30 czerwca 2014 - Czwartkowe popołudnie dla małych mieszkańców Świdnicy

Już 3 lipca br. centrum opieki dla dzieci Promyk przeprowadzi wspaniałe animacje dla najmłodszych, które pozwolą umilić wakacyjne błogie lenistwo. Wszystkie chętne dzieci będą mogły wziąć udział w bezpłatnych zabawach i warsztatach.
Promyczek to świdnicka placówka edukacyjna dla najmłodszych. Jej przedstawiciele będą czekać na wszystkich małych mieszkańców Świdnicy w najbliższy czwartek 3 lipca w godzinach 15:00 - 19:00 w Pasażu Tesco przy ulicy Strzegomskiej 2 ze specjalnie przygotowanymi animacjami, warsztatami plastycznymi i wieloma niezapomnianymi atrakcjami   . . . czytaj więcej


30 czerwca 2014 - Prymusi z nagrodami

Po raz trzeci Galeria Świdnicka zaprosiła zdobywców świadectw z czerwonym paskiem po odbiór nagród. Jak co roku dla każdego prymusa, który pomiędzy godzinami 10.00 a 12.00 w niedzielę, 29 czerwca odwiedził galerię, był do odebrania bilet do kina na seans w technologii 3D oraz kupon na pyszne lody w kawiarni Choice.
Ale nie tylko. Dla pierwszych 50 osób przygotowano płyty z muzyką - między innymi najnowszy album Dawida Kwiatkowskiego, ostatni album Michaela Jacksona czy przeboje z serialu "Violetta"   . . . czytaj więcej


30 czerwca 2014 - Własna droga ku Wspólnej Europie

Europa - Pierwszy Gwizdek - plakat projektu "Europa - pierwszy gwizdek 2014. Piłka nożna & muzyka" to międzynarodowy projekt wymiany młodzieży polsko-niemieckiej w dziedzinie kultury i sportu, której głównym tematem jest promowanie idei oraz wartości europejskich.
Gra na instrumentach dętych i w piłkę nożną - tak juz niedługo będzie można spędzić tydzień w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.
Podczas 7 dni wymiany uczestnikom czas wypełnią warsztaty muzyczne, liczne próby gry w orkiestrze oraz występ na otwarciu Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian CUP w Świdnicy   . . . czytaj więcej


30 czerwca 2014 - Pełno śmiechu w Galerii

W najbliższą niedzielę, 6 lipca o godzinie 16.00, w Galerii Świdnickiej niezwykły spektakl niezwykłego Teatru Pinezka z Gdańska. Humor najwyższych lotów, świetna zabawa dla wszystkich, niezależnie od wieku - to gwarantuje nam niedzielne przedstawienie.
Od 1980 roku Teatr Pinezka z Gdańska bawi widzów na ulicach, rynkach i placach całego świata. Do Świdnicy przyjeżdża w związku z Festiwalem Teatru Otwartego.
- Co roku korzystamy z uprzejmości Świdnickiego Ośrodka Kultury, a szczególnie z podpowiedzi Haliny Szymańskiej, pomysłodawczyni festiwalu i zapraszamy jeden lub dwa wybrane zespoły teatralne   . . . czytaj więcej


30 czerwca 2014 - Wakacje - Lato z SOKiBP

Jak co roku, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza dzieci i młodzież (7 lat i więcej) do spędzenia wolnego czasu na zajęciach, które ośrodek organizuje podczas wakacji.
Od 30 czerwca do 11 lipca br. w Bibliotece Publicznej w godzinach od 11:00 do 13:00, natomiast od 14 do 25 lipca zajęcia będą prowadzone w godzinach od 9:00 do 12:00 przez instruktorów Ośrodka Kultury.


30 czerwca 2014 - Festyn w Bartoszówku na powitanie wakacji

Pierwszy w tym roku festyn na powitanie wakacji zgromadził w Bartoszówku na placu zabaw całe rodziny ze wsi i z okolicznych sołectw. W programie przygotowanym przez Helenę Lasak, młodszego instruktora Strzegomskiego Centrum Kultury, było wiele atrakcji, do których należały zabawy ze spadochronem, na placu zabaw, tańce z maskotkami i przechodzenie przez rękaw.
Cechą charakterystyczną imprez plenerowych w Bartoszówku jest rodzinne świętowanie w duchu radości. Trzy pokolenia spotkały się na imprezie, spędzając wspólnie i miło czas, który zapełniły gry i zabawy pod chmurką. Rada Sołecka Bartoszówka była organizatorem i inspiratorem spotkania  
. . . czytaj więcej


30 czerwca 2014 - Siłownia "Pod Chmurką" w nowej odsłonie

Plac przy żarowskiej ścieżce zdrowia nabiera nowego wyglądu. Wejście na teren siłowni jest utwardzane kostką betonową, niebawem pojawią się również nowe ławki, świeże trawniki i nasadzenia. Rozpoczął się drugi etap zagospodarowania tego obszaru. Wkrótce, miejsce dla aktywnie spędzających czas zrobi się bardziej estetyczne i kolorowe. - Żarowska ścieżka zdrowia wciąż wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców.
Dzięki kolejnym pozyskanym środkom finansowym miejsce to stanie się atrakcyjne i bardziej przestronne   . . . czytaj więcej


29 czerwca 2014 - Niemcy od początku do końca na czele

Po konkursie Pucharu Narodów na hipodromie w Morawie po raz kolejny zabrzmiał hymn Niemiec. Reprezentacja Niemiec prowadziła już od pierwszego dnia (po próbie ujeżdżenia) z różnicą ponad 30 punktów do Wielkiej Brytanii.
Dla miłośników Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego z pewnością nie jest to dużym zaskoczeniem, ponieważ w składzie drużyny niemieckiej była "złota trójka" ostatnich Igrzysk Olimpijskich: Michael Jung, Dirk Schrade i Sandra Auffarth.
Drugie miejsce należy do drużyny z Wielkiej Brytanii, która tym samym obejmuje prowadzenie w ogólnej klasyfikacji cyklu Pucharu Narodów 2014  
. . . czytaj więcej


29 czerwca 2014 - "Noc Muzealna" z Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza na najbliższą "Noc Muzealną", która odbędzie się 4 lipca. Odwiedzającym muzeum organizatorzy zaproponują tego wieczoru i nocy między innymi: zwiedzanie wystaw stałych - historycznej, kupieckiej i metrologicznej oraz wystawy czasowej.
W programie również Via Regia - szlak wędrówki gatunków przygotowanej przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz. "Noc Muzealna" z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy rozpocznie się już o godzinie 19.00. Prelekcja multimedialna dr. Andrzeja Paczosa pt. "Świdnica w kręgu via regii" przewidziana została na godzinę 20.15.


28 czerwca 2014 - Niemcy nadal prowadzą w Pucharze Narodów

Po próbie crossu niewiele zmieniło się w klasyfikacji konkursu Pucharu Narodów. Nadal prowadzą Niemcy, druga jest Wielka Brytania, trzecią ekipą jest Holandia. Jedynie drużyna Danii i Włoch, zamieniły się miejscami.
Próba krosu niestety nie była szczęśliwa dla polskiej drużyny. Dla Jerzego Krukowskiego - aktualnego Mistrza Polski i Artura Społowicza zakończyła się upadkiem.
Do mety bez błędów na przeszkodach, ale z przekroczeniem normy czasu, dojechał tylko Wiesław Nowak   . . . czytaj więcej


28 czerwca 2014 - Bezpłatnie badali wzrok

Ponad 120 osób z gminy Świdnica skorzystało z bezpłatnych badań wzroku. Blisko 19% przebadanych skierowano na wizyty specjalistyczne u okulistów.
Od 16-18 czerwca specjalista ds. refrakcji i zaćmy, optometrysta kliniczny prowadził badania w 9 miejscowościach: do Mokrzeszowa, Komorowa, Witoszowa Dolnego, Grodziszcza, Boleścina, Pszenna, Lutomi Górnej, Bystrzycy Górnej i Burkatowa. Badania cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie w gronie osób starszych. Łącznie skorzystało z nich ponad 120 osób, a 22 osoby dodatkowo przebadano w kierunku występowania zaćmy i skierowano na wizyty specjalistyczne  
. . . czytaj więcej


28 czerwca 2014 - Podsumowali mijający rok

Dzień przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego, 26 czerwca, młodzież, rodzice i grono pedagogiczne Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu zebrali się w szkole, aby podsumować mijający rok i wyróżnić uczniów odnoszących sukcesy.
Po obejrzeniu części artystycznej przygotowanej przez trzecioklasistów nastąpiła zmiana obsady pocztu sztandarowego - młodzież klas trzecich przekazała sztandar swoim młodszym kolegom, którzy w nagrodę za wysokie wyniki w nauce, wzorowe sprawowanie oraz promocję szkoły będą reprezentować społeczność uczniowską Gimnazjum nr 2 na wszelkich uroczystościach   . . . czytaj więcej


27 czerwca 2014 - W Pucharze Narodów na prowadzeniu Niemcy

Po próbie ujeżdżenia w konkursie CIO na hipodromie w Morawie - short 3* zaliczanego do cyklu Pucharu Narodów pierwsze miejsce zajęła ekipa Niemiec.
W konkursie rywalizuje sześć drużyn narodowych. Niemcy reprezentuje aktualny mistrz olimpijski Michael Jung na swoim najlepszym koniu, 14-letnim wałachu La Biosthetique-Sam FBW, Sandra Auffarth, brązowa medalistka olimpijska z Londynu na koniu Opgun Louvo, Julia Krajewski na London-Return OLD oraz Dirk Schrade na wałachu o imieniu Hop and Skip. Ekipa po próbie ujeżdżenia uzyskała 116 punktów karnych   . . . czytaj więcej


27 czerwca 2014 - Teatr "Bezdomny" wystawi "Fausta"

Jutro, 28 czerwca w ramach "Dni Wallensteina" o godzinie 20.00 w świdnickim rynku Teatr "Bezdomny" im. Bohumila Hrabala z Żarowa wystawi spektakl zatytułowany "Faust" Jochanna Wolfganga Goethego. Sztukę z muzyką Jeana Claudea Debussyego wyreżyserował Ryszard Dykcik.
W głównych rolach wystąpią Aleksandra Dydyńska, Ryszard Dykcik, Ewa Kapinos i Tomasz Nycz.
"Pełna mistycyzmu, uroku i napięcia powieść wg J.W Goethego, stała się inspiracją do stworzenia autorskiego widowiska plenerowo-pantomimicznego w wykonaniu aktorów teatru "Bezdomnego" im. Bohumila Hrabala w Żarowie   . . . czytaj więcej


27 czerwca 2014 - "Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę"

Już w najbliższą sobotę, 28 czerwca o godzinie 11.00 ruszają bezpłatne wycieczki rodzinne po Świdnicy. Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 5-10 lat w każdą wakacyjną sobotę na kolejną edycję bezpłatnych wycieczek rodzinnych po Starym Mieście w Świdnicy.
Spotkanie z przewodnikami na świdnickim Rynku, tradycyjnie przy fontannie z Neptunem.
Plan wycieczek wakacyjnych czerwiec-lipiec: 28 czerwca - godzina 11.00 - To rodzinne są zawody, pobawimy się w podchody   . . . czytaj więcej


27 czerwca 2014 - Ostatni Dzwonek - czyli pożegnanie roku szkolnego

Nadszedł długo wyczekiwany moment dla wszystkich uczniów. Dla ponad 1760 uczniów w gminie Świdnica zabrzmiał ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Gminne uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego 2013/2014 roku odbyły się w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej, z udziałem władz gminy. Kończymy rok szkolny z sukcesami. 100% uczniów uzyskało promocję do następnych klas.
W tegorocznych wynikach sprawdzianów szóstoklasistów uczniowie naszej szkoły osiągnęli średni wynik 26, a to oznacza, że jest on wyższy niż średnia krajowa, wojewódzka, powiatowa, a także najlepszy wynik spośród wszystkich placówek oświatowych w gminie   . . . czytaj więcej


27 czerwca 2014 - Wakacyjny rozkład jazdy - będzie nowa linia

W związku z zakończeniem roku szkolnego, począwszy od 30 czerwca (poniedziałek) obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
Wymiana rozkładów na przystankach nastąpi w sobotę, 28 czerwca. Pasażerów prosimy o zwrócenie uwagi na termin obowiązywania rozkładu i wcześniejsze zapoznanie się z wprowadzanymi zmianami. Rozkład letni dostępny jest na stronie internetowej www.mpk.swidnica.pl
Od poniedziałku będzie funkcjonować również nowa linia nr 9. Autobusy będą kursować na trasie: plac Św. Małgorzaty, ulica Muzealna, plac Grunwaldzki, plac Drzymały (z powrotem Westerplatte/Śląska, plac Wolności-Równa), Westerplatte/Bystrzycka, Towarowa.


27 czerwca 2014 - Baw się na Dniach Świebodzic 2014

Doroczne święto Świebodzic odbędzie się w dniach 28-29 czerwca na stadionie przy ulicy Rekreacyjnej 1.
Oficjalne otwarcie tegorocznych Dni Świebodzic nastąpi w sobotę, o godzinie 13:30. Występy sceniczne rozpoczną się tego dnia o godzinie 13:45 programem artystycznym przygotowanym przez uczniów świebodzickich szkół. Następnie, o godzinie 16:15 na scenę wejdą członkowie zespołu śpiewaczego Akord, działającego na co dzień przy miejskim kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Seniorzy z Akordu to artyści doskonale znani Mieszkańcom nie tylko z występów podczas wielu dotychczasowych obchodów święta miasta, ale także sukcesów osiąganych na wielu przeglądach muzycznych   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2014 - Strzegom Horse Trials 2014 startuje

Dzisiaj na hipodromie w Morawie pojawiły się pierwsze pary. Jako pierwsi startowali zawodnicy, którzy zgłosili się do "jednej gwiazdki" (CI1*-short i CI1*-long). Przed nimi próba ujeżdżenia. Konkurs CI1*-short rozpoczął się o godzinie 12:45. Wśród startujących w nim zawodników można było zobaczyć miedzy innymi obecnego Mistrza Świata i dwukrotnego złotego medalistę z Londynu - Michaela Junga.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, podczas Strzegom Horse Trials rozegrane zostaną zawody z cyklu Pucharu Narodów   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2014 - 711 osób poznało wiek swojego serca

Między 24 a 25 czerwca na rynku głównym w Świdnicy, w specjalnie przygotowanym busie kampanii "Ciśnienie na życie" przebadało się 711 osób! Każdy, kto odwiedził bus kampanii, mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji.
24 i 25 czerwca mieszkańcy Świdnicy mieli okazję sprawdzić, czy problem nadciśnienia dotyczy także ich. Na wszystkich chętnych w specjalnie przystosowanym busie kampanii "Ciśnienie na życie" czekała wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, która po przeprowadzeniu badania interpretowała wynik oraz udzielała fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2014 - Najlepsi uczniowie z nagrodami

Sprzęt elektroniczny, sportowy, książki lub biżuteria - między innymi takie nagrody otrzymali najlepsi absolwenci świdnickich szkół, prowadzonych przez miasto. Nagrody o wartości 600 złotych dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej, a 700 złotych dla absolwenta gimnazjum uczniowie wybierali sobie sami.
Nagrody przypadły 11 uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy mogą pochwalić się średnią ocen od 5,66 do 5,94. Ponad to mają wzorową ocenę z zachowania. Na nagrody miasto przeznaczyło 7 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2014 - "Perły Samorządu" także dla Świdnicy

Redakcja Dziennika Gazety Prawnej po raz drugi rozstrzygnęła ogólnopolski ranking "Perły Samorządu". Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zajął III miejsce w kategorii najlepszego włodarza i samorządu w miastach do 100 tysięcy mieszkańców. Równorzędnych, trzecich miejsc było jednak zdecydowanie więcej.
Trzecie miejsca zajęli także: Prezydent Kołobrzegu - Janusz Gromek, Tadeusz Krzakowski - Prezydent Legnicy i Prezydent Tarnowskich Gór - Arkadiusz Czech.


26 czerwca 2014 - Święto miast partnerskich w Lampertheim

Ponad pół tysiąca gości z pięciu europejskich krajów gościło na święcie miast partnerskich w Lampertheim. W gronie zaproszonych byli również mieszkańcy gminy Świdnica.
Pierwszą umowę partnerską burmistrz Lampertheim podpisał z miastem Ermont (Francja) w 1966 roku. Kolejne z Maldegem (Belgia) 1967 roku, Wierden (Holandia) 1967 roku, Adria (Włochy) 1979 roku, Dieulouard (Hiszpania) 1993 roku, a w 2006 roku z Gminą Świdnica. Burmistrzowie miast partnerskich Lampertheim (Ermont, Maldegem, Adria, Wierden, Dieulouard) kilkanaście lat temu przyjęli zasadę organizacji święta narodów miast partnerskich w swoich gminach   . . . czytaj więcej


26 czerwca 2014 - Rusza rekultywacja dolnośląskich skałdowisk opdadów

Zakład Techniki Ochrony Środowiska FOLEKO sp. z o.o. ze Świdnicy zrekultywuje dolnośląskie składowiska odpadów. Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa wyłoniła wykonawcę robót, które obejmą dziewięć składowisk i będą kosztowały ponad 9 milionów złotych. Prace poprawią stan środowiska naturalnego i ograniczą zagrożenia ekologiczne wynikające ze składowania odpadów.
FOLEKO będzie generalnym wykonawcą prac rekultywacyjnych, obejmujących 21,19 ha łącznej powierzchni składowisk, które zostaną zabezpieczone, a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed dopływem deszczówki, mogącej wypłukiwać zanieczyszczenia   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2014 - SCK wkrótce z nowym dachem

Dobiegają końca prace związane z przebudową dachu Strzegomskiego Centrum Kultury. Termin zakończenia prac budowlanych przewiduje się na 3 lipca.
Przypomnijmy, że w ostatnim okresie sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury była zamknięta i wyłączona z użytkowania.
Głównym powodem tej decyzji były wyniki ekspertyz, które wykazały, że dach nad salą widowiskową zagrażał bezpieczeństwu osób korzystających z obiektu   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2014 - Stypendia dla najlepszych

223 stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe wręczyła wójt gminy Teresa Mazurek najlepszym uczniom w gminie Świdnica. To o 13 nagród więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Prymusem gminy Świdnica niezmiennie od dwóch lat jest uczennica Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie Maja Kozłowska, ze średnia 6,0.
Gospodarzem tegorocznej gali była Szkoła Podstawowa im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym.
Na uroczystość wręczenia stypendiów czekam z ogromnym utęsknieniem   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2014 - Galeria Świdnicka nagradza za "pasek"

Po raz trzeci Galeria Świdnicka nagradza zdobywców świadectw z paskiem! I wraca do miłej tradycji wręczania upominków najlepszym uczniom.
- Za nami rok szkolny, przed nami - zasłużone wakacje. Przygotowaliśmy niespodziankę dla tych, którzy najlepiej spisali się podczas roku szkolnego - deklaruje Beata Moskal-Słaniewska z Galerii Świdnickiej.
Zapraszamy w niedzielę, 29 czerwca, na godzinę 10.00 wszystkich posiadaczy świadectwa z czerwonym paskiem - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2014 - Mają nowy plac zabaw

Dzieci z osiedla Kamionka wreszcie doczekały się nowego placu zabaw, który stanął przy ulicy Bazaltowej w Strzegomiu. Wykonawcą robót był Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Strzegomiu. Wykonano nową nawierzchnię, zjazd oraz ogrodzenie.
Plac wyposażony jest również w urządzenia zabawowe i siłowe, które zostały zamontowane przez firmy zewnętrzne (FSB Piekarnię Strzegom oraz Słodownię Strzegom). Inwestycja wyniosła około 65 tysięcy złotych.
Władze Strzegomia szczególnie dziękują sponsorom FSB Piekarni Strzegom oraz Słodowni Strzegom za ufundowanie sprzętu niezbędnego do funkcjonowania placu zabaw.


24 czerwca 2014 - Mecz Polska - Niemcy w Świdnicy

Już w piątek, 27 czerwca o godzinie 13.45, na murawę boiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wybiegną piłkarze Polski i Niemiec. Co prawda w składzie Niemców zabraknie Mario Goetze, Mesuta Oezila czy Thomasa Muellera, a w składzie biało-czerwonych Lewandowskiego, Boruca czy Błaszczykowskiego, to z pewnością emocji także nie zabraknie.
W piątek mianowicie odbędzie się "mecz przyjaźni" partnerskich powiatów: Świdnickiego i Bergstraße. Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu "Piłka nożna łączy kultury   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2014 - "Talenty Szkoły"

Czerwiec to miesiąc podsumowań w szkołach. W Gimnazjum nr1 im. M. Kunic w Świdnicy ze zniecierpliwieniem oczekuje się nie tylko na wyniki egzaminów, czy rocznej klasyfikacji, jest też taka impreza, na którą czekają wszyscy uczniowie i nauczyciele - "Talenty Szkoły". Kolejny już raz uczniowie szkoły mieli okazję zaprezentować się na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Całą imprezę rozpoczął występ grupy teatralnej "Bez nazwy" przedstawieniem - pantomimą "Już czas...", następnie talenty wokalne, taneczne oraz instrumentaliści oczarowali całą publiczność. Jak każdego roku wszyscy wyszli z teatru z myślą - Ależ mamy zdolną i wrażliwą młodzież (i niech tak zostanie).


24 czerwca 2014 - Puchar dla Pyszczyna

Przeciąganie liny i łódki, piłowanie belki, puszczanie wianków i rzut kołem ratunkowym do celu. W takich konkurencjach w sobotę, 21 czerwca mieszkańcy Pyszczyna, Pożarzyska, Mrowin, Przyłęgowa, Wierzbnej, Mikoszowa i Łażan zmagali się w przyjacielskich zawodach podczas Turnieju Wsi. Tegorocznym faworytem sołeckiego spotkania zostało sołectwo z Pyszczyna, zdobywając największą ilość punktów.
Tuż za nimi, na drugim miejscu ex aequo, z ilością 137 uzyskanych punktów uplasowali się mieszkańcy Pożarzyska i Mrowin. - Dobra zabawa, wspólna integracja, ale również społeczne zaangażowanie towarzyszy zawsze naszym wiejskim zmaganiom. Nie inaczej było także w tym roku   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2014 - Wrocław ma już połączenie z Lublinem

We wtorek o godzinie 15:20 z Wrocławia odleci pierwszy samolot do Lublina. Nowe połączenie Eurolotu będzie realizowane cztery razy w tygodniu, zaś lot potrwa niewiele ponad godzinę. To najszybszy i najwygodniejszy sposób podróżowania na tej trasie.
Z Wrocławia do Lublina polecimy w każdy wtorek, czwartek, piątek i niedzielę. Loty są realizowane samolotem Bombardier Q400 NextGen, który zabiera na pokład 78 pasażerów. Ceny biletów zaczynają się od 199 złotych w jedną stronę i obejmują możliwość przewozu bezpłatnie bagażu rejestrowanego do 23 kg oraz bagażu podręcznego do 8 kg   . . . czytaj więcej


24 czerwca 2014 - Są oferty pracy

Młodzieżowe Centrum Kariery zaprasza wszystkie osoby z terenu Świebodzic poszukujące zatrudnienia na kolejną giełdę pracy. Tym razem swoje oferty zaprezentuje świebodzicka firma Capricorn.
Giełda odbędzie się w środę, 25 czerwca, o godzinie 10:00 w siedzibie MCK przy ulicy Żeromskiego 27. Uczestniczący w niej pracodawca będzie mieć dla zainteresowanych ofertę pracy na stanowisku magazyniera.
Osoby zainteresowane udziałem w giełdzie proszone są o zapisanie się przed wyznaczonym terminem, osobiście w jednostce lub telefonicznie. Przychodząc na giełdę prosimy o zabranie ze sobą CV.


24 czerwca 2014 - Pobiegli dla zdrowia i zabawy

"Strzegomska 12 - biegajmy razem" w roku bieżącym pobiła rekordy popularności i frekwencji. W biegach młodzieżowych, rozgrywanych na boisku Zespołu Szkół przy ulicy Krótkiej udział wzięło 86 uczestników. Bieg główny po ulicach Strzegomia ukończyło 305 zawodników.
- W tym roku ponownie pobiegłem z całą rodziną. Dałem radę nawet z wózkiem - mówi Bernard Świrniak, uczestnik biegów. - Pobiegłem dla zdrowia, daje mi to satysfakcję - stwierdza Marian Góra, biegnący w zawodach. Wystartował również Prof. Jan Chmura, Zygmunt Worsa, Starosta Świdnicki i wiele osobistości ze świata nauki, sztuki i kultury. - Tu wszyscy wygrali - stwierdził Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury i jednocześnie komentator biegu.


23 czerwca 2014 - Baw się na Dniach Świebodzic 2014

Doroczne święto Świebodzic odbędzie się w dniach 28-29 czerwca na stadionie przy ulicy Rekreacyjnej 1.
Oficjalne otwarcie tegorocznych Dni Świebodzic nastąpi w sobotę, o godzinie 13:30. Występy sceniczne rozpoczną się tego dnia o godzinie 13:45 programem artystycznym przygotowanym przez uczniów świebodzickich szkół. Następnie, o godzinie 16:15 na scenę wejdą członkowie zespołu śpiewaczego Akord, działającego na co dzień przy miejskim kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Seniorzy z Akordu to artyści doskonale znani Mieszkańcom nie tylko z występów podczas wielu dotychczasowych obchodów święta miasta, ale także sukcesów osiąganych na wielu przeglądach muzycznych   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2014 - IV Regionalny Rajd o Kropelce - za nami

Tak, jak zapowiadali organizatorzy, to była wyjątkowa edycja. Rekordowa liczba kilometrów do pokonania, rekordowa liczba pytań na trasie, rekordowa liczba patronów. IV Regionalny Rajd o Kropelce za nami.
Tegoroczna edycja odbyła się nie na zakończenie, ale na otwarcie wakacji, czyli 21 czerwca 2014 roku - tak, jak oczekiwali tego sami uczestnicy. Na starcie pojawiły się zespoły ze Świdnicy, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Kłodzka, Ząbkowic, Wrocławia i innych miejscowości. Według regulaminu załogi mogły być nawet 4-osobowe   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2014 - Międzypokoleniowy spektakl

Rozentuzjazmowani widzowie, na scenie mieszanka młodości i doświadczenia w osobach uczniów Społecznego Gimnazjum Akademickiego oraz znanych osobistości Świebodzic, a w repertuarze jeden z najpopularniejszych utworów polskiej literatury - "Zemsta" hrabiego Aleksandra Fredry. Tak, w skrócie, opisać można przedstawienie wystawione w niedzielę, 22 czerwca, w siedzibie świebodzickiego klubu seniora.
Zamysł spektaklu opierał się na obsadzeniu fredrowskich postaci podwójnymi rolami   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2014 - Rozebrali Fiata Uno na części

Sąd Rodzinny i Nieletnich zajmie się sprawą 16-letniego mieszkańca Świebodzic, który wspólnie z 18-letnim kompanem dokonał kradzieży Fiata Uno.
Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach w wyniku prowadzonych czynności dotyczących kradzieży Fiata UNO zatrzymali dwie osoby. Mieszkańcy Świebodzic w wieku 16 i 18 lat w nocy z 10 na 11 czerwca dokonali kradzieży Fiata wartości trzy tysiące złotych na szkodę mieszkanki Świebodzic.
Wyjechali samochodem w pola i tam rozebrali go na części   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2014 - Oddaj krew, wygraj atrakcyjne nagrody

Już w najbliższy weekend odbędzie się w naszym mieście impreza sezonu - Dni Świebodzic 2014. Tym razem, poza gwiazdami i atrakcjami na scenie głównej, organizatorzy we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi przygotowali dla Państwa niepowtarzalną okazję do podzielenia się krwią z potrzebującymi.
Plenerowa zbiórka odbędzie się w sobotę, 28 czerwca, na terenie kompleksu sportowego "Orlik". Pobór rozpocznie się od godziny 13:00 i trwać będzie do godziny 16:00   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2014 - Jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce - Morawa

W dniach 26-29 czerwca na terenie hipodromu im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce a będzie nim Puchar Narodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Strzegom Horse Trials. Pierwsze zawody tegorocznego Pucharu Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozegrano we francuskim Fontainebleau.
W Morawie wystartuje między innymi Michael Jung - numer jeden w świecie wkkw. Michael Jung jest aktualnym Mistrzem Olimpijskim (Londyn 2012), Mistrzem Świata (Kentucky 2010) i Mistrzem Europy (Malmo 2013 i Luhmulen 2011)   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2014 - Bus kampanii "Ciśnienie na życie" zawita do Świdnicy

Już między 24 a 25 czerwca, na rynku głównym w Świdnicy, w specjalnie przystosowanym busie "Ciśnienie na życie" będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach 10:00 - 18:00 będzie czekała fachowa ekipa pielęgniarek, która wykona pomiary i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.
Świdnica to pierwsze z 44 miast na trasie przejazdu Busa. Po serii akcji bezpłatnych pomiarów ciśnienia i wieku serca, organizowanych w centrach handlowych na terenie całego kraju, organizatorzy kampanii "Ciśnienie na życie" po raz kolejny wysyłają w Polskę swoje mobilne centrum badań   . . . czytaj więcej


23 czerwca 2014 - "STOP-24" - oznakuj swoje auto

Choć statystyki policyjne mówią jasno, że od ponad dekady liczba skradzionych w Polsce aut sukcesywnie spada, okres wakacji to czas, w którym ten przestępczy proceder przybiera na intensywności. Wobec tego, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy i Komisariat Policji w Świebodzicach zapraszają do udziału w programie "STOP-24".
Jeżeli jesteście Państwo posiadaczami samochodów zamieszkującymi teren powiatu świdnickiego i nie macie w zwyczaju poruszać się autem nocą, w godzinach 0:00 - 5:00, lub robicie to bardzo rzadko, akcja "STOP-24" skierowana jest właśnie do Was   . . . czytaj więcej


22 czerwca 2014 - Rzeźbił w Pradze, Lucernie, Lyonie, Paryżu i Świdnicy

Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, z okazji 360. rocznicy urodzin Johanna Riedla, zapraszają na wykład Ewy Małachowicz pt. "Świdnicki rzeźbiarz - Johann Riedel" połączony z prezentacją fotografii Mariusza Barcickiego. Wykład odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18 - 26 czerwca (czwartek) o godzinie 18.00.
Johann Riedel (1654 - 1736) - rzeźbiarz. Twórca wystroju wnętrza katedry w Świdnicy (ołtarza głównego, szeregu ołtarzy bocznych)   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2014 - Pamiątkowa tablica odsłonięta

16 czerwca w Świdnicy odsłonięto pamiątkową tablicę o treści "Dla upamiętnienia pierwszego wiecu wyborczego Komitetu Obywatelskiego Solidarność na Rynku Świdnickim w dniu 1 maja 1989 roku" Tablica zawisła w Świdnickim Rynku, na ścianie kamienicy Rynek 10. Odsłonięcie tablicy było kulminacją obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, których pierwszy etap miał miejsce 21 maja.
W uroczystym odsłonięciu tablicy brali udział: opozycjoniści z czasów PRL, Posłowie i Senatorowie ziemi świdnickiej, Radni Sejmiku Dolnego Ślaska, Radni Powiatowi, młodzież szkolna oraz przedstawicieli związków kombatanckich   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2014 - Świebodziczanie podzielili się krwią

Jedenaście, tyle litrów najcenniejszego z płynów - krwi, udało się zebrać podczas ostatniej zbiórki, która 17 czerwca odbyła się w sali MDK w godzinach od 10:00 do 14:00.
Organizatorami akcji byli: Urząd Miejski w Świebodzicach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Klub Honorowych Dawców Krwi. Wzorem ubiegłych zbiórek, tak i tym razem, wśród osób uczestniczących w akcji rozlosowana została nagroda niespodzianka, ufundowana przez sponsora strategicznego akcji poboru krwi w Świebodzicach - przedsiębiorstwo Termet S. A.   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2014 - Nagrodzono najlepsze Ośrodki Szkolenia Kierowców

We wtorek, 17 czerwca, w sali narad świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego odbyło się spotkanie z właścicielami Ośrodków Szkolenia Kierowców z Powiatu Świdnickiego.
Oprócz kierowników ośrodków w spotkaniu uczestniczyli: Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Etatowy Członek Zarządu Sabina Cebula, Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego Lesław Podgórski oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu Dyrektor Leszek Tkaczyk   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2014 - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

W piątek i sobotę (27 i 28 czerwca) odpady wielkogabarytowe znów będzie można oddać w ramach tzw. wystawki. Jest ona organizowana co miesiąc w ostatni piątek i sobotę. W ramach akcji do godzina 8.00 można wystawić m. in. meble, zużyte opony, stare dywany oraz wielkogabarytowe opakowania (np. pudła, styropian itp.).
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady można wystawiać przy pojemnikach na odpady zmieszane bądź w boksach śmietnikowych, natomiast w systemie indywidualnym przed posesją, na poboczu drogi domu jednorodzinnego   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2014 - Finał Dni Świdnicy już w weekend

Występy muzyczne, kabaretowe, teatralne oraz pokazy sportowe, graffiti, rycerskie i militariów to niektóre z wydarzeń, które czekać będą na odwiedzających tegoroczne Dni Świdnicy. A te ruszają w sobotę i niedzielę, 21-22 czerwca na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Już po raz kolejny Dni Świdnicy odbędą się na terenach sportowych przy ulicy Śląskiej 35. Oprócz głównej sceny, na której wystąpi Kaliber 44, Małgorzata Ostrowska, Mesajah i Kabaret Skeczów Męczących, Świdnicki Ośrodek Kultury zorganizował dodatkową przestrzeń, na której wystąpią m. in. aktorzy wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora ze spektaklem dla dzieci zatytułowanym "Urodziny" oraz młodzi wokaliści ze studia piosenki Dariusza Jarosa   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2014 - Polsko-czeskie panele dyskusyjne i prezentacja

Podczas Kongresu Regionów zorganizowano polsko-czeskie panele dyskusyjne w ramach projektu "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość". Dotyczyły one planu związanego z unijnymi wydatkami. Wszystko po to, by zwiększyć atrakcyjność pogranicza, a nasze miasta uczynić lepszymi miejscami do życia i pracy.
W poprzednim okresie programowania najczęściej realizowano projekty ukierunkowane na rozwój dostępności transportowej, turystyki, działań społecznych, kulturalnych i rekreacji. Nie brakowało także projektów wspierających edukację i przedsiębiorczość oraz chroniących środowisko naturalne   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2014 - Wystartowały już wszystkie czartery

Peloponez, Paphos i Madera to ostatnie z czarterowych nowości, wprowadzone w tym sezonie do siatki wrocławskiego lotniska. 21 czerwca lot na Lanzarote zainauguruje sezon wakacyjny. Czarterowa oferta będzie w pełni dostępna - i to przed rozpoczęciem urlopowego szczytu.
W tegorocznej siatce połączeń czarterowych wrocławskiego lotniska znalazło się 29 kierunków, w tym aż 5 nowości - Maroko, Djerba, Paphos, Peloponez i Madera. - Ostatnie trzy wystartowały w połowie czerwca, czyli przed tradycyjnym początkiem sezonu, zwykle przypadającym na przełom czerwca i lipca - mówi Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2014 - Targira - rzemiosło na medal

Misternie wykonane rzeźby, imponujące żywotnością barw obrazy, tkane najtrudniejszymi metodami obrusy, ceramika użytkowa i artystyczna, biżuteria i wiele innych form rękodzielniczych mogli podziwiać w miniony weekend, od 13 do 15 czerwca, goście odwiedzający piątą edycję Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira, który pod patronatem honorowym Burmistrza Świebodzice Bogdana Kożuchowicza odbył się w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6.
W festiwalu udział wzięło około 40 artystów-rzemieślników reprezentujących różne dziedziny sztuki   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2014 - Uczniowie "Makuszyńskiego" w Austrii

Uczniowie PSP Nr 4 w Strzegomiu po raz kolejny wyjechali za granicę w ramach wymiany uczniów z projektu Comenius. Tym razem szóstka uczniów pod opieka D. Staśkiewicz i G. Dudzik pojechała w Alpy do Tyrolu.
Pierwszy dzień upłynął nam w podróży i dopiero późnym wieczorem dotarliśmy na miejsce, gdzie powitały nas rodziny goszczące, piękny widok Alp i czyste powietrze. Drugiego dnia rano wyjechaliśmy z uczniami ze szkół partnerskich i opiekunami w góry, na lodowiec. Jechaliśmy kolejką i podziwialiśmy widoki pięknych gór. Na szczycie czekała na nas niespodzianka - pół metra śniegu, narciarze i snowboardziści   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2014 - Ważne dla przedsiębiorców

W związku ze zmianą przepisów tylko do końca czerwca przyjmowane są wnioski od przedsiębiorców planujących realizację nowej inwestycji w najbliższych 3 latach. Zainteresowani rozwojem swoich przedsiębiorstw w Świdnicy mogą liczyć na 100-procentowe zwolnienie z podatku lokalnego, a jego długość zależy od wartości inwestycji.
Zmiany wynikają z faktu, że od 1 lipca 2014 r. zaczną obowiązywać wytyczne w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014-2020 gdzie zostały określone obszary kraju, w których dopuszczalne jest udzielanie pomocy regionalnej oraz maksymalne intensywności pomocy   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2014 - Koncert Studia Artystycznego Katharsis

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza wszystkich na koncert, który odbędzie się 24 czerwca o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Na scenie pojawią się zespoły taneczne i soliści, prezentujący taniec klasyczny, współczesny i nowoczesny oraz wokaliści Studia Artystycznego Katharsis.
Wszyscy wykonawcy zaprezentują efekty swojej całorocznej pracy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą miło spędzić wtorkowe popołudnie. Wstęp na koncert jest wolny.


18 czerwca 2014 - Poznaj bliskiego sąsiada w Pasażu Tesco w Świdnicy

15 czerwca przestrzeń Pasażu Tesco przy ulicy Strzegomskiej 2 w Świdnicy została otwarta na inicjatywy społeczności lokalnych. W ramach inauguracji akcji "Poznaj bliskiego sąsiada" na klientów czekały liczne atrakcje, zabawy oraz promocje.
Impreza rozpoczęła szereg inicjatyw, które w najbliższym czasie będą odbywać się w Pasażu Tesco w Świdnicy przy ulicy Strzegomskiej. Więcej informacji dla osób i organizacji (szkół, stowarzyszeń, artystów, organizacji pozarządowych itd.) zainteresowanych udziałem w akcji już wkrótce na stronie www.pasaztesco.pl


18 czerwca 2014 - Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Na sobotę 21 czerwca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godz. 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49).
Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory. Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna   . . . czytaj więcej


18 czerwca 2014 - Są oferty pracy

Młodzieżowe Centrum Kariery zaprasza wszystkie osoby z terenu Świebodzic poszukujące zatrudnienia na kolejną giełdę pracy. Tym razem swoje oferty zaprezentuje świebodzicka firma Capricorn.
Giełda odbędzie się w środę, 25 czerwca, o godzinie 10:00 w siedzibie MCK przy ulicy Żeromskiego 27. Uczestniczący w niej pracodawca będzie mieć dla zainteresowanych ofertę pracy na stanowisku magazyniera.
Osoby zainteresowane udziałem w giełdzie proszone są o zapisanie się przed wyznaczonym terminem, osobiście w jednostce lub telefonicznie. Przychodząc na giełdę prosimy o zabranie ze sobą CV.


18 czerwca 2014 - Turniej e-Mundial w ZSB-E

W dniach 5-18 czerwca w Zespole Szkół Budowlano - Elektrycznych w Świdnicy odbył się Szkolny Turniej Piłkarski e-Mundial zorganizowany przez Jarosława Klimkowskiego.
Jak sama nazwa wskazuje rozgrywki odbywały się w świecie wirtualnym, uczniowie podczas przerw rozgrywali swoje mecze według zasad Mistrzostw Świata.
Odbywały się one w dwóch salach, mecze rozgrywano na X-boxach, przy aktywnym z udziale kibiców. Każdy mecz - to rozgrywka dwa razy po pięć minut   . . . czytaj więcej


18 czerwca 2014 - Komunikat ze starostwa

Postępowanie administracyjne w sprawie kierowców z Powiatu Świdnickiego pokrzywdzonych przez szkołę jazdy w Legnicy zostaje odroczone do czasu uprawomocnienia się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
Ponadto Starostwo Powiatowe w Świdnicy odracza wydanie decyzji o odebraniu praw jazdy do czasu wydania decyzji przez WSA we Wrocławiu w analogicznych dwóch sprawach dotyczących kierowców z naszego powiatu w aktualnie toczących się przed sądem. 17 czerwca 2014 - Jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce - Morawa

W dniach 26-29 czerwca na terenie hipodromu im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce a będzie nim Puchar Narodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Strzegom Horse Trials. Pierwsze zawody tegorocznego Pucharu Narodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego rozegrano we francuskim Fontainebleau.
W Morawie wystartuje między innymi Michael Jung - numer jeden w świecie wkkw. Michael Jung jest aktualnym Mistrzem Olimpijskim (Londyn 2012), Mistrzem Świata (Kentucky 2010) i Mistrzem Europy (Malmo 2013 i Luhmulen 2011)   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2014 - Tego Polska jeszcze nie widziała. Media Markt w trasie po kraju

Technologiczne miasteczko, strefy relaksu i rozrywki, wyjątkowe konkursy, gry i promocje - Media Markt przemierza Polskę z mobilnym marketem naszpikowanym nowoczesną elektroniką, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem odwiedzjących. Charakterystyczny truck marki 23 czerwca odwiedzi Świdnicę.
Plakat >>> zobacz. 16 maja rozpoczęła się kampania promocyjna lidera rynku elektroniki użytkowej pod hasłem "Media Markt Tour 2014", na trasie której znajduje się blisko 70 miejscowości ze wszystkich 16 województw   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2014 - Bus kampanii "Ciśnienie na życie" zawita do Świdnicy

Już między 24 a 25 czerwca, na rynku głównym w Świdnicy, w specjalnie przystosowanym busie "Ciśnienie na życie" będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach 10:00 - 18:00 będzie czekała fachowa ekipa pielęgniarek, która wykona pomiary i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.
Świdnica to pierwsze z 44 miast na trasie przejazdu Busa. Po serii akcji bezpłatnych pomiarów ciśnienia i wieku serca, organizowanych w centrach handlowych na terenie całego kraju, organizatorzy kampanii "Ciśnienie na życie" po raz kolejny wysyłają w Polskę swoje mobilne centrum badań   . . . czytaj więcej


17 czerwca 2014 - Turniej Piłkarski imienia Dariusza Bezegłowa

21 czerwca rozegrana zostanie czwarta edycja Turnieju Piłkarskiego imienia Dariusza Bezegłowa. W turnieju wezmą udział drużyny: LKS Bystrzyca Dolna, LKS Bystrzyca Górna, Stal Świdnica, Płomień Makowice, Zgoda Grodziszcze, Zagłębie Wałbrzych, LKS Gola Świdnicka, Karolina Jaworzyna Śląska. Mecze odbywać się będą na dwóch obiektach sportowych - w Bystrzycy Dolnej oraz Bystrzycy Górnej. Pierwszy mecz rozpocznie się o godzinie 13.30.
Zwycięzcami w poprzednich turniejach były drużyny Zjednoczonych Żarów i LKS-u Bystrzyca Górna (dwukrotnie).


16 czerwca 2014 - National Geographic Channel w Kompleksie Osówka

Wilczy Szaniec, Kompleks Osówka oraz schrony Strzyżowa i Stępina - Cieszyna, National Geographic Channel nagrywa w Polsce nowe odcinki bardzo popularnego cyklu "Wielkich Konstrukcji III Rzeszy" W dniach 16 - 20 czerwca kamery National Geographic Channel przyjrzą się wybranym przykładom wielkich konstrukcji pozostawionych przez hitlerowców na terenach naszego kraju.
W swoich koszmarnych dążeniach do dominacji nad światem naziści nie stawiali sobie żadnych ograniczeń. Przez lata próbowali wcielać w życie niemieszczące się w głowach projekty także w zakresie architektury i inżynierii   . . . czytaj więcej


16 czerwca 2014 - 2. Memoriał Bogdana Szymańskiego w Tenisie Ziemnym

15 czerwca na świdnickich kortach tenisowych rozegrano drugi Memoriał Bogdana Szymańskiego w tenisie ziemnym. Zawody zorganizowane zostało przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub. Otwarcia memoriału dokonał Wiesław Kułakowski z Tenis Fan Klubu wspominając sylwetkę popularnego "Szymona".
Klasyfikacja singlowa: 1. Michał Kozłowski, 2. Mateusz Kwinta, 3. Sebastian Kalemba i Bartek Różycki, 5. Darek Pytel, 6. Paweł Cieśla, 7. Łukasz Zięta, 8. Mirosław Toporkiewicz   . . . czytaj więcej


16 czerwca 2014 - XII Gminny Konkurs Matematyczny "Szczęśliwa 13-tka"

13 czerwca w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, odbył się XII Gminny Konkurs Matematyczny " Szczęśliwa 13-tka". W konkursie uczestniczyli uczniowie klas III ze szkół gimnazjalnych naszej gminy. Uczniowie rozwiązywali zadania przygotowane przez Grażynę Kurgan, nauczycielkę Zespołu Szkół w Strzegomiu. Po uroczystym rozpoczęciu konkursu i omówieniu zadań uczniowie przystąpili do pracy. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z nauczycieli matematyki gminy Strzegom.
Podczas pracy jury uczniowie z Gimnazjum nr 2, pod kierunkiem Danuty Ehlert, wystawili spektakl pt. "Życie wielkich filozofów"   . . . czytaj więcej


15 czerwca 2014 - Zjednoczeni Żarów awansują

W rozegranej dzisiaj meczach, ostatniej, trzydziestej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Iskra Jaszkowa Dolna - Sparta Ziębice 4:3, Trojan Lądek Zdrój - Karolina Jaworzyna Śląska 3:4, Victoria Świebodzice - Unia Złoty Stok 4:0, LKS Bystrzyca Górna - Stal Świdnica 3:1, Pogoń Pieszyce - Nysa Kłodzko 3:1, Zjednoczeni Żarów - Piławianka Piława Górna 1:2, Kryształ Stronie Śląskie - Skalnik Czarny Bór 0:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Piast Nowa Ruda mecz przerwany w wyniku wtargnięcia na boisko kibiców z Nowej Rudy.
Rozgrywki na pierwszym miejscu zakończył zespół Zjednoczeni Żarów z 59. punktami i uzyskał awans do ligi wyższej, Piast Nowa Ruda zgromadził 55. punktów. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 3. Victoria Świebodzice 53. punkty. 6. LKS Bystrzyca Górna 45. punktów, 8. Stal Świdnica z 41. punktami, 12. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 38. punktów.


14 czerwca 2014 - Świetlice w budowie

Pyszczyn, Bożanów i Gołaszyce dołączą do grona tych miejscowości, w których mieszkańcy mają swoje miejsce spotkań. Właśnie rozpoczęły się prace przy budowie nowych świetlic wiejskich. - Nowe budynki świetlic wiejskich, które po części stanęły już w dwóch miejscowościach będą miały ponad 106 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.
Wyposażone zostaną w przedsionek, salę, zaplecze kuchenne oraz toalety, w tym również dla niepełnosprawnych. W tej chwili przygotowujemy fundamenty, a w najbliższych dniach rozpoczniemy prace związane ze stawianiem całych konstrukcji domków - wyjaśnia Cezary Sadowski z PHU "Dek-Bud"   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2014 - Nagrody i wyróżnienia przyznane

Świdniccy sportowcy, trenerzy i działacze otrzymają nagrody i wyróżnienia Prezydenta Świdnicy za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej. Nagrody przyznane zostały za 2013 rok.
Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień zaplanowano w ramach Dni Świdnicy, 22 czerwca o godzinie 17.00 na dużej scenie w Świdnickim Ośrodku Sportowym i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 35.
Nagrody indywidualne dla zawodników:   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2014 - Trwają prace przy kanalizacji

W wielu miejscach Świebodzic trwają obecnie intensywne prace związane z budową oraz przebudową sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Ze względu na priorytetowy charakter robót i konieczność zachowania odpowiednich warunków bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego, w czasie ich wykonywania występować mogą utrudnienia komunikacyjne.
Aktualnie prace prowadzone są na ulicach M. Skłodowskiej-Curie, Chmielnej oraz Sikorskiego, a następnie przeniesione zostaną na ulicę Ofiar Oświęcimskich. W rejonie ulicy M. Skłodowskiej-Curie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 niemożliwy jest wjazd na posesje znajdujące się na linii wykonywania wykopów   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2014 - Praca dla montera lub monterki

Agencja Pracy Tymczasowej Trenkwalder & Partner Sp. z o.o. (nr cert. 388) należy do grupy Trenkwalder International AG, która jest jedną z wiodących agencji pracy tymczasowej w Europie z obrotem powyżej 1 miliarda euro i zatrudnieniem ponad 70 000 pracowników. Trenkwalder działa w 18 krajach Europy.
Aktualnie dla naszego Klienta poszukujemy osób na stanowisko: monter-monterka do pracy w Świdnicy (nr. ref: 03MON/WAL/0614). Do obowiązków pracownika należeć będzie:   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2014 - Uczniowie wspomogli hospicjum

Kolejny już raz Gmina Świebodzice wzięła udział w akcji "Nakrętki dla Hospicjum". Dzięki dużemu zaangażowaniu i mrówczej pracy podopiecznych świebodzickich placówek oświatowych, znów udało się zapełnić całą przyczepę samochodu ciężarowego.
Uczniowie i przedszkolaki zbierali zakrętki po napojach i artykułach chemicznych, zatyczki, korki, przykrywki, a także uszkodzone zabawki oraz opakowania i pudełka, które na bieżąco odbierane były przez ZGK Świebodzice   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2014 - Wmurowanie tablicy

16 czerwca w Świdnicy odbędą się uroczystości upamiętniające Pierwszy Wiec Wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Msza Święta odbędzie się w Kościele Świętego Józefa przy ulicy Kotlarskiej 19 w Świdnicy o godzinie 16.00. Mszę odprawi ks. Andrzej Buryła (ówczesny kapelan - opiekun Komitetu Obywatelskiego "Solidarność").
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pierwszy Wiec Wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" rozpocznie się o godzinie 17.00 w Rynku przy kamienicy numer 10 w miejscu pierwszego wiecu wyborczego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność")   . . . czytaj więcej


13 czerwca 2014 - Czerwcowe zbiórki krwi

Okres wakacji to czas, podczas którego wzrasta zapotrzebowanie na krew. Świebodziczanie okazję do podzielenia się życiodajnym płynem będą mieć 17 czerwca, we wtorek, od godziny 10:00 do 14:00.
Akcja tradycyjnie zorganizowana zostanie w sali MDK przy ulicy Wolności 13, przy współpracy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu i świebodzickiego Klubu Honorowych Dawców Krwi   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2014 - Rudolph Giuliani gościem specjalnym Kongresu Regionów w Świdnicy

Miasto Wałbrzych zwycięzcą konkursie "Miasto Szans. Miasto Zrównoważonego Rozwoju" zorganizowanym przez PwC oraz tygodnik Newsweek Polska. Nagrodę i wyróżnienia wręczono podczas sesji plenarnej drugiego dnia Kongresu Regionów w Świdnicy.
Zrównoważony rozwój miast jest tematem obecnym na szczeblu europejskim od kilkunastu lat, kiedy to pojawiły się pierwsze konwencje wyznaczające kierunki rozwoju miast w tym obszarze. Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju zależy od specyfiki miast, obszarów lub regionów oraz wyzwań i szans, jakie przed nimi stoją, a także od ich uwarunkowań społecznych, środowiskowych i ekonomicznych   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2014 - W niedzielę otwarcie basenów

Miasto Wałbrzych zwycięzcą konkursie "Miasto Szans. Miasto Zrównoważonego Rozwoju" zorganizowanym przez PwC oraz tygodnik Newsweek Polska. Nagrodę i wyróżnienia wręczono podczas sesji plenarnej drugiego dnia Kongresu Regionów w Świdnicy.
Zrównoważony rozwój miast jest tematem obecnym na szczeblu europejskim od kilkunastu lat, kiedy to pojawiły się pierwsze konwencje wyznaczające kierunki rozwoju miast w tym obszarze. Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju zależy od specyfiki miast, obszarów lub regionów oraz wyzwań i szans, jakie przed nimi stoją, a także od ich uwarunkowań społecznych, środowiskowych i ekonomicznych   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2014 - Podwieczorek seniora

W najbliższą niedzielę, 15 czerwca 2014, Galeria Świdnicka zaprasza na godzinę 16.00 wszystkich seniorów na wspólny, tradycyjny podwieczorek. Artystycznym występom towarzyszyć będzie słodki poczęstunek. Miła atmosfera jak zawsze gwarantowana.
Tym razem w programie miedzy innymi taneczne widowisko w wykonaniu zespołu "Krąg", prowadzonego przez Marię Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza. Tym razem młodzież z zespołu zaprezentuje tańce lubelskie, wiązankę polską i polkę. Pomiędzy pokazami "Kręgu" - gwiazdy popołudnia, czyli pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu, którzy zaprezentują tańce w swoim wykonaniu   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2014 - Targi-Piknik w Krzyżowej

Fundacja Krzyżowa i Powiat Świdnicki zapraszają 13 czerwca o godzinie 16.00 Organizacje Pozarządowe na Targi-Piknik NGO. Impreza odbędzie się w kompleksu pałacowo-parkowy w Krzyżowej.
W ramach Targów odbędą się prezentacje Organizacji Pozarządowych oraz Piknik wymiany doświadczeń.
Przy ognisku i kolacji grillowej uczestnicy rozmawiać będą o rozwoju i współpracy NGO (non-governmental organization) i JST (jednostki samorządu terytorialnego)   . . . czytaj więcej


12 czerwca 2014 - Targira 2014 w duchu księżnej Daisy

Wystawa klejnotów będących replikami biżuterii księżnej Daisy von Pless będzie w tym roku największym wydarzeniem V Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach. Fundacja Księżnej Daisy von Pless z Wałbrzycha została zaproszona do współorganizacji festiwalu.
Niezwykle ciekawie zapowiada się nadchodzący V - jubileuszowy Festiwal Targira. W tym roku organizatorzy m.in. wraz z Fundacją Księżnej Daisy przygotowali dla publiczności wyjątkową wystawę. Będzie to prezentacja klejnotów księżnej Daisy - pani na Książu i Pszczynie   . . . czytaj więcej


11 czerwca 2014 - Kongres Regionów - kolejny dzień

Miasto Wałbrzych zwycięzcą konkursie "Miasto Szans. Miasto Zrównoważonego Rozwoju" zorganizowanym przez PwC oraz tygodnik Newsweek Polska. Nagrodę i wyróżnienia wręczono podczas sesji plenarnej drugiego dnia Kongresu Regionów w Świdnicy.
Zrównoważony rozwój miast jest tematem obecnym na szczeblu europejskim od kilkunastu lat, kiedy to pojawiły się pierwsze konwencje wyznaczające kierunki rozwoju miast w tym obszarze. Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju zależy od specyfiki miast, obszarów lub regionów oraz wyzwań i szans, jakie przed nimi stoją, a także od ich uwarunkowań społecznych, środowiskowych i ekonomicznych   . . . czytaj więcej


11 czerwca 2014 - Są oferty pracy

Młodzieżowe Centrum Kariery zaprasza wszystkie osoby z terenu Świebodzic poszukujące zatrudnienia na kolejną giełdę pracy. Tym razem swoje oferty zaprezentuje świebodzicka firma Capricorn.
Giełda odbędzie się w środę, 25 czerwca, o godzinie 10:00 w siedzibie MCK przy ulicy Żeromskiego 27. Uczestniczący w niej pracodawca będzie mieć dla zainteresowanych ofertę pracy na stanowisku magazyniera.
Osoby zainteresowane udziałem w giełdzie proszone są o zapisanie się przed wyznaczonym terminem, osobiście w jednostce lub telefonicznie. Przychodząc na giełdę prosimy o zabranie ze sobą CV.


11 czerwca 2014 - Udane Dni Jaworzyny Śląskiej

Na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej zarówno w piątek, jak i w sobotę (6 i 7 czerwca) panowała doskonała piknikowa atmosfera, podgrzewana zarówno przez słońce, jak i występujących na estradzie artystów.
W piątek imprezę rozpoczęli "Dragon" (Kędzierzyn-Koźle) oraz "Altana Sound System" (Pastuchów), którzy zaprezentowali na scenie mieszankę reggae i hip-hop'u. Po nich na estradę wszedł "Thomas", który przypomniał wszystkim największe hity muzyki pop i dance lat 90-tych,a w promieniach zachodzącego słońca wystąpiła formacja "Babylon", która zagrała przeboje legendarnego zespołu "BoneyM"   . . . czytaj więcej


11 czerwca 2014 - Na sportowo

12.czerwca na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się mecz gwiazd i samorządowców. Przed i w przerwie meczu - konkurencje sprawnościowe z nagrodami, konkursy piłkarskie, strzeleckie dla widzów, konkurs Turbokozak (Canal+Sport) - dla zawodników niegrających.
W trakcie imprezy odbywać się będą także: pokazowy trening dla młodych adeptów piłki nożnej, zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, konkursy z nagrodami, pokazowy trening cross fit, animacje dla maluszków a na zakończenie Koncert Libera i Natalii Szroeder   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2014 - V Kongres Regionów rozpoczęty

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania najlepszym polskim prezydentem według Newsweeka. Nagrodę rankingu N15 wręczono podczas gali otwarcia V Kongresu Regionów w Świdnicy. Profesor Jerzy Regulski otrzymał specjalną nagrodę "25-lecia Wolnej Polski".
V Ogólnopolski Kongres Regionów rozpoczęty. Tegoroczna edycja to blisko półtora tysiąca gości - przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Podczas oficjalnego otwarcia V Kongresu Regionów wręczono specjalną nagrodę "25-lecia Wolnej Polski", ustanowioną przez Miasto Świdnica i Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska - organizatorów kongresu   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2014 - Matematycy z powiatu świdnickiego na szczycie w Zakopanem

W IV Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym w Zakopanem uczniowie reprezentujący nasz powiat: Justyna Kloc, Adam Budziak, Wojciech Dase, Paweł Mroczek i Sławomir Czerniak nie tylko zdobyli szczyt - Nosal, ale również zwyciężyli w dwudniowym boju matematycznym pokonując uczniów z powiatów: kartuskiego, łowickiego i tatrzańskiego.
Pierwszego dnia odbył się konkurs indywidualny, w którym zajęliśmy: II miejsce: Adam Budziak - Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach, III miejsce: Wojciech Dase - I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy   . . . czytaj więcej


10 czerwca 2014 - I Rodzinna Liga Halowej Piłki Nożnej

7 czerwca 2014roku w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyło się podsumowanie I Rodzinnej Ligi Halowej Piłki Nożnej, w której przez cały rok szkolny rywalizowało 6 rodzin. Mecz finałowy sędziował gość specjalny trener WKS Śląsk - Arkadiusz Bator. Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 105 wywalczyła rodzina Bońciuniów.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Jako, Dacco, Wielkopolska SKOK oraz Miłosławę Stec. Na zakończenie ligi trener przeprowadził profesjonalny trening piłki nożnej dla uczniów szkoły. Organizatorkami spotkania były nauczycielki wychowania fizycznego Stanisława Ganowska i Iwona Serwin.


10 czerwca 2014 - Dzień Sportu i e-Spartakiadą

6 czerwca na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się Dzień Sportu połączony z e-Spartakiadą realizowany w ramach programu" Polski Sport 2024".
Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem rywalizując w szeregu konkurencji sportowych: lekkoatletyka, piłka nożna, piłka plażowa. Wyniki szczegółowe zamieszczone są na platformie Polski Sport 2024. Najlepsze rezultaty osiągnęła Patrycja Zienkiewicz i Małgorzata Toroń, która jest aktualną mistrzynią Dolnego Śląska w biegu na 600 metrów.


10 czerwca 2014 - VII Festyn Rodzinny pt. "Mama Tata i Ja"

W niedzielę, 8 czerwca br. zielone boisko szkolne w Jaroszowie wypełniło się tłumami rodzin, które przybyły na VII Festyn Rodzinny pt. "Mama Tata i Ja". Pogoda dopisała, co umożliwiło spędzenie rodzinnego popołudnia wśród licznych atrakcji przygotowanych przez rodziców, nauczycieli oraz pracowników Zespołu Szkolno - Przedszkolnego.
W organizację naszego festynu włączyło się wielu sponsorów, ofiarodawców i darczyńców. Wśród wielu atrakcji największą popularnością cieszyła się Loteria Fantowa "Każdy los wygrywa", w której nagrodą główną był telewizor LCD i atrakcyjny sprzęt AGD.


9 czerwca 2014 - Burkatów ma świetlicę

Z udziałem władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych 7 czerwca mieszkańcy Burkatowa świętowali uroczyste otwarcie świetlicy. Tym samym jest to 25 obiekt w gminie Świdnica, który stał się centrum organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych lokalnej społeczności.
W ubiegłym roku z budżetu gminy przeznaczonych zostało ponad 8,3 miliona złotych na inwestycje w gminie Świdnica. Najwięcej środków pochłaniają nadal działania związane z gminną infrastrukturą kanalizacyjną, drogową, oświatową oraz kulturalną. Władze gminy inwestują również w aktywizację i integrację mieszkańców sołectw   . . . czytaj więcej


9 czerwca 2014 - Kasprowiczanie na gali

6 czerwca w auli XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, uczniom dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych - laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych oraz najlepszym sportowcom, a także ich nauczycielom i dyrektorom szkół zostały wręczone dyplomy. Organizatorem gali była Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty.
Wśród wyróżnionych uczniów znalazła się aż dziesiątka Kasprowiczan. To doskonały wynik. Są nimi: Andrzej Błażewicz - laureat I miejsca Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Natalia Murdzek - laureatka X miejsca Olimpiady Języka Niemieckiego.
  . . . czytaj więcej


9 czerwca 2014 - Mgiełka dająca ulgę jest już czynna

Dwie kurtyny wodne dziś, 9 czerwca zostały uruchomione w świdnickim Rynku. Od godziny 11.00 przez kilka godzin będą tryskać mgiełką wody.
Kurtyny będą uruchamiana przez najbliższe dni i czynne będą aż do ustąpienia największych upałów.
Kurtyna wodna nawilża powietrze i je oczyszcza. Można się również przy niej schłodzić, a to powinno przynieść choć trochę ulgi w te najbardziej upalne dni.


9 czerwca 2014 - Zakupy na nowym targowisku

Na ten moment handlowcy i mieszkańcy czekali od lat. Nowy obiekt to absolutne przeciwieństwo dawnego placu handlowania, który funkcjonował w tym miejscu.
Żarowskie targowisko w sobotę, 7 czerwca zostało oficjalnie otwarte i udostępnione mieszkańcom.
Handlowcy, rolnicy i sadownicy mogą sprzedawać produkty na nowoczesnym i zmodernizowanym obiekcie. Teraz nie ma już wątpliwości, zakupy w sobotnie poranki można robić na całkiem nowym targowisku   . . . czytaj więcej


8 czerwca 2014 - Porażka świdniczan z najsłabszym zespołem

We wczoraj rozegranym spotkaniu 34. kolejki spotkań III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej w Prochowicach doszło do niespodzianki. Ostatni zespół rozgrywek pokonał drużynę ze Świdnicy. Prochowiczanka Prochowice - Polonia-Sparta Świdnica 3:1.
Polonia-Sparta Świdnica zajęła w rozgrywkach dziesiąte miejsce gromadząc 48. punktów. W rozgrywkach zwyciężyła Ślęza Wrocław, która zdobyła 77. punktów i wyprzedziła MKS Oławę z 75. punktami. Na trzecim miejscu rywalizację zakończył KS Stilon Gorzów Wielkopolski 73. punkty.


8 czerwca 2014 - Przegrali niespodzianie

W dwudziestej dziewiątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom przegrał niespodziewanie z niżej notowanym zespołem BKS Bobrzanie Bolesławiec. AKS Strzegom - BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:2.
Pozostałe wyniki dwudziestej ósmej kolejki spotkań: Orla Wąsosz - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:5, Granica Bogatynia - Miedź II Legnica 4:2, Orkan Szczedrzykowice - LZS Stary Śleszów 3:2, Pogoń Oleśnica - MKS Szczawno Zdrójwalkower 3:0, Piast Zawidów - Kuźnia Jawor 1:2, Karkonosze Jelenia Góra - KP Brzeg Dolny 2:0, Sokół Wielka Lipa - Olimpia Kowary 0:1. W rozgrywkach IV ligi prowadzi KP Brzeg Dolny mając na koncie 64. punkty. Strzegomianie z 47. punktami zajmują nadal 6. miejsce. W następnej kolejce 14 czerwca AKS Strzegom udaje się na spotkanie z MKS Szczawno Zdrój.


8 czerwca 2014 - Klasa okręgowa

W rozegranej dzisiaj meczach, dwudziestej dziewiątej kolejki spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Nysa Kłodzko - Trojan Lądek Zdrój 5:2, Sparta Ziębice - Zjednoczeni Żarów 0:6, Karolina Jaworzyna Śląska - Iskra Jaszkowa Dolna 6:0, Unia Złoty Stok - Kryształ Stronie Śląskie 5:1, Piławianka Piława Górna - LKS Bystrzyca Górna 1:2, Skalnik Czarny Bór - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:2, Piast Nowa Ruda - Pogoń Pieszyce 0:2, Stal Świdnica - Victoria Świebodzice 1:1.
W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Zjednoczeni Żarów 59. punktów, Piast Nowa Ruda zgromadził 52. punkty. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 3. Victoria Świebodzice 50. punktów. 7. LKS Bystrzyca Górna 42. punkty, 8. Stal Świdnica z 41. punktami, 14. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 35. punktów.


7 czerwca 2014 - Paweł Pawlikowski zdobywcą Złotego Dzika

"Ida" Pawlikowskiego została uznana przez jurorów 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej najlepiej wyreżyserowanym obrazem 2013 roku.
Jury w składzie: Wojciech Wójcik, Marcin Krzyształowicz i Andrzej Krakowski, jednogłośnie postanowiło przyznać grand prix reżyserowi Pawłowi Pawlikowskiemu "za głęboko humanistyczne podejście do trudnych zagadnień moralnych związanych z rozrachunkiem z przeszłością i osobistą odpowiedzialnością za popełnione czyny, za odważną próbę analizy zawiłych i powikłanych problemów wiary i tożsamości oraz za twórcze poprowadzenie aktorów, zaskakującą interpretację graficzną i mistrzowski kunszt reżyserski"   . . . czytaj więcej


7 czerwca 2014 - Świdnickie spotkanie z wielką historią

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie świdnickiego historyka dr. Patrycjusza Malickiego promujące jego najnowszą książkę podejmującą wątki napoleońskie pod tytułem "1806: Jena-Auerstädt".
Prezentacja książki odbędzie się 9 czerwca o godzinie 18 w restauracji Piwnica Ratuszowa. Podczas spotkania, które poprowadzi Wojciech Koryciński, świdniczanie będą mieli okazję poznać kulisy badań prowadzonych przez autora książki w postaci prezentacji multimedialnej, zapoznać się z jego historycznymi inspiracjami oraz świdnickimi wątkami związanymi z postacią Napoleona.
Podczas spotkania będzie można również nabyć w promocyjnej cenie książkę autora   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2014 - Kampania reklamowa w konkursie dla samorządów

Podczas zbliżającego się Kongresu Regionów w Świdnicy (10-12 czerwca) odbędzie się konkurs organizowany przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska i Grupę Onet.
Nagrodą w konkursie będzie kampania reklamowa w mediach RASP i Onet o wartości 300 tysięcy złotych.
W konkursie mogą wziąć udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. Kampania będzie służyć promocji regionu bądź miasta lub powiatu, którego przedstawiciel wygra konkurs. Konkurs jest tematycznie związany z jednym z paneli dyskusyjnych kongresu "Marketing miejsc. Turystyka jako motor rozwoju" organizowanym przez Media Impact Polska   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2014 - "Podejdź no do płota.?", jak dziś wyglądają relacje świdniczan z sąsiadami

"Czy znamy swojego sąsiada?". Sąsiedzkie stosunki Polaków to obraz jak z perypetii Kargula i Pawlaka, czy spokojna idylla? Bliska i zażyła przyjaźń, czy częste kłótnie i spory? A jak wyglądają relacje między sąsiadami w Świdnicy? Najnowszy raport "Czy znamy swojego sąsiada?" pokazuje, jaki jest współczesny stosunek Polaków do sąsiadów i jakie są nasze oczekiwania co do tych relacji.
W badaniu wzięły udział reprezentatywne próby mieszkańców 19 miast Polski, w tym Świdnicy   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2014 - W Burkatowie otworzą świetlicę

7 czerwca mieszkańcy Burkatowa świętować będą otwarcie nowej świetlicy. Tym samym będzie to 25 obiekt na terenie gminy Świdnica, który stanie się centrum organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych.
W ramach inwestycji powstała otwarta wiata drewniana o powierzchni 152 metrów kwadratowych oraz wielofunkcyjny budynek rekreacyjny o powierzchni około 230 metrów kwadratowych, składający się z sali, zaplecza kuchennego i sanitarnego   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2014 - Nowe kosze w centrum Świdnicy

Na świdnickiej starówce i w centrum kompleksowo wymieniono kosze na śmieci. Są nie tylko estetyczne, ale mają zdecydowanie większą pojemność (nie 35 litrów a 70), co oprócz systematycznego opróżniania ma sprawić, że na świdnickiej starówce będzie czyściej.
72. kosze zostały wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia i czynniki atmosferyczne. Tworzywo to nie odpryskuje, można je łatwo czyścić i nie wymaga malowania. Na kopule kosza zamontowana jest płytka do gaszenia papierosów   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2014 - Targi-Piknik w Krzyżowej

Fundacja Krzyżowa i Powiat Świdnicki zapraszają 13 czerwca o godzinie 16.00 Organizacje Pozarządowe na Targi-Piknik NGO. Impreza odbędzie się w kompleksu pałacowo-parkowy w Krzyżowej.
W ramach Targów odbędą się prezentacje Organizacji Pozarządowych oraz Piknik wymiany doświadczeń.
Przy ognisku i kolacji grillowej uczestnicy rozmawiać będą o rozwoju i współpracy NGO (non-governmental organization) i JST (jednostki samorządu terytorialnego)   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2014 - Młodzieżowa Rada Gminy

4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce, swoją działalność zaingurowała Młodzieżowa Rada Gminy Świdnica III kadencji. Właśnie dziś 4 czerwca 2014 - przypada 25. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku - częściowo wolnych, zakończonych zwycięstwem Solidarności.
W konsekwencji tych wyborów nastąpił upadek rządów komunistycznych w Polsce. Te wybory to przełomowe wydarzenie w historii Polski. Inauguracja waszej działalności jest dla Was wszystkich również nowym wyzwaniem. Decydując się na pracę w Młodzieżowej Radzie Gminy Świdnica bierzecie na siebie odpowiedzialność   . . . czytaj więcej


6 czerwca 2014 - Targira 2014 w duchu księżnej Daisy

Wystawa klejnotów będących replikami biżuterii księżnej Daisy von Pless będzie w tym roku największym wydarzeniem V Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach. Fundacja Księżnej Daisy von Pless z Wałbrzycha została zaproszona do współorganizacji festiwalu.
Niezwykle ciekawie zapowiada się nadchodzący V - jubileuszowy Festiwal Targira. W tym roku organizatorzy m.in. wraz z Fundacją Księżnej Daisy przygotowali dla publiczności wyjątkową wystawę. Będzie to prezentacja klejnotów księżnej Daisy - pani na Książu i Pszczynie   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2014 - Volvo dla strażaków z Imbramowic

Sześciobiegowa manualna skrzynia biegów i autopompa z wysokim oraz niskim ciśnieniem. Na dachu zabudowane trzymacze do drabin, 2000 litrów wody w zbiorniku i pięciometrowa drabina.
Tak wyposażony samochód pożarniczy Volvo FL 6 z 1993 roku trafił do druhów z jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Imbramowic.
- Nowy nabytek kosztował ponad 50 tysięcy złotych i jest drugim, obok wozu strażackiego Jelcz samochodem pożarniczym jednostki w Imbramowicach   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2014 - Rozgrzewka przed Dniami Świdnicy

Na wtorek, 10 czerwca i czwartek, 12 czerwca zaplanowano pierwszą odsłonę Dni Świdnicy w ramach Kongresu Regionów.
Mieszkańcy Świdnicy będą mogli skorzystać z koncertów, turnieju i pikniku sportowego. Będzie również okazja do wspólnego obejrzenia meczu otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii.
Miejscem wydarzeń tradycyjnie będzie Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pierwsza odsłona Dni Świdnicy imprezy w ramach Kongresu Regionów. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 35 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2014 - 7 czerwca Festyn Rodzinny

7 czerwca od godziny 13.00 Gimnazjum Nr 4 w Świdnicy zaprasza na III Festyn Rodzinny.
W programie wiele innych atrakcji m. in. pchli targ, słodka kawiarenka, dmuchany zamek, konkursy, gry, zabawy dla najmłodszych - z nagrodami, bańki mydlane, malowanie twarzy, konkurs piosenki, paintball, jazda na rowerach stacjonarnych w rytm muzyki, pomiar ciśnienia krwi, pokaz tresury psów, porady dietetyka, kosmetyczki   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2014 - Burmistrz z absolutorium - zadłużenie zmalało

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz na sesji Rady Miejskiej w dniu 4 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2013. To już ósmy raz, gdy Burmistrz zyskuje aprobatę radnych w kwestii realizacji planu finansowego Gminy.
Za udzieleniem absolutorium głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych nie było, a sześć osób się wstrzymało, więc absolutorium zostało udzielone. Ale czy mogło być inaczej, skoro kolejny rok z rzędu Gmina osiąga bardzo dobre wyniki finansowe i znacznie redukuje zadłużenie?   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2014 - Roboty drogowe na ulicy Bystrzyckiej

Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego podczas prowadzenia prac związanych z przebudową drogi powiatowej nr 2876 D w mieście Świdnica (ulica Bystrzycka) - na odcinku od granicy administracyjnej miasta (z kierunku Burkatowa) do granicy obszaru zabudowanego (ulica Kątna) - zachowany zostanie ruch dwukierunkowy podczas poszczególnych etapów prac, lecz z połówkowym zamknięciem jednej jezdni.
Ruchem pojazdów na tych odcinkach kierować będzie sygnalizacja świetlna lub odbywać się będzie kierowanie ręczne   . . . czytaj więcej


5 czerwca 2014 - Dni Jaworzyny z Pawłem Kukizem i Kasią Kowalską

Tegoroczne obchody Dni Jaworzyny Śląskiej odbędą się 6 i 7 czerwca na terenie Stadionu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej. Organizatorzy tej największej w naszej gminie imprezy, przygotowali atrakcyjny program, wypełniony występami estradowymi.
Pierwszą z gwiazd "Dni Jaworzyny Śląskiej 2014" będzie zespół "Kukiz i Piersi", czyli nowy projekt muzyczny Pawła Kukiza. Koncert w Jaworzynie będzie jednym z pierwszych, który odbędzie się po wydaniu nowej płyty zespołu, planowanej na maj   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2014 - Grad medali dla studentów UTW

Zawody pływackie, turniej tenisa i szachowy oraz sztafeta nordic walking. W takich konkurencjach, słuchacze żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rywalizowali ze studentami-seniorami podczas Dolnośląskiego Święta Sportu we Wrocławiu. Do Żarowa wracali ze srebrnymi i brązowymi medalami i radością na twarzy, że udało im się być w gronie tych najlepszych.
To jednak nie był jedyny sukces seniorów z Żarowa. Podczas spartakiady, która rozegrana została we wtorek, 3 czerwca w Ząbkowicach Śląskich Żarów zdeklasował swoich rywali   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2014 - Via regia - szlak wędrówki gatunków

6 czerwca w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zostanie otwarta wędrowna wystawa "Via regia - szlak wędrówki gatunków" przygotowana przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga z Goerlitz w ramach III Saksońskiej Wystawy Krajowej Via Regia - 800 lat na wspólnej drodze.
Podstawowym atutem tej historyczno-przyrodniczej wystawy jest to, że jej autorzy Birte Launert i Andrzej Paczos na konkretnych przykładach pokazali przemieszczanie się gatunków oraz ich znaczenie na prastarym, średniowiecznym szlaku handlowym   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2014 - Młody, zdolny i z pasją

Ma niespełna dziesięć lat, a już jest o nim głośno. To jeden ze zdolniejszych młodych piłkarzy. Na co dzień dziesięciolatek z Wierzbnej jest zawodnikiem klubu Gryf Świdnica, ale jak przyznaje marzy mu się wielka piłkarska kariera. Po okiem trenera Mariusza Krupczaka młody zawodnik szlifuje swój sportowy talent.
- Najważniejsza jest wiara w sukces i umiejętności, dlatego dużo trenuję - przyznaje Oskar Leśniak, młody piłkarz. Na pierwsze treningi zaprowadziła go mama, choć miłość do piłki nożnej wpoili mu także starsi koledzy, którzy zapraszali go do udziału w meczach podwórkowych   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2014 - Spotkanie samorządowców

V edycja najważniejszego i największego spotkania samorządowców odbędzie się za niespełna dwa tygodnie, 10-12 czerwca w Świdnicy (Dolny Śląsk).
- Zaplanowane na tak dużą skalę spotkanie przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedsiębiorców i inwestorów bez wątpienia przyczyni się do pogłębienia współpracy różnych środowisk działających na rzecz lokalnych społeczności.
Szczególnie cenne jest - w kontekście tegorocznych wyborów samorządowych - że pragną Państwo podkreślić rolę samorządowców jako kreatorów i liderów ważnych procesów, służących rozwojowi całego kraju - czytamy w decyzji o patronacie przekazanej przez Sławomira Rybickiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w kolarstwie górskim MTB

O tytuły Mistrzów Dolnego Śląska w kolarstwie górskim MTB, walczono 31 maja w Jaworzynie Śląskiej. Wyścig odbywał się na trasie wokół kąpieliska Żwirownia gdzie ścigało się stu trzydziestu kolarzy. Tym razem start i meta wyścigu zostały zlokalizowane na ulicy Towarowej, a runda o długości 3.8 km przebiegała po polnych drogach i ścieżkach wokół jaworzyńskiej żwirowni.
Dla gospodarzy z klubu MKS Karolina cztery medale zdobyli: w kategorii Młodziczek Paulina Pastuszek, a brązowy Sara Tonder, piąta była Kamila Pastuszek. W kategorii Młodzików piąte miejsce zajął Jakub Bieliński, siódme Jakub Żuraw, szesnaste Bartosz Smereczniak, osiemnaste Jakub Lisiecki   . . . czytaj więcej


4 czerwca 2014 - "Jest w orkiestrach dętych jakaś siła"

W niedzielę, 8 marca o godzinie 16:00, na placu rynkowym, tuż przy wejściu do ratusza, odbędzie się rzadko spotykany koncert.
Przed świebodzicką publicznością w swe instrumenty zadmą muzycy z Orkiestry Dętej z Lohmar pod dyrekcją Michaela Tepperta.
Lohmar jest miastem partnerskim Żarowa, położonym w Nadrenii Północnej-Westfalii. Oba miasta realizują wspólnie wymianę partnerską polegającą na gościnnych występach artystów w miastach z regionu partnera   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2014 - Mistrzostwa Europy w gminie Strzegom?

Kandydatura Morawy oraz francuskiego Fontainebleau zostały zakwalifikowane przez Międzynarodową Federację Jeździecką do drugiego etapu aplikacyjnego w związku z organizacją mistrzostw Europy seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w sierpniu 2017 roku.
W maju tego roku w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu zorganizowane zostało spotkanie z radnymi Rady Miejskiej, w celu poinformowania o szczegółach aplikacji oraz ewentualnych wspólnych działaniach.
W spotkaniu uczestniczyli   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2014 - 7. Festiwal Reżyserii Filmowej

Reżyser Bodo Kox i aktorka Magdalena Różańska są bohaterami trzeciego dnia 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. We wtorek świdnickiej publiczności dwukrotnie prezentowany jest obraz Bodo Koxa "Dziewczyna z szafy", w którym Magdalena Różańska zagrała jedną z trzech głównych postaci.
Artyści spotykają się również z widzami. Film "dziewczyna z szafy" bierze udział w tegorocznym konkursie (Kryształowy Dzik), w którym o miano najlepszego reżysera poza Bodo Koxem walczą Ryszard Bugajski ("Układ zamknięty"), Paweł Pawlikowski ("Ida"), Tadeusz Król ("Ostatnie piętro") i Maciej Pieprzyca("Chce się żyć")   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2014 - Przeszkolą wolontariuszy - już w piątek

Na ten rok planowany jest rozwój Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Zgodnie z założeniami Centrum Wolontariatu skupiać będzie instytucje i organizacje pozarządowe, które wyrażą chęć skorzystania z nieodpłatnej pomocy wolontariuszy i samych wolontariuszy, którzy poprzez swoją działalność będą mogli realizować swoje zainteresowania, zdobywać niezbędne doświadczenie zawodowe i nawiązywać nowe, ciekawe kontakty. Ośrodek od wielu lat zajmuje się naborem oraz organizacją szkoleń dla wolontariuszy oraz pozyskiwaniem miejsc, gdzie wolontariusz ma możliwość podejmowania działań wolontarystycznych   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2014 - Mają patrona

Gimnazjum w Witoszowie Dolnym dołączyło do rodziny gminnych placówek oświatowych, które mają swojego patrona.
2 czerwca na sali gimnastycznej w Witoszowie Dolnym odbyła się uroczystość nadania imienia Książąt Świdnickich oraz przekazanie sztandaru. Gimnazjum w Witoszowie Dolnym to placówka, do której uczęszcza około 200 uczniów.
W szkole jest 9 oddziałów, po trzy klasy pierwsze, drugie i trzecie. Wyniki z egzaminu gimnazjalnego już od wielu lat przewyższają średnie wyniki gminy, powiatu, województwa i kraju   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2014 - Strzegomski OSiR ma już 20 lat

Okrągłą rocznicę powstania obchodzi w tym roku Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
16 maja 1994 roku powołano do życia nową instytucję, której głównym zadaniem było i jest m. in. koordynowanie działań i współpracy z instytucjami i stowarzyszeniami kultury fizycznej, udostępnianie obiektów dla organizowania imprez sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych, współorganizowanie zawodów sportowych oraz imprez masowych, a także popularyzowanie zdrowych form aktywnego wypoczynku, zdrowego trybu życia i różnorodnych form rekreacji i wypoczynku   . . . czytaj więcej


3 czerwca 2014 - Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych

14 drużyn, lśniące wozy strażackie i zacięta rywalizacja towarzyszyła zawodom sportowo-pożarniczym Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Świdnica, które w sobotę 31 maja rozegrały się w Witoszowie Dolnym. Magia miejsca sprzyjała gospodarzom. Po dwuetapowym konkursie - sztafecie pożarniczej i ćwiczeniach bojowych zajęli I miejsce, tuż za nimi uplasowały się jednostki z Burkatowa i Gogołowa.
W szranki stanęło 14 drużyn, wśród nich 7 drużyn seniorów, 1 drużyna kobieca, oraz dziewczęce i chłopięce drużyny w przedziałach wiekowych 12-15 lat oraz 16-18   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2014 - Świdnickie spotkanie z wielką historią

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie świdnickiego historyka dr. Patrycjusza Malickiego promujące jego najnowszą książkę podejmującą wątki napoleońskie pod tytułem "1806: Jena-Auerstädt".
Prezentacja książki odbędzie się 9 czerwca o godzinie 18 w restauracji Piwnica Ratuszowa. Podczas spotkania, które poprowadzi Wojciech Koryciński, świdniczanie będą mieli okazję poznać kulisy badań prowadzonych przez autora książki w postaci prezentacji multimedialnej, zapoznać się z jego historycznymi inspiracjami oraz świdnickimi wątkami związanymi z postacią Napoleona.
Podczas spotkania będzie można również nabyć w promocyjnej cenie książkę autora   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2014 - 7. Festiwal Reżyserii Filmowej

Gala w Teatrze Miejskim oficjalnie rozpoczęła 7. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Jak co roku, gala była okazją do uhonorowania wybitnych twórców kina. Kryształowe Dziki powędrowały do Wojciecha Wójcika, nagrodzonego za całokształt pracy reżyserskiej, i Artura Żmijewskiego, wyróżnionego za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
- Mam olbrzymią satysfakcję, że tę nagrodę otrzymał Artur Żmijewski. To aktor nietuzinkowy, znakomity, a do tego skromny   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2014 - Oddani życiowej pasji - zasłużeni

Są społecznymi działaczami zaangażowanymi w rozwój swojej miejscowości i całej gminy Żarów. Lokalni artyści, sportowcy, pasjonaci i bezgranicznie oddani swojej życiowej pasji. Sprawni organizatorzy, którzy potrafią rozbudzić aktywność lokalnej społeczności. Kreatywni, nowocześni i charyzmatyczni. Ośmiu zasłużonych mieszkańców gminy Żarów zostało uhonorowanych statuetkami "Złotych Dębów".
Te najwyższe gminne odznaczenia odebrali podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Żarowa, w piątek 30 maja. Swoje odznaczenie, statuetkę "Maciusia" za wielkie oddanie i zaangażowanie się w sprawy dzieci i młodzieży przyznała również Młodzieżowa Rada Miejska   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2014 - 22 miliony do rozdania

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego podpisał dziś umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na realizację kolejnej edycji programu JEREMIE. Dla dolnośląskich przedsiębiorców tym razem będzie 22 miliony złotych.
Oficjalne zawarcie umowy na unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Fundusz Regionu Wałbrzyskiego zrealizował już cztery umowy w ramach inicjatywy JEREMIE, które zawarł z Menadżerem Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego - Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wszystkie dotyczyły preferencyjnych pożyczek dla firm z sektora mikro, małej i średniej przedsiębiorczości   . . . czytaj więcej


2 czerwca 2014 - Informacja dla organizacji pozarządowych

Do piątku, 6 czerwca przyjmowane będą propozycje organizacji pozarządowych (lista potrzeb społecznych), które według NGS-ów powinny znaleźć się w "Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2015 rok".
Ewentualne propozycje należy przesyłać na adres: Urząd Miejski - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ulica Armii Krajowej 49 lub na adres e-mail: j.trojan-skala@um.swidnica.pl.


1 czerwca 2014 - Strzegomianie punktowali

W dwudziestej ósmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej AKS Strzegom wygrał niespodziewanie w Jeleniej Górze. Karkonosze Jelenia Góra - AKS Strzegom 1:2.
Pozostałe wyniki dwudziestej ósmej kolejki spotkań: KP Brzeg Dolny - LZS Stary Śleszów 3:2, Miedź II Legnica - Orkan Szczedrzykowice 2:2, MKS Szczawno Zdrój - Orla Wąsosz walkower 0:3, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Pogoń Oleśnica 2:0, Kuźnia Jawor - Sokół Wielka Lipa 2:0, Olimpia Kowary - Granica Bogatynia 1:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Piast Zawidów 1:0.   . . . czytaj więcej


1 czerwca 2014 - Klasa okręgowa

W rozegranej wczoraj i dzisiaj meczach, dwudziestej ósmej kolejki spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Pogoń Pieszyce - Skalnik Czarny Bór 7:2, Zjednoczeni Żarów - Karolina Jaworzyna Śląska 7:0, Victoria Świebodzice - Piławianka Piława Górna 3:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Nysa Kłodzko 3:2, Trojan Lądek Zdrój - Piast Nowa Ruda 3:0, LKS Bystrzyca Górna - Sparta Ziębice 1:1, Unia Złoty Stok - Stal Świdnica 1:0, Kryształ Stronie Śląskie - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:1.
W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Zjednoczeni Żarów 56. punktów, Piast Nowa Ruda zgromadził 52. punkty. Miejsca zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 3. Victoria Świebodzice 49. punktów. 7. Stal Świdnica z 40. punktami, 8. LKS Bystrzyca Górna 39. punktów, 14. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 32. punkty.


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa