31 lipca 2015 - Selektywna zbiórka odpadów w urzędzie

Wchodzi w życie Zarządzenie Prezydenta Miasta Świdnicy w sprawie ustalenia obowiązku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W tym celu w budynku postawione zostaną odpowiednio oznakowane kontenery. Do pojemników zielonych trafiać będą opakowania ze szkła, do żółtych - metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, tekstylia, a do niebieskich - papier i tektura.
"Jeśli chcemy wymagać od innych selektywnej zbiórki odpadów, to zacząć musimy od siebie. Dlatego też w najbliższych dniach udostępnimy w Urzędzie Miejskim pojemniki do takiej zbiórki   . . . czytaj więcej


31 lipca 2015 - Krasków znów wybierze sołtysa

Wybory sołtysa Kraskowa odbędą się w tej wsi podczas zebrania wiejskiego zaplanowanego na 11 sierpnia.
Jest to skutek rezygnacji dotychczasowego sołtysa Adama Zajdy.
Zebranie wiejskie odbędzie się w małej gastronomii "Zacisze" o godzinie 19.00, a w przypadku braku kworum - o godzinie 19.15.


31 lipca 2015 - 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Krzyżowej

Już w przyszłym tygodniu, w Krzyżowej odbędzie się 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, propagujący ducha przyjaźni i równości. Uczestniczy w nim ponad sto młodych ludzi wraz z nauczycielami z Niemiec, Polski, Łotwy, Rosji i Włoch.
Głównym muzycznym punktem programu będzie koncert nauczycieli akademickich, 8 sierpnia o godzinie 20:30 w Krzyżowej, podczas którego piętnastu muzyków przedstawi siebie i swoje kraje poprzez kameralną muzykę i utwory solowe   . . . czytaj więcej


31 lipca 2015 - Młody mistrz nie spoczywa na laurach

Młody mistrz nie spoczywa na laurach i po raz kolejny sięga po najwyższe tytuły. Jurek Brzostowski potwierdził swoją klasę w walkach w kategorii seniorów. Świdniczanin, na co dzień zawodnik UKS-u Taekwondo Gryf, wywalczył tytuł Mistrza Świata w Taekwondo w organizowanych w Londynie zawodach.
W piątek, 31 lipca wraz ze swoim ojcem Arkadiuszem Brzostowskim odwiedził prezydenta Świdnicy, Beatę Moskal-Słaniewską, aby podziękować za udzieloną pomoc w wyjeździe do stolicy Wielkiej Brytanii   . . . czytaj więcej


30 lipca 2015 - Senior-Wigor - dodatkowe pieniądze z ministerstwa

Dom Dziennego Pobytu w Świdnicy uzyskał dofinansowanie w wysokości 140 tysięcy złotych w ramach Programu Wieloletniego "Senior - WIGOR" na lata 2015-2020.
Jego celem jest zapewnienie wsparcia świdnickim seniorom, poprzez umożliwienie korzystania z usług opiekuńczych poza miejscem ich zamieszkania oraz profilaktyka i prewencja psychologiczno-pedagogiczna zmierzająca do przeciwdziałania patologii życia społecznego ludzi starszych, w ramach oferty aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i prozdrowotnej   . . . czytaj więcej


30 lipca 2015 - Jutro w Morawie rozpoczynają się Krajowe Zawody w wkkw

Już jutro w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozpoczną się Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w ramach, których zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców. W zawodach wystartuje 114 par z Polski i Czech, a o medale młodzieżowych Mistrzostw Polski powalczy siedmioro zawodników, w tym reprezentant klubu gospodarzy - LKS Stragona Strzegom - Szymon Nachotko. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji.
Najmłodszych zapraszamy na "Niedziele z Kucykiem". W godzinach 12-13 na terenie Ośrodka Jeździeckiego do Państwa dyspozycji będzie instruktor jazdy konnej z kucykiem. Zapraszamy na darmowe przejażdżki na kucyku.


30 lipca 2015 - Trening sprawności technicznej syren alarmowych

W najbliższą sobotę 1 sierpnia o godzinie 17.00 na całym obszarze kraju zawyją syreny alarmowe. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania, a jednocześnie upamiętnienie 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W ramach treningu zostaną wyemitowane sygnały akustyczne: o godzinie 17.00 - 17.03 sygnał "Ogłoszenie alarmu" - modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut, o godzinie 17.08 - 17.11 sygnał "Odwołanie alarmu" - ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut. Celem treningu jest sprawdzenie sprawności technicznej syren alarmowych i doskonalenie procedur w zakresie ich uruchamiania.


29 lipca 2015 - Zostanie wyłączona z ruchu

Część ulicy Generała Władysława Sikorskiego w Świdnicy zostanie całkowicie wyłączona z ruchu 10 sierpnia. Zamknięcie drogi jest konieczne, ma to związek z przebudową przepustu nad potokiem Jabłoniec. Ze względów technologicznych wykonawca musi wyłączyć ten odcinek drogi z ruchu.
Zwracamy się w tym miejscu z apelem do kierowców o cierpliwość, utrudnienia nie powinny potrwać dłużej niż 3-4 tygodnie. Prosimy o zwrócenie uwagi na nowe oznakowanie w tym rejonie miasta. Objazdy zostaną poprowadzone małą obwodnicą i łącznikiem   . . . czytaj więcej


29 lipca 2015 - 90 nowych firm

W przeciągu siedmiu miesięcy, z pomocą Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, powstało aż 90 firm. Do nowo utworzonych przedsiębiorstw trafiło prawie sześć milionów złotych. Młodzi przedsiębiorcy mogli rozpocząć swoją działalność dzięki wsparciu finansowemu, jakie zapewnił im rządowy program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
Do rozdysponowania FRW otrzyma kolejne trzy miliony złotych. Możliwość pozyskania nawet 81 tysięcy złotych niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu mieli studenci, absolwenci i osoby bezrobotne   . . . czytaj więcej


29 lipca 2015 - Piknik pod znakiem trzeźwości

Pierwszego sierpnia na stadionie miejskim przy ulicy Rekreacyjnej w Świebodzicach będziemy bawić się pod hasłem "Trzeźwy kierowca, bezpieczna rodzina".
A w programie festynu jest mnóstwo atrakcji dla całej rodziny: gry i zabawy sprawnościowe, konkursy z nagrodami, quizy tematyczne, pokaz bezpiecznej jazdy samochodem w wykonaniu instruktorów z Wyższej Szkoły Jazdy w Świebodzicach i wiele innych. Podczas festynu poświęcone zostaną pojazdy, jako że piknikowi patronuje Św. Krzysztof - opiekun zmotoryzowanych   . . . czytaj więcej


29 lipca 2015 - Dotacja dla żarowskiej biblioteki

Księgozbiór żarowskiej biblioteki już niebawem powiększy się o kolejne nowości wydawnicze. Wśród nowych publikacji, które trafią do instytucji w Żarowie będą również czasopisma kulturalne i społeczno-kulturalne o charakterze ogólnopolskim.
Na zakup nowych książek biblioteka pozyskała dofinansowanie w wysokości 10.800 złotych. Dotacja zostanie przeznaczona na realizację zadania "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek". Program realizowany jest przez Bibliotekę Narodową   . . . czytaj więcej


29 lipca 2015 - To się przyda w szkołach

Gmina Świebodzice otrzymała zwiększoną subwencję oświatową w kwocie 42 tysiące złotych, która wykorzystana zostanie na zakup pomocy dydaktycznych z przeznaczeniem na edukację włączającą dla dzieci niepełnosprawnych. Pieniądze na ten cel otrzymają szkoły nr 2, 3 i 4.
Otrzymaliśmy także dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Kwota dofinansowania to 25 tysięcy złotych, każda gminna placówka otrzyma pięć tysięcy złotych.


28 lipca 2015 - Tradycje partnerstwa

Na zaproszenie burmistrza Biberach Norberta Zeidlera, prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska oraz jej zastępca Szymon Chojnowski w ostatni weekend gościli w naszym mieście partnerskim, uczestnicząc w Schützenfest.
Święto miasta Biberach, trwające aż dziewięć dni, jest okazją do wspaniałej zabawy mieszkańców i wielkiej rzeszy turystów. To święto jedyne w swoim rodzaju - wbrew nazwie niewiele ma bowiem wspólnego z myślistwem. Jest to święto o kilkusetletniej tradycji, przypominające historię Biberach i regionu. Pierwsza wzmianka pisemna o święcie miasta pochodzi ponoć z roku 1668   . . . czytaj więcej


28 lipca 2015 - 6. Nocny Turniej Centrum Masters

Zapraszamy wszystkich miłośników piłki nożnej do udziału w 6. Nocnym Turnieju Centrum Masters.
Pierwszy gwizdek zabrzmi 28 sierpnia na boisku Orlik w Żarowie o godzinie 18:00. Najlepsze drużyny oraz laureaci klasyfikacji indywidualnej zostaną nagrodzeni cennymi nagrodami.
Zgłoszenia przyjmowane są do 26 sierpnia.
Szczegóły na stronie organizatora >>> zobacz


28 lipca 2015 - Odlot jak marzenie. Poznaj pięć zasad przyjemnego latania

Dowiedz się, jak najkorzystniej kupić bilet, na co zwrócić uwagę przy pakowaniu, a wakacje zacząć już na lotnisku.
1. Jak latać tanio? Zasada: im wcześniej kupujemy bilet, tym mniej płacimy, jest dobrze znana. Warto jednak pamiętać także o tym, by używać kilku różnych wyszukiwarek cen biletów, a także porównać najlepsze z ofertami na stronach linii lotniczych. Zdarza się, że bezpośrednio u przewoźnika kupimy bilet taniej.
- Warto też poszukać biletów w połączeniach z przesiadką, na przykład z Wrocławia przez Frankfurt, Düsseldorf, Kopenhagę czy Londyn. Nieraz można w ten sposób trafić na prawdziwe okazje - mówi Monika Półtorzycka-Jon, menadżer ds. marketingu i PR Portu Lotniczego Wrocław   . . . czytaj więcej


28 lipca 2015 - Festyn rodzinny w Rusku

Integracja, rodzinna zabawa, dobry humor i świetna kuchnia - tak najkrócej można opisać walory festynu rodzinnego w Rusku, który zorganizowały 25 lipca br. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej na czele z Urszulą Łatą, sołtysem wsi.
Piąta już edycja festynu odbyła się na placu zabaw i zgromadziła liczną rzeszę uczestników, którzy przybyli całymi rodzinami nie zważając na kapryśną pogodę. W programie poprowadzonym przez Katarzynę Borys, instruktora Strzegomskiego Centrum Kultury każdy znalazł dla siebie coś interesującego   . . . czytaj więcej


27 lipca 2015 - Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum"

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania z twórcami - to wszystko czeka na publiczność podczas Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Pierwsza edycja nowego wydarzenia na filmowej mapie Polski odbędzie się między 11 a 15 listopada tego roku.
Spektrum będzie dla polskich widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji   . . . czytaj więcej


27 lipca 2015 - Dofinansowanie na start firmy

50 tysięcy złotych mogą otrzymać w ramach Funduszu Pożyczkowego EFS osoby rozpoczynające działalność na terenie województwa dolnośląskiego. Projekt skierowany jest do osób fizycznych zamieszkałych na terenie Dolnego Śląska. Pożyczkę można przeznaczyć na cele inwestycyjne, a także obrotowe, co bardzo ułatwia start przedsiębiorcy.
W ciągu ostatniego roku pieniądze z EFS trafiły do 50 nowych firm z naszego regionu, głównie w sektorze usług   . . . czytaj więcej


27 lipca 2015 - Turniej siatkówki plażowej

W niedzielnym, drugim już turnieju siatkówki plażowej zorganizowanym przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przez cały dzień rywalizowało 19 par męskich i 8 zespołów kobiecych zgłoszonych do zawodów. Rozgrywki rozpoczęte o godzinie 10.00 kończyły się dobrze po 18.00. Oprócz pięciu zespołów ze Świdnicy byli też zawodnicy reprezentujący inne miasta naszego regionu m.in. Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jawor, Nowa Ruda, Bielawa, Strzegom, Strzelin, Niedźwiednik, Niegoszów.
Lokalnego honoru udanie obroniła para Michał Szpak i Piotr Orzechowski wygrywając cały turniej w finale pokonując parę z Bielawy Dominik Chmielowiec i Bartosz Świgoń.   . . . czytaj więcej


26 lipca 2015 - Targi "Zdrowie ma smak" - zgłoszenia rozpoczęte

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy po raz dziewiąty organizuje Targi "Zdrowie ma smak". Targi odbędą się w dniach 28-29 sierpnia 2015 roku.
Celem Targów jest promowanie tzw. "zdrowej" żywności, produkowanej przez firmy rodzinne, gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne, wytwarzanej w sposób tradycyjny bez dodatków środków konserwujących, substancji dodatkowych i sztucznych aromatów   . . . czytaj więcej


26 lipca 2015 - AKS na turnieju Dana CUP

Rywalizacja sportowa i wielkie emocje towarzyszą młodym piłkarzom z AKS - u Strzegom podczas rozgrywek w międzynarodowym turnieju piłkarskim Dana Cup 2015, który już od 33 lat jest wielkim wydarzeniem sportowym w Europie. Mecze turniejowe są rozgrywane na terenie Hjorring i regionu Vendsyssel w Danii.
W tym roku w Dana Cup uczestniczy ponad 20 tysięcy zawodników z całego świata, tworząc wyjątkowy i kolorowy świat sportowy. W tej międzynarodowej grupie jest 17 - osobowa drużyna z AKS - u, która dobrze reprezentuje Strzegom i świetnie sobie radzi - jak na razie remisuje bądź wygrywa   . . . czytaj więcej


24 lipca 2015 - Rozbudowa "jedynki"

Rozpoczęto długo oczekiwaną rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy. Prace prowadzi Wałbrzyskie Konsorcjum Budowlane Sp. z o.o., które wygrało przetarg na realizację inwestycji.
Koszt rozbudowy to milion 154 tysiące złotych, z czego część pieniędzy pochodzi z budżetu obywatelskiego.
Projekt przewiduje rozbudowę szkoły o dwie pracownie lekcyjne, świetlicę oraz pomieszczenia sanitarne i techniczne o łącznej powierzchni 265,5 m2. Zmianie ulegnie także otoczenie budynku   . . . czytaj więcej


24 lipca 2015 - Kliczkowska po przebudowie

Blisko 6 milionów 200 tysięcy złotych kosztowała przebudowa ulicy Kliczkowskiej w Świdnicy, która została pod koniec czerwca oddana do użytku. Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Oba otrzymały dofinansowanie na rewitalizację zdegradowanych terenów poprzemysłowych na kwotę 4 miliony 646 tysięcy złotych.
W ramach inwestycji wybudowana została nowa, dwupasmowa droga o szerokości siedmiu metrów, nowe chodniki, zjazdy na posesje, 110 miejsc postojowych dla samochodów oraz ścieżka rowerowa   . . . czytaj więcej


24 lipca 2015 - Dolnoślązacy chcą zmienić pracę bądź znaleźć nowe kwalifikacje

Ponad 8,2 tysiąca Dolnoślązaków myślało o zmianie pracy, bądź szuka swojej nowej ścieżki zawodowej. Tak wynika z podsumowania sześciu miesięcy 2015 roku działalności Centrum Kariery we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.
Jednostka Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy pomaga w znalezieniu nowych kompetencji na przykład nauczycielom, którzy muszą pożegnać się z zawodem. Niedawno zaangażowała się również we wsparcie trzech rodzin z Donbasu, które zamieszkały we Wrocławiu   . . . czytaj więcej


24 lipca 2015 - Z wizytą u wrocławskich seniorów

Coraz ciekawsze zajęcia i spotkania odbywają się z udziałem seniorów ze Świebodzic, biorących udział w projekcie "Senior=Aktywny Obywatel", realizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach oraz Fundację Integracji Społecznej PROM.
15 lipca grupa 20 "aktywnych seniorów", którym przewodniczy Bogumiła Kuliberda, wybrała się z wizytą studyjną do Wrocławskiego Centrum Seniora, by poznać działalność tej organizacji i wymienić się pomysłami. WCS od ponad pięciu lat podejmuje różne działania, których celem jest aktywizacja środowisk senioralnych we Wrocławiu   . . . czytaj więcej


24 lipca 2015 - 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach - kobiety - open i mężczyźni - open. Zespoły wystąpią 26 lipca w dwuosobowych składach.
Zapisy w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00. O godzinie 10.00 na boiskach przy ulicy Śląskiej 35 rozpoczną się pierwsze gry.
Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - informacje - telefon 74 852 12 62 oraz 607 944 999


24 lipca 2015 - Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę

W najbliższą sobotę, 25 lipca zapraszamy na kolejną wycieczkę z cyklu "Z mamą i tatą odkrywam Świdnicę". Raz, dwa, trzy, dzisiaj postraszymy my! - tym razem będzie to wieczorny spacer po mieście, pełen mrocznych opowieści, zagadkowych historii i odrobiny czarów. Poszukamy świdnickiego potwora, nazywanego "królem węży", zobaczymy pokaz teatru cieni i spróbujemy rozwiązać zagadkę starożytnego Sfinksa.
Spotkanie z przewodnikami przy fontannie z Neptunem o godzinie 19.30.


24 lipca 2015 - Półmetek wakacji

Ależ ten czas szybko płynie, wakacyjny wypoczynek niemal w połowie mamy już za sobą. Lipcowe półkolonie w mieście także powoli dobiegają końca - ciekawie było zarówno w Miejskim Domu Kultury, jak i w Świetlicy Środowiskowej czy Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zajęcia dla swoich uczniów zorganizował także Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych.
Półkolonie obfitowały w liczne i bardzo zróżnicowane atrakcje - były wycieczki po bliskiej i dalszej okolicy, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjścia na basen, boiska miejskie a także wyjazdy poza miasto   . . . czytaj więcej


23 lipca 2015 - Bezpieczniej przy drogach powiatowych

Ruszyła przebudowa zatok autobusowych w Mokrzeszowie i Miłochowie oraz budowa chodników przy drogach powiatowych w Lubachowie, Witoszowie Górnym i Opoczce. Roboty prowadzone są przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego. Na ten cel z budżetu gminy Świdnica została przeznaczona dotacja celowa w wysokości 250 tysięcy złotych.
Do końca listopada br. ma powstać blisko pięćset metrów chodników przy drogach powiatowych. Ponadto przebudowane zostaną dwie zatoki autobusowe w Mokrzeszowie oraz jedna w Miłochowie   . . . czytaj więcej


23 lipca 2015 - Wakacyjne remonty na drogach

Sezon urlopowy trwa w najlepsze, jednak na drogach powiatowych prace remontowe idą pełną parą. Drogowcy kończą wcześniej zaczęte prace, rozpoczynają nowe.
Remont objął prawie cztery kilometry odcinek drogi na odcinku Marcinowice - Zebrzydów. W ramach prac wykonano także oznakowania poziomie w obrębie szkoły co poprawić ma bezpieczeństwo uczniów. Całość inwestycji realizowana jest w ramach rządowego programu pod nazwą "Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych"   . . . czytaj więcej


23 lipca 2015 - Zapraszamy na festyn

W ramach cyklu imprez organizowanych podczas wakacji w gminie Dobromierz, zapraszamy na kolejny Festyn Rodzinny, który odbędzie się 25 lipca o godzinie 18.00 na placu przy świetlicy wiejskiej w Pietrzykowie.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i dobrą zabawę dla wszystkich, bez względu na wiek.
W programie imprezy przewidziano: gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, bańki mydlane, zabawę taneczną oraz kącik kulinarny przygotowany przez mieszkańców.


23 lipca 2015 - Krajanka tytoniowa

Policjanci z zespołu kryminalnego Komisariatu Policji w Świebodzicach wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej we Wrocławiu w trakcie wspólnych działań mających na celu ujawnianie nielegalnych towarów bez polskich znaków akcyzy skarbowej zatrzymali 42-letniego mieszkańca Świebodzic.
Mężczyzna w mieszkaniu posiadał 14,5 kilogramów krajanki tytoniowej. Straty na szkodę Skarbu państwa wyniosły około 11 tysięcy złotych.
Ujawniony towar został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Izby Celnej, którzy poprowadzą dalsze czynności w tej sprawie.
Za posiadanie tytoniu bez znaków akcyzy skarbowej 42-latkowi grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat trzech.


22 lipca 2015 - Świdniczanka wystartuje w Mistrzostwach Europy

Reprezentująca klub jeździecki LKS Stragona mieszkanka Świdnicy - Adrianna Szczepara wystartuje w Mistrzostwa Europy Juniorów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Mistrzostwa odbędą się w Białym Borze (województwo zachodniopomorskie) już w połowie sierpnia.
Mistrzostwa Europy Juniorów to w kategorii wiekowej 14 -18 lat najważniejsza jeździecka impreza na starym kontynencie. Do walki o tytuł Mistrza Europy stanie ponad 70 zawodników reprezentujących 15 narodowości. Polska jako gospodarz imprezy ma prawo wystawić podwójna liczbę uczestników, aż 12 zawodników   . . . czytaj więcej


22 lipca 2015 - Będzie chodnik na Wodnej

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się budowa chodnika dla pieszych w Cierniach. Prace powadzone są przy drodze powiatowej przy ulicy Wodnej, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Strzegomską do skrzyżowania z ulicą Zieloną. Powstanie w tym miejscu 288 metrów wygodnego ciągu pieszego, co jest bardzo istotne dla mieszkańców tej dzielnicy - wiele osób udaje się bowiem do centrum piechotą.
Całość prac wykonuje Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego. W kosztach realizacji tej inwestycji partycypuje Gmina Świebodzice, która przekazała na ten cel ponad 45 tysięcy złotych.


22 lipca 2015 - Ponad dziewięćdziesięciu stypendystów

91 uczniów z gminy Marcinowice otrzymało stypendia naukowe, artystyczne i sportowe. Wręczyli je wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski wraz z przewodniczącą Rady Gminy Bożeną Lemą, przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Iwoną Wiśniewską, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Dawidem Sobczykiem i prezesem Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Arkadiuszem Wiśniewskim podczas uroczystości, która odbyła się 21 lipca w Zespole Szkół w Marcinowicach. Wspólne zdjęcie >>> zobacz
- Mamy w gminie bardzo zdolnych uczniów, a wielu z nich wykazuje wszechstronne talenty - mówi wójt Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


22 lipca 2015 - Chłodzenie na żądanie . . .

Dzisiaj na świdnickim Rynku pojawiły się dwie kurtyny wodne, które mają choć w niewielkim stopniu złagodzić panujące od kilku dni upały.
Ochotnicza Straż Pożarna ze Świdnicy będzie je uruchamiać w godzinach od 12.00 do 16.00. Kurtyny pozostaną tam przez najbliższe upalne dni. Najwiekszą frajdę orzeźwiajaca woda sprawi jak zawsze licznie gromadzącym się tam dzieciom.


22 lipca 2015 - Wakacyjne remonty w szkołach

Okres wakacyjny to najlepszy czas na przeprowadzenie remontów i napraw w placówkach oświatowych. Na terenie gminy Marcinowice szkoły nie wymagają większych remontów, jednak - jak w każdym miejscu użyteczności publicznej - zawsze znajdzie się coś do zrobienia, aby uczniowie kontynuowali jesienią naukę w komfortowych warunkach. - W Zespole Szkół w Marcinowicach prowadzona jest adaptacja ganku przy budynku Szkoły Podstawowej na kolejne pomieszczenia dla uczniów oraz wymiana drzwi w ganku, a także malowanie dekoracyjnych, drewnianych ścianek w szkole podstawowej - wylicza Honorata Błońska, kierownik Referatu Oświaty, Wspierania Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy Marcinowice.
- W Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach malowane są trzy sale lekcyjne i prowadzony jest remont części legarów drewnianych na dachu szkoły.


22 lipca 2015 - 33 miliony złotych na pomoc młodym bezrobotnym

Do końca lipca przyjmowane są projekty od instytucji, które zajmują się pomocą osobom, które mają 15-29 lat. W ramach aktualnego naboru Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczy blisko 33 miliony złotych na pomoc młodym bezrobotnym, którzy nie muszą być zarejestrowani w urzędach pracy. Właśnie trwa konkurs, który ma wyłonić instytucje udzielające wsparcia osobom poniżej 30. roku życia.
Działania te będą możliwe dzięki unijnemu Programowi Wiedza Edukacja Rozwój. Chodzi o aktywizację osób młodych pozostających bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. młodzież NEET   . . . czytaj więcej


21 lipca 2015 - Lekcja patriotyzmu podczas ratowaniu polskich mogił

Po raz szósty młodzież i wolontariusze z Dolnego Śląska ratowali polskie nekropolie a Ukrainie. Wśród nich byli uczniowie z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, którzy po raz kolejny odwiedzili polski cmentarz w Nowej Uszycy, gdzie nastąpiła uroczysta inauguracja szóstej edycji akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".
W tym roku blisko pół tysiąca wolontariuszy postanowiło zamienić swoje wakacje na pomoc przy porządkowaniu polskich mogił. Dotarli aż do 85 miejscowości, by pracować na cmentarzach swoich przodków   . . . czytaj więcej


21 lipca 2015 - Nominacja do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2015

Polska Agencja Przedsiębiorczości ogłosiła nominacje do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2015. Wśród wyróżnionych firm znalazła się DZT Service ze Świebodzic, działająca w branży ciepłowniczej. Ogłoszenie zwycięzców oraz przyznanie nagród nastąpi podczas III Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbędzie się w dniach 5-6 listopada w Łodzi.
DZT Service jest firmą, która wyróżnia się nie tylko na gruncie lokalnej gospodarki. W ciągu ostatnich lat otrzymała m.in. Medal Europejski za usługi laboratoryjne oraz tytuł Diamentów miesięcznika Forbes   . . . czytaj więcej


21 lipca 2015 - 6. Nocny Turniej Centrum Masters

Zapraszamy wszystkich miłośników piłki nożnej do udziału w 6. Nocnym Turnieju Centrum Masters.
Pierwszy gwizdek zabrzmi 28 sierpnia na boisku Orlik w Żarowie o godzinie 18:00. Najlepsze drużyny oraz laureaci klasyfikacji indywidualnej zostaną nagrodzeni cennymi nagrodami.
Zgłoszenia do 26 sierpnia.
Szczegóły na stronie organizatora >>> zobacz


21 lipca 2015 - Karaiby, lewady, Rio. TOP 5 kierunków z Wrocławia odkrytych na nowo

Tego się nie spodziewałeś, a polecisz tam bezpośrednio z wrocławskiego lotniska. Na Kretę, Barcelonę czy Maderę można spojrzeć inaczej. Przedstawiamy TOP 5 miejsc, które warto poznać z zupełnie innej strony. Ekscentryczna Barcelona
Muzeum Perfum z najpiękniejszymi i najbardziej oryginalnymi buteleczkami, Muzeum Wynalazków, gdzie zobaczymy nie tylko najlepsze, ale także najgorsze wynalazki wszechczasów, a może Tibidabo Museum of Automata, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt automatów-zabawek nawet sprzed 150 lat?   . . . czytaj więcej


20 lipca 2015 - Aktywna niedziela w Świebodzicach

Park Miejski 19 lipca rozbrzmiewał gorącą muzyką, a na trawniku widać było uśmiechniętych, ćwiczących świebodziczan. Faktem jest, że słoneczna pogoda i wysoka temperatura większość mieszkańców skusiły jednak do odwiedzenia basenu, ale tym, którzy przyszli bawić się razem z nami i nieco inaczej spędzić popołudnie, należą się szczególne słowa uznania. Zamiast leżenia nad wodą i opalania wybrali wysiłek i aktywność fizyczną.
Nikt nie żałował, że dokonał właśnie takiego wyboru, bo aktywna niedziela obfitowała w wiele atrakcji. Zaczęła się warsztatami latino dance, które poprowadził Bartek Górski, uczestnik programu You can dance   . . . czytaj więcej


20 lipca 2015 - Letnie Projekty Artystyczne

Natchnieni słowami jakże wszechstronnego naukowca, artysty i twórcy pragniemy przybliżyć coroczny artystyczny program projektów letnich w Krzyżowej.
Tegoroczne Lato Artystyczne rozpoczął pierwszy cykl projektu "Kuźnia Młodych Artystów", tuż po nim zawita "Międzynarodowe Lato Artystyczne, Krzyżowa 2015", podczas którego młodzi artyści postarają się w swoich dziełach odzwierciedlić temat tegorocznego projektu, który brzmi "W poszukiwaniu Mistrza"   . . . czytaj więcej


20 lipca 2015 - Zwycięzcy III Festiwalu Szachowego

Przez trzy dni w Żarowie rywalizowali szachiści w ramach III Festiwalu Szachowego Żarów'2015. Atrakcyjne nagrody i dobra opinia z lat ubiegłych sprawiły, że do Żarowa przyjechało wielu szachistów nie tylko z Polski, ale także z sąsiednich państw. W tym roku Festiwal składał się z trzech turniejów: klasyfikacyjnego dla juniorów, otwartych dla wszystkich turniejów szachów błyskawicznych i szybkich oraz symultany szachowej z arcymistrzem Mirosławem Grabarczykiem.
W sobotę, 18 lipca po dwóch dniach rozgrywek zakończył się Turniej klasyfikacyjny dla juniorów   . . . czytaj więcej


0 lipca 2015 - Poinformuj o śmierci bliskiej osoby

Dla każdej rodziny dni po śmierci bliskiej osoby są bardzo trudne. Bywa, że pogrążona w smutku zapomina o poinformowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o śmierci emeryta lub rencisty więc do drzwi puka listonosz z przekazem za kolejny miesiąc. Niestety pieniądze wypłacone w następnym miesiącu po śmierci emeryta, rencisty - trzeba zwrócić, jako nienależnie pobrane świadczenia.
Żeby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji należy pamiętać o tym, żeby możliwie szybko po pogrzebie poinformować ZUS o śmierci bliskiej nam osoby zwłaszcza jeśli zlecamy formalności zakładowi pogrzebowemu   . . . czytaj więcej


19 lipca 2015 - Można już składać wnioski o przyznanie nagród w dziedzinie kultury

Do 15 sierpnia br. można składać wnioski o przyznanie nagród w dziedzinie kultury. Formularz wniosku >>> pobierz. Uprawionymi do składania wniosków o przyznanie nagród są: Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy, komórki organizacyjne Urzędu Miejskiego w Świdnicy właściwe do spraw kultury oraz ochrony i konserwacji zabytków, stowarzyszenia działające w zakresie kultury w mieście, jednostki kultury i oświaty z terenu miasta   . . . czytaj więcej


19 lipca 2015 - 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach - kobiety - open i mężczyźni - open. Zespoły wystąpią 26 lipca w dwuosobowych składach.
Zapisy w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00. O godzinie 10.00 na boiskach przy ulicy Śląskiej 35 rozpoczną się pierwsze gry.
Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - informacje - telefon 74 852 12 62 oraz 607 944 999


19 lipca 2015 - XX Rajd na Śnieżne Kotły

Świdnicka Lokalna Organizacja Turystyczna nie zwalnia tempa. Już ruszyły zapisy na jubileuszowy XX Rajd na Śnieżne Kotły. Startujemy 25 lipca o godzinie 6.10 z Placu św. Małgorzaty w Świdnicy. Planowany powrót tego samego dnia o godzinie 21.00. Koszt rajdu to 40 złotych od osoby. W tej cenie zawarte są: przejazd autokarem, usługa profesjonalnego przewodnika, ubezpieczenie, wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz butelka wody. To idealna propozycja dla osób, które spędzają wakacje w domach, a chciałyby chociaż na jeden dzień wyrwać się z miasta i posmakować górskiej wędrówki. Program wycieczki oraz zapisy - w Świdnickiej Informacji Turystycznej, codziennie od 10:00 do 20:00, lub pod numerami: 74/852 02 90 oraz 790 338 855.


18 lipca 2015 - Wycieczka do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

15 lipca uczestnicy wakacyjnych zajęć "Lato zSOKiBP" wraz z wolontariuszami z Klubu Młodzieżowego odwiedzili "JuraPark" w Krasiejowie, gdzie czekały na nich dinozaury.
Zwiedzili także cyfrowy Park Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym odbyli lot promem kosmicznym i poznali swoich przodków.
Niezapowiedzianą atrakcją było to, że uczestnicy mieli okazje spotkać Jacka Majera ps. "Mezo", co dało dzieciom wiele radości.


18 lipca 2015 - Papierosy i tytoń bez akcyzy

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej we Wrocławiu ujawnili i zabezpieczyli w pomieszczeniach jednej z firm na terenie Strzegomia krajankę tytoniową. W trakcie przeszukania funkcjonariusze ujawnili trzydzieści kilogramów krajanki.
W tym samym dniu Świdniccy Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w trakcie przeszukania mieszkania na terenie gminy Świdnica ujawnili i zabezpieczyli 7400 sztuk papierosów zapakowanych już w pudelka ze znakiem towarowym bez polskich znaków akcyzy. Straty na szkodę Skarbu Państwa wyniosły ponad 53 tysięcy złotych. Ujawniony towar został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Izby Celnej, którzy poprowadzą dalsze czynności w tej sprawie. W świetle obowiązujących przepisów na przestępstwa karno-skarbowe grozić może kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.


17 lipca 2015 - 26 lipca ostatnim dniem zgłoszeń do konkursu "Tu Mieszkam, Tu Zmieniam"

To już II edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do społeczności lokalnych, organizowanego przez Bank Zachodni WBK. Na przesyłanie wniosków pozostał tylko tydzień. Warto wziąć udział w konkursie, ponieważ wysokość dofinansowania projektów wyniesie od czterech do dziesięciu tysięcy złotych. Łączna wartość przeznaczonych na ten cel środków to 1,5 miliona złotych. Propozycje projektów należy składać do 26 lipca 2015 roku poprzez stronę banku >>> zobacz Ogłoszenie trzystu projektów, które otrzymają dofinansowanie odbędzie się 21 sierpnia   . . . czytaj więcej


17 lipca 2015 - Będzie współpraca polsko-czeska

Jedną z ważnych inicjatyw wójta Władysława Gołębiowskiego jest nawiązanie porzuconej wiele lat temu współpracy transgranicznej gminy Marcinowice. Na początek nawiązał kontakt z Czechami.
15 lipca wójt odwiedził czeską wieś Lužany, gdzie spotkał się z tamtejszym starostą Martinem Mitlöhnerem. - Omówiliśmy możliwości współpracy między naszymi gminami. I choć rozmowa była zupełnie wstępna, bez żadnych zobowiązań, to przychylność ze strony pana starosty była bardzo wielka, więc mogę mieć nadzieję na nawiązanie tej współpracy - relacjonuje Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


17 lipca 2015 - Czas dla seniorów w Świdnicy

Już nie tylko w Domu Dziennego Pobytu seniorzy ze Świdnicy mogą w ciekawy i aktywny sposób spędzić wolny czas. Dzięki pieniądzom z miejskiej kasy uruchomiono dwa kluby seniora, na Osiedlu Młodych i Zarzeczu. Ten pierwszy dopiero rozpoczyna swoją działalność, a drugi ma za sobą pierwsze spotkania. Z budżetu sfinansowane jest niezbędne wyposażenie oraz praca animatorów.
W czwartek, 23 lipca w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przy ulicy Kozara-Słobódzkiego 21A odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Seniora   . . . czytaj więcej


17 lipca 2015 - XIII Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu

Dla kogo trzynastka okaże się szczęśliwa? Relaks i rekreacja czy wyzwanie i rywalizacja? Po co wybierać, gdy można mieć jedno i drugie. Wystarczy przyjechać na Stację PKP w Jugowicach, koło Walimia.
Już po raz XIII Sowiogórskie Bractwo Kolejowe i Gmina Walim mają przyjemność zaprosić Państwa na Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu czyli Push-Pull Party Jugowice 2015. Na dwa dni - 18 i 19 lipca - Jugowice zamienią się w Polską stolicę drezyn. >>> zobacz Co najważniejsze będzie można oglądać różne konstrukcje i przejechać się fragmentem linii 285   . . . czytaj więcej


17 lipca 2015 - Tego wydarzenia nie można przegapić

55 osobowa Orkiestra Symfoniczna zagra na największej górskiej twierdzy w Europie - Twierdzy Srebrna Góra.
Serdecznie zapraszamy na drugą edycję koncertu muzyki poważnej, który odbędzie się w dniach 17 oraz 18 lipca 2015 roku na Twierdzy Srebrna Góra. Koncertu wyjątkowego pod względem repertuaru, organizacji i lokalizacji. 55 osobowa Orkiestra Symfoniczna im. Księcia Jerzego II Piasta pod batutą świetnego Marka Kudry zagra najbardziej znane kompozycje mistrzów muzyki poważnej   . . . czytaj więcej


17 lipca 2015 - Kolejny wakacyjny weekend przed nami

Kolejny wakacyjny weekend przed nami, a to oznacza masę atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Świdnicy i ich rodziców. W sobotę 18 lipca o godzinie 11.00 zapraszamy rodziców z dziećmi na kolejne warsztaty wakacyjne w ramach akcji "Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę". Tym razem tematem przewodnim będą pierniki. Tradycyjnie spotykamy się w Rynku pod fontanną z Neptunem.
W ubiegłym tygodniu całe rodziny poznawały sekrety fauny i flory naszego regionu. Podglądali przyrodę przez lupę, nauczyli się korzystać z kompasu, poznali rośliny trujące i jadalne   . . . czytaj więcej


17 lipca 2015 - Pobili i zabrali telefon

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy otrzymali zgłoszenie o rozboju dokonanym na 52 - letnim mieszkańcu Świdnicy.
Na jednym z parkingów na terenie miasta mężczyzna został przewrócony na ziemię i bity po całym ciele. Sprawcy po doprowadzeniu go do stanu bezbronności ukradli mu telefon komórkowy. Pokrzywdzony doznał ogólnych obrażeń ciała.
W trakcie prowadzonych czynności policjanci zatrzymali mężczyzn odpowiadających wyglądem ustalonemu rysopisowi sprawców tego czynu   . . . czytaj więcej


16 lipca 2015 - Weź paragon i wygraj samochód

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy informuje, iż w lipcu ruszyła nowa odsłona prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów akcji "Weź paragon" - "Nie daj się oszukać - sprawdź paragon".
Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia. Zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do "kieszeni" nieuczciwego sprzedawcy   . . . czytaj więcej


16 lipca 2015 - Dożynki Gminne - pełne atrakcji

Tegoroczne Dożynki Gminne, które odbędą się 23 sierpnia w Mysłakowie, będą obfitować w atrakcje. Będzie i ludowo, i egzotycznie. I wesoło, i podniośle.
Nad wszystkim czuwają wójt gminy Władysław Gołębiowski, Gminny Ośrodek Kultury, kierowany od niedawna przez nowego dyrektora Dawida Sobczyka, oraz sołectwo Mysłaków, na czele z radną Iwoną Wiśniewską i sołtys Emanuelą Gerus.
W części oficjalnej, oprócz mszy św. i misterium chleba, zostaną także wręczone tytuły Honorowego Obywatela Gminy Marcinowice oraz Zasłużonego dla Gminy Marcinowice   . . . czytaj więcej


16 lipca 2015 - Bądź fit, nie tylko w niedzielę

Jeżeli mają Państwo wolny najbliższy weekend, a na razie wakacyjnych planów brak - polecamy ciekawą imprezę w mieście.
W najbliższą niedzielę, 19 lipca, zapraszamy do Parku Miejskiego na aktywny wypoczynek dla całych rodzin.
Szykuje się sporo ciekawych wydarzeń - zumba i joga prowadzona przez instruktorki, dance fit z elementami latino, prowadzony przez uczestnika programu You can dance Bartka Górskiego   . . . czytaj więcej


16 lipca 2015 - Profilaktyka stomatologiczna

W czasach, gdy o powrocie dentystów do szkół wyłącznie się mówi, władze gminy Świdnica podejmują skuteczne rozwiązania oferując uczniom gminnych placówek oświatowych darmową profilaktykę stomatologiczną.
W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tysięcy złotych, w tym tysięcy złotych na program "Moje zdrowe ząbki". W 2014 na darmowe wizyty u stomatologa przeznaczono kolejne 37 tysięcy złotych. W tym roku na zadania związane z realizację programów profilaktyki zdrowotnej zaplanowano 60 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


16 lipca 2015 - 6. Nocny Turniej Centrum Masters

Zapraszamy wszystkich miłośników piłki nożnej do udziału w 6. Nocnym Turnieju Centrum Masters.
Pierwszy gwizdek zabrzmi 28 sierpnia na boisku Orlik w Żarowie o godzinie 18:00. Najlepsze drużyny oraz laureaci klasyfikacji indywidualnej zostaną nagrodzeni cennymi nagrodami.
Zgłoszenia do 26 sierpnia.
Szczegóły na stronie organizatora >>> zobacz


16 lipca 2015 - Trzydziestka na Pogodnej

Od piątku, 17 lipca zostaną przywrócone kursy linii autobusowej nr 30 do ulicy Pogodnej.
W związku z remontem ulicy Sikorskiego nowa trasa przejazdu tej linii w kierunku Bystrzycy Górnej to: Pogodna - Rondo Solidarności - Tadeusza Ząbka - Kazimierza Wielkiego - Henryka Pobożnego - Zamenhofa (przystanek). Na przystankach od ulicy Pogodnej do ulicy Zamenhofa autobus nie będzie się zatrzymywał. Pozostała część trasy nie ulega zmianie.
Z uwagi na wydłużoną trasę przejazdu mogą wystąpić opóźnienia na tej linii.


16 lipca 2015 - Targi "Zdrowie ma smak" - zgłoszenia rozpoczęte

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy po raz dziewiąty organizuje Targi "Zdrowie ma smak". Targi odbędą się w dniach 28-29 sierpnia 2015 roku.
Celem Targów jest promowanie tzw. "zdrowej" żywności, produkowanej przez firmy rodzinne, gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne, wytwarzanej w sposób tradycyjny bez dodatków środków konserwujących, substancji dodatkowych i sztucznych aromatów   . . . czytaj więcej


16 lipca 2015 - Nigdy nie zostawiaj dziecka w aucie

Nietypową interwencję podjęła świebodzicka Straż Miejska w środę, 15 lipca. - Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkanki miasta z prośbą o pomoc w otworzeniu auta. W samochodzie zostały zatrzaśnięte kluczyki, a wewnątrz znajdowało się 2-miesięczne niemowlę - relacjonuje Łukasz Gil, Komendant SM w Świebodzicach. - Dziecko na szczęście nie przebywało w aucie długo, cała sytuacja wydarzyła się dosłownie chwilę wcześniej.
To było nieprzewidziane zdarzenie, mama wybierała się z maleństwem samochodem, zamocowała już fotelik i nieświadomie zamknęła auto   . . . czytaj więcej


16 lipca 2015 - Rój pszczół w centrum miasta

Nietypowe miejsce znalazły sobie pszczoły na siedzibę roju. Otóż wczoraj (środa) około godziny 14:40 na ulicy Łukowej w Świdnicy miała miejsce akcja straży pożarnej i straży miejskiej.
Powodem była informacja o roju pszczół, który zagnieździł się w żywopłocie oddzielającym jezdnię od parkingu. W miejscu tym o tej porze występuje duże natężenie ruchu kołowego i pieszego.
Strażacy szybko i profesjonalnie zneutralizowali zagrożenie zabierając pszczoły.


16 lipca 2015 - Zapraszamy na letnie pikniki

Dwie kolejne miejscowości z gminy Marcinowice zapraszają na letnie rodzinne pikniki. 18 lipca będziemy bawić się w Gruszowie, a dzień później - 19 lipca - w Chwałkowie.
Na dzieci czekają zabawy z animatorami, małe eksperymenty naukowe, bańki mydlane, tańce i pląsy przy muzyce. Dorośli pobawią się przy muzyce do późnych godzin wieczornych.
Obie imprezy rozpoczynają się o godzinie 15.00.


15 lipca 2015 - Świebodzice - innowacyjny samorząd

Dziennik "Rzeczpospolita" ogłosił doroczny ranking dotyczący najlepiej rozwijających się samorządów w 2015 roku. W tym roku oceniano miasta i gminy także w kategorii innowacyjności. Świebodzice znalazły się w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich na wysokim, 50. miejscu, na równi z kilkunastoma innymi samorządami.
Uzyskaliśmy 14 punktów, najlepszy wynik to 26 punktów. Ranking powstał w oparciu o analizę ankiet z 250 miast i 250 gmin wiejskich oraz miast na prawach powiatu   . . . czytaj więcej


15 lipca 2015 - Rozpoczną zdjęcia do filmu fabularnego

W przyszłym tygodniu w Świdnicy rozpoczną się zdjęcia do filmu fabularnego pt. "Plac Zabaw" według scenariusza i reżyserii Bartosza Kowalskiego. Film ten jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a jego realizacja odbywa się na terenie województwa dolnośląskiego. Obraz ten opowiadać ma o trudnych relacjach między nastolatkami i dorosłymi. Fabuła obejmuje jeden ważny dzień z życia trójki bohaterów, którzy kończą szkołę podstawową.
Ekipy filmowej spodziewać się możemy w naszym mieście już 21 lipca na Osiedlu Zawiszów przy ulicach Władysława Łokietka 19 i Henryka Brodatego 30 oraz w kwiaciarni "Konefka" przy ulicy Kazimierza Wielkiego   . . . czytaj więcej


15 lipca 2015 - III Festiwal Szachowy Żarów'2015

W dniach 17-19 lipca w Żarowie odbędzie się III Festiwal Szachowy Żarów'2015. W tym roku turniej odbędzie się w nieco innej formule niż w latach ubiegłych. W piątek i sobotę rozegrany zostanie turniej klasyfikacyjny dla dzieci i młodzieży z podziałem końcowym na kategorie do lat 10, 12, 14 i 16, natomiast sobota i niedziela to dwa turnieje otwarte dla wszystkich, a więc turniej szachów szybkich i błyskawicznych.
Dodatkową atrakcją będzie symultana szachowa z szachowym arcymistrzem Mirosławem Grabarczykiem, w której udział może wziąć każdy szachista-amator   . . . czytaj więcej


15 lipca 2015 - Rowerami przez Hiszpanię

Sześcioro młodych ludzi ze Świebodzic wraz z księdzem Mateuszem Pawlicą z parafii pw. św. Mikołaja, właśnie wyruszyło w niezwykłą podróż. Śmiałkowie zamierzają przejechać rowerami przez całą Hiszpanię, zaczynając wyprawę w Barcelonie, a kończąc w Gibraltarze. Do pokonania jest 1300 kilometrów.
- Po drodze odwiedzimy dwa sanktuaria: Montserrat i Avilę - mówi ksiądz Mateusz, organizator wycieczki. - Mamy nadzieję, że wszystko się uda i czeka nas wyprawa pełna ciekawych przygód i miejsc. Rowerzyści będą podróżować w koszulkach z logo naszego miasta, zabrali także ze sobą naszą flagę, zatem można liczyć na niebanalną promocję Świebodzic w Hiszpanii   . . . czytaj więcej


15 lipca 2015 - Potrzebni wolontariusze w Mieście Dzieci

Druga edycja miasta Dzieci w Świdnicy rozpocznie się już 18 sierpnia i potrwa do 27 sierpnia. W sumie udział w tej nietypowej formie półkolonii weźmie blisko 720 dzieci i podobnie jak rok temu odbędzie się ona na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Aby czas spędzony na zabawie mijał dzieciom bez żadnej troski, potrzebni są wolontariusze, którzy czuwać będą nad bezpieczeństwem obywateli Miasta Dzieci.
Podobnie jak przed rokiem uczestnikami półkolonii w pierwszej kolejności będą dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić wypoczynku poza miastem, z powodów finansowych, losowych lub rodzinnych   . . . czytaj więcej


15 lipca 2015 - Nowa dyrektor

Rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Publicznej Szkoły nr 4 w Świebodzicach. Placówką od września zarządzać będzie dotychczasowa wicedyrektor szkoły, Dorota Uzar. W SP 4 pracuje od 2011 roku, jest doświadczonym pedagogiem, nauczycielem dyplomowanym.
Dorota Uzar jest nauczycielem nauczania początkowego i wychowania przedszkolnego, posiada także kompetencje w zakresie rewalidacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, orientacją i poradnictwem zawodowym; ukończyła także prawo administracyjne i postępowanie administracyjne w zakresie administracji, informatykę dla nauczycieli oraz zarządzanie oświatą.


14 lipca 2015 - Można już składać wnioski o przyznanie nagród w dziedzinie kultury

Do 15 sierpnia br. można składać wnioski o przyznanie nagród w dziedzinie kultury. Formularz wniosku >>> pobierz. Uprawionymi do składania wniosków o przyznanie nagród są: Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy, komórki organizacyjne Urzędu Miejskiego w Świdnicy właściwe do spraw kultury oraz ochrony i konserwacji zabytków, stowarzyszenia działające w zakresie kultury w mieście, jednostki kultury i oświaty z terenu miasta   . . . czytaj więcej


14 lipca 2015 - 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach - kobiety - open i mężczyźni - open. Zespoły wystąpią 26 lipca w dwuosobowych składach.
Zapisy w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00. O godzinie 10.00 na boiskach przy ulicy Śląskiej 35 rozpoczną się pierwsze gry.
Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - informacje - telefon 74 852 12 62 oraz 607 944 999


14 lipca 2015 - Wakacyjna zbiórka krwi

Żarowianie jak zwykle nie zawiedli. Podczas pierwszej wakacyjnej zbiórki we wtorek, 14 lipca oddali prawie pięć litrów krwi. Nie jest to dużo, ale dla poszkodowanych każda kropla tego życiodajnego płynu jest bezcenna.
- Chętnych nie brakuje, ale chyba nigdy nie będzie ich wystarczająco dużo - przyznaje Czesław Giemza, prezes żarowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi. I dodaje. - W okresie wakacyjnym, kiedy zwiększa się liczba wypadków, a honorowi dawcy wyjeżdżają na wakacje, zapotrzebowanie na krew dramatycznie wzrasta   . . . czytaj więcej


14 lipca 2015 - Tereny pokoszarowe odzyskały blask

Piękne funkcjonalne boisko sportowe wraz z siłownią zewnętrzną, kolorowy plac zabaw dla najmłodszych i przebudowana ulica Koszarowa - to efekt diametralnych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach na terenach pokoszarowych w Strzegomiu.
Nowoczesne boisko jest już oddane do użytku. Obiekt został odpowiednio ogrodzony, wykonano chodniki, zamontowano oświetlenie zewnętrzne boiska i terenu przyległego. Ustawione zostały także kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery oraz urządzenia siłowni zewnętrznej. Prace związane z budową boiska przy ulicy Koszarowej w Strzegomiu kosztowały - blisko 635 tysięcy złotych.


14 lipca 2015 - Rozpoczęto remonty chodników w Świdnicy

Nawierzchnia zostanie poprawiona na dziewięciu traktach. Koszt realizacji całego przedsięwzięcia to prawie 400 tysięcy złotych. W pierwszej kolejności remontem objęty zostanie odcinek chodnika przy ulicy Dąbrowskiego od posesji nr 57 do nr 67.
Następnie w kolejności wykonawca rozpocznie prace wzdłuż ulicy gen. Ignacego Prądzyńskiego (od posesji nr 163 do ulicy Dąbrowskiego), ulicy Parkowej (strona parzysta od posesji nr 6 do ulicy Hetmańskiej), ulicy Zwierzynieckiej (od ulicy Ofiar Oświęcimskich do wjazdu do garaży), ulicy Armii Krajowej (od posesji nr 22 do skrzyżowania z ulicą Sybiraków), ulicy Świerkowej (strona parzysta od nr 12 do ulicy Głowackiego) oraz ulicy Krakowskiej (od ulicy Zamenhofa do granicy posesji przy ulicy Willowej 32)   . . . czytaj więcej


14 lipca 2015 - XX Rajd na Śnieżne Kotły

Świdnicka Lokalna Organizacja Turystyczna nie zwalnia tempa. Już ruszyły zapisy na jubileuszowy XX Rajd na Śnieżne Kotły. Startujemy 25 lipca o godzinie 6.10 z Placu św. Małgorzaty w Świdnicy. Planowany powrót tego samego dnia o godzinie 21.00. Koszt rajdu to 40 złotych od osoby. W tej cenie zawarte są: przejazd autokarem, usługa profesjonalnego przewodnika, ubezpieczenie, wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz butelka wody. To idealna propozycja dla osób, które spędzają wakacje w domach, a chciałyby chociaż na jeden dzień wyrwać się z miasta i posmakować górskiej wędrówki. Program wycieczki oraz zapisy - w Świdnickiej Informacji Turystycznej, codziennie od 10:00 do 20:00, lub pod numerami: 74/852 02 90 oraz 790 338 855.


13 lipca 2015 - W odpowiedzi byłym rządzącym

Dziwi mnie, że kilka zdań wyjaśnień, skierowanych do mieszkańców części Osiedla Młodych, wywołało tak duże emocje w panach Murdzku i Pałacu i na ten krótki przecież list wyprodukowali niezwykle długą ripostę, w której daleko odbiegają w swoich interpretacjach od zasadniczego przesłania tegoż listu. Moją intencją było proste wyjaśnienie mieszkańcom, dlaczego w najbliższym czasie narażeni będą na duży dyskomfort, związany z budową ronda i dlaczego takie właśnie rozwiązanie jest nieuniknione.
Pan Pałac uczestniczył w maju w spotkaniu z niezadowolonymi mieszkańcami Osiedla Młodych i szkoda, że wówczas nie wykazał się widoczną tu elokwencją   . . . czytaj więcej


13 lipca 2015 - Trebunie-Tutki w Krzyżowej

Występ zespołu Trebunie-Tutki, piękne wieńce dożynkowe, kolorowe stragany, smaczne potrawy, gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy z cennymi nagrodami, finał turnieju sołectw - to atrakcje tegorocznego Święta Plonów Gminy Świdnica.
Organizatorzy: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, sołectwo Krzczonów, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zapraszają mieszkańców gminy i wszystkich gości do Krzyżowej, 30 sierpnia. Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie występ zespołu Trebunie-Tutki   . . . czytaj więcej


13 lipca 2015 - Następny chuligan zatrzymany

Niespełna pięć dni po tym jak strażnicy miejscy ujęli wandala niszczącego znak drogowy zatrzymano następnego wandala.
W nocy 10 lipca o godzinie 23:10 także na ulicy Łukowej operator monitoringu wizyjnego zauważył młodego mężczyznę, który usiłował wybić szybę witryny jednego ze sklepów. Od tego zamiaru bezskutecznie próbował go odwieść jego kompan. Mimo wielu prób stłuczenia okna, szyba wytrzymała. Zawiedziony tym faktem młodzieniec postanawia dać upust swojej głupocie dewastując pobliski ogródek przynależny cukierni. Szybka i zdecydowana akcja strażników miejskich kończy się jego zatrzymaniem.


13 lipca 2015 - XIII Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu

Dla kogo trzynastka okaże się szczęśliwa? Relaks i rekreacja czy wyzwanie i rywalizacja? Po co wybierać, gdy można mieć jedno i drugie. Wystarczy przyjechać na Stację PKP w Jugowicach, koło Walimia.
Już po raz XIII Sowiogórskie Bractwo Kolejowe i Gmina Walim mają przyjemność zaprosić Państwa na Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu czyli Push-Pull Party Jugowice 2015. Na dwa dni - 18 i 19 lipca - Jugowice zamienią się w Polską stolicę drezyn. >>> zobacz Co najważniejsze będzie można oglądać różne konstrukcje i przejechać się fragmentem linii 285   . . . czytaj więcej


13 lipca 2015 - Tego wydarzenia nie można przegapić

55 osobowa Orkiestra Symfoniczna zagra na największej górskiej twierdzy w Europie - Twierdzy Srebrna Góra.
Serdecznie zapraszamy na drugą edycję koncertu muzyki poważnej, który odbędzie się w dniach 17 oraz 18 lipca 2015 roku na Twierdzy Srebrna Góra. Koncertu wyjątkowego pod względem repertuaru, organizacji i lokalizacji. 55 osobowa Orkiestra Symfoniczna im. Księcia Jerzego II Piasta pod batutą świetnego Marka Kudry zagra najbardziej znane kompozycje mistrzów muzyki poważnej   . . . czytaj więcej


13 lipca 2015 - "Roztańczeni-Rozśpiewani"

Sześć dni ćwiczeń, 30 uczestników i dziesięć piosenek w tanecznych rytmach, autorstwa Dariusza Jarosa i Tadeusza Szarwaryna znajdzie się na czwartym muzycznym krążku pt. "Roztańczeni-Rozśpiewani". Letnie Warsztaty Wokalne pod patronatem wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie przeszły już do historii.
Jednak Rozśpiewane Dzieciaki pozostawiły po sobie kolejną płytę, a ich talent i efekt muzycznych wakacji będzie można zobaczyć podczas dożynek gminnych w Krzyżowej, 30 sierpnia   . . . czytaj więcej


12 lipca 2015 - Z przygodami, ale się udała

Środowa zbiórka krwi w Świebodzicach okazała się sporą niespodzianką dla krwiodawców. Z powodu awarii systemu informatycznego pobór krwi nie mógł się odbyć w mieście - trzeba było to zrobić w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. RCKiK zaoferowało dowóz świebodziczan do swojego punktu i skorzystało z tej oferty 14 osób - za co należą im się serdeczne podziękowania.
Przygotowana na akcję nagroda-niespodzianka, ufundowana przez firmę Famalen, zostanie rozlosowana podczas najbliższej akcji stacjonarnej - czyli we wrześniu. Jest nią wysokiej klasy drukarka.


12 lipca 2015 - Spotkanie z Ośrodkami Szkolenia Kierowców

9 lipca w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie z właścicielami Ośrodków Szkolenia Kierowców. Ustawa nakazuje dokonania analizy statystycznej i podania do publicznej wiadomości informacji o średniej zdawalności osób szkolonych w danym ośrodku.
W spotkaniu na zaproszenie starosty Świdnickiego Piotra Fedorowicza uczestniczyli również Dyrektor WORD Wałbrzych Leszek Tkaczyk , zastępca Dyrektora Józef Piksa   . . . czytaj więcej


11 lipca 2015 - Pomogli rodzinie z Donbasu

- Spotykając się z rodziną Państwa Jakuszew bezpośrednio po jej przyjeździe do Świdnicy, oglądając fotografie jej dawnego domu znajdującego się w pobliżu donieckiego lotniska, pozostałości po wybuchu bomby na podwórku czy pocisku moździerzowego, który zniszczył ścianę budynku gospodarczego - nie mam wątpliwości, że moje rodzinne miasto zdało egzamin z człowieczeństwa.
Jako świdniczanie pomogliśmy uchodźcom wojennym, którzy nie z własnego wyboru we własnej ojczyźnie znaleźli się w tragicznej sytuacji   . . . czytaj więcej


11 lipca 2015 - Targi "Zdrowie ma smak" - zgłoszenia rozpoczęte

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy po raz dziewiąty organizuje Targi "Zdrowie ma smak". Targi odbędą się w dniach 28-29 sierpnia 2015 roku.
Celem Targów jest promowanie tzw. "zdrowej" żywności, produkowanej przez firmy rodzinne, gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne, wytwarzanej w sposób tradycyjny bez dodatków środków konserwujących, substancji dodatkowych i sztucznych aromatów   . . . czytaj więcej


10 lipca 2015 - Rondo rozwiąże problemy

Równolegle z budową marketu sieci Kaufland na terenie dawnego boiska przy ulicy Zamenhofa w Świdnicy, w bliskim jego sąsiedztwie zostanie wybudowane rondo tzw. turbinowe o średnicy około 50 metrów łączące ulice Zamenhofa, Plater i Ceglaną. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska wystosowała w związku z tą inwestycją pismo wyjaśniające do mieszkańców ulic, znajdujących się w niedalekiej odległości od placu budowy ronda.
Pismo, skierowane do mieszkańców bloków przy ulicy Wróblewskiego nr 43-57, Marcinkowskiego nr 49-63, Plater nr 5, 7, 9, Piłsudskiego nr 1-20 oraz Zamenhoffa nr 72 i 74, wyjaśnia jak doszło do decyzji o budowie ronda   . . . czytaj więcej


10 lipca 2015 - Kotarba na finiszu

Pomimo, że do zakończenia prac związanych z regulacją odcinka potoku Kotabra pozostało ponad 1,5 miesiąca, to większość prac została już wykonana. Tym samym kolejne 380 mb groźnego, podczas nawalnych opadów deszczu potoku w Mokrzeszowie zyskało nowe umocnienia.
To druga w tym roku inwestycja realizowana ze środków otrzymanych z budżetu państwa, na usuwanie skutków powodzi. Prace związane z regulacją potoku Kotarba, z wykorzystaniem tzw. "środków powodziowych" trwają od 2009 roku i były wykonane w czterech etapach   . . . czytaj więcej


10 lipca 2015 - Na Cichej z chodnikiem

Mieszkańcy ulicy Cichej w Żarowie już niebawem będą mogli korzystać z nowego chodnika. Jego budowa prawdopodobnie potrwa jeszcze do końca lipca. Wówczas pracownicy robót publicznych i prac interwencyjnych przeniosą się na ulicę Ogrodową, aby tam pracować przy budowie kolejnego ciągu pieszego.
Nowa nawierzchnia chodnikowa przy ulicy Cichej w Żarowie zostanie ułożona na długości 170 metrów bieżących. - Na odcinku przy ulicy Cichej w Żarowie trwają obecnie prace przy budowie nowego chodnika. Powstanie tam chodnik o szerokości półtora metra, który zostanie wyłożony nową kostką betonową   . . . czytaj więcej


9 lipca 2015 - III Festiwal Szachowy Żarów'2015

W dniach 17-19 lipca w Żarowie odbędzie się III Festiwal Szachowy Żarów'2015. W tym roku turniej odbędzie się w nieco innej formule niż w latach ubiegłych. W piątek i sobotę rozegrany zostanie turniej klasyfikacyjny dla dzieci i młodzieży z podziałem końcowym na kategorie do lat 10, 12, 14 i 16, natomiast sobota i niedziela to dwa turnieje otwarte dla wszystkich, a więc turniej szachów szybkich i błyskawicznych.
Dodatkową atrakcją będzie symultana szachowa z szachowym arcymistrzem Mirosławem Grabarczykiem, w której udział może wziąć każdy szachista-amator   . . . czytaj więcej


9 lipca 2015 - Chcą zmian w systemie sygnalizacji świetlnej

Mieszkańcy Świdnicy chcą zmian w systemie sygnalizacji świetlnej w mieście. Do Urzędu Miejskiego wpływa coraz więcej wniosków o poprawę jej funkcjonowania na kilku skrzyżowaniach. Skarżą się, że niektóre światła są ustawione na zbyt krótki czas, co skutkuje tym, iż niewielka ilość samochodów zdąży przemierzyć skrzyżowanie.
Sytuacja dotyczy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Esperantystów - Zamenhofa - Sikorskiego oraz tej na ulicy Wrocławskiej. W pierwszym przypadku mieszkańcy zaznaczają, że czas przeznaczony do lewoskrętu, jadąc od strony miasta na Osiedle Młodych jest zbyt krótki   . . . czytaj więcej


9 lipca 2015 - Nominacja do Teraz Polska

Świebodzice uzyskały nominację do prestiżowego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Samorząd zabiegał o uzyskanie wyróżnienia w kategorii "gmina".
Dzięki spełnieniu wymogów i pozytywnej ocenie kapituły gmina otrzymała prawo do posługiwania się w oficjalnych materiałach informacją o nominacji. Potwierdzeniem udziału w konkursie oraz otrzymanej nominacji jest dyplom. Konkurs "Teraz Polska" realizowany jest od ponad 20 lat   . . . czytaj więcej


9 lipca 2015 - Plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Marcinowice

Gmina Marcinowice przystąpiła do opracowania planu gospodarki niskoemisyjnej. To dokument strategiczny, opisujący kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego, tj. redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększania udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza, a także zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.
- Aby jak najlepiej rozpoznać i zdiagnozować potrzeby gminy w zakresie modernizacji i wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków, przekazaliśmy mieszkańcom do wypełnienia specjalną ankietę - mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice   . . . czytaj więcej


9 lipca 2015 - Remonty wakacyjne w szkołach

250 tysięcy złotych kosztować będą remonty bieżące w placówkach oświatowych, prowadzone w okresie letnich wakacji. Zostaną wykonane we wszystkich szkołach, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i estetykę obiektów oraz obniżą koszty eksploatacyjne w nowym roku szkolnym.
W gminie Świdnica działa sześć szkół podstawowych, trzy gimnazja, dwa przedszkola i szkolne schronisko młodzieżowe. Gmina corocznie przeznacza znaczne środki finansowe na modernizacje, remonty oraz budowę nowoczesnych obiektów służących edukacji dzieci i młodzieży   . . . czytaj więcej


9 lipca 2015 - Zumba w parku

Pierwsza edycja tanecznego fitness w Parku Miejskim wydaje się być bardzo udana. W środę 8 lipca o godzinie 19:00 do ćwiczeń w rytm muzyki stawiło się ponad 30 pań w różnym wieku, byli też nieliczni panowie i dzieci.
Energetyczne zajęcia poprowadziła trenerka zumba fitness Marta Jasińska. Pogoda była idealna: lekko się ochłodziło, ale nadal świeciło słońce. Oprócz ćwiczących pojawiła się też dopingująca widownia: rodzice, dziadkowie i spacerujący mieszkańcy. Zumba w parku będzie się odbywać w każdą środę o godzinie 19:00, do końca wakacji.


9 lipca 2015 - Remonty dzięki oszczędnościom. Naprawy

Po przeprowadzonym przetargu powiatowi pozostały środki z promesy na naprawę drogi powiatowej w Goli Świdnickiej.
Zgodnie z ustaleniami pomiędzy wójtem gminy Marcinowice a starostą świdnickim, w minionym tygodniu Rada Powiatu podjęła uchwałę, na mocy której pozostałe fundusze zostały przeznaczone na przebudowę drogi powiatowej nr 2879D w Wirach oraz przebudowę przepustów pod zjazdami przy drodze powiatowej nr 2898D na odcinku Gola Świdnicka - Krasków. Wartość pierwszego zadania to około 150 tysięcy złotych, zaś drugiego - ok. 100 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


8 lipca 2015 - Dzieci z Kresów Wschodnich

W ramach XVIII edycji akcji "Dzieci z Kresów Wschodnich Gośćmi Piastowskiej Ziemi Dolnośląskiej" 10 lipca Świdnicę odwiedzi ok. czterdziestoosobowa grupa dzieci w wieku od 10 do 15 lat wraz z opiekunami i goszczącymi je rodzinami.
Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne "Krajobrazy" w Legnicy, kierowane przez Tadeusza Samborskiego (członka zarządu Województwa Dolnośląskiego). Koordynatorem projektu jest Starościna Legnicka - Janina Mazur   . . . czytaj więcej


8 lipca 2015 - Nie czekaj, przyłącz się do kanalizacji

Gmina Świebodzice zakończyła budowę kanalizacji w ramach projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji wałbrzyskiej - Świebodzice", dofinansowanego z Unii Europejskiej.
Dzięki wsparciu unijnemu Świebodzice wybudowały łącznie 3219 mb kanalizacji, do której zostanie podłączonych 1219 mieszkańców, a także Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka. Prace objęły następujące ulice: Łączną, Sikorskiego, Ofiar Oświęcimskich, Mikulicza oraz Jeleniogórską   . . . czytaj więcej


8 lipca 2015 - Tego wydarzenia nie można przegapić

55 osobowa Orkiestra Symfoniczna zagra na największej górskiej twierdzy w Europie - Twierdzy Srebrna Góra.
Serdecznie zapraszamy na drugą edycję koncertu muzyki poważnej, który odbędzie się w dniach 17 oraz 18 lipca 2015 roku na Twierdzy Srebrna Góra. Koncertu wyjątkowego pod względem repertuaru, organizacji i lokalizacji. 55 osobowa Orkiestra Symfoniczna im. Księcia Jerzego II Piasta pod batutą świetnego Marka Kudry zagra najbardziej znane kompozycje mistrzów muzyki poważnej   . . . czytaj więcej


8 lipca 2015 - 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach - kobiety - open i mężczyźni - open. Zespoły wystąpią 26 lipca w dwuosobowych składach.
Zapisy w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00. O godzinie 10.00 na boiskach przy ulicy Śląskiej 35 rozpoczną się pierwsze gry.
Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - informacje - telefon 74 852 12 62 oraz 607 944 999


8 lipca 2015 - Nabór wniosków w projekcie "eInclusion"

Drugi nabór do projektu pn. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - "eInclusion" w Gminie Marcinowice", w ramach którego mieszkańcy mogą nieodpłatnie otrzymać sprzęt komputerowy wraz z dostępem do Internetu, trwa od 1 lipca. Wnioski można składać do 10 lipca.
Wypełnione ankiety weryfikacyjne należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy Marcinowice. Są one dostępne w Urzędzie Gminy, u sołtysów, w Ośrodku Pomocy Społecznej, można je także pobrać ze strony internetowej www.marcinowice.pl   . . . czytaj więcej


8 lipca 2015 - Koloniści już się szykują

50 dzieci będzie wypoczywać na koloniach letnich w Mrzeżynie w dniach od 5 do 18 sierpnia. Kolonie organizuje swoim małym mieszkańcom - jak co roku - Gmina Świebodzice.
W programie wypoczynku letniego są cztery posiłki dziennie, zajęcia i gry sportowe, a także atrakcyjne wycieczki: do Fortu Rogowo (muzeum o tematyce lotniczej), do Kołobrzegu, Pogorzelicy, oraz rejs statkiem po Bałtyku. Jedną z ciekawszych atrakcji będzie bez wątpienia Hit Euro 2015 - turniej piłkarski z wielkim finałem na hali widowiskowo-sportowej, sąsiadującej z ośrodkiem   . . . czytaj więcej


8 lipca 2015 - Muzyczne wakacje w Lubachowie

Letnie Warsztaty Wokalne pod patronatem wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek jako wypoczynek, a jednocześnie działania ukierunkowane na rozwój talentów wokalnych dzieci i młodzieży, to pomysł na promocję gminnych talentów. 6 lipca rozpoczęła się czwarta edycja warsztatów wokalnych dla uzdolnionej wokalnie grupy 30 uczniów z terenu gminy Świdnica.
Muzyka a wraz z nią piosenka, bezpośrednio rozwija wrażliwość estetyczną, umożliwia łatwiejsze poznawanie rzeczywistości, oparte na doznawaniu i przeżywaniu piękna. Wzbogaca naszą świadomość, zmysły, wyobraźnię i uczucia, uszlachetnia całą osobowość   . . . czytaj więcej


7 lipca 2015 - XX Rajd na Śnieżne Kotły

Świdnicka Lokalna Organizacja Turystyczna nie zwalnia tempa. Już ruszyły zapisy na jubileuszowy XX Rajd na Śnieżne Kotły. Startujemy 25 lipca o godzinie 6.10 z Placu św. Małgorzaty w Świdnicy. Planowany powrót tego samego dnia o godzinie 21.00. Koszt rajdu to 40 złotych od osoby. W tej cenie zawarte są: przejazd autokarem, usługa profesjonalnego przewodnika, ubezpieczenie, wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz butelka wody. To idealna propozycja dla osób, które spędzają wakacje w domach, a chciałyby chociaż na jeden dzień wyrwać się z miasta i posmakować górskiej wędrówki. Program wycieczki oraz zapisy - w Świdnickiej Informacji Turystycznej, codziennie od 10:00 do 20:00, lub pod numerami: 74/852 02 90 oraz 790 338 855.


7 lipca 2015 - Byli dla siebie przyjaciółmi

40 seniorów z 16 wsi, w wieku 55+ skorzystało z oferty tygodniowego wypoczynku w SSM w Lubachowie. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja letniego wypoczynku dla seniorów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było i tym razem.
Wypoczynek zorganizowany został w ramach projektu "Bądź swoim przyjacielem" w terminie od 27 czerwca do 4 lipca. Udział w programie wzięli seniorzy z 16 sołectw z terenu gminy Świdnica, tj. z Gogołowa, Stachowic, Lubachowa, Witoszowa Dolnego, Pankowa, Bojanic, Burkatowa, Krzczonowa, Słotwiny, Zawiszowa, Krzyżowej, Wieruszowa, Pszenna, Wilkowa, Lutomi Dolnej oraz Grodziszcza   . . . czytaj więcej


6 lipca 2015 - Festyn Boleścińskiej Kaszanki i Turniej Sołectw

Nawet upalna pogoda nie przeszkodziła mieszkańcom Boleścina w weekendowym, rodzinnym świętowaniu. Tym razem podczas festynu na boisku sportowym na stołach królowała boleścińska kaszanka. Jej smak doceniło m.in. jury poznańskich targów Polagra Farm, przyznając Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Jedność" w 2008 roku "Perłę" w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów". W tym dniu odbyła się kolejna edycja turnieju sołectw.
Organizatorzy festynu (sołtys, Rada Sołecka, Grupa Młodzieżowa Cesarz Boleścin, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi Boleścin, RSP "Jedność" Boleścin) zadbali o moc atrakcji   . . . czytaj więcej


6 lipca 2015 - Lipcowe krwiobranie

Zapraszamy 8 lipca (środa) do Miejskiego Domu Kultury na letnią akcję zbiórki krwi. Tradycyjnie zaczynamy o godzinie 10:00, żeby oddać bezcenny lek należy zabrać ze sobą dowód osobisty, mieć ukończone 18 lat i dobre zdrowie.
Akcja potrwa do godziny 14:00, organizatorami są: Urząd Miejski w Świebodzicach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Klub Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach oraz MDK. Będzie, jak zwykle, losowanie nagrody-niespodzianki. Tym razem ufunduje ją firma Famalen. Kolejna zbiórka - 13 sierpnia, w Rynku, w mobilnym ambulansie.


6 lipca 2015 - Znak drogowy kontra wandale

Nie ulega wątpliwości kto był silniejszy. Dwóch na jednego pod osłoną nocy, bez świadków, a jednak w oku kamery. Takie właśnie zdarzenie zostało zarejestrowane przez operatora monitoringu wizyjnego miasta.
Około godziny 1:25 w niedzielę 5 lipca, przy skrzyżowaniu ulicy Łukowej z Aleją Niepodległości w Świdnicy zauważył jak dwóch młodzieńców niszczy stojący tam znak drogowy. Po chwili uciekają w ulicę Różaną, za nimi biegną strażnicy miejscy. Niestety nie udaje się ich zatrzymać   . . . czytaj więcej


6 lipca 2015 - Lato w mieście pełne atrakcji

Uczniowie od tygodnia cieszą się wakacjami, nadeszło też prawdziwe, upalne lato. Młodzież może więc do woli korzystać z atrakcji, przygotowanych przez miasto, ale i dorośli mogą miło spędzić wolny czas - chociażby na miejskim basenie, czy ćwicząc zumbę w Parku Miejskim.
Półkolonie i zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży przygotowały tradycyjnie Miejski Dom Kultury, OSiR Świebodzice, Świetlica Środowiskowa, Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej a także Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Cierniach   . . . czytaj więcej


6 lipca 2015 - Mobilny Punkt Informacyjny

Zapraszamy mieszkańców Świdnicy i okolic do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie wsparcia z funduszy europejskich. W ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego, dyżur pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się, czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do dofinansowania z funduszy europejskich   . . . czytaj więcej


5 lipca 2015 - Targi "Zdrowie ma smak" - zgłoszenia rozpoczęte

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy po raz dziewiąty organizuje Targi "Zdrowie ma smak". Targi odbędą się w dniach 28-29 sierpnia 2015 roku.
Celem Targów jest promowanie tzw. "zdrowej" żywności, produkowanej przez firmy rodzinne, gospodarstwa ekologiczne, agroturystyczne, wytwarzanej w sposób tradycyjny bez dodatków środków konserwujących, substancji dodatkowych i sztucznych aromatów   . . . czytaj więcej


4 lipca 2015 - Półmetek II edycji konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" za nami

Stoiska konkursowe w 130 miejscowościach odwiedzone przez dziesiątki tysięcy osób oraz ponad 7,5 tysiąca pomysłów mieszkańców na to jak można zmienić własne otocznie - tak w największym skrócie można podsumować półmetek ogólnopolskiego konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam", organizowanego przez Bank Zachodni WBK.
Pozostało jeszcze tylko trzy tygodnie na zgłoszenie pomysłu jak poprawić życie we własnej okolicy. Termin na zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" mija 26 lipca   . . . czytaj więcej


4 lipca 2015 - Poparcie dla władz miasta

List popierający działania władz miasta Świdnicy w sprawie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33.
Tym listem chcemy wyrazić swoje poparcie dla działań Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, związanych z przekształceniami w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy.
Centrum to nie tylko siedziba dla wielu z naszych organizacji ale także miejsce, które chcemy i możemy nazywać "naszym domem"   . . . czytaj więcej


3 lipca 2015 - Rabatu nie udzielono

Drugiego lipca około godziny 1:35 operator monitoringu wizyjnego miasta zauważył jak na jednej z wysepek usytuowanych na Placu Wolności w Świdnicy wśród kwiatów klęczy mężczyzna i wyrywa nasadzone tam rośliny po czym przechodzi do następnej rabaty i czyni podobnie.
Na miejsce przyjeżdża patrol straży i zastaje mężczyznę z kwiatami w rękach. Za to wykroczenie zostaje ukarany mandatem karnym w wysokości trzystu złotych.


3 lipca 2015 - Zamieszkają w Świdnicy

Rodzina Państwa Jakuszew zamieszka w Świdnicy 10 lipca. W mieszkaniu, które otrzyma, trwają ostatnie prace dekoracyjno-porządkowe.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel, jaki wystosowała Prezydent Miasta - Beata Moskal-Słaniewska oraz Fundacja Symbioza i pomogli w urządzaniu mieszkania dla rodziny z Donbasu. Dzięki ich wsparciu finansowemu lub rzeczowemu rodzina Jakuszew zamieszka w estetycznie urządzonym mieszkaniu, wyposażonym kompleksowo we wszelkie niezbędne do codziennego funkcjonowania sprzęty i akcesoria.


3 lipca 2015 - Stypendia motywacyjne dla najlepszych uczniów

Gmina Miasto Świdnica od wielu lat przyznaje stypendia motywacyjne dla najlepszych uczniów. Za drugi semestr roku szkolnego 2014/2015 na stypendia motywacyjne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, Gmina Miasto Świdnica przeznaczyła 79 740 złotych. Łącznie za dwa semestry miasto ufundowało ponad 1200 stypendiów, na kwotę 128 480 złotych.
Obecnie prowadzona jest wypłata 727 stypendiów w świdnickich szkołach podstawowych i gimnazjach    . . . czytaj więcej


3 lipca 2015 - Będą zabiegać o fundusze zewnętrzne

Fundusze unijne, w tym także te dostępne dla członków Aglomeracji Wałbrzyskiej, do której należy gmina Marcinowice, zostaną uruchomione w przyszłym roku. Niestety, w tym rozdaniu pieniędzy z Unii Europejskiej wymagany będzie wyższy wkład własny samorządów. Dlatego trzeba już teraz przygotowywać przyszłoroczne budżety, aby móc zabiegać o fundusze zewnętrzne.
Gmina Marcinowice jest w dość trudnym położeniu, co wynika m.in. z realizacji kosztownego zadania, jakim jest kanalizacja gminy bez udziału środków zewnętrznych   . . . czytaj więcej


3 lipca 2015 - Bieg na Stóg Izerski w Świeradowie Zdroju

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Wiedzy o Ekologii i Rozwoju Kultury Fizycznej Świeradów Zdrój serdecznie zaprasza na II edycję biegu na Stóg Izerski w Świeradowie Zdroju "4F Świeradów RUN" 4 października 2015 roku.
W tej edycji będzie można spróbować własnych sił w biegu na 2,5 km po Świeradowie Zdroju, na 10 km na Stóg Izerski oraz na 15 km na Stóg Izerski. Niezwykle malownicza trasa biegu pozwoli Państwu podziwiać uroki Górskiego Uzdrowiska Świeradów Zdrój, a przede wszystkim chłonąć to co najlepsze z przyrody niesamowitych Gór Izerskich   . . . czytaj więcej


3 lipca 2015 - Pozbędą się szkodliwego azbestu

Aż 37 ton azbestu zniknie z posesji mieszkańców gminy Marcinowice. Do zadania "Usuwanie wyrobów zawierających azbest w Gminie Marcinowice", które dofinansowane zostało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, przystąpiło 33 mieszkańców.
Gmina wyłoniła w drodze zapytania ofertowego firmę, która zajmie się usunięciem i wywiezieniem azbestu. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma "Eko-Mix" Konstanty Spurek z Wrocławia, która wykona te prace za kwotę 17.950 złotych   . . . czytaj więcej


3 lipca 2015 - Partnerskie więzi

Pierwszą umowę partnerską władze gminy Świdnica podpisały w 2006 roku z niemieckim miastem Lampertheim. Jednakże miasto Lampertheim swoją współpracę międzynarodową prowadzi już od 1966 roku z francuskim miastem Ermont, a od 1979 roku z włoskim miastem Adria. To właśnie we Włoszech odbyło się kolejne spotkanie miast partnerskich, z udziałem przedstawicieli władz gminy Świdnica i młodzieży oraz licznych delegacji z Belgii, Niemiec, Francji i Włoch.
Kilkanaście lat temu burmistrzowie z pięciu miast partnerskich Lampertheim (Ermont, Maldegem, Adria, Wierden, Dieulouard) przyjęli zasadę organizacji święta narodów miast partnerskich w swoich gminach   . . . czytaj więcej


3 lipca 2015 - Nabór wniosków w projekcie "eInclusion"

Drugi nabór do projektu pn. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - "eInclusion" w Gminie Marcinowice", w ramach którego mieszkańcy mogą nieodpłatnie otrzymać sprzęt komputerowy wraz z dostępem do Internetu, trwa od 1 lipca. Wnioski można składać do 10 lipca.
Wypełnione ankiety weryfikacyjne należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy Marcinowice. Są one dostępne w Urzędzie Gminy, u sołtysów, w Ośrodku Pomocy Społecznej, można je także pobrać ze strony internetowej www.marcinowice.pl   . . . czytaj więcej


3 lipca 2015 - Wakacyjne remonty

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Galla Anonima, budowa boisk sportowych oraz drobne remonty i konserwacje pomieszczeń szkolnych - tak wygląda plan prac remontowych i inwestycji w świdnickich placówkach oświatowych w najbliższych miesiącach.
Wakacje to czas wypoczynku dla dzieci, ale to także czas na przygotowanie budynków oświatowych na kolejny rok szkolny. W przedszkolach i szkołach prowadzonych przez miasto Świdnicę przeprowadzone zostaną częściowe remonty   . . . czytaj więcej


2 lipca 2015 - Więcej pieniędzy na zabytki w Świdnicy

Kolejne 350 tysięcy złotych miasto przekaże na dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Wnioski można składać do 6 sierpnia 2015 w kancelarii Urzędu Miasta. Prace, które otrzymają dofinansowanie muszą być wykonane do 15 grudnia 2015 roku.
W tym roku Świdnica przeznaczyła na renowację zabytków ponad 1,8 miliona złotych. Po pierwszym naborze wniosków składanych do dnia 6 marca br. udzielono dotacji 14 podmiotom na łączną kwotę jeden milion 521 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


2 lipca 2015 - Nowy - stary most

Już za kilka miesięcy tak charakterystyczny element, jakim jest most w Parku Centralnym, odzyska swój blask. Pogorszający się stan techniczny był przyczyną rozpoczęcia robót, których celem jest kompleksowe odnowienie mostu.
Pilnej interwencji wymagała żelbetonowa konstrukcja, której stan oceniano jako zły. Ostatni remont przeprawy nad potokiem Witoszówka w Parku Centralnym miał miejsce jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Prace modernizacyjne prowadzi firma Taumer Sp. z o.o. z Krakowa, która wygrała przetarg na wykonanie prac   . . . czytaj więcej


2 lipca 2015 - Uwaga na upały

Fala upałów - to zapowiedzi prognostyków na najbliższe dni. Jak zapowiadają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, z każdym dniem będzie coraz cieplej.
W piątek temperatura maksymalna osiągnie 30°C na zachodzie kraju, a w następnych dniach temperatura maksymalna będzie wynosiła od 30°C do 34°C, a na zachodzie i południu do 36°C. Jedynie nad morzem temperatura w dzień będzie nieco niższa, od  22°C do 28°C. W trakcie gorących, letnich dni nasz organizm jest szczególnie narażony na przegrzanie, co może prowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci   . . . czytaj więcej


2 lipca 2015 - Żłobek i przedszkole w Boleścinie

Integracyjny Klub Malucha Diamencik i Integracyjne Przedszkole Brylancik od 1 września zapraszają do Boleścina. Obecnie do nowo powstałej placówki trwa rekrutacja.
Integracyjny Klub Malucha jest jedyny w gminie, a może nawet na Dolnym Śląsku. Przyjmujemy dzieci w wieku od 12 miesięcy do 3 lat. Drugą cechą wyróżniającą nasz Klub od innych jest to, że zapewniamy dzieciom opiekę nie tylko do 5-ciu godzin dziennie, tak jak w innych Klubach Malucha, ale na dłużej   . . . czytaj więcej


1 lipca 2015 - Objazdowe Kino Letnie w Świdnicy

Już 3 lipca, o godzinie 21 przy Pasażu Tesco w Świdnicy pojawi się Objazdowe Kino Letnie. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie obejrzeć filmowe hity ostatnich lat siedząc w wygodnych leżakach lub w swoich własnych samochodach.
Kina letnie stały się popularną rozrywką w większości polskich miast. Teraz także mieszkańcy Świdnicy będą mieli okazję zrelaksować się podczas seansu pod chmurką. Do obejrzenia będą filmy "Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu" oraz "Straż sąsiedzka". Na kinomanów czekać będzie również darmowy popcorn*.
Objazdowe Kino Letnie odwiedzi w trakcie wakacji dziewięć miejscowości. W każdej z nich na mieszkańców czekać będą wyjątkowe projekcje.


1 lipca 2015 - "Osiedle na Wzgórzu" działki

W Świdnicy powstaje nowe osiedle mieszkaniowe, położone w południowo - wschodniej części miasta. Obszar wyznaczony ulicami Bystrzycką, Kątną, Kasztanową, Westerplatte i granicą administracyjną miasta. Osiedle to nosi nazwę osiedla Na Wzgórzu. Nowe ulice wydzielone w obszarze projektowanej zabudowy otrzymały nazwy: Karkonoska, Sudecka, Izerska i Sowiogórska.
Pod koniec czerwca odbyły się przetargi na sprzedaż 12 działek pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną   . . . czytaj więcej


1 lipca 2015 - Gimnazjaliści lepsi od średniej krajowej

Sporo powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej, jeśli chodzi o wyniki egzaminów gimnazjalnych, plasują się uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach.
W części humanistycznej gimnazjaliści osiągnęli 65,5% z języka polskiego (średnia krajowa to 62%, średnia wojewódzka - 61,2%) i 66,4% z historii i wiedzy o społeczeństwie (średnia krajowa - 64%, średnia wojewódzka - 63,2%)   . . . czytaj więcej


1 lipca 2015 - Mobilny Punkt Informacyjny

Zapraszamy mieszkańców Świdnicy i okolic do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie wsparcia z funduszy europejskich. W ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego, dyżur pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się, czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do dofinansowania z funduszy europejskich   . . . czytaj więcej


1 lipca 2015 - Wieża Ratuszowa - wystawę twórczości

Lokalna Organizacja Turystyczna w Świdnicy" zaprasza na Wieżę Ratuszową na wystawę twórczości artystów ze stowarzyszenia "Kanon".
Wernisaż wystawy zaplanowano na 6 lipca na godzinę 18.00. Stowarzyszenie skupia twórców i artystów amatorów różnych dziedzin sztuki oraz wspiera i inicjuje amatorską działalność artystyczną. W poczet Członków Stowarzyszenia, których prace będzie można podziwiać, wchodzą   . . . czytaj więcej


1 lipca 2015 - Święto Bluesa w Dobromierzu

Nadchodząca niedziela, 5 lipca będzie wyjątkowo atrakcyjna dla wszystkich miłośników bluesa. W Dobromierzu odbędzie się V edycja Festiwalu Dobroblues.
Organizator festiwalu - Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza, przy współudziale Gminy Dobromierz, Gminne Centrum Kulturyi Sportu i Rekreacji oraz Parafii p.w. Michała Archanioła w Dobromierzu, po raz piąty gwarantuje wszystkim uczestnikom festiwalu moc atrakcji. Festiwal rozpocznie się o godzinie 14.00 w dobromierskim parku, gdzie zaprezentują się następujące zespoły: No Business, Po Godzinach Blues Band, Midnight Blues oraz Nadmiar, a gwiazdą wieczoru będzie Hoodoo Band.


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa