31 października 2014 - VII Świdnicki Bieg Niepodległości

Zapisy do VII Świdnickiego Biegu Niepodległości odbywać się będą się 11 listopada w godzinach 11.30 - 13.30 w Wieży Ratuszowej.
Wspólny start uczestników nastąpi o godzinie 13.45.
Z Rynku zawodnicy pobiegną ulicami: Grodzką, Zamkową, Kotlarską wbiegną do Rynku i dalej ulicami Długą, Daleką, Pułaskiego pobiegną na metę do Rynku.
Długość okrążenia wynosi 1250 metrów a cały dystans - trzy okrążenia - 3750 metrów. W imprezie mogą brać udział także chodziarze Nordic Walking   . . . czytaj więcej


31 października 2014 - Zagrają w finale dolnośląskim

Wygrali rywalizację w strefie wałbrzyskiej i zagrają w finale dolnośląskim. Chłopcy z gimnazjum nr 4 w Świdnicy okazali się najlepsi w rozgrywkach współzawodnictwa szkolnego w piłce nożnej w Finale Strefy Wałbrzyskiej.
W zawodach, które odbyły się 29 października na Orliku przy SP 6 w Świdnicy wzięły udział cztery najlepsze zespoły z powiatów: Gimnazjum 1 Czarny Bór, Gimnazjum 1 Ząbkowice, Gimnazjum 3 Dzierżoniów i gospodarz Gimnazjum 4 Świdnica. Oba półfinały skończyły się identycznym wynikiem 2-1, w pierwszym Dzierżoniów pokonał Czarny Bór, w drugim równie wyrównanym spotkaniu zawodnicy czwórki wygrali z Ząbkowicami   . . . czytaj więcej


31 października 2014 - Współpraca ponad granicami

eTwinning - Bezpieczna i bezpłatna platforma dla nauczycieli w Europie pozwala na nawiązywanie kontaktów, współpracę przy projektach i dzielenie się pomysłami. Od 14 października z takiego rozwiązania korzystają uczniowie SP im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. Wymieniają się pomysłami ze swoimi rówieśnikami z Grecji, Hiszpanii oraz z Włoch, bez odbywania dalekich podróży.
Akcja eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko- i długoterminowe partnerstwa   . . . czytaj więcej


30 października 2014 - Wspólnota . . . Oświadczenie Tadeusza Grabowskiego

Oświadczam, że z dniem 30.10.2014 roku rezygnuję z członkostwa w Stowarzyszeniu Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej.
Decyzja moja jest wynikiem analizy działań WS w ciągu ostatniego okresu, dotyczy to w szczególności koła w Świdnicy pod przewodnictwem Pana Ryszarda Wawryniewicza.
Wspólnota zaprzestała działań statutowych, które przez wiele lat prowadziła, jednocześnie z organizacji apolitycznej stała się w swych działaniach ugrupowaniem o charakterze partyjnym nastawionym na koniunkturalizm   . . . czytaj więcej


30 października 2014 - Złoto dla schroniska

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie zdobyło złote wyróżnienie, puchar oraz list gratulacyjny w ramach 54. Ogólnopolskiego Konkursu Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych.
To już nasza trzecia nagroda, bowiem w 2012 otrzymaliśmy brązowe wyróżnienie, a w 2013 wyróżnienie srebrne. Tegoroczne złote wyróżnienie jest wielkim sukcesem dla schroniska, które jest jednym z najmłodszych członków Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i działa w branży turystycznej od 3,5 roku - mówi Magdalena Urbańska, dyrektor placówki. Rozdanie nagród odbyło się w dniach 24-26 października 2014 w sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi   . . . czytaj więcej


30 października 2014 - "Dziady" w Strzegomskim Centrum Kultury

Dzisiaj, 30 października w Strzegomskim Centrum Kultury miała miejsce premiera przedstawienia "Dziady" część II Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu. Opiekę artystyczną nad tym przedsięwzięciem sprawowały - Jolanta Oliwa i Teresa Papież.
Spektakl realizowany był na zakończenie projektu "Spotkania z teatrem" częściowo finansowanego przez gminę Strzegom. Był on zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy dużej grupy uczniów. W ramach projektu odbyły się warsztaty teatralne w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Pieczę nad warsztatami sprawował znany aktor teatralny - Tadeusz Wnuk   . . . czytaj więcej


29 października 2014 - Nowy samochód dla OSP Rogoźnica

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnicy nie kryją wielkiego zadowolenia z zakupu nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego. Na forach internetowych piszą - nasz maluszek już jest.
Cóż, to wcale nie maluszek, a średni wóz ratowniczo - gaśniczy, który będzie służył wszystkim potrzebującym pomocy w wypadkach samochodowych, pożarach i w innych trudnych sytuacjach naszych mieszkańców. Jest bardzo dobrze wyposażony w sprzęt nie tylko gaśniczy, ale także ratowniczy - m. in. w aparaty tlenowe i nożyce   . . . czytaj więcej


29 października 2014 - Bezpłatna terapia dla uzależnionych Dolnoślązaków

Dla osoby uzależnionej decyzja o podjęciu leczenia to przełom. Jednak na terapię w ośrodkach publicznych czeka się nawet kilka miesięcy. Od zaraz można zacząć leczenie w Klinice Terapii Uzależnień Nadzieja w Siedlcu koło Wrocławia. Są jeszcze miejsca na bezpłatną terapię.
Około 60 tysięcy osób z Dolnego Śląska jest uzależnionych, a prognozy są alarmujące. Według danych przedstawionych w Dolnośląskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na lata 2013 - 2016 ta liczba będzie rosła.
- Dla osoby uzależnionej podjęcie decyzji o leczeniu to moment przełomowy. Motywacja jest podstawą terapii, dlatego leczenie trzeba podjąć jak najszybciej - mówi Sylwia Dereń, terapeutka z Kliniki Nadzieja   . . . czytaj więcej


29 października 2014 - Z dumą o miejscu swego pochodzenia

Trzeci rok z rzędu byli strzegomianie i ich goście, zamieszkujący obecnie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, usłyszeli znajomy dźwięk fanfar, oznajmiający rozpoczęcie kolejnego Zjazdu Strzegomian.
Ta piękna i niezwykle wzruszająca uroczystość odbyła się 18 października br. w Millenium Gardens Banquet Centre w Brampton (prowincja Ontario, Kanada). Tegoroczne spotkanie miało wiele rozrywkowych akcentów, ciekawe konkursy i atrakcyjne nagrody. Wystąpili także znani i lubiani artyści.   . . . czytaj więcej


29 października 2014 - Chcą zmieniać świat z Bankiem Zachodnim WBK

Co wyróżnia mieszkańców Świdnicy? To kreatywne i pełne pomysłów osoby! Podczas dnia otwartego konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" Banku Zachodniego WBK należącego do Grupy Santander, świdniczanie przedstawili aż 45 pomysłów na poprawę jakości życia i funkcjonalności przestrzeni publicznej. Najlepsze projekty mają szansę realizacji dzięki grantom ufundowanym przez Bank Zachodni WBK.
Remont parku centralnego, rewitalizacja wieżyczki w parku młodzieżowym oraz nowe place zabaw dla dzieci to często powtarzane życzenia mieszkańców Świdnicy   . . . czytaj więcej


29 października 2014 - Świdnicki Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

"Wzdłuż strużki rosły brzózki, a w poprzek niej, wpośród drzew biegły rozstajne dróżki." Tak brzmiało pierwsze zdanie dyktanda, z którym zmagali się uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych na XIII Świdnickim Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym Klas IV-VI.
Uczniowie świdnickich szkół po raz trzynasty spotkali się w murach Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy, aby walczyć o tytuł najlepszego pogromcy polskiej ortografii.
Zadanie nie należało do łatwych, ale wszyscy sprostali zadaniu. Po sprawdzeniu prac przez jury organizatorzy wyłonili najlepszych   . . . czytaj więcej


28 października 2014 - Darmowa komunikacja miejska? - zdecydują radni

Na piątek, 31 października zaplanowano specjalną Sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni zajmą się jedną uchwałą związaną z darmową komunikacją w dniach 1-2 listopada w Świdnicy.
Trwa przebudowa ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej. Ze względu na prowadzone prace dostęp do dużej liczby miejsc parkingowych dla osób przyjeżdżających samochodami na cmentarz jest mocno ograniczony, stąd na sesji pojawi się propozycja aby w sobotę i niedzielę, 1-2 listopada wprowadzić bezpłatną komunikację miejską.


28 października 2014 - "Katharsis" z nagrodami

W sobotę 25 października, uczniowie świdnickiego Studia Artystycznego "Katharsis" przywieźli sporo wokalnych i tanecznych nagród. Podczas XV Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Szczytniańska Jesień", który odbył się w Szczytnej, wokaliści SAK wyśpiewali następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii klas 4-6: Justyna Sitarek - I miejsce, Anna Galicka - wyróżnienie
W kategorii gimnazjum: Małgorzata Cichowicz - I miejsce, Elżbieta Kuś - III miejsce, Aleksandra Ziemba - wyróżnienie
w kategorii szkoły średnie i dorośli: Żaneta Włudyga - II miejsce   . . . czytaj więcej


28 października 2014 - Policyjna Akcja "Znicz 2014"

Listopad to miesiąc wzmożonych działań Policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości "Wszystkich Świętych" oraz "Zaduszek".
W tym okresie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast.
Dlatego już od najbliższego weekendu policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach powiatu świdnickiego i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich   . . . czytaj więcej


28 października 2014 - Tłumy mieszkańców na bezpłatnych badaniach

W sobotnie przedpołudnie Pasaż Tesco w Świdnicy zamienił się na chwilę w specjalistyczną przychodnię lekarską, która otworzyła swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych.
Badanie ostrości wzroku, porady reumatologa, porady dietetyka, badania poziomu cukru, cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, przegląd stanu uzębienia dla najmłodszych, pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz wiele innych atrakcji.
To wszystko czekało na mieszkańców Powiatu Świdnickiego w sobotę, w godzinach od 12 do 17   . . . czytaj więcej


27 października 2014 - Witryna nie szklanka

Niedzielny poranek, 26 października, godzina 2:50, młody mężczyzna rzuca jakimś przedmiotem w szybę lokalu "Sevi Kebab" przy ulicy Łukowej w Świdnicy. Witryna wytrzymuje, dopiero uderzenie nogą doprowadza do jej uszkodzenia, widać opadające na chodnik kawałki szyby. Sprawca zaczyna uciekać w kierunku Rynku.
Takie właśnie zdarzenie zaobserwował operator monitoringu wizyjnego miasta. Wysłany na miejsce patrol strażników, po krótkim pościgu, zatrzymuje wandala. Jak się później okazuje 27-letniego mieszkańca gminy Świdnica. Mamy nadzieję, że adekwatnie, wedle szkody odpowie za swój czyn.


27 października 2014 - Stawiamy na zdrową żywność

W Szkole Podstawowej w Pastuchowie miniony tydzień upłynął pod znakiem zdrowej żywności i zdrowego trybu życia. Nauczyciele i rodzice zwarli szyki, aby nauczyć dzieci, które produkty są wartościowe dla naszego zdrowia oraz jak należy kompletować codzienny jadłospis, aby być zdrowym.
Akcja "Tydzień Zdrowego Odżywiania" rozpoczęła się od pogadanek na lekcjach i ogłoszenia konkursu na najlepszy jadłospis. Potem za sprawą Pani dietetyk Agnieszki Podgórskiej, rodzice mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat zdrowych posiłków   . . . czytaj więcej


27 października 2014 - Tytoń bez akcyzy

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej Forda Galaxy, kierowanego przez 30-letniego mężczyznę. W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili w samochodzie worek jutowy z zawartością 20 kilogramów krajanki tytoniowej oraz pięć paczek z zawartością liści tytoniu. Policjanci zajęli 145 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej.
W trakcie przesłuchania mężczyzna wyjaśnił, że tytoń zakupił na terenie Dolnego Śląska na własne potrzeby. Straty poniesione przez Skarb Państwa wyniosły blisko siedem tysięcy złotych. Po przesłuchaniu zatrzymany został zwolniony. Za czyn, którego dopuścił się 30-latek grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat trzech.


26 października 2014 - Kolejne zwyciestwo we własnej hali

UKS Dekoria Świdnica - ULKS Teleżet Ginące Zawody Opal Kudowa Zdrój 3:0 w setach 25:22; 25:19; 25:16.
"Tragiczny początek w naszym wykonaniu na szczęście nie zaburzył funkcjonowania naszej drużyny i wyrwaliśmy Kudowie 3. punkty. To nie był łatwy mecz, przeciwnik był podobnie, jak w ubiegłym roku bardzo wymagający szczególnie w pierwszym secie.
Pozostałe dwa sety przebiegały pod nasze dyktando i mogłem pozwolić na grę nowym zawodnikom - Dorianowi Liskowi i Albertowi Przeorowi   . . . czytaj więcej


26 października 2014 - Podział punktów

W dwunastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Nysa Zgorzelec - Miedź II Legnica 0:9, KS Polkowice - LZS Stary Śleszów 5:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - GKS Kobierzyce 5:1, Włókniarz Mirsk - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0:3, Olimpia Kowary - Chojnowianka Chojnów 1:2, Widawa Bierutów - Sokół Wielka Lipa 0:2, Orkan Szczedrzykowice - Granica Bogatynia 1:0.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego podzieliły sie punktami - Zjednoczeni Żarów - AKS Strzegom 1:1   . . . czytaj więcej


26 października 2014 - Klasa okręgowa

W dwunastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Unia Złoty Stok - Karolina Jaworzyna Śląska 5:0, Zdrój Jedlina Zdrój - Victoria Świebodzice 0:3, Zryw Gola Świdnicka - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 1:2, Piławianka Piława Górna - Polonia-Stal II Świdnica 0:2, LKS Bystrzyca Górna - Piast Nowa Ruda 1:1, Unia Bardo - Skalnik Czarny Bór 5:0, Włókniarz Kudowa Zdrój - Iskra Jaszkowa Dolna 2:3, Trojan Lądek Zdrój - Nysa Kłodzko 1:2  
. . . czytaj więcej


25 października 2014 - Przegrali z Siódemką

Dzisiaj, w siódmej kolejce spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni przegrali w Świdnicy z zespołem Siódemki. ŚKPR Świdnica - Siódemka Miedź Legnica 31 : 36. Świdnicki zespół spadł na dwunaste miejsce mając nadal cztery punkty.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole przed szczypiornistami KSSPR Końskie. Siódemka Miedź Legnica zajmuje trzecie miejsce.
8 listopada ŚKPR Świdnica zmierzy się w Piekarach Ślaskich z Olimpią.


25 października 2014 - Remis ze Stilonem

W rozegranych dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica zremisowała u siebie z KS Stilon Gorzów Wielkopolski 1:1. Świdniczanie spadli w rozgrywkach kolejny raz, tym razem na ósme miejsce mając 24. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 36. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 32. punktami.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra w Świdnicy z Lechią Dzierżoniów, który zajmuje drugie miejsce w tabeli.


24 października 2014 - Pokaż mi krajobraz, w którym żyjesz, a powiem Ci kim jesteś.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów prowadzących inwestycje finansowane ze środków publicznych spotkali się w czwartek, 16 października br. w sali Strzegomskiego Centrum Kultury II, by rozmawiać o roli kamienia naturalnego w zamówieniach publicznych. Konferencja odbyła się z inicjatywy burmistrza Strzegomia i Klastra Kamieniarskiego, była częścią projektu "Klaster kamieniarski - od konkurencji do kooperacji" finansowanego ze środków Województwa Dolnośląskiego.
Celem konferencji była dyskusja o walorach kamienia naturalnego, jego istnieniu w przestrzeni publicznej i takim skonstruowaniu opisu przedmiotu zamówienia publicznego, by możliwe było sprecyzowanie kluczowych parametrów funkcjonalno-użytkowych, dotyczących stosowanego kamienia naturalnego w budownictwie, w oparciu o wymogi konserwatorskie oraz właściwości techniczne i wizualne.   . . . czytaj więcej


23 października 2014 - "Przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości"

Urząd Miasta ogłosił konkurs pn. "Przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości". To dodatkowa forma uczczenia święta, tak ważnego dla Polaków. Uczestnicy konkursu zostaną podzieleni na dwie kategorie wiekowe: - I kategoria wiekowa - młodzież uczęszczająca do gimnazjów Świdnicy, - II kategoria wiekowa - młodzież uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych Świdnicy.
Autorskie przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości można składać do 3 listopada w Urzędzie Miejskim w Świdnicy   . . . czytaj więcej


23 października 2014 - Szymon na Stypendialnej Gali

Nagrodzony za wybitne osiągnięcia Szymon Józwicki, uczeń Gimnazjum Nr 1 im. Marii Kunic w Świdnicy w latach 2012-2014 osiągał sukcesy w przedmiotowych konkursach powiatowych, rejonowych i wojewódzkich.
W roku szkolnym 2012/2013 otrzymał tytuł Laureata XII Konkursu Chemicznego zDolny Ślązak Gimnazjalista. W tym konkursie uzyskał tez tytuł finalisty z biologii i geografii. W roku 2013/2014 zajął I miejsce w Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia   . . . czytaj więcej


23 października 2014 - Parkowanie przy lotnisku - teraz jeszcze tańsze

1100 miejsc parkingowych bezpośrednio przy terminalu, bez konieczności dojazdu busem. Do tego nawet 40% zniżki przy rezerwacji online, co oznacza jedynie 24 złote za dzień parkowania i 59 złotych za tydzień. Port Lotniczy Wrocław obniża ceny za parkowanie, jeszcze zanim w życie wejdzie zimowy rozkład lotów.
Nowe ceny na parkingu Portu Lotniczego Wrocław to rozwiązanie dla wszystkich osób latających ze stolicy Dolnego Śląska. Bez względu na to czy lecimy w interesach, czy na dłuższe wakacje, możemy zostawić samochód bezpiecznie na jednym z ponad tysiąca miejsc parkingowych   . . . czytaj więcej


22 października 2014 - Krwiodawcy na medal

Mieszkańcy Świebodzic kolejny raz udowodnili, że nie obca jest im idea niesienia pomocy potrzebującym. Najlepszym potwierdzeniem tej tezy jest frekwencja na akcji poboru krwi, która odbyła się we wtorek, 14 października, w sali Miejskiego Domu Kultury. Dzięki aktywności Świebodziczan kolejna zbiórka zakończyła się sukcesem.
W krwiobraniu zorganizowanym tradycyjnie przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Honorowy Klub Dawców Krwi i Miejski Dom Kultury, udział wzięło tym razem 41 osób, co w efekcie przełożyło się na zebranie 18 litrów tego najcenniejszego z leków   . . . czytaj więcej


22 października 2014 - Ślizgawek nadszedł czas

29 października rusza kryte lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej 33. Tafla lodowiska jest juz mrożona. Uroczyste włączenie generatora mrożącego nastąpiło dziś w samo południe. Tym symbolicznym gestem otwarty został sezon zimowy 2014/2015. Warto podkreślić niezmienności cen od roku ubiegłego.
Osoby dorosłe płacą w dni powszednie 6 złotych, a w weekendy 8 złotych za godzinę. Dzieci i młodzież płacą odpowiednio 3 złote w dni powszednie i 4 złote w weekendy   . . . czytaj więcej


22 października 2014 - Wyjątkowy koncert w murach kościoła

Najpiękniejsze wersje "Ave Maria", m.in. Franza Schuberta, Giulia Cacciniego i Michała Lorenca, utwory z repertuaru Anny German, a także twórczość Fryderyka Chopina w wykonaniu Inny Kamarian i Wiktora Szymajdy mieli okazję podziwiać słuchacze, którzy w niedzielę, 18 października, uczestniczyli w recitalu zorganizowanym w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego na Osiedlu Piastowskim.
Z przyczyn niezależnych od organizatora nie odbył się zapowiadany wcześniej koncert Antoniny Krzysztoń   . . . czytaj więcej


21 października 2014 - V Święto Województwa Dolnośląskiego

W ramach obchodów V Święto Województwa Dolnośląskiego z patronką Świętą Jadwigą Śląską, odbyła się we Wrocławiu LIV - uroczysta - sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w Sali Wielkiej Ratusza Wrocławskiego.
Na Rynku Dolnoślązacy tłumnie odwiedzili Jarmark Jadwiżański, chętnie brali udział w konkursach wiedzy o Dolnym Śląsku, wysłuchali zespołów muzycznych, obejrzeli występy Glinoludów i Wielkie Gotowanie z produktów regionalnych. Uchwałą sejmik ustanowił Święto Województwa na dzień 16 października, a że trudno świętować w środku tygodnia, uroczystości i zabawę przeniesiono na sobotę 18 października   . . . czytaj więcej


21 października 2014 - Muzeum za pół ceny

Muzeum Dawnego Kupiectwa przyłącza się do akcji "Dolny Śląsk za pół ceny", organizowanej od piątku do niedzieli 24-26 października. W tych dniach o połowę tajniej będzie można skorzystać z atrakcji w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Bilety wstępu będą kosztowały: normalne 2,75 złotego, ulgowe i wycieczkowe 1,75 złotego.
Muzeum Dawnego Kupiectwa powstało w 1967 roku. Znajduję się w zabytkowym ratuszu. Jest jedynym w Polsce muzeum, które tak szeroko zajmuje się tematem handlu  
. . . czytaj więcej


21 października 2014 - Młodzi się kształcą

Młodzież ze Świebodzic chce zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe. Potwierdzenia tej tezy nie trzeba szukać daleko. W Młodzieżowym Centrum Kariery rozpoczęły się właśnie pierwsze zajęcia w ramach projektu "Równi na rynku pracy", skierowanego do osób poszukujących zatrudnienia.
Projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, skierowany jest do osób nieuczących się i niepracującej, w wieku od 18 do 24 lat   . . . czytaj więcej


21 października 2014 - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z okazji październikowego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2014 biblioteka szkolna II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przygotowała: 30 września - wystawę zdjęć, plakatów, cytatów i złotych myśli o książce na korytarzu szkolnym: "weź się w końcu za czytanie".
6 października - wystawę kolekcji Mateusza Bortkiewicza z kl. III A: "bilety komunikacji miejskiej z trzech kontynentów".
10 października - spotkanie z Tomaszem Grudzińskim autorem książki: "Między twierdzą a miastem wolnym. Obraz życia miejskiego w Świdnicy w latach 1815-1870"   . . . czytaj więcej


21 października 2014 - Wspólne sadzenie drzewek

20 października przy kompleksie sportowym w Stanowicach odbyła się akcja sadzenia drzewek.
Przybyłych powitał dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy - Marek Wiśniowski oraz poinformował o konieczności posadzenia drzewek wokół boiska Orlika. Nadleśnictwo Świdnica przekazało nieodpłatnie 300 sadzonek. Pierwsze drzewka wysadzili zaproszeni goście, kolejne - przedszkolaki oraz wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.


20 października 2014 - Chcą zmieniać świat z Bankiem Zachodnim WBK

Co wyróżnia mieszkańców Świdnicy? To kreatywne i pełne pomysłów osoby! Podczas dnia otwartego konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" Banku Zachodniego WBK należącego do Grupy Santander, świdniczanie przedstawili aż 45 pomysłów na poprawę jakości życia i funkcjonalności przestrzeni publicznej. Najlepsze projekty mają szansę realizacji dzięki grantom ufundowanym przez Bank Zachodni WBK.
Remont parku centralnego, rewitalizacja wieżyczki w parku młodzieżowym oraz nowe place zabaw dla dzieci to często powtarzane życzenia mieszkańców Świdnicy   . . . czytaj więcej


20 października 2014 - "Jutro Jest... wtedy pochylisz się nad sobą"

To tytuł recitalu, którego autorem i wykonawcą jest Jarosław Wajk - polski wokalista, autor tekstów i kompozytor. W latach 1989-1996 związany był z grupą Oddział Zamknięty, legendą polskiej sceny muzycznej.
Zaśpiewał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą. Współpracował z takimi zespołami jak: Dżem czy Daab. Ma na swym koncie 9 płyt. Jarosław Wajk jest człowiekiem, który grając w rockowym zespole szybko odniósł sukces, ale jednocześnie spadł na dno   . . . czytaj więcej


20 października 2014 - Uczniowie z Bawarii w jaworzyńskim gimnazjum

W dniach od 13 do 18 października Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej gościło grupę 26 uczniów ze szkoły partnerskiej z Markt Pfeffenhausen. Młodzież przybyła z Bawarii wraz z dyrektorem Gabriele Lechner i wicedyrektorem Klausem Wernerem. Celem tegorocznej wymiany był wspólny projekt "Niemiecki ruch oporu w czasie II wojny światowej" autorstwa dyrektorów - Gabriele Lechner i Krzysztofa Sołtysa.
Projekt został sfinansowany przez Fundację Polsko Niemiecką Wymianę Młodzieży "Jugendwerk" i sponsorów niemieckich   . . . czytaj więcej


20 października 2014 - Konwencja Wyborcza w Strzegomiu

17 października odbyła się w Strzegomiu Konwencja Wyborcza Komitetu Wyborczego Wyborców "Sabina Cebula Porozumienie- dla gminy, dla powiatu". Był to szczególny wieczór dla kandydatów. Jestem przekonana, że Zespół, z którym startuje zasługuje na Państwa uwagę.
Realizację naszego Programu potraktuję jako codzienną pracę, która jest i będzie moim codziennym obowiązkiem. Uważam, że należy prowadzić taką politykę urzędu, która będzie wsparciem dla mieszkańców, dla firm. Strzegom ma ogromny potencjał, który należy wykorzystać   . . . czytaj więcej


20 października 2014 - Wyrzucił z samochodu dwa koty

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali powiadomieni o wyrzuconych z samochodu osobowego dwóch kociakach. Świadkiem zdarzenia był mieszkaniec Strzegomia, który zaopiekował się kotami.
Informacje jakie mężczyzna przekazał policjantom, pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie sprawcy zanęcania się nad zwierzętami. 61 letni mieszkaniec Strzegomia w chwili zatrzymania był nietrzeźwy w organizmie miał ponad promil alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie   . . . czytaj więcej


19 października 2014 - Lepsza Higiena Gać od Stali

W rozegranych wczoraj i dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała z Foto-Higieną Gać 0:3.
Świdniczanie spadli w rozgrywkach na siódme miejsce mając 23. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 33. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 32 punkty.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra z KS Stilonem Gorzów Wielkopolski zajmującym 6. miejsce.


19 października 2014 - AKS Strzegom przegrywa - Zjednoczeni z punktami

W jedenastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Miedź II Legnica - Widawa Bierutów 6:0, LZS Stary Śleszów - Nysa Zgorzelec 5:0, Sokół Wielka Lipa - Włókniarz Mirsk 3:2, Orkan Szczedrzykowice - Olimpia Kowary 2:3, Granica Bogatynia - KS Polkowice 2:3, Chojnowianka Chojnów - GKS Kobierzyce 1:2.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego: BKS Bobrzanie Bolesławiec - AKS Strzegom 1:0 i Orzeł Ząbkowice Śląskie - Zjednoczeni Żarów 1:2  
. . . czytaj więcej


19 października 2014 - Klasa okręgowa

W jedenastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Victoria Świebodzice - Trojan Lądek Zdrój 7:1, Karolina Jaworzyna Śląska - Unia Bardo 5:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Włókniarz Kudowa Zdrój 4:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Zdrój Jedlina Zdrój 0:3, Polonia-Stal II Świdnica - Piast Nowa Ruda 1:2, Unia Złoty Stok - LKS Bystrzyca Górna 0:2, Nysa Kłodzko - Piławianka Piława Górna 1:0, Skalnik Czarny Bór - Zryw Gola Świdnicka 0:0  
. . . czytaj więcej


19 października 2014 - Przegrały w Pszczynie

Wczoraj w czwartej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki przegrały w Pszczynie. Dębowianka-PLKS Pszczyna - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:19, 25:21, 25:20.
Pozostałe wyniki: SMS PZPS II Szczyrk - Zorza Wodzisław Śląski 0:3 - 19:25, 17:25, 24:26, Sokół Radzionków - MCKiS Jaworzno 0:3 - 19:25, 19:25, 21:25, KŚ AZS Politechniki Śląskiej - Gliwice Olimpia Jawor 3:0 - 25:23, 25:14, 26:24, SMS LO2 Opole Sokół 43 - AZS AWF Katowice 3:0 - 25:23, 25:15, 25:20. W tabeli prowadzi MCKiS Jaworzno przed Sokołem 43 AZS AWF Katowice. Siatkarki MKS Świdnica zajmują ósme miejsce.


18 października 2014 - Zbiórka krwi

22 października 2014 roku (środa) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o stawienie się z dowodem osobistym w SOKiBP w godzinach od 9:30 do 13:30.


18 października 2014 - Przegrali w Zawierciu

Dzisiaj, w szóstej kolejce spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni w wyrównanym spotkaniu przegrali w Zawierciu trzema bramkami. Viret CMC Zawiercie - ŚKPR Świdnica 26:23. Świdnicki zespół spadł na dziesiąte miejsce majac nadal cztery punkty.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole przed KSSPR Końskie. Siódemka Miedź Legnica zajmuje trzecie miejsce.
Miejsce zespołu ze Świdnicy może ulec zmianie po jutrzejszym spotkaniu pomiędzy Czuwajem Przemyśl i AZS UZ Zielona Góra. 25 października ŚKPR Świdnica podejmuje szczypiornistów Siódemk Miedzi Legnica.


17 października 2014 - 1 listopada - będą zmiany w organizacji ruchu

W Świdnicy trwają przygotowania związane z nową organizacją ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. W tym roku zmian będzie więcej, ponieważ w toku jest przebudowa ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej.
- Gołym okiem widać, że ku końcowi mają się prace związane z modernizacją ulicy Pionierów. Gotowa jest nowa nawierzchnia chodników i zatok autobusowych. Prace potrwają jeszcze kilka tygodni, w związku z tym, chcemy wytyczyć bezpośrednie i bezpieczne przejście na cmentarz   . . . czytaj więcej


17 października 2014 - Gminne wodociągi w nowej siedzibie

Dzisiaj w Bystrzycy Dolnej nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.
Przypomnijmy, że do tej pory spółka obsługuje klientów w pomieszczeniach świetlicy w Słotwinie nr 36. Na początku listopada planowane jest już świadczenie usług w nowej siedzibie - w Bystrzycy Dolnej nr 55a. Zmiana lokalizacji nie wpłynie na godziny obsługi klienta oraz dotychczasowe telefony kontaktowe. Spółka dla klientów czynna będzie poniedziałek-piątek od godziny 7.00 do 15.00, kasa w godzinach 7.30-14.00 telefon 748515980   . . . czytaj więcej


17 października 2014 - Przeciwko Eboli

Przygotowania placówek opieki zdrowotnej w powyższym zakresie omawiane było dwukrotnie na spotkaniach prowadzonych przez Alicję Synowską - Wicestarostę Świdnickiego z udziałem dyrektorów szpitali, powiatowego pogotowia ratunkowego, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz dyrektorów wydziałów: zarządzania kryzysowego oraz zdrowia i spraw społecznych.
W ramach działań podejmowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy przesłane zostały podmiotom leczniczym zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi zakażeń wirusem Ebola   . . . czytaj więcej


17 października 2014 - Smak na Odnowę

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze "Sztafeta Pokoleń" było gospodarzem pierwszej edycji imprezy pn. "Smak na Odnowę", promującej ideę odnowy wsi. Na zaproszenie gospodarzy licznie odpowiedziały organizacje pozarządowe i społeczne, działające na terenie gminy Świdnica. Honory patronat nad imprezą objęła wójt gminy Teresa Mazurek.
Wydarzenie to miało na celu integrację organizacji działających lokalnie na terenie gminy Świdnica   . . . czytaj więcej


17 października 2014 - Kolejne badania dla mieszkańców Powiatu Świdnickiego

25 października, w godzinach od 12 do 17, w Pasażu Tesco przy ulicy Strzegomskiej w Świdnicy, przeprowadzona zostanie kolejna akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców Powiatu Świdnickiego.
Badanie ostrości wzroku, porady reumatologa, porady dietetyka, badania poziomu cukru, cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, przegląd stanu uzębienia dla najmłodszych, pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz wiele innych atrakcji   . . . czytaj więcej


16 października 2014 - Park Centralny od nowa

Wykonawca wybrany, plac budowy przekazany. Wkrótce rusza pierwszy etap przebudowy największego parku w Świdnicy - Parku Centralnego.
Realizacją zadania zajmie się wybrane w przetargu konsorcjum firm Zbylbruk. Z budżetu miasta na ten cel wydanych zostanie 5,99 miliona złotych. Roboty mają się zakończyć według planu do 30 czerwca 2015 roku.
W ramach I etapu pracami objęty zostanie teren od hali sportowej przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej do mostu w Parku Centralnym   . . . czytaj więcej


16 października 2014 - Stragona kończy sezon WKKW

W najbliższy weekend w Morawie zostaną rozegrane ostatnie w tym sezonie zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Będą to zawody finałowe cyklu Stragona Tour, a wystartuje w nich 107 koni z Polski, Czech i Niemiec.
Stragona Tour to nowy cykl zawodów rozgrywany w tym sezonie po raz pierwszy. Składał się z pięciu imprez w dyscyplinie wszechstronnego konkursu konia wierzchowego rozgrywanych w Morawie w sezonie 2014 w terminach: 5-6 kwietnia, 1-3 maja, 1-3 sierpnia, 27-29 września oraz 18-19 października   . . . czytaj więcej


16 października 2014 - Brzegi rzeki wysprzątane

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zakończył niedawno akcję sprzątania brzegów rzeki Bystrzycy.
W ramach działania - zarządcy tych terenów - zebrano ponad tonę śmieci. Miasto na swój koszt zorganizowało wywóz i zagospodarowanie odpadów.
Działanie przeprowadzono na początku października po interwencji urzędu ze względu na zalegające odpady.


16 października 2014 - Schüleraustausch

Po raz kolejny 13 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych wraz z opiekunami Anną Foryś-Musik i Dorotą Schab było z wizyta partnerską w Bad Kissingen w Staatliche Berufsschule w ramach wymiany uczniowskiej (5-11 października). Celem wizyty są praktyki w tamtejszych autoryzowanych stacjach obsługi tj.: Opel, Audi, Mercedes, Nissan, VW, w warsztatach Bundeswehry i Bus-und Speditionsunternehmen Schießer.
Uczniowie popracują na najnowszych modelach samochodów, sprawdzając zdobytą w szkole wiedzę   . . . czytaj więcej


15 października 2014 - Na tę inwestycję czekaliśmy 20 lat

Trwają zakrojone na dużą skalę prace związane z modernizacją Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Już niedługo obiekt ten będzie wizytówką naszej gminy i miejscem, gdzie mieszkańcy w niezwykle komfortowych warunkach będą mogli uprawiać wiele dyscyplin sportowych.
Na pytanie "Co pan myśli o remoncie stadionu OSiR?", Zdzisław Szpak - strzegomski działacz sportowy odpowiada zdecydowanie. - Czekaliśmy na to 20 lat i nareszcie mamy kapitalny remont   . . . czytaj więcej


15 października 2014 - "Żona do adopcji" w Sokołowsku

Kinoteatr Zdrowie w Sokołowsku zaprasza na spektakl zatytułowany "Żona do adopcji" w reżyserii Jakuba Ehrlicha. Sztuka, w której wystąpią Patrycja Szczepanowska, Marek Pituch, Jakub Wons wystawiona zostanie 25 października, w sobotę o godzinie 19.00 w Sokołowsku przy ulicy Głównej 36.
Koszt spektaklu to darowizna na Kinoteatr Zdrowie w wysokości - 25 złotych.
W życiu Adama wszystko miało swoje miejsce - dom praca, dom praca. Od czas do czasu jakaś kontrolowana rozrywka   . . . czytaj więcej


15 października 2014 - Black Griffin w grodzie gryfa

W drugim turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Polski Seniorów Rugby 7 w Szczecinie trafiliśmy do arcytrudnej grupy A z Husarem Bolesławiec i Kaskadą Szczecin. Obie drużyny są nam bardzo dobrze znane i z obiema do tej pory nie szło nam najlepiej.
Dodatkowo Kaskada, współgospodarz turnieju, była mocno podrażniona wynikiem z turnieju w Bolesławcu, gdzie zajęła 5. miejsce pokonując w ostatnim meczu nasz zespół i otwarcie deklarowała grę o pełną pulę. Pierwszy mecz, z gospodarzami z Kaskady rozpoczęliśmy bardzo dobrze   . . . czytaj więcej


15 października 2014 - Zatrzymany z amfetaminą

Policjanci z Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Strzegomiu prowadząc na terenie Strzegomia czynności dotyczące zwalczania przestępczości narkotykowej zatrzymali 18-letniego mieszkańca Strzegomia.
W trakcie przeszukania mężczyzny funkcjonariusze ujawnili trzy woreczki strunowe z zawartością białego proszku.
Przeprowadzone na testerze narkotykowym badanie potwierdziło, iż zabezpieczony proszek to amfetamina   . . . czytaj więcej


14 października 2014 - Nagrody dla nauczycieli

W Dniu Edukacji Narodowej świdnickim nauczycielom przyznano nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Przyznanych zostało 15 nagród na kwotę 57 tysięcy złotych. Nagrody otrzymali:
Katarzyna Skupień, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 14, Józefa Sadkiewicz, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 15, Małgorzata Gryń-Chlebicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8, Joanna Grębowska-Szpak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 315, Danuta Morańska, dyrektor Gimnazjum nr 1  
. . . czytaj więcej


14 października 2014 - Dzień Edukacji Narodowej

Dziękujemy dziś tym, od których zależy, jak będą się rozwijały nasze małe ojczyzny w przyszłości - mówiła do dyrektorów i nauczycieli zgromadzonych z okazji Dnia Edukacji Narodowych, wójt gminy Teresa Mazurek. - Przyszłość naszej gminy, regionu zależy m.in. od tego kapitału intelektualnego, który Państwo kształtujecie.
Na co dzień tłumaczą nowe tematy, odpytują, sprawdzają klasówki. 14 października mają swoje święto. Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się we wtorek, 14 października w sali narad Urzędu Gminy Świdnica   . . . czytaj więcej


14 października 2014 - Warsztaty profilaktyki zdrowotnej

Już 18 października odbędzie się spotkanie o tematyce zdrowotnej, które przeprowadzi "Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki". Mieszkanki Świdnicy będą mogli dowiedzieć się jak zadbać o swoje zdrowie. "Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki" to Organizacja pomaga kobietom po leczeniu wrócić do pracy zawodowej, życia oraz pełnej aktywności.
Ponadto zajmuje się profilaktyką i zachęcaniem do badań, które pozwalają uniknąć choroby. Przedstawiciele organizacji będą obecni 18 października w godzinach 15:00-18:00, w Pasażu Tesco przy ulicy Strzegomskiej 2 w Świdnicy. Tego dnia odbędzie się akcja profilaktyczna oraz nauka samobadania na fantomie. Ponadto Stowarzyszenie zaprezentuje wystawę zdjęć, która dokumentuje działalność świdnickich Amazonek.


13 października 2014 - "Piękna jest nazwa Waszej miejscowości"

Sześćdziesiąt lat temu Żarów uzyskał prawa miejskie. Choć, jak na miasto wcale nie jest to zbyt pokaźna liczba, sama nazwa miejscowości to już czasy bardzo zamierzchłe. Tak przynajmniej twierdzi profesor Jan Miodek. Znany językoznawca w piątek, 10 października odwiedził Żarów.
Przyjechał na zaproszenie burmistrza Leszka Michalaka, aby wspólnie z mieszkańcami świętować 60 rocznicę nadania miastu praw miejskich. - Wczoraj jeszcze sprawdzałem, że nazwa Waszej miejscowości ma dwunastowieczne zapisy. Wasz Żarów - mówił podczas spotkania z żarowską młodzieżą profesor Jan Miodek   . . . czytaj więcej


13 października 2014 - Zdjęcia do filmu "Persona non grata"

Od 8 do 13 października w Jaworzynie Śląskiej, na terenie węzła kolejowego oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku realizowane były zdjęcia do filmu fabularnego pod tytułem "Persona non grata". Film opowiada opartą na faktach historię Chiune Sugihary - japońskiego dyplomaty, zwanym często "japońskim Schindlerem", który w czasie II Wojny Światowej ratował Żydów przed zagładą, pomagając im w opuszczeniu terenów okupowanych przez Nazistów.
Akcja filmu rozgrywa się w różnych miejscach ówczesnej Europy, jednak całość zdjęć ma być realizowana w Polsce, w tym między innymi w Jaworzynie Śląskiej   . . . czytaj więcej


13 października 2014 - 60 lat minęło...

7 października 1954 roku rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów Żarów otrzymał prawa miejskie. Od tego momentu minęło już 60 lat. Wspólne świętowanie tego okrągłego jubileuszu Żarowianie rozpoczęli w piątek, 10 października.
Na zaproszenie burmistrza Leszka Michalaka do Żarowa przyjechał profesor Jan Miodek. Znany językoznawca spotkał się z młodzieżą gimnazjalną i mieszkańcami w żarowskim gimnazjum. Publiczności nie zabrakło również podczas niedzielnego świętowania 60-lecia nadania dla Żarowa praw miejskich   . . . czytaj więcej


12 października 2014 - Bramki w Jeleniej Górze

W rozegranych wczoraj i dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica zdobyła komplet punktów w Jeleniej Górze. Karkonosze Jelenia Góra - Polonia-Stal Świdnica 0:4. Świdniczanie awansowali na trzecie miejsce w tabeli rozgrywek mając 23. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 30. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 28 punktami.
Następny mecz z Foto Higieną Gać zajmującą jedenaste miejsce.


12 października 2014 - Zwycięstwo w pięciu setach

Wczoraj w trzeciej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet MKS Świdnica pokonał Zorzę Wodzisław Śląski 3:2 w setach 25:20, 18:25, 25:17, 20:25, 15:13.
Pozostałe wyniki: Sokół 43 AZS AWF Katowice - KŚ AZS Polit. Śląskiej Gliwice 3:2 - 17:25, 25:16, 24:26, 25:15, 15:13, Olimpia Jawor - Sokół Radzionków 3:0 - 25:12, 25:18, 25:13, SMS LO2 Opole - SMS PZPS II Szczyrk 0:3 - 25:27, 22:25, 22:25, MCKiS Jaworzno - Dębowianka Pszczyna 2:3 - 20:25, 25:20, 25:18, 23:25, 10:15. W tabeli prowadzi AEP Olimpia Jawor przed MCKiS Jaworzno przed i SMS PZPS II Szczyrk. Siatkarki MKS Świdnica zajmuja piąte miejsce.


12 października 2014 - Zjednoczeni znowu przegrywają - AKS z punktami

W dziesiątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Włókniarz Mirsk - Miedź II Legnica 0:7, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Orzeł Ząbkowice Śląskie 4:0, Widawa Bierutów - LZS Stary Śleszów 2:0, KS Polkowice - Orkan Szczedrzykowice 1:1, Olimpia Kowary - GKS Kobierzyce 1:0, Nysa Zgorzelec - Granica Bogatynia 0:0.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego: Chojnowianka Chojnów - AKS Strzegom 0:1, Zjednoczeni Żarów - Sokół Wielka Lipa 0:2  
. . . czytaj więcej


12 października 2014 - Klasa okręgowa

W dziesiątej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Victoria Świebodzice 1:4, Zryw Gola Świdnicka - Karolina Jaworzyna Śląska 3:2, LKS Bystrzyca Górna - Polonia-Stal II Świdnica 1:1, Unia Bardo - Unia Złoty Stok 1:5, Zdrój Jedlina Zdrój - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:2, Trojan Lądek Zdrój - Iskra Jaszkowa Dolna 3:1, Piast Nowa Ruda - Nysa Kłodzko 3:0, Włókniarz Kudowa Zdrój - Skalnik Czarny Bór 0:1  
. . . czytaj więcej


11 października 2014 - Końskie poza zasięgiem świdniczan

Dzisiaj, w piątej kolejce spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni nie byli wstanie sprostać szczypiornistom KSSPR Końskie. KPR Świdnica - KSSPR Końskie 20:30 (9:15). Świdnicki zespół spadł na dziewiąte miejsce majac nadal cztery punkty.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole przed KSSPR Końskie. Olimpia Piekary Śląskie zajmuje trzecie miejsce.
18 października szczypiorniści ze Świdnicy jadą do Zawiercia na spotkanie z Viretem CMC Zawiercie.


11 października 2014 - Nazwa dla ronda

Rondo Solidarności - tak na mocy uchwały Rady Miejskiej z 8 września 2014 nazywać się będzie rondo zlokalizowane przy zbiegu ulic Strzegomskiej i Olszańskiej. To niezwykły hołd dla opozycjonistów walczących z komunistycznym rządem Polski Ludowej, w tym wielu świebodziczan, dążących do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności.
W ramach kompleksowej modernizacji drogi wojewódzkiej nr 374 na jej 1,5-kilometrowym odcinku położonym w granicach Świebodzic wybudowane zostały dwa skrzyżowania o ruchu okrężnym - jedno przy kościele pw. św. Franciszka z Asyżu, drugie - na rzeczonym zjeździe na Olszany   . . . czytaj więcej


11 października 2014 - Działanie przez badanie

Blisko 311 uczniów w grupie wiekowej I-III klasa skorzysta z bezpłatnych badań i profilaktyki stomatologicznej. To wszystko w ramach Programu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica. W tym roku budżetowym na ten cel zostanie przeznaczonych 37 tysięcy złotych.
Od nowego roku szkolnego rozpoczęła się akcja wożenia uczniów na bezpłatne badania do gabinetu stomatologicznego Dentalium przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie, która potrwa do grudnia tego roku   . . . czytaj więcej


10 października 2014 - Dolny Śląsk na Open Days 2014

Wczoraj w Brukseli dobiegł końca XII Europejski Tydzień Regionów i Miast (Open Days), jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych polityce regionalnej, organizowane wspólnie przez Komisję Europejską, Komitet Regionów oraz regiony i miasta z całej Europy.
Dolny Śląsk reprezentowali podczas konferencji: Barbara Zdrojewska - Przewodnicząca Sejmiku Województwa oraz Radni Województwa - Elżbieta Gaszyńska, Marek Dyduch, Julian Golak, Marek Laryś oraz Janusz Marszałek   . . . czytaj więcej


10 października 2014 - "Festyn rodzinny pod dębem"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy i Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy zapraszają na "Festyn rodzinny pod dębem". Zaplanowano go na sobotę, 11 października w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Nauczycielskiej 2.
Dla zmęczonych uczestników zabaw serwujemy gorącą zupę z bułką oraz kawę i herbatę. Wstęp i wszystkie atrakcje bezpłatne. Bawić będą Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Sudety", objazdowy "Teatr Bajka" w towarzystwie Smoka Smoczka, a tradycyjną polską kuchnią nakarmi Dom Dziennego Pobytu "Przystań"   . . . czytaj więcej


10 października 2014 - Honorowi i zasłużeni dla Gminy

W 96. rocznicę odzyskania Niepodległości wójt gminy Teresa Mazurek odznaczy tytułem Honorowy Obywatel Gminy Świdnica mieszkankę Świdnicy Katarzynę Bajorek oraz tytułem Zasłużony dla Gminy Świdnica 5. mieszkańców gminy. Decyzję o przyznanie tych zaszczytnych wyróżnień podjęli radni, podczas LXII sesji Rady Gminy Świdnica.
W dotychczasowej historii gminy Świdnica, tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica przyznano 16 razy. Po praz pierwszy w 1998 roku dla ówczesnego Kanclerza Niemiec, zasłużonego dla Pojednania Europejskiego Helmuta Kohla   . . . czytaj więcej


10 października 2014 - Konto bankowe dla świadczeniobiorcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs na opracowanie strategii i przeprowadzenie kampanii marketingowej, której celem jest zachęcenie świadczeniobiorców ZUS do korzystania z kont bankowych. Większe ubankowienie to przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa świadczeniobiorców, ale także zmniejszenie kosztów obsługi wypłaty świadczeń przez ZUS.
Na składanie ofert zainteresowane banki mają czas do 24 października. Celem konkursu jest zachęcanie klientów ZUS do zakładania kont bankowych i tym samym odbieranie świadczeń w formie bezgotówkowej   . . . czytaj więcej


10 października 2014 - Stawiają wiaty przystankowe

Pięć nowych wiat przystankowych pojawiło się tym roku w gminie Świdnica. Na modernizację infrastruktury przystankowej zostało przeznaczonych łącznie 26 tysięcy złotych.
Niektóre wiaty w gminie Świdnica mają od kilku do kilkunastu lat. Pozbawione szyb i skorodowane przystanki nie spełniały swoich funkcji. Ich zły stan związany był nie tylko z upływem czasu, ale również z dewastacjami. Systematycznie staramy się montować nowe wiaty, które w tym roku pojawiły się w sołectwach: Panków (2), Jakubów (2) oraz Bystrzyca Górna (1)   . . . czytaj więcej


9 października 2014 - Unijne miliony na Kliczkowską

Będzie komfortowo, nowocześnie ale przede wszystkim bezpieczniej. W czwartek, 9 października w Urzędzie Miejskim w Świdnicy podpisano umowę na dofinansowanie nowej inwestycji w Świdnicy. Mowa o przebudowie ulicy Kliczkowskiej (odcinek od ulicy Kopernika do ulicy Wincentego Witosa). Blisko 3 miliony złotych na realizację jednego z dwóch etapów przeznaczy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


9 października 2014 - Laureaci "zDolnego Śląska" i stypendyści

Dzisiaj na posiedzeniu Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień zapadła decyzja odnośnie listy laureatów XIV edycji Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk" organizowanego przez Fundację Edukacji Międzynarodowej z Wrocławia.
55 uczniów z całego Dolnego Śląska otrzyma roczne stypendia w wysokości od 2500 do 3500 złotych. Wraz z nimi grupa 7 Dolnoślązaków otrzyma stypendia pomostowe w wysokości 5000 złotych, przeznaczone na sfinansowanie wydatków podczas pierwszego roku studiów   . . . czytaj więcej


9 października 2014 - Podwieczorek seniora

11 października 2014, w najbliższą sobotę, Galeria Świdnicka zaprasza na godzinę 15.00 seniorów. Tradycyjnie już dwa razy do roku - na wiosnę i jesienią odbywają się Podwieczorki Seniora, podczas których czeka wiele wrażeń artystycznych i nie tylko.
Tym razem w programie występ zespołu "Akord" ze Świebodzic, który dwukrotnie już gościł z koncertem w Galerii Świdnickiej. Zespół prowadzi od lat Związek Emerytów i Rencistów, oddział w Świebodzicach, którym kieruje Jan Welc. Zespołowi szefuje z ramienia zarządu Teresa Małecka, a śpiewakami wiele lat pracowała Hanna Raszkiewicz   . . . czytaj więcej


9 października 2014 - Pogadanki o zdrowym żywieniu

Jak się zdrowo odżywiać, co producenci żywności ukrywają przed konsumentami, jak czytać skład produktów ze sklepowych półek? Takimi informacjami dzieliła się wczoraj, 8 października, z uczniami Zespołu Szkół nr 1 specjalista dietetyk mgr Agnieszka Podgórska z Gabinetu Dietetycznego "Dietaminka". Edukację, jak się zdrowo odżywiać, powinniśmy zaczynać jak najwcześniej, gdyż późniejsze złe nawyki żywieniowe są bardzo trudne do wykorzenienia - mówiła dietetyk Agnieszka Podgórska.
Podczas lekcji młodzież dowiedziała się ile cukru i pod jaką postacią jest w popularnych napojach kolorowych, co to jest MOM i czym są tak naprawdę tzw. "naturalne barwniki"   . . . czytaj więcej


9 października 2014 - "Tu mieszkam, tu zmieniam"

Projekt ruszył 20 września i potrwa do 23 listopada br. Jego celem jest aktywizacja społeczności lokalnych poprzez wsparcie finansowe najciekawszych pomysłów na bardziej przyjazne, czyste i lepiej zorganizowane osiedla, parki czy ulice. Na pomoc finansową mogą liczyć również inicjatywy związane z promocją i upamiętnianiem postaci, które wywarły pozytywny wpływ na lokalne środowisko, których dorobek jest żywy w świadomości mieszkańców albo wart przywrócenia pamięci. Wystarczy za pośrednictwem np. dowolnej fundacji, stowarzyszenia, szkoły czy domu kultury wypełnić wniosek na specjalnej stronie internetowej www.bzwbk.pl/tumieszkamtuzmieniam   . . . czytaj więcej


8 października 2014 - Strażacy porządkują poniemieckie cmentarze

Trwa akcja porządkowania przez strażaków gminy Strzegom poniemieckich cmentarzy. Tym razem strażacy porządkują poniemiecki cmentarz w Rogoźnicy.
Prace rozpoczęły się 26 września i potrwają kilka tygodni. Na wykonanie powyższych prac gmina otrzymała zgodę konserwatora zabytków. Pracę na cmentarzu rozpoczęli strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z Goczałkowa, Jaroszowa, Rogoźnicy, Stanowic, Tomkowic i Żelazowa.
- Zaniedbany od lat cmentarz położony w centrum wsi należy uporządkować, przywrócić mu należny wygląd i utrzymać w porządku   . . . czytaj więcej


8 października 2014 - Drzewa, rośnijcie aż do nieba

Wyposażeni w dobre humory i w najróżniejsze sprzęty ogrodowe - szpadle, grabie i motyki, a nawet kilofy i kostury, mieszkańcy Świebodzic chętnie wzięli udział w akcji wspólnego sadzenia drzewek, która w sobotę, 4 października, odbyła się na placu przy ulicy Dąbrówki i Pileckiego.
Frekwencja dopisała, bo jak pisał Wojciech Bogusławski: "Milsze jest człowiekowi jedno drzewo, które zasadził, niż cały ogród przez innych zasadzony"   . . . czytaj więcej


8 października 2014 - II Jaroszowski Marszobieg Przełajowy

137 uczestników, w tym 73 dzieci, 43 biegaczy i 21 chodziarzy Nordic Walking, ukończyło II Jaroszowski Marszobieg Przełajowy. W Jaroszowie pojawili się zawodnicy z całego regionu dolnośląskiego - Wrocławia, Wałbrzycha, Żarowa, Opola, Strzegomia, Marcinowic, Bartoszówka i Stanowic. Frekwencja okazała sie rekordowa i blisko 100 % wyższa niż w roku ubiegłym.
Piękne jesienne słonko zachęcało do rywalizacji w biegach dla dzieci i młodzieży na dystansach oraz w biegu głównym na dystansie ok. 4,2 km i marszu Nordic Walking na dystansie około 2,5 km   . . . czytaj więcej


8 października 2014 - 6-milionowy pasażer Ryanair odleciał z Wrocławia

Pierwsze regularne niskokosztowe połączenie w Polsce, pierwsza baza operacyjna i uruchomienie pierwszych tanich lotów krajowych. Linie lotnicze Ryanair od dawna stawiają na Wrocław. Teraz irlandzki przewoźnik powitał na lotnisku we Wrocławiu swojego rekordowego 6-milionowego pasażera.
Podróżnym nr 6 mln linii lotniczych Ryanair we Wrocławiu została piętnastoletnia Sara Bielak, lecąca z rodziną na wakacje do Rzymu. Szczęśliwa pasażerka otrzymała od przewoźnika dwa bilety na lot w obie strony, upominki przygotowane przez Port Lotniczy Wrocław oraz działających na lotnisku we Wrocławiu sklepów firmy Heinemann, Polski Folk i kawiarni Coffeeheaven   . . . czytaj więcej


7 października 2014 - Stragona zaprasza na Hubertusa

W najbliższą sobotę, 11 października w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie odbędzie się Hubertus - tradycyjne zakończenie sezonu jeździeckiego. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Organizowany przez jeźdźców na zakończenie sezonu jeździeckiego, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego - zwykle w okolicach 3 listopada   . . . czytaj więcej


7 października 2014 - "Święto pieczonego ziemniaka"

W sobotę, 4 października 2014 roku na terenie Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy odbyło się "Święto pieczonego ziemniaka". Podobnie jak w ubiegłym roku, święto zorganizowano w formie festynu rodzinnego, któremu mimo chłodnego poranka towarzyszyło piękne, jesienne słońce i gorąca atmosfera zabawy.
Od godziny 10.00 całe rodziny brały udział w zorganizowanych konkurencjach, z entuzjazmem kibicowały rozgrywającym mecze piłki nożnej, ręcznej i siatkówki   . . . czytaj więcej


7 października 2014 - Bryczki w Morawie

W najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona zostaną rozegrane XXX Mistrzostwa Polski w powożeniu zaprzęgami parokonnymi oraz Międzynarodowe i Krajowe Zawody w powożeniu. W Morawie wystartują zaprzęgi jednokonne i parokonne. W sumie będzie ich aż 38. Początek rywalizacji już w piątek.
Powożenie jest jedną z najstarszych konkurencji jeździeckich. Zawody trwają trzy dni i składają się z trzech konkursów, każdy z nich odbywa się w kolejnym dniu: Konkursu A - ujeżdżenie, Konkurs B - maraton i Konkurs C   . . . czytaj więcej


7 października 2014 - Partnerska wizyta

Już po raz trzeci Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy gościł uczniów z partnerskiej szkoły w Gelsenkirchen. Tym razem przyjechało 16 uczniów i 3 opiekunów. Koordynatorem projektu po stronie niemieckiej jest Christoph Hense, nauczyciel informatyki, a po stronie polskiej Jolanta Sajdak, nauczycielka j. niemieckiego. Współpraca z Niemcami trwa od 2010 roku, uczniowie z Mechanika w tym roku szkolnym pojadą już po raz piąty do Niemiec.
Tegoroczna wizyta miała miejsce w dniach 21-27 września, a myślą przewodnią projektu była technika digitalna - uczniowie w grupach polsko-niemieckich konstruowali elektroniczną kostkę do gry   . . . czytaj więcej


6 października 2014 - Pobiegną w finale

3 października w Żarowie odbył się finał powiatowy w sztafetowych biegach przełajowych.
W wyniku zaciętej rywalizacji zwyciężyły reprezentacje dziewcząt i chłopców z Gimnazjum numer 1 w Świdnicy.
Dzięki temu zwycięstwu obie grupy zapewniły sobie udział w Finale Dolnośląskim. Finał odbędzie sie w Olszynie


6 października 2014 - Malarstwo Magdaleny Kępki

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza w piątek, 10 października 2014 roku na wernisaż wystawy "Malarstwo Magdaleny Kępki". Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00. Wystawa potrwa do 23 listopada.
Magdalena Kępka, Wrocławianka zakochana w swoim mieście. Uwielbia malować a praca pędzlem zapewnia jej to, co najcenniejsze - satysfakcję, niezależność i wolność, którą sobie wyjątkowo ceni. Dzięki temu może łączyć ją ze swoimi licznymi pasjami, przede wszystkim podróżami, gdzie z aparatem w ręku poluje na przyszłe ofiary swego płótna   . . . czytaj więcej


6 października 2014 - Kasprowiczanie z rewizytą w Biberach

We wrześniu 2013 roku, 23 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przyjęło do swoich domów gości z partnerskich szkół w Biberach, by móc wyruszyć w ostatnich dniach września tego roku z rewizytą do swoich niemieckich koleżanek i kolegów.
Na uczniów i opiekunów (Bożena Furmankiewicz i Paweł Barański) czekał ciekawy, pełen atrakcji program - od wspólnego gotowania tradycyjnej potrawy ze Szwabii, przez udział w zajęciach lekcyjnych (pierwsza lekcja zaczyna się o godzinie 7.25), przejażdżkę łódkami po Riss, do wizyty na wolnym wybiegu zagrożonego gatunku małp   . . . czytaj więcej


5 października 2014 - Popisy strzeleckie świdniczan

W rozegranych wczoraj i dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica wygrała na swoim boisku wysoko ze Żmigrodem. Polonia-Stal Świdnica - Piast Żmigród 5:1. Świdniczanie zajmują w tabeli rozgrywek czwarte miejsce z 20. punktami.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 27. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 25 punktami.
Następny mecz, 11 października o godzinie 18:00 świdniczanie rozegrają w Jeleniej Górze z Karkonoszami. Podawane lokaty zespołów nie odzwierciedlają prawdziwej pozycji wielu zespołów ponieważ nadal drużyny maja różną ilość rozegranych spotkań


5 października 2014 - Pokonały Szczyrk

Wczoraj w drugiej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet MKS Świdnica pokonał SMS PZPS II Szczyrk 3:1 w setach 23:25, 25:13, 25:12, 25:9.
Pozostałe wyniki: Zorza Wodzisław Śląski MCKiS Jaworzno 0:3 - 20:25, 22:25, 19:25, Dębowianka Pszczyna Olimpia Jawor 2:3 - 25:22, 21:25, 13:25, 25:23, 14:16, Sokół Radzionków Sokół 43 AZS AWF Katowice 0:3 - 19:25, 13:25, 15:25, KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice SMS LO2 Opole 3:0 - 25:21, 25:19, 25:19. W tabeli prowadzi MCKiS Jaworzno przed AEP Olimpia Jawor i Sokołem 43 AZS AWF Katowice. Siatkarki MKS Świdnica zajmuja piąte miejsce.


5 października 2014 - AKS z punktami - klęska Zjednoczonych

W dziewiątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Orzeł Ząbkowice Śląskie - Chojnowianka Chojnów 3:3, Granica Bogatynia - Widawa Bierutów 4:1, LZS Stary Śleszów - Włókniarz Mirsk 4:0, KS Polkowice - Olimpia Kowary 2:0, Sokół Wielka Lipa - BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:1, Orkan Szczedrzykowice - Nysa Zgorzelec 0:0.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego: GKS Kobierzyce - AKS Strzegom 1:2, Miedź II Legnica - Zjednoczeni Żarów 6:1  
. . . czytaj więcej


5 października 2014 - Klasa okręgowa

W dziewiątej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Karolina Jaworzyna Śląska - Włókniarz Kudowa Zdrój 8:1, Nysa Kłodzko - Polonia-Stal II Świdnica 5:0, Unia Złoty Stok - Zryw Gola Świdnicka 2:0, Victoria Świebodzice - Piast Nowa Ruda 3:1, Unia Bardo - LKS Bystrzyca Górna 0:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Piławianka Piława Górna 0:3, Skalnik Czarny Bór - Zdrój Jedlina Zdrój 2:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Trojan Lądek Zdrój 2:0  
. . . czytaj więcej


5 października 2014 - Urodziny Kabaretu Młodych Panów w Świdnickim Ośrodku Kultury

Kabaret Młodych Panów zaprasza na humorystyczną rewolucję! Ponad 10-letnie doświadczenie na polskiej i światowej scenie wciąż Młodzi Panowie chcą uczcić wyjątkowym, jubileuszowym projektem. To będzie TOP of the TOP polskiego Kabaretu.
Najnowsze skecze i spora dawka świetnego humoru już 9 października br. o godzinie 17:30 w Świdnickim Ośrodku Kultury. Program "10/10, czyli urodziny!" to porcja wykwintnych skeczy, przygotowanych na bazie najświeższych spostrzeżeń, ze szczyptą ironii  
. . . czytaj więcej


5 października 2014 - Mobilny punkt informacyjny o funduszach

W piątek, 10 października w świdnickim Urzędzie Miejskim będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru będzie można uzyskać informacje na co aktualnie można otrzymać wsparcie z funduszy europejskich i jakie są warunki jego otrzymania  
. . . czytaj więcej


4 października 2014 - Czuwaj zbyt mocny dla świdniczan

Dzisiaj, w czwartej kolejce spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni nie byli wstanie zagrozić szczypiornistom z Przemyśla. Czuwaj Przemyśl - ŚKPR Świdnica 30:21. Świdnicki zespół spadł na ósme miejsce majac cztery punkty.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole przed Siódemką Miedź Legnica. KSSPR Końskie zajmuje trzecie miejsce, zespół ten 11 października będzie w Świdnicy przeciwnikiem SKPR-u.


4 października 2014 - Kuźnia smaków i talentów w Grodziszczu

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze "Sztafeta Pokoleń" zaprasza organizacje pozarządowe z gminy Świdnica do udziału w imprezie "Smak na Odnowę", która została objęta honorowym patronatem wójta gminy Świdnica. Wydarzenie będzie miało miejsce 11 października o godzinie 18.00 w świetlicy w Grodziszczu.
Wydarzenie to ma na celu promocję organizacji działających lokalnie na terenie gminy Świdnica. Dodatkowym atutem spotkania będzie również promocja lokalnych dań i potraw przygotowanych przez uczestników spotkania   . . . czytaj więcej


3 października 2014 - Open Days - Europejski Tydzień Regionów i Miast

Od 6 do 9 października około 6000 przedstawicieli regionów i miast Europy spotka się w Brukseli na dwunastej corocznej imprezie Open Days, aby wymienić poglądy na temat sposobów realizacji zreformowanej polityki spójności Unii Europejskiej w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego. Reforma ta zainicjowana została przez europejskiego komisarza ds. polityki regionalnej, Johannesa Hahna.
Ze Świdnicy w spotkaniu uczestniczyć będzie Elżbieta Gaszyńska Radna Sejmiku Dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


3 października 2014 - Festyn MDK-u już w niedzielę

Młodzieżowy Dom Kultury promuje się w "terenie". W niedzielę, 5 października zaprasza na festyn "Mój wymarzony plac zabaw". Początek o godzinie 11.00 na promenadzie przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Osiedle Młodych), a przy okazji zostanie zorganizowany konkurs malowania kredą na asfalcie.
- W trakcie festynu przedstawimy propozycje ciekawego spędzenia wolnego czasu z Młodzieżowym Domem Kultury. Zaprezentujemy pracownie tematyczne MDK "Bartek": pracownię taneczną, muzyczną, teatralną, plastyczną, modelarską, fotograficzną - wylicza Zbigniew Cyrul, dyrektor świdnickiego MDK. Na godzinę 13.00 zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.


3 października 2014 - Muzyczna Bitwa Radia Wrocław w Świdnicy

W sobotę, 25 października o godzinie 10.00 w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędą się przesłuchania do konkursu Muzyczna Bitwa Radia Wrocław. Organizatorem największego, najgłośniejszego konkursu dla młodych zespołów rockowych z Dolnego Śląska jest Radio Wrocław.
Podczas przesłuchań zaprezentują się zespoły, które wcześniej nadesłały swoją piosenkę zgłoszeniową i zostały zakwalifikowane do przesłuchania na żywo. Jury złożone z dziennikarzy muzycznych Radia Wrocław w składzie: Wojciech Janicki, Ewa Zając, Jerzy Węgrzyn - oceni, jak zespół radzi sobie na scenie   . . . czytaj więcej


3 października 2014 - Jarmark Bożonarodzeniowy czeka na wystawców

Trwają przygotowania do Świdnickiej Kolędy 2014 - wielkiego świątecznego wydarzenia w Świdnicy. Tradycyjnie głównym elementem Świdnickiej Kolędy będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i kupujących.
Jarmark trwał będzie od 11 do 21 grudnia. Do dyspozycji wystawców będzie 40 stanowisk w drewnianych domkach wystawienniczych, które staną w świdnickim Rynku   . . . czytaj więcej


3 października 2014 - Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Birmingham

W ostatnich dniach września uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy byli goszczeni przez uczniów King Edward VI Camp Hill School z Birmingham (Anglia). Była to już szósta edycja współpracy między naszymi szkołami. Do Anglii wyjechało 15 uczniów pod opieką p. Iwony Juźwy i p. Jacka Iwancza. Wcześniej uczniowie i nauczyciele przyjmowali w kwietniu gości ze szkoły partnerskiej.
Dwa dni spędziliśmy uczestnicząc w zajęciach z chemii, biologii, matematyki oraz filozofii i plastyki. W piątek uczniowie II LO przedstawili na forum szkoły prezentację o naszej szkole i regionie oraz film nakręcony przez Jakuba Kiszczyszyna o typowym szkolnym dniu   . . . czytaj więcej


3 października 2014 - Bokserskie święto w Galerii Świdnickiej

Takiego wydarzenia w Świdnicy jeszcze nie było. Największe w mieście centrum handlu i rozrywki opanują bokserzy. Areną tegorocznego, już 8. Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego będzie Galeria Świdnicka. Przez dwa dni w ringu zaprezentuje się ponad 50 zawodników i zawodniczek z pięciu państw.
Cykliczne zawody organizowane przez Stowarzyszenie Boks Polonia Świdnica w tym roku odbędą się już najbliższy weekend 4 i 5 października. - Przewidujemy organizację około 27 walk w różnych kategoriach wagowych i wiekowych. W kilku zobaczymy kobiety, w tym wicemistrzynię świata juniorek Justynę Walas   . . . czytaj więcej


2 października 2014 - Mistrzostwa Polski Młodych Koni

Dzisiaj w Morawie rozpoczęły się Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu. Rywalizację rozpoczęły konie cztero, pięcio i sześcio oraz siedmio-dziewięcioletnie.
Ujeżdżenie to pełna wdzięku, szyku i elegancji jeździecka dyscyplina olimpijska. Celem ujeżdżenia jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia zrównoważonego, elastycznego, dobrze i szybko reagującego na polecenia   . . . czytaj więcej


2 października 2014 - "Pomysł na siebie" - ostatnia szansa na zgłoszenia

Świdnicki Ochotniczy Hufiec Pracy kończy rekrutację osób do projektu "Pomysł na siebie", realizowanego w ramach programu "Gwarancje dla młodzieży". Celem projektu jest wsparcie osób młodych, które nie mają pracy i nie uczą się. A dodatkowo brak kalifikacji zawodowych, bądź zbyt niskie kwalifikacyjne utrudniają im rozpoczęcie pracy.
- Zostały nam ostatnie cztery wolne miejsca dla osób, które są zainteresowane tym przedsięwzięciem   . . . czytaj więcej


2 października 2014 - Krzysztof Sarnecki gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich

Ekspert w zakresie budowania przewagi rynkowej firm, marketingu i sprzedaży. Jeden z nielicznych w Polsce zawodowych negocjatorów. Konsultant ponad 600 firm w USA oraz ponad 100 w Polsce. Krzysztof Sarnecki, bo o nim mowa, pojawi się na kolejnej edycji Świdnickiego Forum Gospodarczego, które od blisko 25 lat organizuje SPiKS.
"Wyzwania dla polskich przedsiębiorców Dzisiaj - Nowoczesne zarządzanie - nowoczesna sprzedaż" - to temat spotkania, które odbędzie się 7 października. Sarnecki, leading Partner i współudziałowiec firmy Quest Change Managers, odpowie na takie pytania jak   . . . czytaj więcej


2 października 2014 - Bieg Pojednania w Krzyżowej

Przypadająca w tym roku XV rocznica historycznej Mszy Świętej Pojednania w Krzyżowej, była okazją do organizacji I Otwartych Biegów Przełajowe pn. "Bieg Pojednania". Na starcie stanęło łącznie 144 zawodów, z których najmłodszy miał osiem lat a najstarszy 56. Najstarsi zawodnicy mieli do pokonania 4 km odcinek.
We wtorek, 30 września o godzinie 8.00 na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego odbyło się radosne święto sportowe. Wszystko za sprawą "Biegu Pojednania"   . . . czytaj więcej


2 października 2014 - Wolontariusze z MRM

W ostatni weekend września dopisała pogoda i bardzo dobrze, bo właśnie w tych dniach na stadionie w Jaworzynie Śląskiej odbywały się dwa pikniki integracyjne. Jeden dla dzieci, drugi dla dorosłych. Pierwsza impreza przeznaczona była dla dzieci ze świetlic środowiskowych funkcjonujących w naszej gminie.
Wzięło w niej udział ponad 150 dzieci z dziesięciu miejscowości. Było to spore wyzwanie dla opiekunów i wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Miejskiej i Klubu Młodzieżowego. Głównym organizatorem była co prawda Gmina, ale scenariusz spotkania wraz z jego elementami spadł na młodzież   . . . czytaj więcej


1 października 2014 - Wejście do Urzędu Miejskiego w innym miejscu

W związku z remontem schodów przy głównym wejściu klienci Urzędu Miejskiego w Świdnicy mogą korzystać jedynie z wejść znajdujących się po obu stronach schodów. Osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z podjazdu w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz wind zarówno w budynku USC jak i budynku Urzędu Miejskiego.
Modernizacja schodów wejściowych do budynku Urzędu Miejskiego oraz podjazdu dla osób niepełnosprawnych ma się zakończyć najpóźniej do 15 listopada   . . . czytaj więcej


1 października 2014 - Tydzień Ubezpieczonego w Twoim ZUSie

Bezpłatne porady ekspertów z zakresu rehabilitacji, wyjazdów do sanatoriów, urlopów dla matek, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. To tylko niektóre z przygotowanych przez nas atrakcji. Na ubezpieczonych czekamy w placówkach ZUS w całej Polsce w dniach 6-10 października.
Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś młodą mamą? A może zastanawiasz się jak wyjechać z ZUS do sanatorium? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich?   . . . czytaj więcej


1 października 2014 - Sztafetowe biegi przełajowe

30 września, przy wspaniałej pogodzie na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się kolejne zawody w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego 2014-2015". Tym razem uczniowie świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych rywalizowali w sztafetowych biegach przełajowych.
Drużyny oprócz walki o kolejność w klasyfikacji miejskiej rywalizowały o awans do zawodów powiatowych, do których z miasta przechodziły po dwa najlepsze zespoły   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma