31 stycznia 2015 - Wygrali jedną bramką

W spotkaniu piętnastej kolejki spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni pokonali u siebie jedną bramką ostatni zespół rozgrywek - szczypiornistów AZS UZ Zielona Góra. ŚKPR Świdnica - AZS UZ Zielona Góra 23:22. Świdnicki zespół nadal zajmuje 12. miejsce mając dziesięć punktów.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z 30. punktami przed szczypiornistami KSSPR Końskie 24. punkty.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają 7. lutego. Mecz odbędzie się w Ostrowcu z KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski (9. miejsce).


30 stycznia 2015 - Zapraszamy na spotkanie

Wójt Gminy Dobromierz Jerzy Ulbin informuje, że piątego lutego 2015 roku o godzinie 11.00 w budynku, w Sali Ślubów Urzędu Gminy Dobromierz, odbędzie się spotkanie z Dyrektorem Agencji Nieruchomości Rolnych z Oddziału Terenowego we Wrocławiu Panią Iwoną Dyszkiewicz w sprawie sprzedaży działek rolnych w okolicach Dobromierza.
Zapraszamy zainteresowanych na spotkanie.


29 stycznia 2015 - Nowoczesna, ale z duszą

Przyjazny wystrój, nowoczesny sprzęt, multimedia, ale przede wszystkim miejsce, które tętni życiem, edukuje i zaraża pasją do kultury - tak można powiedzieć o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Placówka przeszła generalny remont, w środę, 28 stycznia, miało miejsce symboliczne otwarcie.
Gruntowna modernizacja biblioteki trwała niemal przez cały 2014 rok. Objęła trzy obszary: prace budowlane, zakup sprzętu elektronicznego i wyposażenia (meble biblioteczne, regały, krzesła, itp.)   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2015 - Pogotowie Ratunkowe

Od 2 lutego (poniedziałek) świdnickie Pogotowie Ratunkowe zacznie przyjmować pacjentów w nowo wybudowanej siedzibie. Od najbliższego poniedziałku oficjalnie zamykamy rozdział pod tytułem "Pogotowie Ratunkowe przy Alei Wojska Polskiego".
I jak sądzę, nikt z mieszkańców, ani personelu pogotowia nie będzie ronił łez z tego powodu - mówi Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz. Nowy adres Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy to ulica Leśna 31.   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2015 - Słodka promocja

Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych producentów słodyczy - świebodzicka Śnieżka-Invest, producent "Michałków" po raz kolejny weźmie udział w Światowych Targach Słodyczy - ISM2015. Impreza ta co roku skupia w jednym miejscu wszystkich, najważniejszych międzynarodowych producentów słodyczy. To oznacza, że świebodzickie cukierki będą podbijać kolejne rynki.
W minionym roku Targi ISM odwiedziło 1476 wystawców z 68 krajów i aż 35000 odwiedzających, reprezentujących 140 różnych narodowości. Mamy nadzieję, że i tym razem Michałki ze Świebodzic posmakują zagranicznym klientom. Tegoroczne targi w Kolonii odbędą się w dniach 1-4 lutego.


29 stycznia 2015 - Podziel się życiem

18 lutego (piątek), w godzinach od 9.30 do 13.30, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu, odbędzie się akcja poboru krwi.
Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha zachęca do zgłoszenia się do akcji nie tylko stałych krwiodawców, ale także tych, którym pozwala na to stan zdrowia i mają świadomość, jak bardzo cenna i pomocna jest krew w ratowaniu zdrowia lub życia drugiego człowieka   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2015 - Są pieniądze na autobusy i roboty publiczne

Ponad 3,5 miliona złotych wprowadzono do budżetu Gminy Świebodzic podczas IV sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w środę, 28 stycznia. Są to pieniądze, przyznane w ramach środków unijnych, na zakup nowoczesnych autobusów dla komunikacji miejskiej. Wartość całego zadania to ponad 4 miliony złotych. Dzięki dotacji gmina zakupi trzy nowoczesne, niskopodłogowe i w pełni przyjazne środowisku autobusy, które będą przewozić pasażerów najprawdopodobniej w 2016 roku.
Dodatkowo w budżecie gminy zabezpieczono 52 tysiące złotych na organizację robót publicznych w 2015 roku. Planowane jest zatrudnienie kolejnych 40 osób.


28 stycznia 2015 - Kolędy zabrzmiały w Leśniczówce

Po raz piąty w świetlicy w Witoszowie Dolnym odbyły się Artystyczne Spotkanie Zespołów Śpiewaczych "W Leśniczówce Kolędowanie". Niespodzianką tego spotkania były występy dwóch zespołów "Ale Babki", dobrze znanego z gminy Świdnica oraz z Czeszowa w powiecie trzebnickim.
Wiele zwyczajów przetrwało do naszych czasów. Ubieranie, przystrajanie choinki, pasterka, noszenie szopki przez przebierańców i kolędników. Już dzisiaj wiele popularnych dawniej kolęd i pastorałek zostało zapomnianych, a do tradycji wchodzą następne. Dlatego też spotkaliśmy się dzisiaj, by w możliwie najlepszy sposób podtrzymać piękną tradycję   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2015 - Spotkanie z fundacją "Krzyżowa"

Już 31 stycznia odbędzie się spotkanie z Fundacją "Krzyżowa", podczas którego organizacja opowie o swojej interesującej historii i działalności. Ponadto na mieszkańców Świdnicy czekać będą rozmaite, rodzinne atrakcje.
Krzyżowa jest miejscem spotkania i dialogu, tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom.
Fundacja wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Przedstawiciele organizacji będą obecni 31 stycznia w godzinach 11:00-15:00 w Pasażu Tesco przy ulicy Strzegomskiej 2 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2015 - 10 lat Ryanaira w Polsce, 30 w Europie

Ryanair podsumowuje 30 lat działalności na świecie i dekadę na polskim niebie. Jego podbój rozpoczął w 2005 roku we Wrocławiu od połączenia z Londynem-Stansted. Tutaj też irlandzki przewoźnik otworzył swoją pierwszą bazę operacyjną w Polsce, a następnie pierwsze tanie loty po kraju. W 2015 roku chce obsłużyć tutaj ponad milion pasażerów.
Pierwsze połączenie linii lotniczych Ryanair zostało uruchomione w lipcu 1985 roku z Waterford do Londynu-Gatwick. Kilka lat później wyklarował się obecny model transportu irlandzkiego przewoźnika   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2015 - Kabaret pod Wyrwigroszem w Żarowie

8 marca o godzinie 19.00 w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10a wystąpi jeden z najpopularniejszych kabaretów w Polsce - Krakowski Kabaret pod Wyrwigroszem. W grupie występują: Beata Rybarska, Andrzej Kozłowski, Maurycy Polaski, Łukasz Rybarski.
W najnowszym programie Kabaretu pod Wyrwigroszem - "Variaté" znajdą Państwo najnowsze skecze, monologi i piosenki. Błyskawiczne tempo programu, szereg inteligentnych skojarzeń i mnóstwo dowcipnych aktualności stanowią o jego powodzeniu na estradach całego kraju. Spotkanie z Kabaretem pod Wyrwigroszem to absolutna gwarancja śmiesznie spędzonego wieczoru.
Bilety w cenie 50 złotych do nabycia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz w serwisach: www.biletyna.pl oraz www.biletynakabarety.pl


28 stycznia 2015 - Mammobus odwiedzi powiat świdnicki

W lutym mammobus odwiedzi powiat świdnicki. Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka Piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Program jest jednym z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych. Zachęcamy do propagowania profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek. Kogo dotyczą badania w ramach Programu?   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2015 - Wybory na sołtysa i członków Rad Sołeckich

Do 27 stycznia wybory na sołtysa i członków Rad Sołeckich przeprowadzono w 14 sołectwach gminy Świdnica. Zmiana na stanowiskach nastąpiła w pięciu sołectwach. W pozostałych dziewięciu dotychczasowi sołtysi zostali wybrani na kolejną kadencję w latach 2015-2019.
W tym tygodniu o wyborze swojego sołtysa i rady sołeckiej decydować będą mieszkańcy Bukatowa, Lutomi Górnej, Modliszowa, Bojanic, Bystrzycy Dolnej oraz Bystrzycy Górnej. Nowymi sołtysami wsi zostali   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2015 - Będzie piękny skwer

U zbiegu ulicy Świdnickiej i ulicy Kasztelańskiej w Strzegomiu trwają obecnie prace związane z modernizacją znajdującego się tam skweru. Już niedługo miejsce to zmieni swój dotychczasowy - nieciekawy - wygląd i będzie cieszyć oczy spacerujących tamtędy strzegomian.
Przebudowa tego terenu jest ściśle związana z trwającym do niedawna remontem ulicy Świdnickiej. - Chcieliśmy, by ten skwer nawiązywał swoim wyglądem do wyremontowanej ulicy Świdnickiej   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2015 - Żarów 2014 w liczbach

Według danych z biura meldunkowego Urzędu Miejskiego w Żarowie w minionym roku nieznacznie spadła liczba mieszkańców.
Na koniec grudnia 2014 roku ilość stałych mieszkańców gminy wynosiła 12494. To o 120 mniej mieszkańców niż odnotowano to w 2013 roku. W 2014 roku przyszło na świat 132 nowych mieszkańców, z czego 69 to dziewczynki, a 63 chłopcy. Najpopularniejszym imieniem męskim był Antoni, a damskim Oliwia. Przyszłe mamy najczęściej wybierały jako miejsce swojego porodu szpital "Latawiec" w Świdnicy   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2015 - Wybrali składy stałych komisji

Wybór składów stałych komisji był najważniejszym punktem porządku obrad IV sesji Rady Gminy Marcinowice nowej kadencji, która odbyła się 23 stycznia. Zgodnie ze statutem, radni wybrali najpierw przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a następnie skład tej komisji. Przewodniczyć jej będzie Iwona Wiśniewska. Członkowie to: Katarzyna Cieplińska, Andrzej Matusiewicz, Anna Cajzner-Michnik i Janusz Poznański.
W skład Komisji Inicjatyw Gospodarczych, Rozwoju Gminy, Budżetu i Finansów wejdą: Elżbieta Czernicka - przewodnicząca, Stanisława Gerus, Mateusz Górny, Danuta Maślany, Teresa Michalak, Robert Sawicki i Mirosław Szpara   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2015 - Siedziba Pogotowania Ratunkowego w Świdnicy

Dzisiaj, 26 stycznia, w samo południe, oficjalnie otarto nowo wybudowaną siedzibę Pogotowania Ratunkowego w Świdnicy. W uroczystości wzięli udział szefowie gmin partycypujących finansowo w budowie, Zarząd Powiatu, Wojewoda, Posłowie i Senatorowie, dyrekcja i pracownicy pogotowia, wykonawca inwestycji.
Budowa ta to doskonały przykład zgodnej współpracy samorządów Powiatu Świdnickiego. Dzisiaj otwieramy budynek nowoczesny i funkcjonalny, który będzie służył mieszkańcom a załodze dawał niezbędny komfort pracy - mówił Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2015 - Ferie na półmetku

Pierwszy tydzień zimowych "wakacji" za nami. Dzieci i młodzież ze Świebodzic spędzają aktywnie ten czas, uczestnicząc w licznych i zróżnicowanych zajęciach, przygotowanych przez instytucje miejskie.
W MDK-u z pewnością nikt się nie nudzi, są zajęcia plastyczne, teatralne, joga, nauka języka hiszpańskiego i perskiego a także wyjścia na basen oraz wycieczki po okolicy - w tym tygodniu zaplanowano wyjazd do Raszowa, do Domu Pachnącego Chlebem. Zajęcia sportowe to domena Ośrodka Sportu i Rekreacji Świebodzice, codziennie odbywają się tu rozgrywki w piłkę nożną, koszykową, siatkową, turnieje tenisa stołowego, a także zajęcia na kręgielni i siłowni   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2015 - Najlepsi sportowcy 2014 roku

Są utalentowani i pełni samozaparcia. Ich największą pasją jest sport i to w tej dyscyplinie odnoszą znaczące sukcesy. Swoją postawą udowadniają, że dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy można dojść do pełni sukcesu. Najlepsi zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi podczas spotkania noworocznego w piątek, 23 stycznia zostali nagrodzeni i otrzymali odznaczenia "Sportowych Indywidualności gminy Żarów".
Za wybitne osiągnięcia sportowe burmistrz Leszek Michalak uhonorował w tym roku Pawła Fajdka w kategorii zawodowiec, Damiana Daniela i Wojciecha Pudłowskiego w kategorii zawodnik amator junior oraz Krzysztofa Wierzbickiego w kategorii trener   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2015 - Sesja z taryfami

W środę, 28 stycznia, odbędzie się IV sesja Rady Miejskiej Świebodzic kadencji 2014-2018.
W projekcie obrad są między innymi zmiany w budżecie gminy na 2015 rok oraz uchwała o przedłużeniu obowiązywania dotychczasowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Sesja rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali narad ratusza.


26 stycznia 2015 - Kochasz Słowację? Zgłoś się po stypendium

Jesteś polskim maturzystą, studentem lub doktorantem zainteresowanym Słowacją? Jesteś Słowakiem i pokochałeś Polskę? Masz pomysł na pracę naukową lub artystyczną związaną z jednym z tych krajów, albo interesuje Cię współpraca polsko-słowacka? Chciałbyś wyjechać na studia do Słowacji lub do Polski? Zgłoś się po stypendium.
Fundacja Edukacji Międzynarodowej i Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej we Wrocławiu ogłaszają nabór wniosków w V edycji Konkursu o stypendia Polsko - Słowackiego Funduszu Stypendialnego   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2015 - Otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych

Ważna informacja dla organizacji pozarządowych działających na terenie Powiatu Świdnickiego. 21 stycznia Zarząd Powiatu Świdnickiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz z zakresu ochrony i promocji zdrowia w 2015 roku.
Na realizację zadań Zarząd przeznaczył następujące kwoty: 40 tysięcy złotych - upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, 10 tysięcy złotych - kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji oraz 20 tysięcy złotych - ochrona i promocja zdrowia Wzory ofert można pobrać ze strony internetowej Powiatu Świdnickiego. Termin składania ofert mija 11 lutego 2015 roku.


26 stycznia 2015 - Badania mammograficzne

Zachęcamy świebodziczanki w wieku od 50 do 69 lat do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych. Badania będą przeprowadzone 20 lutego na parkingu Sklepu "Bricomarche", w mobilnym mammobusie, przez firmę NS ZOZ "Diagnostyk" z Zielonej Góry.
- Nasi specjaliści wykonają profilaktyczne badania tym paniom, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych tego typu badań. Panie, które nie będą spełniały powyższych warunków będą mogły mieć wykonane badania odpłatnie w cenie 80 złotych - wyjaśnia Ewa Niesyn z NZOZ "Diagnostyk"   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

24 i 25 stycznia, piłkarze Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup rozegrali ósmą i dziewiątą kolejkę spotkań. Wyniki: 24 stycznia - 8 kolejka: Diablo Team - 30 Plus 5 :3 (4:1), KKZ Zaskoczeni Żarów - Olewers Gold Team 2:1 (2:1), Nocny Team - Memento Mori 8:2 (3:1), Cannabis - Drink Team Świdnica 2:1 (0:1), Electrolux Żarów - Wektor Świdnica 0:4 (0:1), Turbokozaki - U18 Żarów 2:2 (1:1).
25 stycznia - 9 kolejka: Memento Mori - Turbokozaki 7:1 (2:0), Wierzbianka Wierzbna - Cannabis 3:3 (1:2), Drink Team Świdnica - Electrolux Żarów 0:2 (0:1), Wektor Świdnica - Diablo Team 7:3 (6:1), 30 Plus - KKZ Zaskoczeni Żarów 2:8 (2:4), Olewers Gold Team - Nocny Team 8:2 (6:1).
Wyniki, tabele, statystyki dostępne na oficjalnej stronie internetowej rozgrywek www.electroluxcup.zarow.pl


25 stycznia 2015 - Zaskakujące zwycięstwo

Wczoraj, w pietnastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki zafundowały sobie i kibicom ogromną niespodziankę pokonując wicelidera rozgrywek - KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 3:1 w setach 25:18, 15:25, 25:21, 25:23.
Pozostałe wyniki: Sokół 43 AZS AWF Katowice - Olimpia Jawor 0:3 w setach 24:26, 21:25, 23:25, MCKiS Jaworzno - SMS LO2 Opole 3:1 w setach 25:20, 21:25, 25:23, 26:24, Dębowianka-PLKS Pszczyna - SMS PZPS II Szczyrk 3:0 w setach 25:18, 25:20, 25:17, Zorza Wodzisław Śląski - Sokół Radzionków 3:1 w setach 16:25, 25:18, 25:23, 25:18   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2015 - Stypendia w dziedzinie edukacji, kultury i sportu

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej informuje o możliwości składania wniosków na stypendia w dziedzinie edukacji, kultury i sportu do 31 stycznia 2015 roku.
Stypendia Burmistrza Jaworzyny Śląskiej będą przyznawane osobom wyróżniającym się w dziedzinie edukacji, kultury i sportu, zamieszkałym na terenie Gminy Jaworzyna Śląska. O stypendia mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych oraz studenci   . . . czytaj więcej


24 grudnia 2014 - Wysoka porażka

W spotkaniu czternastej kolejki spotkań I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni doznali wysokiej porażki w meczu wyjazdowym w Ostrowie Wielkopolskim. Ostrovia Ostrów Wielkopolski - ŚKPR Świdnica 31:21. Świdnicki zespół zajmuje 12. miejsce mając osiem punktów.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z kompletem 28. punktów przed szczypiornistami KSSPR Końskie 24. punkty i Siódemką Miedź Legnica 18. punktów.
Kolejny mecz w Świdnicy 31 stycznia. Świdniczanie rozegrają mecz z ostatnim zespołem w rozgrywkach - AZS UZ Zielona Góra.


24 stycznia 2015 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej "Darbor Cup"

Lider Osiedle i Przyjaciele męczy się ze Sport Team ale ostatecznie wygrywa jedną bramką, Venus Nowice ogrywa Darbor Bolesławice i zachowuje szanse na awans do czołowej "czwórki", Lucky Loser do przerwy prowadził sensacyjnie 3:2 z Ebueee Ehee ostatecznie ulega wyżej notowanemu rywalowi. Po zaciętym meczu Znajomi Fryzjera wygrywają z Green Team.
Wyniki spotkan: Sport Team - Osiedle i Przyjaciele 10:11 (3:7), Venus Nowice - Darbor Bolesławice 8:5 (3:3), Lucky Loser - Ebueee Ehee 5:12 (3:2), Green Team - Znajomi Fryzjera 9:10 (5:5)   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2015 - Wizyta w Chinach

- To kontynuacja projektu rozpoczętego w 2014 roku. Rewizyta u azjatyckich partnerów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest w całości finansowana z pieniędzy unijnych.
W programie są spotkania z samorządami lokalnymi, regionalnymi władzami i przedsiębiorcami oraz nawiązanie partnerstwa pomiędzy Wałbrzychem a miastem Tienjin - prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska wylicza główne cele wizyty studyjnej, która rozpoczyna się w tym tygodniu w Chinach.
Wśród azjatyckich inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dominuje branża motoryzacyjna   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2015 - Mammobus odwiedzi powiat świdnicki

W lutym mammobus odwiedzi powiat świdnicki. Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka Piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Program jest jednym z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych. Zachęcamy do propagowania profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek. Kogo dotyczą badania w ramach Programu?   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2015 - Budżet Świdnicy z autopoprawką prezydenta

- Choć zachowawczy w porównaniu do budżetów lat ubiegłych, projekt budżetu zakłada sfinansowanie inwestycji miejskich na poziomie 25,9 miliona złotych i daje perspektywę finansowania nowych zadań, szczególnie objętych dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.
Świadczy o tym choćby dopuszczalny poziom obsługi zadłużenia wyznaczony na 2015 rok na poziomie 10,72% wobec faktycznego wskaźnika obsługi długu szacowanego na poziomie 6,49% - mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2015 - "Sabaton" zagra w najbliższą sobotę we Wrocławiu

wROCKfest.pl oraz agencja Knock Out Productions zapraszają na halowy koncert popularnych w naszym kraju Szwedów z zespołu Sabaton. Wspaniały show Sabatona będzie miał miejsce 24 stycznia 2015 roku w hali Orbita przy ulicy Wejherowskiej.
"Sabaton" (Szwecja) heavy metal, power metal. Najfajniejsi nauczyciele historii wśród muzyków ponownie poprowadzą w naszym kraju lekcję. Na której z całą pewnością nie zabraknie polskich wątków. Obecność obowiązkowa! Miłość Sabaton do polskich fanów jest wielka i odwzajemniona. Pięknym jej przejawem było DVD Szwedów zrealizowane przez ponad półmilionową widownią na Przystanku Woodstock. Ale każdy ich przyjazd do Polski, nawet na klubowy koncert, jest wydarzeniem szczególnym   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2015 - Zostań wolontariuszem

Wolontariat to nie tylko bezinteresowna praca, ale też nietuzinkowy sposób na rozwijanie własnego potencjału, możliwość zdobywania nowych i cennych doświadczeń. Dział Pomocy Specjalistycznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy zaprasza na organizowane cyklicznie, co dwa tygodnie, szkolenia dla osób chcących zostać wolontariuszami to znaczy w sposób dobrowolny i bezpłatny wykonywać czynności na rzecz innych osób.
Niesienie pomocy drugiemu, będącemu w potrzebie człowiekowi to nie tylko odpowiedzialne zadanie, ale też niesamowita przygoda, ukazująca najbardziej humanitarne oblicze człowieczeństwa   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2015 - Wybierają sołtysów

16 stycznia w gminie Świdnica rozpoczęły się wybory sołtysów na kadencję 2015-2019. Do 10 lutego mieszkańcy 33 sołectw zdecydują, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym kto będzie ich reprezentantem w jednostkach pomocniczych gminy Świdnica.
Wybory sołtysów mogą odbyć się w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu wyborów samorządowych. - Pierwszy nowy sołtys w gminie Świdnica został wybrany 16 stycznia w Krzczonowie. To właśnie dotychczasową sołtys, Danutę Sawczak mieszkańcy Krzczonowa obdarzyli mandatem zaufania na kolejną kadencję   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2015 - Kabaret pod Wyrwigroszem w Żarowie

8 marca o godzinie 19.00 w Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10a wystąpi jeden z najpopularniejszych kabaretów w Polsce - Krakowski Kabaret pod Wyrwigroszem. W grupie występują: Beata Rybarska, Andrzej Kozłowski, Maurycy Polaski, Łukasz Rybarski.
W najnowszym programie Kabaretu pod Wyrwigroszem - "Variaté" znajdą Państwo najnowsze skecze, monologi i piosenki. Błyskawiczne tempo programu, szereg inteligentnych skojarzeń i mnóstwo dowcipnych aktualności stanowią o jego powodzeniu na estradach całego kraju. Spotkanie z Kabaretem pod Wyrwigroszem to absolutna gwarancja śmiesznie spędzonego wieczoru.
Bilety w cenie 50 złotych do nabycia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz w serwisach: www.biletyna.pl oraz www.biletynakabarety.pl


22 stycznia 2015 - Budowa przydomowych oczyszczalni

12 tysięcy złotych dla budynków jednorodzinnych - to maksymalna kwota dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, przyjęta 19 stycznia br. przez radnych na V sesji Rady Gminy Świdnica. Złożone jeszcze w ubiegłym roku deklaracje władz gminy dotyczące kontynuowania prac przy dofinansowaniu budowy przydomowych oczyszczalnie ścieków stały się faktem.
Gmina Świdnica wywiązując się z zadań własnych, do których należy m.in. kanalizowanie usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, przyjmując niniejszą uchwałę, stwarza mieszkańcom gminy dogodne warunki budowy indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2015 - Konferencja kończąca projekt w czeskim Jicinie

20 stycznia w Mieście Jičín odbyła się konferencja kończąca projekt "Wallenstein rozwija czesko-polską kulturę". W konferencji wzięła udział delegacja Powiatu Świdnickiego pod przewodnictwem Starosty Świdnickiego Piotra Fedorowicza oraz Wicestarosty Zygmunta Worsy. Projekt był realizowany od listopada 2013 roku do stycznia 2015 roku.
W jego ramach odbyły się imprezy kulturalne: Święto Wallensteina w Jičínie oraz Dni Wallensteina w Świdnicy oraz przedstawienia teatralne Wallsteinskiego Imaginarium, które odbywały się na terenie czesko-polskiego pogranicza   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2015 - Gala Karnawałowa

23 stycznia o godzinie 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury najpiękniejsze arie, duety i sceny z oper i operetek wykonają artyści scen europejskich. Czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operetkowe, a także standardy jazzowe czyli najsłynniejsze sceny z oper: "Traviata", "Opowieści Hoffmanna", "Lakme", "Carmen", "Nabucco", "Porgy and Bess" i wiele innych.
Czar dawnego Wiednia ukryty w najpiękniejszych duetach i scenach z operetek "Księżniczka czardasza", "Zemsta nietoperza". Szampański nastrój wieczoru uzupełniają barwne pieśni neapolitańskie oraz słynne standardy z repertuaru śpiewaków włoskich   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2015 - Otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych

Ważna informacja dla organizacji pozarządowych działających na terenie Powiatu Świdnickiego. 21 stycznia Zarząd Powiatu Świdnickiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz z zakresu ochrony i promocji zdrowia w 2015 roku.
Na realizację zadań Zarząd przeznaczył następujące kwoty: 40 tysięcy złotych - upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, 10 tysięcy złotych - kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji oraz 20 tysięcy złotych - ochrona i promocja zdrowia Wzory ofert można pobrać ze strony internetowej Powiatu Świdnickiego. Termin składania ofert mija 11 lutego 2015 roku.


21 stycznia 2015 - Kolejna firma działa w Podstrefie Świebodzice

Droper Logistic rozpoczęła działalność w Podstrefie Świebodzice WSSE "Invest-Park". To czwarty zakład, który powstał w naszej podstrefie. Firma zajmuje się transportem i logistyką. Działkę o powierzchni niespełna 1,3 ha w kupiła w 2012 roku. Od początku tygodnia nowo wybudowana hala magazynowa o pow. 2 tysiące m2 już tętni życiem.
- W nowym zakładzie planujemy zatrudnić docelowo 15 osób - mówi Lilianna Żylska, Prezes Zarządu Droper Logistic. Droper Logistic zajmuje się świadczeniem usług spedycyjnych, transportowych i logistycznych. Spółka ma doświadczenie w organizacji transportu m. in. odzieży na wisząco, tekstyliów, przewozów mebli i sprzętu AGD, transportu maszyn i urządzeń oraz transportu odpadów   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2015 - Spotkanie - Aglomeracja Wałbrzyska

- 193,6 miliona euro to kwota, jaką w najbliższych latach będą mogły pozyskać z Unii Europejskiej gminy skupione w Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Głównym tematem rozmów był projekt formalnego już porozumienia, które będzie podstawą współpracy przez najbliższe lata - mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która na zaproszenie lidera Aglomeracji, prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja 15 stycznia - wraz z niemal wszystkimi wójtami, burmistrzami i prezydentami 22 gmin wchodzących w skład Aglomeracji - uczestniczyła w spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2015 - Badania mammograficzne

Zachęcamy świebodziczanki w wieku od 50 do 69 lat do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych. Badania będą przeprowadzone 20 lutego na parkingu Sklepu "Bricomarche", w mobilnym mammobusie, przez firmę NS ZOZ "Diagnostyk" z Zielonej Góry.
- Nasi specjaliści wykonają profilaktyczne badania tym paniom, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych tego typu badań. Panie, które nie będą spełniały powyższych warunków będą mogły mieć wykonane badania odpłatnie w cenie 80 złotych - wyjaśnia Ewa Niesyn z NZOZ "Diagnostyk"   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2015 - Bieg Noworoczny

Duża frekwencja, dobra pogoda to podstawa udanej imprezy plenerowej. I tak właśnie było na organizowanym przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji "Biegu Noworocznym" 18 stycznia. Na starcie stanęło 223 zawodników, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych osobno dla dziewcząt i chłopców.
W "Biegu Noworocznym" obok świdniczan wystartowali również liczni przyjezdni biegacze między innymi z Wałbrzycha, Siedlęcina, Wrocławia, Nowej Rudy, Strzegomia i okolicznych miejscowości   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2015 - Stawki za wodę pozostają bez zmian

Informujemy mieszkańców, że dotychczas obowiązujące stawki za dostarczenie wody dla wszystkich odbiorców w Gminie Świebodzice, pozostają niezmienione. Odbiorcy, obsługiwani przez świebodzicki Zakład Wodociągów i Kanalizacji, będą nadal płacić na tym samym poziomie zarówno za dostarczaną wodę, jak i odbiór ścieków.
Natomiast odbiorcy, obsługiwani przez Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji, od stycznia będą płacić nowe stawki, ponieważ WZWiK podniósł opłatę za odbiór ścieków - wzrost wynosi około 8 %. W naszym mieście dotyczy to mieszkańców największego osiedla czyli Osiedla Piastowskiego


21 stycznia 2015 - Sobota z Fundacją Serce

Już 24 stycznia odbędzie się spotkanie z Fundacją Serce, podczas którego organizacja zaprezentuje swoją działalność. Ponadto na odwiedzających czekać będą atrakcje w postaci występów wokalnych oraz zajęć plastycznych.
Fundacja "Serce" działa na rzecz dzieci i młodzieży potrzebujących społecznego wsparcia, co realizowane jest poprzez stworzenie programu i placówek "Centrum Przyjaźni Dziecięcej". Przedstawiciele organizacji będą obecni 24 stycznia w godzinach 10:00-14:00 w Pasażu Tesco przy ulicy Strzegomskiej 2 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2015 - Pierwszy w Nowym Roku sukces Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie

Szymon Sajnok - uczeń świdnickiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, został 11 stycznia 2015 Mistrzem Polski w Kolarstwie Przełajowym.
Impreza odbywała się na Kaszubach, w Bytowie. To pierwszy sukces w Nowym Roku i dobry prognostyk na zbliżający się sezon. Wyścig był niezwykle trudny - wietrzny nadmorski klimat dał się we znaki wszystkim zawodnikom, reprezentującym najlepsze polskie szkoły i kluby. Szymon reprezentuje kadrę narodową juniorów i często bierze udział w prestiżowych wyścigach nie tylko rangi krajowej   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2015 - VI edycja Dni Języka Angielskiego

16 stycznia w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji Dni Języka Angielskiego połączone z VI Międzyszkolnym Konkursem Recytatorskim Angielskiej Poezji Dziecięcej.
W sali gimnastycznej zgromadziło się 42 uczniów z dziewięciu szkół podstawowych ze Świdnicy oraz szkoły w Witoszowie, Lutomi Dolnej oraz Mokrzeszowa. Uczniom towarzyszyli oczywiście nauczyciele języka angielskiego. Po konkursie recytatorskim, podczas którego uczniowie recytowali wiersze znanych angielskich poetów zostały wręczone nagrody oraz wyróżnienia w poszczególnych konkursach, dyplomy dla wszystkich uczestników, podziękowania dla nauczycieli oraz jury   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2015 - Na wiosnę więcej lotów do Frankfurtu

Nowy, wieczorny rejs do Frankfurtu i większe samoloty. Linie lotnicze Lufthansa reagują na rosnące potrzeby pasażerów i zwiększają liczbę dostępnych na tej trasie miejsc z Wrocławia.
Lufthansa lata z Wrocławia do dwóch ważnych niemieckich miast, a przy tym największych europejskich międzynarodowych portów przesiadkowych: Frankfurtu i Monachium. W ubiegłym roku na tych trasach linie lotnicze notowały znaczące wzrosty. Średnie wypełnienie samolotów do Frankfurtu utrzymywało się na poziomie 80%, w najlepszych miesiącach nawet ponad 90%   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2015 - Bezpieczne ferie w Dobromierzu

Ferie zimowe, to dla dzieci i młodzieży czas wypoczynku i radosnych zabaw. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, w Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Dobromierzu, w ostatnim tygodniu nauki realizowano projekt "Bezpieczne i rozważne ferie zimowe". Do realizacji projektu zostali zaproszeni funkcjonariusze z Posterunku Policji w Dobromierzu, starszy sierżant Marcin Winiarski i sierżant Piotr Szuszkiewicz.
Policjanci przeprowadzili zajęcia edukacyjne w dwóch grupach wiekowych: klasy 0 - III i Małe Przedszkole oraz klasy IV - VI   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2015 - Altany sposobem na integrację mieszkańców

Trzy altany wyposażone w stoły i ławy, które mają być plenerowym miejscem spotkań mieszkańców, wybudowano w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Białej, Kraskowie i Strzelcach.
Najważniejsze w całym projekcie, było to, że już sama budowa altan była formą integracji lokalnej społeczności. - Mieszkańcy sami zaoferowali swoją pomoc w uporządkowaniu terenu, na którym miały zostać zamontowane altany - mówi Dagmara Gorlowska z Urzędu Gminy Marcinowice   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2015 - Posiadał amfetaminę, marihuanę i extazy

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc na terenie miasta czynności dotyczące zwalczania przestępczości narkotykowej zatrzymali 28-letniego mieszkańca Świdnicy. W trakcie przeszukania mieszkania należącego do zatrzymanego funkcjonariusze ujawnili w nim środki odurzające oraz wagę elektroniczną. Zabezpieczony biały proszek, susz oraz tabletki zostały poddane badaniom na testerach narkotykowych.
Zabezpieczone przez funkcjonariuszy środki okazały się narkotykami. Mężczyzna posiadał 1200 porcji amfetaminy, 130 porcje marihuany oraz 3 tabletki extazy   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - Młodzi strzegomianie bezkonkurencyjni

Studio biżuterii "Graniteria" oraz firma zajmująca się animacją przyjęć dla dzieci - aż dwie grupy uczniów Zespołu Szkół ze Strzegomia zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie Akademia Młodego Przedsiębiorcy realizowanym przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades. Uczniowie zdobyli fundusze na własną działalność oraz finansowanie studiów w AFiBV.
Projekt Akademia Młodego Przedsiębiorcy został przeprowadzony w 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całej Polski, od września do grudnia 2014 roku   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - Kolejna edycja "szkoły dla rodziców i wychowawców"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy ponownie organizuje zajęcia, których głównym celem jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą, nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą oraz wymiana doświadczeń.
Dobra więź emocjonalna z rodzicami i rodziną to najważniejszy czynnik chroniący dziecko przed narkotykami, alkoholem i negatywnym wpływem grupy rówieśniczej. Przed nami kolejna część projektu "Szkoła dla rodziców i wychowawców"   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - Gala Karnawałowa

23 stycznia o godzinie 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury najpiękniejsze arie, duety i sceny z oper i operetek wykonają artyści scen europejskich. Czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operetkowe, a także standardy jazzowe czyli najsłynniejsze sceny z oper: "Traviata", "Opowieści Hoffmanna", "Lakme", "Carmen", "Nabucco", "Porgy and Bess" i wiele innych.
Czar dawnego Wiednia ukryty w najpiękniejszych duetach i scenach z operetek "Księżniczka czardasza", "Zemsta nietoperza". Szampański nastrój wieczoru uzupełniają barwne pieśni neapolitańskie oraz słynne standardy z repertuaru śpiewaków włoskich   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - Już w lutym tysiąc psów na starcie Husqvarna Tour 2015

W dniach 5 - 8 lutego na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się VIII edycja wyścigu psich zaprzęgów - Husqvarna Tour 2015. To największa w Polsce gonitwa i jedna z najważniejszych na świecie. Prawie sto najlepszych na świecie ekip stanie na starcie wyścigu. Ponad tysiąc najdroższych i najszybszych psów zaprzęgowych przyjedzie do Polski. Każdego dnia Husqvarna Tour zaprzęgi będą miały do pokonania kilkadziesiąt kilometrów krętych, górskich tras w trudnych warunkach zimowych.
Husqvarna Tour to najtrudniejszy, średniodystansowy wyścig psich zaprzęgów w Polsce i jeden z kilku najważniejszych na świecie. Od lat kibice, turyści górscy i entuzjaści sportów zimowych mogą cieszyć się tym widowiskiem w Polsce. Polana Jakuszycka to miejsce o wyjątkowej lokalizacji   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - Policjanci podsumowali rok

Od wielu lat funkcjonariusze Komisariatu Policji w Świebodzicach, na zaproszenie Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza, spotykają się w ratuszu na dorocznej odprawie. W piątek, 16 stycznia, mundurowi podsumowali i przedstawili wyniki swojej pracy w 2014 roku.
Gospodarzem spotkania był burmistrz Bogdan Kożuchowicz, a w odprawie wzięli udział: Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach nadk. Piotr Galicki, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy, mł. insp. Janusz Cygal, Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach Sylwia Wawrzyńczyk, funkcjonariusze komisariatu, a także bardzo liczna reprezentacja radnych Rady Miejskiej Świebodzic z Wiceprzewodniczącym Janem Klepcem, w tym cała Komisja Bezpieczeństwa pod przewodnictwem radnego Krystiana Wołoszyna   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - 100 lat Julii Strugały

Koniec ze śpiewaniem 100 lat. Od 15 stycznia mieszkance Pożarzyska wypada już śpiewać... 200 lat. Urodziła się 15 stycznia 1915 roku w Lipnicy Dolnej, w okolicach Bochni. W 1946 roku przeprowadziła się do Pożarzyska. Julia Strugała w niedzielę, 18 stycznia w obecności rodziny, przyjaciół i znajomych świętowała setne urodziny.
Pani Julia jest pogodna i energiczna, ale jak przyznaje recepty na długowieczność nie ma. Chętnie ogląda telewizję, codziennie czyta gazety, bo lubi wiedzieć, co się dzieje w kraju i na świecie. - Ciocia dzisiaj otrzymała tyle listów gratulacyjnych i wszystkie chętnie je przeczyta   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - Zapraszamy na Pro Rec Hip-Hop Festival

Pro Rec szykuje mocne muzyczne uderzenie. W Świdnicy pojawi się silna reprezentacja byłych oraz obecnych artystów labela. Raperzy z wytwórni, ramię w ramię z młodą gwardią - siódemką laureatów akcji Pro Test, zaprezentują się na scenie klubu Baszta już 7 marca.
Do końca stycznia bilety na festiwal będzie można kupić znacznie taniej.
W imprezie pod hasłem Pro Rec Hip - Hop Festival, swój udział potwierdzili już reprezentanci warszawskiej sceny: Małach/Rufuz, Dj Grubaz, Polska Wersja, HDS oraz Wujek Samo Zło w duecie z producentem muzycznym swojej ostatniej płyty - Filipem Siejką   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2015 - Rusza projekt ekologiczny

Przez cały rok Publiczne Przedszkole nr 3 "Niezapominajka" z Grupą Żłobkową będzie prowadzić projekt ekologiczny, na który gmina pozyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już trzeci raz z rzędu Świebodzice pozyskały dotacje na tego typu edukację ekologiczną.
W ramach projektu Przedszkole nr 3 będzie organizować zajęcia edukacyjne, konkursy i zabawy, włączając w nie inne placówki przedszkolne i szkoły w mieście.


19 stycznia 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

17 stycznia, piłkarze Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup rozegrali siódmą kolejkę spotkań. Wyniki: U18 Żarów - Nocny Team 6:3 (3:1) 30 PLUS - Electrolux Żarów 2:6 (0:3), Drink Team Świdnica - Wierzbianka Wierzbna 4:1 (1:0), Olewers Gold Team - Diablo Team 1:4 (0:3), Memento Mori - KKZ Zaskoczeni Żarów 1:6 (0:1), Wektor Świdnica - Cannabis 8:1 (4:0), drużyna Turbokozaki pauzowała.
Wyniki, tabele, statystyki dostępne na oficjalnej stronie internetowej rozgrywek www.electroluxcup.zarow.pl


18 stycznia 2015 - Pięć setów siatkarek

Wczoraj, w czternastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki zwyciężyły na wyjeździe z Sokołem Radzionków. Sokół Radzionków - MKS Świdnica 2:3.
Pozostałe wyniki: SMS PZPS II Szczyrk - Sokół 43 AZS AWF Katowice 3:2 w setach - 26:24, 14:25, 15:25, 25:18, 15:10, SMS LO2 Opole - Olimpia Jawor 1:3 w setach - 23:25, 25:20, 20:25, 15:25, Dębowianka-PLKS Pszczyna - Zorza Wodzisław Śląski 3:0 w setach - 25:19, 25:22, 25:20, KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice - MCKiS Jaworzno 3:0 w setach - 25:19, 25:21, 25:16   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2015 - III liga siatkówki mężczyzn

We wczorajszych spotkaniach grupy "B" Dolnośląskiej III ligi mężczyzn zanotowano wyniki: PCO Volley Żarów - MKS Olavia Oława 3:0 w setach 25:21, 25:19, 25: 20, ULKS Teleżet Ginące Zawody Opal Kudowa Zdrój - UKS Dekoria Świdnica 3:0 w setach 25:19, 25:23, 25: 23, MTS Międzylesie - UKS Tygrysy Strzelin 3:0 w setach 25:15, 25:21, 25:18, ZTS Ząbkowice Śląskie - MKS Olimpia Kowary 3:00 w setach 25:17, 25:22, 25:13.
W rozgrywkach prowadzi zespół ZTS Ząbkowice Śląskie z kompletem 36. punktów przed MKS Olimpią Kowary 26. punktów   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2015 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej "Darbor Cup"

Prowadzące w tabeli Osiedle i Przyjaciele gromi Venus Nowice, Darbor ogrywa jedną bramką Ebueee i wskakuje na pozycję wicelidera. Mocno osłabiony Lucky Loser został rozgromiony przez Green Team a Sport Team nie dał szans Znajomym Fryzjera.
Wyniki spotkan: Lucky Loser - Green Team 9:18 (1:10), Znajomi Fryzjera - Sport Team 6:9 (2:4), Osiedle i Przyjaciele - Venus Nowice 18:7 (4:3), Ebueee Ehee - Darbor Boesławice 7:8 (3:4)   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2015 - W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju o obwodnicy Świdnicy

Na temat budowy tej ważnej dla Świdnicy i regionu arterii 15 stycznia władze Świdnicy rozmawiały z wiceministrem infrastruktury i rozwoju Waldemarem Sługockim. Nowe władze miasta prowadzą wszystkie możliwe działania w tej sprawie m.in. rozmawiając na każdym szczeblu i angażując w lobbing na rzecz budowy obwodnicy świdniczan. - Czasu mamy niewiele, ale powinniśmy zrobić wszystko, by spróbować doprowadzić do budowy tej ważnej dla miasta drogi.
Dlatego gorąco zachęcam do podpisania wniosku o wpisanie na listę Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2015 - Noworoczne spotkania

Okres noworoczny w gminie Świdnica to tradycyjnie spotkania seniorów i organizacji pozarządowych, kół gospodyń i młodzieży. Wspólne spotkania są dla starszych ludzi znakomitą okazją do spotkania ze znajomymi, podzielenia się opłatkiem i wspólnego kultywowania polskich tradycji bożonarodzeniowych.
Jeszcze w grudniu 2014 roku sołectwo Burkatów, jako pierwsze zorganizowało wigilijne spotkanie z mieszkańcami. Za nami również spotkania w Bystrzycy Górnej, Grodziszczu, Lutomi Dolnej, Bojanicach, Lubachowie, Boleścinie i Krzczonowie   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2015 - Budżet Obywatelski? Tak!

- Nigdy moim zamiarem nie było likwidowanie budżetu obywatelskiego - mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Radni wspólnie z Prezydentem Miasta chcą, by budżet obywatelski w Świdnicy był realizowany, zależy im jednak na tym, by wypracować takie zasady jego przeprowadzenia, aby nie budziły żadnych wątpliwości.
- Niemiłym zaskoczeniem było to, iż na liście projektów do realizacji, ujętych w budżecie na 2015 rok, znalazły się zadania, które nie posiadały odpowiednich uzgodnień z właścicielami terenu, na którym miały być realizowane   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2015 - "Elektronika PRL-u"

Już niebawem, wszyscy miłośnicy elektroniki, którzy odwiedzą Wieżę Ratuszową w Świdnicy, będą mogli przypomnieć sobie dawne dobre czasy...
Zapraszamy serdecznie na drugą odsłonę wystawy "Elektronika PRL-u". Uroczyste otwarcie odbędzie się 18 stycznia o godzinie 12.00.
Zobaczymy na niej polskie sprzęty grające spod znaku Unitra - magnetofony, gramofony, odbiorniki radiowe, zestawy głośnikowe i wiele innych ciekawych urządzeń. Tą część poprowadzą Tomasz Krug i Paweł Szill. Pokażą oni, że zbierane przez nich sprzęty są sprawne i pomimo swego wieku nadal działają   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2015 - Będą wypoczywać

Blisko 35 tysięcy złotych przeznaczą w tym roku władze gminy Świdnica na organizację zimowego wypoczynku. W ofercie Gminnego Zespołu Oświaty, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji oraz GLKS "Świdnica" znajdą się m.in.: turnieje i rozgrywki sportowe, warsztaty, wycieczki, wyjazdy na basen i do multikina oraz liczne konkursy. Ferie zimowe na Dolnym Śląsku odbędą się w dniach 19 stycznia - 1 lutego.
Nawet jeśli pogodaa nie będzie typowo zimowa, a dzieci i młodzież nie będą szusować na stokach, władze gminy Świdnica zapewniły wiele atrakcji   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2015 - Budują swój kapitał na własne konto

Dla większości dzieci i młodzieży ferie zimowe to czas zasłużonego wypoczynku. Jednak uczniowie z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej postanowili ten okres przeznaczyć na inwestycję w wiedzę z zakresu ekonomii. Po raz drugi uczestniczą w projekcie "Na Własne Konto", finansowanym z Europejskiego Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
W pierwszym tygodniu ferii, tj. od 19 do 23 stycznia br. grupa 16 gimnazjalistów pod opieką nauczycielki Edyty Zerki i studentki Roksany Smoleń uczestniczyć będzie w zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2015 - Spotkanie z kombatantami

Mnóstwo ciepłych słów, podziękowań za współpracę oraz życzenia zdrowia, sił i wytrwałości. Tak po raz dziewiąty wyglądało noworoczne spotkanie władz samorządowych z przedstawicielami Związków Kombatanckich i Żołnierskich Ziemi Świdnickiej.
Na spotkanie przybyli członkowie i sympatycy Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2015 - Tymczasowe areszty za kradzieże metodą "na policjanta"

Trzy miesiące tymczasowego aresztu, zastosował sąd jako środek zapobiegawczy wobec mężczyzny i kobiety, zatrzymanych przez wrocławskich policjantów, a podejrzanych o podszywanie się za funkcjonariuszy i kradzieże mienia. Zatrzymanym, którzy usłyszeli w tej sprawie zarzuty, policjanci udowodnili, co najmniej 9 przestępstw. Za czyny, o które są podejrzani, grozi im teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i Komisariatu Policji Wrocław - Leśnica, w wyniku podjętych działań operacyjnych, zatrzymali dwie osoby podejrzane o to, że podając się za policjantów, okradali mieszkańców   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2015 - Odszkodowania za brak lokalu socjalnego

Trzysta świdnickich rodzin czeka od kilku lat na mieszkanie, a zasoby mieszkaniowe miasta są bliskie zeru. Poprzednie władze w ciągu 12 lat doprowadziły do katastrofy w polityce mieszkaniowej.
- Na bieżąco dysponujemy jedynie kilkoma lokalami, których stan i standard powoduje, że bardziej nazwać je możemy slumsami niż mieszkaniami. Deleżaki przy ulicach - Gdyńskiej, Garbarskiej czy Chopina odbiegają od standardów XXI wieku. I w takich warunkach nie mogą mieszkać rodziny z dziećmi - mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która jeszcze w kampanii wyborczej deklarowała, że zrobi wszystko, by poprawić warunki życia świdniczan   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2015 - Odliczamy do ferii

Za kilka dni rozpoczyna się w naszym województwie zimowa przerwa w szkołach. Choć o sankach i bałwanach możemy chyba zapomnieć, atrakcji w mieście nie zabraknie. Ciekawe zajęcia jak co roku przygotowały instytucje miejskie: Miejski Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Biblioteka Publiczna a także szkoły i świetlica.
Ferie zaczynamy w poniedziałek, 19 stycznia. Dzieci, które zapisały się na zajęcia w MDK, będą się m. in. uczyć języka perskiego i hiszpańskiego, ćwiczyć jogę, rozwijać talenty plastyczne i taneczne, a także spotykać się z ciekawymi ludźmi. Przewidziana jest także wizyta w ExploraPark w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2015 - Na pomoc Polakom z Donbasu

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska wraz z radnymi Rady Miejskiej Świdnicy prowadzą działania na rzecz przyjęcia do miasta rodziny Polaków ewakuowanych z Donbasu.
- Zgłosiliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych akces udzielenia pomocy polskiej rodzinie uciekającej z Donbasu. Wierzę, że Świdnica - mimo od lat trudnej sytuacji w polityce mieszkaniowej - może dać dobry przykład innym gminom w naszym regionie. Wiemy, że wśród ewakuowanych jest kilkadziesięcioro dzieci. Świdnica przyjazna rodzinom, uhonorowana tytułem Stolicy Dziecięcych Marzeń to miasto, które ma szczególną powinność, by nieść pomoc potrzebującym wsparcia i pomocy   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2015 - Zapraszamy na Pro Rec Hip-Hop Festival

Pro Rec szykuje mocne muzyczne uderzenie. W Świdnicy pojawi się silna reprezentacja byłych oraz obecnych artystów labela. Raperzy z wytwórni, ramię w ramię z młodą gwardią - siódemką laureatów akcji Pro Test, zaprezentują się na scenie klubu Baszta już 7 marca.
Do końca stycznia bilety na festiwal będzie można kupić znacznie taniej.
W imprezie pod hasłem Pro Rec Hip - Hop Festival, swój udział potwierdzili już reprezentanci warszawskiej sceny: Małach/Rufuz, Dj Grubaz, Polska Wersja, HDS oraz Wujek Samo Zło w duecie z producentem muzycznym swojej ostatniej płyty - Filipem Siejką   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

10 stycznia, piłkarze Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup wrócili do gry po przerwie świąteczno-noworocznej. W konfrontacji niepokonanych drużyn lepsi okazali się piłkarze KKZ Zaskoczonych Żarów, którzy pokonali U18 Żarów. Dużą niespodziankę sprawili zawodnicy Electrolux Żarów pokonując wyżej notowanych Olewers Gold Team.
VI kolejka Electrolux Cup: Wierzbianka Wierzbna - Wektor Świdnica 2:7 (0:2), Diablo Team - Memento Mori 9:3 (4:0), KKZ Zaskoczeni Żarów - U 18 Żarów 5:0 (1:0), Cannabis - 30 PLUS 3:2 (2:1), Nocny Team - Turbokozaki 6:4 (2:3), Electrolux Żarów - Olwers Gold Team 6:3 (1:2, Drink Team Świdnica pauzował


14 stycznia 2015 - Miejsce gdzie warto żyć

Dynamika przyrostu mieszkańców w gminie Świdnica trwa nieprzerwanie od ośmiu lat. Tylko na koniec grudnia 2014 roku ilość stałych mieszkańców gminy wyniosła 16618. To o 128 nowych osób w porównaniu z rokiem 2013, a z 2006 to aż o 1112 nowych mieszkańców.
Według danych z biura meldunkowego Urzędu Gminy Świdnica na koniec 31 grudnia 2013 roku liczba zameldowanych wynosiła 16618, ilość mieszkańców czasowych 373, uprawnionych do głosowania 13400. Na przestrzeni całego 2014 roku odnotowano 173 zgony i 162 urodzenia (82 chłopców, 80 dziewczynek)   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2015 - Gala Karnawałowa

23 stycznia o godzinie 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury najpiękniejsze arie, duety i sceny z oper i operetek wykonają artyści scen europejskich. Czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operetkowe, a także standardy jazzowe czyli najsłynniejsze sceny z oper: "Traviata", "Opowieści Hoffmanna", "Lakme", "Carmen", "Nabucco", "Porgy and Bess" i wiele innych.
Czar dawnego Wiednia ukryty w najpiękniejszych duetach i scenach z operetek "Księżniczka czardasza", "Zemsta nietoperza". Szampański nastrój wieczoru uzupełniają barwne pieśni neapolitańskie oraz słynne standardy z repertuaru śpiewaków włoskich   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2015 - Ferie w Jaworzynie Śląskiej

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież na specjalne zajęcia, które odbędą się podczas nadchodzących ferii zimowych - potrwają one od 19 do 30 stycznia.
Codziennie od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 12:00 zapraszamy dzieci w wieku szkolnym do udziału w cyklu zajęć, podczas których dzieci będą mogły spędzić czas pod okiem naszych instruktorów, przy okazji nabywając i doskonaląc umiejętności artystyczne. Nie zabraknie także świetnej zabawy: na biorących udział w zajęciach czekają gry i konkursy z nagrodami   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2015 - Bieg Noworoczny

18 stycznia na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się kolejny, organizowany od wielu lat Bieg Noworoczny.
W biegu wystartują zawodnicy reprezentujący wszystkie grupy wiekowe. O godzinie 12.00 rozpocznie się rywalizacja w kategoriach: skrzaty, dzieci młodsze i dzieci starsze, młodzicy, juniorzy, seniorzy, oldboye i nestorzy. Dla każdej z kategorii zostanie wyznaczony inny dystans do pokonania.
Dwustu pierwszych zgłoszonych uczestników otrzyma koszulki okolicznościowe   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2015 - Nowe "władze" w sołectwach

Do tej pory wybory przeprowadzono w sześciu sołectwach. W Zastrużu, Mielęcinie, Krukowie, Mikoszowej, Siedlimowicach i Mrowinach mieszkańcy wybrali już nowych sołtysów, którzy wspólnie z Radami Sołeckimi pracować będą na rzecz społeczności wiejskiej.
Wybory sołeckie potrwają do 20 stycznia - Świetlice wiejskie wypełnione są po brzegi. Jestem pod wielkim wrażeniem, że mieszkańcy wsi tak licznie uczestniczą w wyborach. To tylko oznacza, że nie są obojętni na to, co dzieje się wokół nich. Widać, że priorytetem jest dla nich dobro miejscowości - mówi burmistrz Leszek Michalak.
Jak pokazują wyborcze rozstrzygnięcia największym zaufaniem cieszą się doświadczeni sołtysi, ale zdarzają się pod tym względem także wyjątki   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - "Elektronika PRL-u"

Już za tydzień, wszyscy miłośnicy elektroniki, którzy odwiedzą Wieżę Ratuszową w Świdnicy, będą mogli przypomnieć sobie dawne dobre czasy...
Zapraszamy serdecznie na drugą odsłonę wystawy "Elektronika PRL-u". Uroczyste otwarcie odbędzie się 18 stycznia o godzinie 12.00.
Zobaczymy na niej polskie sprzęty grające spod znaku Unitra - magnetofony, gramofony, odbiorniki radiowe, zestawy głośnikowe i wiele innych ciekawych urządzeń. Tą część poprowadzą Tomasz Krug i Paweł Szill. Pokażą oni, że zbierane przez nich sprzęty są sprawne i pomimo swego wieku nadal działają   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - Statystyki Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy

W ubiegłym roku w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 1505 aktów urodzeń, tj. o 105 aktów więcej niż w roku 2013. Urodziło się 754 chłopców i 751 dziewczynek. Ponad 90 procent urodzeń miało miejsce w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy - 1 362 (w roku 2013 - 1 287), niewielka część aktów, to akty dzieci urodzonych zagranicą, zarejestrowane w Polsce - 122 (w roku 2013 - 113 aktów).
Najczęściej wybieranym przez rodziców imieniem żeńskim, podobnie jak w roku 2013, była Zuzanna, a męskim Filip   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - "Targi pracy i prezentacji zawodów"

Jutro, 13 stycznia, o godzinie 10.00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ulicy Wystawowej 1 (Hala Stulecia) uroczyście otwarte zostaną "Targi pracy i prezentacji zawodów". Targi otworzy Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, w obecności rektorów uczelni wyższych, oraz dyrektorów i prezesów Dolnośląskich Stref Ekonomicznych.
Organizatorem targów jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach realizowanego projektu systemowego pn. "Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II". Na targach zaprezentują się ponadgimnazjalne szkoły zawodowe i szesnaście uczelni wyższych oraz pracodawcy z województwa dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - Zatrzymany za posiadanie amfetaminy

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach prowadząc czynności dotyczące zwalczania przestępczości narkotykowej zatrzymali 34-letniego mieszkańca Świebodzic. W trakcie przeszukania pomieszczeń gospodarczych należących do mężczyzny funkcjonariusze ujawnili w piwnicy woreczek. W środku znajdował się biały proszek, który poddano badaniom na testerze narkotykowym. Okazało się iż, zabezpieczona substancja to amfetamina. Mężczyzna posiadał 370 porcji tego narkotyku. 34-latek został zatrzymany do wyjaśnienia. W trakcie przesłuchania powiedział policjantom, iż narkotyk miał na własny użytek. Policjanci prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, za posiadanie narkotyków grozi do trzech, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast handel narkotykami zagrożony jest karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.


12 stycznia 2015 - Strażacy podsumowali rok

Zwykle na miejscu zdarzenia to oni są pierwsi. Podejmują się każdej interwencji i są zawsze gotowi do niesienia pomocy. Ich jednostki dysponują nowym i specjalistycznym sprzętem, a i sami strażacy są coraz lepiej wyszkoleni. Za nimi kolejny udany rok trudnej społecznej służby.
To był dobry rok, bo coraz więcej nowoczesnego sprzętu technicznego zasiliło ich jednostki.
Strażacy z Wierzbnej dołączyli do elity polskiej służby ratowniczej, kiedy zostali włączeni do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - Świdnicka Liga Piłki Halowej

Wyniki ostatniej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej w piłce nożnej: Cukrownik - Stalówka 3:0, S.T.E.P. - Biznesmeni 2:4, Darbor - Gamaflora 4:5 (4:0), Darbor II - Poloniści 2:0.
Piłkarzem kolejki został Łukasz Krystyniak z Gamaflora Bystrzyca Górna a bramkarzem Krzysztof Bielak także z Gamaflora Bystrzyca Górna. W rozgrywkach prowadzi zespół Gamaflora Bystrzyca Górna, który zgromadził 24. punkty. Na drugim miejscu jest Jako Team, a na trzecim Darbor oba zespoły maja po 21. punktów.
Kolejne miejsca zajmują: Biznesmeni, S.T.E.P. Stalówka, Darbor II, Cukrownik i Poloniści. Królem strzelców z 18. bramkami jest Konrad Sajdak. 13. goli strzelił Kamil Bezegłów i Grzegorz Borowy, 12. bramek zdobył Paweł Tobiasz.


12 stycznia 2015 - Świdnica walczy o obwodnicę

Nieprawdą jest, jak sugeruje Wojciech Murdzek, że obecne władze Świdnicy i koalicja SLD-PO nic nie robią na rzecz budowy obwodnicy naszego miasta. Właściwe kroki w tej sprawie zostały poczynione tuż po objęciu prezydentury przez Beatę Moskal-Słaniewską, w pierwszej połowie grudnia 2014. Wtedy to odbyło się m.in. spotkanie z posłami ziemi świdnickiej, którego tematem był lobbing w rządzie polskim na rzecz obwodnicy świdnickiej. Ponadto 16 grudnia ub. roku prezydent Beata Moskal-Słaniewska wystosowała pismo w sprawie budowy obejścia południowo-zachodniego miasta Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35 do Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz, apelując o dopisanie budowy obwodnicy Świdnicy do listy zadań inwestycyjnych   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2015 - Słaby występ siatkarek

Wczoraj, w trzynastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki uległy na "własnym parkiecie" w spotkaniu z Dębowianką-PLKS Pszczyna 0:3 w setach 22:25, 16:25, 20:25.
Pozostałe wyniki: Zorza Wodzisław Śląski - SMS PZPS II Szczyrk 3:0 w setach 25:13, 25:9, 25:11, MCKiS Jaworzno - Sokół Radzionków 2:3 w setach 22:25, 25:20, 16:25, 25:18, 9:15, Olimpia Jawor - KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 1:3 w setach 25:20, 21:25, 21:25, 21:25, Sokół 43 AZS AWF Katowice - SMS LO2 Opole 3:1 w setach 23:25, 25:22, 25:22, 25:22   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2015 - III liga siatkówki mężczyzn

We wczorajszych spotkaniach grupy "B" Dolnośląskiej III ligi mężczyzn zanotowano wyniki: UKS Dekoria Świdnica - MTS Międzylesie 3:1 w setach 25:23, 25:27, 25:21, 25:23, UKS Tygrysy Strzelin - PCO Volley Żarów 2:3 w setach 25:22, 24:26, 21:25, 25:19, 8:15, MKS Olimpia Kowary - ULKS Teleżet Ginące Zawody Opal Kudowa Zdrój 3:0 w setach 25:18, 25:23, 25:12, MKS Olavia Oława - ZTS Ząbkowice Śląskie 0:3 w setach 7:25, 20:25, 17:25.
W rozgrywkach prowadzi zespół ZTS Ząbkowice Śląskie z kompletem 33. punktów przed MKS Olimpią Kowary 26. punktów   . . . czytaj więcej


10 stycznia 2015 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej "Darbor Cup"

Wydarzeniem 6. kolejki był mecz na szczycie tabeli gdzie dotychczasowy lider łatwo przegrywa z Osiedlem I Przyjaciółmi i traci tym samym prowadzenie w tabeli na rzecz przeciwnika, który jako jedyny nie doznał jeszcze porażki.
Kolejne już czwarte zwycięstwo odniósł Darbor pokonując Znajomych Fryzjera, najwięcej emocji było w trzecim meczu kolejki gdzie nieoczekiwanie po zaciętym meczu Sport Team przegrywa z Green Team i zamienia się z nim miejscem w tabeli. Odżywa Venus, który tym razem ogrywa ostatni w tabeli Lucky Loser   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2015 - Finał powiatu świdnickiego w piłce siatkowej dziewcząt

Wczoraj, 8 stycznia w sali sportowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy rozegrano finał powiatu świdnickiego w piłce siatkowej dziewcząt. W zawodach wzięły udział reprezentacje Gimnazjim nr 1 i nr 3 w Świdnicy, Gimnazjum w Pszennie, Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej oraz Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu.
Gimnazjalistki z "jedynki" zwyciężyły w turnieju pokonując zdecydowanie w walce o pierwsze miejsce Gimnazjum nr 3, którego trzon stanowią reprezentantki klas sportowych   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2015 - Walczą z azbestem

Gmina Dobromierz przygotowuje się do złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie prac polegających na demontażu, zbieraniu, transportowaniu i utylizacji azbestu z posesji mieszkańców w 2015 roku. Wśród właścicieli nieruchomości zinwentaryzowanych w bazie azbestowej rozprowadzane są materiały informacyjne na temat azbestu oraz druki wniosków potrzebne do zgłoszenia materiału do usunięcia.
Właściciele nieruchomości, na których znajduje się azbest, chętni do usunięcia niebezpiecznego materiału, proszeni są o złożenie wniosku wg załączonego wzoru do 31 stycznia 2015 roku   . . . czytaj więcej


9 stycznia 2015 - Zapisy do pierwszej klasy

Tuż po feriach we wszystkich żarowskich podstawówkach rozpoczną się zapisy do pierwszych klas. Nabór do pierwszych klas oraz oddziałów przedszkolnych potrwa do końca marca. - Do pierwszej klasy przyjmować będziemy wszystkie dzieci urodzone w 2008 roku i sześciolatki z rocznika 2009.
Nasza placówka prowadzi również rekrutację do oddziałów przedszkolnych.
Trafią tutaj pięciolatki urodzone w 2010 roku. W pierwszej kolejności przyjmować będziemy dzieci z obwodu szkoły:   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2015 - Wrocławskie lotnisko - same wzrosty

Ostatni miesiąc 2014 roku na wrocławskim lotnisku obfitował w same wzrosty. Procentowo najwięcej pasażerów przybyło w segmencie połączeń krajowych - ponad 67%. Bardzo dobry wynik zanotowały czartery, a połączenia niskokosztowe i sieciowe międzynarodowe utrzymały solidny wzrost.
Port Lotniczy Wrocław obsłużył w grudniu 2014 roku 144,1 tysoąca pasażerów - aż o 24 tysiące więcej niż w grudniu 2013 roku. Ten wynik pozwolił uzyskać ogólny wzrost ruchu pasażerskiego na poziomie aż 20% (blisko rekordowego wzrostu z listopada, który wyniósł 23%)   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2015 - Mobilny Punkt Informacyjny

13 stycznia w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru będzie można dowiedzieć się, na co aktualnie można pozyskać wsparcie z funduszy europejskich i jakie są warunki jego otrzymania   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2015 - Włamywał się do komórek i garaży

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu od października pracowali nad sprawą włamań do garaży i komórek w centrum Strzegomia.
Sprawca za pomocą łomu wyłamując zamki i kłódki dostawał się do pomieszczeń, z których kradł wszystko co przedstawiało wartość i co można było spieniężyć. Kradł głównie elektronarzędzia i narzędzia ogrodowe.
Starty poniesione przez właścicieli wynosiły od 400 do tysiąca złotych. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili sprawcę włamań. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie do wyjaśnienia   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2015 - Noworoczny turniej siatkarski

Pierwszy noworoczny turniej siatkarski w Żarowie . i tylu aktywnych zawodników. Wszyscy spotkali się w żarowskim Gminnym Centrum Kultury i Sportu w niedzielę, 4 stycznia nie po to, żeby wygrać, tylko pokazać, że żarowska siatkówka "ma się" całkiem nieźle. Organizatorem sportowych zmagań był Uczniowski Klub Sportowy Volley.
- Drugi raz już gramy w sezonie, w III lidze i myślę, że kondycja naszych zawodników jest bardzo dobra   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2015 - Bez festiwalu, a z szerszą ofertą kulturalną

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podjęła decyzję o nieorganizowaniu w tym roku Festiwalu Reżyserii Filmowej uznając, że jest to przedsięwzięcie zbyt kosztowne i nieprzynoszące miastu oczekiwanych efektów promocyjnych.
Pieniądze dotąd przeznaczane na FRF zasilą budżet Świdnickiego Ośrodka Kultury i przeznaczone będą na różne imprezy kulturalne. Zastrzyk finansowy budżetu ŚOK w postaci 230 tysięcy złotych pozwoli na rozszerzenie oferty kulturalnej m.in. poprzez aktywizację i wzmocnienie ruchu amatorskiego, czy zapraszanie do Świdnicy spektakli teatralnych z uznanych i cenionych w kraju ośrodków   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2015 - Bieg Noworoczny

18 stycznia na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się kolejny, organizowany od wielu lat Bieg Noworoczny.
W biegu wystartują zawodnicy reprezentujący wszystkie grupy wiekowe. O godzinie 12.00 rozpocznie się rywalizacja w kategoriach: skrzaty, dzieci młodsze i dzieci starsze, młodzicy, juniorzy, seniorzy, oldboye i nestorzy. Dla każdej z kategorii zostanie wyznaczony inny dystans do pokonania. Dwustu pierwszych zgłoszonych uczestników otrzyma koszulki okolicznościowe   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2015 - Odstąpienie od umowy z wykonawcą modernizacji

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska w imieniu Świdnicy wypowiedziała umowę firmie Zbylbruk - wykonawcy modernizacji Parku Centralnego.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim wiceprezydent Marek Suwalski wyjaśnił przyczyny tej decyzji, podkreślając, że wykonawca w okresie od 15 października do 23 grudnia 2014 roku wykonał jedynie 3 procent robót zaplanowanych na rok 2014. Opieszałość wykonawcy sprawiła, że z 1 miliona 600 tysięcy złotych wykonano roboty na kwotę 53 tysiące złotych. Wywołało to poważne wątpliwości co do wykonania warunków obowiązującej umowy. W tej sytuacji podjęto decyzję o odstąpieniu od realizacji z winy wykonawcy.


7 stycznia 2015 - Dotacje dla organizacji rozdzielone

Blisko 730 tysięcy złotych otrzymają w tym roku organizacje i kluby sportowe na zadania z zakresu pomocy społecznej, kultury, popularyzacji sportu czy promocji miasta.
Najwięcej tradycyjnie otrzyma Miejski Klub Sportowy Victoria Świebodzice - 360 tysięcy złotych, na szkolenia i zawody piłki nożnej i ręcznej organizowane dla świebodzickiej młodzieży. Nieco ponad 50 tysięcy złotych otrzyma Stowarzyszenie Bona Fide, które prowadzi w mieście m. in. zajęcia z kickboxingu - instruktorem jest tu utytułowany Mariusz Cieśliński, Mistrz Świata w muay thai czy cieszące się także dużym zainteresowaniem treningi kulturystyczne pod okiem kolejnego, utytułowanego sportowca, Mateusza Brzuchacza   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2015 - Zmiana rady nadzorczej

Nastąpiły zmiany personalne w radzie nadzorczej w Miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej. Odwołano dotychczasowych jej członków: Eugeniusza Grzesika, Grzegorza Sulimę, Ludmiłę Żółtańską i Bożenę Bober, a w ich miejsce powołano trzy nowe osoby: Adama Markiewicza, Piotra Mielnika i Jana Łętowskiego. Jednocześnie w Radzie pozostają pracownicy: Krzysztof Chrabkowicz i Józef Wołczkiewicz. Pierwsze posiedzenie rady nadzorczej MZEC w nowym składzie odbyło się 5 stycznia br. Nowa rada dokona analizy sytuacji spółki.
Obecnie praca zarządu MZEC nie była przedmiotem oceny. Poproszono wszystkie spółki zależne o ich wyniki finansowe za ostatnie 10 miesięcy minionego roku - dokumenty te zostały do urzędu dostarczone.


5 stycznia 2015 - Nowe zasady przyjęć mieszkańców

Zgodnie z wolą prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej i przewodniczącego Rady Miejskiej Świdnicy Jana Dzięcielskiego wtorkowe przyjęcia mieszkańców odbywać się będą w składzie dwuosobowym, czyli z udziałem prezydenta bądź wiceprezydenta i dyżurującego radnego.
Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko władzy wykonawczej, ale też władzy ustawodawczej na zapoznanie się z bieżącymi problemami, z jakimi borykają się mieszkańcy Świdnicy.


5 stycznia 2015 - Świdnicki Kościół Pokoju jednym z ulubionych zabytków

Zdjęcie sufitu Kościoła Pokoju w Świdnicy autorstwa Jarosława Ciurusia zdobyło 3. miejsce w polskim konkursie "Wiki Lubi Zabytki", który jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments.
"Wiki Lubi Zabytki" to otwarty konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków   . . . czytaj więcej


5 stycznia 2015 - XVIII Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy zaprasza na XVIII Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych.
Przegląd odbędzie się w dniach 13 i 14 stycznia w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej.
Występujących podzielono na następujące kategorie wiekowe: dzieci w wieku od 5 do 9 lat, młodzież w wieku od 10 do 13 lat, młodzież w wieku od 14 do 18 lat oraz osoby dorosłe.


5 stycznia 2015 - Świadczą usługi

W związku z niepodpisaniem umów na świadczenie podstawowej opieki medycznej przez lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, od 2 stycznia 2015 roku usługi z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla pacjentów przychodni z Powiatu Świdnickiego prowadzą: Ars Medica Świdnica, Kolmed Świdnica, Praktyka Lekarza Rodzinnego Władysław Kruszniewicz Świdnica, Przychodnia Rodzinna Beata Trzcińska - Larska Świdnica, Praktyka Lekarza Rodzinnego Jan Walski Dobromierz, Zdrowie Lekarz Rodzinny Andrzej Martynow Roztoka, Zdrowie Lekarz Rodzinny Andrzej Martynow Strzegom, Praktyka Lekarza Rodzinnego Danuta Łydźba Marcinowice, Anna Maria Wojtaszewska Lutomia, NZOZ Medimex Pszenno, NZOZ Medicus Żarów, NZOZ Pemed Żarów   . . . czytaj więcej


3 stycznia 2015 - Świdnicka Liga Piłki Halowej

Wyniki ósmej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej w piłce nożnej: Cukrownik - Poloniści 2:1, Biznesmeni - Darbor II 6:0, Gamaflora - Stalówka 4:3, Darbor - Jako Team 2:3.
Piłkarzem kolejki został Wojciech Szuba z Jako Team a bramkarzem Waldemar Jóźwiak także z Jako Team. W rozgrywkach prowadzi zespół Jako Team, który zgromadził 21. punktów. Na drugim miejscu jest Gamaflora Bystrzyca Górna a na trzecim Darbor oba zespoły maja po 18. punktów.
Kolejne miejsca zajmują: Biznesmeni, S.T.E.P. Stalówka, Darbor II, Cukrownik i Poloniści. Królem strzelców z 15. bramkami jest Konrad Sajdak. 13. goli strzelił Kamil Bezegłów, 10. - Marcin Bałut, Maciej Turzański, Grzegorz Borowy, Maciej Madziała.


3 stycznia 2015 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej "Darbor Cup"

Derby Bolesławic dla Darboru, kolejne zwycięstwa Ebueee i Osiedla, pierwsze zwycięstwo w tym sezonie broniącego Mistrzostwa Venus Nowice. Lucky Loser - Darbor Bolesławice 2:21 (0:6)
Od samego początku Darbor rusza do ataku i już w 7 sekundzie po strzale Adama Kujawy obejmuje prowadzenie, Lucky Loser zdobył bramkę dopiero w 24' (Adamowicz) gdy na tablicy widniał wynik 0:7. W drugiej połowie przewaga Darboru rosła i ostatecznie wygrał 15 bramkami w derbach Bolesławic   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2015 - Zmiany personalne w Urzędzie Miejskim

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska ogłosiła 2 stycznia kolejne decyzje personalne. Aby usprawnić pracę w urzędzie powołała drugiego wiceprezydenta, p.o. sekretarza miasta oraz p.o. rzecznika prasowego.
Wiceprezydent - Funkcję drugiego zastępcą prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej od 7 stycznia pełnić będzie 31-letni Szymon Chojnowski. Zajmie się m.in. promocją miasta, pozyskiwaniem środków pomocowych, kulturą, sportem i współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz polityką społeczną. W latach 2008-2014 pracował w Ministerstwie Finansów, gdzie był zaangażowany głównie we współpracę z organizacjami i instytucjami międzynarodowymi   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2015 - Świebodzice mają budżet na 2015 rok

W przedostatnim dniu starego roku Rada Miejska Świebodzic przyjęła jedną z najważniejszych uchwał w kalendarzu samorządowym - uchwałę budżetową gminy na 2015 rok. Dochody zaplanowano na poziomie 70.666.993 złotych, natomiast wydatki wyniosą 72.166.993 złotych. Jak co roku na wysokim poziomie zaplanowano wydatki na inwestycje - kwota ta wyniesie 11.325.700 złotych.
Przedstawiając radnym ogólne założenia budżetu burmistrz Bogdan Kożuchowicz podkreślał, że sytuacja finansowa gminy jest stabilna a dotychczas przyjęte tempo inwestycyjne będzie utrzymane   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2015 - Wybiorą nowych sołtysów

Kończy się czteroletnia kadencja sołtysów i przedstawicieli Rad Sołeckich. Mieszkańcy wsi decydować będą, komu powierzyć funkcję gospodarza wsi. Cykl wyborczych spotkań rozpoczną mieszkańcy Zastruża i Mielęcina.
Wybory sołtysów przeprowadzone zostaną w 17 sołectwach Gminy Żarów.
Sołtysi wybierani są przez zebranie wiejskie w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Nie tylko zarządzają codziennymi sprawami sołectwa i realizują uchwały zebrania wiejskiego. Utrzymują stały kontakt z organami gminy, biorą udział w sesjach Rady Miejskiej czy informują mieszkańców o wszystkich najważniejszych kwestiach istotnych dla gminy i sołectwa   . . . czytaj więcej


1 stycznia 2015 - Miejska przychodnia z kontraktem

Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach przy Alejach Lipowych 15 podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2015 rok co oznacza, że pacjenci zadeklarowani w przychodni będą mogli 2 stycznia rejestrować się do lekarza pierwszego kontaktu, jak i do poradni specjalistycznych. Jednak dyrekcja ośrodka zaznacza, że mogą wystąpić utrudnienia.
- Mogę tylko przeprosić za niedogodności, które na pewno będą występować ze względu na wprowadzenie nie do końca przygotowanych zmian w systemie opieki zdrowotnej, dokonanych przez Ministerstwo Zdrowia - mówi Adrian Szewczyk, dyrektor MOZ   . . . czytaj więcej


1 stycznia 2015 - Świebodziczanie witali Nowy Rok

To już wieloletnia tradycja w Świebodzicach - wspólne witanie Nowego Roku na placu przed ratuszem. Nie inaczej było 31 grudnia, świebodziczanie mogli spędzić ten wyjątkowy moment, bawiąc się przy dobrej muzyce, podziwiając pokaz sztucznych ogni i składając sobie noworoczne życzenia. Jak zawsze z mieszkańcami Nowy Rok powitał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, życząc wszystkim zgromadzonym pomyślności, zdrowia i optymizmu a także szampańskiej zabawy.
Na placu przed ratuszem zgromadziły się setki mieszkańców, wszyscy w świetnych humorach bawili się i świętowali nadejście 2015 roku.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała