialu "Czas Honoru - Powstanie" przez ruiny Sileny.
Po ubiegłorocznej wizycie w mieście ekipy realizującej film "Miasto 44", świebodzicka Silena znów znalazła uznanie w oczach filmowców.
Zdjęcia do najnowszej serii bijącego rekordy popularności serialu emitowanego w TVP 2 już ruszyły i potrwają do 14 sierpnia. W Świebodzicach ekipa pojawi się 20 czerwca i będzie przebywać tu przez sześć dni zdjęciowych. Zainspirowani przez Jana Komasę, twórcy serialu planują nakręcenie w scenerii Sileny scen kaskaderskich i pirotechnicznych   . . . czytaj więcej


21 maja 2014 - Wójt spotkała się z NGO

To już trzecie spotkanie wójta gminy Teresy Mazurek z organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie gminy Świdnica.
20 maja 13 organizacji pozarządowych podczas dwugodzinnego spotkania w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie podsumowało działania zrealizowane w 2013 roku.
Chwalono się osiągnięciami i planami na 2014 rok, jak również atutami schroniska. Zaproszenia wójta gminy przyjęły   . . . czytaj więcej


21 maja 2014 - Świdnica "zbuduje" Miasto Dzieci

Czy mały człowiek może pracować jako dziennikarz? A może strażak, górnik, bankowiec? Może. A czy może za tę pracę otrzymać wynagrodzenie? Może. A czy może je wydać na własne przyjemności? Jak najbardziej! W Mieście Dzieci wszystko jest możliwe. A każdy ma równe szanse, by osiągnąć wyznaczony cel.
Lipiec tego roku będzie wyjątkowy dla blisko dwóch tysięcy dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, z domów dziecka i świetlic środowiskowych. Jeśli nie wyjadą na wakacje - przyjadą do Miasta Dzieci na Zamku Topacz lub w Świdnicy, gdzie pracując i bawiąc się będą zarabiać pieniądze, a następnie wydadzą je na własne potrzeby w Sklepie Marzeń   . . . czytaj więcej


21 maja 2014 - Klasyka w plenerze

W pierwszą niedzielę czerwca (1 czerwca) o godzinie 19.00 w zamku Książ koło Wałbrzycha odbędzie się koncert walców miłosnych jednego z największych niemieckich kompozytorów XIX wieku, Johannesa Brahmsa.
Kompozycje Brahmsa wybarano nie przypadkowo - obiekt ma w kartach swojej historii sporo niemieckich akcentów. Niewątpliwie utwory kompozytora nazwanego klasykiem romantyzmu znane były ostatnim przedstawicielom rodu von Hochberg, dawnym właścicielom Książa.
Niedzielny koncert odbędzie się w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu zamku - Sali Maksymiliana   . . . czytaj więcej


21 maja 2014 - Remontują alejki na cmentarzu

Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu od marca tego roku prowadzi roboty związane z wykonaniem nawierzchni alejek z kostki granitowej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Olszowej w Strzegomiu.
Na wykonanie zadania zaplanowano 60 tysięcy złotych. Kwota ta zostanie wykorzystana na pokrycie kosztów robocizny oraz kosztów materiałów.
Alejki wyłożone zostaną kostką granitową, pochodzącą z rozbiórek ulic: Szarych Szeregów i Św. Tomasza. Zakończenie prac przewidywane jest na czerwiec.


21 maja 2014 - Udane Targi Pracy

Już po raz szósty w Świebodzicach odbyły się Targi Pracy. Tegoroczna edycja zgromadziła w sali Miejskiego Domu Kultury prawdziwe tłumy, pojawiło się około 700 osób. Organizatorzy - Urząd Miejski oraz Powiatowy Urząd Pracy Filia w Świebodzicach już dziś zapowiadają kolejną odsłonę tej jakże potrzebnej inicjatywy.
VI Świebodzickie Targi Pracy odbyły się w czwartek, 15 maja. Poza burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, udział w wydarzeniu wzięli również Grażyna Walczak, zastępca dyrektora PUP ds. aktywnej polityki pracy i Leszek Hołowaty - przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia   . . . czytaj więcej


21 maja 2014 - Dzień Społecznej Super Mocy

Koncerty, pokazy, warsztaty, wielka strefa dla dzieci, specjalne show fontanny multimedialnej z pokazem sztucznych ogni oraz prezentacje ponad 100 dolnośląskich organizacji w działaniu! W niedzielę 25. maja zapraszamy na Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych 2014 roku - zwane Dniem Społecznej Super Mocy. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny, tak jak bezpłatne są również atrakcje towarzyszące Targom.
Dzień Społecznej Super Mocy ma charakter pikniku familijnego i największego święta NGO w regionie   . . . czytaj więcej


20 maja 2014 - Superniania doradza w Świdnicy

Droga mamo, drogi tato, jesteś pewny, że dobrze wychowujesz swoje dziecko? Wcale nie musisz być krytyczny(a)! Dorota Zawadzka, superniania wcale nie będzie nas oceniać, raczej wspierać i motywować. Kobiecanki zapraszają mieszkańców Świdnicy na niezapomniane spotkanie z psychologiem, autorką książek i autorytetem z kwestiach wychowania.
Naprawdę nie ma się czego wstydzić, jeśli czasami wydaje nam się, że z wychowania ledwo dostateczny. Samo to, że szukasz właściwej drogi jest już połową sukcesu. Potrzebujesz tylko kompasu i kilku wskazówek, które teraz możesz mieć w zasięgu ręki!   . . . czytaj więcej


20 maja 2014 - Coolturalnie - spotkanie autorskie z Darią Galant

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy 23. maja 2014 roku o godzinie 18.00 w ramach projektu Świdnica Coolturalnie organizuje spotkanie autorskie z Darią Galant - polską pisarką, pochodzącą z Dolnego Śląska.
Impreza będzie miała miejsce w Filii nr 2 przy ulicy M. Kozara-Słobódzkiego 21 A w Świdnicy. Wstęp na spotkanie jest wolny.


20 maja 2014 - Uciekinierzy z lepkimi łapkami

Dzisiejsza służba Straży Miejskiej dla jednego z patroli rozpoczęła się o godzinie 5.55 Strażnicy otrzymali zgłoszenie, że na terenie ogrodu działkowego "Pod Grzybem" przy ulicy Prądzyńskiego, na jednej z działek przebywa dwóch mężczyzn usiłujących włamać się do altanki. Dzięki precyzyjnym informacjom, przekazanym przez zgłaszającego, szybko udało się strażnikom namierzyć i ująć sprawców tego czynu, którzy zdążyli już wejść do altany i wynieść z niej metalowe przedmioty.
Zatrzymanymi okazali się chłopcy w wieku po 16 lat. W toku dalszych czynności ustalono, że wczorajszym dokonali ucieczki z Ośrodka Opiekuńczo Wychowawczego w Bystrzycy Górnej.


20 maja 2014 - Obiekt wielofunkcyjny na Stadionie Miejskim oficjalnie otwarty

W minioną sobotę, 17 maja otwarto oficjalnie nowy obiekt wielofunkcyjny na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Otwierając uroczystość, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz i jego Zastępca Marek Zawisza, po przywitaniu wszystkich przybyłych, przedstawili historię związaną z obiektem sportowym na Stadionie Miejskim i jego odbudową po pożarze w 2012 roku.
Następnie dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, a ks. kanonik Jan Stokłosa dokonał poświęcenia obiektu. W trakcie oficjalnej części uroczystości oprócz podziękowań dla osób, które pomagały Miejskiemu Klubowi Sportowemu w trudnych chwilach po pożarze w 2012 roku, wręczono także odznaczenia klubowe i związkowe dla lokalnych działaczy sportowych   . . . czytaj więcej


20 maja 2014 - Będą usuwać azbest

Gmina Strzegom otrzymała dofinansowanie na inwentaryzację i utworzenie programu usuwania azbestu. W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się inwentaryzacja wyrobów azbestowych znajdujących się na jej terenie.
Wyspecjalizowani przedstawiciele firmy, która utworzy program dla gminy, odwiedzą każde gospodarstwo w celu odnotowania ilości posiadanego azbestu. Inwentaryzacja będzie poprzedzona akcją informacyjną, co pozwoli na rzetelną i sprawną pracę   . . . czytaj więcej


19 maja 2014 - Żukowo nowym miastem partnerskim

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej - z okazji 25-lecia nadania praw miejskich Żukowu - wójt gminy Teresa Mazurek podpisała umowę partnerską z pierwszą polską gminą. Jubileuszowym obchodom towarzyszyło wręczanie licznych odznaczeń, a wśród nich nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Żukowo. Rada Miejska tym zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowała: Lecha Wałęsę, wieloletniego lekarza Stanisława Dunajskiego oraz ks. Stanisława Gackowskiego.
Współpraca pomiędzy poszczególnymi miastami, gminami jest niezmiernie ważnym elementem, ponieważ na bazie kultury, sportu, oświaty, wymiany młodzieży można osiągnąć niezmiernie istotne cele   . . . czytaj więcej


19 maja 2014 - Konkurs Matematyczny

15 maja w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbył się "V Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Gimnazjalistów". W konkursie wzięło udział 53 uczniów z ośmiu gimnazjów powiatu świdnickiego.
Puchar dla najlepszej szkoły w powiecie zdobyło Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Puchar oraz nagrody ufundowane przez dwie świdnickie firmy ŚFUP S.A oraz SONEL S.A. dla najlepszego matematyka otrzymał Krzysztof Dobrzański z Witoszowa Dolnym. Pozostałe miejsca zajęli: II miejsce: Michał Spisak - Gimnazjum nr 1 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


19 maja 2014 - Gospel w Galerii

Galeria Świdnicka i Kościół Zielonoświątkowy Zbór w Świdnicy zapraszają serdecznie na wyjątkowy koncert Jesus Miracle Harvest Church Intl. Gospel Choir z Berlina.
- Z pomysłem organizacji koncertu zwrócił się do nas pastor Dariusz Suszek.
Gospel to piękny rodzaj muzyki. Zaproponowanie jej w Galerii Świdnickiej to z pewnością odważny eksperyment, ale już nie raz takie właśnie mało komercyjne, a artystyczne występy organizowaliśmy w tym miejscu i odbiór był fantastyczny   . . . czytaj więcej


19 maja 2014 - Wierzbna w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego

Starania o wpis do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego trwały prawie czternaście lat. W tym czasie jednostka została wyposażona w specjalistyczny sprzęt przeciwpożarowy, a druhowie zdobyli niezbędne kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności.
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wierzbna w niedzielę, 18 maja zostali włączeni do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Dołączyli w ten sposób do elity polskiej służby ratowniczej.
Do grona profesjonalistów. - Straże Pożarne, które są włączone do Krajowego Systemu to te, które mają najlepszych ludzi i najlepszy sprzęt   . . . czytaj więcej


19 maja 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB Cross Country

4 Tegoroczne, jubileuszowe Grand Prix MTB Solidarności, które odbędzie się 31 maja 2014 roku, po raz kolejny osiągnęło rangę Mistrzostw Dolnego Śląska MTB Cross Country.
Tradycyjny wyścig w kolarstwie górskim odbędzie się po raz dziesiąty, a organizatorzy: Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina" sp. z o. o., Sekcja Kolarska MKS "Karolina" oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej w tym roku zapowiedzieli wydłużenie trasy wyścigu, który po rocznej przerwie powraca na drogi i bezdroża prowadzące wokół jaworzyńskiej żwirowni   . . . czytaj więcej


19 maja 2014 - Zaplanuj weekend pod południowym niebem

Szukasz pomysłu na czerwcowy city-break? Przeżyj niezapomnianą podróż z Portem Lotniczym Wrocław. Wybierz jedną z atrakcyjnych propozycji i leć na gorące południe. Barcelona już od 388 zł w obie strony.
Już dziś zaplanuj krótki urlop w południowym słońcu. Nocne życie lub spokojny wypoczynek?
W letniej ofercie wrocławskiego lotniska każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy ranking 5 kierunków idealnych na czerwcowy city-break   . . . czytaj więcej


18 maja 2014 - Drewniany znaczek turystyczny - nowa pamiątka ze Świdnicy

Miło jest nam poinformować iż w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy jest już dostępny znaczek turystyczny, na którym przedstawiony został wizerunek świdnickiej Wieży Ratuszowej. Tym samym Świdnica dołączyła do grona blisko 240 miejsc w Polsce wyróżnionych tym sympatycznym gadżetem.
Sam znaczek turystyczny to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiadający metalowe oczko do zawieszenia. Jest pamiątką wykonaną z drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest więc w 100 % ekologiczny   . . . czytaj więcej


18 maja 2014 - Wysokie zwycięstwo świdniczan

W dzisiejszym spotkaniu 31. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała u siebie niżej notowany Promień Żary 4:0.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica awansowała na ósme miejsce w tabeli z 45. punktami. W tabeli prowadzi Ślęza Wrocław, która zgromadziła 73. punkty i wyprzedza KS Stilon Gorzów Wielkopolski 69. punktów. MKS Oława ma 66. punktów.
Kolejne spotkanie 25 maja, o godzinie 17.00 Polonia-Sparta Świdnica zagra w Żmigrodzie z Piastem (13. miejsce).


18 maja 2014 - Klasa okręgowa

W rozegranej wczoraj i dzisiaj meczach, dwudziestej szóstej kolejki spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zjednoczeni Żarów - Piast Nowa Ruda 3:3, Iskra Jaszkowa Dolna - Skalnik Czarny Bór 3:2, Stal Świdnica - Piławianka Piława Górna 3:1, LKS Bystrzyca Górna - Nysa Kłodzko 1:2, Trojan Lądek Zdrój - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 1:2, Kryształ Stronie Śląskie - Pogoń Pieszyce 0:2, Unia Złoty Stok - Sparta Ziębice 1:0.
Mecz pomiędzy Victorią Świebodzice i Karoliną Jaworzyna Śląska został odwołany i rozegrany zostanie w innym terminie.
W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Zjednoczeni Żarów 50. punktów. Drugie miejsce zajmuje Piast Nowa Ruda 49. punktów.


18 maja 2014 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj maja meczach dwudziestej szóstej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wenus Nowice - Zieloni Mrowiny 3:3, Górnik Boguszów:Gorce - Biały Orzeł Mieroszów 2:4, Cukrownik-Polonia Pszenno - Granit Roztoka 5:1, Sudety Dziećmorowice - Włókniarz Głuszyca 3:1, Unia Jaroszów - Tęcza Bolesławice 2:1, Grom Witków - Zdrój Jedlina Zdrój 0:2, KS Walim - Nysa Kłaczyna 0:1.
Mecz pomiędzy Czarnymi Wałbrzych i Gwarkiem Wałbrzych z powodu złego stanu boiska został odwołany i rozegrany zostanie w innym terminie.


18 maja 2014 - Fundusz dostał Muflona

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego został laureatem Plebiscytu Gospodarczego "Muflony 2013". Zwyciężył w kategorii Najlepsza Usługa Aglomeracji Wałbrzyskiej. Uroczystość odbyła się w piątek, 16 maja w Zamku Książ.
"Muflony" to wyróżnienie przyznawane jest już od 16 lat firmom, podmiotom gospodarczym, które wnoszą istotny wkład w rozwój Subregionu Wałbrzyskiego i całego Dolnego Śląska.
W tym roku statuetki przyznawane były w pięciu kategoriach:   . . . czytaj więcej


17 maja 2014 - Wiosenne Kino Wolności w środę w Świdnicy

Na środę, 21 maja zaplanowano pierwszą projekcję filmową w ramach cyklu Wiosenne Kino Wolności. W ramach inauguracji będzie można obejrzeć film "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka. Początek o godzinie 20.00 w środę, pod wieżą ratuszową na świdnickim Rynku. Przed projekcją rozmowa ze Stanisławem Huskowskim, uczestnikiem sfilmowanych wydarzeń.
Na projekt Wiosenne Kino Wolności zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury, ATM Grupa, Unia Przedsiębiorców Dolnego Śląska. Na projekcje wstęp jest bezpłatny. A kolejny film zaplanowano na piątek, 7 czerwca o godzinie 20.30.


17 maja 2014 - Mecze w deszczu

W dwudziestej szóstej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom pokonał Pogoń Oleśnicę 2:1.
Pozostałe wyniki dwudziestej szóstej kolejki spotkań: Kuźnia Jawor - Orkan Szczedrzykowice 4:2, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Granica Bogatynia 3:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Piast Zawidów 3:1, MKS Szczawno Zdrój - Sokół Wielka Lipa walkower 0:3, KP Brzeg Dolny - Miedź II Legnica 1:0   . . . czytaj więcej


17 maja 2014 - Dzień Społecznej Super Mocy

Koncerty, pokazy, warsztaty, wielka strefa dla dzieci, specjalne show fontanny multimedialnej z pokazem sztucznych ogni oraz prezentacje ponad 100 dolnośląskich organizacji w działaniu! W niedzielę 25. maja zapraszamy na Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych 2014 roku - zwane Dniem Społecznej Super Mocy. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny, tak jak bezpłatne są również atrakcje towarzyszące Targom.
Dzień Społecznej Super Mocy ma charakter pikniku familijnego i największego święta NGO w regionie   . . . czytaj więcej


16 maja 2014 - Ostatni Diament Wolności w rękach Bogdana Borusewicza

- Ta nagroda zobowiązuje i jest motywacją do dalszych działań - mówił podczas wczorajszej gali wręczenia Diamentu Wolności Bogdan Borusewicz. Marszałek Senatu to dziesiąty, a zarazem ostatni laureat nagrody przyznawanej za wkład w budowę demokratycznej Polski.
- Był zawsze tam, gdzie tworzyła się nasza historia i zawsze miał wpływ na jej kreowanie. Jest jednym z budowniczych wolnej Polski - mówił Stanisław Huskowski, wiceminister administracji i cyfryzacji, wręczając Diament Wolności tegorocznemu laureatowi   . . . czytaj więcej


16 maja 2014 - Koncert Katyński po raz drugi

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Koncertu Katyńskiego organizowanego w związku z upamiętnieniem 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Po raz pierwszy koncert odbył się w kwietniu br. Biorąc pod uwagę bardzo dobry odbiór widzów, którzy w nim uczestniczyli zdecydowano o jego powtórzeniu.
Na koncert składają się utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Pietrzaka, Zbigniewa Preisnera, Pawła Kukiza wykonane przez zespół instrumentalistów i wokalistów pod kierownictwem Mirosława Jabłońskiego. Jest on także autorem aranżacji piosenek   . . . czytaj więcej


16 maja 2014 - Wydawanie wejściówek

W czwartek 22 maja o godzinie 12.00 rozpocznie się wydawanie wejściówek na 7. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy.
Do festiwalowej publiczności trafi około 20 tysięcy darmowych biletów na seanse, spotkania autorskie z reżyserami i aktorami a także na uroczyste gale otwierające i kończące festiwal. Terminarz >>> zobacz
Doroczne filmowe święto Świdnicy rozpocznie się 1 czerwca. Potrwa sześć dni. Projekcje filmowe, recitale oraz spotkania z artystami, będą się odbywały w Cinema 3D, Teatrze Miejskim oraz w plenerze   . . . czytaj więcej


16 maja 2014 - Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

10 maja Bolesławiec stał się na jeden dzień stolicą dolnośląskiej poezji, bo właśnie tu, w Teatrze Starym, gościł uczestników 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Po eliminacjach szkolnych i powiatowych do etapu okręgowego tego prestiżowego konkursu zakwalifikowała się także uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy Nadia Bielecka z klasy I d, która po świetnym występie otrzymała wyróżnienie w turnieju recytatorskim   . . . czytaj więcej


15 maja 2014 - Zagrają po wileńsku

W najbliższą niedzielę, 18 maja 2014 roku Galeria Świdnicka zaprasza na koncert Kapeli Wileńskiej. Początek występu o godzinie 16.00. Na co dzień grają w Wilnie, w najbliższych dniach odwiedzą Dolny Śląsk.
Kapela Wileńska zaczęła działalność w 1988 roku, kiedy to grupka młodych chłopców, połączona miłością do polskiej pieśni i prowizorycznie muzykująca od kilku lat postanowiła utworzyć kapelę. Jej pierwszy skład stanowili: "Wujek Maniek" - w rzeczywistości wujek wszystkich niemal członków zespołu czyli solista Marian Wojtkiewicz, kierownik artystyczny, skrzypek Zbigniew Lewicki, kontrabasista Gerard Łatkowski, grający na banjo, banjoli, gitarze, harmonijce ustnej Artur Płokszto, perkusista Waldemar Łatkowski, gitarzysta Andrzej Paukszteło oraz akordeonista Romuald Piotrowski   . . . czytaj więcej


15 maja 2014 - Dokument filmowców z "Kasprowicza" na festiwalu filmowym w Moskwie

Było tak. trójka chłopaków z klasy filmowej I Liceum Ogólnokształcącego nakręciła krótki 9-minutowy film dokumentalny poświęcony nieistniejącemu już w Świdnicy kinu "Gdynia". Filmową "trójkę" tworzą: Bartłomiej Wróbel, Michał Kaźmirczak i Tymoteusz Moor. Podczas Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych film "Gdynia" został uznany za jedną z dziesięciu najlepszych tegorocznych propozycji.
Organizatorzy Praskiego Festiwalu zgłosili film Bartka, Michała i Tymoteusza do udziału w 7. Festiwalu Filmów Polskich w Moskwie   . . . czytaj więcej


15 maja 2014 - Pod murami zakwitną róże

Świebodziczanie zyskają kolejne miejsce, w którym komfortowo będą mogli spędzać wolny czas. Rozpoczął się bowiem ostatni etap inwestycji związanej z rewitalizacją miejskich murów obronnych i zagospodarowaniem przestrzeni wokół nich.
Po podpisaniu przez Gminę Świebodzice umowy z wykonawcą, na placu przy ulicy Piłsudskiego pojawili się pierwsi robotnicy i maszyny budowlane. W ramach prac utworzony zostanie w tym miejscu park różany składający się z trzech odmian kolorystycznych kwiatu - białej, żółtej i różowej   . . . czytaj więcej


15 maja 2014 - V Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Judo Dzieci

18 maja w hali Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacja na Zawiszowie odbędą się V Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Judo Dzieci. Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00. Gościem specjalnym zawodów będzie Rafał Kubacki, najsłynniejszy polski judoka wszechczasów, dwukrotny mistrz świata i wielokrotny mistrz Europy, który przeprowadzi rozgrzewkę zawodników.
Walki rozpoczną się o godzinie 10.30 rywalizacją w kategorii dzieci młodszych. Zawody odbywać się będą na pięciu matach, ceremonie dekoracji odbywać się na bieżąco po zakończeniu walk w każdej z kategorii wiekowo-wagowych.


15 maja 2014 - Gala VI edycji Konkursu Historycznego "Białe Noce"

12 maja w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu odbyła się Gala VI edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce". Honorowy patronat objął Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wśród 20 laureatów konkursu znaleźli się uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy Monika Kurnicka i Marcin Gomułka (oraz finalista Wojciech Czarny). Nagrodą dla laureatów jest kilkudniowa wycieczka do Petersburga (wylot w lipcu).


15 maja 2014 - Pobiegli po raz ósmy

Świebodziczanie potwierdzili, że lubią aktywnie spędzać czas. W sobotę, 10 maja, mieszkańcy miasta już po raz ósmy stawili się tłumnie pod halą widowiskowo-sportową OSiR, by wspólnie wziąć udział w ogólnopolskiej akcji "Polska Biega".
Pierwsi biegacze pojawili się na miejscu tuż po godzinie 10:00, dwie godziny przed startem biegu. Wszyscy, którzy chcieli wziąć w nim udział, musieli wcześniej złożyć deklarację uczestnictwa. Słoneczna pogoda sprawiła, że chęć udziału wyraziło niemal pół tysiąca pasjonatów biegania   . . . czytaj więcej


15 maja 2014 - Wybory do Parlamentu Europejskiego - gdzie głosujemy w Świdnicy?

W niedzielę, 25 maja w godzinach 7.00-21.00 przeprowadzone zostaną wybory do Parlamentu Europejskiego. W Świdnicy będzie pracowało 25 lokali wyborczych, w których będzie można oddać głos na kandydata do Parlamentu Europejskiego.
Liczba stałych obwodów głosowania została zmniejszona z 29 do 23. Granice stałych obwodów głosowania pokrywają się obecnie z granicami jednomandatowych okręgów wyborczych, utworzonych dla wyborów samorządowych (wyborów do Rady Miejskiej w Świdnicy)   . . . czytaj więcej


15 maja 2014 - Coolturalnie - spotkanie autorskie z Darią Galant

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy 23. maja 2014 roku o godzinie 18.00 w ramach projektu Świdnica Coolturalnie organizuje spotkanie autorskie z Darią Galant - polską pisarką, pochodzącą z Dolnego Śląska. Impreza będzie miała miejsce w Filii nr 2 przy ulicy M. Kozara-Słobódzkiego 21 A w Świdnicy. Wstęp na spotkanie jest wolny.


14 maja 2014 - Zwiększone opady deszczu

W związku z prognozowanymi przez meteorologów zwiększonymi opadami deszczu nad południowo - wschodnią i południową Polską Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz zwołał na dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele min. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, służb mundurowych i marszałka województwa.
Zgodnie z obecnymi prognozami na klika najbliższych dni, na Dolnym Śląsku spodziewane są umiarkowane opady deszczu   . . . czytaj więcej


14 maja 2014 - Świebodzicki zabytek na wyjątkowej wystawie

Warszawski Trakt Królewski, krakowski Dworek Białoprądnicki, a także pałace w Krobielowicach, Żaganiu i Jelczu-Laskowicach - te wyjątkowe miejsca gościć będą wystawę fotograficzną "Piękno odzyskane. 1989 - 2014. W blasku przywróconej świetności". Wystawę zawierającą również zdjęcia ze Świebodzic.
Tegoroczna edycja jest szóstą odsłoną projektu. Ekspozycja, objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prezentuje budowle o znaczeniu historycznym, które jeszcze niedawno wyglądały na zaniedbane, a dziś, podniesione z ruin i pieczołowicie odrestaurowane świecą blaskiem dawnych epok oraz dają świadectwo trafnych decyzji o ich rewitalizacji   . . . czytaj więcej


14 maja 2014 - ZUS zaprasza na Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych

Dyżury ekspertów, porady, ulotki, doradcy z zaprzyjaźnionych instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych - to wszystko świdnicki Inspektorat ZUS zaplanował na 21 maja. Po raz kolejny zapraszamy zainteresowanych klientów na Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych.
Dni otwarte w Zakładzie są już coroczną tradycją. Celem tej akcji jest rozpowszechnienie wiedzy na temat praw osób niepełnosprawnych w kontekście ubezpieczeń społecznych i nie tylko. Po raz kolejny zaprosiliśmy do współpracy zaprzyjaźnione instytucje   . . . czytaj więcej


14 maja 2014 - Dni Świebodzic 2014 - dwa dni świetnej zabawy

Znów będzie zabawa, wspólne tańce i śpiew. Zaplanowane na 28 i 29 czerwca święto miasta - Dni Świebodzic 2014, zapowiada się naprawdę interesująco, a wszystko to dzięki zaproszonym gwiazdom polskiej estrady.
W pierwszym dniu zabawy - sobotę, przed świebodziczanami wystąpią Elektryczne Gitary. Założony w 1989 roku, zespół rockowy znany jest z takich przebojów lat 90. jak "Dzieci", "Jestem z miasta", "Włosy". Kierowany przez charyzmatycznego lidera, Jakuba Sienkiewicza, skład największą popularność zdobył dzięki stworzeniu ścieżki dźwiękowej na potrzeby filmów "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch"   . . . czytaj więcej


14 maja 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB Cross Country

4 Tegoroczne, jubileuszowe Grand Prix MTB Solidarności, które odbędzie się 31 maja 2014 roku, po raz kolejny osiągnęło rangę Mistrzostw Dolnego Śląska MTB Cross Country.
Tradycyjny wyścig w kolarstwie górskim odbędzie się po raz dziesiąty, a organizatorzy: Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina" sp. z o. o., Sekcja Kolarska MKS "Karolina" oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej w tym roku zapowiedzieli wydłużenie trasy wyścigu, który po rocznej przerwie powraca na drogi i bezdroża prowadzące wokół jaworzyńskiej żwirowni   . . . czytaj więcej


13 maja 2014 - W hołdzie ofiarom obozu

Blisko 400 biegaczek i biegaczy wzięło udział w XXVIII Ogólnopolskich Biegach Przełajowych "Bieg Pamięci Gross - Rosen" Rogoźnica 2014, które odbyły się w dniu 10 maja br. W odróżnieniu od ubiegłego roku, pogoda dopisała, co niewątpliwie przełożyło się na sukces organizacyjny imprezy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją przed rozpoczęciem biegów złożono wieniec pod Mauzoleum Pomordowanych na terenie Muzeum Gross-Rosen, a przyniesiony przez sztafetę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy znicz pamięci został zapalony w miejscu rywalizacji sportowej, czyli w rogoźnickim parku. Otwarcia "Biegu Pamięci" dokonał burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta   . . . czytaj więcej


13 maja 2014 - LKS Stragona organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiada Młodzieży

Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom będzie organizatorem finału Ogólnopolskiej Olimpiady (OOM) Młodzieży w trzech dyscyplinach jeździeckich: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie i wszechstronny konkurs konia wierzchowego (wkkw). Impreza odbędzie się w lipcu w Morawie.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Jest to impreza rangi Mistrzostw Polski dla kategorii wiekowej junior młodszy. Odbywa się ona co roku począwszy od roku 1995   . . . czytaj więcej


13 maja 2014 - Będzie cieplej w szkole i w sali

W roku 2013 gmina Strzegom zadbała o projekty termomodernizacji sześciu swoich placówek oświatowych. Przygotowanie dokumentacji technicznej i kosztorysowej okazało się strzałem w dziesiątkę, bo Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił w marcu 2014 konkurs na 85% dofinansowanie tych działań.
Dzięki temu jeszcze w tym roku zostanie wykonana termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszowie i sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu. W obu tych placówkach termomodernizacja jest koniecznością   . . . czytaj więcej


13 maja 2014 - Spotkanie z organizacjami pozarządowymi

Zapraszamy na spotkanie Prezydenta Miasta Świdnicy z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność społecznie użyteczną w Świdnicy, które zaplanowano w dniu 21 maja o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej nr 1, na parterze w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33. Plan spotkania:
Podsumowanie współpracy Gminy Miasto Świdnica z organizacjami pozarządowymi w 2013 roku
Program Współpracy na 2015 roku - propozycje organizacji (lista potrzeb społecznych), wyłonienie grupy osób chętnych do aktywnego udziału w procesie tworzenia programu   . . . czytaj więcej


13 maja 2014 - Zawody Szkół Podstawowych

Ze względu na złą pogodę w zeszłym tygodniu nie udało się przeprowadzić zawodów w Czwórboju lekkoatletycznym szkół podstawowych na szczeblu miasta Świdnica. Zostały one przeniesione i połączone z Finałem rejonu wałbrzyskiego, który odbył się w poniedziałek 12 mają na stadionie Osiedla Zawiszów w Świdnicy.
Tym razem aura sprzyjała choć mocny wiatr utrudniał uczestnikom w zdobywaniu lepszych wyników. Czwórbój to rywalizacja drużyn sześcioosobowych osobno dziewcząt i chłopców w czterech konkurencjach, dwóch biegowych i dwóch technicznych   . . . czytaj więcej


12 maja 2014 - LKS Stragona - udany debiut w powożeniu

Organizowane po raz pierwszy przez Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie Ogólnopolskie Zawody w powożeniu zakończyły się sukcesem. Zawody przebiegały w miłej atmosferze, przy sprzyjającej pogodzie. Niewątpliwą atrakcją tych zawodów był jedyny startujący zaprzęg czterokonny.
Czterokonny zaprzęg powożony przez Piotra Mazurka ściągnął, w szczególności w na sobotni maraton sporą publiczność. Efektowne pokonywanie kolejnych przeszkód wzbudzało aplauz wśród widowni. Ogólnopolskie Zawody w powożeniu były zorganizowane przez Stragonę pierwszy raz   . . . czytaj więcej


12 maja 2014 - Dzień Społecznej Super Mocy

Koncerty, pokazy, warsztaty, wielka strefa dla dzieci, specjalne show fontanny multimedialnej z pokazem sztucznych ogni oraz prezentacje ponad 100 dolnośląskich organizacji w działaniu! W niedzielę 25. maja zapraszamy na Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych 2014 roku - zwane Dniem Społecznej Super Mocy. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny, tak jak bezpłatne są również atrakcje towarzyszące Targom.
Dzień Społecznej Super Mocy ma charakter pikniku familijnego i największego święta NGO w regionie   . . . czytaj więcej


12 maja 2014 - Najlepsi w Mistrzostwach Świdnicy w Indoor Cyclingu

9 maja odbyły się Mistrzostwa Świdnicy szkół podstawowych i gimnazjów w jeździe na trenażerach, zorganizowane przez Dolnośląski Związek Kolarski w ramach Wyścigu Rowerowego „Szlakiem Grodów Piastowskich”.
W rywalizacji indywidualnej uczniowie I Gimnazjum zajęli cztery I miejsca, tym samym plasując się na I miejscu w klasyfikacji drużynowej. Skład zwycięskiej drużyny: Paula Drozdowska (I m indywidualnie), Weronika Iwanczyszyn, Oliwia Kuczek, Wis Dominika, Monika Czaja (I m indywidualnie), Patrycja Zienkiewicz, Krystian Dobrzański (I m indywidualnie), Jakub Piechowicz, Karol Wizimirski, Skowroński Kamil, Bartek Żelazowski, Jakub Kiszczyszyn, Oskar Grodowski, Kacper Kosowski, Wiktor Sokołowski (I m indywidualnie), Kacper Olipra, Damian Chmiel, Piotr Woźny.


12 maja 2014 - Europosłowie w G-3

9 maja 2014 roku podczas świdnickich obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej zostało zaprezentowane przedstawienie „Odkryj Europę w Świdnicy” nagrodzone przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Uczniów Gimnazjum nr 3 oklaskiwali europarlamentarzyści z Dolnego Ślaska. Gościom bardzo podobała się historia Turysty zwiedzającego Świdnicę, która wypiękniała dzięki funduszom unijnym. Przyjazny Duchy Miasta oraz Red Baron i księżna Agnieszka pokazywały przybyszowi najciekawsze miejsca - między innymi wieżę ratuszową, kamieniczki, hotel Red Baron.


12 maja 2014 - Z Wrocławia na Wschód

Linie Lotnicze Eurolot ogłosiły właśnie uruchomienie nowego połączenia ze stolicy Dolnego Śląska. Od 24 czerwca z Wrocławia polecimy do Lublina. Zyskają na tym też mieszkańcy Lubelszczyzny, którym wrocławskie lotnisko teraz jeszcze bardziej przybliża Europę. Bilety już w sprzedaży.
Do Lublina polecimy aż cztery razy w tygodniu - w każdy wtorek, czwartek, piątek i niedzielę. Pierwszy rejs zaplanowany jest na 24 czerwca. Lot zajmie niewiele ponad godzinę i będzie realizowany samolotem Bombardier Q400 NextGen, który zabiera na pokład 78 pasażerów   . . . czytaj więcej


12 maja 2014 - Mistrzostwa województwa szachistów

W dniach 10-11 maja w Żarowie rozegrane zostały Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich.
Do Żarowa, jak co roku, zawitali młodzi szachiści z całego województwa, rywalizując o miano mistrza Dolnego Śląska.
Łącznie przy szachownicach zobaczyliśmy ponad 140 uczestników. Areną zmagań szachistów była hala sportowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.


11 maja 2014 - Świdniczanie górą w Gorzowie Wielkopolskim

We wczorajszym spotkaniu 30. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała w Gorzowie Wielkopolskim gospodarzy i zdobyła komplet punktów. Piast Karnin - Polonia-Sparta Świdnica 1:3.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli z 42. punktami. W tabeli prowadzi Ślęza Wrocław, która zgromadziła 70. punktów i wyprzedza KS Stilon Gorzów Wielkopolski 66. punktów. MKS Oława ma 65. punktów.
Kolejne spotkanie 18 maja, o godzinie 14.00 Polonia-Sparta Świdnica podejmuje u siebie Promień Żary (13. miejsce).


11 maja 2014 - Komplet punktów

W dwudziestej piątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom w meczu wyjazdowym wygrywając zdobył komplet punktów. Orla Wąsosz - AKS Strzegom 0:4.
Pozostałe wyniki dwudziestej piątej kolejki spotkań: Pogoń Oleśnica - KP Brzeg Dolny 1:5, Sokół Wielka Lipa - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:2, Miedź II Legnica - Olimpia Kowary 3:1, Piast Zawidów - Karkonosze Jelenia Góra 0:3, Orkan Szczedrzykowice - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0:3, Granica Bogatynia - MKS Szczawno Zdrój 3:0, LZS Stary Śleszów - Kuźnia Jawor 1:0. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 55. punktów przed Karkonoszami Jelenia Góra 49. punktów. Strzegomianie z 41. punktami zajmują w dalszym ciągu 6. miejsce. W następnej kolejce AKS Strzegom podejmować będzie drużyną Pogoni Oleśnica.


11 maja 2014 - Klasa okręgowa

W rozegranej wczoraj i dzisiaj, dwudziestej piątej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Kryształ Stronie Śląskie 4:1, Sparta Ziębice - Stal Świdnica 4:3, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Iskra Jaszkowa Dolna 2:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Unia Złoty Stok 1:3, Nysa Kłodzko - Victoria Świebodzice 0:2, Piast Nowa Ruda - LKS Bystrzyca Górna 1:1, Pogoń Pieszyce - Trojan Lądek Zdrój 0:1, Skalnik Czarny Bór - Zjednoczeni Żarów 0:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 48. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 47. punkty, 3. Victoria Świebodzice 40. punktów. 6. LKS Bystrzyca Górna 37. punktów, 10. miejsce Stal Świdnica z 34. punktami, 12. Karolina Jaworzyna Śląska 31. punktów.


11 maja 2014 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych 11 maja meczach dwudziestej piątej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Tęcza Bolesławice - KS Walim 3:5, Granit Roztoka - Górnik Boguszów-Gorce 4:0, Zdrój Jedlina Zdrój - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:2, Biały Orzeł Mieroszów - Czarni Wałbrzych 2:2, Gwarek Wałbrzych - Unia Jaroszów 1:2, Zieloni Mrowiny - Grom Witków 2:1, Nysa Kłaczyna - Sudety Dziećmorowice 2:1, Włókniarz Głuszyca - Wenus Nowice 2:1.


10 maja 2014 - Świdnica wśród nominowanych do godła „Teraz Polska”

Świdnica znalazła się wśród sześciu gmin nominowanych do wyróżnienia godłem „Teraz Polska”. Jest to polski znak promocyjny, który powstał w 1992 roku. Głównym celem postawionym przez twórców idei Godła jest walka o odrodzenie prestiżu polskiej marki.
Najlepsze produkty i usługi wyłaniane są rokrocznie w konkursie o przyznanie Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska". Od 2006 roku nagradzane są także gminy   . . . czytaj więcej


10 maja 2014 - Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się z muszkieterami

12 i 13 maja mieszkanki Świebodzic będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach prozdrowotnej kampanii "Muszkieterowie dla Polek". Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché, już po raz siódmy organizują mobilny program profilaktyki raka piersi, dbając o zdrowie Polek.
Mieszkanki Świebodzic będą mogły skorzystać z porady specjalistów oraz poddać się Bezpłatne badania mammograficznemu przeprowadzone zostaną, w specjalnym mammobusie, który zostanie ustawiony na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Jeleniogórskiej 21   . . . czytaj więcej


10 maja 2014 - Koncert Katyński po raz drugi

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Koncertu Katyńskiego organizowanego w związku z upamiętnieniem 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Po raz pierwszy koncert odbył się w kwietniu br. Biorąc pod uwagę bardzo dobry odbiór widzów, którzy w nim uczestniczyli zdecydowano o jego powtórzeniu.
Na koncert składają się utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Pietrzaka, Zbigniewa Preisnera, Pawła Kukiza wykonane przez zespół instrumentalistów i wokalistów pod kierownictwem Mirosława Jabłońskiego. Jest on także autorem aranżacji piosenek   . . . czytaj więcej


9 maja 2014 - Złoty Certyfikat Rzetelności 2014 dla DZT Service

Dolnośląska spółka DZT Service ze Świebodzic została nagrodzona Złotym Certyfikatem Rzetelności 2014. Przyznanie nagród V edycji Złotych Certyfikatów Rzetelności odbyło się 8 maja w Katowicach. Uroczystość miała miejsce podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W imieniu firmy DZT Service nagrodę odebrała Jolanta Suława, prezes zarządu.
Celem akcji organizowanej przez spółkę Rzetelna Firma jest wyróżnienie przedsiębiorstw przestrzegających oraz propagujących odpowiedzialne postawy w biznesie   . . . czytaj więcej


9 maja 2014 - Chór Sakhioba w Świdnicy

11 maja w Cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy (cmentarz przy ulicy Łukasińskiego) wystąpi słynny zespół muzyki cerkiewnej i ludowej "Sakhioba" z Gruzji. Chór weźmie udział w liturgii o godzinie 10.00 a po jej zakończeniu wykona krótki recital. Wstęp jest wolny, mile widziane ofiary na cerkiew.
Sakhioba Gruziński Zespół Wokalny Chór Męski. Zespół liczy 14 osób. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki wokalnej i instrumentalnej - gruzińskiej polifonii, muzyki liturgicznej, narodowej i etnicznej. Zespół gościł z koncertami w wielu krajach Europy i Ameryki, brał udział w Festiwalu - "Pieśni naszych Korzeni" w Jarosławiu   . . . czytaj więcej


9 maja 2014 - Świebodziczanie na start

Już jutro, w sobotę 10 maja, mieszkańcy Świebodzic po raz ósmy staną na linii startu, by wziąć udział w ogólnokrajowej akcji „Polska Biega”. Początek biegu zaplanowano na godzinę 12:00 spod hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6.
Uczestnicy imprezy, wzorem ubiegłej edycji zmierzą się z dystansem 1500 m, bez podziału na kategorie, bez klasyfikacji i pomiaru czasu. Liczyć się będzie dobra zabawa i promowanie aktywnego stylu życia. Każdy uczestnik otrzyma od organizatorów okolicznościową koszulkę, napój, ciepły posiłek oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w biegu. Na tym jednak nie koniec upominków   . . . czytaj więcej


8 maja 2014 - Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy

8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku.
Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, w którym jest okazja do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć społeczeństwa bibliotekarskiego, jak i refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego. Z okazji tego święta, Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zorganizowała 6 maja spotkanie z czytelnikami   . . . czytaj więcej


8 maja 2014 - Dni Świebodzic 2014 - dwa dni świetnej zabawy

Znów będzie zabawa, wspólne tańce i śpiew. Zaplanowane na 28 i 29 czerwca święto miasta - Dni Świebodzic 2014, zapowiada się naprawdę interesująco, a wszystko to dzięki zaproszonym gwiazdom polskiej estrady.
W pierwszym dniu zabawy - sobotę, przed świebodziczanami wystąpią Elektryczne Gitary. Założony w 1989 r., zespół rockowy znany jest z takich przebojów lat 90. jak "Dzieci", "Jestem z miasta", "Włosy". Kierowany przez charyzmatycznego lidera, Jakuba Sienkiewicza, skład największą popularność zdobył dzięki stworzeniu ścieżki dźwiękowej na potrzeby filmów "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch"   . . . czytaj więcej


8 maja 2014 - Wyróżniony w finale wojewódzkim

7 maja w Kłodzku odbył się XIX Dolnośląski Konkurs Recytatorski "pegazik" kategoria - starsi. Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu reprezentował Paweł Wroński - uczeń klasy III a. Recytował tekst poetycki Adama Asnyka "Legenda pierwszej miłości" oraz fragment prozy E. Nowak "Rozmowa koleżanek".
Jego interpretacja tekstu spotkała się z uznaniem jury i publiczności. Wyróżnienie na etapie wojewódzkim jest ogromnym sukcesem, podsumowaniem i docenieniem pracy Pawła, jako recytatora. Niejednokrotnie swoimi występami uświetniał wiele uroczystości szkolnych i pozaszkolnych.


8 maja 2014 - Talent literacki

Wiktoria Stamborska, uczennica Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Twórczości Dzieci i Młodzieży.
Organizatorem konkursu była Miejska Publiczna Biblioteka w Jaśle oraz i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle. Adresatami konkursu były dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział 408 uczestników. Łącznie jury przeczytało 255 nadesłanych opowiadań oraz 637 wierszy   . . . czytaj więcej


8 maja 2014 - Siłownia pod chmurką na Osiedlu Sudeckim

Korzystają z nich chętnie bywalcy Parku Miejskiego, a teraz będą mieli okazję również mieszkańcy Osiedla Sudeckiego. Trzy przyrządy do ćwiczeń stanęły na placu zabaw przy kompleksie boisk, w pobliżu pawilonu usługowo-handlowego. Koszt zamontowania urządzeń wyniósł 10 300 złotych.
Fundusze te pochodzą ze środków przeznaczonych na profilaktykę alkoholową. Zbliżają się wakacje i być może dzięki tym urządzeniom wielu świebodziczan znajdzie dla siebie ciekawą alternatywę, jak atrakcyjnie spędzić wolny czas. Na tym jednak nie koniec inwestycji związanych z rekreacją. Jeszcze w maju, także ze środków pochodzących z tzw. korkowego, za kwotę około 8 tysięcy złotych na ulicy Zamkowej powstanie plac zabaw.
Najmłodsi z tego obszaru Świebodzic chyba nie mogli wymarzyć sobie lepszego prezentu na Dzień Dziecka.


8 maja 2014 - Turniej Strzelecki

Turniej Strzelecki - Sportowe Weekendy na Wsi. 20 drużyn reprezentujących sołectwa gminy Świdnica zmierzy się w najbliższą sobotę, 10 maja w turnieju strzeleckim.
Będzie to kolejna, punktowana dyscyplina w ramach sportowych weekendów na wsi.
Gospodarzem turnieju jest sołectwo Burkatów. Serdecznie zapraszamy na boisko sportowe od godziny 16.00.


8 maja 2014 - Świebodzicka Majówka na Rowerze

Świebodzice to pięknie położone miasto, wokół, którego znajduje się wiele atrakcyjnych tras rowerowych. Aby promować turystykę rowerową w najbliższej okolicy, OSiR Świebodzice postanowił zorganizować Świebodzicką Majówkę na Rowerze. Uczestnicy przejechali ponad 10 km szlakami i drogami w pobliżu Świebodzic.
Główną atrakcją na trasie były zamek Cisy oraz punkt widokowy w miejscowości Cieszów. Humory dopisywały uczestnikom, także pogoda sprzyjała rowerzystom   . . . czytaj więcej


8 maja 2014 - Początki bywają trudne

Oficjalny debiut zawodników Black Griffin Świdnica Rugby Club w Polskiej Lidze Rugby 7 przypadł na 3 maja i turniej zorganizowany w ramach Euroregionalnej Majówki w Bolesławcu. W silnie obsadzonym turnieju świdnicka drużyna mierzyć się miała z czołówką PLR7 oraz gośćmi z zagranicy.
Pierwszym rywalem Black Griffin Świdnica byli Miedziowi Lubin, drużyna zajmująca obecnie 7 miejsce w tabeli PLR7. Spotkanie z drużyną z absolutnej czołówki oraz ligowy debiut znacznej części naszych zawodników spowodowały, że stres dawał się we znaki i nasza drużyna, mimo stwarzanych sytuacji, nie była w stanie zdobyć przyłożenia na polu punktowym rywali   . . . czytaj więcej


8 maja 2014 - Bryczki w Morawie

W najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane pierwsze w historii Stragony Ogólnopolskie Zawody w powożeniu.
W Morawie wystartują zaprzęgi jednokonne, parokonne i czterokonne. W sumie będzie ich aż 35. Początek rywalizacji już w piątek.
Powożenie jest jedną z najstarszych konkurencji jeździeckich.
Zawody trwają trzy dni i składają się z trzech konkursów, każdy z nich odbywa się w kolejnym dniu: Konkursu A - ujeżdżenie, Konkurs B - maraton i Konkurs C. Konkursu A - ujeżdżenie: oceniana jest regularność, swoboda, harmonia, impuls i prawidłowości ruchu koni   . . . czytaj więcej


8 maja 2014 - "Jaworzyna Śląska Biega"

17 maja na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej i w pobliskim lesie odbędą się zawody sportowe w ramach akcji "Jaworzyna Śląska Biega".
Uczestnicy biegów będą rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w zawodach wszystkich mieszkańców gminy. Tradycyjnie nie zabraknie emocji, dobrej zabawy i nagród dla zwycięzców.
Po zakończeniu biegów odbędzie się otwarcie obiektu wielofunkcyjnego na Stadionie Miejskim.


7 maja 2014 - Legalna Kultura w Strzegomiu

Już 8 maja w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" odbędą się warsztaty edukacyjne Legalnej Kultury. O godzinie 9.30 wezmą w nich udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze Strzegomia, Jaroszowa i Goczałkowa.
Na godzinę 11.00 zaplanowano warsztaty dla bibliotekarzy z miejscowych szkół oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom. Uczestnicy poznają najważniejsze zagadnienia dotyczące praw autorskich i własności intelektualnej. Oba warsztaty rozpoczną się prezentacją Marty Antczak z Fundacji Legalna Kultura   . . . czytaj więcej


7 maja 2014 - 1,5 miliona złotych na sprzęt dla strażaków ochotników

Na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo oraz zabezpieczają miejsca wypadków i klęsk żywiołowych.
Strażacy ochotnicy, bo o nich mowa, są wszędzie tam, gdzie życie i mienie Dolnoślązaków jest w niebezpieczeństwie. Aby jeszcze lepiej mogli wypełniać swoje zadania, samorząd województwa przeznaczył 1,5 miliona złotych na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia technicznego dla jednostek OSP w regionie. Dziś, z rąk Cezarego Przybylskiego - Marszałka Województwa Dolnośląskiego, symboliczne czeki odebrali wójtowie i burmistrzowie gmin, które otrzymały dofinansowanie   . . . czytaj więcej


7 maja 2014 - Punkty świdnickich piłkarzy

We dzisiejszym spotkaniu 29. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała na własnym boisku przedostatni zespół rozgrywek - GKS Kobierzyce 3:1.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje nadal 11 miejsce w tabeli z 39. punktami. W tabeli prowadzi Ślęza Wrocław, która zgromadziła 67. punktów i wyprzedza KS Stilon Gorzów Wielkopolski 63. punkty. MKS Oława ma 62. punkty.
Kolejne spotkanie 10 maja, o godzinie 16.00 Polonia-Sparta Świdnica wyjeżdża na spotkanie z Piastem Karnin.


7 maja 2014 - Laptop za zdrowe żywienie

60 klas w 60 szkołach walczyło o cenne nagrody w ogólnopolskim programie edukacyjnym " Żyj smacznie i zdrowo". W gronie laureatów jest znalazły się uczennice kl. II a i III c z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. W nagrodę szkoła zdobyła laptopa.
Lekcje z "Żyj smacznie i zdrowo" to proste zasady żywieniowe podane w apetycznej formie. Organizatorzy przekonywali, że wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by zapomnieć o problemach ze skórą, zmęczeniu czy trudnościach z nauką. W szkole i poza szkołą zachęcali, że można jeść i smacznie i zdrowo   . . . czytaj więcej


7 maja 2014 - Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego

Aleksandra Kowalczyk, uczennica klasy III Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Każda szkoła mogła zgłosić do Olimpiady nieograniczoną ilość uczniów gimnazjum, dzięki czemu wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w olimpijskiej rywalizacji.
Finał Olimpiady składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich zawierał, podobnie jak egzaminy testowe w poprzednich etapach konkursu, zadania o charakterze gramatyczno-leksykalnym   . . . czytaj więcej


7 maja 2014 - Umowa partnerska z honorowymi obywatelami

17 maja władze gminy Świdnica podpiszą oficjalną umową partnerską z gminą Żukowo (pow. kartuski). Podczas uroczystości Lech Wałęsa Stanisław Dunajski, wieloletni kierownik Ośrodka Zdrowia w Żukowie i ksiądz Stanisław Gackowski otrzymają honorowe obywatelstwo Żukowa.
Obecnie gmina Świdnica współpracuje z Lampertheim (Niemcy) oraz Maldegem (Belgia). Lech Wałęsa, jeszcze jako przewodniczący NSZZ Solidarność, 17 maja 1990 roku odwiedził uczniów żukowskiej szkoły podstawowej. W 1995 roku otwierał z ówczesnymi władzami Żukowa Ośrodek Zdrowia   . . . czytaj więcej


7 maja 2014 - Finał Dolnego Śląska w turnieju Coca Cola Cup

5 maja 2014 roku odbyła się II runda eliminacji do turnieju Coca Cola Cup 2014. Na boisku w Jaworzynie Śląskiej stanęły naprzeciwko siebie cztery drużyny gimnazjalne: Gimnazjum nr 1 z Jaworzyny (gospodarz turnieju), Gimnazjum nr 1 ze Świdnicy, Gimnazjum nr 1 ze Strzegomia oraz Gimnazjum z Żarowa.
Turniej był bardzo emocjonujący i wyrównany, ale najbardziej zadowolone mogą być zawodniczki z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, które zajęły pierwsze miejsce i tym samym awansowały do turnieju finałowego   . . . czytaj więcej


6 maja 2014 - W gronie "Honorowych Obywateli Strzegomia"

Człowiek z wielką pasją, ogromną charyzmą, "człowiek - orkiestra" - to najczęściej powtarzające się określenia dotyczące Ryszarda Wiklińskiego, który 2 maja br. na Sesji Rady Miejskiej odebrał medal "Honorowego Obywatela Strzegomia", w uznaniu zasług na niwie pożarnictwa.
Termin sesji nie był przypadkowy, bowiem 4 maja obchodzono Święto Strażaka, a nadanie tak ważnego tytułu przedstawicielowi strażaków doskonale wpisywało się w ten dzień   . . . czytaj więcej


6 maja 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich

Żarów będzie gospodarzem zaplanowanych na 10 i 11 maja Mistrzostw Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich.
To bardzo ważne zawody, które odbywają się zaraz po zakończeniu wszystkich rozgrywek o Mistrzostwo Polski w szachach klasycznych dla różnych grup wiekowych i rozpoczynają przygotowania dolnośląskich juniorów do Mistrzostw Polski w szachach szybkich, które są równie ważne jak Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach klasycznych.
Wszystkich sympatyków szachów zapraszamy do hali sportowej GCKiS w Żarowie już w najbliższą sobotę 10 maja.
Rozpoczęcie mistrzostw o godzinie 10:00. Organizatorami zawodów na zlecenie Dolnośląskiego Związku Szachowego są Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, a także Klub Szachowy Goniec Żarów.


6 maja 2014 - Letni Kurs Gitary - zapisy

Letni Kurs Gitary jest międzynarodową imprezą edukacyjną organizowaną w Krzyżowej, niedaleko Świdnicy od 2001 roku.
Pomysłodawcą oraz Dyrektorem Artystycznym tego przedsięwzięcia jest Krzysztof Pełech - znany i ceniony gitarzysta oraz pedagog.
Kurs jest wydarzeniem posiadającym długoletnią tradycję. Jego trzon stanowią głównie lekcje mistrzowskie oraz grupowe warsztaty z zakresu gry na instrumencie prowadzone przez doświadczonych pedagogów z całego świata. Podczas czternastej edycji imprezy w Krzyżowej gościć będą najznakomitsi artyści, wśród których znajdą się   . . . czytaj więcej


6 maja 2014 - Kurs spadochronowy po raz drugi

Działająca w Świebodzicach Szkoła Spadochronowa Skydive Dedal rusza z kolejną serią szkoleń dla przyszłych skoczków. Już po raz drugi osoby pasjonujące się sportami ekstremalnymi będą mieć okazję uzyskania pierwszych uprawnień w zakresie skoków spadochronowych.
Zajęcia praktyczne będą oczywiście prowadzone na świebodzickim lotnisku, dzięki dobrej współpracy z Towarzystwem Lotniczym, zarządzającym obiektem   . . . czytaj więcej


6 maja 2014 - Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się z muszkieterami

12 i 13 maja mieszkanki Świebodzic będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach prozdrowotnej kampanii "Muszkieterowie dla Polek". Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché, już po raz siódmy organizują mobilny program profilaktyki raka piersi, dbając o zdrowie Polek.
Mieszkanki Świebodzic będą mogły skorzystać z porady specjalistów oraz poddać się Bezpłatne badania mammograficznemu przeprowadzone zostaną, w specjalnym mammobusie, który zostanie ustawiony na parkingu supermarketu Intermarché, przy ulicy Jeleniogórskiej 21   . . . czytaj więcej


6 maja 2014 - "Bieg Pamięci - Rogoźnica - Gross Rosen 2014"

10 maja odbędą się w Rogoźnicy XXVIII Ogólnopolskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci-Rogoźnica-Gross Rosen 2014". Zawodnicy biegać będą w parku w Rogoźnicy. Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 25-27, telefon 74 851 98 19, kom 607 13 30 24. Uczestnicy pobiegną na dystansach: Dziewczęta i chłopcy z roczników 2005 i młodsi 100 metrów   . . . czytaj więcej


5 maja 2014 - Bryczki w Morawie

W najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane pierwsze w historii Stragony Ogólnopolskie Zawody w powożeniu.
W Morawie wystartują zaprzęgi jednokonne, parokonne i czterokonne. W sumie będzie ich aż 35. Początek rywalizacji już w piątek.
Powożenie jest jedną z najstarszych konkurencji jeździeckich.
Zawody trwają trzy dni i składają się z trzech konkursów, każdy z nich odbywa się w kolejnym dniu: Konkursu A - ujeżdżenie, Konkurs B - maraton i Konkurs C. Konkursu A - ujeżdżenie: oceniana jest regularność, swoboda, harmonia, impuls i prawidłowości ruchu koni   . . . czytaj więcej


5 maja 2014 - Dni Jaworzyny z Pawłem Kukizem i Kasią Kowalską

Tegoroczne obchody Dni Jaworzyny Śląskiej odbędą się 6 i 7 czerwca na terenie Stadionu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej. Organizatorzy tej największej w naszej gminie imprezy, przygotowali atrakcyjny program, wypełniony występami estradowymi.
Pierwszą z gwiazd "Dni Jaworzyny Śląskiej 2014" będzie zespół "Kukiz i Piersi", czyli nowy projekt muzyczny Pawła Kukiza. Koncert w Jaworzynie będzie jednym z pierwszych, który odbędzie się po wydaniu nowej płyty zespołu, planowanej na maj   . . . czytaj więcej


5 maja 2014 - Laureat Konkursu Urzędu Marszałkowskiego

Setki Dolnoślązaków 1 maja wzięło udział w pikniku Funduszy Europejskich zorganizowanym z okazji 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Spotkanie na wrocławskiej Pergoli uroczyście otworzył marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski w towarzystwie: Przewodniczącej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbary Zdrojewskiej, członków zarządu: dr Jerzego Tutaja oraz Włodzimierza Chlebosza, a także byłych prezydentów Wrocławia: Bogdana Zdrojewskiego i Stanisława Huskowskiego   . . . czytaj więcej


5 maja 2014 - Dopóki piłka w grze

Piłkarze, ci nieco starsi występujący w latach 50. w święcącej triumfy drużynie Stali i młodsi, reprezentujący przez lata Victorię, trenerzy, działacze, wierni kibice oraz zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele związków piłkarskich - dolnośląskiego i wałbrzyskiego, szczelnie wypełnili salę Miejskiego Domu Kultury, gdzie w piątek, 2 maja, odbyły się uroczyste obchody 110. rocznicy zainicjowania tradycji piłkarskich w Świebodzicach, połączone z nadaniem imienia stadionowi miejskiemu oraz promocją książki "Piłkarskie dzieje Świebodzic"   . . . czytaj więcej


5 maja 2014 - Chór Sakhioba w Świdnicy

11 maja w Cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy (cmentarz przy ulicy Łukasińskiego) wystąpi słynny zespół muzyki cerkiewnej i ludowej "Sakhioba" z Gruzji. Chór weźmie udział w liturgii o godzinie 10.00 a po jej zakończeniu wykona krótki recital. Wstęp jest wolny, mile widziane ofiary na cerkiew.
Sakhioba Gruziński Zespół Wokalny Chór Męski. Zespół liczy 14 osób. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki wokalnej i instrumentalnej - gruzińskiej polifonii, muzyki liturgicznej, narodowej i etnicznej. Zespół gościł z koncertami w wielu krajach Europy i Ameryki, brał udział w Festiwalu - "Pieśni naszych Korzeni" w Jarosławiu   . . . czytaj więcej


5 maja 2014 - IV Mistrzostwa Polski Polskiego Zrzeszenia Taekwondo ITF

26 kwietnia w Oleśnicy zawodnicy UKS Taekwon-do Gryf ze Świdnicy gościnnie wzięli udział w IV Mistrzostwach Polski Polskiego Zrzeszenia Taekwondo ITF. Mimo, że organizacja ta powstała zaledwie cztery lata temu, to jednak prężnie się rozwija, a zawody z roku na rok stają się coraz mocniej obsadzone.
Zawodnicy z naszego klubu przywieźli 11 medali. W kategorii dzieci - Weronika Borkowska zdobyła srebro za układy tradycyjne, złoto za układy tradycyjne trafiło w ręce Laury Panas. Bartosz Balant - złoto układy tradycyjne, brąz walki soft stick   . . . czytaj więcej


4 maja 2014 - Jedenaście do zera dziewcząt z Darboru

W rozegranym dzisiaj w Jaworzynie Śląskiej meczu sparingowym podopieczne Rafała Sarnickiego pokonały Miedź Legnicę, aż 11:0 (7:0). Dziewczyny z Darboru podeszły do tego meczu jak do meczu ligowego o punkty i nie zamierzały odpuszczać rywalkom.
Przewaga zawodniczek Darboru była ogromna i pokazały kto dopiero raczkuje a kto przewodzi w 3. lidze kobiecej. Przepiękną bramkę strzeliła pozyskana ze Stali Świdnica Ewa Klasa, która wykorzystała zagranie Pauliny Leśniak i w 73 minucie posłała piłkę pod poprzeczkę   . . . czytaj więcej


3 maja 2014 - XVIII Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczął się dwudniowy turniej w akrobatyce sportowej. Już od wczesnych godzin rannych trwała rywalizacja ekip akrobatów w XVIII Międzynarodowym Turnieju Wiosny im. H. Chmielewskiego.
W Świdnicy zjawiły się najlepsze ekipy z zagranicy i czołowych klubów w Polsce.
Jutro 4. maja drugi dzieńn turmieju. Zawody rozpoczną się już o godzinie 8.30 a w godzinach 14.30-18.30 startować będą zawodnicy w walce o medale (występy finałowe).


2 maja 2014 - Klasa okręgowa

W rozegranej wczoraj, dwudziestej trzeciej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Nysa Kłodzko - Stal Świdnica 3:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - LKS Bystrzyca Górna 3:1, Karolina Jaworzyna Śląska - Piławianka Piława Górna 3:1, Piast Nowa Ruda - Unia Złoty Stok 1:3, Pogoń Pieszyce - Zjednoczeni Żarów 0:3, Sparta Ziębice - Kryształ Stronie Śląskie 1:2, Trojan Lądek Zdrój - Iskra Jaszkowa Dolna 1:1, Skalnik Czarny Bór - Victoria Świebodzice 1:0.
W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 47. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. Zjednoczeni Żarów 43. punkty, 7. LKS Bystrzyca Górna 33. punkty, 9. miejsce Stal Świdnica z 31. punktami, 10. Victoria Świebodzice 31. punktów. 11. Karolina Jaworzyna Śląska 31. punktów.


2 maja 2014 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych 1 maja meczach dwudziestej trzeciej kolejki spotkań piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Tęcza Bolesławice - Wenus Nowice 2:6, Nysa Kłaczyna - Grom Witków 1:6, Biały Orzeł Mieroszów - KS Walim 3:4, Zieloni Mrowiny - Granit Roztoka 2:4, Czarni Wałbrzych - Unia Jaroszów 4:0, Zdrój Jedlina Zdrój - Górnik Boguszów:Gorce 3:0, Gwarek Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 2:1, Włókniarz Głuszyca - Cukrownik-Polonia Pszenno 2:1 .


1 maja 2014 - Punkty świdnickich piłkarzy

We wczorajszym spotkaniu 27. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Sparta Świdnica pokonała na własnym boisku Zagłębie II Lubin 1:0.
Po tym spotkaniu Polonia-Sparta Świdnica zajmuje 11 miejsce w tabeli z 36. punktami. W tabeli prowadzi Ślęza Wrocław, która zgromadziła 61. punktów i wyprzedza KS Stilon Gorzów Wielkopolski 57. punktów. MKS Oława ma 56. punktów.
Kolejne spotkanie 3 maja, o godzinie 16.00 Polonia-Sparta Świdnica wyjeżdża na spotkanie z Formacją Port 2000 Mostki.


1 maja 2014 - Finał Olimpiady Teologii Katolickiej

Któżby pomyślał, że pobyt na finale Olimpiady Teologii Katolickiej może przynieść tak wiele emocji? Wszystko zaczęło się w czwartkowy poranek 24 kwietnia na dworcu PKP we Wrocławiu kiedy to na kilka minut przed odjazdem pociągu okazało się, że brakuje trzeciego reprezentanta diecezji świdnickiej (Dominik - II LO Wałbrzych).
Pomimo heroicznej postawy naszej opiekunki - prof. M. Kulig, pociąg udało się zatrzymać zaledwie na kilka chwil. Niestety, musieliśmy odjechać bez naszego kolegi, który jak się później okazało wybiegając na peron był świadkiem odjazdu pociągu   . . . czytaj więcej


1 maja 2014 - Łodzianie tym razem nie do pokonania

Wczorajszy mecz ostatniej, 26. kolejki spotkań pomiędzy Anilana PŁ UŁ Łódź i ŚKPR Świdnica zakończył się zwycięstwem piłkarzy ręcznych z Łodzi 26:20 (13:12).
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" po 26. kolejkach z ogromną przewagą punktów prowadzi Śląsk Wrocław. O kolejnych miejscach zadecydują rezultaty spotkań, które rozegrane zostaną 3. maja. Świdniczanie mając 19. punktów plasują się na 11. miejscu i na takim kończa rozgrywki ligowe.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała