31 marca 2015 - Jedyna tak nowoczesna suszarnia

Jedna z najnowocześniejszych suszarni osadów, która w zaledwie kilka miesięcy powstała na terenie żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w piątek, 27 marca została oficjalnie oddana do użytku.
Choć inwestycja kosztowała prawie 4 miliony złotych, żarowskiej oczyszczalni na realizację tego zadania udało się pozyskać kilkumilionowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko   . . . czytaj więcej


31 marca 2015 - Dawid Sobczyk nowym dyrektorem GOK-u

Kontynuację sprawdzonych w gminie imprez i wpuszczenia do życia kulturalnego gminy trochę świeżej krwi zapowiada wybrany w drodze otwartego konkursu Dawid Sobczyk, nowy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Konkurs na to stanowisko ogłoszono w lutym br. po tym, jak dotychczasowy, wieloletni dyrektor Władysław Gołębiowski został wójtem gminy. Swoje oferty zgłosiło siedmioro kandydatów. Po dokładnej analizie wybór padł na Dawida Sobczyka, trzydziestoletniego mieszkańca Świdnicy   . . . czytaj więcej


31 marca 2015 - Jarmark Wielkanocny w Pszennie

Tradycyjne przysmaki wielkanocne, pisanki, koszyczki, palmy oraz świąteczne ozdoby - to wszystko można było znaleźć na gminnym jarmarku wielkanocnym w Pszennie. Z zaproszenia organizatorów skorzystało w tym roku dwudziestu wystawców, a wśród nich koła gospodyń wiejskich, sołectwa, stowarzyszenia oraz rękodzielnicy. Dużą niespodzianką były stoiska gości z Żukowa i powiatu kartuskiego - miasta partnerskiego gminy Świdnica oraz z Jicina.
Organizatorem świątecznego jarmarku był Gminny Ośśrodek Kultury Sportu i Rekreacji, a gospodarzem KGW i rada sołecka wsi Pszenno   . . . czytaj więcej


31 marca 2015 - Konkurs historyczny "Białe Noce"

25 marca w Wałbrzychu odbył się międzypowiatowy etap konkursu historycznego "Białe Noce". Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań kulturą i historia rosyjską oraz popularyzowanie wiedzy o Rosji. Do etapu międzypowiatowego przystąpiło 95 uczniów.
Do ścisłego finału zakwalifikowano 41 uczniów z gimnazjów Dolnego ŚŚŚląska. Ze Świdnicy kwalifikacje do finału zdobył uczeń Gimnazjum nr 1 - Marek Pasternak.


31 marca 2015 - Wyjątkowo udana impreza

Jak zwykle, wszyscy zostali nagrodzeni, bo jurorom trudno było zadecydować, która potrawa jest smaczniejsza, a który stół lepiej udekorowany.
Odbywające się po raz jedenasty Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach zgromadziły 29 marca w tamtejszym Zespole Szkół rekordową liczbę ponad 40 uczestników - kół gospodyń wiejskich, szkół, stowarzyszeń i osób indywidualnych z Polski i Republiki Czeskiej, a także z powiatów kartuskiego i łowickiego   . . . czytaj więcej


31 marca 2015 - Pięć powodów, żeby latać z Wrocławia

Wrocławianie i Dolnoślązacy. Mieszkańcy Wielkopolski, województwa opolskiego, coraz częściej łódzkiego, a nawet Katowic czy Krakowa. W hali odlotów nierzadko słychać język czeski, a Włosi, Hiszpanie i Francuzi są już częstymi gośćmi lotniska. W sezonie letnim 2015 mają dodatkowe powody, aby latać z Wrocławia. Od niedzieli obowiązuje nowy rozkład połączeń.
Nowa siatka na lato 2015, która weszła w życie 29 marca, to blisko 60 połączeń i nowe formy podróżowania. Port Lotniczy Wrocław jest coraz silniejszym magnesem dla podróżnych. Są powody   . . . czytaj więcej


30 marca 2015 - Marszałkowska szkoła nie do przeoczenia

"Dublet SMS Świdnica", "SMS Świdnica rządzi w Belgii" - to tylko niektóre z nagłówków dzisiejszych portali sportowych. Chcielibyśmy się pochwalić naszym pierwszym w sezonie kolarskim sukcesem. Podwójna wygrana naszych uczniów to nie jest przypadek.
28 i 29 marca w Belgii odbyły się międzynarodowe wyścigi kolarskie pod patronatem Eurosportu - Anvaing i Grand Prix Wevelg. Wzięli w nim udział zawodnicy z Danii, Belgii, Holandii, Norwegii, Francji i oczywiśście z Polski   . . . czytaj więcej


30 marca 2015 - Świąteczna pomoc żywnościowa

Każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi, gmina Dobromierz dociera do swoich najbardziej potrzebujących mieszkańców, nie tylko z pomocą finansową, ale i paczkami żywnościowymi.
Skierowane są one do blisko 200 rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym wielodzietnych, a także do osób samotnych, będących pod opieką GOPS-u. Akcja dystrybucji paczek, w których znajdą się świąteczne produkty spożywcze rozpocznie się 31 marca   . . . czytaj więcej


30 marca 2015 - Jarmark Wielkanocny

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, tradycyjnie podczas Niedzieli Palmowej, od kilku lat organizuje Jarmark Wielkanocny. Główną atrakcją imprezy jest konkurs na najpiękniejszą aranżację tradycyjnego, wielkanocnego stołu.
Przepiękne i bogate stoły wielkanocne nie były jedyną atrakcją imprezy, którą uświetniły występy zespołu "Jaworzynianie" pod kierownictwem Hieronima Fabisia oraz formacji tanecznej "Fart", działającej przy Ośrodku Kultury pod kierownictwem Lubomira Szmida i Anny Trzeciak   . . . czytaj więcej


30 marca 2015 - Zostaną odznaczeni

Znasz osoby, organizacje społeczne czy wiejskie stowarzyszenia, które od wielu lat udzielają się społecznie i pracują na rzecz mieszkańców? Zgłoś ich kandydaturę do odznaczenia "Złoty Dąb", które co roku przyznawane są w gminie Żarów. Kandydatów do uhonorowania tym najważniejszym gminnym odznaczeniem można zgłaszać do 24 kwietnia.
- Odznaczenie jest nadawane na podstawie uchwały Rady Miejskiej za wybitne zasługi w działalności kulturalnej, społecznej, gospodarczej, sportowej lub innej, która ma szczególny charakter   . . . czytaj więcej


30 marca 2015 - Mają szansę na plac zabaw od Nivea

1 kwietnia - i to wcale nie prima aprilis - rusza kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu "Podwórko NIVEA". Poprzez internetowe głosowanie mieszkańcy miast z całej Polski mogą głosować na wybraną lokalizację w swoim mieście. W miejscu, które zbierze ich najwięcej, NIVEA wybuduje kolorowy plac zabaw.
Świebodzice biorące udział w konkursie, zgłosiły skwer przy ulicy Środkowej, na którym istniał plac zabaw, jednak urządzenia trzeba było zdemontować ze względu na zły stan techniczny.
Jeśli Świebodzice zbiorą wystarczającą liczbę głosów jest duża szansa, że staną tu nowe, kolorowe urządzenia do huśtania i wesołej zabawy.
Głosowanie na zgłoszoną lokalizację będzie możliwe za pośrednictwem aplikacji na stronie: www.nivea.pl/podworko


29 marca 2015 - IV liga piłki nożnej

W osiemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chojnowianka Chojnów - KS Polkowice 1:6, GKS Kobierzyce - Orkan Szczedrzykowice 3:2, Olimpia Kowary - Włókniarz Mirsk 3:0, Sokół Wielka Lipa - Miedźź II Legnica 1:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Nysa Zgorzelec 2:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - LZS Stary Śleszów 0:1.
Z zespołów Powiatu Świdnickiego występujących w rozgrywkach Zjednoczeni Żarów przegrał u siebie z Widawą Bierutów 1:2 a AKS Strzegom z Granicą Bogatynia zagra dopiero 8 kwietnia o godzinie 17:00.
W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 52. punktami, przed KS Polkowice 44.


29 marca 2015 - Klasa okręgowa

W osiemnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Zryw Gola Świdnicka 3:2, Nysa Kłodzko - Karolina Jaworzyna Śląska 4:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:1, Piast Nowa Ruda - Unia Bardo 3:1, Victoria Świebodzice - Skalnik Czarny Bór 2:0, Trojan Lądek Zdrój - Włókniarz Kudowa Zdrój 1:1, LKS Bystrzyca Górna - Zdrój Jedlina Zdrój 1:0, Polonia-Stal II Świdnica - Unia Złoty Stok 0:1. W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Victorii Świebodzice z 43. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 4. LKS Bystrzyca Górna z 39. punktami, 6. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 27. punktami, 8. miejsce Zryw Gola Świdnicka 23. punkty. 9 miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 22. punktów.


28 marca 2015 - Na nowych przedszkolaków czeka 350 miejsc

W marcu rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli miejskich w Świdnicy. W siedzibach przedszkoli rodzice mogą pobierać wnioski o przyjęcie, które należy złożyć w terminie do 9 kwietnia.
Poza miejscami zarezerwowanymi dla dzieci kontynuujących korzystanie z wychowania przedszkolnego, około 350 miejsc czeka na nowych przedszkolaków, którzy będą uczęszczać od września do przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miasto Świdnica.


28 marca 2015 - Nadal w strefie spadkowej

W dzisiejszym spotkaniu I ligi grupy "B" śświdniccy piłkarze ręczni przegrali w Tarnowie. SPR Tarnów - ŚKPR Świdnica 20:18. Świdnicki zespół zajmuje 13. miejsce, przedostatnie mając dziesięć punktów.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z kompletem 46. punktów przed szczypiornistami KSSPR Końskie 33. punkty. Mecz pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i AZS UZ Zielona Góra rozegrany zostanie jutro.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają 11 kwietnia. Spotkają się w ŚŚwidnicy z MKS Kalisz.


27 marca 2015 - Statuetka "Najaktywniejsza firma 2014" dla Granexu

24 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się Gala Przedsiębiorczości. Statuetkę "Najaktywniejsza firma 2014" otrzymała strzegomska Spółka "Granex". Konkurencja była duża, ponieważ w projekcie uczestniczyło 18 tysięcy firm i instytucji i ponad 44 tysiące uczniów z 678 szkół.
Takiego wyróżnienia władze spółki "Granex" nie spodziewały się. - Spółka "Granex" jest zawsze otwarta na działania związane z podnoszeniem jakości kształcenia i kwalifikacji młodzieży   . . . czytaj więcej


27 marca 2015 - Dołącz do grona Trenerów Questingu

Pozostały ostatnie wolne miejsca w województwie dolnośląskim, aby zostać Certyfikowanym Trenerem Questingu. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca 2015 roku.
Fundacja Questingu kończy nabór uczestników do Akademii Questingu, której celem jest rekrutacja kandydatów na Trenerów Questingu. Uczestnicy projektu po ukończeniu bezpłatnych szkoleń i warsztatów, w listopadzie 2016 roku, otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności, umożliwiające tworzenie ścieżek questingowych   . . . czytaj więcej


27 marca 2015 - Można wędkować w Dobromierzu

W wyznaczonym miejscu i na określonych zasadach, ale można to już robić legalnie. Polski Związek Wędkarski w porozumieniu z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach udostępnił wędkującym zbiornik w Dobromierzu.
Dobromierski zalew jest ujęciem wody pitnej dla Świebodzic. Amatorski połów ryb odbywa się w sposób i na zasadach określonych w Regulaminie, uchwalonym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego   . . . czytaj więcej


27 marca 2015 - Rusza 11. edycja Świdnickich Gryfów

26 marca w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyło się pierwsze posiedzenie kapituły Nagrody Gospodarczej Świdnicki Gryf 2015.
"Świdnickie Gryfy" to najważniejsza nagroda gospodarcza w naszym mieście, która w tym roku zostaną przyznane po raz jedenasty. Rozpoczął się już nabór zgłoszeń od firm działających na terenie miasta Świdnicy. To prestiżowe wyróżnienie jest podsumowaniem dotychczasowych działań przedsiębiorców oraz docenieniem najlepszych świdnickich firm   . . . czytaj więcej


27 marca 2015 - Konkurs na najpiękniejszą pisankę rozstrzygnięty

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 130 pisanek, a przed jury złożonym z pracowników Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej stanęło ciężkie zadanie wyłonienia laureatów konkursu. Różnorodność i pomysłowość w wykonaniu większości zgłoszonych prac zadziwiła komisję konkursową.
Laureatów zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się 29 marca, w Niedzielę Palmową, podczas "Jarmarku Wielkanocnego" na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej (sala konferencyjna)   . . . czytaj więcej


27 marca 2015 - VIII Warsztaty Malowania Ikon

W dniach 31 maja - 14 czerwca 2015 odbędą się w Świdnicy VIII Warsztaty Malowania Ikon. Organizatorem warsztatów Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Urząd Miasta Świdnica a także Świdnicki oddział Naczelnej Organizacji Technicznej. Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00.-21.00 w siedzibie NOT przy ulicy Basztowej 2. Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą, oprócz zajęć artystycznych, wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon   . . . czytaj więcej


27 marca 2015 - Kolejna siłowania pod chmurką

Tym razem mieszkańcy ulicy Zamkowej w dzielnicy Pełcznica mają nową atrakcję. Dwa dni temu ZGK spółka z o.o. zamontował dwa urządzenia do ćwiczeń siłowych. Orbitrek i biegacz z miejsca stały się przebojem wśród mieszkańców osiedla, poćwiczyć i pobawić się tutaj lubią zarówno dzieci, jak i dorośli.
Urządzenia zostały zamontowane na placu zabaw, zatem miejsce jeszcze bardziej zyskało na atrakcyjności. Sprzęt został zakupiony z pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę   . . . czytaj więcej


27 marca 2015 - Ogólnopolski konkurs "Śniadanie Daje Moc rozstrzygnięty"

Pierwszy semestr roku szkolnego 2014/2015 dobiegł końca a wraz z nim czas na podsumowanie pierwszego etapu programu Śniadanie Daje Moc i rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych.
Do czwartej edycji programu Śniadanie Daje Moc zgłosiło się ponad 7000 szkół podstawowych z całej Polski, w tym ponad 600 placówek z województwa dolnośląskiego. Na konkurs nadesłano ponad 800 reportaży   . . . czytaj więcej


26 marca 2015 - Złoty Kompas za Tradycje Stołu Wielkanocnego

Sztandarowa impreza gminy Marcinowice - Tradycje Stołu Wielkanocnego - uhonorowane Złotym Kompasem w Plebiscycie Kompasy 2014 w kategorii kultura. Wójt Władysław Gołębiowski odebrał statuetkę podczas uroczystej gali w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury.
- To nagroda przede wszystkim dla tych, którzy w Niedzielę Palmową nakrywają stoły, prezentując nasze wspaniałe wielkanocne tradycje kulinarne - mówił wójt odbierając nagrodę dla imprezy, którą jeszcze jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury tworzył i przygotowywał   . . . czytaj więcej


26 marca 2015 - Fundusz rozdzieli kolejne sześć milionów

Aż sześć milionów złotych ma do rozdysponowania Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, który wygrał konkurs na realizację kolejnej, VII już edycji inicjatywy JEREMIE. Na Dolnym Śląsku wybrano pięciu pośredników, którzy przez najbliższe pół roku będą udzielać dolnośląskim przedsiębiorcom preferencyjnych pożyczek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
JEREMIE to z angielskiego Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises, czyli wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw   . . . czytaj więcej


26 marca 2015 - Porządki w gminie Strzegom

Dziś, 26 marca, Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu włączyło się w projekt Przedświąteczne porządki w gminie Strzegom". Uczniowie wszystkich klas wysprzątali odcinek Alei Wojska Polskiego od ulicy Mickiewicza.
Rezultatem ich pracy było kilka pełnych worków ze śmieciami. Po zakończeniu tych prac uczniowie doprowadzili do porządku również podwórko przed wejściem do szkoły.


26 marca 2015 - Stypendium dla licealistów za 11 tysięcy złotych

Twoje dziecko uczy się - Ty oszczędzasz rocznie 11 tysięcy złotych. Edukacyjna Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC kończy nabór wniosków we wtorek 31 marca. A ma jeszcze ok. 18 miejsc. To wielki apel do rodziców: dajcie szansę własnemu dziecku. Będzie mogło zdobywać wiedzę w najlepszych liceach w kraju. Pokażmy, że nie tylko w wielkich miastach rodzą się przyszli Nobliści. Szczegóły czekają na stronie Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC www.efc.edu.pl
>>> Znajdź koordynatora EFC na Twoim terenie i dowiedz się od niego więcej.


25 marca 2015 - Krzyżowa - Aglomeracja Wałbrzyska

W środę, 25 maja w Krzyżowej odbyło się posiedzenie Rady Samorządowej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Szefowie 22 gmin wzięli udział m. in. w dyskusji na temat Zintegrowanego Programu Transportu Publicznego.
Z ramienia Gminy Miasto Świdnica w spotkaniu uczestniczyli Prezydent Beata Moskal - Słaniewska, zastępca Prezydent Szymon Chojnowski, dyrektor Departamentu Komunikacji Maciej Gleba oraz kierownik Referatu Transportu Publicznego Małgorzata Lubandy   . . . czytaj więcej


25 marca 2015 - W Morawie startuje sezon WKKW

W najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie odbędą się pierwsze w sezonie 2015 zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Rywalizację rozpocznie już w piątek ujeżdżanie, w sobotę rozegrane zostaną kolejne konkursy ujeżdżania, popołudniu obędą się skoki, całość zakończy niedzielny cross. W zawodach wystartuje prawie 140 koni z Polski, Czech i Niemiec.
Rywalizacja rozpoczyna się już w piątek 27 marca o godzinie 14.00 - Ujeżdżenie 2* - Arena B   . . . czytaj więcej


25 marca 2015 - Odbiór odpadów zielonych z nieruchomości w 2015 roku

Nadmiar liści, trawy czy rozdrobione gałęzie, resztki roślinne oraz kwiaty mogą zostać odebrane z nieruchomości w ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Odbiór odpadów zielonych będzie realizowany sezonowo, tj. w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada. Obejmie nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej.
Odpady zielone należy zbierać do worków dostarczanych przez firmę odbierającą odpady komunalne - worki półprzeźroczyste w kolorze brązowym o pojemności 120 l, wykonane z folii LDPE, specjalnie oznakowane   . . . czytaj więcej


25 marca 2015 - Mają szansę na plac zabaw od Nivea

1 kwietnia - i to wcale nie prima aprilis - rusza kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu "Podwórko NIVEA". Poprzez internetowe głosowanie mieszkańcy miast z całej Polski mogą głosować na wybraną lokalizację w swoim mieście. W miejscu, które zbierze ich najwięcej, NIVEA wybuduje kolorowy plac zabaw.
Świebodzice biorące udział w konkursie, zgłosiły skwer przy ulicy Środkowej, na którym istniał plac zabaw, jednak urządzenia trzeba było zdemontować ze względu na zły stan techniczny.
Jeśli Świebodzice zbiorą wystarczającą liczbę głosów jest duża szansa, że staną tu nowe, kolorowe urządzenia do huśtania i wesołej zabawy.
Głosowanie na zgłoszoną lokalizację będzie możliwe za pośrednictwem aplikacji na stronie: www.nivea.pl/podworko


25 marca 2015 - Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces"

Jak co roku, podczas największego w Polsce 20. Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces", wokaliści walczyli o udział w eliminacjach regionalnych. 25 marca w Oleśnicy odbyły się eliminacje wstępne, w których wzięli udział reprezentanci Studia Artystycznego "Katharsis" ze Świdnicy.
Do kolejnego etapu nominację otrzymały: Nikola Makowska, Paulina Grabicka, Elżbieta Kuś i Szymon Wiraszka. Wyróżnienie otrzymały: Justyna Sitarek, Marta Kurzeja oraz Żaneta Włudyga.
W tym roku, o główną nagrodę jaką jest wycieczka do Disneylandu dla dwóch osób walczy ponad 2 tysiące wokalistów z całej Polski.


25 marca 2015 - Zajączek rozbawi dzieci

Już w najbliższy poniedziałek, 30 marca, najmłodsi świebodziczanie jak co roku wezmą udział w wesołej zabawie z wielkanocnym Zajączkiem. Zabawa rozpocznie się o godzinie 11:00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Wolności - bawimy się pod dachem ze względu na niepewne warunki pogodowe.
Na maluchy czeka mnóstwo atrakcji - malowanie pisanek, wesołe konkursy i wspólne śpiewanie piosenek z Zajączkiem.


25 marca 2015 - Polsko-czeskie spotkanie przedsiębiorców w Świdnicy

24 marca Świdnicę odwiedziła grupa 30 przedsiębiorców i przedstawicieli samorządowych władz lokalnych z Czech. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu pn. "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość". Uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję poznać świdnickie firmy i porozmawiać z liczną grupą lokalnych przedsiębiorców, reprezentujących różne branże, m.in. energetyczną, budowlaną, budowy maszyn, turystyczną, reklamy oraz pracownie artystyczne. - Przedsiębiorczość jest tematem dla nas przewodnim, a współpraca na tym polu powinna być rozwijana i wzmacniana   . . . czytaj więcej


24 marca 2015 - Zostaną odznaczeni

Znasz osoby, organizacje społeczne czy wiejskie stowarzyszenia, które od wielu lat udzielają się społecznie i pracują na rzecz mieszkańców? Zgłoś ich kandydaturę do odznaczenia "Złoty Dąb", które co roku przyznawane są w gminie Żarów. Kandydatów do uhonorowania tym najważniejszym gminnym odznaczeniem można zgłaszać do 24 kwietnia.
- Odznaczenie jest nadawane na podstawie uchwały Rady Miejskiej za wybitne zasługi w działalności kulturalnej, społecznej, gospodarczej, sportowej lub innej, która ma szczególny charakter   . . . czytaj więcej


24 marca 2015 - Zaplanuj czas na Targi Kariery

Przed nami 3. edycja Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery. Jeśli jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej - koniecznie zarezerwuj czas 9 kwietnia.
Targi tradycyjnie odbędą się w Miejskim Domu Kultury, będzie można je odwiedzić w godzinach 10:00-14:00. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentuje kilkadziesiąt szkół i uczelni wyższych z regionu - m. in. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz wiele innych placówek, w tym szkoły ponadgimnazjalne w naszym mieście.


24 marca 2015 - Jarmark Wielkanocny w Jaworzynie Ślaskiej

W Niedzielę Palmową, 29 marca 2015 roku odbędzie się w Jaworzynie Śląskiej - tradycyjny Jarmark Wielkanocny. Podczas imprezy odbędą się występy taneczne dzieci, młodzieży oraz zespołu "Jaworzynianie".
Będzie można podziwiać także wystawę najpiękniejszych pisanek wielkanocnych, nagrodzonych w konkursie, zorganizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą aranżację stołu wielkanocnego oraz najsmaczniejsze, tradycyjne potrawy   . . . czytaj więcej


24 marca 2015 - Wybory sołeckie na finiszu

Za nami 23 zebrania wiejskie, w trakcie których mieszkańcy poszczególnych sołectw wybrali sołtysów i rady sołeckie. Ostatnich gospodarzy wsi poznaliśmy 23 marca br. w Międzyrzeczu i Rusku.
Strzegomskie wsie w ostatnich czterech latach bardzo się zmieniły. Praktycznie na terenie każdej z nich powstały nowe inwestycje, służące miejscowej społeczności. Ludzie mogą korzystać z kanalizacji, nowoczesnych świetlic wiejskich, które już nie straszą swoim wyglądem, młode osoby mają gdzie spędzić swój czas z rówieśnikami, a kierowcy już tak nie narzekają na stan dróg, choć tutaj jest jeszcze wiele do poprawienia   . . . czytaj więcej


24 marca 2015 - Kradli kable

Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu w toku prowadzonych czynności dotyczących kradzieży kabli ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn. Mieszkańcy gminy Strzegom w wieku 28 i 57 lat od początku 2015 roku pięć razy narazili na szkodę PKP kradnąc kable napowietrznej linii kolejowej oraz kable jednej z sieci telefonicznej. Straty na szkodę obu firm wyniosły blisko 25 tysięcy złotych.
Mężczyźni po opalaniu skradzionych kabli sprzedawali je w punktach skupu złomu, za sprzedany złom otrzymali zaledwie kilka tysięcy złotych. Zatrzymani mężczyźni nie byli wcześniej notowani przez Policję.
Za zniszczenie, zabór i uczynienie niezdatnym do użytku części sieci infrastruktury oraz linii kolejowej mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


23 marca 2015 - Drukarki dla policji

Dwie nowoczesne drukarki przekazał świebodzicki samorząd policji. To kolejny element współpracy miasta i policji związany z szeroko rozumianą profilaktyką i zapobieganiem przestępstwom.
Sprzęt o wartości tysiąca złotych przekazała w imieniu Burmistrza Miasta dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Siekierzyńska oraz Krystian Wołoszyn, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


23 marca 2015 - Dzień Otwartych Drzwi

W pierwszy dzień wiosny 2015 roku mury Kasprowicza wypełniły tłumy - gimnazjalistów, którzy za chwilę będą wybierać szkołę średnią oraz uczniów naszego liceum, by szkołę przybyłym przybliżyć i zachęcić do ostatecznej decyzji.
Na wejściu przywitali ich przewodnicy, którzy oprowadzali gości, opowiadając nie tylko o samym budynku, ale również o nauce i zaletach szkoły. W bibliotece na gimnazjalistów czekał słodki kącik z poezją, w piwnicy filmowcy z kamerami, a przy wejściu punkt informacyjny   . . . czytaj więcej


23 marca 2015 - Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne

Mieszkanki gminy Marcinowice w wieku od 50 do 69 lat będą mogły bezpłatnie zbadać swoje piersi. 26 marca przez kilka godzin na parkingu Urzędu Gminy przy ulicy Juliana Tuwima 2, będzie stał mammobus.
Badania mammograficzne są możliwe w ramach prowadzonego przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Diagnostyka LARGO programu profilaktyki raka piersi (etap podstawowy). Panie w wieku 50-69 lat badane będą bezpłatnie, zaś dla kobiet powyżej 35. roku życia koszt mammografii wynosi 150 złotych   . . . czytaj więcej


23 marca 2015 - Śniadanie wielkanocne i paczki

400 świątecznych paczek przygotowuje Ośrodek Pomocy Społecznej dla tych mieszkańców miasta, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Paczki będą wydawane przed Świętami Wielkiej Nocy. Wewnątrz znajdzie się tradycyjnie kurczak, szynka, biała kiełbasa i inne, przydatne na świątecznym stole, produkty spożywcze. Wartość paczki to ponad 80 złotych.
W jadłodajni miejskiej zorganizowane zostanie także śniadanie wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących   . . . czytaj więcej


23 marca 2015 - Ujęli wandala

Nadspodziewany przypływ energii przyniósł młodemu mieszkańcowi Świdnicy Pierwszy Dzień Wiosny.
21 marca około godziny 2:45 przebywając w ośmioosobowej grupie mężczyzn, młodzieniec chciał pokazać swoją nadzwyczajną siłę, wyładował ją na ozdobnym, żeliwnym koszu ulicznym. Zajście miało miejsce na ulicy Grodzkiej przy wejściu do Rynku. Jednemu z rozsądniejszych kompanów przyszedł nawet pomysł by kosz ponownie postawić. Pytanie tylko dlaczego nie reagował wcześniej ?   . . . czytaj więcej


23 marca 2015 - Weźmie udział w warszawskim finale

25 kwietnia odbędzie się w Warszawie finał XXVII Olimpiady Filozoficznej. Weźmie w nich udział 135 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w tym - siedmioro z Dolnego ŚŚląska. Wśród nich będzie Bartek Wróbel, uczeń klasy III d z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Droga Bartka do etapu centralnego - na sam szczyt Olimpiady była długa i okupiona ciężką pracą. Jej początkiem było napisanie eseju filozoficznego na temat: Czy sztuka jest bezinteresowna?   . . . czytaj więcej


22 marca 2015 - VIII Warsztaty Malowania Ikon

W dniach 31 maja - 14 czerwca 2015 odbędą się w Świdnicy VIII Warsztaty Malowania Ikon. Organizatorem warsztatów Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Urząd Miasta Świdnica a także Świdnicki oddział Naczelnej Organizacji Technicznej. Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00.-21.00 w siedzibie NOT przy ulicy Basztowej 2. Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą, oprócz zajęć artystycznych, wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon   . . . czytaj więcej


22 marca 2015 - Mostki zbyt mocne

W rozegranych wczoraj i dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała z zespołem Formacji Port 2000 Mostki 1:2. Świdniczanie zajmują w rozgrywkach ósme miejsce mając 30. punktów.
W tabeli prowadzi Lechia Dzierżoniów z 50. punktami przed Formacją Port 2000 Mostki z 49. punktami.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra w Świdnicy 28 marca o godzinie 15:00 z Piastem Karnin (Gorzów Wielkopolski), który zajmuje trzynaste miejsce w tabeli.


22 marca 2015 - "Nasi" bez punktów

W siedemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: GKS Kobierzyce - KS Polkowice 3:2, Olimpia Kowary - Miedź II Legnica 0:4, LZS Stary Śleszów - Sokół Wielka Lipa 2:1, Chojnowianka Chojnów - Nysa Zgorzelec 0:2, Granica Bogatynia - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:0, Widawa Bierutów - BKS Bobrzanie Bolesławiec 0:0.
Oba zespoły z Powiatu Świdnickiego przegrały swoje spotkania. Orkan Szczedrzykowice - AKS Strzegom 2:0, Włókniarz Mirsk - Zjednoczeni Żarów 1:0   . . . czytaj więcej


22 marca 2015 - Polsko-czeskie spotkanie firm

24 marca Świdnica, w ramach realizowanego projektu pod nazwą "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość", gościć będzie 30 przedsiębiorców z Czech.
Program pobytu czeskich przedsiębiorców w naszym mieście przewiduje m.in. zwiedzanie Centrum Technologii Energetycznych (godzina 10.10-11.00). CTE to obiekt badawczo-rozwojowy z funkcjami demonstracyjnymi, wybudowany w 2012 roku. To swoiste zielone laboratorium, w którym w rzeczywistych warunkach funkcjonującego i użytkowanego budynku, testowanych jest 11 różnych technologii generacji energii elektrycznej, ciepła, chłodu, rozwiązań wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz technologii budownictwa niskoenergetycznego   . . . czytaj więcej


22 marca 2015 - Przedświąteczne porządki

26 marca 2015, od godziny 8.00 sprzątamy Gminę Strzegom. Akcja, która potrwa do 28 marca br., obejmuje obszar całej gminy. Każdy, komu leży na sercu czystość, może wziąć w niej udział.
Zapraszamy jednostki budżetowe gminy, przedszkola, szkoły, zakłady pracy, stowarzyszenia, fundacje i osoby prywatne do włączenia się do akcji. I ty możesz uczynić miejsce w którym żyjesz - piękniejszym i bardziej czystym. Sprzątanie gminy to akcja promująca poszanowanie środowiska, edukację ekologiczną i estetykę otoczenia   . . . czytaj więcej


21 marca 2015 - Nie pomogły własne trybuny

W dzisiejszym spotkaniu I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni mimo atutu własnego boiska nie zdołali pokonać szczypiornistów z Piekar Śląskich i ulegli różnicą aż dziesięciu bramek. ŚKPR Świdnica - Olimpia Piekary Śląskie 24:34. Świdnicki zespół zajmuje 13. miejsce , przedostatnie mając dziesięć punktów i jest na najlepszej drodze do spadku z rozgrywek pierwszoligowych.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z kompletem 44. punktów przed szczypiornistami KSSPR Końskie 31. punktów i Siódemką Miedź Legnica 28. punktów.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają 28 marca w Tarnowie.


20 marca 2015 - "Dzieje lokalne i wielka historia"

W czwartek, 19 marca w Krzyżowej odbyła się konferencja pt. "Dzieje lokalne i wielka historia", która dotyczyła dziejów lokalnych na Dolnym Śląsku w latach 1945-89, w szczególności miast Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy i Wałbrzycha. Z zaproszenia Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Fundacji Krzyżowa skorzystali lokalni pasjonaci i badacze przeszłości, historycy IPN oraz akademiccy profesorowie i studenci.
W konferencji udział wziął także Zastępca Prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, który w trakcie wystąpienia zapoznał zebranych gości z powojenną historią Świdnicy, podkreślając jednocześnie działania, jakie władze miasta podejmują w kwestii zainteresowania młodych ludzi historią   . . . czytaj więcej


20 marca 2015 - SPiKS świętuje w znamienitym gronie

Najstarsza, nieprzerwanie działająca organizacja biznesowa w Polsce obchodzi swój okrągły jubileusz. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich jego 25 - lecie świętować będą m.in. prof. Leszek Balcerowicz, minister Jan Lityński, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Stępień oraz prof. dr Wojciech Witkiewicz.
- Nie chcemy, by obchody były spotkaniem towarzyskim dla członków stowarzyszenia.
Zawsze chcemy dać coś więcej. Zaczniemy o godzinie 11.00 konferencją "25 lat przemian ustrojowych w Polsce i ich wpływ na rozwój gospodarki rynkowej i społeczeństwa obywatelskiego". Spróbujemy dokonać mikrooceny, czy w różnych dziedzinach życia udało się to społeczeństwo zbudować i na jakim etapie jesteśmy - wyjaśnia prezes SPiKS, Edward Szywała   . . . czytaj więcej


20 marca 2015 - Zostań najlepszym biegaczem z Powiatu Świdnickiego

Pamiątkowy puchar oraz dodatkowa nagroda rzeczowa, do tego wspaniała atmosfera sportowego święta i doping kibiców. Takie nagrody przewidziano dla najlepszego biegacza i najlepszej biegaczki z Powiatu Świdnickiego, którzy wystartują już w tę sobotę, 21 marca, w 8. Półmaratonie Ślężańskim w Sobótce.
Półmaraton Ślężański to jedna z największych i najlepiej zorganizowanych imprez biegowych, już nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całym kraju. Większość trasy biegnie wokół malowniczej góry Ślęży, drogami Powiatu Wrocławskiego, ale kawałek trasy zahacza o Powiat Świdnicki   . . . czytaj więcej


20 marca 2015 - Wielkanocny jarmark

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas wielkanocnych jarmarków. 28 marca (sobota) miłośników sztuki ludowej oraz kulinarnych przysmaków zapraszamy do Pszenna. Na odwiedzających jarmark czekać będzie 20 wystawców prezentujących najróżniejsze wyroby.
Po raz pierwszy gościnnie zaprezentuje się Koło Gospodyń Wiejskich z miasta partnerskiego w Żukowie (powiat kartuski) oraz powiatu partnerskiego Jicin (Czechy).
Jarmark w świetlicy w Pszennie rozpoczynamy w sobotę o godzinie 13.00   . . . czytaj więcej


20 marca 2015 - "Dzieje lokalne i wielka historia"

W czwartek 19 marca setne urodziny świętowała świdniczanka Pani Łucja Mielcarek. Życzenia wszelkiej pomyślności i wielu lat w zdrowiu złożyli jubilatce przedstawiciele władz miasta. Szacowna jubilatka urodziła się 19 marca 1915 roku w miejscowości Mamlicz w województwie kujawsko-pomorskim. W Świdnicy mieszka od czerwca 1949 roku. Z wykształcenia jest krawcową. Pracowała w spółdzielni dziewiarskiej, a także w Świdnickich Zakładach Artykułów Technicznych.
Obecnie panią Łucją troskliwie opiekuje się najmłodsza z trzech córek - Irena   . . . czytaj więcej


20 marca 2015 - Przygotowania przedświąteczne

Dużymi krokami zbliżają się Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a wraz z nimi przygotowania tradycyjnej palmy wielkanocnej oraz świątecznych potraw. Zmieniają się czasy i moda, ale panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lutomi, pomimo upływu wielu lat nadal kultywują polska tradycję i kulturę ludową.
Wielkanoc to czas, w którym wszystkie gospodynie domowe mają pełne ręce roboty, a różnorodność kulinarnych świątecznych potraw powstałych w tym okresie jest olbrzymia i nie sposób jej w całości opisać. Wszystko w myśl pięknej polskiej tradycji stołu wielkanocnego" ciągle pielęgnowanej i szanowanej w Polsce   . . . czytaj więcej


20 marca 2015 - Żarowskie jednostki OSP już po zebraniach

Zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania, modernizacje strażackich remiz, pozyskanie nowych wozów bojowych i więcej wyszkolonych druhów. To tylko część planów, jakie na ten rok mają żarowscy strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Każdego roku druhowie omawiają je na zebraniach sprawozdawczych w swoich jednostkach.
Wszystkie jednostki strażackie są już po podsumowujących zebraniach. Każda z siedmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jakie funkcjonują na terenie gminy Żarów przedstawiła plany na 2015 rok   . . . czytaj więcej


19 marca 2015 - Rekordowe Tradycje Stołu Wielkanocnego

Ponad 40 podmiotów zgłosiło się do XI edycji sztandarowej imprezy gminy Marcinowice - Tradycji Stołu Wielkanocnego, zgłoszonych do tegorocznego Plebiscytu Samorządowego Kompasy 2014. Wśród uczestników są m.in. partnerzy z czeskiego Jičina, a także z powiatów kartuskiego i łowickiego. Już 29 marca Zespół Szkół w Marcinowicach zapełni się stołami, a te - pysznymi wielkanocnymi potrawami, pięknie podanymi.
- Tradycje Stołu Wielkanocnego stanowią wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji - mówi wójt Władysław Gołębiowski, przez lata jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury bezpośrednio odpowiedzialny za organizację tego wydarzenia   . . . czytaj więcej


19 marca 2015 - Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach

Jeszcze w tym roku ukaże się publikacja albumowa poświęcona miejscowościom z terenu gminy Świdnica na starych pocztówkach. Wydawnictwo prezentować będzie wybrane fragmenty miejscowości z terenu gminy, jakie można znaleźć na zachowanych, starych pocztówkach, wydanych w okresie od II połowy XIX wieku do 1945 roku.
Taka forma prezentacji gminy Świdnica, pozwoli jej mieszkańcom przenieść się w czasie o ponad 100 lat i zapoznać się z wieloma obiektami znajdującymi się na jej terenie - dziś już nieistniejącymi, lub mocno zmienionymi w swojej formie i funkcji - mówi Teresa Mazurek, wójt gminy   . . . czytaj więcej


19 marca 2015 - Przywitamy wiosnę i pożegnamy zimę

21 marca w Jaworzynie Ślaskiej odbędzie się tradycyjna impreza, podczas której przywitamy wiosnę i pożegnamy zimę. W programie między innymi konkursy i zabawy dla najmłodszych, przygotowane przez Klub Młodzieżowy. Rozstrzygniemy tez konkurs na najładniejszą Marzannę.
Impreza odbędzie się na placu przy ulicy Towarowej (za Kościołem) w godzinach od 14:00 do 16:00. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych impreza zostanie przeniesiona do obiektu wielofunkcyjnego na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej.


19 marca 2015 - Rodzinne Potyczki z Ortografią

18 marca, po raz dziewiąty Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy gościła uczestników Rodzinnych Potyczek z Ortografią. W tym roku do rywalizacji zgłosiło się 75 drużyn w dwóch kategoriach. Uczniowie pisali dyktando pod czujnym okiem swoich opiekunów, którzy mogli podpowiadać i pomagać. Później to rodzice i opiekunowie musieli się zmierzyć z tekstem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi.
Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania, słodycze i konkursowe gadżety, a najlepsi - puchary, nagrody książkowe, gry edukacyjne. Tegoroczne nagrody ufundowała Gmina Miasto Świdnica i Szkoła Podstawowa nr 105   . . . czytaj więcej


19 marca 2015 - Wiosenna zbiórka elektrośmieci

Na sobotę, 21 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory.
Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna, a dla osób, które przyniosą zużyty sprzęt przewidziano drobny upominek   . . . czytaj więcej


19 marca 2015 - Nielegalny tytoń i alkohol

Policjanci z zespołu kryminalnego Komisariatu Policji w Świebodzicach wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej we Wrocławiu w trakcie wspólnych działań mających na celu ujawnianie nielegalnych towarów bez polskich znaków akcyzy skarbowej zatrzymali dwóch mieszkańców Świebodzic. Mężczyźni w wieku 41 i 54 lata w mieszkaniach posiadali 500 sztuk papierosów, 17 litrów spirytusu oraz 40 kilogramów krajanki tytoniowej.
Straty na szkodę Skarbu Państwa wyniosły ponad 30 tysięcy złotych. Ujawniony towar został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Izby Celnej, którzy poprowadzą dalsze czynności w tej sprawie. Za posiadanie papierosów, alkoholu i tytoniu bez znaków akcyzy skarbowej zatrzymanym grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat trzech.


18 marca 2015 - Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy

Pod patronatem medialnym czasopisma Voyage w październiku w naszym mieście odbędzie się dwudniowa impreza pn. Kongres Turystyki Polskiej. Partnerami tego przedsięwzięcia będą m. in.: Związek Miast Polskich, Izba Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej i DolnośŚląska Izba Turystyki. Trwają rozmowy z kolejnymi partycypantami, ustalane są szczegóły współpracy.
Turystyka postrzegana jest przez samorządy lokalne jako ważny czynnik rozwoju gospodarczego. Jej podstawę stanowią zasoby dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które przy odpowiednim zarządzaniu sprzyjają jej rozwojowi   . . . czytaj więcej


18 marca 2015 - Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne

Mieszkanki gminy Marcinowice w wieku od 50 do 69 lat będą mogły bezpłatnie zbadać swoje piersi. 26 marca przez kilka godzin na parkingu Urzędu Gminy przy ulicy Juliana Tuwima 2, będzie stał mammobus.
Badania mammograficzne są możliwe w ramach prowadzonego przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Diagnostyka LARGO programu profilaktyki raka piersi (etap podstawowy). Panie w wieku 50-69 lat badane będą bezpłatnie, zaś dla kobiet powyżej 35. roku życia koszt mammografii wynosi 150 złotych   . . . czytaj więcej


18 marca 2015 - Witamy wiosnę - sportowo albo muzycznie

Najmłodsi zapewne udadzą się "utopić" obowiązkową Marzannę, a starsi mogą pierwszy dzień wiosny uczcić na dwa sposoby. Wystarczy skorzystać z propozycji Miejskiego Domu Kultury lub Ośrodka Sportu i Rekreacji Świebodzice.
MDK zaprasza na koncert dobrze znanego świebodzickiej publiczności kwartetu, który zaprezentuje znane i lubiane utwory takich kompozytorów jak J.Strauss, P. Czajkowski i wielu innych. Zapraszamy melomanów i nie tylko w sobotę, 21 marca, na godzinę 18:00, wstęp wolny   . . . czytaj więcej


18 marca 2015 - PIT przez Internet złożysz w Urzędzie Gminy

Każdy mieszkaniec gminy Marcinowice ma szansę złożyć PIT przez Internet i skorzystać jednocześnie z pomocy pracownika Urzędu Skarbowego w Świdnicy.
Zapraszamy 9 kwietnia.
Tego dnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w Urzędzie Gminy będą gościć pracownicy Urzędu Skarbowego w Świdnicy, by pomóc mieszkańcom złożyć zeznanie roczne za 2014 rok przez Internet. Aby skorzystać z ich pomocy, trzeba zabrać ze sobą:   . . . czytaj więcej


18 marca 2015 - Zaplanuj czas na Targi Kariery

Przed nami 3. edycja Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery. Jeśli jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej - koniecznie zarezerwuj czas 9 kwietnia.
Targi tradycyjnie odbędą się w Miejskim Domu Kultury, będzie można je odwiedzić w godzinach 10:00-14:00. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentuje kilkadziesiąt szkół i uczelni wyższych z regionu - m. in. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz wiele innych placówek, w tym szkoły ponadgimnazjalne w naszym mieście.


18 marca 2015 - Zdolni uczniowie

W marcu odbył się gminny etap konkursu, w którym wszystkie trzy pierwsze miejsca zdobyli uczniowie Gimnazjum Nr 1 Świdnica. Laureatami są: Aleksandra Samoraj z klasy I c, Natalia Wereszczyńska z klasy III d i Natalia Kwiecień z klasy z klasy III e.
Organizatorem konkursu jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a celem konkursu zainteresowanie tematem bezpieczeństwa oraz świadomość występowania zagrożeń oraz ratowanie życia i zdrowia


18 marca 2015 - Targowisko w Świebodzicach zaprasza

Zarząd Gospodarki Komunalnej Świebodzice będąc zarządca targowiska miejskiego zaprasza wszystkich handlowców do sprzedaży swoich towarów na placu targowym w Świebodzicach. Targowisko czynne jest codziennie w godzinach od 5:00 do 18:00. Opłaty za korzystanie z targowiska: stanowiska handlowe (tzw. moduły) o wielkości 1m/3m w cenie 3 złotych
- sprzedaż na miejscach nie wyznaczonych modułami za m2 - 2 złote
- istnieje możliwość dzierżawy terenu lub lokalu za cenę 26,21 złotych za m2 (cena wywoławcza w przetargu ustnym)


18 marca 2015 - "Dzień Liczby ?"

13 marca w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu świętowano "Dzień Liczby ?". W ramach obchodów zorganizowano różnego rodzaju konkursy, gry i zabawy matematyczne.
Tradycyjnie odbył się konkurs na wyrecytowanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby ?. Zwyciężyła Magdalena Titowska z klasy IIIB. Nie udało się jednak ustanowić nowego rekordu szkoły.
W ramach obchodów uczniowie przygotowali dekoracje oraz wizualizacje liczby ?, które zostały ocenione i nagrodzone   . . . czytaj więcej


17 marca 2015 - Nowy rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Magdalena Dzwonkowska wygrała ogłoszony przez Urząd Miasta w Świdnicy konkurs na stanowisko rzecznika prasowego magistratu.
W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze do Urzędu Miejskiego wpłynęło osiem ofert. Wszyscy kandydaci spełniali wymagania formalne i zostali zaproszenie do I etapu rekrutacji - z zaproszenia skorzystało 5 kandydatów.
Posiedzenie komisji konkursowej odbyło się 12 marca. Po części pisemnej wszyscy zostali zakwalifikowani do II etapu - rozmowy kwalifikacyjnej   . . . czytaj więcej


17 marca 2015 - Polsko-czeskie spotkanie firm

24 marca Świdnica, w ramach realizowanego projektu pod nazwą "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość", gościć będzie 30 przedsiębiorców z Czech.
Program pobytu czeskich przedsiębiorców w naszym mieście przewiduje m.in. zwiedzanie Centrum Technologii Energetycznych (godzina 10.10-11.00). CTE to obiekt badawczo-rozwojowy z funkcjami demonstracyjnymi, wybudowany w 2012 roku. To swoiste zielone laboratorium, w którym w rzeczywistych warunkach funkcjonującego i użytkowanego budynku, testowanych jest 11 różnych technologii generacji energii elektrycznej, ciepła, chłodu, rozwiązań wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz technologii budownictwa niskoenergetycznego   . . . czytaj więcej


17 marca 2015 - Trzynasta Giełda Edukacyjna

Po raz trzynasty Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej będzie gospodarzem Giełdy Edukacyjnej. Wszystkich chętnych zapraszamy jutro, 18 marca w godzinach 9.00-12.00.
W trakcie giełdy 15 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną dla uczniów trzecich klas gimnazjów z gminy Świdnica, Marcinowice i Dobromierz na kolejny rok szkolny. Uczestniczyć będą także: Centrum Kształcenia Zawodowego ze Świdnicy i DolnośŚląska Izba Rzemieślnicza z Wrocławia. Gimnazjaliści będą mieli również możliwość uzyskania wsparcia ze strony psychologów.


17 marca 2015 - Przedświąteczne porządki

26 marca 2015, od godziny 8.00 sprzątamy Gminę Strzegom. Akcja, która potrwa do 28 marca br., obejmuje obszar całej gminy. Każdy, komu leży na sercu czystość, może wziąć w niej udział.
Zapraszamy jednostki budżetowe gminy, przedszkola, szkoły, zakłady pracy, stowarzyszenia, fundacje i osoby prywatne do włączenia się do akcji. I ty możesz uczynić miejsce w którym żyjesz - piękniejszym i bardziej czystym. Sprzątanie gminy to akcja promująca poszanowanie środowiska, edukację ekologiczną i estetykę otoczenia   . . . czytaj więcej


17 marca 2015 - III Festiwal Origami "Papierowe ewolucje"

Po raz trzeci Żarowianie mogli podziwiać pokonkursową wystawę Festiwalu Origami "Papierowe ewolucje". W niedzielę, 15 marca na odwiedzających Żarowską Izbę Historyczną czekały papierowe ozdoby wykonane w trzech kategoriach: origami klasyczne, modułowe i origami 3D.
Była również możliwość, aby porozmawiać z instruktorem origami, wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Origami Adamem Szewczykiem i jednocześnie przewodniczącym żarowskiego konkursu. - Nasz konkurs cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gminy Żarów, jak i całej Polski   . . . czytaj więcej


16 marca 2015 - Ringier Axel Springer Polska nie chciał Kongresu Regionów w Świdnicy

Władze miasta Świdnicy nie zrezygnowały z organizacji kolejnej edycji Kongresu Regionów. Przygotowana została oferta z naszej strony, trwały negocjacje dotyczące realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.
Miasto zobowiązało się przeznaczyć na ten cel 250 tysięcy złotych i zabezpieczyć inne świadczenia niepieniężne, czyli m.in.: sale wykładowe i ich wyposażenie, wolontariuszy, transport, ochronę.
Ringier Axel Springer Polska oczekiwał jednak więcej - wydatków rzędu około 750 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


16 marca 2015 - Puchar Narodów - Fei Nations CUP

Puchar Narodów to wyjątkowy cykl w sportowym kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Pierwsze zawody z tego cyklu zostały rozegrane w 2012 roku. Strzegom jest gospodarzem serii od samego początku.
W ramach Pucharu Narodów rywalizują ekipy narodowe składające się z 3-4 zawodników. W 2014 roku rozegranych zostało w całej Europie dziewięć imprez z tego cyklu. W 2015 roku w cyklu pucharowym będzie dziewięć imprez. Strzegom będzie gospodarzem 4 zawodów tego elitarnego cyklu   . . . czytaj więcej


16 marca 2015 - Rywalizacja i pozytywne emocje

Po raz kolejny w Świebodzicach rywalizowały ze sobą drużyny ośrodków kuratorskich z województwa dolnośląskiego i opolskiego w ramach VII Turnieju Halowego Piłki Nożnej Ośrodków Kuratorskich. Dwanaście zespołów, wśród nich ekipa ze Świetlicy Środowiskowej Tęczowa Gromada w Świebodzicach, rozegrało świetne mecze, podczas których było mnóstwo dobrej zabawy ale i pozytywnych emocji związanych ze sportową rywalizacją fair play.
Imprezy nie byłoby gdyby nie jej pomysłodawca i propagator, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans   . . . czytaj więcej


16 marca 2015 - XII Festiwal Nauki

19 marca odbędzie się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy XII Festiwal Nauki. Tegoroczne hasło to: Wielcy sportowcy i sport w Mechaniku. Program Festiwalu jest naprawdę wspaniały i dzień zapowiada się ekscytująco. Wagary w Mechaniku są po prostu niezwykle interesujące.
Organizatorzy przewidują wiele innych niespodzianek i jak co roku, będzie bardzo wesoło i wiosennie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej szkoły, by na własne oczy przekonać się, że wagary w szkole nie są nudne.


16 marca 2015 - Pomogą wypełnić PIT

Masz kłopot z wypełnieniem swojego zeznania podatkowego? Pomogą w tym specjaliści z Urzędu Skarbowego.
15 kwietnia pracownicy świdnickiej placówki będą pomagać mieszkańcom Świebodzic w wypełnieniu PIT-a.
Dyżur potrwa od godziny 10:00 do 15:00, zapraszamy do ratusza miejskiego.


15 marca 2015 - Nifco otworzy nowy zakład

20 marca 2015 roku firma Nifco organizuje uroczyste otwarcie nowej fabryki przy ulicy Przemysłowej w Świdnicy.
W trakcie ceremonii otwarcia goście obejrzą fabrykę, produkty firmy oraz będą mogli zobaczyć samochody, w których znajdują się produkowane przez firmę części.
Rozbudowa istniejącego zakładu rozpoczęła się 23 kwietnia 2014 roku. Cała inwestycja pochłonęła około 60 milionów złotych. Poza nową halą produkcyjną i przestrzenią biurową powstały nowoczesne linie technologiczne do produkcji części dla Volkswagena i Porsche   . . . czytaj więcej


15 marca 2015 2014 - Pokonali "Dęby"

W rozegranych wczoraj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica pokonała na wyjeździe Dąb Przybyszów. Dąb Przybyszów - Polonia-Stal Świdnica 1:3. Świdniczanie zajmują w tabeli rozgrywek ósme miejsce z 30. punktów.
W tabeli prowadzi Lechia Dzierżoniów majac 47. punktów. Drugie miejsce zajmuje Formacja Port 2000 Mostki, która zgromadziła 46. punktów. Następny mecz świdniczanie rozegraja w Świdnicy z wiceliderem - Formacją Portem 2000 Mostki.


15 marca 2015 - Większe samoloty SAS na wiosnę

Skandynawskie linie SAS wprowadzą większe samoloty na trasie Wrocław - Kopenhaga. To efekt rosnącego zainteresowania pasażerów rejsami międzynarodowymi i przesiadkowymi ze stolicy Danii. Zmiany wejdą w życie z końcem marca, wraz z wiosenno-letnim rozkładem lotów.
Linie lotnicze SAS latają z Wrocławia do Kopenhagi 7 dni w tygodniu - dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku, raz w soboty i niedziele. Zainteresowanie rejsami jest tak duże, że wiosną skandynawski przewoźnik postanowił wprowadzić na trasie większe samoloty   . . . czytaj więcej


14 marca 2015 - Wiosenna zbiórka elektrośmieci

Na sobotę, 21 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory.
Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna, a dla osób, które przyniosą zużyty sprzęt przewidziano drobny upominek   . . . czytaj więcej


14 marca 2015 - Witacz - wita Was

Zakończyły się prace przy przestawianiu witacza z nazwą naszego miasta, który usytuowany jest przy ulicy Legnickiej w Strzegomiu.
Dotychczas witacz nie spełniał swojej funkcji z uwagi na niefortunne ustawienie. Granitowe bloki z nazwą Strzegomia były tak ustawione, że wjeżdżający do miasta od strony Legnicy mieli problem z odczytaniem nazwy. Od kilku dni witacz przyciąga wzrok podróżnych i zachęca do wizyty w naszym mieście. Bloki zostały ustawione pod skosem, dzięki czemu nazwa miejscowości jest dobrze widoczna. Jest to jednocześnie doskonała promocja Strzegomia.
Dzięki podświetleniu witacza, będzie on widoczny także w nocy.


13 marca 2015 - O elektroenergetyce w Starostwie Powiatowym

Rozwój ekonomiczny kraju wymaga modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych. Rozwój stref przemysłowych, budowa kolejnych osiedli mieszkaniowych czy organizacja takich imprez jak Euro 2012 stwarzają dodatkowe zapotrzebowanie na energię, która dostarczana jest za pośrednictwem Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Nad planami dotyczącymi przyszłych inwestycji tej spółki, które mogą być realizowane na terenie Powiatu Świdnickiego, rozmawiali, w środę 11 marca, przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dr Andrzej Nehrebecki, wójtowie gmin z terenu powiatu oraz Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz   . . . czytaj więcej


13 marca 2015 - Krwiobus i pyszne jabłka

14 litrów - to efekt czwartkowej zbiórki krwi w Świebodzicach. Akcja jest w naszym mieście dobrze znana, ale nowością było miejsce, w którym odbywał się pobór życiodajnego płynu. Tym razem krwiodawcy mieli do dyspozycji nowoczesny ambulans, który zaparkował w Rynku.
Charakterystyczny, czerwony autobus zwracał uwagę mieszkańców już od rana w czwartek, 12 marca. Auto wyposażone w trzy łóżka do poboru krwi to nowy nabytek współpracującego z nami od lat Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


13 marca 2015 - IV Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

11 marca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się pierwszy etap - część pisemna IV Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego. Konkurs ma na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych, popularyzowanie matematyki wśród uczniów szkoły podstawowej, inspirowanie do działań kreatywnych a także dostarczenie uczniom i rodzicom satysfakcji, szansy i radości z sukcesu.
Impreza skierowana jest do uczniów klas IV - V świdnickich podstawówek i ich opiekunów. Rywalizacja drużyn odbywa się w dwóch etapach   . . . czytaj więcej


13 marca 2015 - To już dziesieć lat

10 lat oficjalnej współpracy mają za sobą gospodynie z gminy Świdnica. W miniony weekend okrągły jubileusz obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich z Pszenna. Panie realizują swoje pasje, działają na rzecz swojej miejscowości i promują gminę Świdnica.
Uroczystość odbyła się na świetlicy w Pszennie. Obecnie KGW w Pszennie liczy 15 aktywnych gospodyń. Przewodniczy im Anna Pawlica. Są znakomitymi kucharkami, serwują dnia kuchni pszennowskiej, kultywują tradycje i obrzędy. Trzy lata temu założyły także Zespół Śpiewaczy "A to heca". Mają za sobą liczne występy w gminie i w powiecie świdnickim   . . . czytaj więcej


13 marca 2015 - Świętowali Dzień Sołtysa

"Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces" - ta myśl Henry'ego Forda przyświecała uroczystym obchodom Dnia Sołtysa w gminie Marcinowice. Święto tego najmniejszego ogniwa w samorządzie przypada na 11 marca. Tego dnia odbyła się uroczysta narada sołtysów, której gościem był między wicestarosta Zygmunt Worsa.
- Wasz udział w życiu gminy jest dla mnie bardzo ważny - zapewnił wójt Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


13 marca 2015 - Przyszły Kopernik czeka na przystanku PKS

Tak łatwo przegapić wybitnego nastolatka na polskiej wsi. Trwa nabór do wyjątkowego programu stypendialnego "Marzenie o Nauce". Pomaga naprawdę utalentowanym młodym ludziom z małych i bardzo małych miejscowości oraz z niezamożnych rodzin, umożliwiając im naukę w najlepszych liceach w kraju. Nabór kończy się 31 marca. Wszystkie szczegóły czekają na stronie Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC www.efc.edu.pl
>>> Znajdź koordynatora EFC na Twoim terenie i dowiedz się od niego więcej.


13 marca 2015 - Targowisko w Świebodzicach zaprasza

Zarząd Gospodarki Komunalnej Świebodzice będąc zarządca targowiska miejskiego zaprasza wszystkich handlowców do sprzedaży swoich towarów na placu targowym w Świebodzicach. Targowisko czynne jest codziennie w godzinach od 5:00 do 18:00. Opłaty za korzystanie z targowiska: stanowiska handlowe (tzw. moduły) o wielkości 1m/3m w cenie 3 złotych
- sprzedaż na miejscach nie wyznaczonych modułami za m2 - 2 złote
- istnieje możliwość dzierżawy terenu lub lokalu za cenę 26,21 złotych za m2 (cena wywoławcza w przetargu ustnym)


13 marca 2015 - IX Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz dziewiąty możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w IX Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Urząd Miasta i Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 18 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2   . . . czytaj więcej


12 marca 2015 - Nagrody i stypendia dla sportowców

Osiągają doskonałe wyniki a przy tym promują miasto. Młodzi sportowcy i ich trenerzy zostali uhonorowani nagrodami i stypendiami za osiągnięcia sportowe w 2014 roku. Kilkanaście osób - dziewczęta trenujące piłkę ręczną w Miejskim Klubie Sportowym Victoria Świebodzice, a także zawodnicy KO GYM Świebodzice spotkali się z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem w środę, 11 marca.
Wśród nich byli także trenerzy, dzięki którym młodzi zawodnicy mają tak dobre wyniki: to Mariusz Cieśliński, pod okiem którego odbywają się treningi sztuk walki oraz Marek Gąsior i Bogusław Stankiewicz, zajmujący się piłką ręczną   . . . czytaj więcej


12 marca 2015 - Tradycje Stołu Wielkanocnego - przyjmujemy zgłoszenia

Do 16 marca można zgłaszać udział w tegorocznych Tradycjach Stołu Wielkanocnego - imprezie, która swoim zasięgiem dawno wykroczyła poza powiat świdnicki, a nawet granice kraju.
Odbywające się niezmiennie co roku w Niedzielę Palmową, Tradycje od lat gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale też partnerów z Polski i zagranicy. Przez dziesięć lat Marcinowicom udało się wykreować wydarzenie, którym naprawdę można chwalić. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty   . . . czytaj więcej


12 marca 2015 - Powstaje Uniwersytet Trzeciego Wieku

Jest spora szansa, że w Świebodzicach powstanie kolejna organizacja zrzeszająca aktywnych seniorów. Pierwsze spotkanie w tym temacie już się odbyło.
- 3 marca w Miejskim Domu Kultury spotkały się osoby zainteresowane powstaniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świebodzicach. Rozmawialiśmy wstępnie o zakresie działania, zastanawialiśmy się także nad ewentualną lokalizacją - mówi Bogdan Klim, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, który podjął się kierowania pierwszymi działaniami organizacyjnymi   . . . czytaj więcej


12 marca 2015 - Nowy dyrektor GOKSiR-u

Od 12 marca, funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka, Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu pełnić będzie pani Marzena Puć-Piotrowska.
Nowa dyrektor jest absolwentką studiów ekonomicznych, posiada odpowiednią wiedzę i niezbędne doświadczenie do pracy na stanowisku kierowniczym. Do zadań dyrektora należeć będzie nadzór nad funkcjonowaniem ośrodka, prowadzenie edukacji kulturalnej i artystycznej ze wskazaniem na wszystkie grupy wiekowe oraz realizowanie działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców, a także upowszechnianie twórczości lokalnej i wiedzy o niej.


12 marca 2015 - Mammografia z Muszkieterami

W piątek, 13 marca, świebodziczanki będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach prozdrowotnej kampanii "Muszkieterowie dla Polek". Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché już po raz ósmy organizują mobilny program profilaktyki raka piersi.
Mammobus pojawi się na parkingu supermarketu Bricomarché przy ulicy Jeleniogórskiej 21. Bezpłatne badania skierowane są do Pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii. Właśnie w tej grupie wiekowej, u kobiet w wieku pomenopauzalnym obserwowana jest największa zachorowalność na raka sutka   . . . czytaj więcej


11 marca 2015 - I ślubuję Ci ...

Recepta na udane małżeństwo? Dużo miłości i tolerancji. Nie może niczego zabraknąć - śmieją się państwo Jadwiga i Zbigniew Konikowscy, którzy w piątek, 6 marca obchodzili jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
Z tej okazji małżonkowie w imieniu prezydenta RP otrzymali z rąk burmistrz Leszka Michalaka list gratulacyjny, medale za długoletnie pożycie małżeńskie oraz upominki.
Jubilaci poznali się na zabawie w Żarowie i od tamtej pory są nierozłączni.
Ślub brali 19 grudnia 1964 roku i choć bywały trudne chwile, wytrwali w związku małżeńskim ponad pół wieku   . . . czytaj więcej


11 marca 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Dobiegła końca XII edycja Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej, po 16 tygodniach walki wyłoniono triumfatora tegorocznych rozgrywek a została nim drużyna Osiedle i Przyjaciele. Osiedle dominowało od samego początku nadając ton rozgrywkom w 16 meczach oodnosząc 14 zwycięstw doznając tylko dwóch porażek.
Spotkanie o miejsca 3-4 Ebueee Ehee - Venus Nowice 21:4. Ebueee nie miało problemów z pokonaniem piłkarzy Venusa ponieważ drużyna z Nowic zawiodła i odpuściła walkę o 3 miejsce przystępując do meczu w bardzo okrojonym składzie a szkoda bo mogło być ciekawie   . . . czytaj więcej


11 marca 2015 - Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny "Master Mind"

Jak co roku I Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu organizuje Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny "Master Mind" dla uczniów klas II gimnazjów.
Uczniowie z Gimnazjum Nr I w Świdnicy zajmują tam często czołowe miejsca.
W tym roku Tytuł Laureata otrzymał Jakub Blach i Ula Nowak. A finalistą konkursu został Michał Butmankiewicz.


11 marca 2015 - Zbiórka krwi

16 marca 2015 roku (poniedziałek) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o stawienie się z dowodem osobistym w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w godzinach od 9:30 do 13:30.
Kolejne terminy zbiórek krwi, które odbędą się w SOKiBP w 2015 roku: 18 maja, 20 lipca, 14 września, 10 listopada.


11 marca 2015 - Odpowie za dwukrotne zniszczenie pomnika

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, prowadząc czynności dotyczące aktów wandalizmu na cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej w Świdnicy, ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zniszczenie pomnika. Podejrzany, to 32 - letni mieszkaniec Świdnicy miasta.
Jak wynika z ustaleń policjantów, mężczyzna pomalował pomnik farbą. Funkcjonariusze udowodnili zatrzymanemu dwukrotne zniszczenie pomnika, na szkodę Urzędu Miasta w Świdnicy w kwocie około 1500 złotych.
W trakcie czynności, mężczyzna nie potrafił racjonalnie wyjaśnić swojego postępowania. Zatrzymany usłyszał dwa zarzuty zniszczenia mienia. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze. Za czyny, o które mężczyzna jest podejrzany, grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.


10 marca 2015 - 60. Dolnośląski Konkurs Recytatorski

Zapraszamy gimnazjalistów z powiatu świdnickiego do udziału w eliminacjach powiatowych 60. DolnośŚląskiego Konkursu Recytatorskiego, których organizatorem w roku 2015 będzie Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach. Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z >>> regulaminem konkursu. Po przeprowadzeniu etapów szkolnych i gminnych (wg nadrzędnych ustaleń) odbędą się eliminacje powiatowe.
W eliminacjach gminnych jury typuje po trzech uczestników konkursu (w kategoriach: recytacja i poezja śpiewana). >>> Karty zgłoszeń osób zakwalifikowanych do eliminacji powiatowych należy nadsyłać do 17 marca 2015 roku   . . . czytaj więcej


10 marca 2015 - XII Festiwal Nauki

19 marca odbędzie się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy XII Festiwal Nauki. Tegoroczne hasło to: Wielcy sportowcy i sport w Mechaniku. Program Festiwalu jest naprawdę wspaniały i dzień zapowiada się ekscytująco. Wagary w Mechaniku są po prostu niezwykle interesujące.
Organizatorzy przewidują wiele innych niespodzianek i jak co roku, będzie bardzo wesoło i wiosennie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej szkoły, by na własne oczy przekonać się, że wagary w szkole nie są nudne.


10 marca 2015 - Świetlice oddane do użytku

Każda z nich ma być przyszkolną salą gimnastyczną. Mieszkańcy nie wykluczają jednak, że nowe obiekty będą wykorzystywane również w inny sposób. Mrowiny i Zastruże dołączyły do grona tych miejscowości, w których funkcjonują świetlice środowiskowe.
Dwie nowe świetlice środowiskowe zostały oddane wczoraj do użytku mieszkańców. Radości nie kryli głównie uczniowie szkół, gdyż to właśnie z myślą o nich obiekty powstały tuż przy szkolnych placówkach. - Marzenia się spełniają. Jeszcze nie tak dawno wspólnie otwieraliśmy nasz plac zabaw, teraz uczniowie będą mieli swój własny kąt do nauki wychowania fizycznego   . . . czytaj więcej


10 marca 2015 - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD

11 marca w Gminie Marcinowice odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD. Zbiórka przeprowadzona zostanie we wsiach: Gola Świdnicka, Gruszów, Kątki, Klecin, Krasków, Marcinowice, Stefanowice, Szczepanów, Śmiałowice i Zebrzydów.
Tego dnia zbierane będą między innymi: meble, wersalki, zużyte opony, telewizory, pralki, lodówki, zamrażarki, komputery, telefony, drukarki, kuchenki elektryczne, świetlówki   . . . czytaj więcej


9 marca 2015 - Krew się poleje pod ratuszem

Tym razem nie do Miejskiego Domu Kultury ale do Rynku w Świebodzicach zapraszamy na akcję poboru krwi. 12 marca będzie ją można oddać w mobilnym ambulansie, który zaparkuje pod ratuszem już o godzinie 9:00.
Organizatorami są jak zawsze: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Urząd Miejski w Świebodzicach oraz miejski Klub Honorowych Dawców Krwi. Gorąco zapraszamy na wiosenne krwiobranie do Rynku.


9 marca 2015 - "Pękł pierwszy milion"

Jak grzyby po deszczu powstają nowe firmy dzięki rządowym pożyczkom w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". Na kwotę ponad miliona złotych Fundusz Regionu Wałbrzyskiego udzielił już wsparcia osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą.
Dobrych wiadomości jest więcej. Ostatnio zmniejszyło się oprocentowanie rządowej pożyczki z 0,56% na 0,44% a dodatkowo wzrosła maksymalna kwota wsparcia o jakie można się ubiegać.
Nawet 78 tysięcy złotych niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu mogą otrzyma studenci, absolwenci i osoby bezrobotne myślące o własnym biznesie   . . . czytaj więcej


9 marca 2015 - Kradli katalizatory

Policjanci z Wydziały Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc na terenie powiatu świdnickiego czynności dotyczące kradzieży katalizatorów ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 24 i 33 lata mieszkańców powiatu kłodzkiego.
Jak się okazało w październiku 2014 roku na terenie powiatu świdnickiego zatrzymani dokonali kradzieży czterech katalizatorów wraz z układami wydechowymi z samochodów m-ki Mercedes Sprinter.
Straty jakie ponieśli właściciele pojazdów to ponad 40 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


8 marca 2015 - Stadion Miejski z nowym ogrodzeniem

Zakończył się kolejny etap modernizacji żarowskiego stadionu. Zgodnie z obietnicami cały teren obiektu został ogrodzony. A niebawem pojawią się tam kolejne nowe trybuny sportowe. Nie będzie to jeszcze koniec inwestycji na stadionie, bowiem w dalszej kolejności ma zostać również wykonane zadaszenie obiektu nad trybunami.
- Stadion sportowy to "perełka" wszystkich sportowców, o który trzeba dbać. Cieszymy się, że inwestuje się w ten obiekt. To miejsce przynosi chlubę nie tylko nam piłkarzom, ale również naszemu miastu. To tutaj trenują także młodzi mieszkańcy, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną   . . . czytaj więcej


8 marca 2015 - Pobili 16-latka

Policjanci z Zespołu do spraw Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące pobicia 16-letniego mieszkańca Walimia ustalili dwóch 17-latków podejrzewanych o ten czyn.
Jak się okazało 17-latkowie uderzając chłopaka z pięści w twarz spowodowali u niego obrażenia skutkujące rozstrojem zdrowia. Nieletni z obrażeniami nosa korzystał z pomocy medycznej.
W toku realizacji sprawy policjanci zatrzymali jednego ze sprawców który usłyszał już zarzuty.   . . . czytaj więcej


8 marca 2015 - Goczałków Górny wybrał sołtysa

2 marca mieszkańcy Goczałkowa Górnego spotkali się na zebraniu wiejskim, aby dokonać wyboru sołtysa swojej wsi. W spotkaniu, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, udział wziął także burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz radny Ryszard Żmijewski. - Były to bardzo pracowite cztery lata dla Goczałkowa Górnego - mówił, podsumowując mijającą kadencję, Andrzej Kowszyn.
Do najważniejszych przedsięwzięć należy zaliczyć bez wątpienia budowę kanalizacji sanitarnej oraz przyłączanie się do niej gospodarstw   . . . czytaj więcej


7 marca 2015 - IX Rodzinne Potyczki z Ortografią

Już po raz dziewiąty możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w IX Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Urząd Miasta i Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 18 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2   . . . czytaj więcej


7 marca 2015 - Laureaci DolnośŚląskiego Konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista"

Aż troje uczniów Gimnazjum nr 1 w Świdnicy odbierze dyplomy na tegorocznej Gali wręczenia wyróżnień Laureatom DolnośŚląskiego Konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista", która odbędzie się 19 marca we Wrocławiu. Laureatami XIV DolnośŚląskiego Konkursu Chemicznego została Alicaj Kot i Grzegorz Dziewisz a Michał Spisak został laureatem Konkursu Geograficznego.
Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy stawia szczególny nacisk na realizowanie Programu DolnośŚląskiego systemu Wspierania Uzdolnień. Tytuł Laureata zwalnia uczniów z pisania części egzaminu gimnazjalnego i otwiera drogę do dowolnej szkoły ponadgimnazjalnej na terenie całej Polski.


6 marca 2015 - Nie ma demokracji bez samorządu

Zygmunt Frankiewicz, Prezydent Gliwic, został nowym prezesem Związku Miast Polskich. Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Grobelnego, byłego już Prezydenta Poznania. To jedna z najważniejszych decyzji, podjętych przez samorządowców na XXXVI Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich 5 i 6 marca.
Świdnicę reprezentowała Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy. W obradach uczestniczyli jako obserwatorzy Jan Dzięcielski, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Ewa Dryhusz z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Ponad 1400 samorządowców z polskich miast, miasteczek i gmin wiejskich oraz przedstawicieli starostw obradowało na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich   . . . czytaj więcej


6 marca 2015 - Zielona Energia w Witoszowie Dolnym

Każdego roku sukcesywnie realizowane są potrzeby wynikające z rozbudowy oświetlenia drogowego na terenie gminy Świdnica. Kolejne 19 nowych punktów świetlnych pojawiło się we wsi Witoszów Dolnym. Tym razem są to lampy fotowoltaiczne, wykorzystujące energię słoneczną.
Jest to nowatorski projekt, dzięki któremu gmina poszła w kierunku wykorzystania elementów energii odnawialnej. Rok wcześniej pięć słupów z oświetleniem fotowoltaiczne zostało zamontowane w Bystrzycy Górnej. Kolejne 19 lamp pojawiło się we wsi Witoszów Dolny   . . . czytaj więcej


6 marca 2015 - Targowisko w Świebodzicach zaprasza

Zarząd Gospodarki Komunalnej Świebodzice będąc zarządca targowiska miejskiego zaprasza wszystkich handlowców do sprzedaży swoich towarów na placu targowym w Świebodzicach. Targowisko czynne jest codziennie w godzinach od 5:00 do 18:00. Opłaty za korzystanie z targowiska: stanowiska handlowe (tzw. moduły) o wielkości 1m/3m w cenie 3 złotych
- sprzedaż na miejscach nie wyznaczonych modułami za m2 - 2 złote
- istnieje możliwość dzierżawy terenu lub lokalu za cenę 26,21 złotych za m2 (cena wywoławcza w przetargu ustnym)


6 marca 2015 - Mieszkańcy Boleścina mają już kanalizację

5 marca, ponad 70 mieszkańców sołectwa Boleścin uczestniczyło w spotkaniu z przedstawicielami Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Kanalizacyjnego i Urzędu Gminy Świdnica na temat możliwości przyłączenia się do zbiorczej kanalizacji sanitarnej.
Budowa ponad 10 km odcinka kanalizacji Jagodnik-Boleścin podzielona była na II etapy. Pierwszy obejmował sołectwo Jagodnik, a drugi sołectwo Boleścin. Mieszkańcy Jagodnika jeszcze w ubiegłym roku mogli korzystać ze zbiorczej sieci kanalizacyjnej   . . . czytaj więcej


6 marca 2015 - Jak dobrze wybrać?

Spotkanie warsztatowe, poświęcone bezpiecznemu poszukiwaniu pracy za granicą, odbyło się w czwartek, 5 marca w Miejskim Domu Kultury. Organizatorem spotkania były: EURES, Powiatowy Urząd Pracy Filia w Świebodzicach, Centrum Aktywizacji Zawodowej oraz Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób, a wiedza, którą zdobyły, z pewnością przyda się w trakcie poszukiwań zatrudnienia.
Obecnie na rynku jest bardzo wiele ofert dotyczących wyjazdów za granicę, czasami jednak nie są one do końca uczciwe, dlatego specjalistki z EURES oraz doradcy z PUP starali się przekazać najważniejsze zasady, dotyczące wyboru takich ofert   . . . czytaj więcej


6 marca 2015 - 25 lat samorządu terytorialnego

Około 1400 samorządowców zgromadziło się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich, by rozpocząć obchody 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Świdnicę na uroczystości reprezentowali Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy i Jan Dzięcielski, Przewodniczący Rady Miejskiej.
- To ćwierćwiecze zmieniło Polskę. Moja przygoda z samorządem rozpoczęła się właśnie wtedy, w 1990 roku, gdy rozpoczęłam pracę w samorządowym tygodniku. Dziś znalazłam się po drugiej stronie - po stronie tych, którzy na co dzień mają szansę swoimi decyzjami wpływać na nasze małe ojczyzny   . . . czytaj więcej


5 marca 2015 - Rozstrzygnięto konkursy dla organizacji pozarządowych

3 marca Zarząd Powiatu Świdnickiego rozstrzygnął konkursy, które Powiat Świdnicki ogłosił dla organizacji pozarządowych, działających na jego terenie, z zakresu kultury fizycznej i sportu, ochrony i promocji zdrowia oraz kultury, tradycji i ochrony dóbr kultury na rok 2015.
Na realizację zadań Zarząd przeznaczył 40 tysięcy złotych - upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, 10 tysięcy złotych - kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji oraz 20 tysięcy złotych - ochrona i promocja zdrowia


5 marca 2015 - Mobilny Punkt Informacyjny

10 marca 2015 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru będzie można dowiedzieć się na co aktualnie można pozyskać wsparcie z funduszy europejskich i jakie są warunki jego otrzymania. Pracownik PIFE przedstawi ofertę pożyczek i poręczeń finansowanych z funduszy unijnych dostępnych na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej, a także kierunki wsparcia dla podmiotów gospodarczych, JST oraz III sektora   . . . czytaj więcej


5 marca 2015 - Młode germanistki zwyciężyły na Uniwersytecie Wrocławskim

Sukcesem młodych germanistek z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie zakończył się Konkurs Germanistyczny 2014/15 , organizowany przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
W dwóch z pięciu kategorii bezkonkurencyjne okazały się uczennice świdnickiego liceum.
Kategoria kulturoznawcza pierwsze miejsce Joanna Kukla z klasy 2c - opiekun Adrian Gnilka.
Kategoria językowo - wizualna pierwsze miejsce Eliza Wujek z klasy 2c - opiekunka Jolanta Wiktorko   . . . czytaj więcej


5 marca 2015 - Tradycje Stołu Wielkanocnego - przyjmujemy zgłoszenia

Do 16 marca można zgłaszać udział w tegorocznych Tradycjach Stołu Wielkanocnego - imprezie, która swoim zasięgiem dawno wykroczyła poza powiat świdnicki, a nawet granice kraju.
Odbywające się niezmiennie co roku w Niedzielę Palmową, Tradycje od lat gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale też partnerów z Polski i zagranicy. Przez dziesięć lat Marcinowicom udało się wykreować wydarzenie, którym naprawdę można chwalić. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty   . . . czytaj więcej


5 marca 2015 - O krok od tragedii

O wielkim szczęściu może mówić 51-letni mężczyzna, który nie posiadając elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym doprowadził do kolizji drogowej.
28 lutego o godzinie 19.30 na drodze Świdnica - Strzegom w miejscowości Grochotów, kierujący samochodem Peugeot jadąc w kierunku Świebodzic w ostatniej chwili zauważył idącego drogą mężczyznę. Kierowca samochodu został zmuszony do wykonania nagłego manewru co spowodowało, iż samochód wpadł do rowu.
Na szczęście kierowcy ani pieszemu nic się nie stało. Na miejsce zdarzenia został wezwany patrol Policji, jak się okazało pieszy 51-letni mężczyzna nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Za swoją lekkomyślność został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych   . . . czytaj więcej


5 marca 2015 - Przyznano pieniądze dla organizacji

3 marca br. Komisja Konkursowa powołana przez Wójta Gminy Dobromierz rozstrzygnęła konkurs dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego na realizację zadania publicznego pod nazwą "Popularyzacja kultury fizycznej i sportu, organizacja festiwali, przeglądów i spektakli: teatralnych, literackich, muzycznych i filmowych w 2015 roku".
Po zapoznaniu się ze złożonymi ofertami komisja zaproponowała dofinansowanie zadań w łącznej wysokości 58 tysięcy złotych.


4 marca 2015 - Z wizytą u Premiera Ewy Kopacz

Stanisław Kowalski - 104 letni świdnicki mistrz lekkoatletyczny, Wirginia Szmyt - czyli słynna DJ Wika oraz Aleksander Doba - który samotnie, w kajaku, pokonał Atlantyk (podróżnik roku według National Geographic).
Takie zacne grono seniorów gościło we wtorek u premier Ewy Kopacz. Spotkanie szefowej rządu z seniorami związane było z promocją rządowego programu "Senior - Wigor", którego zadaniem jest aktywizacja społeczna seniorów poprzez tworzenie sieci placówek, miejsc, które pełnić będą rolę świetlic - domów kultury   . . . czytaj więcej


4 marca 2015 - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD

11 marca w Gminie Marcinowice odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD. Zbiórka przeprowadzona zostanie we wsiach: Gola Świdnicka, Gruszów, Kątki, Klecin, Krasków, Marcinowice, Stefanowice, Szczepanów, Śmiałowice i Zebrzydów.
Tego dnia zbierane będą między innymi: meble, wersalki, zużyte opony, telewizory, pralki, lodówki, zamrażarki, komputery, telefony, drukarki, kuchenki elektryczne, świetlówki   . . . czytaj więcej


4 marca 2015 - Wyróżnienie gimnazjalistki

Gimnazjum z Jaworzyny Śląskiej brało udział w ogólnopolskim konkursie "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni", organizowanym już czwarty raz przez Stowarzyszenie Odra - Niemen pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Na konkurs zostało sześć prac uczniowskich w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej.
Prezentacja multimedialna pod tytułem "Oddziały wyklętych i ich dowódcy", którą wykonała Marta Kozieł z klasy 3b otrzymała wyróżnienie. Jest to duże osiągnięcie, gdyż w tej kategorii nie przyznano pierwszego i trzeciego miejsca   . . . czytaj więcej


4 marca 2015 - Świadkowie poszukiwani

1 marca 2015 roku około godziny 15.40 w miejscowości Strzelce doszło do wypadku drogowego. Kierujący samochodem osobowym Fiat Stilo 27-letni mieszkaniec Łodzi jadąc w kierunku Wrocławia z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust i dachował.
Samochodem podróżowały dwie osoby 27-letni kierowca, w stanie ciężkim z licznymi złamaniami i wielonarządowymi obrażeniami ciała został śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowany do szpitala we Wrocławiu. 21-letnia pasażerka, mieszkanka Oleśnicy w stanie ciężkim trafiła do Szpitala Latawiec w Świdnicy.
Policjanci proszą o kontakt osobisty ulica Jagiellońska 23 lub telefoniczny 74 85 82 275 lub 74 85 82 261 wszystkie osoby, które zarejestrowały kamerą wideo lub telefonem wypadek.


4 marca 2015 - Folklorystyczna sobota w Roztoce

28 lutego w ramach festiwalu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji pn. "Dolny Śląsk na ludowo", mieszkańcy gminy Dobromierz mogli podziwiać występy utalentowanych artystów z Dolnego ŚŚląska.
Na scenie roztockiej świetlicy wiejskiej pojawili się dobrze nam znani Dobromierzanie i Czerwone Róże oraz zaprzyjaźnione z nimi zespoły: Ale Babki z Witoszowa Dolnego, Bolkowianie, Kostrzanie, Goczałkowianie, Akord ze Świebodzic, Jarzębina z Kobierzyc, Kapela Jana Boduszko z Siemianic, Marzenie z gminy Kłodzko oraz Żarowianie   . . . czytaj więcej


3 marca 2015 - Aplikacja "źródło" działa, ale bardzo wolno

- Meldujemy świdniczan w miarę sprawnie. Wnioski dowodowe są wprowadzane, ale z problemami.
System pracuje, ale uniemożliwia wykonanie niektórych czynności istotnych np. przy wydawaniu dowodów osobistych - mówi dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich UM w Świdnicy Wiesław Pietrzyk i zapewnia, że wszyscy pracownicy wydziału są odpowiednio przygotowani do obsługi mieszkańców i robią wszystko, aby zminimalizować zakłócenia w obsłudze mieszkańców i by ci jak najmniej odczuli kłopoty z aplikacją "źródło"   . . . czytaj więcej


3 marca 2015 - Bieg "Tropem Wilczym" pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Polsce po raz trzeci, w Świdnicy po raz pierwszy odbył się Bieg "Tropem Wilczym" pamięci Żołnierzy Wyklętych. Świdnica była jednym z 81 miast, w których zorganizowano takie wydarzenie. Prawie wszędzie start nastąpił w południe.
W Świdnicy 273 uczestników biegało na terenach sportowych Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dystans do pokonania o długości 1963 metry to jednocześnie data zamordowania ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. "Lalek". Na pierwszych 250 biegaczy podczas zapisów czekały okolicznościowe koszulki, a na mecie wspaniałe medale oraz zestaw broszur o tematyce historycznej   . . . czytaj więcej


3 marca 2015 - Autorzy pisanek i zająców - do dzieła

Jak co roku Burmistrz Miasta Świebodzice ogłasza konkurs na Najładniejszą Ozdobę Wielkanocną. Czekamy na fantazyjne pisanki, stroiki, zające, baranki - słowem wszystko to, co nieodłącznie kojarzy się z Wielkanocą. Technika i materiały są dowolne, liczy się pomysłowość i samodzielność wykonania.
Ozdoby będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Prace, podpisane przez autorów, należy składać w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przy ulicy Świdnickiej 7, w pokoju nr 4 lub 2 do 24 marca. Na zwycięzców czekają nagrody.


3 marca 2015 - Zakupy teraz też po przylocie

Sklepy wolnocłowe na wrocławskim lotnisku są już dostępne także dla pasażerów przylatujących ze Strefy Schengen. Wrocław jest jednym z pierwszych regionalnych portów lotniczych w kraju, który wprowadza takie rozwiązanie.
Sklepy wolnocłowe na wrocławskim lotnisku były dotychczas dostępne tylko dla osób odlatujących. Od początku marca - wraz z nowelizacją przepisów - zrobią w nich zakupy również pasażerowie przylatujący. - Sklepy wolnocłowe na naszym lotnisku cieszą się dużym zainteresowaniem. Teraz z ich oferty będą mogli skorzystać wszyscy pasażerowie podróżujący ze strefy Schengen. Cieszymy się, że można już wprowadzić tego rodzaju zmiany - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław   . . . czytaj więcej


2 marca 2015 - Gmina Świdnica i Świebodzice w gronie uczestników Listów dla Ziemi 2015

W styczniu wystartowała trzecia edycja Listów dla Ziemi. Tegoroczny temat to ograniczanie ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja. W gronie uczestników akcji znalazła się również Świdnica.
Listy dla Ziemi to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej. Jego głównym celem jest edukacja ekologiczna prowadzona w atrakcyjnej i angażującej formie oraz podejmowanie ważnych i aktualnych problemów dotyczących środowiska. Pierwsza edycja dotyczyła segregowania odpadów i recyklingu. Druga była poświęcona paleniu śmieci w piecach domowych i niskiej emisji   . . . czytaj więcej


2 marca 2015 - Nowy plac zabaw w Zastrużu już otwarty

Jest nowoczesny i bezpieczny. Przy Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu powstał atrakcyjny plac zabaw, pełen kolorowych urządzeń zabawowych służących zabawie i rekreacji. Od wielu lat był marzeniem szkolnej społeczności.
Podczas uroczystego otwarcia nowego obiektu w piątek, 27 lutego testowały go wszystkie dzieci, bo czeka tu na nich wiele wspaniałych atrakcji.
- Utworzenie placu zabaw znacznie poprawiło warunki szkoły w zakresie wyposażenia, a samą placówkę uczyniło miejscem bezpiecznym i jeszcze bardziej przyjaznym   . . . czytaj więcej


2 marca 2015 - IV Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

Szkoła Podstawowa nr 105 zaprasza uczniów klas IV-V ze świdnickich szkół podstawowych wraz z rodzicami lub opiekunami do wspólnej matematycznej zabawy. Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o dostarczenie karty zgłoszeniowej do sekretariatu Szkoły Podstawowej 105, przesłanie faxem lub elektronicznie na pocztę sekretariatu.
Regulamin oraz kartę zgłoszeniową można pobrać ze strony internetowej >>> pobierz
Etapy i terniny Świdnickiego Rodzinnego Konkurs Matematycznego   . . . czytaj więcej


2 marca 2015 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej "Darbor Cup"

Venus Nowice nie obroni tytułu Mistrza bowiem w półfinale przegrał z drużyną Osiedle i Przyjaciele, drugim finalistą jest Darbor Bolesławice, który po dramatycznym meczu pokonał wicemistrza. Do Play-off nie przystąpił Green Team.
1. runda play off: półfinały - mecze o miejsca 5-8 Sport Team - Znajomi Fryzjera 17:10 (8:3), Green Team - Lucky Loser 0:5 walkower. Mecze o miejsca 1-4 Ebueee Ehee - Darbor Bolesławice 3:5 (0:2), Osiedle i Przyjaciele - Venus Nowice 6:1 (2:1) walkower 5:0. W 36 minucie sędziowie zakończyli mecz ponieważ w ciągu ostatnich dwóch minut zespól z Nowic został zdekompletowany ponieważ trzech zawodników zostało wykluczonych z meczu   . . . czytaj więcej


1 marca 2015 - Siatkarki MKS Świdnica w półfinale

W dniach 26 lutego - 1 marca w Poznaniu rozegrany został turniej 1/4 Mistrzostw Polski Juniorek w Siatkówce.
Świdniczanki rozegrały trzy spotkania. W turnieju BKS Aluprof Bielsko-Biała zajął pierwsze miejsce. Siatkarki MKS Świdnica rywalizację zakończyły na drugim miejscu awansując do półfinału, który odbędzie się 13-15 marca. Kolejne miejsca zajęły: UKS ZSMS Poznań 3. miejsce, EKS Skra Bełchatów 4. miejsce i UKS Jedynka Kluczbork na ostatnim miejscu   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii