31 marca 2015 -
Jedyna tak nowoczesna suszarnia
Jedna z najnowocześniejszych suszarni osadów, która w zaledwie kilka miesięcy powstała na terenie żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w piątek, 27 marca została oficjalnie oddana do użytku.
Choć inwestycja kosztowała prawie 4 miliony złotych, żarowskiej oczyszczalni na realizację tego zadania udało się pozyskać kilkumilionowe dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko
. . . czytaj więcej
Wraz z budową nowego obiektu oczyszczalnia zakupiła również specjalistyczne urządzenia, w tym płuczki do piasku, prasę odwadniającą osad i rurociąg wody technologicznej. - Gospodarka odpadami zawsze była trochę na bocznym torze, dlatego tym bardziej cieszę się, że w Żarowie powstał tak nowoczesny obiekt. Jesteście na tym polu liderem.
Serdecznie gratuluję - mówił podczas uroczystego otwarcia suszarni osadów w Żarowie Aleksander Marek Skorupa prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Suszarnia, która swoim wyglądem przypomina ogrodniczą szklarnię mierzy 86 metrów długości i 12 metrów szerokości. Działa automatycznie, jedynie wywożenie osadu z części magazynowej suszarni wymaga pracy obsługi. - Gratuluję realizacji tak nowatorskiej inwestycji, ale przede wszystkim sprawnego wykorzystania środków unijnych. Bo jest to największe przedsięwzięcie na terenie zakładu od wielu lat - podkreślał w trakcie otwarcia suszarni osadów burmistrz Leszek Michalak.
Nową inwestycję oczyszczalnia w Żarowie zrealizowała w ramach projektu "Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów". Projekt ten otrzymał dofinansowanie na poziomie 85 procent wartości inwestycji, czyli prawie 3 milionów złotych. - Wykonanie tego zadanie pozwoliło na spełnienie wymagań w zakresie oczyszczania ścieków oraz podwyższyło efektywność ekonomiczną działania oczyszczalni. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej możliwe będzie teraz suszenie osadu, w trakcie którego nastąpi jego redukacja. Oczyszczalnia wytwarzała do tej pory 1200 ton osadu rocznie, dzięki suszarni uzyska zmniejszenie jego ilości do około 400 ton. Serdecznie podziękowania kieruję dziś w stronę wszystkich, którzy wspierali realizację naszego projektu. Wszędzie spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem - zaznaczał Andrzej Kiszecki prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie.
Na ogół tego typu suszarnie nie znajdują się przy niewielkich oczyszczalniach, tylko przy dużych obiektach. Suszarnia osadów w Żarowie jest jedyną taką instalacją, która funkcjonuje w powiecie świdnickim.
31 marca 2015 -
Dawid Sobczyk nowym dyrektorem GOK-u
Kontynuację sprawdzonych w gminie imprez i wpuszczenia do życia kulturalnego gminy trochę świeżej krwi zapowiada wybrany w drodze otwartego konkursu Dawid Sobczyk, nowy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Konkurs na to stanowisko ogłoszono w lutym br. po tym, jak dotychczasowy, wieloletni dyrektor Władysław Gołębiowski został wójtem gminy. Swoje oferty zgłosiło siedmioro kandydatów. Po dokładnej analizie wybór padł na Dawida Sobczyka, trzydziestoletniego mieszkańca Świdnicy
. . . czytaj więcej
- Cieszę się z tego wyboru - mówi wójt Gołębiowski. - Jeszcze jako dyrektor GOK-u miałem okazję współpracować z panem Dawidem i wiem, że powierzamy to stanowisko w dobre ręce.
Dawid Sobczyk zapowiada kontynuację imprez już w gminie znanych i lubianych, ale też chce wprowadzić sporo nowośści. - Niosę ze sobą młode spojrzenie na działalnośść Gminnego Ośrodka Kultury - mówi. - Dlatego chciałbym wprowadzić sporo imprez dla mieszkającej tu młodzieży, a także organizować różnego rodzaju warsztaty i szkolenia dla kadry ze śświetlic śśrodowiskowych. Planuję także regularne przedsięwzięcia skierowane do osób w wieku 50+.
Nowy dyrektor ma 30 lat, urodził się i wychował w gminie Marcinowice, jest magistrem pedagogiki i licencjatem z kształcenia zintegrowanego, trzy lata pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Marcinowicach, jednocześnie prowadząc z żoną Centrum Twórczej Zabawy "Ale Heca!", laureata Debiutu Gospodarczego w 2011 roku. Ma duże doświadczenie w branży rozrywkowej, a na swoim koncie - liczne kursy i szkolenia związane z tą branżą. Od kilkunastu lat działa jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego.
- Nowy dyrektor rozpocznie pracę na początku kwietnia, po tym jak zakończy swoją działalność gospodarczą - mówi wójt Władysław Gołębiowski. - Wówczas będziemy rozmawiać na temat nowej polityki kulturalnej naszej gminy. Jestem pełen optymizmu.
31 marca 2015 -
Jarmark Wielkanocny w Pszennie
Tradycyjne przysmaki wielkanocne, pisanki, koszyczki, palmy oraz świąteczne ozdoby - to wszystko można było znaleźć na gminnym jarmarku wielkanocnym w Pszennie. Z zaproszenia organizatorów skorzystało w tym roku dwudziestu wystawców, a wśród nich koła gospodyń wiejskich, sołectwa, stowarzyszenia oraz rękodzielnicy. Dużą niespodzianką były stoiska gości z Żukowa i powiatu kartuskiego - miasta partnerskiego gminy Świdnica oraz z Jicina.
Organizatorem świątecznego jarmarku był Gminny Ośśrodek Kultury Sportu i Rekreacji, a gospodarzem KGW i rada sołecka wsi Pszenno
. . . czytaj więcej
W sobotnie popołudnie śświetlica wypełniona była po brzegi, zarówno przez wystawców jak i odwiedzających jarmark gośści. Wśród nich nie brakowało burmistrza gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego, wicestarosty powiatu śświdnickiego Zygmunta Worsy oraz władz gminy Świdnica z wójtem Teresą Mazurek.
Wystawcy zachęcali odwiedzających smacznymi potrawami, pysznymi ciastami i niepowtarzalnymi, ręcznie wykonanymi ozdobami wielkanocnymi. Jarmarki wielkanocne, które od kilku lat odbywają się w naszej gminie są doskonałą okazją dla wszystkich, którzy zajmują się rękodziełem użytkowym i artystycznym, jak np. produkcją ozdób śświątecznych, kartek, koronek, zabawek, stroików, kulinarnych przysmaków itp. na zaprezentowanie swoich wyrobów szerszemu gronu odbiorców - mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.
Pośród wieli stoisk nie można było przejść obojętnie. Ciasta z warzyw, roladki, pasztety, jajka faszerowane, pachnący chleb, tradycyjny żurek - zapachy tych produktów wzmagały apetyt odwiedzających.
Kaszubską kuchnię zachwalały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żukowa i powiatu kartuskiego, wraz z burmistrzem gminy Wojciechem Kankowskim. Gospodynie po raz pierwszy gościły na jarmarku w Pszennie, ale od samego początku zaskarbiły sobie sympatię i uznanie organizatorów. Obrusy i serwety zdobione haftem kaszubskim stanowiły piękną ozdobę wielkanocnego stołu, na którym nie brakowało kulinarnych frykasów, a wśród nich zylca po kaszubsku - czyli galaretka z nóżek. Oprócz kulinarnych zdolności panie zaprezentowały swój talent wokalny, śpiewając w rodzimym języku - czyli po kaszebsku.
31 marca 2015 -
Konkurs historyczny "Białe Noce"
25 marca w Wałbrzychu odbył się międzypowiatowy etap konkursu historycznego "Białe Noce". Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań kulturą i historia rosyjską oraz popularyzowanie wiedzy o Rosji. Do etapu międzypowiatowego przystąpiło 95 uczniów.
Do ścisłego finału zakwalifikowano 41 uczniów z gimnazjów Dolnego ŚŚŚląska. Ze Świdnicy kwalifikacje do finału zdobył uczeń Gimnazjum nr 1 - Marek Pasternak.
31 marca 2015 -
Wyjątkowo udana impreza
Jak zwykle, wszyscy zostali nagrodzeni, bo jurorom trudno było zadecydować, która potrawa jest smaczniejsza, a który stół lepiej udekorowany.
Odbywające się po raz jedenasty Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach zgromadziły 29 marca w tamtejszym Zespole Szkół rekordową liczbę ponad 40 uczestników - kół gospodyń wiejskich, szkół, stowarzyszeń i osób indywidualnych z Polski i Republiki Czeskiej, a także z powiatów kartuskiego i łowickiego
. . . czytaj więcej
- To pierwsze Tradycje Stołu Wielkanocnego, w których uczestniczę jako wójt, a nie przygotowujący to wydarzenie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony - mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice.
- Cieszę się z rekordowej frekwencji, bo dzięki temu nasza impreza zyskuje coraz większy zasięg i rangę. To zresztą zostało docenione w plebiscycie Kompasy 2014, w którym właśśnie za Tradycje otrzymaliśmy Złoty Kompas w kategorii kultura.
Tradycje Stołu Wielkanocnego odbywają się w Niedzielę Palmową co roku, począwszy od 2004 roku.
31 marca 2015 -
Pięć powodów, żeby latać z Wrocławia
Wrocławianie i Dolnoślązacy. Mieszkańcy Wielkopolski, województwa opolskiego, coraz częściej łódzkiego, a nawet Katowic czy Krakowa. W hali odlotów nierzadko słychać język czeski, a Włosi, Hiszpanie i Francuzi są już częstymi gośćmi lotniska. W sezonie letnim 2015 mają dodatkowe powody, aby latać z Wrocławia. Od niedzieli obowiązuje nowy rozkład połączeń.
Nowa siatka na lato 2015, która weszła w życie 29 marca, to blisko 60 połączeń i nowe formy podróżowania. Port Lotniczy Wrocław jest coraz silniejszym magnesem dla podróżnych. Są powody
. . . czytaj więcej
Loty na południe Europy
Do siatki lotów niskokosztowych wróciły niezwykle popularne w sezonie letnim 2014 kierunki Europy południowej: Alicante, Kreta (Chania), Malaga i Malta. Miasta gwarantują słoneczną pogodę i liczne formy rozrywki.
Propozycję uzupełnia dostępny cały rok Rzym, Barcelona (Girona), Mediolan i Bolonia, a Ryanair ponownie zaoferował Paryż (Beauvais), którego rok temu nie było. Historyczne europejskie miasta to światowej klasy zabytki i gwarancja udanej zabawy.
Tanie połączenia umożliwiają zaplanowanie dłuższego wypoczynku ze zwiedzaniem czy szybkiego wyjazdu na weekendowy city-break w atrakcyjnym miejscu. W siatce niskokosztowej znalazło się w sumie 26 połączeń.
Tanio i wygodnie po Polsce
Ryanair oferuje loty do Warszawy (Modlin). Uruchomione w ubiegłym roku połączenie okazało się przebojem. Irlandzki przewoźnik lata na trasie dwa razy dziennie, a na przełomie kwietnia i maja uruchomi dodatkowy rejs w piątek w południe. To nie wszystko. W lipcu i sierpniu Ryanair zaproponuje loty nad morze. Przelot z Wrocławia do Gdańska zajmie niecałą godzinę i jest idealną ofertą dla osób planujących wypoczynek na polskich plażach.
Latające do Warszawy PLL LOT oferują 6 rejsów dziennie w tygodniu, a w weekendy 5. Do dyspozycji dodatkowo jest połączenie o godz. 7.30 w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty. Ważna wiadomość: polski przewoźnik zaoferował bilety w dużo atrakcyjniejszych cenach.
Z Wrocławia w świat
Segment połączeń dla biznesu umożliwia szybką przesiadkę na inny rejs. W rezultacie pasażerowie wrocławskiego lotniska mają zapewnione połączenia z niemal każdym ważnym centrum biznesowym i dużym miastem na świecie. Nowy Jork, Toronto, Tokio, Szanghaj, Dubaj, Stambuł, Amsterdam, Goeteborg, Wiedeń to tylko kilka przykładów.
Najwięcej możliwośści dają loty do Frankfurtu czy Monachium (oferta linii lotniczych Lufthansa), a także do Kopenhagi (SAS) i Warszawy (PLL LOT). Siatkę uzupełnia Düsseldorf (Germanwings).
Z oferty korzysta coraz więcej pasażerów, zwiększa się więc oferowanie. Linie SAS na trasie do Kopenhagi wprowadziły większe samoloty. 20 kwietnia Lufthansa na trasie do Frankfurtu zaoferuje kolejny rejs (o godz. 19.15) i większy samolot. Warto sprawdzić tę ofertę, gdy planujemy podróż w świat. W siatce znalazło się 5 połączeń do hubów przesiadkowych.
Gwarancja odpoczynku
W siatce czarterowej znalazły się 2 gorące nowośści: Faro i Saloniki (Riwiera Olimpijska, Chalkidiki). Portugalskie miasto znajduje się na dalekim południu, w najpopularniejszym regionie turystycznym kraju. Piękne plaże, biały piasek i najcieplejszy na całym portugalskim wybrzeżu ocean.
Z kolei Riwierę Olimpijską należy uznać za jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Błękit Morza Egejskiego pięknie kontrastuje z malowniczym krajobrazem gór. Jest i mityczny Olimp, siedziba bogów. W siatce czarterowej dostępnych jest aż 28 połączeń.
Wycieczki bez ograniczeń
Nowośścią jest oferta "No Limits" biura podróży Itaka, czyli wycieczki z przygodą. Oprócz odpoczynku umożliwiają one udział w różnych aktywnościach, od warsztatów fotograficznych w malowniczych miejscach, przez wycieczki rowerowe i loty balonem, aż po ekstremalne nurkowanie, eksplorację jaskiń czy jazdę off-road.
Oferta dostępna jest m.in. dla kierunków greckich, egipskich, tureckich i na Wyspach Kanaryjskich.
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległośści ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można się dostać na lotnisko szybko i komfortowo m.in. zarówno od strony Warszawy drogą S8, od Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego port notuje od 2003 roku. W ciągu 5 lat liczba pasażerów wzrosła pięciokrotnie. Lotnisko obsługuje przewoźźników sieciowych, którzy oferują loty do największych portów przesiadkowych w Europie, przewoźników niskokosztowych, takich jak Ryanair, czy Wizz Air, którzy posiadają we Wrocławiu swoje bazy operacyjne, a także linie czarterowe, wynajmowane przez tour operatorów do transportu klientów biur podróży. 11 marca Port Lotniczy Wrocław uruchomił nowy terminal. Przepustowośść wynosi ok. 4 mln pasażerów rocznie, docelowo będzie można obsłużyć 7 mln osób.
30 marca 2015 -
Marszałkowska szkoła nie do przeoczenia
"Dublet SMS Świdnica", "SMS Świdnica rządzi w Belgii" - to tylko niektóre z nagłówków dzisiejszych portali sportowych. Chcielibyśmy się pochwalić naszym pierwszym w sezonie kolarskim sukcesem. Podwójna wygrana naszych uczniów to nie jest przypadek.
28 i 29 marca w Belgii odbyły się międzynarodowe wyścigi kolarskie pod patronatem Eurosportu - Anvaing i Grand Prix Wevelg. Wzięli w nim udział zawodnicy z Danii, Belgii, Holandii, Norwegii, Francji i oczywiśście z Polski
. . . czytaj więcej
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie parę dni temu wrócili ze zgrupowania w Chorwacji, gdzie w pełnym słońcu intensywnie trenowali, cieszy więc, że tak szybko odnaleźli się w zupełnie odmiennych warunkach klimatycznych.
Rywalizacja po wąskich belgijskich drogach przy silnym wietrze nie była łatwa. Alan Banaszek i Szymon Sajnok szybko przejęli stery i w obu wyśścigach zajęli pierwsze dwa miejsca. W sobotę pierwszy był Alan a w niedzielę Szymon. Na ich przewagę pracował cały siedmioosobowy zespół. Uczniowie LO SMS kontrolowali grupę i nie pozwalali na odjazdy innych zawodników. Gospodarzom trudno było pogodzić się z porażką. Startowaliśśmy w miejscowośści, która ma swoją drużynę juniorów. Trenerzy podkreślili rolę współpracy i przemyśślanej taktyki, dzięki której wysoko dojechali również Adrian Mrówka i Damian Sławek. Zawodnicy przemoczeni, ale szczęśśliwi, rozpoczęli z sukcesem sezon kolarski.
To dobry prognostyk na kolejne intensywne miesiące. Warto dodać, że na sukces młodych sportowców pracował cały Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - i masażyśści, i terapeuci. Przed nami jeden z najważniejszych wyśścigów na śświecie - Paris Roubaix, na którym Alan i Szymon reprezentować będą kadrę narodową.
30 marca 2015 -
Świąteczna pomoc żywnościowa
Każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi, gmina Dobromierz dociera do swoich najbardziej potrzebujących mieszkańców, nie tylko z pomocą finansową, ale i paczkami żywnościowymi.
Skierowane są one do blisko 200 rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym wielodzietnych, a także do osób samotnych, będących pod opieką GOPS-u. Akcja dystrybucji paczek, w których znajdą się świąteczne produkty spożywcze rozpocznie się 31 marca
. . . czytaj więcej
Okres śświąteczny to czas, który każdy chciałby spędzić godnie i uroczyście, dlatego regularne akcje niosące pomoc są bardzo ważne i potrzebne.
Sprawiają, że osoby borykające się na co dzień z problemami, mogą również poczuć atmosferę świątecznych dni.
30 marca 2015 -
Jarmark Wielkanocny
Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, tradycyjnie podczas Niedzieli Palmowej, od kilku lat organizuje Jarmark Wielkanocny. Główną atrakcją imprezy jest konkurs na najpiękniejszą aranżację tradycyjnego, wielkanocnego stołu.
Przepiękne i bogate stoły wielkanocne nie były jedyną atrakcją imprezy, którą uświetniły występy zespołu "Jaworzynianie" pod kierownictwem Hieronima Fabisia oraz formacji tanecznej "Fart", działającej przy Ośrodku Kultury pod kierownictwem Lubomira Szmida i Anny Trzeciak
. . . czytaj więcej
Podczas imprezy można było także obejrzeć wystawę pisanek wielkanocnych, nadesłanych na konkurs plastyczny, organizowany przez SOKiBP.
Przyznano następujące wyróżnienia i nagrody:
- Najsmaczniejsze ciasto - Sabina Michalska, Anna-Maria Michalska
- Najsmaczniejszy żurek - Aktywne 60+
- Najsmaczniejsza nalewka - Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
- Najlepsza prezentacja - Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
- Najładniejsza kompozycja stołu I miejsce - Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
- Najładniejsza kompozycja stołu II miejsce - ZERiI w Jaworzynie Śląskiej
- Najładniejsza kompozycja stołu III miejsce - Sabina Michalska, Anna-Maria Michalska
Przyznano także nagrody specjalne za potrawy, które wyjątkowo przypadły do gustu jurorom:
- Paszteciki "Świnki" - ZERiI w Jaworzynie ŚŚląskiej
- Chleb gryczany - Katarzyna Bielińska, Małgorzata Dobroń
- Pieczarki w cieście - Aktywne 60+
- Kotlet nadziewany szpinakiem - Aktywne 60+
Każdy z uczestników Jarmarku oprócz nagród finansowych w poszczególnych kategoriach otrzymał od Organizatorów wielkanocny koszyk, w podziękowaniu za udział w konkursie i pielęgnowanie tradycji ludowych. Podczas imprezy wręczono także nagrody dla licznej grupy laureatów Wielkanocnego Konkursu na najpiękniejszą pisankę.
30 marca 2015 -
Zostaną odznaczeni
Znasz osoby, organizacje społeczne czy wiejskie stowarzyszenia, które od wielu lat udzielają się społecznie i pracują na rzecz mieszkańców? Zgłoś ich kandydaturę do odznaczenia "Złoty Dąb", które co roku przyznawane są w gminie Żarów. Kandydatów do uhonorowania tym najważniejszym gminnym odznaczeniem można zgłaszać do 24 kwietnia.
- Odznaczenie jest nadawane na podstawie uchwały Rady Miejskiej za wybitne zasługi w działalności kulturalnej, społecznej, gospodarczej, sportowej lub innej, która ma szczególny charakter
. . . czytaj więcej
Mogą go otrzymać mieszkańcy naszej gminy na wniosek burmistrza, radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli organizacji społecznych i politycznych oraz indywidualnych osób po ocenie Kapituły - mówi przewodniczący Kapituły Odznaczenia "Złoty Dąb" Roman Konieczny.
W przypadku zgłaszania kandydatur przez osoby indywidualne, wniosek taki musi być poparty czytelnymi podpisami 30 mieszkańców gminy Żarów, wraz z podanymi ich numerami Pesel. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 24 kwietnia o godzinie 15.30. Wnioski pobierać i składać można w Biurze Obsługi Klienta. Tegoroczne odznaczenia tradycyjnie zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, na rozpoczęcie Dni Żarowa.
Wniosek o nadanie odznaczenia "Złoty dąb" >>> pobierz
30 marca 2015 -
Mają szansę na plac zabaw od Nivea
1 kwietnia - i to wcale nie prima aprilis - rusza kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu "Podwórko NIVEA". Poprzez internetowe głosowanie mieszkańcy miast z całej Polski mogą głosować na wybraną lokalizację w swoim mieście. W miejscu, które zbierze ich najwięcej, NIVEA wybuduje kolorowy plac zabaw.
Świebodzice biorące udział w konkursie, zgłosiły skwer przy ulicy Środkowej, na którym istniał plac zabaw, jednak urządzenia trzeba było zdemontować ze względu na zły stan techniczny.
Jeśli Świebodzice zbiorą wystarczającą liczbę głosów jest duża szansa, że staną tu nowe, kolorowe urządzenia do huśtania i wesołej zabawy.
Głosowanie na zgłoszoną lokalizację będzie możliwe za pośrednictwem aplikacji na stronie: www.nivea.pl/podworko
29 marca 2015 -
IV liga piłki nożnej
W osiemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chojnowianka Chojnów - KS Polkowice 1:6, GKS Kobierzyce - Orkan Szczedrzykowice 3:2, Olimpia Kowary - Włókniarz Mirsk 3:0, Sokół Wielka Lipa - Miedźź II Legnica 1:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Nysa Zgorzelec 2:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - LZS Stary Śleszów 0:1.
Z zespołów Powiatu Świdnickiego występujących w rozgrywkach Zjednoczeni Żarów przegrał u siebie z Widawą Bierutów 1:2 a AKS Strzegom z Granicą Bogatynia zagra dopiero 8 kwietnia o godzinie 17:00.
W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 52. punktami, przed KS Polkowice 44.
29 marca 2015 -
Klasa okręgowa
W osiemnastej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Piławianka Piława Górna - Zryw Gola Świdnicka 3:2, Nysa Kłodzko - Karolina Jaworzyna Śląska 4:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:1, Piast Nowa Ruda - Unia Bardo 3:1, Victoria Świebodzice - Skalnik Czarny Bór 2:0, Trojan Lądek Zdrój - Włókniarz Kudowa Zdrój 1:1, LKS Bystrzyca Górna - Zdrój Jedlina Zdrój 1:0, Polonia-Stal II Świdnica - Unia Złoty Stok 0:1. W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Victorii Świebodzice z 43. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: 4. LKS Bystrzyca Górna z 39. punktami, 6. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 27. punktami, 8. miejsce Zryw Gola Świdnicka 23. punkty. 9 miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 22. punktów.
28 marca 2015 -
Na nowych przedszkolaków czeka 350 miejsc
W marcu rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli miejskich w Świdnicy. W siedzibach przedszkoli rodzice mogą pobierać wnioski o przyjęcie, które należy złożyć w terminie do 9 kwietnia.
Poza miejscami zarezerwowanymi dla dzieci kontynuujących korzystanie z wychowania przedszkolnego, około 350 miejsc czeka na nowych przedszkolaków, którzy będą uczęszczać od września do przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miasto Świdnica.
28 marca 2015 -
Nadal w strefie spadkowej
W dzisiejszym spotkaniu I ligi grupy "B" śświdniccy piłkarze ręczni przegrali w Tarnowie. SPR Tarnów - ŚKPR Świdnica 20:18. Świdnicki zespół zajmuje 13. miejsce, przedostatnie mając dziesięć punktów.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z kompletem 46. punktów przed szczypiornistami KSSPR Końskie 33. punkty. Mecz pomiędzy Siódemką Miedź Legnica i AZS UZ Zielona Góra rozegrany zostanie jutro.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają 11 kwietnia. Spotkają się w ŚŚwidnicy z MKS Kalisz.
27 marca 2015 -
Statuetka "Najaktywniejsza firma 2014" dla Granexu
24 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się Gala Przedsiębiorczości. Statuetkę "Najaktywniejsza firma 2014" otrzymała strzegomska Spółka "Granex". Konkurencja była duża, ponieważ w projekcie uczestniczyło 18 tysięcy firm i instytucji i ponad 44 tysiące uczniów z 678 szkół.
Takiego wyróżnienia władze spółki "Granex" nie spodziewały się. - Spółka "Granex" jest zawsze otwarta na działania związane z podnoszeniem jakości kształcenia i kwalifikacji młodzieży
. . . czytaj więcej
Dlatego nie trzeba było nas namawiać do udziału w Dniu Przedsiębiorczości. Była to inicjatywa koordynatora szkolnego, pani Agnieszki Oleszko z Zespołu Szkół w Strzegomiu. Dużym zaskoczeniem dla nas było zaproszenie na Galę Przedsiębiorczości i wyróżnienie statuetką "Najaktywniejsza firma 2014" - komentuje Krzysztof Skolak, prezes" Granexu".
- Założeniem Dnia Przedsiębiorczości jest włączenie się dorosłych w edukację młodzieży oraz zbudowanie dobrych relacji między szkołą i miejscem pracy. W trakcie jednodniowych praktyk uczniowie naszej szkoły mają możliwość podejmowania trafnych decyzji odnośnie dalszej edukacji i planowania kariery zawodowej. To także sposób i możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania - wyjaśnia Agnieszka Oleszko, nauczyciel Zespołu Szkół w Strzegomiu oraz koordynator projektu.
27 marca 2015 -
Dołącz do grona Trenerów Questingu
Pozostały ostatnie wolne miejsca w województwie dolnośląskim, aby zostać Certyfikowanym Trenerem Questingu. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca 2015 roku.
Fundacja Questingu kończy nabór uczestników do Akademii Questingu, której celem jest rekrutacja kandydatów na Trenerów Questingu. Uczestnicy projektu po ukończeniu bezpłatnych szkoleń i warsztatów, w listopadzie 2016 roku, otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności, umożliwiające tworzenie ścieżek questingowych
. . . czytaj więcej
Osoby kandydujące na trenerów muszą wyróżniać się m.in. zamiłowaniem do turystyki, lekkością nawiązywania kontaktów, kreatywnością, chęcią do działania a także umiejętnością pracy z różnymi grupami wiekowymi. Więcej szczegółów i dane kontaktowe na stronie www.questing.pl
Projekt "Obywatelska Akademia Questingu" współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.
27 marca 2015 -
Można wędkować w Dobromierzu
W wyznaczonym miejscu i na określonych zasadach, ale można to już robić legalnie. Polski Związek Wędkarski w porozumieniu z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach udostępnił wędkującym zbiornik w Dobromierzu.
Dobromierski zalew jest ujęciem wody pitnej dla Świebodzic. Amatorski połów ryb odbywa się w sposób i na zasadach określonych w Regulaminie, uchwalonym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego
. . . czytaj więcej
Połów ryb dozwolony jest wyłącznie na jedną wędkę z wykorzystaniem przynęt naturalnych roślinnych lub zwierzęcych (metoda spławikowa lub gruntowa) oraz sztuczna (spinning, mucha). Można wędkować tylko w porze dziennej, od 1 marca do 31 października 2015 roku.
Możliwe jest wędkowanie wyłącznie z lądu, na odcinku od Ślizgu do Zatoki Pietrzyków. Przewiduje się wydanie 500 pozwoleń, które ważne są przez siedem dni.
27 marca 2015 -
Rusza 11. edycja Świdnickich Gryfów
26 marca w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyło się pierwsze posiedzenie kapituły Nagrody Gospodarczej Świdnicki Gryf 2015.
"Świdnickie Gryfy" to najważniejsza nagroda gospodarcza w naszym mieście, która w tym roku zostaną przyznane po raz jedenasty. Rozpoczął się już nabór zgłoszeń od firm działających na terenie miasta Świdnicy. To prestiżowe wyróżnienie jest podsumowaniem dotychczasowych działań przedsiębiorców oraz docenieniem najlepszych świdnickich firm
. . . czytaj więcej
Zgłoszeń, które będą oceniane przez kapitułę, mogą dokonać sami przedsiębiorcy.
Wypełnione ankiety można przesyłać do 15 maja na adres mailowy: swidnickigryf@um.swidnica.pl b.balazy@um.swidnica.pl lub e.zmijewska@um.swidnica.pl Udział w konkursie jest bezpłatny.
Ankietę oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony: www.swidnickigryf.pl
27 marca 2015 -
Konkurs na najpiękniejszą pisankę rozstrzygnięty
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 130 pisanek, a przed jury złożonym z pracowników Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej stanęło ciężkie zadanie wyłonienia laureatów konkursu. Różnorodność i pomysłowość w wykonaniu większości zgłoszonych prac zadziwiła komisję konkursową.
Laureatów zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się 29 marca, w Niedzielę Palmową, podczas "Jarmarku Wielkanocnego" na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej (sala konferencyjna)
. . . czytaj więcej
Także w czasie tej imprezy będzie można podziwiać nagrodzone prace na specjalnej wystawie. Rozpoczęcie Jarmarku około godziny 14:30, natomiast wręczenie nagród planowane jest około godziny 15:30. Wyniki konkursu:
Kategoria Przedszkole:
I miejsce - Oliwia Jurgielewicz, Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie
II miejsce - Jagoda Sawko, Koło plastyczne SOKiBP
III miejsce - Wiktoria Powroźnik, Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie
Wyróżnienia - Agata Dudzic, Szkoła Podstawowa w Pastuchowie, Julia Soboczyńska, Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie, Marika Orzechowska, Szkoła Podstawowa w Pastuchowie
Kategoria Szkoła Podstawowa:
I miejsce - Tomasz Kawa, Szkoła Podstawowa w Pastuchowie
II miejsce - Natalia Soboczyńska, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej
III miejsce - Oliwia Banasik, Szkoła Podstawowa w Pastuchowie
Wyróżnienia - Szymon Araszczuk, Szkoła Podstawowa w Pastuchowie, Magdalena Dobroń, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, Miłosz Kozycz, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, Natalia Korzystka, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, Oliwia Kutyła, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, Gabriela Ptaszkiewicz, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, Mateusz Gałka, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej
Kategoria Gimnazjum:
I miejsce - Paulina Leśko, Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej
II miejsce - Piotr Sawko, Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej
III miejsce - Roksana Lemańska, Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej
Wyróżnienie - Sandra Chwałek, Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej
Kategoria Szkoła Średnia i Dorośli:
I miejsce - Elżbieta Szymańska
Wyróżnienia - Genowefa Wyka, Natalia Marciniak, Anna Biliczak, Martyna Wyłub
27 marca 2015 -
VIII Warsztaty Malowania Ikon
W dniach 31 maja - 14 czerwca 2015 odbędą się w Świdnicy VIII Warsztaty Malowania Ikon. Organizatorem warsztatów Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Urząd Miasta Świdnica a także Świdnicki oddział Naczelnej Organizacji Technicznej. Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00.-21.00 w siedzibie NOT przy ulicy Basztowej 2. Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą, oprócz zajęć artystycznych, wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon
. . . czytaj więcej
Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy (oprócz pędzli). Koszt zakwaterowania w pobliskim hotelu (Szkolne schronisko młodzieżowe w Świdnicy przy ulicy Kanonierskiej 3) dla zamiejscowych uczestników wynosi 20 złotych dla młodzieży i studentów, 25 złotych dla pozostałych osób. Potrzebę rezerwacji miejsc proszę zgłaszać jak najwcześniej.
Warsztaty rozpoczną się 31 maja 2015 (niedziela) od uroczystej Liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy o godzinie 10.00. Liczba uczestników jest ograniczona do 12 osób.
Wykonane prace zostaną wystawione w Bibliotece Publicznej w Świdnicy i a ich reprodukcje umieszczone w specjalnym kalendarzu - katalogu z ikonami powstałymi na warsztatach. Wykonane na warsztatach ikony pozostaną w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy.
Zgłoszenia są przyjmowane w formie listownej pod adresem:
Ks. dr Piotr Nikolski
Parafia Prawosławna p.w. św. Mikołaja
ulica Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica
Telefonicznie (74) 852-52-57
Lub pocztą elektroniczną pod adresem: nikolius@poczta.onet.pl
W związku z licznymi przypadkami rezerwowania miejsc na warsztatach i następnej rezygnacji bez uprzedzenia, z uczestników pobierana będzie opłata wpisowa w wysokości 50 zł wpłacana na konto parafii
Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy, ulica Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica
nr konta 41194010763096562900000000
z odpowiednim dopiskiem w tytule. W przypadku rezygnacji po 15 maja lub nie stawienia się na nabożeństwie inauguracyjnym pieniądze nie będą zwracane.
27 marca 2015 -
Kolejna siłowania pod chmurką
Tym razem mieszkańcy ulicy Zamkowej w dzielnicy Pełcznica mają nową atrakcję. Dwa dni temu ZGK spółka z o.o. zamontował dwa urządzenia do ćwiczeń siłowych. Orbitrek i biegacz z miejsca stały się przebojem wśród mieszkańców osiedla, poćwiczyć i pobawić się tutaj lubią zarówno dzieci, jak i dorośli.
Urządzenia zostały zamontowane na placu zabaw, zatem miejsce jeszcze bardziej zyskało na atrakcyjności.
Sprzęt został zakupiony z pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę
. . . czytaj więcej
Koszt urządzeń to około 10 tysięcy złotych. Ulica Zamkowa to już kolejne miejsce na mapie miasta, w którym stanęły takie urządzenia do ćwiczeń. Cieszą się one ogromną popularnością wśród mieszkańców, zachęcają do aktywności i rekreacji na świeżym powietrzu.
Pierwsza siłowania pojawiła się w Parku Miejskim, urządzenia do brzuszków i innych ćwiczeń są także na Osiedlu Sudeckim i ulicy Świerkowej (Osiedle Wilcza Góra).
Sprzęt do rekreacji tego typu zamontowała również Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach na obu administrowanych przez siebie osiedlach.
27 marca 2015 -
Ogólnopolski konkurs "Śniadanie Daje Moc rozstrzygnięty"
Pierwszy semestr roku szkolnego 2014/2015 dobiegł końca a wraz z nim czas na podsumowanie pierwszego etapu programu Śniadanie Daje Moc i rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych.
Do czwartej edycji programu Śniadanie Daje Moc zgłosiło się ponad 7000 szkół podstawowych z całej Polski, w tym ponad 600 placówek z województwa dolnośląskiego. Na konkurs nadesłano ponad 800 reportaży
. . . czytaj więcej
W ramach konkursu uczestnicy udokumentowali swoje działania na trzy różne sposoby: w formie filmu, zdjęć i prezentacji.
Szkoły z województwa dolnośląskiego wysłały aż 170 reportaży. Spośród nadesłanych prac wybrano trzy najciekawsze propozycje.
Film - Szkoła Podstawowa w ZSO im. E. Szylki w Ożarowie, Klasa 3b
Prezentacja - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach, Klasa 2a
Zdjęcia - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sarnówku, Klasa 2
W konkursie nagrody otrzymały: szkoła, nauczyciele oraz uczniowie. Zwycięskie prace można zobaczyć na oficjalnej stronie programu Śniadanie Daje Moc: www.sniadaniedajemoc.pl
"Szkoły po raz kolejny pokazały, że śniadanie wcale nie musi być nudne i nadesłały wiele ciekawych reportaży. Bardzo cieszymy się, że dzięki wspólnemu gotowaniu coraz więcej uczniów i rodziców poznaje zasady zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że każdego ranka będą pamiętać o solidnym i wartościowym śniadaniu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale również dziękujemy wszystkim szkołom, które przesłały prace i wzięły udział w tegorocznych obchodach Dnia Śniadanie Daje Moc" - mówi Ewa Gayny przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia, jedna z Jurorek.
Do zwycięskich szkół właśnie trafiły nagrody, a niebawem rusza rekrutacja do jubileuszowej 5. edycji programu Śniadanie Daje Moc.
26 marca 2015 -
Złoty Kompas za Tradycje Stołu Wielkanocnego
Sztandarowa impreza gminy Marcinowice - Tradycje Stołu Wielkanocnego - uhonorowane Złotym Kompasem w Plebiscycie Kompasy 2014 w kategorii kultura. Wójt Władysław Gołębiowski odebrał statuetkę podczas uroczystej gali w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury.
- To nagroda przede wszystkim dla tych, którzy w Niedzielę Palmową nakrywają stoły, prezentując nasze wspaniałe wielkanocne tradycje kulinarne - mówił wójt odbierając nagrodę dla imprezy, którą jeszcze jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury tworzył i przygotowywał
. . . czytaj więcej
Odbywające się niezmiennie co roku w Niedzielę Palmową, Tradycje od lat gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale też partnerów z Polski i zagranicy. Przez dziesięć lat Marcinowicom udało się wykreować wydarzenie, którym naprawdę można się chwalić. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty.
Tradycje Stołu Wielkanocnego od jedenastu lat odbywają się w Niedzielę Palmową. Swoim zasięgiem obejmują cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, powiat kartuski, powiat tatrzański, powiat Bergstrasse (Niemcy), Czeski Raj z miastem Jičin, a także reprezentantów Grecji. W uroczystości biorą czynny udział również przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, firmy, zespoły artystyczne, przedszkola i szkoły.
Impreza ma charakter konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od jedenastu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osobistości, stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem, jak i smacznymi potrawami. W tegorocznej, jedenastej edycji, bierze udział rekordowa liczba ponad 40 wystawców.
Tradycje Stołu Wielkanocnego 2015 już w najbliższą niedzielę 29 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach. Początek o godzinie 14.00.
26 marca 2015 -
Fundusz rozdzieli kolejne sześć milionów
Aż sześć milionów złotych ma do rozdysponowania Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, który wygrał konkurs na realizację kolejnej, VII już edycji inicjatywy JEREMIE. Na Dolnym Śląsku wybrano pięciu pośredników, którzy przez najbliższe pół roku będą udzielać dolnośląskim przedsiębiorcom preferencyjnych pożyczek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
JEREMIE to z angielskiego Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises, czyli wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw
. . . czytaj więcej
Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród regionalnych przedsiębiorców. Oficjalne zawarcie umowy na unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego odbyło się 25 marca 2015 roku we Wrocławiu.
- Podmioty gospodarcze chętnie korzystają z oferowanej im formy pomocy jaką jest JEREMIE. Zakłada ona odejście od tradycyjnych dotacji, na rzecz zwrotnej pomocy finansowej w formie kredytów, pożyczek i poręczeń. Preferencyjna pożyczka wydaje się być bardziej wymagająca niż dotacja, jest jednak dużo korzystniejsza dla gospodarki. Unijne pieniądze wracają na rynek i będą pracować dla polskiej gospodarki przez dziesięciolecia.
FRW jest jednym z pośredników finansowych oferujących pożyczki JEREMIE. Pożyczkę może otrzymać praktycznie każdy przedsiębiorca na finansowane działalności, w tym wyposażenie, inwestycje, tworzenie miejsc pracy, wdrażanie innowacji.
Warunki na jakich FRW udziela pożyczek do wartości 100 tysięcy złotych są bardzo atrakcyjne. To m.in. stałe oprocentowanie roczne w wysokości 2% i brak prowizji za rozpatrzenie wniosku. Usługi świadczone są także wyjazdowo, a każdy przedsiębiorca jest traktowany indywidualnie.
26 marca 2015 -
Porządki w gminie Strzegom
Dziś, 26 marca, Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu włączyło się w projekt Przedświąteczne porządki w gminie Strzegom". Uczniowie wszystkich klas wysprzątali odcinek Alei Wojska Polskiego od ulicy Mickiewicza.
Rezultatem ich pracy było kilka pełnych worków ze śmieciami. Po zakończeniu tych prac uczniowie doprowadzili do porządku również podwórko przed wejściem do szkoły.
26 marca 2015 -
Stypendium dla licealistów za 11 tysięcy złotych
Twoje dziecko uczy się - Ty oszczędzasz rocznie 11 tysięcy złotych. Edukacyjna Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC kończy nabór wniosków we wtorek 31 marca. A ma jeszcze ok. 18 miejsc. To wielki apel do rodziców: dajcie szansę własnemu dziecku. Będzie mogło zdobywać wiedzę w najlepszych liceach w kraju. Pokażmy, że nie tylko w wielkich miastach rodzą się przyszli Nobliści. Szczegóły czekają na stronie Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC www.efc.edu.pl
>>> Znajdź koordynatora EFC na Twoim terenie i dowiedz się od niego więcej.
25 marca 2015 -
Krzyżowa - Aglomeracja Wałbrzyska
W środę, 25 maja w Krzyżowej odbyło się posiedzenie Rady Samorządowej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Szefowie 22 gmin wzięli udział m. in. w dyskusji na temat Zintegrowanego Programu Transportu Publicznego.
Z ramienia Gminy Miasto Świdnica w spotkaniu uczestniczyli Prezydent Beata Moskal - Słaniewska, zastępca Prezydent Szymon Chojnowski, dyrektor Departamentu Komunikacji Maciej Gleba oraz kierownik Referatu Transportu Publicznego Małgorzata Lubandy
. . . czytaj więcej
Przedstawiciel firmy "TRAKO" Wierzbicki i wspólnicy s.j., pan Tomasz Szelukowski przedstawił zgromadzonym obszerną analizę zagadnienia integracji transportu publicznego z opracowaniem wielotorowych rozwiązań. Podkreślał, że Aglomeracja Wałbrzyska jest jednym z pionierów i nikt w Polsce nie działał na taką skalę, aby zjednoczyć tak dużą ilość gmin. Korzyści płynących z realizacji tego przedsięwzięcia jest wiele. Zwrócono m.in. uwagę na: zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gmin, wzrost mobilności mieszkańców, poprawę bezpieczeństwa podróżujących, rozwój turystyki czy też poprawę wizerunku gmin.
Jednogłośnie podjęto decyzję o przystąpieniu do realizacji tego zadania, które poprzedzone zostanie konsultacjami społecznymi. Powołano kilkuosobowy zespół, który określi kierunki i priorytety działania. W zespole pracował będzie dyrektor Maciej Gleba.
Jak powiedziała Prezydent Świdnicy "Czeka nas wielkie zadanie, by stworzyć takie warunki zamieszkania i takie udogodnienia komunikacyjne, aby wielkie aglomeracje, jak chociażby Wrocław, nie wysysały nam młodych, zdolnych ludzi. Zintegrowany transport publiczny - to wzrost poczucia komfortu życia."
25 marca 2015 -
W Morawie startuje sezon WKKW
W najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie odbędą się pierwsze w sezonie 2015 zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Rywalizację rozpocznie już w piątek ujeżdżanie, w sobotę rozegrane zostaną kolejne konkursy ujeżdżania, popołudniu obędą się skoki, całość zakończy niedzielny cross. W zawodach wystartuje prawie 140 koni z Polski, Czech i Niemiec.
Rywalizacja rozpoczyna się już w piątek 27 marca o godzinie 14.00 - Ujeżdżenie 2* - Arena B
. . . czytaj więcej
Sobota, 28 marca
godzina 8.00 - Ujeżdżenie 1* - Arena B
godzina 8.00 - Ujeżdżenie P - Arena C1
godzina 8.00 - Ujeżdżenie L - Arena C2
godzina 12.15 - Ujeżdżenie LL - Arena C2
godzina 11.30 - Skoki 2* - Arena A
godzina 12.00 - Skoki 1* - Arena A
godzina 13.15 - Skoki P - Arena A
godzina 15.30 - Skoki L - Arena A
godzina 17.00 - Skoki LL - Arena A
Niedziela, 29 marca
godzina 9.30 - Cross
25 marca 2015 -
Odbiór odpadów zielonych z nieruchomości w 2015 roku
Nadmiar liści, trawy czy rozdrobione gałęzie, resztki roślinne oraz kwiaty mogą zostać odebrane z nieruchomości w ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Odbiór odpadów zielonych będzie realizowany sezonowo, tj. w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada. Obejmie nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej.
Odpady zielone należy zbierać do worków dostarczanych przez firmę odbierającą odpady komunalne - worki półprzeźroczyste w kolorze brązowym o pojemności 120 l, wykonane z folii LDPE, specjalnie oznakowane
. . . czytaj więcej
Aby przystąpić do zbiórki odpadów zielonych należy dokonać zgłoszenia w firmie realizującej odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych w danym sektorze, czyli:
- ZOM Sp. z o.o., Świdnica, ul. Metalowców 4, tel. 74/852-24-04 (sektor I i sektor III)
- REMONDIS Sp. zo.o. Oddział Wrocław, Biuro w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 7, tel. 74/858-43-44 (sektor II)
Odbiór odpadów zielonych będzie realizowany wg harmonogramu odbioru. W dniu odbioru worki z odpadami zielonymi należy wystawić przed nieruchomość do godziny 8.00 rano. Nowe worki na odpady zielone zostaną dostarczone na nieruchomość na zasadzie wymiany - "worek pusty za pełny".
Jako odpady zielone odbierane będą wyłącznie: trawa, liście, drobne i rozdrobnione gałęzie, resztki roślinne oraz kwiaty. Do worka nie można wrzucać żadnych innych odpadów, a w szczególności odpadów kuchennych, kamieni, ziemi, gruzu, odpadów niebezpiecznych, doniczek, folii i innych zanieczyszczeń. W przypadku stwierdzenia, że w worku znajdują się odpady inne niż odpady zielone - odbiór nie zostanie dokonany.
Przystąpienie do odbioru odpadów zielonych nie wpływa na zwiększenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Odbiór odpadów zielonych będzie dokonywany wyłącznie z nieruchomości, których właściciele nie posiadają zaległości w zakresie wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
harmonogram odbioru odpadów zielonych - 2015 rok
kwiecień - wtorek 14, 28
maj - wtorek 12, 26
czerwiec - wtorek 9, 23
lipiec - wtorek 7, 21
sierpień - wtorek 4, 18
wrzesień - wtorek 1, 15, 21
październik - wtorek 13, 27
listopad - wtorek 10, 24
25 marca 2015 -
Mają szansę na plac zabaw od Nivea
1 kwietnia - i to wcale nie prima aprilis - rusza kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu "Podwórko NIVEA". Poprzez internetowe głosowanie mieszkańcy miast z całej Polski mogą głosować na wybraną lokalizację w swoim mieście. W miejscu, które zbierze ich najwięcej, NIVEA wybuduje kolorowy plac zabaw.
Świebodzice biorące udział w konkursie, zgłosiły skwer przy ulicy Środkowej, na którym istniał plac zabaw, jednak urządzenia trzeba było zdemontować ze względu na zły stan techniczny.
Jeśli Świebodzice zbiorą wystarczającą liczbę głosów jest duża szansa, że staną tu nowe, kolorowe urządzenia do huśtania i wesołej zabawy.
Głosowanie na zgłoszoną lokalizację będzie możliwe za pośrednictwem aplikacji na stronie: www.nivea.pl/podworko
25 marca 2015 -
Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces"
Jak co roku, podczas największego w Polsce 20. Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces", wokaliści walczyli o udział w eliminacjach regionalnych. 25 marca w Oleśnicy odbyły się eliminacje wstępne, w których wzięli udział reprezentanci Studia Artystycznego "Katharsis" ze Świdnicy.
Do kolejnego etapu nominację otrzymały: Nikola Makowska, Paulina Grabicka, Elżbieta Kuś i Szymon Wiraszka. Wyróżnienie otrzymały: Justyna Sitarek, Marta Kurzeja oraz Żaneta Włudyga.
W tym roku, o główną nagrodę jaką jest wycieczka do Disneylandu dla dwóch osób walczy ponad 2 tysiące wokalistów z całej Polski.
25 marca 2015 -
Zajączek rozbawi dzieci
Już w najbliższy poniedziałek, 30 marca, najmłodsi świebodziczanie jak co roku wezmą udział w wesołej zabawie z wielkanocnym Zajączkiem. Zabawa rozpocznie się o godzinie 11:00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Wolności - bawimy się pod dachem ze względu na niepewne warunki pogodowe.
Na maluchy czeka mnóstwo atrakcji - malowanie pisanek, wesołe konkursy i wspólne śpiewanie piosenek z Zajączkiem.
25 marca 2015 -
Polsko-czeskie spotkanie przedsiębiorców w Świdnicy
24 marca Świdnicę odwiedziła grupa 30 przedsiębiorców i przedstawicieli samorządowych władz lokalnych z Czech. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu pn. "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość". Uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję poznać świdnickie firmy i porozmawiać z liczną grupą lokalnych przedsiębiorców, reprezentujących różne branże, m.in. energetyczną, budowlaną, budowy maszyn, turystyczną, reklamy oraz pracownie artystyczne. - Przedsiębiorczość jest tematem dla nas przewodnim, a współpraca na tym polu powinna być rozwijana i wzmacniana
. . . czytaj więcej
Jesteśmy otwarci na kooperację w różnych dziedzinach, sporcie, oświacie czy kulturze - mówił zastępca prezydent Świdnicy Szymon Chojnowski witając gości z Czech.
Uczestnicy wizyty studyjnej rozpoczęli zwiedzanie od Centrum Technologii Energetycznych. Obiekt ten to swoiste zielone laboratorium, w którym w rzeczywistych warunkach funkcjonującego i użytkowanego budynku, testowanych jest 11 różnych technologii generacji energii elektrycznej, ciepła, chłodu, rozwiązań wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Wszystkie zaprezentowane technologie budownictwa niskoenergetycznego wzbudziły ogromne zainteresowanie zwiedzających. Ponadto czescy przedsiębiorcy odwiedzili świdnickie firmy tj. SONEL S. A i CLOOS Polska Sp. z o. o, w których mieli okazję zobaczyć część procesu produkcyjnego. W godzinach popołudniowych w Hotelu Piast Roman odbyło się spotkanie kooperacyjne firm, w którym udział wzięli przedsiębiorcy ze Świdnicy, zainteresowani byli nawiązaniem współpracy z firmami po drugiej stronie granicy.
Kolejne działania realizowane w ramach projektu odbędą się w Trutnowie. Planowana jest konferencja skierowana do przedsiębiorców z branży turystycznej i ludzi zajmujących się rozwojem turystyki na polsko-czeskim pograniczu. Ponadto w dniach 1-2 maja czeski partner zaprasza świdnickie firmy do wzięcia udziału w wiosennej edycji Wystawy Gospodarczej Targi Karkonoskie.
Tematem przewodnim targów będzie "Dom i Ogród". W imprezie jak co roku wezmą udział wiodące firmy działające na pograniczu polsko-czeskim w branży budowlanej, ogrodniczej i wyposażenia wnętrz. Reprezentowane będą grupy producentów, dystrybutorów, hurtowników i sprzedawców detalicznych. Wystawa będzie stanowić znakomitą okazję do zapoznania się z szerokim asortymentem różnorodnych produktów proponowanych przez wystawców.
24 marca 2015 -
Zostaną odznaczeni
Znasz osoby, organizacje społeczne czy wiejskie stowarzyszenia, które od wielu lat udzielają się społecznie i pracują na rzecz mieszkańców? Zgłoś ich kandydaturę do odznaczenia "Złoty Dąb", które co roku przyznawane są w gminie Żarów. Kandydatów do uhonorowania tym najważniejszym gminnym odznaczeniem można zgłaszać do 24 kwietnia.
- Odznaczenie jest nadawane na podstawie uchwały Rady Miejskiej za wybitne zasługi w działalności kulturalnej, społecznej, gospodarczej, sportowej lub innej, która ma szczególny charakter
. . . czytaj więcej
Mogą go otrzymać mieszkańcy naszej gminy na wniosek burmistrza, radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli organizacji społecznych i politycznych oraz indywidualnych osób po ocenie Kapituły - mówi przewodniczący Kapituły Odznaczenia "Złoty Dąb" Roman Konieczny.
W przypadku zgłaszania kandydatur przez osoby indywidualne, wniosek taki musi być poparty czytelnymi podpisami 30 mieszkańców gminy Żarów, wraz z podanymi ich numerami Pesel. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 24 kwietnia o godzinie 15.30. Wnioski pobierać i składać można w Biurze Obsługi Klienta. Tegoroczne odznaczenia tradycyjnie zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, na rozpoczęcie Dni Żarowa.
Wniosek o nadanie odznaczenia "Złoty dąb" >>> pobierz
24 marca 2015 -
Zaplanuj czas na Targi Kariery
Przed nami 3. edycja Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery. Jeśli jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej - koniecznie zarezerwuj czas 9 kwietnia.
Targi tradycyjnie odbędą się w Miejskim Domu Kultury, będzie można je odwiedzić w godzinach 10:00-14:00. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentuje kilkadziesiąt szkół i uczelni wyższych z regionu - m. in. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz wiele innych placówek, w tym szkoły ponadgimnazjalne w naszym mieście.
24 marca 2015 -
Jarmark Wielkanocny w Jaworzynie Ślaskiej
W Niedzielę Palmową, 29 marca 2015 roku odbędzie się w Jaworzynie Śląskiej - tradycyjny Jarmark Wielkanocny. Podczas imprezy odbędą się występy taneczne dzieci, młodzieży oraz zespołu "Jaworzynianie".
Będzie można podziwiać także wystawę najpiękniejszych pisanek wielkanocnych, nagrodzonych w konkursie, zorganizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą aranżację stołu wielkanocnego oraz najsmaczniejsze, tradycyjne potrawy
. . . czytaj więcej
Odbędzie się kiermasz, podczas którego będzie można zakupić nie tylko świąteczne wypieki ale także przepiękne dekoracje świąteczne.
Zapraszamy w niedzielne popołudnie na salę konferencyjną na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej.
Jarmark potrwa od godziny 14:30 do 17:00.
24 marca 2015 -
Wybory sołeckie na finiszu
Za nami 23 zebrania wiejskie, w trakcie których mieszkańcy poszczególnych sołectw wybrali sołtysów i rady sołeckie. Ostatnich gospodarzy wsi poznaliśmy 23 marca br. w Międzyrzeczu i Rusku.
Strzegomskie wsie w ostatnich czterech latach bardzo się zmieniły. Praktycznie na terenie każdej z nich powstały nowe inwestycje, służące miejscowej społeczności. Ludzie mogą korzystać z kanalizacji, nowoczesnych świetlic wiejskich, które już nie straszą swoim wyglądem, młode osoby mają gdzie spędzić swój czas z rówieśnikami, a kierowcy już tak nie narzekają na stan dróg, choć tutaj jest jeszcze wiele do poprawienia
. . . czytaj więcej
Pojawiły się siłownie zewnętrzne, piękne place zabaw i boiska sportowe. Mieszkańcy częściej zaczęli wychodzić z domów, by wspólnie bawić się na świeżym powietrzu. - Rzeczywiście strzegomska wieś pięknie się rozwija. Ukoronowaniem tego były wspaniałe Dożynki DolnośŚląskie, które pokazały jak wspaniałym potencjałem ludzkim dysponują wsie. Stoiska cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że już po godzinie prawie nic nie zostawało - zaznacza burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.
Zmiana postrzegania sołectw i ich mieszkańców przez władze samorządowe Strzegomia ma swój oddźwięk w wyborach na sołtysa i rady sołeckie. Mieszkańcy terenów wiejskich zauważyli, że wreszcie coś drgnęło i warto włączyć się w proces przeobrażania swoich "Małych Ojczyzn". Na zebrania przychodziło tak dużo ludzi, że nieraz nie mieli się gdzie pomieścić. - Cieszy nas bardzo wysoka frekwencja na wszystkich spotkaniach i spokojna, merytoryczna dyskusja. W Bartoszówku były np. 72 osoby, a na zebraniach w czasie poprzedniej kadencji było 10, 15. Tak jest praktycznie wszędzie - zauważa burmistrz.
Kolejną tendencją wartą podkreślenia jest fakt, że tylko w Olszanach, Goczałkowie i Międzyrzeczu nastąpiła zmiana sołtysa. W 20 sołectwach pozostały na swoich stanowiskach te same osoby. Dowodzi to temu, że sołtysi w kadencji 2011-2015 wykonali naprawdę wspaniałą pracę i niejako w nagrodę . dostali mandat zaufania na kolejne cztery lata.
- Wraz z burmistrzem Zbigniewem Suchytą gratulujemy nowym - starym sołtysom i wspólnie się cieszymy, że mieszkańcy wsi doceniają pracę dotychczasowych sołtysów - mówi zastępca burmistrza, Wiesław Witkowski. Obaj, mimo wielu obowiązków służbowych, jeździli na wszystkie spotkania i byli do dyspozycji mieszkańców. - Chcemy wspólnie ze społeczeństwem rozmawiać o tym, jak zmieniać wsie. Wiemy, jak dużo jest jeszcze do zrobienia i tylko dzięki ciężkiej oraz systematycznej pracy nas wszystkich możemy osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty - dodaje Wiesław Witkowski.
24 marca 2015 -
Kradli kable
Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu w toku prowadzonych czynności dotyczących kradzieży kabli ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn.
Mieszkańcy gminy Strzegom w wieku 28 i 57 lat od początku 2015 roku pięć razy narazili na szkodę PKP kradnąc kable napowietrznej linii kolejowej oraz kable jednej z sieci telefonicznej. Straty na szkodę obu firm wyniosły blisko 25 tysięcy złotych.
Mężczyźni po opalaniu skradzionych kabli sprzedawali je w punktach skupu złomu, za sprzedany złom otrzymali zaledwie kilka tysięcy złotych. Zatrzymani mężczyźni nie byli wcześniej notowani przez Policję.
Za zniszczenie, zabór i uczynienie niezdatnym do użytku części sieci infrastruktury oraz linii kolejowej mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
23 marca 2015 -
Drukarki dla policji
Dwie nowoczesne drukarki przekazał świebodzicki samorząd policji. To kolejny element współpracy miasta i policji związany z szeroko rozumianą profilaktyką i zapobieganiem przestępstwom.
Sprzęt o wartości tysiąca złotych przekazała w imieniu Burmistrza Miasta dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Siekierzyńska oraz Krystian Wołoszyn, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Świebodzicach
. . . czytaj więcej
- Przekazany sprzęt przyda się w pracy zespołu interdyscyplinarnego, w skład którego wchodzą funkcjonariusze policji. Zespół zajmuje się sprawami przemocy domowej, a takich zdarzeń mamy niestety coraz więcej - mówi Izabela Siekierzyńska.
Samorząd Świebodzic w ramach dobrej współpracy od lat wspiera w ten sposób jednostkę policji, przekazano już m. in. laptopy, drukarki, przenośne alkomaty.
23 marca 2015 -
Dzień Otwartych Drzwi
W pierwszy dzień wiosny 2015 roku mury Kasprowicza wypełniły tłumy - gimnazjalistów, którzy za chwilę będą wybierać szkołę średnią oraz uczniów naszego liceum, by szkołę przybyłym przybliżyć i zachęcić do ostatecznej decyzji.
Na wejściu przywitali ich przewodnicy, którzy oprowadzali gości, opowiadając nie tylko o samym budynku, ale również o nauce i zaletach szkoły. W bibliotece na gimnazjalistów czekał słodki kącik z poezją, w piwnicy filmowcy z kamerami, a przy wejściu punkt informacyjny
. . . czytaj więcej
Następne piętra miały więcej niespodzianek: mała sala gimnastyczna przeobraziła się w kawiarnię z pysznymi ciastami, duża zaś w arenę sportową, na której rozgrywano mecz siatkówki absolwentów liceum z jego obecną reprezentacją. Gimnazjaliści mieli wyjątkową okazję porozmawiać o poszczególnych profilach z ich przedstawicielami na specjalnych, uzbrojonych w ulotki i wiedzę, stoiskach, w międzyczasie również uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez uczniów oraz nauczycieli.
Znalazło się coś dla każdego: m.in. matematyczne "łamanie głowy", rozmowy o fizyce, poparte licznymi doświadczeniami - to dla wielbicieli przedmiotów ścisłych lub prelekcja o etymologii, warsztaty recytatorskie dla adeptów zagadnień humanistycznych oraz prezentacja dotycząca efektów specjalnych w filmie.
Zgodnie z naszym hasłem: "Nie samą nauką Kasprowicz żyje", wśród warsztatów były również zajęcia ciągłe "wkręcające" w klimaty francuskie - w tym francuski makijaż, multimedialne prezentacje z podróży (w tym roku pasjonująca relacja Gosi Kępy z Wietnamu), wszystkim znana herbatka u dyrektora, "korytarzowe" warsztaty szachowe, gitarowe czy sztuczek karcianych. Kącik francusko - niemiecki zamienił się natomiast w Artystyczną Scenę Kasprowicza, eksponując wszechstronne talenty naszych uczniów.
Jestem pewna, że świetnie zorganizowany Dzień Otwartych Drzwi zaowocuje nowymi Kasprowiczanami w przyszłości i wtedy również oni będą współorganizatorami tego wyjątkowego w roku szkolnym wydarzenia.
Agata Prypin - klasa 2d
23 marca 2015 -
Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne
Mieszkanki gminy Marcinowice w wieku od 50 do 69 lat będą mogły bezpłatnie zbadać swoje piersi. 26 marca przez kilka godzin na parkingu Urzędu Gminy przy ulicy Juliana Tuwima 2, będzie stał mammobus.
Badania mammograficzne są możliwe w ramach prowadzonego przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Diagnostyka LARGO programu profilaktyki raka piersi (etap podstawowy). Panie w wieku 50-69 lat badane będą bezpłatnie, zaś dla kobiet powyżej 35. roku życia koszt mammografii wynosi 150 złotych
. . . czytaj więcej
Aby skorzystać z badań, należy się w godzinach od 9.00 do 16.00 zarejestrować pod numerami telefonów: 61 222 37 00, 61 44 81 384, 510 137 571.
Badania odbędą się w czwartek 26 marca w godzinach od 9.00 do 14.00. Należy się na nie zgłosić z dowodem osobistym.
Zapraszamy wszystkie zainteresowanie Panie.
23 marca 2015 -
Śniadanie wielkanocne i paczki
400 świątecznych paczek przygotowuje Ośrodek Pomocy Społecznej dla tych mieszkańców miasta, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Paczki będą wydawane przed Świętami Wielkiej Nocy. Wewnątrz znajdzie się tradycyjnie kurczak, szynka, biała kiełbasa i inne, przydatne na świątecznym stole, produkty spożywcze. Wartość paczki to ponad 80 złotych.
W jadłodajni miejskiej zorganizowane zostanie także śniadanie wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących
. . . czytaj więcej
Spotkanie, w którym wezmą władze miasta, odbędzie się w Wielką Sobotę 4 kwietnia o godzinie 9.00. Świąteczny posiłek, a w tym obowiązkowy żurek z kiełbasą i jaja, przygotuje Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ZINA.
23 marca 2015 -
Ujęli wandala
Nadspodziewany przypływ energii przyniósł młodemu mieszkańcowi Świdnicy Pierwszy Dzień Wiosny.
21 marca około godziny 2:45 przebywając w ośmioosobowej grupie mężczyzn, młodzieniec chciał pokazać swoją nadzwyczajną siłę, wyładował ją na ozdobnym, żeliwnym koszu ulicznym. Zajście miało miejsce na ulicy Grodzkiej przy wejściu do Rynku. Jednemu z rozsądniejszych kompanów przyszedł nawet pomysł by kosz ponownie postawić. Pytanie tylko dlaczego nie reagował wcześniej ?
. . . czytaj więcej
Zdarzenie ujawnił operator monitoringu wizyjnego straży miejskiej. Dzięki skoordynowanemu działaniu udało się strażnikom ująć rzutkiego osiemnastolatka.
Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych czynności odpowie za swój czyn.
23 marca 2015 -
Weźmie udział w warszawskim finale
25 kwietnia odbędzie się w Warszawie finał XXVII Olimpiady Filozoficznej. Weźmie w nich udział 135 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w tym - siedmioro z Dolnego ŚŚląska. Wśród nich będzie Bartek Wróbel, uczeń klasy III d z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Droga Bartka do etapu centralnego - na sam szczyt Olimpiady była długa i okupiona ciężką pracą. Jej początkiem było napisanie eseju filozoficznego na temat: Czy sztuka jest bezinteresowna?
. . . czytaj więcej
Potem na etapie okręgowym Bartek rozwiązał trudny test wiedzy filozoficznej oraz napisał wysoko oceniony esej filozoficzny na temat: Czy prawda jest tym, co nadaje sztuce wartość?
W Warszawie na etapie centralnym Bartek najpierw przedstawi "obronę" swojej pracy na temat bezinteresowności sztuki (coś na kształt obrony pracy magisterskiej), a następnie będzie odpowiadał na pytania komisji złożonej z filozofów Uniwersytetu Warszawskiego.
Opiekunem Bartka Wróbla jest nauczyciel "Kasprowicza" - Robert Kaśków.
foto: Jarosław Moczulski
22 marca 2015 -
VIII Warsztaty Malowania Ikon
W dniach 31 maja - 14 czerwca 2015 odbędą się w Świdnicy VIII Warsztaty Malowania Ikon. Organizatorem warsztatów Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Urząd Miasta Świdnica a także Świdnicki oddział Naczelnej Organizacji Technicznej. Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00.-21.00 w siedzibie NOT przy ulicy Basztowej 2. Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą, oprócz zajęć artystycznych, wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon
. . . czytaj więcej
Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy (oprócz pędzli). Koszt zakwaterowania w pobliskim hotelu (Szkolne schronisko młodzieżowe w Świdnicy przy ulicy Kanonierskiej 3) dla zamiejscowych uczestników wynosi 20 złotych dla młodzieży i studentów, 25 złotych dla pozostałych osób. Potrzebę rezerwacji miejsc proszę zgłaszać jak najwcześniej.
Warsztaty rozpoczną się 31 maja 2015 (niedziela) od uroczystej Liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy o godzinie 10.00. Liczba uczestników jest ograniczona do 12 osób.
Wykonane prace zostaną wystawione w Bibliotece Publicznej w Świdnicy i a ich reprodukcje umieszczone w specjalnym kalendarzu - katalogu z ikonami powstałymi na warsztatach. Wykonane na warsztatach ikony pozostaną w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy.
Zgłoszenia są przyjmowane w formie listownej pod adresem:
Ks. dr Piotr Nikolski
Parafia Prawosławna p.w. św. Mikołaja
ulica Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica
Telefonicznie (74) 852-52-57
Lub pocztą elektroniczną pod adresem: nikolius@poczta.onet.pl
W związku z licznymi przypadkami rezerwowania miejsc na warsztatach i następnej rezygnacji bez uprzedzenia, z uczestników pobierana będzie opłata wpisowa w wysokości 50 zł wpłacana na konto parafii
Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy, ulica Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica
nr konta 41194010763096562900000000
z odpowiednim dopiskiem w tytule. W przypadku rezygnacji po 15 maja lub nie stawienia się na nabożeństwie inauguracyjnym pieniądze nie będą zwracane.
22 marca 2015 -
Mostki zbyt mocne
W rozegranych wczoraj i dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica przegrała z zespołem Formacji Port 2000 Mostki 1:2. Świdniczanie zajmują w rozgrywkach ósme miejsce mając 30. punktów.
W tabeli prowadzi Lechia Dzierżoniów z 50. punktami przed Formacją Port 2000 Mostki z 49. punktami.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra w Świdnicy 28 marca o godzinie 15:00 z Piastem Karnin (Gorzów Wielkopolski), który zajmuje trzynaste miejsce w tabeli.
22 marca 2015 -
"Nasi" bez punktów
W siedemnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: GKS Kobierzyce - KS Polkowice 3:2, Olimpia Kowary - Miedź II Legnica 0:4, LZS Stary Śleszów - Sokół Wielka Lipa 2:1, Chojnowianka Chojnów - Nysa Zgorzelec 0:2, Granica Bogatynia - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:0, Widawa Bierutów - BKS Bobrzanie Bolesławiec 0:0.
Oba zespoły z Powiatu Świdnickiego przegrały swoje spotkania. Orkan Szczedrzykowice - AKS Strzegom 2:0, Włókniarz Mirsk - Zjednoczeni Żarów 1:0
. . . czytaj więcej
W następnej kolejce mecz pomiędzy: Zjednoczeni Żarów - Widawa Bierutów i AKS Strzegom - Granica Bogatynia. W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 49. punktami, przed KS Polkowice 41. 9. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów 21. punktów a jedenastą pozycję - AKS Strzegom - 19. punktów.
22 marca 2015 -
Polsko-czeskie spotkanie firm
24 marca Świdnica, w ramach realizowanego projektu pod nazwą "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość", gościć będzie 30 przedsiębiorców z Czech.
Program pobytu czeskich przedsiębiorców w naszym mieście przewiduje m.in. zwiedzanie Centrum Technologii Energetycznych (godzina 10.10-11.00). CTE to obiekt badawczo-rozwojowy z funkcjami demonstracyjnymi, wybudowany w 2012 roku. To swoiste zielone laboratorium, w którym w rzeczywistych warunkach funkcjonującego i użytkowanego budynku, testowanych jest 11 różnych technologii generacji energii elektrycznej, ciepła, chłodu, rozwiązań wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz technologii budownictwa niskoenergetycznego
. . . czytaj więcej
Ponadto czescy przedsiębiorcy odwiedzą i poznają część procesu produkcji w świdnickich firmach SONEL - godzina 11.30-12.30 i CLOOS - godzina 12.45-13.45).
W Hotelu Piast (ulica Kotlarska 11, godzina 15.00-16.00) odbędą się rozmowy biznesowe przedstawicieli firm czeskich i polskich. Do udziału w tym spotkaniu i rozmowach stolikowych zapraszamy przedsiębiorców, z różnych branż, zainteresowanych nawiązaniem współpracy z firmami czeskim.
Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne, ale udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego pod numer: 074 8562853 lub 074 8562889. Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 marca.
Marcowa wizyta studyjna w Świdnicy będzie kolejnym spotkaniem z zaplanowanego cyklu wydarzeń gospodarczych organizowanych w ramach projektu pod nazwą "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość". Dotychczasowe spotkania biznesu z pogranicza polsko-czeskiego zawsze owocowały nawiązaniem kontaktów, wymianą doświadczeń oraz znalezieniem partnerów dla wspólnej realizacji projektów i przedsięwzięć. Zapraszamy do udziału w spotkaniu wszystkie osoby działające w biznesie na obszarze pogranicza polsko-czeskiego i zainteresowanych nawiązaniem nowych kontaktów.
22 marca 2015 -
Przedświąteczne porządki
26 marca 2015, od godziny 8.00 sprzątamy Gminę Strzegom. Akcja, która potrwa do 28 marca br., obejmuje obszar całej gminy. Każdy, komu leży na sercu czystość, może wziąć w niej udział.
Zapraszamy jednostki budżetowe gminy, przedszkola, szkoły, zakłady pracy, stowarzyszenia, fundacje i osoby prywatne do włączenia się do akcji. I ty możesz uczynić miejsce w którym żyjesz - piękniejszym i bardziej czystym. Sprzątanie gminy to akcja promująca poszanowanie środowiska, edukację ekologiczną i estetykę otoczenia
. . . czytaj więcej
Praca nie tylko wychowuje, ale konsoliduje i uczy szacunku dla przyrody, zielonych płuc człowieka.
Koordynatorem działań jest Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu - telefon 74 8560 521. Do odbioru w urzędzie są worki i rękawice.
Chętnych prosimy o telefoniczne zgłoszenie udziału w celu ustalenia z ZUK wywozu nieczystości oraz przesłanie zdjęć terenu przed i po uporządkowaniu na adres: biuletyn@strzegom.pl
21 marca 2015 -
Nie pomogły własne trybuny
W dzisiejszym spotkaniu I ligi grupy "B" świdniccy piłkarze ręczni mimo atutu własnego boiska nie zdołali pokonać szczypiornistów z Piekar Śląskich i ulegli różnicą aż dziesięciu bramek. ŚKPR Świdnica - Olimpia Piekary Śląskie 24:34. Świdnicki zespół zajmuje 13. miejsce , przedostatnie mając dziesięć punktów i jest na najlepszej drodze do spadku z rozgrywek pierwszoligowych.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "B" prowadzi PE Gwardia Opole z kompletem 44. punktów przed szczypiornistami KSSPR Końskie 31. punktów i Siódemką Miedź Legnica 28. punktów.
Kolejny mecz świdniczanie rozegrają 28 marca w Tarnowie.
20 marca 2015 -
"Dzieje lokalne i wielka historia"
W czwartek, 19 marca w Krzyżowej odbyła się konferencja pt. "Dzieje lokalne i wielka historia", która dotyczyła dziejów lokalnych na Dolnym Śląsku w latach 1945-89, w szczególności miast Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy i Wałbrzycha. Z zaproszenia Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz Fundacji Krzyżowa skorzystali lokalni pasjonaci i badacze przeszłości, historycy IPN oraz akademiccy profesorowie i studenci.
W konferencji udział wziął także Zastępca Prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, który w trakcie wystąpienia zapoznał zebranych gości z powojenną historią Świdnicy, podkreślając jednocześnie działania, jakie władze miasta podejmują w kwestii zainteresowania młodych ludzi historią
. . . czytaj więcej
"Nasza, lokalna historia to skarbnica wiedzy z której powinniśmy czerpać. Jako miasto chcemy zachęcać młodych ludzi nie tylko poprzez wykłady czy warsztaty ale także działania bardziej interaktywne. Doskonałym przykładem tego może być niedawny spektakl grupy młodzieży ze świdnickiego Miejskiego Domu Kultury z okazji 50. rocznicy śmierci pedagoga i kompozytora ze Świdnicy - Mieczysława Kozara - Słobódzkiego."
Konferencja jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Akademię Europejską Krzyżowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: profesor Włodzimierz Suleja z Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Robert Klementowski, prof. Elżbieta Kościk, a także znakomite grono lokalnych historyków, czyli m. in.: Stanisław Kotełko i Wiesław Rośkowicz.
Zwieńczeniem kongresu było wspólne zwiedzanie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego oraz wystawy "Odwaga i pojednanie", która powstała z okazji 25 rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 roku na terenie byłego majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej.
20 marca 2015 -
SPiKS świętuje w znamienitym gronie
Najstarsza, nieprzerwanie działająca organizacja biznesowa w Polsce obchodzi swój okrągły jubileusz. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich jego 25 - lecie świętować będą m.in. prof. Leszek Balcerowicz, minister Jan Lityński, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Stępień oraz prof. dr Wojciech Witkiewicz.
- Nie chcemy, by obchody były spotkaniem towarzyskim dla członków stowarzyszenia.
Zawsze chcemy dać coś więcej. Zaczniemy o godzinie 11.00 konferencją "25 lat przemian ustrojowych w Polsce i ich wpływ na rozwój gospodarki rynkowej i społeczeństwa obywatelskiego". Spróbujemy dokonać mikrooceny, czy w różnych dziedzinach życia udało się to społeczeństwo zbudować i na jakim etapie jesteśmy - wyjaśnia prezes SPiKS, Edward Szywała
. . . czytaj więcej
Oprócz konferencji, planowana jest debata pod hasłem "Rozwój gospodarki rynkowej, a budowanie (rozwój) społeczeństwa obywatelskiego". W obu panelach wezmą udział goście specjalni: prof. Leszek Balcerowicz, minister Jan Lityński, prof. Jan Miodek , prof. Jerzy Stępień, prof. Bogusław Śliwerski (przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk) oraz Robert Jagła - prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Debatę poprowadzi Ernest Bodziuch, dziennikarz Rzeczpospolitej i Polsat News.
Podczas dyskusji obecni będą również laureaci tegorocznych nagród Wiecznego Pióra: prof. dr Wojciech Witkiewicz - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Ośrodka Badawczo - Rozwojowego we Wrocławiu oraz prof. Jerzy Stępień - prorektor, dyrektor Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego. Oprócz nagród Wiecznego Pióra, podczas obchodów 25 - lecia, zostaną przyznane również tytuły Członków Honorowych (trafią do Zygmunta Worsy oraz Jacka Domejki), a także statuetki SPiKS, w kategorii najlepszego przedsiębiorcy, managera i społecznika.
Program obchodów uzupełnią elementy artystyczne: koncert "Sygit Bandu" w składzie prof. Jan Miodek, prof. dr Marek Ziętek oraz świdniczanka, lekarz chirurg Monika Pfanhauser, recital organowy kantora Kościoła Pokoju Macieja Batora oraz występ Macieja Maślakiewicza - Mistrza Europy w tańcu hip-hop. Obchody 25-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich odbędą się 17 kwietnia 2015 roku.
20 marca 2015 -
Zostań najlepszym biegaczem z Powiatu Świdnickiego
Pamiątkowy puchar oraz dodatkowa nagroda rzeczowa, do tego wspaniała atmosfera sportowego święta i doping kibiców. Takie nagrody przewidziano dla najlepszego biegacza i najlepszej biegaczki z Powiatu Świdnickiego, którzy wystartują już w tę sobotę, 21 marca, w 8. Półmaratonie Ślężańskim w Sobótce.
Półmaraton Ślężański to jedna z największych i najlepiej zorganizowanych imprez biegowych, już nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całym kraju. Większość trasy biegnie wokół malowniczej góry Ślęży, drogami Powiatu Wrocławskiego, ale kawałek trasy zahacza o Powiat Świdnicki
. . . czytaj więcej
Do tego sporo biegaczy startujących w tej imprezie pochodzi właśnie z naszego powiatu. Dlatego chcieliśmy chociaż symbolicznie nagrodzić sportowców pochodzących z Powiatu Świdnickiego - mówi Wicestarosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Na zawody zapisało się już ponad 4 tys. 700 biegaczy, co stawia Półmaraton Ślężański w czołówce polskich półmaratonów pod względem ilości startujących zawodników.
Z powodzeniem może konkurować z takimi imprezami jak Półmaraton Warszawski. Co jednak wyróżnia Półmaraton Ślężański spośród innych półmaratonów? Wymagająca trasa, zwłaszcza podbieg na Przełęcz Tąpadła, malownicza okolica Ślężańskiego Parku Krajobrazowego oraz niesamowite zaangażowanie w imprezę mieszkańców niewielkiej Sobótki - jednym tchem wymieniają biegacze, którzy mają już za sobą wcześniejsze edycje biegu.
Dlatego zapraszamy wszystkich biegaczy, tych walczących o zwycięstwo i nagrody, ale także tych truchtających dla zdrowia i dobrego samopoczucia, dla których samo ukończenie trasy jest największą nagrodą. 21 marca, rynek w Sobótce, godzina 11.00.
20 marca 2015 -
Wielkanocny jarmark
Nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas wielkanocnych jarmarków. 28 marca (sobota) miłośników sztuki ludowej oraz kulinarnych przysmaków zapraszamy do Pszenna. Na odwiedzających jarmark czekać będzie 20 wystawców prezentujących najróżniejsze wyroby.
Po raz pierwszy gościnnie zaprezentuje się Koło Gospodyń Wiejskich z miasta partnerskiego w Żukowie (powiat kartuski) oraz powiatu partnerskiego Jicin (Czechy).
Jarmark w świetlicy w Pszennie rozpoczynamy w sobotę o godzinie 13.00
. . . czytaj więcej
Na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje, występy zaproszonych zespołów oraz przede wszystkim niepowtarzalne wyroby, które z pewnością przypadną do gustu odwiedzającym i których na próżno szukać w nowoczesnych centrach handlowych - zapewnia wójt gminy Teresa Mazurek.
Dzień później, 29 marca od godziny 14 na hali sportowej w Marcinowicach tradycyjnie odbędą się prezentacje stołów wielkanocnych. Wzorem lat ubiegłych gminę Świdnica reprezentować będą koła gospodyń i stowarzyszenia działające na terenie gminy Świdnica. Serdecznie zapraszamy.
20 marca 2015 -
"Dzieje lokalne i wielka historia"
W czwartek 19 marca setne urodziny świętowała świdniczanka Pani Łucja Mielcarek. Życzenia wszelkiej pomyślności i wielu lat w zdrowiu złożyli jubilatce przedstawiciele władz miasta. Szacowna jubilatka urodziła się 19 marca 1915 roku w miejscowości Mamlicz w województwie kujawsko-pomorskim. W Świdnicy mieszka od czerwca 1949 roku. Z wykształcenia jest krawcową. Pracowała w spółdzielni dziewiarskiej, a także w Świdnickich Zakładach Artykułów Technicznych.
Obecnie panią Łucją troskliwie opiekuje się najmłodsza z trzech córek - Irena
. . . czytaj więcej
Siostry zgodnie przyznają, że sekretem na długowieczność ich mamy była praca, którą kontynuowała również na emeryturze. Stulatka jest babcią 5 wnucząt, prababcią 3 prawnucząt i doczekała się jednej praprawnuczki.
Pani Łucja Mielcarek otrzymała listy gratulacyjne od Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody DolnośŚląskiego, Prezydent Świdnicy oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej.
20 marca 2015 -
Przygotowania przedświąteczne
Dużymi krokami zbliżają się Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a wraz z nimi przygotowania tradycyjnej palmy wielkanocnej oraz świątecznych potraw. Zmieniają się czasy i moda, ale panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lutomi, pomimo upływu wielu lat nadal kultywują polska tradycję i kulturę ludową.
Wielkanoc to czas, w którym wszystkie gospodynie domowe mają pełne ręce roboty, a różnorodność kulinarnych świątecznych potraw powstałych w tym okresie jest olbrzymia i nie sposób jej w całości opisać. Wszystko w myśl pięknej polskiej tradycji stołu wielkanocnego" ciągle pielęgnowanej i szanowanej w Polsce
. . . czytaj więcej
We wtorek 17 marca na świetlicy w Lutomi Górnej, odbyło się spotkanie przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi. Członkinie tej prężnie działającej od 1946 roku grupy, której od wielu lat przewodniczy Maria Mikołajek zapragnęły podzielić się swoimi spostrzeżeniami i kulinarnymi umiejętnościami, a także poczęstować przybyłych gości potrawami, wykonanymi wspólnie według starych przepisów.
Wydarzenie to swoistego rodzaju forma przygotowań przedświątecznych i doskonała okazja, by jeszcze przed świętami dopracować wielkanocne menu. Umiejętności i doświadczenie kulinarne pań z KGW wielokrotnie zostało nagradzane na różnego rodzaju festiwalach i jarmarkach o randze ogólnopolskiej, dolnośŚląskiej czy tez lokalnej.
Jak przyznają same członkinie koła dbają nie tylko o smak, ale i o estetykę swoich potraw. Wspaniałe przepisy, którymi gospodynie chętnie się dzieliły, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. I tak w Lutomi można było tego dnia spróbować: tradycyjnych wypieków, babki wielkanocnej, paschy, potraw wielkanocnych takich jak, rolady tradycyjne, rolady szpinakowe, jajka faszerowane różnorakim farszem czy też przekładańca.
Spotkanie to nie pierwsza tego typu inicjatywa w Lutomi. 17 pań z Koła Gospodyń Wiejskich co roku uczestniczy w różnego rodzaju jarmarkach i kiermaszach świątecznych. Koło posiada duże tradycje, gdyż powstało w 1946 roku i działa do dziś, pielęgnując polska tradycję i kulturę ludową. Ich pięknie wykonaną palmę wielkanocną będzie można podziwiać w katedrze świdnickiej, w Niedzielę Palmową 29 marca br. Na degustację specjałów autorstwa pań z KGW Lutomia Dolna, gospodynie zapraszają do Marcinowic, również 29 marca br. od godziny 14.00 - na halę sportową.
Koła Gospodyń Wiejskich mają 150 lat. Powstawały na ziemiach polskich od drugiej połowy XIX wieku. Po kryzysie w latach 90-tych dziś wracają do łask. W ludowych strojach, z tradycyjnymi wypiekami koła gospodyń w gminie Świdnica (a jest ich 9) są ozdobą wielu lokalnych uroczystości. Zachowują zwyczaje dla kolejnych pokoleń.
20 marca 2015 -
Żarowskie jednostki OSP już po zebraniach
Zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania, modernizacje strażackich remiz, pozyskanie nowych wozów bojowych i więcej wyszkolonych druhów. To tylko część planów, jakie na ten rok mają żarowscy strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Każdego roku druhowie omawiają je na zebraniach sprawozdawczych w swoich jednostkach.
Wszystkie jednostki strażackie są już po podsumowujących zebraniach. Każda z siedmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jakie funkcjonują na terenie gminy Żarów przedstawiła plany na 2015 rok
. . . czytaj więcej
- Nie jesteśmy wyjątkiem i jak każda inna jednostka strażacka planujemy zaopatrzyć naszych druhów w nowe umundurowanie i specjalistyczny sprzęt przeciwpożarowy. Chcemy skupić się także na uczestnictwie w specjalistycznych szkoleniach i kursach. Mamy zamiar również reaktywować młodzieżową drużynę strażacką, w szeregi której staną chłopcy w wieku 12-15 lat.
Najważniejszym jednak wydarzeniem tego roku będzie niewątpliwie 45-lecie powstania jednostki OSP w Mrowinach, do którego musimy dobrze się przygotować - wyjaśnia Ireneusz Kozieł prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrowinach.
Podobne plany w tym roku będą realizować inne jednostki strażackie w Żarowie. Wszystkie zamierzają aktywnie i z większym zaangażowaniem działać na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców wsi. - Serdecznie dziękujemy burmistrzowi Leszkowi Michalakowi za pomoc finansową i rzeczową przy wymianie ogrodzenia oraz remoncie remizy. Podziękowania składamy także Radzie Sołeckiej, a za zaangażowanie sołtysowi Henrykowi Rycerzowi, radnej Urszuli Ganczarek oraz Michałowi Domańskiemu pracownikowi żarowskiego Urzędu Miejskiego w Żarowie - mówi Patryk Ganczarek prezes jednostki OSP w Bukowie.
Podczas zebrania sprawozdawczego druhowie jednostki w Imbramowicach powołali nowy skład zarządu: Wojciech Ochęcki (prezes), Krzysztof Ciastoń (wiceprezes), Grzegurz Seruga (naczelnik), Mariusz Pilarczyk (wicenaczelnik), Piotr Kaczorowski (skarbnik), Karol Walkiewicz (sekretarz), Marek Fita (gospodarz), Mateusz Trafas (członek zarządu), Jan Ścierko 9drugi członek zarządu).
19 marca 2015 -
Rekordowe Tradycje Stołu Wielkanocnego
Ponad 40 podmiotów zgłosiło się do XI edycji sztandarowej imprezy gminy Marcinowice - Tradycji Stołu Wielkanocnego, zgłoszonych do tegorocznego Plebiscytu Samorządowego Kompasy 2014. Wśród uczestników są m.in. partnerzy z czeskiego Jičina, a także z powiatów kartuskiego i łowickiego. Już 29 marca Zespół Szkół w Marcinowicach zapełni się stołami, a te - pysznymi wielkanocnymi potrawami, pięknie podanymi.
- Tradycje Stołu Wielkanocnego stanowią wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji - mówi wójt Władysław Gołębiowski, przez lata jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury bezpośrednio odpowiedzialny za organizację tego wydarzenia
. . . czytaj więcej
- Co roku przyjeżdża do nas coraz więcej uczestników, a tegoroczna rekordowa liczba jest dowodem na to, że nasza impreza zwiększa swój zasięg i przy okazji - prestiż. Przez dziesięć edycji udało się przygotować wydarzenie, na które dzięki współpracy z powiatem świdnickim przyjeżdżają także goście z partnerskich miast w Czechach i Polsce.
Najważniejsze jednak w Tradycjach jest to, że gromadzą ogromne tłumy odwiedzających, którzy krótko przed świętami Wielkiej Nocy mają okazję zaczerpnąć inspiracje dotyczące dań, jakie można zaserwować podczas świątecznego śniadania czy obiadu, a także aranżacji samego stołu. Wielu przyciąga fakt, że dań można również skosztować, by tym samym upewnić się, czy nam smakują, zanim zdecydujemy się je przygotować w domu.
Już dziś zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie. Początek o godzinie 14.00.
19 marca 2015 -
Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach
Jeszcze w tym roku ukaże się publikacja albumowa poświęcona miejscowościom z terenu gminy Świdnica na starych pocztówkach. Wydawnictwo prezentować będzie wybrane fragmenty miejscowości z terenu gminy, jakie można znaleźć na zachowanych, starych pocztówkach, wydanych w okresie od II połowy XIX wieku do 1945 roku.
Taka forma prezentacji gminy Świdnica, pozwoli jej mieszkańcom przenieść się w czasie o ponad 100 lat i zapoznać się z wieloma obiektami znajdującymi się na jej terenie - dziś już nieistniejącymi, lub mocno zmienionymi w swojej formie i funkcji - mówi Teresa Mazurek, wójt gminy
. . . czytaj więcej
Obecnie trwa gromadzenie ikonografii w postaci starych pocztówek wydanych przed 1945 roku. W związku z tym zwracamy się z prośbą do mieszkańców gminy Świdnica i nie tylko, o pomoc w zebraniu jak największego ich zbioru. Jeżeli posiadacie Państwo pocztówki wydane przed 1945 rokiem i zechcecie je udostępnić na potrzeby albumu, prosimy o kontakt z rzecznikiem prasowym Urzędu Gminy w Świdnicy - Januszem Waligórą pod nr telefonu 748521226 wew. 213 lub e-mail: rzecznik@gmina.swidnica.pl
Każda fotografia, która znajdzie się w albumie zostanie opatrzona danymi osoby, która je udostępniła. Tym samym przyczynią się Państwo do powstania tej wyjątkowej.
19 marca 2015 -
Przywitamy wiosnę i pożegnamy zimę
21 marca w Jaworzynie Ślaskiej odbędzie się tradycyjna impreza, podczas której przywitamy wiosnę i pożegnamy zimę. W programie między innymi konkursy i zabawy dla najmłodszych, przygotowane przez Klub Młodzieżowy. Rozstrzygniemy tez konkurs na najładniejszą Marzannę.
Impreza odbędzie się na placu przy ulicy Towarowej (za Kościołem) w godzinach od 14:00 do 16:00. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych impreza zostanie przeniesiona do obiektu wielofunkcyjnego na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej.
19 marca 2015 -
Rodzinne Potyczki z Ortografią
18 marca, po raz dziewiąty Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy gościła uczestników Rodzinnych Potyczek z Ortografią. W tym roku do rywalizacji zgłosiło się 75 drużyn w dwóch kategoriach. Uczniowie pisali dyktando pod czujnym okiem swoich opiekunów, którzy mogli podpowiadać i pomagać. Później to rodzice i opiekunowie musieli się zmierzyć z tekstem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi.
Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania, słodycze i konkursowe gadżety, a najlepsi - puchary, nagrody książkowe, gry edukacyjne. Tegoroczne nagrody ufundowała Gmina Miasto Świdnica i Szkoła Podstawowa nr 105
. . . czytaj więcej
Kategoria starsi:
I miejsce - Szymon Wolano, Anna Wolano - Szkoła Podstawowa nr 8
II miejsce - Zuzanna Czernicka, Krystyna Świejkowska - Szkoła Podstawowa nr 8
III miejsce - Aurelia Wolak, Marta Kowalewska - Szkoła Podstawowa nr 315
III miejsce - Miłosz Kowalski, Karolina Szaryńska - Szkoła Podstawowa nr 6
Wyróżnienie - Jakub Lis, Jolanta Linard - Szkoła Podstawowa nr 1
Wyróżnienie - Wiktoria Hoyer, Angelika Świeża - Szkoła Podstawowa nr 105
Wyróżnienie - Hanna Mytych, Izabela Mytych Szkoła Podstawowa Pszenno
Wyróżnienie - Zuzanna Wolińska, Adriana Kleina Szkoła Podstawowa nr 1
Kategoria młodsi:
I miejsce - Wojciech Kruk, Magdalena Kruk - Szkoła Podstawowa nr 105
II miejsce - Tymon Kowalski, Anna Partol - Szkoła Podstawowa nr 105
Wyróżnienie - Karolina Szmidt, Renata Szmidt - Szkoła Podstawowa nr 1
Wyróżnienie - Aleksandra Wolano, Marian Wilczyński - Szkoła Podstawowa nr 8
Rodzinnym Potyczkom z Ortografią towarzyszył konkurs. Uczestnicy musieli poprawnie napisać na kuponie konkursowym kilka związków wyrazowych. Następnie zostały wylosowane trzy nazwiska szczęśliwców. Otrzymali oni drobne upominki. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach konkursu. Było dwóch pierwszoklasistów, którzy dzielnie stawili czoła wyzwaniu. Oni też zostali obdarowani drobnymi upominkami.
19 marca 2015 -
Wiosenna zbiórka elektrośmieci
Na sobotę, 21 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory.
Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna, a dla osób, które przyniosą zużyty sprzęt przewidziano drobny upominek
. . . czytaj więcej
Dodatkowo istnieje możliwość odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci (pralki, kuchenki, zmywarki, lodówki itp.) bezpośrednio z domu po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym do 19 marca (czwartek). Odbiór sprzętu z domu nastąpi również w sobotę. Zgłoszenia należy dokonywać na nr telefonu 726887070 (firma AG-Eko). Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna.
Co można przynieść?
Każdy kompletny sprzęt elektryczny lub elektroniczny: pralki, lodówki, radia, komputery, telewizory, suszarki, kosiarki, zabawki, radia, odkurzacze, miksery ... i wiele, wiele innych oraz stare akumulatory.
Co nie zostanie przyjęte?
Kineskopy bez obudowy, rozbite telewizory i sprzęt niekompletny - ze względu na bezpieczeństwo.
Jeżeli ktoś nie zdąży oddać elektrośmieci w terminie zbiórki, może na co dzień - bezpłatnie przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy wylegitymowanie się, które jest konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie.
PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- zużyte baterie i akumulatory,
- odpady budowlane i rozbiórkowe (jednorazowo do 350 kg),
- meble i inne odpady wielkogabarytowe (jednorazowo do 350 kg),
- zużyte opony (jednorazowo do 10 sztuk),
- chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
- odpady zielone (jednorazowo do 100 kg),
- odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
- inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
- papier i tektura, metal,
- tworzywa sztuczne,
- szkło i opakowania ze szkła,
- opakowania wielomateriałowe,
- opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 12.00-18.00 oraz w soboty w godzinach: 10.00-16.00 przy ulicy Metalowców 4 w Świdnicy.
19 marca 2015 -
Nielegalny tytoń i alkohol
Policjanci z zespołu kryminalnego Komisariatu Policji w Świebodzicach wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej we Wrocławiu w trakcie wspólnych działań mających na celu ujawnianie nielegalnych towarów bez polskich znaków akcyzy skarbowej zatrzymali dwóch mieszkańców Świebodzic. Mężczyźni w wieku 41 i 54 lata w mieszkaniach posiadali 500 sztuk papierosów, 17 litrów spirytusu oraz 40 kilogramów krajanki tytoniowej.
Straty na szkodę Skarbu Państwa wyniosły ponad 30 tysięcy złotych. Ujawniony towar został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Izby Celnej, którzy poprowadzą dalsze czynności w tej sprawie. Za posiadanie papierosów, alkoholu i tytoniu bez znaków akcyzy skarbowej zatrzymanym grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat trzech.
18 marca 2015 -
Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy
Pod patronatem medialnym czasopisma Voyage w październiku w naszym mieście odbędzie się dwudniowa impreza pn. Kongres Turystyki Polskiej. Partnerami tego przedsięwzięcia będą m. in.: Związek Miast Polskich, Izba Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej i DolnośŚląska Izba Turystyki. Trwają rozmowy z kolejnymi partycypantami, ustalane są szczegóły współpracy.
Turystyka postrzegana jest przez samorządy lokalne jako ważny czynnik rozwoju gospodarczego. Jej podstawę stanowią zasoby dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które przy odpowiednim zarządzaniu sprzyjają jej rozwojowi
. . . czytaj więcej
W jakim kierunku zmierza polska turystyka? Jakie podejmować działania ponadregionalne wzmacniające rozwój turystyki? Na te i z pewnością wiele innych pytań szukać będą odpowiedzi uczestnicy tego wydarzenia. Impreza skierowana jest zarówno do prezydentów, burmistrzów, wójtów i osób zajmujących się w urzędach turystyką, promocją oraz kulturą, jak i do przedstawicieli przedsiębiorstw, organizacji i stowarzyszeń turystycznych, fundacji, firm sprzedających usługi lub produkty sektora turystycznego. Liczymy na czynny udział w Kongresie naszych lokalnych hotelarzy, restauratorów oraz osób związanych z branżą turystyczną.
W programie przewidziano m. in.: sesje plenarne, panele dyskusyjne, warsztaty, seminaria, wycieczki pokazujące dobre praktyki w promocji turystyki oraz prezentacje ofert handlowych firm i samorządów.
Prezydent Miasta Beata Moskal - Słaniewska liczy na duże zainteresowanie i wymianę doświadczeń uczestników Kongresu: "Turystyka to wciąż niedoceniana branża w gospodarce narodowej. Promowanie wiedzy, dobrych praktyk, wymiana doświadczeń - mają być głównym celem Kongresu. Liczę także na to, że z wiedzy tej skorzystają samorządowcy, gdyż to właśnie gminy i miasta prowadzą dobrą politykę turystyczną, przyczyniającą się do rozwoju nie tylko branży, ale i swoich miejscowości."
Wśród podmiotów działających w sektorze turystycznym coraz częściej słyszy się o potrzebie zorganizowania spotkania, które będzie okazją do wymiany poglądów i podzielenia się własnymi doświadczeniami. Rozumiejąc te potrzeby miasto Świdnica zorganizuje Kongres Turystyki Polskiej.
18 marca 2015 -
Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne
Mieszkanki gminy Marcinowice w wieku od 50 do 69 lat będą mogły bezpłatnie zbadać swoje piersi. 26 marca przez kilka godzin na parkingu Urzędu Gminy przy ulicy Juliana Tuwima 2, będzie stał mammobus.
Badania mammograficzne są możliwe w ramach prowadzonego przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Diagnostyka LARGO programu profilaktyki raka piersi (etap podstawowy). Panie w wieku 50-69 lat badane będą bezpłatnie, zaś dla kobiet powyżej 35. roku życia koszt mammografii wynosi 150 złotych
. . . czytaj więcej
Aby skorzystać z badań, należy się w godzinach od 9.00 do 16.00 zarejestrować pod numerami telefonów: 61 222 37 00, 61 44 81 384, 510 137 571.
Badania odbędą się w czwartek 26 marca w godzinach od 9.00 do 14.00. Należy się na nie zgłosić z dowodem osobistym.
Zapraszamy wszystkie zainteresowanie Panie.
18 marca 2015 -
Witamy wiosnę - sportowo albo muzycznie
Najmłodsi zapewne udadzą się "utopić" obowiązkową Marzannę, a starsi mogą pierwszy dzień wiosny uczcić na dwa sposoby. Wystarczy skorzystać z propozycji Miejskiego Domu Kultury lub Ośrodka Sportu i Rekreacji Świebodzice.
MDK zaprasza na koncert dobrze znanego świebodzickiej publiczności kwartetu, który zaprezentuje znane i lubiane utwory takich kompozytorów jak J.Strauss, P. Czajkowski i wielu innych. Zapraszamy melomanów i nie tylko w sobotę, 21 marca, na godzinę 18:00, wstęp wolny
. . . czytaj więcej
A tym, którzy lubią aktywność, polecamy wiosenny maraton fitness w OSiRze. Zaczynamy o godzinie 17:00 zumbą, następnie fat burning, shape i na koniec, na uspokojenie - joga.
Bilet na trzy godziny wiosennych ćwiczeń kosztuje 20 złotych, można zabrać ze sobą pociechy, którymi bezpłatnie zaopiekują się instruktorzy. Zapraszamy 21 marca na godzinę 17:00, hala OSiR ulica Mieszka Starego 6.
18 marca 2015 -
PIT przez Internet złożysz w Urzędzie Gminy
Każdy mieszkaniec gminy Marcinowice ma szansę złożyć PIT przez Internet i skorzystać jednocześnie z pomocy pracownika Urzędu Skarbowego w Świdnicy.
Zapraszamy 9 kwietnia.
Tego dnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w Urzędzie Gminy będą gościć pracownicy Urzędu Skarbowego w Świdnicy, by pomóc mieszkańcom złożyć zeznanie roczne za 2014 rok przez Internet. Aby skorzystać z ich pomocy, trzeba zabrać ze sobą:
. . . czytaj więcej
Dowód osobisty, wszystkie informacje o dochodach za 2014 rok otrzymane od płatnika-pracodawcy (PIT-11, PIT-8C, PIT-40A/11A z ZUS-u) a także poprzednie rozliczenie PIT za 2013 rok lub informację o kwocie przychodu wykazanego w zeznaniu rocznym za rok 2013.
18 marca 2015 -
Zaplanuj czas na Targi Kariery
Przed nami 3. edycja Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery. Jeśli jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej - koniecznie zarezerwuj czas 9 kwietnia.
Targi tradycyjnie odbędą się w Miejskim Domu Kultury, będzie można je odwiedzić w godzinach 10:00-14:00. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentuje kilkadziesiąt szkół i uczelni wyższych z regionu - m. in. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Świebodzicach, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz wiele innych placówek, w tym szkoły ponadgimnazjalne w naszym mieście.
18 marca 2015 -
Zdolni uczniowie
W marcu odbył się gminny etap konkursu, w którym wszystkie trzy pierwsze miejsca zdobyli uczniowie Gimnazjum Nr 1 Świdnica. Laureatami są: Aleksandra Samoraj z klasy I c, Natalia Wereszczyńska z klasy III d i Natalia Kwiecień z klasy z klasy III e.
Organizatorem konkursu jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a celem konkursu zainteresowanie tematem bezpieczeństwa oraz świadomość występowania zagrożeń oraz ratowanie życia i zdrowia
18 marca 2015 -
Targowisko w Świebodzicach zaprasza
Zarząd Gospodarki Komunalnej Świebodzice będąc zarządca targowiska miejskiego zaprasza wszystkich handlowców do sprzedaży swoich towarów na placu targowym w Świebodzicach. Targowisko czynne jest codziennie w godzinach od 5:00 do 18:00. Opłaty za korzystanie z targowiska: stanowiska handlowe (tzw. moduły) o wielkości 1m/3m w cenie 3 złotych
- sprzedaż na miejscach nie wyznaczonych modułami za m2 - 2 złote
- istnieje możliwość dzierżawy terenu lub lokalu za cenę 26,21 złotych za m2 (cena wywoławcza w przetargu ustnym)
18 marca 2015 -
"Dzień Liczby ?"
13 marca w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu świętowano "Dzień Liczby ?". W ramach obchodów zorganizowano różnego rodzaju konkursy, gry i zabawy matematyczne.
Tradycyjnie odbył się konkurs na wyrecytowanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby ?. Zwyciężyła Magdalena Titowska z klasy IIIB. Nie udało się jednak ustanowić nowego rekordu szkoły.
W ramach obchodów uczniowie przygotowali dekoracje oraz wizualizacje liczby ?, które zostały ocenione i nagrodzone
. . . czytaj więcej
Każdy uczeń mógł ułożyć swój kwadrat magiczny, rozwiązać krzyżówkę i rebus.
W tym konkursie najlepszy okazał się Antoni Wojtasik z klasy IC, który bezbłędnie rozwiązał największą ilość zagadek matematycznych.
17 marca 2015 -
Nowy rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy
Magdalena Dzwonkowska wygrała ogłoszony przez Urząd Miasta w Świdnicy konkurs na stanowisko rzecznika prasowego magistratu.
W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze do Urzędu Miejskiego wpłynęło osiem ofert. Wszyscy kandydaci spełniali wymagania formalne i zostali zaproszenie do I etapu rekrutacji - z zaproszenia skorzystało 5 kandydatów.
Posiedzenie komisji konkursowej odbyło się 12 marca. Po części pisemnej wszyscy zostali zakwalifikowani do II etapu - rozmowy kwalifikacyjnej
. . . czytaj więcej
- Pani Magdalena Dzwonkowska otrzymała najwyższą ocenę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wykazała się bardzo dobrą znajomością przepisów i zagadnień z zakresu samorządu gminnego, prawa prasowego, postępowania administracyjnego Komisja zarekomendowała jej kandydaturę na stanowisko rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Świdnicy, a rekomendację tę przyjęła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska - mówi przewodniczący komisji konkursowej Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy.
Magdalena Dzwonkowska posiada merytoryczne i zawodowe przygotowanie do pracy na stanowisku rzecznika prasowego. Pełniła już tę funkcję w świdnickim magistracie w latach 2000 - 2003, następnie pracowała w referacie Gospodarki Mieszkaniowej, później w Referacie Geodezji i Gospodarki Gruntami. Funkcję rzecznika obejmie 1 kwietnia 2015 roku.
Ukończyła Uniwersytet Wrocławski Wydział Nauk Społecznych, otrzymując dyplom magistra nauk politycznych. Na Uniwersytecie Ekonomicznym ukończyła też studia podyplomowe w zakresie Praktyki Zarządzania Projektami Unijnymi.
"Praca w samorządzie nie jest mi obca, przez 16 lat doskonale poznałam zagadnienia z różnych dziedzin samorządu i myślę, że to jest moim dużym atutem. Pragnę pracować dla społeczności lokalnej swojego rodzinnego miasta Świdnicy. Chcę współtworzyć pozytywny wizerunek zarówno Prezydenta Miasta, jak też poszczególnych jego pracowników. Chcę stworzyć taką politykę informacyjną, aby Urząd Miejski w Świdnicy stał się wizytówką dla innych instytucji i urzędów. Mam w głowie mnóstwo pomysłów i rozwiązań, które wzmocnią przepływ informacji oraz zwiększą partycypacje mieszkańców w zakresie wyrażania ich opinii".
Magdalena Dzwonkowska odpowiadać będzie za politykę informacyjną urzędu, prowadzenie i aktualizację strony internetowej Miasta, przygotowywanie i prowadzenie konferencji prasowych, oraz współpracę z innymi jednostkami w zakresie komunikacji, redagowania komunikatów, ogłoszeń prasowych i innych artykułów dotyczących działalności samorządu we wszystkich kanałach komunikacji.
17 marca 2015 -
Polsko-czeskie spotkanie firm
24 marca Świdnica, w ramach realizowanego projektu pod nazwą "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość", gościć będzie 30 przedsiębiorców z Czech.
Program pobytu czeskich przedsiębiorców w naszym mieście przewiduje m.in. zwiedzanie Centrum Technologii Energetycznych (godzina 10.10-11.00). CTE to obiekt badawczo-rozwojowy z funkcjami demonstracyjnymi, wybudowany w 2012 roku. To swoiste zielone laboratorium, w którym w rzeczywistych warunkach funkcjonującego i użytkowanego budynku, testowanych jest 11 różnych technologii generacji energii elektrycznej, ciepła, chłodu, rozwiązań wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz technologii budownictwa niskoenergetycznego
. . . czytaj więcej
Ponadto czescy przedsiębiorcy odwiedzą i poznają część procesu produkcji w świdnickich firmach SONEL - godzina 11.30-12.30 i CLOOS - godzina 12.45-13.45).
W Hotelu Piast (ulica Kotlarska 11, godzina 15.00-16.00) odbędą się rozmowy biznesowe przedstawicieli firm czeskich i polskich. Do udziału w tym spotkaniu i rozmowach stolikowych zapraszamy przedsiębiorców, z różnych branż, zainteresowanych nawiązaniem współpracy z firmami czeskim.
Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne, ale udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego pod numer: 074 8562853 lub 074 8562889. Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 marca.
Marcowa wizyta studyjna w Świdnicy będzie kolejnym spotkaniem z zaplanowanego cyklu wydarzeń gospodarczych organizowanych w ramach projektu pod nazwą "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość". Dotychczasowe spotkania biznesu z pogranicza polsko-czeskiego zawsze owocowały nawiązaniem kontaktów, wymianą doświadczeń oraz znalezieniem partnerów dla wspólnej realizacji projektów i przedsięwzięć. Zapraszamy do udziału w spotkaniu wszystkie osoby działające w biznesie na obszarze pogranicza polsko-czeskiego i zainteresowanych nawiązaniem nowych kontaktów.
17 marca 2015 -
Trzynasta Giełda Edukacyjna
Po raz trzynasty Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej będzie gospodarzem Giełdy Edukacyjnej. Wszystkich chętnych zapraszamy jutro, 18 marca w godzinach 9.00-12.00.
W trakcie giełdy 15 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną dla uczniów trzecich klas gimnazjów z gminy Świdnica, Marcinowice i Dobromierz na kolejny rok szkolny. Uczestniczyć będą także: Centrum Kształcenia Zawodowego ze Świdnicy i DolnośŚląska Izba Rzemieślnicza z Wrocławia. Gimnazjaliści będą mieli również możliwość uzyskania wsparcia ze strony psychologów.
17 marca 2015 -
Przedświąteczne porządki
26 marca 2015, od godziny 8.00 sprzątamy Gminę Strzegom. Akcja, która potrwa do 28 marca br., obejmuje obszar całej gminy. Każdy, komu leży na sercu czystość, może wziąć w niej udział.
Zapraszamy jednostki budżetowe gminy, przedszkola, szkoły, zakłady pracy, stowarzyszenia, fundacje i osoby prywatne do włączenia się do akcji. I ty możesz uczynić miejsce w którym żyjesz - piękniejszym i bardziej czystym. Sprzątanie gminy to akcja promująca poszanowanie środowiska, edukację ekologiczną i estetykę otoczenia
. . . czytaj więcej
Praca nie tylko wychowuje, ale konsoliduje i uczy szacunku dla przyrody, zielonych płuc człowieka.
Koordynatorem działań jest Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu - telefon 74 8560 521. Do odbioru w urzędzie są worki i rękawice.
Chętnych prosimy o telefoniczne zgłoszenie udziału w celu ustalenia z ZUK wywozu nieczystości oraz przesłanie zdjęć terenu przed i po uporządkowaniu na adres: biuletyn@strzegom.pl
17 marca 2015 -
III Festiwal Origami "Papierowe ewolucje"
Po raz trzeci Żarowianie mogli podziwiać pokonkursową wystawę Festiwalu Origami "Papierowe ewolucje". W niedzielę, 15 marca na odwiedzających Żarowską Izbę Historyczną czekały papierowe ozdoby wykonane w trzech kategoriach: origami klasyczne, modułowe i origami 3D.
Była również możliwość, aby porozmawiać z instruktorem origami, wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Origami Adamem Szewczykiem i jednocześnie przewodniczącym żarowskiego konkursu. - Nasz konkurs cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gminy Żarów, jak i całej Polski
. . . czytaj więcej
Na konkurs napłynęły 204 prace w 13 kategoriach z 30 miejscowości z całego kraju: Piszkawa (gmina Oleśnica), Kalisz, Karlino, Dębno, Bytom, Chełmek, Mogilno, Zamość, Inowrocław, Wrocław, Frysztak, Sułów, Godziszcze, Trzydnik Duży, Łosiów, Płońsk, Lubawka, Polkowice, Wojnicz, Jełowa, Miedzna, Warszawa, Imbramowice, Zastruże, Jelenia Góra, Jaworzyna ŚŚląska, Mrowiny, Przemyśl, Gdynia i Żarów.
16 marca 2015 -
Ringier Axel Springer Polska nie chciał Kongresu Regionów w Świdnicy
Władze miasta Świdnicy nie zrezygnowały z organizacji kolejnej edycji Kongresu Regionów. Przygotowana została oferta z naszej strony, trwały negocjacje dotyczące realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.
Miasto zobowiązało się przeznaczyć na ten cel 250 tysięcy złotych i zabezpieczyć inne świadczenia niepieniężne, czyli m.in.: sale wykładowe i ich wyposażenie, wolontariuszy, transport, ochronę.
Ringier Axel Springer Polska oczekiwał jednak więcej - wydatków rzędu około 750 tysięcy złotych
. . . czytaj więcej
Pomimo naszych argumentów, czyli doświadczenia w organizacji kongresu, sprawnego systemu zarządzania, odpowiedniej infrastruktury, wydawnictwo odrzuciło naszą ofertę. Jak napisała pani Monika Antoszczuk dyrektor ds. Projektów Specjalnych "Po przeanalizowaniu wszystkich ofert jakie otrzymaliśmy i biorąc pod uwagę zmiany jakie musimy wprowadzić, zdecydowaliśmy się kontynuować rozmowy z dwoma innymi miastami. Wasza propozycja niestety nie jest dla nas atrakcyjna." Prezydent Miasta Beata Moskal-Słaniewska żałuje, że Ringier Axel Springel Polska podszedł do organizacji tego wydarzenia czysto komercyjnie, że zniszczono piękną ideę i tradycję naszego miasta. Kongres Regionów trochę skromniejszy i otwarty dla mieszkańców Świdnicy - to niestety nie spodobało się głównemu organizatorowi.
Z patronatu i udziału w Kongresie zrezygnował Związek Miast Polskich. Wyrażano aprobatę dla organizacji Kongresu właśnie w Świdnicy, podkreślono niepowtarzalny i klimatyczny charakter spotkań w naszym mieście oraz pełen profesjonalizm w jego organizacji.
Podkreślenia wymaga fakt, że Kongres Regionów w Świdnicy był wielkim wydarzeniem dla 60 tysięcznego miasta. Przeniesienie go do większego miasta będzie wydarzeniem jednym z wielu i może stracić swoją rangę. Niestety poprzednie władze z Prezydentem Wojciechem Murdzkiem, nie zatroszczyły się o to, aby zabezpieczyć nazwę tej imprezy.
Nie pozostawiamy jednak pustego miejsca w naszym kalendarzu imprez. W czerwcu zaplanowano "Pracownię miast" - wydarzenie w ramach którego odbędą się konferencje i warsztaty organizowane przez wydawcę "Gazety Wyborczej". Jest to projekt mocno związany z samorządem lokalnym. Nowością i autorskim projektem miasta będzie Kongres Turystyki Polskiej. Liczymy na to, że imprezy te ściągną do miasta równie duże grono osób jak na Kongres Regionów i że zapiszą się w stałe w kalendarzu wydarzeń organizowanych w Świdnicy.
16 marca 2015 -
Puchar Narodów - Fei Nations CUP
Puchar Narodów to wyjątkowy cykl w sportowym kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Pierwsze zawody z tego cyklu zostały rozegrane w 2012 roku. Strzegom jest gospodarzem serii od samego początku.
W ramach Pucharu Narodów rywalizują ekipy narodowe składające się z 3-4 zawodników. W 2014 roku rozegranych zostało w całej Europie dziewięć imprez z tego cyklu. W 2015 roku w cyklu pucharowym będzie dziewięć imprez. Strzegom będzie gospodarzem 4 zawodów tego elitarnego cyklu
. . . czytaj więcej
1. Fontainebleau (FRA) 19-22 marca 2015
2. Ballindenisk (IRL) 24-26 kwietnia 2015
3. Houghton Hall (GBR) 28-31 maja 2015
4. Strzegom (POL) 25-28 czerwca 2015
5. Aachen (GER) 11-14 sierpnia 2015
6. Montelibretti (ITA) 17-20 września 2015
7. Waregem (BEL) 24-27 września 2015
8. Boekelo (NED) 8-11 października 2015
Podczas całego cyklu prowadzony jest ranking wszystkich startujących teamów narodowych. Zwycięzcą całego cyklu zastaje drużyna z najlepszym wynikiem punktowym. W sezonie 2014 najlepsi byli Niemcy, drugie miejsce zajęli Brytyjczycy, a trzecie Francuzi.
Co to jest WKKW?
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego nazywany w skrócie wkkw, wywodzi się z tradycji wojskowej. Pierwsze takie zawody rozegrano w Paryżu w 1902, od 1912 roku jest to konkurencja olimpijska. Wkkw składa się z trzech prób: ujeżdżenia, crossu i skoków. Celem tych zawodów było zademonstrowanie zarówno zdolności, wytrzymałości i szybkości koni, jak również ich elegancji oraz zgrania konia z jeźdźcem.
Ujeżdżenie
Konkurs ujeżdżenia polega na wykonaniu odpowiednich figur na czworoboku o wymiarach 20 x 60 m. Sędziowie oceniają precyzję i elegancję wykonania figury, posłuszeństwo konia, jego sposób poruszania się w stępie, kłusie i galopie, a także dosiad jeźdźca.
Cross
Próba terenowa rozgrywana jest na urozmaiconym terenie z przeszkodami stałymi. Zawodnicy mają do pokonania, w zależności od klasy konkursu, dystans długości od 2300 do 6400 m, w tempie od 500 do 570 m/min. Na trasie znajduje się 15-40 przeszkód o wysokości do 120 cm. Przeszkody o dużym stopniu trudności muszą mieć alternatywną możliwość ich pokonania, łatwiejszą, ale bardziej czasochłonną.
Skoki
Konkurs skoków rozgrywany jest na zasadzie konkursu dokładności, przeszkody mają wysokość od 100 do 130 cm i nawet lekkie potrącenie przeszkody przez konia powoduje zrzutkę lub wyłamanie, a w konsekwencji punkty karne. Konkurs na parkurze jest sprawdzianem kondycji konia po próbie wytrzymałości.
16 marca 2015 -
Rywalizacja i pozytywne emocje
Po raz kolejny w Świebodzicach rywalizowały ze sobą drużyny ośrodków kuratorskich z województwa dolnośląskiego i opolskiego w ramach VII Turnieju Halowego Piłki Nożnej Ośrodków Kuratorskich. Dwanaście zespołów, wśród nich ekipa ze Świetlicy Środowiskowej Tęczowa Gromada w Świebodzicach, rozegrało świetne mecze, podczas których było mnóstwo dobrej zabawy ale i pozytywnych emocji związanych ze sportową rywalizacją fair play.
Imprezy nie byłoby gdyby nie jej pomysłodawca i propagator, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans
. . . czytaj więcej
- Wszystko zaczęło się w świebodzickim ośrodku kuratorskim, uznaliśmy, że sport niesie ze sobą ogromny potencjał wychowawczy, a potem zrobił się z tego turniej okręgowy, dziś impreza obejmuje swoim zasięgiem całą apelację czyli województwo dolnośŚląskie i opolskie - cieszy się przewodniczący.
Młodzi sportowcy mogli czuć się naprawdę usatysfakcjonowani - bo oprócz sportowych emocji czekały na nich także fantastyczne nagrody, ufundowane przez licznych sponsorów.
Dla młodych sportowców wystąpili tancerze z grupy Lazy Rockers, działającej przy świebodzickim Miejskim Domu Kultury.
W turnieju najlepsi okazali się piłkarze z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Wałbrzychu.
16 marca 2015 -
XII Festiwal Nauki
19 marca odbędzie się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy XII Festiwal Nauki. Tegoroczne hasło to: Wielcy sportowcy i sport w Mechaniku. Program Festiwalu jest naprawdę wspaniały i dzień zapowiada się ekscytująco. Wagary w Mechaniku są po prostu niezwykle interesujące.
Organizatorzy przewidują wiele innych niespodzianek i jak co roku, będzie bardzo wesoło i wiosennie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej szkoły, by na własne oczy przekonać się, że wagary w szkole nie są nudne.
16 marca 2015 -
Pomogą wypełnić PIT
Masz kłopot z wypełnieniem swojego zeznania podatkowego? Pomogą w tym specjaliści z Urzędu Skarbowego.
15 kwietnia pracownicy świdnickiej placówki będą pomagać mieszkańcom Świebodzic w wypełnieniu PIT-a.
Dyżur potrwa od godziny 10:00 do 15:00, zapraszamy do ratusza miejskiego.
15 marca 2015 -
Nifco otworzy nowy zakład
20 marca 2015 roku firma Nifco organizuje uroczyste otwarcie nowej fabryki przy ulicy Przemysłowej w Świdnicy.
W trakcie ceremonii otwarcia goście obejrzą fabrykę, produkty firmy oraz będą mogli zobaczyć samochody, w których znajdują się produkowane przez firmę części.
Rozbudowa istniejącego zakładu rozpoczęła się 23 kwietnia 2014 roku. Cała inwestycja pochłonęła około 60 milionów złotych. Poza nową halą produkcyjną i przestrzenią biurową powstały nowoczesne linie technologiczne do produkcji części dla Volkswagena i Porsche
. . . czytaj więcej
Nowa hala wraz z przestrzenią biurową, socjalną i magazynami to około 12000 m2. Zakończenie inwestycji początkowo planowano na grudzień 2016 roku jednak rozbudowę udało się zakończyć wcześniej.
Dynamiczny rozwój firmy jest związany również z nowymi miejscami pracy. Obecnie w firmie pracuje prawie 400 osób, podczas gdy rok temu było ich 150. Część z pracowników rozpoczęła współpracę po zakończeniu stażu z programu "50 plus" oraz programów stażowych dla młodych osób.
Firma Nifco wywodzi się z Japonii i należy do czołowego światowego lidera w produkcji elementów plastikowych dla przemysłu Automotive. Firma posiada swoje placówki łącznie w 14 krajach w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. W Europie Nifco zlokalizowane jest w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polsce, gdzie funkcjonuje od 2006 roku. Do produkowanych przez firmę części można zaliczyć m.in. ruchome kratki wentylacyjne, zamykane schowki samochodowe.
15 marca 2015 2014 -
Pokonali "Dęby"
W rozegranych wczoraj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica pokonała na wyjeździe Dąb Przybyszów. Dąb Przybyszów - Polonia-Stal Świdnica 1:3. Świdniczanie zajmują w tabeli rozgrywek ósme miejsce z 30. punktów.
W tabeli prowadzi Lechia Dzierżoniów majac 47. punktów. Drugie miejsce zajmuje Formacja Port 2000 Mostki, która zgromadziła 46. punktów. Następny mecz świdniczanie rozegraja w Świdnicy z wiceliderem - Formacją Portem 2000 Mostki.
15 marca 2015 -
Większe samoloty SAS na wiosnę
Skandynawskie linie SAS wprowadzą większe samoloty na trasie Wrocław - Kopenhaga. To efekt rosnącego zainteresowania pasażerów rejsami międzynarodowymi i przesiadkowymi ze stolicy Danii. Zmiany wejdą w życie z końcem marca, wraz z wiosenno-letnim rozkładem lotów.
Linie lotnicze SAS latają z Wrocławia do Kopenhagi 7 dni w tygodniu - dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku, raz w soboty i niedziele. Zainteresowanie rejsami jest tak duże, że wiosną skandynawski przewoźnik postanowił wprowadzić na trasie większe samoloty
. . . czytaj więcej
Impuls dla linii lotniczych
Według informacji zamieszczonych w systemie rezerwacyjnym przewoźnika, Bombardier CRJ200, który zapewnia 50 miejsc, zostanie zastąpiony modelem odrzutowca CRJ900 NextGen, który zabiera na pokład 88 pasażerów. To oznacza, że oferowanie zwiększy się o blisko 80%. Zmiany wejdą w życie 30 marca.
W ten sposób przewoźnik reaguje na rosnące potrzeby pasażerów wrocławskiego lotniska.
W 2014 roku w segmencie sieciowych połączeń międzynarodowych podróżnych nieustannie przybywało, również na połączeniu do stolicy Danii. W najlepszych miesiącach - kwiecień, maj i grudzień - SAS zanotował ponad pięćdziesięcioprocentowe wzrosty na tej trasie.
- Należy podkreślić, że średnie wypełnienie samolotów z Wrocławia do Kopenhagi utrzymywało się na poziomie ponad 70%. To był wyraźny impuls do wprowadzenia większych samolotów - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. - We Wrocławiu i regionie działa wiele międzynarodowych firm, a swoje oddziały otwierają kolejne. To skłania do częstego podróżowania, a w rezultacie sprzyja poszerzaniu oferty wrocławskiego lotniska.
Przesiadkowe przeboje
SAS to jeden z kluczowych przewoźników obsługujących segment sieciowych połączeń międzynarodowych. Linie zabierają pasażerów wrocławskiego lotniska bezpośrednio na centralne lotniska Europy, które pełnią rolę ważnych hubów przesiadkowych.
Przykłady?
- Amsterdam - czas podróży: 3 godziny 25 minut
- Sztokholm - czas podróży: 3 godziny 5 minut
W Kopenhadze podróżni mogą szybko przesiąść się na lot niemal w dowolne miejsce na świecie. Oferta linii SAS sprawdza się też w przypadku połączeń dalekiego zasięgu:
- Tokio - czas podróży: 13 godzin 35 minut
- Chicago - czas podróży: 11 godzin 40 minut
- Dla linii lotniczych SAS najważniejszym rynkiem pozostaje Dania, Szwecja i Norwegia. Nieustannie pracujemy nad tym, aby poprawić tutaj czasy przesiadek - mówi Wanda Brociek, Dyrektor Generalna SAS w Polsce. - Przebojem rozkładu letniego z pewnością będzie Goeteborg, do którego zaoferujemy rekordowy czas przelotu - zaledwie 3 godziny. Przewidujemy, że popularnością będą się też cieszyły Helsinki, Amsterdam, Bruksela, Genewa, Paryż czy Zurych.
14 marca 2015 -
Wiosenna zbiórka elektrośmieci
Na sobotę, 21 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory.
Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna, a dla osób, które przyniosą zużyty sprzęt przewidziano drobny upominek
. . . czytaj więcej
Dodatkowo istnieje możliwość odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci (pralki, kuchenki, zmywarki, lodówki itp.) bezpośrednio z domu po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym do 19 marca (czwartek). Odbiór sprzętu z domu nastąpi również w sobotę. Zgłoszenia należy dokonywać na nr telefonu 726887070 (firma AG-Eko). Zbiórka elektrośmieci jest bezpłatna.
Co można przynieść?
Każdy kompletny sprzęt elektryczny lub elektroniczny: pralki, lodówki, radia, komputery, telewizory, suszarki, kosiarki, zabawki, radia, odkurzacze, miksery ... i wiele, wiele innych oraz stare akumulatory.
Co nie zostanie przyjęte?
Kineskopy bez obudowy, rozbite telewizory i sprzęt niekompletny - ze względu na bezpieczeństwo.
Jeżeli ktoś nie zdąży oddać elektrośmieci w terminie zbiórki, może na co dzień - bezpłatnie przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy wylegitymowanie się, które jest konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie.
PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- zużyte baterie i akumulatory,
- odpady budowlane i rozbiórkowe (jednorazowo do 350 kg),
- meble i inne odpady wielkogabarytowe (jednorazowo do 350 kg),
- zużyte opony (jednorazowo do 10 sztuk),
- chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
- odpady zielone (jednorazowo do 100 kg),
- odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
- inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
- papier i tektura, metal,
- tworzywa sztuczne,
- szkło i opakowania ze szkła,
- opakowania wielomateriałowe,
- opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 12.00-18.00 oraz w soboty w godzinach: 10.00-16.00 przy ulicy Metalowców 4 w Świdnicy.
14 marca 2015 -
Witacz - wita Was
Zakończyły się prace przy przestawianiu witacza z nazwą naszego miasta, który usytuowany jest przy ulicy Legnickiej w Strzegomiu.
Dotychczas witacz nie spełniał swojej funkcji z uwagi na niefortunne ustawienie. Granitowe bloki z nazwą Strzegomia były tak ustawione, że wjeżdżający do miasta od strony Legnicy mieli problem z odczytaniem nazwy. Od kilku dni witacz przyciąga wzrok podróżnych i zachęca do wizyty w naszym mieście. Bloki zostały ustawione pod skosem, dzięki czemu nazwa miejscowości jest dobrze widoczna. Jest to jednocześnie doskonała promocja Strzegomia.
Dzięki podświetleniu witacza, będzie on widoczny także w nocy.
13 marca 2015 -
O elektroenergetyce w Starostwie Powiatowym
Rozwój ekonomiczny kraju wymaga modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych. Rozwój stref przemysłowych, budowa kolejnych osiedli mieszkaniowych czy organizacja takich imprez jak Euro 2012 stwarzają dodatkowe zapotrzebowanie na energię, która dostarczana jest za pośrednictwem Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Nad planami dotyczącymi przyszłych inwestycji tej spółki, które mogą być realizowane na terenie Powiatu Świdnickiego, rozmawiali, w środę 11 marca, przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dr Andrzej Nehrebecki, wójtowie gmin z terenu powiatu oraz Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz
. . . czytaj więcej
Program konsultacji z samorządami przeprowadzany jest na terenie całego kraju. Inwestycje, które musimy zrealizować, wymagają dobrej współpracy z gminami i powiatami. Chcemy aby nasze plany były jasne, przejrzyste oraz otwarte na wszelkie sugestie mieszkańców gmin na terenie których te inwestycje będą przeprowadzane - mówił ekspert PSE S.A. dr Andrzej Nehrebecki.
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodował, że musimy modernizować nie tylko drogi i linie kolejowe. Równie ważne jest dostosowanie sieci elektroenergetycznych do zwiększonego zapotrzebowania na energię. Dlatego spotkania te organizowane są w uzgodnieniu z Wojewodą Dolnośląskim oraz Marszałkiem Województwa - podsumował spotkanie Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz.
Konsultacje zakończyć się mają uroczystym podpisaniem listu intencyjnego, który określać będzie ramy współpracy pomiędzy Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i poszczególnymi samorządami Dolnego ŚŚląska.
13 marca 2015 -
Krwiobus i pyszne jabłka
14 litrów - to efekt czwartkowej zbiórki krwi w Świebodzicach. Akcja jest w naszym mieście dobrze znana, ale nowością było miejsce, w którym odbywał się pobór życiodajnego płynu. Tym razem krwiodawcy mieli do dyspozycji nowoczesny ambulans, który zaparkował w Rynku.
Charakterystyczny, czerwony autobus zwracał uwagę mieszkańców już od rana w czwartek, 12 marca. Auto wyposażone w trzy łóżka do poboru krwi to nowy nabytek współpracującego z nami od lat Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu
. . . czytaj więcej
Na wszystkich krwiodawców czekały pyszne, zdrowe jabłka, których 14 kilogramów przekazał sklep Intermarche w Świebodzicach. Każdy mógł liczyć także na ciepłe napoje i życzliwość pań z Centrum. Podczas zbiórki nie mogło oczywiście zabraknąć naszych krwiodawców z Klubu Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach.
Ostatecznie krwiobus odwiedziło 30 osób, które oddały 14 litrów krwi - bardzo serdecznie dziękujemy.
W tym roku odbędą się jeszcze trzy zbiórki w mobilnym punkcie poboru na Rynku, już dziś serdecznie zapraszamy 11 czerwca, 13 sierpnia i 15 października.
13 marca 2015 -
IV Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny
11 marca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się pierwszy etap - część pisemna IV Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego.
Konkurs ma na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych, popularyzowanie matematyki wśród uczniów szkoły podstawowej, inspirowanie do działań kreatywnych a także dostarczenie uczniom i rodzicom satysfakcji, szansy i radości z sukcesu.
Impreza skierowana jest do uczniów klas IV - V świdnickich podstawówek i ich opiekunów. Rywalizacja drużyn odbywa się w dwóch etapach
. . . czytaj więcej
I etap - pisemny, który miał miejsce 11 marca i wzięło w nim udział 42 drużyny oraz etap II - mecz matematyczny 10 najlepszych zespołów wyłonionych po części pisemnej 15 kwietnia.
Wszyscy uczestnicy pierwszego etapu otrzymali podziękowania, drobne upominki i słodycze. Nad całością czuwały nauczycielki matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 105 Magdalena Prochota-Biesiadzińska i Violetta Kolasa.
Ogłoszenie listy finalistów zamieszczone zostanie na stronie internetowej www.sp105.pl do 17 marca 2015 roku.
13 marca 2015 -
To już dziesieć lat
10 lat oficjalnej współpracy mają za sobą gospodynie z gminy Świdnica. W miniony weekend okrągły jubileusz obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich z Pszenna. Panie realizują swoje pasje, działają na rzecz swojej miejscowości i promują gminę Świdnica.
Uroczystość odbyła się na świetlicy w Pszennie. Obecnie KGW w Pszennie liczy 15 aktywnych gospodyń. Przewodniczy im Anna Pawlica. Są znakomitymi kucharkami, serwują dnia kuchni pszennowskiej, kultywują tradycje i obrzędy. Trzy lata temu założyły także Zespół Śpiewaczy "A to heca". Mają za sobą liczne występy w gminie i w powiecie świdnickim
. . . czytaj więcej
Ich śpiew podobał się mężczyznom, stąd też do zespołu wstąpili panowie. Zespołem kieruje Jolanta Kotowicz, akompaniuje Kazimierz Krawczyk.
Podczas sobotnich uroczystości jubileuszowych członkinie Koła przyjęły na swoje ręce wiele ciepłych słów, serdeczności oraz kwiatów. Władze gminy dziękowały gospodyniom za ich aktywne działanie na rzecz integracji społeczności wiejskiej, kształtowanie tożsamości kulturowej mieszkańców gminy oraz życzyły dalszych sukcesów.
W tym dniu nie zabrakło także urodzinowego tortu. Przewodnicząca Koła Anna Pawlica podziękowała wszystkim członkiniom za poświęcany organizacji czas i pracę, a najstarsze członkinie, działające w Kole od samego początku, zostały uhonorowane kwiatami, tj. Eugenia Rabka, Stanisława Ożóg, Alicja Wędrychowicz, Anna Pawlica.
Jubileuszowa uroczystość była okazją do przypomnienia osiągnięć KGW na przestrzeni 10 lat.
Swoją historię, jak przystało na utalentowane muzycznie gospodynie, opowiedziały śpiewająco:
Dziesięć lat minęło, jak koło istnieje, my Wam opowiemy, co tutaj się dzieje.
W środowych zebraniach, plany swe snujemy, co będziemy robić, realizujemy.
Robimy detale, różne dekoracje, a później tworzymy z tego aranżacje.
Wystroje na święta, jak i na dożynki, bogate stragany, to nasze wyczynki.
Smaczne kulinaria również popełniamy, pieczenie, pasztety i nalewki mamy.
Jako gospodynie, przetwory robimy, wyplatamy wieńce i tym się chwalimy.
Nie zawsze tak gładko szło nasze działanie, bo władze kazały zrobić sprawozdanie. Ale ta rewizja, to nam się przydała, bo do lepszej pracy zmobilizowała.
Teraz Koło w pszennie jest zauważane, a za swoją działalność słusznie oceniane.
Dalsza część spotkania to towarzyska biesiada. Po obiedzie przy kawie i ciastach rozmawiano o przyszłości koła.
13 marca 2015 -
Świętowali Dzień Sołtysa
"Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces" - ta myśl Henry'ego Forda przyświecała uroczystym obchodom Dnia Sołtysa w gminie Marcinowice. Święto tego najmniejszego ogniwa w samorządzie przypada na 11 marca. Tego dnia odbyła się uroczysta narada sołtysów, której gościem był między wicestarosta Zygmunt Worsa.
- Wasz udział w życiu gminy jest dla mnie bardzo ważny - zapewnił wójt Władysław Gołębiowski
. . . czytaj więcej
- Dlatego będę zawsze uważnie słuchał waszego głosu. Służą temu nasze narady, a drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte.
Odchodzący sołtysi odebrali podziękowania od wójta oraz parlamentarzystów, zaś nowo wybrani złożyli ślubowanie i otrzymali nominacje oraz listy gratulacyjne. Po poczęstunku i okolicznościowym torcie sołtysi przystąpili do normalnych obrad, podsumowujących zakończoną 19 lutego serię zebrań wiejskich, podczas których odbyły się wybory.
13 marca 2015 -
Przyszły Kopernik czeka na przystanku PKS
Tak łatwo przegapić wybitnego nastolatka na polskiej wsi. Trwa nabór do wyjątkowego programu stypendialnego "Marzenie o Nauce". Pomaga naprawdę utalentowanym młodym ludziom z małych i bardzo małych miejscowości oraz z niezamożnych rodzin, umożliwiając im naukę w najlepszych liceach w kraju. Nabór kończy się 31 marca. Wszystkie szczegóły czekają na stronie Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC www.efc.edu.pl
>>> Znajdź koordynatora EFC na Twoim terenie i dowiedz się od niego więcej.
13 marca 2015 -
Targowisko w Świebodzicach zaprasza
Zarząd Gospodarki Komunalnej Świebodzice będąc zarządca targowiska miejskiego zaprasza wszystkich handlowców do sprzedaży swoich towarów na placu targowym w Świebodzicach. Targowisko czynne jest codziennie w godzinach od 5:00 do 18:00. Opłaty za korzystanie z targowiska: stanowiska handlowe (tzw. moduły) o wielkości 1m/3m w cenie 3 złotych
- sprzedaż na miejscach nie wyznaczonych modułami za m2 - 2 złote
- istnieje możliwość dzierżawy terenu lub lokalu za cenę 26,21 złotych za m2 (cena wywoławcza w przetargu ustnym)
13 marca 2015 -
IX Rodzinne Potyczki z Ortografią
Już po raz dziewiąty możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w IX Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Urząd Miasta i Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 18 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2
. . . czytaj więcej
Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - przeczytaj regulamin i wypełnij kartę zgłoszeń, którą możesz otrzymać w sekretariacie szkoły, do której uczęszczasz lub bezpośrednio w sekretariacie Szkoły Podstawowej 105 - telefon 8522640
Zgłoszenia przyjmowane są do 9 marca 2015 roku. Na zwycięzców czekają cenne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Świdnicy.
12 marca 2015 -
Nagrody i stypendia dla sportowców
Osiągają doskonałe wyniki a przy tym promują miasto. Młodzi sportowcy i ich trenerzy zostali uhonorowani nagrodami i stypendiami za osiągnięcia sportowe w 2014 roku.
Kilkanaście osób - dziewczęta trenujące piłkę ręczną w Miejskim Klubie Sportowym Victoria Świebodzice, a także zawodnicy KO GYM Świebodzice spotkali się z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem w środę, 11 marca.
Wśród nich byli także trenerzy, dzięki którym młodzi zawodnicy mają tak dobre wyniki: to Mariusz Cieśliński, pod okiem którego odbywają się treningi sztuk walki oraz Marek Gąsior i Bogusław Stankiewicz, zajmujący się piłką ręczną
. . . czytaj więcej
Trenerzy i jeden z zawodników otrzymali jednorazowe nagrody, a pozostali zawodnicy stypendia sportowe. Gratyfikacje wyniosły od 300 do 500 złotych. Stypendia obejmują okres dwóch lub trzech miesięcy.
Nagrody:
Marek Gąsior - trener piłki ręcznej MKS "Victoria" Świebodzice
Bogusław Stankiewicz - trener piłki ręcznej MKS "Victoria" Świebodzic
Mariusz Cieśliński - trener sportów walki Klubu K.O.GYM Świebodzic
Mateusz Jacykowski - zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego "MOS" Wrocław (piłka ręczna)
Stypendia sportowe:
Julia Cichomska - zawodniczka sekcji piłki ręcznej MKS "Victoria" Świebodzice
zawodniczki sekcji piłki ręcznej MKS "Victoria" Świebodzice: Joanna Szczerba, Hanna Pawiłojć, Marta Grzybek, Monika Węgrzyn, Natalia Obrycka, Katarzyna Jamrozińska
zawodnicy Klubu Sportów Walki K.O.GYM Świebodzice: Katarzyna Jeziorska, Mateusz Mickiewicz, Kacper Kazek, Bartosz Batra, Jarosław Zawodni, Grzegorz Ciosek, Artur Gabryelski, Jakub Szymczak, Miłosz Bochenek, Arkadiusz Osienienko oraz zawodniczka MKS Zagłębie Lubin - piłka ręczna Dominika Daszkiewicz
12 marca 2015 -
Tradycje Stołu Wielkanocnego - przyjmujemy zgłoszenia
Do 16 marca można zgłaszać udział w tegorocznych Tradycjach Stołu Wielkanocnego - imprezie, która swoim zasięgiem dawno wykroczyła poza powiat świdnicki, a nawet granice kraju.
Odbywające się niezmiennie co roku w Niedzielę Palmową, Tradycje od lat gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale też partnerów z Polski i zagranicy. Przez dziesięć lat Marcinowicom udało się wykreować wydarzenie, którym naprawdę można chwalić. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty
. . . czytaj więcej
- Impreza ta co roku stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji - mówi wójt Władysław Gołębiowski, przez lata jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury bezpośrednio odpowiedzialny za organizację tego wydarzenia. - Swoim zasięgiem obejmuje ona cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, powiat kartuski, powiat tatrzański, powiat Bergstrasse (Niemcy), Czeski Raj z miastem Jičin, a także reprezentantów Grecji. W uroczystości biorą czynny udział również przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, firmy, zespoły artystyczne, przedszkola i szkoły.
Tradycje Stołu Wielkanocnego mają charakter konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od jedenastu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osobistości, stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem, jak i smacznymi potrawami. - Do tej pory okazywało się jednak, że wszystkie prezentacje zasługiwały na miano zwycięzcy - mówi Władysław Gołębiowski i dodaje, że największą wartością tej imprezy jest to, że bierze w niej udział wiele pokoleń: dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne, ale również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony. - Stanowi to ciekawy i unikatowy zestaw kulturowy - podkreśla wójt.
Tegoroczna edycja odbędzie się 29 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach. Początek o godzinie 14.00.
Zgłoszenia należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 16 marca 2015 roku na adres Urzędu Gminy Marcinowice, ulica Juliana Tuwima 2, 58-124 Marcinowice. Prosimy o telefoniczne potwierdzenie wysłania zgłoszenia pod numerem 74/858-50-01.
12 marca 2015 -
Powstaje Uniwersytet Trzeciego Wieku
Jest spora szansa, że w Świebodzicach powstanie kolejna organizacja zrzeszająca aktywnych seniorów. Pierwsze spotkanie w tym temacie już się odbyło.
- 3 marca w Miejskim Domu Kultury spotkały się osoby zainteresowane powstaniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świebodzicach. Rozmawialiśmy wstępnie o zakresie działania, zastanawialiśmy się także nad ewentualną lokalizacją - mówi Bogdan Klim, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, który podjął się kierowania pierwszymi działaniami organizacyjnymi
. . . czytaj więcej
Uniwersytet Trzeciego Wieku jako organizacja ma mieć charakter aktywizujący osoby w wieku 50+ poprzez różne formy działania: sport, kulturę, szeroko pojętą rekreację, rozwój interpersonalny.
Mówiło się o warsztatach wokalnych, nauce języków obcych czy stworzeniu grupy teatralnej. Możliwości i pomysłów jest wiele, można je zgłaszać na adres e-mail: bogdanklim@o2.pl
Wszelkie sugestie zostaną przeanalizowane, a projekt Statutu przekazany do zainteresowanych osób w formie elektronicznej. Po konsultacjach planowane jest kolejne spotkanie.
12 marca 2015 -
Nowy dyrektor GOKSiR-u
Od 12 marca, funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka, Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu pełnić będzie pani Marzena Puć-Piotrowska.
Nowa dyrektor jest absolwentką studiów ekonomicznych, posiada odpowiednią wiedzę i niezbędne doświadczenie do pracy na stanowisku kierowniczym. Do zadań dyrektora należeć będzie nadzór nad funkcjonowaniem ośrodka, prowadzenie edukacji kulturalnej i artystycznej ze wskazaniem na wszystkie grupy wiekowe oraz realizowanie działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców, a także upowszechnianie twórczości lokalnej i wiedzy o niej.
12 marca 2015 -
Mammografia z Muszkieterami
W piątek, 13 marca, świebodziczanki będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach prozdrowotnej kampanii "Muszkieterowie dla Polek". Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché już po raz ósmy organizują mobilny program profilaktyki raka piersi.
Mammobus pojawi się na parkingu supermarketu Bricomarché przy ulicy Jeleniogórskiej 21. Bezpłatne badania skierowane są do Pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii. Właśnie w tej grupie wiekowej, u kobiet w wieku pomenopauzalnym obserwowana jest największa zachorowalność na raka sutka
. . . czytaj więcej
Panie w pozostałych grupach wiekowych będą mogły przebadać się za opłatą w wysokości 80 złotych. Grupa Muszkieterów przy organizacji kampanii ponownie korzysta z fachowej pomocy Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk" z Zielonej Góry.
- Niestety, wciąż wiele Polek nie korzysta z możliwości wykonania bezpłatnych badań. Często powodem tego jest obawa przed diagnozą i ewentualnymi konsekwencjami choroby. Akcje takie jak "Muszkieterowie dla Polek" są dla kobiet znakomitą okazją by pokonać ten lęk i zrozumieć, że im później dowiedzą się o chorobie, tym mniejsze będą miały szanse na wyleczenie - mówi Jadwiga Skiruk z ośrodka "Diagnostyk" z Zielonej Góry. Według danych Ministerstwa Zdrowia, rak piersi stanowi około 20% wszystkich nowotworów występujących u kobiet, co oznacza, że co 14 Polka choruje na raka piersi w ciągu swojego życia.
Od 2008 roku w ramach kampanii Grupy Muszkieterów przebadało się ponad 32 tysiące Polek.
11 marca 2015 -
I ślubuję Ci ...
Recepta na udane małżeństwo? Dużo miłości i tolerancji. Nie może niczego zabraknąć - śmieją się państwo Jadwiga i Zbigniew Konikowscy, którzy w piątek, 6 marca obchodzili jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
Z tej okazji małżonkowie w imieniu prezydenta RP otrzymali z rąk burmistrz Leszka Michalaka list gratulacyjny, medale za długoletnie pożycie małżeńskie oraz upominki.
Jubilaci poznali się na zabawie w Żarowie i od tamtej pory są nierozłączni.
Ślub brali 19 grudnia 1964 roku i choć bywały trudne chwile, wytrwali w związku małżeńskim ponad pół wieku
. . . czytaj więcej
- Takie chwile jak ta uświadamiają nam, jak bardzo potrzebujemy bliskości drugiej osoby. Małżeństwo nie polega tylko na dzieleniu się miłością, ale często i na kłótniach, których nie da się uniknąć. W małżeństwie nie może niczego zabraknąć. Czy dobrze czy źle, trzeba żyć ze sobą. Wspierać się i pomagać sobie nawzajem - przyznają zgodnie małżonkowie Jadwiga i Zbigniew Konikowscy.
Państwo Konikowscy doczekali się dwójki dzieci, pięcioro wnuków oraz dwóch prawnuków. Teraz z niecierpliwością oczekują na kolejnego prawnuka, który niebawem pojawi się na świecie. Czy czegokolwiek w życiu żałują? Odpowiadają krótko - Po prostu się kochamy...
11 marca 2015 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
Dobiegła końca XII edycja Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej, po 16 tygodniach walki wyłoniono triumfatora tegorocznych rozgrywek a została nim drużyna Osiedle i Przyjaciele. Osiedle dominowało od samego początku nadając ton rozgrywkom w 16 meczach oodnosząc 14 zwycięstw doznając tylko dwóch porażek.
Spotkanie o miejsca 3-4 Ebueee Ehee - Venus Nowice 21:4. Ebueee nie miało problemów z pokonaniem piłkarzy Venusa ponieważ drużyna z Nowic zawiodła i odpuściła walkę o 3 miejsce przystępując do meczu w bardzo okrojonym składzie a szkoda bo mogło być ciekawie
. . . czytaj więcej
Finałowy mecz - Osiedle I Przyjaciele - Darbor Bolesławice 9:5
Przed meczem wydawało się, że będzie to bardziej zacięty pojedynek ale Osiedle i Przyjaciele pokazali komu należy się mistrzowski tytuł.
Końcowa tabela
1. Osiedle i Przyjaciele
2. Darbor Boesławice
3. Ebueee Ehee
4. Venus Nowice
5. Sport Team
6. Lucky Loser
7. Znajomi Fryzjera
8. Green Team
Najlepszy zawodnik - Wojciech Sowa (Osiedle)
Najlepszy strzelec - Wojciech Sowa (Osiedle) 58 bramek
Najlepszy bramkarz: Michał Wiśniowsk (Darbor)
Najlepszy junior: Bartek Bucki (Sport Team)
Drużyna Fair Play: Ebueee Eheee
Nagroda specjalna: Jan Gałka (Lucky Loser)
Po meczu finałowym odbyło się oficjalne zakończyły ligi które przeprowadził Ireneusz Besser społeczny koordynator rozgrywek a nagrody wręczyli Grzegorz Grzegorzewicz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej i Dariusz Borodziuk oficjalny sponsor rozgrywek.
Organizatorem ligi był Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej. Sposorami byli Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz, Dariusz Borodziuk firma Darbor z Bolesławic oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej.
11 marca 2015 -
Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny "Master Mind"
Jak co roku I Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu organizuje Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny "Master Mind" dla uczniów klas II gimnazjów.
Uczniowie z Gimnazjum Nr I w Świdnicy zajmują tam często czołowe miejsca.
W tym roku Tytuł Laureata otrzymał Jakub Blach i Ula Nowak. A finalistą konkursu został Michał Butmankiewicz.
11 marca 2015 -
Zbiórka krwi
16 marca 2015 roku (poniedziałek) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o stawienie się z dowodem osobistym w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w godzinach od 9:30 do 13:30.
Kolejne terminy zbiórek krwi, które odbędą się w SOKiBP w 2015 roku: 18 maja, 20 lipca, 14 września, 10 listopada.
11 marca 2015 -
Odpowie za dwukrotne zniszczenie pomnika
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, prowadząc czynności dotyczące aktów wandalizmu na cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej w Świdnicy, ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zniszczenie pomnika. Podejrzany, to 32 - letni mieszkaniec Świdnicy miasta.
Jak wynika z ustaleń policjantów, mężczyzna pomalował pomnik farbą. Funkcjonariusze udowodnili zatrzymanemu dwukrotne zniszczenie pomnika, na szkodę Urzędu Miasta w Świdnicy w kwocie około 1500 złotych.
W trakcie czynności, mężczyzna nie potrafił racjonalnie wyjaśnić swojego postępowania. Zatrzymany usłyszał dwa zarzuty zniszczenia mienia. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze. Za czyny, o które mężczyzna jest podejrzany, grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.
10 marca 2015 -
60. Dolnośląski Konkurs Recytatorski
Zapraszamy gimnazjalistów z powiatu świdnickiego do udziału w eliminacjach powiatowych 60. DolnośŚląskiego Konkursu Recytatorskiego, których organizatorem w roku 2015 będzie Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach. Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z >>> regulaminem konkursu. Po przeprowadzeniu etapów szkolnych i gminnych (wg nadrzędnych ustaleń) odbędą się eliminacje powiatowe.
W eliminacjach gminnych jury typuje po trzech uczestników konkursu (w kategoriach: recytacja i poezja śpiewana). >>> Karty zgłoszeń osób zakwalifikowanych do eliminacji powiatowych należy nadsyłać do 17 marca 2015 roku
. . . czytaj więcej
Organizatorzy nie uwzględniają żadnych zmian po nadesłaniu karty uczestnika konkursu (po wcześniejszym etapie). Eliminacje powiatowe 60. DolnośŚląskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się 30 marca o godzinie 11. 00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach.
Osobą odpowiedzialną za organizację eliminacji powiatowych 60. DolnośŚląskiego Konkursu Recytatorskiego jest Małgorzata Chojda-Ozga (telefon 74 666 96 22, Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach).
10 marca 2015 -
XII Festiwal Nauki
19 marca odbędzie się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy XII Festiwal Nauki. Tegoroczne hasło to: Wielcy sportowcy i sport w Mechaniku. Program Festiwalu jest naprawdę wspaniały i dzień zapowiada się ekscytująco. Wagary w Mechaniku są po prostu niezwykle interesujące.
Organizatorzy przewidują wiele innych niespodzianek i jak co roku, będzie bardzo wesoło i wiosennie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej szkoły, by na własne oczy przekonać się, że wagary w szkole nie są nudne.
10 marca 2015 -
Świetlice oddane do użytku
Każda z nich ma być przyszkolną salą gimnastyczną. Mieszkańcy nie wykluczają jednak, że nowe obiekty będą wykorzystywane również w inny sposób. Mrowiny i Zastruże dołączyły do grona tych miejscowości, w których funkcjonują świetlice środowiskowe.
Dwie nowe świetlice środowiskowe zostały oddane wczoraj do użytku mieszkańców. Radości nie kryli głównie uczniowie szkół, gdyż to właśnie z myślą o nich obiekty powstały tuż przy szkolnych placówkach. - Marzenia się spełniają. Jeszcze nie tak dawno wspólnie otwieraliśmy nasz plac zabaw, teraz uczniowie będą mieli swój własny kąt do nauki wychowania fizycznego
. . . czytaj więcej
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w prace, aby tutaj w Zastrużu ta świetlica powstała. Dziękuję w imieniu dzieci z naszej szkoły - mówiła podczas uroczystego otwarcia nowej świetlicy w Zastrużu Krystyna Wardach dyrektor szkoły.
Nowe sale wyposażone zostały w pomieszczenia socjalne, trzy toalety, w tym jedną do użytku osób niepełnosprawnych oraz salę do ćwiczeń. Głównie z przeznaczeniem na realizację zajęć z wychowania fizycznego. - Szkoła Podstawowa w Mrowinach i Zastrużu są jedynymi szkolnymi placówkami, które nie posiadały swoich sal gimnastycznych. Cieszę się, że od dziś zajęcia sportowe będą w tych szkołach odbywały się w profesjonalnych obiektach, specjalnie na ten cel przeznaczonych. Jesteście nowymi gospodarzami tych obiektach. Niech Wam dobrze służą! - gratulował dyrektorom szkół burmistrz Leszek Michalak.
Łączny koszt budowy dwóch sal w Mrowinach i Zastrużu to ponad 800 tysięcy złotych. Według zapewnień mieszkańców nowe sale będą funkcjonowały również jako małe centra kultury. - To będzie miejsce naszych spotkań, szkoleń, zebrań. Pomysłów pod tym względem nam nie brakuje - cieszył się Wojciech Elżbieciak sołtys Zastruża.
10 marca 2015 -
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD
11 marca w Gminie Marcinowice odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD. Zbiórka przeprowadzona zostanie we wsiach: Gola Świdnicka,
Gruszów, Kątki, Klecin, Krasków, Marcinowice, Stefanowice, Szczepanów, Śmiałowice i Zebrzydów.
Tego dnia zbierane będą między innymi: meble, wersalki, zużyte opony, telewizory, pralki, lodówki, zamrażarki, komputery, telefony, drukarki, kuchenki elektryczne, świetlówki
. . . czytaj więcej
Niepotrzebne sprzęty prosimy wystawić do godziny 7:00 przy posesji koło pojemnika na śmieci w widocznym miejscu.
Zbiórkę przeprowadzać będzie Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z o. o. Świdnica. Akcja jest organizowana w ramach uiszczanej co miesiąc opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
9 marca 2015 -
Krew się poleje pod ratuszem
Tym razem nie do Miejskiego Domu Kultury ale do Rynku w Świebodzicach zapraszamy na akcję poboru krwi. 12 marca będzie ją można oddać w mobilnym ambulansie, który zaparkuje pod ratuszem już o godzinie 9:00.
Organizatorami są jak zawsze: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Urząd Miejski w Świebodzicach oraz miejski Klub Honorowych Dawców Krwi. Gorąco zapraszamy na wiosenne krwiobranie do Rynku.
9 marca 2015 -
"Pękł pierwszy milion"
Jak grzyby po deszczu powstają nowe firmy dzięki rządowym pożyczkom w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". Na kwotę ponad miliona złotych Fundusz Regionu Wałbrzyskiego udzielił już wsparcia osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą.
Dobrych wiadomości jest więcej. Ostatnio zmniejszyło się oprocentowanie rządowej pożyczki z 0,56% na 0,44% a dodatkowo wzrosła maksymalna kwota wsparcia o jakie można się ubiegać.
Nawet 78 tysięcy złotych niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu mogą otrzyma studenci, absolwenci i osoby bezrobotne myślące o własnym biznesie
. . . czytaj więcej
Funkcjonujący już przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości 23 tysiące złotych na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Podpisano już umowy na ponad milion złotych a pozytywnie rozpatrzonych wniosków jest na kwotę ponad 1,5 miliona złotych.
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wyciąga również, do startujących ze swoim biznesem, pomocną dłoń w postaci bezpłatnych szkoleń i doradztwa. Cyklicznie organizowane spotkania edukacyjne, m.in. z przygotowywania biznesplanów, przyciągają wielu zainteresowanych. Z usług tych można korzystać nawet do pół roku od momentu założenia firmy.
Oferta przygotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej to atrakcyjna, niskooprocentowana pożyczka, o długim okresie spłaty. Brak opłat za rozpatrzenie wniosku i obsługę pożyczki, a także roczna karencja to jej kolejne atuty. Do rozdysponowania pozostało jeszcze niecałe 4,5 miliona złotych.
9 marca 2015 -
Kradli katalizatory
Policjanci z Wydziały Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc na terenie powiatu świdnickiego czynności dotyczące kradzieży katalizatorów ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 24 i 33 lata mieszkańców powiatu kłodzkiego.
Jak się okazało w październiku 2014 roku na terenie powiatu świdnickiego zatrzymani dokonali kradzieży czterech katalizatorów wraz z układami wydechowymi z samochodów m-ki Mercedes Sprinter.
Straty jakie ponieśli właściciele pojazdów to ponad 40 tysięcy złotych
. . . czytaj więcej
W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, iż zatrzymani mężczyźni mają już na swoim koncie podobne przestępstwa. Obaj przyznali się do kradzieży i dobrowolnie poddali karze.
24-latkowi wymierzono karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności, natomiast 33-latkowi 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Ponadto obaj mają obowiązek naprawienia szkody w terminie dwóch lat od daty uprawomocnienia się wyroku.
8 marca 2015 -
Stadion Miejski z nowym ogrodzeniem
Zakończył się kolejny etap modernizacji żarowskiego stadionu. Zgodnie z obietnicami cały teren obiektu został ogrodzony. A niebawem pojawią się tam kolejne nowe trybuny sportowe. Nie będzie to jeszcze koniec inwestycji na stadionie, bowiem w dalszej kolejności ma zostać również wykonane zadaszenie obiektu nad trybunami.
- Stadion sportowy to "perełka" wszystkich sportowców, o który trzeba dbać. Cieszymy się, że inwestuje się w ten obiekt. To miejsce przynosi chlubę nie tylko nam piłkarzom, ale również naszemu miastu. To tutaj trenują także młodzi mieszkańcy, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną
. . . czytaj więcej
Każdorazowo podczas meczów do Żarowa zjeżdżają kibice drużyn sportowych. Obiekt jest bardzo często wykorzystywany. Powinien więc spełniać podstawowe standardy. Dziękuję wszystkim za wsparcie tej szlachetnej działalności - podkreśla Norbert Gałązka wiceprezes Klubu Sportowego Zjednoczeni Żarów.
Żarowski stadion sportowy wzbogacił się w sumie o 420 metrów nowego ogrodzenia panelowego. Pierwsza część tych prac została wykonana jeszcze pod koniec 2014 roku. Teraz obiekt został już ogrodzony w całości. Nowa inwestycja na tym etapie to koszt ponad 42 tysięcy złotych. Finansowana została całkowicie z budżetu gminy Żarów. - Składamy serdeczne podziękowania burmistrzowi i radnym Rady Miejskiej, dla których nie jest obojętne, co dzieje się z naszym stadionem sportowym. W imieniu wszystkich piłkarzy dziękuję również naszemu sponsorowi strategicznemu Polskiej Ceramice Ogniotrwałej za wsparcie wielu ważnych inicjatyw - dopowiada Jacek Kaletowski prezes Klubu Zjednoczeni Żarów.
Znacznie większe inwestycje na stadionie będą realizowane tuż po otrzymaniu dofinansowania ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej, po które Żarów ma bardzo wielkie szanse sięgnąć.
8 marca 2015 -
Pobili 16-latka
Policjanci z Zespołu do spraw Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności dotyczące pobicia 16-letniego mieszkańca Walimia ustalili dwóch 17-latków podejrzewanych o ten czyn.
Jak się okazało 17-latkowie uderzając chłopaka z pięści w twarz spowodowali u niego obrażenia skutkujące rozstrojem zdrowia. Nieletni z obrażeniami nosa korzystał z pomocy medycznej.
W toku realizacji sprawy policjanci zatrzymali jednego ze sprawców który usłyszał już zarzuty.
. . . czytaj więcej
Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, wobec niego zastosowany został zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego oraz dozór policyjny. Pięć razy w tygodniu będzie musiał meldować się w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy celem podpisania dozoru.
Drugi ze sprawców został już zatrzymany przez policjantów. Dzisiaj będą z nim wykonywane dalsze czynności.
Za czyn, którego dopuścili się 17-latkowie może grozić do pięciu lat pozbawienia wolności.
8 marca 2015 -
Goczałków Górny wybrał sołtysa
2 marca mieszkańcy Goczałkowa Górnego spotkali się na zebraniu wiejskim, aby dokonać wyboru sołtysa swojej wsi. W spotkaniu, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, udział wziął także burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz radny Ryszard Żmijewski. - Były to bardzo pracowite cztery lata dla Goczałkowa Górnego - mówił, podsumowując mijającą kadencję, Andrzej Kowszyn.
Do najważniejszych przedsięwzięć należy zaliczyć bez wątpienia budowę kanalizacji sanitarnej oraz przyłączanie się do niej gospodarstw
. . . czytaj więcej
Mieszkańcy mogą cieszyć się także z budowy przepompowni wody, altany, w której organizowane są uroczystości wiejskie oraz z remontu mostu. Ważną sprawą dla wsi była również możliwość korzystania ze środków funduszu sołeckiego, z którego były m.in. finansowane wyjazdy oraz festyny dla dzieci i młodzieży. Andrzej Kowszyn przypomniał także, że mieszkańcy chętnie brali udział w czynach społecznych, dzięki którym wieś z roku na rok piękniała.
Za pracę na rzecz Goczałkowa Górnego podziękował wszystkim burmistrz Zbigniew Suchyta. - Dziękuję za waszą aktywność. Kiedy przychodzą ważne chwili w sołectwie, potraficie działać wspólnie. To bardzo
ważne - mówił. Burmistrz wspomniał również o inwestycjach, które będą w przyszłości realizowane we wsi. Jedną z nich będzie budowa drogi powiatowej i chodnika.
W wyniku głosowania na sołtysa Goczałkowa Górnego ponownie został wybrany Andrzej Kowszyn. Natomiast w radzie sołeckiej zasiądą: Bogusława Szczogryn, Aneta Zaskórska, Katarzyna Zontek, Ewa Ryznar, Agnieszka Świędrych, Ewa Badyna.
7 marca 2015 -
IX Rodzinne Potyczki z Ortografią
Już po raz dziewiąty możesz sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne i świetnie się bawić. Namów swojego rodzica (opiekuna - osobę dorosłą) do wzięcia udziału w IX Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które organizowane są przez Urząd Miasta i Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Konkurs odbędzie się 18 marca (w środę) o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy przy ulicy Folwarcznej 2
. . . czytaj więcej
Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie - przeczytaj regulamin i wypełnij kartę zgłoszeń, którą możesz otrzymać w sekretariacie szkoły, do której uczęszczasz lub bezpośrednio w sekretariacie Szkoły Podstawowej 105 - telefon 8522640
Zgłoszenia przyjmowane są do 9 marca 2015 roku. Na zwycięzców czekają cenne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Świdnicy.
7 marca 2015 -
Laureaci DolnośŚląskiego Konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista"
Aż troje uczniów Gimnazjum nr 1 w Świdnicy odbierze dyplomy na tegorocznej Gali wręczenia wyróżnień Laureatom DolnośŚląskiego Konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista", która odbędzie się 19 marca we Wrocławiu. Laureatami XIV DolnośŚląskiego Konkursu Chemicznego została Alicaj Kot i Grzegorz Dziewisz a Michał Spisak został laureatem Konkursu Geograficznego.
Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy stawia szczególny nacisk na realizowanie Programu DolnośŚląskiego systemu Wspierania Uzdolnień.
Tytuł Laureata zwalnia uczniów z pisania części egzaminu gimnazjalnego i otwiera drogę do dowolnej szkoły ponadgimnazjalnej na terenie całej Polski.
6 marca 2015 -
Nie ma demokracji bez samorządu
Zygmunt Frankiewicz, Prezydent Gliwic, został nowym prezesem Związku Miast Polskich. Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Grobelnego, byłego już Prezydenta Poznania. To jedna z najważniejszych decyzji, podjętych przez samorządowców na XXXVI Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich 5 i 6 marca.
Świdnicę reprezentowała Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy. W obradach uczestniczyli jako obserwatorzy Jan Dzięcielski, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Ewa Dryhusz z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Ponad 1400 samorządowców z polskich miast, miasteczek i gmin wiejskich oraz przedstawicieli starostw obradowało na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich
. . . czytaj więcej
Było to pierwsze spotkanie w tej kadencji samorządowej. Świdnica jest jednym z 302 miast, które należą do jednej z najstarszych w Polsce organizacji. ZMP istnieje od 1917 roku. Działał do 1939 roku, a ponownie powołany do życia został po reformie samorządowej w 1991 roku. Jego rolą jest między innymi przygotowywanie, proponowanie i opiniowanie zmian w przepisach prawnych, które dotyczą samorządu. ZMP przygotowuje ekspertyzy, ściśle współpracuje z polskim rządem, parlamentem, a także organizacjami samorządowymi z innych krajów. Związek wspiera promocję polskich miast. Dyrektorem biura Związku jest od wielu lat Andrzej Porawski, który w maju będzie gościem obchodów 25-lecia samorządu terytorialnego w Świdnicy.
- Będziemy chcieli aktywnie włączyć się w prace problemowych komisji, których przy ZMP istnieje kilkanaście. To właśnie tam wypracowywane są najważniejsze dla samorządów stanowiska, które potem wpływają na zmianę prawa. Sam Związek to znakomite forum wymiany doświadczeń i wiedzy. Te dwa dni spotkań pokazały, że wśród samorządowców jest wielka wola współpracy, niezwykła życzliwość. To środowisko ludzi, okazujących sobie wsparcie, którzy chętnie dzielą się z koleżankami i kolegami dobrymi pomysłami. Jako debiutantka byłam mile zaskoczona przyjęciem w tym środowisku - podsumowuje Beata Moskal-Słaniewska.
Delegaci uchwali Tezy programu działania Związku na VII kadencję. Uznali za konieczne działania na rzecz korzystnych dla miast systemowych rozwiązań w zakresie finansów samorządowych, w tym przywrócenia zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych powodowanych zmianami ustawowymi. Związek zamierza doprowadzić do uwzględnienia w budowaniu systemu finansów lokalnych standardów wykonywania usług publicznych - zwłaszcza w zadaniach przeregulowanych, jakimi są oświata i pomoc społeczna. Delegaci z miast chcą, by została wyegzekwowana zasada jedno miasto - jeden gospodarz. Związek ma bronić wywalczonego zakresu decentralizacji spraw publicznych oraz doprowadzić do wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości oraz zwrotu podatku VAT od inwestycji publicznych. Kolejne postulaty reprezentantów miast to spowodowanie usunięcia zbędnych nadregulacji prawnych, ograniczających autonomię miast i gmin w zakresie ustawowo nałożonych zadań własnych, wprowadzenie zmian ustawowych, umożliwiających przywrócenie wpływu miast i gmin na ład przestrzenny oraz koordynację działań w tym zakresie i wreszcie uchwalenie ustawy o rewitalizacji obszarów zurbanizowanych.
Ważnym kierunkiem działań Związku w nowej kadencji ma być utrwalenie znaczenia i aktywności Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespołów oraz aktywny udział przedstawicieli miast w innych gremiach, które mają wpływ na poszczególne dziedziny życia publicznego w Polsce. Delegaci uważają, że należy aktywnie współpracować z regionalnymi organizacjami samorządowymi.
W uroczystej kolacji samorządowców udział wzięła Premier Ewa Kopacz. - Nie ma nowoczesnej demokracji bez sprawnego i silnego samorządu - powiedziała szefowa rządu do uczestników kongresu. Sprawny samorząd to gwarancja siły Rzeczypospolitej - zaznaczyła. Pani Premier zapowiedziała także, że w ramach decentralizacji finansów do samorządów trafi więcej niż zapowiadano środków unijnych. Polskie samorządy w bieżącej perspektywie mogą liczyć na 130 miliardów złotych.
6 marca 2015 -
Zielona Energia w Witoszowie Dolnym
Każdego roku sukcesywnie realizowane są potrzeby wynikające z rozbudowy oświetlenia drogowego na terenie gminy Świdnica. Kolejne 19 nowych punktów świetlnych pojawiło się we wsi Witoszów Dolnym. Tym razem są to lampy fotowoltaiczne, wykorzystujące energię słoneczną.
Jest to nowatorski projekt, dzięki któremu gmina poszła w kierunku wykorzystania elementów energii odnawialnej. Rok wcześniej pięć słupów z oświetleniem fotowoltaiczne zostało zamontowane w Bystrzycy Górnej. Kolejne 19 lamp pojawiło się we wsi Witoszów Dolny
. . . czytaj więcej
Takie rozwiązanie ma również na celu pokazanie gospodarstwom indywidualnym, że fotowoltaikę można wykorzystywać w domach prywatnych, nie płacąc za energię elektryczną i mieć dzięki temu oświetlenie. Energia zgromadzona w ciągu dnia w akumulatorach będzie w nocy zasilać lampy.
Koszt 19. słupów oświetleniowych ze źródłami światła i montażem oświetlenia wyniósł 106 tysięcy złotych. Sterowanie oświetleniem odbywa się automatycznie za pomocą czujników zmierzchu.
Montaż nowych lamp ma znaczący wpływ na poprawę poziomu bezpieczeństwa ogólnego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto zastosowanie nowych rozwiązań ogranicza koszty eksploatacji oświetlenia ulicznego i jest przedsięwzięciem proekologicznym, pozwalającym na zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery - podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.
6 marca 2015 -
Targowisko w Świebodzicach zaprasza
Zarząd Gospodarki Komunalnej Świebodzice będąc zarządca targowiska miejskiego zaprasza wszystkich handlowców do sprzedaży swoich towarów na placu targowym w Świebodzicach. Targowisko czynne jest codziennie w godzinach od 5:00 do 18:00. Opłaty za korzystanie z targowiska: stanowiska handlowe (tzw. moduły) o wielkości 1m/3m w cenie 3 złotych
- sprzedaż na miejscach nie wyznaczonych modułami za m2 - 2 złote
- istnieje możliwość dzierżawy terenu lub lokalu za cenę 26,21 złotych za m2 (cena wywoławcza w przetargu ustnym)
6 marca 2015 -
Mieszkańcy Boleścina mają już kanalizację
5 marca, ponad 70 mieszkańców sołectwa Boleścin uczestniczyło w spotkaniu z przedstawicielami Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Kanalizacyjnego i Urzędu Gminy Świdnica na temat możliwości przyłączenia się do zbiorczej kanalizacji sanitarnej.
Budowa ponad 10 km odcinka kanalizacji Jagodnik-Boleścin podzielona była na II etapy. Pierwszy obejmował sołectwo Jagodnik, a drugi sołectwo Boleścin. Mieszkańcy Jagodnika jeszcze w ubiegłym roku mogli korzystać ze zbiorczej sieci kanalizacyjnej
. . . czytaj więcej
Obecnie otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie drugiego etapu i praktycznie od tego momentu jesteśmy gotowi do przyjmowania wniosków mieszkańców Boleścina o przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej. - mówił Sławomir Pamuła, inspektor działu inwestycji i infrastruktury technicznej z Urzędu Gminy Świdnica.
Całkowita wartość zadania wraz z rurociągiem przesyłowym Jagodnik-Pszenno wyniosła pond 3,6 miliona złotych, w tym dofinansowanie z WFOŚiGW stanowi kwotę 1,4 miliona złotych w formie pożyczki i 725,8 tysiąca złotych w formie dotacji.
Obecnie 11 spośród 33 sołectw w gminie Świdnica posiada sieć kanalizacyjną, o łącznej długości około 76 kilometrów. Na terenie trzech miejscowości funkcjonują oczyszczalnie ścieków.
Od 2008 roku władze gminy Świdnica zachęcają również mieszkańców do ekologicznych rozwiązań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej - tj. budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Na przestrzeni czterech lat dofinansowaniem objęte zostały 142 urządzenia kanalizacyjne, na łączną kwotę 1,47 miliona złotych. Tylko w tym roku z budżetu gminy na ten cel przeznaczono ponad 623 tysiące złotych - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Zasady technicznego wykonania przyłączy kanalizacyjnych oraz procedur z tym związanych wyjaśniła prezes Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Kanalizacyjnego z siedzibą w Bystrzycy Dolnej, Lidia Mendak.
Właściciele nieruchomości, w pobliżu których przebiega sieć kanalizacji sanitarnej, mają możliwość przyłączenia nieruchomości do nowo wybudowanej sieci. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do ŚGPK w Bystrzycy Dolnej o wydanie warunków technicznych przyłączenia do kanalizacji sanitarnej - tłumaczyła prezes Lidia Mendak.
Podczas zebrania mieszkańcy Boleścina mogli pobrać niezbędne formularze i skorzystać z konsultacji przedstawicieli Urzędu Gminy Świdnica. Formularze dostępne są również na stronie internetowej spółki >>> pobierz
Właściciel nieruchomości ubiegający się o przyłączenie zobowiązany jest do przestrzegania niżej wymienionej procedury:
Złożyć w ŚGPK Sp. z o.o. Bystrzyca Dolna 55A wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do kanalizacji sanitarnej.
ŚGPK wyda warunki techniczne, na podstawie których rozpocząć będzie można budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej (opłata 86,40 złotych)
Przed rozpoczęciem budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej należy:
zgłosić ten fakt w ŚGPK,
złożyć pisemne oświadczenie uprawnionego geodety o przyjęciu zlecenia na wykonanie inwentaryzacji powykonawczej wykonywanego przyłącza,
złożyć w ŚGPK wniosek o zawarcie umowy na odbiór ścieków socjalno - bytowych
W przypadku wyposażenia nieruchomości w ujęcie wody własnej - zainstalować należy wodomierz na tym ujęciu w celu pomiaru ilości ścieków, pochodzących z wody własnej a odprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych ŚGPK.
Włączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej wykonuje ŚGPK lub następuje ono w obecności przedstawiciela ŚGPK na pisemne zgłoszenie ubiegającego się o przyłączenie.
W dniu wykonania włączenia do sieci kanalizacji sanitarnej ubiegający się o podłączenie winien pozostawić w odkrytym wykopie nie zasypane przyłącze do przeglądu technicznego i pomiaru geodezyjnego oraz winien umożliwić przedstawicielom ŚGPK dokonanie odczytu wodomierza w celu ustalenia stanu, od którego rozpoczęte zostanie naliczanie opłat za odprowadzanie ścieków.
Po wykonaniu przyłącza należy dostarczyć wykonaną na własny koszt dokumentację powykonawczą (pomiar geodezyjny) wybudowanego przyłącza kanalizacji sanitarnej.
Po dokonaniu przeglądu technicznego i dostarczeniu dokumentacji geodezyjnej powykonawczej ŚGPK sporządza protokół odbioru wybudowanego przyłącza (opłata 221,40 złotych) jest to opłata za przyłączenie do sieci.
Wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej można zlecić ŚGPK.
6 marca 2015 -
Jak dobrze wybrać?
Spotkanie warsztatowe, poświęcone bezpiecznemu poszukiwaniu pracy za granicą, odbyło się w czwartek, 5 marca w Miejskim Domu Kultury. Organizatorem spotkania były: EURES, Powiatowy Urząd Pracy Filia w Świebodzicach, Centrum Aktywizacji Zawodowej oraz Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób, a wiedza, którą zdobyły, z pewnością przyda się w trakcie poszukiwań zatrudnienia.
Obecnie na rynku jest bardzo wiele ofert dotyczących wyjazdów za granicę, czasami jednak nie są one do końca uczciwe, dlatego specjalistki z EURES oraz doradcy z PUP starali się przekazać najważniejsze zasady, dotyczące wyboru takich ofert
. . . czytaj więcej
Czym się kierować, jak sprawdzić umowę, jakie dokumenty należy skompletować - to najważniejsze zagadnienia, poruszane na warsztatach.
Najczęstszymi ofertami pracy w UE są zajęcia związane z opieką nad osobami starszymi lub dziećmi. W takich przypadkach wymagana jest choć minimalna znajomość języka obcego.
6 marca 2015 -
25 lat samorządu terytorialnego
Około 1400 samorządowców zgromadziło się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich, by rozpocząć obchody 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Świdnicę na uroczystości reprezentowali Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy i Jan Dzięcielski, Przewodniczący Rady Miejskiej.
- To ćwierćwiecze zmieniło Polskę. Moja przygoda z samorządem rozpoczęła się właśnie wtedy, w 1990 roku, gdy rozpoczęłam pracę w samorządowym tygodniku. Dziś znalazłam się po drugiej stronie - po stronie tych, którzy na co dzień mają szansę swoimi decyzjami wpływać na nasze małe ojczyzny
. . . czytaj więcej
Mam wiele szacunku dla tych, którzy przede mną mieli swój znaczny wkład w zmiany, jakie zaszły w naszym mieście. Świdnica także będzie świętowała ten piękny jubileusz. Planujemy pod koniec maja duże spotkanie, na które zaprosimy wszystkich obecnych i byłych radnych, prezydentów i ich zastępców oraz inne osoby, które miały znaczny wkład w rozwój Świdnicy przez ostatnie dwie i pół dekady - mówi Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.
Tymczasem w Poznaniu wypowiadali się ci, którzy przed laty współtworzyli Polskę samorządną. Dzięki konsekwentnej realizacji idei dziś wybieramy naszych przedstawicieli do lokalnych władz.
- Ta idea ma coś w sobie z tej idei sprzed 25 lat, która nas przed wówczas połączyła. To była fundamentalna reforma dwudziestopięciolecia. Przede wszystkim odtworzyliśmy samorządność gmin, która kiedyś przecież w Polsce istniała - wspominał Jerzy Buzek, kolejny gość specjalny Kongresu XXV-lecia Samorządu Terytorialnego.
5 marca 2015 -
Rozstrzygnięto konkursy dla organizacji pozarządowych
3 marca Zarząd Powiatu Świdnickiego rozstrzygnął konkursy, które Powiat Świdnicki ogłosił dla organizacji pozarządowych, działających na jego terenie, z zakresu kultury fizycznej i sportu, ochrony i promocji zdrowia oraz kultury, tradycji i ochrony dóbr kultury na rok 2015.
Na realizację zadań Zarząd przeznaczył 40 tysięcy złotych - upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, 10 tysięcy złotych - kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji oraz 20 tysięcy złotych - ochrona i promocja zdrowia
5 marca 2015 -
Mobilny Punkt Informacyjny
10 marca 2015 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru będzie można dowiedzieć się na co aktualnie można pozyskać wsparcie z funduszy europejskich i jakie są warunki jego otrzymania. Pracownik PIFE przedstawi ofertę pożyczek i poręczeń finansowanych z funduszy unijnych dostępnych na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej, a także kierunki wsparcia dla podmiotów gospodarczych, JST oraz III sektora
. . . czytaj więcej
Wskaże, do jakiej instytucji należy się zwrócić w przypadku ubiegania się o środki.
Z usług w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani tematem funduszy europejskich. W szczególności zapraszamy przedsiębiorców oraz osoby fizyczne planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Mobilny Punkt Informacyjny będzie funkcjonował w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49 na pierwszym piętrze w pokoju nr 120 w godzinach 10.00-13.00. Konsultacje są bezpłatne.
5 marca 2015 -
Młode germanistki zwyciężyły na Uniwersytecie Wrocławskim
Sukcesem młodych germanistek z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie zakończył się Konkurs Germanistyczny 2014/15 , organizowany przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
W dwóch z pięciu kategorii bezkonkurencyjne okazały się uczennice świdnickiego liceum.
Kategoria kulturoznawcza pierwsze miejsce Joanna Kukla z klasy 2c - opiekun Adrian Gnilka.
Kategoria językowo - wizualna pierwsze miejsce Eliza Wujek z klasy 2c - opiekunka Jolanta Wiktorko
. . . czytaj więcej
W werdykcie Jury konkursu, złożonego z pracowników naukowych wrocławskiej Germanistyki podkreślono, że "nagrodzone prace wyróżniają się oryginalnością pomysłu, przemyślaną, uporządkowaną kompozycją i dużą sprawnością warsztatową. Istotnym kryterium wyboru prac była umiejętność swobodnej, poprawnej komunikacji w języku niemieckim, ogólne wrażenie artystyczne, a także pomysłowość rozwiązań"
Wręczenie nagród konkursy odbędzie się 21. marca 2015 w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
5 marca 2015 -
Tradycje Stołu Wielkanocnego - przyjmujemy zgłoszenia
Do 16 marca można zgłaszać udział w tegorocznych Tradycjach Stołu Wielkanocnego - imprezie, która swoim zasięgiem dawno wykroczyła poza powiat świdnicki, a nawet granice kraju.
Odbywające się niezmiennie co roku w Niedzielę Palmową, Tradycje od lat gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale też partnerów z Polski i zagranicy. Przez dziesięć lat Marcinowicom udało się wykreować wydarzenie, którym naprawdę można chwalić. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty
. . . czytaj więcej
- Impreza ta co roku stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji - mówi wójt Władysław Gołębiowski, przez lata jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury bezpośrednio odpowiedzialny za organizację tego wydarzenia. - Swoim zasięgiem obejmuje ona cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, powiat kartuski, powiat tatrzański, powiat Bergstrasse (Niemcy), Czeski Raj z miastem Jičin, a także reprezentantów Grecji. W uroczystości biorą czynny udział również przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, firmy, zespoły artystyczne, przedszkola i szkoły.
Tradycje Stołu Wielkanocnego mają charakter konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od jedenastu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osobistości, stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem, jak i smacznymi potrawami. - Do tej pory okazywało się jednak, że wszystkie prezentacje zasługiwały na miano zwycięzcy - mówi Władysław Gołębiowski i dodaje, że największą wartością tej imprezy jest to, że bierze w niej udział wiele pokoleń: dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne, ale również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony. - Stanowi to ciekawy i unikatowy zestaw kulturowy - podkreśla wójt.
Tegoroczna edycja odbędzie się 29 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach. Początek o godzinie 14.00.
Zgłoszenia należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 16 marca 2015 roku na adres Urzędu Gminy Marcinowice, ulica Juliana Tuwima 2, 58-124 Marcinowice. Prosimy o telefoniczne potwierdzenie wysłania zgłoszenia pod numerem 74/858-50-01.
5 marca 2015 -
O krok od tragedii
O wielkim szczęściu może mówić 51-letni mężczyzna, który nie posiadając elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym doprowadził do kolizji drogowej.
28 lutego o godzinie 19.30 na drodze Świdnica - Strzegom w miejscowości Grochotów, kierujący samochodem Peugeot jadąc w kierunku Świebodzic w ostatniej chwili zauważył idącego drogą mężczyznę. Kierowca samochodu został zmuszony do wykonania nagłego manewru co spowodowało, iż samochód wpadł do rowu.
Na szczęście kierowcy ani pieszemu nic się nie stało. Na miejsce zdarzenia został wezwany patrol Policji, jak się okazało pieszy 51-letni mężczyzna nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Za swoją lekkomyślność został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych
. . . czytaj więcej
Przypominamy, że w myśl nowych przepisów każdy pieszy poruszający się po drodze w terenie niezabudowanym ma obowiązek posiadania elementów odblaskowych, za brak odblasków może zostać ukarany mandatem karnym nawet do 500 złotych. Przepisy obowiązują od 31 sierpnia 2014 roku.
5 marca 2015 -
Przyznano pieniądze dla organizacji
3 marca br. Komisja Konkursowa powołana przez Wójta Gminy Dobromierz rozstrzygnęła konkurs dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego na realizację zadania publicznego pod nazwą "Popularyzacja kultury fizycznej i sportu, organizacja festiwali, przeglądów i spektakli: teatralnych, literackich, muzycznych i filmowych w 2015 roku".
Po zapoznaniu się ze złożonymi ofertami komisja zaproponowała dofinansowanie zadań w łącznej wysokości 58 tysięcy złotych.
4 marca 2015 -
Z wizytą u Premiera Ewy Kopacz
Stanisław Kowalski - 104 letni świdnicki mistrz lekkoatletyczny, Wirginia Szmyt - czyli słynna DJ Wika oraz Aleksander Doba - który samotnie, w kajaku, pokonał Atlantyk (podróżnik roku według National Geographic).
Takie zacne grono seniorów gościło we wtorek u premier Ewy Kopacz. Spotkanie szefowej rządu z seniorami związane było z promocją rządowego programu "Senior - Wigor", którego zadaniem jest aktywizacja społeczna seniorów poprzez tworzenie sieci placówek, miejsc, które pełnić będą rolę świetlic - domów kultury
. . . czytaj więcej
Przykład Pana Stanisława i pozostałych przybyłych seniorów pokazuje, że emerytura nie jest jednoznaczna z zawieszeniem wszelkiej aktywności. Jesień życia to także doskonały czas do rozwijania swoich pasji, tych o których marzyliśmy zawsze, lub tych nowych, których jeszcze nie próbowaliśmy - mówi Zygmunt Worsa Wicestarosta Świdnicki, opiekun sportowy Pana Stanisława.
Oprócz Pana Stanisława, Aleksandra Doby i Pani Wirginii Szmyt w spotkaniu brali udział także: Antoni Huczyński (znany jako "Dziarski Dziadek", który poprzez swoje filmiki publikowane w intrenecie inspiruje wiele osób do aktywności fizycznej), Jerzy Przyborowski (utytułowany lekkoatleta - senior w Polsce) oraz Gabriela Haczyk (seniorka - biegaczka).
4 marca 2015 -
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD
11 marca w Gminie Marcinowice odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV i AGD. Zbiórka przeprowadzona zostanie we wsiach: Gola Świdnicka,
Gruszów, Kątki, Klecin, Krasków, Marcinowice, Stefanowice, Szczepanów, Śmiałowice i Zebrzydów.
Tego dnia zbierane będą między innymi: meble, wersalki, zużyte opony, telewizory, pralki, lodówki, zamrażarki, komputery, telefony, drukarki, kuchenki elektryczne, świetlówki
. . . czytaj więcej
Niepotrzebne sprzęty prosimy wystawić do godziny 7:00 przy posesji koło pojemnika na śmieci w widocznym miejscu.
Zbiórkę przeprowadzać będzie Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z o. o. Świdnica. Akcja jest organizowana w ramach uiszczanej co miesiąc opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
4 marca 2015 -
Wyróżnienie gimnazjalistki
Gimnazjum z Jaworzyny Śląskiej brało udział w ogólnopolskim konkursie "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni", organizowanym już czwarty raz przez Stowarzyszenie Odra - Niemen pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Na konkurs zostało sześć prac uczniowskich w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej.
Prezentacja multimedialna pod tytułem "Oddziały wyklętych i ich dowódcy", którą wykonała Marta Kozieł z klasy 3b otrzymała wyróżnienie. Jest to duże osiągnięcie, gdyż w tej kategorii nie przyznano pierwszego i trzeciego miejsca
. . . czytaj więcej
2 marca w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się podsumowanie konkursu i rozdanie nagród. Laureatom gratulował Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz oraz Kurator Oświaty Beata Pawłowicz.
Przedstawiciel IPN - Wojciech Trębacz zwrócił uwagę na wysoki poziom prac konkursowych. Konkurs był wpisany w obchody Święta Żołnierzy Wyklętych, które przypada 1 marca.
4 marca 2015 -
Świadkowie poszukiwani
1 marca 2015 roku około godziny 15.40 w miejscowości Strzelce doszło do wypadku drogowego. Kierujący samochodem osobowym Fiat Stilo 27-letni mieszkaniec Łodzi jadąc w kierunku Wrocławia z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust i dachował.
Samochodem podróżowały dwie osoby 27-letni kierowca, w stanie ciężkim z licznymi złamaniami i wielonarządowymi obrażeniami ciała został śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowany do szpitala we Wrocławiu. 21-letnia pasażerka, mieszkanka Oleśnicy w stanie ciężkim trafiła do Szpitala Latawiec w Świdnicy.
Policjanci proszą o kontakt osobisty ulica Jagiellońska 23 lub telefoniczny 74 85 82 275 lub 74 85 82 261 wszystkie osoby, które zarejestrowały kamerą wideo lub telefonem wypadek.
4 marca 2015 -
Folklorystyczna sobota w Roztoce
28 lutego w ramach festiwalu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji pn. "Dolny Śląsk na ludowo", mieszkańcy gminy Dobromierz mogli podziwiać występy utalentowanych artystów z Dolnego ŚŚląska.
Na scenie roztockiej świetlicy wiejskiej pojawili się dobrze nam znani Dobromierzanie i Czerwone Róże oraz zaprzyjaźnione z nimi zespoły: Ale Babki z Witoszowa Dolnego, Bolkowianie, Kostrzanie, Goczałkowianie, Akord ze Świebodzic, Jarzębina z Kobierzyc, Kapela Jana Boduszko z Siemianic, Marzenie z gminy Kłodzko oraz Żarowianie
. . . czytaj więcej
Cel organizacji festiwalu, jakim była przede wszystkim aktywizacja społeczności lokalnej, promowanie i upowszechnianie kultury ludowej, promocja zasobów kulturowych i produktów lokalnych, a także prezentacja dorobku artystycznego, integracja pokoleń oraz inspirowanie działań folklorystycznych, został osiągnięty. Wszystkie pokazy artystyczne spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony naszych mieszkańców. Zespoły zaprezentowały nie tylko barwne, kolorowego stroje, muzykę, śpiew oraz dawkę swojej folklorystycznej tradycji.
Podczas festiwalu wręczone zostały również pamiątkowe dyplomy, będące wyróżnieniem i jednocześnie podziękowaniem za prezentację regionalnych specjałów, rękodzieł i sztuki ludowej.
Zarówno artyści, jak i mieszkańcy naszej gminy, którzy pojawili się w sobotnie popołudnie w Roztoce byli bardzo zadowoleni z takiej formy aktywności kulturalnej.
3 marca 2015 -
Aplikacja "źródło" działa, ale bardzo wolno
- Meldujemy świdniczan w miarę sprawnie. Wnioski dowodowe są wprowadzane, ale z problemami.
System pracuje, ale uniemożliwia wykonanie niektórych czynności istotnych np. przy wydawaniu dowodów osobistych - mówi dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich UM w Świdnicy Wiesław Pietrzyk i zapewnia, że wszyscy pracownicy wydziału są odpowiednio przygotowani do obsługi mieszkańców i robią wszystko, aby zminimalizować zakłócenia w obsłudze mieszkańców i by ci jak najmniej odczuli kłopoty z aplikacją "źródło"
. . . czytaj więcej
Pojawiły się problemy m.in. obsługą rejestru dowodów osobistych - w tym zakresie system działa raz lepiej, raz gorzej. W każdej chwili może zawiesić się łącze, serwer, a nawet zastrajkować komputer. Obsługa obywatela trwa dłużej w porównaniu z pracą na poprzednim systemie. - Jesteśmy przygotowani do obsługi obywateli, jednak system, mimo zapewnień, nie działa do końca tak jak powinien. Przepraszam za wszelkie utrudnienia i proszę o cierpliwość - mówi dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich UM w Świdnicy Wiesław Pietrzyk.
W Urzędzie Stanu Cywilnego sytuacja wygląda podobnie. W poniedziałek 2 marca mieszkańcom sprawy udało się załatwić tylko częściowo, ponieważ były kłopoty m.in. z drukiem aktów i odpisów, wnioski były odrzucane przez nowy system, występowały także problemy z weryfikacją podpisu elektronicznego.
- Sporządzenie aktu zgonu przy użyciu nowego systemu zajęło 2 godziny - opowiada Dorota Kruźlak, kierownik USC w Świdnicy, która zdecydowała, że do czasu rozwiązania problemu używany będzie stary system. Każdy USC może jeszcze przez pół roku pracować na tzw. przepisach przejściowych.
Urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, odpowiedzialnego za nowy system, już 1 marca przyznawali, że "w pierwszych dniach działania nowego Systemu Rejestrów Państwowych mogą pojawiać się przejściowe kłopoty". Warto pamiętać, że mówimy o 2,5 tysiącu gmin. Problemy mają być jednak na bieżąco rozwiązywane i nie powinni ich zasadniczo odczuć sami obywatele. - Wprowadzane zmiany będą dla świdniczan korzystne, jednakże w początkowym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań czas załatwiania spraw może się wydłużyć. Jest to związane z nowym, wciąż modyfikowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, systemem informatycznym, dlatego bardzo proszę o cierpliwość - apelowała w ubiegłym tygodniu prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, odnosząc się do pierwszych dni obowiązywania nowych rozwiązań. 1 marca ruszył System Rejestrów Państwowych. Pierwsze dni pracy z aplikacją "żródło" są problematyczne w całej Polsce.
Od 1 marca ślub cywilny będzie można wziąć także poza urzędem. Ponadto obowiązywać będą nowe dowody osobiste, które wyrobimy w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Od dnia 1 marca 2015 r. wchodzi w życie również nowa Ustawa o dowodach osobistych oraz Ustawa o ewidencji ludności, które docelowo mają ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie.
Łatwiejszy dostęp do dokumentów
Nowe Prawo o aktach stanu cywilnego ma także uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC, a przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.
Najważniejsze zmiany z zakresu rejestracji stanu cywilnego
W nowej ustawie określono, iż odpisy aktów stanu cywilnego pobrać będzie można w każdym urzędzie stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło urodzenie, zgon czy zawarcie małżeństwa. Jeśli urodzenie, małżeństwo, zgon zarejestrowano w USC np. we Wrocławiu, odpis aktu pobrać będzie można w Świdnicy lub każdym innym USC. Jednakże, aby otrzymać odpis aktu stanu cywilnego znajdującego się w rejestrach poza obszarem rejestracyjnym USC Świdnica, wymagane będzie, zgodnie z ustawą, kilka dni (ok. 10 dni), potrzebnych na wprowadzenie do centralnego rejestru stanu cywilnego aktu, przez właściwy urząd stanu cywilnego.
Ustawodawca rozszerzył także możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotyczyć to będzie nie tylko osób w stanie zagrożenia życia, zdrowia lub pozbawionych wolności, ale także narzeczonych, którzy wskażą miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości. - Zgoda na przeprowadzenie ślubu poza lokalem USC każdorazowo indywidualnie jest rozpatrywana przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, po wcześniejszych szczegółowych uzgodnieniach z młodą parą - przypomina Dorota Kruźlak, kierownik USC w Świdnicy.
Wniosek o wydanie dowodu przez Internet
Nowy wzór dowodu osobistego będzie obowiązywał od 1 marca. Nowy dowód wyrobimy w najbliższym urzędzie gminy, a nie tylko tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Ustawa przewiduje możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu. - Stanie się to możliwe dzięki utworzeniu elektronicznego rejestru dowodów osobistych, do którego dostęp będą miały wszystkie urzędy gmin. Nasi mieszkańcy odwiedzą Urząd Miasta Świdnicy wyłącznie w celu odbioru gotowego dokumentu tożsamości - mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich UM w Świdnicy.
Nowy dowód osobisty nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Format i wymiary pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie identyczna jak ta, która obowiązuje w paszportach. - Będzie możliwość dokonania zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego drogą elektroniczną - zapowiada Wiesław Pietrzyk. Wśród innych ważnych zmian z zakresu dowodów osobistych jest i to, że imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa jeden rodzic lub opiekun prawny.
Zagraniczne imiona dla dzieci
Nowe prawo, wchodzące od marca, wprowadza też możliwość nadawanie dzieciom imion obcych, co jest bardzo istotne dla małżeństw mieszanych oraz imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie.
Nowe przepisy wprowadzają również zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby. Ma to z kolei uprościć postępowanie i zmniejszyć koszty po stronie obywatela.
- Podczas rejestracji nowo narodzonego dziecka, w urzędzie stanu cywilnego dokonywany będzie także meldunek nowego obywatela, a System Rejestrów Państwowych wygeneruje dla dziecka nr PESEL. Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy nadal będzie właściwy dla rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów, które następują na terenie Świdnicy, Gminy Świdnica, Gminy Marcinowice. Natomiast, nasi mieszkańcy nie będą już zobligowani do dostarczania np. odpisów aktów urodzeń do zawarcia związku małżeńskiego lub odpisu aktu małżeństwa do zarejestrowania urodzenia dziecka, ale ze względu na fakt, iż Rejestr Stanu Cywilnego 1 marca będzie pusty, okazanie dokumentów do wglądu na pewno przyśpieszy załatwienie sprawy - opowiada Dorota Kruźlak.
Najważniejsze zmiany z zakresu ewidencji ludności
- Zameldowania, wymeldowania dokonywane będą w czasie rzeczywistym bezpośrednio w zbiorze PESEL. Gmina prowadzić będzie rejestr mieszkańców i rejestr zamieszkania cudzoziemców - zapowiada Wiesław Pietrzyk.
3 marca 2015 -
Bieg "Tropem Wilczym" pamięci Żołnierzy Wyklętych
W Polsce po raz trzeci, w Świdnicy po raz pierwszy odbył się Bieg "Tropem Wilczym" pamięci Żołnierzy Wyklętych. Świdnica była jednym z 81 miast, w których zorganizowano takie wydarzenie. Prawie wszędzie start nastąpił w południe.
W Świdnicy 273 uczestników biegało na terenach sportowych Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dystans do pokonania o długości 1963 metry to jednocześnie data zamordowania ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. "Lalek". Na pierwszych 250 biegaczy podczas zapisów czekały okolicznościowe koszulki, a na mecie wspaniałe medale oraz zestaw broszur o tematyce historycznej
. . . czytaj więcej
Po biegu wśród tych którym zabrakło koszulek organizator rozlosował 10 pakietów startowych.
Losowano również pomiędzy wszystkimi uczestnikami 30 historycznych książek o tematyce Żołnierzy Wyklętych. Książki otrzymali też najmłodsza uczestniczka - 4-letnia Iga Kruk i najstarszy uczestnik biegu - 72-letni Narcyz Jasiecki.
3 marca 2015 -
Autorzy pisanek i zająców - do dzieła
Jak co roku Burmistrz Miasta Świebodzice ogłasza konkurs na Najładniejszą Ozdobę Wielkanocną. Czekamy na fantazyjne pisanki, stroiki, zające, baranki - słowem wszystko to, co nieodłącznie kojarzy się z Wielkanocą. Technika i materiały są dowolne, liczy się pomysłowość i samodzielność wykonania.
Ozdoby będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Prace, podpisane przez autorów, należy składać w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przy ulicy Świdnickiej 7, w pokoju nr 4 lub 2 do 24 marca. Na zwycięzców czekają nagrody.
3 marca 2015 -
Zakupy teraz też po przylocie
Sklepy wolnocłowe na wrocławskim lotnisku są już dostępne także dla pasażerów przylatujących ze Strefy Schengen. Wrocław jest jednym z pierwszych regionalnych portów lotniczych w kraju, który wprowadza takie rozwiązanie.
Sklepy wolnocłowe na wrocławskim lotnisku były dotychczas dostępne tylko dla osób odlatujących. Od początku marca - wraz z nowelizacją przepisów - zrobią w nich zakupy również pasażerowie przylatujący. - Sklepy wolnocłowe na naszym lotnisku cieszą się dużym zainteresowaniem. Teraz z ich oferty będą mogli skorzystać wszyscy pasażerowie podróżujący ze strefy Schengen. Cieszymy się, że można już wprowadzić tego rodzaju zmiany - mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław
. . . czytaj więcej
Wrocław otwiera strefę wolnocłową dla przylatujących jako jeden z pierwszych portów regionalnych w kraju. Co znajduje się w ofercie sklepów? Można tam nabyć m.in. perfumy, kosmetyki, akcesoria, słodycze i zabawki (sklepy Heinemann Duty Free), książki, płyty czy artykuły multimedialne i elektroniczne (Virgin), prestiżową odzież i dodatki (Emanuel Berg), srebrną i złotą biżuterię z bursztynem i kamieniami szlachetnymi (S&A Jewellery Design), a także alkohol i różnego rodzaju artykuły regionalne z Wrocławia i Polski (Polski Folk).
- Wybór produktów jest szeroki, a ceny okazyjne. To duże udogodnienie dla naszych pasażerów i dodatkowy powód, żeby korzystać z wrocławskiego lotniska - dodaje Jarosław Sztucki.
Jak dostać się do strefy wolnocłowej po przylocie? Sklepy znajdują się w hali dla odlatujących na 1 piętrze i są bezpośrednio dostępne dla podróżnych, którzy wchodzą z samolotu do terminalu przez rękawy. Natomiast pasażerów przywożonych pod terminal autobusem (poziom 0) do strefy sklepów wolnocłowych pokieruje nowe oznakowanie (wejście schodami lub wjazd windą).
Pasażer może dokonać zakupu w sklepach wolnocłowych na podstawie posiadanej karty pokładowej lub biletu lotniczego. Dokument wydrukowany (w wersji papierowej) lub w wersji elektronicznej musi zawierać dane pasażera: imię, nazwisko, datę wylotu, nr karty pokładowej, nr rejsu i kierunek lotu.
2 marca 2015 -
Gmina Świdnica i Świebodzice w gronie uczestników Listów dla Ziemi 2015
W styczniu wystartowała trzecia edycja Listów dla Ziemi. Tegoroczny temat to ograniczanie ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja. W gronie uczestników akcji znalazła się również Świdnica.
Listy dla Ziemi to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej. Jego głównym celem jest edukacja ekologiczna prowadzona w atrakcyjnej i angażującej formie oraz podejmowanie ważnych i aktualnych problemów dotyczących środowiska. Pierwsza edycja dotyczyła segregowania odpadów i recyklingu. Druga była poświęcona paleniu śmieci w piecach domowych i niskiej emisji
. . . czytaj więcej
Tematem wiodącym Listów dla Ziemi 2015 jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja.
Całoroczne działanie
Akcja Listy dla Ziemi jest organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii "Nie bądź jednorazowy". W ciągu całego roku towarzyszą jej happeningi, wystawy i warsztaty w największych miastach w Polsce. Tegoroczna kampania obejmie ponadto: akcję 365 reklamówek śmieci (www.365reklamoweksmieci.pl ), pokazy Mobilnej wystawy edukacyjnej i prezentację nowego Ośmiokąta edukacyjnego.
Listy papierowe i online
Bardzo ważną rolę w akcji odgrywa angażowanie w działania urzędów miast i gmin, przedszkoli i szkół, a najważniejszym punktem projektu jest konkurs na Najpiękniejszy List dla Ziemi. W kwietniu w placówkach w całej Polsce dzieci piszą listy, w których namawiają dorosłych do proekologicznych działań. Trzecia edycja akcji wprowadza jednak pewną nowość, bo uczniowie swoje listy napiszą nie tylko na papierze z makulatury, ale też online, dzięki specjalnej aplikacji
Ponad 600 gmin
W dwóch poprzednich edycjach akcji wzięło udział 670 samorządów, 7 000 placówek oświatowych i 800 tysięcy uczniów. Dzięki zaangażowaniu placówek oraz urzędów miast i gmin z całej Polski ważne ekologiczne problemy mają możliwość dotarcia do znacznie większej liczby osób. Na pewno warto włączyć się w tę dyskusję
Akcja Listy dla Ziemi jest organizowana w ramach Ogólnopolskiej kampanii "Nie bądź jednorazowy" dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie akcji listydlaziemi.pl
2 marca 2015 -
Nowy plac zabaw w Zastrużu już otwarty
Jest nowoczesny i bezpieczny. Przy Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu powstał atrakcyjny plac zabaw, pełen kolorowych urządzeń zabawowych służących zabawie i rekreacji. Od wielu lat był marzeniem szkolnej społeczności.
Podczas uroczystego otwarcia nowego obiektu w piątek, 27 lutego testowały go wszystkie dzieci, bo czeka tu na nich wiele wspaniałych atrakcji.
- Utworzenie placu zabaw znacznie poprawiło warunki szkoły w zakresie wyposażenia, a samą placówkę uczyniło miejscem bezpiecznym i jeszcze bardziej przyjaznym
. . . czytaj więcej
To także nasz wspólny wkład w budowanie więzi społecznej, bo plac zabaw to miejsce spotkań dzieci, ich rodziców i dziadków. Tylko wspólnie możemy rozwijać naszą wieś, cząstkę naszej gminy Żarów. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania tego zadania - mówił w trakcie uroczystości Wojciech Elżbieciak sołtys Zastruża.
Budowa nowego, kolorowego placu zabaw w Zastrużu kosztowała ponad 80 tysięcy złotych. Projekt "Budowa Integracyjnego Placu Zabaw" otrzymał jednak dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 49.700 złotych. O środki finansowe na jego budowę zabiegali sami członkowie Stowarzyszenia "Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła" w Zastrużu. - Szkoła w naszej organizacji stowarzyszeniowej skończyła już dziesięć lat i z radością przyjmujemy taki prezent. Nasza placówka wzbogaciła się dziś o jakże wymarzone i wyczekiwane miejsce do zabaw. Służyć będzie ono dobru dzieci i pozwoli rozwijać sprawność ruchową uczniów. A myślę, że bardzo szybko stanie się ulubionym miejscem relaksu i odpoczynku nie tylko najmłodszych, ale również całych rodzin. Składam serdeczne podziękowania burmistrzowi Leszkowi Michalakowi, pracownikom Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu", zarządowi firmy Lapis w Łażanach, rodzicom, pracownikom szkoły i mieszkańcom Zastruża - podkreślała Krystyna Wardach dyrektor Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu.
Nowy obiekt powstał tuż nieopodal nowej świetlicy środowiskowej, która już niebawem również zostanie przekazana do użytku społeczności szkolnej w Zastrużu. - Plac zabaw, z którego do tej pory korzystaliśmy był w bardzo złym stanie technicznym. Cieszę się, że nasza szkoła wzbogaciła się o dwa nowe obiekty. Nową salę gimnastyczną najpierw, a teraz ten nowoczesny plac zabaw - tak z nowego placu zabaw cieszył się Michał Pokój uczeń szkoły w Zastrużu.
2 marca 2015 -
IV Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny
Szkoła Podstawowa nr 105 zaprasza uczniów klas IV-V ze świdnickich szkół podstawowych wraz z rodzicami lub opiekunami do wspólnej matematycznej zabawy. Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o dostarczenie karty zgłoszeniowej do sekretariatu Szkoły Podstawowej 105, przesłanie faxem lub elektronicznie na pocztę sekretariatu.
Regulamin oraz kartę zgłoszeniową można pobrać ze strony internetowej >>> pobierz
Etapy i terniny Świdnickiego Rodzinnego Konkurs Matematycznego
. . . czytaj więcej
I etap część pisemna (wyłonienie 10 drużyn do finału) odbędzie się 11 marca o godzinie 16.30
II etap współzawodnictwo drużynowe 15 kwietnia o godzinie 16.30
Zgłoszenia przyjmowane są do 5 marca 2015 roku. Na zwycięzców czekają cenne nagrody i dobra zabawa.
2 marca 2015 -
Jaworzyńska Liga Piłki Halowej "Darbor Cup"
Venus Nowice nie obroni tytułu Mistrza bowiem w półfinale przegrał z drużyną Osiedle i Przyjaciele, drugim finalistą jest Darbor Bolesławice, który po dramatycznym meczu pokonał wicemistrza. Do Play-off nie przystąpił Green Team.
1. runda play off: półfinały - mecze o miejsca 5-8 Sport Team - Znajomi Fryzjera 17:10 (8:3), Green Team - Lucky Loser 0:5 walkower. Mecze o miejsca 1-4 Ebueee Ehee - Darbor Bolesławice 3:5 (0:2), Osiedle i Przyjaciele - Venus Nowice 6:1 (2:1) walkower 5:0. W 36 minucie sędziowie zakończyli mecz ponieważ w ciągu ostatnich dwóch minut zespól z Nowic został zdekompletowany ponieważ trzech zawodników zostało wykluczonych z meczu
. . . czytaj więcej
pary finałowe 6 marca (piątek): po wycofaniu się Green Team, Znajomi Fryzjera zajmują 7 miejsce
mecze o miejsca 5-8 - godzina 17:50 Sport Team - Lucky Loser
o miejsca 3-4 - godzina 18:40 Ebueee Eheee - Venus Nowice
finał o miejsca 1-2
godzina 19:30 Darbor - Osiedle i Przyjaciele
około godziny 20:20 oficjalne zakończenie ligi
klasyfikacja strzelców
1.Wojciech Sowa - Osiedle I Przyjaciele 58
2.Tomasz Krawczyk - Ebueee Ehee 42
3.Maciek Pieniążek - Green Team 37
Jan Gałka - Lucky Loser 37
Gracjan Klimczak - Darbor 37
1 marca 2015 -
Siatkarki MKS Świdnica w półfinale
W dniach 26 lutego - 1 marca w Poznaniu rozegrany został turniej 1/4 Mistrzostw Polski Juniorek w Siatkówce.
Świdniczanki rozegrały trzy spotkania. W turnieju BKS Aluprof Bielsko-Biała zajął pierwsze miejsce. Siatkarki MKS Świdnica rywalizację zakończyły na drugim miejscu awansując do półfinału, który odbędzie się 13-15 marca. Kolejne miejsca zajęły: UKS ZSMS Poznań 3. miejsce, EKS Skra Bełchatów 4. miejsce i UKS Jedynka Kluczbork na ostatnim miejscu
. . . czytaj więcej
Wyniki świdniczanek: UKS ZSMS Poznań MKS Świdnica 3:2 25:20, 25:21, 14:25, 17:25, 15:13
BKS Bielsko-Biała MKS Świdnica 2:3 26:24, 22:25, 25:14, 23:25, 15:17
Skra Bełchatów MKS Świdnica 0:3 12:25, 13:25, 23:25