30 września 2014 - "170 lat kolei w Świdnicy. Świdnicka kolej dawniej i dziś"

Zapraszamy wszystkich miłośników kolei oraz pasjonatów lokalnej historii na wystawę upamiętniającą 170 lecie uruchomienia połączenia kolejowego z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy oraz 110 rocznicę uruchomienia linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny Zdroju.
Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na niedzielę 5 października na godzinę 14:00 na I Piętrze Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Otwarciu towarzyszyć będzie krótka prezentacja dotycząca historii linii kolejowych przebiegających przez Świdnicę   . . . czytaj więcej


30 września 2014 - Worek medali dla Stragony

Podczas zakończonych wczoraj w Morawie Mistrzostw Dolnego Śląska we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zawodniczki LKS Stragona Strzegom zdobyły aż siedem medali: trzy złote, trzy srebrne i jeden brązowy.
Reprezentantki gospodarzy prym wiodły w trzech kategoriach: juniorzy młodsi i młodzicy na kucach, juniorzy młodsi oraz juniorzy. W kategorii juniorzy młodsi i młodzicy na kucach złoty medal zdobyła Emila Chmielowska (kuc Rahib), a srebrny Oliwia Paździora (kuc Rugia)   . . . czytaj więcej


30 września 2014 - PZM rozdaje odblaski

Bezpieczeństwo na drodze, szczególnie w kontekście dzieci i młodzieży oraz konieczność stosowania odblasków, to główne tematy akcji, z którą do szkół wychodzi Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego we Wrocławiu. W ramach inicjatywy PZM rozda najmłodszym blisko tysiąc opasek odblaskowych. Pierwsze z cyklu spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół w Wilkanowie, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Jutro, 1 października kolejne - w Zespole Szkół w Walimiu.
- Pretekstem do zorganizowania akcji prewencyjnej w szkołach są przede wszystkim zmiany w prawie o ruchu drogowym, nakładające obowiązek noszenia odblasków przez pieszych od zmroku do świtu   . . . czytaj więcej


30 września 2014 - Dzień Chłopaka w strzegomskim gimnazjum

30 września jest dniem świętowania wszystkich chłopców i mężczyzn ze społeczności szkolnej Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. W tym roku Samorząd Uczniowski zorganizował słodkie podarki dla każdego chłopca w szkole. Mogli też być oni zwolnieni z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek, pod warunkiem, że zjawią się w szkole w krawatach.
Dziewczęta natomiast miały wcielić się w płeć brzydszą, co większość uczyniła. Dodatkowo dziewczęta z każdej klasy przygotowały niespodzianki swym kolegom.


30 września 2014 - Aby wyprawa w góry była bezpieczna - Grupa Wałbrzysko-Kłodzka

Jesień to czas na górskie wyprawy. Zatłoczone podczas wakacji miejsca pustoszeją, temperatura staje się niższa, bardziej przystępna. Mniejsza ilość turystów pozwala w pełni cieszyć się pięknymi widokami, można wreszcie odetchnąć.
Trzeba oczywiście liczyć się z kaprysami pogodowymi, ścielącą się mgłą, opadami deszczu, a nawet śniegu. Niezaprzeczalnie jednak - polskie góry jesienią są najpiękniejsze. Wędrówki górskie to relaks dla tych, którzy lubią spędzać czas wolny aktywnie, jednak taka forma wypoczynku pociąga za sobą wiele kontuzji   . . . czytaj więcej


30 września 2014 - Konkretna oferta gotowa

Zwolnienia od podatku od nieruchomości na sześć lat dla przedsiębiorców inwestujących w nowe hale produkcyjne oraz zwolnienia na trzy lata dla firm, które dobudowują lub nadbudowują istniejące już obiekty produkcyjne w ramach pomocy de minimis.
Taki jest efekt przygotowanej przez burmistrza Strzegomia i przegłosowanej na "tak" uchwały Rady Miejskiej w Strzegomiu w czasie sesji w dniu 24 września   . . . czytaj więcej


30 września 2014 - Uczymy się patriotyzmu

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu nie zapominają o ważnych dla naszego narodu wydarzeniach historycznych.
27 września, 75 lat temu, rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Nie miało ono odpowiednika w żadnym innym kraju. Jego zadaniem było podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji "Burza". Okazało się jednak, że Polskie Państwo Podziemne wyzwoliło w ludziach także ogromne siły moralne, stworzyło niepodległościowe tradycje, które pozwoliły Polakom przetrwać najtrudniejsze wojenne dni   . . . czytaj więcej


30 września 2014 - Urodziny Kabaretu Młodych Panów w Świdnickim Ośrodku Kultury

Kabaret Młodych Panów zaprasza na humorystyczną rewolucję! Ponad 10-letnie doświadczenie na polskiej i światowej scenie wciąż Młodzi Panowie chcą uczcić wyjątkowym, jubileuszowym projektem. To będzie TOP of the TOP polskiego Kabaretu.
Najnowsze skecze i spora dawka świetnego humoru już 9 października br. o godzinie 17:30 w Świdnickim Ośrodku Kultury. Program "10/10, czyli urodziny!" to porcja wykwintnych skeczy, przygotowanych na bazie najświeższych spostrzeżeń, ze szczyptą ironii   . . . czytaj więcej


30 września 2014 - Bieg Pojednania

W tym roku przypada XXV rocznica historycznego spotkania w Krzyżowej. 12 listopada 2014 roku obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę historycznej Mszy Pojednania, podczas której Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania. Z tej okazji już 30 września odbędą się I Otwarte Biegi Przełajowe pn. "Bieg Pojednania".
Prawo startu mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez Ludowe Zespoły Sportowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Za badania lekarskie odpowiedzialni są prawni opiekunowie startujących zawodników   . . . czytaj więcej


29 września 2014 - Bokserskie święto w Galerii Świdnickiej

Takiego wydarzenia w Świdnicy jeszcze nie było. Największe w mieście centrum handlu i rozrywki opanują bokserzy. Areną tegorocznego, już 8. Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego będzie Galeria Świdnicka. Przez dwa dni w ringu zaprezentuje się ponad 50 zawodników i zawodniczek z pięciu państw.
Cykliczne zawody organizowane przez Stowarzyszenie Boks Polonia Świdnica w tym roku odbędą się już najbliższy weekend 4 i 5 października. - Przewidujemy organizację około 27 walk w różnych kategoriach wagowych i wiekowych. W kilku zobaczymy kobiety, w tym wicemistrzynię świata juniorek Justynę Walas   . . . czytaj więcej


29 września 2014 - Tesco dla Szkół

Tesco dla Szkół rozbudza w uczniach z województwa dolnośląskiego "Kulinarnych odkrywców".
1 września pod hasłem "Kulinarni odkrywcy" ruszyła 12. edycja programu Tesco dla Szkół, który tym razem koncentruje się na edukacji kulinarnej uczniów. W poprzednim roku szkolnym ponad 670 dzieci z województwa dolnośląskiego czynnie zaangażowało się w konkurs kręcąc w sumie 66 filmów konkursowych, w tym aż 2 zespoły znalazły się na podium, zdobywając dla szkół i uczniów w Złotoryi i Żarowie cenne nagrody.
Szkoły z regionu, które chcą powtórzyć ten sukces, mogą już zgłaszać się do konkursu   . . . czytaj więcej


29 września 2014 - Udany Piknik

W minioną sobotę stadion sportowy w Jaworzynie Śląskiej należał do dzieci ze świetlic środowiskowych w naszej gminie. Frekwencja, podobnie jak pogoda dopisała. We wspólnej zabawie wzięło udział około 150 uczestników.
Organizatorem Pikniku "Pożegnanie Lata 2014" była Gmina Jaworzyna Śląska, Młodzieżowa Rada Miejska z Jaworzyny Śląskiej oraz Fundacja na Rzecz Wspierania Osób Potrzebujących "Integracja" z Jaworzyny Śląskiej   . . . czytaj więcej


29 września 2014 - IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!" obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu "IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". Organizatorem święta w Polsce jest Wydawnictwo WKM "Rachmistrz" ze Szczecinka. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała status Lokalnego Organizatora 4 WMTDay.
Jak zwykle, 26 września br. uczniowie przepytali dyrekcję, swoich nauczycieli, pracowników administracji, starszych kolegów ze szkoły oraz rodziców ze znajomości tabliczki mnożenia   . . . czytaj więcej


28 września 2014 - Ulegli we Wrocławiu

W rozegranych wczoraj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała spotkanie we Wrocławiu. Ślęza Wrocław - Polonia-Stal Świdnica 1:0. Świdniczanie zajmują w tabeli rozgrywek szóste miejsce z 16. punktami.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 25. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 21 punktami.
Następny mecz świdniczanie rozegraja w Świdnicy z Piastem Żmigród.


28 września 2014 - Zaczęły od porażki

Wczoraj swoje rozgrywki drugoligowe rozpoczęły siatkarki. Świdniczanki w pierwszym spotkaniu uległy w Jaworznie. MCKiS Jaworzno - MKS Świdnica 3:1 w setach 25:22, 16:25, 25:16, 25:20.
Pozostałe wyniki: SMS PZPS II Szczyrk - KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 3:1 25:23, 11:25, 25:23, 25:23, SMS LO2 Opole - MKS Sokół Radzionków 3:0 25:21, 25:17, 25:16, AEP Olimpia Jawor - Zorza Wodzisław Śląski 3:2 25:19, 22:25, 25:19, 20:25, 15:12.
Mecz pomiędzy Sokołem 43 AZS AWF Katowice i UKS Dębowianką Pszczyna odbędzie się dopiero 2 października. W tabeli prowadzi SMS LO2 Opole przed MCKiS Jaworzno i SMS PZPS II Szczyrk. Wszystkie te zespoły maja po trzy punkty.


28 września 2014 - Wygrali jedną bramką

W trzeciej kolejce spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni pokonali na własnym boisku drużynę z Ostrowca. ŚKPR Świdnica - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 29:27. Świdnicki zespół zajmuje siódme miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole przed UKS Olimp Grodków. Siódemka Miedź Legnica zajmuje trzecie miejsce. 4 października ŚKPR Świdnica zmierzy się w Przemyślu z zespołem Czuwaj Przemyśl.


28 września 2014 - AKS pokonał Olimpię

W ósmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: BKS Bobrzanie Bolesławiec - Miedź II Legnica 1:5, GKS Kobierzyce - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:3, Nysa Zgorzelec - KS Polkowice 1:4, Sokół Wielka Lipa - Chojnowianka Chojnów 0:0, Włókniarz Mirsk - Granica Bogatynia 1:2, Widawa Bierutów - Orkan Szczedrzykowice 1:1.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego: Olimpia Kowary - AKS Strzegom 0:3, Zjednoczeni Żarów - LZS Stary Śleszów 2:2   . . . czytaj więcej


28 września 2014 - Klasa okręgowa

W ósmej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Polonia-Stal II Świdnica - Victoria Świebodzice 0:0, LKS Bystrzyca Górna - Nysa Kłodzko 2:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Karolina Jaworzyna Śląska 2:5, Zryw Gola Świdnicka - Unia Bardo 2:0, Piast Nowa Ruda - Iskra Jaszkowa Dolna 3:3, Włókniarz Kudowa Zdrój - Unia Złoty Stok 3:1, Piławianka Piława Górna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 2:2, Trojan Lądek Zdrój - Skalnik Czarny Bór 1:1  
. . . czytaj więcej


26 września 2014 - Ulica Bystrzycka od nowa

Blisko 1,4 miliona złotych przeznaczyło miasto na remont drogi powiatowej. Dzięki temu kierowcy mogą komfortowo korzystać z ulicy Bystrzyckiej. Większe bezpieczeństwo zagwarantowano pieszym i rowerzystom.
Oficjalne otwarcie z udziałem władz powiatu, miasta i gminy Świdnica miało miejsce w piątek, 26 września. Przebudowa drogi to ważna inwestycja, która bez dużego zaangażowania miasta nie mogłaby zostać zrealizowana. Cała inwestycja kosztowała ponad 3,3 miliona złotych. 1,18 miliona złotych pochodziło z budżetu Świdnicy, 340 tysięcy złotych to wkład powiatu  
. . . czytaj więcej


26 września 2014 - Krzysztof Sarnecki gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich

Ekspert w zakresie budowania przewagi rynkowej firm, marketingu i sprzedaży. Jeden z nielicznych w Polsce zawodowych negocjatorów. Konsultant ponad 600 firm w USA oraz ponad 100 w Polsce. Krzysztof Sarnecki, bo o nim mowa, pojawi się na kolejnej edycji Świdnickiego Forum Gospodarczego, które od blisko 25 lat organizuje SPiKS.
"Wyzwania dla polskich przedsiębiorców Dzisiaj - Nowoczesne zarządzanie - nowoczesna sprzedaż" - to temat spotkania, które odbędzie się 7 października. Sarnecki, leading Partner i współudziałowiec firmy Quest Change Managers, odpowie na takie pytania jak  
. . . czytaj więcej


26 września 2014 - Targi i gala w Czechach za nami, świdniczanie z nagrodami

Podczas polsko-czeskiej gali przedsiębiorczości wyróżniono świdnickie firmy i osobowość. Niedawno w czeskim Trutnovie nie brakowało polskich akcentów. W sobotę, 20 września zakończyła się bowiem dwudniowa wystawa - Targi Karkonoskie. Wzięło w niej udział 10 firm ze Świdnicy i regionu. Udział w targach był bezpłatny dzięki projektowi pn. "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość", realizowanego przez Miasto Świdnica. Targom towarzyszyła I edycja polsko-czeskiej Gali Przedsiębiorczości - Trutnowski Smok.
- Święto przedsiębiorczości, jako podziękowanie dla prowadzących biznes, jest dla nas bardzo ważne. Miasto bez pracy, które nie wspiera biznesu, to miasto duchów - uważa Ivan Adamec, burmistrz Trutnowa   . . . czytaj więcej


26 września 2014 - Nowe place zabaw i wiaty

Dziecięce marzenia o przytulnych, kolorowych, placach zabaw w gminie Świdnica spełniają się. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe przy budowie placów zabaw w sołectwach: Boleścin, Lutomia Dolna oraz wiat rekreacyjnych w miejscowościach Lutomia Górna oraz Jagodnik. Gotowe są już place zabaw w Pankowie i Bystrzycy Dolnej.
A wszystko to dzięki pieniądzom pozyskanym z LGD "Szlakiem Granitu" w ramach naboru na "małe projekty" oraz w ramach działania "Odnowa i Rozwój Wsi". - Przystępując do pisania wniosków do programu Leader, który to wdraża na naszym terenie LGD "Szlakiem Granitu" wzięliśmy pod uwagę głosy mieszkańców społeczności lokalnych - mówi wójt gminy Teresa Mazurek  
. . . czytaj więcej


26 września 2014 - Jakie dziś powietrze w Świdnicy?

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu uruchomił stronę internetową z krótkoterminowymi prognozami jakości powietrza w województwie dolnośląskim, w tym w Świdnicy.
Prognozy obejmują poziomy stężeń dla zanieczyszczeń gazowych oraz pyłu.
Dodatkowo prezentowane są prognozy parametrów meteorologicznych.
Więcej informacji: http://powietrze.wroclaw.pios.gov.pl/


26 września 2014 - Nauczą, jak bronić się przed rakiem

"Rakiem można się zarazić przez źle zrobiony tatuaż". Młodzież wie o nowotworach bardzo mało, dlatego należy postawić na edukację. Szkoły z Dolnego Śląska mogą się jeszcze zgłaszać do programu Rakoobrona, w ramach którego przeprowadzą lekcję dotyczącą walki z rakiem. Bezpłatnie otrzymają kompletny zestaw materiałów.
Hasło kampanii brzmi - najlepszy czas na działanie jest teraz! Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona, organizowana przez Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną Dum Spiro-Spero, jest skierowana do osób w wieku 14-19 lat. W jej ramach szczególną uwagę zwraca się na profilaktykę raka szyjki macicy, czerniaka skóry i raka płuca  
. . . czytaj więcej


25 września 2014 - Mini Piłka Nożna

Świdnickie szkoły podstawowe rozpoczęły rywalizację sportową. W środę, 24 września o godzinie 12.00 na boisku Orlika przy Szkole Podstawowej nr 6 spotkało się siedem reprezentacji by rywalizować w zawodach Mini Piłki Nożnej. "Jedynka" po remisie ze szkołą Bliżej Dziecka zajęła trzecie miejsce.
W zaciętym spotkaniu o pierwsze miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 pokonała 2:1 drużynę Szkoły Podstawowej nr 6. Oba te zespoły awansowały do rozgrywek powiatowych, która odbędą się 7 października o godzinie 10.00, również na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


25 września 2014 - Bezpłatna pomoc dla rodziców, którzy chcą wyjść z nałogu

Osoby uzależnione, posiadające dzieci poniżej 18 roku życia, mogą otrzymać profesjonalną pomoc w podwrocławskiej Klinice Terapii Uzależnień Nadzieja. Wystarczy się zgłosić - są jeszcze miejsca w ramach bezpłatnej terapii.
Nieodpłatną terapię dla rodziców, którzy chcą wyjść z nałogu, Klinika "Nadzieja" oferuje wspólnie z Fundacją "Na ratunek dzieciom z Dolnego Śląska". - Program, oprócz leczenia, pomoże uzależnionym odbudować więzi z bliskimi. Warunkiem udziału w bezpłatnej terapii jest posiadanie małoletnich dzieci - mówi Sylwia Dereń, terapeutka z Kliniki Nadzieja   . . . czytaj więcej


25 września 2014 - Pomnik Montanusa odsłonięty

Obelisk został posadowiony przy zboczu Góry św. Jerzego obok ścieżek rekreacyjnych oraz niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do obozu Gross-Rosen.
22 września br. odbyło się jego uroczyste odsłonięcie, poprzez symboliczne przecięcie wstęgi przez burmistrza - Zbigniewa Suchytę, Bogusława Solimę - właściciela Piramidy oraz Edmunda Szczepańskiego - prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej. - Johannes Montanus urodził się w 1532 roku w Strzegomiu i zmarł w 1604 roku w tym samym mieście   . . . czytaj więcej


24 września 2014 - Drugie Netto w Świdnicy czynne już od jutra

W tradycyjny czwartek, 25 września, o godzinie 8.00, sieć handlowa Netto otworzy swój 328 sklep w Polsce. Powstał w dolnośląskiej Świdnicy, przy ulicy Pańskiej 2 B.
Kolejna placówka żółto-czarnych na Dolnym Śląsku ma standardową powierzchnię handlową 700 m kw., tuż przy hali sprzedaży umiejscowione są stoiska trzech poddzierżawców - mięsne (Madej Wróbel), piekarnia (Oskroba) i kiosk z prasą (Eurokiosk). Klientów będzie obsługiwała 12-osobowa załoga, rekrutowana na lokalnym rynku pracy  
. . . czytaj więcej


24 września 2014 - Wystawa fotografii z partnerskich Polic

Od piątku, 26 września od godziny 18.00 w odremontowanym budynku świdnickiego dworca kolejowego będzie można podziwiać fotografie czeskich artystów przedstawiające Police nad Metują, jak i przyrodę okolicznych lasów oraz wzgórz.
Wystawa ma stać się również zachętą do odkrywanie urokliwych zakątków Ziemi Polickiej, którą dzieli od Świdnicy zaledwie godzina jazdy samochodem. Wystawę będzie można bezpłatnie oglądać przez miesiąc   . . . czytaj więcej


24 września 2014 - Warsztaty arteterapii

Już 26 września br. Świdnickie Stowarzyszenie Oświatowe "Bliżej Dziecka" przeprowadzi bezpłatne warsztaty arteterapii skierowane do mieszkańców Świdnicy. Ponadto najmłodsi będą mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, grach i zabawach.
Świdnickie Stowarzyszenie Oświatowe "Bliżej Dziecka" prowadzi Niepubliczną Szkołę Podstawową, utrzymywaną z subwencji oświatowej, dzięki czemu dzieci mogą uczęszczać do niej nieodpłatnie. Przedstawiciele placówki edukacyjne będą obecni w najbliższy piątek 26 września w godzinach 14:00-18:00, w Pasażu Tesco przy ulicy Strzegomskiej 2   . . . czytaj więcej


24 września 2014 - Urodziny Kabaretu Młodych Panów w Świdnickim Ośrodku Kultury

Kabaret Młodych Panów zaprasza na humorystyczną rewolucję! Ponad 10-letnie doświadczenie na polskiej i światowej scenie wciąż Młodzi Panowie chcą uczcić wyjątkowym, jubileuszowym projektem. To będzie TOP of the TOP polskiego Kabaretu.
Najnowsze skecze i spora dawka świetnego humoru już 9 października br. o godzinie 17:30 w Świdnickim Ośrodku Kultury. Program "10/10, czyli urodziny!" to porcja wykwintnych skeczy, przygotowanych na bazie najświeższych spostrzeżeń, ze szczyptą ironii   . . . czytaj więcej


24 września 2014 - Dolnoślązacy biorą "Unijne pieniądze na start"

Kilkudziesięciu przedsiębiorców wzięło udział w konferencji "Unijne pieniądze na start", którą Fundusz Regionu Wałbrzyskiego zorganizował we Wrocławiu. Głównym tematem spotkania były środki w ramach inicjatywy JEREMIE, przeznaczone na rozwój działalności gospodarczej. Eksperci mówili także barierach prawnych i o nowych technologiach.
Konferencja, która odbyła się we wtorek, 23 września w Zachodniej Izbie Gospodarczej we Wrocławiu, to część cyklu spotkań na całym Dolnym Śląsku, jakie na ten rok zaplanował Fundusz Regionu Wałbrzyskiego   . . . czytaj więcej


24 września 2014 - Bieg Pojednania

W tym roku przypada XXV rocznica historycznego spotkania w Krzyżowej. 12 listopada 2014 roku obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę historycznej Mszy Pojednania, podczas której Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania. Z tej okazji już 30 września odbędą się I Otwarte Biegi Przełajowe pn. "Bieg Pojednania".
Prawo startu mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez Ludowe Zespoły Sportowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Za badania lekarskie odpowiedzialni są prawni opiekunowie startujących zawodników   . . . czytaj więcej


24 września 2014 - Debata Oksfordzka

W poniedziałek, 22 września bliskoe stuosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych po raz kolejny wybrała się do Wrocławia na XVII Dolnośląski Festiwal Nauki zorganizowany przez Politechnikę Wrocławską (w dniach od 19-24 września).
Organizatorkami wyjazdu były panie Grażyna Kubiczek i Anna Foryś-Musik a opiekunami Małgorzata Bogusławska-Kurzawa oraz Jarosław Natanek. Podobnie jak w zeszłym roku celem wyjazdu była obserwacja imprezy wiodącej pod nazwą: Debata Oksfordzka "Na ścieżkach rozumu - czy humanista może zostać inżynierem?"   . . . czytaj więcej


24 września 2014 - Czy zgłosiłaś się już na badanie?

W dniach 1 i 2 października, w miesiącu walki z rakiem piersi mammografię można będzie wykonać w Strzegomiu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji na ulicy Mickiewicza 2.
Nie dostała Pani imiennego zaproszenia na badanie? Nie szkodzi, jeśli jest Pani w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia (roczniki 1945 - 1964) i w ciągu dwóch lat nie miała Pani wykonywanej mammografii, przysługuje Pani bezpłatne badanie. Zachęcamy do rejestracji. Aby nie musiały panie czekać w kolejce przy mammobusie, rekomendujemy wcześniejszą rejestrację pod nr telefonu 58 666 2 444   . . . czytaj więcej


23 września 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska

W najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Zawodnicy rywalizować będą w czterech kategoriach wiekowych: kuce, junior młodszy, junior, senior. W zawodach wystartuje 85 koni.
W sobotę, 27 września na arenie "B" o godzinie 8.00 rozpocznie się ujeżdżanie CNC P, o godzinie zawodnicy rywalizować będą w ujeżdżaniu CNC 1*   . . . czytaj więcej


23 września 2014 - Piknik rodzinny w Gimnazjum

20 września w Gimnazjum nr 1 w Świdnicy odbył się piknik rodzinny pod hasłem "Zróbmy coś dla zdrowia". Głównym celem pikniku była promocja aktywnego wypoczynku w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych, a także prośba o wsparcie projektu budowy boisk sportowych.
Pomimo niepewnej pogody, uczestników zabawy nie zabrakło. Atrakcje przygotowane przez Radę Rodziców i nauczycieli rozgrzały wszystkich - od konkurencji sportowych( rzut ringo, woreczkami do celu, hula hop, kręgle, lotki) po konkursy plastyczne i wokalne (karaoke)  
. . . czytaj więcej


23 września 2014 - Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu zaprasza na spotkanie informacyjne pod hasłem "Unijna środa dla przedsiębiorczych", które odbędzie się 24 września w Wałbrzychu. Tematem spotkania będą możliwości dofinansowania z funduszy europejskich, aktualnie dostępne dla osób planujących otwarcie działalności gospodarczej oraz dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MŚP, a także założenia wsparcia w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane możliwości dofinansowania na założenie działalności gospodarczej, zarówno w ramach instrumentów zwrotnych (preferencyjne pożyczki), jak i w formie dotacji w ramach perspektywy finansowej 2014-2020   . . . czytaj więcej


23 września 2014 - Są kolejne miejsca parkingowe

W ostatnich dniach powstał w Strzegomiu nowy plac parkingowy. Zlokalizowany jest w okolicach ulicy Św. Anny i ulicy Kościelnej.
Umowę na nieodpłatne użyczenie na czas nieoznaczony podpisał z właścicielem terenu Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu Sp. z o. o., który będzie administratorem tego palcu. Jest to kolejna dobra wiadomość dla kierowców, którzy często narzekali na brak miejsc parkingowych w mieście. Jego powstanie było także podyktowane organizacją w Strzegomiu Dożynek Dolnośląskich, które odbyły się 14 września. W związku z poniesionymi nakładami na przygotowanie parkingu, będzie on płatny. Cieszy również fakt, że teren ten został uporządkowany, przez co zyskała cała okolica.


22 września 2014 - Odkryj Salę Doświadczania Świata

Możliwość sprawdzenia nowoczesnej metody rozwoju i rehabilitacji dzieci oraz bezpłatne konsultacje z terapeutami - Fundacja Rosa zaprezentuje model Sali Doświadczania Świata podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci we Wrocławiu. Przyjdź, doświadcz i sprawdź, czy w Twoim mieście działa niezwykła sala - na Dolnym Śląsku do końca 2014 roku będzie ich 10.
Rozgwieżdżone niebo, magiczne wiązki światłowodów, kolorowe kolumny wodne, kula światła, specjalny basen z piłkami, dotykowa ścieżka czy tajemnicze pudełka. Sala Doświadczania Świata to przyjazny świat, izolowany od chaosu bodźców, który stymuluje wszystkie zmysły dziecka   . . . czytaj więcej


22 września 2014 - Raper Łukasz "Małpa" Małkiewicz zagra w Strzegomiu

Już 27 września rusza w Strzegomiu kolejna Edycja Festiwalu Subkultur. To czwarte spotkanie młodych ludzi na scenie tego festiwalu. Tradycyjnie w pierwszej części będą mogły się zaprezentować młodzieżowe, amatorskie zespoły z gminy Strzegom i okolic. W ubiegłym roku padł rekord, ponieważ zgłosiło się aż dziesięć ekip.
W tym roku można się już zapisywać do kolejnej edycji przez pobranie formularzy ze strony Liceum Ogólnokształcącego >>> pobierz oraz przesłanie ich na adres Liceum Ogólnokształcące lub osobiste złożenie w sekretariacie   . . . czytaj więcej


22 września 2014 - Pod specjalnym nadzorem

W niedzielne popołudnie, 21 sierpnia 2014 roku, grupa sześciu mężczyzn, być może absolwentów, przebywała na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy ulicy Marcinkowskiego. Wolny czas umilali sobie spożywając alkohol a tym samym popełniając wykroczenie, o czym powiadomiła dyżurnego straży miejskiej osoba zgłaszająca. Przybyli na miejsce strażnicy nałożyli na sześciu mężczyzn mandaty karne w wysokości 200 złotych każdy.
Przypominamy przy tym, że na terenie placówek oświatowych obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu jak też używania wyrobów tytoniowych. Straż Miejska w Świdnicy systematycznie przeprowadza takie kontrole a SP-4 objęta jest specjalnym nadzorem.


22 września 2014 - Świebodziczanie lubią "dwa kółka"

W piątkowe przedpołudnie, 19 września, świebodzicki rynek opanowali rowerzyści, którzy uczestniczyli w "Happeningu rowerowym", dorocznej akcji, organizowanej pod patronatem Burmistrza Miasta Świebodzice, propagującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz ekologiczny styl życia. To już siódmy raz, gdy świebodziczanie pokazali, jak bardzo lubią jazdę na rowerze.
Imprezę rozpoczął, już tradycyjnie, przejazd cyklistów ulicami miasta. Kolumna jednośladów, złożona z najróżniejszego rodzaju rowerów - szosowych, górskich, turystycznych oraz poczciwych składaków, w asyście Policji przejechała ulicami: Prusa, Szkolną, Sienkiewicza, Kopernika, placem Jana Pawła II i Żeromskiego, a następnie zakończyła jazdę paradą wokół ratusza, gdzie na uczestników czekało wiele konkursów, zabaw i atrakcji przygotowanych przez organizatorów  
. . . czytaj więcej


21 września 2014 - Punkty świdniczan

W rozegranych wczoraj i dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica pokonała MKS Oławę 2:0. Świdniczanie zajmują w tabeli rozgrywek czwarte miejsce z 16. punktami.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 22. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 21 punktami ale z jednym meczem rozegranym mniej.
Następny mecz świdniczanie rozegraja we Wrocławiu ze Ślęzą Wrocław.


21 września 2014 - Dobry występ Zjednoczonych Żarów

W siódmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chojnowianka Chojnów - Miedź II Legnica 0:5, Orkan Szczedrzykowice - Włókniarz Mirsk 4:0, LZS Stary Śleszów - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:2, Nysa Zgorzelec - Olimpia Kowary 0:1, KS Polkowice - Widawa Bierutów 3:2, Sokół Wielka Lipa - GKS Kobierzyce 2:2.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego - Orzeł Ząbkowice Śląskie - AKS Strzegom 2:2, Granica Bogatynia - Zjednoczeni Żarów 2:4  
. . . czytaj więcej


21 września 2014 - Klasa okręgowa

W siódmej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Iskra Jaszkowa Dolna - Polonia-Stal II Świdnica 6:1, Karolina Jaworzyna Śląska - Trojan Lądek Zdrój 3:0, Zryw Gola Świdnicka - LKS Bystrzyca Górna 3:3, Victoria Świebodzice - Nysa Kłodzko 3:1, Unia Bardo - Włókniarz Kudowa Zdrój 7:1, Skalnik Czarny Bór - Piławianka Piława Górna 1:0, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Piast Nowa Ruda 0:1, Unia Złoty Stok - Zdrój Jedlina Zdrój 1:1  
. . . czytaj więcej


21 września 2014 - Międzynarodowy Turniej Rugby

W Bolesławcu, 14 września odbył się Międzynarodowy Turniej Rugby 7 o Puchar Prezydenta Miasta Bolesławiec, który był jednocześnie pierwszą eliminacją Mistrzostw Polski Seniorów. Przedstawiamy relację klubu Black Griffin Świdnica. Napisaną przez Gustawa Grochowskiego.
W rozgrywkach grupowych świdnicka drużyna spotkała się ze zwycięzcami PLR7 sprzed 2 lat, drużyną gospodarzy, Husarem Bolesławiec, zawsze groźnymi Miedziowymi Lubin oraz Czechami z RC Rumburk, wspieranymi przez zawodników z SV Horken Kittlitz RC oraz rugbystów z Polski. Z każdym z zespołów mieliśmy do wyrównania rachunki z poprzedniego sezonu  
. . . czytaj więcej


21 września 2014 - EKOjczyzna w gimnazjach

Zestawy do badania, jakości gleby, powietrza i wody, pojemniki do obserwacji owadów, łopatki do gleby, pęsety, mikroskopy ręczne i stacjonarne, lupy, czerpaki i atlasy - wykorzystają uczniowie trzech gminnych gimnazjów w ramach realizacji projektu pn.: Akcja Edukacyjna dla gimnazjalistów "Moja EKOjczyzna".
Projektem zostaną objęci uczniowie klas 1 i 2 z trzech gimnazjów gminy Świdnica tj. Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym oraz Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej  
. . . czytaj więcej


20 września 2014 - Szansa na pieniądze dla Kościoła Pokoju w Świdnicy

40 milionów złotych w ramach rządowego wsparcia mogą otrzymać Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. W tej chwili trwa walka, by fundusze dla prawdziwych pereł UNESCO zostały zagwarantowane. Samorząd województwa wpisał ich renowację do oficjalnego Stanowiska Negocjacyjnego Samorządu Województwa Dolnośląskiego. O planach modernizacji obiektów, rozmawiano podczas czwartkowej konferencji (18 września) w Jaworze.
"Renowacja Kościołów Pokoju w Jaworze i w Świdnicy przykładem ratowania świetności należnej zabytkom z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO" to nazwa zgłoszonego przez samorządowców i zarządców parafii projektu  
. . . czytaj więcej


20 września 2014 - Niedziela z Kucykiem w Morawie

Ośrodek Jeździecki Stragona w Morawie zaprasza w najbliższą niedzielę, 21 września, na kolejną w tym roku Niedzielę z Kucykiem. W godzinach 12.00-14.00 oferujemy bezpłatne atrakcje dla całych rodzin: zwiedzanie stajni, karmienie koni, przejażdżki na kucyku.
Niedziela z Kucykiem to propozycja Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie na spędzenie wolnego czasu poza miastem. W 2014 roku zaplanowano sześć edycji tej imprezy. Będzie to przedostatnia taka niedziela w tym roku. Na ostatnią edycję zapraszamy 19 października.


20 września 2014 - Czy pamiętasz obecność armii sowieckiej w Świdnicy

Młodzież ze świdnickich szkół oraz mieszkańcy Świdnicy we wtorek, 23 września wezmą udział w nietypowym spotkaniu, które zaplanowano pod hasłem "Czy jeszcze pamiętasz? - pół wieku obecności armii sowieckiej w Świdnicy". Pretekstem jest obchodzona niedawno - 17 września - 75 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w czasie II wojny światowej.
Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 23 września o godzinie 17.00 w sali obrad Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47. W programie przewidziano m. in.   . . . czytaj więcej


20 września 2014 - Wygrali jedną bramką

W pierwszym spotkaniu I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni przegrali z Ostrovią Ostrów Wielkopolski jedną bramką tym razem w drugiej kolejce spotkań jedną bramką zwyciężyli w Zielonej Górze. AZS UZ Zielona Góra - ŚKPR Świdnica 24:25. Świdnicki zespół zajmuje dziewiate miejsce.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole przed KSSPR Końskie i UKS Olimp Grodków, zespoły te mają po dwa punkty. W czołówce mogą nastąpić jeszcze zmiany ponieważ, dopiero jutro odbędzie sie spotkanie pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i Olimpią Piekary Śląskie. 27 września o godzinie 18.00 ŚKPR Świdnica zmierzy się z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.


20 września 2014 - Zniszczyła powódź - odbudowała gmina

600 tysięcy złotych dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa zostało wykorzystanych na odbudowę zniszczonej drogi w Witoszowie Dolnym. Otrzymane pieniądze pozwoliły na kontynuacje działań z 2012 roku, a tym samym na zakończenie prac na łącznym odcinku ponad 2,25 kilometra.
Dofinansowanie dla gmin i powiatów przeznaczone jest na remonty lub odbudowę infrastruktury zniszczonej bądź uszkodzonej w powodziach i zdarzeniach mających znamiona klęsk żywiołowych   . . . czytaj więcej


19 września 2014 - W Morawie rozpoczęły się zawody Strzegom Autumn Show

Dzisiaj w Ośrodku Jeździeckim Stragona rozpoczęły się Zawody Międzynarodowe i Mistrzostwa Polski Młodych Koni we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Strzegom Autumn Show. Lista zgłoszonych zawodników i koni jest imponująca.
W zawodach startuje ponad 160 koni i zawodnicy z 8 krajów. W Morawie rywalizują reprezentanci Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Węgier. Nie zabraknie również gwiazd światowego Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego  
. . . czytaj więcej


19 września 2014 - Urodziny Kabaretu Młodych Panów w Świdnickim Ośrodku Kultury

Kabaret Młodych Panów zaprasza na humorystyczną rewolucję! Ponad 10-letnie doświadczenie na polskiej i światowej scenie wciąż Młodzi Panowie chcą uczcić wyjątkowym, jubileuszowym projektem. To będzie TOP of the TOP polskiego Kabaretu.
Najnowsze skecze i spora dawka świetnego humoru już 9 października br. o godzinie 17:30 w Świdnickim Ośrodku Kultury. Program "10/10, czyli urodziny!" to porcja wykwintnych skeczy, przygotowanych na bazie najświeższych spostrzeżeń, ze szczyptą ironii   . . . czytaj więcej


19 września 2014 - Bieg Pojednania

W tym roku przypada XXV rocznica historycznego spotkania w Krzyżowej. 12 listopada 2014 roku obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę historycznej Mszy Pojednania, podczas której Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania. Z tej okazji już 30 września odbędą się I Otwarte Biegi Przełajowe pn. "Bieg Pojednania".
Prawo startu mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez Ludowe Zespoły Sportowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Za badania lekarskie odpowiedzialni są prawni opiekunowie startujących zawodników   . . . czytaj więcej


19 września 2014 - Abolicja jeszcze do połowy stycznia

Ustawa abolicyjna umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia społeczne w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku Do Oddziału ZUS w Wałbrzychu oraz podległych mu jednostek terenowych do dziś wpłynęło prawie 3,2 tysiąca wniosków w tej sprawie. Warto się pospieszyć, bo wnioski można składać do 15 stycznia 2015 roku. Kto może złożyć wniosek?
Wniosek mogą złożyć osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku obowiązkowo podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności   . . . czytaj więcej


19 września 2014 - Jesienne sprzątanie Fleszy i prezentacje historyczne

Wspólne sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej zaplanowano na sobotę, 20 września w godzinach 10.00-14.00 - Aleja Brzozowa (łąka przy parkingu na ulicy Śląskiej). Akcja skierowana jest do mieszkańców Świdnicy niezależnie od ich wieku, którzy wspólnie chcą zadbać o utrzymanie w dobrym stanie pamiątek - reliktów dawnych epok.
Wszystkim uczestnikom zapewniamy sprzęt potrzebny do sprzątania (narzędzia, rękawice, worki), a po lekkim wysiłku poczęstunek. Akcja sprzątania pozostałości twierdzy świdnickiej prowadzona będzie wspólnie z żołnierzami z historycznych regimentów   . . . czytaj więcej


19 września 2014 - Kolejna zbiórka elektrośmieci

Na sobotę, 20 września zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory. Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna, a dla osób, które przyniosą zużyty sprzęt przewidziano drobny upominek   . . . czytaj więcej


18 września 2014 - Nagroda za miliony dla przedsiębiorców

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych, które powstało z inicjatywy samorządów - w tym Świdnicy - otrzyma nagrodę Banku Gospodarstwa Krajowego. SSIG zostało wyróżnione spośród kilkuset podmiotów w Polsce, biorących udział we wdrażaniu Inicjatywy JEREMIE. Wręczenie nagrody zaplanowano już w piątek, 19 września w Warszawie podczas ogólnopolskiej Gali Nagród BGK.
Konrad Jabłoński, prezes SSIG przyznaje, że rzadko które stowarzyszenie w mieście i powiecie świdnickim pozyskuje tyle pieniędzy z Unii Europejskiej. - Od grudnia 2010 roku, zdobyliśmy w pięciu otwartych konkursach aż 20,5 mln zł - wylicza prezes Jabłoński.


18 września 2014 - Ostrzeżenie publiczne

Na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca przeprowadzonej kontroli na terenie zakładów w miejscowości Bystrzyca. Podczas kontroli ujawniono 500 butelek alkoholu o nazwie Absinth, który zawierał w swoim składzie niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy.
Producentem zakwestionowanego alkoholu jest firma Vapa Drink s.r.o. Mają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: Absinth 60%. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego absyntu znajduje się w punktach sprzedaży   . . . czytaj więcej


18 września 2014 - Pomysł na sobotę - Festyn "Na Zarzeczu"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Gimnazjum nr 4 w Świdnicy zapraszają na Festyn Rodzinny "Na Zarzeczu". A ten zaplanowano na sobotę, 20 września w godzinach 12.00-17.00 w Gimnazjum nr 4, przy ulicy Jodłowej 21.
W programie m. in. konkurencje rekreacyjno-sportowe z nagrodami, turnieje, konkursy, moc atrakcji dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy.
Więcej na plakacie >>> zobacz


18 września 2014 - Czy zgłosiłaś się już na badanie?

W dniach 1 i 2 października, w miesiącu walki z rakiem piersi mammografię można będzie wykonać w Strzegomiu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji na ulicy Mickiewicza 2.
Nie dostała Pani imiennego zaproszenia na badanie? Nie szkodzi, jeśli jest Pani w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia (roczniki 1945 - 1964) i w ciągu dwóch lat nie miała Pani wykonywanej mammografii, przysługuje Pani bezpłatne badanie. Zachęcamy do rejestracji. Aby nie musiały panie czekać w kolejce przy mammobusie, rekomendujemy wcześniejszą rejestrację pod nr telefonu 58 666 2 444   . . . czytaj więcej


18 września 2014 - Konferencja Energooszczędni

Programy wsparcia dla budownictwa energooszczędnego oraz wdrażania technologii opartych na OŹE. Jak zaoszczędzić już dziś.
Od ekosceptyka do ekoentuzjasty
26 września w Krzyżowej - Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, w godzinach 9:00 - 16:00 odbędzie się konferencja kończąca projekt "Od ekosceptyka do ekoentuzjasty - czyli dlaczego budować energooszczędnie", dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Realizatorem projektu oraz organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość   . . . czytaj więcej


18 września 2014 - Akcja "Niebieski Parasol"

Samorząd Radców Prawnych po raz kolejny organizuje akcję "Niebieski Parasol". W tym roku po raz pierwszy akcję objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W dniach 22-27 września 2014 roku radcowie prawni będą udzielać mieszkańcom bezpłatnie porad prawnych.
Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw, co pozwoli radcom prawnym na dokładniejsze zapoznanie się z problemem  
. . . czytaj więcej


17 września 2014 - Opowieści Pana Michała Bardela

"Mroczne tajemnice. win i winnic świata? Czemu nie. Życie tworzy najlepsze kryminały. Nie inaczej jest w tym przypadku.
W opowieści Pana Michała Bardela znajdziemy także wiele wskazówek dot. win, przydatnych zarówno dla konesera jak też dla laika. "Zbrodnia i wina" to lektura ciekawa, pożyteczna i przyjemna" - mówi Jolanta Liżewska-Zyzek, Dyrektor Marketingu w Matras. Wino i zbrodnia tworzą fascynujący duet. Co musi zawierać wino, dla którego ludzie są skłonni zabijać, kraść, szantażować i truć? Znikające beczki wina w Toskanii, langwedoccy winiarze-terroryści, kielichy z zatrutym winem w zuryskiej katedrze to nie jedyne zagadki do rozwiązania   . . . czytaj więcej


17 września 2014 - "Bezpieczny powrót do szkoły" w Galerii Świdnickiej

Wykłady i zajęcia praktyczne z funkcjonariuszami, motocykle policyjne, komisarz lew, wozy strażackie i specjalny trening samoobrony - takie atrakcje czekały dziś w Galerii Świdnickiej na dzieci ze szkół podstawowych. Łącznie w akcji udział wzięło ponad 200 uczniów.
- Zależało nam na tym by dzieci otrzymały solidną porcję wiedzy przy włączeniu do niej zabawy oraz praktyki. Cieszymy się, że akcja wzbudziła tak duże zainteresowanie i tyle pozytywnych emocji - mówi Beata Moskal-Słaniewska manager ds. marketingu Galerii Świdnickiej   . . . czytaj więcej


17 września 2014 - Gospodarcze nagrody Dolnego Śląska przyznane

Podczas XXIV gali Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych wybrano firmy, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju regionu i są jego wizytówką w kraju. Laureaci dołączyli do elitarnego grona gospodarczej ekstraklasy.
Gala wręczenia XXIV Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych odbyła się we wtorek 16 września we wrocławskim Ratuszu. Była to okazja do poznania najsilniejszych i najbardziej rzetelnych firm, które funkcjonują w regionie, oraz ich kadry menedżerskiej. - Certyfikat to ogromne wyróżnienie dla przedsiębiorstwa. Żeby go otrzymać, należy przejść surową weryfikację   . . . czytaj więcej


17 września 2014 - Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy ogłosił wyniki

Dolnośląski Szkolny Związek Sportowy ogłosił nieoficjalne wyniki współzawodnictwa sportowego województwa dolnośląskiego szkół gimnazjalnych za rok 20013/2014.
Gimnazjum nr 1 ze Świdnicy sklasyfikowano na 11 miejscu spośród 333 gimnazjów Dolnego Śląska. Jednocześnie jest to najlepsze miejsce w powiecie. Pozostałe świdnickie gimnazja: Gimnazjum nr 3 - 30 miejsce, Gimnazjum nr 2 - 51 miejsce, Gimnazjum nr 4 - 83 miejsce.
Uroczystość wręczenia nagród najlepszym szkołom połączona z Inauguracją Sportowego Roku Szkolnego 2014/2015 odbędzie się 9 października podczas Sztafetowych Biegów Przełajowych w Olszynie


17 września 2014 - Raper Łukasz "Małpa" Małkiewicz zagra w Strzegomiu

Już 27 września rusza w Strzegomiu kolejna Edycja Festiwalu Subkultur. To czwarte spotkanie młodych ludzi na scenie tego festiwalu. Tradycyjnie w pierwszej części będą mogły się zaprezentować młodzieżowe, amatorskie zespoły z gminy Strzegom i okolic. W ubiegłym roku padł rekord, ponieważ zgłosiło się aż dziesięć ekip.
W tym roku można się już zapisywać do kolejnej edycji przez pobranie formularzy ze strony Liceum Ogólnokształcącego >>> pobierz oraz przesłanie ich na adres Liceum Ogólnokształcące lub osobiste złożenie w sekretariacie   . . . czytaj więcej


16 września 2014 - Oświadczenie Alicji Synowskiej

W roku 2006 podczas ówczesnych wyborów samorządowych w Polsce Platforma Obywatelska jako kandydata na Prezydenta Świdnicy wystawiła Alicję Synowską, która wówczas zajęła drugie miejsce.
Przez te lata Platforma Obywatelska w kraju okrzepła, drugi raz z rzędu rządzi Polską. A w Świdnicy zaskoczenie. W tegorocznych wyborach Platforma Obywatelska nie umiała pośród swoich członków znaleźć nikogo godnego i władzę oddaje tym z kim nie umiała dogadać się przez wiele minionych lat. Czyżby świat stanął na głowie ? . . . Po zadaniu tego pytania nie pozostaje nam nic innego jak opublikować poniższe oświadczenie co też czynimy   . . . czytaj więcej


16 września 2014 - "Szkolno-osiedlowy festyn rekreacyjny"

Rada Rodziców oraz nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Marii Kunic w Świdnicy zapraszają na festyn, który odbędzie się 20 września na boisku szkolnym Gimnazjum nr 1 przy ulicy M. Kozara-Słobódzkiego 28.
Festyn rozpocznie się o godzinie 11:00 i trwać będzie do godziny 15:00. Organizatorzy zapewniają moc atrakcji, m.in. karaoke, mecz - nauczyciele kontra rodzice, grill. Wystarczy zabrać ze sobą dobry humor i uśmiech, zapraszamy.


16 września 2014 - Zapach relaksu na wrocławskim lotnisku

Po wejściu do hali głównej pasażerów otula przyjemna i świeża woń, a w strefie kontroli bezpieczeństwa inny zapach działa na nich relaksująco. Terminal wrocławskiego lotniska wypełniają specjalnie dobrane kompozycje aromatów, które sprawiają, że podróż staje się jeszcze bardziej przyjemna.
Terminal wrocławskiego lotniska wypełnia woń relaksu, świeżości, podróży. Czyli co właściwie? Odpowiednio dobrane kompozycje różnych zapachów. W zależności od miejsca i przeznaczenia można wyczuć przykładowo aromaty słodkie, ciepłe czy przytulne. A po co to wszystko? Żeby pasażerowie poczuli się lepiej - byli bardziej odprężeni i w milej atmosferze przechodzili przez wszystkie lotniskowe procedury   . . . czytaj więcej


16 września 2014 - Piknik Kolejowy i ćwiczenia służb ratowniczych

13 września br. okazał się pechowy dla kierowcy Fiata Uno oraz maszynisty i pasażerów pociągu, które zderzyły się na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Spółdzielczej. W wypadku poszkodowani zostali kierowca samochodu oraz pasażerowie jadący pociągiem.
Tak mogłaby brzmieć smutna relacja z tego wydarzenia. Na szczęście całe zajście było ćwiczeniami służb ratowniczych w postaci Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Policji, które odbyły się przy okazji Pikniku Kolejowego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej na bocznicy prowadzącej z Jaworzyny Śląskiej do Pastuchowa   . . . czytaj więcej


15 września 2014 - Dożynki Dolnośląskie

Dożynki Dolnośląskie, które odbyły się 14 września na strzegomskim Rynku, okazały się wspaniałym, niepowtarzalnym i przepełnionym staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszego województwa. Strzegom był w tym dniu najważniejszym punktem na mapie Dolnego Śląska.
Do Strzegomia przyjechało mnóstwo grup wieńcowych reprezentujących dolnośląskie powiaty. Goście dożynek, niosąc misternie wykonane wieńce, w niezwykle barwnym korowodzie udali się na Rynek, gdzie odbyły się dalsze punkty uroczystości   . . . czytaj więcej


15 września 2014 - Strzegom Autumn Show już za kilka dni

W przedostatni weekend września, w dniach 19-21 września, w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane Zawody Międzynarodowe i Mistrzostwa Polski Młodych Koni we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Strzegom Autumn Show. Lista zgłoszonych zawodników i koni jest imponująca.
W zawodach wystartuje ponad 160 koni i zawodnicy w 8 krajów. W Morawie będą rywalizować reprezentanci Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Węgier. Nie zabraknie również gwiazd światowego Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego   . . . czytaj więcej


15 września 2014 - "Dolnośląski Gryf" - Nagroda Gospodarcza

Tylko do 20 września czekamy na zgłoszenia do Konkursu "Dolnośląski Gryf" - Nagroda Gospodarcza. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wejść na stronę www.gryfy.pl i wypełnić ankietę, którą należy wysłać pocztą tradycyjną na adres ulica Ofiar Oświęcimskich 41/43, 50-059 Wrocław do 20 września 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego) oraz pocztą elektroniczną na adres: gryfy@zig.pl
Nominowanych, których poznamy w pierwszej połowie października, wyłania niezależna Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele najważniejszych instytucji oraz wybitne osobistości świata polityki i biznesu   . . . czytaj więcej


15 września 2014 - Unijne pieniądze na start

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego przygotowuje kolejną bezpłatną konferencję dla przedsiębiorców. Pod hasłem "Unijne pieniądze na start" eksperci spotkają się z przedstawicielami "młodych" firm we wtorek, 23 września w Zachodniej Izbie Gospodarczej we Wrocławiu.
Wrocławska konferencja to część cyklu spotkań na całym Dolnym Śląsku, jakie na ten rok zaplanował Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Do bezpłatnego udziału w niej FRW zaprasza przede wszystkim przedstawicieli firm, które działają na rynku nie dłużej niż dwa lata   . . . czytaj więcej


14 września 2014 - Kolejka odwołanych spotkań

W spotkaniu 7. kolejki III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica pokonała Bielawiankę Bielawa 3:0. Świdniczanie zajmują w tabeli rozgrywek czwarte miejsce z 13. punktami.
Wysokie miejsce Polonii-Stali Świdnica jest tak wysokie tylko ze względu na wiele nierozegranych spotkań. Mecz pomiędzy Lechią Dzierżoniów a Foto-Higieną Gać przełożony został na 1 października, odwołane zostały mecze: KP Brzeg Dolny z Piastem Żmigród oraz Polonii Trzebnica ze Ślęzą Wrocław rozegrane zostaną 15 października. W następnej kolejce, 1 października Polonia-Stal Świdnica rozegra mecz z KS Bystrzyca w Kątach Wrocławskich.


14 września 2014 - Zjednoczeni Żarów i AKS Strzegom nie grały

W szóstej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: LZS Stary Śleszów - Chojnowianka Chojnów 5:4, GKS Kobierzyce - Miedź II Legnica 1:6, Włókniarz Mirsk - KS Polkowice 1:5, Widawa Bierutów - Nysa Zgorzelec 4:0, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Granica Bogatynia 1:1, Olimpia Kowary - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:0.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego - Zjednoczeni Żarów oraz AKS Strzegom ze względu na odbywajace się w tych miastach dożynki przełożyły swoje mecze na 24 września.


14 września 2014 - Klasa okręgowa

W szóstej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 3:3, LKS Bystrzyca Górna - Victoria Świebodzice 1:2, Włókniarz Kudowa Zdrój - Zryw Gola Świdnicka 1:1, Polonia-Stal II Świdnica - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 2:1, Piast Nowa Ruda - Skalnik Czarny Bór 5:0, Nysa Kłodzko - Iskra Jaszkowa Dolna 2:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Unia Bardo 3:1, Trojan Lądek Zdrój - Unia Złoty Stok 1:0   . . . czytaj więcej


13 września 2014 - Jesienne sprzątanie Fleszy i prezentacje historyczne

Wspólne sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej zaplanowano na sobotę, 20 września w godzinach 10.00-14.00 - Aleja Brzozowa (łąka przy parkingu na ulicy Śląskiej). Akcja skierowana jest do mieszkańców Świdnicy niezależnie od ich wieku, którzy wspólnie chcą zadbać o utrzymanie w dobrym stanie pamiątek - reliktów dawnych epok.
Wszystkim uczestnikom zapewniamy sprzęt potrzebny do sprzątania (narzędzia, rękawice, worki), a po lekkim wysiłku poczęstunek. Akcja sprzątania pozostałości twierdzy świdnickiej prowadzona będzie wspólnie z żołnierzami z historycznych regimentów   . . . czytaj więcej


13 września 2014 - Kolejna zbiórka elektrośmieci

Na sobotę, 20 września zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory. Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna, a dla osób, które przyniosą zużyty sprzęt przewidziano drobny upominek  
. . . czytaj więcej


12 września 2014 - Jesienne Targi Karkonoskie - bezpłatne stoiska dla firm

Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy zaprasza dziesięć firm do bezpłatnego udziału w Targach Karkonoskich w Trutnowie, które zaplanowano w dniach 19-20 września 2014 roku.
W ramach jesiennej edycji targów świdnickie przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z możliwości wypromowania w Czechach swojej firmy, oferowanych produktów lub usług. Dlaczego warto wziąć udział w wystawie? Wystawa-targi to efektywna formuła prezentacji oraz tani i wygodny sposób na spotkanie wielu potencjalnych partnerów biznesowych w jednym miejscu i czasie.  
. . . czytaj więcej


12 września 2014 - Konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do udziału w konkursie wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca października. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Warunkiem udziału w konkursie jest przeprowadzenie w szkole cyklu czterech lekcji opracowanych przez ZUS w ramach projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS". Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którego celem jest budowa świadomości młodego pokolenia Polaków w temacie ubezpieczeń społecznych  
. . . czytaj więcej


12 września 2014 - Bezpieczniej i łatwiej na nowej ulicy

Od czwartkowego poranka, 11 września kierowcy mogą już w pełni korzystać z ulicy Kolejowej w Świdnicy. Mimo prowadzonych prac przy budowie Centrum Przesiadkowego zmniejsza się liczba utrudnień. Obecnie przy ulicy Kolejowej (odcinek od ulicy Wałbrzyskiej do ulicy Małej) obowiązuje ruch w obu kierunkach.
Oznacza to, że kierowcy mogą poruszać się tą trasą już bez problemów. Dotychczas na tej trasie obowiązywał jeden kierunek ruchu.


12 września 2014 - Młodzi wandale zatrzymani

Niszczyli elewacje budynków i sklepów. Policjanci zatrzymali trzech młodych grafficiarzy, którzy malowali sprayem elewacje bloków mieszkalnych, sklepów, budynku żarowskiego szpitala i sali widowiskowo-sportowej. Teraz mogą trafić do więzienia nawet na pięć lat.
Jak ustalili śledczy, trzej mężczyźni, najprawdopodobniej sympatycy klubów piłkarskich działali razem.- Zatrzymani za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. W każdym przypadku wnioskujemy o nałożenie obowiązku naprawy zniszczonego mienia. Za zniszczenie cudzej własności grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Są to mieszkańcy Żarowa w wieku 17-26 lat. Jeden z nich przyznał się już do zarzucanych czynów - wyjaśnia Janusz Kozendra, komendant żarowskiego komisariatu policji   . . . czytaj więcej


11 września 2014 - Bezpieczni z Galerią Świdnicką

Już 16 września, ponad 200 uczniów świdnickich szkół podstawowych, będzie uczestniczyło w specjalnie przygotowanych prelekcjach i pokazach.
"Bezpieczny powrót do szkoły" obejmie m.in. spotkanie z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej, konkursy i quizy tematyczne oraz trening systemu samoobrony Krav Maga. W prezencie od Galerii Świdnickiej, uczestnicy akcji otrzymają również kilkaset tematycznych upominków. Akcja rozpocznie się o godzinie 9:00 spotkaniem prowadzonym przez funkcjonariuszy KPP w Świdnicy   . . . czytaj więcej


11 września 2014 - Raper Łukasz "Małpa" Małkiewicz zagra w Strzegomiu

Już 27 września rusza w Strzegomiu kolejna Edycja Festiwalu Subkultur. To czwarte spotkanie młodych ludzi na scenie tego festiwalu. Tradycyjnie w pierwszej części będą mogły się zaprezentować młodzieżowe, amatorskie zespoły z gminy Strzegom i okolic. W ubiegłym roku padł rekord, ponieważ zgłosiło się aż dziesięć ekip.
W tym roku można się już zapisywać do kolejnej edycji przez pobranie formularzy ze strony Liceum Ogólnokształcącego >>> pobierz oraz przesłanie ich na adres Liceum Ogólnokształcące lub osobiste złożenie w sekretariacie   . . . czytaj więcej


11 września 2014 - Kolejne miejsca oświetlone

Trwają sukcesywne prace przy uzupełnianiu oświetlenia ulicznego w Gminie Świebodzice. Po zamontowaniu latarni na ulicy Kamiennogórskiej oraz serwisowej wymianie opraw w innych częściach Świebodzic, tym razem kolejne lampy pojawiły się na ulicy Wąskiej w śródmieściu oraz na Osiedlu WSK na Pełcznicy.
W ramach umowy Gmina Świebodzice zleciła wykonawcy wykonanie projektu, budowę linii elektrycznej oraz montaż lamp. W efekcie przeprowadzonych prac kolejne ulice zostały oświetlone, a przez to stały się bardziej bezpieczne   . . . czytaj więcej


10 września 2014 - Nowi świdniczanie z... Kazachstanu

Na zaproszenie władz Świdnicy do naszego miasta przyjechała pięcioosobowa rodzina państwa Stanisławy i Nikołaja Zińko z miejscowości Podolskoje w Kazachstanie. W Świdnicy państwo Zińko zamieszkają z synem Nikołajem oraz córką Mariną i jej mężem Olegiem Piaskorskimi.
Do Świdnicy jechali 4 dni. Obecnie załatwiane są wszystkie niezbędne formalności związane z aktami stanu cywilnego oraz uzyskaniem dokumentów itp. Repatrianci otrzymają również stosowne świadczenia w ramach pomocy społecznej do czasu usamodzielnienia się   . . . czytaj więcej


10 września 2014 - 15 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie

Mnóstwo kwiatów, prezentów, łez wzruszenia i ciepłych słów. Tak wyglądały obchody 15 lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.
9 września sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury zapełniła się rodzicami, sponsorami, sympatykami i podopiecznymi Warsztatów. 15 lat działalności to dużo i mało.
Dużo, bo gdy sięgam pamięcią wstecz to widzę ile razem udało nam się zrobić.
Mało, bo wiem ile jeszcze jest do zrobienia i ile jeszcze musimy i możemy zrobić dla naszych warsztatowiczów - mówiła do zgromadzonych kierownik WTZ Jadwiga Roniewska-Ciupiak  
. . . czytaj więcej


10 września 2014 - "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

Do 10 października potrwają zapisy do XV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". W nadchodzącej edycji największy Turniej piłkarski dla dzieci w Europie zyska nową kategorię wiekową: U-8.
Mecze finałowe rozegrane zostaną na Stadionie Narodowym w Warszawie, a zwycięzcy wyjadą na mecz Reprezentacji Polski.
Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to największa impreza piłkarska dla dzieci w Polsce i w Europie. Tylko w XIV edycji do rozgrywek zgłoszonych zostało ponad 200 tys. dziewcząt i chłopców z całej Polski  
. . . czytaj więcej


10 września 2014 - Dożynki Dolnośląskie w mediach

Odbywające się 14 września w Strzegomiu Dożynki Dolnośląskie będą transmitowane w mediach, aby wszyscy Ci z Państwa, którzy nie mogą osobiście zawitać do Strzegomia, mogli za pośrednictwem telewizji bądź radia brać udział w tych wydarzeniach.
Dzięki TVP Polonii będziecie Państwo mieli możliwość uczestnictwa we Mszy św. rozpoczynającej uroczystości dożynkowe. Transmisja z Bazyliki Mniejszej pw. św. App Piotra i Pawła w Strzegomiu rozpocznie się o godzinie 13.00.
Wydarzenia związane z Dożynkami Dolnośląskimi będą relacjonowane również za pośrednictwem Radia Wrocław w godzinach: 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30.


9 września 2014 - Strzegom Autumn Show już w przyszłym tygodniu

W przedostatni weekend września, 19-21.09.2014, w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane Zawody Międzynarodowe i Mistrzostwa Polski Młodych Koni we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Strzegom Autumn Show. Lista zgłoszonych zawodników i koni jest imponująca.
W zawodach wystartuje ponad 160 koni i zawodnicy w 8 krajów. W Morawie będą rywalizować reprezentanci Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Węgier. Nie zabraknie również gwiazd światowego Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego   . . . czytaj więcej


9 września 2014 - Uroczystości rocznicowe w Gross-Rosen

7 września, w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę Agresji Niemiec na Polskę.
Wydarzenie, które tradycyjnie odbywa się w pierwszą niedzielę września, zgromadziło w przedstawicieli duchowieństwa i władzy samorządowej, członków różnych organizacji i stowarzyszeń, delegacji placówek oświatowych i przede wszystkim żyjących jeszcze więźniów i ich najbliższe rodziny. O oprawę muzyczną zadbała Strażacka Orkiestra Dęta z gminy Lubawka oraz chór parafialny ze strzegomskiej bazyliki   . . . czytaj więcej


9 września 2014 - I Piknik Kolejowy

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej oraz Fundacja Bocznica (w organizacji) wraz z partnerami zapraszają na I Piknik Kolejowy, który odbędzie się 13 i 14 września 2014 roku.
Piknik zorganizowany zostanie na polanie przy ulicy Spółdzielczej w Jaworzynie Śląskiej, w okolicy przejazdu kolejowego (tak zwana "Korea"). Plan i dojazd na miejsce imprezy oznaczony na mapce >>> zobacz.  Główną atrakcją imprezy będzie  inscenizacja wypadku kolejowego połączona z ćwiczeniami służb ratunkowych. 13 września o godzinie 14:00, w stojący na przejeździe kolejowym samochód osobowy uderzy pociąg   . . . czytaj więcej


9 września 2014 - Zawody rowerowe Up&Down

Ośrodek SKI&SUN Świeradów Zdrój oraz Stowarzyszenie Kolej na Świeradów Zdrój zapraszają na drugą edycję zawodów rowerowych Up&Down na trasie Single Track "Zajęcznik " w Świeradowie Zdroju.
20 września, do pokonania będzie sześcio kilometrowy odcinek trasy od początku Zajęcznika do kładki w Orłowicach.
Wypełnione dokumenty do rejestracji wysyłamy na maila marketing@skisun.pl dokumenty można również wypełnić w biurze zawodów w dniu zawodów w wypożyczalni SKI&BIKE przy dolnej stacji kolei gondolowej   . . . czytaj więcej


8 września 2014 - "Tydzień Aktywności Mieszkańca Strzegomia"

"Tydzień Aktywności Mieszkańca Strzegomia" jest projektem społecznym skierowanym do mieszkańców całej gminy Strzegom.
Organizatorami są Strzegomskie Centrum Kultury oraz organizacje pożytku publicznego działające w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu. Celem projektu jest uaktywnienie środowisk społecznych w różnych sferach życia tj. kulturalnej, sportowej, zdrowotnej, ekologicznej itd. Program zakłada również pomoc w sprawach prawnych i psychologicznych, promuje zdrowy styl życia, otwiera na problemy innych i integruje społeczność   . . . czytaj więcej


8 września 2014 - Żarowski bulodrom otwarty

Kolejne sportowe boisko powstało w Żarowie. Obok lekkoatletycznego i Orlika żarowscy sportowcy mogą również korzystać z nowego bulodromu, który powstał tuż obok ścieżki zdrowia. To pomysł seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wśród których nie brakuje miłośników tej gry. Pierwszy pokazowy mecz, który rozegrany został w sobotę, 6 września na nowym bulodromie wygrali właśnie słuchacze żarowskiej uczelni.
- Długo nie wiedzieliśmy, jakie są zasady tej gry. Podczas sportowego turnieju, który rozegrany został we Wrocławiu szczęśliwie pokonaliśmy drużyny z innych Uniwersytetów Trzeciego Wieku  
. . . czytaj więcej


8 września 2014 - Średniowieczny obóz Neudorf" w Nowicach

W miniony weekend, 6 i 7 września w Nowicach czas cofnął się o kilka wieków. Na na terenie rekreacyjnym - tzw. "Koziarni" powstał średniowieczny obóz, w którym przez dwa dni mieszkali i bawili się członkowie grup rekonstrukcji historycznej zaproszeni przez gospodarzy - Rotę Św. Barbary - bractwo rycerskie działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.
W obozie stanęły namioty Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Silesia" z Wrocławia, Bractwa Zamku Grodno (Wałbrzych), Najemnej Roty Śląskiej (Wałbrzych), Woten Hird (Jelenia Góra), Komandorii Joannitów Strzegomskich, Plemienia Ślężąn (Wrocław) oraz Świdnickiego Bractwa Rycerskiego  
. . . czytaj więcej


8 września 2014 - VIII Targi Zdrowej Żywności za nami

Kilkudziesięciu wystawców z Polski oraz goście z Czech, tłumy przy stoiskach, kolejki do badań. Tak w wielkim skrócie można podsumować zakończone w ten weekend kolejne Targi Zdrowej Żywności. Sery kozie, krowie i owcze, pieczywo żytnie i razowe na zakwasie, tradycyjne wyroby wędliniarskie, przyprawy ziołowe, przetwory owocowo-warzywne, oleje, miody, wina, nalewki i miody pitne.
To tylko część bogatego asortymentu zaprezentowanego podczas targów. Po tłumach mieszkańców widzimy, jak dużym zainteresowaniem cieszą się targi   . . . czytaj więcej


8 września 2014 - Narodowe czytanie w marcinowickim gimnazjum

5 września w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii H. Sienkiewicza. W akcji wzięli udział przedstawiciele szkoły i władz gminy. Czytanie rozpoczęło się fragmentem Prologu "Ogniem i mieczem" a zakończyło śmiercią pana Wołodyjowskiego i wkroczeniem hetmana Sobieskiego z husarią na pogrzeb Małego Rycerza.
Części utworów naszego noblisty ilustrowane były fragmentami filmów i muzyką z ekranizacji poszczególnych tomów Trylogii. Zebrani z uwagą wysłuchali tekstów Sienkiewicza napisanych "ku pokrzepieniu serc", nagradzając kunszt czytających gromkimi brawami.


7 września 2014 - Przegrali w Zielonej Górze

W spotkaniu 6. kolejki III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała nieznacznie w Zielonej Górze. UKP Zielona Góra - Polonia-Stal Świdnica 3:2. Świdniczanie zajmują w tabeli rozgrywek szóste miejsce z dziesięcioma punktami.
Prowadząca w tabeli Lechia Dzierżoniów - zgromadziła już 18. punktów. W następnej kolejce, Polonia-Stal Świdnica podejmować będzie w Świdnicy drużynę Bielawianki Bielawa plasującą się na 11. miejscu.


7 września 2014 - Słaby występ Zjednoczonych i AKS-u

W piątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej oba zespoły z Powiatu Świdnickiego przegrały swoje spotkania. KS Polkowice - Zjednoczeni Żarów 5:1 oraz Miedź II Legnica - AKS Strzegom 3:1.
Pozostałe wyniki piątej kolejki spotkań: Nysa Zgorzelec - Włókniarz Mirsk 1:3, Chojnowianka Chojnów - Granica Bogatynia 1:2, Sokół Wielka Lipa - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:0, Widawa Bierutów - Olimpia Kowary 0:2, Orkan Szczedrzykowice - BKS Bobrzanie Bolesławiec 0:2, LZS Stary Śleszów - GKS Kobierzyce 0:0   . . . czytaj więcej


7 września 2014 - Klasa okręgowa

W piątej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zryw Gola Świdnicka - Zdrój Jedlina Zdrój 6:2, Unia Złoty Stok - Piławianka Piława Górna 5:2, Włókniarz Kudowa Zdrój - LKS Bystrzyca Górna 0:5, Unia Bardo - Trojan Lądek Zdrój 3:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Nysa Kłodzko 0:4, Iskra Jaszkowa Dolna - Victoria Świebodzice 1:3, Karolina Jaworzyna Śląska - Piast Nowa Ruda 0:2, Skalnik Czarny Bór - Polonia-Stal II Świdnica przełożony na inny termin   . . . czytaj więcej


7 września 2014 - Arnold Classics Europe

13 września Sala Widowiskowa w Strzegomiu gościć będzie uczestników Arnold Classics Europe - Mistrzostw Świata Juniorów i Weteranów, Mistrzostw Świata Fitness.
Impreza - Kamienna Rzeźba 2014, Kulturystyka Mężczyzn i Fitness Sylwetkowe Kobiet rozpoczną się o godzinie 12.00 w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Paderewskiego 36.
Plakat zawodów >>> zobacz


7 września 2014 - Otwarcie obwodnicy

5 września uroczyście została otwarta mała obwodnica Świdnicy mająca 3,2 kilometra długości. W uroczystości otwarcia wzieli udział parlamentarzysci RP, samorządowcy i radni sejmiku dolnośląskieg oraz lokalne władze samorządowe.
Kierowcy na ten trzy kilometrowy odcinek czekać musieli aż trzy długie lata. Powstała dwujezdniowa droga (po dwa pasy w każdym kierunku) o szerokości ośmiu metrów każda, nowe skrzyżowania i rondo. Teraz dojeżdżający samochodami do Wrocławia dzięki tej drodze będę omijać Słotwinę i Świdnicę


6 września 2014 - Świdnica amatorem piwa i cukrowej waty

W dniach 5-14 odbywa się na Dolnym Śląsku Międzynarodowy Festiwal Wratislavia - Cantans. Jest to już 49. edycja tego prestiżowego festiwalu. Przez wiele lat gościł on również w Świdnicy. Jednak w tym roku nie zawitał do naszego miasta. Dlaczego, pytamy?
Czyżby miastu bardziej zależało na imprezach z hektolitrami spożywanego piwa lub na imprezach gdzie dominują miłośnicy cukrowej waty na patyku?. Festyny, zloty, zjazdy to imprezy w których miasto ostatnio gustuje i takie organizuje. Kultura przez wielkie "K" jest Świdnicy całkowicie obca.


6 września 2014 - Handel zniczami i kwiatami

Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy informuje, że podania w sprawie miejsc na handel zniczami i kwiatami w dniach 26 października - 2 listopada można składać do dnia 17 października w pokoju nr 128.
Do podania należy dołączyć: decyzję o wymiarze podatku rolnego za rok bieżący wraz z dowodem opłaty (w przypadku producentów rolnych), NIP, REGON - ksero, oświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami wobec ZUS i KRUS, oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu w podatkach.


6 września 2014 - Uczcijmy pamięć poległych

Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen zapraszają na uroczystości upamiętniające 75. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, które rozpoczną się 7 września o godzinie 12.00 na terenie byłego obozu koncentracyjnego.
Uroczystości organizowane są pod honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.
Zbiórka uczestników nastąpi o godzinie 11.45.


6 września 2014 - Napisz o Świdnicy i wygraj nagrody

Rusza V edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową pod hasłem "Napisz o Świdnicy". Celem głównym konkursu jest wyróżnienie prac na temat miasta Świdnicy, promujących rozwiązania o najlepszym potencjale na realizację podjętego tematu w praktyce.
Konkurs skierowany jest do absolwentów studiów wyższych I-go lub II-go stopnia uczelni publicznych i niepublicznych, którzy obronili pracę dyplomową ocenioną na co najmniej ocenę dobrą w okresie nie dłuższym niż 24 miesiące przed terminem ogłoszenia konkursu   . . . czytaj więcej


5 września 2014 - Partnerstwo z Żukowem przypieczętowane

Oficjalne odsłonięcie herbu gminy Żukowo, na fasadzie budynku Urzędu Gminy Świdnica ostatecznie przypieczętowało umowę partnerską, zawartą 31 sierpnia 2014 roku.
To już gminna tradycja, że umowy dotyczące współpracy partnerskiej podpisywane są w każdej z gmin. W gminie Żukowo, taka uroczystość miała miejsce 17 maja br., podczas sesji Rady Miejskiej - z okazji 25-lecia nadania praw miejskich. Rewizyta delegacji z partnerskiej gminy odbyła się podczas dorocznego święta plonów.
Uroczyste podpisanie, czwartej już umowy partnerskiej dla gminy Świdnica odbyło się w sali balowej pałacu w Krzyżowej   . . . czytaj więcej


5 września 2014 - Kolejny historyczny rekord - sierpień lepszy od lipca

Dopiero co, bo w ubiegłym miesiącu, Port Lotniczy Wrocław ustanowił rekord w liczbie odprawionych pasażerów, a już go pobił. Sierpień okazał się jeszcze lepszy niż lipiec i w sektorze połączeń krajowych przyniósł aż 62% wzrost w porównaniu do sierpnia 2013 roku.
W ubiegłym miesiącu Port Lotniczy Wrocław łącznie obsłużył prawie 242 tysiące pasażerów. To najlepszy wynik w historii lotniska. W żadnym miesiącu wcześniej nie odprawiono większej liczby podróżnych. To o ponad 2 tysiące więcej pasażerów niż w rekordowym lipcu 2014 roku   . . . czytaj więcej


5 września 2014 - Niebawem start rozgrywek o MPS w rugby 7

W niedzielę, 14 września planowany jest start rywalizacji zespołów męskich, grających w nowej formule zawodów wyłaniających mistrza Polski w odmianie 7-osobowej w roku 2015. Tydzień później w Poznaniu walkę o tytuł rozpoczną kobiety.
Na sobotnim spotkaniu przedstawicieli klubów zaplanowanano powołanie regionalnych komisarzy męskich rozgrywek, oraz wyłonienie gospodarzy turniejów i określenie zasad awansu do turniejów półfinałowych. Dotychczas wiadomo, że w grupie południowej pierwszy turniej (14 września) zostanie rozegrany w Częstochowie, drugi (12 października) w Rudzie Śląskiej   . . . czytaj więcej


5 września 2014 - Podziękowania za plony

W ostatnią sierpniową niedzielę (31 sierpnia) w Krzyżowej rolnicy gminy Świdnica dziękowali za zebrane plony. Tradycyjne wieńce dożynkowe z kłosów, ziaren zbóż, kwiatów wykonali mieszkańcy wszystkich 33 sołectw. Ponadto starostowie tegorocznych dożynek z Boleścina: Józef Wrona i Helena Kukla złożyli na ołtarzu bochen chleba, owoce i warzywa - symbol pracy rolników, ogrodników i sadowników.
Podczas dożynkowego świętowania nie zabrakło też muzycznych i artystycznych akcentów. Starostowie dożynek - Helena Kukla oraz Józef Wrona ofiarowali - kosz owoców oraz chleb wypieczony z ziaren tegorocznych plonów   . . . czytaj więcej


5 września 2014 - Uczniowie wrócili do ławek

Po takim lecie szczególnie miło było wrócić do szkoły. Rozpromienieni wakacyjnym słońcem uczniowie chętnie wracają do szkolnych ławek, by rozpocząć kolejny etap nauki i z radością spotkać się z kolegami.
Z okazji 1 września szkolne akademie odbywały się we wszystkich placówkach oświatowych na terenie miasta. Rok szkolny przywitały maluchy rozpoczynające swoją przygodę z nauką, oraz uczniowie nieco starsi, ze szkołą już zaznajomieni. Jedna z uroczystości odbyła się w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków, gdzie apelowi towarzyszyła dodatkowo wyjątkowa okoliczność - podpisanie umowy na dofinansowanie zadania termomodernizacji szkoły   . . . czytaj więcej


4 września 2014 - Świdnica Cup - święto piłki ręcznej

Dwadzieścia osiem zespołów z Polski i Czech stanie na starcie trzeciej edycji Festiwalu Piłki Ręcznej Świdnica Cup. Impreza od piątku do niedzieli rozgrywana będzie równolegle w trzech halach: na Zawiszowie, sztucznego lodowiska i Gimnazjum nr 3.
W trzydniowych zawodach trzech kategorii wiekowych - chłopców, młodzików i juniorów młodszych, zaprezentują się zespoły Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław, Chrobrego Głogów, Dziewiątki Legnica, MKS MOS Wrocław, Olimpu Grodków, Czwórki Libiąż, Lwa Kłodzko, Żagwi Dzierżoniów, Spartakusa Zielona Góra, MKS-u Ustroń i HC TJ Nachod. Gospodarze - ŚKPR Świdnica wystawią trzy drużyny   . . . czytaj więcej


4 września 2014 - Dowiedz się więcej o programie "Mosty"

Kolejne spotkanie informacyjne dotyczące programu "Mosty" już w piątek. Młodzi mieszkańcy Dolnego Śląska mogą dostać nawet 80 tysięcy złotych dofinansowania na własny projekt artystyczny. Jakie są zasady? Masz pomysł, ale nie wiesz jak zacząć jego realizację? Przyjdź, zapytaj, zgłoś się.
Już jutro (5 września) o godzinie 17:00 w Biurze ESK 2016, przy ulicy Komuny Paryskiej 39-41 we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z organizatorami programu "Mosty". Odpowiedzą na pytania, kto i w jaki sposób może uczestniczyć w przedsięwzięciu   . . . czytaj więcej


4 września 2014 - Poznaj historię swojego narodu

Pod takim hasłem grupa mieszkańców Goczałkowa Górnego na czele z sołtysem wsi wzięła udział w wyjazdowej lekcji historii w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Po wysłuchaniu wykładu i obejrzeniu prezentacji w rotundzie Panoramy Racławickiej, jak nigdy dotąd, do uczestników dotarł głęboki sens słów, jakie kiedyś wypowiedział Kardynał Stefan Wyszyński: - Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich - kończy się". Taka lekcja historii to jeden z przykładów, w jaki sposób można korzystać z funduszu sołeckiego.


3 września 2014 - Kibicowali biało-czerwonym

"Byliśmy, widzieliśmy i zaniemówiliśmy..." w tych trzech słowach można byłoby streścić wyjazd gimnazjalistów z "Trójki" na mecz do Warszawy, gdyby nie fakt, że był to wyjazd na Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn.
30 sierpnia dwudziestoosobowa grupa wraz z opiekunami wyruszyła do stolicy, by kibicować biało-czerwonym. Wspaniała telewizyjna relacja z otwarcia imprezy oraz meczu Polska - Serbia gaśnie przy ogromie emocji towarzyszących wizycie na "narodowym"   . . . czytaj więcej


3 września 2014 - Targi "Zdrowie ma smak"

Okres wakacyjno-urlopowy to czas kulinarnej rozpusty. Wtedy dieta i żywieniowa asceza schodzą na drugi plan. Jednak wakacje już za nami. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnicy i całego Powiatu Świdnickiego na prawdziwe żywieniowo-gastronomiczne show.
VIII Targi "Zdrowie ma smak" to erupcja smaków i prawdziwa uczta dla podniebienia. Wyroby wędliniarskie, pieczywo żytnie i razowe, przyprawy ziołowe, różnego rodzaju sery, przetwory owocowo-warzywne, miody, wina i nalewki. Człowiek jest tym co je. Więc nie bądźmy "śmieciowi", "mdli" i "bez wyrazu"   . . . czytaj więcej


3 września 2014 - Na pikniku militarnym w Żarowie

Zorganizowany po raz pierwszy w Żarowie piknik militarny cieszył się dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza najmłodszych mieszkańców, którzy nie tylko podziwiali ciężki sprzęt, uzbrojenia i umundurowania Wojska Polskiego, ale mieli również okazję wysłuchać różnych ciekawostek.
To była dla nich prawdziwie żywa lekcja historii. Organizatorzy pikniku: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom, Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu stanęli na wysokości zadania  
. . . czytaj więcej


3 września 2014 - Stop śmieciowemu jedzeniu w sklepikach szkolnych

Rusza trzecia edycja konkursu grantowego "Sklepiki szkolne - zdrowa reaktywacja". Na szkoły czekają dotacje, które pomogą przekształcić wypełniony "śmieciowym jedzeniem" sklepik w zdrowy bufet z pełnowartościowym drugim śniadaniem. Dzięki grantom przyznanym w poprzednich edycjach konkursu, w sumie udało się przebudować blisko 80 sklepików.
Według niedawnych badań SWPS, niemal 40 proc. młodych ludzi przyznaje, że w szkołach nie powinno się sprzedawać niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów, a 35 proc. z nich deklaruje, że jest gotowa zapłacić więcej za produkty zdrowe   . . . czytaj więcej


3 września 2014 - Emilia Krakowska i Łukasz Płoszajski przeczytają "Potop"

6 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Czytania dzieł Henryka Sienkiewicza ogłoszonego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w auli Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu odbędzie się niecodzienne czytanie "Potopu".
Wśród zaproszonych, gości, którzy przywołają historię najazdu Szwedów na Polskę będą aktorzy: Emilia Krakowska i Łukasz Płoszajski. Nie zabraknie również: posłanki na Sejm RP Moniki Wielichowskiej, starosty świdnickiego Zygmunta Worsy, burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, zastępcy burmistrza Wiesława Witkowskiego, ks. proboszcza Marka Żmudy i ks. proboszcza Marka Babuśki.


2 września 2014 - Otwarcie obwodnicy

Zakończono prace przy budowie obwodnicy Świdnicy. Teraz czas na jej otwarcie. Kierowcy na ten trzy kilometrowy odcinek czekać musieli aż trzy długie lata.
Droga miała być oddana do użytku ponad rok temu, niestety tą budowę prześladowało jakieś fatum. Najpierw splajtowała firma budująca ten odcinek.
Kolejnego wyłonionego w przetargu wykonawcę z pracami powstrzymywała przydługa zima. Potem budowę na ponad pół roku zatrzymał protestujący rolnik. Teraz dojeżdżający samochodami do Wrocławia dzięki tej drodze będę omijać Słotwinę i Świdnicę   . . . czytaj więcej


2 września 2014 - Oświadczenie - w sprawie integralności Ukrainy

Radni Powiatu Świdnickiego wyrażają swoje poparcie dla narodu i Państwa Ukraińskiego, którzy walczą o utrzymanie integralności swojego Państwa.
Zwracamy się jednocześnie do rządu Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie daleko idącej pomocy humanitarnej i technicznej dla Ukrainy. Popieramy jednocześnie wszystkie starania naszego rządu oraz polskich partii politycznych, które mają na celu zachowanie pokoju w Europie i zakończenia tego konfliktu na granicy Rosji i Ukrainy.


2 września 2014 - Dotacja na remont zabytków

Dzięki dotacji celowej z budżetu gminy Strzegom, odrestaurowane zostaną kościoły: pw. św. Jadwigi w Strzegomiu oraz kościół pw. św. App Piotra i Pawła w Rusku.
Dotację otrzymała także Fundacja św. Jadwigi w Morawie na przystosowanie budynku pałacu do wymogów ochrony przeciwpożarowej, poprzez wyposażenie go w urządzenia, instalacje i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Kościół pw. św. Jadwigi będzie miał wymienioną konstrukcję drewnianego stropu nawy głównej i posadowionej na nim więźby dachowej   . . . czytaj więcej


2 września 2014 - Bulodrom w "Kasprowiczu"

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy doczekało się własnego, profesjonalnego bulodromu. Plac do gry w petanque zbudowali nauczyciele szkoły w czasie wakacji, a środki finansowe pochodziły z projektu partnerstwa szkół "Fit body equals fresh brain" (program Komisji Europejskiej "Uczenie się przez całe życie").
Bulodrom z nawierzchnią z tłucznia granitowego ma wymiary 10 x 15 m i pomieści trzy boiska. Będą z nich korzystać zawodnicy szkolnej sekcji petanque, a także inni uczniowie w czasie lekcji wychowania fizycznego i zajęć pozalekcyjnych.
Michał Żabrowski


2 września 2014 - Nagrody dla najzdolniejszych

1 wrześnie to rozpoczęcie roku szkolnego, jednak to także doskonały czas na podsumowanie minionego roku szkolnego i wyróżnienie najzdolniejszych uczniów uczęszczających do placówek oświatowych podległych powiatowi.
Dzisiaj chcielibyśmy nagrodzić tych z Was, którzy reprezentowali nasz powiat na olimpiadach sportowych i przedmiotowych oraz najzdolniejszych maturzystów roku szkolnego 2013/2014.   . . . czytaj więcej


2 września 2014 - I Piknik Kolejowy

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej oraz Fundacja Bocznica (w organizacji) wraz z partnerami zapraszają na I Piknik Kolejowy, który odbędzie się 13 i 14 września 2014 roku.
Piknik zorganizowany zostanie na polanie przy ulicy Spółdzielczej w Jaworzynie Śląskiej, w okolicy przejazdu kolejowego (tak zwana "Korea"). Plan i dojazd na miejsce imprezy oznaczony na mapce >>> zobacz.  Główną atrakcją imprezy będzie  inscenizacja wypadku kolejowego połączona z ćwiczeniami służb ratunkowych. 13 września o godzinie 14:00, w stojący na przejeździe kolejowym samochód osobowy uderzy pociąg   . . . czytaj więcej


2 września 2014 - Mammobus w Twojej miejscowości

Zbadałaś się już? Zachęć przyjaciółkę! Połowa Kobiet uprawnionych do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wciąż nie skorzystała z możliwości zyskania spokoju o swoje zdrowie.
Jeśli jesteś w grupie, która już się przebadała, bądź ambasadorem profilaktyki, zachęć swoje przyjaciółki do zgłoszenia się na badanie! Jeśli jeszcze się nie badałaś - przyjdźcie na badanie razem! Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi   . . . czytaj więcej


1 września 2014 - Zawodniczki Stragony z medalami Mistrzostw Polski

W miniony weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozegrano Mistrzostwa Polski i Puchar Polski dzieci i młodzieży. Najmłodsi adepci jeździectwa - w wieku od 9 do 16 lat - rywalizowali w trzech dyscyplinach: ujeżdżeniu, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i skokach przez przeszkody.
Zawodniczki gospodarzy dwukrotnie stanęły na podium. Klaudia Rogoża na koniu Cyriak została Mistrzynią Polski Młodzików we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. W Mistrzostwach Polski Młodzików w skokach przez przeszkody Emilka Chmielowska na kucu Rahib zdobyła srebrny medal. W imprezie wystartowało 160 par reprezentujących kluby z całej Polski.


1 września 2014 - Nauczyciel zawodu

Niedzielne popołudnie, godzina 15:00, jeszcze trochę czasu pozostało do pierwszego dzwonka, lecz nie dla niego.
Trzynastoletni chłopiec podjął już naukę niszczenia mienia i pozyskiwania czyjejś własności. Do zdarzenia doszło na terenie ogrodów działkowych przy ulicy Esperantystów w Świdnicy.
Młody adept tej sztuki bacznie przypatrywał się jak jego dorosły kompan wybija dziurę w ścianie przepompowni i wyciąga z niej skradzione rzeczy. O zdarzeniu poinformowała dyżurnego straży miejskiej osoba przebywająca w tym czasie na terenie ogrodu. Przybyli na miejsce strażnicy szybko ich namierzyli i po skoordynowanej akcji, w bezpośrednim pościgu, ujęli rabusiów.
W rolę nauczyciela wcielił się trzydziestojednoletni mężczyzna, mieszkaniec Świdnicy. Obaj zostali przekazani policji.


1 września 2014 - Amazon zapewni bezpłatny transport dla pracowników

Amazon obecnie rekrutuje tysiące nowych pracowników do swoich centrów logistycznych w Bielanach Wrocławskich niedaleko Wrocławia i w Sadach pod Poznaniem. Chcąc zapewnić ekologiczne rozwiązania transportowe oraz umożliwić mieszkańcom dalszych miast dostęp do centrów logistycznych, Amazon będzie oferował darmowe dojazdy bezpośrednio do swoich obiektów w obu regionach. Dzięki specjalnym autobusom, pracownicy będą mogli łatwo zarówno dotrzeć do pracy, jak i z niej wrócić.
Linie autobusowe będą funkcjonować przez siedem dni w tygodniu, a rozkład ich kursowania będzie dostosowany do grafiku pracowników głównych zmian   . . . czytaj więcej


1 września 2014 - Witaj szkoło

Niestety wakacje, dopiero co się zaczęły, a już dobiegły końca i ponownie trzeba iść do szkoły. Rozpoczęty w Gminie Jaworzyna Śląska nowy rok szkolny przyniesie kilka zmian. Jedna z nich dotyczy najmłodszych dzieci. 1 września edukację szkolną rozpocznie 114 pierwszaków szkół podstawowych, wśród których znajduje się trzydzieścioro dzieci sześcioletnich urodzonych w pierwszej połowie 2008 roku.
Zmiana ta wymusiła odpowiednie przygotowanie klas i pomieszczeń szkolnych do potrzeb dzieci w tym wieku   . . . czytaj więcej


1 września 2014 - Porozumienie z 34 Brygadą Kawalerii Pancernej

W dniu 28 sierpnia w Żaganiu zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu a 34 Brygadą Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Uroczystość odbyła się w Izbie Tradycji, w której, na tekście porozumienia, swoje podpisy złożyli: dowódca jednostki płk dypl. Krzysztof Pokropowicz oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu Tomasz Marczak.
Porozumienie zostało zawarte w związku z faktem powstania w LO klasy mundurowej. Współpraca będzie obejmowała edukację patriotyczną, historyczną i wojskową   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii