31 maja 2015 - IV liga piłki nożnej

W dwudziestej siódmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chojnowianka Chojnów - Olimpia Kowary 0:8, Sokół Wielka Lipa - Widawa Bierutów 5:0, GKS Kobierzyce - BKS Bobrzanie Bolesławiec 4:1, Miedź II Legnica - Nysa Zgorzelec 4:0, Granica Bogatynia - Orkan Szczedrzykowice 1:3, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Włókniarz Mirsk 0:1, LZS Stary Śleszów - KS Polkowice 0:0.
Zespoły Powiatu Świdnickiego rozegrały spotkanie pomiedzy sobą. Mecz zakończył się remisem AKS Strzegom - Zjednoczeni Żarów 4:4.
W następnej kolejce mecz AKS Strzegom - Włókniarz Mirsk oraz Zjednoczeni Żarów - GKS Kobierzyce. W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 73. punktami, przed KS Polkowice 63. punkty. Jedenaste miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów - 32. punkty, na 13. miejscu jest AKS Strzegom 29. punktów


31 maja 2015 - Klasa okręgowa

W dwudziestej szóstej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zdrój Jedlina Zdrój - Iskra Jaszkowa Dolna 4:3, Piławianka Piława Górna - Nysa Kłodzko 3:4, Włókniarz Kudowa Zdrój - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 5:0, Trojan Lądek Zdrój - Victoria Świebodzice 0:4, Zryw Gola Świdnicka - Skalnik Czarny Bór 3:1, Piast Nowa Ruda - Polonia-Stal II Świdnica 1:3, Unia Bardo - Karolina Jaworzyna Śląska 2:1, LKS Bystrzyca - Unia Złoty Stok Górna 0:1. W tabeli rozgrywek prowadzi Nysa Kłodzko z 59. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: drugie miejsce zajmuje LKS Bystrzyca Górna z 58. punktami, na czwartej pozycji jest Victoria Świebodzice 54. punkty. 6. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 43. punkty, 7. miejsce Zryw Gola Świdnicka 34. punktów. 10. miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 31. punktów.


31 maja 2015 - "Nawet na krótkie trasy, zawsze zapinaj pasy"

Ulicami miasta przemaszerowali członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej pod opieką Ewy Grobelnej i B. Majborskiej z transparentami informującymi o bezpieczeństwie na drodze. Były kamizelki odblaskowe, plakaty, ulotki, książeczki.
Dzieci rozdawały przechodniom kolorowe ulotki i naklejki Klubu Gustawa Pancernika, były to informacje na temat prawidłowego przewożenia dzieci w samochodach.
Zdjęcia >>> zobacz. Ulotki te mogli znaleźć także właściciele pojazdów za wycieraczkami szyb samochodowych   . . . czytaj więcej


30 maja 2015 - Ratowniczki z Gimnazjum w Marcinowicach najlepsze w Polsce

Pierwsze miejsce w XIII Turnieju Wiedzy "Pierwsza Pomoc" zajęły uczennice klas trzecich Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach. Gimnazjalistki są najlepsze w Polsce.
W turnieju, który odbywał się 25 maja w Nowej Rudzie, walczyło 80 zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Rywalizacja odbywała się w części teoretycznej (test pisemny) oraz praktycznej, podczas której Komisja Konkursowa sprawdzała umiejętność ratowania ludzkiego życia. Uczennice klas trzecich Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach w składzie:   . . . czytaj więcej


30 maja 2015 - Absolutorium bez sprzeciwu

Po raz ósmy burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu. Podczas VIII Sesji rady Miejskiej w Świebodzicach 27 maja 15 głosami za przy 6 wstrzymujących, radni udzielili absolutorium za wykonanie budżetu w 2014 roku. Dochody gminy w 2014 roku zostały zrealizowane w ponad 97 %, zaś wydatki - w 93 %.
Uzasadnienie Komisji Rewizyjnej do wniosku o udzielenie absolutorium przedstawił jej przewodniczący, radny Zbigniew Opaliński. - Kondycja naszej gminy jest dobra, co pokazują wartości wykonania dochodów i wydatków, należy także podkreślić, że poziom wydatków inwestycyjnych utrzymuje się od wielu lat na wysokim pułapie - podkreślał przewodniczący komisji   . . . czytaj więcej


30 maja 2015 - 25 lat samorządności w gminie Marcinowice

W przepięknych wnętrzach Pałacu Gruszów - jednego z wielu dowodów na to, że warto było wywalczyć Polskę samorządną - byli i obecni samorządowcy z gminy Marcinowice 27 maja świętowali 25 lat samorządu terytorialnego. Na uroczyste spotkanie zaproszono byłych wójtów i przewodniczących Rady Gminy, obecnych radnych i sołtysów, urzędników i przedstawicieli jednostek oraz instytucji, z którymi współpracuje gmina, takich jak straż pożarna, policja czy nadleśnictwa.
- Czy ćwierć wieku to długo czy krótko? Patrząc z perspektywy większości z nas tutaj zgromadzonych - właściwie niewiele. Kiedy jednak wspomnimy sobie, jak starzy się sobie wydawaliśmy mając 25 lat, okazuje się, że to naprawdę długo - mówił wójt Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


29 maja 2015 - Smutna wiadomość

Dzisiaj otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość. Podczas rozgrywanych w Kielcach Mistrzostwach Polski Młodzików w piłce ręcznej, doszło do tragicznego zdarzenia - zmarł jeden z zawodników Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. Jesteśmy tą wiadomością bardzo zasmuceni, jest to wielka tragedia. Na miejscu są rodzice dziecka, którzy kibicowali podczas zawodów.
Otoczeni zostali już opieką psychologiczną.
Do Kielc jedzie również dyrektor Gimnazjum nr 3. Miasto ze swojej strony deklaruje wszelką pomoc i wsparcie dla rodziny.


29 maja 2015 - Strażnicy miejscy uratowali człowieka

Dzięki wielkiej determinacji i szybkości działania nasi strażnicy miejscy uratowali człowieka przed śmiercią. 42-letni mężczyzna (nie jest mieszkańcem Świebodzic) chciał rzucić się pod przejeżdżający pociąg.
Do tej dramatycznej sytuacji doszło dziś, 29 maja, około godziny 11. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zostali powiadomieni przez pasażerów dworca kolejowego o dziwnie zachowującym się człowieku. Mężczyzna klęczał i modlił się na peronie, a jego zachowanie wskazywało, że może zrobić sobie coś złego   . . . czytaj więcej


29 maja 2015 - Pomoc dla policji i powiatu

Dwie z podejmowanych na sesji w dniu 27 maja uchwał dotyczyły udzielenia pomocy finansowej - Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz Powiatowi Świdnickiemu.
Pierwsza to nic innego, jak 5 tysięcy złotych na płatne patrole piesze. Za pośrednictwem samorządu Świebodzic przekazała je Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach. Dodatkowi funkcjonariusze będą patrolować osiedla, administrowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową - Piastowskie i Sudeckie.
Druga kwestia to wsparcie finansowe remontu chodnika przy ulicy Wodnej w Świebodzicach. Jest to droga powiatowa, dlatego inwestycję będzie realizował powiat   . . . czytaj więcej


29 maja 2015 - Spotkanie po latach

Dzisiaj, 29 maja o godzinie 17.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbędą się uroczyste obchody z okazji 25-lecia samorządności. Podczas spotkania prelekcje wygłoszą Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Odbędzie się również debata na temat "Samorządu z perspektywy radnych". Nie zabraknie także okazji do pamiątkowych zdjęć wszystkich prezydentów, ich zastępców i przewodniczących Rady Miejskiej. Uroczystości zakończy występ artystyczny znanej aktorki - Katarzyny Żak.
A po uroczystościach, w rozmowach kuluarowych, będzie można wspominać 25 lat samorządu w naszym mieście. To niecodzienna okazja do spotkania się po latach.


29 maja 2015 - Dzień Dziecka w Leroy Merlin - Dzieciaki Sadzeniaki

Już 30 maja kolejna odsłona eventu "Dzieciaki Sadzeniaki" organizowanego przez Leroy Merlin w Świdnicy we współpracy z marką AudioMorpheo. Wydarzenie skierowane jest do dzieci i rodziców, a jego celem jest rozbudzenie zainteresowania przyrodą, promowanie dobrego samopoczucia i przede wszystkim zabawa. Wydarzenie ma charakter warsztatów i odbędzie się w dniach 30 - 31 maja w godzinach od 13:00 i od 15:00. Zajęcia odbędą się w specjalnie przygotowanej sali w sklepie w Leroy Merlin przy ulicy Sikorskiego 22. Podczas niej pracownicy Leroy Merlin podzielą się z dziećmi swoją pasją ogrodniczą   . . . czytaj więcej


29 maja 2015 - Festiwal Podróżni - Festiwal o krok dalej

W dniach 29-31 maja w Twierdzy Srebrna Góra odbędzie się impreza pod nazwą Festiwal Podróżni - Festiwal o krok dalej. Festiwal tworzony jest z pasją przez podróżników dla podróżników. Celem organizatorów jest zachęcenie do działania wzszystkich tych, którzy do tej pory mówili "chciałbym podróżować, ale . . ." Festiwal ma być też podporą dla podróżników, którzy z powodu rozmaitych trudności zwątpili w możliwość realizacji swoich marzeń.
Ciągle słyszy się głosy podziwu dla młodych "Odysów", którzy podróżując robią coś "ponad", przekraczają granice. Takie osoby są inspiracją   . . . czytaj więcej


29 maja 2015 - Zostań ławnikiem

Do 30 czerwca 2015 roku przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego i do Sądu Rejonowego w Świdnicy, kadencja 2016 - 2019. Nabór dotyczy 12. miejsc w Sądzie Okręgowym oraz 8. w Sądzie Rejonowym. Aby zostać ławnikiem, należy mieć co najmniej 30. lat, mieć polskie obywatelstwo, wykształcenie minimum średnie, dobre zdrowie oraz nieposzlakowaną opinię. Ławnikiem nie może zostać osoba karana.
Wyboru ławników do sądów okręgowych dokona Rada Miejska w Świebodzicach w głosowaniu tajnym, najpóźniej do końca października 2015 roku   . . . czytaj więcej


28 maja 2015 - Zostań Wolontariuszem na Strzegom Horse Trials

Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, jesteś fanem jeździectwa, miłośnikiem koni i lubisz aktywnie spędzać czas, możesz dołączyć do organizatorów i zostać Wolontariuszem na Strzegom Horse Trials - największej w Polsce imprezie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Właśnie trwa rekrutacja wolontariuszy na trzynastą edycję zawodów Strzegom Horse Trials, które w tym roku odbędą się w terminie 24-28 czerwca. Udział w programie to niezapomniana przygoda, nowe znajomości i przyjaźnie, kontakt z zawodnikami. Ale przede wszystkim satysfakcja z uczestnictwa w organizacji jednej z najważniejszych imprez jeździeckich w Polsce   . . . czytaj więcej


28 maja 2015 - Wybory ławników na kadencję 2016-2019

W bieżącym roku upływa kadencja ławników. Na nową kadencję 2016 - 2019 świdniccy radni wybiorą: do Sądu Rejonowego w Świdnicy 13 ławników, w tym do: Wydziału Rodzinnego i Nieletnich - 8, Wydziału Pracy - 5, do Sądu Okręgowego w Świdnicy 98 ławników, w tym do: Wydziału Cywilnego - 70, Wydziału Karnego - 25, Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - 3.
Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie Świdnicy   . . . czytaj więcej


28 maja 2015 - 25 lat samorządności

W 25. rocznicę pierwszych, prawdziwie wolnych wyborów samorządowych, w Świebodzicach odbyła się uroczystość podsumowująca ćwierćwiecze samorządności i przemian społeczno-gospodarczych.
Na uroczystą galę do Miejskiego Domu Kultury zaproszono wszystkich radnych i burmistrzów, pełniących tę zaszczytną funkcję od 1990 roku. Gala odbyła się 27 maja 2015 roku, czyli 25 lat po pierwszych wyborach samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku.   . . . czytaj więcej


28 maja 2015 - Imbramowice dbają o swoją wieś

Koszą trawę, przycinają krzewy, sprzątają teren przy boisku sportowym, a przy tym organizują wiele wspólnych zabaw i spotkań integracyjnych dla wszystkich mieszkańców wsi.
Mieszkańcy Imbramowic razem dbają o swoje sołectwo. Ostatnio zaangażowali się w prace przy sprzątaniu boiska sportowego. I to nie był pierwszy raz, od kiedy zarządzają swoim terenem. - Mieszkańcy wsi są pracowici i zaradni. Nie czekamy z założonymi rękami, tylko sami dbamy o naszą miejscowość. To nasza wspólna misja. Serdecznie dziękuję Piotrowi Pęcherskiemu oraz jego pracownikom i młodzieży za pomoc przy sprzątaniu boiska sportowego - mówi radna Rady Miejskiej i mieszkanka Imbramowic Paulina Trafas.


27 maja 2015 - II Polski Rajd Ekologiczny przejedzie przez Świdnicę

Politechnika Wrocławska organizuje w dniach 30 i 31 maja, II Polski Rajd Ekologiczny połączony z konferencją naukową pn. "Vehicles of the Future". Rajdo-Konferencja rozpocznie się na Politechnice bezpłatnym tankowaniem biopaliwa jednośladów i wielośladów, następnie uczestnicy przejadą do wrocławskiego Rynku, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie imprezy oraz prezentacja pojazdów. Po czym kilka minut po godzinie 10 rajdowcy wyruszą w trasę z Wrocławia przez Oleśnicę, Oławę, Strzelin i Świdnicę do Wałbrzycha.
Przedsięwzięcie jest syntezą klasycznej konferencji naukowej oraz pokazu alternatywnych konstrukcji pojazdów, a także efektywności rajdowej pojazdów użytkowych, zasilanych biopaliwami i innymi zespołami napędowymi   . . . czytaj więcej


27 maja 2015 - Trzeci raz ogólnopolski ranking "Perły Samorządu"

26 maja, podczas gali finałowej, prezydent Szymon Chojnowski odebrał nagrodę przyznaną Świdnicy za zajęcie III miejsca w kraju w kategorii gmin do 100 tysięcy mieszkańców. Ideą konkursu jest wybranie "najlepszego samorządu i wytypowanie kandydatów na rządzących 25-lecia". Udział w rankingu był bezpłatny.
Samorządy (w podziale na gminy wiejskie, wiejsko-miejskie, miasta do 100 tysięcy mieszkańców i miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców) oceniane były na podstawie ankiety, która zawierała 25 przekrojowych pytań   . . . czytaj więcej


27 maja 2015 - Noc Bibliotek także w Świdnicy

W sobotę, 30 maja od godziny 18.00 rusza pierwsza ogólnopolska Noc Bibliotek. Wydarzenie, to pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać.
Noc Bibliotek także w Świdnicy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida przy ulicy Franciszkańska 18. "Nocy" towarzyszy także akcja "Przynieś książkę do biblioteki" - odwiedzający mogą przekazywać bibliotece już przeczytane książki ze swoich zbiorów. Szczegółowy program:   . . . czytaj więcej


27 maja 2015 - Pobili i okradli

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Marcinowicach po otrzymaniu zgłoszenia o pobiciu jednego z mieszkańców gminy, udali się niezwłocznie na miejsce, gdzie zastali pokrzywdzonego. Z ustaleń wynikało, że został on pobity przez dwóch mężczyzn, którzy wcześniej dokonali naruszenia jego miru domowego oraz kradzieży z mieszkania artykułów różnych na kwotę około 900 złotych. Sprawcy grozili mu również oraz usiłowali pozbawić go wolności chcąc umieścić go w bagażniku samochodowym.
Funkcjonariusze na podstawie zebranych informacji i opisu, chwilę później zatrzymali do kontroli samochód, którym poruszali się sprawcy. Kierowca 37 - latek jak i pasażer 39 - latek byli nietrzeźwi - mieli ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz o losie mężczyzn zadecyduje Sąd.


26 maja 2015 - "I Dzień Sąsiada"

Wielkie grillowanie, lokalne pyszności, konkursy z nagrodami, niepowtarzalne rękodzieło i tańce na świeżym powietrzu w malowniczej wiosce z dala od miejskiego zgiełku i codziennych problemów - takie atrakcje zagwarantowali uczestnikom organizatorzy "I Dnia Sąsiada".
- Chcieliśmy zacieśnić sąsiedzkie więzi, więc wpadliśmy na pomysł, by co roku obchodzić właśnie Dzień Sąsiada - wyjaśnia inicjatorka wydarzenia i przewodnicząca rady sołeckiej Adriana Lisowska. - Nie ma lepszego sposobu na integrację, niż wspólna zabawa i zdrowa rywalizacja   . . . czytaj więcej


26 maja 2015 - Zgłoś się na bezpłatną mammografię

Wyjątkowa możliwość dla pań w wieku 40 - 75 lat niekwalifikujących się do badania w ramach Programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Lux Med Diagnostyka zaprasza panie w dwóch grupach wiekowych na bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie, które odbędą się 10 czerwca w Świebodzicach przy Ośrodku Zdrowia w Alejach Lipowych 15.
W roku 2014 w mammobusach Lux Med Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań   . . . czytaj więcej


26 maja 2015 - Srebrne gody samorządu

Niezwykle podniosłą i piękną oprawę miały piątkowe (22 maja br.) obchody 25-lecia samorządu terytorialnego w naszej gminie. Na zaproszenie burmistrza Strzegomia oraz przewodniczącego Rady Miejskiej do Strzegomskiego Centrum Kultury przybyło wiele zasłużonych osób, którzy tworzyli wspaniałą historię naszej "Małej Ojczyzny".
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: wiceminister administracji i cyfryzacji - Stanisław Huskowski, posłowie i senatorowie RP, władze województwa, powiatu świdnickiego oraz wójtowie zaprzyjaźnionych gmin   . . . czytaj więcej


26 maja 2015 - Kierunki na lato z Wrocławia - pięć pewniaków

Tegoroczna letnia siatka połączeń daje pasażerom wrocławskiego lotniska wiele możliwości na spędzenie udanych wakacji. Na liście znajdą się atrakcyjne południowe kierunki, a także rejsy do historycznych europejskich miast. Oto pięć kierunków, które tego lata mają szansę stać się przebojem.
Warunkiem udanych wakacji jest beztroski odpoczynek i powrót do domu w doskonałej formie. Żeby się udało, warto najpierw uważnie wybrać kierunek podróży. Pasażerowie latający z wrocławskiego lotniska mają dostępnych prawie 60 atrakcyjnych połączeń, w tym kilka żelaznych pewniaków   . . . czytaj więcej


26 maja 2015 - Piknik Country w Burkatowie

30 maja o godzinie 14.00 startuje pierwszy Piknik Country w gminie Świdnica. To druga, pod dożynkach gminnych rodzinna impreza plenerowa w gminie.
To nowa impreza, która mam nadzieję spotka się z dużym zainteresowaniem i wpisze się na stałe w kalendarz gminnych imprez. Jej organizację planujemy w Burkatowie, na terenie boiska sportowego. Chcemy, aby była to prawdziwie rodzinna majówka, z koszykami, kocem i z lokalnymi przysmakami. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, w tym zawody w drezynowaniu, pokazy strażackie, prezentacje kulinarnych talentów stowarzyszeń oraz wiele rodzinnych konkurencji - mówi wójt gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


25 maja 2015 - Rekordowe bieganie

Blisko 500 uczestników wystartowało w dorocznym biegu na dystansie 1500 metrów w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska Biega". Od maluszków w wózkach po wiekowych seniorów czy niepełnosprawnych - każdy w swoim tempie dobiegł do mety. Po biegu można było jak zawsze posilić się grochówką i wylosować atrakcyjną nagrodę, ufundowaną przez liczne grono firm i instytucji, wspierających to sportowe wydarzenie.
Biegacze startowali spod hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6. Sygnał do startu dał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Trasa biegu prowadziła jak co roku uliczkami osiedla, pierwsi na mecie pojawili się już po zaledwie czterech minutach   . . . czytaj więcej


25 maja 2015 - Przegląd Piosenki Biesiadnej i Ludowej

Siódmy już Przegląd Piosenki Biesiadnej i Ludowej zgromadził w Żarowie wielu miłośników ludowego grania. Wśród nich żarowskich reprezentantów, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz chór Senyor Rici. Na scenie przy hotelu Żar-Med w sobotę, 23 maja zaprezentowało się trzynaście zespołów ludowych, dając popis biesiadnego grania.
- Przegląd zespołów śpiewaczych nie jest konkursem, tylko dobrą zabawą. Co roku przyjeżdża do Żarowa coraz więcej zespołów, które śpiewają, grają, a nawet tańczą. W tym roku do Żarowa przyjechało aż trzynaście zespołów ludowych. To świadczy tylko o tym, że taka impreza jest w Żarowie potrzebna - mówią zgodnie Danuta Kwiatkowska i Stanisław Wójcik ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Żarowie.


25 maja 2015 - Poszukujemy świadków potrącenia pieszego

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą czynności w sprawie potrącenia mężczyzny. 21 kwietnia 2015 roku około godziny 20.35 kierujący samochodem osobowym marki Porsche koloru srebrnego - jadąc od strony ulicy Wrocławskiej w Świdnicy w stronę Jagodnika - na przejściu dla pieszych, na skrzyżowaniu ulic Kopernika z Dębową w Świdnicy potrącił mężczyznę, który w wyniku zdarzenia doznał urazu prawej ręki.
Osoby, które były świadkami tego zdarzenia prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy przy ulicy Jagiellońskiej 23 - telefon 74 85 82 261.


25 maja 2015 - Świetlica na olimpiadzie

Już po raz drugi podopieczni świebodzickiej świetlicy środowiskowej zostali beneficjentami konkursu wolontariackiego "Dobry pomysł", realizowanego przez Fundację ING Dzieciom. Fundacja doceniła nasz projekt i przekazała sześć tysięcy złotych. Dzięki temu dzieci mogły uczestniczyć w prawdziwych igrzyskach olimpijskich.
Igrzyska olimpijskie dla podopiecznych świetlicy odbyły się 17 maja na stadionie lekkoatletycznym we Wrocławiu. Świetliczaki biegały na różnych dystansach, skakały w dal, rzucały piłeczką palantową, a na końcu mali sportowcy otrzymali medale i puchary   . . . czytaj więcej


25 maja 2015 - Europa Rally 2015

Ponad sto załóg z całej Europy, ponad 200 uczestników, trzy dni wycieczek po Świdnicy i okolicy oraz doskonała pogoda i atmosfera. Tak w skrócie możne podsumować zakończony 25 maja europejski zlot caravaningowy 54. Europa Rally 2015. Uroczystość otwarcia, poprzedzona barwnym przemarszem wszystkich załóg, odbyła się w piątek, 22 maja.
Przybyłych gości przywitali: komandor zlotu Roman Grygianiec, Prezydent Świdnicy Beata Moskal - Słaniewska oraz Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz. Oficjalnego otwarcia, poprzez zapalenie symbolicznego znicza, dokonał Prezydentem Komitetu Europa Rally Kess Splint.


24 maja 2015 - Świdniczanie bez punktów

W dzisiejszym spotkaniu wyjazdowym Polonia-Stal Świdnica przegrała w Gorzowie Wielkopolskim. KS Stilon Gorzów Wielkopolski - Polonia-Stal Świdnica 3:0. W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica zajmuje siódme miejsce mając 51. punktów.
Na prowadzeniu w rozgrywkach z 73. punktami jest Formacja Port 2000 Mostki, która pokonała rozgromiła Lechie Dzierożoniów 6:1.
Kolejne miejsce zajmuje Śląsk II Wrocław 68. punktów. Na trzecim miejscu znajduje się Zagłębie II Lubin 64. punkty. Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra 30 maja o godzinie 17:00 w Dzierżoniowie.


24 maja 2015 - IV liga piłki nożnej

W dwudziestej szóstej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: KS Polkowice - Granica Bogatynia 5:1, Nysa Zgorzelec - LZS Stary Śleszów 1:4, Olimpia Kowary - Orkan Szczedrzykowice 0:2, Włókniarz Mirsk - Sokół Wielka Lipa 0:2, Widawa Bierutów - Miedź II Legnica 1:1, GKS Kobierzyce - Chojnowianka Chojnów mecz przerwany po pierwszej połowie z winy gości.
Zespoły Powiatu Świdnickiego nie zachwyciły. AKS Strzegom zremisował z BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:2 a drużyna Zjednoczonych Żarów uległa z Orłem Ząbkowice Śląskie 1:4.
W następnej kolejcemecz AKS Strzegom - Zjednoczeni Żarów. W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 70. punktami, przed KS Polkowice 62. punkty. 10. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów - 31. punktów, na 12. miejscu jest AKS Strzegom 28. punktów


24 maja 2015 - Klasa okręgowa

W dwudziestej piątej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Unia Złoty Stok - Unia Bardo 6:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Trojan Lądek Zdrój 6:1, Victoria Świebodzice - Piławianka Piława Górna 3:3, Nysa Kłodzko - Piast Nowa Ruda 5:0, Skalnik Czarny Bór - Włókniarz Kudowa Zdrój 3:1, Karolina Jaworzyna Śląska - Zryw Gola Świdnicka 2:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Zdrój Jedlina Zdrój 2:1, Polonia-Stal II Świdnica - LKS Bystrzyca Górna 0:2. W tabeli rozgrywek prowadzi LKS Bystrzyca Górna z 58. punktami.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: czwarte miejsce zajmuje Victoria Świebodzice 51. punktów. 6. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 43. punkty, 8. miejsce Zryw Gola Świdnicka 31. punktów. 12. miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 25. punktów.


24 maja 2015 - Reprezentacja na ogólnopolski finał Superfarmera

22 maja w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej szkolny finał rozgrywek w Superfarmera. Przystąpiło do nich 20 najlepszych graczy. Zwycięzcą okazał się Mateusz Koźlik , II miejsce zajął Michał Charytanowicz, na III miejscu uplasował się Tomasz Janes. Spotykamy się w Klubie Gier Planszowych, bawimy się i gramy . . . a to przecież jest najważniejsze, że potrafimy razem spędzać miło czas.
W Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej są mądrzy uczniowie, którzy pamiętają, że w życiu liczą się prawdziwie rzeczy, takie namacalne.   . . . czytaj więcej


23 maja 2015 - Współpraca z Europejskim Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu

19 maja zostało podpisane porozumienie pomiędzy Związkiem Strzeleckim Oddział Świdnica a Europejskim Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu. Celem porozumienie jest wspólne działanie nad kształtowaniem wśród młodzieży wartości patriotycznych, proobronnych i edukacyjnych.
Szkoła i Związek Strzelecki Oddział Świdnica planują także prowadzenie szkoleń specjalistycznych. Z ramienia ELSM umowę podpisał mgr Robert Burszewski, a ze strony ZS Komendant Oddziału Świdnica mgr inż. st. sierż. ZS Stefan Chałat. Spotkanie było okazją do omówienia współpracy na najbliższe kilka miesięcy   . . . czytaj więcej


23 maja 2015 - Sesja z absolutorium

W środę, 27 maja, odbędzie się VIII sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach obecnej kadencji. Radni będą rozpatrywać aż 10 projektów uchwał, a wśród nich z pewnością najważniejszą będzie udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta Świebodzice za wykonanie budżetu gminy za 2014 rok.
Radni zajmą się także m. in. zmianami w budżecie na rok bieżący, udzieleniem pomocy finansowej Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu - chodzi o pięć tysięcy złotych na dodatkowe patrole piesze, które przekazała Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


22 maja 2015 - Najwyższy czas zmienić Polskę

Blisko 80 młodych ludzi zachęcało wczoraj na spotkaniu w Świdnicy do głosowania na Andrzeja Dudę. Jak stwierdzili organizatorzy spotkania, mają już dość obecnego "układu", który prezentuje Platforma Obywatelska. Ich zdaniem najwyższy czas zmienić Polskę a to może zrobić jedynie Andrzej Duda.
Uważają też, że po tylu latach władzy Platformy Obywatelskiej nazywanie ludzi w otoczeniu PiS-u "mocherowymi beretami" jest wielkim nadużyciem i obecnie bardziej pasuje do zasiedziałych i starzejących się członków Platformy, z ramienia których prezydentem jest jeszcze obecny prezydent Bronisław Komorowski. Na zakończenie spotkania jeszcze raz apelowali o oddanie głosu w niedzielnych wyborach na Andrzeja Dudę.


22 maja 2015 - Spotkanie po latach

W piątek, 29 majao godzinie 17.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbędą się uroczyste obchody z okazji 25-lecia samorządności. Podczas spotkania prelekcje wygłoszą Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. Odbędzie się również debata na temat "Samorządu z perspektywy radnych". Nie zabraknie także okazji do pamiątkowych zdjęć wszystkich prezydentów, ich zastępców i przewodniczących Rady Miejskiej. Uroczystości zakończy występ artystyczny znanej aktorki - Katarzyny Żak.
A po uroczystościach, w rozmowach kuluarowych, będzie można wspominać 25 lat samorządu w naszym mieście. To niecodzienna okazja do spotkania się po latach.


22 maja 2015 - Kolejny sprzęt dla OSP Roztoka

Nowoczesny sprzęt w postaci pneumatycznego masztu oświetleniowego, który trafił niedawno do jednostki OSP w Roztoce z pewnością znacznie poprawi komfort pracy i zwiększy bezpieczeństwo strażaków prowadzących działania ratowniczo-gaśnicze po zmroku. Całkowity koszt tego urządzenia wraz z oświetleniem LED i montażem wyniósł 12 tysięcy złotych. Powyższy zakup współfinansowały: Gmina Dobromierz, która przekazała 5 tysięcy złotych, PZU Oddział Regionalny Wrocław - 5 tysięcy złotych oraz Ochotnicza Straż Pożarna Roztoka ze środków własnych - 2 tysiące złotych.
Strażacy mając maszt oświetleniowy, spełnili kolejny wymóg sprzętowy niezbędny dla jednostek aspirujących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. foto-dobromierz


22 maja 2015 - V rocznica posadzenia Dębu Katyńskiego

Patriotyczna uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy. Uczniowie wraz z gośćmi uczcili pamięć ofiar katyńskich a w szczególności Mikołaja Króla, aspiranta na cześć, którego pięć lat temu, na dziedzińcu szkoły posadzono Dąb Pamięci. Dąb wzrasta, tak jak pamięć uczniowska o dziedzictwie ofiar Katynia. Rocznica posadzenia dębu jest dla szkoły mobilizacją do codziennej pracy na rzecz ojczyzny.
Jest to również wspaniałe podziękowanie m.in. dla rodziny Mikołaja Króla, wnuczki Hanny Walerewicz, która przyjechała do szkoły z Poznania i z niezwykłym wzruszeniem mówiła o tym jak ważne dziś jest trwanie w szacunku i pamięci dla tego, co wydarzyło się w 1944 roku   . . . czytaj więcej


22 maja 2015 - Nieszablonowo o przemocy i zagrożeniach

VIII Miejski Festiwal Teatru Profilaktycznego po raz kolejny udowodnił, że młodzi ludzie potrafią w bardzo sugestywny sposób mówić o takich zjawiskach, jak różnego rodzaju przemoc, zagrożenia, uzależnienia. Sześć spektakli, które zobaczyliśmy 21 maja w Miejskim Domu Kultury to sześć różnych spojrzeń na te problemy.
Każdy z nich był wyjątkowy. Organizatorem przeglądu jest od lat Burmistrz Miasta Świebodzice oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz, otwierając przegląd, życzył wszystkim - wykonawcom i oglądającym - wyjątkowych wrażeń i emocji   . . . czytaj więcej


22 maja 2015 - 25-lecie samorządu terytorialnego w Polsce

Na uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce zaprasza wójt gminy Władysław Gołębiowski Marcinowice 27 maja.
Na spotkanie, które odbędzie się w malowniczym Pałacu Gruszów, zostali zaproszeni wszyscy byli i obecni samorządowcy - wójtowie, radni i sołtysi. Po krótkiej części oficjalnej zaplanowano minirecital Małgorzaty Wilk. Na koniec - poczęstunek i luźne rozmowy w pięknych wnętrzach i ogrodzie Pałacu Gruszów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00.


21 maja 2015 - Mistrzostwa Świdnicy Dzieci i Młodzików w Judo

24 maja, w niedzielę odbędą się Mistrzostwa Świdnicy Dzieci i Młodzików w Judo. Młodzi zawodnicy rywalizowac będą w Hali Sportowej na Zawiszowie w Świdnicy.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00. Wstęp na imprezę dla wszystkich chętnych, rodziców, kibiców i wszystkich sympatyków jest bezpłatny.


21 maja 2015 - X Jubileuszowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

"Gdzie słyszysz śpiew tam wejdź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi ci nigdy nie śpiewają". Takim mottem rozpoczął się X Jubileuszowy Gminny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Tradycyjnie wszystkie szkoły z Gminy Marcinowice zostały zaproszone przez Zespół Szkół w Marcinowicach - głównego organizatora festiwalu. Uczniowie śpiewali angielskie, niemieckie i francuskie piosenki w dwóch kategoriach - klasy młodsze (I-III) oraz klasy starsze (IV-VI). Gościem specjalnym festiwalu była Pani Małgorzata Wilk, absolwentka szkoły w Marcinowicach, laureatka konkursu sprzed kilkunastu lat - aktualnie profesjonalnie zajmująca się śpiewaniem   . . . czytaj więcej


21 maja 2015 - Festiwal Podróżni - Festiwal o krok dalej

W dniach 29-31 maja w Twierdzy Srebrna Góra odbędzie się impreza pod nazwą Festiwal Podróżni - Festiwal o krok dalej. Festiwal tworzony jest z pasją przez podróżników dla podróżników. Celem organizatorów jest zachęcenie do działania wzszystkich tych, którzy do tej pory mówili "chciałbym podróżować, ale . . ." Festiwal ma być też podporą dla podróżników, którzy z powodu rozmaitych trudności zwątpili w możliwość realizacji swoich marzeń.
Ciągle słyszy się głosy podziwu dla młodych "Odysów", którzy podróżując robią coś "ponad", przekraczają granice. Takie osoby są inspiracją   . . . czytaj więcej


20 maja 2015 - Europejski Zlot Caravaningu - Europa Rally 2015

Już 21 maja w Świdnicy rozpocznie się Europejski Zlot Caravaningu - Europa Rally 2015. Automobilklub Sudecki jest współorganizatorem Zlotu wspólnie z miastem Świdnica i Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Po raz pierwszy tak duża impreza będzie się odbywać na Dolnym Śląsku i jesteśmy dumni z tego, że Świdnica będzie gospodarzem tak ważnego motoryzacyjnego i turystycznego święta.
Na chwilę obecną do Zlotu Europa Rally 2015 zgłosiły się 123 załogi z 13 krajów europejskich takich jak: Belgia, Chorwacja, Czechy, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i oczywiście Polska   . . . czytaj więcej


20 maja 2015 - Gotowi na sportowy weekend?

Zapraszamy gorąco świebodziczan do spędzenia najbliższej soboty i niedzieli na miejskich imprezach, które przygotowaliśmy dla Państwa. Weekend zapowiada się aktywnie - startujemy w sobotę, 23 maja, cykliczną imprezą Polska biega, a w niedzielę polecamy niecodzienny mecz, w którym zagrają dzieci i dorośli.
Zaczynamy zatem od wydarzenia ważnego dla wszystkich, lubiących biegać i dobrze się bawić. 23 maja, punktualnie o godzinie 12:00 świebodziczanie pobiegną w biegu na dystansie 1500 m w ramach ogólnopolskiej akcji Polska biega. Jak zwykle trasę wytyczono na Osiedlu Piastowskim, start i meta pod halą sportowo-widowiskową przy ulicy Mieszka Starego 6. Zapisy przed biegiem, od godziny 10:00 do 11:50   . . . czytaj więcej


20 maja 2015 - Tysiące kwiatów i roślin zazieleni Świdnicę

Ponad 10 tysięcy kolorowych kwiatów zostanie nasadzonych do końca maja na terenie miasta. Pierwsze nowe sadzonki pojawiły się na placu Świętej Małgorzaty. W kolejnych dniach rośliny posadzone zostaną jeszcze na placu Grunwaldzkim, placu Jana Pawła II, skwerze Lecha Kaczyńskiego oraz przy Alei Niepodległości.
Dodatkowo kolorowe pelargonie i surfinie pojawią się w koszach kwiatowych wiszących na latarniach, w skrzynkach balkonowych, stojakach i dzbanach ustawionych w różnych punktach miasta. Nowy blask zyskają także gazony kwiatowe, zieleńce oraz ronda Śląska-Pionierów, Pionierów-Sprzymierzeńców i Orląt Lwowskich   . . . czytaj więcej


20 maja 2015 - Piknik Country w Burkatowie

30 maja o godzinie 14.00 startuje pierwszy Piknik Country w gminie Świdnica. To druga, pod dożynkach gminnych rodzinna impreza plenerowa w gminie.
To nowa impreza, która mam nadzieję spotka się z dużym zainteresowaniem i wpisze się na stałe w kalendarz gminnych imprez. Jej organizację planujemy w Burkatowie, na terenie boiska sportowego. Chcemy, aby była to prawdziwie rodzinna majówka, z koszykami, kocem i z lokalnymi przysmakami. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, w tym zawody w drezynowaniu, pokazy strażackie, prezentacje kulinarnych talentów stowarzyszeń oraz wiele rodzinnych konkurencji - mówi wójt gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


20 maja 2015 - 25 lat Samorządu Terytorialnego

W tym roku mija 25 lat odrodzenia samorządu terytorialnego. Nie byłoby nowoczesnej, wolnej Polski bez rozwoju samorządności. Z tej okazji 26 maja br. w Krzyżowej odbędzie się 25. lecie Samorządności Gminy Świdnica.
Samorząd terytorialny to zarówno wymiar lokalnej władzy publicznej, jak i wspólnot lokalnych, dzięki którym instytucje samorządowe mają zdolność do ich reprezentowania. To od naszej aktywności zależy z jakim zaangażowaniem pracuje lokalna administracja i jakie osoby wybierane są do rady gminy. 25 lat wolnej Polski jest sukcesem samorządu terytorialnego. To przecież my samorządowcy najlepiej rozumiemy potrzeby i problemy naszych lokalnych społeczności   . . . czytaj więcej


20 maja 2015 - 2. edycja Brave Kids w Wałbrzychu. Kto przyjedzie?

Młodzi muzycy z Maroka, tancerze z Ugandy i warszawskiej Pragi, a także cyrkowcy z St. Petersburga. Już za miesiąc do Wałbrzycha przyjadą grupy artystyczne uczestniczące w projekcie Brave Kids 2015. Poznajmy je bliżej.
Brave Kids pochodzą z różnych kultur i tradycji, ale dla wszystkich odważnych dzieci działalność artystyczna to tworzenie lepszej rzeczywistości oraz otwierania nowych perspektyw. - Pod tym względem doświadczenia dzieci z warszawskiej Pragi nie różnią się od doświadczeń dzieci na przykład z Ugandy. Pierwsza edycja projektu w Wałbrzychu w ubiegłym roku pokazała, że spotkanie Brave Kids wyzwala mnóstwo pozytywnej energii - opowiada Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu Brave Kids w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


19 maja 2015 - "Odblaskowa Gmina 2015"

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy startuje z programem "Odblaskowa Gmina 2015" Spotkania z przedstawicielami KPP w Świdnicy odbywać się będą w dniach 26 maja - 3 czerwca na terenie pięciu centrów profilaktyczno-sportowych.
Uczestnicy programu zostaną zapoznani przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy z zasadami bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zapadnięciu zmroku, poza terenem zabudowanym oraz z zakresu profilaktyki przemocy w rodzinie, agresji i przemocy w szkole   . . . czytaj więcej


19 maja 2015 - Piłkarskie talenty z Żarowa

Na treningach spotykają się tutaj średnio dwa razy w tygodniu. Uczą się prawidłowo prowadzić, przyjmować i uderzać piłkę, poznają tajniki dryblingu i przekonują się, jak ważnym elementem gry w piłkę nożną jest taktyka. Na co dzień trenują w szkółce piłkarskiej przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Pod czujnym okiem profesjonalistów, a więc swoich trenerów i opiekunów. I choć nie zawsze piłkarskie turnieje kończą się sukcesami, nie końcowe wyniki są najważniejsze. - Nasza szkółka piłkarska działa w myśl założenia "wychowanie przez sport" i zgodnie z tą zasadą łączymy zajęcia sportowe z szeroką współpracą z rodzicami dzieci   . . . czytaj więcej


19 maja 2015 - Czwartoklasiści propagują bezpieczeństwo

Członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa z klasy 4a Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej "bawili się" w tym tygodniu w "Podaj Dalej". Uczniowie poznawali ideę ICE - międzynarodowego skrótu w telefonie komórkowym, który ma służyć w nagłych wypadkach osobie poszkodowanej do kontaktu z bliskimi. Każdy w swoim telefonie może umieścić pod ICE osobę, z którą należy się skontaktować.
To bardzo często właśnie telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy poszkodowanej osobie znaleźć. Szybki kontakt pozwala na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp   . . . czytaj więcej


18 maja 2015 - Zdrowie jest najważniejsze

Świebodziczanie mogli bezpłatnie wykonać spory zestaw profilaktycznych badań w ramach akcji "Nasze zdrowie", która w sobotę 16 maja odbyła się w Świebodzicach. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się osteobus, w którym można było wykonać badanie w kierunku osteoporozy. To specjalistyczna diagnostyka, którą na co dzień można wykonać tylko we Wrocławiu. Akcję zorganizował Powiat Świdnicki przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Zdrowia w Świebodzicach oraz Miejskim Domem Kultury.
W ramach akcji można było zbadać wzrok, słuch, zasięgnąć porad dietetyka wraz z analizą składu masy ciała, specjaliści z przychodni Promyk przeprowadzali badania wad postawy a także prezentowali profilaktykę leczenia bólu oraz nowoczesny sprzęt multifunkcyjny   . . . czytaj więcej


18 maja 2015 - Wystartują we Wrocławiu

W piątek, 15 maja uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w Finale rejonu wałbrzyskiego w Indywidualnych Mistrzostwach Lekkoatletycznych. W zawodach w Świdnicy wzięły udział najlepsze drużyny powiatów rejonu wałbrzyskiego m.in. z Wałbrzycha, Nowej Rudy, Kłodzka i Świdnicy.
Lekkoatleci walczyli o awans do dalszych etapów rozgrywek. Do finału dolnośląskiego, który odbędzie się 30 maja o godzinie 10.00 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu awansować mogło 6. najlepszych zawodników z każdej konkurencji i po trzy sztafety.   . . . czytaj więcej


18 maja 2015 - Muflony 2014 dla Gminy Świdnica

Niespełna dwa miesiące po otrzymaniu Złotego Kompasu - nagrody w Plebiscycie Samorządowego Lidera Roku, gmina Świdnica ponownie znalazła się na podium. Tym razem za sprawą XVII edycji Plebiscytu Gospodarczego Muflony 2014. Kapituła konkursu doceniła władze gminy za realizację budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Podczas finałowej gali na Zamku Książ wręczono nagrody plebiscytu gospodarczego Muflony 2014. Nagrody były wręczane 17. rok z rzędu, a na gali gościły osobistości ze świata polityki, samorządu, przedsiębiorcy, przedstawiciele sportu kultury   . . . czytaj więcej


18 maja 2015 - Bawili się w Jaworzynie Śląskiej

Tegoroczne obchody Dni Jaworzyny Śląskiej odbyły się 15 i 16 maja na terenie Stadionu Miejskiego przy ulicy Sportowej. Organizatorzy jaworzyńskiego święta przygotowali dla licznie odwiedzających imprezę gości wiele atrakcji. Od koncertów znanych artystów i lokalnych wykonawców, poprzez występy Strong Man'ów.
Dla najmłodszych przygotowano specjalny program z animacjami i urządzeniami rozrywkowymi "Wesoła olimpiada". Każdy z chętnych mógł spróbować swoich sił nawet w walce sumo. Każdy dzień świętowania kończył się koncertem znanych gwiazd   . . . czytaj więcej


18 maja 2015 - Zwrot pieniędzy z biciem

Zatrzymana została 35-letnia mieszkanka Gminy Świdnica, której znudziło się czekanie na spłatę zaciągniętej u niej pożyczki wobec czego by przyspieszyć odzyskanie swoich pieniędzy nakłaniała dwóch mężczyzn 24-latka oraz 35-latka do tego by zmusili siłą i przemocą mieszkańca Świdnicy do zwrotu jej pieniędzy.
Zatrzymani zostali mężczyźni 35-letni mieszkaniec Świdnicy oraz 24-letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego, którzy spełniając prośbę kobiety "postarali się" jeszcze bardziej - biciem i kopaniem po całym ciele doprowadzili mężczyznę do stanu bezbronności, kradnąc mu dokumenty oraz telefon komórkowy wartości 50 złotych.   . . . czytaj więcej


17 maja 2015 - Remis z Foto-Higieną

We wczorajszym spotkaniu wyjazdowym Polonia-Stal Świdnica zremisowała z Foto-Higieną Gać 1:1. W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica zajmuje siódme miejsce mając 51. punktów.
Na prowadzeniu w rozgrywkach z 70. punktami jest Formacja Port 2000 Mostki, która pokonała KS Stilon Gorzów Wielkopolski 4:0.
Kolejne miejsce zajmuje Śląsk II Wrocław 65. punktów. Na trzecim miejscu znajduje się Lechia Dzierżoniów 61. punktów. Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra 24 maja o godzinie 16:00 na wyjeździe z KS Stilon Gorzów Wielkopolski.


17 maja 2015 - IV liga piłki nożnej

W dwudziestej piątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: GKS Kobierzyce - Olimpia Kowary 7:0, Miedź II Legnica - Włókniarz Mirsk 5:2, Orzeł Ząbkowice Śląskie - BKS Bobrzanie Bolesławiec 5:0, LZS Stary Śleszów - Widawa Bierutów 3:0, Orkan Szczedrzykowice - KS Polkowice 2:1, Granica Bogatynia - Nysa Zgorzelec 1:1.
Zespoły Powiatu Świdnickiego występujące w rozgrywkach grały ze zmiennym szczęściem. Sokół Wielka Lipa - Zjednoczeni Żarów 2:1 a drużyna AKS Strzegom pokonała Chojnowiankę Chojnów 3:0.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra z BKS Bobrzanie Bolesławiec a Zjednoczeni Żarów spotkają się z Orłem Ząbkowice Śląskie. W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 69. punktami, przed KS Polkowice 59. punktów. 10. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów - 31. punktów, na 12. miejscu jest AKS Strzegom 27. punktów


17 maja 2015 - Klasa okręgowa

W dwudziestej czwartej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Polonia-Stal II Świdnica - Nysa Kłodzko 2:3, Zdrój Jedlina Zdrój - Skalnik Czarny Bór 2:3, LKS Bystrzyca Górna - Unia Bardo 1:0, Włókniarz Kudowa Zdrój - Karolina Jaworzyna Śląska 3:1, Trojan Lądek Zdrój - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 2:2, Piławianka Piława Górna - Iskra Jaszkowa Dolna 2:0, Piast Nowa Ruda - Victoria Świebodzice 1:1, Zryw Gola Świdnicka - Unia Złoty Stok 0:0. W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 55. punktów.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: drugie miejsce zajmuje LKS Bystrzyca Górna z 55. punktami. 4. miejsce Victoria Świebodzic 50. punktów. 6. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 40. punktów, 7. miejsce Zryw Gola Świdnicka 31. punktów. 12. miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 25. punktów.


16 maja 2015 - Badania stomatologiczne u przedszkolaków

Blisko 90 przedszkolaków z "Bajkowej Dolinki" w Pszennie odwiedziło gabinet stomatologiczny Dentalium, działający od ponad roku przy Szkole Podstawowej w Pszennie. Bezpłatne badania prowadzone były w kierunku ewentualnej próchnicy oraz wad zgryzu u dzieci. Mali pacjenci byli bardzo zainteresowani wizytą w gabinecie i obiecały, że wrócą do niego odważnie z rodzicami.
Cała akcja trwała cztery dni. Przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat chętnie poddawały się badaniom jamy ustnej, a rodzice w krótkim czasie uzyskiwali informacje dotyczące stanu uzębienia własnych pociech.   . . . czytaj więcej


16 maja 2015 - Leci w nagrodę do Petersburga

Marek Pasternak z Gimnazjum Nr 1 został Laureatem Dolnośląskiego Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce".
W dniach 11 i 12 maja już po raz siódmy rozegrany został finał dolnośląski Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji Białe Noce. Wzięło w nim udział 40 uczniów z 20 dolnośląskich gimnazjów. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani prof. Izabelli Malej dokonała wyboru 10 najlepszych uczestników, którzy otrzymają główną nagrodę - kilkudniowy letni wyjazd do Rosji. Gala konkursu odbędzie się 25 maja w Zakładzie im. Ossolińskich we Wrocławiu - początek godzinie 11.00.


16 maja 2015 - 25-lecie samorządu terytorialnego w Polsce

Na uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce zaprasza wójt gminy Władysław Gołębiowski Marcinowice 27 maja.
Na spotkanie, które odbędzie się w malowniczym Pałacu Gruszów, zostali zaproszeni wszyscy byli i obecni samorządowcy - wójtowie, radni i sołtysi. Po krótkiej części oficjalnej zaplanowano minirecital Małgorzaty Wilk. Na koniec - poczęstunek i luźne rozmowy w pięknych wnętrzach i ogrodzie Pałacu Gruszów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00.


15 maja 2015 - Piknik Country w Burkatowie

Już za dwa tygodnie, 30 maja o godzinie 14.00 startuje pierwszy Piknik Country w gminie Świdnica. To druga, pod dożynkach gminnych rodzinna impreza plenerowa w gminie.
To nowa impreza, która mam nadzieję spotka się z dużym zainteresowaniem i wpisze się na stałe w kalendarz gminnych imprez. Jej organizację planujemy w Burkatowie, na terenie boiska sportowego. Chcemy, aby była to prawdziwie rodzinna majówka, z koszykami, kocem i z lokalnymi przysmakami. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, w tym zawody w drezynowaniu, pokazy strażackie, prezentacje kulinarnych talentów stowarzyszeń oraz wiele rodzinnych konkurencji - mówi wójt gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


15 maja 2015 - "Założenia strategii rozwoju turystyki w Świdnicy"

15 maja w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w sprawie opracowania projektu "Założenia strategii rozwoju turystyki w Świdnicy". Owocem konsultacji ma być spójna strategia rozwoju turystyki dla miasta Świdnicy, której do tej pory nie było.
Dokument ma określić misję, wizję, priorytety oraz cele rozwoju turystyki w Świdnicy, dzięki czemu zapewniona zostanie spójność pomiędzy działaniami samorządu oraz jednostek powiązanych z turystyką w mieście. Będzie to podstawowy dokument w procesie planowania i prognozowania kierunków rozwoju turystyki w Świdnicy   . . . czytaj więcej


15 maja 2015 - 25 lat Samorządu Terytorialnego

W tym roku mija 25 lat odrodzenia samorządu terytorialnego. Nie byłoby nowoczesnej, wolnej Polski bez rozwoju samorządności. Z tej okazji 26 maja br. w Krzyżowej odbędzie się 25. lecie Samorządności Gminy Świdnica.
Samorząd terytorialny to zarówno wymiar lokalnej władzy publicznej, jak i wspólnot lokalnych, dzięki którym instytucje samorządowe mają zdolność do ich reprezentowania. To od naszej aktywności zależy z jakim zaangażowaniem pracuje lokalna administracja i jakie osoby wybierane są do rady gminy. 25 lat wolnej Polski jest sukcesem samorządu terytorialnego. To przecież my samorządowcy najlepiej rozumiemy potrzeby i problemy naszych lokalnych społeczności   . . . czytaj więcej


15 maja 2015 - OSP Tworzyjanów w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie już w najbliższą niedzielę 17 maja podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Święta Straży Pożarnej zostanie oficjalnie przyjęta do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Starania o to trwały już od dwóch lat, jednak ostateczne porozumienie podpisano 30 kwietnia br.
- To bardzo ważny moment nie tylko dla gminy Marcinowice, ale też dla całego powiatowego systemu ratownictwa - mówi Alicja Synowska, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Świdnicy   . . . czytaj więcej


15 maja 2015 - Deklaracja na rzecz osób starszych

14 maja w Krzyżowej, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowa pt. "Współczesne wyzwania gerontologii - podejście holistyczne " samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych, Uniwersytetu III wieku, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców podpisali wspólny list intencyjny na rzecz promowanie idei zdrowego i aktywnego starzenia się oraz podejmowania wspólnych działań w okresie zmian demograficznych.
Głównym celem konferencji było umożliwienie wymiany poglądów, prezentacja wyników badań i dobrych praktyk osobom, które zawodowo zajmują się problematyką starzenia się ludności, starości i ludzi starszych, reprezentującym zarówno różnorodne dyscypliny naukowe jak i praktykom   . . . czytaj więcej


15 maja 2015 - Liczy się bezpośrednia rozmowa

Na neutralnym gruncie, z możliwością swobodnej rozmowy, zadania pytań, bez wyczekiwania gdzieś na urzędowym korytarzu - na te plusy zgodnie wskazują odwiedzający Świebodzickie Targi Pracy. Zadowoleni są i poszukujący zatrudnienia, i pracodawcy. VII edycja targów odbyła się w czwartek, 14 maja.
Co roku odwiedza je kilkaset osób. Podobnie było i podczas czwartkowego spotkania. Spora grupa mieszkańców stawiła się w Miejskim Domu Kultury jeszcze zanim targi zostały otwarte. - Niezmiernie się cieszę, że tak wiele firm znów odpowiedziało na nasze zaproszenie, dziękuję za zainteresowanie i życzę owocnych rozmów. Mam nadzieję, że i tym razem Państwo, którzy  poszukujcie zatrudnienia, znajdziecie coś interesującego   . . . czytaj więcej


14 maja 2015 - Żarowski Tydzień Bibliotek

Wystawa rysunków Jacka Szumańskiego, spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem, kiermasz książek i spotkania z poezją księdza Jana Twardowskiego. To tylko niektóre atrakcje, które w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek zorganizowała żarowska biblioteka.
Dziś pracownicy biblioteki w Żarowie obchodzili dzień bibliotekarza, a członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki świętowali jubileusz dziesięciolecia. - Tegoroczne majowe obchody Tygodnia Bibliotek przebiegają pod hasłem "Wybieram bibliotekę". Do biblioteki, a może do kina, muzeum, teatru, filharmonii albo na imprezę towarzyską z przyjaciółmi? Każdy może zdecydować na co ma ochotę   . . . czytaj więcej


14 maja 2015 - Konkurs "Jesień życia - wiosną życia"

Uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy, Wiktoria Śliwowska, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym "Jesień życia - wiosną życia" zorganizowanym przez MDK Świdnica i Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy.
Celem konkursu było upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat starzenia się, starości i ludzi starych oraz rozwijanie więzi międzypokoleniowej. Uczestnik konkursu miał samodzielnie wykonać pracę plastyczną przedstawiającą życie seniorów i różne aspekty działalności osób starszych   . . . czytaj więcej


14 maja 2015 - Złotoryjski Maraton Muzyki Rockowej

Gościem Specjalnym Otwartego Złotoryjskiego Maratonu Muzyki Rockowej II, który odbędzie się 6 czerwca nad Złotoryjskim Zalewem będzie wspaniały polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy - Tomasz Karolak, poprowadzi on także część sponsorską koncertu.
W maratonie może wystąpić 15 zespołów. Każdy bez wyjątku amatorski zespół działający na terenie Dolnego śląska może wypełnić zgłoszenie i wystąpić z koncertem. Liczy się kolejność wpływających zgłoszeń. Termin na wypełnienie zgłoszeń upływa 15 maja. Koncerty odbywać się będa w godzinach od 14:00 do 3:00 dnia następnego   . . . czytaj więcej


14 maja 2015 - Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Gminie

O uniwersalności tych słów mogli przekonać się licznie zgromadzeni w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu, gdzie 11 maja br. w godzinach popołudniowych rozegrała się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Gminie Dobromierz.
O małej ojczyźnie można mówić na wiele sposobów. W najbardziej ogólnym sensie oznacza miejsce zamieszkiwania człowieka, które go kształtuje.
My do opowieści o małej ojczyźnie zaprosiliśmy w formie rozgrywek na gigantycznej grze planszowej. Za przewodnika po ukochanej okolicy wybraliśmy postać Kubusia Puchatka ze Stumilowego Lasu. To on dla niego był taką bajkową "małą ojczyzną"   . . . czytaj więcej


13 maja 2015 - Gala Wolontariatu

12 maja w Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy odbyła się już po raz trzeci Gala Wolontariatu.
W spotkaniu promującym ideę wolontariatu udział wzięły reprezentacje świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie szkół podstawowych nr 6, 8, 105, Fundacji "Bliżej Dziecka", Caritas Diecezji Świdnickiej a także gimnazjów nr 2, 3 i 4 oraz 13 ŚDSH "Mafikeng", przygotowali na tę okazję prezentacje, w których podzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu wolontariatu   . . . czytaj więcej


13 maja 2015 - Zabierz CV, przyjdź na Targi

Zapraszamy do udziału w VII Świebodzickich Targach Pracy. Swoje oferty zatrudnienia przedstawi na nich blisko dwadzieścia firm ze Świebodzic.
Targi od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, rokrocznie odwiedza je kilkaset osób by nie tylko sprawdzić oferty, ale bezpośrednio porozmawiać z pracodawcami.
W tym roku na targach będą dominować firmy lokalne - swój udział potwierdziły m. in. Capricorn, Enwar, Energokabel, Segepo-Refa, Transmetal, Metal-Plast i wiele innych, a poradami i fachowymi wskazówkami w zakresie aktywnego poszukiwania zatrudnienia będą służyć pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy oraz Europejskich Służb Zatrudnienia EURES.   . . . czytaj więcej


13 maja 2015 - Impreza w Marcinowicach

Bezpłatne badania, konsultacje i porady dietetyka dla dorosłych, pokazy straży pożarnej, policji i pogotowia - dla dzieci. Tak spędzono Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w Marcinowicach.
Impreza była częścią ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane z funduszy unijnych. Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbywały się w dniach 7-10 maja w całym kraju. Organizatorzy po raz kolejny pokazali nie tylko te największe projekty, ale i te, o których na co dzień nie mamy pojęcia.


13 maja 2015 - Wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

W dniach od 16 maja do 21 czerwca w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie trwała wystawa pt. "Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych". Wernisaż wystawy odbędzie się 15 maja o godzinie 18.00. Wystawa została przygotowana z kolekcji Jerzego Ozgi. Jerzy (Jurek) Ozga - rocznik 1958. Mieszkaniec Sobótki, miejscowości u podnóża góry Ślęży.
Pasję zbierania znaczków pocztowych zaszczepili mu rodzice, zwłaszcza matka. Znaczki kolekcjonuje od 1965 roku. Filatelistyką specjalistyczną zajmuję się do dnia dzisiejszego. W 1979 roku zaczął zbierać wszystkie możliwe do "zdobycia" znaczki z papieżem Janem Pawłem II i ta pasja trwa do dnia dzisiejszego   . . . czytaj więcej


13 maja 2015 - Wywiad zucha

Z wieloma trudnymi pytaniami musiała zmierzyć się prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podczas wywiadu, który przeprowadziła Tosia Teurle - zuch z 23. Świdnickiej Gromady Zuchowej "Leśne Duszki".
Rozmowa z prezydent miasta była jednym z zadań, jakie zrealizować muszą uczestnicy Ogólnopolskiego Turnieju Gromad, w którym biorą udział zuchy ze Świdnicy.
Dzieci z całej Polski rywalizują o miano najlepszej gromady w ramach pilotażowego projektu organizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego. Turniej Gromad to zmagania zuchów w wielu rozmaitych zadaniach, przygotowanych przez organizatorów   . . . czytaj więcej


13 maja 2015 - Zbiórka krwi

18 maja 2015 roku (poniedziałek) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o stawienie się z dowodem osobistym w SOKiBP w godzinach od 9:30 do 13:30.
Terminy kolejnych zbiórek krwi, które odbędą się w SOKiBP w 2015 roku to: 20 lipca, 14 września, 10 listopada.


13 maja 2015 - Dbają o swoją wieś

Uzbrojeni w rękawice, szpady, łopaty i grabie ruszyli sadzić wspólnie lipy. Drzewa zostały posadzone w miejscu zlikwidowanej trzy lata temu Alei Lipowej, która niegdyś była wizytówką tej wsi. Mieszkańcy Siedlimowic razem dbają o swoją miejscowość.
Tutaj każdy dba o swoją posesję, ale gdy trzeba dodatkowych rąk do pracy w czynie społecznym, zawsze są chętni. - Za środki z funduszu sołeckiego zakupiliśmy 15 sztuk lipy drobnolistnej i wspólnie próbowaliśmy odtworzyć lipową aleję. Czy się uda?   . . . czytaj więcej


12 maja 2015 - Piknik Promujący Fundusze Europejskie z nagrodami

Stoisko informacyjne o funduszach zewnętrznych oraz rozstrzygnięcia konkursów - m. in. takimi działaniami Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy włączył się w Piknik Promujący Fundusze Europejskie na Dolnym Śląsku. A ten z okazji Dnia Europy - 9 maja - zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Podczas pikniku na wrocławskiej pergoli przy Hali Stulecia zaprezentowali się ci, którzy w ostatnich latach skorzystali z funduszy europejskich. - W trakcie wydarzenia funkcjonował Mobilny Punkt Informacyjny Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, gdzie uczestnicy pikniku mogli zasięgnąć praktycznych informacji i porad związanych z uruchomieniem projektów w ramach nowej perspektywy finansowej - do 2020 roku   . . . czytaj więcej


12 maja 2015 - Pobiegli w Rogoźnicy

W XXIX Ogólnopolskich Biegach Przełajowych "Bieg Pamięci Gross - Rosen" Rogoźnica 2015, które odbyły się w sobotę 9 maja, wzięło udział ok. 400 biegaczek i biegaczy. I choć początkowo aura nie dopisała, to drugiej części sobotniej imprezy towarzyszyło już piękne słońce.
Jak co roku, biegi cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oprócz reprezentantów gminy Strzegom, na zawodach w Rogoźnicy pojawili się przedstawiciele innych okolicznych miejscowości. Biegacze (dzieci, młodzież, dorośli) rywalizowali na wielu dystansach, od sprintów do biegu głównego (open). W tym ostatnim (o długości ok. 8,5 km) najlepszy okazał się Sławomir Pieczurowski z Żórawiny   . . . czytaj więcej


12 maja 2015 - Przekierują loty z Poznania do Wrocławia

We wrześniu i październiku kilka kierunków obsługiwanych przez poznańskie lotnisko przejmie Port Lotniczy Wrocław. Powodem jest remont pasa startowego poznańskiej Ławicy. Pozytywny efekt decyzji to bogatsza oferta rejsów z Wrocławia i możliwość dogodnego zaplanowania dni i godzin lotów.
Remont na lotnisku Poznań-Ławica został zaplanowany na wczesną jesień, a pas startowy zostanie wyłączony z ruchu na ok. trzy tygodnie. Z tego powodu kilka lotów obsługiwanych przez tanie linie lotnicze Wizz Air przejmie na ten czas wrocławski port   . . . czytaj więcej


12 maja 2015 - Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Języku Angielskim

W tegorocznej edycji Międzyszkolnego Konkursu Piosenki w Języku Angielskim przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięło udział 78 uczniów z 20 szkół.
Laureatami w grupie szkoły podstawowe - soliści zostali: I miejsce: Kaja Wasilewska SP w Jaworzynie Śąskiej, II miejsce: Julia Czyż SP 4 w Świdnicy, III miejsce: Wiktoria Fijałka SP 315 w Świdnicy
szkoły podstawowe - kategoria zespoły: I miejsce: Kwartet Wokalny Szkoła Społeczna, II miejsce: Jagoda Kurzawa i Nina Kutarba SP 105 w Świdnicy, III miejsce: Zespół "Ósemki" SP 8 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


12 maja 2015 - Odwiedź VII Świebodzickie Targi Pracy

Kilkanaście przedsiębiorstw ze Świebodzic przedstawi swoje oferty zatrudnienia 14 maja podczas siódmej edycji Świebodzickich Targów Pracy. Organizatorem targów jest Urząd Miasta Świebodzic i Powiatowy Urząd Pracy Filia w Świebodzicach.
Targi od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, rokrocznie odwiedza je kilkaset osób by nie tylko sprawdzić oferty, ale bezpośrednio porozmawiać z pracodawcami. W tym roku na targach będą dominować firmy lokalne   . . . czytaj więcej


12 maja 2015 - Projekt historyczny

"Martyrologia narodu" - drugi etap tego projektu edukacyjnego miał miejsce 12 maja w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. W spotkaniu edukacyjnym z Panią dr Dorotą Sulą, historykiem, pracownikiem działu Naukowo - Badawczego Muzeum Gross Rosen spotkali się uczniowie Gimnazjum nr 2 i nauczyciele uczący historii.
Pani dr Sula w niezwykle interesującym wykładzie przedstawiła historię Kompleksu Riese (Olbrzym). Przypomniała, że był to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Jego budowę rozpoczęto w Górach Sowich oraz na Zamku Książ i pod nim w latach 1943-45   . . . czytaj więcej


12 maja 2015 - Edukacja teatralna

Teatr odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka - kształtuje jego osobowość, rozwija umiejętności twórczej ekspresji, wpływa na kształtowanie intelektu. Edukacja teatralna stała się więc jedną z ważniejszych form pracy z młodzieżą.
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mrowinach wraz z wychowawcą Antonim Grobelnym mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu pt. "Balladyna kwiaty ciebie nie obronią" Słowackiego w reżyserii Wojciecha Farugi  organizowanym przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Wizytę w wałbrzyskim teatrze poprzedziły zajęcia wprowadzające chłopców w tematykę. Rozmawiano o elementach, które wpływają na prawidłowe przygotowanie a następnie odbiór sztuki.   . . . czytaj więcej


11 maja 2015 - Złota Patelnia

Konkurencja była duża. Potrawy rywali smakowały i cieszyły oko. Ale to ekipa z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie pokonała uczestników konkursu i wróciła do domu ze Złotą Patelnią - trofeum IV Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego "Smaki wsi".
Konkurs organizowany jest cyklicznie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ZSCKR w Karolewie. Ma za zadanie nie tylko promowanie polskiej żywności tradycyjnej i pokazanie oryginalności kuchni różnych regionów Polski, ale przede wszystkim wspieranie uczniów w ich rozwoju zawodowym i osobistym - mówi Sylwia Stróżyk z ZSCKR w Mokrzeszowie   . . . czytaj więcej


11 maja 2015 - Wizyta w partnerskim mieście Iwano-Frankowsk

W dniach 8-11 maja w partnerskim mieście Iwano-Frankowsk gościła delegacja ze Świdnicy. W tym czasie odbywały się tam Dni Miasta Iwano-Frankowsk oraz forum miast partnerskich.
Wyjazd dał również możliwość spotkania się z Rektorem Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka, i z władzami polskich miast partnerskich Iwano-Frankowska z Nowej Soli, Rybnika, Lublina, Rzeszowa, Opola oraz Chrzanowa.
Oprócz paneli dyskusyjnych odbyły się też Dni Miasta z mnóstwem imprez towarzyszących, w tym m.in. Święto Kowali   . . . czytaj więcej


11 maja 2015 - 23 szanse na życie

Tylu nowych dawców szpiku ze Świebodzic przybyło w rejestrze fundacji DKMS. W sobotę, 9 maja, odbył się w naszym mieście Dzień Dawcy Szpiku, zorganizowany przez Centrum Rozwoju Funaberia we współpracy z DKMS.
Akcja została poprzedzona happeningiem w Rynku. Młodzież tańczyła i śpiewała zachęcając świebodziczan do przyłączenia się do akcji. Mimo deszczu i chłodu czuć było ogromną energię i radość.
Akcja pod hasłem "I Ty możesz komuś uratować życie" rozpoczęła się o godzinie 10:00   . . . czytaj więcej


11 maja 2015 - Życzenia dla Kubusia

To już kolejna przygoda w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej z Marzycielską Pocztą. Tym razem napisaliśmy cieplutkie życzenia dla Kubusia. Chłopiec ma zaledwie pięć lat, a przeżył już więcej niż niejeden dorosły. Mowa o Kubusiu Grzelczaku, który zmaga się z ciężką chorobą nowotworową - nieoperacyjny guz pnia mózgu.
17 maja chłopiec kończy sześć lat. Jak każde dziecko uwielbia dostawać życzenia urodzinowe i dlatego my postanowiliśmy sprawić, aby na Jego twarzy, choć na moment, zagościł uśmiech. W naszej akcji organizowanej kolejny raz przez Ewę Grobelną wzięło udział 60 uczniów, którzy z dużym przejęciem pisali przepiękne otulone serdecznością i życzliwością słowa otuchy i życzeń urodzinowych.


11 maja 2015 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich

W miniony weekend Żarów po raz kolejny gościł najlepszych młodych szachistów z terenu Dolnego Śląska. Rozegrane w dniach 9-10 maja Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w szachach szybkich zgromadziły ponad 130 uczestników, którzy walczyli o prymat najlepszego szachisty województwa.
Mistrzostwa rozegrano w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Wyniki indywidualne   . . . czytaj więcej


11 maja 2015 - System powszechnego ostrzegania

Wojewoda Dolnośląski informuje, że w dniach 12 lub 13 maja odbędzie się trening systemu powszechnego ostrzegania o zagrożeniach uderzeniami z powietrza polegający na uruchomieniu akustycznych sygnałów ostrzegawczych. Trening odbywać się będzie w ramach ćwiczeń pod kryptonimem Renegade/Kaper-15. Scenariusz ćwiczeń jest następujący. Z Warszawy wylatuje statek powietrzny, który pozorować będzie zagrożenie z powietrza. Trasa lotu nie jest nam znana, więc jeśli pojawi się on w przestrzeni powietrznej naszego regionu uruchomione zostaną systemy alarmowe - informuje Kazimierz Siemieniecki Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy.


10 maja 2015 - IV liga piłki nożnej

W dwudziestej czwartej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chojnowianka Chojnów - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0:7, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Sokół Wielka Lipa 2:5, Nysa Zgorzelec - Orkan Szczedrzykowice 1:4, Widawa Bierutów - Granica Bogatynia 2:2, Olimpia Kowary - KS Polkowice 0:3, Włókniarz Mirsk - LZS Stary Śleszów 1:1.
Zespoły Powiatu Świdnickiego występujące w rozgrywkach przegrały swoje spotkania. Zjednoczeni Żarów - Miedź II Legnica 0:3 oraz AKS Strzegom - GKS Kobierzyce 0:1.
W następnej kolejce AKS Strzegom zagra z Chojnowianką Chojnów a Zjednoczeni Żarów jadą na spotkanie z Sokołem Wielka Lipa. W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 66. punktami, przed KS Polkowice 59. punktów. 9. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów - 31. punktów, na 14. miejsce spadł AKS Strzegom 24. punkty


10 maja 2015 - Klasa okręgowa

W dwudziestej trzeciej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Skalnik Czarny Bór - Trojan Lądek Zdrój 10:3, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Piławianka Piława Górna 4:2, Victoria Świebodzice - Polonia-Stal II Świdnica 5:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Zdrój Jedlina Zdrój 3:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Piast Nowa Ruda 1:3, Unia Złoty Stok - Włókniarz Kudowa Zdrój 3:0, Nysa Kłodzko - LKS Bystrzyca Górna 0:1, Unia Bardo - Zryw Gola Świdnicka 1:0. W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 54. punkty.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: drugie miejsce zajmuje LKS Bystrzyca Górna z 52. punktami. 4. Victoria Świebodzic 49. punktów. 6. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 40. punktów, 7. miejsce Zryw Gola Świdnicka 30. punktów. 12. miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 25. punktów.


9 maja 2015 - Pokonali Karkonosze

W dzisiejszym spotkaniu w w Świdnicy Polonia-Stal Świdnica pokonała Karkonosze Jelenią Górę 2:0. W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica awansowała na siódme miejsce mając 50. punktów.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 67. punktami.
Kolejne miejsce zajmuje Śląsk II Wrocław oraz Lechia Dzierżoniów. Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra 18 maja o godzinie 17:00 na wyjeździe z liderem rozgrywek Foto-Higieną Gać.


9 maja 2015 - III Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych

Wojewódzkie eliminacje do III Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
We Wrocławiu odbyły się eliminacje do III Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
Dolnośląscy funkcjonariusze musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną. Pierwszym etapem był test pisemny, a drugim scenka z osobą pokrzywdzoną w wypadku na budowie, której należało udzielić pomocy. W zawodach wzięło udział 21 par z terenu województwa dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


8 maja 2015 - Promowali swojego kandydata

7. maja dotychczasowi członkowie Zarządu Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy prowadzili na terenie miasta akcję promocyjną kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy.
Radni: Ewa Wawrzyniak, Robert Garstecki, Mariusz Barcicki oraz Dariusz Bieganowski i Robert Nieć w kilku punktach miasta rozdając materiały promujące kandydata zachęcali mieszkańców miasta do udziału w niedzielnych wyborach i oddania swojego głosu na kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudę. Zdjęcia z akcji >>> zobacz


8 maja 2015 - Miliardy euro funduszy unijnych

20 maja w hotelu Esperanto w Świdnicy odbędzie się konferencja dla przedsiębiorców o tym jak dolnośląscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z rekordowego budżetu 82,5 miliarda euro funduszy unijnych. Podczas konferencji przedsiębiorcy z regiony dolnośląskiego będą mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami związanymi z możliwością pozyskania dotacji dla firm.
Jak podkreśla Joanna Dominiak, dyrektor ds. finansowania Małych i Średnich Przedsiębiorstw, z Comarch ERP   . . . czytaj więcej


8 maja 2015 - Tysiące dla Szymona

Wielkim sukcesem zakończył się zorganizowany 2 maja w Wirkach Festyn Charytatywny. Organizatorzy zebrali aż 10.800 złotych. Wszystkie fundusze zostaną przeznaczone na rehabilitację i leczenie 6-letniego Szymona.
Pomysłodawcami festynu byli animatorka Małgorzata Michułka (Tąpadła), Łukasz Bilicki (Wirki), sołtys Wirek Teresa Michalak oraz wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski. - Ten festyn nie mógłby się odbyć bez udziału ludzi dobrej woli i sponsorów, którzy czynnie włączyli się w przygotowania do niego - mówi Małgorzata Michułka   . . . czytaj więcej


8 maja 2015 - Pomoc ofiarom trzęsienia ziemi

Stowarzyszenie Nepalczyków w Polsce (Non-Resident Nepalese in Poland skrótem NRN-PL) organizuje akcję zbierania pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, do którego doszło 25 kwietnia 2015 roku w Nepalu.
Jest juz ponad siedem tysięcy ofiar śmiertelnych i nadal liczba ta rośnie. Około czternaście tysięcy osób jest rannych i prawie 10 milionów ludzi jest bez dachu nad głową. Jest ogromne zniszczenie budynków, dróg i zabytków. Brakuje wody i jedzenia. Bądźmy solidarni z ludźmi w tragedii jednego z najpiękniejszych górzystych krajów świata   . . . czytaj więcej


8 maja 2015 - II Powiatowy Konkurs Matematyczny

6 maja odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Organizatorem konkursu było Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
Konkurs składał się z dwóch etapów: I - indywidualny: uczniowie rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych, II - drużynowy: uczniowie rozwiązywali zadania zespołowo. Nie zabrakło zadań wymagających wykorzystania wiedzy matematycznej w praktyce, np. "W jaki sposób od sznurka o długości 2/3 metra odciąć kawałek o długości ? metra, nie mając do dyspozycji żadnej miary?"   . . . czytaj więcej


8 maja 2015 - Z Wrocławia na Teneryfę z tanimi liniami

To będzie pierwsze niskokosztowe połączenie z Wrocławia na Wyspy Kanaryjskie. Zostanie uruchomione w sezonie zimowym przez linie lotnicze Ryanair. Irlandzki przewoźnik od lat jest silnie związany z wrocławskim lotniskiem, na którym z powodzeniem rozwija swoją siatkę połączeń.
Rejsy tanich linii lotniczych Ryanair na Teneryfę wystartują 4 listopada br. i będą realizowane raz w tygodniu w środy. - Teneryfa jest od dłuższego czasu popularnym kierunkiem wśród naszych pasażerów   . . . czytaj więcej


8 maja 2015 - Balloon Festiwal Krzyżowa 2015

Przez trzy majowe dni 8-10, niebo gminy Świdnica malowane będzie dziesiątkami balonów. Na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego odbywa się od dzisiaj Balloon Festiwal Krzyżowa 2015. Udział w imprezie zapowiedziały legendy światowego baloniarstwa, a gości bawić będzie m.in. Honky Tonk Brothers, Tekla Klebetnica, Limahl, Zbigniew Wodecki. Honorowy patronat nad impreza objęła m.in. wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Pierwszej udokumentowanej próby wzniesienia w powietrze balonu wypełnionego gorącym powietrzem, dokonał 8 sierpnia 1709 Bartholomeo Lourenço de Gusmăo (1686-1724), kapelan nadworny portugalskiego króla Jana V   . . . czytaj więcej


7 maja 2015 - Jutro w Morawie startują zawody w powożeniu

W piątek w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie koło Strzegomia rozpoczynają się Międzynarodowe i Krajowe zawody w powożeniu zaprzęgami jedno i parokonnymi. Na starcie blisko trzydzieści zaprzęgów z czterech krajów.
W piątek powożeniowcy będą rywalizować w konkursie ujeżdżenia.
W sobotę w programie jest próba terenowa - maraton. Rywalizację zakończy w niedzielę konkurs zręczności. Szczegółowy program zawodów   . . . czytaj więcej


7 maja 2015 - Wiosenne śpiewanie seniorów 2015

Pogoda nieco pokrzyżowała plany, ale na pewno nie zepsuła dobrego nastroju uczestników II edycji Wiosennego Śpiewania Seniorów 2015 w Świebodzicach.
Na zaproszenie świebodzickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nasze miasto znów odwiedziły zespoły folklorystyczne z regionu. Na hasło pomysłodawczyni tego wydarzenia, radnej Teresy Małeckiej, która prowadzi zespół Akord, odpowiedzieli: Rudawianie z Janowic Wielkich, Bolkowianie z Bolkowa, Olga z Kamiennej Góry, Kapela Janka Boduszka z Siemianic, Rozmaryn z Bogatyni. Honory gospodarzy pełnił oczywiście Akord   . . . czytaj więcej


7 maja 2015 - Sobotnie bezpłatne badania w Świdnicy

W najbliższą sobotę (9 maja) w sklepie Netto przy ulicy Pańskiej 2B w Świdnicy każdy chętny będzie mógł za darmo sprawdzić, jaki ma poziom cukru we krwi i czy nie zagraża mu cukrzyca. Akcja jest częścią kampanii profilaktycznej "Zatrzymać cukrzycę" prowadzonej od ponad prawie pięciu lat przez sieć handlową Netto.
Badanie poziomu cukru we krwi jest proste. Wystarczy delikatne nakłucie opuszki palca i umieszczenie kropelki krwi na pasku diagnostycznym. Po kilku sekundach glukometr wyświetla wynik   . . . czytaj więcej


7 maja 2015 - Międzynarodowe Targi Karkonoskie w Trutnowie

Zakończone w ubiegłą sobotę Międzynarodowe Targi Karkonoskie w Trutnowie, zarówno w opinii wystawców jak i gości z roku na rok zyskują coraz większe uznanie i nabierają większego znaczenia, jako ważne przedsięwzięcie promujące rozwój firm funkcjonujących na pograniczu polsko-czeskim.
Dogodne i bliskie granicy położenie Trutnowa, dobra organizacja, usytuowanie targów w nowoczesnym obiekcie UFFO o powierzchni wystawienniczej ponad 500 m2 sprawiło, że stały się one miejscem spotkania i kontaktów licznych firm z Czech i Polski   . . . czytaj więcej


7 maja 2015 - Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Marcinowicach

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, pokaz pierwszej pomocy, prezentacja Ochotniczych Strazy Pożarnych, a także pomiaru cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi czy porady dietetyka - to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które odbędą się 8 maja, godzinach od 10.00 do 13.00 na boisku sportowym w Marcinowicach.
Impreza jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane z funduszy unijnych. Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbędą się od 7 do 10 maja w całym kraju. Organizatorzy po raz kolejny chcą pokazać nie tylko te największe projekty, ale i te, o których na co dzień nie mamy pojęcia.


7 maja 2015 - W progach przyszłej szkoły

W dniach 5 i 6 maja 2015 odbył się Dzień Otwarty strzegomskiego Gimnazjum nr 2. W progach szkoły powitano uczniów klas szóstych ze szkół podstawowych. Program Dnia Otwartego był bogaty i ciekawy.
Na dobry początek uczniowie "Dwójki" rozegrali z gośćmi wieloosobowy mecz w "Dwa ognie". Następnie zaproszeni Szóstoklasiści wzięli udział w zajęciach warsztatowych, podczas których zmagali się z różnymi zadaniami wymagającymi spostrzegawczości, logicznego myślenia i umiejętności pracy w grupie. Uczestniczyli w zajęciach fizycznych, chemicznych, geograficznych oraz matematycznych   . . . czytaj więcej


6 maja 2015 - Pieniądze na rozwoj bazy sportowej

W ramach wojewódzkiego programu rozwoju bazy sportowej już niebawem powstanie na Dolnym Śląsku 46 inwestycji sportowo-rekreacyjnych.
Wśród nich będzie pełnowymiarowa sala sportowa przy Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej, zbudowane zostanie boisko wielofunkcyjne z urządzeniami lekkoatletycznymi przy Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy oraz przebudowane zostanie boisko wielofunkcyjne przy III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy   . . . czytaj więcej


6 maja 2015 - Odwiedź VII Świebodzickie Targi Pracy

Kilkanaście przedsiębiorstw ze Świebodzic przedstawi swoje oferty zatrudnienia 14 maja podczas siódmej edycji Świebodzickich Targów Pracy. Organizatorem targów jest Urząd Miasta Świebodzic i Powiatowy Urząd Pracy Filia w Świebodzicach.
Targi od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, rokrocznie odwiedza je kilkaset osób by nie tylko sprawdzić oferty, ale bezpośrednio porozmawiać z pracodawcami. W tym roku na targach będą dominować firmy lokalne   . . . czytaj więcej


6 maja 2015 - Na budowie basenu praca wre

Nabierają tempa prace przy budowie basenu w Żarowie. To inwestycja, o której mówiło się już od wielu lat. I wszystko wskazuje na to, że już niebawem zostanie sfinalizowana do samego końca. Przyszłe kąpielisko w niczym nie przypomina swojego starego wyglądu.
Co chwilę pojawią się nowe konstrukcje basenowe, powstaje klatka schodowa, a za kilka tygodni zamontowane zostaną okna. Duży zakres prac czeka jeszcze ekipę budowlaną wewnątrz samego obiektu, toteż większość pracowników właśnie tam wykonuje roboty. - Wszystkie elementy konstrukcyjne zostały już położone na obiekcie   . . . czytaj więcej


6 maja 2015 - Straż Miejska - zdarzenia

W nocy 3 maja około godziny 3:10 operator monitoringu wizyjnego miasta ujawnił próbę kradzieży stolika z jednego z ogródków piwnych na świdnickim Rynku.
Sprawca przeliczył się z siłami i porzucił swój zbyt ciężki łup przy ulicy Pułaskiego 2. Interweniujący patrol straży miejskiej ujął mężczyznę przy Placu Wolności. Okazał się nim dwudziesto trzy letni mieszkaniec Świebodzic. Zatrzymany został przekazany do dyspozycji przybyłemu na miejsce patrolowi policji   . . . czytaj więcej


6 maja 2015 - Patriotyczne śpiewanki

Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne patriotyczne śpiewanki, które odbędą się 8 maja, o godzinie 19.00, na dziedzińcu przy świdnickiej wieży ratuszowej.
Zapraszamy wszystkich. Tych, którzy chcą wypróbować swoje wokalne możliwości śpiewając "My, pierwsza brygada" oraz tych z orzeczonym przez rodzinę "zakazem śpiewania". Jeśli śpiewać nie potrafisz to przyjdź i posłuchaj.
Organizatorzy przedsięwzięcia to: Tadeusz Grabowski, IV Liceum Ogólnokształcące, Świdnicki Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Miasto Świdnica i Powiat Świdnicki.


6 maja 2015 - Mobilny Punkt Informacyjny

Zapraszamy mieszkańców Świdnicy i okolic do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie wsparcia z funduszy europejskich. W ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego, dyżur pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się, czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do dofinansowania z funduszy europejskich. Pracownicy PIFE przedstawią zasady pozyskania preferencyjnych pożyczek, finansowanych ze środków europejskich, aktualnie dostępnych na rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej   . . . czytaj więcej


6 maja 2015 - Do szklarni i przy kwiatach

Przyszły tydzień zapowiada się pod znakiem ofert pracy - z kolei w piątek, 15 maja, w Młodzieżowym Centrum Kariery przy ulicy Żeromskiego 27 odbędzie się giełda pracy z Agencją Pracy NL Jobs. Prezentowane będą oferty pracy w Holandii - głównie na produkcji, w szklarniach i przy pielęgnacji kwiatów.
Giełda rozpocznie się o godzinie 12:00, należy zabrać ze sobą CV.
Dodatkowe informacje w Młodzieżowym Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy telefon 74 664 76 55.


5 maja 2015 - "Autobus energetyczny - mobilne centrum edukacyjno-informacyjne"

8 i 9 maja. zatrzyma się w Świdnicy "Autobus energetyczny - mobilne centrum edukacyjno-informacyjne". Eksperci jeżdżący autobusem będą oferować nieodpłatną, niezależną i najbardziej aktualną wiedzę na tematy związane ze zmianami klimatu i efektywnością energetyczną, wykorzystując zainstalowane w pojeździe urządzenia, modele i makiety.
Głównym celem kampanii zorganizowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie zmian klimatu, przyczyn zachodzenia tych zmian, działań, jakie można podjąć, aby im przeciwdziałać oraz zachęcenie każdego z odbiorców kampanii do podejmowania kroków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu w codziennym życiu i otoczeniu: w domu, w pracy, w szkole, lokalnym środowisku   . . . czytaj więcej


5 maja 2015 - Dwanaście litrów w Świdnicy

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyła się zbiórka krwi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Do akcji zgłosiło się 36 osób (w tym 25 urzędników), a po badaniu lekarskim do pobrania zakwalifikowało się 27 świdniczan. Udało się zebrać 12 litrów życiodajnego płynu.
Tego dnia pracownik Urzędu Miejskiego Tomasz Jaworski odebrał najwyższe odznaczenie dla krwiodawców - Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia. Pan Tomasz, pomimo młodego wieku, oddał już 18 litrów krwi.


5 maja 2015 - Dwanaście litrów także w Świebodzicach

To wynik majowej zbiórki krwi w Świebodzicach. Co ciekawe, tym razem krew oddało niemal sto procent krwiodawców, którzy przyszli 4 maja do Miejskiego Domu Kultury - 26 spośród 28 osób. Wśród nich wyróżniała się grupa maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego, która przyszła podzielić się najcenniejszym lekiem prosto z egzaminu dojrzałości.
Po raz kolejny na krwiodawców czekały nagrody niespodzianki - tym razem były to dwa ciśnieniomierze, ufundowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Świebodzicach oraz Urząd Miejski. Urządzenia powędrowały do Grzegorza Wilczyńskiego i Czesława Sitko   . . . czytaj więcej


5 maja 2015 - Świdnicki Rynek

W ubiegłym tygodniu prezydent miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, zastępca prezydenta Marek Suwalski oraz dyrektor Departamentu Komunikacji Maciej Gleba spotkali się ze świdnickimi restauratorami, którzy prowadzą swoją działalność w Rynku.
Ustalono, że przez najbliższe dwa miesiące ogródki działać będą bez ograniczeń, z zastrzeżeniem, aby maksymalnie zlikwidować uciążliwości. Restauratorzy zobowiązali się monitorować swoje ogródki i zgłaszać wszelkie zakłócenia i utrudnienia do Straży Miejskiej i Policji.
Miasto z kolei ma zwiększyć ilość patroli Straży Miejskiej w ścisłym centrum miasta   . . . czytaj więcej


5 maja 2015 - Zadbaj o swoje zdrowie

16 maja Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, Miejski Dom Kultury oraz Powiat Świdnicki zapraszają mieszkańców miasta do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych w ramach akcji "Nasze Zdrowie".
Spotkania ze specjalistami, badania profilaktyczne, konkursy dla dzieci - to wszystko czeka na świebodziczan 16 maja (sobota) w Miejskim Dom Kultury przy ulicy Wolności 13 w Świebodzicach. Akcja odbędzie się w godzinach 10:00-14:00, a będzie można tego dnia skorzystać z wielu przydatnych badań   . . . czytaj więcej


5 maja 2015 - "Szlakiem Grodów Piastowskich" - utrudnienia

Już jutro, 6 maja odbędzie się I etap 50 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Szlakiem Grodów Piastowskich" na trasie Świdnica-Modliszów-Złoty Las-Bystrzyca-Świdnica, którego organizatorem jest Dolnośląski Związek Kolarski we Wrocławiu. Zarówno start, meta jak i miasteczko wyścigowe mieścić się będzie przy ulicy Polna Droga w Świdnicy.
W związku z odbywającym się wyścigiem kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w dniu przejazdu kolarzy. Najpierw (od godziny 11:30), odbędzie się wyścig amatorów - 2 rundy na ww. trasie (razem 44 km)   . . . czytaj więcej


5 maja 2015 - Zostali wyróżnieni

29 kwietnia Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy insp. Krzysztof Niziołek wyróżnił dwóch dzielnicowych Komisariatu Policji w Strzegomiu, którzy w połowie kwietnia uratowali życie 79-latkowi. Mężczyzna usiłował popełnić samobójstwo. Błyskawiczna reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii.
Komendant wyróżnił sierż. sztab. Janusza Rajczykiewicza oraz sierż. sztab. Mariusza Niemczyka za szczególne zaangażowanie w służbie, ponadprzeciętną inicjatywę i profesjonalizm w działaniu. Przypomnijmy do zdarzenia tego doszło w połowie kwietnia   . . . czytaj więcej


5 maja 2015 - Szachiści pamiętali

W niedzielę, 3 maja w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie rozegrany został najstarszy obecnie turniej szachowy w Żarowie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zawody zgromadziły 60 osób z różnych rejonów Dolnego Śląska i naszego województwa.
Zwycięstwo odniósł Paweł Kowalczyk z Wałbrzycha przed Damianem Danielem i Markiem Szmydem (obaj z Żarowa). Najlepszym juniorem w turnieju został Krystian Kania (MDK Miedziany Skoczek Lubin), juniorką Aleksandra Czarniacka (UKS SP3 Bogatynia), wśród seniorek zwyciężyła Ewelina Dominik (Żarów).


5 maja 2015 - Pełne samoloty i 16% w górę

W kwietniu 2015 r. liczba pasażerów wrocławskiego lotniska zwiększyła się o prawie 16%. Port Lotniczy Wrocław kontynuuje dobrą passę pierwszego kwartału - czwarty miesiąc z rzędu zanotowano wzrosty we wszystkich segmentach ruchu pasażerskiego.
W kwietniu 2015r. wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 178 tysięcy pasażerów. To o 15,7% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba podróżnych wzrosła we wszystkich segmentach ruchu - podobnie jak w pierwszym kwartale tego roku. Pełne samoloty tanich linii   . . . czytaj więcej


4 maja 2015 - Majówka pod znakiem czekolady

W płynie, w postaci cukierków, jako wata cukrowa i na wiele innych sposobów - jednym słowem słodkości królowały podczas drugiego Święta Czekolady w Świebodzicach. Najważniejsza była rzecz jasna czekolada, która wspaniale poprawiała wszystkim nastrój i sprzyjała festynowej zabawie.
Druga edycja Święta Czekolady odbyła się w sobotę, 2 maja, w Parku Miejskim. Organizatorem festynu dla mieszkańców był Urząd Miejski oraz Śnieżka-Invest, nasz najsłynniejszy producent czekoladowych wyrobów, który w przyszłym roku będzie świętował 70. rocznicę powstania   . . . czytaj więcej


4 maja 2015 - Lekcja w muzeum

Czy szkolne wyjścia do muzeum mogą być dla uczniów atrakcyjną formą edukacyjną? Oczywiście, że tak. Osobiste spotkanie z historią, reprezentowaną przez obiekty muzealne, może nauczyć więcej, efektywniej i w bardziej atrakcyjny sposób niż typowa lekcja w murach szkoły.
Z tego założenia wychodzą nauczyciele historii Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu organizując już od 10 lat cykliczne spotkania z historią II Wojny Światowej pod hasłem "Martyrologia narodu". W ramach projektu uczniowie rokrocznie odwiedzają Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy   . . . czytaj więcej


4 maja 2015 - "Dobry wieczór z książką"

Wszystko zaczęło się w pierwszej połowie XIX wieku, a dokładnie w 1841 roku, kiedy to Edgar Allan Poe opublikował w Graham's Magazine swoje opowiadanie pod tytułem Zabójstwo przy Rue Morgue. "Śledztwo będzie naszą rozrywką" powiedział główny bohater opowiadania - pierwszy w historii literatury detektyw - amator, szlachcic, który rozwiązywał zagadki dla przyjemności. Zdanie, które wypowiedział, może być uznawane za najkrótszą definicję powieści kryminalno - detektywistycznej.   . . . czytaj więcej


3 maja 2015 - W tabeli bez zmian

W dzisiejszym spotkaniu w Żmigrodzie Polonia-Stal Świdnica zremisowała 1:1 z Piastem Żmigród. W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica zajmuje niezmiennie od wielu kolejek ósme miejsce mając 44. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 65. punktami.
Kolejne miejsce zajmuje Śląsk II Wrocław oraz Lechia Dzierżoniów. Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra 9 maja o godzinie 17:00 w Świdnicy z Karkonoszami Jelenia Góra.


3 maja 2015 - IV liga piłki nożnej

W dwudziestej trzeciej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chojnowianka Chojnów - Sokół Wielka Lipa 1-11, Orzeł Ząbkowice Śląskie - GKS Kobierzyce 3:2, Miedź II Legnica - BKS Bobrzanie Bolesławiec 4:0, Orkan Szczedrzykowice - Widawa Bierutów 1:2, Granica Bogatynia - Włókniarz Mirsk 2:0, KS Polkowice - Nysa Zgorzelec 2:0.
Zespoły Powiatu Świdnickiego występujące w rozgrywkach osiagnęły następujące wyniki: AKS Strzegom - Olimpia Kowary 0:2 oraz LZS Stary Śleszów - Zjednoczeni Żarów 1:4.
W następnej kolejce Zjednoczeni Żarów zagrają na wyjeździe z Miedzią II Legnica a AKS Strzegom będzie gościł GKS Kobierzyce. W rozgrywkach prowadzi zespół Miedzi II Legnica z 63. punktami, przed KS Polkowice 56. punkty. 9. miejsce zajmują Zjednoczeni Żarów - 31. punktów, na 13. miejscu jest AKS Strzegom 24. punkty


3 maja 2015 - Klasa okręgowa

W dwudziestej drugiej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Zdrój Jedlina Zdrój - Unia Złoty Stok 3:1, Nysa Kłodzko - Victoria Świebodzice 2:0, Trojan Lądek Zdrój - Karolina Jaworzyna Śląska 0:2, Piławianka Piława Górna - Skalnik Czarny Bór 1:1, LKS Bystrzyca Górna - Zryw Gola Świdnicka 1:0, Włókniarz Kudowa Zdrój - Unia Bardo 1:0, Piast Nowa Ruda - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 1:0, Polonia-Stal II Świdnica - Iskra Jaszkowa Dolna spotkanie nie odbyło się. W tabeli rozgrywek prowadzi Piast Nowa Ruda 51. punktów.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: trzecie miejsce zajmuje LKS Bystrzyca Górna z 49. punktami. 4. Victoria Świebodzic 46. punktów. 6. miejsce Karolina Jaworzyna Śląska 37. punktów, 7. miejsce Zryw Gola Świdnicka 30. punktów. 11. miejsce zajmuje Polonia-Stal II Świdnica - 25. punktów ale mając jeden rozegrany mecz mniej.


3 maja 2015 - Balloon Festiwal Krzyżowa 2015

Przez trzy majowe dni 8-10, niebo gminy Świdnica malowane będzie dziesiątkami balonów. Na terenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się Balloon Festiwal Krzyżowa 2015. Udział w imprezie zapowiedziały legendy światowego baloniarstwa, a gości bawić będzie m.in. Honky Tonk Brothers, Tekla Klebetnica, Limahl, Zbigniew Wodecki. Honorowy patronat nad impreza objęła m.in. wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Pierwszej udokumentowanej próby wzniesienia w powietrze balonu wypełnionego gorącym powietrzem, dokonał 8 sierpnia 1709 Bartholomeo Lourenço de Gusmăo (1686-1724), kapelan nadworny portugalskiego króla Jana V   . . . czytaj więcej


3 maja 2015 - Zbiórka krwi w Świdnicy

5 maja o godzinie 10.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się zbiórka krwi. Krew pobierać będą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Do akcji poboru krwi wyłączyli się już pracownicy Urzędu Miejskiego Urzędu Gminy oraz Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Akcja została objęta patronatem Prezydenta Miasta Świdnicy, Wójta Gminy Świdnica i Starosty Powiatu Świdnickiego.


2 maja 2015 - Będzie dotacja dla parafii w Mysłakowie

Jednogłośnie podjęto wszystkie uchwały przygotowane na sesję Rady Gminy w Marcinowicach, która odbyła się 24 kwietnia. Jedną z nich była dotacja dla parafii rzymskokatolickiej pw. św. Katarzyny w Mysłakowie. Na niezbędne prace parafia otrzyma 30 tysięcy złotych z budżetu gminy.
Prace w kościele w Mysłakowie trwają już od dłuższego czasu. Zakończono planowaną od dawna przebudowę prezbiterium, której kosztorys wynosił łącznie 207 tysięcy złotych. W trakcie prac okazało się, że lamperie w kościele są zagrzybione   . . . czytaj więcej


2 maja 2015 - Mistrzostwa Polski Taekwon-do U ITF

25 kwietnia we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Taekwon-do U ITF. W zawodach wystartowało 270 zawodników reprezentujących kluby z całej Polski.
Świdnickiego Gryfa reprezentowało 15 zawodników i mimo, że nasi zawodnicy nie byli "ulubieńcami" sędziów, będąc na co dzień zrzeszonymi w innej organizacji, to dzięki wyszkoleniu i waleczności zdobyli 18 medali. Siedem złotych, sześć srebrnych i pięć brązowych medali zdobyli: Karolina Malinowska - 2 miejsce techniki specjalne, 3 miejsce walki semicontact, Tomasz Paździora - 3 miejsce techniki specjalne, 1 miejsce walki semicontact   . . . czytaj więcej


2 maja 2015 - Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Marcinowicach

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, pokaz pierwszej pomocy, prezentacja Ochotniczych Strazy Pożarnych, a także pomiaru cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi czy porady dietetyka - to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które odbędą się 8 maja, godzinach od 10.00 do 13.00 na boisku sportowym w Marcinowicach.
Impreza jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej projekty dofinansowane z funduszy unijnych. Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbędą się od 7 do 10 maja w całym kraju. Organizatorzy po raz kolejny chcą pokazać nie tylko te największe projekty, ale i te, o których na co dzień nie mamy pojęcia.


1 maja 2015 - W tabeli bez zmian

We wczorajszym spotkaniu świdniczanie pokonali Ślęzę Wrocław 3:1. W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica zajmuje w dalszym ciągu ósme miejsce mając 43. punkty.
W tabeli prowadzi Formacja Port 2000 Mostki z 65. punktami.
Kolejne miejsce zajmuje Śląsk II Wrocław oraz Lechia Dzierżoniów. Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra 3 maja o godzinie 17:00 w Żmigrodzie z Piastem Żmigród.


1 maja 2015 - Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych

XIV Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy - zakończony. Nagrodzono, wyróżniono i przyznano nagrody indywidualne zespołom i ich wyróżniającym się uczestnikom.
Statuetki otrzymują: Hanna Bera Angelika Czerkawska, Agnieszka Godula, Rafał Lisowski Hanna Rosiek i Krystian Tobiasz ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy, Miłosz Kwiatek, Hannia Wełna i Tytus Tomkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy, Lena Król, Julia Korta oraz Karolina Ziemkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Żarowie, Grzegorz Gałecki, Aneta Kuszczak i Dorian Pyk z Niepublicznego przedszkola Fundacji Ut Unum Sunt w Świdnicy   . . . czytaj więcej


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii