30 listopada 2014 - Zmiany, zmiany w Świdnicy

Nie pomogło poparcie Platformy Obywatelskiej, nie pomogły naciski Anny Z. posłanki Prawa i Sprawiedliwości na członków PiS by popierali jak robiła to ona dotychczasowego Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka. Klęska rządzącej miastem ekipy i jej popleczników staje się faktem. Wojciech Murdzek i jego zastępcy odchodzą do lamusa.
Według nieoficjalnych jeszcze wyników w drugiej turze wyborów prezydenckich zwyciężyła Beata Moskal-Słaniewska i to ona obejmie władzę w mieście na kolejne cztery lata. Pani Beacie serdecznie gratulujemy a dotychczas rządzących żegnamy bez żalu.
(Kandydaci poparci przez panią poseł nie mogą być z tego poparcia zadowoleni. Wojciech Murdzek przegrał rywalizację z Beatą Moskal Słaniewską. Przegrał wybory także popierany przez panią poseł Bogusław Szpytma kandydat na fotel burmistrza Kłodzka. Rywalizację wygrał i burmistrzem został Michał Piszko).


30 listopada 2014 - Restauracja Kryształowa wreszcie w Świdnicy

Restauracja z kuchnią Polsko Czeską, odnosząca duży sukces i ciesząca się ogromną popularnością w Wałbrzychu, powstała również w Świdnicy. Amatorzy syra smażonego, knedlików z gulaszem i Czeskiego piwa, mogą już cieszyć swe podniebienia, a przy tym miło spędzić czas w Świdnickiej Kryształowej, wyróżniającej się wyjątkowym klimatycznym wystrojem, oryginalną kuchnią i niepowtarzalną atmosferą.
Prócz sztandarowych Czeskich dań, tylko tu można zjeść za rozsądną cenę, wybornie przygotowaną golonkę na chrupko z kapustą po bawarsku czy ogromnego sznycla podanego w nietuzinkowy sposób - na drewnianej desce   . . . czytaj więcej


30 listopada 2014 - Powrót Aktywnych Kobiet

To dobra wiadomość dla wszystkich aktywnych kobiet w Świebodzicach, a tych, jak wiadomo, nie brakuje. Po rocznej przerwie swoją działalność wznawia Akademia Aktywnych Kobiet, inicjatywa ciesząca się dużą popularnością.
Ideą tego społecznego przedsięwzięcia jest integracja przedstawicieli różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych poprzez organizowanie spotkań, warsztatów, forów dyskusyjnych, mających za temat sprawy aktualne i budzące zainteresowanie   . . . czytaj więcej


30 listopada 2014 - Nie stawiły oporu

Wczoraj, w dziewiątej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki przegrały na własnym boisku w trzech setach. MKS Świdnica - Olimpia Jawor 0:3 w setach 18:25, 14:25, 21:25.
Pozostałe wyniki: Sokół Radzionków KŚ - AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 2:3 w setach 25:22, 23:25, 20:25, 25:21, 11:15, MCKiS Jaworzno - SMS PZPS II Szczyrk 3:0 w setach 25:17, 27:25, 25:16, Dębowianka-PLKS Pszczyna - SMS LO2 Opole 0:3 w setach 21:25, 11:25, 19:25, Zorza Wodzisław Śląski - Sokół 43 AZS AWF Katowice 0:3 w setach 19:25, 21:25, 12:25. W tabeli prowadzi Sokół 43 AZS AWF Katowice mając 23. punkty przed SMS LO2 Opole 21. punktów. Siatkarki MKS Świdnica zajmują siódme miejsce z ośmioma punktami. W następnej kolejce świdniczanki podejmą zespół MCKiS Jaworzno.


30 listopada 2014 - Pechowa trzynastka świdnickich szczypiornistów

W spotkaniu jedenastej kolejki spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni nie byli wstanie zdobyc punktów w meczu z liderem rozgrywek. ŚKPR Świdnica - Gwardia Opole 21:29. Świdnicki zespół spadł na 13. przedostatnie miejsce mając nadal sześć punktów.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z kompletem 22. punktów przed szczypiornistami KSSPR Końskie 18. punktów. Siódemka Miedź Legnica ma 14. punktów.
6 grudnia ŚKPR Świdnica zmierzy się w Grodkowie z UKS Olimp Grodków 5. miejsce w rozgrywkach.


29 listopada 2014 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej "Darbor Cup"

Pierwsza kolejka Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej "Darbor Cup" nie była udana dla Mistrza który przegrał z Osiedlem i Przyjaciółmi, łatwe zwycięstwo Wicemistrzów Ebuee Ehee z Darborem już do przerwy prowadząc 5:0.
Sport Team nie dał szans Znajomym Fryzjera pierwsze trafienia Burmistrza Jaworzyny. Zacięty mecz na zakończenie kolejki w którym Green Team remisuje z Lucky Loser. Wyniki kolejki:   . . . czytaj więcej


29 listopada 2014 - Stop przemocy

- Najważniejsze to reagować na każdy sygnał - mówią przedstawiciele organizacji i instytucji, którzy często pomagają ofiarom przemocy. W żarowskim środowisku również nie brakuje zaangażowanych pracowników służb, którzy wkładają wiele wysiłku i trudu, aby do takich tragedii nie dochodziło.
Współpracują z wieloma instytucjami, uczą się i szkolą, jak zapobiegać przemocy i robią, co mogą, aby ofiar przemocy było jak najmniej. Trudna jest ich rola, ale bardzo ważna. To był też jeden z głównych tematów konferencji tematycznej "Stop przemocy - systemowe działania w środowisku lokalnym", zorganizowanej przez żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej, we współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym   . . . czytaj więcej


28 listopada 2014 - Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy nie będzie popierało Wojciecha Murdzka

Stanowisko Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy odnośnie poparcia udzielonego przez Panią poseł Annę Zalewską Wojciechowi Murdzkowi. Członkowie Komitetu Miejskiego PiS z ubolewaniem odebrali stanowisko pani Poseł Anny Zalewskiej w sprawie poparcia udzielonego kandydatowi na stanowisko Prezydenta Miasta Świdnicy Wojciecha Murdzka.
Od dłuższego czasu wiadomo bowiem, że program Wspólnoty Samorządowej, którą reprezentuje Wojciech Murdzek, popierany obecnie przez Platformę Obywatelską, nie pokrywa się z programem Prawa i Sprawiedliwości   . . . czytaj więcej


28 listopada 2014 - Turniej na otwarcie Centrum Łuczniczego w Świebodzicach

Już jutro w Świebodzicach obędzie się Mikołajkowy Ogólnopolski Turniej Łuczniczy, który oficjalnie otworzy Centrum Łucznicze HMA. Oprócz sportowej rywalizacji organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcji dla najmłodszych.
Rywalizacja sportowa zapowiada się bardzo ciekawie. Na turniej zgłosiło się ponad 220 zawodników z całej Polski, którzy rywalizować będą w 5 kategoriach. Turniej rozpocznie się już o godzinie 9.00. O godzinie 12.00 strzałem z łuku do wstęgi z balonami oficjalnie otworzone zostanie Centrum Łucznicze HMA. Strzał odda Katarzyna Szałańska - aktualna Mistrzyni Polski w łukach bloczkowych   . . . czytaj więcej


28 listopada 2014 - Poznali eko-ojczyznę

Przez 16 dni gimnazjaliści klas I i II z terenu gminy Świdnica uczestniczyli w projekcie "Moja EKOojczyzna", badając m.in. pH wody, gleby oraz gatunki chronione. Efektem ich pracy jest ekologiczna mapa gminy Świdnica.
21 listopada w SSM w Lubachowie odbyła się konferencja podsumowująca cały projekt ,,Moja EKOjczyzna", dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz z budżetu gminy   . . . czytaj więcej


28 listopada 2014 - Taneczny sukces świdnickiej pary w Kluczborku

W ostatnią sobotę Państwo Wojas uczestniczyli w tanecznym turnieju Grand Prix Polski w Kluczborku.
Podczas turnieju galę taneczną poprowadziła znana konferansjerka i tancerka z programu telewizyjnego Taniec z Gwiazdami Pani Anna Głogowska. Taniec Pani Ani i Pana Tomasza przy pełnej sali widzów na trybunach i stolikach bardzo się spodobał.
Przy tak mocnym dopingu świdniccy tancerze wytańczyliśmy pierwsze miejsce w tańcach standardowych.


28 listopada 2014 - Remont dróg powiatowych na skrzyżowaniu w Stanowicach

Korzystając ze sprzyjającej aury drogowcy przeprowadzają ostatnie remonty na drogach powiatowych. Jedną z ostatnich inwestycji była przebudowa dróg na skrzyżowaniu w Stanowicach.
Prace remontowe na skrzyżowaniu dróg polegały na usunięciu zniszczonej nawierzchni bitumicznej, rozebraniu kostki kamiennej oraz wykonaniu nowej podbudowy z mieszanki kamiennej i ułożeniu na jezdni nowej nawierzchni asfaltowej. W obrębie skrzyżowania wybudowano chodniki z kostki betonowej, wzdłuż krawężników ciek z kostki kamiennej   . . . czytaj więcej


28 listopada 2014 - Kliczkowska do przebudowy

Już wkrótce zrealizowany zostanie nie jeden, a dwa etapy przebudowy ulicy Kliczkowskiej. Kilka dni temu Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę, na mocy której przebudowa ulicy Kliczkowskiej z listy rezerwowej trafiła na listę podstawową zadań, które zyskają unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
To oznacza, że w sumie dwa etapy inwestycji uda się wykonać. Według szacunków oba etapy będą kosztowały ponad 9 milionów złotych z czego ponad 7 milionów złotych Świdnica otrzyma z funduszy unijnych.


28 listopada 2014 - II tura wyborów w Świdnicy

W niedzielę, 30 listopada w godzinach 7.00-21.00 w 25 lokalach wyborczych w Świdnicy odbędzie się ponowne głosowanie w wyborach Prezydenta Miasta Świdnicy.
Mieszkańcy dokonają wyboru pomiędzy dwoma kandydatami, którzy w pierwszym głosowaniu (16 listopada) uzyskali najwyższą liczbę ważnych głosów - Wojciech Murdzek, obecny prezydent Świdnicy (5.939 głosów) oraz Beata Moskal-Słaniewska (5.323 głosy).
Kandydat, który w ponownym głosowaniu uzyska większą liczbę głosów będzie zarządzał miastem przez kolejne cztery lata   . . . czytaj więcej


28 listopada 2014 - Inauguracyjna Sesja Rady Gminy Świdnica

W najbliższy poniedziałek, 1 grudnia odbędzie się I inauguracyjna sesja Rady Gminy Świdnica VII kadencji. Obrady otworzy Radny Senior Zbigniew Karnowski. W porządku obrad przewidziano złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych oraz złożenie ślubowania przez wójta wybranego w głosowaniu przeprowadzonym 16 listopada 2014 roku.
Nową radę tworzyć będzie 10 mężczyzn i 5 kobiet. Spośród 15 miejsc po raz pierwszy mandat radnego Rady Gminy Świdnica wypełniać będą: Korta Kazimierz, Bąk Teresa, Wieczorek Daniel, Świeczko Łukasz, Mroczek Lucyna, Błaszko Piotr, Szyszka Beata, Wicher Jadwiga. Najmłodszym radnym będzie Daniel Wieczorek, lat 25 mieszkaniec Boleścina. Najstarszym Zbigniew Karnowski lat 67 mieszkaniec Pszenna


27 listopada 2014 - Będą przejezdne

W piątek, 28 listopada od godzin porannych będzie można korzystać w pełni z ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej. Na odcinku od ulicy Śląskiej do ulicy Sprzymierzeńców, kończą się prace przy przebudowie drogi, co nie będzie kolidowało z przywróceniem ruchu.
W tym miejscu poprawiło się nie tylko bezpieczeństwo dla pieszych i kierowców, ale też pasażerów komunikacji miejskiej. Przystanki, w tym dodatkowy, wydzielono poza pasem jezdni. Na ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej uruchomione zostaną przystanki dla linii nr 50 i 52   . . . czytaj więcej


27 listopada 2014 - Aż chce się czytać

Na taki efekt prac warto było czekać - jest jasno, przestronnie i nowocześnie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość świadczonych usług i komfort użytkowników. Mowa oczywiście o mieszczącej się przy ul. Świdnickiej 15 siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej, która po wielomiesięcznym remoncie została oddana do użytku.
Remont podyktowany był pilną potrzebą przearanżowania wnętrza biblioteki. Placówka traciła swoją funkcjonalność, a stale przyrastający księgozbiór znacznie ograniczał możliwość komfortowego poruszania się po obiekcie, zarówno dla użytkowników, jak i pracowników   . . . czytaj więcej


27 listopada 2014 - Sesje nowych rad

Sesja Rady Powiatu Świdnickiego odbędzie się 1 grudnia o godzinie 11.00 w sali narad Starostwa Powiatowego w Świdnicy w sali 225.
Tego samego dnia zwołana zostaje sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Zaplanowano ją na godzinę 14.00 w sali narad Urzędu Miejskiego (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).
W programie przewidziano: otwarcie sesji przez radnego seniora, złożenie ślubowania przez nowowybranych radnych oraz wybór przewodniczącego rady   . . . czytaj więcej


27 listopada 2014 - Tereny pokoszarowe pięknieją

Trwają prace związane z budową boiska przy ulicy Koszarowej w Strzegomiu. Po przebudowie ulicy Koszarowej i nowoczesnym placu zabaw, przyszła pora na boisko sportowe, które będzie doskonałym uzupełnieniem wcześniejszych inwestycji. Jak już wcześniej podawaliśmy, będzie to obiekt wielofunkcyjny o nawierzchni poliuretanowej.
Dużą atrakcją będzie niewątpliwie siłownia zewnętrzna. Boisko, wraz z sąsiadującym z nim placem zabaw, zostanie oświetlone. Nie zabraknie także stojaków na rowery i ławek, a także roślinności. Warto dodać, że całość zostanie ogrodzona, co sprawi, że kompleks będzie bardzo bezpieczny   . . . czytaj więcej


26 listopada 2014 - Chcę z dumą powiedzieć - Świdnica jest moim miastem

Kilka dni temu na słupach lamp ulicznych w Świdnicy zawieszane zostały plakaty nawołujące do nie wybierania Beaty Słaniewskiej na stanowisko prezydenta miasta w drugiej turze tegorocznych wyborów.
Plakaty o takiej treści jasno wskazują kto miałby z ich umieszczenia odnieść największą korzyść. Mimo wszystko, trudno uwierzyć by sprawcą było ugrupowanie polityczne jakim w istocie jest Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej starająca się od lat przekonywać wszystkich, że jest grupą zrzeszającą ludzi miłych, pełnych uśmiechu i nade wszystko grupą "miłujących wszystko i wszystkich"   . . . czytaj więcej


26 listopada 2014 - Miasteczko Świętego Mikołaja w Żarowie

Gdzie można spotkać Świętego Mikołaja? To oczywiste, że w Żarowie. I to już niebawem, bo 7 grudnia od godziny 15.00 żarowskie targowisko zamieni się w Miasteczko Świętego Mikołaja. Tak samo jak w poprzednich latach nie zabraknie konkursów i zabaw dla dzieci oraz występów artystycznych.
Na kiermaszu bożonarodzeniowym będzie można podziwiać ozdoby świąteczne i skosztować okolicznościowych wypieków. - Każde dziecko wie, że Święty Mikołaj bez pomocy elfów nie dałby sobie rady z natłokiem pracy. Dlatego w jego Miasteczku zostanie zorganizowana również Szkoła Elfów. Tu najmłodsi będą mogli podszkolić się w sztuce robienia ozdób choinkowych   . . . czytaj więcej


26 listopada 2014 - Mammobus odwiedzi Świebodzice

Niebawem mammobus odwiedzi Świebodzice. Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka Piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program jest jednym z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Programem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, ponieważ jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Na badania nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Badanie jest bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia   . . . czytaj więcej


26 listopada 2014 - Sukces młodego biologa

Ostatnie dni to czas, w którym dobitnie przekonujemy się, jak zdolna młodzież żyje, dorasta i uczy się w Świebodzicach. Po sukcesach wokalnych i tanecznych na arenie ogólnokrajowej, tym razem przyszedł czas na młodego naukowca - Artura Pękałę.
Artur jest uczniem klasy III c świebodzickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej.
Jego pasją jest biologia, a zwłaszcza botanika. Choć jest dopiero początkującym naukowcem, ma już za sobą pierwsze sukcesy, zakwalifikował się właśnie do etapu wojewódzkiego Olimpiady Biologicznej   . . . czytaj więcej


25 listopada 2014 - Poszukujemy

Redakcja serwisu internetowego www.dziennik.swidnica.pl prosi o kontakt byłych uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach, których przed laty uczyła nauczycielka Anna Zalewska. Porzuciwszy zawód nauczyciela Anna Zalewska zajmuje się obecnie z różnym skutkiem tzw. polityką.
Osobom, które skontaktują się z naszą redakcją zapewniamy całkowitą anonimowość. Adres naszej redakcji: redakcja@dziennik.swidnica.pl


25 listopada 2014 - Chwile grozy w policyjnym areszcie

Wzięli zakładników, grozili użyciem broni. Trzech zatrzymanych przez świdnickich policjantów przestępców w trakcie osadzania w policyjnym areszcie, obezwładniło funkcjonariuszy, biorąc ich jako zakładników.
Dwóm udało się uciec z zakładnikiem, jeden z policjantem-zakładnikiem zabarykadował się w areszcie, podczas negocjacji poprosił o samochód z pełnym bakiem.
Wszyscy sprawcy zostali zatrzymani a zakładnicy odbici.
Chwile grozy, przeżyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy   . . . czytaj więcej


25 listopada 2014 - Z Wrocławia w kraj - latamy coraz więcej

Od kwietnia do października Ryanair na trasie Wrocław-Warszawa-Modlin obsłużył prawie 60 tysięcy pasażerów. Podróżni wybierają się tam w celach biznesowych i coraz częściej turystycznych. Zainteresowanie połączeniem jest na tyle duże, że równo miesiąc temu przewoźnik dodał drugi lot na tej trasie.
Na początku kwietnia 2014 roku tanie linie lotnicze Ryanair uruchomiły na wrocławskim lotnisku połączenie do Warszawy-Modlina. Przez 7 miesięcy - od kwietnia do końca października, czyli przez cały sezon letni - irlandzki przewoźnik obsłużył na tej trasie 59,7 tysiąca pasażerów   . . . czytaj więcej


25 listopada 2014 - Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci - Retrospektywa Dolnośląska

"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to ci, których chciano wymazać z polskiej historii. Za tym tytułem stoi festiwal filmów historycznych, który prezentuje sylwetki, dziedzictwo oraz historię tych najbardziej "Wyklętych", czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Jego misją jest ukazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w powojennej Polsce (lata 1944-1989).
Ten festiwal to nie tylko projekcje filmowe, warsztaty dla młodzieży, ale przede wszystkim spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, które pozwolą uczestnikom (zwłaszcza tym najmłodszym) poznać prawdę o trudnych czasach PRL-u   . . . czytaj więcej


24 listopada 2014 - Pomóż szkołom z województwa dolnośląskiego

W tegorocznej edycji programu Tesco dla Szkół, do walki o pracownie multimedialne i szkolne sale kinowe, staje ponad 30 szkół z województwa dolnośląskiego. Jak pomóc szkołom w wygranej? To proste! Wystarczy zagłosować na ich filmy o kulinarnych odkryciach na tescodlaszkol.pl
Dlaczego kulinarne zdolności są ważne? W 12. Już edycji Tesco dla Szkół, zadaniem konkursowym uczniów było nakręcenie 2-minutowego filmu, w którym udowodnią, że gotowanie jest proste, daje dużo radości, a także pomaga zdrowo się odżywiać   . . . czytaj więcej


24 listopada 2014 - Uczą się samorządności

Pomimo, że wybory samorządowe za nami, na naukę nigdy nie jest za późno. 19 listopada w Witoszowie Dolnym odbyły się międzyszkolne warsztaty dla przedstawicieli samorządu uczniowskiego szkół podstawowych gminy Świdnica pn. Uczmy się samorządności! Patronat nad tym wydarzeniem objęła wójt gminy Świdnica - Teresy Mazurek.
W pierwsze tego typu spotkanie liderów szkolnych samorządów uczniowskich zaangażowali się uczniowie szkół podstawowych z Pszenna, Lutomi Dolnej, Bystrzycy Górnej, Grodziszcza oraz Witoszowa Dolnego   . . . czytaj więcej


24 listopada 2014 - Powrót Aktywnych Kobiet

To dobra wiadomość dla wszystkich aktywnych kobiet w Świebodzicach, a tych, jak wiadomo, nie brakuje. Po rocznej przerwie swoją działalność wznawia Akademia Aktywnych Kobiet, inicjatywa ciesząca się dużą popularnością.
Ideą tego społecznego przedsięwzięcia jest integracja przedstawicieli różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych poprzez organizowanie spotkań, warsztatów, forów dyskusyjnych, mających za temat sprawy aktualne i budzące zainteresowanie   . . . czytaj więcej


24 listopada 2014 - Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem

Chcesz być jak Święty Mikołaj? Lubisz pomagać innym? Przyłącz się do akcji organizowanej już po raz drugi przez żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej i pomóż uszczęśliwić najmłodszych mieszkańców. - Nie od dziś wiadomo, że Święty Mikołaj potrzebuje wsparcia.
Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców do przygotowania świątecznych paczek i dostarczenia ich do Ośrodka Pomocy Społecznej. Prosimy jednak, aby nie pakować do paczek owoców, chipsów, cukierków z alkoholem oraz jogurtów. Prezenty, które trafią do potrzebujących dzieci 6 grudnia muszą być podpisane imieniem i wiekiem obdarowanego   . . . czytaj więcej


23 listopada 2014 - II tura wyborów w Świdnicy

W niedzielę, 30 listopada w godzinach 7.00-21.00 w 25 lokalach wyborczych w Świdnicy odbędzie się ponowne głosowanie w wyborach Prezydenta Miasta Świdnicy.
Mieszkańcy dokonają wyboru pomiędzy dwoma kandydatami, którzy w pierwszym głosowaniu (16 listopada) uzyskali najwyższą liczbę ważnych głosów - Wojciech Murdzek, obecny prezydent Świdnicy (5.939 głosów) oraz Beata Moskal-Słaniewska (5.323 głosy).
Kandydat, który w ponownym głosowaniu uzyska większą liczbę głosów będzie zarządzał miastem przez kolejne cztery lata   . . . czytaj więcej


23 listopada 2014 - Pogrom w Świdnicy

W rozegranym spotkaniu 18. kolejki III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica rozgromiła zespół z Trzebnicy co w pprzypadku przeciwnika świdniczan nie jest niespodzianką ponieważ piłkarze trzebniccy zajmujący ostatnie miejsce w rozgrywkach takich porażek zaznają wiele. Polonia-Stal Świdnica - Polonia Trzebnica 6:0.
Świdniczanie w rozgrywkach zajmują ósme miejsce.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 45. punktami przed Lechią Dzierżoniów mającą 44. punkty.


23 listopada 2014 - Grali ze zmiennym szczęściem

W szesnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Miedź II Legnica - LZS Stary Śleszów 5:1, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Włókniarz Mirsk 3:2, Chojnowianka Chojnów - Widawa Bierutów 2:2, GKS Kobierzyce - Nysa Zgorzelec 3:1, Sokół Wielka Lipa - Granica Bogatynia 3:0. Mecz pomiędzy Orłem Ząbkowice Śląskie a Orkanem Szczedrzykowice rozegrany zostanie 14 marca o godzinie 14:00.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego zagrały ze zmiennym szczęściem. AKS Strzegom - KS Polkowice 1:1 i Olimpia Kowary - Zjednoczeni Żarów 3:1.
W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 46. punktami, przed KS Polkowice 41. punktów. Zespoły z powiatu świdnickiego grające w tych rozgrywkach: 8. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów majac 21. punktów, 11. miejsce AKS Strzegom - 19. punktów.


23 listopada 2014 - Klasa okręgowa

W szesnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piast Nowa Ruda - Włókniarz Kudowa Zdrój 8:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Karolina Jaworzyna Śląska 3:4, Piławianka Piława Górna - Zdrój Jedlina Zdrój 3:3, LKS Bystrzyca Górna - Trojan Lądek Zdrój 3:2, Victoria Świebodzice - Unia Złoty Stok 4:1, Nysa Kłodzko - Unia Bardo 2:0, Polonia-Stal II Świdnica - Zryw Gola Świdnicka 0:2. W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Victorii Świebodzice z 40. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 4. LKS Bystrzyca Górna z 33. punktami, 7. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 24. punktami, 8. miejsce Zryw Gola Świdnicka 22. punkty. 9 miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 21. punktów.


23 listopada 2014 - Przegrały w Katowicach

Wczoraj, w ósmej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki przegrały w Katowicach w trzech setach. Sokół 43 AZS AWF Katowice - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:17, 25:22, 25:19.
Pozostałe wyniki: Olimpia Jawor - MCKiS Jaworzno 3:0 w setach 25:20, 25:21, 25:23, KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice - Dębowianka-PLKS Pszczyna 3:0 w setach 25:15, 25:11, 26:24, SMS PZPS II Szczyrk - Sokół Radzionków 2:3 w setach 25:19, 20:25, 22:25, 25:23, 8:15, SMS LO2 Opole - Zorza Wodzisław Śląski 3:0 w setach 25:15, 25:9, 25:18. W tabeli prowadzi Sokół 43 AZS AWF Katowice mając 20. punktów przed SMS LO2 Opole 18. punktów. Siatkarki MKS Świdnica zajmują siódme miejsce z siedmioma punktami.


23 listopada 2014 - Zdobyli punkty

Wczoraj, w dziesiatej kolejce spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni pokonali w meczu wyjazdowym zespół z Kalisza. MKS Kalisz - ŚKPR Świdnica 29:31. Świdnicki zespół zajmuje nadal dwunaste miejsce mając sześć punktów.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z 20. punktami przed szczypiornistami KSSPR Końskie 16. punktów. Siódemka Miedź Legnica ma 14. punktów.
29 listopada ŚKPR Świdnica zmierzy się w Świdnicy z liderem rozgrywek - Gwardią Opole


23 listopada 2014 - Roboty w parkach

Niespełna cztery miesiące zajął gruntowny lifting parku im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Mieszkańcy już dziś wskazują na jego nowy - estetyczny wygląd ze ścieżkami i oświetleniem. Do końca tygodnia, bo do tego czasu potrwają prace, zostaną zamontowane jeszcze nowe ławki, stojaki na rowery. Zrealizowane zostaną także dodatkowe nasadzenia zieleni i rozpoczną się odbiory.
Prace przy rewitalizacji parku ruszyły w sierpniu 2014 roku i zakładały wymianę nawierzchni alejek oraz trzech placów na trwale utwardzone ścieżki z kruszywa naturalnego   . . . czytaj więcej


23 listopada 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Tańcu Sportowym

30 listopada w Hali sportowo-widowiskowej "Aqua Zdrój" Wałbrzychu rozegrane zostaną Mistrzostwa Dolnego Śląska w Tańcu Sportowym.
Są to eliminacje Mistrzostw Polski. Mistrzostwom towarzyszy Turniej Kwalifikacyjny, pozwalający parom tanecznym uzyskać wyższą klasę sportową. Organizatorem turnieju jest UKTS Cordex - Klub z Wałbrzycha stowarzyszony w Federacji Tańca Sportowego. Wałbrzyska impreza jest kwalifikacją do Mistrzostw Polski w Tańcu Sportowym FTS   . . . czytaj więcej


22 listopada 2014 - Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy nie będzie popierało Wojciecha Murdzka

Stanowisko Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy odnośnie poparcia udzielonego przez Panią poseł Annę Zalewską Wojciechowi Murdzkowi. Członkowie Komitetu Miejskiego PiS z ubolewaniem odebrali stanowisko pani Poseł Anny Zalewskiej w sprawie poparcia udzielonego kandydatowi na stanowisko Prezydenta Miasta Świdnicy Wojciecha Murdzka.
Od dłuższego czasu wiadomo bowiem, że program Wspólnoty Samorządowej, którą reprezentuje Wojciech Murdzek, popierany obecnie przez Platformę Obywatelską, nie pokrywa się z programem Prawa i Sprawiedliwości   . . . czytaj więcej


22 listopada 2014 - Walka o podział powyborczych łupów - rozpoczęta

Nie poznaliśmy jeszcze oficjalnych wyników tegorocznych wyborów samorządowych, niewele też osób zna wyniki nieoficjalne a już rozpoczyna się walka o podział powyborczych łupów.
Docierają już do nas niepokojące wieści o kupczeniu stanowiskami. Nieoficjalnie wspomina się o kandydacie znad Pełcznicy na ważne stanowisko w gmachu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Takie obrzydliwe zachowania wyraźnie wskazują na motywy jakimi kierują się działacze wszelkiej maści w swojej działalności nazywanej popularnie społeczną.


21 listopada 2014 - Oświadczenie w sprawie poparcia

Jestem zaskoczona i oburzona oświadczeniem Pani Poseł Anny Zalewskiej w sprawie poparcia Wojciecha Murdzka w II turze wyborów na prezydenta miasta.
Oczywiście Posłanka ma prawo udzielać takiego poparcia, ale tylko i wyłącznie w swoim imieniu.
Apelowanie o to do członków komitetu miejskiego PiS w Świdnicy jest niestosowne, a naciskanie na niektóre osoby wysoce niemoralne. Swoje stanowisko Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy przedstawiło w trakcie kampanii wyborczej i jest ono niezmienne - w mieście przyszedł czas na daleko idące zmiany, a tego nie gwarantuje w żaden sposób rządząca od wielu, wielu lat formacja   . . . czytaj więcej


21 listopada 2014 - Zaskakująca informacja

Z miejskiego sztabu wyborczego Wspólnoty Samorzadowej popieranej przez Platformę Obywatelską otrzymaliśmy informację, że również Posłanka Prawa i Sprawiedliwości takiego poparcia udziela kandydującemu w II turze wyborów Wojciechowi Murdzkowi. W otrzymanej informacji - Ireneusz Pałac - Szef miejskiego sztabu wyborczego piszę: Posłanka PiS - Proszę o oddanie głosu na Wojciecha Murdzka. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości w II turze wyborów samorządowych wyraziła poparcie dla Wojciecha Murdzka, prezydenta Świdnicy, który ubiega się o kolejną kadencję. Mimo, że PiS w I turze wyborów wystawił swojego kandydata, to finalnie popiera właśnie prezydenta Murdzka   . . . czytaj więcej


21 listopada 2014 - Kawalerowie maltańscy z wizytą

W dniach 20 - 23 listopada przebywać będą w Powiecie Świdnickim przedstawiciele Związku Kawalerów Maltańskich z niemieckiego miasta Biberach. To już kolejna wizyta niemieckich społeczników, którzy odwiedzają powiat od ponad 11 lat.
Do tej pory członkowie zakonu, który zajmuje się niesieniem pomocy wszystkim potrzebującym na całym świecie, wspomagali Dom Dziecka, Schronisko im. Św. Brata Alberta, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Świdnicy oraz Szkołę Specjalną w Świdnicy   . . . czytaj więcej


21 listopada 2014 - Cud Polsko-Niemieckiego pojednania w Krzyżowej

25 lat od słynnego Znaku Pokoju, który podczas Mszy Św. Pojednania przekazali sobie ówczesny premier RP Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl, Krzyżowa znowu znalazła się w czołówkach serwisów informacyjnych Europy i świata. Ćwierć wieku od tych wydarzeń, w tym samym miejscu spotkały się premier RP Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Dziś w Krzyżowej spotykamy się jako sąsiedzi, partnerzy a przede wszystkim jako przyjaciele. Tamto spotkanie stało się otwarciem nowego rozdziału w relacjach pomiędzy naszymi krajami   . . . czytaj więcej


21 listopada 2014 - Mammobus odwiedzi Świebodzice

Niebawem mammobus odwiedzi Świebodzice. Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka Piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program jest jednym z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Programem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, ponieważ jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Na badania nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Badanie jest bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia   . . . czytaj więcej


20 listopada 2014 - Perfekcyjna Pani Domu - Brzeg kontra Świdnica

Duże rodziny, kochający się domownicy, zapracowani mężowie i pełne poświęcenia żony, które dla domu zrezygnowały ze swoich karier zawodowych. Regułą już jest, że bohaterki programu łączy dużo. I tym razem profil rodziny i ich problemy są podobne, na dodatek kobiety są równolatkami.
Czy to oznacza, że Perfekcyjna Pani Domu może postawić w obu przypadkach jednakową diagnozę? Jeśli te same zmiany zadziałają w obu przypadkach, to czemu nie? Po raz ostatni w tej serii najczystszego programu TVN, wzywamy na pomoc Małgosię Rozenek! O pierwszej uczestniczce ostatniego odcinka sezonu można powiedzieć, że ma dwie twarze   . . . czytaj więcej


20 listopada 2014 - Międzynarodowa bitwa na słowa

W środowe popołudnie, 19 listopada, Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zamienił się w rozentuzjazmowane międzynarodowe centrum młodzieży.
W zorganizowanym tam przez Publiczne Gimnazjum nr 2 w ramach europejskiego programu "Comenius" spotkaniu "Poetry Slam", swoje zdolności poetyckie zaprezentowali przedstawiciele pięciu krajów, w tym także gospodarze ze Świebodzic.
Spotkanie w MDK było częścią pobytu w Świebodzicach - realizowanego od 16 do 22 listopada - delegacji ze szkół partnerskich Publicznego Gimnazjum nr 2, które w ramach prestiżowego projektu "Comenius" nawiązało bliższe relacje ze szkołami z francuskiego Vire, hiszpańskiego Gondomar i tureckiego Denizli   . . . czytaj więcej


19 listopada 2014 - Ruszają rozgrywki Electrolux Cup

W sobotę 29 listopada rozpoczyna się VII edycja Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup. Rozgrywki odbywają się w hali sportowej przy ulicy Piastowskiej 10 A. Tytułu mistrzowskiego broni drużyna KKZ Zaskoczeni Żarów. Organizatorem ligi jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Cały czas zapraszamy chętne drużyny do udziału w tegorocznych rozrywkach. Zgłoszenia przyjmujemy do 25 listopada. Wszelkie informacje na stronie: www.electroluxcup.zarow.pl


19 listopada 2014 - Rok Jana Nowaka Jeziorańskiego

Uczennice Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym walczą w ogólnopolskim konkursie pt "Od Radia Wolna Europa do wolnej Polski. 100. rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego".
Natalia Adamczewska, Zuzanna Brzóska i Alicja Drożdż, przygotowały dziesięciominutową audycję o działalności Jana Nowaka Jeziorańskiego i Radia Wolna Europa. Nagranie bierze udział w konkursie ogłoszonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Nowaka Jeziorańskiego   . . . czytaj więcej


19 listopada 2014 - MKS Karolina trzecią siłą dolnośląskiego kolarstwa

Po raz kolejny w Dzierżoniowie odbyło się podsumowanie tegorocznego sezonu kolarskiego na Dolnym Śląsku. Tradycyjnie gospodarzem była drużyna, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej wszystkich konkurencji kolarskich. Podczas Dolnośląskiej Gali Kolarskiej nagrody, puchary i wyróżnienia wręczał zaproszony na tą uroczystość burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz.
Sekcja kolarska MKS Karolina Jaworzyna Śląska po rewelacyjnym sezonie swoich zawodniczek w kategorii młodziczek, czyli duetu Paulina Pastuszek i Sara Tonder, okazała się bezkonkurencyjna w Challenge'u Dolnośląskiego Związku Kolarskiego   . . . czytaj więcej


19 listopada 2014 - Hannibal Smoke opowie o tajemnicach regionu

Już jutro, 20 listopada o godzinie 18:00, w sali reprezentacyjnej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się spotkanie z wyjątkowym gościem. O zabytkach i tajemnicach Dolnego Śląska opowie zgromadzonym sam Hannibal Smoke.
Hannibal Smoke, a w zasadzie kryjący się pod tym pseudonimem Andrzej Rąkowski jest - jak sam siebie określa - powieściopisarzem, nowelistą i grafikiem, tworzącym w stylu magicznego realizmu. W swoim dorobku literackim Smoke posiada trzy powieści, które zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie przez krytykę: Tusculum (2006), Emplarium (2011) i Muzeum Prawdy (2014)   . . . czytaj więcej


19 listopada 2014 - Wystawa plenerowa Muzeum Historii Polski w Krzyżowej

"Odwaga i pojednanie" to tytuł stałej wystawy plenerowej w Krzyżowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. 20 listopada ekspozycję uroczyście otworzą Premier Ewa Kopacz oraz Kanclerz Angela Merkel.
Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 roku na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Przekazany sobie symbolicznie znak pokoju przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski oraz Helmuta Kohla, kanclerza wchodzących na drogę zjednoczenia Niemiec, podczas Mszy Pojednania 12 listopada 1989 roku, stał się symbolicznym początkiem nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich   . . . czytaj więcej


19 listopada 2014 - Warsztaty Wokalne - "Mix w Twoim Głosie"

Studio Artystyczne Katharsis" zaprasza w dniach 22-23 listopada na Warsztaty Wokalne - "Mix w Twoim Głosie". Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, amatorów, nauczycieli śpiewu, śpiewającej młodzieży i dzieci, osób pracujących zawodowo głosem mówionym (aktorzy, nauczyciele, lektorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, prowadzący warsztaty, przewodnicy wycieczek, osoby często przemawiające publicznie), a także osoby potrzebujące rehabilitacji głosu mówionego jak i śpiewanego   . . . czytaj więcej


18 listopada 2014 - Obudzimy się w lepszym mieście! - 30 listopada druga tura

Miejmy nadzieję, że ubiegający się o czwartą kadencję prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek w drugiej turze wyborów w Świdnicy poniesie klęske w walce o fotel prezydencki z Beatą Moskal-Słaniewską. Ogromna większość świdniczan ma już dosyć prezydenta kojarzonego ze środowiskiem politycznym Dutkiewicza. Rozczarowani są także jego zastępcami.
Beata Moskal-Słaniewska uzyskała 28 procent głosów. Mała różnica jaka dzieliła Panią Moskal-Słaniewską pokazuje jasno, że zwycięstwo jest możliwe i bardzo bliskie. Wszyscy ci, którzy chcieli zmian w Świdnicy mają teraz okazję by jej dokonać oddając głos na Pania Beatę Moskal-Słaniewską. Jest ogromna szansa byśmy po 30 listopada obudzili się już w nowym i lepszym mieście.


18 listopada 2014 - III Powiatowa Konferencja "Wyjść z cienia"

Już wkrótce, 20 listopada, w godzinach od 10.00 do 13.00, w sali narad świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się III Powiatowa Konferencja "Wyjść z cienia". Konferencja ma na celu podjęcie trudnego tematu jakim są próby samobójcze.
Chcemy ocenić skalę tego zjawiska w powiecie świdnickim, stąd wystąpienie Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. W Polsce w wyniku samobójstw umiera rocznie więcej osób niż w wypadkach samochodowych - mówi Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska. W zeszłym roku nastąpił w Polsce wzrost liczby samobójstw wśród osób nieletnich, stąd organizatorzy zaprosili na konferencję osoby, które na co dzień maja kontakt zawodowy z młodymi ludźmi   . . . czytaj więcej


18 listopada 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Tańcu Sportowym

30 listopada w Hali sportowo-widowiskowej "Aqua Zdrój" Wałbrzychu rozegrane zostaną Mistrzostwa Dolnego Śląska w Tańcu Sportowym.
Są to eliminacje Mistrzostw Polski. Mistrzostwom towarzyszy Turniej Kwalifikacyjny, pozwalający parom tanecznym uzyskać wyższą klasę sportową. Organizatorem turnieju jest UKTS Cordex - Klub z Wałbrzycha stowarzyszony w Federacji Tańca Sportowego. Wałbrzyska impreza jest kwalifikacją do Mistrzostw Polski w Tańcu Sportowym FTS   . . . czytaj więcej


18 listopada 2014 - Angela Merkel i Ewa Kopacz w Krzyżowej

20 listopada o godzinie 11.00 w Krzyżowej Premier Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz wspólnie z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel dokonają otwarcia wystawy "Odwaga i pojednanie". Uroczystość upamiętni 25-lecie Mszy Pojednania, która miała miejsce 12 listopada 1989 roku z udziałem ówczesnego Premiera Tadeusza Mazowieckiego i Kanclerza Helmuta Kohla.
Wystawa "Odwaga i pojednanie" została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


18 listopada 2014 - Głos mieszkańców gminy Strzegom

Mieszkańcy gminy Strzegom dokonali wyboru. Obecny burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta został burmistrzem na kolejną kadencję. Wybory wygrał w mistrzowskim stylu z wynikiem 5 742 głosów, co stanowi 51,55% w stosunku do ilości ważnych oddanych głosów, która wynosi 11 138.
Na drugim miejscu uplasował się Lech Markiewicz z wynikiem 3 245, co daje 29,13 %. Kolejne, trzecie miejsce zdobyła - Sabina Cebula, na którą zagłosowało 1 406 wyborców, co dało 12, 62%. Na czwartej pozycji znajduje się Niepsuj Leszek Antoni, na którego zagłosowało 745 osób, co stanowi 6,69%   . . . czytaj więcej


18 listopada 2014 - Nieoficjalne wyniki wyborów. Bezapelacyjne zwycięstwo Leszka Michalaka

Znane są już pierwsze, nieoficjalne wyniki tegorocznych wyborów samorządowych. Leszek Michalak drugą kadencję będzie burmistrzem Żarowa. Według wstępnych, nieoficjalnych informacji Leszek Michalak uzyskał 3625 głosów, uzyskując tym samym gigantyczną przewagę nad swoimi kontrkandydatkami: Katarzyną Potoczną, która uzyskała 728 głosów i Haliną Lewandowską, która zdobyła 465 głosów.
Nieoficjalnie znany jest również skład Rady Miejskiej w Żarowie: Kazimierz Kozłowski - 120 głosów   . . . czytaj więcej


18 listopada 2014 - Marcinowice - wyniki wyborów

Znamy już oficjalne wyniki wyborów. W Gminie Marcinowice pierwszą turę wygrał Jerzy Guzik, obecny Wójt. Otrzymał 36,8 proc głosów.
Pozostali kandydaci uzyskali: Władysław Gołębiowski - 32,76 procent, Stanisław Leń - 24,42 procent, Violetta Rosińska-Różańska - 6,02 procent. Druga tura wyborów na wójta Gminy Marcinowice odbędzie się 30 listopada. Frekwencja w gminie była jedną z najwyższych w kraju i wyniosła 57,9 procent. Do Rady Gminy na czteroletnią kadencję zostali wybrani:   . . . czytaj więcej


18 listopada 2014 - Budowa świetlic na półmetku

Budowa świetlic środowiskowych w Zastrużu i Mrowinach znacznie przyspieszyła. Choć do końcowego efektu zostało jeszcze trochę pracy, plac budowy zmienia się z dnia na dzień. Świetlice, w zasadzie pełnić mają funkcję obiektów przeznaczonych do zajęć z wychowania fizycznego, ale już dziś wiadomo, że odbywać się tam będą zajęcia pozalekcyjne i spotkania kółek zainteresowań.
- Niewykluczone, że mieszkańcy będą chcieli zagospodarować nowy obiekt również na różnego rodzaju cykliczne spotkania i uroczystości. Zgodnie z podpisaną umową, nowe obiekty mają być gotowe do końca tego roku   . . . czytaj więcej


17 listopada 2014 - Tę wielką pracę wykonaliśmy razem

Jestem bardzo zadowolona z wyniku wyborów prezydenckich. Dziękuję serdecznie wszystkim tym, którzy obdarzyli mnie zaufaniem już w I turze wyborów. Dziękuję rodzinie, przyjaciołom i członkom mojego sztabu za ogromną życzliwość i wielką pracę, którą wykonaliśmy razem. Optymistycznie patrzę w przyszłość - wierzę w zwycięstwo. Sygnały wsparcia, jakie otrzymuję w tej chwili, umacniają ten optymizm. Choć oczywiście jest we mnie wiele pokory.
W tych wyborach 70% świdnickich wyborców, którzy poszli do głosowania, powiedziało swoje zdecydowane "nie" dotychczasowym rządom Wojciecha Murdzka   . . . czytaj więcej


17 listopada 2014 - Burmistrz w pierwszej turze

Wszystko jasne, wystarczyła pierwsza tura wyborów samorządowych, by wyłonić zwycięzcę wyścigu o fotel burmistrza Świebodzic. Podobnie jak w poprzednich dwóch kadencjach, w latach 2014-2018 urząd ten piastował będzie Bogdan Kożuchowicz. To dowód, że mieszkańcy Świebodzic doceniają zachodzące w mieście zmiany.
Ze wstępnych danych wynika, że głos na Bogdana Kożuchowicza oddało 52,89% głosujących, czyli 4509 świebodziczan. Wynik osiągnięty przez urzędującego Burmistrza jest ponad 2 tysiące. głosów wyższy niż uzyskany przez Jana Wysoczańskiego, i o prawie trzy tysiące wyższy niż Ireneusza Zyski   . . . czytaj więcej


17 listopada 2014 - Świetne widowisko

To było naprawdę niezwykle fascynujące przeżycie! Mowa oczywiście o przepięknym spektaklu "Skrzypek na dachu", który odbył się 15 listopada br. w murach szkolnych strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego. W przedstawieniu wzięło udział 70 aktorów, którzy ze względu na ogromne zainteresowanie (ponad 750 widzów) wystawili tego dnia aż dwa spektakle.
Dodatkową atrakcję zapewnił czteroosobowy zespół "Klezmerado" wykonujący muzykę żydowską na żywo. Całemu przedstawieniu uroku dodała piękna dekoracja. Warto wspomnieć, że oprócz lokalnych mediów relację z przedstawienia nagrywał Polsat News   . . . czytaj więcej


17 listopada 2014 - Koszykarki i koszykarze najlepsi w mieście

Zarówno reprezentacje dziewcząt jak i chłopców z Gimnazjum Nr 1 zajęły I miejsce w Świdnicy w piłce koszykowej, pokonując z dużą przewagą pozostałe trzy gimnazja. To zwycięstwo otwiera drogę obu drużynom do rozgrywek powiatowych.
Zdjęcia zespołów >>> zobacz Skład drużyny: Weronika Iwanczyszyn, Julia Furmankiewicz, Paulina Jewiarz, Oliwia Gruszczyńska, Julia Graczyk, Oliwia Moczadłowska, Stempin Wiktoria, Muszyńska Sandra, Grędzińska Katarzyna, Turek Wiktoria, Skowrońska Wiktoria, Wrońska Natalia. Opiekun drużyny jest Violetta Wcisło.
Skład chłopców: Olszewski Paweł, Butkiewicz Adrian, Laskowski Jakub, Mikuła Szymon, Borowy Jakub, Sikora Jakub, Baranowski Grzegorz, Poradzisz Kacper, Kalinin Dawid. Opiekun - Damian Błaszczyk


16 listopada 2014 - Wśród najlepszych w Polsce

Serwis PizzaPortal.pl wyróżnił sto najlepszych lokali oferujących zamawianie jedzenia online. Wśród nich na 56. miejscu znalazła się świdnicka Pizzeria Piątka.
Akcja Top Takeaway - Najlepsze Restauracje została zorganizowana przez PizzaPortal.pl i jej celem jest wyróżnienie najbardziej docenianych przez klientów restauracji oferujących zamawianie jedzenia online.
Ranking powstał w oparciu o analizę danych ponad dwóch tysięcy restauracji z całego kraju   . . . czytaj więcej


16 listopada 2014 - Spadek w rozgrywkach

W rozegranych spotkaniach 17. kolejki III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała na swoim stadionie z drużyna z Brzegu Dolnego. Polonia-Stal Świdnica - KP Brzeg Dolny 0:2.
Świdniczanie w rozgrywkach spadli z ósmego miejsca i zajmują 11. lokatę mając 24. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 42. punktami przed Lechią Dzierżoniów mającą 41. punktów.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra u siebie z Polonią Trzebnica, która zajmuje ostatnie, osiemnaste miejsce.


16 listopada 2014 - Klasa okręgowa

W pietnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Victoria Świebodzice - Unia Bardo 6:1, Skalnik Czarny Bór - LKS Bystrzyca Górna 2:4, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Karolina Jaworzyna Śląska 3:3, Polonia-Stal II Świdnica - Włókniarz Kudowa Zdrój 4:0, Nysa Kłodzko - Zryw Gola Świdnicka 4:0, Piast Nowa Ruda - Zdrój Jedlina Zdrój 2:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Unia Złoty Stok 1:2, Piławianka Piława Górna - Trojan Lądek Zdrój 0:2. W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Victorii Świebodzice z 37. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 4. LKS Bystrzyca Górna z 30. punktami, 7. miejsce Polonia-Stal II Świdnica - 21. punktów. 8. Karolina Jaworzyna Śląska 21. punktów, 9. Zryw Gola Świdnicka 19. punktów.


16 listopada 2014 - Przegrały z Opolem

Wczoraj w siódmej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki przegrały w trzech setach z Opolem. MKS Świdnica - SMS LO2 Opole 0:3 w setach 19:25, 18:25, 22:25.
Pozostałe wyniki: Olimpia Jawor - SMS PZPS II Szczyrk 3:0 25:16, 25:14, 25:19, MCKiS Jaworzno - Sokół 43 AZS AWF Katowice 0:3 18:25, 19:25, 21:25, Zorza Wodzisław Śląski - KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 3:2 19:25, 21:25, 27:25, 25:21, 15:8, Dębowianka-PLKS Pszczyna - Sokół Radzionków 3:1 25:19, 25:22, 19:25, 25:16. W tabeli prowadzi Sokół 43 AZS AWF Katowice przed SMS LO2 Opole. Siatkarki MKS Świdnica zajmują siódme miejsce.


15 listopada 2014 - Przegrali jedną bramką

Dzisiaj, w dziewiątej kolejce spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni przegrali w Świdnicy ze szczypiornistami z Tarnowa. ŚKPR Świdnica - SPR Tarnów 26:27. Świdnicki zespół zajmuje nadal dwunaste miejsce mając cztery punkty.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z 18. punktami przed szczypiornistami Siódemki Miedź Legnica i KSSPR Końskie oba po 14. punktów. Ostrovia Ostrów Wielkopolski 11. punktów.
22 listopada ŚKPR Świdnica zmierzy się w Kaliszu z MKS Kalisz.


15 listopada 2014 - Rywale mocniejsi

W pietnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Miedź II Legnica - Granica Bogatynia 9:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - KS Polkowice 2:6, Chojnowianka Chojnów - Włókniarz Mirsk 0:3, GKS Kobierzyce - Widawa Bierutów 2:1, Sokół Wielka Lipa - Orkan Szczedrzykowice 0:1, LZS Stary Śleszów - Olimpia Kowary 1:0.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego przegrały swoje spotkania. BKS Bobrzanie Bolesławiec - Zjednoczeni Żarów 3:2, Nysa Zgorzelec - AKS Strzegom 1:0. W następnej kolejce mecz pomiędzy: Olimpia Kowary - Zjednoczeni Żarów oraz AKS Strzegom - KS Polkowice.
W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 43. punktami, przed KS Polkowice 40. punktów. 8. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów mając 21. punktów, 11. miejsce AKS Strzegom - 18. punktów.


14 listopada 2014 - Lekkoatletyczny stadion gotowy

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec listopada dopuszczony do użytku zostanie nowy obiekt lekkoatletyczny w Świdnicy. Powstał na terenie Gimnazjum nr 4 w Świdnicy w ramach programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu".
- Na ten cel miasto otrzymało 300 tysięcy złotych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego - mówi radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Elżbieta Gaszyńska. Z własnego budżetu miasto dołożyło 800 tysięcy złotych. Na te działania w ostatnich latach Świdnica przeznaczyła blisko 24 miliony złotych z czego 17,5 miliona złotych otrzymać ze źródeł zewnętrznych   . . . czytaj więcej


14 listopada 2014 - OSP Rogoźnica z nowym sprzętem

Ten dzień mieszkańcy Rogoźnicy, a już szczególnie strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej zapamiętają na długo. 11 listopada został im oficjalnie przekazany nowy samochód ratowniczo - gaśniczy. Pojazd posiada zbiornik wody o pojemności 2,5 m3 oraz zbiornik na środek pianotwórczy.
Samochód wyposażony jest w autopompę, działko wodne - pianowe umieszczone na dachu pojazdu, umożliwiające podanie prądu wody zwartego i rozproszonego oraz prądu piany, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia, układ zraszaczy - 4 dysze, umożliwiające podawanie wody w czasie jazdy, pneumatyczno - elektryczny maszt oświetleniowy oraz wyciągarkę elektryczną   . . . czytaj więcej


14 listopada 2014 - Unijne fundusze na fotografii - wystawa do poniedziałku

Od dzisiaj do poniedziałku (14-17 listopada) na świdnickim Rynku można zobaczyć wystawę fotograficzną promująca efekty wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, pokazująca inwestycje, które powstały na terenie prężnie rozwijającego się Dolnego Śląska.
Świdnica jest ostatnim miastem spośród wielu innych na Dolnym Śląsku, w których zorganizowana została ta bardzo interesująca wystawa.


14 listopada 2014 - Obchody 60-tej rocznicy nadania praw miejskich

9 listopada Jaworzyna Śląska świętowała 60-tą rocznicę nadania praw miejskich. W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz przypomniał losy miasta na przestrzeni ostatnich 60-ciu lat. Wraz z zastępcą - Markiem Zawiszą podziękował swoim poprzednikom za wkład w rozwój miasta i gminy.
Po części oficjalnej mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w części artystycznej, którą uświetniły występy dzieci z przedszkola, szkół podstawowych i gimnazjum. Na scenie zaprezentował się także Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Jaworzyny Śląskiej oraz zespół "Back To The Dreams". Wręczone zostały również nagrody w konkursach:   . . . czytaj więcej


14 listopada 2014 - Oszukiwał przy zbieraniu datków

Funkcjonariusze z Wydziału Przestępczości Gospodarczej w Świdnicy proszą o kontakt osoby, które we wrześniu br. na ulicy Łukowej i w Rynku przekazały pieniądze kwestującemu na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Dzierżoniowie.
Mężczyzna, który podszywał się pod kwestującego został zatrzymany i przebywa w areszcie
Osoby, które zostały oszukane przez fałszywego kwestarza prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy (osobiście) lub telefoniczne 74 8582 254 lub 209.


13 listopada 2014 - W Świebodzicach rusza Centrum Łucznicze

Pod koniec listopada w Świebodzicach rusza Centrum Łucznicze HMA. Będzie to profesjonalny ośrodek dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z łucznictwem, jak i dla tych którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w tej dyscyplinie. Przy Centrum HMA działać będzie również klub łuczniczy dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w rywalizacji sportowej.
- Zajęcia odbywać się będą w Świebodzicach na Hali Sportowo Widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6. Mamy tam idealne warunki - mówi Mariusz Anniuk założyciel Centrum HMA. - Obiekt spełnia wszystkie nasze potrzeby   . . . czytaj więcej


13 listopada 2014 - Targi Pracy Career EXPO już wkrótce we Wrocławiu

GazetaPraca.pl zaprasza na kolejną edycję Targów Career EXPO we Wrocławiu, które odbędą się w środę, 19 listopada br. w Hali Stulecia. Podczas wydarzenia ponad 110 firm będzie rekrutować pracowników. Targom będą także towarzyszyć liczne aktywności, których celem jest jak najlepsze przygotowanie uczestników do zmiany lub rozpoczęcia pracy.
Targi Career EXPO to szansa na bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami reprezentującymi najaktywniejsze pod kątem rekrutacji firmy. Podczas wydarzenia zaprezentują się nie tylko duże korporacje, ale również dynamicznie rozwijające się średnie i małe firmy   . . . czytaj więcej


13 listopada 2014 - Stypendia w dziedzinie kultury

Jeszcze do 30 listopada można składać >>> wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Stypendium może otrzymać osoba spełniająca następujące warunki:
- wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami,
- mieszka w Świdnicy. Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie.
Osoba, której przyznano stypendium obowiązana jest do:   . . . czytaj więcej


13 listopada 2014 - Warsztaty Wokalne - "Mix w Twoim Głosie"

Studio Artystyczne Katharsis" zaprasza w dniach 22-23 listopada na Warsztaty Wokalne - "Mix w Twoim Głosie". Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, amatorów, nauczycieli śpiewu, śpiewającej młodzieży i dzieci, osób pracujących zawodowo głosem mówionym (aktorzy, nauczyciele, lektorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, prowadzący warsztaty, przewodnicy wycieczek, osoby często przemawiające publicznie), a także osoby potrzebujące rehabilitacji głosu mówionego jak i śpiewanego   . . . czytaj więcej


13 listopada 2014 - Wystawa plenerowa Muzeum Historii Polski w Krzyżowej

"Odwaga i pojednanie" to tytuł stałej wystawy plenerowej w Krzyżowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. 20 listopada ekspozycję uroczyście otworzą Premier Ewa Kopacz oraz Kanclerz Angela Merkel.
Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 roku na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Przekazany sobie symbolicznie znak pokoju przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski oraz Helmuta Kohla, kanclerza wchodzących na drogę zjednoczenia Niemiec, podczas Mszy Pojednania 12 listopada 1989 roku, stał się symbolicznym początkiem nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich   . . . czytaj więcej


12 listopada 2014 - Spotkania z profesorem Leszkiem Balcerowiczem

Zapraszamy na otwarte spotkania z profesorem Leszkiem Balcerowiczem we Wrocławiu, Świdnicy i w Jeleniej Górze w czwartek 13 listopada oraz w piątek 14 listopada.
O czym Leszek Balcerowicz marzył w młodości? Dlaczego został ekonomistą? Jak doszło do tego, że został wicepremierem w przełomowym rządzie Tadeusza Mazowieckiego? Jak wyglądały kulisy wprowadzania "planu Balcerowicza"? Jak tłumaczy powody kryzysów w kapitalistycznym świecie? Jaką ma receptę na dobre państwo? Kiedy Polska może dogonić Zachód?   . . . czytaj więcej


12 listopada 2014 - Uroczystości w Strzegomiu

Obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miały w Strzegomiu godną oprawę. Uroczysta msza św. władze, środowiska kombatanckie, delegacje szkół, harcerzy, zespoły folklorystyczne i mieszkańców Strzegomia.
Niezwykle ważnym wydarzeniem dla strzegomskiej społeczności było odsłonięcie masztu z flagą narodową na skwerze przy Pomniku Trójcy Świętej. Na postumencie (ufundowanym przez Zenona Kiszkiela), na którym zamocowano maszt, zamieszczone cztery godła Polski z różnych okresów walki Polaków o wolność i niepodległość   . . . czytaj więcej


12 listopada 2014 - LKS Stragona - rok 2015 pełen imprez

Przyszłoroczny kalendarz imprez LKS Stragony Strzegom będzie bardzo bogaty. W 2015 w Morawie odbędzie się ich aż 15 - rangi międzynarodowej, ogólnopolskiej i regionalnej w czterech dyscyplinach - ujeżdżenie, skoki, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego i powożenie.
Najważniejsze z nich to oczywiście Strzegom Horse Trials - największa impreza w wkkw w Polsce oraz organizowane po raz pierwszy w Ośrodku Jeździeckim Stragona - Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego   . . . czytaj więcej


12 listopada 2014 - 7. Bieg Niepodległości

Na starcie tegorocznego 7. Biegu Niepodległości stanęło 979 uczestników, ilu pobiegło dołączając się w trakcie biegu - nie wiadomo. Liczył się udział i uczczenie Święta Niepodległości, co zawsze było głównym celem organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji biegu.
Trasa biegu od trzech lat bez zmian: start z Rynku potem Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego i ponownie Rynek. Do przebiegnięcia 1, 2 lub 3 okrążenia o długości około 1250 metrów. Przy zapisach na pierwszych 800 biegaczy czekały pamiątkowe koszulki, a na mecie 750 odlewanych medali. Na starcie udało się nawet ustawić ogromną flagę biało czerwoną z biegaczy.


12 listopada 2014 - Świetlica w Goczałkowie jak nowa

Z udziałem m. in. Pawła Czyszczonia - dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, władz samorządowych Strzegomia i uczestników konkursu "Estetyka zagrody wiejskiej i ogródków przydomowych położonych w sołectwach gminy Strzegom" oddano do użytku zmodernizowaną świetlicę wiejską w Goczałkowie. Gospodarzem piątkowej uroczystości był Józef Starak - radny Rady Miejskiej z Goczałkowa, który podziękował za realizację remontu. Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta podkreślił, że w tym roku wyremontowano cztery świetlice wiejskie: w Olszanach, Rusku, Stawiskach i Goczałkowie.


11 listopada 2014 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Tańcu Sportowym

30 listopada w Hali sportowo-widowiskowej "Aqua Zdrój" Wałbrzychu rozegrane zostaną Mistrzostwa Dolnego Śląska w Tańcu Sportowym.
Są to eliminacje Mistrzostw Polski. Mistrzostwom towarzyszy Turniej Kwalifikacyjny, pozwalający parom tanecznym uzyskać wyższą klasę sportową. Organizatorem turnieju jest UKTS Cordex - Klub z Wałbrzycha stowarzyszony w Federacji Tańca Sportowego. Wałbrzyska impreza jest kwalifikacją do Mistrzostw Polski w Tańcu Sportowym FTS   . . . czytaj więcej


10 listopada 2014 - 25. rocznica - Mszy Świętej Pojednania

12 listopada przypada 25. rocznica historycznego wydarzenia w Krzyżowej - Mszy Świętej Pojednania, podczas której ówczesny kanclerz Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania.
Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego od 25 lat wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w szczególności poprzez liczne międzynarodowe projekty młodzieżowe o tematyce historycznej, społeczno-politycznej i kulturalnej.
Krzyżowa (dawniej Kreisau) jest miejscem historycznych spotkań Kręgu z Krzyżowej, grupy opozycyjnej w stosunku do narodowo-socjalistycznej dyktatury   . . . czytaj więcej


10 listopada 2014 - Angela Merkel i Ewa Kopacz w Krzyżowej

20 listopada o godzinie 11.00 w Krzyżowej Premier Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz wspólnie z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel dokonają otwarcia wystawy "Odwaga i pojednanie". Uroczystość upamiętni 25-lecie Mszy Pojednania, która miała miejsce 12 listopada 1989 roku z udziałem ówczesnego Premiera Tadeusza Mazowieckiego i Kanclerza Helmuta Kohla.
Wystawa "Odwaga i pojednanie" została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


10 listopada 2014 - Wicemistrz świata z "mechanika"

Świdniczanin Bartosz Szubart, uczeń III klasy szkoły zawodowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, został wicemistrzem świata w najstarszej federacji kick-boxingu WKA. Bartek startował w kategorii do 81 kg w formule full contact przegrywając dopiero w finale z Anglikiem Jack'iem Thirlaway'em.
- Wcześniej Bartek pokonał mistrza Francji. W twardej odmianie low kick nasz zawodnik z kolei wywalczył brąz podczas mistrzostw świata odbywających się we Włoszech. Po ciężkiej walce, w półfinale Bartek Szubart przegrał z doświadczonym zawodnikiem - 31-letnim Elnurem Hemidowem   . . . czytaj więcej


10 listopada 2014 - Dekoria bez punktów

"Mecz bez większych emocji, mocno zdominowany przez zespół z Ząbkowic. Siatkarzom ze Świdnicy zabrakło wiary w siebie i przede wszystkim ogrania i cwaniactwa ligowego. Zespół mimo mniejszego doświadczenia i braków kadrowych mógł moim zdaniem powalczyć o cenne punkty, niestety tak się jednak nie stało.
Zabrakło nam przede wszystkim przyjęcia, które bardzo mocno w tym spotkaniu szwankowało. Mamy więc co robić przed kolejnym meczem, który już 22 listopada o godzinie 18.00 w Świdnicy" - powiedział Marcin Kuc - trener zespołu   . . . czytaj więcej


10 listopada 2014 - 15 lat Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych

7 listopada odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 15 - lecia istnienia Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy. Była to doskonała okazja do podziękowań osobom związanym z działalnością Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie świdnickim.
To jedna z nielicznych okazji gdy możemy spotkać się w tak szerokim gronie, dlatego też zaproszeni gości chętnie dzielili się swoimi osobistymi wspomnieniami dotyczącymi historii LZS. Przemówieniom nie było końca. Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy jest stowarzyszeniem kultury fizycznej wpisanym do rejestru stowarzyszeń Starostwa Powiatowego w Świdnicy   . . . czytaj więcej


10 listopada 2014 - Pobiegną i pomaszerują by uczcić niepodległość

Już jutro, 11 listopada, o godzinie 10:00 spod hali widowiskowo-sportowej OSiR w Świebodzicach wystartuje III Bieg Niepodległości oraz II Marsz Niepodległości. Wszystkich mieszkańców, którzy w ten oryginalny sposób chcą uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy do uczestnictwa w imprezie.
Trasa liczy 4 kilometry. Biegacze i chodziarze wystartują sprzed hali, następnie skierują się w stronę obiektu "Blisko Boisko", po czym wrócą polną drogą do parkingu przy Wodnym Centrum Rekreacji i ul. Dąbrówki pobiegną w stronę ogródków działkowych   . . . czytaj więcej


9 listopada 2014 - Przed wyborami samorządowymi

W niedzielę, 16 listopada w godzinach 7.00-21.00 przeprowadzone zostaną wybory do Rady Miejskiej w Świdnicy, do Rady Powiatu Świdnickiego, do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wybory Prezydenta Miasta Świdnicy.
Na terenie miasta istnieją nowe 23 okręgi wyborcze utworzone przez Radę Miejską w Świdnicy, liczba okręgów odpowiada liczbie radnych zasiadających w Radzie Miejskiej. Tym razem, po raz pierwszy, mieszkańcy Świdnicy dokonają wyborów swoich przedstawicieli do Rady Miejskiej w 23 jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym z okręgów wygra jeden kandydat, który uzyska najwyższą liczbę głosów   . . . czytaj więcej


9 listopada 2014 - Śląsk "górą" w spotkaniu ze świdniczaninami

W rozegranych spotkaniach 16. kolejki III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała na w spotkaniu rozegranym we Wrocławiu. Śląsk II Wrocław - Polonia-Stal Świdnica 2:1.
Świdniczanie w rozgrywkach zajmują ósme miejsce mając 24. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 39. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 38. punktami.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra u siebie z KP Brzeg Dolny, który zajmuje jedenaste miejsce w tabeli.


9 listopada 2014 - Z punktami

W czternastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: KS Polkowice - Sokół Wielka Lipa 5:1, Granica Bogatynia - LZS Stary Śleszów 2:3, Włókniarz Mirsk - GKS Kobierzyce 2:1, Olimpia Kowary - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:0, Nysa Zgorzelec - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0:1, Orkan Szczedrzykowice - Miedź II Legnica 0:0.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego wygrały swoje spotkania. Widawa Bierutów - AKS Strzegom 2:3, Zjednoczeni Żarów - Chojnowianka Chojnów 3:1. W następnej kolejce mecz pomiędzy: BKS Bobrzanie Bolesławiec - Zjednoczeni Żarów oraz Nysa Zgorzelec - AKS Strzegom.
W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 40. punktami, przed KS Polkowice 37. punktów. 8. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów mając 21. punktów, 11. miejsce AKS Strzegom - 18. punktów.


9 listopada 2014 - Klasa okręgowa

W czternastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Włókniarz Kudowa Zdrój - Nysa Kłodzko 0:6, Karolina Jaworzyna Śląska - Skalnik Czarny Bór 4:0, Unia Złoty Stok - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:2, Zryw Gola Świdnicka - Victoria Świebodzice 3:1, LKS Bystrzyca Górna - Piławianka Piława Górna 1:0, Zdrój Jedlina Zdrój - Polonia-Stal II Świdnica 2:2, Trojan Lądek Zdrój - Piast Nowa Ruda 0:2, Unia Bardo - Iskra Jaszkowa Dolna 2:0, LKS Bystrzyca Górna - Piławianka Piława Górna 1:0. W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Piasta Nowa Rudaz 35. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 2. miejsce Victoria Świebodzice z 34. punktami. 4. LKS Bystrzyca Górna z 27. punktami, 7. Karolina Jaworzyna Śląska 20. punktów, 8. Zryw Gola Świdnicka 19. punktów, 9. miejsce Polonia-Stal II Świdnica - 18. punktów.


8 listopada 2014 - Miasto przyjazne rodzinie

Świdnica zwyciężyła w konkursie "Dolny Śląsk przyjazny rodzinie", zorganizowanym przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Wyróżnione zostały działania władz miasta podejmowane na rzecz rodziny i polityki prorodzinnej, realizowanej przez samorząd.
W ramach konkursu ocenie poddano łącznie piętnaście nadesłanych wniosków, dotyczących działań samorządów terytorialnych, realizowanych od stycznia 2013 roku do sierpnia 2014 roku, podejmowanych w celu szeroko pojętego wzmocnienia potencjału dolnośląskiej rodziny   . . . czytaj więcej


8 listopada 2014 - Prawie 187 tysięcy pasażerów

W ubiegłym miesiącu Port Lotniczy Wrocław obsłużył prawie 187 tysięcy pasażerów, co oznacza 17 tysięcy podróżnych więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku i przekłada się na wzrost na poziomie 10%.
- Koniec sezonu letniego jest bardzo udany. Październik, podobnie jak wrzesień, okazał się miesiącem stabilnego rozwoju na wysokim poziomie - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. - Głównymi motorami napędowymi tego sukcesu były połączenia krajowe, sieciowe międzynarodowe i czarterowe   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - Fakty TVP Wrocław w Świdnicy

We wtorek, 11 listopada, zapraszamy na główne wydanie Faktów do Świdnicy, gdzie z okazji Święta Niepodległości zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców.
Specjalne wydanie programu informacyjnego Fakty o godzinie 18:30 poprowadzi Agata Dzikowska. W tym dniu około godziny 17:45, 18:50 i 19:20 zaplanowano trzy specjalne łączenia relacjonujące wydarzenia   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - 25 lat Mszy Pojednania w Krzyżowej

12 listopada przypada 25. rocznica historycznego wydarzenia w Krzyżowej - Mszy Świętej Pojednania, podczas której ówczesny kanclerz Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania.
Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego od 25 lat wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w szczególności poprzez liczne międzynarodowe projekty młodzieżowe o tematyce historycznej, społeczno-politycznej i kulturalnej. Krzyżowa (dawniej Kreisau) jest miejscem historycznych spotkań Kręgu z Krzyżowej, grupy opozycyjnej w stosunku do narodowo-socjalistycznej dyktatury   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - Stypendium Prezesa Rady Ministrów

98 uczniów z całej Polski odebrało 5 listopada stypendia Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiagnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2013/2014. Wśród nich był uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych Stanisław Bialik z klasy IV Technikum Mechanicznego ze Świdnicy.
Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której pamiatkowe dyplomy wręczyła stypendystom Premier Ewa Kopacz. Polscy uczniowie są najlepiej wykształceni w Europie. To nie jest tylko opinia prezesa rady ministrów czy ministra edukacji   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - Świdnica płaci za prace... dyplomowe

Autorzy najlepszych prac, których tematem jest Świdnica nagrodzeni już po raz piąty. W czwartek, 6 listopada poznaliśmy zwycięzców. Do konkursu swoje prace zgłosiło 14 osób. Parce poświęcone były różnej tematyce.
Komisja konkursowa podejmowała decyzję na podstawie kilku kryteriów m. in. powiązania pracy dyplomowej z aktualnymi potrzebami miasta oraz Strategii Rozwoju Miasta Świdnicy, praktycznego znaczenie postawionego i analizowanego problemu, sposobów na jego rozwiązanie, czy też innowacyjność i oryginalności rozwiązań. Po analizie prac komisja konkursowa wybrała pięć, które uzyskały najwyższą punktację.   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - Skorzystaj z bezpłatnej informacji

W poniedziałek, 10 listopada w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru będzie można dowiedzieć się na co aktualnie można pozyskać wsparcie z funduszy europejskich i jakie są warunki jego otrzymania   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - VII Świdnicki Bieg Niepodległości

Zapisy do VII Świdnickiego Biegu Niepodległości odbywać się będą się 11 listopada w godzinach 11.30 - 13.30 w Wieży Ratuszowej.
Wspólny start uczestników nastąpi o godzinie 13.45.
Z Rynku zawodnicy pobiegną ulicami: Grodzką, Zamkową, Kotlarską wbiegną do Rynku i dalej ulicami Długą, Daleką, Pułaskiego pobiegną na metę do Rynku.
Długość okrążenia wynosi 1250 metrów a cały dystans - trzy okrążenia - 3750 metrów. W imprezie mogą brać udział także chodziarze Nordic Walking   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - Warsztaty Wokalne - "Mix w Twoim Głosie"

Studio Artystyczne Katharsis" zaprasza w dniach 22-23 listopada na Warsztaty Wokalne - "Mix w Twoim Głosie". Oferta przeznaczona jest dla profesjonalnych wokalistów, amatorów, nauczycieli śpiewu, śpiewającej młodzieży i dzieci, osób pracujących zawodowo głosem mówionym (aktorzy, nauczyciele, lektorzy, prezenterzy radiowi i telewizyjni, prowadzący warsztaty, przewodnicy wycieczek, osoby często przemawiające publicznie), a także osoby potrzebujące rehabilitacji głosu mówionego jak i śpiewanego   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - "Debiut Gospodarczy" - nagrody

Trzech finalistów, dwie równorzędne nagrody - to rozstrzygnięcia tegorocznej VIII edycji konkursu "Debiut Gospodarczy". Czek na 40 tysięcy zł otrzymał Paweł Gromek, którego firma będzie świadczyć usługi z zakresu arborystyki, doradztwa zadrzewieniowego oraz wspinaczki drzewnej rekreacyjnej (jako dodatkowa działalność).
Dokładnie 18.039,37 złotych - zgodnie ze swoim wnioskiem - otrzyma Krzysztof Małek, który zajmie się kompleksowy tuningiem optycznym pojazdów. Jego firma będzie świadczyła usługi hydrograficzne (nakładanie wzorów 3D nowatorską techniką "wodnej folii" na elementy wnętrza oraz karoserii pojazdów)   . . . czytaj więcej


7 listopada 2014 - Poezja dla Ojczyzny

Już po raz drugi uczniowie Gimnazjum nr 3 ze Świdnicy brali udział w zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną flash-mobie z okazji Święta Niepodległości. Spotkanie zatytułowane "Jedenaście minut poezji" odbyło się na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej.
Zgromadzeni najpierw wspólnie odczytali na głos wiersz Władysława Bełzy "Marsz skauta" a następnie radośnie pomaszerowali wymachując flagami na cześć Polski. W imprezie uczestniczyła klasa 1 A pod opieką nauczycieli bibliotekarzy - Moniki Goduli i Wandy Śliwowskiej.


6 listopada 2014 - Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu uprzejmie informuje, że w poniedziałek, 10 listopada 2014 roku sale obsługi klientów w Oddziale (Wałbrzych, ulica Kasztanowa 1) oraz inspektoratach (Jelenia Góra, Kamienna Góra, Świdnica, Lubań, Kłodzko, Dzierżoniów) i biurach terenowych (Nowa Ruda, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Bystrzyca Kłodzka) będą czynne w godzinach 8:00 - 15:00.


6 listopada 2014 - Nosił wilk razy kilka...

Włamywał się do piwnic i altan, kradł kratki ściekowe, wyposażenie altan oraz inne drobne przedmioty Skradzione mienie sprzedawał w punktach skupu złomu. Straty jakie ponieśli właściciele wyniosły blisko 35 tysięcy złotych.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ustalili i zatrzymali mężczyznę mieszkańca Świdnicy, który od sierpnia 2013 roku do października 2014 roku, na terenie Świdnicy włamywał się do altan i dokonywał kradzieży przedmiotów metalowych, które później sprzedawał w punktach skupu złomu   . . . czytaj więcej


6 listopada 2014 - Ruszyła budowa suszarni osadów

Na terenie żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego powstaje słoneczna suszarnia osadów ściekowych. Oczyszczalnia w Żarowie od dawna przygotowywała się do realizacji tej inwestycji, ale dopiero w tym roku, po skompletowaniu wszystkich dokumentów otrzymała na ten projekt unijne dofinansowanie w wysokości ponad 2,5 miliona złotych.
W tej chwili nowa inwestycja wkroczyła już w etap budowy fundamentów. - Sama suszarnia wyglądać będzie jak wielka hala. Na placu budowy widać wylane ławy fundamentowe. Dalej będziemy budować zbrojenia i wylewać posadzki na wbudowanej konstrukcji hali. Budowa tych elementów inwestycji powinna zakończyć się w połowie grudnia   . . . czytaj więcej


6 listopada 2014 - Nagrody kultury przyznane

Trzema nagrodami indywidualnymi prezydent uhonorowani zostaną świdniczanie za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody otrzymają:
- Jan Tomasz Adamus za autorską koncepcję i realizację Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego (cztery tysiące złotych),
- Tomasz Hrynacz za twórczość literacką i udział w animacji środowiska literackiego Świdnicy (cztery tysiące złotych),
- Mateusz Stefanowski za wzorową postawę, jaką wykazał się przekazując Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy znaleziony przez siebie skarb - 841 zabytkowych, srebrnych monet (3.900 złotych). Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano 11 listopada.


5 listopada 2014 - Opaski bezpieczeństwa dla świdnickich uczniów

Blisko pięć tysięcy opasek odblaskowych zakupił Urząd Miejski w Świdnicy. To odpowiedź na propozycję Policji, która włączyła się w realizację akcji "Bezpieczna i Przyjazna Szkoła". W środę, 5 listopada, 4,7 tysiąca opasek władze Świdnicy i przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji przekazały samorządom uczniowskim oraz dyrektorom wszystkich świdnickich szkół publicznych i niepublicznych. Na zakup opasek miasto przeznaczyło ze swojego budżetu 6,2 tysiąca złotych.
Przypomnijmy, że obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Nakładają one obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez osoby poruszające się poza terenem zabudowanym w porze wieczorowej i nocnej. Słowem piesi muszą mieć widoczny dla kierujących odblask. Za jego brak grozi mandat do 500 złotych.


5 listopada 2014 - Dodatkowy występ

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem występem "Kabaretu Skeczów Męczących" w Jaworzynie Śląskiej organizatorzy informują, że 9 listopada o godzinie 20.30 odbędzie się dodatkowy występ kabareciarzy.
Bezpłatne wejściówki dla mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska będzie można odbierać w Sekretariacie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej przy ulicy Powstańców 3 w Jaworzynie Śląskiej, od 5 listopada (środa), od godziny 15:00. Nie będą prowadzone rezerwacje wejściówek. Jedna pełnoletnia osoba może otrzymać maksymalnie trzy wejściówki. Wejściówki będą uprawniać do wejścia na występ kabaretu o godzinie 20:30.


5 listopada 2014 - Uroczyście w Mokrzeszowie

Wójt Gminy Świdnica zaprasza na gminne obchody Święta Niepodległości, które odbędą się 10 listopada o godzinie 18.00 w Mokrzeszowie.
W tym szczególnym dniu zostaną wręczone odznaczenia: - Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, które otrzyma Pani Katarzyna Bajorek ze Świdnicy oraz - Zasłużony dla Gminy Świdnica, które zostaną przyznane dla: Jana Pawlicy i Rozali Kułakowskiej z Mokrzeszowa, Jerzego Banasika z Wiśniowej, Tomasza Michalskiego z Burkatowa oraz Józefy Juszczak z Lutomi Górnej. Program artystyczny zaprezentuje Ludowo-Estradowy Zespół "Mokrzeszów", przy akompaniamencie kapeli ludowej pod kierunkiem Z. Christa.


5 listopada 2014 - Popłynie wartkim strumieniem

Wraz z początkiem listopada dostawy wody do Świebodzic realizowane są przez jeden z najnowocześniejszych systemów automatycznego sterowania stacją uzdatniania wody w Dobromierzu. Prace nad jego wykonaniem trwały od czerwca bieżącego roku.
Modernizacja ta jest jednym z elementów wieloetapowego zadania inwestycyjnego, którego dokumentację przygotowano w roku 2012, obejmującego modernizację całości systemu zaopatrzenia w wodę w Gminie Świebodzice. W wyniku prac przystosowano obiekt do możliwości sterowania z niego całym systemem zaopatrzenia Gminy w wodę   . . . czytaj więcej


4 listopada 2014 - IV Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego

"Pomoc społeczna - między terapeutą a urzędnikiem" to temat konferencji, która odbyła się dzisiaj w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Konferencja połączona została z Powiatowymi Obchodami Dnia Pracownika Socjalnego świętowanymi w naszym powiecie po raz czwarty.
Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest w naszym kraju 21 listopada i jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, jednostek realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej oraz jednostek wspierających. Konferencję uroczyście otworzył Zygmunt Worsa Starosta Świdnicki   . . . czytaj więcej


4 listopada 2014 - Nocne kontrole cmentarzy

2 listopada około godziny 0:40 podczas kontroli cmentarza przy ulicy Brzozowej, w celu zapobiegnięcia kradzieżom i aktom wandalizmu, strażnicy miejscy zauważyli chowającego się za pomnikiem mężczyznę. Okazał się nim 30-latek, mieszkaniec Świdnicy.
Podczas legitymowania okazało się, że mężczyzna posiadał przy sobie różnego rodzaju dewocjonalia, m. in. kilka sztuk figurek Pana Jezusa , lichtarz, krzyż, a także kombinerki i latarkę. Został ujęty i przekazany policji.


4 listopada 2014 - Świebodziczanin w półfinale telewizyjnego hitu

Jego pierwszy występ na tyle przypadł do gustu jurorom programu muzycznego "Must be the music. Tylko muzyka", że nie tylko nagrodzili go jednomyślnie pozytywnym werdyktem, ale również awansowali do kolejnego etapu show. Świebodziczanin Patryk Marcinkowski będzie reprezentował Świebodzice w półfinale polsatowskiego hitu.
Występujący pod pseudonimem Patsin M Ski Blue, Patryk po raz pierwszy zaprezentował się w programie wyemitowanym w niedzielę, 14 września. Młody raper wykonał swój autorski utwór pt. "Dwa marzenia"   . . . czytaj więcej


3 listopada 2014 - Fundusz Regionu Wałbrzyskiego - "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II"

Od 17 listopada studenci, absolwenci i bezrobotni będą mogli otrzymać nawet 74 tysiące złotych niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu. Funduszem pożyczkowym w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II" dla województw dolnośląskiego i lubuskiego, którego wartość opiewa na ponad 6 milionów złotych, od dziś (3 listopada) zarządza Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wygrał postępowanie przetargowe na zarządzanie funduszem pożyczkowym oraz świadczenie usług szkolenia i doradztwa dla programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II", realizowanego na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego   . . . czytaj więcej


3 listopada 2014 - Świebodzice liderują w sferze oświaty

To już trzeci raz, gdy złożona z ekspertów reprezentujących środowiska naukowe kapituła konkursu na "Samorządowego Lidera Edukacji" nie miała wątpliwości przy ocenie aplikacji Świebodzic, stwierdzając, iż w naszym mieście usługi edukacyjne świadczone są na najwyższym poziomie. W efekcie - znów jesteśmy wśród najlepszych.
Uroczystość podsumowująca IV edycję Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów odbyła się w czwartek, 30 listopada, w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W gali, w której udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski, Świebodzice reprezentowali - burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Zofia Choińska, kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego   . . . czytaj więcej


3 listopada 2014 - Poczekalnia autobusowa

Dobiegły końca wszelkie prace związane z powstaniem poczekalni autobusowej na ulicy Leśnej w Strzegomiu. Od piątku, 31 października br. mogą z niej w pełni korzystać pasażerowie. Przypomnijmy, budynek poczekalni o powierzchni zabudowy 51,62 m2 - składa się z dwóch części: poczekalni oraz pomieszczeń higieniczno sanitarnych, do których prowadzić będą osobne wejścia. Są tam trzy toalety (w tym dla niepełnosprawnych), przed poczekalnią - ławeczki. Obiekt jest w pełni monitorowany.
- Całość obiektu jest już po kontroli Państwowej Straży Pożarnej oraz SANEPID-u pod względem spełnienia wymogów przeciw pożarowych i sanitarnych. Wydane zostało również pozwolenie na użytkowanie przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - wyjaśnia Irena Kowalska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.


2 listopada 2014 - Lechia mocniejsza od Stali

W rozegranych spotkaniach 15. kolejki III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała na własnym boisku z Lechią Dzierżoniów 0:1. Świdniczanie w rozgrywkach zajmują ósme miejsce mając 24. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 36. punktami przed Lechią Dzierżoniów z 35. punktami.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra we Wrocławiu ze Śląskiem II Wrocław, który zajmuje czwarte miejsce w tabeli.


2 listopada 2014 - Awans żarowian, spadek AKS-u

W trzynastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chojnowianka Chojnów - BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:4, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Widawa Bierutów 4:0, Miedź II Legnica - KS Polkowice 4:0, LZS Stary Śleszów - Orkan Szczedrzykowice 2:1, Sokół Wielka Lipa - Nysa Zgorzelec 2:1, Granica Bogatynia - Olimpia Kowary 0:0.
Zespoły z Powiatu Świdnickiego zagrały ze zmiennym szczęściem. GKS Kobierzyce - Zjednoczeni Żarów 2:3 oraz Włókniarz Mirsk - AKS Strzegom 1:0. W następnej kolejce mecz pomiędzy: Zjednoczeni Żarów - Chojnowianka Chojnów i Widawa Bierutów - AKS Strzegom.
W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 39. punktami, przed KS Polkowice 34. punkty. 9. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów majac 18. punktów, 11. miejsce AKS Strzegom - 15. punktów.


2 listopada 2014 - Klasa okręgowa

W trzynastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Victoria Świebodzice - Włókniarz Kudowa Zdrój 4:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Zryw Gola Świdnicka 0:3, Karolina Jaworzyna Śląska - LKS Bystrzyca Górna 2:1, Polonia-Stal II Świdnica - Trojan Lądek Zdrój 0:2, Piast Nowa Ruda - Piławianka Piława Górna 3:2, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Unia Bardo 3:2, Nysa Kłodzko - Zdrój Jedlina Zdrój 3:1, Skalnik Czarny Bór - Unia Złoty Stok 1:1. W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Victorii Świebodzice z 34. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 4. LKS Bystrzyca Górna z 24. punktami, 7. miejsce Polonia-Stal II Świdnica - 17. punktów, 8. Karolina Jaworzyna Śląska 17. punktów, 10. Zryw Gola Świdnicka 16. punktów,


2 listopada 2014 - Wybory samorządowe z nowymi zasadami - gdzie głosujemy?

Już za niespełna dwa tygodnie przeprowadzone zostaną wybory samorządowe. W niedzielę, 16 listopada w godzinach 7.00-21.00 w 25 nowych lokalach wyborczych w Świdnicy przeprowadzone zostaną wybory do Rady Miejskiej w Świdnicy, do Rady Powiatu Świdnickiego, do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wybory Prezydenta Miasta Świdnicy.
Na terenie miasta istnieją 23 okręgi wyborcze utworzone przez Radę Miejską w Świdnicy w 2012 roku dla wyboru radnych miejskich, liczba okręgów odpowiada ilości radnych zasiadających w Radzie Miejskiej   . . . czytaj więcej


1 listopada 2014 - Nowe mieszkania

Rusza budowa nowych mieszkań przy ulicy Spółdzielczej 2. W piątek, 31 października plac budowy objął wykonawca - konsorcjum firm Sirbud-Minari. Najnowszą inwestycję zrealizuje spółka miejska - Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Stało się to możliwe, gdy do finału dobiegła sprawa zakupu przez miasto rozpoczętej budowy przy ulicy Spółdzielczej. Poprzedni właściciel tej nieruchomości zbankrutował.
- Przy ulicy Spółdzielczej zrealizowany zostanie budynek z 43 mieszkaniami i lokalami użytkowymi. Nowy obiekt objęty zostanie specjalnym programem mieszkaniowym.   . . . czytaj więcej


1 listopada 2014 - Wycieczka do Stajni "Biały Las"

We wtorek, 28 października dzieci z zawodowych rodzin zastępczych odwiedziły Stajnię "Biały Las". Właścicielka Stajni - Paulina Przybylska przyjęła wycieczkowiczów niezwykle serdecznie. Dzieci i ich opiekunowie zwiedzili budynek, w którym trzyma się konie.
Mogli również zajrzeć do poszczególnych pomieszczeń: boksów, w których "mieszkają" konie, siodlarni, gdzie trzyma się sprzęt jeździecki oraz paszarni, gdzie przechowuje się i przygotowuje paszę (jedzenie) dla koni. Poznali tajniki związane z hodowlą, ujeżdżaniem i trenowaniem koni   . . . czytaj więcej


1 listopada 2014 - Gwiazdorska obsada "Skrzypka na dachu"

Emilia Krakowska, Agnieszka Kawiorska, Maria Niklińska, Mirosław Oczkoś oraz Łukasz Płoszajski zagrają w jubileuszowym, dziesiątym przedstawieniu andrzejkowym w strzegomskim LO. Tym razem na deskach szkoły zostanie wystawiony "Skrzypek na dachu" z przepiękną muzyką żydowską na żywo, którą wykonają uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zespół "Klezmerado".
Tradycyjnie w I akcie wystąpią uczniowie, w II - nauczyciele, w III - VIP-y (aktorzy, goście, rodzice, księża, profesorowie). Szczegóły dotyczące kreacji aktorskich podamy już niebawem. "To będzie prawdziwa uczta dla miłośników teatru i muzyki żydowskiej - zapewnia dyrektor Tomasz Marczak. Uczniowie wykonają tradycyjne utwory, które niejednego widza przyprawią o gęsią skórkę   . . . czytaj więcej


1 listopada 2014 - "Mimozami jesień się zaczyna"

Wokaliści Studia Artystycznego "Katharsis" wyśpiewali kolejne nagrody. 30 października w świdnickim III Liceum Ogólnokształcącym odbył się już X Konkurs Piosenki "Mimozami jesień się zaczyna". Na scenie zabrzmiały piosenki Hanny Banaszak, Michała Bajora, Kayah oraz wiele utworów z tekstami Agnieszki Osieckiej.
Uczniowie SAK zdobyli: w kat. szkoły średnie: Szymon Wiraszka - I miejsce, Paulina Grabicka - III miejsce, w kat. Studia Piosenki: Aleksandra Ziemba - III miejsce.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała